PDA

View Full Version : Topik sa zubarskim pitanjima

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40

Royal Sense
17.04.2011., 18:32
Mene zanima kako se mogu skinuti pigmentacije na zubima.Naime,na par mjesta imam kao neku tanku smedu crtu.Stomatolog mi je rekao da je to pigment i da nema potrenbe dirati,ali mene zivcira :rolleyes:
Ima netko neku shemu,tipa limunov sok ili...?

marre30
17.04.2011., 19:42
jel netko zna koliko plaćam ortopan s uputnicom?i gdje ga je najbrže napraviti?
zahvaljujem unaprijed:top:

Samsung2007
18.04.2011., 08:17
Pozdrav

Prije skoro 4 godine iznad prednjeg zuba u samom mesu iznikla mi je kao neka bubuljica. Nije me bolilo i nisam mnogo obracao paznju na to. Kasnije sam od nekoga cuo da je to kao neka cista. No kako me nije bolilo nisam ni reagovao niti isao na pregled.

Tu bubuljicu ili cistu imam evo vec 4 godine. Imam sve zdrave zube i redovno idem kod stomatologa. No primjetio sam da iz usta imam uzasno los zadah i shvatio sam da je to zbog te ciste. Kada stavim prst na nju, osjetim uzasno los miris koji se siri sa nje. Zbog toga vjerovatno i imam los zadah iz usta.

Zanima me sta je ova cista, kako nastaje i kako da je uklonim? koliko je opasno i je li nesto sto se mora operisati ili? Inace je bijele boje i izgleda kao obicna bubuljica sto se javi na kozi samo sto je ona u mesu iznad zuba pa se tesko i vidi...

Samsung2007
18.04.2011., 12:01
Jel ovo nema nikakav strucnjak za ove ciste?

nana_22
18.04.2011., 13:06
jel netko zna koliko plaćam ortopan s uputnicom?i gdje ga je najbrže napraviti?
zahvaljujem unaprijed:top:

Ako nemaš dopunsko, nekih 20-ak kuna (ili manje).
Ja sam ga radila u Laginjinoj, dođeš, daš uputnicu, pričekaš 5 minuta, slikaš se i za par minuta dobiješ slikicu.

Hobby
18.04.2011., 13:39
Ja sam se još nešto sjetila pitati.
U početku cijele priče s mojim zubima, glavni osumnjičeni je bio umnjak.
Malo je svima to bilo "čudno" jer raste ravno i ima mjesta, ali navodno da je dosta blizu kosti.
Zanima me vaše mišljenje o tome, ako na onim snimkama uopće to možete vidjeti - je li doista (pre)blizu kosti i ako je, može li zbog toga uzrokovati ovakve probleme?

Ajax81
18.04.2011., 17:14
ajde super.

iman i ja problema sa bruksizmon i boli u TMZ-u. napravljena mi je udlaga prija sedmice dana, ali jos ne vidin pomaka. doktori kazu da bi za oko 20ak dana triba pocet primjecivat poboljsanja, a ja tako nestrpljiv.

bananarama
18.04.2011., 20:11
stavila sam implantant 24.01 na donju peticu. od vađenja mliječnog zuba
prije 15 godina nije mi narastao trajni. od samog stavljanja samo problemi.
malo se ugnojilo nakon stavljanja pa smo to čistili. vrlo brzo se implantant počeo
vidjeti jer se meso oko njega povuklo. ali dr. kaže da čekamo da vidimo.
od tada na svakom pregledu kad ga pogleda, odnosno stavi nešto u njega to
zaboli ko sam vrag.
otišla sam na pregled kod čeljusnog kirurga prije deset dana, njegovo mišljenje
je da ga vadimo jer je već previše vremena prošlo. kaže da je tako bolilo jer
se nije primio i valjda se može zavrtiti u kosti.
moj dr. kaže prije pet dana da pričekamo još malo.
prisutna je bol na hladno i pri četkanju.
meni se više nakon toliko vremena ne da zaj... više s tim i ja bih ga vadila,
samo mi stvara probleme ali dr koji ga je stavljao stalno odugovlači (inače on nije kirurg već ortodont).
mišljenje???

ribica0603
18.04.2011., 20:59
malo se ugnojilo nakon stavljanja pa smo to čistili. vrlo brzo se implantant počeo
zaboli ko sam vrag.
samo mi stvara probleme ali dr koji ga je stavljao stalno odugovlači (inače on nije kirurg već ortodont).
mišljenje???

zato se implantati rade kod oralnog kirurga...
danas je interes samo zaraditi pare,a struku tko sljivi!
nisu bez veze oralni kirurzi zavrsili dodatnih 3-4 godine specijalizacije...

implantologija se ne moze nauciti na tecaju...

huba-buba
19.04.2011., 00:09

Moram reagirati a ovo...
Implantologija se MOŽE naučiti...ne na tečaju već na brojim tečajevima na koje svaki stomatolog može ići ako ima volje i naravno para da si ih priušti!

I kad netko ide stavit implantat kod oralnog kirurga...to mu nije garancija da mu/joj se neće desiti kao bananamari...I to je jasno svim stomatolozima ovdje na forumu.

xx23
19.04.2011., 07:44
zaboli ko sam vrag.
mišljenje???

Čini mi se da je ovdje došlo do infekcije prilikom primarnog zaraštanja, te da je pravo rješenje izvaditi implantat, čekati cca 6 mj, pa ponovo staviti implantat na isto mjesto.

xx23
19.04.2011., 08:01

Implantologija se svojim razvojem kroz 4 desetlječa razvila u posebnu specijalističku granu stomatologije koja u sebi objedinjava dijelove parodontologije, oralne kirurgije, protetike te čak maksilofacijalne kirurgije.
Danas se smatra da adekvatnu implantološku terapiju mogu provesti ili implantolog (osoba posebno školovana za implantologiju) ili tim sastavljen od specijalista protetike i kirurgije(posebno školovanih za implantologiju).
U naprednom svijetu već godinama postoje vrlo sofisticirani oblici školovanja u implantologiji koji idu do razine specijalizacije.
Dakle implantologija nije dio oralne kirurgije, niti specijalizacija iz oralne kirurgije sama po sebi predstavlja kvalifikaciju za implantologiju.

čaša_vode
19.04.2011., 10:09
Već godinu dana popravlja li popravlja zube.
Imam kutnjake koji su u katastrofalnom stanju, bolje reć sranju.
Pred mjesec i pol mi je stavila plombu na onaj kutnjak prije zadnjeg kutnjaka, znači treći zub počevši od umnjaka.
Stavila je plombu amalgamsku (onu crnu) i nešto se dogodilo, kao neki razmak, zbog čega kada god jedem hrana mi se nakuplja. Ta hrana kao da upada u samo zubno meso, ali ona mi je rekla da je to najvjerojatnije rupica (znači između plobiranog zuba i drugog isto tako plombiranog zuba) i sada mi je prošli tjedan to kao zakrpala, ali mene i dalje boli. Ne znam možda je li bol potječe od umnjaka koji je zakrpan s lijekom (dio lijeka se odlomio), ali ta tri zuba su u teškoj katastrofi.
Sada je ona na godišnjem, a ja sam očajna. Čak i kada joj se požalim ona nekako to posluša jedva jedvice, napravi nešto, pročačka i bok. Dođem doma, a problem isti.
Zubarica je socijalna, a ne privatnik. Za privatnika nemam para. Mogla bih možda otići jednom da mi sredi taj zub koji zeza, ali kada nije samo jedan u pitanju.
Ne znam što da radim. Ne mogu više ništa jesti. Najradije bih isčupala sve te plombe i živjela na mlijeku.

E da - zub diše. Ono, osjetim pulsiranje i lagano zatezanje.

Da odem privatniku? Jesu oni kvalitetniji od socijalnih?

borna07
19.04.2011., 15:19
Implantologija se svojim razvojem kroz 4 desetlječa razvila u posebnu specijalističku granu stomatologije koja u sebi objedinjava dijelove parodontologije, oralne kirurgije, protetike te čak maksilofacijalne kirurgije.
Danas se smatra da adekvatnu implantološku terapiju mogu provesti ili implantolog (osoba posebno školovana za implantologiju) ili tim sastavljen od specijalista protetike i kirurgije(posebno školovanih za implantologiju).
U naprednom svijetu već godinama postoje vrlo sofisticirani oblici školovanja u implantologiji koji idu do razine specijalizacije.
Dakle implantologija nije dio oralne kirurgije, niti specijalizacija iz oralne kirurgije sama po sebi predstavlja kvalifikaciju za implantologiju.

potpisujem u potpunosti

borna07
19.04.2011., 15:26
Već godinu dana popravlja li popravlja zube.
Imam kutnjake koji su u katastrofalnom stanju, bolje reć sranju.
Pred mjesec i pol mi je stavila plombu na onaj kutnjak prije zadnjeg kutnjaka, znači treći zub počevši od umnjaka.
Stavila je plombu amalgamsku (onu crnu) i nešto se dogodilo, kao neki razmak, zbog čega kada god jedem hrana mi se nakuplja. Ta hrana kao da upada u samo zubno meso, ali ona mi je rekla da je to najvjerojatnije rupica (znači između plobiranog zuba i drugog isto tako plombiranog zuba) i sada mi je prošli tjedan to kao zakrpala, ali mene i dalje boli. Ne znam možda je li bol potječe od umnjaka koji je zakrpan s lijekom (dio lijeka se odlomio), ali ta tri zuba su u teškoj katastrofi.
Sada je ona na godišnjem, a ja sam očajna. Čak i kada joj se požalim ona nekako to posluša jedva jedvice, napravi nešto, pročačka i bok. Dođem doma, a problem isti.
Zubarica je socijalna, a ne privatnik. Za privatnika nemam para. Mogla bih možda otići jednom da mi sredi taj zub koji zeza, ali kada nije samo jedan u pitanju.
Ne znam što da radim. Ne mogu više ništa jesti. Najradije bih isčupala sve te plombe i živjela na mlijeku.

E da - zub diše. Ono, osjetim pulsiranje i lagano zatezanje.

Da odem privatniku? Jesu oni kvalitetniji od socijalnih?

odgovora pametnog nema
evidentno je da imaš problema koja dotična kolegica ne može riješiti u potpunosti...u razloge nećemo ulaziti
mogu li se ti zubi srediti adekvatno preko socijalnog:ne zna:...materijali i postupci koji su u sklopu socijalnog imaju svoja ograničenja i teško je očekivati da će se zubi koji su devastirani ovako jako kako navodiš moći spasiti bez korištenja nekih naprednijih/modernijih tehnika i tehnologija koje nisu obuhvaćene zdravstvenim osiguranjem

grizli
19.04.2011., 15:37
odgovora pametnog nema
evidentno je da imaš problema koja dotična kolegica ne može riješiti u potpunosti...u razloge nećemo ulaziti
mogu li se ti zubi srediti adekvatno preko socijalnog:ne zna:...materijali i postupci koji su u sklopu socijalnog imaju svoja ograničenja i teško je očekivati da će se zubi koji su devastirani ovako jako kako navodiš moći spasiti bez korištenja nekih naprednijih/modernijih tehnika i tehnologija koje nisu obuhvaćene zdravstvenim osiguranjem

Jos mi nitko nije odgovorio o zubnim apariticma i socijalnom : ak si stariji od 18 godina, jel imas prava na aparat fiksni ili bar dio subenvije i u kojoj mjeri?

crowe
19.04.2011., 15:58
danas mi je zubar stavio lijek u donju sedmicu da bi se umrtvio zivac, rekao je 10-15 dana da ce lijek morat stojat, te nakon toga da ce rijesit zub do kraja, zanima me da li ce mi vadit zivac pomocu nekih igli sto mi je par ljudi objasnjavalo, to kao izaziva veoma jaku bol prilikom postupka?

Jujigatame
19.04.2011., 17:36
danas mi je zubar stavio lijek u donju sedmicu da bi se umrtvio zivac, rekao je 10-15 dana da ce lijek morat stojat, te nakon toga da ce rijesit zub do kraja, zanima me da li ce mi vadit zivac pomocu nekih igli sto mi je par ljudi objasnjavalo, to kao izaziva veoma jaku bol prilikom postupka?
To sto ti je stavio ubije zivac, osim toga uvijek postoji nesto sto se zove anestezija, nemoj brinuti. Bolit ce poslije :D (mozda, onda uzmes neofen forte)

Grizli
Za starije se ortodoncija placa.

Eoin
19.04.2011., 18:40
Jos mi nitko nije odgovorio o zubnim apariticma i socijalnom : ak si stariji od 18 godina, jel imas prava na aparat fiksni ili bar dio subenvije i u kojoj mjeri?

nikakve subvencije pa ni nikakve studentske,od rujna 2010. po osobnom iskustvu dopunsko osiguranje ne pokriva besplatne preglede kod privatnika(ortodonta) za starije od 18.(one koji do 18 nisu zavrsili fiksnu terapiju/mjenjali ortodonta/cijela sluzba se ukinula)

čaša_vode
19.04.2011., 19:41
odgovora pametnog nema

Hvala ti puno. Napokon netko odgovorio. :s

Nije mi jasno zašto mi onda ona sama to ne kaže nego i dalje petlja te petlja.

grizli
19.04.2011., 22:23
Za starije se ortodoncija placa.

100% cijena?

pa od kud mi 22000 kn za aparat i to studentu :( ?

malla4
20.04.2011., 07:21
100% cijena?

pa ima i jeftinijih aparata..
http://www.forum.hr/showthread.php?t=13572 na prvom postu su cijene i ima puno ljudi koji su platili aparatić, sigurno ti netko može preporučiti svog ortodonta, samo si prvo dobro pogledaj što ti je sve uključeno u terapiju :)

i da,vađenje konaca zbilja ništa ne boli :D da sam tražila anesteziju, stvarno bi me bilo sramota xD očito da se to meni brat odlučio osvetiti za neke stvari,pa me mali pošteno uplašio...ccc... :)

Jujigatame
20.04.2011., 13:56
100% cijena?

A cuj, ortodoncija je jedna od najsklupljih grana stomatologije, svugdje. Zao mi je sto prije, dok si imao pravo preko soc, nisi dosao kod strucnjaka koji bi elegantnije rijesio tvoj problem. Inace, ove neke "bijele" varijante su skuplje, razvikanije ordinacije su skuplje itd. Da se proc i za manje, no opet su to veliki novci, cca 2000eura + . Ako si zainteresiran, imas pm

grizli
20.04.2011., 19:57
A cuj, ortodoncija je jedna od najsklupljih grana stomatologije, svugdje. Zao mi je sto prije, dok si imao pravo preko soc, nisi dosao kod strucnjaka koji bi elegantnije rijesio tvoj problem. Inace, ove neke "bijele" varijante su skuplje, razvikanije ordinacije su skuplje itd. Da se proc i za manje, no opet su to veliki novci, cca 2000eura + . Ako si zainteresiran, imas pm

Nego problem je u tome sto neznam jel "fiksni aparat" moze da se koristi ako je gužva među zubima, lako je ravnat zube ako izmedju zubi ima praznog mjesta, a u mom slucaju 2-gi zub tiska 1-vi i desni prvi je dosao ipod lijevog prvog tj nisu svi u liniji. Cini mi se da nije moguce da svi budu u liniji jer nema mjesta... pa se ja pitam moze li fiskni aparatic oupce siriti recimo prva 2-3 zuba prema van da se stvori mjesto.. da se prvi zub poravna
onaj aparatic koji sam dobio s 14-15 godina stavljao se svaku noc i trebao je siriti zube prema van i to sve zube dak da bude mjesta dovoljno.. takav aparatic mi je bio pre neugodan za nošenje ...

vibica
20.04.2011., 21:08
Imam problem već godinama sa jednom šesticom.Naime popravljam ju još od osnovne škole,i plombe sam mjenjala već sto puta.
Zadnji put mi je ispala prije jedno godinu i pol,stavila crnu plombu i držalo je nekoliko mjeseci.Onda je opet pala,i kod privatnika sam odlučila to otići izvaditi,nije dao nego mi je i on opet malo pobrusio i zatvorio sa bijelom.
Stajalo je nekih 7 mjeseci i opet mi je ispala plomba,ali ovaj put se i dio tog zuba odlomio.Dakle imam samo ogromnu rupu,okolo stijenku koja je pukla i sad mi se to klima da će kao ispasti.Naručila sam se za petak ujutro zubaru.
Zanima me,ako netko zna šta će sad opet raditi sa zubom?Ima li to uopće šanse spasiti?
Netko mi kaže da će mi most nekakav raditi( ja se pitam na čemu,jer kad se odlomi do kraja ovaj dio koji mi sad visi skoro ništa od zuba neće ostati).Za sada me ništa ne boli.
Također vas molim koliko će to sve koštati kod socijalne zubarke,jer razmišljam da odem privatniku.I tako i kod socijalne plaćam većinu toga.

Chain
20.04.2011., 23:30
Imam problem već godinama sa jednom šesticom.Naime popravljam ju još od osnovne škole,i plombe sam mjenjala već sto puta.
Zadnji put mi je ispala prije jedno godinu i pol,stavila crnu plombu i držalo je nekoliko mjeseci.Onda je opet pala,i kod privatnika sam odlučila to otići izvaditi,nije dao nego mi je i on opet malo pobrusio i zatvorio sa bijelom.
Stajalo je nekih 7 mjeseci i opet mi je ispala plomba,ali ovaj put se i dio tog zuba odlomio.Dakle imam samo ogromnu rupu,okolo stijenku koja je pukla i sad mi se to klima da će kao ispasti.Naručila sam se za petak ujutro zubaru.
Zanima me,ako netko zna šta će sad opet raditi sa zubom?Ima li to uopće šanse spasiti?
Netko mi kaže da će mi most nekakav raditi( ja se pitam na čemu,jer kad se odlomi do kraja ovaj dio koji mi sad visi skoro ništa od zuba neće ostati).Za sada me ništa ne boli.
Također vas molim koliko će to sve koštati kod socijalne zubarke,jer razmišljam da odem privatniku.I tako i kod socijalne plaćam većinu toga.

idi privatniku....po onome sto mogu iz teksta zakljiciti, da se spasiti, ali to treba jako kvalitetno napraviti. Socijalni nemaju ni materijale i vremena za takve stvari.

Jujigatame
21.04.2011., 17:20
Nego problem je u tome sto neznam jel "fiksni aparat" moze da se koristi ako je gužva među zubima, lako je ravnat zube ako izmedju zubi ima praznog mjesta, a u mom slucaju 2-gi zub tiska 1-vi i desni prvi je dosao ipod lijevog prvog tj nisu svi u liniji. Cini mi se da nije moguce da svi budu u liniji jer nema mjesta... pa se ja pitam moze li fiskni aparatic oupce siriti recimo prva 2-3 zuba prema van da se stvori mjesto.. da se prvi zub poravna
onaj aparatic koji sam dobio s 14-15 godina stavljao se svaku noc i trebao je siriti zube prema van i to sve zube dak da bude mjesta dovoljno.. takav aparatic mi je bio pre neugodan za nošenje ...

Da se ali takve stvari ti nitko sa sigurnoscu ne moze reci preko foruma. Odes lijepo na pregled i specijalist ti kaze koje su ti opcije

Me,myself and I
22.04.2011., 02:04
Zaboravite trakice(koristila sam Crest koje su kao najbolje,pa opet :flop: ),preskupa izbijeljivanja i slicno.

Moja preporuka: 3% vodikov peroksid za kucnu upotrebu(ima ga svaka ljekarna,kosta bocica 10 kn).

Danas sam dvaput njime isprala usnu supljinu(samo ga ne treba progutat,i drzat u ustima par minuta)i vec vidim razliku :eek::eek: .Mogu si mislit kakvi ce rezultati bit za koji tjedan :cerek: .

Potpuno je neskodljiv,odobren od zubara(preporucaju ga nanijeti na cetkicu,ili koristiti za ispiranje usta),dezinficijens i izbjeljivac,nista ne peče i jeftin je :s .

U klinikama zube izbjeljuju 30-40 postotnim H2O2,ovaj je samo 3 postotni,dakle trebat ce mu kojih mjesec dana(ne preporuca se vise od jednom u dva dana,makar nitko nije otrpio nikakve posljedice ako ga je koristio i cesce).

SVE U SVEMU,najte se prodavati zubarima,VODIKOV PEROKSID :cerek::cerek:

Ivan455
22.04.2011., 09:53
Imam problem s donjim zubima, lijeva i desna 6-ica.

Stomatolog mi je rekao da ne zna da li će ih uspiti spasiti, naime da ne zna da li je već proces u njima, pa me poslao na slikanje zuba.
Rekao je da će se možda morati i vaditi ako je proces već u zubu.

Da li je moguće spasiti zub (npr. čak ako je zub ima proces).
Pročitao sam za endodonciju zuba kojim se zub puni.
Znam da ako vadim zub, da će mi se ćeljust početi spuštati a to ne bih volio.

Ima li neki način da zub ostane odnosno neko rješenje za to?

Hvala unaprijed

Chain
22.04.2011., 10:20

Stomatolog mi je rekao da ne zna da li će ih uspiti spasiti, naime da ne zna da li je već proces u njima, pa me poslao na slikanje zuba.

Hvala unaprijed

ima...endodoncija
ciscenje i punjenje korijenskih kanala, i takve stvari se u pravilu rjesavaju naravno bez vadenja

Ivan455
22.04.2011., 10:38
ima...endodoncija
ciscenje i punjenje korijenskih kanala, i takve stvari se u pravilu rjesavaju naravno bez vadenja

Wow, super.

Znači donja 6-ica se također može puniti.

Da li se u tom slučaju stavlja kruna na taj zub?

Hvala

Chain
22.04.2011., 11:13
Wow, super.

Hvala

ovisno koliko je ostalo zuba i kakva je konfiguracija toga stoje ostalo...ako je pukao, gdje je pukao, gdjei kako ide pukotina...ovisi o puno stvari
ne mora ici, ali ako fali dobar dio zuba, preporucam krunicu

Paraklet
22.04.2011., 11:43
Wow, super.

Hvala

nekakav prosjek uspjeha liječenja upaljenog zuba kod specijalista endodoncije je oko 97%.Mislim da ti to sve govori.Ako je upala u pitanju i neko ti ga hoće zbog toga vaditi ili idi kod specijalista endodoncije ili kod nekog stomatologa privatnika koji je dobar u endodonciji.I nema razlike između 6-tice,3-ice ili nekog drugog zuba po pitanju liječenja (osim naravno 8-ica di je ipak malo problematičnija situacija)

Ivan455
22.04.2011., 13:12
nekakav prosjek uspjeha liječenja upaljenog zuba kod specijalista endodoncije je oko 97%.Mislim da ti to sve govori.Ako je upala u pitanju i neko ti ga hoće zbog toga vaditi ili idi kod specijalista endodoncije ili kod nekog stomatologa privatnika koji je dobar u endodonciji.I nema razlike između 6-tice,3-ice ili nekog drugog zuba po pitanju liječenja (osim naravno 8-ica di je ipak malo problematičnija situacija)

Hvala vama i Chain-u.

Da li tako napravljen zub ima određeni vijek trajanja, da li je podložan karijesu i pucanju?

Hvala unaprijed

Paraklet
22.04.2011., 14:07
Hvala vama i Chain-u.

Da li tako napravljen zub ima određeni vijek trajanja, da li je podložan karijesu i pucanju?

Hvala unaprijed

takvi zubi su sami po sebi nešto krhkiji od vitalnih a i kad se liječi korjen tada se ukloni nešto tvrdog zubnog tkiva da se zub može izliječiti pa se zub time dodatno oslabljuje.Tako da bi ti svakako poreporučio da na njega staviš keramičku krunu.Jer 6ica je zub koji na koji djeluju jake žvačne sile pa je dobro da ga se krunom ojača a ako je sve urađeno kako treba mogao bi potrajati dosta godina(10,15,20,...)

Daisy28
22.04.2011., 17:03

Hvala unaprijed

Evo i ja sam imala proces na donjoj šestici, stomatologinja kod koje sam prve bila preporučila mi je vađenje zuba, ja sam otisla na Stomatoloski faks (sa uputnicom) i evo nakon 3x odlaska tamo izliječili su mi zub i sad samo trebam staviti krunicu. Tako da se ne moraš brinuti, sigurno će ti uspjeti spasiti zub samo trebaš otići. Sretno!

Mario&Petra
22.04.2011., 18:33
evo čitam vas, shvatila sam da je umnjake najbolje vaditi na stomatološkom fakultetu..

dal se tamo treba naručivat?? koliko se čeka otprilike??? kakav je postupak (daje se lokalna, koliko treba da rana zacijeli, šavi)

hvala na odgovorima!!!

Jujigatame
22.04.2011., 18:57
evo čitam vas, shvatila sam da je umnjake najbolje vaditi na stomatološkom fakultetu..

dal se tamo treba naručivat?? koliko se čeka otprilike??? kakav je postupak (daje se lokalna, koliko treba da rana zacijeli, šavi)

hvala na odgovorima!!!

Nemoj se ljutiti ali da si citala onda bi znala odgovor na sva ova pitanja. Stvar je individualna - isto je samo da dobijes anesteziju nakon koje nista ne boli i savove skidas za 7 dana. I svejedno je gdje ih vadis, Dubrava, SF...

Me,myself and I
Danas sam dvaput njime isprala usnu supljinu(samo ga ne treba progutat,i drzat u ustima par minuta)i vec vidim razliku .Mogu si mislit kakvi ce rezultati bit za koji tjedan .

Ajde super pa nam javi! Mozda da poslikas sad i za koji tjedan? Ovo da se nakon jednog ispiranja usta s 3% hidrogenom vidi razlika...hm, prilicno revolucionarno, ne znam kako to vec nekome nije palo na pamet? :)

Hard Candy
23.04.2011., 12:53
Zaboravite trakice(koristila sam Crest koje su kao najbolje,pa opet :flop: ),preskupa izbijeljivanja i slicno.

Moja preporuka: 3% vodikov peroksid za kucnu upotrebu(ima ga svaka ljekarna,kosta bocica 10 kn).

Danas sam dvaput njime isprala usnu supljinu(samo ga ne treba progutat,i drzat u ustima par minuta)i vec vidim razliku :eek::eek: .Mogu si mislit kakvi ce rezultati bit za koji tjedan :cerek: .

Potpuno je neskodljiv,odobren od zubara(preporucaju ga nanijeti na cetkicu,ili koristiti za ispiranje usta),dezinficijens i izbjeljivac,nista ne peče i jeftin je :s .

U klinikama zube izbjeljuju 30-40 postotnim H2O2,ovaj je samo 3 postotni,dakle trebat ce mu kojih mjesec dana(ne preporuca se vise od jednom u dva dana,makar nitko nije otrpio nikakve posljedice ako ga je koristio i cesce).

SVE U SVEMU,najte se prodavati zubarima,VODIKOV PEROKSID :cerek::cerek:

Je li ovo moze potvrditi netko od zubara s grupe?

Daisy28
23.04.2011., 13:01
Je li ovo moze potvrditi netko od zubara s grupe?

I mene isto interesira što kažu forumaški stomatolozi na tu temu! :)

Paraklet
23.04.2011., 13:28

možda je peroksid odstranio nešto pigmenta s površine zuba ali ne sve pa zub već nakon prvog ispiranja peroksidom izgleda bjelji.Ali to je samo površno skidanje pigmentiranih naslaga i to ne do kraja,sličan efekat se može dobiti pastama za zube koje u sebi imaju peroksid i na kojima najčešće piše"whitening".Ali ni peroksid ni te paste ne skidaju pigment do kraja niti dubinski izbjeljuju zube.Za potpuno skidanje pigmenta potrebno je pjeskarenje a pravo izbjeljivanje zubi ovim metodama neće se nešto značajno postići

xx23
23.04.2011., 13:46

Prvo prikazani sistem je toliko jednostavan, da bi ga se vjerovatno već neko prije sjetio od silnih miljona ljudi koji su izbjeljivali zube.

Ne ćini li vam se da ispiranje usta sa 3% hidrogenom može imati neke negativne posljedice?

Cilj izbjeljivanja zubi je staviti djelotvornu količinu "hidrogena", tamo gdje treba djelovati i samo tamo.
Iz toga razloga i ne možete izbjeliti zube pastom za izbjeljivanje ili vodicom za izbjeljivanje zubi.
Mene također interesira kako je završio kućni eksperiment, posebno kako izgleda zubno meso i sluznica usne šupljine, te što je sa okusnom osjetljivošću, nakon nekoliko dana korištenja 3% hidrogena.

val 7
23.04.2011., 19:58
Molim dežurne zubariće za savjet!Moj dragi užasno hrče već godinama, pa sam vidjela da neki zubari u gradu izrađuju neku udlagu silensor. Dali to zbilja pomaže?

Chain
23.04.2011., 20:43
Molim dežurne zubariće za savjet!Moj dragi užasno hrče već godinama, pa sam vidjela da neki zubari u gradu izrađuju neku udlagu silensor. Dali to zbilja pomaže?

Ovisi koji je uzrok hrkanja. Najmjerodavniji za dijagnozu uzroka hrkanja je otorinac.

grizli
24.04.2011., 11:23
PA peroxid je jak oxidans, ako vec izbjeljuje zube onda i "topi" caklinu...

formaldehida
25.04.2011., 10:54
Imam 20 godina, prije mjesec dana sam bila na snimanju zuba i ustanovljena mi je paradentoza. Nikome nije jasno kako je to moguće u mojoj dobi, a osobito zato jer imam izvrsne zube, i kvalitetom i estetikom. Povlačenje desni je već započelo iako nemam plaka, osjećam svrab, laganu bol i trnjenje. Zanima me zna li netko u kojem stadiju se radi presađivanje kosti i koliko košta. Povlačenje imam na svim zubima, a najviše na prednjima. Čitala sam dosta, uvijek rezultira gubljenjem zuba, a meni se čini da mi dosta brzo napreduje.
Higijenu zuba održavala sam redovno, nisam imala upale desni ni nikakve naznake dugotrajnije. Jedan zub mi je krvario tijekom pranja otprilike 2 mjeseca prije nego što sam posumnjala na paradentozu, ali mislila sam da je iziritirano meso od zubnog konca.

Savjeti su dobrodošli, kao i preporuke. Inače sam iz okolice Osijeka pa ako netko zna dobrog parodontologa neka preporuči.

Hvala.

Mooney
25.04.2011., 10:59
Mislim da će prije presađivanja zuba parodontolog ipak pokušati održavati stanje koliko god može. Ja imam paradentozu već godinama, koristim onu zubnu pastu parodontax i još mi nisu ispali zubi, mada su neki malo klimavi. Inače, moraš četkati zube i pustiti da jako krvari zubno meso jer se tako ono jača.

lil_blue
25.04.2011., 13:27
molim savjet, ako netko zna nešto više o ljuskicama za zube (veneers, ako se ne varam)
imam 30 godina i malo krive prednje gornje zube.
osim toga, nisu baš dobre kvalitete, ali redovito idem stomatologu, pa nisu zapušteni, samo ne izgledaju lijepo.
moja doktorica mi je rekla da mi za ispravljanje ne preporučuje fiksni aparatić, zbog te loše kvalitete zuba, a to treba dugo nositi... uglavnom, od toga sam odustala.

čula sam za ljuskice koje se stavljaju na zube, pa me zanima koliko to košta, kakav je konačni rezultat (koliko prirodno izgleda), koliko je trajno, imate li neke preporuke, kod koga je najbolje otići...?

+ jesam li ja uopće kandidat za nešto takvo - guglala sam, pa mi se čini da je to dobro rješenje kad treba popuniti razmake i sl. a moj problem je da mi je jedan prednji zub (jedinica) uvučena u odnosu na ostale.

hvala :)

Ivan455
26.04.2011., 09:00
Molim savjet, donja 6-ica mi je pokvarena, ne znam da li je proces odnosno granulom u pitanju, nadam se da nije.

Da li se zub može spasiti endodontskim zahvatom (endodoncija) ako je npr.
a) granulom (proces)
b) živac zuba stradao

Hvala unaprijed

Daisy28
26.04.2011., 10:03
Molim savjet, donja 6-ica mi je pokvarena, ne znam da li je proces odnosno granulom u pitanju, nadam se da nije.

a) granulom (proces)
b) živac zuba stradao

Hvala unaprijed

Može se spasiti u oba slučaja. Idi odmah kod stomatologa. Da bi se saznalo jel se radi o granulomu, morat ćeš napraviti rtg sliku zuba. Sretno!

Chain
26.04.2011., 10:05

a) granulom (proces)
b) živac zuba stradao

Hvala unaprijed

pokvarena...a na osnovu cega zakljucujes da je u pitanju zivac ili neki proces u pitanju?
imas neku sliku? vec je prije radeno nesto u neposrednoj blizini zivca? vec dugo vremena fali pola zuba???

Ivan455
26.04.2011., 14:08
pokvarena...a na osnovu cega zakljucujes da je u pitanju zivac ili neki proces u pitanju?
imas neku sliku? vec je prije radeno nesto u neposrednoj blizini zivca? vec dugo vremena fali pola zuba???

Danas sam slikao zube, pa sada čekam da mi stomatolog pogleda sliku.

Zub mi je pokvaren ima mjesec dana, kada se odlomio komadić zuba (otprilike 1/7 zuba) uslijed karijesa.
Nadam se da nije proces u pitanju. Stomatolog me poslao na slikanje i rekao da će slijedeći put staviti lijek.

Ne znam što je u pitanju, nadam se da se može popraviti. Ako sam u pravu, kada se stavlja lijek, živac zuba se zapravo umrtvljuje (ako ispravno mislim). Da li da potražim mišljenje drugog stomatologa?

Unaprijed zahvaljujem.

Chain
26.04.2011., 15:03
Danas sam slikao zube, pa sada čekam da mi stomatolog pogleda sliku.

Zub mi je pokvaren ima mjesec dana, kada se odlomio komadić zuba (otprilike 1/7 zuba) uslijed karijesa.
Nadam se da nije proces u pitanju. Stomatolog me poslao na slikanje i rekao da će slijedeći put staviti lijek.

Ne znam što je u pitanju, nadam se da se može popraviti. Ako sam u pravu, kada se stavlja lijek, živac zuba se zapravo umrtvljuje (ako ispravno mislim). Da li da potražim mišljenje drugog stomatologa?

Unaprijed zahvaljujem.

pa uzmi sliku i skeniraj ju...onda stavis ovdje i dobijes jos nekoliko misljenja a ne samo jos jedno....

Ivan455
26.04.2011., 16:04
pa uzmi sliku i skeniraj ju...onda stavis ovdje i dobijes jos nekoliko misljenja a ne samo jos jedno....

Hvala, nisam uspio attachirati sliku ovdje na forum, ali sam je uploadao na site.

Sliku možete pogledati ovdje (samo kliknite na link ili kopirajte donji link s desnom tipkom miša Copy i Paste u address bar od browsera):

http://www.pikipimp.com/gallery/view_image/58373713

Molim za savjet.

Unaprijed zahvaljujem

ajriš
26.04.2011., 16:20
samo određeni dio zubi( vjerojatno samo jedan zub) mi je osjetljiv na toplo/ hladno, i to samo nekada. karijes? pitam jer se užasavam zubara pa idem tamo samo ako je prijeko potrebno.

Paraklet
26.04.2011., 16:32
Hvala, nisam uspio attachirati sliku ovdje na forum, ali sam je uploadao na site.

Sliku možete pogledati ovdje (samo kliknite na link ili kopirajte donji link s desnom tipkom miša Copy i Paste u address bar od browsera):

http://www.pikipimp.com/gallery/view_image/58373713

Molim za savjet.

Unaprijed zahvaljujem

poveći karijes u pitanju(otprilike pola krune zuba) i najvjerojatnije zahvaćen živac(čini mi se i nešto upalnog procesa oko stražnjeg korjena).Kod petice loše punjenje kanala.Zub se može spasiti jer mu je korjen dobar samo treba izliječiti korjenske kanale,dobro napuniti i eventualno staviti keramičku krunu da ga ojača

Ivan455
26.04.2011., 18:18
poveći karijes u pitanju(otprilike pola krune zuba) i najvjerojatnije zahvaćen živac(čini mi se i nešto upalnog procesa oko stražnjeg korjena).Kod petice loše punjenje kanala.Zub se može spasiti jer mu je korjen dobar samo treba izliječiti korjenske kanale,dobro napuniti i eventualno staviti keramičku krunu da ga ojača

Zahvaljujem na odgovoru.

Stomatolog mi je rekao da će mi staviti lijek (napomena: nije još vidio slike).
Da li smatrate da je potreban lijek (recimo ako je došlo do živca)?

Hvala unaprijed

brar
26.04.2011., 18:19
prije kojih 2 mj sam pooravljala prednje zube, i tamo mi je zubarica rekla da imam jako osjetljivo zubno meso. Prije mjesec i pol mi je počelo zujati u glavi, visoka frekvencija koja se samo ponekad stiša. Svi su to pripisivali vratnoj kralježnici, a MR je pokazala da je s tim dijelom priče sve ok (ne stvara mi to šum u glavi) iako nije baš osobito super. Ponekad sam osjećala i povišenu temperaturu, kao da gorim iznutra pred gripu. Na glavi kao da mi je nekakav teret...
Ja sam stalno sumnjala da je u pitanju "nešto" s zubima, dok nisam jučer (nakon što mi je 2 dana zviždilo u glavi kao ludo) namazala zubno meso GENGIGELOM. I kao da mi se zujanje smanjilo. Danas je bilo skroz tiho.
Moje pitanje je da li je zbilja moguće da je ovo zujanje u glavi posljedica upaljenog zubnom mesa??!!!:confused::ne zna:

xx23
26.04.2011., 21:53
prije kojih 2 mj sam pooravljala prednje zube, i tamo mi je zubarica rekla da imam jako osjetljivo zubno meso. Prije mjesec i pol mi je počelo zujati u glavi, visoka frekvencija koja se samo ponekad stiša. Svi su to pripisivali vratnoj kralježnici, a MR je pokazala da je s tim dijelom priče sve ok (ne stvara mi to šum u glavi) iako nije baš osobito super. Ponekad sam osjećala i povišenu temperaturu, kao da gorim iznutra pred gripu. Na glavi kao da mi je nekakav teret...
Ja sam stalno sumnjala da je u pitanju "nešto" s zubima, dok nisam jučer (nakon što mi je 2 dana zviždilo u glavi kao ludo) namazala zubno meso GENGIGELOM. I kao da mi se zujanje smanjilo. Danas je bilo skroz tiho.
Moje pitanje je da li je zbilja moguće da je ovo zujanje u glavi posljedica upaljenog zubnom mesa??!!!:confused::ne zna:

Na žalost zujanje u glavi se ne može povezati sa upalom zubnog mesa niti sa nekim mogućim problemima sa zubima.
Jedini stomatološki problem koji bi teoretski mogao biti povezan sa zujanjem je teški poremečaj stomatognatog sustava, koji za posljedicu ima pritisak kondila tmz na retikularnu zonu pa time posljedično na slušni kanal itd itd.

Mislim da je Vaš problem ipak u djelatnosti otorine ili neurologije.

Chain
26.04.2011., 21:57
Zahvaljujem na odgovoru.

Stomatolog mi je rekao da će mi staviti lijek (napomena: nije još vidio slike).
Da li smatrate da je potreban lijek (recimo ako je došlo do živca)?

Hvala unaprijed

nema tog lijeka koji ce ovo lijeciti....
vadenje zivca, punjenje kanala a dalje je vec drugi par carapa
"lijek" koji bi on tebi stavljao je otrov a ne lijek...stoga...zivac ti ide vanka

xx23
26.04.2011., 22:00
Imam 20 godina, prije mjesec dana sam bila na snimanju zuba i ustanovljena mi je paradentoza. Nikome nije jasno kako je to moguće u mojoj dobi, a osobito zato jer imam izvrsne zube, i kvalitetom i estetikom. Povlačenje desni je već započelo iako nemam plaka, osjećam svrab, laganu bol i trnjenje. Zanima me zna li netko u kojem stadiju se radi presađivanje kosti i koliko košta. Povlačenje imam na svim zubima, a najviše na prednjima. Čitala sam dosta, uvijek rezultira gubljenjem zuba, a meni se čini da mi dosta brzo napreduje.
Higijenu zuba održavala sam redovno, nisam imala upale desni ni nikakve naznake dugotrajnije. Jedan zub mi je krvario tijekom pranja otprilike 2 mjeseca prije nego što sam posumnjala na paradentozu, ali mislila sam da je iziritirano meso od zubnog konca.

Savjeti su dobrodošli, kao i preporuke. Inače sam iz okolice Osijeka pa ako netko zna dobrog parodontologa neka preporuči.

Hvala.
Prijateljski savjet je da si nađeš jednog od vodečih parodontologa u Hrvatskoj dok ti ne unište sve u ustima ovi koji nikad nisu čuli za juvenilini parodontitis.

xx23
26.04.2011., 22:13
Mislim da će prije presađivanja zuba parodontolog ipak pokušati održavati stanje koliko god može. Ja imam paradentozu već godinama, koristim onu zubnu pastu parodontax i još mi nisu ispali zubi, mada su neki malo klimavi. Inače, moraš četkati zube i pustiti da jako krvari zubno meso jer se tako ono jača.

Uz dužno poštovanje prema plemenitim namjerama.

Ako su ovo metode kojima se borite protiv svojeg parodontitisa (ne paradentoze), predlažem vam da razmotrite druge (ozbiljne) metode terapije.

formaldehida
27.04.2011., 01:27
Prijateljski savjet je da si nađeš jednog od vodečih parodontologa u Hrvatskoj dok ti ne unište sve u ustima ovi koji nikad nisu čuli za juvenilini parodontitis.

Da, prema tuđim iskustvima, to bi bilo najbolje rješenje. Nažalost, financijski si to ne mogu priuštiti tako da ću morati početi skupljati za protezu.

To inače brzo napreduje do gubitka zuba? Idem prekosutra parodontologu da vidim što će mi reći. Ne očekujem previše.

Ivan455
27.04.2011., 11:20
nema tog lijeka koji ce ovo lijeciti....
vadenje zivca, punjenje kanala a dalje je vec drugi par carapa
"lijek" koji bi on tebi stavljao je otrov a ne lijek...stoga...zivac ti ide vanka

U redu, zahvaljujem.

Kada se izvadi živac, da li na ovaj zub ide plomba ili je bolje staviti krunu? Što je bolje rješenje?

Hvala

čaša_vode
27.04.2011., 17:58
Koliko su zdrave one plavkaste otopine za ispiranje usta i da li je dobro četkati zube dok se zubno meso ne ošteti i ne prokrvari (to je napisala neka cura da takvo četkanje pomaže očvrstiti zubno meso kao prevencija od paradentoze ? - Je li ovo točno? :confused:

Molim odgovor.

discreet
27.04.2011., 22:47
Molim vas može li neko odgovoriti. Imam problematične gornje zube ali tješila sam se da su mi bar donji super i lijepi.
Poslije izraženog stresa u zadnjih mjesec dana počeli su me boliti svi donji zubi. Prvo sam primjetila prije nekoliko dana ispod unutrašnjeg ruba donje trice da je crno, kada koncem spustim meso vidim crninu a ne mogu dobro da vidim šta je to.
Zadnja dva dana donje jedinice koje nemaju ni plombu (a nema ni ta trica samo zadnji zubi) intenzivnije bole od ostalih zuba, maloprije potiskujem desni i vidim i oko tih zuba crninu, ne znam da li me oči varaju, nekako mi je čudno.
Dok ne dobijem platu za 15 dana ne mogu kod svoje zubarke jer možda će trebati nešto popravljati, a u ove iz ovdašnje ambulante nemam povjerenja.
Zna li neko šta je to, šta će mi biti sa zubima.

