PDA

View Full Version : Štednja - pitanja

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9

Sandi
27.06.2004., 18:38
Edit by moderator Lavica02

Kako su sve više počele nicati teme vezane uz pitanja/savjete o štednji tako sam odlučila te teme s nekim starim temama spojiti.

Znači ovdje govorimo o štednji/oročenju u bankama.

Na Investicijskim fondovima postoji topic VAŽNO - Pitanja ljudi koji su novi u polju investiranja (http://http://www.forum.hr/showthread.php?t=213845) ... ostalo znate :w

zanima me u kojoj je banci najbolje (čitaj: naisplativije) oročiti nofce (u mom slučaju oko tisućicu €ura + 8k kn) na jedno recimo 6 mj ?

- kako se kreću kamate, jeli bolja fixna ili promijenjiva?
- da li štediti u 'većoj' ili 'manjoj' banci?
- u kunama ili devizama?

NemremSeSjetit
27.06.2004., 18:57
Well, na ovaj iznos ti je razlika u kamatama po bankama 15-20 kuna max, onako odokativno govoreći (naravno, govorim o bankama, ne nekim štedionicama, kod kojih ima razlika ali je i rizik veći). Ako grijesim, slobodno me ispravite.

Što se tiče štednje kuna/€, na rok od 6 mjeseci svakako kune, jer je kamata puno veća nego na devize, a za pretpostaviti je da neće biti nekih bitnih promjena tečajeva.

Mislim, zakaj jednostavno ne prosurfaš po stranicama svih banaka u HR, lijepo ti pišu sve kamate, opcije, izračuni, whatever, pa usporediš.

IMHO, tu sumu ti je pametnije uložiti u neki oblik "kratkoročnog" osiguranja, koje ti nosi veliki povrat poreza ako imas pristojniju bruto plaču (30-40% povrata uloženog kroz povrat poreza), a još dobiješ i uredne kamate (sića, ali raduje). Sve info imaš također na stranicama banaka (da sad ne reklamiram nikoga).

Sandi
28.06.2004., 03:19
Well, na ovaj iznos ti je razlika u kamatama po bankama 15-20 kuna max, onako odokativno govoreći (naravno, govorim o bankama, ne nekim štedionicama, kod kojih ima razlika ali je i rizik veći). Ako grijesim, slobodno me ispravite.
vidim da je u zagrebačkoj banci za 6 mj u kunama kamatna stopa 4,30 a u centar banci čak 8% (našla je kroz google, nikad nisam zanju čula i izgleda da stranice nisu baš 'svježe').
Mislim, zakaj jednostavno ne prosurfaš po stranicama svih banaka u HR, lijepo ti pišu sve kamate, opcije, izračuni, whatever, pa usporediš.
kojih sve banaka ima u hr, s poslovnicom u zg. sad mi pada na pamet njih 3-4. ima li gdje neki popis?

IMHO, tu sumu ti je pametnije uložiti u neki oblik "kratkoročnog" osiguranja, koje ti nosi veliki povrat poreza ako imas pristojniju bruto plaču (30-40% povrata uloženog kroz povrat poreza), a još dobiješ i uredne kamate (sića, ali raduje).

nažalost nisam zaposlena, studiram.

Sve info imaš također na stranicama banaka (da sad ne reklamiram nikoga)

samo daj. kako ću inače išta saznati :)

dj108
28.06.2004., 09:16
Sandi kaže:

kojih sve banaka ima u hr, s poslovnicom u zg. sad mi pada na pamet njih 3-4. ima li gdje neki popis?

Pogledaj www.hub.hr

gogo
28.06.2004., 10:04
odi na Banka magazin (http://www.bankamagazine.hr/pls/mzb/template) klinki na "banke" pa na "štednja građana" imaš pregled svih banaka i kamatnih stopa - samo ih nisam uspio otvoriti :(

Pozdrav,
gogo

BlueBird
28.06.2004., 15:30
Ja jesam ali su podaci za lipanj 2002 :( pa nisu bas korisni....

(Tko bi rekao da su onda kamate bile tak visoke....Npr. PBZ ima sada za kune na 6M oko 4 a tamo piše da 6.9??

Jel to ja nešto krivo čitam ili su stvarno bile tak visoke?

NemremSeSjetit
28.06.2004., 19:04
[QUOTE]Sandi kaže:
[B]vidim da je u zagrebačkoj banci za 6 mj u kunama kamatna stopa 4,30 a u centar banci čak 8% (našla je kroz google, nikad nisam zanju čula i izgleda da stranice nisu baš 'svježe').

nažalost nisam zaposlena, studiram.

Eh, sorry, nisi navela da nisi zaposlena....onda ti ostaje štednja, ili zamoli nekog zaposlenog (mama, tata...) da otvori "kratkoročno osiguranje" (to je moja kovanica) na svoje ime, umjesto tebe, ako ti to prilike dopuštaju. Pogledaj na Zabi pod osiguranja, pa Kapital+, ali vjerujem da i drugi imaju ponude te vrste.
Osim klasične štednje, imaš i mogućnost stambene štednje, pa od države barem pokupiš onih nekih 1.250 kn godišnje (ili tako nešto), ali tu ti ne igra opcija 6 mjeseci.

Što se tiče Centar banke, vidim da je kamata na kunske depozite, oročene na 6 mjeseci 6,5% (a ne 8) ali GODIŠNJE. Kad sve preracunas, nazalost ti je razlika opet samo par desetaka kuna na cca 7.500 kn. Dobila si sve linkove, tvoje je da biraš...za tih 6 mjeseci oročenja teško da će se išta dramatično dogoditi, pa ti je i opet bolja varijanta štednja u kunicama.

Sandi
29.06.2004., 15:47
hvala na linkovima
imam još jedno pitanje. ako je kamata za oročenje na 1 mj recimo 4% jeli se taj postotak dijeli sa 12 (npr.: za 10.000kn poslije 1.mj ne dobiješ 10,400kn nego 10.033kn):confused:

gogo
29.06.2004., 17:43
gospon Sandi,

pogle malo niže na prvoj stranici gospodarstva:

Izračun kamatnih stopa (http://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=50068)

čuj ja znam da su ljudi lijeni i teško im je kliknuti ali kaj je previše je previše.... :D

Pozdrav,
gogo

NiŠt
11.08.2004., 19:51
naime u banci imam oroceno(na tri mjeseca) odredenu kolicinu love u kunama. Kako mi taj rok od tri mjeseca istice za jedno par dana intersira me dal bi bilo pametno prebacit lovu u eure i orocit na sest mjeseci...mislim da mi to vrijeme nece trebat..ili da ostavim u kunama ili pak imate bolju soluciju...?
hvala

banderas
11.08.2004., 20:08
U svakom slucaju, drzati novce na orocenoj stednji nije pametno, valuta nije toliko vazna :D
Imas masu boljih investicija, ovo je bacanje novaca.

NiŠt
11.08.2004., 20:16
...ili pak imate bolju soluciju...?

Commodus
11.08.2004., 23:57
ako ti se ne da ništa drugo raditi (na 6 mjeseci i nemaš bogtepitašto, osim burze - kupi Podravku ili sunčani hvar?)

onda sada kupi eure (po 7,35) i u veljači digni svojih 2% kamate i prodaj eure po 7,70 (još 5% na tečajnu razliku!)

e, da, oroči u što manjoj banci ili štedionici, jer oni daju na eure i do 8% godišnje, dakle, zarada će ti biti oko 4+5=9% za samo pola godine...

ako štedionica propadne, lova ti je osigurana (nemaš valjda više od 100 000 kuna?)

brzi
12.08.2004., 07:41
kamate na domaću valutu su uvijek veće...

ako već misliš kupit devize uzmi dolare, predviđam pobjedu kerija na izborima i oporavak dolara za min 10% do kraja godine

kemik
12.08.2004., 07:42
http://www.vecernji-list.hr/newsroom/economics/65544/index.do

A slazu se i strucnjaci...

Ja bih na tvom mjestu ODMAH kupila dolare, iskoristila dok su jos ovako nisko...

banderas
12.08.2004., 09:52
Commodus kaže:
onda sada kupi eure (po 7,35) i u veljači digni svojih 2% kamate i prodaj eure po 7,70 (još 5% na tečajnu razliku!)

Jes, kad bi se kupovalo i prodavalo devize po srednjem tecaju, ali to nazalost ne ide...
Moja preporuka je da stavis u neki invest. fond, neces za 6 mjeseci bog-zna-kako zaraditi, ali jos uvijek ce to biti vise nego u banci. Ako hoces vecu zaradu i imas vremena za ucenje i zajebanciju oko dionica, kupi dionice. Mozda Plive u ovom trenutku.

NiŠt
12.08.2004., 12:53
nije mi bas jasno ovo ....ako štedionica propadne, lova ti je osigurana (nemaš valjda više od 100 000 kuna?)...
kak je to osigurano?
:eek: i dakle samo do 100 000 kn?:rolleyes:

brzi
12.08.2004., 12:59
NiŠt kaže:
kak je to osigurano?

naša dobra i socijalna država ti jamči da tvojih mukom zarađenih do 100 somova neće propast ni u kom slučaju

a banke u tu svrhu plaćaju mislim 0,5% premija u jedan fond

banderas
12.08.2004., 14:24
Da, samo se i ta kolicina ceka i to ne bas tako kratko.

presvetli
12.08.2004., 15:12
Do 180 dana po zakonu.

Zgaženi mrav
12.08.2004., 19:26
kemik kaže:

Ja bih na tvom mjestu ODMAH kupila dolare, iskoristila dok su jos ovako nisko...

složio bih se..

Commodus
12.08.2004., 23:09
Zgaženi mrav kaže:
složio bih se..

uopće se ne bih složio!

osobito kad je u pitanju tipfeler, jer je čovjek očito mislio na euro! kad je rekao da bi mogao dosegnuti 7,6 i tako nekako!!!

ne vjerujete našim novinama.

Osim toga, dolaru ovoga trenutka može pomoći pad cijena nafte i rast kamata FED-a za barem jedan i pol posto u 6 mjeseci... a to se neće dogoditi.

Tržišta čekaju jedan ogromni potez fed-a, recimo jednokratno 0.5% i to u dva tri navrata, jer bi to značilo das eizlazi iz recesije, međutim, to bi ugušilo ekonomiju, jer se ne izlazi iz recesije.

Euro će biti iznad 1.20 još dugo, a predviđam možda i krene gore... uz odnos kune i eura 1:7,4-7,7 to znači da dolar do lipnja nagodinu čvrsto stoji ispod 6,20 kn

papa štrumf
13.08.2004., 11:49
kemik kaže:

Zgaženi mrav kaže:
složio bih se..
a s čim se vi to bavite geniji jedni pa dijelite takve riskantne savjete.

a i stručnjak je pravi, sve je na razini :D :lol:

IMHO dolar bi mogao još debelo past u odnosu na euro.

DiscoDave
13.08.2004., 16:31
slažem se u potpunosti

preriskantno je za savjete o valutnim špekulacijama.

Sebastijan
13.08.2004., 22:52
Imaš na novac.blog.hr (http://novac.blog.hr) dosta informacija.

Billy
16.08.2004., 22:56
Imas X novcanih fondova koji su vezani za EUR-o (ne bi htio reklamirati, jer ni jedan ne zasluzuje posebnu reklamu).

Imaju male ili nikakve ulazno-izlazne naknade, pa sad uletis u udjele dok je EURO na minimumu, a poslje kad dodje do tih 7,7 ili koliko vec prodas.

Ne zahtjeva previse znanja.
Tada baratas sa srednjim tecajem.

Do sredneg tecaja se moze dogurati i sa mjenjacnica + kolicina (2-3 tisuce eura su kolicina), ali ne uvijek (sada bi vjerovatno islo).

A onda mozes orociti na po mjesec dana u nekoj omanjoj bancici, pa u pravom trenutku povratak u Kn.

Ovako je teze pogoditi pravi trenutak (mjesec dana moze uciniti cuda tecaju).

GoldenSurferFromCRO
18.08.2004., 13:28
Ima li netko pametan ili snalazljiv da mi predskaze kada ce EUR/kn biti 7,5 ili najbolje 7,6 po kupovnom tecaju!

Sada je kupovni 7,3kn a prodajni 7,38 u ZG mijenjacicama. Kako imam EUR ne isplati mi se prodati pa mi eto trebaju kune u jeseni, ali ne znam do kada cu cekati da tecaj poraste na 7,5 ili 7,6 da to prodam EURE...zna li tko kada ce se to zbiti?

Nesot se pricalo da u jesen dolazi transa za otplatu duga i da ce trebati svaki euro za vracanje duga pa mozda bi u 9. ili u 10. mj. mogla dogoditi teska deprecijacija kune?!

Commodus
19.08.2004., 20:30
teško će se dogoditi teška deprecijacija... ali da će biti oko 7,60 ili malo više do kraja listopada, bit će...

GoldenSurferFromCRO
20.08.2004., 07:10
Znam da nece biti teske deprecijacije, ali kako se pricalo bit ce vruca i teska jesen gdje vanjski dug dolazi na naplatu pa shodno tome bit ce velika potraznja za eurima, a kako je poznato jesen pocinje 23.9. pa valjda bude negdje na kraju rujna da bude tecaj 7,6, jerbo kraj listopada je predugo....pravo misljenje?

ROYAL
20.08.2004., 07:53
Kuna ces dobiti vise, ako ti usitne. A eure mozes koristiti u svim ostalim zemljama.

GoldenSurferFromCRO
20.08.2004., 08:13
Necu koristiti Eure u stranim zemljama, jerbo nakon orocenja trebam mijenjati u kune radi krova nad glavom, kapito? meni je u interesu oplodjivati sto vise kuna barem na krjau rujna!!!!!

Lindelia
10.02.2005., 16:01
Evo čitam na www.rba.hr

Rokovi oročenja:
preko 10 dana samo za kunsku štednju
preko 1 mjeseca
preko 3 mjeseca
preko 6 mjeseci
preko 12 mjeseci
preko 24 mjeseca
preko 36 mjeseci.

I, dakle, ima rok preko 10 dana. :)

Može li mi tko reći kako se računa sve to. Piše da je kamatna stopa za rok oročenja od 10-30 dana 3.30 %.

Kako se to računa? Npr., za 20 dana?

Lindelia
10.02.2005., 17:15
matematika mi nije jača strana :D

nn-st1
10.02.2005., 18:57
Lindelia kaže:
matematika mi nije jača strana :D
očito.
to znači da je godišnja kamata 3.3% ako ne dižeš ulog cijelu godinu, a možeš ga dignut svakih 10-30 dana. naravno tada imaš i troškove zatvaranja računa..

Lindelia
10.02.2005., 20:10
nije stvar samo u matematici... :) ne kužim se u bankarske propise i sve te stvari.

znači ne može se oročiti neki iznos na samo dvadeset dana? ili mjesec? ili dva?

nn-st1
10.02.2005., 22:01
može ali kamata je ako je npr oročeno na 30 dana = 3.3%/12= 0.28%.
dakle ne isplati se oročit na taj rok.

Lindelia
10.02.2005., 22:30
pa recimo.. da dobijem 1000 eura... i mislila sam ih oročiti na kratko da bar nešto dobijem love od toga, a ne samo da mi sada sjede na računu.

Zato sam mislila da bi možda bilo ok oroćiti te novce makar i nakratko, i to malo što se može dobiti je bolje od ničeg što ne bih dobila.

-STAnCE-
10.02.2005., 23:45
ako ćeš oročivati bilo što ispod 50000 eura nikakve štednje od deset dana se ne isplate. oroči bar na mjesec

martin23
11.02.2005., 00:32
3,3 podijeli sa 365 i pomnoži sa brojem dana i svotom koju stavljaš u banku

Vaservaga
11.02.2005., 07:33
Mali izračun kamatnih stopa:

* godišnja kamata je npr. 3,30 % (p=1,033)
* iz 1,033 izvadiš 12-ti korjen ako trebaš mjesečnu stopa, 4-ti korjen ako trebaš tromjesečnu stopu, drugi korjen ako trebaš polugodišnju itd....
* broj koji dobiješ (kad oduzmeš 1 i pomnožiš sa 100) je kamatna stopa za to razdoblje

Ako trebaš npr. za 7 mjeseci, stopu koji dobiješ za 1 mjesec (dakle, 12.-ti korijen od p) potenciraš na sedmu i to je stopa za 7 mjeseci.

Ako računaš stopu za jedan mjesec, tada je:
* mjesečna kamata je dvanaesti korijen od p, dakle 1,002709263, tj 0,2709263 %

Vaservaga
11.02.2005., 07:50
martin23 kaže:
3,3 podijeli sa 365 i pomnoži sa brojem dana i svotom koju stavljaš u banku

Hm, kod kog si položio matematiku na ekonomiji? :D :D

Bankei
11.02.2005., 10:17
Vaservaga kaže:
Hm, kod kog si položio matematiku na ekonomiji? :D :D

Kod nekog pragmatičnog :D, njegov razultat je 0,27123% mjesečno, znači razlikuje se od tvog za cca 0,0003% što uz ulaganje od milijun eura daje razliku od samo 3 eura. Solidna aproksimacija,ne? A ne moraš vaditi dvanaeste ili koje već korijene, malo ljudi zna kako se to radi :D

Lindelia
11.02.2005., 10:18
jel bi mogli cijeli izračun napisati, tako ja bolje skužim :)

kako si dobio p, Vaservaga?

bankei_ri, ja bih primjer :)

Vaservaga
11.02.2005., 10:24
bankei_ri kaže:
Kod nekog pragmatičnog :D, njegov razultat je 0,27123% mjesečno, znači razlikuje se od tvog za cca 0,0003% što uz ulaganje od milijun eura daje razliku od samo 3 eura. Solidna aproksimacija,ne? A ne moraš vaditi dvanaeste ili koje već korijene, malo ljudi zna kako se to radi :D

Ma to je bio moj osvrt na njegovu diplomu ;), jer financijska matematika je 1/4 cijelog ispita, i to najlakši dio , pa se pitam :zubo:

I da, nije razlika 0,0003% nego 0,0003 postotna poena, a to je 0,1128 % razlike među postocima :rolleyes: :zubo:

Vaservaga
11.02.2005., 10:26
Lindelia kaže:
jel bi mogli cijeli izračun napisati, tako ja bolje skužim :)

kako si dobio p, Vaservaga?

bankei_ri, ja bih primjer :)

p dobiješ tako da postotak napišeš u "decimalama" i dodaš 1.
Dakle, 3,30% pišeš kao 0,033 i zbrojiš 1, pa dobiješ 1,033.

somebody_that_came
13.07.2005., 12:32
Evo, ovako...

Planiram otvoriti štedni račun, no brinu me dvije stvari:

Sigurnost banke (znači, da ušteđevina kojim slučajem ne nestane bez traga) i eventualna nesigurnost domaće valute.

Što se banaka tiče, bacila sam oko na Erste i Raiffeisen banku, koja bi bila bolja? I postoji li za štednju nešto poput valutne klauzule?

Pitanja su možda blesava, no ja sam potpuno zagubljena. Zahvaljujem unaprijed svim dobrim dušama koje će uzeti minutu vremena pa mi odgovoriti na njih. : ))

somebody_that_came
13.07.2005., 19:50
zar nitko nema (više ili manje) pametnih savjeta? :(

52X32X52
13.07.2005., 20:03
ma idi u pbz, tamo je sve sigurno..

somebody_that_came
13.07.2005., 20:09
a argumenti za pbz su...?:)

Bankei
15.07.2005., 10:52
novac ti je do 100,000 kuna osiguran od strane države u slučaju da banka propadne, i to vrijedi za SVE banke. doduše procedura povrata je malo spora, ali funkcionira.

Inače vrijedi pravilo: što bolja banka, to tebi manja kamata. bilo koja od spomenutih je ok, i kamate su im slične, zato bolje biraj po drugim kriterijima tipa lokacije i radnog vremena poslovnica, gužve, visine naknada itd

somebody_that_came
15.07.2005., 15:35
hvala:)

hootchie
16.07.2005., 08:47
netko je vec rekao - ne stavljaj sva jaja u jednu kosaru

banderas
16.07.2005., 13:45
Danas su manje-više sve banke u stranim rukama i od kako su prešle u strane ruke naglo su prestala propadanja banaka :D
Ulog ti je siguran, imaš devizni račun pa štedi direktno u devizama i ne treba ti valutna klauzula.

Druga stvar je što je štednja u banci totalno neisplativa i predstavlja čisto bacanje novaca.

Bankei
18.07.2005., 12:14
banderas kaže:
Druga stvar je što je štednja u banci totalno neisplativa i predstavlja čisto bacanje novaca.

Istina, ali za nekog tko ima samo par tisuća eura koje jednostavno ne želi držati doma, i ne da mu se čekati 5 godina na stambenu štednju (čija je isplativnost upravo poprilično opala), i želi biti siguran da će SIGURNO dobiti bar ono što je uložio, nema bolje solucije od oročenja na par mjeseci u nekoj od banaka. Ili ima???

Lucky
18.07.2005., 13:23
Kolega mi nedavno spomenuo da imas u Erste banci kunsku stednju orocenu na 1 god sa kamatama od 11 % ???

Nisam se raspitivao no cini mi se nekako previse...zna netko nesto o tome

brzi
19.07.2005., 08:57
nema takvih kamata...

max kamata je 5,50% za iznos preko 50.000 EUR preko 12 mjeseci

erste sada ima akciju neke dodatne premije na kamatu do najviše 20%, ako imaš status klijenta i za oročenja preko 60 mjeseci...

to bi značilo da na kamatu od 5,75%, za oročeni iznos preko 50.000 Eur na više od 60 mjeseci u biti dobiješ kamatu od 6,9%

Marija_1963
25.07.2005., 17:08
I mi zadnjih dana intenzivno mislimo o tome - gdje uložiti nešto novaca da se nađe za starost. Zasad sam pogledala PBZ Invest fondove, al mi nešto.... ne znam...

financ
26.07.2005., 21:49
Iskoristite pogodnosti financijskog savjetovanja gdje na jednom mjestu saznate konkretno kamo i na koji način iskoristiti vaš novac za vašu sigurniju budučnost, a i ne košta ništa.

Unimatrix
27.07.2005., 16:33
Po meni je najpametnije uložiti u neke izbalansirane investicijske fondove. Rizik je mali, prinos pristojan, i novac je uvijek na raspolaganju.

Sigurno negdje na netu postoje podaci o radu i prinosu tih fondova u zadnjih par godina, pa se vidi trend. Još je bolje iskombinirati to tako da se novac uloži u nekoliko različitih fondova, za svaku sigurnost.

financ
27.07.2005., 19:19
Nekako najbolje bi bilo kad bi štednja bila planirana. Jer mnogo puta nisu bitne kamate, već i pogodnosti koje pruža neka vrsta štednje.
Štednja u banci je neisplativa, male kamate, razni troškovi, "vezanje" novca i dr.
Novčani fond već donosi kamate 5%, novac se može prebacivati u roku 72 sata, nema naknada, nema vezanja....

Stambena štednja može biti pogodna kao obična štednja na par godina, bez ulaska u kupovinu stana, i kao namjenska štednja za podizanje kredita i kupnju stana, kuće, obnovu...

Rentna štednja je povoljna za one koji žele imati pristojnu mirovinu.

Životna osiguranja osim osiguravanja mirovine, u slučaju "ne daj bože" osiguravaju i nasljednike. Postoje životna koja u toku štednje imaju isplate određenih iznosa, npr. nakon 10g i zatim svakih 5g. Zatim pogodnost dizanja kredita na račun police, i može bit zamjena za jamca ako se ide u neki kredit.

Štedjet se može i za djecu, gdje se malim iznosima ostvaruje prilična dobit koju mogu koristiti vaša djeca za školovanje, kupnju stana. Ovo je i jedina štednja gdje je dijete osigurano i u slučaju radne nesposobnost roditelja i sl.

Postoje i programirane štednje, gdje se određeni mjesečni iznos raspoređuje na 2,3 ili 4 tipa stednje/osiguranja/fondova, korištenje državnih poticaja, povrata poreza da bi rezultat bio dobra mirovina, zdravstveno osiguranje, i druge pogodnosti.

Evo možda če vam ovakav pogled na štednju olakšati nalaženje vama najboljeg načina štednje.

moonwalker
27.07.2005., 19:50
Financ

Konačno nešto dobroga i korisnoga od tebe.

Nije ti trebala ona samohvala i samoreklama.
(Skromnost je velika vrlina.)

financ
28.07.2005., 09:45
Drago mi je da je korisno, a za samohvalu i samoreklamu se ispričavam.

willy
25.11.2005., 14:51
Dakle,pitanje je,da se nadjete u situaciji u kojoj bi orocili 100-200-300k eura i zivjeli od kamata,gdje bi ste to napravili?

Jesu li "nase" banke dovoljno pouzdane i sigurne da se mirnije spava,ako se ulozi gore navedeni iznos?Ili bolje negdje vani?

U Svicarskoj je mozda najsigurnije,ali kamate su katastrofalno niske,minimalno da je 6%,sve ispod toga je apsurdno za tako velik iznos...

