PDA

View Full Version : Vodovodne cijevi

demosten
10.04.2007., 11:34
Bok
Trebam na staroj kuči promijeniti vodovodne cijevi.
Stare su mi se počele raspadati i imam na filtru sve i svašta. fuj...

E sada kakove cijevi postaviti. Naime do sada kaj sam se raspitao svi su mi govorili plastičke cijevi ili rostfrei - ododuše on je skup ko sam vrag.

Stoga kakve plastične cijevi postoje odnosno koje ste vi cijevi postavili?

Mali Plavi
10.04.2007., 11:42
Imaš na tržištu Fischer, Vargon i Aquatherm
Ficher kolko čujem najkvalittniji i najskupli, pa onda aquatherm i onda naš domaći vargon, a cijena im je prihvatljiva i mnogi vodoinstalateri ih hvale.

http://www.vargon.hr/productslist.aspx?CategoryID=8&selection=0&id=vargoterm

passat_karavan
10.04.2007., 12:14
TE-CE cjevi ima i h u GRA-MATu a i jos ponegdje
www.tece.de

Zvon
10.04.2007., 13:44
Imaš na tržištu Fischer, Vargon i Aquatherm
Ficher kolko čujem najkvalittniji i najskupli, pa onda aquatherm i onda naš domaći vargon, a cijena im je prihvatljiva i mnogi vodoinstalateri ih hvale.

Jedi ih je problem uzemljiti :rofl:

demosten
10.04.2007., 15:14
? fizički uzemljiti cijevi ili prizemljiti vodoinstalatere...

Mali Plavi
10.04.2007., 18:08
? fizički uzemljiti cijevi ili prizemljiti vodoinstalatere...

vidi malo odi:
http://www.forum.hr/showthread.php?t=202469

:D

demosten
11.04.2007., 08:37
vidi malo odi:
http://www.forum.hr/showthread.php?t=202469

Eh prava stvar. Ovo nisam bio pročitao.
Citiram:
Na slavine se vuče uzemljenje ako je vodovod u u kupaoni izveden plastičnim cijevim. Kraj, i nema više!

No jedna druga stvar koja me sada mući-Po kvaliteti
1. Fischer
2. Aquatherm
3. Vargon
A kak tu spada TE-CE?

Stari ponovo gleda kako se rade Rostfrei cijevi. Jel itko ima ikakvog iskustva sa time jer bi on takve stavio pa da ih ne treba mijenjati sljedećih 100 godina.

Note ako su rostfrei cijevi onda ne treba voditi uzemljenje nikam, nego samo na jednom mjestu i to je to.

Zvon
11.04.2007., 12:27
Ja imam Vargononove. Friško su ugrađene (samogradnja), a kak budu dugo trajale, pitaj me za jedno 20-30 godina.

Plastične imaju i neke prednosti: tiše su (ne čuje se šum vode u zidu, kak na željeznim cijevima) i manji su gubici topline, i prije dojde topla voda (nema ohlađivanja, tj zagrijavanja cijevi kak na metalnima).
Vjerojatno imaju i mane: npr. puno ju je lakše oštetiti nego metalnu ...

demosten
11.04.2007., 13:08
Za oštečenje mi toliko nije bitno koliko to da su dugotrajne tj da se ne počinu raspadati...

delavec
11.04.2007., 20:50
probaj sa alupex cijevima mislim da je dobavljač raimpex iz zg.
ima ih za podno grijanje i za vodovodne instalacije sa postavljanjem nije neki problem jedan trgovac mi objasnio kak ide ako nešto znate onda nema frke ako neznate baš ništa onda majstora i prvo upitati koliko traži za posao to jest samo ruke jel za ove cijevi ne treba poseban alat jer se mogu pigati (savijati) i imaš spojnice za spajanje .

iscjeljitelj
11.04.2007., 21:31
kod mene vargon i akvaterm.
Mislim da nema nikakve bitne razlike izmedu akvaterma i vargona osim u cjeni.
Vargon je dosta jeftiniji

majstortomo
11.04.2007., 22:02
Za oštečenje mi toliko nije bitno koliko to da su dugotrajne tj da se ne počinu raspadati...

gle aqaterm ili vargon je lako za radit a za rosfraj trebaš posebni stroj koji to spaja i nije jeftin ja znam par vodaća koji to rade i znam da to naplaćuju duplo više od plastike . samo pazi kak spajaš plastiku ipak nije to kak svi misle e to je samo ugriješ i zaljepiš imaš vodaća koji to jeftino i kvalitetno rade kupaona sa materijalom cca 3000 kn

majstortomo
11.04.2007., 22:04
Jedi ih je problem uzemljiti :rofl:

to da se plastika uzemljuje nije istina jedino se uzemljuje bakar i pocinčane cijevi

Zvon
11.04.2007., 22:34
to da se plastika uzemljuje nije istina jedino se uzemljuje bakar i pocinčane cijevi

Ne treba uzemljiti cijevi, već pipe ;)

majstortomo
11.04.2007., 22:56
Ne treba uzemljiti cijevi, već pipe ;)

netreba

Zvon
11.04.2007., 23:21
netreba

A gdje to piše?
A kaj je s izjednačenjem potencijala svih metalnih masa?
Uostalom, ova tema je već bila, pa ju malo pročitaj.

Jao mušterijama kojima majstor veli da nekaj ne treba!

krun
12.04.2007., 07:37
TREBA!

A da treba određuju norme i propisi konkretno:
IEC 364-7-701, i IEC 364-1-41, odnosno HRN N.B2.741-1989, i HRN N.B2.771-1988,
i preporučam svim tzv. majstorima da malo prouče literaturu i tehničke propise.

Zvon
12.04.2007., 10:01
TREBA!

Svaka čast!

Ti bi trebal biti majstor, a ne neki samozvani :top:

morino
12.04.2007., 11:03
Bok

E sada kakove cijevi postaviti. Naime do sada kaj sam se raspitao svi su mi govorili plastičke cijevi ili rostfrei - ododuše on je skup ko sam vrag.

plastićne ali to je tvrdo kao kamen.

demosten
12.04.2007., 11:49
e još jedna stvar.
Ako imam plastične i na njih bi zakalemio pipu, jesu li one dovoljno čvrste da drže pipu i stvari oko pipe ili ih trebam specijalno učrvšćivati.

Kak ja mislim da ih samo treba žbukati tamo gdje idu u zid i to je to.

demosten
12.04.2007., 11:50
Inaće za subotu sam dogovorio da mi dolaze majstori pa bumo vidjeli kak bu sve završilo...

miki3
12.04.2007., 12:02
e još jedna stvar.
Ako imam plastične i na njih bi zakalemio pipu, jesu li one dovoljno čvrste da drže pipu i stvari oko pipe ili ih trebam specijalno učrvšćivati.

kod mene je majstor mijeso gips sa cementom i sa tom smjesom ucvrscivao zavrsna koljena

Zvon
12.04.2007., 12:56
e još jedna stvar.

Nije čvrsto kao da je s pocinčanim cijevima, no dovoljno je. Pri meni su završeci cijevi dirktno zamortani, i nisu u "čarapi".
Poslije dođu pločice i bez brige, nepe to nikam.

majstortomo
12.04.2007., 14:52
TREBA!

A da treba određuju norme i propisi konkretno:
IEC 364-7-701, i IEC 364-1-41, odnosno HRN N.B2.741-1989, i HRN N.B2.771-1988,
i preporučam svim tzv. majstorima da malo prouče literaturu i tehničke propise.

dobro a kak ćeš uzemljit plastićne cijevi pitajte bilo koje vodaće dal to rade ja se s tim ne bavim kod mene voda i struja ne prolaze al sve ostalo može

exAzriel
12.04.2007., 18:32
dobro a kak ćeš uzemljit plastićne cijevi pitajte bilo koje vodaće dal to rade ja se s tim ne bavim kod mene voda i struja ne prolaze al sve ostalo može

vodoinstalateri to i ne rade, nit bi se smjeli petljati u elektroinstalacije.
Sama plastična cijev se naravno ne uzemljuje, nego točno postoji način kako se to radi.
Ma što pričali razni mudraci i arhitekti, vodovodna instalacija MORA biti uzemljena.
Amen, over and out i nema nikakvih protuargumenata.
fala djenja....

demosten
13.04.2007., 08:56
Ovako kak sam ugrubo razgovarao sa majstorima nisam našel ni jednog koji je na ti sa rostfrei cijevima tako da samo skupljam ponude za platične cijevi.

Sutra imam prvu rundu majstora pa bum vidjel.
E kad sam tu prvi razgovori. Prvo oni meni počnu joj kako su u gužvi da imaju puno posla i da su traženi i da ne znaju kada bi mogli doći do mene. Ja kažem dobro meni ne nikam ne žuri- i odmah bi došli ako meni odgovara danas. Ma super.
Svi imaju storije o majstorima pa ću i ja imati :-)

Nimalo Vazan
13.04.2007., 16:22
www.viega.de

rostfrei cijevi kojih dimenzija ti srce želi. Drži Fero-term ako se nevaram ali treba naručit

Treba poseban alat ali ima toga.

Cijevi se trebaju OBAVEZNO uzemljit. Ako je sve od plastike ima i mjesta gdje ima prijelaza i mesinganih dijelova pa......

Ako ne uzemljiš netreba ni fidova sklopka. Čekaš da te pogodi...

:top:

Zvon
13.04.2007., 21:11
... Ako ne uzemljiš netreba ni fidova sklopka. Čekaš da te pogodi...

Potpisujem :top: :top:

exAzriel
13.04.2007., 21:16
www.viega.de

Ako ne uzemljiš netreba ni fidova sklopka. Čekaš da te pogodi...

nije baš točno....
i ako cijevi odnosno vodovod nije uzemljen, fidovka bi reagirala......

Nimalo Vazan
14.04.2007., 10:30
nije baš točno....
i ako cijevi odnosno vodovod nije uzemljen, fidovka bi reagirala......