Karlovski
28.04.2011., 00:07
Koliko su zdrave one plavkaste otopine za ispiranje usta i da li je dobro četkati zube dok se zubno meso ne ošteti i ne prokrvari (to je napisala neka cura da takvo četkanje pomaže očvrstiti zubno meso kao prevencija od paradentoze ? - Je li ovo točno? :confused:

Molim odgovor.

sve je zdravo u odredjenim kolicinama :) tako da su i te otopine, jako dobra stvar u preporucenim kolicinama :) obicno bude 2 puta dnevno promuckati i isprati :) al sve pise u uputama :)

naravno da nije dobro cetkat da prokrvari i osteti?! kakvo je to cetkanje? to je razvaljivanje zubnog mesa :) preventivno za paradentozu je kvalitetno cetkanje (ne grubo!) i smanjivanje broj stetnih bakterija u ustima i naravno rijesit se plak-retentivnih mjesta kao sto su losi ispuni, lose krunice i ostalo gdje se bakterije nakupljaju. plus redovito ciscenje kamenca... o cetkanju zubi sam pisao par mojih postova prije pa procitaj da ne ponavljam opet :)

Karlovski
28.04.2011., 00:14
Molim vas može li neko odgovoriti. Imam problematične gornje zube ali tješila sam se da su mi bar donji super i lijepi.
Poslije izraženog stresa u zadnjih mjesec dana počeli su me boliti svi donji zubi. Prvo sam primjetila prije nekoliko dana ispod unutrašnjeg ruba donje trice da je crno, kada koncem spustim meso vidim crninu a ne mogu dobro da vidim šta je to.
Zadnja dva dana donje jedinice koje nemaju ni plombu (a nema ni ta trica samo zadnji zubi) intenzivnije bole od ostalih zuba, maloprije potiskujem desni i vidim i oko tih zuba crninu, ne znam da li me oči varaju, nekako mi je čudno.
Dok ne dobijem platu za 15 dana ne mogu kod svoje zubarke jer možda će trebati nešto popravljati, a u ove iz ovdašnje ambulante nemam povjerenja.
Zna li neko šta je to, šta će mi biti sa zubima.

ovako kako si opisala tesko je znati sta je pogotovo jer je subjektivno :) pitanje je dal ima ista crnog uopce, ako je lose svjetlo pod kojim gledas moze ti stvarat sjenei ti vidis kao crno nesto, a i pod stresom i strahom pitanje je sta ti oci sve vide :) moze bit da je nista, a moze bit i da je neki karijes, a moze bit i nesto trece iako mi to malo cudno sve kako si opisala :) nekako mislim da nije nista :) da je sve samo u glavi :) a odi do svoje doktorice nek ti pregleda pa ako treba sta popravljat dogovori se za termin za 2 tjedna kad ti dodje placa :) vjerojatno nije nista hitno pa se sve da dogovorit :) al svakako odi pregledat sve i sve da nije nista, da budes mirna :) Pozz ;)

čaša_vode
28.04.2011., 00:18
sve je zdravo u odredjenim kolicinama :) tako da su i te otopine, jako dobra stvar u preporucenim kolicinama :) obicno bude 2 puta dnevno promuckati i isprati :) al sve pise u uputama :)

naravno da nije dobro cetkat da prokrvari i osteti?! kakvo je to cetkanje? to je razvaljivanje zubnog mesa :) preventivno za paradentozu je kvalitetno cetkanje (ne grubo!) i smanjivanje broj stetnih bakterija u ustima i naravno rijesit se plak-retentivnih mjesta kao sto su losi ispuni, lose krunice i ostalo gdje se bakterije nakupljaju. plus redovito ciscenje kamenca... o cetkanju zubi sam pisao par mojih postova prije pa procitaj da ne ponavljam opet :)

Hvala puno!! :top: :mig:

discreet
28.04.2011., 00:39
ovako kako si opisala tesko je znati sta je pogotovo jer je subjektivno :) pitanje je dal ima ista crnog uopce, ako je lose svjetlo pod kojim gledas moze ti stvarat sjenei ti vidis kao crno nesto, a i pod stresom i strahom pitanje je sta ti oci sve vide :) moze bit da je nista, a moze bit i da je neki karijes, a moze bit i nesto trece iako mi to malo cudno sve kako si opisala :) nekako mislim da nije nista :) da je sve samo u glavi :) a odi do svoje doktorice nek ti pregleda pa ako treba sta popravljat dogovori se za termin za 2 tjedna kad ti dodje placa :) vjerojatno nije nista hitno pa se sve da dogovorit :) al svakako odi pregledat sve i sve da nije nista, da budes mirna :) Pozz ;)

A ovi bolovi, oko donjih jedinica mi se upalilo meso danas i crveni se. Nisam bolesna ni prehlađena. Je li moguće da je početak neke bolesti desni, zbog pušenja možda? Na to su me već upozoravali da prestanem. Imam 30 i dugo pušim. Jesu li mi zubi u opasnosti? Tako se brinem.
Hvala na odgovoru. :)

bananarama
28.04.2011., 11:47
Ja sam već pisala u vezi implantanta koji mi je stavljen prije tri mjeseca.
Prije dvadesetak dana otišla sam kod kirurga da pogleda, jer mi ga je
stavljao moj ortodont i on je rekao da se implantant nije primio jer ga
je skroz zavrtio. Predlagao je vađenje.
Čekala sam dogovor kod ortodonta da mi ga izvadi (pri svakoj kontroli bolilo
je kad ga je provjeravao).
Prije tri dana oko implantanta je malo nateklo meso i zacrvenilo se. Javila se
tupa bol. Međutim kad ga je htio vaditi nije išlo (jučer), implantant je skroz srastao u kost. Doktor ga nije htio vaditi.
Sad sam na antibioticima, bol nije jaka, upala se ne povećava.

I što sada? Je li moguće da se primi implantant u dvadeset dana nakon tri
mjeseca?
Čekam sljedeći tjedan da me primi kirurg opet da vidim što će reći.

Apsints
28.04.2011., 19:01
pozzz,

dali ste imali priliku koristiti AZ Whitestrips trakice za zube?
dali to uopče ima ikakvog učinka ili je to još samo jedna patka farmacijske industrije,

tnx na odgovoru

KK_Bosna
28.04.2011., 23:06
unaprijed se izvinjavam na poduzem postu...

prije 15-tak dana zabolio me zub (gornja lijeva trojka), inace nema krunice i poprilicno je ostecen (imam fobiju od stomatologa tako da nisam isao da ga pravim).

nakon sto je otekao, otisao sam stomatologu sto mi ga je preporucio prijatelj i on mi je dao amoxicilin da otok spadne i da dogovorio sam da dodjem na popravku.

s obzirom da je od ta dva posjeta proslo 7 dana (otok mi je spao za 3, ali preostala 4 nisam bio u gradu), kada sam dosao (u utorak) opet mi je zubno meso nateklo, tako da ga opet nije mogao dirati vec me poslao na snimanje i kada je vidio snimak (pokvario mi se skener, moracu naci nacin da ga postavim) rekao je da je prodes zahvatio i jedinicu (koja je takodjer u losem stanju), te da se moram obratiti oralnom hirurgu za misljenje jer on ne zeli da cacka nesto pa da napravi veci belaj nego sto jeste ako je u pitanju posao za oralnog hirurga.

s obzirom na to da se u drzavnim ustanovama tesko dolazi na red, nazvao sam nekoliko privatnika, ali niko nema slobodan termin do kraja sedmice zbog 1. maja.

e sad problem je sto kad sam se jutros probudio jezikom sam "napipao" neko zaobljenje iznad zuuba... kad sam pogledao na ogledalo imam sta vidjeti - velika crvena kuglica se stvorila tacno uz desni :eek:

e sad ja kao laik mislim da je to cista... ako jeste, da li to moze cekati do iza 1. maja ili se mora hitno odstraniti i da li se moze povecati do tada? :(

bananarama
29.04.2011., 09:17
Ja bih na tvom mjestu išla na hitnu ili opet zvala privatnika te te hitno primi.
Meni se isto jutros povećala upala oko implantanta, ali ne boli. Nije strašno, ali
ne znam da čekam jer sam pod antibioticima ili da tražim nekog drugog kirurga koji me može
brzo primiti.
Zna itko cijenu samo vađenja implantanta?

lolich123
29.04.2011., 17:19
Evo jedno nepotrebno pitanje,ako se kome da neka odgovori:

Koliko otprilike traje oni otrov za živac koji stomatolog stavi prije nego ga vadi , i što ako taj otrov prestane djelovat prije dogovorenog posjeta stomatologu,da li se onda opet stavlja otrov ili se radi kako je da je?

Laureana
29.04.2011., 19:23
Ciao, zanima me mogu li se lagano nepravilni zubi ispraviti metodom ljepljenja ljuskica? I ukoliko da, koliko je okvirna cijena rada npr. na dva zuba? :ne zna:
Unaprijed hvala na odgovoru

emilyy
29.04.2011., 20:09
Molim vas. prije nekoliko godina na lijevom očnjaku vršena mi je resekcija korijena. To je uredno prošlo. Prije par mjeseci osjetila sam iste simptome na desnom očnjaku, tj tupa stalna bol, nekad jača, nekad manja. Imam porculanske navlake dosta stare ali dobre su još. Juče odem kod mog zubara. On ti meni to slika i kaže da će on to izlječiti bez kirurškog zahvata tj da nije potrebna resekcija korjena. Kroz navlaku je bušio, nije me bolilo ništa, stavio neki ljek mirisa camfora i naručio me opet za tjedan dana. NO , MEDJUTIM JA TI SE JUTROS PROBUDIM I CIJELA MI DESNA STRANA LICA OTEČENA. ODEM KOD NJEGA , ON IZBACI TAJ LIJEK CAMFOR I OSTAVI NAVLAKU OTVORENU. Dao mi je antibiotik AMOXICILIN 500 I MEDAZOL 400.

, otok mi ne pada, zašto sam otekla , jeli to zbog zubarove NESTRUČNOSTI I BRZINE, ili je to takav proces.??????? KAŽE ON MENI JUTROS DA ČE MI OTOK POPODNE PASTI, A MENI EVO OTOK SVE VEĆI

ŠTA DA RADIM, DALI DA IDEM NA RESEKCIJU KORJENA ????

Paraklet
29.04.2011., 22:01
Molim vas. prije nekoliko godina na lijevom očnjaku vršena mi je resekcija korijena. To je uredno prošlo. Prije par mjeseci osjetila sam iste simptome na desnom očnjaku, tj tupa stalna bol, nekad jača, nekad manja. Imam porculanske navlake dosta stare ali dobre su još. Juče odem kod mog zubara. On ti meni to slika i kaže da će on to izlječiti bez kirurškog zahvata tj da nije potrebna resekcija korjena. Kroz navlaku je bušio, nije me bolilo ništa, stavio neki ljek mirisa camfora i naručio me opet za tjedan dana. NO , MEDJUTIM JA TI SE JUTROS PROBUDIM I CIJELA MI DESNA STRANA LICA OTEČENA. ODEM KOD NJEGA , ON IZBACI TAJ LIJEK CAMFOR I OSTAVI NAVLAKU OTVORENU. Dao mi je antibiotik AMOXICILIN 500 I MEDAZOL 400.

, otok mi ne pada, zašto sam otekla , jeli to zbog zubarove NESTRUČNOSTI I BRZINE, ili je to takav proces.??????? KAŽE ON MENI JUTROS DA ČE MI OTOK POPODNE PASTI, A MENI EVO OTOK SVE VEĆI

ŠTA DA RADIM, DALI DA IDEM NA RESEKCIJU KORJENA ????

otekla si zato što je tu upala već duže vremena prisutna a velika je pa kad se takav zub otvori često dođe do oticanja.Samo treba čekati da to splasne ili se oteklina zareže da gnoj može curiti van.Liječenje je klasično čišćenje i punjenje korjenskog kanala.Resekcija se radi tek kad se nakon više pokušaja ne uspije izliječiti zub ili je liječenje nemoguće zbog zalomljenog instrumenta ili nadogradnje.Resekcija nije baš preporučljiva jer se time oslabljuje zub pa ako se drugačije može izliječiti radije se nešto drugo radi.Inače to je krajnja metoda prije vađenja zuba tj.radije odrezati vrh korjena nego vaditi zub koji se ne može izliječiti.A danas se skoro svaki zub može izliječiti samo treba naći sposobnog stomatologa

borna07
29.04.2011., 22:11
Ja bih na tvom mjestu išla na hitnu ili opet zvala privatnika te te hitno primi.
Meni se isto jutros povećala upala oko implantanta, ali ne boli. Nije strašno, ali
ne znam da čekam jer sam pod antibioticima ili da tražim nekog drugog kirurga koji me može
brzo primiti.
Zna itko cijenu samo vađenja implantanta?

Vadi taj implantat što prije.
Gnojna uplala oko implantata u ranom stadiju ne daje implantatu nikakve šanse za preživljavanje, a dovodi do sve većeg nestanka kosti.
Cijene vađenja impl ovise o metodi kojom se radi...može biti kao i vađenje zuba ili pak operativni zahvat, računaj 400-1600 kn..ali to bi ti trebali besplatno napraviti oni koji su ga postavili.

borna07
29.04.2011., 22:13
Evo jedno nepotrebno pitanje,ako se kome da neka odgovori:

Koliko otprilike traje oni otrov za živac koji stomatolog stavi prije nego ga vadi , i što ako taj otrov prestane djelovat prije dogovorenog posjeta stomatologu,da li se onda opet stavlja otrov ili se radi kako je da je?

Otrov djeluje puno duže nego što mu treba da nekrotizira živac, zato se obavezno nakon 14 dana mora vaditi van. Ako živac nije odumro do kraja može se ponoviti na tjedan dana ili se daje anestezija i napravi endodoncija.

borna07
29.04.2011., 22:14
Ciao, zanima me mogu li se lagano nepravilni zubi ispraviti metodom ljepljenja ljuskica? I ukoliko da, koliko je okvirna cijena rada npr. na dva zuba? :ne zna:
Unaprijed hvala na odgovoru
Najvjerojatnije mogu, ali za točan odgovor potrebno je napraviti pregled i probnmo modeliranje.
Ljuskice se kreću 2000-4000 kn.

borna07
29.04.2011., 22:18
......
e sad ja kao laik mislim da je to cista... ako jeste, da li to moze cekati do iza 1. maja ili se mora hitno odstraniti i da li se moze povecati do tada? :(

Nije cista, to je samo organizirana nakupina gnoja, jer upala "zrije" pod djelovanjem antibiotika, nije više tako raširena već se organizira na jednom mjestu i to uvijek tamo gdje probije kroz kost na zubno meso. To je normalan slijed nakon antibiotika. Odi na termin kako si naručen, ništa se neće desiti do drugog tjedna.

borna07
29.04.2011., 22:21
A ovi bolovi, oko donjih jedinica mi se upalilo meso danas i crveni se. Nisam bolesna ni prehlađena. Je li moguće da je početak neke bolesti desni, zbog pušenja možda? Na to su me već upozoravali da prestanem. Imam 30 i dugo pušim. Jesu li mi zubi u opasnosti? Tako se brinem.

Traži stomatologa da te pošalje na ortopan. Pomoću njega ćeš dobiti sve odgovore na pitanja.

lolich123
29.04.2011., 22:40
Otrov djeluje puno duže nego što mu treba da nekrotizira živac, zato se obavezno nakon 14 dana mora vaditi van. Ako živac nije odumro do kraja može se ponoviti na tjedan dana ili se daje anestezija i napravi endodoncija.

Možeš malo pojasnit , evo npr. ja sam jucer trebao u zubara to rjesit ali imam fibru i zvao sam ga,a on je rekao da se javim kad prođe fibra.E sad slijedi najčešće pitanje na podforumu.Hoće li biti problema tj. nekakve boli?

discreet
29.04.2011., 23:02
Traži stomatologa da te pošalje na ortopan. Pomoću njega ćeš dobiti sve odgovore na pitanja.

Hvala, neću puno daviti ali možeš li mi reći šta je ortopan. Ako je snimak cijele vilice to sam radila prije mjesec i po iz nekih drugih razloga i kažu da je sve u redu.
Dva-tri zubara su to gledala i nisu primjetili ništa na donjim zubima, tada me nisu ni bolili niti sam za njih pitala ali valjda je bar jedan od njih to detaljno gledao.
Samo još jedno pitanje, šta mislite da li na stomatološkom fakultetu kvalitetno popravljaju zube i da li se bez problema može dobiti uputnica. I da li se tamo nešto plaća? Puno sam se istrošila kod privatnog stomatologa prošlog mjeseca. To je to što me interesuje, a otići ću pogledati, hvala.

emilyy
30.04.2011., 09:18
otekla si zato što je tu upala već duže vremena prisutna a velika je pa kad se takav zub otvori često dođe do oticanja.Samo treba čekati da to splasne ili se oteklina zareže da gnoj može curiti van.Liječenje je klasično čišćenje i punjenje korjenskog kanala.Resekcija se radi tek kad se nakon više pokušaja ne uspije izliječiti zub ili je liječenje nemoguće zbog zalomljenog instrumenta ili nadogradnje.Resekcija nije baš preporučljiva jer se time oslabljuje zub pa ako se drugačije može izliječiti radije se nešto drugo radi.Inače to je krajnja metoda prije vađenja zuba tj.radije odrezati vrh korjena nego vaditi zub koji se ne može izliječiti.A danas se skoro svaki zub može izliječiti samo treba naći sposobnog stomatologa

HVALA Paraklet. Brine me što se edem ne smanjiva, oko cijelog oka do dna vilice.
Ovaj stomatolog kod kojed idem je sposoban samo za dentalni turizam, nažalost, al tako je

bananarama
30.04.2011., 09:45
Gnoj se javio odmah nakon stavljanja implantanta i brzo je to prošlo.
Od tada tri mjeseca sam čekala da vidimo hoće li se primiti. I kad sam
napokon prije dvadesetak dana došla do kirurga on je to potvrdio (nije se
primilo i najbolje ga je vaditi).
Međutim prije par dana javila se upala (bez gnoja) i moj doktor ga je
htio izvaditi ali je on skroz srastao s kosti. On nije siguran od čega
je upala. Inače mom doktoru (ortodontu) je to prvo vađenje implantanta,
sam je rekao, i ne bih kod njega to išla raditi.
Bila kod svoje zubarice jučer, ona kaže da pričekamo. Pogledao me paradentolog
i nije imao puno za reći.

Uglavnom da li da s obzirom na sve ove probleme idem ga vaditi ili da pričekam
još??? Trenutno upala na istom nivou, nije strašno ali opet je tu.

lolich123
30.04.2011., 09:55
moze li netko odgovorit na moj prijasnji post jer neznam hoću ić odmah zvat opet zubara ili cu pricekat da mi fibra padne ako nije tako bitno

Karlovski
30.04.2011., 12:11
Možeš malo pojasnit , evo npr. ja sam jucer trebao u zubara to rjesit ali imam fibru i zvao sam ga,a on je rekao da se javim kad prođe fibra.E sad slijedi najčešće pitanje na podforumu.Hoće li biti problema tj. nekakve boli?

pa ne bi trebalo bit nikakvih problema ako odes dan, dva, tri kasnije, ali nemoj zapostavit ili zaboravit pa da ostane :) cim te malo prodje odi odma ;)

Ajax81
30.04.2011., 16:28
vec duze vrimena me zeza taj zglob i zvacni misici; nosin vec 20ak dana akrilatnu nagriznu udlagu, ali bez rezultata.ok, mozda je malo prebrzo, ali...cuja san se sa prijateljen koji je doktor van hrvatske, koji nije niti stomatolog niti gnatolog koji kaze da bi triba napravit kontrolu "drzanja" (posturu) i elektromiogram (ili tako nesto koji kontrolira misice), na koje me naravno nisu poslali.

sta da radin?

discreet
30.04.2011., 19:46

Joj ima li iko da pomogne, sve desni me bole i gornje i donje, kao da će otpasti, crvene se, peku, kao da me bole i korijenovi zuba, posebno donjih jedinica. Pijem tablete za bolove, ispiram žalfijom i slanom vodom (pročitala na netu). Naručila sam se u srijedu. Šta da radim do tada? Od čega je to?

IVANA_99
30.04.2011., 22:25
zna li netko možda kolika je cijena bezmetalnih (keramičkih) krunica u poliklinici šlaj. anić u zg? i kako se kreću cijene drugdje? hvala :)

Chain
01.05.2011., 04:38
vec duze vrimena me zeza taj zglob i zvacni misici; nosin vec 20ak dana akrilatnu nagriznu udlagu, ali bez rezultata.ok, mozda je malo prebrzo, ali...cuja san se sa prijateljen koji je doktor van hrvatske, koji nije niti stomatolog niti gnatolog koji kaze da bi triba napravit kontrolu "drzanja" (posturu) i elektromiogram (ili tako nesto koji kontrolira misice), na koje me naravno nisu poslali.

sta da radin?

prijatelj te jako dobro uputio...ali to je kod nas jako tesko naci jer se izuzetno mali broj ljudi bavi time...
da se to rijesiti i kod nas ali treba se konzultirati s vrlo specificnim ljudima...javi se ako te zanima..

prilika
01.05.2011., 08:19
Da li može zub iz kojeg je izvađen živac boliti na hladno ili toplo, odnosno na termičke podržaje? Meni se upravo to događa sa doljnjom peticom. Mislim da je iz tog zuba izvađen živac, skoro sigurno, još prije dvije godine. Od prije mjesec dana me boli ta petica na hladno, ponekad i na toplo. Bila sam kod stomatologa i pitala sam za taj zub i dr kaže da to može i samo zubni vrat biti osjetljiv, pa da me od toga boli. Trenutno popravljam zube u gornjoj čeljusti jer su se neke bijele plombe malo odlomile. Da li da napravim rengensku sliku te doljnje petice i što bi trebalo napraviti da se riješi taj problem? Na doljnjoj sedmici sa te iste strane gdje je i ta bolna petica, je neka rubna pukotina na bijeloj plombi, meni se čini kao da dobro ne prijanja ta plomba, a za to mi je dr rekla da tu ništa ne treba raditi niti skidati tu plombu, ta sedmica je živi zub. Da li bi ipak trebalo staviti malo nove bijele plombe da se popravi pukotina na toj sedmici ili da se skida cijela plomba što dr kaže da nije potrebno?

N.Maloney
01.05.2011., 08:36
Da li mi netko od prisutnih stomatologa na topicu može reći okvirnu cijenu za koštani nadomjestak za cijelu donju čeljust koji je potreban da bi se stavila dva implantata u svrhu stavljanja proteze?

Na netu nalazim cijene implantata, ali za kost ništa ne nalazim.

Pretty please za odgovor :moli:

borna07
01.05.2011., 09:36
Gnoj se javio odmah nakon stavljanja implantanta i brzo je to prošlo.
Od tada tri mjeseca sam čekala da vidimo hoće li se primiti. I kad sam
napokon prije dvadesetak dana došla do kirurga on je to potvrdio (nije se
primilo i najbolje ga je vaditi).
Međutim prije par dana javila se upala (bez gnoja) i moj doktor ga je
htio izvaditi ali je on skroz srastao s kosti. On nije siguran od čega
je upala. Inače mom doktoru (ortodontu) je to prvo vađenje implantanta,
sam je rekao, i ne bih kod njega to išla raditi.
Bila kod svoje zubarice jučer, ona kaže da pričekamo. Pogledao me paradentolog
i nije imao puno za reći.

Uglavnom da li da s obzirom na sve ove probleme idem ga vaditi ili da pričekam
još??? Trenutno upala na istom nivou, nije strašno ali opet je tu.

Gle, nemaš što više čekati. Čekanjem se ništa neće postići. Treba napraviti RTG, vidjeti nivo kosti oko impalntata, izmjeriti čvrstoću i donijeti odluku...ili van s njime ili završiti rad. Ali odluka ne smije i ne može biti prepuštena tebi.

Doktori koji su ti ga ugradili dužni su te informirati o svim činjenicama i dužni su sebe educirati s potrebnom količinom znanja za donositi takve odluke.

Ako tvoj dr ortodont nema iskustva s vađenjem impl, valjda može pozvati u ord nekoga tko ima i zna...:ne zna:

borna07
01.05.2011., 09:47
Joj ima li iko da pomogne, sve desni me bole i gornje i donje, kao da će otpasti, crvene se, peku, kao da me bole i korijenovi zuba, posebno donjih jedinica. Pijem tablete za bolove, ispiram žalfijom i slanom vodom (pročitala na netu). Naručila sam se u srijedu. Šta da radim do tada? Od čega je to?

