PDA

View Full Version : Topik sa zubarskim pitanjima

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40]

borna07
24.09.2011., 20:05
Pao mi je lijek iz zuba, mjesec i pol nakon stavljanja u zub. Hoće li me boljeti opet zub jer lijeka više nema, tj. sad je ostala samo rupa u zubu...!?!?

hoće
:zubo:

Morales77
24.09.2011., 20:05
hoće
:zubo:

Nemoj me zajebavati... Kaj stvarno ili ne??:(

borna07
24.09.2011., 20:11
Nemoj me zajebavati... Kaj stvarno ili ne??:(

Stvarno
možda ne odmah, ali nakon nekog vremena sigurno hoće
odi to sredi drugi tjedan

Morales77
24.09.2011., 20:15
Nije li lijek umrtvio živac ili tak nekak...?

smile4
24.09.2011., 20:48
Dakle prije svega da kažem bio sam kod zubarke(stomatologice), vrlo je mlada pa ne znam još koliko je iskusna i koliko zna pa bih pitao ovdje za mišljenja ako je netko imao sličnu situaciju. Evo da prijeđem na problem, stalno mi je upaljeno desni kod drugog kutnjaka(prvog nemam), ona kaže da je to zbog ogromnih sila na zub itd. Ispirao sam usta sa Beloseptom, i djelomično pomogne nakon 4-5 dana korištenja, ali čim prestanem koristit, sve bude isto, a meni treba dugoročnno rješenje, ona tvrdi da su svi zubi zdravi i isključuje mogućnost da se kutnjak počeo kvariti iznutra, iako je do njega Izvađen zub pod upalom trajni (prvi kutnjak)a prije njega zub prije ali je bio mliječni... znači ako tko ima kakav savjet ili riješenje volio bih da mi predloži , jer ne volim da mi se iz usta osjeti loš zadah iako redovito vodim dentalnu higijenu (pranje četikicom, konac, vodica za ispiranje). Hvala unaprijed :ne zna:

ja ne kužim ovo prvi i drugi kutnjak-šta ne izraste samo jedan tj gore i dole sveukupno četiri....jel kutnjak=umnjak?
btw...meni je stalno nabijala bol i nastao je dzep i nakon toga upala neki dan...pijem antibiotike ali u petak mi je izvadila desni umnjak-kao da manje osjetim taj parod.dzep..a usput-zub je bio već lijčene i nezgodan za popravljat ful-ali bio je zdrav kad ga je izvadila i pogledala...

zanima me kako se može i dal se uopće može riješiti parod.dzep?zna li netko?

kako stvari stoje mislim da mi je najbolje izvadit i lijevi umnjak..jer kao da se bakterije tu ful skupljaju i rade probleme jer se ne može dobro očistit..

smile4
24.09.2011., 20:49
Pao mi je lijek iz zuba, mjesec i pol nakon stavljanja u zub. Hoće li me boljeti opet zub jer lijeka više nema, tj. sad je ostala samo rupa u zubu...!?!?

odmah u ponedjeljak zubarici il ako te bude bolilo prije-onda na hitnu..meni je isto ispalo ali ne skroz sve tako da sam čekala radni dan i otišla svojoj..

smile4
25.09.2011., 00:32
dala mi je zubarica antibiotike klavax i sad mi je 4.dan da pijem .negdje napola sam--trebam li to dokraja popiti? ful imam mucnine, ceste stolice, grceve i bolove u trbuhu , grlobolju...pretpostavljam da treba sve popit ali ove nuspojave s u uzas...ima li koja alternativa antibioticima?

borna07
25.09.2011., 12:38
dala mi je zubarica antibiotike klavax i sad mi je 4.dan da pijem .negdje napola sam--trebam li to dokraja popiti? ful imam mucnine, ceste stolice, grceve i bolove u trbuhu , grlobolju...pretpostavljam da treba sve popit ali ove nuspojave s u uzas...ima li koja alternativa antibioticima?

Nema alterntiva.
Popij sve, barem 6 dana ako ne možeš dalje.
Pij ih uz hranu i uzimaj puno jogurta ili b-aktiva ili sl za reguliranje crijeva

smile4
25.09.2011., 15:53
Nema alterntiva.
Popij sve, barem 6 dana ako ne možeš dalje.
Pij ih uz hranu i uzimaj puno jogurta ili b-aktiva ili sl za reguliranje crijeva

a popit cu da.nema druge..muka mi je vec od tih zuba..sad mi na drugoj strani taj parod.dzep nabija nekako...može li se njih eliminirati? il to umnjak stvara probleme pa je najbolje njega maknut? taj dzep mi je na sedmici

BlackBoy :)
25.09.2011., 16:48
Juče sam bio kod den. kirurga i moraju mi izvadit zub koji uopće nije izrasto,i neće nikad :P
Zna netko kako to izgleda,boli li? itd?

smile4
25.09.2011., 16:53
Juče sam bio kod den. kirurga i moraju mi izvadit zub koji uopće nije izrasto,i neće nikad :P
Zna netko kako to izgleda,boli li? itd?

daju ti anesteziju

25.09.2011., 17:00
Znam,rekao je da ću dobit lokalnu anesteziju :D Al opet me strah jbt,šta ako budem kašljo? xD hahahaha... A bude valjda sve 5.
Nego zna netko da li se prije lokalne anestezije smije jesti?

smile4
25.09.2011., 17:03
Znam,rekao je da ću dobit lokalnu anesteziju :D Al opet me strah jbt,šta ako budem kašljo? xD hahahaha... A bude valjda sve 5.
Nego zna netko da li se prije lokalne anestezije smije jesti?

ma smiješ-ja sam u petak vadila umnjak..nisam ni znala da cu vadit taj dan nego kad sam dosla dole vidjela je da mi on radi probleme-dala anesteziju i izvadila...

25.09.2011., 17:30
A jel ti bio već izrasto ili?

smile4
25.09.2011., 17:36
A jel ti bio već izrasto ili?

je meni je bio izrastao..

25.09.2011., 17:38
A meni ne,moj je unutar desni ,pa će da režu to, i onda da ga izvade :D

smile4
25.09.2011., 17:40
A meni ne,moj je unutar desni ,pa će da režu to, i onda da ga izvade :D

znam curu koja je to radila prije par dana...kasnije joj je bilo malo otezano gutat par dana...ali prodje...

25.09.2011., 17:41
Ma super :)
U četvrtak u 9h pod nož :D

mazz
25.09.2011., 20:44
Pozdrav imam kamenac na donjim zubima točno kao na slici zuto-bijele boje.

http://img18.imageshack.us/img18/8910/zubnikamenac.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/18/zubnikamenac.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

zanima me s čime da to otklonim? s čim moram prat zube? to mi vec stoji nekih 7 godina.

smile4
25.09.2011., 21:41

http://img18.imageshack.us/img18/8910/zubnikamenac.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/18/zubnikamenac.jpg/)

zanima me s čime da to otklonim? s čim moram prat zube? to mi vec stoji nekih 7 godina.

zubar će ti to otklonit.odi na čišćenje kamenca..ali ako ideš redovno-nije ti sugerirao to?

felga
25.09.2011., 22:45

Mazz bez uvrijede, ali šta si do sada radio? :eek:

Izgleda na slici, kao da nisi zube oprao od '45. :D

smile4
26.09.2011., 07:51

nema to veze-ovisi o sastavu sline.ja idem ful cesto kod zubarice-sad par puta tjedno, ai svejedno kamenac mi se brzo radi i zubi lako oprime te neke flekice..tako su mi rekli i zubari da ovisi o sastavu sline i da tu baš n emogu puno napravit..čistit kamenac često isto nije preporučljivo..meni se novi kamenac napravi circa u dva mjeseca....

mazz
26.09.2011., 17:03

:lol: nisu to moji zubi to sam nasao na netu:D

http://www.google.hr/imgres?q=kamenac+na+zubima&hl=hr&sa=X&gbv=2&biw=1344&bih=553&tbm=isch&tbnid=jiUBxJflBpYfkM:&imgrefurl=http://www.dental-kristo.hr/&docid=M3kfRqFxDyGDbM&w=224&h=150&ei=O6KATtG4KOTe4QTmm-HWDg&zoom=1&iact=hc&vpx=535&vpy=291&dur=326&hovh=115&hovw=165&tx=64&ty=56&page=1&tbnh=110&tbnw=149&start=0&ndsp=21&ved=1t:429,r:9,s:0

smile4
26.09.2011., 20:52
dal je istina da umnjake ne bi smio vaditi odabrani stomatolog već slati pacijenta u KBC?
i to ne samo umnjake već od četvorke prema iza...
i ako jest-zanima me koji je razlog?

borna07
26.09.2011., 21:19
dal je istina da umnjake ne bi smio vaditi odabrani stomatolog već slati pacijenta u KBC?
i to ne samo umnjake već od četvorke prema iza...
i ako jest-zanima me koji je razlog?

Smije, ali ne želi.
Jer mu HZZO ne plaća za to.
Naime prema pravilniku sva imalo kompliciranija vađenja ( zaostali korjenovi, višekorjenski zubi, umnjaci) spadaju pod kiruršku specijalistiku i odabranom stomatologu u primarnoj zaštiti ne žele platiti ako ih napravi. Iako ih može i zna i smije izvaditi.

smile4
26.09.2011., 22:32
Smije, ali ne želi.
Jer mu HZZO ne plaća za to.
Naime prema pravilniku sva imalo kompliciranija vađenja ( zaostali korjenovi, višekorjenski zubi, umnjaci) spadaju pod kiruršku specijalistiku i odabranom stomatologu u primarnoj zaštiti ne žele platiti ako ih napravi. Iako ih može i zna i smije izvaditi.

dakle ipak smije jer meni je ova sadašnja upravo i izvadila u petak..dok ona prije nije htjela nego me slala u KBC...pa me samo zanimalo dal smiju il postoji neki opravdan razlog zašto ne smiju...znači stvar dobre volje

felga
26.09.2011., 22:34
@smile4

Tebi kao da je bomba bila u ustima... :rofl:

Valja li barem nešto na tvojoj čeljusti? :D

smile4
27.09.2011., 05:25
@smile4

Tebi kao da je bomba bila u ustima... :rofl:

Valja li barem nešto na tvojoj čeljusti? :D

:lol:zub je bio zdrav ali malo je bočno izrastao, a bakterije su se skupljale i parod.dzep mi se stvorio tako da je svejedno bolio pa smo odlucile izvadit.uvijek sam redovno išla i popravljala sve i čistila kamenac..i sad se stvorili problemi.više tog mi je vezano-unazad circa tri četiri godine krenuo je velik stres na poslu, mobing, imunitet mi je pao i krenuli su problemi sa zdravljem.2009 sam operirala preponsku kilu-nakon toga više nisam prava.unazad 6,7 godina sam smršavila jedno 15-20 kg.očito sve ima posljedice i reflektiralo se i na zube.a i mama ima paradontozu i nažalost je svoje zube izgubila u 30-ima.moji zubi su lijepi i pazim ih-ali bole-boli meso i zubi i bojim se u budućnosti što će bit jer od svih zubi kaže da mi je najgora jedinica-da se pomakla kost..ali što je tu je...

danas idem opet..nastavak s popravljanjem

btw zna li netko stručan mogu li se nekako riješiti paradontni dzepovi? mislim eliminirati?

xena01
27.09.2011., 19:27
Hvala ti i brzom odgovoru. Stvarno si me utješila. Znači tebi se zubno meso prilagodilo zubu, odnoso vratilo se na mjesto. I meni se čini kao da je sada nakon nekoliko dana bolje, međutim bojim se da se to nikad neće vratiti onako kako je bilo. Znaš, ni mene nitko nije upozorio na takvu mogućnost, a mislim da bi trebali upoznati pacijenta sa svim nuspojavama stavljanja krunice. Još me je pokušao nagovoriti da radim i drugu jedinicu (radi se o gornjoj), i sretna sam što nisam.
Ako sam te dobro shvatila, doljnji dio krunica ti je deblji nego kod tvojih zubi, i sada ne možeš zagristi kako spada? Pa, to je grozno. I kod mene je isti slučaj, samo što meni krunica još trenutno nije trajno zacementirana, tako da ću zubaru reći za taj problem, zato što ni ja ne mogu ovako gristi, niti sažvakati hranu. Neka to lijepo poprave ili će biti :tuctuc:
Hvala ti još jednom na odgovoru.

Ma nema na čemu :) drago mi je da sam uspjela pomoć :)

Meni se nije vraćalo nazad nakon što se je vratilo kako treba :) valjda ni neće :)

E da, upravo tako, donji dio krunice tj onaj stražnji dio je deblji nego što je bio prirodni zub i sad ne mogu zagrist kako treba... nadam se da će tebi uspjet smanjit to, tj dobro izbrusit jer meni nije mogao, je on dosta to smanjio i izbrusio, ali ne dovoljno da ja mogu normalno zagrist, ali mi je rekao da više od ovoga ne smije brusit :(

Jel je tebi sada uspio to napravit da možeš normlano zagrist? Pretpostavljam da si dosad dobila navlaku i da više nemaš privremeni?

I baš imam jedno pitanje za tebe. Ta privremena navlaka koju su ti stavili? Kako to izgleda? čim su ti je radili? I jesi morala čekat jedan dan da ju dobiješ? Pa to te pitam jel pokušavam saznat jel to postoji više vrsta tih privremenih ili je to sve jedno te isto? Ja sam dobila privremene isti dan tj uzeo je preparat, ko gel izgleda i ispunio time moj zagriz i onda to priljepio na moje izbrušene zube... I to je izgledalo katastorfa..... Imala sam rupe na zubima i ono, uopće nije bilo za javnost ili nešto slično, jedino što je pomoglo za to da me toliko ne boli caklina tj to više nije caklina, nego ugl to što ostane kada ti izbruse caklinu...........

I da... definitivno su nas trebali upozorit na te sve moguće probleme, baš su dragi, ne :D Nit za zubno meso, niti za zagriz, za ništa nam nisu rekli... preprofesionalno....... baš me zanima kako bi mišljenje imali o meni da ja njima tako pristupim kada mi dođu ko pacijenti jednog dana (jer ja sam na medicini)... e ma da mi bar dođu, tj ovaj moj da mi bar dođe... rekla sam ja njemu to sve u lice pa se je gospodin malo uvrijedio........ Mislim ono, ide mi reć da to mogu imat doživotno da bi eto sad naletila tu na forumu kako jedan stomatolog, Borna, objašnjava da to izgleda ne može bit doživotno jer slabi taj cement i onda se tu mogu skupljat bakterije... mislim super ne što mi moj to nije spomenuo..... A ja bi ispala ko zadnji kreten koji to ne bi išao zamjenit jer sam mislila da je sve u redu tj da nema potrebe za mjenjanjem jer navlake stoje na mjestu... jer meni je moj stomalog prezentirao kao da ne trebam mjenjat dok ne otpadne ili ne pukne.... divota!!! Jao kako sam sad ljuta! I kome se možemo žalit? Upravi vodovoda pretpostavljam? Jer koliko znam za te stvari se ne možemo nigdje žalit kada oni rade sami za sebe, jesam u pravu ili? Uh...

xena01
27.09.2011., 19:41
p.s. s tim da mislim da bi nam zagriz valjao da su nam uzimali otisak svih zubi nakon što su izbrusili one na koje su stavljali navlake jer mislim da bi se onda po tome mogli ravnat na modelu koliko debelu navlaku smiju napravit da možemo imat normalan zagriz.... ne znam... možda pričam gluposti, ali to mi nekako ima smisla

ireborin
28.09.2011., 02:27
Predviđeni rok trajanja pojedine vrste protetskog nadomjestka označava vrijeme kada je potrebno skinuti postojeći i napraviti novi. Ako se tome pristupilo na vrijeme, na zubima neće biti promjena ni karijesa i na postojeće nosače napraviti će se novi most bez ikakvih dodatnih radova. Debljina cementnog sloja ovisi o preciznosti izrade i što je taj sloj tanji to je rad dugovječniji. Stoga su radovi rađeni u cad-cam tehnologiji ( cirkon, empress, emax) dugovječniji ( 15-20 god)od klasične metal-keramike koja se radi ručno( 7-10 god).
Adhezivno cementiranje bi trebalo biti danas standard struke (najdugotrajniji cement) iako mnogi još uvijek koriste cemente na bazi glasionomera.
Sve to skupa u raznim kombinacijama može dati jednako dobre i jednako kvalitetne rezultate ako se pacijent pridržava pravila o roku trajanja.
Precizno napravljen most ne može biti labav niti ispadati. to je znak loše napravljenog rada.

Mislim da sam shvatio. Znaci, najpravilnije je nakon ugradnje mosta recimo jednom ili dvaput godisnje ici do zubara (ili na slikanje pa onda) da pregleda stanje zuba ispod. Recimo to ovako laicki?

Što se pak tiče gubitka kosti, mostovi ne uzrokuju gubitak kosti, već su implantati ti koji sprečavaju gubitak kosti nakon vađenja do određene mjere. Gubitak kosti izaziva vađenje zuba i nestanak žvačnih sila na taj dio kosti. Najveći gubitak događa se u prvih godinu dana nakon vađenja ( 90%).

Posto sam peticu izgubio kao jako mali, znaci de facto sto se desilo s time se vec desilo.

Konkretno u tvom slučaju, ja bih izabrala opciju mosta 7,6 i dodatak petice koja nedostaje. Ne bih brusila četvorku, jer je relativno sačuvana i jer je prostor nedostatka petica smanjen, pa količina žvačnih sila neće narušavati biomehaniku zbog privjesnog člana mosta. Raditi pak sedmicu u "slabom" kontaktu je nepravilno, jer je područje 7 i 6 centar žvačnih sila i taj kontakt mora biti čvrst i omogućiti žvakanje. Smanjivanje žvačnih sila u tom prostoru donijeti će samo probleme, zubi moraju biti napravljeni tako da se na njih normalno grize, smanjivanjem žvačnih sila neće se postići niti dulja trajnost niti išta dobroga, samo će sedmica još prije propasti, a ostali zubi trpjeti će preopterećenja.
Ako je prostor toliko smanjen da ti je čak predlagano stavljnje 2 zuba, sigurno nema dovoljno prostora za postavljenje implantata ( razmak između zubi mora biti minimalno 5-5,5 mm za postaviti implantat), tako da ti je most najbolja opcija. Obzirom na tvoje godine, zirkon-keramika bi možda bila najbolje rješenje zbog dugotrajnosti.

Znaci, po vama bi bilo najbolje da sad stavim most, kontroliram stanje godinama kako ide, a poslije ako se bude javljala potreba za implantima oni uvijek ostaju kao otvorena mogucnost (all other things being equal)?

Mislim da je sedmica relativno "slaba" po cvrstoci, ali nisam siguran. Nego, d vas pitam nesto drugo ... zvucite kao osoba od struke, ne kao obicni korisnik ovdje. Imate li negdje ordinaciju da mi bacite kontakt info na PM; rado bih se posavjetovao i cuo drugo strucno misljenje prije ikakvog zahvata.

DrownedWorld
28.09.2011., 19:08
Pozdrav,
kratko pitanje. Danas sam vadio umnjak (tj, ostatak trulex umnjaka :zubeki:).
Zubar je kopao i kopao i skoro mi pola čeljusti odvalio, te rekao da je gotovo i da sad trebam čekat da to zaraste.
Muči me da sada, nakon sat i pol od vađenja tog umnjaka, u rupi (gdje je nekada isti trulexao) osjetim komadić zuba. Da krenem paničarit ili je to normalno?

orcanic
28.09.2011., 23:10
Moze li mi netko preporuciti dobrog paradentologa u ZG kojemu pred ocima nisu samo $$$ (u prijevodu, nece mi reci da trebam povaditi pola zubiju, ugraditi platinaste implante i sagraditi zlatne mostove zato da on moze kupiti sebi lijevu propelu na jahti)? Hvala.

29.09.2011., 13:23
Jutros bio na operaciji zuba,vađenju :/
Desna strana mi puna konaca... Zna neko kako prati zube s tim? Jer me strah da ne potrgam sve to :O

anita
29.09.2011., 20:25
Je li nekome poznata ovakva situacija, ne mora iz vlastitog iskustva, može i iz tuđeg.
Imam dugogodišnju zubaricu koja je sve te godine bila ok, a i moji zubi isto tako. Međutim, zadnjih nekoliko godina sve sam češće kod nje, stalno se nešto događa, pa smo stavili i nekoliko krunica, pa su neke otpale, pa smo počeli vaditi ostatke... uglavnom - užas!
Danas mi kaže slikovito da moji zubi kao da jedu sami sebe. Iz nekog neobjašnjivog razloga jednostavno propadaju. Za nekoliko dana joj nosim digitalni ortopan na analizu.
Ne znam što da radim. Šokirana sam jer sam imala vrlo lijepe i jake zube.
Imate li za preporučiti nekog iskusnog zubara koji bi mi dodatno dao i svoje mišljenje jer mi moja zubarica otvoreno kaže da ne zna uzrok, pa prema tome pokušava, sve manje uspješno, riješiti samo posljedice.

anita
29.09.2011., 20:29
Pozdrav,
kratko pitanje. Danas sam vadio umnjak (tj, ostatak trulex umnjaka :zubeki:).
Zubar je kopao i kopao i skoro mi pola čeljusti odvalio, te rekao da je gotovo i da sad trebam čekat da to zaraste.
Muči me da sada, nakon sat i pol od vađenja tog umnjaka, u rupi (gdje je nekada isti trulexao) osjetim komadić zuba. Da krenem paničarit ili je to normalno?

Poznato mi je ovo. I meni se to dogodilo u svibnju, doduše ne s umnjakom. To što osjetiš navodno nije komadić zuba, nego komadić nekakve alveole koja obavija zub. To s vremenom ili otpadne ili "nestane" samo od sebe, ili se "izbrusi" pa više ne osjetiš.
Možeš, kao što sam i ja, nazvati zubara da ti objasni ili za svaki slučaj baci pogled.

Lilit
29.09.2011., 20:32
na donjim zubima od jednog zuba se jako osjeti korjen, znaci kad pipam zubno meso korjen kao da je "iskocio" van, i to znaci zubno meso blize usnici
to mi se vec jednom dogodilo i povuklo se samo od sebe
na dodir boli
sta to znaci?

sanjo77
29.09.2011., 22:47
na donjim zubima od jednog zuba se jako osjeti korjen, znaci kad pipam zubno meso korjen kao da je "iskocio" van, i to znaci zubno meso blize usnici
to mi se vec jednom dogodilo i povuklo se samo od sebe
na dodir boli
sta to znaci?

Granulomčić?

VAUTRIN
30.09.2011., 02:33
Postoje li u ljekarni kakve kapi ili nešto slično šta se može staviti lokalno na zubno meso ako krvari? Poprilično mi krvari na mjestu gdje niče umnjak, a ne pomaže ni to što imam hemofiliju.

DrownedWorld
30.09.2011., 05:50
Poznato mi je ovo. I meni se to dogodilo u svibnju, doduše ne s umnjakom. To što osjetiš navodno nije komadić zuba, nego komadić nekakve alveole koja obavija zub. To s vremenom ili otpadne ili "nestane" samo od sebe, ili se "izbrusi" pa više ne osjetiš.
Možeš, kao što sam i ja, nazvati zubara da ti objasni ili za svaki slučaj baci pogled.

Thanks, nazvao sam već i rekla (druga zubarka, jer je ovaj moj zbunjola :D ) da to može biti komad kosti ili zuba ili nešto xyz (bio sam na painkillerima) što samo izađe tokom vremena i da se ne brinem.
Panika me malo ulovila, jer se ovaj moj zubar pokazao ne profi u par navrata, pa rekoh da provjerim.

crvena13
30.09.2011., 12:07
Postoje li u ljekarni kakve kapi ili nešto slično šta se može staviti lokalno na zubno meso ako krvari? Poprilično mi krvari na mjestu gdje niče umnjak, a ne pomaže ni to što imam hemofiliju.

Ima jedna feeeenomenalna pasta - Arthrodont - koja se baš stavlja na upaljeno zubno meso. Meni je jako pomoglo kad mi se umnjak probijao pa me užasno bolilo meso okolo.
Ima je samo u ljekarni.
Istisneš količinu veličine graška i utrljaš u to. I pustis. I prodje. :)

http://home.intekom.com/pharm/hexal/arthdont.html

Jedino ne znam imali li kakvih kontraindikacija za hemofiličare?

Hard Candy
30.09.2011., 14:20
Ukoliko prilikom pjeskarenja dodje do gutanja pijeska je li to opasno?
Kako se riješava disanje kod ovog postupka?
Hvala.

vegga
30.09.2011., 15:00
bila danas kod kirurga radi pregleda četvorke koja je za apikotomiju, nadograđena je i punjena, ja sam rekla da ne bih to radila vec da bi radije izvadila taj zub a on je rekao da može isto biti kao operacija ako ga ne uspije izvaditi ??? pa da je bolje raditi apikotomiju , da je isto anestezija ali ja se toga bojim i ne kuzim kako misli da mozda nece moci izvaditi zub? dr Ahel u Rijeci ....naručio me za 2 mj a do tad da mi moj zubar otvori zub i izvadi staro punjenje? a da ja idem na Sušak na drugo misljenje i izvadim taj zub

VAUTRIN
30.09.2011., 15:09
Ima jedna feeeenomenalna pasta - Arthrodont - koja se baš stavlja na upaljeno zubno meso. Meni je jako pomoglo kad mi se umnjak probijao pa me užasno bolilo meso okolo.
Ima je samo u ljekarni.
Istisneš količinu veličine graška i utrljaš u to. I pustis. I prodje. :)

http://home.intekom.com/pharm/hexal/arthdont.html

Jedino ne znam imali li kakvih kontraindikacija za hemofiličare?

Hvala na savjetu, potražit ću u ljekarnama. Jel moguće da zubno meso krvari zbog nicanja umnjaka? Mislim da je meni zbog toga, nije bilo nekakve mehaničke ozljede.

Zvao sam i zubara, ali nije imao nikakav savjet i to mi je malo čudno. Mislio sam da postoji nešto što se lokalno stavlja kada dođe do krvarenja (pa bih kombinirao to + lijek za hemofiliju).

prilika
30.09.2011., 16:32
Imam pitanje pa molim ako bi mi netko od zubara mogao odgovoriti.

Danas mi je doktorica napravila hladnu probu onim sprejom gornje sedmice i zub nije uopće odreagirao. Dakle vjerojatno je zub mrtav. Poslala me je da slikam taj zub i susjedni. Problem je u tome što sam ja naručena već u ponedjeljak na vađenje jednog zuba na kirurgiju. Pa ne znam mogu li vaditi taj bataljak doljnje šestice (ostatak ispod krunice) sa druge strane čeljusti, ako ova mrtva gornja sedmica ispod plombe nije uopće riješena? Ova doktorica me jako ljubazno primila, jer zubar kod kojeg sam do sada išla je otišao na put i nema ga tjedan dana. Uz to imam neuralgične bolove od neuspjele revizije sedmice lijevo dolje koju bi isto trebala vaditi i boli me već tri mjeseca, čak sam je mislila vaditi prvo u ponedjeljak kod kirurga, pa da vađenje tog bataljka lijeve šestice odgodim dok rana od vađenja doljnje sedmice ne zacijeli. Osim toga boli me i grlo i imam malu temperaturu 37,3, odnosno neku blažu virozu. Doktorica je rekla da se odmaram preko vikenda pa ako temperatura ne bi skočila da idem u ponedjeljak na vađenje zuba.