Siguran?? I u svakom slučaju??

onda netreba ni uzemljenje

exAzriel
14.04.2007., 10:42
Siguran?? I u svakom slučaju??

onda netreba ni uzemljenje

pre teške riječi koristiš...
da treba uzemljenje...
no recimo da nemaš uzemljenje uopće u kući i vodovodna instalacija nije uzemljena, FIDOvka će izbaciti..
NEbudeš imao otpor uzemljenja koji je po propisima maksimalno 9 ohma, ali oticanje struje iz instalacije će fidovka registrirati..
u nekim slučajevima će to spasiti nečiji život, u nekim slučajevima pak neće...
zato postoje standardi koje treba poštivati...

demosten
15.04.2007., 15:14
Uglavnom sada sam imao razgovore sa dva majstora i jedni mi nude aquaterm a drugi vargonove cijevi.
Za sada bi uzeo ove aquaterm ali taj majstor mi se čini toliki serator da mi ne uljeva povjerenje...

anyway, rekli su mi obvezatno da moram staviti cirkulaciju.
Jel imate vi iskustva sa Cirkulacijom tople vode. Jel se to toliko isplati ili ću bezveze bacati toplu vodu zagrijavanjem cijevi?

Ovaj sa aquaterm cijevima mi je rekao da bi koristio crikulaciju bez pumpe. Jel se to uopće može napraviti ili tip sere. Najveća razlika u visini nekih 10 metara a cijevi su pretežno vertikalne.

Zvon
18.04.2007., 11:02
Uglavnom sada sam imao razgovore sa dva majstora i jedni mi nude aquaterm a drugi vargonove cijevi.
Za sada bi uzeo ove aquaterm ali taj majstor mi se čini toliki serator da mi ne uljeva povjerenje...

Jel imate vi iskustva sa Cirkulacijom tople vode. Jel se to toliko isplati ili ću bezveze bacati toplu vodu zagrijavanjem cijevi?

Ovaj sa aquaterm cijevima mi je rekao da bi koristio crikulaciju bez pumpe. Jel se to uopće može napraviti ili tip sere. Najveća razlika u visini nekih 10 metara a cijevi su pretežno vertikalne.

Ja nemam recirkulaciju i malo mi je žal zbog toga (moram bacati vodu dok ne dođe topla). Osim toga, nemam bojler koji ima tri izvoda, pa to nebi ni mogel napraviti.
No, s druge strane, onak bi bacal energiju grijanjem zida (recimo ljeti, jer zimi zid grije prostor).
Osim toga topla mi voda treba 2-3 puta dnevno, pa to nije problem, a i linije su kratke.
Ako imaš dugačke linije od bojlera, mislim da recirkulacija ima smisla. Ako ima puno vertikala nisam baš siguran da bez pumpe da bude dobro radilo. Na horizontalama radi, ali cijevi moraju biti postavljene na vertikalnom razmaku oko/iznad pola metra.

Razlika u cijeni Vargon i Aquaterm cijevi je skoro 2 puta. Pazi da ti onaj ne ugradi Vargon, a naplati Aquaterm.

miki3
18.04.2007., 11:12
Ja nemam recirkulaciju i malo mi je žal zbog toga (moram bacati vodu dok ne dođe topla). Osim toga, nemam bojler koji ima tri izvoda, pa to nebi ni mogel napraviti.
No, s druge strane, onak bi bacal energiju grijanjem zida (recimo ljeti, jer zimi zid grije prostor).
Osim toga topla mi voda treba 2-3 puta dnevno, pa to nije problem, a i linije su kratke.
Ako imaš dugačke linije od bojlera, mislim da recirkulacija ima smisla. Ako ima puno vertikala nisam baš siguran da bez pumpe da bude dobro radilo. Na horizontalama radi, ali cijevi moraju biti postavljene na vertikalnom razmaku oko/iznad pola metra.

Razlika u cijeni Vargon i Aquaterm cijevi je skoro 2 puta. Pazi da ti onaj ne ugradi Vargon, a naplati Aquaterm.

moze li mi iko objasniti sta je to recirkulacija. kupio sam aquaterm materijal i cekam majstora da mi razvede vodu u kupatilu. dok jos nije kasno volio bih znati sta je to.

Zvon
18.04.2007., 12:02
Za toplu vodu imaš dvije cijevi, jedna pola metra iznad druge. Bojler ima tri izvoda: ulaz hladne vode, jedan izlaz na sredini koji se spaja na donju cijev tople vode i jedan izlaz na vrhu bojlera na koju se spaja gornja cijev tople vode.
Kako je u bojleru različita temperatura vode, toplija voda s vrha lagano cirkulira po ovim cijevima tople vode prema sredini bojlera, te ti u svakom trenutku imaš toplu vodu na pipi, tj. cijevi tople vode se nikad ne olade, tak da kad na mješalici pustiš vodu, odmah ti bude topla, a ne najprije hladna.
Svrha? Prednosti?
Komfor uglavnom, a i ušteda vode, pogotovo u hotelima.
Mane?
Cijena instalacije, bojler s mogućnošću priključka recirkulacije, stalni gubitak topline (cijevi griju zid, odnosno hlade vodu u bojleru).
BTW, ako imaš veliku kuću s pripremom tople vode u kotlovnici, koja je usput dobro izolirana, i dugačke cijevi do kupaonica - napravi recirkulaciju jer ima smisla. Ako je pak riječ o običnoj kupaonici s el. bojlerom na zidu - nema smisla.

demosten
18.04.2007., 12:23
Imam bojler od 135 litara i sa tri cijevi, tak da je s te strane ok.

Ali me više brine to koliko ću ja čekati. Dok mi poteče voda treba mi 10 sekundi i za to vrijeme mi se da pričekati.
Ali da mi cijelo vrijeme juri voda uokolo samo zato da mi je topla to mi je pomalo bedasto. Istovremeno najčešće nas je između 2 i 3 osobe doma a prek dana samo jedna.
Pa to mi je malo ohoho.

demosten
18.04.2007., 12:25
koliko je dobro žbanjgla izolirana. perk noći 8 sati se temperatora smanji sa 55 na 45 Otprilike odokativno.

miki3
18.04.2007., 13:02
Za toplu vodu imaš dvije cijevi, jedna pola metra iznad druge. Bojler ima tri izvoda: ulaz hladne vode, jedan izlaz na sredini koji se spaja na donju cijev tople vode i jedan izlaz na vrhu bojlera na koju se spaja gornja cijev tople vode.
Kako je u bojleru različita temperatura vode, toplija voda s vrha lagano cirkulira po ovim cijevima tople vode prema sredini bojlera, te ti u svakom trenutku imaš toplu vodu na pipi, tj. cijevi tople vode se nikad ne olade, tak da kad na mješalici pustiš vodu, odmah ti bude topla, a ne najprije hladna.
Svrha? Prednosti?
Komfor uglavnom, a i ušteda vode, pogotovo u hotelima.
Mane?
Cijena instalacije, bojler s mogućnošću priključka recirkulacije, stalni gubitak topline (cijevi griju zid, odnosno hlade vodu u bojleru).
BTW, ako imaš veliku kuću s pripremom tople vode u kotlovnici, koja je usput dobro izolirana, i dugačke cijevi do kupaonica - napravi recirkulaciju jer ima smisla. Ako je pak riječ o običnoj kupaonici s el. bojlerom na zidu - nema smisla.

zahvaljujem na odgovoru. :top:

cd_covers
18.04.2007., 15:49
Imam bojler od 135 litara i sa tri cijevi, tak da je s te strane ok.

Ali me više brine to koliko ću ja čekati. Dok mi poteče voda treba mi 10 sekundi i za to vrijeme mi se da pričekati.
Ali da mi cijelo vrijeme juri voda uokolo samo zato da mi je topla to mi je pomalo bedasto. Istovremeno najčešće nas je između 2 i 3 osobe doma a prek dana samo jedna.
Pa to mi je malo ohoho.

pumpa za recirkulaciju se stavlja da radi recimo 15 minuta pa 15 ne u onom vremenu dok su ljudi doma, a inače i po noći da ne radi.
tak da voda ne jurca okolo stalno :D :D
super stvar ako ti bojler nije jako blizu mjesta gdje trošiš toplu vodu....

pozdrav,
Tomislav

demosten
18.04.2007., 17:09
pumpa za recirkulaciju se stavlja da radi recimo 15 minuta pa 15 ne u onom vremenu dok su ljudi doma, a inače i po noći da ne radi.
Sada ću ispasti seljo ali valjda pumpi ima više vrsta i sa više programatora i ostalih stvari za koje nikada nisam ni čuo.
Pa ako netko zna neka mi javi kakva pumpa s kakvim programatorom.

saandi
18.04.2007., 17:16

Ne vidim razlog zasto ti ovi koji nude vargon ne bi radili sa aquatermom? Platis materijal duplo skuplje i to je to. I kao sto zvon kaze, pazi sta ce ti ugraditi. Nemoj gledati samo sta pise na cijevima, pogledaj ventile, zavrsna koljena i sl jer to je u biti najskuplje.

demosten
19.04.2007., 12:27
Ne vidim razlog zasto ti ovi koji nude vargon ne bi radili sa aquatermom? Platis materijal duplo skuplje i to je to. I kao sto zvon kaze, pazi sta ce ti ugraditi. Nemoj gledati samo sta pise na cijevima, pogledaj ventile, zavrsna koljena i sl jer to je u biti najskuplje.

