PDA

View Full Version : Štitnjača - na koje nas sve načine muči

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52

Romana24
05.01.2005., 19:30
Moderatorska obavijest: novi nastavak ove stare teme se nalazi OVDJE (http://www.forum.hr/showthread.php?t=591496)

Nalaz je

T3 - 2.25 nmol/L (0.75-2.33)
TSH - 7.264 uIU/mL (0.350-5.000)
T4 - 94.00 nmol/L (58.00-154.00)

Dakle TSH povisen - zanima me sto to znaci?

kemik
06.01.2005., 10:40
da moras otici specijalistu-endokrinologu na pregled...

Romana24
06.01.2005., 11:41
No shit Sherlock :D

Pitanje je bilo sto to znaci. Na pregled idem, htjela sam u medjuvremenu dobiti neki odgovor jer me zanima.

trebor
06.01.2005., 11:50
Hej, nešto slično smo drobili...ček, ček...evo baš ovdje (http://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=75858)
Možda ti pomogne. Al za štitnjaču nikako ne idi endokrinologu nego specijalistu nuklearne medicine.
TSH je hormon hipofize i obično je povišen kad hormona štitnjače T3 i T4 u organizmu nema dovoljno. Al kod tebe to iz tvojih brojki nije baš jasno.
Oš neš, moraš kod "nuklearca" da razbistiš stvari.

violent_femmes9
06.01.2005., 13:14
povisen TSH uz normalne vrijednosti T3 i T4 znaci da ti je stitnjaca malo lijena, ali zasad sve dobro funkcionira.

jesu li ti odredjivali tireoglobulinska antitijela? ako su povisena, moze biti da u tome lezi odgovor zasto je TSH povisen, odnosno zasto stitnjaca treba intenzivniju stimulaciju. ta antitijela razaraju tkivo stitnjace (zaguglaj pod Hashimoto sindrom), i to moze na kraju dovesti do smanjene funkcije stitnjace, pa se hormone treba dodatno unositi izvana.

u svakom slucaju, odi specijalistu, nema razloga da se podsmjehujes takvom savjetu. od svega koje ces ovdje procitati, taj savjet ti je najprecizniji i najmanje pogresan :D

Romana24
06.01.2005., 14:16
Ma nisam se podsmjehivala nego se podrazumijeva da cu ici na pregled. :)

Uglavnom, receno mi je da se narucim za jos jedno vadjenje krvi najbolje na Rebru da mi vide stanje tih antitijela i da odem na ultrazvuk da vide jel imam kakvih cista. Posto ja nemam pojma o antitijelima, TSHu i slicnom isla sam guglati i pitati ovdje cisto da vidim o cemu bi se moglo raditi.

Hvala na odgovorima i na linku!

Adica
06.01.2005., 17:40
Kod mene je bila ista stvar kao i kod tebe: T3 i T4 normalni, a TSH povisen. Poslali su me da vadim krv da mi se vidi stanje antitijela i radili su mi ultrazvuk. Antitijela su mi bila malo povisena, i stitnjaca malo povecana, i odredjena mi je dijagnoza Hashimoto tireoiditis. Dobila sam da pijem lijek Euthyrox, to su ti sintetski hormoni stitnjace i sad se dobro osjecam.

aktovka
06.01.2005., 23:42
Adica kaže:
Kod mene je bila ista stvar kao i kod tebe: T3 i T4 normalni, a TSH povisen. Poslali su me da vadim krv da mi se vidi stanje antitijela i radili su mi ultrazvuk. Antitijela su mi bila malo povisena, i stitnjaca malo povecana, i odredjena mi je dijagnoza Hashimoto tireoiditis. Dobila sam da pijem lijek Euthyrox, to su ti sintetski hormoni stitnjace i sad se dobro osjecam.

Ja sam 7 godina pila taj Euthyrox jerbo su mi dijagnosticirali kronicnu upalu štitnjace.
Htjeli se me slati i na punkciju štitnjace, ali je baš ne volim da mi netko zabija igle u grlo, pa eto nisam otišla. :zubo:

Martinn
19.01.2005., 09:04
Da li netko zna nekog alternativnog doktora za pitanje štitnjače?

Hvala,

kemik
15.03.2007., 17:07
Dragi moji,

do sada su postojala dva velika topika na kojima su ljudi sa hipo (http://www.forum.hr/showthread.php?t=131518) i hiper (http://www.forum.hr/showthread.php?t=159634) tireozom razmjenjivali iskustva.

Iako su oba topika bila vrlo citana i vrvila korisnim savjetima, počeli su se poprilično preklapati, kako problematikom tako i forumašima koji na njima sudjeluju. To, naravno, nije ni pretjerano čudno, simptomi su slični, lako se prijeđe iz hiper u hipo (da, operaciju nazivam lako :rolleyes: :D ) i normalno da se isto društvo skupljalo na oba.

Stoga ćemo ih i jednog i drugog umiroviti :). Lijepo su nam poslužili, a sad imamo novi, još bolji :D topik, gdje ćemo se nastaviti družiti svi skupa, dijeliti naša iskustva, savjete, podršku, pomoć i sve ostalo što smo i na odvojenim topicima činili.

kemik
15.03.2007., 17:08
Da se ne bi izgubili i ostali neodgovoreni, ovdje ću prenijeti nekoliko posljednjih postova sa hipertireoze:

evo dragi moji da vam se javim, nije me bilo dosta dugo al bilo je problema pa onda predugo zadrzavanje u bolnici, pa onda sada opet..al idem ispocetka.
otisla sam na sve preglede kako ste mi i savjetovale, galopirajuca hipertiroza. nakon 4 mjeseca lijecenja alergija na sve hormone. hitno vadjenje.
izvadili su mi cijelu. zbog enormnog pada kalcija padam u komu i grcim se. nakon 21 dan infuzije pustaju me. odnosno rekla sam im da idem.
nisam mogla vise biti gore.
pijem eutyrox i caco3 i at10. ne vidim nikakve promjene. lose mi je. al nemam simptome hipera. tak da ne znam dal je ovo sada bolje ili gore. mislim zaboravila sam kak je ono bilo lose. jer ovo je fakat koma. oduzme mi se noga i ne osjecam je. ukljesti ruka. i tome slicno..
najgore valjda u svemu tome je kaj sam dobila 8 kila!!!! i vaga ide prema gore!!! ubija me to. dosla sam do toga da razmisljam o prosirenju traperica. a to nemrem nikako napravit. to je ne ne. veliko ne.
tak da osim kaj izgledam ko priklana svinja i hodam okolo s maramama oko vrata jos imam i onaj tupfer pa nema sanse da me fulate. fuj..
al po onome sto sam cula svima je isla van, prvo dio pa onda cijela stitnjaca tak da su zene i vise puta dolazile, i to upravo one sa simptomima poput mojeg. kak sam srela i janicu koja je imala istu bolest rekla mi je da je ona dobila 12 kila!!! nakon tri mjeseca i da je onda pukla i otisla kod doktora i onda se pobrinuo i dodavao, oduzimao dozu i k tome slicno. sad mi izgleda ok. mislim vidi joj se da je operirana al nije fakat ogromna. mislim pored mene s 8 kila dobivenih izgleda ko kate moss na njujorskom tjednu mode.
rekla mi je da ne brinem i da ce sve biti ok. mislim znam da kenja, tak se i ona osjecala nakon svega. al valjda ce biti bolje..
eto. tolko od mene.
izrezali su me u vinogradskoj..

ja sam se operirala nakon hipretireoze prije nekoliko godina, izvadili su mi 3/4 štitnjače u vinogradskoj, nakon toga odredili dozu od 100 mg euthyroxa dnevno, i sve je bilo super osim što sam dobila 15 kg u dva mjeseca. kako se ne želim izgladnjivati i preskakati obroke samoinicijativno sam prije par mjeseci povisila sebi dozu na 150 mg euthyroxa, uskoro idem vaditi hormone pa ću vidjeti jesu li previše skočili - više se ne debljam ali sad imam problema sa nesanicom..... ah ta štitnjača....

ante dumbledore
15.03.2007., 19:47
sidora imaš možda nalaze prije operacije i nakon? da prezentiraš....kak si se osjećala prije operacije?da li si bila na korekciji doze hormona? postoji li još simptoma osim lakšeg lijepljenja kila?pospanost?

-purgerica-
15.03.2007., 20:05
mene zanima može li se rad štitnjače nekako sam od sebe ustabiliti (promjenom prehrambenih navika, životnih navika, alternativnih metoda...)

ako ne, koji je prvi korak kad vam dijagnosticiraju povišen tsh i onda to zanemarite slijedećih godinu dana?

ante dumbledore
15.03.2007., 20:09
pa prvo trebaš ponovno otići kod liječnika koji će ti ponovit TSH,T3, T4 krvnu sliku,osnove biokemije...a ako ponovno budu zabrinjavajući rezultati onda trebaš ići endokrinologu na ev daljnu dijagnostiku, možda nuklearnu medicinu i ordiniranje terapije...

diavoletta
15.03.2007., 20:23
mene zanima može li se rad štitnjače nekako sam od sebe ustabiliti (promjenom prehrambenih navika, životnih navika, alternativnih metoda...)

ako ne, koji je prvi korak kad vam dijagnosticiraju povišen tsh i onda to zanemarite slijedećih godinu dana?

rad štitnjače se ne može ustabiliti na "prirodan način" odn. bez sintetskih hormona..u tvom slučaju moglo bi se raditi o hipotireozi odn. da ti štitnjača slabije radi..pošto ispada da nemaš većih poteškoća, odi ponovo vadit hormone i tsh, kako ti je i Ante rekao pa češ najbolje znat u kakvoj si situaciji..ako ti ustanove hipotireozu napravit če ti i ultrazvuk štitnjače, i najvjerojatnije scintigram štitnjače..(nijedno ne boli).. :top:
dakle, po uputnicu i vadit krv :D ;) i bez panike!!

-purgerica-
15.03.2007., 20:29
dobro, hvala ljudi :) :kiss:

evo, zanima me još koliko cjelokupni proces otkrivanja poremećaja rada štitnjače traje, kad započinje liječenje i kojim metodama?

i je li moguće (bez da se radi o greški) na jednom pregledu imati normalnu razinu t hormona, a na drugom ne i obrnuto!

diavoletta
15.03.2007., 20:38
cjelokupan proces..izvadiš krv, čekaš nalaze cca 2 tjedna (bar u Rijeci), podigneš nalaze i ako nisu u granicama normale onda ideš kod endokrinologa (naruče te) ili odmah na nuklearnu medicinu..mislim da je nuklearna bolji odabir, jer tamo rade i ultrazvuk štitnjače i scintigrame na koje če te sigurno specijalist poslat ako se ustanovi da ti razina hormona nije u granicama normale..sve u svemu 2-3 tjedna maximalno.. ma ne brini, ako si čekala godinu dana možeš i još malo, al hormone odmah odi vadit.. :D

-purgerica-
15.03.2007., 20:48
hvala puno :)

:kiss:

Astrice
15.03.2007., 20:48
Možda na nuklearnu za početak. To mi je bolje rješenje.

booo
16.03.2007., 09:25
jesu li hormoni štitnjače izravno povezani s pojačanom dlakavošću?

Astrice
16.03.2007., 11:47
Ne bi znala reći,naime nisam to nigdje pročitala.

BBlue
16.03.2007., 13:25
Purgerice, traži uputnicu za Vuk Vrhovec, naruči se na prvi pregled i oni ti naprave odmah svu dijagnostiku na jednom mjestu. Prema mom iskustvu, to je najjednostavniji način da utvrdiš je li ti štitnjača OK, a ako nije, ti će te liječnici dalje pratiti i određivati terapiju.

Natch
16.03.2007., 22:06
pitam za savjet, jer imam neke manje probleme. naime, osjecam se kao da imam problem s nakupljanjem vode, nekako napuhnuto. i malo sam usporena, ne bas depresivna, ali u stanju koje bih nazvala proljetnim umorom.
koza mi je suha, ali nista pretjerano.
napravila sam sve pretrage i nalazi krvi su savrseno u redu, osim sto mi je natrij malo nizak, pa mi je doktorica rekla da malo bolje solim hranu.
sad mene zanima, je li moguce da se radi o metabolickom poremecaju, odnosno o hipotireozi?
i ako je, je li dovoljno da povecam unos soli. ima li unos natrija veze s radom bubrega?
inace ne uzimam nikakve lijekove, ne pijem i ne pusim.
bavim se sportom, a posao mi je dosta stresan (radim s pacijentima).

extreme
17.03.2007., 15:27

ja sam otkrila da imam problema sa štitnjačom u vremenu kad sam imala jako puno problema i kad sam bila zaista pod velikim stresom. pijem Athyrazol, koji moram priznati koji put zaboravim popiti jer ga zadjih godinu dana pijem svaki drugi dan po pola (liječim š. ukupno 3 godine).

uglavnom, nalazi su bez obzira na lijekove bili isti sve dok se moj život nije smirio i dok nisu prestale stresne situacije. onda su nalazi počeli biti sve bolji....da li je to uslijed lijekova ili promjene života...ne mogu sa sigurnošću tvrdit al ja bih se kladila na ovo drugo.

mama mi je pričala (bolovala je od hiper 12 godina) da je ona samoinicijativno prestala u jednoj trudnoći piti lijekove (liječnicima je lagala da ih pije) jer se bojala da će utjecati na bebu. odlučila se skulirat i sredit neke stvari, prestat se živcirat.....kad je nakon poroda otišla u zg na kontrolu liječnici su bili frapirani jer su nalazi bili kao da nikad nije ni bolovala.
to je bilo prije 24 godine.........nikad nakon toga problema sa štitnjačom nije imala.....

ja brijem da je puno toga u glavi..... uostalom negdje sam čula da poremećaj štitnjače zovu bolest živciranja ili tako nekako

ante dumbledore
17.03.2007., 21:52
pitam za savjet, jer imam neke manje probleme. naime, osjecam se kao da imam problem s nakupljanjem vode, nekako napuhnuto. i malo sam usporena, ne bas depresivna, ali u stanju koje bih nazvala proljetnim umorom.
napravila sam sve pretrage i nalazi krvi su savrseno u redu, osim sto mi je natrij malo nizak, pa mi je doktorica rekla da malo bolje solim hranu.
sad mene zanima, je li moguce da se radi o metabolickom poremecaju, odnosno o hipotireozi?
i ako je, je li dovoljno da povecam unos soli. ima li unos natrija veze s radom bubrega?
inace ne uzimam nikakve lijekove, ne pijem i ne pusim.
bavim se sportom, a posao mi je dosta stresan (radim s pacijentima).
hm....moguće je da je hipotireoza u pitanju, al ne mora biti....ako te zanima onda fino na pretrage u dgv sa liječnikom, ako želiš provjerit ciljano štitastu žlijezdu onda TSH;T3,T4

Bina
18.03.2007., 15:26
bok društvo!

evo i mene na našem novom mjestu, pa da pozdravim sve hiper i hipo ;)
eh sad, nije ni meni jasno spadam li ja sad nakon operacije u hiper ili hipo :rofl: za dijagnozu mi još uvijek svuda pišu hipertireoza iako sad stvarno kontroliram hipo stanje... No, nije to sad bitno. Htjedoh reći da sam dobro, 26-og će biti dva mjeseca od operacije, pila sam Euth 100 sad sam na 50. Dobro je, ali nikad u životu nisam bila na dijeti, ne živciram se puno oko viška kg koje sam dobila za vrijeme liječenja hipertireoze, ali sad mi je toga stvarno već dosta. Ne mogu biti gladna jer tako ne mogu raditi niti uopće funkcionirati, jedem zdravo, a sad mi se čini da moram brojati svaki zalogaj. Ufff...

Sidora, htjela sam te pozdraviti i reći ti da mi je žao da si operaciju tako loše podnijela zbog kalcija. Mene je to srećom mimoišlo, a koliko sam čitala sve su to privremene tegobe, tako da ti držim fige da i kod tebe stanje uskoro bude bolje!

Nickname
18.03.2007., 21:26
Pozdrav svima,

Tražio sam nešto o hipertireozi pa sam slučajno naletio na ovaj dio foruma.
Već oko 5 godina imam sljedeći problem odnosno probleme: tremor (drhtanje ruku, glave), jako znojenje ( jako sam osjetljiv na toplinu, dovoljno je da hodam 10-ak minuta, uđem u neku topliju prostoriju i cijeli se počnem znojiti), nesanica, nikada ne mogu mirovati (npr. uvijek moram lupkati nogom od pod ili nešto slično).
Vadio sam krv, i rezultati su sljedeći: TSH-2.38, fT4-14.20, fT3-5.34 što je prema normalnim vrijenostima navedenim na nalazu uredu. Je li moguće da imam hipertireozu iako su ti hormoni dobri?

ante dumbledore
19.03.2007., 02:04
pa sad...teže,teorijski bi bilo moguće da si uzimao nekako hormone u suvišku i posljedično imao takvu simptomatologiju,ali onda bi TSH bio ispod referentnih vrijednosti.
previše ljudi misle da je svemu uzrok štitnjača jadna...nemoj se ljutit,al onako parcijalno profil za psihijatra

esperanza0905
19.03.2007., 18:07
Bokich ljudi,
pisala sam da sam u blagoj hipotireozi. Pošto me još nisu stavili "pod" hormone, otišla sam ipak do homeopata. On je utvrdio da se na štitnjači kod mladih nakupljaju kristali oxalata koji bi inače trebali biti na jetri i oni uništavaju hormone. On ne zna otkud oni tu, al mi kaže da ih može maknuti terapijom(kombinacija čajeva, kapi i tableta). Rekao mi je da ću nakon mjesec dana vidjeti veliku razliku na sebi. Sada me zanima ako itko zna u čemu se nalaze kristali oxalata, da bar pokušam ih što manje unositi. Također mi je rekao da mi je štitnjača u gorem stanju nego što mi nalazi kažu jer na nalazima se vidi ukupna količina hormona(oštećeni i zdravi), a on meni kaže da ih je kod mene većina oštećena ti nemaju nikakvu funkciju.A količina zdravih je jako mala. Taj njegov vega-test razlikuje loše od zdravih. On tako objašnjava moju iscrpljenost, umornost, bezvoljnost iako mi je na nalazima TSH bio 5.4.
Valja pokušati...i zaključiti da li lik prodaje maglu ili ozdravljenje...Javit ću vam se skoro (nadam se sa dobrim rezultatima.)
također bi molila komentar ako tko ima iskustva s homeopatijom u ovom slučaju.

hooray
20.03.2007., 11:25
imam ja iskustva s homeopatijom i hipotireozom,
ali iskreno ovo o oxalatima mi zvuci skroz cudno,
ja sam dobila prilicno jednostavno objasnjenje da treba pronaci sto fali stitnjaci i da onda postoji sansa da stitnjaca proradi, bila sam u dubokoj hipotireozi i sad uz hormone uzimam neke preparate koji bi mi trebali pomoci da se stitnjaca pokrene, za sad nema nekog pomaka u nalazima, ali se ja bolje osjecam

kakav je to vega test i otkud mu podaci o tim oxalatima,
iz nekih krvnih pretraga ili?

evo nasla sam nesto o oxalatima
http://www.cloudnet.com/~djeans/Asides/OxalicAcid.htm
iako mi zbilja nije jasno kakvog utjecaja to moze imati na stitnjacu

Loose Pants Diet
20.03.2007., 23:31
Bokich ljudi,
pisala sam da sam u blagoj hipotireozi. Pošto me još nisu stavili "pod" hormone, otišla sam ipak do homeopata. On je utvrdio da se na štitnjači kod mladih nakupljaju kristali oxalata koji bi inače trebali biti na jetri i oni uništavaju hormone. On ne zna otkud oni tu, al mi kaže da ih može maknuti terapijom(kombinacija čajeva, kapi i tableta). Rekao mi je da ću nakon mjesec dana vidjeti veliku razliku na sebi. Sada me zanima ako itko zna u čemu se nalaze kristali oxalata, da bar pokušam ih što manje unositi. Također mi je rekao da mi je štitnjača u gorem stanju nego što mi nalazi kažu jer na nalazima se vidi ukupna količina hormona(oštećeni i zdravi), a on meni kaže da ih je kod mene većina oštećena ti nemaju nikakvu funkciju.A količina zdravih je jako mala. Taj njegov vega-test razlikuje loše od zdravih. On tako objašnjava moju iscrpljenost, umornost, bezvoljnost iako mi je na nalazima TSH bio 5.4.
Valja pokušati...i zaključiti da li lik prodaje maglu ili ozdravljenje...Javit ću vam se skoro (nadam se sa dobrim rezultatima.)
također bi molila komentar ako tko ima iskustva s homeopatijom u ovom slučaju.

I mene ovo zanima.
Stigli su mi prvi nalazi, funkcija stitnjace ok, hormoni ok, ali jako povecana antitijela stitnjace.
Nisu me stavili na hormone, na dijeti sam, prilicno zdravo jedem, gubim oko 1 kg tjedno i puno se bolje osijecam i imam super energiju samo neke dane budem u komi kad se ne mogu pomaknut.

E sad me zanima ova homeopatija, cula sam da postoji neka prirodna zamjena za tyroxin i da u mom slucaju homeopati mogu puno pomoc da se stanje ne pogorsa.

kachunchica
21.03.2007., 07:52

vidish, i ja imam isto to...i to vec dosta dugo:misli:
a vidish, sad cu sto prije do doktora...

esperanza0905
21.03.2007., 09:23
VEGA test je aparat koji mjeri elektroprovodljivost, toplinu,... tj. izbacuje rezultate fizikalnih procesa u tijelu. U ruci se drži jedan pol, doktor namjesti na test što mjeriti. Drugi pol je kao neka "kemijska olovka" koju prisloni na prst noge i onda se na vegi pokažu rezultati toga čega je mjerio. Svaki se organ posebno mjeri i unutar tog organa se mogu izabrati parametri za mjeriti. Ne znam baš puno više o tome. Nakon što se pokaže da nešto ne valja, doktor uzima bočice u kojima se nalaze biljke, stavlja ih u vegu i gleda da li reagiram il ne na tu biljku. Po tome mi određuje terapiju koje čajeve piti. Primjetio je da je čest slučaj oxalata na štitnjači pa je i meni to izmjerio. Oni uništavaju hormone. evo ulazim u drugi tjedan "pijenja" čajeva. 4 tj. traje kura. Nakon toga idem ponovno na testiranje da vidimo razliku. Naravno da ću samoincjativno otić prije njega izvaditi hormone da vidim da li ima pomaka. Iako ne znam da li će mi nalazi krvi biti reprezentativni zbog toga što ću dobiti podatak oštećenih i zdravih hormona u jednom broju. Vidit ćemo što doktor kaže. Naravno da sam malo skeptična u homeopatiju, jer na kraju može ispasti da mi on priča priču a ja nemam pojma da li je to istina il ne.

jedno znam- moja mama imala je veelikig problema s tlakom, šećerom i kolesterolom. Ni s najgorim ljekovima nije uspijevala sniziti tlak i kolesterol (i morala je raditi svaki mjesec jetrene probe da vide da li su joj uništili jetru od tih svih ljekova), otišla je kod njega, rekao joj je da prestane sa svim ljekovima, dao joj terapiju i njoj se sve doveo u normalu nakon 2mj. Sada već ima godina dana kako joj tijelo normalno funkcionira. Eto.

ja sam vam pokusni kunić!

Loose Pants Diet
21.03.2007., 09:52
Ja za umor koristim koreanski djinsing, to je jedini nadomjestak koji pijem s vremena na vrijeme i super mi je.
Bas me razbudi, poveca mi se energija i energicnost.

hooray
21.03.2007., 13:19
bok loose pants, citala sam tvoj topic o obicnim debelim curama i mislim si bas me zanima koliko vremena ce ti trebati da se pojavis na topicu o stitnjaci
zao mi je da je moje razmisljanje ispalo tocno, ali dobrodosla,

posto su ti hormoni jos u normali mozda i ima neka alternativna metoda kojom bi mogla usporiti napredovanje bolesti, ali koliko znam cim imas povisena antitijela, samo je pitanje vremena kad ces zaci u hipotireozu

ako imas volje i vremena procitaj stari topic o hipot. bilo je svakakvih savjeta i iskustava mozda ti nesto od toga da ideju ili pomogne

Loose Pants Diet
21.03.2007., 15:37
bok loose pants, citala sam tvoj topic o obicnim debelim curama i mislim si bas me zanima koliko vremena ce ti trebati da se pojavis na topicu o stitnjaci

posto su ti hormoni jos u normali mozda i ima neka alternativna metoda kojom bi mogla usporiti napredovanje bolesti, ali koliko znam cim imas povisena antitijela, samo je pitanje vremena kad ces zaci u hipotireozu

ako imas volje i vremena procitaj stari topic o hipot. bilo je svakakvih savjeta i iskustava mozda ti nesto od toga da ideju ili pomogne

hvala hooray. jos su mi neki spominjali stitnjacu i ispostavilo se tocno.
pogledat cu stari topic. :)

sepiani
23.03.2007., 13:24
pozdrav svima! zanimalo bi me je li kronično dehidrirana koža indikacija da sa štitnjačom nešto nije u redu? zapravo imam problema s kožom lica - toliko je dehidrirana da se non-stop osipa i ne znam više što napraviti da to riješim jer sam probala sve živo... i koža tijela mi je jako suha i zateže ali s licem fakat imam problem. je li to dovoljan razlog da se posumnja na štitnjaču?

hooray
23.03.2007., 14:07
a i je i nije, dosta ljudi nema neke odredjene simptome u pocetku bolesti, a opet suha koza moze biti i od drugih stvari, kao i to osipanje koze,
mozda ti fali b vitamina, mozda ne pijes dovoljno vode, mozda imas neku alergiju...
ne znam

svesami
23.03.2007., 14:51
Ej ljudi ,pozdrav! imala sam u 12.mj dijagnosticiran Hashimoto i hypo,nakon 75 euty.sad imam hiper,problem je u tome što bi ja bebu al moramo čekati još 3mj.poludiću ima ko sličnih iskustava?antitjela su mi luda,preko 800 i tanka sam ko glista nakon 1.poroda sam se iscijedila i MM kaže da izgledam ko lisica!!!simptomi su mi klasični,za ogromnu dozu apaurinčeka + neurodermatitis!!najgore mi je što sam stvarno ko pijana,konstantno!!koncentracije ni energije ni za lijek.kako se nosite s tim?

hooray
23.03.2007., 15:24
a za koncentraciju i energiju nema puno pomoci, na to ces se morati naviknuti,

a ovo ne kuzim, ako si sa 75 hiper, sto ti ne smanje dozu, ili jesu pa si nervozna jer cekas da se vidi je li to sad ok?

a s bebicom pricekaj dok se ne pocnes osjecati malo mirnije iako mislim da i tijelo samo zna kad mu nesto ne stima

svesami
23.03.2007., 18:45
smanjili su mi na 50 a ja sam bila uvjerena da ću dobiti zeleno svjetlo za bebu,pa sam malo razočarana,tim više jer mi je dr.na ultrazvuku rekao da ako je prva trudnoća prošla uredno,nema razloga da s drugom pođe po zlu,pogotovo s eut. jer da to nije bolest koja nastaje preko noći..pa ja uzela zdravo za gotovo...

hooray
26.03.2007., 12:24
a cuj bitno je pricekati da ti 50 slucajno ne bi bilo premalo, zna se i to desiti (meni je)
trebat ce malo strpljenja,
ali ne sumnjam da ces poslije dobiti zeleno svjetlo,
a i mislim da ces i sama osjetiti kad se ok osjecas ;)

ayica
26.03.2007., 14:47
Evo mene opet... Imam par pitanja...
Dakle, sa TSH 4,9 (gornja granica je 4,2) dobila sam Euthyrox 25, prije 6 mjeseci. Jedini simptom koji sam imala prije početka uzimanja terapije bio je ispadanje kose. Nakon 6 mjeseci terapije TSH se smanjio u zadnja 3 mjeseca na 2,5 do 2,9 (kontroliram ga svaki mjesec). Jedan doktor je rekao da ostanem na toj dozi (25), a drugi da povisim na 50 (što mi nije jasno zašto jer je u granicama).
Problem je u tome što kosa ne samo da nije prestala ispadati (pada još uvijek zbog čega sam beskrajno nesretna :cry:), nego su se javili i neki simptomi koje nisam imala prije, npr. knedla u grlu, užasno znojenje i slabije spavanje.
Šta da radim??? Dal' da povećam dozu ili ne?
I zašto imam te znakove ako mi je TSH u granicama????

hooray
27.03.2007., 12:44
a kojem doktoru vise vjerujes, ja sam se uvjerila koliko je nezahvalno odlaziti na vise mjesta, odluci se za jednog i njega slusaj

TSH oko 2.5 je cisto dobar nalaz pogotovo sto ti je stabilan tokom duzeg vremena, mijenjati dozu je uvijek malo nezahvalno pogotovo promjena na 50 mi se cini malo velika (25 se cini malo, ali meni je promjena sa 75 na 50 znacila promjenu sa hiper na hipo, a TSH mi je isao od 0.04 do 5.7) tako da se ja recimo ne bi zezala sa promjenom necega sto za sad funkcionira,
knedla u grlu ti moze biti i od aktivnosti antitijela ako ih imas,
a znojenje i slabije spavanje zna doci ako ti je previse hormona, a to po nalazu sigurno nije u pitanju

na kraju je odluka samo tvoja

ZakS
27.03.2007., 16:29
iju, koje su to brojke.. 25, 50, 75...
o nusevima mojih 125 nebudem pričal..
da vas ne utješim preveć..
inače - drugi DRac mi predlaže promjenu, na manje, ali neznam kog i kak da poslušam... kaj onda drugom da velim.. tjah.. ¤

clarity
27.03.2007., 16:57
Evo mene opet... Imam par pitanja...
Dakle, sa TSH 4,9 (gornja granica je 4,2) dobila sam Euthyrox 25, prije 6 mjeseci. Jedini simptom koji sam imala prije početka uzimanja terapije bio je ispadanje kose. Nakon 6 mjeseci terapije TSH se smanjio u zadnja 3 mjeseca na 2,5 do 2,9 (kontroliram ga svaki mjesec). Jedan doktor je rekao da ostanem na toj dozi (25), a drugi da povisim na 50 (što mi nije jasno zašto jer je u granicama).
Problem je u tome što kosa ne samo da nije prestala ispadati (pada još uvijek zbog čega sam beskrajno nesretna :cry:), nego su se javili i neki simptomi koje nisam imala prije, npr. knedla u grlu, užasno znojenje i slabije spavanje.
Šta da radim??? Dal' da povećam dozu ili ne?
I zašto imam te znakove ako mi je TSH u granicama????

ti simptomi mogu biti i simptomi anksioznosti,stresa kao i ispadanje kose. ja sam ti jednom pisala da slusas onog endo koji ti je rekao da ne uzimas jos eutirox, jer nisi imala nesto visoki tsh, ako se dobro sjecam bio je manji od 5. i sad sam za onog koji ti je rekao da ne povisujes, imat ces za to vremena ako bude potrebno.ja bih na tvom mjestu i sadasnju dozu smanjila za pola.

clarity
27.03.2007., 16:58
iju, koje su to brojke.. 25, 50, 75...
o nusevima mojih 125 nebudem pričal..
da vas ne utješim preveć..
inače - drugi DRac mi predlaže promjenu, na manje, ali neznam kog i kak da poslušam... kaj onda drugom da velim.. tjah.. ¤

pa ako imas nuseve a tsh ti je u redu smanji dozu.

diavoletta
27.03.2007., 17:17
@clarity

hey ženo, pozdrav :D kako si ti?? si kontrolirala hormone?

clarity
27.03.2007., 17:26
@clarity

hey ženo, pozdrav :D kako si ti?? si kontrolirala hormone?

ciao diavoletta :kiss: napravila sam kontrolu, sve je u redu, tako da sam si smanjila dozu na 112,5 do slijedece kontrole za 20tak dana.
kako si ti? jesu li ti smanjili dozu?

diavoletta
27.03.2007., 17:29
ma ja ti imam sad 12.04. kontrolu na Vuk Vrhovcu, pa ću onda vidjet kakvi su nalazi..opet malo više pada kosa, malo se debljam, pa neka nervozica..a ne znam ni je..čekat rezultate..

piješ još uvijek podvojenu dozu??

p.s. moram ič sad, dolazi mi taxi, al vračam se ubrzo, čitamo se :kiss:

clarity
27.03.2007., 17:45
ma ja ti imam sad 12.04. kontrolu na Vuk Vrhovcu, pa ću onda vidjet kakvi su nalazi..opet malo više pada kosa, malo se debljam, pa neka nervozica..a ne znam ni je..čekat rezultate..

piješ još uvijek podvojenu dozu??

p.s. moram ič sad, dolazi mi taxi, al vračam se ubrzo, čitamo se :kiss:

da,uzimam uvijek podvojenu dozu, izgleda da mi se tako bolje prima eutirox. mjesecima tsh mi je bio povisen a sad je ok. smanjila sam si malo dozu jer me pucala anksioznost, nervoza i znojenje i sad se osjecam bolje. san mi je spustiti se na 100mcg :D

nisam znala da imas pregled tek 12.04. jer u medjuvremenu tvoj organizam se mogao i naviknuti na dozu eutiroxa koju uzimas i tsh ti ne mora vise biti onako nizak.

pigolo
27.03.2007., 18:10
Pozdrav svima,
Prije par mjeseci slucajno, kod redovite kontrole krvi koju napravim jednom god., pokazalo se da imam problema sa stitnjacom, otisla na nuklearnu, imam hiper, napravili mi scintigraf, pijem tabletice, imam nesto kao cvorcic....
Od prvog dana spoznaje o mojoj stitnjaci procitala sam puno toga na netu, pa i sve na ovom forumu. Cini mi se da padam iz hiper u hipo, kako se covjek tad osjeca znate, nemogu se pokrenuti......postajem nervcik, depresivna........
Odlucila sam reagirati na svoj nacin, kad padam u pospanost dignem se, napravim koji cucanj, ako mogu odem djir vani, prosetam ili sjednem na bicikletu. Dva put tjedno trcim po 7-8km, u pocetku sam vise hodala jer nisam mogla doc do zraka a imam i problema sa srcem, cesto vozim biciklu, kad me lovi zivac nastojim ne istresati se na druge niti povlaciti u osamu, ubacim u moje misli nesta pozitivno ili se ulovim nekog fizickog rada,...lice mi je postalo suho, malo vise stavljam kreme na njega, isprobavam bakine recepte za ljepotu i ima malih pomaka.....trenutno zivim s tim a vjerujem da cu kolko-tolko popraviti svoje stanje, treba jako puno samodiscipline, samokontrole i moze se.
Lijepi pozdrav

clarity
27.03.2007., 18:15
Pozdrav svima,

Odlucila sam reagirati na svoj nacin, kad padam u pospanost dignem se, napravim koji cucanj, ako mogu odem djir vani, prosetam ili sjednem na bicikletu. Dva put tjedno trcim po 7-8km, u pocetku sam vise hodala jer nisam mogla doc do zraka a imam i problema sa srcem, cesto vozim biciklu, kad me lovi zivac nastojim ne istresati se na druge niti povlaciti u osamu, ubacim u moje misli nesta pozitivno ili se ulovim nekog fizickog rada,...lice mi je postalo suho, malo vise stavljam kreme na njega, isprobavam bakine recepte za ljepotu i ima malih pomaka.....trenutno zivim s tim a vjerujem da cu kolko-tolko popraviti svoje stanje, treba jako puno samodiscipline, samokontrole i moze se.
Lijepi pozdrav

pozdrav i tebi. odlican ti je stav :top:

diavoletta
27.03.2007., 18:34
nisam znala da imas pregled tek 12.04. jer u medjuvremenu tvoj organizam se mogao i naviknuti na dozu eutiroxa koju uzimas i tsh ti ne mora vise biti onako nizak.

pa istu dozu uzimam već ravno godinu dana..100 mcg..
al imam osječaj da se nešto mijenja..vidjet ću..nekako je i anksioznost malo veća i dosta je nekog nemira (treskavica-kad miruješ).. :hebemu:
nemam pojma dali je prolječe u pitanju ili....kažu da se štitnjača budi u jesen i na proljeće :s ..no, vidjet čemo..

clarity
27.03.2007., 18:42
u kom smislu se budi?

kad si imala onaj niski tsh?

diavoletta
27.03.2007., 18:52
"budi" - mijenja se funkcija i količina hormona..

a tsh mi je u prvom mjesecu bio 0,11.. mjereno u Rijeci, a na novu kontrolu idem u ZGB..

clarity
27.03.2007., 18:57
zasto se u prvom mjesecu nisi savjetovala barem telefonski s endokrinologom?

diavoletta
27.03.2007., 19:00
on je rekao da dok su ft3 i ft4 u granicama normale da ne treba mijenjati dozu iako je TSH ispod doljnje granice i naručio me za godinu dana....

al ja se baš zbog toga kontroliram na 2 mjesta..u Rijeci su prilično aljkavi :s

kako misliš "fotosenzibilna"??

ayica
28.03.2007., 09:04
ti simptomi mogu biti i simptomi anksioznosti,stresa kao i ispadanje kose. ja sam ti jednom pisala da slusas onog endo koji ti je rekao da ne uzimas jos eutirox, jer nisi imala nesto visoki tsh, ako se dobro sjecam bio je manji od 5. i sad sam za onog koji ti je rekao da ne povisujes, imat ces za to vremena ako bude potrebno.ja bih na tvom mjestu i sadasnju dozu smanjila za pola.

Da, tako sam nekako i ja razmišljala. Hvala ti :)
Ustvari, nakon što mi je ovaj drugi dr. rekao da povisim dozu na 50, nisam htjela, ali sam počela uzimati jednu cijelu tabletu od 25 i još 1/4 (znači 31,25) i tada su počele knedle i sve ostalo... Nisam htjela mijenjati jer mi je TSH uvijek bio OK, ali mislim da ću se sad fakat vratiti na samo 1 tbl od 25...
Ne kužim kako doktori tako olako prepisuju više doze? Kad sam pitala ovog koji mi je rekao da uzmem 50, neće li to biti previše, on je rekao: pa ak' bude, onda ćete smanjiti! :confused: Ako odete u hiper, onda ćete znati da je to previše...
Ne idem više kod njega...

hooray
28.03.2007., 12:02
aha, to je ono sto je falilo znaci da ti je ta cetvrtina viska,
ostani na 25 sve dok se ok osjecas,

ma vidis da vec i sama po osjecaju kuzis kad nesto ne stima

ja bi bila tak sretna da mi se napokon stanje stabilizira na nekoj dozi

ayica
28.03.2007., 14:35
Ma da, budem se vratila na 25, bez te četvrtine....
Možda počnem bolje spavati i manje se znojiti po noći...
U biti mi ništa više nije jasno jer kak može biti da se ne osjećam OK, a nalazi hormona su mi dobri :confused:

hooray
28.03.2007., 15:03
ako si tek nedavno dodala tu cetvrtinu onda se to ne pokaze na nalazu,
a inace mogu biti neki drugi razlozi zasto se ne osjecas ok,
umor moze biti zbog nespavanja (koje bi trebalo proci kad se vratis na svoju dozu)
osim toga:
da li se zdravo hranis,
da li uzimas neke dodatne vitamine (b i c vitamin i neki elementi u tragovima su jako bitni za stitnjacu)
proljece je pa je djelomicno normalno da si malo umorna,
da li mozda imas alergiju? i to umara.

vered
28.03.2007., 22:00
bok cure! kak ste?
ja vec treci tjedan punom parom radim, pa ne stignem na forum. inace, sutra ce biti 5 tjedana od operacije (kako vrijeme leti!). svakim danom se osjecam sve bolje. na hormonima sam od 1.3., prvo sam uzimala l-thyroxin 100, ali kako sam bila stalno umorna, pocela dobijati na tezini, a i probava se bila usporila, povecala sam si dozu na 112,5 i osjecam se puno bolje. probava se uredovila, imam energije kao nikad prije, i ne debljam se. na kontrolu idem krejem iduceg mjeseca, pa cemo vidjeti sta doktor kaze.
eto, to bi bio moj update:)
drzite se cure! imajte strpljenja
veliki:kiss: svima

ayica
29.03.2007., 09:35
ako si tek nedavno dodala tu cetvrtinu onda se to ne pokaze na nalazu,
a inace mogu biti neki drugi razlozi zasto se ne osjecas ok,
umor moze biti zbog nespavanja (koje bi trebalo proci kad se vratis na svoju dozu)
osim toga:
da li se zdravo hranis,
da li uzimas neke dodatne vitamine (b i c vitamin i neki elementi u tragovima su jako bitni za stitnjacu)
proljece je pa je djelomicno normalno da si malo umorna,
da li mozda imas alergiju? i to umara.

Pa četvrtinu sam dodala prije 2 mjeseca... ne znam, evo danas sam počela samo uzimati 1 tableticu od 25, bez 1/4 pa bumo vidjeli....
I noćas sam bolje spavala. Ma, desile su mi se neke stresne situacije u zadnja 2 mjeseca pa mislim da je i to puno utjecalo (ono šta Clarity kaže, stres igra isto veliku ulogu)
Trudim se hraniti što zdravije, ali to ne uspijevam uvijek. Ustvari me više muči to što ne jedem redovito nego ono kad stignem i u žurbi. Ali s kilama nemam problema, za sada. Nemam alergiju, a vitamine uzimam povremeno jer još nisam našla neke od kojih mi nakon nekog vremena ne bi izbili crvene mrljice ispod očiju :flop:
A kako si ti? Još uvijek tražiš pravu dozu hormona? kako je tebi sad sa kosom? Sjećam se da si u jesen pisala da pojačano pada...

hooray
29.03.2007., 11:13
ja sam puno bolje, u jesen mi je pojacano kosa ispadala jer je ispalo da mi je 75 previse
onda su mi snizili na 50 pa sam pak stalno bila umorna, sad sam na 62.5 i mislim da ce ovo biti ok, ne osjecam nikakve vise nuspojave koje bi se dale vezati za stitnjacu,
a smanjile su mi se i neke druge smetnje, otkrila sam da imam alergiju i kad pazim na to onda sam neusporedivo bolje,
pola mutnoce u glavi mi je bilo od toga,
po malo se vracam na normalu, nadam se da ce ovaj osjecaj potrajati :)

ayica
29.03.2007., 11:55
Baš mi je drago da ti je bolje :)
Držim ti fige da potraje i da bude još bolje :top:

provincijalka_24
29.03.2007., 18:42
aj hooray upomoc ;)

jucer dobila prve kontrolne nalaze (prije dvi i pol mj. dijagnosticirana hipo, pijem 50 letroxa, TSH bio 20, T3,T4 ok), jucer pise sve se normaliziralo, tsh pao na 4, 40, ali me buni anti typo 827,7 ?? :eek: sta je sad to ? pise do 12 i iznad 12 pozitivno i negativno, ali 827,7 mi veeeelka cifra? :eek: tnx

lotty
29.03.2007., 19:38
Čitala sam ovaj forum satima dok ga nisam cijelog pročitala (mislim i na onu početnu verziju od prije par godina). I meni je nedavno sasvim slučajno dijagnosticirana hipotireoza. Po simptomima mi se čini da je imam cijeli život, a vjerojatno je s trudnoćom (koja je za mene bila teška trauma) i nakon poroda sve skupa postalo izraženije. Već sam prije par godina, kad više nisam mogla normalno funkcionirati, napravila pregled hormona koji su bili u redu i sve je palo u zaborav, a moje muke su se nastavile. Onda me jedan doktor poslao na UZV, baš je naglasio taj pregled a ne pregled hormona, jer očito hormoni nisu uvijek pokazatelj kao što je moj slučaj (a ne vidim ovdje ni jedan sličan). UZV je pokazao poremećaj štitnjače. Hormone sam u tjedan dana kontrolirala na dva mjesta, u bolnici i privatno (500kn) i opet su se pokazali u redu.

Kod mene je sve ovo što ću dolje navesti toliko jako izraženo da više nisam u stanju obavljati niti kućanske poslove. Nenormalno dobijam na težini. U trudnoći sam i prve mjesece kad svi zbog mučnina čak izgube pokoji kg, dobijala po 3-4 nova svaki mjesec. Doslovno se debljam i od zraka. Gladujem da bi skinila 5kg a kad normalno jedem vratim sve u tjedan dana, a o konstantnoj nadutosti da i ne govorim. Između ostalog sam usporena, pospana, bezvoljna, padam od umora, uglavnom mi je hladno, pokrivam se dok spavam i usred ljeta koliko sam zimogrozna, ali svakodnevno imam i napadaje vrućine. A maglica u glavi (kako većina to zove) je nepodnošljiva, zbog višegodišnje nesanice sam izgubila pamćenje, a pri tome ne mislim samo na to da se ne mogu sjetiti što sam htjela reći, meni fale cijeli djelovi iz djetinjstva.

Kada me uhvati kriza, a rijetko koji dan izostane, osijećam unutrašnje drhtanje u predjelu grudnog koša, puls mi je ubrzan i neravnomjeran (i kad mi je dobro nikad nije ispod 100 otkucaja u minuti) i jedva dišem. Ovo je posebno jakog inteziteta po južini. Imam pojačano znojenje, slabost mišića, drhtanje ruku, tjeskobu, razdražljivost, otpada mi kosa, a najviše mi je poljuljano duševno stanje, hiper osjetljiva sam i depresivna. Koža na rukama mi je toliko suha da mi se stvaraju rane. Trebam spomenuti i seksualnu nezainteresiranost koja je kod mene izražena do začuđujućeg stanja, da muž svakodnevno ne plače, čini mi se da se ne bi seksali niti jednom godišnje. Sve sam ove simptome našla i na netu u tekstovima o hipotireozi. Od svega što sam pročitala, najviše me brine činjenica da nakon dužeg vremena zna doći do poremećaja rada srca pa komplikacije dovode do infarkta.

Neću reći da je vama svima lako, ali barem imate svoje tabletice od kojih se osijećate bolje, a ja zbog urednih hormonalnih nalaza mogu samo svakodnevno umirati i odlaziti jednom godišnje na UZV radi kontrole. Toliko sam očajna da više ne znam što raditi. Specijalistica mi je preporučila yogu i što više šetnje, jer kod mene je to sve došlo zbog stresa. Išla sam privatno i oduševljena sam s njom, doslovno mi je sve objasnila i odgovorila na sva moja pitanja. Imala je prema meni odnos kao da već godinama skupa pijemo kavu. Ima li tko s ovakvim slučajem da ne uzima nikakvu terapiju???

Molim Loose Pants Diet da mi objasni kakvu su njoj to dijetu propisali. Pozdrav svima, otkrila sam ovdje dosta toga što nisam znala a najljepši je osjećaj da nisam sama.

clarity
29.03.2007., 22:59
Čitala sam ovaj forum satima dok ga nisam cijelog pročitala (mislim i na onu početnu verziju od prije par godina). I meni je nedavno sasvim slučajno dijagnosticirana hipotireoza. Po simptomima mi se čini da je imam cijeli život, a vjerojatno je s trudnoćom (koja je za mene bila teška trauma) i nakon poroda sve skupa postalo izraženije. Već sam prije par godina, kad više nisam mogla normalno funkcionirati, napravila pregled hormona koji su bili u redu i sve je palo u zaborav, a moje muke su se nastavile. Onda me jedan doktor poslao na UZV, baš je naglasio taj pregled a ne pregled hormona, jer očito hormoni nisu uvijek pokazatelj kao što je moj slučaj (a ne vidim ovdje ni jedan sličan). UZV je pokazao poremećaj štitnjače. Hormone sam u tjedan dana kontrolirala na dva mjesta, u bolnici i privatno (500kn) i opet su se pokazali u redu.. kazes da ti je dijagnosticirana hipotireoza a hormoni su ti u redu? na osnovu cega ti je onda dijagnosticirana?da, rekla si da je na ultrazvuku nadjeno da stitnjaca nije ok, ali na uzv su mogli naci cvorice, ciste, vidjeti dali je povecana,smanjena isl. a hipotireoza se dijagnosticira kad stitnjaca ne proizvodi dovoljno hormona a tvoji nalazi su uredni.
Kod mene je sve ovo što ću dolje navesti toliko jako izraženo da više nisam u stanju obavljati niti kućanske poslove. Nenormalno dobijam na težini. U trudnoći sam i prve mjesece kad svi zbog mučnina čak izgube pokoji kg, dobijala po 3-4 nova svaki mjesec. Doslovno se debljam i od zraka. Gladujem da bi skinila 5kg a kad normalno jedem vratim sve u tjedan dana, a o konstantnoj nadutosti da i ne govorim. Između ostalog sam usporena, pospana, bezvoljna, padam od umora, uglavnom mi je hladno, pokrivam se dok spavam i usred ljeta koliko sam zimogrozna, ali svakodnevno imam i napadaje vrućine. A maglica u glavi (kako većina to zove) je nepodnošljiva, zbog višegodišnje nesanice sam izgubila pamćenje, a pri tome ne mislim samo na to da se ne mogu sjetiti što sam htjela reći, meni fale cijeli djelovi iz djetinjstva.
Kada me uhvati kriza, a rijetko koji dan izostane, osijećam unutrašnje drhtanje u predjelu grudnog koša, puls mi je ubrzan i neravnomjeran (i kad mi je dobro nikad nije ispod 100 otkucaja u minuti) i jedva dišem. Ovo je posebno jakog inteziteta po južini. Imam pojačano znojenje, slabost mišića, drhtanje ruku, tjeskobu, razdražljivost, otpada mi kosa, a najviše mi je poljuljano duševno stanje, hiper osjetljiva sam i depresivna. Koža na rukama mi je toliko suha da mi se stvaraju rane. Trebam spomenuti i seksualnu nezainteresiranost koja je kod mene izražena do začuđujućeg stanja, da muž svakodnevno ne plače, čini mi se da se ne bi seksali niti jednom godišnje. Sve sam ove simptome našla i na netu u tekstovima o hipotireozi. Od svega što sam pročitala, najviše me brine činjenica da nakon dužeg vremena zna doći do poremećaja rada srca pa komplikacije dovode do infarkta.
Neću reći da je vama svima lako, ali barem imate svoje tabletice od kojih se osijećate bolje, a ja zbog urednih hormonalnih nalaza mogu samo svakodnevno umirati i odlaziti jednom godišnje na UZV radi kontrole. Toliko sam očajna da više ne znam što raditi. Specijalistica mi je preporučila yogu i što više šetnje, jer kod mene je to sve došlo zbog stresa. Išla sam privatno i oduševljena sam s njom, doslovno mi je sve objasnila i odgovorila na sva moja pitanja. Imala je prema meni odnos kao da već godinama skupa pijemo kavu. Ima li tko s ovakvim slučajem da ne uzima nikakvu terapiju???.
ovi simptomi koje si navela su simptomi anksiozno-depresivnog poremecaja. specijalistica ti je dobro preporucila yogu, setnje ali vjerovatno ti to nije dovoljno ako nisi vise u stanju niti obavljati kucanske poslove, te ti je trebala preporucit i nekog drugog specijalista.
do drugih poremecaja o kojima pises i brines(srce) dolazi kod neljecene hipotireoze a ti zasad nemas hipotireozu pa je ne trebas ni ljeciti.
a i ne moras nam zaviditi jer svi mi manje vise patimo od anksioznosti i depresije i pored tabletica :)
a na pitanje je li ima netko s ovakvim slucajem i da ne pije terapiju ne znam ti odgovoriti, jer ne znam koji je to slucaj,ne znam sto je s tvojom stitnjacom. ako ti se da istipkaj nalaze ultrazvuka, hormona i ako imas antitjela.
i da, nisi sama, uvijek mozes doci ovdje izjadati se :)

lotty
30.03.2007., 08:41
Žao mi je ako davim s ovim. Kao što je Clarity tražila, ovo su moji nalazi. Nadam se da ću dobiti odgovor da to i nije nešto strašno.

Na učinjenim ehogramima desni režanj štitnjače mjeri 45x21x13,4mm (duljina x širina x debljina) nehomogene je ehostrukture difuzno hipoehoičan, stražnji rub nepravilan. Istmus mjeri 22x14,7x3mm lako je hipoehoičan. Lijevi režanj mjeri 38x12,2x14,6mm slične je ehostrukture kao i desni režanj štitnjače. Nalaz u cijelosti govori za difuznu bolest štitnjače.
Dg: HYPOTHYREOSIS SUSP.
THYREOIDITIS SUSP.

T3 1,92 (0,92-2,79)
T4 76,8 (58,0-140,6)
TSH 2,75 (0,35-5,50)
ANTI TG-AT 19 (do 100)
ANTI TPO 9,87 (do 34)

Taroth
30.03.2007., 08:55
da li imas hashimoto? (kronicnu hipotireozu)
koliko je grama stitnjaca?

Autosjedalica
30.03.2007., 11:54
T3 1,92 (0,92-2,79)
T4 76,8 (58,0-140,6)
TSH 2,75 (0,35-5,50)

A jesi li ikada napravila fT3 i fT4? Meni su rekli da su ti slobodni hormoni važniji za dijagnozu (i za opće stanje organizma) od razine totalnih T3 i T4.

hooray
30.03.2007., 13:25
aj hooray upomoc ;)

jucer dobila prve kontrolne nalaze (prije dvi i pol mj. dijagnosticirana hipo, pijem 50 letroxa, TSH bio 20, T3,T4 ok), jucer pise sve se normaliziralo, tsh pao na 4, 40, ali me buni anti typo 827,7 ?? :eek: sta je sad to ? pise do 12 i iznad 12 pozitivno i negativno, ali 827,7 mi veeeelka cifra? :eek: tnx

za pocetak hvala na povjerenju :mig:

je velika je brojka, ali ne panicarit
pa to su ti antitijela, bilo je cura koje su imale i preko tisuću,
to samo znaci da imas hipotireozu podvarijante hashimoto, naime povisena antitijela su upravo karakteristika Hashimoto-a

clarity
30.03.2007., 16:41
Žao mi je ako davim s ovim. Kao što je Clarity tražila, ovo su moji nalazi. Nadam se da ću dobiti odgovor da to i nije nešto strašno.

ne davis ti nikog, ne brini :) po ovim nalazima nije nista strasno, nemas jos hipotireozu i antitijela su u malom broju,za sad. gledaj se zdravo hraniti, s puno vitamina i oksidanta i izbjegavaj stres(koliko se to moze). mozda da napravis jos i sintigrafiju tako da si skroz mirna, sto se tice stitnjace.

sidora
30.03.2007., 17:50
sidora imaš možda nalaze prije operacije i nakon? da prezentiraš....kak si se osjećala prije operacije?da li si bila na korekciji doze hormona? postoji li još simptoma osim lakšeg lijepljenja kila?pospanost?

bok,
imam nalaze hormona, napisala sam ih vec prije, pa da se ne ponavljam. sve u svemu hormoni su mi bili povecani 70 puta od dozvoljenog. sada padaju i dalje, iako sam na dvije tablete dnevno.
kaj se tice kila problem je kaj kad si u hiperu onda gubis kilograme a sada kada sam u hipo onda se oni lijepe.
to me pitas jer imas simptome neke? ajde reci mi malo jos nesto. na osnovu ovoga se i nemre bash zakljuciti.
jedina dobra vijest je kaj je vaga stala! fala ti boze! smrsavila sam dvije kile tak da sam u plusu 6 kila. mislim sve puca na meni, al prezivjet cu. nadam se. mislim svi mi kenjaju da ne kenjam, sada sam negdje 40, 42 konfekcijski broj, al meni je to strava. kupila sam traperica 31. fuj fuj fuj fuj. rekao mi je dok da ce proci jos najmanje 6 mjeseci dok se to ne stabilizira. i da ne smijem na nikakvu dijetu dok se to ne stabilizira. ziher..
nemrem ni na solarij. tak da cu biti kao blijedoputa priklana svinja iducih godinu dana. gdje se radi ono da te spricaju s bojom? ovo je vec potez ocajnika..
ne kocim se vise, ne trnu mi ruke i noge. poboljsanje. jucer sam isla pjesice od prizemlja do drugog kata. huraaa!
svakoga dana u svakom pogledu..you know the rest!
sretno svima

ayica
03.04.2007., 10:58
E cure, opet imam pitanjce...
Jučer mi je jedna cura koja isto ima Hashimoto i kojoj nikako nisu mogli narihtati dozu rekla da je otišla kod nekog doktora u Austriji. Tamo joj je napravljen kompletan pregled i prepisane neke tablete koje sadrže isti hormon kao i Eutyhrox, ali puno čišći i bolje kvalitete. Može se navodno nabaviti i kod nas, ali se plaća ...
I rekla mi je isto da joj je jedan doktor tu kod nas rekao da bi TSH kad si na terapiji trebao biti do 2 (najbolje od 0,3-1,5), a ne više... Što bi značilo da je moj 2,8 previsok???
Jel' vi znate šta o tome??

hooray
03.04.2007., 11:47
za Tsh izmedju 1 i 2 sam cula ali je ponekad to tesko savrseno podesiti, pa vec kad je samo u normali je ok,
ali daj pitaj frendicu tocno kako se zovu te tablete da istrazimo o cemu se radi

ja nisam cula da kod nas uopce postoji nesto drugo osim eutyrox-a
ali austrija nije daleko, ako je zbilja bolje..

sanjalica2
03.04.2007., 13:15
Bok svima! Evo i ja sam nova ali mi je zanimljiva ova tema jer ja stitnjacu vise nemam. Naime,prije 4 godine izvadjena je u cijelosti. Imala sam tumor (zlocudni) za koji nisam znala(a ni doktori).Pocelo je tako sto mi je godinama bilo slabo,budjenje po noci uz turbo lupanje srca,vrtoglavice,panicni napadaji i sl. Hormoni stitnjace uvijek u redu,vec su me i psihicu slali...sve dok se nije napipao cvor. Medjutim i kad se pojavio cvor,punkcijom se nije vidjelo da se radi o tumoru a i hormoni su opet bili u redu. Sve dok na operaciji ,zbog ciste koja se kao mogla pretvoriti u nesto lose nije utvrdjen tumor. I eto,ode moja stitnjaca...pijem Euthyrox 125 mg dnevno i za sada je hvala Bogu sve o.k.:s .Eto,to sam htjela podijeliti s vama,ako slucajno ima netko slicnih problema.:)

Ponosna
04.04.2007., 12:48
Molim vas, recite mi, što ovo znači i je li strašno?! TSH 7.7 od referenta 0.27-4.20.

hooray
04.04.2007., 13:03
to znaci da imas blagu hipotireozu,
javi se endokrinologu da ti kaze sto dalje

**za tough_cookie: nemrem danas, objasnjenje na pm**

clarity
04.04.2007., 20:18
E cure, opet imam pitanjce...
Jučer mi je jedna cura koja isto ima Hashimoto i kojoj nikako nisu mogli narihtati dozu rekla da je otišla kod nekog doktora u Austriji. Tamo joj je napravljen kompletan pregled i prepisane neke tablete koje sadrže isti hormon kao i Eutyhrox, ali puno čišći i bolje kvalitete. Može se navodno nabaviti i kod nas, ali se plaća ...
ajde se raspitaj ima li u hrvatskoj neceg drugog osim eutiroxa. u italiji prirodni hormon(svinja) kosta oko 10 eura kutijica. onda postoje tabletice t3, zatim one koje sadrze i t3 i t4.
mene najvise zanima ovaj prirodni hormon, ima li ga u hrvatskoj i koliko kosta. zanimljivo je sto kazu da se ove tabletice prirodnog hormona metaboliziraju 80, 85% zbog cega su potrebne puno manje doze nego kod eutiroxa(a mene izludjuje velika doza eutiroxa)

clarity
04.04.2007., 20:23
Bok svima! Evo i ja sam nova ali mi je zanimljiva ova tema jer ja stitnjacu vise nemam. Naime,prije 4 godine izvadjena je u cijelosti. Imala sam tumor (zlocudni) za koji nisam znala(a ni doktori).Pocelo je tako sto mi je godinama bilo slabo,budjenje po noci uz turbo lupanje srca,vrtoglavice,panicni napadaji i sl. Hormoni stitnjace uvijek u redu,vec su me i psihicu slali...sve dok se nije napipao cvor. Medjutim i kad se pojavio cvor,punkcijom se nije vidjelo da se radi o tumoru a i hormoni su opet bili u redu. Sve dok na operaciji ,zbog ciste koja se kao mogla pretvoriti u nesto lose nije utvrdjen tumor. I eto,ode moja stitnjaca...pijem Euthyrox 125 mg dnevno i za sada je hvala Bogu sve o.k.:s .Eto,to sam htjela podijeliti s vama,ako slucajno ima netko slicnih problema.:)

srecom sve je dobro proslo :) hvala sto si podjelila s nama tvoje iskustvo.

@lotty ima bolesnu stitnjacu a hormoni su joj u redu. ja sam joj predlozila sintigrafiju ali se nije vise javljala..

tough_cookie
04.04.2007., 20:35
srecom sve je dobro proslo :) hvala sto si podjelila s nama tvoje iskustvo.

@lotty ima bolesnu stitnjacu a hormoni su joj u redu. ja sam joj predlozila sintigrafiju ali se nije vise javljala..

i meni su hormoni unutar granica i tek mi je doc na uzv skuzio da nisam ok. naravno, i po drugim simptomima. tak da zapravo nikad ne znas. treba se skupit par simptoma na hrpicu pa trk na pretrage. po mom iskustvu, hormoni nisu dovoljni za ikakav zakljucak.

clarity
04.04.2007., 21:00
tough pa bio ti je povisen tsh valjda?jer da na osnovu uzv uzimas 75mcg eutiroxa malo mi je nejasno. iako ga mnogi endo daju preventivno.i meni je je dobar radiolog otkrio na uzv bolesnu stitnjacu ali ja sam terapiju pocela kasnije kad sam postala hipo.
htijela sam i lotty predloziti da prova s nekom minimalnom dozom eutiroxa... ali opet kakve nuseve imam ja, odustala sam :)

ovim dvijema curama je sve u redu hormoni i tsh. obicno kad kazemo da su hormoni u redu mislimo na t3 t4 i tsh.

hipohondrijka
05.04.2007., 07:38
lotty i tough cookie, imamo istu dijagnozu - hipo i hashimoto na naše veliko veselje!:) i potpuno se slažem s tough cookie - sami sebe najbolje poznajemo.:zubo:

I meni je ustanovljena bolest isto preko UZV, bez obzira na hormone koji su bili dobri u tom trenutku. Naime, hashimoto (koji je meni tek nedavno dijagnosticiran, no ima mi ga i rodica-pedijatrica koja se potrudila objasniti mi detalje) ide u 3 faze - a osim na početku 1 i kraju 3, hormoni u međuvremenu mogu biti sasvim OK. I samo se preko UZV može 100% otkriti i u fazi kada su hormoni OK.

Ja recimo nemam ni frku sa srcem, ni s ispadanjem kose, hvala dragome Bogu. Koža mi je oduvijek suha, pa promjene ni tu nema. Debela sam oduvijek pa ni tu promjene nema. Zajebane sam naravi, pa je teško bilo primjetiti i meni i drugima da sam lošijeg raspoloženja, agresivnija, depresivnija, itd.
Ali, činjenica je da sam se prije 10tak godina naglo udebljala, dobila crne dlake po bradi i rukama, prestala toliko guštat u suncu i kupanju, nije mi se odjednom dalo ići van više toliko, brzo bi se umorila, ništa mi se ni dalo.
U Vuk Vrhovec odoh - sve pretrage u 18 dana ležanja prođoh - sve OK. Dakle, da su mi UZV tad napravili, a ne samo sliku hormona u krvi, vjerujem da bih već tada počela sebi pomagati.

Tako da se vi cure samo liječite i brinite o sebi, jer bolest imate bez obzira na simptome koji ne upadaju 100% u ono što laici i doktori misle da bi trebalo predstavljati bolest. Što prije si pomognete, to bolje za vas. I mislim da trebate ozbiljno shvatiti svoje stanje jer je to stanje kronične upale štitnjače, doživotno i bez mogućnosti popravka ikada. A, ako se uredno i redovno sve drži pod kontrolom, živjet ćemo, nadam se, ugodno i dugo i kvalitetno.:top:

Mene puno više bune savjeti koji često budu i oprečni - a ovo je jedini forum na hrvatskom na ovu temu i oduševila sam se kad sam nakon prvotnog šoka pronašla sve vas na 1 mjestu:s Puno, puno je lakše prihvatiti da si najednom bolestan kad čuješ da je i drugima tako i da se s time, manje-više uspješno, dobro nose. ;)
Skupila sam što sam ovdje od vas saznala, a ako sam krivo što shvatila, molim podučite me?

PREPORUČLJIVO
noni sok, homeopatija, limun, naranča, mandarina, A, C, D, E, B2 i B3 vitamini, selen, propolis, češnjak, matična mliječ, cink

NEPREPORUČLJIVO
aloa vera, echinacea, zelje, brokule, soja, kupus, breskve, kroz jutro voće i žitarice, jod, špinat, kikiriki, rotkvica

BITNO
koristiti imunomodulatore/antioxidanse u što većoj količini
coaxil = za eventualne depresivne trenutke (to se može tako, na svoju ruku sam?)
hormoni = ako možeš, iz vana nabavljati prirodne hormone umjesto sintetičkog i njih koristiti = najpoznatiji je armour
kontrole = svaka 2 mjeseca, od 7 do 17 dana ciklusa
paziti na kolesterol
jesti više puta na dan manje količine hrane
baviti se redovnom i laganijom fizičkom aktivnošću

I anegdotica za kraj - pitam ja mamu jesi ti imala ovaj ili onaj simptom (jer hashimoto je kažu genetski problem), a ona će meni, pored toga što si se toliko uprasila, ulijenila, sad ćeš još i hipohondar postat!:D = prava dijagnoza nas hashimotovaca i hipoića:p

lea_li
05.04.2007., 13:47
Šta je to?
Gdje se u ZG mogu napraviti hormoni štitnjače i jel se treba naručiti za vađenje krvi?

ebelin
05.04.2007., 15:31
Prije nekoliko dana su mi na ultrazvuku uočili promjene na štitnjači u skladu s Hashimotom. Što se krvi tiče, T3 i T4 su mi normalni. TSH mi je 7,68 (ovdje je normalno do 5). Mama mi inače ima Hashimoto, i hipotireozu, koji su joj dijagnosticirani s 43 g., a ja imam samo 18.

Pročitala sam ovaj topic i dio starog o hipotireozi, i šokirala sam se kad sam pročitala što ste napisali o svim tim simptomima... Ja naime niš čudno ne osjećam (kontrola je bila rutinska (zbog mame)), a doktorica je rekla da bih, ako pijem Euthyrox trebala bit ko potpuno zdrava... Mislim, ona je to prezentirala ko da sam slomila nokat...

Zanima me dal postoji šansa da mi se ti simptomi nikad ne manifestiraju, ako sad počnem pit Euthyrox? I hoće li bit nuspojava od Euthyroxa? Trenutno sam prilično ustrašena...

Također, koliko to utječe na plodnost žena? Ima li koja od vas problema s tim?

Astrice
05.04.2007., 16:27
@Lea Li mislim u svakoj bolnici. Vađenje hormona je ko vađenje krvi.

lea_li
05.04.2007., 16:49
Znam da je kao vađenje krvi, ali kada sam prije par godina išla u Vuk Vrhovec trebalo se naručit.

sanjalica2
06.04.2007., 07:47
Šta je to?
Gdje se u ZG mogu napraviti hormoni štitnjače i jel se treba naručiti za vađenje krvi?

hormoni stitnjace se mogu napraviti u Vinogradskoj,Institutu za tumore. Za vadjenje krvi se uglavnom moras naruciti. Na institutu ako si ikad bila njihov pacijent ne moras se naruciti i nalazi su gotovi drugi dan. Probaj kod njih pitati,mislim da se ne bi trebalo dugo cekati. Doktor Janusic ti je dobar za te stvari. On je i mene operirao :) . Nadam se da ce ti pomoci ova informacija.

Pozdrav!

Autosjedalica
06.04.2007., 08:14
A možeš i u privatnim labosima.

lea_li, Hypert.art.osc je arterijska hipertenzija a osc. se valjda odnosi na oscilacije, to ne znam.

lea_li
06.04.2007., 09:31
Hvala vam puno! Raspitujem se za prijateljicu.

diavoletta
06.04.2007., 09:50
pozdrav svima.. :cerek:

imam jedno pitanje..ako je netko imao sličan nalaz, molila bi ga da mi da pojašnjenje..
Malom sam vadila krv (hormone i antitijela), ja imam hashimoto., a on mi je povremeno počeo imati lupanje srca, nervozniji je, česte glavobolje, malo se udebljao i dobio apetit ko lav.. Nalaz je ovakav: TSH: 2,2 (0,3-5,0), FT4: 19,89 (10,0-25,0), FT3: 6,8 (2,3-6,3), antitijela: 13,1 a normala je do 35.. Dakle samo FT3 mu je povišen.. Pretpostavljam da nema razloga za brigu, nego da opet za koji mjesec napravimo nalaze, ali zna li netko više o tome?? :confused:

pjegava i prgava
09.04.2007., 02:18
pozdrav svima.. :cerek:

imam jedno pitanje..ako je netko imao sličan nalaz, molila bi ga da mi da pojašnjenje..
Malom sam vadila krv (hormone i antitijela), ja imam hashimoto., a on mi je povremeno počeo imati lupanje srca, nervozniji je, česte glavobolje, malo se udebljao i dobio apetit ko lav.. Nalaz je ovakav: TSH: 2,2 (0,3-5,0), FT4: 19,89 (10,0-25,0), FT3: 6,8 (2,3-6,3), antitijela: 13,1 a normala je do 35.. Dakle samo FT3 mu je povišen.. Pretpostavljam da nema razloga za brigu, nego da opet za koji mjesec napravimo nalaze, ali zna li netko više o tome?? :confused:

TSH je hormon kojeg luči hipofiza i ukoliko je povišen onda je rad štitnjače oslabljen (niski T3, T4), ukoliko je TSH nizak rad štitnjače je pojačan, odnosno hormoni štitnjače (T3, T4) su povišeni. ovdje je dakle povišen ovaj FT3, ali da štitnajča pojačano radi tada bi i TSH bio snižen, koliko je meni poznato.

diavoletta
09.04.2007., 13:06
TSH je hormon kojeg luči hipofiza i ukoliko je povišen onda je rad štitnjače oslabljen (niski T3, T4), ukoliko je TSH nizak rad štitnjače je pojačan, odnosno hormoni štitnjače (T3, T4) su povišeni. ovdje je dakle povišen ovaj FT3, ali da štitnajča pojačano radi tada bi i TSH bio snižen, koliko je meni poznato.

sve mi je to jasno..i sama imam štitnjaču u banani..ali zanima me šta se događa kad je samo FT3 povišen.. :rolleyes:

hooray
10.04.2007., 12:59
ayica se nist ne javlja sa info o onoj drugoj vrsti hormona, jesu li to ovi prirodni armour ili nesto srugo?

hipohondrijka, da li znas kako i gdje se mogu nabaviti ti armour hormoni? je li moguce to naruciti izvana,ako da kako i gdje, da li treba recept?

ne znam kako doci do tih informacija

hipohondrijka
10.04.2007., 13:24
na žalost ne znam hooray :confused:
zapravo sam samo popisala što sam ovdje sve skupa pročitala na tu temu na 1 mjesto
i mene isto zanima to što i tebe, pa se nadam da će netko tko zna odgovoriti :top:

ayica
10.04.2007., 14:07
Evo me, ali nemam nikakvih novosti jer mi se ta cura ne javlja...
Mislim, obećala mi je prošli tjedan poslati mi mail sa svim info, pa ništa, svaki dan kao javit će se sutra, sad je u strci, na put itd... Zadnje mi je poslala sms u četvrtak da je na putu i da će mi danas sve napisati... I čekam cijeli dan i opet ništa :confused:
Čim saznam bilo kakve korisne informacije javim vam, ne brinite :top:

Btw., kupila sam si Zelenu magmu u Bio&Bio, navodno je super. Ima netko iskustva s tim?

hooray
10.04.2007., 14:53
nasla sam podatak da armour nije odobren u europi pa ga je teze nabaviti, ali da postoje slicne varijante tipa Nature-throid i Westroid, i po nekim komentarima to ipak treba biti po receptu, e sad dal kod nas postoji doktor koji ce to htjeti prepisati je vec druga rasprava,
ali opcenito mi je dojam da ima dosta pisanja o tome da je ljudima lakse kada dobivaju i nadomjestak T3 (koji je sadrzan u tim prirodnim) i da je cesto to kljucno za razliku u osjecaju (iako to testovi ne pokazuju), ali isto nisam cula da je ijedan doktor kod nas prepisao i t3 suplement (koji postoji koliko znam)

inace sto se sintetickih hormona tice nisam nasla da je itko napisao da postoji razlika medju njima tako da pretpostavljam da je frendica od ayice ipak dosla u posjed ovih prirodnih, a info o tome kako do njih bi zbilja bio dragocjen,
ajde imat cemo jos malo strpljenja dok se ona ne javi ;)

pjegava i prgava
10.04.2007., 22:08
sve mi je to jasno..i sama imam štitnjaču u banani..ali zanima me šta se događa kad je samo FT3 povišen.. :rolleyes:

pa pretpostavljam da su vam rekli da za koji mjesec ponovite vađenje hormona pa da se vidi da li je TSH porastao ili je FT3 došao na normalu. moguće da su počele neke promjene, a da se hipofiza još nije "oglasila" ili, kako to često s hormonima biva, to s FT3 je samo prolaznog karaktera. ovi simptomi koje ste naveli jesu simptomi hiperaktivne štitnjače s tim da osoba i uz pojačani apetit je sklonija mršavljenju, a ne debljanju.
nadam se da je to sve samo prolaznog karaktera. sretno.

diavoletta
10.04.2007., 22:53
istina..ali neki dan sam bila na utz abdomena koji mi je radio doktor internist koji mi je bio na hitnoj kad sam jednom završila i napipao povečanu malo štitnjaču, te izrazio sumnju na hipericu, da bi nakon 3 mjeseca nalazi bili od hypo..pričali smo o tome i rekao mi je da hashimoto kojeg ja imam u početku ima simptome od hiperice..a sve simptome što sam ja imala ima ih i moj klinac..samo u blažem obliku.. :kava: :raspa:

pjegava i prgava
11.04.2007., 00:13
istina..ali neki dan sam bila na utz abdomena koji mi je radio doktor internist koji mi je bio na hitnoj kad sam jednom završila i napipao povečanu malo štitnjaču, te izrazio sumnju na hipericu, da bi nakon 3 mjeseca nalazi bili od hypo..pričali smo o tome i rekao mi je da hashimoto kojeg ja imam u početku ima simptome od hiperice..a sve simptome što sam ja imala ima ih i moj klinac..samo u blažem obliku.. :kava: :raspa:

pa nije on napipavanjem mogao znati da li je hiper, hipo ili nešto deseto, to je lupnuo bezveze. a klincu ne mora biti hashimoto, može biti samo prolazni stres ili možda hiper što se lako drži pod kontrolom ukoliko nije nešto ekstremno. ja sam eto imala tumor, a hormoni su mi uvijek bili u redu, odstranili su to i bilo je na sreću dobroćudno tkivo i sad su mi i dalje hormoni o.k., eto, ne morate odmah sve gledati na crnjaka.

diavoletta
11.04.2007., 00:36
pa nije on napipavanjem mogao znati da li je hiper, hipo ili nešto deseto, to je lupnuo bezveze. a klincu ne mora biti hashimoto, može biti samo prolazni stres ili možda hiper što se lako drži pod kontrolom ukoliko nije nešto ekstremno. ja sam eto imala tumor, a hormoni su mi uvijek bili u redu, odstranili su to i bilo je na sreću dobroćudno tkivo i sad su mi i dalje hormoni o.k., eto, ne morate odmah sve gledati na crnjaka.

pa nije to ni rekao..napipao je da je povečana, a po simptomima koje sam ja imala je pretpostavio da me zeza štitnjača i da radi ubrzano!! i taj doktor ne "lupa" bez veze.. da imaš problema s hormonima i ti bi puhala i na prazno :cool:

pjegava i prgava
11.04.2007., 01:10
pa nije to ni rekao..napipao je da je povečana, a po simptomima koje sam ja imala je pretpostavio da me zeza štitnjača i da radi ubrzano!! i taj doktor ne "lupa" bez veze.. da imaš problema s hormonima i ti bi puhala i na prazno :cool:

ma o.k., uočio je da je problem štitnjača ali nije mogao napamet znati radi li ubrzano ili usporeno ili je nešto treće, samo sam to htjela reći. u svakom slučaju, sretno :)

ayica
11.04.2007., 10:45
Evo me curke! Javila se jučer navečer ona cura i poslala mi ime i broj od te doktorice u Grazu, te cijene pretraga... pregled, UZV, RTG, hormoni i antitijela- 180 eura.
Uglavnom, ona ne pije prirodne hormone nego joj je tamo prepisan L-thyroxn koji kupuje po 55 kn kad ga naruči u ljekarni... Ali veli da joj je bolji od Euthyroxa...Koliko se sjećam, taj pripravak je već spominjan i na ovom forumu? Ne kužim baš jer mislim da su ti sintetski hormoni u principu isti, ali možda bi o tome trebalo popričati sa nekim farmaceutom ili doktorom...
Izgleda da je ipak istinita informacija da se kod nas ne može doći do tih prirodnih hormona.

Autosjedalica
11.04.2007., 14:11
Uglavnom, ona ne pije prirodne hormone nego joj je tamo prepisan L-thyroxn koji kupuje po 55 kn kad ga naruči u ljekarni... Ali veli da joj je bolji od Euthyroxa...

L-thyroxine (levotiroksin, T4) je aktivna tvar koja se nalazi u lijeku koji se prodaje pod imenom Euthyrox, a proizvodi ga firma Merck. To što ona kupuje je vjerojatno ista stvar koju proizvodi neka druga kompanija, pitaj je tko je proizvođač.

ayica
11.04.2007., 14:56
Napisala mi je ovako: L- Thyroxin "Henning" 100 mcg, 84 tablete, 55 kn.

Veli i da joj je doktorica rekla kako je to isti hormon kao u euthyroxu, ali kao puno čišći i bolje kvalitete :confused: Što god to značilo...
Uglavnom, ovdje se mučila nekih godinu dana sa porihtavanjem doze, a od kada je išla tamo i od kada pije taj lijek veli da joj je puno bolje i da su joj hormoni u super rasponu (TSH 0,65). Tako da je sad naručena na kontrolu tek za 6 mjeseci.
Ne znam kaj da mislim....

duda
12.04.2007., 13:44
Jučer sam bila opet kod endokrinologa sa svim analazima i rekao mi je da mi je štitnjača povećana, hormoni u redu, anitijela isto, ali imam i 2 čvora (adenoma) i traži da još napravim scintigrafiju i punkciju... da li je netko to radio i kakvi su to pregledi ? Pomalo sam zabrinuta :(

Astrice
12.04.2007., 15:48
Scintigrafija-daju ti neku inekciju i onda ležiš i odozgor ti puše. A punkcija prvo te namažu mislim alkohol il nešto slično a onda te piknu u određeno mjesto. To iz moje perspektive i kod punkcije moraš mirovat.

female
12.04.2007., 18:12
pozdrav svima
bas mi je drago da nisam jedina koja ima problema sa štitnjačom:D vidim da nas ima... ja imam povišen TSH (oko 6) i pijem euthyrox oko mjesec dana. prije nego sam uopce otkrila sve to,naravno cudno sam se osjecala itd...i imala neke cudne vrtloglavice ,napadaje panike ,straha-jel to normalno?? sad mi se sve malo smirilo ali inace sam hipohondar pa me zanima :p i dal se debljaš od euthyroxa??

sanjalica2
12.04.2007., 21:56
pozdrav svima
bas mi je drago da nisam jedina koja ima problema sa štitnjačom:D vidim da nas ima... ja imam povišen TSH (oko 6) i pijem euthyrox oko mjesec dana. prije nego sam uopce otkrila sve to,naravno cudno sam se osjecala itd...i imala neke cudne vrtloglavice ,napadaje panike ,straha-jel to normalno?? sad mi se sve malo smirilo ali inace sam hipohondar pa me zanima :p i dal se debljaš od euthyroxa??

iste te simptome sam i ja imala prije operacije stitnjace i to su simptomi nepravilnog rada stitnjace.nakon sto sam operirana i pocela piti Euthyrox,sve se stabiliziralo. I ne debljas se od euthyroxa....
Pozdrav,

lopticahopsica
12.04.2007., 22:38
Pozdrav svima! I ja sam nova. Također mi je izvadjena cijela štitnjača s nekim limfnim čvorovima zbom karcinoma na štitnjači. Pila sam i radioaktivni jod. Ako nekoga nešto zanima, slobodno neka pita. To je bilo prije 10 mjeseci. Sad čekam novu kontrolu na Rebru s radioaktivnim jodom, a prije toga moram biti mjesec dana bez hormona. To je jaka hipotireoza (prošli put prije terapije TSH mije je bio 119). Molim za savjete kako da se ne udebljam u tih mjesec dana jer sam prošli put dobila 4 kg.

tough_cookie
13.04.2007., 06:37
Pozdrav svima! I ja sam nova. Također mi je izvadjena cijela štitnjača s nekim limfnim čvorovima zbom karcinoma na štitnjači. Pila sam i radioaktivni jod. Ako nekoga nešto zanima, slobodno neka pita. To je bilo prije 10 mjeseci. Sad čekam novu kontrolu na Rebru s radioaktivnim jodom, a prije toga moram biti mjesec dana bez hormona. To je jaka hipotireoza (prošli put prije terapije TSH mije je bio 119). Molim za savjete kako da se ne udebljam u tih mjesec dana jer sam prošli put dobila 4 kg.

biraj sto jedes, lagane juhice, povrce na leso s maslinovim uljem, nemasno meso kuhano, dinstano ili przeno na mrvici maslinovog ulja. voce. integralne zitarice koliko mozes. doruckuj svakako muesle, s mlijekom ili jogurtom. piti puno tekucine. zaboravila sam i svjeze povrce u obliku salate. sad stvarno ima svega. za uzinu probaj isto imati neke lagane i zdrave grickalice pri ruci (da si dignes energiju i sprijecis zelju za svakakvim smecem, oguli si mrkvicu i narezi na stapice, malo paprike, rotkvice, jabuke, kruske ... neke integralne krekere ili rizine - znam, nisu bas fini, ali zasite).

i sto vise kretanja, cak obicne setnje.

nema garancije da neces dobiti ni kilicu ali samo pazi na hranu i na kretanje.

drzim fige! :kiss:

lopticahopsica
13.04.2007., 11:27
Hvala, ma tako sam i prošli put jela stvarno lagano, ali pred kraj više nisam imala snage za šetnju. Ma nije bed. Ovaj put znam što me čeka... Kroz ovo iskustvo, znam i što je hipo faza (ono nemaš volje ni živjeti), a znam i za hiper fazu (kad se počneš tresti od previše hormona, kao da ćešse ovog trena onesvjestiti ako nešto ne pojedeš)... Uglavnom ni jednima od vas nije lako. Znam da se ova bolest lijepo da kontrolirati, ali nije baš sve tako jednostavno...

bizi
13.04.2007., 12:17
Bok svima....
Ako bi mi netko možda mogao odgovoriti da li nestaju simptomi ili se barem smanje nakon početka liječenja poremećaja rada štitnjače? Npr. kod hipo da li je manje nervoze i sl... šta je s koncentracijom? umor? ima li kakvih pomaka na bolje u vezi simptoma?:zzz: :zzz:

tough_cookie
13.04.2007., 13:10
Bok svima....
Ako bi mi netko možda mogao odgovoriti da li nestaju simptomi ili se barem smanje nakon početka liječenja poremećaja rada štitnjače? Npr. kod hipo da li je manje nervoze i sl... šta je s koncentracijom? umor? ima li kakvih pomaka na bolje u vezi simptoma?:zzz: :zzz:

mislim da su rezultati jako individualni, i po brzini djelovanja, i po tome na koji simptom (prije) pocnu djelovat hormoni.

meni se nervoza prva pocela smirivat. pa mi se probava vratila u normalu.

koncentracija mi je jos uvijek strava. pamcenje uzas.

umorna sam, cini mi se, gore nego ikad prije. nekad mislim da cu zaspat hodajuci ili lec na cestu i zaspat. toliko me ulovi. samo sad ne mogu tvrdit da to nije od proljeca.

sad sam na 100 mcg. oko dva tjedna. moram jos malo pricekat jer kazu da trebaju mjeseci prije nego sto skuzis pravo djelovanje hormona.

drzim ti fige :kiss:

bizi
13.04.2007., 13:17
hvala....sretno!!!:top:
ja čekam nalaze hormona već 2 tjedna.... valjda će skoro kroz koji dan...:s

lopticahopsica
13.04.2007., 19:19
Bok svima....

Ne brini, smanjit će se sigurno simptomi, ali će trebati neko vrijeme da ti pogode dozu s kojom funkcioniraš dobro. Makar čak ni tada ti neće svi dani biti super.

Organizam prvo živne, onda ga tu i tamo svlada nagli umor. Meni je prvo bila prejaka doza pa me često boljela glava (mislim da je od toga). No sigurno ćeš imati više volje za sve s više energije.
I ja sam dosta zaboravna i teško se koncentiram, ali što kaže tough_cookie, PROLJEĆE je stiglo i to treba iskoristiti!

Kakadu
13.04.2007., 22:05
Pozdrav svima!
Već sam čitala i pisala na starom topicu o hipertireozi, a sada se vraćam na novi, koji sam tek otkrila.
Prije tri mjeseca dijadnosticirana mi je hipertireoza, hormoni su mi bili visoki do nebesa, srce luđački udaralo, slabost skoro do nesvjestice.
Ubrzo nakon početka terapije (4 athyrazola dnevno), svi su mi ti simptomi nestali. Nastavila sam živjeti normalno bez (da kucnem) problema s očima, ispadanja kose, depresije i sl.
Prije tri tjedna vadila sam ponovo hormone i sad čekam rezultate.
U posljednje vrijeme osjećam se stalno užasno umorno i pospano, iako spavam po 10 sati dnevno! Da nije hipo? Ne vjerujem, jer se ne debljam. Što bi onda moglo biti? Možda nije ni vezano uz štitnjaču?
Razmišljam o tome da izvadim hormone privatno jer mi se čini da ove rezultate neću uskoro dočekati. :confused:

ebelin
14.04.2007., 12:10
Prije nekoliko dana su mi na ultrazvuku uočili promjene na štitnjači u skladu s Hashimotom. Što se krvi tiče, T3 i T4 su mi normalni. TSH mi je 7,68 (ovdje je normalno do 5). Mama mi inače ima Hashimoto, i hipotireozu, koji su joj dijagnosticirani s 43 g., a ja imam samo 18.

Pročitala sam ovaj topic i dio starog o hipotireozi, i šokirala sam se kad sam pročitala što ste napisali o svim tim simptomima... Ja naime niš čudno ne osjećam (kontrola je bila rutinska (zbog mame)), a doktorica je rekla da bih, ako pijem Euthyrox trebala bit ko potpuno zdrava... Mislim, ona je to prezentirala ko da sam slomila nokat...

Zanima me dal postoji šansa da mi se ti simptomi nikad ne manifestiraju, ako sad počnem pit Euthyrox? I hoće li bit nuspojava od Euthyroxa? Trenutno sam prilično ustrašena...

Također, koliko to utječe na plodnost žena? Ima li koja od vas problema s tim?

Bi mi mogao netko odgovorit, molim vas? Stvarno mi treba riječ, dvije savjeta
:)

lopticahopsica
14.04.2007., 15:42
Ne znam ti baš puno o tome. Javit će ti se i netko tko zna više o hashimotu.
Nemaš valjda simptome jer imaš u redu hormone štitnjače, ali ti hipofiza previše luči TSH. Valjda doktori znaju što ti je točno.

Euthyrox je OK, ali ništa nije kao prava, zdrava štitnjača.
Vjeruj doktorima i ako nešto želiš, pitaj ih bez ustručavanja. Oni postoje zbog nas, pacijenata. ;)

tough_cookie
14.04.2007., 16:22
@ebelin:

kao sto sam vec ranije negdje napisala, meni su hormoni bili ok, hashimoto mi je otkriven na uzv jer sam imala sumnjive simptome. hashimoto je nasljedan, pa ga nosis u sebi, pitanje je samo sto ce ga pokrenut (pretpostavljam da su rijetki slucajevi da se nikad ne manifestira).

za bolesti stitnjace (osim za one jako zlocudne) vecinom kazu da se "dosta elegantno rjesavaju". nisu opasne po zivot ako se dijagnosticiraju i pocnu lijecit na vrijeme, kad se dostigne optimalna razina hormona, osim redovnih kontrola, nemas vise nikakvih problema. nasi simptomi sad mozda djeluju zastrasucjuce (iako, vjeruj, sve mi inace zivimo, radimo i ne kukamo doma i na poslu svaki dan - vise kukamo tu na forumu, jer znamo da ce nas "supatnice" dobro razumjeti - a to nam je sad jako potrebno jer smo jos u fazi "trazenja").

nisam shvatila pijes li vec euthyrox ili jos ne. nisam ni cula ni procitala da se euthyrox moze poceti piti "preventivno" - mislim da bi to moglo biti preriskantno jer se onda tek moze napravit disbalans. iako ne znam, nisam doktor, samo vise pratim i citam o tome sad kad znam da to imam. za nuspojave isto ne znam, ja ih nemam.

sto se tice trudnoce i plodnosti, problemi stitnjace nisu u izravnoj vezi s time, ali vecina doktora preporucuje da se stitnjaca izbalansira prije trudnoce, jer moze biti problema u trudnoci ako postoje nelijecena ili pogorsana hipo/hiper-tireoza. i, naravno, potrebne su redovite kontrole.

eto, ovo su ti moja iskustva, nadam se da sam bar malo pomogla. :kiss:

ebelin
14.04.2007., 22:26
loptica hopsica, tough cookie - hvala:kiss:

@tough cookie: Ne pijem još Euthyrox, trebam još ponovit krv, pa onda, ako rezultati budu isti, što sigurno hoće... Koliko sam ja skužila, ne bih ga pila preventivno, nego kao ako se ustanovi da se aktivirao Hashimoto, iako ja ne osjećam baš simptome. Mislim ima ih toliko da je valjda moguće da sam nešto propustila skužit kao simptom i tretirala kao normalnu pojavu.

Ono što sam pitala je dal bi se, ako počnem piti Euthyrox tako rano (dakle odmah po aktivaciji bolesti, prije nego počnem zapravo osjećat simptome te bolest) ti simptomi mogli izbjeći, ili su jednostavno neizbježni i moraju se pojavit tako i tako, čak i ako se prvi put pojave nakon početka uzimanja Euthyroxa???

Plaši me, npr. taj gubitak koncentracije i smanjena mogućnost pamćenja. Ja sam gimnazijalka, znači moram završit još gimnaziju, a onda i faks, i stvarno je dovoljno teško i bez dodatnih problema... Jel moguće uopće da s tim ne bude problema?

Znam da se čini da cvilim bez potrebe, al ja sam imala tešku (nepovezanu) bolest kao klinka, i kad su mi rekli za Hashimoto učinilo mi se kao da mi se svijet srušio jer imam više iskustva s bolešću, nego sa zdravljem... Tako da stvarno cijenim svaki odgovor koji ću dobiti...:)

tough_cookie
15.04.2007., 08:15
loptica hopsica, tough cookie - hvala:kiss:

@tough cookie: Ne pijem još Euthyrox, trebam još ponovit krv, pa onda, ako rezultati budu isti, što sigurno hoće... Koliko sam ja skužila, ne bih ga pila preventivno, nego kao ako se ustanovi da se aktivirao Hashimoto, iako ja ne osjećam baš simptome. Mislim ima ih toliko da je valjda moguće da sam nešto propustila skužit kao simptom i tretirala kao normalnu pojavu.

Ono što sam pitala je dal bi se, ako počnem piti Euthyrox tako rano (dakle odmah po aktivaciji bolesti, prije nego počnem zapravo osjećat simptome te bolest) ti simptomi mogli izbjeći, ili su jednostavno neizbježni i moraju se pojavit tako i tako, čak i ako se prvi put pojave nakon početka uzimanja Euthyroxa???

Plaši me, npr. taj gubitak koncentracije i smanjena mogućnost pamćenja. Ja sam gimnazijalka, znači moram završit još gimnaziju, a onda i faks, i stvarno je dovoljno teško i bez dodatnih problema... Jel moguće uopće da s tim ne bude problema?

Znam da se čini da cvilim bez potrebe, al ja sam imala tešku (nepovezanu) bolest kao klinka, i kad su mi rekli za Hashimoto učinilo mi se kao da mi se svijet srušio jer imam više iskustva s bolešću, nego sa zdravljem... Tako da stvarno cijenim svaki odgovor koji ću dobiti...:)

lako je moguce da bi uzimanje euthyroxa u jako ranoj fazi pomoglo sa simptomima. iako, kao sto si i sama rekla, neke simptome imas a ne skuzis. recimo, kod mnogih ljudi hashimoto se prvo pokaze kao hiper. pa onda predje u hipo. ako te ulovi u ovim godinama, hiper lako zamijenis s pubertetom a hipo sa stresom koji normalno dolazi nakon zavrsetka skolovanja i zaposljavanja. ja sam mislila da mi je to stres jer sam jako puno radila. a pocesto sam mislila i da sam naprosto lijena (iako to i jesam, ali mislim da ne bas toliko).

problemi s koncentracijom i pamcenjem ne bi smjeli biti toliko drasticni da bi ti pokvarili skolovanje (pogotovo u tvom slucaju da se simptomi ne stignu prije terapije jako razmahati), imas i ovdje dosta cura koje studiraju i guraju dalje. a mislim da ukoliko i bi (ali kod tebe stvarno jako sumnjam u to), uvijek postoje nacini da si pomognes, i da ti drugi pomognu. znam par cura koje su lijecile kronicne bolesti kroz skolovanje i sve su uspjele zavrsiti. ljudi koji su zdravi nekad ne znaju cijeniti sto imaju pa se razvlace, dok ljudi koji rano iskuse bolest, postanu veliki borci i na kraju postignu i vise od zdravih. :top: :s

ne se predavati, ne ocajavati. ovo je jedna od najmanje strasnih varijanti. :kiss:

diavoletta
15.04.2007., 11:42
da li netko zna u kolikom je cca postotku hashimoto genetski prenosiv?? :raspa:

ebelin
15.04.2007., 12:30
Hvala, tough cookie,

već se bolje osjećam:top: Ma bit će sve u redu, nadam se...

female
16.04.2007., 14:58
ja pijem eutyrox oko mjesec dana...ispočetka su se simptomi smirili,a sad u zadnja tri dana..osjecam neku cudnu vrtoglavicu.. :confused: jel to moze biti da se sad tek pojavila neka nuspojava? cudno se osjecam,hvata me panika i neki strah...a zbilja nemam nekih razloga za to ,a nemogu si pomoci da se ne osjecam lose.

diavoletta
16.04.2007., 20:45
ja pijem eutyrox oko mjesec dana...ispočetka su se simptomi smirili,a sad u zadnja tri dana..osjecam neku cudnu vrtoglavicu.. :confused: jel to moze biti da se sad tek pojavila neka nuspojava? cudno se osjecam,hvata me panika i neki strah...a zbilja nemam nekih razloga za to ,a nemogu si pomoci da se ne osjecam lose.

moguće da ti se pojavila lagana anksioznost odn. napadaji straha koji su vrlo čest pratilac hypotireoze.. :rolleyes: najbolje ti je popričat s doktorom, pa makar i onim opće prakse.. ;)

ZakS
16.04.2007., 21:22
ja sam u hiper, pa imam neke nuspojave (nemas zrak, znojis se, lovi te panika.. i slicno i ne slicno)..
vec sam se pomalo privikal na to, al ici cu svejedno k dr da mi, prema mogucnostima ( = nalazima), smanji dozu tiroxa (sad pijem 125)..

Mjesana pizza
17.04.2007., 07:21
bok svima...trebala bi ici gledat te hormone stitnjace al su me u vinogradskoj narucili tek za 7 mjesec. di to mogu privatno i koliko bi me to kostalo? jel zna netko?

zizili
17.04.2007., 13:39
Bok svima, ja sam nova i isto imam problema sa štitnjačom. Hashimoto su mi dijagnosticirali prije skoro 2 godine pijem od tada Euthyrox 25.
Simptome još uvijek imam, pa me zanima dali oni prođu s vremenom?
jer mi je glupo piti tablete ako mi ne pomažu

hooray
17.04.2007., 13:46
ako ti je dovoljna doza hormona simptomi se smanje, onima koji dobro podnose hormone i nestanu,
ali da li si u te dvije godine bila na kontroli? jer ako nisi velika je vjerojatnost da ti sad treba i veca doza,
Hashimoto ima tendenciju pogorsanja s vremenom,
isto tako tesko da ce ti biti bolje ako prestanes piti hormone

koliko godina imas? i koje sve simptome imas?

lopticahopsica
17.04.2007., 14:32
ja sam u hiper, pa imam neke nuspojave (nemas zrak, znojis se, lovi te panika.. i slicno i ne slicno)..
vec sam se pomalo privikal na to, al ici cu svejedno k dr da mi, prema mogucnostima ( = nalazima), smanji dozu tiroxa (sad pijem 125)..

Meni je 125 bilo previše i sad pijem 100. Nisam imala neke posebne simptome osim povremenih slabosti i neizdržive gladi, ali nalaz rekao da moraju malo smanjiti dozu. Nije uopće bilo TSH.
Jesi i ti izvadio cijelu štitnjaču? Mislim da doza ima veze i s kilama i godinama. Naravno, da će tip od preko 100 kila piti veću dozu. Panika je kod mene ponekad izražena kao nervoza pa maltretiram sve oko sebe brbljanjem i nemirom.

Mjesana pizza
17.04.2007., 18:01
Hvala Hooray...sve sam vec obavila i sad me zanima ako i mozete objasniti nalaze.mislim, idem sutra svojoj doktorici da me dalje uputi al me svjejedno zanima. dakle,svi hormoni su mi ok,u normali jedino mi je Anti-TPO povisen 77.3 (referentni interval do 34). Sta to znaci? Hvala punoo

zizili
17.04.2007., 20:17
ako ti je dovoljna doza hormona simptomi se smanje, onima koji dobro podnose hormone i nestanu,
ali da li si u te dvije godine bila na kontroli? jer ako nisi velika je vjerojatnost da ti sad treba i veca doza,
Hashimoto ima tendenciju pogorsanja s vremenom,
isto tako tesko da ce ti biti bolje ako prestanes piti hormone

koliko godina imas? i koje sve simptome imas?

imam 25 godina, simptomi su mi ostali isti, još uvijek mi često pozli i znojim se, umorna sam. ne podnosim promjenu temperature itd... idem na kontrole svakih 6mjeseci do godine dana. sad ponovno trebam ići na kontrolu u 7 mjesecu, nadam se da se nije pogoršalo. u zadnje vrijeme mi se dosta vrti, pa sad ne znam dali je i to simptom štitnjače.
a jel vam govore vaši endokrinolozi koji je uzrok svega toga, ja sam čula da to može biti posljedica Černobila ali da se o tome šuti

ZakS
17.04.2007., 21:02
Meni je 125 bilo previše i sad pijem 100. Nisam imala neke posebne simptome osim povremenih slabosti i neizdržive gladi, ali nalaz rekao da moraju malo smanjiti dozu. Nije uopće bilo TSH.
Jesi i ti izvadio cijelu štitnjaču? Mislim da doza ima veze i s kilama i godinama. Naravno, da će tip od preko 100 kila piti veću dozu. Panika je kod mene ponekad izražena kao nervoza pa maltretiram sve oko sebe brbljanjem i nemirom.

jesam, i limfni kvart okolo... nemam 100tku (no, nisam ni daleko :) ), ali imah neku zaostalu metu u vratu pa me filali sa puno da se ova ne uzjoguni ..
sad kad su mi ju izvadili - mozda ce mi smanjit i tabletice.. ¤

lopticahopsica
17.04.2007., 22:51
Ma i meni su ti radili disekciju vrata i limfne čvorove okolo. Neki su bili "zagađeni". Treba doza hormona biti viša da ne rastu zaostale stanice. No ak je previše, previše je.
Jesi išao na radioaktivni jod? Ja sad čekam novu kontrolu. Nikako da me pozovu.
Ne bojim se tog karcinoma, ne može nam biti ništa strašno koliko sam shvatila, ali živcira to liječenje. Prekidaš s hormonima na mjesec dana pa te uhvati jaki hipo, a i kilice se skupljaju.

ZakS
18.04.2007., 07:38
Ma i meni su ti radili disekciju vrata i limfne čvorove okolo. Neki su bili "zagađeni". Treba doza hormona biti viša da ne rastu zaostale stanice. No ak je previše, previše je.
Jesi išao na radioaktivni jod? Ja sad čekam novu kontrolu. Nikako da me pozovu.
Ne bojim se tog karcinoma, ne može nam biti ništa strašno koliko sam shvatila, ali živcira to liječenje. Prekidaš s hormonima na mjesec dana pa te uhvati jaki hipo, a i kilice se skupljaju.

isao, isao, vec se ne sjecam kad je to bilo.. al se sjecam kak je bilo :) .. natekoh ko buldog prije.. no dobro je sto to radih samo jednom do sad (a operiran sam bio prije 3 godine).. no nije dobro sto drugi slicno ili istorezni rade to najmanje svake godine (ako ne terapiju, onda barem pretragu jodnu, ali oni nisu kod mog Kusica pacijenti.. ) pa se pitam, pitam... i tak.. ¤

hooray
18.04.2007., 11:57
Hvala Hooray...sve sam vec obavila i sad me zanima ako i mozete objasniti nalaze.mislim, idem sutra svojoj doktorici da me dalje uputi al me svjejedno zanima. dakle,svi hormoni su mi ok,u normali jedino mi je Anti-TPO povisen 77.3 (referentni interval do 34). Sta to znaci? Hvala punoo

nema frke, drago mi je da si uspjela brzo rijesiti dileme,
anti-TPO su antitijela, znaci da vjerojatno imas hashimoto u pocetnoj fazi (povisena antitijela, ali jos nije pocelo utjecati na funkciju stitnjace),
s obzirom da su ti hormoni u normali vjerojatno ti nece jos savjetovati uzimanje eutiroksa, ali ces trebati redovite kontrole,
za sad nije nista hitno
pazi na sebe, zdravo zivi, nemoj se nervirat previse i mozda prodje i puno vremena dok se ista promijeni

hooray
18.04.2007., 12:11
imam 25 godina, simptomi su mi ostali isti, još uvijek mi često pozli i znojim se, umorna sam. ne podnosim promjenu temperature itd... idem na kontrole svakih 6mjeseci do godine dana. sad ponovno trebam ići na kontrolu u 7 mjesecu, nadam se da se nije pogoršalo. u zadnje vrijeme mi se dosta vrti, pa sad ne znam dali je i to simptom štitnjače.
a jel vam govore vaši endokrinolozi koji je uzrok svega toga, ja sam čula da to može biti posljedica Černobila ali da se o tome šuti

onda smo vrsnjakinje :D
a cuj neke od tih simptoma imam i ja, ali ne stalno, ali znam da kad sam bila bez hormona da nisam mogla funkcionirati,
sad osjecam ponekad blagu mucninu ujutro, ali pomogne ako eutiroks popijem u dva puta dio ujutro dio popodne i ako ujutro ne popijem odmah kavu nego tek na poslu (ponekad sam nestrpljiva pa sve samo natrpam u sebe odjednom pa mi se zmanta na putu na posao kad me eutiroks i kafein zajedno lupe :lol: ),
znojenje mi se vise manje normaliziralo, a umor mi se drasticno smanjio, pogotovo mi pomogne ona popodnevna doza jer mi se inace poslije posla spavalo, sad uspijem ostati budna i cak ne zaspem gledajuci tv sto mi se prije desavalo,
takodjer mi vise ne pada kosa kao sto je prije, ali recimo i dalje ne uspijevam smrsaviti, ali budem i to valjda

ako ti je TSH na zadnjoj kontroli bio blizu granice (npr. oko 4.5, ako je granica normale do 5) mozda ti vec i treba podesavanje doze, nemoj odustati jer ako si sad umorna prestankom pijenja hormona ce ti samo biti gore,
ako ti je bas jako lose probaj ranije napraviti kontrolu

koje su ti vrijednosti hormona bile zadnji put?
idealno se smatra ako je TSH izmedju 1 i 2

sto se tice cernobila, to sam i ja citala, ali iskreno nije mi to toliko bitno ionako ne mogu sad tu nesto puno uciniti, a nekako sumnjam da i doktori znaju uzrok

zizili
18.04.2007., 12:27
onda smo vrsnjakinje :D
a cuj neke od tih simptoma imam i ja, ali ne stalno, ali znam da kad sam bila bez hormona da nisam mogla funkcionirati,
sad osjecam ponekad blagu mucninu ujutro, ali pomogne ako eutiroks popijem u dva puta dio ujutro dio popodne i ako ujutro ne popijem odmah kavu nego tek na poslu (ponekad sam nestrpljiva pa sve samo natrpam u sebe odjednom pa mi se zmanta na putu na posao kad me eutiroks i kafein zajedno lupe :lol: ),
znojenje mi se vise manje normaliziralo, a umor mi se drasticno smanjio, pogotovo mi pomogne ona popodnevna doza jer mi se inace poslije posla spavalo, sad uspijem ostati budna i cak ne zaspem gledajuci tv sto mi se prije desavalo,
takodjer mi vise ne pada kosa kao sto je prije, ali recimo i dalje ne uspijevam smrsaviti, ali budem i to valjda

ako ti je TSH na zadnjoj kontroli bio blizu granice (npr. oko 4.5, ako je granica normale do 5) mozda ti vec i treba podesavanje doze, nemoj odustati jer ako si sad umorna prestankom pijenja hormona ce ti samo biti gore,
ako ti je bas jako lose probaj ranije napraviti kontrolu

koje su ti vrijednosti hormona bile zadnji put?
idealno se smatra ako je TSH izmedju 1 i 2

sto se tice cernobila, to sam i ja citala, ali iskreno nije mi to toliko bitno ionako ne mogu sad tu nesto puno uciniti, a nekako sumnjam da i doktori znaju uzrok

Hvala na odgovoru, nemam sad nalaze tu ali kad dođem doma napišem ih. a ja ti eutiroks pijem samo ujutro na prazan želudac i pola sata ne smijem ništa jest, tako su mi rekli. sad mi je lakše kad si rekla da i ti imaš još te simptome. neću odustat imaš pravo, kad se sijetim kako je bilo prije koma - sad tek vidim da su mi se ubiti smanjili simptomi (a ja sam valjda očekivala da će mi od tableta prestat).
hvala još jednom na odgovoru:kiss:

hooray
18.04.2007., 12:39
...a ja ti eutiroks pijem samo ujutro na prazan želudac i pola sata ne smijem ništa jest, tako su mi rekli...

to i je pravilno, tako se hormon najbolje apsorbira,
isto tako je bilo savjeta da nije preporucljivo ujutro jesti voce ili nesto sa puno vlakana jer i to kao utjece,
ali desi se da ljudi ponekad ne podnesu najbolje cijelu dnevnu dozu odjednom, pogotovo kad se radi o vecim dozama,
nekom je doktor savjetovao da dozu podijeli na dva dijela, pa sam isla isprobat i meni tako pase, ali svakom je drukcije
ja recimo ponekad budem jako gladna malo nakon sto popijem eutiroks, pa ponekad jedem i prije onih pola sata
takodjer mi je jedan doktor rekao da uopce nije toliko bitno paziti na tih pola sata, tako da ima i razlicitih doktora
procitaj malo i onaj stari topic, ima raznih iskustava i savjeta, a onda probaj razluciti sta tebi pase,
nazalost moras se naviknuti na svoje stanje i nauciti sto lakse izlaziti na kraj sa sitnim problemima koji su nazalost neizbjezni

i naravno dodji tu kukat kad te nesto nazivcira :D to je najbolji lijek :lol:

zizili
18.04.2007., 12:44
to i je pravilno, tako se hormon najbolje apsorbira,
isto tako je bilo savjeta da nije preporucljivo ujutro jesti voce ili nesto sa puno vlakana jer i to kao utjece,
ali desi se da ljudi ponekad ne podnesu najbolje cijelu dnevnu dozu odjednom, pogotovo kad se radi o vecim dozama,
nekom je doktor savjetovao da dozu podijeli na dva dijela, pa sam isla isprobat i meni tako pase, ali svakom je drukcije
ja recimo ponekad budem jako gladna malo nakon sto popijem eutiroks, pa ponekad jedem i prije onih pola sata
takodjer mi je jedan doktor rekao da uopce nije toliko bitno paziti na tih pola sata, tako da ima i razlicitih doktora
procitaj malo i onaj stari topic, ima raznih iskustava i savjeta, a onda probaj razluciti sta tebi pase,
nazalost moras se naviknuti na svoje stanje i nauciti sto lakse izlaziti na kraj sa sitnim problemima koji su nazalost neizbjezni

i naravno dodji tu kukat kad te nesto nazivcira :D to je najbolji lijek :lol:

e tak znam bit živćana da mi je žao dečka i kad mi kaže da me voli ja se zderem na njega da kojim mi to tonom priča, ah ti hormoni.
hvala ti na savjetima. ja sva sreća nemam problema sa kilama, prije sam bila debela ali sad se kontroliram i to jako, jer se ne želim više vratit u tu fazu.

lopticahopsica
18.04.2007., 16:48
isao, isao, vec se ne sjecam kad je to bilo.. al se sjecam kak je bilo :) .. natekoh ko buldog prije.. no dobro je sto to radih samo jednom do sad (a operiran sam bio prije 3 godine).. no nije dobro sto drugi slicno ili istorezni rade to najmanje svake godine (ako ne terapiju, onda barem pretragu jodnu, ali oni nisu kod mog Kusica pacijenti.. ) pa se pitam, pitam... i tak.. ¤

Vjerujem da te o ždere. Jel ti bar mjere onaj tireoglubulin (valjda se tak zove)? Ako je on aktivan, nešto još postoji i nije sprženo.
Meni su rekli da bi jod trebala raditi svake godine sljedećih 5 godina, ali koliko sam shvatila svog doktora, ako ništa ne nađu na nekoliko sljedećih terapija, ne treba baš 5. Prvi put su mi dali 40 milikiria. Bila sam u izolociji preko vikenda u podrumu na rebru. Malo je bilo dosadno...
Što se tiče natečenost, meni se više nisu vidjele oči i osjećala sam se ko balon. Ne bi to htjela svake godine raditi, ali što se mora nije teško (stvarno ne znam ko je izmislio tu izreku :confused: )

female
18.04.2007., 18:35
ovdje gore piše da simptomi ne prestanu kod eutyroxa nego se smanje! istina? ja sam očekivala ozdravljenje!:confused: mene još uvjek muce neke cudne vrtoglavice,zapravo ko da ne vidim najbolje. je to moguće da je od toga? pozdrav svim štitnjičarima! :rofl:

diavoletta
18.04.2007., 20:13
ovdje gore piše da simptomi ne prestanu kod eutyroxa nego se smanje! istina? ja sam očekivala ozdravljenje!:confused: mene još uvjek muce neke cudne vrtoglavice,zapravo ko da ne vidim najbolje. je to moguće da je od toga? pozdrav svim štitnjičarima! :rofl:

hey..naravno da je moguće..pa i ja imam vrtoglavice već godinu i pol..a hypotireozu su mi otkrili tri mjeseca nakon početka vrtoglavica i ostalih simptoma kojih nije bilo malo.. :s
iako, niti jedan doktor ne priznaje da puno simptoma koji mi s oboljelom štitnjačom imamo dolaze od nje konkretno..
vidjela bi njih da su na našem mjestu!! :E

ja sam tu pisala o dva puta dnevno uzimanja eutiroxa, dakle ista količina u danu samo, tabletica na pol i ja recimo uzimam 100mcg, a pijem u 2 doze..50mcg ujutro i 50mcg navečer.. ;)

hooray, i ja sam primjetila da sam ujutro nakon eutiroxa gladna i to ko da sam ne znam otkad zadnji put jela..a dok nisam dobila hypo nisam nikad doručkovala..ne znam zašto to al..budem gladna al ne mogu puno pojest.. :D

hooray
19.04.2007., 11:22
da, doktori tvrde da je tabletica maltene cudotvorna, ono popijes ujutro i zaboravis da si bolestan, valjda isprobavaju psiho sugestije :lol:
:hipno_mode_on: tebi je zapravo dobro :hipno_mode_off:
ali nije bas sasvim tako, naravno da to nije sasvim to, eutiroks je ipak sinteticki hormon i stitnjaca ti nece od toga postat zdrava i to ti ispadne ko i sa npr. anti bebi pilulama, onak imas imitaciju prirodnog procesa i uvijek se osjecas malo drukcije nego da to sve skupa normalno funkcionira,
a ima nas vise i manje osjetljivih na te stvari, nekom je ok, a nekome nije dovoljno dobro jer se ipak osjeca drukcije,ali da se zivjeti s tim

deedeedee
19.04.2007., 18:19
da li se da kome nabrojati sve simptome? da znam oću li kod doktora... :/

hooray
23.04.2007., 11:18
za sta, za hipo ili hiper?

evo 'copy-paste' sa plive, ovo su samo osnovne smetnje,
ali se spektar smetnji prosiri kad krenes piti lijekove jer ti se mogu mijesati simptomi i od jednog i od drugog, ovisno o tome da li ti odgovara doza lijeka

hipo:
Svi simptomi su posljedica smanjenog metabolizma. Bolesnici dobivaju na težini, usporeni su, pospani, bezvoljni, stalno im je hladno. Često se javljaju opstipacije, koža postaje blijeda, a u težim slučajevima javljaju se edemi i poremećaj rada srca. Kosa je suha i teško se češlja, glas je promukao zbog edema glasnica, razvija se nagluhost, dolazi do poremećaja menstruacijskog ciklusa i sterilnosti kod muškaraca i žena.

hiper:
* nervoza, promjene u ponašanju, slabost i umor
* drhtanje ruku, ubrzan i neravnomjeran rad srca, lupanje srca, gubitak daha, čak i prilikom odmora
* povećana neugoda boravkom u toplim prostorijama i teže podnošenje topline, prekomjerno znojenje
* učestalo obavljanje velike nužde, ponekad i proljev
* gubitak kose
* gubitak tjelesne težine
* kod žena, moguća je i pojava neredovite mjesečnice ili pak potpunog gubitka mjesečnice

deedeedee
23.04.2007., 13:09
thanks.

hm. imam sve simptome hipo-a i neke za hiper. :eek:

ok, sad mi recite kod kojeg doktora da idem i kakve pretrage da tražim?

smucek
23.04.2007., 16:53
Bi mi mogao netko odgovorit, molim vas? Stvarno mi treba riječ, dvije savjeta
:)

uopće ne brini.sa 18 god.ustanovljen mi je Hashimoto,nikakvih simptoma nisam imala a antitijela uvijek preko 5000(upravo tako,nisam pogriješila u nulama).rodila 2 djece,bez problema,nikakav problem s plodnošću,tek u 31.-oj g.života TSH porastao na 12,otada pijem Euthy.,počela sa 25,sad sam na 75.iako sam inače vrlo plašljiva i sugestibilna,moram priznati da nikako nisam sebi dozvoljavala da te simptome hipotireoze prenaglašavam.iako ozbiljna,ova je bolest jako jedfnostavna.ne boj se,zaista nemaš razloga za to.mi ljudi oko previše stvari dižemo paniku,ja sam pravi primjer za to,ali zaista u ovom slučaju nemaš razloga

hooray
24.04.2007., 11:25
thanks.

hm. imam sve simptome hipo-a i neke za hiper. :eek:

ok, sad mi recite kod kojeg doktora da idem i kakve pretrage da tražim?

koje od hiper?

ako sumnjas da zbilja je nesto vezano za stitnjacu, odes lijecniku opće prakse i objasnis sto te muci, dobijes dvije uputnice, jednu za pretragu hormona i jednu za endokrinologa, i onda zovnes neku od bolnica i probas se narucit,
ako to ne uspije (dok. ti neda uputnice ili te ne mogu naruciti u bolnici) ili ako si jako nestrpljiva odes u privatni laboratorij i napravis nalaz TSH, ako to nije u normali ponovis prethodno opisani postupak, zalis se doktoru i pokazes da ti TSH nije ok i trazis uputnice...

lopticahopsica
24.04.2007., 13:24
koje od hiper?

ako sumnjas da zbilja je nesto vezano za stitnjacu, odes lijecniku opće prakse i objasnis sto te muci, dobijes dvije uputnice, jednu za pretragu hormona i jednu za endokrinologa, i onda zovnes neku od bolnica i probas se narucit,
ako to ne uspije (dok. ti neda uputnice ili te ne mogu naruciti u bolnici) ili ako si jako nestrpljiva odes u privatni laboratorij i napravis nalaz TSH, ako to nije u normali ponovis prethodno opisani postupak, zalis se doktoru i pokazes da ti TSH nije ok i trazis uputnice...

Potpuno se slažem za postupak. :top:
Zovi Vinogradsku, Rebro, Vuk Vrhovac, Dubravu. Brojevi telefona su na netu! Ne odustaj...

zloćka
26.04.2007., 20:02
za sta, za hipo ili hiper?

evo 'copy-paste' sa plive, ovo su samo osnovne smetnje,
ali se spektar smetnji prosiri kad krenes piti lijekove jer ti se mogu mijesati simptomi i od jednog i od drugog, ovisno o tome da li ti odgovara doza lijeka

hipo:
Svi simptomi su posljedica smanjenog metabolizma. Bolesnici dobivaju na težini, usporeni su, pospani, bezvoljni, stalno im je hladno. Često se javljaju opstipacije, koža postaje blijeda, a u težim slučajevima javljaju se edemi i poremećaj rada srca. Kosa je suha i teško se češlja, glas je promukao zbog edema glasnica, razvija se nagluhost, dolazi do poremećaja menstruacijskog ciklusa i sterilnosti kod muškaraca i žena.

hiper:
* nervoza, promjene u ponašanju, slabost i umor
* drhtanje ruku, ubrzan i neravnomjeran rad srca, lupanje srca, gubitak daha, čak i prilikom odmora
* povećana neugoda boravkom u toplim prostorijama i teže podnošenje topline, prekomjerno znojenje
* učestalo obavljanje velike nužde, ponekad i proljev
* gubitak kose * gubitak tjelesne težine
* kod žena, moguća je i pojava neredovite mjesečnice ili pak potpunog gubitka mjesečnice

Evo od navedenih ja imam ove boldane. Uz to, kad legnem navecer u krevet i smirim se, samo odjednom dobijem potrebu mrdati noge na sve strane, kao da ne mogu biti na miru, ponekad mi po noci nekako kao da trne noga, ali ne onak klasicno, imam feeling kad da bi ja najradije iscupala i ponovno namjestila :D Bas sam danas isla vaditi krv, i urin mi je malo sjeban, imam neke bakterije, iako njoj nije jasno kako jer me ne pece dok idem na wc...I anemična sam...Anyway, dala mi je uputnicu za novo vadenje krvi sa svim i svacim, a i za pregled stitnjace (pise da trazi T3,T4,TSH) to su ovi neki hormoni o kojima sam citala na pocetku topica, dok nisam odustala od citanja toliko postova jer me samo zbunjuju i raste panika u meni:eek:
Joj, ne sjecam se kad sam zadnji put imala gripu, a sad odjednom krvna slika loša:(( Jel moguće da imam sve ove simptome zbog anemičnosti????

ebelin
27.04.2007., 02:45
uopće ne brini.sa 18 god.ustanovljen mi je Hashimoto,nikakvih simptoma nisam imala a antitijela uvijek preko 5000(upravo tako,nisam pogriješila u nulama).rodila 2 djece,bez problema,nikakav problem s plodnošću,tek u 31.-oj g.života TSH porastao na 12,otada pijem Euthy.,počela sa 25,sad sam na 75.iako sam inače vrlo plašljiva i sugestibilna,moram priznati da nikako nisam sebi dozvoljavala da te simptome hipotireoze prenaglašavam.iako ozbiljna,ova je bolest jako jedfnostavna.ne boj se,zaista nemaš razloga za to.mi ljudi oko previše stvari dižemo paniku,ja sam pravi primjer za to,ali zaista u ovom slučaju nemaš razloga

Hvala, lijepo je čut pozitivno iskustvo... Općenito se puno, puno bolje osjećam sad kad sam se privikla na činjenicu da imam bolest. Jedino se još ne zna hoće li mi već sad davat Euthyrox ili ne, kaže doktorica...

thireos
29.04.2007., 11:59
Dragi forumaši,
pokušat ću biti kratka.
2004. odležala sam kompletnu trudnoću i kada sam rodila, mišići su atrofirali, doslovce mi se je tijelo treslo i pri najmanjem naporu. nakon 8 mjeseci dojenja i uhodavanja s malom bebom i beskrajnog umora i nemoći, otkrivena mi je teška hipertireoza koja me je opeglala i pomela kao tsunami. da vas ne zamaram što mi je učinila od tijela i duše. došlo je do toga da sam se poslije najmanje radnje (npr. pranja kose) morala ići odmarati u zamračenu sobu po sat i pol, a srce je udaralo 130 u minuti. Noći duge, besane.
Operirana sam prije godinu i pol s visokim hormonima i visokim rizikom.
Hormoni su se uskladili nakon 6 mj.
Sada sam bolje nego prošle godine, radim, uživam u svom djetetu, prijateljima, ali daleko sam od one snage koju sam imala.
Događa se da svakodnevno pred večer gubim snagu (čak se ne mogu pomaknut s kauča), ne mogu izaći vani navečer (ponekad) i to me prilično frustrira.
Liječnica kaže da su hormoni ok i da ne razumije u čemu je moj problem.
Čula sam da oporavak (ako je hipertireoza bila ovako ekstremna) zna dugo trajati, i po tri godine.
Ima li tko slično iskustvo?
Pomalo gubim nadu i teško se mirim da sam sa 34 godine poluinvalid.
P.S. Stalno slušam priče - izvadila štitnjaču, 1 tabletica dnevno i super, a kad čujem priče o Janici i Vlašićki kosa mi se diže na glavi (pa oko njih je cijeli tim i nemaju malu djecu).
Oprostite što sam bila duga.
t.

lopticahopsica
29.04.2007., 13:18
Život bez štitnjače uopće nije lagan. Meni su je isto cijelu izvadili i NARAVNO da to nije isto kao prava, zdrava žlijezda. Oni koji nisu probali, ne znaju... Vjerujem da nije ni Janici ni Blanki lako. One se žele dokazivati, ali izgleda da je i našoj kraljici došlo do pameti da to baš nije tako lako.

Mi smo ograničeni vanjskim unosom hormona. Kad nam ne treba toliko, trpimo nervozu, nemir, udaranje srca... Kad nas obori, nemamo volje ni za što! No, imamo forum na kojem se možemo žaliti jedni drugima!

Htjela bih te pitati, jesi li ti zaboravna i nepažljiva (mislim više nego prije)? Ponekad plašim samu sebe koliko ne mislim, nego uvijek lutam (ono kao da sam zarobljena u nekom drugom tijelu). Nadam se da to ne zvuči glupo...:)

betiboop
29.04.2007., 13:31
samo se ti ispusi, hipertireoza je grozno razorna bolest a bez stitnjace normalno da ne mozes biti kao drugi ljudi koji je imaju. ja je nisam operirala, prema njima sam imala dosta visoku hipertireozu jer sam to trpila 2 godine bez da sam znala sto mi je pa se pogorsavala. proslo mi je s ljekovima al mi je TSH nonstop na gornjoj granici ili povisen a T3 i T4 u srednjim, normalnim vrijednostima pa imam nekih simptoma hipotireoze.

ono sto znam je da bez obzira na nalaze, poboljsanje odnosno vracanje snage dolazi postepeno i ovisi i o tome koliko si dalje izlozena stresu i naporima. ne znam stvarno do cega je to, mislim da se puno toga mora regulirati u organizmu i vratiti u normalu posto stitnjaca toliko stvari regulira. meni je hipertireoza uzasno djelovala na jajnike, imala sam tezi tip PCOS-a tj. onaj kod kojeg dolazi do maskulinizacije. stitnjaca poremeti i ostale hormone tako da tijelo mora doc sebi i ponovo naucit funkcionirati u normalnim uvjetima a ne onako izbezumljeno kao pod hipertireozom.

mala djeca su veliki i fizicki a pogotovo psihicki napor za nekog ko ima problema sa stitnjacom. brines se o nekom ko je ovisan o tebi a sama si bolesnik i to je uzasno tesko. moras prihvatiti da moras sniziti kriterije tj. zahtjeve prema sebi dok se potpuno ne oporavis pa se nadam da ces tako i ubrzati oporavak i vratiti snagu. janica se vise ne natjece, ocito da nije ista. bavi se necim laksim, necim sto je isto tako usrecuje. tako i ti moras misliti na sebe i traziti od drugih da ti sto vise pomazu ili s djecom ili s drugim obavezama. jer ti se dogodila tako uzasna bolest i sad nemas stitnjacu. nisam strucnjak nego isto pacijent. valjda ce se javiti isto neko kome je operirana stitnjaca. zelim ti svu srecu i da ti se zdravlje i snaga u potpunosti vrate :kiss:

thireos
29.04.2007., 14:22
puno vam hvala na podršci. kriterija sam htjela-ne htjela snizila. nije lako.
pomaže mi obitelj, ali imam osjećaj, što nije ni čudo, da su već malo desenzibilizirani na sve i umorni od pomaganja. svi vole zdrave.
zaboravna? uvijek bila. shvati to kao dio svoga šarma. pišem ceduljice i podsjetnike.

thireos
29.04.2007., 14:24
hoću pitati, tko ima iskustva, jel se snaga vrati, barem toliko da ne moraš toliko kalkulirati s njom. jer, ja se stalno štedim da bih isfurala dan.

betiboop
29.04.2007., 14:38
Htjela bih te pitati, jesi li ti zaboravna i nepažljiva (mislim više nego prije)? Ponekad plašim samu sebe koliko ne mislim, nego uvijek lutam (ono kao da sam zarobljena u nekom drugom tijelu). Nadam se da to ne zvuči glupo...:)

ja sam zaboravna a jos uvijek imam stitnjacu! imala sam inace uvijek super memoriju al od kad je to sve pocelo imam neke rupe. izgubila sam 2x osobnu i sad moram radit drugu, nedavno sim karticu sa starim brojem, racune konstantno.... ne posijala negdje po putu nego stavila na neko mjesto u stanu i da me muce ne mogu se vise sjetiti di. to je zato jer jos uvijek zamisljam da sam ko prije pa da cu se sjetiti di sam stavila umjesto da zapisujem, isto tako uvijek zaboravim kupiti najpotrebnije kad se vratim iz ducana. u superkonzumu koji se otvorio prije 5 mjeseci jos uvijek me nekad uvati konfuzija i ljutnja jer se ne mogu sjetiti di oni drze odredjene stvari. neke dane super sve znam a onda odjednom nastupi rupa i konfuzija. odvratno, ko neka stara baba :cerek:

lopticahopsica
29.04.2007., 16:17
ja sam zaboravna a jos uvijek imam stitnjacu! imala sam inace uvijek super memoriju al od kad je to sve pocelo imam neke rupe. izgubila sam 2x osobnu i sad moram radit drugu, nedavno sim karticu sa starim brojem, racune konstantno.... ne posijala negdje po putu nego stavila na neko mjesto u stanu i da me muce ne mogu se vise sjetiti di. to je zato jer jos uvijek zamisljam da sam ko prije pa da cu se sjetiti di sam stavila umjesto da zapisujem, isto tako uvijek zaboravim kupiti najpotrebnije kad se vratim iz ducana. u superkonzumu koji se otvorio prije 5 mjeseci jos uvijek me nekad uvati konfuzija i ljutnja jer se ne mogu sjetiti di oni drze odredjene stvari. neke dane super sve znam a onda odjednom nastupi rupa i konfuzija. odvratno, ko neka stara baba :cerek:

Grozno... Fakat ne znam jel to vezano uz hormone, ali i ja sam prije bila više skoncentrirana. Nemam pojma što nam se to događa :confused:
Ti barem gubiš svoje stvari. Ja često gubim tuđe. Moji najbliži mi više ne povjeravaju neke obaveze jer misle da sm nepouzdana.
Ma glavno da smo toga svjesni i moramo se više truditi od ostalih i stalno vježbati mozak. Ne znam...
Ponekad mislim da mi treba neka psihoterapija zbog te unutarnje nervoze. Nikako ne mogu postići mir. Još i ovo proljeće!

betiboop
29.04.2007., 16:49
to ti je sve od stitnjace odnosno zato sto ju nemas. ja sam probala piti euthyrox jer mi je hipotireoza prije bila jaca mada su nalazi uvijek isti :confused: i neko vrijeme super, posli sam se opet osjecala hiper a mrvila sam tablete s najmanje miligrama na najmanju kolicinu i na kraju prestala jer mi je nervoza bila koma i opet sam se pocela stalno svadjati. pa sam opet 2 tjedna pila malo athyrazola pa sam prestala jer sam opet bila hipo i onda sam tako ostala ali sam opet imala problema sa zivcima ali na drugi nacin i naravno s mozgom i kolicinom spavanja. pa sam radi jajnika pocela pit progesteron i na tome mi je super! da ne govorim koliko sam se normalizirala u nacinu na koji se debljam. kod hipertireoze pomaze estrogen, kod hipotireoze valjda progesteron :)

ali vama bez stitnjace je sigurno puno, puno teze, i morate paziti na kalcij, cula sam da o tome doktori tu uopce ne vode racuna kod pacijenata bez stitnjace dok se to u njemackoj redovito kontrolira sa hormonima stitnjace pa ti daju recept za kalcij ako se spusti

a kad sam pocela uzimat sumece tablete s kalcijem kad sam se osjecala jako hipo i nisu mi tili dati terapiju jer mi je glupi solter svasta napisao u nalazu, da mi se vratila hipertireoza i da moram piti athyrazol jos najmanje godinu i po, ludjak, onda su mi dosta pomogle za zivce i za opce stanje jer kako mi je on davao athyrazol kad sam vec postala hipo ja sam ko narkomanka hodala po gradu a doma lezalo jer mi je stalno dolazilo slabbo i lupalo srce vise nego kad sam bila hiper. mislim da je kalcij dosta vazan za puno stvari koje trenutno osjecas a da ne govorim za kosti i zube gdje tek s vremenom pocinjes osjecat probleme.

e da, mene su koljena bolila od kada sam iz hiper presla u hipo i s vremenom (i sa euthyroxom) je proslo (u nekih pola godine). a i tu sam bila ko bakica, posebno kad je trebalo uc i izac iz tramvaja :))

Kiki
30.04.2007., 03:01
Ja sam bila dijagnozirana s hipertirozom negdi s 22 godine. Onda se to nakon nekog vremena stabiliziralo, da bi prije dvi godine (sad mi je 34) otislo u zescu hipotirozu.
Ja sam na 100mg thyroxina dnevno, al meni je OK.
Sve se nastavlja ko i prije.
Nisam primjetila nikakve side effects ni nish. Energije ko i prije.
Mislim da je dosta toga u glavi.
Ak mislite da nish ne mozete obavit ovo ono...onda ni necete.
Prije par tjedana sam obavila mjesec dana solo putovanja po Argentini, pentranje na planine itd...
Posao mi isto nije sjedeci tak da ono...sve ovo sto pisete gore mi je iskreno totalna nepozanica.

betiboop
30.04.2007., 13:24
Ja sam bila dijagnozirana s hipertirozom negdi s 22 godine. Onda se to nakon nekog vremena stabiliziralo, da bi prije dvi godine (sad mi je 34) otislo u zescu hipotirozu.
Prije par tjedana sam obavila mjesec dana solo putovanja po Argentini, pentranje na planine itd...
Posao mi isto nije sjedeci tak da ono...sve ovo sto pisete gore mi je iskreno totalna nepozanica.

kao prvo, ti imas stitnjacu i to nije ista stvar, uvijek ti se moze oporaviti.

kao drugo, bolest mozda nastane u glavi, ukoliko se ne radi o necem stvarno genetskom, ali od toga oboli tijelo i onda bolest vise nije samo u glavi. i trece, kad bi se i radilo o necem sto je uzrokovano psihom, a ako je nekom operirana stitnjaca onda je vidljivo da tu postoji organski nedostatak jedne jako bitne zljezde, ne moze do ozdravljenja doci tako jednostavno i preko noci jer ni psiha nije bila zatrovana preko noci nego sustavno.

super da je tebi sve ko prije, neki nisu te srece. na meni je svaka bolest do sad ostavila traga mada znam da cu se i od ovog oporaviti. mozda da imam mogucnosti putovati po svijetu i zivjeti kako me volja bi se i ja brze oporavila :D ovako s pustim egzistencijalnim problemima nije ni cudo da sam depresivna hipo :( u glavi je problem ali i u zivotu

thireos
30.04.2007., 14:38
Kiki, vrai se molim te na početak topica ili pri početku i pažljivo pročitaj. Ne radi se o smetnjicama koje se drže lijekovima pod nadzorom, nego o nemogućnosti da se normalno živi, veseli, penje po stijenama, putuje i štotijaznam. O štitnjači se, kao i o svemu kod nas, šuti. Iz neznanja ili uspavanosti. Ne daj Bože oboje. Bojim se da sam u pravu
Lijepo je da kod tebe nije tako ekstremno kao kod drugih, ali onda to nije više ta tema.

lopticahopsica
30.04.2007., 15:42

Vjerujem da je meni dosta toga u glavi, ali mislim da svaka bolest ostavlja traga. Ja sam imala karcinom štitnjače i zato su mi je izvadili. Normalno da ti strada psiha!
No, NIŠTA NIJE KAO ZDRAVA, PRIRODNA ŠTITNJAČA. Smijemo se žaliti koliko god želimo bez da nam itko nabija osjaćaj krivnje. Nismo hipohondri! Dovoljno što se suzdrzavamo među prijateljima, a forumasi su stalna podrska…

Kiki
30.04.2007., 17:06
kao prvo, ti imas stitnjacu i to nije ista stvar, uvijek ti se moze oporaviti.

Moja bas i ne. Basically odumire.

kao drugo, bolest mozda nastane u glavi, ukoliko se ne radi o necem stvarno genetskom, ali od toga oboli tijelo i onda bolest vise nije samo u glavi. i trece, kad bi se i radilo o necem sto je uzrokovano psihom, a ako je nekom operirana stitnjaca onda je vidljivo da tu postoji organski nedostatak jedne jako bitne zljezde, ne moze do ozdravljenja doci tako jednostavno i preko noci jer ni psiha nije bila zatrovana preko noci nego sustavno.

Ovdje si totalno promasila jer, ja nisam pricala o tome da nekom BOLEST nastane u glavi. Inace s ovim gore se slazem.
Moj komentar se odnosio samo i sikljucivo na ova kukanja gore.
Ako imate dobrog lijecnika i na odgovarajucoj ste dozi lijekova i uzimate ih PRAVILNO, nema razloga da i DALJE budete umorne, iscrpljene, bla bla.
Mislim, takva sam i ja BEZ lijekova. S lijekovima sam kakva sam bila i prije bolesti. Kuzis?

Kiki
30.04.2007., 17:14
Kiki, vrai se molim te na početak topica ili pri početku i pažljivo pročitaj. Ne radi se o smetnjicama koje se drže lijekovima pod nadzorom, nego o nemogućnosti da se normalno živi, veseli, penje po stijenama, putuje i štotijaznam. O štitnjači se, kao i o svemu kod nas, šuti. Iz neznanja ili uspavanosti. Ne daj Bože oboje. Bojim se da sam u pravu
Lijepo je da kod tebe nije tako ekstremno kao kod drugih, ali onda to nije više ta tema.

Gle, ja sam procitala sve s paznjom, al se meni cini da vi niste.
Ne znam zasto ste sve odma graknule na mene, ne bi rec da ja ne prozivaljavam sve ovo isto.
BTW, ja zivim u Londonu, ne dole, al mi je stitnjaca bila prvi put dijagnozirana dole. I ne nije mi NEEKSTRENNO. Zapravo, prilicno je ekstremno, al ja sam na lijekovima koji su ocito dobro dozirani.

I ne znam bas dal se o tome suti. Mislim, ne suti se nista vise nego ovdje. Doduse, ja ne vidim razloga da se o tome sad nesto pretjerano prica. Ima i gorih bolesti od nase. Nasa se sasvim dobro moze drzat pod kontrolom i moguce je vodit apsolutno isti zivot kao i prije dijagnoze. 27 miliona amerikanaca ima problema sa stitnjacom, dakle, to nije rijetka bolest. Misljenja sam da se o tome ne prica pretjerano jer je moguce vodit zivot kakav je bio i prije dijagnoze i drzi se dobro pod kontrolom.

I jos, mozes mi objasnit kako se to bez stitnjace ne moze veselit, putovat, penjat po stijenama itd....?
Naravno, ako se uzme lijek?
Moja stitnjaca manje vise ne proizvodi vise nista. Jos malo pa ce odumrijet. Sto ce bit isto ko da je i nemam. Al to me ne sprecava u nicemu jer idem svaka tri mjeseca na kontrole i nalaze, uzmimam lijekove pravilno (prije dorucka, ne jedem sat vremena nakon sto uzmem lijek da mu dam vremena da se dobro apsorbira) i redovito i sve pet.

Kao sto rekoh, imala sam i hipertirozu prije pa znam o cemu pricam.
Ni hipertiroza ni kronicna hipotiroza me nisu nikad sprecavali ni u cemu.
Treba se samo pomirit s tim da je stanje kakvo je i da ce se trebat cijeli zivot bit pod lijecnickom kontrolom.
Pa jebote, nismo invalidi.

Kiki
30.04.2007., 17:21
Vjerujem da je meni dosta toga u glavi, ali mislim da svaka bolest ostavlja traga. Ja sam imala karcinom štitnjače i zato su mi je izvadili. Normalno da ti strada psiha!
No, NIŠTA NIJE KAO ZDRAVA, PRIRODNA ŠTITNJAČA. Smijemo se žaliti koliko god želimo bez da nam itko nabija osjaćaj krivnje. Nismo hipohondri! Dovoljno što se suzdrzavamo među prijateljima, a forumasi su stalna podrska…

Gle, nisam ja htjela nikom nabit osjecaj krivnje. Dapace, htjela sam rec da trebate vidjet dalje od bolesti.
Samo to.
Ukoliko neko pocne razmisljat:"Joooj, gle umorna sam, ovo ono...nish ne mogu.", nikad nista ni nece moc.
Naravno da je zdrava stitnjaca bolaj od bolesne i atrofirane ili one koje nema, mislim...to uopce ne treba spominjat.
Al danas se to stvarno moze super drzat pod kontrolom.
Meni nije tesko otic svaka tri mjeseca kod mog enokrinologa, vadit krv, ovo ono...jer znam da mi to sve ultimately pomaze da vodim zdrav i normalan zivot.

Kao sto rekoh, ima puno puno gorih bolesti od nase.

betiboop
30.04.2007., 18:21
Kiki, koliko god da je tvoje stanje ekstremno, a ekstremnije je od moga, nemas nikakvo pravo govoriti drugima da nesto umisljaju ili da su sami krivi ako se sa odgovarajucom dozom ljekova ne osjecaju normalno i ne mogu sve kao i zdravi ljudi. meni euthyrox vise ni u najmanjoj dozi ne odgovara a nisam ko prije. mama mi to nije mogla piti ni mjesec dana jer bi brzo planula i bila zivcana. tako da razumijem da tablete ne mogu svaki put zamijeniti zdravu stitnjacu, znaci onu koju covjek sam nesvjesno kontrolira bez problema i koja nije istrosena. svaki covjek je drugaciji i svakoga bolest drukcije pogadja i to ne samo cinjenica da bolest postoji nego i sve ono sto ona radi. ne moze isto biti zivot sa stitnjacom ili bez nje. jednom sam citala u jednom duzem clanku na netu da se potpuno odstranjivanje stitnjace vise ne preporucuje jer postoji niz problema s kojima se pacijenti kasnije suocavaju i tamo gdje se moze radi se to postedno. i nisam primjetila da je autorica topica toliko tu radi kukanja vec pita da li ce opet biti ko zdravi ljudi i ocito je da to jako zeli kao i svako ko ima neku bolest jer kako je sama rekla cinjenica je da svi vole zdrave ljude a bolesne samo neko vrijeme dok im ne pocnu ici na zivce. mozda se toga bojis?

osim toga, iako postoje i teze bolesti, svakome je njegova najteza a nemati zdravu stitnjacu odnosno nemati je uopce je nesto sto nikad ne znas kad ce ti opet zasmetati ili zagorcati zivot. ja sam na tom euthyroxu mogla svasta i onda kad bi se nekoliko dana preforsirala bi mi se naredna 3 vrtilo i ne bi mi bilo dobro. ja se jako bojim da ne zavrsim na operaciji i namjeravam cuvati tu stitnjacu ali ne mozes uvijek, posebno ne znas kako ce ti stitnjaca podnosit trudnocu tako da se cijeli zivot moram bojati da ne zavrsim ko ove cure. i tada bi se nakon nekog vremena vjerojatno znala nositi s tim ali zdrav razum mi govori da to ne moze biti isto i kao sto kukam i sad kukala bi i onda kad mi dodje, ne vidim sto je u tome tako grozno i od kad je to nenormalno da se bolesni ljudi povremeno zale na svoje probleme i razmjenjuju iskustva. sto se cudis sto smo graknule kad si ispala bezosjecajna negirajuci necije probleme samo zato sto ih ti nemas, mozda si na previsokoj dozi tiroksina pa si otisla predaleko ;)

da se sve moze kao i prije ne bi janica nikad odustala od natjecanja! pa njoj bar nista nije bilo neostvarivo prije i bolesna se dalje natjecala s operiranom stitnjacom al se onda povukla. i to nije nikakva sramota nego pametan izbor.

Kiki
30.04.2007., 23:03
Kiki, koliko god da je tvoje stanje ekstremno, a ekstremnije je od moga, nemas nikakvo pravo govoriti drugima da nesto umisljaju ili da su sami krivi ako se sa odgovarajucom dozom ljekova ne osjecaju normalno i ne mogu sve kao i zdravi ljudi.

Imam ako u to vjerujem. Nisam htjela nikoga uvrijedit, ali ja zaista mislim da ako netko sebi ponavlja u glavi da je umoran i da se ne osjeca dobro, da se zaista nece osjecat dobro.
Nema aposlutno nikakvog razloga da se netko s ODGOVARAJUCIM lijekovima ne osjeca dobro.
Ili ti je u glavi il ti ne odgovaraju lijekovi/doza.
Zao mi je ako te to vrijedja, al to je moje misljenje.
S stitnjacom se backem preko 10 godina i nisam nikad srela nikog s istim problemom da se osjecao lose, a nije bio il negativno nastrojen prema tome il na neodgovarajucim lijekovima.
Ako je tebi stvarno lose, a mislis da ti nije u glavi, najtoplije ti savjetujem da potrazis novog lijecnika.

jer kako je sama rekla cinjenica je da svi vole zdrave ljude a bolesne samo neko vrijeme dok im ne pocnu ici na zivce. mozda se toga bojis?

Ne. Manje vise svi znaju da imam problema sa stitnjacom, al ja svoju bolest ne vidim kao prepreku vodjenju zdravog zivota.
I ne pada mi na pamet da se zatvorim u kucu i brijem kak sam umorna.
Mislim...kad ne uzmem tablete ne mrem nish...to ide without saying, al s tabletama sve funkcionira normalno tako da ne vidim razloga zasto da dwell on my disease.

mozda si na previsokoj dozi tiroksina pa si otisla predaleko ;)
LOL. Znaci, po tebi onaj tko se osjeca NORMALNO i isto kao i prije bolesti je po tebi na previsokoj dozi tiroksina? Zanimljivo.

Kiki
30.04.2007., 23:08
Sto se Janice tice, pricas bedastoce.

Gle, s njene oficijalne strane...s tim da je djevojka operirana 2004, a od onda je i te kako skijala. Takodjer, nigdje nije rekla da ona prekida skijanje zbog nemanja stitnjace. Da je tome tako prekinula bi odavno. Rekla je da ne zeli trpjet ozljede i bol. Skijaske ozljede....koljeno, ruka i slicne ozljede.

"Prim. dr. Radetić rekao je da je najbolja skijašica svijeta bolovala od hipertiroze, ali i Pasetovljeve bolesti, koja je negativno utjecala na rad unutarnjih organa i zglobova. U svijetu se takve bolesti rješavaju na dva načina - operativno ili terapijom radioaktivnim jodom, koja je dugotrajnija i ne preporuča se vrhunskim sportašima i mlađima osobama.

Dr. Radetić je najavio da bi Janica mogla bolnicu napustiti nakon pet dana, kada joj se odstane konci, a da uklanjanje štitnjače neće imati nikakve posljedice po njeno zdravlje i sportsku karijeru. Naime, hormon tiroksin, kojeg je Janičina štitnjača lučila tri do četiri puta više od normale, sada će se zamijeniti lijekom Eutirox, kojeg će morati u obliku tablete svakodnevno uzimati cijeli život.

Direktor hrvatske skijaške reprezentacije Vedran Pavlek zahvalio je liječničkom timu na uspješno obavljenom operaciji, te najavio da će tek poslije saniranih problema sa štitnjačom Janica ići u Austriju na saniranje desnog koljena kojeg je lani operirala četiri puta. Identične operacije vađenja štitnjače imala je i poznata slovačka plivačica Martina Moravcova, koja je i nakon operativnog zahvata osvajala odličja na velikim natjecanjima, dodao je Pavlek."

thireos
01.05.2007., 08:12
Kiki,
dopusti da se u ovu temu uključe cure kojima život bez štitnjače nije više isti! Ako treba promijenit ću naslov.
Obožavam ljude, životinje, zafrkanciju i život samo ne mogu sve to konzumirati kao prije. radim vrlo važan i odgovoran posao. Uz to odgajam i dijete, na koje ti pored svog veselja odlazi veeeeliki dio snage.
Imaš li dijete?
Dalje, ne ufuravam si ja da se umorim na kraju dana, ja doista budem prebijena mačka, a na tom istom kraju dana moje je dijete najživahnije i najzahtjevnije.
Treće, apsolutni sam ziheraš što se tiče uzimanja lijekova i kontrole krvi. Hormoni bi ti da ih vadiš tri puta dnevno imali različitu razinu.
Dakle, i pored tih b.o. referenci, moje se tijelo nije oporavilo i trebat će mu još dugo da se vrati na staro. Bivša sam balerina i trenirala sam kung fu, pa dopusti da o tijelu i oporavku ponešto znam.
Nitko ne tvrdi da je u komi 24 sata. O, da vidiš kako ja znam biti hedonist!
Tema je nešto drugo, kada se i kako čovjek vraća u staru formu i zašto me nitko od doktora nije upoznao s tijekom oporavka. Iščupali su je i otpilili me kući s tekstom sve je sada ka prije.
A, sada lijepo molim da prekine ova rasprava o tome umišljaju li cure ili ne. Ako i umišljamo, dopusti nam tu malu prljavštinu.
Sada zaista grakćem!

Kiki
01.05.2007., 10:39
Babe, nemas ti kaj mene pitat da ja dopustim nekom da se ukljuci u raspravu ili ne. Ovo je, na kraju krajve, vasa rasprava. Al se ja s tim ne moram slagat. Dakle, dopusti i ti meni da kazem svoje misljenje.

I, btw, bedasto je usporedjivat level energije djeteta i svoj level s 30 godina. I da si najzdravija osoba na svojetu level energije ti ne bi bio kao kod djeteta.

betiboop
01.05.2007., 11:17
da, thireos, koliko god se ne slazem s kiki i vjerujem da je tvoj umor na kraju dana drukciji nego umor na kraju dana kod osoba sa zdravom stitnjacom mislim da mozda ocekujes od sebe previse, puno vise nego zdrave osobe u tvojim godinama, sa puno manje odgovornim poslom i s djetetom. opusti se malo, znam puno i zena i muskaraca koji su u tim godinama iscrpljeni poslom i nemaju zivaca za djecu navecer niti im se da izlazit. sjede na kaucu i bulje u tv i to vecina ljudi. pa i ja sam se uvjerila i sad i dok sam imala gore nalaze da bas zbog svoje volje ili navike od prije kad me stitnjaca bolje sluzila imam sto put vise energije i aktivnija sam nego vecina mojih zdravih prijateljica. imam i one koje su aktivnije od mene ali te su u manjini. i ja se ponekad nastojim ugledat u te mamine maze koje se vise stede i kojima je sve napor a nista im nije. mozda im bas zato nista nije a meni stalno neki k. je.

stvarno bi volila da se jos neko javi bez stitnjace i da te umiri, to s doktorima je posebna prica i cesto znaju manje od pacijenata :flop:

lopticahopsica
01.05.2007., 11:49
Jedan glup prijedlog, ali eto: Probaj važnije stvari staviti u prvi dio dana kada imaš više energije, a probaj doktora pitati da možda piješ dozu na pola (pola ujutro, a pola poppdne). Tako pije jedna forumašica na drugom topiku o štitnjači. Njoj to odgovara. No treba još malo pričekati da vidiš privikavanje tijela (možda ti samo više treba). Do tada, probaj uzeti dio dana samo za sebe. Pokušaj isprobati neke vrste meditacije. Meni kad sam nemirna pomaže da molim. Ako trebaš spavati, samo daj nakratko. Probaj to nekako dogovoriti s ostatkom obitelji. Ne znam jesam li ti pomogla išta.

Mene npr. više muči to što mi trebaju poslati poziv s rebra za kontrolu radioaktivnom jodom, a prije toga moram biti mjesec dana bez hormona, a bojim se tih mjesec dana (zbog nemoći, debljanja, mogućih nalaza...) Stvarno je istina da je to najbolji mogući rak jer za njega ima konkretnog rješenja, ali ipak se malo žalim, sorry svima...

betiboop
01.05.2007., 13:53
ma daj, loptica, nemoj se molim te ispricavat! super se drzis i nosis sa svojim problemima i svako ko je bilo sta ruzno dozivio sa stitnjacom bi se grozio tih mjesec dana sto te ceka bez terapije. izdrzaces ti to, proci ce brzo i slobodno se svima zali kolko te volja :kiss:

lopticahopsica
01.05.2007., 13:57

thireos
01.05.2007., 14:51
lopticahopsica, evo upravo si dan tako i uredim kako ti kažeš u svom postu, ujutro uguram većinu, a pred kraj dana manje stvari.
da, možda previše čovjek hoće i možda sam ponekad preambiciozna prema sebi.
ma i ja sam svjesna da drugač neide, ali nekad te pukne.
Znaš onu židovsku:"dabogda imao, pa nemao!". tako je i sa zdravljem. svi mi znamo kakvi ssmo bili.
ali, evo, mije je dijete sada bilo 2 dana s mojima na moru i slika je vidno drugačija (dobro nisam ni radila). dakle, sve kad se zbroji ni zdrave mame više ne izdrže.

betiboop
01.05.2007., 16:18
normalno, ni zdrave mame vise ne izdrze, zenama je opcenito zivot postao pretezak, pogotovo ambicioznijima.

sve zavisi i gdje zivis i radis. meni je od kad mi je bolesna stitnjaca zg nepodnosljiv. ok sad kad nisam vise u hipertireozi ne toliko al inace sam iz zadra i mozda cu morati se vratiti uskoro dole ne toliko zbog zdravlja koliko zbog toga sto ne mogu naci posao. nije bas da zelim ali ako i odem znam da bi mi se stitnaca i jajnici dole preporodili. i zdravi ljudi sve slabije podnose zagreb. al da imam klince ne znam kako bi to izdrzala na sve strane s njima po zagrebu, pa tek onda za nis nemas vremena :(

zivot u zg puno vise iscrpljuje i postaruje i zdrave a kamoli bolesne

ZakS
01.05.2007., 22:54
...Mene npr. više muči to što mi trebaju poslati poziv s rebra za kontrolu radioaktivnom jodom, a prije toga moram biti mjesec dana bez hormona, a bojim se tih mjesec dana (zbog nemoći, debljanja, mogućih nalaza...) Stvarno je istina da je to najbolji mogući rak jer za njega ima konkretnog rješenja, ali ipak se malo žalim, sorry svima...

a mene muci sto mene nitko vec 3 i vise godina NE zove na jod.. 6 mjeseci nakon operacije jednom terapija i - kraj.. a jos imah i neku zaostalu metu ! (izvadise mi ju za Bozic)..
rekli mi neki prije tih zbivanja da ici cu svakih 6 mjeseci na kontrole... a ja idem samo na komarcanje krvi i gledanje tih TG, TGa i TSH..
ma, sto ja znam - i bih i nebih da idem..
a umoran ? uf, da samo umoran sam.. ma pricah o tome ovdje sijaset puta vec..¤

tough_cookie
02.05.2007., 06:57
evo morah se i ja javiti, kao "friski" hipo (hashimoto dijagnosticiran prije 6 mjeseci) - imam dosta komentara, pogotovo na kiki (:D ) ali i na neke druge postove, nazalost, to ce morati pricekati do veceri jer sad moram jurcati na posao (temu sam malo citala sinoc i jutros).

htjedoh samo napomenuti za one koje ne znaju - ima na forumu velika tema o stitnjaci, malo je potonula jer vec neko vrijeme ne stignemo kukati ili nemamo oko cega :D

http://www.forum.hr/showthread.php?t=204722

pa bi mozda bilo dobro da moderatori pripoje i ovu temu njoj. ima raznih problema, raznih iskustava, savjeta i komentara, a postoje i linkovi na starije teme o stitnjaci.

i na kraju, svatko svoju bolest drugacije dozivljava i prozivljava (i ne samo kod stitnjace), svatko osim bolesti ima i svoju osobnost, energiju, zivotne okolnosti, obaveze i organizaciju koji vise ili manje utjecu na to kako ce bolest djelovati na njih i njihov zivot. mislim da nema ni mjesta ni potrebe za generalizaciju a kamoli za neko napadanje i prigovore. vec sam jednom rekla, dosta kaj smo bolesni.

eto, svim "stitnjacarima" zelim da se danas (i inace) dobro osjecaju, da imaju snage, energije, koncentracije za sve sto trebaju obaviti u zivotu, da zadrze optimizam i veselje - hrabro u nove pobjede ;) :kiss:

hooray
02.05.2007., 11:43
Evo od navedenih ja imam ove boldane. Uz to, kad legnem navecer u krevet i smirim se, samo odjednom dobijem potrebu mrdati noge na sve strane, ...
Joj, ne sjecam se kad sam zadnji put imala gripu, a sad odjednom krvna slika loša:(( Jel moguće da imam sve ove simptome zbog anemičnosti????

ovo sto osjecas nervozu u nogama moze biti od lose cirkulacije (jos jedan znak hipot., i meni se desava)
slabost i umor i problemi s kosom su svojstveni i za hipo i za hiper tireozu tako da nazalost vrlo je moguce da imas problem sa stitnjacom,
napisala si da imas losu krvnu sliku, ako ti je povisen kolesterol (meni je bio) to moze biti jos jedan od simptoma hipotireoze,
i ceste upale su svojstvene hipotireozi (zbog usporenosti se smanji otpornost organizma)
ali isto tako vecina tih simptoma moze biti i od anemije, dobro je da si krenula provjeravati, nemoj odustati od provjere stitnjace (a drzim ti fige da nije to u pitanju)

p.s. e da, ne zelim biti zloguka, ali mislim da je ok da znas, moguca je i anemija od hipotireoze, nasla sam tako neki podatak, nije nuzno da se desi, ali je moguce, pogotovo ako ti je anemija neobjasnjiva (inace se ok hranis, uzimas dovoljno vitamina i zeljeza, nije nesto genetski i sl.)

lopticahopsica
02.05.2007., 14:37
a mene muci sto mene nitko vec 3 i vise godina NE zove na jod.. 6 mjeseci nakon operacije jednom terapija i - kraj.. a jos imah i neku zaostalu metu ! (izvadise mi ju za Bozic)..
rekli mi neki prije tih zbivanja da ici cu svakih 6 mjeseci na kontrole... a ja idem samo na komarcanje krvi i gledanje tih TG, TGa i TSH..
ma, sto ja znam - i bih i nebih da idem..
a umoran ? uf, da samo umoran sam.. ma pricah o tome ovdje sijaset puta vec..¤

Ma ako ti mjere tg iz krvi, valjda vide dal ima karcinoma ili ne. Meni je rekao doktor da prvi put kad nalaz radioaktivnog joda bude čist, bez da se igdje nakuplja, neću više ići na to neko će mi samo vadit to iz krvi. Kao mlada sam i ne želi me mučiti svake godine, sljedećeih 5 godina s tim radioaktivnim jodom, a i mučiti tijelo bez tableta.
Bolje da nemaš te brige, a iz krvi valjda dobro vide. A mislim samo da bi bilo dobro tu i tamo napraviti detaljni ultrazvuk. Uz nalaz tg i tga nebi treblo biti frke. :)
Koliko su ti dali radioaktivnog joda taj jedini put, ak znaš? Da li prije vađenja Tg i Tga moraš biti nekoliko dana bez hormona ili je to obično vađenje krvi?

lopticahopsica
02.05.2007., 14:40
Pridružujem se dobrim željama tough_cookie :kiss:

DUPINO
02.05.2007., 15:21
pozdrav,

da li netko zna nekog privatnog endokrinologa u zagrebu koji je specijalizirao bolesti stitnjace te broj telefona, adresu, mail adresu, web adresu, bilo sto. hvala

bjelovarcanka
02.05.2007., 15:39
bok.ja ti idem u zagreb ,vuk vrhovec, kod endokrinologa .i stvarno je super.ako hoces mogu ti dati broj ,ja ti idem radi drugih problema,hormona.

Taroth
02.05.2007., 15:45
dr. lacic, ima svoju web stranicu

DUPINO
02.05.2007., 18:59
da li mi mozete dati web adresu jer je ne mogu naci. hvala

bjelovarcanka
02.05.2007., 19:10
evo ti od vuk vrhovca web adresa. www.idb.hr.

Taroth
02.05.2007., 19:42
http://ordinacija-lacic.hr/ord.html

DUPINO
02.05.2007., 21:22
puno vam hvala, evo poslala sam upravo dr. Lacicu mail pa cemo vidjeti sta dalje.

hvala jos jednom.

lijepi pozdrav

tough_cookie
02.05.2007., 21:33
http://ordinacija-lacic.hr/ord.html

ol si ti kod njega? :w

ZakS
03.05.2007., 07:31
..
Bolje da nemaš te brige, a iz krvi valjda dobro vide. A mislim samo da bi bilo dobro tu i tamo napraviti detaljni ultrazvuk. Uz nalaz tg i tga nebi treblo biti frke. :)
Koliko su ti dali radioaktivnog joda taj jedini put, ak znaš? Da li prije vađenja Tg i Tga moraš biti nekoliko dana bez hormona ili je to obično vađenje krvi?

nadam se da dobro vide.. al zakaj onda drugima iz drugih klinika (ja Vinogradar) daju, pitam se ja.. ma nema veze - kontrolu imam za mjesec dana pa cemo vidit..
kolko su mi joda dali - neznam napamet.. pogledam tokom dana..
ne trebam bit prije TGa itd bez tableta ni sat.. a izgleda ko standardno obicno krvocupanje... ¤

Ona007
03.05.2007., 09:41
Ja nemam problema sa funkcijom stitnjace ali su mi doktori rekli da lagano idem ka hipo.. i da ce se s vremenom problemi stvorit..

Razlog sto su me pregledavali je sto sam bila nikakva s energijom i 300 nekih drugih cuda, a prije toga pravi manijak za napravit 200 stvari odjednom.. dakle, sve se promjenilo kod mene...uzasno sam usporila..zaboravljam.. malo sam i ko senilna postala..
I naravno, imam taj problem u obitelji..

Moja mama je npr na 100mg tiroksina, i isto zena aktivna ko metak, kilaza ok, ko cura. strogo kontolira ishranu ( riba, riba riba i nemasno nemasno nemasno i povrce povrce povrce) i strogo pije ljekove.. i nema nekih problema.
Dakle, Kiki je u pravu s tim s uzimanjem lijekova

tough_cookie
03.05.2007., 20:35
Moja mama je npr na 100mg tiroksina, i isto zena aktivna ko metak, kilaza ok, ko cura. strogo kontolira ishranu ( riba, riba riba i nemasno nemasno nemasno i povrce povrce povrce) i strogo pije ljekove.. i nema nekih problema.
Dakle, Kiki je u pravu s tim s uzimanjem lijekova

samo da se osvrnem na tvoju zadnju recenicu.

kao prvo, tvoja mama je vjerojatno u krajnjoj fazi hashimota (ne znam zasto, ali dobila sam dojam da je to njezina bolest) gdje stitnjaca vise uopce ne funkcionira i gdje je 100mcg tiroksina manje-vise krajnja doza, znaci, najvjerojatnije se vise nece mijenjati.

daleko je jednostavnije podnositi potpunu zamjenu stitnjace odredjenom dozom hormona (iako smo na temi vidjeli primjere gdje to nije slucaj, dakle, i ljudi kojima je odstranjena stitnjaca pa sad uzimaju nadomjesni hormon, imaju prilicno dugi period prilagodbe i u njemu osjecaju razne poteskoce), nego pratiti polako slabljenje stitnjace koje se mijenja kroz neki vremenski period, a prilikom kojeg ima skokove i padove vec kako bolest napreduje i kako ostali cimbenici u zivotu bolesnika manje ili vise utjecu na nju.

drugo, rekla si da tvoja mama strogo pazi na prehranu, tako da se mozda i zahvaljujuci tome osjeca puno bolje od nekoga tko za posebnu prehranu nema vremena/volje/zivaca/novaca/... .

i na kraju, vec sam rekla da se ne slazem s generalizacijama. to sto se kiki i tvoja mama osjecaju dobro sa svojom dozom hormona, ne znaci da se svi pacijenti s bolescu stitnjace imaju srecu tako osjecati, a bez optuzbe da su si sami umislili bolest i ine tegobe.

bas nekako ne vjerujem da masa nas ne zeli biti budnija veci dio dana, imati bolju koncentraciju i pamecenje na poslu ili pri ucenju, baviti se napornijim sportovima ili aktivnostima i sl.

ebelin
03.05.2007., 21:49
Mene već neko vrijeme muči potpuni nedostatak libida. Osjećam se potpuno aseksualno. Očajna sam. Googlala sam i skužila da to može bit od štitnjače. Ima itko iskustva s mrtvim libidom? Meni su zasad odlučili ne davat Euthyrox. Jel pomaže inače Euth. s tim problemom?

I da, bojim se da imam jedno jako glupo pitanje...
Naime, u zadnje vrijeme imam sve više i više strija, iako mi trenutno težina stagnira. Prije nekog vremena, pojavile su mi se grozno duboke, krvave i brojne strije na grudima... To me ne bi baš čudilo budući da sam se u to vrijeme malo udebljala, al nikad prije nisam imala takav problem, bez obzira na određen broj promjena u težini... Na više mjesta pročitala sam da strije nastaju i zbog loše kvalitete kože zbog hormonalnih neravnoteža.
Sigurna sam 99 posto da sam samo paranoična:zubo: , al da provjerim: može li to bit simptom Hashimota?

betiboop
04.05.2007., 00:50
ne znam za strije al libido bi ti mogo bit povezan sa stitnjacom. pouzdano znam da u hipertireozi libido bude jako povecan a od kad su me nakljukali athyrazolom i poslali u hipo uopce ne pomisljam na sex, i bolje je tako jer bi mi se isto pisalo i da pomisljam :zubo:

Kiki
04.05.2007., 04:36
a bez optuzbe da su si sami umislili bolest i ine tegobe.

:rolleyes: Nitko nije ni rekao da si netko umislja bolest, al svakako nije normalno da se netko osjeca tolko lose da ne mre nish radit.
Mislim, meni je bilo spocitnuto da kaj se ja penjem po planinama kad imam problema sa stitnjacom.
Sorry, al ako si na pravilnoj dozi lijekova morao bi se svako moc bavit fizickom aktivnosti. Ja sam samo rekla da ak si ljudi zabriju na to kak su umorni i bolesni i kako nista ne mogu (a na lijekovima su) da ce to tako i bit.
Apsolutno nema razloga da se neko osjeca tolko depresivno, shit i umorno na lijekovima.
Spomenula si da se doze moraju mijenjat kako se i bolest mijenja. Apsolutno.
Al zato se i ide na kontrole cesto (2 do 3 mjeseca).
Moja bolest se isto mijenjala...od hiper do hipo i hashimoto.
Nikad (na lijekovima) se nisam osjecala ni shit ni umorno ni kao da nish ne mogu i kao da sam teski invalid (sto bi covjek stvarno mogao pomislit citajuci neke postove ovdje).

betiboop
04.05.2007., 12:33
:rolleyes: Nitko nije ni rekao da si netko umislja bolest, al svakako nije normalno da se netko osjeca tolko lose da ne mre nish radit.
Mislim, meni je bilo spocitnuto da kaj se ja penjem po planinama kad imam problema sa stitnjacom.

zenska radi po cili dan i onda je navecer uvati umor ko sto sve radne ljude vata navecer samo sto bez stitnjace se to osjeca ko veca nemoc.

ne znam, ja imam drugaciji pristup jer mislim da sam imala srece da izljecim hipertireozu bez operacije i ne namjeravam se pentrati po planinama ako mi zivot ne ovisi o tome ni nista drugo sto je nepotrebno a sluzi glupom dokazivanju da ja sve mogu ko i drugi (na kraju skuzim da vecina zdravih te stvari koje si ja zacrtam ni ne pomislja napraviti jer je "tesko i naporno", ko sto se vecina ljudi ne pentra po planinama cak ni u 20-tima). vec sam to radila prije sa drugom bolescu pa sam opteretila stitnjacu. stitnjaca mi treba za stvari koje MORAM do kraja zivota napraviti a ne za one bez kojih mogu. nemam bas najbolja iskustva s ljekovima tako da ih zelim sto manje piti i sto kasnije u zivotu. a i da nemam stitnjacu, cuvala bi druge zljezde jer sa tim stavom da se tjeras na nesto sto ti opterecuje organizam uvijek na kraju nesto bespotrebno trosis.

Kiki
04.05.2007., 12:44
Beti, kuzim ja to, al ne dijelim tvoje misljenje.
Ja ne mogu opteretit nesto sto je manje vise oslo u ku*** i ovako i onako.
Tablete cu pit i ovak i onak do kraja zivota i te tablete sluze tome da ti tijelo funkcionira kao prije. I moje tako i funkcionira.
S tabletama. Dakle, nema govora o nekom opterecenju ili dokazivanju necega.
Ja jednostavno ne mislim da je nasa bolest toliko teska da se moramo pravit invalidi i extra cuvat.
Moras pazit na tablete, doziranje, pravilno uzimanje te odlazak lijecniku svaka 2-3 mjeseca.
Izvan toga, sve je kao i prije.

Nasa bolest nit je rijetka, nit je teska. Dapace, da sam mogla bilo koju kronicnu bolest birat, izabrala bi ovu...jer je maltene ni ne osjetis.
Daleko je gore imat ms, dijabetes ili neku tako bolest.

betiboop
04.05.2007., 15:45
Beti, kuzim ja to, al ne dijelim tvoje misljenje.
Ja ne mogu opteretit nesto sto je manje vise oslo u ku*** i ovako i onako.
Tablete cu pit i ovak i onak do kraja zivota i te tablete sluze tome da ti tijelo funkcionira kao prije. I moje tako i funkcionira.
S tabletama. Dakle, nema govora o nekom opterecenju ili dokazivanju necega.
Ja jednostavno ne mislim da je nasa bolest toliko teska da se moramo pravit invalidi i extra cuvat.
Moras pazit na tablete, doziranje, pravilno uzimanje te odlazak lijecniku svaka 2-3 mjeseca.
Izvan toga, sve je kao i prije.

Nasa bolest nit je rijetka, nit je teska. Dapace, da sam mogla bilo koju kronicnu bolest birat, izabrala bi ovu...jer je maltene ni ne osjetis.
Daleko je gore imat ms, dijabetes ili neku tako bolest.

cuj, meni kako je krenulo lako mogu dobiti i dijabetes jer imam po genima 25% sanse, imam reaktivnu hipoglikemiju, imala sam nizak secer zbog stresa pune 4 godine a to moze i ne mora biti preddijabeticko stanje.

to sto stitnjaca nije rijetka nego prosirena bolest nije pozitivno nego negativno isto kao i sve druge bolesti koje se sve cesce pojavljuju. svaka bolest nosi svoju poruku. posto imam reaktivnu hipoglikemiju (pa zbog toga nikad ne znam kako cu na koji ljek reagirati), vjecito osjetljive jajnike i hormonalne poremecaje (s 31 g sam morala neko vrijeme uzimati HNL a sve zbog stitnjace!), meni je i ovo 3-godisnje iskustvo sa stitnjacom dovoljno tesko i previse i ne zelim da ide na gore, ni nista u vezi nje niti da se prebaci na neki drugi organ. jer sam svaku svoju bolest itekako osjetila a ljekovi su mi bili izvrsna pomoc ali samo u akutnoj fazi, poslje uvijek neke nuspojave tj. razlozi zasto sam morala prestat. valjda tijelo zeli radit bez tableta ali i bez moje bolesne psihe koja ga stalno opterecuje.

drago mi je da kod tebe sve super funkcionira :) neka tako bude uvijek!

pozdrav :kiss:

Kiki
04.05.2007., 18:47
meni je i ovo 3-godisnje iskustvo sa stitnjacom dovoljno tesko i previse i ne zelim da ide na gore, ni nista u vezi nje niti da se prebaci na neki drugi organ.

Ja vec preko 10 godina imam peripetije sa stitnjacom.
Stitnjaca ti ic na gore ili na bolje, doduse, neovisno o tome dal ces ti bit extra aktivna, regularno aktivna ili neaktivna.
Bolje da pripazis na neke druge stvari nego na aktivnost....ono sto sam vec spomenula...ucestali odlasci doktoru na kontrolu, pravilno uzimanje tableta, prehrana.
To dal ces se ti pentrat na planinu, bavit plivanjem, fitnessom, tako necim...aposlutno ne utjece ni nasta. Dapace, moze ti samo pomoc.
Enivej, sretno kako god bilo.

ebelin
04.05.2007., 19:36
ne znam za strije al libido bi ti mogo bit povezan sa stitnjacom. pouzdano znam da u hipertireozi libido bude jako povecan a od kad su me nakljukali athyrazolom i poslali u hipo uopce ne pomisljam na sex, i bolje je tako jer bi mi se isto pisalo i da pomisljam :zubo:

I ne muči te to uopće? Ja sam strašno nesretna... Možda bih ih pitala da mi daju Euthyrox već sad samo ako bi mi pomoglo... Nemam pojma što da napravim...:cry:

betiboop
04.05.2007., 22:31
I ne muči te to uopće? Ja sam strašno nesretna... Možda bih ih pitala da mi daju Euthyrox već sad samo ako bi mi pomoglo... Nemam pojma što da napravim...:cry:

pa kazem ti da bi mi doslo na isto, mucilo me ili ne mucilo, imala libido, nemala, kad nemam decka. a da ga imam lako bi mi za libido, ionako nisam nikad bila deficitarna nego suficitarna u tome :D

ne vjerujem da ce ti dati euthyrox samo zbog slabog libida :D meni nisu tili dati zbog puno ozbiljnijih stvari. moras iskontrolirat TSH, T3 i T4 pa ces onda vidit jel ti to od toga. libido se moze povuc i zbog drugih stvari, ne mora nuzno biti hipotireoza.

diavoletta
05.05.2007., 10:07
@Kiki@

vidiš, neki nisu te "sreće" pa da nemaju problema s time..neki ni ne podnose određenu im dozu euthyrox-a, kao npr. ja pa ju pijem u dvije doze., tj, dva put na dan..a što se tiće kontrola hormona, mene je doktor u Rijeci naručio tek za godinu dana na novu kontrolu, a "friški" sam hashimoto.."tek godinu i pol"..kad sam prvi put vadila hormone zbog sumnje na poremečaj štitnjače, bili su u redu kao i ultrazvuk..a meni je bilo i dalje loše, i sve gore..2 mjeseca nakon toga izbila mi je struma na desnoj strani vrata pa sam ponovo išla vadit hormone..TSH mi je skočio na 49,5.. normala do 5,00.. doktorica nije vjerovala nalazu ponovila ga je a tad je bio 69,5..

thireos
05.05.2007., 11:00
I dalje molim nekoga tko je imao tešku hipertireozu i izvadio cijelu štitnjaču da se javi i kaže mi kakav je bio oporavak!
Mene su netom iza operacije slali i psihijatru, jer mi je smetala buka, svjetlost, pretjerani razgovor, prvi put nakon 8 mj počela sam spavati...
a sam znala da to nema blage veze s psihijatrom i drago mi je da se danas potvrđuje da sam u pravu bila.
Ne znam zašto se doktori uvijek vode slučajevima onih kojima kao nije ništa ili o tome šute.
Nisam ni za to da te doktor uvalja u bolest, ali realno se stanje mora znati, a ne da ja već godinu i pol nagađam što je što i do kada tako.
Ako ću i biti doživotno limitirana, voljela bih to znati, pa idemo dalje.
Zamislite jedan mi je suprugov prijatelj endokrinolog rekao:" A trpi!"
:eek: U 21. st.; koja prtljaga za dalje.
Najjači mi je hormonalni nadomjestak inat zbog svega i ljubav mojega djeteta.

Kiki
05.05.2007., 12:34
@Kiki@

vidiš, neki nisu te "sreće" pa da nemaju problema s time..neki ni ne podnose određenu im dozu euthyrox-a, kao npr. ja pa ju pijem u dvije doze., tj, dva put na dan..a što se tiće kontrola hormona, mene je doktor u Rijeci naručio tek za godinu dana na novu kontrolu, a "friški" sam hashimoto.."tek godinu i pol"..kad sam prvi put vadila hormone zbog sumnje na poremečaj štitnjače, bili su u redu kao i ultrazvuk..a meni je bilo i dalje loše, i sve gore..2 mjeseca nakon toga izbila mi je struma na desnoj strani vrata pa sam ponovo išla vadit hormone..TSH mi je skočio na 49,5.. normala do 5,00.. doktorica nije vjerovala nalazu ponovila ga je a tad je bio 69,5..

Promijeni lijecnika.

Kiki
05.05.2007., 12:36
Ako ću i biti doživotno limitirana, voljela bih to znati, pa idemo dalje.
Zamislite jedan mi je suprugov prijatelj endokrinolog rekao:" A trpi!"
:eek: U 21. st.; koja prtljaga za dalje.

I ti, kao i ova prije tebe, promijeni lijecnika.
Ovo kaj pricate su stvarno horror price.
Neces bit dozivotno limitirana, al trebas imat pravilnu njegu, itd...
Dakle, nadji lijecnika koji ce te narucit kod sebe svaka 2 do 3 mjeseca, koji ce pratit bolest, varirat ldoze lijekova kako spada, itd...

Ako si na dobroj kolicini i ako je pod lijecnickom kontrolom, nema razloga da budes limitirana ni u cemu.

sussana
05.05.2007., 15:49
A koji su sve simptomi problema kod štitnjače!
Ja sam inače osjetljiva na buku,loša koncentracija,nesanica,pritisak u ušima...

innundo
06.05.2007., 04:33
Pozdrav ekipi

Kao stari iskusni lisac u borbi sa štitnjačom (15g u službi :)), želio bi podijeliti svoja iskustva s vama.
Prve probleme vezane uz štitnjaču osjetio sam 1992 g. u 18 godini života, odmah nekako iza „odslužene“ srednje škole ( i dosta nemirnog života – rastavljeni roditelji i ostala sranja). Problemi su bili vezani uz hipertireozu(bez čvorića ili tumora). Preskakivanje srca, ubrzani rad srca, pomalo „izbuljene“ oći, umor, znojenje, hiperaktivnost i sva već dobro poznata zla koja dolaze uz hiper. Sjećam se da sam onda cugao Favistan koji mi je naravno (ustanovljeno kasnije) pomalo oštetio jetru i nije mi baš previše pomagao. Nakon beskonačnih posjeta Rebru (5 godina odlazaka na Zavod za Nuklearnu medicinu), višesatnih čekanja kod vađenja krvi i pregleda liječnika (ostavio sam pola života u tim čekanjima - užas), dobio sam od svog endokrinologa prijedlog (čitaj) naredbu da bi ipak trebali ići s vađenjem cijele štitnjače. Tako je i bilo. Dr Radetić je 1997 odradio svoj posao vrhunski, ožiljci jedva vidljivi a ja živim i živjet ću bez štitnjače.

Kakvo je bilo doba od 1997 do danas. Pa kaj da vam velim. Operacija je bila OK, vrat je bolio 15 dana nakon svega i nalazi su poslije 1-2 mjeseca došli u normalu. Promjene su išle u smjeru da sam se počeo lagano debljati, no mislim da je to više slika mog posla vezanog uz sjedenje nego same terapije Euthyroxom. TSH se je ponašao raznoliko. Bilo je, ima ih i biti će razdoblja kada sam uzimao terapiju ali je TSH išao gore (valjda zbog neke nervoze, stresa ili čega već ne) pa sam morao mijenjati „gramaturu“, no bili je i razdoblja kada je po 1-2g sve bilo u savršenom redu. Da vam budem iskren, cijelo vrijeme poslije operacije imao sam (i još uvijek imam) valunge vezane uz kilažu, umor, raspoloženja, depresije itd. No to je sve postao nekako sastavni dio mog života. Ma čudio bi se sam sebi da u današnjem ritmu življenja ja živim bez takvih stanje. Mislim da su to sve stvari koje dolaze s godinama i normalne su kako za ljude s problemima štitnjače tako i za one koji istih nemaju.

Trenutno idem na kontrolu hormona 2 puta godišnje i to većinom privatno (ubijaju me izgubljeni dani u bespućima bolnica) i sam si određujem terapiju. Jednom u dvije godine otiđem do doktora i to je to. Povremeno popijem koji bombonček za smirenje, jedem sve što volim i pazim što jedem, popijem alkohol i sasvim normalno živim. Ponekad malo zeznem s terapijom (zaboravim par puta tjedno popit hormone) i onda sam nekoliko dana u komi. Imam osjećaj da se ne mogu pokrenuti no onda poludim i odem s djevojkom pješke na Sljeme i dolje samo da si dokažem da nisam toliko u komi koliko si mislim. Naravno, ponekad me stepe i hipo stanje, onda pojačam doze Euthyroxa i nakon mjesec dana opet ide sve po starom. Ma kaj da vam velim, čovjek se toliko sprijatelji s TSH da već pomalo i razgovaramo :rofl: .

Da se još malo osvrnem na pamćenje itd. Primijetio sam da stvarno u zadnjih 3-4 godine slabije pamtim neke događaje. E, sada. Da li je to rezultat neispavanosti (radim kao programer), štitnjače ili godina, ne znam. Znam da još uvijek mogu opasno dobro učiti i pamtiti većinu stvari. Znam da me bez obzira na česti umor još uvijek zanima hrpa stvari, da sam u toku s poslom koji radim i da imam izrazitu energiju. Borim se, ne dam se i to je super stvar. Važan je pozitivan stav.
Stvarno mi se je znalo hrpu puta događati da imam vrtoglavice, napade bijesa, osjećaje da moram van iz prostorije i takva sranja. No s godinama se čovjek nauči živjeti s time.

Dobar i kvalitetan život bez štitnjače uz terapiju nadomjescima hormona nije nemoguća misija. Naravno, svi smo mi drugačiji i svi mi drugačije isto i proživljavamo. Ovo striktno moj stav i ne bi htio nikoga njime povrijediti.

Denys
06.05.2007., 12:51
Sa stitnjacom se mucim 4-5 god.
Osim hipertireoze imam i cvorice koji se povecavaju i smanjuju.
Do sada mi ih nikad ni jedan specijalista (u cetri razlicite zemlje) nije htio punktirati, pogotovo, jer je i scintigrafija dva puta pokazala da se radi o hladnim cvorovima, medjutim sad sam u HR i dr. mi hoce punktirati cvorice od 6mm i 7mm a meni se nikako ne da jer sam i sama na vise mjesta procitala da se sve sta je manje od 15mm ne dira. Sta sada, da mu pustim da me bocka:confused:

lopticahopsica
06.05.2007., 13:18
Sa stitnjacom se mucim 4-5 god.
Osim hipertireoze imam i cvorice koji se povecavaju i smanjuju.
Do sada mi ih nikad ni jedan specijalista (u cetri razlicite zemlje) nije htio punktirati, pogotovo, jer je i scintigrafija dva puta pokazala da se radi o hladnim cvorovima, medjutim sad sam u HR i dr. mi hoce punktirati cvorice od 6mm i 7mm a meni se nikako ne da jer sam i sama na vise mjesta procitala da se sve sta je manje od 15mm ne dira. Sta sada, da mu pustim da me bocka:confused:

Topli su dobri, a hladni sumnjivi (koliko sam ja upućena)
scintigrafija štitnjače uporabom Tc99 pertehnetata (pretraga funkcije štitnjače) - zloćudni tumori češći su u nefuncionalnim hladnim čvorovima - Cybermed

Punkcija pod kontrolom ultrazvuka ti ne boli skoro ništa. U rangu je vađenja krvi. Tak da niš ne brini... :)

diavoletta
06.05.2007., 16:21
Promijeni lijecnika.

misliš da je tvoja sugestija izrazito pametna?? ja idem na kontrole i u RI, i u ZG..baš zbog te tvoje "pametne ideje" da promijenim doktora..šta misliš da ljudi ne znaju zbrojit 2 i 2?? U Rijeci idem kod doktora koji je šef nuklearog odjela, (dakle, nešto bi trebao znati), al naravno kako nisam zadovoljna "samo njegovim mišljenjem" idem i u Zg, na Vuk Vrhovec..
A što se tiće PSIHE ona je itekako vezana sa promjenama u radu štitnjače..eto, moj doktor endokrinolog me šalje psihijatru zbog nekih simptoma koje znam da su vezane za štitnjaču i koju ima velika većina ovdje forumaša koji imaju problema sa štitnjačom, a doktor psihijatar, predstojnik psihijatrijske klinike u Rijeci, zamjenik glavnog psihijatra u državi mi kaže da nemam ja nikakvih problema vezanih sa psihom, da je sve to od štitnjače., i to je pisao uporno na nalaze dok još nisu ni ustanovili da imam hypotireozu..a njih dva su kolege i prijatelji..eto, ipak MOJE JE MIŠLJENJE DA MI SAMI POZNAJEMO SEBE NAJBOLJE!! :cerek: a tvoji savjeti i topići KIKI, vjeruj mi, NIKOME NE POMAŽU!! naprotiv :flop:

polly
06.05.2007., 17:02
misliš da je tvoja sugestija izrazito pametna??

to je tvoj odgovor na kikin savjet da promijenite liječnika (neda mi se sad igrat s kvotanjem, pa navodim tako)
u mojoj obitelji, na poslu i među prijateljima je poprilično veliki broj onih koji imaju problema sa štitnjačom svih vrsta, a i sama ju moram kontrolirati nekolio puta godišnje, radi za sada OK čemu se i sami doktori čude
dakle, prema mom iskustvu i zapažanju bez obzira što tebe pregledava prema navodima sama krema i cvijet našeg lječništva, nekaj tu ne štima
koliko znam svi ovi moji su se u početku uzimanja terapije kontrolirali svaki mjesec nakon kvartala, dva prešli na tromjsečne kontrole hormona i na njima ostali dulje vrijeme iako je sve bilo u redu
ja osobno bi da mi je toliko loše, bez obzira na terapiju, napravila hormone privatno
T3, T4 i TSH koštaju nekih 180 kn, s antitjelima 300 i nešto, to meni ne izgleda prevelika cijena za duševni mir, a i stavi se račun u poreznu prijavu pa se ulaganje smanji
sigurno ne bi čekala godinu dana u takvom stanju a koje se može liječiti

na kikine postove naletim tu i tamo kroz ove sline godine forumašenja i mislim da nju na neki način "spašava" ogromna strast prema životu i to što ga živi punim plučima

i da, koliko god se to nekima ne sviđalo od vas, bolesti štitnjače su najlakše autoimune bolesti

lopticahopsica
06.05.2007., 18:22
Ljudi, mi nismo hipohondri!!! Evo, npr. ja nisam ni u jednom trenutku rekla da je meni toliko loše da ću umrijeti... Dapače, mislim da sam izuzetno pozitivna osoba i da nikoga ne gnjavim sa svojom bolešću. Samo forumaše i hvala onima kojima je stalo :kiss:

Da, ovo što imamo naziva se pravom bolešću, postoji u medicinskoj enciklopediji i da, neki su ljudi umrli od nje - karcinom, a isto tako može se umrijetu od hipertiroze (vrlo lako), a isto tako (samo malo duže) od hipotiroze. Naravno, da nitko tko je pod liječničkim nadzorom neće umrijeti.

Još nešto, prema WHO (Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji) zdravlje nije samo odsustvo bolesti nego opće stanje cijelo organizma (duše i tijela). Uključuje čak i socijalni status! Zato koliko je što teška bolest molim da nitko ne sudi. Hvala!

diavoletta
06.05.2007., 18:24
to je tvoj odgovor na kikin savjet da promijenite liječnika (neda mi se sad igrat s kvotanjem, pa navodim tako)
u mojoj obitelji, na poslu i među prijateljima je poprilično veliki broj onih koji imaju problema sa štitnjačom svih vrsta, a i sama ju moram kontrolirati nekolio puta godišnje, radi za sada OK čemu se i sami doktori čude
dakle, prema mom iskustvu i zapažanju bez obzira što tebe pregledava prema navodima sama krema i cvijet našeg lječništva, nekaj tu ne štima
koliko znam svi ovi moji su se u početku uzimanja terapije kontrolirali svaki mjesec nakon kvartala, dva prešli na tromjsečne kontrole hormona i na njima ostali dulje vrijeme iako je sve bilo u redu
ja osobno bi da mi je toliko loše, bez obzira na terapiju, napravila hormone privatno
T3, T4 i TSH koštaju nekih 180 kn, s antitjelima 300 i nešto, to meni ne izgleda prevelika cijena za duševni mir, a i stavi se račun u poreznu prijavu pa se ulaganje smanji
sigurno ne bi čekala godinu dana u takvom stanju a koje se može liječiti

na kikine postove naletim tu i tamo kroz ove sline godine forumašenja i mislim da nju na neki način "spašava" ogromna strast prema životu i to što ga živi punim plučima

i da, koliko god se to nekima ne sviđalo od vas, bolesti štitnjače su najlakše autoimune bolesti

apsolutno, najlakša kronična bolest..i baš zbog toga što nisam zadovoljna radom doktora kod kojeg idem u Ri, 2x godišnje skoknem i do Zg-a.. a "hrvatska elita doktora" se već odavno dokazala kakva je..kako u Ri, Zg, tako u cijeloj HR....a što se tiče hormona, kad god želim doktorica mi da uputnicu i na nuklearnoj ih izvadim, po nalazu i sama znam kako stvari stoje..

ono što sam htjela naglasit je: NE MOŽETE UČ POD NIČIJU KOŽU I ZNAT KAKO JE NEKOME..davno je jedna forumašica rekla., ovdje smo da si pomognemo iskustvima a ne da pljujemo jedni po drugima i igramo se doktora i "pametnjakovića" koji sve znaju jer su tako negdje pročitali.. ZAPAMTI, svi smo mi individualci..

snjoxi
07.05.2007., 14:17
molim savjet gdje se mogu obavit pretrage hormona + stitnjace.
za hormone mi moja doktorica nece dat uputnicu :mad: jer je skupo, a za stitnjacu misli da mi ne treba jer nitko u obitelji nema tegoba.

koji endokrinolog, gdje i koliko kosta?!

fala, ljubim vas :kiss:

Astrice
07.05.2007., 15:38
Komentirat ću da ti je glupa doktorica. Šta ona tu ima komentirat zašto ti ne da uputnicu. I otkad je vađenje hormona skupo (ak nije privat). Doduše ja imam dopunsko pa ne plaćam.Mislim da imaš na nekoj od predhodnih stranica privat endokrinologa u Zg.Nisam ništa novo rekla.

Kiki
07.05.2007., 15:38
misliš da je tvoja sugestija izrazito pametna?? ja idem na kontrole i u RI, i u ZG..baš zbog te tvoje "pametne ideje" da promijenim doktora..šta misliš da ljudi ne znaju zbrojit 2 i 2??

Da, evo, ja se izvinjavam zbog moje glupe ideje da promijenis lijecnika koju sam napisala nakon tvog posta gdje se zalis na postojeceg. Bas sam glupa. Molim te, oprosti mi, carice intelekta.

i to je pisao uporno na nalaze dok još nisu ni ustanovili da imam hypotireozu..a njih dva su kolege i prijatelji..eto, ipak MOJE JE MIŠLJENJE DA MI SAMI POZNAJEMO SEBE NAJBOLJE!! :cerek: a tvoji savjeti i topići KIKI, vjeruj mi, NIKOME NE POMAŽU!! naprotiv :flop:

Ne bi ti bilo naodmet da ono sto citas, citas s razumijevanjem. Ja nigdje nikome nisam napisala da je umislio SIMPTOME bolesti stitnjace. Samo da ako ih i dalje osjecaju dok su NA terapiji i NA lijekovima, da nesto ili nije u redu z doziranjem ili da si ONDA umisljaju da nije u redu.
Ako se lijekovi pravilno uzimaju i dobro su dozirani, nema razloga da se imaju ovakvi ili onakvi problemi koji su tolko teski da ljudi ostaju kod kuce i ne vode normalan zivot kao sto su neki ovdje pisali.
Jedna je stvar osjecat se lose na lijekovima, a druga osjecat se lose prije dijagnozirane stitnjace i dok jos nisi na medikaciji.
Molim te, ne stavljaj mi rijeci u usta i ne izvlaci nebulozne zakljucke.
Da je stitnjaca bas takva bauk bolest, ne bi Janica poosvajala sve medalje u skijanju ili ona plivacica u plivanju.

Kiki
07.05.2007., 15:41

Tako je. Ja ne kontrole nikad nisam cekala po pol godine ili godinu kao sto su neki ovdje naveli. Zna se da se stitnjaca kontorlira svaka 2-3 mjeseca.

Tako je.
Ja sve vise i vise imam osjecaj da neki na ovom topiku sami sebi ne zele to priznat.

Kiki
07.05.2007., 15:43
i baš zbog toga što nisam zadovoljna radom doktora kod kojeg idem u Ri, 2x godišnje skoknem i do Zg-a.. a "hrvatska elita doktora" se već odavno dokazala kakva je..kako u Ri, Zg, tako u cijeloj HR....a što se tiče hormona, kad god želim doktorica mi da uputnicu i na nuklearnoj ih izvadim, po nalazu i sama znam kako stvari stoje..

Dakle, i sama priznajes da ti s doktorom nesto ne stima, al glavno da si graknula na moj (dobronamjerni) savjet da lijecnika promijenis i potrazis drugo misljenje. :rofl:
Ma najbolje da ti ovdje vodis monolog, jer ti dijalog ocito ne ide.

Autosjedalica
07.05.2007., 16:49
Komentirat ću da ti je glupa doktorica. Šta ona tu ima komentirat zašto ti ne da uputnicu. I otkad je vađenje hormona skupo (ak nije privat). Doduše ja imam dopunsko pa ne plaćam.Mislim da imaš na nekoj od predhodnih stranica privat endokrinologa u Zg.Nisam ništa novo rekla.
:rofl:
Pa nije skupo za pacijenta, nego za zdravstveni sustav. A ovo boldano - objasni mi molim te otkad su doktori opće prakse dužni raditi kao turističke agencije... ono, ti dođeš, navedeš svoje želje a oni ti nekaj skemijaju i ponude najpovoljniji aranžman... Moguće da je dotična doktorica stvarno škrta, ali postoji mogućnost i da kao stručnjak smatra da joj provjera hormona plus pregled štitnjače nisu potrebni.

U svakom slučaju, ako postoji sumnja da sa štitnjačom nešto ne štima, za početak je dovoljno izvaditi krv, tj. TSH, fT3 i fT4 (frendica koja je i dr kaže da je bolje odrediti koncentraciju slobodnih nego totalnih hormona). To košta oko 200 kuna u privatnim labosima, npr. u www.lab-breyer.hr , ili u Dugavama (nemam link)... i valjda ima još, ne znam u ovom trenutku. Ako se ispostavi da su hormoni stvarno poremećeni a dr. je odbijala dati uputnicu, postoji osnova za žalbu HZZO-u.

Astrice
07.05.2007., 17:13
Pa misliš da je već ispunila bonus davanja uputnica. Znam samo za to. A doduše svi dr. znaju najbolje što treba a što ne. @ Autosjedalica dobra ti fora sa turističkim aranžmanom.Pa nek joj da uputnicu barem za jedno.

tough_cookie
07.05.2007., 19:30
draga kiki,

imam izuzetno dobrog lijecnika (nuklearac) koji me narucuje na kontrole svakih 6 tjedana, jer mi je tek proslo 6 mjeseci od dijagnoze i tek prilagodjavamo dozu, jedino mi je zadnji put rekao da dodjem za 2 mjeseca. od 12,5mcg dosla sam do 100 u to vrijeme i to bas zato sto me muci neopisivi umor. no, ipak sam sad sama zakljucila da mozda i nije samo stitnjaca u pitanju jer su mi se ostali problemi manje-vise rijesili.

ne mogu reci da nisam pomalo i lijena, takav sam tip, no radim na poslu 8-10 sati dnevno (prosjek), dvaput tjedno idem na fitness, pokusavala sam i studirati - iako nakon posla stvarno vise nisam u stanju sve pohvatati. normalno kuham i pospremam po doma i ponekad putujem kako bih posjetila rodbinu. ne lezim doma i ne kukam stalno kak sam jadna. cinjenica je da me sve te stvari puno brze iscrpe nego prije i da sam cesto tako umorna da bih mogla samo spavati, a inace nisam (bila) spavalica. isto tako, strasno me frustrira pad koncentracije i jako oslabljeno pamcenje, jer mi to bas ne olaksava zavrsetak studija. a da ne pricam da mi pocinje praviti probleme i na poslu.

ova tema je otvorena kako bismo razmijenile iskustva, ali ponekad se i pojadamo jedne drugima, ne zato sto je nasa bolest teska ili najteza, nego zato sto nas nesto muci. (plus, nama ponekad je najteza)

polly kaze da imas strasnu energiju i ja ti doista cestitam na tome (vidi se i iz tvojih postova), ali stvarno, nismo svi isti, nismo svi te srece, i neki od nas neke stvari koliko god zeljeli ne mogu ostvariti bez vece borbe. nemoj nas spotati, prihvati da nije svima sve tako jednostavno i da treba dosta vremena da se covjek prilagodi nekim stvarima. osim ako ne spada u skupinu onih koji to lakse prebrode.

plus, mislim da je bolje da se tu "pojadamo" i "istresemo" nego da kukamo doma i na poslu.

btw, mom decku je dijagnosticiran cvor na stitnjaci, "pipkali" su dr. i on do 50mcg, on se nasao i od tada zivi ko bubreg u loju. sav sretan. kad mu prigusti, odspava si i - ajmo dalje.

snjoxi
08.05.2007., 07:45
ma nisam ja jedna od onih da sam stalno kod doktora i zicam uputnice za sve i svasta. tim vise mislim da je glupa (moja doktorica) sto mi nije dala uputnice sada kad se zelim prekontorolirati iz odredjenih razloga.
enivej, uskoro cu opet kod nje radi nalaza krve slike (naime dala mi je uputnicu da si prekontroliram krv - kompletu, bilirubin i ostalo, al bez stitnjace). pa cemo vidjeti hoce li opet biti bahata...

Autosjedalica
08.05.2007., 08:05
ma nisam ja jedna od onih da sam stalno kod doktora i zicam uputnice za sve i svasta. tim vise mislim da je glupa (moja doktorica) sto mi nije dala uputnice sada kad se zelim prekontorolirati iz odredjenih razloga.
enivej, uskoro cu opet kod nje radi nalaza krve slike (naime dala mi je uputnicu da si prekontroliram krv - kompletu, bilirubin i ostalo, al bez stitnjace). pa cemo vidjeti hoce li opet biti bahata...

Ne mislim ja ništa, ni o tebi ni o njoj. Ali za dati uputnicu treba nešto više od TVOJE želje puste. Simptomi, njeno mišljenje nakon kliničkog pregleda i takoto. Usput, uputnice se ne daju po principu "njoj sam dala samo jednu ove godine, idem joj dat još par jer nije često dolazila i fina je curica", nego onoliko koliko je kome stvarno potrebno. Nekome stvarno treba 14 uputnica godišnje, nekome nijedna.
Ako si stvarno uvjerena da ti je štitnjača bolesna, 200 kuna za privatni labos zbilja nije previše u odnosu na korist koju ćeš imati kad konačno skužiš što ti je.

snjoxi
08.05.2007., 10:45
Ne mislim ja ništa, ni o tebi ni o njoj. Ali za dati uputnicu treba nešto više od TVOJE želje puste. Simptomi, njeno mišljenje nakon kliničkog pregleda i takoto. Usput, uputnice se ne daju po principu "njoj sam dala samo jednu ove godine, idem joj dat još par jer nije često dolazila i fina je curica", nego onoliko koliko je kome stvarno potrebno. Nekome stvarno treba 14 uputnica godišnje, nekome nijedna.
Ako si stvarno uvjerena da ti je štitnjača bolesna, 200 kuna za privatni labos zbilja nije previše u odnosu na korist koju ćeš imati kad konačno skužiš što ti je.

Pa gle, da nemam simptome, ne bih isla doktoru, kao prvo, a kao drugo imam preko hzzo-a pravo na besplatnu uslugu, uostalom to je banalan pregled za koji ne namjeravam ici privatniku.
ma sta ti uopce objasnjavam..

Autosjedalica
08.05.2007., 11:14
Pa gle, da nemam simptome, ne bih isla doktoru, kao prvo, a kao drugo imam preko hzzo-a pravo na besplatnu uslugu, uostalom to je banalan pregled za koji ne namjeravam ici privatniku.

Ti uopće ne razumiješ o čemu ja govorim. Nevermind...
Da se vratimo tvom problemu:
Postoji samo jedan način da saznaš jesu li tvoji simptomi vezani za štitnjaču, a to je da, za početak, odrediš hormone. (Jer možda si samo anemična.)

Hormone štitnjače i TSH možeš analizirati na trošak HZZO-a ako ti teta u bijelom da uputnicu, ili privatno, za 200 kuna, dadoh ti gore link. Ako ti teta ne da uputnicu a ispostavi se da ti je štitnjača bolesna, imaš pravo žaliti se HZZO-u. A možeš i odmah sad promijeniti doktoricu, lijepo uzmeš karton i odeš nekom drugom.

hooray
08.05.2007., 12:07
Mene već neko vrijeme muči potpuni nedostatak libida. ... iako mi trenutno težina stagnira. Prije nekog vremena, pojavile su mi se grozno duboke, krvave i brojne strije na grudima...
ne znam da li je to sluzbeno simptom ali kod mene je definitivno posljedica, i jedno i drugo,
kako sam umorna nemam bas energije za seks, popravlja se po malo otkad su mi nasli ok dozu, ali pomaci su spori,
a o strijama mi ne pricaj, desilo mi se na moru da su me nesto mladje frendice cudno gledale i pitale da li sam bila trudna, a da one ne znaju (imam strije otprilike svugdje di ih se moze imati) mislim da je to zato jer je koza losije kvalitete, kao i kosa

hooray
08.05.2007., 12:19

ako sumnjas i ne zelis trositi previse svojih novaca odi napraviti bar nalaz TSH to je u privatnom labu od 60 do 80 kn ovisi gdje ides, ako to ne stima onda odes traziti doktoricu uputnice da istrazis zasto i u kolikoj mjeri ne stima, ako ti slucajno TSH ispadne u normali, a i dalje sumnjas, mozes za 150 kn napraviti ultrazvuk i obaviti razgovor sa endokrincem,

ja recimo nisam imala problem sa nabavljanjem uputnice, ali me nisu htjeli naruciti u bolnici (tako da nije samo problem u jednom doktoru nego u cijelom sustavu), tek kad sam se pojavila sa losim nalazom TSH su me shvatili ozbiljno i dobila sam termin preko reda,
doslovno mi zena rekla dodjite sutra, tako da ako nesto sumnjas zbilja nije problem provjeriti
zanemari to sto mozda imas pravo na uputnice, nego ucini nesto za sebe,
tesko je borit se s vjetrenjacama (ja bi bar pola godine cekala na termin, a ovako sam u roku od tjedan dana dobila terapiju)

smucek
09.05.2007., 22:14

meni je trebalo ravno 12 godina da od JAKO povišenih antitijela(10puta)dodjem u blagu hypo i da mi ordiniraju 25 mg Euthy...valjda sam imala sreće...ili je to neki prosjek?
...jel zna netko koliko bi me privatno koštalo samo TSH,opet sam pospana a ne da mi se sad uputnica,Rebro...
joj sorry sad sam vidjela da gore i piše...

smucek
09.05.2007., 22:26

joj kak mi je ovo poznato...

smucek
09.05.2007., 22:31
Sorry, al ako si na pravilnoj dozi lijekova morao bi se svako moc bavit fizickom aktivnosti. Ja sam samo rekla da ak si ljudi zabriju na to kak su umorni i bolesni i kako nista ne mogu (a na lijekovima su) da ce to tako i bit.
Apsolutno nema razloga da se neko osjeca tolko depresivno, shit i umorno na lijekovima.
Spomenula si da se doze moraju mijenjat kako se i bolest mijenja. Apsolutno.
Al zato se i ide na kontrole cesto (2 do 3 mjeseca).
Moja bolest se isto mijenjala...od hiper do hipo i hashimoto.
Nikad (na lijekovima) se nisam osjecala ni shit ni umorno ni kao da nish ne mogu i kao da sam teski invalid (sto bi covjek stvarno mogao pomislit citajuci neke postove ovdje).

baš bi ovak nekak i ja rekla za sebe...al svatko je svoja priča
mislim da smo mi (Kiki i ja) u tijelu hypo ali u glavi hyper,a nije ni to loše.
ima jedna dobra...ne znam gdje sam pročitala ali ide otprilike-na živcirajte se previše jer za 100 godina,sve novi ljudi!!
eto ja u borbi sa hypom kao i sa anks-depr.poremećajem hormonski uvjetovanim,no ne želim se predati.posao,dvoje djece i spremna za treće!držite fige!

snjoxi
11.05.2007., 08:16
da se nadovezem na moju pricu od ranije, ipak sam dobila od dr. specijalista preporuku da napravim slijedece:
T3, T4, TSH, antitijela stitanjce i uzv stitnjace.
(sad ce dokorica morat dat uputnice :cerek:).

gdje preporucate da se to napravi, moze preporuka i za prvatno i drzavno.

fala! :kiss:

jasmine
11.05.2007., 10:51
pozdrav svima.evo prvi put sam na vasim vasim stranicama i nadam se da ce mi neko od vas moci pomoci. zanimaju me vasa iskustva i koji su prvi i pravi simptomi kod bolesti stitnjace. kako se to odrazava na tijelo i opce stanje. moj najveci problem je sto sam u kratkom vremenu dobila dosta kila, koje na mogu ni sa cim skinutu , problemi sa vlasistem i kosom i suha koza poa tijeli, i ono sto mi je jos gore stalno sam umorna i spava mi se. cak sam posumljla i na secer u krvi ali je on ok. bas i nebi voljela ici na neke pretrage ako nije potrebno pa bi zato volje cuti od vas koji imate neke probleme sa tim i iskustva, da li su to neki simptomi problema stitnjace. hvala

tough_cookie
11.05.2007., 12:52
da se nadovezem na moju pricu od ranije, ipak sam dobila od dr. specijalista preporuku da napravim slijedece:
T3, T4, TSH, antitijela stitanjce i uzv stitnjace.
(sad ce dokorica morat dat uputnice :cerek:).

gdje preporucate da se to napravi, moze preporuka i za prvatno i drzavno.

fala! :kiss:

htjela sam ti odgovorit, al je crko forum :grrrr:

ja sam bila ovdje:

http://www.laborcentar.hr/

tough_cookie
11.05.2007., 12:55
pozdrav svima.evo prvi put sam na vasim vasim stranicama i nadam se da ce mi neko od vas moci pomoci. zanimaju me vasa iskustva i koji su prvi i pravi simptomi kod bolesti stitnjace. kako se to odrazava na tijelo i opce stanje. moj najveci problem je sto sam u kratkom vremenu dobila dosta kila, koje na mogu ni sa cim skinutu , problemi sa vlasistem i kosom i suha koza poa tijeli, i ono sto mi je jos gore stalno sam umorna i spava mi se. cak sam posumljla i na secer u krvi ali je on ok. bas i nebi voljela ici na neke pretrage ako nije potrebno pa bi zato volje cuti od vas koji imate neke probleme sa tim i iskustva, da li su to neki simptomi problema stitnjace. hvala

draga, razni simptomi se mogu povezati sa stitnjacom, ali da bi bila sigurna, moras napraviti pretrage. poceti s nalazima krvi (hormona stitnjace), uzv i na kraju (bude li potrebe) scintigrafija ili punkcija.

ovo tvoje malo zvuci kao hipo, ali ne mora biti. najbolje provjeriti.

snjoxi
11.05.2007., 15:05
e tam sam bila za helicobacter pylori.
fala cookie.
a uzv stitnjace, gdje to?

tough_cookie
11.05.2007., 17:47
fala cookie.

imas tu dosta preporuka od cura koje su isle po poliklinikama. ja sam isla privatno, moj dr. je nuklearac i sve mi pretrage radi kod sebe u ordinaciji. al je dosta skup.

lopticahopsica
11.05.2007., 18:39
fala cookie.

Ja sam ti ultrazvuk radila u Poliklinici Stepinac. Dolazi im dr. s Instituta za tumore. Na Savici, tamo gdje je plac, na katu. Dodje 150, 200 kn. tak nešto. Mislim da bez obzira sto je žena tam bila OK, bolje odi negdje gdje će ti sve napraviti pa si mirna... Prošvrljaj po netu, svi ti skoro imaju svoje stranice.

betiboop
11.05.2007., 20:20
baš bi ovak nekak i ja rekla za sebe...al svatko je svoja priča
mislim da smo mi (Kiki i ja) u tijelu hypo ali u glavi hyper,a nije ni to loše.
ima jedna dobra...ne znam gdje sam pročitala ali ide otprilike-na živcirajte se previše jer za 100 godina,sve novi ljudi!!
eto ja u borbi sa hypom kao i sa anks-depr.poremećajem hormonski uvjetovanim,no ne želim se predati.posao,dvoje djece i spremna za treće!držite fige!

pa problem i je sto se glava treba mijenjat da bi ju moglo tijelo pratit.

easy does it! :)

snjoxi
12.05.2007., 19:26
fala curke na preporukama. idem istrazivat.

smucek
12.05.2007., 19:54
ja u labor centru napravim TSH T4 T3 ak mi je hitno-negdje oko 150 kn
uzv u batesu,pon ordinira dr.tomić-brzac s rebra.super je žena

Bina
18.05.2007., 21:25
bok društvo!
evo i ja sam malo navratila. Nažalost, ne svraćam više tako često malo popričati o tome što i kako s kime ima novo jer, moram priznati, nekako mi je bio draži onaj "razdvojeni" topic - činilo mi se da ima više ljudi sa sličnim tegobama i sličnim problemima. Tek sam nedavno shvatila da sam onaj "hiper" ja pokrenula prije dvije i po godine... I eto me danas, sa samo 1/4 štitnjače i s traženjem odgovarajuće doze hormona. "Gađaju" mi dozu, pa se nadam da će to uskoro biti bolje. Do tada ponovno natečenost, malo padanje kose, metabolizam u komi, a uz to sam još dosta slaba fizički nakon operacije, umor me brzo svlada (što uz moj posao ni nije teško). Ako se preforsiram dva dana, treći spavam stojeći.

Nego, ne sviđa mi se ovo prepucavanje - je li netko zapravo lijen ili hipohondar, neki se veru po brdima, drugi ne mogu, neki misle da je s lijekovima za štitnjaču kao s c vitaminom - popiješ i odmah si onaj isti i pravi kao prije. Ne predajem se zbog ove bolesti ali dajte ljudi da imamo mjesto gdje svatko može podijeliti svoje tegobe, a da ga ne zaskoči šestero ljudi s pričom - šta je tebi, pa nisi invalid, zašto ti je loše kad piješ lijekove??
Eto, ja pijem redovno lijekove i pila sam ih skoro tri godine prije operacije, pa mi se hormoni nisu ustalili i tegobe su bile samo nekad manje nekad više izražene. Daj bože da se svima sve regulira lijekovima...

Prošlo je sada četiri mjeseca od operacije a tsh odjednom pada "u podrum", do 19, unatoč nekoj srednjoj dozi za koju se pokazalo da bi trebala biti ok, unatoč tome što pijem eutiroks strogo pola sata do sat prije jela... ako ima netko sa sličnim iskustvom postoperativnim iskustvom, nek me malo smiri, molim ... :)

tough_cookie
19.05.2007., 09:51
Nego, ne sviđa mi se ovo prepucavanje - je li netko zapravo lijen ili hipohondar, neki se veru po brdima, drugi ne mogu, neki misle da je s lijekovima za štitnjaču kao s c vitaminom - popiješ i odmah si onaj isti i pravi kao prije. Ne predajem se zbog ove bolesti ali dajte ljudi da imamo mjesto gdje svatko može podijeliti svoje tegobe, a da ga ne zaskoči šestero ljudi s pričom - šta je tebi, pa nisi invalid, zašto ti je loše kad piješ lijekove??
Eto, ja pijem redovno lijekove i pila sam ih skoro tri godine prije operacije, pa mi se hormoni nisu ustalili i tegobe su bile samo nekad manje nekad više izražene. Daj bože da se svima sve regulira lijekovima...

i ja kazem, daj boze. neka, mi cemo se i dalje na ovom forumu podrzavati i slusati, naravno da nam treba nekad i "nogu vrit" da se pomaknemo, ali bitno je da imamo gdje podijeliti muke. i savjete, i pomoc, naravno! :top:
ja sam prosli tjedan konacno zivnula, nekako sam se pocela osjecati bolje. i to nakon tjedna koji je bio toliko grozan da sam naprosto htjela odustati od bilo cega, samo leci i spavati do ... kad god treba. valjda treba bit jako lose da bi bilo bolje.

znam da ce me mnogi spotati (mnogi vec jesu), ali ja sam si sama "korigirala" dozu - naime, dr. mi je nakon mog neprekidnog kukanja digao dozu sa 75 na 100, ali to me nekako ubijalo, bas sam se osjecala grozno. i jedan dan sam zaboravila uzeti tablete i bilo mi je bolje - i onda sam se vratila na 75. iduci tjedan idem na kontrolu, nadam se da ce ova moja samo-odluka biti potvrdjena dobrim nalazom. inace, meni tece sedmi mjesec "pogadjanja" doze, mislim da pocinje ustaljivanje (nada).

Prošlo je sada četiri mjeseca od operacije a tsh odjednom pada "u podrum", do 19, unatoč nekoj srednjoj dozi za koju se pokazalo da bi trebala biti ok, unatoč tome što pijem eutiroks strogo pola sata do sat prije jela... ako ima netko sa sličnim iskustvom postoperativnim iskustvom, nek me malo smiri, molim ... :)

jako mi je zao sto ti ne mogu pomoci s postoperativnim iskustvom, mogu ti samo drzati velike fige i :grli: da se sto prije pocnes dobro osjecati. eutiroks samo "podmazuje", nikad nece imati pravu funkciju kao zdrava stitnjaca, da moze svakodnevno pratiti tvoje stvarne potrebe za hormonom. vjerojatno si se preforsirala i organizam ti je trazio vise od onoga sto uzimas. zato mislim da je za nas jako bitno da probamo cim vise kontrolirati stres i napore da ne bi bilo vecih oscilacija u potrebama, jer ih, naravno, ne mozemo pratiti lijekom svaki dan drugacije.

inace, ja sam krenula na yogu i akupunkturu da si pomognem oko tih "okolnih" stvari jer sam stvarno jako puno pod stresom a sama ga do sada nisam mogla ni znala drzati pod kontrolom. mislim da mi je pomoglo.

eto, toliko od mene, drzi se i ti, i svi nasi ostali "stitnjacari" :kiss:

Bina
19.05.2007., 21:15
hvala na podršci :kiss:
i meni je puno bolje kad se redovno bavim fizičkom aktivnošću, kad vježbam tako da mogu tih sat vremena totalno odmoriti mozak. Čak mi se čini da mi nije toliko bitna kondicija, nego to vrijeme u kojem mi se "misli smire". Nije da pretjerujem, ali biti hiperaktivan, imati problema sa štitnjačom i još biti horoskopski blizanac - nije uvijek lako :)
tough cookie - na kakvu akupunkturu i kod koga ideš?

tough_cookie
20.05.2007., 14:39
hvala na podršci :kiss:
i meni je puno bolje kad se redovno bavim fizičkom aktivnošću, kad vježbam tako da mogu tih sat vremena totalno odmoriti mozak. Čak mi se čini da mi nije toliko bitna kondicija, nego to vrijeme u kojem mi se "misli smire". Nije da pretjerujem, ali biti hiperaktivan, imati problema sa štitnjačom i još biti horoskopski blizanac - nije uvijek lako :)
tough cookie - na kakvu akupunkturu i kod koga ideš?

imas pm :kiss:

angie stone
23.05.2007., 23:07
je li možda već netko opisao dosad na ovu temu kako se radi punkcija,koliko to traje,jeli boli i slično?