Očito nekakva akutna upala..uzrok nemoguće reći ovako. Kupi u apoteci neku tekućinu za ispiranje na bazi klorhexitidina ( tipa Curasept, Corsodil), mućkaj njome 2 puta na dan po 1 minutu i nježno, mekom četkicom obvezno četkaj i masiraj zubno meso. To je sve što možeš sama napraviti prije pregleda kod stomatologa.

borna07
01.05.2011., 09:51
Da li mi netko od prisutnih stomatologa na topicu može reći okvirnu cijenu za koštani nadomjestak za cijelu donju čeljust koji je potreban da bi se stavila dva implantata u svrhu stavljanja proteze?

Augmentacije kosti rade se na puno načina i u velikom rasponu cijena ( od 1500-10000kn). Koja, kakva, koliko...ovisi od slučaja do slučaja.
Ugl kod izrade proteze augmentira se samo područje gdje se postavljaju implantati ne cijela čeljust.

xx23
01.05.2011., 10:00

Izrazito je malo vjerojatno da je za ovakav oblik terapije potrebno raditi augmentaciju kosti.

Ajax81
01.05.2011., 13:19
prijatelj te jako dobro uputio...ali to je kod nas jako tesko naci jer se izuzetno mali broj ljudi bavi time...
da se to rijesiti i kod nas ali treba se konzultirati s vrlo specificnim ljudima...javi se ako te zanima..

naravno da me zanima, ali ja san u splitu, ali pronasa san gnatologa tj. onoga koji ce mi napravit cilu funkcijsku dijagnostiku.

svejedno fala.

nego, moze li se to u bolnici napravit ili samo kod privatnika?

N.Maloney
01.05.2011., 14:20
Augmentacije kosti rade se na puno načina i u velikom rasponu cijena ( od 1500-10000kn). Koja, kakva, koliko...ovisi od slučaja do slučaja.
Ugl kod izrade proteze augmentira se samo područje gdje se postavljaju implantati ne cijela čeljust.

Hvala na odgovoru.
Mislim da je u ovom slučaju potrebno više kosti jer je došlo do pucanja... Uglavnom, dosta komplicirana situacija.

N.Maloney
01.05.2011., 14:21
Izrazito je malo vjerojatno da je za ovakav oblik terapije potrebno raditi augmentaciju kosti.

Na žalost potrebno je u ovom slučaju :(

Jujigatame
01.05.2011., 15:00
Da li može zub iz kojeg je izvađen živac boliti na hladno ili toplo, odnosno na termičke podržaje? Meni se upravo to događa sa doljnjom peticom. Mislim da je iz tog zuba izvađen živac, skoro sigurno, još prije dvije godine. Od prije mjesec dana me boli ta petica na hladno, ponekad i na toplo. Bila sam kod stomatologa i pitala sam za taj zub i dr kaže da to može i samo zubni vrat biti osjetljiv, pa da me od toga boli. Trenutno popravljam zube u gornjoj čeljusti jer su se neke bijele plombe malo odlomile. Da li da napravim rengensku sliku te doljnje petice i što bi trebalo napraviti da se riješi taj problem? Na doljnjoj sedmici sa te iste strane gdje je i ta bolna petica, je neka rubna pukotina na bijeloj plombi, meni se čini kao da dobro ne prijanja ta plomba, a za to mi je dr rekla da tu ništa ne treba raditi niti skidati tu plombu, ta sedmica je živi zub. Da li bi ipak trebalo staviti malo nove bijele plombe da se popravi pukotina na toj sedmici ili da se skida cijela plomba što dr kaže da nije potrebno?

Kako moze boliti nesto cega nema (zivac)? Ili zub nije izlijecen ili te boli neki drugi zub a ne mozes precizno locirati. Plombe, pogotovo bijele ne bi smjele imati rubnih pukotina jer kroz te prostore "cure" bakterije i njihova hrana te kvare tkivo ispod.

borna07
01.05.2011., 17:26
Hvala na odgovoru.
Mislim da je u ovom slučaju potrebno više kosti jer je došlo do pucanja... Uglavnom, dosta komplicirana situacija.

Na žalost potrebno je u ovom slučaju :(

Nema na čemu.
A sad moja znatiželja...očito da je napravljen i pregled i neki plan terapije itd, itd...i da si upoznat/a s onim što bi se trebalo raditi.
E sad meni nije jasno kako je moguće da ti nisu rekli točnu cijenu i način augmentacije i objasnili cijeli postupak:ne zna:...ne odonosi se ovo direktno na tebe, već općenito mi to nije jasno.
Kod mene pacijenti prilikom plana terapije dobijaju točan predračun i detaljno obješnjenje ( tipa duljine trajanja,kompliciranosti zahvata, potrebnog vremena za cijeljenje, mogućnosti uspjeha/neuspjeha) za svaki mogući zahvat. I za sve alternativne mogućnosti...

zacky
02.05.2011., 00:22
Kojem hzzo zubaru u Zagrebu da odem,a koji pritom nije i privatni u istom prostroru,
srednjih godina,ne novajlije,ne starci!

N.Maloney
02.05.2011., 08:56
Nema na čemu.
A sad moja znatiželja...očito da je napravljen i pregled i neki plan terapije itd, itd...i da si upoznat/a s onim što bi se trebalo raditi.
E sad meni nije jasno kako je moguće da ti nisu rekli točnu cijenu i način augmentacije i objasnili cijeli postupak:ne zna:...ne odonosi se ovo direktno na tebe, već općenito mi to nije jasno.
Kod mene pacijenti prilikom plana terapije dobijaju točan predračun i detaljno obješnjenje ( tipa duljine trajanja,kompliciranosti zahvata, potrebnog vremena za cijeljenje, mogućnosti uspjeha/neuspjeha) za svaki mogući zahvat. I za sve alternativne mogućnosti...

Radi se o mojoj mami. Plan i pregled je napravljen prije nekoliko godina kad financijski to nikako nije mogla srediti, ali koliko se sjećam i nisu dali kako treba predračun. Ne znam, čudno je to bilo tada. Sad bi se nekako dalo financijski izgurati, ali su me opet zanimale okvirne cijene...

borna07
02.05.2011., 11:02
Radi se o mojoj mami. Plan i pregled je napravljen prije nekoliko godina kad financijski to nikako nije mogla srediti, ali koliko se sjećam i nisu dali kako treba predračun. Ne znam, čudno je to bilo tada. Sad bi se nekako dalo financijski izgurati, ali su me opet zanimale okvirne cijene...

ok
međutim, stvari u implantologiji su se poprilično promijenile zadnjih par godina. Sada na raspolaganju imamo puno veći izbor i implantata i procedura. Najvjerojatnije će se i plan terapije biti drugačiji, jednostavniji za pacijenta u svakom slučaju.
Najbolje ti je da odvedeš mamu opet na pregled prije bilo kakvog planiranja za dalje.

lili36
04.05.2011., 06:08
Molim dežurne za malu pomoć :mig:

Naime,suprugu je doc rekao da ima paradontozu i da je treba liječiti.
Ok..on ima ugovor sa HZZO,ali rekao mu je da liječenje košta cca 2000kn-radi se o gornjoj i donjoj čeljusti..

To znači da to ne ide preko socijalnog?
Jer mu je napomenuo da može dobiti uputnicu i otići ne znam u Gundulićevu ili Perkovćevu..

Da li to znači da ovo liječenje koje bi platio traje kraće i efikasnije je ili je sve to isto?

Osim toga,ne zna da li to liječenje boli..pa ako je isto i ako ne boli-ili se dobije nešto za bolove,onda može sve to obaviti preko uputnice??!!:ne zna:

ancir13
04.05.2011., 17:06
Bila sam danas kod zubara i stavila mi je lijek u zub i trebam doci na kontrolu u ponedjeljak... e sad, osjecam da me boli zub (slicno pulsirajucoj bol) ali ne znam je li to od lijeka ili zbog neceg drugog... je li rijec o tome da lijek djeluje pa da zato boli?

Hard Candy
04.05.2011., 21:00
Zub te boli jer je pulpa u problemima, a osjecas jace vjerojatno jer je otvoren zub, sad cekaj da lijek napravi svoje pa na zatvaranje..

logical
05.05.2011., 12:21
imam jedno pitanje. ovako na dvojki je krunica, i sad iznad zuba tog i gdi pocinje meso je pocela ta krunica ko da se izlizala pa je ko crno malo ko da imate mak za zubima. e sad jednom je zubarka bila to izbrusila malo i popunila necim bjelim i bilo je ok samo je sšlampavo to narpavila tj na pol jer je usput malo radila malo razgovarala malo drndala po mobitelu i tak..i bilo je bespatno.dakle radi se o gornjoj dvojki. e sad me zanima da li se kaj promijenilo i to se mora placati ili je i dalje besplatno s obzirom da se radi o prednjim zubima?

lucky :)
05.05.2011., 19:34
Book! Nadam se da sam pogodila mjesto,jer mi stvarno treba pomoć i nadam se da će mi netko i uspjeti je pružiti.
Naime,kad pukne zub,onaj pravi kad se stavi nadomjestak i kad se zub razvija,što će biti s tim kako godine budu tekle?

Nadam se da će mi netko moći pomoći,ali i ako ne pomognete punoo vam hvala. ;))

Melon
06.05.2011., 12:54
Ako ima netko tko je stavljao ljuskice negdje u Zagrebu da podijeli iskustva...:mig:

prilika
07.05.2011., 07:30
Je li išao tko u Hitnu stomatološku službu u Perkovčevoj u Zagrebu? Je li se treba prije zvati tamo na telefon ili se samo dođe? Od koliko sati oni rade subotom? Mene jako boli zub od jučer navečer i mislim da neću izdržati do ponedjeljka popodne kada radi moja doktorica. Pa me zanima kakvi su tamo zubari u hitnoj u Perkovčevoj? Što mi oni mogu napraviti? Samo otvoriti zub pa ga ostave otvorenim do slijedećeg tjedna? I da nisam sasvim sigurna koji me zub boli jer me boli cijela desna strana, ali mislim da je gornja sedmica na koju je stavljena plomba prošli utorak.

Chain
07.05.2011., 08:45
Book! Nadam se da sam pogodila mjesto,jer mi stvarno treba pomoć i nadam se da će mi netko i uspjeti je pružiti.
Naime,kad pukne zub,onaj pravi kad se stavi nadomjestak i kad se zub razvija,što će biti s tim kako godine budu tekle?

Nadam se da će mi netko moći pomoći,ali i ako ne pomognete punoo vam hvala. ;))

oprosti...ali meni je potpuno nejasno sto si pitao/la...ajde pliz probaj opet

Chain
07.05.2011., 08:47
imam jedno pitanje. ovako na dvojki je krunica, i sad iznad zuba tog i gdi pocinje meso je pocela ta krunica ko da se izlizala pa je ko crno malo ko da imate mak za zubima. e sad jednom je zubarka bila to izbrusila malo i popunila necim bjelim i bilo je ok samo je sšlampavo to narpavila tj na pol jer je usput malo radila malo razgovarala malo drndala po mobitelu i tak..i bilo je bespatno.dakle radi se o gornjoj dvojki. e sad me zanima da li se kaj promijenilo i to se mora placati ili je i dalje besplatno s obzirom da se radi o prednjim zubima?

ako zelis ponovo napraviti krunicu na prednjem zubu...placas. Ako zelis ponovo krpati...u socijalnoj sluzbi ces tesko doci do zeljenog rezultata...ali mozes probati.

Chain
07.05.2011., 08:49
Je li išao tko u Hitnu stomatološku službu u Perkovčevoj u Zagrebu? Je li se treba prije zvati tamo na telefon ili se samo dođe? Od koliko sati oni rade subotom? Mene jako boli zub od jučer navečer i mislim da neću izdržati do ponedjeljka popodne kada radi moja doktorica. Pa me zanima kakvi su tamo zubari u hitnoj u Perkovčevoj? Što mi oni mogu napraviti? Samo otvoriti zub pa ga ostave otvorenim do slijedećeg tjedna? I da nisam sasvim sigurna koji me zub boli jer me boli cijela desna strana, ali mislim da je gornja sedmica na koju je stavljena plomba prošli utorak.

tu imas telefon, nazovi i pitaj samo kako rade

http://www.spz.hr/onama.html

prilika
07.05.2011., 09:01
Evo zvala sam i hitna stomatološka služba nije više u Perkovčevoj već je prebačena u Dom zdravlja u Runjaninovu. Dežurstva u Runjaninovoj za Centar, Trnje i druge kvartove koji spadaju pod Runjaninovu su radnim danom i subotom tek od 22 sata do 6 sati, a nedjeljom i praznikom od 0 do 24 sata. Rekli su mi s obzirom da živim na Trnju da bi bilo najbolje da se javim ako hoću odmah sada u Dom zdravlja Trnje jer oni bi trebali raditi subotom ujutro, to nije kao pravo dežurstvo. Ja nema karton kod zubara u Domu zdravlja na Trnju, pa s obzirom da to i nije subotom ujutro dežurstvo, ne znam bi li me htjeli primiti.

Jujigatame
08.05.2011., 17:30
hitne mora primiti dezurna ambulanta bez obzira je li njihov pacijent ili ne.

prilika
09.05.2011., 08:17
Molim vas ako mi možete preporučiti dobrog privatnog zubara, koji ima dovoljno vremena za pacijenta, najbolje na području Trnja ili Centra u Zagrebu, a može i drugdje u Zagrebu (da je u zoni tramvaja). Bilo bi dobro da ima zubni rentgen, da naručuje i dva puta tjedno ako je potrebno, a ne samo jedan puta tjedno. Ako je moguće da je privatnik koji ima ugovor sa HZZO-m ili ako je samo privatnik da ima realne cijene (ne pre visoke). Hitno mi je potreban dobar zubar. Može odgovor i u privatnoj poruci.

Unaprijed se zahvaljujem.

bosonogi
09.05.2011., 10:16
Bio sam kod svog zubara, pogledao mi je zube temeljito i rekao da su mi svi zubi zdravi. Otisao sam kod privatnika i on mi je nasao 3 pokvarena zuba (tako kaze, ja nemogu vidjeti). Kome vjerovati? :ne zna:

Jujigatame
09.05.2011., 17:10
Bio sam kod svog zubara, pogledao mi je zube temeljito i rekao da su mi svi zubi zdravi. Otisao sam kod privatnika i on mi je nasao 3 pokvarena zuba (tako kaze, ja nemogu vidjeti). Kome vjerovati? :ne zna:

Nazalost, na forumu koliko znam nema nikog vidovitog tako da ne mozemo znati sto imas u ustima ni sto kolege (ni)su vidjeli :) Trazi trece misljenje?

BlackLotus
10.05.2011., 10:38
u trudnoći su mi zubi počeli gadno krvarit.. nakon poroda se nije popravilo. u zadnje vrijeme je koma, zagrizem mekanu sredinu kruha i vidim crvene tragove. wtf mi se događa :confused::s
manjak nekih vitamina, minerala? kaj da probam?

Karlovski
10.05.2011., 13:31
u trudnoći su mi zubi počeli gadno krvarit.. nakon poroda se nije popravilo. u zadnje vrijeme je koma, zagrizem mekanu sredinu kruha i vidim crvene tragove. wtf mi se događa :confused::s
manjak nekih vitamina, minerala? kaj da probam?

odi svakako pogledat, moze bit da je parodontoza, ona se ocituje cestim krvarenjima pogotovo prilikom iritacije. sto prije odes to bolje :) a i ovako preko foruma tesko mozemo znat dok se ne pogleda :)

lolich123
11.05.2011., 10:53
Zanima me da li je bolje zahtjevati anesteziju pri čišćenju kanalića ili ne.Već mi je toxavit stavljen po drugi put pa me zanima kakva su vaša iskustva tj. ima li anestezija neke posljedice kao velika glavobolja i dr.

Molim brzi odgovor tako da znam na čemu sam za poslijepodne...

Kad god dođem na ovaj podforum ljudi se svako malo žale na bol i dr, jeli to stvarno boli tako puno ili su to iznimke tj pojedinici.

prilika
11.05.2011., 10:59
Obično ti za čišćenje kanala ne treba anestezija, ako je zubni živac već umrtvljen, a nakon toxavita je u većini slučajeva živac umrtvljen. To je jedan od zubara i napisao tu na forumu.

Imam jedno pitanje, pa molim odgovor. Može li istovremeno u dva zuba biti toxavit? To je ipak otrov, pa me zanima da nema slučajno štetno djelovanje za cijeli organizam.

Paraklet
11.05.2011., 11:03
Obično ti za čišćenje kanala ne treba anestezija, ako je zubni živac već umrtvljen, a nakon toxavita je u većini slučajeva živac umrtvljen. To je jedan od zubara i napisao tu na forumu.

Imam jedno pitanje, pa molim odgovor. Može li istovremeno u dva zuba biti toxavit? To je ipak otrov, pa me zanima da nema slučajno štetno djelovanje za cijeli organizam.

može,nema razlike jel u jednom ili dva zuba

Paraklet
11.05.2011., 11:05
Zanima me da li je bolje zahtjevati anesteziju pri čišćenju kanalića ili ne.Već mi je toxavit stavljen po drugi put pa me zanima kakva su vaša iskustva tj. ima li anestezija neke posljedice kao velika glavobolja i dr.

Molim brzi odgovor tako da znam na čemu sam za poslijepodne...

Kad god dođem na ovaj podforum ljudi se svako malo žale na bol i dr, jeli to stvarno boli tako puno ili su to iznimke tj pojedinici.

ako bude bolilo onda traži anesteziju.Doduše ponekad i nakon toxavita zna biti malo osjetljivo ali najčešće ništa ozbiljno tj.ne boli jako nego se samo lagano osjeća pa ne treba dizati paniku ako osjetiš da malo boli.A ako ti bol bude pravila ozbiljnu traumu onda tražiš anesteziju.

prilika
11.05.2011., 11:11
Hvala za odgovor. Nadam se da ipak neće trebati toxavit staviti u drugi zub.

lolich123
11.05.2011., 11:55
ako bude bolilo onda traži anesteziju.Doduše ponekad i nakon toxavita zna biti malo osjetljivo ali najčešće ništa ozbiljno tj.ne boli jako nego se samo lagano osjeća pa ne treba dizati paniku ako osjetiš da malo boli.A ako ti bol bude pravila ozbiljnu traumu onda tražiš anesteziju.

hvala na odgovoru ,
tako sam oćekivao da će i biti , iako je ta bol samo meni u glavi od predzadnjeg posjeta zubaru kad mi je živac taka onom iglom , ja mislim da nisam takvu bol u zivotu osjetia..

davaoc
11.05.2011., 22:36
Ako želim neki problem sa zubima riješiti na stomatološkom fakultetu, kome se traba tamo javiti za to.

lara005
12.05.2011., 00:07
Da li je bolji materijal empress ili emax? Smatrala sam da je empress super za prednje zube dok nisam naišla i da i nije tako čvrst i da je emax bolji.
I da li su metal-keramika i cirkon-keramika jače tj čvršće od empressa i emaxa? Npr saobraćajna nesreća, ista snaga udarca, koja će krunica prije izdržati?
Stavljam krunice na prednje zube.
Hvala!

prilika
12.05.2011., 08:48
Može li mi netko reći kako izgleda apces, a kako fistula zuba? Ja imam između doljnje petice i šestice prema obrazu kao neki jastučić. To me uopće ne boli. Sama sam to otkrila jučer navečer kada sam prala zube. Ako je to apces je li to začahuren gnoj, je li to uopće može biti to ako me taj jastučić uopće ne boli? Dosta je veliki taj jastučić. Kako se to rješava? Nekom operacijom kod oralnog kirurga ili se ide kod endodonta? Šestica je mrtvi zub sa krunicom, koja po sadašnjem ortopanu od ovog ponedjeljka dobro sjedi (po mojoj laičkoj procjeni), ta šestica je slikana rentgenski (mala, slikica, nije digitalna) prije ugradnje nadogradnje i krunice i bilo je sve u redu kod stavljanja te nadogradnje u 10. mjesecu 2008. Poslije toga zub nije slikan do ove snimke ortopana ovog ponedjeljka. Toj šestici su punjeni kanali još 2000. godine, to mi je tada bio prvi zub sa izvađenim živcem. Petica do te šestice sa lijeve strane je živi zub koji nije liječen, ima dosta veliku plombu, za koju se ne sjećam od kada je i koliko je stara, ali znam da me taj zub nikada pa niti sada ne boli.

Molim pomoć i odgovor što prije. Idem danas kod sadašnje dr. jer sam naručena radi liječenja drugih zubi, pa ću je pitati i za to, ali planiram sutra ili što prije potražiti i drugo mišljenje.

Što mi može učiniti danas moja doktorica za taj jastučić? Ja ne bi da mi ona to zarezuje, moj termin je samo pola sata, a u procesu liječenja mi je i zub u gornjoj čeljusti, tako i da to treba danas riješiti. Da je zamolim da mi da uputnicu za nekog specijalista, ali ne znam kojeg endodonta ili oralnog kirurga. Nešto to je, ne znam samo kako to dr nije do sada vidjela. Bila sam kod nje u 12. mjesecu prošle godine, sada u 4. i 5. mjesecu i radila mi je samo sitne popravke. Baš je tako rekla, to je sve sitno. Krunice mi je inače radila četiri i sve su mi dobre. Ne znam što se ovdje moglo dogoditi. Jako se bojim. Ako treba oralnog kirurga to znam da bi išla u KB Dubrava, a ako treba endodonta bi išla najverojatnije u Perkovčevu. Koliko dugo se čeka na red u tim ustanovama? Prije 10 godina kada sam imala alveotomije oba doljnja umnjaka nije se dugo čekalo, ali ne znam kako je sada. Trebala bi to riješiti prije ljeta. A čeka me još pregled u jednoj drugoj bolnici početkom 6. mjeseca, ne vezano za zube, pa ne znam kako ću sve sada stići.

Chain
12.05.2011., 22:19
Ako želim neki problem sa zubima riješiti na stomatološkom fakultetu, kome se traba tamo javiti za to.

svom dr stom da ti prvo da uputnicu...a onda ovisno sta treba raditi. Ima dosta zavoda.

elektroman
12.05.2011., 22:27
Molim vas ako mi možete preporučiti dobrog privatnog zubara, koji ima dovoljno vremena za pacijenta, najbolje na području Trnja ili Centra u Zagrebu, a može i drugdje u Zagrebu (da je u zoni tramvaja). Bilo bi dobro da ima zubni rentgen, da naručuje i dva puta tjedno ako je potrebno, a ne samo jedan puta tjedno. Ako je moguće da je privatnik koji ima ugovor sa HZZO-m ili ako je samo privatnik da ima realne cijene (ne pre visoke). Hitno mi je potreban dobar zubar. Može odgovor i u privatnoj poruci.

