PDA

View Full Version : HDMI kabel

stranice : [1] 2 3

FEX
21.03.2007., 17:45
zanima me koliko je bitan HDMI kabel u cijeloj toj priči oko spajanja recimo LCD-a I DVD-a naravno ako imaju hdmi izlaz i ulaz...koliko para treba potrošit na kabel da bi to bilo to?

happydayhr
21.03.2007., 18:08
Bitan je svakako, ako želiš najbolju sliku i tu nema diskusije.
Cijena...to je drugi par cipela, ali sigurno nemoj previše dati

Albatros
22.03.2007., 08:01
zanima me koliko je bitan HDMI kabel u cijeloj toj priči oko spajanja recimo LCD-a I DVD-a naravno ako imaju hdmi izlaz i ulaz...koliko para treba potrošit na kabel da bi to bilo to?

POanta cijele priče jeste da DVD playeri koji nemaju HDMI moraju pretvoriti digitalne informacije sa DAC sklopom u analogni signal, koji onda ide kod nas preko SCART-a uobičajeno u TV prijemnik. TV prijemnik onda sa svojim DAC sklopom pretvara analogni signal u digitalni i prikazuje sliku. Gubitak je očit jer se neke informacije izgube u nepotrebnoj konverziji digital data -> analog data -> digital data. Nadalje najveći gubitak jeste u toj cijeloj priči realni gubitak karakteristika slike, boja itd.... Informacije su zapisane u PAL formatu na DVD mediju HD TV ih prikazuje 720 linija progresivnom metodom ukoliko je DVD player u mogućnosti čitati progressive. Ako nije u stanju imaš onda 720i.

DVD playeri koji imaju HDMI izlaz imaju dakle prednost jer nema gubitaka u DAC sklopovima. Nadalje oni su u pravilu ekipirani tzv. upscalerima i možeš birati modove u kojim želiš da DVD šalje zapis HDTV. 720p ili 1080i. Dakle "pametnom" interpolacijom DVD player može slati podatke prema HDTV u formatu 1080i. I onda HDTV prikazuje 1080i. Naravno sve ovisi koliko je pametan up scale sklop. Najvežnije jeste da bi ja sigurno koristio 720p mod. A za veoma brze dinamične filmove 1080i mod.

Da li vrijedi uložiti novce u DVD player koji ima HDMI izlaz i dobar upscaler sigurno da....

lucija02
22.03.2007., 08:16
Jel ima bitnije razlike u spoju komponentnim kablom i hdmi-em.Naime,imam dvd koji nema hdmi pa sam dvd spojio sa lcd-om komponentnim kabelom.
Dali bi dobio "bolju" sliku kada bi uzeo dvd sa hdmi-em i spojio sa lcd-om

Albatros
22.03.2007., 08:34
Jel ima bitnije razlike u spoju komponentnim kablom i hdmi-em.Naime,imam dvd koji nema hdmi pa sam dvd spojio sa lcd-om komponentnim kabelom.

Apsolutno, samo pitanje jeste koliko bolju. Razlika se može primjetiti gledanjem originalnog DVD-a. Upscale na 1080i bi trebao dati bolju sliku. Ja nemam DVD HDMI sa upscalerom. Ali logika govori da bi trebalo biti bolje. Koliko bolje ne znam. Uglavnom ljudi koji to imaju i pišu po netu vele da im jeste bolja slika. Je li ti TV HD ready ?

lucija02
22.03.2007., 09:09
Apsolutno, samo pitanje jeste koliko bolju. Razlika se može primjetiti gledanjem originalnog DVD-a. Upscale na 1080i bi trebao dati bolju sliku. Ja nemam DVD HDMI sa upscalerom. Ali logika govori da bi trebalo biti bolje. Koliko bolje ne znam. Uglavnom ljudi koji to imaju i pišu po netu vele da im jeste bolja slika. Je li ti TV HD ready ?

Da,hd ready je

Thurgood
22.03.2007., 17:12
nije apsolutno, ovisi o uređajima i kablovima, za razliku od analognog može imati problema i sa dužinom kabla. HDMI nije apsolutno superiorniji nad komponentnim prijenosom koji zapravo ekran "treba" i koristi za prikaz slike. ako je DVD vrhunski, a TV neki jeftiniji LCD mislim da je bolje držati se komponentnog. situacija slična kao i kod analogni vs. digitalni prijenos zvuka: kod vrhunskog playera i prosječnog pojačala bolje je koristiti DAC playera. uostalom, HDMI se stalno razvija i tko zna koja verzija (http://en.wikipedia.org/wiki/HDMI) je ugrađena u uređaje.

guglaj "component vs. hdmi" :)

Albatros
22.03.2007., 17:34
nije apsolutno, ovisi o uređajima i kablovima, za razliku od analognog može imati problema i sa dužinom kabla. HDMI nije apsolutno superiorniji nad komponentnim prijenosom koji zapravo ekran "treba" i koristi za prikaz slike. ako je DVD vrhunski, a TV neki jeftiniji LCD mislim da je bolje držati se komponentnog. situacija slična kao i kod analogni vs. digitalni prijenos zvuka: kod vrhunskog playera i prosječnog pojačala bolje je koristiti DAC playera. uostalom, HDMI se stalno razvija i tko zna koja verzija (http://en.wikipedia.org/wiki/HDMI) je ugrađena u uređaje.

guglaj "component vs. hdmi" :)

Tko to drži DVD player 10 m udaljen od TV ? :) Što se tiče komponentnog kao možebitno bolja veza, NEMA BA THEORIJE :D

Thurgood
22.03.2007., 20:27
po takvom kratkom i odlučnom odgovoru vidim da uopće nisi čitao o tome. ne moraš vjerovati meni, ja ionako nemam nekog iskustva iz prve ruke. neki pametniji ljudi su ovdje nešto napisali na tu temu: http://forum.ecoustics.com/bbs/messages/34579/122868.html

a pročitaj i komentare ;)

Albatros
23.03.2007., 07:53
po takvom kratkom i odlučnom odgovoru vidim da uopće nisi čitao o tome. ne moraš vjerovati meni, ja ionako nemam nekog iskustva iz prve ruke. neki pametniji ljudi su ovdje nešto napisali na tu temu: http://forum.ecoustics.com/bbs/messages/34579/122868.html

a pročitaj i komentare ;)

Da. Zaključak je generalno uzevši da je HDMI bolji inače se ne bi pojavio. I nametnuo kao standard. On je neizbježan za HDDVD i Blue Ray. Svakako ako imaš DVD player koji radi upscale običnog DVD u recimo 1080i i ako postoji hardeverska nesnošljivost iz x, y razloga (nekompatibilnost) onda si u banani.... ali ono što je MRAK kod digitalije jeste to da radi fantastično ili očajno (nema ništa)... To je ono na šta sam čekao cijeli život.

Svakako ako imaš DVD koji je upscaler i ako se DVD player "nađe" dobro sa TV onda je sve mrak.... Zato bi naravno trebalo osigurati mogućnost povrata DVD Playera ili ako ništa drugo zamjene za neki drugi model ukoliko se DVD i TV ne ljube...

GoodOne
30.03.2007., 17:40
Tko to drži DVD player 10 m udaljen od TV ? :) Što se tiče komponentnog kao možebitno bolja veza, NEMA BA THEORIJE :D

HDMI kabel bez problema ide 10m pa i dalje. Čak i verzija 1.3.

HDMI signal je digitalni, prenose se jedinice i nule i pitanje da li će TV dobiti savršeni signal jedinica/nule ili malo "pokvaren" je apsolutno nevažno Naravno, tako dugo dok stigne točan podatak.

To je drastična razlika u zadaći koju kabel obavlja u odnosu na komponentni... koji prenosi analogni signal i točno ono što stigne do TV to se i prikazuje... sa svim šumovima, interferencijama (probaj samo malo krivo spojit jedan konektor) i svemu ostalom što pokupi od DVD-a do TV-a. Tako da HDMI kabel može biti drastično jeftiniji, a da savršeno obavlja svoju namjenu.

Ja imam dva HDMI kabla, jednog od 1.5m sa pozlaćenim konektorima (150kn) i jednog od 5m bez pozlaćenih konektora (isto 150 kn :) )... trudio sam se vidjeti razliku, ali jednostavno je ne vidim (na 32" LCD-u).

Slika mi je preko hdmi-a bolja u odnosu na RGB scart kabel

Imam jeftini dvd player (Quadro 933) bez nekog posebnog čipa za upscaling (ili je loš) i kad dvd radi upscaling na 720 ili 1080 slika je lošija nego kad šalje normalni dvd digitalni signal (480/576) i prepusti LCD TV-u da napravi upscaling.

Eh, još jedna stvar... spojio sam comp na lcd tv (DVI->HDMI)... i batman returns HD je takav da su i djeca odmah zinula... razlika drastična iako je film samo u pola HD formata (X.264 codec, zauzima 2 GB).

dadex
31.03.2007., 12:38
ako nema hdmi mogucnost spajanja DVD i LCD , da li je kvalitetnije spojiti
Scart RGB ili Component (komponentni) kabel ?

prosvrljao sam po netu ali i dalje nemogu naci argumente koji bi prevagnuli.

thx

Thurgood
31.03.2007., 13:09
komponent je bolji, u rangu HDMI. RGB je nekad davno bio najbolji

GoodOne
31.03.2007., 16:14
ako nema hdmi mogucnost spajanja DVD i LCD , da li je kvalitetnije spojiti
Scart RGB ili Component (komponentni) kabel ?

prosvrljao sam po netu ali i dalje nemogu naci argumente koji bi prevagnuli.

thx

Za dvd -> lcd je bolji component kabel, obzirom da je na dvd-u zapis u component formatu. Vidi ovdje:
http://www.tvcables.co.uk/cgi-bin/tvcables/componentvideocable.html

dadex
31.03.2007., 16:25
Za dvd -> lcd je bolji component kabel, obzirom da je na dvd-u zapis u component formatu. Vidi ovdje:
http://www.tvcables.co.uk/cgi-bin/tvcables/componentvideocable.html

ok thx za info

a kakav je prijedlog ako se reproducira film sa hard diska iz DVD-playera ?
(ne sa media dvd)

thx

Thurgood
31.03.2007., 18:18
ista stvar, što se reprodukcije tiče medij nije u pitanju

MytByte
01.04.2007., 12:16
komponent je bolji, u rangu HDMI. RGB je nekad davno bio najbolji

Komponentni colorspace je samo reprezntacija RGB colorspacea kod kojeg je doslovce matematičkom formulom signal konvertiran i zapisan tako da ne čuva sve podatke za R, G i B komponentama nego ih ekstrahira iz razlike od luminantnog kanala (to je analogna kompresija koja čuva razdvojenost komponenti za razliku od kompozitnog signala)...dakle kompnentni NIJE bolji, jedino je caka u tome da je SCART dizjaniran za prijenos analognog RGB signala (premda naravno nema NIKAVOG razloga osim održavanja kompatibilnosti da ne prenosi i komponentni signal - neki STB-i to i rade)...jedni je problem što su žice u SCARTU nalaze u velikom broju jako blizu jedna druge pa može doći do distorzije signala...komponentna konekcija nije ništa drugo nego tri samostalne žice koje se eto mogu malo bolje izolirati...SCART po dizajnu prenosi interlacirani signal ali to nema veze jer i komponentni kable isto može prenositi interlacirani signal...jedino ako DVD player radi de-interlacing onda ovisi je li bolji deinterlacer u playeru ili televizoru što može dovesti do zaključka da je možda komponenta veza bolja od SCART veze...

HDMI je prema samom putu signala u velikoj prednosti pred komponentnim i SCART-om jer jednostavno NEMA DIGITALNE-ANALOGNE KONVERZIJE...jedino digitalni komponentni zapis može biti konvertiran u RGB već u playeru ili kasnije u TV-u (DA, HDMI može nositi i digitalni komponentni nekompresirani signal)...tu je pitanje samo koja komponenta radi bolja konverziju komponentne matrice u RGB matricu (player ili TV)...

dakle priča o tome je li bolji komponenti ili SCART završava na sljedećem:

1. Ako player radi bolji de-interlacing od displaya onda je komponentna veza bolja, inače nema razlike

2. HDMI je apsolutno bolji od obje solucije pod 1. osim kad ne radi zbog loše implementacije :zubo:

3. Kvaliteta slike preko HDMI-ja NE OVISI o CIJENI kabela nego je li propisno izoliran od smetnji...

Pozdrav

dadex
01.04.2007., 12:25
hvala na iscrpnom objasnjenju

Thurgood
01.04.2007., 13:30
pfff, koliko teksta za tako jednostavan odgovor. u slučaju spajanja na LCD televizor veće rezolucije komponentni je u svakom slučaju bolji jer je komponentni i nastao da bi se smanjio potreban bandwidth i povećala se moguća rezolucije koju može prenesti

i dalje se ne slažem da je HDMI apsolutno bolji, a takve tvrdnje bez ikakvog odstupanja (najbolji i točka) se ne mogu naći u niti jednom ozbiljnijem tekstu na tu temu

GoodOne
01.04.2007., 14:55
3. Kvaliteta slike preko HDMI-ja NE OVISI o CIJENI kabela nego je li propisno izoliran od smetnji...

Pa neki kabeli i jesu skuplji od drugih zato jer su bolje izolirani (+ pozlaćeni konektori). :D

S time da kod hdmi kabla nije bitno da je izoliran do daske, dok kod komponentnog i bilo kojed drugog koji prenosi analogni signal jest.

GoodOne
01.04.2007., 15:00
i dalje se ne slažem da je HDMI apsolutno bolji, a takve tvrdnje bez ikakvog odstupanja (najbolji i točka) se ne mogu naći u niti jednom ozbiljnijem tekstu na tu temu

1. DVD -> digitalni zapis
2. HDMI -> prenosi digitalni zapis
3. LCD -> prikazuje digitalni zapis

Bilo koji komponentni kabel (ili općenito analogni) može biti u idealnom slučaju samo jednak hdmi kablu, jer boljeg prenosa signala od hdmi-a nema. Može se samo izgubiti tj. pokupiti neke smetnje. Točka.

Dakle, kad se gleda samo kabel, boljeg od hdmi (dvi) nema. Upscaling i razne druge konverzije nemaju veze s kablom, ne?

Thurgood
01.04.2007., 18:36
a ja ni ne tvrdim da je komponentni bolji, nego da nije lošiji. podjednaki su i rezultat ovisi o uređajima koji se povezuju. vidim da još uvijek nisi ono pročitao. a vidi ovo: http://www.cobaltcable.com/pdfs/component_vs_dvi_hdmi.pdf

MytByte
01.04.2007., 23:05
a ja ni ne tvrdim da je komponentni bolji, nego da nije lošiji. podjednaki su i rezultat ovisi o uređajima koji se povezuju. vidim da još uvijek nisi ono pročitao. a vidi ovo: http://www.cobaltcable.com/pdfs/component_vs_dvi_hdmi.pdf

Zdrav razum govori da dvostruka DA-AD konverzija NE MOŽE biti bolja od NIKAKVE...taj text, osim što je prepun netočnosti, na kraju ipak favorizira HDMI...mislim kakave su to gluposti da je DLP digitalan a LCD i Plazma nisu...SVAKA, ali apsolutno SVAKA tehnologija prikaza rezultira ANALOGNIM jer jedino tako mi to možemo percipirati...osim toga čak i da možemo reći da je eto CRT analogan jer koristi analognu tehnolgiju za osvjetljavanje ekrana, za razliku od LCD, plazme i li DLP-a opet nije bolje koristiti komponentnu vezu jer OPET i u tom slučaju imamo jednu konverziju manje....

razlika između komponentnog i HDMI-ja je možda ponekad naoko nevidljiva ali je bogme jako vidljiva digitalnom signalnom pocesoru kada mora de-interlacirati i skejlati 1080i u 768p i kada se svaka i najmanja analogna smetnja krivo interpretira i napuhne pri prikazu...

vidim ja da moj prethodni text nije bio dovoljno dugačak...

Thurgood
02.04.2007., 07:06
pojam "HDMI" se odnosi na više verzija i revizija tehnologije. što mislite koliki je postotak uređaja na našem tržištu (pogotovo u nekakvim best buy klasama) koji nude savršeno izvedenu verziju 1.3? a razvitku nije došao kraj. da je to toliko savršeno ostao bi na verziji 1.0, ne? u idealnim uvjetima HDMI može biti, i u budućnosti bude bio izbor broj jedan. ali za sada se ne može jednostavno uzeti njega kao jedini mogući i pravilan izbor i komponentni samo prekrižiti. naravno, uvijek možemo podleći marketingu, ili smatrati da je digitalno savršeno i novije uvijek najbolje bez uspoređivanja rezultata.

u tekstu se ne favorizira nego zaključuje da ćemo biti prisiljeni koristiti HDMI. nije to zbog tehničkih prednosti nego zbog HDCP i zahtjeva filmske industrije :kava:

MytByte
02.04.2007., 19:21
Da, ali govorimo tehnološkoj usporedbi a ne o tome je li Samsung nešto zeznuo u svojoj implemenatciji HDMI protokola (a jest) ili je Sony na seriji DVD-a toj i toj spojio komponentnu luminancu na pin od U komponente...ako HDMI ne radi kako spada to je greška proizvođača i riječ je nedvojbeno o pokvarenom proizvodu ili onom koji ne služi svrsi za koju namjenjen...moje je iskustvo s HDMI-jem da - RADI...

Albatros
07.04.2007., 09:32
Taj PDF je dobro sve opisao. :) Jako dobro i jednostavno opisano.

peco1
27.04.2007., 00:32
e, sad, jebe lud zbunjenog :misli:. nakon sve te silne rasprave oko konverzije digital-analog, taj PDF kaze da plazma i LCD nisu digitalne vec analogne :confused:.

ako se spoji komp s LCD tv-om digitalno bez konverzije (DVI->HDMI), sta onda opet konvertira u analogno jer je (tako kaze) LCD analogna? vise mi nista nije jasno :confused:.

AxMi-24
27.04.2007., 12:00
Radi se o tome da medijska industrija voli jebat kupce u dupe (a imaju pravo veliku kitu). Zato je HDMI bolji. Naplaćuju digitalni kabl (koji košta par kuna po metru) 100-1000 puta više kao za bolju kvalitetu. HDMI je nakupina govana kojoj je jedini cilj da podržava HDCP (DRM kenju za koju treba platit licencu i opet omogućit Hollywoodu da te povali).

Drugim riječima treba bojkotirat sve šta se zove BR, HD-DVD, Vista, HDCP.

A LCD tehnika je potpuno digitalna ali to ne znači da je negdje neko smislio da je praktično imat analogni signal. Ono što mene fascinira je da navodno ima razlike između HDMI kablova što se tiče kvalitete slike. Dakle kupujete debilno dizajniran skupi kabl (prenosit digitalni signal je zbilja lagano što svaki kompjuter i internet dokazuju).

grudge
28.04.2007., 07:46
HDMI kabel bez problema ide 10m pa i dalje. Čak i verzija 1.3.

Eh, još jedna stvar... spojio sam comp na lcd tv (DVI->HDMI)... i batman returns HD je takav da su i djeca odmah zinula... razlika drastična iako je film samo u pola HD formata (X.264 codec, zauzima 2 GB).

Pitanje za povezivanje PC-a s LCD-om DVI>HDMI inace imam graficku 7600GT Gainward (jel ima kakve veze ako je DVI-I na grafickoj?) i LCD Sony KDL-32S2530 dali je to najbolja opcija za spojit? I gdje ima kupit kabel DVI>HDMI duljine jedno 10m i koja je cijena kabla

GoodOne
01.05.2007., 22:29
Pitanje za povezivanje PC-a s LCD-om DVI>HDMI inace imam graficku 7600GT Gainward (jel ima kakve veze ako je DVI-I na grafickoj?) i LCD Sony KDL-32S2530 dali je to najbolja opcija za spojit? I gdje ima kupit kabel DVI>HDMI duljine jedno 10m i koja je cijena kabla

A gdje bi DVI bio nego na grafičkoj? :D

Da, to je najbolja opcija za spojit (kužiš da zvuk ne ide preko te veze).

Kabel dvi>hdmi nisam našao nigdje u HR, dapače, gledali su me u svim trgovinama kao da sam pao s Marsa..., ali sam na kraju uspio pronaći dvi>hdmi adapter (50kn) te tako uz pomoć običnog hdmi-hdmi (5m, 150kn iako je i to preskupo, jel' tako axmi :D) kabla spojio pc i lcd tv.

sar8
02.05.2007., 11:29
Poštovanje...
Mogu li ikako utjecati da smanjim digitalizaciju slike kod brzih scena s puno detalja.
Dvd je denon s Faroudja proc. i mogu dobiti do 1080i(i 720p) a lcd lg lb model (DVI-denon ----HDMI LG --Bandbridge cabl) .Slika je inače savršena ....iskreno probao sam staviti na dvd-u samo 720p ali ne i ostale....
Inače III dio gosp.prstenova...DVD sam snimio na double layer bez kompresije uopće....
Ima li netko nekakav savjet .....

Hvala

grudge
03.05.2007., 17:24
A gdje bi DVI bio nego na grafičkoj? :D

Da, to je najbolja opcija za spojit (kužiš da zvuk ne ide preko te veze).

Kabel dvi>hdmi nisam našao nigdje u HR, dapače, gledali su me u svim trgovinama kao da sam pao s Marsa..., ali sam na kraju uspio pronaći dvi>hdmi adapter (50kn) te tako uz pomoć običnog hdmi-hdmi (5m, 150kn iako je i to preskupo, jel' tako axmi :D) kabla spojio pc i lcd tv.

Da znam da DVI ne prenosi zvuk vec samo digitalnu sliku sa kompa na LCD ili vec, sto se tice kabla uspio sam pronaci DVI -> HDMI 10m za 129kuna u Chipoteci :D :top:

jacuzzy
23.11.2007., 09:04
Kakva su vaša iskustva sa hdmi kablovima jer je raspon cijena nevjerojatan od 200kn pa do 1000 kn za recimo 1.5m....jel se isplati investirati npr u monster kabel (800kn) i jel stvarno slika bitno bolja preko takvog skupog kabla u odnosu na recimo panasonicov koji košta cca 250kn..naime treba mi hdmi kabel za spajanje max tv.a na plasmu pv 70...

zed_alive
23.11.2007., 09:07
najjeftiniji hdmi kabel je 200 kn? :eek:

pa to je lihva...

jacuzzy
23.11.2007., 09:12
najjeftiniji hdmi kabel je 200 kn? :eek:

pa to je lihva...

ma ima vjerojatno i jeftinijih al ti no name kablovi mi baš ne uljevaju povjerenje

lucija02
23.11.2007., 09:57
Panasonic-ov od 1.5m je oko 160 kn i ok je

Albatros
23.11.2007., 10:07
Ja sam kupio u Emezzet-i HDMI Taiwan, 65 KN i radi posve OK.

Mene isto zanima kad bi kupio HDMI kabel od 250 KN naviše bi li bila razlika u kvaliteti slike, tona u odnosu na Taiwan kabel no name od 65 KN.

zed_alive
23.11.2007., 11:57
ma ima vjerojatno i jeftinijih al ti no name kablovi mi baš ne uljevaju povjerenje

nisu ništa lošiji od brand kablova proizvođača opreme. žica je žica

specijalisti proizvođači kablova, to je već druga priča...to su već specijalne žice, čisti materijali, posebni izolatori, specijalni načini motanja. u audio svijetu običaj je da se žica isproba kući uz kauciju, ne bi bilo zgorega da se tako čini i s video žicama :mig:

zed_alive
23.11.2007., 12:00
Ja sam kupio u Emezzet-i HDMI Taiwan, 65 KN i radi posve OK.

Mene isto zanima kad bi kupio HDMI kabel od 250 KN naviše bi li bila razlika u kvaliteti slike, tona u odnosu na Taiwan kabel no name od 65 KN.

u audio svijetu vrijedi pravilo da ispod 400-500 kn ne postoji žica koja čini razliku u odnosu na običnu žicu. znači negdje od 500 kn dolaze stvari koje valjaju. a sad, dal vrijede te novce, iskustva nemam, trebalo bi probati. u audio svijetu vrijede

jacuzzy
23.11.2007., 13:24
Danas kupio u tehno centru pozlaćeni hdmi kabel 1.5 m nizozemskog proizvođača nedis za 200kn ,spojio max tv preko njega na plazmu i što reći..slika je "mrak"..oduševljen sam

lucija02
23.11.2007., 13:47
jesi spojio na palzmi na hdmi 1 ili 2??

zed_alive
23.11.2007., 13:50
Danas kupio u tehno centru pozlaćeni hdmi kabel 1.5 m nizozemskog proizvođača nedis za 200kn ,spojio max tv preko njega na plazmu i što reći..slika je "mrak"..oduševljen sam

isprobaj najjeftiniji hdmi kabel pa javi jel vidiš kakvu razliku...

peco1
23.11.2007., 14:21
do prije par dana sam mislio da su ti skupi kablovi samo marketinski trik, kao dao si 6-7 soma kuna za tv pa mozes jos 500 za kabel. ali stvarno ima nesto u onome "koliko para toliko muzike". evo price:

spojio sam sa VGA kabelom od 5m (50kn) komp i LCD tv. dobio sam sliku u HD ready rezoluciji (1360x768), ali slika je bila nekako mutna, kao da titra i pojavljivale su se nekakve horizontalne linije u pravilnim razmacima. sve moguce kombinacije sam isprobao, cak sam kupio DVI->VGA adapter (110kn) i kabel da probam sa DVI izlazom na kompu spojit. opet isto.
na kraju sam sve to lijepo vratio uz objasnjenje da mi ne pasu utori i kupio Bandrige VGA kabel od 5m za 200 kn. rezultat: slika bolja nego na monitoru :s ostra, staticna i svaki pixel na svom mjestu :rofl:

zed_alive
23.11.2007., 15:18
ak je slika titrala, neki loši konektori su bli vjerojatno...nekaj ni štimalo s tom žicom :misli:

peco1
23.11.2007., 16:19
ak je slika titrala, neki loši konektori su bli vjerojatno...nekaj ni štimalo s tom žicom :misli:

iz VGA na kompu u VGA na TV-u. sa bandrige kabelom slika perfekcija, sa jeftinjakom titra

znaci, nije do kompa ni do tv-a nego do kabela. uvjerio se svojim ocima da skupi kabel nesto vrijedi

MytByte
23.11.2007., 17:01
Da, skup(lji) kabel vrijedi ako govorimo o analognom signalu kao sto je VGA, SCART, componentni...kad govorimo o HDMI/DVI kvaliteta kabela nije presudna osim u uvjetima velikih duljina ili uvjeta s mnogo interferencije kad moze doci do krive interpretacije digitalnog streama...Bandridge je sasvim dovoljne kvalitete i cijene, HAMA ima dosta povoljne HDMI kablove - kao sto rekoh cijena kod HDMI-ja nije presudna osim u ekstremnim uvjetima...

jacuzzy
23.11.2007., 18:53
jesi spojio na palzmi na hdmi 1 ili 2??

max tv na 1 a dvd na 2..jel ima kakve razlike između ta dva hdmi ulaza???

wob
23.11.2007., 20:40
ZED.
2 m -- 80 kn
5 m ---181 kn

HAMA

1.5 60 kn
2.5 m--- zaboravih :D

Pilence
24.11.2007., 00:44
u audio svijetu vrijedi pravilo da ispod 400-500 kn ne postoji žica koja čini razliku u odnosu na običnu žicu.

A tko je postavio to pravilo?
Pošto si sam napisao kako nemaš iskustva, zašto onda dijeliš "savjete" okolo?

MytByte
24.11.2007., 08:04
Da to je malo pretjerana izjava...razlika izmedju SCARTA od 15 kuna i SCARTA od 80kn je ocigledna...

Albatros
24.11.2007., 10:27
Kod scarta je bezuvjetno točno. Kupio sam HAMA za 65 kuna, slika loša, interferencije kolko voliš. Zamjenio sam ga za Bandrige od 85 kn slika nepojmljivo puta bolja. Onaj SCART sta dođe sa top boxom je na pola između Bandrige i HAMA. Žao mi je što nisam kupio Bandrige od 125 kn, ima i od 250.

zed_alive
26.11.2007., 08:18
iz VGA na kompu u VGA na TV-u. sa bandrige kabelom slika perfekcija, sa jeftinjakom titra

znaci, nije do kompa ni do tv-a nego do kabela. uvjerio se svojim ocima da skupi kabel nesto vrijedi

evo na monitoru kad ga spojiš običnim jeftinjakom slika ti ne titra...dakle nije do jeftinjaka, nego si dobio loš primjerak žice...iako je moguće da se radi o škart seriji. ja da sam ti, bi najprije reklamirao žicu, no glavno da si sada zadovoljan

zed_alive
26.11.2007., 08:25
A tko je postavio to pravilo?
Pošto si sam napisao kako nemaš iskustva, zašto onda dijeliš "savjete" okolo?

sa audio kablovima imam bogatog iskustva. pravilo (nepisano) je postavila zajednica. stvar je u tome što u principu za manje love možeš dobiti eventualno čišći bakar. no za 400 kn naviše možeš dobiti doista kvalitetan konektor (to što je konektor pozlaćen ne znači ništa, u što sam se imao prilike uvjeriti direktnom usporedbom na homemade kablu. kvalitetni konektori se 'čuju' sasvim drukčije) i kvalitetnu konstrukciju žice (osim OFC bakra, eventualno posrebrenog, dobiš kvalitetni dielektrik te kvalitetno pletenje (geometrija, pravilnost) a koje izuzetno znači za zvuk, ponegdje i vanjski shielding). i sve to se čuje.

ali video može biti druga priča. oko nam je manje osjetljivo od uha, iz nekih razloga. no monster mogu preporučiti kao ok proizvođača audio žica, stoga vjerujem da mogu napraviti i doista dobru video žicu.

peco1
26.11.2007., 08:54
evo na monitoru kad ga spojiš običnim jeftinjakom slika ti ne titra...dakle nije do jeftinjaka, nego si dobio loš primjerak žice...iako je moguće da se radi o škart seriji. ja da sam ti, bi najprije reklamirao žicu, no glavno da si sada zadovoljan

ma sad sve super sljaka, prezadovoljan sam :D

nisi me shvatio...kad bi spojio komp i tv normalnim monitor (VGA) kabelom od 1.5 m slika je odlicna. problem je sto mi je komp od tv-a udaljen 5 m i na tu duzinu kabla se javljaju smetnje. probao sam sa 3 razlicita jeftinjaka bas da se uvjerim da onaj prvi mozda nema kakvu gresku i slika je u sva 3 slucaja bila sa smetnjama. znaci, nije los primjerak zice jer sam sa 3 razlicita probao.
ponovit cu, zato sam sve to vratio i uzeo Bandrige VGA 5m i slika odlicna i bez smetnji :s

ovdje ne pitam za savjet ili pomoc, samo iznosim svoje iskustvo. uvjerio se da skuplji VGA kabel vrijedi novaca :kava:

zed_alive
26.11.2007., 09:11
ma sad sve super sljaka, prezadovoljan sam :D

nisi me shvatio...kad bi spojio komp i tv normalnim monitor (VGA) kabelom od 1.5 m slika je odlicna. problem je sto mi je komp od tv-a udaljen 5 m i na tu duzinu kabla se javljaju smetnje. probao sam sa 3 razlicita jeftinjaka bas da se uvjerim da onaj prvi mozda nema kakvu gresku i slika je u sva 3 slucaja bila sa smetnjama. znaci, nije los primjerak zice jer sam sa 3 razlicita probao.
ponovit cu, zato sam sve to vratio i uzeo Bandrige VGA 5m i slika odlicna i bez smetnji :s

ovdje ne pitam za savjet ili pomoc, samo iznosim svoje iskustvo. uvjerio se da skuplji VGA kabel vrijedi novaca :kava:

kužim, dragocjeno iskustvo...najvjerojatnije neadekvatan shielding pa se nakupljaju smetnje...zašto uopće prodaju takve kablove u tim dužinama? :misli: uostalom zaštitu od smetnji ima i obični koaksijalni kabel, žice/folija na vanjskom omotaču rješavaju problem, zar je tako teško upotrijebiti takvu žicu? :confused:

Pilence
26.11.2007., 19:35
pravilo (nepisano) je postavila zajednica. stvar je u tome što u principu za manje love možeš dobiti eventualno čišći bakar. no za 400 kn naviše možeš dobiti doista kvalitetan konektor (to što je konektor pozlaćen ne znači ništa,

Koja zajednica je postavila to, nepisano, pravilo? Mjesna zajednica?
Prije nego posegneš u arhivu svojeg bogatog iskustva izračunaj koliko košta 4 m Tasker c-122 kabela i 4 najobičnija cinch konektora.Cijena debelo ispod 400 kn spomenutih od "zajednice", a kabel svira bolje od onog što dobiješ s komponentom.
Ista priča se može ponoviti i s nekim drugim žicama, ali ne bih sada o tome dok ne vidimo o kakvoj je to zajednici riječ.

ali video može biti druga priča. oko nam je manje osjetljivo od uha, iz nekih razloga. no monster mogu preporučiti kao ok proizvođača audio žica, stoga vjerujem da mogu napraviti i doista dobru video žicu.

Pa malo previše nagađanja ima u tvojim preporukama s obzirom na "bogato iskustvo" koje spominješ. Osim toga, još uvijek mi nije jasno zašto si krenuo davati savjete glede HDMI kabela kad si i sam ustvrdio da nemaš nikakvog iskustva? I još se čudiš cijeni takvog kabela, kao da audio kabeli, s kojima imaš "bogatog" iskustva, nisu skupi-preskupi!?!?

<Charlie>
29.11.2007., 22:14
evo jedan vrhunski kabel....1m/450kn...

http://www.vandenhul.com/p_B32.aspx

i jos bolji...1m/950kn

http://www.vandenhul.com/p_B30.aspx

zed_alive
03.12.2007., 13:00
Koja zajednica je postavila to, nepisano, pravilo? Mjesna zajednica?
Prije nego posegneš u arhivu svojeg bogatog iskustva izračunaj koliko košta 4 m Tasker c-122 kabela i 4 najobičnija cinch konektora.Cijena debelo ispod 400 kn spomenutih od "zajednice", a kabel svira bolje od onog što dobiješ s komponentom.
Ista priča se može ponoviti i s nekim drugim žicama, ali ne bih sada o tome dok ne vidimo o kakvoj je to zajednici riječ.

audio zajednica. neformalno mišljenje moje i puno ljudi s kojima sam pričao. nego kad se radi o profi kablovima, tu moram povući crtu. jer profi oprema koliko čujem zna briljirati zvukom, ali imam iskustva samo s kablovima okrenutim privatnim konzumentima

Pa malo previše nagađanja ima u tvojim preporukama s obzirom na "bogato iskustvo" koje spominješ. Osim toga, još uvijek mi nije jasno zašto si krenuo davati savjete glede HDMI kabela kad si i sam ustvrdio da nemaš nikakvog iskustva? I još se čudiš cijeni takvog kabela, kao da audio kabeli, s kojima imaš "bogatog" iskustva, nisu skupi-preskupi!?!?

pa jesam li napisao ogradu ili nisam, da se radi o audio iskustvu, i čitava priča je bila kondicionalna. ajde ponovo pročitaj što sam napisao pa sjaši s mene. što se tiče audio kablova stojim iza svake riječi koju sam napisao

Pilence
03.12.2007., 17:31
audio zajednica. neformalno mišljenje moje i puno ljudi s kojima sam pričao.

A tih, audio zajednica, ima više? Jer, u mojoj audio zajednici niko nikad nije izvalio takvo što, a kamoli da se to tumači kao pravilo.
Prije nego što ti, i ostatak zajednice, kreirate kakvo novo samo vama razumljivo pravilo, poslušaj koji kabel od navedenih i da košta 200 kn, usporedi ga sa običnim koji ide uz komponentu pa mi javi dojmove.

pa jesam li napisao ogradu ili nisam, da se radi o audio iskustvu, i čitava priča je bila kondicionalna. ajde ponovo pročitaj što sam napisao pa sjaši s mene. što se tiče audio kablova stojim iza svake riječi koju sam napisao

Gle, to što si se "ogradio" ne znači ništa u ovom slučaju, jer si ustvrdio kako nemaš iskustva u tom segmentu, ali si se ipak našao pozvanim davati savjet. Pri tome si uspio ustvrditi kako imaš "bogato iskustvo" u audiu, uz pisanje takvih nebuloza da ti to "iskustvo" pada u vodu jer ga tvoje izjave ne prezentiraju, dapače, pokazuju koliko pojma nemaš o tome. Shvati ovo kao dobronamjeran savjet da se ne petljaš gdje ti nije mjesto, a ne kao jahanje tebe.

zed_alive
04.12.2007., 08:51
A tih, audio zajednica, ima više? Jer, u mojoj audio zajednici niko nikad nije izvalio takvo što, a kamoli da se to tumači kao pravilo.
Prije nego što ti, i ostatak zajednice, kreirate kakvo novo samo vama razumljivo pravilo, poslušaj koji kabel od navedenih i da košta 200 kn, usporedi ga sa običnim koji ide uz komponentu pa mi javi dojmove.

ok. ajmo konkretnije. koja žica (interkonekt) se tebi čini kvalitetna, i za koju lovu? da radi neki pozitivni odmak u zvuku?

u vrijeme kad sam se intenzivno bavio, čujna kvaliteta počinjala je od Kimber PBJ i od van den hull 102 mkIII, pa na skuplje (žice koje su zadovoljavale moj apetit su kretale od iznad 1000 kn do neke 2000 kn jer preko toga nije imalo smisla za rang opreme koji sam slušao). bilo je još ponekih ok jeftinijih žica ali ispod 400 kn, nada (ništa)...efekt koji je nekad bio i gori od žice vulgaris, ali uglavnom marginalno bolji (iako je s uhom zajebanije nego s okom i to jest istina). samo zamazivanje očiju. e da. nije svaka tvornica isporučivala prave stvari, bez obzira na lovu. efekt je često znao biti upitan.

a za video, šta ja znam. ja sam samo rekao za audio. a mišljenje da je slično i na tržištu video kablova držim negdje u sebi. naime da kupujem, iašo bi na van den hull ili monster, ne znam da li audioquest radi video kablove ali ako da najprije na njih čak, jer njihova filozofija proizvodnje žica je zdrava, a te firme imaju iskustvo i tradiciju u proizvodnji žica.

Gle, to što si se "ogradio" ne znači ništa u ovom slučaju, jer si ustvrdio kako nemaš iskustva u tom segmentu, ali si se ipak našao pozvanim davati savjet. Pri tome si uspio ustvrditi kako imaš "bogato iskustvo" u audiu, uz pisanje takvih nebuloza da ti to "iskustvo" pada u vodu jer ga tvoje izjave ne prezentiraju, dapače, pokazuju koliko pojma nemaš o tome. Shvati ovo kao dobronamjeran savjet da se ne petljaš gdje ti nije mjesto, a ne kao jahanje tebe.

samo ti si proglasio da sam dao ikakav savjet. nisam. dao sam samo svoj komentar u području u kojem imam iskustva. možda sam naglasio i što bih ja učinio osobno. ali to je daleko od savjeta. i tebi dajem dobronamjeran savjet. svatko ima pravo pisati na forumu što ga je volja. nikakvu dezinformaciju nisam dao, a taman da sam i dao savjet, to je moja stvar. samo me budala može prozivati zbog toga. a savjet tebi je da se više baviš tematikom, a manje ljudima na forumu :kava:

Pilence
04.12.2007., 14:52
ok. ajmo konkretnije. koja žica (interkonekt) se tebi čini kvalitetna, i za koju lovu? da radi neki pozitivni odmak u zvuku?

Već samo pitanje, ovako sročeno, govori kako ti "iskustvo" koje tako rado spominješ i nije baš neko. Žice u audiu donose promjenu u zvuku, a o "pozitivnom pomaku" možemo govoriti tek kad ju čujemo u sistemu gdje se žica "poklopila" s ostatkom sistema. To zovemo matching.
Ja sam ti već napisao da poslušaš neku od Tasker žica koje možeš kupiti u Chipoteci na metre, i terminiraš ju s najobičnijim cinchevima od 6 kn komad. Poslušaj takav kabel cijene od 80-200 kn i reci ima li pomaka-promjene u zvuku. Kada to ustanoviš odi do "audio zajednice" i reci im da malo korigiraju ta nepisana pravila i da ne lupetaju. ; )

u vrijeme kad sam se intenzivno bavio, čujna kvaliteta počinjala je od Kimber PBJ i od van den hull 102 mkIII,
Razlika bi se čula da si probao spojiti i onaj spominjani Tasker ili bilo koji Hirschmann koaksialac, puuuno jeftiniji po metru od gore navedenih.

samo ti si proglasio da sam dao ikakav savjet. nisam. dao sam samo svoj komentar u području u kojem imam iskustva.
stvar je u tome da ti nemaš nikakvog iskustva u području u kojem si dao "komentar". A što dalje raspravljamo postaje sve jasnije da nemaš pojma ni u stvarima u kojima imaš "ogromno iskustvo" kako sam kažeš.

možda sam naglasio i što bih ja učinio osobno. ali to je daleko od savjeta. i tebi dajem dobronamjeran savjet. svatko ima pravo pisati na forumu što ga je volja. nikakvu dezinformaciju nisam dao, a taman da sam i dao savjet, to je moja stvar. samo me budala može prozivati zbog toga. a savjet tebi je da se više baviš tematikom, a manje ljudima na forumu :kava:

Pisao ti komentar ili davao savjet je tvoja stvar, ali intrigantna je pobuda da daješ komentar-savjet i usput pišeš kako nemaš iskustva u tome, ali ipak misliš da bi to moglo biti tako. E sad, što te tjera na takve postupke? Zamisli kad bi svi, imajući pravo pisati po forumima što žele-kako ti tvrdiš, pisali svašta pod izgovorom da "imamo pravo". Tako bih ja mogao davati savjete novopečenim majkama kako da doje djecu, nemam iskustva, ali stavite djetetu sisu u usta i to je to! I djete se uguši...
Ono spominjanje budale govori više o tebi i tvojem ne znanju nego bilo što drugo u tvom postu.

peco1
04.12.2007., 15:35
bilo bi lijepo da se vratite na temu "HDMI kablovi-cijene,kvaliteta".

mislim da niste na pravom mjestu zapoceli boj

zed_alive
04.12.2007., 15:47
Već samo pitanje, ovako sročeno, govori kako ti "iskustvo" koje tako rado spominješ i nije baš neko. Žice u audiu donose promjenu u zvuku, a o "pozitivnom pomaku" možemo govoriti tek kad ju čujemo u sistemu gdje se žica "poklopila" s ostatkom sistema. To zovemo matching.
Ja sam ti već napisao da poslušaš neku od Tasker žica koje možeš kupiti u Chipoteci na metre, i terminiraš ju s najobičnijim cinchevima od 6 kn komad. Poslušaj takav kabel cijene od 80-200 kn i reci ima li pomaka-promjene u zvuku. Kada to ustanoviš odi do "audio zajednice" i reci im da malo korigiraju ta nepisana pravila i da ne lupetaju. ; )

ne volim ručno terminiranje interkonekta (govorim o audiu da se razumijemo)...kad sam imao prilike isprobati i usporediti istu žicu - ručno terminirani kabel i tvornički, to nije bio isti zvuk...prisutno je bilo malo više sibilanata, zvuk je bio malo svijetliji...isto tako, uvjerio sam se u osjetnu razliku u zvuku između pozlaćenih činčeva vulgaris i WBT činčeva...stvar je u kvaliteti materijala koji se nalazi ispod pozlate...

no za video kabel vjerujem da se radi o dobroj ideji. osim toga nepošteno je uspoređivati cijenu ručno terminiranih žica i tvornički terminiranih. naravno da je prvo povoljnije i da po tim premisama možeš za manje pare dobiti kvalitetnu žicu. ja sam pričao o cijenama gotovih kabela. nisam razmišljao o žicama koje radiš. trebao sam napisati, ispod 400-500 kn za gotovu, terminiranu žicu. zadovoljan?

Razlika bi se čula da si probao spojiti i onaj spominjani Tasker ili bilo koji Hirschmann koaksialac, puuuno jeftiniji po metru od gore navedenih.

vrijedilo bi se poigrati, isprobati, usporediti

Pisao ti komentar ili davao savjet je tvoja stvar, ali intrigantna je pobuda da daješ komentar-savjet i usput pišeš kako nemaš iskustva u tome, ali ipak misliš da bi to moglo biti tako. E sad, što te tjera na takve postupke? Zamisli kad bi svi, imajući pravo pisati po forumima što žele-kako ti tvrdiš, pisali svašta pod izgovorom da "imamo pravo". Tako bih ja mogao davati savjete novopečenim majkama kako da doje djecu, nemam iskustva, ali stavite djetetu sisu u usta i to je to! I djete se uguši...
Ono spominjanje budale govori više o tebi i tvojem ne znanju nego bilo što drugo u tvom postu.

ti si sam sebi proglasio da sam ja davao neke savjete

Pilence
05.12.2007., 23:10
ne volim ručno terminiranje interkonekta (govorim o audiu da se razumijemo)...kad sam imao prilike isprobati i usporediti istu žicu - ručno terminirani kabel i tvornički, to nije bio isti zvuk..

Znači, više voliš nožno terminiranje!
??? Nije bio isti zvuk? A cinchevi su bili isti?

wob
05.12.2007., 23:32
Zed_Alive - pilence 9:9 :kokice:

leo4
06.12.2007., 07:39
Znači, više voliš nožno terminiranje!
??? Nije bio isti zvuk? A cinchevi su bili isti?

A da otvoriš novu temu o komparaciji kvalitete audio kablova???

Pilence
06.12.2007., 22:24
A da otvoriš novu temu o komparaciji kvalitete audio kablova???
Nek ju Zed otvori, on ima "golemo iskustvo" u tome!

leo4
07.12.2007., 07:04
Nek ju Zed otvori, on ima "golemo iskustvo" u tome!
Kamo se god okrenem svugdje "pikanja" na osobnoj razini! Ajde da to ostavimo po strani, pa zar na poslu i svakodnevnom životu nema togas dosta? :confused:

Pilence
08.12.2007., 21:11
Kamo se god okrenem svugdje "pikanja" na osobnoj razini!

