PDA

View Full Version : Topik sa zubarskim pitanjima

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

borna07
07.01.2010., 11:12
Hvala na savjetu! Postoji li neki način kako spriječiti daljne upale, da se to meso "otkloni" ili nešto slično. Da se pripremim na sve što bi me moglo dočekati kod stomatologa :). Veliki sam plašljivac naime. Zube ne bih baš vadila ukoliko nije doista nužno :), budući da su mi praktički vani osim tog zadnjeg dijela koje je još prekriveno mesom koje mi eto po prvi put zadaje probleme. Hvala!

Postoji zahvat kojim se ukloni to zubno meso, ali treba procijeniti da li je taj zub pogodan za takav zahvat. Ponekad samo treba pričekati da nikne do kraja. Daljnje upale možeš spriječiti jedino na način da očistiš svu hranu koja zađe ispod tog zubnog mesa. To ti je najlakše sa zubnim tušem, ili sa špricom i iglom(bez vrha) i redovitim ispiranjem (i četkanjem, naravno).

lady moss
07.01.2010., 12:01
Pozdrav..molim ako mi netko može dati savjet što činiti..
Mijenjala sam krunicu na jedinici prije nepunih mjesec dana!!??
Jutros operem zube,a imam šta vidjeti,
uz samo zubno meso crno/siva crta..katastrofa,mislila sam
da nije do sjene ili da nisam dobro oprala,ali kako sam prstom pomakla
zubno meso tako je crta još uočljivija!!
Zubarka mi je rekla da se to može dogoditi..ali nakon manje od mjesec dana??!!

Monaje
07.01.2010., 21:05
Iz kojeg razloga se događa ovaj problemčić? Šestica i petica.

Chain
07.01.2010., 21:19
Iz kojeg razloga se događa ovaj problemčić? Šestica i petica.

oprosti...sta znaci naciknuti???

Monaje
07.01.2010., 22:00
Napuknuti, ciknuti ... Dakle, vidi se crta dužinom cakline zuba. Ne znam da li je takav zub potrebno vaditi, da li se može popravljati... Ne bi me zaokupljalo da nisam prije 5-6 godina vadila takav zub. Zubarica ga je izvadila samo djelomično.

Gutaperka
07.01.2010., 22:20
Napuknuti, ciknuti ... Dakle, vidi se crta dužinom cakline zuba. Ne znam da li je takav zub potrebno vaditi, da li se može popravljati... Ne bi me zaokupljalo da nisam prije 5-6 godina vadila takav zub. Zubarica ga je izvadila samo djelomično.

ako misliš na pukotine u caklini koje se vide kad se zub osvjetli i te se linije protežu odozgor prema dolje onda to nije ništa za zabrinuti se,puno ljudi ima to na zubima i to je normalno.Ovo šta spominješ da ti je zubarica vadila takav zub,rekao bi da je tu u pitnaju bila vertikalna fraktura korjena zuba,dakle da se zub raspolovio na dva dijela

Monaje
07.01.2010., 23:05
Dotične linije se vide bez da se zub osvijetli. Djeluje mi logično ova vertikalna fraktura korjena. Jesu li učestali popravci i nošenje aparata za zube njezin uzrok ili nešto treće?

Krumpir
07.01.2010., 23:40
Pozdrav..molim ako mi netko može dati savjet što činiti..
Mijenjala sam krunicu na jedinici prije nepunih mjesec dana!!??
Jutros operem zube,a imam šta vidjeti,
uz samo zubno meso crno/siva crta..katastrofa,mislila sam
da nije do sjene ili da nisam dobro oprala,ali kako sam prstom pomakla
zubno meso tako je crta još uočljivija!!
Zubarka mi je rekla da se to može dogoditi..ali nakon manje od mjesec dana??!!

Nažalost odabrali ste najjeftiniju krunicu, neznam što ste drugo mogli očekivati? Ovo je tipičan primjer što se događa kod metal keramičkih krunica. Ako vam stomatolog na to nije upozorio, negov propust, ako je (a iz priče vaše izgleda da je) onda vaš propust. Još uvijek se može stanje popraviti, promjenom krunice na bezmetalnu.

Krumpir
07.01.2010., 23:41
imam upalu zubnog mesa, tj. gingvitis... :rolleyes:
htjela bi vas pitati da li je to tko imao i kako se to liječi??
ja sam prije par godina bila kod zubara zbog toga i rekao mi je da to treba "spaljivat" :mad::mad: ajmeeee kako grozno zvuči :mad:
pobjegla sam odmah kad sam čula za to...:rolleyes
imam u planu idući tjedan posjetit zubara zbog toga jer se želim riješit .. to več imam 10 godina i več mi pomalo smeta kako zbog toga što s pranjem zubi imam lokvu krvi u umivaoniku a i najviše zbog estetskih razloga... ružno izgleda :rolleyes:

Profesionalno čiščenje kamenca za početak i pračeno sa oralnog higijenom koju stomatolog odredi.

Krumpir
07.01.2010., 23:42
Ima li koga da nije 8 godina bio kod zubara? :) Ima li uopće takvih slučajeva u novijoj svjetskoj povijesti? Inače su mi zubi ok. Imam plombu na jednom zubu,pa nisam osjetio potrebu,luđak.

Da ima, moj savjet čim prije na pregled dok nisu počeli problemi!

Hard Candy
08.01.2010., 00:26
Nažalost odabrali ste najjeftiniju krunicu, neznam što ste drugo mogli očekivati? Ovo je tipičan primjer što se događa kod metal keramičkih krunica. Ako vam stomatolog na to nije upozorio, negov propust, ako je (a iz priče vaše izgleda da je) onda vaš propust. Još uvijek se može stanje popraviti, promjenom krunice na bezmetalnu.

Kakav je ovo odgovor? Zar nema svaki rad, za pocetak, garanciju? Sumnjam da naj naj najjeftinija krunica ima garanciju mjesec dana..

Krumpir
08.01.2010., 00:49
Kakav je ovo odgovor? Zar nema svaki rad, za pocetak, garanciju? Sumnjam da naj naj najjeftinija krunica ima garanciju mjesec dana..

Sa krunicom i zubom je sve 100% ok. Ali metal-keramičke krunice mogu, i u 95% slučajeva su sivkaste i boje zubno mesno. Svikastno, takave su svojstva tih najjeftinijih krunica. Da to tako nije, zasto bi izmislili bezmetalne krunice i materijale!? Sorry, ako se odlučiš za fiata, nemožeš dobit BMW-a.

Gutaperka
08.01.2010., 09:04
Dotične linije se vide bez da se zub osvijetli. Djeluje mi logično ova vertikalna fraktura korjena. Jesu li učestali popravci i nošenje aparata za zube njezin uzrok ili nešto treće?

imaš li kakve probleme s tim zubom? Boli li,samo od sebe ili na zagriz,jel upaljeno oko njega,...?Ako samo postoje te linije i to ako su duže vremena bez ovih drugih simptoma onda malo vjerojatno da je u pitanju vertikalna fraktura.Možda najbolje da odeš na pregled kod svog stomatologa.

Inače vertikalne frakture su karakteristične za zube kojima je liječen korjen

Antia
08.01.2010., 09:27
Pojavilo mi se nesto iza donje leve sedmice u ustima. Cale je rekao da je to divlje meso. Je li to opasno? Ce proci brzo?

Borealis000
08.01.2010., 10:10
pitanje za stomatologe na topicu...
ovako, namjeravam uskoro napraviti most na gornjoj lijevoj strani, nedostaju mi šestica i sedmica, osmica je potpuno zdrava, a četvorka liječena... eh sad da li stavljati cirkon krunice u tom mostu ili? dakle radi se o stražnjim zubima, ali opet estetika mi je jaaako bitna...
i da, kad se napravi most kako reagira meso ispod toga mosta gdje nema mojih zubi? pretpostavljam da je potrebna i posebna higijena...

Gutaperka
08.01.2010., 10:53
Pojavilo mi se nesto iza donje leve sedmice u ustima. Cale je rekao da je to divlje meso. Je li to opasno? Ce proci brzo?

ako ti je izrasla kao mala resica iza grizne plohe sedmice onda bi se lako moglo radit o osmici koja raste pa se meso iznad nje malo odignulo.AKo je to u pitanju onda to ništa nije opasno ali svejedno odi na rpegled kod svog stomatologa da vidi o čemu se radi

Gutaperka
08.01.2010., 10:59
ovako, namjeravam uskoro napraviti most na gornjoj lijevoj strani, nedostaju mi šestica i sedmica, osmica je potpuno zdrava, a četvorka liječena... eh sad da li stavljati cirkon krunice u tom mostu ili? dakle radi se o stražnjim zubima, ali opet estetika mi je jaaako bitna...
i da, kad se napravi most kako reagira meso ispod toga mosta gdje nema mojih zubi? pretpostavljam da je potrebna i posebna higijena...

kažeš četvorka liječena a petica?Jel i ona tu ili je izvađena? Ne znam baš koliko je tu pametno radit bezmetalnu keramiku,možda bi i moglo ali to treba na licu mjesta procjeniti.S druge strane ako je tehničar dobar tu bez problema može ići metal keramika,možda najbolje zlato keramika

Borealis000
08.01.2010., 11:12
kažeš četvorka liječena a petica?Jel i ona tu ili je izvađena? Ne znam baš koliko je tu pametno radit bezmetalnu keramiku,možda bi i moglo ali to treba na licu mjesta procjeniti.S druge strane ako je tehničar dobar tu bez problema može ići metal keramika,možda najbolje zlato keramika

kvragu, zeznula sam se, peticu sam htjela napisati. Četvorka nema veze s tim, ona je u redu. Onda moze od petice do osmice bezmetalni most ili? O cemu to jos ovisi?

Gutaperka
08.01.2010., 11:59
kvragu, zeznula sam se, peticu sam htjela napisati. Četvorka nema veze s tim, ona je u redu. Onda moze od petice do osmice bezmetalni most ili? O cemu to jos ovisi?

možda bi i mogao,ovisi o rasponu zubi nosača,o vrsti zubi koje nadomješta,o konstituciji pacijenta,...

kiklop0
08.01.2010., 12:31

Da, glup odgovor!!!

Najlakse je reci bezmetalnu, ali tko u ovo vrijeme ima novaca za to??? pogotovo ak se radi u mostu..
Mislim da je najveci i najbolji kompromis zlato keramika, jako mala razlika u cijeni a zlato garantira da ne moze biti crnog i sivog ruba...

Krumpir
08.01.2010., 12:44
Da, glup odgovor!!!

Najlakse je reci bezmetalnu, ali tko u ovo vrijeme ima novaca za to??? pogotovo ak se radi u mostu..
Mislim da je najveci i najbolji kompromis zlato keramika, jako mala razlika u cijeni a zlato garantira da ne moze biti crnog i sivog ruba...

Zlato-keramika kosta skoro kao bezmetalna keramičke krunice.

kiklop0
08.01.2010., 12:49
Zlato-keramika kosta skoro kao bezmetalna keramičke krunice.

Pardon, krivo shvaceno, metal keramika sa tankim slojem zlata, razlika u cijeni samo par grama zlata dakle 200 njak kuna..

Borealis000
08.01.2010., 14:38
možda bi i mogao,ovisi o rasponu zubi nosača,o vrsti zubi koje nadomješta,o konstituciji pacijenta,...

ok, znači prošla bi zlato keramika nekako najbolje... da li ona svejedno odlično zadovoljava estetske kriterije?
iako se radi o stražnjim zubima ne želim niti računati na mogučnost kasnije pojave prosijavanja metala sa metal keramičkih krunica...

e da, @krumpir cijenila bi i vaše mišljenje za moju situaciju, thanks :)

žako
08.01.2010., 15:24
Zna li netko gdje radi stomatolog Slaven Leko i bavi li se estetskom stomatologijom?

borna07
08.01.2010., 17:45

Bezmetalna keramika ( u ovom slučaju zirkon-keramika) nema ograničenja u izradi mostova. Naravno, pod pretpostavkom da su i stomatolog i zubni tehničar educirani i vrsni praktičari u izradi zirkon-keramike.
Ono što je kod vas upitno, je to da li je most u tom dijelu čeljusti upće pogodan kao rješavanje bezubosti. Osmica s jedne strane, kao zub koji je vrlo često neadekvatan kao nosač mosta (rotiran, van zubnog luka i zagriza, nepravilne građe korijenova, kratki korijenovi i sl) i liječena petica kao drugi nosač mosta, trebaju nadomijestiti šesticu i sedmicu koje nedostaju. Područje 6 i 7 je centar žvačnih sila i mjesto najjačih opterećenja. Takvi mostovi (koji se protežu do osmice) vrlo često pacijentima stvaraju probleme ( neovisno o materijalu od kojeg su izrađeni). Obzirom da i protetski protokol nalaže da krajnji nosači mosta, kad je god moguće, budu vitalni zubi (neliječeni), te da bi se barem malo rasteretili nosači mosta, potrebno je uključiti i četvorku s te strane.

Gutaperka
08.01.2010., 17:45
ok, znači prošla bi zlato keramika nekako najbolje... da li ona svejedno odlično zadovoljava estetske kriterije?
iako se radi o stražnjim zubima ne želim niti računati na mogučnost kasnije pojave prosijavanja metala sa metal keramičkih krunica...

e da, @krumpir cijenila bi i vaše mišljenje za moju situaciju, thanks :)

estetika nekog rada najviše ovisi o preparaciji samog zuba od strane stomatologa,od same situacije u ustima,od procjene kod izbora materijala i naravno o spretnosti tehničara da napravi i uklopi tak protetski rad u cjelinu s ostalim zubima i licem.Ima situacija di se estetika može lako postići ali također ima poprilično zahtjevnih situacija.Iz vlastitog iskustva znam da se odlična estetika može postići i običnim metal keramičkim radovima samo da bi se to postiglo potrebno je da stomatolog zna šta radi i naravno da ima dobrog tehničara.

Najbolja estetika se naravno postiže bezmetalnom keramikom samo to košta pa ljudi nerado idu na takvu vrstu rada.S druge strane opet malo je rizično u bočnu regiju stavljat bezmetalnu keramiku jer po čvrstoći nije kao metal keramika pa postoji rizik od pucanja.Ali i to je opet diskutabilno jer ima situacija di se takva keramika može bez problema staviti i u bočnu regiju ali za tako nešto treba procjena na licu mjesta.

Ako kod tebe ipak ne može bezmetalna keramika onda bi po meni tu najbolje rješenje bila zlato keramika.Ako su estetski kriteriji ispunjeni tj.iskusan stomatolog i dobar tehničar onda se ne bi trebalo niti primjetit da to nisu tvoji zubi

borna07
08.01.2010., 17:54
Da, glup odgovor!!!

Zlato ne garntira ništa. Na njemu će biti zlatnog, umijesto sivog ruba. E sad, možda se to nekome i sviđa - širok osmijeh, zlatan zub.
U estetskom području SVE metal-keramičke konstrukcije ( bilo zlato, čelik, titan ili bilo koja druga legura) rade se s keramičkom stepenicom. Na taj način nema sivog ni nikakvog obojanog ruba.
Pravilno napravljena zlato-keramika (bez nekakvih muljaža u tankim slojevima) ima cijenu kao i zirkon, ponekad i veću. Indikacije za zlato-keramiku su brojne, prednosti ima, ali cijena zasigurno nije jedna od njih.

borna07
08.01.2010., 18:09
S druge strane opet malo je rizično u bočnu regiju stavljat bezmetalnu keramiku jer po čvrstoći nije kao metal keramika pa postoji rizik od pucanja.Ali i to je opet diskutabilno jer ima situacija di se takva keramika može bez problema staviti i u bočnu regiju ali za tako nešto treba procjena na licu mjesta.i

pojačani chiping koje se javlja na radovima u zirkon-keramici uspješno se i u potpunosti izbjegava pravilnom obradom zirkona i usklađivanjem okluzije pacijenta. U empress keramici i ostalim cad-cam keramikama NEMA rizika od pucanja ako je okluzija uravnotežena i materijal pravilno obrađen ( čak ni kod bruksizma i parafunkcija, a kamo li kod "normalnog" zagriza.)
Današnja fizikalna svojstva bezmetalnih keramika pokazuju da su one puno čvršće i tvrđe od metal keramike. Samo moraju biti napravljene besprijekorno. Ako Vas zanimaju radovi i izvori pošaljite mi pm.
S ostatkom posta se slažem, estetika više ovisi o ovim svim ostalim stvarima, manje o samom materijalu. Vrhunski stomatolog+vrhunski tehničar+dobra tehnologija=vrhunski rezultat. Loš stomatolog+loš tehničar+ vrhunska tehnologija=loš rezultat.

Gutaperka
08.01.2010., 20:03
Zlato ne garntira ništa. Na njemu će biti zlatnog, umijesto sivog ruba. E sad, možda se to nekome i sviđa - širok osmijeh, zlatan zub.
U estetskom području SVE metal-keramičke konstrukcije ( bilo zlato, čelik, titan ili bilo koja druga legura) rade se s keramičkom stepenicom. Na taj način nema sivog ni nikakvog obojanog ruba.
Pravilno napravljena zlato-keramika (bez nekakvih muljaža u tankim slojevima) ima cijenu kao i zirkon, ponekad i veću. Indikacije za zlato-keramiku su brojne, prednosti ima, ali cijena zasigurno nije jedna od njih.

ako je situacija procjenjena kako treba i ako je napravljeno kako treba onda neće biti nikakvog ruba.Kad bi rub zjapio na svakom metalno keramičkom radu onda bi svi ljudi koji imaju metal keramičke radove imali sivi ili zlatni rub.A to je obično kad se kolegama ne da brusti na stepenicu i kad je tehničar lijen pa mu se ne da napravit koje pečenje više.

Šta se tiče cijene zlato keramike tu se ne može generalizirati.Sve ovisi od slučaja do slučaja tj.jel u pitanju nosač ili međučlan
pojačani chiping koje se javlja na radovima u zirkon-keramici uspješno se i u potpunosti izbjegava pravilnom obradom zirkona i usklađivanjem okluzije pacijenta. U empress keramici i ostalim cad-cam keramikama NEMA rizika od pucanja ako je okluzija uravnotežena i materijal pravilno obrađen ( čak ni kod bruksizma i parafunkcija, a kamo li kod "normalnog" zagriza.)
Današnja fizikalna svojstva bezmetalnih keramika pokazuju da su one puno čvršće i tvrđe od metal keramike. Samo moraju biti napravljene besprijekorno. Ako Vas zanimaju radovi i izvori pošaljite mi pm.
S ostatkom posta se slažem, estetika više ovisi o ovim svim ostalim stvarima, manje o samom materijalu. Vrhunski stomatolog+vrhunski tehničar+dobra tehnologija=vrhunski rezultat. Loš stomatolog+loš tehničar+ vrhunska tehnologija=loš rezultat.

moram priznat da još nisam čuo o bezmetalnoj keramici koja bi bila puno čvršća od metal keramike.I da,zanimaju me reference,imaš pm.

I možemo na "ti",to bi bio nekakav forumski jezik jer smo ovdje svi na "ti"

Krumpir
08.01.2010., 21:12

Kakvo je stanje suprotnih zubi u toj regiji? Inace most 8-5 se može napravit ali dali to želite? To vas pitam jer, možda bi u vašoj situaciji bilo puno bolje napravit u toj regiji 1 implantat u područiju šestice i 2 cirkon-keramičke krunice ili zlato-keramičke krunice (jedan na šesticu i jedna na peticu ako je petica estetski neprihvatljiva). Cjenovno je ovo riješenje skoro isto kosta kao u 4 x cirkonske krunice, a funkcionalno je puno bolje.

Sve ovo što su kolege rekli stoji, ali ako hočete istinsku estetiku u posteriornom segmentu onda je prvo riješenje cirkon-keramičke krunice, nakon nje zlato-keramika, nakon nje titan i metal-keramika (ova dva zadnja su tu negdje).

Na temu čvrstine metala vrs cirkona. Cirkon je čvršći, ali on nema kao metal elastičnost.

Cirkon = bijeli/mliječne krunice, gingiva normalne boje
Zlato = Žute/krunice, gingiva normalne boje
Titan/metal = Sivkaste krunice i gingiva

http://img46.imageshack.us/img46/2174/46708000.jpg Zanimljiva slika za kolege moje na temu Cirkon vrs Metal :)

Mayalenna
08.01.2010., 22:31
Zanima me da li je neko vadio umnjake,da li boli naknadno,koliko traje oporovak,što konzumirati za olakšavanje boli?Hvala na odgovoru svima.

xena01
08.01.2010., 22:57
..mene nešto zanima tj neke stvari pa stoga ako itko zna odgovore na moja pitanaj neka mi ih slobodno udjeli:),bit ću jako zahvalna:)..
...meni je otišla totalno caklina na svim prednjim zubima,svi su dolje ko napukli,vidljivo su neravnomjerni,kosi,a ne znam kako da ipišem,valjda sam uspjela dobro dočarat...
..tako da ja idem stavljat navlake na svih gornjih 6 zubi i donjih 6 zubi tj to se zovu mislim trojke..
...e a sad,stvar koja mene zanima je sljedeća: pored što mi je otišla caklina,imam razmak među dva prednja zuba što se meni nikad nije sviđalo na meni,na drugim ljudima mi je to ok,apsolutno mi na drugim ljudima to izgleda kao i da nemaju razmak,ali jel,meni se to na meni uopće ne sviđa...
..pa sam ja stoga razmišljala,kada već idem stavljat navlake zbog oštećene cakline,dal bi mi dr odmah mogao napravit takve navlake da više nemam razmak???...
..znam da to rade u onim emisijama pod nož i takvim sličnim emisijama,ali ne znam jel se to radi i kod nas?i jel mi ista cijena navlake il ito spada pod nešto drugo?...
..i jel ima nekoga s itočno tim iskustvom?da je išao micat razmak među zubima?
..e i da,zanima me jel i dr kad mi stavlja navlake odmah može ako imam nepravilan zagriz napravit te navlake takve da mi odmah promijeni i zagriz???..
...isto me zanimaju i takva iskustva?...
...ugl,PUNO HVALA SVIMA KOJI MI USPIJU BAREM MALO POMOĆ:)...

xena01
08.01.2010., 23:32
..i zanima me zapravo još samo par stvari,kontam da će na to znat mi odgovorit većina s ovog foruma..
..ugl to kad se brusi zub,to se zovu navlake ili krunice ili ljuskice?tj jel to jedan te isti naziv za jedno ili su ta tri naziva,zapravo nazivi za različite stvari?...
...i ta tri naziva,od kojih je to materijala?negdje se spominje porculan,a negdje keramika?što je bolje i koliko je skuplje?ili se tu kod nas radi samo s jednim od ta dva materijala?

xena01
09.01.2010., 02:23
HZZO NE pokriva bijele ispune na zubima dalje od trojke, i prema tome nema veze dali ordinacija ima ili nema ugovor sa hzzom, jer je to full privat usluga. Na fronti pokriva, ali su toliko loše kvalitete da ih nebih preporučio, bolje platit i to nego imat loš materijal u zubu i tako izgubit zub.