Unaprijed se zahvaljujem.

Isto napisano trazim...

Jujigatame
13.05.2011., 13:43
Da li je bolji materijal empress ili emax? Smatrala sam da je empress super za prednje zube dok nisam naišla i da i nije tako čvrst i da je emax bolji.
I da li su metal-keramika i cirkon-keramika jače tj čvršće od empressa i emaxa? Npr saobraćajna nesreća, ista snaga udarca, koja će krunica prije izdržati?
Stavljam krunice na prednje zube.
Hvala!

Prometna ti i nije neki test za usporedjivati. Tu ce, ako posteno odvalis glavom puknuti sve, ukljucujuc i zdrave zube.
Generalno, svaka keramika je krhka. Razlika je u tvrdoci i estetici. Zirkonij i metal keramika su tvrdji i otporniji. Tvrdoca je bitna ako radis krunice i mostove u straznjoj regiji. Nije toliko bitna u prednjoj regiji, gdje do izrazaja vise dolazi estetika (naravno ako su zagriz i funkcija ok). Potpuna keramika daje izvrsnu estetiku, koju god odaberes (e.max je dosta popularan a navodno i kvalitetan te ne vjerujem da ces s njim pogrijesiti - svakako ljudski faktor igra veliku ulogu, bitni su doktor i tehnicar, a i tvoj odnos prema nadomjestku). S druge strane, metal keramika je prokusano kvalitetna stvar - ako se stom.tim potrudi te naprave sve po ps-u, estetika je u dosta slucajeva i situacija skoro jednako dobra ili tek nesto losija. Razlika je svakako i u lovi.

Jujigatame
13.05.2011., 13:54
Može li mi netko reći kako izgleda apces, a kako fistula zuba?

Apsces je nakupina svega i svacega iznad vrha korijena zuba. Ako se to sve i svasta probije do usne supljine (ili koze), nastaje sinus trakt tj fistula, kanal kroz koji se sadrzaj drenira.
Mozes traziti uputnicu za specijalista; stom.fakultet u gundulicevoj, zavod za endodonciju - neces fulati.

Ivan455
13.05.2011., 19:07
Bok,

Gornja osmica (umnjak) mi je niknuo u krivo, narastao je ukoso prema sedmici.

Da li je komplicirano vaditi ovaj umnjak i da li preporučate da vadim u oralnog kirurga? Napomena: stomatolog kaže da on to vadi bez problema, ali ako je u oralnog kirurga bolje, rađe bi išao kod njega. Molim savjet

Hvala unaprijed

Ivan455
13.05.2011., 19:11
Bio sam u stomatologa i zubi su mi dosta loši.

Nakon popravaka karijesa, stomatolog mi je preporučio stavljanje navlaka (krunica) na kutne zube (vjerojatno gornje i donje 5,6,7 (nisam siguran za 4)).

a) Koje navlake (vrsta) mi preporučujete za ove zube?
b) Koja je cijena navlaka po zubu?
c) Koja je otprilike trajnost uz redovitu higijenu zuba?

Hvala unaprijed

Chain
13.05.2011., 20:09
Bio sam u stomatologa i zubi su mi dosta loši.

Nakon popravaka karijesa, stomatolog mi je preporučio stavljanje navlaka (krunica) na kutne zube (vjerojatno gornje i donje 5,6,7 (nisam siguran za 4)).

a) Koje navlake (vrsta) mi preporučujete za ove zube?
b) Koja je cijena navlaka po zubu?
c) Koja je otprilike trajnost uz redovitu higijenu zuba?

Hvala unaprijed

metal keramika
to zna samo tvoj stomatolog, cijene dosta variraju
to ovisi o puno vise faktora od higijene...ovako se ne moze reci

ante1014
14.05.2011., 12:46
ovako dakle, imam 15 godina, i neznam kako da to objasnim, ne boli me zub al kao da imam neku neugodnu prisutnost u njemu i u zubnom mesu, i onda smao zaboli ... cuo sam za neki ljek, propolis, sad kolko je to ucinkovito neznam ... inace zubi su mi uzasno zbijeni, ovako stoje neki -\ pa idu jedan preko drugog pa jeli mozda to? please help lol :/

prilika
14.05.2011., 14:21
Krunice od metal keramike su dosta teške i opterećuju zubno meso, barem ja imam takvo iskustvo, a imam 4 krunice, po dvije na doljnoj čeljusti na obje šestice i dvije krunice u gornjoj čeljusti četvorka i petica. Drugi puta bi ipak stavljala ne metal keramiku, koju vrstu bezmetalnih krunica preporučujete i od kuda se kreću realne cijene za bezmetal keramiku?

U vezi mog slučaja sa doljnjom šesticom pod krunicom (zub iz kojeg je izvađen živac), ja sam dobila antibiotik Dalacin 300 mg od doktorice stomatologije koja mi je to prepisala još prošli četvrtak. Radi se o zubnom mesu ispod šestice koja je mrtvi zub i ima metal keramičku krunicu od 10. mjeseca 2008. godine. Snimila sam Oropan prošli ponedjeljak radi drugih problema i zubi sa druge strane čeljusti, a ovaj problem sa oteklinom ispod doljnje šestice mi se javio sasvim iznenada u srijedu navečer. Mene ta oteklina uopće ne boli, i samo se to odjednom stvorilo. Čini mi se da se drenira sadržaj otekline ispod same krunice, osjećam to u ustima. Oteklina se dosta smanjila, mislim da i antibiotik pomaže. U utorak sam naručena na kontrolu kod doktorice stomatologije koja me pregledala prošli četvrtak i prepisala antibiotik. Nalaz nemam nikakav, pa ne znam koja je točno moja dijagnoza. Ipak bi otišla kod oralnog kirurga u Kb Dubrava da on to vidi ili mislite da nema potrebe? Doktorica stomatologije je spominjala mogućnost recidiva, odnosno povrata takvog stanja. Htjela bi u svakom slučaju izbjeći vađenje te šestice jer sedmica i petica su zdravi zubi, a ne bi htjela imati rupu ako se šestica izvadi. Za most sam mislim ipak premlada.

Ako je metal keramička krunica za stalno cementirana, može li se ona nekako skinuti ako previše pritišće zubno meso? Da li da je nakon smirivanja ovog stanja zamijenim bez metal keramičkom krunicom i koju vrstu krunice bi mi preporučili?

Unaprijed hvala za odgovor.

prilika
14.05.2011., 14:42
Apsces je nakupina svega i svacega iznad vrha korijena zuba. Ako se to sve i svasta probije do usne supljine (ili koze), nastaje sinus trakt tj fistula, kanal kroz koji se sadrzaj drenira.
Mozes traziti uputnicu za specijalista; stom.fakultet u gundulicevoj, zavod za endodonciju - neces fulati.

Mislim da ste u pravu u vezi tog apcesa i da se to meni baš na nesreću iznenada dogodilo. Kako se rješava taj apces? Meni se čini da se ta oteklina drenira kroz samu krunicu. Jel to tako dobro? Oteklina ispod zuba se smanjila, tri dana već uzimam antibiotik Dalacin koji mi je prepisala doktorica stomatologije. Kakva je sudbina tog zuba pod krunicom sa apcesom? Da li je jedino rješenje da se taj zub baš mora izvaditi. Doktorica stomatologije je spominjala mogućnost recidiva, nije baš rekla da će se taj zub pod krunicom morati izvaditi, ali možda me nije htjela prestrašiti. Imam 33 godine i ne želim imati rupu na mjestu te šestice ako se ona izvadi. Petica i sedmica su zdravi zubi i šteta ih je brusiti radi eventualne izrade mosta. Može li se ta šestica nekako liječiti? Kanali su dobro napunjeni do kraja, metal keramička krunica je stavljena u 10. mjesecu 2008. godine i do sada je sve bilo u redu. Doktorica je rekla prema nalazu ortopana koji je snimljen prošli tjedan samo dva dana prije nastanka otekline, da ne vidi razlog nastanka te otekline, dakle nije toliko loš nalaz ortopana koliko se pojavila klinička slika otekline? Da li bi bilo potrebno ponovo napraviti ortopan ili malu snimku zuba? Da li da odem i na pregled kod oralnog kirurga? Da li bi trebalo skinuti tu krunicu i može li se to uopće napraviti ako je ona trajno cementirana?

Unaprijed hvala za odgovor.

prilika
14.05.2011., 15:05
Može li meni netko reći kako da postavim sliku svog ortopana tu na Forum? Imam ortopan na CD-u, dali su mi ga tamo u Hebrangovoj gdje sam snimala ortopan prošli tjedan. Pa da mi kažete svoje mišljenje, netko od doktora stomatologije tu na forumu? Mislim da sam sama otkrila neke previde prijašnjih stomatologa, kao na primjer da na petici nije ispunjen jedan kanal uopće. S tim zubom nemam problema, ali nekako ga osjećam na toplo ili hladno ili slatko ( to je doljnja petica, nije sa one strane gdje je oteklina kod šestice jer je tamo zdrava petica samo sa plombom), mislite li da bi neispunjen kanal od prije dvije godine mogao biti razlog tog problema? Koliko je hitno da se to riješi? Jel imam i dugih problema sa zubima, pa nisam niti sigurna kada će se ovo riješiti. Meni je svaki zub važan i jako mi je krivo zbog situacije u kojoj sam se našla. Ta petica je mrtvi zub od prije dvije godine, nije rengenski slikan niti prije niti poslije punjenja kanala, a sada mislim da se to svakako trebalo napraviti.

Mimozica2308
14.05.2011., 17:24

meni su taj toxavit stavljali 3 puta i nije ga ubilo...bila sam na čiščenju 4 puta i uvijek trpim užasne bolovee....i sad moram slikati čeljust.... neki savijet??

lara005
15.05.2011., 14:32
Prometna ti i nije neki test za usporedjivati. Tu ce, ako posteno odvalis glavom puknuti sve, ukljucujuc i zdrave zube.
Generalno, svaka keramika je krhka. Razlika je u tvrdoci i estetici. Zirkonij i metal keramika su tvrdji i otporniji. Tvrdoca je bitna ako radis krunice i mostove u straznjoj regiji. Nije toliko bitna u prednjoj regiji, gdje do izrazaja vise dolazi estetika (naravno ako su zagriz i funkcija ok). Potpuna keramika daje izvrsnu estetiku, koju god odaberes (e.max je dosta popularan a navodno i kvalitetan te ne vjerujem da ces s njim pogrijesiti - svakako ljudski faktor igra veliku ulogu, bitni su doktor i tehnicar, a i tvoj odnos prema nadomjestku). S druge strane, metal keramika je prokusano kvalitetna stvar - ako se stom.tim potrudi te naprave sve po ps-u, estetika je u dosta slucajeva i situacija skoro jednako dobra ili tek nesto losija. Razlika je svakako i u lovi.

Hvala puno na odg :)!
Evo ja si našla napokon stomatologa koji se želi bakčat s mojim zubima, obje gornje jedinice i dvojke, radit ću tj on će radit bezmetalkeramiku s emaxom tj kao neka kapica ili kako se to već zove, ako se uopće tako zove će bit od empressa, a sve ostalo od emaxa. Zagriz mi je dobar kao i boja zubi. Radim to jer mi je caklina jako oštečena i da ujedno maknem i razmak između jedinica. Navodno tj očito nije navodno :), škripim zubima dok spavam pa će mi odmah napravit i udlagu koju ću morat nosit dok spavam da ne uništim i to novo, a i da prestanem oštečivat i donje zube jer i na donjim zubima mi je otišla caklina :(. Nadam se da neće jako bolit to brušenje i da se neću bojat jest hranu :(.

Jujigatame
15.05.2011., 15:30
Hvala puno na odg :)!

Nema na cemu :) Brusenje te nece boljeti jer ces dobiti anesteziju. Moguca je preosjetljivost poslije, ali imati ces provizorni rad koji ce to smanjiti. Skripanje i stiskanje zubima nisu nimalo dobre stvari za punu keramiku, ali nadam se da ce udlaga odraditi svoj posao

kreis
15.05.2011., 21:50
pozdrav svima, imala bih jedno pitanje u vezi trajnih zubi i bila bih zahvalna za koji strucan savjet ili iskustvo. naime, prije godinu i pol jedna fina zubarka mi je izvadila trajni zub, mislim da je bila petica. taj zub davno mi je radjen u njemackoj dok sam imala 15 godina i posto je bio dosta pokvaren tadasnji zubar mi je napravio nesto sto je drzalo 15godina, pola zuba mi je bilo od neke srebrnkaste mase, ne razumijem se u to pa ne znam sto je to bilo. sada tog zuba vise nemam, bio je jako upaljen ispod toga i pod upalom izvadjen, nakon cega sam imala 10 dana halucinacije od bolova i tableta koje sam pila protiv bolova, ugl. ona ga izvadila, mislim da su i zivci izvadjeni jer mi je gurala neke igle u meso a ja nisam nis osjetila. sad me zanima- imam jako veliku prazninu i meso se povuklo prema dolje, sto bih mogla napraviti i sto se radi u tim slucajevima, strah me da mi se ne pocne povlacit i meso s ostalih zubi????

Novi233
16.05.2011., 18:44
Ovako,moram ići zubaru jer mi se vidi neko crvenilo oko jednog i pol zuba i čini mi se da mi se meso na tom crvenijem zubu dosta povuklo:eek::eek:
Jel ta paradentoza izlječiva ili:ne zna:
I što da napravim kao prevenciju jer očito 24 gdine pranja zubi nije baš pomoglo:kava:

Robzo
16.05.2011., 18:49
Hmm, to ti nije izlječivo koliko znadem, ali hitno kod zubara, ipak zubar zna najbolje :top:

A možda imaš tumor dojke ?

Novi233
16.05.2011., 18:59
Hmm, to ti nije izlječivo koliko znadem, ali hitno kod zubara, ipak zubar zna najbolje :top:

A možda imaš tumor dojke ?

Ne znam ali nađoh ovo

http://www.zdravakrava.hr/clanak/1495/parodontitis-je-ipak-izljeciv
Sad,koliko istine ima...
Jel zna tko kakvi su postupci liječenja:ne zna:
TKo je prošao:ne zna:

Robzo
16.05.2011., 19:02
Gle, ako piše, onda je izlječiv, ak piše onda se nemaš kaj brinut :top:

Novi233
16.05.2011., 19:04
Bojim se zubara:cry::cry::cry::cry:

Robzo
16.05.2011., 19:09
Hehe, svi se bojimo zubara, al drž se, dat će ti injekciju i nema boli više, al, pazi da ti iglu ne pikne u oko :lol:

Karlovski
16.05.2011., 19:16
Ovako,moram ići zubaru jer mi se vidi neko crvenilo oko jednog i pol zuba i čini mi se da mi se meso na tom crvenijem zubu dosta povuklo:eek::eek:
Jel ta paradentoza izlječiva ili:ne zna:
I što da napravim kao prevenciju jer očito 24 gdine pranja zubi nije baš pomoglo:kava:

pa po cemu si zakljucio da je parodontoza? dapace vjerojatno nije jer se ona ocituje krvarenjem, a nisi ga spomenuo. odi i doktor ce ti znat reci, ovako ne moze niko bit pametan :)
nazalost kod parodontoze puno cimbenika igra ulogu, a pranje je samo jedan od njih tako da samo pranje ne moze sprijecit parodontozu :)

Chain
16.05.2011., 19:21
pozdrav svima, imala bih jedno pitanje u vezi trajnih zubi i bila bih zahvalna za koji strucan savjet ili iskustvo. naime, prije godinu i pol jedna fina zubarka mi je izvadila trajni zub, mislim da je bila petica. taj zub davno mi je radjen u njemackoj dok sam imala 15 godina i posto je bio dosta pokvaren tadasnji zubar mi je napravio nesto sto je drzalo 15godina, pola zuba mi je bilo od neke srebrnkaste mase, ne razumijem se u to pa ne znam sto je to bilo. sada tog zuba vise nemam, bio je jako upaljen ispod toga i pod upalom izvadjen, nakon cega sam imala 10 dana halucinacije od bolova i tableta koje sam pila protiv bolova, ugl. ona ga izvadila, mislim da su i zivci izvadjeni jer mi je gurala neke igle u meso a ja nisam nis osjetila. sad me zanima- imam jako veliku prazninu i meso se povuklo prema dolje, sto bih mogla napraviti i sto se radi u tim slucajevima, strah me da mi se ne pocne povlacit i meso s ostalih zubi????

nece se povlacit meso s ostalih zubi....susjdni zubi ce se s vremenom nagnut u taj prostor i izgledat ce, a i funkcionirat, lose....a zubno meso tj kost tamo gdje je bio taj zub ce nestajati sve vise i vise...
ono sto mozes napraviti je implantat ili most...
gdje je implantat puno kvalitetnije rjesenje u pravilu....

Novi233
16.05.2011., 19:54
pa po cemu si zakljucio da je parodontoza? dapace vjerojatno nije jer se ona ocituje krvarenjem, a nisi ga spomenuo. odi i doktor ce ti znat reci, ovako ne moze niko bit pametan :)
nazalost kod parodontoze puno cimbenika igra ulogu, a pranje je samo jedan od njih tako da samo pranje ne moze sprijecit parodontozu :)

Pa crveno je meso iznad zuba,i povučeno je,dobro krvarilo mi zasad nije iako je ali je prije dosta vremena (tada sam to pripisao prejakom trljaju četkicom).to mi je crveno već godinu i više ali samo (koliko) vidim iznad tog jednog zuba
Meso iznad zuba do ima tanku crevnu crtu ali nije povučeno dok drugi zub (s druge strane) nema ništa:ne zna:

lara005
16.05.2011., 21:54
Nema na cemu :) Brusenje te nece boljeti jer ces dobiti anesteziju. Moguca je preosjetljivost poslije, ali imati ces provizorni rad koji ce to smanjiti. Skripanje i stiskanje zubima nisu nimalo dobre stvari za punu keramiku, ali nadam se da ce udlaga odraditi svoj posao

Nadaš se? Hočeš reć da postoji opasnost da udlage ne odrade svoj dio?
Što se tiče mene i moje požrtvovanosti, do kraja života ću bez izuzetka svaku noć koristit udlage, ako je o tome riječ, i također, preko dana, tj ovako na svjesnoj razini, ne škripim uopće zubima, ako i to igra ulogu. I onda ako oduzmemo to dvoje i ako koristim udlage svaku noć, jel onda postoji opasnost da udlage ne odrade svoje?
p.s. što se tiče toga moga škripanja, jel moguće da ja uopće ne škripim i da su mi zubi otišli samo od sebe? To pitam jer me nikad nitko nije čuo da to radim, u smislu kad sam bila u dugoj vezi pa smo spavali tijekom cijele noći zajedno nebrojeno puta...i također u puno navrata sam zanla spavat i sa sestrom i prijateljicama i nikad me nitko nije čuo...

perinho55
16.05.2011., 22:21
imam problem i molim za pomoc, da krenem od pocetka. Zubno meso mi se povuklo malo na nekim zubima i moja zubarka mi je to objasnila sa nepravilnim zagrizom i nepravilnim cetkanjem zubiju i rekla da si nemogu nikako pomoc, dugo onda nisam isao kod zubara (cca godinu, godinu i pol) i onda sam otisao i rekla je da je sve ok. Kad sam vec tamo reko sam joj da mi jedinu preostalu crnu plombu zamijeni bijelom sto je ona i ucinila ali je pri tom otkrila karijes ispod te plombe, jako malu tockicu koja ide duboko (njezine rijeci) ona je stavila lijek i zatvorila i rekla da ako ce mi zub biti mjesec dana osjetljiv na hladno/toplo. Nakon toga mi je ocistila zube od kamenca i tu slijede problemi, taj zub (promjena plombe) je postao uzasno osjetljiv na hladno, do te mjere da nemogu jest na tu stranu a i opcenito svi zubi su mi postali osjetljiviji.

Moje pitanje i problem je dali su mi zubi sad izlozeniji (zbog ciscenja kamenca) te me zbog toga toliko smeta hladno? Kako si pomoci, gdje otic?

Karlovski
16.05.2011., 23:09
Pa crveno je meso iznad zuba,i povučeno je,dobro krvarilo mi zasad nije iako je ali je prije dosta vremena (tada sam to pripisao prejakom trljaju četkicom).to mi je crveno već godinu i više ali samo (koliko) vidim iznad tog jednog zuba
Meso iznad zuba do ima tanku crevnu crtu ali nije povučeno dok drugi zub (s druge strane) nema ništa:ne zna:

kazem ti, odi pogledaj.. po tom kako si opisao ne bi rekao da je parodontoza, ali zbilja bez pregleda ti ne mogu nista konkretnije reci. odi do stomatologa na pregled pa ces znat puno vise.

minaa
17.05.2011., 12:48
Pozdrav svima!
Molim za pomoć i mišljenje!
Radila sam metal- keramičku krunicu- 5-6 (petica mi fali , a šestica je nosač). Platila sam 2400kn za te 2krunice. Estetski sam zadovoljna ali mi
zapada hrana- gotovo komadići mesa između 6-7. Čistim na sve moguće načine- koncem i četkicama...

Da li mi je stomatolog dužan ponoviti most s obzirom da nisam zadovoljna- unatoč tome da on misli da je svoj rad odradio dobro????

Jujigatame
17.05.2011., 14:06
Nadaš se? Hočeš reć da postoji opasnost da udlage ne odrade svoj dio?
To pitam jer me nikad nitko nije čuo da to radim, u smislu kad sam bila u dugoj vezi pa smo spavali tijekom cijele noći zajedno nebrojeno puta...i također u puno navrata sam zanla spavat i sa sestrom i prijateljicama i nikad me nitko nije čuo...

Dodji prespavati pa cu ti tocno reci, hahaha! :)
Ne znam ti ovako napamet, treba zagriz pogledati, stanje zuba...udlaga bi trebala pomoci, no na zalost nitko ne moze 100% garantirati...no, vjerujem da ce dr. korektno odraditi svoj posao i da ce biti sve ok!

dilema2011
17.05.2011., 14:44
Radi se o gornjoj prednjoj fronti zuba, s problematičnim jedinicama i dvojkama, zdravim trojkama (koje nisam htjela brusiti za most) i četvorkama s plombom.
Pred 4 mjeseca, radi frakture korijena gornje desne dvojke, morala sam izvaditi zub i odlučila se za implantat( jeftiniji) koji je u fazi osteointegracije i za 10-tak dana već slijedi ugradnja suprastrukture.
Međutim, kako je i gornja lijeva jedinica pod 15-tak godina starom keramičkom krunicom (osim toga ima i metalnu nadogradnju u korijenu), i nju bi trebalo mijenjati. Desna jedinica je malo plombirana, ali je zub živ i estetski o.k., a lijeva dvojka je također živi zub, koji je prije ugradnje implantata izgledao dosta dobro, no sad je promijenjena plomba jako velika, ali ja još uvijek na tom zubu ne želim krunicu.
Najprije sam mislila na desnu dvojku tj. implantat s metalnom suprastrukturom i lijevu jedinicu s metalnom nadogradnjom staviti cirkon-keramiku, ali sada, radi financijskih problema, razmišljam drugačije. Budući da je ionako podloga na koju se stavlja krunica metalna tj. tamna, još jedan sloj metala, za metal-keramiku, možda neće tako strašno utjecati na estetiku. Tim više što bi preostala lijeva jedinica i desna dvojka, za koju godinu možda ipak trebale krunice, da ne ulazim sada u nepotrebne investicije, jer,navodno, će tada opet biti bolje zamijeniti sve četri krunice (radi estetike).
Imam 50 godina, pa mi pitanje transparentnosti nije toliko značajno kao kod mladih koji se smiju otvorenih usta. Inače"linija osmjeha" mi je vrlo niska, tj. ne vide mi se niti interdentalne papile, a kamo li ostatak desni, a zagriz mi je nešto dublji, ali ne previše.A kod ove stare bezmetalne krunice na lijevoj jedinici, također, ako posvijetlim s lampom, i pogledam u ogledalu s unutarnje strane, vidim prosijavanje metalne nadogradnje u sredini.
Lijepo molim stomatologe na forumu za savjet, ako je moguće čim prije, jer ne bi htjela donijeti krivu odluku, iako mislim da sam u startu pogriješila i trebala ići na varijantu s mostom od 4 člana tj. 2,1,1,2(prijvjesni član), za koju sam čula tek kasnije, jer mi je odmah prilikom vađenja stomatolog počeo isticati prednosti implantata, u koje ne sumnjam, ali možda nisu baš najbolje rješenje za moju situaciju. No, kako je barem faza ugradnje prošla zaista minimalno bolno i dobra mi je osteointegracija, barem mogu svojoj djeci i prijateljima reći pozitivna iskustva, u slučaju da im zatreba.
Unaprijed hvala!

p.s.
Ne znam zašto mi stomatolog nije predložio običnu keramiku, koju sam imala do sada i koja je još jeftinija od metal-keramike, kad već ionako metalnu nadogradnju imam, a i suprastruktura je metalna?

Chain
17.05.2011., 17:58
Pozdrav svima!
Molim za pomoć i mišljenje!
Radila sam metal- keramičku krunicu- 5-6 (petica mi fali , a šestica je nosač). Platila sam 2400kn za te 2krunice. Estetski sam zadovoljna ali mi
zapada hrana- gotovo komadići mesa između 6-7. Čistim na sve moguće načine- koncem i četkicama...

Da li mi je stomatolog dužan ponoviti most s obzirom da nisam zadovoljna- unatoč tome da on misli da je svoj rad odradio dobro????

po mom misljenju nemas kvalitetno rjesenje u ustima.,..ali...privjesni mostovi su opisani u literaturi i kao takvi se rade...osobno se iz puno razloga nikad ne bi odlucivao na izradu privjesnog mosta svom pacijentu....ili most kako spada sa 2 nosaca ili implantat.
Hrana...ne bi smjela zapadati do te granice ali ne znam kakva ti je situacija u ustima pa ne mogu komentirati.

lara005
17.05.2011., 18:54
Dodji prespavati pa cu ti tocno reci, hahaha! :)
Ne znam ti ovako napamet, treba zagriz pogledati, stanje zuba...udlaga bi trebala pomoci, no na zalost nitko ne moze 100% garantirati...no, vjerujem da ce dr. korektno odraditi svoj posao i da ce biti sve ok!

..hehe :)))...
..i ja se nadam :)...
..hvala još jednom :)...

KK_Bosna
17.05.2011., 22:11
Nije cista, to je samo organizirana nakupina gnoja, jer upala "zrije" pod djelovanjem antibiotika, nije više tako raširena već se organizira na jednom mjestu i to uvijek tamo gdje probije kroz kost na zubno meso. To je normalan slijed nakon antibiotika. Odi na termin kako si naručen, ništa se neće desiti do drugog tjedna.

evo me, dakle bio sam kod stomatologa i situacija je sljedeca:

gangrena 2. i 3.

e sad, stomatolog, koji je ujedno i najbolji oralni hirurg u drzavi, kaze da on moze garantovati da se apiktomijom rijesi problem 95%

e sad... da li "riskirati" ili izvaditi oba zuba i staviti most?

Chain
17.05.2011., 23:37

gangrena 2. i 3.

e sad, stomatolog, koji je ujedno i najbolji oralni hirurg u drzavi, kaze da on moze garantovati da se apiktomijom rijesi problem 95%

to bi se zvala glupost a ne rizik...ako garantira, cuvaj ih dokle god mozes

borna07
18.05.2011., 07:23
Radi se o gornjoj prednjoj fronti zuba, s problematičnim jedinicama i dvojkama, zdravim trojkama (koje nisam htjela brusiti za most) i četvorkama s plombom.
....
Lijepo molim stomatologe na forumu za savjet, ako je moguće čim prije, jer ne bi htjela donijeti krivu odluku, iako mislim da sam u startu pogriješila i trebala ići na varijantu s mostom od 4 člana tj. 2,1,1,2(prijvjesni član), za koju sam čula tek kasnije, jer mi je odmah prilikom vađenja stomatolog počeo isticati prednosti implantata, u koje ne sumnjam, ali možda nisu baš najbolje rješenje za moju situaciju. No, kako je barem faza ugradnje prošla zaista minimalno bolno i dobra mi je osteointegracija, barem mogu svojoj djeci i prijateljima reći pozitivna iskustva, u slučaju da im zatreba.
Unaprijed hvala!

p.s.
Ne znam zašto mi stomatolog nije predložio običnu keramiku, koju sam imala do sada i koja je još jeftinija od metal-keramike, kad već ionako metalnu nadogradnju imam, a i suprastruktura je metalna?

Ako je linija osmjeha niska i ne vidi se prelaz zuba na zubno meso, cirkon keramika nije nužna da se dobije odlična estetika...
"obična" keramika jeste metal keramika.
Ja osobno ne volim stavljati metal keramiku na implantate. Zbog same preciznosti izrade cirkon ili titan keramika su mi uvijek prvi izbor. Cirkon kada se zahtijeva visoka estetika ( ali i sa cirkonskom suprastrukturom), titan kada to nije neophodno.
Najveća razlika u estetici je baš u prijelazu zuba na zubno meso, tako da se kod vas estetski to sve može riješiti u keramikama s metalnom podlogom ( bilo titan, bilo neplemenite legure).
I ova 15 godina stara krunica ako je rađena u HR sigurno nije od bezmetalne keramike...

Mimozica2308
18.05.2011., 08:37
dg mi je kronična upala apikalnog periodnta, stavljali su mi otrov toxavit 4 puta, čistili živac isto toliko, a i dalje me boli...jakoo izbili su mi limfni čvorovi na vratu..neki savjet??

Jujigatame
18.05.2011., 16:02
Dajes premalo inf. Ako si iz ZG, uputnica i Stom.fakultet, Gunduliceva 5 - endodoncija

Novi233
18.05.2011., 17:11
Ej sutra idem kod zubara... glede toga (po meni paradentoze),jel moguće da ona "miruje" ,pet godina naime , to crvenilo postoji od otrpilike (moguće i prije) moje mature koja je bila prije pet godina

Mimozica2308
18.05.2011., 18:47
Dajes premalo inf. Ako si iz ZG, uputnica i Stom.fakultet, Gunduliceva 5 - endodoncija

a neznam gdje da se javim... nazvat ću zubarku sutra.... mene taj zub, kojemu je živac izvađen (valjda je izvađen jer su mi gurali po 10-20 igala svaki put) osjetljiv je na hladno i vruče, imam česte upale zubnog mesa i limfni čvorovi su naotečeni. zub koji popravljaju je na desnoj, a s desne strane imam jedan limfni čvor naotečen, dok s lijeve 3, prije oteka čvorova, rekla mi je da moram slikati zube, još nisam, naručena sam 30 u perkovićevoj...šta da radim??

Paraklet
18.05.2011., 19:09

gangrena 2. i 3.

bez uvrede cijenjenom kolegi kod kojeg popravljaš zube ali to je kao da kurje oko liječiš tako da odrežeš stopalo.Moj ti je savjet nađi nekog sposobnog stomatologa da ti izliječi te zube a ne da ti taj apikotomira ono što se može izliječiti na najjednostavniji i najkvalitetniji način.

To što je on najbolji oralni kirurg svaka mu čast ali očito nije najbolji endodontist.A liječenje korjena zuba spada u domenu endodoncije a ne oralne krirugije pa radije potraži najboljeg endodontista u državi nego da ti ovaj upropasti ta dva zuba

babetina
18.05.2011., 19:25
Kupio sam Braunov komplet (električna četkica i tuš) pa me zanima da li ono može biti konstantno uključeno u struju?
Hvala!!

andrijanaa
18.05.2011., 23:55
molim vas preporuku, trazim dobrog stomatologa u splitu hitno, nakon vadjenja zivca odlomio mi se veliki dio donje petice, i sada mi se po po cetvrti put odlomio taj nadodani dio, navodno ga nema sto drzati i preporucuju mi vadjenje. odlomio se ispod razine zubnog mesa s unutrasnje strane ali svejedno to mi ne zvuci kao razlog za vadjenje, nadam se da se moze tu nesto napravit. svakako mijenjam stomatologa. molim vas misljenje i naravno preporuku nekog stvarno dobrog.

xx23
19.05.2011., 07:12
molim vas preporuku, trazim dobrog stomatologa u splitu hitno, nakon vadjenja zivca odlomio mi se veliki dio donje petice, i sada mi se po po cetvrti put odlomio taj nadodani dio, navodno ga nema sto drzati i preporucuju mi vadjenje. odlomio se ispod razine zubnog mesa s unutrasnje strane ali svejedno to mi ne zvuci kao razlog za vadjenje, nadam se da se moze tu nesto napravit. svakako mijenjam stomatologa. molim vas misljenje i naravno preporuku nekog stvarno dobrog.

Dr. Bojan Tomić

Paraklet
19.05.2011., 08:04

ne daj da ti vadi zub,dosta zubi kojima se odlomi komad ispod zubnog mesa se ne treba vaditi.Preporuku za nekog ko bi ti to spasio ti šaljem na PM

KK_Bosna
19.05.2011., 23:03
bez uvrede cijenjenom kolegi kod kojeg popravljaš zube ali to je kao da kurje oko liječiš tako da odrežeš stopalo.Moj ti je savjet nađi nekog sposobnog stomatologa da ti izliječi te zube a ne da ti taj apikotomira ono što se može izliječiti na najjednostavniji i najkvalitetniji način.

To što je on najbolji oralni kirurg svaka mu čast ali očito nije najbolji endodontist.A liječenje korjena zuba spada u domenu endodoncije a ne oralne krirugije pa radije potraži najboljeg endodontista u državi nego da ti ovaj upropasti ta dva zuba

on je pogledao snimak zuba i rekao je kako se ne moze endodoncijom rijesiti problem :ne zna: vec da mora apiktomija se praviti :mad:

sutra cu staviti ovdje sliku, pa da cujem vase misljenje da li se moze endodoncija raditi

Paraklet
20.05.2011., 06:40
on je pogledao snimak zuba i rekao je kako se ne moze endodoncijom rijesiti problem :ne zna: vec da mora apiktomija se praviti :mad:

sutra cu staviti ovdje sliku, pa da cujem vase misljenje da li se moze endodoncija raditi

po nekim statistikama 98% zubi se može uspješno endodontski izliječiti.Kad staviš sliku znaćemo više informacija

almir91
20.05.2011., 19:43
pozdrav ljudi, imam gadan problem upravo sam na poligonu slomio zub, zanima me dal ima nade da se to nekako napravi, jako mi je bitno, molim za sto brzi odgovor, inace sutra idem kod stomatologa.

need_help62
20.05.2011., 20:36
Pozdrav,

Sa zubima nemam sreće pa.. Eto prije par dana me pocelo bolit. Nisam mogap odredit od kuda, danas sam na dodir osjetio koji je. Bio je jedan sta je pod blombom ves 25+ god, zubarica mi ga je otvorija, nije vidljivo otekao bio.. Pto dalje? uff još boli, , čak više sad osječam konstantnu refleksiju na gornjoj čeljusti a zub je predzadnji lutnjak na donjoj...Daleko je podeljeljak a i radim još... Molim pomoć....

YAM
21.05.2011., 02:30
Koliko „second opiniona“ bi čovjek trebao potražiti?

Naime, uslijed parodontoze klimavi zubi.
Odem do zubara, pregleda sliku i zube i kaže da su kosti dosta tanke i da nije siguran da li bi se mogli ugraditi implatanti.

Odem do parodontologa i kaže da ne mogu doći implatanti (nakon pregleda slike i zubiju). Napravi kiretažu i kaže da će poravnat zube i učvrstiti ih sa unutrašnje strane nekakvom žicom.

Odem do trećeg zubara i kaže da nema problema da mogu doći implatanti i da savjetuje da što prije povadim sve zube i krenem na ugradnju.

E sad, još uvijek vjerujem u liječničku etiku i sumnjam da je ikojem cilj samo uzeti lovu.
Najtragičnije od svega što su zubi zdravi....ali klimavi.

I sad više ni sam nisam pametan. Kojem otići, što napraviti. Da li otići po još jedno mišljenje?

Da li netko može preporučiti nekoga tko je doista stručnjak na ovom polju? Jer surfanje i google baš i ne pomažu. Čitajući sve to po netu izgleda kao da svi znaju sve najbolje ( ne podcjenjujen ni jednog), a ja opet dobio tri različita mišljenja i savjeta.

Na žalost ne poznam nikoga tko bi mi mogao savjetovat nekog, pa bi bio zahvalan ako mi netko od forumaša može predložit nekoga.

Krumpir
21.05.2011., 11:17
Koliko „second opiniona“ bi čovjek trebao potražiti?

Naime, uslijed parodontoze klimavi zubi.
Odem do zubara, pregleda sliku i zube i kaže da su kosti dosta tanke i da nije siguran da li bi se mogli ugraditi implatanti.

Odem do parodontologa i kaže da ne mogu doći implatanti (nakon pregleda slike i zubiju). Napravi kiretažu i kaže da će poravnat zube i učvrstiti ih sa unutrašnje strane nekakvom žicom.

Odem do trećeg zubara i kaže da nema problema da mogu doći implatanti i da savjetuje da što prije povadim sve zube i krenem na ugradnju.

E sad, još uvijek vjerujem u liječničku etiku i sumnjam da je ikojem cilj samo uzeti lovu.
Najtragičnije od svega što su zubi zdravi....ali klimavi.

I sad više ni sam nisam pametan. Kojem otići, što napraviti. Da li otići po još jedno mišljenje?

Da li netko može preporučiti nekoga tko je doista stručnjak na ovom polju? Jer surfanje i google baš i ne pomažu. Čitajući sve to po netu izgleda kao da svi znaju sve najbolje ( ne podcjenjujen ni jednog), a ja opet dobio tri različita mišljenja i savjeta.

Na žalost ne poznam nikoga tko bi mi mogao savjetovat nekog, pa bi bio zahvalan ako mi netko od forumaša može predložit nekoga.

Nemate zdrave zube nažalost, čim imate parodontološke probleme nemate zdrave zube.

Ja sam i sam D.D.M i preporučujem Vam da tražite još mišljenja, vjerovatno imate digitalni ortopan vaše trenutačne situacije. Zovnite sada još 5 ordinacija, uzmite malo vremena i laganini od jedne do druge, pa na kraju odlučite.
Naravno da će se mišljena razlikovati od ordinacije do ordinacije. Naime, imate parodontologe i nazovimo ih "konzervativne" ordinacije koje će sve ućiniti da spasi što se spasit da i nažlost ono što se neda. Premda je opcija spašavanja savim uredu, postoji druga strana medalje a to je paradontska bolest koja je progresivnog karaktera. Nažalost ili radost današnjim metodama se može usporiti, ili čak na neko vrijeme i zaustaviti. Ali na kraju se uvijek dogodi to da ona svoj opaki plan izprati do samog kraja a to je uništenje potpornih zubnih struktura, odnosno kost što uzrokuje gubitak zubi.
Zatim imate one druge ordinacije koje na početku izgledaju malo nazovimo ih "agresivne" i one su za vađenja i implantate. Njihov pak glavni motiv bi trebao biti to da očuvaju vašu kost. To znaći, ako imate uznapredovalu ili agresivni oblik parodontoze koje rapidno uništava kost ili ako već imate veliku destrukciju kosti tada je GLAVNI CILJ spasit što više kosti.
Jer ako se predugo čeka, ostat ćete bez zubi i kosti. Te će vam jedina opcija biti proteze koje neće držati jer nemate dovoljno kosti.
Naravno sada sve ovisi koliko godina vi imate, kakvu vrstu parodontološke bolesti imate. I prema tome treba bazirati vašu buduću terapiju.

Nadam se da ste shvatili zašto na istu situaciju različito ordinacije intepretiraju riješenja.

ex anais
21.05.2011., 13:31
U petak mi je zubarica stavila lijek u zub, bolilo je još dva sata (jer je dirala živac) i prestalo, međutim danas mi je područje oko zuba nateklo. Ne vidi se s vanjske strane obraza (još!) ali ja osjetim i bojim se da do ponedjeljka ne otekne i više. Hitna stomatološka je radila samo ujutro. Ne znam što sad...? Antibiotik sam popila nedavno pa mi ga se i ne pije.

YAM
21.05.2011., 14:16
Nemate zdrave zube nažalost, čim imate parodontološke probleme nemate zdrave zube.

Ja sam i sam D.D.M i preporučujem Vam da tražite još mišljenja, vjerovatno imate digitalni ortopan vaše trenutačne situacije. Zovnite sada još 5 ordinacija, uzmite malo vremena i laganini od jedne do druge, pa na kraju odlučite.
Naravno da će se mišljena razlikovati od ordinacije do ordinacije. Naime, imate parodontologe i nazovimo ih "konzervativne" ordinacije koje će sve ućiniti da spasi što se spasit da i nažlost ono što se neda. Premda je opcija spašavanja savim uredu, postoji druga strana medalje a to je paradontska bolest koja je progresivnog karaktera. Nažalost ili radost današnjim metodama se može usporiti, ili čak na neko vrijeme i zaustaviti. Ali na kraju se uvijek dogodi to da ona svoj opaki plan izprati do samog kraja a to je uništenje potpornih zubnih struktura, odnosno kost što uzrokuje gubitak zubi.
Zatim imate one druge ordinacije koje na početku izgledaju malo nazovimo ih "agresivne" i one su za vađenja i implantate. Njihov pak glavni motiv bi trebao biti to da očuvaju vašu kost. To znaći, ako imate uznapredovalu ili agresivni oblik parodontoze koje rapidno uništava kost ili ako već imate veliku destrukciju kosti tada je GLAVNI CILJ spasit što više kosti.
Jer ako se predugo čeka, ostat ćete bez zubi i kosti. Te će vam jedina opcija biti proteze koje neće držati jer nemate dovoljno kosti.
Naravno sada sve ovisi koliko godina vi imate, kakvu vrstu parodontološke bolesti imate. I prema tome treba bazirati vašu buduću terapiju.

Nadam se da ste shvatili zašto na istu situaciju različito ordinacije intepretiraju riješenja.

Zahvaljujem na odgovoru

Ovo što ste rekli i sam sam pretpostavljao.

Imam skoro 50 godina i uz svu njegu i kontrole i radove, desilo se što se desilo. Što je tu je. Treba misliti na sutra i pomiriti se sa sadašnjosti.

I sam sam skloniji nekom trajnijem rješenju, ( probati spasiti kosti ) koliko god ono bilo radikalno. Zubara se ne bojim i to mi ne predstavlja nikakav problem.
Iz vašeg posta sam zaključio da ste i vi od onih koji zastupljaju mišljenje radikalnijeg rješenja. Jer privremena rješenja ipak na kraju ne ispadnu kao dobra rješenja. Vrlo vjerojatno bi mi ovo što sad radim bilo neko rješenje za nekoliko godina (3-5), a onda bi bio osuđen na pokretne (ili kak se već zovu) pokretne proteze, a to bih ipak htio izbjeći ako je ikako moguće.

Prema tome ipak mi ostaje tražiti dalje i naći nekoga tko je stručnjak u tzv. radikalnijim rješenjima.

Ukoliko netko ima dobra iskustva i preporuku, slobodno mi javi na PM. Od srca bi mu bio zahvalan.

Victoria 08
21.05.2011., 18:53
Molim preporuku za dobrog socijalnog zubara u zapadnom djelu zagreba,uzasno se bojim zubara,padam u nesvjest cim sjednem na stolac i naravno da zeli dat inekciju.U drugoj trudnoci su mi jako popucali zubi i sad su poceli bolit.
I za djecu bi trebala preporuku,stare su 2.5 god i 16 mjeseci
Hvala!

Krumpir
21.05.2011., 19:22
Zahvaljujem na odgovoru

Ovo što ste rekli i sam sam pretpostavljao.

Imam skoro 50 godina i uz svu njegu i kontrole i radove, desilo se što se desilo. Što je tu je. Treba misliti na sutra i pomiriti se sa sadašnjosti.

I sam sam skloniji nekom trajnijem rješenju, ( probati spasiti kosti ) koliko god ono bilo radikalno. Zubara se ne bojim i to mi ne predstavlja nikakav problem.
Iz vašeg posta sam zaključio da ste i vi od onih koji zastupljaju mišljenje radikalnijeg rješenja. Jer privremena rješenja ipak na kraju ne ispadnu kao dobra rješenja. Vrlo vjerojatno bi mi ovo što sad radim bilo neko rješenje za nekoliko godina (3-5), a onda bi bio osuđen na pokretne (ili kak se već zovu) pokretne proteze, a to bih ipak htio izbjeći ako je ikako moguće.

Prema tome ipak mi ostaje tražiti dalje i naći nekoga tko je stručnjak u tzv. radikalnijim rješenjima.

Ukoliko netko ima dobra iskustva i preporuku, slobodno mi javi na PM. Od srca bi mu bio zahvalan.

Prije bi rekao da sam za optimalno, dugoročno riješenje. Ako je parodontna bolest uzela maha kao kod Vas, kako ste rekli, onda Vam je za buduće riješenje najvažnije adut kost. Što je više imate vaša buduća rehabilitacija će biti lakša, jeftinija i brža.

Ana133
22.05.2011., 18:27
bila bi zahvalna ako bi mi netko mogao pomoći...Uglavnom, prije par mjeseci puknuo mi je zub i išla sam kod zubara i on mi je samo sa onom pincetom maknuo ono što je ostalo, ali unutra je ostao korijen...I sad sam zvala zubara koji me naručio u utorak da izvadimo taj korijen, a ja od straha ne znam što ću...Nije mi problem izvaditi korijen jer sam to već radila, ali bojim se da on meni to neće moći izvaditi i da ću morati rezati meso...A kad samo pomislim na rezanje, meni dođe loše :( Pa bi me zanimalo, kolike su šanse da će on meni to moći izvaditi bez ikakvog rezanja mesa?

MILIJUN PUTA HVALA ZA ODGOVOR

lolich123
22.05.2011., 20:38
zubar mi je dva puta do sad stavio toxavit ( plavi boje koliko se sjećam), a onda treći put kad sam došao stavio je neki lijek sive boje u pokvareni zub?Što mogu očekivati nakon toga, čišćenje kanalića ili nesto drugo..

Jujigatame
23.05.2011., 11:21
zubar mi je dva puta do sad stavio toxavit ( plavi boje koliko se sjećam), a onda treći put kad sam došao stavio je neki lijek sive boje u pokvareni zub?Što mogu očekivati nakon toga, čišćenje kanalića ili nesto drugo..
Ako je doktor (nazalost) takav da mu se ne da ukratko objasniti onda ga ti lijepo pitas; sto mi je sa zubom, ste mi stavili i kakav je daljnji plan terapije. To je tvoje pravo i nikako mi nije jasno zasto ljudi takve stvari ispituju po razno raznim mjestima, samo ne tamo gdje bi trebalo.
Ako ti je stavio Toxavit onda te ceka ciscenje, sirenje i punjenje kanala.

Ana133
Ovako napamet ti nitko ne moze reci. No sto god bilo, nemas se cega bojati, dobit ces anesteziju. Da je situacija malo kompliciranija, vjerujem da bi te odmah poslao oralnom kirurgu.

pionir
23.05.2011., 23:17
pozdrav ljudi...

da li ima netko iskustva sa popravljanjem zuba laserom ili ozonom?
išao bi na tu varijantu možda ako nije preskupa. znam da je dr. azinović imao i valjda još ima taj laser, cijena je bila od 300 kn na više..
.da li je netko išao kod njega ili drugih i kakva su iskustva?

minaa
24.05.2011., 12:23
po mom misljenju nemas kvalitetno rjesenje u ustima.,..ali...privjesni mostovi su opisani u literaturi i kao takvi se rade...osobno se iz puno razloga nikad ne bi odlucivao na izradu privjesnog mosta svom pacijentu....ili most kako spada sa 2 nosaca ili implantat.
Hrana...ne bi smjela zapadati do te granice ali ne znam kakva ti je situacija u ustima pa ne mogu komentirati.

Zahvaljujem na odgovoru! :)
Možete li mi navesti razloge zbog kojih je privjesni most lošija verzija od mosta sa 2 susjedna zuba? Naime, žao mi je izbrusiti zdravi zub- pogotovo ako mi se budu ponavljali problemi- zapadanja hrane i sl.
U prosijeku koliko bi takav most trebao trajati?

Victoria 08
24.05.2011., 13:15
pozdrav ljudi...

da li ima netko iskustva sa popravljanjem zuba laserom ili ozonom?
išao bi na tu varijantu možda ako nije preskupa. znam da je dr. azinović imao i valjda još ima taj laser, cijena je bila od 300 kn na više..
.da li je netko išao kod njega ili drugih i kakva su iskustva?

I mene zanima kako to ide,dal su to samo neki manji popravci ili ?

Chain
24.05.2011., 18:06
Zahvaljujem na odgovoru! :)
Možete li mi navesti razloge zbog kojih je privjesni most lošija verzija od mosta sa 2 susjedna zuba? Naime, žao mi je izbrusiti zdravi zub- pogotovo ako mi se budu ponavljali problemi- zapadanja hrane i sl.
U prosijeku koliko bi takav most trebao trajati?

....ne valja mu statika
to bi bilo kao da se radi most preko rijeke a stup nosac se stavi samo na jednu obalu. Sto je most dulji i sto je veci promet, manja je mogucnost tog stupa da nosi opterecenje suprotne strane.
Korijen svakog zuba zub ima svoj opseg i duljinu korijena koja je prilagodena opterecenju tog zuba. Ne jos jednog.
Ono sto se desava kod privjesnih mostova je da korijen zuba nosaca strada puno prije nego sto bi trebao i onda i on mora van. Dugorocno, taj ce se problem samo povecati. Onda cete imati most od 4 clana a ne 3. Samo tada se privjesak nece moci raditi i morat cete ici na 4 clana ili 2 implantata plus mozda i ugradnja umjetne kosti na mjesto zuba koji vam sada fali.
Slazem se isto tako da ni brusenje zdravog zuba nije rjesenje...ali ne znam samo zasto se niste odlucili na implantat. Ako imate dobru higijenu, prehrambene navike i nemate izrazene parafunkcije, implantat je za vas bio IDEALNO rjesenje, a na duge staze i najjeftinije.

ČmareC
25.05.2011., 06:39
pozz ljudi, otisla mi je plomba na donjoj sestici ili sedmici, to mi je radjeno prije jedno 7 mjeseci, ali izgleda da je ispala sad, danas me je malo boljelo, ali sad je ok, ali kao da osjecam da zub malo natice... mene zanima sad ako bi isao stavljati novu plombu da li bi mi opet zubar morao kanale cistit (prije nego je stavio ovu koja je ispala je cistio) i da li moram neke antibiotike piti da se upala smiri, ako je upala uopce jer nisam natekao, samo osjecam kao "kuglicu" nebi ja sad tolko tusio s tim, al trenutno sam u Meksiki pa ne znam el da cekam jos 2 tjedna s tim da se vratim u Hr ?

hvala :s:s

emilyy
25.05.2011., 10:26
Zub je pod krunicom, krunicu zubar probušio, .... da li je moguće da revizija uspije radeći kroz probušenu krunicu ili odmah ići na apikotomiju.....zubar kaže da sama odlučim što želim ?
Molim odgovore gutaperke , krumpira, borne itd

emilyy
25.05.2011., 10:30
Zub je pod krunicom, krunicu zubar probušio, .... da li je moguće da revizija uspije radeći kroz probušenu krunicu ili odmah ići na apikotomiju.....zubar kaže da sama odlučim što želim ?

Paraklet
25.05.2011., 10:53

svakako revizija ako je to moguće.A najčešće je moguće,osim ako u kanalu nije kolčić ili zalomljeni instrument,obliterirani kanali(začepljeni) se skoro uvijek mogu probiti samo treba vremena za to.Ako bi stavila sliku(ili mi poslala na pm) mogao bi ti više reći šta se tu može napraviti

emilyy
25.05.2011., 11:00
svakako revizija ako je to moguće.A najčešće je moguće,osim ako u kanalu nije kolčić ili zalomljeni instrument,obliterirani kanali(začepljeni) se skoro uvijek mogu probiti samo treba vremena za to.Ako bi stavila sliku(ili mi poslala na pm) mogao bi ti više reći šta se tu može napraviti

HVALA .....da li je reviziju moguće obavljati kroz probušenu krunicu ?

A što ako revizija ne uspije, ? Zar onda nije pametnije odmah ići na apikotomiju ?

emilyy
25.05.2011., 11:27

A što ako revizija ne uspije, ? Zar onda nije pametnije odmah ići na apikotomiju ?

kolko bi taj proces revizije zuba kroz krunicu trajao? Da li je bolno ? I da napomenem krunica je stara

Paraklet
25.05.2011., 13:22

moguće je.Revizija najčešće uspije.Ako iz prve ne uspije traži drugo mišljenje ili najbolje odmah kod specijaliste endodonta ili nekog stomatologa za kojeg si čula da je dobar u liječenju i spašavanju zubi.Ako ni tada revizija ne bude moguća tek onda ideš na apikotomiju.Jer ni apikotomija ne mora uspjeti.I takav zub kraće traje od onog koji nije apikotomiran.Znači najbolje,najkvalitetnije i najdugoročnije(a i najjeftinije)rješenje je revizija punjenja i svakako bi ti preporučio da se dobro raspitaš i da nađeš nekoga ko bi ti to napravio(specijalist endodoncije ili neki stomatolog za kojeg znaš da dobro liječi korjenove)

emilyy
25.05.2011., 17:17
moguće je.Revizija najčešće uspije.Ako iz prve ne uspije traži drugo mišljenje ili najbolje odmah kod specijaliste endodonta ili nekog stomatologa za kojeg si čula da je dobar u liječenju i spašavanju zubi.Ako ni tada revizija ne bude moguća tek onda ideš na apikotomiju.Jer ni apikotomija ne mora uspjeti.I takav zub kraće traje od onog koji nije apikotomiran.Znači najbolje,najkvalitetnije i najdugoročnije(a i najjeftinije)rješenje je revizija punjenja i svakako bi ti preporučio da se dobro raspitaš i da nađeš nekoga ko bi ti to napravio(specijalist endodoncije ili neki stomatolog za kojeg znaš da dobro liječi korjenove)

PARAKLET HVALA !!!!! molim te objasni mi malo što je to revizija, da li je bolno,,,,da li inekciju primam protiv boli. Koliko mjeseci bi to lječenje trajalo?

Da li nakon revizije gore ostaje fokus koji tinja, ? I poslje če opet trebat radit apikotomiju ili revizija uspije sa sigurnošću.......Jako sam zbunjena, jer sam u dilemi, tj smatram ako će poslje revizije trebat na apikotomiju, zašto je ne uradit odma

Živac tog zuba je mrtav

petty_crime
25.05.2011., 19:29
Evo imam jedno pitanje.
Naime jedna jedinica mi je malo veća od druge. E sada pitam je li moguće izbrusiti ih da budu jednake?
Možda glupo zvuči, ali nisam baš upućen nešto u stomatologiju. :ne zna:
Hvala ;)

Paraklet
25.05.2011., 21:55
PARAKLET HVALA !!!!! molim te objasni mi malo što je to revizija, da li je bolno,,,,da li inekciju primam protiv boli. Koliko mjeseci bi to lječenje trajalo?

Da li nakon revizije gore ostaje fokus koji tinja, ? I poslje če opet trebat radit apikotomiju ili revizija uspije sa sigurnošću.......Jako sam zbunjena, jer sam u dilemi, tj smatram ako će poslje revizije trebat na apikotomiju, zašto je ne uradit odma

Živac tog zuba je mrtav

revizija je vađenje starog punjenja,čišćenje kanala i novo punjenje.Ovisno o broju kanala i njihovoj prohodnosti liječenje može trajati od jedne do nekoliko posjeta.Smisao ravizije je da se kanal dobro očisti i napuni pa da se time eliminira svaki fokus.Ne bi trebalo biti bolno.Da li je revizija uspjela može se sa sigurnošću znati za par mjeseci tako da se napravi kontrolna snimka ali uspješnost je velika(u rukama onih koji dobro rade endodonciju).Nakon uspješne revizije ne ide se na apikotomiju jer je problem eliminiran.

Zašto ne uradit odmah apikotomiju ti pišem čitavo vrijeme,malo pažljivije pročitaj sve šta sam ti napisao

malla4
26.05.2011., 16:47
danas sam bila kod zubara, bila sam iovako ionako naručena, a ujutro me počeo bolit zub, nisam bila sigurna jel 6.-ica ili 7.-ica,i jel je gore ili dolje,jer je bol bila i gore i dolje s desne strane oko tih zuba..i zubarica je krenula popravljat donju sedmicu na kojoj sam već imala amalgam i tamo je bio karijes pa mi je stavila novu plombu. problem je što mene sad još jače boli cijela desna strana..došla sam doma prije nekih 4 sata, nisam htjela piti ništa protiv bolova, mislila sam da će prestati ako malo odspavam, ali sam jedva i zaspala i sad se probudim i još uvijek me boli..to mi baš nije normalno jer me nikad nakon popravljanja zuba ništa nije bolilo, a sad baš osjećam bol po čeljusnim kostima i preko obraza..ne znam kako to točno objasniti..

ispričavam se na podužem postu..ali što da radim? da pijem analgetike ili?( malo mi se glupo sad trpat s tabletama, a i pijem još neke druge tablete, tako da baš ne preferiram kombinirati još i analgetike s time,radije malo pretrpim, ali ovog mi je već dosta..)

hvala unaprijed na odgovorima :)

emilyy
26.05.2011., 18:20
revizija je vađenje starog punjenja,čišćenje kanala i novo punjenje.Ovisno o broju kanala i njihovoj prohodnosti liječenje može trajati od jedne do nekoliko posjeta.Smisao ravizije je da se kanal dobro očisti i napuni pa da se time eliminira svaki fokus.Ne bi trebalo biti bolno.Da li je revizija uspjela može se sa sigurnošću znati za par mjeseci tako da se napravi kontrolna snimka ali uspješnost je velika(u rukama onih koji dobro rade endodonciju).Nakon uspješne revizije ne ide se na apikotomiju jer je problem eliminiran.

Zašto ne uradit odmah apikotomiju ti pišem čitavo vrijeme,malo pažljivije pročitaj sve šta sam ti napisao

Hvala frendu Paraklet,,,,imam drugi tjedan termin za reviziju. Kaže dr da ima sat vremena tu da radi. Obzirom da je živac u tom zubu mrtav, da li da primim inekciju da ne osjetim bolove?
I je li u redu da će to trajati sat vremena,?? Da li prije toga da uzmem brufen?

ivanovna
27.05.2011., 13:52
koliko se isplati ulagati u ljuskice iz estetskih svrha? imam kraće očnjake od drugih zuba i to me poprilično nervira. htjela bih na njih staviti keramičke ljuskice. koliko je to izdržljivo? - čula sam od 5 do 15 godina.

borna07
27.05.2011., 19:11
koliko se isplati ulagati u ljuskice iz estetskih svrha? imam kraće očnjake od drugih zuba i to me poprilično nervira. htjela bih na njih staviti keramičke ljuskice. koliko je to izdržljivo? - čula sam od 5 do 15 godina.

ako ti smeta, naravno da se isplati
trajnost ovisi o količini cakline koja ostane na zubu

golferica
27.05.2011., 22:01
rastu mi osmice na lijevoj strani, i sve mi je zubno meso nateklo, skroz je crveno i boliiii meee kad gutam:cry: jel ko ima ovakvih problema, dns nisam mogla niš jesti od boli i zatezanja.

Zujoo
28.05.2011., 15:51
Prije 2 god sam skino fiksni aparatić. nosio sam ga godinu dana.
Dvojke su mi počele stršit van linije zubi, a između jedinica sam imo manji razmak.

Kad sam skino sve je bilo super, ali su mi odmah jedinice povezali mostom jer vele da je to genetski i da bi se moglo ponovo vratit. S njima je danas sve u redu, jedino što je malo zajebano provuc flos između njih s obzirom da su povezani po sredini s unutrašnje strane.

Što se tiče dvojki, čak i dok sam nosio retainer, stalno su bile nekako klimave. I što sam više smanjivo vrijeme nošenja retainera, svaki put bi ga bilo teže vratit nazad, jer dvojke su se nastavile vraćat van.

btw. više mi se to čini genetski jer su mi kod mame skoro okomite te dvojke :)

Danas dvije godine kasnije, egdje su na pola puta izbačene van, od onog kakve su bile prije nego sam stavio aparatić.

Ima tko sličnu situaciju i rješenje...?? neda mi se ponovo nosit aparatić. Radije bi ih odbrusio i stavio ljuskice tako da izgledaju kako treba.

xena01
28.05.2011., 22:34
Helou ljudi :)! Evo da se javim nakon završenog posla :)! Napokon imam nove zube :)! I mislim da je presavršeno :)! Ali postoji mali problem, možda postoji mali problem pa me zanima vaše mišljenje i nadam se da ću ga dobiti :).
Jedna dvojka mi je ispala malo manja od druge, za 2 mm i sad ne znam što da radim, da li da ju radim ponovno da bude ko ona veća ili se to toliko ne konta ili se uopće ne konta? Ne znam da li bi trebala cjepidlačit ili ne. U biti, meni ne smeta i ja ne bi to sad išla ponovno mjenjat, ali moja mama je zapela da se to popravi. I sad ne znam da li ja trebam promjenit mišljenje i razmišljat ko moja mama ili bi trebala proradit na svojoj mami da odustane od toga?
Puno vam hvala :).
P.S.prvenstveno me zanima mišljenje stručnjaka, ali dobrodošlo je i bilo koje drugo :)
I evo sličice mojih novih zubi:
http://i788.photobucket.com/albums/yy170/xena01_album/zubi/Slika0529.jpg

xena01
28.05.2011., 23:00
ako ti smeta, naravno da se isplati
trajnost ovisi o količini cakline koja ostane na zubu

Jel to u smislu što više cakline ostane veća je trajnost? Ili što manje cakline ostane trajnost je veća?

xena01
29.05.2011., 21:34
Itko? Netko? Pomoć pliz :(? Mišljenje?
Poprilično mi je hitno jer moram odlučit do utorka, a obrađivanje mame ako će bit potrebno baš i nije kratka proces :(.
Hvala :)!

xena01
29.05.2011., 21:36
Poprilično mi je hitno jer moram odlučit do utorka, a obrađivanje mame ako će bit potrebno baš i nije kratka proces :(.
Može i na pp ako se tu ne može

borna07
30.05.2011., 09:16
Može i na pp ako se tu ne može

Nema tu stručnog odgovora...
Da, jedna dvojka je kraća od druge, da, nisu jednake, ali s druge strane to daje prirodnost u osmjehu.
Najbitnije je što ti misliš, smeta li te to ili ne.
Estetika ( u ovom smislu) je subjektivni doživljaj svakog ponaosob i tu nema pravila što se kome sviđa a što ne.
Zamoli doktora koji ti je radio da ti probno pridoda malo kompozita, tako da vidiš kako bi izgledale da su jednako duge i tada odluči što ti se više sviđa.

xena01
30.05.2011., 12:00
Nema tu stručnog odgovora...
Da, jedna dvojka je kraća od druge, da, nisu jednake, ali s druge strane to daje prirodnost u osmjehu.
Najbitnije je što ti misliš, smeta li te to ili ne.
Estetika ( u ovom smislu) je subjektivni doživljaj svakog ponaosob i tu nema pravila što se kome sviđa a što ne.
Zamoli doktora koji ti je radio da ti probno pridoda malo kompozita, tako da vidiš kako bi izgledale da su jednako duge i tada odluči što ti se više sviđa.

Kako tu nema stručnog odgovora? Nema u smislu naravno da je na meni hoću li to mjenjat ili neću, ali naravno da ga ima u smislu to se uopće ne konta, ja izmišljam ili da u pravu sam, to se konta i nije baš sitnica. Uglavnom, na to sam mislila pod stručnim odgovorom ili i laičkim, ali nitko još nije nošta komentirao :(.
Po meni estetika nikad nije nešto subjektivno, nego je objektivna stvar, a kad se kaže da je subjektivno, po meni to onda znači da to baš i nije nešto. Jer realno, postoje grubo rečeno, lijepe stvari i ružne stvari i ono što je uistinu lijepo, to je lijepo svima, kao i što ono što je uistinu tzv ružno, ružno je svima. Ja ne želim da moji zubi budu subjektivno lijepi, nego objektivno lijepi. I u biti pokušavam saznat da li je to moje cjepidlačenje tj mamino u pitanju ili imam puno objektivno pravo da cjepidlačim jer možda nije riječ o nekoj sitnici.
Valjda sam sad uspjela dobro objasnit :).

xx23
30.05.2011., 12:32
Kako tu nema stručnog odgovora? Nema u smislu naravno da je na meni hoću li to mjenjat ili neću, ali naravno da ga ima u smislu to se uopće ne konta, ja izmišljam ili da u pravu sam, to se konta i nije baš sitnica. Uglavnom, na to sam mislila pod stručnim odgovorom ili i laičkim, ali nitko još nije nošta komentirao :(.
Po meni estetika nikad nije nešto subjektivno, nego je objektivna stvar, a kad se kaže da je subjektivno, po meni to onda znači da to baš i nije nešto. Jer realno, postoje grubo rečeno, lijepe stvari i ružne stvari i ono što je uistinu lijepo, to je lijepo svima, kao i što ono što je uistinu tzv ružno, ružno je svima. Ja ne želim da moji zubi budu subjektivno lijepi, nego objektivno lijepi. I u biti pokušavam saznat da li je to moje cjepidlačenje tj mamino u pitanju ili imam puno objektivno pravo da cjepidlačim jer možda nije riječ o nekoj sitnici.
Valjda sam sad uspjela dobro objasnit :).
Naravno da postoje objektivni parametri estetike u stomatologiji, ali ih praktički nemoguće procjeniti samo na osnovu jedne fotografije.
Struka kaže da dvojke ne trebaju biti simetrične, pa u tom smislu smije jedna biti duža od druge.
Bitno je da li ste vi zadovoljni s tim kako izgledate i to je u zoni subjektivnog.
Pored estetskih parametara ponekad i funkcijski parametri određuju oblik zuba, rekao bih da je to razlog zašto je u ovom slučaju jedna dvojka kraća od druge.

xena01
30.05.2011., 16:08
Naravno da postoje objektivni parametri estetike u stomatologiji, ali ih praktički nemoguće procjeniti samo na osnovu jedne fotografije.
Struka kaže da dvojke ne trebaju biti simetrične, pa u tom smislu smije jedna biti duža od druge.
Bitno je da li ste vi zadovoljni s tim kako izgledate i to je u zoni subjektivnog.
Pored estetskih parametara ponekad i funkcijski parametri određuju oblik zuba, rekao bih da je to razlog zašto je u ovom slučaju jedna dvojka kraća od druge.

Hvala :). Premda kod mene nije bial riječ o funkcijskim parametrima, nego se je netko zeznuo. Ali drago mi je ćut da po struci dvojke ne trebaju bit simetrične, tako da sad imam argument za mamu :). Samo što ne znam jel kad se govori da ne trebaju biti simetrične misli i na ovu asimetriju?

Victoria 08
31.05.2011., 07:55
Hvala svima na preporukama,danas idem kod dr.Perica,valjda cu prezivjeti

lana74
31.05.2011., 10:49
most za jedan zub, popravak karijesa na jednom od zubi gdje će biti taj most i moram promjenit jednu navlaku pokraj mjesta gdje će bit most.

kaže zubar 5400,oo kn :eek::eek: jel to stvarno inače tako skupo?

i jel most pokriva HZZO?

petty_crime
31.05.2011., 11:25
Evo imam jedno pitanje.
Naime jedna jedinica mi je malo veća od druge. E sada pitam je li moguće izbrusiti ih da budu jednake?

Itko?