Ne kužim, di je tu osobna razina? Pa ja nisam komentirao Zed-a, već njegove napise u kojima dijeli savjete s "ogradom" kako nema iskustva s tim, ali ima sa sličnim stvarima!!!
To ga nije spriječilo da daje savjete i komentira cijene proizvoda te im se čudi, a kad bi stvarno imao takvo iskustvo kakvo spominje, ne bi se čudio nimalo!

zed_alive
10.12.2007., 10:50
Ne kužim, di je tu osobna razina? Pa ja nisam komentirao Zed-a, već njegove napise u kojima dijeli savjete s "ogradom" kako nema iskustva s tim, ali ima sa sličnim stvarima!!!
To ga nije spriječilo da daje savjete i komentira cijene proizvoda te im se čudi, a kad bi stvarno imao takvo iskustvo kakvo spominje, ne bi se čudio nimalo!

evo. što se tiče audio žica, imam iskustava s nekih 25-30 interkonekata raznih klasa. od čega većinu sam slušao doma u svom sustavu. pokoji je bio rađen u samogradnji, nekoliko sam sam zalemio. trudio sam se analizirati zvuk svakog, na kraju sam izabrao i neke favorite (odnosi se i na zvučničke, no oni nisu predmet diskusije), u smislu modela i u smislu produkcija

u odnosu na audio zajednicu, to je jedno normalno, prosječno iskustvo. no u odnosu na diskutante ovdje, to je ipak veliko iskustvo

i ja sam se ogradio otpočetka, napisao sam sve, ali umjesto toga ti bi se htio svađati. stalno mi pripisuješ da dajem savjete iako sam ja dao samo svoje mišljenje i poglede, čak i preporuke

a preporuka jest: ako hoćete doista maksimalnu kvalitetu, nemojte gledati bandridge, već proizvođače s tradicijom proizvodnje kvalitetnih žica

i mogao bih se naslijepo kladiti da je daleko veća razlika u kvaliteti između npr vdh i bandridge, nego između bandridge i hame ili bandridge i noname HDMI kabla

zašto bi se mogao kladiti? zato što poznam takve proizvođače poput 'bandridge'. obično dobiš običnu žicu, malo kvalitetnije konektore, mrvicu bolju proizvodnju, a ostatak plaćaš njihov marketing i brand

naravno...ono što mi je upitnije jest koliko je uopće isplativo plaćati te skupe žice, u što baš i nisam siguran. btw kupio sam hama HDMI

Hru2306
24.12.2007., 17:01
Nego kad smo kod hdmi kablova, kako da na kucnom kinu podesim rezoluciju tj output, od 480 do 1080p mi se nude opcije
sad znam da su dvd-ovi 576? a što će biti ako stavi 720 ili 1080 - ja neću vidjet razliku neku bitnu, zar ne?

to mi ovisi ako imam neki materijal u toj rezi?

Mr. N0
11.01.2008., 13:05
Zanimljivo je čitati što sve ljudi pišu kad su ovakve teme, ali jedna stvar vam mora biti jasna.

A to je da u svijetu digitalije, sasvim je svejedno od čega je kabel. Ako te nule i jedinice stižu s jednog kraja na drugi onda je isto jel materijal i brand vrijede 80kn ili 8000 €.

Kod analognih signala to nije tako i skupi kabeli sigurno vrijede ukoliko imate skupu i kvalitetnu drugu audio i/ili video opremu. Ne bih ulazio u to koliko vrijede, ali kod analognih signala razlike sigurno postoje.

Kod digitalnih, ponavljam, nula je nula, jedinica je jedinica, te ako je kabel ispravan i prenosi ispravno nule i jedinice s jednog kraja na drugi, onda je sasvim svejedno je li od zlata, bakra ili mljeka u prahu s čokolinom. Slika koju vidite bit će ista ako su uređaji na oba kraja kabela isti.

Ima doduše nekih razlika, a to je u materijalima u smislu trajnosti i rukovanja, recimo nije svejedno od čega i napravljen ili kako je zaštićen kabel ukoliko se nalazi u nečem sa pokretnim zglobom, pod nečim teškim ili se pak koristi često na način da ga se stalno uključuje/isključuje, pa to mora izdržati a da se ne prekine. Ako vam tako nešto treba onda fino platite neki brand i kvlitetu izrade. Ali ako vam samo treba da spojite recimo reciver i DVD player/TV i više to nitko neće dirati, onda je najjeftiniji jednak najskupljem.

I svatko ko vam kaže da je skuplji kabel za digitalni prijenos bolji od jeftinijeg po kvaliteti prenesenog sadržaja, ili ne razumije po čemu se digitalija razlikuje od analognog, ili vam pokušava prodati 'spiku' da pokupi lovu.

zed_alive
11.01.2008., 13:09
imaš pravo mr. no1. iz ne znam kojih razloga uopće mi dok sam pisao nije dolazilo u glavu da je HDMI digitalni protokol

wob
11.01.2008., 14:33
Zed--

Dali smatras da je uvjek bolje odvojit zvuk od videa ?
npr. Ako imas s-video izlaz.
Da je bolje povezat tv sa s-video a bijelu i crvenu bananicu posebno. Da ce slika bit kvalitetnija nego da si to sve poslao na schart-schart ?

<Charlie>
11.01.2008., 19:30
Zanimljivo je čitati što sve ljudi pišu kad su ovakve teme, ali jedna stvar vam mora biti jasna.

A to je da u svijetu digitalije, sasvim je svejedno od čega je kabel. Ako te nule i jedinice stižu s jednog kraja na drugi onda je isto jel materijal i brand vrijede 80kn ili 8000 €.

Kod analognih signala to nije tako i skupi kabeli sigurno vrijede ukoliko imate skupu i kvalitetnu drugu audio i/ili video opremu. Ne bih ulazio u to koliko vrijede, ali kod analognih signala razlike sigurno postoje.

Kod digitalnih, ponavljam, nula je nula, jedinica je jedinica, te ako je kabel ispravan i prenosi ispravno nule i jedinice s jednog kraja na drugi, onda je sasvim svejedno je li od zlata, bakra ili mljeka u prahu s čokolinom. Slika koju vidite bit će ista ako su uređaji na oba kraja kabela isti.

Ima doduše nekih razlika, a to je u materijalima u smislu trajnosti i rukovanja, recimo nije svejedno od čega i napravljen ili kako je zaštićen kabel ukoliko se nalazi u nečem sa pokretnim zglobom, pod nečim teškim ili se pak koristi često na način da ga se stalno uključuje/isključuje, pa to mora izdržati a da se ne prekine. Ako vam tako nešto treba onda fino platite neki brand i kvlitetu izrade. Ali ako vam samo treba da spojite recimo reciver i DVD player/TV i više to nitko neće dirati, onda je najjeftiniji jednak najskupljem.

I svatko ko vam kaže da je skuplji kabel za digitalni prijenos bolji od jeftinijeg po kvaliteti prenesenog sadržaja, ili ne razumije po čemu se digitalija razlikuje od analognog, ili vam pokušava prodati 'spiku' da pokupi lovu.

to je u pravilu tocno ali, uvijek postoji ali...nije bas sve tako crno bijelo

Da bi se sve ovo ispostovalo prijenosne linije moraju biti impedancijski medju uredjajima potpuno jednake. U protivnom se dogadja jitter. jitter je vremenska pogreska u signalu. sta se dogadja? npr. i sam znas da se snaga sa pojacala na zvucnik prenosi maksimalno ako si spojio jednake impedancije (4ohm na 4ohm itd...)
ako taj uvijet nije ispunjen energija koja se nije potrosila na prilagodjenom kraju se vraca nazad do uredjaja od kojeg je krenula, pa se od njega odbije i opet se vrati do trosila (ovo je slikovito. ali se moze ovako docarati jer je to sve ista teorija propagacije signala)
Posto signali bilo digitalni ili analogni putuju brzo trosilo vidi jedan te isti signal "2puta" (jedan je onaj prvi, a drugi je onaj koji se opet pojavio nakon refleksija).
To je jitter i u tom trenutku uredjaj ne zna kako protumaciti ispravno informaciju. on je protumaci ali zasigurno nesto drugacije nego inace i tu nastaju razlike medju kabelima.
ja nisam pristasa ultra skupih kabela ali sam za kvalitetne kabele koji moraju imati koliko toliko cisti vodic bez primjesa zraka i sl., moraju imati kvalitetnu izolaciju i dobar oklop.za ovo mislim da ne trebam pisati razloge zasto to treba biti dobro. osim toga konektori takodjer moraju biti dobri da se ne dogodi ispravljanje signala. kod losih konektora, koji imaju nekvalitetnu pozlatu i sl. zastitne kontaktne slojeve, se na njima izvana zbog interakcije sa zrakom uhvati oksidni sloj koji ima jednake elektricne osobine kao i poluvodic, a svi dobro znamo sta dioda radi sa signalom - dakle ispravlja ga. sve to moze rezultirati nekvalitetnijom slikom, zvukom i bilo kakvom drugom informacijom i komunikacijom medju uredjajima

hrvoje30
12.01.2008., 16:56
slažem se charli u potpunosti s tobom a i mister no skače sam sebi u usta kad spominje da ipak nakon čokolina spominje materijale i trajnosti itd...
tzv jeftiniji kabeli bi morali biti stavljeni i ne dirani u savršenim uvjetima da bi bili kvalitete srednje kategorije kabela i sam se na kraju posta slozio da ima nešto u izlocaiji kvaliteti metrijala..
nije isti i ne može biti samo je stvar ko je s čim zadovoljan

MytByte
13.01.2008., 09:22
ako je HDMI kabel los moze doci do gresaka u slici zbog toga sto ne dolaze izvorni podaci ali to se vidi kao greska ili jednostavno nema slike...ali da je kvaliteta slike drigacija-glupost...

zed_alive
14.01.2008., 12:04
Zed--

Dali smatras da je uvjek bolje odvojit zvuk od videa ?
npr. Ako imas s-video izlaz.
Da je bolje povezat tv sa s-video a bijelu i crvenu bananicu posebno. Da ce slika bit kvalitetnija nego da si to sve poslao na schart-schart ?

meni je sve to slično, te žice su i na ovaj i na onaj način odvojene

zed_alive
14.01.2008., 12:08
ima nešto u ovom što govori charlie...pao mi je na pamet jitter, ali ne poznajem teoriju kod prijenosa digitalnih signala pa ne bih znao objasniti. u svakom slučaju rekao bih da je utjecaj kabla kod prijenosa digitalnih signala daleko manji nego što je to kod prijenosa analognih signala

MirkoST
14.01.2008., 12:29
Ajd ljudi ostavite se bacanja novca na gluposti, radije si uzmite 500kn i donirajte za afriku nego bacat na kabele. Kod digitalnog slanja bitno je jedino da kabel bude što kraći, tj da se nestavlja bespotrebno kabel preko 1,5m, HDMI kabel je čisto sranje, obični kabel ko i svaki drugi samo drži cijenu zbog toga što je to "HDMI" (nešto novo) , za godinu dana (kad proizvođaći hdmi kabela shvate da se saznalo što je hdmi kabel) kabeli koji koštaju danas 500kn će koštati 25kn.

Mr. N0
14.01.2008., 12:59
Čini mi se da neki ljudi imaju potrebu napisati ponešto, tek tako da pokrenu kakav flame war. Čak me ne bi to ni smetalo kad bi ti isti uspjeli složiti tri rečenice sa kakvom takvom primjenom pravopisa i interpunkcije.
Jer je tuđe tokove misli bez glave i repa vrlo naporno čitati.

Da slučajno ne bi pomislili da se ovo odnosi na one koji se ne slažu s mojim mišljenjem, naprotiv.
Svaka čast onima koji pomažu ljudima koji pomoć traže time što napišu što znaju na zadanu temu, ali ovi prvi, koji samo pljucaju po onome što drugi pišu su brojniji, pa se ja ipak držim stranih foruma gdje je toga manje.

Ne znam sve o svemu, a i da znam ne mislim se prepucavati po forumima s onima koji uglavnom niti ne žele slušati.

Što sam prije rekao smatram i dalje točnim, kako prema mojim spoznajama sa faksa, tako i prema onim iz prakse.

Čvrsto vjerujem da nećete požaliti ako kupite HDMI kabel od 100kn umjesto onog od 100 €. Imam zaista dobru opremu u dnevnom boravku tako da bi greške i nedostatke kod slike ili zvuka gotovo sigurno uočio. Pogotovo jer sam sitničav ako mi kod tehnike nešto nije kako treba.

A što se tiće onih koji znaju bolje od mene (ima ih sigurno), oni očito i ne trebaju pomoć u odabiru pa neka troše svoj novac kako misle da spada.

Ima i još više onih koji gutaju bajke kojima niti neznaju izvor, pa poslije to pričaju sa sigurnošću kao da je dogma. Šteta što nemam par HDMI kabela od zlata. Rado bi im ih prodao, kupio jeftinije i razliku uložio u recimo kvalitetan blue ray (ili je Blu-ray?) player jer mi baš fali jedan.

hrvoje30
14.01.2008., 13:37
Ajd ljudi ostavite se bacanja novca na gluposti, radije si uzmite 500kn i donirajte za afriku nego bacat na kabele. Kod digitalnog slanja bitno je jedino da kabel bude što kraći, tj da se nestavlja bespotrebno kabel preko 1,5m, HDMI kabel je čisto sranje, obični kabel ko i svaki drugi samo drži cijenu zbog toga što je to "HDMI" (nešto novo) , za godinu dana (kad proizvođaći hdmi kabela shvate da se saznalo što je hdmi kabel) kabeli koji koštaju danas 500kn će koštati 25kn.

baš mi je drago da si ovo rekao jer sad bar znamo da lupaš gluposti i nemaš pojma o čemu se priča
samo ne znam zašto se onda javljaš
jedna od karakteristika HDMI-a je ta da mu dužina nije bitna ako je kvalitetan neće gubiti na kvaliteti ni ako je dužine 10 metara

Pilence
15.01.2008., 01:25
Što sam prije rekao smatram i dalje točnim, kako prema mojim spoznajama sa faksa, tako i prema onim iz prakse.
Pa daj nama koji nismo išli na faks na kome dijele razne spoznaje, prosvijetli um i napiši zašto kabel od puno Eura ne svira bolje od onoga od malo Eura?
zatim nam objasni kako si došao do tog zaključka u praksi, čisto da vidimo da ne pričaš napamet, makar nam tako izgleda, jer osim tvojih tvrdnji da ti znaš
nismo još dobili nikakav argument. Molim lijepo, neki argument koji će potvrditi tvoje napise!?!?

Pilence
15.01.2008., 01:28
imaš pravo mr. no1. iz ne znam kojih razloga uopće mi dok sam pisao nije dolazilo u glavu da je HDMI digitalni protokol
Kako se tako nešto može dogoditi osobi koja ističe kako ima golemo iskustvo u opservaciji kabela??????

MirkoST
15.01.2008., 07:04
baš mi je drago da si ovo rekao jer sad bar znamo da lupaš gluposti i nemaš pojma o čemu se priča
samo ne znam zašto se onda javljaš
jedna od karakteristika HDMI-a je ta da mu dužina nije bitna ako je kvalitetan neće gubiti na kvaliteti ni ako je dužine 10 metara

Samo se ti drzi službenih specifikacija kojima se hvali HDMI, necu ti nista drugo kazati nego odi si kupit 10 metarski hdmi pa mi se vrati ovdje i prepričaj razlike..hdmi je digitalac i po toj tvojoj zatupljenoj teoriji mislis da bi radio i na xxxxxxxxxxxxxxxx kilometara kabela bez problema, e pa moram te razočarati da kod većih duzina hdmi kabela dolazi do pada snage signala, nerijetko i pucanja, trzanja i ostalih nepravilnosti, nije tako često, loše i osijetljivo kao kod analogije al nije ni besmrtno kako smatraš. Kod HDMI-a problemi uglavnom nenastaju odmah, već s vremenom. U početku dok je sve novo i super obično rade identično kabeli od 50kn i kabeli od 250-300kn.

zed_alive
15.01.2008., 08:01
Kako se tako nešto može dogoditi osobi koja ističe kako ima golemo iskustvo u opservaciji kabela??????

valjda upravo zato što sam navikao na analogiju
pojebi nešto, bit ćeš bolje volje :mig:

MytByte
15.01.2008., 08:24
e pa moram te razočarati da kod većih duzina hdmi kabela dolazi do pada snage signala, nerijetko i pucanja, trzanja i ostalih nepravilnosti, nije tako često, loše i osijetljivo kao kod analogije al nije ni besmrtno kako smatraš. Kod HDMI-a problemi uglavnom nenastaju odmah, već s vremenom. U početku dok je sve novo i super obično rade identično kabeli od 50kn i kabeli od 250-300kn.

Ma daj, na duzinama od 10m i najskuplji HDMI ce imat problema...ovdje se govori o estetskoj (ne)kvaliteti slike uzrokovanoj (ne)kvalitetom zice a ne o greskama u slici...dakle ako kupujes kabel od metra kvalitete zice kod HDMi-ja ne igra ulogu...slika ce biti identicna onoj koja je poslana...ako ti treba 10m kabela, onda je HDMI lose rjesenje...

hrvoje30
15.01.2008., 08:33
dobro je
ti pametnjakoviću kupi kabel od 25 kuna
najviše volim pametnjakoviće kao gore navedene

MytByte
15.01.2008., 08:37
jel' 50kn dovoljno jeftino???

hrvoje30
15.01.2008., 08:59
ne tribao si ga platit 25 ka ovaj gore

Mr. N0
15.01.2008., 10:17
Pa daj nama koji nismo išli na faks na kome dijele razne spoznaje, prosvijetli um i napiši zašto kabel od puno Eura ne svira bolje od onoga od malo Eura?
zatim nam objasni kako si došao do tog zaključka u praksi, čisto da vidimo da ne pričaš napamet, makar nam tako izgleda, jer osim tvojih tvrdnji da ti znaš
nismo još dobili nikakav argument. Molim lijepo, neki argument koji će potvrditi tvoje napise!?!?

Što ja sad da kažem nekome tko izjavi "kabel od puno Eura ne svira bolje od onoga od malo Eura"? I onda još zareda neke "!?!?" kao da takvo što postoji u našem jeziku? Dobro možda ima u njegovom 'rvackom nedilje'ti.

Kao prvo, ja sam govorio više o video prenosu nego audio. Praktični dio iz rada za TV postaju za ovo pilence koji bi pjetlić htio biti, a vidim svima traži i spominje neko "iskustvo" u nekoliko postova prije ovog, kao da pozna ljude. E da mi je znati kakvim to ti iskustvom raspolažeš i kakvim argumentima?

Ali ajmo nazad na kabel. Kabel ne svira (@ pile, njemu jadnom to nije jasno)!

Iako HDMI kabel prenosi i zvuk, ali tek HDMI 1.3 standard nudi Dolby TrueHD i DTS-HD (dakle 7.1 @ 96 kHz nekomprimirano, bez gubitaka). HDMI je tek "digitalni SCART" pa će zvuk kao i do sada, većina ljudi radije vući optikom iz playera do recivera nego HDMI-jem do televizije.

Naime kabel samo prenosi električne impulse, a kako je trenutno riječ o digitalnom signalu koji je tek kvantificirani, samplirani dio analognog signala, te kao takav ima konačan broj visokih i niskih razina i nije funkcija vremena (ne u onom smislu u kojem kontinuirani analogni jest) i puno je lakše odrediti da li je napon iznad ili ispod praga što daje 0 ili 1 (true/false).

A što se zvuka tiće i digitalije. Opet nije toliko bitna kvaliteta digitalnog kabela koliko je bitna kvaliteta uređaja koji to šalju (sampliraju ako već nije u digitalnom obliku) i primaju.
Ljudi ako imate novaca, trošite ih na dobre HI-FI zvučnike, na analogne kabele koji spajaju reciver i te zvučnike. Kupujte fine i kvalitetne komponente ako već možete, jer na kraju nešto treba to digitalno vratiti u analogno da bi to zvučnici odsvirali.

Cijelo vrijeme pokušavam samo objasinti da ima toliko stvari na koje možete potrošiti novac za bolji audio i/ili video doživljaj radije nego na kabel s dobrim buzzwordom.

BTW baš sam jučer kupio 3m HDMI (trebao mi je duži kabel nego što imam) za 170kn za laptop i radi savršeno.
Film Equilibrium u HD-u sa laptopa na plazmu, čisto ko suza :).
Jedva čekam da malo krenu jače s ponudom HD filmova po videotekama i HD koncerata u prodaji pa da nabavim kakav player i uživam.

Albatros
15.01.2008., 11:22
Za Boga miloga. :D Karakteristika digitalije jeste ili imaš ono št otrebaš imati. Ili nemaš ništa. Analogija je druga priča. Kroz HDMI idu jedinice i nule. Tako da na TV imaš sliku i ton ili nemaš nešt ood toga.

Mr. N0
15.01.2008., 11:44
Za Boga miloga. :D Karakteristika digitalije jeste ili imaš ono št otrebaš imati. Ili nemaš ništa. Analogija je druga priča. Kroz HDMI idu jedinice i nule. Tako da na TV imaš sliku i ton ili nemaš nešt ood toga.

HDMI ulaze/izlaze možeš konfigurirati za samo video, samo audio ili oboje. Barem ja mogu na svojim uređajima, a zvuk svakako radije slušam u 7.1 ili 5.1 kad god mogu. Pa čak i stereo radije pustim na hi-fi nego preko TV-a.

MirkoST
15.01.2008., 16:41
Ma daj, na duzinama od 10m i najskuplji HDMI ce imat problema...ovdje se govori o estetskoj (ne)kvaliteti slike uzrokovanoj (ne)kvalitetom zice a ne o greskama u slici...dakle ako kupujes kabel od metra kvalitete zice kod HDMi-ja ne igra ulogu...slika ce biti identicna onoj koja je poslana...ako ti treba 10m kabela, onda je HDMI lose rjesenje...

Meni to govoriš? Pa o čemu ja pričam? reci to onome kojem sam ja odgovarao, tj koji misli da može spojiti london-zagreb s hdmi kabelom i tvrdi da će sve raditi kao i s kabelom od 1m..

Ja samo govorim da bez obzira što se govori o hdmi kabelu, prilikom kupovine treba kupiti što kraći kabel, tj točno onoliko koliko je potrebno. Te da plaćanje HDMI kabela 500kn/1m je glupost neviđenih granica.

wob
15.01.2008., 17:15
Ja stavljam na stol 500 kn .

MirkoST i ti stavi 500 kn.

Spojim sa hdmi kabelom od 20 m televiziju i sa hdmi kabelom od 1.5 m

Ti ako primjetis bilo kakvu razliku u slici koju opravdava ta duzina hdmi kabela, uzmi mojih 500 kn.
Ako nema razlika ja cu uzest tvojih 500 kn.

A pozvat cemo i par ljudi za svijedoke sa foruma?
Moze i bilo tko drugi tko isto vjeruje da se gubi kvaliteta na duzini kabela.

MirkoST
15.01.2008., 17:24
Ja stavljam na stol 500 kn .

MirkoST i ti stavi 500 kn.

Spojim sa hdmi kabelom od 20 m televiziju i sa hdmi kabelom od 1.5 m

Ti ako primjetis bilo kakvu razliku u slici koju opravdava ta duzina hdmi kabela, uzmi mojih 500 kn.
Ako nema razlika ja cu uzest tvojih 500 kn.

A pozvat cemo i par ljudi za svijedoke sa foruma?
Moze i bilo tko drugi tko isto vjeruje da se gubi kvaliteta na duzini kabela.

Nitko nepriča o gubitku kvalitete, nego prekidima, trzajima i sličnim sranjima koja se dešavaju hdmi kabelu pri smanjenom naponu i opterećenju. Osobno jamčim da 99% HDMI kabel-a specifikacije 1.3 pod punim opterečenjem (blu-ray 1080p + trueHD kodiranje zvuka) na 20metara neće izdržati. E sad nađi mi takav film, plati mi troškove da dođem do tebe, kupi kabel, pusti sve da radi, ako nebude nikakvih smetnji u transportu slike i zvuka ja ti dam 500kn + troškove transporta + troškove kabela--pa se ti nastavi pravit pametan.

wob
15.01.2008., 17:33
Moze.
Radim u splitu troskove ti ne trebam platit.

imam ps3 i imam x-man orginal na bl.r

Spajan na full hd sa hdmi kabelima, jedan od 20 drugi od 1. 5

MirkoST
15.01.2008., 17:41
Moze.
Radim u splitu troskove ti ne trebam platit.

imam ps3 i imam x-man orginal na bl.r

Spajan na full hd sa hdmi kabelima, jedan od 20 drugi od 1. 5

Imaš već kabel od 20m? :)
A da pa ti ono radiš u nekoj trgovini elektronike?? onda mora da smo se već upoznali, gdje ono radis?? :)
Hajd jedva ćekam vidjeti kak će kabel izdržati, samo sumnjam ti da ti je taj film TrueHD zvukom kodiran?? Zapamti, gledamo sliku i ZVUK ;)

EDIT:
Upravo sam pročitao na netu da jedna tvornica kabela je uspiješno testirala HDMI kabel V1.3 dužine 60metara i da je u prodaji za 600eur..hmmm..to nije dobra vijest za mene! :) odustajem od oklade.. :D

wob
15.01.2008., 17:55
Da..
ja kad nesto tvrdim onda stojim izad toga jer sam uvjeren OSOBNO o tome sta tvrdim.
Znaci, drugo je kad procitam negdje, a drugo kad probam.

Imam b.r x-man orginal . ( uslikam ti ga )
Imam ps3.
Imam kablove zed electonik govno da ne moze bit vece od 80 kn 20 metara. I imam ti panasonic hdmi kabel od 1.5 sta se dobije u panasonic recorderu sa pozlacenim konekcijama .

Spajam vec skoro godinu dana sve zivo po ducani sa svim zivim kablovim
I nema trzaja, lomljenja nema nicega .

MirkoST
15.01.2008., 17:57
već me je netko jednom upozorio kad sam došao na forum da se nevalja kačit s tobom :D

Ajd ajd da neupropastimo skroz topic uzrokovam mojim krivim uvijerenjem, vratimo se temi :)

Pilence
16.01.2008., 00:22
valjda upravo zato što sam navikao na analogiju
pojebi nešto, bit ćeš bolje volje :mig:
Nisam ja loše volje. Ovime samo pokazuješ kako se petljaš u stvari o kojima pojma nemaš, mada bi htio imati, ali to se stiče vremenom i radom ne pukim pisanjem o tome.

piletina666
16.01.2008., 00:43
Nisam ja loše volje. Ovime samo pokazuješ kako se petljaš u stvari o kojima pojma nemaš, mada bi htio imati, ali to se stiče vremenom i radom ne pukim pisanjem o tome.

Jebem ti majku gubašu gadljivi!

Pilence
16.01.2008., 00:56
Što ja sad da kažem nekome tko izjavi "kabel od puno Eura ne svira bolje od onoga od malo Eura"? I onda još zareda neke "!?!?" kao da takvo što postoji u našem jeziku? Dobro možda ima u njegovom 'rvackom nedilje'ti.A to je da u svijetu digitalije, sasvim je svejedno od čega je kabel. Ako te nule i jedinice stižu s jednog kraja na drugi onda je isto jel materijal i brand vrijede 80kn ili 8000 €.
Ovo gore ti je c/p ogromne gluposti koju si napisao. I to iz ne znanja iako apostrofiraš svoj nastup i svoje zaključivanje te ih još dodatno začiniš fakultetom kao, po tebi, ultimativnim dokazom kako si u pravu.
Ono moje pitanje je jako jednostavno, ali ti na njega nisi odgovorio već si se osvrnuo na njega kao na nešto što nije napisano hrvatskim jezikom, i to koristeći oblik što da kažem iako su te lijepo učili kako je hrvatski aktivan jezik i ne podnosi pasivan oblik tako karakteristićan za naše susjede u Srbiji.

a vidim svima traži i spominje neko "iskustvo" u nekoliko postova prije ovog, kao da pozna ljude. E da mi je znati kakvim to ti iskustvom raspolažeš i kakvim argumentima?
Vidim da i dalje pokušavaš prikriti svoje ne znanje i usput želiš izliječiti komplekse, ali to ti tako ne ide. Za to se ide nekim drugim ljudima, koji su završili faks, i bave se ljudima, ne pisanjem gluposti po forumima, poput tebe.
I da, poznam zed-a!

Ali ajmo nazad na kabel. Kabel ne svira (@ pile, njemu jadnom to nije jasno)!
Bio bih jadan kada bih mislio o sebi kao o jako pametnom dok pišem ovakve gluposti. Niti pojačalo ne svira već pojačava signal, niti jedna komponenta ne svira, već samo prenosi ono što je glazbenik odsvirao. Ti sigurno imaš pet iz ograničenosti.

Naime kabel samo prenosi električne impulse, a kako je trenutno riječ o digitalnom signalu
Lijepi naš hrvatski!
Impuls ili signal? Što prenosi taj kabel, pitanje je sad!?

A što se zvuka tiće i digitalije. Opet nije toliko bitna kvaliteta digitalnog kabela koliko je bitna kvaliteta uređaja koji to šalju (sampliraju ako već nije u digitalnom obliku) i primaju.
Sad te se i faks počeo sramiti! A i teta iz hrvatskog! Digitalni kabel??? Gdje toga ima? Daj nam kupi koji digitalni kabel!

Cijelo vrijeme pokušavam samo objasinti da ima toliko stvari na koje možete potrošiti novac za bolji audio i/ili video doživljaj radije nego na kabel s dobrim buzzwordom.
Radije ti manje markiraj, idi redovito u školu i slušaj što tamo pričaju stričeki i tete. Ako ne razumiješ ono što govore, pitaj, rado će ti ponovno objasniti.

zed_alive
16.01.2008., 08:45
A to je da u svijetu digitalije, sasvim je svejedno od čega je kabel. Ako te nule i jedinice stižu s jednog kraja na drugi onda je isto jel materijal i brand vrijede 80kn ili 8000 €

čovjek ti je lijepo objasnio da postoji jedna cakica u kojoj nije svejedno na koji način te nule i jedinice stižu na drugi kraj. u digitalnom svijetu nula je uvijek nula i jedinica je uvijek jedinica, i tu nema pogreške, i lošija žica će na umjerenoj udaljenosti ispravno prenijeti informaciju. međutim postoji jitter, sinkronizacijska pogreška, koja utječe i na zvuk i na sliku, budući da dolazi do različitog vremenskog pomaka u stizanju informacija, te do sukladnog nesinkroniteta informacija, što utječe kako na zvuk, tako i na sliku

jitter je kao što i sam znaš jedan od najvećih problema digitalnog audio svijeta (iako ne i najveći)

druga je priča koliko je osjetan taj utjecaj kabla na jitter i što to znači za sliku. vjerujem, ne puno za kraće duljine kabla

ne očekuje se da sve znaš, ali ako već kritiziraš trebao bi pokazati veći stupanj znanja od onog koji pokazuješ, inače tvoja kritika ispada smiješna

Vidim da i dalje pokušavaš prikriti svoje ne znanje i usput želiš izliječiti komplekse, ali to ti tako ne ide. Za to se ide nekim drugim ljudima, koji su završili faks, i bave se ljudima, ne pisanjem gluposti po forumima, poput tebe.
I da, poznam zed-a!

čisto 'sumnjam' da se znamo

Mr. N0
16.01.2008., 09:06
@Pilence

Vidim da se stalno fakulteta hvataš (nazire se tu neki kompleks manje vrijednosti) koji nije nigdje navedan kao nekakav dokaz, već samo kao jedan od izvora informacija. Znaš valjda što je referenca? Vjerojatno i ne, jer nisam vidio niti jednu od tebe.

Gledam malo tvoj profil i mislim se, ajde, možda i zna nešto samo smo ustali na krivu nogu pa počeli ovo krivo. Kad ono samo 1800+ postova uglavnom uvreda i pljucanja po drugima.

Samo pilaš ljude i skoro si zaradio ban zbog toga. Čovjek koji ima preko 1800 postova po forumu ide meni sa jedva 10 govoriti da idem raditi nešto korisno umjesto pisanja po forumu. Koja ironija :lol:.

U svakom postu pilaš ljude s nekim argumentima. Gdje su tvoji? Daj mi par samo na ovu temu rasprave kad tako žestoko zastupaš stajalište da sam u krivu.

Oh da, "što da kažem" je korišteno namjerno umjesto "što reći" da se malo naglasi sarkazam. Ako ignoriramo otužan pokušaj uvrede po nacionalnoj osnovi, primjedba ipak stoji, samo kad već ispravljaš nekog, barem tada pokušaj prikriti svoju nepismenost.

to koristeći oblik što da kažem iako su te lijepo učili kako je hrvatski aktivan jezik i ne podnosi pasivan oblik tako karakteristićan za naše susjede u Srbiji.

Heh "karakteristićan"?

emerson7
16.01.2008., 10:19
pozdrav svima....malo citam i vidima da se neki ljudi stvarno razumiju u kablove pa bi mi molio konkretan savjet.imam plazmu samsung ps50hq96 i max tv,do sada je bilo spojeno sa scartom i slika zadovoljavajuca.kupio sam bandrige hdmi kabel(2m),ali slika nije bila bolja vec losija!!!slika je malo svijetlija ali i dosta ostrija tako da se na rubovima vide pikseli. da li mi moze netko iz iskustva reci da li je problem u kablu(ako je koji uzeti) ili jednostavno max tv bolje radi preko scarta?? hvala na savjetu

Mr. N0
16.01.2008., 11:02
pozdrav svima....malo citam i vidima da se neki ljudi stvarno razumiju u kablove pa bi mi molio konkretan savjet.imam plazmu samsung ps50hq96 i max tv,do sada je bilo spojeno sa scartom i slika zadovoljavajuca.kupio sam bandrige hdmi kabel(2m),ali slika nije bila bolja vec losija!!!slika je malo svijetlija ali i dosta ostrija tako da se na rubovima vide pikseli. da li mi moze netko iz iskustva reci da li je problem u kablu(ako je koji uzeti) ili jednostavno max tv bolje radi preko scarta?? hvala na savjetu

Ja nemam maxTV pa ne mogu isprobati kako stvar radi kad se spoji digitalno ali možda ti ovo svejedno može pomoći.

Naime koliko sam čuo, maxTV ima oko 4-4.5 Mbit/s downstream kad gledaš film, to ti nije niti DVD kvaliteta (DVD ide na oko 10 Mbit/s, možda čak i malo više). Dakle to je daleko od DVD-a, a kamoli od HD-a.

E sad, ako si ikada probao rastegnuti flim male rezolucije na neku veliku vidio si kako kvaliteta slike vidno opada.

Što je moguće da se kod tebe dogodilo (nagađam jer se to dogodi kada spojiš PC HDMI kabelom na plazmu) je da ti se postavila najviša rezolucija koju tvoja plazma TV prijavi (često 1080i ili 1080p). Dakle u full screenu se tebi taj video rastegne na 1920*1080 pixela. Dok ti je na scartu bio PAL koji je 720*576 pixela šti je vjerujem puno bliže rezoluciji koju maxTV pušta. Slika se bitno više rasteže i rezultat su ružni prelazi u gradientnim bojama i što sve ne.

Vjerojatno na maxTV uređaju možeš birati neke postavke za HDMI izlaz. Ako možeš, probaj spustiti na najnižu rezoluciju koju ti ponudi (HD rezoluciju 720p ili čak nižu ako ima).

Neki DVD uređaji fino rade upscaling DVD-a na HD rezolucije, time se ne dobije puno ali neki ljudi tvrde da su im bolje i živahnije boje i sl. Ali ne vjerujem da maxTV uređaj to može.

Na žalost kod nase se tehnologija ne prati dovoljno brzo, pa nam ostaje samo čekati na prave HD sadržaje. Do tada, podesi najnižu rezoluciju na HDMI izlazima i ipak uživaj u digitalnim trendovima (placebo efekt je zakon, jer na kraju balade bitno je uživati dok gledaš film i to je to :)).

Albatros
16.01.2008., 11:24
DVD-Video discs have a raw bitrate of 11.08 Mbit/s, with a 1.0 Mbit/s overhead, leaving a payload bitrate of 10.08 Mbit/s. Of this, up to 3.36 megabits can be used for subtitles and a maximum of 9.80 megabits can be split amongst audio and video. It should be noted that in the case of multiple angles, the streams are not interleaved together, but rather are stored sequentially, so 9.80 megabits can still be used for each angle.

Professionally encoded videos average a bit rate of 4.0-5.0 Mbit/s with a maximum of 7–8 Mbit/s in high-action scenes. This is typically done to allow greater compatibility amongst players, and to help prevent buffer under runs in the case of dirty or scratched discs.

Superbit versions have also been created by Columbia Tristar to maximize picture quality, by eliminating multiple languages, angles, and audio tracks. This allows average bitrates closer to 6 Mbit/s.

Meni je alocirano za MAXTV 5 Mbit downsteam što je dovoljno za DVD quality. SPECIJALNO što je codec MPEG4, te je 5 MBit kodirano u MPEG4 znakovito više nego u 5 MBit MPEG2.

Nije problem dakle u bandwithu nego u source materijalu. Ja stvarno ne kontam kako oni naprave files u MAXTV videoteci ? Prekodiraju origigi DVD movie koji je u MPEG2 u MPEG4 biće sa low profile znači sa maksimalnom kompresijom za MPEG4 standard zbog šparanja disk prostora. Ili to rade po potrebi sa online koderom iz MPEG2 u MPEG4.

Ili netko tko to je odluči kako treba radit pojma nema što radi... tako mi imamo smeće sliku iz te jebene MAXTV Videoteke, a mogli bi imat skoro DVD quality !!!

Pilence
16.01.2008., 19:35
čovjek ti je lijepo objasnio da postoji jedna cakica u kojoj nije svejedno na koji način te nule i jedinice stižu na drugi kraj.
ne očekuje se da sve znaš, ali ako već kritiziraš trebao bi pokazati veći stupanj znanja od onog koji pokazuješ, inače tvoja kritika ispada smiješna
Ej, daj se otrijezni!!! quotao si tekst koji nisam ja napisao kao moj!!!!!! Aloooo

čisto 'sumnjam' da se znamo
Ti si lik koji dosađuje prodavačima u hi-fi dućanima s onim diskovima na kojima je snimljeno vrištanje. Jadni prodavači, kad te vide dobiju mlade. Kolutaju očima i mole Boga da što prije odeš. I Ime pojačala koje imaš počinje s istim slovom kao i tvoje ime....:p

Pilence
16.01.2008., 20:01
Vidim da se stalno fakulteta hvataš (nazire se tu neki kompleks manje vrijednosti)
Ti si naveo svoj faks kao argument da znaš o čemu pišeš, ili ova rečenica:"Što sam prije rekao smatram i dalje točnim, kako prema mojim spoznajama sa faksa, tako i prema onim iz prakse."-govori nešto drugo???
No sad je uočen i novi moment, na tvom faksu se uči i psihologija. Ma ne, ne uči se, to ti samo opet želiš ispasti pametan. I imaš sreće, jer bi odmah dobio jedan zbog ishitrenih zaključaka.

Gledam malo tvoj profil i mislim se, ajde, možda i zna nešto samo smo ustali na krivu nogu pa počeli ovo krivo. Kad ono samo 1800+ postova uglavnom uvreda i pljucanja po drugima.
Trebao si pročitati svoj post, da onaj u kojem spominješ faks i sebe kao facu, i vidjeti koliko je bahatosti i preseravanja napisano tamo. Dalje bi ti sve trebalo biti jasno, ili niste to naučili na faksu?

Čovjek koji ima preko 1800 postova po forumu ide meni sa jedva 10 govoriti da idem raditi nešto korisno umjesto pisanja po forumu. Koja ironija :lol:.
Fakat lol, nego gdje sam to napisao??? Malo haluciniramo???

U svakom postu pilaš ljude s nekim argumentima. Gdje su tvoji? Daj mi par samo na ovu temu rasprave kad tako žestoko zastupaš stajalište da sam u krivu.
Argumenti su sami kabeli i njihova cijena! Istraživanje i razvoj imaju svoju cijenu koja se odražava na konačni proizvod, u ovom slućaju na kabele.To što tvoji neuki profesori nisu znali-mogli spoznati kako kabel može utjecati na zvuk, pa su sve strpali pod "psihoakustiku" i nije baš vrhunac edukacije studenata, koji onda nastavljaju u "istom tonu" negirati takvo što.

Oh da, "što da kažem" je korišteno namjerno umjesto "što reći" da se malo naglasi sarkazam. Ako ignoriramo otužan pokušaj uvrede po nacionalnoj osnovi, primjedba ipak stoji, samo kad već ispravljaš nekog, barem tada pokušaj prikriti svoju nepismenost.
Pitanje pisanja u duhu hrvatskog jezika si potegnuo ti, i ja sam ti samo ukazao kako si i ti napisao nešto što se može kritizirati. Nikakvih pokušaja uvrede na nacionalnoj osnovi tu nije bilo, ali si opet otkrio nešto o sebi, kao onome koji ima faks, i paranoju. Raspitaj se kako se ona manifestira, paranoja jel....

Heh "karakteristićan"?
Na ovoj tipkovnici su mi hrvatski dijakritički znakovi crveni i slabije se vide pri svjetlu koje dopire sa zaslona, pa koji put i fulam. Što onda, nisam se ja zakačio za gramatiku nego ti, što je česta pojava kod onih koji nemaju dovoljno sigurnosti i znanja i naravno argumenata u raspravi pa lupaju nasumice i prozivaju ljude na internetu za pismenost.
Nego, jesi linabavio taj famozni digitalni kabel koji spominješ???

wob
17.01.2008., 00:27
daj ljudi vratimo se temi.
Ponasate se ko dica , pa ni ja i refy nismo ispisali 4 stranice podbadanja, podjebavanja, pa i vrijedanja. :rolleyes:

ima 4 stranice a nista niste rekli, sve se vodi u krug.
pilence, nema potrebe da ides đonom na sve sta drugi kaze.
ovdje smo da pricamo, raspravljamo, ucimo jedni od drugih..
Svoje znanje pokusajte prenjeti na nas sta manje znamo a zeljeli bi znat vise o tome.
u ovom slucaju kabelima.

Dali su svi kabeli jednaki, dali cijena govori sama za sebe , koji su kvalitetniji.
Dajte ljudima preporuke koje brandove da kupuju. S kojim kabelima imate najvise iskustva.

zed_alive
17.01.2008., 08:51
Ti si lik koji dosađuje prodavačima u hi-fi dućanima s onim diskovima na kojima je snimljeno vrištanje. Jadni prodavači, kad te vide dobiju mlade. Kolutaju očima i mole Boga da što prije odeš. I Ime pojačala koje imaš počinje s istim slovom kao i tvoje ime....:p

takvih kakvog si opisao ima dosta :D

ne bavim se hi-fijem posljednjih 4-5 godina, nemam vremena za to. a ime mi počinje jednim slovo za koje se iskreno, ne mogu sjetiti da i postoji pojačalo na to slovo ;)

Mr. N0
17.01.2008., 09:41
Argumenti su sami kabeli i njihova cijena! Istraživanje i razvoj imaju svoju cijenu koja se odražava na konačni proizvod, u ovom slućaju na kabele.To što tvoji neuki profesori nisu znali-mogli spoznati kako kabel može utjecati na zvuk, pa su sve strpali pod "psihoakustiku" i nije baš vrhunac edukacije studenata, koji onda nastavljaju u "istom tonu" negirati takvo što.

Argumenti su sami kabeli i njihova cijena?

Toliko me blještavilo mudrosti i znanja upravo pogodilo da mi treba par trenutaka da ponovim još koji put ovo u sebi i pokušam upiti silinu ovih argumenata.

Argumenti su sami kabeli i njihova cijena! :lol:

Suze mi idu od smjeha. Takav strašan argument s toliko znanstvenih dokaza koje moji jadni neuki profesori nema šanse da pobiju za svog života.

Ako je itko ovdje neuk i nesposoban poduprjeti svoja stajališta onda si to ti. A vidim da i dalje imaš "problema sa tipkovnicom", kupi neku sa kabelom od zlata koji svira.

:lol:, argumenti su sami kabeli i njihova cijena. Još se ne mogu stati smijati nepobitnosti ovako jake izjave.

Pilence nema te svemir, vrbovati će te Tom Cruise da preobratiš planet na scientologiju jer njemu ne ide dovoljno dobro, a ti imaš puno jače argumente :rofl:.

Ali barem ti nick dobro pristaje. Perad glasi za najgluplje životinje, a u narodu često korištena fraza "pileći mozak" mi od danas posebno dobija na težini.

Mr. N0
17.01.2008., 09:57
Meni je alocirano za MAXTV 5 Mbit downsteam što je dovoljno za DVD quality. SPECIJALNO što je codec MPEG4, te je 5 MBit kodirano u MPEG4 znakovito više nego u 5 MBit MPEG2.

tako mi imamo smeće sliku iz te jebene MAXTV Videoteke, a mogli bi imat skoro DVD quality !!!

E ovo je jako dobro znati, ako budu popravili uslugu mogao bi i uzeti maxtv.

Ali tih, u teoriji 5, u praksi često nije ni 4 Mbit/s iz više razloga. Prvo ovi nemaju kapaciteta za podržati QoS. To se da riješiti i nadam se da hoće. Ali problem je još i u kvaliteti centrale na koju si spojen, te što je još gore, udaljenosti od iste.

Tako da ću ja još pričekati dok više ljudi izjavi da su zadovoljni uslugom.

Za sad uglavnom čujem za razočarenje i frustracije među prijateljima koji to koriste.

Pilence
17.01.2008., 17:02
Kad bi ti imao i desetinu pameti i znanja s kojim se tu šepuriš, znao bi i za pojam imenom logika. Znao bi da ta logika vrlo lako može objasniti što sam htio reči onom rečenicom.

Ali barem ti nick dobro pristaje. Perad glasi za najgluplje životinje, a u narodu često korištena fraza "pileći mozak" mi od danas posebno dobija na težini.
Kako očekivano....umjesto odgovora na postavljena ti pitanja u kojima sam razotkrio tvoje ne znanje i bahatost, ti počinješ raspravu spuštati na osobni nivo, trudeći se uvrijediti me.
Nego, nisi nam objasnio kakav je to digitalni kabel? Znaš već po koji put te to pitam? Valjda brojati znaš, kad već ne znaš štošta drugo.

Pilence
17.01.2008., 17:06
takvih kakvog si opisao ima dosta :D

ne bavim se hi-fijem posljednjih 4-5 godina, nemam vremena za to. a ime mi počinje jednim slovo za koje se iskreno, ne mogu sjetiti da i postoji pojačalo na to slovo ;)
Je, takvih ima dosta, ali samo ti si nosio te cd-ove na kojima neke ženske vrište, nema pjevanja samo urlikanje.
I pojačalo je imalo drvenu prednju ploču, kupljeno u AArtu.

Pilence
17.01.2008., 17:15
Dali su svi kabeli jednaki, dali cijena govori sama za sebe , koji su kvalitetniji.
Dajte ljudima preporuke koje brandove da kupuju. S kojim kabelima imate najvise iskustva.
Ma wob, ne idem ja džonom na sugovornike, reagiram samo na isključivost kod onih koji se javljaju na ovakve teme. U hi-fi, kao i u mnogim drugim hobijima nema pravila, što ćeš shvatiti kad se budeš dovoljno dugo bavio time.
Najskuplje nije uvijek i najbolje rješenje u nekim sistemima, ali u drugima je. I kako onda preporučiti nešto bez da se zna kako sistem svira sada a kako bi trebao svirati kad se nešto u njemu promijeni. Stvar je da su to sve subjektivni doživljaji i tu dolazi do prepucavanja, jer meni najbolje nije i tebio najbolje i onda se svađamo čije najbolje je "najbolje"!? Zato u specijaliziranim trgovinama postoji opcija polog love pa uzmeš komponentu doma na slušanje i odlučiš se da li ti odgovara zvukovno.

MytByte
18.01.2008., 08:15
Professionally encoded videos average a bit rate of 4.0-5.0 Mbit/s with a maximum of 7–8 Mbit/s in high-action scenes. This is typically done to allow greater compatibility amongst players, and to help prevent buffer under runs in the case of dirty or scratched discs.

Evo upravo ovo sto gore pise govori sve...dakle, rijec je o DINAMICKOM, VARIJABILNOM bitrateu koji se korisiti na DVD-u...ako je sadrzaj slike statican koristi se nizi bitrate, ako je dinamican visi...

nazalost MaxTv korisiti KONSTANTNI bitrate i to od max 3,5 Mbita za sliku koji je dobar za staticne scene sto se i u stavrnosti moze uociti ali cim dodje pokret kamere ili velike kretnje na vise dijelova slike sve ide k vragu jer 3,5 Mbita za to nije dovoljno...osim toga DVD-i se kodiraju sa vise prolaza, MAxTV signal prolazi samo jedan prolaz enkodera jer mora ici real-time...isto vrijedi i za DVB-T i ta DVB-S...

Mr. N0
18.01.2008., 09:03
Nego, nisi nam objasnio kakav je to digitalni kabel?

Stvarno si ograničen i naporan ali kad je opet svima jasno osim tebi, nek ti bude.

Digitalni kabel je fraza, skraćeni izraz da se ne bi tipkalo 'kabel koji služi ISKLJUČIVO za povezivanje uređaja koji komuniciraju međusobno digitalnim signalom' i taj se kabel ne koristi za druge namjene.
Isto kao što ljudi nazivaju HDMI digitalni SCART kada žele objasniti onome koji to prvi put čuje što bi to moglo biti. Ne postoji digitalni scart, ali je termin kojim se pogađa u bit bez objašnjavanja u tri strane teksta.

Uzmi kao kontra primjer koaksijalni kabel. Taj, jedan te isti kabel, se može koristiti za svašta. Od prenosa analognog TV signala pa do korištenja za prenos digitalnog audio signala.

I sad kako bi ti piliću nazvao kabel (ili skupinu kabela) i naglasio uporabu za prenos samo digitalnog signala bez da pišeš ovako opisni blok teksta? Ako ima bolji izraz meni nije poznat. Ali i ovaj je dovoljno dobar jer svi razumiju poantu osim tebe.

Ako ti još nešto nije jasno, pitaj me privatnim porukama jer ove trivijalne stvari i naše prepucavanje druge ne zanimaju.

A s druge strane kad si tako pun sebe, daj malo pomozi ljudima sa par konkretnih odgovora za promjenu, a ne samo kokodačeš nesuvislo.

hrvoje30
18.01.2008., 11:57
pilence ne halucinira NO točno piše koliko si postova ostavio pače koliko ih ostaviš dnevno samo je pročitao

zed_alive
18.01.2008., 12:53
Je, takvih ima dosta, ali samo ti si nosio te cd-ove na kojima neke ženske vrište, nema pjevanja samo urlikanje.
I pojačalo je imalo drvenu prednju ploču, kupljeno u AArtu.

kaj je najbolje, moje pojačalo je kupljeno u audio artu i ima prednju drvenu ploču. ali nisam nosio takve cd-ove, nemam takve cd-ove :mig: i kad si ti to 'mene' vidio i di?

wob
18.01.2008., 17:51
Pilence je vrač :-))

mgros
18.01.2008., 18:02
Supra ima dobre kablove po OK cjenama (ima kod AV Max). Osobno ne znam da li ima nekih razlika izmedju HDMI zica ali imam gore nevedeni cisto da mi je srce na mjestu. :rolleyes:

wob
18.01.2008., 18:47
Meni jos nitko nije odgovorio a 4 stranice su se ispisale podjebavajuci jedne druge..

Dali mislite da je bolje u analognom prijenosu podataka, znaci scart, cincevi, s-vide itd..
Odvojit sliku od zvuka ?

Ja sam malo testirao i svatio da je slika najgora od te tri ponudene opcije kad ide scart-scart .
Daleko mi je s-video davao najbolju sliku.

Nekako sam dosao do zakljucka da je bolje odvojit zvuk od videa , nego da je ujedinjeno scartom i poslano u tv ?

Pilence ?

Albatros
18.01.2008., 18:59
Wob, S-Video nema žile za audio kako i sam znaš. On je takav kakav je. To što je slika bolje u S-Videu recimo na MAX-TV u odnosu na SCART RGB, što ne bi smijelo bit nikako. A to je samo dokaz kakvo smeće gledamo.

U SCART-u imaš 21 žicu. Ali zanemari to. Video se penosi Red jedna žica, Green druga i Blue treća. Zvuk ide svojim žicama L audio i R audio.

EURO SCART je Euro standard. Imaš enormno mnogo kritiziranja SCART-a na USA sites. SCART stalno napreduje i nadograđuje mogućnosti. Tako da de facto u SCART-u imaš fala Bogu odvojen zvuk jednako kao i u svim drugim prijenosima uključujući i najlošiji Videocomposite.

wob
18.01.2008., 19:17
Ne znam kako je na maxu tv.
ALi recimo, kad sam spajao neke lcd koji su bili odvojeni na izlogu.

Stavio sam recorder i od njega 5 kablova. Scart, s-video hdmi itd..
Najbolju sliku mi je davao hdmi , naravno.
Ali slika od s-videa nije mnogo zaostajala. Cak su neki ljudi govorili da im je ista kvaliteta slike. Znaci malkicu je s-video davao goru sliku.
Dok su scartovi daleko nalosiju sliku imali.

Mislio sam da je do kabele, ali nema smisla jer i jedan i drugi kabel kostaju oko 20 kn. Tako da , postoji opcija o skupom profi gold flat scartu ali isto tako ima i opcija sa profi gold s-video.
Sad, ne znam da je spojit dva lcd-a sa profi gold scartom i profi s-video . Ja mislim da bi opet bolja slika bila na s-video.

Recimo da imam plasmu i obicni sat receiver. Sigurno da bih je spojio s ovim
http://www.futureshop.co.uk/ixos-xhv401-svideo-to-ingot-scart-lead-custom-length-p-326.html

Inace, jedna od preglednijih stranica sta se kablova tice..
A i narudba u ove krajeve funkcijonira !

Pilence
19.01.2008., 02:18
Meni jos nitko nije odgovorio a 4 stranice su se ispisale podjebavajuci jedne druge..
Pilence ?
Već sam ti napisao kako nema pravila i najbolje ćeš saznati ako probaš tih par opcija na vlastitim uredjajima! Do sada sam već par puta vidio kako su se isplatile investicije u HDMI kabele, jer je slika oštrija i detalji se bolje vide. Korišteni kabeli su koštali oko 400 kn. Scart s kojim smo uspoređivali je bio oko 200 kn. Nije fer usporedba, ali je slika bila bolja i vlasnik zadovoljan. I tako još par puta. Dečki prodavali DvD plajere skoro nove samo zato što nemaju HDMI, i kupovali one s tom opcijom. I da, i ja sam čuo kako Supra-in HDMI kabel jako puno daje za ne previše novaca.

Pilence
19.01.2008., 02:44
Stvarno si ograničen i naporan ali kad je opet svima jasno osim tebi, nek ti bude.
Digitalni kabel je fraza, skraćeni izraz da se ne bi tipkalo 'kabel koji služi ISKLJUČIVO za povezivanje uređaja koji komuniciraju međusobno digitalnim signalom' i taj se kabel ne koristi za druge namjene.
Dakle, ovoliko gluposti napisanih na jednom mjestu rijetko tko može sročiti!
Osim sirovog licemjerja opet si pokazao neznanje vezano uz materiju unatoč "tvojim iskustvima" znaš već od kuda. Pitam se nije li taj tvoj famozni faks neki za dimnjačare?
Kad sam ja napisao da kabel "svira" onda je to bio predmet tvoje sprdnje i prozvao si me za nepismenost, a kad ti napišeš još veću nebulozu, onda je to fraza jel, koju samo ja ne kužim. Vidiš zašto si licemjer? I sad mi opet kaži kako ne argumentiram napise.

Uzmi kao kontra primjer koaksijalni kabel. Taj, jedan te isti kabel, se može koristiti za svašta. Od prenosa analognog TV signala pa do korištenja za prenos digitalnog audio signala.
Ovime si skočio u usta sam sebi jer si gore napisao kako se ne koristi ni za što drugo osim za prijenos digitalnog signala. Onda pak napišeš kako se može koristiti i za druge stvari aali se onda drugačije zove, taj isti kabel ili???

I sad kako bi ti piliću nazvao kabel (ili skupinu kabela) i naglasio uporabu za prenos samo digitalnog signala bez da pišeš ovako opisni blok teksta? Ako ima bolji izraz meni nije poznat. Ali i ovaj je dovoljno dobar jer svi razumiju poantu osim tebe.

Pa ja bih ga nazvao Mr. NO kabel, pošto si ga ti izmislio i time obogatio hrvatski jezik.
I zašto si uopće objašnjavao to, kad to svi ionako razumiju? Misliš ako napišeš da ja to nisam razumio ljudi neće skužiti kako si uhvaćen u pisanju gluposti za koje si druge napadao dok si se pravio pametan?

Ako ti još nešto nije jasno, pitaj me privatnim porukama jer ove trivijalne stvari i naše prepucavanje druge ne zanimaju.

Ma meni je sve jasno, ali sad je to jasno i drugima, kad si ti u pitanju, jel.
I dobro si zaključio da pišeš trivijalne stvari.

A s druge strane kad si tako pun sebe, daj malo pomozi ljudima sa par konkretnih odgovora za promjenu, a ne samo kokodačeš nesuvislo.
To i radim, ovim postovima sam mnogima pomogao da shvate kakva si osoba....

MytByte
19.01.2008., 07:18
wobe, ako ti je bolja slika preko s-videa nego preko scarta onda mozda nisi ukljucio RGB preko SCART-a (cesto to ne ide automatski) - recimo ne mozes imati RGB preko SCART-a ako imas istovremeno postavljeno na komponentni izlaz ili HDMI...

Ja sam testirao sa DVE kalibracijskim DVD-om HDMI i komponentni izlaz iz DVD playera (Pioneer) i na test patternima se jasno pokazuje da je definicija krome daleko bolja preko HDMi-ja, a i slika je ostrija...slicnu definiciju krome sam jedino uspio dobiti jos preko RGB SCART-a, S-video i komponentni zaostaju visdmo, tj sto uzi pattern, to se boje sve vise slijevaju u sivu sto nije slucaj sa HDMI/RGB SCART...mogu ti mozda poslati mpeg-ove s testom na mail ili sl...

wob
19.01.2008., 10:13
Ma ukljucio sam rgb prek scarta jer vec sam se jednom bio opekao srgb, sjecas se kad sam te pitao na pm.
Ali meni i dalje daleko bolju sliku je davao taj s-video kabel.
Pa sam nesto razmisljao , kao odvojeni su video od zvuka to je bit ce zbog toga :D

MytByte
20.01.2008., 08:53
hmmm...

Mr. N0
21.01.2008., 09:50
Quote:
Mr. N0 kaže:

Ovime si skočio u usta sam sebi jer si gore napisao kako se ne koristi ni za što drugo osim za prijenos digitalnog signala. Onda pak napišeš kako se može koristiti i za druge stvari aali se onda drugačije zove, taj isti kabel ili???

Eh :confused:? Pa ovo bi bilo smiješno da nije žalosno. Očekivao bi da barem zna razliku između hdmi i koax kabela (a ono, ako nikako drugačije, onda barem po izgledu).

Da stvar bude bolja, wob ciljano pita pilence (i još mu fino navede opcije spajanja) kako da analogno spoji audio i video uređaje:

Dali mislite da je bolje u analognom prijenosu podataka, znaci scart, cincevi, s-vide itd..
Odvojit sliku od zvuka ?

A majstor mu odgovara da je hdmi od 400kn bolji od scarta od 200kn. Mila majko :rofl:

Da sam na tvom mjestu wob, ja bi samo spojio odgovore Albatrosa i MytBytea i sve znaš, ako se pak kod tebe u teorija ne poklapa s praksom, pa ti spoji kako god možeš da dobiješ pristojnu sliku i zvuk.

P.S. @MytByte - Koliko su veliki ti mpeg test filmići? Ja bi ih baš volio vidjeti ako nisu pretjerano veliki.

Peyote
21.01.2008., 23:35
Eh :confused:? Pa ovo bi bilo smiješno da nije žalosno. Očekivao bi da barem zna razliku između hdmi i koax kabela (a ono, ako nikako drugačije, onda barem po izgledu).

U pitanju se spominje digitalni kabel, a ne HDMI. Ti si se u istom postu prvo izjasnio kako:"kabel koji služi ISKLJUČIVO za povezivanje uređaja koji komuniciraju međusobno digitalnim signalom' i taj se kabel ne koristi za druge namjene."
A zatim pišeš:"Uzmi kao kontra primjer koaksijalni kabel. Taj, jedan te isti kabel, se može koristiti za svašta. Od prenosa analognog TV signala pa do korištenja za prenos digitalnog audio signala."
U oba slučaja pišeš o digitalnom kabelu, a ne o HDMI kabelu.

A majstor mu odgovara da je hdmi od 400kn bolji od scarta od 200kn.
Majstor mu odgovara:"i najbolje ćeš saznati ako probaš tih par opcija na vlastitim uredjajima"
Dakle pokušavaš falsificirati tuđe rečenice i staviti ih u neki drugi kontekst. Kako jadno........

zed_alive
22.01.2008., 08:36
priča s HDMI je jednostavna. HDMI mora imati najbolju sliku prije svega iz čistog razloga što se izbjegava dupla konverzija signala

kad s digitalnog izvora (DVD) šaljemo signal analognim kabelom (npr SCART) u digitalni televizor (LCD ili plazma), signal se nakon čitanja iz DVD-a pretvara u analogni, zatim se šalje SCART-om, a zatim se u televizoru pretvara nazad u digitalni

dakle imamo jednu D/A konverziju, pa gubitke u analognom kablu, pa A/D konverziju. na svakom koraku imamo gubitke

kod HDMI-ja nemamo niti D/A niti A/D konverziju. digitalni signal se direktno proslijeđuje HDMI kablom u televizor. jedini (komparativni) gubici koje imamo su oni nastali u kablu (jitter), a treba naglasiti da su gubici u prijenosu digitalnog signala u kablu bitno manji nego kod prijenosa analognog signala u kablu

dakle ako vam se učini da je SCART 'tu negdje' kao i HDMI, niste dobro gledali :mig:

Mr. N0
22.01.2008., 09:30
U oba slučaja pišeš o digitalnom kabelu, a ne o HDMI kabelu.

Hmmm ili ja nisam bio dovoljno jasan ili pak nisi dovoljno pažljivo čitao.

U prvom slučaju govorim o kabelima koji se ne mogu koristiti za druge namjene osim za prenos digitalnog signala, stoga izraz digitalni kabel, koji ja nisam izmislio. Ako ne vjeruješ opali upit na popularnim tražilicama i dobit ćeš oko pola mil. linkova u kojima se to upotrebljava, što je više nego dovoljno za ovako maleno govorno područje. To ne dokazuje ništa bitnog ali pokazuje da se koristi i da nije moja izmišljotina.
Dakle po meni, hdmi spada u ovu kategoriju i ne vidim ništa tako strašno što sam ga tako nazvao.

S druge strane sam dao kontra primjer - koax kabel - koji ne spada u kategoriju isključivo digitalno jer se korisrti i za analogno povezivanje.

Primjeti da je pokušaju objašnjenja hdmi primjer, a koax kontra primjer.

Smiješno mi je da sam napadnut što koristim izraz digitalni kabel koji je dovoljno samoopisan i nije 'od jučer'.

A što se tiče moje druge primjedbe, ide na račun odgovora koji kod pilića redovito nije na temu rasprave i pitanja. Ili je nekakv oblik uvrede (valjda je zato i zaradio ban), ili je nešto što ga se nije ni pitalo, a kako vidim, raspravljali ste po istim temama pa si valjda vidio pokoji primjer toga.

Jer ako ja tebe pitam koju verziju ručnog mjenjača za automobil preporučaš (s 4, 5 ili 6 stupnjeva), a ti mi odgovoriš da je duplo skuplji porsche tiptronic automatik bolji onda mi i nisi baš riješio dilemu zar ne?

I konačno i dalje mislim da su cijene hdmi kabela nerealno visoke. Nekad su i CD-i bili preko 100 kn po komadu, a proizvodni proces za takav komadić plastike je bitno jeftiniji nego izrada audio kazete i nema smisla što je bio višesturko skuplji osim što je bio novost. Stoga će moj novac otići na bitnije stvari u vidu poboljšanja audio i video komponenti i onih hi-fi kabela koji su zaista bitni.

Peyote
22.01.2008., 16:41
Hmmm ili ja nisam bio dovoljno jasan ili pak nisi dovoljno pažljivo čitao.
Ma bio si ti dovoljno jasan, ali kada ti koristiš termin "digitalni" u kontekstu kabela koji prenosi signal onda je to OK, a kada Pilence napiše da jedan kabel "svira" bolje od drugog što je isto izraz iz iste "branše" ti mu se ideš ismijavati kako ne zna hrvatski. Na taj način izazoveš flame.

S druge strane sam dao kontra primjer - koax kabel - koji ne spada u kategoriju isključivo digitalno jer se korisrti i za analogno povezivanje.
Mnoge tvrtke imaju za koaksialne kabele, interkonekcijske, u nazivu "digi" i znamo da bi se trebao koristiti za prijenos digitalnog signala, ali može biti i analogni interkonekt, no HDMI ima samo drugačije terminacije i nije drugačijeg ustroja, vodič i oplet jel, pa u konačnici samo za digitaliju isto ne stoji, no mislim da ne treba previše filozofirati oko toga. Da nisi započeo sa prozivkom o terminologiji u duhu hrvatskoga, ne bi bilo ovakve rasprave.

A što se tiče moje druge primjedbe, ide na račun odgovora koji kod pilića redovito nije na temu rasprave i pitanja. Ili je nekakv oblik uvrede (valjda je zato i zaradio ban),
Ne bih se složio da odgovor nije na temu, on tu temu sagledava šire, jer preporuka bilo koje komponente u stilu kupi to, jer to ti je najbolje, više govori o neiskustvu preporučitelja nego što je preporuka kad znamo, poučeni iskustvom, kako najboljeg nema a kamoli univerzalno najbolje komponente.
A bann je dobio akumulacijom bodova, par kartona dobio je od pijanog moderatora koji za takvo iživljavanje ne snosi sankcije, i zbog pisanja istine, koja zna ponekad biti i neugodna.

I konačno i dalje mislim da su cijene hdmi kabela nerealno visoke. Nekad su i CD-i bili preko 100 kn po komadu, a proizvodni proces za takav komadić plastike je bitno jeftiniji nego izrada audio kazete i nema smisla što je bio višesturko skuplji osim što je bio novost. Stoga će moj novac otići na bitnije stvari u vidu poboljšanja audio i video komponenti i onih hi-fi kabela koji su zaista bitni.
Cijene auta su previsoke. Oni ne vrijede toliko. Obleka s markicom, dizajnerski uradci...itd. sve to ne vrijedi te novce, ali kod mnogih stvari se ulaže u istraživanje koriste se nove i skupe tehnologije, pa i to povisuje cijenu proizvoda u konačnici. Znam da je nekada pretjerano dati za kakav kabel par tisuća nečega, ali vjerujem da bi svi radije imali isto tako dobre kabele za 100 kn, ali ne ide.....na žalost. I da, koji su to hi-fi kabeli zaista bitni po tebi?

Mr. N0
23.01.2008., 08:48
Na taj način izazoveš flame.

Hmm ne bih rekao da sam ja započeo, ali svakako nisam pomogao da se zaustavi. Pročitaj, ako već nisi, sve od početka. Sve što je pisao drugima, a onda i meni. Suma svega toga je rezultirala spuštanjem na primitivniji nivo a.k.a. flame war. Dogodi se...

Mnoge tvrtke imaju za koaksialne kabele, interkonekcijske, u nazivu "digi" i znamo da bi se trebao koristiti za prijenos digitalnog signala, ali može biti i analogni interkonekt, no HDMI ima samo drugačije terminacije i nije drugačijeg ustroja, vodič i oplet jel, pa u konačnici samo za digitaliju isto ne stoji, no mislim da ne treba previše filozofirati oko toga. Da nisi započeo sa prozivkom o terminologiji u duhu hrvatskoga, ne bi bilo ovakve rasprave.

U kontekstu rasprave poanta nije bila terminologija, već izjava da skuplji kabel bolje svira od jeftinijeg (mislilo se isključivo na HDMI kabele). S tim se ja nikako ne slažem.

A to što je nešto vodič i može u teoriji voditi struju ne znači da se i koristi za to. Mislim možeš ti taj isti HDMI kabel korisiti i za vezati brod, ali ga to ne svrstava u kategoriju nautičke opreme. Dok ne vidim suprotno, za mene HDMI kabeli imaju samo jednu namjenu. Možeš mi ipak poslati sliku broda ako dođe do toga :)

I onda netko u uvredljivom tonu napada sve koji su se dotakli teme (mislim na Pilence naravno), a pri tom daje takve izjave sa obrazloženjem "Argumenti su sami kabeli i njihova cijena". Naime ova izjava je vrlo poduprta činjenicama, referencama na istraživanja i velikim iskustvom - sve stvarima koje tako nabraja da drugim sugovornicima fale iz posta u post. I ajde sad ti odoli sprdati se s tim.

I da, koji su to hi-fi kabeli zaista bitni po tebi?

Sve žice koje koristiš za svoj hi-fi sustav, a da ne prenose digitalni signal. Recimo kabeli do suba i ostalih zvučnika. Ili npr. netko spoji audio out sa izvora zvuka (što go to bilo) sa reciverom (ili što već koristi) analogno i njemu je kabeliranje puno bitnije nego recimo meni koji koristim optiku za to.

E da, cijena optike je jednako nebitna. Na udaljenostima u okvirima kućne uporabe se s razlogom koriste najjeftiniji, plastični silikonski kabeli. Čak smo namjerno lomili, potom lemili optička vlakna i nije bilo problema sa prenosom signala u svim testnim mjerenjima, iako je bila očekivano suprotno.

A opet ima ljudi koji će dati par stotina eura za optiku od stakla, a neće dobiti čišći, puniji ili što ti ja znam kakav zvuk, već samo prenos na ogromne udaljenosti koje im ne treba. Ali to ti neće pisati na proizvodu zar ne? Pisati će samo da je to najbolji optički kabel koji novac može kupiti, i ne lažu, ali čemu to kad ti treba 2m istoga. Pogotovo zato jer je optika imuna na elekrične i ostale šumove u šumi tehnike i kabela uokolo.

I ja nisam niti jedan post pisao da bi se šepurio s nekakvom diplomom, nego da ljudi uštede lovu koje uglvanom svima fali u ovim krajevima. Činjenica je da se često prodaje magla ljudima koja je u slučaju hdmi-ja još dosta gusta.

Čini mi se da neke ljude pogađa to što ako su platili 1k kn za kabel, kako da sad priznaju sebi i drugima da su mogli dobiti istu sliku na TV-u za desetinu cijene. Lakše je onoga koji kaže da jeftino valja nazvati budaletinom.

Albatros
23.01.2008., 10:28
Kad ste toliko pametni i načitani, napravite nešto korisno. Napišite sažetak na pitanje ovog topica ! U 3 rečenice ! Ako se ovako nastavi moderator please zalockaj ovo flamanje. Smisao foruma jeste ne pripetavanje ego-ego. Nego je smisao foruma širenje znanja i pogleda na svijet i ble, ble... Dakle ego triperi hold your horses.

Je li Vi zaista mislite da ljudi čitaju vaše užasno duge postove di se bez argumenata flame-ate ? Na taj način samo uništavate topi i nepotrebno trošite diskovni prostor i bandwith čitatelja.

Peyote
23.01.2008., 15:57
Kad ste toliko pametni i načitani, napravite nešto korisno. Napišite sažetak na pitanje ovog topica ! U 3 rečenice !
Iz naših postova može se ponešto i naučiti, samo se treba potruditi i pročitati ih.
Ti si izgleda jako razmažen kad očekuješ da ti se sve servira bez imalo tvog truda i angažmana. Kao i kod svih ostalih stvari u životu, i u ovom hobiju je bitan ukus konzumenta. Da li je nekome ljepša plava ženska a drugom crnka je vrlo subjektivan pojam, pa se takve stvari objašnjavaju i argumentiraju i onda se učesnici kroz to nauče uvažavati tuđe mišljenje ili ukus. To se ne da raspraviti u 3 rečenice koliko ti uvjetujiš u svom postu u kojem usput, prozivaš za flame a i sam ga ložiš. Na žalost, idealnog nema i zato se vode rasprave što bi bilo najbolje.

Peyote
23.01.2008., 16:41
Hmm ne bih rekao da sam ja započeo, ali svakako nisam pomogao da se zaustavi. Pročitaj, ako već nisi, sve od početka. Sve što je pisao drugima, a onda i meni. Suma svega toga je rezultirala spuštanjem na primitivniji nivo a.k.a. flame war. Dogodi se...

"Zanimljivo je čitati što sve ljudi pišu kad su ovakve teme, ali jedna stvar vam mora biti jasna.
A to je da u svijetu digitalije, sasvim je svejedno od čega je kabel." -Ovako si započeo svoj prvi post na ovu temu. To što si napisao nema uporište u praksi, kako kod prosječnog konzumenta, tako i kod profesionalca ili strastvenog hobiste. Pilence te upitao u postu br 51, da ne c/p cijeli post o tvojim praktičnim iskustvima, a ti si ga stao prozivati za gramatiku i pisati mu kako bi ono htjelo pjetlić biti. Dakle niti te je vrijeđao niti omalovažavao, kao što si ti njega a i sve ostale kojima si se u svom postu obratio s visoka.

U kontekstu rasprave poanta nije bila terminologija, već izjava da skuplji kabel bolje svira od jeftinijeg (mislilo se isključivo na HDMI kabele). S tim se ja nikako ne slažem. Ali ti si umjesto argumenata na Pilencetov upit:"zatim nam objasni kako si došao do tog zaključka u praksi, čisto da vidimo da ne pričaš napamet," počeo spuštati stvar na osobnu razinu bez da si mu ponudio ikakve argumente.

A to što je nešto vodič i može u teoriji voditi struju ne znači da se i koristi za to. Mislim možeš ti taj isti HDMI kabel korisiti i za vezati brod, ali ga to ne svrstava u kategoriju nautičke opreme. Dok ne vidim suprotno, za mene HDMI kabeli imaju samo jednu namjenu. Možeš mi ipak poslati sliku broda ako dođe do toga :)
Spominjao si digitalni kabel i prijenos jedinica i nula. Iako si mislio na HDMI, nigdje se to ne vidi, a i ova sad usporedba nije analogija onom tekstu, jer se skupi kabeli mogu prodavati i kao nakit, cijene su tu negdje, samo nekome možeš čudno izgledati ako umjesto igle na kravati nosiš kakav Clearaudio cinch ili oko vrata staviš Nordost Valhallu.

I onda netko u uvredljivom tonu napada sve koji su se dotakli teme (mislim na Pilence naravno), a pri tom daje takve izjave sa obrazloženjem "Argumenti su sami kabeli i njihova cijena". Naime ova izjava je vrlo poduprta činjenicama, referencama na istraživanja i velikim iskustvom - sve stvarima koje tako nabraja da drugim sugovornicima fale iz posta u post. I ajde sad ti odoli sprdati se s tim.
Nisam vidio ničeg uvredljivog u njegovom prvom postu napisanom kao pitanje tebi. Post 51, dok je tvoj odgovor baš ovo što predbacuješ Pilence-u. Nisi mu niti dao naznake argumenata za svoje tvrdnje, a prozivaš ga za isto iako bi odgovor kako je cijena argument s više logike od tvojih napisa kako nije.
Mnoge tvrtke imaju odjele koji se bave razvojem, i to nešto košta, ta cijena se odražava i na sam proizvod. Cijena=kvaliteta je slogan mnogih tvrtki, pa zašto to ne bi bio dobar argument? Tvoje ne slaganje s tim si trebao iznijeti kao takvo, a ne kao napad i uvredu na osobnoj razini kako si postupio.

Sve žice koje koristiš za svoj hi-fi sustav, a da ne prenose digitalni signal. Recimo kabeli do suba i ostalih zvučnika. Ili npr. netko spoji audio out sa izvora zvuka (što go to bilo) sa reciverom (ili što već koristi) analogno i njemu je kabeliranje puno bitnije nego recimo meni koji koristim optiku za to.
Pitao sam te koje su kabeli po tebi bitni, a ne kome su puno bitniji nego tebi, jer tebi su kabeli zadnja stavka što je vidljivo iz svih tvojih postova. dakle ni na moj konkretan upit nisi dao konkretan odgovor, ali Pilence je svejedno krivo za sve.....:mig:

I ja nisam niti jedan post pisao da bi se šepurio s nekakvom diplomom,
Možda i nisi ali tako je ispalo jer osim napisa da imaš spoznaje s faksa o kabelima nisi dao nikakav drugi argument, a očekuješ argumente od drugih. Dakle prvo bi trebao u svom "dvorištu počistiti" pa onda drugdje.

Čini mi se da neke ljude pogađa to što ako su platili 1k kn za kabel, kako da sad priznaju sebi i drugima da su mogli dobiti istu sliku na TV-u za desetinu cijene. Lakše je onoga koji kaže da jeftino valja nazvati budaletinom.
Naglasak je na čini! Nije sve što se prodaje snake oil, niti se na tvom faksu baš sve što uvjetuje prijenos signala može izmjeriti. Mnoge pojave su još nerazjašnjene, pa tako i utjecaj kabela na sliku ili zvuk, koliko god se trudili to smjestiti u psiho-nešto, nije baš tako. Probaj nešto i u praksi, a ne voditi se samo teoretskim znanjem.

Albatros
23.01.2008., 19:15
Iz naših postova može se ponešto i naučiti, samo se treba potruditi i pročitati ih.
Ti si izgleda jako razmažen kad očekuješ da ti se sve servira bez imalo tvog truda i angažmana. Kao i kod svih ostalih stvari u životu, i u ovom hobiju je bitan ukus konzumenta. Da li je nekome ljepša plava ženska a drugom crnka je vrlo subjektivan pojam, pa se takve stvari objašnjavaju i argumentiraju i onda se učesnici kroz to nauče uvažavati tuđe mišljenje ili ukus. To se ne da raspraviti u 3 rečenice koliko ti uvjetujiš u svom postu u kojem usput, prozivaš za flame a i sam ga ložiš. Na žalost, idealnog nema i zato se vode rasprave što bi bilo najbolje.

Opet biblije :D Ti mora da si političar ili jedan od mnogih "prodavača magle" u Hrvatskoj koji čine većinu. Svi su pametni, svi žele dobro živit a ništa ne radit...
Sve se može reći kratko i jasno ako se zna, ako se ne zna onda se pišu biblije, filozofira i prodaju magle. Sve jedno nedam se uvuć u flame, samo uživajte uništavajući ovaj topic umjesto da se flamate na MSN ili nekom chatu.
Over and out u ovom topicu.

ray09
23.01.2008., 20:05
hdmi kabel; stvarno postoji ogromna razlika među kablovima, iskreno nedavno sam kupio Monster hdmi 400, 2m. imam fulHD panel i dvd s upscalom na 1080p.
S prijašnjim kablom nisam mogao dobiti digitalnivišekanalni zvuk i sliku u isto vrijeme, propusnost kabla nije bila dovoljna, da nepričam o blesiranju slike prilikom paljenja dvd - a. i interferencija i pikselizaciji na ekranu. Više informacija pronađite na ovom linku http://www.monstercable.com/HDMI/advancedhdmi.asp
Misli da če vam više stvari biti jasnije nakon 5 min. Monster je jedini koji certificira svoje HDMI kablove po brzini to jest propusnosti (količini informacija po sec.)

Planiram i kupiti njihovu prenaponsku zaštitu ima li ko kakvi iskustava u tim stvarima?

HVALA!:)

ray09
23.01.2008., 20:08
hdmi kabel; stvarno postoji ogromna razlika među kablovima, iskreno nedavno sam kupio Monster hdmi 400, 2m. imam fulHD panel i dvd s upscalom na 1080p.
S prijašnjim kablom nisam mogao dobiti digitalnivišekanalni zvuk i sliku u isto vrijeme, propusnost kabla nije bila dovoljna, da nepričam o blesiranju slike prilikom paljenja dvd - a. i interferencija i pikselizaciji na ekranu. Više informacija pronađite na ovom linku http://www.monstercable.com/HDMI/advancedhdmi.asp
Misli da če vam više stvari biti jasnije nakon 5 min. Monster je jedini koji certificira svoje HDMI kablove po brzini to jest propusnosti (količini informacija po sec.)

Planiram i kupiti njihovu prenaponsku zaštitu ima li ko kakvi iskustava u tim stvarima?

Pilence
24.01.2008., 00:56
U par navrata bio sam svjedokom vidnog poboljšanja slike pri upotrebi strujnog filtera. Poboljšanje je raslo sa cijenom samog proizvoda, no nije se uvijek najbolje pokazalo kad je zvuk bio u pitanju. Svakako probaj dobiti filter na probu doma, jer ćeš jedino tako vidjeti da li se išta pozitivno događa ili ne, a ako da da li ti vrijedi uložene novce. Kod jednog prijatelja kojemu se u zvučnicima čulo "kvrc" kad je palio svjetlo u predsoblju, filter je sredio "kvrc", ali i sliku na telki koja je počela sniježiti. Ne znam zašto, ali vrlo čudan efekt.

Mr. N0
24.01.2008., 09:26
"
Pitao sam te koje su kabeli po tebi bitni, a ne kome su puno bitniji nego tebi

Možda i nisi ali tako je ispalo jer osim napisa da imaš spoznaje s faksa o kabelima nisi dao nikakav drugi argument, a očekuješ argumente od drugih.

Pa zar nisam napisao da su bitni svi kabeli koji prenose analogni sadržaj, i to su bitni ljudima koji još uvijek tako spajaju (kod mene je gotovo sve već digitalno pa sam zato i naveo usput da je nekima bitnije nego meni). I što sad tu nije jasno?

A nisam siguran što se kod tebe točno vodi pod argument? Pokušao sam dati objašnjenja o razlici digitalnog i analognog signala (zvuk, slika, štogod, kod digitalije je to sve iovako samo podatkovni prenos).
Pretpostavka je da su kabeli ispravni (dakle prenose jedan signal bez prekida i interferencija).

Evo objasni mi kako se informacija 1000110 može drugačije interpretirati sa strane TV-a ako je stigla recimo s PS3 jeftinijim i kasnije skupljim hdmi kabelom?

Prije je naveden jitter kao potencijalni problem. Kako ne pričamo trenutno o sustavima sa stotinama diskretnih signala, a HDMI kabel nosi odvojeno clock informaciju za sinkroni prenos koja je navodno djeljiva na razinu za digital audio, inženjeri govore da noviji uređaji to dosta dobro rješavaju ako imaju dovoljan FIFO dejitter buffer. Iz ovoga ja pretpostavljam da je jitter danas više stvar (ne)kvalitete uređaja koji vrši dekodiranje nego kabela.

Albatros
12.02.2008., 08:49
Hoće li netko napraviti nekakav zaključak iz ovog svega ? U nekoliko kratkih crta ? Jer kad smo potrošili toliko prostora za žučnu i monstruoznu raspravu bilo bi lipo napraviti ZAKLJUČAK.

bero rakun
12.02.2008., 09:56
Slažem se, zaključak bi i meni bio koristan. "Protivnici kvalitete" su mi nekako bili uvjerljiviji, ali ipak imam potrebu dat malo više novca za f....kabel. A ne želim ga niti bacat bez veze. Mislim da niko nije spomenuo propusnost, a nije li to najvažnije? Različiti kablovi za različite rezolucije? Valjda i to utječe na cijenu.
Anyway, kakav hdmi kabel mi preporučate za plazmu 37pv70? Neće se stalno ištekavat/uštekavat, al normalno da će se tu i tamo 'pomicat' (neko je to spominjao)...

maple leaf rag
12.02.2008., 13:41
Ma ja se ne mogu otet dojmu da s hdmi kabelom nije nista bolja slika nego preko scarta stovise kad snimam film sa satelita na hdd dvd preko hdmi slika je KATASTROFA ZIVA,zatockana,kockasta do bola a sa scartom ispadne odlicna:confused:

rak21
14.02.2008., 10:09
kupio 2 komada na akciji u lidlu; SilverCrest sa pozlaćenim konektorima :) 2.5m po cijeni 22kn komad,,,

sretan!

olif
14.02.2008., 11:10
Vidim, rasprava je bila ponekad "živa" (blaži izraz)!
Moja iskustva sa HDMI kablovima su već na početku bila malo bolna.
Imam potpuno nove komponente i jedan od HDMI kablova je već nakon par dana počeo "štekati" (stvarao je 1/2 sekundni audio prekid nakon cca. 50 min. gledanja DVD-a). To se ponovilo 15-20 puta do kraja filma.
Da ne duljim, zamijenio sam ga (spojio sam zvuk posebno na AV rec. sa
75 ohm digital coax interconektom itd.) Drugi HDMI kabel je ostao konektiran
i posao obavlja ok.
Taj koji navodno šteka (to ću još istražiti) je jako krut, konekti mu ne izgledaju uvjerljivo, dužine je 2m, a i bio je jeftin (Bandridge, 86 kn iz Metroa).
Svakako sam za HDMI spajanje koje je puno jednostavnije i sl. (već je sve prije rečeno), ali usrpkos tome što je protokol digitalni, treba uvažiti malo i kvalitetu izrade, da ne đođe prelako do prelamanja, oštećenja i sl.

MytByte
14.02.2008., 20:02
maple leaf, s cega na sto ti snimas preko HDMI kabela jer nema DVD recordera koji snima preko HDMI-ja...ti imas problem s necim drugim a ne s HDMI-jem kao takvim...

MM2
19.03.2008., 13:45
Ljudi, evo mojeg pitanja ako mi može netko pomoći:
LCD 32 HD ready spoj sa MaxTV-om,trenutno spojen sa RGB scart-om dali kupiti HDMI kabel i ako da koji?

MytByte
20.03.2008., 06:57
e, sad, jebe lud zbunjenog :misli:. nakon sve te silne rasprave oko konverzije digital-analog, taj PDF kaze da plazma i LCD nisu digitalne vec analogne :confused:.

Gle, taj PDF je pisao netko tko nasumce nagadja...plazma i LCD su digitalne tehnologije...samo mi zivimo u analognom svijetu i na kraju se digitalni podaci moraju pretvotiti u analogne (svjetlost) da bi ih mi mogli interpretirati, isto kao sto CD koji je digitalni mora se pretvorit na kraju u analogni tj titranje membrane na zvucniku - sto tu nije jasno...da li ti kad vidis niz nula i jedinice znas sto one sadrzavaju - ne znas, naravno...ali sav procesing, od izvora do trenutka prikaza na LCD ekranu je u digitalnom svijetu...

olif
20.03.2008., 08:03

Osobno sam se uvjerio da mi je slika skoro bolja kad spojim DVD (1080i) sa LCD
(isto podržava 1080i) sa komponentnim kablom, a ne HDMI (doduše HDMI u tom slučaju ide preko AV recivera, ali to mu ne bi trbalo smetati).
Zapravo imam paraleno oba spoja pa ih naizmjence koristim jer kod spoja sa HDMI imam jedan problem:
Nakon cca 50-60 min gledanja DVD-a(filma) se na LCD-u pri dnu ekrana (u razini i ispod titla pojave tanke horizontalne linije, jedna, pa više).
Slao sam DVD(novi) u servis, ali kod njih sve ok. Ista stvar je kad stavim drugi HDMI kabel (i scart) i kad spojim direktno na LCD (bez receivera).
Spoj preko komponenih činčeva (obični crven/bjel/žut) ne stvara te probleme!!
I sad budi pametan, dal su (oba?) HDMI-a kriva, da li su smetnje (imam Belkin
filter prenaponsku letvu) od raznih zvučnika okolo ???

MytByte
20.03.2008., 08:29
HMM, hajdemo se vec jednom dogovoriti da kad kazemo "slika je preko XXX bolja nego preko YYY" da takodjer napomenemo na koji nacin je bolja (ostrina kontrast artefakti) i da probleme sa slikom ne mijesamo sa kvalitetom slike...

BTW komponentni kablovi se ne oznacavaju crvenim, bijelim i zutim (tu je rijec o zutom video konektoru i dva stereo audio konkektora - crveni i bijeli) vec zelenim, crvenim i plavim (sto ne znaci da je rijec o RGB-u, nego se Y spaja na zeleni, R-Y na crveni i B-Y na plavi)...pravi komponentni kabeli imaju otpor 75 ohma, ovi koje ti imas vjerojatno nemaju...

nije ti palo napamet mozda da je problem u LCD-u...hajde lijepo odi s DVD-om do frenda ili u servis pa da ti na tvoje oci pokazu da nema smetnji...ako kazu da nema smetnji ipak bih im vjerovao i posumnjao na TV...

Hvala lijepa...

olif
20.03.2008., 09:13
HMM, hajdemo se vec jednom dogovoriti da kad kazemo "slika je preko XXX bolja nego preko YYY" da takodjer napomenemo na koji nacin je bolja (ostrina kontrast artefakti) i da probleme sa slikom ne mijesamo sa kvalitetom slike...

BTW komponentni kablovi se ne oznacavaju crvenim, bijelim i zutim (tu je rijec o zutom video konektoru i dva stereo audio konkektora - crveni i bijeli) vec zelenim, crvenim i plavim (sto ne znaci da je rijec o RGB-u, nego se Y spaja na zeleni, R-Y na crveni i B-Y na plavi)...pravi komponentni kabeli imaju otpor 75 ohma, ovi koje ti imas vjerojatno nemaju...

nije ti palo napamet mozda da je problem u LCD-u...hajde lijepo odi s DVD-om do frenda ili u servis pa da ti na tvoje oci pokazu da nema smetnji...ako kazu da nema smetnji ipak bih im vjerovao i posumnjao na TV...

Hvala lijepa...
Da, imaš pravo za oznake (i boje) komponentnih kablova.
Izradit ću (ili kupiti) kvaliteni komponentni kabel sa tri činča.
Razlika u slici je možda samo malo veća oštrina u korist komponentnog.
Glede greške i ja sumnjam na LCD (nešto mu, ili on sam nakon nekog vremena generira smetrnje). Slične tanke vodoravne crte su inače karakteristčne za
loše elektrolite i neke smetnje..... Uglavnom ne zabrinjava me previše jer se sa isključi/ukljući opcijom (ili DVD ili LCD) to ispravi na neko vrijeme, a kao što rekoh u spoju s komponentnim kablima toga nema.

Thurgood
20.03.2008., 10:12
što se vraća na moju početnu postavku (godinu dana staru) da rezultat ovisi o uređajima :D

teško je na takvoj temi dati apsolutan odgovor koji će vrijediti u svakoj situaciji :ne zna:

olif
20.03.2008., 10:56
što se vraća na moju početnu postavku (godinu dana staru) da rezultat ovisi o uređajima :D

teško je na takvoj temi dati apsolutan odgovor koji će vrijediti u svakoj situaciji :ne zna:
Pa gdje si majstore ?
Da... možda i mene nema na forumu prečesto !

Imaš pravo. Puno (jako puno) toga ovisi o uređajima. Ja ću; kad se malo financijski oporavim, kupiti možda neki skuplji HDMI i njega još probati.
Možda bude razlike na bolje, makar sumnjam .. bolje za to kupiti 2-3 butelje??

MytByte
20.03.2008., 19:57
da, bolje je kupit 3 butelje i otic do nekog frenda sa tim playerom pa vidite sta je i pritom se lijepo zapijete...

ja zaista ne mogu reci da sam dosada imao ikakvih problema s HDMI-jem (dobro ajde, imam problem sa Pioneerovim playerom preko HDMI-ja ali to je problem tog Pioneera a ne HDMI-ja...

u mom setupu HDMI pere komponentni da se sve prasi...

bero rakun
27.03.2008., 07:23
Molim objašnjenje razlike komponentnog kabla sa zelenim/plavim/crvenim činčevima i onog sa crvenim/bijelim/žutim, u slučaju da se pazi da se npr. žuti na oba kraja ušteka na zeleni itd. ?

Meni treba komponentni od 4 metra. Još ga nisam našo, ali primjetio sam da je dosta veći izbor crveno-bijelo-žutih kablova, a čini mi se i da su jeftiniji.

Spajam dvd player (star nekih godinu dana, vivax) sa plazmom pv70 pa me zanima jel ima smisla davat novce za komponentni koji podržava 1080 i šta sam već sve vidio da piše po pakiranjima. Za nekih godinu-dvije ću uzet kućno kino koje će bit spojeno preko hdmi-ja pa mi ovaj komponentni kabel više ionako neće trebat. Molio bih savjet šta mi se najviše isplati uzet i ako neko zna gdje bi našao tu dužinu.

Zahvaljujem

ivica 8
27.03.2008., 07:56
Molim objašnjenje razlike komponentnog kabla sa zelenim/plavim/crvenim činčevima i onog sa crvenim/bijelim/žutim, u slučaju da se pazi da se npr. žuti na oba kraja ušteka na zeleni itd. ?

Meni treba komponentni od 4 metra. Još ga nisam našo, ali primjetio sam da je dosta veći izbor crveno-bijelo-žutih kablova, a čini mi se i da su jeftiniji.

Spajam dvd player (star nekih godinu dana, vivax) sa plazmom pv70 pa me zanima jel ima smisla davat novce za komponentni koji podržava 1080 i šta sam već sve vidio da piše po pakiranjima. Za nekih godinu-dvije ću uzet kućno kino koje će bit spojeno preko hdmi-ja pa mi ovaj komponentni kabel više ionako neće trebat. Molio bih savjet šta mi se najviše isplati uzet i ako neko zna gdje bi našao tu dužinu.

Zahvaljujem

Ja bih prije kupnje kabela provjerio kvalitetu slike na komponentnom izlazu tog dvd playera, jer mi iskustvo govori da ti jeftini dvd playeri nisu baš na ti sa komponentnim ili HDMI signalom (to se posebno odnosi na upscaling). Imaš jako dobar tv, i umjesto u kabel uloži u kvalitetniji dvd player. Komponentni kablovi, pogotovo te dužine i nisu baš jeftini.

Thurgood
27.03.2008., 08:15

osim u bojama :zubo: razlika je najviše u marketingu pa tako i u cijeni - nije isto trebaš li komponentni ili običan AV kabel pa makar to u biti bilo isto :rolleyes:.
ti kablovi bi trebali svi biti napravljeni od 75 Ohmskog koaksijalnog kabela i standardnih RCA činčeva, ali naravno da cijena ima presudnu ulogu. radit će i onaj za 15 kuna, možda hoćeš a možda i nećeš vidjeti razlike u odnosu na neki skuplji

bero rakun
27.03.2008., 10:44
Ok, hvala na komentarima. Sad su mi stvari ipak malo jasnije......ukoliko znate šta pričate ;)

U dvd player za sad neću ulagat (to je u sastavu kućnog kina pa će doći na red, a i ne gledam često dvd-e, više divx-ove), a vidim da mi ne bi bilo pametno trošit novce ni na taj kabel, pogotovo jer će vjerojatno relativno kratko bit u upotrebi. Zaključak jest da mi je sad najpametnije pronać kabel sa crvenim/žutim/bijelim činčem i spojit ga ko tog komponentnog + audio kabel. Rezultat će valjda bit nešto bolji nego što bi bio sa scartom (nadam se), a trebao bi i dosta jeftino proći. Sad još ostaje pitanje gdje naći te kablove od 4 metra.... U hgspotu i chipoteki nema.

p.s. Ima li šanse da ovaj vivaxov dvd podržava 1080 rezu (što piše na pojedinim komponentnim kablovima) ili to vrijedi samo za najprednije (nove) uređaje? I što je cvbs (to je pisalo na nekom drugom kablu)? Na dvbT-u mogu za sliku stavit RGB i taj CVBS (ili neku sličnu kombinaciju slova :) ) i zaključih da je s RGB slika bolja tj. ljepša, svjetlija...

bero rakun
27.03.2008., 11:25
Zaključak jest da mi je sad najpametnije pronać kabel sa crvenim/žutim/bijelim činčem i spojit ga ko tog komponentnog + audio kabel. Rezultat će valjda bit nešto bolji nego što bi bio sa scartom (nadam se), a trebao bi i dosta jeftino proći. Sad još ostaje pitanje gdje naći te kablove od 4 metra.... U hgspotu i chipoteki nema.

U cjeniku hgspota ipak ima nešto i to od 5 metara. Zeleno-plavi komponentni imaju RGB Bandridge za 116kn i Bandridge gdje ne piše RGB (a šta je onda?) za 129 kn. Crveno-bijelo-žutu alternativu te dužine u cjeniku ne vidim. Audio od 5m ima Bandridge za 65kn i neki drugi za 39kn.
Da li bi crveno-bijelo-žuti bio jeftiniji i ak neko zna gdje ga ima? Još moram vidjet dal mogu ikako smanjit s 4 metra na 3m, da ipak ne idem na 5...

Thurgood
27.03.2008., 11:29
komponentno nije RGB iako je red-green-blue tj. iste boje. razlika je ipak tako velika da nisu kompatibilni.

alda ne laprdam puno pročitaj: http://en.wikipedia.org/wiki/Component_video :)

MytByte
28.03.2008., 06:03
Za pretpostaviti je da nesto sto se zove RGB kabel je takodjer napravljen od 75 ohmskog materijala jer sluzi istom cilju kao i komponentni kabel, tj isti je vrag...jedino ako kod tog RGB kabela nije nesto drugacije u konektorima...ako su na krajevima RCA konektori to je dobro i moze sluziti umjesto komponentnog kabela...ja sam spajao svojevremno komponentno sa tri zuta video kabela od Bandridgea sto teoretski nij peroprucljivo jer kod komponentnog kabela su sva tri koaksijalca rezana na tocno istu duzinu sto je pogotovo vazno kod duljih kabela, da ne dodje so kasnjenja signala po komponenti...zato se preporuca uzeti specificno komponenenti kabel a ne tri odvojeno kupljena koaksijalca...

bero rakun
28.03.2008., 11:25
Na žalost kupovinu ću morat obavit prije nego pročitam onaj korisni link o komponentnim i RGB kablovima pa se nadam da se neću zeznut. Kako ih razlikovat?

Zvao dućan, audio kabel od 5 metara navodno 22 kn (jel normalno da je tak malo za tolku dužinu?), komponentni 129kn, a sa crvenim/bijelim/žutim činčevima 99kn (sve 5 metara). Jel vrijedi komponentni 30 kuna razlike za vivaxov godinu dana star dvd player ili da si to sačuvam za picu? :)
Morat ću uzet sve od 5 metara jer ne mogu smanjit na 3, idealno bi mi bilo da ima kabel od 3.2-3.5 metara, ispod toga ne ide...

Thurgood
28.03.2008., 13:38
sačuvaj za pizzu :klopa:

3 ili 5m tak svejedno, da se radi o 30 onda bi se trebalo brinuti. ovaj za 22 kn je jeftinjava a sad uzeti ili ne... ne znam. radit će, i pitanje je hoćeš li vidjeti razliku ali ako neće baš valjati propade ti 22 kune. skoro još jedna pizza :D

aaa RGB ide preko scarta, to je osnovna fizička razlika ;)

cuk-77
14.04.2008., 18:13
Ljudi, evo mojeg pitanja ako mi može netko pomoći:
LCD 32 HD ready spoj sa MaxTV-om,trenutno spojen sa RGB scart-om dali kupiti HDMI kabel i ako da koji?
u subotu sam kupio u čakovcu a/d electronic dva hdmi-a svaki po 69 kn 1,5m
i kad sam ga spojio nakon scart-a sto i jedan,ako do sad to nisi napravio šteta traćenja vremena gledanja lcd-a preko scarta ako imas max-tv stb koji ima hdmi

DoomsdayST
15.04.2008., 07:18
Trenutno najjeftiniji HDMI kabel koji san vidija je u Emezeti (moja je u Kaštila) crni od 1,5 m za cca. 40 kn... Nema kesicu, samo onako visi, na deklaraciji piše da je njemački proizvod... Ako im je virovat... Iako, ne virujen da nije iz Kine, makar to oni ne spomenuli... Ali ako je bar proša njemački TUV onda nešto ipak vridi... Pa kome triba, neka prova... O propusnosti i i kvaliteti istog neman pojma...
:ne zna:

levijatan
15.04.2008., 08:41
Kupio sam jučer HDMI kabel, i Sony KDL-40D3500 :) kojeg sam s istim spojio na laptop HP8510W koji ima HDMI izlaz, slija je super no problem je u tome što mi laptop ne šalje zvuk na izlaz od telke ?!

U čemu bi mogao biti problem ? Recimo kad spojim DVD uređaj (kompozitnim), koji nažalost nema HDMI na telkač nemam tih problema, odnosno uredno pošalje zvuk. Pročitao sam da HDMI bi trebao slati zvuk, ali ga u mom konkretnom primjeru izgleda ne šalje ...

Možda treba neki klinac nariktat na laptopu da šalje i zvuk

olif
15.04.2008., 10:48
Kupio sam jučer HDMI kabel, i Sony KDL-40D3500 :) kojeg sam s istim spojio na laptop HP8510W koji ima HDMI izlaz, slija je super no problem je u tome što mi laptop ne šalje zvuk na izlaz od telke ?!

U čemu bi mogao biti problem ? Recimo kad spojim DVD uređaj (kompozitnim), koji nažalost nema HDMI na telkač nemam tih problema, odnosno uredno pošalje zvuk. Pročitao sam da HDMI bi trebao slati zvuk, ali ga u mom konkretnom primjeru izgleda ne šalje ...

Možda treba neki klinac nariktat na laptopu da šalje i zvuk
Prije bih rekao da treba postaviti set up na LCD-u.
Ako dobro razmišljam (imam Sony 32s3000) mislim da na LCD-u treba postaviti
u HDMI setup-u HDMI OUT na OFF ili nekaj slično...
Neznam na pamet, jer trenutno nisam doma. Tako je isto sa HDMI-em glede
veze DVD/LCD...za zvuk...nekaj treba u HDMI setingu poštelati...
Javit ću ti detalje...

levijatan
15.04.2008., 12:36
Super, ako može baš sam bio u dućanu i trgovac mi kaže da ova serija ne podržava prijenos zvuka kroz HDMI !???

Drago bi mi bilo da je frajer ukrivu !

zed_alive
15.04.2008., 13:33
sori ali ovo je smiješno...kakvo nepodržavanje prijenosa zvuka :confused: to jedino onda može biti škart serija...traži da ti vrate lovu

Thurgood
15.04.2008., 15:45
ma trgovac nema pojma o čemu priča. kabel mora prenositi zvuk da bi uopće dobio HDMI logo, ali pitanje je može li ga laptop pustiti gdje treba - što upće ne mora biti. a i ako može negdje bi u softveru trebalo potražiti gdje i kako

kLaZnAdAr
15.04.2008., 17:41
Može biti više stvari.
Prvo se poigraj sa rezolucijom; znam da zvuči čudno, ali može biti problem u tome.
Nisi napisao imaš li XP ili VISTU...
ali uglavnom, imaš postavku u Audio Poperties koju bi trebao označiti da ti postavi HDMI (digital) kao default-ni audio source.
Promijeni sa defualt na Digital output.
Vjerojatno ćeš trebati Reboot-ati lap nakon toga da ti proradi HDMI audio out.
Javi ako ovo ne pomogne, jer ima još varijanti...

M_and_M
15.04.2008., 19:59
kolko ja znam, HDMI je na grafičkoj pa valjda samo šalje sliku....

MytByte
15.04.2008., 20:07
rijec je o laptopu, dakle cijelom chipsetu na jednoj ploci, pa je za ocekivati da je inzenjerski lakse dovuc zvuk na HDMI konektor nego na diskretnu graficku karticu...

@LEVIJATAN: kako saljes zvuk preko kompozitnog kabela - to je samo jedna koaksijalna zica za video signal...???

olif
15.04.2008., 22:33
Prije bih rekao da treba postaviti set up na LCD-u.
Ako dobro razmišljam (imam Sony 32s3000) mislim da na LCD-u treba postaviti
u HDMI setup-u HDMI OUT na OFF ili nekaj slično...
Neznam na pamet, jer trenutno nisam doma. Tako je isto sa HDMI-em glede
veze DVD/LCD...za zvuk...nekaj treba u HDMI setingu poštelati...
Javit ću ti detalje...
Krivo sam ti rekao...
Ovaj dio setup-a ja za receiver...
Eventualno (ali sumnjam) možeš probat u setings/set-up/HDMI-set-up
nešto poprčkati na LCD-u.
Klaznadar je možda najbliže rješenju (digital output na pc-u).....

levijatan
16.04.2008., 08:04
Da kako su neki i napisali, problem je bio u laptopu, televizor košta deset hiljada kuna pa je i bilo pretpostaviti da nije u njemu problem :). Dakle po defaultu
na laptopima se zvuk puca na njegove interne zvučnike isključivo. A ako se želi zvuk pustiti na televizor mora se to ručno enejblati. Evo na ovom linku ima kako se to radi http://www.sapphiretech.com/us/productfiles/Catalogue_HDMI_Sound_output.pdf

No nije mi htio odmah proraditi jer je bio naštiman da pušta zvuk u DolbyDigital kvaliteti ( frekvencija sempliranja 88,1 khz). Morao sam ovo prebaciti na neku drugu opciju, i smanjiti frekvenciju sempliranja na 44,1 khz

To je riješilo problem. E da i nikad nikad ne slušat prodavače po trgovinama u
većini slučajeva nemaju pojma što pričaju!

MytByte
16.04.2008., 22:20
tvoj tv vjerojatno ne moze dekodirati dolby digital zato si morao staviti na pcm ili mpeg vjerojatno...

legacy
16.04.2008., 22:59
Ja imam spojen komp i Ps3 preko HDMIa na Sonyev KDL-37P3020 LCD, i super mi se vidi...a HDMI ide normalno preko graficke sa kompa, i prenosi mi zvuk sa slikom

kLaZnAdAr
17.04.2008., 08:29
Riječ je bila o netbooku

ljubomoranNOT
18.07.2008., 11:21
A da li HDMI kabel ima dvosmjernu f-ju? Da li prenosi zvuk sa TV-a na k.kino?

Albatros
11.11.2008., 12:41
- Di smo stali ovdi ?
- Ima li danas više iskustava ?
- Je l inetko postigao bolje performance sa skupljim HDMI kabelom ?

MytByte
11.11.2008., 18:36
Ja nisam i čvrsto stojim na stajalištu (i to govori zdrav razum) da nema razlike...može biti samo digitalnih grešaka (dropova)...

Albatros
11.11.2008., 20:11
Ja nisam i čvrsto stojim na stajalištu (i to govori zdrav razum) da nema razlike...može biti samo digitalnih grešaka (dropova)...

- Zbog dropova može biti kompenzacije koju TV pokušava napraviti bez da dođe do znakovitog gubitka slike ? I na taj način ako TV kompenzira imaš liošiju sliku, je li to moguće ?

MytByte
11.11.2008., 20:16
Moguće je...a kako ćemo znati...

HasoMujo
11.11.2008., 23:16
Bok svima,

Decki (i cure) nemojte vjerovati bas svemu pa tako i tvrdnjama da su (ultra)skupi kablovi bolji i da poboljsavaju sliku i zvuk...

Naime da bi "zica" igrala ulogu i u videu i u audiu trebamo znati POTPUNI put signala a ne samo gledati ono sto korisnik stavi izmedju konektora.

Nazalost cak i ultra skupi video i audio uredjaji sa pozlacenim konektorima u sebi kriju tanke tanke najjeftinije zicice koje od tih konektora vode signal u samu unutrasnjost uredjaja - stoga novac ulozen u kablova izvana nije nista do samo skupo placenog placeba...

Dakle... da... kabel igra ulogu za audio ali onda kvalitetno ozicenje mora biti SKROZ... za analogni video isto tako no za digitalni video to nema smisla uopce! :mig:

P.S.
Sto reci o reklami Monster firme koja gradira svoje HDMI kablove po "brzini"... ajme...

DoomsdayST
12.11.2008., 07:02
Evala ekipa. :zubo:

Sad, ako pod 'brzina' misle na propusnost, priča ima smisla, čak i kod digitalnog signala postoje ograničenja prvenstveno materijala itd... Baci oko na ovaj link...

http://www.cepro.com/article/hdmis_bandwidth_usage_requires_category_2_cable/

:top:

MytByte
12.11.2008., 07:53
meni najjeftiniji DVI-HDMI (50kn) šusa 1080p na 120Hz i nisam imao niti jedan "glitch"...nikada...ali kabel je 1,5m...da je 5m vjerujem da bi bila druga priča...

DoomsdayST
12.11.2008., 07:57
Muko moja, Myt, a koji uređaj 'hraniš' tim signalom...? Čini mi se kako imaš PV70... Oli ona profitira od 1080p signala...? I zašto 120Hz...?

:ne zna:

MytByte
12.11.2008., 08:04
120Hz u PV70, da! Pa PV70 prihvaća 1080p samo ne prihvaća 24Hz (tj. prihvaća ali interno opet konvertira u 60) Testirao sam samo...ne koristim 120Hz...

DoomsdayST
12.11.2008., 08:11
Ček, stop, koči... :zubo:

Jel' ti to 'oćeš reć kako 24fps ne radi korektno na PV seriji...? :eek:

Ili kakva je korist i sa kojim medijem puštat 1080p na 120Hz...? :ne zna:

MytByte
12.11.2008., 08:22
24fps ne RADI na PV70, radi na PV80! Pretpostavljaš da 1080p dolazi sa 24Hz, a tu si u krivu nije povezano, tj obrnuto je povezano, 24Hz zahtijeva 1080p podršku...

120Hz je zajednički refresh i za video materijale snimane u 60Hz i filmove snimane u 24Hz - a da se ne mora vršiti 3:2 pulldown (trzanje) na materijalu od 24fps, nego se vrši 5:5 pulldown (glatko) jer je 120Hz umnožak bez ostatka za obje situacije...Toshibe i novi LG-ji, a bogme misllim i skuplji Panasnonici i Sonyji rade na 120Hz...(100Hz za PAL)...to je ono što znam, vjerojatno i svi drugi imaju u višoj klasi taj refresh...

DoomsdayST
12.11.2008., 08:32
Hm, Ok... A ovo šta kažeš, 120Hz u PV70, jel' to radi...? A u PV80...? I znači, triba reć Blue Ray playeru ili nekom drugom uređaju koji playa HD 1080p 24fps materijal da ga pusti na 120Hz, ako može, ili...? :ne zna:

MytByte
12.11.2008., 08:41
Pa dovoljno je 24Hz iz bluray-a, TV će ionako to dići na neki umnožak (obično 72Hz) jer je 24Hz zaista prenisko osvježavanje, slika bi grozno treperila, pogotovo na plazmama...

u principu pokušavao sam ja i sa 100Hz za PAL ali glatko je jedino kad je refresh na 50Hz (DVB-T i sl)...tako da nekako pretpostavljam da PV70 prihvaća 120Hz ali da to konvertira interno u 50/60Hz ...naime nisam primijetio da su filmovi glađi na 120Hz, isto je kao na 60Hz...zato i ne koristim 120Hz...

žuja3210
26.02.2009., 19:19
Molim objašnjenje razlike komponentnog kabla sa zelenim/plavim/crvenim činčevima i onog sa crvenim/bijelim/žutim,

Bildo
26.02.2009., 19:47
Osnovna razlika-komponentni prenosi samo sliku, kompozitni prenosi sliku i zvuk. Samim tim možeš zaključit da je slika prenesena komponentnim kabelom razdjeljena u više komponenti, a slika prenesena kompozitnim jednom (onaj žuti kabel). Crveni i bijeli su za zvuk. Suma sumarum komponentni kabel daje kvalitetniju sliku.

Evincar333
27.02.2009., 10:28
Da znam da DVI ne prenosi zvuk vec samo digitalnu sliku sa kompa na LCD ili vec, sto se tice kabla uspio sam pronaci DVI -> HDMI 10m za 129kuna u Chipoteci :D :top:

Ja ti imam ATI Radeonku 3870 spojio sam na nju dvi>hdmi adapter koji sam dobio u paketu sa karticom, te imam i sliku i zvuk preko hdmi kabla na TV-u.

Ninojoj
03.03.2009., 18:46
Na Chipoteki gledam povoljne HDMI kablove od 10m, koji koštaju od 140 do 200kn.
Kabel zaista mora biti tako dug, jer želim spojit komp (ATI HD4850) na LCD 32', kako bih mogao gledati sve vrste videa na TV-u, a pogotovo HD.
Dakle, pitanje glasi - da li će HDMI kabel dužine 10m, a cijene od 140 do 200kn zadovoljiti tu potrebu, da li bi moglo biti problema s bojama?

TV je inače HD Ready, a ide do 1080i. I sad me zanima, da li ja mogu gledati 1080p na njemu (normalno u 1080i formatu), i kako teče ta konverzija, u realnom vremenu (C2D e8400) ili je jednostavno nemoguće gledati taj video na tom TV-u?

MirkoST
03.03.2009., 19:47
:lol:

Nije da baš znaš o tim stvarima? hehe

1. Ja sam jednom davno sumnjao u HDMI od 10m al netko mi je bio rekao da baš taj od 10m iz chipoteke radi skroz normalno
2. Tvoj tv će prilagoditi rezoluciju nativnoj rezoluciji panela tako da nemaš brige
3. Ja već imam godinu dana taj C2D8400 - jamčim da ga nijedan video neće opteretiti :)

Vidim da je velika zbunjenost s tim rezolucijama..ti na PC_u stavljaš nativnu rezoluciju TV_a, a PC dalje scalira sav sadržaj na tu rezoluciju, tako da nepostoji nešto što se nebi moglo gledat, ako me razumiš

TONI-VU
03.03.2009., 21:26
Na Chipoteki gledam povoljne HDMI kablove od 10m, koji koštaju od 140 do 200kn.
Kabel zaista mora biti tako dug, jer želim spojit komp (ATI HD4850) na LCD 32', kako bih mogao gledati sve vrste videa na TV-u, a pogotovo HD.
Dakle, pitanje glasi - da li će HDMI kabel dužine 10m, a cijene od 140 do 200kn zadovoljiti tu potrebu, da li bi moglo biti problema s bojama?

Imaš u Emezeti ispod 100 kuna,ja kupio neki dan.

HasoMujo
03.03.2009., 22:13
Bok svima,

Ja imam SVE HDMI 1.5m kablove (5x) iz Chipoteke / AS Tehnocentra proizvedenih u Nizozemskoj... svi rade OK i jako sam zadovoljan (oko 60 kn cijena po komadu)... isto tako imam i njihov DVI-HDMi kabel od 10m (oko 70 kn cijena po komadu) koji radi isto OK...

The Best F1 Driver
04.03.2009., 03:59
Ja imam taj kabel DVI-HDMI iz Chipoteke od 10 m i radi najnormalnije:top:

još k tome je bio položen iza Termoakumulacione peći (ni mu bilo zima :zubo: ) , a i polovicom dužine je ležao po Strujnom kabelu,i nikakvih smetnji niti problema:top:

Ninojoj
05.03.2009., 16:05
:lol:
Vidim da je velika zbunjenost s tim rezolucijama..ti na PC_u stavljaš nativnu rezoluciju TV_a, a PC dalje scalira sav sadržaj na tu rezoluciju, tako da nepostoji nešto što se nebi moglo gledat, ako me razumiš

To sam i pitao, hvala na odgovoru, ne trebaš vrijeđat.

MirkoST
05.03.2009., 16:19
To sam i pitao, hvala na odgovoru, ne trebaš vrijeđat.

Vrjeđanje? :confused:

I to mi je hvala za odgovor..drugi put ćeš ga sigurno dobit

Ninojoj
05.03.2009., 16:51
Vrjeđanje? :confused:

I to mi je hvala za odgovor..drugi put ćeš ga sigurno dobit

aj ma, kako si kompliciran.

Sinnerman
05.03.2009., 16:59

vrjeđanje forumaša 45 points :lol: :rofl: :rofl:

TommyZG
09.03.2009., 13:24
Sto se kabla tice, odlican ti je taj iz Chipoteke. Zapravo, bilo kakav HDMI kabel je odlican jer ti prenosi sliku digitalno, pa nema smetnji na ove male udaljenosti od 10 metara. Ne zna on za boju, samo za jedinice i nule, kod analognih prijenosa imas problema sa kvalitetom signala na udaljenosti.

Ninojoj
09.03.2009., 23:48
Sto se kabla tice, odlican ti je taj iz Chipoteke. Zapravo, bilo kakav HDMI kabel je odlican jer ti prenosi sliku digitalno, pa nema smetnji na ove male udaljenosti od 10 metara. Ne zna on za boju, samo za jedinice i nule, kod analognih prijenosa imas problema sa kvalitetom signala na udaljenosti.

mda, ali bio sam skeptičan, jer sam čitao na drugim forumima (googlao sam) da su imali problema sa bojama sa jeftinim HDMI kablovima od 10m

MytByte
10.03.2009., 07:28
mda, ali bio sam skeptičan, jer sam čitao na drugim forumima (googlao sam) da su imali problema sa bojama sa jeftinim HDMI kablovima od 10m

hahahha...a na Internetu svašta piše :D

MirkoST
10.03.2009., 08:31

A šta? imali su prenaglašenu crvenu boju preko HDMI-a jer je nekakva zraka prošla kroz kabel, dekodirala signal, napravila recode signala s pojačanom crvenom bojom i onda opet nastavila slat signal?? :)

Takve stvari pišu proizvođači skupih kabela..

zealotic
10.03.2009., 08:50
malo su ove cijene previsoke. ja sam baš kupio na ebayu za 6$ kabel od 5m. valjda valja tih 35 kn... http://imgs.inkfrog.com/pix/acceweb/63-1.jpg jel stavrno tolika razlika u kvaliteti ili...?

TommyZG
10.03.2009., 11:59
Again, kvaliteta prijenosa digitalne slike ne ovisi o kablu. Kabel prenosi nule i jedinice, a ne valove, tako da ne moze utjecati na kvalitetu kao kod analognog prijenosa (gdje sam to vec cuo? :D ). Bilo kakav komad zice ce vam prenijeti digitalni signal, sve ovisi o digitalnim uredjajima koji taj signal enkodiraju i stavljaju na zicu i o onima koji ga primaju i dekodiraju.

Pise na Internetu i da ce smak svijeta 9.9.2009. Kaj, da ne rezerviram docek ove godine? :D

MirkoST
10.03.2009., 12:44
Loš kabel može dovest jedino do prekidanja/pucanja signala al to se da lako primjetiti na tv-u :D

djoko88
12.03.2009., 15:32
molim vas jel mi može netko odgovorit jel ima ikakve razlike u kvaliteti prijenosa slike ,smetnje itd. između ovog hdmi-a http://cache.gizmodo.com/assets/resources/2008/01/S-HDMI-DVI-1(2).jpg i ovog http://www.jdr.com/interact/..%5Cimages%5Cproducts%5CC%5Ccbl-hdmi-dvi.jpg i da naglasim na izlazu iz grafičke ima rupica za ovaj prvi hdmi a imam drugi s manje tih iglica (laik sam u tim stvarima pa se ne znam izražavat)

MytByte
12.03.2009., 15:42
nema veze, ovaj s više "iglica" je dual-link, za jako visoke rezolucije, što ti vjerojatno nećeš koristiti (rezolucije iznad FullHD-a)...

djoko88
12.03.2009., 15:48
hvala ti,to me mučilo non stop,a daj mi molim te reci ak znaš,spojio sam komp i lcd i sad kad stavim na secondary display na 720 ili 1080 pojavljuju se smetnje na lcd-u a kad ga stavim na 800*600 onda je sve čisto savršeno?

MytByte
12.03.2009., 16:24
kakve smetnje? kako si spojio? vga ili hdmi?

djoko88
12.03.2009., 17:05
hdmi,a ono smetnje,crte neke na lcd-u,točkice,pa kad se uključi screensaver onda se točno vidi na crnoj pozadini zelene točkice i vidim na ekranu 1080 a i 720 isto tako a kad stavim 800*600 onda sve čisto i lijepo,hdmi je duži od 10 metara pa jel može bit do toga(lcd sigurno podržava hd)i daj mi reci još pliz jel prilikom gledanja filmova(skinuti s torrenta)u redu što su oni crni rubovi gore i dole?

MytByte
12.03.2009., 17:12
E čini mi se da imaš situaciju koja se nekima dešava a nekima na...10m je granična duljina i siva zona gdje zbroj kvalitete HDMI sklopa na oba kraja i kabela mogu dati korektnu sliku, ali ako je jedan od faktora malo lošiji (ili kabel ili HDMI sklop), može doći do smetnji i to ti se upravo dešava na većim rezolucijama tj većom brzinom protoka podataka koju dužina kabela na može podnijeti a korekcija greške ne može rekonstruirati signal...kraći kabel ili (ipak) kvalitetniji kabel bi MOGAO riješiti stvar...imaš li neki drugi izvor DVI ili HDMI signala osim kompjutera pa da vidiš da li je stvar u grafičkoj?

P.S. normalno je da imaš crne crte gore i dolje ako je film apekta 2,35:1...ako znaš da je 16:9 a imaš crne crte onda nisi dpbro postavio aspekt u softveru kojeg koristiš za plejanje na Pc-ju

djoko88
12.03.2009., 17:22
odlično,hvala,bar se neću živcirat više,ma to je vjerojatno to nije sigurno do grafe(nova je i hd serija i te spike 512mb,ugl.nije do nje sigurno)a daj mi reci ovo za filmove crni rubovi jel to ok?i prilikom gledanja 800*600 jel ima ikakve izražene razlike u odnosu na 720 i 1080 s tim da je film divix,xvid tj.nije sniman u hd formatu?

MytByte
12.03.2009., 17:30
Ako koristiš 800x600 za divx, onda u softveru isključi da korisiti ikakav aspekt (ili stavi strech to screen ili sl.) pa si na TV-u namjesti 16:9 aspekt, nemoj da ti Pc stavlja crne crte jer gubiš rezioluciju...

TommyZG
20.03.2009., 08:42
Jesi rijesio? Kako si rijesio? Nema sanse da je do kabela. Vjerojatnije je bilo nesto u postavkama. Telku stavi kao primary display, a komp kao secondary, pa vidi.

Esseker1
23.03.2009., 18:57
ja kupio HDMI u emezeti od 10m i ok je....samo sto preko graficke mogu imat i zvuk i to bi preko HDMI-a trebalo doci i na tv a ono klinac-nema ga.Pa eto HDMI od 10m za 100kn.

HasoMujo
24.03.2009., 07:46
Bok svima,

ja kupio HDMI u emezeti od 10m i ok je....samo sto preko graficke mogu imat i zvuk i to bi preko HDMI-a trebalo doci i na tv a ono klinac-nema ga.Pa eto HDMI od 10m za 100kn.

Da li je to HDMI od 10 metara ili DVI-to-HDMI od 10 metara? :mig:

Esseker1
24.03.2009., 22:15
HDMI.al imam onaj adapter sa sa graficke DVI to HDMI.Ugavnom mislio sam da je u tome fora,al onda uzmem od prijatelja BANDRIDGE od kojih 2 m i radi... Sad ovaj od 10m sluzi kao štrik za veš sušit

HasoMujo
25.03.2009., 08:29
Bok svima,

DVI-to-HDMI ne prenosi zvuk vec samo sliku sa racunala na TV.

HDMI-to-HDMI ce prenostiti i sliku i zvuk sa racunala na TV samo ako to driveri grafiske kartice omogucavaju (radi OK sa najnovijim ATI karticama koje imaju HDMI na sebi)...

Esseker1
25.03.2009., 14:36
U pravu si.Moja graf je ATi HD3870 tako da ima tu opciju...i znam da radi,al ovaj kabel je shit

Ninojoj
25.03.2009., 14:40
HDMI.al imam onaj adapter sa sa graficke DVI to HDMI.Ugavnom mislio sam da je u tome fora,al onda uzmem od prijatelja BANDRIDGE od kojih 2 m i radi... Sad ovaj od 10m sluzi kao štrik za veš sušit

BANDRIDGE, kvalitetno, ali i skupcjeno

imagine
25.03.2009., 20:35
Again, kvaliteta prijenosa digitalne slike ne ovisi o kablu. Kabel prenosi nule i jedinice, a ne valove, tako da ne moze utjecati na kvalitetu kao kod analognog prijenosa (gdje sam to vec cuo? :D ). Bilo kakav komad zice ce vam prenijeti digitalni signal, sve ovisi o digitalnim uredjajima koji taj signal enkodiraju i stavljaju na zicu i o onima koji ga primaju i dekodiraju.

Nije li to 'malo' kontradiktorno?
Ako sve ovisi u uređajima koji taj signal 'stavljaju na / primaju sa' žice ,
a nekad postoje problemi s _nekim_ kabelima, (uređaji su osjetljivi na neke kabele) kako onda može bit "kabel je kabel" ? :confused:

Pise na Internetu i da ce smak svijeta 9.9.2009. Kaj, da ne rezerviram docek ove godine? :D

Evo da i ja napišem nešto na internetu. :o

jeftini HDMI 10m / chipoteka (izvor slike1) = nema slike uopće
jeftini HDMI 10m / chipoteka (izvor slike2) = max 720p ali s nekim točkicama
skuplji HDMI 10m (izvor slike 1&2) =720p & 1080p rade bez problema

jeftini HDMI 5m (izvor slike 1) = 720p radi normalno a na 1080p neki problem s horizontalnim crtama kao da neko prčka po konektoru pa se gubi kontakt
jeftini HDMI 5m (izvor slike 2) =720p radi normalno ali sa 1080p se izgubi signal i povremeno nestane slike/ i nekad se i ne vrati
skuplji HDMI 5m (izvor slike1 & 2) =720p & 1080p rade bez problema

Inače , pošto su u pravilu kvalitetniji kabeli veće dužine zaista skupi,
ako nekom treba bolji/duži kabel nek razmisli o kombinaciji Tasker TSK 1060 (50kn/m) i konektoru T 460 (oko 50kn kom)

djoko88
25.03.2009., 23:21
bog vam pomogo nek mi netko kaže-ovako:film je hd i sad ja preko hdmi kabla spojio komp i lcd i sad odem na propertis settings secondary monitor(lcd u boravku)stavim 800*600 e sad me zanima taj film koji je u hd-u se normalno pojavi na lcd-u, u kojoj je film sad rezoluciji,kvaliteta, kako šta,jel on još uvijek hd s tim da telka nije podešena na 720 ili 1080 ili ?zanima me to jer kad stavim secondary monitor na 1080 znači hd pa je slika identična(ne primjetim neku razliku)u odnosu kad je 800*600 jedina promjena je što se pojave rubovi gore i dole na ekranu ali slika je praktički ista(lcd je full hd i te spike to znam)nemojte zamjerit ne kužim se full u to

imagine
26.03.2009., 07:42
bog vam pomogo nek mi netko kaže-ovako:film je hd i sad ja preko hdmi kabla spojio komp i lcd i sad odem na propertis settings secondary monitor(lcd u boravku)stavim 800*600 e sad me zanima taj film koji je u hd-u se normalno pojavi na lcd-u, u kojoj je film sad rezoluciji,kvaliteta, kako šta,jel on još uvijek hd s tim da telka nije podešena na 720 ili 1080 ili ?zanima me to jer kad stavim secondary monitor na 1080 znači hd pa je slika identična(ne primjetim neku razliku)u odnosu kad je 800*600 jedina promjena je što se pojave rubovi gore i dole na ekranu ali slika je praktički ista(lcd je full hd i te spike to znam)nemojte zamjerit ne kužim se full u to

Sažeto to izgleda vako...

1.na Full HD LCD TV dovedeš 800*600 signal kroz koji 'zguraš' HD film i pitaš koje je rezolucije/kvalitete taj film?

2.na Full HD LCD TV dovedeš 1080p signal i kad pustiš HD Film tu je slika ista (osim crnih crta) kao i 800x600.

Ne kužim :confused: :)

djoko88
26.03.2009., 11:53
zato sam i napiso nemojte zamjerat ,nisam stručnjak u tome,ne znam šta je čudno pa na secondary monitor valjda mogu mjenjat rezu za telku(lcd)i kak je promjenim tak i piše u kutu 800*600 ili 1080p kad stavim 1920*1080, uglavnom nije mi jasno da je kvaliteta slike ista i na hd i na 800 600 osim crnih rubova ,zanima me to ako ja stavim film hd na rezu 800 600 kakav je sad film u teoriji jel gubi kvalitetu ili koji k to me zanima?meni se pojave crni rubovi u tom slučaju ali slika kao slika je ista kao i na 1080

Vermox
26.03.2009., 12:42
s cim si spajao komp sa televizorom?hdmi,s-video,scart,vga???

imagine
26.03.2009., 13:20
zato sam i napiso nemojte zamjerat ,nisam stručnjak u tome,ne znam šta je čudno

Ma bilo bi blesavo ako bi ti iko zamjerio al meni je konkretno nepojmljivo da možeš pitat / ne shvačat odgovor na npr. sljedeče...

zanima me to ako ja stavim film hd na rezu 800 600 kakav je sad film u teoriji jel gubi kvalitetu ili koji k to me zanima?

No kad se maknem od apsurda i dalje stoji ono da ne vidiš razliku na 800x600 i 1080p kad pustiš HD film s kompa.

Tako da sam se vratio stranicu unazad i..

....a daj mi reci ovo za filmove crni rubovi jel to ok?i prilikom gledanja 800*600 jel ima ikakve izražene razlike u odnosu na 720 i 1080 s tim da je film divix,xvid tj.nije sniman u hd formatu?

...jedino objašnjenje bi bilo da ti ustvari nemaš HD film (720p ili 1080p) več neki divx/xvid slične (manje?) reze od onih 800x600 koje namještaš pa zbog toga nema neke razlike u kvaliteti jer ga imaš upskejliranog na TVu.

djoko88
26.03.2009., 13:56
ma zanemari ono s prve str.ono je bilo nešto drugi uostalom naveo sam divix tada ali sad je film hd(pa čovječe vidim da piše kad otvorim film u bs playeru 1920 1080) i vidi se da je nemjerljivo bolje od divixa ali ja ne kužim da nitko ne može odg.-film hd pokrenem ga prek kompa pojavi se na lcd-u(povezani hdmi kablom) u boravku na kojem sam stavio isto prek kompa secondary monitor 800 600 i samo me zanima o čem se sad radi u odnosu na to kad stavim taj isti film na rezu 1080 ?pa znam da je logično da je 1080 bolja kvaliteta i bla bla ali brate mili pa vidim da slika nije promjenjana osim crnih rubova,možda će ovak bit lakše,šta se događa ako hd film stavim na lcd na kojem je rezolucija 800 600?ja ne znam kak bi to više pitao a da netko može to odg

Vermox
26.03.2009., 14:03
koji tv imas?

The Best F1 Driver
26.03.2009., 14:25
nije bitno koji je TV:mig: bitno je koje je kvalitete i sa koje se udaljenosti gleda,evo i kod mene na Philipsu 37PFL9603 gledano sa Popcorn Houra putem HDMI kabela .mkv 1080p , kvalitetan DVD,i kvalitetno napravljen Dvix (1,2 Gb) sa 3,5 metara na oko izgledaju isto,moraš se zbilja zagledat i prić bliže da vidiš neku razliku,sad dal je to do Popcorna i jel on ima neki Upskaling ili kaj nemam pojima,al ja neku ozbiljnu razliku ne vidim:ne zna: iskreno i naš SD program mi ne izgleda ništa lošije od HRT HD-a al samo Nova i RTL,dok se na HRT-u 1 i 2 već vidi razlika,a rezolucija je potpuno ista:confused:

djoko88
26.03.2009., 14:25
sony bravia

imagine
26.03.2009., 14:45
....sad je film hd(pa čovječe vidim da piše kad otvorim film u bs playeru 1920 1080) i vidi se da je nemjerljivo bolje od divixa

....film hd pokrenem ga prek kompa pojavi se na lcd-u(povezani hdmi kablom) u boravku na kojem sam stavio isto prek kompa secondary monitor 800 600 i samo me zanima o čem se sad radi u odnosu na to kad stavim taj isti film na rezu 1080 ?pa znam da je logično da je 1080 bolja kvaliteta i bla bla ali brate mili pa vidim da slika nije promjenjana osim crnih rubova

Hm, zanimljivo...
iskreno me zanima što če na kraju ispast razlog.

Nego ,ako je na monitoru taj film ok ,a da probaš stavit LCD TV kao primarni displej te namjestit rezu 1920x1080 , pustit taj HD film i vidjet kvalitetu?

,možda će ovak bit lakše,šta se događa ako hd film stavim na lcd na kojem je rezolucija 800 600?

downscale :D

Ko da gledaš DVD na mobitelu :rofl:

The Best F1 Driver
26.03.2009., 14:50
Hm, zanimljivo...
iskreno me zanima što če na kraju ispast razlog.

Nego ,ako je na monitoru taj film ok ,a da probaš stavit LCD TV kao primarni displej te namjestit rezu 1920x1080 , pustit taj HD film i vidjet kvalitetu?

downscale :D

Ko da gledaš DVD na mobitelu :rofl:

Ma bitna je kvaliteta izvora,to kaj smanjiš rezoluciju i nije neki ogromni minus,jer po tome možeš pustit šugavo zakodirani Dvix i stavit mu rezoluciju 1920x1080 i on bu i dalje šugav bez obzira kakvu zvijer od PC-a imao,jer TV će sam makar mu poslao 800x600 tu kvalitetu ponovno dignut na 1080p:kava:

Vermox
26.03.2009., 14:50
nije bitno koji je TV:mig: bitno je koje je kvalitete i sa koje se udaljenosti gleda,evo i kod mene na Philipsu 37PFL9603 gledano sa Popcorn Houra putem HDMI kabela .mkv 1080p , kvalitetan DVD,i kvalitetno napravljen Dvix (1,2 Gb) sa 3,5 metara na oko izgledaju isto,moraš se zbilja zagledat i prić bliže da vidiš neku razliku,sad dal je to do Popcorna i jel on ima neki Upskaling ili kaj nemam pojima,al ja neku ozbiljnu razliku ne vidim:ne zna: iskreno i naš SD program mi ne izgleda ništa lošije od HRT HD-a al samo Nova i RTL,dok se na HRT-u 1 i 2 već vidi razlika,a rezolucija je potpuno ista:confused:

bitno je koji je tv jer tv moze imat max rezoluciju tipa 800x600 ili 640x480...

djoko88
26.03.2009., 15:04
jel mi možeš pliz pojasnit malo taj pojam downscale?lcd je full hd tak da nema rasprave oko max rezolucije

imagine
26.03.2009., 15:07
bitno je koji je tv jer tv moze imat max rezoluciju tipa 800x600 ili 640x480...

pa zar nije rečeno da ima Full HD LCD...

kojeg je namjestio na 800x600 i tako gleda HD film.

djoko88
26.03.2009., 15:18
imagine kuži šta pitam i o čem se radi-e sad jel mi moš reć konkretno bez potpitanja,u čemu je sad stvar jel taj film izgubio status hd-a da se tak izrazim ili koji k?nije mi jasno da slika bude isto kvalitetna kao na 1920 1080 osim crni rubova koji se pojave pri 800 600 i naravno ne mjenjaju kvalitetu slike znači slika je samo manja a na 1080 je full screen?

imagine
26.03.2009., 15:21
Ma bitna je kvaliteta izvora,to kaj smanjiš rezoluciju i nije neki ogromni minus,

znači zato su Mptrice toliko popularne :)

jer po tome možeš pustit šugavo zakodirani Dvix i stavit mu rezoluciju 1920x1080 i on bu i dalje šugav bez obzira kakvu zvijer od PC-a imao,jer TV će sam makar mu poslao 800x600 tu kvalitetu ponovno dignut na 1080p:kava:

i zato CD napravljen od mptrica zvuči i dalje ko mptrice na rezolutnijem sistemu :)

al ok, TV mu upskejlira taj HD film koji je 'shebao' s nižom rezolucijom...kako kvaliteta te slike može bit ista kao i bez tog nepotrebnog downscalinga+upscalinga? :confused:

imagine
26.03.2009., 15:43
jel taj film izgubio status hd-a da se tak izrazim ili koji k?

pa promjenio si mu rezoluciju (tj. format+downcsale / 16.9 u 4:3 ) i s tim kvalitetu.

nije mi jasno da slika bude isto kvalitetna kao na 1920 1080 osim crni rubova koji se pojave pri 800 600 i naravno ne mjenjaju kvalitetu slike znači slika je samo manja a na 1080 je full screen?

Ni meni nije jasno , možda gledaš predaleko mali tv ?

usput, imaš horizontalne ili vertikalne crne crte ? :D

djoko88
26.03.2009., 16:28
ma ok sad vidim razliku,malo sam pretjerao i uživio se previše,10 km sam sad napravio iz sobe u boravak i tak 50 puta,uglavnom ipak vidim razliku između 1080 i 720 u odnosu na taj isti film na 800 600,na 800 600 ljudi imaju onak široke face tijela ma sve,ne prirodne boje(precrveno)a kad vratim na 1080 sve je prirodno savršeno ,boje prirodne za razliku od crvenila na 800 600 i horizontalnih rubova