Rekao je da on ne radi s ničime nego samo s vargonvoim. Ovaj sa aquatermovim cijevima je rekao da mu niti ne pričam o nekim drugim cijevima nego samo sa aquaterm cijevima.
Došao je još jedan treći koji je rekao Aquaterm cijevi isto.

majstortomo
20.04.2007., 22:35
Rekao je da on ne radi s ničime nego samo s vargonvoim. Ovaj sa aquatermovim cijevima je rekao da mu niti ne pričam o nekim drugim cijevima nego samo sa aquaterm cijevima.
Došao je još jedan treći koji je rekao Aquaterm cijevi isto.

ne kužim se u vodu profi al znam da ovaj moj vodać kaže isto sranje drugo pakovanje drže vodu i jedna i druga a i znate onu "kupujmo Hrvatsko"

Zvon
20.04.2007., 23:06
Aquatherm navodno podnosi nešto više temperature koliko sam 'mel priliku čuti, a kompatibilne su s bilo kojim HDPE cijevima, tak da možeš miješati Vargonove s Aquathermom i sl., tak da se (ovaj put) slažem s majstortomom.

majstortomo
21.04.2007., 22:08
Aquatherm navodno podnosi nešto više temperature koliko sam 'mel priliku čuti, a kompatibilne su s bilo kojim HDPE cijevima, tak da možeš miješati Vargonove s Aquathermom i sl., tak da se (ovaj put) slažem s majstortomom.

evo nešto friško saznato vargon cijevi su navodno stjenke nešto tanje al ništa bitno ne mjenja čvrstoču danas saznato od vodaća

iscjeljitelj
21.04.2007., 23:15
meni lik kad je radio sa vargonom, na kraju ispitivao pod pritiskom ood 10 bar.
Nigdje nije popustilo a mislim da nitko u kuci nekoristi ovako veliki radni pritisak.
Mislim da je bacanje para sa agvatermom.
ja imam i jedn ei druge u razlicitim kupatilima i nisam primjetio razliku osim sto netko rece u cjeni duplo vecoj

miki3
23.04.2007., 10:35
Nigdje nije popustilo a mislim da nitko u kuci nekoristi ovako veliki radni pritisak.
ja imam i jedn ei druge u razlicitim kupatilima i nisam primjetio razliku osim sto netko rece u cjeni duplo vecoj

pa nemozes primjetiti razliku jer su nedavno ugrađene. razlika ce doci do izrazaja za 10-15 godina. tek tada ce se vidjeti ako nesto ne valja. ja sam sve uradio sa aquatermom, jest skuplji,ali na konacnu cijenu to je + nekih 100 km ili oko 400kn, nisu to neke pare, sto je sigurno sigurno je.

saandi
23.04.2007., 17:45

Mozes slobodno tlaciti i na 20 bara i nece nigdje pustati. Nije u tome poanta. U vecini ovih novogradnji ugradjuju neke turske/ceske i sl cijevi koje su puno puno jeftinije i od aquaterma i od vargona, pa ni tamo nigdje ne pusta. Ali kao sto kaze miki razlika ce se vidjeti kroz odredjeni period.

DjuroRadisha
01.05.2007., 03:42
Jel ima iko iskustva s cijevima Wavin

demosten
01.05.2007., 21:53
Eh da na kraju dogovoreno je korištenje aquaterm cijevi.

MIRO LEGA
01.06.2007., 10:16
probaj sa alupex cijevima mislim da je dobavljač raimpex iz zg.
ima ih za podno grijanje i za vodovodne instalacije sa postavljanjem nije neki problem jedan trgovac mi objasnio kak ide ako nešto znate onda nema frke ako neznate baš ništa onda majstora i prvo upitati koliko traži za posao to jest samo ruke jel za ove cijevi ne treba poseban alat jer se mogu pigati (savijati) i imaš spojnice za spajanje .

TAKOĐER SAM IH UGRADIO KOD SEBE I NIJE SKUPO A MISLIM DA SU O.K.

Lidać
12.06.2007., 14:50
U kuci smo postavljali one zelene vodovodne cijevi, no problem je sto se sad ispostavilo da bi bilo potrebno umivaonski blok pomaknuti barem 10 cm ulijevo. Molim vas za pomoć ako netko zna da li postoji neki ekscentar ili produzetak kojim bi se ventili mogli pomaknuti bar 10 cm u stranu do pipe, bez raskopavanja zida.

saandi
17.06.2007., 19:06
10 cm mozes dobiti tako da pomaknes blok i produzis cijevi od spine do ventila, odvod probas dobiti sa rebrastom niklovanom cijevi koja ide prema zidu i koju mozes iskriviti.

Dial F for Falus
13.09.2007., 07:49
vargonove cijevi su iste kao i aquatermove, samo su jeftinije i vise se isplate, imaju iste ateste i odobrenja i testirane su na velika opterecenja.. i traju cijeli zivot.. nikad nismo imali problema s njima.. i ugradnja je jednostavna..

zdenac
12.04.2008., 17:41
Eh da na kraju dogovoreno je korištenje aquaterm cijevi.
--------------------------
Možeš li mi preporučit neke majstore?

zdenac
12.04.2008., 17:55
Planiram ugraditi vodnu instalaciju u kuću i u polemici sam koje cijevi ugradili dali plastične ili pocinčane.nekako mi se više sviđa plastika ali naišao sam na neke članke u kojima piše da one znaju bit kancerogene pa pitanje moje glasi gdje se može dobiti garancija kojom se potvrđuje da one nisi štetne za zdravlje.
Hvala svima na odgovorima!

bojansavic
03.03.2010., 10:07
Eh prava stvar. Ovo nisam bio pročitao.
Citiram:
Na slavine se vuče uzemljenje ako je vodovod u u kupaoni izveden plastičnim cijevim. Kraj, i nema više!

No jedna druga stvar koja me sada mući-Po kvaliteti
1. Fischer
2. Aquatherm
3. Vargon
A kak tu spada TE-CE?

Stari ponovo gleda kako se rade Rostfrei cijevi. Jel itko ima ikakvog iskustva sa time jer bi on takve stavio pa da ih ne treba mijenjati sljedećih 100 godina.

Note ako su rostfrei cijevi onda ne treba voditi uzemljenje nikam, nego samo na jednom mjestu i to je to.

Dragi moji

Ja sam prozvodjac cijevi ppr ,pa da vam malo kazem o njima
1. Fischer
2. Aquatherm
3. Vargon
Ovi svi proizvodjaci cijevi rade od istog dobavljaca granulata sabic compani
Sudiska Arabia sa svim certifikatima i atestima a to ko je kvalitetniji nema veze,ja sam iz banjaluke firma Plastex www.plastex-doo.com i radim atestiranje u zagreb inspektu institut u Draskovicevoj a svi koji prodaju cijevu u HR iz stranih zemalja moraju da urade ateste u hr .
Licno poznajem Vragon firmu Brasnice i stvarno vam kazem da nema razloga da uzimate aqvaterm jer je u potpunosti ista cijev samo ime je skuplje
Svi ih moraju raditi po sdr EN itd....

bojansavic
03.03.2010., 10:10
Ja imam Vargononove. Friško su ugrađene (samogradnja), a kak budu dugo trajale, pitaj me za jedno 20-30 godina.

Plastične imaju i neke prednosti: tiše su (ne čuje se šum vode u zidu, kak na željeznim cijevima) i manji su gubici topline, i prije dojde topla voda (nema ohlađivanja, tj zagrijavanja cijevi kak na metalnima).
Vjerojatno imaju i mane: npr. puno ju je lakše oštetiti nego metalnu ...
Samo da te piam kako je lakse ostetiti cijev ppr VIJEK TRAJANJA JE 60 GOD

bojansavic
03.03.2010., 10:12
Bok

Drug moj samo ti uzmi Vargon i neces se pokajati 60 godina je vijek trajanja.
a na njihovom sajtu pogledaj sve karakteristike

Zvon
03.03.2010., 11:42
Recimo, bušenjem za tiple. Čavlom. To su najčešći uzroci, a kad naletiš na pocinčanu, čavao i borer se odbiju.
Pa vidiš da ne sumnjam u trajnost, jer sam ih i sam ugradil.
Inače, Aquatherm imaju tanju stjenku nego Vargonove (i one češke, blijedo zelene-valjaju li te?).

majstor52
03.03.2010., 16:23
Recimo, bušenjem za tiple. Čavlom. To su najčešći uzroci, a kad naletiš na pocinčanu, čavao i borer se odbiju.
Pa vidiš da ne sumnjam u trajnost, jer sam ih i sam ugradil.
Inače, Aquatherm imaju tanju stjenku nego Vargonove (i one češke, blijedo zelene-valjaju li te?).

Pitam se dali želiš ugraditi dobre cijevi ili želiš bušuti cijevi?
Čovjek ti lijepo govori o kvaliteti i trajnosti cijevi u zidu ,a ne o tome koje lakše izbušiš.
Prednost je apsolutno na svim PPR cijevima i svim vrstama PEx - cijevi ,bilo koji proizviđać.
Ako želiš bušiti ni pocinčana nije otporna na bušenje.

McGrubi
03.03.2010., 22:52
ja sam malo skeptična prema plastici, bilokakvoj
nekako je sve to klasa: sigurno dok se ne dokaže suprotno

koji su problemi sa pocinčanim cijevima?

Zvon
04.03.2010., 07:24
Pitam se dali želiš ugraditi dobre cijevi ili želiš bušuti cijevi?
Čovjek ti lijepo govori o kvaliteti i trajnosti cijevi u zidu ,a ne o tome koje lakše izbušiš.
Prednost je apsolutno na svim PPR cijevima i svim vrstama PEx - cijevi ,bilo koji proizviđać.
Ako želiš bušiti ni pocinčana nije otporna na bušenje.

Ajd pročitaj još jednom kaj sam napisal.
Svašta se može dogoditi tijekom godina dok su cijevi u zidu. Shvati da većina i nezna kuda cijevi idu, a ljudi dolaze na svakave ideje i eto ti problema.

majstor52
04.03.2010., 08:39
Ajd pročitaj još jednom kaj sam napisal.
Svašta se može dogoditi tijekom godina dok su cijevi u zidu. Shvati da većina i nezna kuda cijevi idu, a ljudi dolaze na svakave ideje i eto ti problema.

Oprosti ne mislim te vrijeđati ili ismijavat,to nikako!

Ali treba znati i shvatiti da u gradu Zagrebu ima još uvijek oko 50% kuća-mislim na stariji dio grada ne na novogradnje-koje imaju olovne cijevi ,dovodne i odvodne. Sve te dovodne cijevi su još uvijek u zidovima i ne dešava se da svaki dan netko probuši cijev.
Naravno da se to događa,kao i sve druge stvari u životu. Tokom vremena ili prema potrebi sve se one zamijene sa novim cijevima. Mislim da je bolje u tom slučaju staviti plastične cijevi nego pocinčane,bez obzira na eventualna bušenja.

Kod izrade instalacije samo treba koristiti nove tehnologije,slikati instalaciju pohraniti fotke i nema problema sa cijevima.
Svaka instalacija ,vode,plina ili centralnog ima svoje zakonitosti u vezi s polaganjem i na takovim mjestima treba ipak uvijek paziti kaj se radi.

Dalje u novijim cijevima ipak se manje sakuplja i zadržava kamenac,sva ona nečistoća koja dolazi sa vodom više se nakuplja u pocinčanim cijevima nego u ppr i sl.
Ako koristimo svu tu noviju tehnologiju,ne vidim razlog zašto se to ne može odnositi i na ostale stvari u životu,pa tako i na cijevi.

Naravno svatko ima svoje poglede i prosudbe na temelju kojih donosi odluku što će odabrati za ugradnju,ali ipak svatko posluša prijedlog majstora kojeg želi angažirati. Danas svi naveliko koriste PPR cijevi (zelene cijevi od Wavina ili Vargoterma-a) iako je moje skromno mišljenje da ima i boljih cijevi u toj klasi. Naravno svaki majstor odabire s kojim će cijevnim sustavom raditi, radi alata i drugih stvari,koje i nisu tema.

5h0kr3
06.04.2010., 13:32
Zanima me gdje se u Zagrebu (ili bližoj okolici) može kupiti grijač/lemilica (tzv. polifuzor) za spajanje ppr cijevi?
Trenutno planiram preuređenje kupaonice, a očekuju me i slični radovi na vikendici pa sam mislio investirati u kupnju umjesto da svako malo posuđujem...

Hvala unaprijed!

Zvon
06.04.2010., 19:50
Termocommerce, npr.

majstor52
06.04.2010., 21:36
Termocommerc,Aquatherm-radnička cesta pokraj gradske plinare,Feroterm

d2267
07.04.2010., 05:39
Kad smo već kod plastičnih cijevi svi znate za "okiten"cijevi,koje su rađene prije 40-ak godina i još su žive.Taj isti okiten ipak zaostaje za zelenim (PPR) cijevima bez obzira na ime proizvođaća,tako da netreba brinuti oko aquaterma ili vargona ili čeha ili slićno,naravno ako su atestirane.Definitivno je prednost aquaterma jedino u podnošenju viših temperatura medija,ali tu smo već na podrućju grijanja.

Humana dolina
07.04.2010., 06:12
Oprosti ne mislim te vrijeđati ili ismijavat,to nikako!

Ali treba znati i shvatiti da u gradu Zagrebu ima još uvijek oko 50% kuća-mislim na stariji dio grada ne na novogradnje-koje imaju olovne cijevi ,dovodne i odvodne. Sve te dovodne cijevi su još uvijek u zidovima i ne dešava se da svaki dan netko probuši cijev.
Naravno da se to događa,kao i sve druge stvari u životu. Tokom vremena ili prema potrebi sve se one zamijene sa novim cijevima. Mislim da je bolje u tom slučaju staviti plastične cijevi nego pocinčane,bez obzira na eventualna bušenja.

Kod izrade instalacije samo treba koristiti nove tehnologije,slikati instalaciju pohraniti fotke i nema problema sa cijevima.
Svaka instalacija ,vode,plina ili centralnog ima svoje zakonitosti u vezi s polaganjem i na takovim mjestima treba ipak uvijek paziti kaj se radi.

Dalje u novijim cijevima ipak se manje sakuplja i zadržava kamenac,sva ona nečistoća koja dolazi sa vodom više se nakuplja u pocinčanim cijevima nego u ppr i sl.
Ako koristimo svu tu noviju tehnologiju,ne vidim razlog zašto se to ne može odnositi i na ostale stvari u životu,pa tako i na cijevi.

Naravno svatko ima svoje poglede i prosudbe na temelju kojih donosi odluku što će odabrati za ugradnju,ali ipak svatko posluša prijedlog majstora kojeg želi angažirati. Danas svi naveliko koriste PPR cijevi (zelene cijevi od Wavina ili Vargoterma-a) iako je moje skromno mišljenje da ima i boljih cijevi u toj klasi. Naravno svaki majstor odabire s kojim će cijevnim sustavom raditi, radi alata i drugih stvari,koje i nisu tema.

Tako sam i ja poslušao svog vodoinstalatera i on mi je razvukao vodovod od bijelih cijevi...onih koje idu i za grijanje!

5h0kr3
07.04.2010., 06:47
Termocommerce, npr.

Termocommerc,Aquatherm-radnička cesta pokraj gradske plinare,Feroterm

Zahvaljujem! :top:

FreeFlyer
07.04.2010., 13:48
Pozdrav,

imate neki dučan / skladište gdje se mogu povoljno kupiti cijevi za vodovod i kanalizaciju, Zagreb, i okolica.

Hvala

FF

majstor52
07.04.2010., 16:13
Kad smo već kod plastičnih cijevi svi znate za "okiten"cijevi,koje su rađene prije 40-ak godina i još su žive.Taj isti okiten ipak zaostaje za zelenim (PPR) cijevima bez obzira na ime proizvođaća,tako da netreba brinuti oko aquaterma ili vargona ili čeha ili slićno,naravno ako su atestirane.Definitivno je prednost aquaterma jedino u podnošenju viših temperatura medija,ali tu smo već na podrućju grijanja.

Moram ipak napomenuti da dajem prednost Pex cijevima,znaći cijevi na kojima se spojevi presaju,bilo ručno ili sa strojno.

Zašto? Zato jer je rad sa njima puno jednostavniji imaju daleko više prednosti pred svim zelenim cijevima,svi spojevi se mogu - iako nije uvjet- izvesti u zidu,treba manje kopanja po zidovima.
I naravno svaku instalaciju treba uredno slikati sa fitićem i evo ti uvijek dostupnog pregleda kod buišenja.

Karanana
07.04.2010., 19:37
Koristi li iko jos bakarne cijevi za vodovodne instalacije? U Svedskoj ih jos koriste iako ne cesto!
Koje su mane, ako ne?

dark 7
07.04.2010., 19:37
Jel ima iko iskustva s cijevima Wavin

Imam ih ugrađene već 11 godina i za sad nikakvih problema nije bilo!:top:
Jedino ne znam kakva im je cijena!
Kao što su drugi napisali, skoro da nema razlike među cijevima u kvaliteti, pa je najbolje uzeti jeftinije!

dark 7
07.04.2010., 19:42
Zanima me gdje se u Zagrebu (ili bližoj okolici) može kupiti grijač/lemilica (tzv. polifuzor) za spajanje ppr cijevi?
Trenutno planiram preuređenje kupaonice, a očekuju me i slični radovi na vikendici pa sam mislio investirati u kupnju umjesto da svako malo posuđujem...

Hvala unaprijed!

Ako misliš sam raditi, a nisi vodoinstalater, zamoli nekog majstora da ti pokaže tehniku spajanja cijevi, jer ako cijev premalo ili previše zagriješ može doći do problema!

dark 7
07.04.2010., 19:46
Moram ipak napomenuti da dajem prednost Pex cijevima,znaći cijevi na kojima se spojevi presaju,bilo ručno ili sa strojno.

Zašto? Zato jer je rad sa njima puno jednostavniji imaju daleko više prednosti pred svim zelenim cijevima,svi spojevi se mogu - iako nije uvjet- izvesti u zidu,treba manje kopanja po zidovima.
I naravno svaku instalaciju treba uredno slikati sa fitićem i evo ti uvijek dostupnog pregleda kod buišenja.

Slažem se s tim što si napisao, samo danas svi gledaju na cijenu, a fitinzi za pex cijevi su skupi, posebno oni od mesinga!

dark 7
07.04.2010., 19:56
Koristi li iko jos bakarne cijevi za vodovodne instalacije? U Svedskoj ih jos koriste iako ne cesto!
Koje su mane, ako ne?

U obiteljskim kućama se rijetko koriste, možda nešto više u industriji! Mane bakra su; upitni spojevi(moguće puštanje), a i svi znamo da je bakar otrovan!
Ako nađeš majstora kojem možeš vjerovati da ti je ugradio bakar za vodu, a ne za grijanje(jeftiniji) možda i nije toliko štetan(mada ne vjerujem u to, jer moj prijatelj , koji živi u Austriji je imao problema s djetetovim zdravljem baš zbog tih cijevi:flop:)!

majstor52
07.04.2010., 20:06
Slažem se s tim što si napisao, samo danas svi gledaju na cijenu, a fitinzi za pex cijevi su skupi, posebno oni od mesinga!
Nema više Ms fitinga jer se uvode plastićni,ali nisu ništa jeftinije.
Bez obzira na sve u konačnici ova instalacija nije puno skuplja od ostalih. Ali naravno to ovisi najprije o samom izvođaću radova. Ako on pozna cijevni sustav tada nema ni odgovaranja ili nagovaranja na dtrugačiji cijevni sustav.
No treba dati vremenu da učini svoje.Ovo govorim iz osobnog iskustva,jer i ja na početku nisam baš bio uvjeren u sve spomenute prednosti.Trebalo mi je vremena.No danas već svi pomalo poznaju tek površno sve te materijale pa se kod izrade instalacija svatko okreće svome izboru. Bitno je da se polako iz instalacija barem u etažnim razvodima izbacuje pocinčane cijevi i bakar,osim u pres tehnici.

Karanana
07.04.2010., 20:30
OK,

Koliko kostaju ta "klijesta" u Hrvatskoj, koja sluze za spajanje mesinganih komada- (T, L i ostali spojni djelovi) sa plasticnim cijevima?

Humana dolina
08.04.2010., 06:25
OK,

Koliko kostaju ta "klijesta" u Hrvatskoj, koja sluze za spajanje mesinganih komada- (T, L i ostali spojni djelovi) sa plasticnim cijevima?

Ja sam gledao svog majstora kad je spajao koljena, i baš ga pitam koliko bi koštala takva klješta (Acu)...kaže, možda oko 1500kn.
Prije su bila skuplja...

majstor52
08.04.2010., 06:47
OK,

Model sa fi 16,20.25 za pex cijevi i fi 15, 18,22,28 za bakar it električna mašina po cijeni od 16.000.00 kn

Da pojasnim ,sa ovime se može spajati odnosno presati bakrene cijevi,prokrom cijevi i plastične cijevi ,a profili su naznačeni na samim čeljustima. Naravno čeljusti se mogu još proširiti.

Karanana
08.04.2010., 20:53
Jos jedno pitanjce:
kada sam radio sa bakarnim cijevima morao sam ih ubaciti u onu fleksibilnu cijev kako bi cijevi mogle raditi u zidu nakon malterisanja. da li se moraju i ove plasticne takodje provuci krzoaz fleksibilne cijevi ili mogu direktno sa malterom da se zatvore?
da li se mesingani dijelovi moraju takodje umotati sa trakom zbog korozije ?

majstor52
08.04.2010., 21:11
Jos jedno pitanjce:
kada sam radio sa bakarnim cijevima morao sam ih ubaciti u onu fleksibilnu cijev kako bi cijevi mogle raditi u zidu nakon malterisanja. da li se moraju i ove plasticne takodje provuci krzoaz fleksibilne cijevi ili mogu direktno sa malterom da se zatvore?
da li se mesingani dijelovi moraju takodje umotati sa trakom zbog korozije ?