Ralphica
31.05.2011., 12:22
danas sam bila kod zubara, bila sam iovako ionako naručena, a ujutro me počeo bolit zub, nisam bila sigurna jel 6.-ica ili 7.-ica,i jel je gore ili dolje,jer je bol bila i gore i dolje s desne strane oko tih zuba..i zubarica je krenula popravljat donju sedmicu na kojoj sam već imala amalgam i tamo je bio karijes pa mi je stavila novu plombu. problem je što mene sad još jače boli cijela desna strana..došla sam doma prije nekih 4 sata, nisam htjela piti ništa protiv bolova, mislila sam da će prestati ako malo odspavam, ali sam jedva i zaspala i sad se probudim i još uvijek me boli..to mi baš nije normalno jer me nikad nakon popravljanja zuba ništa nije bolilo, a sad baš osjećam bol po čeljusnim kostima i preko obraza..ne znam kako to točno objasniti..

ispričavam se na podužem postu..ali što da radim? da pijem analgetike ili?( malo mi se glupo sad trpat s tabletama, a i pijem još neke druge tablete, tako da baš ne preferiram kombinirati još i analgetike s time,radije malo pretrpim, ali ovog mi je već dosta..)

hvala unaprijed na odgovorima :)

Tek sam sad vidjela ovaj post. ne znam da li te jos boli, ali meni se ista stvar desila i narednih 20-30 dana sam imala neku tupu bol. Nije to neizdrzivo, alii pak boli. Medjutim nakon toga kada prodje, sve je ok i vise se ne vraca... Nadam se da te prestalo do sada...

Paraklet
31.05.2011., 12:39
most za jedan zub, popravak karijesa na jednom od zubi gdje će biti taj most i moram promjenit jednu navlaku pokraj mjesta gdje će bit most.

kaže zubar 5400,oo kn :eek::eek: jel to stvarno inače tako skupo?

i jel most pokriva HZZO?

pretpostavljam da se radi o ukupno 4 krunice(most od 3 člana i 1 navlaka pokraj mjesta di će biti most).Ako ti je cijena 1400 kn za pojedinu krunicu plus plomba onda bi to bilo prihvatljivo za splitske cijene (u Zagrebu bi bilo osjetno skuplje).U Splitu je neki prosjek 1200-1300 kn za metal keramičku krunu.

HZZO ne pokriva most nego samo plombu(od svega što će tebi raditi)

mogvaj
31.05.2011., 13:29
Pozdrav svima.
Imam jedno pitanjce.
Moja zubarka mi je prošlu srijedu pokušala izvaditi zub.
No,ostao je jedan korijen pa me poslala u Perkovčevu.
Tamo su rekli da ne mogu to izvaditi sam tak već da moram na opreaciju i naručili me tek u 9.-om mj.
E sad, mene taj zub ili rana boli.Možda smeta korijen
Našla sam privatnika koji će me primiti već sutra i to izvaditi.
Mene zanima jel to komplicirano vađenje..mislim da će morati zarezati sluznicu i vaditi..pa poslije šivanje..
Užasavam se toga!
Kak je nakon operacije..jel boli..otečenost?
Hvala!

COCO CHANEL 23
31.05.2011., 13:38
Ovako....u petak (20.05) su me iznenada počeli boljeti zubi donje vilice....i prije mi se znalo dogoditi to kao reakcija npr. ako stanem bosa na hladne pločice, trajalo bi kojih 5, 10 min, ali ova stalna puslirajuća bol u predjelu prednjih zubi donje vilice nije prestajala, preko noći se smiri, ali ujutro opet počinje, ni tablete nisu pomagale što me iznenadilo....uglavnom izdržala sam nakako preko vikenda, otišla zubaru u ponedjeljak ujutro, pogledala mi je zube, ništa natečeno, niti jedan zub ne boli posebno, dala je slikati cijelu vilicu, ni tamo se nije ništa vidjelo posebno, dala mi antibiotik....sada nakon više od tjedan dana, nakon šta sam popila antibotik, malo se bilo smirilo, opet me počinje boliti...ista, stalna puslirajuća bol u predjelu donjih zubi naprijed i širi se odozada....još nisam slikala samu donju jedinicu, doktorica je sumjnjala na nešto, ali nije dobro vidjela na cijeloj slici....inače sam pod stresom zbog ispita i drugih stvari već duže vrijeme pa me zanima jel moguće da je to uzrok? jel ima tko kakvo slično iskustvo?? Inače nikad nisam imala velikih problema sa zubima, nekoliko plombi i to je to, jedino šta moram vaditi donje umnjake. Hvaala!!:)

Ralphica
31.05.2011., 17:27
Ovako....u petak (20.05) su me iznenada počeli boljeti zubi donje vilice....i prije mi se znalo dogoditi to kao reakcija npr. ako stanem bosa na hladne pločice, trajalo bi kojih 5, 10 min, ali ova stalna puslirajuća bol u predjelu prednjih zubi donje vilice nije prestajala, preko noći se smiri, ali ujutro opet počinje, ni tablete nisu pomagale što me iznenadilo....uglavnom izdržala sam nakako preko vikenda, otišla zubaru u ponedjeljak ujutro, pogledala mi je zube, ništa natečeno, niti jedan zub ne boli posebno, dala je slikati cijelu vilicu, ni tamo se nije ništa vidjelo posebno, dala mi antibiotik....sada nakon više od tjedan dana, nakon šta sam popila antibotik, malo se bilo smirilo, opet me počinje boliti...ista, stalna puslirajuća bol u predjelu donjih zubi naprijed i širi se odozada....još nisam slikala samu donju jedinicu, doktorica je sumjnjala na nešto, ali nije dobro vidjela na cijeloj slici....inače sam pod stresom zbog ispita i drugih stvari već duže vrijeme pa me zanima jel moguće da je to uzrok? jel ima tko kakvo slično iskustvo?? Inače nikad nisam imala velikih problema sa zubima, nekoliko plombi i to je to, jedino šta moram vaditi donje umnjake. Hvaala!!:)

Vrlo je moguće da su u pitanju desni, ukoliko ti nije zubar nista vidio na snimku. Mene boli gornji desni dio, i upravo je ta pulsirajuca bol. Danas sam bila kod zubara jer sam mislila da mi je od zuba(petice) koji sam prije nekoliko godina radila. Međutim, na snimku se ne vidi nista, tako da mi je rekla da je steta da otvara jer bi u tom slucaju morala raditi- "tretirati" kanal. Isprala mi je nekom tecnoscu i dala uputnicu za stomatologiju("bolesti usta"). Ta mi tecnost nije nista pomogla, jos uvijek boli konstantno, ali eto sutra cu vidjeti sta ce mi reci, pa cu javiti... Inace sam imala ranije problema sa desnima(ne prevelikih) , ali su se znali stvarati "dzepovi" i upaliti desni.

lolich123
31.05.2011., 19:59
Koliko znam već 2 puta su mi stavljali toxavit ( plave boje koliko se sijećam), a treći put neku sivu stvar i naručen sam za mjesec dana (prije za 14), ako mi moze itko objasnit sto je to i sto me ocekuje.

Woody 2002
01.06.2011., 18:50
rastu mi osmice na lijevoj strani, i sve mi je zubno meso nateklo, skroz je crveno i boliiii meee kad gutam:cry: jel ko ima ovakvih problema, dns nisam mogla niš jesti od boli i zatezanja.

Perikoronitis je česta pojava prilikom nicanja osmica. Između gingive i zuba može doći do nakupljanja hrane i posljedično do upale. Često pacijentima s tim problemima postaje teško održavati higijenu u tom području. Terapija ovisi o samoj situaciji i koliko je upala napredovala, tj. hoće li biti potrebno ordinirati i antibiotike. Potrebno je posjetiti stomatologa, temeljito četkati mekanom četkicom, unatoč boli koja se javlja i ispirati usta preparatom na bazi klorheksidina. Ponekad se isti problem može javiti i u slučajevima otežanog nicanja zuba. U takvim je slučajevima indicirana incizija.

opopBubamarac
01.06.2011., 19:14
problemčić 1. u doljnjoj čeljusti mi je prije cca 2 god izbio onaj zub poslje očnjaka, jedan sa svake strane i zubi su se malo nagužvali. nisam baš mario za to do nedavno jer me počela boliti desna strana doljnje čeljusti- predpostavljam zato jer se ovaj višak želi uguraati do kraja u razmak koji je stvorio pa pritišće zube. ili sam u krivu??? oće to prestati i dali se može nešto gore desiti

hera86
02.06.2011., 20:26
Stručnjaci. boli me zub, 6-ica. Bila danas kod zubarke, pobrusila, stavila lijek.
rekla, bolit će još par min, vidimo se za 12 dana.
međutoa, boli i dalje, jednakom tupom boli.
Inače trudna sam 33 tj. What to do?

SamaNaSvijetu
02.06.2011., 21:55
Itko?
Mislim da je moguće.

daniyel
03.06.2011., 00:50
Prije godinu dana ispala mi plomba iz gornje 2ice, trebalo mi je nekih 4-5 mjeseci da odem kod zubarice koja je sve rijesila i stavila mi novu plombu, ali prije 3 dana zub mi je poceo trnuti, iako mislim da je izvadila zivac,mislim da se malo klima(mozda umisljam) i na mahove me boli pri pocetku korijena (u visini pocetka nosnice) bol u roku od par sati zna varirati od jedva zamjetne do neizdržive, evo upravo me bol probudila iz sna. jel itko zna što mi je i hoću li izgubiti taj zub. Ono prednji je i nema karijesa, taman sam mislio da sam porijesavao sve probleme sa zubima kad ono opet.

hawaii dream
03.06.2011., 11:56
Prije godinu dana ispala mi plomba iz gornje 2ice, trebalo mi je nekih 4-5 mjeseci da odem kod zubarice koja je sve rijesila i stavila mi novu plombu, ali prije 3 dana zub mi je poceo trnuti, iako mislim da je izvadila zivac,mislim da se malo klima(mozda umisljam) i na mahove me boli pri pocetku korijena (u visini pocetka nosnice) bol u roku od par sati zna varirati od jedva zamjetne do neizdržive, evo upravo me bol probudila iz sna. jel itko zna što mi je i hoću li izgubiti taj zub. Ono prednji je i nema karijesa, taman sam mislio da sam porijesavao sve probleme sa zubima kad ono opet.

Nečeš izgubiti zub, al trebaš otići kod Dr.

Stručnjaci. boli me zub, 6-ica. Bila danas kod zubarke, pobrusila, stavila lijek.
rekla, bolit će još par min, vidimo se za 12 dana.
međutoa, boli i dalje, jednakom tupom boli.
Inače trudna sam 33 tj. What to do?

Popij lupocet, a ako ne bude za 24 h bolje odi do dr. opet

Koliko znam već 2 puta su mi stavljali toxavit ( plave boje koliko se sijećam), a treći put neku sivu stvar i naručen sam za mjesec dana (prije za 14), ako mi moze itko objasnit sto je to i sto me ocekuje.

Toxavit (lijek koji se stavlja u zub) "umrtvljuje živac"- potrebno je živac poslije izvaditi (čiščenje zubnog kanala) te napuniti (punjenje gutaperkom)..... očekuj više posjeta dok se "posao" završi....i zub više nikad neće boliti (ako je posao napravljen kako spada):)

hera86
03.06.2011., 14:30
znači naježila sam... nisam niš pila od tableta.. jutros sve ništa ništa,
i sad maloprije je opet počela ta neka blesava lagana tupa bol...
mogu očekivat posjet hitnoj za vikend?

Woody 2002
03.06.2011., 17:21
znači naježila sam... nisam niš pila od tableta.. jutros sve ništa ništa,
i sad maloprije je opet počela ta neka blesava lagana tupa bol...
mogu očekivat posjet hitnoj za vikend?

ako je rađena devitalizacija toxavitom, bol je uobičajena reakcija koja traje nekoliko dana te u pravilu popušta nakon primjene analgetika.

jesu li bolovi spontani ili se javljaju na neki podražaj - toplo, hladno? spontani pulsirajući bolovi su obično znak pulpitisa.

hera86
03.06.2011., 20:42
aha. pa dobro recimo da je rađeno to.... sad bi onda trebala popit lupocet a?
a niš popit ću ga..
neam ja pojma šta je ona stavila u tu rupu, znam da je okus/miris grozan...
a bum još malo pričekala..

prilika
04.06.2011., 07:30
Molim brzi odgovor od nekog od stomatologa.

Jučer je stavljen toxovit u sedmicu koja je jako bolila. Stavljen je prozirni cement, tako da se ispod nazire plava boja toxovita. Tog cementa ima jako malo, kao da ga je možda malo premalo stavljeno. Susjedni zub šestica je metal keramička krunica, oko koje je zubno meso malo upaljeno i crveno. Da li je moguće da se toxovit proširio sa sedmice na susjedni zub odnosno zubno meso šestice, ako toxovit nije bio dobro izoliran u sedmici? Treba li ići hitno to popraviti, taj cement, jer inače kod stomatologa sam naručena tek slijedeći petak?

COCO CHANEL 23
04.06.2011., 14:28
jesu li bolovi spontani ili se javljaju na neki podražaj - toplo, hladno? spontani pulsirajući bolovi su obično znak pulpitisa.

Bolovi su spontani, preko noći prestanu i onda ponovno počnu ujutro i tokom dana sve jača pulsirajuća bol, dok jedem je čak i bolje...uglavnom, nisam još otišla zubaru jer se intenzitet boli nije povečao nego trenutačno slabi u ovih nekoliko dana, tokom dana me zna zaboliti ali ne toliko da ne mogu funkcionirati preko dana, odgađam odlazak jer sam trenutno u gužvi, i tako, znam da je loš pristup ali...uglavnom, zanima me pošto imam polegnute donje umnjake koje moram operirati (isto odgađam zbog straha, i manjka vremena ..:() jel moguće da je to zbog njih, da toliko guraju zube da se reakcija pojavila čak u prednjim zubima, iako me iza ništa ne boli i šta je pulpitis??
Puno hvala na odg...:)

Woody 2002
04.06.2011., 16:40
Bolovi su spontani, preko noći prestanu i onda ponovno počnu ujutro i tokom dana sve jača pulsirajuća bol, dok jedem je čak i bolje...uglavnom, nisam još otišla zubaru jer se intenzitet boli nije povečao nego trenutačno slabi u ovih nekoliko dana, tokom dana me zna zaboliti ali ne toliko da ne mogu funkcionirati preko dana, odgađam odlazak jer sam trenutno u gužvi, i tako, znam da je loš pristup ali...uglavnom, zanima me pošto imam polegnute donje umnjake koje moram operirati (isto odgađam zbog straha, i manjka vremena ..:() jel moguće da je to zbog njih, da toliko guraju zube da se reakcija pojavila čak u prednjim zubima, iako me iza ništa ne boli i šta je pulpitis??
Puno hvala na odg...:)

Pulpitis je upala pulpe koja može nastati kao posljedica karijesa, dugotrajnih iritacija - mehaničke, kemijske...ukoliko je ireverzibilan, mora se raditi endodoncija - čišćenje i punjenje kanala, ili vađenje živca kako se već kaže. :) obično se kod pulpitisa povećava bol noću, u ležećem položaju. trebalo bi provjeriti kako reagira zub. imaš li neki stari ispun na tom zubu? ne mogu se sjetiti tvog posta, jesi li bila kod stomatologa otkad su se simptomi počeli javljati? ja bih preporučila odlazak stomatologu unatoč manjku vremena, čisto da si uštediš vrijeme i muku kasnije. :)
to nije posljedica umnjaka, trebali bi razviti stvarno veliku silu da tako djeluju na prednje zube. danas se sve više uvažavaju teorije da utjecaj umnjaka na prednje zube nije značajan. nadam se da sam pomogla. :top:

COCO CHANEL 23
04.06.2011., 20:42
Pulpitis je upala pulpe koja može nastati kao posljedica karijesa, dugotrajnih iritacija - mehaničke, kemijske...ukoliko je ireverzibilan, mora se raditi endodoncija - čišćenje i punjenje kanala, ili vađenje živca kako se već kaže. :) obično se kod pulpitisa povećava bol noću, u ležećem položaju. trebalo bi provjeriti kako reagira zub. imaš li neki stari ispun na tom zubu? ne mogu se sjetiti tvog posta, jesi li bila kod stomatologa otkad su se simptomi počeli javljati? ja bih preporučila odlazak stomatologu unatoč manjku vremena, čisto da si uštediš vrijeme i muku kasnije. :)
to nije posljedica umnjaka, trebali bi razviti stvarno veliku silu da tako djeluju na prednje zube. danas se sve više uvažavaju teorije da utjecaj umnjaka na prednje zube nije značajan. nadam se da sam pomogla. :top:

Punoo hvala!!! :) Nakon što me opet počelo boljeti iako sam popila turu antibiotika, nisam otišla, ali ionako moram slikati jedinicu pa ću opet otići stomatologu. Nemam ništa u tom zubu, niti nikakav osjećaj boli kada mi je lupala po zubima i tako to, trenutačno ne boli jako, tek povremena blaga bol, valjda nebude ništa gadno otkrila, idem u ponedjeljak zubarici...:)

Woody 2002
05.06.2011., 13:51
Punoo hvala!!! :) Nakon što me opet počelo boljeti iako sam popila turu antibiotika, nisam otišla, ali ionako moram slikati jedinicu pa ću opet otići stomatologu. Nemam ništa u tom zubu, niti nikakav osjećaj boli kada mi je lupala po zubima i tako to, trenutačno ne boli jako, tek povremena blaga bol, valjda nebude ništa gadno otkrila, idem u ponedjeljak zubarici...:)

da, treba to provjeriti. da se radi o pulpitisu, jako bi boljelo za vrijeme lupkanja po zubima. ovako je teško, bez pregleda i slike, samo na temelju simptoma govoriti o čemu se točno radi. u podlozi može biti i nešto drugo. zato je najbolje otići stomatologu i riješiti se svih nedoumica i bolova u pola sata. :) sretno! :)

hera86
05.06.2011., 15:39
samo da se pohvalim da ću sutra opet kod svoje dr. jer me zub i dalje boli,,, popila 2 lupoceta, prestane,
i onda se opet nastavi...

Mei.
05.06.2011., 18:56
Ako može pomoć :) naime, meni je otpalo pola petice. Mislim da je bila plombirana pa je ispala i plomba, nakon par dana se odlomilo i pola zuba. Sad mene zanima hoće mi moć samo nadogradit tu polovicu ili? Hvala. :)

Hard Candy
05.06.2011., 19:19
Ili ce ti izbrusiti i drugu pa nju nadograditi,a ovu ne? Sorry malo se salim, ovisi kolko je zuba ostalo kad se pripremi za plombu, vjerojatno ce moci nadograditi, a petica je pod zvacnim silama, al ne opet tolkim da treba krunicu.. uglavnom, velike su sanse da fino nadogradi zub i sve t :)

Creativity
05.06.2011., 19:21
Ako budeš brzo reagirala i odeš u brzom roku zub se može spasiti i na njemu napraviti nadogradnja, a preko nje krunica...Sigurno jeftinija i bolja opcija nego da ti brusi 4 i 6 pa ti se s mostom popuni rupa ako ti propadne 5. Ako ti tvoj zubar ne odluči napraviti nadogradnju odi po drugo mišljenje, neki doktori nisu baš bajni s tim pa pokušavaju sebi olakšati posao pa samo izvaditi, a pritom i zaraditi sa skupljim radom..

Mei.
05.06.2011., 19:31
Hvala na brzim odgovorima. :)
Valjda će sve bit uredu, još moram skupit snage i volje i otić u zubara. :mirko:

Edit: i kolika bi otprilike bila cijena? Znam da to sve varira od mjesta i zubara, ali čisto u globalu da znam. :)

Hard Candy
05.06.2011., 20:14
To je tvoj zub. Puno ti znači i za funkciju i za estetiku. Godinama ćeš ga upotrebljavati. Koliko god koštao isplati se, a cijene variraju plus treba vidjeti što će se sve raditi :) Ne boj se, odi što prije biti će ti poslije drago!

smile4
06.06.2011., 08:21
Ako može pomoć :) naime, meni je otpalo pola petice. Mislim da je bila plombirana pa je ispala i plomba, nakon par dana se odlomilo i pola zuba. Sad mene zanima hoće mi moć samo nadogradit tu polovicu ili? Hvala. :)

meni je jako puno jednog zuba puklo ali ga je zakrpala bijelom plombom s tim da opte svako tolko pukne komadić ali zasada ga krpa i nadograđuje..ne sjećam se kolko sam platila možda čak ništa

ja imam problem da mi se zubi kvare ispod plombe.lani sam slikala zub-sve ok a mene boli i dalje.. ona kaže sve ok..ali inzistirala sam i išla je otvorit kao na rizik-a unutra ful dubok karijes prema korijenu..to mi je očistila i zatvorila bijelom plombom..medutim mene opet boli i ful ide prema čeljusti i ful zna nabijat ono baš u glavu..s tim da ne samo taj nego i dva dole-7.i 8...i opet isto-slike su savršene , na oko izgledaju zdravi, ona ih ne želi dirat zasad-kao ako bude hitno nek dodjem ako ne neka sačekam osmi mjesec kad završe godišnji-a mene ovih dana počelo nabijat jače i gore i dole...s tim da i na jedinici imam plombu i mali utor se napravio utor/kao puknuće..ona kaže da je sve ok ali mene to muči jer je jedinica i jer se i s noktom osjeti razmak a i ako bolje gledaš..i mislim da ako je plomba da bi trebalo bit sve zagladjeno -bez utorića

neznam više šta da radim nit kome da se prebacim jer imam i paradontozu koja je krenula unazad par godina ..i zubi su mi jako osjetljivi ponekad, osobito u vrijeme menzisa. imam dosta starih crnih plombi i neznam dal postoji neki rok u kojem bi ih trebalo changat il dok nešto ne zasmeta?

u Rijeci sam dobila prijedlog od jedne forumašice za prebacit se kod jedne doktorice na Brajdi ali navodno još malo ima do penzije pa bih onda radije nekom mladjem il ostat kod moje-ali me nervira ovo ponašanje što mene i dalje boli a ona niš ne poduzima..znam i ja da je čudno da se kvari ispod plombe posebice ako još i na slici se niš ne vidi-ali eto kod mene je takav slučaj..ne da mi se svadjat s njom il total forisrat i navaljivat da mi otvara zube -pa to bi trebala sama zaključit da nešto nije u redu

hawaii dream
06.06.2011., 16:15
samo da se pohvalim da ću sutra opet kod svoje dr. jer me zub i dalje boli,,, popila 2 lupoceta, prestane,
i onda se opet nastavi...

A lipo sam ti prvi put rekla.....:mig:

hera86
06.06.2011., 19:22
ah... uglavnom bila sam, i ona se čudi kao a da mislim, pa mora bolit,,
ja onak :confused: pa mislim boli me onak cijela glava od zuba, mislim da ipak nemora , al dobro. opet je otvorila pročačkala po mozgu mi i stavila opet taj smrdljivi tox... nešto... valjda će bit u redu, još malo zaboli nadam se da sutra nebude, jer ako će me i dalje bolit, stvarno neznam šta ću.