PDA

View Full Version : Stručni VSS po Bolonji?

gtomlja
07.04.2007., 21:09
Pozdrav ljudi!

Čitam novi prijedlog zakona o akademskim nazivima i jednostavno mi nije jasno sljedeće:

Stručni naziv stečen završetkom:

stručnog dodiplomskog studija, u trajanju kraćem od tri godine čijim završetkom se stječe viša stručna sprema (VŠS), izjednačen je sa stručnim nazivom stručni prvostupnik (baccalaureus) odnosno stručna prvostupnica (baccalaurea) uz naznaku struke ili stručni prvostupnik (baccalaureus) inženjer, odnosno stručna prvostupnica (baccalaurea) inženjerka uz naznaku struke, sukladno članku 9. ovog Zakona

stručnog dodiplomskog studija, u trajanju od tri godine čijim završetkom se stječe viša stručna sprema (VŠS), izjednačen je sa stručnim nazivom stručni prvostupnik (baccalaureus) odnosno stručna prvostupnica (baccalaurea) uz naznaku struke ili stručni prvostupnik (baccalaureus) inženjer, odnosno stručna prvostupnica (baccalaurea) inženjerka uz naznaku struke, sukladno članku 9. ovog Zakona

stručnog dodiplomskog studija, u trajanju od najmanje četiri godine čijim završetkom se stječe visoka stručna sprema (VSS), izjednačen je sa stručnim nazivom stručni prvostupnik (baccalureus) odnosno stručna prvostupnica (baccalaurea) uz naznaku struke ili stručni prvostupnik (baccalaureus) inženjer, odnosno stručna prvostupnica (baccalaurea) inženjerka uz naznaku struke, sukladno članku 9. ovog Zakona, a osobe koje su stekle takve stručne nazive zadržavaju prava koja proizlaze iz stečene visoke stručne spreme.

Po ovome ispada da tko je završio stručni četverogodišnji studij i tko je završio dvogodišnji bit će oboje baccaleur??? A nasuprot tome tko je završio sveučilišni četverogodišnji bit će magistar struke.
Što bi značilo ovo "zadržavaju prava koja proizlaze iz stečene visoke stručne spreme"? Koeficijent plaće možda ili?

Vojky
07.04.2007., 21:32
To su prijelazne odredbe koje govore o statusu postojećih diploma.

Država ne mijenja postojeća zvanja. Ovo je samo uputa da kod npr. upisivanja sveučilišnog smijera, nastavka školovanja i sl. neki stari X je izjednačen s nekim novim Y.

Za državnu i javne službe bi odredba o zadržavanju prava iz VSS-a bi trebala riješiti i pitanja zvanja, pa i koeficijenata plaće.

gtomlja
07.04.2007., 21:42
A tako znači... Ja imam 2 ispita za završit taj stručni četverogodišnji, a fakultet ima po bolonji sve nove sveučilišne programe, nema više stručnih pa je sad tu neka zbrka. Neki kažu da će nas stare izjednačit sa magistrima struke (iako mi nije logično pošto je stručni studij bio u pitanju).

shaggy000
09.04.2007., 20:11
a koji faks ideš ?

gtomlja
11.04.2007., 14:05
Pomorski u Rijeci, po starom programu. To je bio jedan od rijetkih četverogodišnjih stručnih studija. Moja pametna sestrična je na faksu propustila voz da stekne VSS po starom programu, pa je sljedeće godine polagala razliku za bacchelora, i prije par dana je to riješila. I sad ona mene uvjerava kako ima VSS sa 5 ispita razlike. :mad: :mad: Zna netko što će njoj teta na općini upisat u radnu knjižicu kad joj donese svjedodžbu prvostupnika? VSS sigurno neće.

toxin
08.10.2007., 20:45
:mad: :confused:
evo da kažem svoje iskustvo, u zg sam završila po bolonji teta mi je upisala u radnu knjizicu da sam prvostupnik, zaposlena sam i plaća mi je ista kao da i imam samo dvije godine bivše više škole , tj koeficijent za plaću mi je kao za všs 1.2, a za vss je on 1,7.dakle izlazi da smo išli 3 god i plaća nam je 10% veća od sss ali je zato oko 50% manja od vss koji idu 1-2 god duže studirati:confused: :confused: mislim da to fakat nije pravedno i da treba stvar korigirati samo kako od kud početi[/QUOTE] mislim zakon je ipak trebao razlikovati všs i vss tj,da je prvostupnik nešto između toga a sad se oni po starom prave pametni jer će 2- godišnj izjednačit sa trogodišnjima kao 2 je jednako 3 a po toj logici je i 3 jednako 2 pa smo eto lijepo opet degradirani u odnosu na vss

Markoleo
09.10.2007., 14:53
bivši všs je dodiplomski stručni studij.ono što je na fakultetu 3 godine je kao znanstveni dodiplomski studij.
ono što je dvije godine je viša škola koja nema veze sa ovime.
razlika izmđu stručnog i znanstvenog studija je to što se kod stručnog ljudi školuju da se nakon tri godine mogu zaposliti, a kod znanstvenog za znanost i da nastave one dvije godine.
isto tako kod stručnog dodiplomskog postoji specijalistički u trajanju od dvije godine.
3+2.

tako da se može prelaziti sa jednog na drugi.
recimo poslije završenog stručnog od tri godine može se priječi na znanstveni i obnuto.
sve traje tri godine osim nekih, samo je razlika u vrsti, dali je stručni ili je znanstveni studij.
s time da su u rangu izjednačeni.
všs,vss više ne postoji, starima se prizna.