Kod radova sa pex cijevima nije uvijek potrebno stavljati koljena na svako mjesto gdje cijev nekuda skreća. Cijeci se mogu lagano savinuti i bez ugradnja koljena. Bez obzira dali se radi o cijevi ili koljenu,preporuča se na cijevi i koljena navući izolaciju koja se može kupiti sa cijevima,a može i posebno.
Fleksibilne cijevi su se koristile ,a i danas su u ponudi dok se nije oko plastičnih cijevi stavljala aluminijska cijev i na kraju zaštitni sloj.
Upravo ta aluminijska cijev koja se stavlja oko postoječe cijeviomogučava da se cijevi lagano savijaju i da zadrže željeni oblik. Ujedno daju cijevima i dodatnu sigurnost na tlak i mehanička oštečenja kod radova.

d2267
09.04.2010., 06:42
Pa sad plastićne cijevi tipa pex, koliko me sjećanje služi,rastežu se manje nego bakrene.Danas kad postoje fleksibilni materijali za krpanje oštećenja mislim da ni na bakrene cijevi nije nužno stavljati vodilicu.Mesing jednako kao i bakar su otporni na koroziju.

5h0kr3
20.04.2010., 13:36
Ako misliš sam raditi, a nisi vodoinstalater, zamoli nekog majstora da ti pokaže tehniku spajanja cijevi, jer ako cijev premalo ili previše zagriješ može doći do problema!

Nisam vodoinstalater, ali uglavnom sve što mogu oko kuće radim sam. Znam da rad s nareznicama i pocinčanim cijevima nije ni približno isto kao ovo, ali bih baš zato volio probati.

Planirao sam prvo malo eksperimentirati pa tek onda izvesti instalacije, ali svejedno hvala na preporuci! :s:top:

majstor52
20.04.2010., 19:43
Nisam vodoinstalater, ali uglavnom sve što mogu oko kuće radim sam. Znam da rad s nareznicama i pocinčanim cijevima nije ni približno isto kao ovo, ali bih baš zato volio probati.

Planirao sam prvo malo eksperimentirati pa tek onda izvesti instalacije, ali svejedno hvala na preporuci! :s:top:
Evo majstore malo štiva za pročitati!
Preporučam da zaista pažljivo pročitaš sve o samoj tehnici spajanja ,oprez nije tako kao kod ostalih cijevi!
Pocinčanu cijev možeš rastaviti ako nije dobro,a ove kad spojič sve je gotovo!
Možeš je samo prerezati i sa mufom pokušati popraviti stvar. Najvažnije je sve unaprijed dobro isplanirati i biti u početku maksimalno skoncentriran. Evo i linka sa uputama:http://www.aqt-aquatherm.hr/download/fusiothe.pdf

Karanana
21.04.2010., 20:53
Imas li mozda oavko nesto ali za ove bijele plasticne cijevi sa aluminijskim jezgrom?
Spajanje ventila i ovih cijevi sa navlacenjem onog prstena mi se cini jednostavnije za hoby majstore?

majstor52
22.04.2010., 10:34
Imas li mozda oavko nesto ali za ove bijele plasticne cijevi sa aluminijskim jezgrom?
Spajanje ventila i ovih cijevi sa navlacenjem onog prstena mi se cini jednostavnije za hoby majstore?

Ima ,naravno!

Meni se ovo daleko više sviđa i puno je jednostavnije.
Alat treba posuditi jer se ne iplati kupovati za jednu instalaciju.
Ovaj sistem koristim već 15 god. za vodu i centralni i solarno
A evo i lika:http://www.viega.com/xchg/en-com/hs.xsl/556.htm
http://www.viega.com/xbcr/en-com/659455_Brochure_Pexfit_Pro_HR_net.pdf
http://i625.photobucket.com/albums/tt339/mlacanin/Kupaona/Viega.jpg?t=1271928581

djevica
29.04.2010., 11:26
Dragi vodoinstalateri (i oni koji se takvima osjecaju)!

zelim skinuti kadu (jel tesko skinut ju?) i na istom mjestu napraviti tus bez tus kadice (dakle samo pod sa sifonom,eventualno izdignut-kao na ovoj slici)

http://tinyurl.com/36ulsmz

muci me sto cu nac ispod kade? Kako je napravljen odvod od kade i da li cu lako napraviti odvod za tus?

Jel ova stepenica zapravo deblji estrih?

Ima li netko nekakvu sliku sa gradilista?

Prosvjetlite me molim vas! HVALA!

majstor52
29.04.2010., 11:49
Dragi vodoinstalateri (i oni koji se takvima osjecaju)!

zelim skinuti kadu (jel tesko skinut ju?) i na istom mjestu napraviti tus bez tus kadice (dakle samo pod sa sifonom,eventualno izdignut-kao na ovoj slici)

http://tinyurl.com/36ulsmz

muci me sto cu nac ispod kade? Kako je napravljen odvod od kade i da li cu lako napraviti odvod za tus?

Jel ova stepenica zapravo deblji estrih?

Ima li netko nekakvu sliku sa gradilista?

Prosvjetlite me molim vas! HVALA!

Može se kada skinuti. Nije problem ali ima dosta šute i treba sve razbiri,ako je obzidana.
Trebalo bi znati kakve su odvodne cijevi i koliko je po prilici debela deka-pod.
Ako nema dovoljno dubine ,kada se malo podigne i ugrade se potrebni odvodi,napravi dobra hidroizolacija i keramika.
Sve je to več isprobano i nema bojazni za takove zahvate.
Što je stepenica ovisi o vrsti podnog sifona. Više o tome u drugom postu.

majstor52
29.04.2010., 13:31
Može se kada skinuti. Nije problem ali ima dosta šute i treba sve razbiri,ako je obzidana.
Trebalo bi znati kakve su odvodne cijevi i koliko je po prilici debela deka-pod.
Ako nema dovoljno dubine ,kada se malo podigne i ugrade se potrebni odvodi,napravi dobra hidroizolacija i keramika.
Sve je to več isprobano i nema bojazni za takove zahvate.
Što je stepenica ovisi o vrsti podnog sifona. Više o tome u drugom postu.

Na ovoj adresi se sve lijepo vidi: http://www.viega.com/xbcr/en-com/668150_Brochure_EWT_Gruppe_HR_net.pdf

Dakle ,kad se skine kada i ukloni šuta biti če poznato kakove se odvodne cijevi nalaze u podu?

Ako su olovne ,vjerojatno su spojene u podni sifon ,a sifon u glavnu kanalizacionu cijev ili u odvod od Wc-a. Sada treba donijeti dobru procjenu – za olovne cijevi- dali su u dobrom stanju ili ih treba zamijeniti. Preporučam obaveznu zamjenu , jer sve to daleko manje košta nego naknadni popravci.

Ako su odvodne cijevi plastične, tada bi bilo manje problema.

Ovakav sifon koji se stavlja u pod (kao na slici)to jest podna šina,košta između 3000,00 i 4000,00 kuna ( treba točno provjeriti cijenu ,nisam siguran).

Minimalna visina ,odnosno dubina je 12 cm da se sve sakrije . Ako nema visine poda ,tada se za razliku podigne gore i dobije se stepenica.
Duljina tuš šine određuje i veličinu cijele kabine i samih vrata. Mislim da se vrlo lako uskladi širina vrata i tuš šine-rešetke. Rešetka se postavlja kod samih vrata ,tako da sav pod u tuš kabini ima pad prema vratima. Ispod pločica potrebno je izraditi kvalitetnu hidro izolaciju,što i nije problem ,jer danas postoje zaista široka paleta takovih proizvoda , kao na primjer proizvodi od Sica : http://www.sika-croatia.hr/ , gdje postoji veliki izbor dobrih riješenja.

Nakon toga treba svoj dio također odraditi i keramičar ,koji također imaju na ponudi specijalna ljepila za takove zahvate i mase za fugiranje.

Sve u svemu ,ne vidim razloga za zabrinutost.
I naravno sve ovisi o tome tko izvodi radove,sami ili se to povjeri nekome tko je tu doma.

djevica
29.04.2010., 13:33
HVALA najljepsa!!! mislili smo probati sami, al mi se cini da cemo ipak zvat nekog majstora (vodoinstalatera?):)
ova cijena me moram priznati malo sokirala-zar je to moguce? nema jeftinijih sifona? pokusavamo proc' sto jeftinije jer namamo novaca:(

majstor52
29.04.2010., 13:35
HVALA najljepsa!!!

:)

djevica
29.04.2010., 13:47
:)

jos samo jedno pitanje..u kupaoni su sada ruzne plocice koje smo mislili ostaviti i preko njih preliti epoxy..ispod kade vjerujem da nece bit plocica-sto mi sugerirate tj. kojim koracima da idem?da prvo skinem kadu i ugradim kanalic pa onda lijevam epoksi ili kako?:ne zna:

majstor52
29.04.2010., 14:04
jos samo jedno pitanje..u kupaoni su sada ruzne plocice koje smo mislili ostaviti i preko njih preliti epoxy..ispod kade vjerujem da nece bit plocica-sto mi sugerirate tj. kojim koracima da idem?da prvo skinem kadu i ugradim kanalic pa onda lijevam epoksi ili kako?:ne zna:

Siguran sam da ispod kade nema pločica. Kod izrade odvoda neizbježno treba otvarati dio poda,koji se zatim treba sanirati. Mislim da je jednostavnije nakon toga ( a ovisi o velićini zahvata u podu) skinuti podne pločice nego se mučiti s poravnavanjem i na to stavljati nove pločice.

Več kod samog diranja u pod, može doči do slabije veze preostalih pločica na ostalom dijelu poda. Mišljenja sam da je bolje skinuti podne pločice.

Dakle prvo skidanje kade,otvoriti zid oko kade (moja pretpostavka)i sve skinuti do poda.Na dnu kade se vidi spojena odvodna cijev koja vjerojatno ide u podni sifon (starije vezije).Tu se može vidjeti dali je odvod od olova ili od PVC.a (plastike).

Ako je kada od gusa,može se radi lakšeg skidanja i uklanjanja ,razbiti sa težim čekićem.

Sada se izvrši ugradnja pone rešetke sa sifonom uz adaptaciju na odvod .
Naravno ,morate shvatiti da mi je teško ovako napisati baš svaki korak jer ima previše nepoznanica. Nadam se da je i ovo od pomoči.
Ako bude nekih pitanja,dobro bi došla i neka slike trenutne situacije.

djevica
29.04.2010., 14:32
kada je od plastike! drzite mi fige da uspijemo:) kad krenemo na posao budem slikala...

europe
05.05.2010., 13:03
Ne znam jel ovo prava tema za ove radove,
trebam zamijeniti kit na tuš kabini, jel dovoljno šarafcigerom odstraniti stari kit, i staviti novi ili ?:ne zna:

majstor52
05.05.2010., 19:48
Ne znam jel ovo prava tema za ove radove,
trebam zamijeniti kit na tuš kabini, jel dovoljno šarafcigerom odstraniti stari kit, i staviti novi ili ?:ne zna:

Može se skinuti i sa skalperom,istina ide malo teže ali ide. ako je važno skinuti sav kit,u gramatu imaju tekučinu za skidanje silikonskog kita.ne skida brzo ,ali ipak skida. Prije nanošenja novog sloja ,obavezno fenom osušiti mjesta kitanja.

europe
06.05.2010., 08:24
Fala :)

FreeFlyer
04.06.2010., 13:07
Molim,

dućane za kupnju vodovodnih i kanalizacijskih cijevi i ostalog pribora Zagreb i okolica.

Hvala

FF

majstor52
04.06.2010., 15:10
Molim,

dućane za kupnju vodovodnih i kanalizacijskih cijevi i ostalog pribora Zagreb i okolica.

Hvala

FF

Feroterm, Termocomerc, Petrokov,naveći izbor i sve na jednom mjestu. Dajem prednost Ferotermu.

FreeFlyer
08.06.2010., 10:58
Još jedno pitanje:

DA li uzeti "obične" zelene PP-R cijevi ili PEXFIT cijevi (pvc-alu-pvc) ?

Pex je skuplji, no da li znate koliko u odnosu na zelene vargon cijevi ?

Ove Pex navodno su jače, i dulje traju.. no da li netko iz iskustva zna

omjer cost/benefit za te dvije vrste cijevi.

Hvala

FF

Humana dolina
08.06.2010., 11:23
Još jedno pitanje:

DA li uzeti "obične" zelene PP-R cijevi ili PEXFIT cijevi (pvc-alu-pvc) ?

Pex je skuplji, no da li znate koliko u odnosu na zelene vargon cijevi ?

Ove Pex navodno su jače, i dulje traju.. no da li netko iz iskustva zna

omjer cost/benefit za te dvije vrste cijevi.

Hvala

FF

Ja sam imao takav slučaj gdje sam vagao koje cijevi da uzmem i odluka je pala na bijele cijevi kao i za grijanje. Naravno uz preporuku majstora koji mi je radio!

FreeFlyer
08.06.2010., 15:32
Koje su to pak "bijele cijevi" ?
FF

majstor52
08.06.2010., 16:13
Pex su po mojem skromnom iskustvu bolje,bez obzira na razliku u cijeni. Kada se na kraju zbroji sav ugrađeni materijal i brzina izvedbe,prednost je ipak na strani Pexa.
Ujedno se iste stvari koriste za vodu i za grijanje , jer se za sve koristi isti materijal.
Bijele cijevi su cijevi od Pex-a., jer ima više proizvođaća tih cijevi,recimo samo,Wavin,Viega itd.,dok Geberit ima crne cijevi,ali se i one savijaju.

Kod Pex-a se mogu izbjeći koljena jer se on lako savija.
I na kraju to ipak ovisi o majstoru,jer ako on ne pozna te materijale,badava sve. Na kraju tu se nema kaj zamjeriti,svaki voli raditi s onim kaj poznaje.

Humana dolina
08.06.2010., 17:03
Koje su to pak "bijele cijevi" ?
FF

Ne sekiraj se ti...nađi vodoinstalatera,dogovori sa njim da materijal ide preko njega( odmah dobiješ rabat) pitaš malo njega i to je to.
Navodno podržavaju veći pritisak nego zelene...nemoj me uzet za riječ, davno je to bilo.
Kad spoji tlačit će na 10-12bara i to je to.

Karanana
09.06.2010., 19:20
Mozda nije mjesto ovdje ali se ipak radi o vodovodnim instalacijma pa da pitam:
Kupio sam jedan kombi- bus (bio ambulantno vozilo u njemackoj vojsci sa skoro nov, bio konzervisan) pa bi ga preuredio u camper. Zelim da ugradim tuskabinu i mali sudoper. Da li neko ima iskustva i sa kojom pumpom da napravim tlak u instalaciji?
Koristicu bakarne cijevi 12 mm za instalaciju. Za vodu sam vec nabavio veliki spremnikod 300 litara koji ide na krovnu konstrukciju.
Unaprijed zahvaljujem

FreeFlyer
14.06.2010., 09:24
Da, samo razlika u cijeni je skoro 50% (pex skuplji od "zelenih"), a navodno obje glede čvrstoće i izdržljivosti su slične.
FF

majstor52
14.06.2010., 11:01
Da, samo razlika u cijeni je skoro 50% (pex skuplji od "zelenih"), a navodno obje glede čvrstoće i izdržljivosti su slične.
FF

Da u pravu si.ali kad biraš automobile ,ipak znaš kaj odabrati po cijeni i modelu,više modelu i marki nego po cijeni .
Dakle sve ima svoje.:):mig:

djevica
29.07.2010., 11:55
Važna je svakako ,opet naglašavam dobra hidroizolacija i spojevi oko samog sifona. Ako postoji imalo mogućnosti za loše spojeve,kasnije sve dođe na naplatu.
Vlaga se neće pokazati odmah,nego tek nakon dužeg vremena korištenja,a tada sve ispoćetka.

evo mi skinuli kadu i ostala je jedna velika rupa:) mene brine da nismo previse skinuli, pa smo zasli u podnu konstrukciju (ispod kade s obzirom da je kupaona dignuta 15cm su bile fert gredice zabetonirane koje smo razbili i ostala je velika rupa)...

ono sto me sad brine jest popuniti to. mislila sam staviti stiropor, pa PE foliju pa estrih na koji ce nam onda keramicar staviti epoksi smolu (industrijski pod) kao zavrsni pod.

mene jedino muci kako stavit tu PE foliju oko podnog sifona, a da ne ude voda poslije--ima li netko nekakav crtez?

taj spoj izmedu sifona i PE folije me muci jer ga sami radimo.... ako netko ima ideju, dobrodosla je....

HVALA!

prilazem sliku trenutacnog stanja:

http://img12.imageshack.us/i/img6972jl.jpg/

Zvon
29.07.2010., 14:19
Pa ako su fert gredic ostale "žive", onda je OK, ak nisu...

FreeFlyer
29.07.2010., 15:07
prilazem sliku trenutacnog stanja:

http://img12.imageshack.us/i/img6972jl.jpg/

:eek:
dakle, ovdje ko da je laserski navođena bomba uletjela !
:rofl:
FF

djevica
30.07.2010., 18:31
daj nemojte se zezat! fert je stari razbio i beton zajedno s time no ostao je pijesak i ispod se vidi nesto cvrsto kao beton sto mozda i moze bit s obzirom da je stropna konstrukcija volta....
mislite da je frka?

sildel
14.11.2010., 09:18
Zna li netko gdje se mogu nabaviti čvrste plastične cijevi (PP-R ili slične) većeg promjera (80 mm ili više) sa debljinom mesa od minimalno 10 mm? Bilo bi idealno da su cijevi bijele!
Bio sam u par dućana ali mi kažu da se tak nešto mora naručiti, no meni treba samo jedan komad.

Hvala!

BD-zg
14.11.2010., 10:17
FF

Nisu iste po izdržljivosti pogledaj zelene cijevi kad temp. padne ispod nule puca ko staklo
a pex je ustvari vrsta najlona koji 100x bolje podnosi niske temperature+ ako uzmeš pex-fosta(viega) te imaju i aluminijsku košuljicu još više podnose naprezanja
največi problem je rastezanje kod zagrijavanja postoje tablice širenja zelene cijevi se na 5m dužine sa temp vode od 70stupnjeva produlje i do 5cm ok nitko nema ovakvu temp.vode u instalaciji ali sam vidio da mudraci koriste zelene cijevi i za grijanje
sad si zamisli na to širenje što se događa sa cijevi kad je uglavljena u glazuri ili zidu negdje nešto mora puknuti ne odmah ali???

zmi
14.11.2010., 12:29
Koji mudraci, postoje ppr cijevi za grijanje, za hladnu vodu, za toplu vodu itd.
I ppr i pex cijev su dobre ako se ugrade na pravilan način a ovo da ppr cijev puca na temperaturi ispod nule nisam još čuo i još da kažem za one koji nisu znali da je ppr cijev postojana do temperature od 120 stupnjeva celzija.

voda
14.11.2010., 12:38
e još jedna stvar.

Potrebno je sve izvode kvalitetno pogipsati i klasično požbukati i nema straha da će ti se pomicati,ili ako ti se da i ako imaš tvrdu podlogu iza zidnih pločica (završnih koljena) učvrsti ih sa vijcima i tiplama.

Provjereno!:top:

voda
14.11.2010., 12:43
Ne sekiraj se ti...nađi vodoinstalatera,dogovori sa njim da materijal ide preko njega( odmah dobiješ rabat) pitaš malo njega i to je to.
Navodno podržavaju veći pritisak nego zelene...nemoj me uzet za riječ, davno je to bilo.
Kad spoji tlačit će na 10-12bara i to je to.

Dolina mahuna,malo si se zeznuo : rabat je od majstora a ne od mušterije i za mušteriju.Majstori su sami zaslužni za njega.

majstor52
14.11.2010., 16:21
Koji mudraci, postoje ppr cijevi za grijanje, za hladnu vodu, za toplu vodu itd.
I ppr i pex cijev su dobre ako se ugrade na pravilan način a ovo da ppr cijev puca na temperaturi ispod nule nisam još čuo i još da kažem za one koji nisu znali da je ppr cijev postojana do temperature od 120 stupnjeva celzija.

Treba ipak malo poznavati materijale i tehnologiju sa kojom se želi raditi, a ne samo paušalno govoriti.
Za rad sa svakim sustavom , pametno je proučiti uputsva koja se nalaze u tehničkim katalozima. Svaka iole ozbiljna tvrka,rado daje uputstva za rad sa vodovodnim sustavom koji se kupuje od njih. Dapaće, organiziraju i besplatna stručna predavanja sa demonstracijom i objašnjenjima o samom sustavu. Naravno,ovakovu obuku prolaze majstori koje se poziva ili se mogu sami prijaviti.
Danas je vrijeme "samozvanih majstora" koji su kupili alat jer su nešto čuli i misle da mogu raditi,i naravno da se nađu u sto čuda kada treba nešto stručno znati i objasniti.
Naravno , ima osoba koji su nadareni i mogu si mnogo stvari sami napraviti, uz malu pomoč (forumi) ili uz savjete majstora , mogu puno napraviti. Ovi " majstori" se ipak trude nešto naučiti i poštivaju pravila struke, koliko mogu i znaju, jer to ipak vremenom nauče i ne žale truda.
Danas u doba interneta nije problem saznati bilo kakvu novost, ako se želi. Samo treba otvoriti stranice ta ppr cijevi ili za pex i sve se može saznati. Uz mali uvjet, ako znaš kal želiš i kako to primjeniti.

Eh sad, to je več problem i zato ima puno svakakvih izjava koje rade pomutnju među amaterima u bilo kojem poslu. Ne treba zato pisati svašta o raznim cijevima i sustavima, več treba malo naučiti i pročitati. I naravno pitati proizvođača, kada se ukaže potreba.

zmi
14.11.2010., 16:39
Treba ipak malo poznavati materijale i tehnologiju sa kojom se želi raditi, a ne samo paušalno govoriti.
Za rad sa svakim sustavom , pametno je proučiti uputsva koja se nalaze u tehničkim katalozima. Svaka iole ozbiljna tvrka,rado daje uputstva za rad sa vodovodnim sustavom koji se kupuje od njih. Dapaće, organiziraju i besplatna stručna predavanja sa demonstracijom i objašnjenjima o samom sustavu. Naravno,ovakovu obuku prolaze majstori koje se poziva ili se mogu sami prijaviti.
Danas je vrijeme "samozvanih majstora" koji su kupili alat jer su nešto čuli i misle da mogu raditi,i naravno da se nađu u sto čuda kada treba nešto stručno znati i objasniti.
Naravno , ima osoba koji su nadareni i mogu si mnogo stvari sami napraviti, uz malu pomoč (forumi) ili uz savjete majstora , mogu puno napraviti. Ovi " majstori" se ipak trude nešto naučiti i poštivaju pravila struke, koliko mogu i znaju, jer to ipak vremenom nauče i ne žale truda.
Danas u doba interneta nije problem saznati bilo kakvu novost, ako se želi. Samo treba otvoriti stranice ta ppr cijevi ili za pex i sve se može saznati. Uz mali uvjet, ako znaš kal želiš i kako to primjeniti.

Eh sad, to je več problem i zato ima puno svakakvih izjava koje rade pomutnju među amaterima u bilo kojem poslu. Ne treba zato pisati svašta o raznim cijevima i sustavima, več treba malo naučiti i pročitati. I naravno pitati proizvođača, kada se ukaže potreba.

slažem se sa navedenim i preporučam svima koga zanima nešto o npr. nekim cijevima ili nekom drugom materijalu da prvo prouči tehnički list proizvođača a tek kasnije ako mu nekaj nije jasno pita nekog majstora koji se bavi tim poslom.

Soboslikar R
14.11.2010., 16:58
Pozdrav
Ako bi mi netko mogao pojasniti kako da spojim ove žice,koja ide gdje,da ne bi ja izmišljao toplu vodu :rofl: .

http://img264.imageshack.us/img264/4899/pb120010.jpg (http://img264.imageshack.us/i/pb120010.jpg/)

Da li je dovoljna traka da je omotam oko navoja ili moram stavljati kudelju i pastu?
Sigurosni ventil stavljam na plavu cijev?
Kada spojim cijevi,pustim vodu ona se napuni u bojler i mogu je grijati,ne treba nikakve radnje dodatne obavljati prije grijanja?
Unaprijed hvala.

zmi
14.11.2010., 19:24
Pozdrav
Ako bi mi netko mogao pojasniti kako da spojim ove žice,koja ide gdje,da ne bi ja izmišljao toplu vodu :rofl: .

http://img264.imageshack.us/img264/4899/pb120010.jpg (http://img264.imageshack.us/i/pb120010.jpg/)

Da li je dovoljna traka da je omotam oko navoja ili moram stavljati kudelju i pastu?
Kada spojim cijevi,pustim vodu ona se napuni u bojler i mogu je grijati,ne treba nikakve radnje dodatne obavljati prije grijanja?
Unaprijed hvala.
žutozelena je uzemljenje pa se ona spaja na žutozelenu,smeđa je faza a plava je nula.
na slici se slabo vidi kakve su spojene u rednu stezaljku ali te dvije i da krivo okreneš bojler će raditi tako da nema veze koja dolazi kamo.
Kaj se tiče spajanja na vodu može se namotat trakom ali je kvalitetnije koncem ili kudeljom.
Kad si sve spojio otvori vodu na ventilu i otvori toplu vodu na pipi da izađe zrak.

majstor52
14.11.2010., 19:30
Pozdrav

Unaprijed hvala.

http://i625.photobucket.com/albums/tt339/mlacanin/Vodovod/spajanjebojlera.jpg?t=1289762431

Volio bih da ovo spajanje potvrdi neki električar, a što se tiće spajanja , pogledaj sliku.
Prvo namotaš kudelju ili teflonsku nit na desnu (plavu) cijev i pritegneš sigurnosni ventil. Iza toga se na njega spaja priključna cijev. Može kruta, a može i fleksibilna. Na lijevu (toplu) cijev direktno se spaja priključna cijev. Radi lakšeg brtvljena ,preporučam prvo na cijev staviti MS produljenje od 10 ili 20 mm, i na njega spojiti cijev.
Iza toga se otvara voda, puni se bojlerotvaranjem tople vode, da nam zrak iz bojlera polako izlazi van.
Kada na mješalici poteče voda (topla), tek tada znamo da je bojler pun i možemo uključiti grijač da se voda grije.

zmi
14.11.2010., 19:35
http://i625.photobucket.com/albums/tt339/mlacanin/Vodovod/spajanjebojlera.jpg?t=1289762431

Volio bih da ovo spajanje potvrdi neki električar, a što se tiće spajanja , pogledaj sliku.
Prvo namotaš kudelju ili teflonsku nit na desnu (plavu) cijev i pritegneš sigurnosni ventil. Iza toga se na njega spaja priključna cijev. Može kruta, a može i fleksibilna. Na lijevu (toplu) cijev direktno se spaja priključna cijev. Radi lakšeg brtvljena ,preporučam prvo na cijev staviti MS produljenje od 10 ili 20 mm, i na njega spojiti cijev.
Iza toga se otvara voda, puni se bojlerotvaranjem tople vode, da nam zrak iz bojlera polako izlazi van.
Kada na mješalici poteče voda (topla), tek tada znamo da je bojler pun i možemo uključiti grijač da se voda grije.
Vidi dal na rednoj stezaljci ili na žici koja ide od stezaljke na grijač negdje piše oznaka l i n , ako to piše onda faza ide na l a nula na n i to je to.

BD-zg
15.11.2010., 08:55
slažem se sa navedenim i preporučam svima koga zanima nešto o npr. nekim cijevima ili nekom drugom materijalu da prvo prouči tehnički list proizvođača a tek kasnije ako mu nekaj nije jasno pita nekog majstora koji se bavi tim poslom.

Da stari ali kad pitaš ˝majstora˝ obično te želi oženiti osim u mom slučaju što se radi o bratiču pa mi je čovjek to pravilno pokazao
i još bolje najgori su majstori koji sve znaju raditi
pitam znaš knauf?? kak nebi znao
znaš parkete postavljati? ma taj čas su gotovi
kak ti ide voda i grijanje? ma ono doktor nauke
i onda prvo mi da predračun na pekaru koju vodi njegov rođak jer ovo kaj on radi je čisti fuš nije da sam lud za plačanjem PDV-a ali mi onda nemoj muljati takvim debilnim forama reci da je bez računa i to je to
al mi nemožeš zaračunati 4000kn za postavljanje 6m pexa i 3m pvc-a za kanalizaciju sa time da sam ja sve zaštemao sorry stari onda zovem pravu firmu za tu lovu
e zato si ljudi sve više sami doma rade svaka čast firmama i majstorima ja sam davno skužio da ako imaš obrt da je to za čisto preživljavanje tebe i obitelji ali da se budeš ti obogatio na poštenom radu u RH to su priče za malu djecu
i to ovi kvazi majstori sa 3 razreda osnovne škole koriste ispadnu kao jeftiniji a na kraju si popušio višestruko

zmi
15.11.2010., 09:54
Da stari ali kad pitaš ˝majstora˝ obično te želi oženiti osim u mom slučaju što se radi o bratiču pa mi je čovjek to pravilno pokazao
i još bolje najgori su majstori koji sve znaju raditi
pitam znaš knauf?? kak nebi znao
znaš parkete postavljati? ma taj čas su gotovi
kak ti ide voda i grijanje? ma ono doktor nauke
i onda prvo mi da predračun na pekaru koju vodi njegov rođak jer ovo kaj on radi je čisti fuš nije da sam lud za plačanjem PDV-a ali mi onda nemoj muljati takvim debilnim forama reci da je bez računa i to je to
al mi nemožeš zaračunati 4000kn za postavljanje 6m pexa i 3m pvc-a za kanalizaciju sa time da sam ja sve zaštemao sorry stari onda zovem pravu firmu za tu lovu
e zato si ljudi sve više sami doma rade svaka čast firmama i majstorima ja sam davno skužio da ako imaš obrt da je to za čisto preživljavanje tebe i obitelji ali da se budeš ti obogatio na poštenom radu u RH to su priče za malu djecu
i to ovi kvazi majstori sa 3 razreda osnovne škole koriste ispadnu kao jeftiniji a na kraju si popušio višestruko

Zakaj su najgori majstori koji znaju sve raditi?Postoji i tu razlika jer neko misli da zna raditi sve a neko zna raditi.Evo ja se konkretno bavim adaptacijama i radim više poslova jako dobro a tu je i moj djelatnik koji isto radi nekoliko poslova jako dobro pa kad se pojavimo nas dvojica mnogi ljudi su začuđeni i pitaju gdje su ostali radnici a kad napravimo posao onda shvate da ti drugi radnici nisu potrebni.

Soboslikar R
15.11.2010., 14:20

Tako sam spojio po bojama,samo što je redosljed drukčiji.U rednoj stezaljci je crna-smeđa,pa crvena-plava.
Cijevi sam spojio,čekam da u nekog električara provjerim,za svaki slučaj :D
Hvala na trudu.

BD-zg
15.11.2010., 14:25
Zakaj su najgori majstori koji znaju sve raditi?Postoji i tu razlika jer neko misli da zna raditi sve a neko zna raditi.Evo ja se konkretno bavim adaptacijama i radim više poslova jako dobro a tu je i moj djelatnik koji isto radi nekoliko poslova jako dobro pa kad se pojavimo nas dvojica mnogi ljudi su začuđeni i pitaju gdje su ostali radnici a kad napravimo posao onda shvate da ti drugi radnici nisu potrebni.

Svaka čast ali kad lik radi vodu,struju i parkete to mi je malo nespojivo :ne zna: npr ja sam metalne struke i jednostavno mrzim raditi sa drvom:D
i definitivno se nebi upuštao recimo u izradu namještaja svaki posao ima neku svoju foru i teško ih je sve pohvatati

zmi
15.11.2010., 14:49
Svaka čast ali kad lik radi vodu,struju i parkete to mi je malo nespojivo :ne zna: npr ja sam metalne struke i jednostavno mrzim raditi sa drvom:D
i definitivno se nebi upuštao recimo u izradu namještaja svaki posao ima neku svoju foru i teško ih je sve pohvatati
Pa ja ne kažem da jedna osoba može znati sve i da slažem se da parket i vodovod neidu skupa ali ima jako dobrih majstora koji rade 3-4 zanimanja bez problema.Evo ja npr. radim vodovod,grijanje,manje zahvate na struji,keramiku,a moj djelatnik radi gipskarton,maleraj,laminat i fasade.

Soboslikar R
15.11.2010., 15:30
Pa ja ne kažem da jedna osoba može znati sve i da slažem se da parket i vodovod neidu skupa ali ima jako dobrih majstora koji rade 3-4 zanimanja bez problema.Evo ja npr. radim vodovod,grijanje,manje zahvate na struji,keramiku,a moj djelatnik radi gipskarton,maleraj,laminat i fasade.

Slažem se s tobom ja recimo radim više srodnih poslova.

Soboslikarsko-ličilački radovi+dekorativne tehnike,u manjim količinama žbuka,fasade,estrih.
Knauf-montaža stolarije, do ovoga dijela sam se profesionalno bavio sa svakim od navedenih poslova min.10 mjeseci.
Laminat,brodski pod,postavljam,pareket ne.
Fugiranje kamena,keramika.
Valjda nisam što zaboravio,instalacije svih vrsta nula bodova.
90% posla na preporuku radim,nitko se ne buni,preporučju i dalje.

Lee Champa
15.11.2010., 17:44
Gospodo!
ZELENOŽUTA, a ne žutozelena:top:
Za ono žutozelena pada se na državnom ispitu!

tonino2008
15.11.2010., 17:48
Ja poznajem vise ljudi koji znaju hrpu poslova odrađivati i vrhunski su u tome
Tko god ima volju za rad, moze biti vrhunski majstor od grubih do najfinijih radova u grđevini, ali za svakakve radnje je potreban razliciti alat koji zna biti skup
Parket uopce nije tesko ljepit, cak i lakse od plocica, za parket treba dobra masina i ako si precizan, nista lakse..

zmi
15.11.2010., 18:24
Gospodo!
ZELENOŽUTA, a ne žutozelena:top:
Za ono žutozelena pada se na državnom ispitu!

Jaka stvar,mislim da su skužili i bez državnog ispita o kojoj se žici radi.

Soboslikar R
15.11.2010., 19:32
Spojeno upaljeno,ugrijano

http://serve.mysmiley.net/scared/scared0016.gif (http://www.mysmiley.net)

Sve funkcionira :top:

BD-zg
16.11.2010., 11:16
Ja poznajem vise ljudi koji znaju hrpu poslova odrađivati i vrhunski su u tome
Tko god ima volju za rad, moze biti vrhunski majstor od grubih do najfinijih radova u grđevini, ali za svakakve radnje je potreban razliciti alat koji zna biti skup
Parket uopce nije tesko ljepit, cak i lakse od plocica, za parket treba dobra masina i ako si precizan, nista lakse..

A kvalitetno polakirati? mislim kaj su susjedu napravili zdrobio masnu lovu na parket fino ga je pobrusio i onda je zasro na lakiranju danas svi koriste valjak i to meni jako tanko ispadne
meni je radio jedan stari majstor koji je u penziji jedva sam ga nagovorio on je prvo sa penzlom i špahtlom a kasnije sa spužvom
po meni zašto to nitko više ne radi je što privatnici nemaju vremena biti 3 dana na lakiranju kužim to ali ak platim i očekujem kvalitetu
e sad da li netko ko svaštari može garantirati kvalitetu npr vodoinstalater koji se upušta u postavljanje parketa
nemože to biti isto kao kad netko ko se profesionalno samo bavi svojim poslom

tonino2008
16.11.2010., 20:32
U svakom poslu ima i fusera, ali ako nekomu nesto zrljas, neces biti placen dok ga ne ispravis
Susjed ti je isto kriv sto je pustio da ostavi, a da mu se to ne sviđa
Zasto nije ispalo kak treba, potegnulo bi raspravu(krivo mjesto)

Eto, Soboslikar je u jednom danu bio vodoinstalater, monter i elekticar, sad se fino kupa ili tusira sa toplom vodom

Prazina
04.12.2010., 19:40
Molim pomoc>?Trebam da prekinem postojecu okiten cijev i da je zacepim sa mesinganom okiten spojnicom i cepom za istu. Cijev ce ostati pod tlakom vode.
Dali je spojnica otporna tlak vode ili se mora extra ucvrstiti odnosno da li je tlak vode moze izbiti tako da ce skliznuti sa cijevi?

kruncek
04.12.2010., 20:23
nisi napisao nikakve detalje, jel to u zidu ili vani i koliki je pritisak u cijevima! Ako je 2,5 - 3 bara pritiska bez ikakvog problema je mozes propisno zasarafit i bit bez brige da bi pritisak izbil spojnicu!

majstor52
05.12.2010., 19:38
Molim pomoc>?Trebam da prekinem postojecu okiten cijev i da je zacepim sa mesinganom okiten spojnicom i cepom za istu. Cijev ce ostati pod tlakom vode.
Dali je spojnica otporna tlak vode ili se mora extra ucvrstiti odnosno da li je tlak vode moze izbiti tako da ce skliznuti sa cijevi?

Da , spojnica je otporna na tlak vode, odnosno ako sve dobro pritegneš nema problema za spoj.

Takve okiten spojnice su apsolutno predviđene za takve tlakove i spojeve. Prije može puknuti cijev nego pustiti spojnica, ako je pravilno postavljena. I važno, kupi svakako novu spojnicu i postavi je na željeno mjesto

ornitolog
15.05.2012., 19:59
Molim nekoga da mi pomogne riješiti misterij?!
Problem je što ja nemam vode na špinama u kuhinji i na umivaoniku u kupaoni.Stanujem u kući,ispod mene je stan i iznad mene je stan.
Svojevremeno sam imao jak pritisak,pa sam ugradio ventil i smanjio pritisak.Bio je 10 bara, sada je 4 i kusur,još uvijek jak.
Nedavno je vodoinstalater pružao jednu cijev iz zemlje sa cglavnog cjevovoda i pružio je prema katu iznad,ta cijev je još neupotrebljiva znači ima zaseban ventil koji je zatvoren,a kraj nije niti začepljen jer treba još neki beton probiti itd...
Moj problem od tada nekako i počinje,pa vjerujem da je neki problem sa pritiskom u mojim cijevima,ali ne vidim nikakvu poveznicu,jer u kupaoni imam vode na kotliću,kadi,tuš kadi i na mašini, a na te dvije špine kao da je netko rekao laku noć.
Prvo je pritisak bio kao da netko piški sada više niti ne curi.Ventile sam pokušavao otvarati,zatvarati ali jednostavno svi moji pokušaji su bez rezultata.Ako netko ima rješenje.bio bih mu zahvalan!

majstor52
15.05.2012., 21:04
Molim nekoga da mi pomogne riješiti misterij?!
Problem je što ja nemam vode na špinama u kuhinji i na umivaoniku u kupaoni.Stanujem u kući,ispod mene je stan i iznad mene je stan.
Svojevremeno sam imao jak pritisak,pa sam ugradio ventil i smanjio pritisak.Bio je 10 bara, sada je 4 i kusur,još uvijek jak.
Nedavno je vodoinstalater pružao jednu cijev iz zemlje sa cglavnog cjevovoda i pružio je prema katu iznad,ta cijev je još neupotrebljiva znači ima zaseban ventil koji je zatvoren,a kraj nije niti začepljen jer treba još neki beton probiti itd...
Moj problem od tada nekako i počinje,pa vjerujem da je neki problem sa pritiskom u mojim cijevima,ali ne vidim nikakvu poveznicu,jer u kupaoni imam vode na kotliću,kadi,tuš kadi i na mašini, a na te dvije špine kao da je netko rekao laku noć.
Prvo je pritisak bio kao da netko piški sada više niti ne curi.Ventile sam pokušavao otvarati,zatvarati ali jednostavno svi moji pokušaji su bez rezultata.Ako netko ima rješenje.bio bih mu zahvalan!

Ako imaš perlatore, ona sita na pipama, oni su sigurno zaštopani. Kad se radi nekaj na instalaciji uvijek se nađe smeća koje ode u instalaciju i obićno se zaglavi u ventilima. Sve ventile koje imaš u zidu i kutne ventile, otvaraj i zatvaraj ili skini dolje, jer je sigurno negdje začepljeni protok.

ornitolog
17.05.2012., 13:11
Svaka čast majstore 52,sita su bila začepljena,sada je sve kako treba,jednostavno ali treba znati.
Pozdrav!

xxx96
07.08.2012., 16:24
Pozdrav!
imam dva pitanja:
1. Kakav strujni kabel ide pod zemlju, koliko otprilike košta i jer za njega treba kakva dodatna izolacija od vlage?
2. Koliko košta vodovodna cijev promjera 3.2 cm?

imaocdozvole
19.09.2013., 16:55
Vodoinstalater Rijeka
Hitni popravci, vodoinstalacije, grijanje-hlađenje, adaptacije
Zatražite ponudu na
email: