PDA

View Full Version : Soboslikarstvo - pitanja, odgovori, savjeti...

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19

franst
06.09.2011., 19:58
Možda bi i išlo kad bi se palilo,tekućina ili gel ne dolaze u obzir.Najlakše mi se čini kad bi se dalo premazati(neki kažu da može PUROLITOM)pa zatim bojati

kkeko
06.09.2011., 21:18
Možda bi i išlo kad bi se palilo,tekućina ili gel ne dolaze u obzir.Najlakše mi se čini kad bi se dalo premazati(neki kažu da može PUROLITOM)pa zatim bojati

ne znam za purolit,a naravno da može i paliti, al ako je boja zdrava tj da se ne ljušti ima u caparola jedan premaz, malo treba pobrusiti to pa namazati HAFTGRUNDOM i posli može šta oće, samo mora biti svjestan da mu ni tada zid ne diše

kkeko
06.09.2011., 21:19
Ma radili smo već mi sami s tonerima,uvijek trunkicu više boje smo napravili tak da nije sfalilo,al sad bi probali ovak gotove,pa me zanimalo kolka je razlika u cijenama.
Kolko obična bijela boja dođe recimo ona velika kanta boje,a kolko jedna u boji ne prejaka recimo?Nemrem nigdje nać neki cjenik,može i link ;)

moraš otići direktno u centar boja, jer ima na milione tonova ko pa će ti se izbaciti unaprid cijena, obiđi par pa vidi. jer na netu ko bi toliko postavio, pogotovo kad cijene su gore dole

robertinoo
07.09.2011., 14:42
Ma radili smo već mi sami s tonerima,uvijek trunkicu više boje smo napravili tak da nije sfalilo,al sad bi probali ovak gotove,pa me zanimalo kolka je razlika u cijenama.
Kolko obična bijela boja dođe recimo ona velika kanta boje,a kolko jedna u boji ne prejaka recimo?Nemrem nigdje nać neki cjenik,može i link ;)

jupol 15kila cca 140kn, kompjutorski mjesan cca 200kn na dalje,ovisi o bojil.

Gle,sve ovisi sta mjesas,ako mjesas blage nijanse za koje ti ne treba previse tonova(1 do 2 razlicita pigmenta) slobodno si smjesaj sama,proci ces jeftinije.

kkeko
07.09.2011., 15:18

Gle,sve ovisi sta mjesas,ako mjesas blage nijanse za koje ti ne treba previse tonova(1 do 2 razlicita pigmenta) slobodno si smjesaj sama,proci ces jeftinije.

pa koliko je tu razlika, 200kn kad ti neko zamiša ili kad kupiš jupol i dva pigmenta 160kn razlika 40kn blage nijanse , a mučenja puno......... ovako kompjuterski dobiješ gotov ton

Jeguljica
07.09.2011., 19:32

Aha,ma sama sam miješala zadnjih godina,znam da sam tonera malo više kupovala da dobijem ono kaj oću,al razmišljam da bar jednu prostoriju koju nikak da dobim kak ja hoću ipak kupim gotovu,nego da sama miješam,sve u svemu,hvala na odgovoru:mig:

maler & CO.
07.09.2011., 21:30
Aha,ma sama sam miješala zadnjih godina,znam da sam tonera malo više kupovala da dobijem ono kaj oću,al razmišljam da bar jednu prostoriju koju nikak da dobim kak ja hoću ipak kupim gotovu,nego da sama miješam,sve u svemu,hvala na odgovoru:mig:

Računajte da ćete uvijek imati neke popravke na boji, bila zaprljanja ili sl. Miješate tonere s bojom i razrjeđujete ih vodom, skladištite, i nakon nekog vremena to propadne.

Najpametnije je kupiti zamiješanu boju, em imate točnu šifru, em imate razne količine ambalaže. Dulux čak i po deci prodaje.

završite posao, zatvorite ambalažu u koju ne dodajte vodu naravno. Okrenete u poziciju poklopac prema dolje i spremite na neko mjesto gdje se neće boja smrznuti po zimi.

Ja crnu Duluxovu boju, koju kapnem malo u bijelu prije bojanja. Koristim 2,5 litre već tri godine isto pakiranje.

Jednostavno, praktično i bez neke muke.

Posljednji puta sam oko 500 m2 bojanja u različitim bojama, miješao. I izgubio cijeli dan na sortiranje i određivanje potrebne količine. Te imao jedan zid išaran na m2 po tonu. jer m2 preporučuju i arhitekti kao najučinkovitiji način vizualne prezentacije određenog tona. One fore ton karta na zid i usporedba tona, je isto banana. A kada pobojate 10 m2 padnete u nesvijst jer to niste željeli.

Ono na prst pa malo po zidu, ništa od toga. I još je potrebno oba premaza napraviti i čekati sušenje. LP

da-ra
07.09.2011., 21:44
http://www.jadran-impex.hr/Repository/Slike/Archive/LargeImages/merkur_v.jpg

Pitanje za Malera ili Soboslikara.

Jeste li premazivali lazurom drvo koje je prije toga izbjeljeno Iluminom(belinka) i jeste li dobili željenu boju ili ste morali ići za ton više ili niže
.

Premazao sam Iluminom i sada je drvo lagano žućkaste boje , pa se bojim da neće ispasti kako želim a želio bi ovako od prilike.Kada bi dobio željenu boju mogu li onda to sve prelakirati bezbojnim lakom zog sjaja.

Hvala unaprijed.

mirta2
09.09.2011., 10:18
Pitala sam na gletanju, ali vidim da je maler češće na ovoj temi pa ću i tu (modovi, ne zamjerite).
Kojim valjkom je najbolje nanositi zidnu perivu boju Spektra?

artist*angie*
09.09.2011., 11:57
Jel problem obojati crni zid opet u bijelo, a da se ništa ne primjeti ili mi je jedino rješenje nalijepiti tapete? :ne zna:

Toblerona
09.09.2011., 12:56
http://www.easilysharing.com/images/51460211073735070143.jpg

nadam se da je ovo treća sreća :)
jer inaće :confused:

da rezimiramo.....zanima me cijena po m2 i da li je poslije moguće
vratiti u bijelu boju.
i opće kako se zove ta tehnika...
tenx :)

maler & CO.
09.09.2011., 16:54
http://www.jadran-impex.hr/Repository/Slike/Archive/LargeImages/merkur_v.jpg

Pitanje za Malera ili Soboslikara.

Jeste li premazivali lazurom drvo koje je prije toga izbjeljeno Iluminom(belinka) i jeste li dobili željenu boju ili ste morali ići za ton više ili niže
.

Premazao sam Iluminom i sada je drvo lagano žućkaste boje , pa se bojim da neće ispasti kako želim a želio bi ovako od prilike.Kada bi dobio željenu boju mogu li onda to sve prelakirati bezbojnim lakom zog sjaja.

Hvala unaprijed.

Čitao sam o tom proizvodu, ali nisam ga koristio. Obično uzmem Sadolin Superdeck.

maler & CO.
09.09.2011., 16:56
Jel problem obojati crni zid opet u bijelo, a da se ništa ne primjeti ili mi je jedino rješenje nalijepiti tapete? :ne zna:

Ovisi što misliš pod pojmom "ništane primjeti".

Površina može biti bijela kao da nikada nije bila crna. Jedino je stvar postupka obrade. Odnosno da ne izgleda kao da je netko "mazao" bijelu boju i vukao valjak po površini.

boraborabo
09.09.2011., 17:03
Možda mi neko može pomoći u vezi boje za zid.Pušači smo i uvijek isti problem ,izbijanje fleka unatoč pranju zida,impregnaciji....Da li je štogod došlo novo na tržište?

maler & CO.
09.09.2011., 17:03
Pitala sam na gletanju, ali vidim da je maler češće na ovoj temi pa ću i tu (modovi, ne zamjerite).
Kojim valjkom je najbolje nanositi zidnu perivu boju Spektra?

To vam ovisi o strukturi podloge na koju boju nanosite. Znači. grublja podloga duža dlaka (konac).

Finija podloga, kraća dlaka (konac).

Postoji još modela valjaka, ali da se ne ide u širinu. Končani valjak je dovoljan.

maler & CO.
09.09.2011., 17:14

[QUOTE=Toblerona;35688688]zanima me cijena po m2

:ne zna:

i da li je poslije moguće
vratiti u bijelu boju.

moguće je

Po slici može biti "Pranje boje" ili " Obrada krpom". Spužva nije ziher, veličina elemenata raznih tonova koji se koriste je prevelika i kompaktna.

Spužva ostavlja sitnije tragove. Tako mi izgleda, a sada možda Soboslikar zna preciznije. LP

MBSK
09.09.2011., 17:48
Možda mi neko može pomoći u vezi boje za zid.Pušači smo i uvijek isti problem ,izbijanje fleka unatoč pranju zida,impregnaciji....Da li je štogod došlo novo na tržište?
Može neobično pitanje, ali da li ste vi sigurni da su mrlje od pušenja.
Da nije uzrok vlaga u zidu koja izbija na mjestima gdje može ( gdje je najmanji otpor impregnacije ). Ili nakupljanje vlage u zidu zbog razlike u temperaturi (znojenje).
Pišem ovo zato jer znam za par primjera u mojoj okolini gdje se nakraju poslije utvrdilo da je uzrok vlage neizolirana cijev od vode ( znojenje),pukotine u vanjskoj žbuci (kiša i tanka žbuka), oštećena izolacija i sl.

boraborabo
09.09.2011., 18:06
Radi se o stropu i majstori su rekli da je isključivo do nikotina jer da dim ide samo na strop.Nema ni mjesec dana od pituranja pa je počelo izbijati iako su prali,gletali i stavljali antinikotinsku boju.

kkeko
09.09.2011., 18:09
Radi se o stropu i majstori su rekli da je isključivo do nikotina jer da dim ide samo na strop.Nema ni mjesec dana od pituranja pa je počelo izbijati iako su prali,gletali i stavljali antinikotinsku boju.

a da su oni stavljali antinikotinsku boju to ne bi trebalo izbacivati i dim ide na sve zidova a ne samo na plafon, al plafon najviše upije

maler & CO.
09.09.2011., 18:44

Antinikotinski premaz. Pa boja

LP

kkeko
09.09.2011., 18:54
Antinikotinski premaz. Pa boja

LP

ne triba antinikotinski premaz neg dobra impregnacija i posli toga dvi ruke antinikotinske boje al s pravilom između dvi ruke mora proć minimalno 24 sata, jer ja radim u dućanu boje i lakove i svojim sam očima vidio čoviku stan izgorio i opra je zidove i stavlja antinikotinsku boju i u dvi ruke je prekrilo, a da ne govorim koliko ide za kafiće i budu bijeli

boraborabo
09.09.2011., 19:20
E ovo o 24 sata između premaza mijenja sve.Oni su premazali prvu ruku ujutro a drugu predveče.Da li je kasno sad nakon nešto više od mjesec dana staviti još jedanput.Počinjem sumnjati da li su uopće stavili antinikotinski premaz ili je u kanti bila obična boja

kkeko
09.09.2011., 19:50
E ovo o 24 sata između premaza mijenja sve.Oni su premazali prvu ruku ujutro a drugu predveče.Da li je kasno sad nakon nešto više od mjesec dana staviti još jedanput.Počinjem sumnjati da li su uopće stavili antinikotinski premaz ili je u kanti bila obična boja

nemoj misliti da pošto radim u boje i lakove da ne znam sistem bojanja,e tu su se gadno zajebali kod nikotina, nikada ne smiš na nikotin ić unutar 24 sata drugu ruku,bolje da je odležalo i 26 sata jer mokro na mokro povuče nikotin, ak oš možeš bez impregnacije pošto je sada to friško bojano namazat jednu ruku antinikotinske i pričekat 24 sata šta će biti, samo nemoj na mokro gledat jer će ti se činit da opet izbija, puuuuuusssssssti nek prođe tih 24 sata pa ćeš viditi

Soboslikar R
09.09.2011., 19:57

nadam se da je ovo treća sreća :)
jer inaće :confused:

da rezimiramo.....zanima me cijena po m2 i da li je poslije moguće
vratiti u bijelu boju.
tenx :)

Teško je biti 100% siguran (zbog načina slikavanja,svjetla...) ali meni se čini kao da je "Ottocento".Da je slikano ravno ispred zida, a ne iskosa bilo bi puno lakše za reči ovako...

Cijena inače od 120 kn m2 pa na dalje zavisi (količina,uvjeti...)kolika je priprema potrebna da bi se uopče mogla raditi ijedna dekorativna tehnika.

Soboslikar R
09.09.2011., 19:59

Nije problem opet u bjelo bojati.

Soboslikar R
09.09.2011., 20:02

Uzmi ti ljepo Purolit i fleke gdje ti je izbilo,obojaj s njim pa preko toga bojom koja je več korištena i neče ti 100% izbijat ništa.

Soboslikar R
09.09.2011., 20:05
nemoj misliti da pošto radim u boje i lakove da ne znam sistem bojanja,e tu su se gadno zajebali kod nikotina, nikada ne smiš na nikotin ić unutar 24 sata drugu ruku,bolje da je odležalo i 26 sata jer mokro na mokro povuče nikotin, ak oš možeš bez impregnacije pošto je sada to friško bojano namazat jednu ruku antinikotinske i pričekat 24 sata šta će biti, samo nemoj na mokro gledat jer će ti se činit da opet izbija, puuuuuusssssssti nek prođe tih 24 sata pa ćeš viditi

Živa istina,da povuče pa opet izbija ako se nije čekalo da potpuno osuši.

Nekad se mljeko koristilo za takve stvari http://serve.mysmiley.net/happy/happy0069.gif (http://www.celebrityfashionarchive.com)

maler & CO.
09.09.2011., 20:24
ne triba antinikotinski premaz neg dobra impregnacija i posli toga dvi ruke antinikotinske boje

Recimo primjer da netko želi koristiti boju koja nije antinikotinska. Što ćemo tada? Ili smo po ovome što kažete ograničeni na jednu vrstu proizvoda? Antinikotinsku boju?

Uzmimo za primjer klasični Denikol, antinikotinski premaz. Nakon njega možete bojati bilo kojom bojom. Pa i to je blok impregnacija po nekoj logici.

al s pravilom između dvi ruke mora proć minimalno 24 sata

Odnosno želite reći kako bi se kroz taj period spriječilo dodatno vlaženje površine, a reakcija bi bila upravo ona koja se dogodila? To je jasno. Ali u pravilu, prvi sloj boje treba biti potpuno suh.

jer ja radim u dućanu boje i lakove

Razumjem to, ali na koncu ja radim sa proizvodima koje mi prodajete. Zar ne?

i svojim sam očima vidio čoviku stan izgorio i opra je zidove i stavlja antinikotinsku boju i u dvi ruke je prekrilo, a da ne govorim koliko ide za kafiće i budu bijeli

Moguće, zašto ne. Inače postoje blok impregnacije za opožarene površine. Ali ovdje se opet dotičemo jednog proizvoda, a to je antinikotinska boja. A ja recimo želim bojati običnim JUB-om.

Želite reći kako je to nemoguće?

kkeko
09.09.2011., 20:32
Recimo primjer da netko želi koristiti boju koja nije antinikotinska. Što ćemo tada? Ili smo po ovome što kažete ograničeni na jednu vrstu proizvoda? Antinikotinsku boju?

Uzmimo za primjer klasični Denikol, antinikotinski premaz. Nakon njega možete bojati bilo kojom bojom. Pa i to je blok impregnacija po nekoj logici.

al denikol smrdi ka svi vrazi, al ako si ti pitur naravno da želiš proći jeftinije s materijalom jer antinikotinska košta 550kn 12,5l

Odnosno želite reći kako bi se kroz taj period spriječilo dodatno vlaženje površine, a reakcija bi bila upravo ona koja se dogodila? To je jasno. Ali u pravilu, prvi sloj boje treba biti potpuno suh.

ne suh na dodir, neg 24 satno sušenje mora proć

da radiš, al ak su tvoje ruke, a materijal njihov naravno da će ak neko ima para za brisat guzicu uzet nešt kvalitetnije

Moguće, zašto ne. Inače postoje blok impregnacije za opožarene površine. Ali ovdje se opet dotičemo jednog proizvoda, a to je antinikotinska boja. A ja recimo želim bojati običnim JUB-om.

nije stavljana blok impr. neg jedan grund konzentrat i poslije toga antinikotinska boja na opožareno.
a ako ti želiš bojati jubom to je tvoja stvar i ti si na taj materijal naučio
svaki pitur svoju boju hvali, s onom kojom je naučio jel tako

maler & CO.
09.09.2011., 20:40
ne triba antinikotinski premaz neg dobra impregnacija i posli toga dvi ruke antinikotinske boje

al s pravilom između dvi ruke mora proć minimalno 24 sata

jer ja radim u dućanu boje i lakove

i svojim sam očima vidio čoviku stan izgorio i opra je zidove i stavlja antinikotinsku boju i u dvi ruke je prekrilo, a da ne govorim koliko ide za kafiće i budu bijeli

kkeko
09.09.2011., 23:33

ja se s tobom ne želim prepirati, kada vidim da si samo kako ti kažeš ograničen JUB i tom DENIKOLU i ne želiš učiti nove tehnologije neg ostaješ samo šta s proba nek ti bude.samo ti prati tu crtu.
al mi moramo pratiti tehnologiju i sve bolje i poboljašnije i kvalitetnije boje i premaze jer ne želimo biti u kamenom dobu

maler & CO.
10.09.2011., 06:42
ja se s tobom ne želim prepirati, kada vidim da si samo kako ti kažeš ograničen JUB i tom DENIKOLU i ne želiš učiti nove tehnologije neg ostaješ samo šta s proba nek ti bude.samo ti prati tu crtu.
al mi moramo pratiti tehnologiju i sve bolje i poboljašnije i kvalitetnije boje i premaze jer ne želimo biti u kamenom dobu

Mislim da nisi shvatio što sam ti želio reći. No dobro. LP

mirta2
10.09.2011., 06:48
To vam ovisi o strukturi podloge na koju boju nanosite. Znači. grublja podloga duža dlaka (konac).

Finija podloga, kraća dlaka (konac).

Postoji još modela valjaka, ali da se ne ide u širinu. Končani valjak je dovoljan.