Najnižu cijene bijelih ispuna određuje komora (one mogu biti i više od tih cijena samo nesmiju biti manje, jer uprotivnome stomatolog će bit novčano kažnjen te će mu licenca biti oduzeta. Več ima slučajeva kažnjavanja)

http://www.hsk.hr/adminmax/File/MINIMALNIH%20CIJENA-ozujak%202009%204%2000%20kn-finalno%20cjenik%20web.pdf

Bijeli ispuni:

jednoplošni: 212kn
dvoplošni: 256kn
troplošni: 300kn

kako ja onda u Osijeku,kao i sve moje prijateljice,na račun,platimo bijelu ispunu 50kn?
jesu one loše kvalitete ili što?
i kako onda svi naši stomatolozi pravdaju tih 50kn na računu koje trebaju priložit HZZo-u kad na njima piše ispuna?
...hehehe..u OS da nam naplaćuju toliko ispune,ostali bi bez posla:)..
..probali su na nam i u noćnim klubovima ubacit da plaćamo ulaze kao i vi u ZG pa su na kraju svi odustali od naplaćivanja ulaza jer im nitko nije dolazio...

xena01
09.01.2010., 02:30
HZZO NE pokriva bijele ispune na zubima dalje od trojke, i prema tome nema veze dali ordinacija ima ili nema ugovor sa hzzom, jer je to full privat usluga. Na fronti pokriva, ali su toliko loše kvalitete da ih nebih preporučio, bolje platit i to nego imat loš materijal u zubu i tako izgubit zub.

Najnižu cijene bijelih ispuna određuje komora (one mogu biti i više od tih cijena samo nesmiju biti manje, jer uprotivnome stomatolog će bit novčano kažnjen te će mu licenca biti oduzeta. Več ima slučajeva kažnjavanja)

http://www.hsk.hr/adminmax/File/MINIMALNIH%20CIJENA-ozujak%202009%204%2000%20kn-finalno%20cjenik%20web.pdf

Bijeli ispuni:

jednoplošni: 212kn
dvoplošni: 256kn
troplošni: 300kn

...evo,sad sam skontala..
...oni nama to vjerovatno vode pod privremeni ispun,ali nam stave pravi..

Krumpir
09.01.2010., 07:35
kako ja onda u Osijeku,kao i sve moje prijateljice,na račun,platimo bijelu ispunu 50kn?
jesu one loše kvalitete ili što?
i kako onda svi naši stomatolozi pravdaju tih 50kn na računu koje trebaju priložit HZZo-u kad na njima piše ispuna?
...hehehe..u OS da nam naplaćuju toliko ispune,ostali bi bez posla:)..
..probali su na nam i u noćnim klubovima ubacit da plaćamo ulaze kao i vi u ZG pa su na kraju svi odustali od naplaćivanja ulaza jer im nitko nije dolazio...

Izgubit ce licencu ako ih netko prijavi/uhvati/žali komori. Procitaj moj post, ono što HZZO ne pokriva, komora određuje minimalnu cijenu. Nitko od stomatologa nikakve račune ne prilaže HZZO-u.

Borealis000
09.01.2010., 08:58
Kakvo je stanje suprotnih zubi u toj regiji? Inace most 8-5 se može napravit ali dali to želite? To vas pitam jer, možda bi u vašoj situaciji bilo puno bolje napravit u toj regiji 1 implantat u područiju šestice i 2 cirkon-keramičke krunice ili zlato-keramičke krunice (jedan na šesticu i jedna na peticu ako je petica estetski neprihvatljiva). Cjenovno je ovo riješenje skoro isto kosta kao u 4 x cirkonske krunice, a funkcionalno je puno bolje.

Sve ovo što su kolege rekli stoji, ali ako hočete istinsku estetiku u posteriornom segmentu onda je prvo riješenje cirkon-keramičke krunice, nakon nje zlato-keramika, nakon nje titan i metal-keramika (ova dva zadnja su tu negdje).

Na temu čvrstine metala vrs cirkona. Cirkon je čvršći, ali on nema kao metal elastičnost.

Cirkon = bijeli/mliječne krunice, gingiva normalne boje
Zlato = Žute/krunice, gingiva normalne boje
Titan/metal = Sivkaste krunice i gingiva

http://img46.imageshack.us/img46/2174/46708000.jpg Zanimljiva slika za kolege moje na temu Cirkon vrs Metal :)

zašto je važno stanje suprotnih zubi u toj regiji?
petica estetski dobro izgleda, ako se stavi implantat za šesticu i krunica na peticu, što onda sa sedmicom? :misli:

xena01
09.01.2010., 15:06
Izgubit ce licencu ako ih netko prijavi/uhvati/žali komori. Procitaj moj post, ono što HZZO ne pokriva, komora određuje minimalnu cijenu. Nitko od stomatologa nikakve račune ne prilaže HZZO-u.

A ne prilažu račune HZZO-u?
Pa zašto onda stomatolozi pišu račune?
tj izuzev razloga da je protuzakonito radit nešto bez računa,zanima me jel stomatolozi samo zato daju račune,da ih netko ne kazni,ili postoje još neki drugi razlozi?da ne znam,sad stavrno lupam:) jer se nekužim u to,trebaju im računi za ne znam,porez,komoru,za izračunavanje plaće ili već koji god razlog da je.

sunchana123
09.01.2010., 16:10
Dragi forumaši, ispričavam se ako je pitanje već postavljeno:

Molim Vas da mi objasnite metodu privremene krunice? naime pukla mi je stara kruna i sada ju treba mijenjati pod hitno, zalijepili su mi je kako tako dok ne dodje moj zubar ali stoji o niti i svako malo bi mogla spasti. Idem odmah u ponedj na pregled.
Ugl, privremena kruna? Kada se može dobiti? Odmah? I kolika je cijena cca?

Hvala unaprijed!!!

Krumpir
09.01.2010., 16:49
zašto je važno stanje suprotnih zubi u toj regiji?
petica estetski dobro izgleda, ako se stavi implantat za šesticu i krunica na peticu, što onda sa sedmicom? :misli:

Dali u kontri imate šestice i sedmice? To pitam jer je upitno dali uopce trebate sedmice restaurirati. Jer se večina radova radi do šestice.

Krumpir
09.01.2010., 16:52
Dragi forumaši, ispričavam se ako je pitanje već postavljeno:

Molim Vas da mi objasnite metodu privremene krunice? naime pukla mi je stara kruna i sada ju treba mijenjati pod hitno, zalijepili su mi je kako tako dok ne dodje moj zubar ali stoji o niti i svako malo bi mogla spasti. Idem odmah u ponedj na pregled.
Ugl, privremena kruna? Kada se može dobiti? Odmah? I kolika je cijena cca?

Hvala unaprijed!!!

Dobije se odmah, cijena je od 100-300kn po kruni, ovisno dali se radi u ordinaciji ili labosu.

Borealis000
09.01.2010., 17:41
Dali u kontri imate šestice i sedmice? To pitam jer je upitno dali uopce trebate sedmice restaurirati. Jer se večina radova radi do šestice.

da, u kontri je sve u redu, šestica, sedmica i osmica... općenito imam dosta mjesta u ustima, s nijednim umnjakom nije bilo nikakvih problema u vezi izrastanja i slično, ako to nešto znači...

sparina123
09.01.2010., 22:26
evo cijelo vrijeme ili o naj najjeftinijim krunicama ili o nehigijeni zuba ko da smo svi debili pa ne znamo prat zube,prve navlake imala sam 12 god,one jeftine,gingiva malo tamnija samo iznad jedinice,prije godinu dana ugradila sam par implantata u kombinaciji sa METAL-KERAMIČKIM krunicama,super zadovoljna zubi estetski,tanki nisu buhtle,znači da uopće nitko ne primijeti razliku od prirodnih,skupo je bilo,ali očito da sam pogodila tim stomatologa koji je dao sve od sebe.

ČmareC
10.01.2010., 04:16
E ovak, bole me svi zubi na zagriz(mada su svi relatibno zdravi), koji je to k**?

borna07
10.01.2010., 17:05
evo cijelo vrijeme ili o naj najjeftinijim krunicama ili o nehigijeni zuba ko da smo svi debili pa ne znamo prat zube,prve navlake imala sam 12 god,one jeftine,gingiva malo tamnija samo iznad jedinice,prije godinu dana ugradila sam par implantata u kombinaciji sa METAL-KERAMIČKIM krunicama,super zadovoljna zubi estetski,tanki nisu buhtle,znači da uopće nitko ne primijeti razliku od prirodnih,skupo je bilo,ali očito da sam pogodila tim stomatologa koji je dao sve od sebe.

Drago mi je da ste zadovoljni radom koji je napravljen.
Što se tiče boldanog, kada ćete shvatiti da uz odgovarajuću higijenu najvjerojatnije ne bi trebale ni prve krunice, a ni implantati sada? ( osim ako je riječ o traumi, urođenom defektu)
Čuvajte te svoje zube kojima ste zadovoljni, naročito implantate i uz rizik da se opet obrušite na nas, reći ću vam da za implantate trebate još žešću higijenu da biste ih održali u predviđenom vijeku trajanja...

anita j
10.01.2010., 17:05
na temi o zubarskim pitanjima sam tražila ali nisam našla, ima previše stranica... dakle, željela bih promijeniti izgled prednjih zuba jer su mi sadašnji ružni :D i zanima me da li itko ima iskustva s time, da li ste zadovoljni rezultatom i cijenom plaćenom za to, te kojeg zubara biste mi preporučili? :)

Termination
10.01.2010., 17:12
na temi o zubarskim pitanjima sam tražila ali nisam našla, ima previše stranica... dakle, željela bih promijeniti izgled prednjih zuba jer su mi sadašnji ružni :D i zanima me da li itko ima iskustva s time, da li ste zadovoljni rezultatom i cijenom plaćenom za to, te kojeg zubara biste mi preporučili? :)

odgovorit će ti netko ovdje... :)

borna07
10.01.2010., 17:18

Kod estetskih rekonstrukcija najbitnije je PRIJE početka brušenja i konkretnog rada na pacijentu napraviti "probnu varijantu" (ili mock-up, kako mi to zovemo). Ona se postavi pacijentu na zube i tek kad su svi parametri zadovoljeni od strane estetskih zahtjeva pacijenta i stomatologa, pristupa se izradi konačnog rada. Pomoću tog postupka, pacijent točno zna kako će mu zubi izgledati i nema iznenađenja, niti nezadovoljstva u konačnici.

žako
10.01.2010., 19:10
Zna li netko gdje radi stomatolog Slaven Leko i bavi li se estetskom stomatologijom?

Može li mi netko (borna 07,Krumpir,gutaperka) odgovoriti na gore postavljeno pitanje. Vrlo mi je važno. :)

Gutaperka
10.01.2010., 19:54
Može li mi netko (borna 07,Krumpir,gutaperka) odgovoriti na gore postavljeno pitanje. Vrlo mi je važno. :)

imaš pm

Krumpir
10.01.2010., 20:29

Nemam pojma tko je to....

sparina123
10.01.2010., 20:39
Drago mi je da ste zadovoljni radom koji je napravljen.
Što se tiče boldanog, kada ćete shvatiti da uz odgovarajuću higijenu najvjerojatnije ne bi trebale ni prve krunice, a ni implantati sada? ( osim ako je riječ o traumi, urođenom defektu)
Čuvajte te svoje zube kojima ste zadovoljni, naročito implantate i uz rizik da se opet obrušite na nas, reći ću vam da za implantate trebate još žešću higijenu da biste ih održali u predviđenom vijeku trajanja...

znam da je higijena potrebna kako za sve tako i za zube,prve krunice rađene su mi iz razloga što mi je dr.u šk.amb većinu zuba zeznula(mislim na osnovnjak a to je bilooo oho ho ,tada nisu imali današnje mogućnosti i radilo se svakak;u školu su dolazili premazivat zube i pokazivat ispravno pranje)površno su popravljali,plombe su redovito ispadale...,ne obrušavam se na nikog dogodilo se tako kako je i hvala bogu danas nakon dugotrajne muke sa zubima i svime što sam prošla zadovoljna sam,higijenu održavam najbolje što mogu i nadam se da će mi biti ok

Hard Candy
10.01.2010., 21:20
Što se tiče boldanog, kada ćete shvatiti da uz odgovarajuću higijenu najvjerojatnije ne bi trebale ni prve krunice, a ni implantati sada?

Fakat mi malo fali da riskiram perma ban jer bih ti htjela reci sto mislim o vama i kolegi krumpiru s vasim snobovskim, bahatim izjavama.. S obzirom da zivot stvari stavlja u ravnotezu, nemojte se cuditi ako na nekome vama bliskome dozivite primjer za pobijanje teorije higijene. Ne, nismo svi neuke ljencine koje ne peru zube, i ne, nije garancija dugotrajno lijepih i zdravih zubi samo higijena. Osim ako vi pricate o ljudima do 25e godine, ili o bijelini zubi karakteristicnoj za teen period i slicno. Onda, da, vase teze stoje. Pozz svima normalnijima zubarima na topicu.

borna07
10.01.2010., 23:37
znam da je higijena potrebna kako za sve tako i za zube,prve krunice rađene su mi iz razloga što mi je dr.u šk.amb većinu zuba zeznula(mislim na osnovnjak a to je bilooo oho ho ,tada nisu imali današnje mogućnosti i radilo se svakak;u školu su dolazili premazivat zube i pokazivat ispravno pranje)površno su popravljali,plombe su redovito ispadale...,ne obrušavam se na nikog dogodilo se tako kako je i hvala bogu danas nakon dugotrajne muke sa zubima i svime što sam prošla zadovoljna sam,higijenu održavam najbolje što mogu i nadam se da će mi biti ok

S ovakvim stavom, biti će sve u redu.
Samo vas molim da svaki put kad vam djeca ( sadašnja, buduća, od sestre, brata ili koja god da su prisutna u vašem životu) pobjegnu na spavanje ili u školu bez pranja zubi,sjetite se svih muka kroz koje ste prošli i vratite ih nazad u kupaonu. Neka bar ona budu pošteđena toga. :top:

-Cyclone-
10.01.2010., 23:37
Fakat mi malo fali da riskiram perma ban jer bih ti htjela reci sto mislim o vama i kolegi krumpiru s vasim snobovskim, bahatim izjavama.. S obzirom da zivot stvari stavlja u ravnotezu, nemojte se cuditi ako na nekome vama bliskome dozivite primjer za pobijanje teorije higijene. Ne, nismo svi neuke ljencine koje ne peru zube, i ne, nije garancija dugotrajno lijepih i zdravih zubi samo higijena. Osim ako vi pricate o ljudima do 25e godine, ili o bijelini zubi karakteristicnoj za teen period i slicno. Onda, da, vase teze stoje. Pozz svima normalnijima zubarima na topicu.

Ej Hard, ajde malo smiri doživljaje! Te tvoje frustracije stvarno postaju naporne. Tvoje napadanje ljudi koji uz dobru volju odgovaraju na pitanja dan i noć zaista nije korektno. I to tvoje ogorčenje mladima koji imaju dobre i "bijele" zube stvarno je ispod svake razine normalnog ponašanja. Vidim da ti tvoji zubi ruše samopouzdanje. Nitko na ovom forumu nije kriv što ti imaš loše zube. Umjesto da ih pitaš za savjet napadaš ih kao da su napravili kakvo kriminalno djelo postovima o higijeni. Daj se skuliraj malo. Danas postoje ljuskice, krunice i slična protetika koja može riješit tvoje probleme. Predlažem ti da poradiš na tome, a manje kukaš po forumu.

Sorry stomatolozi, ali stvarno sam morao reagirat, ne mogu više ovo čitat.

Hard Candy
11.01.2010., 00:25
A ja ne mogu citati njihove prozivke i mislim da je vrijeme da se i njih prozove. Dosta je da se u ovoj drzavi doktori smatraju zasticenom vrstom kojoj se moze tolerirati sve, jer ipak su oni, boze moj, doktori. Nemam problema sa zubima hvala na brizi, vec sa ljudima koji ne znaju za sto topik sluzi, a to nije moraliziranje i propovjed vec pomoc ljudima koji im se obrate, ako zele, ako ne zele ne trebaju.. Sta sad, oni tu savjetuju ljude, a usput ih smije pljuvati? Ne slazem se. I da, slobodno napravite topik naziva Pitanja za stomatologe - samo za ljude bez problema koji ispravno odrzavaju higijenu, pa tamo pisite o tome.. Btw, stavi me na ignor listu i uzivaj. A prije toga nam napisi kolko imas godina, pretpostavljam u spomenutoj si skupini. EOD.

PixieVague
11.01.2010., 01:01
Može li se ljuskica staviti na zub koji je zakrenut oko svoje osi pa pomalo liči na vampirski? Može li ljuskica ispraviti taj nedostatak pa da zub dobije pravilan izgled?

prilika
11.01.2010., 10:09
I ja sam radila krunice uglavnom zato što su mi socijalni zubari dosta zuba uništili, recimo još kada sam imala 21 godinu nisam niti znala što je vađenje živaca iz zuba. Baš te godine pala mi je plomba, odmah sam otišla kod jednog socijalnog zubara koji mi je nabrzinu samo nadogradio taj dio plombe koji je falio i nije dobro očistio zub, a zatvorio ga je. Nakon nekoliko tjedana zub me je počeo boljeti i morao se vaditi živac, naravno to sam napravila kod novog zubara jer ovaj prvi socijalni mi je čak slomio pola te doljne šestice kada je skidao plombu taj puta kada sam došla drugi puta kada me počeo boliti taj zub. Zato sam na taj zub nakon nekog vremena morala staviti krunicu. Dakle nisam ja ništa bila kriva, nego zubar, nije bila higijena u pitanju.

2008. sam opet krenula kod jednog socijalnog zubara u Vrbanićevoj koji mi je doslovno uništio jedan zub koji me uopće nije bolio. Kada sam pitala zašto mi nije stavila lijek za revitalizaciju živca ta dr iz Vrbanićeve u Zagrebu je rekla da se lijek stavlja samo u zube djece do 12 godina, a ja sam tada imala već 30 godina i za to sam bila kao prestara?! Na kraju mi je toliko brusila taj zub da mi je pukao kada je stavljala plombu pod zatezačem. Ja sam bila šokirana, a ona se derala na mene i bila je jako bezobrazna. Na taj zub sam isto morala staviti krunicu. Prebacila sam se kod jedne jako dobre zubarice u Zagrebu u Draškovićevoj, koja mi je napravila dobre krunice, uvijek je ljubazna i odgovori na sva moja pitanja. Jedan zub mi je spasila od vađenja živca jer je stavila lijek za revitalizaciju živca i to je nakon nekoliko tjedana dobro djelovalo. Stavila mi je plombu na taj zub i evo prošla je godina dana i taj zub mi je i danas dobro. Ova dobra dr iz Draškovićeve ima ugovor i sa HZZO-m ali ja sam morala pričekati da prođe godina dana od kada sam se prijavila kod one bahate dr. u Vrbanićevoj, pa sam tek onda mogla prijeći kod ove nove dr. jer je to tako po zakonu. Do tada sam 9. mjeseci kod nje popravljala zube isključivo privatno i dosta sam platila te krunice, ali sve mi je dobro napravila.

Inače tu na forumu sam našla dobre savjete od forumaša Krumpira i Gutaperke i ja im se zahvaljujem. Ali ovaj forumaš koji kaže da je samo higijena u pitanju to nije uopće istina, problem je i u nekim lošim zubarima, ali ja sam na kraju našla jako dobru dr. kod koje ostajem zauvijek.

Chain
11.01.2010., 10:45
Može li se ljuskica staviti na zub koji je zakrenut oko svoje osi pa pomalo liči na vampirski? Može li ljuskica ispraviti taj nedostatak pa da zub dobije pravilan izgled?

moze ali i te mogucnosti su limitirane i imaju indikaciju...bas se mora vidjeti kako je zarotiran i u kakvom je odnosu sa susjednim i suprotnim zubima....
inace moze, ali to za tvoju situacinu ne mora znaciti nista. To se mora procijeniti uzivo.

Krumpir
11.01.2010., 11:17
I ja sam radila krunice uglavnom zato što su mi socijalni zubari dosta zuba uništili, recimo još kada sam imala 21 godinu nisam niti znala što je vađenje živaca iz zuba. Baš te godine pala mi je plomba, odmah sam otišla kod jednog socijalnog zubara koji mi je nabrzinu samo nadogradio taj dio plombe koji je falio i nije dobro očistio zub, a zatvorio ga je. Nakon nekoliko tjedana zub me je počeo boljeti i morao se vaditi živac, naravno to sam napravila kod novog zubara jer ovaj prvi socijalni mi je čak slomio pola te doljne šestice kada je skidao plombu taj puta kada sam došla drugi puta kada me počeo boliti taj zub. Zato sam na taj zub nakon nekog vremena morala staviti krunicu. Dakle nisam ja ništa bila kriva, nego zubar, nije bila higijena u pitanju.

2008. sam opet krenula kod jednog socijalnog zubara u Vrbanićevoj koji mi je doslovno uništio jedan zub koji me uopće nije bolio. Kada sam pitala zašto mi nije stavila lijek za revitalizaciju živca ta dr iz Vrbanićeve u Zagrebu je rekla da se lijek stavlja samo u zube djece do 12 godina, a ja sam tada imala već 30 godina i za to sam bila kao prestara?! Na kraju mi je toliko brusila taj zub da mi je pukao kada je stavljala plombu pod zatezačem. Ja sam bila šokirana, a ona se derala na mene i bila je jako bezobrazna. Na taj zub sam isto morala staviti krunicu. Prebacila sam se kod jedne jako dobre zubarice u Zagrebu u Draškovićevoj, koja mi je napravila dobre krunice, uvijek je ljubazna i odgovori na sva moja pitanja. Jedan zub mi je spasila od vađenja živca jer je stavila lijek za revitalizaciju živca i to je nakon nekoliko tjedana dobro djelovalo. Stavila mi je plombu na taj zub i evo prošla je godina dana i taj zub mi je i danas dobro. Ova dobra dr iz Draškovićeve ima ugovor i sa HZZO-m ali ja sam morala pričekati da prođe godina dana od kada sam se prijavila kod one bahate dr. u Vrbanićevoj, pa sam tek onda mogla prijeći kod ove nove dr. jer je to tako po zakonu. Do tada sam 9. mjeseci kod nje popravljala zube isključivo privatno i dosta sam platila te krunice, ali sve mi je dobro napravila.

Inače tu na forumu sam našla dobre savjete od forumaša Krumpira i Gutaperke i ja im se zahvaljujem. Ali ovaj forumaš koji kaže da je samo higijena u pitanju to nije uopće istina, problem je i u nekim lošim zubarima, ali ja sam na kraju našla jako dobru dr. kod koje ostajem zauvijek.

Evo ovo je jako DOBAR post! I bilo bi dobro da ga svi pročitamo doktori i pacijenti. Ovo je odličan primjer što NE VALJA u stomatologiji u Hrvatskoj. Nažalost trenutni sustav nagrađuje nerad i neznanje. I dobar dio pacijenata može imat koliko god hoće higijenu ali kada padne u ruke nekog mesara sve to pada u vodu.
I zato ponavljam, idite tamo gdje je kvaliteta, kod onih stomatologa koji će odvojit vremena za VAS i poslušat vas. Oni koji će se potruditi napravit sve najbolje za vaše zdravlje i izgled vaših zubi. HZZO ne pokriva puno u stomatologiji, i iskreno većina se toga plaća a koliko sam načuo ove godine u jednom trenutku će HZZO još manje pokrivat.
A u krajnjem slučaju radi se o vašem zdravlju i zaslužujete najbolje.

