PDA

View Full Version : Noćne more i noćni strahovi kod djece

duma
16.03.2007., 07:30
Pozdrav svima,

imamo jedan za nas problemčić pa bi se posavjetovali sa svim mamama s ovog foruma ako nam, naravno, možete i znate pomoć.

Imamo prekrasnog malog sinčića Frana, star je 3 mjeseca i 8 dana! Zdravo dijete, veselo dijete, nikada ne plaće bez nekog posebnog razloga, ne cendra, da su nam rekli da su bebice ovako dobre odma bi ih imali četvero :)
Uglavnom, problem je u noćnom spavanju!
Fran obično ide spavati između 20 i 21 sat! Dobije papicu, podrigne i zaspi na MM ramenu. Položimo ga u kinderbet u rolicu na bok i pajki ko mali anđeo!
Uglavnom se probudi oko 4 sata jer je gladan i traži papicu, nakon što se najede ponovo spava do nekih cca 8 sati!
Dogodilo nam se do sada da je 4 noći spavao od 21 pa sve do 6 ujutro bez buđenja!
Ali, narafski pojavio se problem!
Zadnjih par noći OBAVEZNO plaće i jeca u snu!
Prvi dio noći provede mirno, spava, onda se probudi oko 4, traži jesti, najede se, ponovo ga uspavamo, mirno spava nekih pola sata i onda od 5 pa do 8 ujutro KONSTANTNO tužno jeca i plaće u snu, on spava i ima neke noćne more zbog kojih plaće!!!
I to je postalo pravilo zadnjih ajmo reći tjedan dana!!!
UŽASNO nam je gledati ga takvog, obično ga probudimo kad počne jako plakati, zatvorene oči, dubok san i plače!
Onda ga MM uzme u ruke, priča mu da ga razbudi! Kad se probudi smije se, guguće, priča i koda nikad ništa nije bilo!!!

Jel moguće da moje dijete svaku noć ima NOĆNE MORE???? Sa tri mjeseca života???
Please HELP!
Ima li itko sličnih iskustava??
Možda je to skroz na skroz normalno ali smo mi već lagano u brizi!

Hvala :s

barbika
16.03.2007., 09:02
Mom malom se ista stvar dogadja, ima 6 mjeseci i takodjer s vremena na vrijeme ili da bolje kazem podosta cesto se zna dogoditi da odjednom u snu pocne plakati, bas kao da ima nocne more, a zaista nema razloga da se nas pita jer smo naravno kao i vecina roditelja brizni, skacemo kako on "diktira", nikada ne vicemo (naravno da na njega nikada ne vicemo!) u njegovoj blizini pa makar vikali kroz neku salu bas zato sto si on to moze svakako protumaciti, ali eto on bez obzira na sve place u snu...naravno da nam uvijek bude tesko i uvijek ga probudimo jer mislim da je bolje tako nego da jadan prozivljava tu moru...ne znam nista strucno o tome, ali ako netko zna bilo bi lijepo da napise!

putnica
16.03.2007., 16:45
obicno se to javlja kod malo starije djece, ali ne znaci da i sasvim male bebice ne prozivljavaju svoja iskustva tijekom sna.

evo sto kazu u jednom od tekstova na hrabrom telefonu:

Noćni strahovi i more

Djeca često imaju noćne strahove i more pa se u prvim godinama života znaju probuditi vrišteći, uznojena su, blijeda, proširenih zjenica, nesvjesna okoline, ne reagiraju na tješenje, guraju roditelje od sebe ili bježe. Te reakcije mogu trajati jednu do deist minuta, a ujutro se djeca uglavnom ničeg ne sjećaju.
Noćne more s ružnim snovima su nešto češće od noćnih strahova (10-15% djece u dobi od 3 do 5 godina ima more koje brinu roditelje), a najčešće prolaze spontano.

Djeca imaju i osjećaj pritiska u prsima, tahikardiju te smetnje disanja. Neka djeca škrguću zubima, smiju se ili hodaju, što predstavlja rasterećenje od napetosti prethodnog dana. Uglavnom nema potrebe za specifičnim intervencijama, tj. djeca prerastu ove napade.

hrabri telefon (http://www.hrabritelefon.hr/main.php?id=clanak13&parent=zaroditelje&PHPSESSID=9614593583b431fd6926bc295fc986bd)

vjerujem da bi se budio da ga nesto boli, a nocne more i strahovi su sastavni dio odrastanja.

chani
24.03.2007., 23:21
moja je cesto to imala vec od par mjeseci starosti, stila place i ne budi se prakticki, a zna imati otvorene oci,kao da gleda kroz tebe i ne vidi te ... ma uzas jedan...to je znalo potrajati i po pola ure,nosenje i njezno pricanje bi ju znalo smiriti...
u zadnje vrijeme nam se je uvalila u krevet i prestala sa time ...

-gloria-
24.03.2007., 23:42
preporučujem knjigu: Annette Kast-Zahn; Harmut Morgenroth "Svako dijete može naučiti spavati"- od novorođenčeta do školskog djeteteta: kako spriječiti i ukloniti probleme spavanja, izdavač Alinea
meni osobno je knjiga jako puno pomogla, napisana od strane stručnjaka-roditelja, sve je objašnjeno, od snova, faza sanjanja, poremećaja, praktičnih savjeta -uglavnom, toplo preporučam

Monica.
24.03.2007., 23:54
preporučujem knjigu: Annette Kast-Zahn; Harmut Morgenroth "Svako dijete može naučiti spavati"- od novorođenčeta do školskog djeteteta: kako spriječiti i ukloniti probleme spavanja, izdavač Alinea
meni osobno je knjiga jako puno pomogla, napisana od strane stručnjaka-roditelja, sve je objašnjeno, od snova, faza sanjanja, poremećaja, praktičnih savjeta -uglavnom, toplo preporučam

Oprosti, dali u toj knjizi preporučaju da roditelj dijete ostavlja da plače, i to nekoliko noći za redom ?

-gloria-
25.03.2007., 00:48
Ne, iako na prvi pogled djeluje (ako se površno pogleda knjiga) da baš to savjetuju.
U knjizi je točno objašnjeno da je štetno i nepoželjno ostaviti dijete da plače (uz ostale nepoželjne metode;s dudom, na rukama, s roditeljima u krevetu, s bočicom..)
Kad mi je jedna mama preporučila tu knjigu i ukratko objasnila metodu ja sam se zgrozila, ali kad sam je ipak nabavila i cijelu je proučila tek sam tada skužila o čemu se radi, tako da ne bih sad prepričavala čitavu knjigu da ne budem krivo shvaćena, a ima je i po knjižnicama za posuditi.

fatmama
25.03.2007., 01:03
mi smo našeg kad je imal 10mj. i na hitnu vozili radi plača u snu i nikak ga probudit, ono gleda al uopće ne doživljava nikog i onda su ga ostavili 3 dana u bolnici (to nikad više nebudemo dopustili ako nije hitno) i dali dijagn. convulzion in obs. posle se specijalist na kontroli smijal dijagnozi i rekel da više netrebamo dolazit jer je sve ok. sad ima 5 god i več dugo nije plakal u snu a kad se to dogodi nosimo ga i pričamo mu i sam se smiri. ah, jeza me lovi od tog plača...

sbg
26.03.2007., 10:48
Moj mali u zadnje vrijeme zna plakati u snu, ali nista alarmantno pa se ne brinemo previse jer ga odmah probudimo i mazimo se s njim pa na kraju opet brzo zaspe!

chani
26.03.2007., 10:51
ne probude se svi odmah ... ti pricas recimo bebi,a ona te uopce ne dozivljava, kao da te nije svjesna,gleda kroz tebe i place sve u 16,
to je recimo dio koji te preplasi ...

Monica.
26.03.2007., 23:53
U knjizi je točno objašnjeno da je štetno i nepoželjno ostaviti dijete da plače (uz ostale nepoželjne metode;s dudom, na rukama, s roditeljima u krevetu, s bočicom..)
.
:eek:
Možda sam te krivo razumjela , ali meni je potpuno normalno da beba spava s dudom, ili da je dijete s roditeljima u krevetu.
http://www.jutarnji.hr/clanak/art-2006,5,15,roditelji_djeca,26325.jl

Rita
27.03.2007., 04:07
BAs sam neki dan razgovarala sa frendicom o tom spavnaju i komentirala Dr. Searsovu knjigu u kojoj pise kako od kada djeca spavaju u svojim sobama(zadnjih 100tinjak i manje godina ovdje u USa) od kada ima hrpa knjiga kako ih nauciti spavati... sve je vise ljudi sa problemima spavanja, sve je vise reklama za tablete za spavanje itd. Nekada su ljudi spavali s malim bebam au sobi(krevetu) i to nije bilo nis nenormalno pa ne znam zasto bi bilo i sada, na kraju krajeva nikog ne znam da je spavao sa starcima u krevetu nakon ajd mozda 3-4 godine i onda povremeni izleti do puberteta,hehe. Evo moja je 2 i pol i zadnjih pola godine spava sama u svojoj sobi u svom krevetu bez pol frke i ako se i probudi u snu onda dodje po mene da se ja legnem kod nje u njen krevet. A od prvog dana do 2. godine je spavala s nama u krevetu.
Sto se tice nocnih mora, one su normalne i ne treba bebe buditi iz sna.Nama to izgleda koma ali oni samo prozivljavaju sve zanimljivosti za vrijeme dana.
Moje cure to nikada nisu imale jer sam uvijek bila uz njih i kad bi se mozda i prepale necega stisle bi se uz mene (priljepci) i sve super. Ne boje se ni mraka,spavaju u svim zivim uvjetima, buka, hladno,toplo, jedino su gladne po noci(cica ili banana)

-gloria-
27.03.2007., 09:18
Možda sam te krivo razumjela , ali meni je potpuno normalno da beba spava s dudom, ili da je dijete s roditeljima u krevetu.

krivo si me razumjela, i meni je to normalno, i ovima koji su napisali tu knjigu koju preporučujem je normalno...govorim da su takve teme obrađene u toj knjizi kada takvi slučajevi znaju predstavljati problem
sve ima svoje za i protiv, pa je tu sve lijepo objašnjeno na pomoć roditeljima da lakše uvide u čemu je problem (ako ga imaju naravno) i kako ga mogu riješiti

sbg
27.03.2007., 10:02

Bez obzira na clanak malo mi je too much da dijete spava s roditeljima do 5. godine...opcenitmo mislim da je djetetu mjesto u kinderbetu, pogotovo kada je beba kao sto je moj mali, zbog sigurnosti, ali mi je ok da kinderber bude u sobi s roditeljima! Mi maloga nekada stavimo s nama u krevet i rijetko kada prespava cijelu noc s nama u krevetu.

barbika
27.03.2007., 10:22
Bez obzira na clanak malo mi je too much da dijete spava s roditeljima do 5. godine...opcenitmo mislim da je djetetu mjesto u kinderbetu, pogotovo kada je beba kao sto je moj mali, zbog sigurnosti, ali mi je ok da kinderber bude u sobi s roditeljima! Mi maloga nekada stavimo s nama u krevet i rijetko kada prespava cijelu noc s nama u krevetu.

Slazem se, vec sam negdje pisala o tome. moj mali bas danas puni 7 mj.:cerek: i uvijek spava u kinderbetu osim ako se ranije po noci probudi, onda ga stavimo kod nas, ali inace nikada ne spava s nama od ponoci do jutra. sto je sigurno sigurno. isto mi je malo previse do 5.god. da dijete spava s roditeljima u istoj sobi, a kamoli u krevetu? vrijeme mu je da se "osamostali" .

chani
27.03.2007., 11:46
moja je od pocetka spavala u kindacu,ali me je dizala i po 5x po noci,kad smo zadnji put bili na moru nije htjela spavati u montaznom kindacu nego se uvalila nama u krevet,od onda smo ju uspavljivali kod nas u krevetu i prebacivali u kindac,budjenje po noci se je smanjilo na cirka 2x,zadnjih 3 mjeseca spava sa nama u krevetu jer mi se jednostavno vise ne da dizati i tegliti ju u kindac,
a i dogodi se da ja zaspim prije nje jer ima tehniku sto duze biti budna,bori se da ne zaspi uglavnom da bi bila sa tatom kojeg ne vidi po cijeli dan,
primjetila sam da otkad spava sa nama u krevetu je puno mirnija,zadovoljnija i nema klasicnog plakanja ujutro cim se probudi te manje trazi flasicu, nema vise nocnih mora ...

moja sestra je spavala sa mamom najduze od sviju nas,
najduze bila na ciki i po meni psihicki je ispala najbolje ...

trudnjacha
03.08.2008., 11:57
Pozdrav svima,

imamo jedan za nas problemčić pa bi se posavjetovali sa svim mamama s ovog foruma ako nam, naravno, možete i znate pomoć.

Imamo prekrasnog malog sinčića Frana, star je 3 mjeseca i 8 dana! Zdravo dijete, veselo dijete, nikada ne plaće bez nekog posebnog razloga, ne cendra, da su nam rekli da su bebice ovako dobre odma bi ih imali četvero :)
Uglavnom, problem je u noćnom spavanju!
Fran obično ide spavati između 20 i 21 sat! Dobije papicu, podrigne i zaspi na MM ramenu. Položimo ga u kinderbet u rolicu na bok i pajki ko mali anđeo!
Uglavnom se probudi oko 4 sata jer je gladan i traži papicu, nakon što se najede ponovo spava do nekih cca 8 sati!
Dogodilo nam se do sada da je 4 noći spavao od 21 pa sve do 6 ujutro bez buđenja!
Ali, narafski pojavio se problem!
Zadnjih par noći OBAVEZNO plaće i jeca u snu!
Prvi dio noći provede mirno, spava, onda se probudi oko 4, traži jesti, najede se, ponovo ga uspavamo, mirno spava nekih pola sata i onda od 5 pa do 8 ujutro KONSTANTNO tužno jeca i plaće u snu, on spava i ima neke noćne more zbog kojih plaće!!!
I to je postalo pravilo zadnjih ajmo reći tjedan dana!!!
UŽASNO nam je gledati ga takvog, obično ga probudimo kad počne jako plakati, zatvorene oči, dubok san i plače!
Onda ga MM uzme u ruke, priča mu da ga razbudi! Kad se probudi smije se, guguće, priča i koda nikad ništa nije bilo!!!

Jel moguće da moje dijete svaku noć ima NOĆNE MORE???? Sa tri mjeseca života???
Please HELP!
Ima li itko sličnih iskustava??
Možda je to skroz na skroz normalno ali smo mi već lagano u brizi!

Hvala :s

U literaturama je pojašnjeno da je to sve ok i da kroz to prolazi manje-više svako dijete..zapravo ružno sanja,ima svoje srahove..moja curka to radi od ngdje 3mj.života(sad joj je 6)..Ja se još nisam navikla na to jer je baš užas za vidjeti..prvo jeca u snu a ako je pokušaš smiriti maženjem ili je polako probuditi da ne sanja više tek onda počne histerični plač...i tako par minuta i ponovo normalno zaspe..

anapipius
06.08.2008., 22:14
jednom sam negdje procitala kako dijete nema vremena tokom dana prozivljavat situacije vec to radi u snu sto je i logicno...mislim da se ne treba zabrinjavat i da ce prestat odjednom kao sto je i doslo.mozda bi pokusala da sam na vasem mjestu ostavit ga sa sobom u krevetu a sto se tice navikavanja na to da ce spavat pored vas i bla bla meni su to gluposti.jedno malo bespomocno bice od tri mjeseca ima potrebu blizine majke i vrlo moguce je da je to razlog,neka osjeti vasu blizinu i potporu u svako doba i vjerujem da ce prestat

adren
20.01.2009., 07:59
Zanima me jel ima (vjerojatno ima ) još ovakvih slučajeva:dijete ima 2 god.Inače je super dobro dijete oduvijek,nije zahtjevan, poslušan je, drag, nije agresivan ali zna se desiti ponekad ( a sad zadnjih tjedan dana dva puta ) kad spava probudi se cendranjem i kad dođem do njega počne histerizirati,bacati se po kinderbetu,ne da se smiriti, neće dudu niti čaj, ne mogu ga primiti na ruke jer divlja i baca se, tuli do besvjesti, urla ko da mu ne znam šta radim.
Ako je noć to je totalna koma jer probudi bebu i cijelu kuću, ako je to na spavanju popodne onda ga malo pustim pa ga probam umiriti ili se sam smiri odjednom-kao da ništa nije bilo-ponaša se najnormalnije.
To mi izgleda kao da nešto grozno sanja-ali mislim da bi se onda dijete stislo uz roditelje i smirilo, al on je onda još luđi.
Jednom je divljao sat vremena.Nije to prečesto al mi je skroz čudno i ne znam zašto do toga dolazi.Inače super spava po noći čak se uopće ne budi osim ako ima takvu žutu minutu...
Ima li još takvih slučajeva?

disident
20.01.2009., 08:12
mislim da je ovo tema za tebe:mig:
http://www.forum.hr/showthread.php?t=365494

adren
20.01.2009., 08:15
moje dijete je ušlo u 3. god. i nema nikad s njim problema preko dana osim što tu navodim da se lud budi.O tome pričam-ipak tenks.

ksenija_2
20.01.2009., 08:25
Evo, mi imamo takvu situaciju doma, samo to nam se počelo javljati od negdje 10.-11. mjeseca starosti, a sad imamo 20. mj.. Mjesečno se dogodi cca 2-4 puta, nekad češće, nekad rijeđe: probudi se npr. u 2h ujutro i plače, vrišti iz sveg glasa, baca se, neće vodu, neće da ga primimo, gura nas od sebe, vrišti da se valjda čitav kvart probudi i to zna trajat od pola sata do sat vremena. Zadnji put se dogodilo preksinoć. To je i meni koma. Par puta se dogodila ista stvar i kod dnevnog spavanja.
Napomenula sam pedijatru i rekao mi je da su to tzv. noćni strahovi, ali da pratim situaciju, jer ako se događa prečesto, da bi išli preventivno na neke pretrage. No, za sada mi se nekako ne čini da je to potrebno.

Da, ako ti što pomogne: preksinoć kad se to dogodilo sam mu pustila tiho opuštajuću muziku za bebe i nekako mi se čini da ga je to brže smirilo i uspavalo ponovo. :ne zna:

kupusichka
20.01.2009., 08:33
vjerojatno ružno sanja, zamisli kako je tebi jako teško kad sanjaš i nemoš razlučit san i javu, a kamoli njemu, koji i kad se probudi nije svjestan šta se dogodilo, šta nije....koma
ili ga zagrliš ako da ili jednostavno pustiš da se smiri. Ne brini, priviknu se kasnijie da je to samo san....

cvijetić
mislim da je ovo tema za tebe:mig:
http://www.forum.hr/showthread.php?t=365494

ne mislim da je to to

Zmijica
Nama se zna desiti.
Pomaze da ga probudim.
On ne kuzi gdje je ni sto je, urla i zove "Mama, mama", a ja ga drzim u narucju.
Kazem, glasno a da ne bude grubo "Tu. Tu je mama. Sanjao si."
Uzmem ga u narucje unatoc otimanju i ljuljam i plesem po sobi, pjevusim mu nesto i ponavljam "Tu sam, tu sam".
Pa dok se ne smiri. Obicno traje 5 minuta.
Onda kazem "Idemo skupa spavati. Mama i Kico. Evo zagrljaj".

Mom pomaze kad govorim jednostavne, kljucne rijeci. I dodir. Koliko god me sutirao dok ga nosim, jos gore i duze traje ako ga ostavim u kreveticu.

EDIT: Naslov je lose formuliran, mislim da je bolje da to Putnica ispravi u Nocne more... a mislim i da je bio topik na tu temu.

ksenija_2
20.01.2009., 08:45
Kazem, glasno a da ne bude grubo "Tu. Tu je mama. Sanjao si."
Uzmem ga u narucje unatoc otimanju i ljuljam i plesem po sobi, pjevusim mu nesto i ponavljam "Tu sam, tu sam".
Pa dok se ne smiri. Obicno traje 5 minuta.

To uvijek radim pa ne pomogne. Tiho mu pričam da ga smirim ili lagano pjevušim, milujem, ali svejedno traje 30-60 minuta :(

Zmijica
20.01.2009., 08:52
Kod nas je stos da se mora prvo probuditi, dakle ja pricam glasno... nekad mu cak lagano prodrmam ruku ili ga tapsem po obrazima.
Nakon toga obicno skuzi da sam to ja, prestane vapit i onda ide nosenje, pjevusenje, umirivanje.
I dalje place neko vrijeme, al nekako drugacije... kao ispucavanje napetosti, a ne vise onako panicno.
Ponekad pomogne i da ga iznesem iz sobe u hodnik ili dnevnu.
Ne palim svjetlo ni nis, samo se malo nosamo, gledamo kroz prozor i tako.
Probudim ga, to je kljucno.

disident
20.01.2009., 09:14
ups,da,sad kontam,nije baš bijes dvogodišnjaka,sorry:mig:
ali nedavno sam gledala nešto vezano uz noćne strahove jer mi se čini da i moj sin proživljava nešto slično-vjerojatno im se svega nakupi tijekom dana pa to sanjaju.
nego,ja ću opet pokušati s jednim linkom-možda ovaj put pogodim:D
http://www.zdrav-zivot.com.hr/index.php?cat=_broj_43_2007____zimske_radosti_pore mecaji_spavanja_u_djece

adren
20.01.2009., 10:33
nadam se da su to samo neke faze i da će prestati što prije.Ko zna šta oni imaju u svojoj glavici.

Manch
20.01.2009., 11:18
http://www.askdrsears.com/html/7/T071300.asp

SaveAss
20.01.2009., 11:54
...most children with night terrors will stop having them by age 12....:eek:

i mi ovo proživljavamo, al kod nas nije tako dugo kako neki ovdje navode - pola sata, sat. nama je to tek koja minuta dok ga ne razbudim....primjetila sam da je češće kad je nekakav stres - selidba, bolest i sl

Zmijica
20.01.2009., 12:03
Vis, i Sears i oni gore vele ne buditi dijete... a nama se jedino budjenje pokazalo djelotvornim :ne zna:

Nisam uocila povezanost sa svakodnevnicom...
Nekad mi se cini da je imao super miran dan, pa se budi 3x u placu. A nekad mislim - evo novosti (sanjkanje, prvi dan vrtica nakon dugo vremena), sad ce sanjat - pa nista.

Kad je bolestan, uopce nema sanse da spava sam. Nikakve.
E da, ima jedna stvar - gotovo uvijek se budi tako u vrisku prvi dio noci, dok ja jos nisam otisla spavati.
Ponekad ga cujem kraj sebe kako kmeci i vrpolji se, al se samo zarotira da nalegne na mene il me uhvati za ruku, i nastavi dalje spavat.

Jill13
20.01.2009., 12:15
I ja moju probudim, kad neće ni dudu, ni čaja, i kad se baca...kad mi ima tužan plač, strah-plač! Ne znam kako bih vam to opisala taj zvuk, ali baš se kuži razlika kad nije kenjkavljenje, kad ne kmeči, kad plače kao da je boli...
Uzmem je iz kreveta iako se baca, stisnem je uz sebe i govorim "tu je mama, ljubavi" i tek kad me pogleda, a pogleda me jer je probudim, ostavim je još malo na ramenu da osjeti sigurnost, dam joj opet čaja ako je uznemirena i dudu i sve to završi za par minuta.

dubac
20.01.2009., 12:54
Nama se to u zadnje vrijeme rjeđe događa, ali već od možda prije godinu dana, negdje sat, dva nakon što bi zaspala, odjednom bi počela plakati. Urlati. Užas. A vidiš da te uopće ne doživljava. Koliko se sjećam postoje noćne more i noćne strave (pavor nocturnus). Tu se dijete nalazi u nekom procijepu između sna i jave. Mi je isto dižemo, trpamo joj dudu u usta (nekad pomogne), muž ju nosi... A ponekad u noći ispusti takav krik da mislim da je doslovno vidjela samog sotonu. Navodno sam i ja to radila dok sam bila mala. Nešto užasno. Meni srce stane kad to čujem i ne mogu se smiriti još dugo vremena.

ksenija_2
30.01.2009., 14:50
Nama se opet dogodilo preksinoć. Lagano se počeo prevrtati, pa cendrati pa vrištati iako sam ja reagirala već kod prevrtanja i milovala ga i smirivala ga. Trajalo je dobrih 30 minuta. A u tih pola sata sam i upalila manje svjetlo, držala ga, tješila, tiho upalila laganu muziku, tiho mu govorila "tu je mama" i pjevušila mu, a on vrištao iz petnih žila, izvijao se, udarao me. U jednom trenutku je uspio sići s kreveta i ko sumanut trčao po sobi i vrištao. Užas živi. Ja ne znam kad će to prestati. Vidim po svom zadnjem postu da se prethodni put to dogodilo prije cca 10 dana. Morat ću početi dnevnik voditi.
:(

nightfall
23.06.2009., 09:12
Podižem temu jer smo danas ujutro imali neugodno buđenje.

Mala ima 14 mj, oduvijek dobro spava po noći, rijetke su noći kad se budi (no znalo smo imati i takve pa nije po sat, sat i pol mogla natrag zaspat,ali to su izuzeci).
Danas se oko 4 ujutro probudila, pruža mi rukice, hoće da je dignem. Vidim da neće dalje sama zaspat pa je uzimam iz kinderbeta, stavljam na naš krevet, grlim i uspavljujem. Teško nam ide, pospana je ali nikako se umirit, sad se već kreće i dizat pa je liježem natrag. Na jedvite jade nekako zaspi, ali vidim da je lagan san, uzdiše, ponekad zaplače, vrti se ali i spava. Zaspimo poslije 5 i oko pola 7 ona plače, suze teku, ne mogu raspoznat spava li ili ne, u nekakvom polusnu je. Sva se trese, hoću je uzet u naručje ali ona još jače plače. Konačno je uzimam, malo se primiruje, pokazuje rukom da hoće van iz sobe, nosam je, gleda uokolo ali me i grli, kao da ju je strah da ju ne spustim. Nije znojna, ali je topla, zaplakana, sumnjam na temperaturu ali nema šanse da joj izmjerim jer čim je krenem spustit plače ispočetka. Trajalo je kojih 15 minuta, nekako dok se nije razbudila.

Mene je poprilično uzdrmalo, tim više što sam odmah pomislila da je bolesna a ne da ima noćnu moru. Sad sam mamlo čitala o strahovima i noćnim morama i vidim da je vjerojatno imala noćnu moru. Jedino vidim da većina vaše djece ima noćne more nekoliko sat nakon što zaspi, ona je imala pred jutro.

Sad ponovno spava, valjda nadoknađuje loše prospavanu noć. Normalno je jela i nije imala temperaturu pa je valjda to samo mora.

Nalikuju li vama to na te strahove i noćne more koje opisujete?

marina3
23.06.2009., 15:29
U literaturama je pojašnjeno da je to sve ok i da kroz to prolazi manje-više svako dijete..zapravo ružno sanja,ima svoje srahove..moja curka to radi od ngdje 3mj.života(sad joj je 6)..Ja se još nisam navikla na to jer je baš užas za vidjeti..prvo jeca u snu a ako je pokušaš smiriti maženjem ili je polako probuditi da ne sanja više tek onda počne histerični plač...i tako par minuta i ponovo normalno zaspe..

I moja je imala te neke faze jecanja,ali to sa vremenom prođe

Tina st
29.06.2009., 01:36
Evo da se osvrnem na temu. Netko je spomenuo da beba nema kada proživjet događaje preko dana pa to čini preko noći.

Moja curica se počla intezivno oslanjat na svoje noge i danas se zaljuljala i udarila u stolić u dnevnoj sobi. Večeras se probudila u jakom plaču i nakon što sam je digla iz kreveta prestala je plakati. Valjda je to vezano za današnji pad. Inače se zna ponekad probuditi u plaču, ali nakon par sekundi odmah zaspe sama nakon što joj obicno vratimo dudu.

kirshna
19.10.2010., 20:20
2 noći za redom već malena (19mj.) mi ima nekakve more...
točno u 3h počne cviliti, jecati i tresti se i zove : Mama dođi, mama drži me... plače ko kišna godina, neće vode,neće čaja, ništa neće...
jedva se da umiriti...

sad nas to već plaši...

s obzirom da sam rodila prije 10 dana mislim da je to reakcija na moj odlazak u bolnici i njeno spavanje kod jedne i druge bake i na dolazak bebe u kuću...

traxdata
20.10.2010., 07:44
moj stariji ima i noćne strahove i ponekad noćne more. evo, noćas je imao napad noćnog straha. probudi se sat vremena nakon što zaspe, vrišti, plače, nije svjestan nikoga niti ničega, popiša se obavezno nekontrolirano. mi već znamo, pa ga odmah vodimo na wc. nakon 15-ak minuta se on razbudi i ničeg se ne sjeća, odmah zaspe, kao da ničeg nije bilo.
noćna mora je nešto drugo, kod noćnih mora se dijete sjeća što je sanjalo i svjesno je.
bili smo na goljaku kod neuropedijatrice, a u 12. mjesecu imamo eeg mozga. ti poremećaji spavanja su normalna pojava kod djece i prolaze kasnije. nama je pedijatrica rekla da treba isključiti epilepsiju, ali on ima klasične znakove pavor nocturnus.

KatarinaRi
14.03.2011., 07:48
Našla ja temu i malo mi je lakše kad vidim da su to vjerovatno noćne more.
Sinoć u 1:30 kreće dernjava, krikovi...uzmem ga i grlim on vrišti tata, dam ga tati vrišti mama, stavim ga na pod trči po hodniku i sudara se sa zidovima, bočicu baca u zid, lupa mene, lupa tatu, lupa medvjedića...nakon pola sata poljubi me najnježnije i zaspe.:s:s

Međutim sad se koji puta takav probudi i ujutro itreba nekih 15 minuta da postane "on".

marinella
14.03.2011., 09:15
mi smo našeg kad je imal 10mj. i na hitnu vozili radi plača u snu i nikak ga probudit, ono gleda al uopće ne doživljava nikog i onda su ga ostavili 3 dana u bolnici (to nikad više nebudemo dopustili ako nije hitno) i dali dijagn. convulzion in obs. posle se specijalist na kontroli smijal dijagnozi i rekel da više netrebamo dolazit jer je sve ok. sad ima 5 god i več dugo nije plakal u snu a kad se to dogodi nosimo ga i pričamo mu i sam se smiri. ah, jeza me lovi od tog plača...

ja sam to doživjela nakon poroda,zove se noćni teror evo ni 5 mj nakon epizode još se nisam opopravila jer je to nešto NAJUŽASNIJE u životu što sam doživjela i što čovjek može preživjeti!!! toliku razinu straha koju osjeća,užas,užas!zato mi se srce slamalo kad se isto počelo događati tad mom 3mj sinu.ja bi ga skinula donji dio i pelenu tad bi se probudio i smijao kao da ništa nije bilo!sad ima 5 mj i sinoć je plakao u snu valjda ružno sanjao ,isto sam uradila i mirno je nastavio spavati.

morate znati razliku između noćne more i noćnog terora.kod noćne more djetetu su sklopljene oči,a kod terora kad proživljava užasnu količinu straha,neusporedivu s morom koja je puno blaža, otvorene su oči i čini se budno iako nije,ne reagira i panično se ponaša.tad ga možete grliti nikako tresti ni vikati da se probudi il pokušajte kao ja skinuti ga mog to uvijek razbudi.mene je isto muž probudio kad mi se desilo i i sad sam mu zahvalna za to, kako je užasno bilo!dugo nisam smjela sama zaspati a kamoli s ugašenim svjetlom,zato se ukočim kad to moj mališa prolazi ,al sreća je ipak da se dijeca rijetko toga sjećaju al ja sam eto mama koja zna koji užas njeno dijete pri tom prolazi :(

foresst
29.07.2011., 11:23
malena ima 11 mj i zadnjih tjedan dana, možda čak i 10, svaku noć odjednom počne vrištati, plakati, sjedne u krevetiću i baca se prema naprijed, maše rukicama, trlja lice, guši se od plača.. oči ima otvorene, ali nije svjesna ničega oko sebe.
ne mogu je dozvati, otima se kad je uzmem, panično se brani ako joj probam dati dudu ili vode.
nakon nekoliko minuta tješenja i draganja i dozivanja, kao da počne reagirati na to što joj govorim, ali i dalje jako plače i vrišti.
noćas sam joj navinula neku mekanu igračku što svira i na to je u u sekundi reagirala, samo se smirila i počela je grliti. ljuljala sam je još u krilu, pričala tiho, čak je i popila malo, spustila sam je u krevetić i spavala je dalje kao da ništa nije bilo..

vidim da se savjetuje da se dijete ne budi, ali da je pustim mislim da bi vrištala do jutra.. prestrašno :(
pratit ću oko kojeg vremena se to dešava, noćas je u 3 bilo..

mogu li išta napraviti da to prestane? nije nam se ništa drastično mijenjalo preko dana, ima svoju rutinu, vesela je, ali ovo po noći je prestrašno, baš mi žao dođe kad je mišica tako sva u panici i van sebe.
znam je da to normalna faza, ali ja bi je ublažila, napravila nešto :(:(:(

traxdata
31.07.2011., 10:59
moj stariji ima i noćne strahove i ponekad noćne more. evo, noćas je imao napad noćnog straha. probudi se sat vremena nakon što zaspe, vrišti, plače, nije svjestan nikoga niti ničega, popiša se obavezno nekontrolirano. mi već znamo, pa ga odmah vodimo na wc. nakon 15-ak minuta se on razbudi i ničeg se ne sjeća, odmah zaspe, kao da ničeg nije bilo.
noćna mora je nešto drugo, kod noćnih mora se dijete sjeća što je sanjalo i svjesno je.
bili smo na goljaku kod neuropedijatrice, a u 12. mjesecu imamo eeg mozga. ti poremećaji spavanja su normalna pojava kod djece i prolaze kasnije. nama je pedijatrica rekla da treba isključiti epilepsiju, ali on ima klasične znakove pavor nocturnus.

evo, kvotam samu sebe, sad se to kod nas prorijedilo, imao je jedan napad u nekoliko mjeseci. sam se nadam da bu tak i ostalo.
mom malom je eeg bio loš, pa je išao na mr mozga. mr je bio u redu, pa nam je neuropedijatrica rekla da pazimo i ako se napadi pojačaju, tj ako postanu intenzivniji, da dođemo kod nje, jer može biti nešto drugo.

lopticica
02.08.2011., 19:59
Mi muku mucimo sa tim napadima, desavaju se obavezno i iskljucivo kad ne spava popodne i izmoren je posteno. Zaintrigirao me tvoj post trax jer smo i mi sa nasom neuro pricali o tim napadima obzirom da se kod nas ipak radi izgleda o necem drugom, pa ako mi mozes reci sto ti je konktetno rekla? Moze i na pp.

traxdata
03.08.2011., 19:17
počelo je i kod nas opet...ali u malo blažem obliku. a noćas je i bebutaner imao napad plača, koji nisam mogla smiriti, vidjela sam da nije bio svjestan, pa pretpostavljam da bu i on imao problema...jedini što se on nije tresao kao stariji. on je samo sve jače i jače plakao. i odbijao cicu, kad sam mu htjela dati da ga utješim...

lopto, ovak: nama je neuropedijatrica rekla da na osnovu jednog eeg-a nemre dijagnosticirati ništa, pa nas je poslala na mr. mr se pokazao kao okej, pa nam je rekla da u obzir dolaze 3 dijagnoze: poremećaji spavanja, epi napadi i za treće se više ne sjećam. mislim da je rekla da može biti jednostavno sazrijevanje mozga. pitala nas je da li smo primijetili da se to događa za vrijeme punog mjeseca...lol...ne događa se...

ja sam isto nekad primijetila da se to događa kad bude preumoran. on više ne spava prek dana, ali kad kasno zaspe. evo, noćas se budio 2 puta, popišao se, ja sam slučajno skužila da je popišan, kašljao je u snu, pa sam ga išla gledati, a on sav mokar. kad sam ga probudila da ga presvučem i odnesem na wc, bio je sad dezorijentiran. dobro, to je normalno, jer sam ga probudila. prek dana je sve okej, jedino prek noći...

nama je , kad smo s bebom išli na eeg kod iste neuropedijatrice, rekla da promatramo njegove "napade" (mislim od starijeg), pokušamo snimiti kamerom i ako se intenziviranu, ako postanu češći, da obavezno dođemo, jer može biti nešto ozbiljnije.

traxdata
03.08.2011., 19:19
Mi muku mucimo sa tim napadima, desavaju se obavezno i iskljucivo kad ne spava popodne i izmoren je posteno. Zaintrigirao me tvoj post trax jer smo i mi sa nasom neuro pricali o tim napadima obzirom da se kod nas ipak radi izgleda o necem drugom, pa ako mi mozes reci sto ti je konktetno rekla? Moze i na pp.

koliko često se dešavaju? moj je znao imati i po par puta tjedno. kad je to postalo intenzivno, otišla sam kod svoje pedijatrice, koja me onda poslala na pregled kod neuro. moj sad ima 5,5 godina, nadam se da bu do negdje 7. godine to prestalo..:ne zna:

ane_007
19.09.2011., 07:55
bok cure, imam jedan problem

moja malena se noćas probudila užasno vrišteći, kad ju uzmem u ruke još je gore, a kad je tata uzme o tome da i ne pričam
jednostano plače i plače, ne smiruje se, baca se užasno na meni, grči nogice i to me baš brine
to traje nekih 5-10 min i evo sad sam malo guglala o tim noćnim strahovima
noćas smo se užasno prepali, plakali smo s njom, sto puta sam je pitala gdje je boli a ona da je ništa ne boli, jednostavno je nakon 10 min zaspala

moglo bi po svemu opisanom biti povezano sa tim noćnim strahovima, ali me strah to njeno grčnje nogica i bacanje:ne zna:

i da, nije ovo prvi put da se dogodilo, bilo je toga još prije jedno 10 dana i mjesec:(

užasno je to gledati

jel nekome još dijete tako reagira ili je trebam negdje voditi??

dondolina
28.09.2011., 22:45
Našla ja temu i malo mi je lakše kad vidim da su to vjerovatno noćne more.
Sinoć u 1:30 kreće dernjava, krikovi...uzmem ga i grlim on vrišti tata, dam ga tati vrišti mama, stavim ga na pod trči po hodniku i sudara se sa zidovima, bočicu baca u zid, lupa mene, lupa tatu, lupa medvjedića...nakon pola sata poljubi me najnježnije i zaspe.:s:s

Međutim sad se koji puta takav probudi i ujutro itreba nekih 15 minuta da postane "on".

vrlo slično se i nama dešava sa našim dvogodišnjakom. i ja sam se sva isprepadala:(. zaspi normalno i onda se zna par sati nakon što zaspi probuditi i sav je histeričan, bjesan, ne zna što bi. hoće da ga uzmemo, kad ga uzmemo baca se, kad mu dam čaja baca bocu, ako ga spustim na pod (jer ga obično ne mogu držati jer se baca) otrči u DB, pa opet pruža ruke da ga uzmem, kad ga opet uzmem vrpolji se i hoće da ga spustim...kao da ne zna što bi htio i jako bijesno djeluje.... ja sam sva zabrinuta :(:(:( recite mi da je to normalno.

BlackLotus
29.09.2011., 04:30
Eli već drugu noć za redom..
počne neutješno plakat, ja mu dođem, tješim ga, nunam ga, ispitujem ga što je bilo, on samo plače i plače. jučer mi je trebalo 15min da ga smirim, noćas pola sata. :( skoro je povratio, nadam se da se nije i razbolio.
već je imao ovakvih "napadaja", al nikad 2 noći za redom i da ga ovolko dugo ne mogu smirit. nadam se da se neće ponovit opet danas :o

Irra
29.09.2011., 07:30
moj ima 2,6 g. i ovi noćni ispadi su bili sve rjeđi i manji po intenzitetu...
ali otkada je išao u vrtić, loše ga prihvatio, pa smo ga ispisali, već nam se ponovilo 2 puta u 10-ak dana.....

zadnji put prije 2 dana - pola sata nošenja na rukama, on se probudio vrišteći, ali ono kad ti sledi krv u žilama.
pričaanje, šaptanje, grljenje, ništa, krut, ukočen, trese se, ne mogu ga ispraviti (fizički, malo se savinuo u trbuhu).
jedino što donekle pomaže je nošenje, ali jedan krivi zaokret dok se lagano nunamo opet počne dreka.

ono što negdje već piše - potpuno je nesvjestan okoline, i mame i tate. reagira na nošenje donekle, ali ne daj bože sjesti ili leći dok full ne zaspi ponovo. na naše riječi isto ništa...
otvara oči nekako do pola, pa pomislimo da je budan, ali kad čovjek malo bolje pogleda onda je to čudan pogled, ne znam kako bi opisala. prije je imao to puno gore, mislili smo da ima epi napade...
i na kraju se smirio, zaspao, ostatak noći super, a općenito drugi dan kao da se ništa nije desilo - veselo, nasmijano, razigrano dijete.

još ne razumije jer smo ga pitali zašto je plakao po noći, a on ponavlja ko papiga "zasto si pakao"... kad bude veći, valjda će moći reći, ali nadam se da će se to smanjiti...
glupi vrtić, valjda se nećemo vratiti unazad kad je to bilo češće ...
i da, spava sa mnom od rođenja, upravo zbog tih napada kad počne doslovce letiti po krevetu, zabija se u zid, leti u prazan prostor, jer ništa ne vidi u svemu tome...

ina22
29.09.2011., 07:55
Malo sam preletila temu, i zaključila da V ima noćne more. Tako sam i ja mislila. Počelo je otkad je krenuo u vrtić. On spava, potpuno zatvorene oči i viče i cvili, nema plača i suza. Ponekad lupa rukama i nogama kad mi dođemo k njemu, a ponekad ništa, kao da spava samo viče. Smiri se kad ga uzmemo na ruke (i obavezno moramo dati dudu i tješilicu, inače nema smirivanja :)), onda se probudi na kratko, legne mi na rame i spava dalje. Tada ga vratim u kindić. Ali ja njega uvijek probudim, namjerno, sa tim dizanjem iz kindića, a sad sam tu pročitala da nije dobro buditi :ne zna:

zaria...!
29.09.2011., 21:42
Evo i nas na ovoj temi.
Maleni ce ubrzo godinu dana, pocelo je sa negdje 6 mjeseci.
Nije cesto, nekad dva, tri puta mjesecno, a nekad i manje.
Sad je vec bilo proslo oko mjesec dana da se nije desavalo i sad pred koji dan opet.
Sad vidim da su to nocni strahovi.
Ali onaj osjecaj kad place i trga se od tebe dok je u narucju mi je grozan!!
Obicno traje oko desetak minuta, nekad malo duze. Smiri se jedino ako ga nosim i pjevam mu. MAda ni to nakad ne pali.
Uff...u takvim situacijama se bas osjecam bespomocno. :(
...i da nisam primjetila da to ima veze s tim kako je proveo dan jer je uvijek vesel i nasmijan.

BlackLotus
29.09.2011., 23:39
evo ga i 3.dan za redom.. jučer i danas je piškio na tutu kad se smirio. da ga ne jebe to što mu se piša u snu pa počne plakat? :(:confused:

ina22
30.09.2011., 08:08
I kod nas opet, ali još gore čini mi se, više ga praktički ne možemo smiriti dok on valjda sam ne odluči :ne zna: Kod nas sad to traje već danima i čak mi se čini da je sve gore :( Pročitala sam cijelu temu i ne vidim da je netko napisao kad je prošlo, kako pomoći djetetu, da li je itko išao kod doktora, da li je potrebno uopće? Koliko nas ima koji to povezujemo s polaskom u vrtić?Možda bi nam neka novija iskustva pomogla. Ako je zbog vrtića (a tada je počelo), vjerujem i nadam se da će proći. Ali sada je stvarno sve ok u vrtiću (i jede i spava i igra se, ne plače, veseo me dočeka), a po noći sve gore.

klarah
30.09.2011., 10:01
evo ga i 3.dan za redom.. jučer i danas je piškio na tutu kad se smirio. da ga ne jebe to što mu se piša u snu pa počne plakat? :(:confused:

Ej i moja je prvih par noćiju odvikavanja od pelena znala se probudit u znoju i plakat, plakat. Mislim da ih to smeta. Piški im se, osjećaju to i to ih probudi i razživcira. Meni je trebalo par noći da se sjetim šta je... Onda sam je pitala hoće piškiti i uglavnom je to bio razlog. Ali samo prvih par dana odvikavanja. Poslije se sredilo, nije se ni budila, a ni piškila u gaće. Bude to sve ok, mislim da je to kod tebe kao i kod nas.

Nego, moja se zadnjih mjesec-dva zna isključivo kad spava popodne probuditi sva preznojena i plače, šta bi to moglo bit? Po noći se to nikad nije dogodilo? Mislim da nema sad više veze sa piškenjem...
Zaspe najnormalnije, sita, ode piškit prije, nije žedna, vesela, sve 5, sama traži da ide spavati... i nakon pol sata dernjava i sva kosa mokra od znoja. I hoće mene isključivo.

september00
30.09.2011., 13:22
Evo, i mi se prijavljujemo. Unatrag tjedan dana je počelo, 3 puta do sad. Sad će 18 mj i također je krenula u vrtić pa isto povezujem s time. Jutros u pola 5 plače, vrišti, oće se nosit, neće se nosit, oće dudu, neće dudu... :(Smirila se tek kad smo u dnevni boravak otišle i upalile tv, onda je malo gledala i na kraju se skroz razbudila. Sad ću ju pustit još neko vrijeme, ako je reakcija na vrtić vjerojatno će proći samo od sebe:ne zna:

ina22
30.09.2011., 13:30
Sad ću ju pustit još neko vrijeme, ako je reakcija na vrtić vjerojatno će proći samo od sebe:ne zna:

ajd hvala bogu još netko kome je počelo otkad dijete ide u vrtić (nije da se veselim zbog vaše situacije). I ja s mužem danas pričam o tome, i šta sam sve ovdje pročitala. I on i ja vjerujemo da je zbog vrtića i da će proći samo. ali kad???? to nitko na žalost ne zna.

femme40
02.11.2011., 07:55
Moje dijete ima 9g. i malo koju noc da ne ustaje, place, trci, zapomaze. Napravili smo nocnu polisomnografiju, cekamo nalaze. Moje misljenje je da jako burno prozivljava nocu, ono sto mu se danju dogodi

Mirta070
25.01.2013., 15:06
Imam curicu od 6 godina koja je do nedavno sama spavala usvojoj sobi ali zadnje vrijeme nocu su nam postale nepodnosljive, stalno bijezi placuci iz svoje sobe gurajuci se nama ukrevet i to svaku noc, tvrdi da se boji mraka, ali ne zeli ostati u svojoj sobi niti kada jos ostavimo upaljenu nocnu svjetiljku, ne znam kako da joj pomognemo da se oslobodi straha...da li je tjerati da ostane u svome krevetu ili joj dopustiti da spava sa nama?

nosorog
25.01.2013., 23:40
Imam curicu od 6 godina koja je do nedavno sama spavala usvojoj sobi ali zadnje vrijeme nocu su nam postale nepodnosljive, stalno bijezi placuci iz svoje sobe gurajuci se nama ukrevet i to svaku noc, tvrdi da se boji mraka, ali ne zeli ostati u svojoj sobi niti kada jos ostavimo upaljenu nocnu svjetiljku, ne znam kako da joj pomognemo da se oslobodi straha...da li je tjerati da ostane u svome krevetu ili joj dopustiti da spava sa nama?

pricajte, al po danu, cega se boji.
pregledajte sobu, razdvojite mitsko i stvarno (sto je smao na tvu, sto u slikovnici, sto u RL).
nadjite nekog super "junaka" medju njenim igrackama i nek ju cuva u sobi.
zajedno malo mastajte, kako se boriti protiv uljeza...carobne rijeci, pokreti....

ja ne mislim da je lose pustiti ju u krevet, medjutim to privremeno rjesava problem.
strah ostaje (jer ona i dalje fantazira sto se dogadja u sobi dok nje nema)
u toj varijanti da ne zeli spavati sama, ja bih prije birala da netko dodje kod nje u krevet, da osjeti da se u sobi nista strasno nece desiti i da istovremeno dobije podrsku (uz to, dodir, rijeci, kad se probudi, joj salju poruku sto je RL, a sto san)

Ćufta
10.02.2013., 08:52
Počelo je i kod nas ovaj tjedan, dvaput. Beba 8,5 mj. To strašno izgleda, strašno. Tim intenzitetom je plakala samo jednom u životu, kad je pala iz hranilice :(

Ne mogu da ju ne uzmemem, a kad ju uzmem gura me od sebe i vidim da nije svjesna okoline. Smiri ju jedino bočica :tuzni:

Što su vama bili okidači?

Kitteey
10.02.2013., 09:30
Ćufta, i moj je imao faze vrištanja u snu s nekih 7-8 mj starosti. Trajalo je mjesec, mjesec i pol i prestalo. Isto je bilo prestrašno jer stavimo ga normalno spavati i onda počne urlati kao da ga kolju, uzmem ga gura me od sebe i brani se kao, dosta je trebalo i da skužim da spava ekšuali a ne da ga nešto muči.

Moj recept je bio sljedeći, s njim u kuhinju na meko svjetlo, okomito ga u krilo ili primiti i drmusati blago dok se ne razbudi. Čim bi otvorio oči bi prestalo urlanje al oči pune suza, majkomoja :( uglavnom, svaki put sam ga budila dok nije prestalo samo od sebe kao što je počelo.

Ne znam da li postoji okidač ili je to uobičajeno al ja sam smanjila gledanje tv-a. Dam mu možda 2 sata sveukupno kroz dan i to je to. Možda je bila greška što je tv stalno radio u pozadini a on je bio manji i očito je to ekstra još proživljavao.

Ćufta
10.02.2013., 15:57
Tenks na savjetima, ali čini mi se da se plakanje pogoršalo kad sam upalila svjetlo :ne zna:

Drugi put ga nisam palila, manje je plakala i brže se smirila, ali tek kad je dobila bočicu (i mi smo brže reagirali), povukla dva gutljaja i zaspala. Inače ne koristi bočicu kao utjehu, niti dudu ne ferma baš nešto posebno... Ima otvorene oči ali ne reagira na mene.

TV pogleda ujutro, malo dječje televizije ili teletabise dok se ja umivam, stavljam leće...

Prvi puta kad se to dogodilo je bila neka strka baš pred njeno spavanje, mm i kum su unosili kauč kroz prozor :mirko: a drugi put se ništa neobično nije događalo (tj. tko zna što ju je taj dan uznemirilo).

Uf :tuzni:

frikuscha
10.02.2013., 20:53
Mi se još uvijek borimo s dječjim noćnim morama.
Nakon što su ga s 5 mj. prestali mučiti grčevi, sve se prebacilo na ne spavanje.
J. nikad nije bio beba koja spava. Preko dana možda par putap 20 do 30 min., po noći strava. Sa nekih 6 mj. sam očajno pitala peda hoće li to ikad prestati. Kroz razgovor smo skužili da on zapravo cijelo vrijeme spava. Ono što je on meni objasnio je da su to te tzv. dječje more. To ne moraju ružni snovi; jednostavno mu mozak previše radi. I dok tijelo spava on nikad ne zapadne u dobok san. On možda sanja zelene leptire oko žutog cvijeća. Na van to izgleda strava. Urla kao da ga boli, suze frcaju, nogice lamataju, užas... :cry: Nema rješenja, navodno samo prestane sa neke 2 god. Kao neka mu probamo smanjiti aktivnost prije spavanja. Kod nas je to smanjivanje aktivnosti rezultiralo žešćim užasom po noći. Koliko već mogu smanjiti aktivnost tada sedmomjesečnoj bebi koja želi sve vidjeti, odmah i sada. Na kraju smo posustali i odustali i napravili kompletno suprotno svemu; nakon kupanja i večere i pustili ga na podu da se izigra sve dok nije počeo trljati okice od sna.
Do sada smo uspjeli par puta spojiti po tjedan dana super sna.
Ali, ja još uvijek dojim. I sve je povezano sa mnom i sa mojim hormonima.
Počela sam nedavo raditi, tata je na rodiljnom.
Preko dana on je savršeni bebač koji gušta s tatom. Iste sekunde kad ja dođem doma on do jutra visi na meni. Onda kad ne visi; sanja i plače, urla i rida. Kratkotrajni flaster je da ga odnesem u boravak, polako razbudimiz vrištanja, pomazim, opet mu dam cicu i nekako na jedvite jade uspavam na cijelih 30 min.
S tim da on stvarno osjeti svaku moju m. a eto hvala majci prirodi od poroda, unatoč isključivom dojenju 5,5 mjeseci ona dolazi svakih 28 dana. :504:
Po njemu kužim kad trebam dobiti; nemoguć je, ne spava, cendrav je i nervozan, ciceki su mu ružićasti. :504:
Ovo, postaje začarani krug; ne mogu ga sad prestati dojiti unatoč tome što ima doručak, ručak, večeru i međuobrok - jer sa samnom tješi, a nastavak dojenja samo i dalje potencira njegovu nervozu, nespavanje i more.
Ne znam više niti sama što da radim...:(

gizmolina10
23.06.2013., 10:41
Mame, kada djeca pocinju imati nocne more? Moja ima 3 godine iu zadnje vrijeme se zna po noci probuditi, vrisnuti pa poceti plakati i govoriti kako joj je lija bila u sobi , inace vec godinu dana spava sama u svojoj sobi koja je odmah do nase.

milkica
23.06.2013., 12:03
Moja mala od 2,5 god