PDA

View Full Version : Topik sa zubarskim pitanjima

stranice : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

ribica0603
12.01.2008., 13:30
Ribica,

Moze jedno misljenje.. jel OK prat most od 8 zubiju s tim da neki ispod fale a ima i koji štift, sa onom cetkicom a baterijom koja vibrira?

nece mu biti nista ako je dobro cementiran...:D

salim se...ne bi trebalo biti problema...

a za ispod mostova imas za kupit posebni konac za to,mislim da je od Oral-B...ima ga u Mulleru...

ribica0603
12.01.2008., 13:35
Što vi mislite o tome? Da li mislite da bi se, realno, mogla napraviti još jedna revizija ili je nuzna "operacija". Ja osobno mislim da bi mi, s obzirom na njegovu pogrešku, trebao napraviti još jednu reviziju, ali da se to njemu ne da.
Ili je ovo stvarno jedino rješenje?

inace se revizija radi jednom,ali nije na odmet ako se pokusa ponovno...
moguce je da je infekcija prejaka pa se nije uspjela resorbirat bez obzira na revidirano punjenje...

ali smatram da je prerano napunjeno pogotovo jer se pojavila fistula...

iako se niti operacije ne moras bojat...to je uobicajen zahvat i nije uopce strasan,vjeruj mi...

Imam česte "upale" korijena, ne znam jeli to od lošeg rada prethodnog zubara ili mozda od bakterija koje kolaju. Naime imam česte upale krajnika pa me zanima jel moguće da to ima utjecaja na to???
HVALA

kad kazes "upala korijena" nisam bas sigurna na sta se to odnosi :ne zna:

jel mislis na granulome?

upale krajnika nemaju veze sa time...

Plug In Baby
12.01.2008., 14:00
pozdrav.

primjetio sam nekidan da mi zubi na rubovima djeluju prozirno.. ne sjecam se da sam to prije primjetio pa zanima jel to normalno ili dolazi do "nestajanja" neke zubne tvari ili nesto tako? :)

dosta dugo sam prao zube sa signal whitening pastom za zube.. zubi su mi nisu skroz bijeli pa imam neku fobiju da ako perem zube s obicnom pastom da ce pozutjet :rolleyes:
ima li to kakve veze, mozda sam ih "istrosio"?

Frish
12.01.2008., 15:54
Pitanje za znalce:

Prije dva-tri dana su me donji prednji zubi počeli boljeti, ali ne onako kako inače bole zubi, već onako kao kada su iziritirani od friškog brušenja i popravka. Na tim zubima sam prošlo ljeto mijenjao bijele plombe i sve je bilo u najnormalnijem redu. Sada odjednom kao da su ekstraosjetljivi i bole skoro pa non-stop. Nije da je jedan u pitanju, već više njih. Što bi mogao biti uzrok tomu i što da se radi?

karmela_ri
12.01.2008., 17:44
Prije nekih 40ak dana mi se javila bol u zubu trajala je nekih 3-4 dana bio sam kod svog zubara on je rekao da "ništa nevidi" tj da je zub zdrav!?

Prije nekih 15ak dana ispod tog zuba mi se pojavio gnjoj tj kao mala kvržica točno ispod tog zuba... zub me ne boli, svaku vecer gnjoj očistim tako da ga probijem sterilnom iglom da gnjoj iscuri van i ti jako trljam četkicom dok čista krv ne krene van tako da sama to saniram jer nitko ne radi... baš mi se desilo kada su svi zubari na godišnjem.... kako se ovo da sanirati vađenjem zuba ili bilo bi mi žao da ga izgubim....

@gentSMITH
12.01.2008., 17:55
Prije nekih 40ak dana mi se javila bol u zubu trajala je nekih 3-4 dana bio sam kod svog zubara on je rekao da "ništa nevidi" tj da je zub zdrav!?

Prije nekih 15ak dana ispod tog zuba mi se pojavio gnjoj tj kao mala kvržica točno ispod tog zuba... zub me ne boli, svaku vecer gnjoj očistim tako da ga probijem sterilnom iglom da gnjoj iscuri van i ti jako trljam četkicom dok čista krv ne krene van tako da sama to saniram jer nitko ne radi... baš mi se desilo kada su svi zubari na godišnjem.... kako se ovo da sanirati vađenjem zuba ili bilo bi mi žao da ga izgubim....

Imao sam i ja sličan slučaj kad mi je zbog zuba cijela jedna strana lica natekla i doktor mi napiso amoxil mislim ako se sjećam i sve splasnulo.

Cpatain Rbubish
12.01.2008., 20:30
primjetio sam nekidan da mi zubi na rubovima djeluju prozirno.. ne sjecam se da sam to prije primjetio pa zanima jel to normalno ili dolazi do "nestajanja" neke zubne tvari ili nesto tako? :)Jesu li transparentni na krajevima kao ovdje: http://www.pronamel.co.uk/en/exposed-signs.aspx ?

Cinnamon Girl
13.01.2008., 12:36
Za Ribicu0603:
Radi lijeka koji uzimam vec godinama imam na nekim mjestima spusteno zubno meso (sjecam se da je zubarka diktirala pomocnici u moj zurnal neke brojeve 0, 1, 2 ili 3, jednom i 4 - ti vjerovatno znas na sto misli). Koliko cesto bi predlozila godisnje da idem kod zubara cistiti zube? Da li je cetiri puta godisnje u mom slucaju previse ili premalo? Uzasno se bojim upala, karijesa i paradontoze.

P.S. Da dodam da inace koristim el. cetkicu, konac i interdentalne cetkice pri ciscenju zuba, ali da mi i pored toga zna nekad prokrvariti zubno meso na odredjenim mjestima ako sam samo malo grublja.

Plug In Baby
13.01.2008., 14:25
Jesu li transparentni na krajevima kao ovdje: http://www.pronamel.co.uk/en/exposed-signs.aspx ?

da, mislim da je to to.. nabrzinu sam samo preletio - pise da to nije "popravljivo"? :cry: (srecom pa mi nije skroz jako to)

imas kakav praktican savjet?

idem proucit tu stranicu do kraja.

hvala :)

ribica0603
13.01.2008., 15:21
pozdrav.

primjetio sam nekidan da mi zubi na rubovima djeluju prozirno.. ne sjecam se da sam to prije primjetio pa zanima jel to normalno ili dolazi do "nestajanja" neke zubne tvari ili nesto tako? :)

dosta dugo sam prao zube sa signal whitening pastom za zube.. zubi su mi nisu skroz bijeli pa imam neku fobiju da ako perem zube s obicnom pastom da ce pozutjet :rolleyes:
ima li to kakve veze, mozda sam ih "istrosio"?

nema to veze sa zubnom pastom nego sam nacinom kako grizes...:mig:

zubi se stanjuju na rubovima kod ljudi koji imaju jak zagriz i losu funkciju...njima se zubi neprirodno trose...

moze se pomoci izradom udlaga koje to olaksavaju,ali nece nikad vratiti ono sto je potroseno...:flop:

ribica0603
13.01.2008., 15:26
Za Ribicu0603:
Radi lijeka koji uzimam vec godinama imam na nekim mjestima spusteno zubno meso (sjecam se da je zubarka diktirala pomocnici u moj zurnal neke brojeve 0, 1, 2 ili 3, jednom i 4 - ti vjerovatno znas na sto misli). Koliko cesto bi predlozila godisnje da idem kod zubara cistiti zube? Da li je cetiri puta godisnje u mom slucaju previse ili premalo? Uzasno se bojim upala, karijesa i paradontoze.

P.S. Da dodam da inace koristim el. cetkicu, konac i interdentalne cetkice pri ciscenju zuba, ali da mi i pored toga zna nekad prokrvariti zubno meso na odredjenim mjestima ako sam samo malo grublja.

kad kazes "spusteno" pretpostavljam da mislis da na to da se zubno meso povuklo...
to je uobicajena pojava danas i moze se malo usporiti,ali ne i izlijeciti..

ciscenje kamenca se inace preporuca 2x godisnje,ali nije na odmet i cesce...nista se nece dogoditi...

i nemoj biti gruba kad cistis zubice...nije poanta u snazi nego u trajanju...:D

ribica0603
13.01.2008., 15:29

zub treba lijecit...
to je jedino rjesenje...

gnoj znaci da se infekcija iz zubne pulpe prosirila u kost i treba se malo potrudit da se to sanira...

centarsut
13.01.2008., 15:35
Znači li to ako se meso počelo povlačiti, da je samo pitanje vremena kada ostajemo bez zuba i da smo nemoćni to spriječiti?

Cinnamon Girl
13.01.2008., 15:45
kad kazes "spusteno" pretpostavljam da mislis da na to da se zubno meso povuklo...
to je uobicajena pojava danas i moze se malo usporiti,ali ne i izlijeciti..

Ne razumijem kako mislis povuklo? Nije pobjeglo "gore", nego se spustilo dole, pa mi zubar ide pod zubno meso da dobro ocisti kamenac. Mislimo li na isto?

centarsut
13.01.2008., 15:53
Ne razumijem kako mislis povuklo? Nije pobjeglo "gore", nego se spustilo dole, pa mi zubar ide pod zubno meso da dobro ocisti kamenac. Mislimo li na isto?

meni se povlači a tebi spušta...ajmo se mijenjati?:rofl:

Cinnamon Girl
13.01.2008., 15:54
Ja i ti bi cinili odlicnu ravnotezu :D

everspeculator
13.01.2008., 15:58
meni se povlači a tebi spušta...ajmo se mijenjati?:rofl:

ista vam je to stvar :)
povuko=spustilo

centarsut
13.01.2008., 15:58
Fakat jel' se zezaš ili se stvarno spustilo...znam da ljudi muku muče sa povlačenjem mesa, nisam znao da ima i takvi slučajeva sa spuštanjem mesa...

Reci mi koje ti lijekove koristiš što si spomenula, da i ja to primjenim?:D

Miichelle
13.01.2008., 16:04
a jel postoji kakva prevencija u povlačenju zubnog mesa??

i imam još jedno pitanjce: preporučate li kojeg privatnog zubara u zagrebu, jedan od čl. obitelji si mora dati raditi zubiće??

tnx in advance

:)

Cinnamon Girl
13.01.2008., 21:13
ista vam je to stvar :)
povuko=spustilo
Apsolutno nije isto. Ako se recimo u normalnom stanju vidi 1 cm zuba, onda se kod povlacenja zubne desni 2 mm vidi 1.2 cm zuba, a kod spustanja 0.8 cm zuba. Kako to moze biti isto???

karmela_ri
13.01.2008., 21:13
Da to mi je već rađeno na zubu (ne ovom trenutno problematičnom) stomatolog mi je "vadio živac" tj sa nekakvom hrapavom iglicom to vadio iz samog korjena zuba... bila sam 4. puta kod njega (za 1. zub) mislim da me koštalo 800kn saniranje zuba.:mad: ali izgleda da je to ok napravljeno tako da idem ponovo kod njega inače on je u Splitu -Radica ima netko od vas iskustva s njim?

ribica0603 -kod saniranja ovog gore navedenog zuba nije bilo gnjoja dakle nije bilo neke "dublje upale" na ovoj šestici mi je taj gnjoj nekih 20ak dana, kakve su šanse da mi se taj zub spasi?

copy_xerox
13.01.2008., 21:25
inace se revizija radi jednom,ali nije na odmet ako se pokusa ponovno...moguce je da je infekcija prejaka pa se nije uspjela resorbirat bez obzira na revidirano punjenje...
ali smatram da je prerano napunjeno pogotovo jer se pojavila fistula...
iako se niti operacije ne moras bojat...to je uobicajen zahvat i nije uopce strasan,vjeruj mi...
kad kazes "upala korijena" nisam bas sigurna na sta se to odnosi :ne zna:
jel mislis na granulome?

Hvala na utjesi :) Ja se prilicno bojim zubara, tako da mi je stvarno trebala. Slažemo se da je prerano napunjeno i da sad i dalje imam problem. Jeli u tom slučaju bolje rješenje "operacija" tj. rezanje vrha korjena ili nova revizija?

Kad kažem upala korjena mislim na granulom tj. fistulu, koja je stvarno buknula. Jeli moguće da ostanem u potpunosti bez zuba zbog toga?

copy_xerox
13.01.2008., 21:26
Ne znam da li da idem na medicinski faks ili u perkovčevu, gdje je manja vjerojatnost da me usmrte? :):):)

copy_xerox
13.01.2008., 21:27
Teta zubica, jel se ti stvarno planiraš udati na taj datum što ti je u potpisu? :)

bloodrayne
14.01.2008., 02:27
Može mi netko preporučiti dobrog zubara u Osijeku? Znači da je koliko toliko ljubazan/a, i da dobro radi svoj posao. Ne privatnik nego na knjižicu

bloodrayne
14.01.2008., 02:28
Može mi netko preporučiti dobrog zubara u Osijeku? Znači da je koliko toliko ljubazan/a, i da dobro radi svoj posao. Ne privatnik nego na knjižicu

Plug In Baby
14.01.2008., 13:22
nema to veze sa zubnom pastom nego sam nacinom kako grizes...:mig:

zubi se stanjuju na rubovima kod ljudi koji imaju jak zagriz i losu funkciju...njima se zubi neprirodno trose...

moze se pomoci izradom udlaga koje to olaksavaju,ali nece nikad vratiti ono sto je potroseno...:flop:

jel bi pomoglo nosenje fiksnog aparatica kako bih ispravio zagriz, bi li se onda zaustavilo to stanjivanje? nosio sam nocni nekih 6 godina u osnovnoj, zubi izgledaju dosta pravilno poredani :ne zna:

hvala.

maybelline
14.01.2008., 16:33
obavezno odi na slikanje ortopana i trazi misljenje zubara
ili jos bolje slikaj taj ortopan pa nam ga stavi tu da ga vidimo :)

zz

aha budem
:):top:

everspeculator
14.01.2008., 17:13
Apsolutno nije isto. Ako se recimo u normalnom stanju vidi 1 cm zuba, onda se kod povlacenja zubne desni 2 mm vidi 1.2 cm zuba, a kod spustanja 0.8 cm zuba. Kako to moze biti isto???

a ako se na donjim zubima spusti ? šta čemo onda :)

znaci vi tu za upaljene desni govorite da su se spustile....hehehe sorry
upaljeno ti je meso pretpostavljam gore kad kazes da se spustilo pa ti zubar cisti ispod da smanji upalu.

al ti ja tu nemogu pomoć :)

ribica0603
14.01.2008., 20:23
Znači li to ako se meso počelo povlačiti, da je samo pitanje vremena kada ostajemo bez zuba i da smo nemoćni to spriječiti?

paaa...recimo...:flop:

ali moze se usporit,jedino to...

ribica0603
14.01.2008., 20:24

o kojim zubima govorimo? gornjim ili donjim?

jel te to buni?

Cinnamon Girl
14.01.2008., 20:26
a ako se na donjim zubima spusti ? šta čemo onda :)

znaci vi tu za upaljene desni govorite da su se spustile....hehehe sorry
upaljeno ti je meso pretpostavljam gore kad kazes da se spustilo pa ti zubar cisti ispod da smanji upalu.

al ti ja tu nemogu pomoć :)

Nisu upaljene, nego je to side effects od lijeka koji uzimam. Ako se stavi to po strani, nema infekcija i fine je zdrave boje.

ribica0603
14.01.2008., 20:28
Hvala na utjesi :) Ja se prilicno bojim zubara, tako da mi je stvarno trebala. Slažemo se da je prerano napunjeno i da sad i dalje imam problem. Jeli u tom slučaju bolje rješenje "operacija" tj. rezanje vrha korjena ili nova revizija?

Kad kažem upala korjena mislim na granulom tj. fistulu, koja je stvarno buknula. Jeli moguće da ostanem u potpunosti bez zuba zbog toga?

sto se tice gubitka toga zuba,to je krajnji rezultat...

dakle,ne daj vadit zub ako to nije stvarno potrebno..trazi vise misljenja...

a ako se nekom stomatologu da upustit u jos jednu reviziju,svaka cast...mozda nesto i napravi..iako moras biti spremna na to dase mozda nista nece postici i da ce opet ostat operacija kao jedino rjesenje...

ribica0603
14.01.2008., 20:31
Ne znam da li da idem na medicinski faks ili u perkovčevu, gdje je manja vjerojatnost da me usmrte? :):):)

kao prvo: ne na medicinski nego na Stomatološki :top:

a kao drugo: nemoj ici u Perkovcevu,ako mene pitas...

ribica0603
14.01.2008., 20:32
Teta zubica, jel se ti stvarno planiraš udati na taj datum što ti je u potpisu? :)

da...:mig:

zasto pitas?

ribica0603
14.01.2008., 20:32

imas pm

ribica0603
14.01.2008., 20:36
jel bi pomoglo nosenje fiksnog aparatica kako bih ispravio zagriz, bi li se onda zaustavilo to stanjivanje? nosio sam nocni nekih 6 godina u osnovnoj, zubi izgledaju dosta pravilno poredani :ne zna:

hvala.

mozda i bi...

ali zar ti se isplati stavljat aparatic samo da bi rijesio taj problem? ne mislis da je to malo prevelika investicija ako je to jedini problem? :ne zna:

udlage su jeftinije,a dovoljno dobro rjesenje...

ribica0603
14.01.2008., 20:38
ribica0603 -kod saniranja ovog gore navedenog zuba nije bilo gnjoja dakle nije bilo neke "dublje upale" na ovoj šestici mi je taj gnjoj nekih 20ak dana, kakve su šanse da mi se taj zub spasi?

uvijek ima sanse...ne brini...:top:

sve ce biti ok...