Zahvaljujem:D

Radi se o super glatkom zidu koji su majstori prvi put pobojali krznenim valjkom i nije mi se baš svidjelo, ostali su nekako neravnomjerni nanosi.

marta2412
12.09.2011., 19:29
Dulux ruby fountain 1 (rich) eggshell, 1 zid u spavaćoj sobi (trebala bi biti jako zagasita) primjena u kućnoj radinosti ... rezultiralo katastrofom. Bojali smo kao bijelu ili neku laganu svijetlu nijansu ... prvo rubove, oko utičnica kistom, pomalo, dio po dio (boja se sušila), pisali imena po zidu (vjerujući da će idući sloj sve pokriti) - da skratim, rezultat zebrasti, malo svjetlije, malo tamnije - užasno neuredan zid. :504: Nije se popravilo ni nakon drugog sloja. Užas! Amaterčine! Što da radimo?? Ima li smisla baciti treći sloj i kada i kako? Ispričavam se forumašima ako ponavljam temu, ali nemam vremena tražiti ... Maleru? Anyone? :confused: Pomoć, pliz, hitno! Hvala.

kkeko
12.09.2011., 21:18
Dulux ruby fountain 1 (rich) eggshell, 1 zid u spavaćoj sobi (trebala bi biti jako zagasita) primjena u kućnoj radinosti ... rezultiralo katastrofom. Bojali smo kao bijelu ili neku laganu svijetlu nijansu ... prvo rubove, oko utičnica kistom, pomalo, dio po dio (boja se sušila), pisali imena po zidu (vjerujući da će idući sloj sve pokriti) - da skratim, rezultat zebrasti, malo svjetlije, malo tamnije - užasno neuredan zid. :504: Nije se popravilo ni nakon drugog sloja. Užas! Amaterčine! Što da radimo?? Ima li smisla baciti treći sloj i kada i kako? Ispričavam se forumašima ako ponavljam temu, ali nemam vremena tražiti ... Maleru? Anyone? :confused: Pomoć, pliz, hitno! Hvala.

obojaj jednu ruku bile, pa u tonu i to je to :D

maler & CO.
12.09.2011., 21:30

A šta mogu reći? ništa. Niti vam mogu pomoći, jer bolje neće biti.

Eventualno se može izjednačiti boja, i to je to. Ovu strukturu koju ste napravili šaranjem i sporim izvačenjem oko utičnica (skida se maska inače) to je gotova priča.

Žao mi je, nije jeftin materijal. A rad sa materijalima novije generacije, sve više postaje isplativ jedino ako date nekom majstoru da vam radi. Nije da ih sada reklamiram, ali tako je.

Pa u neku ruku da niti majstor nije na TI sa tom bojom, barem bi iz prakse koju ima, razvukao to puno brže od vas.

Da ste kupili Dulux Diamond Mat, šteta bi bila sigurno manja. Dok recimo Vinyle Mat opet ne bi bio za ovakve vaše "egzibicije" jer ima onaj polusjaj. Pa bi se to šaranje opet vidjelo, jer su potpisi vjerojatno bili u debljem sloju.

Uostalom kao i ono što ste radili oko utičnica, mada ne vidim. Pretpostavljam kako to izgleda.

Eto, tako stoje stvari. LP

Toblerona
13.09.2011., 10:03
Teško je biti 100% siguran (zbog načina slikavanja,svjetla...) ali meni se čini kao da je "Ottocento".Da je slikano ravno ispred zida, a ne iskosa bilo bi puno lakše za reči ovako...

Cijena inače od 120 kn m2 pa na dalje zavisi (količina,uvjeti...)kolika je priprema potrebna da bi se uopče mogla raditi ijedna dekorativna tehnika.

Zahvaljujem na konkretnom odgovoru. :) to je to.
Također hvala i maler@CO. na trudu oko rješenja mog pitanja.
Dečki samo tako dalje, želim Vam uspjeha u radu.

Toblerona
13.09.2011., 10:07

Hvala na konkretnom odgovoru :)
Zahvaljujem i maler&CO na trudu oko odgovora.
Želim Vam obojici puno izazovnog posla :)

marta2412
13.09.2011., 10:18
Hvala na brzom odgovoru ... kad sam kupovala boju nisu me upozorili da je toliko zahtjevna ... cijeli stan smo sami pofarbali duluxom mat, pa i jedan zid u tamnoj tirkiznoj boji i ispalo je super (dovoljna je bila jedna ruka). Inzistirala sam na eggshell efektu jer je taj zid u stvari pozadina/leđa ugradbenog ormara. Na kraju se sav taj šlamperaj neće vidjeti, kad stigne ormar, ali ću ja znati da je tamo. :( Uz to, sada boja uopće ne odgovara onoj na kartici - izgleda kao 2, a ne 1 (rich) - krvavo crvena je, a ja sam kupila i želim da je zagasita. Kažete da bi se moglo izjednačiti ... to trebam! Kako? Ako ofarbamo 3. put, hoće li opet na djelovima gdje je svjetlije, ostati svjetlije, a gdje je tamnije opet tamnije? Da kupim neku još tamniju nijansu? :ne zna:
Pliz, cijenim savjet. LP

A šta mogu reći? ništa. Niti vam mogu pomoći, jer bolje neće biti.

Eventualno se može izjednačiti boja, i to je to. Ovu strukturu koju ste napravili šaranjem i sporim izvačenjem oko utičnica (skida se maska inače) to je gotova priča.

Žao mi je, nije jeftin materijal. A rad sa materijalima novije generacije, sve više postaje isplativ jedino ako date nekom majstoru da vam radi. Nije da ih sada reklamiram, ali tako je.

Pa u neku ruku da niti majstor nije na TI sa tom bojom, barem bi iz prakse koju ima, razvukao to puno brže od vas.

Da ste kupili Dulux Diamond Mat, šteta bi bila sigurno manja. Dok recimo Vinyle Mat opet ne bi bio za ovakve vaše "egzibicije" jer ima onaj polusjaj. Pa bi se to šaranje opet vidjelo, jer su potpisi vjerojatno bili u debljem sloju.

Uostalom kao i ono što ste radili oko utičnica, mada ne vidim. Pretpostavljam kako to izgleda.

Eto, tako stoje stvari. LP

ricardo
13.09.2011., 12:55
Hvala na brzom odgovoru ... kad sam kupovala boju nisu me upozorili da je toliko zahtjevna ... cijeli stan smo sami pofarbali duluxom mat, pa i jedan zid u tamnoj tirkiznoj boji i ispalo je super (dovoljna je bila jedna ruka). Inzistirala sam na eggshell efektu jer je taj zid u stvari pozadina/leđa ugradbenog ormara. Na kraju se sav taj šlamperaj neće vidjeti, kad stigne ormar, ali ću ja znati da je tamo. :( Uz to, sada boja uopće ne odgovara onoj na kartici - izgleda kao 2, a ne 1 (rich) - krvavo crvena je, a ja sam kupila i želim da je zagasita. Kažete da bi se moglo izjednačiti ... to trebam! Kako? Ako ofarbamo 3. put, hoće li opet na djelovima gdje je svjetlije, ostati svjetlije, a gdje je tamnije opet tamnije? Da kupim neku još tamniju nijansu? :ne zna:
Pliz, cijenim savjet. LP

probajte zalijepiti široku pik traku (bar 3 cm) po svim rubovima do kuda dođe boja i kada budete premazivali idući sloj kistom, ponovite ga malim valjčićem, skroz do ruba...tako nebi trebale ostati fleke, odnosno razlika u nijansi....obavezno traku skinite prije nego se počne sušiti, najbolje odmah nakon premazivanja kako se nebi boja sasušila i trgala se zajedno sa trakom...pripazite da boju ne rijedite previše jer to dovodi do promjene tona, što je rijeđa to je svjetlija...
dakle:
1. zalijepite traku
2. premažite čoškove i oko utičnica malim valjčičem
3. skinite traku
4. premažite cijelu površinu velikim valjkom na način da sa jednim punim valjkom premažete 3 širine valjka, zatim sa idučim punim valjkom premažete iduče tri širine valjka ali omah zavratite i prođite one prve tri premazane...i tako do kraja zida...trik je u zavračanju jer na taj način površinu prođete po sistemu 2 u 1 i nema bojazni da će se poznavati prelazi od valjaka a eventualne fleke će biti pokrivene 100%....

nadam se da će vam ovaj savjet biti od koristi...lijep pozdrav

da-ra
13.09.2011., 23:20
Za meštre od bojanja .

Mogu li mješanjem bezbojne i malo tamnije lazure dobiti nijansu koja mi odgovara i mogu li mješati npr. belinkinu i herbosovu lazuru?

Radi se o tome da ne mogu nabaviti originalnu boju kakva su vrata, a štokove bi trebao obojati da budu poput vrata.

Hvala

sakabu
14.09.2011., 10:58
Dragi ljudi, imam pitanje - pomagajte!!
imam jednu sobu koja je ofarbana u jarko crvenu boju. željela bih te zidove ponovno da budu bijeli!! da li je potrebno skidati tu crvenu boju ili se samo kreči preko nje (želim čisto bijele zidove)??
ako se boja skida, kako to učiniti???

da-ra
14.09.2011., 22:34
imam jednu sobu koja je ofarbana u jarko crvenu boju. željela bih te zidove ponovno da budu bijeli!! da li je potrebno skidati tu crvenu boju ili se samo kreči preko nje (želim čisto bijele zidove)??

Ako je obična boja (tipa jupol i sl) možeš, samo maži :five:

sretno

ricardo
15.09.2011., 11:04

možda će trebati i tri-četri premaza...ovisno o tome kojom bojom češ farbati. bitno je samo da se svaki idući premaz maže na potpuno suhi prethodni premaz.. jupolom će trbati najmanje dva puta ako ne i tri, dok bi recimo caparol indeko plus pokrio sigurno od dvaput...

pozdrav

ricardo
15.09.2011., 11:08
Za meštre od bojanja .

Mogu li mješanjem bezbojne i malo tamnije lazure dobiti nijansu koja mi odgovara i mogu li mješati npr. belinkinu i herbosovu lazuru?

Radi se o tome da ne mogu nabaviti originalnu boju kakva su vrata, a štokove bi trebao obojati da budu poput vrata.

Hvala

lazure ako su na istoj bazi možeš slobodno mješati... ako mješaš bezbojnu sa "malo tamnijom" probaš za prvu ruku pomješati pola-pola, ako nije dovoljno intenzivno dodaš još tamnije lazure...i dobro provjeri prije na koji ton ciljaš ...

lijep pozdrav

da-ra
15.09.2011., 16:19
lazure ako su na istoj bazi možeš slobodno mješati... ako mješaš bezbojnu sa "malo tamnijom" probaš za prvu ruku pomješati pola-pola, ako nije dovoljno intenzivno dodaš još tamnije lazure...i dobro provjeri prije na koji ton ciljaš ...

lijep pozdrav

Hvala puno.

Za vikend krećem sa bojanjem, pa javim rezultate. :top:

Soboslikar R
15.09.2011., 19:14
Zahvaljujem na konkretnom odgovoru. :) to je to.
Također hvala i maler@CO. na trudu oko rješenja mog pitanja.
Dečki samo tako dalje, želim Vam uspjeha u radu.

:D

Soboslikar R
15.09.2011., 19:17

Ako je obična boja ne periva,nanesi prvo impregnaciju pa bojaj u bjelo.

Supika! :)
18.09.2011., 23:00
željela bih na već postojeći bijeli zid ofarban neperivom bojom dodati sjajni premaz s reflektirajućim česticama (nešto kao glitter)... na žalost, čini se da to nije tako lako kako sam si zamislila :(

našla sam da jedino helios ima takvu opciju u ponudi - spektra demflok lak s listićima pa sam se informirala i, kako mi se čini, postupak bi trebao biti sljedeći:

1. čišćenje
2. spektra akrilna impregnacija
3. spektra latex polumat boja
4. demflok lak s listićima

sve zajedno dosta posla i para pa me zanima ima li jednostavnije rješenje? na internetu sam našla prijedloge od špricanja lakom s gliterom do ručnog posipanja ... ne znam šta da mislim o tome :ne zna:
svaka pomoć je dobrodošla :)

19.09.2011., 06:45
ispravak: nije demflok nego domflok lak ;)

HalfwayUp
19.09.2011., 11:10
pozdrav!
imao bih nekoliko pitanja u vezi ličenja jedne prostorije. radi se o maloj prostoriji od nekih 3,5 X 3,5m.
pa bi me zanimalo koliko bih boje trebao kupiti za najprije ukloniti postojeću, radio bih to pomoću bijele(plavu bih pokrio) pa bih nakon toga sve skupa završio sa možda dva ponavljanja neke prljavobijele boje ili malo tamnije.
volio bih znati barem otprilike tako da ne ovisim samo o prodavaču.
znam da je post malo traljavo napisan ali ne znam kako bih se izrazio jer nemam apsolutnog pojma o umjetnosti ličenja:-)!
unaprijed hvala!

pixel pixić
19.09.2011., 18:17
zašto odmah nibi krenuli sa tom prljavom bijelom ili malo tamnijom. 10 l bi trebalo biti dosta

pozitivax
19.09.2011., 18:48
Farbanje knauf zidova koji su već farbani...koja je najbolja boja za to i da li je dovoljno 5 litara za 20 kvadratnih metara?Željela bih staviti samo jedan sloj boje.
Hvala na odgovoru.:)

zoki68
20.09.2011., 07:48
Sprktra 2000,jedna ruka savršeno bijela,5 litara dosta za 20 m2.:kava:

21.09.2011., 00:48
željela bih na već postojeći bijeli zid ofarban neperivom bojom dodati sjajni premaz s reflektirajućim česticama (nešto kao glitter)... na žalost, čini se da to nije tako lako kako sam si zamislila :(

našla sam da jedino helios ima takvu opciju u ponudi - spektra domflok lak s listićima pa sam se informirala i, kako mi se čini, postupak bi trebao biti sljedeći:

1. čišćenje
2. spektra akrilna impregnacija
3. spektra latex polumat boja
4. domflok lak s listićima

sve zajedno dosta posla i para pa me zanima ima li jednostavnije rješenje? na internetu sam našla prijedloge od špricanja lakom s gliterom do ručnog posipanja ... ne znam šta da mislim o tome :ne zna:
svaka pomoć je dobrodošla :)

razgovaram sama sa sobom.... :D

STO diamond isto ima efekt kakav želim, traži samo primer što mi je jednostavnije, jedino pitanje je kolko sve to košta jer, koliko razumijem, to je malo skuplja marka.

BK-Nova Era od bekamenta navodi u opisu nekakve svjetlucave perle, ali ne mogu naći sliku...

help! :o

Mojra
21.09.2011., 07:31
Ljudi pomoć,

Maljam ovaj vikend..imam dilemu između Dulux i ovih običnih farbi npr Swin Color..ako sam dobro shavtila razlika je u cijeni skoro 3x pa i više.
Dali je to toliko bolje i u čemu?
Nisam pri lovi..a i ne kužim se u to pa vas molim pomoć kaj da kupim.
Većina stana ide u bijelo...imam mali stan.

maler & CO.
21.09.2011., 13:46
razgovaram sama sa sobom.... :D

STO diamond isto ima efekt kakav želim, traži samo primer što mi je jednostavnije, jedino pitanje je kolko sve to košta jer, koliko razumijem, to je malo skuplja marka.

BK-Nova Era od bekamenta navodi u opisu nekakve svjetlucave perle, ali ne mogu naći sliku...

help! :o

STO je vrh. LP

maler & CO.
21.09.2011., 13:49
Ljudi pomoć,

Maljam ovaj vikend..imam dilemu između Dulux i ovih običnih farbi npr Swin Color..ako sam dobro shavtila razlika je u cijeni skoro 3x pa i više.
Dali je to toliko bolje i u čemu?
Nisam pri lovi..a i ne kužim se u to pa vas molim pomoć kaj da kupim.
Većina stana ide u bijelo...imam mali stan.

Sa Duluxom se boja, a sa Swing Colorom, malja. :)

Dovoljan vam je Swing Color bijeli, za to što trebate. Ako niste pri lovi. LP

CottonEyeJoe
23.09.2011., 09:25
Pozdrav,

dakle trebam u kući par zidova gletati itd itd...Boravak i blagavaona.

E sad, htio bih dobiti zid sa texturama, znači ne ravni nego recimo texture do cca 1mm.

Što kupiti, čija marka, a opet da nije nešto ultra skupo?

Gletanje sam već usavršio, ovo bih isto sam radio iako sam čitao sa silikat komplicirani, ali zidovi nisu velike površine pa bude izvedivo.

Prije toga bih skinuo staru lošu glet masu koliko ide, i impregnirao zid, po potrebi možda pregletao negdje ako je jako loše.

maler & CO.
24.09.2011., 00:46
Pozdrav,

dakle trebam u kući par zidova gletati itd itd...Boravak i blagavaona.

E sad, htio bih dobiti zid sa texturama, znači ne ravni nego recimo texture do cca 1mm.

Što kupiti, čija marka, a opet da nije nešto ultra skupo?

Gletanje sam već usavršio, ovo bih isto sam radio iako sam čitao sa silikat komplicirani, ali zidovi nisu velike površine pa bude izvedivo.

Prije toga bih skinuo staru lošu glet masu koliko ide, i impregnirao zid, po potrebi možda pregletao negdje ako je jako loše.

Pozdrav

Probajte s Uniflotom. Za tu debljinu bio bi sasvim dovoljan.

S obzirom na čvrstinu koju ima nakon sušenja, tekstura bi trebala ostati kvalitetna. Odnosno otpornija na mehanička oštećenja.

Postoje još neke bitne stvari, ali ne znam što želite točno napraviti. Jer tekstura je malo širi pojam. LP

25.09.2011., 00:36
STO je vrh. LP

znaš li možda gdje ih mogu naći u zagrebu? bila sam na jankomiru, na adresi koju su naveli na stranici - bilo je zatvoreno, nikakvog natpisa o radnom vremenu nije bilo, al ni ovak izvana nije mi se činilo da tamo rade maloprodaju :o

Credo
25.09.2011., 13:15
Molim strucne za odgovor na sljedece pitanje.Da li je disperzivna boja Jub-gold na bazi lateksa?Treba da nanesem Bison ljepilo za tapete na zid koji je prije dvije nedjelje ofarban Jupol-goldom u dva sloja (a i prijedjasnja boja je takodje disperzivna) kako bi djelimicno na jednom zidu zaljepila tapet.Medjutim, na uputstvu ljepila za tapete pise da se zidovi obojeni bojom na bazi lateksa moraju prvo izgrebati jer su neupijajuci.Da li i ja to moram ciniti s obzirom na moju podlogu?Unaprijed hvala voljnima da mi odgovore :)

maler & CO.
25.09.2011., 18:20
znaš li možda gdje ih mogu naći u zagrebu? bila sam na jankomiru, na adresi koju su naveli na stranici - bilo je zatvoreno, nikakvog natpisa o radnom vremenu nije bilo, al ni ovak izvana nije mi se činilo da tamo rade maloprodaju :o

:ne zna:

Ja sam na realcijama najčešče ove klasike od par velikih centara. Ali tamo je nisam vidio.

Da me netko traži, raspitao bih se. Ali s obzirom na trenutnu financijsku situaciju potrošača. Čisto sumnjam kako će itko to i tražiti, naredno vrijeme.

maler & CO.
25.09.2011., 18:27
Molim strucne za odgovor na sljedece pitanje.Da li je disperzivna boja Jub-gold na bazi lateksa?Treba da nanesem Bison ljepilo za tapete na zid koji je prije dvije nedjelje ofarban Jupol-goldom u dva sloja (a i prijedjasnja boja je takodje disperzivna) kako bi djelimicno na jednom zidu zaljepila tapet.Medjutim, na uputstvu ljepila za tapete pise da se zidovi obojeni bojom na bazi lateksa moraju prvo izgrebati jer su neupijajuci.Da li i ja to moram ciniti s obzirom na moju podlogu?Unaprijed hvala voljnima da mi odgovore :)

Ako piše da podloga ne bi trebala biti neupijajuća, izgrebite i taj Jub Gold uključujući i boju ispod. Iako on nije Latex, neupijajući je također.

