PDA

View Full Version : Imena, prezimena i sve o njima

stranice : 1 2 [3]

colbert
25.01.2010., 13:19
Jako mnogo Njemačkih imena, ali to je i logično,živjeli su najviše u njihovim gradovimadržavama i među njihovim naseljenicima u Istočnoj Europi,čak Aškenazi znači Nijemac

Askenaz ne znaci samo po sebi Nijemac, to se ime spominje jos u Bibliji, dakle, starije je od Njemacke. :) Smatra se da se u biblijskim tekstovima odnosi na Skite (na njemackoj Wikipediji postoji podrobno objasnjenje odakle zabuna).
Ali stoji da je u srednjem vijeku Askenaz bilo hebrejsko ime za Njemacku.

colbert
25.01.2010., 13:23
eto...raspitajte se za prava prezimena svojih baka i djedova možda saznate mnogo toga. Jer mnogi židovi su skrivali svoje podrijetlo, prezime. Jer su bili provocirani zbog toga što su židovi.
Osim u Zg dosta židova ima u KC,OS,VŽ.....

grozno je što su ti ljudi morali proživljavati u 40-tima....koma...

Na Mirogoju se moze vidjeti dosta starih grobova s krizem, a prezimena su vice nego ocito zidovska.

Herp
25.01.2010., 22:31
tako su neka prezimena promijenjena, npr.: Reich u Raić. Stein u Kamenski... Bleiweiss u Bošnjak.....

Zanimljivo. Po kojoj logici su išle ove promjene? :ne zna:

Za Kamenskog mi je jasno :zubo: pa i za Reicha, ali kako je od Olovobjelića postao Bošnjak? :confused:

Arest
30.01.2010., 20:04
Zanimljivo. Po kojoj logici su išle ove promjene? :ne zna:

Za Kamenskog mi je jasno :zubo: pa i za Reicha, ali kako je od Olovobjelića postao Bošnjak? :confused:

očito se nisu sva prezimena prevađala......nego je samo nađena zamjena.

felini
17.02.2010., 21:25
znali netko o podrijetlu prezimena Pejić.......
odakle je i kako je nastalo.......ima li netko poznat po prezimenu Pejić

starky20
17.02.2010., 22:28
eto to je prezime mog djeda koji je živio u Kravarskom (Turopolje) navodno došlo iz Pregrade, ali zanima me porijeklo,

Kolarec - isto kao Kolar s karakterističnim kajkavskim dočetkom - ec
(s tim da se nase prezime cita s naglasenim prvim slogom KO-larec)

Slavko Kolar je također iz Kravarskog, ali tu potraga staje.

Kravarsko se dosta rano spominje već 1334. godine u srednjovjekovnim ispravama kao stara katolička župa. Politički taj je kraj pripadao Plemenitoj općini Turopolje (slobodni predijalci koji nisu bili u kmetskom odnosu). Južni dio općine nalazio se na granici veleposjeda Topuske opatije. Prema legendi u blizini naselja Gornji Hruševec na vrhu strmog brijega zvanog Gradišće leže ostaci utvrde Kneza Ljudevita Posavskog (knez Posavske Hrvatske), protiv kojeg je Franačko carstvo vodilo četiri rata. Istoimena gradina Ljudevita Posavskog podignuta je na ostacima starog Rimskog grada Ad Fines

ICE TIGER
03.04.2010., 19:03
Ovo nije o rodoslovu, za to treba kopati po arhivima, ali je o prezimenu. Prezime Tibold nastalo je od imena Tibold, a to od imena Theobald/Teobald, njemačkog porijekla (od theud = narod + bald = hrabar). Postojala su dva sveca Teobalda i putem njih je ime ušlo u kršćanski kalendar, pa se proširilo europskim jezicima (franc. Theodebald/Thibaud, mađ. Tibold, engl. Theobald itd.).

Po popisu stanovništva iz 2001. u Hrvatskoj žive samo tri Tibolda, i to u mjestu P. (ako želiš, poslat ću ti puno ime mjesta na PM). Nisam u prilici da dođem do podataka o Tiboldima u BiH i drugdje.

Da znam za te iz Pule. To je sin od mog strica sa familijom.

tachmiii
06.04.2010., 22:17
prezime Pilić, Jakas i Panto ?

hvala unaprijed :)

fsdance
07.04.2010., 01:36
prezime Pilić, Jakas i Panto ?

hvala unaprijed :)

Hrvatskoj danas živi 6.300 osoba s prezimenom Filipović,a ima ih posvuda. Istog su jezičnog postanja i prezimena: Filipi (220, Zadar), Filipić (360, Međimurje, Dalmacija), Filipin (110, zapadna Slavonija), Filipov (Vinkovci), Filipušić (srednja Dalmacija), Pilić (450, srednja Dalmacija), Pilipić, Pilipović (1.000, Lika, Zagora, sjeverna Dalmacija)

Jakas/Jakac možda od "jak". Ili jacksass :D

Panto = ilirski. Drugim riječima, ne znaju.

Istraživačica
11.04.2010., 14:47
hej ljudi!!! ima možda tko kakvih saznanja o prezimenu Dovečer? još me zanima na koje se sve načine može saznati o porijeklu prezimena? zna netko kakve internetske stranice?

mab_000
21.04.2010., 16:49
prezime Balug, od kud vuće korijen,ili bilo što vezano,,jer zaista neznam ništa

Orion99
21.04.2010., 17:39
hej ljudi!!! ima možda tko kakvih saznanja o prezimenu Dovečer? još me zanima na koje se sve načine može saznati o porijeklu prezimena? zna netko kakve internetske stranice?

Najviše podataka sam našao na stranici www.imehrvatsko.net ali trenutno se ne otvara stranica probaj nešto kasnije.

dexdix
01.05.2010., 00:32
Jel netko zna što znači prezime kopsejak?

dexdix
01.05.2010., 00:36
www.imehrvatsko.net piše da je u preseki 1 kopsejak a ima ih barem 5

_Kobra_
04.05.2010., 08:21
ako netko zna prezime Grgurač

Hvala!

adidasfan
12.05.2010., 06:31
Išta o prezimenu Kelečić.

skorpion1
16.05.2010., 12:57
pozdrav svima, interesantna tema, radim na izradi porodičnog stabla. imam dosta podataka, no zanima me prezime hajster (dnosno Heister kako je ispravno) po ocu, i Janković (po baki očeva majka) odakle je i kako došlo u hrvatsku.
hvala unaprijed

Passenger_57
16.05.2010., 14:55
Prezime Štimac sa jezičnog gledišta i porijeklo?