P.S Prilika, ovo što vam je kolegica napravila iz draškovićeve, 95% tog rada fond ne pokriva (nadogranje, krunice, bijele ispune).

borna07
11.01.2010., 12:33

Da, ovaj post nažalost, odlično očitava ono što je loše u zdravstvu. potpisujem i sve što je kolega Krumpir napisao. Međutim, moram se ponovo osvrnuti na ovaj zadnji dio posta. Ono što ja uporno pokušavam usaditi u svijest pacijenata je to da je nepravilna higijena jedini i isključivi razlog zašto je onaj prvi ispun od kojeg su počeli problemi uopće postojao. Ovo poslije što se navodi u postu ne bih komentirala, ali slažem se da nije pitanje higijene.Kad jednom problemi počnu, samo dobra stomatologija ih može na zadovoljavajući način riješiti( uz održavanje od strane pacijenata, naravno).Ja ne pokušavam reći tko je tu kriv niti zašto i kako je došlo do toga. Činjenica je da je program preventive u Hr katastrofalan, da djeci negdje u vrtiću objasne kako i zašto se peru zubi i nakon toga više ništa. Daljnji program preventive leži ponaosob na svakom stomatologu i svakom pacijentu i vjerovali ili ne isključivo je produkt dobre volje istih. Tako čak i naš dragi HZZO postupak pod nazivom"demonstracija pravilnog četkanja zubi" smatra specijalističkom parodontološkom uslugom za koju vam treba uputnica i pregled kod specijaliste. Prema tome, kada vam ( ne govorim vama osobno, već općenito svima) doktor u ordinaciji objasni zašto i kako prati zube recite mu hvala, jer to radi potpuno besplatno i bez ikakve obaveze ( osim etičke, živo naš zdravstveni sistem). I s namjerom da vam pomogne, a ne da vas uvrijedi.
Isto tako ne smatram da bi pacijenti trebali sami od sebe znati tehnike pranja zubi, to se uči kao i sve drugo. Ljudi koji to žele naučiti pitaju i saslušaju, ono koji ne žele uvrijede se na sam spomen nepravilnog pranja zubi.

ČmareC
11.01.2010., 12:49
E ovak, bole me svi zubi na zagriz(mada su svi relatibno zdravi), koji je to k**?

Anybody ?

Chain
11.01.2010., 13:52
Anybody ?

pa, na tvoju (ocito zalost) to nije k....
to su i dalje zubi...
a ako ti kao laik kazes da se relativno zdravi onda si mogu samo mislit kako zapravo izgledaju...pa umjesto da pitas na forumu, pravac ordinacija...ili jednostavno cekaj da svi propadnu pa te nece vise imat sta bolit...sretno

ČmareC
11.01.2010., 14:00
pa, na tvoju (ocito zalost) to nije k....
to su i dalje zubi...
a ako ti kao laik kazes da se relativno zdravi onda si mogu samo mislit kako zapravo izgledaju...pa umjesto da pitas na forumu, pravac ordinacija...ili jednostavno cekaj da svi propadnu pa te nece vise imat sta bolit...sretno

Sta se pjenis ?

exodus007
11.01.2010., 15:50
evo ovako prehladjen sam vec 2 tjedna i prije 2 dana me jako poceo boliti zub,(kutnjak)ugl ljeva strana lica mi je dosta natecena,
i boli na stiskanje,ponekad kada se sagnem osjetim kao sjevanje u zubu.Molim vas ako netko zna sta bi to moglo biti i da li se to moze nekako izlijeciti bez vadjenja.Unaprijed hvala.

Chain
11.01.2010., 16:10
evo ovako prehladjen sam vec 2 tjedna i prije 2 dana me jako poceo boliti zub,(kutnjak)ugl ljeva strana lica mi je dosta natecena,
i boli na stiskanje,ponekad kada se sagnem osjetim kao sjevanje u zubu.Molim vas ako netko zna sta bi to moglo biti i da li se to moze nekako izlijeciti bez vadjenja.Unaprijed hvala.

....ugl, idi u ordinaciju. 2 dana te boli, imas probleme i trazis pomoc na forumu umjesto od stomatologa..c-c-c
naravno da se moze lijecit bez vadenja...nisu ovo 60-te pa da se vadi sve sto ne valja
jedino sto je ocigledno je da je veliki kvar u pitanju

sretno

Chain
11.01.2010., 16:11

a taman i da se mora vadit...nije da imas puno izbora...to sve naravno ovisi u kakvom ti je stanju zub

novabbb
11.01.2010., 17:43
Vrhunski stomatolog+vrhunski tehničar+dobra tehnologija=vrhunski rezultat. Loš stomatolog+loš tehničar+ vrhunska tehnologija=loš rezultat.

Molim vas preporučite mi vrhunskog stomatologa koji će mi u kombinaciji sa gore navedenim vrhunskim riješiti problem, naime mislim da sam dosta kompliciran slučaj jer mi je uništena caklina na prednjim zubaima, prepuni su plombi, pa bi stavila navlake, ali imam problematičan zagriz i nedostaju mi donja šestica i sedmica.

exodus007
11.01.2010., 19:12
UGL,zub mi je u totalnoj banani vise od pola ga nema tako da sumnjam da ce me baciti na mesarenje
kod kirurga

bubaspara
11.01.2010., 20:05
Evo mene prvi put na ovoj temi, neznam puno o bolestima zubnog mesa.....i nisam čitala sve ove silne stranice jer ne stignem (sorry) pa ako je netko imao sličan problem:ne zna: pliz za savjet...

Prije 2-3mj pojavila mi se oteklina veličine "lješnjaka" na zubnom mesu, ne odmah iznad zuba već skroz gore dokle se može napipati....ne boli zub, nije prije toga bilo ništa rađeno, iz čista mira....boli samo na dodir....bila kod zubara, ona mi je sve nešto "pikala" između zubi da kao izađe van gnoj ili šta ja znam, grgljala dva tjedna nakon toga nekom tekućinom (neide mi se sad tražit kak se zove) i stvar se nije makla.....i dalje sve isto.....

prije tjedan dana ista stvar mi se pojavila totalno na drugom mjestu, sve isto, ne odmah ispod zuba, nego niže.....

sad se spremam kod zubara ali me muči o čem bi se moglo raditi...dal da tražim da me pošalje na "rendgen" ili? malo se sad već bojim:ne zna:

niki1
12.01.2010., 11:53
Priselila sam prije 3 mjeseca iz Kanade i trazim uz dobru preporuku vrlo dobrog ortodonta u Splitu za moju trinaestogodisnju cerku koja vec ima protezu sa metalnim bravicama.

Hvala

Krumpir
12.01.2010., 13:42
Evo mene prvi put na ovoj temi, neznam puno o bolestima zubnog mesa.....i nisam čitala sve ove silne stranice jer ne stignem (sorry) pa ako je netko imao sličan problem:ne zna: pliz za savjet...

Prije 2-3mj pojavila mi se oteklina veličine "lješnjaka" na zubnom mesu, ne odmah iznad zuba već skroz gore dokle se može napipati....ne boli zub, nije prije toga bilo ništa rađeno, iz čista mira....boli samo na dodir....bila kod zubara, ona mi je sve nešto "pikala" između zubi da kao izađe van gnoj ili šta ja znam, grgljala dva tjedna nakon toga nekom tekućinom (neide mi se sad tražit kak se zove) i stvar se nije makla.....i dalje sve isto.....

prije tjedan dana ista stvar mi se pojavila totalno na drugom mjestu, sve isto, ne odmah ispod zuba, nego niže.....

sad se spremam kod zubara ali me muči o čem bi se moglo raditi...dal da tražim da me pošalje na "rendgen" ili? malo se sad već bojim:ne zna:

Ocito je da imate par zubi gdje se treba napravit dobar endodontski zahvat. Ja uvijek trazim sliku, uglavnom treba endodontski zube tretirati i sve će biti ok nakon toga.

Phoebos Apollon
12.01.2010., 14:12
Za par dana sam naručen u stomatologa. Morat će mi bušit zub, imam karijes na šestici. Nisam naviknut na zubara, ovo mi je drugi zub za popravit. Strah me, previše. Ne znam hoću li uspjet. Ježim se i bušilice, i onog svjetla i sl. Ima li koji način da se "smanje doživljaji", da se smirim i sl. Stomatolozi što savjetujete za smirenje? Jednostavno me strah. Je li karijes ide s anestezijom kod drž. stomatologa? Upravo zbog straha od zubara sam trljo cijeli život zube po 2-3 puta dnevno, ali se isplatilo jer su prilično zdravi, Ali kako ću ovo izdržat, ne znam. Molim savjet. Hvala.

Krumpir
12.01.2010., 14:22
Za par dana sam naručen u stomatologa. Morat će mi bušit zub, imam karijes na šestici. Nisam naviknut na zubara, ovo mi je drugi zub za popravit. Strah me, previše. Ne znam hoću li uspjet. Ježim se i bušilice, i onog svjetla i sl. Ima li koji način da se "smanje doživljaji", da se smirim i sl. Stomatolozi što savjetujete za smirenje? Jednostavno me strah. Je li karijes ide s anestezijom kod drž. stomatologa? Upravo zbog straha od zubara sam trljo cijeli život zube po 2-3 puta dnevno, ali se isplatilo jer su prilično zdravi, Ali kako ću ovo izdržat, ne znam. Molim savjet. Hvala.

Ako idete u Dom Zdravlja, onda je mala vjerovatnost da čete dobit anesteziju. Ako idete kod privatnika ili ugovorenog, onda 99% da čete ju dobiti.

Gutaperka
12.01.2010., 15:09

kao što kolega napisa najbolje ti je da odeš kod nekog privatnog stomatologa.I to nađi nekog ko ti se čini blag ili si čuo da je na takvom glasu.I ako ti je prevelik strah uzmi nešto za smirenje,biće lakše i tebi i stomatologu

Mayalenna
12.01.2010., 22:56
Evo ja molim Krumpir i ostale da mi odgovore:),pišem već po drugi put,u pon idem vaditi umnjak,kakva su vam iskustva,bojim se dosta.:rolleyes::mama:Inače imam u Zg odličnog privatnog stomatologa u Vlaškoj,svaki popravak zubi kod njega skoro je potpuno bezbolan,stavio mi je par keramičkih krunica,sve mi popravlja uz kameru na kojoj vidi da li je sav karijes uklonjen,rabi i ozon,daje mi uvijek dobre savjete za njegu i održavanje.No svi oko mene(prijateljice) su imale jako bolna iskustva sa vađenjem umnjaka,priče koje su mi ispričale su ono horor,da li je to stvarno tako ili malo preuveličavaju?Imate li neke dobre savjete za brži oporavak.:(

spoki007
13.01.2010., 06:20
moj problem,zubi su redovno odrzavani i popravljani(plombirani),prije cca 1,5-2godine mala kcerkica me negoticno udarila glavom u predio nosa i zubi,osjecao sam malu bol ispod hrskavice nosa i iznad zubi (gornjih jedinica) ali sam mislio da je to normalno...da bi mi prije 3-4 tjedna poceli trnuti gornje jedinice (obje),odlaskom kod zubara i trepanacije jedne jedinice stvar se nije poboljsala,slijedila je odlazak na mfk (osijek) i snimka rtg na kojoj se vidjela cista iznad gornjih jedinica
trepanacija i druge jedinice te nakon tjedan dana cekanja da se cista drenira kroz jedinice (nije curilo nista ) endodonski zapunjeni zubi i narucen na apikotomiju i cistektomiju.....
tijekom oper.zahvata (lokalna anestezija) doktor (dent.medicine,spec oralne kir.) je odlucio povaditi prednje zube i "pocistiti" sve temeljito jer je cista bila poprilicno velika....
problem je sto se kost iznad jedinica povukla od ciste tako da sada nemam kost iznad prijasnjih gornjih jedinica te na pitanje doktoru kada ce se kost oporaviti odnosno regenerirati on odgovara sa 6-7 tjedana?
hoce li se ta kost stvarno regenerirati i koliko bi trebao sacekati da sve sve povrati da pocnem praviti zube?

Nakon vađenja potrebno je 6-8 tjedana da zacijele meka tkiva. Regeneracija kosti nakon operacije ciste u gornjoj čeljusti traje puno duže. Ovisno o veličini ciste, minimalno 4-6 mjeseci. Gledano izvana, iz usne šupljine, regeneracija kosti neće smanjiti defekt koji je nastao vađenjem, dapače, zacijeljivanjem rane defekt će se još povećeti i preostala tkiva i kost kolabirati.
Bez obzira na koji način odlučiš nadomjestiti te zube, uvijek je moguće napraviti provizorij odmah nakon vađenja.

bio sam kod stomatologa i sasula mi je hrpu mogucnosti ali mi je prije pocetka izrade proteze/mosta/krunica savjetovala rtg da se tocno utvrdi stanje kosti gornje vilice nakon operacije,pa za mjesec dva ponovno rtg da se utvrdi ponovno stanje i regeneracija kosti....kako u ta 2-3 mjeseca imam razmisliti sto i kako s zubima zanima me kakva je mogucnost odnosto sto eventualno pokriva hzzo sa dopunskim osiguranjem?napominjem da mi trebaju 2 krunice na dvojkama te most za prednje 2 jedinice,dali oni(hzzo) participiraju djelomicn
o/potpuno/nikako u izradi tog mog mosta i krunica?
stomatolog mi je napomenio da ce on poslati nekakav zahtjev prema hzzo-voj komisiji da mi odobre proteze nemam pojma sta kako pa sta oni odluce.....

borna07
13.01.2010., 09:04
bio sam kod stomatologa i sasula mi je hrpu mogucnosti ali mi je prije pocetka izrade proteze/mosta/krunica savjetovala rtg da se tocno utvrdi stanje kosti gornje vilice nakon operacije,pa za mjesec dva ponovno rtg da se utvrdi ponovno stanje i regeneracija kosti....kako u ta 2-3 mjeseca imam razmisliti sto i kako s zubima zanima me kakva je mogucnost odnosto sto eventualno pokriva hzzo sa dopunskim osiguranjem?napominjem da mi trebaju 2 krunice na dvojkama te most za prednje 2 jedinice,dali oni(hzzo) participiraju djelomicn
stomatolog mi je napomenio da ce on poslati nekakav zahtjev prema hzzo-voj komisiji da mi odobre proteze nemam pojma sta kako pa sta oni odluce.....

HZZO kod pacijentata do 65 god pokriva krunice SAMO KAO NOSAČE ZUBNE PROTEZE i to ne u punoj cijeni. Tek u dobi iznad 65 god pokriva krunice ( isto djelomično)i kao samostalne krunice ili nosače mosta. To su najlošije krunice, napravljene od čelika i preko njega jedna vrsta plastičnog materijala ( ne keramika). I u njima metal plaćaš sam, tako da ni one nisu besplatne. U protezi isto pokriva samo plastiku, a metal pacijent plaća sam.
Tvoja situacija stvarno nudi veliki raspon mogućnosti na koji način sanirati zube, ali trebao si uz svaki prijedlog dobiti i predračun. Uvijek izaberi rad bez proteze ako je moguće.

borna07
13.01.2010., 09:13
Evo ja molim Krumpir i ostale da mi odgovore:),pišem već po drugi put,u pon idem vaditi umnjak,kakva su vam iskustva,bojim se dosta.:rolleyes::mama:Inače imam u Zg odličnog privatnog stomatologa u Vlaškoj,svaki popravak zubi kod njega skoro je potpuno bezbolan,stavio mi je par keramičkih krunica,sve mi popravlja uz kameru na kojoj vidi da li je sav karijes uklonjen,rabi i ozon,daje mi uvijek dobre savjete za njegu i održavanje.No svi oko mene(prijateljice) su imale jako bolna iskustva sa vađenjem umnjaka,priče koje su mi ispričale su ono horor,da li je to stvarno tako ili malo preuveličavaju?Imate li neke dobre savjete za brži oporavak.:(

Vađenje umnjaka je različito, ne samo za svakog pacijenta, već i za svaki umnjak koji se vadi. Teško je reći bez uvida u situaciju kakvo će biti vađenje i zaraštanje rane poslije njega. Sve upute dobiti ćeš od kirurga koji će umnjak vaditi.

spoki007
13.01.2010., 09:30
HZZO kod pacijentata do 65 god pokriva krunice SAMO KAO NOSAČE ZUBNE PROTEZE i to ne u punoj cijeni. Tek u dobi iznad 65 god pokriva krunice ( isto djelomično)i kao samostalne krunice ili nosače mosta. To su najlošije krunice, napravljene od čelika i preko njega jedna vrsta plastičnog materijala ( ne keramika). I u njima metal plaćaš sam, tako da ni one nisu besplatne. U protezi isto pokriva samo plastiku, a metal pacijent plaća sam.
Tvoja situacija stvarno nudi veliki raspon mogućnosti na koji način sanirati zube, ali trebao si uz svaki prijedlog dobiti i predračun. Uvijek izaberi rad bez proteze ako je moguće.
hvala Borna07 na brzim odgovorima! "... rad bez proteze" u kojem smislu?da mi je bolje most ili?
jos samo jedno pitanje,sto je trenutno best buy za krunice ili koliko kosta koja kombinacija i sto bi bio tvoj savjet?
hvala jos jednom....

lady moss
13.01.2010., 10:14

Sa krunicom i zubom je sve 100% ok. Ali metal-keramičke krunice mogu, i u 95% slučajeva su sivkaste i boje zubno mesno. Svikastno, takave su svojstva tih najjeftinijih krunica. Da to tako nije, zasto bi izmislili bezmetalne krunice i materijale!? Sorry, ako se odlučiš za fiata, nemožeš dobit BMW-a.

Hvala Hard Candy..stomatolog me upozorio na tamnjenje,ali moj šok je bio zbog vremena:eek: kada je potamnio, a ne zbog same činjenice!
Krumpir stvarno cijenim mišljenje,ali isto tako došla sam ovdje po nekakav odgovor,sugestiju i savjet,a ne po ismijavanje sa fiatom i bmw-om!
Ta jedinica je umjetna već 10 godina i sada sam mijenjala samo navlaku!:ne zna:

Krumpir
13.01.2010., 10:41
Hvala Hard Candy..stomatolog me upozorio na tamnjenje,ali moj šok je bio zbog vremena:eek: kada je potamnio, a ne zbog same činjenice!
Krumpir stvarno cijenim mišljenje,ali isto tako došla sam ovdje po nekakav odgovor,sugestiju i savjet,a ne po ismijavanje sa fiatom i bmw-om!

Znam da jesi, ali iskreno to je razlog vaših problema. Usporedba je jednostavno naćin da se problematika približi odnosno pojednostavi njenjo shvačanje, nije bilo zlih namjera. Tu se jednostavno nemože puno toga napravit, bez visoko estetske krunice.

Krumpir
13.01.2010., 10:46

Pozdrav!

Možete računat na to da ćete imat bolove bilo kojeg oblika i jačine cca tjedan dana. Stime da će bolovi jenjavati kako vrijeme prolazi. Siguran sam da će vas kirurg savjetovati koje lijekove protiv bolova koristiti da bi vas što manje bolilo nakon zahvata.

Krumpir
13.01.2010., 10:55

Hzzo vam ništa neće pokriti. Ako ste mlađi od 65 jedino pokriva totalne proteze, i ono sto vam je borna navela i to retencija proteze je samo sa kvačicama, a to vama ne treba. Sve drugo plačate. Sada koliko sam shvatio u gornjoj čeljusti imate sve gornje zube osim jedinica? Te vam je jedna dvojka apicotomirana? Taj koštani defekt kao što je rekla borna će se vjerovatno povečati sa regeneracijom te čete imat neravan i vrlo nepovoljan greben za napravit nešto estetski. Svkako idite na fiksnu opciju, ona se može izvesti vrlo dobro i estetski i funkcijski.

hvala Borna07 na brzim odgovorima! "... rad bez proteze" u kojem smislu?da mi je bolje most ili?
jos samo jedno pitanje,sto je trenutno best buy za krunice ili koliko kosta koja kombinacija i sto bi bio tvoj savjet?
hvala jos jednom....

U vašem slučaju to ne postoji, odnosno mora se vidjeti što se može izvesti kod vas a da zadovolji i funkciju i estetikul. Računajte da najjeftinija metal-keramička krunica košta 960kn (prema minimalnom cijeniku Hrvatske stomatološke komore)

spoki007
13.01.2010., 11:16
Hzzo vam ništa neće pokriti. Ako ste mlađi od 65 jedino pokriva totalne proteze, i ono sto vam je borna navela i to retencija proteze je samo sa kvačicama, a to vama ne treba. Sve drugo plačate. Sada koliko sam shvatio u gornjoj čeljusti imate sve gornje zube osim jedinica? Te vam je jedna dvojka apicotomirana? Taj koštani defekt kao što je rekla borna će se vjerovatno povečati sa regeneracijom te čete imat neravan i vrlo nepovoljan greben za napravit nešto estetski. Svkako idite na fiksnu opciju, ona se može izvesti vrlo dobro i estetski i funkcijski.

U vašem slučaju to ne postoji, odnosno mora se vidjeti što se može izvesti kod vas a da zadovolji i funkciju i estetikul. Računajte da najjeftinija metal-keramička krunica košta 960kn (prema minimalnom cijeniku Hrvatske stomatološke komore)

u gornjoj celjusti imam sve zube osim jedinica,dvojke i ostali zubi su netaknuti (apicotomija je bila predvidjena za gornje jedinice ali zbog velicine ciste morali su biti izvadjeni....)
novaca za zube mora biti!ipak su to jedinice.... zelim lijep :D

Gutaperka
13.01.2010., 12:36
u gornjoj celjusti imam sve zube osim jedinica,dvojke i ostali zubi su netaknuti (apicotomija je bila predvidjena za gornje jedinice ali zbog velicine ciste morali su biti izvadjeni....)

tu bi implantati bili najbolje rješenje

Krumpir
13.01.2010., 15:49

Onda bi najbolje bilo kako je rekao kolega, 2 x implantata i most izmedu njih. A most moze varirati ovisno o stanju vaše kosti i sluznice da se dobije maksimalni effect.

admin7
13.01.2010., 20:02
imam i ja problem meni je dijagnosticiran gingivitis i nije strašan svaki dan perem redovito zube poslali su me specijalistu i očistio mi je zube ali kako mi je dolje lijevo čistio zube tako mi je iritirao zubno meso i ono je sad upaljeno, natečeno već dva dana, a zubarica-moja zubarica mi je rekla bude li više od tri dana da dođem kod nje može li kakva pomoć oko toga prije nego što odem kod nje? ispiranje sa kamilicom ništa ne pomaže.

Krumpir
13.01.2010., 20:52
imam i ja problem meni je dijagnosticiran gingivitis i nije strašan svaki dan perem redovito zube poslali su me specijalistu i očistio mi je zube ali kako mi je dolje lijevo čistio zube tako mi je iritirao zubno meso i ono je sad upaljeno, natečeno već dva dana, a zubarica-moja zubarica mi je rekla bude li više od tri dana da dođem kod nje može li kakva pomoć oko toga prije nego što odem kod nje? ispiranje sa kamilicom ništa ne pomaže.

Kamilica ili slični čajevi, trave neće vam pomoći. Moja preporuka je da kupite corsodyl i ispirete usnu šupljinu 2 x na dan po 1min i tako 7 dana. Ako nakon toga NE prođe, onda odite stomatologu.

admin7
13.01.2010., 21:06
tnx =)

Krumpir
13.01.2010., 21:44
tnx =)

BTW, nikako duže od 7 dana koristiti corsodyl.

borna07
14.01.2010., 08:07

Cista iznad gornjih jedinica koja je u konačnici dovela do vađenja jedinica morala je biti poprilično velika. Takve ciste ostavljaju velike defekte kosti. količina kosti nakon takvih operacija obično je nedovoljna za ugradju implantata. U takvim slučajevima, prije same ugradnje implantata potrebni su dodatni operativni zahvati za rekonstrukciju kosti i mekih tkiva. Ovisno o tome koliki je defekt kosti i mekih tkiva i koliko se diže gornja usna kod govora i smijanja, koliko je visoka linija osmjeha, situacija može zahtjevati i nekoliko operacija. Takve rekonstrukcije imaju dobre i lijepe rezultate, ali traju jako dugo ( može proći i 1,5 godina prije završetka) i koštaju jako puno.
Ako se odlučite na implantate budite sigurni u stomatologa kojeg izaberete i da su vam dobro objašnjeni svi zahvati koji će biti napravljeni.
Druga mogućnost je izbrusiti dvojke i napraviti fiksni most od 4 zuba.
To je isto dobra opcija, ali ako je situacija estetski jako kompromitirana, isto su ponekad potrebne rekonstrukcije tkiva ( kosti i mekih tkiva) da bi se dobili dobri rezultati.

spoki007
14.01.2010., 10:13
Druga mogućnost je izbrusiti dvojke i napraviti fiksni most od 4 zuba.
To je isto dobra opcija, ali ako je situacija estetski jako kompromitirana, isto su ponekad potrebne rekonstrukcije tkiva ( kosti i mekih tkiva) da bi se dobili dobri rezultati.

to mi predlaze i moj stomatolog zbog linije osmjeha koja nikada nije iznad spoja zuba i zubnog mesa(tako da se defekt nedostatka kosti u gornjoj celjusti i ne primjeti)....
od kojeg materijala raditi most i krune?

drazen33
15.01.2010., 21:44
Pozdrav Svima!!!!
U velikoj sam nedoumici sa ugradnjom staklenih zuba nosača ili točnije pilara oznake ZX-27.... Oni koji ih ugrađuju su puni hvale a oni drugi pak tvrde suprotno... Zna li netko nekog da je već ugrađivao staklene zube nosače?
Bilo bi mi puno lakše da čujem barem jedno iskustvo; na netu sam pronašao samo tehničke podatke i reklame onih koji ih ugrađuju.... :ne zna:

Unaprijed hvala za bilo kakvu informaciju ! :confused:

chamonix
15.01.2010., 21:57
------>
Znači......

imam sitni karijes između jedinice i dvojke!! I sad logika mi nalaže da postavim ovo pitanje; kak je moguće uklonit karijes koji se nalazi doslovce između dva zuba?
A AKO je već moguće, kak će mi zubi izgledatposlije toga, mislim za logički je pretpostavit da će ostat nekakva rupa, praznina...a bogme se ne furam na Madonnu :zubo:

ajd pliz nek mi neko odgovori,i kaže da neću bit Madonna :moli: (Okk, ona ima između rupu između jedinica, a isti klinac....)

Gutaperka
15.01.2010., 22:23
------>
Znači......

imam sitni karijes između jedinice i dvojke!! I sad logika mi nalaže da postavim ovo pitanje; kak je moguće uklonit karijes koji se nalazi doslovce između dva zuba?
A AKO je već moguće, kak će mi zubi izgledatposlije toga, mislim za logički je pretpostavit da će ostat nekakva rupa, praznina...a bogme se ne furam na Madonnu :zubo:

ajd pliz nek mi neko odgovori,i kaže da neću bit Madonna :moli: (Okk, ona ima između rupu između jedinica, a isti klinac....)

karijes između dva zuba uklanja se kao i svaki drugi karijes a nastala rupa se ispuni kompozitnim ispunom boje zube.Ako je boja ispuna pogođena ne treba se vidjet razlika između ispuna i okolnog zuba.Ako boja nije pogođena onda se taj ispun ukloni i stavi drugi koji po boji više odgovara.Eto vrlo jednostavno

borna07
16.01.2010., 00:00
Pozdrav Svima!!!!
U velikoj sam nedoumici sa ugradnjom staklenih zuba nosača ili točnije pilara oznake ZX-27.... Oni koji ih ugrađuju su puni hvale a oni drugi pak tvrde suprotno... Zna li netko nekog da je već ugrađivao staklene zube nosače?
Bilo bi mi puno lakše da čujem barem jedno iskustvo; na netu sam pronašao samo tehničke podatke i reklame onih koji ih ugrađuju.... :ne zna:

Unaprijed hvala za bilo kakvu informaciju ! :confused:
Sistem staklenih zuba nosača ZX-27 napravio je jedan mađarski doktor prije kakvih 5-7 godina. Podosta je raširen u zemljama istočnog bloka ( Mađarska, Češka, Slovačka, Poljska...), u ostatku Eu i svijeta baš i ne. Međutim,objavljeni klinički radovi prate pacijente maksimalno 4 god, a većinom 1-2 godine. Obzirom da niti u jednom nisu navedene niti kontraindikacije niti ograničenja ni neuspjesi, takvi radovi nisu baš relevantni( barem ja nisam naišla na niti jedan do sada). Više liče na marketing, nego na ozbiljna istraživanja. U Hr nisu takvi sistemi bili ozbiljno zastupljeni na stručnim predavanjima niti u literaturi. Samo marketinški.
Ono što takve konstrukcije neminovno nose sa sobom je problem održavanja higijene ispod takvih radova. Bile su rasprave o mogućim promjenama strukture sluznice ispod takvih nosača, čak i nastancima predkanceroznih stanja zbog trajne iritacije. Navodno ( kažem navodno samo zato jer mi podaci nisu baš relevantni) su takve sumnje odbačene.
To je to što ja znam o njima, osobnih iskustava nemam.

IVANA_99
17.01.2010., 14:16
zanima me koja je cijena keramickih navlaka i kojeg bi mi stomatologa preporucili u zagrebu, ali da je zaista strucan. naime na jedinice, dvojke i trojke bi stavila navlake a cetvorke nemam. da li se i umjesto njih mogu staviti te keramicke krunice ili je potrebno neko drugo rjesenje?

magic potion
17.01.2010., 19:34
Joooj, ljudi pomozite!!! Zub me boli nepodnošljivo, tablete tipa Lekadol, Neofen, Voltaren itd mi ne pomažu ni za manje probleme, a kamoli ovo. Popila sam Ketanol od 50 mg i za dva sata me opet počelo razvaljivati. Cijela ta strana glave me boli, oko mi suzi, nevjerojatno nešto. Iskočit ću iz kože.:mad:

Što sad da ja radim?! Moram li baš čekati da prođe 6 sati između dva ketanola? Imam dojam da je ovo sve gore. Mislim da mi se povraća od boli. Od subote me ne pušta uopće. :(

kiklop0
17.01.2010., 21:47
zanima me koja je cijena keramickih navlaka i kojeg bi mi stomatologa preporucili u zagrebu, ali da je zaista strucan. naime na jedinice, dvojke i trojke bi stavila navlake a cetvorke nemam. da li se i umjesto njih mogu staviti te keramicke krunice ili je potrebno neko drugo rjesenje?

I mene ovo zanima, ja trebam most dvije jedinice i dvojka. U mogucnosti sam platit metal keramiku...

Krumpir
17.01.2010., 22:18
I mene ovo zanima, ja trebam most dvije jedinice i dvojka. U mogucnosti sam platit metal keramiku...

U cijeloj Hrvatskoj cca 960-1800kn po krunici.

Gutaperka
17.01.2010., 22:19

cijena je od 1200 kn (za metal keramiku) na više,doduše zakonski minimun je nekih čini mi se 980 kn ali ne znam jel danas iko još ima tako nisku cijenu.Nisi napisala zašto ćeš tu stavljat krunice,ako ti je do vrhunske estetike najbolje bi bila neka bezmetalna keramika (te su dvostruko skuplje od metal keramike,pa i više).

Joooj, ljudi pomozite!!! Zub me boli nepodnošljivo, tablete tipa Lekadol, Neofen, Voltaren itd mi ne pomažu ni za manje probleme, a kamoli ovo. Popila sam Ketanol od 50 mg i za dva sata me opet počelo razvaljivati. Cijela ta strana glave me boli, oko mi suzi, nevjerojatno nešto. Iskočit ću iz kože.:mad:

Što sad da ja radim?! Moram li baš čekati da prođe 6 sati između dva ketanola? Imam dojam da je ovo sve gore. Mislim da mi se povraća od boli. Od subote me ne pušta uopće. :(

idi na Hitnu stomatološku.Ili čekaj jutro pa kod svog stomatologa

baiya
18.01.2010., 22:07
Ima li netko iskustava sa zubnom ordinacijom
Dental studio, http://www.dental-studio-zagreb.com?
Prvenstveno me zanima kvaliteta rada....

Madman500
19.01.2010., 06:54
Pozdrav svima....
Jedno malo pitanje...Prije dva dana poceo me boliti zub,koji je prije godinu dana bio blombiran...Otisao da zubara,on ga otvorio,stavio lijek i vec taj da zubno meso mi je pocelo naoticat....Jucer je malo upala boljela i bilo je naoteceno tek toliko da se vidi izvana...Evo sad se probudio a vilica mi izgleda kao da mi je netko opalio nokaut....Sad je jos deblje,ali duplo manje boli...Nisam dobio nikakve antibiotike....Evo ako netko ima na žalost iskustva neka se javi jer je meni prvi put da mi se ovako nesto dogodilo....
Kaj da radim?

Poz....

borna07
19.01.2010., 07:07
Pozdrav svima....
Jedno malo pitanje...Prije dva dana poceo me boliti zub,koji je prije godinu dana bio blombiran...Otisao da zubara,on ga otvorio,stavio lijek i vec taj da zubno meso mi je pocelo naoticat....Jucer je malo upala boljela i bilo je naoteceno tek toliko da se vidi izvana...Evo sad se probudio a vilica mi izgleda kao da mi je netko opalio nokaut....Sad je jos deblje,ali duplo manje boli...Nisam dobio nikakve antibiotike....Evo ako netko ima na žalost iskustva neka se javi jer je meni prvi put da mi se ovako nesto dogodilo....
Kaj da radim?

Poz....
Odmah se javi svom stomatologu. Ako ne radi, pokušaj sam iskopati privremeni ispun sa zuba nekom čačkalicom ili debelom iglom.

Madman500
19.01.2010., 07:25
Znam,cekam,radi od 9...:top:

Madman500
19.01.2010., 08:12
Sad dok cekam splasnulo je barem 25 posto???????:ne zna::ne zna:
Mozda je dodatno naoteknulo od spavanja,stiskanja??

Medeni
19.01.2010., 13:32
Sad dok cekam splasnulo je barem 25 posto???????:ne zna::ne zna:
Mozda je dodatno naoteknulo od spavanja,stiskanja??

odmah zubaru! oteklina je znak rekacije!!!

Madman500
19.01.2010., 16:23
Evo ga bio sam ujutro kod zubara,promijenio mi lijek i uzeo sam cefaleksin kapsule.Htio sam ceporex ali ga vise ne rade....Dobio sam povišenu temperaturu 37,6....Stavljao sam hladne obloge i dosta je popravilo stanje...Malo je splasnulo...Ali od kuda temperatura???

Hvala na odgovorima...Poz....

Engelchen00012
19.01.2010., 17:23
Evo i ja već 3 dana muku mučim sa zubom. Još i pijem antibiotik, ali zub nije niti otvoren, niti išta.:rolleyes: Nije do mene. Do zubara je. Ne pitajte ništa. Samo gledam oteklinu kako raste, isto ima temp. 37,7.
Gutam tablete i molim Boga da do sutra stanje ne bude značajno gore.

julianna-24
19.01.2010., 17:40

ma da.inekciju mi je šišnuo i bok :mig:

julianna-24
19.01.2010., 17:54
samo da podijelim svoje iskustvo
..15.3. prošle godine odlazim kod zubar zbog četvorke koja me bolila ispod plombe
išla sam 5 puta na čišćenje kanala,okej mislim ak ose isplati neka,da bi mi se taj zadnji puta odlomio dio zuba (dvije stjenke okrenute prema trojki i petici,ostale su mi dvije stjenke prema vanjskoj i unutrašnjoj strani)
zubar mi kaže da nema opasnosti od pucanja i naruči me za drugi termin jer taj dan sam bila padobranac......nakon par dana lomim zub,naravno vanjsku stijenku,i tada kreće agonija,od nadograđivanja nekim megacinom,da bi to 3 puta otpalo,do bušenja nekakvih kolčića koji će zamijeniti vanjsku stijenku pa opet nadogradnje,i nakon 4 puta stajalo mi je to 3 mjeseca,vau,naravno tada sve ispočetka, još 4 puta on meni to nadograđuje i to svaki puta pukne idući dan ili nakon par dana..u 12 mj mu dolazim sa zahtjevom da mi to naporavi kako god zna i umije jer sam luda,kaže krunica ,1000 kuna ravno,reko supač
odlaski na otiske,modeliranje i svakakve pizdardije aj ok, stavlja mi privremenu krunicu koju sam istu večer!!!!! pojela zajedno sa večerom a da nisam niti skužila,vjerovatno je jako dobro bila napravljena
stavlja mi krunicu nakon 2 tjedna!!! prvotni dogovor je bio 3 dana i naplati 1500 kuna,naravno da sam želila objašnjenje i da sam se napokon (svaka čast i meni) odliučila na mjenjanje zubara na što on mene danas pita čemu to???
jeb...im sve po spisku,i ja sam čovjek,i ja zaslužujem da se prema meni odnose kao prema ljudskom biću! netrebam biti nečija kćer ili žena da mi se netko u dupe uvlači ali jesmo li mi obični smrtnici osuđeni na ovakvo ponašanje?
sramota

Madman500
19.01.2010., 18:10
Temp pala na 37,3....ajd barem nekaj....Mozda da jos bolje objasnim...Kod mene nije upaljeno meso gdje zub stoji.... :) Nego meso sa strane,tako reci obraz....Mislim da je to nazvao dzepom....Tamo gdje je celjust....Zub je dobro,otvoren je i imam lijek unutra....Zub ne boli,samo je to naotečeno i jos malo boli ali samo na dodir...Vise zivcira zatezanje koze kad otvorim usta....
Poz...

Krumpir
19.01.2010., 20:11
samo da podijelim svoje iskustvo
..15.3. prošle godine odlazim kod zubar zbog četvorke koja me bolila ispod plombe
išla sam 5 puta na čišćenje kanala,okej mislim ak ose isplati neka,da bi mi se taj zadnji puta odlomio dio zuba (dvije stjenke okrenute prema trojki i petici,ostale su mi dvije stjenke prema vanjskoj i unutrašnjoj strani)
zubar mi kaže da nema opasnosti od pucanja i naruči me za drugi termin jer taj dan sam bila padobranac......nakon par dana lomim zub,naravno vanjsku stijenku,i tada kreće agonija,od nadograđivanja nekim megacinom,da bi to 3 puta otpalo,do bušenja nekakvih kolčića koji će zamijeniti vanjsku stijenku pa opet nadogradnje,i nakon 4 puta stajalo mi je to 3 mjeseca,vau,naravno tada sve ispočetka, još 4 puta on meni to nadograđuje i to svaki puta pukne idući dan ili nakon par dana..u 12 mj mu dolazim sa zahtjevom da mi to naporavi kako god zna i umije jer sam luda,kaže krunica ,1000 kuna ravno,reko supač
odlaski na otiske,modeliranje i svakakve pizdardije aj ok, stavlja mi privremenu krunicu koju sam istu večer!!!!! pojela zajedno sa večerom a da nisam niti skužila,vjerovatno je jako dobro bila napravljena
stavlja mi krunicu nakon 2 tjedna!!! prvotni dogovor je bio 3 dana i naplati 1500 kuna,naravno da sam želila objašnjenje i da sam se napokon (svaka čast i meni) odliučila na mjenjanje zubara na što on mene danas pita čemu to???
jeb...im sve po spisku,i ja sam čovjek,i ja zaslužujem da se prema meni odnose kao prema ljudskom biću! netrebam biti nečija kćer ili žena da mi se netko u dupe uvlači ali jesmo li mi obični smrtnici osuđeni na ovakvo ponašanje?
sramota

Zanimljivo, ali nekad se neke stvari jednostavno zakompliciraju. Isreno ja svim svojim pacijentima UVIJEK objasnim da nakon endodoncije premolara i molara da postoji mogučnost loma zuba. Jednostavno je to tako. Zub je tada postaje krhkiji, nemože podnosit opterečenje kao nekad itd itd. Ovo pravilo POGOTOVO vrijedi kada fali puno krune ili je preostali dio jako tanak (kao što je kod vas bilo. U takvim slučajevima jedina opcija je nadogradnja. I to, fiber-glass ojačani kompozitni štapići + kompozitna nadogradnja. Jer ona pak, najbolje prenosi sile sa nadogranje/buduće krune na korijen i pa na alveoalrnu kost.
Izgleda da je sve to trajalo predugo za vas sa previše neuspjeha tokom cijelog procesa. Razlog tome je što je stomatolog htio napravit nekakav kompromis da bi vam ušparaju 100,200-500kn, a u našem poslu NEMA kompromisa. Jer kompromis završava neuspjehom.

julianna-24
19.01.2010., 21:36
Zanimljivo, ali nekad se neke stvari jednostavno zakompliciraju. Isreno ja svim svojim pacijentima UVIJEK objasnim da nakon endodoncije premolara i molara da postoji mogučnost loma zuba. Jednostavno je to tako. Zub je tada postaje krhkiji, nemože podnosit opterečenje kao nekad itd itd. Ovo pravilo POGOTOVO vrijedi kada fali puno krune ili je preostali dio jako tanak (kao što je kod vas bilo. U takvim slučajevima jedina opcija je nadogradnja. I to, fiber-glass ojačani kompozitni štapići + kompozitna nadogradnja. Jer ona pak, najbolje prenosi sile sa nadogranje/buduće krune na korijen i pa na alveoalrnu kost.
Izgleda da je sve to trajalo predugo za vas sa previše neuspjeha tokom cijelog procesa. Razlog tome je što je stomatolog htio napravit nekakav kompromis da bi vam ušparaju 100,200-500kn, a u našem poslu NEMA kompromisa. Jer kompromis završava neuspjehom.

definitvno se slažem da nešto jednostavno može postati teška glavobolja
kao kod mene od plombiranja do krune
ono što se nije smjelo dogoditi je da meni 7 puta pukne ta nadogradnja ali još čak ni tada nisam htjela mjenjat zubara ali kada je on meni dignuo cijenu za 500 kuna ! to je neprofesionalno
da ne pričam da sa mu odmah rekla da sam nezadovoljna krunom jer se radi o četvorki koja se vidi i da je razmak između četvorke i petice velik i da kruna ne liči na zub

Krumpir
19.01.2010., 21:44
definitvno se slažem da nešto jednostavno može postati teška glavobolja
kao kod mene od plombiranja do krune
ono što se nije smjelo dogoditi je da meni 7 puta pukne ta nadogradnja ali još čak ni tada nisam htjela mjenjat zubara ali kada je on meni dignuo cijenu za 500 kuna ! to je neprofesionalno
da ne pričam da sa mu odmah rekla da sam nezadovoljna krunom jer se radi o četvorki koja se vidi i da je razmak između četvorke i petice velik i da kruna ne liči na zub

Da, trebao vam je odmah reci sto se moze desiti i koliko to kosta. Tih dodatnih 500kn je za nadogradnju vrlo vjerovatno. Ako niste zadovoljni izgledom krunice to ste trebali odmah reci. A za četvorku, najbolje je ili e-max 2 ili cirkon-keramika jer je to estetska zona.

borna07
19.01.2010., 22:22
Temp pala na 37,3....ajd barem nekaj....Mozda da jos bolje objasnim...Kod mene nije upaljeno meso gdje zub stoji.... :) Nego meso sa strane,tako reci obraz....Mislim da je to nazvao dzepom....Tamo gdje je celjust....Zub je dobro,otvoren je i imam lijek unutra....Zub ne boli,samo je to naotečeno i jos malo boli ali samo na dodir...Vise zivcira zatezanje koze kad otvorim usta....
Poz...

To je sve normalno. Temperatura je reakcija na veliku bakterijsku upalu, a antibioticima treba vremena da počnu djelovati. Sutra će biti bolje. Oteklina uvijek "bježi" na mjesta gdje je manji otpor i tkivo rahlo. Zato je na obrazu a ne oko zuba gdje je kost. Zatezanje će biti prisutno još par dana.

borna07
19.01.2010., 22:26
Evo i ja već 3 dana muku mučim sa zubom. Još i pijem antibiotik, ali zub nije niti otvoren, niti išta.:rolleyes: Nije do mene. Do zubara je. Ne pitajte ništa. Samo gledam oteklinu kako raste, isto ima temp. 37,7.
Gutam tablete i molim Boga da do sutra stanje ne bude značajno gore.

Rast otekline i temperature su normalni pod antibioticima u prva 24 sata dok lijekovi ne postignu maksimalnu koncentraciju. Ako ih uzimaš dulje od toga ( I REDOVNO), a simptomi se i dalje pogoršavaju treba ih promijeniti.

julianna-24
19.01.2010., 22:32
Da, trebao vam je odmah reci sto se moze desiti i koliko to kosta. Tih dodatnih 500kn je za nadogradnju vrlo vjerovatno. Ako niste zadovoljni izgledom krunice to ste trebali odmah reci. A za četvorku, najbolje je ili e-max 2 ili cirkon-keramika jer je to estetska zona.

nisam sve pisala iz razloga što bi post bio preeedugačak ali ja nisam osoba da ću platiti i šutiti,tako da sam mu ja odmah kod probne krunice rekla da mi se nesviđa estetski i da je ta rupa od 4 do 5ice prevelika i da zub izgoeda kao batrljak
on je reko da će prava krunica biti bolja,ok stavi mi pravu,ja gledam i kažem doktore nemojte se ljutiti ali kak oje moguće da ste mi pola sata uzimali otiske a da se zub ne uklapa premao stalim zubima,on je reko da se trebam naviknuti i da pričekma neko vrijeme!! okej istina je da sam mogla doći i tražiti da skine tu krunicu ali u međuvremenu su mi propala 2 zuba i jedan se upalio pod polombom tako da kod novog zubara to sređujem jer mi je to sada hitnije i neda mi se opet mrcvariti kod ovog zubara,istina je da zub nije teške teška katastrofa ali za 1500 kuna ne prolazi

kiklop0
19.01.2010., 23:39

Da slazem se usporedba sa autima je smjesna. Evo ja neki dan bio kod zubarke koja isto ima metal-keramiku i zubi su mi cak prebijeli hehe, a i moja sestra ima vec godinama metal-keramiku i nema nikakvo tamnjenje. Mislim da ak je prava keramika da ne smije biti problema i nebitno je sto je ispod metal.

Engelchen00012
20.01.2010., 08:19
Rast otekline i temperature su normalni pod antibioticima u prva 24 sata dok lijekovi ne postignu maksimalnu koncentraciju. Ako ih uzimaš dulje od toga ( I REDOVNO), a simptomi se i dalje pogoršavaju treba ih promijeniti.