toxin
10.10.2007., 12:15
:mad: :eek: :eek:
idi na web: http://www.sabor.hr/Default.aspx?art=15193
i lijepo pročitaj zakon a osobito član 14 pa pod točka 3 i 4 gdje se dakle spominju i všs i vss pa izlazi da je naše ulaganje u znanje i sposobnosti za stjecanje 120 etcs ili 180 etcs i do 240 etcs, dakle različito ulaganje vrijedi jednako, sve je to ista sprema všs, a 240 i više (300) etcs- ova je visoka stručna sprema.
Pitam se ja zašto onda da postoje dvo-tro-i četverogodišnji stručni studiji ako oni u konačnici isto vrijede (a to je samo jadnih 10% više od sss).
I zbog čega sva ta buka i halabuka oko tog zakona i eto sad kao nismo ing nego bakalari.I ta kratica se ne piše ispred, u sred, nego iza imena, a joj super-baš sam sretna osobito jer mi je plaća 10% veća od sss).
A to da se sa stručnog dodiplomskog studija može na sveučilišni diplomski je pisalo još u prijedlogu zakona o visokom obrazovanju ali to nije izglasano,:eek: može se sa sveučilišnog na stručni a u suprotnom smjeru ne ,:mad: zaboravi...

Markoleo
10.10.2007., 17:07
:mad: :eek: :eek:
idi na web: http://www.sabor.hr/Default.aspx?art=15193
i lijepo pročitaj zakon a osobito član 14 pa pod točka 3 i 4 gdje se dakle spominju i všs i vss pa izlazi da je naše ulaganje u znanje i sposobnosti za stjecanje 120 etcs ili 180 etcs i do 240 etcs, dakle različito ulaganje vrijedi jednako, sve je to ista sprema všs, a 240 i više (300) etcs- ova je visoka stručna sprema.

sta ti nije jasno?
sve stima.
120 bodova pristupnik, 180 prvostupnik kod strucnih studija.
zato sto pise da se titula prvostupnik stjece sa između 180 i 240 bodova.a između 60 i 120 magistar struke/specijalist struke
a oni sa 4 godine(VSS) su stekli 240 bodova.sto ih automatski svrstava tu gdje jesu, ali kod zaposlenja je bitan broj odslusanih godina.
a oni mogu polagati razliku od 1 godine i dobitti titulu magistra struke.
i sve je regularno, a to je napravljeno zbog broja bodova.
jer nemozes reci 180 bodova je to.240 je to, a 300 je to.
a sta kad bi netko recimo skupio 210 , 220 bodova, 260 bodova?

JoshuaDU
11.10.2007., 08:04
zavrsio sam 4-godisnji strucni dodiplomski studij, sad sam pred krajem poslijediplomskog specijalistickog studija (Bolonjski pds) ...e sad, zanima me, bih li mogao upisati doktorski studij, kad bih to htio, nakon magistriranja?

pasiva
11.10.2007., 19:11
sad mi nesto nije jasno
studiram 4 god i nakraju imam istu titulu kao i oni sto su studirali 3. god?

Markoleo
11.10.2007., 19:47
sad mi nesto nije jasno

da i ne.u praksi je to malo drukcije.
ali sad sam gledao malo oglase, i kaze trazi se VSS ili prvostupnik.:zivili: :zivili:

El Tomo
12.10.2007., 14:24
sad mi nesto nije jasno

A sto tu nije jasno? Odes na medicinu pa slusas 6 godina, odes na veterinu pa slusas 5 godina, odes na fer i strojarstvo pa slusas 4.5 godine. I svi oni imaju istu akademsku razinu (titulu, koegicijent place) kao i onaj koji je slusao 4 godine na 90% studija u hr prije Bolonje.

Da li je to fer prema medicinarima i veterinarima? Znas sto si upisivao, a ako ti je vec stalo oko broja godina i koeficijenata, sto nisi upisao nesto unosnije sto krace traje? Evo, ja imam zavrsen faks, i to ne bas neki lagani, i imam placu skoro istu kao cistacica koja dolazi cistiti kancelariju, a od jednog ferovca barem dva puta manju.

pasiva
12.10.2007., 22:06
A sto tu nije jasno? Odes na medicinu pa slusas 6 godina, odes na veterinu pa slusas 5 godina, odes na fer i strojarstvo pa slusas 4.5 godine. I svi oni imaju istu akademsku razinu (titulu, koegicijent place) kao i onaj koji je slusao 4 godine na 90% studija u hr prije Bolonje.

Da li je to fer prema medicinarima i veterinarima? Znas sto si upisivao, a ako ti je vec stalo oko broja godina i koeficijenata, sto nisi upisao nesto unosnije sto krace traje? Evo, ja imam zavrsen faks, i to ne bas neki lagani, i imam placu skoro istu kao cistacica koja dolazi cistiti kancelariju, a od jednog ferovca barem dva puta manju.

govorim o ekonomiji, da ljudi s visokom i visom imaju istu titulu
a koliko sam ja informirana nakon stomatologije je titula dr, a meni do te titule treba minimalno 8 godina (4+1+3)

El Tomo
12.10.2007., 22:40
govorim o ekonomiji, da ljudi s visokom i visom imaju istu titulu
a koliko sam ja informirana nakon stomatologije je titula dr, a meni do te titule treba minimalno 8 godina (4+1+3)

Uf....

Sorry, ali ako si vec u sustavu visokog obrazovanja, meni je stvarno nevjerojatno da takvo sto ne znas. Pa zar ti doista mislis da je jedan dr. stomatologije ili medicine na istoj razini kao i doktor znanosti iz kemije, ekonomije ili prava??? :confused: :confused:

Gledaj, jedan doktor medicine, veterine ili stomatologije na istoj je akademskoj/strucnoj razini kao i jedan diplomirani inzenjer kemije, fizike... ili profesor filozofije, knjizevnosti... ili pak diplomirani ekonomista i pravnik. To sto on nosi titulu doktora ne znaci da je doktor znanosti. Za doktora znanosti se itekako moras puno vise potruditi, namuciti i odricati. A vidis, jedan doktor medicine studira 6 godina, bas kao i jedan diplomirani inzenjer prometa, a imaju jednaku akademsku razinu/spremu.