Mozda bi se mogao naci u slicnoj situaciji,pa da vidim kako ljudi razmisljaju :top:

kemik
25.11.2005., 14:57
nema nikakve sanse da bih 100-200-300 tisuca bilocega orocila. od takvog orocenja se nemre zivjeti, a danas postoje financijski proizvodi s puno boljim prinosima od orocenja (zapravo, nisam sigurna postoji li ista s MANJIM prinosom od orocenja)

Nevera
25.11.2005., 22:41
Probaj orociti u kakavoj nekretnini ,ako misli orociti u HR.

syrius1
28.11.2005., 08:52
2/3 u nekretnine i rentati
1/3 u fondove, malo u novcani, ako mi novac hitno zatreba a drugo u 2-3 dionicka ili mjesovita

crtica
28.11.2005., 10:23
Tamo di su kamate na oročenja najveće. Za 300K € možeš dobit i custom made kamatu, samo treba otići u banke i pitati. Pri tom kad već mećeš sva jaja u istu košaru, ne ići u neke no-name banke/zadruge/štedionice gdje je kamatna stopa najveća, no koje mogu sutra nestati.

walter
28.11.2005., 11:23
willy kaže:
Dakle,pitanje je,da se nadjete u situaciji u kojoj bi orocili 100-200-300k eura i zivjeli od kamata,gdje bi ste to napravili?

Jesu li "nase" banke dovoljno pouzdane i sigurne da se mirnije spava,ako se ulozi gore navedeni iznos?Ili bolje negdje vani?

U Svicarskoj je mozda najsigurnije,ali kamate su katastrofalno niske,minimalno da je 6%,sve ispod toga je apsurdno za tako velik iznos...

Mozda bi se mogao naci u slicnoj situaciji,pa da vidim kako ljudi razmisljaju :top:

Državne obveznice, investicijski fondovi, dionice, zemljišta... Ima toga.

crtica
28.11.2005., 11:41
Čovjek pita "gdje oročiti" i konkretan prijedlog da li u Hr ili u nekoj banci vani, a ne kako oploditi tu lovu...

Mr. Fond
28.11.2005., 13:36
Orociti se ne isplati, bolje je uloziti ;)

walter
28.11.2005., 17:53
crtica kaže:
Čovjek pita "gdje oročiti" i konkretan prijedlog da li u Hr ili u nekoj banci vani, a ne kako oploditi tu lovu...

Ako samo to pita, onda je to glupo pitanje...

kemik
28.11.2005., 17:55
walter kaže:
Ako samo to pita, onda je to glupo pitanje...

pa mislim da je to svima na ovom topiku poprilicno jasno...

walter
28.11.2005., 18:03
kemik kaže:
pa mislim da je to svima na ovom topiku poprilicno jasno...

Daj prestani filozofirat ženo! Ja sam ovdje zadužen za filozofiranje. Jel ti mene bariš? :D :D

kemik
29.11.2005., 15:34
walter kaže:
Jel ti mene bariš? :D :D

ajme ega... :rolleyes:

syrius1
30.11.2005., 12:16
Ako covjek bas zeli orociti, neka oroci. Svejedno je u koju ce banku, neka gleda gdje je veca kamata.
A koliko se to isplati valjda je vec shvatio.
Zamislite da je netko prije 100 godina orocio 1000$. Tada je to bilo puno para a danas od kamate nema ni za kavu (naravno, ako je mjesecno dizao kamatu a samo glavnicu pustio unutra)

celavi2
30.11.2005., 16:07
da, al kamata na 300k eura je dovoljna da pokrije inflaciju i jos da mozes zivit od ostatka

syrius1
01.12.2005., 14:26
celavi2 kaže:
da, al kamata na 300k eura je dovoljna da pokrije inflaciju i jos da mozes zivit od ostatka

Ovisi koliko je covjeku potrebno za zivjeti.
neka oroci 300k uz kamatu od 6%. 2% neka pripise glavnici da je inflacija ne pojede a 4% mjesecno trosi. To ti je 1000€ mjesecno.

Ja da imam toliko kapitala vjerojatno bi zeljeo malo bolji zivotni standard. Milju eura bilo bi mi malo.

Ego
01.12.2005., 14:58
Nedavno sam baš bio u sličnoj dvojbi... Čini mi se da je za veći iznos Erste aktivna štednja najbolje rješenje...
Nude dobru kamatu plus dodatnu premiju na dobivenu kamatu. Čisto pristojna lova, ako ne već za preživjeti, onda kao neki dodatni prihod...

Za sad se stvarno ne bi usudio za ulaganje u nešto drugo... Ne bi mirno spavao znajući da mi lova može preko noći otići u k...

bart_85
12.12.2005., 09:52
Zanima me dali zna netko koja banka ima najbolju kamatu za oročenu štednju? i kolika je? na mjesec dana..oko 3% recimo, ima koja s 4%?

el Duderino
12.12.2005., 11:39
3-4% posto na godinu, koliko je znam. Al ovisi i o iznosu, valuti, roku oročenja... Sve je to slabo. Ak već ideš štedit onda štedi tako da dobiješ barem onoliko koliko će ti inflacija pojest. Možda da radije staviše te pare u kakav fond za 6-7% godišnje, državne obobveznice i tako to, obično takvi fondovi nemaju rokova ni dodatnih troškova pri povlačenju para. Il, ofkors, kakav fond s dionicama...

Ego
20.12.2005., 01:50
Mislim da Erste ima dosta dobre kamate...
Poštanska banka ima koliko sam vidio najveće, ali ne bih se usudio veći iznos tamo ostaviti.

Seven of Nine
21.12.2005., 15:10
Erste ti ima oko 3 posto,zavisno o velicini glavnice. Imam tamo neku lovu (eure) jer cekam da kuna padne pa da sa kunicama kupim udio u njhovom Money fondu. Onda na ljeto opet obrnuto i eto ti...nista strasan dobitak, mozda 4-5 posto godisnje al je najmanje riskantno.

kemik
21.12.2005., 15:13
Zanima me dali zna netko koja banka ima najbolju kamatu za oročenu štednju? i kolika je? na mjesec dana..oko 3% recimo, ima koja s 4%?
3% kamate mjesecno?

Oh, takve bi banke dugo opstale...

kemik
21.12.2005., 15:18

ovdje... :D

Seven of Nine
21.12.2005., 15:19
mislih da na mene mislis.ali ne mislis...

Lavica02
26.06.2006., 22:37
u svezi oročenja.
Naime, ZABA sada nudi oročenja u kunama s valutnom klauzulom s time da daje mogućnost da eure ( koji su sada recimo ) na oročenju promijeni po srednjem tečaju i te kune veže s valutnom klauzulom ali uz veću kamatu.
Kamata na devizno oročenje ( 10.000 eura ) i rok od 6 mjeseci je 3,20%, a ako vežem u kunama uz valutnu klauzulu na isti rok onda je 3,60%.
Moje mišljenje je da tu zapravno gubitka nema ( jer mi je sve jedno imam li euro pa tečaj padne - gubim u odnosu na kunu, a ako imam vezano uz valutnu klauzulu zapravo sam na dobitku jer imam veću kamatu i srednji tečaj.

Koje je vaše mišljenje?

spy
27.06.2006., 07:05
Moje mišljenje je da uz takvu kamatu si u svakom slučaju na gubitku:)

Lavica02
27.06.2006., 07:43
Ma to su novci moje bake ... neće ona u ništa osim u oročenje ( i to je bilo dostignuće )

spy
27.06.2006., 07:53
Pa onda je možda bolje otići u neku manju banku koja ima takve proizvode ali veću kamatu:)

Lavica02
27.06.2006., 08:20
No manja banka veći rizik. Istina je da oni daju veće kamate no jednom smo se opekli kod manje banke i ne bi više. Svejedno hvala ti. :kiss:

Mene je interesiralo vaše mišljenje devizno ili kunsko s valutnom.

obiwan
27.06.2006., 10:22
najbolje ti je oročiti bez valutne klauzule od 2. mjeseca do 10. mjeseca, a s valutnom od 10. do 2. Pogledaj malo arhivu HNB-a. Ali se sada tečaj eura ustalio pa ti ispadne svejedno.

farki_
27.06.2006., 17:44
najbolje ti je oročiti bez valutne klauzule od 2. mjeseca do 10. mjeseca, a s valutnom od 10. do 2. Pogledaj malo arhivu HNB-a. Ali se sada tečaj eura ustalio pa ti ispadne svejedno.da, zapravo ti je svejedno... iako ti nije loše štedjeti u nekoj "stabilnoj" stranoj valuti... euro? odluka je tvoja... :kava:

obiwan
27.06.2006., 18:53
kuna uglavnom jača i neki kažu da će biti i 7.11 kuna za jedan euro. ja stvarno ne znam dokle će tako te mislim da će uskoro ona odlepršat barem prema 7.5 kuna za euro

Lavica02
27.06.2006., 21:34
Da je lova moja ja bi malo drugačije se s njom.
No baka hoće bar negdje na ugovoru vidjeti da piše eur ( jedva se na njih privikla jer joj je dem u duši ), mislim da ćemo se odlučiti za to oročenja kuna s valutnom ... po meni ista stvar samo s većom kamatom

kyleex
03.04.2007., 11:41
Edit by moderator Lavica02

Kako su sve više počele nicati teme vezane uz pitanja/savjete o štednji tako sam odlučila te teme s nekim starim temama spojiti.

Znači ovdje govorimo o štednji/oročenju u bankama.

Na Investicijskim fondovima postoji topic VAŽNO - Pitanja ljudi koji su novi u polju investiranja (http://http://www.forum.hr/showthread.php?t=213845) ... ostalo znate :w

pozdrav.

ovako posto namjeravam odredenu sumu novca stavi u banku tj. na stednju,koju banku preporucujete,gdje su dobre kamate itd...
pa molim one koji imaju iskustva u ovom neka malo napisu o tome. hvala

Edgar
03.04.2007., 12:36
pogledaj austrijske tipa Hypo, Erste ili pak SPlitsku

mislim da ti imaju najveću kta od svih repektabilnih (tu ne ubrajam kovanicu i sonic)

i pazi na onu foru 12mj i više...ili preko 12mj, kako to već tko naziva.....radi se o tome da ako oročiš na 12mj i 1 dan (366dana) dobiš kta za 24mj, zato su te 'strane'banke povoljnije od npr ZABA-e.

1 dan ti ništa ne znači a 0,25 ti već sigurnonešto znači

neznam koliko love imaš, ali ako je preko 100k kn, moežeš se ići dogovarati s njima i ušičariti još 0,2% barem.

nora_m
03.04.2007., 12:47
ima ti Splitska banka neku novu Ritam štednju, fora je da je zapravo kta bliža oročenoj, ali je štednja po viđenju...u eurima ili kunama, i jedino trenaš dati kao min. iznos 140 eur ili 1400 eur (o čemu ti ovisi i veća kta) a s druge strane bilokad sve podižeš kad ti odgovara uz trošak zatvaranja računa 50-100 kn

to sam baš saznala, pa su friške informacije
ostale banke ne znam

Edgar
03.04.2007., 13:19
a koja je fora u tome?

kta su niže nego kod oročenja

a raskid oročenja neke bank ene naplačuju a neke naplačuju (recimo hypo 100kn); kod nekih gubiš kta a neki ti prizanju kod prijevremenog raskida kta za izdržanu ročnost

a ovdje ti daju u startu nižu kta, kao možeš podići lovu bilo kad ali plati 50-100kn

na manje iznose nećeš toliku ni kta dobiti

nora_m
03.04.2007., 14:09
a koja je fora u tome?

kta su niže nego kod oročenja

a raskid oročenja neke bank ene naplačuju a neke naplačuju (recimo hypo 100kn); kod nekih gubiš kta a neki ti prizanju kod prijevremenog raskida kta za izdržanu ročnost

a ovdje ti daju u startu nižu kta, kao možeš podići lovu bilo kad ali plati 50-100kn

na manje iznose nećeš toliku ni kta dobiti

ovisi o tome koliko love imaš i koliko je misliš držati u banci, odnosno kad ti treba van...ja ne mislim ništa oročiti, ali ne želim (dosta) love držati doma, jedan dio je u fondovima, a jedan mi treba tokom godine, u više navrata, zbog nekih drugih investicija, e pa onda smatram da je tako nešto najbolje rješenje. ili? slobodno me razuvjeriš, ili podučiš!!:top:

Edgar
03.04.2007., 14:54
ovisi o tome koliko love imaš i koliko je misliš držati u banci, odnosno kad ti treba van...ja ne mislim ništa oročiti, ali ne želim (dosta) love držati doma, jedan dio je u fondovima, a jedan mi treba tokom godine, u više navrata, zbog nekih drugih investicija, e pa onda smatram da je tako nešto najbolje rješenje. ili? slobodno me razuvjeriš, ili podučiš!!:top:

pa probaj sa novčanim fondovima, pogtovo ak imaš intenet bankarstvo da se ne hebeš sa slanjem zahtjeva i to, nemaš u/i naknada, ne padaju nikad a ratu po 0,01-0,03% dnevno

ja sam imao u ZB plusu, zamisli, u utorak nešto priej ponoći preko e-zabe vršim prodaju udjela, u srijedu popodne na računu, bez ikakvog troška, čak ti ni jednu kunu ne naplate

to mi je ok varijanta za lovu s koju želiš maknuti s tekućeg, da se nađe sa strane....na godišnjem nivou prinosi su 3-3,5% ali zato možeš unutra van bez naknada

problem je jedino prva uplata min 2000kn, a dalje napravi trajni nalog, prolazi i 400kn, provjereno, iako piše da je min svaka sljedeća uplata isto 400kn

nora_m
03.04.2007., 15:18
pa probaj sa novčanim fondovima, pogtovo ak imaš intenet bankarstvo da se ne hebeš sa slanjem zahtjeva i to, nemaš u/i naknada, ne padaju nikad a ratu po 0,01-0,03% dnevno

ja sam imao u ZB plusu, zamisli, u utorak nešto priej ponoći preko e-zabe vršim prodaju udjela, u srijedu popodne na računu, bez ikakvog troška, čak ti ni jednu kunu ne naplate

to mi je ok varijanta za lovu s koju želiš maknuti s tekućeg, da se nađe sa strane....na godišnjem nivou prinosi su 3-3,5% ali zato možeš unutra van bez naknada

problem je jedino prva uplata min 2000kn, a dalje napravi trajni nalog, prolazi i 400kn, provjereno, iako piše da je min svaka sljedeća uplata isto 400kn

viš, o tome nisam razmišljala...stvar je u tome da će mi ta lova trebati u narednih, pa recimo kroz naredna 4 mjeseca , a glupo mi ju je držati u stanu...
mogla bi i to uzeti...
imaš ti dosta toga vezano preko ZABA-članica...meni nekako nije drago njihovo poslovanje...pa sve bježim od te banke

ali sam s druge strane imala odlično iskustvo više godina sa RBA i tako prošle uplatitila u taj RBA bal (znaš ono-pa poznam kako rade, u 2005 bili najbolji, itd)..pa sad prinosa nigdje

Edgar
03.04.2007., 16:27
viš, o tome nisam razmišljala...stvar je u tome da će mi ta lova trebati u narednih, pa recimo kroz naredna 4 mjeseca , a glupo mi ju je držati u stanu...
mogla bi i to uzeti...
imaš ti dosta toga vezano preko ZABA-članica...meni nekako nije drago njihovo poslovanje...pa sve bježim od te banke

ali sam s druge strane imala odlično iskustvo više godina sa RBA i tako prošle uplatitila u taj RBA bal (znaš ono-pa poznam kako rade, u 2005 bili najbolji, itd)..pa sad prinosa nigdje

RBA Balance ovdje na forumupreimenovn u Balast :)

imao japuno para u njemu pa utekao s 50% nedavno, mislimda nema kruha kod njega više

ak si u rBa i imaš njihovo internet bankarstvo prboja s njihovim Cash fondom

inače do nedavno za takvo nešto što tebi treba služio je ICf, solidan prinos izlazna naknada 0,25%, ulaza nema

ja sma u njemu od 31.1. cca. 10%, solidno

ak hoćeš malo riskirati probaj s njim, pa valjda će ti pokriti 0,87% u 4 mjeseca?

Nata2804
04.04.2007., 00:04
Fondovi su zakon, oročenje je sranje ! Prvo sam imala oročenu neku lovu i onda sam ju podigla i prebacila u PBZ fond i za kratko vrijeme zaradila onoliko koliko na oročenju ne bi za godinu dana. Svu lovu ubuduće pičim samo u fond !

nitkoiništa
04.04.2007., 06:33
sonic je zakon...kta 8%godisnje....:zubo:

Nata07
04.04.2007., 08:01
jesu to u pitanju investicijski fondovi PBZ ili?

nora_m
04.04.2007., 09:26
RBA Balance ovdje na forumupreimenovn u Balast :)

imao japuno para u njemu pa utekao s 50% nedavno, mislimda nema kruha kod njega više

ak si u rBa i imaš njihovo internet bankarstvo prboja s njihovim Cash fondom

inače do nedavno za takvo nešto što tebi treba služio je ICf, solidan prinos izlazna naknada 0,25%, ulaza nema

ja sma u njemu od 31.1. cca. 10%, solidno

ak hoćeš malo riskirati probaj s njim, pa valjda će ti pokriti 0,87% u 4 mjeseca?

mislim da ću i ja iz Balasta :crta:
hehe
pa neka ta lova služi za moje tekuće troškove, ne?

uplatila ja nedavno, kao što i rekoh u ICF ...pa sad, nisu bili ti razlozi...ali ok, može i to, i u svakom slučaju..hvala (kako ovdje na forumu vole reći) na mišljenju:misli:
...na krivom postu ušli mi u fondovi, zar ne?..da nas netko ne izbaci :nono:

hrast
04.04.2007., 13:17
pozdrav.

ovako posto namjeravam odredenu sumu novca stavi u banku tj. na stednju,koju banku preporucujete,gdje su dobre kamate itd...
pa molim one koji imaju iskustva u ovom neka malo napisu o tome. hvala

Tko još štedi u banci uz ovakve prilike na tržištu?:kiss:

Nata2804
04.04.2007., 22:08
jesu to u pitanju investicijski fondovi PBZ ili?

Aha !

hrast
04.04.2007., 22:15
zašto baš PBZ?

zvonkotelefonko
05.04.2007., 09:41
Ma je, fondovi su super stvar, samo tamo negdje zarati u Egiptu, a dionice odu dolje 10%. Zarati na Kosovu, a dionice odu dolje 40%

rosebud
05.04.2007., 09:56
Nitko ne garantira da ćeš doći do love sa štednje iz banke ako opako zarati negdje blizu.U današnje vrijeme stavljat lovu na oročenje...hm.To moraš biti krajnje konzervativan lik.

hrast
05.04.2007., 10:11
Nitko ne garantira da ćeš doći do love sa štednje iz banke ako opako zarati negdje blizu.U današnje vrijeme stavljat lovu na oročenje...hm.To moraš biti krajnje konzervativan lik.

Što ako, što ako, što ako...?
Sve je rizik, a opet nije, ovisi kako gledaš... rizik se smanjuje znanjem!
Ne samo konzervativan! (postoje i konzervativni fondovi)
To moraš biti jako neinformiran, skeptičan, uskogrudan, zatvoren...

zvonkotelefonko
05.04.2007., 10:28
Drzava ti garantira!
Do 100 000 kn!
Pa na 100 rata, ali ćeš vidjeti te novce

Edgar
05.04.2007., 15:41
da samo nitko ne kaže u kojem roku ćeš dobiti natrag lovu

to ti je ko is apenzićim, dužni smo im i to su pričali x godina, a isplate teću isto x godina.

Lavica02
05.04.2007., 19:45
Drzava ti garantira!
Do 100 000 kn!
Pa na 100 rata, ali ćeš vidjeti te novce

zvonkec, pa nisam mislila da se baš toliko plašiš propasti ... :)

točno je da s jedne strane imaš sigurnost da ti lova ne bude propala, ALI držeći lovu na oročenjima, htio ti ili ne lova ti propada i gubi vrijednost ... zamisli koja je lova bila 10000 dem prije 10 godina :eek: a koja je to lova danas...

Edgar
05.04.2007., 20:16
zamisli koja je lova bila 10000 dem prije 10 godina :eek: a koja je to lova danas...

u pravu si danas ta lova (dem) više ni ne postoji, a ne samo da ni ne vrijedi

Lavica02
05.04.2007., 20:22
u pravu si danas ta lova (dem) više ni ne postoji, a ne samo da ni ne vrijedi

ako si ih prije 10 godina oročio i ostavio na oročenju, banke ih je sama konvertirala u eur ...

ako nitko drugi, mislila sam da ćeš bar ti znati što sam htjela reći ....

Edgar
05.04.2007., 21:31
ako si ih prije 10 godina oročio i ostavio na oročenju, banke ih je sama konvertirala u eur ...

ako nitko drugi, mislila sam da ćeš bar ti znati što sam htjela reći ....

ako nitko drugi, mislio sam da ćeš bar ti shvatiti moj sarkazam......:)

Lavica02
05.04.2007., 21:54
ako nitko drugi, mislio sam da ćeš bar ti shvatiti moj sarkazam......:)

danas ne :nono: sutra možda

Edgar
05.04.2007., 22:01
danas ne :nono: sutra možda

nešto, danas, nije u redu?

Whi$key
18.05.2007., 03:01
Kolike su kamate u HR bankama na recimo orocene dolare, dakle koliko posto godisnje placaju ako je svota velika recimo $350-400 000 ili je isto na manju ili vecu svotu.
I dali je isto na dolare, eure itd...

Edgar
18.05.2007., 07:28
Kta na USD i CHF su ti doslovce smiješne i debelo su ispod godišnje stope inflacije.

Jest da večina banaka na cifre iznad recimo protuvrijednosti >50k€ nudi dogvor o kta stopi, ali kolko ti je mogu povečati ako je kta na USD na oročenje na 12mj - 1,55%????

Preporučam da odrediš povoljan trenutak (visoki tečaj) da USD konvertiraš i KN gdi su ti nabolje kta =>5% a toliku cifru morao bi moći se s njia dogovoriti bar za dodatni bonus od 0,2 postotna poena

iako grijeh je ostaviti tolike novce na banci.......

dajrakije
18.05.2007., 11:35
Kta na USD i CHF su ti doslovce smiješne i debelo su ispod godišnje stope inflacije.

Jest da večina banaka na cifre iznad recimo protuvrijednosti >50k€ nudi dogvor o kta stopi, ali kolko ti je mogu povečati ako je kta na USD na oročenje na 12mj - 1,55%????

Preporučam da odrediš povoljan trenutak (visoki tečaj) da USD konvertiraš i KN gdi su ti nabolje kta =>5% a toliku cifru morao bi moći se s njia dogovoriti bar za dodatni bonus od 0,2 postotna poena

Iako se slažem da oročenje nije neka sreća,kamate su ipak bitno veće od 1,55%;na spomenutu cifru pretpostavljam da je moguće blizu 4%,za preko 3,5% garantiram

Edgar
18.05.2007., 12:18
Iako se slažem da oročenje nije neka sreća,kamate su ipak bitno veće od 1,55%;na spomenutu cifru pretpostavljam da je moguće blizu 4%,za preko 3,5% garantiram

4% na USD?????

ma da sigurno..........................

meni su svojedobno ponudili 0,2 postotna poena (dakle s 5 na 5,2%) na kune

a ti sad misliš da će mu ponuditi 200% više??

ne vjerujem

znatizeljan
18.05.2007., 13:06
Kolike su kamate u HR bankama na recimo orocene dolare, dakle koliko posto godisnje placaju ako je svota velika recimo $350-400 000 ili je isto na manju ili vecu svotu.
I dali je isto na dolare, eure itd...

pa na stranicama svih banaka su navedene kamatne stope na orocenu stednju koja ovisi o valuti, vremenu i sl.
primjer jedne od banaka:

TA IZNOS OROČENI DEVIZNI ŠTEDNI ULOZI
----1 mj. 3 mj. 6 mj. 12 mj. 24 mj. 36 mj. 48-180 mj.
EUR
EUR 2.499 1,65 2,20 2,40 3,00 3,55 3,70 3,75
EUR 9.999 2,10 2,55 2,85 3,35 3,85 4.05 4,15
EUR 49.999 2,50 3,00 3,20 3,75 4,30 4,40 4,60
EUR 50.000 dogovor
USD
EUR 2.499 0,85 1,15 1,25 1,55 1,75 1,80 1,90
EUR 9.999 1,10 1,35 1,50 1,75 2,00 2,05 2,15
EUR 49.999 1,30 1,60 1,70 2,00 2,20 2,25 2,35
EUR 50.000 dogovor
AUD
EUR 2.499 2,55 3,30 3,65 4,40 4,95 5,15 5,30
EUR 9.999 2,90 3,65 4,05 4,75 5,30 5,50 5,70
EUR 49.999 3,65 4,40 4,75 5,50 6,05 6,25 6,40
EUR 50.000 dogovor
CAD
EUR 2.499 1,50 1,95 2,20 2,60 2,95 3,05 3,15
EUR 9.999 1,75 2,20 2,40 2,85 3,15 3,30 3,40
EUR 49.999 2,20 2,60 2,85 3,30 3,60 3,70 3,85
EUR 50.000 dogovor
CHF
EUR 2.499 0,65 0,85 0,95 1,15 1,30 1,35 1,45
EUR 9.999 0,80 1,05 1,10 1,30 1,50 1,55 1,60
EUR 49.999 1,00 1,20 1,30 1,50 1,65 1,70 1,80
EUR 50.000 dogovor

ovo dogovor ti samo znaci (kao sto su vec gore i napisali) da na zadnji postotak dodas poticajnih 0,2-0,3% (to izmedju ostalog ovisi o osobnom bankaru kojeg imas/izaberes)

isto tako razlika je kod prijevremenog raskidanja ugovora, jer u tom slucaju gubis samo taj poticajni dio (osnovnu kamatu bi ti trebali isplatiti - ali mozda ovo nije isto u svim bankama)

jajoglavac
18.05.2007., 13:17
izbeđu 3.5-4.5
kako gdje

dajrakije
18.05.2007., 14:42
4% na USD?????

ma da sigurno..........................

meni su svojedobno ponudili 0,2 postotna poena (dakle s 5 na 5,2%) na kune

a ti sad misliš da će mu ponuditi 200% više??

ne vjerujem

Pogledaj RBA,Volksbank,PBZ,ERSTE...

nitkoiništa
19.05.2007., 16:03
ima i kamata od 8% godisnje...u banci, na kune, drzava jamci do iznosa od 100k kn...pa tako bez brige......

Whi$key
20.05.2007., 00:25

znam da je grijeh, ali nije rijec o mojim novcima nego punica nesto se premislja pa se interesiram.
A kamo bi ih ti recimo stavio u kakav biznis?

Edgar
20.05.2007., 06:50
u fondove stari, u fondove............

doduše nemoj sve, da punicu herc ne strefi

prebaci se na pdf investiranje i uzmi si jedno popodne za čitanje postova.........

invisible maan
28.05.2007., 10:41
Planiram orociti oko 10 000 € na godinu ili dvije...sad me zanima ako mi je kamata 4 % jel tih 4% dobivam svaki misec ili je to iznos kamate koji ću dobiti tokom jedne godine...

el Duderino
28.05.2007., 10:44
tijekom jedne godine.

Golan Trevize
28.05.2007., 11:15
Zaboravi oročenu štednju. Godišnja kamata od 4% je taman tolika da ti vrijednost tvojeg novca ne popapa inflacija u našoj državi. Ako želiš nešto zaraditi, onda se okreni investicijskim fondovima.

invisible maan
28.05.2007., 11:19
premlad sam za investcije,čuvam za poslije faksa

Zafashan
28.05.2007., 13:25
premlad sam za investcije,čuvam za poslije faksa

Nikad nije prerano... A kasno bi moglo postati...

Golan Trevize
28.05.2007., 14:31
Nikad nije prerano... A kasno bi moglo postati...

Dok svi ti rastovi vrijednosti fondova ne postanu realni. :zubo:

Golan Trevize
28.05.2007., 14:33
Osim toga ako si ziheraš, a ima puno takvih, uzmeš neki konzervativni fond s 6 ili 7% rasta godišnje i tu si siguran da nećeš izgubit lovu, a opet je skoro duplo više nego kod oročenih štednji.

EmanuelleIII.
28.05.2007., 18:19
Planiram orociti oko 10 000 € na godinu ili dvije...sad me zanima ako mi je kamata 4 % jel tih 4% dobivam svaki misec ili je to iznos kamate koji ću dobiti tokom jedne godine...

- oročena štednja dolazi u obzir samo kao podloga za kredit od 300% u svrhu investiranja . . .

arte
06.07.2007., 10:05
Na vidiku mi se sprema neka malo veća lova (za mene), oko 70 000 kuna, i obzirom da ne mislim trošiti, ne znam što da napravim, ili oročiti ili u fond. Pojma nemam ni o jednom ni o drugom, jedino što znam da bih radije neku sigurniju soluciju. Dosta sam čitala o tim temam tu na forumu, ali u glavi mi je još veća zbrka. Može li mi netko konkretno odgovoriti ako oročenje, gdje je najbolje i u kojoj valuti, ako fond koji a da je namanje riskantan. Hvala:s :s

Zafashan
06.07.2007., 12:49
...ako fond koji a da je namanje riskantan. Hvala:s :s

Hm, da. Mozda bi i mogli nesto reci da nam pojasnis i plasticno objasnis koja ti je tolerancija na rizik. Tek tada.

Ego
07.07.2007., 03:39
Možda glupo pitanje...

Postoji li način da uložim novac u fond uz garanciju da ću nakon recimo godinu dana barem uloženo dobiti natrag?

PS. netko je gore spominjao inflaciju... recimo da stavim neki iznos u eurima oročenu štednju/fondove/štoveć i podignem ga za godinu dana. Koliko bi otprilike posto početne svote morao na taj iznos dodati kako bi bio na nuli, tj. kompenzirao izjedanje od strane inflacije?

Edgar
07.07.2007., 06:35
Možda glupo pitanje...

Postoji li način da uložim novac u fond uz garanciju da ću nakon recimo godinu dana barem uloženo dobiti natrag?

Ne.

ali postoji način da oročiš novce (obično na malo duži rok) u banci i da kta nije zajamčena, tj. ona ovisi o kretanju cijena nekog skupa dionica, fondova itd.

ovdje ti jest glavnica zajamčena, ali nije kta. potencijalno imaš veću kta nego kod klasičnog oročenja, no ako taj skup dionica ne briljira tijekom razdoblja koje se promatra, može ti se desiti da dobiš manje kta nego da si oročio na klasičan način

dosad se to nije desilo, koliko znam, kao što se još kod nas nije desilo da netko u fondu izgubi glavnicu

ali gubitak glavnice tj kta uvijek ostaje realna opcija

PS. netko je gore spominjao inflaciju... recimo da stavim neki iznos u eurima oročenu štednju/fondove/štoveć i podignem ga za godinu dana. Koliko bi otprilike posto početne svote morao na taj iznos dodati kako bi bio na nuli, tj. kompenzirao izjedanje od strane inflacije?

Nemam trenutne podatke ali mislim da je inflacija kod nas cca 3% zapravo u rasponu od 2,7-3,3%

iz aviona se vidi da će ti zapravo realni prinos kod oročavanja, biti max 2%

Ego
07.07.2007., 12:35
Ne.

ali postoji način da oročiš novce (obično na malo duži rok) u banci i da kta nije zajamčena, tj. ona ovisi o kretanju cijena nekog skupa dionica, fondova itd.

Ok... kako se to zove?

I... koji je od fondova najsigurniji/kolika je njegova dobit?

Zafashan
07.07.2007., 12:44
...

Računaj otprilike da ti oročena štednja daje premiju na inflaciju od cca 0-2% max (ja bih dodao da to ne vrijedi za USD (ne pokriva infaciju) i HRK (daje malo veću premiju ako se gledaju službeni satistički podaci o inflaciji, koji meni osobno ne djeluju baš realni nego umanjeni)).

Po meni je oročavanje love najzadnja opcija i to samo ako je čovjek teški paničar. Budući da dobijaš gotovo ništa, a mogućnost propadanja banke ipak postoji, meni to kaže da preuzimaš rizik za koji ne dobiješ ništa natrag. Onda bolje lupiti lovu u nešto drugo.

No, to je samo moje mišljenje.

Zafashan
07.07.2007., 12:51
...

ovdje ti jest glavnica zajamčena, ali nije kta. potencijalno imaš veću kta nego kod klasičnog oročenja, no ako taj skup dionica ne briljira tijekom razdoblja koje se promatra, može ti se desiti da dobiš manje kta nego da si oročio na klasičan način
...
Dopustite da opišem moja iskustva sa garant fondovima, tj garant "oročenjima". Primjer je CityGarant od CityBank.

Dakle, uložiš X love (točnije, XX,XXX.XX u konvertibilnoj valuti kao minimalni iznos). Ulažeš na 5 godina minimum i tek ti je nakon 5 godina garantirano da će glavnica biti na gore navedenih X.

70-80% ulože u obveznice koje jamče da će u tih 5 godina doći na nivo od 100% kroz isplatu kamata na obveznice. Ostatak uplate u dionice.

Nakon 5 godina, imao sam ukupnu zaradu od 1-2% :zubo: Nikad više.

Živio dotcom bubble.

Što se mene tiče :trk:

Ego
07.07.2007., 16:39
Erm... znači ako uzmem inflaciju u obzir, na kamatu od nekih 5,3% na mi izađe samo 2% realnog dobitka? Nije li to ipak malo prepesimistično?

Edgar
07.07.2007., 18:14
kako misliš pesimistično?

Ego
07.07.2007., 19:12
kako misliš pesimistično?

Pa... znao sam da inflacija nešto pojede, ali da od najbolje oročene kamate 60% ode na nju, zvuči mi poražavajuće mnogo.

Nego... ako se radi o oročenju eura, nije li onda zapravo nebitno što se događa s Hrvatskim gospodarstvom? Ili je onih 3% koje si spomenuo inflacija eura?

Edgar
07.07.2007., 20:04
a kao EU gospodarstvo nema inflaciju?

i ona ti je tu negdje, +/- nešto, neznam točno

a što si ti mislio, da ćeš se obogatiti od kamata na 10000€ - u godinu dana?

ah, da ak oročiš € onda još imaš i možebitne negativne tečjane razlike, pa ak tečaj druge godine u ovo doba bude niži od današnjeg..........

Ego
07.07.2007., 21:23
Našao... eurozona ima oko 2% inflaciju.

Pošto za sad računam na ušteđevinu kao jedini izvor prihoda do završetka studija, prilično mi je važna sigurnost. S fondovima mislim da bi uvijek bio na iglama, bojim se.

Edgar
07.07.2007., 21:35
u fondovima u dva dana možeš dobiti, ali i izgubiti koliko dobiješ na oročenju u godinu dana

madaj
07.07.2007., 23:32
u fondovima u dva dana možeš dobiti, ali i izgubiti koliko dobiješ na oročenju u godinu dana

Ovo kad sam pročital to sam još moral komentirat, jer ja doma nemam ni kompjuter, nego tu dođem ak mi nešto treba napisat pa mi onda ovi mladi pokazuju kaj tu sve ima za mene intresatnog, i malo se šalimo sa svim tim slikicama i crtićima i filimičima koje imaš u kompjutoru, i nekaj se čak nauči. Zato ti mogu odmah reč da nisam mislil nišdalje ni pisat osim onog kaj sam napisal na drugom mestu za pozitivizam. Nego sasvim slučajno ja ti dalje čitam dok ovi moji nekaj tu još se raspravljaju, Ali ovo zbilja moram reč, slučajno sam videl da je u pitanju oročena štednja i idem ti ja malo čitat, kad tamo ima kaj videt kaj tu neki dele pamet drugima. Mislim da je jako neodgovorno navlačit studenta na te fondove, a ako hoće on sam nek izvoli i neka prvo puno čita puno sve to nauči, i neka pita svoje ako se slažu, a tu iovak ionak piše sve o tome i niš mu novo nisi rekel samo ga navlačiš. Sve se može saznat danas, pa nek sam vidi šta će. A ti moraš znat da neko ko je student nema svoj novac nego ono što se može dobit od mame, tate, dede, strica, strine i možda neku svoju siću kad nekaj sam malo dela onak uzput, pa nije u redu navlačit nekoga da tuđu lovu stavlja čak i ako su poklonili, ali sigurno mu nisu dali samo tako nego za studij ili sličnp. Taj tvoj savjet, čak i ako to može biti dobro, opet nije dobar savet, jer rizik to je i ima mali pravo. Sram te bilo samo pametuješ bez morala! I sada laku noć.
Ovi moji se sada na mene ljute kAJ tu tako otvoreno sve tebi kažem i kaj sam tako staromodan, ali ja ne okolišam i imam poštenje, pa neka seljuti ko hoće-

Zafashan
08.07.2007., 11:26
:blabla:

Sumnjam da će se itko ovdje naljutiti na tebe iz nekoliko razloga ali definitivno nisi u pravu.

Ali da bi trebao malo razmisliti prije nego kaže, to bi. I ne samo to, nego prije nego što kreneš razmišljati dopusti da se očekuje da pročitaš što je čovjek napisao. Pa da si to učinio, pročitao bi da se čovjeka upozorilo na prednosti i mane oročenja kao i fondova. Naime, spomenuo je da u dva dana može i dobiti ali i izgubiti ono što realno zaradi a oročenju (kad se odbije trošak inflacije) u godinu dana. I to je točno.

Kao prvo, Edgar niije dao savjet nego mišljenje, a znamo da je mišljenje kao guzica, svi ga imaju. Imam ga/je i ja, i ti i Edgar. I to je naše pravo. Na svu sreću, možemo si to priuštiti danas.

S druge strane, sve gore napisano je točno, inflaciju i kursni rizik (ili razliku) valja uzeti u obzir, naročito kod malih prinosa kao kod oročenja. Kod potencijalnih većih prinosa, to je moguće i zanemariti. Ali opet, kao što je rečeno, sve ovisi o osono spremnosti na rizik i prihvaćanje istoga.

Ako se to pogleda, jasno je zašto imaš na topicu Fondovi chat hrpu ljudi koji kukaju jer s fondovi pali u zadnjih mjesec-dva za cca 5% ili manje. Očito su ljudi ulazili u to bez da su imali neku gotovu/promišljenu strategiju i da su bili svjesni rizika.

Isto tako mi je drago da je čovjek pitao da se upozna sa rizicima. Kakvu god odluku donese, biti će bazirana na njegovim osobnim preferencijama i onda ne očekujem da dođe plakati na topic Chat.

Stoj mi dobro i ako imaš vremena-mogućnosti, posveti se malo ovoj temi (ako imaš interesa). Ima tu koječega za naučiti.

madaj
08.07.2007., 19:16
E došel sam da vidim taj tvoj odgovor rekli mi moji da imam odgovor, viš ti kak brzo ide to kompjutorsko dopisivanje a ni ne znaš s kim se dopisuješ i pišeš ti jednom a odgovara drugi!
Čuj kompa, ti si baš upravu da nisam videl drugi dio toga kaj je ovaj mudrijaš napisal, pa onda može i da se tebi ispričam, ali njemu ne bum jer sam išel čitat i drugo kaj on piše, pa to ne bi pas zmaslom! Ja se tebi zbiljski ispričavam! Ali taj drugi, on se samo prenemaže, a takve ja ne volim koji stalno mudruju i kakti sve znaju, a pol toga su neke mudrolije, sve nekaj beznačajno sam da zvuči fakultetski, sam da se zna da on za sve ima recepte, kao ima ti jedna odlična sprava s kojom jedeš i zove se vilica samo moraš jako pazit da se ne ubodeš u obraz, al ima trik da je staviš iznad jezika i ciljaš sredinu, samo majstori to znaju, sve tak neke mudrolije sam da piše ta neka pisma i još veli da je Titan! Ja nekaj znam, makar se ne trudim da se prezentiram, to nek rade oni koji nemaju supstancu, i sve sam stekel direktnom igrom, a dobro sam stekel, bolje neg drugi koji se furaju na šminku, znal sam dobro s parama i nisam kral neg sam bil pametan i brzo sam reagiral. Da ti budem iskren, ja ti mrzim kada neko tako blefira bez stila, a svi šute i prave se da to ne vide! E taj tvoj je blefer, onak za mase, nema tu ni stila ni ranga, jer blefiranje vredi samo ak je na visini. Al tebi se malo čudim kaj ti njemu držiš leđa, i vidim da si rekel puno toga pošteno i dobro a ne praviš od sebe paradu, al ovo ti baš ne treba da se ti za ovog mudrijaša eksponiraš!

madaj
08.07.2007., 19:32
Ali moram priznat da me ovo jako zabavlja takvo dopisivanje s mnogo ljudinajednom, sve mislim da napravim ponudu za kćer i zeta, ja njima kupim novi kompjutor kakav oni oće, a ja uzmem ovaj njihov stari i ovak svaki dan mogu imat društvo.
Ak to napravim, sad neću još al možda brzo, ja ti obečavam da budem objasnil neke cake ne samo s oročenjima, sve sam ja to apsolviral u vreme kad su mogućnosti bile manje, a ovo što sad ima isto malo pratim, da sam mlad meni ne bi bilo krja.
Samo nisem mogel dosad to s kompjutorima, a vidim nije teško, samo ne smeš počet od praznog lista to je nasmrt dosadno, nego ovak kreneš razgovarat pa pitaš zakaj ovo zakaj ono i brzo naučiš
Al ako mi date ukor i zabranu jer sam rekel da je car gol, onda ovaj način učenja otpada

Zafashan
08.07.2007., 22:47
...
Al ako mi date ukor i zabranu jer sam rekel da je car gol, onda ovaj način učenja otpada

Ne brini. Ja ti ne bum dal ukor. A i car ima i robu... Nije sve crno-bijelo.

Svakako uzmi ti sebi taj kompjuter pa da se družimo. Stara kvrga uvijek može reći koju pametnu.
:top:

biba
13.07.2007., 07:37
U svezi stednje, neka mi potvrde znalci da li se ovo isplati. Novac mi treba biti na dohvatu ui svako vrijeme a kamate na vezanu stednju u Eurima je do 2.5% maksimalno dok Limach stednja u Hypo iznosi 3% godisnje i imas novac na raspolaganju u svakom trenutku. Ima li tu neke cake i isplati li se jer je cifra do 5000E?

smarty
14.07.2007., 13:07
Do 11.mjeseca imam na aktivnoj štednji novac. Dali ja mogu taj novac odmah dobiti? Naravno, ne očekujem da mi daju kamatu, već samo glavnicu?

Novac mi treba u ponedjeljak!

Ako netko zna, molim Vas za odgovor jer mi banka sada ne radi.

Dali to mogu razročiti u bilo kojoj poslovnici, ili samo tamo gdje sam i oročio?

HVALA :top:

Crux'An
14.07.2007., 19:28
možeš prijevremeno razročiti jedino je pitanje da li će ti naplatiti naknadu ili ne... isto tako, najvjerovatnije ćeš dobiti dio kamate, ali sigurno ne punu...

možeš razročiti u bilo kojoj poslovnici jer su međusobno povezane... :cool:

smarty
14.07.2007., 20:52
možeš prijevremeno razročiti jedino je pitanje da li će ti naplatiti naknadu ili ne... isto tako, najvjerovatnije ćeš dobiti dio kamate, ali sigurno ne punu...

možeš razročiti u bilo kojoj poslovnici jer su međusobno povezane... :cool:

Kolika može biti ta naknada?

mm8283
15.07.2007., 10:43
Kolika može biti ta naknada?

http://www.erstebank.hr/gr_stednja_aktivna.asp

"Aktivna štednja može se i prijevremeno razročiti. U tom slučaju obračunava se kamata po viđenju bez premije."

http://www.erstebank.hr/gr_stednja_aktivna_kratkorocna.asp?pos=gr_stednja_ aktivna

"Pogodnost: u slučaju prijevremenog razročenja depozita nakon isteka 3 mjeseca i 1 dan od dana prvog oročenja predmetnog depozita, priznaje se ugovorena kamatna stopa do dana razročenja depozita."

manje od tri mjeseca dobijes samo kamatu a vista, vise od tri mjeseca dobijes ugovorenu kamatu bez premije.

Mozda ti u jedan dan mogu odobriti i lombardni kredit uz zalog tog depozita u slucaju da ti treba neki manji iznos i u slucaju da ti se takav lombardni naravno isplati. Tko pita ne skita. Provrti si malo brojeve

smarty
15.07.2007., 11:03
Meni je bila kratkoročna aktivna štednja od 16.10.2006. do 17.4.2007.
Tada mi se automatski produžila za 6 mjeseci.

Dakle, ako novac podignem u srijedu (18.7.2007.) dobiti ću kamatu 4,10%, a ako podignem u ponedjeljak, neću dobiti tu kamatu??

mm8283
15.07.2007., 11:19
Meni je bila kratkoročna aktivna štednja od 16.10.2006. do 17.4.2007.
Tada mi se automatski produžila za 6 mjeseci.

Dakle, ako novac podignem u srijedu (18.7.2007.) dobiti ću kamatu 4,10%, a ako podignem u ponedjeljak, neću dobiti tu kamatu??

vidi iznad!

prvog orocenja predmetnog depozita!!!

prema tome ispada da je proslo puno vise od tri mjeseca i na tome bih ja inzistirao!

Bankar ce vjerojatno imati drugu zamisao, svatko svoj racun gleda!

smarty
15.07.2007., 11:56
vidi iznad!

prvog orocenja predmetnog depozita!!!

prema tome ispada da je proslo puno vise od tri mjeseca i na tome bih ja inzistirao!

Bankar ce vjerojatno imati drugu zamisao, svatko svoj racun gleda!

Pa zato i pitam :) .

U ovom ugovoru šta sam dobio u banci ništa se ne spominje, isprintati ću si onda ovo sa web-a i sutra u 8 sam prvi u poslovnici ;)

ferda
16.07.2007., 10:54
Do 11.mjeseca imam na aktivnoj štednji novac. Dali ja mogu taj novac odmah dobiti? Naravno, ne očekujem da mi daju kamatu, već samo glavnicu?
Novac mi treba u ponedjeljak!
Ako netko zna, molim Vas za odgovor jer mi banka sada ne radi.
Dali to mogu razročiti u bilo kojoj poslovnici, ili samo tamo gdje sam i oročio?

HVALA :top:

Ja sam prijevremeno razročio aktivnu i dobio sam i kamatu tako da se ne trebaš brinuti oko toga a možeš razročiti u bilo kojoj poslovnici.

smarty
16.07.2007., 12:03
Ja sam sada razročio, dali su mi samo onih 0,25 % avista kamate.

Ali dobro, novac mi treba pa me nije briga za kamatu ;)

ferda
16.07.2007., 14:00
Ja sam sada razročio, dali su mi samo onih 0,25 % avista kamate.

Ali dobro, novac mi treba pa me nije briga za kamatu ;)

Da li je tih 0,25% za ukupno vrijeme štednje?

smarty
16.07.2007., 16:15
Da li je tih 0,25% za ukupno vrijeme štednje?

TIh 0,25% sam dobio za ova 3 mjeseca (18.4. -danas)

mm8283
16.07.2007., 18:18
TIh 0,25% sam dobio za ova 3 mjeseca (18.4. -danas)

mislim da su te zafrknuli. a jesu ti sta rekli sta bi bilo da si cekao srijedu??

smarty
16.07.2007., 19:03
mislim da su te zafrknuli. a jesu ti sta rekli sta bi bilo da si cekao srijedu??

Nisu...

Rekli su mi samo da nisam morao danas razročiti, nego kad mi novac bude trebao...

A ja njima kažem da će mi novac možda već popodne trebati.

Ma briga me za kamatu, bitno da imam lovicu ;)

ivan_cro
07.08.2007., 08:40
U glasima od raznih banaka postoje razni kamati.

Naprimjer VABA daje 3% kamata ako se iznos od 5000-10000 kn oroči na 1 mj.
Koliko se tocno novaca dobije za npr. 10 000 kn oročenih na 1 mj?

daisy123
07.08.2007., 09:15
Pa ako ti je godisnja kamatna stopa 3%, znaci da ti je mjesecna 3/12 dakle 0.25%. Dakle 10000kn * 0.25% = 25kn...:eek:

ivan_cro
07.08.2007., 09:57
Pa ako ti je godisnja kamatna stopa 3%, znaci da ti je mjesecna 3/12 dakle 0.25%. Dakle 10000kn * 0.25% = 25kn...:eek:

super :)

znaci isplativo :)

a nista probat sa investicijskim fondovima, dok bude veca svota.

Buraz
10.08.2007., 18:58
Živili,
Čitao sam malo po podforumu, i sada sam zbunjeniji nego što sam bio.
Uglavnom, radim prijavljen na minimalac, pa si mislim da bi bilo pametno štedjeti.
Prvo sam mislio da je životno osiguranje idealno, ali koliko sam ovdje čitao, izgleda da nije.
Mjesečno bih mogao izdvojiti kakovih 100 eura, pa bih volio da napišete kamo bi to stavili na mome mjestu.
Imam 25 godina sad.

isprike na ponavljanju ponavljanog upita :o

Johnny_B.
10.08.2007., 23:47
Ako možeš izdvajati oko 100 EUR mjesečno, a znaš da životno osiguranje nije "osigurano", najjednostavnije bi ti bilo otvoriti jednostavno aktivnu štednju; otvoreni tip štednje gdje uplaćuješ kad možeš-koliko možeš, kamate su sasvim OK, a kako ulaganjem povećavaš iznos glavnice, prelaziš i u veći rang obračuna kamata na štednju. :cool: Neke banke imaju i bolje uvjete ako kod njih imaš otvoren tekući račun preko kojeg primaš plaću...

Buraz
11.08.2007., 07:32
Nemam tekući, ali hvala na savjetu, proučit ću malo taj smjer :)

Zafashan
11.08.2007., 13:15
U investicije. Fondovi. Vidi ga pod ostale podforume Gospodarstva.

starhammer
12.09.2007., 09:39
molio bih vas da mi netko objasni malo ovu kamatu na štednoj knjižici...

recimo da imam na štednoj knjižici 1000 eura i tih 1000 eura oročim na 3 mjeseca uz promjenjivu kamatnu stopu od 2,20, koliko bih na kraju oročenja imao na knjižici eura?

pozdrav

Zafashan
12.09.2007., 09:53
cca
1000+(1000*0.022/4)

starhammer
12.09.2007., 10:20
cca
1000+(1000*0.022/4)

zašto broj 4 i zašto 2,2/100? nije li 2,2 postotak?

:confused:

spy
12.09.2007., 10:23
zašto broj 4
zato kaj je 3 mjeseca frtalj godine

starhammer
12.09.2007., 12:07
zašto broj 4 i zašto 2,2/100? nije li 2,2 postotak?

:confused:

:lol: ...e jesam glup, 0.022 je drugačiji oblik za 2,2 posto!!!

Zafashan
12.09.2007., 20:55
Hvala što nisam morao odgovarat jer mi je fitilj malo kraći zadnjih dana. :zubo:

yaya
16.09.2007., 08:32
..kunsko naravno ..koja je ..s tim da kamate npr dobivam mjesecno..ajde pls recite ..:confused:

Ego
16.09.2007., 10:46
Od velikih banaka mislim da Erste ima najpovoljnija oročenja...

yaya
16.09.2007., 10:47
Od velikih banaka mislim da Erste ima najpovoljnija oročenja...

hm tak sam i ja zakljucila, a kaj mislis o HPB ona ima i vecu kamatu..

Ego
16.09.2007., 10:58
hm tak sam i ja zakljucila, a kaj mislis o HPB ona ima i vecu kamatu..

Hpb... ne znam, iskreno, nekako mi se čini manje pouzdana. Možda imam totalno krivu "naše=loše" percepciju, ali nekako mi ne ulijeva povjerenje.

Možda netko drugi može malo preciznije reči koliko je zapravo HPB "sigurna" banka.

Neuson
16.09.2007., 13:21
To jako ovisi od samog iznosa i roka na koji oročavaš. Pošto ti država garantira do 100k kn, ovako iz pete mislim da su najpovoljniji Sonic i Kovanica.

farki_
16.09.2007., 13:24
nije reklama, ali .... ERSTE BANK (jer ste Vi na prvom mjestu) .... :kava:

Johny
16.09.2007., 16:17
Sve ti ovisi koliki se iznos oročava. Na veće iznose se dodaju bonus postotci na kamatu pa ti je najbolje otići do osobnih bankara po raznim bankama i raspitati se.
I treba imati jednu stvar na umu, što je veća kamata, tim je veći i rizik. Oduvijek su sigurnost i kamata na uloge bili obrnuto proporcionalni.

yaya
16.09.2007., 16:20
To jako ovisi od samog iznosa i roka na koji oročavaš. Pošto ti država garantira do 100k kn, ovako iz pete mislim da su najpovoljniji Sonic i Kovanica.

ne znam kolko je sigurna ta Banka kovanica, daju velike kamate..ali..nisam sigurna u nju

Neuson
16.09.2007., 18:50
Pa ako nemaš više od 100k kn zašto razbijati glavu. Sama si pitala tko ima najviše kamate.:)

yaya
16.09.2007., 21:24
Pa ako nemaš više od 100k kn zašto razbijati glavu. Sama si pitala tko ima najviše kamate.:)

imas pravo samo bi ja da mi mjesecno isplacuju na bankomatu a ako ubacim u banku kovanica , to u zg nije moguce, jer nemaju bankomata i imaju samo 3 poslovnice

susjeda
16.09.2007., 21:27
sonic definitivno ima najveću kamatu

Neuson
16.09.2007., 21:45
Pa oni će tu mjesečnu kamatu isplaćivati na neki tekući račun u Kovanici. Samo napraviš trajni nalog iz Kovanice gdje hoćeš i stvar rješena. Mnogi su na taj način kod promjene poslodavca nastavili plaću primati na svoj "originalni" tekući jer ima pacijenata od poslodavaca koji zahtjevaju od zaposlenika da primaju plaću u određenoj banci. E sad samo ostaje cijena tog trajnog naloga u Kovanici ili gdje se već god odlučiš.

yaya
16.09.2007., 22:18
sonic definitivno ima najveću kamatu

a kolika je kamata u sonicu..?npr na duze od 36 mj

yaya
16.09.2007., 22:18
Pa oni će tu mjesečnu kamatu isplaćivati na neki tekući račun u Kovanici. Samo napraviš trajni nalog iz Kovanice gdje hoćeš i stvar rješena. Mnogi su na taj način kod promjene poslodavca nastavili plaću primati na svoj "originalni" tekući jer ima pacijenata od poslodavaca koji zahtjevaju od zaposlenika da primaju plaću u određenoj banci. E sad samo ostaje cijena tog trajnog naloga u Kovanici ili gdje se već god odlučiš.

imas pravo vjerojatno cu tak i napravit:)

yaya
16.09.2007., 22:22
sonic

Godišnja kamatna stopa

Rok oročenja
Fiksna Promjenjiva

1 mjesec
1,70% 2,00%

2 i 3 mjeseca
3,90% 4,20%

4-6 mjeseci
4,10% 4,50%

7-12 mjeseci
4,30% 4,75%

13-24 mjeseci
4,60% 5,50%

25-36 mjeseci
4,80% 5,75%

37-48 mjeseci
5,10% 6,10%

49-60 mjeseci 6,50%

kaj je fiksna akaj promjenjiva..nemam pojma..?

Neuson
16.09.2007., 22:28
Pa fiksna ti je manja, ali se garantirano neće mijenjati. Promjenjiva je veća, ali "rizičnija" jer je banka može odlukom sniziti. Sa fiksnom znaš, za ubuduće, koliko ćeš dobiti, a sa promjenjivom ne.

yaya
16.09.2007., 22:44
erste ima jedinstvenu jel?

preko 1 mj.preko 3 mj.preko 6 mj. preko 12 mj.*preko 24 mj.preko 36 mj.

3,80 4,48 4,10 4,84 4,35 5,13 5,00 5,50 5,60 6,25

yaya
16.09.2007., 22:50
kovanica

OBLIK ŠTEDNJE
3 mj 6 mj 9 mj 12 mj 24 mj 36 mj 48 mj 60 mj
DOPLATNI
5,25% 5,50% 5,75% 6,25% 6,50% 6,75% 7,00% 7,25%
PROFITNI
5,50% 5,75% 6,00% 6,50% 6,75% 7,00% 7,25% 7,50%
RENTNI
5,75% 6,00% 6,25% 6,75% 7,00% 7,25% 7,50% 7,75%]

Johny
17.09.2007., 00:33
Koliko se ja kužim rentni ti je kad se isplaćuje kamata svaki mjesec.

Moj iskren savjet ti je da zaobiđeš te male banke i da uložiš u neku veću.

hirondelle
17.09.2007., 09:14
Najtoplije preporučujem VABA (varaždinska banka), pogledaj njihovu stranicu na internetu.

yaya
17.09.2007., 20:15
Koliko se ja kužim rentni ti je kad se isplaćuje kamata svaki mjesec.

Moj iskren savjet ti je da zaobiđeš te male banke i da uložiš u neku veću.

dvoumila sam se izmedju banke kovanica i Erste i odabrala ipak erste iako ima manje kamate..nevjerojatno al zenskica mi je i to pred kraj radnog vremena u samo 20tak minuta bez problema napravila ugovor iako je bila vec na kraju snaga od cijelog dana..svaka cast erste banci..prvi dojam je zaista izvanredan!:top:

Johny
17.09.2007., 22:44
Posao ljudina na šalterima i osobnim bankarima je da budu uvijek ljubazni. :) Doduše, ne uspijeva im uvijek, ali za to su plaćeni. ;)

Matko_STR
27.09.2007., 21:19
Zanima me oročavanje mjesec po mjesec... iznos otprilike 100.000 kn.

Malo sam gledao kamatne stope i čini mi se da je najpovoljnija kamatna stopa kod PBZ banke - 4.50%... Da li negdje ima veća kamata?

Također zanima me da li je bolje oročiti u EUR ili Kn?

Hvala na odgovorima.

Damian
28.09.2007., 08:41
Zanima me oročavanje mjesec po mjesec...

hmm daklem jos postoje ljudi koji orocavaju novac u bankama? :eek:

Matko_STR
28.09.2007., 18:47
hmm daklem jos postoje ljudi koji orocavaju novac u bankama? :eek:
Što bi ovo trebalo značiti... , a gdje onda oročiti novac ako ne u banci....???

Gdjica
28.09.2007., 18:51
Uložiti u fondove, dionice i sl. Neki fondovi imaju mjesečni prirast veći od godišnjih kamata na oročenja.

Matko_STR
28.09.2007., 19:17
Uložiti u fondove, dionice i sl. Neki fondovi imaju mjesečni prirast veći od godišnjih kamata na oročenja.
Nešto se i u dionice uložilo, ali fondovi mi nisu zanimljivi jer tu nikad neznaš što se može dogoditi i kolika ti je kamata, dok si sa oročenjem siguran...

Zanima me isključivo oročavanje, pa molim pomoć nekoga sa iskustvom... u kojoj banci oročiti cca 100.000 kn ?

ruler
29.09.2007., 21:13
Ovdje ti nitko ne oročava koliko ja znam :)

Edgar
29.09.2007., 22:43
Nešto se i u dionice uložilo, ali fondovi mi nisu zanimljivi jer tu nikad neznaš što se može dogoditi i kolika ti je kamata, dok si sa oročenjem siguran...

fondovi...kamata??? WTF

al bitno da znaš kolika ti kta na dionicama

Zanima me isključivo oročavanje, pa molim pomoć nekoga sa iskustvom... u kojoj banci oročiti cca 100.000 kn ?

lijepo pogledaš na internet stranicama svh relevantnih banka

i zaitm se odlučiš na oročavanje na 12mj ili više

šta će ti oročavanje mjesec za mjesec?

Johny
01.10.2007., 10:23
Do 100.000 kn ti država jamči pa možeš ulagati i u manje banke (koje nisu baš sigurne jer što su banke sigurnije, kamata je manja), a ako je preko 100.000 kn, onda je bolje u veće banke.

U PBZ-u imaš foru na inovacije tj, da ako imaš više grupa proizvoda banke, dobivaš povećanje kamate.

Da li misliš na oročenje od mjesec dana pa produljiti ili na dulje oročenje sa isplatom kamate svaki mjesec?

I mali osvrt na fondove i dionice: Razlika je u tome da je oročenje sigurno, a dionice i fondovi nisu. Do sada su fondovi rasli, ali u zadnjih mjesec-dva su i dosta padali pa ipak treba biti oprezan. A o dionicama i sigurnosti dobiti baš i ne bih previše razglabao. :)

LIPAMARE
10.10.2007., 23:39
U malim bankama !

Pogledaj kombinirane proizvode nekih manjih banaka. Recimo Slatinske...

ekstrem
11.10.2007., 20:05
na taj iznos ti je mjesecno "zarada" od kamata oko 300 kuna
Toliko o sigurnosti

BezPortala
20.10.2007., 19:16
Imam nešto dolara na žiro računu i vidim da mi svaki mjesec to vrijedi sve manje i manje. U koju valutu da ih prebacim? (kune, eure, franke)
Uzimaju li banke neku proviziju prilikom prebacivanja u drugu valutu?

tečaj dolara (http://www.rast.hr/hr/trziste/grafikoniv.html?f%5Bvaluta%5D=USD&f%5Btip%5D=3)

Edgar
20.10.2007., 19:37
što se mene tiće u kune

ne uzimaju proviziju

al ako su ti na računu promijene ti po višem kupovnom (ima dva kupovna) tečaju

Johny
22.10.2007., 00:01
Kupovni i prodajni tečaj su i smišljeni tako da se na srednji dodaju provizije tako da provizije mimo tih tečaja nema. Ne znam u kojoj banci imaš lovu, ali u nekim (ako ne i u svim) na konverziju velikih suma kao i na konverziju preko interneta daju se posebni tečajevi (ne prevelika odstupanja, ali čovjeka veseli).

Sad, ako dolare prebacuješ u neku drugu valutu (osim kune) onda ti se dolari prvo preračunavaju u kune po nižem tečaju pa se onda preračunavaju u valutu izbora po višem tečaju pa si duplo na gubitku tako da ti to ne preporučam.

Za oročenja je najveća kamatna stopa u kunama i to preporučam.

Edgar
22.10.2007., 06:16
Kupovni i prodajni tečaj su i smišljeni tako da se na srednji dodaju provizije tako da provizije mimo tih tečaja nema. Ne znam u kojoj banci imaš lovu, ali u nekim (ako ne i u svim) na konverziju velikih suma kao i na konverziju preko interneta daju se posebni tečajevi (ne prevelika odstupanja, ali čovjeka veseli).

nije to nikakva provizija već klasična marža. moraju i jadne banke nešto zaraditi
srednji određuje HNB a kupovne i prodajne sama banka ovisno o vlastitoj politici, stnaju na tržištu bla bla

ak lova jest na računu ( a ne da nosiš gotovinu na šalter) mijenjaju po višem kupovnom. nema 12 kupovnih tečajeva. ima ih dva.

BezPortala
24.10.2007., 18:16
Tako je, lova je na računu. Dakle, najisplativije je dolare pretvoriti u kune.

Inače kad sam prosli tjedan s tog deviznog žiro računa (u Erste) podigao 200$ u
kunama dali su mi samo 1.015kn,
tj po 5,0785kn

Johnny_B.
01.11.2007., 12:51
Sad, ako dolare prebacuješ u neku drugu valutu (osim kune) onda ti se dolari prvo preračunavaju u kune po nižem tečaju pa se onda preračunavaju u valutu izbora po višem tečaju pa si duplo na gubitku tako da ti to ne preporučam.

Ako izraziš želju da ti sa deviznog računa isplate kune, dobivaš povoljniji tečaj, tako da nema potrebe za mijenjanjem u kune pa onda u drugu valutu i dvostrukog gubitka, samo što negdje postoji pravilo da valuta mora stajati na računu bar sedam dana da bi ti se to pravilo priznalo.

Johnny_B.
01.11.2007., 12:55
[QUOTE=Edgar;10874939ak lova jest na računu ( a ne da nosiš gotovinu na šalter) mijenjaju po višem kupovnom. nema 12 kupovnih tečajeva. ima ih dva.[/QUOTE]

Potpisujem!

Kupovni za devize je onaj koji se koristi za isplatu kuna sa deviznog računa, a kupovni za efektivu i čekove je onaj koji se koristi za mijenjanje valute u kune kad doneseš valutu na šalter i tražiš da ti promijene. Kupovni za devize je malo povoljniji, samo ovisi koliki je iznos valute koji posjeduješ, pa ako imaš puno, razlika može biti osjetna na tvoju sreću...

Johny
02.11.2007., 12:41
srednji određuje HNB a kupovne i prodajne sama banka ovisno o vlastitoj politici, stnaju na tržištu bla bla Svaka banka ima svoj srednji tečaj koji se može razlikovati od HNB-a (doduše formira se na osnovu HNB-ovog), a također i HNB ima prodajni i kupovni tečaj. Primjer (poboldao sam srednje tečajeve) tečajeva za euro:

HNB od 01.11.2007.
7,324961 7,347002 7,369043

PBZ od 01.11.2007.
7,280000 7,300000 7,350000 7,400000 7,410000

ZABA od 01.11.2007.
7,285000 7,300000 7,347002 7,400000 7,410000

ak lova jest na računu ( a ne da nosiš gotovinu na šalter) mijenjaju po višem kupovnom. nema 12 kupovnih tečajeva. ima ih dva. Ako mijenjaš preko PBZ365 dobivaš određeni "popust" (nazovimo to tako) u odnosu na uobičajeni tečaj. Jedino je loše da ti onda lova mora stajati na računu tjedan dana jer ti inače naplate naknadu.

grasak iz juhe
06.11.2007., 10:38
pozdrav ljudi, evo sam dobio neku svotu od 10 000 kn (doduše imam 7 na raspolaganju) i sad me zanima bi li me netko mogao savjetovati što je najpametnije učiniti s tom lovom da se bar malo poveća. fond, štednja, dionice...? pliz help

syrius1
06.11.2007., 18:24
premalo para za neko ozbiljnije trgovanje dionicama. Stavi u fond, a koji? to ovisi o tome kada ce ti lova trebati

grasak iz juhe
07.11.2007., 07:52
hvala na odgovoru
u principu mi lova nece trebati sigurno nekih godinu dana.. imas neki prijedlog? mooolim te

syrius1
07.11.2007., 09:11
ne mozes predvidjeti kako ce neki fond raditi ubuduce. Ja ulazem vec nekoliko godina, poceo sam sa Hypo (jer za druge tada nisam ni znao), zatim KD (jer su tada bili najbolji) i sada RBA (jer mi je tamo tekuci). Zadnju uplatu sam napravio u KD Nova Europa. Ono sto stavim u fond ne namjeravam dizati barem 5 god ili duze i zato ulazem u dionicke.
Kad bi sad bio pocetnik i ulagao na godinu dana, vjerojatno bi birao izmedju Ilirike (dobar prinos) i Erste (naknade)

vucetic69
07.11.2007., 11:41
Zanima me koja banka daje najbolju kamatu na dolarsku stednju! Iznos je ohooo.. preko 300tis.Al,nazalost nisu moje....

Johny
08.11.2007., 15:46
Svugdje su ti male. Više se isplati štedjeti u kunama.
Kamate možeš vidjeti na stranicama banaka, samo malo prosurfaj.

Hero_87
09.11.2007., 21:56
Imam pitanje.
Interesira me otvoriti štedni račun u raiffeisen banci...
Da li je moguće oročiti 2000kn na 60 mjeseci i konstantno uplaćivati lovu svaki put kad se neka suma skupi??
Da li je to pametno?najvjerojatnije i nije ali stvarno nemam što pametnije raditi s lovom u narednih 5g,nego skupljati i stavljati na banku(često mi se dešava da dođem do nekih para koje bezveze spiskam)...
E da i kolika je kamatna stopa na tih oročenih 60 mj. mislim 20% sad koliko je to dobro...Što se tiče sigurnosti isto me zanima da se npr u par god skupi preko 100000 kn,tu banka više ne garantira sigurnost ili što??...
Molio bi ako netko ima malo vremena i znanja da mi to malo pojasni ili baci koji savjetić...
Pozdrav.

Hero_87
10.11.2007., 14:00
Imam pitanje.
Interesira me otvoriti štedni račun u raiffeisen banci...
Da li je moguće oročiti 2000kn na 60 mjeseci i konstantno uplaćivati lovu svaki put kad se neka suma skupi??
Da li je to pametno?najvjerojatnije i nije ali stvarno nemam što pametnije raditi s lovom u narednih 5g,nego skupljati i stavljati na banku(često mi se dešava da dođem do nekih para koje bezveze spiskam)...
E da i kolika je kamatna stopa na tih oročenih 60 mj. mislim 20% sad koliko je to dobro...Što se tiče sigurnosti isto me zanima da se npr u par god skupi preko 100000 kn,tu banka više ne garantira sigurnost ili što??...
Molio bi ako netko ima malo vremena i znanja da mi to malo pojasni ili baci koji savjetić...
Pozdrav.

kemik
10.11.2007., 14:05
20%????

ma koja će ti to banka dat 20% na oročenje, molim te? kamata na oročenje se najčešće kreće negdje oko inflacije, vrlo često ispod te razine.

što se tiče savjeta, imaš ih na ovom forumu bezbroj: od stambene, preko kojekakvih fondova, osiguranja, kombiniranih proizvoda - ali gotovo ni jedan od tih savjeta nije naročito primijenjiv na 2000 kn ;) možda jedino stabmena štedionica, ali i to je upitno koliko je isplativo otkad su smanjenja DPS :)

Lavica02
10.11.2007., 14:49
mislim da je mislio 20% za svih 5 godina ... pa bi to bilo 4% godišnje

što se tiče osiguranja banke ... gleda se stanje računa u tom trenutku

Johnny_B.
10.11.2007., 15:27
A da ti nisi mislio možda na "aktivnu štednju"- otvoreni tip štednje gdje ti kamata ovisi o iznosu depozita i roku oročenja, a banka ti, nakon što oročenje istekne, pripiše kamatu i da ti bonus na obračunatu kamatu??? Imaš mogućnost konstantnog uplaćivanja, kako prelaziš u viši razred sa iznosom oročenja, tako ti se i kamata automatizmom povećava, ali ti na kraju banka pokloni određenu "premiju" na tu obračunatu kamatu... Te cifre se kreću od 12 do 22% i to mi jedino logično zvuči da si ti vidio "kamatu" od 20%... Da takva kamata postoji, ja bi osobno digao kredit i oročio novce, pa živio malo na visokoj nozi... :rolleyes:

Hero_87
10.11.2007., 15:35
A da ti nisi mislio možda na "aktivnu štednju"- otvoreni tip štednje gdje ti kamata ovisi o iznosu depozita i roku oročenja, a banka ti, nakon što oročenje istekne, pripiše kamatu i da ti bonus na obračunatu kamatu??? Imaš mogućnost konstantnog uplaćivanja, kako prelaziš u viši razred sa iznosom oročenja, tako ti se i kamata automatizmom povećava, ali ti na kraju banka pokloni određenu "premiju" na tu obračunatu kamatu... Te cifre se kreću od 12 do 22%

Da to sam mislio...
Sad ne vidim razloga zašto to ne napraviti...vi?

Johnny_B.
10.11.2007., 15:45
Možeš, samo pogledaj kolika ti je razlika između kamata na standard štednju i aktivnu štednju... pa kad izračunaš jesi li više u plusu na standard ili s premijom na aktivi, onda se zaputi i oroči. Samo pripazi jer ti neke banke ne daju tu "premiju" ako razročiš prije roka, a računanje je bar jednostavno; matematika 1-na-1! :mig:

Hero_87
10.11.2007., 15:51
Možeš, samo pogledaj kolika ti je razlika između kamata na standard štednju i aktivnu štednju... pa kad izračunaš jesi li više u plusu na standard ili s premijom na aktivi, onda se zaputi i oroči. Samo pripazi jer ti neke banke ne daju tu "premiju" ako razročiš prije roka, a računanje je bar jednostavno; matematika 1-na-1! :mig:

Thanks.

kemik
10.11.2007., 15:59
Da to sam mislio...
Sad ne vidim razloga zašto to ne napraviti...vi?

nitko ti neće dati nikakvu ozbiljnu premiju na 2000 kn ;)

Hero_87
10.11.2007., 16:10
nitko ti neće dati nikakvu ozbiljnu premiju na 2000 kn ;)

Pa mislio sam konstantno uplaćivati neke pare svaki mjesec...
U 5 godina sam jednom skupio 40000kn s time da sam oročio na par mjeseci pa na god,pa opet na par mjeseci uglavnom stari mi se tu najviše igrao(dok mi nije skinuo pare kad mu je zatrebalo)...
Sad sam mislio oročiti na 5 god jer tada planiram učiniti nešto s tim parama koje skupim(a do tada se neće moći skinuti,pa ni ja)...

zeko9
11.11.2007., 13:48
Imam pitanje.
Interesira me otvoriti štedni račun u raiffeisen banci......

Kao prvo , vidim da ima puno bisera , zapamtite jednom zauvjek da je inflacija 4 % ( euro 5%) porast životnih troškova 1,5 % . nakon godinu dana sa 6,5 % kamata tek si na nuli ( ili ti realno ) zaboravi nominalno i brojke . Banka je posrednik , tebi cca 5 % a oni tvoj novac plasiraju dalja s minimalno 18-20% dobiti -razlika je njima . Zašto imaju tako lijepe zgrade i stalano mjenjaju inventar .

Njima stvarati dobit ( lopovi ) bez 15 % mimimalno godišnje ne stavljaj nikome svoja sredstva .

Tvojom lovom vrte ( dio ) na Forexu di zarađuje 1-2 % dnevno.

Johnny_B.
13.11.2007., 00:26
Moći ćeš ih skinuti, jer to nije depozit koji je vezan za kredit, pa da ga ne smiješ razročiti dok ne otplatiš kredu... Jednostavno samo treba malo discipline da se oročenje ne dira dok ne istekne rok, a vjerujem da ga ti imaš... :mig:

Hrotbald
14.11.2007., 10:07
Možda bi bilo bolje da pričekaš oporavak dolara.

neobanned
14.11.2007., 10:43
u norveske krune

Lavica02
14.11.2007., 10:48
Možda bi bilo bolje da pričekaš oporavak dolara.

a za koliko se očekuje oporavak i na koliko će se oporaviti

zmiklauz
14.11.2007., 13:44
upalcuj u neki novcani investiciski fond i nemas problema ide ti kamata na kamatu

Lavica02
14.11.2007., 21:25
@zmiklauz

ajd, molim te :moli: objasni ovo:
kamata na kamatu kod fondova

getriba_
14.11.2007., 21:39
ja sam prije godinu i pol tako oročio lovu u RBA!
kamata na 60mjeseci, za uplate u kunama ti je 6,99% bez obzira kolko uplačuješ, postoji neki minimum ali nisam siguran koji... i na kraju tih 60 mjeseci banka ti doda premiju od 20% na ukupnu kamatu... tako da računaj da ti je godišnja kamata oko 8.5% s uračunatom premijom!
to je ipak 100% sigurna dobit, za razliku od fondova... jedino šta te može shebat je inflacija kune...

ferda
15.11.2007., 07:50
mjeseci banka ti doda premiju od 20% na ukupnu kamatu... tako da računaj da ti je godišnja kamata oko 8.5% s uračunatom premijom! ...

EKS je 6,64 % s premijom a ne 8,5%

Hrotbald
15.11.2007., 09:42
Ne znam, nisam stručnjak.

BezPortala
20.11.2007., 01:25
a za koliko se očekuje oporavak i na koliko će se oporaviti

Većina prognozira daljnji pad dolara, a pojedinci govore da bi od kraja prosinca do sredine slijedeće godine dolar trebao biti stabilan ili malo viši nego što je sad.
Mislim da je najbolje držati pola novca u dolarima (ako ih već imate), a pola u kunama. Točnije, 2/3 u kunama jer sam uvjereniji u daljnji pad dolara nego kune..

PS: pri prebacivanju s deviznog na kunski račun koristili su za mene najnepovoljniji tečaj: kupovni za devize.