Ja antibiotike pijem već tri dana, a sad su me poslali na OP. Divno.:rolleyes: Ne moram ni reći da sam se usrala.:( Kod nas umiru na rutinskim operacijama.:kava:

bubaspara
20.01.2010., 10:24

Molim ako mi sad netko pobliže može reći što me sve očekuje:(

Poslikala oba zuba, stom. mi rekla da ona tu ne može ništa učiniti i šalje me na ZAVOD ZA ENDODON.-STOM.FAKULTET, na uputnici piše dijagnoza: KRONIČNA UPALA APIK.PERIDONTA/APIK. ILI PERIAP.GRAN.........???...molim nekog za pojašnjenje, uz napomenu da se radi o dva zuba (različita mjesta), od kojeg na jednom imam prije tri godine vađen zub i ugrađen keramički most koji sam skupo platila:mad:

Krumpir
20.01.2010., 10:42
Da slazem se usporedba sa autima je smjesna. Evo ja neki dan bio kod zubarke koja isto ima metal-keramiku i zubi su mi cak prebijeli hehe, a i moja sestra ima vec godinama metal-keramiku i nema nikakvo tamnjenje. Mislim da ak je prava keramika da ne smije biti problema i nebitno je sto je ispod metal.

Keramika je transparentna, i što je god ispod nje, daje toj keramici tu boju. Metal = sivo, zlato = žuto, cirkon = bijelo. Vrlo je bitno što je ispod keramike.

Krumpir
20.01.2010., 10:44
Ja antibiotike pijem već tri dana, a sad su me poslali na OP. Divno.:rolleyes: Ne moram ni reći da sam se usrala.:( Kod nas umiru na rutinskim operacijama.:kava:

Zbilja nemate razloga za brigu, to je zbilja rutinska operacija. Radi se pod lokalnom anestezijom i traje cca 30min.

Krumpir
20.01.2010., 10:47

Poslikala oba zuba, stom. mi rekla da ona tu ne može ništa učiniti i šalje me na ZAVOD ZA ENDODON.-STOM.FAKULTET, na uputnici piše dijagnoza: KRONIČNA UPALA APIK.PERIDONTA/APIK. ILI PERIAP.GRAN.........???...molim nekog za pojašnjenje, uz napomenu da se radi o dva zuba (različita mjesta), od kojeg na jednom imam prije tri godine vađen zub i ugrađen keramički most koji sam skupo platila:mad:

Ako možete stavit RTG-a tu na forum, ali uslikajte da je slika čista. Pa ćemo vidjeti. Može biti svašta.

Gutaperka
20.01.2010., 13:31

došlo je do upale oko vrha korjena pa će trebat liječit korjen.AKo je već prije bio punjen onda će izvadit to punjenje i stavit novo.Ako ti je kolčić u kanalu onda bi lako moglo ići na apikotomiju tj.kirurško odstranjenje vrha korjena jer se zbog kolčića ne može raditi revizija punjenja(ovo u slučaju da imaš nadogradnju i da ti je već prije korjen punjen,ako nije onda će ti samo liječit korjen i napunit)

severinac
20.01.2010., 17:20
Imam par kompliciranijih zahvata na zubima, karijes blizu zubnog mesa i između zubi. Trebao bih preporuku dobrog stomatologa u Karlovcu ako tko zna. I da li se zubno meso može s laserom "povući" tako da se može liječiti zub?

Krumpir
20.01.2010., 17:33
Imam par kompliciranijih zahvata na zubima, karijes blizu zubnog mesa i između zubi. Trebao bih preporuku dobrog stomatologa u Karlovcu ako tko zna. I da li se zubno meso može s laserom "povući" tako da se može liječiti zub?

Neznam dali tko u Karlovcu ima soft tissue lazer. Ali ovo što ste naveli se može napravit.

-fifi-
21.01.2010., 10:06
Molim vas preporučite mi vrhunskog stomatologa koji će mi u kombinaciji sa gore navedenim vrhunskim riješiti problem, naime mislim da sam dosta kompliciran slučaj jer mi je uništena caklina na prednjim zubaima, prepuni su plombi, pa bi stavila navlake, ali imam problematičan zagriz i nedostaju mi donja šestica i sedmica.

Cijela moja familija ide kod dr. Gržetić-Srb u Ilici 191b. Zubarka je fakat super susretljiva i zna posao. Isto tako će ti objasniti sve kaj te zanima. Da stvar bude bolja muž joj ima jedan od najmodernijih labosa u ZG i poznati je zubotehničar. Specijaliziran je za estetske bezmetalne radove (cirkon, e.max, empress i sl.), a pogotovo u fronti od 3 do 3.

Moj stari je tamo napravio cirkonski most i jednostavno ja nemrem skužiti razliku između njegovih zubiju i umjetnih

Hard Candy
21.01.2010., 10:41
Eh da imas vise od 1 post bilo bi super :)

caterine22
21.01.2010., 13:54
evo ovako...prosle godine u 11 mj me zub poceo boliti,i stavljen mi je lijek neki koji navodno traje 3 mj,al to me sve zbunjuje jer koliko sam procitala ovdje nitko nije imao lijek duze od mjesec dana(bar mi se cini jer sam na brzinu preletila sve)...u 12 mj sam isla na vadjenje lijeka,ali ga ipak nismo izvadili jer me malo jos bolilo...i poslije toga nista ne boli,sve ok...i neki dan primjetim malo mi nateklo meso,kao neki mjehuric,ali sa strane vise...i otisla zubaru,lijek izvadjen i zub mi stoji otvoren sada,a ova oteklina polako opada,i nista me ne boli...i receno mi je da dodjem sljedeci tjedan da mi se zub izvadi...radi se o lijevoj sestici...moze neka pomoc...ja ga ne bi vadila...strah me toga jako...mozda postoji nesta drugo sto se moze probati,a ne odmah vaditi???...:tuzni:

-fifi-
21.01.2010., 13:56
Eh da imas vise od 1 post bilo bi super :)

Ne kužim :confused: Zakaj bi morao imati više od jednog posta?

Hard Candy
21.01.2010., 13:57
Zato jer bi ti post bio relevantniji, a ne na tragu samoreklame.

Chain
21.01.2010., 13:57
evo ovako...prosle godine u 11 mj me zub poceo boliti,i stavljen mi je lijek neki koji navodno traje 3 mj,al to me sve zbunjuje jer koliko sam procitala ovdje nitko nije imao lijek duze od mjesec dana(bar mi se cini jer sam na brzinu preletila sve)...u 12 mj sam isla na vadjenje lijeka,ali ga ipak nismo izvadili jer me malo jos bolilo...i poslije toga nista ne boli,sve ok...i neki dan primjetim malo mi nateklo meso,kao neki mjehuric,ali sa strane vise...i otisla zubaru,lijek izvadjen i zub mi stoji otvoren sada,a ova oteklina polako opada,i nista me ne boli...i receno mi je da dodjem sljedeci tjedan da mi se zub izvadi...radi se o lijevoj sestici...moze neka pomoc...ja ga ne bi vadila...strah me toga jako...mozda postoji nesta drugo sto se moze probati,a ne odmah vaditi???...:tuzni:
jel imas ti sliku tog zuba? ako imas, stavi ovdje da vidimo
i jos mi nesto nije jasno....ti si taj "lijek" imala u zubu mjesec dana ili godinu i mjesec dana?

Chain
21.01.2010., 14:01
Ne kužim :confused: Zakaj bi morao imati više od jednog posta?

zato kaj se reklamiras..

...Specijaliziran je za estetske bezmetalne radove (cirkon, e.max, empress i sl.), a pogotovo u fronti od 3 do 3....

niti jedan laik ne zna sto su emax, empress i sl.

tako da ako ces se reklamirat...probaj to ipak malo neuvjerljivije napravit :)

Gutaperka
21.01.2010., 14:01

naravno da se može još nešto probati,ne daj da ti ga izvadi nego traži drugo mišljenje kod drugog stomatologa.Takvi situacije se danas rutinski liječe i zub potraje još 15,20 pa i više godina

-fifi-
21.01.2010., 14:24
zato kaj se reklamiras..

...Specijaliziran je za estetske bezmetalne radove (cirkon, e.max, empress i sl.), a pogotovo u fronti od 3 do 3....

niti jedan laik ne zna sto su emax, empress i sl.

tako da ako ces se reklamirat...probaj to ipak malo neuvjerljivije napravit :)

E pa gle. Ni mehaničaru ne idem promijeniti ulje bez da se raspitam, a kamo li da si radim zube ili idem na operaciju. Prošle godine je umro stomatolog kod kojeg smo moja obitelj i ja godinama išli i trebao nam je netko kod koga ćemo ponovo godinama ići bez da zažalimo.

Zašto? Zato jer su mi starcima počupali pun k***c zuba u mladosti preko socijalnog na mesarskom, ovaaj, stomatološkom faksu i kod raznih nazovi stomatologa preko socijalnog. Stari zato već 30 godina ima most od šest zuba zbog dva loša zuba u mladosti koji su "stručno" popravljeni vađenjem još četiri da bi se napravio most.
Mama ima traume od vađenja osmica koje su bile skrhane na kraju u petsto komadića i krvarila je nekoliko dana.

Od cure stari ima obješenu lijevu stranu lica otkad su mu "stručno" prije 30 godina vadili umnjak pa su mu presjekli živac.

Mi ostali smo bolje prošli jer su nam starci, nažalost, na svojim iskustvima naučili na kaj treba paziti. Na to kome ideš i ne bez detaljne provjere i raspitivanja.

Raspitali smo se i frendovi su mi rekli za tu doktoricu. Prvo sam ja kod nje mijenjao nadogradnju na jedinici i to je prošlo tako glatko i bezbolno da nisam mogao vjerovati. Nakon toga sam pri spavanju počeo škripati zubima pa sam si ju izbio jedne noći. Taj dan sam išao na svadbu i probudio sam doktoricu u subotu u 9 ujutro i ona je odjurila u ambulantu i to mi sredila.
Samo za pohvalu.

Starcima od cure je napravila cirkularce (da, znam kaj su cirkularci) oboma i ljudi su presretni. Curina mama je cijeli život bila nesretna svojim zubima (mali, uski) i kad je vidla nove rasplakala se od sreće. Sad se široko smije.

Starom mi je napravila cirkonski most koji izgleda i funkcionira savršeno.

Sestri nadogradnju i baki protezu.

To su preveliki radovi u uskom krugu obitelji da ne bih znao o kakvim materijalima i radovima se radi, pogotovo kad na kraju moraš izvaditi šuštave novčanice iz džepa koje si zarađivao godinama.

Oprostite mi kaj znam previše za laika da bih to podijelio s ostalima. Aj bok.

Linija
21.01.2010., 18:28
ako ti uspije zabost sondu u to onda nije pigment

Mene interesuje, kakvi su to "pigmenti" koji se javljaju?
Da li su ti pigmenti neka pocetna faza karijesa, tj, da li oni obavezno vode do karijesa? Ja imam kao neku mrlju sa unutrasnje strane između 2 i 3 i to vidim pod malo jačim svjetlom sa ogledalom?
Kako se oni odstranjuju? Jel moram ići kod zubara zbog toga ( ako ce od toga vremenom postati karijes? ) Da li da te zube jače četkam?

Krumpir
21.01.2010., 18:43
Mene interesuje, kakvi su to "pigmenti" koji se javljaju?
Da li su ti pigmenti neka pocetna faza karijesa, tj, da li oni obavezno vode do karijesa? Ja imam kao neku mrlju sa unutrasnje strane između 2 i 3 i to vidim pod malo jačim svjetlom sa ogledalom?
Kako se oni odstranjuju? Jel moram ići kod zubara zbog toga ( ako ce od toga vremenom postati karijes? ) Da li da te zube jače četkam?

Ako stomatolog nemože u to ubosti sondu, i ako diagnodent ne pokazuje visoko vrijednosti (iznad 10). Onda vrlo vjerovatno nije karijes nego pigmentacija. To vam MOŽDA može stomatolog skinuti ultrasonično ili pjeskarenjem.

Linija
21.01.2010., 19:08
Hvala!
Vidjet cu sljedeći put kad budem kod zubara. Nije mi to neki estetski problem, jer se nalazi sa unutrašnje strane zuba, i nadam se da neće moći ubosti sondu, mislim, mala je to tačkica, teško je i naciljati jer se nalazi između 2 zuba. :ne zna:
Da li ovaj diagnodent spada u standardnu opremu svake ordinacije (uključujući javne zdravstvene ustanove), ili to imaju samo neke?

caterine22
21.01.2010., 19:17
jel imas ti sliku tog zuba? ako imas, stavi ovdje da vidimo
i jos mi nesto nije jasno....ti si taj "lijek" imala u zubu mjesec dana ili godinu i mjesec dana?

nemam sliku...nije mi nitko ni spominjao da ju i treba...ja sam lijek imala od polovice 11 mj 2009,pa sad do neki dan...znaci nekih dva i pol mjeseca otprilike...a najbolje od svega sto me nista ne boli...ma ne dam ja njega van...sta cu bez zuba:lol:...imam tek 18,a ne pada mi na pamet da stavljam neke zamjene il nesta...mislim da mi je najbolje da trazim drugo misljenje...:D

bubaspara
21.01.2010., 19:21
došlo je do upale oko vrha korjena pa će trebat liječit korjen.AKo je već prije bio punjen onda će izvadit to punjenje i stavit novo.Ako ti je kolčić u kanalu onda bi lako moglo ići na apikotomiju tj.kirurško odstranjenje vrha korjena jer se zbog kolčića ne može raditi revizija punjenja(ovo u slučaju da imaš nadogradnju i da ti je već prije korjen punjen,ako nije onda će ti samo liječit korjen i napunit)

Zanima me za taj keramički most, hoče li mi to skidati i da li će se to moći staviti natrag ili?

borna07
22.01.2010., 09:20
Zanima me za taj keramički most, hoče li mi to skidati i da li će se to moći staviti natrag ili?
Most se skida rezanjem, ne može se vratiti natrag.
Ponekad je moguće liječiti zub bez skidanja mosta, ali takva liječenja imaju pno veći postotak neuspjeha. Doktor koji će to raditi vidjeti će što je moguće. Bolje napraviti novi most nego izgubiti zub zbog neadekvatnog liječenja radi očuvanja mosta.

Gutaperka
22.01.2010., 13:49

ponekad se i trajno cementirani most dade skinut i kasnije vratit nazad,ovisno kako je rađen i kojim cementom je cementiran,doduše to je već rjeđi slučaj ali uvijek vrijedi pokušat.

Ako ti nije kolčić ili nadogradnja u kanalu most se na jednom mjestu probuši i kroz tu rupu se liječi korjen

žako
22.01.2010., 16:57
Bruksizam???
Dali je bruksizam zapreka za ugradnju estetskih ljuskica,bezmetalnih krunica?
Naime moja majka ima bruksizam i na jedan zub joj je ugrađena metalkeramička krunica koju je u roku par mjeseci "pojela".

imarink
22.01.2010., 17:02
Pozdrav,

zanima me koji je problem i kako je riješiti ako je moguće...
Boli me zub već par dana bez prestanka, onako zaboli kako srce kuca i ajd da ne boli jako, ali nikad u životu nisam imao veću bol nego ova koja mi je u zubu :eek: ne znam više šta da radim, ako odmaram, grčim se od bolova, jučer sam bio kod svoje doktorice i stavila mi je lijek u zub, ali zabolilo me još više i još jače! danas opet ujutro odem i izbrusi mi do kanalića gdje je živac i rekla mi da će me proči dok je otvoren i misli da će mi morat vadit taj živac, al ja ne mogu više čekat da prestane bol i ne znam šta da radim, zašto me uopće boli toliko zub?? i to je još kutnjak i jedem s te lijeve strane i sada više ne mogu jest, samo pit. Od tog zuba me počela glava bolit, lijevo uho i donja čeljust, ne znam šta napravit osim čekat do ponedjeljka. Da li je imao netko sličan problem?

Gutaperka
22.01.2010., 17:16
Pozdrav,

zanima me koji je problem i kako je riješiti ako je moguće...
Boli me zub već par dana bez prestanka, onako zaboli kako srce kuca i ajd da ne boli jako, ali nikad u životu nisam imao veću bol nego ova koja mi je u zubu :eek: ne znam više šta da radim, ako odmaram, grčim se od bolova, jučer sam bio kod svoje doktorice i stavila mi je lijek u zub, ali zabolilo me još više i još jače! danas opet ujutro odem i izbrusi mi do kanalića gdje je živac i rekla mi da će me proči dok je otvoren i misli da će mi morat vadit taj živac, al ja ne mogu više čekat da prestane bol i ne znam šta da radim, zašto me uopće boli toliko zub?? i to je još kutnjak i jedem s te lijeve strane i sada više ne mogu jest, samo pit. Od tog zuba me počela glava bolit, lijevo uho i donja čeljust, ne znam šta napravit osim čekat do ponedjeljka. Da li je imao netko sličan problem?

ako kaže da će proć dok je otvoren i da misli kako će morat vadit živac onda nije ni čudno što te toliko boli.Jer otvorila ti je zub u kojem je upaljeni živac i tako ostavila bez liječenja ili otrova koji bi umrtvio živac.Ajde na hitnu da ti izvade taj živac iz otvorenog zuba ili dok je još za radnog vremena nazovi svoju zubaricu da te primi i da ti odmah izvadi živac ili stavi na njega otrov za umrtvljivanje.Samo joj objasni koliko te boli

shakti
22.01.2010., 18:20
Bok, imam jedno pitanje za Gutaperku.

Na endodontskom sam tretmanu gornje desne šestice kod svoje zubarice. Nakon vađenja lijeka kojeg sam imala u zubu 18 dana, do sada mi je 2 puta tretirala korijenske kanaliće. Danas sam bila kod nje i rekla je da je jedan bio skroz prirodno začepljen i da ga je uspjela otčepiti do pola, al da će još vidjeti treba li ga uopće otčepiti do kraja, na što sam je ja upitala 'kako to, zar ne treba svaki kanalić biti prohodan za konačno punjenje?', na što je ona odgovorila da ako je kanalić začepljen do vrha, nema bojazni da bakterije uđu, pa ga možda ni neće trebati više tretirati, nego samo napuniti ova dva prohodna. Rekla je da će se savjetovati sa šeficom (jer danas mi je radila mlada liječnica), pa će odlučiti.

Mene je strah da mi ne zezne zub i zanima me je li postupak ne otčepljivanja tog kanalića u nekim slučajevima opravdan? Kanalići su mi zavijeni, pa hoće li i to biti problem prilikom punjenja? Napominjen da nije ni učinjen RTG snimak zuba, a na moj upit su rekli da nije potrebno, da će to napraviti nakon punjenja...hm...

borna07
22.01.2010., 20:00
Bruksizam???
Naime moja majka ima bruksizam i na jedan zub joj je ugrađena metalkeramička krunica koju je u roku par mjeseci "pojela".

Bruksizam nije zapreka za ugradnju ljuskica niti bezmetalnih krunica, ali i to VELIKO ALI, stomatolog koji to radi mora biti jaaaako osposobljen za takve radove. Problemi s loše izvedenim radovima početi će se pojavljivati par mjeseci do godinu dana nakon njihove izrade, i radovi će popucati ili poispadati. Izrada takvih radova kod bruksizma zahtjeva pomno pridržavanje određenih protokola i od strane pacijenta i stomatologa i preskakanje ili zanemarivanje iti jednog od njih dovesti će do neuspjeha.
Metal-keramička krunica se ne može istrošiti od bruksizma u par mjeseci, vjerojatnije je pukao komad keramike.

borna07
22.01.2010., 20:02

Na endodontskom sam tretmanu gornje desne šestice kod svoje zubarice. Nakon vađenja lijeka kojeg sam imala u zubu 18 dana, do sada mi je 2 puta tretirala korijenske kanaliće. Danas sam bila kod nje i rekla je da je jedan bio skroz prirodno začepljen i da ga je uspjela otčepiti do pola, al da će još vidjeti treba li ga uopće otčepiti do kraja, na što sam je ja upitala 'kako to, zar ne treba svaki kanalić biti prohodan za konačno punjenje?', na što je ona odgovorila da ako je kanalić začepljen do vrha, nema bojazni da bakterije uđu, pa ga možda ni neće trebati više tretirati, nego samo napuniti ova dva prohodna. Rekla je da će se savjetovati sa šeficom (jer danas mi je radila mlada liječnica), pa će odlučiti.

Mene je strah da mi ne zezne zub i zanima me je li postupak ne otčepljivanja tog kanalića u nekim slučajevima opravdan? Kanalići su mi zavijeni, pa hoće li i to biti problem prilikom punjenja? Napominjen da nije ni učinjen RTG snimak zuba, a na moj upit su rekli da nije potrebno, da će to napraviti nakon punjenja...hm...

Koliko imaš godina i u kakvom je stanju zub bio prije stavljanja prvog lijeka?

bubaspara
22.01.2010., 20:49
ponekad se i trajno cementirani most dade skinut i kasnije vratit nazad,ovisno kako je rađen i kojim cementom je cementiran,doduše to je već rjeđi slučaj ali uvijek vrijedi pokušat.

Ako ti nije kolčić ili nadogradnja u kanalu most se na jednom mjestu probuši i kroz tu rupu se liječi korjen

evo bila danas i bušila mi je taj keramički "zub", možda nisam gore dobro opisala, imam vađen zub od prije tri godine i na to mjesto keramički tj taj i susjedna dva koja drže-znači tri u kompletu-most....upala mi se desila iznad izvađenog zuba....tu mi je sad izbušila i stavila protuupalna sredstva ...sad ćemo vidjet oće li proć:ne zna:

Cus D'Amato
22.01.2010., 21:35
Pozdrav,

imam malo blesavo pitanje u vezi Perkovceve, odjel za paradontologiju. Dali da nazovem i trazim termin, pa onda odem po uputnicu, ili se mogu samo pojavit s uputnicom? Na njihovoj stranici nema nekih uputa i ne idem cesto uopce kod doktora, a zubarka mi je privatnica vec dugo, tak da vise ni ne znam kak se to radi :D

Krumpir
22.01.2010., 21:36
Bruksizam???

Ne napravi se udlaga protiv bruksizma koja se nosi nocu i na taj naćin čuvate zube.

Krumpir
22.01.2010., 21:43
Hvala!
Vidjet cu sljedeći put kad budem kod zubara. Nije mi to neki estetski problem, jer se nalazi sa unutrašnje strane zuba, i nadam se da neće moći ubosti sondu, mislim, mala je to tačkica, teško je i naciljati jer se nalazi između 2 zuba. :ne zna:
Da li ovaj diagnodent spada u standardnu opremu svake ordinacije (uključujući javne zdravstvene ustanove), ili to imaju samo neke?

Ne diagnodent ne spada u standardu opremu svake ordinacije. To možete naći jedino u izuzetno moderno opremljene ordinacije. U Zagrebu možda ih ima u 2% ordinacija odnosno oko 10 ordinacija. Javne zdravstvene stomatološke ustanove jedva da imaju i endometar, a kamoli visoko sofisticirani uređaj poput diagnodenta.

Krumpir
22.01.2010., 21:44
Pozdrav,

imam malo blesavo pitanje u vezi Perkovceve, odjel za paradontologiju. Dali da nazovem i trazim termin, pa onda odem po uputnicu, ili se mogu samo pojavit s uputnicom? Na njihovoj stranici nema nekih uputa i ne idem cesto uopce kod doktora, a zubarka mi je privatnica vec dugo, tak da vise ni ne znam kak se to radi :D

Uputnica onda tek termin. Što vam oni trebaju?

Krumpir
22.01.2010., 21:46
nemam sliku...nije mi nitko ni spominjao da ju i treba...ja sam lijek imala od polovice 11 mj 2009,pa sad do neki dan...znaci nekih dva i pol mjeseca otprilike...a najbolje od svega sto me nista ne boli...ma ne dam ja njega van...sta cu bez zuba:lol:...imam tek 18,a ne pada mi na pamet da stavljam neke zamjene il nesta...mislim da mi je najbolje da trazim drugo misljenje...:D

Zub ne treba vam, zub treba endodonciju

Krumpir
22.01.2010., 21:48

Bez slike nemože znati dali je opturiran ili ne

Gutaperka
22.01.2010., 22:01

još bolje da naprave nakon punjenja,onda će se vidjet šta su napravili.Začepljeni kanali se u najvećem broju slučajeva dadu otčepiti ali za to treba vremena i volje od strane stomatologa ali i pacijenta.Zbog toga se malo stomatologa hoće uhvatiti u koštac s tim problemom jer iziskuje dosta vremena ali se uvijek isplati,najviše pacijentu.

S druge strane i začepljeni kanali ponekad znaju bit potpuno začepljeni do vrha pa takav korjen ne pravi probleme jer bakterije ne mogu izlazit iz njega i stvarat upalu.Ali to je rjeđa situacija.Češće imamo situaciju kanala koji su dovoljno začepljeni da igla ne može proći a opet dovoljno otvoreni za bakterije koje stvaraju upalu.

Ako se na slici pokaže da nema upale oko vrha tog začepljenog kanala onda nema straha,najvjerojatnije je potpuno začepljen lumen kanala i bakterije ne mogu izlazit iz kanala pa nije ni potrebno otčepljivanje.Ako na slici pokaže da ima upale onda traži da ti ga otčepi,očisti i napuni do kraja.

Kad ti ga slika zamoli je da ti dade sliku pa je možeš poslat na pm ili stavit ovdje na forum da procjenimo kakva ti je situacija s tim zubom

Cus D'Amato
22.01.2010., 22:19
Uputnica onda tek termin. Što vam oni trebaju?

Hvala na odgovoru. Problem je sto mi je jedan zub puknuo skroz do korjena, zubar je stavio krunicu, ali od tad imam cesto krvarenje i zadah, ceg se zelim rjesit. Osobito kad s koncem cistim zube kad bas tu konac pritisne zubno meso osjetim jak, uzasan "miris"
Zubar koji mi je stavljao tu krunicu je rekao da mi se kod tog pucanja zuba stvorio dzep u zubnom mesu u koji ulazi hrana i stvara te probleme.

//LiQuiD SiLEncE//
22.01.2010., 23:51
Pozdrav svima! Trebam vaš savijet.... novi sam u Novom Zagrebu i trebao bi preporuku zubara preko socijalnog. Ako imate nekog tko je dobar, javite mi. Ili ovdje ili na pm ako se smatra reklamom. Hvala! :)

shakti
23.01.2010., 07:45
Koliko imaš godina i u kakvom je stanju zub bio prije stavljanja prvog lijeka?

Sad ću navršiti 35. Zub je imao amalgamsku plombu staru sigurno više od 15-ak godina i bio je vitalan. Prije par godina komad plombe se odlomio, tako je stajao neko vrijeme i nije me bolio. Onda mi je opet otpao komad plombe, otišla sam kod zubarice, ona mi ga je malo očistila, rekla je da bi mogla još malo, al da ne stigne, pa mi je stavila privremenu plombu i rekla da dođem drugi put da mi ga još malo očisti i stavi kompozit. Ja nisam otišla na vrijeme :o, (zub me i dalje nije bolio, nekad je malo reagirao na hladno) , nego sam kasnije otišla kod sadašnje zubarice, koja ga je očistila i stavila kompozit. Od tog dana zub me malo bolio na zagriz, nisam uopće žvakala na toj strani, a bolio me i na blagi dodir mastikatorne strane, kao i na pritisak u sredini iste. Zubarica je rekla da je zub osjetljiv, pa da pričekamo. U međuvremenu mi je počeo reagirati i na hladno. Čekali smo 3 mjeseca, u tom periodu mi ga je 3 puta premazala, ali kako nije bilo pboljšanja, odlučila se za endodontski tretman, koji je sad u tijeku.

još bolje da naprave nakon punjenja,onda će se vidjet šta su napravili.Začepljeni kanali se u najvećem broju slučajeva dadu otčepiti ali za to treba vremena i volje od strane stomatologa ali i pacijenta.Zbog toga se malo stomatologa hoće uhvatiti u koštac s tim problemom jer iziskuje dosta vremena ali se uvijek isplati,najviše pacijentu.

S druge strane i začepljeni kanali ponekad znaju bit potpuno začepljeni do vrha pa takav korjen ne pravi probleme jer bakterije ne mogu izlazit iz njega i stvarat upalu.Ali to je rjeđa situacija.Češće imamo situaciju kanala koji su dovoljno začepljeni da igla ne može proći a opet dovoljno otvoreni za bakterije koje stvaraju upalu.

Ako se na slici pokaže da nema upale oko vrha tog začepljenog kanala onda nema straha,najvjerojatnije je potpuno začepljen lumen kanala i bakterije ne mogu izlazit iz kanala pa nije ni potrebno otčepljivanje.Ako na slici pokaže da ima upale onda traži da ti ga otčepi,očisti i napuni do kraja.

Kad ti ga slika zamoli je da ti dade sliku pa je možeš poslat na pm ili stavit ovdje na forum da procjenimo kakva ti je situacija s tim zubom

Hvala na odgovoru :)

Gutaperka
23.01.2010., 09:46
Hvala na odgovoru :)
sad sam pročitao da ti je izvađen živac neposredno prije endodontskog ali da najvjerojatnije nisi imala upalu oko vrha korjena,u tom slučaju rani RTG snimak tj.neposredno nakon punjenja neće pokazati upalu oko tog začepljenog kanala jer za to treba vremena tj.ako će se upala razviti to se može pokazati par mjeseci ili godina nakon tog endodontskog tretmana koji ti je učinjen

kupusichka
23.01.2010., 11:11
jedno pitanje

imala sam (loše napravljenu očito) endodonciju prošle godine, a situacija sada-zub me zabolio, snimili ga RVG, periapikalni proces, apsces...dr (ovaj je takav da sada nemam nikakve sumnje u stručnost, napokon) mi je taj dan otvorio zub, prsnulo iznutra:(-gangrena valjda, smrdi ko vrag, ko mrtvac:(
naručio me na reviziju
ali u međuvremenu je sve oteklo, upalilo se, počelo prestrašno bolit, otišla odmah
ne mogu opisati vađenje punjenja dok se stiglo do gnjojne vrećice, bila sam na rubu samoubojstva, a nisam neka mimozica:D
uglavnom to je mrvicu otvoreno, pa sutradan prošireno, tamo je izlazio gnjoj, ali sada ne osjećam da izlazi, stiščem u tom smjeru, ali ne ide, ima li neki način da to dreniranje pojačam, ubrzam, bilošto? čitala sam o nekakvom ispiranju slanom vodom.

pijem i ATB.

Krumpir
23.01.2010., 11:35
jedno pitanje

imala sam (loše napravljenu očito) endodonciju prošle godine, a situacija sada-zub me zabolio, snimili ga RVG, periapikalni proces, apsces...dr (ovaj je takav da sada nemam nikakve sumnje u stručnost, napokon) mi je taj dan otvorio zub, prsnulo iznutra:(-gangrena valjda, smrdi ko vrag, ko mrtvac:(
naručio me na reviziju
ali u međuvremenu je sve oteklo, upalilo se, počelo prestrašno bolit, otišla odmah
ne mogu opisati vađenje punjenja dok se stiglo do gnjojne vrećice, bila sam na rubu samoubojstva, a nisam neka mimozica:D
uglavnom to je mrvicu otvoreno, pa sutradan prošireno, tamo je izlazio gnjoj, ali sada ne osjećam da izlazi, stiščem u tom smjeru, ali ne ide, ima li neki način da to dreniranje pojačam, ubrzam, bilošto? čitala sam o nekakvom ispiranju slanom vodom.

pijem i ATB.

Nemože ništa brže od ovoga što sada ide. Zub vam je otvoren, gnoj se drenira kroz njega, pijete ATB kroz koji dan će sve proći i stomatolog će vam zatvorit zub. Sve vam ide po redu i najbrže što može. Ako imate RVG pri ruci stavite ga gore da vidimo :) Uvijek volim gledat te stvari :D

kupusichka
23.01.2010., 12:09
entuzijast:D

nemam skener, hoću. :D
radila sam čitav ortopan,a na tom se zubu vidi da ima mikrometar pri dnu nepopunjen i kao mjehurić nepopunjen još po sredini pulpe
vidi se i crna flekica oko korijena-to bi valjda bilo ovo zlo koje me napalo:D

Krumpir
23.01.2010., 12:26
entuzijast:D

nemam skener, hoću. :D
radila sam čitav ortopan,a na tom se zubu vidi da ima mikrometar pri dnu nepopunjen i kao mjehurić nepopunjen još po sredini pulpe
vidi se i crna flekica oko korijena-to bi valjda bilo ovo zlo koje me napalo:D

Im cursed :P , a bolje da neznate odakle ovo sada pisem :)

Anyway's, bez slike sorry :( :( Možete uslikati sa fotićem pa stavite na forum. Ali mora RTG imat osvjetljenu pozadinu kada budeš slikala...

kupusichka
23.01.2010., 13:05
bolje da ne znam:D

ovaj puta uopće ne sumnjam u odluke lječnika, samo eto, trebao mi je savjet u vezi mogućeg efikasnijeg smanjivanja :rigo: natečena lica
ako ne ide brže, i ovo je podnošljivo
važno da više ne boli:s

shakti
23.01.2010., 13:47
sad sam pročitao da ti je izvađen živac neposredno prije endodontskog ali da najvjerojatnije nisi imala upalu oko vrha korjena,u tom slučaju rani RTG snimak tj.neposredno nakon punjenja neće pokazati upalu oko tog začepljenog kanala jer za to treba vremena tj.ako će se upala razviti to se može pokazati par mjeseci ili godina nakon tog endodontskog tretmana koji ti je učinjen

Aha, znači bolje bi bilo da se prokopaju i ispune svi kanali.

Gutaperka
23.01.2010., 13:47
bolje da ne znam:D

ovaj puta uopće ne sumnjam u odluke lječnika, samo eto, trebao mi je savjet u vezi mogućeg efikasnijeg smanjivanja :rigo: natečena lica
ako ne ide brže, i ovo je podnošljivo
važno da više ne boli:s

može se još jedino napravit incizija otoka tj.rezanje da gnoj iscuri preko toga.I stavi ti dren u ranu da ne zaraste priej nego se to smiri

kupusichka
23.01.2010., 14:11
smanjuje se, ne brzo, al se smanjuje...tako da rezanje-ne, hvala

kupusichka
23.01.2010., 16:52
apdejt za zainteresirane:D
iznenadan pritisak u zubu, potok iz zuba, izgledam ko čovjek, zapravo još malo pa ću izgledati ko čovjek:D

Anana*
24.01.2010., 10:09
Bok svima, evo nadam se da postavljam pitanje na pravo mjesto... Naime, nosila sam fiksni aparatic godinu dana zbog razmaka medu jedinicama, zubi su se ispravili,ja sam jos uvijek nosila aparatic i lijeva jedinica je pocela prelaziti preko desne. Ortodont je skinuo apartic i tako su mi zubi i ostali, nakon nekog vremena, opet sam ga stavila, ispravili su se, skinula i kratko su tako bili, opet je lijeva pocela ici preko desne jedinice. Sada me zanima, koja je najbolja opcija da se to najbrze ispravi, nisam potpuno izbacila mogucnost nosenja fiksnog aparatica, ali imam poprilicno lose iskustvo tako da... Postoje li nekakve navlake, ljuskice s kojima bi se to moglo rijesiti, cijena mi je nije toliko bitna, samo bih htjela da to sto prije rijesim....Hvala...

borna07
24.01.2010., 12:40
Bok svima, evo nadam se da postavljam pitanje na pravo mjesto... Naime, nosila sam fiksni aparatic godinu dana zbog razmaka medu jedinicama, zubi su se ispravili,ja sam jos uvijek nosila aparatic i lijeva jedinica je pocela prelaziti preko desne. Ortodont je skinuo apartic i tako su mi zubi i ostali, nakon nekog vremena, opet sam ga stavila, ispravili su se, skinula i kratko su tako bili, opet je lijeva pocela ici preko desne jedinice. Sada me zanima, koja je najbolja opcija da se to najbrze ispravi, nisam potpuno izbacila mogucnost nosenja fiksnog aparatica, ali imam poprilicno lose iskustvo tako da... Postoje li nekakve navlake, ljuskice s kojima bi se to moglo rijesiti, cijena mi je nije toliko bitna, samo bih htjela da to sto prije rijesim....Hvala...

Jedini način da se zubi protetski stabiliziraju u željenom položaju nakon ortodoncije je izrada krunica vezanih u blok ( ljuskice se ne mogu vezati u blok). Ako se naprave pojedinačne krunice ( svaki zub za sebe ) to neće spriječiti pomicanje zubi. Vezanje krunica u blok oteževa čišćenje zubi i kad god je moguće izbjegava se.
Mišljena sam da je najbolje napraviti još jedan ortodontski tretman, ali nakon njegovog završetka treba staviti fiksni ortodontski splint koji će spriječiti daljnje pomicanje zuba. To možda nije najbrži put, ali ako su zubi zdravi definitivno je najbolji.

borna07
24.01.2010., 12:53
Aha, znači bolje bi bilo da se prokopaju i ispune svi kanali.
Temelj dobre endodoncije je da su svi kanali u jednom zubu hermetički ispunjeni od početka do kraja. Ponekad zubi koji su izloženi dugotrajnim iritacijama reagiraju na te iritacije taloženjem tvrdog zubnog tkiva unutar otvora kanala. Takvi zubi su vrlo zahtjevni i teški za endodontsko liječenje. Kao što je kolega Gutaperka napisao, taj preostali otvor možda nije dovoljno velik da prođe iglica, ali bakterije prolaze i podržavaju upalu. Bez RTG snimke ne može se uopće govoriti o začepljenosti kanala. To je dijagnoza dana napamet.
Liječenje takvih zubi zahtjeva ogroman angažman od strane stomatologa i puno raznih sredstava i pomagala koje stomatolozi koji rade preko zdravstvenog često nemaju na raspolaganju ili ih nemaju u dovoljnoj količini.

heart&soul
24.01.2010., 15:47
vidim da se dosta spominju kanali pa da i ja upitam oko postupka tijekom lijecenja. :ne zna:
Prošli tjedan mi je zubar otvorio sesticu gore, koja je vec 3 puta prije dosta godina popravljana ali nikada kako treba.
Prema njegovim rijecima, jedan korijen mi je bio napunjen a jedan uopce ne. Treci korijen da uopce nisu radili i da je moguce da je on jos uvijek bio vitalan i da me je zbog toga bolio zub, iako mi prije toga nije vjerovao da me boli.

Dosta ga je cackao i cistio iglama i na kraju ga je privremeno zatvorio do iduceg termina i nastavka radova na kanalima.
Zub me lagano bolio nakon sto je anestezija popustila a nakon dva dana ga nisam smio pritisnuti jezikom jer je to jako boljelo.
Nazvao sam zubara i on je konstatirao upalu zuba koja se prosirila na kost i prepisao antibiotike.

Moje pitanje je slijedece: Zar se nije prije stavljanja privremene plombe trebao staviti neki lijek u zub? :confused:

Pitam zato jer ga je sestra prije zatvaranja zuba pitala da li ce dezinficirati zub, a on joj je na to rekao neka mu da alkohol i onda mi ga malo naspricao u zub i onda zagipsao.
Nekeko mi se cini da je bilo za ocekivati da ce zub "zakuhati" poslij takvog postupka. :ne zna:

shakti
24.01.2010., 16:22
Temelj dobre endodoncije je da su svi kanali u jednom zubu hermetički ispunjeni od početka do kraja. Ponekad zubi koji su izloženi dugotrajnim iritacijama reagiraju na te iritacije taloženjem tvrdog zubnog tkiva unutar otvora kanala. Takvi zubi su vrlo zahtjevni i teški za endodontsko liječenje. Kao što je kolega Gutaperka napisao, taj preostali otvor možda nije dovoljno velik da prođe iglica, ali bakterije prolaze i podržavaju upalu. Bez RTG snimke ne može se uopće govoriti o začepljenosti kanala. To je dijagnoza dana napamet.
Liječenje takvih zubi zahtjeva ogroman angažman od strane stomatologa i puno raznih sredstava i pomagala koje stomatolozi koji rade preko zdravstvenog često nemaju na raspolaganju ili ih nemaju u dovoljnoj količini.

Hvala na informaciji. Moja zubarica je privatna,ali ima i ugovor s HZZO-om. Ima lijepo uređenu ambulantu u samom centru grada i dosta je poznata, pa pretpostavljam da ima i svu potrebnu aparaturu. Uh, nadam se da će uspjeti sve kanaliće prokopati...

borna07
24.01.2010., 16:45
vidim da se dosta spominju kanali pa da i ja upitam oko postupka tijekom lijecenja. :ne zna:
Prošli tjedan mi je zubar otvorio sesticu gore, koja je vec 3 puta prije dosta godina popravljana ali nikada kako treba.
Prema njegovim rijecima, jedan korijen mi je bio napunjen a jedan uopce ne. Treci korijen da uopce nisu radili i da je moguce da je on jos uvijek bio vitalan i da me je zbog toga bolio zub, iako mi prije toga nije vjerovao da me boli.

Dosta ga je cackao i cistio iglama i na kraju ga je privremeno zatvorio do iduceg termina i nastavka radova na kanalima.
Zub me lagano bolio nakon sto je anestezija popustila a nakon dva dana ga nisam smio pritisnuti jezikom jer je to jako boljelo.
Nazvao sam zubara i on je konstatirao upalu zuba koja se prosirila na kost i prepisao antibiotike.

Moje pitanje je slijedece: Zar se nije prije stavljanja privremene plombe trebao staviti neki lijek u zub? :confused:

Pitam zato jer ga je sestra prije zatvaranja zuba pitala da li ce dezinficirati zub, a on joj je na to rekao neka mu da alkohol i onda mi ga malo naspricao u zub i onda zagipsao.
Nekeko mi se cini da je bilo za ocekivati da ce zub "zakuhati" poslij takvog postupka. :ne zna:

Nakon revizije endodontskog punjenja, bez obzira na simptome prije toga, moguće je da zub reagira bolno ili oteklinom poslije tretmana.
Ovisno od slučaja, lijek nije potrebno uvijek stavljati u kanale. To ovisi o procjeni doktora i planu daljnjeg liječenja.

Krumpir
24.01.2010., 16:58
Hvala na informaciji. Moja zubarica je privatna,ali ima i ugovor s HZZO-om. Ima lijepo uređenu ambulantu u samom centru grada i dosta je poznata, pa pretpostavljam da ima i svu potrebnu aparaturu. Uh, nadam se da će uspjeti sve kanaliće prokopati...

Bez RTG-a nemoze reci da je kanal opturiran. Ima puno razloga zasto moze bit zastopan, ali jedno je sigurno, bez RTG-a nema 100% potvrda. Nadam se da ce sve sretno zavrsiti za vas po pitanju tog zuba.

Krumpir
24.01.2010., 17:04

Šestice su jedne od najtežih zuba za radit dobru endodonciju. Drugo dali ste sigurni da je koristio alkohol za dezinfekciju kanala? Ako je onda koristi izuzetno zasterjele metode.
Nakon endodoncije, uvijek postoji mogucnost osjetljivost nekoliko dana nakon zahvata. Ta osjetljivost mora prolazit kako vrijeme prolazi, znaci svakim danom sve manje i manje....

Krumpir
24.01.2010., 17:12

vas slucaj se moze rijesit na vise nacina. Dali bi se ljuskice ili neko drugo protetsko riješenje moglo izvesti ovisi uvelike o tome koliko je ta dvojka prešla preko jedinice. Ako hocete, možete uslikati situaciju pa stavit na forum ili na PM.

heart&soul
24.01.2010., 17:37
Šestice su jedne od najtežih zuba za radit dobru endodonciju. Drugo dali ste sigurni da je koristio alkohol za dezinfekciju kanala? Ako je onda koristi izuzetno zasterjele metode.
Nakon endodoncije, uvijek postoji mogucnost osjetljivost nekoliko dana nakon zahvata. Ta osjetljivost mora prolazit kako vrijeme prolazi, znaci svakim danom sve manje i manje....

Hvala za odgovore!

Dobro sam cuo da je rekao alkohol, mada je sestra vec imala neko drugo sredstvo u ruci. I okus mi je potvrdio da sam dobro cuo. :D

Zapravo me je zanimalo da li se je moglo izbjeci uzimanje antibiotika sa nekim lijekom koji bi se stavio u zub.

Krumpir
24.01.2010., 19:41
Hvala za odgovore!

Dobro sam cuo da je rekao alkohol, mada je sestra vec imala neko drugo sredstvo u ruci. I okus mi je potvrdio da sam dobro cuo. :D

Zapravo me je zanimalo da li se je moglo izbjeci uzimanje antibiotika sa nekim lijekom koji bi se stavio u zub.

To sve zavisi od situacije do situacije i od dr do dr. Ja osobno dajem ATB tek kao zadnju opciju. Neznam kakva je vaša situacija bila, ali iz iskustva, dobro čiščenje kanal + dezinfekcija obično vodi ka totalno smirenju situacije.

BabaluST
24.01.2010., 21:19
dva pitanja ako može prije nego odem svom zubaru:

dakle riječ je o nadogradnji tri zuba

prvi je trojka koji je uvijek bio malo manji na jednoj strani zubala, dakle fizicki nije dobro izrastao i kao da je zaglavio malo izmedju dva zuba i to je onako malo bezvezno i neskladno posebice kad se smijem pa bi to nadogradio...kolika je cijena cca i jel moguce to uopce?

drugo dvije petice kojima je kruna otisla u vjecna lovista, jel se to isplati nadogradit ili nesto trece?

kupusichka
24.01.2010., 21:33
sad jedno pitanjce o dječjim zubima

sinko ima 4,5 g i dosad je 2 puta upoznavao zubara i jednom jedva otvorio usta
sada ima malu točkicu na četvorki i idemo zubaru hitno
jel kasno, kad već moramo na popravak, za pečačenje fisura?

shakti
24.01.2010., 22:28
Bez RTG-a nemoze reci da je kanal opturiran. Ima puno razloga zasto moze bit zastopan, ali jedno je sigurno, bez RTG-a nema 100% potvrda. Nadam se da ce sve sretno zavrsiti za vas po pitanju tog zuba.

Pa da, i meni je bilo čudno zašto se nije odmah napravila RTG snimka. Na moj upit mi je mlada liječnica koja je taj dan bila rekla da nema potrebe (?). Sljedeći put ću inzistirati da ju naprave.

hlebinka
25.01.2010., 14:12
da li je faseta isto što i ljuskica? :ne zna:
mislim, mora li se kod stavljanja fasete brusiti zub ili ne?