Dakle, doktor medicine nije isto sto i doktor medicinskih znanosti!! Za postati doktorom znanosti, trebas jos minimalno 3 godina guljenja, ucenja i istrazivanja. Obicnom lijecniku pise 'dr', dok doktoru medicinskih znanosti stoji 'dr.sc.'. Po tome ih mozes prepoznati, iako ces vrlo vrlo rijetko naici na doktora medicinskih znanosti (najcesce su specijalisti ovi koji nastave skolovanje).

pasiva
12.10.2007., 22:49
ja jesam u sustavu i zadovoljna sam, a ti mi nekako i ne zvucis tako
uzivaj:kava:

El Tomo
12.10.2007., 23:28
ja jesam u sustavu i zadovoljna sam, a ti mi nekako i ne zvucis tako
uzivaj:kava:

Sorry pasiva, ali ako jesi u sustavu, tada mi je jos nevjerojatnije da ne poznajes razliku izmedu doktora stomatologije, diplomiranog inzenjera cestovnog prometa i doktora medicinskih znanosti odnosno doktora prometnih znanosti...

Uzivaj... Biti u sustavu uopce nije lose (matrix forever)... :D :kava:

-ana-
16.10.2007., 21:11
da i ne.u praksi je to malo drukcije.
ali sad sam gledao malo oglase, i kaze trazi se VSS ili prvostupnik.:zivili: :zivili:

daj stavi link da ja to vidim.:p

decec
17.10.2007., 14:23
Sorry pasiva, ali ako jesi u sustavu, tada mi je jos nevjerojatnije da ne poznajes razliku izmedu doktora stomatologije, diplomiranog inzenjera cestovnog prometa i doktora medicinskih znanosti odnosno doktora prometnih znanosti...

Uzivaj... Biti u sustavu uopce nije lose (matrix forever)... :D :kava:

Slažem se s Tomom. Sramota je da netko tko će postati fakultetski obrazovana osoba ne razumije razliku između doktora struke (npr. dr.med ili dr.vet.med. ili dr.stom.) i doktora znanosti dr.sc.
Najjednostavnije, ovo prvo je stručna titula, u rangu dipl.inž., prof. hrv, bla bla... i dolazi iza imena osobe.
Ovo drugo je znanstvena titula koja se ostvaruje na postdiplomskom studiju i obranom disertacije, i piše se dr.sc. ispred imena.

Mimis
02.11.2007., 17:48
Što mene interesira jest kamo svrstati osobe koje su VSS no nisu studirale na sveucilistu nego u Visokoj Školi i s obzirom na fakultetski status imaju ECTS 240 bodova. Diplomirala sam ove godine i moja diploma glasi dipl. oec. Smatram da sam se za svoju struku te opčenito usmjerenje dobro pomučila da zaslužim tu diplomu isto kao i ekonomisti na sveučilištu. No kako ovaj novi zakon apsolutno zbunjuje stvari a naravno mediji još stavljaju sol na ranu više nisam sigurna gdije spadam…….očito nisam magistar (a vragu :mad: ) a valjda nisam ni sveučilišni prvostupnik (jer nisam studirala na sveučilištu :eek: ) a šta sam onda stručni prvostupnik :ne zna: ???????

Također me zanima da li če taj takozvani stručni prvostupnik (kojeg ja apsolutno ne priznajem :flop: ) umanjiti moj koeficijent plaće. Ili će me se tretirati kao što me se do sada tretiralo nači VSS (šta ubiti i jesam) i naravno dipl. oec. ??????

:kava:

Markoleo
02.11.2007., 18:23
evo nešto o tome.

http://www.mojprviposao.net/jseeker_wiki.php?sessionId=ecae68b8eb4fde2af146326 882c8bdce&wikiName=MagisterijStzudent

Mimis
02.11.2007., 18:37
evo nešto o tome.

http://www.mojprviposao.net/jseeker_wiki.php?sessionId=ecae68b8eb4fde2af146326 882c8bdce&wikiName=MagisterijStzudent

Markoleo, ukoliko je ovaj link bio upučen mom pitanju, zahvaljujem :top: no taj vjesnikov članak sam pročitala i da sve to stoji ali kao što je u članku rečeno samo za sveučilišni studi. Svoje sam četverogodišnje obrazovanje stekla na visokoj školi tako da moje pitanje i dalje vrijedi.

Ukoliko imaš bilo kakav odgovor ili barem neko usmjerenje molim te javi.

tnx :mig:

Markoleo
02.11.2007., 20:29
Markoleo, ukoliko je ovaj link bio upučen mom pitanju, zahvaljujem :top: no taj vjesnikov članak sam pročitala i da sve to stoji ali kao što je u članku rečeno samo za sveučilišni studi. Svoje sam četverogodišnje obrazovanje stekla na visokoj školi tako da moje pitanje i dalje vrijedi.

Ukoliko imaš bilo kakav odgovor ili barem neko usmjerenje molim te javi.

tnx :mig:

ako si vss, onda si u istom rangu, ako to nije u rangu, onda nisi mogla dobiti titulu vss, nego neku drugu titulu.
neznam dali je prijedlog zakona bio, da visoke škole mogu provoditi akademski program za stjecanje vss.
na visokoj školi ili veleučilištu se stječu titule, za 180 ECTS bodova prvostupnik(stručni studij), a 240 bodova i više specijalist struke.
ali nisam siguran za visoku školu.