To je ono što vam mogu napisati čistom logikom. A ako je netko koristio Bison ljepilo i lijepio na podlogu koju imate.

Tada će Vam dati precizniji savjet. LP

CottonEyeJoe
26.09.2011., 06:53
Pozdrav

Probajte s Uniflotom. Za tu debljinu bio bi sasvim dovoljan.

S obzirom na čvrstinu koju ima nakon sušenja, tekstura bi trebala ostati kvalitetna. Odnosno otpornija na mehanička oštećenja.

Postoje još neke bitne stvari, ali ne znam što želite točno napraviti. Jer tekstura je malo širi pojam. LP

Ukratko, ne želim glatki zid, želim hrapavi kao na fasadama.

Gledao sam jučer silikat za fasade, ajmo bože sa cijenom:503:

Ništa od toga. Ima koje drugo riješenje?

toni7
26.09.2011., 18:13
Ukratko, ne želim glatki zid, želim hrapavi kao na fasadama.

Gledao sam jučer silikat za fasade, ajmo bože sa cijenom:503:

Ništa od toga. Ima koje drugo riješenje?

Silikat za unutra nebih nikome preporučio.Znači najbolje (i najjeftinije)rješenje je običan sep od 1 mm i ako želiš kasnije ga pofarbaj bojom po želji.

CottonEyeJoe
27.09.2011., 06:09
Silikat za unutra nebih nikome preporučio.Znači najbolje (i najjeftinije)rješenje je običan sep od 1 mm i ako želiš kasnije ga pofarbaj bojom po želji.

e da, Sep, to se tak zove, ja pomiješao par stvari...

Ajd idem zvati dučane da vidim kolika je cijena tom Sepu

toni7
27.09.2011., 17:37
Cijena ti je od 2-3 kn ,ovisi koji proizvođač.Moja ti je preporuka da navlačenje prepustiš majstorima jer tu nema popravka tj. treba znati zaribati da bi na kraju izgledalo idealno

maler & CO.
27.09.2011., 18:29
e da, Sep, to se tak zove, ja pomiješao par stvari...

Ajd idem zvati dučane da vidim kolika je cijena tom Sepu

U tome slučaju, ne bi se radilo o strukturiranju od dubine jednog milimetra kako ste prvotno naveli.

A kako Vam je Toni naspiao, i mojaje preporuka da ovu fazu prepustite stručnoj osobi.

LP

Humana dolina
28.09.2011., 09:21
U kojem slučaju uzeti akrilnu impregnaciju, a u kojem slučaju neku drugu?
Koje su razlike među impregnacijama po pitanju kvalitete i sl?
Kakvu impregnaciju uzeti za fasadu?

maler & CO.
28.09.2011., 16:41

Osobno bih uzimao kompatibilnu impregnaciju sa materijalom koji kasnije nanosim na istu. I nakon toga u sljedećim procesima, ukoliko ih ima.

Akrilna imp. = Akrilna boja, recimo. Mogu i ostale bez problema.

Klasična imp. = klasična boja.

Pošto sam samo u interijerima, za fasadne nisam stručno upućen. Iako znam koje postoje i za koju svrhu. To neka netko drugi opiše bolje.

Kvaliteta se u biti, barem se meni čini. Svodi na samu sirovinu koja je u impregnaciji. Odnoso koliko je dodana sirovina vezivno "jaka".

Pa sam pretpostavio zašto su neke impregnacije višestruko skuplje, od klasičnih.

Ali to se i vidi kada se nanesu na podlogu. Neke tek toliko podlogu otpraše, kao "vodica". Dok neku drugu jedva skidaš s ruku, pranjem.

I tu treba paziti kako se impregnacija nanosi, jer najobičniji curak kada se sasuši, pogotovo na knauf ploči. Jedva se skine brusnim papirom kasnije.

Ako impregniraš višestruko (imp + popravci + buršenje + ponovno imp.)

Opet nemaš više upijajuću podlogu kakvu si imao ranije, pa lako skuriš buduću strukturu podloge. I tu si u omjeru razrjeđivanja "slabiji" s impregnacijom a "jači" s vodom. Bez obzira što piše na ambalaži.

Pa imaš "peglanje impregnacije" pod reflektorom, odnosno gledaš točno da pokriješ temeljito podlogu i strukturu i curke eventualne.

I tako više manje, da ne idem u širinu. Ima toga dosta. Ali slabo to "zaživi" na forumu. LP

Start
29.09.2011., 22:08
Pročitao sam cijelu temu tražeći ideje, ali svejedno imam jedno konkretno pitanje tj. tražim vaše mišljenje.

Imam u planu odraditi kombinaciju tamno zelene i tamno smeđe boje. Plafon (strop) će biti bijeli.

Stolarija je bijele boje, dok je sav namještaj raznih nijansi smeđe boje, osim stola s računalom kojemu je gornja ploha bijela.

1.) Bojati suprotne ili susjedne zidove istom bojom?

Raspored prostorije možete vidjeti na slici ispod.

http://img684.imageshack.us/img684/2571/unledveeh.png (http://imageshack.us/photo/my-images/684/unledveeh.png/)

maler & CO.
30.09.2011., 04:56
Pročitao sam cijelu temu tražeći ideje, ali svejedno imam jedno konkretno pitanje tj. tražim vaše mišljenje.

Imam u planu odraditi kombinaciju tamno zelene i tamno smeđe boje. Plafon (strop) će biti bijeli.

Stolarija je bijele boje, dok je sav namještaj raznih nijansi smeđe boje, osim stola s računalom kojemu je gornja ploha bijela.

1.) Bojati suprotne ili susjedne zidove istom bojom?

Raspored prostorije možete vidjeti na slici ispod.

http://img684.imageshack.us/img684/2571/unledveeh.png (http://imageshack.us/photo/my-images/684/unledveeh.png/)

Osim istih i sličnih tonova smeđe, kako si opisao. Jedino taj stol za komp ima jedan detalj bijele. Ako je tvoj izbor koji si nacrtao, napraviš samo "rotirku" kao što sam ti priložio. Jer tada smeđi stol, bijela podloga i smeđi zid, nekako idu skupa. Umjesto, smeđi stol, bijela podloga, zeleni zid. LP

http://img638.imageshack.us/img638/6231/forumcopyw.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/638/forumcopyw.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Start
30.09.2011., 11:18
Odlučio sam i drugom radnom stolu (http://imageshack.us/photo/my-images/62/300920111781.jpg/) gornju/radnu plohu obojati (nalijepiti bijelu foliju, kao što sam napravio na prvom (http://imageshack.us/photo/my-images/683/300920111782.jpg/)) u bijelo dok će komoda (http://imageshack.us/photo/my-images/59/300920111780.jpg/) kompletna ići na šmirglanje i kasnije bojanje također u bijelo. To bi trebalo malo razbiti monotoniju prostora (4x4m). Pod je od smeđeg drveta u dva komada kojeg ću opet lakirati. Stolarija je požutila tako da ću i nju obnoviti i bojati u bijelo. Uz sve to, uzimam stiropor lajsne.

Nadam se da će kombinacija zeleno-smeđe-bijelo 'povezati' prostor, a ne da izgleda kao da je nabacano bez reda i smisla.

Evo nekoliko slika da se vidi realno stanje. Tu sam već počeo izbacivati stvari pa je malo nered.

http://img16.imageshack.us/img16/9736/150920111719.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/16/150920111719.jpg/) http://img851.imageshack.us/img851/5421/150920111718.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/851/150920111718.jpg/) http://img137.imageshack.us/img137/5535/150920111717.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/137/150920111717.jpg/) http://img62.imageshack.us/img62/2313/150920111716.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/62/150920111716.jpg/) http://img10.imageshack.us/img10/6650/150920111715.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/10/150920111715.jpg/) http://img16.imageshack.us/img16/4504/150920111714.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/16/150920111714.jpg/)

Soboslikar R
02.10.2011., 21:44

Evo ja sam nakon korištenja ovih impregnacija došao do zaključka da mi najviše odgovara Samoborkin Univerzalkoncentrat grund-temeljni premaz.
Do sada sam preferirao "SN" vezu,ali ova mi se pokazala optimalnija.

Sve su ti Samoborkine impregnacije,vrhunske.

http://img806.imageshack.us/img806/6826/dsc00395ra.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/806/dsc00395ra.jpg/)

Kakvu impregnaciju uzest za "fasadu"? Ovisi,šta bi ti radio na fasadi?

apoteoza
22.10.2011., 14:59
Ako može pitanje. Pokušala sam naći na ovoj temi ali odustala sam nakon 50-ak stranica.
Trebala bih prije farbanja sanirati male pukotine na pregradnim zidovima od siporeksa (nisu duboke, više kao "paučinasti" tragovi).
Našla sam na webu da se koristi nešto kao mrežica + Uniflot Leicht (ili Fugen Fuller) x2 ruke + gletanje Teranilom. Zanima me:
1) koja mrežica - naišla sam da postoji:
a) papirnata bandaž traka (s čim se ona lijepi?)
b) nekakva staklena samoljepiva
2) u čemu je razlika između Uniflota i Fugen Fullera?
3) može li se umjesto Teranila koristiti Jubolin? Ostatak zidova ne bi gletala jer je u dobrom stanju već samo taj dio s mrežicom + okolni da se izjednači. Jel' to moguće?
4) treba li napraviti impregnaciju prije mrežice i gletanja ili je dovoljno samo nakon gletanja a prije farbanja?
5) negdje sam na ovoj temi naišla da se pukotine pored štokova treba ispuniti akrilnom masom (pištolj). Pištolj imam ali koju akrilnu masu kupiti? Koje je tvorničko ime?
P.S.
Prije mjesec dana morali smo sanirati kupaonu (susjedima procurilo) pa nam je "profesionalac" soboslikar sanirao strop pa je usput kao sanirao i tamošnje pukotine na siporeksu (sa mrežicom, Teranilom...) Iako me uvjeravao da je sve odradio po PS-u, pukotine su se nakon 14 dana pojavile iste onakve kakve su i bile. Ja ovako amaterski mislim da je problem možda što nije ostavio da se sve te faze lijepo osuše. Ili....? Koliko treba sušenja između pojedinih faza?

maler & CO.
22.10.2011., 16:45
1) koja mrežica - naišla sam da postoji:
a) papirnata bandaž traka (s čim se ona lijepi?)
b) nekakva staklena samoljepiva

Ovisno o tome koliko je površina ispucala. Za parcijalne pukotine ovo navedeno u ok ali umjesto papirne trake, češče se koristi mineralna traka. Za kompletnu površinu, mrežica koja se koristi za bandažiranje stiropora kada se izrađuje stiropor fasada. Takva mreža se kupuje na metre.

u čemu je razlika između Uniflota i Fugen Fullera?

To su dva apsolutno različita materijala. Razlikuju se po svojstvima čvrstoće, kvalitete pa i samog načina rada. Fugenfiller je u biti običan gips, koji pruža veću mogućnost modeliranja. Radi cijene prihvaćen u završnim radovima kao najčešći izbor bandažiranja spojeva GKP ploča.

Mada kako sam naveo, usporedba sa Uniflotom nije moguća.

može li se umjesto Teranila koristiti Jubolin?

A tada bi bolje bilo koristiti Teranil, recimo Extra. Radi čvrstoće.

U ovom slučaju najbolje je koristiti mineralnu traku u kombinaciji sa Uniflotom. Iako proizvođač sugerira kako recimo za Uniflot bandažna traka nije potrebna.

Koristite je.

Ostatak zidova ne bi gletala jer je u dobrom stanju već samo taj dio s mrežicom + okolni da se izjednači. Jel' to moguće?

To nije moguće iz čisto logičkog razloga. A to je debljina same bandažne trake, plus dodanog materijala. Zato se u ovakvim slučajevima pregleta cijela površina nakon bandažiranja. Naravno samo iz estetskih razloga, ukoliko se traže.

treba li napraviti impregnaciju prije mrežice i gletanja ili je dovoljno samo nakon gletanja a prije farbanja?

Ovisno o stanju podloge. Ali bolje impregnirati podlogu, bez obzira.

negdje sam na ovoj temi naišla da se pukotine pored štokova treba ispuniti akrilnom masom (pištolj). Pištolj imam ali koju akrilnu masu kupiti? Koje je tvorničko ime?

Manje pukotine u jednom sloju akrila, dublje u dva sloja akrila. Postoje jeftinije i skuplje mase. Od poznatih i kvalitetnih su : DAP, Wurth, za razna brtvljenja još i SIKA.

Jeftinije sam koristio davno, ali i kod njih je bilo ok proizvoda. Sada ne znam točno koje su.

Prije mjesec dana morali smo sanirati kupaonu (susjedima procurilo) pa nam je "profesionalac" soboslikar sanirao strop pa je usput kao sanirao i tamošnje pukotine na siporeksu (sa mrežicom, Teranilom...) Iako me uvjeravao da je sve odradio po PS-u, pukotine su se nakon 14 dana pojavile iste onakve kakve su i bile. Ja ovako amaterski mislim da je problem možda što nije ostavio da se sve te faze lijepo osuše. Ili....? Koliko treba sušenja između pojedinih faza?

Osobno nikada nisam koristio mrežicu u kombinaciji sa glet masom. A sumnjam kako ću u takvu kombinaciju ikada ulaziti. Tako da ne znam nuspojave.

apoteoza
22.10.2011., 17:50
[QUOTE=maler & CO.;36342472]Ovisno o tome koliko je površina ispucala. Za parcijalne pukotine ovo navedeno u ok ali umjesto papirne trake, češče se koristi mineralna traka...

Hvala na brzom i preciznom odgovoru!!!!
Al' budući na moj amaterizam još malo pitanja:brukica:
1) ispucalo je skoro po cijeloj visini zida - od poda do stropa u jednoj crti
(znači, trebalo bi gletati cijeli zid:504:)
2) spomenuta mineralna traka - s kojim se sredstvom lijepi?
3) sugeriraš da preko trake ide Uniflot, a preko toga Teranil extra (jesam dobro shvatila???)
4) koliko treba Uniflot ostaviti da se suši? Jel' se Uniflot isto brusi ili samo Teranil ?:facepalm:
Evo, neću više...

maler & CO.
22.10.2011., 18:08
ispucalo je skoro po cijeloj visini zida - od poda do stropa u jednoj crti (znači, trebalo bi gletati cijeli zid:504:)

Ako želite da se ne vidi razlika, tada da.

spomenuta mineralna traka - s kojim se sredstvom lijepi?

Lijepi se tako da se prvo stavi materijal, a onda po njemu "zapegla" traka. U slučaju da koristite plastičnu samoljepljivu, tada se traka prvo lijepi. Ako nije samoljepljiva, isto kao i sa mineralnom.

sugeriraš da preko trake ide Uniflot, a preko toga Teranil extra (jesam dobro shvatila???)

Samo Uniflot. Ako gletate cijelu površinu nakon toga, može Teranil ali obični.

koliko treba Uniflot ostaviti da se suši?

Suh je kada je jednak. Znači bez različitosti u nijansama, gdje je deblje nanesen a gdje tanje. Suho na dodir.

Jel' se Uniflot isto brusi ili samo Teranil ?

U pravilu se ne brusi. Dovoljno je takvu površinu očistiti lopaticom od nepravilnog nanosa i nakon toga se gleta klasično.

apoteoza
22.10.2011., 19:10
Hvala, hvala, hvala...

maler & CO.
11.11.2011., 21:25
Oikos, bijela, saten, periva. Radio netko s tom bojom?

brihtar1170
13.11.2011., 10:35
Oikos, bijela, saten, periva. Radio netko s tom bojom?

Radio sa Ultrasatenom. Super boja, akrilna, dobro pokriva, sjajno se razvlači, može se prati vodom i deterđentima. :)
Površina mora biti vrhunski pripremljena jer se vidi svaka crtica od gletanja. Samo za one koji znaju što žele.

maler & CO.
13.11.2011., 11:06
Radio sa Ultrasatenom. Super boja, akrilna, dobro pokriva, sjajno se razvlači, može se prati vodom i deterđentima. :)
Površina mora biti vrhunski pripremljena jer se vidi svaka crtica od gletanja. Samo za one koji znaju što žele.

Možda je ta, ne znam. Stvar je što bi ako odlučim, trebao završiti posao koji je netko drugi započeo.

Pola je već obojano, tu i tamo se malo vide greške gletanja, ali je površina dobro odrađena.

Kaže investitor da su bojali 5 - 6 puta jer nisu mogli pokriti, prije toga je bila stavljena Oikos impregnacija baš za tu boju. Razrjeđivali kao 20% s vodom.

E sad, ja nisam nikada radio s njom, pa da se ne zavalim. A još završavati tuđi posao mi je već malo...

Kažeš da dobro pokriva. Kako se ponaša u radu? treba više puta prepeglavati kao Dulux? ostavlja li tragove ili se može dodatno popravljati?

Da li bešnajdaš i spajaš odmah ili možeš prvo bešnajdati pa normalno dalje?

eto to me zanima, tnx.

enzo
13.11.2011., 19:36
Kažeš da dobro pokriva. Kako se ponaša u radu? treba više puta prepeglavati kao Dulux? ostavlja li tragove ili se može dodatno popravljati?

Sve isto, ima malo uslova za popraviti.

Da li bešnajdaš i spajaš odmah ili možeš prvo bešnajdati pa normalno dalje?

eto to me zanima, tnx.

Odmah najbolje!

Pozdrav

hasnfefer
13.11.2011., 19:41
Traku okolo i to široko, i valjkom do trake. Inače postoji šansa da se vidi trag od kista, što dosta ovisi o tonu, na bijeloj možda i ne.

maler & CO.
13.11.2011., 19:58
Hvala momci. Poz

prdik
14.11.2011., 10:54
Pozdrav
Imam jedno pitanje,zidovi su pobojani sa jupolom,ja bi sad htio nanjeti TRAVERTIN,napravio bi neku dekoraciju,sad me zanima postupak nanošenja, dali treba prije impregnirati pa onda to nanjeti,slijedi li na to onda neki premaz i nakon toga dali se na to ide sa normalnom bojom ili ima neka posebna boja.
Hvala

snakehunter
14.11.2011., 16:56
Pozdrav
Imam jedno pitanje,zidovi su pobojani sa jupolom,ja bi sad htio nanjeti TRAVERTIN,napravio bi neku dekoraciju,sad me zanima postupak nanošenja, dali treba prije impregnirati pa onda to nanjeti,slijedi li na to onda neki premaz i nakon toga dali se na to ide sa normalnom bojom ili ima neka posebna boja.
Hvala

....prilično nerazumljivo :confused: inače travertin je vrsta kamena,ukoliko želiš ljepiti kamen na zid obojam jupolom prvo moraš u zoni ljepljenja ukloniti boju i eventualno glet masu-doči do "tvrdog" a zatim impregnirati podlogu.Pošto je to vrlo porozan i hidroskopan kamen nije pod obavezno da se ljepi sa flex ljepilom-može proći i obično građevinsko ljepilo, i na koncu ne vidim razlog zašto bi ga bojao :ne zna:

Soboslikar R
14.11.2011., 17:34
....prilično nerazumljivo :confused: inače travertin je vrsta kamena,ukoliko želiš ljepiti kamen na zid obojam jupolom prvo moraš u zoni ljepljenja ukloniti boju i eventualno glet masu-doči do "tvrdog" a zatim impregnirati podlogu.Pošto je to vrlo porozan i hidroskopan kamen nije pod obavezno da se ljepi sa flex ljepilom-može proći i obično građevinsko ljepilo, i na koncu ne vidim razlog zašto bi ga bojao :ne zna:

Razumljivo je.

Inače to ti je dekorativna tehnika :D

Soboslikar R
14.11.2011., 17:37
Pozdrav
Hvala

Impregnacija,Travertin pa bezbojni ili premaz u boji.

Ako nemaš iskustva sa sličnim stvarima mislim da je prilično komplicirano...

brihtar1170
14.11.2011., 17:50
Pozdrav
Hvala

Dobro Ti kaže asoboslikar R. Imaš na YouTube ako želiš pokušati. Samo upišeš "Stuco Travertino".:)

A imaš i detaljno opisano na stranici: http://www.mediacommerce.hr/boje-za-vanjsko-uredenje-fasade/travertino-romano

dxer
20.11.2011., 07:37
Pročitao sam tu nesto o razlici između disperzivnih i poludisperzivnih boja. Pretpostavljam da je primjerice Swing boja iz Bauhausa poludisperzivna, dok su Caparol i Dulux vjerojatno disperzivne, točno ? E, sad, da li se te disperzivne boje uopće rijede sa vodom? Ako ne onda su pretpostavljam gušće pa me zanima kakav valjak se preporučuje za takve boje. Najbolje ako može nekakav link na sliku valjka.

U vezi impregnacije....kupio sam bio onu impregnaciju akril emulzija od JUB-a i pise da se rijedi 1:1 i da je potrošnja 100g na 1 m2. Ja sam ju i manje rijedio i na kraju nisam potrošio niti 5 kg na nekih 130 m2 (trebao sam potrositi preko 10kg prema specifikaciji), a nanosio sam dobro natopljenim valjkom, ponegdje i dvaput-triput. Ali rezultat mi se ne cini bas predobar jer zidovi bas nisu poprimili tu emulziju kako mislim da treba. Na dodir prstima, tu i tamo lagano ostaju bijeli od gleta. Gdje grijesim i da li sve ponovno proći, ali još gušće ili ?

I na kraju.....da li se krep traka koristi za odvajanje površina gdje idu različiti tonovi boje. Konkretno na stropu hoću bijelu boju, a na zidovima ide druga. Prije kada sam radio jednu prostoriju, stavljao sam nekakvu krep traku gore na strop po rubovima , nakon sto sam pofarbao strop sa bijelom bojom, a prije nego ću znaći farbati zidove. I nakon svega kada sam ju skidao, pokidala mi je na nekim dijelovima strop (pojma nemam da li nanos bijele farbe ili i glet ispod). Kakav je savjet u tom smislu.

Zahvaljujem unaprijed !

Sm3Sh3r
20.11.2011., 17:29
Poštovanje,
vidim da se ovdje dijele dobri savjeti, a i ja sam trenutno u potrebi istih, pa eto i mene ovdje. :)

Naime, planiam farbati jedan mali stan sam. Nova je gradnja, te su zidovi dovršeni finom žbukom. Znam da nema tog majstora koji može savršeno ravno to napravit, no ja sam zadovoljan kvalitetom posla, te ne želim gletati, nego samo farbati to. Koji bi bio postupak, te koja bi boja bila najbolji omjer cijene/kvalitete za moje potrebe?
Kolko sam skužio, najbolje bi bilo prvo akrilna impregnacija, pa na to dvije ruke boje. Sve ću farbati u bijelo osim jednog zida koji ću nekom tamnijom bojom prefarbati.

Uz to, imam jednu malu ostavu, koja je samo grubo ožbukana, na nekim mjestima ni nema žbuke, nego vire kamenja, kako je sazidana kamenjem. To bih htio također pustiti kako je, samo prefarbati u bijelo. Malo sam tražio, i došao do zaključka da bi bilo najbolje bacit dvije ruke Chromos fasadex boje. Će to bit u redu?

Unaprijed se zahvaljujem na odgovorima!

brihtar1170
22.11.2011., 17:39
Pročitao sam tu nesto o razlici između disperzivnih i poludisperzivnih boja. Pretpostavljam da je primjerice Swing boja iz Bauhausa poludisperzivna, dok su Caparol i Dulux vjerojatno disperzivne, točno ? E, sad, da li se te disperzivne boje uopće rijede sa vodom? Ako ne onda su pretpostavljam gušće pa me zanima kakav valjak se preporučuje za takve boje. Najbolje ako može nekakav link na sliku valjka.

U vezi impregnacije....kupio sam bio onu impregnaciju akril emulzija od JUB-a i pise da se rijedi 1:1 i da je potrošnja 100g na 1 m2. Ja sam ju i manje rijedio i na kraju nisam potrošio niti 5 kg na nekih 130 m2 (trebao sam potrositi preko 10kg prema specifikaciji), a nanosio sam dobro natopljenim valjkom, ponegdje i dvaput-triput. Ali rezultat mi se ne cini bas predobar jer zidovi bas nisu poprimili tu emulziju kako mislim da treba. Na dodir prstima, tu i tamo lagano ostaju bijeli od gleta. Gdje grijesim i da li sve ponovno proći, ali još gušće ili ?

I na kraju.....da li se krep traka koristi za odvajanje površina gdje idu različiti tonovi boje. Konkretno na stropu hoću bijelu boju, a na zidovima ide druga. Prije kada sam radio jednu prostoriju, stavljao sam nekakvu krep traku gore na strop po rubovima , nakon sto sam pofarbao strop sa bijelom bojom, a prije nego ću znaći farbati zidove. I nakon svega kada sam ju skidao, pokidala mi je na nekim dijelovima strop (pojma nemam da li nanos bijele farbe ili i glet ispod). Kakav je savjet u tom smislu.

Zahvaljujem unaprijed !

Poludisperzivne i disperzivne boje na bazi vode se rijede vodom u količini koju propisuje proizvođač. Najbolji se kod mene pokazao kratkodlaki končani valjak.
Nakon impregnacije ne bi trebali prsti ostati bijeli od gleta, probajte ponovno proći impregnacijom.
Krep traku koristim samo na odjeljivanju različitih boja na istom zidu. Na prijelazu stropa na zid ne koristim traku nego prođem kistom po rubu između stropa i zida (bešnajdanje).Imate nešto na youtube: http://www.youtube.com/watch?v=Lab-z1w7SII

Pozdrav

brihtar1170
22.11.2011., 17:46
Poštovanje,
vidim da se ovdje dijele dobri savjeti, a i ja sam trenutno u potrebi istih, pa eto i mene ovdje. :)

Naime, planiam farbati jedan mali stan sam. Nova je gradnja, te su zidovi dovršeni finom žbukom. Znam da nema tog majstora koji može savršeno ravno to napravit, no ja sam zadovoljan kvalitetom posla, te ne želim gletati, nego samo farbati to. Koji bi bio postupak, te koja bi boja bila najbolji omjer cijene/kvalitete za moje potrebe?
Kolko sam skužio, najbolje bi bilo prvo akrilna impregnacija, pa na to dvije ruke boje. Sve ću farbati u bijelo osim jednog zida koji ću nekom tamnijom bojom prefarbati.

Uz to, imam jednu malu ostavu, koja je samo grubo ožbukana, na nekim mjestima ni nema žbuke, nego vire kamenja, kako je sazidana kamenjem. To bih htio također pustiti kako je, samo prefarbati u bijelo. Malo sam tražio, i došao do zaključka da bi bilo najbolje bacit dvije ruke Chromos fasadex boje. Će to bit u redu?

Unaprijed se zahvaljujem na odgovorima!

Dobro si skužio u vezi bojanja ožbukanih zidova u stanu.
Za ostavu ja bih uzeo fasadex na bazi vode (fasadex aqua) jer ne smrdi dok radiš kao onaj uljani. Obavezno prvo impregnacija.

Pozdrav

dxer
23.11.2011., 07:44
Poludisperzivne i disperzivne boje na bazi vode se rijede vodom u količini koju propisuje proizvođač. Najbolji se kod mene pokazao kratkodlaki končani valjak.
Nakon impregnacije ne bi trebali prsti ostati bijeli od gleta, probajte ponovno proći impregnacijom.
Krep traku koristim samo na odjeljivanju različitih boja na istom zidu. Na prijelazu stropa na zid ne koristim traku nego prođem kistom po rubu između stropa i zida (bešnajdanje).Imate nešto na youtube: http://www.youtube.com/watch?v=Lab-z1w7SII

Pozdrav

Molim te da pogledaš kakve valjke imam pa da mi napises koji se za sto koristi. Ako se ne varam, ovaj moj je dugodlaki.
http://www.slike.hr/slika/img5137-5571a.jpg.html

Sto se prijelaza stropa na zid tice, cini mi se ako koristim kist, onda na zidu ostanu drugaciji poteti nego sa valjkom pa si mislim da ce biti neujednaceno , ili ima neka tehnika kojom se to izbjegava ?

I kakav kist bi trebao biti za ove zidne boje ?

brihtar1170
24.11.2011., 17:49
Molim te da pogledaš kakve valjke imam pa da mi napises koji se za sto koristi. Ako se ne varam, ovaj moj je dugodlaki.
http://www.slike.hr/slika/img5137-5571a.jpg.html

Sto se prijelaza stropa na zid tice, cini mi se ako koristim kist, onda na zidu ostanu drugaciji poteti nego sa valjkom pa si mislim da ce biti neujednaceno , ili ima neka tehnika kojom se to izbjegava ?

I kakav kist bi trebao biti za ove zidne boje ?

Ja bi uzeo ovaj najgornji na slici. Srednji je vjerojatno prefin, a donji je dugodlaki za grube površine.
Na zidu kod stropa ostaje malo drukčija površina na dijelu koji se prolazi kistom. Ja poslije prolaska kistom prođem malim valjčićem (dužina 10 cm) po dužini zida ispod stropa tako da ostane samo oko 1 cm drukčije strukture a to se ne primjeti.
Osobno koristim kist širine 6 cm od prirodne dlake ili 2,5" nylon polyester (Purdy XL).

maler & CO.
25.11.2011., 23:56
J
Osobno koristim kist širine 6 cm od prirodne dlake ili 2,5" nylon polyester (Purdy XL).

To je dobro. :mig:

chavez ding
28.11.2011., 13:17
zigovi su pogletani i sad mi sljijegi farbanje. Vidim tu na forumu da se hvale samoborkine impregnacije i sipol boja, pa sam se odlucio za tu kombinaciju..
Prolazim danas kraj kodrica u remetincu, i rekoh idem tamo kupiti impregnaciju posto znam da su oni prakticki samoborkin ducan... i tak kupim tamo 15L UNIVERZALKONCENTRAT GRUND, cijena 250kn... nisam ni znao kak se kracu cijene drugdje.. kasnije nesto u pevec odem i vidim simpra impregtnacija 150kn za istu kolicinu ??? Jel i drugdje takva razlika u cijeni ili su me posteno ozenili kodricu?

kanjar
30.11.2011., 14:18
zigovi su pogletani i sad mi sljijegi farbanje. Vidim tu na forumu da se hvale samoborkine impregnacije i sipol boja, pa sam se odlucio za tu kombinaciju..
Prolazim danas kraj kodrica u remetincu, i rekoh idem tamo kupiti impregnaciju posto znam da su oni prakticki samoborkin ducan... i tak kupim tamo 15L UNIVERZALKONCENTRAT GRUND, cijena 250kn... nisam ni znao kak se kracu cijene drugdje.. kasnije nesto u pevec odem i vidim simpra impregtnacija 150kn za istu kolicinu ??? Jel i drugdje takva razlika u cijeni ili su me posteno ozenili kodricu?

to ti je isto, ustvari kao krauthaker kasna berba i bijelo stolno vino, al od jednog boli glava

Meredith G.
30.11.2011., 22:12
Kuca nam je svjeze pregletana i sprmamo se sami farbati.
Imamo volju i sad me zanima sto trebam kupiti - impregnaciju, pribor i bijelu boju - sto nam jos treba? Imamo cca 850 kvadrata.
Gledala sam boju u Bauhausu i u Chromosu.

U Chromosu imaju sada akciju bijele perive boje, i kazu da mozemo s time bez problema prefarbati cijelu kucu. Ja se zbilja u to ne razumijem ali nekako mi je logicno da je periva boja masna i da je ne bi trebala stavljati bas svugdje (ne zelim da mi se zidovi sjaje)...
Molim savjet, sto da radim (jer mi ispada periva jeftinija od obicne sada).
i da, znam da bi nam bilo bolje da uzmemo profice al jednostavno smo presusili i morat cemo sami improvizirat..

hvala unaprijed na odgovorima, i ako netko ima savjet koju boju i impregnaciju da uzmem, bit cu izuzetno zahvalna.

maler & CO.
01.12.2011., 22:08
Kuca nam je svjeze pregletana i sprmamo se sami farbati.
Imamo volju i sad me zanima sto trebam kupiti - impregnaciju, pribor i bijelu boju - sto nam jos treba? Imamo cca 850 kvadrata.
Gledala sam boju u Bauhausu i u Chromosu.

U Chromosu imaju sada akciju bijele perive boje, i kazu da mozemo s time bez problema prefarbati cijelu kucu. Ja se zbilja u to ne razumijem ali nekako mi je logicno da je periva boja masna i da je ne bi trebala stavljati bas svugdje (ne zelim da mi se zidovi sjaje)...
Molim savjet, sto da radim (jer mi ispada periva jeftinija od obicne sada).
i da, znam da bi nam bilo bolje da uzmemo profice al jednostavno smo presusili i morat cemo sami improvizirat..

hvala unaprijed na odgovorima, i ako netko ima savjet koju boju i impregnaciju da uzmem, bit cu izuzetno zahvalna.

Nije pravilo da je periva boja "masna". No u tvojem slučaju ipak nije rješenje kompletan prostor bojati takvom bojom. Gledajući u budućnost, podloge tretirane klasičnim bojama se pregletavaju bez probleam ukoliko je podloga postojana. Dok kod perivih to ide u malo skupljoj varijanti izbora materijala, ili kompletno struganje.

- Hodnik, dio kuhinje, ili neka druga područja gdje se češče prlja, periva ok.

- Omjer cijene za 850 m2 materijala bi bio dobar ukoliko uzmeš recimo bolju standardnu boju u kombinaciji sa perivom. ( Caparol alpine i ta periva koju želiš).

- Pomesti zidove dobro. Klasična impregnacija (ujedno i jeftinija) za podloge na koju nanosiš klasičnu boju. Akrilna impregnacija na podloge na koju nanosiš perivu boju. Obično sam prodavač daje impregnaciju kompatibilnu boji koju Vam nudi.

prdik
02.12.2011., 09:23
Dobro Ti kaže asoboslikar R. Imaš na YouTube ako želiš pokušati. Samo upišeš "Stuco Travertino".:)

A imaš i detaljno opisano na stranici: http://www.mediacommerce.hr/boje-za-vanjsko-uredenje-fasade/travertino-romano

Hvala
Nažalost tu na sjeveru HR nigdje nemogu nači to za kupiti,zna li tko gdje ima travertino za kupiti ili možda ima neki naš proizvod pod drugim nazivom.

brihtar1170
02.12.2011., 18:01
Hvala
Nažalost tu na sjeveru HR nigdje nemogu nači to za kupiti,zna li tko gdje ima travertino za kupiti ili možda ima neki naš proizvod pod drugim nazivom.

Za neki naš proizvod neznam. Vidio sam u Zagrebu talijanski materijal firme OIKOS. Probaj na: Mediacommerce Dekorcentar Zagreb, Jurja Šižgorića 6 (Špansko), Tel: 01/364-0204
Fax: 01/309-0224, mediacommerce@zg.t-com.hr

MArijo82
04.12.2011., 17:48
moje trenutno iskustvo sa dulux vinyl matt i dulux diamond matt..

zid je ovakav: gruba zbuka, fina zbuka, tiefengrund, sheetrock (dvije ruke), dulux grunt impregnacija.

strop: knauf, teifengrund, sheetrock(dvije ruke), dulux grunt impregnacija.

krenuo sam bojati prvo dulux vinyl mattom.. prvo sam mislio uopce nerazrjedjivati boju, medjutim kad sam vidio da boja izgleda kao ukiseljeno vrhnje (toliko je gusta) odlucio sam je ipak razrijediti po uputi proizvodjaca (20 %) ilitiga 1 dio vode na 5 dijelova boje.. iako mi se i to cinilo pregusto i dalje odlucio sam ofarbati jednu prostoriju tako..

ispalo je koliko toliko okej, medjutim da sam zadovoljan, nisam!

kutovi koji su premazivani kistom su ispali puno bijelji nego zid koji je valjan valjkom..

koristio sam prvo dulux kratkodlaki valjak a kasnije i neki kratkodlaki duplo jeftiniji od duluxovog.. iskustvo mi pokazalo da ljepse ispada sa jefitnijim nego duluxovim valjkom.

dali je to zbog toga sto je prva ruka tek?
koliko se puta preporuca preci nove zidove jos nikad krecene?

prijasnja iskustva sa svim ostalim jupolovim bojama su bila i vise nego dobra.. krecio sam i sa jupolom i sa swing colorom i to na isti nacin kao i sa duluxom..

sa jupolom i swing colorom zidovi su ispadali savrseni..nigdje se nije vidio spoj i prijelaz..sve je bilo ujednaceno.. (ti zidovi su bili zbukani i kreceni vec jedno 15ak godina)..boja je bila dosta rijedja nego ova duluxova..

jos jedna stvar.. dulux preporucuje drugu ruku bojati nerazrjedjenom bojom (medjutim nemogu bas vjerovati da netko zaista kreci toliko gustom bojom ili se mozda varam)?

kako postici da mi zidovi ostanu ujednaceni i u kutovima i na valjanim povrsinama?

hvala

P.S. mislio sam cak kupiti i rasprsivac pa probati i sa njime postici savrsene zidove (sto mislite o toj ideji?)

pozdrav

marion56
05.12.2011., 05:52
P.S. mislio sam cak kupiti i rasprsivac pa probati i sa njime postici savrsene zidove (sto mislite o toj ideji?)

pozdrav

nisam preveliki expert u malerstvu, ali ako zid nije dobar možeš farbati sa bilo čim i opet nečeš dobiti savršeno.

MArijo82
05.12.2011., 06:34
zidovi i stropovi su novi i odlicni su..pazilo se na svaki detalj..siguran sam da nije do zidova.

zoki68
05.12.2011., 09:38
Razlika se vidi zato što je na kutovima,gdje je nanesena boja sa kistom,nanesen deblji sloj boje koji nije razvučen sa malim valjkom iste strukture.To se događa kod kvalitetnih boja(više veziva),dok ostale nemaju taj problem.Boju nanijeti po rubovima,razvući valjkom i nastaviti bojati.Moguće je također i da Knauf nije pregletan,pa sa vide spojevi između ploča jer postoji razlika u upojnosti materijala sa kojim su obrađivani spojevi i same ploče(još ako je impregnirano:().:kava:

maler & CO.
05.12.2011., 13:42
moje trenutno iskustvo sa dulux vinyl matt i dulux diamond matt..

zid je ovakav: gruba zbuka, fina zbuka, tiefengrund, sheetrock (dvije ruke), dulux grunt impregnacija.

strop: knauf, teifengrund, sheetrock(dvije ruke), dulux grunt impregnacija.

krenuo sam bojati prvo dulux vinyl mattom.. prvo sam mislio uopce nerazrjedjivati boju, medjutim kad sam vidio da boja izgleda kao ukiseljeno vrhnje (toliko je gusta) odlucio sam je ipak razrijediti po uputi proizvodjaca (20 %) ilitiga 1 dio vode na 5 dijelova boje.. iako mi se i to cinilo pregusto i dalje odlucio sam ofarbati jednu prostoriju tako..

ispalo je koliko toliko okej, medjutim da sam zadovoljan, nisam!

Bez brige, nisam niti ja. Od Diamonda koji prekriva knauf u petoj ruci pa do vinyla koji je sličan.

Šta se dogodilo? :ne zna: ili možda potražnja tržišta uzrokuje štednju na bazi.

Dulux u posljednje vrijeme, jedno veliko NIŠTA ukoliko je ton bijela....:flop:

Toniran prekriva i dalje bez problema.

MArijo82
05.12.2011., 18:38
momci hvala na odgovorima..

vidis, vidis, da sam prije znao to sa dulux bijelom mozda bi uzeo neku drugu..

sve u svemu, ofarbao sam diamondom drugu ruku kupaonice stropa i dio hodnika i moram reci da sam jako zadovoljan postignutim rezultatom..toliko da se razmisljam hocu li ostaviti tako ili cu ipak farbati trecu ruku (bezobzira koliko mi ovo sada dobro izgleda, a izgleda mi stvarno dobro, mislim da cu svejedno drapnut jos i trecu).. javim rezultat.

izgleda da je ipak najveci problem bio to sto je bila prva ruka.. ovo sa 5 ruku mi se cini malo overkill (mislim da bi umro da ofarbam pet puta, vrat i ruke bi mi otpale ili bih ispizdio na zivce)

Drago_Gervais
08.12.2011., 08:55
Trebao bih okrečiti jednu sobu od 9 m2. Zidovi bi bili u blagoj svijetložutoj boji, a strop bijele boje. E sad, pošto će meni to raditi majstor da li preporučujete da mu sam kupim boju ili da mu platim skupa sa materijalom? Ako mi savjetujete da sam kupim boju, koliko onda žute, koliko bijele i koju boju da kupim? Jub, Caparol? Koju točno vrstu boje?

zoki68
08.12.2011., 11:49
Najbolje da se boja nijansira u dućanu,proizvođač što kvalitetniji(Caparol,Helios,Dulux)zavisno od financ.mogućnosti.5lit za zid i 2 za strop ukoliko se nijansa boje ne mijenja.:kava:

Drago_Gervais
08.12.2011., 12:32
Svi zidovi su prije bili bijeli. Da li je Caparol kvalitetniji od Juba?

atlantis
08.12.2011., 18:24
večer :)

savjet molim

ulaz u zgradu farbamo latex bojom.

majstor je prvo rekao da treba temeljna, zatim je poslao mail da je pričao s nekim ljudima i da ne treba, a danas me je prodavač uvjeravao da treba obavezno jer će se latex u protivnom guliti sa zidova.

mišljenja?

hvala :)

Diegos
09.12.2011., 13:05
Mene zanima koju boju uzeti za bojenje zidova sobe (grijanja prostorija), a da je periva, te otporna na habanje? Radi se o dječjoj sobi, pa se pretpostavlja da će zid biti izložen povećanom prljanju.

brihtar1170
10.12.2011., 15:17

savjet molim

majstor je prvo rekao da treba temeljna, zatim je poslao mail da je pričao s nekim ljudima i da ne treba, a danas me je prodavač uvjeravao da treba obavezno jer će se latex u protivnom guliti sa zidova.

mišljenja?

Ja bih obavezno prvo stavio akrilnu impregnaciju, pričekao da se potpuno osuši i tek onda latex.

brihtar1170
10.12.2011., 15:23
Mene zanima koju boju uzeti za bojenje zidova sobe (grijanja prostorija), a da je periva, te otporna na habanje? Radi se o dječjoj sobi, pa se pretpostavlja da će zid biti izložen povećanom prljanju.

Nedavno sam doma obojao hodnik koji je jako izložen prljanju. Uzeo sam Dulux Diamond Matt (crveni), stavio dvije ruke i sve je prošlo super. Sve mrlje se skidaju bez problema vodom i deterđentom.
Preporučio bih i Ultrasaten boju od firme Oikos. Isto se pokazala super na jednom drugom poslu. Jedino je bila polumat, a to se nekome ne sviđa.

atlantis
10.12.2011., 17:01

Diegos
12.12.2011., 10:42
Zna li tko gdje se na netu može vidjeti duluxov katalog boja, jer na njihovoj stranici ne radi. Našao sam ovaj britanski http://www.dulux.co.uk/colours/tailormade.jsp ali neznam da li se te boje tako zovu i kod nas
Znači dođem samo sa imenom boje u trgovinu?

sandymandy
12.12.2011., 13:38
Planiram bojiti sobu, vanjski zid sobe podložan je stvaranju gljivica, netko mi je rekao da postoje takve boje (caprol fungitex), ima li tko iskustva sa takvim bojama? Kolika im je cijena?

Da li cijelu sobu bojati takvom bojom ili samo taj zid? Ako ne, hoće li se tonovi različitih vrsta boja pogoditi?
Ili se prvo boja npr. fungitex pa preko nje obična boja za zid?

sandymandy
13.12.2011., 09:33
nitko? :ne zna:

zoki68
13.12.2011., 12:08
Boje sa dodatkom fungicida(tvornički) su skoro uvijek bijele,a mogu se nijansirati sa tonerima do 3%.Nakon uništavanja plijesni i gljivica sa nekakvim sredstvom potrebno je nanijeti boju u dva sloja radi bolje zaštite.Trajnost zaštite ovakvih boja je cca 2 godine.Meni se do sada odlična pokazala Helios boja za kuhinje i kupaonice.Kod pripreme površine paziti da se ne skidaju gljivice i plijesan prije nego ih se uništi.Naravno,potrebno je cijelu prostoriju obojati takvom bojom.:kava:

manixman
19.12.2011., 19:54
Trebam svoju sobu pregletovati, ali čitavom duzinom zida pri podu su postavljene cijevi od centralnog grijanja, e sad da li trebam demontirati te cijevi ili je moguce gletovati iza njih???

VDCOTO
20.12.2011., 09:27
Pa fino demontiraš, odvojiš malo od zida, odvidaš nosače(ako imaju nosače) pogletaš, prebrusič, u stare rupe u kojima je vjerovatno tipla vratiš nosače i cijevi...

Diegos
23.12.2011., 23:29
Može li mi tko reći kako napraviti prijelaz dvije boje na zidu. Pola zida bi bilo bijelo, a pola plavo. Probao sam prvo obojiti bijelo, pa onda staviti onu traku, te bojati drugom bojom, ali kad sam skinuo traku skinuo mi se i sloj boje (iako se boja sušila 2 dana prije lijepljenja trake).
I još nešto, može li se Dulux diamond matt kupiti od 1L?

VDCOTO
24.12.2011., 10:51
Kad si stavio traku i nanio drugu boju kad si skinuo traku, kad se sve osušilo?

Diegos
24.12.2011., 18:27
Kad si stavio traku i nanio drugu boju kad si skinuo traku, kad se sve osušilo?
Ne, skinuo sam odmah nakon 2. ruke (druge boje).

brihtar1170
29.12.2011., 10:08
Ne, skinuo sam odmah nakon 2. ruke (druge boje).

Kad radim tako nešto: nalijepim traku, bešnajdam kistom i malim valjčićem, skinem traku i obojam ostatak zida valjkom. I sve to ponovim za drugu ruku. Do sada nikad nije bilo problema.
Pozdrav svima i sve najbolje za Božić i Novu Godinu!

Jigsaw1
29.12.2011., 10:27
Može li mi tko reći kako napraviti prijelaz dvije boje na zidu. Pola zida bi bilo bijelo, a pola plavo. Probao sam prvo obojiti bijelo, pa onda staviti onu traku, te bojati drugom bojom, ali kad sam skinuo traku skinuo mi se i sloj boje (iako se boja sušila 2 dana prije lijepljenja trake).
I još nešto, može li se Dulux diamond matt kupiti od 1L?

imaš trake baš za takve situacije, koje "nedižu" boju , malo su skuplje od običnih ali ugl. postoje. Mislim da ih ima čak u kauflandu, naslikano-napisano je na njoj.:)

Jigsaw1
29.12.2011., 10:32

savjet molim

mišljenja?

na jub-ovom latexu nepiše ništa za podlogu da je potrebna dok npr caparola ima svoju posebnu podlogu za latex , ali cini mi se da je jub-ov latex kvalitetniji tj. periviji? :ne zna:

ppart
04.01.2012., 17:48
Jupol block

Dali ima netko iskustva?

lillya
09.01.2012., 21:43
Molim za pomoć,

trebam pofarbati kuhinju u neku perivu boju, da li je za to dobra dulux eggshell ili nešto drugo?

I da li mogu dnevnu pofarbati sa dulux diamond mat? Jel će biti poslije problem prefarbti?

brihtar1170
10.01.2012., 17:33
Molim za pomoć,

trebam pofarbati kuhinju u neku perivu boju, da li je za to dobra dulux eggshell ili nešto drugo?

I da li mogu dnevnu pofarbati sa dulux diamond mat? Jel će biti poslije problem prefarbti?

Prošle godine obojao sam hodnik i kuhinju sa diamond mat bojom i pokazalo se super. Lako se nanosi, dobro se razvlači, lako se pere i ne ostaju flekovi.
Na jednom drugom mjestu smo ovakvu boju premazali sa Jupolom po želji vlasnika i nije bilo nikakvih problema. Direktno na boju bez impregnacije.

Mala Huba
12.01.2012., 18:29
Bok!
Dva pitanja:
1. imam u hodniku i dnevnom "hrastovu koru". Kako se to skida? Da li se nekako brusi ili dleta?

I 2., slično ovom prije: koju boju staviti u kupaonu, iznad pločica? Pločice su dosta niske pa se zid zalijeva prilikom tuširanja.

ninja23
14.01.2012., 11:12
Pozdrav, imam pitanje o farbanju sobe.
zadnji put je farbano prije 3-4 godine i sad bi to sve obnovili pa me zanima sta je sve potrebno napraviti. da li je impregnacija neophodna i koja? da li vrijedi farbati sa dulux bojama?periva boja znaci da ako se nesto zamaze da se moze pobrisati sa vlaznom krpom? koliko otprilike majstori naplacuju za farbanje, sa manjim popravcima (gletanje ako di treba). bio nam je jedan covjek koji je za sobu od 20 kvadrata i predsoblje od 4 kvadrata trazio 1000 kn i to za jedno farbanje i sa nasom bojom.

brihtar1170
15.01.2012., 17:49
Bok!
Dva pitanja:
1. imam u hodniku i dnevnom "hrastovu koru". Kako se to skida? Da li se nekako brusi ili dleta?

I 2., slično ovom prije: koju boju staviti u kupaonu, iznad pločica? Pločice su dosta niske pa se zid zalijeva prilikom tuširanja.

Glede ove "hrastove kore" ne znam odgovor.
Za kupaonicu imaš veliki izbor. Probaj Ultrasaten od Oikosa ili Duluks Diamond Matt, ili Diamond QD Eggshell.

toni7
15.01.2012., 18:28
Glede ove "hrastove kore" ne znam odgovor.
Za kupaonicu imaš veliki izbor. Probaj Ultrasaten od Oikosa ili Duluks Diamond Matt, ili Diamond QD Eggshell.

Za"hrastovu koru" smo već par puta pisali,treba pogledati na fasadama ali ukratko.Nemože se skinuti nego sa građevinskim ljepilom pregletati ,još bolje utopiti mrežicu,kad posuši druga ruka ljepila i kasnije teranil i to je to

brihtar1170
15.01.2012., 18:32
Pozdrav, imam pitanje o farbanju sobe.
zadnji put je farbano prije 3-4 godine i sad bi to sve obnovili pa me zanima sta je sve potrebno napraviti. da li je impregnacija neophodna i koja? da li vrijedi farbati sa dulux bojama?periva boja znaci da ako se nesto zamaze da se moze pobrisati sa vlaznom krpom? koliko otprilike majstori naplacuju za farbanje, sa manjim popravcima (gletanje ako di treba). bio nam je jedan covjek koji je za sobu od 20 kvadrata i predsoblje od 4 kvadrata trazio 1000 kn i to za jedno farbanje i sa nasom bojom.

Ako bojaš sa "običnim" disperzivnim bojama i ako su zidovi dobri, impregnacija nije potrebna. Za Dulux, Oikos i slične, impregnaciju bi preporučio.
Neke perive boje se mogu prati a neke samo brisati sa vlažnom krpom. Piše na boji.
Cijena soboslikarskih radova ovisi o radnjama koje se trebaju napraviti i o boji kojom se boja.

maler & CO.
15.01.2012., 19:07
bio nam je jedan covjek koji je za sobu od 20 kvadrata i predsoblje od 4 kvadrata trazio 1000 kn i to za jedno farbanje i sa nasom bojom.

:)

ninja23
15.01.2012., 20:59
:)

sta znaci taj smile? da nas je dobro zajebo?
danas sam i saznao da je trebao podlijetati i stropove, dakle oko 24 kvadrata dlijetanja. ali kako sam malo gledao po netu, mnogi farbaju po cijenama 12-15 kn sa obicnom bojom, 20-22 kn sa duluxom i oko 15kn je dlijetanje, dakle dok to zbrojim kod ostalih za 1000 mi je ukljucen rad (sve 2x) i materijal.

robertinoo
15.01.2012., 21:39
ne farba se pod(obicno) vec se farbaju zidovi. pa ti ljepo nama reci koliko kvadrata imas zidova,a ne kolika je kvadratura sobe ili hodnika. :504:

Odokativno pretpostavljam da je oko 90-100 kvadrata,pa ti je covjek rekao sasvim normalnu cijenu.

ninja23
15.01.2012., 22:50
ne farba se pod(obicno) vec se farbaju zidovi. pa ti ljepo nama reci koliko kvadrata imas zidova,a ne kolika je kvadratura sobe ili hodnika. :504:

Odokativno pretpostavljam da je oko 90-100 kvadrata,pa ti je covjek rekao sasvim normalnu cijenu.
hvala na prosvjetljenju znam da se ne farba pod ali kvadratura potrebna za farbanje se izracuna tako da se kvadratura poda pomnozi sa 3. :504:
po tome u sobi imam 60 m2 za pofarbati a u hodniku 12.
normalna cijena? dakle, ostali farbaju za recimo 13 kn kvadrat dakle 72m2*13kn=936 kn i jos se doda dlijetanje 24m2*15kn=360 dakle 1296 kn s tim da se sve 2 puta napravi i sa njihovim materijalom. ja sumnjam da bi za 300 kn kupio dosta materijala za to sve, jer jos mi treba i folija i zastitne trake.

robertinoo
15.01.2012., 23:23
hvala na prosvjetljenju znam da se ne farba pod ali kvadratura potrebna za farbanje se izracuna tako da se kvadratura poda pomnozi sa 3. :504:
po tome u sobi imam 60 m2 za pofarbati a u hodniku 12.
normalna cijena? dakle, ostali farbaju za recimo 13 kn kvadrat dakle 72m2*13kn=936 kn i jos se doda dlijetanje 24m2*15kn=360 dakle 1296 kn s tim da se sve 2 puta napravi i sa njihovim materijalom. ja sumnjam da bi za 300 kn kupio dosta materijala za to sve, jer jos mi treba i folija i zastitne trake.

wtf? pa biseru moj dragi,nije ti ista kvadratura zidova ako je visina stopa 2.5 metra,ili 2.70,ili 3,ili imas kosi strop, itd itd. Dakle ne racuna se tako!

Dlijetanje? prvi put cujem za to,valjda mislis na gletanje. Ko to farba za 13 kn? mozda sumnjivi tipovi sa njuskala,koji kvalitete (pa ni posla) nemaju,pa moraju ici sa takvim cijenama da bi nesto zaradili. I onda ti dodju doma s nekim zadnjim smecem od boje,jer treba i njemu na kraju svega ostat nesto u novcaniku.

BTW kanta jupola ti je 130kn sto je dovoljno za 72 kvadrata u dva sloja, a folija i traka te nece doc preko 50kn

ninja23
16.01.2012., 16:17
wtf? pa biseru moj dragi,nije ti ista kvadratura zidova ako je visina stopa 2.5 metra,ili 2.70,ili 3,ili imas kosi strop, itd itd. Dakle ne racuna se tako!

Dlijetanje? prvi put cujem za to,valjda mislis na gletanje. Ko to farba za 13 kn? mozda sumnjivi tipovi sa njuskala,koji kvalitete (pa ni posla) nemaju,pa moraju ici sa takvim cijenama da bi nesto zaradili. I onda ti dodju doma s nekim zadnjim smecem od boje,jer treba i njemu na kraju svega ostat nesto u novcaniku.

BTW kanta jupola ti je 130kn sto je dovoljno za 72 kvadrata u dva sloja, a folija i traka te nece doc preko 50kn

nemam pojma na cemu si ti ali nema teoretske sanse da za 130 kn prefarbas 74 kvadrata 2 puta. frend je farbao sebi neki zid u garazi i kupio je 2 kg farbe jupol za 35 kn i to mu je bilo dosta za 10 m2. ja sam pogledao i na kantici pise potrosnja 2 dcl/m2. ne farbaju sumnjivi tipovi nego sam nasao i par firmi
http://www.coloro-interijeri.hr/cjenik.php
http://www.coloro-interijeri.hr/cjenik.php

po tvojoj racunici onaj tko i radi za 13 kn sa materijalom dobro zaradi jer 72m2*13kn=936 kn i ak farba kosta 130 kn, dakle covjeku u dzepu ostane cistih 800 kn.

maler & CO.
16.01.2012., 16:34
sta znaci taj smile? da nas je dobro zajebo?
danas sam i saznao da je trebao podlijetati i stropove, dakle oko 24 kvadrata dlijetanja. ali kako sam malo gledao po netu, mnogi farbaju po cijenama 12-15 kn sa obicnom bojom, 20-22 kn sa duluxom i oko 15kn je dlijetanje, dakle dok to zbrojim kod ostalih za 1000 mi je ukljucen rad (sve 2x) i materijal.

Eto, Sve si sam zaključio.

maler & CO.
16.01.2012., 16:59
po tvojoj racunici onaj tko i radi za 13 kn sa materijalom dobro zaradi jer 72m2*13kn=936 kn i ak farba kosta 130 kn, dakle covjeku u dzepu ostane cistih 800 kn.

Tu si u krivu. Nije samo boja, već i materijal za zaštitu i amortizacija plus ono najbitnije, rad.

Ako češ ovako sagledavati situaciju, tada bi ispalo kako je dovoljno kupiti samo kantu boje i postaviti je na sredinu prostorije i otići na cugu dok se posao ne odradi sam od sebe.

Treba biti objektivan, pošto ljudi gledaju stvari zdravo za gotovo. Da ne pričam kada radim u Centru ili širem Centru, pa se ide tramvajem na posao jer parking ubija cijenama. A pak u tramvaju se ne švercaš jer kontrola harači svakodnevno.

Samo tu drobiš 20 kn dnevno na karte. Pojedi nešto na poslu, šta trebaš platiti bez obzira na dogovor. Mušterijama ideš kupiti materijal i isti im dostavljaš doma. Odradiš posao, ukloniš zaštitu Sve opereš. Odneseš smeće i ko da te nije bilo.

Materijal poskupljuje, potrošni alat poskupljuje, u biti Sve poskupljuje, a od majstora se traži da bude sve jeftiniji i kvalitetniji.

I još se traži vještina, brzina, pedantnost, preciznost, garancija i odgovornost.

Šta ti na kraju ostane? s.ebana kičma i koljena u 50-toj. I ništa drugo.

robertinoo
16.01.2012., 20:11
nemam pojma na cemu si ti ali nema teoretske sanse da za 130 kn prefarbas 74 kvadrata 2 puta.

valjda sam u zivotu potrosio par tona jupola najmanje,pa znam koliko ga ide (na gladak zid). A ova racunica za cistih 800 kn ti je zivi smijeh,jer nit se ta kanta sama donjela u sobu,niti se soba nije sama od sebe zastitila, niti se alat sam kupio, niti je vozilo majstoru palo s neba,niti mu je netko drugi platio davanja,benzin,radnu odjecu,itd,itd...:504:

maler & CO.
16.01.2012., 21:33
Nažalost činjenice govore kako će ljudi bez problema trpjeti recimo recimo 30 000 državnih službenika koji ne rade apsolutno ništa, a primaju za to plaću i sve moguće benificije.

Kako će bez problema tolerirati višegodišnje pljačke, koja se danas mjere u milijardama.

Kako će uvijek majstora uspoređivati sa plaćom prodavačice na kiosku, a nikada sa plaćom nekog direktora koji uzima recimo 40 000 kn plus bonuse, a tvrtka mu je konstantno u debaklu.

Obrtnika bilo koje vrste, danas se dovelo na marginu egzistencije. A jedino čovjek koji razvija vlastiti posao, uz sve nedaće i probleme koji mu se stavljaju na put, danas može stvoriti od svih navedenih, pošteno radno mjesto za nekoga drugog.

ninja23
16.01.2012., 22:27
Tu si u krivu. Nije samo boja, već i materijal za zaštitu i amortizacija plus ono najbitnije, rad.

A

ma znam da ima i drugih troskova, to sam samo rekao da tako ispada po robertinoovoj racunici.
i daj mi reci da li je moguce kupiti farbu za 130 kn i prefarbati 2*74m2

sto se ticetoga da trpimo 30000 drzavnih sluzbenika i ostalo to je zato jer im ne mozemo nista, mene isto to smeta, sto drzava naplacuje svoje minuse i kradje na mojoj grbaci ali ja tu nista ne mogu.
problem sa danasnjim majstorima je sto ima jako puno "majstora" ilitiga ljudi koji rade jako lose i time ruse ugled svima. tesko je naci dobrog majstora u necemu.

maler & CO.
17.01.2012., 09:03
ma znam da ima i drugih troskova, to sam samo rekao da tako ispada po robertinoovoj racunici.

Moguće je kupiti boju za tu lovu i prefarbati dva puta. Samo što je to na knap sa kvadraturom i pokrivanjem kante od 15 l. Pa ako treba ponegdje i tri puta tada trebaš kupiti još.

problem sa danasnjim majstorima je sto ima jako puno "majstora" ilitiga ljudi koji rade jako lose i time ruse ugled svima. tesko je naci dobrog majstora u necemu.

Treba dobro proučiti ponudu, i raspitati se.

DejanZg
17.01.2012., 13:37
Da li netko zna koji je prijevod malerskog Canvas drop clotha na hrvatski te gdje se moze isti kupiti. Velicine 3 x 4 m minimalno.
Hvala

http://www.canvasdropcloth.com/images/Drop_Cloth.jpg

Edit: rijec je iskljucivo o tkanini, nikako o pvc ili nekoj plasticnoj varijanti.

brihtar1170
17.01.2012., 15:40
Da li netko zna koji je prijevod malerskog Canvas drop clotha na hrvatski te gdje se moze isti kupiti. Velicine 3 x 4 m minimalno.
Hvala

http://www.canvasdropcloth.com/images/Drop_Cloth.jpg

Edit: rijec je iskljucivo o tkanini, nikako o pvc ili nekoj plasticnoj varijanti.

Ima ga "Srce Adriatika d.o.o." Zadar http://www.srceadriatika.com/alati-pribor.php
Nazovi i pitaj za prodajna mjesta.

manixman
20.01.2012., 01:25
mozda je malo van teme, ali ovdje se okupljaju ljudi koji bi to trebali znati..... Imam jedan prolaz iz sobe u sobu, okolo je zid pogletovan, sad iz odredjenih razloga moram suziti taj prolaz i izlio sam betonski sub (mora ici stub zbog nosivih razloga), taj stup nije ravan sa zidom, nego je uži od zida sa jedne strane oko 4 cm, pa sam mislio da poravnam taj stub sa zidom na sl. nacin: 1. Nabacim onu kombinaciju cementa, malo vapna i puno vode (kao špric ili kako ga zovu); 2. Sačekam jedan dan; 3. Nabacim grubi u debljini 2 cm i sačekam dan 4. Navučem fleksibilno ljepilo, utopim mrežicu i kasnije jos jednu ruku; 5. Izgletujem teranilom i dobijem ravninu sa zidom. E samo me zanima da li poslje grubog moze fliksibilno ljepilo ili treba neko drugo, koliko da čekam poslje grubog, a koliko poslje ljepila da moze ici teranil, nije velka povrsina oko 0,5m2... Hvala

skipjack
20.01.2012., 08:37
U planu mi je klincu na zid nacrtati Jurića, pa bi me interesiralo koje boje bi bilo najbolje upotrijebiti za oslikavanje?
Znači nešto ovako ko na linku http://www.dragoart.com/tuts/464/1/1/how-to-draw-cars-lightning-mcqueen.htm.

Svojedobno sam u stanu nacrtao tako Mickey & Mini i onda sam farbao nešto sa pigmentom nešto sa temperama ali nisam baš bio najzadovoljniji rezultatima.

Također bi me interesiralo da li postoje neki posebni kistovi za te precizne stvari?

maler & CO.
20.01.2012., 11:22
taj stup nije ravan sa zidom, nego je uži od zida sa jedne strane oko 4 cm, pa sam mislio da poravnam taj stub sa zidom na sl. nacin: 1. Nabacim onu kombinaciju cementa, malo vapna i puno vode (kao špric ili kako ga zovu); 2. Sačekam jedan dan; 3. Nabacim grubi u debljini 2 cm i sačekam dan 4. Navučem fleksibilno ljepilo, utopim mrežicu i kasnije jos jednu ruku; 5. Izgletujem teranilom i dobijem ravninu sa zidom. E samo me zanima da li poslje grubog moze fliksibilno ljepilo ili treba neko drugo, koliko da čekam poslje grubog, a koliko poslje ljepila da moze ici teranil, nije velka povrsina oko 0,5m2... Hvala

Zalijepi knauf ploču.

maler & CO.
20.01.2012., 11:26
U planu mi je klincu na zid nacrtati Jurića, pa bi me interesiralo koje boje bi bilo najbolje upotrijebiti za oslikavanje?
Znači nešto ovako ko na linku http://www.dragoart.com/tuts/464/1/1/how-to-draw-cars-lightning-mcqueen.htm.

Svojedobno sam u stanu nacrtao tako Mickey & Mini i onda sam farbao nešto sa pigmentom nešto sa temperama ali nisam baš bio najzadovoljniji rezultatima.

Također bi me interesiralo da li postoje neki posebni kistovi za te precizne stvari?

Dulux tester oko 20 - 25 kn bilo koji ton.

Kistovi slikarski valjda.

Qwasy6
20.01.2012., 17:31

Moze se kupiti i za 105kn boja Bravo od Svjetlosti, na kanti pise za 80kvadrata, ali racunaj si malo manje ipak (70-75m2), po meni nije nista losija od jupola

ninja23
21.01.2012., 09:02
trebao bih jedan savjet, kupili smo novi najmestaj, trosjed je sivi, ormar bijeli sa sivom crtom u sredini i regal za tv je bijeli, visoki sjaj, pa me zanima kojim bojama bi bilo najbolje pofarbati zidove. glupo nam je staviti sve bijele jer ce biti premonotono.

VDCOTO
21.01.2012., 09:20
Ja bi se držao sive ali da bude svijetlija ili tamnija od sive boje koje prevladavaju. Ili crna/grafitna:D
Da je slika lakše bi bilo "povezati u glavi".

robertinoo
21.01.2012., 10:05
tri stavis u sivo,a jedan u neku zivu (zelenu/narancastu) i onda to spojis sa detaljima tipa jastucicima na kaucu u istoj boji,itd..

skipjack
22.01.2012., 20:45
Dulux tester oko 20 - 25 kn bilo koji ton.

Kistovi slikarski valjda.

bio danas u Obiju i vele mi tamo da ce Dulux testeri izblijediti nakon 2 tjedna, pa nisam kupovao. jel ima istine u tome?

maler & CO.
22.01.2012., 23:00
bio danas u Obiju i vele mi tamo da ce Dulux testeri izblijediti nakon 2 tjedna, pa nisam kupovao. jel ima istine u tome?

Nema.

skipjack
22.01.2012., 23:17
Nema.

Hvala. Onda ću kupiti.
Budem postao ovdje po fazama. Danas sam sa olovkom sve nacrtao na zidove. :D

nina2006
25.01.2012., 20:40
Na redu je došlo krečenje. Napokon :)
Molim vas da mi preporučite nekog kvalitetnog proizvodača. Na zidove je prvo utopljena mrežica s ljepilom i na to još dvije ruke fine. Sad bi na to stavili kreč pa smo u dilemi koji kreč izabrati :ne zna:
Još jedno pitanje glede zidova u kupaonici; budući da su skloni nakupljanju gljivica zbog kojekakvih razloga da li je potrebno kupaonicu okrečiti nekom posebnom bojom kako bi se to isto izbjeglo?

manixman
25.01.2012., 23:11
Poz, izgletao sam sa teranilom jedan strop od knaufa. Ispalo je sve odlično ali sam napravio jednu pocetničku grešku. Nanosio sam impregnaciju sa sužvastim malim valjkom (nije velika površina stropa oko 8m2), isao sam uvjek u istom pravcu i preklapao sam poteze valjka tako da sam dobio pruge, mjesta gdje se valjak preklapao su dobila više impregnacije. Sacekao sam oko 5h da se osuši i nanio jedan sloj obicnog jupola, sledeci dan sam nanio drugi sloj jupola i sada na jednom mjestu (oko 0,5m2) mi se vide pruge koje tačno odgovaraju nejednako nanesenoj impregnaciji. Čini mi se čak da je ono mjesto koje je bogatije impregnacijom dobilo manje boje, a ova mjesta sa manje impregnacije imaju deblji sloj boje i sada na tim mjestima izgleda kao da sam lose izgletao. Kada sam nanosio 1. sloj jupola užasno brzo je susilo (možda sto je radilo je centralno grijanje, suh zrak.....) i mozda gdje je manje impregnacije brže se sušila boja i kad sam prelazio valjkom više je ostajalo boje (nagađam :ne zna:),iako sam nanosio boju na osusenu impregnaciju. Ali kad sam nanosio 2. sloj jupola 100% je se sve osušilo ali ipak nije uspio pokriti te neravnine. Šta sad da radim, da taj dio lagano prešmirglam i sve kompletno pređem sa 3. rukom jupola??

mirta2
26.01.2012., 16:48
Cijeli stan je jesenas obojan bijelom perivom Spektra bojom. Zapalila sam svijeću i nisam na vrijeme zapazila da prilično čađi. Svi zidovi su ostali doslovno čađavi, najviše na spojevima zidova s plafonom. Da li se to može nečime oprati (obzirom da je periva boja) a da ne ostane masno razmazano? Ili mi preostaje nanovo bojanje?

robertinoo
26.01.2012., 21:32
Poz, izgletao sam sa teranilom jedan strop od knaufa. Ispalo je sve odlično ali sam napravio jednu pocetničku grešku. Nanosio sam impregnaciju sa sužvastim malim valjkom (nije velika površina stropa oko 8m2), isao sam uvjek u istom pravcu i preklapao sam poteze valjka tako da sam dobio pruge, mjesta gdje se valjak preklapao su dobila više impregnacije. Sacekao sam oko 5h da se osuši i nanio jedan sloj obicnog jupola, sledeci dan sam nanio drugi sloj jupola i sada na jednom mjestu (oko 0,5m2) mi se vide pruge koje tačno odgovaraju nejednako nanesenoj impregnaciji. Čini mi se čak da je ono mjesto koje je bogatije impregnacijom dobilo manje boje, a ova mjesta sa manje impregnacije imaju deblji sloj boje i sada na tim mjestima izgleda kao da sam lose izgletao. Kada sam nanosio 1. sloj jupola užasno brzo je susilo (možda sto je radilo je centralno grijanje, suh zrak.....) i mozda gdje je manje impregnacije brže se sušila boja i kad sam prelazio valjkom više je ostajalo boje (nagađam :ne zna:),iako sam nanosio boju na osusenu impregnaciju. Ali kad sam nanosio 2. sloj jupola 100% je se sve osušilo ali ipak nije uspio pokriti te neravnine. Šta sad da radim, da taj dio lagano prešmirglam i sve kompletno pređem sa 3. rukom jupola??

Samo pofarbaj treci sloj,i trebalo bi ljepo ispast. i uvjek sljedeci sloj radi u kriz u odnosu na prethodni,ako me razumijes.

manixman
26.01.2012., 23:59
Samo pofarbaj treci sloj,i trebalo bi ljepo ispast. i uvjek sljedeci sloj radi u kriz u odnosu na prethodni,ako me razumijes.

Hvala, probaću

zoki68
27.01.2012., 11:01
Cijeli stan je jesenas obojan bijelom perivom Spektra bojom. Zapalila sam svijeću i nisam na vrijeme zapazila da prilično čađi. Svi zidovi su ostali doslovno čađavi, najviše na spojevima zidova s plafonom. Da li se to može nečime oprati (obzirom da je periva boja) a da ne ostane masno razmazano? Ili mi preostaje nanovo bojanje?
Nažalost oboje.Prvo pranje da se odmaste zidovi,nakon toga impregnacija pa tek onda ponovo bojanje zidova.:kava:

mirta2
29.01.2012., 16:57
Hvala. Odgovor me baš ne veseli :503:
Čime je to najbolje oprati? Zbog čega je potrebno nanositi impregnaciju ako je ispod periva boja?

Nažalost oboje.Prvo pranje da se odmaste zidovi,nakon toga impregnacija pa tek onda ponovo bojanje zidova.:kava:

zoki68
30.01.2012., 12:23
Oprati sa nekim ne abrazivnim detergentom(odmastiti).Impregnacija radi toga što se pranjem(trljanjem)ošteti površinski sloj boje(iako je periva) pa kasnije dolazi do pojavljivanja fleka i lošije pokrivnosti prilikom obnove.Boja je periva ali ne za ovakovo pranje kakvo je potrebno,već za manje flekice i mjestimično, a ne komplet pranje radi čađi.:kava:

manixman
12.02.2012., 18:22
Poz, jel moze jub-ov marmorin u kupaonici. Nece biti na mjestima gdje šprica direktno voda, ali da li mu ipak smeta ona vlaga u zraku i koliko je on otporan na vlagu i vodu. Mislim na tehniku ugradnje gdje se na kraju premaze sa marmorin emulzijom. Trenutno imam na grubo ozbukane zidove pa sam mislio na jedan dio keramicke plocice, a na drugi da prvo izgletam zid sa fleksibilnim ljepilom (+mrezica), nakon toga teranil extra i onda na kraju marmorin (+marmorin emulzija). Hvala

robertinoo
13.02.2012., 20:02
mozes slobodno,a mozes i teranil preskociti,i navuc marmorin na ljepilo

Soboslikar R
14.02.2012., 13:25
Poz, jel moze jub-ov marmorin u kupaonici. Nece biti na mjestima gdje šprica direktno voda, ali da li mu ipak smeta ona vlaga u zraku i koliko je on otporan na vlagu i vodu. Mislim na tehniku ugradnje gdje se na kraju premaze sa marmorin emulzijom. Trenutno imam na grubo ozbukane zidove pa sam mislio na jedan dio keramicke plocice, a na drugi da prvo izgletam zid sa fleksibilnim ljepilom (+mrezica), nakon toga teranil extra i onda na kraju marmorin (+marmorin emulzija). Hvala

Može,ako poslje staviš emulziju.
Između ljepila i teranila staviš impregnaciju,poslje teranila a prije marmorina OBAVEZNO opet impregnaciju,ako želiš da ti bude :D

Soboslikar R
14.02.2012., 13:29
mozes slobodno,a mozes i teranil preskociti,i navuc marmorin na ljepilo

Može ako ima novaca na bacanje pa umjesto da potroši recimo 1 kg marmorina,potroši (sigurno) barem 4 puta više.
Pogotovo bez prethodno nanešene impregnacije :504: :D

robertinoo
14.02.2012., 19:27
jok,bas da ljepilo ima neku strasnu granulaciju,pa da ce ici 4 puta vise.... Marmorin ima svoju debljinu zrna,i ici ce ga gotovo isto,ali nevermind.

Impregnacija je obavezan korak,to se podrazumjeva

Soboslikar R
14.02.2012., 20:05
jok,bas da ljepilo ima neku strasnu granulaciju,pa da ce ici 4 puta vise.... Marmorin ima svoju debljinu zrna,i ici ce ga gotovo isto,ali nevermind.

Impregnacija je obavezan korak,to se podrazumjeva

A šta da radim kad me tjeraš :ne zna:

Nisi nikad ni vidija kako se "to" radi,a kamoli radio.
Otud ti želja da ljudima prodaješ maglu :ne zna:

Šta pričaš o nečem o čemu ne znaš ništa i s time nanosiš ljudima materijalnu štetu,stvarno mi nije jasno.

"Marmorin ima svoju debljinu zrna" inače to ti je pasta,gel,kako ti drago.
Tako da neman pojma o kojoj debljini zrna pričaš.

Potrošnja na ljepilu za pločice u odnusu na teranil extra je 10 puta veča ( da se ispravim)

Jedino ako si se zabunio :ne zna: :kava:

robertinoo
14.02.2012., 20:35
Zabunio se. Mi u Istri pod Marmorin zovemo završne žbuke (tipa Edelputz), a vi ste vjerojatno mislili na Špatolato

Mala Huba
19.02.2012., 09:09
Jedno početničko pitanje:

Kako skinuti debeli sloj stare zidne boje, do kojeg sloja i da li što treba napraviti prije nego se nanosi nova boja? Za kupaonicu..

maler & CO.
19.02.2012., 20:38
Jedno početničko pitanje:

Kako skinuti debeli sloj stare zidne boje, do kojeg sloja i da li što treba napraviti prije nego se nanosi nova boja? Za kupaonicu..

Sastružeš kompletnu boju, otprašiš površinu, impregniraš, ukoliko je potrebno pokrpaš oštećenja ili bandažiraš pukotine, gletaš dva puta (u prosjeku), brusiš, otprašiš, impregniraš, bojaš.

Tuširaš se :D

Mala Huba
20.02.2012., 07:39
Sastružeš kompletnu boju, otprašiš površinu, impregniraš, ukoliko je potrebno pokrpaš oštećenja ili bandažiraš pukotine, gletaš dva puta (u prosjeku), brusiš, otprašiš, impregniraš, bojaš.

Tuširaš se :D
2* impregnacija?

Btw, planiram staviti eggshell boju. Što mislite o tome?

maler & CO.
20.02.2012., 13:48
2* impregnacija?

Btw, planiram staviti eggshell boju. Što mislite o tome?

Pa je 2X neg kak?

za eggshell nemam šta za reći osim da je to dobar izbor. jedino ti preporučujem da uz nju uzmeš i direktno duluxovu impregnaciju. primer

Mala Huba
20.02.2012., 16:40
Pa je 2X neg kak?

za eggshell nemam šta za reći osim da je to dobar izbor. jedino ti preporučujem da uz nju uzmeš i direktno duluxovu impregnaciju. primer
ok tnx! :top:

vodomar
23.02.2012., 14:35
Ima li možda netko iskustvo sa gletanjem zidova u "limenkama" u Zapruđu koji su od iverice?

Mushmula
23.02.2012., 14:40
Majstori, trebam pomoć. Htjela bih obojati zid u žbuku :) Selim u novogradnju i bijela boja je već na zidovima, a meni se ko za inat sviđa zid bez boje. Ovako nešto:

http://i44.tinypic.com/2duwb5v.jpg

Zna li netko kako da postignem taj efekt i kolko bi me takvo iskustvo koštalo? Također, da li bi se to dalo možda napraviti na knaufu, ako se odlučim za tu varijantu umjesto klasičnog drvenog regala. Ovako nešto:

http://i42.tinypic.com/j9uk3k.jpg

Soboslikar R
23.02.2012., 16:31
Ima li možda netko iskustvo sa gletanjem zidova u "limenkama" u Zapruđu koji su od iverice?

Ja sam ih jednom gletao sa Uniflotom,a drugom prilikom smo rabicirali kompletnu površinu,sa Teranilom.

Soboslikar R
23.02.2012., 16:39
Majstori, trebam pomoć. Htjela bih obojati zid u žbuku :) Selim u novogradnju i bijela boja je već na zidovima, a meni se ko za inat sviđa zid bez boje. Ovako nešto:

Zna li netko kako da postignem taj efekt i kolko bi me takvo iskustvo koštalo? Također, da li bi se to dalo možda napraviti na knaufu, ako se odlučim za tu varijantu umjesto klasičnog drvenog regala. Ovako nešto:

Ne vidim najbolje o čemu se radi,ali ako je jednolično kupiš boju i bojaš.

Ako je "šareno" onda je dekorativna tehnika onda je malo skuplje,možda da nađeš neku čišću sliku pa da staviš,onda bi ti mogao točnije odgovoriti.
Ako je hrapavo...

Može se od knaufa napraviti,nešto takvog tipa.

maler & CO.
23.02.2012., 17:36

Radio jednom, gletao običnim Teranilom. Ljudi tražili da to bude što jeftinije kako bi mogli uvaliti stan, što su i uspjeli.

Rezultat? izgleda u redu dok ne stisneš prstom površinu i ostane udubljenje.

Betonfix i mrežica pa glet bi bila kvalitetnija solucija. Mada najbolja, počupat te Foča ploče i napraviti knauf oblogu s izolacijom.

Mushmula
24.02.2012., 08:02
Ne vidim najbolje o čemu se radi,ali ako je jednolično kupiš boju i bojaš.

Ako je "šareno" onda je dekorativna tehnika onda je malo skuplje,možda da nađeš neku čišću sliku pa da staviš,onda bi ti mogao točnije odgovoriti.
Ako je hrapavo...

Može se od knaufa napraviti,nešto takvog tipa.

Evo link na veću sliku http://tinypic.com/r/jaw80k/5

A evo i još jedne slike, možda bolje skužiš na što mislim.

http://i44.tinypic.com/15wkzk4.jpg

Znam da se tehnika na te dvije slike malkice razlikuje. Oboje mi se sviđa, jer mi oboje izgleda 'betonski'.

vodomar
24.02.2012., 08:26
Soboslikar R i Maler&co hvala na odgovoru. Ja sam se dvoumio staviti preko "foča ploča" knauf ili gletati sa mrežicom i mislim da ću staviti mrežicu jer je u konačnici jeftinije, ali me zanima
1) bile su tapete koje sam potpuno skinuo-treba li kakva impregnacija ili grunt?
2) raditi sa ljepilom za keramiku(onim iz Peveca) ili Betonfixom?
3) čime gletati nakon mrežice( nije mi jasno kako drži mrežica saTeranilom)

kanjar
24.02.2012., 08:36
Mushmula
znam što hićeš, izvedivo je sa Roefix 55 uz prethodnu impregnaciju sa Roefix 10 i šeranje sa brusnim gleterom granulacije 16, postojeće boje i filcanje spužvastim gleterom

Mushmula
24.02.2012., 10:34
:D može sad na hrvatskom? :lol: šalu na stranu, izgledno je da nećemo to pokušavati izvesti u kućnoj radinosti, pa ako ima netko preporuku za majstora koji bi ovo znao prevesti i izvesti, molila bih da mi javi na PM. I zna li netko kolko bi koštao takav posao za nekih 15 m2 zida?

Soboslikar R
24.02.2012., 11:19
:D može sad na hrvatskom? :lol: šalu na stranu, izgledno je da nećemo to pokušavati izvesti u kućnoj radinosti, pa ako ima netko preporuku za majstora koji bi ovo znao prevesti i izvesti, molila bih da mi javi na PM. I zna li netko kolko bi koštao takav posao za nekih 15 m2 zida?

Ovo šta to Kanjar govori nije istina,niti ima ikakve veze sa onim šta tebi treba.To šta to on govori je obično ljepilo koje uopče nije preporučljivo nanositi na več obojan zid,niti se može dobiti efekt koji želiš :kava:

Ono šta ti tražiš ti se zove Ottocento "antico velluto"

http://img269.imageshack.us/img269/4373/an751.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/269/an751.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Isti materijal ima više tehnika nanošenja,pa daju sličen efekt.

Jeli to želiš?

kanjar
24.02.2012., 13:14
kao prvo mi smo na postu sam svoj majstor i tim putem ide i moj komentar
ukoliko želiš ima ih nekoliko vrsnih forumaša soboslikara pa im pošalji pp
normalno je da je roefix grubi (ima i finijih varijanti visokokvalitetnih polimercementnih materijala) jer netko baš to traži,drugi traže spattolato, neki traže umjetni mramor (kao tehniku)
a cijene, od 10 do 60 eura po m2

vodomar
27.02.2012., 09:46
Može li mi netko dati savjet za sam svoj majstor varijantu lakiranja drvenih vrata na kojima je skinut stari lak skroz do drveta i trebala bi biti polumat bijela na kraju

vodomar
27.02.2012., 10:41
Da pojasnim : zanima me koji proizvođač- Tessarol-akril iliobični, Cromosov program ili neka kombinacija

Libertango
27.02.2012., 15:34
Pitanje za majstore, fala unaprijed.

Kako najbolje sanirati pljesnivi zid, trebala bi krečiti sobu ovo proljeće i htjela bih osigurati da mi se gljivice više ne pojavljuju.

Na dijelu zida uz plafon i uz dio zida koji spaja stranice kuta kuće mi se pojavljuje plijesan koju nikako ne uspijevam maknuti, i luftam redovito i prije dvije godine je stavljena nova fasada sa stiroporom i šmirglala sam to i premazala sredstvom s klorom ali ništa-no luck.

Kaj sad učiniti prije krečenja, gledam malo boje, mislila sam uzeti jupol citro ali vidim da ima i običnih boja u ponudi u koje se može dodati algicid, jubocid ili amikol, pa ne znam što izabrati :ne zna:

Htjela bih se toga već jednom riješiti :flop:

zoki68
02.03.2012., 12:54
Plijesan najprije tretirati sa biocidnim sredstvom(npr.Sanitol),ostaviti da djeluje preko noći ,te ponoviti postupak ukoliko je jako onečišćenje.Nakon toga sa površine mehanički odstranimo plijesan(NIKAKO OBRNUTI REDOSLIJED)pomoću lopatice ili sl.Nakon toga slijedi bojanje sa kvalitetnom bojom u koju ste dodali Spektra zaštitu od plijesni(1 litra za 15 litara boje).Plijesan nastaje u prostorijama gdje je veći postotak vodene pare(kuhinje,kupaone i sl.),te je potrebno osigurati dobru ventilaciju prostorije(pvc stolarija hermetički zatvara prostoriju i nema prirodne izmjene zraka u prostoriji) ili prozračivanje.:kava:

hrv999
02.03.2012., 22:51
Napravljeno i ne valja.Čini mi se da svi ti preparati ne služe u biti ničemu osim olakšavanja novčanika naivnim građanima.Jedino kaj koristim od svega toga u zadnje vrijeme je akrilna emulzija prije gletanja i farbanja i to tolko da pokupi prašinu.Nisam školovan soboslikar,ali imam iskustva u tim poslovima i svašta sam vidio.Neke stvari sam u početku isfušaril dok nisam naučil,tak je svakome,samo kaj malo ko želi priznati,ali bitno je da se pomogne ljudima i olakša.Kaj se tiće problema s gljivicama,iskren da budem jedino kaj bi bilo dobro je skidanje žbuke na tom dijelu i navlačenje nove,to je dosad jedino pomoglo gdje god sam se susretal s takvim problemom.Prije sam znal mazat sa kojekakvim biocidima,fungicidima i kaj sve ne.I opet probije.Doma imam slučaj vanjske strane kupaonskog zida gdje moj stari neuspješno vodi bitku već godinama,skida boju,maže preparatima,gleta i svake godine opet probije.Na drugoj strani istog zida sam ja skinul žbuku do cigle,navukel novu i drži zasad,a tome ima već 5 godina.Tak da.....

darge
26.03.2012., 19:21
Zamolio bih za odgovor,imam cca. 50m2 zida s tapetama,treba skinuti tapete(tapete lagano se skidaju),možda i špahtlom skinuti staru boju,pogletati i pofarbati.Koliko bi to otprilike došlo po m2,bez materjala?,večinu imam,treba samo kupiti ako nešto fali.
fala :)

maler & CO.
26.03.2012., 19:50
Zamolio bih za odgovor,imam cca. 50m2 zida s tapetama,treba skinuti tapete(tapete lagano se skidaju),možda i špahtlom skinuti staru boju,pogletati i pofarbati.Koliko bi to otprilike došlo po m2,bez materjala?,večinu imam,treba samo kupiti ako nešto fali.
fala :)

Ovo mi je već drugi odgovor danas :D

min. 400 kn dnevnica, ili 40 - 50 kn radni sat.

darge
26.03.2012., 19:55
Ok,fala maler&co :)
Čekaj ako je po satu ili dnevnica,onda može malo i rastegnuti npr. 1 dan više.

maler & CO.
26.03.2012., 20:05
Ok,fala maler&co :)
Čekaj ako je po satu ili dnevnica,onda može malo i rastegnuti npr. 1 dan više.

A može i tjedan :D

Znam stari, klizav je to teren. Zato je najbolje ići na cijene s materijalom.

darge
26.03.2012., 20:25
Sorry, reci mi onda cijenu s materjalom,možda će ispasti jeftinije.

maler & CO.
27.03.2012., 04:01
Sorry, reci mi onda cijenu s materjalom,možda će ispasti jeftinije.

Skidanje tapeta,struganje stare boje, impregnacija (akrilna)a, gletaje 2X (teranil klasični), brušenje, impregnacija, akril oko stolarije ako je ima, bojanje 2X (standardna boja)

2250, 00 kn

audia3
27.03.2012., 19:46
Alo ekipa,pozdrav. Ima li netko wagner pro 119 ili ovaj novi graco prostep? Molim neko iskustvo, kritika, preporuka, svaka informacija dobro došla!

Ovako, izvinjavam se što upadam u temu, malo sam offtopic, ali stvarno nisam mogao pronaći adekvatniju temu.

Nabavio sam novi kućni broj, od inoxa, izgleda otprilike ovako http://www.edelstahl-tuerklingeln.de/BilderEbay/HausnummerArial4.jpg

Sad ga treba postaviti na kuću, a nisam siguran tačno na koju mjesto.
Mislim, naravno da ne postoji strogo pravilo, ali šta mislite gdje bi to najbolje izgledalo, estetski?

http://upload.slike.com/slike/wIzdL.png

Kuća je velika dvospratnica, broj bi bio u desnom ćošku. Molim prijedloge, l=? i h=? :)

maler & CO.
28.03.2012., 04:35
Molim prijedloge, l=? i h=? :)

Pa i nemaš neki izbor. Brojevi se stavljaju na vidljivo mjesto jer imaju vlastitu svrhu. Što znači kako recimo na kući, broj može biti na visini koja je vidljiva sa ulice. 2,5 m ili više barem koliko sam primjetio.

Ako nije na kući, tada je na ogradi.

Naravno, staviću da bude primjetan s ulice, ali svejedno ne želim recimo da mi bude preblizu ivici, niti da bude previsoko. Možda sam picajzla, ali brine me da na kraju ne budem zadovoljan mjestom :zubo:

maler & CO.
28.03.2012., 13:18
Naravno, staviću da bude primjetan s ulice, ali svejedno ne želim recimo da mi bude preblizu ivici, niti da bude previsoko. Možda sam picajzla, ali brine me da na kraju ne budem zadovoljan mjestom :zubo:

Kupi neku traku pa zalijepi, odmakni se i vidi. :D

Firma za trake ti se zove Scotch, pa pronađi na netu gdje ih ima. Drže bez brige.

tonton
29.03.2012., 19:13
kako postici visoki sjaj bijele boje na sobnim drvenim vratima? Da li ih prebojati bijelom te bezbojnim lakom il tak nesto ili ima neka specijalna boja bas za takav efekt? ak ima molio bih preporuke.
Stara bijela boja na vratima nije u losem stanju pa jel treba staru boju skidati il je dovoljno samo novu ruku nanijeti?
hvala

Elich San
30.03.2012., 10:28
evo ovako, imam par pitanja pa molim iskusne da mi odgovore ako nije problem.
:cerek:
budući da imam djecu , imam par kritičnih zidova koje bei prebojala nečim perivim. e sad prvo sam mislila stavljat marmorin jer mi je to jako lijepo i praktično, ali trenutno nam je nešto iskrsnulo pa mi je to za sada malo skupa opcija.

tako da smo ipak odlučili za nadam se jeftiniju varijantu, a to je periva boja.
gledala sam malo po netu i ima dosta toga pa me sada zanima što biste mi vi preporučili kao kvalitetno a ipak ne preskupo rješenje?
da li je kemopol premium dobar izbor a ako nije zašto nije?
znam da mi treba i impregnacija prvo, koju biste preporučili?

koliko bi me u konačnici otprilike izašao ukupan materijal za cca 15m2 u dva ? unaprijed se zahvaljujem na odgovorima :cerek:

maler & CO.
30.03.2012., 11:18
kako postici visoki sjaj bijele boje na sobnim drvenim vratima? Da li ih prebojati bijelom te bezbojnim lakom il tak nesto ili ima neka specijalna boja bas za takav efekt? ak ima molio bih preporuke.
Stara bijela boja na vratima nije u losem stanju pa jel treba staru boju skidati il je dovoljno samo novu ruku nanijeti?
hvala

Za visoki sjaj lak treba nakon nanošenja još jednom lagano "popeglati". Ipak, kupiš li Dulux High Gloss visokog sjaja, to češ i dobiti ionako.

Ali... taj lak se suši oko 16 sati, a sa sajajnim lakovima imaš jedan veliki problem. Skupljaju sve što je u zraku, pogotovo ako su vrata polegnuta. Toga se ne možeš riješiti ukoliko nemaš komoru za lakiranje.

Ili... prostor koji odprašuješ tako da usisaš SVE, uključujući i zidove. Opereš pod, i kompletno postaviš najlon, zidovi, pod. A ti se obučeš u papirnati skafander dok radiš.

Niti to nije garancija.

Terasa je odličan izbor, ukoliko ti ne doleti koja mušica, ili susjeda iznad istrese tepih i sl. :D vrt i pozicija ispod nekog drveta je promašaj.

Probao sam te Sve šeme....

maler & CO.
30.03.2012., 11:22
evo ovako, imam par pitanja pa molim iskusne da mi odgovore ako nije problem.
:cerek:
budući da imam djecu , imam par kritičnih zidova koje bei prebojala nečim perivim. e sad prvo sam mislila stavljat marmorin jer mi je to jako lijepo i praktično, ali trenutno nam je nešto iskrsnulo pa mi je to za sada malo skupa opcija.

tako da smo ipak odlučili za nadam se jeftiniju varijantu, a to je periva boja.
gledala sam malo po netu i ima dosta toga pa me sada zanima što biste mi vi preporučili kao kvalitetno a ipak ne preskupo rješenje?
da li je kemopol premium dobar izbor a ako nije zašto nije?
znam da mi treba i impregnacija prvo, koju biste preporučili?

koliko bi me u konačnici otprilike izašao ukupan materijal za cca 15m2 u dva ? unaprijed se zahvaljujem na odgovorima :cerek:

Kemopol ne koristim. Može Jub latex (mat nijansa), ili neka druga latex boja. Može i Dulux Diamond Mat, potpuno periva.

Materijal do 350 kn.

Elich San
30.03.2012., 12:22
hvala na odgovoru.
koliko bi mi otprilike trebalo boje jupol latex mat za 15-ak m2 u 2 sloja?
jel moguće da ide 190ml na 1m2?

maler & CO.
30.03.2012., 12:41
hvala na odgovoru.
koliko bi mi otprilike trebalo boje jupol latex mat za 15-ak m2 u 2 sloja?
jel moguće da ide 190ml na 1m2?

Pa 5l kupiš. Moguće je i da ode Svih 5l na 15 m2. Postoji više faktora koji utječu na potrošnu materijala. Površina, alat, vještina.

U svakom slučaju površinu impregniraj akrilnom impregnacijom prije bojanja. I dobro zaštiti pod i lajsne, jer ako se osuši boja, nije jednostavno za skinuti.

Valjak kratke dlake ili mikofibra.

tonton
30.03.2012., 13:10
Za visoki sjaj lak treba nakon nanošenja još jednom lagano "popeglati". Ipak, kupiš li Dulux High Gloss visokog sjaja, to češ i dobiti ionako.

Ali... taj lak se suši oko 16 sati, a sa sajajnim lakovima imaš jedan veliki problem. Skupljaju sve što je u zraku, pogotovo ako su vrata polegnuta. Toga se ne možeš riješiti ukoliko nemaš komoru za lakiranje.

Ili... prostor koji odprašuješ tako da usisaš SVE, uključujući i zidove. Opereš pod, i kompletno postaviš najlon, zidovi, pod. A ti se obučeš u papirnati skafander dok radiš.

Niti to nije garancija.

Terasa je odličan izbor, ukoliko ti ne doleti koja mušica, ili susjeda iznad istrese tepih i sl. :D vrt i pozicija ispod nekog drveta je promašaj.

Probao sam te Sve šeme....

Hvala Maler,
Mislim da ce biti Dulux. Imam terasu (privatnu) na vrhu zgrade i mislim da mogu napraviti 'komoru' pomocu najlona za zastitu jer sam i tak tog previse kupio prilikom bojanja.

Elich San
30.03.2012., 13:15
Pa 5l kupiš. Moguće je i da ode Svih 5l na 15 m2. Postoji više faktora koji utječu na potrošnu materijala. Površina, alat, vještina.

U svakom slučaju površinu impregniraj akrilnom impregnacijom prije bojanja. I dobro zaštiti pod i lajsne, jer ako se osuši boja, nije jednostavno za skinuti.

Valjak kratke dlake ili mikofibra.

hvala ti puno, najvjerovatnije da će to i biti izbor. dolje imam pločice ali planiram ih svakako zaštitit najlonom :cerek:

još samo jedno pitanjce, da li mogu koristiti pigmente za tu boju i koje?

maler & CO.
30.03.2012., 14:13
hvala ti puno, najvjerovatnije da će to i biti izbor. dolje imam pločice ali planiram ih svakako zaštitit najlonom :cerek:

još samo jedno pitanjce, da li mogu koristiti pigmente za tu boju i koje?

Ne pigmentiram ti ja boju, to rješenje mi ne odgovara. Kompjuterski zamiješana i čuvanje šifri je najbolje rješenje.

Sutra ljudi imaju neke popravke uslijed oštećenja površine, i da dolazim tamo pa miješam od oka neke varijante, to mi je smiješno.

Ovako sam ziher da je to ta nijansa u gram pigmenta.

Elich San
30.03.2012., 15:18
mi sami obavljamo radove ,zato pitam :cerek:
ne znam dali mješaju boju na tako male količine(5l) ili samo velike kante dolaze u obzir?

audia3
31.03.2012., 21:21
Alo ekipa,pozdrav. Ima li netko wagner pro 119 ili ovaj novi graco prostep? Molim neko iskustvo, kritika, preporuka, svaka informacija dobro došla!

Pa jeli moguće da niko ništa ne zna na ovu moju temu? :503:

maler & CO.
31.03.2012., 22:07

Vidio sam da se prodaje u jednoj trgovini, ne čini mi se loša stvar. 6000 - 7000 kn, čini mi se.

http://www.youtube.com/watch?v=hdv6ECE5qns

zanny
01.04.2012., 10:50

mi smo u procesu nabavke airlessa, vjerojatno ćemo prvo kupiti onaj hobi sistem od 4000 kn da vidilo dali to ima smisla, ako ima kakvih iskustava rado bih poslušao

maler & CO.
01.04.2012., 16:02
mi smo u procesu nabavke airlessa, vjerojatno ćemo prvo kupiti onaj hobi sistem od 4000 kn da vidilo dali to ima smisla, ako ima kakvih iskustava rado bih poslušao

Pa kada pogledaš video koji sam stavio, tada shvatiš da ta šema sa tim proizvodom i nije nešto prebrzo. S valjkom bi bio skoro pa iste brzine i imao bi 90 % boje na površini. U stanovima pak kada zbrojiš kompletnu zaštitu koja je potrebna i "odlazak" materijala u zrak, ne znam da li se uopće isplati.

Naravno, priča onih šprica 30 000 kn > je nešto sasvim drugo. A opet i za to ti treba posao neke hale ili trgovačkog centra.

Pošto su ti poslovi "rezervirani" za političke odlikaše, nemamo MI tu šta tražiti.

Soboslikar R
01.04.2012., 16:44

Ako možeš radit hale,zgrade to onda ima isplativosti ali samo prvu ruku.Ako radiš kuče,kao šta radiš nema nikakve isplativosti.Jer kad radiš sa njim nema popravaka poslje,a di je zaštita...Iman ti ja jednog koji prodaje polovnog,ako si zainteresiran.Ja neču meni to nema nikakve računice.

zanny
01.04.2012., 19:20
Ako možeš radit hale,zgrade to onda ima isplativosti ali samo prvu ruku.Ako radiš kuče,kao šta radiš nema nikakve isplativosti.Jer kad radiš sa njim nema popravaka poslje,a di je zaštita...Iman ti ja jednog koji prodaje polovnog,ako si zainteresiran.Ja neču meni to nema nikakve računice.

evo sad imam situaciju da svi plafoni idu u bilo, pa da samo njih bacim, jedno 150-200 m2 isplati mi se, stolarija je i ovako zaštičena dan iza postavljanja

meni izgleda kao ušteda vremena, pošto mi i ovako ne radimo useljene stanove, a da ne pričamo o bojanju fasadnih površina (kad ne puše)

koliko bi to bio polovni i koji model ?

Soboslikar R
03.04.2012., 12:50
evo sad imam situaciju da svi plafoni idu u bilo, pa da samo njih bacim, jedno 150-200 m2 isplati mi se, stolarija je i ovako zaštičena dan iza postavljanja

meni izgleda kao ušteda vremena, pošto mi i ovako ne radimo useljene stanove, a da ne pričamo o bojanju fasadnih površina (kad ne puše)

koliko bi to bio polovni i koji model ?

Sve zavisi kako gledaš.

Wagner pro 119 cjena 3.500kn,godinu dana star.

audia3
03.04.2012., 21:37
Evo ekipa ja sam naručio GRACO prostep, morao bi mi stić kroz koji dan pa ću vidit ko tu koga j...., nadan se dobrom rezultatu jer nije baš jeftin (baren meni), za alat koji bi stajao doma u garaži.

fida2
04.04.2012., 10:41
Trebao bih savjet, prije 2, 3 dana majstor je podletao teranilom sobu i sad bi ja bojao u bijelo, s time da bi 2 suprotna zida bila u sivo.

Majstor kaže da za bijele zidove nije potrebno stavljati impregnaciju jer su zidovi već ionako bijeli od teranila.

Sad ja namjeravam za ova 2 siva zida staviti impregnaciju al me zanima dal da stavim i za bijele ili da pomiješam

sa bojom ili da upoće ne stavljam?

Također, koliko premaza preporučujete za bijele zidove, za sivo mi je čovjek preporučio 2?

maler & CO.
04.04.2012., 11:33
Trebao bih savjet, prije 2, 3 dana majstor je podletao teranilom sobu i sad bi ja bojao u bijelo, s time da bi 2 suprotna zida bila u sivo.

Majstor kaže da za bijele zidove nije potrebno stavljati impregnaciju jer su zidovi već ionako bijeli od teranila.

Sad ja namjeravam za ova 2 siva zida staviti impregnaciju al me zanima dal da stavim i za bijele ili da pomiješam

sa bojom ili da upoće ne stavljam?

Također, koliko premaza preporučujete za bijele zidove, za sivo mi je čovjek preporučio 2?

Postoje majstori i "majstori". :)

Normalno kako češ impregnirati kompletne površine, a prije toga ih otprašiti metlom ili sl.

Impregnaciju stavljaš čistu, po uputi koja ti piše na pakiranju. (razrjeđivanje 1:1, ili 1:3 najčešće)

Premaza boje uvijek dva, bilo da se radi o bijeloj ili toniranoj boji.

maler & CO.
04.04.2012., 11:41
Evo ekipa ja sam naručio GRACO prostep, morao bi mi stić kroz koji dan pa ću vidit ko tu koga j...., nadan se dobrom rezultatu jer nije baš jeftin (baren meni), za alat koji bi stajao doma u garaži.

Ovo je isplativo :mig:

http://www.youtube.com/watch?v=RE8qH0JzmAg&list=PLDC0308EBE0C21592&index=2&feature=plcp

http://www.youtube.com/watch?v=iuOoJFuKjaU&feature=autoplay&list=PLDC0308EBE0C21592&lf=plcp&playnext=1

.

baranovski
04.04.2012., 19:38
Pozdrav meštri :) !imam jedno pitanje za poznavatelje cijena na tržištu,dobio sam ponudu 18 kn po m2 pituravanje,tri ruke,materijal uključen u cijenu i za strop 30 kn po m2,gletanje stropne gips ploče i pituravanje,materijal isto uključen u cijenu.kako vam se čine ove cijene:ne zna:?nisam davno ništa radia pa ne znam koja je cijena rada,pa ako mi možete dati svoje mišljenje,previše,premalo,koliko bi bilo otprilike,hvala:top: !

maler & CO.
07.04.2012., 17:00
Pozdrav meštri :) !imam jedno pitanje za poznavatelje cijena na tržištu,dobio sam ponudu 18 kn po m2 pituravanje,tri ruke,materijal uključen u cijenu i za strop 30 kn po m2,gletanje stropne gips ploče i pituravanje,materijal isto uključen u cijenu.kako vam se čine ove cijene:ne zna:?nisam davno ništa radia pa ne znam koja je cijena rada,pa ako mi možete dati svoje mišljenje,previše,premalo,koliko bi bilo otprilike,hvala:top: !

Sve ti to ovisi kakvim se materijalom radi posao.

maler & CO.
08.04.2012., 01:23
Sretan Uskrs i svako dobro. :mig:

yvanna
12.04.2012., 16:34
savjet :moli:

dovršavamo novi novcati stan. na zidovima je trenutno samo žbuka. sad treba obojati zidove. budući da želim čisto bijelo, predlažu mi bojanje sa biovapnom. ja sam prvo mislila 2 ruke vapna pa zadnji sloj jupol. zašto mi predlažu biovapno? kao, zid diše.. neće doći do gljivica.. riječ je o stanu u dalmaciji, ako je bitno.

ja znam da je obično vapno relativno kao štetno, to su mi uvijek govorili. zato me sad zanima što da radim, da prihvatim savjet ili da napravim po svom. zbilja se ne kužim u to :facepalm:

maler & CO.
12.04.2012., 17:58
savjet :moli:

dovršavamo novi novcati stan. na zidovima je trenutno samo žbuka. sad treba obojati zidove. budući da želim čisto bijelo, predlažu mi bojanje sa biovapnom. ja sam prvo mislila 2 ruke vapna pa zadnji sloj jupol. zašto mi predlažu biovapno? kao, zid diše.. neće doći do gljivica.. riječ je o stanu u dalmaciji, ako je bitno.

ja znam da je obično vapno relativno kao štetno, to su mi uvijek govorili. zato me sad zanima što da radim, da prihvatim savjet ili da napravim po svom. zbilja se ne kužim u to :facepalm:

U 90% slučajeva zidovi "ne dišu", pogotovo u sustavima novogradnje. Tako da zanemarite tu priču.

Bojajte klasičnim bojama ili nekim drugim komercijalnim materijalom. A vapno zaboravite u bilo kojem obliku.

Nema tu prevelike nauke. Uštedite si vrijeme i razbijanje glave. :mig: LP

Annay,Annay
13.04.2012., 10:47
Trenutno mi majstor daje drugu ruku gletanja,novi stan,zbuka je bila prije....Ja bi sad kuhinju ofarbala u Duluxovu boju boja bijele kave kuhinju od 15m2....ali perivu...On kaze da za to treba posebna priprema,poseban valjak,impregnacija prije bojanja,uglavno da je priprema drugacija...Dok mi on preporucuje boju od neke nase SVIJETLOT???
Moze savjet,kako i sta i cijenovno sta se vise isplati,Hvala???

maler & CO.
13.04.2012., 13:00
Ja bi sad kuhinju ofarbala u Duluxovu boju boja bijele kave

I Sve ste mu rekli.

Nema dalje. :)

zanny
13.04.2012., 19:03
Trenutno mi majstor daje drugu ruku gletanja,novi stan,zbuka je bila prije....Ja bi sad kuhinju ofarbala u Duluxovu boju boja bijele kave kuhinju od 15m2....ali perivu...On kaze da za to treba posebna priprema,poseban valjak,impregnacija prije bojanja,uglavno da je priprema drugacija...Dok mi on preporucuje boju od neke nase SVIJETLOT???
Moze savjet,kako i sta i cijenovno sta se vise isplati,Hvala???

te dvije stvari nemaju veze jedna s drugom, dulux je dulux, latex boja koja zahtjeva savršeno ravan zid i isto tako savršenu cijenu

svjetlost je vjerojatno kempol premium, koji je vodoperiva boja uglavnom niža klasa.

Kod pravog majstora priprema je ista tj kad se gleta gleta se sa bočnim svjetlom i onda je sve ok

Annay,Annay
13.04.2012., 22:29
Ako se ja odlucim za Dulux perivu za kuhinju,da li nakon sta je on pogletao ide neka posebna priprema ili ne mora ici,da li nakon gletanja moze nanjeti dulux farbu ili stvarno treba stavit neku impregnaciju i kakvu????

zanny
14.04.2012., 06:48
Ako se ja odlucim za Dulux perivu za kuhinju,da li nakon sta je on pogletao ide neka posebna priprema ili ne mora ici,da li nakon gletanja moze nanjeti dulux farbu ili stvarno treba stavit neku impregnaciju i kakvu????

stvar je u duluxu šta je dosta glatka boja i gletanje mora bit savršeno jer se svaka greška vidi, a nema popravljanja mjestimično nego samo cijeli zid. Pa impregnacija iovako ide na sve površine nakon gletanja, nemoj slušajno da ti ovaj ne impregnira jer ti je onda to bacanje para

Annay,Annay
14.04.2012., 22:56
stvar je u duluxu šta je dosta glatka boja i gletanje mora bit savršeno jer se svaka greška vidi, a nema popravljanja mjestimično nego samo cijeli zid. Pa impregnacija iovako ide na sve površine nakon gletanja, nemoj slušajno da ti ovaj ne impregnira jer ti je onda to bacanje para

Ima li kakav savjet koju impregnaciju da koristim??? Znaci ne treba biti Dulux priprema(impregnacija) moze i neka druga??? Da li valjci,pineli trebaju biti Duluxovi????

maler & CO.
15.04.2012., 20:50
Ima li kakav savjet koju impregnaciju da koristim??? Znaci ne treba biti Dulux priprema(impregnacija) moze i neka druga??? Da li valjci,pineli trebaju biti Duluxovi????

Dobar izbor je Duluxova impregnacija.

Ostatak pitanja prelazi već u savjetovanje vašeg majstora, koji ipak na kraju svoju uslugu vama naplaćuje.

Ja Osobno
16.04.2012., 08:49
A je mi se krvi napio:503:
Nije da se nisam namaljao zidova i bilo je kojekakvih. Ali ovo:504:
Prije dvije godine je nabačena strojna žbuka. Sada krenuo maljati. Prvo uzeo akril i prevuko.Teranilom poravnao koliko sam smatrao da treba (i vidio). Već se tu zid nešto bunio protiv teranila i mjestimice ga odbijao prihvatiti. Zatim jupol clasic - da se ne bih gnjavio s poluproizvodima. I prva i druga ruka se napatio ko Krist. Jednostavno mjestimice zid ne želi ništa na sebi - zid naturist!
Ne vjerujem da je stvar u eventualno preostaloj prašini jer bi se to već oprašilo s ovim namazima. Kao da je premalo veziva u žbuki i ona se ljušti s bilo kojim namazom. Nekako sam to pregazio (s kistom, valjak no chance) ali su mjestimice rupe 1-2 mm dubine, zid zasraćkan smećem i uopće nisam zadovoljan rezultatom. Ima li kakve pomoći osim da sve gulim i ispočetka se patim, a to nije opcija?

maler & CO.
16.04.2012., 19:33
Prvo uzeo akril i prevuko

To je akrilna impregnacija?

emzye
17.04.2012., 08:31
pozdrav svima!
imam jedno pitanje vezano uz bojenje zida u dnevnom boravku, naime trenutno je intezivne narančaste boje i kako planiramo cijeli stan uskoro pofarbat i osvježiti (ostatak su bijeli zidovi) razmišljamo o tome da ovaj narančasti prefarbamo u neku drugu nijansu..e sad..da li je potrebno preko ove postojeće boje staviti prvo nekakvu "podlogu" pripremu, nekako ga neutralizirati :ne zna: pa onda farbat novu boju preko (razmišljamo o nekoj sivoj, bež, malo toplijoj nijansi od ove, ali o tom-potom..) i koliko bi slojeva nove boje bilo potrebno, čisto da znamo s cijenom računat..pa eto ako netko može pomoći, bila bih jako zahvalna :)

Ja Osobno
17.04.2012., 09:08
To je akrilna impregnacija?

Da, Sipol ili tako nešto što se razrijedi i nanese. Ne pamtim ime jer mi je ostalo dosta od jesenas i tada je to na starom zidu funkcioniralo sasvim dobro.

maler & CO.
17.04.2012., 12:15
Da, Sipol ili tako nešto što se razrijedi i nanese. Ne pamtim ime jer mi je ostalo dosta od jesenas i tada je to na starom zidu funkcioniralo sasvim dobro.

Teško je ovako nešto konkretno napisati. U svakom slučaju, ako se glet podizao sa takve podloge, nije baš divna situacija.

Da li je problem u podlozi ili materijalu? to bi se trebalo pogledati na licu mjesta.

maler & CO.
17.04.2012., 12:27
pozdrav svima!
imam jedno pitanje vezano uz bojenje zida u dnevnom boravku, naime trenutno je intezivne narančaste boje i kako planiramo cijeli stan uskoro pofarbat i osvježiti (ostatak su bijeli zidovi) razmišljamo o tome da ovaj narančasti prefarbamo u neku drugu nijansu..e sad..da li je potrebno preko ove postojeće boje staviti prvo nekakvu "podlogu" pripremu, nekako ga neutralizirati :ne zna: pa onda farbat novu boju preko (razmišljamo o nekoj sivoj, bež, malo toplijoj nijansi od ove, ali o tom-potom..) i koliko bi slojeva nove boje bilo potrebno, čisto da znamo s cijenom računat..pa eto ako netko može pomoći, bila bih jako zahvalna :)

Impregnirati površinu, koristiti akrilnu kompjuterski toniranu boju. Prvu ruku manje razrjediti, drugu po uputi. Ukoliko ne pokrije zadovoljavajuće, obojati treći put.

emzye
17.04.2012., 13:21
hvala maler puno :S
impregnacijska boja, misliš na ovako nešto, mada moramo još proguglati i raspitat se naravno:
http://colours.helios.si/cro/gradevinski-premazi/impregnacije
je li to bijele boje, prozirno ? i onda na to se stavlja sloj boje koju bi htjeli i dali, naravno, kompjuterski smješati :) hvala unaprijed!