Gutaperka
25.01.2010., 14:17
dva pitanja ako može prije nego odem svom zubaru:

dakle riječ je o nadogradnji tri zuba

prvi je trojka koji je uvijek bio malo manji na jednoj strani zubala, dakle fizicki nije dobro izrastao i kao da je zaglavio malo izmedju dva zuba i to je onako malo bezvezno i neskladno posebice kad se smijem pa bi to nadogradio...kolika je cijena cca i jel moguce to uopce?

drugo dvije petice kojima je kruna otisla u vjecna lovista, jel se to isplati nadogradit ili nesto trece?

trojku možeš nadograditi,cijena je od 1000 kn na više ovisno o vrsti keramike od koje se radi kruna.Te petice se itekako isplati izliječiti i staviti krunu,dapače nemoj puno čekati jer pokvareni zubi s vremenom relativno brzo propadaju pa se možeš dovest u situaciju da više ni to neće biti moguće ako korjenovi previše propadnu

Gutaperka
25.01.2010., 14:18
sad jedno pitanjce o dječjim zubima

sinko ima 4,5 g i dosad je 2 puta upoznavao zubara i jednom jedva otvorio usta
sada ima malu točkicu na četvorki i idemo zubaru hitno
jel kasno, kad već moramo na popravak, za pečačenje fisura?

nije kasno,svakako ga vodi kod zubara

Gutaperka
25.01.2010., 14:28
Pa da, i meni je bilo čudno zašto se nije odmah napravila RTG snimka. Na moj upit mi je mlada liječnica koja je taj dan bila rekla da nema potrebe (?). Sljedeći put ću inzistirati da ju naprave.

nije uvijek potrebno raditi snimku prije liječenja iako svaka snimka dobro dođe ali uvijek je dobro napraviti kontrolnu snimku nakon punjenja

da li je faseta isto što i ljuskica? :ne zna:
mislim, mora li se kod stavljanja fasete brusiti zub ili ne?
ima i onih non prep ljuskica pa se zub ne mora brusiti ili se brusi minimalno

BabaluST
25.01.2010., 17:33
trojku možeš nadograditi,cijena je od 1000 kn na više ovisno o vrsti keramike od koje se radi kruna.Te petice se itekako isplati izliječiti i staviti krunu,dapače nemoj puno čekati jer pokvareni zubi s vremenom relativno brzo propadaju pa se možeš dovest u situaciju da više ni to neće biti moguće ako korjenovi previše propadnu

puno ti hvala, nisam znao da su cifre tako visoke al bez obzira morat ću to napravit jer mi kvari osmijeh:mig:

kupusichka
25.01.2010., 22:59
nije kasno,svakako ga vodi kod zubara

nasreću nema točkicu, nego je prao zubiće bez tabletica za plak:D pa si nije skužio mrljicu :s
a ni ja prilikom revizije pranja :)
ali naručen je na pregled (već smo bili, rekoh, ali zasad smo se makli od vrata i otvorili usta :D)

super što nije kasno za pečačenje...:cerek:

shakti
26.01.2010., 07:41
nasreću nema točkicu, nego je prao zubiće bez tabletica za plak:D pa si nije skužio mrljicu :s
a ni ja prilikom revizije pranja :)
ali naručen je na pregled (već smo bili, rekoh, ali zasad smo se makli od vrata i otvorili usta :D)

super što nije kasno za pečačenje...:cerek:

Što je to pečačenje fisura? Moj sin će sad navršiti godinu dana, pa da se pripremim. :) I kad se preporuča prva posjeta stomatologu? Moj sin ima 8 skroz izraslih zuba.

beady
26.01.2010., 08:14
Pozdrav,

nadam se da mi možete dati koristan savjet vezano za moj problem.

Prije mjesec dana napravljen mi je postupak endodoncije na gornjoj sedmici. Nije bila strašna upala i koliko znam nije bilo većih problema. Pronađena su 3 kanala, od kojih je jedan jako zavijen, ali svi su uspiješno (bar sam ja tako mislila) očišćeni, prošireni, zapunjeni i zub je rekonstruiran bijelom plombom. Zubarica ima RTG u ordinaciji i moram priznati da je svaki korak postupka bio sniman i provjeravan.

Tjedan dana nakon postupka počela sam osjećati bol na pritisak no smatrala sam da je to "postoperativna" osjetljivost i nisam obraćala veću pažnju. Međutim s vremenom bol nije prestajala nego se pojačala i uskoro je počelo i krvarenje mesa prema nepcu kod tog zuba.

Zubarica mi je telefonski preporučila pijenje antibiotika i kao mogući razlog navela prenadogradnju zuba plombom pri čemu je on prvi "na udaru" kod zatvaranja čeljusti. Također je rekla da su ispune savršeno napravljene i da jedino preporuča brušenje viška plombe nakon čega bi sve trebalo biti u redu.:ne zna:

Prošlo je tjedan dana od toga, antibiotik nije pomogao, ja sam IZNIMNO pazila da ne grizem na tu stranu te eventualno time iritiram zub, a zubno meso i dalje krvari pri pranju i bolno je na dodir.:(

Koji su mogući razlozi sadašnje upale mesa? Da li je to uobičajena komplikacija? Kako rješiti upalu?:confused:
Bojim se u nestručnost moje zubarice i voljela bih znati ukoliko je ova komplikacija rezultat njene nestručnosti/nemara?? sutra idem kod nje i voljela bih znati kako se postaviti.
UNAPRIJED HVALA NA ODGOVORU!:s

beady
26.01.2010., 08:36
..samo bi još nadodala da sam se upravo čula sam njom i cijelu stvar misli rješiti još jačim antibiotikom jer je po njenim rječima : "korijen blizu sinusa i moguće da su se bakterije preselile u zub". Ali ja uopće nisam bila prehlađena niti išta!!?! :confused:

kupusichka
26.01.2010., 08:40
Što je to pečačenje fisura? Moj sin će sad navršiti godinu dana, pa da se pripremim. :) I kad se preporuča prva posjeta stomatologu? Moj sin ima 8 skroz izraslih zuba.

mi smo išli s 2,5, s 3 i s 4, svaki puta smo ostali na vratima ili došli do otvaranja usta
ovaj puta ima ozbiljnu namjeru pokazat kako to super zube pere:lol:

inače, objasnit će stručnjaci, al kolko ja znam pečačenje je dodavanje sloja (plombe:ne zna::ne zna:) nečeg na grizne plohe pretkutnjaka i kutnjaka-da se na njih ne hvata karijes (tj.da se ne hvata tako lako)

valjda nisam skroz promašila:D

shakti
26.01.2010., 09:05
mi smo išli s 2,5, s 3 i s 4, svaki puta smo ostali na vratima ili došli do otvaranja usta
ovaj puta ima ozbiljnu namjeru pokazat kako to super zube pere:lol:

inače, objasnit će stručnjaci, al kolko ja znam pečačenje je dodavanje sloja (plombe:ne zna::ne zna:) nečeg na grizne plohe pretkutnjaka i kutnjaka-da se na njih ne hvata karijes (tj.da se ne hvata tako lako)

valjda nisam skroz promašila:D

Evo, našla sam ja, pečačenje fisura je punjenje plombom sitnih utora i jamica koje je inače teško oprati četkicom, kako bi se spriječilo stvaranje karijesa na tim područjima.

Hehe, ma otvorit će ti malecki usta kad-tad, kad se samo sebe sjetim kod zubara kao klinku, ehh, što su sve morali proći sa mnom da otvorim usta :rofl:

Mayalenna
26.01.2010., 09:28
Molim Krumpir,Bornu,Gutaper.,sve koji se razumiju da mi protumače ovaj račun stomatologa.....:(1.kompozitni ispun V KL,pozicija 26,količina 2 naplatio je 990kn,2.lokalna anestezija infiltracijska pozicija 26,količina 2.,naplatio 324kn,3.kompozitni ispun II KL.MOD,pozicija 17,količina 1,naplatio 430kn.....:rolleyes:Hm,molim vas protumačite mi zašto me je to toliko skupo ukupno sve došlo?:(:ne zna:

Gutaperka
26.01.2010., 09:59
Pozdrav,

nadam se da mi možete dati koristan savjet vezano za moj problem.

Prije mjesec dana napravljen mi je postupak endodoncije na gornjoj sedmici. Nije bila strašna upala i koliko znam nije bilo većih problema. Pronađena su 3 kanala, od kojih je jedan jako zavijen, ali svi su uspiješno (bar sam ja tako mislila) očišćeni, prošireni, zapunjeni i zub je rekonstruiran bijelom plombom. Zubarica ima RTG u ordinaciji i moram priznati da je svaki korak postupka bio sniman i provjeravan.

Tjedan dana nakon postupka počela sam osjećati bol na pritisak no smatrala sam da je to "postoperativna" osjetljivost i nisam obraćala veću pažnju. Međutim s vremenom bol nije prestajala nego se pojačala i uskoro je počelo i krvarenje mesa prema nepcu kod tog zuba.

Zubarica mi je telefonski preporučila pijenje antibiotika i kao mogući razlog navela prenadogradnju zuba plombom pri čemu je on prvi "na udaru" kod zatvaranja čeljusti. Također je rekla da su ispune savršeno napravljene i da jedino preporuča brušenje viška plombe nakon čega bi sve trebalo biti u redu.:ne zna:

Prošlo je tjedan dana od toga, antibiotik nije pomogao, ja sam IZNIMNO pazila da ne grizem na tu stranu te eventualno time iritiram zub, a zubno meso i dalje krvari pri pranju i bolno je na dodir.:(

Koji su mogući razlozi sadašnje upale mesa? Da li je to uobičajena komplikacija? Kako rješiti upalu?:confused:
Bojim se u nestručnost moje zubarice i voljela bih znati ukoliko je ova komplikacija rezultat njene nestručnosti/nemara?? sutra idem kod nje i voljela bih znati kako se postaviti.
UNAPRIJED HVALA NA ODGOVORU!:s

RTG snimka nakon punjenja nije 100% garancija da je punjenje dobro napravljeno,na slici može izgedati da je dobro napunjeno a zapravo ima propusnost na vrhu koja se ne vidi na snimci.

Kod tebe je moguće više situacija,da punjenje ne brtvi dobro na vrhu iako je po dužini dobro napunjeno (kod tog jako zavijenog kanala),da postoji četvrti kanal ili da je došlo do frakture korjena.Također je moguća još jedna situacija,a to je da ako je prije bio upalni proces oko vrha korjena i zubarica je zub očistila i napunila u jednoj posjeti,da je punjenje dobro ali je došlo do razbuktavanja upale neknadno pa te zato boli.

Ono što je bitno kod svega toga je da se sve to dade popraviti,dakle izvadi se to punjenje koje ne valja i stavi novo.Ili u slučaju da je punjenje dobro a upala se razbuktala,onda se napravi drenažni kanal kroz koji gnoj može istjecat i time ti je olakšana bol a upala će se s vremenom smiriti

Sve nabrojeno je moguće da se svakom stomatologu dogodi,dakle ne mora biti stvar nečije nestručnosti ili nemara pa ne treba oko toga dizat neku paniku nego samo pusti da ti ona to popravi.Ako ima

Gutaperka
26.01.2010., 10:15
Molim Krumpir,Bornu,Gutaper.,sve koji se razumiju da mi protumače ovaj račun stomatologa.....:(1.kompozitni ispun V KL,pozicija 26,količina 2 naplatio je 990kn,2.lokalna anestezija infiltracijska pozicija 26,količina 2.,naplatio 324kn,3.kompozitni ispun II KL.MOD,pozicija 17,količina 1,naplatio 430kn.....:rolleyes:Hm,molim vas protumačite mi zašto me je to toliko skupo ukupno sve došlo?:(:ne zna:

malo skupo ali ako si zadovoljna njegovim radom i ako će ti to potrajat duže vremena onda se uvijek isplati

beady
26.01.2010., 11:28
RTG snimka nakon punjenja nije 100% garancija da je punjenje dobro napravljeno,na slici može izgedati da je dobro napunjeno a zapravo ima propusnost na vrhu koja se ne vidi na snimci.

Kod tebe je moguće više situacija,da punjenje ne brtvi dobro na vrhu iako je po dužini dobro napunjeno (kod tog jako zavijenog kanala),da postoji četvrti kanal ili da je došlo do frakture korjena.Također je moguća još jedna situacija,a to je da ako je prije bio upalni proces oko vrha korjena i zubarica je zub očistila i napunila u jednoj posjeti,da je punjenje dobro ali je došlo do razbuktavanja upale neknadno pa te zato boli.

Ono što je bitno kod svega toga je da se sve to dade popraviti,dakle izvadi se to punjenje koje ne valja i stavi novo.Ili u slučaju da je punjenje dobro a upala se razbuktala,onda se napravi drenažni kanal kroz koji gnoj može istjecat i time ti je olakšana bol a upala će se s vremenom smiriti

Sve nabrojeno je moguće da se svakom stomatologu dogodi,dakle ne mora biti stvar nečije nestručnosti ili nemara pa ne treba oko toga dizat neku paniku nego samo pusti da ti ona to popravi.Ako ima

Hvala na odgovoru. Još jedno kratko pitanje...Iz ovoga sta ej napisano, dobila sam dojam da se problem može rješiti jedino ponovnim zahvatom na zubu, a ne samo antibiotikom. Znam da inače antibiotik nema toliko djelovanje na zubne upale zbog slabe prokrvljenosti zuba pa mi nije jasno zašto moja zubarica šakom i kapom propisuje te antibiotike??:confused:

Gutaperka
26.01.2010., 12:08
Hvala na odgovoru. Još jedno kratko pitanje...Iz ovoga sta ej napisano, dobila sam dojam da se problem može rješiti jedino ponovnim zahvatom na zubu, a ne samo antibiotikom. Znam da inače antibiotik nema toliko djelovanje na zubne upale zbog slabe prokrvljenosti zuba pa mi nije jasno zašto moja zubarica šakom i kapom propisuje te antibiotike??:confused:

antibiotik nije konačno rješenje ali pomogne ako te zubarica ne može odmah primiti jer smiruje upalu.U tvom slučaju upala se ne nalazi u zubu nego u okolnoj kosti a tu antibiotik djeluje.A za trajno rješenje treba zahvat na zubu,kako si i sama zaključila.Ili ako je slučaj da su kanali ipak dobro napunjeni a došlo je do razbuktavanja upale koja je tu već od prije bila prisutna onda je antibiotik dobro došao jer je samo pitanje vremena kad će se to smiriti a antibiotik ubrzava taj proces

beady
26.01.2010., 12:25
antibiotik nije konačno rješenje ali pomogne ako te zubarica ne može odmah primiti jer smiruje upalu.U tvom slučaju upala se ne nalazi u zubu nego u okolnoj kosti a tu antibiotik djeluje.A za trajno rješenje treba zahvat na zubu,kako si i sama zaključila.Ili ako je slučaj da su kanali ipak dobro napunjeni a došlo je do razbuktavanja upale koja je tu već od prije bila prisutna onda je antibiotik dobro došao jer je samo pitanje vremena kad će se to smiriti a antibiotik ubrzava taj proces

Sad sam mirnija! :) mislim, najmirnija ću bit kad izliječim zub:D, ali imala sam sumnje u stručnost zubarice ali sudeći po tvojim savjetima, čini mi se da je sve odrađeno ok...Hvala još jednom! :top:

caterine22
26.01.2010., 14:39
pisala sam bila ovdje za onaj zub sto me bolio,prije neke 2 stranice...ugl bila sam kod druge zubarke i poslala me na slikanje...slikala sam zub,i u srijedu sam narucena opet pa ce pogledati sliku...oni ljudi sto su slikali,kad su pogledali kazu da je neki proces ispod,kao neka cista...:(
tako da ce zub najvjerovatnije van,samo cekam jos potvrdu zubarke...:D

Gutaperka
26.01.2010., 14:57
pisala sam bila ovdje za onaj zub sto me bolio,prije neke 2 stranice...ugl bila sam kod druge zubarke i poslala me na slikanje...slikala sam zub,i u srijedu sam narucena opet pa ce pogledati sliku...oni ljudi sto su slikali,kad su pogledali kazu da je neki proces ispod,kao neka cista...:(
tako da ce zub najvjerovatnije van,samo cekam jos potvrdu zubarke...:D

jel cista ili upala ti niko samo po RTG snimci ne može sa sigurnošću kazati.Da bi se znalo sa sigurnošću jel cista u pitnaju prvo se mora uzeti uzorak toga i poslati na analizu pa ako rezultat analize pokaže da je cista onda je to sigurno.Ali samo po RTG snimci nitko,doslovno nitko ne može tvrditi da je cista u pitanju.A i ako je cista zub ne mora uvijek van,može se operativno ukloniti ta cista,vadi se samo ako je cista prevelika ili se ne može operativno ukloniti a da se zub ne mora vaditi.

Dakle svakako treba zub dobro napuniti i pričekati mjesec-dva pa onda slikati,ako je upala u pitanju na toj novoj slici će se vidjeti da se smirilo.Ako se nije smirilo onda postoji mogućnost da je ili prisutan četvrti korjen ili da nije dobro napunjeno ili je ipak cista u pitanju.

zuzz
27.01.2010., 09:26
na gornjoj petici imam ružnu, amalgamsku plombu koju već godinama želim zamijeniti. problem je u tome što je plomba velika i bojim se da će mi zub odumrijeti ako budem kopala po njemu a to stvarno ne bih htjela. postoji li način da se pri izmjeni plombe sačuva pulpa ili je bolje da ne izazivam vraga?

Gutaperka
27.01.2010., 12:33
na gornjoj petici imam ružnu, amalgamsku plombu koju već godinama želim zamijeniti. problem je u tome što je plomba velika i bojim se da će mi zub odumrijeti ako budem kopala po njemu a to stvarno ne bih htjela. postoji li način da se pri izmjeni plombe sačuva pulpa ili je bolje da ne izazivam vraga?

ako se pažljivo i polako ta amalgamska plomba skida i ne dira zub ispod plombe šanse za odumiranje živca su znatno smanjene.Ako ti baš puno smeta ta plomba onda idi da ti neko to zamijeni,ako ti previše ne smeta radije nemoj dirati

shakti
27.01.2010., 13:44
Je li normalno da zub malo boli na zagriz i lupkanje po njemu, nakon svakog endodontskog tretmana? Zub mi je još nije napunjen, još mi kopaju kanaliće i svaki put nakon toga ne smijem taknuti zub, onda se to nakon par dana smiri, do sljedećeg tretmana...Zubarka mi je rekla da će mi prokopati sve kanaliće, iako je jedan skroz prirodno napunjen, pa mi je stavila, mislim kalcinazu unutra na 3 dana da se kanalić malo omekša, da bi lakše prošla iglica. Koliko to može pomoći?

Krumpir
27.01.2010., 16:09
Je li normalno da zub malo boli na zagriz i lupkanje po njemu, nakon svakog endodontskog tretmana? Zub mi je još nije napunjen, još mi kopaju kanaliće i svaki put nakon toga ne smijem taknuti zub, onda se to nakon par dana smiri, do sljedećeg tretmana...Zubarka mi je rekla da će mi prokopati sve kanaliće, iako je jedan skroz prirodno napunjen, pa mi je stavila, mislim kalcinazu unutra na 3 dana da se kanalić malo omekša, da bi lakše prošla iglica. Koliko to može pomoći?

Da potpuno normalno...

Krumpir
27.01.2010., 16:13

Nemate se čega bojati. Možete promjeniti ispun i stavit bijelu. Ako je ispod ove sivog ispuna karies koji je došao blizu živca, onda je bolje, puno bolje da se zubu sada izvadi živac jer će biti kontrolirano. Znaći bez upale, otoka i boli...

vlatka2
27.01.2010., 16:27
Ispričavam se na smetnji, ali trebam savjet. Imam užasnih problema sa zubima, u zadnjih tri godine izvadila sam ih šest. Sada me opet boli šestica gore koja je na pola pukla. Molim preporuku za nekog dobrog privatnog zubara koji bi mogao izvaditi zub bez da idem na operaciju (na zadnjoj sam bila u osmom mjesecu). Svi zubi su naravno bili prvo liječeni pa blombirani pa je upala ponovo krenula i onda su morali van. Ovoga puta zbilja ne bi željela opet prolaziti taj proces koji traje oko tri mjeseca uz svakodnevno gutanje voltaren rapida, želkim da zub ide van. Molim pomoć i preporuke. Najljepše se zahvaljujem i nadam se da vas nisam udavila dugi postom.

Krumpir
27.01.2010., 16:29
Ispričavam se na smetnji, ali trebam savjet. Imam užasnih problema sa zubima, u zadnjih tri godine izvadila sam ih šest. Sada me opet boli šestica gore koja je na pola pukla. Molim preporuku za nekog dobrog privatnog zubara koji bi mogao izvaditi zub bez da idem na operaciju (na zadnjoj sam bila u osmom mjesecu). Svi zubi su naravno bili prvo liječeni pa blombirani pa je upala ponovo krenula i onda su morali van. Ovoga puta zbilja ne bi željela opet prolaziti taj proces koji traje oko tri mjeseca uz svakodnevno gutanje voltaren rapida, želkim da zub ide van. Molim pomoć i preporuke. Najljepše se zahvaljujem i nadam se da vas nisam udavila dugi postom.

A zašto mislite da je zub za van? Zato što boli? To nije dovoljno dobar razlog.

vlatka2
27.01.2010., 16:32
Zato što su svi koji su tako jako boljeli na kraju morali van, pa bi željela izbjeći tro mjesečnu agoniju koja je meni katastrofalna.

shae
27.01.2010., 16:44
bila ja u ponedjeljak kod zubara (koji je inače super i sve dobro napravi, uvijek) na vađenju zuba. sve je super obavio nije me ni bolilo ni nista, ali sad me već treći dan uzasno boli rana na mjestu nekadasnjeg zuba. treci dan sam na tableticama. da stvar bude gora imam kolokvij u petak a nista ne mogu raditi posto me zvjerski boli bivsi zub :( inače vadila sam zub i prije, ali nikad me nije bolilo duze od dva dana. čak i drugi dan nije toliko. sad nije bio upaljen ni nista takvo, čisto je trebao ići van. jel to normalno da tako dugo boli i imam li druge opcije osim da se i dalje drogiram knavonima? help.

Gutaperka
27.01.2010., 16:55
bila ja u ponedjeljak kod zubara (koji je inače super i sve dobro napravi, uvijek) na vađenju zuba. sve je super obavio nije me ni bolilo ni nista, ali sad me već treći dan uzasno boli rana na mjestu nekadasnjeg zuba. treci dan sam na tableticama. da stvar bude gora imam kolokvij u petak a nista ne mogu raditi posto me zvjerski boli bivsi zub :( inače vadila sam zub i prije, ali nikad me nije bolilo duze od dva dana. čak i drugi dan nije toliko. sad nije bio upaljen ni nista takvo, čisto je trebao ići van. jel to normalno da tako dugo boli i imam li druge opcije osim da se i dalje drogiram knavonima? help.

idi na kontrolu kod tog stomatologa koji ti je izvadio zub,možda je ispao ugrušak ili se inficirao

Krumpir
27.01.2010., 21:26
Zato što su svi koji su tako jako boljeli na kraju morali van, pa bi željela izbjeći tro mjesečnu agoniju koja je meni katastrofalna.

Onda promjeni stomatologa :) Uglavnom 90% takvih zubi se da spasiti!