Tinkili
03.11.2007., 13:55
Mimis evo ovdje sam nešto postala o tome:http://www.forum.hr/showthread.php?t=274350, na žalost i ja sam završila stručni četverogodišnji studij ( i to u sklopu sveučilišta ) ali izgleda po ovom prijedlogu zakona (ili zakonu) na žalost ostaje nam jedino naziv prvostupnik uz zadržavanje stečenih prava?!

simba
03.11.2007., 14:33
Mene zanima ovo: što postaju dipl.ing -ovi. Da li također magistri struke, donosno da li titula inženjera potpuno nestaje:confused:

Markoleo
03.11.2007., 16:17
Mene zanima ovo: što postaju dipl.ing -ovi. Da li također magistri struke, donosno da li titula inženjera potpuno nestaje:confused:

primorac je dao blagoslov pa će dipl.ing dobiti titulu mag. struke.

Tinkili
03.11.2007., 17:00
primorac je dao blagoslov pa će dipl.ing dobiti titulu mag. struke.

ne mora značiti, recimo u mom primjeru, imam završen četverogodišnji stručni studij VII/1 s titulom dipl.ing. ali kako je riječ o stručnom a ne znanstvenom studiju, titula bi prema novom trebala glasiti prvostupnik

Markoleo
03.11.2007., 17:17
ne mora značiti, recimo u mom primjeru, imam završen četverogodišnji stručni studij VII/1 s titulom dipl.ing. ali kako je riječ o stručnom a ne znanstvenom studiju, titula bi prema novom trebala glasiti prvostupnik

ako je stručni, onda nisi mogla dobiti titulu dipl. ing.,nego specijalist struke.
3 godine na stručnom prvostupnik, 1-2 nakon prvostupnika, specijalist struke.

Tinkili
03.11.2007., 17:54
ako je stručni, onda nisi mogla dobiti titulu dipl. ing.,nego specijalist struke.
3 godine na stručnom prvostupnik, 1-2 nakon prvostupnika, specijalist struke.

govorim o stečenoj diplomi, pa valjda znam pročitati što mi piše na njoj :rofl:
i o prijedlogu preimenovanja istih, koliko sam shvatila simba je pitao/pitala što postaju dipl.ingovi. prilikom preimenovanja starih stečenih titula (prof., dipl.oec, dipl.ing....itd.) stoga ne kužim što si svojim postom htio objasniti?

Markoleo
03.11.2007., 18:02
i o prijedlogu preimenovanja istih, koliko sam shvatila simba je pitao/pitala što postaju dipl.ingovi. prilikom preimenovanja starih stečenih titula (prof., dipl.oec, dipl.ing....itd.) stoga ne kužim što si svojim postom htio objasniti?

već sam rekao da je ministar dao blagoslov i da postaju magistri sruke.mada u zakonu piše drukčije.
ono šta piše u jutarnjem.

vss->mag. struke.

Markoleo
03.11.2007., 18:06

na stručnom se stječu diplme sa nazivom kao što sam objasnio.
vss je sveučilišna titula, a ne titula visoke škole ili veleučilišta.
možda su oni iznimka.neznam.
treba vidjeti njihov statut i pravilnik.

Markoleo
03.11.2007., 18:06
o kojoj ustanovi se radi?
može i pm.

Lord Angel
03.11.2007., 18:33
Ako je diploma sa sveucilista,tad dip.ing ide u mag.struke,a kod visokih skola i veleucilista nova titula je specijalist struke s naznakom smjera...

aspalathos
03.11.2007., 19:04
Pozdrav svima!!!
zanima me jedna stvar: naime, ja sam diplomirala klasicnu arheologiju (cetverogodisnji fakultet, upisana prije bolonje), sada sam na postdiplomskoj specjalizaciji (ne doktoratu), i nije mi jasno, kad i to zavrsim, koju cu imati titulu??? i hoce li se ta titula pisati ispred ili iza imena?? tolika mi je zbunjoza nastala od raznih informacija da nista nisam razumila od pustih reformi!
molim vas ako netko zna da mi odgovori, thanx unaprijed!

JoshuaDU
03.11.2007., 19:15
stavi link na program koji pohadjas, pa cemo nesto smisliti :D

Tinkili
03.11.2007., 19:27
na stručnom se stječu diplme sa nazivom kao što sam objasnio.
vss je sveučilišna titula, a ne titula visoke škole ili veleučilišta.
možda su oni iznimka.neznam.
treba vidjeti njihov statut i pravilnik.

već sam pisala o ovome na onom linku koji sam prethodno dala, ali da ne ponavljam u zakonu: http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2007/3126.htm piše:
Članak 14.
(3) Stručni naziv stečen završetkom:
– stručnoga dodiplomskog studija, u trajanju od najmanje četiri godine čijim završetkom se stječe visoka stručna sprema (VSS), izjednačen je sa stručnim nazivom stručni prvostupnik (baccalureus), odnosno stručna prvostupnica (baccalaurea) uz naznaku struke ili stručni prvostupnik (baccalaureus) inženjer, odnosno stručna prvostupnica (baccalaurea) inženjerka uz naznaku struke, sukladno članku 9. ovoga Zakona, a osobe koje su stekle takve stručne nazive zadržavaju prava koja proizlaze iz stečene visoke stručne spreme

aspalathos
03.11.2007., 19:29
stavi link na program koji pohadjas, pa cemo nesto smisliti :D

pa problem je i u tome, there is no link...al moje pitanje je bilo opcenito, tj. ako sad kad diplomiras postajes npr.: ime prezime, mag. struka...kad zavrsis specjalizaciju sta se mijenja u tituli... ime prezime, mag. struka and :ne zna: ??
please help

Markoleo
03.11.2007., 20:08
već sam pisala o ovome na onom linku koji sam prethodno dala, ali da ne ponavljam u zakonu: http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2007/3126.htm piše:
Članak 14.
(3) Stručni naziv stečen završetkom:
– stručnoga dodiplomskog studija, u trajanju od najmanje četiri godine čijim završetkom se stječe visoka stručna sprema (VSS), izjednačen je sa stručnim nazivom stručni prvostupnik (baccalureus), odnosno stručna prvostupnica (baccalaurea) uz naznaku struke ili stručni prvostupnik (baccalaureus) inženjer, odnosno stručna prvostupnica (baccalaurea) inženjerka uz naznaku struke, sukladno članku 9. ovoga Zakona, a osobe koje su stekle takve stručne nazive zadržavaju prava koja proizlaze iz stečene visoke stručne spreme

ali sad se završetkom stručnog studija u trajanju od najmanje 4 godine (do 5 godina) stječe titula specijalist struke.
i ne budeš vjerojatno izjednačena sa tim kako je u zakonu, nego po onom što je bilo objavljeno u jutarnjem.
nečeš biti stručni prvostupnik, nego specijalist struke.
ako je ministar donio odluku za Sveučilišne vss , zašto ne bi bilo i za stručne.

Mimis
03.11.2007., 20:15
ako si vss, onda si u istom rangu, ako to nije u rangu, onda nisi mogla dobiti titulu vss, nego neku drugu titulu.
neznam dali je prijedlog zakona bio, da visoke škole mogu provoditi akademski program za stjecanje vss.
na visokoj školi ili veleučilištu se stječu titule, za 180 ECTS bodova prvostupnik(stručni studij), a 240 bodova i više specijalist struke.
ali nisam siguran za visoku školu.

VSS jesam sto posto, a moj rang bodova je 240 ECTS tako mi reko moj faks ali da je cinjenica da sam diplomirala na visokoj skoli jesam. E sad dali sam se zajebala sta nisam jednostavno otisla u Zg na ekonomiju nego odlucila uzivati na moru te tamo zavrsiti fakultet ocito jesam. Kuzis samo kaj ja ne kuzim do kraja svu tu salatu.......... VSS je (mislim osjetilo se i po ispitima, i po tezini gradiva) imam 240 bodova a sam fakultet mi bruji da sam strucni prvostuponik. E onda su na nas taj jedan mali posto ocito zaboravili (neke visoke skoli su uvele sustav visoko obrazovanja). Koji kupus.............:rolleyes:

Mimis
03.11.2007., 20:33
Pozdrav svima!!!
zanima me jedna stvar: naime, ja sam diplomirala klasicnu arheologiju (cetverogodisnji fakultet, upisana prije bolonje), sada sam na postdiplomskoj specjalizaciji (ne doktoratu), i nije mi jasno, kad i to zavrsim, koju cu imati titulu??? i hoce li se ta titula pisati ispred ili iza imena?? tolika mi je zbunjoza nastala od raznih informacija da nista nisam razumila od pustih reformi!
molim vas ako netko zna da mi odgovori, thanx unaprijed!

Samo moje misljenje na temelju brdo procitanih stvari vezano za ovu zbunjolu:

ako je tvoj fakultet na sveucilisnoj instituciji onda si po novome mrsc. arh. iza imena i prezimena (*Ime i prezime* mrsc.arh.) ali pazi ne znanosti nego struke (ovo ti samo zamjenjuje VSS).

E sad ti si na postdiplomskom znaci da zelis postati mrsc. arh. znanosti i sta bi trebalo znaciti da ti titula ide ispred imena (mrsc.arh. *ime i prezime"). Znaci titula ispred imena ti govori da si se ipak potrudila te se jos 2 godine educirala za postati magistrom znanosti. A titula iza imena ti govori da si samo zavrsila VSS.

aki cuj ipak ti malo prodiskutiraj na forumu sa ostalim korisnicima.......

ukoliko si strucni studi ko ja ali sa VSS (makar sumnjam) i upisala magisteri e onda spadas u onaj postotak na kojeg nisu uopce mislili......i ne znam kako ce tretirati strucne prvostupnike sa postdiplomskim u tijeku....... jer na taj nacin imas 240 ECTS a uvijet za upisati magisteri po novom je 300 ECTS kao sto ima mrsc struke (znaci titula iza imena i prezimena).
u slucaju da nisi odmah upisala postdiplomski a strucni si prvostupnik sa naravno 240 bodova e onda bi polagala razliku (makar to je nepravda).

:mig:

simba
04.11.2007., 09:59
Članak 4.

(1) Završetkom preddiplomskog i diplomskoga sveučilišnog studija ili integriranoga preddiplomskog i diplomskog sveučilišnog studija, čijim završetkom se stječe najmanje 300 ECTS bodova, osoba stječe akademski naziv magistar, odnosno magistra uz naznaku struke (na primjer: magistar/magistra arheologije, magistar/magistra ekonomije, magistar/magistra prava i slično).
(2) Kratica naziva iz stavka 1. ovoga članka je mag. uz naznaku struke (na primjer: mag. arh., mag. oec., mag. iur. i slično) i stavlja se iza imena i prezimena osobe.
(3) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, završetkom preddiplomskog i diplomskoga sveučilišnog studija ili integriranog preddiplomskog i diplomskoga sveučilišnog studija iz područja tehničkih znanosti, osoba stječe akademski naziv magistar inženjer odnosno magistra inženjerka uz naznaku struke (na primjer: magistar/magistra inženjer/inženjerka geodezije i slično).
(4) Kratica naziva iz stavka 3. ovoga članka je mag. ing. uz naznaku struke (na primjer: mag. ing. geod. i slično) i stavlja se iza imena i prezimena osobe.
(5) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, završetkom diplomskog sveučilišnog studija medicine, stomatologije ili veterine osoba stječe akademski naziv doktor, odnosno doktorica uz naznaku struke (na primjer: doktor/doktorica medicine i slično).

ja slabo kužim ovo, ali čini se da će ipak postojati titula mag.ing.

Markoleo
04.11.2007., 10:40
1) Završetkom stručnog studija u trajanju od najmanje tri godine, čijim završetkom se stječe najmanje 180 ili više ECTS bodova, osoba stječe stručni naziv stručni prvostupnik (baccalaureus) odnosno stručna prvostupnica (baccalaurea) uz naznaku struke (na primjer: stručni/a prvostupnik/prvostupnica (baccalaureus/baccalaurea) ekonomije, stručni/a prvostupnik/prvostupnica (baccalaureus/baccalaurea) medicinske radiologije, stručni/a prvostupnik/prvostupnica (baccalaureus/baccalaurea) politologije i slično).
(2) Kratica naziva iz stavka 1. ovoga članka je bacc. uz naznaku struke (na primjer: bacc. oec., bacc. med. rad., bacc. polit. i slično) i stavlja se iza imena i prezimena osobe.
(3) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, završetkom stručnog studija u znanstvenom području tehničkih znanosti, osoba stječe stručni naziv stručni prvostupnik (baccalaureus) inženjer, odnosno stručna prvostupnica (baccalaurea) inženjerka uz naznaku struke (na primjer: stručni/a prvostupnik/prvostupnica (baccalaureus/baccalaurea) inženjer/inženjerka geodezije i slično).
(4) Kratica naziva iz stavka 3. ovoga članka je bacc. ing. uz naznaku struke (na primjer: bacc. ing. geod. i slično) i stavlja se iza imena i prezimena osobe.

Članak 10.

(1) Završetkom specijalističkoga diplomskoga stručnog studija koji traje jednu do dvije godine, čijim završetkom se stječe u pravilu 60 do 120 ECTS bodova, osoba stječe stručni naziv stručni specijalist, odnosno stručna specijalistica uz naznaku struke ili dijela struke sukladno nazivu studijskog programa (na primjer: stručni/a specijalist/specijalistica politehnike i slično), koji se može koristiti uz naziv stečen na stručnom studiju ili preddiplomskom sveučilišnom studiju.
(2) Kratica naziva iz stavka 1. ovoga članka je struč. spec. uz naznaku struke ili dijela struke sukladno nazivu studijskog programa (na primjer: struč. spec. politeh. i slično), može se koristiti uz kraticu naziva stečenog na stručnom studiju ili preddiplomskom sveučilišnom studiju i stavlja se iza imena i prezimena osobe.
(3) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, završetkom specijalističkoga diplomskoga stručnog studija iz područja tehničkih znanosti osoba stječe stručni naziv stručni specijalist inženjer, odnosno stručna specijalistica inženjerka uz naznaku struke ili dijela struke sukladno nazivu studijskog programa (na primjer: stručni/a specijalist/specijalistica inženjer/inženjerka geodezije i slično), koji se može koristiti uz naziv stečen na stručnom studiju ili preddiplomskom sveučilišnom studiju.
(4) Kratica naziva iz stavka 3. ovoga članka je struč. spec. ing. uz naznaku struke ili dijela struke sukladno nazivu studijskog programa (na primjer: struč. spec. ing. geod. i slično), može se koristiti uz kraticu naziva stečenog na stručnom studiju ili preddiplomskom sveučilišnom studiju i stavlja se iza imena i prezimena osobe.
(5) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, završetkom specijalističkoga diplomskoga stručnog studija u medicini, stomatologiji i veterini, osoba stječe stručni naziv diplomirani, odnosno diplomirana uz naznaku struke ili dijela struke sukladno nazivu studijskog programa (na primjer: diplomirana medicinska sestra, diplomirani medicinski tehničar i slično), koji se može koristiti uz naziv stečen na stručnom studiju ili preddiplomskom sveučilišnom studiju.
(6) Kratica naziva iz stavka 5. ovoga članka je dipl. uz naznaku struke ili dijela struke sukladno nazivu studijskog programa (na primjer: dipl. ms., dipl. mt. i slično), može se koristiti uz kraticu naziva stečenog na stručnom studiju ili preddiplomskom sveučilišnom studiju i stavlja se iza imena i prezimena osobe.

šta nije jasno.

sveučilišni -> 3-4 godine - osoba stječe akademski naziv sveučilišni prvostupnik
sveučilišni -> 5 godina -čijim završetkom se stječe najmanje 300 ECTS bodova, osoba stječe akademski naziv magistar

stručni -> 3 godine - Završetkom stručnog studija u trajanju od najmanje tri godine, čijim završetkom se stječe najmanje 180 ili više ECTS bodova, osoba stječe stručni naziv stručni prvostupnik (baccalaureus) odnosno stručna prvostupnica (baccalaurea) uz naznaku struke

stručni -> 4-5 godina - Završetkom specijalističkoga diplomskoga stručnog studija koji traje jednu do dvije godine, čijim završetkom se stječe u pravilu 60 do 120 ECTS bodova, osoba stječe stručni naziv stručni specijalist, odnosno stručna specijalistica uz naznaku struke ili dijela struke sukladno nazivu studijskog programa

s time da je ministar dao blagoslov da se svima koji imaju vss prizna mag. struke.
a za stručne vjerojatno isto tako.
i šta nije jasno.

El Tomo
04.11.2007., 13:03
šta nije jasno.

sveučilišni -> 3-4 godine - osoba stječe akademski naziv sveučilišni prvostupnik
sveučilišni -> 5 godina -čijim završetkom se stječe najmanje 300 ECTS bodova, osoba stječe akademski naziv magistar

stručni -> 3 godine - Završetkom stručnog studija u trajanju od najmanje tri godine, čijim završetkom se stječe najmanje 180 ili više ECTS bodova, osoba stječe stručni naziv stručni prvostupnik (baccalaureus) odnosno stručna prvostupnica (baccalaurea) uz naznaku struke

stručni -> 4-5 godina - Završetkom specijalističkoga diplomskoga stručnog studija koji traje jednu do dvije godine, čijim završetkom se stječe u pravilu 60 do 120 ECTS bodova, osoba stječe stručni naziv stručni specijalist, odnosno stručna specijalistica uz naznaku struke ili dijela struke sukladno nazivu studijskog programa

s time da je ministar dao blagoslov da se svima koji imaju vss prizna mag. struke.
a za stručne vjerojatno isto tako.
i šta nije jasno.

Nista nije jasno. Naime, pokretac ovog topica upitao je sto se dogada sa starim programima i starim titulama, a ovo sto ti pises NE OBJASNJAVA sto se tu dogada! Ovo sto se gore navodi je samo za NOVE PROGRAME, ali ne i one stare. Koje se tocno titula stjecu po Bologni za one koji su zavrsili stare programe, treba pogledati u dokument koji se bavi upravo time.

Na zalost pokretaca ovog topica, to sto njegov studije traje 4 godine i sto navodno ima 240 bodova ne znaci apsolutno nista, jer ako je izveden na visokoj skoli tada ce vrlo tesko biti izjednacen sa sveucilisnim studijima. Takoder, ja ne znam zasto se ljudi toliko povlace i povode za ECTS bodove kada oni u principu uopce ni ne postoje za stare programe. To sto neko tvrdi da taj studij ima 240 ECTS bodova, a stari je studij, ne znaci apsolutno nista - za stare programe (osim iznimaka, npr. FER) nema ECTS bodova! Ukoliko nisi uz diplomu dobila suplement na kojem ti to izricito pise - e to je tada druga stvar.

Dakle, pitanje za pokretaca topica - da li je dobio/la suplement diplome s popisom svih polozenih kolegija i brojem ECTS bodova??

Edit: Evo nasao sam stari zakon koji jasno kazuje sto je i tko je osoba koja je zavrsila cetverogodisnji strucni dodiplomski studij:
http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/1999/2019.htm

Clanak 6.
Osobe koje završe stručni dodiplomski studij u trajanju od najmanje četiri godine stječu stručni naziv uz oznaku diplomirani kao što to imaju i osobe koje završe sveučilišni dodiplomski studij.

Osobe koje završe studij iz stavka 1. ovoga članka u trajanju od najmanje četiri godine stječu visoku stručnu spremu, a osobe koje završe studij iz stavka 1. ovoga članka u trajanju kraćem od četiri godine stječu višu stručnu spremu.

Dakle - ti imas visoku strucnu spremu koja se sada izjednacava sa magistrom struke. Koeficijen plpace ce ti biti onaj iz VSS bez obzira sto si zavrsio/la visoku skolu.

Markoleo
04.11.2007., 14:16
Nista nije jasno. Naime, pokretac ovog topica upitao je sto se dogada sa starim programima i starim titulama, a ovo sto ti pises NE OBJASNJAVA sto se tu dogada! Ovo sto se gore navodi je samo za NOVE PROGRAME, ali ne i one stare. Koje se tocno titula stjecu po Bologni za one koji su zavrsili stare programe, treba pogledati u dokument koji se bavi upravo time.

Na zalost pokretaca ovog topica, to sto njegov studije traje 4 godine i sto navodno ima 240 bodova ne znaci apsolutno nista, jer ako je izveden na visokoj skoli tada ce vrlo tesko biti izjednacen sa sveucilisnim studijima. Takoder, ja ne znam zasto se ljudi toliko povlace i povode za ECTS bodove kada oni u principu uopce ni ne postoje za stare programe. To sto neko tvrdi da taj studij ima 240 ECTS bodova, a stari je studij, ne znaci apsolutno nista - za stare programe (osim iznimaka, npr. FER) nema ECTS bodova! Ukoliko nisi uz diplomu dobila suplement na kojem ti to izricito pise - e to je tada druga stvar.

Dakle, pitanje za pokretaca topica - da li je dobio/la suplement diplome s popisom svih polozenih kolegija i brojem ECTS bodova??

Edit: Evo nasao sam stari zakon koji jasno kazuje sto je i tko je osoba koja je zavrsila cetverogodisnji strucni dodiplomski studij:
http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/1999/2019.htm

Clanak 6.
Osobe koje završe stručni dodiplomski studij u trajanju od najmanje četiri godine stječu stručni naziv uz oznaku diplomirani kao što to imaju i osobe koje završe sveučilišni dodiplomski studij.

Osobe koje završe studij iz stavka 1. ovoga članka u trajanju od najmanje četiri godine stječu visoku stručnu spremu, a osobe koje završe studij iz stavka 1. ovoga članka u trajanju kraćem od četiri godine stječu višu stručnu spremu.

Dakle - ti imas visoku strucnu spremu koja se sada izjednacava sa magistrom struke. Koeficijen plpace ce ti biti onaj iz VSS bez obzira sto si zavrsio/la visoku skolu.

to je po starom zakonu.
po novom, od listopada 2007, svi dosadašnji zakoni prestaju vrijediti.
sad 4-5 godina na stručnom studiju više nije VSS nego specijalist struke, koji je u rangu sa mag. struke.
miješate kruške i jabuke.
postoji sveučilišni studij i stručni studij i nakon završetka se stječu odrešene titule, kao što sam gore napisao.
po novom zakonu je sveučilišni izjednačen sa prvostupnikom, ali ministar dao blagoslov da svi koji su vss dobiju mag.struke.
zar nije jasno!
a za stručni vss po starom, ili bude stručni prvostupnik ili ako je i njima ministar odobrio dobit će titulu specijalist struke.

El Tomo
04.11.2007., 14:39
to je po starom zakonu.
po novom, od listopada 2007, svi dosadašnji zakoni prestaju vrijediti.
sad 4-5 godina na stručnom studiju više nije VSS nego specijalist struke, koji je u rangu sa mag. struke.
miješate kruške i jabuke.

Nitko ne mijesa jabuke i kruske. Radi se o zakonu o novim nazivljima, odnosno o ekvivalentnosti starih i novih naziva. Da bi utvrdio cemu je nesto ekvivalentno, valjda trebas utvrditi sto je uopce pokretac ovog topica bio po starom zakonu! To je kljucno, i to je ponata mog prethodnog posta. E sada fino pogledas novi zakon, i pronades s cime se tocno izjednacava VŠS s cetverogodisnjom skolom. I tu je u principu kraj price.

postoji sveučilišni studij i stručni studij i nakon završetka se stječu odrešene titule, kao što sam gore napisao.
po novom zakonu je sveučilišni izjednačen sa prvostupnikom, ali ministar dao blagoslov da svi koji su vss dobiju mag.struke.
zar nije jasno!

Ma daj sto pricas! Nije ministar dao nikakav blagoslov, vec je to propisao sabor! Imas sve dobro definirano u Zakonu o akademskim i strucnim nazivima:
http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2007/3126.htm

a za stručni vss po starom, ili bude stručni prvostupnik ili ako je i njima ministar odobrio dobit će titulu specijalist struke.

Nece njima ministar nista odobriti - kako gore stoji, sve je propisano gornjim zakonom a ne ministarskim odobrenjem ili uredbom. Pa pobogu, o ovome odlucuje Sabor.

El Tomo
04.11.2007., 14:43
Na zalost po porketaca ovog topica, napisao sam nesto pogresno. Iako je prema starijem Zakonu o akademskim nazivima, cetverogodisnji studij na visokoj skoli izjednacen s visokom strucnom spremom, u novom zakonu to nije tako, vec je on izjednacen s visokom skolskom spremom.

Dakle:
Članak 14.
1) Osobe koje su završile sveučilišni ili stručni studij prema propisima koji su bili na snazi prije stupanja na snagu Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju (»Narodne novine«, br. 123/03.) imaju pravo koristiti odgovarajući akademski ili stručni naziv ili akademski stupanj utvrđen ovim Zakonom, sukladno članku 120. stavku 2. Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju.
(2) Stručni naziv i akademski stupanj stečen prema propisima koji su bili na snazi prije stupanja na snagu Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju (»Narodne novine«, br. 123/03.), u smislu prava koja iz toga proizlaze, izjednačen je s odgovarajućim akademskim ili stručnim nazivom ili akademskim stupnjem utvrđenim ovim Zakonom.

Na tvoju zalost, iako ti je studij trajao 4 godine, zbog toga jer se radi o strucnom a ne sveucilisnom studiju, izjednacen/a si s prvostupnikom a ne magistrom struke.

Markoleo
04.11.2007., 15:03
Nitko ne mijesa jabuke i kruske. Radi se o zakonu o novim nazivljima, odnosno o ekvivalentnosti starih i novih naziva. Da bi utvrdio cemu je nesto ekvivalentno, valjda trebas utvrditi sto je uopce pokretac ovog topica bio po starom zakonu! To je kljucno, i to je ponata mog prethodnog posta. E sada fino pogledas novi zakon, i pronades s cime se tocno izjednacava VŠS s cetverogodisnjom skolom. I tu je u principu kraj price.

Ma daj sto pricas! Nije ministar dao nikakav blagoslov, vec je to propisao sabor! Imas sve dobro definirano u Zakonu o akademskim i strucnim nazivima:
http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2007/3126.htm

Nece njima ministar nista odobriti - kako gore stoji, sve je propisano gornjim zakonom a ne ministarskim odobrenjem ili uredbom. Pa pobogu, o ovome odlucuje Sabor.

ja nešto zabrijao.
nešto me zbunilo.sve ok

El Tomo
04.11.2007., 16:30
ja nešto zabrijao.
nešto me zbunilo.sve ok

Ma sve ok, samo sto se previse prasine i pomutnje diglo oko svega ovoga. Stalno kruze nekakve cudne price, zapocevsi od one prema kojom su bivsi magistri izjednaceni s bivsim diplomiranim iznenjerima i njima slicnima, sto naravno nije ni u kojem pogledu tocno.

forunas
06.11.2007., 18:40
moj brat je prije 12 godina na sveučilištu u Splitu postao inžinjer elektrotehnike VŠS koju će on titulu imati po ovom zakonu , stručni prvostupnik (baccalaureus) inženjer elektrotehnike???

marek0007
06.11.2007., 19:19
Stručni VSS po starom ? a koji je to faks ...ne kuzim..kaj ima i toga? daj primjer:confused:

*leona*
07.11.2007., 10:55
Stručni VSS po starom ? a koji je to faks ...ne kuzim..kaj ima i toga? daj primjer:confused:

Ima :). Primjerice, Učiteljski fakultet, stručni učiteljski studij, 8 semestara, VSS, dipl. učitelj. :mig:

El Tomo
07.11.2007., 12:05
moj brat je prije 12 godina na sveučilištu u Splitu postao inžinjer elektrotehnike VŠS koju će on titulu imati po ovom zakonu , stručni prvostupnik (baccalaureus) inženjer elektrotehnike???

da, on je prvostupnik. Kojeg li glupog naziva.

*leona*
07.11.2007., 15:10
... prvostupnik. Kojeg li glupog naziva.

Slažem se :top: .

myforumhr
25.04.2012., 22:32
Reci za koga se to projektiraju HVAC, Drinking i Waste Water sustavi i koji faks u HR daje titulu "Civil Eng" ... ?