PDA

View Full Version : PITAJTE OVDJE!

stranice : 1 [2] 3 4

Nike_Slancio
03.12.2007., 01:34
Nisam sigurna da li moje pitanje spada ovdje, no...
Podstanar u stambenoj zgradi u kojoj zivim je postavio na krov radio antenu jer je radio amater. Osim sto me brine zracenje antene koja mi je nad glavom, ometa i televizijsku antenu pa su ponekad neki programi negledljivi (sto se prije postavljanja antene nikada nije dogadjalo). Zna li netko smije li se postavljati tako nesto na krov zgrade bez pristanka stanara u zgradi? Na opcini gdje sam to pitala nitko nije bio zainteresiran za taj problem.

Bocca della Verita
04.12.2007., 20:21
kucu ima centralno grijanje na loz ulje.
zanima me dali mi se isplati koristiti toplu vodu iz sistema grijanja.
kad nije sezona grijanja koristimo bojler zapremnine 50l koji drzimo stalno upaljen.
sad kad grijemo, iskljucili smo taj bojler i koristimo toplu vodu iz
bojlera zapremnine 200 l u kotlovnici, koja je takodjer stalno upaljena.
dnevna potrosnja tople vode je cca 50l.
zahvaljujem.:)

zlaja
07.12.2007., 21:19
Nisam sigurna da li moje pitanje spada ovdje, no...
Podstanar u stambenoj zgradi u kojoj zivim je postavio na krov radio antenu jer je radio amater. Osim sto me brine zracenje antene koja mi je nad glavom, ometa i televizijsku antenu pa su ponekad neki programi negledljivi (sto se prije postavljanja antene nikada nije dogadjalo). Zna li netko smije li se postavljati tako nesto na krov zgrade bez pristanka stanara u zgradi? Na opcini gdje sam to pitala nitko nije bio zainteresiran za taj problem.

ne smije postaviti antenu bez odobrenja stanara ,osim ako nije taj dio krova njegovo vlasnistvo.Al ne bi smio ugrozavati ni ometati druge stanare.Osim toga mozes se obratiti predstavniku stanara,upravitrlju zgrade kao i udruzi stanara

bekib
11.12.2007., 10:27
U postupku sam kupnje stana, novogradnja, za mjesec dana zgrada je pod krovom.
Da li netko zna postoji li kakava vrsta osiguranja kod osiguravajućih društava u pogledu npr. propadanja društva koje gradi ili neizgradnje do kraja?
dakle, da npr. osiguram budući stan na svotu koju za njega plaćam?!
hvala

elegant
11.12.2007., 11:37
Ovisi o GUPu, DUPu, il uvjetima gradnje.

Preko Foruma neces nista saznat, niti ti moze netko dat tocan odgovor,

jer je pitanje globalno, a tebi treba lokalni odgovor.

Najbolje otici u opcinu i trazit uvjete za gradnju za tocno odredjenu katastarsku cesticu

u novogradnji koju smo kupili, izvođač predvidio omjer stanova i park/garažnih mjesta 1:1 ... naknadno ustanovio da po zakonu mora omjer biti 1:1,3, pa radio izmjene projekta.

Lord Gewicht
11.12.2007., 21:02
Prvi puta koristimo elektricni bojler! Koristi se iskljucivo za potrebe kupaonice (tusiranje, umivanje, pranje, ali ne GRIJANJE). Zanima me da li je bolje(ekonomicnije tj. manji racun) stalno ga drzati upaljenim ili paliti navecer na 3-4 sata da zagrije vodu! THX!

Bocca della Verita
12.12.2007., 09:06
ekonomicnije je sigurno.
pitanje je oces li navecer imati dovoljno tople vode oko se pozelis otusirati.
ako mislis da hoces - go for it!

annymary
12.12.2007., 19:21
imam pitanjce, koliko traje da se banka upiše u gruntovnici??? hitno mi je tj. ako mi se to ne rješi do 31.12 morat ću platit 1% od kredita i sad sam luda...

tomislav10
13.12.2007., 09:02
Kako po adresi stanovanja saznati broj katastarske čestice ili broj zk uloška??

mfcc
13.12.2007., 18:45
imam pitanjce, koliko traje da se banka upiše u gruntovnici??? hitno mi je tj. ako mi se to ne rješi do 31.12 morat ću platit 1% od kredita i sad sam luda...

Tri do 5 dana (zavisi od gužve u datom trenutku)od dostavljene dokumentacije u gruntovnicu (koju ti dostavljaš).

petra
01.01.2008., 13:46
počinjemo s gradnjom kuće na proljeće.obiteljska kuća Pr+kat.na nacrtu je istaka koja je samo u prizemlju,a pokrivena je balkonom,dakle ne nastavlja se na kat.majstor od kojeg smo tražili ponudu za gradnju nam je rekao da ne preporuča takvu istaku,da bi najbolje bilo produžiti ju do krova jer bi se nakon par godina u kući na tom mjestu mogla pojaviti vlaga (zbog razlike u temperaturi unutra i vani).to nam se ne sviđa,mi bi ipak gradili po starom i stavili bi neku dobru izolaciju da se to ne dogodi.zanimaju me iskustva s takvim istakama i da li postoji nekakva posebna izolacija koja ide na takva mjesta?

Zafashan
06.01.2008., 14:58
...

Endimion17
06.01.2008., 22:23
Aj ovako. :zubo:
Moram zaštititi drvenu diznu od vrućih plinova i vatre koja će trajati kojih 20 sekundi. Imam vodeno staklo.
Trebam li ga razrijediti ili mogu samo umočiti diznu u čistu tekućinu? Treba li se ona namakati u njoj?
Dakle kako se drvo uopće štiti vodenim staklom? Pitanje nije jako hitno, ali svejedno, ako netko zna odgovor, molim što prije... Hvala.

ashley
07.01.2008., 10:05
Imam par pitanja:

1. kolike su cijene komunalija i o cemu to ovisi
2. ako kupim od grada gradevinsko zemljiste u kojem roku moram pocet s gradnjom

Stvarno se ne razumijem u to!:ne zna:

Hvala na odgovorima! :)

domar
08.01.2008., 22:20
Molim pomoć od uvažene ekipe.

Pucaju mi zidovi od siporeksa, stan je u zgradi staroj 3 godine i zgrada će se neko vrijeme još slijegati.

Pun mi je k.... gletanja, farbanja...

S čim bi mogao obući zidove i na duži rok se riješiti tih pukotina, meni pada na pamet knauf, da li netko ima takvih iskustava ili ima bolji prijedlog?

danmir
09.01.2008., 13:32
Pozdrav,

ja bih pitao jel zna netko proceduru oko uvođenja plina u kuću.
Zanima me prvenstveno koje su etape? Znam nešto kao podneseš zahtjev pa oni izlaze na teren pa onda moraš i nekog majstora angažirati pa tak to sve.
Ako netko zna opisati kako to ide korak po korak i koliko se to plaća bio bih mu uvelike zahvalan.. :top:

Note -> nisam vidio sličnu temu tu na forumu...

Bocca della Verita
09.01.2008., 14:41
meni se cini da se tu samo pitanja slazu, a odgovora niodkud!
mozda ima neki drugi topic, odgovaramo ovdje? ;)

al svejedno, postavit cu jos jedno pitanje.
radijator curi.
i to ne na spoju sa cijevima, vec na sredini, na gornjem dijelu, spoju izmedju rabara.
sto da radim?
vec sam savila plasticnu posudicu da skupljaju kapi.
al to nije trajno rijesenje :zubo:

Heg
09.01.2008., 14:46
meni se cini da se tu samo pitanja slazu, a odgovora niodkud!
mozda ima neki drugi topic, odgovaramo ovdje? ;)

al svejedno, postavit cu jos jedno pitanje.
radijator curi.
i to ne na spoju sa cijevima, vec na sredini, na gornjem dijelu, spoju izmedju rabara.
sto da radim?
vec sam savila plasticnu posudicu da skupljaju kapi.
al to nije trajno rijesenje :zubo:

Mora se ispustiti voda,skinuti radijator,rastaviti i staviti novu brtvu.

Bocca della Verita
09.01.2008., 15:04
oho! odgovor! :)
zahvaljujem!

znaci, moguce je razdvojiti radijator na tom dijelu?
jel to moze i laik ili je potreban majstor?

to cemo kad zavrsi sezona grijanja.
do tad cemo drzati plasticnu posudicu ispod.

Heg
09.01.2008., 16:15
oho! odgovor! :)
zahvaljujem!

znaci, moguce je razdvojiti radijator na tom dijelu?
jel to moze i laik ili je potreban majstor?

to cemo kad zavrsi sezona grijanja.
do tad cemo drzati plasticnu posudicu ispod.

Zahvat je vrlo jednostavan,ali treba poseban alat.Pretpostavljam da ste na zajedničkom grijannju pa morate čekati kraj sezone.Ako je tako preporučam majstore jer treba ispustiti vodu iz cijele inastalacije,što znaći da treba imati pristup kotlovnici.

domar
09.01.2008., 16:42
Molim pomoć od uvažene ekipe.

Pucaju mi zidovi od siporeksa, stan je u zgradi staroj 3 godine i zgrada će se neko vrijeme još slijegati.

Pun mi je k.... gletanja, farbanja...

S čim bi mogao obući zidove i na duži rok se riješiti tih pukotina, meni pada na pamet knauf, da li netko ima takvih iskustava ili ima bolji prijedlog?

Ponavljam pitanje, u nadi pomoći...:s

Inače, stan je 48 kvadrata, 2-pol sobni, projektantu treba dati Nobelovu nagradu, samo konstantno pucaju pregradni zidovi, što god napravio od standardnih štoseva, ne pomaže...:ne zna:

Bocca della Verita
09.01.2008., 19:08
Zahvat je vrlo jednostavan,ali treba poseban alat.Pretpostavljam da ste na zajedničkom grijannju pa morate čekati kraj sezone.Ako je tako preporučam majstore jer treba ispustiti vodu iz cijele inastalacije,što znaći da treba imati pristup kotlovnici.

jos jednom zahvaljujem:)
u kuci smo sa dva stana.
kad zavrsi sezona grijanja planiramo izprazniti vodu iz sistema kako bi postavili nepovratne ventile za gornj stan.
tad cu majstoru ukazati na "problemcic".
lakse mi je sad, kad znam da je to sitan kvar i da ne zatijeva kupnju novog radijatora.
star je tek 5 godina!

aspirin
12.01.2008., 12:25
Ponavljam pitanje, u nadi pomoći...:s

Inače, stan je 48 kvadrata, 2-pol sobni, projektantu treba dati Nobelovu nagradu, samo konstantno pucaju pregradni zidovi, što god napravio od standardnih štoseva, ne pomaže...:ne zna:

postoji mrezica od staklene vune koja se stavi preko
blokova na cijeli zid i onda se stavi inkarat... jesili to
probao?

aspirin
12.01.2008., 12:35
Da pitam jedno vjerovatno glupo pitanje...

Ako dignem kredit na 30god pa nakon, recimo,
5 godina otplacivanja imam kes za ga cijeloga vratit...
Koliko cu ja u tom slucaju vratit novaca?? Tj. ocu
li vratit glavnicu plus kamate za 5 godina ili u svakom
slucaju moram vratit cijelu vrijednost kredita - glavnicu
plus kamate za 30 god??
Znam da ova druga opcija zvuci malo nevjerovatno
ali od "nasih" banaka nista me ne bi cudilo...

U biti pitanje je: koliko od svake mjesecne rate ide na
otplacivanje kamate a koliko na glavnicu??

domar
12.01.2008., 16:24
postoji mrezica od staklene vune koja se stavi preko
blokova na cijeli zid i onda se stavi inkarat... jesili to
probao?

Dobra ideja, mrežica se zove RABIC- mrežica, je sve sam shvatio.

Sa novim godišnjim idem u nove radne pothvate...

@Aspirin, hvala na ideji.:s

domar
12.01.2008., 16:37
Da pitam jedno vjerovatno glupo pitanje...

Ako dignem kredit na 30god pa nakon, recimo,
5 godina otplacivanja imam kes za ga cijeloga vratit...
Koliko cu ja u tom slucaju vratit novaca?? Tj. ocu
li vratit glavnicu plus kamate za 5 godina ili u svakom
slucaju moram vratit cijelu vrijednost kredita - glavnicu
plus kamate za 30 god??
Znam da ova druga opcija zvuci malo nevjerovatno
ali od "nasih" banaka nista me ne bi cudilo...

U biti pitanje je: koliko od svake mjesecne rate ide na
otplacivanje kamate a koliko na glavnicu??

Sad ja tebi mogu pomoći:

Ako ideš sa ranijom otplatom cjelokupnog kredita, plaćaš neotplaćeni dio glavnice + naknada banci za prijevremeno zatvaranje kredita:

Ta naknada je kod većine banaka 3%.

Znači, ne plaćaš nikakve prijašnje ni buduće kamate, samo dio glavnice koji još nije vraćen.

Nemoj se začuditi, od glavnice nisi baš puno vratio, prvih godina ti kamata čini veliki dio rate, glavnica čini mali dio rate. Pogledaj si u otplatni plan.

Takve fore banke koriste da si što prije vrate kamate, a tebe, po zatvaranju kredita, terete za što veći dio glavnice.

Zato se kredit isplati vratiti cijelog, ako je boguće, u tvom slučaju, u prvih 10 godina, dakle na dobrom si putu...

aspirin
12.01.2008., 17:59
Sad ja tebi mogu pomoći:

Ako ideš sa ranijom otplatom cjelokupnog kredita, plaćaš neotplaćeni dio glavnice + naknada banci za prijevremeno zatvaranje kredita:

Ta naknada je kod većine banaka 3%.

Znači, ne plaćaš nikakve prijašnje ni buduće kamate, samo dio glavnice koji još nije vraćen.

Nemoj se začuditi, od glavnice nisi baš puno vratio, prvih godina ti kamata čini veliki dio rate, glavnica čini mali dio rate. Pogledaj si u otplatni plan.

Takve fore banke koriste da si što prije vrate kamate, a tebe, po zatvaranju kredita, terete za što veći dio glavnice.

Zato se kredit isplati vratiti cijelog, ako je boguće, u tvom slučaju, u prvih 10 godina, dakle na dobrom si putu...

:rolleyes::rolleyes::brukica::brukica:

ma nisam ja jos ni uzeo kredit a kamoli ga otplatio
5 godina:rofl::flop:
to se raspitivam zato jer mi je u planu ove godine
kupit stan a nemam ustedjevine skoro nista i ne da
mi se u podstanarstvu zivit (davat novce za nesto sto
nikad nece bit moje)...
s druge strane sada ne mogu dignut kredit za stan
koji ce mi bit do kraja zivota nego za manji kojega
kontam nakon 5-10(ili 15 :ne zna:) prodat i otplatit
kredit... zato mi je jako bitan taj podatak koliko tocno
od rate kredita (prvih godina) ide na kamate a koliko
na glavnicu...

ps za odgovor :top:

domar
12.01.2008., 18:59
:rolleyes::rolleyes::brukica::brukica:

ma nisam ja jos ni uzeo kredit a kamoli ga otplatio
5 godina:rofl::flop:
to se raspitivam zato jer mi je u planu ove godine
kupit stan a nemam ustedjevine skoro nista i ne da
mi se u podstanarstvu zivit (davat novce za nesto sto
nikad nece bit moje)...
s druge strane sada ne mogu dignut kredit za stan
koji ce mi bit do kraja zivota nego za manji kojega
kontam nakon 5-10(ili 15 :ne zna:) prodat i otplatit
kredit... zato mi je jako bitan taj podatak koliko tocno
od rate kredita (prvih godina) ide na kamate a koliko
na glavnicu...

ps za odgovor :top:

Ma sve pet, ako odgovor nije direktno pomogao tebi, za sada, nekom je.:top:

giga1
12.01.2008., 20:19
Skoci u banku i tamo ce ti odmah izracunati koliko mjesecno placas stvarno stan, a koliko kamate. Nemoj se zacuditi kada ti daju podatak da placas u pocetku od 3000kn, ustvari kamatu 2500 a stan 500. Sve mozes lijepo izracunati ako ti u banci naprave koliko je anuitet a koliko kamata i tako to sve izracunas vise manje tocno.

aspirin
12.01.2008., 20:59
Ma sve pet, ako odgovor nije direktno pomogao tebi, za sada, nekom je.:top:

ma pomogao je!! samo moram, kao sta giga1 kaze,
poc do banke i vidit o kojim se tocno brojevima radi...

Hvala ekipa!

mario2500
13.01.2008., 13:21
Pozdrav svima
Ja sam novi na vasem forum.
imam jedno par pitanja pa cu poceti sa prvim:)

Nasao sam u oglasniku kucu za prodati cjena 75000 eura negdje u Slavoniji.
Imam u gotovini za nekih 20% ucesca
moje pitanje je:

Sta je najpametnije kako i sta da radim posto nemam blage veze kako to
funkcionira u nasim bankama.
kakav ja kredit mogu dobiti i koji je u biti za mene najispravniji i najbolji??
( Najbrzi )

I jos nesto kad se rjesi pitanje kredita,dali ja imam jos neki izdavanja??

hvala unaprijed za odgovor.... :s:s

PSY
14.01.2008., 19:36
Kako sad po novom zakonu parcelirati zemlju?

mandy
14.01.2008., 22:02
parcelacija ide samo uz lokacijsku dozvolu...

mandy
14.01.2008., 22:10
što npr ako kaparimo stan i banka nam iz nekog razloga ne odobri kredit, što je sa kaparom? jel to regulirano zakonom ili...?

Heg
15.01.2008., 07:34
što npr ako kaparimo stan i banka nam iz nekog razloga ne odobri kredit, što je sa kaparom? jel to regulirano zakonom ili...?

Internim ugovorom između kupca i prodavaća.Napišite na papir kolika je kapara,da je isplaćena i neka ti potpiše.Nepisano (barem mislim da je nepisano) pravilo je da ti prodavać u slučaju odustajanja od prodaje vraća duplo.Naravno u slučaju tvog odustanja, kapara ostaje njemu.

bela777
15.01.2008., 08:27
Internim ugovorom između kupca i prodavaća.Napišite na papir kolika je kapara,da je isplaćena i neka ti potpiše.Nepisano (barem mislim da je nepisano) pravilo je da ti prodavać u slučaju odustajanja od prodaje vraća duplo.Naravno u slučaju tvog odustanja, kapara ostaje njemu.

Pravilo je pisano - Zakon o obveznim odnosima čl. 303 pa nadalje... Mandy, pročitaj prije nego potpisuješ ugovor sa kaparom. A također provjeri s bankom za kredit, to barem nije teško... jer mislim da ako banka ne da tebi kredit, da to nema veze s vašim ugovorom / predugovorom, jer ti nisi u stanju ispuniti svoju obvezu iz ugovora... barem ja tako čitam...

jazo
15.01.2008., 09:03
Preselila sam se na novu adresu.Sada živim kod prijatelja u kući,gdje bi htjela prijaviti adresu stanovanja.On je tu kuću kupio prije 10 godina.Još nije izvadio vlasnički list,ali ima kupoprodajni ugovor o kupnji kuće.Dali je dovoljan taj kupoprodajni ugovor star 10 godina kao dokaz na mup_u da je on vlasnik nekretnine?Tj,dali me može prijaviti na svoju adresu i predočiti taj ugovor kao dokaz ili mu treba baš vlasnički list?

Bocca della Verita
15.01.2008., 10:39
prijatelj ti treba imati osobnu na toj adresi.
napraviti ugovor o najmu u kojeg napises da placas satnarinu 0 kn.
ugovor ovjeriti kod javnog biljeznika i onda s tim na mup.
al uvijek ovisi na koju tetu na saleteru nabasas...

jazo
15.01.2008., 11:01
prijatelj ti treba imati osobnu na toj adresi.
napraviti ugovor o najmu u kojeg napises da placas satnarinu 0 kn.
ugovor ovjeriti kod javnog biljeznika i onda s tim na mup.
al uvijek ovisi na koju tetu na saleteru nabasas...

Prijatelj ima osobnu na toj adresi i živi na toj adresi.
Ja bi živjela sa njim.Znači živjeli bi skupa u toj kući.
Jer je baš potrebno sklapati ugovor o najmu?
Zanima me jel možemo nas dva skupa doč na mup i ispunim obrazac,on na šalteru pokaže taj kupoprodajni ugovor i da pristanak da mogu se prijaviti na tu adresu?
Ubiti me zanima jel mu taj kupoprodajni ugovor vrijedi kao dokaz vlasništva ili baš mora imati vlasnički list da bi me prijavio na toj adresi?

aspirin
15.01.2008., 12:07
jos jedno pitanje imam ako moze:

ovaj popust na porez pri kupovini prve nekretnine...
ako moja draga i ja kupimo stan, stavimo ga na ime
jednog od nas dvoje i dobijemo na to ime taj popust
na porez... kada se ozakonimo i budemo mijenjali taj
stan za neki veci (ah lijepo li je sanjati :zubo: ), sta se
dogadja s tim popustom?? jeli moze druga osoba
iskoristit taj popust za taj novi stan??

mario2500
15.01.2008., 13:46
pa zar nitko nece da mi pomogne ?????

nikakva korist od vas:flop::flop::flop:

Bocca della Verita
15.01.2008., 18:10
Prijatelj ima osobnu na toj adresi i živi na toj adresi.
Ja bi živjela sa njim.Znači živjeli bi skupa u toj kući.
Jer je baš potrebno sklapati ugovor o najmu?
Zanima me jel možemo nas dva skupa doč na mup i ispunim obrazac,on na šalteru pokaže taj kupoprodajni ugovor i da pristanak da mogu se prijaviti na tu adresu?
Ubiti me zanima jel mu taj kupoprodajni ugovor vrijedi kao dokaz vlasništva ili baš mora imati vlasnički list da bi me prijavio na toj adresi?

imali smo identicnu situaciju.
osoba u ciji se stan prijavljuje je ujedno i vlasnik stana, ima osobnu sa tom adresom.
na mupu imaju valjda info o vlasnistvu:ne zna:
napravljen je ugovor kod javnog biljeznika i s tim se otislo na mup.
ti probaj bez ugovora...kao sto rekoh, nikad ne znas na koju ces tetu na salteru naletiti.
ili probaj nazvat informacije na mupu, mozda ti oni mogu dati tocne informacije.

domar
15.01.2008., 20:22
jos jedno pitanje imam ako moze:

ovaj popust na porez pri kupovini prve nekretnine...
ako moja draga i ja kupimo stan, stavimo ga na ime
jednog od nas dvoje i dobijemo na to ime taj popust
na porez... kada se ozakonimo i budemo mijenjali taj
stan za neki veci (ah lijepo li je sanjati :zubo: ), sta se
dogadja s tim popustom?? jeli moze druga osoba
iskoristit taj popust za taj novi stan??

Ovako, idemo redom:

1. Postoji zakon koji kaže koliko kvadrata ide po osobi,
znam podatak da za 4-članu obitelj,ide 90 kvadrata.

Ako po normativu, ti kupiš veći stan platićeš na razliku kvadrature 5% poreza na nekretninu, ako nisi prešao normativ ne plaćaš porez.

Ako kupuješ ili mijenjaš za veći stan, i nisi prešao normativ, opet ne plaćaš porez od 5%.

Moj primjer, imam dva stana koji zajedno nemaju 90 kvadrata, a nas je četvero, i nisam platio porez.

2. Pravo na povrat poreza po kamatama imaš samo na prvu nekretninu, na sve ostale varijante nemaš povrat poreza.

Moj primjer, prvi stan je na supruzi, i ona ostvaruje pravo na povrat poreza, drugi stan je na mene i nemam pravo na povrat poreza iako ni jedan, čak i u zbroju ne prelaze 90 kvadrata.

Sve zajedno rečeno, da bi došao do većeg stana moraćeš ubrzano praviti ukućane, da bi izbjegao onih 5%.:top:

P.S. Nisam siguran, ali bi se prije kupovine stana trebali vjenčati, jer ste tada dvoje u zajednici.
Ne znam kako stvari stoje sa nevjenčanim supružnicima...

Broj porezne u ZG - 650-1168, ili 0800/669933, teško ih je dobiti, pogotovo kad krene obrada poreznih prijava početkom 3. mjeseca. Budi uporan i dobit ćeš referenta koji će ti objasniti sve što te zanima, ipak su, za nepovjerovati, vrlo fer!

mandy
16.01.2008., 00:36
Pravilo je pisano - Zakon o obveznim odnosima čl. 303 pa nadalje... Mandy, pročitaj prije nego potpisuješ ugovor sa kaparom. A također provjeri s bankom za kredit, to barem nije teško... jer mislim da ako banka ne da tebi kredit, da to nema veze s vašim ugovorom / predugovorom, jer ti nisi u stanju ispuniti svoju obvezu iz ugovora... barem ja tako čitam...

g52
16.01.2008., 10:34
Dobardan!

U procesu sam kupovanja zemljista, i vec imam nekoliko favorita. Na jednom od njih (mislim da je zona gradnje 2.2., Zagreb) su prikljucci svi na cesti ispred cestice. Mene zanima koliko (ugrubo) se krecu cijene tih prikljucaka - struja, voda, plin, telefon.
Pretpostavljam da je dovodenje tih par metara od ceste do (buduce) kuce minorni trosak.
Thx.

aspirin
16.01.2008., 12:51
Ovako, idemo redom:

1. Postoji zakon koji kaže koliko kvadrata ide po osobi,
znam podatak da za 4-članu obitelj,ide 90 kvadrata.

Ako po normativu, ti kupiš veći stan platićeš na razliku kvadrature 5% poreza na nekretninu, ako nisi prešao normativ ne plaćaš porez.

Ako kupuješ ili mijenjaš za veći stan, i nisi prešao normativ, opet ne plaćaš porez od 5%.

Moj primjer, imam dva stana koji zajedno nemaju 90 kvadrata, a nas je četvero, i nisam platio porez.

2. Pravo na povrat poreza po kamatama imaš samo na prvu nekretninu, na sve ostale varijante nemaš povrat poreza.

Moj primjer, prvi stan je na supruzi, i ona ostvaruje pravo na povrat poreza, drugi stan je na mene i nemam pravo na povrat poreza iako ni jedan, čak i u zbroju ne prelaze 90 kvadrata.

Sve zajedno rečeno, da bi došao do većeg stana moraćeš ubrzano praviti ukućane, da bi izbjegao onih 5%.:top:

P.S. Nisam siguran, ali bi se prije kupovine stana trebali vjenčati, jer ste tada dvoje u zajednici.
Ne znam kako stvari stoje sa nevjenčanim supružnicima...

Broj porezne u ZG - 650-1168, ili 0800/669933, teško ih je dobiti, pogotovo kad krene obrada poreznih prijava početkom 3. mjeseca. Budi uporan i dobit ćeš referenta koji će ti objasniti sve što te zanima, ipak su, za nepovjerovati, vrlo fer!

na ovo boldano sam ciljao u proslom, prilicno nejasnom, postu...

dakle ako sada kupim stan i na njega skupim taj povrat poreza,
dragu izvedem pred Boga i narod :rofl::rofl::cerek: i nakon toga
idem mijenjat stari stan za neki novi... kako bi onda stali s tim
povratom poreza?? meni ne bi bila prva nekretnina ali njoj bi
(ili obrnuto, nije bitno...)

domar
16.01.2008., 19:28
na ovo boldano sam ciljao u proslom, prilicno nejasnom, postu...

dakle ako sada kupim stan i na njega skupim taj povrat poreza,
dragu izvedem pred Boga i narod :rofl::rofl::cerek: i nakon toga
idem mijenjat stari stan za neki novi... kako bi onda stali s tim
povratom poreza?? meni ne bi bila prva nekretnina ali njoj bi
(ili obrnuto, nije bitno...)

Bilo je slično pitanje, pa ti dajem scoj odgovor, ne mora biti točan:
Mislim da ti i tvoja draga ne ostvarujete pravo na povrat poreza zato što je jedan od vas, u brak donesao stan, znači, vi u trenutku stupanja u brak imate riješeno stambeno pitanje.

Ovo sa zamjenom stana ne igra, jer si već imao prvu nekretninu koju si zamijenio za veću, za poreznu je to druga nekretnina.

Jako bi se čudio da, nažalost, nisam u pravu.

picvla
16.01.2008., 19:55
Bok svima !

Moje je pitanje.. ako kupujem stan u drugom gradu, da li moram mijenjati adresu stanovanja na osobnoj ili samo odem u MUP i prijavim boravište..
Drugim riječima.. ako sam vlasnik stana u gradu koji mi nije na osobnoj moram li mijenjati podatke !?!?!? :ceka:

Mirella
16.01.2008., 20:14
pa zar nitko nece da mi pomogne ?????

nikakva korist od vas:flop::flop::flop:

Pa kad si postavio totalno nerazumljivo pitanje.:D
Koliko sam ja shvatila ti bi kupio tu kuću u Slavoniji i imaš love za 20 % učešća u kreditu. Najisplativije je kupiti stambenim kreditom,a za uvjete se moraš raspitati po bankama. Ovo je kod svih banaka zajedničko, trebaš biti kreditno sposoban otplaćivati rate,a ta kuća koju želiš kupiti treba imati čiste papire odnosno vlasnički list. Nakon što ti odobre kredit treba platiti solemnizaciju ugovora kod javnog bilježnika. Kad kupiš kuću trebat ćeš još platiti i 5% poreza od iznosa koji si platio za nju. Neš ti mudrosti !:rolleyes:

aspirin
17.01.2008., 07:19
Bilo je slično pitanje, pa ti dajem scoj odgovor, ne mora biti točan:
Mislim da ti i tvoja draga ne ostvarujete pravo na povrat poreza zato što je jedan od vas, u brak donesao stan, znači, vi u trenutku stupanja u brak imate riješeno stambeno pitanje.

Ovo sa zamjenom stana ne igra, jer si već imao prvu nekretninu koju si zamijenio za veću, za poreznu je to druga nekretnina.

Jako bi se čudio da, nažalost, nisam u pravu.

nazalost, ima smisla ovo sta si napisao...
srecom (hm:rolleyes:) sam jako daleko od te
situacije pa imam vremena brinut o tome...

Jos sam u fazi odluke da li uopce kupovat stan...

maiden's blush
17.01.2008., 12:17
Spremamo se graditi vikendicu.
Imamo sve dozvole, priključke, idejni i izvedbeni projekt, razrađeni troškovnik, ali nikako naći suvislog ''ključ u ruke'' izvođača.

Nakon nekoliko mjeseci traženja, biranja i pregovaranja ušli smo u pregovore sa jednim koji nam se činio najozbiljnim (iskustvo, broj radnika, cijene).
No.. cijene su mu od prve ponude (jako) porasle a teško nam je procijeniti jesu li samo previsoke i pregovorljive ili posve nepihvatljive.

Može li me netko savjetovati o sljedećim cijenama:

Armatura (betonsko željezo) 12 kn (u zgbu, navodno 8 kn)
Postavljanje velikoformatnih pločica 220 kn (u zgbu, navodno 120kn)

E da, radi se o Krku.

aspirin
21.01.2008., 10:26
Da sada pitam nesto za starce...

situacija je ovakva:

vanjski zidovi su od cigle, pregradni su upravo
napravljeni... na pregradne nece ic inkarat nego
samo gletovanje pa pitura...
Sta mislite o ideji da se na vanjske zidove s unutrasnje
strane stavi KNAUF gipsane ploce??
Koliko je to jednostavno/zajeb* za napravit?? Ne za
amatera, ali nekoga tko se prvi put susrece sa gipsanim
plocama?

Hvala na pomoci!

Skittle
21.01.2008., 12:08
Molim link na bilo što o uređenju potkrovlja.:s

bob-graditelj
23.01.2008., 09:55
Trebam link za toplinske pumpe i dizalice topline (zrak-voda)
www.ytong.mojblog.hr

malcolm
24.01.2008., 20:52
Gdje se trebam raspitati da li jedna stara kuća ima građevinsku?
Ljudi koji je prodaju kazu da ima ali kako da se ja uvjerim??

bekib
28.01.2008., 11:30
Gdje se trebam raspitati da li jedna stara kuća ima građevinsku?
Ljudi koji je prodaju kazu da ima ali kako da se ja uvjerim??

Odi u ured državne uprave u svojoj županiji, točnije Službu za prostorno uređenje, zaštitu okoliša i imovinsko-pravne poslove, te podnesi zahtjev za prijepis građevinske dozvole.
Problem ti može biti što moraš znati bar okvirnu godinu izgradnje kuće i tko su vlasnici, jer će oni to tražit po registru građevinskih dozvola!
nadam se da sam malo pomogla:top:

snick
28.01.2008., 12:55
Imam 2 pitanja za znalce:
1. Imam parcelu koja je građevinska ali mislim da nije u cjelosti. Kako mogu saznati koji dio parcele je u zoni građenja?
2. Parcelu sam kupio prije 2 godine. U međuvremenu cijene su u tom dijelu porasle pa bi je mogao prodati za nešto veće novce (u međuvremenu sam odustao od gradnje na njoj). Da li moram plaćati porez na dobit 30% (navadno da ako nije prošlo 3 godine od kupovine)? Kako se određuje vrijednost tog poreza? Uzimaju li se cijene iz ugovora ili iz poreznog rješenja pa 30 % na to?

ludibik
29.01.2008., 08:48
1. Imam parcelu koja je građevinska ali mislim da nije u cjelosti. Kako mogu saznati koji dio parcele je u zoni građenja?

Na katastru od tvoje općine, mislim da ima na www.katastar.hr/ popis po općinama za kontakt

2. Parcelu sam kupio prije 2 godine. U međuvremenu cijene su u tom dijelu porasle pa bi je mogao prodati za nešto veće novce (u međuvremenu sam odustao od gradnje na njoj). Da li moram plaćati porez na dobit 30% (navadno da ako nije prošlo 3 godine od kupovine)? Kako se određuje vrijednost tog poreza? Uzimaju li se cijene iz ugovora ili iz poreznog rješenja pa 30 % na to?

nije 3 nego 5 godina i nije 30% nego 5% i da moraš

edit: zaboravih.. oni šalju procjenitelja, pa prema tome iznosu plaćaš porez (sumnjam da će prema kupoprodajnom ugovoru)

:kava:

snick
29.01.2008., 14:17
Ovo što pitam je porez na dobit, a ne porez na promet nekretnina. Ima li netko tko zna nešto više o tome?

sagem
29.01.2008., 17:34
oni šalju procjenitelja, pa prema tome iznosu plaćaš porez (sumnjam da će prema kupoprodajnom ugovoru)

Ja sam zvala poreznu, i rekao mi je lik da se plaća porez 5% od tržišne vrijednosti. Ali sam preko foruma saznala da neki ne izlaze na teren, nego da imaju svoj katalog i prema tome određuju cijenu.

Patrik ri
29.01.2008., 23:52
:)

merip
31.01.2008., 08:01
Zna li mozda tko nesto o gradevinskoj tvrtci Liton gradenje? Htjela bih kupiti od njih stan u novogradnji ali mi se cini da se malo sumnjivo ponasaju... :confused: :ne zna:

ledena19
01.02.2008., 16:07
Dakle, ovo je baš pravo mjesto za mene...

Imam problem sa tridesetak godina starom kućom. Radi se o vlazi, koja se na neki način zavukla u zidove. Mislim da je to doista specifična situacija, obzirom da vlage nema u podrumu, prizemlju, ali se pojavila na prvom katu kuće. E sad, podrum je podrum, betoniran, prizemlje je napravljeno od betonskih blokova, između je klasična deka od gredica i betona, a prvi kat je napravljen od pune cigle. Shvatili samo da nešto ne valja prije par godina, po vanjskim zidovima, osobito sjevernom nam se pojavila plijesan. I naravno, s goinam se širi, bez obzira na mjere koje poduzimamo (baktericidno sredstvo, krečenje...) Odlučujemo se na ozbiljnu akciju, ali ne znamo točno što bi trebali napraviti.

Ima li tko iskustva, link, adresu, bilo što?
Mislili smo izvana stavljati izolaciju, na postojeću fasadu (klasičnu), pa na to ponovo fasadu, ili izolirati iznutra, da li da skidamo žbuku do cigle, što nam je raditi...

mate mišo
01.02.2008., 21:36
Zanima me je li netko pisao zamolbu za dodjelu kadr. stana u Vukovaru:Skupio sam sve papire i sad me muči samo zamolba-ono "dajte mi stan zato što..".Inače nisam rodom iz Vukovara, ali već godinu dana živim kao podstanar u Borovu naselju gdje radim u jednoj srednjoj školi. Dakle svi prijedlozi su dobrodošli! Unaprijed hvala!

Blue
04.02.2008., 17:07
Zanima me okvirna procjena vrijednosti komada zemljišta na Kajzerici (Novi Zagreb). Radi se o parceli 325 kvadrata na kojoj je stara kuća plus garaža površine 95 kvadrata. Čisto vlasništvo, uredni papiri. Na dobroj lokaciji unutar kvarta. Takve komade kupuju mali poduzetnici za izgradnju malih zgrada od 4 kata (uobičajeno) a vlasnicima umjesto love nude dva stana u toj novoj zgradi ili nekoj drugoj koju rade. Pretpostavljam da su tu na velikom dobitku, pa me zanima kolika je tržišna vrijednost te parcele u eurima.

Maja-Tea
06.02.2008., 17:56
Bog,
nadam se da sam na dobrom mjestu,evo,ovo je i moj prvi post,pa mi nemojte zamjerit ako sam otvorila temu koja vec postoji..a ja je na mogu nac
Ma htjela bih pitati,ako ima koga iz Zadra ako nam moze preporuciti kakve majstore za uredit malo stan,kupatilo,stavit laminat,srusit koji zid.Mi smo se vec izbezumili od trazenja,svi su mi nekako mutni ili se uopce ne jave..
Pa eto,imamo jednog covjeka u rukavu,al bila bih vam strasno zahvalna ako netko ima kakvo ime,da mi javi..
Ako ne,hvala svejedno!
Nastojat cu se sto vise druzit s vama..idem vidjet ima li kakvo upoznavanje..
Hvala jos jednom!

sagem
11.02.2008., 09:39
Zavrsio sam idejni projekt za kucu. Sada imam par pitanja.

1.Projektanta pitam da mi treba troskovnik za skupljanje ponuda a on mi kaze da to inace nejde u cijenu projekta vec da ima neku zensku koja mu to radi i naplacuje 1500kn, sto vi mislite (pod troskovnik mislim da mi napravi za temelje,kucu,krov,sabirnu jamu...)?

2. Kakav troskovnik onda radi projektant u cijeni projekta? To je onaj zavrsni nakon sto imam sve ponude i na temelju koga trazim kredit?

Winetou
17.02.2008., 22:17
Poštovani forumaši, molim vas za pomoć!!
Ide nam (supruzi i meni) jedna mala obljetnica, pa bih htjeo iznenaditi moju bolju polovicu s jednim poklonom. Kvaka je u tome što ja ne trebam pomoć oko izbora poklona, već trebam drugu vrstu pomoći! Prije par mjeseci sam vidio u nekim našim novinama o jednom gorenjskom usisavaču koji se zove Apolon (ili sličnog imena) i navodno se može kupiti u Mercuru. E sad, TU nastupate vi :) !! Mene zanima, da li zaista postoji gorenjski usisavač takvog imena i da li se stvarno može kupiti u Mercuru!? Molim vas, ako mi ne možete pomoći i dati odgovore na postavljena pitanja, da mi ne odgovarate "....bla bla, pa malo googlaj....", jer bezuspješno googlam već 5-6 dana i nikako da pronađem traženi ususavač! Hvala!

gost5
19.02.2008., 08:53
Dragi forumaši, molim Vašu pomoć.

U sobi mi se javlja neko pucketanje, reski zvuk, kao pucketanje bičem. Radi se o potpuno renoviranom stanu pred 1,5 godinu (zidovi, pod, strop, instalacije), dakle ovo nam je druga zima, plinsko centralno grijanje.

Neznam da li može biti nešto vezano na parkete, podlogu, plivajući pod ili da nije možda nešto ozbiljnije kao npr. struja?

Zna li netko šta bi to moglo biti?

laella
19.02.2008., 09:53
U sobi mi se javlja neko pucketanje, reski zvuk, kao pucketanje bičem. Radi se o potpuno renoviranom stanu pred 1,5 godinu (zidovi, pod, strop, instalacije), dakle ovo nam je druga zima, plinsko centralno grijanje.
Meni se ovo javljalo prve zime i to su bili parketi, koji su reagirali na veliku razliku u temperaturi (pucketanje se javljalo uvijek i samo kad bih otvarala balkonska vrata i kad bi hladni zrak ulazio u zagrijanu prostoriju).
Nakon nekog vremena sam primjetila da su se na nekim mjestima parketi malo razdvojili, pa sam zaključila da je to bilo to.
E sad, zašto se tebi javlja drugu zimu, ne znam :ne zna:

picik
20.02.2008., 06:54
muz i ja kupujemo kucu na kredit. zanima nas koji papiri su nam potrebni i kaj si sve trebamo rijesiti. plačamo li porez, i ostalih milijun stvari koje bi trebali znati.. :kava:

Aurora60
27.02.2008., 15:12
Dakle ovaj topic "Pitajte ovdje" Vam omogućava dobivanje brže informacije od strane posjetitelja i moderatora koji češće borave na ovim podforumskim prostorima.

Dakle ako vas nešto zanima...niste vidjeli temu o tome, pitajte ovdje (da Vam možemo ostaviti link na temu) umjesto da otvarate novu temu i počinjete sa standardnim "nisam siguran je li ova tema već bila..."

Eto, pa pitajte... :)

Kad će biti natječaj za najam gradskih stanova?

Filozovka
28.02.2008., 09:44
Dakle ovaj topic "Pitajte ovdje" Vam omogućava dobivanje brže informacije od strane posjetitelja i moderatora koji češće borave na ovim podforumskim prostorima.

Dakle ako vas nešto zanima...niste vidjeli temu o tome, pitajte ovdje (da Vam možemo ostaviti link na temu) umjesto da otvarate novu temu i počinjete sa standardnim "nisam siguran je li ova tema već bila..."

PITAM: Da li sam napravila smak svita sa mojom temom "Podstanarstvo ili ilegalno okupiranje stana" ?
Tražila sam pdf pravila i nisu bili u closed temama kao na drugim pdfovima, a nakon što sam napravila novi thread kliknula na ovo (my bed, znam da sam trebala prvo reći hop, onda skoćit u novu temu) i pronašla ovdje NEPisana pravila ovog pdf-a.....

Dakle, da li sam prekršila koje pravilo i pliz nemoj me žutokartonizirat, ja funkcioniram: Reci mi di san falila i neću to više ponovit.

I am a good girl/woman/old bat.

zanzibar33
28.02.2008., 15:58

Dobro si čuo! Plaća se, i to porez na dohodak u iznosu 35% razlike u postignutoj cijeni (to je praktički porez na postignutu dobit, samo ne radi se o firmi, pa spada u porez na dohodak). Ista je situacija i kod stanova uz jednu malu iznimku - ukoliko se prijaviš na tu adresu (dakle ako je nekretnina za stanovanje) onda se ne primjenjuju ti propisi i možeš prodati nekretninu prije tri godine.
Uzimaju se cijene u ugovorima - odnosno razlika između prodajne i kupovne cijene i na to naplate 35%, ukoliko se nekretnina prodaje prije isteka 3 god. od dana kupnje.
Postavljena je presumpcija ukoliko preprodaješ nekretninu prije 3 god. da se time baviš kao biznisom, pa onda tu priču izjednačavaju s obrtom.

Nadam se da sam malo pomogao

Sheki10
01.03.2008., 17:44
Na katastru od tvoje općine, mislim da ima na www.katastar.hr/ popis po općinama za kontakt

nije 3 nego 5 godina i nije 30% nego 5% i da moraš

edit: zaboravih.. oni šalju procjenitelja, pa prema tome iznosu plaćaš porez (sumnjam da će prema kupoprodajnom ugovoru)

:kava:

Mislim da si u krivu, a evo i pojašnjenje na primjeru:
AA kupio je “stari” stan u Zagrebu po cijeni od 800 000 kn. Plaćen je porez na promet nekretnina po stopi od 5% tj.40 000 kn pa ukupna nabavna vrijednost iznosi 840 000 kn.
Poslije šest mjeseci AA prodaje taj stan (jer nije bio namijenjen za potrebu stanovanja AA) po cijeni 950 000 kn i ostvaruje razliku u iznosu od 110 000 kn.
Svota poreza na dohodak od imovine: 110 000 x 25% = 27 500 kn
Svota prireza-Zagreb 27 500 x 18% = 4 950 kn
Ukupno porez i prirez = 32 450 kn
Postoje naravno i slučajevi gdje građani pri otuđenju nekretnine nemaju obvezu plaćanja poreza na dohodak od imovine:
-ako je nekretnina otuđena nakon tri godine od dana nabave,
-ako je nekretnina služila za stanovanje poreznom obvezniku ili uzdržavanim članovima njegove uže obitelji (djeci koju roditelji, skrbnici, usvojitelji, poočimi i pomajke uzdržavaju, bračnom drugu poreznog obveznika, roditeljima njegova bračnog druga, te precima i potomcima u izravnoj liniji, maćehi, odnosno očuhu koje uzdržava punoljetno pastorče, bivši bračni drugovi za koje porezni obveznik plaća alimentaciju i punoljetne osobe kojima je porezni obveznik imenovan skrbnikom prema posebnom zakonu),
-ako je otuđenje izvršeno između bračnih drugova i srodnika u prvoj liniji i drugih članova uže obitelji
-kod otuđenja između razvedenih bračnih drugova, ako je otuđenje u izravnoj vezi s razvodom braka
-kod otuđenja koje je u izravnoj vezi s nasljeđivanjem

Valjda je sad malo jasnije!

Aurora60
02.03.2008., 13:45

Eto, pa pitajte... :)[/QUOTE]

Da li se grade stanovi u Podbrežju ili će se tek graditi i u kojoj su fazi ako se grade.

Hvala :misli:

Mašna
03.03.2008., 10:29
Imala bih pitanje. Kod kupnje kuće na što treba poseno pripaziti od pravnih stvari. Da li je ta procedura ista kao i kod stana i na što treba eventualno pripaziti više nego kod stana. Hvala!

prevarena_ri
04.03.2008., 19:37
Imam pitanje. I molila bih brz odgovor od ljudi koji imaju iskustva s kupovinom stana. Kupila bih stan koji se vodi kao pp. Trebala bih dati kaparu na njega u petak. Neki agenti iz drugih agencija su mi rekli da su to sumnjivi poslovi i bla bla. Jel to istina? Jel ja mogu u njemu normalno živjeti kao da je stan? Investitori od kojih kupujem stan su mi rekli da prenamjenu neću moći napraviti par godina. Hoću li moći uopće? Jel postoji neki telefon koji ja mogu nazvati i raspitati se? Neki neutralni, jer agent što mi je rekao da su to sumnjivi poslovi hoće da sutra odem pogledati neki drugi stan pa mi to izgleda kao da hoće da njegov kupim. Također, pošto sam im dosta spustila cijenu i ostatak novca će morati čekati 75 dana (dok ne isplate novac od prodaje druge nekretine). Izgradnja stana je na 50% i oni računaju da će zahtjev za uporabnu dozvolu dati oko 1.6. Imaju neke veze koje će im taj zahtjev staviti na vrh tako da to bude što prije. Oni bi ostatak novca ranije, dakle za 75 dana. Jel mogu oni mene ikako prevariti ako će postojati predugovor i što bi u njemu trebalo pisati da se ja osiguram da ću ja po uporabnoj dozvoli dobiti vlasnički list iako sam im već dala novac? Molim vas za brz odgovor jer eto u petak dajem kaparu a tad će biti kasno.

dizzy_boy
05.03.2008., 08:29
Nisam bio siguran trebam li za ovo otvarati novu temu... Imam za prodat jedno građevinsko zemljište. Gdje najbolje oglašavati (isplati li se prijavljivati oa one silne servise)? Kako oglašavati? Agencija ili ne?

sandrag
10.03.2008., 08:08
Da li netko zna koji bi materijal bio pogodan za balkonsku ogradu, tako da bude zaklonjen od pogleda spolja.
Mislim da bi cigla bila teška.
Možda nešto od novih materijala, ali što se dobro ponaša u vanjskim uvjetima??
Naime balkon je urađen kao produžetak betonske ploče, te mi treba nešto lagano, da ne opterećuje ploču, a istovremeno i što tanje da uzima što manje površine balkona.
Znači htjela bih da balkon bude zaklonjen od pogleda, bar do polovine (vertikalno ili horizontalno), a ostatak može neka metalna ograda.

supher mali
10.03.2008., 20:03
Da li netko zna koji bi materijal bio pogodan za balkonsku ogradu, tako da bude zaklonjen od pogleda spolja.
Mislim da bi cigla bila teška.
Možda nešto od novih materijala, ali što se dobro ponaša u vanjskim uvjetima??
Naime balkon je urađen kao produžetak betonske ploče, te mi treba nešto lagano, da ne opterećuje ploču, a istovremeno i što tanje da uzima što manje površine balkona.
Znači htjela bih da balkon bude zaklonjen od pogleda, bar do polovine (vertikalno ili horizontalno), a ostatak može neka metalna ograda.

imas one plasticne pregrade. zatamljene i u bojama... ne znam naziv... ali koristi se to. i jednostavno je za montiranje...

supher mali
10.03.2008., 20:05
Nisam bio siguran trebam li za ovo otvarati novu temu... Imam za prodat jedno građevinsko zemljište. Gdje najbolje oglašavati (isplati li se prijavljivati oa one silne servise)? Kako oglašavati? Agencija ili ne?

p.s. gdje god stignes. to ti je jedino pravilo.

supher mali
10.03.2008., 20:09
Imam pitanje. I molila bih brz odgovor od ljudi koji imaju iskustva s kupovinom stana. Kupila bih stan koji se vodi kao pp. Trebala bih dati kaparu na njega u petak. Neki agenti iz drugih agencija su mi rekli da su to sumnjivi poslovi i bla bla. Jel to istina? Jel ja mogu u njemu normalno živjeti kao da je stan? Investitori od kojih kupujem stan su mi rekli da prenamjenu neću moći napraviti par godina. Hoću li moći uopće? Jel postoji neki telefon koji ja mogu nazvati i raspitati se? Neki neutralni, jer agent što mi je rekao da su to sumnjivi poslovi hoće da sutra odem pogledati neki drugi stan pa mi to izgleda kao da hoće da njegov kupim. Također, pošto sam im dosta spustila cijenu i ostatak novca će morati čekati 75 dana (dok ne isplate novac od prodaje druge nekretine). Izgradnja stana je na 50% i oni računaju da će zahtjev za uporabnu dozvolu dati oko 1.6. Imaju neke veze koje će im taj zahtjev staviti na vrh tako da to bude što prije. Oni bi ostatak novca ranije, dakle za 75 dana. Jel mogu oni mene ikako prevariti ako će postojati predugovor i što bi u njemu trebalo pisati da se ja osiguram da ću ja po uporabnoj dozvoli dobiti vlasnički list iako sam im već dala novac? Molim vas za brz odgovor jer eto u petak dajem kaparu a tad će biti kasno.

ovisi. najbolje se ne natezati time... ali svejedno ces postati vlasnik. ako ti ne smeta sto nemas dozvole.. tvoja stvar.

kapara za sta? ako dajes kaparu onda je daji skupa s provobitnim ugovor o kupnji? raspitati se mozes tako sto ces te papire tj cesticu zemlje ici u kastar provjeriti... na kog glasi i kako glasi uklucujuci terete...

onda ces vidjeti na cemu si.

zasto kod nas je sve tako komplicirano ?

fiser
11.03.2008., 00:05
Poštovanje
Interesira me procedura upisa vlasništva u gruntovnicu.Ja i moja nevjenčana supruga kupili smo stan u novogradnji ali se još nismo upisali u gruntovno zbog vjenčanja koje mislimo obavit uskoro.E sad,na kupoprodajnom ugovoru je kao vlasnik navedeno moje ime i prezime i njezino ime i djevojačko prezime.Nakon vjenčanja uzet če moje prezime pa me interesira kako se onda vrši upis u gruntovno jer će se razlikovat njezino prezime.Hvala

zarana
11.03.2008., 09:39

Da li si spreman na svaki poziv odgovarati i imaš li vremena pokazivati zemlju i papire svakom zainteresiranom? Ako ne onda agencija.

dizzy_boy
11.03.2008., 09:58
p.s. gdje god stignes. to ti je jedino pravilo.
Upravo to sam i napravio. Objavio na jedno 5 mjesta za sada.

Da li si spreman na svaki poziv odgovarati i imaš li vremena pokazivati zemlju i papire svakom zainteresiranom? Ako ne onda agencija.
Dosad sam se stvarno pretrgao od silnih poziva :( - nakon 5 dana niti jedan, a lokacija super za nekog ko želi pobjeć od velikog grada. Ja sam nekad tamo planirao graditi, ali me eto život odvukao tridesetak kilometara dalje :)

zarana
11.03.2008., 13:10
5 dana nije ništa, ne odustaj...
Pitanje je gdje je lokacija,tj. udaljenost od grada, što ima od komunalija, blizina škole, vrtića, doma zdravlja, bilo koju prednost stavi u oglas.

Često ljudi stave dva podatka koji ne govore ništa, ne znam kako si ti sročio

Sabaa
12.03.2008., 09:33
Da li se kod procjene stana uzima u obzir i tržišna vrijednos, položaj?
Naime, dobila sam procjenu stana u Zapruđu (limenke) po kojoj bi cijena kvadrata bila cca 1300 eura. Stan je očuvan i u dobrom stanju, dakle nije loše stanje stana rušilo cijenu.
Da li mi se isplati uzeti nekog drugog procjenitelja, jer ovaj mi je rekao da limenke nisu kvalitetene zgrade i da je ovo realna vrijednost. Na procjeni nije pitao ni za klimu, ni kablovsku (a te su mu stavke bile u papirima, pa smo mu sami rekli da sve to imamo), niti ga je zanimao položaj...
Banka kod koje bi dizali kredit nema svog procjenitelja, a znam da su kod ZANE procjenjivali na cca 1800 eura kvadrat, ali preko ZABE. Nije mi logična tolika razlika u cijeni.:eek:
Mislim da je cijena od 1300 eura kvadrat u Zagrebu smiješno mala (s obzirom na trenutne cijene) ako nije neki derutni stan, i s obzirom da nije baš na kraju grada.

zgemboadislic
21.03.2008., 15:48
Kao prvo, ako negdje ima sličan post ispričavam se.

Imam zemlju koja je namijenjena gradnji, nije u zelenoj zoni, ali prema novom GUP-u (Zagreb), ne mogu graditi kuću jer je ucrtano proširenje ulice za 3 metra na svaku stranu, te je zabranjena gradnja dok ne prošire ulicu. Kad sam upitao kada će to biti, odgovor je bio da se ne zna. Ima li netko stručan ovdje za pomoć, kome se žaliti, ima li se smisla uopće žaliti, itd.
Hvala unaprijed

:confused:

Jeka
22.03.2008., 19:33
Da li netko zna kolika je cijena kvadratnog metra građevinskog zemljišta u (zagrebačkom) Trnju, preciznije između Palače pravde, dakle Vukovarske, i Slavonske avenije?

elegant
23.03.2008., 18:25
Poštovanje
Interesira me procedura upisa vlasništva u gruntovnicu.Ja i moja nevjenčana supruga kupili smo stan u novogradnji ali se još nismo upisali u gruntovno zbog vjenčanja koje mislimo obavit uskoro.E sad,na kupoprodajnom ugovoru je kao vlasnik navedeno moje ime i prezime i njezino ime i djevojačko prezime.Nakon vjenčanja uzet če moje prezime pa me interesira kako se onda vrši upis u gruntovno jer će se razlikovat njezino prezime.Hvala

kad promjeni prezime, pošalje dopis sa preslikom osobne i vjenčanog lista u gruntovnicu, onu upišu promjenu podataka i to je to ....

fiser
24.03.2008., 21:24
kad promjeni prezime, pošalje dopis sa preslikom osobne i vjenčanog lista u gruntovnicu, onu upišu promjenu podataka i to je to ....

hvala

bob-graditelj
25.03.2008., 08:38
Stigao novi post na http://www.ytong.mojblog.hr

sunflower83
25.03.2008., 10:55
molim pomoć - kupili smo kuću, visoki roh-bau..i sada smo, prije žbukanja kuće iznutra, uspijeli nagovoriti susjedu da nam dopusti da dolje, u maloj kupaoni stavimo staklene opeke (da ipak imamo malo dnevne svijetlosti)...mene zanima koju vrstu majstora da zovem za to ? znači, treba izbiti klasične blokove od cigle i ugraditi staklene opeke..da li zidara ili?
možda se pitanje čini glupim, ali ja se stvarno ne razumijem u to..

geby
25.03.2008., 20:20
gledali smo jedan prekrasan stan u potkrovlju...
problem je što nije etažiran kao stan već kao potkrovlje ( ili tavanski prostor )
zanim me da li postoji li mogučnost prenamjene prostora u stanbeni i da l banka uopće odobrava kredite na takav prostor
stan je stvarno super i cijena mu je povoljna...
hvala

Veky
27.03.2008., 06:58
Molio bi da pročitate priču i date mi odgovore. Hvala unaprijed.

Dakle, gradilište 20x29m kupljeno još negdje 1967. Sve uredno ucrtano i upisano u Gruntovnici i Katastru. Na gradilištu se nalazi ob. kuća cca.100m2 u obliku "ključa" s nekom kotlovnicom/kućnom radionicom i za nju postoji i građevinska dozvola još od prije 1968. godine.
U dvorištu se nalazi i drvena šupa 5 X 4m montažnog tipa. U dvorištu se nalazi i garaža dimenzija 5.5x6 metara bez papira no uredno uvedena u G. i Kat. I sad ima jedno veliko ali... Negdje 1982 zbog loše ravne deke na garaži, otac je odlučio podići krov i to je pretvorio u potkrovlje. Uredio ga je kao stambeno no služi za odlaganje suvišnih stvari, namještaja itd. No time je garažu sa nekih 2.30m povisio na cca. 5.5 metara. K tome, garaža je na 0.75m udaljena od međe, a toliko je od nje udaljena i susjedova kuća (davnih dana obostrano usaglašena).

I gdje je problem?
Problem je što želimo proširiti kuću (razdvojiti obitelj) i napraviti još 60m2 stambenog prostora koji se nadovezuje na kuću s tim da bi se postojeća radionica/kotlovnica rušila.
Napravili smo idejni projekt, predali zahtjev i sl. i onda je počelo...

Uopće ih ne zanima taj budući objekt, i uopće nije sporan ili problematičan već su se uhvatili garaže. Sad se garaža mora pretvoriti u neku jednostavnu građevinu ili poljoprivredni objekat i legalizirati. Napravili smo snimku izvedene situacije, statičke proračune i ostalo što traže, tražit će suglasnost susjeda (oni) i to će se legalizirati da bi mogli dalje. Mene interesira ta legalizacija, koliko će koštati (a koštat će puno).

Vrijedi li još uvijek izračun legalizacije = komunalna + vodna + (komunalna * 1.5) naknada ?
Vodna naknada ide prema m3. A komunalna? Po kvadratu ili kubiku?

Neću ni spominjati da su me tražili nacrt prema kojem je izdana građevinska dozvola za kuću stariju od 1968. a koji naravno nemamo jer ga je baka zametnula. Ili o tome da smo se još te davne 1968. odrekli 4m ceste da se napravi prilazni put, a sad oni prema GUP-u. put šire na 8m i traže nas i prijedlog parcelizacije zemljišta da bi proširili put. Uz garažu me naravno traže i 2 parkirna mjesta u dvorištu. Itd, itd...

Je li je tko imao slučaj da je gradu/općini morao dati dio zemljišta za put, a oni su njemu recimo za iznos cijene tog zemljišta umanjili npr. komunalnu naknadu?

Ireland-Ireland
31.03.2008., 16:03
Već sam pomalo očajna jer nigdje ne mogu naći neki okvirni podatak koliko košta rušenje stare kuće.
Kuća je vanjskih gabarita 9 x 10 m.

Zato molim pomoć. Koliko košta rušenje? Ima li netko iskustva s tim!

Nata07
01.04.2008., 07:28

Da li ti je zemljište na području varaždinske županije možda?

Brođanka
01.04.2008., 20:27
Pozdrav svima!
Nisam u mogućnosti iscrpno čitati sve teme i pitanja, pa molim da me se ne "zbana" zbog pitanja da li je istina (danas me čovjek uvjeravao u to) da građevinsko zemljište po novom zakonu ne smije biti manje od 600 m2? :confused:

El Bradbury
03.04.2008., 13:45
Evo i ja jedno pitanje: stara kamena kuća, papiri uredni, žena i ja hoćemo adaptirat.
Treba li nam građevinska dozvola ako bismo nanovo gradili stepenice izvana koje su nekad bile tu, a sad su srušene?
Jedan nam građevinac traži 23,500 EUR za grube radove, dakle bez struje, parketa itd... jel to puno (kuća je prizemlje, kat i potkrovlje po 38 kvadrata)?
thanks

mirjanazg
06.04.2008., 10:00
:)Pozdrav svima!
Nisam u mogućnosti iscrpno čitati sve teme i pitanja, pa molim da me se ne "zbana" zbog pitanja da li je istina (danas me čovjek uvjeravao u to) da građevinsko zemljište po novom zakonu ne smije biti manje od 600 m2? :confused:

budi spokojna, evo ti dobrih vijesti:zavisi od mjesta,te na kojem djelu tog mjesta. imala sam do prekjucer i ja neprospavane noci zbog toga. Dakle, ja ti mogu navesti npr. Vodice. U IZGRADJENIM DIJELOVIMA GRADJEVINSKIH PODRUCJA min. 350m2 + min. sirina 14m. U NEIZGRADJENIM DIJELOVIMA GRADJEVINSKIH PODRUCJA min.400m2 +min.sirina 16m. .nadji web stranicu tvog grada i pogledaj URBANISTICKI PLAN UREDJENJA NASELJA , a to sto te bas zanima pise pod OBITELJSKE GRADJEVINE.:top:

Brođanka
06.04.2008., 17:12

budi spokojna, evo ti dobrih vijesti:zavisi od mjesta,te na kojem djelu tog mjesta. imala sam do prekjucer i ja neprospavane noci zbog toga. Dakle, ja ti mogu navesti npr. Vodice. U IZGRADJENIM DIJELOVIMA GRADJEVINSKIH PODRUCJA min. 350m2 + min. sirina 14m. U NEIZGRADJENIM DIJELOVIMA GRADJEVINSKIH PODRUCJA min.400m2 +min.sirina 16m. .nadji web stranicu tvog grada i pogledaj URBANISTICKI PLAN UREDJENJA NASELJA , a to sto te bas zanima pise pod OBITELJSKE GRADJEVINE.:top:

Hvala!! :)
Sad sam malo mirnija. Moram to potražiti na netu. Dragi i ja namjeravamo na ljeto potražiti parcelicu za sebe...

MIŠKA
07.04.2008., 19:33
Molin za pomoć

Planiram na postojeći kat dignut kat i potkrovlje.
Što se tiče prostora,bit će 6 kupatila ,6 klima,sve
će bit keramika do 100 kn/kvadrat.
Mislim gradit 6 apartmana.Materijal bi uzima solidan,
zanima me okvirna cijena za sljedeće:

1) 162 m2 stambene površine
2) 76 m2 terase i stepenica
3) 400 m2 fasada obična
4) Pošto etaža ima 110 m2(sa balkonima i nanjskim skalama),ne
znam koliko kvadrata će imati krov(kupa obična).

Zanima me ukupna okvirna cijena do namještaja.
Hvala svima na pomoći!:ne zna:

Margita
08.04.2008., 13:49
Je li za zahvate tipa izmjena prozora (izvalit veliki, stavit manji i zazidat razliku), na novogradnji, bolje to raditi prije tehnickog pregleda ili nakon?

hrvac
09.04.2008., 09:29
Gdje mogu nabavit 2-3 vreće finog pjeska 0-4mm?
Treba mi za neke stine radove,a svi prodaju na veliko,meni treba par vreća.

I kako se uopće cijene kreću:confused:

ante02
09.04.2008., 19:26
dali neko zna kako se radi parcelizacija zemljišta koji uvjeti su potrebni za to u ses kraljevcu da li put na koji izlazi parcela mora imati lokacisku i gr. dozvolu. ko plaća percelizaciju kupac ili prodavac, hvala

bela777
10.04.2008., 09:00
Gdje mogu nabavit 2-3 vreće finog pjeska 0-4mm?
Treba mi za neke stine radove,a svi prodaju na veliko,meni treba par vreća.

I kako se uopće cijene kreću:confused:

Gramat - ali tamo iza na otvorenom gdje je građevinski materijal... ne znam cijene... ja sam tamo tražila batudu, pa mislim da sam vidjela...

hrvac
10.04.2008., 15:16
Našao u Resniku, čovjek ima dravski pjesak, vreća od 50kg je 20kn!

djurdjica
12.04.2008., 11:18
Jučer i prekjučer mi majstori radili na kravu. Podaskali i ga stavili foliju na daske, sad se ceka limarija.......rečeno mi da smo zasticeni od kise

a na tavanu kaplje li kaplje na ... ohoho mjesta.....je to normalno??

nije li ta folija trabala stititi od kise? pitam se dal je dobro postavljena? brinem!!!!
Brinem dal cu si morati kupiti dodatne zdjele za tavan kada bude krov gotov! he!

Myra
13.04.2008., 16:35
Što je to degažman? Pojavljuje se u opisu stana.....

vuukodlak
14.04.2008., 07:34
Imam protuprovalna vrata na stanu u novogradnji. Vrata je postavljala firma Pro-mont. Ključ za protuprovalna vrata je veliki sefovski ključ koji mi se uopće ne sviđa. Uz to s unutrašnje starane vrata nemam "leptir" za zaključavanje stana. Tako da kroz utor za otključavanje vrata, s vanjske strane, iz hodnika mogu vidjeti u sami stan. Tražio sam Pro-mont da mi daju ponudu za promjenu brave. Ponuda iznosi 2000 kn. Tu cifru smatram prevelikom jer je to 40-50% cijene samih vrata.
Da li netko zna tko bi mi mogao zamijeniti bravu na protuprovalnim vratima, da bude kvalitetna zamjena i da cijena ne bude prevelika? Do 1000 kn.

Vrbani III
15.04.2008., 11:11
Susjed dograđuje stan bez dopuštenja suvlasnika zgrade.
Upravitelj zgrade na zamolbu da se zaustavi bespravna gradnja i objekt vrati u prvobitno stanje dao je slijedeći odgovor:

Kad ste nam se javili odmah sam kontaktirao predstavnika vaše zgrade koji mi je rekao da je upoznat sa situacijom i da se zatvara privatni dio terase te da će još detaljnije provjeriti način izvođenja radova. Navodno ljudi koji zatvaraju terasu imaju problem kod obilnijih kiša, te su poduzeli radnje koje su drugi već napravili. Uzevši u obzir da ne oštete postoječe izolacije na terasi zgrade nadovezali su se na postoječu konstrukciju Zagrebgradnje, tako me je barem informirao predstavnik. Ako je već došlo do nekih oštečenja od kojih vi trpite štetu molio bi da me detaljnije obavijestite.

Imate li savjeta kako zaštititi sebe i svoje valsništvo u ovakvim slučajevima
Hvala

arna
16.04.2008., 13:40
Gdje u Zagrebu ima veći izbor garnitura klasičnih stolaca za stol u blagavaoni? Ono, ništa posebno moderno ili minimalistički, već udobne i jednostavne za oko stola. ( Sada imam mesingane s tamnim sjedalima, ali su vraški popucale i opasne su.) Ako netko zna- molim informaciju, dosta mi je hitno. Hvala.

malcolm
16.04.2008., 21:30
Jedno pitanje,imam staru kuću koja je dosta izvucena na ulicu.Ja bih je rusio i pravio novu,ali novu zelim uvuci u dubine placa pa me zanima da li itko zna koliko je smijem uvuci unutra ili gdje dase raspitam o tome??

fclegia
18.04.2008., 00:21
ZICER DANA (http://**********************/)

b'elana
27.04.2008., 18:23
Evo i ja jedno pitanje: stara kamena kuća, papiri uredni, žena i ja hoćemo adaptirat.
Treba li nam građevinska dozvola ako bismo nanovo gradili stepenice izvana koje su nekad bile tu, a sad su srušene?
Jedan nam građevinac traži 23,500 EUR za grube radove, dakle bez struje, parketa itd... jel to puno (kuća je prizemlje, kat i potkrovlje po 38 kvadrata)?
thanks

Ako se u prerisu iz katastra vide te stepenice, onda nema problema. Po slovu zakona i za rekonstrukciju bi trebala građevinska dozvola, baš tako se i zove. Npr stare kuće u pravilu imaju drveni pod. Ako se stavljaju betonske grede,ili mijenja krov trebala bi dozvola. U praksi je sve OK ako se ne mijenja ni jedan od postojećih otvora (prozori, vrata) ili bilo što drugo izvana.

Što se tiče cijene, ovisi u kakvom je stanju kuća....

tipmaystor
27.04.2008., 18:55
A imaš tak lijepih prozirnih tapeta,ko bombon.:)

strojna zbuka, vc-40 nemaš problema... gletaj sa građevinskim ljepilom i super:kava:

tipmaystor
27.04.2008., 18:59
Jedno pitanje,imam staru kuću koja je dosta izvucena na ulicu.Ja bih je rusio i pravio novu,ali novu zelim uvuci u dubine placa pa me zanima da li itko zna koliko je smijem uvuci unutra ili gdje dase raspitam o tome??

ako radis istu kvadraturu na istim temeljima ne treba ali ako kucu povuces unutra morat ces platiti razliku u kvadratima kao da je nadogradnja ,znaci koliko m2 uvuces nadoplata...:rolleyes: vjerujem da ces morat kod arhitekta prvo ..

El Bradbury
27.04.2008., 19:00
Ako se u prerisu iz katastra vide te stepenice, onda nema problema. Po slovu zakona i za rekonstrukciju bi trebala građevinska dozvola, baš tako se i zove. Npr stare kuće u pravilu imaju drveni pod. Ako se stavljaju betonske grede,ili mijenja krov trebala bi dozvola. U praksi je sve OK ako se ne mijenja ni jedan od postojećih otvora (prozori, vrata) ili bilo što drugo izvana.

Što se tiče cijene, ovisi u kakvom je stanju kuća....

Ouch, a mi mislili sprijeda stavit još malo prozora za svjetlo... :(

MARINA I DENIS
27.04.2008., 20:37
JEL TKO ZNA POSTUPAK I CIJENU PRENAMJENE POSLOVNOG U STAMBENI PROSTOR? IMAMO PROSTOR KOJI JE NEKAD BIO KAFIĆ,A SADA BI UREDILI ZA STANOVANJE,PA ME ZANIMA I PAPIROLOGIJA ZA ZATVARANJE BAŠCE,SVE IMA GRAĐEVINSKU DOZVOLU,ALI ZA UGOSTITELJSTVO !?????:ne zna:

apica
08.05.2008., 20:10

3 m od medje po zakonu koliko ja znam, s tim da vjerojatno mozes i vise. Raspitati se mozes u uredu za katastar ili uredu za prostorno uredjenje...

apica
08.05.2008., 20:50
Zelim kupiti kamenu rusevnu kucu u nizu. Prva u nize je kuca na 3 kata gdje ljudi zive a pored je ta rusevina od 70 m2 i 250m2 vrta. Ljudi nemaju gradjevinsku dozvolu jer je to sagradjeno mozda otprilike prije 100 god. Sada, ja bi dizala kat ili dva. Trebam traziti gradjevinsu dozvolu, ili dozvolu za nadogradnju ili je to isto??? Da li bi mogle postojati nekakve prepreke da mi ne dozvole nadogradnju? kako sa temeljima? ako ne izdrze nadogradnju postoji nacin za pojacavanje temelja bez da se sve rusi???
Lijepo bi molila ako netko zna nesto o toj temi...

b'elana
08.05.2008., 22:12
Ako je kuća stara 100 godina ne mora imati građevinsku dozvolu. Treba ti dokaz da je postojala prije 1968. godine. To možeš dobiti u katastru.
Za dizanje kata ili dva ti apsolutno treba građevinska dozvola, za bilo koju kuću bilo kad građenu.
Ne znam gdje se kuća nalazi, ali pravilo je da ti neće odobriti podizanje na veću visinu od okolnih kuća, pogotovo u staroj jezgri. Pogledaj visinu susjeda, to je orijentir što možeš očekivati.
Što se tiče temelja, pri izradi projekta za građevinsku dozvolu trebala bi konzultirati statičara. Postoje načini, npr. izrada betonskog "kaveza" unutar kamenog okvira.....

apica
09.05.2008., 11:03
Ako je kuća stara 100 godina ne mora imati građevinsku dozvolu. Treba ti dokaz da je postojala prije 1968. godine. To možeš dobiti u katastru.
Za dizanje kata ili dva ti apsolutno treba građevinska dozvola, za bilo koju kuću bilo kad građenu.
Ne znam gdje se kuća nalazi, ali pravilo je da ti neće odobriti podizanje na veću visinu od okolnih kuća, pogotovo u staroj jezgri. Pogledaj visinu susjeda, to je orijentir što možeš očekivati.
Što se tiče temelja, pri izradi projekta za građevinsku dozvolu trebala bi konzultirati statičara. Postoje načini, npr. izrada betonskog "kaveza" unutar kamenog okvira.....
Puno hvala na odgovoru! Kuca je na podrucju Istre- Buje. A kuca koja se drzi za moju ima 3 kata! Tako da pretpostavljam ne bi trebalo biti problema..

blablabla1234
12.05.2008., 12:54
dakle, mene samo zanima da li je moguće da ista kuća ima dva različita kućna broja? ta ista kuća ima trenutno jedan kućni broj i prilikom proširenja, napravio bi se stan za novu obitelj, da li se može zatražit novi kućni broj?? hvala:s

apica
15.05.2008., 13:11
Da li treba i za rekonstrukciju nekakva dozvola? Stvar je u tome da bi ja napravila projekt dala zahtjev za gradjevinsku dozvolu za dizanje jos dva ili jedan kat, ali posto su mi rekli da se u Bijama ceka gradjevinska dozvola oko godinu dana mislila sam osposobiti prizemlje za ziviti. Sto bi znacilo posto rusevina ima sva 4 zida , krov se urusio ja bi napravila samo plocu??!!
Kad bi dosla gradjevinska ostalo.
Prakticki nebi izlazila iz postojecih gabarita samo bi pokrila prizemlje.

Jos je jedna stvar oko te rusevine, a to je da su 4 cestice 4 vlasnicka lista jedan vlasnik. Na jednom je 23m2 rusevina, na drugom 35m2 stala sa dvoristem treci 77m2 kuca sa dvoristem cetvra je neplodno (vrt). Da li bi to trebalo pretvoriti u jednu cesticu? Zbog gradjevinske itd. I dali to rade geodeti???

Ja molim ako netko zna ista o tome..

dizzy_boy
15.05.2008., 15:45
Koliko sam ja saznao do sada, ne smiješ ni prdnuti bez građevinske. Naljbolje ti je da ih nazoveš tamo u ured za prostorno uređenje i graditeljstvo i pitaš direktno. Po meni i za ovo trebaš dozvolu jer mijenjaš (bez obzira što u tvom slučaju smanjuješ) gabarite - volumen građevine.
E sad, parcelacija ili objedinjavanje će ti ići nakon što ishodiš lokacijsku jer se to nemože raditi kak se sjetiš. Meni je baš jučer ženska iz ureda objašnjavala da je parcelacija vezana uz građevinsku dozvolu i da nemogu ja parcelirati baš kak ja hoću i kad se sjetim. Ako je nešto izvan građevinskog područja, ostat će kao zasebna čestica. Nije mi samo jasno kak kuća sa dvorištem stane u 77 kvadrata ili štala sa dvorištem u 35 kvadrata. Kaj je tu dvorište samo stazica oko kuće ili kaj. Uglavnom dozvoljena minimalna i maksimalna veličina čestice za gradnju je propisana prostorim planom uređenja tvog mjesta, a u skladu sa time će ti ići parcelacija ili objedinjavanje. I da to rade geodeti.

apica
16.05.2008., 07:07
Koliko sam ja saznao do sada, ne smiješ ni prdnuti bez građevinske. Naljbolje ti je da ih nazoveš tamo u ured za prostorno uređenje i graditeljstvo i pitaš direktno. Po meni i za ovo trebaš dozvolu jer mijenjaš (bez obzira što u tvom slučaju smanjuješ) gabarite - volumen građevine.
E sad, parcelacija ili objedinjavanje će ti ići nakon što ishodiš lokacijsku jer se to nemože raditi kak se sjetiš. Meni je baš jučer ženska iz ureda objašnjavala da je parcelacija vezana uz građevinsku dozvolu i da nemogu ja parcelirati baš kak ja hoću i kad se sjetim. Ako je nešto izvan građevinskog područja, ostat će kao zasebna čestica. Nije mi samo jasno kak kuća sa dvorištem stane u 77 kvadrata ili štala sa dvorištem u 35 kvadrata. Kaj je tu dvorište samo stazica oko kuće ili kaj. Uglavnom dozvoljena minimalna i maksimalna veličina čestice za gradnju je propisana prostorim planom uređenja tvog mjesta, a u skladu sa time će ti ići parcelacija ili objedinjavanje. I da to rade geodeti.
Bas ti hvala na odgovoru!!! Barem znam odakle krenuti... Ja sam mozda malo napamet pisala mjere, ali ima 70m2 kuce tj. rusevine, 70m2 dvorista ispred kuce i 210 m2 vrta iza kuce, jer se radi o kucama u nizu. Trebam zvati geodeta pa nisam bila sigurna da li da mi samo izmjeri parcelu ili napravi kompletan elaborat...

apica
16.05.2008., 07:26
Ukupna povrsina je kao sto sam napisala gore, samo sto je podijeljeno na 4 ZK uloska! Zasto? neznam..

djetlić
21.05.2008., 20:25
izvinjavam se, prvo sam otvorila temu, a onda tek vidjela ovu temu. ponavljam ovdje:

Koliko otprilike košta...

raščiščavanje neriješenog nasljedstva (traženje drugih nasljednika, parcelizacija, uvođenje u zemljišnik i katastar...)?
geodetsko snimanje, elaborat iskolčenja, uređenje međe
idejni projekt za kuću, po kvadratu
glavni projekt za kuću, po kvdratu
zahtjev za lokacijsku/građevinsku/uporabnu dozvolu
nadzor gradnje

znači, sve za kuću, bez same gradnje i komunalnih doprinosa

Puno hvala.

marija36
23.05.2008., 11:47
kupujemo kuću. zakaparili smo je. na šta sve trebamo paziti?

kuća ima lokacijsku i građevinsku dovolu.

fegi
23.05.2008., 17:50
izvinjavam se, prvo sam otvorila temu, a onda tek vidjela ovu temu. ponavljam ovdje:

Koliko otprilike košta...

raščiščavanje neriješenog nasljedstva (traženje drugih nasljednika, parcelizacija, uvođenje u zemljišnik i katastar...)?
geodetsko snimanje, elaborat iskolčenja i iskolčenje (1400 Kn), uređenje međe
idejni projekt za kuću, po kvadratu (meni je bio u cijeni projekta)
glavni projekt za kuću, po kvdratu (9€/kvadrat)
zahtjev za lokacijsku/građevinsku/uporabnu dozvolu (Meni bila manja stavka, sve do 1000 Kn)
nadzor gradnje (oko 1000€)

znači, sve za kuću, bez same gradnje i komunalnih doprinosa

Inače komunalni doprinosi bi ti mogli biti veći trošakod svega ranije navedenoga

Puno hvala.

sve su to cijene po kojima sam ja prošao ove i krajem prošle godine

fegi
23.05.2008., 18:02
kupujemo kuću. zakaparili smo je. na šta sve trebamo paziti?

kuća ima lokacijsku i građevinsku dovolu.

AKo je kuća useljiva,da pitaš jel ima možda uporabnu dozvolu?
Ako nema uporabnu, provjeri koji su razlozi, te jel kuća izgrađena po nacrtima.
Ako je kuća u fazi izgradnje, mislim da bi onda trebalo napraviti prijenos građevinske na tvoje ime...provjeri jel građena unutar dimenzija, ima li elaborat iskolčenja,prijavljen početa gradnje...

Puno problema javlja se kod čestica koje nisu 1/1
Dakle prije ne kupuj(plačaj) ništa dok situacija čestice ne bide čista, dale 1/1.

Ukoliko ima više ljudi koji su gruntovno vlasnici, tada moraš biti sigurna da su isti živi, te da će svi i potpisati kupoprodajni ugovor. Jer ako ti ne štima i jedan potpis, nečeš moći upisati vlasništvo nad kućom...
Dakle ili 1/1 ili svi potpisi ovjereni kod j. bilježnika.

Ma ima još 100 stvari na koje trebaš paziti...kvaliteta gradnje, vlaga, ...

kviskać
25.05.2008., 16:57
Pozdrav kolege! Mene zanima mogu li se vanjske stepenice oko kuće, napraviti bez obzira što nisu predviđene u projektnoj dokumentaciji? Naime te bi stepenice bile nenatkrivene, i išle bi koji metar od susjedne parcele. Je li mi za izgradnju njih potreban pristanak susjeda obzirom da su unutar tri metra od susjedne parcele. Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.

La_LuNa
25.05.2008., 20:05
hm...
nemojte me tuci, nisam se bas snasla u ovom podforumu, iako sam pretrazivala ;) imam neka pitanja, na koja ce se vjerojatno nadovezati jos njih sto.. ali okvirno, za pocetak..

kuca je na podrucju Dugog Sela. izgradjena je sedamdesetih, skroz je uz medju (tad se valjd smjelo tako graditi, sto ja znam :nezna: )
moje musko i ja bismo sada rusili tavan i krov i dozidali si normalan kat gore.. pitanja:

1) zna li itko od vas kako stoje zakoni o nadogradnji za podrucje Dugog Sela? posto pouzdano znam da na podrucju Sesveta vise ne dopustaju NIKAKVU nadogradju.. (receno nam je ako zelimo ista mijenjati u obzir dolazi jedino rusenje kompletnog objekta i ponovna izgradnja, nadogradnje nema..) pa me sad frka da nit u Dugom Selu necemo moci dograditi (kuca nije bas u samom gradu, malo je izvan)

2) nadalje, ukoliko cemo moci nadograditi, sto je s ovom stranom okrenutom prema medji (a do medje nema niti metar..). znam da se ne smiju postavljati prozori na tu stranu, ali smije li barem staklena cigla (npr da u kupaonicu stavim staklenu ciglu pa da barem dvije kocke mogu "otvoriti" radi zracenja i cirkuliranja zraka)?

marija36
26.05.2008., 21:17
AKo je kuća useljiva,da pitaš jel ima možda uporabnu dozvolu?
Ako nema uporabnu, provjeri koji su razlozi, te jel kuća izgrađena po nacrtima.
Ako je kuća u fazi izgradnje, mislim da bi onda trebalo napraviti prijenos građevinske na tvoje ime...provjeri jel građena unutar dimenzija, ima li elaborat iskolčenja,prijavljen početa gradnje...

Puno problema javlja se kod čestica koje nisu 1/1
Dakle prije ne kupuj(plačaj) ništa dok situacija čestice ne bide čista, dale 1/1.

Ukoliko ima više ljudi koji su gruntovno vlasnici, tada moraš biti sigurna da su isti živi, te da će svi i potpisati kupoprodajni ugovor. Jer ako ti ne štima i jedan potpis, nečeš moći upisati vlasništvo nad kućom...
Dakle ili 1/1 ili svi potpisi ovjereni kod j. bilježnika.

Ma ima još 100 stvari na koje trebaš paziti...kvaliteta gradnje, vlaga, ...

puno hvala

uporabnu dozvolu je rekao prodavatelj da će srediti.
imam doma nacrte-kuća je napravljena prema njima, s malim promjenama npr. umjesto balkonskih vrata stavljeni su prozori i obrnuto, zidić između wc-a i kupaone je drugačiji i tak..samo nešto sitno. mislim da s tim neće biti problema.

prijenos građevinske na moje ime? hm? jel se to može ako kuću nismo platili, samo smo je zakaparili? moram priznati da nisam znala da se građevinska dozvola mora prenesti. može li ostati na njemu, a kasnije se samo upisati naše vlasništvo?

što se tiće gradnje i kvalitete, sve je jako dobro napravljeno. prodavatelj inaće ima građevinsku firmu i radi kuće za prodaju,a l ovu kuću je gradio sinu. pa je na kraju sin odustao jer ide živjeti u zg.

imam izvod iz gruntovnice, gdje je gradilište podjeljeno na 4 čestice, al on (odnosno njegov sin) je upisan kao vlasnik. ne znam jer ima kakve veze što su 4 čestice a ne jedna?

uf

ubit će me sve ovo:bonk:

marija36
28.05.2008., 10:08
nadopuna-prodavač nabavio uporabnu dozvolu i ucrtao kuću! :cerek:

fegi
28.05.2008., 13:46
nadopuna-prodavač nabavio uporabnu dozvolu i ucrtao kuću! :cerek:

Pa to ti je onda super.
Sada samo pazi ko ti radi kupoprodajni ugovor. To je bitna stavka, da se tu ne zezneš.
Odnosno kod sklapanja istog, a prije potpisivanja (ovjere) posavjetuj se sa nekim oko samog ugovora...

Mada nije to ništa strašno, ono najgore si riješila.

Dok sam ja kupovao kuću, stanje u gruntovnicije bilo na 1/80 i bilo je unutra 12 ljudi, što živih i mrtvih...pa se i to riješilo...i nisam im platio ni lipe dok nisu donjeli svu dokumentaciju i ovjerili sve potpise na ugovor

crnka st
28.05.2008., 16:19
ovako- prostorija od 15 kvadrata, meštri su vadili stari parket i postavili pločice. To su naplatili 4700 kn bez objašnjenja-inačen obiteljski prijatelj. Ima li to logike ili je malo previše?

fegi
29.05.2008., 19:49
ovako- prostorija od 15 kvadrata, meštri su vadili stari parket i postavili pločice. To su naplatili 4700 kn bez objašnjenja-inačen obiteljski prijatelj. Ima li to logike ili je malo previše?
Ako je sa njihovim materijalom i pločicama, sve je moguće, jer imaš pločice i za 500 kn kvadrat, no ako je samo posao - nazovi ga i reci mu da je LOPOVi traži da ti vrati pare

marija36
30.05.2008., 08:13
puno hvala fegi!
znači, za ugovor najbolje da se konzultiram s nekim odvjetnikom, ha?
provjerila sam stanje u gruntovnici-1/1 je! samo što se vodi još kao livada...mislim da treba proći neko vrijeme dok oni to tamo promijene.

hrvac
30.05.2008., 13:22
Imam pitanje u vezi nadogradnje prostora:confused:

Trebam nekokog majstora ili firmu koja se bavi
izgradnjom ovakvih montažnih prostora
http://img92.imageshack.us/my.php?image=27848618rf6.jpg
http://img515.imageshack.us/my.php?image=53527531zk9.jpg

koji treba nadograditi ovjde http://img515.imageshack.us/img515/7889/56914669ft2.jpg

Da li imate kakvu preporuku za takav posao:ne zna:

fegi
30.05.2008., 14:05
puno hvala fegi!
znači, za ugovor najbolje da se konzultiram s nekim odvjetnikom, ha?
provjerila sam stanje u gruntovnici-1/1 je! samo što se vodi još kao livada...mislim da treba proći neko vrijeme dok oni to tamo promijene.
Odvjetnik ti je skuplje riješenje.
Kad sam ja kupoval, za sve sam se posavjetovao kod agencije za kupoprodaju nekretnina. Za par stotina kuna dobio sam i ugovor i sve savjete koji su mi jako pomogli oko razvezlame i oko "čišćenja" u gruntovnici.

fegi
30.05.2008., 14:08
Imam pitanje u vezi nadogradnje prostora:confused:

Trebam nekokog majstora ili firmu koja se bavi
izgradnjom ovakvih montažnih prostora
http://img92.imageshack.us/my.php?image=27848618rf6.jpg
http://img515.imageshack.us/my.php?image=53527531zk9.jpg

koji treba nadograditi ovjde http://img515.imageshack.us/img515/7889/56914669ft2.jpg

Da li imate kakvu preporuku za takav posao:ne zna:
To ti svaki malo bolji građevinski limar uradi

kjava
30.05.2008., 19:32
hej!

trenutno vijamo papire i dozvole za kuću, pa sam slučajno saznala(ali ne znam da li je istina) da možemo dobiti neki popust od grada(niža cijena građevinske i inih papira) zato što se gradnja planira u blizini odlagališta otpada...
ako itko zna nek nam pomogne jer mi se ne ide baš u poglavarstvo,glupi su tamo...
a inače grad je županja..

hvala,hvala,hvala!!!!

hrvac
02.06.2008., 13:51
To ti svaki malo bolji građevinski limar uradi

Jel imaš kakvu preporuku,ove koje sam kontaktirao i nisu baš pouzdani i brzi,tako da i dalje tražim

marija36
04.06.2008., 08:21
zanima me slijedeće: kupili smo kuću-koja je na jednoj čestici(prije bile dvije, ali međa izbrisana i sada se vodi kao jedna čestica). u nastavku su isto dvije čestice-koje su jako jako dugačke. njih je prodavač prodao nekom drugom. prema onom što nam je on rekao, još negdje 50 metara tih čestica je naše. ali kad sam provjerila u gruntovnici. tamo se vode na tog drugog čovjeka. pa me zanima kako on to sad može promijeniti. s tim da se taj drugi čovjek slaže-naravno.

jel se npr. može taj drugi čovac složiti samo da se međa pomiće. odnosno da njegove čestice budu malo manje , a naša veća. ili je to puno kompliciranije?

fegi
04.06.2008., 18:35
Jel imaš kakvu preporuku,ove koje sam kontaktirao i nisu baš pouzdani i brzi,tako da i dalje tražim
na žalost ta faza i meni dolazi na kući...
No jednna od opcija mi je: www.pro-lim.com (imaju puno vlastitih strojeva za obradu lima)

Ostale još tražim

fegi
04.06.2008., 18:45
zanima me slijedeće: kupili smo kuću-koja je na jednoj čestici(prije bile dvije, ali međa izbrisana i sada se vodi kao jedna čestica). u nastavku su isto dvije čestice-koje su jako jako dugačke. njih je prodavač prodao nekom drugom. prema onom što nam je on rekao, još negdje 50 metara tih čestica je naše. ali kad sam provjerila u gruntovnici. tamo se vode na tog drugog čovjeka. pa me zanima kako on to sad može promijeniti. s tim da se taj drugi čovjek slaže-naravno.

jel se npr. može taj drugi čovac složiti samo da se međa pomiće. odnosno da njegove čestice budu malo manje , a naša veća. ili je to puno kompliciranije?

Uh, kaj ste zakomplicirali... pa mislim da ako ste u kupoprodajnom ugovoru upisali koje čestice kupujete da je sve jasno...
Znači čestice koje su proknjižene na vas su vaše, one koje nisu,nisu, te tada opet morate raditi kupoprodjni ugovor ili neznam možda samo prijenos (ako je to moguće)...

Pa jeste li provjerili na katastru kako je to zemljište ucrtano?
Ako vi želite samo dio te čovjekove čestice, e onda trebate zvati mjernika da utvrdi među, rasparcelizirati tu česticu i td...

Nemam takvo iskustvo, pa možda da počekaš još koju misao

Bea
04.06.2008., 19:33
bok..
zanima me što sve treba sadržavati tehnički opis (stamb.-poslovna zgrada)...i ako neko ima link s nekakvim primjerom...ovo šta sam iskopala na netu je bezveze..:ne zna:

suzaks
06.06.2008., 08:04
Nemam pojma kam mi je admin premjestio temu - postavljam pitanje ovdje:

gradnja-struč. pitanje-ulaz glav.u ravnini tla

--------------------------------------------------------------------------------

Obzirom da imamo specifičnu potrebu zbog invalidnosti djeteta , važan nam je ulaz u kuću u ravnini s tlom, a i izlaz u vrt sa stražnje strane u ravnini s tlom!
Teren je blago nagnut - 50 cm visinske razlike, pa je projektantica složila betonski cokl 40 cm od tla, između hidroizolaciju i ciglu - ukupno debljina 38 cm na što se nastavlja cigla Unipor 38z- termoizolacijskih svojstava !
Mi se sad bojimo da bi taj doljnji dio mogao imati vrlo slaba toplinska svojstva - odnosno da taj dio bude bio hladni - što nam i nije nešto budući da smo termoizolacijskom ciglom htjeli postići baš dobra termoizol. svojstva!
Projektantica veli da se drugačije ne može izvesti!
Da ili ne???

laella
06.06.2008., 09:51
Tema ti je premještena na Sam svoj majstor PF.

kaduljica
07.06.2008., 13:46
naime, živim u travnom, u neboderu i zbog ovih kišurina nam je svima počela curiti voda u stanove. kad sam išla pitat tetu koja je naša predstavnica stanara zakaj nama svima to curi ( mislim, curi od vrha zgrade, pa još sedam katova naniže) ona me odvela na krov i pokazala rupu/pukotinu/nešto zbog čega se voda slijeva po zidu zgrade i natapa mi strop.
e sad..ja njoj kažem, zovite ove iz Upravitelj Gradnje, ne plaćam ja 100 kuna mjesečno da mi žbuka otpada po stropu i da mi stan smrdi po vlazi, a ona meni: to pričuva ne obuhvaća!¨WTF!!
pa kaj onda ona obuhvaća, niš mi nije jasno! :ne zna:

rosalina
08.06.2008., 08:41
I ja imam problem kod nas u zgradi..ne tako strasan ali ipak.
Ja placam pricuvu preko 100 kn i neki dan mi zvoni lik na vrata, upravitelj, i kaze da cemo od sad morati sami si cistit hodnike jer cistacica cisti samo stubista i prostor oko lifta te predvorje zgrade. WTF
Posto sam ja podstanar i nemam ama bas nikakve koristi od te pricuve i ne mislim cistit hodnike poslala sam ga u vrazju mater i rekla nek si on sam to cisti.

Goričanka
08.06.2008., 12:17
naime, živim u travnom, u neboderu i zbog ovih kišurina nam je svima počela curiti voda u stanove. kad sam išla pitat tetu koja je naša predstavnica stanara zakaj nama svima to curi ( mislim, curi od vrha zgrade, pa još sedam katova naniže) ona me odvela na krov i pokazala rupu/pukotinu/nešto zbog čega se voda slijeva po zidu zgrade i natapa mi strop.
e sad..ja njoj kažem, zovite ove iz Upravitelj Gradnje, ne plaćam ja 100 kuna mjesečno da mi žbuka otpada po stropu i da mi stan smrdi po vlazi, a ona meni: to pričuva ne obuhvaća!¨WTF!!
pa kaj onda ona obuhvaća, niš mi nije jasno! :ne zna:

Uredba o održavanju zgrada nalazi se na ovom LINKU (http://www.upravitelj.hr/zakoni_2.htm).
U njoj je pobrojano za što se sve koriste sredstva pričuve.

Također,zatraži od predstavnika stanara međuvlasnički ugovor. U njemu bi trebalo pisati kako se i zašto koriste sredstva pričuve.

Echelon
10.06.2008., 00:32
Kako npr. predstavnik stanara kupuje potrosni materijal,npr zarulje i ostale gluparije.

trazi R1 racun,
ili na koji nacin da kupi te proklete zarulje ako nema kešovine kod sebe?

na koji nacin to funkcionira i dali postoji neki forum na kojem je moguce procitati savjete drugih predstavnika.
naime ja sam izabran za novog predstavnika,al jedino nemam pojma kako kupit te zarulje a nemam love kod sebe.
naime upravitelj je nesto govorio o nekakvom racunu pa taj racun odnesem njemu ili mu skeniram.
al mene ne zanima racun nego lova,ili je mislio na nekaj drugo a ja sam krivo skuzio.jer o tim nabavkama bez racuna nemam pojma.
koga god sam pitao nitko nezna.
bivsi predstavnik mi je detaljno odgovorio na moje isto pitanje "kupuje se iz pricuve"

i sad znam sve a neznam nista,znam da ide iz pricuve al bas nemam tolko kesa da pokupujem sve potrebne zarulje.
i zanima me dal predstavnik mora imati kakvi pecat za ovjeravanje radnih naloga,ili je dovoljan samo potpis tj.najprije pregled obavljenog posla a kasnije potpis.

dom999
11.06.2008., 10:29
da li netko zna gdje naći primjerak ili je radio kojekave ugovore koji se potpisuju kod bilježnika u vezi s građenjem.

meni za početak treba Ugovor o ortakluku ili Ugovor o pravu građenja ili nešto slično jer je situacija da gradim na zemljištu od roditelja, odnosno nisam vlasnik zemljišta, a bio bi vlasnik kuće.

dobrodošla je svaka pomoć.

i za ostale ugovore ako netko zna npr. ugovor s firmom koja će graditi i sl.

laella
12.06.2008., 09:32
--@-- pitanje ti je premješteno na odgovarajuću temu: http://www.forum.hr/showthread.php?t=66579 .

skolsky
12.06.2008., 14:36
Bok svima!
zanima me ima li itko sličnu situaciju...
otac je sinovima ostavio u naslijeđe po parcelu svakom. (naravno, jedna do druge)
Na jednoj je stara kuća, a na drugoj je drugi sin izgradio kucu (1979). Kucu je prodao. Novi vlasnik je "ipak" pogledao što kupuje, pa je konstatirao da je međa parcela postavljena tako, da ide skoro tik uz staru kuću. Budući da uz staru kuću ide put prema stražnjem vrtu i garažama stare kuće, a obzirom na među, zapravo novi vlasnik na neki način oduzima prolaz uz staru kuću.
Ima li netko kakva iskustva sa time? Kako to riješiti?
Pozdrav, skolsky

kjuri67
16.06.2008., 09:23
Molim Vas za pomoć. Iznad mog stana (u zgradi sa 4 stana) nalazi se tavanski prostor. taj tavanski prostor zelim pretvoriti u svoj stambeni prostor i napraviti stan na dvije etaže. stanari se slazu,jer bi im u tom slucaju promjenila stari krov. mene zanima dali meni treba kakva dozvola za to? kome se obratiti i raspitati se o tome. dali mogu dici krov pola metra u visinu? smijem li izvuc prozore na krovu? koga da zovem?hvala!

Allexis
18.06.2008., 20:30
htjela bih odjaviti vodu jer me nema u zg 2 mj. (7 i 8.mj.) pa ne želim plaćati ono što neću potrošiti...zvala sam upraviteljicu da me na vrijeme odjavi, ali ona meni kaže: "nije ovo hotel da se može odjavljivati kada hoćeš, to je stan"....i kaže da ne može...nakon tog sam zvala vodovod i rekli su mi da mogu odjaviti sve osobe te da za ta 2 mj. što me nema, ne moram plaćati vodu...u vodovodu su mi rekli da me upraviteljica mora odjaviti, ali ona neće...bez obzira što sam rekla da u vodovodu kažu da može...što sada napraviti...

nas je inače 3 u stanu, ali većinom nas i nema, tako da i sada plaćamo puno previše nego što potrošimo...da ne kažem da prek ljeta dođu ogromni računi...neću dati 600 kn za nešto što nisam potrošila....što napraviti?

nana30
18.06.2008., 20:49
za početak ću biti prosta i savjetovati ti da pošalješ upraviteljicu u qrz!!!

ispričavam se, ali morala sam. živciraju me takvi ljudi koji misle da su bog i batina, a ti im se pokoravaj. ona je Upraviteljica!!! moš' mislit titule.

odmah sutra odi do nje i nemoj ju ništa pitati, nego reci da si si se došla odjaviti na 2 mj. sa sobom ponesi dva papira i olovku, na jednom neka bude broj Društva za zaštitu potrošača, a drugi za Vodovod pa ih zovi pred njom i piši bilješke.

a to što preplaćujemo vodu po potrošnji unutar zgrade/haustora podijeljeno po broju osoba je neki drugi pdf. mi plaćamo kubike i kubike jer nekom ili curi voda ili imamo hrpu neprijavljenih podstanara (po svemu sudeći, i jedno i drugo)

Allexis
19.06.2008., 19:26
to bi najradije i ja napravila....već se 2 dana prepucavamo preko telefona...već sam 2 x zvala vodovod i rekla im da ova ne želi, a bez njenog potpisa ne može nas se odjaviti....u vodovodu kažu da se voda ne plaća paušalno, pa ak te nema 2 mjeseca u stanu imaš se pravo odjaviti....ona kaže da "to nije hotel, da nitko u zgradi se ne odjavljuje, da svi idu na godišnje odmore pa se za to vrijeme nitko ne odjavi"...sigurno im godišnji ne traje 2 mjeseca već max 10 dana....kao svi su se u zgradi dogovorili da oni to neće odjavljivati i da će ona zvati vodovod da im to objasni kakav je dogovor ovdje u zgradi...ma nema šanse da ću ja plaćati njihove račune...svaki mjesec mi voda dođe oko 300 kn, u ljetnim mjesecima će još više, a oni bi da ja to plaćam iako me nema jer je "takav dogovor"...pa nisam luda da plaćam njihovu potrošnju....više ne znam što napraviti....

Echelon
20.06.2008., 02:27
Koji sam ja konj ispricavam se svim forumasima,za ono moje pitanje "kak se kupuju zarulje" dosta vremena sam predstavnik a ono pitanje je bilo moje prvo pitanje uopce dok sam postao predstavnik.
Naime moje pitanje je trebalo biti na bazi pravnog savjeta a posto sam na msn-u bio sa jednim stanarom pa sam mu copy paste svoje prvo pitanje,tako sam zabunom i copy paste ovdje na forum a ne ono sto sam htio postati iz predhodno napisano u wordu,al sam uspio saznati odgovor od pravnika,a posto je post trebao biti preveliki nije mi se dalo opet sve ispocetka pisat,a ono napisano u wordu sam izbrisao.

A vezano za ovu kozu kaj ti nece potpisat to za vodu,reci ti njoj ljepo ovak,da joj jedan predstavnik porucuje neka ona ne uzima svoju naknadu 2 mjeseca jer i ovako i onako "to je tak" bezveze.
i da tvoj novac koji uplacujes u pricuvu od kojeg ona zivi,neka si nadje nekaj mladjeg da ju ispuni pa da nebude tak zivcana na sve oko sebe.
dobrovoljno se javljam da ju usutkam,
mozes li reci o kojoj upraviteljskoj firmi se radi??

i dali netko ima iskustva sa Zagreb-Zgrade upraviteljom.

mi bas nismo zadovoljni.
nerade po slovu zakona,i muljaju mi preko telefona nijedan zakon koji bi trebali postovat ne postuju ga,a na svakom je ljepo definirano i opisano kako,sto i kad se smije radit.

e bogami vise nece nece vise izaci nijedna lipa iz pricuve ako i ja ne potpisem svaku uplatnicu.

Esmeralda40
22.06.2008., 11:08
Pozdrav svima!
Imam problema sa susjedom oko mođe! Naime, svekrva je naslijedila dosta zemlje od svoje majke, a kako je stara i bolesna, dala je punomoć mom suprugu za uživanje! Tu su i dvije manje kuće na posjedima koji se spajaju u slovo"U", što znači da je između ta dva posjeda susjedova kuća! Inače, on je stari namćor koji je u zavadi sa svima iz tog mjesta, tako je pokušavao i s nama se zavaditi, ali mi ga ignoriramo! U to mjesto idemo svaki ili svaki drugi vikend, i zadnji put smo našli ogradu koju je stavio oko tri metra na zemlju koju smatramo svojom(do tada nije bilo ograde jer je smatrana njegova kuća međom)! Kako bi bili sigurni da smo u pravu, otišli smo po nacrt u katastar, i po tom nacrtu se vidi da, ne samo što je uzeo s jedne strane zemljišta, nego je i s druge pomaknuo ogradu još prije dok nitko nije išao tamo!
E, sad, mene je to toliko razljutilo da sam predložila suprugu da sami srušimo te ograde i stravimo tamo gdje bi trebale biti po nacrtu, jer ako ga tužimo, tko zna kad će sud biti gotov, a do tada će vjerovatno i stari umrijeti! Znamo da je oglasio prodaju te svoje kuće i zemljišta oko nje!
Suprug kaže da je pametnije pozvati geodeta, pa kad ovaj stavi one crvene kolčiće, onda stavljati ogradu! Ok, vjerojatno je u pravu, ali ne znam koliko geodet košta i o čemu ovosi njegova cijena, pa ako netko ima iskustva ili dobar savjet, bila bih zahvalna!

petric
23.06.2008., 21:46
Pozdrav,

Ovako u prilici sam kupiti prostor u jednoj novosagrađenoj zgradi.O čemu se radi .Graditelj je nazidao stambenu zgradu sa 6 stanova + 3 garaže cca70-75 kvadrata u prizemlju zgade.Stanove je prodao ali mu garaze nije nitko zelio kupiti jer su dodatni trošak.E sad s obzirom na limit od 6 stanova po zgradi on te garaze ne moze pretvoriti u stambeni prostor nego samo u poslovni.E sad on nudi ovakav dogovor napravila bi se prenamjena u poslovni prostor sa urednom dokumentacijom i projektnim listo itd itd ono da bude legalno.Ako bi uzeo te dvije ili tri garaze on bi ih sagradio na nacin koji meni odgovara dakle u cjelosti bi to preuredio u stan velicine 70 kvadrata sa prikljucima za vodu i struju ,zbukanje ,plocice ,laminati sve sto treba podlozno je dogovoru.Ovakav stan prodao bi za cca 70 000 eura.Isti takav stan samo kat iznad bi bio preko 80-90,000 eura.Pitam vas koje su prepreke odnosno problemi koji bi mogli nastati ako bi kupio ovakav poslovni prostor koji bi uredio kao normalan stan te u njemu živio te ga kasnije za 5-10 godina prenamjenio u stambeni.Ono sto sam cuo u nacelu nebi trebalo biti problema samo sto je struja nesto skuplja za poslovni nego za stambeni prostor.Jel njega moze nesto sprijeciti da tzv poslovni prostor uredi kao stambeni?.Napominjem radovi su u tjeku i sad je pravi trenutak da kazem kako bi zelio da izgleda takav stan.Hvala

marijana
03.07.2008., 14:31
Imam pitanje. Za izgradnju obiteljske kuće, prizemlje i kat ( 70m2 + 70m2) koliko je novaca dostatno, uključujuči sve potrebne dozvole, projektne planove i sl. I koliko je vremenski potrebno, prvo za dobivanje svih potrebnih dozvola a potom za izgradnju.

Zaraa
05.07.2008., 18:21
Molim vas sve koji imate bilo kakve informacije da mi pomognete:

U sklopu stana kojeg sam kupila imam pristup vlastitom tavanskom prostoru (etažirano i sve ostalo, ali se vodi kao tavanski prostor), zanima me da li ga mogu urediti i spojiti sa vlastitim stanom? Što mi je potrebno za to? Da li su mi potrebne kakve dozvole (investitor je već dovukao struju i vodu iz mog stana gore); htjela bih staviti krovne prozore - da li su mi za to potrebni potpisi sustanara i da li postoji kakva regulativa?
U krajnjem slučaju - koja je procedura u promjeni tavanskog u stambeni prostor?

ALIEN9
06.07.2008., 16:36
Pozdrav,

Ovako u prilici sam kupiti prostor u jednoj novosagrađenoj zgradi.O čemu se radi .Graditelj je nazidao stambenu zgradu sa 6 stanova + 3 garaže cca70-75 kvadrata u prizemlju zgade.Stanove je prodao ali mu garaze nije nitko zelio kupiti jer su dodatni trošak.E sad s obzirom na limit od 6 stanova po zgradi on te garaze ne moze pretvoriti u stambeni prostor nego samo u poslovni.E sad on nudi ovakav dogovor napravila bi se prenamjena u poslovni prostor sa urednom dokumentacijom i projektnim listo itd itd ono da bude legalno.Ako bi uzeo te dvije ili tri garaze on bi ih sagradio na nacin koji meni odgovara dakle u cjelosti bi to preuredio u stan velicine 70 kvadrata sa prikljucima za vodu i struju ,zbukanje ,plocice ,laminati sve sto treba podlozno je dogovoru.Ovakav stan prodao bi za cca 70 000 eura.Isti takav stan samo kat iznad bi bio preko 80-90,000 eura.Pitam vas koje su prepreke odnosno problemi koji bi mogli nastati ako bi kupio ovakav poslovni prostor koji bi uredio kao normalan stan te u njemu živio te ga kasnije za 5-10 godina prenamjenio u stambeni.Ono sto sam cuo u nacelu nebi trebalo biti problema samo sto je struja nesto skuplja za poslovni nego za stambeni prostor.Jel njega moze nesto sprijeciti da tzv poslovni prostor uredi kao stambeni?.Napominjem radovi su u tjeku i sad je pravi trenutak da kazem kako bi zelio da izgleda takav stan.Hvala

Ako postoji mogućnost prenamjene u poslovni prostor iz garaže oinda ok, ali niko Vam ne može garantirati da će se za 10-15 godina taj poslovni prostor moći prenamjeniti u stambeni jer to ovisi o gup-u pojedinog grada ili prostornom planu u kojem je definirano za svaku pojedinu zonu kolika je izgrađenost parcele, etažnost, postotak stambenog dijela u građevini, postotak poslovnog dijela.... Priključke će te moći priključiti legalno ali će te mačlo skuplje plaćati vodu i struju jer će se voditi kao industrijska struja koja je malo skuplja. Kod prodaje će te imati problema jer nećete to moći prodati kao stambeni prostor nego kao poslovni jer će tako biti upisan u katastar i gruntovnicu. Dakle za preinaku u stambeni treba da se promijeni gup ili prostorni plan za zonu u kojoj se nalazi navedeni prostor

Zaraa
07.07.2008., 11:45
Bilo kakve informacije - molim vas...............

larazg
07.07.2008., 18:24
Molim vas sve koji imate bilo kakve informacije da mi pomognete:

U sklopu stana kojeg sam kupila imam pristup vlastitom tavanskom prostoru (etažirano i sve ostalo, ali se vodi kao tavanski prostor), zanima me da li ga mogu urediti i spojiti sa vlastitim stanom? Što mi je potrebno za to? Da li su mi potrebne kakve dozvole (investitor je već dovukao struju i vodu iz mog stana gore); htjela bih staviti krovne prozore - da li su mi za to potrebni potpisi sustanara i da li postoji kakva regulativa?
U krajnjem slučaju - koja je procedura u promjeni tavanskog u stambeni prostor?

logika ne stoji...

kako može biti tvoj tavanski prostor i to etažiran a trebaš potpise suvlasnika???

ili je etažiran i tvoj (u vlasničkom listu ili kupoprodajnom ugovoru) ili
je suvlasnički udio? (i svi suvlasnici imaju pravo na njega)

nema treće.

Po novom zakonu za etažiranje tavanskog prostora koji nije tvoj ali pod pretpostavkom da će ti dati suglasnosti trebaš etažirati cijelu zgradu i ne samo zgradu već sve nekretnine koje se nalaze na čestici na kojoj je tvoja zgrada (bilo ih jedna dvije ili 30 zgrada).

Iznimka je jedino moguća ako na čestici ima više zgrada ....da izdvojiš svoju zgradu u posebni zemljišnoknjižni izvadak (otpis i prijepis) te onda na u novom zemljišnokjnižnom izvatku etražiraš cijelu svoju zgradu. Ali ta procedura ti obuhvaća geodetski izmjer na terenu te sve ostalo.

Nema više onoga što je bilo prije. Ukinto zakonom o građenju te vlasništvu i drugim stvarnim pravima od 01.01.2008 godine

izgubljena U prijevodu
08.07.2008., 08:29
Bok!Imam jedno pitanje,kupili smo plac koji je malo zavučen od ceste tako da moramo prvo napraviti put do zemljišta,susjed je se slozio da bude po zakonu širine 4 metra.Poslje hoce jos novaca jer po nekom novom zakonu put mora biti sirine 5 metara.Tražila sam taj zakon ali ga ne uspjevam naći.Pa me zanima je li to istna.
Hvala!

Zaraa
08.07.2008., 08:54
Ma moj je tavanski prostor, piše u elaboratu, ali nešto sam načula sa s obzirom na to da je krov zajednički dio zgrade i da postoji nekakva regulativa po kojoj tavanski dio može imati samo toliko i toliko krovnih prozora, tih i tih dimenzija. S obzirom da imam malo blesavu susjedu koja me ne voli baš - ne bih htjela imati problema (prijeti ona već sa inspekcijom :ne zna: )
Ako tko zna kakav link s propisima ili nešto slično..........
Dalje - što je sa otvaranjem prozora na fasadi zgrade - kakva je procedura?

larazg
08.07.2008., 11:19
ma što piše u zemljišnoj knjizi....pusti sad elaborat?
za sve preinake (koje navodiš) treba ti potpis svih suvlasnika....i ne samo suvlasnika već mislim i treba ti građavna dozvola jer otvaranjem prozora na fasadi zdrade diraš statitku!

larazg
08.07.2008., 11:20
uglavnom sa sadašnjem zakonu teško izvedivo

unkle
09.07.2008., 11:46
Zna li netko smiju li se izvoditi unutarnji građevinski radovi na otoku tijekom srpnja? Radi se o spajanju kanalizacije iznutra do vanjskog priključka...:ne zna:

bucika
09.07.2008., 21:31
Zna li netko smiju li se izvoditi unutarnji građevinski radovi na otoku tijekom srpnja? Radi se o spajanju kanalizacije iznutra do vanjskog priključka...

Ne bi smjelo biti problema. No,za svaki slučaj se raspitaj, možda najbolje u mjestu radova (jel to možda zna turistička zajednica??)

zdenac
10.07.2008., 16:43
Pomozite mi molim vas

Planiram uvesti u kuću vodu, centralno i napraviti odvodnju.
Dobio sam par ponuda od nekih majstorai cijene su 6500 kn za centralno (spoj u podu baz razdjelnika) vodoinstalacija i odvodnja 5800 kn,uvođenje vode u objekt 2200 kn.Kuća se sastoji od 2 stana od 130 kvadrata + potkrovlje(tamo predviđam samo pripremu vode pa nek bude nikad se nezna).Cijene centralnog i vodoinstalacija je samo za jedan stan.Vodoinstalacije bi se radile po ponudi od zelenih cijevi a grijanje od višeslojnih cijevi PE-X.Ako bi se kojim slučajem odlučio da radim vodu pod PPX cijevi onda ponuda za jedan stan je 7100 kn.

Stoga molim sve koji se kuže da mi kažu u to cetralno i vodne instalcije dal je to povoljno ili ne!
Hvala!

aros
13.07.2008., 20:02
Kako izgleda primopredajni zapisnik za preuzimanje ključeva i stupanje stana u posjed?Može li mi netko poslati šprancu na pvt?

tom_pz
14.07.2008., 10:26
Pozdrav svima!

Trenutno radim krovište na obiteljskoj kući, pa me zanima da li postoji kakvo drugo (jeftinije) rješenje kod ugradnje sljemenjaka osim stavljanja ljepljive (originalne iskupe) trake ispod samih sljemenjaka, a da to nije zalijevanje sljemenjaka betonom?

ALIEN9
14.07.2008., 13:03
Pozdrav svima!

Trenutno radim krovište na obiteljskoj kući, pa me zanima da li postoji kakvo drugo (jeftinije) rješenje kod ugradnje sljemenjaka osim stavljanja ljepljive (originalne iskupe) trake ispod samih sljemenjaka, a da to nije zalijevanje sljemenjaka betonom?

Svaki sljemenjak ima na sebi probušenu rupu i kad ih poslažeš da fino legnu na sljeme onda svaki drugi zavrneš šarafom za sljemenu letvu, a umjesto trake original preko sljemena se može staviti folija ili terpapir ovisno sšta je stavljeno preko daske na krovu i fino se rasporedi rola po pola na jednu i drugu stranu krovne plohe.

tom_pz
14.07.2008., 14:01
Svaki sljemenjak ima na sebi probušenu rupu i kad ih poslažeš da fino legnu na sljeme onda svaki drugi zavrneš šarafom za sljemenu letvu, a umjesto trake original preko sljemena se može staviti folija ili terpapir ovisno sšta je stavljeno preko daske na krovu i fino se rasporedi rola po pola na jednu i drugu stranu krovne plohe.

Odgovor je u redu, ali pošto se radi o BERG crijepu koji je dizajnom isti kao i Bramac klasik i ima utore tj. ispupčenja terpapir ili paropropusna folija kojom je prekriveno podaščano krovište ne zatvara rupe i ptice se mogu zavući ispod sljemenjaka. Pričvršćavanje sljemenjaka ću raditi kukama koje se zabijaju u sljemenu letvu /štaflu).

grunjac_
15.07.2008., 07:17
Pozdrav!

Majstori su mi ožbukali kuću izvana ali već nakon dvadesetak dana na nekolicini mjesta je žbuka blago popucala, i to mahom ispod prozora - neznam zašto? Najvjerojatnije od vrućine, ali zašto baš ispod prozora? Danas moram platit radnike i ne znam šta bi, da li se tu može još šta napravit? Izgleda da (još) ne vlaži, polijevao sam gumom i ništa...

Help... :ne zna:

january
15.07.2008., 08:23
Evo ovako, mene zanima okvirna cijena rolo zavjesa (vjerojatno ide po metru) i gdje se najpovoljnije mogu nabaviti.

ALIEN9
15.07.2008., 20:29
Pozdrav!

Majstori su mi ožbukali kuću izvana ali već nakon dvadesetak dana na nekolicini mjesta je žbuka blago popucala, i to mahom ispod prozora - neznam zašto? Najvjerojatnije od vrućine, ali zašto baš ispod prozora? Danas moram platit radnike i ne znam šta bi, da li se tu može još šta napravit? Izgleda da (još) ne vlaži, polijevao sam gumom i ništa...
Help... :ne zna:

šTA TI OVO ZNAČI?

to što je puklo ispod prozora nema nikakve veze moglo je pući bilo gdje. Nisi rekao kako je žbukano(ručno ili strojno). Najvjerovatnije je puklo zato jer je žbuka "pregorila"(prebrzo je izgubila vodu-cement nije više mogao odraditi hidrataciju i to je to) Kako to popraviti i da li se može popraviti to ti ne bih mogao reći dok se ne vidi! Ako možeš pošalji slike na PM

grunjac_
16.07.2008., 07:07
šTA TI OVO ZNAČI?

to što je puklo ispod prozora nema nikakve veze moglo je pući bilo gdje. Nisi rekao kako je žbukano(ručno ili strojno). Najvjerovatnije je puklo zato jer je žbuka "pregorila"(prebrzo je izgubila vodu-cement nije više mogao odraditi hidrataciju i to je to) Kako to popraviti i da li se može popraviti to ti ne bih mogao reći dok se ne vidi! Ako možeš pošalji slike na PM

To sam polijevao gumom da vidim da li će puštat vlagu po kiši. Svejedno sam rekao radnicima da pokušaju popravit te rascjepe, samo me strah da ne naprave još gore. Puklo je baš na svim donjim spojevima prozorskih otvora, lijevo i desno.

simple
18.07.2008., 07:07
Molio bih malu pomoc, vjerojatno je netko imao nedavnog iskustva - nakon kupnje stana (Zagreb) trebam prenijeti vlasnistvo nad prikljuckom za vodu i plin. Na koju/e adresu/e i s kakvom dokumentacijom moram otici? Hvala.

putovnica
18.07.2008., 09:42
u vodovod i plinaru s vlasnickim listom

simple
18.07.2008., 10:29
u vodovod i plinaru s vlasnickim listom

Tako mi i treba kad postavljam ovakva pitanja.

Branka9682
20.07.2008., 15:40
Zanima me srednja procjena troškova (po m2) kod uređenja potkrovlja koje je pripremljeno za uređenje (saniran i postavljen novi krov).
Unaprijed hvala!:ne zna:

grunjac_
21.07.2008., 07:05
Ako može savjet. Useljavam se u potkrovlje a za sređivanje komplet krova trenutno nisam u stanju (financijskom naravno), međutim na nekoliko mjesta mi malo pušta vlagu. Da li je moguće nešto privremeno učiniti, primjerice obložit kosi krov katranom ili nečim? Ako da, koliko to otprilike košta sa montažom za oko 100 m2 kosog krova?

Zahvaljujem unaprijed.

Mikany
23.07.2008., 16:49
Jel zna netko gdje na netu(osim na ebay) mogu naci dobre tepiscice za kupatilo u kompletu?

mirro
23.07.2008., 21:17
:ne zna:
problem je nastao kad se posao završio jer bilo ga je dosta a i nije bilo lako...preuredio sam tipu garažu u skladište...prava picajzla tako da sad nemam pojma koliko da naplatim po m2 gletovanja...e da skoro zaboravih,dali se i mazanje emulzije naplaćuje kao i farbanje...ipak je postupak isti,valjak u ruke i ožeži!spasite me...:s

Big momma
28.07.2008., 20:32
Imamo obiteljsku kuću s dva stana i pomoćnim objektom. Ulazi u stanove su na suprotnim stranama kuće (sjever/jug), a kuća je izgrađena na dvije parcele, pa svaki stan ima svoj kućni broj.
Kuća je upisana u zemljišne knjige, ali nemamo uporabnu dozvolu (jer nismo tražili - budući da smo imali nekih sitnih izmjena, a arhitekt nam je poprilično spor kad je izmjena projekta u pitanju).
Budući da svaki stan ima svoj kućni broj, do sada nismo imali potrebe etažirati kuću. Normalno, kako to obično bude u životu - sada se javila potreba za etažiranjem, pa me zanima sljedeće: Moramo li prije etažiranja ishoditi uporabnu dozvolu? Molila bih vaša iskustva, pogotovo nakon što su na snagu stupili friški zakoni.

McGrubi
28.07.2008., 20:58
imaš dvije spojene kuće tzv. dvojne kuće

etažira se kuća na 1 parceli, a u njoj imaš 1 stan
?

Big momma
28.07.2008., 21:17
Ne, nisu spojene kuće - jedna je kuća, ali podijeljena po pola na dva stana. Nekada su to bile dvije parcele koje su objedinjene, pa je tako svaki ulaz dobio svoj broj (dobro, ovo je sad za priču nebitno, ali zbog toga nam nije trebalo etažiranje - jer, zna se tko je na broju 1, a tko na broju 3).

Znači; jedna kuća, jedna parcela, dva stana.

U vlasničkom listu piše samo kuća i dvorište, ne pišu brojevi i ne vidi se da se radi o dva stana.
Etažiranje mi je važno radi npr. hipotekarnog kredita, tako da ne bude cijela kuća pod hipotekom, nego samo jedan stan. Ili npr. zbog prodaje - tako da svatko bude vlasnik stana 1/1, a ne suvlasnik 1/2 kuće.

I još me zanima koliko košta cijela priča.

Hoya
28.07.2008., 21:39
Meni se čini da je to slično kao u Dubravi tzv Pavelićevo naselje . I mi imamo jednu kao kuću koja je podijeljena na pola sa svake strane ali mi imamo odvojena dvorišta tako da su i kućni brojevi odvojeni.

Bond008
29.07.2008., 11:09
Pozdrav,
prilikom traženja stana, primjetila sam da neki investitori prodaju (uvjetuju) vanjska parkirna mjesta, negdje sam pročitala da to ne bi smjeli raditi, te da kako oni to oglašavaju kao etažirano uz stan je zapravo nemoguće jer se vanjske parcele ne etažiraju,
te da bi zapravo jedno parkirno mjesto trebalo pripadati stanu - međutim kako to izgleda u praksi?
Da li zasebna kupnja vanjskog parkirnog mjesta garantira da će to mjesto biti slobodno? Većina ob ima 2 auta, da li onda kupe 1 uvjetovano mjesto pa se naknadno parkiraju kao i na svakoj javnoj površini - ako ima mjesta ima, ako nema nema? da ki tko kupuje 2 mjesta i ima li to uopće smisla?
hvala

Mr.Piton
29.07.2008., 12:29
Htio bi pitati gdje bi mogao staviti topic sto se tice kupnje mjesta u stud.domovima, a da pozivi dovoljno da ga mozda netko vidi da mi ga ne brisu?

Hvala.

miss-rebel
29.07.2008., 15:37
Zanima me ako netko nešto zna o inox dimnjacima ili o drugim varijantama za dimnjak centralnog.

Koliko košta to sve, treba mi negdje oko 3,5-4m cijevi dimnjaka? Znate li tko to postavlja?
(inače sam na području Zg - Velika Gorica)...

Majstor koji mi postavlja grijanje je preporučio nekoga iz Gorice, mislim da se Pejak zove (:ne zna: ) da je navodno tamo negdje kod velikog Konzuma...
ali, sad je išo moj tražit i nije ništa vidio nikakvu ploču ni ništa... možda ovaj to ima negdi u podrumu,pitaj Boga... jbt kako da ga nađem :rolleyes: i ovi drugi, dućan, valda šta prodaju te cijevi su na godišnjem :rofl:

ßΘяĨŜ
29.07.2008., 18:31
Zna li netko da li postoji poticaj za toplinsku izolaciju? Kome se trebam obratiti? unaprijed hvala

Big momma
31.07.2008., 22:46
Zar nitko nije imao iskustva s etažiranjem?!? :ne zna:

rbarcan
01.08.2008., 13:29
Pozdrav svima,

imam jedno pitanje na koje nisam uspio pronaci odgovor, pa bih molio nekog tko zna da odgovori:

Naime, moja punica je prije 3 godine darovnim ugovorom darovala stan mojoj supruzi, odnosno moja supruga je pravno postala vlasnik stana. Taj stan je je prodan.

Da li, ako punica ponovo kupuje stan, ima pravo na oslobođenje plaćanja poreza na promet nekrtetnina temeljem "prve nekrtenine", obzirom da trenutno u svom vlasništvu nema nikakvu nekretninu, a prije je posjedovala stan?

Ili ako je osoba jednom imala stan u vlasništvu, više nama pravo na oslobođenje plaćanja poreza na promet nekretnina?

Hvala svima na pomoći i eventualnom odogovoru.

R.

Offshore
01.08.2008., 14:04
http://propisi.porezna-uprava.hr/index_open.asp?idPropisa=904&jid=1&ime=Zakon o porezu na promet nekretnina

Izvod

1. Opća oslobođenja

Članak 11.

Porez na promet nekretnina ne plaćaju:
.....

9. građani koji kupuju prvu nekretninu (stan ili kuću) kojom rješavaju vlastito stambeno pitanje uz uvjet:

9.1. da imaju hrvatsko državljanstvo,

9.2. da prijavljuju prebivalište u mjestu i na adresi gdje se nekretnina (koju kupuju) nalazi,

9.3. da veličina nekretnine (stan ili kuća) koju kupuje građanin, ovisno o broju članova njegove uže obitelji, ne prelazi površinu kako slijedi:

za 1 osobu do 50 m2 stambenog prostora

za 2 osobe do 65 m2 stambenog prostora

za 3 osobe do 80 m2 stambenog prostora

za 4 osobe do 90 m2 stambenog prostora

za 5 osoba do 100 m2 stambenog prostora

za 6 osoba do 110 m2 stambenog prostora

za 7 i više osoba do 120 m2 stambenog prostora

15. Građani koji su iskoristili pravo na oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina iz točaka 9., 11. i 13. nemaju pravo na ponovno oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina.

Kraj izvoda

Nema, mora platit svih 5%

Ipanema
01.08.2008., 14:35
Pa ako je vec kupila stan (bez obzira sto je napravila dalje s njim), kako joj kupnja sljedeceg stana moze biti opet prva nekretnina?
Vise niti jedna nece biti prva :D

aircanada
01.08.2008., 22:07
Ali ona nije kupila taj stan, vec ga je dobila... Isto tako, ne znam tocno, ne placa se porez na to. Dakle, logicno bi bilo, po tvome o kupnji, da jos uvijek nema prvu nekretninu...

hose
01.08.2008., 22:31
Da li, ako punica ponovo kupuje stan, ima pravo na oslobođenje plaćanja poreza na promet nekrtetnina temeljem "prve nekrtenine", obzirom da trenutno u svom vlasništvu nema nikakvu nekretninu, a prije je posjedovala stan?

Mislim da neće biti oslobođena plaćanja poreza!

Ipanema
01.08.2008., 22:42
Ali ona nije kupila taj stan, vec ga je dobila... Isto tako, ne znam tocno, ne placa se porez na to. Dakle, logicno bi bilo, po tvome o kupnji, da jos uvijek nema prvu nekretninu...

Nigdje ne pise da je punica dobila stan.
Njena kcer je dobila stan od nje.

aircanada
02.08.2008., 06:28
Nigdje ne pise da je punica dobila stan.
Njena kcer je dobila stan od nje.

uh, ja sam mislio da pita za njenu kcer :D pardon, moja greska..

ali eto da se nadovezem, da li bi kcer imala pravo na prvu nekretninu, nakon sta je dobila darovni ugovorom od mame, pa prodala?

morfin@
02.08.2008., 23:52
Nisam na Građenju dobila nikakav odgovor pa postavljam pitanje i ovdje:
Prije 3 tjedna smo predali Idejni projekt za izgradnju zamjenskog stambenog objekta ( na parceli postoji stara kuća koju ćemo rušiti a novi objekt proširiti izvan gabarita stare kuće ), dobili smo urudžbeni broj i rečeno nam je da čekamo poziv referenta koji će preuzeti naš slučaj.
Koji su nam daljnji potezi? Da li da sami krenemo tražiti suglasnosti u plinaru, vodovod, kanalizaciju, ... ili da čekamo poziv referenta? Trebamo li čekati da nam on kaže možemo li uopće graditi ( s obzirom na famozni GUP ) ili da krenemo sami po suglasnosti? Ni sam projektant nije nam znao reći što i kako dalje !

dxer
03.08.2008., 09:17
Zanima me kakvu je nastambu moguce napraviti na gradjevinskom zemljistu,a da nisu potrebne dozvole. Konkretno znaci, zemljiste cca 500 m2 i napravilo bi se nesto privremeno za povremeni boravak dok se jednog dana mozda ne odlucimo za nesto vece graditi, zasad samo vikend boravak.
Da li to moze biti nekakva poluzidana mala gradjevina, ili nesto drveno ?

demosten
03.08.2008., 09:26
Zanima me kakvu je nastambu moguce napraviti na gradjevinskom zemljistu,a da nisu potrebne dozvole. Konkretno znaci, zemljiste cca 500 m2 i napravilo bi se nesto privremeno za povremeni boravak dok se jednog dana mozda ne odlucimo za nesto vece graditi, zasad samo vikend boravak.
Da li to moze biti nekakva poluzidana mala gradjevina, ili nesto drveno ?
Pa može se svašta napraviti - bez papira. Koliko ja znam za sve ti trebaju papire. NE treba ti papir samo za ono tipa radiš drvarnu, skladište (do 25m2 ili 50m2 za poljoprivrednu farmu)
Ali samo i samo ako već nešto imaš na toj zemlji- (kuču zgradu itd...)

A.M.
03.08.2008., 13:02
Kupila sam stan i isplatila prodavatelja i stan je moj. Koja je procedura dalje? Gdje sve otići, kojim redosljedom i koji mi dokumneti za koju ustanovu trebaju?
Da li prvo na policiju promijeniti prebivalište, pa se uknjižiti kao vlasnik, pa na poreznu ili...? Tenks!!!

gole
04.08.2008., 09:41
Naime, molim odgovor il nekog tko se susreo s slijedećim... Kupujem stan u novogradnji po 1500E m2. Stan ima 6 m2 balkona i 5 m2 lođu te je prvotno bilo obračunato za 1 m2 balkona 0.25 cijene m2 a za lođu 0.75. Sad investitor traži sve po 1500E. Tko je tu lud? Jel se zakonski može računat m2 betonskog nenatkrivenog balkona kao korisnu površinu stana?????? Još mi hoće i ostavu u podrumu naplatit al kao 0.75?

Stari Zeke
04.08.2008., 17:47
Pozdrav svima, molim vas za savijet. Situacija je je sljedeća: imam građevnu parcelu, iza koje su još 2 parcele. Prva od te dvije je također građevna, no čudnog je oblika, tako da je ovaj meni interesantan dio u stvari pravokutni trokut s katetama 21m i 6m. Ostali dio te parcele ne nalazi se iza moje parcele nego uz nju i ima noramlan pristup s ceste, te je kvadratnog oblika. Druga meni interesanta parcela se nalazi iza tog trokuta i nije građevna, niti ima pristup do bilo kakvog puta.

Eh sad. Ja želim taj trokut i komadić te druge parcele. Postoji li jednostavan način da se to kupi (jer postoji obostrani interes), ili su posrijedi komplikacije? Evo u attachu slikovito ovo o čemu pričam, crveno označeno je ono što bih kupio.

mazgov
04.08.2008., 20:36
ukoliko parcela ima svoj broj i vlasništvo iste , nema nikakve prepreke za kupnju iste ukoliko vlada obostrani interes
ukoliko parcela nema svoj broj , već je dio , odnosno treba postati dio , potrebno je izvršiti parcelaciju i cijepanje osnovne čestice , s tim da je uvijek usitnjavanje čestica teže ostvarivo nego ukrupnjavanje
potražite savjet iskusnog geodete , i ukoliko postoji logika stvari moguće je sprovesti vaš naum

poklopac
05.08.2008., 14:38

Onda molim link na temu vezanu s centralnim grijanjem, točnije: voda u sistemu centralnog grijanja. kolko često je ispuštati iz sistema, i da li je uopče ispuštati ako nema potrebe za to (prepravka grijanja i sl.)?

Hvala!

Heg
05.08.2008., 22:04
li je uopče ispuštati ako nema potrebe za to (prepravka grijanja i sl.)?

Hvala!

Upravo tako,dok je sve ok ništa ne diraj.

crni_mrav
06.08.2008., 17:00
Dragi forumaši,

zamjenio bi stan u Zagrebu za neku manju kućicu u okolici Zagreba. Stan sam kupio preko namjenskog kredita. Može li se to uopće napraviti? Dozvoljava li banka takve varijante i kako?

Eccentric Freak
07.08.2008., 13:19
imam pitanje!
u središnjoj istri uskoro planiram izgradnju male kućice za odmor (cca 80-90 kvadrata). velike firme nisu zainteresirane za takve male 'pothvate', a manje firme su dosta skupe. ima li netko kakav prijedlog ili preporuku?
btw. iz zagreba sam
fala puno :)

brain_fart
07.08.2008., 15:01
može pomoć?

vrijeme je da promijenim krovne prozore (stan u potkrovlju). eh, sad, koja je vaša preporuka? koja trgovina ima najbolju ponudu i koje marke posjeduju najbolji omjer cijene/kvalitete. bili su mi preporučeni 'velux', no zanimale bi me i alternative. ako je bitno, riječ je o pet prozora dimenzija 81*108. svjestan sam da se otvor može prilagoditi od strane majstora, no prilažem podatak da se stekne dojam potrebnih dimenzija.

hvala unaprijed.

aammaatteerr
09.08.2008., 09:17
Dragi forumaši,

zamjenio bi stan u Zagrebu za neku manju kućicu u okolici Zagreba. Stan sam kupio preko namjenskog kredita. Može li se to uopće napraviti? Dozvoljava li banka takve varijante i kako?

pročitaj ugovor o kreditu!!!

Stari Zeke
10.08.2008., 11:21
Pozdrav svima,

ima li tko iskustva s ovime? Naime, zanima me da li postoji mogućnost stavljanja pod hipoteku gradilišta sa temeljima izvedenim prema projektu na temelju kojeg se dobila dozvola za gradnju? Odnosno, da li to podiže cijenu i da li je dostatno za neki veći kredit? Konkretno, ako već postoji gore navedeno i diže se kredit za kuću, može li se onda unaprijed to sve skupa staviti pod hipoteku, da se izbjegne terećenje zamjenske nekretnine, pa brisanje, pa upis na novu kad bude sve gotovo?

gaultier
11.08.2008., 06:17
Pozdrav svima,

ima li tko iskustva s ovime? Naime, zanima me da li postoji mogućnost stavljanja pod hipoteku gradilišta sa temeljima izvedenim prema projektu na temelju kojeg se dobila dozvola za gradnju? Odnosno, da li to podiže cijenu i da li je dostatno za neki veći kredit? Konkretno, ako već postoji gore navedeno i diže se kredit za kuću, može li se onda unaprijed to sve skupa staviti pod hipoteku, da se izbjegne terećenje zamjenske nekretnine, pa brisanje, pa upis na novu kad bude sve gotovo?

Moze se zemljiste i buduca kuca staviti pod hipoteku,kod Wustenrot stedionice i preko APN-a.Kod Wustenrota moras pravdati novce ako hoces isplatu u cash-u,a kod APN ne vidis lovu,ide direkt na racun izvodjacima.

occito
12.08.2008., 01:43
ako neko ima iskustva; kupujem stan, a živel sam 30 god u kući,dal se može postaviti u stari stan i kolko košta.i kak je u slučaju da se stanovi tek trebaju graditi koja j emoja druga opcija,dal sae može staviti prava zvučna izolacija i koliko košta?
hvala.

smucko
13.08.2008., 06:33
Molio bih nekoga da mi odgovori ako zna da li je moguće na kuću koja je vrijednosti 100 000 eur i ima hipoteku na njoj 29000 eur staviti dodatnu hipoteku u iznosu od 50000 eur

Lei
13.08.2008., 08:35
teoretski - je

stan koji sam ja kupovala je imao vec jednu hipoteku, zbog otkupa; procjenitelj je izasao i procjenjena vrijednost stana se umanjila za iznos vec postojece hipoteke, i preostala vrijednost je bilo dovoljna da banka uknjizi i svoju hipoteku

sunflower_1
13.08.2008., 12:46
za postavljanje balkonske ograde od letvica...
uz put ako zna obraditi gredu u tri stupa za ogradu da složimo i po stepenicama...hvala

apica
14.08.2008., 13:09
Pozdrav svima!
Evo imam jedan problem...

Kupili smo rusevinu kamene kuce u nizu sa pripadajucim vrtom na podrucju Istre. kucu zelimo srediti za stanovanje i zelimo sto prije predati sve potrebno za dobiti rjesenje o gradnji, posto su nam rekli da se ceka jako puno.

Problem je taj da postoji cesta ispred i sastrane kuce ali navodno da je privatno vlasnistvo i oko 30tak ljudi imaju udio u vlasnistvu.
Tu informaciju mi je dao prvi susjed kad smo se upoznali i pokazao mi vlasnicki list, susjed isto je morao kupiti udio ceste da mi mogo doci do kuce.

Na tom vlasnickom sam vidjela da udio vlasnistva ima i osoba koja mi je prodala tu kucu. Ista osoba koja me o teme nije obavjestila u trenutku kupnje!
Ja sam vidjela cestu, na katastarskom planu je ucrtana i nije mi uopce palo napamet provjeravati tu cesticu....

Koja su sada moja prava? Arhitekt mi govori da malo ce biti problem traziti suglasnost da ja zidam tj. renoviram od njih 30tak..
Da li je prodavatelj napravio u tom slucaju prekrsaj sto me nije obavjestio o tome??? Da li da trazim od njega da mi prepise dio svog udia?
Ako ne bude htio, da li ga mogu tuziti?

Molim vas ako netko ista zna o tome, bit cu vam jako zahvalna!

apica
14.08.2008., 13:19
imam pitanje!
u središnjoj istri uskoro planiram izgradnju male kućice za odmor (cca 80-90 kvadrata). velike firme nisu zainteresirane za takve male 'pothvate', a manje firme su dosta skupe. ima li netko kakav prijedlog ili preporuku?
btw. iz zagreba sam
fala puno :)

Da li si probao u zutim stranicama naci kakvu gradjevinsku firmu? a dosta skupe, sta podrazumjevas?

Ja imam informaciju da se cijene krecu od 160-200 eur po kvadratu sa materijalom!
Ili jos jedno rjesenje je kad nadjes vremena otici u to mjesto i pitati ljude, mjestane. Puno se od mjestana dozna.

aammaatteerr
16.08.2008., 16:20
Molio bih nekoga da mi odgovori ako zna da li je moguće na kuću koja je vrijednosti 100 000 eur i ima hipoteku na njoj 29000 eur staviti dodatnu hipoteku u iznosu od 50000 eur

hipoteka se može uzeti kao vrijednost 60% nekretnine

Technofreak
16.08.2008., 21:29
Zna li netko kako mogu nekoga pozvati da mi dođe stručno procijeniti stan bez obaveze, tj. da nije agencija nekretnina koja procjenjuje samo ako preko njih želiš prodati?

Isto, uistinu ne znam kakva bi cijena toga mogla biti. Zna li netko približno?

huncut
16.08.2008., 22:11
Nadjes nekog sudskog vjestaka, mislim da ne bi smjelo biti abnormalno skupo, mozda 1000 kunica?

Ronin555
17.08.2008., 13:10
Situacija ovakva....

Kuca izgradena negdje 1955, projektna dokumentacija i dozvola izdane samo za
prizemnicu.... ali odmah se je radila katnica... inspekcija izasla i
utvrdila nepravilnosti, nije bilo nikakvih sankcija, napravljena je nova
dokumentacija (projekt) za katnicu ali nikad nije predano u opcinu za
izdavanje nove gradevinske.....
E sad sam ja prije 4 godine jos nadogradio.... nije nista sto odstupa od
drugih kuca... niti nagrduje kvart.... tj... zatvorio sam veliku terasu i
nadogradio jednu prostoriju iza kuce koja nikome od susjeda ne smeta.....

Sad me zanima.... sto mi sve treba da to sve zajedno legaliziram i kolike
troskove otprilike mogu ocekivati... jel se da kaj smuljati da se progura da je sve izgrađeno 1955?

Kuca je u Zagrebu

Hvala na svakom savjetu....

flyc
19.08.2008., 18:15
Ako je tko upućen u sljedeći problem zahvalan sam na pomoći :)
Dakle.. u veljači sam postao ponosni vlasnik novog stan a u Zadru, u zgradi koja je jedna od rijetkih koja ima etažno plinsko grijanje. Naravno, prilikom preuzimanja stana potpisan je i ugovor o opskrbi UNP kojim je definirano da se ukapljeni naftni plin isporučuje (naplaćuje) sljedeći način:
".. Zastupnik kupuje UNP u tekućem stanju kod ovlaštenog prodavatelja i to u jedinici mjere (m3). Odnos UNP u plinovitom stanju u jedinici mjere (m3) proračunski iznosi 2,42kg tekućeg UNP, no zbog oscilacija u temperaturi te gubicima u mreži ( :eek: )isti se računa da iznosi 2,5kg.
Trošak zastupnika koji zastupniku nadoknađuje nalogodavac (ja) je: održavanje plinske mreže, očitanje brojila, izdavanje naloga za plaćanje te trošak Zastupnika u vezi organizacije i financiranja otkupa UNP od ovlaštenog prodavatelja, što sveukupno iznosi 15% cijene po jedinici mjere (1m3) UNP-a, očitanog na brojilu" - dakle plaćam koliko potrošim kubika + 15% da održavam mrežu itd..
(Malo sam odužio s pravnim glupostima ali mislim da je ugovor dosta bitan)
E sad, dolazi mi uredno račun za potrošeni plin od 2. do 7. mjeseca, uvećan za ovih 15% ali i uvećan za 30kn. Zajedno s računom dolazi obavijest da je tvrtka ovlaštena za održavanje skužila da se jednom mjesečno treba provjeriti sve kućne instalacije i da je to dodatni trošak koji bi stanari trebali plaćati paušalno - navedenih 30kn.
Naravno - odem u crveno (ne volim kad me se pljačka), zovem odgovorne i dobijem sljedeće objašnjenje - da, ugovor je krivo sročen, nismo na to mislili ali eto to je dodatni trošak za nas, pa budući da dosta ljudi ne troši puno plina onih 15% za održavanje mreže ne pokriva te troškove. Bit će anex ugovora s otkaznim rokom pa tko ga ne potpiše ode mu plin.

1. Ima li tko iskustva s ovakvim sustavom naplate?
2. Može li tvrtka koja sklopi štetan ugovor samo tako napraviti anex i prisiliti
stanare da ga potpišu.
3. Što mi je raditi :s

Hvala svima :)

helior
22.08.2008., 10:56
Zna li netko kako mogu nekoga pozvati da mi dođe stručno procijeniti stan bez obaveze, tj. da nije agencija nekretnina koja procjenjuje samo ako preko njih želiš prodati?

Isto, uistinu ne znam kakva bi cijena toga mogla biti. Zna li netko približno?

Ja prošli tjedan pozvala sudskog vještaka da napravi procjenu zbog interne isplate, uzeo mi je 1.800,00 kn a kažu mi da sam dobro prošla.:lol:

fegi
24.08.2008., 10:12
Evo ja sam završil sa grubom gradnjom kuće. Sada me zanima što dalje? Jel bi bilo bolje prije zime zatvoriti sa prozorima ili pak bolje da polako krenem sa instalacijama, te žbukanjem, a prozori kad bude love...

mazgov
24.08.2008., 10:44
Evo ja sam završil sa grubom gradnjom kuće. Sada me zanima što dalje? Jel bi bilo bolje prije zime zatvoriti sa prozorima ili pak bolje da polako krenem sa instalacijama, te žbukanjem, a prozori kad bude love...

zatvaraj prozore i vanjska vrata , potom vanjska fasada , da se vlaga ne "uvuče" od nadolazećih kiša , potom nutarnji završni radovi

hellie
26.08.2008., 22:20
nisam htjela otvarati novu temu već radije ovdje da pitam, i nadam se d ai ovaj post neće misteriozno nestati.
zanima me da li se negdje može kupiti špijunka pa da si ju sama montiram.

lapsuscalami
29.08.2008., 11:24
Htjela bih oslikati zidove u dnevnom i spavacoj sobi nekim stiliziranim biljem ( cvijece, lisce i tako to) i sad problem je sto ja ne znam crtati :zubo:

Da li imate nekoga za preporuciti, znaci da stvarno dobro crta, ja imam ideje, boje i sve u glavi, mogu skicirati, a da ta osoba to nacrta sigurnom rukom na moj zid.

Unaprijed zahvalna na preporuci!

HRVOJE KARAS zove se umjetnik koji se bavi upravo time. nemam broj ali vjerujem da ćeš naći na internetu...

Bendji6
29.08.2008., 12:50

Bok svima,
molim da mi pomognete oko odluke i izbora kupnje pvc stolarije u zg. U uži krug su mi ušle firme Staklarstvo" Sisak i "Laser" ali budući da sam upravo ovdje pročitala pokude na ove firme sada ima velike dileme.:lol:

charlyse
31.08.2008., 13:12
Imam cca 200 m2 okućnice koja je dijelom betonirna dijelom je zemlja (zapravo malo zemlje, malo pijeska - nasutog jer nam je kuća na dosta kamenitom terenu).
Sad to planiramo uredit pa mi treba savjet, ili neki link s idejama.
Htjeli bi dio terea stavit tlakavce ili vanjske pločice, a dio zelene površine i cvijeća.
Savjet molim.
Zahvaljujem svima :mig:

laella
31.08.2008., 21:41
@charlyse, pokušaj odgovore na svoje pitanje pronaći na temama podforuma Vrt. Npr. pogledaj malo temu Slike naših zelenih ljubimaca, vrtova, balkona, terasa (http://www.forum.hr/showthread.php?t=213673)

cobu
31.08.2008., 22:34
Pozdrav,

zanima me da li netko zna koja ja procedura kod rekonstrukcije kuće sagrađene prije '69 godine?

Znam da ako se izlazi iz gabarita, da se mora tražiti nova dozvola kao i za novu kuću, a što je ako se ne izlazi iz gabarita? Da li se onda može slobodno raditi rekonstrukcija?

Također, zanima me što se dogodi ukoliko zatražimo dozvolu za rekonstrukciju uz malo povećanje gabarita i paralelno dok je čekamo (što je kod nas jako dugo) tu reknstrukciju i napravimo? Ako nas skuže, kakve su posljedice? Nekakvi penali (novčani) ili???

Hvala!

apica
01.09.2008., 20:27
Iz svog iskustva znam da za sve treba dozvola. U tom slucaju za rekonstrukciju, adaptaciju.
Sto znaci da treba napraviti projekt itd.
Ali, mnogi rade i bez dozvole, tu onda puno znaci kakvi su susjedi i kakve zahvate treba raditi a i gdje se nalazi kuca.

Ako bi se vec prosirivalo i adaptiralo mozda je najbolje dati zahtjev za izdavanje rjesenja o uvjetima gradjenja. U medjuvremenu dok se ceka rjesenje, ograditi kucu sa onom mrezom zelenom ili crvenom da se ne vidi tj. sakriti od radoznalih pogleda i poceti sa radovima.

najidealnije bi bilo ako kuca, sada u stanju kakvom je mozda ugrozava prolaznike ili cak i vlasnike, u stilu da bi mogo pasti kamen sa krova, crijep, obrusiti se fasada na auta ili slicno... poslikati sve to i u slucaju da izidje inspekcija vani uvjek se moze reci da se dozvola ceka ali u medjuvremenu posto se ceka jako dugo ste morali sanirati neke stvari na kuci. I naravno pokazati slike.

boromiha
01.09.2008., 21:02
Plačanje stana prije gradnje uz kredit zagrebačke banke? Imam ponudu za takav stan, graditelj me uvjerava da je sve ok ali se nečkam. Pretpostavljam da banka nebi stajala iza toga ako je to neka muljaža, firma je stg. Pa molim ako netko ima kakvih iskustava sa tim načinom kupnje. Zgrada se treba početi graditi ovih dana. Ja bih riješio kredit sada a graditelj bi uzimao novce tokom gradnje prema potrebi.

etna22
01.09.2008., 21:53
Kupiti stan koji još nisi ni vidio je u najmanju ruku glupo. Ti građevinari koji grade zgrade tako da ih budući kupci financiraju su kvazigrađevinari i na tvom mjestu bi rađe kupio nešto što je već izgrađeno...

VedraMala
02.09.2008., 10:23
Prodajem stan, namjeravam pofarbati zidove i drvenariju (vrata, prozore, štokove - sama), te pokrpati zidove od prastare vlage.

Isplati li se toliki trud?
Koliko unutrašnje stanje stana utječe na cijenu kvadrata u starogradnji?

Hvala na odgovorima.

charlyse
02.09.2008., 13:08
@charlyse, pokušaj odgovore na svoje pitanje pronaći na temama podforuma Vrt. Npr. pogledaj malo temu Slike naših zelenih ljubimaca, vrtova, balkona, terasa (http://www.forum.hr/showthread.php?t=213673)
Hvala :kiss:

Prodajem stan, namjeravam pofarbati zidove i drvenariju (vrata, prozore, štokove - sama), te pokrpati zidove od prastare vlage.

Isplati li se toliki trud?
Koliko unutrašnje stanje stana utječe na cijenu kvadrata u starogradnji?

Hvala na odgovorima.

Moja sestra je nedavno kupila stan i sve su zidove obojili u boju koja njim odgovara, promijenili pregradna vrata i uskladili sa svojim namještajem. Da se prijašnji gazda potrudio i obojio zidove i ostalo bio bi to bačen novac s njegove strane.

Ovisi, ako je kupac osoba koja namjerava sve obnovit se ne isplati niti utječe na cijenu, a ako je stan lijepo uređen, svježe obojeni zidovi i vrtata dati će novu svježinu.
A ako je starinski namještaj i zidovi, svejedno će novi vlasnik to mijenjat.

To je moje mišljenje da danas sutra kupujem stan :mig:

Sretno s prodajom :mig:

diabolic012
03.09.2008., 09:57
Zna li netko neku agenciju za prodaju nekretnina sa sjedistem u Velikoj Gorici ?