Plug In Baby
14.01.2008., 21:21
mozda i bi...

ali zar ti se isplati stavljat aparatic samo da bi rijesio taj problem? ne mislis da je to malo prevelika investicija ako je to jedini problem? :ne zna:

udlage su jeftinije,a dovoljno dobro rjesenje...

ali ako je to znak nepravilnog zagriza, ne bi li njega isto trebalo sanirati?
koliko sam nacuo, nepravilni zagriz dovodi do preuranjenog ispadanja zubiju? :ne zna:

a sta je uopce udlaga? :D

centarsut
14.01.2008., 21:59
Ima li nešto u ljekarnama protiv gingive i paradentoze?

Kakve su šanse da se kirurškim zahvatima vrati meso nazad?

Zna li netko postoji li mogućnost ugradnje umjetne kosti u čeljusti?

Tomi87
14.01.2008., 22:13
Ovak, vec nekih tri godine mi je jedinica lagano otkrhnuta..Nije mi to previse smetalo jer je bila ravnomjerno otkrhnuta i sam je izgledala malo manja od druge jedinice..Neki dan mi se otkrhnuo jos komadic al sad sam dio tak da izgleda ko lagano udubljenje..Sve u svemu jel imo ko iskustva s "nadogradnjom zubiju"..Kolko to otprilike dodje (skroz mali dio zuba al opet smeta), pretpostavljam da je najbolje kod nekog dobrog privatnika otic, imate kakve preporuke??Jel se skuzi na zubu kasnije da je bio "nadogradjivan"???:confused::confused:

centarsut
14.01.2008., 22:16
To možeš popraviti sa malo kvalitetnijom kompozitnom plombom...nemaš beda!:top:

everspeculator
14.01.2008., 23:04
koliko sam nacuo, nepravilni zagriz dovodi do preuranjenog ispadanja zubiju? :ne zna:

jedna folija koja se napravi tocno po tvojim zubima, relativno tanka i paše ti uz zube ko prst i nokat.

ribica0603
15.01.2008., 09:23

ovo je malo o udlagama...

http://sonda.sfzg.hr/broj6/nastavni/udlaga.html

ribica0603
15.01.2008., 09:26
Ima li nešto u ljekarnama protiv gingive i paradentoze?

ovo sigurno ne....:confused:

ali za parodontitis ima...zubna pasta Parodontax je jedna od najboljih...

Kakve su šanse da se kirurškim zahvatima vrati meso nazad?

ima sanse...ali koliko ce i to potrajat...:ne zna:

trebas otici na pregled kod parodontologa pa ces vidjeti sto ce ti savjetovati...

Zna li netko postoji li mogućnost ugradnje umjetne kosti u čeljusti?

da...postoji...materijalom BIO OSS...

ribica0603
15.01.2008., 09:27
Jel se skuzi na zubu kasnije da je bio "nadogradjivan"???:confused::confused:

ne kuzi se ako stomatolog dobro uskladi boje kompozita kojim se nadogradjivat zub...

everspeculator
15.01.2008., 10:52
ne kuzi se ako stomatolog dobro uskladi boje kompozita kojim se nadogradjivat zub...

jel kompozit podlozan mjenjanju boje? s vremenom.

centarsut
15.01.2008., 14:03
Što su ovi pojmovi:Subgingivalna kiretaža, Izrada splintova , Impregnacija zubnih vratova, Izrada zubnih udlaga.
Ovo sam pronašao na internetu, ali nemam pojma što znači sve ovo.:ne zna:

Bilo bi mi drago ako im netko kompententan da stručno odgovori i malo objasni jer me baš zanima.

copy_xerox
15.01.2008., 15:11
Hvala na odgovorima :)

Još jedno pitanje pa neću više:-))

Jeli veliki bad ako čekam na Apicektomiju mjesec dana? Hoće li to bitno još ugroziti stvar?

Zvala sam jednu privatnu ordinaciju koja to radi ali mi nisu htjeli reći preko telefona koliko to košta?

Jel ima netko za preporučiti nekoga tko to radi private i koliko je to novaca?

Inače, čula sam za liječenje kisikom i za "navlačenje" zubnog mesa, navodno se može. Kolegica je poslije trudnoće imala problema s povlačenjem pa sad ide privatno to riješiti. Dosta je skupo, mislim nekih 7-10.000 kuna. Ne znam baš detalje o metodi.

Kakvo je to liječenje kisikom, jel netko probao?

centarsut
15.01.2008., 15:51
da...postoji...materijalom BIO OSS...

koliko se taj zahvat obično kod nas plaća?

micek-jerry
15.01.2008., 17:14
imam el. četkicu od dontodenta i nisam baš zadovoljna, nekak kao da ima premali br okretaja, ne opere zube baš savršeno.
e sad, u potrazi sam za THE ONE el. četkicom za zube pa tražim vaše preporuke. danas sam snimila neku od Oral B-tip 8500, professionali košta 1350 kn to je i četkica i tuš za zubeke, izgleda mrak! ali preskupa mi je :(

pitanje je čemu točno služi taj tuš? jer prodavač u ljekarni me uvjeravao da nek uzmem jeftiniji model samo tuša za oko 800 kn jer da je dovoljno prati zube samo sa tušem. jel to točno? ja sam mislila da se prvo zubi operu četkicom, a onda ide tuš za završni touch

tvuk
15.01.2008., 17:41
Da, prvo operes cetkicom. Tus je (bolja) zamjena za konac, on puca tanki mlaz vode kojim mozes cistiti izmedju dva zuba.

ribica0603
16.01.2008., 14:56
jel kompozit podlozan mjenjanju boje? s vremenom.

kompizit kao materijal nije previse...

ali onaj spoj zuba i ispuna se zna vidjeti nakon nekog vremena...

ribica0603
16.01.2008., 14:57
Što su ovi pojmovi:Subgingivalna kiretaža, Izrada splintova , Impregnacija zubnih vratova, Izrada zubnih udlaga.
Ovo sam pronašao na internetu, ali nemam pojma što znači sve ovo.:ne zna:

Bilo bi mi drago ako im netko kompententan da stručno odgovori i malo objasni jer me baš zanima.

ako ni nasao na internetu...malo googlaj te izraze pa ces saznati...

a onda ako ti ne bude jasno,pitaj pa cemo ti razjasniti...

ribica0603
16.01.2008., 15:00
Jeli veliki bad ako čekam na Apicektomiju mjesec dana? Hoće li to bitno još ugroziti stvar?

to se zove apikotomija...:top:

Zvala sam jednu privatnu ordinaciju koja to radi ali mi nisu htjeli reći preko telefona koliko to košta?

Jel ima netko za preporučiti nekoga tko to radi private i koliko je to novaca?

ne znam zasto ti nisu htjeli reci koliko to kosta...

moj kirurg to radi za 800 kn...

Inače, čula sam za liječenje kisikom i za "navlačenje" zubnog mesa, navodno se može. Kolegica je poslije trudnoće imala problema s povlačenjem pa sad ide privatno to riješiti. Dosta je skupo, mislim nekih 7-10.000 kuna. Ne znam baš detalje o metodi.

Kakvo je to liječenje kisikom, jel netko probao?

:ne zna:

znam jedino za lijecenje ozonom...jel na to mislis?

ribica0603
16.01.2008., 15:00
koliko se taj zahvat obično kod nas plaća?

moram pitat kod kirurga...

ribica0603
16.01.2008., 15:02
pitanje je čemu točno služi taj tuš? jer prodavač u ljekarni me uvjeravao da nek uzmem jeftiniji model samo tuša za oko 800 kn jer da je dovoljno prati zube samo sa tušem. jel to točno? ja sam mislila da se prvo zubi operu četkicom, a onda ide tuš za završni touch

prodavac u ljekarni nije lijecnik i ne daj da ne uvjerava u nesto sto nije istina...
njegovo je da ti proda...

dobra ti je odluka...prvo se zubi operu pa onda jos sa tusem isperu ostaci izmedju zubi...

Jagoda333
16.01.2008., 15:06
Vjerovatno je netko vec ovo pitao, ali ne nalazim:
je li istina da neki ljudi jednostavno imaju kvarljivije zube od drugih?
Ako jest, moze li se to ikako popraviti, npr. tabletama s kalcijem ili slicnim :( ?
Naime, perem zube mali milijun puta dnevno:ujutro nakon sto se ustanem, nakon svakog obroka, pogotovo slatkog i navecer prije spavanja, a svaki put kad dodjem kod zubara imam toliko karijesa da me sram. A perem zube, dovraga...u cemu je problem?

I jos nesto...prije 3 godine mi je slomljen prednji zub, tj.sjekutic, ali horizontalno, otkinut je vrh i sad je malo nesimetrican u odnosu na drugi sjekutic. Ne previse pa me to ne zabrinjava, ali...hoce li se to siriti? U 3 godine nije. Isla sam kod zubara i on mi je krenuo "odrezati" i drugi zub da budu simetricni, ali ja sam ustuknula pa odustala od toga tako da nije dirano. Nekako mi se bolje cinilo jednom u buducnosti ako mi bude smetalo ili ako se bude sirilo taj dio na slomljenom zubu nadograditi. Moze li se to uopce napraviti,a da boja tog nadogradjenog dijela bude ista kao i ostatka zuba.
Valjda netko ima strpljenja odgovoriti mi. :)

ribica0603
16.01.2008., 18:02
je li istina da neki ljudi jednostavno imaju kvarljivije zube od drugih?
Ako jest, moze li se to ikako popraviti, npr. tabletama s kalcijem ili slicnim :( ?
Naime, perem zube mali milijun puta dnevno:ujutro nakon sto se ustanem, nakon svakog obroka, pogotovo slatkog i navecer prije spavanja, a svaki put kad dodjem kod zubara imam toliko karijesa da me sram. A perem zube, dovraga...u cemu je problem?

nazalost nemam ti sta pametnoga za reci...

da...to je istina..neki ljudi imaju losiju kvalitetu zubi i bez obzira na higijenu,zubi im se kvare...:flop:

mogu ti preporucit jedino odlazak stomatologu svaka 3 mjeseca...

I jos nesto...prije 3 godine mi je slomljen prednji zub, tj.sjekutic, ali horizontalno, otkinut je vrh i sad je malo nesimetrican u odnosu na drugi sjekutic. Ne previse pa me to ne zabrinjava, ali...hoce li se to siriti? U 3 godine nije. Isla sam kod zubara i on mi je krenuo "odrezati" i drugi zub da budu simetricni, ali ja sam ustuknula pa odustala od toga tako da nije dirano. Nekako mi se bolje cinilo jednom u buducnosti ako mi bude smetalo ili ako se bude sirilo taj dio na slomljenom zubu nadograditi. Moze li se to uopce napraviti,a da boja tog nadogradjenog dijela bude ista kao i ostatka zuba.
Valjda netko ima strpljenja odgovoriti mi. :)

ako se ta asimetricnost ne primjecuje jako,onda to ne treba dirati...
jedino ispolirati i premazati taj zub da se zastiti dodatno...ali ne treba dirati nista...

nece se siriti nista...osim ako opet negdje ne "zvaknes" i pukne iznova...

i moze se nadogradit...

Claire
16.01.2008., 18:18
trebam novog zubara i ja bi da mi je u kvartu pri ruci..ima neka preporuka za nekog jako dobrog i da je na relaciji od jurisiceve do kvatrica?
hvala

copy_xerox
17.01.2008., 11:45
Hej, jel bi mogla preporučiti nekog kirurga koji bi mi to obavio, može na PM, vidim da znaš nekoga. Pliz? Ja sam trtarošt i ne volim baš "padati s marsa" jer obično stvari završe loše.

Inače, zvala sam u Perkovčevu i na faks, narudžbe su tek za ožujak! Mislmi da bi to trebala obaviti prije ako još želim spasiti zub i da čekanje može samo loše završiti!

Zvala sam jednu privatnu ordnaciju, tamo su mi rekli da je to VADJENJE zuba i uvjeravali me. Vjerojatno je to bila samo sekretarica, ali nema šanse da odem tamo. U drugoj su mi spominjali umjetnu kost i 1.500 kuna, valjda su i oni mislili na neko vadjenje. Kakava umjetna kost, what?

Ako mi pošaljete te kontakte vašeg kirurga bit ću jako zahvalna. Pliz.

Ozon - da ozon, ne kisik, svašata i ja pričam.
Hvala :)

goblena
17.01.2008., 17:43
nazalost nemam ti sta pametnoga za reci...

da...to je istina..neki ljudi imaju losiju kvalitetu zubi i bez obzira na higijenu,zubi im se kvare...:flop:

mogu ti preporucit jedino odlazak stomatologu svaka 3 mjeseca...

Bi li takvim ljudima mogao pomoci Aminfluorid gel i slicni pripravci? Mogu li takvi pripravci s fluorom imati kakve nezeljene posljedice kod odraslih ljudi (koji ne gutaju gel kao mala djeca, za tu opasnost znam)?

ribica0603
17.01.2008., 21:27
Hej, jel bi mogla preporučiti nekog kirurga koji bi mi to obavio, može na PM, vidim da znaš nekoga. Pliz? Ja sam trtarošt i ne volim baš "padati s marsa" jer obično stvari završe loše.

Hvala :)

imas pm

ribica0603
17.01.2008., 21:30
Bi li takvim ljudima mogao pomoci Aminfluorid gel i slicni pripravci? Mogu li takvi pripravci s fluorom imati kakve nezeljene posljedice kod odraslih ljudi (koji ne gutaju gel kao mala djeca, za tu opasnost znam)?

apsolutno podrzavam...:top:

Aminflourid zele je jedan od najboljih preparata za jacanje cakline...

i cak se preporuca da ga koriste i odrasli (koji to rijetko rade)...ne moze stetiti...

Frish
18.01.2008., 06:33
VIdim da se rabica raspisuje u ovom topiku i zna stvari, pa ću izravno nju pitati: Prošli su me tjedan počeli boljeti prednji donji zubi, ali ne klasično već kao da su iziritirani od brušenja nakon što je lokalna anestezija popustila. To je nakon nekoliko dana prestalo, ali se nakon vikenda javila bol u donjem desnom predjelu, ali ovoga puta bol je drugačija, više ona klasična zubobolja. Bol se javlja više puta dnevno, najčešće ujutro i navečer. Ponekad popijem tabeltu, ali ne želim se našopavati kemijom. Na tim sam zubima prije više od pola godine mijenjao stare crne plombe sa bijelima.

Zanima me da li je možda i povlačenje zubnog mesa u pitanju i da li to može toliko boljeti te što bi još moglo biti u pitanju? Hvala.

ribica0603
18.01.2008., 10:29
Zanima me da li je možda i povlačenje zubnog mesa u pitanju i da li to može toliko boljeti te što bi još moglo biti u pitanju? Hvala.

jel ti primjecujes da se zubno meso povlaci?

Frish
18.01.2008., 15:58
Pa ne znam koliko bi se to moglo vidjeti, ali možda bih i mogao reći da je na toj strani malo spušteno za razliku od lijeve strane. Ali jedva primjetno. Što da se radi ako je stvar u tome, tj. kako to zaustaviti i vratiti u normalu? Cijeli dan ludujem od bolova svako malo.

ribica0603
20.01.2008., 11:51
Pa ne znam koliko bi se to moglo vidjeti, ali možda bih i mogao reći da je na toj strani malo spušteno za razliku od lijeve strane. Ali jedva primjetno. Što da se radi ako je stvar u tome, tj. kako to zaustaviti i vratiti u normalu? Cijeli dan ludujem od bolova svako malo.

ako primjecujes da se povlaci,onda je najbolje otici na pregled kod parodontologa i cuti sto on ima za reci...

a postoje i sredstva kojima stomatolozi ublazavaju bolove...premazujuci zubne vratove u ordinaciji...

ali nemam ti bas dobre vijesti...povlacenje zubnog mesa nije 100% izljecivo...
to je borba,znam...:flop:

_GeTiA_
21.01.2008., 23:28
Ima li ko ovdje da se boji zubara
i da mi da neku utjesnu rijec sutra moram tamo imam par zuba popraviti a nema mi gore boli od one kad mi busi zub aaaaaaa naradije bi da mi izvadi sva 3 nego ih busi ..
kakva su vasa iskustva sa zubarima ? :)

insomnia
21.01.2008., 23:53
Užasno mi krvare desni, strah me malo jače stisnuti dok perem zube, odmah prokrvare..zubni konac ni ne dolazi u obzir jer je nemoguće očistit među zubima da ne dotaknem zubno meso koje odmah prerežem...
..vjerojatno postoji, ali ja neznam koji je lijek tome?
..perem jako dugo zube, ali poslije mi u ustima uvjek ostane zadah..pretpostavljam da je to od krvi koja se ne ispere sva...?

snokia
22.01.2008., 00:55
Ja se isto panično bojim zubara i uvijek tražim anesteziju jer isto ne mogu podnjeti to bušenje, svrdlanje i slično :( Stvar je na kakvog stomatologa naletiš, za moj pojam moraju biti i pomalo psiholozi jer se većina ljudi boji popravka.
Utješna riječ? Kad ti ga popravi - jedan manje :mig:
Najveći grijeh za zubara je kad mu smrdi iz usta - grozno :bljak: !

smemy
22.01.2008., 02:00
Ima li ko ovdje da se boji zubara
i da mi da neku utjesnu rijec sutra moram tamo imam par zuba popraviti a nema mi gore boli od one kad mi busi zub aaaaaaa naradije bi da mi izvadi sva 3 nego ih busi ..
kakva su vasa iskustva sa zubarima ? :)

zasto ne trazis da ti radi pod anestezijom. svejedno je neugodan zvuk kad brusi ali barem ne osjecas bol.

Michaela
22.01.2008., 07:31
Moguće da ti fali neki vitamin.

Čula sam od nekoga da jedna do dvije čaše Cedevite dnevno može pomoći.
Probaj sa vitamin B kompleksom. Imaš Plivin za 20 kn.

Ili jednostavni imaš jako osjetljive desni.
Kupi si jako mekanu četkicu za zube i specijalnu pastu za zube (za osjetljive desni). Trebalo bi pomoći.

Michaela
22.01.2008., 07:32
... i nemoj jako dugo prati zube, 2 minute je dovoljno. Možda ih iziritiraš (desni) pa krvare.

_GeTiA_
22.01.2008., 08:23
Ja se isto panično bojim zubara i uvijek tražim anesteziju jer isto ne mogu podnjeti to bušenje, svrdlanje i slično :( Stvar je na kakvog stomatologa naletiš, za moj pojam moraju biti i pomalo psiholozi jer se većina ljudi boji popravka.
Utješna riječ? Kad ti ga popravi - jedan manje :mig:
Najveći grijeh za zubara je kad mu smrdi iz usta - grozno :bljak: !

hahahaaha jest tu se slazem
trazicu sad da mi pod anestezijom ..nikad do sad nisam s tim pa me valjda zato strah znam kako je grozno ..
ode ja saad :visi:

e ide mi u korist sto sam dobila menstruaciju pa me toliko stomak boli da se vjerovatno necu obazirati na zub ahahhaah strasno:zubo:

_GeTiA_
22.01.2008., 10:39
evo bila sam i nije mi pod anestezijom htjela kaze nema puno :( i onda je busila i bolilo je ..da..
i kaze dodji opet u petak al onda cu joj zaprijetiti ne bude li htjela :(

Frish
22.01.2008., 11:51
Počeo sam na preporuku koristiti sensodyne pastu i mekanu četkicu. Od onda su se bolovi povukli, ali sam primjetio da su mi sada donji sjekutići na kojima na žalost imam par bijelih plombi koje sam mijenjao prošlo ljeto, jako osjetljivi, odnosno kao da osjetim pulsiranje u njima. Ako kvrcnem po njima, dosta boli. Tako sam osjetio prvih par tjedana nakon mijenjanja tih plombi prošle godine.

wolfica
22.01.2008., 12:24
jesi li slikala taj zub

insomnia
22.01.2008., 12:43
da...počela sam piti b-komplex, pa ćemo vidjet oće'l pomoć..

LadyStardust
22.01.2008., 16:15
Užasno mi krvare desni, strah me malo jače stisnuti dok perem zube, odmah prokrvare..zubni konac ni ne dolazi u obzir jer je nemoguće očistit među zubima da ne dotaknem zubno meso koje odmah prerežem...
..perem jako dugo zube, ali poslije mi u ustima uvjek ostane zadah..pretpostavljam da je to od krvi koja se ne ispere sva...?

ja sam isto u jednom periodu života imala sličan problem, puno manji doduše, ali mi je krvarilo zubno meso.
i otišla u apoteku kupiti neki sprej, mast, štogod, kad mi teta kaže da bi ona najviše preporučila običan vitamin c jer zubno meso krvari zbog deficita istog.
daklem, moja preporuka ti je vitamin c, najmanje 500 mg s vremenskim otpuštanjem, meka četkica koju treba često mijenjati + paradontax pasta za zube.
i ako si pri novcima, gengigel-neki gel s kojim se premaže zubno meso-jako jako jako ubrzava zacjeljivanje:top:

Ωmi$terΩ
22.01.2008., 17:43
Vjerovatno nedostatak vitamina C!
Vjeruj mi...

Ωmi$terΩ
22.01.2008., 17:46
Pošto nebi bilo zgodno da mi zubarka "pili" kutnjak, ima li kakav način da korijen "ozdravi"!
Molim bez onih odgovora:Imam travara koji je meni čajeve..."
Ima li tko kakva slična iskustva?
Naime, pokušala ga je zatvoriti, ali on krvavi i onda boli i opet otvara!
Help!!:s

dushica
22.01.2008., 19:56
Jel moze neko mene da savetuje sta da radim: donja sestica - izvadjen zivac, al posto kanal dole zavija ukrivo zubarka nije mogla da ga popuni do kraja. e to punjenje se radilo pre nekih 6-7 god. od tada jedanput godisnje imam strasne bolove u desnima ispod istog zuba. desni su se ispod spustile. receno mi je da uzimam sredstva protiv bolova (kada nastupi kriza) i tecnosti za ispiranje. poslednja dva dana, ja uopste ne mogu da jedem, jer imam osecaj da ce mi taj zub ispasti. poslednji put, kada sam bila kod drugog zubara (pre par meseci) primetio je spustene desni i rekao da je to posledica nepopunjenog kanala, i da je to jednostavno tako i da nema puno pomoci osim ispiranja i redovne higijene. da li se neko suocio sa sl. problemom?

Cpatain Rbubish
22.01.2008., 21:56
..perem jako dugo zube, ali poslije mi u ustima uvjek ostane zadah..pretpostavljam da je to od krvi koja se ne ispere sva...?Kao i kod svakog drugog dijela tijela, čim curi krv znači da nešto nije u redu. Jesu li desni upaljene (crvene umjesto svijetlo roza)?

Ako jesu za početak kupi Corsodyl u apoteci i koristi ga za ispiranje 1-2 dnevno razrijeđenog s decilitrom vode maksimalno 2 tjedna. Koristiš li ga duže riskiraš da ti se oboje zubi i jezik čega se nije lako riješiti.

Kad se upala malo smiri (3-4 dana), odi zubaru.

Disclaimer: Ovo nije savjet stručnjaka nego iz osobnog iskustva.

ribica0603
23.01.2008., 09:22
Pošto nebi bilo zgodno da mi zubarka "pili" kutnjak, ima li kakav način da korijen "ozdravi"!
Molim bez onih odgovora:Imam travara koji je meni čajeve..."
Ima li tko kakva slična iskustva?
Naime, pokušala ga je zatvoriti, ali on krvavi i onda boli i opet otvara!
Help!!:s

ajme...odakle vam ovakvi izrazi?! :confused:

ako zub krvari iznutra,to nije dobar znak...

ribica0603
23.01.2008., 09:24
Jel moze neko mene da savetuje sta da radim: donja sestica - izvadjen zivac, al posto kanal dole zavija ukrivo zubarka nije mogla da ga popuni do kraja. e to punjenje se radilo pre nekih 6-7 god. od tada jedanput godisnje imam strasne bolove u desnima ispod istog zuba. desni su se ispod spustile. receno mi je da uzimam sredstva protiv bolova (kada nastupi kriza) i tecnosti za ispiranje. poslednja dva dana, ja uopste ne mogu da jedem, jer imam osecaj da ce mi taj zub ispasti. poslednji put, kada sam bila kod drugog zubara (pre par meseci) primetio je spustene desni i rekao da je to posledica nepopunjenog kanala, i da je to jednostavno tako i da nema puno pomoci osim ispiranja i redovne higijene. da li se neko suocio sa sl. problemom?

spustanje zubnog mesa nema nikakve veze sa punjenjem kanala...to je prvo...

bolovi koje osjecas mogu biti zbog stvaranja granuloma na vrhu korijena (to je cesta pojava kod zubi koji nisi do kraja napunjeni)...
ali to ne znam bez slike...

argentina
23.01.2008., 09:34
ja bih stavila keramicke navlake na sve zube (gore i dolje), gornji su mi malo razdvojeni pa bih to korigirala.

koliko to kosta i traje?!

woman1
23.01.2008., 11:16
Molim vas odgovor na jedno pitanje.

naime ispala mi je plomba, isti dan sam otišla do zubara koji je to sredio, zaplombirao i danas mi je zub toliko osjetljiv da me užasno boli u dodiru s bio čim.

da li je to normalno? prije nikad nisam imala takvih posljedica od plombiranja, niti mew taj zub prije bolio

centarsut
23.01.2008., 12:03
moram pitat kod kirurga...

jesi li saznala cijenu, hajde pliz! :s

Ωmi$terΩ
23.01.2008., 12:06
Pa kakvim izrazima?Piliti zub?Pa izgleda da če morati...Sada sam na antibioticima da upala"zgasne" i onda fino van...Šteta...

ribica0603
23.01.2008., 15:38
ja bih stavila keramicke navlake na sve zube (gore i dolje), gornji su mi malo razdvojeni pa bih to korigirala.

koliko to kosta i traje?!

ne vidim razloga za to...

ali racunaj da je je cijena 1500 kn (vise-manje) za jedan zub...

ribica0603
23.01.2008., 15:39
jesi li saznala cijenu, hajde pliz! :s

nisam...na godisnjem je pa ne mogu do njega...

karmela_ri
23.01.2008., 16:56
pitanje za ribica0603

Zubar mi je otvorio zub i "izvadio živac" nije ništa boljelo jer je to mrtav zub... bar je on tako rekao. Sada mi je u zubu ljek pa me zanima koliko on može dugo stajati napominjem da je stavljen 15.01 dakle u zubu je 8 dana.

Ωmi$terΩ
23.01.2008., 17:15
2 tjedna ti lijek stoji u zubu, govorim ti jer je meni toliko bio...

deedeedee
23.01.2008., 18:29
hm. izvađen mi je živac na šestici, sad je nekakav lijek, tj otrov, štogod, tu (od petka). u petak i subotu me je bolija taj zub, a sad više ne boli.
što me dalje čeka? koliko boli? kakav je proces do plombe?

Cpatain Rbubish
23.01.2008., 20:48
Slijedi ti punjenje kanala (http://www.animated-teeth.com/root_canal/t1_root_canal.htm). Zub te ne boli jer je mrtav, više ne prima hranjive tvari iz krvi, postao je sama olupina od dentina i cakline, bez živog tkiva u sredini (http://www.3dscience.com/img/Products/3D_Models/Human_Anatomy/Teeth/Teeth_Cross_Section/supporting_images/3d_model_anat_teeth_cross_section_web4.jpg) (pulpe).

"Lijek" nakon vađenja živca bi mogao biti Toxavit odnosno "otrov protiv života" ili neki drugi preparat na bazi paraformaldehida koji ubija svu preostalu pulpu ("živac"). Koliko ja znam, on stoji 10-14 dana nakon čega slijedi punjenje i eventualno kruna.

deedeedee
23.01.2008., 22:40
thanks. :kiss:
baš sam i ja mislila da je nešto takvo, samo me zbunilo što mi je zubarka rekla da ono što slijedi će bolit. :confused:

Cpatain Rbubish
23.01.2008., 23:55
Punjenje ne bi trebalo boliti, ali širenje kanala (svojevrsnom mini rašpicom (http://www.lspindeldds.com/uploads/images/5/GTinstTooth.jpg)) prije punjenja jest neugodno, a zabolit te može i mjerenje dužine kanala endometrom kad dođe do kraja pa dotakne apex (http://members.rediff.com/dental/RCT2.jpg) (vrh). Ako zubar misli da će boliti neka ti da anesteziju.

Sretno, šestica može imati i 4 kanala (http://www.nature.com/bdj/journal/v203/n3/images/bdj.2007.682-f17.jpg)!

ribica0603
24.01.2008., 10:16
pitanje za ribica0603

Zubar mi je otvorio zub i "izvadio živac" nije ništa boljelo jer je to mrtav zub... bar je on tako rekao. Sada mi je u zubu ljek pa me zanima koliko on može dugo stajati napominjem da je stavljen 15.01 dakle u zubu je 8 dana.

postoje vise vrsta "lijekova"..samo da znas...

i postoje 2 vrste "vadjenja zivca"...vitalni i mortalni nacin...

vitalni se radi pod anestezijom i zivac se vadi odmah taj dan...
mortalni se radi tako da se stavi "otrov" (Toxavit) i nakon 7-14 dana se to vadi i ciste kanali...

u oba slucaja stomatolozi jos uvijek cesto koriste preparat koji se zove Solutio Chlumsky koji isto nazivaju "lijek"...na to ide onaj mekani gipsic koji se stavlja stalno dok traje lijecenje...

Chlumsky se mijenja jednom tjedno...ili cesce...

Z e t t a
24.01.2008., 17:11
Jeste li imali iskustva s tim?
Meni je to do nedavno, da me netko pitao, zvučalo k'o science fiction.
No imam ju, uskoro ju opeririram.
Ako ima možda onih koji su bili na operaciji iste, dobro bi mi došao pokoji savjetić.
Hvala, hvala :mig:

Ωmi$terΩ
24.01.2008., 19:32
SUtra u 9,30 idem vaditi kutnjak, tj mora ga piliti(izvađen je živaci, otvoren je)
I jer boli to vađenje?
Imam sreću, imam umnjake, zubarka je rekla da ne rastu svima umnjaci!:ne zna:

philemon
24.01.2008., 19:53
Pitanje jedno za one koji se kuže... Ovako, bila sam kod zubara, koji mi je čistio i napunio kanale sa nečim... Moram ići još jedanput kod njega da mi pogleda kako će mi zub reagirati i staviti mi plombu sljedeći tjedan. Bila sam jučer kada mi je to čistio i punio, i od onda mene taj zub boli za poluditi... Strah me da je nešto otišlo po krivu... I da pitanje:D da li je normalno da tako boli zub, jer me prije nije bolio?? Kanalići su mi se prošle godine upalili i bila sam i tada na čišćenju i do sada me taj zub nije bolio... Ne mogu više...:(:mad:

crna ovčica
24.01.2008., 22:53
Pitanje jedno za one koji se kuže... Ovako, bila sam kod zubara, koji mi je čistio i napunio kanale sa nečim... Moram ići još jedanput kod njega da mi pogleda kako će mi zub reagirati i staviti mi plombu sljedeći tjedan. Bila sam jučer kada mi je to čistio i punio, i od onda mene taj zub boli za poluditi... Strah me da je nešto otišlo po krivu... I da pitanje:D da li je normalno da tako boli zub, jer me prije nije bolio?? Kanalići su mi se prošle godine upalili i bila sam i tada na čišćenju i do sada me taj zub nije bolio... Ne mogu više...:(:mad:

isti problem i meni :s da, upravo, bas sad, boli, jako boli, nikakva tbl mi ne pomaze, nista :s

ribice,

imala sam mrtvi zub koji je stalno naoticao, nije bolio, i na slici se vidjelo da nije do kraja napunjen. zubarka mi otvorila, ocistila kanal i ponovno napunila i zatvorila i rekla da se moj organizam sam mora izborit da izbaci taj granulom :ne zna: sad me fuckin boli a ja molim i prosim svoj organizam da nek to izbaci sto prije, you can do it, go go go :s mora li stvarno moj organizam to sve sam napravit? :confused: ajmo ribica, probudi se rano, cekam te :s :kiss:

Michaela
25.01.2008., 07:27
Ja nisam imala, ali mislim da op ne bi trebala biti bolnija od operacije zuba.
To ti budu izvadili, možda stavili 1-2 šava i otpremili te doma sa savjetom pij analgetike i hladan oblog.

Ωmi$terΩ
25.01.2008., 09:27
Prežio sam vađenje kutnjaka a.k.a. 7-ice!Kaj da vam velim, neugodno, ali je uspila bez piljenja, kada sam vidio klješta, guza se stisla ko meduza!
I hopa cupa...Rekla je da u svojoj 34 g. "karjeri" nije vidla tako veliki i čvrsti korijen!

ribica0603
25.01.2008., 10:10
SUtra u 9,30 idem vaditi kutnjak, tj mora ga piliti(izvađen je živaci, otvoren je)
I jer boli to vađenje?
Imam sreću, imam umnjake, zubarka je rekla da ne rastu svima umnjaci!:ne zna:

vadjenje samo po sebi ne boli,ali nije ugodno...
radi se pod lokalnom anestezijom...

samo moras znati da ces osjetit pritisak kad se bude vadilo...ali ne boli...:top:

ribica0603
25.01.2008., 10:13
mora li stvarno moj organizam to sve sam napravit? :confused: ajmo ribica, probudi se rano, cekam te :s :kiss:

nazalost mora...:flop:

sve je krenulo lose tada kad se zub nije dobro napunio prvi put...

nakon sto se stvori granulom,nema pomoci osim ponovno punjenje i cekanje...

ribica0603
25.01.2008., 10:15
ciste nisu u zubnom mesu nego u kosti...:mig:

radi se mali rez pod lokalnom anestezijom i cista se izljusti...stave se 2-3 sava i to je to....

nakon toga hladi to mjesto oblozima i nece biti problema...:top:

wolfica
25.01.2008., 10:16
Ja sam operirala cistu iznad desne jedinice prije par godina. Nije bilo strasno. Daju ti lokalnu tako da nista ne boli samo je malo neugodan usjecaj jer cujes kako ti tom nekom masinicom, pilicom struzu po kosti. Glava ti je prkrivena tako da nista ne vidis. Odmah sam dobila antibiotike i analgetike tako da me ni posli nije bolilo. Malo ces otec, nakon tjedan dana vadis punte. Mislim da sam ja imala 3 punta i to je to. Sretno.

Ωmi$terΩ
25.01.2008., 10:26
lol, imaš još 8 dana piti antibiotike, ne smijem piti gazarino 1 tjedan...Nije mi jesni zašto mi zubarka nije zašila zub onim koncem koji se "otapa"!Sada imam slinu i krv ko želatinu...I pod anestezijom sam...UŽAS!

Ej:Jer normalno da zub nakon vađenja krvavi i krv ide još 2 sata?

copy_xerox
25.01.2008., 11:24
Ja danas idem na apiktomiju i u totalnoj sam frci. Vjerujem da ce sve biti oke :-) - pa ljudima je to posao! Ali opet...:)

Dva pitanja na tu temu:
1. koji lijek kupiti u ljekarni kao najbolji za tu vrstu bolova (alergična sam na penicilin, voltaren mi je nedjelotvoran!)

2. koliko se npr. može čekati s apiktomojom? ja naime idem to private za 900 kuna, ali ako se ide preko socijalnog čeka se i dva mjeseca. Što se duže čeka, manja je vjerojatnost da će dobro ispasti na kraju, zar ne? Koliko se "može" čekati uopće?

To mi se samo nametnulo kao tema...

Blaza-dj
25.01.2008., 11:34
ribica imas PM,ajd ak ti nije problem pa mi odgovori,hvala

crna ovčica
25.01.2008., 14:10
nazalost mora...:flop:

sve je krenulo lose tada kad se zub nije dobro napunio prvi put...

nakon sto se stvori granulom,nema pomoci osim ponovno punjenje i cekanje...

:s

bila odma u jutro kod zubara. rezal mi je gore meso i cjedil to bljak:eek: i 2 antibiotika.. sad molim Boga da stane :s :moli:

centarsut
25.01.2008., 15:13
:s

bila odma u jutro kod zubara. rezal mi je gore meso i cjedil to bljak:eek: i 2 antibiotika.. sad molim Boga da stane :s :moli:

biće to sve ok, don't worry! :top:

Ωmi$terΩ
25.01.2008., 16:05
Lol, meni neka želatine ide, ko slina ali ipak želatina, nemrem gutat, sto sranja

wildbabe
25.01.2008., 16:33
Isuse i Bože kakvi problemi sa zubekima...

granulom--> bojim se ovoga kao vrag tamjana....

Inače patim od dentofobije i grdo mi je ići zubaru ali kada čujem za ovakve stvari, hladan znoj me oblije..

Nedavno mi je zubarka čistila kanal, 6 gore i napunila ga te zasad ništa ne boli i sve je u redu, samo dokle će ovako biti pitanje je..

Krumpir
25.01.2008., 16:44
Ja danas idem na apiktomiju i u totalnoj sam frci. Vjerujem da ce sve biti oke :-) - pa ljudima je to posao! Ali opet...:)

Dva pitanja na tu temu:
1. koji lijek kupiti u ljekarni kao najbolji za tu vrstu bolova (alergična sam na penicilin, voltaren mi je nedjelotvoran!)

2. koliko se npr. može čekati s apiktomojom? ja naime idem to private za 900 kuna, ali ako se ide preko socijalnog čeka se i dva mjeseca. Što se duže čeka, manja je vjerojatnost da će dobro ispasti na kraju, zar ne? Koliko se "može" čekati uopće?

To mi se samo nametnulo kao tema...

Apicotomija je rutinski i jednostavan postupak. Što se same operacije tiće se razloga brinuti.

1. NA OVO PITANJE ĆE TI ODGOVORITI STOMATOLOG - KIRURG koji će ti raditi operaciju. Zanimljivo da ti voltaren nije djelotvoran, ali ima dosta dobrih alternativnih analgetika koje češ sigurno moći koristiti.

2. Znam da se u Zagrebu u glavnim bolnicama, stom. faksu i klinikama čekaj jako dugo od 2-4 mjeseca. Nemoj čekati sa operacijom, jer će ti pomoći da spasiš zub. Vjeruj mi, 900kn je sitnica kada usporediš koliko košta nadomjestiti izgubljeni zub.

Krumpir
25.01.2008., 16:47
Isuse i Bože kakvi problemi sa zubekima...

granulom--> bojim se ovoga kao vrag tamjana....

Inače patim od dentofobije i grdo mi je ići zubaru ali kada čujem za ovakve stvari, hladan znoj me oblije..

Nedavno mi je zubarka čistila kanal, 6 gore i napunila ga te zasad ništa ne boli i sve je u redu, samo dokle će ovako biti pitanje je..

Ako se ide redovito stomatologu onda se stvari poput granuloma, ciste, periapikalni procesi nebi smjeli događati. Znaći kod svog stomatologa svakih 6 mjeseci i sve će biti savršeno, bezbolno i blistavo bijelo :D !

Ako su kanali dobro napunjeni na toj šestici onda nebi trebala imati problema snjime barem u narednih 20 godina ako ne i više.

wildbabe
25.01.2008., 16:54
Ako se ide redovito stomatologu onda se stvari poput granuloma, ciste, periapikalni procesi nebi smjeli događati. Znaći kod svog stomatologa svakih 6 mjeseci i sve će biti savršeno, bezbolno i blistavo bijelo :D !

Ako su kanali dobro napunjeni na toj šestici onda nebi trebao imati problema snjime barem u narednih 20 godina ako ne i više.

Naravno da će sve biti u redu ako se redovito ide na kontrole ali strah je valjda ostao od malih nogu kada se nisu upotrebljavale lokalne anestezije....

Sada to nije nikakav problem kada te piknu.. :D

crna ovčica
25.01.2008., 17:36
I

moj savjet, kolko god nije ni pametno na rtg ici, nakon punjenja odi poslikaj opet taj zub. eto, mene moj novi zubarko poslo na rtg 2 njemu sumnjiva zuba, i ni jedan nije bio do vrha napunjen :mad: zato mi se i dogodilo ovo kaj se dogodilo :mad:

wildbabe
25.01.2008., 17:41
moj savjet, kolko god nije ni pametno na rtg ici, nakon punjenja odi poslikaj opet taj zub. eto, mene moj novi zubarko poslo na rtg 2 njemu sumnjiva zuba, i ni jedan nije bio do vrha napunjen :mad: zato mi se i dogodilo ovo kaj se dogodilo :mad:

Dva puta me slala zubarka na rtg neovisno o šestici, uvijek se pravim grbav da nisam stigao, da ovo, ono ali odbijam ići na to zbog izvjesne količine zračenja prilikom ovakvog postupka....

Mislim da bih se trebao prisiliti pa otići čisto preventivno da ne bi bilo kao i tebi a onda sam tek gotov kada me stisne prpa.. :)

Umrem u čekaonici svaki put..

crna ovčica
25.01.2008., 17:47
Dva puta me slala zubarka na rtg neovisno o šestici, uvijek se pravim grbav da nisam stigao, da ovo, ono ali odbijam ići na to zbog izvjesne količine zračenja prilikom ovakvog postupka....

Mislim da bih se trebao prisiliti pa otići čisto preventivno da ne bi bilo kao i tebi a onda sam tek gotov kada me stisne prpa.. :)

Umrem u čekaonici svaki put..

bolje sprijeciti nego lijeciti, ja cu se radije ozracit nego opet ovo prolazit, vjeruj mi nema goreg, popila hrpu tableta, lice mi utrnlo, prsti mi utrnuli, a zub ne prestaje bolit, mogla sam samo plakat, glavom u zid, ili neka druga alternativna metoda:rofl: popila bi kamion tableta, otrovala bi se cijela, umrla covjece, samo da prestane bolit :s

Ωmi$terΩ
25.01.2008., 17:55
Ne mogu kontrolirati:
Non stop su mi usta puna sline od kako sam se vrtio od zubara, te nije to sline nego "želatina"!
Kaj da radim???

crna ovčica
25.01.2008., 17:59
Ne mogu kontrolirati:
Non stop su mi usta puna sline od kako sam se vrtio od zubara, te nije to sline nego "želatina"!
Kaj da radim???

:ne zna: cekaj nekog zubara da dodje i odgovori. ili nazovi svog. mozda od ljeka nekog ako je stavljao :ne zna:

polly
25.01.2008., 18:06
Kaj da radim???

pljučkaj :D
i nemoj ni slučajno s nikakvim ni bapskim ni ljekarničkim tekučinama mučkat

sve ti je to normalno
moraš biti strpljiv

Ωmi$terΩ
25.01.2008., 18:50
koliko strpljivm ne mogu jesti, ništa!

copy_xerox
25.01.2008., 19:30
bok svima,
evo mene s apiktomije! dali su mi odličnu anesteziju pa je sve prošlo relativno ok. stavili su mi krpu na glavu, s otvorom za usta, sto je super.uopce nisam imala potrebu virit niti gledat njihovu mimiku dok su to radili.

Stvar, na zalost, vjerojatno nije uspjela jer je problem bio zbog puknute iglice. izvadili su komad, ali nisu uspjeli sve zatvoriti, što znači da će se uskoro upala ponoviti i baj baj. Probao je čovjek, stvarno je bio ok.

Postupak je totalno cool i ne bih se toliko natezala da sam znala da nije ništa strašno. Košta 900 kuna, ali puno više bi me koštali živci da sam čekala još dva mjeseca na red u Perkovčevoj ili sl. O tretmanu da niti ne govorim.

Inače, ja sam redovito išla zubaru, pazila ih i mazila, a uzrok svih mojih problema danas je loš zubar kod kojeg sam išla godinama i koji je sve zube koje je popravljao valjda zaj..o i imam granuloma na korjenima ko u priči. Sve plombe su predimenzionirane itd.

Uglavnom, nakon XX godina sam shvatila da je tip jako simpatičan i zabavan, ali od posla nije znao ništa. Sad mjesecima popravljam njegove greške i trpim posljedice. I znate što je bilo najgore? BIo je privatnik i mislila sam kako cu dobiti bolju njegu, nije mi bilo zao čak ni novaca! Koja sam ja bila budala.

crna ovčica
25.01.2008., 19:43
đizs, tak je i meni :s

odma pucat :Snajper:

Ωmi$terΩ
25.01.2008., 20:04
Pomoć meni?

iva_556
26.01.2008., 09:33
bok ljudi!
ja imam veeeeeeliki problem!!
bojim se zubara, uzasno! kad dodem, sva se tresem, blijeda sam ko krpa, hladan znoj, vrtoglavica, skoro pa padanje u nesvjest...:(:horor::horor:
i zato nisam htjela ic zubaru. prije jedno godinu dana kad me bolio (oko 5 dana) vec popravljeni zub. a ovo ljeto mi je palo pola zuba, ali ja i dalje nisam otisla.i sad je kucnuo taj cas. prekjucer me poceo zub malo bolit i to je preraslo u katastrofu! cijelu noc nisam spavala! pocelo me i zubno meso bolit, nekako mi je sijevala bol iz zuba prema gore! i danas ujutro se probudim a zub me ne boli. super, mislim si ja, a kad ka ja ono taknem taj zub, a on boli na dodir! i skuzim da mi je iza sve nateklo! pocela sam plakat ko kisna godina! moram iduci viked kod zubara jer preko tjedna ne mogu! zna li tko sta mi je?!
imam jos pitanja:
1. da li ce mi vadit zub?:( (to je gornji, petica na lijevo...)
2. da li kad mi vadi zub, da mi ono protiv bolova (mojoj prijateljici nije jer joj je morala nes gore cistit, pa joj je radila bez icega, a ova se navristala za cjeli zivot!!!:horor::horor:)
3. da li se stavlja ta inekcija protiv bolova ako mi ubija zivac (skoro su svi rekli da ne...:mama::mama:)

ja se tako bojim da ne znam vise ni sta cu sa sobom! mooooolim vas, pomozite mi!!!!!

iva_556
26.01.2008., 09:36
eh, da. da li mogu dobit neku anesteziju da zaspim pa da se ne budim dok nisu zavrsili sa popravljanjem???!!! :D

Ωmi$terΩ
26.01.2008., 09:48
bok ljudi!
ja imam veeeeeeliki problem!!
bojim se zubara, uzasno! kad dodem, sva se tresem, blijeda sam ko krpa, hladan znoj, vrtoglavica, skoro pa padanje u nesvjest...:(:horor::horor:
i zato nisam htjela ic zubaru. prije jedno godinu dana kad me bolio (oko 5 dana) vec popravljeni zub. a ovo ljeto mi je palo pola zuba, ali ja i dalje nisam otisla.i sad je kucnuo taj cas. prekjucer me poceo zub malo bolit i to je preraslo u katastrofu! cijelu noc nisam spavala! pocelo me i zubno meso bolit, nekako mi je sijevala bol iz zuba prema gore! i danas ujutro se probudim a zub me ne boli. super, mislim si ja, a kad ka ja ono taknem taj zub, a on boli na dodir! i skuzim da mi je iza sve nateklo! pocela sam plakat ko kisna godina! moram iduci viked kod zubara jer preko tjedna ne mogu! zna li tko sta mi je?!
imam jos pitanja:
2. da li kad mi vadi zub, da mi ono protiv bolova (mojoj prijateljici nije jer joj je morala nes gore cistit, pa joj je radila bez icega, a ova se navristala za cjeli zivot!!!:horor::horor:)
3. da li se stavlja ta inekcija protiv bolova ako mi ubija zivac (skoro su svi rekli da ne...:mama::mama:)

ja se tako bojim da ne znam vise ni sta cu sa sobom! mooooolim vas, pomozite mi!!!!!

Moje mišljenje:Ovako, dobiti češ pikicu da utrne.Zatim ubijanje živca, lijek stoji 14 dana!Zatim, hm vjerovatno pokušavanje spašavanje zuba(šansu su male)...I ide van, dobila buš antibiotike, poslije vađenja sutra ujutro ćeš malo naoteči.
Nakon 5 sata nakon vađenja zuba kada popusti anestezija, imati češ ljigavu slinu, kao želatinu i morati češ non stop pljuvati...Nečeš moći gutati...Zahebano, ali to je talko!:top:

deedeedee
26.01.2008., 12:53
ne slušaj ovaj komentar iznad.

ništa ne možeš znati prije nego ne odeš u zubara i ne slikaš taj zub.

prvo i osnovno, moraš naći zubara koji je dobar i kojemu potpuno vjeruješ. onda, straha nema.

drugo, za skoro sve ti možeš tražiti anesteziju.

treće, vađenje živca se radi sa anestezijom. upravo sam ja kroz to prošla prije par dana i nije strašno. :zubo:

četvrto, ništa nije strašno ako se opustiš, viruj mi. :mig:

iva_556
26.01.2008., 12:59
Hvala na odgovoru!

Bila sam maloprije kod zubara jer je moja mama skuzila da me boli zub pa sam morala! Uglavnom, imam pocetno stanje gangrene i bilo mi je uraslo zubno meso u zub i izvadila mi je zivac te otvorila zub. tako otvoren ce stajat par dana pa cu opet ic pa ce ga zatvorit pa ako me boli onda ce nes napravit (neki strucni izrazi koje sam zaboravila... :zubo:) a ako ne boli onda ce zatvorit na mjesec dana pa tek onda ce mi napravit to sa strucnim izrazom. ne znam kako se kaze ali posto mi je ostalo jako malo zuba nesto ce nadogradit i napunit... tako sam sretna sto ga ne moram vadit!!! i uzasnuta sto cu morat ic kod zubara u srijedu!
bas sam zadovoljna, isla sam kod druge zubarice jer sam kod bivseg zubara prestala ic jer je bio jadan i zivcan, i ta zubarica je tako dobra!

iva_556
26.01.2008., 13:01
da, sad kad mi je vadila zivac dala mi je anesteziju, ipak je boljelo ali izdrzala sam nekako...

ribica0603
26.01.2008., 13:03
lol, imaš još 8 dana piti antibiotike, ne smijem piti gazarino 1 tjedan...Nije mi jesni zašto mi zubarka nije zašila zub onim koncem koji se "otapa"!Sada imam slinu i krv ko želatinu...I pod anestezijom sam...UŽAS!

Ej:Jer normalno da zub nakon vađenja krvavi i krv ide još 2 sata?

nije ti stavila resorptivni konac jer je ovaj bolji...a i "prisili" pacijenta da dodje na skidanje konaca i na kontrolu...:D

salim se...

a to sto krvari nije nista strasno...pretpostavljam da se radi o sukrvici,a ne o krvarenju...samo se tebi cini da je to jako...

ribica0603
26.01.2008., 13:11
- mozda...to se ovako ne moze reci kad ne znamo stanje u ustima...

2. da li kad mi vadi zub, da mi ono protiv bolova (mojoj prijateljici nije jer joj je morala nes gore cistit, pa joj je radila bez icega, a ova se navristala za cjeli zivot!!!:horor::horor:)[/QUOTE]
- to nije protiv bolova,nego anestezija koja umrtvi podrucje...

i ne slusajte prijatelje!!! to su preuvelicavanja...

3. da li se stavlja ta inekcija protiv bolova ako mi ubija zivac (skoro su svi rekli da ne...:mama::mama:)[/QUOTE]
- ako se radi vitalna ekstirpacija zivca onda se daje anestezija...to je normalna procedura za to

Krumpir
26.01.2008., 15:26

Ide na RVG, zraći 95% manje od RTG-a.

Krumpir
26.01.2008., 15:37
bok svima,
evo mene s apiktomije! dali su mi odličnu anesteziju pa je sve prošlo relativno ok. stavili su mi krpu na glavu, s otvorom za usta, sto je super.uopce nisam imala potrebu virit niti gledat njihovu mimiku dok su to radili.

Stvar, na zalost, vjerojatno nije uspjela jer je problem bio zbog puknute iglice. izvadili su komad, ali nisu uspjeli sve zatvoriti, što znači da će se uskoro upala ponoviti i baj baj. Probao je čovjek, stvarno je bio ok.

Postupak je totalno cool i ne bih se toliko natezala da sam znala da nije ništa strašno. Košta 900 kuna, ali puno više bi me koštali živci da sam čekala još dva mjeseca na red u Perkovčevoj ili sl. O tretmanu da niti ne govorim.

Inače, ja sam redovito išla zubaru, pazila ih i mazila, a uzrok svih mojih problema danas je loš zubar kod kojeg sam išla godinama i koji je sve zube koje je popravljao valjda zaj..o i imam granuloma na korjenima ko u priči. Sve plombe su predimenzionirane itd.

Uglavnom, nakon XX godina sam shvatila da je tip jako simpatičan i zabavan, ali od posla nije znao ništa. Sad mjesecima popravljam njegove greške i trpim posljedice. I znate što je bilo najgore? BIo je privatnik i mislila sam kako cu dobiti bolju njegu, nije mi bilo zao čak ni novaca! Koja sam ja bila budala.

Super da je sve prošlo dobro! Šteta da nije bilo posve uspješno. Kako misliš imaš granulome na zubima na kojima je rađena endodoncija, ispuni? Plombe su predimenzionirane, na što misliš točno? Kod amalgama, kada ostare (recimo od nekih 6 godine +) događa se expanzija i vrlo često se zna desiti da se amalgam proširi van caviteta gdje je nekad stajao isto tako zna i pucati/odlamati se rubno. Tako da, prije nego oblatiš stomatologa kod kojeg si išla godinama dobro je popričati sa istim zašto se događaju takve stvari. Isto tako ako ti je novi stomatolog naglasio tu predimenzioniranost, te ako se radi o starom amalgamu, onda te taj novi stomatolog pokušava vrbovati da preneseš svoj kartom kod njega PREMDA on zna što se događa sa starim amalgamskim ispunima. Znaći svjesno pluje po kolegi da bi mu odvukao pacijenta, premda dobro zna da stari stomatolog nema veze sa nastalim stanjem. A možda je ipak stari stomatolog ukrivu :)

Najbolji naćin da saznaš je da odeš do par stomatologa i da saznaš njihovo mišljenje.

deedeedee
26.01.2008., 15:57
hm. pitanjce.
ja sam prošle godine slikala zube 6 puta (2 ortopana i 4 individualne slike zuba).
s obzirom da pričate o štetnosti zračenja, a mene nitko nije upozorio koliko je zračenja u biti too much, jesam li pretjerala sa slikavanjem?
:confused:

centarsut
26.01.2008., 19:01
hm. pitanjce.
ja sam prošle godine slikala zube 6 puta (2 ortopana i 4 individualne slike zuba).
s obzirom da pričate o štetnosti zračenja, a mene nitko nije upozorio koliko je zračenja u biti too much, jesam li pretjerala sa slikavanjem?
:confused:

ma nemoj biti smješna, zašto? ako ćemo o tome što je sve štetno, kreni odmah od zraka ili hrane koju jedemo i udišemo iz dana u dan...nema tu puno filozofije, ako ti je stomatolog rekao da slikaš, onda slikaj jer to je u svakom slučaju za tvoje dobro i spas zuba, a pusti šuplje priče...:mig:

deedeedee
26.01.2008., 19:07
no, pa to sam i ja mislila. :D

a gledam tu na topicu, ima ljudi koji ne bi jedan zub otišli slikat radi zračenja. uh.

a kad se ja sjetim da sam prije upale zuba odugovlačila odlaske zubaru. nakon sve te boli, tableta i operacija, sad jedva čekam odlazak zubaru, samo da se to opet ne pojavi. :D

zato, ljudi, ne pizdite i ajte zubaru. (pardon my french) :mig:

Mantis Religiosa
26.01.2008., 19:15
Ovako, meni je kod gornjih prednjih zubiju caklina jako, jako stanjena i jako su krhki i pucaju mi po donjim rubovima. Koristim onu Sensodine Pronamel pastu i mekanu cetkicu,ali bas ne pomaze.
Zanima me sta ja jos mogu napraviti za svoje zube i koliko bi me to stajalo :confused:

ribica0603
26.01.2008., 19:51
zato, ljudi, ne pizdite i ajte zubaru. (pardon my french) :mig:

to te ja pitam...:top: :D

ribica0603
26.01.2008., 19:52
Ovako, meni je kod gornjih prednjih zubiju caklina jako, jako stanjena i jako su krhki i pucaju mi po donjim rubovima. Koristim onu Sensodine Pronamel pastu i mekanu cetkicu,ali bas ne pomaze.
Zanima me sta ja jos mogu napraviti za svoje zube i koliko bi me to stajalo :confused:

vec sam pisala o tome...

kad se zubi trose to znaci da je zagriz ili prejak ili nepravilan...laicki receno...

i najbolje za zastitu takvih zubi je izrada terapeutskih udlaga...

car
26.01.2008., 22:44
Zna li netko koji proizvod koji djeluje i da ga ima kupit u zagrebu

Krumpir
27.01.2008., 09:12
Zna li netko koji proizvod koji djeluje i da ga ima kupit u zagrebu

Ne igraj se sa tim sranjima. Naslušao sam se mnogo horror priča vezano za isti. Nego ako hočeš pobijeliti zube otiđi svom stomatologu pa to napravi profesionalno, sigurno.

ribica0603
27.01.2008., 11:49
Ne igraj se sa tim sranjima. Naslušao sam se mnogo horror priča vezano za isti. Nego ako hočeš pobijeliti zube otiđi svom stomatologu pa to napravi profesionalno, sigurno.

:top::top:

MalaLola
28.01.2008., 08:53
Imam pitanje... naime nedavno sam prošla poriličan emocionalni stres, dobivala kojekave lijekove.. i sad nakon mjesec dana u ustima mi se pojavio oralni lichen ruber planus reticularis.. mislim tako je tu pojavu okarakterizirao moj kolega stomatolog, no budući on radi u Os, sad moram kod zg stomatologa ići po uputnice i rješavati to.. pa eto ako ima koji stomatolog da mi kaže što i kako mi je činiti, šta me čeka, koliko su lijekovi učinkoviti, mislim pročitala sam da je to prekancerozno, pa mislim:eek: koliko je stvarno tako i u kojim slučajevima prerasta.. dajte pliz...

nellaaa
28.01.2008., 10:02
Ciao,ljudi!!!Evo imam pitanje...Pa nek pomognu oni koji znaju.
Koliko dugo nakon vadjenja zuba djeluje inekcija?Koliko dugo ce krvariti?Da li ste taj dan sposobni ista obavljati?I da...Koliko antibiotici dugo djeluju nakon sto ih popijes?
Hvala

ribica0603
28.01.2008., 10:03
Imam pitanje... naime nedavno sam prošla poriličan emocionalni stres, dobivala kojekave lijekove.. i sad nakon mjesec dana u ustima mi se pojavio oralni lichen ruber planus reticularis.. mislim tako je tu pojavu okarakterizirao moj kolega stomatolog, no budući on radi u Os, sad moram kod zg stomatologa ići po uputnice i rješavati to.. pa eto ako ima koji stomatolog da mi kaže što i kako mi je činiti, šta me čeka, koliko su lijekovi učinkoviti, mislim pročitala sam da je to prekancerozno, pa mislim:eek: koliko je stvarno tako i u kojim slučajevima prerasta.. dajte pliz...

ej mala...
cula sam sta se dogodilo sa bebicom..i zao mi je sto prolazis kroz sve ovo...:grli:

ti si tu u Zg, koliko sam shvatila?

ako da,onda je moja najbolja preporuka da uzmes uputnicu za Stomatoloski fakultet, za Zavod za oralne bolesti (orana medicina) i tamo odes na pregled..

tamo su pravi strucnjaci za sve sto te muci....

ribica0603
28.01.2008., 10:19
Ciao,ljudi!!!Evo imam pitanje...Pa nek pomognu oni koji znaju.
Koliko dugo nakon vadjenja zuba djeluje inekcija?

ako se radi o pleksus anesteziji (to je ona slabija,vecinom za gornje zube) onda ona prestaje za 2-3 sata ovisno o kolicini...
a ako je rijec o mandibularnoj anesteziji (ona malo veca i jaca,za donje zube) onda malo duze...

moja preporuka je da nakon 3 sata poslije vadjenja uzmes tabletu protiv bolova (recimo, Voltaren rapid) kad anestezija pocne popusat...ne cekat da pocne bolit...

Koliko dugo ce krvariti?

nece krvarit jako,nego ce se kroz nekoliko sati javljat sukrvica...ali nije jako ni nista strasno...

Da li ste taj dan sposobni ista obavljati?

naravno...pa nije to operacija slijepog crijeva..

I da...Koliko antibiotici dugo djeluju nakon sto ih popijes?

zasto bi trebalo piti antibiotike?

nellaaa
28.01.2008., 10:31
Ribice,puno ti hvala na odgovoru.Radi se o donjem zubu,jutros izvadjenom.Za pola sata,sat bih mogla popiti voltaren.Bolje sasjeci bol u korjenu nego dopustiti da pocne rasti!!!Ufff!
A za antibiotike sam pitala zato sto mi je moj zubar prosli tjedan pripisao antibiotik.Popila sam ga,danas izvadila zub...Pa sam pretpostavila da me zato manje boli,ili me manje bolilo.I zato sam pitala do kad ima djelovanje nakon sto popijes jednu kutijicu...

ribica0603
28.01.2008., 12:01
Ribice,puno ti hvala na odgovoru.Radi se o donjem zubu,jutros izvadjenom.Za pola sata,sat bih mogla popiti voltaren.Bolje sasjeci bol u korjenu nego dopustiti da pocne rasti!!!Ufff!
A za antibiotike sam pitala zato sto mi je moj zubar prosli tjedan pripisao antibiotik.Popila sam ga,danas izvadila zub...Pa sam pretpostavila da me zato manje boli,ili me manje bolilo.I zato sam pitala do kad ima djelovanje nakon sto popijes jednu kutijicu...

antibiotik smanjuje upalu,ali ne djeluje na bol...

iako se to cini povezano iz razloga sto na upaljemnom podrucju anestezija slabije prima...
zato svi misle da antibiotici djeluju na manju bol...

nadam se da si popila tabletu...:mig:

i stavljaj hladne obloge danas na to mjesto...bit ce lakse...

i papaj sladoleda...:cerek:

ja22
28.01.2008., 12:39
Cisto da cujem vase misljenje i prijedlog o mom slucaju. Prosle god 2007 negde u ovo vrijeme mi je lijecen zub 24 zbog "procesa" na korjenu. "Lijecenje" je trajalo par mjeseci jer nikako nije bol prestajao i dugo se cijedio gnoj kroz kanale. Ne znam tacno sta je dr stavljala sem kalcijum hidroksida i pila sam doksiciklin.
Nekako je uspio da se smiri, i zatvorila ga je definitivno. Nije me bolio 4 mjeseca, da bi opet krenuo konstantan goruci i tinjajuci bol. U oktobru mi je uradjena apikotomija, ali simptomi su se smanjili samo malo. Ne mogu vise da trpim i pijem lekove protiv bola, odlucila sam da ga izvadim jer mi je dr rekao da tu ne vredi piti antibiotike. Sta vi kazete na sve to? Sta moze biti uzrok da i dalje boli? Jel antibiotici ne bi pomogli.
Hvala unaprijed

Krumpir
28.01.2008., 15:49
Cisto da cujem vase misljenje i prijedlog o mom slucaju. Prosle god 2007 negde u ovo vrijeme mi je lijecen zub 24 zbog "procesa" na korjenu. "Lijecenje" je trajalo par mjeseci jer nikako nije bol prestajao i dugo se cijedio gnoj kroz kanale. Ne znam tacno sta je dr stavljala sem kalcijum hidroksida i pila sam doksiciklin.
Nekako je uspio da se smiri, i zatvorila ga je definitivno. Nije me bolio 4 mjeseca, da bi opet krenuo konstantan goruci i tinjajuci bol. U oktobru mi je uradjena apikotomija, ali simptomi su se smanjili samo malo. Ne mogu vise da trpim i pijem lekove protiv bola, odlucila sam da ga izvadim jer mi je dr rekao da tu ne vredi piti antibiotike. Sta vi kazete na sve to? Sta moze biti uzrok da i dalje boli? Jel antibiotici ne bi pomogli.
Hvala unaprijed

Ovako, preko interneta, bez pregleda svega je JAKO tesko te savjetovati. Najbolje odi SA svime kod par stomatologa pa vidi sto će ti reći.

ja22
28.01.2008., 18:41
hvala, znam da nije lako govoriti o necem na slijepo, al mozda je neko imao slicno iskustvo

deedeedee
28.01.2008., 23:13
ja sam imala upalni proces pa apikotomiju na petici, koja me je nastavila boliti jedno godinu dana.
sad liječim zub pokraj (postoji 1% šanse da je možda bol od njega:)), ali ako ispadne da nije od te šestice, vadim peticu jer također ne mogu podniti više ovoga. (nakon godinu dana boli, više upala, malih, velikih, antibiotika...)

ribica0603
30.01.2008., 11:01
Hvala unaprijed

ne mogu sigurno reci o cemu se radi...

pretpostavljam da je dobro napisano o kojem se zubu radi (24 - oznaka za gornju lijevu cetvorku) ...

taj zub u dosta slucajeva ima 2 kanala...koji su dosta tanki i stomatolozi ih nekada previde...

mozda je to razlog sto bolovi ne staju...:ne zna:

ja22
30.01.2008., 12:12
Hvala sto ste odgovorili. Lakse mi je kad vidim da se to ne desava samo meni:)
Zub jeste 24, znam da ima 2 korjena, e sad da li ima jos kanala koji se ne vide, ko zna. Moja dr sumnja da nema kakva mikro pukotina koja se ne vidi na snimku. Meni je zao sto sam se toliko trudila da ga sacuvam, a ipak bez uspjeha.

deedeedee
30.01.2008., 14:34
tako i ja. baš mi je ža. i na onu glupu apikotomiju sam čekala 3 mjeseca. i prošla toliko bolova. ma užas.

evo upravo imam punjenje na šestici (izvađen živac jeee) i čekam da prestane bolit.

:tuzni:

ribica0603
31.01.2008., 09:36
tako i ja. baš mi je ža. i na onu glupu apikotomiju sam čekala 3 mjeseca. i prošla toliko bolova. ma užas.

evo upravo imam punjenje na šestici (izvađen živac jeee) i čekam da prestane bolit.

ma biti ce sve ok...:top::top:

Hagen
31.01.2008., 10:43
Jutro...
Ja imam pitanje vezano za zubni most...
NAime prvo su mi na stomatološkom bezveze sredili zub...

Puknuo im je pa su me poslali da ga izvadim cijelog....

Jučer su mi pak obrusili zdrawu šesticu skroz....

I sad pričaju o nekom mostu...

Kakva su iskustwa...da li netko ima taj msot...

KAko se održava?
Čuo sam da je koma kad se hrana i swe to nabije u džepove mosta....

A da ne pričam kakva je bol na tom obrušebnom zubu...

Svaki udah je bolan.

HElp ljudi:s

everspeculator
31.01.2008., 21:29
Jutro...

KAko se održava?

Svaki udah je bolan.

prvo su ti obrusili zub pa ti pricaju o nekom mostu?
vrijeme ti je da se zapitas kome si se dao u ruke .

evang
01.02.2008., 03:24
Pozdrav,imam malo blesavo pitanje,naime htio bih se prebacit na privatnika pa me zanima jel se kod privatnika bas sve placa ili mi ipak nest pokriva socijalno i koja je procedura(jel se mogu samo pojavit na vratima i reci "ja bi kod vas ")

Krumpir
01.02.2008., 08:53
Pozdrav,imam malo blesavo pitanje,naime htio bih se prebacit na privatnika pa me zanima jel se kod privatnika bas sve placa ili mi ipak nest pokriva socijalno i koja je procedura(jel se mogu samo pojavit na vratima i reci "ja bi kod vas ")

Imaš dva različita privatnika....

A) Privatna ordinacija S ugovorom s HZZO
- Dio pokriva socijalno.

B) Privatna ordinacija BEZ ugovora s HZZO
- Sve se plaća, socijalno ne pokriva ništa

To je razlika.

Krumpir
01.02.2008., 08:57
Jutro...

KAko se održava?

Svaki udah je bolan.

Tebi treba pomoč ali ne stomatologa nekog pshijatra. Jednostavno je NE MOGUĆE, da će ti stomatolog krenuti u izradu mosta bez da si se snjime dogovorio oko toga dali hočeš most, vrstu mosta, cijenu, vremenu izrade itd itd itd.

Drugo, bolno će biti dok se taj zub ne pokrije krunicom mosta. Hrana će ti se zadržavati JEDINO ako ti higijena bude loša.

Azar'i
01.02.2008., 12:13
ljudi treba mi pomoc..... nadam se da necu zamrzit sve zubare iako sam na dobrom putu... naime, moja zubarica mi je mjenjala staru plombu.... sve je bilo ok, stavila novu, nije bilo novog karijesa na tom zubu blabla.... da bi mene 5 dana nakon zub poceo bolit, odnosno pulsirat i to po noci.... posjetim opet zubaricu i kazem joj sve lijepo, ona meni odgovori da je vjerojatno pulpitis i da je jos malo rano pa da dodjem sutra ako bude opet navecer pulsiralo, da ce mi nazalost morat vadit zivac..... eh, sad, tu noc mi nije pulsiralo pa nisam otisla ali sinoc opet jest, lagano, kao i uvijek, svako drugu noc lagano pulsira ali nikad toliko da moram popit tabletu..... sad mene zanima, ok, ako je pulpitis, dobro, ako nastavi bolit, morat cu otic da mi izvadi zivac..... ali.... jesam li ja normalna ili sam samo okruzena polusposobnim zubarima? dva zubara su mi vec vadili zivac u dva zuba, sad i ona..... svaki put kad mi idu nesto radit, nesto banalno, izbrusit malo karijesa, promjenit plombu, bilo sta, zubi koje tako popravljam me uopce ne bole prije nego tek nakon bilo kakve zubarske intervencije i gle cuda, uvijek ispadne da mi nakon svojih intervencija moraju vadit zivac.... moze bit da samo imam osjetljive zube? ali ono sta me najvise zanima, ako i jest u pitanju pulpitis, zar ne postoji neki drugi nacin, neko izljecenje nego samo i iskljucivo vadjenje zivca?? hvala na svim eventualnim odgovorima unaprijed!

leonine
02.02.2008., 05:05
bok svima..i ja imam par pitanja...probat ću što bolje objasniti stanje..imam problem s 2 zuba, lijevom i desnom gornjom šesticom, ali svaki drugačiji...

Na lijevoj 6. je postojao karijes s plošne strane kojeg je zubarka (bivša) popravljala. Plomba mi je ispadala nekoliko puta, ona ju je ponovno zakeljivala.... Uglavnom, promijenila sam zubarku jer nisam bila zadovoljna i kod «nove» sam oko 3 mjeseca i supersuper je..

Ona mi je popravila taj zub koji je sad ok, ne boli...problem je zubno meso(desni) koje je bilo grrrozno upaljeno na području oko tog bolesnog zuba sve dok taj zub nije popravljen kako treba.

Nakon popravka upala se povukla i sve je bilo super do prije 2 tjedna kad se ponovno sve upalilo. Perem zube nekoliko puta dnevno, koristim i konac, čak i neke biljne kapi za desni ali nekak ne pomaže, bude bolje par dana pa ponovno upalica...
Zašto mi se na tom mjestu ponovno upaljuje zubno meso?Da li postoji nešto čime bi mogla smanjiti upalu?

Drugi problem mi je karijes na desnoj šestici koji je došao do živca. Stara zubarka ga nije ni dijagnosticirala tako da bi bilo veselo da sam ostala kod nje...Uglavnom stavljen mi je taj neki otrov za umrtvljenje živca.
Zanima me što će mi sada raditi, koja je «procedura»? Pročitala sam da sad treba čistiti zubne kanale pa me zanima kako se to radi, da li boli? Da li se uvijek rabi mini rašpica za širenje? I ono što me najviše muči...pročitala sam da se pri punjenju kanala može dogoditi da se ne napune do kraja (???) i da to može dovesti do svakakvih komplikacija? I da li se apikotomija radi svaki put kad se umrtvljuje živac?

Ufff...nadam se da ne gnjavim i unaprijed se ispričavam na dugom postu, pročitala sam skoro cijeli topic ali i dalje ne razumijem te neke stvari....puuuuno hvala na odgovorima

deedeedee
02.02.2008., 07:38
hm. ja ću ti polovično odgovoriti za ovu drugu šesticu.
ja sam upravo vadila živac (isto jer je karijes bio skroz blizu živca) i nije ništa strašno.
nakon tog lijek će ti širiti i čistiti te kanale, mislim da je rašpica uvijek u igri, ako sam dobro osjetila. :)
a da li boli? mene je samo malo kada probije taj kanal do kraja. što to znači, neman pojma. dva kanala mi je uspješno probila, sa trećim je bilo problema. pa mi je zubarka stavila još jedamput na par dana lijek i onda opet pokušala i uspila.
može ti to radit sa anestezijom, što sam ja i izabrala taj drugi put. :)
onda je stavila punjenje za koje mi je rečeno da će bolit dva dana, a meni je više bio neugodan osjećaj nego što je bolilo (valjda radi neofena) :rofl:
sad čekam radne dane da plombiram. :)

a što se tiče apikotomije, moje mišljenje je (nadam se da se niko neće uvridit) da se to događa jedino ako imaš zubara kojemu se ne da baš ili ne zna raditi ili ako su ti kanali jako zavijeni i debilni (kao npr moji :)), i kao što se meni dogodilo sa peticom. :tuzni:

srećom sad imam divnu zubarku. :cerek:

znači, apikotomija je zadnja opcija prije vađenja ako nešto pođe krivo. (valjda kad su neispunjeni kanali ili kada ti ne vide isprve da imaš 3 kanala, a ne 2. u tvom slučaju 4, a ne 3 :rolleyes:)
ali nemoj se brinuti, ne vjerujem da ćeš imati ikakvih problema s tim. jaaaako ti je mali postotak kompliciranijih slučajeva. sve ove pričice što čuješ katkad su napuhane, pogotovo ako se pišu u stanju boli. :D
samo se opusti i vjeruj zubarki.

eto ti moje nestručno mišljenje. :mig:

bananarama
02.02.2008., 13:36
Zanima me da li itko čuo za premazivanje zuba nekakvom masom da se plombe ne vide na prednjima zubima. Koliko ja znam ako imaš plombe ne možeš izbjeljivati zube!!!

Krumpir
02.02.2008., 13:59
Zanima me da li itko čuo za premazivanje zuba nekakvom masom da se plombe ne vide na prednjima zubima. Koliko ja znam ako imaš plombe ne možeš izbjeljivati zube!!!

NE, ne postoji. Sve što postoji su vrlo kvalitetni kompozitni materijali (koje u 99% ordinacija moraš doplatiti) koji ako su dobro napravljeni razlika se ne kuži. I možeš zube izbjeljivati ako imaš plombe, to nije kontraindikacija!

polly
02.02.2008., 14:06
Tebi treba pomoč ali ne stomatologa nekog pshijatra.

molim da se ovako ne obraćaš forumašima

Krumpir
02.02.2008., 15:10
molim da se ovako ne obraćaš forumašima

To je moje stručno mišljenje. Ako mu/ti se ne sviđa traži drugo mišljanje. Ako ti misliš kao stomatolog da je to moguće onda zbilja imaš povjerenje u svoju struku.

Krumpir
02.02.2008., 15:19
ljudi treba mi pomoc..... nadam se da necu zamrzit sve zubare iako sam na dobrom putu... naime, moja zubarica mi je mjenjala staru plombu.... sve je bilo ok, stavila novu, nije bilo novog karijesa na tom zubu blabla.... da bi mene 5 dana nakon zub poceo bolit, odnosno pulsirat i to po noci.... posjetim opet zubaricu i kazem joj sve lijepo, ona meni odgovori da je vjerojatno pulpitis i da je jos malo rano pa da dodjem sutra ako bude opet navecer pulsiralo, da ce mi nazalost morat vadit zivac..... eh, sad, tu noc mi nije pulsiralo pa nisam otisla ali sinoc opet jest, lagano, kao i uvijek, svako drugu noc lagano pulsira ali nikad toliko da moram popit tabletu..... sad mene zanima, ok, ako je pulpitis, dobro, ako nastavi bolit, morat cu otic da mi izvadi zivac..... ali.... jesam li ja normalna ili sam samo okruzena polusposobnim zubarima? dva zubara su mi vec vadili zivac u dva zuba, sad i ona..... svaki put kad mi idu nesto radit, nesto banalno, izbrusit malo karijesa, promjenit plombu, bilo sta, zubi koje tako popravljam me uopce ne bole prije nego tek nakon bilo kakve zubarske intervencije i gle cuda, uvijek ispadne da mi nakon svojih intervencija moraju vadit zivac.... moze bit da samo imam osjetljive zube? ali ono sta me najvise zanima, ako i jest u pitanju pulpitis, zar ne postoji neki drugi nacin, neko izljecenje nego samo i iskljucivo vadjenje zivca?? hvala na svim eventualnim odgovorima unaprijed!

Normalna si i vjerovatnost da si ti dva ili više stomatologa napravila istu grešku je mala. Ono što se zna događati je to da kod nekih ljudi karijes je agresivniji nego kod drugih ljudi što znaći veće i dublje razaranje dentina (ima sam slučajeva gdje na vrhu zuba pacijent ima točkicu a ispod je dentin poput putra.
To što ti zub pulsira, kucka obično znaći da je nekroza več nastupila i da se živac mora vaditi te endodoncija raditi, nema drugih opcija.

bananarama
02.02.2008., 15:27
@Krumpir
Da li mi je bolja solucija keramičke ljuskice ili navlake jer mi je dvojka desno "mrtav zub" (lijevo jedinica i dvojka su samo plombirane). Za keramičke navlake sam čula da su kvalitetnije!!!

Krumpir
02.02.2008., 15:33
bok svima..i ja imam par pitanja...probat ću što bolje objasniti stanje..imam problem s 2 zuba, lijevom i desnom gornjom šesticom, ali svaki drugačiji...

Na lijevoj 6. je postojao karijes s plošne strane kojeg je zubarka (bivša) popravljala. Plomba mi je ispadala nekoliko puta, ona ju je ponovno zakeljivala.... Uglavnom, promijenila sam zubarku jer nisam bila zadovoljna i kod «nove» sam oko 3 mjeseca i supersuper je..

Ona mi je popravila taj zub koji je sad ok, ne boli...problem je zubno meso(desni) koje je bilo grrrozno upaljeno na području oko tog bolesnog zuba sve dok taj zub nije popravljen kako treba.

Nakon popravka upala se povukla i sve je bilo super do prije 2 tjedna kad se ponovno sve upalilo. Perem zube nekoliko puta dnevno, koristim i konac, čak i neke biljne kapi za desni ali nekak ne pomaže, bude bolje par dana pa ponovno upalica...
Zašto mi se na tom mjestu ponovno upaljuje zubno meso?Da li postoji nešto čime bi mogla smanjiti upalu?

Drugi problem mi je karijes na desnoj šestici koji je došao do živca. Stara zubarka ga nije ni dijagnosticirala tako da bi bilo veselo da sam ostala kod nje...Uglavnom stavljen mi je taj neki otrov za umrtvljenje živca.
Zanima me što će mi sada raditi, koja je «procedura»? Pročitala sam da sad treba čistiti zubne kanale pa me zanima kako se to radi, da li boli? Da li se uvijek rabi mini rašpica za širenje? I ono što me najviše muči...pročitala sam da se pri punjenju kanala može dogoditi da se ne napune do kraja (???) i da to može dovesti do svakakvih komplikacija? I da li se apikotomija radi svaki put kad se umrtvljuje živac?

Ufff...nadam se da ne gnjavim i unaprijed se ispričavam na dugom postu, pročitala sam skoro cijeli topic ali i dalje ne razumijem te neke stvari....puuuuno hvala na odgovorima

Još jedan težak slučaj. Ovako, teško je reći TOČNO ali iz ovoga što si rekla meni zvući kao da je ta plomba ispod ruba gingive, gdje se hrana zadržava iz nekog razloga te uzrokuje upalu. Zašto se to točno događa trebalo bih vidjeti tvoju situaciju, ali nikakva vodica, masti ni bakini recepti neće pomoći ako sam u pravu.

Drugi zub 6-tica. Ništa endodoncija će ti se raditi, nebih te trebalo boljeti. Nemoj da te muće stvari na koje nemaš utjecaja, potpunjeni kanali mogu dovesti do komplikacija, ali i ne moraju. Apikotomija se ne radi zbog toga jer je zub umrtvljen.

Krumpir
02.02.2008., 15:39
@Krumpir
Da li mi je bolja solucija keramičke ljuskice ili navlake jer mi je dvojka desno "mrtav zub" (lijevo jedinica i dvojka su samo plombirane). Za keramičke navlake sam čula da su kvalitetnije!!!

To ti ovisi o stanju zuba, odnosno koliko ti zuba fali dali se može kompozit napraviti ili ne, ako češ raditi krunicu na dvojci onda ti je najvažnija estetika. Ako je potrebna krunica za sanaciju onda jedino keramičke krunice dolaze u obzir. Ja bih ti preporučio u tom slučaju zlato-keramika ili ako je moguće cirkonij-keramiča krunica. Imaš i metal-keramiku ona je od svih triju najjeftinija ali je i estetski najlošija.

ribica0603
02.02.2008., 16:45
Jutro...

KAko se održava?

Svaki udah je bolan.

i sve su ti to radili bez tvog znanja??

i ti nista nisi pitao?

ribica0603
02.02.2008., 16:49
.... svaki put kad mi idu nesto radit, nesto banalno, izbrusit malo karijesa, promjenit plombu, bilo sta, zubi koje tako popravljam me uopce ne bole prije nego tek nakon bilo kakve zubarske intervencije i gle cuda, uvijek ispadne da mi nakon svojih intervencija moraju vadit zivac.... moze bit da samo imam osjetljive zube? ali ono sta me najvise zanima, ako i jest u pitanju pulpitis, zar ne postoji neki drugi nacin, neko izljecenje nego samo i iskljucivo vadjenje zivca?? hvala na svim eventualnim odgovorima unaprijed!

ako se mijenjala amalgamska polomba,velika je sansa da je ispod nje bilo karijesa (ja jos nisam naisla na pacijenta kojem sam skidala amalgam, a da je sve bilo cisto :ne zna:)

ako je tako...onda je moguce da je karijes dosao jako blizu zivca i bilo je pitanje vremena kada ce te taj zub zaboliti...
i sad kad se manipuliralo njime kod mijenjanja plombe...sve se aktiviralo i zub sada boli...

ponavljam...da je ostalo kako je bilo (ako je bilo karijesa) - zub bi kad-tad zabolio....

ribica0603
02.02.2008., 17:02

ja mislim ovako: ispun koji si imala prije nije bio kvalitetno postavljen (to vidjam u 80% slucajeva :flop:) i to na nacin da se ispun ne stavlja tik uz zub nego ga ostane previse i tada visi na zubnom mesu izmadjue dva zuba...
to stvara bolove i stvara dzep u koji ulazi hrana...to se upaljuje 100%

tu nema previse pomoci...osim promijeniti ispun i osloboditi zubno meso od pritiska...

kadje jednom stvoren dzep,moze ga se jedino dobro cistiti ili u tezim slucajevima potraziti pomoc parodontologa...

nakon stavljanja otrova za umrtvljivanje zivca (Toxavit) zub se zatvara na 10-14 dana da taj otrov djeluje (u nekih pacijenata moze i krace)...
to se vadi i u zub se ide iglicama...od manje prema vecoj...
moze se raditi rucno ili strojno...ovisno o stomatologu..
taj postupak ne boli jer nema zivca...:top:
jedino mozes osjetit lagani ubod kada se vrhom iglice dodje do vrha korijena (tu jos ima zivcanih ogranaka; tu moraju i biti :mig:)...osim toga,mozes osjecati i lagano povlacenje i struganje...ali nista strasno...

to sto si cula da se kanali ne napune do kraja...nije tocno!
kanali se uvijek napune do kraja osim ako postoje neke anomalije korijena koje to ne dopustaju (kalcifikati, jaka zavinutost...)

tko ti kaze da se ne moze napuniti,uzmi s rezervom...
jel ako se stomatolog imalo hoce pomuciti,on ce to napunit...jedino ako je to stvarno nemoguce...

apikotomija je operativni zahvat na vrhu korijena...on se odstranjuje samo ako se na lijecenom zubu stvore komplikacije (cista, granulom...)
ali nikako na svakom lijecenom zubu...:flop:

ako je zub dobro izlijecen i napunjen do vrha,nece biti nikakvih problema da taj zub imas u ustima dok si ziva...:D

deedeedee
02.02.2008., 17:19
ako se mijenjala amalgamska polomba,velika je sansa da je ispod nje bilo karijesa (ja jos nisam naisla na pacijenta kojem sam skidala amalgam, a da je sve bilo cisto :ne zna:)

da li to znači da kad ja budem mjenjala amalgame (neki su stari i 10 godina), da će ispod svih biti karijes??? :eek::eek:

a imam ih 10ak...

Krumpir
02.02.2008., 18:32
da li to znači da kad ja budem mjenjala amalgame (neki su stari i 10 godina), da će ispod svih biti karijes??? :eek::eek:

a imam ih 10ak...

Ne

polly
02.02.2008., 18:56
To je moje stručno mišljenje. Ako mu/ti se ne sviđa traži drugo mišljanje. Ako ti misliš kao stomatolog da je to moguće onda zbilja imaš povjerenje u svoju struku.

obraćam ti se kao moderator
već smo raspravljali o tvom ponašanju na ovom topicu i masa postova ti je obrisana
ponašaj se pristojno i kulturno

i ja nisam stomatolog, a koliko se sjećam sa pik-a niti ti ne radiš u struci :zubo:

Krumpir
02.02.2008., 19:08
obraćam ti se kao moderator
već smo raspravljali o tvom ponašanju na ovom topicu i masa postova ti je obrisana
ponašaj se pristojno i kulturno

i ja nisam stomatolog, a koliko se sjećam sa pik-a niti ti ne radiš u struci :zubo:

Nećemo o starim postovima i o tvojoj pristranosti i općenito o čudnim pravilima koji vrijede na forum.hr

A to što ti misliš, i što ja radim, su dvije totalno različite stvari. Neki od nas mogu raditi i rade više stvari/poslova. ;) Tako da kada se jednog dana nađemo na kafi, tek onda češ možda znati što ja sve radim :)

centarsut
02.02.2008., 19:52
@krumpir

koliko vidim ti si stomatolog, pa bi jedno pitanje tebi uputio:

izvadio sam zub prednji, i povuklo se meso...mogu li ja kirurskim zahvatom meso vratit nazad i onda pravit most...UNAPRIJED HVALA...

nenocutlas
02.02.2008., 20:00
imao bi pitanje u vezi plombiranja zuba kod djeteta(trajni zubi) i to plombama s flourom, raspon cijena istih i kolko su opravdane:ne zna:

leonine
02.02.2008., 20:22
hvala vam svima na odgovorima...

možda nisam dovoljno dobro objasnila za prvi zub(6.lijevo) ali ribica0603 me shvatila što hoću reći :):):) :top:

ispun je sad promijenjen, upala se povukla ali je i dalje nadraženo..dobro je da znam da tu nema nikakve druge pomoći osim redovnog i temeljitog čišćenja...da li netko od vas koristi tuš za zube, da li bi to u mom slučaju pomoglo i da li je tuš efektivniji od zubnog konca? :ne zna:

i hvala ribici0603 za objašnjenje postupka čišćenja kanala i apikotomije...sad me nije više toliko strah tog čišćenja. samo se nadam da su mi kanali smješteni kako treba i da će se popuniti do kraja...

Krumpir
03.02.2008., 00:04
@krumpir

koliko vidim ti si stomatolog, pa bi jedno pitanje tebi uputio:

izvadio sam zub prednji, i povuklo se meso...mogu li ja kirurskim zahvatom meso vratit nazad i onda pravit most...UNAPRIJED HVALA...

Da može se to napraviti, ali ti za to treba parodontolog jer je baš to njihova domena.

Krumpir
03.02.2008., 00:06
imao bi pitanje u vezi plombiranja zuba kod djeteta(trajni zubi) i to plombama s flourom, raspon cijena istih i kolko su opravdane:ne zna:

To se zove pečačenje, ne radi se flourom nego posebnom vrstom stakleno-ionomernim cementima. Odlično za napraviti, jer zbilja čuva trajnje kutnjake od karijesa! Svakako napraviti, trebalo bih biti besplatno za djecu kod ugovorenih stomatoloških ordinacija.

Underground King
03.02.2008., 08:55
Koliko otprilke dođu keramičke bravice ? Hitno je ! Pitao sam na topicu za fiksni, ali nitko ne odgovara... A i ovo je zubarsko pitanje :zubo: ...

ribica0603
03.02.2008., 17:20

a imam ih 10ak...

naravno da ne!

ribica0603
03.02.2008., 17:22
hvala vam svima na odgovorima...

možda nisam dovoljno dobro objasnila za prvi zub(6.lijevo) ali ribica0603 me shvatila što hoću reći :):):) :top:

ispun je sad promijenjen, upala se povukla ali je i dalje nadraženo..dobro je da znam da tu nema nikakve druge pomoći osim redovnog i temeljitog čišćenja...da li netko od vas koristi tuš za zube, da li bi to u mom slučaju pomoglo i da li je tuš efektivniji od zubnog konca? :ne zna:

i hvala ribici0603 za objašnjenje postupka čišćenja kanala i apikotomije...sad me nije više toliko strah tog čišćenja. samo se nadam da su mi kanali smješteni kako treba i da će se popuniti do kraja...

nema na cemu...:mig:

trudim se pomoci koliko mogu...:top:

ribica0603
03.02.2008., 17:24
Koliko otprilke dođu keramičke bravice ? Hitno je ! Pitao sam na topicu za fiksni, ali nitko ne odgovara... A i ovo je zubarsko pitanje :zubo: ...

kako mislis "koliko dodju"?! :confused:

valjda mislis na aparatic sa takvim bravicama?

BLEEM
04.02.2008., 12:03
Pozdrav. Trebao bi fotografirati gornju čeljust pomoću ortopan snimke. Interesira me gdje je u Zagrebu to najbolje napraviti tj. koji poliklinika ima ortopan koji najmanje zrači. Koja je uopće količina zračenja koju primim pomoću ortopan snimke? Hvala.

Mareeya_031
05.02.2008., 10:12
znam da je malo glupo al imam nekih pitanja ...:D

kad je prekasno za tzv. aparatić?
imam 20 god., pa me zanima ima li to još smisla.

i drugo, koliko to okvirno košta? ( znam da cijene variraju od grada do grada, pa pitam otprilike )

---vjerojatno je već bilo ovakvih upita al mi se ne da čitat postove :mig:---

Azar'i
05.02.2008., 15:04

ako je tako...onda je moguce da je karijes dosao jako blizu zivca i bilo je pitanje vremena kada ce te taj zub zaboliti...
i sad kad se manipuliralo njime kod mijenjanja plombe...sve se aktiviralo i zub sada boli...

ponavljam...da je ostalo kako je bilo (ako je bilo karijesa) - zub bi kad-tad zabolio....

hvala na odgovoru tebi i krupmiru! nego, zubarica mi je rekla da nije bilo novog karijesa kad je skinila plombu..... tada, kad je skidala, nije nista bolilo prilikom brusenja, ali kad je skidala i brusila cement da stavi novu plombu, e, tada me bolilo. kao sto sam rekla, nakon toga mi je pulsiralo u tom zubu, ali sve laganije i laganije, i sad je prestalo. osjetim jos kad pijem vruce ili hladno nakon toga laganu bol ali to osjetim i kod drugih, zdravih zubi. mislis da bi trebala svejedno ponovno posjetit stomatologicu? kako se uopce moze provjerit da li je potrebno vadit zivac? jer bi htjela sto posto bit sigurna da je upravo to potrebno prije se dam opet bilo kojem zubaru pod ruke.

Sin skinner
05.02.2008., 18:35
zubni rendgen, ilica 19

http://lauc.net/rtg/index.php?option=com_content&task=view&id=18&Itemid=27

ribica0603
05.02.2008., 19:52
znam da je malo glupo al imam nekih pitanja ...:D

kad je prekasno za tzv. aparatić?
imam 20 god., pa me zanima ima li to još smisla.

i drugo, koliko to okvirno košta? ( znam da cijene variraju od grada do grada, pa pitam otprilike )

---vjerojatno je već bilo ovakvih upita al mi se ne da čitat postove :mig:---

zapravo nikad nije kasno...:top:

a pogotvo tebi sa 20 godina...

a cijena ovisi o ortodontu...ja mogu reci (koliko mi je poznato) oko 10 000 kn...za obje celjusti, fiksni aparatic...ukljuceno sve...

ribica0603
05.02.2008., 19:55
..., zdravih zubi. mislis da bi trebala svejedno ponovno posjetit stomatologicu? kako se uopce moze provjerit da li je potrebno vadit zivac? jer bi htjela sto posto bit sigurna da je upravo to potrebno prije se dam opet bilo kojem zubaru pod ruke.

mozda je najbolje da malo pustis taj zub na miru i vidis kako ce reagirati nakon par dana...

znam da te to muci i da ti ne da mira,ali probaj se opustit par dana i nemoj misliti na to...

mozda prodje...

a ako ne,ako zub nastavi boliti tako damoras piti tablete ili da ne mozes spavat, onda trebas otici stomatologu i vidjeti sta dalje...

zuzz
07.02.2008., 12:32
Ovako: odlomio mi se dio šestice pa sam otišla zubaru da mi to popravi. On je izbrusio i stavio plombu ali ja nisam ništa osjećala dok je brusio. Znam da je to loš znak pa me zanima što će dalje biti s tim zubom. Zar može zub samo tako odumrijeti ako još uvijek ima pulpu? Da li ću ga uskoro morat vaditi? :mama:

pčelica-maja
07.02.2008., 13:31
na ustima imam herpes..a zub kad dotaknem zaboli i nastane neki čudan osjećaj,(jel to moguče da je od od udarca? prošli tjedan me u busu neki čovjek slučajno udario..al tad nisam imala osjećaj da je bilo jako a kamoli da me tad šta zabolilo) a doma sam samo još do kraja tjedna..s herpesom ne mogu kod zubara il?:confused:

ribica0603
07.02.2008., 18:22
Ovako: odlomio mi se dio šestice pa sam otišla zubaru da mi to popravi. On je izbrusio i stavio plombu ali ja nisam ništa osjećala dok je brusio. Znam da je to loš znak pa me zanima što će dalje biti s tim zubom. Zar može zub samo tako odumrijeti ako još uvijek ima pulpu? Da li ću ga uskoro morat vaditi? :mama:

a zasto bi zub morao boliti kad se brusi? :confused:

nije valjda da ti fali....:mig:

ribica0603
07.02.2008., 18:23
na ustima imam herpes..a zub kad dotaknem zaboli i nastane neki čudan osjećaj,(jel to moguče da je od od udarca? prošli tjedan me u busu neki čovjek slučajno udario..al tad nisam imala osjećaj da je bilo jako a kamoli da me tad šta zabolilo) a doma sam samo još do kraja tjedna..s herpesom ne mogu kod zubara il?:confused:

pricekaj da prodje herpes pa onda idi stomatologu...ne zato jer ces ga zarazit nego ce tebi biti neudobno zijevat sa ranicama na usnama...

poslat ce te na slikanje pa ces vidjet sta dalje...

zuzz
08.02.2008., 07:18
a zasto bi zub morao boliti kad se brusi? :confused:

nije valjda da ti fali....:mig:

:rofl: Pa jesam prikriveni mazohist...
Ali, zubar mi je rekao da je to loš znak jer da je zub vitalan onda bih osjećala kad ga se brusi..zar je taj zub stvarno otpisan iako je pulpa netaknuta? :confused:

umjetnost
08.02.2008., 14:58

I, kakva je sad situacija?

umjetnost
08.02.2008., 15:07
Pitanje za zubara:

Uslijed čega dolazi do pojave te bobe? Može li na prav, zdrav zub ili...? Prije nekih 5-6 godina sam bila na stolcu radi živaca šestice ispod koje se mi se sad javila dotična gnjojna boba. Koliko je hitno saniranje i odakle dolazi gnjoj?

ribica0603
08.02.2008., 18:50
:rofl: Pa jesam prikriveni mazohist...
Ali, zubar mi je rekao da je to loš znak jer da je zub vitalan onda bih osjećala kad ga se brusi..zar je taj zub stvarno otpisan iako je pulpa netaknuta? :confused:

ne mora to biti tako...

ako je zub bio pokvaren i pukao je,a nije nista bolilo prije niti sada ista boli...
moguce je da se zubna pulpa malo povukla "pokusavajuci se obraniti" (kako sam to strucno objasnila :bonk:)....

ne moras se opterecivat sa time...

ribica0603
08.02.2008., 18:51
Pitanje za zubara:

Uslijed čega dolazi do pojave te bobe? Može li na prav, zdrav zub ili...? Prije nekih 5-6 godina sam bila na stolcu radi živaca šestice ispod koje se mi se sad javila dotična gnjojna boba. Koliko je hitno saniranje i odakle dolazi gnjoj?

saniranje je jako hitno jer se upala nalazi u kosti i moze se siriti...

moja preporuka: sto prije stomatologu i lijeciti taj zub...

lunalu
09.02.2008., 16:30
Ispricavam se, otvorila sam novi tpic s ovom tematikom jer mi je bilo jako hitno, a nikoga nisam vidjela tu na forumu..

Nemojte zamjerit ;)

lunalu
09.02.2008., 17:57
polomio se dok sam jela cijeli umnjak, odnosno ostao je samo donji dio u ravnini zubnog mesa...Kad sam jela tako me zabolilo da sam do pete osjetila bolove.Popila dva ibuprofena i tako jaku bol ne moze neutralizirat. Osjecam kako me svako malo probode ostra bol, kao da menetko iglom u zivac dira....

Sad me zanima ako odem na hitnu u perkovcevu postoji li nesto sto mi oni mogu napravit da me prestane bolit jer pretpostavljam da postoji jedino kirurska mogucnost vadjenja tog "zuba" obzirom da nema nikakve stijenke za koje bi uhvatili klijestima za vadjenje..