Larocco
28.01.2010., 12:24
Vadio sam zub prije nekih par sati. Zanima me kolko se dugo nesmije pusit nakon vađenja?
Dal ima ne ki pušač ovdje sa tim iskustvom?
Sve koje ja znam da su vadili zub su nepusaci.

ubuduće koristi postojeće teme...
(termy)

Poluplave okice
29.01.2010., 15:46
imam mali (nadam se mali) problem.
naime nateklo mi zubno meso i kao uvijek kad mi se to dogodi, ja duze cetkam zubno meso, muckam caj od kadulje i sa propolkijem premazem jednom dnevno i to mi prodje kroz par dana.
sad ne prolazi tj. pece me dio izmedju gornje trojke i cetvorke, pece uvijek kad cetkam i nakon toga ako ispirem sa hladnom vodom ili premazem tim propolkijem ili muckam curasept. i uvijek nakon cetkanja taj dio ''osjecam'' neko vrijeme i pulsira mi. i sad sam malo bolje pogledala pa sam skuzila da je to kao mala ranica, tj onak crvenija crta, kao da je malo popucalo na tom dijelu, ne krvari nista iz toga.
ne znam..mozda kako mi je nateklo to zubno meso onda mi bude nateceno izmedju bravica i valjda je malo napuklo ili sta vec...sad ne znam kako to tretirat, zubar mi radi ujutro pa ne mogu do njega, budem mozda nazvala ortodonta i pitala.
al ako ima netko savjet bila bi zahtjevna :)

Phoebos Apollon
29.01.2010., 15:58
Pozdrav;
Nedavno bio kod stomatologa. Karijes, ne da injekciju :o
Ali uspio sam izdržati do pola, kako kaže. Kad je stvarno boljelo
da sam se oznojio od bola, rekao sam da stane i pokupio sam se.
Inače sam hipersenzibilan na bol (imam i na nalazima napisano).
Imam novi termin za 10-ak dana. Zub je izbušen prilično, rupa
ogromna. Što podrazumijeva to pola? Zašto ne želi čuti za injekciju?
Koliko se mora nadoplatit injekcija odn. bijela ispuna. Radi se o sedmici.
Hvala!

Engelchen00012
29.01.2010., 16:06
Karijes? A moj sinko, da ti znaš što je to bol!:rofl::rofl:

borna07
29.01.2010., 16:52
imam mali (nadam se mali) problem.
naime nateklo mi zubno meso i kao uvijek kad mi se to dogodi, ja duze cetkam zubno meso, muckam caj od kadulje i sa propolkijem premazem jednom dnevno i to mi prodje kroz par dana.
sad ne prolazi tj. pece me dio izmedju gornje trojke i cetvorke, pece uvijek kad cetkam i nakon toga ako ispirem sa hladnom vodom ili premazem tim propolkijem ili muckam curasept. i uvijek nakon cetkanja taj dio ''osjecam'' neko vrijeme i pulsira mi. i sad sam malo bolje pogledala pa sam skuzila da je to kao mala ranica, tj onak crvenija crta, kao da je malo popucalo na tom dijelu, ne krvari nista iz toga.
ne znam..mozda kako mi je nateklo to zubno meso onda mi bude nateceno izmedju bravica i valjda je malo napuklo ili sta vec...sad ne znam kako to tretirat, zubar mi radi ujutro pa ne mogu do njega, budem mozda nazvala ortodonta i pitala.
al ako ima netko savjet bila bi zahtjevna :)
Možda si samo pretjerala s jačinom četkanja pa si dodatno oštetila zubno meso. Preparati na bazi propolisa često sadrže alkohol u sebi i kao takvi jako iritiraju, pogotovo ako već postoji rana.

borna07
29.01.2010., 16:55
Pozdrav;
Nedavno bio kod stomatologa. Karijes, ne da injekciju :o
Ali uspio sam izdržati do pola, kako kaže. Kad je stvarno boljelo
da sam se oznojio od bola, rekao sam da stane i pokupio sam se.
Inače sam hipersenzibilan na bol (imam i na nalazima napisano).
Imam novi termin za 10-ak dana. Zub je izbušen prilično, rupa
ogromna. Što podrazumijeva to pola? Zašto ne želi čuti za injekciju?
Koliko se mora nadoplatit injekcija odn. bijela ispuna. Radi se o sedmici.
Hvala!

Promijeni stomatologa! Ako nemaš naki zdravstveni problem koji kontraindicira davanje anestezije, nema nikakvog razloga da ju ne dobiješ.

Poluplave okice
29.01.2010., 17:33
Možda si samo pretjerala s jačinom četkanja pa si dodatno oštetila zubno meso. Preparati na bazi propolisa često sadrže alkohol u sebi i kao takvi jako iritiraju, pogotovo ako već postoji rana.

hvala :)
koristim najmeksu cetkicu koja postoji :D curaprox ultra soft 5460 vlakana.
nazvala sam ipak ortodonticu jer sam ultra panicar :D rekla je da nastavim najnormalnije cetkat i muckat razrijedjeni curasept ads 220 3 puta dnevno..
a jbg, sklona sam problemima sa desnim i jos k tome imam aparatic i trenutno ispravljam zagriz pa sve to ne pridonosi situaciji..

mama jeja
29.01.2010., 19:50
Ljudi help...

natekao mi je zub:(

za ostatak svijeta nije vidljivo..al ja vidim, osijetim i znam

radi se o gornjoj trici..a otok osijetim pored korijena nosa(dobro..malo ispod)

Moj stomatolog radi tek u pon popodne, dakle moram ić žicat sutra na hitnu neke antibiotike.E sad..alergična sam na penicilin(kad ga zveknem..a nisam već par godina završim na hitnoj)
e sad..posljednji put kad sam pila antibiotik(a ima tome već dvije godine isto radi zuba)stomatolog mi je prepisao nešto..nešto..al neznam što???sam znam da mi je pomoglo, da je otok splasnuo..

tko ima kakvog..ikakvog pojma koji antibiotik da tražim na hitnoj?žicam, molim, preklinjem..jer ak krenem govoriti da sam alergična na penicilin sprašit će me sa inekcijom voltarena,buduć da moje selo nema zubnu hitnu.

Pliz..smilujte se:)

Engelchen00012
29.01.2010., 19:52
Nateći će i više. A do pon. popodne je daleko. Ja sam imala takav zajeb nedavno, pa sam završila u bolnici.

Gutaperka
29.01.2010., 22:27
Ljudi help...

natekao mi je zub:(

za ostatak svijeta nije vidljivo..al ja vidim, osijetim i znam

radi se o gornjoj trici..a otok osijetim pored korijena nosa(dobro..malo ispod)

Moj stomatolog radi tek u pon popodne, dakle moram ić žicat sutra na hitnu neke antibiotike.E sad..alergična sam na penicilin(kad ga zveknem..a nisam već par godina završim na hitnoj)
e sad..posljednji put kad sam pila antibiotik(a ima tome već dvije godine isto radi zuba)stomatolog mi je prepisao nešto..nešto..al neznam što???sam znam da mi je pomoglo, da je otok splasnuo..

tko ima kakvog..ikakvog pojma koji antibiotik da tražim na hitnoj?žicam, molim, preklinjem..jer ak krenem govoriti da sam alergična na penicilin sprašit će me sa inekcijom voltarena,buduć da moje selo nema zubnu hitnu.

Pliz..smilujte se:)
tebi ne treba antibiotik nego da ti neki stomatolog otvori taj zub da gnoj može istjecat vani.Zato potraži nekog ko sutra ujutro radi ili večeras idi na hitnu stomatološku

Mayalenna
30.01.2010., 12:34
Gutaperka help,imam par pitanja,ukratko,imam tri umnjaka,donji je bolan,počeo je nedavno rasti,sad vidim na sedmici i šestici da se na donjem rubu zuba stvorilonešto bijeli,da li je to moguće od te upale zbog rasta umnjaka?Što da radim,molim te,molim te savjetuj me?:(Inače jako pazim na zube,popdne ih perem sa paradontax pastom,naveče zubni konac,sensodyne i propolis spray za zaštitu desni stavljam?Kvar nemam na tim zubima,a kad sam ih popravljala stavljala sam bijeli onaj ispun,nedavno ih polirala,ne znam u čemu je problem?:(By the way,prijateljica mi stalno spominje neki gel za zaštitu od karijesa koji se stavlja nakon pranja zubi naveče,znaš li koji je to,ona se ne sjeća naziva,navodno je jako dobar?:ne zna::(Help,bit ću ti jako zahvalna,jako se brinem.:(

Mayalenna
30.01.2010., 12:36
Gutaperka help,imam par pitanja,ukratko,imam tri umnjaka,donji je bolan,počeo je nedavno rasti,sad vidim na sedmici i šestici da se na donjem rubu zuba stvorilonešto bijeli,da li je to moguće od te upale zbog rasta umnjaka?Što da radim,molim te,molim te savjetuj me?:(Inače jako pazim na zube,popdne ih perem sa paradontax pastom,naveče zubni konac,sensodyne i propolis spray za zaštitu desni stavljam?Kvar nemam na tim zubima,a kad sam ih popravljala stavljala sam bijeli onaj ispun,nedavno ih polirala,ne znam u čemu je problem?:(By the way,prijateljica mi stalno spominje neki gel za zaštitu od karijesa koji se stavlja nakon pranja zubi naveče,znaš li koji je to,ona se ne sjeća naziva,navodno je jako dobar?:ne zna::(Help,bit ću ti jako zahvalna,jako se brinem.:(Što misliš o aminfluorid gelu,jel to možda taj,kakv je to,jel je kvalitetan?:ne zna:

Gutaperka
30.01.2010., 14:50
Gutaperka help,imam par pitanja,ukratko,imam tri umnjaka,donji je bolan,počeo je nedavno rasti,sad vidim na sedmici i šestici da se na donjem rubu zuba stvorilonešto bijeli,da li je to moguće od te upale zbog rasta umnjaka?Što da radim,molim te,molim te savjetuj me?:(Inače jako pazim na zube,popdne ih perem sa paradontax pastom,naveče zubni konac,sensodyne i propolis spray za zaštitu desni stavljam?Kvar nemam na tim zubima,a kad sam ih popravljala stavljala sam bijeli onaj ispun,nedavno ih polirala,ne znam u čemu je problem?:(By the way,prijateljica mi stalno spominje neki gel za zaštitu od karijesa koji se stavlja nakon pranja zubi naveče,znaš li koji je to,ona se ne sjeća naziva,navodno je jako dobar?:ne zna::(Help,bit ću ti jako zahvalna,jako se brinem.:(

teško ovako mogu reć šta bi to moglo biti ali ne vjerujem da je nešto ozbiljno.Jer ako si nedavno bila na pregledu i poliranju i ako je sve bilo u redu, i s obzirom na tvoju revnost u održavanju oralne higijene rekao bi da je najvjerojatnije da su nekakve naslage u pitanju

Što misliš o aminfluorid gelu,jel to možda taj,kakv je to,jel je kvalitetan?:ne zna:

Aminfluorid gel se koristi u stomatološkoj ordinaciji i nije za čestu upotrebu.Mislim da sam u DM-u vidio nekakvu Elmex tekućinu s fluorom za prevenciju karijesa ali nisam siguran jer sam na brzinu pogledao.Uglavnom glavna stvar kod prevencije karijesa je pravilno i redovito pranje zubi,paste i slične stvari su samo pomoćno sredstvo

-Cyclone-
30.01.2010., 15:07
Što misliš o aminfluorid gelu,jel to možda taj,kakv je to,jel je kvalitetan?:ne zna:

Preporučujem ti da kupiš GC Tooth Mousse pastu ili GC MI paste plus. Ista stvar samo što ova sadrži još i fluorid. Uz to što sprječavaju karijes, smanjuju osjetljivost... bla bla bla... reminerliziraju caklinu. Ugl, proguglaj malo. Ja sam se uz pomoč te paste riješio onih bijelih mrlja na prednjim zubima. Stvarno je odlična i vrijedi svake kune. Malo ju je teže za pronaći, mislim da se može naći u bolje opremljenim privatnim ordinacijama.

Mayalenna
30.01.2010., 16:40
teško ovako mogu reć šta bi to moglo biti ali ne vjerujem da je nešto ozbiljno.Jer ako si nedavno bila na pregledu i poliranju i ako je sve bilo u redu, i s obzirom na tvoju revnost u održavanju oralne higijene rekao bi da je najvjerojatnije da su nekakve naslage u pitanju

Aminfluorid gel se koristi u stomatološkoj ordinaciji i nije za čestu upotrebu.Mislim da sam u DM-u vidio nekakvu Elmex tekućinu s fluorom za prevenciju karijesa ali nisam siguran jer sam na brzinu pogledao.Uglavnom glavna stvar kod prevencije karijesa je pravilno i redovito pranje zubi,paste i slične stvari su samo pomoćno sredstvoIma ga u lijekarnama,od belupa je,pročitala sam na njihovoj stranici sastav,savjetuju za odrasle svakodnevno sa tim četkati,a po drugim forumima ga hvale..:ne zna:

Mayalenna
30.01.2010., 16:43

Aminfluorid gel se koristi u stomatološkoj ordinaciji i nije za čestu upotrebu.Mislim da sam u DM-u vidio nekakvu Elmex tekućinu s fluorom za prevenciju karijesa ali nisam siguran jer sam na brzinu pogledao.Uglavnom glavna stvar kod prevencije karijesa je pravilno i redovito pranje zubi,paste i slične stvari su samo pomoćno sredstvoPogledat ću tekućinu,thanks:mig:

Mayalenna
30.01.2010., 16:44
Preporučujem ti da kupiš GC Tooth Mousse pastu ili GC MI paste plus. Ista stvar samo što ova sadrži još i fluorid. Uz to što sprječavaju karijes, smanjuju osjetljivost... bla bla bla... reminerliziraju caklinu. Ugl, proguglaj malo. Ja sam se uz pomoč te paste riješio onih bijelih mrlja na prednjim zubima. Stvarno je odlična i vrijedi svake kune. Malo ju je teže za pronaći, mislim da se može naći u bolje opremljenim privatnim ordinacijama.Hebemu,znači u lijekarnama nema..:rolleyes:

Mayalenna
30.01.2010., 16:56
Hebemu,znači u lijekarnama nema..:rolleyes:Sad mi sestra kaže da je na stranici elmexa vidjela da i oni imaju takav gel,pogledat ću da li ga ima u lijekarni i kolika mu je cijena?:ne zna:

Gutaperka
30.01.2010., 17:47
Hebemu,znači u lijekarnama nema..:rolleyes:

imaš kod nekih dobavljača stomatološkog potrošnog materijala,koliko znam VIK dental je zastupnik za CG za Hrvatsku pa probaj njih nazvat,nećeš čak ni u dućan trebati jer ti njihov čovjek donese na kućna vrata

Mayalenna
31.01.2010., 00:17
imaš kod nekih dobavljača stomatološkog potrošnog materijala,koliko znam VIK dental je zastupnik za CG za Hrvatsku pa probaj njih nazvat,nećeš čak ni u dućan trebati jer ti njihov čovjek donese na kućna vrataHvala,pokušat ću se snaći..:)

Putnik92
01.02.2010., 18:45
... Ali prije nego krenem s mijenjanjem amalgama kompozitima svakako ću uputit pacijenta u dobre i loše strane tog postupka i moguće posljedice pa neka sam odluči.

Bok, ovo si napisao na jednoj drugoj temi. Možeš li to malo pojasniti nama laicima? :)

Linija
01.02.2010., 19:04
Bok, ovo si napisao na jednoj drugoj temi. Možeš li to malo pojasniti nama laicima? :)

I mene ovo zanima :) Koje su to posljedice?

Gutaperka
01.02.2010., 19:08

može se upaliti živac,to se ne događa često ali ako se dogodi najčešće se dogodi kod velikih amalgamskih plombi koje nemaju karijes ispod

Linija
01.02.2010., 19:17
Mislim da se i meni to desilo.
Ja sam u 6-tici veću amalgamsku plombu ( koju sam imala 5-6 godina) , zamijenila bijelom (zbog estetike, naravno, nisam imala nikakvih problema) i to sam uradila prije mozda godinu dana.
Međutim, sad sam odlučila slikati tu šesticu jer već neko vrijeme imam neki čudan osjećaj, kao da se nešto tamo zbiva. Mislim da tu ima neki proces ispod plombe, pa je bolje da to vidim i saniram prije nego počne boliti.
Možda je to to stanje o kojem govoriš, ta osjetljivost živca nakon zamjene plombe? (Moguće da je i karijes, ali o tome ću više znati nakon slikanja zuba. :ne zna: )

ZeroOne
02.02.2010., 10:18
Evo mene opet na ovome topicu sa jednim čudnim ( bar meni možda vi znate više) problemom. Naime prije nekoliko dana u području gornje usnice pojavio mi se nekakav čudan osjećaj (nije bol, nego kao da u mesu imam "nešto"... neznam kak bi to bolje objasnio ). Odmah sam uzeo ogledalce i pregledao to područje al ne primjećujem nikakve afte ili ciste, također prstima sam prešao preko toga dijela i ne primijećujem ništa "stranoga". Osim toga trenutno nemam nikakvih drugih problema sa zubima il zubnim mesom.
Ima li tko kakvu ideju što je uzrok moga problema?

Gutaperka
02.02.2010., 11:06
Evo mene opet na ovome topicu sa jednim čudnim ( bar meni možda vi znate više) problemom. Naime prije nekoliko dana u području gornje usnice pojavio mi se nekakav čudan osjećaj (nije bol, nego kao da u mesu imam "nešto"... neznam kak bi to bolje objasnio ). Odmah sam uzeo ogledalce i pregledao to područje al ne primjećujem nikakve afte ili ciste, također prstima sam prešao preko toga dijela i ne primijećujem ništa "stranoga". Osim toga trenutno nemam nikakvih drugih problema sa zubima il zubnim mesom.
Ima li tko kakvu ideju što je uzrok moga problema?

može biti svašta i ništa,premalo podataka si rekao.Jel smeta kad zagrizeš,samo od sebe,kad piješ hladnu vodu,toplu,jel te budi noću bol,glavobolja ujutro,....? Daj malo više podataka jer ocijeniti o čemu se radi samo na osnovu ovoga što si rekao da u mesu imaš "nešto" teško da ti itko može nešto konkretnije reći.

Možda se radi o upalnom procesu oko vrha korjena ali premalo toga znamo da bi se moglo nešto pobliže reći

ZeroOne
02.02.2010., 11:22
može biti svašta i ništa,premalo podataka si rekao.Jel smeta kad zagrizeš,samo od sebe,kad piješ hladnu vodu,toplu,jel te budi noću bol,glavobolja ujutro,....? Daj malo više podataka jer ocijeniti o čemu se radi samo na osnovu ovoga što si rekao da u mesu imaš "nešto" teško da ti itko može nešto konkretnije reći.

Možda se radi o upalnom procesu oko vrha korjena ali premalo toga znamo da bi se moglo nešto pobliže reći

taj osjećaj se javlja sam od sebe, nekada češće nekada rjeđe i nemogu reći da je povezan sa konzumacijom jela i pića ,nemam nikakve glavobolje niti osjećam nikakvu bol (po noći il po danu).

zuzz
02.02.2010., 11:28
evo, vratila sam se s neuspjelog endo izbjeljivanja četvorke. zubar je napravio reviziju i stavio hidrogen :misli:, ali je rekao da će zub ostati malo tamniji jer se ne može sasvim izbijeliti (rekao je da je nešto "predebelo") i da bi trebalo staviti ljuskicu.
tako sam razočarana, bojim se da će izgledati glupo ako stavim ljuskicu samo na jedan zub i da će mi to čudo iritirati ionako osjetljivo zubno meso.
Znam da zvučim kao luđakinja ali stvarno imam komplekse..niti se ne smijem kak spada jer imam osjećaj da svi bulje u taj zub :cry:

Savjet? :ne zna:

borna07
03.02.2010., 09:54
evo, vratila sam se s neuspjelog endo izbjeljivanja četvorke. zubar je napravio reviziju i stavio hidrogen :misli:, ali je rekao da će zub ostati malo tamniji jer se ne može sasvim izbijeliti (rekao je da je nešto "predebelo") i da bi trebalo staviti ljuskicu.
tako sam razočarana, bojim se da će izgledati glupo ako stavim ljuskicu samo na jedan zub i da će mi to čudo iritirati ionako osjetljivo zubno meso.
Znam da zvučim kao luđakinja ali stvarno imam komplekse..niti se ne smijem kak spada jer imam osjećaj da svi bulje u taj zub :cry:

Najbolje rezultate izbjeljivanja imaju tehnike u kojima se uz pastu za izbjeljivanje koristi svijetlo ( lampa za izbjeljivanje tipa ZOOM2 ili slična) ili laser. Postupak traje oko 1 sat.
Ljuskice nisu dobra opcija za endodontski liječene zube. Zbog velikog nedostatka zdravog zubnog tkiva, koji je neminovan kod endodotskog liječenja, njihova minimalno invazivna koncepcija pada u vodu. A i zub je zbog liječenja podložniji pucanju, od čega ljuskica ne štiti. Puno bolje je napraviti krunicu, navlaku koja u potpunosti obuhvati zub. Visoko estetske keramičke krunice rade se u potpunosti usklađene prema tvojim zubima i ne vidi se razlika prema ostalim zubima.

borna07
03.02.2010., 09:56
taj osjećaj se javlja sam od sebe, nekada češće nekada rjeđe i nemogu reći da je povezan sa konzumacijom jela i pića ,nemam nikakve glavobolje niti osjećam nikakvu bol (po noći il po danu).

Napravi RTG gornjih zuba.

ČmareC
03.02.2010., 20:43
Perite zube djeco :zubo:
http://www.x-raytechniciantraining.org/blog/2010/20-images-of-some-scary-teeth/

Mayalenna
03.02.2010., 23:21
imaš kod nekih dobavljača stomatološkog potrošnog materijala,koliko znam VIK dental je zastupnik za CG za Hrvatsku pa probaj njih nazvat,nećeš čak ni u dućan trebati jer ti njihov čovjek donese na kućna vrataGutaperka evo ja sam si dok ne nabavim taj CG gel kupila Lacalut fluor gel protiv karijesa,za remineralizaciju itd..ima oko 1490ppm fluora..što kažeš na taj proizvod,od Dr.Theissa je...:)I uzela sam drukčiji Sensodyne,prije sam sensitive koristila sad sam Pronamel kupila,nadam se da će mi nestati ono bijelo oko sedmica,a baš sam pedantna..što ti misliš?:ne zna::(

Krumpir
04.02.2010., 11:40

Hrm, teško mi je vjerovati da se zub nemože skroz izbjeliti unutarnjim izbjljeivanjem.

mlada
04.02.2010., 16:31
nadam se da sam na pravom mjestu, zanima me da li je netko imao iskustva s ugradnjom impantanta, jednog zuba, mene malo stra s obzirom na priče koje su prije kružile o tom, znam da je stomatologija napredovala i da je to sve skupa jednostavnije nego prije, al svejedno: je li boli, smeta li kasnije, jesu moguće kakve komplikacije... hvala!!

Krumpir
04.02.2010., 19:34
nadam se da sam na pravom mjestu, zanima me da li je netko imao iskustva s ugradnjom impantanta, jednog zuba, mene malo stra s obzirom na priče koje su prije kružile o tom, znam da je stomatologija napredovala i da je to sve skupa jednostavnije nego prije, al svejedno: je li boli, smeta li kasnije, jesu moguće kakve komplikacije... hvala!!

Dosta sam implantata ugrađivao te asistirao još barem toliko.

Ugradnja implantata dali boli.

NE,
Jer se dobije anestezija, kost nema živčanu inervaciju te nema boli. Postoji osjetljivost ZUBNOG MESA dva-tri dana zbog rezanja zubnog mesa. I to je sve.

Dali implantat smeta kasnije?

NE,
nema šta smetat, on je jednak bilo kojem korijenu vašeg zuba.

Dali su moguće komplikacije?

DA,
kao kod svake operacije bilo velike ili male komplikacije su moguće. Kod implantata komplikacije se javljaju u 3% slučajeva! To je jedina medicinski zahvat koji ima uspješnost od čak 97%! To znaći da imate 3% šansu da se implanta ne primi (to je najveća komplikacija), postoje i druge ali su one statističke irelevantne.