Što da napravim u ovoj situaciji? Nisam se nadala da je ta gornja sedmica mrtva sama od sebe. Mogla bi sutra ići slikati tu sedmicu, ali ne znam kako dalje.

smile4
30.09.2011., 16:35
bila danas kod kirurga radi pregleda četvorke koja je za apikotomiju, nadograđena je i punjena, ja sam rekla da ne bih to radila vec da bi radije izvadila taj zub a on je rekao da može isto biti kao operacija ako ga ne uspije izvaditi ??? pa da je bolje raditi apikotomiju , da je isto anestezija ali ja se toga bojim i ne kuzim kako misli da mozda nece moci izvaditi zub? dr Ahel u Rijeci ....naručio me za 2 mj a do tad da mi moj zubar otvori zub i izvadi staro punjenje? a da ja idem na Sušak na drugo misljenje i izvadim taj zub

sta kaze tvoj zubar?
a na Sušaku kako kom dodješ..barem što se tiče umnjaka-jedni su ful za to da se vade a drugi (jedna doktoroca mi bila dr.put)-kao ne treba vadit ako je lijepo izrasla....na koncu-meni je sedmica i šestica bila pokvarena i radila probleme a umnjak mi je ipak na kraju izvadila-ali moja zubarica-nije me nikamo slala na vađenje

smile4
30.09.2011., 16:37
Imam pitanje pa molim ako bi mi netko od zubara mogao odgovoriti.

Danas mi je doktorica napravila hladnu probu onim sprejom gornje sedmice i zub nije uopće odreagirao. Dakle vjerojatno je zub mrtav. Poslala me je da slikam taj zub i susjedni. Problem je u tome što sam ja naručena već u ponedjeljak na vađenje jednog zuba na kirurgiju. Pa ne znam mogu li vaditi taj bataljak doljnje šestice (ostatak ispod krunice) sa druge strane čeljusti, ako ova mrtva gornja sedmica ispod plombe nije uopće riješena? Ova doktorica me jako ljubazno primila, jer zubar kod kojeg sam do sada išla je otišao na put i nema ga tjedan dana. Uz to imam neuralgične bolove od neuspjele revizije sedmice lijevo dolje koju bi isto trebala vaditi i boli me već tri mjeseca, čak sam je mislila vaditi prvo u ponedjeljak kod kirurga, pa da vađenje tog bataljka lijeve šestice odgodim dok rana od vađenja doljnje sedmice ne zacijeli. Osim toga boli me i grlo i imam malu temperaturu 37,3, odnosno neku blažu virozu. Doktorica je rekla da se odmaram preko vikenda pa ako temperatura ne bi skočila da idem u ponedjeljak na vađenje zuba.

Što da napravim u ovoj situaciji? Nisam se nadala da je ta gornja sedmica mrtva sama od sebe. Mogla bi sutra ići slikati tu sedmicu, ali ne znam kako dalje.

da ti nije upala krenula možda? zašto ti ne izvadi živac na toj sedmici a zub ostavi-ako se može spasiti?

smile4
30.09.2011., 16:38

a da probaš ispirat s čajem od kadulje ..ja je naberem i onda položim listić na mjetso koje me boli...il je upaljeno..ne može škoditi

prilika
30.09.2011., 17:03
Imam pitanje, pa molim odgovor od nekog od stomatologa.

Danas sam bila kod ljubazne nove zubarice je zubar kod kojeg sam do sada išla je na putu. Provjerila mi je vitalitet gornje sedmice sa onim hladnim sprejom i ja hladnoću nisam uopće osjetila. Vjerojatno je taj zub onda mrtav. Poslala me da snimim taj zub i susjedni. Problem je u tome što sam ja naručena na kirurgiju na vađenje bataljka doljnje lijeve šestice (to je istrunulo ispod metal keramičke krunice) već sada u ponedjeljak. Osim toga imam i neuralgične bolove od neuspjele revizije doljnje desne sedmice i taj zub bi isto trebala vaditi, čak sam ga mislila u ponedjeljak vaditi, a da odgodim vađenje bataljka lijeve šestice. Uz to boli me grlo jer sam dobila neku virozu i imam malu temperaturu 37,3. Što da napravim? Da idem vaditi zub na kirurgiju u ponedjeljak? Doktorica je rekla da mogu ići ako mi se temperatura ne poveća. Brine me ta vjerojatno mrtva gornja sedmica, koliko ona dugo može stajati bez da se otvori i očiste kanali. Ova doktorica me danas primila radi jednog drugog zuba, pa sam je zamolila da provjeri i vitalitet te gornje sedmice jer mi se činilo da ta gornja sedmica ne prijanja dobro.

Lilit
30.09.2011., 22:23
Granulomčić?

a kako se onda povuce samo od sebe?
nesto drugo mozda? tocno se osjeti cijeli korjen bas kako ga se banalno nacrta u slikovnicama :ne zna:

vegga
01.10.2011., 11:24
bila danas kod kirurga radi pregleda četvorke koja je za apikotomiju, nadograđena je i punjena, ja sam rekla da ne bih to radila vec da bi radije izvadila taj zub a on je rekao da može isto biti kao operacija ako ga ne uspije izvaditi ??? pa da je bolje raditi apikotomiju , da je isto anestezija ali ja se toga bojim i ne kuzim kako misli da mozda nece moci izvaditi zub? dr Ahel u Rijeci ....naručio me za 2 mj a do tad da mi moj zubar otvori zub i izvadi staro punjenje? a da ja idem na Sušak na drugo misljenje i izvadim taj zub.....danas mi moj zubar kaze da ne zna kako ce vaditi staro punjenje kad je unutra metalni štift a ne znam kako miga onda stari zubar punio nakon sta je napravljena nadogradnja sa stiftom...nista ne razumijem, najradije bi izvadila tu četvorku dolje a poslije kako bude...molim strucni odgovor

prilika
01.10.2011., 17:02
Zna li netko gdje bi mogla ići na isključivo endodonciju sa iglicama nikako ne strojnu endodonciju? Od kada sam bila na toj strojnoj endodonciji imam samo velike probleme, neki zubi su i uništeni od toga. Čak mi je oralni kirurg rekao da je endodoncija sa iglicama manje agresivna. U Zagrebu svi privatnici rade strojnu endodonciju, nitko neće raditi samo s iglicama. Čak sam pitala i jednu mladu, jako ljubaznu privatnu doktoricu i ona je rekla da radi isključivo strojno punjenje kanala jer je to brže gotovo. Zamolila sam je da provjeri vitalitet gornje sedmice jer plomba nije dobro prijanjala i zub uopće nije reagirao na hladnoću. To znači da je tom zubu vjerojatno odumro živac. Poslala me da slikam taj zub. Nisam još stigla slikati taj zub, ali hoću. Koliko je hitno da se taj zub otvori? Može li se u Perkovčevu doći bez uputnice, pa da se plati?

Problem je u tome što bi ja trebala vaditi jedan zub na oralnoj kirurgiji već u ponedjeljak, ali muči me viroza i mala temperatura 37,3 i grlo mi je upaljeno i crveno. Je li bolje da odgodim vađenje tog zuba? Žao mi je što ću izgubiti svoj termin jer poslije moram vaditi još jedan zub. Ili da ipak idem vaditi tu doljnju šesticu jer šteta je da izgubim taj termin. Je li opasno vaditi zub pod blažom virozom i upaljenim grlom?

vegga
01.10.2011., 17:31
Zna li netko gdje bi mogla ići na isključivo endodonciju sa iglicama nikako ne strojnu endodonciju? Od kada sam bila na toj strojnoj endodonciji imam samo velike probleme, neki zubi su i uništeni od toga. Čak mi je oralni kirurg rekao da je endodoncija sa iglicama manje agresivna. U Zagrebu svi privatnici rade strojnu endodonciju, nitko neće raditi samo s iglicama. Čak sam pitala i jednu mladu, jako ljubaznu privatnu doktoricu i ona je rekla da radi isključivo strojno punjenje kanala jer je to brže gotovo. Zamolila sam je da provjeri vitalitet gornje sedmice jer plomba nije dobro prijanjala i zub uopće nije reagirao na hladnoću. To znači da je tom zubu vjerojatno odumro živac. Poslala me da slikam taj zub. Nisam još stigla slikati taj zub, ali hoću. Koliko je hitno da se taj zub otvori? Može li se u Perkovčevu doći bez uputnice, pa da se plati?

Problem je u tome što bi ja trebala vaditi jedan zub na oralnoj kirurgiji već u ponedjeljak, ali muči me viroza i mala temperatura 37,3 i grlo mi je upaljeno i crveno. Je li bolje da odgodim vađenje tog zuba? Žao mi je što ću izgubiti svoj termin jer poslije moram vaditi još jedan zub. Ili da ipak idem vaditi tu doljnju šesticu jer šteta je da izgubim taj termin. Je li opasno vaditi zub pod blažom virozom i upaljenim grlom?

zasto se mora vaditi zub na oralnoj kirurgiji? prije dosta godina vadaila sam dva zuba ali kod stomatologa a sad sam isto narucena kod kirurga?

smile4
01.10.2011., 23:37
zasto se mora vaditi zub na oralnoj kirurgiji? prije dosta godina vadaila sam dva zuba ali kod stomatologa a sad sam isto narucena kod kirurga?

kako sam ja shvatila-stvar dobre volje stomatologa osim ako se radi o problematičnom i nezgodnom položaju..jer oni za to ne dobivaju nikakvu naknadu pa onda šalju kirurgu
evo pr..ex zubarka me poslala vadit umnjak na kirurgiju..u medjuvremenu sam se prebacila kod druge zubarice i ona mi je sama izvadila taj umnjak -najprije smo ga još malo ostavili da vidimo da možda ovi drugi ne rade probleme a onda ipak ga je izvadila..

hulijo đuturum
02.10.2011., 07:25
počeo sam četku prije pranja zubi (ne svaki put) ispirati u kipućoj vodi?

je li to korisno, štetno ili nebitno?

Swedish
02.10.2011., 13:41
Imam pitanje, Posto imam jedan suplji zub kojeg nisam uspio popraviti a sutra letim avionom, moze li mi to napraviti ikakve probleme?

Jujigatame
02.10.2011., 13:59
Zna li netko gdje bi mogla ići na isključivo endodonciju sa iglicama nikako ne strojnu endodonciju? Od kada sam bila na toj strojnoj endodonciji imam samo velike probleme, neki zubi su i uništeni od toga. Čak mi je oralni kirurg rekao da je endodoncija sa iglicama manje agresivna. U Zagrebu svi privatnici rade strojnu endodonciju, nitko neće raditi samo s iglicama.
Zao mi je zbog Vaseg loseg iskustva ali mislim da je ovo pretjerana tvrdnja, strojna endodoncija je sjajna stvar. Problem je sto ju rade i oni koji znaju i oni koji ne znaju; osim toga (ne)uspjeh endo terapije ovisi i o jos puno drugih cimbenika...

je li opasno vaditi zub pod blažom virozom i upaljenim grlom?
Nije opasno (pretpostavljam da je rijec o "obicnom" vadjenju), vise je stvar komoditeta i higijene (da ne sirite zarazu ali to je ionako blagi virus koji je trenutno vrlo rasiren i dosta ljudi je lagano prehladjeno). Najbolje nazovite pa pitajte kako stoje s terminima...

Panx_crew
03.10.2011., 11:24
Moram izvadit peticu i stavit novi zub. Moja zubarica ima slobodne termine tek idući tjedan pa razmišljam o privatniku. Zanima me jel velika razlika u cijeni kod moje zubarice i kod privatnika jer znam da mi hzzo neće pokriti most ni novi zub... Vaše mišljenje?

prilika
03.10.2011., 14:16
Zao mi je zbog Vaseg loseg iskustva ali mislim da je ovo pretjerana tvrdnja, strojna endodoncija je sjajna stvar. Problem je sto ju rade i oni koji znaju i oni koji ne znaju; osim toga (ne)uspjeh endo terapije ovisi i o jos puno drugih cimbenika...

Nije opasno (pretpostavljam da je rijec o "obicnom" vadjenju), vise je stvar komoditeta i higijene (da ne sirite zarazu ali to je ionako blagi virus koji je trenutno vrlo rasiren i dosta ljudi je lagano prehladjeno). Najbolje nazovite pa pitajte kako stoje s terminima...

Hvala vam za odgovor. Radi se o vađenju bataljka lijeve šestice ispod krunice koja je istrunula. Čak je i kost proširena, odnosno između petice i šestice imam izraslinu egzostozu, vidi se na CT-u prosvjetljenje iznad te izrasline. Ispod te krunice sam imala upalu još u 5. mjesecu koja je prošla nakon antibiotika, ali ostala je ta koštana izraslina. Odgođeno mi je vađenje zbog viroze, jučer sam ostala potpuno bez glasa, a danas mi je nešto bolje s tom virozom.

Osim toga muči me desna doljnja sedmica gdje nije uspjela revizija punjenja, na koju da barem nisam išla na tu reviziju, nije bila izgleda nužno potrebna. Osjećam neprestano žarenje i pulsiranje, jako me boli s te strane. I tu sedmicu bi trebala izvaditi. Punjenje je samo 0,17 mm od mandibularnog kanala (izmjereno je na dentalnom CT-u) i vjerojatno to utječe na bolove. Ta sedmice je punjenja sa AH plus punilom i hladnom gutaperkom. Pročitala sam da je to AH plus punjenje jako citotoksično i nakon godine dana. Ima li za mene kakvo rješenje? Hoću li se ikada riješiti tih bolova i žarenja? Revizija punjenja je bila još 30.6. ove godine. Apsorbirati se neće, jer bi se to apsorbiralo još dva tjedna nakon revizije, tako su mi rekla dva stomatologa. Prvo punjenje je bilo napravljeno sa CRCS pastom i tada zub nije bio probijen. Žalim za tom revizijom, nisam trebala na to ići. Sumnjalo se da možda treći kanal od te sedmice nije napunjen jer se taj kanal ne može vidjeti na rentgenu. Ali onda se moglo samo sa iglicom provjeriti je li i taj treći kanal napunjen. To sam pročitala. Oko ovog prepunjenja se stvorila upala odnosno zasjenjenje. Reviziju je radila jedna jako ugledna osoba. Ovo sve nisam znala prije revizije, da barem jesam, sigurno ne bi išla na to.

Ne kažem da strojna endodoncija nije dobra, daleko od toga. Meni prvi puta kod punjenja te sedmice strojno nije probijen zub, ali drugi puta prilikom revizije je jako probijen zub. Čak i lijeva sedmica je probijena, kada je nedavno punjena alo korišteno je punjenje endorez koje se brzo resorbira i sada je to koliko toliko dobro. Prilikom punjenja samo sa iglicama prošle godine i prijašnjih godina ja nisam imala nikakvih problema i nikada mi nije probijen zub. Ipak je sigurnije to sa iglicama punjenje, bolja je kontrola punjenja iglicama sa rukom. Čak mi je osoba od struke rekla da je veća mogućnost probijanja zuba kod strojne endodoncije, ali ipak i ona koristi strojnu endodonciju jer je puno brža. Postoje privatni stomatolozi izvan Zagreba koji i dalje rade endodonciju samo sa iglicama, ali ja ne vozim i meni nije jednostavno otići 50 km od Zagreba u jednom smjeru gdje znam da radi jedan stomatolog sa iglicama.

Ja bi se samo htjela riješiti tih bolova od te desne sedmice koja je imala reviziju, a bojim se hoće li se to uopće moći riješiti. Sa te desne strane sam imala jaku neuralgiju nakon vađenja umnjaka prije 11 godina, ali i onda je ta intenzivna bol prošla nakon par mjeseci, a sada nikako ne prolazi.

Jujigatame
03.10.2011., 17:04
Odgođeno mi je vađenje zbog viroze, jučer sam ostala potpuno bez glasa, a danas mi je nešto bolje s tom virozom.
Nadam se da ce te brzo ozdraviti :)

Prvo punjenje je bilo napravljeno sa CRCS pastom i tada zub nije bio probijen. Žalim za tom revizijom, nisam trebala na to ići. Sumnjalo se da možda treći kanal od te sedmice nije napunjen jer se taj kanal ne može vidjeti na rentgenu. Ali onda se moglo samo sa iglicom provjeriti je li i taj treći kanal napunjen.To sam pročitala.
Je li vam nadjen i dobro napunjen treci kanal? Postoji li mozda cetvrti? Jesu li preostali kanali dobro instrumentirani, ocisceni i napunjeni (vjerojatno tvore kompleksnu mrezu u kojoj su ostale skrivene bakterije)? Brtvi li dovoljno dobro punilo na bazi cink oksida i ca hidroksida (crcs)? Puno je tu pitanja koja vam sada malo znace.

...AH plus punjenje jako citotoksično i nakon godine dana....Oko ovog prepunjenja se stvorila upala odnosno zasjenjenje....apsorbirati se neće, jer bi se to apsorbiralo još dva tjedna nakon revizije, tako su mi rekla dva stomatologa...osjećam neprestano žarenje i pulsiranje....punjenje je samo 0,17 mm od mandibularnog kanala (izmjereno je na dentalnom CT-u) i vjerojatno to utječe na bolove.
To se punilo ne resorbira. Citotoksicno je vise-manje sve sto ide u kanal i to je relativna stvar, da sada ne idemo u detalje. Problem je u vasem slucaju blizina mandibularnog kanala. Posao za kirurga, nakon cega bi se s vremenom stvari trebale vratiti u normalu.
"Zasjenjenje" oko prepunjenja je normalna reakcija organizma koji pokusava ograniciti stranu stvar. Da se isto desilo na "sigurnom" mjestu (ne u blizini zivca ili sinusa), najvjerojatnije ne bi bilo nikakvih problema - naime blago prepunjenje je jako cesta stvar, pogotovo kod toplih tehnika punjenja, nepazljive obrade zadnje trecine kanala, pogresno odredjene duljine kanala itd.

Čak mi je osoba od struke rekla da je veća mogućnost probijanja zuba kod strojne endodoncije
Instrumenti su uglavom agresivniji i ako je operater nepazljiv moze lakse doci do toga.

Ipak je sigurnije to sa iglicama punjenje, bolja je kontrola punjenja iglicama sa rukom.
Budite svjesni da vam ni za rucnu endo nitko ne moze garantirati da nece biti probijanja kanala i prepunjena punilom, to je jednostavno cest rizik zahvata cija se ucestalost smanjuje postivanjem procedure i dobrim poznavanjem odredjene tehnike.

ostoje privatni stomatolozi izvan Zagreba koji i dalje rade endodonciju samo sa iglicama, ali ja ne vozim i meni nije jednostavno otići 50 km od Zagreba u jednom smjeru gdje znam da radi jedan stomatolog sa iglicama.
Ako zelite, ubuduce odite na Stomatoloski fakultet u Gundulicevoj (s uputnicom), radi se rucna endodoncija. Jedini problem je sto cete za molar morati doci cca 3 puta i svaki put sjediti sat i pol. Ne morate se bojati studenata, rade sporije ali dobro te su nadgledani od strane strucnjaka.

xena01
03.10.2011., 19:39
Imam par pitanja.. :) Nadam se da će mi netko uspjet odogovorit...
1. koliko dugo traje garancija na bezmetal-keramiku? u smislu na koliko dugo mjeseci/godina stomatolog daje "jamstvo" da u slučaju da se nešto dogodi da će on besplatno napravit novu navlaku?
2. jel ta garancija pokirva i npr udarce? tj da nakon udarca zub pukne? tj što uopće sve pokriva?
3. kako provjeravat stanje zubi ispod navlake? osim RTG-snimanja? i ako se jedino može sa snimanjem, koliko često se treba ić na njega?
4. kako se uopće može znat da je nakon par godina cement oslabio i da treba skidat navlake i stavljat nove?
5. jel postoji ikakvo drugo skidanje navlaka osim onog razbijanja dok navlaka ne pukne?
6. pri skidanju navlaka i stavljanja novih jel se prirodni zub mora još više izbrusit?
7. zašto se kod dubokog zagriza ne ide na bezmetal- keramiku?
8. jesu li implatati trjano riješenje? u smislu da ne mogu otpast i da se ne moraju mjenjat? ili se i oni moraju mjenjat? :(
9. da li se može izbjeć pravljenje "lošeg" zagriza ako se uzme otisak cijele čeljusti? u smislu, stave se navlake na prednje zube i pacijent više nema dobar zagriz, ko što je slučaj kod mene.. da li se to može izbjeć?
10. da li se usna šupljina smije ispirat svaki dan, tj 2 puta dnevno iako ne patim od paradentoze? to pitam jer meni je moj stomatolog rekao da se to ne smije radit jer mogu dobit gljivice, tipa candidu i da smijem ispirat usnu šupljinu samo jednom godišnje u trajanju od 2-3 mj
Hvala!!! Ali zbilja.. bilo kome kome se bude dalo odg na ova sva moja silna pitanja... Nadam se da će netko od vas imat strpljenja da mi odgovori

striker
03.10.2011., 20:21
evo napokon doso sebi nakon vadjenja mislim 12 zuba (dole sam pisao nesto na topiku o tome nist veliko al ajd))
Radio sam pod opcom anestezijom radi alerije na Lidokain(lokalne anestezije) ,te sam naravno pod uspavljivanjem izvadio sve sto je bilo kriticno,,
Tako da su mi odmah zasili i pod neke konce na mjesto zuba stavili nekee kao tampone,vjerovatno gdje su bili dublji korjeni pa rradi krvarenja evo u 12 sam se probudio iz narkoze oko3-4 su me pustili van i malo kunjo sve ,,i jos mi krvari dobro to me nebrine,tolko
nego me brine sto je dokktor reakao da ce konci sami ispast u roku dva tjedna al me brinu ti tamponi u dubljim ranama jel me strah da ne zarastu u meso sta ja znam,,nije napisana kontrola vec samo kontrola po potrebi,,e sad me zanimaju ti tamponi ispod konaca,mislimja ja cu odmah ujutro zvat kirurga da ga pitam za to al me to sad kopka??!!

e da od ljekova mi je preppisoao antibiotike ,za bolove ibuprofen,
ovako pise za ove ulozke znali itko ista o tome """"a ovi tuferi se zovu Gelatamp ulozak u alveole et suturae resporptiva(Vicryl)""""

i sto je cudno uopce nisam oteknuo mrvicu malo i to spalo ,,,jedino da mi sutra ne otekne

borna07
04.10.2011., 10:18
Imam par pitanja.. :) Nadam se da će mi netko uspjet odogovorit...

1. koliko dugo traje garancija na bezmetal-keramiku? u smislu na koliko dugo mjeseci/godina stomatolog daje "jamstvo" da u slučaju da se nešto dogodi da će on besplatno napravit novu navlaku?
zakonska garancija je 1 godinu

2. jel ta garancija pokirva i npr udarce? tj da nakon udarca zub pukne? tj što uopće sve pokriva?
ne pokriva udarce, kao niti jedna druga garancija
pokriva probleme nastale zbog eventualno neadekvatne izrade rada, a koji se mogu otkloniti ponovom izradom

3. kako provjeravat stanje zubi ispod navlake? osim RTG-snimanja? i ako se jedino može sa snimanjem, koliko često se treba ić na njega?
kontrolnim pregedima 2 put godišnje
rtg se radi po potrebi i procijeni stomatologa

4. kako se uopće može znat da je nakon par godina cement oslabio i da treba skidat navlake i stavljat nove?

postoji predviđeni rok trajanja koji diktira kada se krunice skidaju, a ako se nešto događa i prije njega, nastaju problemi, najčešće u obliku gingivitisa tj. upale zubnog mesa
5. jel postoji ikakvo drugo skidanje navlaka osim onog razbijanja dok navlaka ne pukne?
Naravno!!!! Navlake se raspile i skinu.
6. pri skidanju navlaka i stavljanja novih jel se prirodni zub mora još više izbrusit?
Kako kada. Ovisi o stanju zuba, predhodnom brušenju i vrsti keramike.
7. zašto se kod dubokog zagriza ne ide na bezmetal- keramiku?
Ide se. Duboki zagriz nije kontraindikacija za bezmetalnu keramiku.
8. jesu li implatati trjano riješenje? u smislu da ne mogu otpast i da se ne moraju mjenjat? ili se i oni moraju mjenjat? :(
Jesu, ako su održavani kako treba. Ovisi isključivo o pacijentu jesu li trajni ili ne.
9. da li se može izbjeć pravljenje "lošeg" zagriza ako se uzme otisak cijele čeljusti? u smislu, stave se navlake na prednje zube i pacijent više nema dobar zagriz, ko što je slučaj kod mene.. da li se to može izbjeć?
Ne da se može izbjeći, nego je apsolutno neprihvatljivo napraviti prednje krune ( i bilo koje druge) tako da se pacijentu poremeti zagriz.

10. da li se usna šupljina smije ispirat svaki dan, tj 2 puta dnevno iako ne patim od paradentoze? to pitam jer meni je moj stomatolog rekao da se to ne smije radit jer mogu dobit gljivice, tipa candidu i da smijem ispirat usnu šupljinu samo jednom godišnje u trajanju od 2-3 mj

ovisi o sredstvu za ispiranje...postoje sredstva za svakodnevnu higijenu kojima možeš ispirati cijeli život i postoje sredstva koja se koriste u liječenju parodontitisa ili postoperativno. Za ova druga se vrijedi to što ti je stomatolog rekao

borna07
04.10.2011., 10:21
evo napokon doso sebi nakon vadjenja mislim 12 zuba (dole sam pisao nesto na topiku o tome nist veliko al ajd))
Radio sam pod opcom anestezijom radi alerije na Lidokain(lokalne anestezije) ,te sam naravno pod uspavljivanjem izvadio sve sto je bilo kriticno,,
Tako da su mi odmah zasili i pod neke konce na mjesto zuba stavili nekee kao tampone,vjerovatno gdje su bili dublji korjeni pa rradi krvarenja evo u 12 sam se probudio iz narkoze oko3-4 su me pustili van i malo kunjo sve ,,i jos mi krvari dobro to me nebrine,tolko
nego me brine sto je dokktor reakao da ce konci sami ispast u roku dva tjedna al me brinu ti tamponi u dubljim ranama jel me strah da ne zarastu u meso sta ja znam,,nije napisana kontrola vec samo kontrola po potrebi,,e sad me zanimaju ti tamponi ispod konaca,mislimja ja cu odmah ujutro zvat kirurga da ga pitam za to al me to sad kopka??!!

e da od ljekova mi je preppisoao antibiotike ,za bolove ibuprofen,
ovako pise za ove ulozke znali itko ista o tome """"a ovi tuferi se zovu Gelatamp ulozak u alveole et suturae resporptiva(Vicryl)""""

i sto je cudno uopce nisam oteknuo mrvicu malo i to spalo ,,,jedino da mi sutra ne otekne

Gelatamp je fibrinska spužvica ( a ne tampon) koja služi poboljšanju koagulacije i organizacije ugruška čime se poboljšava cijeljenje rane. On ostaje unutra, ne vadi se.
Oteknuti ćeš...drži led danas i sutra

borna07
04.10.2011., 10:32
Osim toga muči me desna doljnja sedmica gdje nije uspjela revizija punjenja, na koju da barem nisam išla na tu reviziju, nije bila izgleda nužno potrebna. Osjećam neprestano žarenje i pulsiranje, jako me boli s te strane. I tu sedmicu bi trebala izvaditi. Punjenje je samo 0,17 mm od mandibularnog kanala (izmjereno je na dentalnom CT-u) i vjerojatno to utječe na bolove. Ta sedmice je punjenja sa AH plus punilom i hladnom gutaperkom. Pročitala sam da je to AH plus punjenje jako citotoksično i nakon godine dana. Ima li za mene kakvo rješenje? Hoću li se ikada riješiti tih bolova i žarenja? Revizija punjenja je bila još 30.6. ove godine. Apsorbirati se neće, jer bi se to apsorbiralo još dva tjedna nakon revizije, tako su mi rekla dva stomatologa. Prvo punjenje je bilo napravljeno sa CRCS pastom i tada zub nije bio probijen. Žalim za tom revizijom, nisam trebala na to ići. Sumnjalo se da možda treći kanal od te sedmice nije napunjen jer se taj kanal ne može vidjeti na rentgenu. Ali onda se moglo samo sa iglicom provjeriti je li i taj treći kanal napunjen. To sam pročitala. Oko ovog prepunjenja se stvorila upala odnosno zasjenjenje. Reviziju je radila jedna jako ugledna osoba. Ovo sve nisam znala prije revizije, da barem jesam, sigurno ne bi išla na to.

Ne kažem da strojna endodoncija nije dobra, daleko od toga. Meni prvi puta kod punjenja te sedmice strojno nije probijen zub, ali drugi puta prilikom revizije je jako probijen zub. Čak i lijeva sedmica je probijena, kada je nedavno punjena alo korišteno je punjenje endorez koje se brzo resorbira i sada je to koliko toliko dobro. Prilikom punjenja samo sa iglicama prošle godine i prijašnjih godina ja nisam imala nikakvih problema i nikada mi nije probijen zub. Ipak je sigurnije to sa iglicama punjenje, bolja je kontrola punjenja iglicama sa rukom. Čak mi je osoba od struke rekla da je veća mogućnost probijanja zuba kod strojne endodoncije, ali ipak i ona koristi strojnu endodonciju jer je puno brža. Postoje privatni stomatolozi izvan Zagreba koji i dalje rade endodonciju samo sa iglicama, ali ja ne vozim i meni nije jednostavno otići 50 km od Zagreba u jednom smjeru gdje znam da radi jedan stomatolog sa iglicama.

Ja bi se samo htjela riješiti tih bolova od te desne sedmice koja je imala reviziju, a bojim se hoće li se to uopće moći riješiti. Sa te desne strane sam imala jaku neuralgiju nakon vađenja umnjaka prije 11 godina, ali i onda je ta intenzivna bol prošla nakon par mjeseci, a sada nikako ne prolazi.
Potpuno si krivo fiksirana na način obrade kanala kao uzrok tvojih problema. Prepunjenje kanala je nevezano uz način obrade kanala, već je rezultat punjenja kanala. Strojno obrađeni kanali mogu se puniti bilo kojom tehnikom, kao i ručno obrađeni.
Prepunjenje kanala nije greška u endodonciji. Ono je uobičajeno, jer je uvijek bolje da je kanal prepunjen nego potpunjen ( u SAD čak postoji zakonski propisana odšteta za svaki mm potpunjenog kanala).
Komplikacije nastaju kad punilo koje je strano tijelo u tkivu napravi mehanički pritisak na obližnje strukture živaca.
Imaš 2 opcije: prva je izvaditi zub i kroz alveolu izvaditi punjenje koje pritšće na mandibularni živac...dobro napravljen zahvat izazvati će najvjerojatnije parestezije donje čeljusti par mjeseci, ali nakon toga će proći

druga je ostaviti zub i pomoći živcu da se regenerira pa da prestane raditi probleme ( vitamini, laser itd, itd )

Govoriti o nepotrebnosti revizije je nonsens, jer ako je bila potrebna, to znači da je prijašnje punjenje bilo neadekvatno i da bi se ili već je ispod tog zuba bio kronični upalni proces ( ili ti granulom) koji je mogao zahvatiti i mandibularni živac, pa bi problemi bili i gori...uostalom sama činjenica da je punjenje probilo korteks mandibularnog kanala govori u prilog da se to već i dogodilo

*jezebel*
04.10.2011., 10:45
koliko su nasi zubari pazljivi pri uklanjanju amalgamskih plombi? mozete li mi nekoga preporuciti (zg)? jos nisam razgovarala sa svojim hzzo stomatologom, ali me zanima moze li se uopce u domovima zdravlja dobiti ona gumena zastita za izolaciju zuba? da li se takve plombe lome na vece komade ili se sitno bruse pa se ''prasi''? hladi li zubar zub dok sredjuje plombu? znam da je kontroverzno i da ce se neki mozda i podsmjehnuti, ali zelim to za svaki slucaj obaviti na sto sigurniji nacin, da udisem sto manje, tako da molim bez komentara kako je tunjevina stetnija i slicno. ukoliko mi zubar ne moze ili ne zeli izolirati zub, rade li to na klinici fakulteta, odnosno mogu li za njih traziti uputnicu? koliko se tamo otprilike placaju bijele plombe (znam da je u domu zdravlja 150)?

hvala!

striker
04.10.2011., 14:18
Gelatamp je fibrinska spužvica ( a ne tampon) koja služi poboljšanju koagulacije i organizacije ugruška čime se poboljšava cijeljenje rane. On ostaje unutra, ne vadi se.
Oteknuti ćeš...drži led danas i sutra

vidim da se razumjes a reci mi jos iz ovog skroz ozada zuba neznam tocno koji kroz konce mi je izaslo malo te spucvice i visi,,i molim te reci mi dali cu uzet sta za ispiranje kirurg mi nista nije reko,a danas ga nemogu dobit na telefon izgleda da radi operacije,,,

i dali ce se te spuzvice same raspast

hvala:mig:

borna07
04.10.2011., 15:08
koliko su nasi zubari pazljivi pri uklanjanju amalgamskih plombi? mozete li mi nekoga preporuciti (zg)? jos nisam razgovarala sa svojim hzzo stomatologom, ali me zanima moze li se uopce u domovima zdravlja dobiti ona gumena zastita za izolaciju zuba? da li se takve plombe lome na vece komade ili se sitno bruse pa se ''prasi''? hladi li zubar zub dok sredjuje plombu? znam da je kontroverzno i da ce se neki mozda i podsmjehnuti, ali zelim to za svaki slucaj obaviti na sto sigurniji nacin, da udisem sto manje, tako da molim bez komentara kako je tunjevina stetnija i slicno. ukoliko mi zubar ne moze ili ne zeli izolirati zub, rade li to na klinici fakulteta, odnosno mogu li za njih traziti uputnicu? koliko se tamo otprilike placaju bijele plombe (znam da je u domu zdravlja 150)?

hvala!

nećeš dobiti koferdam u domu zdravlja, sigurno...razlog tome je vrlo jednostavan- HZZO ga ne pokriva u troškovima
Što se pak tiče skidanja amalgama, da li se reže ili sitno brusi ovisi o svrdlima s kojima se radi...obzirom da jedno svrdlo koje reže košta oko 30 kuna i potroši se za 3 plombe, a glavarina HZZO je 12 kuna mjesečno...zaključi sama

borna07
04.10.2011., 15:12
vidim da se razumjes a reci mi jos iz ovog skroz ozada zuba neznam tocno koji kroz konce mi je izaslo malo te spucvice i visi,,i molim te reci mi dali cu uzet sta za ispiranje kirurg mi nista nije reko,a danas ga nemogu dobit na telefon izgleda da radi operacije,,,

i dali ce se te spuzvice same raspast

hvala:mig:

pusti neka visi van, ako ispadne nikom ništa, ako ne ispadne, opet dobro
spužvice se resorbiraju same kad im dođe vrijeme

Isiranje...ovisi o situaciji, ja osobno svojim pacijentima preporučam uvijek tekućine za ispiranje, ali to je stoga da se ne nakuplja plak na šavima...ali gotovo nikad ne koristim samoresorbirajući konac, tako da u tvom slučaju, najbolje da budeš uporan i dobiš svog kirurga na tel..ne moraš njega, možeš tražiti i bilo kojeg drugog kirurga s odjela

striker
04.10.2011., 15:22
pusti neka visi van, ako ispadne nikom ništa, ako ne ispadne, opet dobro
spužvice se resorbiraju same kad im dođe vrijeme

Isiranje...ovisi o situaciji, ja osobno svojim pacijentima preporučam uvijek tekućine za ispiranje, ali to je stoga da se ne nakuplja plak na šavima...ali gotovo nikad ne koristim samoresorbirajući konac, tako da u tvom slučaju, najbolje da budeš uporan i dobiš svog kirurga na tel..ne moraš njega, možeš tražiti i bilo kojeg drugog kirurga s odjela

Hvala na odgovoru,,evo ispala mi ova spuzvica iz jednog kanala ostale dvije u druga dva kanala su ostale normalno ,,hocel bit kakvih problema ((zovem stalno na dva broja niko se nejavlja jel su utorkom i petkom redovne operacije u domzdravlju i tad nikog ne pustaju unutra i rjetko se javljaju na tel(vjerovatno radi sterilizacije :ne zna:.) al sad me malo strah jel jucer sam povadio zube i vec mi ispala jedna spuzvica iz kanalica a ona je kao ljek protiv gljivica,a trebaju stajat koliko sam ja procito oko 4 tjedna ,,,.....E da i ne curi krv ni sukrvica vise,,poslje jela na slamku isperem mlakom vodom(jel to uredu),svog kiurga necu dobit na telefon do ujutro tek kad mu je normalni radni dan

hvala na odgovorima

vegga
04.10.2011., 16:34
Registrirani korisnik

Registracija: Mar 2010.

bila danas kod kirurga radi pregleda četvorke koja je za apikotomiju, nadograđena je i punjena, ja sam rekla da ne bih to radila vec da bi radije izvadila taj zub a on je rekao da može isto biti kao operacija ako ga ne uspije izvaditi ??? pa da je bolje raditi apikotomiju , da je isto anestezija ali ja se toga bojim i ne kuzim kako misli da mozda nece moci izvaditi zub? dr Ahel u Rijeci ....naručio me za 2 mj a do tad da mi moj zubar otvori zub i izvadi staro punjenje? a da ja idem na Sušak na drugo misljenje i izvadim taj zub.....danas mi moj zubar kaze da ne zna kako ce vaditi staro punjenje kad je unutra metalni štift a ne znam kako miga onda stari zubar punio nakon sta je napravljena nadogradnja sa stiftom...nista ne razumijem, najradije bi izvadila tu četvorku dolje a poslije kako bude...molim strucni odgovor

vegga
04.10.2011., 16:34
odlucila sam vaditi taj zub, nadam se da ce to proci bez problema

xena01
05.10.2011., 11:55
zakonska garancija je 1 godinu

ne pokriva udarce, kao niti jedna druga garancija
pokriva probleme nastale zbog eventualno neadekvatne izrade rada, a koji se mogu otkloniti ponovom izradom

kontrolnim pregedima 2 put godišnje
rtg se radi po potrebi i procijeni stomatologa

postoji predviđeni rok trajanja koji diktira kada se krunice skidaju, a ako se nešto događa i prije njega, nastaju problemi, najčešće u obliku gingivitisa tj. upale zubnog mesa

Naravno!!!! Navlake se raspile i skinu.

Kako kada. Ovisi o stanju zuba, predhodnom brušenju i vrsti keramike.

Ide se. Duboki zagriz nije kontraindikacija za bezmetalnu keramiku.

Jesu, ako su održavani kako treba. Ovisi isključivo o pacijentu jesu li trajni ili ne.

Ne da se može izbjeći, nego je apsolutno neprihvatljivo napraviti prednje krune ( i bilo koje druge) tako da se pacijentu poremeti zagriz.

ovisi o sredstvu za ispiranje...postoje sredstva za svakodnevnu higijenu kojima možeš ispirati cijeli život i postoje sredstva koja se koriste u liječenju parodontitisa ili postoperativno. Za ova druga se vrijedi to što ti je stomatolog rekao

Hvala! Hvala! Hvala! :)
Jel mi možete preporučit koje npr tekućine za ispiranje usne šupljine smijem koristit? ili barem koje ne smijem tj koja se koriste za liječnje paradontitisa i postoperativno?
I jel garancija pokirva npr kada zub pukne uslijed jela? ili i to spada pod moju krivnju?
p.s. meni je moj stomatolog rekao da imam garanciju 5 godina na materijal.... jel on to mene muljao? :( jer prvo je rekao 1 godinu, i zatim zadnji put 5 godina.... to pitam zbog toga da vidim jel znate jel uopće iti jedan stomatolog daje garanciju 5 godina?
I da... jel mogu ić na kontrole i kod nekoga tko mi nije radio navlake? npr ja nisam radila navlake kod svoje dodjeljene dr jer ona ne radi bezmetal keramiku pa sam onda radila navlake kod drugoga koji mi se uopće više ne sviđa i en bi ga voljela ikada više u životu vidjet :( Ne samo zato što mi ej napravio zagriz kakav je napravio, nego i jer smo imali dogovor da na gratis dobivam udlagu jer sam radila 4 zuba jer navodno škripim zubima dok spavama pa ju moram nosit svaku večer da ne uništim navlake i ugl nakon što sam mu platila, nisam svoju udlagu vidjela već 3 mjeseca, a pričao mi je kako je neophodno da ju nosim svaku večer od prvog dana...
I da... koji je predviđen rok trajanja navlaka? za npr bezmetal-keramiku koja sam ja radila, sa emressom ili emaxom, ne znam točno tj rekao je da je radio od oboje, od oba materijala..... I rekao mi je da mogu iamt doživotno ove navlake tj da ih nikada neću morat mjenjat ako budem dobro pazila na zube... To je još jedan od razloga zašto više ne želim ići kod njega :(

hasrett
05.10.2011., 15:14
Ajme, moji su zubi katastrofa! Imam negdje 15 plombi, što je najgore, sve mi se to nakupilo u zadnje tri godine, a kako odavno nisam bila u zubara (trenutno i ne mogu ništa popravljat zato što nosim aparatić), ne znam imam li karijes još negdje.

Zadnji put kad sam bila u zubara, a to je bilo negdje prije 10 mjeseci, zubar mi je rekao da mi je zubarica kod koje sam prije bila stavila narančastu plombu ( i još mi je naplatila 250 kn) pa me zanima što je to. Taj zub me ne boli sam od sebe, ali kad ga pritisnem sa noktom onda me zaboli. Ne znam je li to posljedica toga što tu imam plombu ili što?

Je li svaka smeđa mrlja na zubu karijes? Svako dva mjeseca idem kod ortodontice pa bi mi valjda ona rekla da je. Stvarno me strah zubara.:503:

Zanima me koliko vas tu ima plombu na prednjim zubima? Ja imam tri, nasreću su straga pa se ne vide, ali svejedno.

Moraju li se plombe mijenjat svako nekoliko godina ili što?

Nasreću, sve se to ne vidi, pa mi mnogi kažu da imam lijepe zube, iako su krivi.:D

prilika
05.10.2011., 16:25
Potpuno si krivo fiksirana na način obrade kanala kao uzrok tvojih problema. Prepunjenje kanala je nevezano uz način obrade kanala, već je rezultat punjenja kanala. Strojno obrađeni kanali mogu se puniti bilo kojom tehnikom, kao i ručno obrađeni.
Prepunjenje kanala nije greška u endodonciji. Ono je uobičajeno, jer je uvijek bolje da je kanal prepunjen nego potpunjen ( u SAD čak postoji zakonski propisana odšteta za svaki mm potpunjenog kanala).
Komplikacije nastaju kad punilo koje je strano tijelo u tkivu napravi mehanički pritisak na obližnje strukture živaca.
Imaš 2 opcije: prva je izvaditi zub i kroz alveolu izvaditi punjenje koje pritšće na mandibularni živac...dobro napravljen zahvat izazvati će najvjerojatnije parestezije donje čeljusti par mjeseci, ali nakon toga će proći

druga je ostaviti zub i pomoći živcu da se regenerira pa da prestane raditi probleme ( vitamini, laser itd, itd )

Govoriti o nepotrebnosti revizije je nonsens, jer ako je bila potrebna, to znači da je prijašnje punjenje bilo neadekvatno i da bi se ili već je ispod tog zuba bio kronični upalni proces ( ili ti granulom) koji je mogao zahvatiti i mandibularni živac, pa bi problemi bili i gori...uostalom sama činjenica da je punjenje probilo korteks mandibularnog kanala govori u prilog da se to već i dogodilo

Hvala za odgovor. Revizija je bila 30.6.2011., a prvo punjenje kanala 17.6.2011. Zato mislim da revizija nije bila potrebna. Upravo sam pročitala da postoji 3-D uređaj u jednoj poliklinici da se provjeri da li su svi kanali ispunjeni. Tamo gdje sam ja bila isto u jednoj drugoj privatnoj poliklinici očito nisu imali taj uređaj. Dva kanala koja se vide na rentgenu su bila dobro ispunjena nakon prvog punjena 17.6.2011. Da li se u mom slučaju gledalo samo na brzu zaradu, pa su se zato obrađivala i dva kanala koja su bila dobro ispunjena nakon prvog punjenja jer meni je nekoliko stomatologa reklo poslije da nije uobičajeno ići na reviziju tako brzo nakon prvog punjenja kanala. Pa prošlo je samo 13 dana. Uz to revizija je rađena na brzinu, reda radi, jako se tuklo rukom, tko zna možda je nešto i puklo u tom zubu. Pročitala sam u jednom stručnom radu da je potrebna i mala sila da bi puknuo zub u nekom svom dijelu.

Koje je rješenje za mene? Meni su rekli na kirurgiji da bi mi izvadili taj zub, ali nisu ništa spominjali da bi vadili i to prepunjenje koje pritišće mandibularni živac. Čak mi je jedan stomatolog rekao da neka ostave to prepunjenje, a da izvade samo zub jer da će se to prepunjenje samo resorbirati. Zar se ne bi već resorbiralo, pa prošlo je puna tri mjeseca od revizije punjenja? Korišteno je AH+ punilo i hladna gutaperka za reviziju punjenja. Prvo punjenje je napravljeno sa CRCS pastom.

Uz to moram vaditi i bataljak ispod lijeve šestice (bila je metal keramička krunica stara tri godine) gdje mi je i kost proširena, odnosno postoji izraslina (egzostoza) ispod te šestice i prosvjetljenje u kosti. Ne znam sama što bi prije vadila, mislim da moram vaditi jedno po jedno u lokalnoj anesteziji. Sada sam morala odgoditi prvo vađenje radi viroze. Mislila sam vaditi prvo šesticu jer mislim da ću se od toga prije oporaviti, mislim na bolove, a i strah me da ta šestica stoji dugo u kosti. Rekao mi je jedan stomatolog da je dobro da šesticu vadim u bolnici jer da će možda poslati na PHD analizu, to će oni procijeniti.

pocoyo1
06.10.2011., 08:36
Ajme, moji su zubi katastrofa! Imam negdje 15 plombi, što je najgore, sve mi se to nakupilo u zadnje tri godine, a kako odavno nisam bila u zubara (trenutno i ne mogu ništa popravljat zato što nosim aparatić), ne znam imam li karijes još negdje.

Zadnji put kad sam bila u zubara, a to je bilo negdje prije 10 mjeseci, zubar mi je rekao da mi je zubarica kod koje sam prije bila stavila narančastu plombu ( i još mi je naplatila 250 kn) pa me zanima što je to. Taj zub me ne boli sam od sebe, ali kad ga pritisnem sa noktom onda me zaboli. Ne znam je li to posljedica toga što tu imam plombu ili što?

Je li svaka smeđa mrlja na zubu karijes? Svako dva mjeseca idem kod ortodontice pa bi mi valjda ona rekla da je. Stvarno me strah zubara.:503:

Zanima me koliko vas tu ima plombu na prednjim zubima? Ja imam tri, nasreću su straga pa se ne vide, ali svejedno.

Nasreću, sve se to ne vidi, pa mi mnogi kažu da imam lijepe zube, iako su krivi.:D

kakva je to narančasta plomba?
prvi put čujem :confused:
ja imam plombu na jedinici s prednje strane..ono što me smeta-lagani utor izmedju zuba i plombe..ali rekla je da bolje ne dirat jer će samo više zuba brusit a ta jedinica mi je najlošija-rekla je da se kost pomaknula..i nadajmo se da će ovako ostat...mene ta jedinica boli kad pritisnem noktom dio zuba prema korijenu gdje završava plomba..ali rekla je zubarica da je to normalno (zbog paradontoze)

isto kažu da su mi zubi lijepi-a za bolove i probleme s njima samo ja znam:rolleyes:

zanima me sljedeće-dal će nestat parod.djep na sedmici ako se izvadi umnjak il to nema veze s jedno s drugim? il ti djepovi nikako ne nestaju?

haiku9
06.10.2011., 13:10
Neki stomatolozi kažu da se na metalnu nadogradnju može staviti bez metalna keramika (npr. e.max), dok drugi kažu da može samo cirkon bez metalna keramika. I kako onda znat koje je od toga zapravo točno??? :ne zna:

Žgoljo
06.10.2011., 15:55
Napravila sam DNA analizu parodontopatogenih bakterija i ispostavilo se da su 2 (od njih 5) i to Porphyromonas gingivalis i Tannerella forsythia pozitivne. Stomatolog izbjegava pojasniti taj nalaz iz meni nepoznatog razloga pa mene zanima na čemu sam? jesu te bakterije opasne ili ne? :ne zna:

pocoyo1
06.10.2011., 15:57
Napravila sam DNA analizu parodontopatogenih bakterija i ispostavilo se da su 2 (od njih 5) i to Porphyromonas gingivalis i Tannerella forsythia pozitivne. Stomatolog izbjegava pojasniti taj nalaz iz meni nepoznatog razloga pa mene zanima na čemu sam? jesu te bakterije opasne ili ne? :ne zna:

uputnicu za to ti je dao zubar il dr.opce prakse?
bas i mene zanima o cem je rijec...

Žgoljo
06.10.2011., 19:13
Ta analiza se ne vrši na uputnicu već se plaća (privatni labosi) kojih 400-600kn ovisno kod koga se radi....a tvoj stomatolog uzima uzorak iz parodontnih džepova (2min posla)...da jos me zanima koja je terapija za te bakterije? :misli:

lover11
07.10.2011., 05:21
koji su zubi najteze za izvadit :(

Paraklet
07.10.2011., 07:51
koji su zubi najteze za izvadit :(

zub vremena,njega je nemoguće izvaditi :D

Inače,više je stvar u situaciji nego u samom zubu tj.možda najteže bi bilo izvaditi zub koji se nalazi u čvrstoj kosti a sam zub je vrlo krhak,ima duge i tanke korjenove s batićastim završetcima(a pacijent je uz to još npr.srčani bolesnik alergičan na neke antibiotike i anestetike,milina).Ako se mene pita ja ovako nešto ne bi volio ni pokušati vaditi

Paraklet
07.10.2011., 07:58

pretpostavljam da se radi o Fuji Triage(ili prije Fuji VII), ima mogućnost remineralizacije razmekšanog zubnog tkiva,ja je ponekad znam staviti ako situacija to dopušta i nakon par godina vidio sam dobre rezultate.

Umjesto da se uklanja razmekšani dio zuba može se pokušati s tom narančastom plombom pa se time manje zuba uklanja jer ta plomba s vremenom otpušta minerale koji se ugrađuju nazad u kariozni dio zuba.Samo nije pogodna uvijek nego samo u nekim situacijama ali ako situacija to dopušta ja je uvijek stavim s time da uputim pacijenta u to što radim da se ne iznenadi kao što si se ti iznenadila.

Nakon par godina kad ta plomba uradi svoje može se preko nje staviti bijela plomba da se ne vidi narančasta boja

brar
07.10.2011., 09:41
Nakon opravljanja zuba i stavljanja mosta počelo mi je zujanje u glavi, pogotovo u lijevom uhu. Zagriz mi nije sjeo i o tome sam pisala. Na lijevoj strani gornje vilice imam jedno 3 zuba s crnim plombama. Kako sam prošla sve moguće preglede koji NISU POTVRDILI UZROK ZUJANJA, molim vas da mi napišete može li to zujanje biti od krivog zagriza? Kad donju vilicu gurnem prema naprijed, zujanje se malo pojača, kad ju vratim - vrati se na isto.
Ponekad mi "škljocne" kod one kosti kraj uha koja "spaja" gornju i donju čeljust.

Paraklet
07.10.2011., 11:35
Nakon opravljanja zuba i stavljanja mosta počelo mi je zujanje u glavi, pogotovo u lijevom uhu. Zagriz mi nije sjeo i o tome sam pisala. Na lijevoj strani gornje vilice imam jedno 3 zuba s crnim plombama. Kako sam prošla sve moguće preglede koji NISU POTVRDILI UZROK ZUJANJA, molim vas da mi napišete može li to zujanje biti od krivog zagriza? Kad donju vilicu gurnem prema naprijed, zujanje se malo pojača, kad ju vratim - vrati se na isto.
Ponekad mi "škljocne" kod one kosti kraj uha koja "spaja" gornju i donju čeljust.

ako ti zagriz nije sjeo onda se vrati tom stomatologu koji ti je radio most da ti uštima zagriz

vegga
08.10.2011., 16:02
zub vremena,njega je nemoguće izvaditi :D

Inače,više je stvar u situaciji nego u samom zubu tj.možda najteže bi bilo izvaditi zub koji se nalazi u čvrstoj kosti a sam zub je vrlo krhak,ima duge i tanke korjenove s batićastim završetcima(a pacijent je uz to još npr.srčani bolesnik alergičan na neke antibiotike i anestetike,milina).Ako se mene pita ja ovako nešto ne bi volio ni pokušati vaditi

nemoj me plašit, ja imam četvorku koja je pukla, nadogradila je (mrtav zub) i sad bi trebala na resekciju ali ja cu ga vadit...ako je krhak sta se dogadja? moze opet puknut kod vađenja i sta onda? odlučila sam vaditi kod kirurga koji je mislio raditi resekciju

Paraklet
08.10.2011., 16:26
nemoj me plašit, ja imam četvorku koja je pukla, nadogradila je (mrtav zub) i sad bi trebala na resekciju ali ja cu ga vadit...ako je krhak sta se dogadja? moze opet puknut kod vađenja i sta onda? odlučila sam vaditi kod kirurga koji je mislio raditi resekciju

ne znam koliko ti je pametna odluka da ga vadiš.Možda bi bolje bilo pokušati izvaditi nadogradnju i raditi reviziju punjenja jer ako ti neki stomaotlog uspije izvaditi nadogradnju i napraviti reviziju punjenja imaćeš jeftijije i kvalitetnije rješenje nego da ga vadiš i tu nešto drugo radiš

vegga
08.10.2011., 16:35
ne znam koliko ti je pametna odluka da ga vadiš.Možda bi bolje bilo pokušati izvaditi nadogradnju i raditi reviziju punjenja jer ako ti neki stomaotlog uspije izvaditi nadogradnju i napraviti reviziju punjenja imaćeš jeftijije i kvalitetnije rješenje nego da ga vadiš i tu nešto drugo radiš

ma tu je bilo nesto čudno, kad je pukao on je vec davno bio bez živca, dosta godina, onda je jedna zubarica napravila nadogradnju a nakon mjesec dana moj zubar isao punit zub na tu nadogradnju( azub je davno bio punjen), ne znam kako ali je, sad nakon dvije godine mene on malo boli povremeno i kirurg kaze da prije resekcije moj zubar otvori zub i izvadi staro punjenje , na to moj stom. kaže kako ce vaditi to punjenje ako je nadogradjen...ja tu nista ne rezumijem pa bi ga vadila (osim sto se jako bojim te resekcije) jest da mi krej te četvorke fali i petica ali sam mislila napraviti most? dg, kronicna upala apikalnog periodonta

Paraklet
08.10.2011., 17:08
ma tu je bilo nesto čudno, kad je pukao on je vec davno bio bez živca, dosta godina, onda je jedna zubarica napravila nadogradnju a nakon mjesec dana moj zubar isao punit zub na tu nadogradnju( azub je davno bio punjen), ne znam kako ali je, sad nakon dvije godine mene on malo boli povremeno i kirurg kaze da prije resekcije moj zubar otvori zub i izvadi staro punjenje , na to moj stom. kaže kako ce vaditi to punjenje ako je nadogradjen...ja tu nista ne rezumijem pa bi ga vadila (osim sto se jako bojim te resekcije) jest da mi krej te četvorke fali i petica ali sam mislila napraviti most? dg, kronicna upala apikalnog periodonta

ako ti je nadogradnja u kanalu onda se revijizja punjenja ne može raditi sve dok se ne izvadi ta nadogradnja.Stvar je u tome da je nadogradnju često moguće izvaditi ali manji broj stomatolga to zna uraditi.Moja ti je preporuka da odeš do specijalista endodoncije da ti on to pokuša izvaditi i uraditi reviziju punjenja.Jer apikotomija je češće neuspješna nego revizija s time da kad se napravi apikotomija rok trajanja tog zuba je znatno smanjen

vegga
08.10.2011., 19:36
ako ti je nadogradnja u kanalu onda se revijizja punjenja ne može raditi sve dok se ne izvadi ta nadogradnja.Stvar je u tome da je nadogradnju često moguće izvaditi ali manji broj stomatolga to zna uraditi.Moja ti je preporuka da odeš do specijalista endodoncije da ti on to pokuša izvaditi i uraditi reviziju punjenja.Jer apikotomija je češće neuspješna nego revizija s time da kad se napravi apikotomija rok trajanja tog zuba je znatno smanjen

hvala ti, ali nisam bas razumjela, ja imam granulom i kirurg je predložio apikotomiju, nije ni spomenuo da se moze izliječiti revizijom punjenja, ako je to moguce ja cu ići kod spec. endodonta ali zapravo bila sam kod jedne koja mi slikala zub i rekla da imam granulom , da mi ona može vaditi staro punjenje i staviti novo a onda opet da idem na apikotomiju što ja nikako ne bi htjela, ovo sa revizijom punjenja mi se vise sviđa, ne znam, da uzmem uputnicu i pitam jos nekog za misljenje...mom zubaru nije jasno kako je ovaj prethodni punio zub koji ima nadogradnju? i kako to da me svako malo boli odnsono osjecam ga a vađen mu je živac prije puno godina?

pocoyo1
08.10.2011., 21:42
zanima me sljedeće:
imam parodontni djep iznad sedmice-kako se to može riješiti trajno? dal bi se to maknulo ako izvadim umnjak?

Bakile
08.10.2011., 22:17
Da i ja priupitam,

Zub koji je bio "dobro" pokvaren i koji mi je plomburan krajem prosle godine je od veceras poceo da me "kljuca" (mada mi je iskreno sam zub bio cudan i posle plombiranja. Kao da je stalno bio neki proces u njemu iako nista nije bolelo ili signaliziralo bilo sta) Dakle javi se neki tup bol, kao da je plomba okrunjena, i bol se pojavi pri vrhu zuba, kroz nju, "kljucne" bukvalno u delicu sekunde i onda prodje, pa posle odredjenog vremena opet "kljucne" pa prestane itd........Moguce je i da sam malo "potkacio" plombu, jer sam, prilikom jela, osetio kao da se nesto malo tvrdo otkrunilo.

Planiram da zakazem kod stomatologa, posebno ako se ovako nastavi, ali sta vi mislite da li je to u pitanju ili nesto drugo?

felga
08.10.2011., 22:19
Da i ja priupitam,

Zub koji je bio "dobro" pokvaren i koji mi je plomburan krajem prosle godine je od veceras poceo da me "kljuca" (mada mi je iskreno sam zub bio cudan i posle plombiranja. Kao da je stalno bio neki proces u njemu iako nista nije bolelo ili signaliziralo bilo sta) Dakle javi se neki tup bol, kao da je plomba okrunjena, i bol se pojavi pri vrhu zuba, kroz nju, "kljucne" bukvalno u delicu sekunde i onda prodje, pa posle odredjenog vremena opet "kljucne" pa prestane itd........Moguce je i da sam malo "potkacio" plombu, jer sam, prilikom jela, osetio kao da se nesto malo tvrdo otkrunilo.

Planiram da zakazem kod stomatologa, posebno ako se ovako nastavi, ali sta vi mislite da li je to u pitanju ili nesto drugo?

Vjerojatno je zahvaćena pulpa, i trebat će zub liječiti...ništa strašno... :mig:

Bakile
08.10.2011., 22:29
Mislis da je ipak karijes u pitanju ?

Hvala na odgovoru :)

pocoyo1
09.10.2011., 08:47
zanima me sljedeće:
imam parodontni djep iznad sedmice-kako se to može riješiti trajno? dal bi se to maknulo ako izvadim umnjak?

na tom umnjaku kad prodjem s noktom ful kao da je rupica..nešto grubo..neki jaz se osjeti..jel moguce da je sve krenulo od umnjaka?

pukica12
10.10.2011., 13:32
Danas ujutro obavljena mi je gingivektomija na desnima. Zanima me da li smijem jest kao normalno ili moram paziti na osteceno tkivo?

funkyships
11.10.2011., 11:12
Imam razmak između jedinica i obje su mi malo potrošene na donjem dijelu.
Pitao sam stomatologa za one fasete, ali mi je rekao da to neće bit dobro, jer mi donji zubi udaraju po jedinicama, pa bi se brzo strgale.
Tak da mi je rekao da su mi cirkon-keramičke krunice najbolji odabir. Mora se kao odbrusit zub sa svih strana, pa se to nakelji gore.

Jel imao tko iskustva s tim krunicama?

pixi4
11.10.2011., 17:08
Frendici je pukla petica s vanjske strane, otišla je kod stomatologa, ostao je korijen zuba, on je izvadio živac, očisto sve, nadogradio i rekao joj da dođe za 2 dana pa da će staviti plombu. Pa nju, a i mene, zanima oće to bit ona klasična plomba koja se inače stavlja ili će to sve skupa na kraju lijepo izgledati? Mislim valjda čovjek zna šta radi, al ona se žurila nije ni registrirala odmah šta joj je rekao nego tek kad je sa mnom pričala. :)

fizikalka
12.10.2011., 19:22
HITNO!!!

Tražim zubara koji može izvaditi umnjak čim prije. Može biti privatnik i da ne naplaćuje 100 eura za pola zuba. novi zg, centar...

Pero Kapula
12.10.2011., 22:01
Zamolio bi za preporuku stomatoloske ordinacije gdje bi mogao zamijenit dvije lose napravljene keramicke krunice boljima. Trenutno mi u Perkovcevoj pokusavaju zalijecit probleme koji su se razvili zbog tih krunica. Stvorili su mi se nekakvi dzepovi u zebnom mesu i tako. Htio bi stavit nekakve krunice kod kojih se nece vidjet onaj crni metal pa pretpostavljam da su to bezmetalna keramika. Dali je bezmetalna keramika cirkon, ili su to dvije razlicite stvari. Uglavnom ja bi htio da taj zubar sam radi, ili bar da u njegovoj/njezinoj praksi netko radi te krunice i da ima nekakvo znanje o paradontologiji kako bi izbjegao opet isti problem.

Pase mi Zagreb i sira okolica. Unaprijed hvala na sugestijama.

pocoyo1
13.10.2011., 12:03
HITNO!!!

Tražim zubara koji može izvaditi umnjak čim prije. Može biti privatnik i da ne naplaćuje 100 eura za pola zuba. novi zg, centar...

tvoj zubar preko HZZO-a ti to ne želi napraviti?
ja sam iz Rijeke..mučila sam se s umnjakom i sad me muče preostala tri i vdjet ću sutra sa zubarkom -dal da i njih vadimo il da izvadim još ovaj gorjni a na donjima samo živce jer znaju rasturat me..ali da se vratim ..pred nekih 3 tjedna sam došla kod zubarke zbog plombe umnjaka medjutim odlučila je ipak da ga vadi -i to je napravila taj put-dakle bez nekog naručivanja specijalnog..i da napomenem umnjak je bio skroz vani -nije bilo neko teško vađenje u smislu da je krivo izrastao il slično

fizikalka
13.10.2011., 13:39
tvoj zubar preko HZZO-a ti to ne želi napraviti?
ja sam iz Rijeke..mučila sam se s umnjakom i sad me muče preostala tri i vdjet ću sutra sa zubarkom -dal da i njih vadimo il da izvadim još ovaj gorjni a na donjima samo živce jer znaju rasturat me..ali da se vratim ..pred nekih 3 tjedna sam došla kod zubarke zbog plombe umnjaka medjutim odlučila je ipak da ga vadi -i to je napravila taj put-dakle bez nekog naručivanja specijalnog..i da napomenem umnjak je bio skroz vani -nije bilo neko teško vađenje u smislu da je krivo izrastao il slično

zubar kojeg imam preko HZZOa je u drugom gradu i to se rješava na principu uputnica-oralna kirurgija u našem malom mjestu. Upravo taj dio sam htjela izbjeći jer imam vrlo neugodna iskustva s njima. Na kraju sam nazvala svog zubara privatnika kod kojeg sam išla za protetiku i za kojeg znam da je dobar, nemaju posebnu cijenu za vađenje umnjaka kao 90% ordinacija koje sam zvala cijeli dan ( ne moram ni reći da je odgovor uglavnom bio dođite idući tjedan, bez obzira što nemam upalu i što luđački boli) i još mi je rekao da dođem u vrijeme kada je u ordinaciji i kirurg da budemo sigurni da će sve biti u redu. Sutra idem izvaditi gada :504:

pocoyo1
13.10.2011., 13:57
zubar kojeg imam preko HZZOa je u drugom gradu i to se rješava na principu uputnica-oralna kirurgija u našem malom mjestu. Upravo taj dio sam htjela izbjeći jer imam vrlo neugodna iskustva s njima. Na kraju sam nazvala svog zubara privatnika kod kojeg sam išla za protetiku i za kojeg znam da je dobar, nemaju posebnu cijenu za vađenje umnjaka kao 90% ordinacija koje sam zvala cijeli dan ( ne moram ni reći da je odgovor uglavnom bio dođite idući tjedan, bez obzira što nemam upalu i što luđački boli) i još mi je rekao da dođem u vrijeme kada je u ordinaciji i kirurg da budemo sigurni da će sve biti u redu. Sutra idem izvaditi gada :504:

ajde super onda..sretno i javi
ja imam sutra zakazano kod moje zubarice i definitivno ću je pitat šta s tim umnjacima dalje..jer znaju pakleno rasturat

katrin91
13.10.2011., 15:13
zna li itko koja je najbolja pasta za izbjelivanje zubiju i koji se jos preparati mogu koristit da izbjelim zube?
unaprijed hvala. :)

fizikalka
14.10.2011., 09:07
ajde super onda..sretno i javi
ja imam sutra zakazano kod moje zubarice i definitivno ću je pitat šta s tim umnjacima dalje..jer znaju pakleno rasturat

gotovo! točno 20min, dakle pregled, anestezija, vađenje, zajebancija. cijena i više nego dobra, ponovno sam oduševljena svojim zubarom. ne da mi me ništa ne boli već nisam osjetila niti bol jačine uboda komarca kad mi je davao lokalnu.
još me uvijek drži anestetik ali sam preventivno popila neofen i držim led na licu jer mi se čini da je mrvicu nabubreno. hvala mom bivšem što me uputio kod ovog zubara, to mu je najbolja stvar koju je ikad napravio za mene :D

pocoyo1
14.10.2011., 14:19
gotovo! točno 20min, dakle pregled, anestezija, vađenje, zajebancija. cijena i više nego dobra, ponovno sam oduševljena svojim zubarom. ne da mi me ništa ne boli već nisam osjetila niti bol jačine uboda komarca kad mi je davao lokalnu.
još me uvijek drži anestetik ali sam preventivno popila neofen i držim led na licu jer mi se čini da je mrvicu nabubreno. hvala mom bivšem što me uputio kod ovog zubara, to mu je najbolja stvar koju je ikad napravio za mene :D

super..baš mi je drago :mig:

Danijel.M5
15.10.2011., 10:49
pozdrav ekipa!mene zanima sljedece imam ''upaljeno'' -crvenkasto je zubno meso povise ocnjaka,livo od sjekutica,i zanima me sta to znaci?jako mi je dugo vec to tako,moram priznati slabo idem kod zubara pa sam sad mislio otici ali prije toga se malo raspitati,htio bi i promijeniti plombe jer imam na 4 zuba one stare crne,htio bi staviti bjele,u principu tia bi servisirat zube ponovno :D koliko cesto se treba ici kod zubara?reci te mi jeli ocu morat to sta platit?

pocoyo1
15.10.2011., 20:47
pozdrav ekipa!mene zanima sljedece imam ''upaljeno'' -crvenkasto je zubno meso povise ocnjaka,livo od sjekutica,i zanima me sta to znaci?jako mi je dugo vec to tako,moram priznati slabo idem kod zubara pa sam sad mislio otici ali prije toga se malo raspitati,htio bi i promijeniti plombe jer imam na 4 zuba one stare crne,htio bi staviti bjele,u principu tia bi servisirat zube ponovno :D koliko cesto se treba ici kod zubara?reci te mi jeli ocu morat to sta platit?

jel te boli il krvari to zubno meso?
moguće da je gingivitis...sensodyne pasta..curaprox četkica..redovno zubaru ..neznam kolko godina imas..jednom godišnje il u šest mjeseci..
mislis privatno riješavat zube il preko HZZO-a? ovisi i dal imas dopunsko..ako imaš dopunsko-za prva četiri prednja gornja i donja zuba-pokriva zdravstveno..e sad ako se radi o zadnjima-ja imam problema sa zubima-pokvarili su se šestica i sedmica ispod starih plombi i nove plombe mi je stavila bijele-nisam niš platila (imam dopunsko)-sad koji je razlog -neznam-dal zato jer je malo zuba ostalo pa bijela vrsta plombi bolje drži -neznam...

uglavnom ne čekaj nikako

pocoyo1
15.10.2011., 20:48
ima li netko savjet..ideju...:ne zna:

patim se zadnjih godinu a ko ne i više s tim zubima uzas...umnjaci me sad jako muce..izvadila sam jedan gornji.desni donji umnjak je otvoren i stavljen lijek pred nekih mjesec dana i nakon toga ponovno lijek i sad neki dan-s obzirom da mene i dalje boli, pogotovo kad žvačem-očito nešto nije u redu-vidjela sam da je s iglicama čistila kanal..prva iglica me bolila-kasnije ništa i opet je stavila lijek i narucena sam sad 25.za plombiranje.ne bi trebalo bolit kao...to je bilo jucer
a mene danas opet krenulo bolit .na pritisak.kad jedem i žvačem..šta je meni s tim zubom s tim umnjakom? nekako mislim da ako se izvadi živac tj.očisti kanal-zub ne bi trebao bolit-zašto mene i dalje boli? šta se dešava ?

rekla mi je zubarica da su kod mene umnjaci svi-sva 4 ( jedan sam izvadila) da su lijepo izrasli svi su vani i da ih ja koristim u biti za žvakanje i zato je glupo odmah vadit ih-bolje probat izliječit a ako baš ne ide-vadit...

mislim da ću otić u ponedjeljak tražit je uputnicu da slikam sve zube i da me šalje kod paradontologa..mada ona nekako kaže kao nije potrebno slikat..ali ja ne mogu više od bolova..ovo postaje uzas, paranoja..em bolovi od, paradontoze i tih dzepova..ful se grozno osjecam

sta se meni desava s tim umnjakom?
na drugom donjem umnjaku(lijevom) isto bolovi ful -i tražila sam da ga otvara-izgleda zdravo i nije plombiran.i na slici od kolovoza o.g. (malo nejasna slika )isto djeluje zdrav i u redu-medjutim čim je počela brusit-bol..kaže da se kvare od korijena..šta da radim, kako da to preveniram? ful se bojim jer zdravlje mi općenito jako trokira...

xx23
15.10.2011., 23:11
ima li netko savjet..ideju...:ne zna:

patim se zadnjih godinu a ko ne i više s tim zubima uzas...umnjaci me sad jako muce..izvadila sam jedan gornji.desni donji umnjak je otvoren i stavljen lijek pred nekih mjesec dana i nakon toga ponovno lijek i sad neki dan-s obzirom da mene i dalje boli, pogotovo kad žvačem-očito nešto nije u redu-vidjela sam da je s iglicama čistila kanal..prva iglica me bolila-kasnije ništa i opet je stavila lijek i narucena sam sad 25.za plombiranje.ne bi trebalo bolit kao...to je bilo jucer
a mene danas opet krenulo bolit .na pritisak.kad jedem i žvačem..šta je meni s tim zubom s tim umnjakom? nekako mislim da ako se izvadi živac tj.očisti kanal-zub ne bi trebao bolit-zašto mene i dalje boli? šta se dešava ?

rekla mi je zubarica da su kod mene umnjaci svi-sva 4 ( jedan sam izvadila) da su lijepo izrasli svi su vani i da ih ja koristim u biti za žvakanje i zato je glupo odmah vadit ih-bolje probat izliječit a ako baš ne ide-vadit...

mislim da ću otić u ponedjeljak tražit je uputnicu da slikam sve zube i da me šalje kod paradontologa..mada ona nekako kaže kao nije potrebno slikat..ali ja ne mogu više od bolova..ovo postaje uzas, paranoja..em bolovi od, paradontoze i tih dzepova..ful se grozno osjecam

sta se meni desava s tim umnjakom?
na drugom donjem umnjaku(lijevom) isto bolovi ful -i tražila sam da ga otvara-izgleda zdravo i nije plombiran.i na slici od kolovoza o.g. (malo nejasna slika )isto djeluje zdrav i u redu-medjutim čim je počela brusit-bol..kaže da se kvare od korijena..šta da radim, kako da to preveniram? ful se bojim jer zdravlje mi općenito jako trokira...

Zubi se ne kvare od korijena osim u iznimnim situacijama.
Također se ne otvaraju kad to pacijent traži, nego kad za to postoji razlog.
Dakle ja bih promjenio liječnika ili bih bar zatražio drugo mišljenje.

pocoyo1
16.10.2011., 08:11
Zubi se ne kvare od korijena osim u iznimnim situacijama.
Također se ne otvaraju kad to pacijent traži, nego kad za to postoji razlog.
Dakle ja bih promjenio liječnika ili bih bar zatražio drugo mišljenje.

promijenila sam zubara pred dva mjeseca iz tog razloga što nije znala očitat sliku (vidjelo se da su pokvareni ispod plombe na slici-slika iz siječnja 2010.)il nije htjela --neznam što reć..uglavnom dakle godinu i pol ja vučem pokvarene zube i problem i bolovi sve jači..i sad nova je počela otvarat-inzistirala sam da napravimo novu sliku-medjutim nova slika je vrlo mutna-nis se ne vidi..a meni sve kuha ispod plombi...ovu noc nisam spavala..neznam dal da odem na hitnu sad..rastura me taj umnjak i ful ima crnu točku na mjetsu gdje se spaja sa sedmicom-šta ako je total pokvaren i to karijes? jer ona je u petak čistila s iglicama i u petak kad sam otišla od nje je bilo tak tak..a od jucer -ne prestaje me bolit..
ne mogu sad opet changat zubara narednih godinu mislim osim nekog posebnog razloga..neznam što napravit..jer mene boli povremeno lagano i šestica gore na kojoj je izvadila živac i popunila je-mali dio puknuo i to mora popravit, jedinica mi je ful osjetljiva i navodno jako loša jer se kost pomaknula.na drugoj strani gore od šestice bolovi i parod.dzep a dole umnjak-izgleda zdrav ali boli (na slikama tako-na onoj iz 2010.meni djeluje kao neko zadebljanje uz korijen zuba, a na ovoj zadnjoj slici-sve mutno-ne vidi se).ona ga je otvorila i stavila lijek..ali mene sve to boli

i zanima me ima li koji brži način popravka umjesto da se stavlja taj lijek-jednom, dvaput, triput...i čeka..mislim..već sam na rubu snaga i umora i strpljenja.jer bolovi su sve jači

ali činjenica je da mi se zubi kvare od korijena..neznam dal je uzrok tome paradontoza-zubno meso mi se ful povuklo-pogotovo na taj jedinici iza na sedmicama i lagano na šesticama

sve to nabija i boli..ne mogu stalno samo lijekove protiv bolova pit:confused:

Mr. Lordi
16.10.2011., 09:12
Molim Vas da mi odgovorite na pitanje, nedavno sam u nesreći ostao bez prednje lijeve jedinice, te mi je zubar predložio most, i tako mi je izbrusio desnu jedinicu i lijevu dvojku kako bi stavio taj most, imam ga od petka i izgleda kao da se ništa nije dogodilo, ali imam problema sa izgovorom određenih slova(s,c,z...) te me ovi izbrušeni zubi ispod navlaka bole dok pokušam zagristi neku hranu, da li je to loša izrada ili to baš mora biti tako, i hoće li ova nemogućnost izgovora proći s vremenom? hvala unaprijed :)

Danijel.M5
16.10.2011., 11:11
jel te boli il krvari to zubno meso?
moguće da je gingivitis...sensodyne pasta..curaprox četkica..redovno zubaru ..neznam kolko godina imas..jednom godišnje il u šest mjeseci..
mislis privatno riješavat zube il preko HZZO-a? ovisi i dal imas dopunsko..ako imaš dopunsko-za prva četiri prednja gornja i donja zuba-pokriva zdravstveno..e sad ako se radi o zadnjima-ja imam problema sa zubima-pokvarili su se šestica i sedmica ispod starih plombi i nove plombe mi je stavila bijele-nisam niš platila (imam dopunsko)-sad koji je razlog -neznam-dal zato jer je malo zuba ostalo pa bijela vrsta plombi bolje drži -neznam...

uglavnom ne čekaj nikako

ne boli me,jedino krvari kad perem zube,imam 18 godina,mislia san kod zubara ,nisam mislia privatno,to dopunsko neman pojma jeli ja to iman,e pa meni su crne plobme ne nekim zubima po sredini neznan sad koji su to..cak se to meni upaljeno meso nekad ni ne primjeti evo npr sad sam isao bas pogledat i kao da ga nema a nekad je bas primjeti neznan zasto to ,neznam jeli to neki znak da mi nesto s zubima nevalja stvarno neznam...evo sad sam pogledao ja mislin da je gingivitis :(

A7ibaba
16.10.2011., 12:43
Prije jedno mjesec dana poceo me je boljeti zub,desna gornja sestica. Zub je reagirao na toplo,hladno,a nakon tog podrazaja bolio je na stisak i nisam mogao zagristi nista. Takodjer bolio me je i zub pored njega,sedmica na zagriz. Rekao mi je da je to posljedica od te sestice.
Zubar mi je otvorio oba zuba i poslao na rtg,ali na slikama nema nista,niti upalnog procesa niti karijesa. Pio sam klavocin 1mg i nakon tretmana rekla mi je da dodjem.

Rekao mi je da je nesto u stilu da sedmica ne moze reagirati na toplo hladno jer je valjda izvadjen zivac,jedino na stisak. Nakon tretmana ciscenja kanala i lijecenja te sestice,stavio je za probu nesto u kanale i zatvorio zub jer je navodno zub zdrav i ne boli me dok je bio otvoren. Medjutim,nakon zatvaranja dan-dva me je poceo boliti i primjetio sam da me boli zubno meso skroz gore kod korijena sestice.

Ona je ponovo otvorila zub,prosirila kanale,medjutim,zub sad ne boli,ali mi je zubno meso malo nateceno s vanjske strane,dok s unutarnje nema nikakvog otoka.Prosirivao je kanale jedno 4 puta na tom zubu.Nista ne curi,niti se gnoji,samo stoji vec jedno 10 dana malo nateceno. Ni njoj nije jasno zasto nije prosla ta upala. Zanima me ,mozda netko iskusniji moze mi objasniti sta se dogadja?

hmore85
16.10.2011., 14:07
što se točno od ovih stvari plaća kod zubara (imam dopunsko):

vađenje zuba (pretpostavljam da je to sve uredno besplatno, ali problem je u tome što je to 6-ica, i od nje nije ništa ostalo, osim korijena kojeg će morat izvuć rezanjem mesa, itd, itd, najvjerojatnije)
koje plombe su besplatne a koje nisu? jer imam dvije crne već par godina, pa bi ih želio zamijeniti bijelima, pa me zanima koliko taj postupak košta?
i još za kraj, izbio sam si dvojku (:rofl:), pa hvala bogu, to moram fejk zub nasadit, koliko to tek košta?

unaprijed hvala :cerek:

Liker
16.10.2011., 16:11
Vidim da ovdje ima iskusnih ljudi pa da pitam... Naime prije mjesec ipo sam primjetila na sedmici duž cijelog zuba uz meso crna crta..i danas me počelo boliti,al samo uz dodir,drugačije ne boli...sutra namjeravam u zubara,al htjela sam pitati : jel se to može popravti ili je neizbježno vađenje zuba? :(

cubic
16.10.2011., 18:18
Ima li netko iskustva sa poliklinikom IMED kada su u pitanju ljuspice i implatanti? Kolika je garancija za urađenu krunicu?

striker
16.10.2011., 19:10
pozdrav pred dva tjedna sam uradio operaciju ((o kojoj sam pisao nekolko stranica prije)) operacija je bila radi alergije na lokalni anestetik i u toj operaciji sam izvadio 12 zuba od kojih su 3 prednja ,dvije jedinice i jedna dvica,,,konci ce mi ispast negdje za thedan dana i tad trebam ic gledat za protezu ili most...
nesto mi je kirurg objasnjavo al ga pola nisam shvatio,,jel sam joos bio pod svim moguciim painkilersima :eek:

Problem sto ja neznam gdje kako i sta??????????

Tako ako neko ima iskustva il zna sta i gdje i kako se to radi ((mislim prvo preko HZZOa vidit kako oni rade proteze il most ,ali problem sto neznam gdje i kako se rade proteze ko ih radi kolko se cekaju,,,jel to radi obicni zubar il tko ,,,,najvise me zanimaju ovi prednnji ovi ozada mi nisu bitni za stavljat toliko

kolko otprilike dodje most kod privatnika??????

fakat ja se u to nista ne razumjem:ne zna::ne zna:
hvala,
ako koga zanima kako je vadit 12 zuba odjednom neka pita,rado mu odgovorim

pocoyo1
16.10.2011., 20:38
završila ja danas na hitnoj zbog bolova u umnjaku..dakle u petak mi je čistila iglicama i stavilla lijek i plombu i počelo to nabijat..i danas mi dezurni na hitnoj otvorio zub ..kaze da je apsces i da je to vidljivo jos na slici iz siječnja 2010.onda bi se bilo sprijecilo..a sad kaze da cu sigurno morat vadit...meni ti umnjaci ful rade problem..muci me što su relativno ok izrasli i skroz su vani i zato mi je glupo da ih povadim jos preostala tri..ali ocito cu morat ..jer ovaj me ful nabijao..sad je zub otvoren..pijem antibiotike..sutra idem svojoj zubarici..trazit je uputnicu za specijalista i za slikat il jedno od toga..ali ful se patim s tim zubima...

striker
16.10.2011., 21:28
završila ja danas na hitnoj zbog bolova u umnjaku..dakle u petak mi je čistila iglicama i stavilla lijek i plombu i počelo to nabijat..i danas mi dezurni na hitnoj otvorio zub ..kaze da je apsces i da je to vidljivo jos na slici iz siječnja 2010.onda bi se bilo sprijecilo..a sad kaze da cu sigurno morat vadit...meni ti umnjaci ful rade problem..muci me što su relativno ok izrasli i skroz su vani i zato mi je glupo da ih povadim jos preostala tri..ali ocito cu morat ..jer ovaj me ful nabijao..sad je zub otvoren..pijem antibiotike..sutra idem svojoj zubarici..trazit je uputnicu za specijalista i za slikat il jedno od toga..ali ful se patim s tim zubima...

stara" sta mislis kako se ja tek patim sa zubima ,,alergija na lidokain(lokalne anestetike) te evo pred dva tjedna vadio 12 komada tu ih je 4,5 bilo kojim je trebalo ciscenje kanala al to nemoze bez anestezije pa sam ih moro vadit,,,,

kad umnjaci pocinju rast meni jos nisu 28g imam,,, kolko ti??

pocoyo1
16.10.2011., 22:02
stara" sta mislis kako se ja tek patim sa zubima ,,alergija na lidokain(lokalne anestetike) te evo pred dva tjedna vadio 12 komada tu ih je 4,5 bilo kojim je trebalo ciscenje kanala al to nemoze bez anestezije pa sam ih moro vadit,,,,

kad umnjaci pocinju rast meni jos nisu 28g imam,,, kolko ti??

svatko ima nekih svojih problema..i svakom se njegov čini najveći...možda imaš umnjake ali ti nisu vani.većini krivo urastu i zato se savjetuje vađenje..a meni se isto čini da možda najbolje da povadim preostala tri-stvar je kod mene da mi je kompletno zdravlje narušeno, imunitet pao, stalno vučem neke upale i bolove..i sve si mislim da nije od zubi..tolko me sad strah da mi možda nisu dobro čišćeni zubi i na to stavljana plomba..paradontoza je učinila svoje i zubno meso mi se jako povuklo..sve to jako boli.pogotovo parodontni dzep
ja ne mogu više čekat..sutra ću vidjet sa zubaricom što dalje...ali konkretno i čim prije jer ovo dosad-koma.sve se razvuklo, meni se stanje pogoršalo ..meni je koma što sam uvijek bila redovno kod zubara i eto opet mi se ovo desilo

zar ne bi odabrani stomatolog trebao na osnovu slike popravit zube? mislim meni kao laiku je bilo jasno da taj umnjak ima nešto čudno..uf

i da-kakve su nuspojave pijenja antibiotika ponovno u vrlo kratkom roku-nakon jedno deset dana opet sam dobila antibiotik...zadnji put mi rekla da postoji opasnost od sepse...

Danijel.M5
16.10.2011., 22:30
jeli meni moze netko reci jeli gingivitis uzrokuje i neugodan zadah?jeli se moze izljecit?trebao bi sto prije zubarici!

pocoyo1
17.10.2011., 09:30
jeli meni moze netko reci jeli gingivitis uzrokuje i neugodan zadah?jeli se moze izljecit?trebao bi sto prije zubarici!

ne čekaj i ne odugovlači..trk kod zubara

pocoyo1
18.10.2011., 14:30
ima li netko stručnjak...

evo me od zubarice..u nedjelju sam završila na hitnoj-otvorio mi je umnjak i rekao da nek ga odem slikat i onda kod specijaliste da vidi dal vadit il liječit..ali misli da ću ga morat ipak vadit ...kod mene su umnjaci vani i pravilni i zato mi je glupo ako ih bezveze vadim..a opet s druge strane jel moguće da velike probleme rade i dal je šteta vadit ih?
moja zubarica danas -ne želi dat da ih slikam jer kao imam slike-ali imam frišku sliku koja je mutna i ne vidi se dobro iz kolovoza 2011. i jasnu bistru od siječnja 2010.neće me slat specijalistu nego će ona sama vadit taj zub u utorak..kao..ja sam na čudu.razočarana....
jel moguće nać zubara koji će mi dat komentar i mišljenje i popravit zube na osnovu slike a ne da mi popravlja samo onda kad me boli..jer kad počne bolit jako-vidim da je onda kasno i da mi onda vadi zub...bojim se jako jer imam i paradontozu i dubok parod.dzep..

kome otić u Rijeci da mi pogleda zube i eventualno slika ih?da je stručna osoba i da me neće ogulit financijski

stvarno neznam što napravit jer sam pred dva mjeseca promijenila zubaricu i nisam namjeravala ić privatno popravljat zube..a sad neznam što napravit..od ove nikako dobit uputnicu za novo slikanje..a i na ovim slikama se vidi da je na nekim zubima kvar ispod plombi ali ona po tom pitanju niš ne radi i ne komentira

pocoyo1
18.10.2011., 15:02
htjela bih mišljenje još nekog stomatologa pored svoje zubarice?
dakle nemam druge opcije negoli otić privatniku na jedan pregled?
il upast nekom preko HZZO i zamolit da mi pogleda zube i postojeće slike?

iz Rijeke sam btw

fizikalka
18.10.2011., 16:23
na žalost nisam iz rijeke pa ti ne mogu pomoći. ali ako tvoja zubarica može raditi na zubu i ne vidjeti apsces, trebaš ju skroz promijeniti.

pocoyo1
18.10.2011., 16:28
na žalost nisam iz rijeke pa ti ne mogu pomoći. ali ako tvoja zubarica može raditi na zubu i ne vidjeti apsces, trebaš ju skroz promijeniti.

što takav zub je nemoguće izliječiti-sad je sigurno kasno...promijenila sam zubaricu pred dva mjeseca.ova nova mi je išla otvorit zub jer me bolio-na osnov slike gdje se to i vidilo..što sad da radim.ludimm već..

perinho55
19.10.2011., 07:03
trebam pomoć, donja šestica me boli te mi ju je zubarka cistila odnosno izvadila zivac i stavila u nju lijek, i tako 2 puta. Nakon toga me poceo bolit opet te sam dosao do nje i u jednom od kanala je bilo gnoja na sta mi je ona dala Klavocin i ostavila zub otvoren, dosao sam kod nje nakon 5 dana ona mi je opet stavila neki lijek i zatvorila zub da bi se meni razvila jaka bol nakon par sati te sam otisao na hitnu gdje su mi otvorili zub i bol je prosla.

Moze komentar na ovo, zubarka me nije slala slikat zub, dali je trebala? Vec se mucim s tim zubom mjesec dana nemogu normalno ni jest ni radit.

pocoyo1
19.10.2011., 08:51
trebam pomoć, donja šestica me boli te mi ju je zubarka cistila odnosno izvadila zivac i stavila u nju lijek, i tako 2 puta. Nakon toga me poceo bolit opet te sam dosao do nje i u jednom od kanala je bilo gnoja na sta mi je ona dala Klavocin i ostavila zub otvoren, dosao sam kod nje nakon 5 dana ona mi je opet stavila neki lijek i zatvorila zub da bi se meni razvila jaka bol nakon par sati te sam otisao na hitnu gdje su mi otvorili zub i bol je prosla.

Moze komentar na ovo, zubarka me nije slala slikat zub, dali je trebala? Vec se mucim s tim zubom mjesec dana nemogu normalno ni jest ni radit.

sličan problem imam ja.danas idem privatniku na pregled.našla sam jednog koji ima besplatan pregled i zanima me njegovo mišljenje..meni je to na gornjoj šestici-lagano osjetim bol i nisam sigurna dal je 6. il 7.ali sve mi je nekako čudno..a još imam i s umnjacima problema.čak mislim da i samoinicijativno danas slikam zube..moja mi uopće ne popravlja zube na osnov slike nit me šalje slikat..nevrira me to..jer kad dodjem k njoj s bolovima -imam feeling da je zub pri kraju
ovaj umnjak a i druge bi vadila-point je da su lijepo izrasli i služili su za žvakanje-medjtum kvare se od korijena-i to se vidilo na slici ali :ne zna: i sad ću ih malo pomalo morat vadit..a ja se bojim i za susjedne zube-ali ona samo odmahuje glavom..a mene boli sve od petice prema iza..ona tumači da nema šanse da su se susjedni zarazili..ali ja to vučem jako dugo..circa dvije godine

*NomenEstOmen*
19.10.2011., 11:18
već dugo se borim s krvarenjem desni koje se u zadnjih godinu dana smanjilo nakon terapije antibioticima, zubni konac mrzim jer krv krene samo što krenem približavati konac ustima :D isprobala sam razne paste za zube i paradontax i lacalut su se pokazali najučinkovitijima. zubi su mi jako često osjetljivi, al navikla sam na to da moram biti pažljiva što i kako jedem. sve u svemu, nakon godinu dana došla sam ponovo zubarki, opet mi je crveno meso, makar nije da je bilo faze da nije bilo crveno, samo može biti više i manje... :/ opet sam dobila antibiotike, kupila sam gengigel i dobila uputnicu za ortopanomografsko snimanje....

iskreno, mislim da se moja zubarka meni ne posvećuje dovoljno, zubni kamenac mi je očistila, da prostite, prek kurca, i još dok mi je sestra pisala uputnicu sam joj rekla da osjećam da mi se komadić kamenca zabio u korijen zuba...mislim....nemam pojma...vjerojatno ću ju promijeniti nakon ovog slikanja...

moje pitanje: jel netko bio na paradontologiji u perkovčevoj ili u gundulićevoj? kakva je tamo procedura? hvala unaprijed na odgovorima ;)

fixan
19.10.2011., 12:41
da li je netko bio u poliklinici šlaj-anić? zANIMA me koliko dobro rade ljuskice i krunice (ne vezano uz aparatice za zube-za to znam da su super). ima li tko iskustva s njima? i da li su one njihove mlade doktorice malo premlade za tako "ozbiljne" estetske zahvate? izgubljen kompletno sam :503::504: i hitno je. tnx.

Bakile
19.10.2011., 14:19
Pisao sam vec o svom problemu ranije na temi, pa da dopunim:

Bio sam kod stoatologa i on kaze da su svi zubi ok, ali da se oko tog plombiranog i jos dva zuba pored (koji su takodje posle boluckali, posebno kad zagrizem i stiskam) upalile desni od naslaga hrane, pa ih je namazao hidrogenom. Nakon tog ciscenja i jos jednog temeljnog pranja zuba kod kuce, kada su cak i desni prokvarile u tom delu, ne osecam vise toliki bol, cak dosta manje, maltene skoro uopste vise ne boli, ali kod tog zuba osecam nekakvu "ispunjenost" i kao da ne zagrizem do kraja.....kao da je zub blago "istraumiran", da se tako izrazim.

da li je to normalno? Inace, rekao mi je samo da redovno, vise puta dnevno koncem cistim prostor izmedju tih zuba, i da bi to trebalo da bude to.

Navodno, postoji mogucnost i da je krenuo kvar ispod plombe, ali on kaze da ne veruje jer se to ne vidi, i zub ima normalnu bolju, vec da misli da je do desni.

Sta dalje da radim, po Vama?

pocoyo1
19.10.2011., 15:21
pjeskarenje zubi-za ili protiv?u kojim slučajevima?
ima li netko iskustva?
dal je to dobro u slučaju paradontoze

pocoyo1
19.10.2011., 15:23
Pisao sam vec o svom problemu ranije na temi, pa da dopunim:

Bio sam kod stoatologa i on kaze da su svi zubi ok, ali da se oko tog plombiranog i jos dva zuba pored (koji su takodje posle boluckali, posebno kad zagrizem i stiskam) upalile desni od naslaga hrane, pa ih je namazao hidrogenom. Nakon tog ciscenja i jos jednog temeljnog pranja zuba kod kuce, kada su cak i desni prokvarile u tom delu, ne osecam vise toliki bol, cak dosta manje, maltene skoro uopste vise ne boli, ali kod tog zuba osecam nekakvu "ispunjenost" i kao da ne zagrizem do kraja.....kao da je zub blago "istraumiran", da se tako izrazim.

da li je to normalno? Inace, rekao mi je samo da redovno, vise puta dnevno koncem cistim prostor izmedju tih zuba, i da bi to trebalo da bude to.

Navodno, postoji mogucnost i da je krenuo kvar ispod plombe, ali on kaze da ne veruje jer se to ne vidi, i zub ima normalnu bolju, vec da misli da je do desni.

Sta dalje da radim, po Vama?

mene isto muči što je ispod plombi..zamolit ću da mjenjamo sve stare plombe..a kad me pošalje specijalistu-zamolit njega da slikam sve zube..jer bolovi su koma..i bojim se za zube ful

For My Pain
19.10.2011., 15:48
Zubi su mi jako skloni stvaranju karijesa. Pitala sam svoju zubarku o tome i nije mi ništa konkretno znala odgovoriti, osim da ne jedem slatko u međuobrocima što i sama znam. :rolleyes:
Imam 22 godine i 11 amalgamskih i 1 kompozitnu plombu i iskreno se brinem kako će mi zubi izgledati do 25. godine. :503: Zube perem nakon svakog obroka (osim ako sam baš vani uzmem žvaku sa ksilitolom i operem čim stignem kući), čistim ih koncem i koristim otopinu za ispiranje usta s fluorom. Zubarki nikad nisam išla zbog bolnog zuba, nego isključivo na kontrole nekoliko puta godišnje, i uvijek se vratim s plombom. :ne zna:
Prije kojih godinu dana primijetila sam da me gornja desna petica jako rijetko zna zaboljeti na hladno ili na zagriz, na njoj nije bio vidljiv karijes i spomenula sam to zubarki na kontroli koja je rekla, nakon što je zub malo pogledala, da mi nije ništa. Međutim, na nedavnoj kontroli mi je rekla da taj zub treba popraviti i našla sam se u vrtlogu čišćenja zuba i stavljanja lijeka u zub. Bila sam do sada 3 puta na čišćenju, zadnji put danas i rekla mi je da samo još dođem na stavljanje plombe. Rekla mi je da mi je čistila kanaliće, a vađenje pulpe uopće nije spominjala. :confused: Sad sam pročitala nekoliko članaka na netu o endodontskom liječenju zuba i po svoj prilici mi je pulpa izvađena, a nije mi jasno kako jer nisam dobila nikakvu injekciju, a ništa nisam osjetila, osim kad mi je s onim malim ''pilicama'' sve čistila i pitala gdje boli. Ne želim uopće spominjati da me nije ni na kakav rendgen poslala (iako je 2 metra od njene ordinacije). Meni nije palo na pamet da mi je možda pulpu izvadila, jer bih ju o tome odmah pitala, a nisam dovoljno upućena u stomatološke pothvate da sam znala prepoznati da bi to bilo to.

Ne znam što da sad radim: da mijenjam zubarku, iako sam kod ove oduvijek i nikad nisam s njom nikakvih problema imala? Je li to njezin propust što me pri prvom javljanju boli nije poslala na rendgen i sad mi je možda propao zub? :ne zna:

I, molim vas, može li mi netko odgovoriti je li mi stvarno izvadila pulpu (bez da je to spomenula) ili je moguće da se pulpa samo izliječi sličnim pothvatima? :o

striker
19.10.2011., 17:41
pozdrav pred dva tjedna sam uradio operaciju ((o kojoj sam pisao nekolko stranica prije)) operacija je bila radi alergije na lokalni anestetik i u toj operaciji sam izvadio 12 zuba od kojih su 3 prednja ,dvije jedinice i jedna dvica,,,konci ce mi ispast negdje za thedan dana i tad trebam ic gledat za protezu ili most...
nesto mi je kirurg objasnjavo al ga pola nisam shvatio,,jel sam joos bio pod svim moguciim painkilersima :eek:

Problem sto ja neznam gdje kako i sta??????????

Tako ako neko ima iskustva il zna sta i gdje i kako se to radi ((mislim prvo preko HZZOa vidit kako oni rade proteze il most ,ali problem sto neznam gdje i kako se rade proteze ko ih radi kolko se cekaju,,,jel to radi obicni zubar il tko ,,,,najvise me zanimaju ovi prednnji ovi ozada mi nisu bitni za stavljat toliko

kolko otprilike dodje most kod privatnika??????

fakat ja se u to nista ne razumjem:ne zna::ne zna:
hvala,
ako koga zanima kako je vadit 12 zuba odjednom neka pita,rado mu odgovorim

PA daj neko savjet kakav:ne zna:

pocoyo1
19.10.2011., 19:42
Zubi su mi jako skloni stvaranju karijesa. Pitala sam svoju zubarku o tome i nije mi ništa konkretno znala odgovoriti, osim da ne jedem slatko u međuobrocima što i sama znam. :rolleyes:
Imam 22 godine i 11 amalgamskih i 1 kompozitnu plombu i iskreno se brinem kako će mi zubi izgledati do 25. godine. :503: Zube perem nakon svakog obroka (osim ako sam baš vani uzmem žvaku sa ksilitolom i operem čim stignem kući), čistim ih koncem i koristim otopinu za ispiranje usta s fluorom. Zubarki nikad nisam išla zbog bolnog zuba, nego isključivo na kontrole nekoliko puta godišnje, i uvijek se vratim s plombom. :ne zna:
Prije kojih godinu dana primijetila sam da me gornja desna petica jako rijetko zna zaboljeti na hladno ili na zagriz, na njoj nije bio vidljiv karijes i spomenula sam to zubarki na kontroli koja je rekla, nakon što je zub malo pogledala, da mi nije ništa. Međutim, na nedavnoj kontroli mi je rekla da taj zub treba popraviti i našla sam se u vrtlogu čišćenja zuba i stavljanja lijeka u zub. Bila sam do sada 3 puta na čišćenju, zadnji put danas i rekla mi je da samo još dođem na stavljanje plombe. Rekla mi je da mi je čistila kanaliće, a vađenje pulpe uopće nije spominjala. :confused: Sad sam pročitala nekoliko članaka na netu o endodontskom liječenju zuba i po svoj prilici mi je pulpa izvađena, a nije mi jasno kako jer nisam dobila nikakvu injekciju, a ništa nisam osjetila, osim kad mi je s onim malim ''pilicama'' sve čistila i pitala gdje boli. Ne želim uopće spominjati da me nije ni na kakav rendgen poslala (iako je 2 metra od njene ordinacije). Meni nije palo na pamet da mi je možda pulpu izvadila, jer bih ju o tome odmah pitala, a nisam dovoljno upućena u stomatološke pothvate da sam znala prepoznati da bi to bilo to.

Ne znam što da sad radim: da mijenjam zubarku, iako sam kod ove oduvijek i nikad nisam s njom nikakvih problema imala? Je li to njezin propust što me pri prvom javljanju boli nije poslala na rendgen i sad mi je možda propao zub? :ne zna:

I, molim vas, može li mi netko odgovoriti je li mi stvarno izvadila pulpu (bez da je to spomenula) ili je moguće da se pulpa samo izliječi sličnim pothvatima? :o

neznam zašto jednostavno ne žele slat na slikanje-šta im je cilj da imamo čim više pokvarenih zubi?
bilo bi dobro da ti netko pogleda zube uz sliku.ja sam danas išla privatniku jednom.besplatno mi je pogledao zube..e sad trebala bih nanovo slikat zube..što se tiče umnjaka koji mi je pokušala liječit-propao je i sad ga treba vadit..ali sad i mene muči šestica jer moja zubarka mi je rekla da je vadila živac a danas zubar kaže da je na 6.jako malo zuba..i ja tu osjetim kao laganu bol..nekako čudno.mislim da je moguće da je sve izvadjeno -i pulpa...ali mene ona ni u jednom trenu nije poslala slikat nit nakon što je sve napravila i zapunila kanal...i sad meni je dio plombe puknuo i to treba popravit..ali mene muči dal je taj zub u redu

zašto stomatolozi preko HZZO-a ne žele slat slikat zube?neće dat uputnicu?
i sad ako joj ja kažem opet da želim-ona će vrisnut..a mene muči to ..ostaje mi jedino da tražim od specijaliste to isto ali opet tek kad mi da uputnicu za njega

Blue Comet
19.10.2011., 20:12
Raste mi osmica, gore lijevo, već jedno tjedan dana. Ne boli uopće, jedino moram paziti kad jedem kruto na tu stranu, i ponekad zna zaboljeti samo od sebe, vrlo slabo. (Al' to je normalno. :zubo:)

Bi li trebao otići zubaru da to pogleda ili da pustim da raste?

pocoyo1
19.10.2011., 20:19
Raste mi osmica, gore lijevo, već jedno tjedan dana. Ne boli uopće, jedino moram paziti kad jedem kruto na tu stranu, i ponekad zna zaboljeti samo od sebe, vrlo slabo. (Al' to je normalno. :zubo:)

Bi li trebao otići zubaru da to pogleda ili da pustim da raste?

kolko godina imaš?raste pravilno? jel pritiska zube?
možda nije loše da ti zubar škicne..

Blue Comet
19.10.2011., 22:12
Imam 16, pa mi je čudno jer je rano. :ne zna:
Ne pritiska zube, a raste li pravilno nemam pojma. Zasad je samo izašla jedna strana, ili kako već da kažem. Ne raste u krivo, ili iznad zuba kako neki imaju. :D

mr. torture
20.10.2011., 09:46
imam pitanje

izvadio sam upaljeni umnjak prije 2 dana. prvi dan me uopće nije boljelo, nešto stvarno zanemarivo prema onome što je bilo dok je bio upaljen i dok me boljelo pola glave i jezik. ali od onda me boli sve jače i jače. nije to sada neka strašna bol, ali je neugodna i smeta. ne mogu tako zaspat nego moram popit neofen. nije mi ispao ugrušak, bar mislim da nije, jer je rupa puna onih bijelih vlakana. čak ih ima i na vrhu rupe, budu s jedne strane na drugu, kao mali konopčići. tako da pretopstavljam da dobro zacjeljuje.
je li normalno da bol postaje jača i dosadnija i koliko to može trajat?

pocoyo1
20.10.2011., 10:37
imam pitanje

izvadio sam upaljeni umnjak prije 2 dana. prvi dan me uopće nije boljelo, nešto stvarno zanemarivo prema onome što je bilo dok je bio upaljen i dok me boljelo pola glave i jezik. ali od onda me boli sve jače i jače. nije to sada neka strašna bol, ali je neugodna i smeta. ne mogu tako zaspat nego moram popit neofen. nije mi ispao ugrušak, bar mislim da nije, jer je rupa puna onih bijelih vlakana. čak ih ima i na vrhu rupe, budu s jedne strane na drugu, kao mali konopčići. tako da pretopstavljam da dobro zacjeljuje.
je li normalno da bol postaje jača i dosadnija i koliko to može trajat?

hm..nemam pojma..logično je da se bol smanjuje..šta su ti šivali?

meni je brzo izvadila umnjak..bez šavova..imao je jedan korijen i brzo mi je prošla bol...vaticu sam izvadila mozda nakon pol sata iz rane...

pocoyo1
20.10.2011., 10:48
čačkala sam po netu i našla da svakih godinu i pol do dvije bi bilo ok slikat zube...imam paradontozu, jako bolne zube i meso.ne mogu razlučit više bol jer em su stare plombe, očito i pokvareno ispod plombe....plus to na 6.je vadjen korijen ali nije me slala ni nakon toga slikat dal je sve u redu..nego je popunila..plomba-dio je pukla i mene lagano boli-osjetljivo je ful...

dal je opravdano inzistirat na slikanju zuba svih ?jer htjela bih mjenjat te stare crne plombe najviše iz razloga da mi nije karijes ispod (kao što je slučaj s umnjakom kojeg sad moram vadit)..il se to zaista nit na slici ne vidi pa nema smisla slikat...dvije slike koje imam: jedna od siječnja 20101-ona je bistra ai stara, a ova iz 6.mj.2011.je skroz mutna i niš se ne vidi..i zubarica mi uporno ne da slikat..ja sve mislim da opet pitam je u utorak..pa mislim -imam pravo na to?

bubamara_mala
20.10.2011., 19:29
ovako prije jedno 2 mjeseca zubar mi je popravio jednu stvarno jako pokvarenu gornju 4.i sad povremeno je bolila na hladno,ali je počela i na toplo i sad odjednom me boli i na zagriz.to idem ko privatnika.jel moram hitno njemu.oće mi vadit zub ili se to treba lječiti?bojim se zubara zbog trauma u mladosti.vađenja krnja.uf.

Tacuma1
20.10.2011., 19:54
ovako jedno pitanje.. vadio sam korijen zuba, injekcija, sve super proslo, nisam ni osjetio, imao sam lagane bolove kad je injekcija popustila (hvala Bogu!) tako da je sve proslo u najboljem redu. Danas mi je drugi dan i rana mi je neke cudne boje (sivo/smede/crna?) pa me to malo brine.

imam osjecaj kao da mi curi krv, ili mi se proizvodi vise sline?!

posto vidim da ima strucnjaka ovdje, nadam se da mi netko moze reci kako treba izgledati rana poslije vadenja, koliko traje zarastanje i sve o tome.

hvala unaprijed. :kava:

pocoyo1
20.10.2011., 20:11
na 6. mi je izvadjen zivac..i pulpa mozda-nije mi nis rekla..ali taj zub je zatvorila-on je jako osjetljiv i kao da lagano osjetim bol-jel to normalno?

i da dio plombe je puknuo..evo nekih tjedan dana da je to napravila...

lettow
21.10.2011., 16:18
Na nekom gornjem lijevom zubu, zubno meso tik uz zub je tamnije boje i osjetljivije.
Što bi to moglo biti ?

2 Pitanje; Kakav utjecaj ima prehrana na zube ?
Konkretno ja jedem većinom mliječne proizvode i voće (većinom jabuke), pa zube stoga perem navečer. Jeli to pametno ?

pocoyo1
22.10.2011., 08:47
slika zubi

zanima me kad je zub zdrav-onda je korijen jasan (na slici) i nema nikakvih zatamnjenja, točno se vidi linija korijena, a kad je zub pokvaren-onda je na slici zatamnjenje i ne vidi se linija koriijena-ako je na vrhu korijena lagana kuglica-znači absces..to stoji tako?

očajno me bole zubi već par dana.pijem antibiotike .iočito ću morat tablete protiv bolova..više ne mogu razaznat dal je od paradontoze il jer su zubi pokvareni il sve skupa..

zna li netko što mi može bit s tom 6.?zapunjen kanal zivca koji je prije toga izvadjen i meni je taj zub uzasno osjetljiv i lagano boli, te zubno meso crveno i krvari i s lijeve i s desne strane...

prošlu nedjelju sam završila na hitnu..bila sam kod moje -rekla je da će vadit u utorak pokvareni umnjak...a meni sve to nabija u ustima-ako odem na hitnu -šta će mi napravit?

ona koja korača
22.10.2011., 18:05
Jučer sam vadila 6 i 7 dolje desno...
I danas sam dobila temperaturu, 37,5 trenutno..

Jel to normalno ili da idem do nekog dežurnog zubara?

pocoyo1
22.10.2011., 22:47
Jučer sam vadila 6 i 7 dolje desno...
I danas sam dobila temperaturu, 37,5 trenutno..

Jel to normalno ili da idem do nekog dežurnog zubara?

a antibiotici? piješ?
si otišla dezurnom?
ce ti radit most il implantate?
mislim kako ce ti bit za zvakat...

ona koja korača
23.10.2011., 09:17
a antibiotici? piješ?
si otišla dezurnom?
ce ti radit most il implantate?
mislim kako ce ti bit za zvakat...

a na kraju nisam otišla dežurno...
ne pijem antibiotike, mislim, kada sam oralnog kirurga pitala dal da ih pijem, reko je neš u stilu "ma ne treba još"?!
nisam pila na kraju sinoć niš za spuštanje temperature, a jutros mi je oko 36, 9 pa se nadam se će kroz dan nestati..
ako ne, onda ću očito morati otići do dežurnog zubara, jer je nedjelja...

Hard Candy
23.10.2011., 12:44
Tvoja temperatura je sasvim OK, ispod 38 stupnjeva se temperatura ne spušta..

ribica-88
24.10.2011., 11:52
e ja bi vas pitala da li ko ima iskustva sa lječenjem zuba na stomatološkom fakultetu u Gundulićevoj? jer sam uskoro tamo naručena

Pero_Kanister
24.10.2011., 15:23
Pozdrav ljudi, trebam Vaša mišljenja ili još bolje iskustva. Znači riječ je o vađenju umnjaka, naručen sam u petak za operaciju. Kirurg iz Siska dolazi kod mog zubara.
Stvar je ovakva. Prije godinu dana sam bio na godišnjoj kontroli ( ili kako se to već stručno kaže :D ) Zubar je rekao da umnjaci moraju van, sva 4. Poslao me na slikanje čeljusti. Ja kao laik koliko sam mogao primjetiti na slici da korijeni nisu nešto krivi.
Gornja 2 mi je on izvadio bez ikakvih problema ( doduše jedan je imao 4 korijena, ali nije bilo nekakvih većih problema, čak ni bolova ikakvih nije bilo poslije ) Donja dva ću morati operativno. S time da sam gornje vadio u 2-3 mjesecu, za donje mi je rekao da mu se javim u 9 mjesecu dok malo porastu pa će onda vidjeti šta će biti s njima. Prije mjesec dana sam bio kod njega i rekao je da mora operativno. Sad, nije mi znao reći šta će kirurg točno raditi te da postoje dvije opcije, prva, da mi malo zareže meso i izvadi na polugu zub ( šta god to značilo ) i druga da će mi morat kost razbijat i ne znam ni ja šta ne.... Rekao je da je "kruna" od zuba mala i da je to dobro.
Sad mene malo prpa... Ima li tko iskustva s time? :D

Eh da, zaboravih reći da umnjak raste van, znači prema obrazu

pocoyo1
25.10.2011., 09:21
izvadila sam maloprije donji desni umnjak..zanima me dal je moguće da gore šestica boli zbog tog umnjaka:confused:? na toj 6.mi je izvadjen živac i zub je zatvoren...medjutim sve je osjetljivo i boli..

hulijo đuturum
25.10.2011., 13:52
e ja bi vas pitala da li ko ima iskustva sa lječenjem zuba na stomatološkom fakultetu u Gundulićevoj? jer sam uskoro tamo naručena

e da ja i nešto pitam u vezi liječenja na faksu. ja imam svoju zubarku u drugom gradu i ne bih se htio odjavljivat kod nje. mogu li ja doć na stom. faks i kod njih, recimo, popravit zub? moja doktorica mi je rekla da mi je kvar manji i da nije hitno, ali nisam mogao ostat doma 7 dana da mi ga brusi i plombira.

pocoyo1
25.10.2011., 13:56
e da ja i nešto pitam u vezi liječenja na faksu. ja imam svoju zubarku u drugom gradu i ne bih se htio odjavljivat kod nje. mogu li ja doć na stom. faks i kod njih, recimo, popravit zub? moja doktorica mi je rekla da mi je kvar manji i da nije hitno, ali nisam mogao ostat doma 7 dana da mi ga brusi i plombira.

možda il na uputnicu il čisto privatno...

Psycho Mantis
25.10.2011., 14:26
U petak sam u vadio zub 8-icu na lijevoj strani donja čeljust naime imao sam problema sa zgursavanjem krvi pa sam isti da morao ponovo operirati, stavili su mi nove konce i jos nesto dodali,... Pijem antibiotike od subote prvi dan me jako bolilo cijela lijeva strana lica mi je natekla, danas sam izasao iz bolnice, pijem antibijotike do subote jos, otekotina slabo opada i rekli su da se nece maknuti jos 2 tjedna, jedem samo kašastu hranu,... prva dva dana nisam osjecao jezik jer mi je bio otekao, sad posto ne mogu čekati da mi splasne otekotina dva tjedna obloge su mi rekli da ne stavljam, bi li valjalo piti nekakve sokove, jesti hranu koja ima vise vitamina da mi ovo spane ili moram čekati 2 tjedna... Šta preporučujute?

pocoyo1
25.10.2011., 14:29
U petak sam u vadio zub 8-icu na lijevoj strani donja čeljust naime imao sam problema sa zgursavanjem krvi pa sam isti da morao ponovo operirati, stavili su mi nove konce i jos nesto dodali,... Pijem antibiotike od subote prvi dan me jako bolilo cijela lijeva strana lica mi je natekla, danas sam izasao iz bolnice, pijem antibijotike do subote jos, otekotina slabo opada i rekli su da se nece maknuti jos 2 tjedna, jedem samo kašastu hranu,... prva dva dana nisam osjecao jezik jer mi je bio otekao, sad posto ne mogu čekati da mi splasne otekotina dva tjedna obloge su mi rekli da ne stavljam, bi li valjalo piti nekakve sokove, jesti hranu koja ima vise vitamina da mi ovo spane ili moram čekati 2 tjedna... Šta preporučujute?

nemam pojma..procijeni sam..kako se ti osjećaš...meni nisu dali antibiotike ..ali prošli tjedan sam ih pila..a danas vadila zub..

Davoreee
25.10.2011., 15:18
Dobar Dan ekipo! Ocajno trebam vase misljenje i znanje prije svega.Radi se o operaciji umnjaka lokalnom anesezijom,umnnjak pritisce zub do njega tak da je
operacija je neizbjezna,,,najveci problem sto imam je moja dugogodisnja bolest:Vasomotorni rinitis,,,gdje je lijeva strana nosa zacepljena,te su mi nos i
usta suha.tjekucina se sliva u grlo i stalno imam osjecaj da mi je knedla u grlu,te su mi misici oko nosa i ociju zategnuti,nos je konstantno zacepljen stime je i disanje znatno reducirano...zadnji put prije 2 god.vadili su mi zub lokalnom i pomislio sam da cu se ugusiti jer nisam mogao zagrebati si grlo i
ispljuvati si gnojic koji se slivao iza nosa u grlo,utrnuta vilica od lokalne i utrnuti nos i gornji dio lica od rinitisa...vjerujte da sam imao najuzasnija
4 saata hodanja ulijevo udesno, kao Baltazar,mentol u nosu mentol bombone u ustima,i brojao svaki minut dok se lokalna nije povukla...
Sad ja molim zubara da stavi samo manju dozu lokalne jer bi nekako mogao izdrzat do 1 saat al ne i vise,no oni se ne slazu jer zivim u Britaniji a ovdje su
ljudi ograniceni i nebi da se ni jedan sekund nes naprave a da im to nije u knjizi zapisano,,,slijepo se drze radnog pravilnika...pa se pitam da li ce mozda
totalna anestezija uspavati ne samo mene vec i ovo moje slivanje tjekucine u grlo?hocu li se nakon totalne probuditi suhog grla?kakav je zapravo osjecaj
posle totalne anastezije i sto zapravo zubari rade sa ovakim slucajevima kao sto sam ja???i koliko traje vadjenje umnjaka???
Ne da me prpa,ma poludio sam...
Molim pomoc!Hvala.

pocoyo1
25.10.2011., 15:36
Dobar Dan ekipo! Ocajno trebam vase misljenje i znanje prije svega.Radi se o operaciji umnjaka lokalnom anesezijom,umnnjak pritisce zub do njega tak da je
operacija je neizbjezna,,,najveci problem sto imam je moja dugogodisnja bolest:Vasomotorni rinitis,,,gdje je lijeva strana nosa zacepljena,te su mi nos i
usta suha.tjekucina se sliva u grlo i stalno imam osjecaj da mi je knedla u grlu,te su mi misici oko nosa i ociju zategnuti,nos je konstantno zacepljen stime je i disanje znatno reducirano...zadnji put prije 2 god.vadili su mi zub lokalnom i pomislio sam da cu se ugusiti jer nisam mogao zagrebati si grlo i
ispljuvati si gnojic koji se slivao iza nosa u grlo,utrnuta vilica od lokalne i utrnuti nos i gornji dio lica od rinitisa...vjerujte da sam imao najuzasnija
4 saata hodanja ulijevo udesno, kao Baltazar,mentol u nosu mentol bombone u ustima,i brojao svaki minut dok se lokalna nije povukla...
Sad ja molim zubara da stavi samo manju dozu lokalne jer bi nekako mogao izdrzat do 1 saat al ne i vise,no oni se ne slazu jer zivim u Britaniji a ovdje su
ljudi ograniceni i nebi da se ni jedan sekund nes naprave a da im to nije u knjizi zapisano,,,slijepo se drze radnog pravilnika...pa se pitam da li ce mozda
totalna anestezija uspavati ne samo mene vec i ovo moje slivanje tjekucine u grlo?hocu li se nakon totalne probuditi suhog grla?kakav je zapravo osjecaj
posle totalne anastezije i sto zapravo zubari rade sa ovakim slucajevima kao sto sam ja???i koliko traje vadjenje umnjaka???
Ne da me prpa,ma poludio sam...
Molim pomoc!Hvala.

hm.si se konzultirao s nekim stručnjakom?
od opće anestezije-dosta spavaš kasnije i budeš omamljen..neznam stvarno..ja sam sad u kratkom periodu vadila donji i gornji umnjak desno..gornji mi je bilo prošlo glatko relativno-čak sma se išla okupat do mora nakon vadjenja-izvadila ga je u nekih minutu dvije-jako brzo uz lokalnu anesteziju..e sad ovaj donji danas sam vadila-boli me grlo i cijela vilica i uho.total drukčije nego zadnji put..čak i pod anestezijom -mrvu sam osjetila ali neznatno ..ali što sad osjetim kad popušta anestezija-sve me to boli-ne područje umnjaka il ne uspijevam definirat već gornja 6.:confused: i ovo što sam već navela...ali uspjela sam jest-na drugu stranu ..s tim da sam više gutala negoli žvakala..bio mi je neki čudan malo neugodan osjećaj kad je dala anesteziju-taj ubod bočno s vanjske strane vrlo neobičan..danas mi je trajalo možda 20 min.do pol sata ..

čitala sam sad malo za taj vazomotorni rinitis..jesi sve to njima rekao i pitao ih?

Davoreee
25.10.2011., 20:58
hm.si se konzultirao s nekim stručnjakom?
od opće anestezije-dosta spavaš kasnije i budeš omamljen..neznam stvarno..ja sam sad u kratkom periodu vadila donji i gornji umnjak desno..gornji mi je bilo prošlo glatko relativno-čak sma se išla okupat do mora nakon vadjenja-izvadila ga je u nekih minutu dvije-jako brzo uz lokalnu anesteziju..e sad ovaj donji danas sam vadila-boli me grlo i cijela vilica i uho.total drukčije nego zadnji put..čak i pod anestezijom -mrvu sam osjetila ali neznatno ..ali što sad osjetim kad popušta anestezija-sve me to boli-ne područje umnjaka il ne uspijevam definirat već gornja 6.:confused: i ovo što sam već navela...ali uspjela sam jest-na drugu stranu ..s tim da sam više gutala negoli žvakala..bio mi je neki čudan malo neugodan osjećaj kad je dala anesteziju-taj ubod bočno s vanjske strane vrlo neobičan..danas mi je trajalo možda 20 min.do pol sata ..

čitala sam sad malo za taj vazomotorni rinitis..jesi sve to njima rekao i pitao ih?

Jesam ali samo sa zubarom a on nema pojma o tome, kaze da on cak nezna ni vaditi zube,ovdje nije niko da zna sve vec su posebni jedni za jedno drugi za drugo,komplikovano je,uzasno,a o anasteziji mozda vise zna moj 4godisnji sincek neg sto on zna,ovdje su malo vise debilni neg sto ih mozes zamisliti,opasno je pasti im u sake,nesposobni su dovraga...al eto morat cu sacekati pismo iz bolnice,i vidjeti se sa nekim strucnjakom,koji vec zna kaj treba...a vazomotorni rinitis je samo nesto sto sam zaradio kao djecak koji je neslusajuci mamu prao si kosu i izlazio van,vozio se na motoricu,nije cjenio svoje zdravlje i sad nakon 15 godina svakojakih ljekova nase "svemocne" medicine i vradjbina, nista...:(

HelloShitty
25.10.2011., 20:58
najveci problem sto imam je moja dugogodisnja bolest:Vasomotorni rinitis,,,gdje je lijeva strana nosa zacepljena,te su mi nos i
usta suha.tjekucina se sliva u grlo i stalno imam osjecaj da mi je knedla u grlu,te su mi misici oko nosa i ociju zategnuti,nos je konstantno zacepljen stime je i disanje znatno reducirano
Za vazomotorni rinitis, kao sto vjerojatno znas, nema lijeka.
Na tvojem mjestu (takodjer imam blazu varijantu tog rinitisa) uzeo bih nesto za opustanje ako bas moram (blazi sedativ), u nos bih kapnuo kapi za nos (vazokonstriktor koji ce privremeno ublaziti naticanje sluznice nosa i postnazalno slijevanje) i potom naspricao fiziolosku otopinu u nos (zbog susenja sluznice).
To bi ti trebalo olaksati tegobe.

Davoreee
25.10.2011., 21:06
Za vazomotorni rinitis, kao sto vjerojatno znas, nema lijeka.
Na tvojem mjestu (takodjer imam blazu varijantu tog rinitisa) uzeo bih nesto za opustanje ako bas moram (blazi sedativ), u nos bih kapnuo kapi za nos (vazokonstriktor koji ce privremeno ublaziti naticanje sluznice nosa i postnazalno slijevanje) i potom naspricao fiziolosku otopinu u nos (zbog susenja sluznice).
To bi ti trebalo olaksati tegobe.

Hvala na replayu!
Nadam se svemu tome da ce mi pomoci,jos sam i smrsao 7 kg.(dijeta i fitnes)poboljsavam disanje yoga vjezbama,i treniram svakodnevno unatrag 2 tjedna drzati vilicu otvorenu po 30min.,nekima mozda ovo dodje da se prsnu od smijeha al eto, meni ne:503:

Good evil
26.10.2011., 14:30
Situacija je bila:
početkom 9mj upala jedinice, išla zubaru, pila antibiotik, zub se drenirao par dana, zatim lijek. Oko tjedan dana nakon lijeka, kad je otvorila, jos uvijek je bilo 'tragova' sekreta. Opet lijek-antiseptik, ne znam ni sama. Došla sam nakon 2tj, još uvijek je bilo tragova sekreta. Zatim je zubarka probala sa nekim drugim ispunom kanala (jel se zove to tako, nešto mi je kanal spominjala :misli: ), imala sam to dva tjedna iako je rekla tjedan. Jučer mi ga otvorila, sad je dobro, kaže da je za završavanje - u pon će to završiti.

NO, iako mene zub više nije bolio niti nakon jednog lijeka što je stavljala, ja povremeno osjetim (prstom prođem) skroz gore kod korjena jedinice kao izbočenje, onako jače izraženo nego kod ostalih zubiju i njihovih korjena. Ne boli me samo po sebi, povremeno to osjetim i zbunjuje me zašto je nekad tako nekako jače izbočeno, a nekad jednako kao i kod ostalih zubiju :ne zna:

Ima možda netko ideju zašto bi dolazilo do tog, ako ste me skužili :zubo:

xena01
26.10.2011., 16:25
Jel mi netko može preporučit koje npr tekućine za ispiranje usne šupljine smijem koristit? ili barem koje ne smijem tj koja se koriste za liječnje paradontitisa i postoperativno?
I jel garancija pokirva npr kada zub pukne uslijed jela? ili i to spada pod moju krivnju?
p.s. meni je moj stomatolog rekao da imam garanciju 5 godina na materijal.... jel on to mene muljao? jer prvo je rekao 1 godinu, i zatim zadnji put 5 godina.... to pitam zbog toga da vidim jel znate jel uopće iti jedan stomatolog daje garanciju 5 godina?
I da... jel mogu ić na kontrole i kod nekoga tko mi nije radio navlake? npr ja nisam radila navlake kod svoje dodjeljene dr jer ona ne radi bezmetal keramiku pa sam onda radila navlake kod drugoga koji mi se uopće više ne sviđa i en bi ga voljela ikada više u životu vidjet Ne samo zato što mi ej napravio zagriz kakav je napravio, nego i jer smo imali dogovor da na gratis dobivam udlagu jer sam radila 4 zuba jer navodno škripim zubima dok spavama pa ju moram nosit svaku večer da ne uništim navlake i ugl nakon što sam mu platila, nisam svoju udlagu vidjela već 3 mjeseca, a pričao mi je kako je neophodno da ju nosim svaku večer od prvog dana...
I da... koji je predviđen rok trajanja navlaka? za npr bezmetal-keramiku koja sam ja radila, sa emressom ili emaxom, ne znam točno tj rekao je da je radio od oboje, od oba materijala..... I rekao mi je da mogu imat doživotno ove navlake tj da ih nikada neću morat mjenjat ako budem dobro pazila na zube... To je još jedan od razloga zašto više ne želim ići kod njega
Hvala :)

pocoyo1
26.10.2011., 17:20
Situacija je bila:
početkom 9mj upala jedinice, išla zubaru, pila antibiotik, zub se drenirao par dana, zatim lijek. Oko tjedan dana nakon lijeka, kad je otvorila, jos uvijek je bilo 'tragova' sekreta. Opet lijek-antiseptik, ne znam ni sama. Došla sam nakon 2tj, još uvijek je bilo tragova sekreta. Zatim je zubarka probala sa nekim drugim ispunom kanala (jel se zove to tako, nešto mi je kanal spominjala :misli: ), imala sam to dva tjedna iako je rekla tjedan. Jučer mi ga otvorila, sad je dobro, kaže da je za završavanje - u pon će to završiti.

NO, iako mene zub više nije bolio niti nakon jednog lijeka što je stavljala, ja povremeno osjetim (prstom prođem) skroz gore kod korjena jedinice kao izbočenje, onako jače izraženo nego kod ostalih zubiju i njihovih korjena. Ne boli me samo po sebi, povremeno to osjetim i zbunjuje me zašto je nekad tako nekako jače izbočeno, a nekad jednako kao i kod ostalih zubiju :ne zna:

jel ti to možda zubno meso upaljeno?:confused:

borna07
27.10.2011., 08:09

Zato jer je proces još uvijek prisutan iznad korijena u kosti, iako zub ne boli. Kad se korijen napuni i završi liječenje, još nekih 3-4 mjeseca ćeš možda osjećati taj dio drugačije od ostatka. Toliko treba kosti da se oporavi od procesa.

Jel mi netko može preporučit koje npr tekućine za ispiranje usne šupljine smijem koristit? ili barem koje ne smijem tj koja se koriste za liječnje paradontitisa i postoperativno?

Hvala :)
Sve na kojim piše da su za svakodnevnu upotrebu.

banana boat
27.10.2011., 09:29
Imam kod obje donje četvorke povučeno zubno meso, a kako uskoro stavljam fiksni aparatić, morat cu staviti plombice ljuskice da se to zatvori i zaštiti, jer mi je to područje jako osjetljivo na dodir i ne smije mi ništa doći blizu toga! Zanima me pod anestezijom, da li će me to boljeti? :(
Ako se ne varam, to se zove recesija gigive...

pocoyo1
27.10.2011., 09:39
Zato jer je proces još uvijek prisutan iznad korijena u kosti, iako zub ne boli. Kad se korijen napuni i završi liječenje, još nekih 3-4 mjeseca ćeš možda osjećati taj dio drugačije od ostatka. Toliko treba kosti da se oporavi od procesa.

meni je šestica gore umrtvljena..čišćeni kanali..i plombirana..možda je čak i pula izvadjena jer zuba jako malo ostalo...to je bilo pred nekih 3 tjedna..meni je taj zub-ono što je ostalo od njega jako bolan ti rubni dijelovi kad ih dirnem te zubno meso-i to jako..plomba i zub je puknuo na par mjesta i s obzirom da mi je to bolno-dogovorile smo za sutra da će mi izvadit to punjenje i vidjet što će se onda zbivat...

zašto mi se javlja ta bol?

imam paradontozu i zubno meso je ful povučeno..a zanimljivo da prekjučer kad mi je vadila umnjak donji na strani gdje je ta bolna šestica gore-ful me je bolila šestica-mislim čudno-vadi donji umnjak a boli gornja šestica?

ima neko objašnjenje?

naručena sam i kod specijalista paradontologa da mi sve to pogleda je gornja čeljust ful boli...

splycho
27.10.2011., 10:20
evala,

malo citan ali od bolova ne mogu se koncentrirat a i ne pronalazim da neko ima problem ka i ja...

u pon san isa u zubara jer mi je stara plomba (crna) pola pukla,s cim je ostala rupa u zubu, valjda jos davno od prije kad je zubar busija da plombira taj zub (6ca doli)

kad san dosa u zubara,kaza on da ima malo karijesa i da ce mi zakrpit da ne upada hrana...dalje mogu sve normalno ist,prat,itd...i da dodjen za 11 dana da se ocisti i plombira

e sad...tu je problem...mene ovi djava zna zabolit,a kad boli,boli posteno :504: neman pojma jel to normalno,neman pojma jel on stavlja neki lijek pa da zub reagira,neman pojma da li smin ovo izvadit,zubara ne mogu dobit na telefon...popijen neke tablete za glavu/zub + poprskam sa onim sprejem propolis. Problem je sta ti bolovi nisu stalni da non stop traju,ali kad dodju...auuu

pocoyo1
27.10.2011., 10:36
evala,

malo citan ali od bolova ne mogu se koncentrirat a i ne pronalazim da neko ima problem ka i ja...

u pon san isa u zubara jer mi je stara plomba (crna) pola pukla,s cim je ostala rupa u zubu, valjda jos davno od prije kad je zubar busija da plombira taj zub (6ca doli)

kad san dosa u zubara,kaza on da ima malo karijesa i da ce mi zakrpit da ne upada hrana...dalje mogu sve normalno ist,prat,itd...i da dodjen za 11 dana da se ocisti i plombira

e sad...tu je problem...mene ovi djava zna zabolit,a kad boli,boli posteno :504: neman pojma jel to normalno,neman pojma jel on stavlja neki lijek pa da zub reagira,neman pojma da li smin ovo izvadit,zubara ne mogu dobit na telefon...popijen neke tablete za glavu/zub + poprskam sa onim sprejem propolis. Problem je sta ti bolovi nisu stalni da non stop traju,ali kad dodju...auuu

ti se to javi na pritisak mislim kad jedeš tj.žvačeš?
pokušaj ti dobit zubara ..možda je jako pokvaren zub..

splycho
27.10.2011., 10:44
nema nekog pravila, mogu jest normalno bez da ista osjetin...onda me pocne ka udarat zub nakon par sati...poprskam sa propolisom pa prodje...onda opet malo udara i tako se igramo vatala

evo npr jucer me nije skoro cili dan bolilo,a jutros me bol probudila...osjecaj mi je ka da san zagriza nesto i drza cilu noc i jutros napokon pustija...malo jezikom gurnem zub i osjecan bol

pocoyo1
27.10.2011., 10:52
nema nekog pravila, mogu jest normalno bez da ista osjetin...onda me pocne ka udarat zub nakon par sati...poprskam sa propolisom pa prodje...onda opet malo udara i tako se igramo vatala

evo npr jucer me nije skoro cili dan bolilo,a jutros me bol probudila...osjecaj mi je ka da san zagriza nesto i drza cilu noc i jutros napokon pustija...malo jezikom gurnem zub i osjecan bol

jesi ga slikao?..moguće da je jako pokvaren..meni je bilo slično ali onda u jednom trenu nije prestajalo bolit i ispostavilo se da mi je absces na korijenu-završila sam na hitnoj jer je bila nedjelja-dezurni mi je izvadio privremeni lijek i ostavio zub otvoren ..

možda će ti trebat liječit kanal s iglicama :ne zna:..budi uporan i zovi zubara..zapravo spremi se i odi k njemu..čemu se patit..to ti je hitnoća kad te boli

splycho
27.10.2011., 11:02
jesi ga slikao?..moguće da je jako pokvaren..meni je bilo slično ali onda u jednom trenu nije prestajalo bolit i ispostavilo se da mi je absces na korijenu-završila sam na hitnoj jer je bila nedjelja-dezurni mi je izvadio privremeni lijek i ostavio zub otvoren ..

možda će ti trebat liječit kanal s iglicama :ne zna:..budi uporan i zovi zubara..zapravo spremi se i odi k njemu..čemu se patit..to ti je hitnoća kad te boli

nisan ga slika niti je zubar reka da se mora slikat...samo je to malo procacka,zatvorija ga i mos kuci. Uspija san ga dobit,kaze da je to reakcija zuba...da probam izdrzat,ako ne da dodjen sljedeci tjedan...nastavi li se ovako bi ce mrtvih do sljedeceg tjedna

pocoyo1
27.10.2011., 11:07
nisan ga slika niti je zubar reka da se mora slikat...samo je to malo procacka,zatvorija ga i mos kuci. Uspija san ga dobit,kaze da je to reakcija zuba...da probam izdrzat,ako ne da dodjen sljedeci tjedan...nastavi li se ovako bi ce mrtvih do sljedeceg tjedna

neznam...ja ne bih trpila više jer što sam dosad prošla-muka mi je..i odmah reagiram...znaš šta vidi i ako bude bolilo -odi ti na hitnu za vikend pa ako niš drugo-dobit ćeš još jedno mišljenje...i

leptirica 2
27.10.2011., 12:29
Molim nekog pametnog da me osobodi straha za sutra od vadnja umnjaka,gore lijevo.Dr.kaze da ga treba vaditi jer mi zadaje probleme,a nicemu ne sluzi,kao upalio se jednom,pa sta ce mi,a jos mi je slomljen...k tome jos imam mengu pri kraju je,i citam da sa mengom ne valja vaditi zub,a moj mi zubar nije nista napomenuo...

Druga stvar,jucer sam isto bila narucena da mi popravi jedan karijes na 4 desno dole i kako je mene bolio,zamolila sam ga anesteziju.I kada mi je davao tu injekciju,odjenom je rekao nista danas.Prestajemo.Kao da zub krvari i da ga se sada ne smije dirati bar 15 dana dok se ta krv ne resorbira.Ja neznam di je zavrsila ta anatezija,jel davao mi je injekciju(vec je minut bio sa njom u mesu:confused: ) :(
I ja sam otisla i sada sutra imam termin za vadnje umnjaka..po ineternetu citam svega i svacega,od toga da se ne vadi za vrijeme menstruacije,do toa da se ne vadi u ambulanti kod stomatologa nego na kirurgiji u bolnici>
Ljudi,dajte mi koju pametnu :(
Uzasno me strah da ce nesto zahebat,da ce ga rezat,da ce krvariti...
Neznam ni zasto je jucer krvario kod davanja injekcije i zasto je prekinuo radove...

ona koja korača
27.10.2011., 14:47
:( :( :( :( :(

vadila sam kod oralnog kirurga... ali meni očito rana od vađenja dva zuba (6 i 7 dolje desno) nije dobro zarasla.
Dok prođem jezikom, osjetim neš tvrdo (kao kost) i mogu viditi da to malo strši :(

sada me strah da mi nije zaboravio izvaditi komad zuba, ili se štogod zakompliciral sa kosti (jel možda taj neki alveolitis ili kako već)????

a nisam doma, u ZG i tu nemam svog zubara... da odem noćas dežurnome? da odem negdje drugdje?
zna li tko koja je ambulanta dežurna za područje Save di živim?

pocoyo1
27.10.2011., 15:34
Molim nekog pametnog da me osobodi straha za sutra od vadnja umnjaka,gore lijevo.Dr.kaze da ga treba vaditi jer mi zadaje probleme,a nicemu ne sluzi,kao upalio se jednom,pa sta ce mi,a jos mi je slomljen...k tome jos imam mengu pri kraju je,i citam da sa mengom ne valja vaditi zub,a moj mi zubar nije nista napomenuo...

Druga stvar,jucer sam isto bila narucena da mi popravi jedan karijes na 4 desno dole i kako je mene bolio,zamolila sam ga anesteziju.I kada mi je davao tu injekciju,odjenom je rekao nista danas.Prestajemo.Kao da zub krvari i da ga se sada ne smije dirati bar 15 dana dok se ta krv ne resorbira.Ja neznam di je zavrsila ta anatezija,jel davao mi je injekciju(vec je minut bio sa njom u mesu:confused: ) :(
I ja sam otisla i sada sutra imam termin za vadnje umnjaka..po ineternetu citam svega i svacega,od toga da se ne vadi za vrijeme menstruacije,do toa da se ne vadi u ambulanti kod stomatologa nego na kirurgiji u bolnici>
Neznam ni zasto je jucer krvario kod davanja injekcije i zasto je prekinuo radove...

ja sam vadila umnjak desni dole prekjučer i desno gore pred nekih 20 dana kod svog stomatologa..i meni je bilo malo čudno zašto me ne šalje kod kirurga-ali kaže da je skroz vani i da nije problematičan za vadit..i stvarno mi je prošlo skroz ok to vadjenje i prvo i drugo..
jak brzo gotovo je bilo..nije bolilo-neznatno..i ono što mi je bilo čudno prekjučer-zabolila me 6.a vadila mi je umnjak :ne zna:..sutra idem da pogleda tu 6.

to za mengu-nemam pojma..ma proći će ok..nemoj brinuti...prvi put kad sam vadila umnjak sam u biti došla na popravak zuba i ona odlučila vadit umnjak i sve je bilo brzo gotovo i ja sam čak otišla još na more nakon toga :)

pocoyo1
27.10.2011., 15:35
:( :( :( :( :(

vadila sam kod oralnog kirurga... ali meni očito rana od vađenja dva zuba (6 i 7 dolje desno) nije dobro zarasla.
Dok prođem jezikom, osjetim neš tvrdo (kao kost) i mogu viditi da to malo strši :(

sada me strah da mi nije zaboravio izvaditi komad zuba, ili se štogod zakompliciral sa kosti (jel možda taj neki alveolitis ili kako već)????

a nisam doma, u ZG i tu nemam svog zubara... da odem noćas dežurnome? da odem negdje drugdje?
zna li tko koja je ambulanta dežurna za područje Save di živim?

odi dezurnome negdje..da budeš na miru :)

sanjo77
27.10.2011., 16:35

I ja sam baš jučer vadio osmicu gore lijevo.Ne moraš se bojati jer ništa ne boli.Vadio mi ga stomatolog,nikakav oralni kirurg.I meni je bio napol slomljen/izjeden i kržljav.Lijepo te dvaput bocne za anesteziju pričeka malo i krene.Uvali nešto kao pincetu i dobro ga razmrda.Zatim uzme kliješta i za sekund je zub vani.Ne boj se,stvarno niš ne boli.(zato boli poslije ,doma lol.Već dva dana pijem anallgetike)Meni je krvario samo jučer.Danas je rana lijeepa i čista.

Grizi čvrsto onaj tampon šta ti stavi na ranu barem sat vremena.I nemoj ništa toplo jest ni pit prvi dan jer ćeš otopit ugrušak.

Za mengu ne znam,muško sam lol

pocoyo1
27.10.2011., 16:37
I ja sam baš jučer vadio osmicu gore lijevo.Ne moraš se bojati jer ništa ne boli.Vadio mi ga stomatolog,nikakav oralni kirurg.I meni je bio napol slomljen/izjeden i kržljav.Lijepo te dvaput bocne za anesteziju pričeka malo i krene.Uvali nešto kao pincetu i dobro ga razmrda.Zatim uzme kliješta i za sekund je zub vani.Ne boj se,stvarno niš ne boli.(zato boli poslije ,doma lol.Već dva dana pijem anallgetike)Meni je krvario samo jučer.Danas je rana lijeepa i čista.

Grizi čvrsto onaj tampon šta ti stavi na ranu barem sat vremena.I nemoj ništa toplo jest ni pit prvi dan jer ćeš otopit ugrušak.

ja sam sve jela isti dan-malo teže gutala ali jela sam...bez ijedne tablete protiv bolova..anesteziju sam dobila

leptirica 2
27.10.2011., 16:43
ja sam vadila umnjak desni dole prekjučer i desno gore pred nekih 20 dana kod svog stomatologa..i meni je bilo malo čudno zašto me ne šalje kod kirurga-ali kaže da je skroz vani i da nije problematičan za vadit..i stvarno mi je prošlo skroz ok to vadjenje i prvo i drugo..
jak brzo gotovo je bilo..nije bolilo-neznatno..i ono što mi je bilo čudno prekjučer-zabolila me 6.a vadila mi je umnjak :ne zna:..sutra idem da pogleda tu 6.

to za mengu-nemam pojma..ma proći će ok..nemoj brinuti...prvi put kad sam vadila umnjak sam u biti došla na popravak zuba i ona odlučila vadit umnjak i sve je bilo brzo gotovo i ja sam čak otišla još na more nakon toga :)

Hvala na iskustvu :grli:
Moram priznati da si me umirila.....sutra je daaaan D :D
Bolje da ide van prije,pa kud puklo da puklo:rofl:
Samo se nadam da necu proci kao neki...jerbo mi pola zuba fali:zubo:
(da nece kopat pola sata,razmrdavat...)
Slomio se,i sad neznam kako ce ga vadit...a najvise me frka krvarenja:504:

Kupila sam kilu cokolina:D
7 dana piti i jesti na slamku ..a sta ces.
Jos me mora apoteka viditi da se opskrbim anlageticima ko covijek,ako bude bolilo...

Nego-zaboravih pitat-jel vam sivao ranu?

pocoyo1
27.10.2011., 16:51

Jos me mora apoteka viditi da se opskrbim anlageticima ko covijek,ako bude bolilo...

jel ti zub vani il ne?
meni je skroz izrastao..dio je puknuo i odlomio se i plombu je izvadio...dakle na vadjenju neki dan mi je najprije prepilila zub na pola i onda izvadila

tako da no sikiriki

meni nije šivala ranu ni prvi ni drugi put

ja sam ti sve jela taj dan-na drugu stranu: i pršut malo suši i marune pečene, juhu, jogurt...

sanjo77
27.10.2011., 17:16

Lijepo sam ti rekao da je i meni zub bio napol puknut i izjeden i nije bilo nikakvih problema.A da mora maalo promrdat i snage upotrijebit-mora!Neće zub na Aladine izvadi se izać:rofl:

Nikakvo šivanje kod mene nije rađeno.

A za gđicu pocoyo-nisam rekao da ne može jest nego da ne jede TOPLO...:mig::p

pocoyo1
27.10.2011., 17:18
Lijepo sam ti rekao da je i meni zub bio napol puknut i izjeden i nije bilo nikakvih problema.A da mora maalo promrdat i snage upotrijebit-mora!Neće zub na Aladine izvadi se izać:rofl:

ma never mind..sve ok..ja sam jela .i toplo i hladno..i ispirala.a znam nisam trebala...ali mislim da je sve ok...

leptirica 2
27.10.2011., 17:29
jel ti zub vani il ne?
meni je skroz izrastao..dio je puknuo i odlomio se i plombu je izvadio...dakle na vadjenju neki dan mi je najprije prepilila zub na pola i onda izvadila

tako da no sikiriki

meni nije šivala ranu ni prvi ni drugi put

ja sam ti sve jela taj dan-na drugu stranu: i pršut malo suši i marune pečene, juhu, jogurt...
Pa pojma nemam jel mi do kraja izrastao...a i ne vidim ga kada je tamo skroz iza:ne zna:
Nemoj mi samo pilu spominjati :horor:

Sve ce biti ok ako mi ovaj put zub ne prokrvari i uspije dat anesteziju.
Zasto krvari,valjda imam super osjetljive zube:rofl:

Uglavnom javim se sa friskim iskustvom sutra:zubo:

OT:Super za sivanje,mozda ce i meni izac lako :moli:

leptirica 2
27.10.2011., 17:32
ma never mind..sve ok..ja sam jela .i toplo i hladno..i ispirala.a znam nisam trebala...ali mislim da je sve ok...

Glavno da je sve ispalo ok,inace toplo potice krvarenje,a ako se ispira moze se ugrusak isprat...najgore mi je kada se sjetim kada sam vadila jedan tamo dole zub,onaj miris koji ostane u ustima od krvi :fuj:

pocoyo1
27.10.2011., 17:36
bit će sve ok...mislimo na tebe..javi nam..nije me bolilo to piljenje..ali sam cijelo vrijeme imala feeling da i vadi neki zub gore a ne dole :confused: i bolila me 6.gore:ne zna:..to mi je bilo čudno..
ali moja zubarka kaže da sam ja čudak jer su mi svi umnjaci izrasli i to skroz vani, pravilni..ja sam u biti zaista ih koristila za žvakanje...medjutim pokvarili su se jako

banana boat
27.10.2011., 17:46
Molim vas preporuke za komplicirano vađenje zuba (vađenje malog zaostalog korjenčića 6-ice koji je duboko dolje). Želim da bude brzo i bezbolno, gdje će mi dat jaču anesteziju? :)
Dobila sam uputnicu za:
KB Dubravu
Perkovčevu
polikliniku IMED
Stomatološki fakultet u Gundulićevoj.

leptirica 2
27.10.2011., 17:47
bit će sve ok...mislimo na tebe..javi nam..nije me bolilo to piljenje..ali sam cijelo vrijeme imala feeling da i vadi neki zub gore a ne dole :confused: i bolila me 6.gore:ne zna:..to mi je bilo čudno..
ali moja zubarka kaže da sam ja čudak jer su mi svi umnjaci izrasli i to skroz vani, pravilni..ja sam u biti zaista ih koristila za žvakanje...medjutim pokvarili su se jako

Tvoji su se pokvarili...a meni se upalilo meso oko zuba..a mozda i nije skroz izasao van dok se uspije okolo meso upaliti...samo kada sam gledala slike sa neta o umnjacima i price o vadjenju..to je :horor:
Najbolje ovako friska iskustva,jer svakave frikove od ljudi nadjes da pisu.
Jedan napisao da su ga skroz prekrili zelenom plahtom,obukli neku kosulju,sestra drzala galvu...psiho:eek:
Ma ja cu mu sutra reci da je mene strah,da me pripazi malo:rofl::cerek:

pocoyo1
27.10.2011., 17:51
:bicedobro:Tvoji su se pokvarili...a meni se upalilo meso oko zuba..a mozda i nije skroz izasao van dok se uspije okolo meso upaliti...samo kada sam gledala slike sa neta o umnjacima i price o vadjenju..to je :horor:
Najbolje ovako friska iskustva,jer svakave frikove od ljudi nadjes da pisu.
Jedan napisao da su ga skroz prekrili zelenom plahtom,obukli neku kosulju,sestra drzala galvu...psiho:eek:
Ma ja cu mu sutra reci da je mene strah,da me pripazi malo:rofl::cerek:

a znam i ja tako odem čačkat pa si gore napravim..ne brini se..bit će sve ok...dat će ti anesteziju...možda ti bude dao antibiotike još za pit..ma i meni je sestra malo držala glavu-ali to je normalno da lakše izvuče korijen..znaš šta...ja si zamislim ovo tijelo kao neki paket -a ja ja sam ipak neka duša na nekom drugom nivou..hm kako bih rekla pa se pokušam distancirat-kao da to radi nekom drugom :bicedobro::grli::klopa:

ja imam paradontozu i kvare mi se od korijena zubi-zasad ovi iza..i zubno meso mi se ful ful povuklo iza i na jedinici

sanjo77
27.10.2011., 17:52
Glavno da je sve ispalo ok,inace toplo potice krvarenje,a ako se ispira moze se ugrusak isprat...najgore mi je kada se sjetim kada sam vadila jedan tamo dole zub,onaj miris koji ostane u ustima od krvi :fuj:

A jebiga,sad znaš kako je jadnim vampirima...:rofl:

Me too :five:

Jedan napisao da su ga skroz prekrili zelenom plahtom,obukli neku kosulju,sestra drzala galvu...psiho

Ma i meni je sestra držala glavu al su mi dopustili da ostanem u svojoj košulji...:lol:

pocoyo1
27.10.2011., 17:58
:lol:A jebiga,sad znaš kako je jadnim vampirima...:rofl:

Me too :five:

Ma i meni je sestra držala glavu al su mi dopustili da ostanem u svojoj košulji...:lol:

:lol:

meni su samo ono zeleno zakučili ok vrata

i ja se stalno bojala da mi ne vadi koji gornji zub-ful glup feeling:lol:
zubarica se smijala ful..morala stat radit od smijeha:)

eda..još sam pitala zadnji put a jel se može od tog umnjaka možda napravit kasnije drugi zub npr.jedinica ako bi mi trebala
zubarica se ful smijala...a meni žao zubića..bio je onak lijep velik u komadu ajde velika plomba..ali ništa..i nisam ga uzela za zubićvilu

pocoyo1
27.10.2011., 18:30
meni je tako čudan feeling otkad sam izvadila taj donji umnjak..kao da imam viška kad prodjem jezikom..onak baš čudno

ima još ko tako?

sanjo77
27.10.2011., 18:58
meni je tako čudan feeling otkad sam izvadila taj donji umnjak..kao da imam viška kad prodjem jezikom..onak baš čudno

ima još ko tako?

A otečeno ti je tkivo vraga nećeš osjetit čudno...

Evo mene opet počinje bolit... :mad: Odo popit neš :rolleyes:

pocoyo1
27.10.2011., 18:59
A otečeno ti je tkivo vraga nećeš osjetit čudno...

Evo mene opet počinje bolit... :mad: Odo popit neš :rolleyes:

ful je čudno i rupetina...velika :(

i istina na refule boli uho čeljust i grlo :ne zna::confused::kava:

lukaXXkralj
27.10.2011., 20:12
jeli normalno izvadit kutnjak(gornja vilica,desna strana,2.po redu ozada),2 kutnjaka(donja vilica,desna i lijeva strana,isto 2.po redu ozada)?? ima li neko da je vadio 2 ili više zuba? oću li čudnije pričat bez ta 2-3 zadnja zuba?

pocoyo1
27.10.2011., 20:20
jeli normalno izvadit kutnjak(gornja vilica,desna strana,2.po redu ozada),2 kutnjaka(donja vilica,desna i lijeva strana,isto 2.po redu ozada)?? ima li neko da je vadio 2 ili više zuba? oću li čudnije pričat bez ta 2-3 zadnja zuba?

mislim da ti to neće smetat tj.falit pri govoru..
meni je rekla zubarica neki dan da u slučaju paradontoze ako su veliki dzepovi iza-onda se vade ponekad 7. i 8. eventualno i 6.sve ovisi

lukaXXkralj
27.10.2011., 20:23
hvala na brzom odgovoru.bi li bilo moguće poslije(za par mj) stavit na ta prazna mjesta nekakve "umjetne"(neznan kako se stručno kaže) ? :)

pocoyo1
27.10.2011., 20:25
hvala na brzom odgovoru.bi li bilo moguće poslije(za par mj) stavit na ta prazna mjesta nekakve "umjetne"(neznan kako se stručno kaže) ? :)

to i mene zanima..ja sam desno izvadila osmice-gore i dole...bojim se da ne bude trebalo i 7.i 6...implantati su mi preskupi..neznam kakve opcije još postoje ? privatno a i preko HZZO-a?

lukaXXkralj
27.10.2011., 20:27
a stvarno nemam pojma,ne kužin se u to ništa xD

leptirica 2
28.10.2011., 06:59
:bicedobro:

a znam i ja tako odem čačkat pa si gore napravim..ne brini se..bit će sve ok...dat će ti anesteziju...možda ti bude dao antibiotike još za pit..ma i meni je sestra malo držala glavu-ali to je normalno da lakše izvuče korijen..znaš šta...ja si zamislim ovo tijelo kao neki paket -a ja ja sam ipak neka duša na nekom drugom nivou..hm kako bih rekla pa se pokušam distancirat-kao da to radi nekom drugom :bicedobro::grli::klopa:

ja imam paradontozu i kvare mi se od korijena zubi-zasad ovi iza..i zubno meso mi se ful ful povuklo iza i na jedinici

Danas popodne idem,tuzna sam sto necu moci normalno papati,hebat ga...:rofl:
I ja imam blagu paradentozu pa me meso zeza,cesto je upaljeno,krvari...
Traziti cu da mi da Klindamicin za zastitu(antibankerijski antibiotik)

pocoyo1
28.10.2011., 09:04
Danas popodne idem,tuzna sam sto necu moci normalno papati,hebat ga...:rofl:
I ja imam blagu paradentozu pa me meso zeza,cesto je upaljeno,krvari...
Traziti cu da mi da Klindamicin za zastitu(antibankerijski antibiotik)

da..isto i kod mene sa zubima...

nije mi jasno zašto me tako nabija gornja čeljust i iznad sedmice ful kad dotaknem kost iznad sedmice..taj gornji umnjak sam vadila već pred 20 dana..sve me to nabija ..tako mi je žao da mi nisu spasili te umnjake jer su mi sad rupe u ustima i baš nekako fale za žvakat

leptirica 2
28.10.2011., 17:11
Evo me..prezivjela sam:D

Uh bilo je gadno.ustvari vise straha,boli nimalo..i ono natezanje i osjecaj ko da ce ti celjust iscupati i slomiti:rofl:
Ali bezbolno..vaticu imala 1 sat i izvadila,jos malo islo krvi.
Brzo se zgrusala krv i sad boli,ali paracetamol spasava stvar.
Malo boli kod pomicanja vilice,...i to je to.

I ona anatezeija bila gadna...pocne ti trnuti i nepce-kako je zadnji zub u pitanju-tako mora...ali je gadan osjecaj ...

Ali proslo je eto.
Pitala sam ga zasto mi je prosli put prokrvario zub kod davanja anastezije.
rekao je jer je pogodio venu bio:rofl:
Koje sam ja srece:D
A tako pogodit na lotu ne bi islo:503:

Sad se castim hladim capuccinom sa grudvicama...rekao je ne toplo i ne ispirati danas nikako...ja se drzim uputa:kava:

pocoyo1
28.10.2011., 17:21
Evo me..prezivjela sam:D

Uh bilo je gadno.ustvari vise straha,boli nimalo..i ono natezanje i osjecaj ko da ce ti celjust iscupati i slomiti:rofl:
Ali bezbolno..vaticu imala 1 sat i izvadila,jos malo islo krvi.
Malo boli kod pomicanja vilice,...i to je to.

I ona anatezeija bila gadna...pocne ti trnuti i nepce-kako je zadnji zub u pitanju-tako mora...ali je gadan osjecaj ...

Ali proslo je eto.
Pitala sam ga zasto mi je prosli put prokrvario zub kod davanja anastezije.
rekao je jer je pogodio venu bio:rofl:
Koje sam ja srece:D
A tako pogodit na lotu ne bi islo:503:

Sad se castim hladim capuccinom sa grudvicama...rekao je ne toplo i ne ispirati danas nikako...ja se drzim uputa:kava:

ajde bravoo..
a jesmo sreće nikakve :(...mene može pogodit jedino ptičja kakica kad idem gradom :503:

gadan osjećaj-nisam te htjela plašit ali gadan osjećaj anestezije..

mene nabija ta gornja čeljust-i zubarici je čudno..otvorila mi je 6.i stavila lijek..a mene iznad sedmice i prema iza nabija...što može bit? da se upalio korijen sedmice? jer umnjak sam izvadila pred 20ak dana

muka mi je već od zubi :kava:

leptirica 2
28.10.2011., 18:02
ajde bravoo..
a jesmo sreće nikakve :(...mene može pogodit jedino ptičja kakica kad idem gradom :503:

mene nabija ta gornja čeljust-i zubarici je čudno..otvorila mi je 6.i stavila lijek..a mene iznad sedmice i prema iza nabija...što može bit? da se upalio korijen sedmice? jer umnjak sam izvadila pred 20ak dana

Mozda je to od drugog zuba,sedmice te nabija.Neka pogleda sedmicu,neka otvori,ako mora-bolje i to nego da smeta,boli:(

I meni je muka od zubi..svekrva kuha u nejdlju rucak do jaja a ja cu morati kako stvari stoje papati cokolino:rofl:
Prva doza je vec pala....high life na mljeku ce biti,vec vidim jedno par dana:lol:

Nego,nakon koliko se pocne normalno jesti?:kava:

A ova anastezija je pravi hororic:horor:

sanjo77
28.10.2011., 18:05
ajde bravoo..

Ti kao da me kopiraš:)
I meni je osmica gore lijevo izvađena i mene isto osim rane boli i sedmica do nje...A na njoj mi je prije dva tjedna čak izvađen živac:rolleyes: Zubar mi kaže da je ok da bolucka čak do tri mjeseca unaprijed:eek::(

Imaj u vidu da trauma kosti kod vađenog zuba ne zarasta do 6 mjeseci nakon vađenja....tako da je možda ok što te boli...S druge strane nisam ja ti ,ne mogu znat koliki ti je intenzitet:D

Ajde vidiš sve je dobro prošlo...Blago tebi kad ti samo paracetamol pomaže:rolleyes:Meni ni 1000 mg nije dosta,jedino Voltaren forte pomogne

pocoyo1
28.10.2011., 18:09
Mozda je to od drugog zuba,sedmice te nabija.Neka pogleda sedmicu,neka otvori,ako mora-bolje i to nego da smeta,boli:(

I meni je muka od zubi..svekrva kuha u nejdlju rucak do jaja a ja cu morati kako stvari stoje papati cokolino
Prva doza je vec pala....high life na mljeku ce biti,vec vidim jedno par dana:lol:

Nego,nakon koliko se pocne normalno jesti?:kava:

A ova anastezija je pravi hororic:horor:

ja sam žnjopala isti dan-istina da sam više gutala bez žvakanja ali:ne zna:..taj dan sam jela pršut, marune, kruh, juhicu, jogurt, mandarine, ćevape i ajvar ...

danas mi je 4.dan...ma mislim da biš mogla bit ok do nedjelje :klopa:

ja sam se taj dan najela prije i poslije :lol:

a svakom je drukčije..meni je vađenje ovog donjeg bilo puno gore..a najgora anestezija :tuzni::visi:
ovako sam se osjećala :zvrko:

pocoyo1
28.10.2011., 18:17
Ti kao da me kopiraš:)
I meni je osmica gore lijevo izvađena i mene isto osim rane boli i sedmica do nje...A na njoj mi je prije dva tjedna čak izvađen živac:rolleyes: Zubar mi kaže da je ok da bolucka čak do tri mjeseca unaprijed:eek::(

Imaj u vidu da trauma kosti kod vađenog zuba ne zarasta do 6 mjeseci nakon vađenja....tako da je možda ok što te boli...S druge strane nisam ja ti ,ne mogu znat koliki ti je intenzitet:D

Ajde vidiš sve je dobro prošlo...Blago tebi kad ti samo paracetamol pomaže:rolleyes:Meni ni 1000 mg nije dosta,jedino Voltaren forte pomogne

neznam...jako dugo sam vukla te probleme zbog ex zubarke..no idemo dalje...ova sad kaže u biti ja sam prva rekla-da moguće da se meni zub ne kvari ispod plombe nego od korijena živca jer se meso drastično povuklo i bakterije napadaju :clint: :(:cry:

i zato se meni tako čudno kvare zubi..i ja se sad jako bojim za tu 7.jer nije liječena.plombirana je..ali ova ex nije baš bila najsigurnija dal je sve dobro očistila (nije mi odavala sigurnost-ono a valda je) kad ju je zatvorila ..i sad se bojim da to lijepo ne kuha ispod i od korijena :confused:...ova sad zubarka misli da je možda najbolje izvadit živce na tim zadnjima ali bi htjela mišljenje paradontologa i rekla je da sačekamo sad da obavim taj pregled..ako me bude jako bolilo-nek dodjem..a ja više neznam jer mene to sve stravično rastura

se može šta upalit nakon vadjenja umnjaka na tom mjestu?..mada ne vjerujem jer prošlo je 20ak dana...ali tako osjetim bol u toj kosti..a shit je jer su paradontni djepovi isto se napravili

pocoyo1
28.10.2011., 18:22
btw ja sam za ovaj prvi umnjak pila antibiotik i tablete protiv bolova..ali za ovaj drugi-nisam uzela ništa poslije.tj.nije mi dala antibiotik...tablete sam imala ali nisam uzela..potrpila sam malo

sanjo77
28.10.2011., 18:30
A ti pocoyo imaš paradontozu jel?Tek sad sam skužio:504: A ne bi znao jer je meni zubno meso zdravo,nikakava paradontoza (još)...da kucnem u drvo tok tok tok...

A čuj more bit da te paradontoza rastura kad ti je živac sedmice izložen elemenntima...plus sedmica je to...golem zub plus blizina mandularnog zgloba ,plus uha...

leptirica 2
29.10.2011., 08:26
ja sam žnjopala isti dan-istina da sam više gutala bez žvakanja ali:ne zna:..taj dan sam jela pršut, marune, kruh, juhicu, jogurt, mandarine, ćevape i ajvar ...

danas mi je 4.dan...ma mislim da biš mogla bit ok do nedjelje :klopa:

ja sam se taj dan najela prije i poslije :lol:

a svakom je drukčije..meni je vađenje ovog donjeg bilo puno gore..a najgora anestezija :tuzni::visi:
ovako sam se osjećala :zvrko:
Jucer sam se najela cokolina,a sada vec tamanim tuna pastetu(home made)
Rana ne krvari..strah me malo jest,ali nemogu opet cokolino:rofl:
Pazim na stranu,jos malo boli,jucer sam cvrknula tbl pred spavanje i to je to..danas necu ..jer je bol minimalna.
Ja sam vadila gornji desni umnjak
Eh da prosla sam bez antibiotika i bez sivanja :cheer:

Vezano uz paradentozu..ako je u zacetku ima li lijeka?Kako se lijeci?
Jel dosta prati samo sa pardontax pastom za zube i to je to ili?

pocoyo1
29.10.2011., 10:12
nema nekog lijeka za paradontozu..često kod zubara na čišćenja, specijalistu, kiretaže, izvadit živce eventualno, paradontax pasta, curaprox četkica, zubni konac, interdentalne četkice, vodica za ispiranje...ali lijeka baš nema..s vremenom jako oslabe, mrve se i poispadaju ako se ne uspije zadržat na nekom nivou ranije prevencijom

leptirica 2
29.10.2011., 11:16
nema nekog lijeka za paradontozu..često kod zubara na čišćenja, specijalistu, kiretaže, izvadit živce eventualno, paradontax pasta, curaprox četkica, zubni konac, interdentalne četkice, vodica za ispiranje...ali lijeka baš nema..s vremenom jako oslabe, mrve se i poispadaju ako se ne uspije zadržat na nekom nivou ranije prevencijom

Moj zubar mene uopce na narucuje na ciscenja,dapace,nikad mi niti nije cistio kamenac:(
Uzas je to sa paradentozom..meni je rekao da je imam u blazem obliku jer mi meso gotovo uvijek krvari i blago je naoteceno,a to je uvijek idelana predispozicija za bakterije i sakupljanje istih.
Odsada pazim,hvala na savjetu:)

pocoyo1
29.10.2011., 11:21
Moj zubar mene uopce na narucuje na ciscenja,dapace,nikad mi niti nije cistio kamenac:(
Uzas je to sa paradentozom..meni je rekao da je imam u blazem obliku jer mi meso gotovo uvijek krvari i blago je naoteceno,a to je uvijek idelana predispozicija za bakterije i sakupljanje istih.
Odsada pazim,hvala na savjetu:)

tako je meni krenulo-n e plašim te...kažu da stres sve pojačava
nije te slao specijalistu nijednom? hm..možda da ga pitaš..nije svakom isto..meni je mam a isti problem imala tako da sam genetski u sosu

leptirica 2
29.10.2011., 11:25
tako je meni krenulo-n e plašim te...kažu da stres sve pojačava
Meni i svekrva ima paradentozu,ali to je vec zesci oblik dok su joj zubi poceli sami biti klimavi i ispadati(ona im 60 godina).
Mozda ne bi bilo lose uzimati dodatne vitamine i minerale uz sve ovo navedeno kao pervenciju?

pocoyo1
29.10.2011., 11:28
Meni i svekrva ima paradentozu,ali to je vec zesci oblik dok su joj zubi poceli sami biti klimavi i ispadati(ona im 60 godina).
Mozda ne bi bilo lose uzimati dodatne vitamine i minerale uz sve ovo navedeno kao pervenciju?

a nemam pojma..čitala sam dosta..kao najbolje prehranom sve regulirati jer svi ti aditivi tak tak...stalno namjeravam lanene sjemenke počet u jogurt stavljaz a nikako da nabavim i krenem

ja se jako bojim jer imam 33 i pol god..pred neke tri je krenulo ako ne i prije..

leptirica 2
29.10.2011., 11:31
a nemam pojma..čitala sam dosta..kao najbolje prehranom sve regulirati jer svi ti aditivi tak tak...stalno namjeravam lanene sjemenke počet u jogurt stavljaz a nikako da nabavim i krenem

ja se jako bojim jer imam 33 i pol god..pred neke tri je krenulo ako ne i prije..

znaci i u prehrani je caka..mozda ne bi bilo lose neki b komplex jaci uzeti ,uz naravno dobru higijenu sa paradontaxom,vodicom,koncem.
Razumijem tvoj strah i meni je dosta upala,crvenog i naotecenog mesa,zubi me bole na hladno i toplo:504:
Cak sam nekada mislila da je karijes,kada ono na pregledu veli nije,imate blagu paradentozu.

pocoyo1
29.10.2011., 11:35
znaci i u prehrani je caka..mozda ne bi bilo lose neki b komplex jaci uzeti ,uz naravno dobru higijenu sa paradontaxom,vodicom,koncem.
Razumijem tvoj strah i meni je dosta upala,crvenog i naotecenog mesa,zubi me bole na hladno i toplo:504:
Cak sam nekada mislila da je karijes,kada ono na pregledu veli nije,imate blagu paradentozu.

ja kombiniram paradontax i sensodyne..ponekad uzmen i neku drugu..jedna mi je bila odlična ali je više ne mogu nabavit..iz madžarske jedna pasta...ful se pjenila i bez vode..oko 35, 40 kuna cca mi je cura jedna nabavljala..ne sjećam se imena...ali znam da sam bila jako zadovoljna..

meni su sad ti djepovi napravili i to zna jako rasturat. a po krvnmi slikama mi je kao sve ok...sad prehrana-a nemam pojma...izgubila sam volju za sve pa se hranim tak tak..

pocoyo1
29.10.2011., 11:40
da i čaj od kadulje za ispiranje..ja je imam u vrtu pa kad se sjetim..ona jako ublažava bol..znala sam kuhani listić stavit na bolno meso i držat ono cijeli dan i l kolko uspijem..al nije me smetalo

leptirica 2
29.10.2011., 11:42
ja kombiniram paradontax i sensodyne..ponekad uzmen i neku drugu..jedna mi je bila odlična ali je više ne mogu nabavit..iz madžarske jedna pasta...ful se pjenila i bez vode..oko 35, 40 kuna cca mi je cura jedna nabavljala..ne sjećam se imena...ali znam da sam bila jako zadovoljna..

meni su sad ti djepovi napravili i to zna jako rasturat. a po krvnmi slikama mi je kao sve ok...sad prehrana-a nemam pojma...izgubila sam volju za sve pa se hranim tak tak..

da i čaj od kadulje za ispiranje..ja je imam u vrtu pa kad se sjetim..ona jako ublažava bol..znala sam kuhani listić stavit na bolno meso i držat ono cijeli dan i l kolko uspijem..al nije me smetalo

Hvala na savjetu,uza sve to mislim da cu morati kupiti b komplex

pocoyo1
29.10.2011., 11:43
Hvala na savjetu,uza sve to mislim da cu morati kupiti b komplex

misliš b vitamin?

ja sam kontala za taj b vitamin zbog nokti i kose ali pojačava apetit pa sam odustala.

borna07
30.10.2011., 06:54

NETOČNO:503::503::503:
jedna od mnogih, ali vrlo ustaljenih i duboko ukorijenjenih zabluda

Ljudi, PARODONTOZA SE LIJEČI!!!!!!!!!!!

Za to postoje specijalisti parodontolozi koji uz 6-godišnji studij završe još i 3 godine specijalizacije iz tog područja.
Čišćenja i kiretaže ( to se više tako ne zove stručno, ali da ne davim s terminima ostaviti ću tako da znate o čemu govorim) su samo prvi, doduše jako bitan, ali prvi korak u liječenju parodontitisa ( tj. parodontoze, kako to pac češće nazivaju). Nakon toga slijede je mnogobrojne mogućnosti, tehnike, zahvati, postupci....
Činjenica stoji da nema miracle pils koja je izliječiti parodontitis jednim zamahom čarobnog štpića...liječenje je dugotrajno, kontrole doživotne,a da bi bilo uspješno zahtjeva veliku angažiranost ne samo doktora, već i pacijenta i vrlo često su pacijenti ti koji dignu ruke jer im se više neda

leptirica 2
30.10.2011., 07:08
misliš b vitamin?

ja sam kontala za taj b vitamin zbog nokti i kose ali pojačava apetit pa sam odustala.

Pojecava apetit da,istina..ali ima veliku benificiju za zdravlje,osnosno-pomaze u mnogobrojnim stanjima,pa i za zubno meso,cijeljenje rana,imunitet,neuroloske stvari...nema u cemu b komplex ne sudjeluje i gdje nije potreban..a nema opasnosti od predoziranja jer su b vitamini topivi u vodi(ne taloze se u masti),pa se visak ispisa...planiram uzeti kvalitetniju varijantu:kava: 50 ili 100 mg:mig:
NETOČNO:503::503::503:
jedna od mnogih, ali vrlo ustaljenih i duboko ukorijenjenih zabluda

Ljudi, PARODONTOZA SE LIJEČI!!!!!!!!!!!

Za to postoje specijalisti parodontolozi koji uz 6-godišnji studij završe još i 3 godine specijalizacije iz tog područja.
Čišćenja i kiretaže ( to se više tako ne zove stručno, ali da ne davim s terminima ostaviti ću tako da znate o čemu govorim) su samo prvi, doduše jako bitan, ali prvi korak u liječenju parodontitisa ( tj. parodontoze, kako to pac češće nazivaju). Nakon toga slijede je mnogobrojne mogućnosti, tehnike, zahvati, postupci....
Činjenica stoji da nema miracle pils koja je izliječiti parodontitis jednim zamahom čarobnog štpića...liječenje je dugotrajno, kontrole doživotne,a da bi bilo uspješno zahtjeva veliku angažiranost ne samo doktora, već i pacijenta i vrlo često su pacijenti ti koji dignu ruke jer im se više neda

Vidis,moj stomatolog mi to nikada nije spominjao,nalazim se malom mjestu u Istri,al opet.Ima Pula strucnjaka,pa mogao me tamo poslati specjalisti.Sve je najbolje lijeciti u zacetku,ne treba cekati da pocinju ispadati zubi:rolleyes:
E bas su ga pitati,10.11 imam termin kod njega za jedan zub popraviti pa cu ga pitati za to

pocoyo1
30.10.2011., 08:33
leptirica pitaj ga pitaj

a borna-meni je zubarica i specijalist rekao da nema lijeka koji će to eliminirati i ono ok i nema više brige... meni je to pojačalo se..idem n ačišćenja..redovno zubaru..slijeidm upute..ali djepovi su narasli..bolovi su postali ful jaki...sad ću opet specijalistu i jedva čekam jer neznam dal izvadit živce na tim zadnjim zubima..jer me bole zubi i meso..a na 6,je izvadjen živac i pulpa.a mene ratsura stijenka zuba-izvadila je punjenje i plombu pa sad kao vidjet ćemo dal će bit bolje ali mene boli ta stijenka zuba i kost i područje iznad 6.i 7 prema iza i gore..i na drugoj strani isto..1.mi je u najgorem stanju..dosta se klima..kost se pomaknula navodno...

a oduvijek pazim zube i redovno na kontrole i sve...ali genetika radi svoje..

a bolovi su postali sve jači..i zubi mi se kvare od korijena..

jedva čekam opet specijalistu...ili neznam gdje je kvaka..može onda savjet..smjernica

bananarama
30.10.2011., 13:01
U lipnju ove godine mi je izvađen implantant na donjoj petici jer se
počeo javljati gnoj i implantant je počeo sam izlaziti.
doktor mi je stavio odmah nakon vađenja umjetnu kost na to mjesto.
sve o.k. do par dana, mjesto na kojem je stavljena kost se upalilo i
boli.
zubarica mi dala antibiotike jučer, čekamo da prodjeluju pa da napravimo
sliku. nije sigurna što bi moglo biti.
Zbog čega bi se mogla javiti upala i bol nakon četiri mjeseca od stavljanja
kosti? Što do sada to nije trebalo srasti??

pocoyo1
30.10.2011., 13:05
i mene ful rastura ta kost iznad 6.i 7..o čemu se tu dešava? zna netko?

kronoss
31.10.2011., 10:26
Ja uopće ne volim kada moram blizu ovog topica :(

Ljetos sam nezgodno pao, i okrhnuo jedinicu gore. Ružno je izgledalo, ali srećom nije ništa bolilo. Riješio sam to u Rijeci kod privatnika, i zadovoljan sam izgledom :cerek: Rađena je nadogradnja. Nedavno me bolio zub do toga, i zubarica je utvrdila da je zub do (znači 2) doživio traumu prilikom pada i odlučili smo vaditi živac.
Nakon tjedan dana liječenja zuba, i dalje ima sukrvice pa se liječim i dalje. Ovaj tjedan idem opet k zubarici, nadam se da će ovaj put zub biti OK i da će ga zatvoriti.

Ono što mene zanima, iako sam zadovoljan sadašnjom zubaricom, imate li prijedlog dobrog fondovskog zubara za ostale sitne popravke? Moja postojeća zubarica kada je vidjela tu okrhnutu jedinicu odmah me poslala privatniku :503:

Dakle zanima me:
1.) Preporuka nekog fondovskog dobrog zubara u Ri
2.) iskustva sa privatnicima u Rijeci
3.) Ovo me najviše zanima :D Kako doći do Medicinskog fakulteta, što se sve tamo može raditi i kako se to naplaćuje? :cerek:

Hvala unaprijed forumašima :D

pocoyo1
31.10.2011., 10:31
Ja uopće ne volim kada moram blizu ovog topica :(

Ljetos sam nezgodno pao, i okrhnuo jedinicu gore. Ružno je izgledalo, ali srećom nije ništa bolilo. Riješio sam to u Rijeci kod privatnika, i zadovoljan sam izgledom :cerek: Rađena je nadogradnja. Nedavno me bolio zub do toga, i zubarica je utvrdila da je zub do (znači 2) doživio traumu prilikom pada i odlučili smo vaditi živac.
Nakon tjedan dana liječenja zuba, i dalje ima sukrvice pa se liječim i dalje. Ovaj tjedan idem opet k zubarici, nadam se da će ovaj put zub biti OK i da će ga zatvoriti.

Ono što mene zanima, iako sam zadovoljan sadašnjom zubaricom, imate li prijedlog dobrog fondovskog zubara za ostale sitne popravke? Moja postojeća zubarica kada je vidjela tu okrhnutu jedinicu odmah me poslala privatniku :503:

Dakle zanima me:
1.) Preporuka nekog fondovskog dobrog zubara u Ri
2.) iskustva sa privatnicima u Rijeci
3.) Ovo me najviše zanima :D Kako doći do Medicinskog fakulteta, što se sve tamo može raditi i kako se to naplaćuje? :cerek:

Hvala unaprijed forumašima :D

ako ti je vadila zivac na dvojci-jel ti potamnilo zubno meso oko?
meni je moja hzzo-ovsak zubarka plombirala tu jedinicu-nije me nikom slala..ja nisam bas too much zadovoklna-ali svi i kazu da je ok..a kad ful gledam pod svijetlom i izbliza-onda se vidi-ja vidim :503:

mislis na zubare preko puta poste dva u sklopu kbc-a ri?tamo il sve plaćaš-skroz privatno il na uputnicu-mislim da je tako...ja čekam baš da me zovu jer sam poslala uputnicu za spec.paradontologa

Good evil
31.10.2011., 13:53
Ima li itko iskustva sa odjelom dentalne patologije i endodoncije u Gundulićevoj 5?

Izgleda da cu se nahebat sa korijenom zuba, šalje me zubarka k njima. S dijagnozom periodontitis pulpae apicalis chronica, zub sam po sebi me ne boli uopće, ali iznad kod korijena tog zuba boli me malo na dodir i ispupčilo se na tom mjestu. Zubno meso nije upaljeno, maknula mi je lijek i pogledala stanje i opet ima sekreta, sad je ponovno ostavljen otvoren da se drenira i dobila antibiotik.. Imao itko ovakvu situaciju? :tuzni:

pocoyo1
01.11.2011., 02:43
zna li netko koliko se u kbc ri čeka da pozovu za pregled kod specijaliste paradontologa?

mene zubi rasturaju pogotovo ta kost iznad 6.i7.i 1.isto s tim da mi je opet počela krvarit..meni je u ustima koma..ful bolno

januška
01.11.2011., 14:54
Bok ljudi, nova sam na forumu i ne znam dali smijem ovdje pitati, ali zanima me jel imate preporuku za dobrog stomatologa u Zagrebu koji ima razumijevanja za pacijenta koji ima paničan strah od zubara i poprilično loše stanje sa zubima.

kronoss
02.11.2011., 10:48
ako ti je vadila zivac na dvojci-jel ti potamnilo zubno meso oko?
meni je moja hzzo-ovsak zubarka plombirala tu jedinicu-nije me nikom slala..ja nisam bas too much zadovoklna-ali svi i kazu da je ok..a kad ful gledam pod svijetlom i izbliza-onda se vidi-ja vidim :503:

mislis na zubare preko puta poste dva u sklopu kbc-a ri?tamo il sve plaćaš-skroz privatno il na uputnicu-mislim da je tako...ja čekam baš da me zovu jer sam poslala uputnicu za spec.paradontologa

Hmmm... znači da ih probam nazvati, pa da se naručim i tražim uputnicu - za što točno? :confused:

Nije potamnilo meso, ali me zub počeo boliti na dodir jezikom, i općenito na pritisak. Na RTG snimci nije bilo nikakvih tragova upalnih procesa ili granuloma, ali "preventivno" je vađen živac.

pocoyo1
02.11.2011., 14:30
Hmmm... znači da ih probam nazvati, pa da se naručim i tražim uputnicu - za što točno? :confused:

Nije potamnilo meso, ali me zub počeo boliti na dodir jezikom, i općenito na pritisak. Na RTG snimci nije bilo nikakvih tragova upalnih procesa ili granuloma, ali "preventivno" je vađen živac.

znaš kaj..nazovi ti lijepo njih pa pitaj jel možeš doć bez uutnice i samo platit-ono čisto privatno ako ti nije uopće bed zbog para..il zovi svoju i traži je uputnicu za to što želiš tamo i onda se tada s uputnicom naruči...mene još nisu zvali ni javila termin pregleda:rolleyes:

ribica-88
02.11.2011., 16:54
Ima li itko iskustva sa odjelom dentalne patologije i endodoncije u Gundulićevoj 5?

Izgleda da cu se nahebat sa korijenom zuba, šalje me zubarka k njima. S dijagnozom periodontitis pulpae apicalis chronica, zub sam po sebi me ne boli uopće, ali iznad kod korijena tog zuba boli me malo na dodir i ispupčilo se na tom mjestu. Zubno meso nije upaljeno, maknula mi je lijek i pogledala stanje i opet ima sekreta, sad je ponovno ostavljen otvoren da se drenira i dobila antibiotik.. Imao itko ovakvu situaciju? :tuzni:

ehej, i ja sam tamo naručena kod dr. mandić. meni treba napunit kanal i zatvorit zub! al isto neznam kakvi su tamo. Bila sam liječila zub u Perkovčevoj, pa me isto poslali na fakultet! al kolko sam uspjela vidjet, guzva je! ( i morat ces potpisat da studneti mogu bit prisutni kad ti se liječi zub)

kronoss
02.11.2011., 18:38
znaš kaj..nazovi ti lijepo njih pa pitaj jel možeš doć bez uutnice i samo platit-ono čisto privatno ako ti nije uopće bed zbog para..il zovi svoju i traži je uputnicu za to što želiš tamo i onda se tada s uputnicom naruči...mene još nisu zvali ni javila termin pregleda:rolleyes:

Hehe...imas mozda broj? :cerek:
Ma znas da su pare uvijek problem :zubo: Svi su skupi, al imam feeling da je ova moja najskuplja :-$

Good evil
02.11.2011., 20:16
ehej, i ja sam tamo naručena kod dr. mandić. meni treba napunit kanal i zatvorit zub! al isto neznam kakvi su tamo. Bila sam liječila zub u Perkovčevoj, pa me isto poslali na fakultet! al kolko sam uspjela vidjet, guzva je! ( i morat ces potpisat da studneti mogu bit prisutni kad ti se liječi zub)

Ja ću tek sutra ić tamo prvi put, pa pitanje kad ce me naručiti iako nije bas da mi se čeka (iako me ne boli) jer se radi o jedinici.
Jesu tebi u Perkovčevoj mjerili vitalitet, dužinu kanala, rtg snimak i te peripetije ili će ti to tek u Gundulićevoj raditi? Kak to da te šalju tu?

Kad si naručena (kolki je vremenski razmak od dana kad si došla se naručit do dana kad su te naručili?)? A sigurno ćeš prije mene obavit svoje, pa javi iskustvo :tuzni:

Ovo za studente sam čula, al sve ok, i ja sam zdravstvene SSS-e pa znam svrhovitost prisustvovanja :)

pocoyo1
02.11.2011., 22:47
Hehe...imas mozda broj? :cerek:
Ma znas da su pare uvijek problem :zubo: Svi su skupi, al imam feeling da je ova moja najskuplja :-$
345-659

ribica-88
03.11.2011., 07:51
Ja ću tek sutra ić tamo prvi put, pa pitanje kad ce me naručiti iako nije bas da mi se čeka (iako me ne boli) jer se radi o jedinici.
Jesu tebi u Perkovčevoj mjerili vitalitet, dužinu kanala, rtg snimak i te peripetije ili će ti to tek u Gundulićevoj raditi? Kak to da te šalju tu?

Kad si naručena (kolki je vremenski razmak od dana kad si došla se naručit do dana kad su te naručili?)? A sigurno ćeš prije mene obavit svoje, pa javi iskustvo :tuzni:

Ovo za studente sam čula, al sve ok, i ja sam zdravstvene SSS-e pa znam svrhovitost prisustvovanja :)

ma ne čekaš puno. ni tjedan dana! i meni se radi o jedinici! mene su iz perkovčeve slali da snimim zub u ilici, pa mi onda opet u perkovčevoj liječili sa kalcijem karbinatom. (jer ja sam bila dobila udarac kad sam bila mala, onda kao zub dozivio traumu, i sad mi ide sve tamniji..žuuti. pa mi zubar nekih pola godine liječio to. onda je rekao da on više ne može ništa, da moram na operacijski zahvat punjenja kanala,tj. revizije zuba! i poslao me u kb Dubravu i na stom.. i prvo sam išla u dubravu.tamo imaju oralnu kirurgiju. i ja sjela, dosli njih 3 doktora, i rekli da ko me posloa tamo, da to nije za operaciju, mozda za nekih 5 godina, ali sad ne. jer su me ponovno bili slikali tamo i vidjlei valjda) i taj isti dan isla u stom,f. .. i onda mi ova zubarka tamo veli da ona ima povjerenja u tog zubara iz perkovčeve, pa će vidjet! i onda???? wtf?) svako veli drugačije! ))
ja sam trebala jučer biti, al dođem tam, i onda mi sestra veli da doktorice nema, da joj je kcer nesto bolesna, da nek nazovem danas popodne! tako da!
javi ti kaj si danas zbavila! :)

loncart
03.11.2011., 10:02
Pozdrav,

jučer mi se odlomila gornja lijeva 6-ica. Odlomilo se preko pola gornjeg dijela zuba, točnije ostala je samo jedna strana koja je zbog brušenja i stavljanja plombe poprilično tanka :( .Zub je pukao nekako ukoso, tako da je puknućem obuhvaćen i manji dio koji je inače unutar površine zubnog mesa.. :eek:
Na komadu koji se otkinuo ostale su visjeti nekakve dvije cjevčice..kao konac, pa pretpostavljam da je sad korjen otvoren.Kako da to sada zaštitim ..jer nešto moram jesti?

Znam da dok se to ne vidi u živo nije moguće dati točno rješenje..ali me ipak zanima koje su opcije? Djeluje mi da je sam korjen čitav.

Jel' to moguće sanirati na način da se u korjen usadi kolčić, pa da se gore nakalemi novi zub (to je pretpostavljam ono što se naziva krunica)?:mig:

Koliko je to trajno rješenje? Koliko košta takav zahvat?

tina88
03.11.2011., 12:54
Molim odgovor na 2 jednostavna pitanja :D

Prije 4 godine (na sistematskom za fax) zubar mi je na 7ice dole lijevo i desno stavio plombe. Pitao me želim li crne koje se ne plaćaju ili bijele u kojem bih slučaju morala platit 70kn po zubu (znači 140). Kako u tom trenu nisam bila pri lovu, rekla sam mu da stavi crne. Danas, 4 godine nakon, htjela bih to promijeniti. Dakle, da mi te crne izvadi i stavi bijele. Razlozi su čisto estetske prirode, u ove 4 godine s tim plombama nisam imala nikakvih problema. Moje pitanje je da li se to može tj. da li će zubar htjeti to napraviti bez nekog posebnog povoda (tj. čisto na moju zamolbu)?
Ovo pitam prvenstveno jer mi je cimerica rekla da njezina zubarka to radi samo ukoliko postoji problem (valjda bol :ne zna:).
Ukoliko je odgovor potvrdan, postoji li kakav rizik, mogućnost komplikacije u slučaju mjenjanja (tipa infekcija)?

Druga stvar, da li zubar preko HZZO-a naplaćuje čišćenje kamenca ili je to u potpunosti pokriveno dopunskim? Tnx! :)

jaja_njet
03.11.2011., 14:53
Puko mi je umnjak,kod zubarke sam narucena iduci tjedan..ispalo ga je pola,pola se drzi..Trebam li sto napravit dok ne odem zubarki?
Zastiti to nekako ili?

Good evil
03.11.2011., 17:42
@ tina, ako se ne varam, za čišćenje kamenca preko Hzzo imas pravo na 2x godišnje. Vjerojatno će još netko znat bolje reći, al čini mi se da sam tako pročitala negdje na ovo topicu.

ma ne čekaš puno. ni tjedan dana! i meni se radi o jedinici! mene su iz perkovčeve slali da snimim zub u ilici, pa mi onda opet u perkovčevoj liječili sa kalcijem karbinatom. (jer ja sam bila dobila udarac kad sam bila mala, onda kao zub dozivio traumu, i sad mi ide sve tamniji..žuuti. pa mi zubar nekih pola godine liječio to. onda je rekao da on više ne može ništa, da moram na operacijski zahvat punjenja kanala,tj. revizije zuba! i poslao me u kb Dubravu i na stom.. i prvo sam išla u dubravu.tamo imaju oralnu kirurgiju. i ja sjela, dosli njih 3 doktora, i rekli da ko me posloa tamo, da to nije za operaciju, mozda za nekih 5 godina, ali sad ne. jer su me ponovno bili slikali tamo i vidjlei valjda) i taj isti dan isla u stom,f. .. i onda mi ova zubarka tamo veli da ona ima povjerenja u tog zubara iz perkovčeve, pa će vidjet! i onda???? wtf?) svako veli drugačije! ))
ja sam trebala jučer biti, al dođem tam, i onda mi sestra veli da doktorice nema, da joj je kcer nesto bolesna, da nek nazovem danas popodne! tako da!
javi ti kaj si danas zbavila! :)

Bila ja danas... kod ove tvoje dr. Mandić :zubo:
Došla sam se bila naručiti, a sestra mi rekla da ce jedna stomatologica doći za pola sata pa ako hocu mogu je pričekati da mi pogleda odma ili doći sutra opet. Sačekala sam ju, došla je u pola 3. Žena je super, jako draga. Naručila me u odmah u pon, izmjerila mi dužinu kanala, očistila. Morat ću u pon obavit slikanje tog zuba pa će mi završiti, ako mi se nešto ne zakomplicira ovo što mi je ona danas stavila u zub /zatvorila mi ga. Nadam se da neće :rolleyes:

Srećom pa nitko od studenata nije se motao kod nje. Iako kad sam vidla tu ambulantu, na prvi mah mi presjelo. Previše ljudi u bijelim kutama :lol: da su imali slučajno malo krvi po kutama mislila bi da idem u klaonicu :lol:

A7ibaba
04.11.2011., 15:37
Prije jedno mjesec dana poceo me je boljeti zub,desna gornja sestica. Zub je reagirao na toplo,hladno,a nakon tog podrazaja bolio je na stisak i nisam mogao zagristi nista. Takodjer bolio me je i zub pored njega,sedmica na zagriz. Rekao mi je da je to posljedica od te sestice.
Zubar mi je otvorio oba zuba i poslao na rtg,ali na slikama nema nista,niti upalnog procesa niti karijesa. Pio sam klavocin 1mg i nakon tretmana rekla mi je da dodjem.

Rekao mi je da je nesto u stilu da sedmica ne moze reagirati na toplo hladno jer je valjda izvadjen zivac,jedino na stisak. Nakon tretmana ciscenja kanala i lijecenja te sestice,stavio je za probu nesto u kanale i zatvorio zub jer je navodno zub zdrav i ne boli me dok je bio otvoren. Medjutim,nakon zatvaranja dan-dva me je poceo boliti i primjetio sam da me boli zubno meso skroz gore kod korijena sestice.

Ona je ponovo otvorila zub,prosirila kanale,medjutim,zub sad ne boli,ali mi je zubno meso malo nateceno s vanjske strane,dok s unutarnje nema nikakvog otoka.Prosirivao je kanale jedno 4 puta na tom zubu.Nista ne curi,niti se gnoji,samo stoji vec jedno 10 dana malo nateceno. Ni njoj nije jasno zasto nije prosla ta upala. Zanima me ,mozda netko iskusniji moze mi objasniti sta se dogadja?

Oce mi netko dati neki savjet.Ovo se jos vuce s tim da je sedmica zatvorena i ne boli me vise nista,ali imam jos otok na sestici.

ribica-88
04.11.2011., 18:40
Bila ja danas... kod ove tvoje dr. Mandić :zubo:
Došla sam se bila naručiti, a sestra mi rekla da ce jedna stomatologica doći za pola sata pa ako hocu mogu je pričekati da mi pogleda odma ili doći sutra opet. Sačekala sam ju, došla je u pola 3. Žena je super, jako draga. Naručila me u odmah u pon, izmjerila mi dužinu kanala, očistila. Morat ću u pon obavit slikanje tog zuba pa će mi završiti, ako mi se nešto ne zakomplicira ovo što mi je ona danas stavila u zub /zatvorila mi ga. Nadam se da neće :rolleyes:

Srećom pa nitko od studenata nije se motao kod nje. Iako kad sam vidla tu ambulantu, na prvi mah mi presjelo. Previše ljudi u bijelim kutama :lol: da su imali slučajno malo krvi po kutama mislila bi da idem u klaonicu :lol:

ja sam naručena 10.-tog. pa cemo vidjeti.. a jel ti dala injekciju il tak samo?? jer meni je živac ošo na tom zubu,, a korijen doživio upalu..neznam.. vidjet ćemo!

sime
05.11.2011., 15:30
Imam umjetnu jedinicu nedavno napravljenu, bezmetalna alu keramika, super izgleda, ali odvratno SMRDI, pogotovo kad isisavam zrak iz nje, manijakalno perem zube, al uzalud stalno smrdi, kad diram prstima meso s prednje i unutrašnje strane zuba prsti smrde. Meso nije upaljeno. U čemu je problem?

Znate li kako je riješen ovaj slučaj?

El Gato Félix
17.12.2011., 14:16
Drage forumašice i forumaši,

S obzirom da smo dobili novi ppdf "Stomatologija i oralna higijena" kao i to da se tema približila broju od 10 000 upisa, ista se zaključava.

Molim sve forumašice i forumaše da svoj upit u svezi problema sa zubima i oralnim zdravljem postave na nekoj od postojećih tema ako je moguće (koristite tražilicu i pokušajte pronaći postoji li već odgovarajuća tema) ili da za svoj upit otvore novu temu (ako ne uspijete pronaći odgovarajuću temu u koju biste smjestili svoj upit).

Važna napomena: Svi postovi s teme "Topic sa zubarskim pitanjima II" (njih oko 130) razvrstani su na postojeće teme na ppdf-u, a za neke su otvorene nove teme u koje su smješteni. Tako da oni koji su pisali na toj temi, koja više ne postoji, znaju da im postovi nisu obrisani nego samo premješteni u neku od tema na ppdf-u.

Zahvaljujem na razumijevanju.