PDA

View Full Version : Imena, prezimena i sve o njima

stranice : [1] 2 3

Engels
21.09.2003., 03:02
Moj djed se prezivao Deutsch i bio je katolik zivio je u Iloku te iz nekog razloga promijenio prezime.Da li je Deutsch zidovsko prezime?

Mrga Cvarak
21.09.2003., 04:21
jesi bio u crkvi pomolit se da slucajno nisi zidov?

papane...

stitch
21.09.2003., 21:42
Pa čovjek pita, ne mora odmah zbog toga biti Palestinac. :D

paracho
24.09.2003., 02:37
Engels kaže:
Moj djed se prezivao Deutsch i bio je katolik zivio je u Iloku te iz nekog razloga promijenio prezime.Da li je Deutsch zidovsko prezime?

Znam hedino za ljude koji se prezivaju Deutsch koji su pravi Nijemci, Protestanti iz okolice Baden Baden

silen
24.09.2003., 09:31
Engels kaže:
gluplji topic nisam jos vidio!!! a bogami ni nick i avatar!

Prijatelj
24.09.2003., 09:42
Koliko ja znam je.

Nevjerojatno je, ato je nevezano na ovu temu, kako ljudi ne znaju porijekla nekih riječi. Sad svi govore tisuću. Ta je rijeć iz ruskog, dok je hiljada iz grčkog. So what!

Riječ kat je turcizam.

Živim na prvom katu.:afro:

posmatrač
24.09.2003., 09:55
silen kaže:
gluplji topic nisam jos vidio!!! a bogami ni nick i avatar!

I registrirao si se samo da to kažeš :rolleyes:

na temu:

- pa reklo bi se da je to prezime njemačkog porijekla.

Štrok
24.09.2003., 15:02
Mislim da Deutsch ne može biti židovsko prezime.

Naime, Židovi imaju germanizirana prezimena negdje od 18-19. stoljeća. Tada su ih na to natjerali jer su smatrali da će se tako lakše germanizirati. Stara prezimena su najčešće jednostavno prevođena na njemački, otud Goldberg, Blumenthal itd. Ne vidim vjerojatnost da se je "Nijemac" moglo biti originalno prezime.

Prije će biti da je to prezime postalo jer je neki predak došao iz Njemačke među Slavene ili Švabe (Švabing je pokrajina iz koje su većinom stigli "naši" Nijemci) pa su ga tako nazvali. Kasnije se to pretočilo u prezime.

Sličan primjer: danas ovdje kod mene imaš doseljenog "Pemca" (Čeh) i "Kineza" u prvoj generaciji. Kad ne bi već bili upisani u knjige, nije teško zaključiti da bi kod njihovih potomaka nadimak prešao u prezime.

Thresholder
24.09.2003., 19:50
Nedavno preminuli vrhovnik Protestantske crkve u HR se zvao - Vladimir Deutsch.

_\|/_
11.10.2003., 21:00
Štrok kaže:
Mislim da Deutsch ne može biti židovsko prezime.
Naime, Židovi imaju germanizirana prezimena negdje od 18-19. stoljeća. Tada su ih na to natjerali jer su smatrali da će se tako lakše germanizirati. Stara prezimena su najčešće jednostavno prevođena na njemački, otud Goldberg, Blumenthal itd. Ne vidim vjerojatnost da se je "Nijemac" moglo biti originalno prezime.
Zidovi koji imaju germanizirana prezimena su ta prezimena morali kupiti da bi zivjeli u germanskim podrucjima (i tad imaju, najcesce, prezimena koja govore o njihovom zanimanju: fleischer, zimmerman...), inace su morali ici ca.... negdj su sredine bile snosljivije prema njima pa su zadrzali svoja prezimena (najblizi primjer je Bosna, gdje se zidovi prezivaju npr. Levi, ...).
Razlozi "kupovanja" prezimena su malo siri - ali nezanimljivi za trenutni thread.

Kiki
20.10.2003., 14:40
Ja sam bila s tri Brazilca.
Samo jedan od njih je imao dva imena, svi su imali jedno prezime.

Clea
07.11.2003., 14:22
mi smo ucili da oni sve nasljeduju...i od oca i od majke...pa onda imaju kilometarsko ime, koje im jedva stane na osobnu:D

ak to tam postoji uopce....:misli:

..a unda
09.11.2003., 21:01
Kiki kaže:
Ja sam bila s tri Brazilca.
Samo jedan od njih je imao dva imena, svi su imali jedno prezime.

...i sva trojica su imali kiki..od sada brazilce od milja zovem kiki jebao. (citaj: kiki zebao) :)

Moonlight Cat
18.03.2004., 15:11
Nije mi jasno zašto velika većina europskih Židova ima prezimena njemačkog porijekla. Znam da ima i drugih, ali ne može se ne primijetiti da njemačka prezimena dominiraju među njima.

Magor
18.03.2004., 15:33
U vjeku XVIII carski i kraljski ukaz je naredio: židovi koji su preselili iz Rusije (Galicija, današnja južnoistočna Poljska, Bjelorusija i Zapadno-Ukrajina) promjeniti ime na njemačko porijeklo. Tada su preselili u Austrougarsku cca. 3 milijuna (1 milijun u Ugarsku).

Gorman
19.03.2004., 11:41
Mislim da je riječ prvom popisu stanovništva u Prusiji negdje u 18. stoljeću. Svaki građanin Prusije morao je upisati ime i prezime, a Židovi do tad nisu imali prava prezimena već su se nazivali Izak, sin Davidov i sl. Onda su popisivači izmišljali prezimena Židovima pa zato imaš blesava prezimena poput Eisenstien (ledeni kamen), Spielberg (Brijeg za igru), Rosenburg (Dvorac ruža) i sl.

Bum još proveril kad dojdem dima :)

Basta
19.03.2004., 12:04
Slična situacija je bila kod nas u Vojnoj Krajini. Zato tamo ima čudnih prezimena. Ako nisi bio simpatičan popisivaču, mogao si dobiti prezime Vištica na primjer... :D :s

Moonlight Cat
19.03.2004., 14:42
Vidiš to mi nije palo na pamet. Sad sam se sjetio da i crnci u Americi imaju anglo-saksonska prezimena, vjerovatno po sločnoj logici.

A što se tiče ludih kombinacija, Zimmerman - sobni čovjek, cimer, iznajmljivač soba na moru :D ili cimer-frajer.:D:D:D

Slartibartfast
19.03.2004., 14:54
Moonlight Cat kaže:
Vidiš to mi nije palo na pamet. Sad sam se sjetio da i crnci u Americi imaju anglo-saksonska prezimena, vjerovatno po sločnoj logici.

Zbog toga sto su robovima davana prezimena robovlasnika u cijem su bili posjedu.

ljetopisac
20.03.2004., 22:19
Moonlight Cat kaže:
A što se tiče ludih kombinacija, Zimmerman - sobni čovjek, cimer, iznajmljivač soba na moru :D ili cimer-frajer.:D:D:D

'zimmermann' je 'stolar' :rolleyes:

Nymann
21.03.2004., 08:34
Vidiš, i mene je to oduvek zanimalo.

Mljacko
21.03.2004., 10:34
Gorman kaže:
Mislim da je riječ prvom popisu stanovništva u Prusiji negdje u 18. stoljeću. Svaki građanin Prusije morao je upisati ime i prezime, a Židovi do tad nisu imali prava prezimena već su se nazivali Izak, sin Davidov i sl. Onda su popisivači izmišljali prezimena Židovima pa zato imaš blesava prezimena poput Eisenstien (ledeni kamen), Spielberg (Brijeg za igru), Rosenburg (Dvorac ruža) i sl.

Bum još proveril kad dojdem dima :)

A ti nisi za lektiru čito Hamleta?

Kaj je sa Rasencrantzom i Guildensternom?

Nymann
21.03.2004., 10:44
ljetopisac kaže:
'zimmermann' je 'stolar' :rolleyes:

Der Zimmerman jest drvodelja, tesar, a stolar je der Tischler. :)

stitch
21.03.2004., 12:05
Netko mi je svojedobno rekao da su dva 'n' na kraju prezimena znak da se radi o Nijemcu, a jedno su imali Židovi, po čemu su ih razlikovali.

beowulf
21.03.2004., 23:27
ajmo uzet da su zidovi zaista tim ukazom dobili njemacka prezimena,,ali zasto bi se oni tad doseljavali iz rusije kad je seoba logicno uvijek isla na istok,,iz doline rajne pa vec do rusije,,po jidisu koji je bio zidovski jezik se vidi da su dugo boravili u njemackoj,,mozda i tu ima neke logike

Magor
22.03.2004., 06:46
Za Beowulfa:
Jer u Rusiji oni su ne mogao živjeti normalno. Samo su mogao živjeti na zapadnom djelu Rusije zbog carskog ukaza, oni su bio zabranjen od drugih pokrajina. Još k tome da u 18. stoljeću u Rusiji počjeli su snažni atrociteti prema Židovima. Tada oni su doseljavali u Austrougarsku, naročito u Beč i Budimpeštu i Prag. Josip II je naredio izmjenu imena da potpomagati asimilaciju. Inače u Budimpešti do danas živje židovi mnogobrojno (cca. 100.000, što je 5 % stanovništva grada).

ljetopisac
24.03.2004., 12:57
Nymann kaže:
Der Zimmerman jest drvodelja, tesar, a stolar je der Tischler. :)

istina :)

beowulf
25.03.2004., 22:04
Uzet ću u obzir sugestiju,,moguće je da su prezimena tako nastala,,to međutim ne niječe da su židovi i došli prije iz njemačke tokom srednjeg vijeka, ali isto kao što Gorman gore kaže, moguće je da tad još nisu imali prezimena, pa su onda tek u comebacku u Austriju dobili tek njemačka prezimena

revolution
28.03.2004., 13:00
e a sefardi, dakle doseljeni iz spanjoske (najvise je bilo u bih na ovim prostorima) pak imaju prezimena tipa>

montiljo, kabiljo..

wyrm
29.03.2004., 17:49
stitch kaže:
Netko mi je svojedobno rekao da su dva 'n' na kraju prezimena znak da se radi o Nijemcu, a jedno su imali Židovi, po čemu su ih razlikovali.

Nije nuzno tako, ali u velikom broju slucajeva jest. Iako recimo nastavak -man imas i u skandinavskim prezimenima a ja mislim da oni pak nemaju veze sa time.
Dakle jedno n zidov dva n schvabo. :D

rambi
03.04.2004., 21:11
beowulf kaže:
Uzet ću u obzir sugestiju,,moguće je da su prezimena tako nastala,,to međutim ne niječe da su židovi i došli prije iz njemačke tokom srednjeg vijeka, ali isto kao što Gorman gore kaže, moguće je da tad još nisu imali prezimena, pa su onda tek u comebacku u Austriju dobili tek njemačka prezimena Prezimena su definitivno od Josipa II.

Smjerovi migracija su se mijenjali, ovisno o situaciji; u principu u Poljsku Zidovi, u vecem broju, dolaze u 13. stoljecu nakon progona iz njemackih zemalja i Francuske, a za vrijeme vrlo liberalnog poljskog kraja Boleslava, imaju aranzman slican onome koji su Zidovi imali u onom razdoblju andaluske povijesti koje se zove "Zlatno doba Spanjolske" (Povelja iz 1264., ako sam omanula godinu, don't kill me).

Situacija u Poljskoj se na gore mijenja nakon 1648. i od onda se poljski Zidovi pokrecu prema zapadu.

Inace, Zidovi su dosli u Rusiju tek kad je Rusija podjelama dosla do djelova Poljske (a i onda je potvrdjena zabrana naseljavanja u druge djelove Ruskog Carstva... to se mijenja tek u 2/2 19. stoljeca, a de iure tek nakon 1917).

rahela
30.04.2004., 08:45
Evo moje prezime je zhidovsko .. Alakali.. shta mislish odakle je? i shta znachi?:)

Herostrat
30.04.2004., 08:56
rahela kaže:
Evo moje prezime je zhidovsko .. Alakali.. shta mislish odakle je? i shta znachi?:)

Izgleda, srećo, da si opet počela piti od rane zore? Pa ti se brkaju slova? Vjerojatno si mislila na prezime Alkalai a ne Alakali? .-)

rahela
30.04.2004., 08:57
Pih.. ubit che me baba Rivka:))) Rahe

linad
23.11.2005., 08:58
Pozdrav,

zanimalo bi me da li mi netko može pomoći da me uputi na web adresu, telefon, osobu, udrugu ili nešto drugo kome bih se mogla obratiti po pitanju porijekla prezimena?

Hvala

Magor
23.11.2005., 15:34
www.ancestry.com

Npr. za prezime „Petrovic": link (http://www.ancestry.com/search/SurnamePage.aspx?html=b&ln=Petrovic&sourcecode=13304)
What does the Petrovic name mean? Last Name: Petrovic
1. Croatian and Serbian (Petrović); Slovenian (Petrovič): patronymic from the personal names Petar (Croatian and Serbian) or Peter (Slovenian) (see Peter).

Jedna mađarska stranica: www.radixindex.com (engleska verzija)

juanpablom
26.11.2005., 10:51
linad kaže:
Pozdrav,

zanimalo bi me da li mi netko može pomoći da me uputi na web adresu, telefon, osobu, udrugu ili nešto drugo kome bih se mogla obratiti po pitanju porijekla prezimena?

Hvala

A koje te prezime zanima? Možda nešto znam.

Dijete Cvijeća
29.11.2005., 02:24
Petar Šimunović (http://www.hazu.hr/Akademici/PSimunovic_knj.html)

Ariston
06.12.2005., 21:13
Zna li netko sajt gdje mogu vidjeti odakle pojedina imena vuku korijene? Tipa Magdalena?

Unaprijed zahvalan :)

lexicon
17.12.2005., 11:12
Jedna od stranica:
http://www.kastav-crkva.com/imena.html

Magdalena je biblijsko ime - od grč. Magdalene - žena iz grada Magdale u Galileji

Pogledaj i ovdje:
http://www.iskon.hr/bebe/page/2000/11/06/4038006.html

Didi
21.12.2005., 20:00
Behind the Name (http://www.behindthename.com/).

Nešto ozbiljnija stranica, no ipak imaj na umu da internet uvijek ostaje internet, a za prave podatke morat ćeš se pomučiti i potražiti adekvatnu literaturu.

go2sleep
21.12.2005., 21:38
Zna li netko sajt gdje mogu vidjeti odakle pojedina imena vuku korijene? Tipa Magdalena?

Unaprijed zahvalan :)

tvoje vuče od praznovjerja da će se demoni koji nose bolest splašiti zvučnog imena i pobjeći
Tu pripadaju razni Vukovi, Strahimiri i slični
imam negdje u jednoj staroj enciklopediji kako su nastala

Ariston
22.12.2005., 11:42
tvoje vuče od praznovjerja da će se demoni koji nose bolest splašiti zvučnog imena i pobjeći
Tu pripadaju razni Vukovi, Strahimiri i slični
imam negdje u jednoj staroj enciklopediji kako su nastala

:D Ovo stvarno nisam znao, a zanimalo me :) Hvala :)

Marko1000
09.01.2006., 20:29
A ako imaš Klaićev "Rječnik stranih riječi", ima i tamo poveći opis gotovo svakog imena.

slavko
09.01.2006., 21:53
Mate Šimundić: Rječnik osobnih imena, Nakladni zavod Matice hrvatske, Zagreb 1988., 571 stranica.

:) :) :)

johnnyvd
19.05.2006., 16:24
Pozdrav svima!
Trebam Vasu pomoć,htio bih znati porijeklo i značenje mog prezimena.Prezime mi je Vdović.Ako netko nešto zna :rolleyes: ,neka mi javi. Puno Vam hvala :) !
Pozdrav!
Johnny:top:

Sarasvati
22.05.2006., 11:59
http://www.istrianet.org/istria/genealogy/town/albona/notes1.htm

johnnyvd
22.05.2006., 13:17
Puno hvala,samo što prezime nije Vidović nego Vdović.

judita
22.05.2006., 13:42
ukraina? probaj pod tim trazit

Didi
22.05.2006., 13:58
ukraina? probaj pod tim trazitZašto tako daleko. Na slovenskom se "udovica" kaže vdova, a bit će da je onda i u kajkavskim govorima tako. E, sad, ovo što slijedi, možda se Johnyju neće svidjeti, ali riječ je o prezimenu koje je prvi ponio nezakoniti sin neke udovice: prezime doslovce znači "udovičin sin", "udovičin mali".

johnnyvd
22.05.2006., 14:54
I mislio sam si da bi moglo biti slovenskog porijekla.Djed mi je pričao dok je bio jako mali živio je u Pregradi,a onda se preselio u Moslavinu.Ja sam inače iz Kutine.Jednom sam slavio rođendan u Sloveniji u mjestu koje se zove Podčetrtek.Bio sam kod nekog tipa kaj se bavi seoskim turizmom i kada mi je tip upisivao prezime u svoju knjigu,napisao je sve kak treba osim kaj mi je č napisao umijesto ć.:)Dok u Hrvatskoj prezime mi napišu ili kao Vidović ili kao Udović.Ista stvar kad mi izgovaraju prezime.Nekad mi je to smiješno, a nekad me razljuti.Puno hvala i juditi i Didi :).

Thresholder
22.05.2006., 23:36
I mislio sam si da bi moglo biti slovenskog porijekla.Djed mi je pričao dok je bio jako mali živio je u Pregradi,a onda se preselio u Moslavinu.Ja sam inače iz Kutine.Ne zelim ti narusavati vjeru da je Vdović slovenskog porijekla :) , ali vdova je "udovica" i na ceskome. A oko Kutine i pogotovo dalje prema Daruvaru je i dosta Ceha...

judita
23.05.2006., 01:13
ali cesima se ne zavrsavaju tak prezimena (?)
nekako kad sam trazila svoje takav sam dojam dobila na takva prezimena bez prvog samoglasnika

Sarasvati
23.05.2006., 08:59
Puno hvala,samo što prezime nije Vidović nego Vdović.
ups! a ja mislila da je to tipfeler!

Thresholder
23.05.2006., 16:06
ali cesima se ne zavrsavaju tak prezimena (?)Pa sto onda? :confused: Ne zavrsavaju tako ni Slovencima.

Ris
23.05.2006., 16:09
jebote, prezimena se modificiraju jako često...

judita
23.05.2006., 22:44
nisam ni mislila na slovence

ima zilion stranica o porijeklu prezimena nek se malo potrudi

johnnyvd
26.05.2006., 11:26
kao na primjer ....?

judita
26.05.2006., 22:30
http://www.iarelative.com/czech/
http://www.ukrainianweb.com/genealogy_ukraine.htm
http://www.genealogytoday.com/surname/finder.mv?Surname=Vdovic
http://www.ancestry.com/
http://www.appleby.net/genealogy.html

juanpablom
26.05.2006., 22:51
jebote, prezimena se modificiraju jako često...
Kao Meier u Majerović, Alfirević od nekog Alfira ili tako nešto itd.

likich
27.05.2006., 06:45
I mislio sam si da bi moglo biti slovenskog porijekla.Djed mi je pričao dok je bio jako mali živio je u Pregradi,a onda se preselio u Moslavinu.Ja sam inače iz Kutine.

U Repušnici, u Vinogradskoj ulici stoji natpis Klet Vdović. Nisli li ti možda taj?
Btw, izašla je knjiga o prezimenima kod nas, proje par godina, ali je nema nigdje za kupit. I mene zanima moje i još nekoliko prezimena, ali te knjige nema nigdje za kupit!

Dunj@
27.05.2006., 06:54
postoji u knjižnicama ili bar u NSK...postoje dvije od istog pisca.. čini mi se.jedna iz sedamdesetih...i bavi se i migracijom prezimena po bivšoj jugi.

šimunović, mislim...da se zove pisac

johnnyvd
30.05.2006., 15:39
likich,ta klet je od buraza mog djeda,samo kaj ja nisam u vinogradskoj nego u gajevoj :).Kak se zove knjiga? judita,hvala na linkovima:).

Vincent V
02.06.2006., 12:01
lupi u google pretragu i vidi kaj ti se nudi

djubre
07.03.2007., 22:57
zna tko za prezime Olenjuk i Culjat(c s tvrdom kvacicom)

kokolo
11.03.2007., 13:42
Jel mi moze netko pomoci? Zanima me podrijetlo prezimena krznar i milinovic?? Sad ako znate nesto bistro, samo se raspisite!! :)

aGeL
14.03.2007., 17:21
isto pitanje za prezime Mihaljević. unaprijed hvala

luther king
14.03.2007., 17:26
probajte webu upisat porijeklo prezimena pa čete možda nešto nači,inače ja sam svoje našao do 1740,ali to nije posao od jednoga dana.ispadne ti pravoslavno,katoličko,islamsko,pa više ne znaš gdje da kreneš.Postoji neki tip u Beogradu kao najbolji znalac na ovim prostorima,ali traži neku lovu.

tince
15.03.2007., 19:23
Da li netko zna otkud je porijekom prezime Kajfeš, jer mi ne zvuci da ima korijenje na ovim prostorima???

Hvala

Zrinska
15.03.2007., 19:24
meni zvuci madarsko.

Magor
16.03.2007., 07:36
meni zvuci madarsko.

Ne znam. U Mađarskoj postoji samo Kaifás (čita se: Kajfaš). Rijetko prezime, biblijsko židovsko ime.

tince
16.03.2007., 13:01
Ne znam. U Mađarskoj postoji samo Kaifás (čita se: Kajfaš). Rijetko prezime, biblijsko židovsko ime.

Židovsko????:confused: Ja imam židovske krvi???:confused: UUUpppsssssssss:confused:

Magor
16.03.2007., 14:32
Židovsko????:confused: Ja imam židovske krvi???:confused: UUUpppsssssssss:confused:

Ne budi samoubojica! :D

Kakvu vezu ima prezime/ime sa krvi?

----------------

Kajfaš je mađarska varijanta za Kajfu (=> veliki svećenik u Bibliji).

tince
16.03.2007., 15:48
Ne budi samoubojica! :D

Kakvu vezu ima prezime/ime sa krvi?

----------------

Kajfaš je mađarska varijanta za Kajfu (=> veliki svećenik u Bibliji).

Pa ako se netko od mojih predaka tako prezivao, tj. moja baka konkretno, pretpostavljam da imam zidovske krvi....zasto bi nezidovi nosili zidovsko prezime? Ne mislim se ubiti, ali me iznenadilo i nemam nista protiv zidova?

Je li to provjereno i sigurno...da li mi mozes navesti izvor informacija?

camundongo
16.03.2007., 19:15
Kajfes je arapsko ili zidovsko prezime.
Porijeklom iz Spanjolske. Na nase prostore je doslo preko Njemacke, Austrije i Slovenije.

tince
16.03.2007., 19:28
Kajfes je arapsko ili zidovsko prezime.
Porijeklom iz Spanjolske. Na nase prostore je doslo preko Njemacke, Austrije i Slovenije.

Je li ima netko nekakav izvor please???? s obzirom na Josipa Kajfeša to ne bi trebalo biti osobito teško?? Neku web stranicu?

Ovaj podatak me iznenadio..moj pradjed je inace iz sela Radočaj Gorski Kotar, a baka mi je pricala da je neki njegov predak dosao sa Napoleonovom vojskom u ove krajeve dok su bile ilirske provincije, tj, da je bio Francuz, valjda. Ali nigdje nisam cula da je to prezime francusko niti mi zvuci tako...:confused:

camundongo
16.03.2007., 20:05
Pa da, dosli su u Gorski Kotar iz Slovenije, a u Sloveniju su dosli sa Sjevera (Francuska ili Njemacka)...

Mislim da se radi o spanjolskim zidovima koje su katolici protjerali na sjever Europe, u 15/16. stoljecu

tince
16.03.2007., 20:30
Pa da, dosli su u Gorski Kotar iz Slovenije, a u Sloveniju su dosli sa Sjevera (Francuska ili Njemacka)...

Mislim da se radi o spanjolskim zidovima koje su katolici protjerali na sjever Europe, u 15/16. stoljecu

Jesi siguran? Odakle ti to? je li to provjeren podatak?

Mislim prilicno je zanimljiv. Jos ce biti bolje kad to obznanim svojoj rodbini....:zubo:

*Inga*
20.03.2007., 23:18
krznar - međimurje, zagorje, prigorje, banovina

milinovic - neznam

mihaljevic - vrgorac, ogulin, sred. dalmacija, moslavina, slavonija

Zloca
21.03.2007., 20:34
Nedugo sam čuo jedno po meni rijetko prezime u Hrvatskoj Menkrat, pa mi nije jasno od kud ono točno dolazi. Pokušao sam preko google, ali nisam ništa konkretno dobio. U Hrvatskoj, kad se ukuca u telefonski imenik ispadaju samo dvije osobe sa prezimenom Menart. Nekako dvojbim da su Menkrat i Menart nekako povezani, samo je sve ovisilo kako je matičar čuo i upisao dotično prezime.

Zna li netko nešto više o porijeklu tog prezimena?

*Inga*
21.03.2007., 23:54
jedino što sam ja našla...ali to nije to......je:

Menard - njem Meinhard :cool:

::barcode
22.03.2007., 07:43
Zna li netko nešto više o porijeklu tog prezimena?

Mene vuce na slovensko. Enkrat=Jednom

A M? Kako si naveo, maticar dodao :D

Zloca
22.03.2007., 07:47
Mene vuce na slovensko. Enkrat=Jednom

A M? Kako si naveo, maticar dodao :D

Ma i meni se učinilo da je tako. Čak sam u prvi mah pomislio da je to prezime stiglo iz Slovenije ili Austrije između dva svjetska rata. Mada, kada su matičari u pitanju, svaki je pisao onako po izgovoru kako je čuo prezime. Znači ovisilo je sve o kvaliteti slušnog aparata u matičara.:D

Magor
22.03.2007., 08:05
Menkrat - Menart

jedino što sam ja našla...ali to nije to......je:

Menard - njem Meinhard :cool:

njem. Meinhard = mađ. Menyhárt (čita se: Menjhart, eventualno Menhart)

Menyhárt ili njegov drugi oblik Menhárt su poznata prezimena u Mađarskoj.

Zloca
22.03.2007., 16:44
Menkrat - Menart

njem. Meinhard = mađ. Menyhárt (čita se: Menjhart, eventualno Menhart)

Menyhárt ili njegov drugi oblik Menhárt su poznata prezimena u Mađarskoj.

Odlični ste mi vas dvoje. Znači može biti i njemačkog i mađarskog porijekla.:)
Eh, da bi sad nekako dokučili kojem od ovog dvoje bi to prezime pripadalo, recimo da me zanima ako nekome padne na pamet ideja, na koji način se to prezime moglo naći u krajevima današnje zagrebačke županije krajem prvog svjetskog rata.

Inače iz tog perioda i na prezime koje sam spomenuo, povezano je žensko ime Albina.

Po vama koji ste bolji znalci u tome od mene, da li bi Albina bila više povezana uz relaciju porijekla prezimena iz Njemačke ili iz Mađarske. Kod kojih je u tom slučaju bilo više izgleda, uporaba takvog osobnog imena.

:)

Zloca
22.03.2007., 16:57

Najveći dio sefarda, tj. židova iz Španjolske koliko sam čuo došao je na balkanske prostore morskim putem u vrijeme Otomanskog carstva gdje su bili relativno dobro primljeni.

Magor
23.03.2007., 07:42
...da li bi Albina bila više povezana uz relaciju porijekla prezimena iz Njemačke ili iz Mađarske. Kod kojih je u tom slučaju bilo više izgleda, uporaba takvog osobnog imena.

:)

U Mađarskoj Albina je rijetko žensko ime. Kao muško ime (Albin) je češće, pogotovo među mađarskim aristokratima.

Zloca
23.03.2007., 14:55
U Mađarskoj Albina je rijetko žensko ime. Kao muško ime (Albin) je češće, pogotovo među mađarskim aristokratima.

Sad si mi dao na razmišljanje.
Kako bi se moglo naći za tu damu od kud je točno porijeklom kad se samo zna njeno ime i prezime i jedan kratki period gdje je živjela? Ima li nekog izgleda preko vjerskih ustanova? Možda se nađe neki njen srodnik po tom prezimenu itd.....

Zapravo nemam pojma koju je vjeru prakticirala.:confused:
Ima tko neku ideju?

tince
23.03.2007., 17:39
Što znači da Kajfeši ne spadaju u tu skupinu?

melk
29.03.2007., 14:34
U Sloveniji Kajfeša skoro nema, no ima Kejfeža (vir:http://www.stat.si/imena_baza_priimki.asp?ime=&priimek=kajfe%9E&spol=)

Kajfež ti znači onu spracicu, sa kojom poklopiš goreću svijeću i ugasiš je.

tince
29.03.2007., 16:01
U Sloveniji Kajfeša skoro nema, no ima Kejfeža (vir:http://www.stat.si/imena_baza_priimki.asp?ime=&priimek=kajfe%9E&spol=)

Kajfež ti znači onu spracicu, sa kojom poklopiš goreću svijeću i ugasiš je.

To na slovenskom?

melk
30.03.2007., 05:34
To na slovenskom?

Da.

dragonfly_os
06.05.2007., 16:00
A mene tek zanima porjeklo moga prezimena...a nikako da pronađem kad ni ne znam kako da potražim i gdje...Prezivam se :s ČES:s hehehe...molim pomoć u bilo kojem obliku...kisses

Nothing_But_You
15.05.2007., 10:20
Ljudi, bila bih vam jako zahvalna kad bi mi netko razjasnio podrijetlo ovog mog nesretnog prezimena. (treba mi za seminar,a nemam pojma di bi tražila) Hvala! :kiss:

stitch
15.05.2007., 10:39
Udaj se pa piši o drugom. :D

Nothing_But_You
15.05.2007., 13:52
dobar prijedlog ali ko će me ženit do sljedećeg utorka kad moran predat seminar?? i još da ima prezime koje je lako skužit odakle je poteklo :D

stitch
15.05.2007., 14:03
Potraži članke Petra Skoka u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici. On je jedan od naših najboljih onomastičara. Više se doduše bavio toponimima nego antroponimima, ali tko zna, možda štogod nađeš. Trenutačno nemam uza se njegov Etimologijski rječnik, ali sumnjam da postoji slična natuknica. To jednostavno nije isto područje.

g2slep
15.05.2007., 14:08
Franići su često prezime u Blatu na Korčuli
Ja znam nekoliko

cho enter
16.05.2007., 03:31
Iz srbije naravno , evo ti rodica-glumica!

http://www.balkanmedia.com/m2/sl/4050-1-4.jpg

cho enter
16.05.2007., 03:33
Zaboravih , zove se Ana Franic

g2slep
16.05.2007., 05:42
Zaboravih , zove se Ana Franic

Nekako su se u isto vrijeme selili Bunjevci, kad se i Korčula naseljavalja s kopna

cho enter
16.05.2007., 17:00
Nekako su se u isto vrijeme selili Bunjevci, kad se i Korčula naseljavalja s kopna
Ako se secas postojala je YU(i to dve) , tako ko zna dali je stara HRdijaspora ili neka ko zna.
Ali devojka je iz BG i sasvim dobra glumica(narocito pozorisna) , madaglumi i po filmovima i serijama.
P.S
Bas sam ti pomogo'.:D

Nothing_But_You
18.05.2007., 13:56
hvala ljudi na korisnim i hm... manje korisnim odgovorima :s

lomanita
18.05.2007., 14:06
da ne povjerujem :D :D

moj stari je rođen kao franić, ali je adiministrativnom greškom postao franjić kad se preselio u zagreb iz okolice livna.

pokojni djed je govorio da se njegov tata (ili djed, nisam sigurna) doselio iz okolice knina (selo se, navodno, zove crvić).
to je sve što ja znam - nadam se da pomaže!

Nothing_But_You
18.05.2007., 14:12
čuj, svaki post pomaže... thanks :kiss:

badday
19.05.2007., 09:32
Moj bivši šef se zove Antun Franić,on je rodom Janjevac s Kosova.Znači da korijene vuče iz Dubrovnika!

josip_st3
19.05.2007., 10:20
koliko ja znam,moje prezime,tvoje prezime i jos neko prezime potjecu jos iz starog hrvatskog kraljevstva i dobivena su od trojice braće: gojko,frane i jos neki
a dalje ti neznam

Lee Champa
19.05.2007., 20:46
http://surnames.behindthename.com/origin.php

badday
19.05.2007., 23:56
http://surnames.behindthename.com/origin.php

I nisu neke informacije:flop:

Ris
20.05.2007., 00:49
Ljudi, bila bih vam jako zahvalna kad bi mi netko razjasnio podrijetlo ovog mog nesretnog prezimena. (treba mi za seminar,a nemam pojma di bi tražila) Hvala! :kiss:

Ima bunjevačko porijeklo. Iz obitelji Krmpota. Šire se u sva tri smijera. U okolici rijeke imaš selo Franiće!

Ris
20.05.2007., 00:56

moj stari je rođen kao franić, ali je adiministrativnom greškom postao franjić kad se preselio u zagreb iz okolice livna.

pokojni djed je govorio da se njegov tata (ili djed, nisam sigurna) doselio iz okolice knina (selo se, navodno, zove crvić).

Znam i jednog Franjića iz Rijeke, ali en znam odakle je inače!

Mislim, očito je da ime potječe od imena Frane ili manje vjerojatno Franjo.
I stoga je logično damožda to prezime ima više, među sobom neovisnih izvora.

Ako je točno ono što sam ja napisao, a izvor je Šimunović, Franića ima svugdje kamo su se Krmpote selili. ZNači Hercegovina, Srednja i Sjeverna Dalmacija, Primorje, Gorski kotar, Bosna i južna Slovenija. Zatim šire zg područje, Slavonija, Vojvodina.....

... nisam baš od pomoći? :zubo:

PA napiši onda nešto u tom szilu....

dataX
20.05.2007., 00:58
U jednom selu u Dalmatinskoj Zagori postoji zaseok Franići. Selo je Primorski Dolac.

U Franićima se ljudi prezivaju Franić.

juanpablom
21.05.2007., 13:30
Iz srbije naravno , evo ti rodica-glumica!

http://www.balkanmedia.com/m2/sl/4050-1-4.jpg
Hrvatica iz Srbije očito :)

cho enter
21.05.2007., 15:14
Hrvatica iz Srbije očito :)
Kako mislis , zato sto je crna , pa nije valjda ona prica....ako je:flop:

juanpablom
22.05.2007., 10:53
Ma vidi ju pravi dinarski tip Hrvatice

Joza
27.05.2007., 10:05
malo nesto istrazivao... Ima ih recimo podosta na podrucju sisacko-moslavacke zupanije... odakle inace prezime vuce korijene?

Ris
27.05.2007., 10:39
šta nije Hercegovina?

Joza
27.05.2007., 10:45
šta nije Hercegovina?

e to je jedna od teorija koje sam cuo... cak sam cuo da je i Lika isto...

Au197/79
27.05.2007., 16:55
Ma jok, suviše je sitna, ili more bit da ne rastu dobro van prirodnog areala :)
Mada kad se setim kakvih zakržljalih Dalmatniki ima (ona magazinka a i Ševe) more bit i da je, u svakom slučaju nikome je ne damo :D

cho enter
28.05.2007., 08:57
Ma jok, suviše je sitna, ili more bit da ne rastu dobro van prirodnog areala :)
Mada kad se setim kakvih zakržljalih Dalmatniki ima (ona magazinka a i Ševe) more bit i da je, u svakom slučaju nikome je ne damo :D
A originalne dalmatinke koje su rasle u "prirodnom arealu" jesu li dlakave po grudima i ledjima kao Andro Knego.:zubo:

cho enter
28.05.2007., 09:57
Pejakovica ima Srba,Crnogoraca,Hrvata , bojim se kad su u pitanju "zajednicka" prezimena da uvek naletis na poreklo koje ti nije bilo u planu.
Evo ti CG-Pejakovici(samo se pominju , pleme Ljubotinj)
http://www.montenegro.org.au/pleme_ljubotinj.html

Joza
28.05.2007., 10:36
Pejakovica ima Srba,Crnogoraca,Hrvata , bojim se kad su u pitanju "zajednicka" prezimena da uvek naletis na poreklo koje ti nije bilo u planu.
Evo ti CG-Pejakovici(samo se pominju , pleme Ljubotinj)
http://www.montenegro.org.au/pleme_ljubotinj.html

za ove koje ja znam, u jednom slavonskom mjestu su vec malo manje od 300 godina, pa posto su starosjedioci zanima me njihovo porijeklo.

cho enter
28.05.2007., 10:59
za ove koje ja znam, u jednom slavonskom mjestu su vec malo manje od 300 godina, pa posto su starosjedioci zanima me njihovo porijeklo.
Iz imena Pejo je veliki broj izvedenih prezimena , ali sigurno su ti tvoji pobegli od turaka i dosli u slavoniju , tako da su verovatno iz SR,BiH,CG .

Joza
28.05.2007., 11:14
Iz imena Pejo je veliki broj izvedenih prezimena , ali sigurno su ti tvoji pobegli od turaka i dosli u slavoniju , tako da su verovatno iz SR,BiH,CG .

vrlo lako moguce, e i jos jedna cinjenica je da koliko mi je poznato svi su rimokatolici, sad ne znam da li su se naknadno prebacili na rimokatolike nakon sto su doselili u Slavoniju ili su to vec bili, al onda ovu teorija da su iz SR ili CG ne stoji posto je tamo velika vecina pravoslavne vjere... sta ja znam...

cho enter
28.05.2007., 11:39
vrlo lako moguce, e i jos jedna cinjenica je da koliko mi je poznato svi su rimokatolici, sad ne znam da li su se naknadno prebacili na rimokatolike nakon sto su doselili u Slavoniju ili su to vec bili, al onda ovu teorija da su iz SR ili CG ne stoji posto je tamo velika vecina pravoslavne vjere... sta ja znam...
Onda su iz BiH , ali moguce i odavde , jer ljudi seljaci u vreme od pre 300,400 godina nisu bas do kraja bili religijski profilisani kao danas , tako npr.plemenska vencavanja u nekoj dolini u hladu hrasta nisu bas bila popriste borbe koja vera je bolja.
Selidbe u to vreme su ceste i obostrane , tako imas u okolini Kragujevca ljude poreklom iz Imotskog(400 godina su tamo) iz "povjesne HR zemlje" , pa su pravi Srbi.
Poenta je u shvacanju , da ljudi iz tog vremena nisu bili nacionalno osvesteni , ali su znali da "smo nasi" , znaci mesanje je ultra-kompleksno.

ana franić
01.06.2007., 12:47
Prezime Franić dolazi iz dva smjera jedan dio podrijetlom iz like dok je drugi dio zbog povjesnih zbivanja u lici emigrirao u bosnu u mjesto koje se zove jajce
trenutno znam da postoji crkva u rudopolju u liki u kojoj se na nekog svetca godišnje okupljaju ljudi iz tih krajeva pa tako i porodice franić:)

ivuschka
01.06.2007., 12:52
ja sam Franjić ( Bihać, BIH ) al deda mi je pričao da je to sve nastalo od Vranića, pa Franići pa Franjići i to tam negdje iz zagore. Al je deda pokojni , pa dalje ne znam. sori na nikakvoj pomoći :zubo:

Dijete Cvijeća
03.06.2007., 05:22
za ove koje ja znam, u jednom slavonskom mjestu su vec malo manje od 300 godina

Mikanovci, Stari?! :zubo:

bacinac
03.06.2007., 21:41
Ima ih u ciloj Hrvatskoj, a najviše ih je oko Vina(Vrgorac), a ima ih i u Baćini(Ploče). Po predaji Baćinskih Franića oni su došli iz Huma(danas Hercegovine), a spominju se u Baćini od 16st. Iz starih vrela se da naslutit da vuku podrijetlo od stare plemićke obitelji Nimčića, od kojih su nastala još neka plemena: Cvitkovići, Damjanovići, Gojak(ovići), Martinac, Nemčić, Mikulić i Šiljeg.
Ako ti triba više podataka, ima toga još.

Joza
08.06.2007., 22:15
Mikanovci, Stari?! :zubo:

Ne. Radi se o zapadnoj Slavoniji.

aGeL
09.06.2007., 16:05
potvrđujem da ih ima dosta u selu Vine kod Vrgorca.

Dijete Cvijeća
10.06.2007., 11:09
Ne. Radi se o zapadnoj Slavoniji.

Vjerojatno su došli iz BiH.

Na kojem je slogu naglasak?

Joza
10.06.2007., 11:15
Vjerojatno su došli iz BiH.

Na kojem je slogu naglasak?

hm... a ne znam sad... neki izgovore prezime tako da produze naglasak na A,
a ovi ovdje kazu sve ujednaceno, mislim vlasnici prezimena :)

Dijete Cvijeća
10.06.2007., 11:35
hm... a ne znam sad... neki izgovore prezime tako da produze naglasak na A,

Da, tak govore ovi (Šokci, kažu) iz istočne Slavonije.

a ovi ovdje kazu sve ujednaceno, mislim vlasnici prezimena :)

A jel' im naglasak isto na drugom slogu?

Joza
10.06.2007., 11:43
Da, tak govore ovi (Šokci, kažu) iz istočne Slavonije.

A jel' im naglasak isto na drugom slogu?

da... e je malo naglasenije od ostalih

HAL 9001
13.06.2007., 19:52
Pozdrav, evo vec dugo zelim malo vise saznati o porjeklu svog prezimena, pa ako netko zna bio bih mu jako zahvalan.:)

Abyssus
13.06.2007., 20:00
Ovo je postao kutak za rodoslovna stabla...

U starovisokonjemačkom Heri-zogo (heri = "vojska", zogo = "vođa" < ziehen) označivao je vojskovođu, a riječ je potom posuđenja u mađarski (herceg)

Gubitak početnog h nije ništa rijetko... Tipično za takove štokavske krajeve gdje glas h nije organski dio jezične tvorevine. Možeš pisati i spiritus asper, hehehe. :zubo:

novak63
08.07.2007., 19:32
Ima ih u ciloj Hrvatskoj, a najviše ih je oko Vina(Vrgorac), a ima ih i u Baćini(Ploče). Po predaji Baćinskih Franića oni su došli iz Huma(danas Hercegovine), a spominju se u Baćini od 16st. Iz starih vrela se da naslutit da vuku podrijetlo od stare plemićke obitelji Nimčića, od kojih su nastala još neka plemena: Cvitkovići, Damjanovići, Gojak(ovići), Martinac, Nemčić, Mikulić i Šiljeg.
Ako ti triba više podataka, ima toga još.

Da li od tih potječu Berići, Nikolaši ,Šaporci, Markovići , Dejanovići, Ninkovići????

jagor
09.07.2007., 19:22
ja sam Franjić ( Bihać, BIH ) al deda mi je pričao da je to sve nastalo od Vranića, pa Franići pa Franjići i to tam negdje iz zagore. Al je deda pokojni , pa dalje ne znam. sori na nikakvoj pomoći :zubo:

Pitali Vlaja da reče dva imena na F,a on Pilip i Vrane:zubo:
Glas f stari Hrvati nisu poznavali,i u glagoljici su koristili grčko odnosno ćirilićno slovo za taj glas.

bacinac
09.07.2007., 20:31
Da li od tih potječu Berići, Nikolaši ,Šaporci, Markovići , Dejanovići, Ninkovići????

Govorija sam priču iz mog kraja. Loza Nimčića je usputno izronila iz cile priče o Franićima, što ne znači da ne bi mogla biti vezana uz gornje navedena prezimena. Na žalost, takvih podataka neman.

leptirica-sb
15.07.2007., 09:12
a mog prezimena neeeeeema... ja pokusavam naci ali ne ideeeeeeeeeee...kme

Dux_Croatorum
29.07.2007., 16:41
Glas f stari Hrvati nisu poznavali,i u glagoljici su koristili grčko odnosno ćirilićno slovo za taj glas.

A ja baku stalno zajebavam kad govori Pilip ili Vrano/Vrane :zubo: :zubo: :zubo:
Najbolje mi je bilo kad je rekla da treba kupit novi krevet, jer joj je puko peder na lijevoj strani :rofl:
Možda je to rekla jer nije nosila zubalo :)

zona44
29.07.2007., 17:03
moze li mi netko objasniti prezime Borovac i sve o njemu?

hvala unaprijed :kiss:

Abyssus
29.07.2007., 17:06

Upravo o tom i pisah (http://www.forum.hr/showpost.php?p=9514029&postcount=2). :) I nije ništa smiješno, samo blago jezika. :)

Abyssus
29.07.2007., 17:07
moze li mi netko objasniti prezime Borovac i sve o njemu?

hvala unaprijed :kiss:
To je bar jednostavno. Neki su ti preci živjeli u šumskom podneblju.
Prezime si dobila po borovcu, vrstu bora (Pinus strobus).

Ako te zanima etimologija, to je od umanjenice praslavenske riječi borъ koja je označivala to stablo, a često i cijelu šumu (tako je u ruskom). Općenito je srodno s indoeuropskim riječima u značenju šume (npr. steng. bearu iz pragerm. *barwa = "šuma". Vidi se da su Indoeuropljani iz šumskog područja. ;)

zona44
29.07.2007., 17:16
jaj hvala lipa! to san si i mislila :) i nije to moje prezime nego mojeg momka, ja san iz ceske i moje ime isto znaci sumu samo na latinski :D

Abyssus
29.07.2007., 17:20
jaj hvala lipa! to san si i mislila :) i nije to moje prezime nego mojeg momka, ja san iz ceske i moje ime isto znaci sumu samo na latinski :D

Silva? ;)

zona44
29.07.2007., 17:26
da tako, volin pametne ljude :s

mario76
17.08.2007., 17:52
Jel itko zna od kud potjeće prezime HARAPIN...i koje bi bilo značenje same te riječi? :top:

sal_mirabilis
18.08.2007., 23:04
(Ovaj put se ne nadam odgovoru.:D )
U jednom svom djelu Ivan Raos spominje prezime Čiopa. Iako ga je prilično vjerojatno sam izmislio (Leksik prezimena SR Hrvatske ga ne spominje), zanima me je li ga ikad bilo i je li se možebit gdje pojavilo kao novostvoreno prezime.

goblena
18.10.2007., 14:36
Zanimalo bi me zna li tko je li istina da je prezime Špehar austrijskog podrijetla i, ako jest, otkud tocno Spehari u Lici.

Ris
18.10.2007., 18:36
mene zanima od kuda dolazi i šta znači prezime veljača?

WONG FEI HONG
18.10.2007., 19:26
mene zanima od kuda dolazi i šta znači prezime veljača?

Veljača ti je drugi mjesec u godini,februar.To je staroslavenski naziv koji se je čuvao jedino u Dubrovniku,a kasnije u srpskohrvatskom jeziku kao kolokvijalan,da bi na kraju postao dijelom hrvatskog jezičkog standarda.

Abyssus
18.10.2007., 21:22
Veljača ti je drugi mjesec u godini,februar.To je staroslavenski naziv koji se je čuvao jedino u Dubrovniku,a kasnije u srpskohrvatskom jeziku kao kolokvijalan,da bi na kraju postao dijelom hrvatskog jezičkog standarda.

Glupost, naravno...

Uopće nije kolokvijalan. A etimologija postoji najmanje 3.

Od veljati do velja

Ris
19.10.2007., 05:41
Uopće nije kolokvijalan.

više ne

WONG FEI HONG
19.10.2007., 09:15
više ne

Od devedesteih je februar nestao kao gumicom obrisan.

Koliko ja znam ljudi koji ne umiju izgovoriti ova staroslavenska imena,a NE ŽELE reći internacionalno ime,jer "zaudara na srbizam",pa onda navode brojeve.

Jedna moja prijateljica ne zna reći TRAVANJ,a NE ŽELI reći APRIL,pa onda kaže ČETVRTI MJESEC.

Ja ne znam zašto internacionalni nazivi nisu sačuvani,kad ih cijeli svijet koristi.

IronFist
19.10.2007., 09:36
Interesira me porijeklo prezimena Dakić,imam nekih naznaka odakle je ali nisam 100% siguran,te kako je nastalo to prezime??

WONG FEI HONG
19.10.2007., 11:33
Interesira me porijeklo prezimena Dakić,imam nekih naznaka odakle je ali nisam 100% siguran,te kako je nastalo to prezime??

Ne znam,ali znam da ga ima i u Srba i u Hrvata i u Bošnjaka.

flekica35
19.10.2007., 11:38

Koliko ja znam ljudi koji ne umiju izgovoriti ova staroslavenska imena,a NE ŽELE reći internacionalno ime,jer "zaudara na srbizam",pa onda navode brojeve.

Jedna moja prijateljica ne zna reći TRAVANJ,a NE ŽELI reći APRIL,pa onda kaže ČETVRTI MJESEC.

Ja ne znam zašto internacionalni nazivi nisu sačuvani,kad ih cijeli svijet koristi.

Kako misliš- nisu sačuvani?!Mi nikad, ali ama baš nikad nismo govorili februar, a bome ni april. Osim onog -aprilililili. I 1. Maja. A najčešće se koristimo baš brojevnim izrazima za mjesece. I to puno prije od devedesetih. Mislim, stvarno mi laska ako misliš da sam tako mlada.:D

WONG FEI HONG
19.10.2007., 12:38
Koliko ja znam,kad se je govorilo o drugu Titu na hrvatskom radiju,govorilo se je da je rođen 25. maja.

Abyssus
19.10.2007., 15:07
Kako misliš- nisu sačuvani?!Mi nikad, ali ama baš nikad nismo govorili februar, a bome ni april. Osim onog -aprilililili. I 1. Maja. A najčešće se koristimo baš brojevnim izrazima za mjesece. I to puno prije od devedesetih. Mislim, stvarno mi laska ako misliš da sam tako mlada.:D

Upravo tako.

Ali ja volim kad se Srbin i Crnogorac nađu dokazivati kako se u Hrvatskoj govorilo. :rolleyes: :mig:
Uzevši kao argument kako se govorilo o Titu. :rofl: :rofl:

Pogotovo što su to interslavenski nazivi. Zajednički svim slavenskim jezicima, a ne novotvorevine.

WONG FEI HONG
19.10.2007., 15:33
Aby,ne glupiraj se.Staroslavenski nazivi su bili samo kolokvijalni,rijetko ih je tko znao,a najčešće su korišteni internacionalni.Našli smo se dijeliti kad se cijeli svijet ujedinjava.Prosto bih se ja tebi trebao nasmijati,a ne ti meni.

Abyssus
19.10.2007., 15:50
Aby,ne glupiraj se.Staroslavenski nazivi su bili samo kolokvijalni,rijetko ih je tko znao,a najčešće su korišteni internacionalni.Našli smo se dijeliti kad se cijeli svijet ujedinjava.Prosto bih se ja tebi trebao nasmijati,a ne ti meni.

Wonže, glupiraš se samo ti. I to ne u smislu šaljivom nego u tome da iskazuješ nutrinu. Kako možeš biti toliko zatucan i neuk? Kolokvijalni? :rolleyes: Eh, "lingvisti". :kava:

Imamo ih u književnosti, kako dijalekatnoj, tako i "standardnoj" oduvijek. Internacionalni su uvedeni prošlo stoljeće s određenom politikom.

Hrvati su oduvijek rabili svoje nazive. Kao i ostatak slavenskog svijeta. I to nije staroslavenski kolokvijalizam, neuki stvore. Nego praslavenske riječi.

Uostalom, Česi, Poljaci, Ukrajinci itd. i dalje imaju slavenske nazive. Toliko o kolokvijalizmu. :kava: Internacionalizmi su novina. I u Hrvatskoj nikad ne čuh da ih itko rabi, osim ako se to - moralo. Ali to je druga stvar.

WONG FEI HONG
19.10.2007., 17:45
Wonže, glupiraš se samo ti. I to ne u smislu šaljivom nego u tome da iskazuješ nutrinu. Kako možeš biti toliko zatucan i neuk? Kolokvijalni? :rolleyes: Eh, "lingvisti". :kava:

Imamo ih u književnosti, kako dijalekatnoj, tako i "standardnoj" oduvijek. Internacionalni su uvedeni prošlo stoljeće s određenom politikom.

Hrvati su oduvijek rabili svoje nazive. Kao i ostatak slavenskog svijeta. I to nije staroslavenski kolokvijalizam, neuki stvore. Nego praslavenske riječi.

Uostalom, Česi, Poljaci, Ukrajinci itd. i dalje imaju slavenske nazive. Toliko o kolokvijalizmu. :kava: Internacionalizmi su novina. I u Hrvatskoj nikad ne čuh da ih itko rabi, osim ako se to - moralo. Ali to je druga stvar.

Nemoj ti meni soliti pamet,Abyssus.Nisam se ja juče rodio.Slušam ove starije generacije i svi govore internacionalne nazive.Na jednim vijestima kaže "drug Tito je rođen 25. maja u Kumrovecu".Nije rekao "svibanj".

Ris
19.10.2007., 18:24
Kako misliš- nisu sačuvani?!Mi nikad, ali ama baš nikad nismo govorili februar, a bome ni april.

To nije istina.

Ris
19.10.2007., 18:26
Pogotovo što su to interslavenski nazivi. Zajednički svim slavenskim jezicima, a ne novotvorevine.

Ni ovo nije točno. Postojali su nazivi za mijesece, prije standardizacije, da.
Ali su oni bili vezani za dijalekte. TAko da su imena bila različita. A i bome i isti nazivi su u raznim krajevima bili korišteni za različite mjesece.

WONG FEI HONG
19.10.2007., 20:24
Jedva je 20% stanovništva znalo te nazive.

Abyssus
19.10.2007., 23:21
Ni ovo nije točno. Postojali su nazivi za mijesece, prije standardizacije, da.
Ali su oni bili vezani za dijalekte. TAko da su imena bila različita. A i bome i isti nazivi su u raznim krajevima bili korišteni za različite mjesece.

Za mijesece, Rise? :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

I s tobom da raspravljam o jeziku? :lol:

Abyssus
19.10.2007., 23:24
A to si ingeniozno zaključio na temelju vlastita istraživanja u Crnoj Gori ili na kojoj literaturi? Dokaz, molim, a da nije pusta tlapnja. Ah, da, nemaš ga. :cerek:

Nemoj ti meni soliti pamet,Abyssus.Nisam se ja juče rodio.Slušam ove starije generacije i svi govore internacionalne nazive.Na jednim vijestima kaže "drug Tito je rođen 25. maja u Kumrovecu".Nije rekao "svibanj".

Nisi jučer, ali jesi prije 20 godina, što doista nije za neku pretjeranu stručnost o tom kako se prije govorilo.

Dobro, mali, ovako. Ti živiš cijeli život u Crnoj Gori i kao takav bio si u konstantnom dodiru s Hrvatima, mo'š mislit'. :rolleyes:

Kao drugo, "drug Tito", govori li ti to išta o diskurzu koji se rabi? :rolleyes:

Kao treće, moja baka ima 80 godina, štokavka je i nikad nije rekla iskrivljene latinske nazive (u kojem je 11. mjesec zapravo 9. :lol: i sl.). Moja druga baka ima 70 godina, kajkavka je, i nikad nije rekla iskrivljene latinske nazive.

Toliko o starijim generacijama. :kava: Moje starije generacije nisu bile u KPJ, možda zato.

Dijete Cvijeća
20.10.2007., 00:43
Koliko ja znam,kad se je govorilo o drugu Titu na hrvatskom radiju,govorilo se je da je rođen 25. maja.

U Hrvatskoj sigurno ne - uvijek je bilo 25.svibnja.

Dijete Cvijeća
20.10.2007., 00:48

Zaboravila si 8. mart. :cice:

Dijete Cvijeća
20.10.2007., 00:51

Kaj ima govornu manu?! :confused:

dementiapraecox
20.10.2007., 01:02

Koliko je meni znano, 88% stanovnishstva u Hrvatskoj uviek je rabilo izvorne hrvatske nazive za mjesece. Koji su sustavno ucseni i u shkolama (novije doba, recimo od 1945. nadalje). U priobalju, odnosno podrucsjima pod uplivom talijanske uljudbe i jezika, rabili su se latinski nazivi ali izmjenjeni i uz primjese starijih slavenskih (slicsnih danashnjima standardnima nazivima). Doticsno jenar, febrar, maracs, itd. :kava:

Dijete Cvijeća
20.10.2007., 01:03

Oprosti, dečko, ali stvarno nemaš pojma. :rolleyes: Inače, Tito je rođen u Kumrovcu. :mig:

dementiapraecox
20.10.2007., 01:06
Oprosti, dečko, ali stvarno nemaš pojma. :rolleyes: Inače, Tito je rođen u Kumrovcu. :mig:

Csrnogorec to nemre znat. :D

Dijete Cvijeća
20.10.2007., 01:21
Csrnogorec to nemre znat. :D

Ma, štokavcima to općenito teže pada. :D No, čudi me da jedan titofil, pa bio on i Crnogorac, ne zna jednu tako važnu stvar.:zubo:.

flekica35
20.10.2007., 08:06
To nije istina.

IStina je- itekako. Možda postoje neki krajevi u kojima se govorilo. Recimo, tamo gdje su nakon ratova u većoj mjeri naseljavali Bosanci i Srbi. Ali u Dalmaciji ne. Nigdje.
A govorilo se 8.5, 4.3... uvijek. KOji februar? DOk nisam počela učit strane jezike nisam ni znala šta je to- pasalo vam ili ne.
Zaboli mene i za nove teorije turizma i baluna i jezike. Fakultete i druge škole sam završila odavno.
Samo ne volim kad se razvijaju teorije koje nemaju veze sa životom, a kamo li da su utemeljene u istinitim tvrdnjama. JOš malo pa će ispast da nismo znali ni govorit dok se nismo s...(da prostite) sa srboslavijom.
A moji su miješane krvi. Nijemci, česi, mađari i hrvati... šta vi mislite da bih se ja danas osijećala hrvatom da je to nešto za posramit se.

flekica35
20.10.2007., 08:10
ZA neke tvorevine talijanskog jezika ne znam. Pola moje familije je od Omiša. Tamo se nikad nisu govorili ni marč, ni.... a ljudi su se školovali i onda. Bakin brat je bio geodet, jedan stomatolog i jedan liječnik. Didin brat je bio advokat,a drugi akademski slikar.... ne sijećam se da su tako govorili. Niko od njih, ne.

dementiapraecox
20.10.2007., 22:41
ZA neke tvorevine talijanskog jezika ne znam. Pola moje familije je od Omiša. Tamo se nikad nisu govorili ni marč, ni.... a ljudi su se školovali i onda. Bakin brat je bio geodet, jedan stomatolog i jedan liječnik. Didin brat je bio advokat,a drugi akademski slikar.... ne sijećam se da su tako govorili. Niko od njih, ne.

Nazivi za mjesece su brojni u hrvatskomu jeziku. Sve ovisi o podneblju, obicsajima i govoru (jeziku) doticsnoga podneblja. Oni koje sam navela samo su primjer njekojih s' sjevernojadranskoga podrucsja.

njuškalo
21.10.2007., 00:16
Mene bi zanimalo da li postoje hrvatska prezimena koja završavaju slavenskim sufiksom ski, a da ne vuku porijeklo iz drugih slavenskih jezika (makedonskog, poljskog, ruskog) npr. Željko Rohatinski...

dementiapraecox
21.10.2007., 00:25
Mene bi zanimalo da li postoje hrvatska prezimena koja završavaju slavenskim sufiksom ski, a da ne vuku porijeklo iz drugih slavenskih jezika (makedonskog, poljskog, ruskog) npr. Željko Rohatinski...

Zrinski. Sram te budi !! :rolleyes: ;)

goblena
21.10.2007., 10:21
Pa je li Zrinski bilo bas prezime ili, kako se to vec zove, pridjev koji oznacava koje posjede obitelj drzi?

Abyssus
21.10.2007., 12:27
Pa sve su to pridjevi, ma iz kojeg slavenskog jezika dolazili, jerbo je to i u praslavenskom bio dočetak za pridjeve.

njuškalo
21.10.2007., 13:50
Zrinski. Sram te budi !! :rolleyes: ;)

:) Da, no oni su kao izumrli, ali i nisu, jer tu u Rijeci imam jednog poznanika Zrinskog...

flekica35
21.10.2007., 14:19
Znam jednu curu, preziva se Gradinski. Slovensko prezime.
A imamo i Grimanija. Ima ih i sa dva m. Mletačko.

Dijete Cvijeća
21.10.2007., 21:51

Ma, imaš ih kolko hoćeš. U Zagorju, npr. :mig:

ri.sri.sing
22.10.2007., 06:02

.

na ovo se svako i malo općeobrazovan može samo grohotom nasmijati :lol: :lol: :lol: :s

ri.sri.sing
22.10.2007., 06:04
Kao treće, moja baka ima 80 godina, štokavka je i nikad nije rekla iskrivljene latinske nazive (u kojem je 11. mjesec zapravo 9. :lol: i sl.). Moja druga baka ima 70 godina, kajkavka je, i nikad nije rekla iskrivljene latinske nazive.

.

iskrivljene nazive u odnosu na koje? :confused:

ri.sri.sing
22.10.2007., 06:09

.

Moja pokojna baka, umrla u augustu, 80g, kajkavka, uvjek je koristila internacionalne nazive.
Druga baka, tj nona, čakavka, pokojna, sada bi imala 84, koristila je iste te nazive.

ri.sri.sing
22.10.2007., 06:10
Moja druga baka ima 70 godina

Jebate, tvoja se baka oženila sa 15 godina :lol: :rofl:
vidi se da si iz obitelji intelektualaca :s

ri.sri.sing
22.10.2007., 06:11
U Hrvatskoj sigurno ne - uvijek je bilo 25.svibnja.

DA, da, po tebi i takvima je bio i 25 studeni - DAn Republike :lol: :rofl: :s

ri.sri.sing
22.10.2007., 06:16
IStina je- itekako. Možda postoje neki krajevi u kojima se govorilo. Recimo, tamo gdje su nakon ratova u većoj mjeri naseljavali Bosanci i Srbi. Ali u Dalmaciji ne. Nigdje.
A govorilo se 8.5, 4.3... uvijek. KOji februar? DOk nisam počela učit strane jezike nisam ni znala šta je to- pasalo vam ili ne.

.

To što si ti sjedila na ušima u šoli, drugi je par rukava.
Na satovima hrvatskog ili srpskog i na satovima Prirode i društva.

Ja ne tvrdimda se nisu govorili "po brojevima", tvrdim da se nisu nazivali u ptraksi veljača, ožujak itd....

Uostalom, ja ne poznam niti jednu osobu koja danas koristi naive kao što su veljača, prosinac....

Osim u službenim dokumentima, kad moraš...

goblena
22.10.2007., 07:24
Citala sam ljetos Fazinicev zbornik radova o Lumbardi na Korculi, u kojemu se nalazi kronika zupe koju je vodilo nekoliko zupnika od 1899. nadalje. U njima se mijesaju hrvatski i internacionalni nazivi. Evo par zapisa:
Don Vice Medini iz Dubrovnika:
"Lumbarda 15 juna 1899: Dne 23. proslog maja, na treci blagoslov Rusaljski..."
U istom zapisu iz 1901: "...osobito u januaru... snijega, koji je obilno padao dne 19. i 20. veljace..."
Don Pero Kalodjera iz Korcule:
"Lumbarda svrhom oktobra 1901: Ove godine kroz mjesec jul i cijeli august vladala je velika susa..."
1902: "Ozujak i travanj blagi, ali kisoviti."
"Na 31 Srpnja (sic) drzale se u ovoj Matici svecane zadusnice za..."
Don Niko Banicevic iz Smokvice:
"1912: Dne 14 aprila t.g. uputio kupit..."
"1924. Zvono - jula mjeseca 1924. ni nabavljeno novo veliko zvono..."
"1929. Studen - od 1. veljace vladala je nepamcena studen po cijeloj Evropi."
Don Pavao Posa iz Pupnata:
"U junu 1937 nabavljen je novi barjak..."
"1939. U Rujnu ove godine buknuo je..."
Itd.

mustricolaris
22.10.2007., 14:00

U Pitomači i okolici je jako rašireno prezime Franjić.

Dijete Cvijeća
22.10.2007., 15:37
DA, da, po tebi i takvima je bio i 25 studeni - DAn Republike :lol: :rofl: :s

Risek, ti si meni jako simpa :bicedobro:, al fakat voliš lupetat. :rolleyes: Kaj se Dana Republike dotikavlje, nije se govorilo ni studeni ni novembar (u Hrvatskoj), već 29.11 - Dan Republike. :mig: Inače, većina ljudi u Hrvatskoj, kao što je već netko napisao, koristi "brojčane nazive" za mjesece. Znači, prvi, drugi, treći...:mig:

A za Dan mladosti većina je govorila 25. svibanj (iako se uglavnom govorilo Dan mladosti, bez navođenja datuma) - nepismenost, isto ko i u tvom slučaju (29. studenog/a/ :mig: ).

Dijete Cvijeća
22.10.2007., 15:42
To što si ti sjedila na ušima u šoli, drugi je par rukava.
Na satovima hrvatskog ili srpskog i na satovima Prirode i društva.

Ja ne tvrdimda se nisu govorili "po brojevima", tvrdim da se nisu nazivali u ptraksi veljača, ožujak itd....

Uostalom, ja ne poznam niti jednu osobu koja danas koristi naive kao što su veljača, prosinac....

Osim u službenim dokumentima, kad moraš...

Ti si stvarno uporan i naporan. :rolleyes: Rekoh ti već, makni se malo iz svog sela, nauči nešto, informiraj se... :W

Dijete Cvijeća
23.10.2007., 03:36
Jesi li ti pročitala uopće ono što sam ja napisao?
I ako jesi, jesi li razumijela pročitano? Sumnjam.
U Rijeci živo svi mogući narodi i narodnosti iz šire regije.
Poznajem ljude i talijanskog, i slovenskog, i češkog, i slovačkog, i hrvatskog, i bošnjačkog , i srpskog, i crnogorskog, i makedonskog i albanskog porijekla, i nitko, apsolutno nitko od njih ne govori rujan, listopad iutd...

Naravno da razumijem, Rijeka je tvoje selo. :mig: Ali Rijeka nije mjerilo za cijelu Hrvatsku, baš zbog (pre)velike imigracije iz različitih krajeva ex-Yu, tak da se domaći govor gotovo u potpunosti izgubio. :rolleyes: Već si ranije dokazao da slabo poznaješ ostatak Hrvatske, u bilo kojem pogledu, tak da nemoj opet tupit po svome. Jučer sam "petsto" ljudi pitala kako nazivaju mjesece, zivkala sam po cijeloj Hrvatskoj praktički, "davila" ljude svih dobi i svi su mi rekli da govore ili brojčano ili hrvatski. Al ti valjda znaš bolje. :rolleyes: Jedina osoba u mom životu koja je tu i tam koristila internacionalizme bila je moja baka, koja bijaše Slovenka, a i ona je najčešće govorila na ova dva prije navedena načina, s tim da je povremeno, kad bi joj došli gosti iz Dežele, znala prozborit i pokoji slovenski naziv (npr. rožnik, mali traven, veliki traven). I znam neke ljude, u svom selu, koji ponekad umjesto svibanj kažu maj. I to je to. Govorim, em se razme, o ljudima rođenima i odraslima u Hrvatskoj, ne o doseljenicima i iseljenicima. :mig:

colbert
23.10.2007., 10:39
Netko je na Dijaspori spomenuo nekadasnjeg voditelja dnevnika Gradimira Agbabu. Odakle je to prezime i sto znaci?

vilinska musica
23.10.2007., 16:32
Jebate, tvoja se baka oženila sa 15 godina :lol: :rofl:
vidi se da si iz obitelji intelektualaca :s

Uzasno me smetaju ovakvi komentari. Danas ti, nasrecu, ne bi trebala biti potrebna obitelj s fakultetima da nesto naucis, niti ti baka koja se udala s 15 to moze onemoguciti. I nemojmo sad raspravljati o tome, nego o temi. Eto, oftopik, sori.

Yeo
23.10.2007., 22:29
U Repušnici, u Vinogradskoj ulici stoji natpis Klet Vdović. Nisli li ti možda taj?
Btw, izašla je knjiga o prezimenima kod nas, proje par godina, ali je nema nigdje za kupit. I mene zanima moje i još nekoliko prezimena, ali te knjige nema nigdje za kupit!

Ne znam je l iko odgovorio na ovo, nisam sve čita, al uglavnom vidio sam tu knjigu u onoj knjižari u city centru, mislim da je knjižara školska knjiga.

flekica35
25.10.2007., 10:19
Ti si stvarno uporan i naporan. :rolleyes: Rekoh ti već, makni se malo iz svog sela, nauči nešto, informiraj se... :W

Fala. Nije me bilo nešto sitno dana, kad gle šta me iznapadaše.

Bataviah
28.03.2008., 23:39
mene vec jako dugo zanima a ne nalazim nigdje, odakle potjece moje prezima - Kliček - vuce mi na nesto poljsko-cesko, navodno su mi pradjedovi zivjeli u sracincu kraj VŽ, ali odakle su dosli neznam??:rolleyes: dal zna neko nesto? hvala puno!!

Shain
04.04.2008., 08:25
Netko je na Dijaspori spomenuo nekadašnjeg voditelja dnevnika Gradimira Agbabu. Odakle je to prezime i sto znači?

Agbaba je turcizam, nadimak koji je postao prezime. Znači: vrsta mladoga sokola ili kopca uvježbanoga za lov na druge ptice. Još se kaže i akmadža.

Aryan
08.04.2008., 08:47
Mene zanima prezime Palijaš, ako tko zna znači li što i otkud je. Na hr. wikipedii piše da je iz Hercegovine, nešto u vezi palice (ali nisam siguran koliko je točna i provjerena wikipedia budući da je svatko može uređivati). Pa ako tko što zna-hvala.

Agata1979
10.04.2008., 23:46
I mene zanima porijeklo prezimena moga djeda i vrlo je rijetko -Harcet, ako netko zna -hvala.

Belevarac
12.04.2008., 00:01
I mene zanima porijeklo prezimena moga djeda i vrlo je rijetko -Harcet, ako netko zna -hvala.

Na ovim stranicima mnogi zsele doznati nieshto vishe o svom rodu, shto je naravna potriba vechine ljudi. A kako vidish, Agata, pitanja je mnogo a odgovora, pogotovo podrobnijih i virodostojnijih, nema. Ako se shto i ponudi, poscne i zavrshi na izkonoslovlju, prietezsito pucskom. Iztrazsivanje rodoslovlja znacsi mucsno kopanje po maticsnim knjigama, arhivima i knjigopisju, s nesigurnim izhodom. Tko nieshto o svom prizimenu nadje na omriszju, mozse se rechi da je, u tom smislu, sritan. Nisam ti nimalo pomogao, jer o tom prizimenu ne znam nishta, samo upozoravam na tezskoche i zamke.

Agata1979
13.04.2008., 00:18
Ma jasno je to meni, samo se nadam da možda tu netko nosi to prezime ili zna nekoga, jer je stvarno rijetko i moja mama je zadnji nosioc tog prezimena (u biti više nije jer nosi prezime mog tate), ali pošto nije bilo muškog nasljednika, to prezime više nitko ne nosi.

dejan123
19.07.2008., 14:51
Ma jasno je to meni, samo se nadam da možda tu netko nosi to prezime ili zna nekoga, jer je stvarno rijetko i moja mama je zadnji nosioc tog prezimena (u biti više nije jer nosi prezime mog tate), ali pošto nije bilo muškog nasljednika, to prezime više nitko ne nosi.

Samo da ti kazem, da si malo bolje trazila po internetu vidjela bi da ti u gradu Sisku ima barem preko 6 obitelji s prezimenom Harcet.
Pricala mi moja baka da prezime Harcet dolazi iz Njemacke.

Agata1979
21.07.2008., 12:35
Samo da ti kazem, da si malo bolje trazila po internetu vidjela bi da ti u gradu Sisku ima barem preko 6 obitelji s prezimenom Harcet.
Pricala mi moja baka da prezime Harcet dolazi iz Njemacke.

Znam da ima obitelj Harcet u Hrastelnici ili Galdovu. Mislim da nismo rod, a ako i jesmo vrlo daleki. Za ove druge nisam znala.

supher mali
21.07.2008., 14:18
ja bi zabranio stara imena i prezimena vec uveo univerzalna i jednostavna.. i ne po 2-3 imena nego po jedno... isto tako bi u katastrima izbrisao knjige tipe 5 cestica u jednoj... ako si ti kupio svih 5 cestica... ONDA JE to jedna cestica sada...

zamaranje s nicim. meni djeda nije nista ostavio nit se ponosim s njime. iskreno ko ga hebe

Lee Champa
21.07.2008., 14:21
Onda se piše Harzet (njem. Harz = smola), kao Malez (Malec)....

Floridita
25.07.2008., 09:02
voljela bih zati porijeklo i značenje prezimena šicel. inače, ima nas u rudama kod samobora, medjutim ja sam iz samobora i moji već par generacija. kažu da je prezime austrijsko- židovskog porijekla, je li to moguće? puno hvala unaprijed!!!

von_ungern
27.07.2008., 20:17
hm, želio bih znati podrijetlo prezimena "Štrmelj", kažu da je njemačko (!!!), samo odkud švabe na našem zabitom otoku?

Dijete Cvijeća
28.07.2008., 02:22
voljela bih zati porijeklo i značenje prezimena šicel. inače, ima nas u rudama kod samobora, medjutim ja sam iz samobora i moji već par generacija. kažu da je prezime austrijsko- židovskog porijekla, je li to moguće? puno hvala unaprijed!!!

Pitaj Miroslava. :zubo:

Floridita
29.07.2008., 08:16
Pitaj Miroslava. :zubo:
:lol::lol::lol::lol::lol::lol: :kava: funny

okicizepa
07.08.2008., 23:32
Pozdrav!
Zanima me porijeklo mojeg prezimena - Kamenjašević. Stari mi je bio iz Bosne, ja sam se rodio u Hrvatskoj. Znam da sam porijeklom u zadnja 3-4 koljena iz BiH, ali možda netko zna nešto više o značenju i porijeklu...

M-@-R-Y-O
19.08.2008., 10:26
Može li mi itko reći gdje mogu naći porijeklo prezimena Nevečerel i Jugh ili ako netko išta zna o njima neka mi kaže...........

unknown22
25.08.2008., 14:56
Pozdrav, jel zna itko šta o prezimenu Gagula, ja probao naci ali bezuspjesno.... Zahvaljujem unaprijed...

Aryan
22.09.2008., 13:45
Jel tko možda kupio Hrvatski prezimenik (znam skup je al netko možda kupio)? Ili je u mogućnosti (radi u knjižari pa može pročitat) prepisat neka prezimena? Mislim bilo bi od velike pomoći budući da ovako 90% upita ostane neodgovoreno.:flop:

Abyssus
22.09.2008., 13:48
Pa neka bude neodgovoreno. Nisu ljudi ovdje služba za informacije. Ako koga doista zanima, neka ode u knjižnicu.

djubrex
22.09.2008., 20:41
može netko poslati na pm(!) od kuda je prezime stojić?
Navodno iz Hercegovine, no neznam...

Aryan
23.09.2008., 10:12
Pa neka bude neodgovoreno. Nisu ljudi ovdje služba za informacije. Ako koga doista zanima, neka ode u knjižnicu.

Ali koja je onda svrha cijelog ovog podforuma, ako nitko neće odgovarat ili iznosit svoje mišljenje. Ako nitko ne odgovara smislenim odgovorima predlažem da se izbriše cijeli.

Abyssus
23.09.2008., 12:09
Pa nema se tu što "iznositi svoje mišljenje" ako se radi o etimologiji. Nije ovo Gastronomija.

Bolje ništa nego krivi odgovor.

Aryan
24.09.2008., 06:20
Pa nema se tu što "iznositi svoje mišljenje" ako se radi o etimologiji. Nije ovo Gastronomija.

Bolje ništa nego krivi odgovor.

Bolje išta nego ništa.

elvio
03.10.2008., 11:11
Pozdrav svima!
Trebam Vasu pomoć,htio bih znati porijeklo i značenje mog prezimena.Prezime mi je Praljak. Puno Vam hvala !
Pozdrav!

SUMARICE
03.10.2008., 11:12
Pozdrav svima!
Trebam Vasu pomoć,htio bih znati porijeklo i značenje mog prezimena.Prezime mi je Praljak. Puno Vam hvala !
Pozdrav!

Praljak prezime je Albanskog porijekla!

elvio
03.10.2008., 11:34
Praljak prezime je Albanskog porijekla!

Hvala na brzom odgovoru ,ako imate još nekih informacija bio bi zahvalan, da iskreno kažem malo me je iznenadio odgovor da je Praljak Albanskog porijekla

SUMARICE
03.10.2008., 11:38
Hvala na brzom odgovoru ,ako imate još nekih informacija bio bi zahvalan, da iskreno kažem malo me je iznenadio odgovor da je Praljak Albanskog porijekla

ALJbanac praljak,zar nebi rekao da je slicno?

@Purger@2
04.10.2008., 23:22
ALJbanac praljak,zar nebi rekao da je slicno?

Hahahahahahahahahaha

elvio
09.10.2008., 13:56
Hahahahahahahahahaha

Najčudnije od svega je :rofl:što se glupi ljudi sami sebi smiju

GiRL
09.10.2008., 19:26
Pomahač - mađarsko ili češko prezime?

Magor
10.10.2008., 18:02
Pomahač - mađarsko ili češko prezime?

Češko.

Maxes
10.10.2008., 19:24
Zna li itko nešto o prezimenu Lasić?

šumskičovjek
10.10.2008., 19:30
zna li netko nesto o prezimenu POVALEK I POFUK?

GiRL
10.10.2008., 19:39
Češko.

Hvala!

:mig:

djubrex
11.10.2008., 19:31
Stojić?

Mariola
12.10.2008., 12:29
Stojan - Stojanović
Stojko - Stojković
Stojadin - Stojadinović
Stoja - Stojić

Porodica STOJIĆ

Slava - Parohija
Arhanđel Mihailo - Japramažić
Arhiđakon Stefan - Kaoci, Lepenica
Vasilije - Graci, Stražice
Grigorije - Vagan
Đurđevdan - Bihać i Hrgar, Busnovci, Graci, Jelanska, Rujnica
Jovan Krstitelj - Rakeljić, Stroice, Čelebić
Nikola - Maglaj, Piskavica, Stari Majdan

Treba da znaš koja ti je krsna slava da bi mogla utvrditi srodnost.

@Purger@
15.10.2008., 22:10
Najčudnije od svega je :rofl:što se glupi ljudi sami sebi smiju

Kako te je skurio, glupane, hahahahaha.

is924
12.11.2008., 16:23
da li netko zna više o porijeklu prezimena smojver?

is924
12.11.2008., 16:26
porijeklo prezimena smojver?

Adam Bus
12.11.2008., 19:17
Može prezime Omrčen?

marijica__sb
19.11.2008., 12:54
Pozdrav!Ne znam jesam li stavila temu u pravi podforum,ako nisam,prebacite.

Naime,upoznala sam jednog decka koji ima isto prezime kao ja i zanima me postoji li mogucnost da negdje provjerim jesmo li sta u rodu.Izludit cu zbog toga.A nezgodno mi je svoje ispitivati o tome,moguce i da smo neki dalji rod pa da ni ne znaju.Unaprijed hvala!

caramel
23.11.2008., 17:39
i sto bi falilo ak ste neki daljnji rod? :D

Didi
23.11.2008., 17:46
Već sam temu mislila prebaciti na Zdravlje. :cerek: Ponovo napominjem: počnite provjeravati postoji li već tema na kojoj možete postaviti pitanje, nemojte za svaku sitnicu otvarati novu temu.

Passenger_57
10.12.2008., 17:14
jel ima netko ovu knjigu prezimenik?kako su tamo prezimena navedena-jel piše nešto o povijesti obitelji ili samo se nabraja taksativno gdje postoji pojedino prezime ili nešto tako?

Dijete Cvijeća
14.12.2008., 01:07
zna li netko nesto o prezimenu POVALEK I POFUK?

Pa to ti je jedan te isti vrak,tj., imaju isto značenje - prvo (prezime) dolazi od riječi povaliti, a drugo od pofukati. :Sex: :mig:

Dijete Cvijeća
14.12.2008., 01:16
Može prezime Omrčen?

To je isto jedno mlogo nepristojno prezime - to je onaj kojeg je netko omrčio. :Sex: :kava:

Passenger_57
14.12.2008., 03:22
kako smo kreativni :rolleyes:

dea_agr
03.01.2009., 16:37
zna li netko nesto o porijeklu prezimena Slivonja

Dobroljub_Pavić
03.01.2009., 17:18
možda je iz Slivna?