Hvala na odgovorima..Trebala bih danas ic obavezno kod zubara jer mislim da cu pocet tuc glavom po zidu od bolova uskoro...

x-girl22
09.02.2008., 18:05
ajde na hitnu, mislim da bi ti oni tribali nesto dat.. u st su meni momku dali.. stvarno ne znam sta tocno al znam da je i njeg bolilo do suza

lunalu
09.02.2008., 18:08
ajde na hitnu, mislim da bi ti oni tribali nesto dat.. u st su meni momku dali.. stvarno ne znam sta tocno al znam da je i njeg bolilo do suza

Cekam da otvore hitnu...I mene boli do suza..Samo ne znam jel oni na hitnoj imaju obicaj vadit zivce ili mogu dobit nesto za prestanak boli? Nije bas da bi isla danas kirurgu u ruke...

x-girl22
09.02.2008., 18:24
a valjda im u svakom slucaju mozes rec da bi ti samo nesto protiv bolova..a vadit umnjak nije bas pizdarija tako da ga ne mogu oni tek tako vadit jer znam kad mi je prija vadila da je to kao operacija.. trazi protiv bolova nesto!

maple leaf rag
09.02.2008., 18:31
[QUOTE=lunalu;12566178]Cekam da otvore hitnu...

Sta hitna ima radno vrijeme?:rolleyes:

labellina
09.02.2008., 21:18
ne mora to biti tako...

ne moras se opterecivat sa time...
Ja si ovo čitam ko mantru
čekam te... i buljim u monitor :rofl:

napisala sam ti pismo :mig:

lunalu
10.02.2008., 11:04
Sta hitna ima radno vrijeme?:rolleyes:

Naravno da ima....Od 22 do 06 svaki radni dan, a nedjeljom i blagdanima od 00-24h.

deedeedee
10.02.2008., 23:53
pitanje. nakon vađenja živca i stavljanja punjenja, čini mi se da je nešto ispalo. onaj dio koji je trebao glumiti plombu. vidim malu udubinu i nešto sivo, pretpostavljam ispuna? :confused:
jeli to znak za uzbunu ili? naručena sam u zubarke za plombiranje tek za 4 dana, da li bi zbog toga trebala ići ranije ili je sve ok?

Sorrela
10.02.2008., 23:57
Ispao ti je cavit vjerojatno, to je privremeni ispun koji "glumi"plombu" dok ne dobijes trajnu.
Mozes otici da ti ponovo stavi, obicno smeta pod jezikom,jer zna biti ostro, a iako ne odes, nece zubu biti nista za kratko vrijeme

zuzz
11.02.2008., 09:47
Pitanje je malo blesavo, ali uvijek me zanimalo kako se sanira zub koji se kvari ispod zubnog mesa? Npr. kada je karijes uznapredovao i prodro duboko u zub ispod razine gingive :ne zna:

Zli Mali Medo
11.02.2008., 13:22
Koji ducani u Zagrebu imaju najvecu ponudu elektricnih cetkica? Zanima me sonciare Oral-B ili sonicare od Philipsa...

Soul_Rebel
11.02.2008., 19:46
pozdrav!

ima li neko kakve informacije o stomatološkoj ordinaciji dr. Hrvoje Starčević: kakvi su liječnici koji tamo rade, kakve su cijene (plombe, anestezija, vađenje), da li se stavljaju bijele plombe po "defaultu" ili na zahtjev, ukratko dojmovi ako je neko tamo na liječenju
tražim stomatologa u zg-u pa sam čuo da ova ordinacija nije loša, ali ništa više

hvala!

argentina
12.02.2008., 13:54
ljudi, htjela bih napraviti keramicke navlake na svoje zube.

ima li netko s iskustvom tko je to radio, ili zubar da mi da par uputa, savjeta, reimo koliko kosta tako nesto?

Barbi:)
12.02.2008., 18:30
do koje godine može izrasti trajni zub??? tj. je li moguće da ti nakon što izvadiš mliječni, zbog godina, ni ne izraste trajni?? :eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::confused:

drGspot
12.02.2008., 21:07
od svoje zubarice dobio sam uputnicu za vadjenje 12 zubi (skoro svi preostali)...
radi se uglavnom o trulim, gangrenoznim i cisticnim korjenima...
no oralni kirurg kaze da se radi o krivoj pretpostavci, i da bi se moglo spasiti nesto korjena za izradu mostova, pa me poslao na dodatni pregled da dobije "trece misljenje"...
Ako dodje do lijecenja (prema mogucnosti) svih bolesnih korjena, radit ce se mostovi.
Kakva su vasa iskustva s ovim ? Znadete li cijene mostova, krunica, i u krajnjoj varijanti, proteza ?
Koji su rizici implantata ?
Nije mi bitan samo estetski aspekt, nego i sanitarni (ciscenje umjetnih zuba)...

ribica0603
12.02.2008., 21:20
Naravno da ima....Od 22 do 06 svaki radni dan, a nedjeljom i blagdanima od 00-24h.

i?? jesi bila kod stomatologa?

ribica0603
12.02.2008., 21:22
pitanje. nakon vađenja živca i stavljanja punjenja, čini mi se da je nešto ispalo. onaj dio koji je trebao glumiti plombu. vidim malu udubinu i nešto sivo, pretpostavljam ispuna? :confused:
jeli to znak za uzbunu ili? naručena sam u zubarke za plombiranje tek za 4 dana, da li bi zbog toga trebala ići ranije ili je sve ok?

probaj lagano cackalicom jel mekano..

ako je ,onda si dosla do vatice i trebas sto prije stomatologu da ponovno zatvori zub...

ako je tvrdo,onda jos ima Cavita i sve je ok...:top:

ribica0603
12.02.2008., 21:23
Pitanje je malo blesavo, ali uvijek me zanimalo kako se sanira zub koji se kvari ispod zubnog mesa? Npr. kada je karijes uznapredovao i prodro duboko u zub ispod razine gingive :ne zna:

tesko,ali izvedivo...

treba dosta stpljenja i polako raditi da slina ne kontaminira podrucje...

ribica0603
12.02.2008., 21:24
pozdrav!

ima li neko kakve informacije o stomatološkoj ordinaciji dr. Hrvoje Starčević: kakvi su liječnici koji tamo rade, kakve su cijene (plombe, anestezija, vađenje), da li se stavljaju bijele plombe po "defaultu" ili na zahtjev, ukratko dojmovi ako je neko tamo na liječenju
tražim stomatologa u zg-u pa sam čuo da ova ordinacija nije loša, ali ništa više

hvala!

no comment...

ribica0603
12.02.2008., 21:25

ima li netko s iskustvom tko je to radio, ili zubar da mi da par uputa, savjeta, reimo koliko kosta tako nesto?

a zasto bi to radila?! :confused:

ribica0603
12.02.2008., 21:26
do koje godine može izrasti trajni zub??? tj. je li moguće da ti nakon što izvadiš mliječni, zbog godina, ni ne izraste trajni?? :eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::confused:

moguce je da nemas zametak trajnog zuba ili taj trajni zub raste negdje gdje mu nije mjesto...:mig:

ako slikas ortopan (sliku cijele celjusti) vidjet ce se u cemu je problem...

ribica0603
12.02.2008., 21:28
od svoje zubarice dobio sam uputnicu za vadjenje 12 zubi (skoro svi preostali)...
radi se uglavnom o trulim, gangrenoznim i cisticnim korjenima...
no oralni kirurg kaze da se radi o krivoj pretpostavci, i da bi se moglo spasiti nesto korjena za izradu mostova, pa me poslao na dodatni pregled da dobije "trece misljenje"...
Ako dodje do lijecenja (prema mogucnosti) svih bolesnih korjena, radit ce se mostovi.
Kakva su vasa iskustva s ovim ? Znadete li cijene mostova, krunica, i u krajnjoj varijanti, proteza ?
Koji su rizici implantata ?
Nije mi bitan samo estetski aspekt, nego i sanitarni (ciscenje umjetnih zuba)...

uvijek treba pokusat spasit sve sto se spasit moze...:top:

lijecenjem zubi dobiju se nosaci za most ili protezu...

a cijene ti variraju ovisno jel ides privatniku ili na socijano,o tome jel dobijes racun ili ne (da...i to se dogadja...:flop::flop::flop:)

Barbi:)
12.02.2008., 21:34
moguce je da nemas zametak trajnog zuba ili taj trajni zub raste negdje gdje mu nije mjesto...:mig:

ako slikas ortopan (sliku cijele celjusti) vidjet ce se u cemu je problem...

ne, ne.. nije stvar u tome.
ja imam mliječni koji je očito u totalnom kvaru i trebala bih ga izvaditi... (dole lijevo, predzadnji) ali me zanima hoće li mi narasti novi??

deedeedee
12.02.2008., 21:47
probaj lagano cackalicom jel mekano..

ako je ,onda si dosla do vatice i trebas sto prije stomatologu da ponovno zatvori zub...

ako je tvrdo,onda jos ima Cavita i sve je ok...:top:

probala sam i nemam pojma jeli mekano ili nije. :zubo:
više me muči što me zadnja dva dana boli... :tuzni:

idem sutra ujutro u zubarke. već vidim da ću i sa ovim zubom imati problema. :cry:

lunalu
13.02.2008., 08:15
i?? jesi bila kod stomatologa?

Bila sam i nije radila perkovceva, odnosno dosla sam oko 19h i vise se nisam vracala...

Malo sam razmislila..vecina ljudi mi je rekla da se vadjenje umnjaka zakomplicira i postoji mogucnost naticanja- ja ne znam jer imam zdrave zube- osim ovog, pa nemam bas iskustva s tim..

ALi ja putujem uskoro i ne bi bas pod noz radi vadjenja jer ako to bude tako kako su rekli onda ne mogu putovat...

Moze li se samo umrtvit zivac ili nesto tako privremeno napravit osim vadjenja zuba dok se ne vratim s puta samo da se sprijeci bol neko vrijeme? POdsjecam, zub se sav polomio pa nema stijenke, samo donji dio mi je ostao horizontalan..

Please ribica help me....:s:s

argentina
13.02.2008., 09:03
a zasto bi to radila?! :confused:

zato jer nemam bas lijepe zube, razdvojeni su i zuti uglavnom se smijem zatvorenih usta :(

reader
14.02.2008., 13:33
Čime se mogu izbijeliti zube, a da ne idem zubaru?
Ne pušim, ne pijem...smatram da nisu ono-žuti kao kod pušača,redovito sam na kontrolama itd. Samo bih voljela da su malo bjelji, pa ako mogu sa nečim doma to učiniti, recite!

Burmanska mačka
14.02.2008., 15:12

Ja sam ih nedavno stavljala u poliklinici Flegar. 1000 kn po zubu.

varaaa
14.02.2008., 16:15
ovako

danas sam vadio donju šesticu, i zubarica sumnja da je jedan jako malo komadić ostao unutra.

rekla je da to nije strašno, da će to samo svremenom isplivat van kao strano tjelo.

sad me zanima, dali to može stvarno proći bez posljedica?

ribica0603
14.02.2008., 17:52
ne, ne.. nije stvar u tome.
ja imam mliječni koji je očito u totalnom kvaru i trebala bih ga izvaditi... (dole lijevo, predzadnji) ali me zanima hoće li mi narasti novi??

pa o tome ti i ja pricam...

ako imas jos uvijek mlijecni zub, onda to znaci da je trajni negdje u kosti jer nije mogao niknuti,nije imao mjesta...

ribica0603
14.02.2008., 17:53
idem sutra ujutro u zubarke. već vidim da ću i sa ovim zubom imati problema. :cry:

javi sta je bilo...sretno...:top:

ribica0603
14.02.2008., 17:57
Malo sam razmislila..vecina ljudi mi je rekla da se vadjenje umnjaka zakomplicira i postoji mogucnost naticanja- ja ne znam jer imam zdrave zube- osim ovog, pa nemam bas iskustva s tim..

samo jedan savjet...nemoj slusat sto drugi pricaju...sve su to babske price...

svatko drugacije reagira,to je sve individualno...
netko ce reci da mu je porod bio odvratan i da je skoro umrla od bolova,a druga ce ti reci da je bilo ok,nista posebno...

tako da se nemoj zamarat sto drugi kazu...

ja sam recimo,vadila tj.operirala sva 4 umnjaka i bilo mi je skroz normalno...

ALi ja putujem uskoro i ne bi bas pod noz radi vadjenja jer ako to bude tako kako su rekli onda ne mogu putovat...

Moze li se samo umrtvit zivac ili nesto tako privremeno napravit osim vadjenja zuba dok se ne vratim s puta samo da se sprijeci bol neko vrijeme? POdsjecam, zub se sav polomio pa nema stijenke, samo donji dio mi je ostao horizontalan..

Please ribica help me....:s:s

nakon vadjenja mozes normalno putovat...nije to kao da si operirala slijepo crijevo...:mig:

probaj vidjeti sa svojim stomatologom...
ja ovako mogu samo nagadjat sto se moze napravit...mozda i ima sanse da se umrtvi zivaca pa onda dalje...

ribica0603
14.02.2008., 17:58
Čime se mogu izbijeliti zube, a da ne idem zubaru?
Ne pušim, ne pijem...smatram da nisu ono-žuti kao kod pušača,redovito sam na kontrolama itd. Samo bih voljela da su malo bjelji, pa ako mogu sa nečim doma to učiniti, recite!

ne bih preporucila...:flop:

ribica0603
14.02.2008., 17:59
zato jer nemam bas lijepe zube, razdvojeni su i zuti uglavnom se smijem zatvorenih usta :(

onda moras biti spremna na jaaako veliki novcani izdatak...

ribica0603
14.02.2008., 18:01
ovako

danas sam vadio donju šesticu, i zubarica sumnja da je jedan jako malo komadić ostao unutra.

rekla je da to nije strašno, da će to samo svremenom isplivat van kao strano tjelo.

sad me zanima, dali to može stvarno proći bez posljedica?

moze,ali ne mora...

ja to ne bih ostavljala nego bih ponovila rtg-snimanje tog dijela celjusti i otisla kirurgu dato izvadi kako spada...

deedeedee
14.02.2008., 19:30
javi sta je bilo...sretno...:top:

zahvaljujem.
evo, plombirala mi je. i danas me još malo boli, na trenutke, lagano.

jeli to može biti da je zub još ranjiv, ipak je vađenje živca nešto grubo, jel da?

nadam se da će se smiriti sa vremenom...

lunalu
15.02.2008., 09:05
samo jedan savjet...nemoj slusat sto drugi pricaju...sve su to babske price...

svatko drugacije reagira,to je sve individualno...
netko ce reci da mu je porod bio odvratan i da je skoro umrla od bolova,a druga ce ti reci da je bilo ok,nista posebno...

tako da se nemoj zamarat sto drugi kazu...

ja sam recimo,vadila tj.operirala sva 4 umnjaka i bilo mi je skroz normalno...

nakon vadjenja mozes normalno putovat...nije to kao da si operirala slijepo crijevo...:mig:

probaj vidjeti sa svojim stomatologom...
ja ovako mogu samo nagadjat sto se moze napravit...mozda i ima sanse da se umrtvi zivaca pa onda dalje...

Hvala ti puno na odgovoru...Znam da nije to kao operacija slijepog crijeva, mislila sam na ovu situaciju ako natice i sl

Po ovome sto si mi napisala izgleda da je jedino logicno rjesenje vadjenje tog ostatka zuba? A rade li to na hitnoj u perkovcevoj i sto mi oni uopce mogu napravit s tim zubom? ( moram prebacit karton kod drugog stomatologa zato bi isla na hitnu da se rijesim te boli ) :s:s

La Habana
15.02.2008., 15:27
zanima me ima li ko za preporučit dobrog stomatologa u Splitu, pošto imam problema s povlačenjem zubnog mesa, a i želio bi promjenit analgamske plombe, a i jedna šestica mi nedostje, pa ako ima ko šta pametno za preporučit bio bi mu zahvalan?!

unaprijed hvala:mig:

ribica0603
15.02.2008., 17:14
zahvaljujem.
evo, plombirala mi je. i danas me još malo boli, na trenutke, lagano.

jeli to može biti da je zub još ranjiv, ipak je vađenje živca nešto grubo, jel da?

nadam se da će se smiriti sa vremenom...

to je normalno...kanali su iziritirani zbog ciscenja,a i periapeks takodjer...

sve ce biti ok...:top:

ribica0603
15.02.2008., 17:16
Po ovome sto si mi napisala izgleda da je jedino logicno rjesenje vadjenje tog ostatka zuba? A rade li to na hitnoj u perkovcevoj i sto mi oni uopce mogu napravit s tim zubom? ( moram prebacit karton kod drugog stomatologa zato bi isla na hitnu da se rijesim te boli ) :s:s

pa po svemu sto si napisala,ja mislim da je najbolje vaditi taj zub...

ali je nisam vidjela situaciju u ustima...:mig:

u Perkovcevoj ti ga sigurno nece vaditi na hitnoj...

najbolje je da trazis uputnicu od svog stomatologa za oralnu kirurgiju i odes do Dubrave...oni su moja jedina preporuka...:top: