PDA

View Full Version : Štitnjača - na koje nas sve načine muči

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52

ema1
24.01.2010., 14:35
Evo i mene.
Bila sam kod svoje endo. koja mi vodi i dijabetes.
Stavila me na euthyrox 25. Na uzv štitnjače, odmahnula je rukom i rekla da to nije nikakav čvor, već "rekla bih cista".
U 6 mjesecu kontrola ( za koju sam se bila naručila u 5 mjesecu prošle godine za dijabetes), pa ćemo vidjeti kako dalje.
Jedno pitanje.
Dali kod ove terapije ima kakvih tegoba sa želudcem kada se uzima?
Pijem terapiju za dijabetes i alergiju i želudac mi je lagano već u komi.

bjelovarcanka
24.01.2010., 15:15
A zašto si išla kod endokrinologa? Mislim, kakve si imala tegobe da si završila kod njega?

Mogla bi ti biti štitnjača, al može biti i želudac.

ajoj ,, kao prvo policisticni jajnici,koji su se sad pretvorili u mikrocisticne.. debljina.dlakavost,,pila sam diane ali sam prestala radi secera i tlaka!

ninica 1
24.01.2010., 16:40
Evo i mene.
Bila sam kod svoje endo. koja mi vodi i dijabetes.
Stavila me na euthyrox 25. Na uzv štitnjače, odmahnula je rukom i rekla da to nije nikakav čvor, već "rekla bih cista".
U 6 mjesecu kontrola ( za koju sam se bila naručila u 5 mjesecu prošle godine za dijabetes), pa ćemo vidjeti kako dalje.
Jedno pitanje.
Dali kod ove terapije ima kakvih tegoba sa želudcem kada se uzima?
Pijem terapiju za dijabetes i alergiju i želudac mi je lagano već u komi.

U principu nema tegoba nikakvih, moraš ga popiti natašte i nakon pola sata jest.
Ako imaš lagano tegobe i uzimaš više lijekova odi neka ti doktor da contraloc kako bi zaštitila želudac od mogućih oštećenja kod uzimanja više lijekova-
U tom slučaju contraloc uzmeš navečer prije spavanja a ujutrp euthyrox i bude ti sigurno dobro.
Većina doktora ga daje kada se uzima veća kolićina lijekova, jer on stvori jedan sloj zaštite tako da lakše podneseš sve lijekove a sačuva se sluznica želudca.:top:

leeloo27
24.01.2010., 17:04
ajoj ,, kao prvo policisticni jajnici,koji su se sad pretvorili u mikrocisticne.. debljina.dlakavost,,pila sam diane ali sam prestala radi secera i tlaka!

Idi ti fino kod doktorice i reci joj da otežano gutaš, pa neka te šalje na pretrage da vidiš od čega je. Evo i curke ovdje su ti napisale da može biti gerb ili štitnjača, pa kreni od toga.

leeloo27
24.01.2010., 17:09
Ninice a kakva je razlika između Controloca i Ranitala? Jel to spada u istu skupinu lijekova?

Kako si ti meni, jesu ti popustili malo zglobovi? Imaš veliku pusu od mene... :cerek:

ninica 1
24.01.2010., 17:27
Ninice a kakva je razlika između Controloca i Ranitala? Jel to spada u istu skupinu lijekova?

Kako si ti meni, jesu ti popustili malo zglobovi? Imaš veliku pusu od mene... :cerek:

Ranital se uzima kod pojačanog lučenja želućane kiseline a contraloc liječi oštećenu želućanu sluznicu stvarajući jedan zaštitni sloj i štiteći je od daljnje erozije.

A ja sa svojim zglobovima nikako na zelenu granu, evo danas cijeli dan držim led, pa sam se i sama zaledila:lol:
Čekam 28.1.kada imam ponovno kontrolu a pomislim da idem i ranije kod svog imunologa ali nisam sigurna da su svi nalazi gotovi, pa ću ipak saćekati.
I ja tebi isto uzvraćam jednom velikom :kiss:
A sada pitanje za tebe si se naručila kod imunologa?

bjelovarcanka
24.01.2010., 19:16
Idi ti fino kod doktorice i reci joj da otežano gutaš, pa neka te šalje na pretrage da vidiš od čega je. Evo i curke ovdje su ti napisale da može biti gerb ili štitnjača, pa kreni od toga.

ok.. ici cu iduci tjedan... a koliko sam citala o gerbu..sasvim sam sigurna da bi to moglo biti.. po simptpmima!

leeloo27
24.01.2010., 19:23
Ninice, poslala sam ti pp. :cerek:

ninica 1
24.01.2010., 20:15
ok.. ici cu iduci tjedan... a koliko sam citala o gerbu..sasvim sam sigurna da bi to moglo biti.. po simptpmima!

I ja mislim pa lijepo sutra kod doktora!:top:

OOOOOOO
24.01.2010., 20:37
Joj ne sjećam se više kako izgledaju. Pa pila sam ih nekih 2 mjeseca, 2 puta na dan, jednu ujutro drugu navečer (tako i piše u uputama). S tim da sam ja još uz njih pila i centavit vitamine. Nije mi se povećao apetit ali je zato kosa rasla ko luda. :cerek: Još me pitala frizerka što ja to pijem jer imam jako puno mlade kose.
Inače i moje legice kad im je kosa ispadala u pramenovima su pile te vitamine i svima su pomogle, valjda su onda dobre. :D

meni je rekla da nek pijem 1 na dan posto uzimam i folacin...a vidjet cu oce bit rezultata..:ne zna:
meni vec par dana zna onako ujutro kad se probudim biti mucnina,ali kratko traje..tako jutros jos se nisam digla u krevetu mi mucnina kuhanje u zelucu kao da cu povracat i trajalo 2.3 min i proslo..:ne zna: sta bi to moglo biti...jel to mozda od stitnjace...:confused:

ninica 1
24.01.2010., 21:07
meni je rekla da nek pijem 1 na dan posto uzimam i folacin...a vidjet cu oce bit rezultata..:ne zna:
meni vec par dana zna onako ujutro kad se probudim biti mucnina,ali kratko traje..tako jutros jos se nisam digla u krevetu mi mucnina kuhanje u zelucu kao da cu povracat i trajalo 2.3 min i proslo..:ne zna: sta bi to moglo biti...jel to mozda od stitnjace...:confused:

Ma ne nije to od štitnjače možda malo problemi sa viškom kiseline u želudcu ali dobro što tako brzo prestane, mada bi bilo dobro do doktora ako se nastavi da nije možda u pitanju neki gastritis .

leeloo27
24.01.2010., 21:19

E da, zaboravih ti reći, vitamine nemoj piti na tašte, jer od toga zna biti muka. I najbolje ih je popiti poslije jela jer se tada vitamini topivi u masti bolje apsorbiraju. :mig:

OOOOOOO
24.01.2010., 21:21
E da, zaboravih ti reći, vitamine nemoj piti na tašte, jer od toga zna biti muka. I najbolje ih je popiti poslije jela jer se tada vitamini topivi u masti bolje apsorbiraju. :mig:

da,da rekla mi je daiza jela najbolje popodne ili navecer..

ninice a mozda je gastritis jel imala sam ga i imam ceste zgaravice ....

ninica 1
24.01.2010., 21:25
da,da rekla mi je daiza jela najbolje popodne ili navecer..

ninice a mozda je gastritis jel imala sam ga i imam ceste zgaravice ....

Ako imaš česte žgaravice onda se sigurno radi o gastritisu koji izaziva mučninu i to u jutarnjim satima najčešće prije uzimanja obroka.
Trebala bi nešto uzimati da se to malo smiri.
A što si prije pila?
Ako si nešto prije uzimala za gastritis onda istu terapiju ponovi ako ne onda odi doktoru pa će ti sigurno nešto dati.

OOOOOOO
24.01.2010., 21:30
Ako imaš česte žgaravice onda se sigurno radi o gastritisu koji izaziva mučninu i to u jutarnjim satima najčešće prije uzimanja obroka.
Trebala bi nešto uzimati da se to malo smiri.
A što si prije pila?
Ako si nešto prije uzimala za gastritis onda istu terapiju ponovi ako ne onda odi doktoru pa će ti sigurno nešto dati.

A nisam nista uzimala,bila sam i na utz prije par god,rekli mi da imam gastritis ali nisu mi dali nista...imala sam i ceste bolove zeluca..ponekad sam znala peptoran uzet...ali meni zgaravica zna biti tokom cijelog dana sve do ne idem leci,udavi me kiselina....krajem prosle god sam imala zgaravicu jedno mjesec i pol svaki dan bez prestanka,poludila sam pojela ne pojela, popila ne popila,stalno mi se javljala...

ninica 1
24.01.2010., 21:38
A nisam nista uzimala,bila sam i na utz prije par god,rekli mi da imam gastritis ali nisu mi dali nista...imala sam i ceste bolove zeluca..ponekad sam znala peptoran uzet...ali meni zgaravica zna biti tokom cijelog dana sve do ne idem leci,udavi me kiselina....krajem prosle god sam imala zgaravicu jedno mjesec i pol svaki dan bez prestanka,poludila sam pojela ne pojela, popila ne popila,stalno mi se javljala...

Pa to mi je čudno da ti nisu ništa dali pa odi kod svog doktora i reci mu da ti nešto da za gastritis a on to može kada već imaš dijagnosticiran i neće biti problema.
Ili si u ljekarni kupi gastal koji smiruje dosta kiselinu a za njega ti nije potreban recept jer nisam sigurna da li za ranital treba recept.
Mislim nema potrebe da se sa tim mučiš kada to vrlo jednostavno možeš riješiti.

leeloo27
24.01.2010., 21:41

A jesi pila taj peptoran kad si imala žgaravicu? Nije ti dovoljno popit jednom pa dosta, to bi se trebalo piti svaki dan prije jela, jer i želucu treba vremena da dođe k sebi.

Ja sam jedno vrijeme derala po gastalima, pa sam skontala da mi nekad pomognu a nekad mi bude gore od njih. Sad fino imam controloc i ranital kod kuće i kad me uhvati popijem nešto od tog dvoje i bude mi dobro.

I još jedna stvar za koju sam skontala da mi jako paše kad me boli želudac i kad mi je muka, čaj od stolisnika. To i contoloc, dušu dalo za želudac. :top:

OOOOOOO
24.01.2010., 21:42
Pa to mi je čudno da ti nisu ništa dali pa odi kod svog doktora i reci mu da ti nešto da za gastritis a on to može kada već imaš dijagnosticiran i neće biti problema.
Ili si u ljekarni kupi gastal koji smiruje dosta kiselinu a za njega ti nije potreban recept jer nisam sigurna da li za ranital treba recept.
Mislim nema potrebe da se sa tim mučiš kada to vrlo jednostavno možeš riješiti.

moja dr mi je rekla da uzmem ili peptoran ili lanzul po potrebi ili pak gastal za zgaravicu bas....ali ne pomaze mi bas,pogotovo kad me jako ulovi..ma piejm tih tabletina brdo pa izbjegavam jel cu postat tabletomanka...:)

ninica 1
24.01.2010., 21:56
moja dr mi je rekla da uzmem ili peptoran ili lanzul po potrebi ili pak gastal za zgaravicu bas....ali ne pomaze mi bas,pogotovo kad me jako ulovi..ma piejm tih tabletina brdo pa izbjegavam jel cu postat tabletomanka...:)

U akutnoj fazi gastritisa moraš piti peptoran i gastal po potrebi inaće neće biti dobro, jer će ti višak izlućene kiseline raditi eroziju sluznice želudca pa će doći do većih problema.
Možeš i contraloc uzeti ali trenutno stvarno moraš bez obzira što misliš da ćeš postati tabletoman - ma ne nećeš sigurno:)

OOOOOOO
24.01.2010., 22:04
U akutnoj fazi gastritisa moraš piti peptoran i gastal po potrebi inaće neće biti dobro, jer će ti višak izlućene kiseline raditi eroziju sluznice želudca pa će doći do većih problema.
Možeš i contraloc uzeti ali trenutno stvarno moraš bez obzira što misliš da ćeš postati tabletoman - ma ne nećeš sigurno:)

a koliko ih pijem nije ni cudo da me od njih boli zeludac,a i cim se nesto nasekiram odmah pocne nabijat me....tnx cure...:)

TheProvense
25.01.2010., 12:02
samo da javim, stigli su mi nalazi, sve je u granicama normale..
tek sada me uhvatila panika, što me to iznutra "jede"..
sada idem na kontrolu gušterače, ma i svega ostalog..
vadila sam šečer, on je u redu..
:ne zna: :confused:

meja 44
25.01.2010., 12:29

:W:W
Znam kako to izgleda... Ja naranđu nism pojela jedno 3 godine. Ni kiselo zelje ni repu ni bilo što takvoga....Prošli ponedjeljak sam je imala natašte od obične vode.....
Ali u utorak su stigle one goji bobice, i nakon šake tih bobica, ja više nisam imala žgaravicu. U stvari u ovih tjedan dana koliko ih jedem, nemam više tih problema, manje sam umorna, ljepše spavam, i baš se dobro osijećam.
Sve mi nešto teško vjerovati.
Ne znam :ne zna: da li su gojijiji za to zaslužni ili je to samo dobra faza:ne zna: ali ja sam za :tulum::trio::rock:

libra kibra
25.01.2010., 13:49
Ja idem kod dr. Štefanića. Mlađi lik ali je jako pametan, ima doktorat iz tog područja i mislim da čak predaje na faksu. (nadam se da se smiju ovako javno pisati imena od dr.)

Kažem ti, probaj si uzeti neke tablete za smirenje na biljnoj bazi ili pij navečer prije spavanja kamilicu, ili matičnjak ili mentu (sve od toga smanjuje nervozu, ja kad idem na neki pregled kod doktora natačem se sa mentom jer budem jako živčana).

Jel moraš ići podići nalaze ili će ti poslati na kućnu adresu? Meni su slali na kućnu adresu kad budu gotovi.

smiju se pisati imena ,naravno...da,moram cekati kuci da dodju nalazi...jedva cekam...ma to na biljnoj meni bas i ne pomaze kamilicu pijem...a sta cu cekam nalaze kao ozeblo sunce da vec pocnem sa terapijom i da bude bolje...a i taj gastritis ce se smiriti onda potpuno nadam se....:rolleyes:

ninica 1
25.01.2010., 13:53
smiju se pisati imena ,naravno...da,moram cekati kuci da dodju nalazi...jedva cekam...ma to na biljnoj meni bas i ne pomaze kamilicu pijem...a sta cu cekam nalaze kao ozeblo sunce da vec pocnem sa terapijom i da bude bolje...a i taj gastritis ce se smiriti onda potpuno nadam se....:rolleyes:

Bolje ne pisati imena jer nije baš poželjno:ne zna:
Nalaz će doći i ti ćeš dobiti terapiju i bude sve dobro samo se još malo strpi.
A gastritis ili lijeći ili ćekaj da sam od sebe prođe:)

libra kibra
25.01.2010., 14:00
imam gastritis pijem controloc vec nekih 20 dana ali nije bas nesto...sad mi prijatelj kaze da je on pio prije par god ulzol,sumamed i jos nesta pa da to probam....ima li tko kakav savijet??' ili da nastavim sa controlocom...ma ustvari zanima me dali je ok da se prebacim na to....on kaze da je njemu u dva dana to pomoglo....:rolleyes:

libra kibra
25.01.2010., 14:02
Bolje ne pisati imena jer nije baš poželjno:ne zna:
Nalaz će doći i ti ćeš dobiti terapiju i bude sve dobro samo se još malo strpi.
A gastritis ili lijeći ili ćekaj da sam od sebe prođe:)

ne znam zasto ne???' nema tu nekoga pravila to je normalna stvar..ali ok..a pijem controloc za zeludac ali nije mi nesto bas....

hašismotko
25.01.2010., 14:18
[QUOTE=libra kibra;24700349]smiju se pisati imena ,naravno...

Ako hvališ napiši, ako kritiziraš-ne. :)
Inače, to je nekako tako, da pretjerano hvaljenje izgleda kao reklama, što nije poželjno, a kritiziranje nije baš korektno. Ali ako navedeš jednostavan podatak, da je tvoj doktor xy iz bolnice xy, to vjerovatno ne predstavlja problem.

ninica 1
25.01.2010., 14:21
ne znam zasto ne???' nema tu nekoga pravila to je normalna stvar..ali ok..a pijem controloc za zeludac ali nije mi nesto bas....

sumamed je antibiotik a uzol iz skupine lijekova gdje pripada i contraloc tako da bez doktora ja ne bih na svoju ruku uzela niti analgetik a ponajmanje antibiotike.
A zašto spominjat doktore po imenu tu na forumu mislim nije baš primjereno a forum ima svoja pravila kako ne pa se u skladu sa njima moramo i ponašati.
Ali ako ti misliš da možeš pisati ime doktora ti piše iz tog razloga da njegovo ime ne bude tu na stranicama sam ti rekla da mi pišeš PP. Mada opet po želji ako se nekome piše pa neka piše mislim nikoga time ne vrijeđa, ali ja radije ne bih imena svojih doktora tu pisala, ali to je moje mišljenje koje nema veze sa ostalim korisnicima teme.:)

leeloo27
25.01.2010., 17:48
sumamed je antibiotik a uzol iz skupine lijekova gdje pripada i contraloc tako da bez doktora ja ne bih na svoju ruku uzela niti analgetik a ponajmanje antibiotike.
A zašto spominjat doktore po imenu tu na forumu mislim nije baš primjereno a forum ima svoja pravila kako ne pa se u skladu sa njima moramo i ponašati.
Ali ako ti misliš da možeš pisati ime doktora ti piše iz tog razloga da njegovo ime ne bude tu na stranicama sam ti rekla da mi pišeš PP. Mada opet po želji ako se nekome piše pa neka piše mislim nikoga time ne vrijeđa, ali ja radije ne bih imena svojih doktora tu pisala, ali to je moje mišljenje koje nema veze sa ostalim korisnicima teme.:)

Ja sam napisala ime svog doktora (nije libra kibra), al nisam znala da se ne smije ovako javno. :ne zna: Nisam ga nešto pretjerano puno hvalila, niti sam ga vrijeđala, tak da se nadam da nisam prekršila nikakvo pravilo.
Znam da postoji ovdje na pdf Zdravlje neka tema gdje možeš zahvaliti i pohvaliti doktore i sestre po imence, pa sam mislila da se može i ovdje pisati.

Obrisala bi sad taj post, al mislim da nakon što prođe sat i pol vremena od pisanja posta, da se više ne može obrisati.

leeloo27
25.01.2010., 18:03

Probaj možda čaj od mente ili matičnjaka.

imam gastritis pijem controloc vec nekih 20 dana ali nije bas nesto...sad mi prijatelj kaze da je on pio prije par god ulzol,sumamed i jos nesta pa da to probam....ima li tko kakav savijet??' ili da nastavim sa controlocom...ma ustvari zanima me dali je ok da se prebacim na to....on kaze da je njemu u dva dana to pomoglo....:rolleyes:

Kombinacija antibiotika i npr. controloca ti se daju kod onih osoba koje imaju Helico. bakteriju. Taj tvoj prijatelj je možda imao tu bakteriju pa je zato pio sumamed.
Ja ti savjetujem da piješ i dalje controloc i možda pitaš doktoricu da ti uz njega da ranital ili peptoran koji smanjuju kiselinu u želucu.

ninica 1
25.01.2010., 18:10
Ja sam napisala ime svog doktora (nije libra kibra), al nisam znala da se ne smije ovako javno. :ne zna: Nisam ga nešto pretjerano puno hvalila, niti sam ga vrijeđala, tak da se nadam da nisam prekršila nikakvo pravilo.
Znam da postoji ovdje na pdf Zdravlje neka tema gdje možeš zahvaliti i pohvaliti doktore i sestre po imence, pa sam mislila da se može i ovdje pisati.

Obrisala bi sad taj post, al mislim da nakon što prođe sat i pol vremena od pisanja posta, da se više ne može obrisati.

Smije se pisati ali moje je osobno mišljenje da ih ne pišem po forumu , a i na drugim temama rijetko baš spminju imena:ne zna:
A opet kako tko želi:)

leeloo27
25.01.2010., 18:28
Smije se pisati ali moje je osobno mišljenje da ih ne pišem po forumu , a i na drugim temama rijetko baš spminju imena:ne zna:
A opet kako tko želi:)

Ma razumijemo se. :mig:

Al shvaćam zašto se to ne radi, ako hvališ nekoga ispada kao da ga reklamiraš.

helena2010
25.01.2010., 23:58
Prije svega pozdravim svim forumasima, na ovoj temi.
Molila bih da mi neko pojasni moje nalaze i bila bih veoma zahvalna na tome.

Naime ,vec neko vrijeme imam problema sa štitnjačom, odnosno hipotireozu imam oko godinu dana i toliko koristim terapiju. Posljednja kontrola bila je u jesan i moj nalaz TSH je bio 3,2. (Jos nikad do sada nisam uspjela TSH svesti da bude manji od 2)
Ljekar je nakon nalaza nastavio sa terapijom Letroxa od 100 i nije je ni povecao ni smanjio.

Medjutim, ja sam na sebi primjetila promjene i to naglo debljanje, tromost, zamor i bol u misicima i trazila da nedavno uradim ponovo nalaze.

Moji nalazi izgledaju ovako:

ref.vrijednosti
TSH 8,02 ( 0,4-4,0)
Sedimentacija 28/56 ( 3-22)
Leukociti 10,8 (3,4 – 9,7)
Eritrociti 4,44 (3,86 – 5,08)
Hemoglobin 8,81 (7,5 –9,9)

Holesterol 6,5 (0.0 – 5,2) i jos pise serum lipemican
Ca 2,12 (2,1 – 2,55)
Cl 109 (98-107)

UZV stitnjace
Oba lobusa urednih volumena, ali konturiranih rubova zbog izražene lobularnosti, izgleda poput grozdova sa više lobulusa ogranicenih fibroznim tračcima.
Desni lobus 19x19,7x42
Lijevi 17 x17,3x41,6,,
Istmus 3 x 15,6x20

Mozda sam malo dosadna sa svojim nalazom, ali bas me interesuje zasto je doslo do poremecaja u ova tri mjeseca i to na gore. I ako neko moze da mi pomogne u tumacenju ovih nalaza. Unaprijed se zahvaljujem.

ninica 1
26.01.2010., 11:10
Prije svega pozdravim svim forumasima, na ovoj temi.
Molila bih da mi neko pojasni moje nalaze i bila bih veoma zahvalna na tome.

Naime ,vec neko vrijeme imam problema sa štitnjačom, odnosno hipotireozu imam oko godinu dana i toliko koristim terapiju. Posljednja kontrola bila je u jesan i moj nalaz TSH je bio 3,2. (Jos nikad do sada nisam uspjela TSH svesti da bude manji od 2)
Ljekar je nakon nalaza nastavio sa terapijom Letroxa od 100 i nije je ni povecao ni smanjio.

Medjutim, ja sam na sebi primjetila promjene i to naglo debljanje, tromost, zamor i bol u misicima i trazila da nedavno uradim ponovo nalaze.

Moji nalazi izgledaju ovako:

ref.vrijednosti
TSH 8,02 ( 0,4-4,0)
Sedimentacija 28/56 ( 3-22)
Leukociti 10,8 (3,4 – 9,7)
Eritrociti 4,44 (3,86 – 5,08) ubrzana sedimentacija i nešto povišeni leukociti ukazuju na neki upalni proces

Holesterol 6,5 (0.0 – 5,2) i jos pise serum lipemican
Ca 2,12 (2,1 – 2,55)
Cl 109 (98-107)

UZV stitnjace
Oba lobusa urednih volumena, ali konturiranih rubova zbog izražene lobularnosti, izgleda poput grozdova sa više lobulusa ogranicenih fibroznim tračcima.
Desni lobus 19x19,7x42
Lijevi 17 x17,3x41,6,,
Istmus 3 x 15,6x20

Mozda sam malo dosadna sa svojim nalazom, ali bas me interesuje zasto je doslo do poremecaja u ova tri mjeseca i to na gore. I ako neko moze da mi pomogne u tumacenju ovih nalaza. Unaprijed se zahvaljujem.

Kao prvo nisi dosadna sa pojašnjenjem svog nalaza nego si samo zabrinuta a što je i normalno , pa niko od nas se drugačije ne ponaša kada ima nalaze a da nisu dobri.Međutim, nemaš razloga za veliku zabrinutost jer nije to ništa sada nešto previše strašno a i odstupanja nisu nešto pretjerano velika.
Prvo što se tiče tvog nalaza hormona štitnjače:
Svi bolesnici hipotireoze koji su na nadomjesnoj terapiji imaju kontrole da se vidi da li je terapija dovoljna i odgovarajuća, što je kod tebe recimo bilo dobro jer je TSH bio u graničnim vrijednostima, mada ne baš idealan kako bi ti željela. Nakon te kontrole očito je da je štitnjača počela izlućivati manje hormona pa je došlo do povećanja vrijednosti TSH u krvnoj cirkulaciji a i simptomi su se vratili- što je očito da treba povećati dozu .
Ultrazvuk štitnjače ukazuje na njenu šaroliku izmjenu tj. oštećenje njenog tkiva što je i dovelo do do stanja da je ona poćela sa slabijim radom i pored terapije- te je nužno istu povećati.
Nedostatak hormona u organizmu povlači za sobomj i druge promjene, koje se ispoljavaju preko povečanih masnih supstanci u krvi-povećane vrijednosti kolesterola, te prisutnom anemijom mada su kod tebe eritrociti u krvi u graničnim vrijednostima.

Što se opće krvne slike tiće ubrzana sedimentacija i nešto povišeni leukociti ukazuju na neki upalni proces, a ti znaš da li si u posljenje vrijeme imala neke upalice ili ne?
A za ostale vrijednosti ta mala odstupanja uopće nisu zabrinjavajuća jer su ona kao takva moguća i dozvoljena.
Kada ideš na kontrolu sa nalazom- pitaj doktora da ti da možda euthyrox koji će ti se bolje resorbirati (kažem možda) jer to su oba lijeka ista ali su im drugi proizvođaći.

alapača
26.01.2010., 13:54
ajme od silnih očiju na ovoj temi osjećam se ko da me stvarno netko promatra :rofl:

nego - ste vidle ovo http://www.plivazdravlje.hr/centar/prehrana/6/namirnice/Bolesti-stitnjace.html ?
pridržavate li se toga?
ja sam skužila da većinu namirnica pod NE gotovo svakodnevno konzumiram :rofl:

smemy
26.01.2010., 14:25
to s ocima sam i ja pomislila :D

srecom je kratak popis NE :D ali da , alkohol i kava. brokula mi je najdraze povrce (kazu da je i najzdravije, brani i od raka) i znajuci da ne ide sa hashimotom izbjegavam ju. sad pitam vas, jer sam citala da su vam odobreni imuno stimulansi (nisam shvatila jel od endokrinologa ili imunologa, meni od ovog drugog nisu) onda vam je odobrena i brokula? ili ona ima i neko drugo djelovanje stetno za stitnjacu?

hašismotko
26.01.2010., 14:26
ajme od silnih očiju na ovoj temi osjećam se ko da me stvarno netko promatra :rofl:

nego - ste vidle ovo http://www.plivazdravlje.hr/centar/prehrana/6/namirnice/Bolesti-stitnjace.html ?
pridržavate li se toga?

he,he, big brother watching you :D

a to je lista, ono, da se piše, ni pod čajeve ne piše koje ne smiješ.
Si vidjela, nema čokolade :top: :mig:

smemy
26.01.2010., 14:37

pod cajevima se podrazumjevaju oni koji sadrze tein. da ne smijem jesti brokulu, piti alkohol i pusiti mi je rekao i imunolog.

hašismotko
26.01.2010., 14:46
pod cajevima se podrazumjevaju oni koji sadrze tein. da ne smijem jesti brokulu, piti alkohol i pusiti mi je rekao i imunolog.
A koji nemaju tein ? Pa večina ih ima, možda je mislio na kofein, neki ga imaju.

meja 44
26.01.2010., 14:46

pridržavate li se toga?

Ali ja svakodnevno konzumiram i većinu namirnica po DA. :mig:
A kelj iz svoje prehrane ne dam jer mi je on izvrstan za probavu, a zelje mi je najbolja šalata na svijetu, ni to ne dam, kavu uopće treba spominjati?
A da, i uopće ne piše da li je to za hipo ili hiper, zato se ne opterećuj s takvim stvarima....:)

hašismotko
26.01.2010., 14:50
Ali ja svakodnevno konzumiram i većinu namirnica po DA. :mig:
A kelj iz svoje prehrane ne dam jer mi je on izvrstan za probavu, a zelje mi je najbolja šalata na svijetu, ni to ne dam, kavu uopće treba spominjati?
A da, i uopće ne piše da li je to za hipo ili hiper, zato se ne opterećuj s takvim stvarima....:)

Mi možemo sve što je dobro, a hiper samo kamilicu.:D

meja 44
26.01.2010., 14:53

Da, čokolada je najvažnija.
Jel to Dumbledore? Presitno je pa nisam sigurna....

smemy
26.01.2010., 15:12
A koji nemaju tein ? Pa večina ih ima, možda je mislio na kofein, neki ga imaju.

caj od kamilice , sipkov caj i slicni nemaju tein. tein imaju cajevi kineski, indijski i sl. pogotovo crni cajevi. zeleni i bijeli puno manje i dobri su jer sadrze antioksidanse.
caj s kofeinom? jesi sigurna? tein je ono sto je ekvivalentno kofeinu, nisam nikad cula da cajevi sadrze kofein :ne zna:

leeloo27
26.01.2010., 15:12

pridržavate li se toga?

He, he, taman stvari koje ne volim (brokula, kelj, karfiol) su pod NE. :D

leeloo27
26.01.2010., 15:13
caj od kamilice , sipkov caj i slicni nemaju tein. tein imaju cajevi kineski, indijski i sl. pogotovo crni cajevi. zeleni i bijeli puno manje i dobri su jer sadrze antioksidanse.
caj s kofeinom? jesi sigurna? tein je ono sto je ekvivalentno kofeinu, nisam nikad cula da cajevi sadrze kofein :ne zna:

Crni čaj ima kofeina u sebi, šalica crnog čaja sadrži 4 puta manje kofeina od šalice kave. :mig:

Baš zbog toga sam ga nedavno kupila, jer imam jako nizak tlak a mrzim pit kavu, pa sam tražila neki čaj koji ima kofein u sebi.

smemy
26.01.2010., 15:15
Mi možemo sve što je dobro, a hiper samo kamilicu.:D

imas pravo :D cajevi i kava su zabranjeni kod hiper.
al bez zezancije, dijagnoza hashimoto, imonulog mi je zabranio brokulu i alkohol

smemy
26.01.2010., 15:28
Crni čaj ima kofeina u sebi, šalica crnog čaja sadrži 4 puta manje kofeina od šalice kave. :mig:

Baš zbog toga sam ga nedavno kupila, jer imam jako nizak tlak a mrzim pit kavu, pa sam tražila neki čaj koji ima kofein u sebi.

ja ne vjErujem da grijesim ali ... mozda je problem u jeziku. cajevi ne sadrzE kofein nego tein. http://hr.wikipedia.org/wiki/Kofein ovdje, na hrv wikipediji pise da je kofein alkaloid koji sadrze listovi, plodovi i sjemeneke kave i guarane.

mozebit da je problem u jeziku- ovdje piostovjecuje tein i kofein: http://hr.wikipedia.org/wiki/Kofein

ali leloo27 buduci da su u hrvatskom jeziku tein i kofein izgleda ista stvar mozes citati na ovom zadnjem linku da 'kofein' iz caja (odn.tein) nije isti kao i kofein iz kave, tj ne utjece isto na srce i na krvotok. ako volis caj preporucujem ti zeleni

fiume69
26.01.2010., 15:57
taman sam htjela reci. zeleni caj je odlican da vas podigne ako vam se iz nekog razloga ne pije kava. ja osobno uzmem kukicha (bancha) zeleni caj iz bio&bio. odlican efekt, kao kava samo bez gorcine ili nervoze.

hašismotko
26.01.2010., 17:12
Da, čokolada je najvažnija.
Jel to Dumbledore? Presitno je pa nisam sigurna....

Nije Dumb.,a ja bi onda rađe Gandalfa :mig: Jedan američki kompozitor, dobro je koliko optimizma na 50x50 :)

hašismotko
26.01.2010., 17:23
Baš sam malo čitala, kofeina ima svuda, u zrnima kave, kakaoa, listovima čajevca, u čokoladi, coca-coli,, mnogim stimulansima, sredstvima protiv bolova i migrene, diureticima, preparatima za kontroliranje težine....
A ono, što se tiče alkohola, ja inače ništa ne pijem, a čini mi se da čaša crvenog vina tu i tamo, mnogo čemu pomaže, to je znana stvar. Na dobar optimizam odlično djeluje pokoje prekršeno pravilo. :)

meja 44
26.01.2010., 18:41
:five::Pivo:Baš sam malo čitala, kofeina ima svuda, u zrnima kave, kakaoa, listovima čajevca, u čokoladi, coca-coli,, mnogim stimulansima, sredstvima protiv bolova i migrene, diureticima, preparatima za kontroliranje težine....
A ono, što se tiče alkohola, ja inače ništa ne pijem, a čini mi se da čaša crvenog vina tu i tamo, mnogo čemu pomaže, to je znana stvar. Na dobar optimizam odlično djeluje pokoje prekršeno pravilo. :)

:five::Pivo::top:
Ti si žena za moju kuću...:mig:

Katica12
26.01.2010., 19:10

pridržavate li se toga?

pa i ja :rofl:

Katica12
26.01.2010., 19:11

pridržavate li se toga?

malo se šalim hvala za ovu informaciju nisam to vidjela

leeloo27
26.01.2010., 19:14
ja ne vjErujem da grijesim ali ... mozda je problem u jeziku. cajevi ne sadrzE kofein nego tein. http://hr.wikipedia.org/wiki/Kofein ovdje, na hrv wikipediji pise da je kofein alkaloid koji sadrze listovi, plodovi i sjemeneke kave i guarane.

mozebit da je problem u jeziku- ovdje piostovjecuje tein i kofein: http://hr.wikipedia.org/wiki/Kofein

ali leloo27 buduci da su u hrvatskom jeziku tein i kofein izgleda ista stvar mozes citati na ovom zadnjem linku da 'kofein' iz caja (odn.tein) nije isti kao i kofein iz kave, tj ne utjece isto na srce i na krvotok. ako volis caj preporucujem ti zeleni

:ne zna: Evo ovo sam ja našla na netu o crnom čaju:

Crni čaj zbog sadržanih sastojaka (kofeina) djeluje stimulirajuće i okrepljujuće pa smanjuje pospanost i umor.
Crni čaj možete piti i umjesto kave. Jedna šalica sadrži četvrtinu kofeina jedne šalice kave.
To znači da ćete s četiri šalice čaja unijeti kofeina, koliko biste unijeli kroz samo jednu šalicu kave, a unijet ćete u organizam gotovo litru tekućine.

Ma pila sam već zeleni čaj, al mi ne odgovara. Zeleni čaj ubrzava metabolizam i potiče probavu, a meni treba suprotno od toga.

leeloo27
26.01.2010., 19:18
Baš sam malo čitala, kofeina ima svuda, u zrnima kave, kakaoa, listovima čajevca, u čokoladi, coca-coli,, mnogim stimulansima, sredstvima protiv bolova i migrene, diureticima, preparatima za kontroliranje težine....

Ma ja mislim da sve valja jesti, ali u umjerenim količinama. Tako i ove stvari što piše da ne smijemo, u malim količinama neće naškoditi. :mig:

alapača
26.01.2010., 19:43
napustila me ovisnost o čokoladi :mama:
toliko dugo, toliko iskreno, toliko duboko i strasno sam ju voljela... obožavala... a ona me naglo i bez objašnjenja samo - napustila :mama:

http://www.youtube.com/watch?v=WQ5r_XocniQ

smemy
26.01.2010., 20:20
:ne zna: Evo ovo sam ja našla na netu o crnom čaju:

Crni čaj zbog sadržanih sastojaka (kofeina) djeluje stimulirajuće i okrepljujuće pa smanjuje pospanost i umor.
Crni čaj možete piti i umjesto kave. Jedna šalica sadrži četvrtinu kofeina jedne šalice kave.
To znači da ćete s četiri šalice čaja unijeti kofeina, koliko biste unijeli kroz samo jednu šalicu kave, a unijet ćete u organizam gotovo litru tekućine.

Ma pila sam već zeleni čaj, al mi ne odgovara. Zeleni čaj ubrzava metabolizam i potiče probavu, a meni treba suprotno od toga.

da, shvatila sam te. ostavila sam gore link gdje pise da se tein u stvari na hrvatskom zove kofein. na drugim jezicima to nije tako kao sto se na primjer na hrvatskom sve zove caj dok recimo na engl caj (crni, zeleni, bijeli) je 'tea' dok je npr uvin caj 'infused' a ne 'tea'. i ako si vidjela ovaj drugi link sto sam ostavila pise da tein (kofein iz caja) nema isto djelovanje na srce i krvotok kao i kofein iz kave.
steta sto ti se ne svidja zeleni jako je zdrav i ima manje teina od crnog.
kad sam vec off topic htijela bi vas pitati kako se na hrv zove stimulans iz red bula, jeli i taj kofein?

leeloo27
26.01.2010., 21:11
da, shvatila sam te. ostavila sam gore link gdje pise da se tein u stvari na hrvatskom zove kofein. na drugim jezicima to nije tako kao sto se na primjer na hrvatskom sve zove caj dok recimo na engl caj (crni, zeleni, bijeli) je 'tea' dok je npr uvin caj 'infused' a ne 'tea'. i ako si vidjela ovaj drugi link sto sam ostavila pise da tein (kofein iz caja) nema isto djelovanje na srce i krvotok kao i kofein iz kave.
steta sto ti se ne svidja zeleni jako je zdrav i ima manje teina od crnog.
kad sam vec off topic htijela bi vas pitati kako se na hrv zove stimulans iz red bula, jeli i taj kofein?

Koliko ja znam kofein i tein nisu isto. :ne zna:
Teina ima u čajevima (ne svima, mislim da rooibus nema ni kofeina ni teina u sebi), a kofeina u kavi, coca coli.. (u redbullu je isto kofein).
Crni čaj je jedini za kojeg sam našla da piše da ima kofeina u sebi dok kod svih ostalih čajeva piše da imaju teina.

A što se tiče zelenog, nije on meni loš (probala i bijeli i žuti, isto su ok) al kažem ubrzava metabolizam a to meni ne treba.

Budem pila, pa vam javim jel kofein ili tein. Ako mi se ne bude vrtilo više u glavi od tlaka onda je kofein u pitanju. :rofl:

leeloo27
26.01.2010., 21:16
toliko dugo, toliko iskreno, toliko duboko i strasno sam ju voljela... obožavala... a ona me naglo i bez objašnjenja samo - napustila :mama:

Otkrij nam tajnu. :D

smemy
26.01.2010., 22:08
Koliko ja znam kofein i tein nisu isto. :ne zna:
:rofl:

ispricavam se gore sam dva put stavila isti link u biti sam htijela staviti ovaj http://cajevi.bloger.hr/post/kofein-u-caju/139934.aspx kaze '' danas je poznato da čaj sadrži kofein. Kofein u čaju otkriven je 1827. godine. Kako je otkriven u čaju, tada je nazvan tein, no kako ne postoji razlika između teina i kofeina, usvojen je izraz kofein. Kofein u čaju, za razliku od kave, ne utječe negativno na srce i krvotok, nego pojačava protok krvi i izmjenu tvari u mozgu''malo je kontradiktorno ovo gore jer ipak postoji razlika, tein utjece na mozak (kod mene budnost) a kofein na srce i krvotok. nije tocna ni tvrdnja da je usvojen naziv kofein jer u ostalim jezicima caj sadrzi tein a ne kofein pa mislim da se ovo odnosi samo na nas jezik.
dakle kofein u kavi, tein u caju a taurin u red bulu ali to se kod nas sve zove kofein. valjda :D
edit: sad sam gledala malo strane sajte i na nekima pise da je teina iz caja isto sto i kofeina iz kave kao sto pise u linku gore :ne zna:

hašismotko
26.01.2010., 22:33
ispricavam se gore sam dva put stavila isti link u biti sam htijela staviti ovaj http://cajevi.bloger.hr/post/kofein-u-caju/139934.aspx kaze '' danas je poznato da čaj sadrži kofein. Kofein u čaju otkriven je 1827. godine. Kako je otkriven u čaju, tada je nazvan tein, no kako ne postoji razlika između teina i kofeina, usvojen je izraz kofein. Kofein u čaju, za razliku od kave, ne utječe negativno na srce i krvotok, nego pojačava protok krvi i izmjenu tvari u mozgu''malo je kontradiktorno ovo gore jer ipak postoji razlika, tein utjece na mozak (kod mene budnost) a kofein na srce i krvotok. nije tocna ni tvrdnja da je usvojen naziv kofein jer u ostalim jezicima caj sadrzi tein a ne kofein pa mislim da se ovo odnosi samo na nas jezik.
dakle kofein u kavi, tein u caju a taurin u red bulu ali to se kod nas sve zove kofein. valjda :D
edit: sad sam gledala malo strane sajte i na nekima pise da je teina iz caja isto sto i kofeina iz kave kao sto pise u linku gore :ne zna:

:rofl:...kofein...tein...taurin....ma pij što ti paše...:D

hašismotko
26.01.2010., 22:50

Ne daj se, Ines :D

http://www.youtube.com/watch?v=g5y_uRbfYAQ&feature=related

alapača
27.01.2010., 07:29
Otkrij nam tajnu. :D

bih :eek:
al ne znam :eek:
eutirox? :misli:
ne znam :ne zna:

leeloo27
27.01.2010., 09:58

He, he, tu lud zbunjenog... :rofl: Vidiš da svako piše neku svoju teoriju, ne znaju ni oni sami.
Ma briga me koji je vrag unutra, sam neka to meni digne tlak. :D

leeloo27
27.01.2010., 10:01
bih :eek:
al ne znam :eek:
eutirox? :misli:
ne znam :ne zna:

Pazi, ako skontaš što je u pitanju, nemoj ovako javno to pričati, unovči to. :D

I tebe ćemo okriviti ako nam ovisnici o čokoladama uzrokuju nestašicu euthiroxa na tržištu. :rofl:

hašismotko
27.01.2010., 10:09
Pazi, ako skontaš što je u pitanju, nemoj ovako javno to pričati, unovči to. :D

I tebe ćemo okriviti ako nam ovisnici o čokoladama uzrokuju nestašicu euthiroxa na tržištu. :rofl:

:lol:

A i na čokoladu treba pazit.:mig:

annccy
27.01.2010., 13:16
pozz ljudi...
ovako,vec skoro 4 godine se borim sa stitnjacom koja je malo u hiper,malo u hipotireozi...ujedno imam i visak kilograma.. :( i naravno htjela bi ih skinut...dok sam bila u hipertireozi rekao mi je doktor da moram mirovati... a sad me zanima bi li ja mogla imati kakvu fizicku aktivnost??? mozda teretana ili tak nekaj... :ne zna:

ninica 1
27.01.2010., 13:46
pozz ljudi...
ovako,vec skoro 4 godine se borim sa stitnjacom koja je malo u hiper,malo u hipotireozi...ujedno imam i visak kilograma.. :( i naravno htjela bi ih skinut...dok sam bila u hipertireozi rekao mi je doktor da moram mirovati... a sad me zanima bi li ja mogla imati kakvu fizicku aktivnost??? mozda teretana ili tak nekaj... :ne zna:

Zašto da ne onoliko koliko ti organizam dozvoljava toliko se možeš baviti sportskim aktivnostima.
Nema razloga da se ne baviš ali sigurno ne pretjerivati.:top:

hašismotko
27.01.2010., 13:59
pozz ljudi...

Teretana...to je bodybuilding, fitnes ? Moj savjet je bicikla ili planinarenja, može i jogging, onako lagano, u svakom slučaju, da se pridobije kondicija na čim prirodniji način.

leeloo27
27.01.2010., 14:36
Annccy, budući da želiš smršaviti ja bih ti preporučila aerobik ili pilates/ili yogu. S time ćeš mršaviti i lijepo oblikovati tijelo, s teretanom se samo nabija mišična masa. Vjeruj mi, vidjela sam par cura koje su si na salo nabile mišiće i uopće lijepo ne izgleda.
I mislim da bez obzira na hipertireozu možeš vježbati, samo se ne treba preforsirati. Kreneš recimo na pilates, on nije prenaporan i snjim se sigurno nećeš preforsirati. :top:

OOOOOOO
28.01.2010., 22:46
cure jucer sam primila prvu pikicu........ drzite mi fige:) jos samo 40ak....:(

leeloo27
28.01.2010., 23:09
cure jucer sam primila prvu pikicu........ drzite mi fige:) jos samo 40ak....:(

Držimo figice!!! :mig: A ti sada samo pozitivno razmišljaj i brzo ćeš imati svoju bebicu kraj sebe. :kiss:

helena2010
29.01.2010., 00:26
Kao prvo nisi dosadna sa pojašnjenjem svog nalaza nego si samo zabrinuta a što je i normalno , pa niko od nas se drugačije ne ponaša kada ima nalaze a da nisu dobri.Međutim, nemaš razloga za veliku zabrinutost jer nije to ništa sada nešto previše strašno a i odstupanja nisu nešto pretjerano velika.
Prvo što se tiče tvog nalaza hormona štitnjače:
Svi bolesnici hipotireoze koji su na nadomjesnoj terapiji imaju kontrole da se vidi da li je terapija dovoljna i odgovarajuća, što je kod tebe recimo bilo dobro jer je TSH bio u graničnim vrijednostima, mada ne baš idealan kako bi ti željela. Nakon te kontrole očito je da je štitnjača počela izlućivati manje hormona pa je došlo do povećanja vrijednosti TSH u krvnoj cirkulaciji a i simptomi su se vratili- što je očito da treba povećati dozu .
Ultrazvuk štitnjače ukazuje na njenu šaroliku izmjenu tj. oštećenje njenog tkiva što je i dovelo do do stanja da je ona poćela sa slabijim radom i pored terapije- te je nužno istu povećati.
Nedostatak hormona u organizmu povlači za sobomj i druge promjene, koje se ispoljavaju preko povečanih masnih supstanci u krvi-povećane vrijednosti kolesterola, te prisutnom anemijom mada su kod tebe eritrociti u krvi u graničnim vrijednostima.

Što se opće krvne slike tiće ubrzana sedimentacija i nešto povišeni leukociti ukazuju na neki upalni proces, a ti znaš da li si u posljenje vrijeme imala neke upalice ili ne?
A za ostale vrijednosti ta mala odstupanja uopće nisu zabrinjavajuća jer su ona kao takva moguća i dozvoljena.
Kada ideš na kontrolu sa nalazom- pitaj doktora da ti da možda euthyrox koji će ti se bolje resorbirati (kažem možda) jer to su oba lijeka ista ali su im drugi proizvođaći.

Draga Ninice, hvala za odgovor.

Medjutim nije stvar vise jednostavna. Posjetila sam lijecnika i moracu raditi dodatne hormonske analize ili mag.rezonansu radi pregleda hipofize.
Obzirom da pijem dosta visoku dozu, brine ga sto mi je TSH i dalje povisen.
Jer kaze da preko 150 dnevno letroxa jednostavno za tijelo nije preporucljivo, cak ni ta doza od 150. :(
A ja se osjecam gore ovih dana, ne bolje. :(

helena2010
29.01.2010., 00:27
Nisam pitala, a interesuje me da li je jednako pijes li dozu odjednom 150 npr. ili kad pijes ujutro 100, a popodne npr.50. Jel neko tako pije svoju dozu hormona, mozda

ninica 1
29.01.2010., 01:02
Nisam pitala, a interesuje me da li je jednako pijes li dozu odjednom 150 npr. ili kad pijes ujutro 100, a popodne npr.50. Jel neko tako pije svoju dozu hormona, mozda
Najbolje je terapiju uzeti ujutro natašte u cijeloj dozi jer se tada najbolje repsorbira a poslije uzimanja obroka ne u pravoj količini.
Nemoj brinuti možda nije sve tako iskomplicirano kako sada izgleda.

Moguće da nešto sa hipofizom nije u najboljem redu ili pak sa hormonom TRH koji izlučuje hipotalamus a koji stimulira hipofizu na stvaranje i izlučivanje TSH.
Ovaj hormon se testira u slučajevima kada se posumnja na pituitarne (sekundarne) ili hipotalamičke (tercijarne)hipotireoze.
A MR će pokazati stanje hipofize te i ostale hormone koje ćeš raditi pa ćeš sigurno znati i uzrok tvog stanja.
Jer sigurno da sa tako velikom dozom nadomjesne terapije ako TSH raste se radi o dodatnom problemu koji kažem ne mora biti zabrinjavajući .
Drži se i želim ti što bolje nalaze:top:

ema1
29.01.2010., 10:20
Prijavljujem jednu zanimljivu nuspojavu uzimanja euth.
Šećeri su mi puno manji. I to ne da su mi na granici (kao što su mi bili samo sa terapijom za dijabetes), već "ko zdrav čovjek" razina :D
Jeli ima to smisla?

Jedna teta (medicinska sestra), bacila mi je u uho bubu, da su mi liječili simptom (povećani šećer), a ne uzrok.
Po njoj, lako moguće da je uzrok bio smanjeni rad štitnjače, a ne gušterače, jer bi sa uzimanjem e. šećer bio ako ne isti, onda i veći, jer on smanjuje djelotvornost oralne terapije dijabetesa.
Pa se lagano pitam, jeli to sve moguće :confused:
U svakom slučaju, ako netko ima iskustva sa ovim problemom, bila bih zahvalna na bilo kakvoj info.
I još nešto.
Dali su vam kod uzimanja e. ruke (a ponekad i očni kapci) u jutro oteknuti?

Edit
Pitala bih svoju endo. ali sam naručena tek u 6-om mjesecu.

ninica 1
29.01.2010., 11:07
Prijavljujem jednu zanimljivu nuspojavu uzimanja euth.
Šećeri su mi puno manji. I to ne da su mi na granici (kao što su mi bili samo sa terapijom za dijabetes), već "ko zdrav čovjek" razina :D
Jeli ima to smisla?

Jedna teta (medicinska sestra), bacila mi je u uho bubu, da su mi liječili simptom (povećani šećer), a ne uzrok.
Po njoj, lako moguće da je uzrok bio smanjeni rad štitnjače, a ne gušterače, jer bi sa uzimanjem e. šećer bio ako ne isti, onda i veći, jer on smanjuje djelotvornost oralne terapije dijabetesa.
Pa se lagano pitam, jeli to sve moguće :confused:
U svakom slučaju, ako netko ima iskustva sa ovim problemom, bila bih zahvalna na bilo kakvoj info.
I još nešto.

Edit
Pitala bih svoju endo. ali sam naručena tek u 6-om mjesecu.

Mislim da neće biti da je dijabetes posljedica hipotireoze nego da je to obratno tj.Drugi uzroci hipotireoze su: ostale autoimune bolesti (reumatoidni artritis, diabetes melitas typI, perniciozna anemia, vitiligo.)
Međutim pošto su sve žljezde sa unutarnjim lučenjem povezane kao i njihove funkcije, najvjerojatnije dovođenjem hormona štitnjaće u eutiroidno stanje nadomjesnom terapijom, sigurno je i šečer lakše uspostavio ravnoteže.
U svakom slučaju super da je tebi dobro i neka tako ostane dugo, dugo i da se javiš uvijek sa dobrim vjestima:top:

OOOOOOO
29.01.2010., 12:00
Držimo figice!!! :mig: A ti sada samo pozitivno razmišljaj i brzo ćeš imati svoju bebicu kraj sebe. :kiss:

nadam se..da ce ovaj put biti sve ok....:)

ema1
29.01.2010., 12:10
Mislim da neće biti da je dijabetes posljedica hipotireoze nego da je to obratno tj.Drugi uzroci hipotireoze su: ostale autoimune bolesti (reumatoidni artritis, diabetes melitas typI, perniciozna anemia, vitiligo.)
Međutim pošto su sve žljezde sa unutarnjim lučenjem povezane kao i njihove funkcije, najvjerojatnije dovođenjem hormona štitnjaće u eutiroidno stanje nadomjesnom terapijom, sigurno je i šečer lakše uspostavio ravnoteže.
U svakom slučaju super da je tebi dobro i neka tako ostane dugo, dugo i da se javiš uvijek sa dobrim vjestima:top:

Istina, svugdje se spominje veza hypo-dijabetes.
Ali povezuje se tip I ne II i to nakon dosta godina bolovanje.
Ja imam dijabetes cca 3 godine, premalo za neka veća oštećenja (po razgovoru sa endo.), ali, nikada se nezna to je istina.
Kako god, ja nakon par godina imam normalne vrijednosti i to me uistinu veseli.
Hvala na lijepim željama :)

fiume69
29.01.2010., 12:12

meni je podbuhlo lice redovito ujutro. ali ja nisam na nikakvoj terapiji. mislim da oticanje ima veze sa opcenito zadrzavanjem tekucine nas koji smo hipo. cesto mi oticu i ruke i noge. kao kad sam bila trudna :ne zna:

ema1
29.01.2010., 12:43
meni je podbuhlo lice redovito ujutro. ali ja nisam na nikakvoj terapiji. mislim da oticanje ima veze sa opcenito zadrzavanjem tekucine nas koji smo hipo. cesto mi oticu i ruke i noge. kao kad sam bila trudna :ne zna:

E baš tako!
Kao u trudnoći, ali ipak smanjeno. U trudnoći nisam mogla stisnuti šaku kolika bi bila.
Znači i to ide u rok službe.

hašismotko
29.01.2010., 12:55
ema1 kaže:

To je meni redovito, otekli zglobovi, ruke, kapci, a dr mi kaže "to je sve normalno". E, kako je lijepo uz diagnozu imati sve.... normalno. :D

alapača
29.01.2010., 13:05
meni to ne :kava:
ali mi je endokrinolog objasnio da su moji problemi sa disanjem uzrokovani hipom - kod hipa je uobičajeno bubrenje, oticanje, pa mi nabubri sluznica dišnih putova a sinusi to prepoznaju kao upalu i u njima se počne skupljati puno sluzi. i onda ja u to dam operil i sjebala sam si sluznicu totalno :rolleyes:

a ti bi se smotko mogla već jednom naučit kak se kvotaju postovi :mig: :D

hašismotko
29.01.2010., 13:10

ma, smotano :D

fiume69
29.01.2010., 13:20

:lol:
a stvarno si poklopac samo takav. da te nema trebalo bi te izmislit'! :lol:
puse svima :kiss:

p.s. a ja nikako da skuzim kako se multi kvota :ne zna:

alapača
29.01.2010., 13:23
ovaj plusić s navodnicima, između quote i quick replay :mig:

fiume69
29.01.2010., 13:33
da taj plusic, i sta s njim? kako? kliknem ga i nista se ne dogodi? kako izaberem koje dijelove hocu multi kvotati? offtopic, ali to mi spore stitnjicarke pokusavamo nesto shvatiti/objasniti. pustite nas malo...

alapača
29.01.2010., 14:40
na onom postu koji želiš multikvotat klikneš taj plusić. na drugom postu opet klikneš plusić. na svim postovima koje želiš multikvotat u jednom svom postu, klikneš plusić. kad si ih sve obilježila, klikneš quote pri dnu stranice. i to je to :D
probaj :mig:

fiume69
29.01.2010., 14:46
aaa, tako...

fiume69
29.01.2010., 14:49
pazi, ne samo da sam hipo usporena, nego sam i plavusa. jos sam super dobra kakva bi do kraja mogla biti... :mig:

leeloo27
29.01.2010., 15:09

Nema ti to veze sa euthiroxom, već sa hipotireozom. Zbog hipo se nakuplja tekućina u tijelu, pa zato budu nateknuti.

A kako misliš da ti ruke budu nateknute? Šta ti otiču zglobovi?

Ako ti ujutro otiču zglobovi, trebala bi otići kod imunologa jer to može biti simptom nekih autoimunih bolesti.

leeloo27
29.01.2010., 15:10

:rofl::rofl:

hašismotko
29.01.2010., 16:21
Nema ti to veze sa euthiroxom, već sa hipotireozom. Zbog hipo se nakuplja tekućina u tijelu, pa zato budu nateknuti.

Ako ti ujutro otiču zglobovi, trebala bi otići kod imunologa jer to može biti simptom nekih autoimunih bolesti.

Da, izgleda da nema veze sa eut. a ponekad mi se čini, da baš i ne znamo sve o svemu, jer ipak, dok nisam počela piti lijek nekih simptoma nije bilo, a hormoni su bili puno slabij nego sada. Eut. je samo nadomjestak hormona, a u pripravu tablete same dođu još neki dodaci, tako da..... :ne zna:

hašismotko
29.01.2010., 16:39
pazi, ne samo da sam hipo usporena, nego sam i plavusa. jos sam super dobra kakva bi do kraja mogla biti... :mig:

a zamisli šta bi tek bilo da si hiper-plavuša :D
sudeći po svemu, nije baš za vidjet da bi hipo i blond uticali puno na tebe :mig:

ninica 1
29.01.2010., 16:46
E baš tako!
Kao u trudnoći, ali ipak smanjeno. U trudnoći nisam mogla stisnuti šaku kolika bi bila.
Znači i to ide u rok službe.

Nedostatak hormona direktno djeluje na smanjenje osnovnog metabolizma ( razgradnja energetskih materija,-glukoza,bjelančevine i masti u stanicama).U isto vrijeme dolazi do nagomilavanja nekih materija i vode u tkivima (hijaluronska kiselina, mukopilisaharidi id., što dovodi do povečanja ukupne težine tjela.
U težim slučajevima hipotireoze dolazi do jačeg zadržavanja tečnosti u organizmu ( oko srca, trbuhu, grudnim šupljinama,nogama ) te se ovo stanje definira kao miksedem.
Zaticanje očnih kapaka i cijelog lica ne samo u jutarnjim satima nego stalno je kod hipotireoze -primarne izraženo.
To što otiču šake nema veze sa hipo stanjem to bi trebala potražiti da se odrade imunološki nalazi i anti CCP .
Euthyrox nema veze sa tim stanjem vjeruj.

sara100
29.01.2010., 16:52
cure ja sam u hipo i užasno mi se masti kosa u zadnje vrime.
jeli tako i vama?
inače nikad nisan imala masnu kosu.

hašismotko
29.01.2010., 17:17
Tako, malo pogledala po netu ; svaki lijek, pa i euthyrox ima neke nus pojave, a pošto su koristi od eut. puno veće od nus pojava, ne treba puno brinuti.
Koga zanima, neka utipka Euthyrox side effects, nije baš nešto puno i novo, toliko da ne brinemo više
Bez obzira na sve, bez tog lijeka bi bilo stvarno očajno.

alapača
29.01.2010., 20:31

znaš kak veli doli parton - "ne nerviraju me vicevi o glupim plavušama jer znam da nisam glupa. a nisam ni plava" :rofl:

btw - uredila sam svoj potpis samo za vas :mig:

alapača
29.01.2010., 20:32
cure ja sam u hipo i užasno mi se masti kosa u zadnje vrime.
jeli tako i vama?

da :kava:
a koža mi je suha ko hvarski lovorov list koji sam upravo kupila u konzumu :rolleyes:

Paw
29.01.2010., 21:04
Jel istina da se ne bi smjelo ostati trudna, ako tsh nije ispod 5?
Nešto u stilu da djetetov mozak može pretrpjeti; oslabljena inteligencija i sl.
Gdje mogu više o tome pročitati? Jel ima neka cura, žena koja je planirala dijete, ali joj je liječnik ''zabranio'' dok se tsh ne unormali? Koliko to može vremenski trajati? Godinu? Dvije? U suprotnom, koliki je zaista rizik? Možda sam i sa prvim djetetom imala povišen tsh, a da nisam ni znala da ga imam...

Malo sam tužna:(
Radili smo na tome.
Jučer sam počela sa terapijom.
Nisam mislila da ću doživjeti da mi ginekolog i endokrinolog vele da ne smijem sada ostati trudna.
Od svega mi je najgore to što me mali cima svaki dan da kada ću mu roditi sestricu...
:(

Pacificgirl
29.01.2010., 21:15
Jel istina da se ne bi smjelo ostati trudna, ako tsh nije ispod 5?
Nešto u stilu da djetetov mozak može pretrpjeti; oslabljena inteligencija i sl.
Gdje mogu više o tome pročitati? Jel ima neka cura, žena koja je planirala dijete, ali joj je liječnik ''zabranio'' dok se tsh ne unormali? Koliko to može vremenski trajati? Godinu? Dvije? U suprotnom, koliki je zaista rizik? Možda sam i sa prvim djetetom imala povišen tsh, a da nisam ni znala da ga imam...

Malo sam tužna:(
Radili smo na tome.
Jučer sam počela sa terapijom.
Nisam mislila da ću doživjeti da mi ginekolog i endokrinolog vele da ne smijem sada ostati trudna.
Od svega mi je najgore to što me mali cima svaki dan da kada ću mu roditi sestricu...

Nemoj biti tužna, uz odgovarajuću terapiju TSH jako brzo padne na normalne vrijednosti, tako da ćeš sigurno uskoro smjeti ostati trudna, nek se mali strpi još malko.:mig: :D

hašismotko
29.01.2010., 22:53
Ne brini Paw, bit će sve u redu i dobro je da imaš doktore koji brinu o tome. Uz dobru terapiju se to može vrlo brzo normalizirat. I ono, što željno čekaš postane veliko veselje. :)

meja 44
30.01.2010., 08:09
na onom postu koji želiš multikvotat klikneš taj plusić. na drugom postu opet klikneš plusić. na svim postovima koje želiš multikvotat u jednom svom postu, klikneš plusić. kad si ih sve obilježila, klikneš quote pri dnu stranice. i to je to :D
probaj :mig:

Ja sam to jednom napravila ali sam copy pastala zagrade i quote. Vidiš da se može i drugačije:lol::rofl:

znaš kak veli doli parton - "ne nerviraju me vicevi o glupim plavušama jer znam da nisam glupa. a nisam ni plava" :rofl:

btw - uredila sam svoj potpis samo za vas :mig:

Stvarno da te nema, trebalo bi te izmisliti :D

da :kava:
a koža mi je suha ko hvarski lovorov list koji sam upravo kupila u konzumu :rolleyes:

E sad, ja sam našla lijek za to. Za tijelo odmah poslije tuširanja beby ulje, mora biti još kapljica vode. A za lice i ruke jednu jako masnu kremu tipa melem (ja koristim kremu Royal Salesa od čajevca) staviš na dlan, kapneš par kapi vruće vode...pa razmažeš malo po rukama i licu, pa opet par kapi vruće vode pa po rukama i licu i tako par puta. Meni pomaže barem za 12 sati, većinom izdržim i punih 24 i ako još staviš puder na to, ne svijetliš se ko pesja jaj.... ako znaš na kaj mislim.:mig:

meja 44
30.01.2010., 08:20
:W
Ja sam se jučer izvela kod homeopata i na noć muzeja.
Kod homeopata sam dobila nešto pod jezik i obećanje da ću sanjati (a nisam sanjala ništa)
a u MUO sam zaključila da neki ljudi i ne znaju stvari posložiti po tome u kojem su vremenu nastale (ala fušaju.....)
ali nema veze, ja uživala ....

helena2010
30.01.2010., 09:08
Koliko vremenski je potrebno da lijekovima- nadomjestkom hormona vratimo TSH u normalu? Npr. ako je 8 i treba da se vrati u normalu sa povisenom dozom, za koliko je to vremenski normalno ocekivati.

Pitam jer npr. sa inzulinom dijabetes odmah reaguje, injekcijom za snizenje tlaka takodje odmah reaguje. Kod nas to drugacije ide, jel da

hašismotko
30.01.2010., 11:05
Koliko vremenski je potrebno da lijekovima- nadomjestkom hormona vratimo TSH u normalu? Npr. ako je 8 i treba da se vrati u normalu sa povisenom dozom, za koliko je to vremenski normalno ocekivati.

Pitam jer npr. sa inzulinom dijabetes odmah reaguje, injekcijom za snizenje tlaka takodje odmah reaguje. Kod nas to drugacije ide, jel da

Ja sam trebala tri mjeseca, od 5 na 1.

leeloo27
30.01.2010., 11:44
Da, izgleda da nema veze sa eut. a ponekad mi se čini, da baš i ne znamo sve o svemu, jer ipak, dok nisam počela piti lijek nekih simptoma nije bilo, a hormoni su bili puno slabij nego sada. Eut. je samo nadomjestak hormona, a u pripravu tablete same dođu još neki dodaci, tako da..... :ne zna:

Ne znam :ne zna:, meni su očni kapci naticali i prije nego što sam počela piti euthirox, tako da barem kod mene nije od tableta.

A ema1 je pitala nešto i za oticanje ruku, to definitivno nije od terapije i ako joj se to događa trebala bi ići kod imunologa.

Meni su oticali zglobovi i na kraju je ispalo da imam još nešto autoimuno osim štitnjače.

leeloo27
30.01.2010., 11:48

To ti je sve individualno, i ovisi o tome da li je pogođena terapija. Kod nekoga će se staanje popraviti već za mjesec dana, a kod nekoga će trebati i par mjeseci.

Al recimo da je neko optimalno vrijeme 3 mjeseca. :mig:

leeloo27
30.01.2010., 11:53
Mene zanima, da li nekog od vas zna povremeno zatezati štitnjača, onako nešto ko gušenje?

Hormoni su mi sad u normali, zadnji put mi doktor ispipao štitnjaču i kaže da nema nikakvih čvorova, al svejedno me ponekad tako uhvati da mi bude teško i gutati. I užasno mi smetaju dolčevite ako su usko uz vrat.

hašismotko
30.01.2010., 12:15
Ne znam :ne zna:, meni su očni kapci naticali i prije nego što sam počela piti euthirox, tako da barem kod mene nije od tableta.

A ema1 je pitala nešto i za oticanje ruku, to definitivno nije od terapije i ako joj se to događa trebala bi ići kod imunologa.

Meni su oticali zglobovi i na kraju je ispalo da imam još nešto autoimuno osim štitnjače.

Oticanje ruku vjerovatno nije, a vidiš, kad sam to pokazala na pregledu je dr rekla da je to često kod hashimota i da neki simptomi ostanu, bez obzira na terapiju.

leeloo27
30.01.2010., 12:57
Oticanje ruku vjerovatno nije, a vidiš, kad sam to pokazala na pregledu je dr rekla da je to često kod hashimota i da neki simptomi ostanu, bez obzira na terapiju.

Nisam te sad uspjela skontati. Doktorica ti je rekla za oticanje zglobova ili za oticanje kapaka da je normalno kod hashimota?

Ma zeznuto je to sa štitnjačom što ima toliko simptoma, da više ne znaš šta je od štitnjače a šta nije. I još ako u kombinaciji imaš neku drugu autoimunu bolest, nema šanse da skontaš šta je od čega.

ninica 1
30.01.2010., 13:00

Sve je individualno kod nekoga ide puno brže kod nekoga sporije.
U svakom slučaju od mjeseca pa do tri bi trebalo biti u graničnim vrijednostima.
Mada se zna dogoditi da u roku od mjesec dana bude daleko dalejko bolje nego što je.
Malo strpljenja i bude sve dobro.

ninica 1
30.01.2010., 13:04
Mene zanima, da li nekog od vas zna povremeno zatezati štitnjača, onako nešto ko gušenje?

Hormoni su mi sad u normali, zadnji put mi doktor ispipao štitnjaču i kaže da nema nikakvih čvorova, al svejedno me ponekad tako uhvati da mi bude teško i gutati. I užasno mi smetaju dolčevite ako su usko uz vrat.

Palpacijom se ne može točno znati da li postoje neke manje promjene u štitnjači te sigurno bi trebala napraviti ultrazvučni pregled da se vidi kakvo je stanje .
Bolni i zateknuti zglobovi i šake sigurno nisu u sklopu sa hipo stanjem nego neka od imunoloških bolesti a to znamo sa sigurnošću nažalost nas dvije.:(

hašismotko
30.01.2010., 13:18
Nisam te sad uspjela skontati. Doktorica ti je rekla za oticanje zglobova ili za oticanje kapaka da je normalno kod hashimota?

Ma zeznuto je to sa štitnjačom što ima toliko simptoma, da više ne znaš šta je od štitnjače a šta nije. I još ako u kombinaciji imaš neku drugu autoimunu bolest, nema šanse da skontaš šta je od čega.

I za jedno i drugo je rekla da je "normalno", odnosno, da se kod te bolesti to često pojavljuje. Pošto ona sama ima isto hashimota, vjerovatno je i kao doktor upućena u tu problematiku. Ni meni se to ne čini baš nešto zabrinjavajuće, jedan dan se pojavi, posle dva dana nestane i tako kontinuirano.

leeloo27
30.01.2010., 13:38
Palpacijom se ne može točno znati da li postoje neke manje promjene u štitnjači te sigurno bi trebala napraviti ultrazvučni pregled da se vidi kakvo je stanje .
Bolni i zateknuti zglobovi i šake sigurno nisu u sklopu sa hipo stanjem nego neka od imunoloških bolesti a to znamo sa sigurnošću nažalost nas dvije.:(

Radila sam ultrazvuk prije 2 godine i nalaz glasi: štitnjača je uredne veličine, obostrano nehomogenije strukture tkiva ali bez izraženih znakova difuzne bolesti i bez čvorova. A sad, moguće je da se u roku od ove 2 godine nešto i promijenilo. Definitivno ću tražiti da mi opet napravi ultrazvuk.

Ninice to im ja svima pokušavam reći, da otečeni zglobovi baš i nisu simptom štitnjače i da mogu upućivati na druge autoimune bolesti. Meni je imunologinja rekla da dosta često Hashimoto ide uz neku drugu autoimunu bolest.

hašismotko
30.01.2010., 13:46
Pa odi leeloo na dodatne pretrage, da budeš na jasnom kako i što. A vjerovatno bi se uz otečene zglobove, u primjeru još koje auto.imun. bolesti, morali javit i neki drugi simptomi koji nisu vezani za bolest štitnjače.

leeloo27
30.01.2010., 13:46
I za jedno i drugo je rekla da je "normalno", odnosno, da se kod te bolesti to često pojavljuje. Pošto ona sama ima isto hashimota, vjerovatno je i kao doktor upućena u tu problematiku. Ni meni se to ne čini baš nešto zabrinjavajuće, jedan dan se pojavi, posle dva dana nestane i tako kontinuirano.

A kad su ti nateknuti zglobovi, jel te bole? I jesi ikad radila neke imunološke pretrage?

leeloo27
30.01.2010., 13:51
Pa odi leeloo na dodatne pretrage, da budeš na jasnom kako i što. A vjerovatno bi se uz otečene zglobove, u primjeru još koje auto.imun. bolesti, morali javit i neki drugi simptomi koji nisu vezani za bolest štitnjače.

Ali fora ti je kod autoimunih bolesti da ti se dosta simptoma preklapa sa simptomima štitnjače, tako da nikad ne možeš biti siguran od čega je.

Evo ja primjerice imam suhe oči i usta, koji također mogu biti posljedica hipotireoze. Ali uz to mi otiču zglobovi, znaju mi se upaliti žlijezde slinovnice što u mom slučaju upućuje na Sjogrenov sindrom (autoimuno na sluznice).

A za ovo gušenje, ne događa mi se često, al ću definitivno tražiti da mi napravi ponovo ultrazvuk. Možda su se u međuvremenu napravili nekakvi čvorovi.

hašismotko
30.01.2010., 14:46
A kad su ti nateknuti zglobovi, jel te bole? I jesi ikad radila neke imunološke pretrage?

Kao što si rekla, sto raznih simptoma je, a sve skupa može biti povezano, da na kraju ne znaš što bi. Bole me ponekad ruke, sa bočne strane do lakta, a nije me dr nikamo poslala, očito joj ne izgleda nešto ozbiljno. A i meni se na da po pregledima, za sada me ne smeta.

leeloo27
30.01.2010., 15:00
Kao što si rekla, sto raznih simptoma je, a sve skupa može biti povezano, da na kraju ne znaš što bi. Bole me ponekad ruke, sa bočne strane do lakta, a nije me dr nikamo poslala, očito joj ne izgleda nešto ozbiljno. A i meni se na da po pregledima, za sada me ne smeta.

Ne kaže se uzalud za štitnjaču mali organ, veliki problemi. Ko bi rekao da takvo malo sranje može napraviti toliki cirkus u tijelu. :D

ninica 1
30.01.2010., 15:09
Radila sam ultrazvuk prije 2 godine i nalaz glasi: štitnjača je uredne veličine, obostrano nehomogenije strukture tkiva ali bez izraženih znakova difuzne bolesti i bez čvorova. A sad, moguće je da se u roku od ove 2 godine nešto i promijenilo. Definitivno ću tražiti da mi opet napravi ultrazvuk.

Ninice to im ja svima pokušavam reći, da otečeni zglobovi baš i nisu simptom štitnjače i da mogu upućivati na druge autoimune bolesti. Meni je imunologinja rekla da dosta često Hashimoto ide uz neku drugu autoimunu bolest.

2 godine je dosta dug period i svakako trebaš ponoviti taj ultrazvuk a na pp ti odgovorim poslije tekme.:kiss:

hašismotko
30.01.2010., 15:09
Ne kaže se uzalud za štitnjaču mali organ, veliki problemi. Ko bi rekao da takvo malo sranje može napraviti toliki cirkus u tijelu. :D

Svaka bolest ti napravi veći ili manji "cirkus", a možda je najveći problem, da stalno osluškujemo, šta valja, šta ne.....previše se opterećujemo. Vidiš, mene dr ni na u.z. ne šalje, kaže, dok je tsh u mjerama normale, nema potrebe. I ja nju lijepo slušam. :mig:

leeloo27
30.01.2010., 15:25
2 godine je dosta dug period i svakako trebaš ponoviti taj ultrazvuk a na pp ti odgovorim poslije tekme.:kiss:

:grli: Budem tražila ultrazvuk slijedeći put.

leeloo27
30.01.2010., 15:36
Svaka bolest ti napravi veći ili manji "cirkus", a možda je najveći problem, da stalno osluškujemo, šta valja, šta ne.....previše se opterećujemo. Vidiš, mene dr ni na u.z. ne šalje, kaže, dok je tsh u mjerama normale, nema potrebe. I ja nju lijepo slušam. :mig:

O, ignoriram ja moju štitnjaču, al ona baš nešto neće mene da ignorira. :rofl:

hašismotko
30.01.2010., 15:48

Ignoriraj ti nju i dalje, dosadit će joj. :D

Paw
30.01.2010., 16:36
Nemoj biti tužna, uz odgovarajuću terapiju TSH jako brzo padne na normalne vrijednosti, tako da ćeš sigurno uskoro smjeti ostati trudna, nek se mali strpi još malko.:mig: :D

Hvala Pacificgirl, ovo djeluje smirujuće:)

ninica 1
30.01.2010., 16:49

to što ignoriraš štitnjaću nema veze jer si pod terapijom i sve dobro ali što ignoriraš daleko ozbiljniju bolest je da te se :tuctuc: i nadam se da ćeš to ipak odraditi idući tjedan.:)

Paw
30.01.2010., 16:52
Ne brini Paw, bit će sve u redu i dobro je da imaš doktore koji brinu o tome. Uz dobru terapiju se to može vrlo brzo normalizirat. I ono, što željno čekaš postane veliko veselje. :)

Hvala draga, lijepo je biti ovdje sa vama:)
Pusa:cerek:

Paw
30.01.2010., 16:54
Inače da se pohvalim da sam danas spavala do 10,30h, pa sam začorila opet sa malim oko 12 sve do 15:D i još uvijek komiram:lol:

Koža mi je suha kao barut, koji proizvod koristite, koji vam naj odgovara?

alapača
30.01.2010., 17:18
a čuj Paw ako ti endokrinolog i ginekolog zajedno kažu da trudnoća ne bi bila dobra u ovom trenutku, onda tko smo mi da proturiječimo? :ne zna:
žao mi je što je to sad tako, ali tsh se lako skine ispod 5 a onda trudnoća ne bi trebala biti uopće upitna (uz kontrolu ove dvojice liječnika iz prethodne rečenice).
a da, istina je, kod djeteta se može razviti kretenizam (to se tako zove) ali ne od tvoje štitnjače, nego ako se njegova ne razvije. to se, pak, danas prepoznaje odmah u rodilištu (jer im se čim se rode odredi tsh) i ako je potrebno odmah im se daje terapija. tako da se to zapravo i ne može dogoditi.

Meja, glede suhe kože... meni to s bebi uljem ponekad upali a onda dugo dugo nema nikakve vajde :rolleyes:
imam stvarno groznu kožu - kud je toliko suha onda je još i beskrajno dosadna s tim svojim osjetljivim prohtjevima, pa se uglavnom od SVIH preparata koje nanesem na kožu OSUJEM, dobijem osip, budem sva u crvenim točkicama i onda tjedan dana pijem klaritin :rolleyes:
bio mi je super na primjer onaj maslac za tijelo, bilo za kupit u dm, u tamno smeđoj kutiji, miriši na vaniliju a gorak je za popizdit (naravno da sam polizala da vidim jel jestivo :kava: ) ali i od toga sam se nakon tjedan dana uporabe osula :mad:
također i nikakav piling ne dolazi u obzir. opet crvene točkice.
a lice... to je posebna priča - kupovala sam raznorazne i vrlo skupe kremice da bih jednom prilikom slučajno kod frendice namazala garnijerovu onu sa kakti ružom i tu koristim evo već godinu dana i savršena mi je :top:
pedesetak kuna :s

Paw
30.01.2010., 17:24
Ja za lice koristim (nemojte se smijati):D običnu plavu niveu, a stavljala sam i bademovo ulje, ali mi je ipak bilo premasno:mig:

alapača
30.01.2010., 17:26
od toga mi se začepe pore. nemrem to.

hašismotko
30.01.2010., 17:26
Inače da se pohvalim da sam danas spavala do 10,30h, pa sam začorila opet sa malim oko 12 sve do 15:D i još uvijek komiram:lol:

Koža mi je suha kao barut, koji proizvod koristite, koji vam naj odgovara?

Za kožu imam čisto (kozmetično) kokosovo ulje, dosta je jedna-dve kapljice za obraz, daš na dlan razmažeš i onda na lice. I za kosu je odlično.

Pacificgirl
30.01.2010., 17:27
Hvala Pacificgirl, ovo djeluje smirujuće:)

Nema na čemu, a znam po sebi, bio je 9, a jako brzo je uz eutiroks spao na 3.5, samo pij terapiju i nemoj se nervirati i to će brzo biti sve OK.:)

Paw
30.01.2010., 17:27
a čuj Paw ako ti endokrinolog i ginekolog zajedno kažu da trudnoća ne bi bila dobra u ovom trenutku, onda tko smo mi da proturiječimo? :ne zna:
žao mi je što je to sad tako, ali tsh se lako skine ispod 5 a onda trudnoća ne bi trebala biti uopće upitna (uz kontrolu ove dvojice liječnika iz prethodne rečenice).
a da, istina je, kod djeteta se može razviti kretenizam (to se tako zove) ali ne od tvoje štitnjače, nego ako se njegova ne razvije. to se, pak, danas prepoznaje odmah u rodilištu (jer im se čim se rode odredi tsh) i ako je potrebno odmah im se daje terapija. tako da se to zapravo i ne može dogoditi.

Naravno, naravno,
ma ja sam se malo požalila, ta vijest mi je došla kao grom iz vedra neba, ovdje sam si dala oduška.
:)

Paw
30.01.2010., 17:30
Za kožu imam čisto (kozmetično) kokosovo ulje, dosta je jedna-dve kapljice za obraz, daš na dlan razmažeš i onda na lice. I za kosu je odlično.

Haši, gdje kupiš to ulje?

hašismotko
30.01.2010., 17:37
Haši, gdje kupiš to ulje?

Pitaj u trgovinama sa kozmetikom. Ja sam ga donjela iz Indije, cijeli paket za 3 eura. :D
Ako ne nađeš ti pošaljem jednu flašicu, traje pola godine. :mig:

leeloo27
30.01.2010., 17:40
bio mi je super na primjer onaj maslac za tijelo, bilo za kupit u dm, u tamno smeđoj kutiji, miriši na vaniliju a gorak je za popizdit (naravno da sam polizala da vidim jel jestivo :kava: ) ali i od toga sam se nakon tjedan dana uporabe osula :mad:

:rofl::rofl: Al stvarno si legenda!! :lol:

Kladim se da tvojima kod kuće nikad nije dosadno s tobom! :rofl:

Paw
30.01.2010., 17:42
Pitaj u trgovinama sa kozmetikom. Ja sam ga donjela iz Indije, cijeli paket za 3 eura. :D
Ako ne nađeš ti pošaljem jednu flašicu, traje pola godine. :mig:

VAu:eek:
vidjeti ću ako ima u apoteci, tamo uzimam bademovo, premda je skupo.

leeloo27
30.01.2010., 17:42
Ja za lice koristim (nemojte se smijati):D običnu plavu niveu, a stavljala sam i bademovo ulje, ali mi je ipak bilo premasno:mig:

Meni ona nivea soft nije loša. Ne masti kožu i fino se upije.

hašismotko
30.01.2010., 17:46
VAu:eek:
vidjeti ću ako ima u apoteci, tamo uzimam bademovo, premda je skupo.

Uzmi čim manju dozu da vidiš da li ti odgovara. I nek je čisto, bez nekih dodataka, mogu ti iritirat kožu.

alapača
30.01.2010., 18:15
ja kupim bademovog litru u Novoj opremi na drvinju. mislim da sam negdje oko 100 i neš kuna to platila prije godinu dana. to nije baš tak skupo :ne zna:

Paw
30.01.2010., 21:03
ja kupim bademovog litru u Novoj opremi na drvinju. mislim da sam negdje oko 100 i neš kuna to platila prije godinu dana. to nije baš tak skupo :ne zna:

ma daj:eek:
Ja kupujem u apoteci svaki mjesec 50ml i to platim 11,00 kuna, što bi značilo da litra dođe oko 220,00kuna - čista računica, ali meni je to malo preskupo.
Nisam iz Zg, pa ne znam što je Nova oprema, jel ti kupuješ bademovo u apoteci? Jel to čisto bademovo?

meja 44
30.01.2010., 23:05
Meja, glede suhe kože... meni to s bebi uljem ponekad upali a onda dugo dugo nema nikakve vajde :rolleyes:
imam stvarno groznu kožu - kud je toliko suha onda je još i beskrajno dosadna s tim svojim osjetljivim prohtjevima, pa se uglavnom od SVIH preparata koje nanesem na kožu OSUJEM, dobijem osip, budem sva u crvenim točkicama i onda tjedan dana pijem klaritin :rolleyes:
također i nikakav piling ne dolazi u obzir. opet crvene točkice.
a lice... to je posebna priča - kupovala sam raznorazne i vrlo skupe kremice da bih jednom prilikom slučajno kod frendice namazala garnijerovu onu sa kakti ružom i tu koristim evo već godinu dana i savršena mi je :top:
pedesetak kuna :s

Piling od kukuruznog grisa i meda. Domaća radinost je u takvim slučajevima najbolja.

I još jedno pitanje za sve: Probao tko ono ionizirajuće srebro? Tko ima kakvih saznanja?

meja 44
30.01.2010., 23:11
od toga mi se začepe pore. nemrem to.

I ja sm misila da nemrem. A ispalo super.
Isto ko i ti. Averzija prema nečemu tako masnom.
E taj dio moraš sama sa sobom riješiti.:D

hašismotko
31.01.2010., 11:06
Piling od kukuruznog grisa i meda. Domaća radinost je u takvim slučajevima najbolja.

I još jedno pitanje za sve: Probao tko ono ionizirajuće srebro? Tko ima kakvih saznanja?

Znam samo, da ima dobro bakteriocidno djelovanje, a ne smiješ ga upotrebljavati više od 30 godina, jer dobiješ :( boju kože.
:D

alapača
31.01.2010., 11:41

kako molim?
I ja sm misila da nemrem. A ispalo super.
Isto ko i ti. Averzija prema nečemu tako masnom.
E taj dio moraš sama sa sobom riješiti.:D

ma nisam ja samo mislila da nemrem - ja sam to i probala. na svojoj koži :D

meja 44
31.01.2010., 16:27
[QUOTE=alapača;24809821]kako molim?

Staviš kukuruzni gris u šalicu i meda toliko da se stvori masa, možeš med i malo zagrijati da postane rijeđi i ostaviš pola sata do sat da odstoji i naneseš gdje se hočeš pilingirati i namočiš ruke svako malo i kružiš, po mogućnosti čak i kad si na licu, radi to u kadi jer masa opada dolje na pod.
I to je to.

mazivas
01.02.2010., 07:24
dobro jutro...od danas sam morao prestati piti eutirohxe..pa ako neko ima iskustva da mi kaze kakove su nus pojave toga..kaj mogu ocekivati u ovih mjesec dana do pregleda...hvala

ema1
01.02.2010., 07:47

Ne zglobovi. Samo dlanovi. Izgleda dosta gadno...
Ali "nestane" za sat-dva.
Bila sam i kod imunologa i kod alergologa - sve vam je to od dijabetesa/hipo.
:rolleyes:
Da napomenem da štitnjaču nitko nebi ni tražio da nije bilo alergologa, jer sam dolazila otečena ko balon, pa kaže ona - ajde pogledaj i to.
Propisala mi je Telfast za alergiju (iako nemamo pojma od čega je), tako da se kljukam lijekovima u zadnje vrijeme puno previše.
Alergo test sam tražila još u 9 mjesecu, ali dok se nisam počela gušiti ništa od njega. Naravno, još ga nisam napravila, dok se ne smiri stanje i tako u krug.

Ovaj vikend sam se probudila "samo" sa otečenim kapcima. Danas kuc-kuc ni sa čim otečenim... valjda me pustilo da normalna odem na posao :D

ninica 1
01.02.2010., 08:13
dobro jutro...od danas sam morao prestati piti eutirohxe..pa ako neko ima iskustva da mi kaze kakove su nus pojave toga..kaj mogu ocekivati u ovih mjesec dana do pregleda...hvala

Jedino što možeš oćekivati je da odeš lagano u hipo stanje ali ništa strašno to je kratak period te ako bude potrebe doktor će ponovno uključiti euthyrox u dozi koja će ti biti potrebna.
A zašto si prestao uzimati euthyrox do kontrole , koliko si ga dugo uzimao i koja je dijagnoz?

ninica 1
01.02.2010., 08:21
Ne zglobovi. Samo dlanovi. Izgleda dosta gadno...
Ali "nestane" za sat-dva.
Bila sam i kod imunologa i kod alergologa - sve vam je to od dijabetesa/hipo.
:rolleyes:
Da napomenem da štitnjaču nitko nebi ni tražio da nije bilo alergologa, jer sam dolazila otečena ko balon, pa kaže ona - ajde pogledaj i to.
Propisala mi je Telfast za alergiju (iako nemamo pojma od čega je), tako da se kljukam lijekovima u zadnje vrijeme puno previše.
Alergo test sam tražila još u 9 mjesecu, ali dok se nisam počela gušiti ništa od njega. Naravno, još ga nisam napravila, dok se ne smiri stanje i tako u krug.

Ovaj vikend sam se probudila "samo" sa otečenim kapcima. Danas kuc-kuc ni sa čim otečenim... valjda me pustilo da normalna odem na posao :D

S obzirom da je kod tebe par dijagnoza oa alergije, dijabetesa pa do hipo stanja to zaticanje može biti od svega po malo a očni kapci sigurno od štitnjaće.
Neznam koliko si zadovoljna telfastom , ja ne baš kao sa starim dobrim dimidrilom koji mi je bio najbolji izbor lijeka za alergije ali mislim da ga više kod nas nema u ljekarnama.
Sve dok si pod terapijom telfasta nema alergo testa a kada ćeš se moći sa njega skinuti to je već pitanje a time i vrijeme kada ćeš napraviti alergo test.
Drago mi je da si danas dobro i da nisi zatećena pa neka bar to ostane tako dobro kao jutros :top:

mazivas
01.02.2010., 09:44
Jedino što možeš oćekivati je da odeš lagano u hipo stanje ali ništa strašno to je kratak period te ako bude potrebe doktor će ponovno uključiti euthyrox u dozi koja će ti biti potrebna.
A zašto si prestao uzimati euthyrox do kontrole , koliko si ga dugo uzimao i koja je dijagnoz?

imao sam papilarni ca, pa su mi izvadili cijelu stitnjacu, pocetkom 6 mjeseca...sad u 3 mjesecu moram opet ici na onaj scan radioaktivnim jodom, pa moram perstati piti hormone do tada...

ema1
01.02.2010., 10:15
S obzirom da je kod tebe par dijagnoza oa alergije, dijabetesa pa do hipo stanja to zaticanje može biti od svega po malo a očni kapci sigurno od štitnjaće.
Neznam koliko si zadovoljna telfastom , ja ne baš kao sa starim dobrim dimidrilom koji mi je bio najbolji izbor lijeka za alergije ali mislim da ga više kod nas nema u ljekarnama.
Sve dok si pod terapijom telfasta nema alergo testa a kada ćeš se moći sa njega skinuti to je već pitanje a time i vrijeme kada ćeš napraviti alergo test.
Drago mi je da si danas dobro i da nisi zatećena pa neka bar to ostane tako dobro kao jutros :top:

Ovo mi je prvi lijek vezan za alergije, tako da ga nemam s čim usporedit..
Neznam, ne izbijaju mi oni odvratni plikovi (ok jednom od kad sam ga počela piti) i ne gušim se. Za sada je ok.

Je baš sam u ....... (da ne budem prosta).
Od zdrave, nikad bolesne osobe, zatrudnim (doslovno, dva mjeseca nakon začeća kreće inzulin) i boleštine se samo lijepe na mene.
Sad mi je lakše kada znam da je za ona depresivna stanja bila kriva štitnjača :D
Hvala vam ljudi na konverzaciji :)

amat
01.02.2010., 10:58
Samo da vas pozdravim!
Ništa novog kod mene, osim što beba raste :), tu i tamo me uhvati malo neka fjaka... jedva čekam sunce, toplije vrijeme da možemo malo više šetati i izaći iz stana! Ubije me to,solo po cijele dane (muž na poslu) samo neke glupe misli po glavi vrludaju..
Velika vam pusa svima i nedajete se!

alapača
01.02.2010., 11:22
ja se dam! svom mužu! rado :cerek:

pozdrav i tebi :w

ninica 1
01.02.2010., 12:09
imao sam papilarni ca, pa su mi izvadili cijelu stitnjacu, pocetkom 6 mjeseca...sad u 3 mjesecu moram opet ici na onaj scan radioaktivnim jodom, pa moram perstati piti hormone do tada...

to sam prošla i pretpostavila ali nisam bila sigurna.
Da malo padneš u hipo u taj mjesec ali ništa strašno svakako nas drže malo hiper pa onda za vrijeme tih kontrola i ne padne previše.
Želim ti puno sreće u liječenju i neka bude sve na koncu dobro što je i najbitnije bez obzira na ružnu dijagnozu.
Vidiš evo i mene živa i ne baš zdrava ali što se tiče štitnjaće jesam .
Nemoj brinuti jer tu bolest ako već moraš dobiti najbolje je na štitnjači i većina nas je bez komplikacija poslije - mislim na metastaze pogotovo kod papilarnog i folikularnog čije je stupanj maligniteta i ponajmanji u odnosu na medularni i anaplastični mi smo super :top: Drži se i svako dobro ti želim.

Samo da vas pozdravim!
Ništa novog kod mene, osim što beba raste :), tu i tamo me uhvati malo neka fjaka... jedva čekam sunce, toplije vrijeme da možemo malo više šetati i izaći iz stana! Ubije me to,solo po cijele dane (muž na poslu) samo neke glupe misli po glavi vrludaju..

Lijepo da si se malo javila.
Beba raste a mama pomalo gubi strpljenje kada je kučni pritvor zbog bebe u pitanju.Ali evo još se strpi samo malo proljeće će jako brzo i svi sretni i zadovoljni , više vremena vani u šetnji i zabavi, zato nemoj da te love te ružne misli budi sretna uz svoje male slatke anđele.
Nedaj se ni ti a i tebi pusa od mene!

mazivas
01.02.2010., 12:41
to sam prošla i pretpostavila ali nisam bila sigurna.
Da malo padneš u hipo u taj mjesec ali ništa strašno svakako nas drže malo hiper pa onda za vrijeme tih kontrola i ne padne previše.
Želim ti puno sreće u liječenju i neka bude sve na koncu dobro što je i najbitnije bez obzira na ružnu dijagnozu.
Vidiš evo i mene živa i ne baš zdrava ali što se tiče štitnjaće jesam .
Nemoj brinuti jer tu bolest ako već moraš dobiti najbolje je na štitnjači i većina nas je bez komplikacija poslije - mislim na metastaze pogotovo kod papilarnog i folikularnog čije je stupanj maligniteta i ponajmanji u odnosu na medularni i anaplastični mi smo super :top: Drži se i svako dobro ti želim.

rekli su poslije operacije ad nema metastaza, da je ostao unutar stitnajce koju su izvadili....nadam se da je prosli put jod ucinio svoje i da nebum trebao lezat 4 dana u izolaciji nakon novog joda

hašismotko
01.02.2010., 12:49
Samo da vas pozdravim!

Amat....:w

Drž se, uskoro će kraj zime, a pođi ti van i prije proljeća. :)
I tebi pusa.

ninica 1
01.02.2010., 14:00
rekli su poslije operacije ad nema metastaza, da je ostao unutar stitnajce koju su izvadili....nadam se da je prosli put jod ucinio svoje i da nebum trebao lezat 4 dana u izolaciji nakon novog joda

nadam se da neće biti potrebe istina ja sam morala ležati ponovno u izloaciji ali poslije toga je sve bilo u najboljem redu.
Si radio anit Tg i kolike su vrijednosti on je dobar pokazatelj stanja poslije operativnog zahvata Ca.Sigurno je jod prošli put odradio svoje i da će ova kontrola biti dobra a što ti od srca i želim:top:
Nadam se da ćeš se javiti poslije kontrole.
Ja sam imala nedavno kontrolu i sve je super te uz euthyrox živim iako nemam štitnjaću kao i oni koji je imaju.Ma mi bez štitnjaće smo sretni jer postoji nadomjesna terapija a time dobivamo šansu da normalno funkcioniramo.
Drži se :top:

meja 44
01.02.2010., 19:03
Samo da vas pozdravim!

Pusa i tebi. Uposli malo baka servis ili sestra servis ili šogorica servis i kreni iz kuće van. Ili uposli tata servis kad se vrati s posla.... a ti iz kuće van. Bit će bolje i tebi i svima oko tebe, vjeruj mi a i one misli će se povući....

Paw
01.02.2010., 20:07
Mene su znali jako boliti zglobovi na rukama i desni kuk. Nisam to nikome posebno govorila jer sam se bojala da će me ismijati... ono, pretpostavka je da ti se te stvari počinju javljati u pedesetim, šezdesetim, ali ne u tridesetima!
Tko bi mi normalan povjerovao?!
Kod mene se to nekako brzo razvijalo, kažem brzo jer sam do prije par mjeseci tri put tjedno po dva sata bila na fitnesu i imala baš aktivne treninge, a onda sam malo po malo počela gubiti snagu i počeli su me boliti zglobovi, koji su btw. ušasno ''puckali''.
Jel i vas bole zglobovi?

ninica 1
01.02.2010., 20:57
Mene su znali jako boliti zglobovi na rukama i desni kuk. Nisam to nikome posebno govorila jer sam se bojala da će me ismijati... ono, pretpostavka je da ti se te stvari počinju javljati u pedesetim, šezdesetim, ali ne u tridesetima!
Tko bi mi normalan povjerovao?!
Kod mene se to nekako brzo razvijalo, kažem brzo jer sam do prije par mjeseci tri put tjedno po dva sata bila na fitnesu i imala baš aktivne treninge, a onda sam malo po malo počela gubiti snagu i počeli su me boliti zglobovi, koji su btw. ušasno ''puckali''.
Jel i vas bole zglobovi?
Jedan od simptoma bolesti hipo mogu da budu vezani za slabost mišića .
Osim bolova u mišićima, nerijetko hipo stanje može pratiti upalu zglobova - artritis. Najčešće zahvaćeni zglobovi jesu zglobovi doručja obje šake te oba koljena i oba gležnja. Postojeća stanja liječe se tako da se liječi štitnjača te se i ovi simptomi u mišićima i zglobovima spontano povlače.
Ali ako su zglobovi jako zatekli i topli tj.crveni onda ipak se može posumnjat na RA a ako su samo bolni uz krckanje onda je to posljedica tvoje hipotireoze.
Kada se koncentracija hormona u krvnoj cirkulaciji dovede sa nadomjesnom terapijom u granične vrijednosti i bol u zglobovima i mišićima će prestati u tom slućaju nije potrebna dodatna terapija.
Ma bude to ubrzo puno bolje.

A sada od reumatoidno arteritisa boluju i dijeca i nije namjenjena bolest zglobova samo starim nažalost boluju i mladi pa treba reagirati bez obzira na godinbe:) to ćesto i dovede do još većih problema jer eto imamo izgrađeno takvo mišljenje i ti i ja i većina nas dok smo još zdravi i mladi.
Čuvaj se i poštefi većih aktivnosti dok se to malo smiri.:top:

Paw
01.02.2010., 21:06
Najčešće zahvaćeni zglobovi jesu zglobovi doručja obje šake te oba koljena i oba gležnja.

Ninica, hvala na iscrpnom odgovoru.
Izdvojila sam ovo što je mene mučilo + desni kuk. Hvala bogu zglobovi nisu naticali niti se crvenjeli. Ovih par dana što uzimam terapiju osjetila sam da me npr. zglob lijeve ruke više ne boli, iako sva još uvijek krckam:zvrko:

meja 44
02.02.2010., 17:05
Sva sam u komi.
Šogorica mi ima povećane limfne čvorove pod pazuhom, na rengenu pluća se vide neke tvorbe koje su očito povećani limfni čvorovi a krvna slika s limfocitima uredna.
Po internetu, najbolja opcija je lupus a o ostalima uopće ne želim razmišljati....

ninica 1
02.02.2010., 17:19
Sva sam u komi.
Šogorica mi ima povećane limfne čvorove pod pazuhom, na rengenu pluća se vide neke tvorbe koje su očito povećani limfni čvorovi a krvna slika s limfocitima uredna.
Po internetu, najbolja opcija je lupus a o ostalima uopće ne želim razmišljati....
A što je sa dojkama?????
To nikako nije dobro i ne mora se uopće raditi o lupusu , ne ima tu puno , puno opcija :ne zna:

Paw
02.02.2010., 18:14
Sva sam u komi.

ali bolje nemoj nagađati jer češ se samo iznervirati, a na netu stvarno svega ima, pričekajte dijagnozu.

hašismotko
02.02.2010., 18:25
Sva sam u komi.

Paw je dobro napisala, nemoj previše iščitavat, inače "poludiš" od svih mogućih kombinacija koje nađeš na netu. Nek bude čim bolje, koliko se da.

third eye
02.02.2010., 18:38
meni su se vrijednosti T3 i TSH nakon 2 mjeseca snizili sami od sebe. ja zadovoljna :)

meja 44
02.02.2010., 20:25
A što je sa dojkama?????
To nikako nije dobro i ne mora se uopće raditi o lupusu , ne ima tu puno , puno opcija :ne zna:

Od svih drugih opcija, lupus je najbolja... dojke su ok od prije tri mjeseca.
Sutra ide na CT pa prema nalazima se ide dalje....:ne zna:

meja 44
02.02.2010., 20:32
Paw je dobro napisala, nemoj previše iščitavat, inače "poludiš" od svih mogućih kombinacija koje nađeš na netu. Nek bude čim bolje, koliko se da.

Najljepše od svega je to kaj su oni zauzeti razmišljanjem o nekom drugom dijelu svog života i uopće o tome na sreću ili na žalost ne razmišljaju. Imam osjećaj da sam samo ja u panici. Čak ni ona (koja je inače medicinar i VELIKI paničar) taj drugi aspekt u svemu više mori od moguće dijagnoze. I to me još više plaši.

meja 44
02.02.2010., 20:38
ali bolje nemoj nagađati jer češ se samo iznervirati, a na netu stvarno svega ima, pričekajte dijagnozu.

Ma nisam baš puno isčitavala jer mi se baš nije dopalo to kaj sam vidjela...ali dijagnozu treba dočekati...

ninica 1
02.02.2010., 20:46
Od svih drugih opcija, lupus je najbolja... dojke su ok od prije tri mjeseca.
Sutra ide na CT pa prema nalazima se ide dalje....:ne zna:

Sačekaj nalaz CT i nemoj paničariti jer do dijagnoze treba stvarno biti što mirnij, panikom i prevelikom brigom ništa nećeš dobiti osim možda i samoj sebi pogoršati stanje.
Kod takvih stvari nezahvalno je bilo što reči ili pretpostaviti dok doktori ne odrade svoj dio.
A i kod mene nije bolje neki su na kemo neki na zračenju i život opet ide dalje a i sama sam..:(
Drži se do dijagnoze i hrabro naprijed ma što da bude bilo!:top:

ema1
03.02.2010., 07:33
Evo mene opet :D
Prije par dana sam bila sva jako oduševljena kako su mi šećeri niži (uz terapiju za hipo i dijabetes).
Sad više i nisam tako euforična. Subotu i nedjelju sam jedva preživila sa šećerom od 2.5, a u ponedjeljak sam jednostavno prestala uzimati dnevnu terapiju za dijab.
I sve ok. Cijeli dan se šećer kreće od 4,5-5,5 dva sata nakon jela dođe do 6,5-7.
Na večer se popne do 8, uzmem terapiju prije spavanja i to je to. I tako funkcioniram zadnja dva dana.
Zvala sam endo, šta da radim, ali to je nemoguća misija. Ne mogu na svoju ruku mjenjati terapiju, ali nemam izbora.
Danas opet krećem s telefonom u ruci, pa valjda će se javiti jednom :confused:
Inače, ja sam opet ona stara - puna energije, naspavana, puno prioduktivnija na poslu jer mi više ne treba sat vremena da shvatim tko što govori, vilica me više ne boli od zjevanja:D
Osim što su mi mišići još lagano u komi.
Sorite što vas davim, ali ja sam u nadi da se uvjek netko nađe tko zna nešto više - kao što se i pokazalo ovdje.

fiume69
03.02.2010., 08:21
Najljepše od svega je to kaj su oni zauzeti razmišljanjem o nekom drugom dijelu svog života i uopće o tome na sreću ili na žalost ne razmišljaju. Imam osjećaj da sam samo ja u panici. Čak ni ona (koja je inače medicinar i VELIKI paničar) taj drugi aspekt u svemu više mori od moguće dijagnoze. I to me još više plaši.

pusti, sigurno je tako bolje nego da panicari. i onako ne moze u ovoj fazi nista napraviti. mozda joj je to obrambeni mehanizam. iznenadjujuce je kako ljudi reagiraju kad ih stvarno frka uhvati. drzimo fige da bude najmanje los ishod.

Paw
03.02.2010., 15:31
Ma nisam baš puno isčitavala jer mi se baš nije dopalo to kaj sam vidjela...ali dijagnozu treba dočekati...

mogu mislit kako ti je, ma u biti svi smo mi isti, znam kad mi je mali bio nešto bolestan da sam sav net prekopala, ali se pri tom i užasno nanervirala, na kraju mi je najbolji savjet i rješenje problema ponudila xy liječnica na dermatologiji, a skoro smo završili pod nožem na kirurgiji, a nju je opet preporučio urolog. A šta da ti kažem:ne zna: pouzdaj se u sebe, da će sve biti ok, ovo je vrijeme neizvijesnosti za tebe i pokušaj se prepustiti npr. molitvi (ako si vjernica) ili nečim što će ti zaokupiti misli i učiniti ih pozitivnima. Sretno koka i da ti je osmijeh češće na licu, sve će biti ok, evo ti jedan blaženi smajl:cerek:

Paw
03.02.2010., 15:33
meni su se vrijednosti T3 i TSH nakon 2 mjeseca snizili sami od sebe. ja zadovoljna :)

To su divne vijesti!
I jesi li ih proslavila? To moraš proslaviti!
:top:

third eye
03.02.2010., 21:15
jesam! odjednom sve super. štitna,šećer,ni trigliceridi nisu povišeni.za promjenu neke lijepe vijesti...

alapača
03.02.2010., 21:55
kako to?

OOOOOOO
04.02.2010., 12:01
cure samo da vas pozdravim.....
ja evo na 9.injekciji danas,od subote po 3 dnevno cu primat...:( nadam se da cu prezivit....

sara100
04.02.2010., 15:50
cure samo da vas pozdravim.....
ja evo na 9.injekciji danas,od subote po 3 dnevno cu primat...:( nadam se da cu prezivit....
drži se draga :)
evo da se ja pohvalin.Javila san se prije misec dana i prvi nalaz mi je bio:
T3-1,61
T4-74,8
TSH-14,91
Kronična upala štitnjače i dobila san euthyrox 25

Danas san bila na kontroli i moj nalaz je:
T3-1,85
T4-92,5
TSH-5,30
Doktorica zadovljna,a i ja san super zadovoljna:)
Moran piti euthyrox cili život ali eto važno da djeluje.

OOOOOOO
04.02.2010., 18:28
super sara,samo ga ti redovito uzimaj i bit ce sve ok...ja ga vec 15 god pijem i pit cu ga dok sam ziva...kad se mora, mora se.

vvesnicaa
04.02.2010., 19:30
bok...trebam na operaciju stitine zlijezde za izvjesno vrieme!! Tacnije imam nekakav cvorcic na vratu sto je ustvari neka cista. Uplasena sam i bojim se velicine oziljka na vratu. Inace su mi hormoni u redu, samo je TSH malo nizi!

ninica 1
04.02.2010., 20:00
bok...trebam na operaciju stitine zlijezde za izvjesno vrieme!! Tacnije imam nekakav cvorcic na vratu sto je ustvari neka cista. Uplasena sam i bojim se velicine oziljka na vratu. Inace su mi hormoni u redu, samo je TSH malo nizi!

Nema razloga da se bojiš operativni zahvat nije težak a ožiljak se za kratko vrijeme pretvori u jedva primjetnu crticu na vratu.Istina u početku izgleda dosta ružno ali kažem ti za kratko vrijeme to je neprimjetljivo.
Ako ti je TSH niži sigurno se radi o hiper stanju možda vezano za čvorić ili pak sama funkcija štitnjače.
Bude to za kratko vrijeme sve u najboljem redu.
Drži se i puno sreće te neka operativni zahvat protekne u najboljem redu:top:

alapača
04.02.2010., 20:21
u početku izgleda ko da te netko pokušao zaklati, al to možeš dobro iskoristiti za na primjer noć vještica ili maškare koje upravo vladaju i tome slično :rofl:
sorry kaj se zajebavam, al radije se smijem iz svega nego ne :top:

vvesnicaa
04.02.2010., 20:42
Ok, hvala puno :) To mi je tek od skora, jedno mjesec dana u nazad pa mi je sve veliki sok pogotovo to sto moram ici da me reckaju...
Haha, ma nema problema... O tome sam i ja razmislala da cu izgledati kao da me neko htio zaklati

ninica 1
04.02.2010., 23:14
Ok, hvala puno :) To mi je tek od skora, jedno mjesec dana u nazad pa mi je sve veliki sok pogotovo to sto moram ici da me reckaju...
Haha, ma nema problema... O tome sam i ja razmislala da cu izgledati kao da me neko htio zaklati

ma neee uopće ne izgleda tako nećeš vjerovati kada pogledaš kako je to mali rez ma daj o ćemu pričaš.
Samo se smiri i nemoj uopće brinuti za stvari koje su nevažne a koje zacijele i nestanu za kratko vrijeme- vjeruj mi i uz to mažeš kremom i sve super.
Bitno je da operacija prođe dobro i da je histopatološki nalaz uredan a za rez ne brini kažem ti kod mene se uopče skoro da ne primjeti .:top:

ema1
05.02.2010., 14:47
Koliko dugo traje da se sve vrati u normalu?
Mislim, koliko dugo je potrebno od početka uzimanja terapije da se hormoni izbalansiraju?
Krepavam opet:(

ninica 1
05.02.2010., 15:06
Mislim, koliko dugo je potrebno od početka uzimanja terapije da se hormoni izbalansiraju?

to ti je individualno od mjesec dana pa maksimalno tri. ali svakako poboljšanje dolazi već sa mjesec dana uzimanja terapije.

Drži si i vjeruj da će brzo doći dani kada ćeš se osječati puno bolje:top:

ninica 1
05.02.2010., 15:09
meja 44 ništa se ne javljaš i što je šogorica napravila su nalazi gotovi?
Ako stigneš napiši što ima po pitanju istih.
Nadam se da je sve puno bolje nego je izgledalo:top::

alapača
05.02.2010., 16:05

uzimam eutirox ravno pola godine i tek sad se osjećam napokon dobro :top:

ema83
05.02.2010., 18:43
eh,evo i mene....imam 27 god i dijagnozu PCOS. mm i ja idemo na ICSI u Prag,zbog loseg spermiograma. krajem novembra je bila stimulacija,dosta jaka (1200IU Puregon pena + 1500 IU Menopura) ,to nam je bio prvi postupak,nazalost neuspjesan.

Ja sam prije postupka morala raditi hormone stitne i nisu bili lose(oktobar 2009.):
TSH 2,4 ref 0,17-4,05
FT3 4,8 2,5-5,8
FT4 14,8 11,5-23

prije 7 dana,2 mjeseca nakon zavrsene stimulacije ,ponovim nalaz hormona stitne i evo rezultata:
TSH 3,08 ref: 0,47-5,0
T3 2,15 1,16-2,181
T4 100,90 57-155

Kako sam radila hrpu nekih nalaza potrebnih za dokazivanje dijagnoze PCOS(koju niko zvanicno nije dijagnosticirao,pa sam na svoju ruku uradila nalaze za koje sam saznala da su potrebni jednoj dr u Sarajevu-iz BiH sam) ,uradila sam i nati TG i anti TPO.

danas dobila nalaze, iznenadilo me da mi su mi anti TPO povisena:

anti TPO 32,7 ref <12
anti Tg 14,3 ref < 34

planiramo FET (frozen embyo transfer,ne znam koliko se uopce ova tema toga dodiruje , znam da se danas zauzima stav da je za zacece najboljji TSH oko 1,5), i ja sad nisam sigurn ada li ce mi ovo biti prepreka za zacece,da ne idemo bez potrebe u prag,ako je vec stanje stitne lose,a to mi znato smanjuje sanse za zacece.

uglavnom,mene, dragi ljudi,zanima sta da radim? da idem nuklearcu?endokrinologu? st aje uopce meni? problem je sto sam te nalaze vadila jer su potrebni ovoj dr za PCOS,a sad se zabrinuh da sa stitnom nesto nije dobro ili potencijallno nije dobro.ako se uzme u obzir stres koji prolazimm zadnjih 5 god,koliko traje nasa borba sa azoospermijom i neplodnoscu,nije ni cudo.vec sam se i pitala kako od silnog neizbjeznog stresa nije pocela praviti probleme.

et,mnogo vam hvala....

ninica 1
05.02.2010., 19:13
eh,evo i mene....imam 27 god i dijagnozu PCOS. mm i ja idemo na ICSI u Prag,zbog loseg spermiograma. krajem novembra je bila stimulacija,dosta jaka (1200IU Puregon pena + 1500 IU Menopura) ,to nam je bio prvi postupak,nazalost neuspjesan.

Ja sam prije postupka morala raditi hormone stitne i nisu bili lose(oktobar 2009.):
TSH 2,4 ref 0,17-4,05
FT3 4,8 2,5-5,8
FT4 14,8 11,5-23

prije 7 dana,2 mjeseca nakon zavrsene stimulacije ,ponovim nalaz hormona stitne i evo rezultata:
TSH 3,08 ref: 0,47-5,0
T3 2,15 1,16-2,181
T4 100,90 57-155

Kako sam radila hrpu nekih nalaza potrebnih za dokazivanje dijagnoze PCOS(koju niko zvanicno nije dijagnosticirao,pa sam na svoju ruku uradila nalaze za koje sam saznala da su potrebni jednoj dr u Sarajevu-iz BiH sam) ,uradila sam i nati TG i anti TPO.

danas dobila nalaze, iznenadilo me da mi su mi anti TPO povisena:

anti TPO 32,7 ref <12
anti Tg 14,3 ref < 34

planiramo FET (frozen embyo transfer,ne znam koliko se uopce ova tema toga dodiruje , znam da se danas zauzima stav da je za zacece najboljji TSH oko 1,5), i ja sad nisam sigurn ada li ce mi ovo biti prepreka za zacece,da ne idemo bez potrebe u prag,ako je vec stanje stitne lose,a to mi znato smanjuje sanse za zacece.

uglavnom,mene, dragi ljudi,zanima sta da radim? da idem nuklearcu?endokrinologu? st aje uopce meni? problem je sto sam te nalaze vadila jer su potrebni ovoj dr za PCOS,a sad se zabrinuh da sa stitnom nesto nije dobro ili potencijallno nije dobro.ako se uzme u obzir stres koji prolazimm zadnjih 5 god,koliko traje nasa borba sa azoospermijom i neplodnoscu,nije ni cudo.vec sam se i pitala kako od silnog neizbjeznog stresa nije pocela praviti probleme.

et,mnogo vam hvala....

Svi tvoji hormoni štitnjače kao i TSH su u graničnim vrijednostima što ide u prilog činjenici da je očuvana funkcija štitnjaće i da trenutno nema razloga za zabrinutost i odgodu mogućeg začeća.
Nešto neznatno su povišena antitjela TPO što bi moglo znaćiti da bi se mogao razviti autoimuni proces na štitnjači te je sigurno potrebna kontrola iste malo češće pogotovo ako bi došlo do željene trudnoće jer to može biti i razlog da se povisi vrijednost TSH.Što znači da za sada imaš zdravu štitnjaču tj. njenu funkciju pa sigurno time i mogućnost začeća a u trudnoći ćešće pratiti stanje hormona i antitjela.
Ova povišena antitjela su stvarno vrlo malo povišena s obzirom da mogu biti i po nekoliko tisuća tako da i to za sada nije nikakav problem a kao takva mogu godinama ostati na tim vrijednostima mada mogu i da porastu i to je razlog samo za praćenje stanja štitnjaće.
Budi mirna i što prije do trudnoće i male bebice.SRETNO !:top:

ema83
05.02.2010., 19:38
ninica,hvala mnogo na tako brzom odgovoru,u zadnje vrijeme stalno citam o sve vise prisutnom poremecaju stitne zlijezde,pa sam se odmah zabrinula...

ako vam nije tesko,imala bih jos jedno pitanje vezano za moju jetrvu:

ona je anemicna godinama,i stalno to pokusava rijesiti,ali ima obilne i bolne menstruacije,pa je taj problem anemije i stalno prisutan.inace,nema djece zbog zacepljenih jajovoda.

od sredine septembra se zali kako ne spava,a i meni se ucinio vrat onako "nebarekao",i probadanje kao nekim iglicama po vratu,pa smo zajedno otisle samoinicijativno d auradi hormone stitne. svi su bili na donjim granicama:i TSH(znam da je min bio ,03,kod nje je bio 0,32),T3 iT4 vrlo blizu donjih granica,ali ne bas kao tsh na donjoj bukvalno. uradi UZV i scintigrafiju-nalaz:uvecana stitna,i cvorici,te savjetovana punkcija.,odradi i nju,danas stigao nalaz u s patologije u kojem joj je receno da treba odstraniti cvoric na lijevom rijeznju radi histolosk everifikacije. anti TPO su joj preko 1600(max je 12),a anti Tg je nesto malo preko maximuma.

druga dr oj predlaze da odradi magnetnu hipofize,jer bi i u tome mogao bit nalaz.
zena izbezumljena,ne zna od kud da krene niti st ato odstranjivanje podrazumijeva,niti zasto g atraze,sumnjaju na tumor?

ninica 1
05.02.2010., 20:23
ninica,hvala mnogo na tako brzom odgovoru,u zadnje vrijeme stalno citam o sve vise prisutnom poremecaju stitne zlijezde,pa sam se odmah zabrinula...

ako vam nije tesko,imala bih jos jedno pitanje vezano za moju jetrvu:

ona je anemicna godinama,i stalno to pokusava rijesiti,ali ima obilne i bolne menstruacije,pa je taj problem anemije i stalno prisutan.inace,nema djece zbog zacepljenih jajovoda.

od sredine septembra se zali kako ne spava,a i meni se ucinio vrat onako "nebarekao",i probadanje kao nekim iglicama po vratu,pa smo zajedno otisle samoinicijativno d auradi hormone stitne. svi su bili na donjim granicama:i TSH(znam da je min bio ,03,kod nje je bio 0,32),T3 iT4 vrlo blizu donjih granica,ali ne bas kao tsh na donjoj bukvalno. uradi UZV i scintigrafiju-nalaz:uvecana stitna,i cvorici,te savjetovana punkcija.,odradi i nju,danas stigao nalaz u s patologije u kojem joj je receno da treba odstraniti cvoric na lijevom rijeznju radi histolosk everifikacije. anti TPO su joj preko 1600(max je 12),a anti Tg je nesto malo preko maximuma.

druga dr oj predlaze da odradi magnetnu hipofize,jer bi i u tome mogao bit nalaz.
zena izbezumljena,ne zna od kud da krene niti st ato odstranjivanje podrazumijeva,niti zasto g atraze,sumnjaju na tumor?

Nemojte se uzrujavati i raditi paniku.
Očito je a i nalaz potvrđuje da se radi o toksičnom adenomu ( čvoru) koji je trebao da se na scintigrafiji verificira kao vruči nodus.
Nije svaka tvorba karcinom ima stanja kao ovo gdje je nodus toksičan i kao takav mora se operativnim zahvatom odstraniti ili samo on ili ovisno o zahvačenosti možda cijeli lobus.
Visoke vrijednosti antitjela idu uz autoimuni proces što bi se kod nje jako brzo mogla razviti hipertireoza ali postoji jedan problem kod nje zbog čega ju šalju na obradu hipofize a to je da kod hipertireoze kod koje pada TSH hormoni štitnjače imaju povišene vrijednosti i obratno a kod navedene osobe su i hormoni štitnjače i TSH u niskim vrijednostima što može ukazivati na neki poremečaj hipofize a koji se mora dokazati MR i dodatno uraditi nalaz hormona hipotalamusa TRH koji stimulira hipofizu na stvaranje i izlučivanje TSH.
Nije ništa prestrašno i zabrinjavajuče što se tiče same štitnjače operativni zahvat nije težak i lako se podnosi samo neka nalaz hipofize bude što bolji.
Neznam ukoliko te još nešto zanima pitaj pa ti odgovorim.
Lijep pozdrav i svako dobro vam želim:top:

ninica 1
05.02.2010., 21:59
Zaboravila sam još u odgovoru napisati ako je problem u hipofizi onda je nedovoljno stvaranje ili odsustvo sinteze TSH te su vrijednosti niske što ide u prilog dijagnoze:Sekundarna ili pituitarna hipotireoza kod koje je karakteristična klinička slika i labaratoriski nalazi niskih koncentracija T3 i T4 , TSH i drugih hormona značajnih za ovu vrstu bolesti.
Liječi se kao i primarna hipotireoza.

Paw
06.02.2010., 00:44
Očajno se osjećam, valjda je ovo mjesto gdje se to može napisati, reći, kad u ''stvarnom'' svijetu na svaku moju žalopojku naletim na minu-šta se koji vrag žalim, ima ljudi koji isto pate pa šute.
Uglavnom, totalno sam pod stresom, koma, pritišće me oko srca, napeti su mi svi mišići, bole me zglobovi, pada mi kosa.
To mi je od posla.
Malo sam se raspitivala i vele mi neki ljudi da su zbog štitnjače bili i po tri mjeseca na bolovanju i da zalud meni što ja pijem terapiju kada sam pod takvim pritiskom. I kako to da me doc nije odmah poslala na bolovanje (nego mi je samo dala nešto za smirenje) kad je vidjela da sam loše i fizički i psihički.
Mislim, ja se zaista ne osjećam ok za raditi, ja bih se trebala fizički odmoriti, ali što da kažem doc? Hej ja bi na bolovanje? Zar se ne vidi sa da sam slomljena? A što na poslu? Barem nas troje (koliko znam) ima problema sa štitnjačom.
Dajte ljudi koji savjet, ja više ne mogu:(

hašismotko
06.02.2010., 09:42
Očajno se osjećam, valjda je ovo mjesto gdje se to može napisati, reći, kad u ''stvarnom'' svijetu na svaku moju žalopojku naletim na minu-šta se koji vrag žalim, ima ljudi koji isto pate pa šute.
Uglavnom, totalno sam pod stresom, koma, pritišće me oko srca, napeti su mi svi mišići, bole me zglobovi, pada mi kosa.
To mi je od posla.
Malo sam se raspitivala i vele mi neki ljudi da su zbog štitnjače bili i po tri mjeseca na bolovanju i da zalud meni što ja pijem terapiju kada sam pod takvim pritiskom. I kako to da me doc nije odmah poslala na bolovanje (nego mi je samo dala nešto za smirenje) kad je vidjela da sam loše i fizički i psihički.
Mislim, ja se zaista ne osjećam ok za raditi, ja bih se trebala fizički odmoriti, ali što da kažem doc? Hej ja bi na bolovanje? Zar se ne vidi sa da sam slomljena? A što na poslu? Barem nas troje (koliko znam) ima problema sa štitnjačom.

Ja bi otišla opet do dr i porazgovarala. Neki modeli u toj praksi su vrlo tvrdoglavi, bez razumjevanja, tako da probaj inzistirat, možda čak lagano potencirat opis svojih teškoća, u okvirima neke logike. Imaš mogućnost otić do psihijatra? Možda bi on bio pravi za objasnit cijelu situaciju.

ema83
06.02.2010., 11:15
[B]ninice[B],opet hvala. doista me brine ta zena.
molim te,konkretno,ima li neki nalaz koji bi moja jetrva trebala odraditi,a koji bi pokazao da li je problem u hipofizi? problem je sto njena dr kojoj ide nije spominjala hipofizu,a moja jedna rodica je nuklearac i ona me moli da odradi MR hipofize.,ona svojoj dr ne smije reci da to odradi,prvi i jedini put kad joj je ootisla-u 2 dana se desio:prvi kontrakt,pregled,scintigrafija i punkcija. nekako me brinulo i to sto je dr sve to ubrzavala.
da bi bilo sta uradila,potrebna joj je uputnica,a ona svojoj dr ne smije nist areci,pa zato pitam ,ima li kakav nalaz koji bi mogla prvatno negdje uraditi,a koji bi eventualno pokazao je li hipofiza o.
ta moja rodica dr je rekla da sumnja na taj sekundarni ,jer su svi hormoni bili niski,ali se iznenadila da su joj anti tpo i anti tg visa od max.
mi ovdje u BiH imamo kantone,pa je problem sto je rodica na jednom dijelu BiH,a mi na skroz drugom,pa naravno nije isti kanton,niti je moguce lijecenje u drugom kantonu.a,zamisli kako bi njena dr reagovala da joj jetrva kaze kako joj upute daj ejedna dr iz drugog kantona.
zato mislim da je najlakse da mi to uradimo privatno,a MR je preskupa privatno, ima li neki dr nalaz koji pokazivao da je hipofiza problem? svakako ce ovaj koji dan uraditi hormone ponovo. samo ih je jednom radila i to je taj nalaz sa svim niskim vrijednostima.ž
hvala ti!

ninica 1
06.02.2010., 12:42
[B]ninice[B],opet hvala. doista me brine ta zena.
molim te,konkretno,ima li neki nalaz koji bi moja jetrva trebala odraditi,a koji bi pokazao da li je problem u hipofizi? problem je sto njena dr kojoj ide nije spominjala hipofizu,a moja jedna rodica je nuklearac i ona me moli da odradi MR hipofize.,ona svojoj dr ne smije reci da to odradi,prvi i jedini put kad joj je ootisla-u 2 dana se desio:prvi kontrakt,pregled,scintigrafija i punkcija. nekako me brinulo i to sto je dr sve to ubrzavala.
da bi bilo sta uradila,potrebna joj je uputnica,a ona svojoj dr ne smije nist areci,pa zato pitam ,ima li kakav nalaz koji bi mogla prvatno negdje uraditi,a koji bi eventualno pokazao je li hipofiza o.
ta moja rodica dr je rekla da sumnja na taj sekundarni ,jer su svi hormoni bili niski,ali se iznenadila da su joj anti tpo i anti tg visa od max.
mi ovdje u BiH imamo kantone,pa je problem sto je rodica na jednom dijelu BiH,a mi na skroz drugom,pa naravno nije isti kanton,niti je moguce lijecenje u drugom kantonu.a,zamisli kako bi njena dr reagovala da joj jetrva kaze kako joj upute daj ejedna dr iz drugog kantona.
zato mislim da je najlakse da mi to uradimo privatno,a MR je preskupa privatno, ima li neki dr nalaz koji pokazivao da je hipofiza problem? svakako ce ovaj koji dan uraditi hormone ponovo. samo ih je jednom radila i to je taj nalaz sa svim niskim vrijednostima.ž
hvala ti!

Koliko vidim sve je dosta komplicirano.
Ja znam da gospođa mora napraviti dodatne pretrage a doktorica na osnovu postoječih nalaza mora reagirati, mislim nije mi jasno što je sporno da ne smije tražiti uputnicu pa njeno zdravlje je u pitanju i sigurno da se za njega mora boriti bez straha od doktora opće prakse- taj dio mi je prestrašan.
Ali to morate nekako riješiti.
Drugo ona može napraviti hormone hipofize i hipotalamusa pa na osnovu njih možda bi se dalo nešto i zaključiti ali uz sve jako je bitan izgled hipofize kao i moguće promjene. A hormoni su hormon (ACTH) koji kontrolira lučenje kortikosteroida iz nadbubrežne žlijezde, luteinizirajući hormon (LH) i folikul stimulirajući hormon (FSH) a ta dva hormona potiču lučenje spolnih hormona., hormon (TSH) koji potiče lučenje tiroksina iz štitne žlijezde, zatim prolaktin koji je odgovoran za lučenje miječnih žlijezda i hormon rasta.

Stražnji režanj luči antidiuretski hormon - ADH).

Uz te hormone napraviti i hormon TRH hormon hipotalamusa.

Hipofiza je najvažnija žlijezda s unutrašnjim lučenjem u ljudskom organizmu. s toga smatram da gospođa mora ozbiljno se pozabaviti svojim stanjem jer svi simptomi ukazuju da je očito najveći problem kod nje upravo hipofiza.

Paw
06.02.2010., 16:46
Ja bi otišla opet do dr i porazgovarala. Neki modeli u toj praksi su vrlo tvrdoglavi, bez razumjevanja, tako da probaj inzistirat, možda čak lagano potencirat opis svojih teškoća, u okvirima neke logike. Imaš mogućnost otić do psihijatra? Možda bi on bio pravi za objasnit cijelu situaciju.

Ma evo ja sam se osjećala loše i malo sam se požalila. Nego zbilja me zanima jel netko od vas bio na bolovanju radi štitnjače?

Ne znam kako bi mi psihijatar mogao pomoći s obzirom da imam problema sa štitnjačom? a stresa se na poslu ne mogu riješiti, radim to što radim, nebitno, i za sada je tako.

hašismotko
06.02.2010., 17:56
Ma evo ja sam se osjećala loše i malo sam se požalila. Nego zbilja me zanima jel netko od vas bio na bolovanju radi štitnjače?

Ne znam kako bi mi psihijatar mogao pomoći s obzirom da imam problema sa štitnjačom? a stresa se na poslu ne mogu riješiti, radim to što radim, nebitno, i za sada je tako.

Kad se spomene psihiatar uvijek ima čudan prizvuk, ali defakto, kad ljudi pregore zbog stresa, onda se može na preporuku psihijatra dobit bolovanje. I ti sama kažeš da ti je nemoguće i da nužno trebaš odmor. A možeš i sačekat da se samo stabilizira.

alapača
06.02.2010., 19:15

patkice...
ako si u zagrebu, preporučujem ti polikliniku leptir. ja sam se od razgovora kod njih već bolje osjećala. :D
moram priznati da nisam nikad čula za šifru bolesti koja bi se odnosila na tegobe zbog štitnjače, ali ipak bi trebalo provjeriti kod dr. opće prakse. ako ništa drugo, znam da postoji šifra za UMOR, koju ti tvoja doktorica opće prakse može napisati kad te šalje na bolovanje :mig:
isto tako tjedan dana možeš dobiti za mučnine i povraćanje.
to je što se tiče kratkog odmora.
možda bi ti taj odmor pomogao da se malo zbrojiš, u međuvremenu nađeš endokrinologa koji za tebe ima vremena i koji će ti se posvetiti :ne zna:
a gle, ima ljudi koji su svako malo na bolovanju! imam frendicu koja jednom u dva mjeseca obavezno ostane tjedan dana doma, upravo zbog kakti preopterećenosti ili problema sa želucem :rolleyes:
a ima i onih kojima je teško priuštiti si i dan odmora. ti si vjerojatno takva, čim si se dovela do toga da pucaš po šavovima.
za početak moraš sebe staviti na prvo mjesto. ispred muža, djece, posla, roditelja, psa. prvo sebe.
i samo da znaš, govorim ti isto što već danima govorim sebi, tak da itekako dobro znam što govorim :rofl:

ema83
06.02.2010., 20:34
ninice,mnogo hvala!!! probat cemo to odraditi privatno.

good angel
06.02.2010., 22:40
za početak moraš sebe staviti na prvo mjesto. ispred muža, djece, posla, roditelja, psa. prvo sebe.

Kak' se to radi? :ne zna: Oni 'oćeju biti svi na prvom mjestu. :lol:

i samo da znaš, govorim ti isto što već danima govorim sebi, tak da itekako dobro znam što govorim :rofl:

Aaaaa i ja sebi, godinama, al' ipak ću te poslušati, vrijeme je za ostavke i postavke. :five: :D
Dajem ostavku na zadnje mjesto. :misli: Tam' ću stavit' pesa. :rofl:

Baš si me nasmijala alapača. :)

:w

alapača
06.02.2010., 22:46
Tam' ću stavit' pesa. :rofl:

a kud baš njega a on ti je najbolji prijatelj :(

dobro kažeš - vrijeme je za preodgoj.
kak se to radi? hm... baš gledam mma kak si slaže komp - instalirao je win, win ima svoje difoltne postavke, a sad mm već satima sjedi i mijenja te postavke, jednu po jednu, prilagođava sebi. e tak se to radi :top:

good angel
06.02.2010., 23:15
a kud baš njega a on ti je najbolji prijatelj :(

šala mala, peso je moj slatkić, ne dam ja njega, a ni on mene. :)

kak se to radi? hm... baš gledam mma kak si slaže komp - instalirao je win, win ima svoje difoltne postavke, a sad mm već satima sjedi i mijenja te postavke, jednu po jednu, prilagođava sebi. e tak se to radi :top:

Fakat. :five:
:misli: moram prvo diletirati neke programe, onda instaliram new one,
first lady. :rofl: E super si me podsjetila, imaš pravo, hvala ti. :top:

renate
06.02.2010., 23:30
Zdravo ludi kao ste?Ja se uglavnom osecam dobro,radim nekoliko dana u tjednu i to mi je puno ponekad:D ranije nije mi bio problem da radim svaki dan osam sati al sad se osecam nervoznije, kao da nemam dovoljno vremena za sve.Bio mi se pokvario kompjuter i uhvatio me inat da nesto preduzmem u vezi stime jer mi suprug ide na neke X sajtove i pohvta sve i svasta i onda ja nisam expert da to popravim i to.Nema nisto novo, jos nisam pocela radit na bebu nekako mi je strah da mi se opet nesto ne desi, kao da nisam sve pretrage napravila u nista vise nisam sigurna i samo odlazem, a vreme prolazi a ja :zzz:pozdrav svima.

ninica 1
07.02.2010., 09:44
a kud baš njega a on ti je najbolji prijatelj

Preodgoj????
Mislim greška u startu je bitniji odgoj a daleko je teži preodgoj, ali sve smo iste.
Daleko na prvo mjesto stavimo sve oko sebe pa na sebe ćak i zaboravimo i nemamo vremena.
Ako preodgoj ide onda super!!!

šala mala, peso je moj slatkić, ne dam ja njega, a ni on mene.

Lijepo je da si nam se javila a ja ti danas šaljem pp.:):kiss::kiss:

Zdravo ludi kao ste?Ja se uglavnom osecam dobro,radim nekoliko dana u tjednu i to mi je puno ponekad:D ranije nije mi bio problem da radim svaki dan osam sati al sad se osecam nervoznije, kao da nemam dovoljno vremena za sve.Bio mi se pokvario kompjuter i uhvatio me inat da nesto preduzmem u vezi stime jer mi suprug ide na neke X sajtove i pohvta sve i svasta i onda ja nisam expert da to popravim i to.Nema nisto novo, jos nisam pocela radit na bebu nekako mi je strah da mi se opet nesto ne desi, kao da nisam sve pretrage napravila u nista vise nisam sigurna i samo odlazem, a vreme prolazi a ja pozdrav svima.

Renate drži se i vjeruj da je to neka prolazna faza a sa bebicom kreni u akciju ona ti može život u temelju promjeniti.Nemoj misliti da nećeš imati snage ili da ćeš biti preslaba za to malo slatko stvorenje imaš volje,snage i želje a uz to ozarena srećom zaboraviš na male i veće svoje problema.
Glavu gore ništa nije izgubljeno možeš ti to pa i hoćeš.
:top:

alapača
07.02.2010., 10:58
šala mala, peso je moj slatkić, ne dam ja njega, a ni on mene. :)
nema na čemu. drago mi je zbog psa :cerek:
Preodgoj????
Mislim greška u startu je bitniji odgoj a daleko je teži preodgoj, ali sve smo iste.
Daleko na prvo mjesto stavimo sve oko sebe pa na sebe ćak i zaboravimo i nemamo vremena.

a čuj, mislim si ovak - ak ja sad ne sredim sebe, krivo ću odgojiti svoju kćer, kao što je mene moja mama. a pošto i sama kažeš - bolje spriječiti nego liječiti, onda je svakako bolje da ja sad preodgojim sebe i usput dobro odgojim nju. dve muhe jednim udarcem :mig:

ninica 1
07.02.2010., 11:04
nema na čemu. drago mi je zbog psa :cerek:

a čuj, mislim si ovak - ak ja sad ne sredim sebe, krivo ću odgojiti svoju kćer, kao što je mene moja mama. a pošto i sama kažeš - bolje spriječiti nego liječiti, onda je svakako bolje da ja sad preodgojim sebe i usput dobro odgojim nju. dve muhe jednim udarcem :mig:

Sigurno da imaš pravo, slažem se :top:

hašismotko
07.02.2010., 11:19
- ak ja sad ne sredim sebe, krivo ću odgojiti svoju kćer, kao što je mene moja mama. a pošto i sama kažeš - bolje spriječiti nego liječiti, onda je svakako bolje da ja sad preodgojim sebe i usput dobro odgojim nju. dve muhe jednim udarcem :mig:

Kod muha ide to bez problema :D
Kao ideja, odlično.

alapača
07.02.2010., 11:35
a bi ti kruna s glave opala da si me podržala!!! :D :tuctuc:

hašismotko
07.02.2010., 13:21
a bi ti kruna s glave opala da si me podržala!!! :D :tuctuc:

Još jednom pročitaj što sam napisala: "KAO IDEJA,ODLIČNO." I? Nisam te podržala??
a bi ti kruna s glave opala da malo sudjeluješ u humoru?:tuctuc:

alapača
07.02.2010., 20:06
a jebiga kad mi humor nije jača strana :ne zna:
a bogme ni razumijevanje istog :D

ema1
08.02.2010., 07:23
to ti je individualno od mjesec dana pa maksimalno tri. ali svakako poboljšanje dolazi već sa mjesec dana uzimanja terapije.

Drži si i vjeruj da će brzo doći dani kada ćeš se osječati puno bolje:top:

uzimam eutirox ravno pola godine i tek sad se osjećam napokon dobro :top:

Ah dobro... već sam mislila da nešto ne štima.
Dva dana euforije, pa 3 dana komititisa i tako to :o

Mantram ja mantram o lijepim i sunčanim danima!!!

alapača
08.02.2010., 11:26
Ah dobro... već sam mislila da nešto ne štima.
Dva dana euforije, pa 3 dana komititisa i tako to :o

Mantram ja mantram o lijepim i sunčanim danima!!!

a to! ma tak je i meni... aj dobro tri dana euforije pa 2 dana komitisa :D
a možda nam to nema veze sa štitnjačom :ne zna:

hooray
08.02.2010., 15:16
Ekipo... trebam malu pomoć od ljudi koji su u Zagrebu...

trebala bih otići na kontrolu hormona štitnjače što prije to bolje, inače sam išla u Vinogradsku ali su tamo kilometarske liste čekanja.... (a dobila sam već uputnicu i ne plaća mi se za ovo)...
preporučili su mi provjeriti u zajčevoj jer se tamo navodno može samo doći i bez čekanja obaviti pretragu, ono što me zbunilo je da oni nemaju endokrinologiju,

Da li je netko bio tamo? da li je ova informacija točna?

Malo sam se kasno sjetila tražit broj pa mi se tamo u bolnici nitko ne javlja :(

Paw
08.02.2010., 19:03
Kad se spomene psihiatar uvijek ima čudan prizvuk, ali defakto, kad ljudi pregore zbog stresa, onda se može na preporuku psihijatra dobit bolovanje. I ti sama kažeš da ti je nemoguće i da nužno trebaš odmor. A možeš i sačekat da se samo stabilizira.

haši, psihijatar nema nikakav loš prizvuk, dapače, no zaista ne vidim kako bi mi on mogao pomoći.
Na sljedećem pregledu ću razgovarati sa endokrinologom i vidjeti jel mi možda treba pojačati dozu ili nek me on šalje na bolovanje, ako za to bude potrebe.
Danas se osjećam odlično, cijeli vikend sam odmarala i punila baterije, a mazio me i mužić:cerek:

Paw
08.02.2010., 19:07
patkice...
ako si u zagrebu, preporučujem ti polikliniku leptir. ja sam se od razgovora kod njih već bolje osjećala. :D
moram priznati da nisam nikad čula za šifru bolesti koja bi se odnosila na tegobe zbog štitnjače, ali ipak bi trebalo provjeriti kod dr. opće prakse. ako ništa drugo, znam da postoji šifra za UMOR, koju ti tvoja doktorica opće prakse može napisati kad te šalje na bolovanje :mig:
isto tako tjedan dana možeš dobiti za mučnine i povraćanje.
to je što se tiče kratkog odmora.
možda bi ti taj odmor pomogao da se malo zbrojiš, u međuvremenu nađeš endokrinologa koji za tebe ima vremena i koji će ti se posvetiti :ne zna:
a gle, ima ljudi koji su svako malo na bolovanju! imam frendicu koja jednom u dva mjeseca obavezno ostane tjedan dana doma, upravo zbog kakti preopterećenosti ili problema sa želucem :rolleyes:
a ima i onih kojima je teško priuštiti si i dan odmora. ti si vjerojatno takva, čim si se dovela do toga da pucaš po šavovima.

Čula sam za leptir i zavidim ti što si u Zg, ako budem imala prilike otišla bih tamo samo na šačicu razgovora sa tim ljudima:)

Je, ja sam radoholik, šta da radim:ne zna:
Zadnja sam u firmi koja ide na bolovanja.
Ok, malo sam stala na kočnicu, moram, znam radi sebe!
Cmok:grli:

meja 44
08.02.2010., 19:35
meja 44 ništa se ne javljaš i što je šogorica napravila su nalazi gotovi?
Ako stigneš napiši što ima po pitanju istih.
Nadam se da je sve puno bolje nego je izgledalo:top::

Evo me Ninica. Dijagnoze još nema. Po CT-u ima još jedno 4-5 minimalno uvećanih limfnih čvorova. Danas je bila na punkciji jednog. Nalaz za 2-3 dana.
Bila je i kod hematologa u petak ali nije vidjela koje pretrage je naručila.

Rečeno joj je da, ako i je nešto da je skroz u početnoj fazi, i ako i punkcija sad bude u redu, za mjesec dana opet na kontrolu.
Evo Ninica, javila bi se i prije ali moj komp je u k....pa mi se ne da čekati pola sata da mi se otvori stranica...
Kako si ti?

meja 44
08.02.2010., 19:39
Ekipo... trebam malu pomoć od ljudi koji su u Zagrebu...

trebala bih otići na kontrolu hormona štitnjače što prije to bolje, inače sam išla u Vinogradsku ali su tamo kilometarske liste čekanja.... (a dobila sam već uputnicu i ne plaća mi se za ovo)...
preporučili su mi provjeriti u zajčevoj jer se tamo navodno može samo doći i bez čekanja obaviti pretragu, ono što me zbunilo je da oni nemaju endokrinologiju,

Da li je netko bio tamo? da li je ova informacija točna?

Malo sam se kasno sjetila tražit broj pa mi se tamo u bolnici nitko ne javlja :(

Provjeri sutra ali je to vrlo moguće. Onda ti oni voze krv u Vrhovec ili Vinogradsku ili Rebro. Moja bolnica na bračaku isto vadi krv i vozi u ZGB.
:), ali sutra ujutro nazovi...

meja 44
08.02.2010., 19:49
Kak' se to radi? :ne zna: Oni 'oćeju biti svi na prvom mjestu. :lol:

Aaaaa i ja sebi, godinama, al' ipak ću te poslušati, vrijeme je za ostavke i postavke. :five: :D
Dajem ostavku na zadnje mjesto. :misli: Tam' ću stavit' pesa. :rofl:

Baš si me nasmijala alapača. :)

:w

Pes je tam ovak i onak....siromak...

Paw
08.02.2010., 20:02
Zanima me jel ste uzele dopunsko osiguranje?
Koliko plaćate participaciju po pregledu + uzimanje krvi bez dopunskog?

hooray
09.02.2010., 08:27
Provjeri sutra ali je to vrlo moguće. Onda ti oni voze krv u Vrhovec ili Vinogradsku ili Rebro. Moja bolnica na bračaku isto vadi krv i vozi u ZGB.
:), ali sutra ujutro nazovi...

Evo uspjela sam ih dobit, ako nekome koristi ova informacija zbilja se kod njih može samo doći i odratiti pretragu hormona u krvi :) bez naručivanja

I izgleda da ne voze nikamo tu krv nego oni imaju reagense i sve ...
Zadovoljna sam, počinjem po malo otkrivati da postoje mjesta gdje se ne čeka sto godina :)

ledena19
09.02.2010., 10:58
Molila bih za pomoć, obzirom da se ovdje nalaze, koliko vidim, upućene osobe, a ja do sada nisam imala nikakvih saznanja što se tiče bolesti štitnjače.

Radi se o mojoj kćeri, ima 14,5 godina, i slijedeći nalaz:

T3 2,06 nmol/l, ref interval 1,30 - 3,10
T4 102,00 nmol/l ref interval 66,00 - 181,0
TSH 6,04 mIU/L ref interval 0,27 - 4,20

Nismo iz Zg-a, ali smo dovoljno blizu da možemo obilaziti specijaliste u Zagrebu. Da li ima tko iskustva sa djecom? Ima li tko kakvu preporuku za određenog specijalista? Da li u Klaićevoj postoje specijalisti endokrinolozi?

Eto, svaka informacija je dobrodošla....

hooray
09.02.2010., 11:48
....

Što se nalaza tiče: TSH je blago povišen, a ostali hormoni su u normali, znači da je to 'subklinička hipotireoza'
To u biti znači da je to početak hipotireoze, trebalo bi vidjeti uzrok,
provjeriti antitijela (da se vidi da li je hashimoto), naravno ovo obavezno u dogovoru s liječnikom.

Neki endokrinolozi kažu da se za ovo još ne daje nadomjestak hormona, a neki kažu da treba uzimat hormone pogotovo ako se osoba osjeća loše (umorno i sl.)

ja imam iskustvo da sam se s normalnim T3 i T4 i povišenim TSH znala jako umorno osjećat i obično se držim preporuke da TSH treba biti između 1 i 2, pa često i ne provjeravam ništa osim TSH (ali ova 'krnja' metoda vrijedi samo za ljude koji duže vremena imaju stabilnu liječenu hipotireozu)

Ne znam za klaićevu da li ima endokrinu, ali ima vinogradska (vidjela sam i nekoliko vrlo mladih osoba tamo) jedino što je kod njih trenutno totalna gužva, ali ima i zajčeva i rebro (mali savjet , ako bolnica nema endokrinologiju, nekad se štitnjača liječi na nuklearnoj)
savjetujem probat nazvat bolnice po redu i vidjet gdje se najmanje čeka.

ninica 1
09.02.2010., 15:04
Molila bih za pomoć, obzirom da se ovdje nalaze, koliko vidim, upućene osobe, a ja do sada nisam imala nikakvih saznanja što se tiče bolesti štitnjače.

Nismo iz Zg-a, ali smo dovoljno blizu da možemo obilaziti specijaliste u Zagrebu. Da li ima tko iskustva sa djecom? Ima li tko kakvu preporuku za određenog specijalista? Da li u Klaićevoj postoje specijalisti endokrinolozi?

Tvoja kčerka je prema vrijednostima TSH u hipotireozi sa granićnim vrijednostima hormona štitnjače T3 i T4. Mislim da bi bilo dobro napraviti i antitjela štitnjače anti TPO i anti TG, kao i ultrazvuk koji bi mogao dati vrijedne podatke o stanju tkiva štitnjače,.
Da ovdje ima jedna mama nataša sa malom djevojčicom koja je imala daleko više vrijednosti TSH i uz terapiju malena je sada dobro.
Kako stvari stoje tvoja kčerka će morati na nadomjesnu terapiju hormona -euthyrox ili neke iz te skupine lijekova.
Najbolje da nazoveš Klaićevu bolnicu i pitaš a ja mislim da oni imaju endokrinologa svakako ali opet nisam sigurna.
U svakom slućaju nemojte brinuti ali ja mislim da je to Hashimotov tireoiditis- autoimuno oboljenje štitnjače koji se uz terapiju može držati pod kontrolom .
Svako dobro malenoj i držite se.

hooray
10.02.2010., 07:15
Evo uspjela sam ih dobit, ako nekome koristi ova informacija zbilja se kod njih može samo doći i odratiti pretragu hormona u krvi :) bez naručivanja

I izgleda da ne voze nikamo tu krv nego oni imaju reagense i sve ...
Zadovoljna sam, počinjem po malo otkrivati da postoje mjesta gdje se ne čeka sto godina :)

odradila sam vađenje krvi danas, kod njih zbilja nema uopće gužve, a nalaz im bude isti dan popodne :)
jedino što sam čula da dobiju ograničeni broj reagensa pa treba nazvat prije da se provjeri da li ih imaju i to je to, bez naručivanja i zbilja jako brzo :)

Fantica
13.02.2010., 00:17
Pa ovdje ima boljih savjeta nego u Sisačkoj bolnici pa bi Vas molila za pomoć.
Također imam problema sa štitnjačom (zapravo ne znam jesu li problemi). Hormone sam vadila prije godinu dana i bili su u granicama normale, a na ultrazvuku mi je otkriveno da imam 6 cisti na štitnjači. Doktorica u Sisku mi je rekla da to nije ništa strašno i da to samo kontroliram svake godine i to je to. A jedan drugi doktor (uopće ne vezan za to područje) me je jako uplašio jer mi je rekao da ne bi trebala to tek tako prihvatiti i da odem u Zagreb na pregled, a oni će mi reći da li to treba punktirati.
Zanima me Vaše mišljenje. Imam li razloga da se brinem ili ne?
Unaprijed zahvaljujem...

ninica 1
13.02.2010., 01:23
Pa ovdje ima boljih savjeta nego u Sisačkoj bolnici pa bi Vas molila za pomoć.
Također imam problema sa štitnjačom (zapravo ne znam jesu li problemi). Hormone sam vadila prije godinu dana i bili su u granicama normale, a na ultrazvuku mi je otkriveno da imam 6 cisti na štitnjači. Doktorica u Sisku mi je rekla da to nije ništa strašno i da to samo kontroliram svake godine i to je to. A jedan drugi doktor (uopće ne vezan za to područje) me je jako uplašio jer mi je rekao da ne bi trebala to tek tako prihvatiti i da odem u Zagreb na pregled, a oni će mi reći da li to treba punktirati.
Zanima me Vaše mišljenje. Imam li razloga da se brinem ili ne?
Unaprijed zahvaljujem...

Kada se na ultrazvuku vide anehogena ili hiperehogena zona jasno ograničena tankim pravilnim zidom je karakteristično za prisustvo cisti.
Ciste su uglavnom benigne tvorbe i ne predstavljaju nikakvu opasnost ali ih treba kontrolirati i ako se posumnja na njihov rastu ili izmjenu potrebno je napraviti punkciju ali ako su one iste velićine i nepromjenjenog izgleda nema potrebe niti za punkciju a niti za tvoju neku veliku brigu.
Svakako poslušaj savjet svoje doktorice koja smatra da je potrebna kontrola svake godine i nema potrebe za bilo kakve dodatne odlaske doktoru u Zagreb ali to je moje mišljenje što opet ne znaći da možeš otić u Zagreb i dobiti isto mišljenje.
Sačekaj neka prođe godina dana i na kontroli će se sve znati a do tada uživaj i ne brini jer to stvarno nije ništa sigurno.:top:

meja 44
13.02.2010., 11:33

Pozdrav svima
Ja konačno dobila novi komp i sad vas više ne moram otvarati 20 minuta.
Nešto ste utihnule....
Kćer mi ima upalu pluća, šogorica ima sarkoidozu ili limfom, sve u svemu nisam baš sjajno....:flop:

alapača
13.02.2010., 11:35
e baš dobro da si tu - kak si ono rekla - kolko čega u piling (sjećam se da si rekla med i kukuruzno brašno, al to je sve čega se sjećam :D )
žao mi je zbog tvoje obitelji :grli:

ninooooo! :W

meja 44
13.02.2010., 11:43

Jedna poznanica ima kćer te dobi sa Hashimotom i na kontrolu ide u Vinogradsku, ali ako postoji u Klaićevoj endokrinolog mislim da je to bolja opcija...
Bit će sve u redu kad počne s euthiroxom....

meja 44
13.02.2010., 11:49
[QUOTE=alapača;25045021]e baš dobro da si tu - kak si ono rekla - kolko čega u piling (sjećam se da si rekla med i kukuruzno brašno, al to je sve čega se sjećam :D )

ninooooo!

Med i kukurizni gris. Staviš grisa jednu do dvije zlice i na to meda toliko da se dobi masa, da gris nije suh (mozeš med i malo zagrijati u mikrovalki da je rjeđi) ostaviš da odstoji barem sat (moze stajati i par dana) staviš među dlanove i trljaš ....
a gdje se već hočeš pilingirati....:mig:

alapača
13.02.2010., 12:08
nemam mikrovalnu :cry:

kukuruzni gris je kaj? žganac?

Pacificgirl
13.02.2010., 12:20
nemam mikrovalnu :cry:

kukuruzni gris je kaj? žganac?

Ovako nešto, zove se gris/griz...

http://www.as-jelah.com.ba/img/as%20slike/griz250.JPG

ninica 1
13.02.2010., 13:15

Pozdrav svima
Ja konačno dobila novi komp i sad vas više ne moram otvarati 20 minuta.
Nešto ste utihnule....
Kćer mi ima upalu pluća, šogorica ima sarkoidozu ili limfom, sve u svemu nisam baš sjajno....:flop:

Super za komp !!!
Što se tiče tvoje kćerke to će biti sve dobro a šogorica ma koju od te dvije dijagnoze nemoj brinuti to se sve uz terapiju dobro držipod kontrolom i nadajmo se da će sve biti dobro što i želim .

e baš dobro da si tu - kak si ono rekla - kolko čega u piling (sjećam se da si rekla med i kukuruzno brašno, al to je sve čega se sjećam :D )

ninooooo! :W

Evo me i tebi pozdrav i nadam se da si još u dobroj fazi i da provodiš svoj osmišljeni program preodgoja :top:

alapača
13.02.2010., 13:18
Ovako nešto, zove se gris/griz...

http://www.as-jelah.com.ba/img/as%20slike/griz250.JPG

to kaj si mi linkala je obični, pšenični gris oliti pšenična krupica. a meja je rekla kukuruzni.

nino - ma da me vidiš samo :mirko: ko velika :mig: ko velika!

Danny boy
13.02.2010., 20:15
Pozdav svima.Nisam pisao na forumu par mjeseci.Prije 3 mjeseca moj TSH je bio 10.69. Uz terapiju Euthyrox 150 za 3 mjeseca pao je na 5.45.Malo mi se se to čini sporo pada ali izvadit ću ponovo za 3 mjeseca pa ćemo vidjet.FT4 je 20.

I imam još jedno pitanje u vezi cure.Moja cura je izvadila hormone štitnjače po prvi put jer osjeća dosta simptoma.Ima opstipaciju,kile idu ko lude,a ne jede puno,često joj je hladno i umorna je.TSH joj je 4.95,a FT4 14.94.Ja sam joj na to rekao da bi trebala još pitat doktoricu da izvadi antitjela jer ipak je to malo viši TSH s obzirom da se TSH preko 3 već treba ispitati dodatno.A doktorica opće prakse joj je na to rekla da kod nas još nije standardizirana gornja granica TSH do 3 i da je to sve u redu.Pročitao sam da 95% zdravih ljudi ima TSH najviše do 2.

Da li sam u pravu i da li bi joj doktorica trebala na temelju svih tih simptoma i graničnog tsh 4.95 dat uputnicu za endokrinologa ili odmah uputnicu da izvadi antitijela štitnjače?

ninica 1
14.02.2010., 01:04
Pozdav svima.Nisam pisao na forumu par mjeseci.Prije 3 mjeseca moj TSH je bio 10.69. Uz terapiju Euthyrox 150 za 3 mjeseca pao je na 5.45.Malo mi se se to čini sporo pada ali izvadit ću ponovo za 3 mjeseca pa ćemo vidjet.FT4 je 20.

I imam još jedno pitanje u vezi cure.Moja cura je izvadila hormone štitnjače po prvi put jer osjeća dosta simptoma.Ima opstipaciju,kile idu ko lude,a ne jede puno,često joj je hladno i umorna je.TSH joj je 4.95,a FT4 14.94.Ja sam joj na to rekao da bi trebala još pitat doktoricu da izvadi antitjela jer ipak je to malo viši TSH s obzirom da se TSH preko 3 već treba ispitati dodatno.A doktorica opće prakse joj je na to rekla da kod nas još nije standardizirana gornja granica TSH do 3 i da je to sve u redu.Pročitao sam da 95% zdravih ljudi ima TSH najviše do 2.

Da li sam u pravu i da li bi joj doktorica trebala na temelju svih tih simptoma i graničnog tsh 4.95 dat uputnicu za endokrinologa ili odmah uputnicu da izvadi antitijela štitnjače?

Ja mislim da ti svojim nalazom možeš biti zadovoljan za tri mjeseca TSH je pao do blizu graničnih vrijednosti a to je recimo neko predviđeno vrijeme uz terapiju.
Na sljedećoj kontroli to bude sve u najboljem redu.

A što se tiče djevojke moram ti reči da je istina to što je doktorica rekla, jer naši labaratorij još koriste reagense koji su različiti u razlićitim labaratorijama i imaju razlićite granićne vrijednosti.
Svi nalazi kada su u okviru dozvoljenih granićnih vrijednosti smatraju se urednim nalazom što je kod tvoje djevojke slućaj.
Da je nekim slućajem odradila antitjela i da su ona povišena opet nikakvu terapiju ne bi dobila sve dok su hormoni u granićnim vrijednostima.
Simptomi ne dolaze zbog povišenih antitjela nego zbog oštećene funkcije štitnjaće odnosno nedostatka hormona štitnjače u krvnoj cirkulaciji tako da nisam sigurna da su svi nabrojani simptomi posljedica neke hipotireoze s obzirom na vrijednosti hormona koje ona ima a koji su u okviru graničnih vrijednosti.
Neka ipak ona nakon nekoliko mjeseci ponovi nalaze pa da se vidi da li su oni dobri.
Pa neznam baš za tu informaciju da zdravstveni radnici imaju te vrijednosti hormona, oni su samo ljudi kao i mi svi i neznam zbog čega misliš da je to tako, pa samim tim što su to što su nisu izuzeti u pogledu bolesti a i neće koristiti nadomjesnu terapiju ako im ona kao takva nije potrebna:ne zna: , tako da mislim da informacija nije baš nekako po meni točna.

Svako dobro tebi kao i tvojoj dragoj:top:

ninica 1
14.02.2010., 01:08
to kaj si mi linkala je obični, pšenični gris oliti pšenična krupica. a meja je rekla kukuruzni.

Pa ti i jesi velika, po svemu sudeći i veliki čovjek što je najvažnije :top:

meja 44
14.02.2010., 07:43

Alapača.....:confused: sam
To je palenta......ne znam kak da to drugačije nazovem...
S brašnom se ne buš pilingirala.... Ono je prefino.... :)

hašismotko
14.02.2010., 09:09
S brašnom se ne buš pilingirala.... Ono je prefino.... :)

Meja, imaš još koji recept? Ja ne bi krupicu. :)

Pacificgirl
14.02.2010., 10:24

A možda da probaš umjesto nje onaj krupno-zrnati šećer?:ne zna:

hašismotko
14.02.2010., 10:38
A možda da probaš umjesto nje onaj krupno-zrnati šećer?:ne zna:

Med i šećer? Šećer se rastopi pa dobijem presladki med. :mig:

alapača
14.02.2010., 10:41
S brašnom se ne buš pilingirala.... Ono je prefino.... :)ak kažeš palenta, instant kukuruzna krupica, žganci, pura... onda znam kaj je! :top:

Meja, imaš još koji recept? Ja ne bi krupicu. :)ja bih još recepata iz kućne radinosti!!!

je pa buš napkon slatka :cerek: i preslatka :klopa:

alapača
14.02.2010., 10:41
inače, ja sam prilično dobro ovih dana. zadnjih nekoliko. a kaj je bilo prije ne sjećam se :rofl:
a vi? kak ste?

meja 44
14.02.2010., 12:29

A zakaj ne? :eek:

Pacificgirl
14.02.2010., 13:21

Hm, ne mogu da se sjetim kako je taj recept glasio do kraja, samo znam da je bio neki šećerni piling...:D