Mergel
25.05.2010., 19:18
Bavim se porijeklom hrvatskih prezimena u svom kraju (selo Starčevo - okolica Pančeva), pa me zanima odakle potječu prezimena Restak, Ragrović, Pihajlić, Mihajlić i Trblić? Za njih nisam nigdje ništa uspio naći...

jeseni
30.05.2010., 08:45
pozdrav! mozda netko zna sto o prezimenu Tumara

midnight_lady_m
30.05.2010., 18:17
ovako..zanima me zna li itko porijeklo prezimena Lombarović? Samo tri obitelji u mome mjestu nose to prezime, a nismo u rodu uopće (istočna Slavonija). :confused: Naime, načula sam nešto kako potječe iz Dalmacije, otprilike prije 400-500 godina pa da su doselili u Slavoniju. Isto tako me zanima znate li za prezime Čevizović, također jako rijetko. Ima ih nekolicina na području Tanca i Novske? :ne zna: Ili pak Abljanić? :ne zna: pomozite..zbilja me zanima porijeklo ovih prezimena! unaprijed hvala.. :s

midnight_lady_m
30.05.2010., 18:48
please ljudi, strašno me zanimaaaaaa.. :s

dado1970
07.06.2010., 18:47
Cevizovic je staro slavonsko prezime. U Slavoniji je najcesce, ali Cevizovica ima i u ostalim dijelovima Hrvatske, Srbiji (najvise u Vojvodini i Beogradu), Bosni, Sloveniji i naravno diljem cijelog svijeta (SAD, Kanada, Njemacka, Austrija). Interesantno je da je na Mundijalu u Spaniji za Bugarsku reprezentaciju igrao jedan Cevizov. Cevizovici se u Slavoniji pominju jos od 16. stoljeca. Danas ih ima svih vjeroispovijesti: u istocnom dijelu Slavonije su katolici, u okolini Slatine (selo Kometnik, Zubici i Jorgici) su pravoslane vjeroispovijesti, u Bosni ih ima islamske vjeroispovijesti. Etimologija prezimena nije poznata, ali koliko sam cuo, na Turskom jeziku ceviz znaci orah!

Pozdrav, D. Cevizovic

fsdance
12.06.2010., 17:29
Ako je Lombarović isto što i Lombardović, onda je to "Dugobradović".

Road_Warrior
12.06.2010., 17:57
Molim vas može mi tko reći štogod o prezimenu Zelić? fala :)

Gluskab
12.06.2010., 18:24
Panto = ilirski. Drugim riječima, ne znaju.
Nadimak od Pantelija.

natali_pu
21.06.2010., 16:39
Pliiiz ako netko zna o prezimenima Palko i Zirdum.
Hvala unaprijed :-)

petra_wb
28.07.2010., 20:16
Pozdrav svima,
moze li mi, molim vas,
netko reci nesto o porijeklu prezimena Abjanić?

zuni9
31.07.2010., 11:03
pozdrav svima, interesantna tema, radim na izradi porodičnog stabla. imam dosta podataka, no zanima me prezime hajster (dnosno Heister kako je ispravno) po ocu, i Janković (po baki očeva majka) odakle je i kako došlo u hrvatsku.
hvala unaprijed

Za Heister nisam čuo, dok za Jankoviće znam da ih ima Hrvata i Srba. Jedna od poznatijih obitelji tog imena bili su grofovi Jankovići Daruvarski izumrli u 19. stoljeću. Prezime je patronimik od imena rodonačelnika obitelji Janka. :mig:

zuni9
31.07.2010., 11:12
a vranić možda jel neko zna

Vranić, Franić, Pran(j)ić, sve je to prezime nastalo od imena Frane (Prane, Vrane).

zuni9
31.07.2010., 11:13
Ima li tko kakve informacije o prezimenima Bilan, Matić i Mršić?

seeme
01.08.2010., 21:01
odite na imehrvatsko.net i tam upišete prezime i daju se neki šturi podaci al za početak dosta :)

1Dream
02.08.2010., 12:00
http://www.imehrvatsko.net/apex/f?p=108:PREZIMENA:3669784341870690::NO:RP:P3_PREZI ME:Grimm

Wow...jer zna još netko nešto malo više o tome prezimenu, mislim...osim očite braće XD

Hilikus
21.08.2010., 18:08
Bok!
Mene zanima ako bi netko mogao bilo što zaključiti o tom prezimenu (Arl)..
Koliko znam, tj. koliko sam čuo, vuče korjene iz skandinavskih zemalja, a jedan profesor mi je rekao da postoji grad u Francuskoj koji se tako izgovara al se piše Arles. To je sve što znam pa ako bi netko mogao pomoći jer stvarno mi nije jasno od kuda bi to moglo biti.

Peace

BigLima
20.11.2010., 12:53
odite na imehrvatsko.net i tam upišete prezime i daju se neki šturi podaci al za početak dosta :)

..trebam stvarno pomoc, nakon nekoliko neuspjesnih registracija na stranici imehrvatko.net. Konstatirao sam da sam preblesav za tak' jednu modernu stranicu na kojoj ne posoji niti link za pomoc ili da kontaktiras administratora. Zato ak' neko zna kak' se uspjesno moze registrirat nek pomogne:s

BigLima
20.11.2010., 13:06
ovako..zanima me zna li itko porijeklo prezimena Lombarović? Samo tri obitelji u mome mjestu nose to prezime, a nismo u rodu uopće (istočna Slavonija). :confused: Naime, načula sam nešto kako potječe iz Dalmacije, otprilike prije 400-500 godina pa da su doselili u Slavoniju. Isto tako me zanima znate li za prezime Čevizović, također jako rijetko. Ima ih nekolicina na području Tanca i Novske? :ne zna: Ili pak Abljanić? :ne zna: pomozite..zbilja me zanima porijeklo ovih prezimena! unaprijed hvala.. :s

...od kud znas da niste u rodu? Kod istrazivanja ( ako ces ih raditi) vidjet ces da ste sigurno u daljnjem rodu 6,7 ili 8-mo koljeno.
Nasi stari vec nakon treceg koljena nisu vise znali ko kome pripada. To zam iz iskustva, jer moj otac npr. nije imao pojma koliko njegov djed ima brace a da o pradjedu i ne govorimo.
Mozda je kod tebe druga situacija, no to je bili vrijedno napomenuti

belieberica
21.11.2010., 19:04
Pozdrav svima!
Zna li netko nešto o prezimenu Hunić? Bila bih jako zahvalna za bilo kakvu informaciju. :) Hvala.

L_hapcic
10.12.2010., 17:56
Može li pomoć za prezime Habčić?
Hvala

ja sam Hapcic :D

Nekada su prije moji bili Habcic :D

AttitudeAdjuster
10.12.2010., 21:30
Cevizovic je staro slavonsko prezime. U Slavoniji je najcesce, ali Cevizovica ima i u ostalim dijelovima Hrvatske, Srbiji (najvise u Vojvodini i Beogradu), Bosni, Sloveniji i naravno diljem cijelog svijeta (SAD, Kanada, Njemacka, Austrija). Interesantno je da je na Mundijalu u Spaniji za Bugarsku reprezentaciju igrao jedan Cevizov. Cevizovici se u Slavoniji pominju jos od 16. stoljeca. Danas ih ima svih vjeroispovijesti: u istocnom dijelu Slavonije su katolici, u okolini Slatine (selo Kometnik, Zubici i Jorgici) su pravoslane vjeroispovijesti, u Bosni ih ima islamske vjeroispovijesti. Etimologija prezimena nije poznata, ali koliko sam cuo, na Turskom jeziku ceviz znaci orah!

Pozdrav, D. Cevizovic

ahem, evo kak je to izgledalo u raspravi na filozofskom faxu u Zagrebu:

turkolozi su tvrdili da je od nečeg turskog, talijanisti da je od Cheviso/Caviso/Cavieso/Caviesel

presudu su donijeli povjesničari koji su presudili u korist talijanista :ne zna:

tuski ima /ceviz/ za "orah", ali to nije /çevız/ (mada, moguće je da je dž-->č)

AnisBerber
16.12.2010., 15:02
zdravo, interesuje me znacenje i porijeklo o prezimena Berber i Crnkić

hvala

dado1970
19.12.2010., 17:28
ahem, evo kak je to izgledalo u raspravi na filozofskom faxu u Zagrebu:

turkolozi su tvrdili da je od nečeg turskog, talijanisti da je od Cheviso/Caviso/Cavieso/Caviesel

presudu su donijeli povjesničari koji su presudili u korist talijanista :ne zna:

tuski ima /ceviz/ za "orah", ali to nije /çevız/ (mada, moguće je da je dž-->č)

Veza sa italijanskim jezikom je interesantna, ali meni zvuci malo vjerojatno. Naime, koliko je meni poznato, prezime se prvi put spominje u 16. stoljecu i to u Slavoniji. ovi krajevi su u to doba (kao uostalom i gotovo cijela Ugarska sastavni dio Osmanske imperije). Prezime se kasnije siri na zapad i to u Zagorje. U dijelu Hrvatske koji je bio sastavni dio Venecije ili pod uticajem italijanskog jezika, Cevizovica gotovo i nema (odnosno, ima ih tek od sredine 20. stoljeca). Usput, na Google translatoru "c" iz /ceviz/ -orah zvuci kao tsch ili ch, a ne kao dz. Mada, zvuk bas i nije najsjajniji.

Evill Angell
30.12.2010., 15:10
Bok svima... :) Malo sam proučila ove vaše postove nadajući se da ću konačno pronač odgovore na svoja pitanja, ali ne... opet ništa.. :ne zna:

Prezivam se Srdinščak! Dali zna itko išta o porijeklu toga prezimena? Deda je umro jako mlad pa se tata uopće ne sjeća dal je bilo kakvih priča o tom prezimenu ili ne. Ja sam iz zagorja, a tata je porijeklom iz prigorja. Pretpostavljamo da prezime nije hrvatsko već da je došlo odnekud izvana, htjeli bi saznat od kud i kak. Kolko mi je poznato, ovo prezime ima samo tatin buraz s familijom i mi. Ako netko nešto zna, lijepo molim da mi odgovori na post. :s
Hvala :)

yvanna
08.01.2011., 21:58
da li mi itko zna reći nešto o prezimenu kruh-vuk? samnom na fax je išla jedna cura, i vrlo neobično prezime je imala :)

skorpion1
09.01.2011., 16:25
zuni9 hvala, ovo za jankoviće znam, sve sam pročitala , u porodici se spominjalo ovo podrijetlo, ali ništa konkretno, budući su stari pomrli a vjerojatno nije bilo interesa da se ostavi trag za buduća pokoljenja. hvala

HawkStr
10.01.2011., 09:25
Onaj bugarski reprezentativac preziva se Dževizov. Tursko slovo C = hrvatsko DŽ, a ono "tursko C" sa onom visećom "kvačicom" odozdola čita se Č. Koliko vidim orah je na turski "CEVIZ", bez "kvačicom", dakle čita se "Dževiz". A već da li ima kakvu vezu sa hrvatskim prezimenama to nemam pojma :)

fsdance
10.01.2011., 09:47
Bok svima... :) Malo sam proučila ove vaše postove nadajući se da ću konačno pronač odgovore na svoja pitanja, ali ne... opet ništa.. :ne zna:

Prezivam se Srdinščak! Dali zna itko išta o porijeklu toga prezimena? Deda je umro jako mlad pa se tata uopće ne sjeća dal je bilo kakvih priča o tom prezimenu ili ne. Ja sam iz zagorja, a tata je porijeklom iz prigorja. Pretpostavljamo da prezime nije hrvatsko već da je došlo odnekud izvana, htjeli bi saznat od kud i kak. Kolko mi je poznato, ovo prezime ima samo tatin buraz s familijom i mi. Ako netko nešto zna, lijepo molim da mi odgovori na post. :s
Hvala :)

Odakle je točno došlo ne znam, ali po obliku je svakako slavensko i vjerojatno stoji u vezi s glagolom srditi, odnosno imenicom sr(d)ce.

seeme
12.01.2011., 23:07
..trebam stvarno pomoc, nakon nekoliko neuspjesnih registracija na stranici imehrvatko.net. Konstatirao sam da sam preblesav za tak' jednu modernu stranicu na kojoj ne posoji niti link za pomoc ili da kontaktiras administratora. Zato ak' neko zna kak' se uspjesno moze registrirat nek pomogne:s

nažalost ja ti nemrem pomoć... jednom sam možda bila na toj stranici... hehe aj probat ću samo zbog tebe ovih dana pa javim rezultat... :)
+ nemoj za sebe ovako javno govoriti da si preblesav :)

Doomach777
22.01.2011., 09:08
Magor je nedavno napisao da je to prezime možda nastalo od riječi buzje što je drugi naziv za drvo bazgu (=zova, buzika, baza). Ta je mogućnost realna jer postoji niz drugih prezimena izvedenih na taj način, od fitonima: Cerjak, Brezjak, Vrbjak, Topoljak, Kestenjak - od cer, breza, vrba, topola, kestenje. Ti fitonimi postoje i kao toponimi.

Druga je mogućnost da je prezime Buzjak inačica prezimena Bizjak, i da je nadimak za neke kajkavce ili čakavce (uz niz metafora). Česta je samoglasnička zamjena i/u. - Postoje i prezimena Bezjak i Bazjak.

Kod nas živi oko 70 Buzjaka, od čega polovica u Zagrebu, a ostali u području Zaboka, Bedekovčine, Kutine i dr.
Pozz od Buzjaka iz zaboka :P
:top:

prezime?
11.02.2011., 12:05
zna li itko porijeklo prezimena Kulaš? od kud dolazi....znam samo da riječ Kulaš dolazi od turske riječi konj mišije dlake :-D ,zanima me od kud je poteklo prezime pa ako netko zna nešto....

Miss Scare
11.02.2011., 19:56
ovako, zanima me na kojem principu nastaju ruska imena. znam da uz ime i prezime dobivaju i patronim kao srednje ime. pročitala sam da se ono često izostavlja, ali kako onda ima "normalnih" prezimena kao kirilov ili kirilova?
npr. da se oni vjenčaju, postaje li onda gospođa kirilov ili nešto drugo? nadam se da ste me shvatili i pardon na šlampavo sročenom pitanju. :D

sun.shine
11.02.2011., 20:46
Lav Nikolajevič Tolstoj znači da se Lavu Tolstoju otac zvao Nikola.
Valentina Vladimirovna Terješkova znači da se Valentini otac zvao Vladimir.
Raisa Maksimovna Gorbačeva je imala oca Maksima i muža Mihaila Gorbačova.

Kad se X Yovna Zova uda za za čovjeka po imenu A Bič Cov postane X Yovna Cova.

Dzeko2701
12.02.2011., 11:09
zna li itko nešto o porijeklu prezimena Anđelović...
tražio sam po netu,ali ništa posebno, našao sam par sitnih detalja na nekim stranicama...
npr. na jednoj da su bili nastanjeni u Budvi, na drugoj iz Bosne, trećoj sa Visa i Hvara.
tak da stvarno neznam ni sam, pa ako netko nešto zna, hvala unaprijed.

Filip VW
10.05.2011., 17:03
Zna li netko nešto o Novakovićima? Ima svakakvih teorija. Ima i Srba, Hrvata, Crnogoraca i Muslimana. Rodbina je većinom iz Uskoplja. Mene zanima odakle su ovi moji došli u Uskoplje. :confused:

nevenb
16.05.2011., 09:30
zna li itko porijeklo prezimena Kulaš? od kud dolazi....znam samo da riječ Kulaš dolazi od turske riječi konj mišije dlake :-D ,zanima me od kud je poteklo prezime pa ako netko zna nešto....

imaš kulaša oko perušića u lici (sela mezinovac i sveti marko, prema podacima iz 1696. oni su pokršteni muslimani; od tamo su naselili baljevac kod bihaća), a imaš i kulaša u polači kod benkovca

Shain
16.05.2011., 09:46
Lav Nikolajevič Tolstoj znači da se Lavu Tolstoju otac zvao Nikola.
Valentina Vladimirovna Terješkova znači da se Valentini otac zvao Vladimir.
Raisa Maksimovna Gorbačeva je imala oca Maksima i muža Mihaila Gorbačova.

Kad se X Yovna Zova uda za za čovjeka po imenu A Bič Cov postane X Yovna Cova.

Osim npr. u jugozapadnoj Makedoniji, gdje su žene udajom mijenjale prezime i osobno ime.

Odande je ova rečenica: "Nisam više Stojna Resulovska, odavno nisam Stojna Resulovska. Sad se zovem Veljanica Parmakeska, po mužu Veljanu."

Kao Hasanaginica. :)

lolitalolipop
30.06.2011., 16:28
zna li itko znacenje imena ANTONELA ??? dugo sam trazila nesto o tom imenu i nisam uspjela nista naci....

fairy_dea
30.06.2011., 16:37
zna li itko znacenje imena ANTONELA ??? dugo sam trazila nesto o tom imenu i nisam uspjela nista naci....

http://imehrvatsko.net/namepages/view/first_name/Antonela

lolitalolipop
30.06.2011., 16:44
http://imehrvatsko.net/namepages/view/first_name/Antonela

znam za to ali voljela bi znati nesto vise..ako to postoji :) ipak hvala:)

Skoczimish
30.06.2011., 16:53
znam za to ali voljela bi znati nesto vise..ako to postoji :) ipak hvala:)

Ime ne znači baš ništa. Imena ne markiraju čovjeka, čovjek markira ime.

Zato...potrudi se da tvoje ime zasjaji po zaslugama! ;)

Beljki
30.06.2011., 16:54
zast je ovo na alternativi?

Pojasnjenje il brisemo :mudri: :zubo:

lolitalolipop
30.06.2011., 16:57
zast je ovo na alternativi?

Pojasnjenje il brisemo :mudri: :zubo:

ha,ma brisi boli me briga, gdje da pitam?

Beljki
30.06.2011., 18:39
pa na drustvenim znanostima, jezicare i tako to :misli:

Bat Kol
30.06.2011., 20:13
A to će se i dogodit.

aka47
30.06.2011., 20:35
Možda ti ovo bude zanimljivo, no za izračun trebaš puno ime i prezime...

http://www.emystica.com/numerology/destiny/number.php

:trk:

colbert
30.06.2011., 23:29
Dajte me nemojte s numerologijom... :facepalm:
Fala.

Prebacujem.

ck1897
02.07.2011., 10:55
Pozdrav ljudi, mene zanima dali tko zna nesto o prezimenu KABALIN? Od kuda potjece i gdje se mogu informirat malo bolje o njemu? Mislim da potjece iz Italije ali nisam siguran i zato trebam vasu pomoc. Tko zna nesto vise nek tu napise... Bio bi vam jako zahvalan kada bi nesto konkretno uspio saznati!:)

Marino15
04.07.2011., 11:32
pitanje za bosance.. zna li tko odkud dolazi ime SAJMA I LATIF znam da je iz bosne ali koje mjesto?:ne zna:

vjeko1701
09.08.2011., 19:38
A recimo kolko je vjerojatno da prezimena Kranjčar i Kranjčec imaju zajedničko podrijetlo. Kranjčar je jako rijetko prezime i nekoliko ljudi ga svega ima dok je Kranjčec jako rašireno u Zagorju oko Krapine i Zagrebu.

Dragon007
11.08.2011., 09:28
Zna netko nešto o prezimenu Zelić?

Hvala

Felix 3575
16.09.2011., 16:39
Mene zanimaju dva prezimena Gračić i Bašica pa ako nešto netko znam molim da napiše :)

Liburn
19.09.2011., 07:31
A recimo kolko je vjerojatno da prezimena Kranjčar i Kranjčec imaju zajedničko podrijetlo. Kranjčar je jako rijetko prezime i nekoliko ljudi ga svega ima dok je Kranjčec jako rašireno u Zagorju oko Krapine i Zagrebu.

Pa možda i nemaju. Sićam se da je Cico ili Niko Kranjčar jednom izjavio da im prezime dolazi od Krajinčar, jer su iz Vojne krajine došli na područje Zagreba. Kranjčec kao da je formirano od Kranj, Kranjec, Kranjčec. :ne zna:

Zimske Radosti
27.09.2011., 10:20
Prezime Fuštin se pojavljuje u Dalmaciji u okolici Primoštena, te u nekim drugim krajevima gdje je došlo migracijom, npr. Zg.

Ali kojeg je podrijela i značenja?

lili43
18.11.2011., 20:50
Molim vas ako itko zna porijeklo prezimena VUIN.Znam da je to prezime u LIci ali kojeg je podrijetla?

seamisai
18.11.2011., 21:17
netko zna za porijeklo prezimena Mihalic? (sa kvacicom :D)

garfield1002
28.11.2011., 11:26
A prezime Kic?:-D

Strelko
30.11.2011., 10:50
moze iko za prezime Polanc? Cuo sam da bih moglo biti cesko, slovacko, poljsko ili slovensko.

darkland
02.12.2011., 18:40
Hvala,hvala...molio bih ako znate jos nesto interesantno u vezi prezimena SLISKOVIC da napisete...jako me zanima i vec dugo trazim prave informacije.Unaprijed zahvalan..

posto nema puno obitelji s tim prezimenom mislim da i nismo hrvati porijeklom . ili nam je neko dao nadimak od drugih slavena . Naime slisko sa malo promjena na poljskom znaci sklisko, klizavo a i oni imaju slicno prezime , kako sam cuo od jedne poljakinje koja mi se uvijek smijala kad je cula prezime . mozda se neki poljaci zaputili s hrvatima prema jugu ili od poljaka dobili nadimak prezime

BigLima
21.01.2012., 17:17
nažalost ja ti nemrem pomoć... jednom sam možda bila na toj stranici... hehe aj probat ću samo zbog tebe ovih dana pa javim rezultat... :)
+ nemoj za sebe ovako javno govoriti da si preblesav :)

..hvala na dobroj volji, u meduvremenu stranica je regenerirana i zamisli, uspio
sam se registrirat. Cak mi je uspjelo umetnut i komentar, nisam mogao vjerovati. Ostale opcije koje g. Marija misli da normalni smrtinici isto mogu koristiti, nazalost jos uvjek ne funkcioniraju. To se vidi iz komentara i postavljenih pitanja na forumu, uglavnom jedno te isto pitanje i uvjek isti odgovor. To me je malo smirilo, znaci da nisam bas tak puno blesav.

Jaroslav
24.01.2012., 18:29
Pozdrav ljudi! Zna li ko nesto o prezimenu Šijan? Prema telefonskom imeniku ima ih i u HR i u SRB, 50/50.
A inace, Rus sam na pola, Poljak na cetvertinu i jos bih htio da znam i za onu ostalu :)
Hvala!

Colorful
29.01.2012., 00:45
Prezime Fuštin se pojavljuje u Dalmaciji u okolici Primoštena, te u nekim drugim krajevima gdje je došlo migracijom, npr. Zg.

Ali kojeg je podrijela i značenja?

Značenje prezimena Fuštin je možda od riječi fuštan/fuštin , a predstavlja crnu suknju / težačku odjeću koju žene nose u Dalmaciji. :rofl:

šib.trava
30.01.2012., 15:15
Pozdrav ljudi! Zna li ko nesto o prezimenu Šijan? Prema telefonskom imeniku ima ih i u HR i u SRB, 50/50.
A inace, Rus sam na pola, Poljak na cetvertinu i jos bih htio da znam i za onu ostalu :)
Hvala!

Evo sa stranice Ime hrvatsko:

http://imehrvatsko.net/namepages/view/family_name/prezime-sijan

Jaroslav
31.01.2012., 00:03
Evo sa stranice Ime hrvatsko:

http://imehrvatsko.net/namepages/view/family_name/prezime-sijan

Hvala Vam velika!
Bas ste pomogli. Imam jos jedno pitanje o porijeklu.
Šijan je od "šija" (predpostavljam). Mislise se na "vrat" ili "usjev, zetvu" ili, sto znam, jos nesto... :)

šib.trava
01.02.2012., 01:51
Hvala Vam velika!
Šijan je od "šija" (predpostavljam). Mislise se na "vrat" ili "usjev, zetvu" ili, sto znam, jos nesto... :)

Nisam jezikoslovac, ali mislim da se odnosi na vrat. Vjerojatno nastalo od nadimka za osobu s debelim vratom.
Kad bi bilo povezano s usjevima, odnosno sjetvom ili sijanjem, prezime bi bilo Sijač.

erwins
03.02.2012., 20:11
Ako bi mi netko mogao reći odakle potječe prezime Ludban, na ime hrvatsko ne piše gotovo ništa, a i to što piše i nije baš odveč točno.

KcPoTuru
07.02.2012., 18:47
Pozdrav!
Molio bih da ako tko zna nešto više o prezimenu Švarc da mi pošalje PM.
Zanima me dali su povezani sa židovima. Hvala za dobru volju

novak63
12.02.2012., 17:43
mene vec jako dugo zanima a ne nalazim nigdje, odakle potjece moje prezima - Kliček - vuce mi na nesto poljsko-cesko, navodno su mi pradjedovi zivjeli u sracincu kraj VŽ, ali odakle su dosli neznam??:rolleyes: dal zna neko nesto? hvala puno!!
Da nastavim:zanima me porijeklo Nikolaša koji su živjeli u Bišnjoj kod Dervente...odkle su došli i kada....Ako tko zna bit ću mu zahvalan..

maka_best
28.03.2012., 19:43
Aka zna netko nešto o etimologiji prezimena Ćuže da mi kaže

joe enter
01.04.2012., 14:04
Hvala Vam velika!

Ne , ne mora značiti , čak mislim da ima sasvim drugo značenje.

Kod Srbe,Hrvata i Bošnjaka postoje prezima Šijaković,Šijak,Šijačić,Šijački,Šiljak,Šiljaković, Šiljačić,... , i ta prezimena su nastala od glagola "šiljiti" koji se u prenesenom značenju koristio za ljude i rodove koji su "šiljili" dok govore , osnovni primer za to su dodiri ijekavaca i ekavaca , ikavac i ijekavaca,.....
Znači jedan ijekavac je "šiljio" ekavcu dok mu je pričao priču.

Tako da sa velikom sigurnošću verujem da prezime Šijan je iz šiljećeg konteksta a ne vratnog.:D

Đuro Japaric
01.04.2012., 14:49
Da nastavim:zanima me porijeklo Nikolaša koji su živjeli u Bišnjoj kod Dervente...odkle su došli i kada....Ako tko zna bit ću mu zahvalan..

***od početka Turskog Carstva ( 1535 ) vršen je popis stanovništva Slavonije sa drugim podacima ! Nakon poraza Turske vojske pod Bečom 1691 . protjerano je pola stanovništva Slavonije ! Od tada je Slavonija naseljena sa stanovništvom iz Bosne , današnjih dijelova Hrvatske te iz inozemstva !!
**Nikolaš imate u Tomici , pokraj Sl Broda , kćer mu je udata za pokojnog mi bratića , nisam ih do sada pitao otkuda su !!
**velike migracijske promjene na području Hrvatske i djelomično Bosne su u zadnjih 300 i nešto godina !!
**mislim da je prošle godine tiskana knjiga PREZIMENAR !!

KsaJu
07.04.2012., 22:38
ja pokusavam pronaci podrijetlo svojeg prezimena Jugkala al dosad nisam imao srece ....... ako netko zna nesto nek pomogne
fala

bobban
29.05.2012., 22:30
Jel mi netko moze reci o prezimenu Matičić iz Otoka kraj Vinkovaca kako je nastalo odakle bi mogli biti bilo sta.Prezime se u Otoku prvi put spominje pocetkom 18. st. to je i prvi popis pa moze biti da su tu i prije.

pitijina_seka
24.08.2012., 14:15
meni se majka preziva Vučkovečki i gdje god gledam, citam, nigdje ne nalazim otkud potjece to prezime, a strasno me zanima..

bobban
27.08.2012., 14:45
meni se majka preziva Vučkovečki i gdje god gledam, citam, nigdje ne nalazim otkud potjece to prezime, a strasno me zanima..

Kod nas ima prezimena Vučko i mislim da su oni mađari tako da probaj i po mađarskoj naći tvoje prezime je drugacije jer ima nastavak večki.

joe enter
27.08.2012., 17:57

Aj probaj ovako da gledaš.

Ako se neko preziva npr.Zagrebački, šta ti prvo pada napamet?!

Pa verovatno da je prezime nastalo od nekog ko je doselio iz Zagreba.

E pa tako je i prezime tvoje majke nastalo na isti način , tako što je njen predak doselio iz Vučkoveca (http://hr.wikipedia.org/wiki/Vučkovec) u neki dotični kraj.

matilda-
03.09.2012., 12:00
I mislio sam si da bi moglo biti slovenskog porijekla.Djed mi je pričao dok je bio jako mali živio je u Pregradi,a onda se preselio u Moslavinu.Ja sam inače iz Kutine.Jednom sam slavio rođendan u Sloveniji u mjestu koje se zove Podčetrtek.Bio sam kod nekog tipa kaj se bavi seoskim turizmom i kada mi je tip upisivao prezime u svoju knjigu,napisao je sve kak treba osim kaj mi je č napisao umijesto ć.:)Dok u Hrvatskoj prezime mi napišu ili kao Vidović ili kao Udović.Ista stvar kad mi izgovaraju prezime.Nekad mi je to smiješno, a nekad me razljuti.Puno hvala i juditi i Didi :).
Slovenski jezik ne razlikuje Č i Ć. Oni imaju samo Č.
Prezime Vdović je najčešće u Zagorju i Zagrebu.
Vdovići u Slavoniji sami sebe zovu Zagorcima.

matilda-
03.09.2012., 12:29
zna tko za prezime Olenjuk i Culjat(c s tvrdom kvacicom)
Olenjuk je romanizirani oblik Ukrajinskog (Galcijanskog) prezimena Оленюк. Ukrajinska ćirilica ima slova koja ne postoje u latinici, pa su ih grkokatolički svećenici morali romanizirati. Vrlo često prezime u okolici L'viva (Lavova). Engleska varijanta istog prezimena je Olenyuk.

matilda-
03.09.2012., 13:29
Dobra večer! Jel može nešto o prezimenu Mihalj? Bilo što. Ja sam prošle godine listao nekakav popis hrvatskih prezimena, ali ga nisam našao. Već nekoliko desetaka godina prenosi se u mojoj obitelji da je porijeklo rumunjsko, ali o tome na internetu nisam ništa našao. Jedino rumunjsko ime MIHAI i mađarsko ime MIHÁLY.
Mihalj je vrlo često prezime u Ukrajini i Rusiji. U originalu se piše Михаль.

matilda-
03.09.2012., 16:14
Pozdrav ljudi, mene zanima dali tko zna nesto o prezimenu KABALIN? Od kuda potjece i gdje se mogu informirat malo bolje o njemu? Mislim da potjece iz Italije ali nisam siguran i zato trebam vasu pomoc. Tko zna nesto vise nek tu napise... Bio bi vam jako zahvalan kada bi nesto konkretno uspio saznati!:)

Kabalin je rusko prezime.

pitijina_seka
07.10.2012., 18:44
Kod nas ima prezimena Vučko i mislim da su oni mađari tako da probaj i po mađarskoj naći tvoje prezime je drugacije jer ima nastavak večki.

oh.. a prezime picek :D

Germinal88
07.11.2012., 15:01
U maticama rođenih u Dalmaciji upisivana su talijanizirana imena.
Matteo-Mate, Michelo-Mihovil..

Kako se zapravo zvao čovjek, odnosno kako mu je hrvatsko ime, što su ga upisali pod Gio ??

Velia
16.11.2012., 13:14
U maticama rođenih u Dalmaciji upisivana su talijanizirana imena.
Matteo-Mate, Michelo-Mihovil..

Kako se zapravo zvao čovjek, odnosno kako mu je hrvatsko ime, što su ga upisali pod Gio ??

Ivan. :ne zna:
Gio je skraćeno za Giovanni, što odgovara imenu Ivan u hrvatskom jeziku.

tanveer
16.11.2012., 13:28
Gio bi na hrv. bio Ivo, na engl. Joe, kao što bi Giovanni bio Ivan, ili John, ili Jovan ... ;)

Velia
16.11.2012., 13:40
:top:

Ja stalno zaboravljam na činjenicu da postoji kod nas ime Ivo. :D
(Sorry, barba Ive! :o :D)

BigLima
29.01.2013., 20:42
Zna netko nešto o prezimenu Zelić?

Hvala

Zelići bi trebali vući korijenje iz Pominja Dal. Zagora od kuda su se navalom turaka raširili prema Lici i Istri, koliko mi je ostalo u sjećanju.

jagodica kolačić
24.02.2013., 12:44
Zelići bi trebali vući korijenje iz Pominja Dal. Zagora od kuda su se navalom turaka raširili prema Lici i Istri, koliko mi je ostalo u sjećanju.

ma kakvo Pominje:rofl: ovo je žešći neki tipfeler -Zelići su iz Promine, selo Matase, Bobodol, Oklaj, ugl u Promini ih je masu, dalje ne znam, u okolici Zadra ih imaš masu, ali glavna migracija stanovništva Promine je također u pravcu Zadra išla pa ne znam jesu li i prije tamo u okolici postojali
nb Natali i Filip Dizdar su isto potomci Prominaca u okolišu Zadra

BigLima
24.02.2013., 20:46
ma kakvo Pominje:rofl: ovo je žešći neki tipfeler -Zelići su iz Promine, selo Matase, Bobodol, Oklaj, ugl u Promini ih je masu, dalje ne znam, u okolici Zadra ih imaš masu, ali glavna migracija stanovništva Promine je također u pravcu Zadra išla pa ne znam jesu li i prije tamo u okolici postojali
nb Natali i Filip Dizdar su isto potomci Prominaca u okolišu Zadra

..sorry, imaš pravo (greška kod pisanja) mislio sam na Promine. Ali Tip je u redu ili? Veseli me da sada Dragon 007 može sve informacije dobiti iz prve ruke.

jagodica kolačić
24.02.2013., 23:48
nema problema :)

*na Prominu (Promina im ž.r.,jd)

planina iza najlipše visoravni na svitu, isprid Knina, a uz bok Drniša :) zadnja granica di maslina i agrumi restu (po definiciji F. Braudela Mediteran je tamo dokle seže kultivacija navedena bilja ;) )
još malo trivie - i Aralice su otamo isto

BigLima
26.02.2013., 22:07
- i Aralice su otamo isto

..super vidim da volis tvoju visoravan a i prezimena ti nisu nepoznata. Sigurno imas i informacuja o prezimenu Pokrajac , interesira me dali ti je poznato koji nadimak su nekad koristili. Pod nekad mislim prije 1700 godine.

jagodica kolačić
28.02.2013., 10:50
..super vidim da volis tvoju visoravan a i prezimena ti nisu nepoznata. Sigurno imas i informacuja o prezimenu Pokrajac , interesira me dali ti je poznato koji nadimak su nekad koristili. Pod nekad mislim prije 1700 godine.

naravno da volem, da ste otamo razumili bi još i više <3 :) a prijatelji se zaljubili u miljevački pršut, Roški Slap i kanjone :D
i Meštroviću je taj kraj inspiracija do zadnjeg dana bija i ljudi, teški, tvrdoglavi vlaji koje život nije mazija, al empatični i velika srca, emocije na kapaljku, al kad pokažu, pokažu ih jako

ma čisto sam ti laik šta se prezimena tič i na iskustvenom temelju pišem
za prezime Pokrovac čula - Promina Mladena Burnaća :D, Potkrajšek ima neko u Drnišu, doselili su nekad odnekud ka i svi
uglavnom kad bi koja strana vlast (a bilo ih je falabogu) došla, s njom bi došli i njihovi ljudi za pozicije koje im ovi odrede, neki se zadržali, neki napravili dicu i otišli ostavivši prezime
dosta prezimena netipičnih za područje bivše općine Drniš (šire područje od ovog danas) se pojavljuju otkako su za vrime A-ug otvoreni rudnici - inženjeri su bili stranci - Slovenci, Česi, Slovaci, Poljaci, Austrijanci, Talijani, doli je bila neuka sirotinja koja je familije prehranjivala radeći u rudnicima
prezimena poput Puncet, Potkrajšek i Černivec

sritno s Pokrajcima, pitat ću doma još

eo mali tekstić za širi kontekst, ako koga zanima

Za vrijeme Kandijskog rata (1645.-1669.) vode se neprekide borbe za Drniš između Turaka i Mlečana. Konačno 1685.g. drniški Zagorani predvođeni Matom Nakićem-Vojnovićem oslobađaju Drniš od Turaka. Drniš tih godina mijenja kako svoj vanjski izgled, tako i sastav stanovništva.
Obnavlja se Gradina (čiji ostaci inače datiraju iz prve polovice 14. stoljeća, kada je ovaj dio Zagore, kao i cijeli kanjon Čikole nadzirala plemićka obitelj Nelipića), a na mjestu današnje Poljane 1758. godine grade se četiri mletačke vojne zgrade - kvartiri, s kulama na dva kraja, te konjušnicama. Godine 1783. gradi se zgrada mletačkog suda (stara općinska zgrada), iza crkve sv. Ante, a 1790. kuće Milić-Štrkalj u donjem dijelu Drniša (u kojoj su odsjeli 1818. godine car Franjo I i 1875. godine car Franjo Josip prigodom svojih posjeta Drnišu). Godine 1797. vlast u Drnišu preuzima austrijsko-habsburška monarhija, sve do 16-17. veljače 1806. godine kada Francuzi stižu u Drniš. Zadržavaju se do 1813. godine, a u svom kratkom razdoblju vladavine rade na izgradnji dalmatinskih cesta.
Austrijska vojska ponovno dolazi u Drniš 28.listopada 1813., te se zadržavaju narednih stotinjak godina, sve do 1918. godine. U tom razdoblju, Drniš doživljava svojevrstan gospodarski procvat, čiji je ključni čimbenik početak eksploatacije ugljena i boksita na ovom području, te zapošljavanje stotine radnika u rudnicima u Siveriću i u Velušiću. Još 1834. godine baron Rotschild otvara prvi rudnik ugljena u Siveriću (1857. godine kupuju ga šibenski poduzetnici, a 1875. prelazi u vlasništvo talijanskog Societa del Monte Promina), a krajem 19. stoljeca Bečanin Alexander Koenig počinje s eksploatacijom ugljena u Velušiću.U Drnišu se 1870. gradi prva općinska zgrada, na svom današnjem mjestu, a 1883. se nadograđuje zgradom pučke škole. U razdoblju od 1874.-1877. gradi se prva dalmatinska željeznička pruga od Splita do Siverića. Godine 1903. gradi se i pruga Siverić-Velušić. U vlasništvu talijanskog “SUFID”-a 1906. gradi se hidroelektrana Manojlovac, a vlasnici rudnika Monte Promina 1910. grade elektarnu u Roškom Slapu. Drniški vodovaod sagrađen je 1908., a početkom dvadesetog stoljeća uređuje se tok rijeke Čikole. Austrijska vlast 1914. započinje eksploataciju boksita u Trbounju. (to je uzrokovalo ovo prije koji dan (http://www.24sata.hr/sokantno/kod-drnisa-se-otvorila-zemlja-stanovnistvo-u-strahu-od-rupe-303810) op.jk)
Završetkom prvog svjetskog rata, u prosincu 1918. godine Drniš, kao i veliki dio Dalmacije, okupira talijanska vojska koja 5. travnja 1921. godine napušta Drniš, koji prelazi pod vladavinu Kraljevine SHS, pod kojom ostaje do kraja drugog svjetskog rata. U prvoj polovini 20.st. u Drnišu su osnovana brojna športska i kulturna društva (tamburaško društvo “Petropoljac”, sportsko društvo Hrvatski sokol, “Prominska vila”, DOŠK, Rudarska limena glazba u Siveriću, NK RUDAR, jazz orkestar “Caramba”). Suživot u zajedničkoj državi nastavlja se narednih 45 godina sve do sloma komunizma, kako u Europi, tako i kod nas.
*Siverić, zajedno s Labinom u Istri, bio je u svoje zlatno vrijeme najznačajniji jadranski rudnikuglja u Austro-Ugarskoj monarhiji. (ne znam ko je autor teksta, al u redu je kronologija i nema veze sa stranicom s koje ga preuzeh)

jagodica kolačić
28.02.2013., 11:01
eda el padre se oglasija - Pokrajac isto u Oklaju u Promini, zna da su bile pravoslavne i katoličke familije, nema ih puno
savjetujem kontaktiranje lika (Sanimir Sarić) šta vodi promina blog(!), ako ste u Zagrebu, Prominjani imaju svoju zavičajnu udrugu negdi, a načelnik općine P.Cota je isto jako susretljiv čovik, možete mu pisati, on će pitati stariju ekipu ako sam ne zna :) sritno

BigLima
28.02.2013., 18:48
eda el padre se oglasija - Pokrajac isto u Oklaju u Promini, zna da su bile pravoslavne i katoličke familije, nema ih puno
savjetujem kontaktiranje lika (Sanimir Sarić) šta vodi promina blog(!), ako ste u Zagrebu, Prominjani imaju svoju zavičajnu udrugu negdi, a načelnik općine P.Cota je isto jako susretljiv čovik, možete mu pisati, on će pitati stariju ekipu ako sam ne zna :) sritno

..hej kolačiću, post ti je super (onaj prije ovoga). Sa Sanimirom sam već duže u kontaktu pa se tu i tamo preko maila upopunjavamo. On isto istražuje i traži. Radi se o nadimku Sviraći. Znam da je dosta teško no vjerujem da će se informacija kad tad izroditi. Iz Zagreba jesam, momentalno ne živim u Zagrebu. Tek toliko da i ti imaš uvid o čemu se točno radi.

drkulas
02.04.2013., 21:35

Poštovani
Moje je prezime Kulaš.Porijeklo moga prezimena je iz malog zaseoka iz mjesta Vojevići, općina Ravno, Bosna i Hercegovina, gdje i danas žive nekoliko obitelji.Živim i radim u Dubrovniku. Moje prezime prema pisanim podacima iz župnih knjiga je na tom području već nekoliko stoljeća, znači prije dolaska Turaka u Hercegovinu. Ukoliko vas zanima nešto više od navedenog možete mi se obratiti, ali bih želio znati zbog čega vas zanima porijeklo prezimena Kulaš.
S poštovanjem.

Sijan
13.11.2013., 10:36
Hvala Vam velika!

Pozdrav Jaroslave

Prezime Šijan nema veze sa šijom iliti vratom ili usjevima. Ali ima veze sa mestom Šije u opštini Tešanj, BIH.

Tamo su se Milašinovići (Šijani) sklonili od Turaka, a ubrzo potom nastavili ka Banjaluci pa Lici. Meštane iz Šija i dan danas zovu Šijani.
http://hr.wikipedia.org/wiki/%C5%A0ije

Milašinovići su živeli na prostoru današnje opštine Arilje, Srbija a za slavu su uzeli sabor Svetog Arhangela Mihaila, po manastiru iz 13og veka iz tog kraja.

Knez Milašin je poginuo u Kosovskom boju, pa su po njemu dobili prezime Milašinović.

joe enter
13.11.2013., 12:33
Pozdrav Jaroslave

Prezime Šijan nema veze sa šijom iliti vratom ili usjevima. Ali ima veze sa mestom Šije u opštini Tešanj, BIH.

Tamo su se Milašinovići (Šijani) sklonili od Turaka, a ubrzo potom nastavili ka Banjaluci pa Lici. Meštane iz Šija i dan danas zovu Šijani.
http://hr.wikipedia.org/wiki/%C5%A0ije

Milašinovići su živeli na prostoru današnje opštine Arilje, Srbija a za slavu su uzeli sabor Svetog Arhangela Mihaila, po manastiru iz 13og veka iz tog kraja.

Knez Milašin je poginuo u Kosovskom boju, pa su po njemu dobili prezime Milašinović.

Ali samo ime mesta Šije je dobilo po vratu najverovatnije.
Tako postoje i ovi sa deformisanom varijantom u CG.:D

Krivošije (http://sh.wikipedia.org/wiki/Krivo%C5%A1ije)

plavusa1995
09.01.2014., 11:59
kao da je to bitno

Jura24
12.01.2014., 18:46
ZNA LI TKO ŠTO O PREZIMENU JURMAN. NAIME PISAO BI NEKU KNJIGO O PORIJEKLU PREZIMENA AL NEZNAM OD KUD POČETI. ZNAČI OD KAD SE POČINJE SPOMINJATI PREZIME JURMAN PA DO DANAS

Lolita_19
28.07.2014., 10:50
Ohohoho vidim da se ode Promina vridna spominje.. Zanima me prezime Markić iu Ljubotića, o tom dijelu familije stvarno jako malo znam pa ako nesto netko znam da mi kaze... Unaprid se zahvaljujem! :D:D

Čisto informativno za one koju ne znaju, Prominci su u Zegeju jači od Hercegovaca iako ih je manje, al su na dobrim mistima. :cool::cool::cool::cool: