PDA

View Full Version : Povećat će porodiljne naknade!

stranice : 1 2 [3]

magaly
06.05.2008., 11:02
Koliko sam ja upoznata sa ovakvom situacijom, trbalo bi biti ovako - bez godišnjeg nema regresa, ako se regres isplaćuje na ruke, ne može ući u prosjek, a ako ide preko liste onda može.
Godišnji ako se ne iskoristi u tekućoj godini, imaš ga pravo iskoristiti do 6.mjeseca iduće godine.
Ako otvoriš komplikacije, možeš svejedno iskoristiti godišnji prije komplikacija da bi dobila regres.
Ja sam imala slučaj da nisam mogla na godišnji zbog prirode posla, (a nebi ga mogla iskoristiti do 6.mjeseca slijedeće godine jer se vraćam u 8.mj.) radila sam do zadnjeg dana (40 prije termina),čak i prekovremeno, ali meni je moj poslodavac izišao u susret, tako da mi je pisao kao da sam na godišnjem, a ja sam radila, tako da sam svejedno dobila regres, ali i duplo veću plaću za taj mjesec. Inače je ovo protuzakonito, ali ako paše njemu, meni još bolje.

meni moj poslodavac isplaćuje regres i božičnicu i kad sam na porodiljnom...
a to je jedna malo bolja firma koja si nebi dozvolila da radi protuzakonito :top:

petra593
06.05.2008., 11:19
meni moj poslodavac isplaćuje regres i božičnicu i kad sam na porodiljnom...
a to je jedna malo bolja firma koja si nebi dozvolila da radi protuzakonito :top:

Možda sam se krivo izrazila, mislila sam reći da je protuzakonito raditi dok se piše godišnji i dobiti dodatnu plaću za taj posao.
Na regres imaš pravo ako si iskoristila godišnji i radila u toj godini (bez obzira na porodiljni), a na božićnicu se dobiva pravo ako si radila 6 mjeseci u godini za koju ju trebaš dobiti. I ja sam dobila i jedno i drugo, ali opet sve puno ovisi o dobroj volji poslodavca. Moj je bio itekako dobre volje kada sam dobila naknadu za Sv. Nikolu (400kn po djetetu), a djeca uopće nisu na mojoj poreznoj kartici. Sve u svemu- želim vam svima dobre poslodavce koji ne krše zakone, ali su ipak spremni malo zaobići pravila kako bi izišli u susret svojim zaposlenicima.

magaly
06.05.2008., 12:49
Možda sam se krivo izrazila, mislila sam reći da je protuzakonito raditi dok se piše godišnji i dobiti dodatnu plaću za taj posao.
Na regres imaš pravo ako si iskoristila godišnji i radila u toj godini (bez obzira na porodiljni), a na božićnicu se dobiva pravo ako si radila 6 mjeseci u godini za koju ju trebaš dobiti. I ja sam dobila i jedno i drugo, ali opet sve puno ovisi o dobroj volji poslodavca. Moj je bio itekako dobre volje kada sam dobila naknadu za Sv. Nikolu (400kn po djetetu), a djeca uopće nisu na mojoj poreznoj kartici. Sve u svemu- želim vam svima dobre poslodavce koji ne krše zakone, ali su ipak spremni malo zaobići pravila kako bi izišli u susret svojim zaposlenicima.

ja ove godine nebum radila ni dan jedan a već su mi isplatili regres :D

Maya_78
07.05.2008., 13:05
napisala sam ti odgovor na tvoje pitanje u postu iznad, dakle -porodiljni otvaraš 40 dana prije termina, ako moraš na komplikacije-piši godišnji prije nego otvoriš komplikacije da bi mogla ostvariti pravo na regres. Godišnji iz 2008. možeš iskoristiti do 6.mj. 2009. Isplate za neiskorišteni godišnji su protuzakonite. Kada je nemoguće iskoristiti godišnji do 6.mj. iduće godine, većina poslodavaca izlazi u susret dopuštajući iskorištavanje godišnjeg u vidu slobodnih dana do kraja godine.

e, u tome je stvar... dakle, moj GO iz 2008. ostaje neiskorišten ukoliko se na posao vratim u 2010.?
tnx

Žena vrag
07.05.2008., 14:27
curke, regres, božićnica i uskrsnica su neoporeziva naknada do 2500 kn po zaposleniku godišnje i pravo su zaposlenika, ali ne i obveza poslodavca (osim ako to nije propisano nekim podzakonskim aktima). To da li si išao na godišnji ili nisi nema nikakve veze da bi ti se isplatio regres, odnosno regres ili uskrsnicu ili božićnicu imamo pravo dobiti bez obzira što smo na porodiljnom. Ovo što je isplaćeno kao neoporeziva naknada ne ide u prosjek plaće jer nije plaća nego nakada. Ako ste (kamo sreće) dobile više od tih 2500 kn, pa vam je regres (božićnica, uskrsnica) isplaćen kroz plaću kao povećana plaća u određenom mjesecu onda to ulazi u prosjek plaće.

U prosjek plaće ne ulaze prijevoz (naknada, a ne plaća), a topli obrok kao naknada ne postoji više po zakonu, nego je plaća u naravi i trebao bi ulaziti u prosjek plaće, ali nisam sigurna kako to tretira HZZO

magaly
08.05.2008., 07:36
curke, regres, božićnica i uskrsnica su neoporeziva naknada do 2500 kn po zaposleniku godišnje i pravo su zaposlenika, ali ne i obveza poslodavca (osim ako to nije propisano nekim podzakonskim aktima). To da li si išao na godišnji ili nisi nema nikakve veze da bi ti se isplatio regres, odnosno regres ili uskrsnicu ili božićnicu imamo pravo dobiti bez obzira što smo na porodiljnom. Ovo što je isplaćeno kao neoporeziva naknada ne ide u prosjek plaće jer nije plaća nego nakada. Ako ste (kamo sreće) dobile više od tih 2500 kn, pa vam je regres (božićnica, uskrsnica) isplaćen kroz plaću kao povećana plaća u određenom mjesecu onda to ulazi u prosjek plaće.

U prosjek plaće ne ulaze prijevoz (naknada, a ne plaća), a topli obrok kao naknada ne postoji više po zakonu, nego je plaća u naravi i trebao bi ulaziti u prosjek plaće, ali nisam sigurna kako to tretira HZZO
i ulazi u prosjek plaće, ja primam porodiljni za prvih 6 mjeseci i umanjena mi je plaća samo za prijevoz http://www.smilies-smilies.de/smilies/lustige_smilies/a040.gif (http://www.snukk.de)

maza1
09.05.2008., 11:31
znam, znam, pogrešno sam odnosno nisam quotala... moj je zapravo odgovor na to pitanje...
a, što se tiče GO... hipotetski, ako imam 25 dana GO, sutra odem na komplikacije i nisam iskoristila ni dana GO (na papiru, platnoj listi, kako god), rodim cca u siječnju 2009. i vratim se na posao u siječnju 2010., koliko godišnjeg mogu koristiti u 2010.: da li mogu i ovaj iz 2008.? a onaj iz 2009.-ništa (jer sam cijelo vrijeme na komplik. ili porodiljnom)?

bolje ti je da sada koristiš godišnji odmor za 2008 prije komplikacija, jer ako nećeš raditi u 2009 godini ne možeš ni iskoristiti godišnji.
ako počneš raditi 2010 tek za tu godinu imaš pravo na go.
go iz 2008 nikako ne možeš prenesti u 2010. a u 2009 ne radiš ni jedan dan pa za tu godinu također nemaš pravo na go.

chiquita
09.05.2008., 15:13

da li ova gamad sama oduzima prijevoz od ukupne cifre mjesečne plaće i koliko ako da?

Žena vrag
10.05.2008., 08:17
mislim da to popunjava poslodavac u papirima za HZZO, jer u tim papirima se upisuje prosjek plaće, a ne znam kako to HZZO provjervama, no u svim papirima za plaću koji se nose na FINU, regos, poreznu upisuje se plaća bez prijevoza.
a iznos prijevoza ovisi gdje živiš npr. ZG je 290 kn, V.Gorica 530 kn (cini mi se)..

Lali Puna
10.05.2008., 22:28
da li ova gamad sama oduzima prijevoz od ukupne cifre mjesečne plaće i koliko ako da?

zašto gamad? pa zašto da ti HZZo plaća troškove prijevoza na posao kad na posao ne ideš?!?!

Tara_24
11.05.2008., 22:32
Kakva je stvar u drzavnim firmama sto se tice regresa za godisnji? Ja sam sad na komplikacijama, a od 16.6. mi ide porodiljni, s time da je regres oko 1.7. Jel ja dobivam regres ili ne? Ima tko iskustva?

magaly
12.05.2008., 07:47
zašto gamad? pa zašto da ti HZZo plaća troškove prijevoza na posao kad na posao ne ideš?!?!

:s :s :s
p.s.....i ovo je dobro što sad dobijemo....kad se samo sjetim kako je nekad bilo......:D

chiquita
12.05.2008., 20:18

po toj logici mi ne treba isplatiti ni plaću odnosno naknadu jer ne radim nego bolujem/kompliciram/porodljujem se doma.

a zašto ne gamad?

ja koja svaki mjesec uredno iz plaće, kao uostalom i svi vi, izdvajam doprinose za zdravstveno i mirovinsko osiguranje u slučaju da sam na bolovanju, komplikacijama ili na porodiljskom - dobivam tu mizeriju od naknade kad? i za koje razdoblje?

drugim riječima kad HZZO isplaćuje naknadu i za koje razdoblje? i zašto tako kasni?

cukerino77
21.05.2008., 13:16
ej zenske, da li netko zna da li su sjele por.naknade?tenks

magaly
21.05.2008., 13:27
ej zenske, da li netko zna da li su sjele por.naknade?tenks
jučer s 19-tim:D

cukerino77
21.05.2008., 13:38
jeeeee, faala

the redCat
21.05.2008., 22:21
Znam koji je naslov teme, ali mene trenutno veseli što će se od 1. srpnja povećati minimalac. Jer osim što sam na određeno već godinu dana, prijavljena sam na minimalac (ostalo na ruke) i onda mi je prosjek za izračun porodiljne jako loš. Ali to mi nije prva briga jer će mi i tako prestati produžavati ugovor kad zatrudnim. Ali pokušavam doskočiti tome da ostanem nezaposlena i s 1600 kn porodiljne naknade pa me jako veseli i ovih malo kuna više.
Malo sam offtopic ali zbog ovoga će se meni povećati porodiljna naknada:)

Tara_24
22.05.2008., 08:29
Jel se kojoj dogodilo da su sjele duple komplikacije, sa jednim danom razmaka i mozda kakvih 100-200 kn razlike?

tincica31
22.05.2008., 09:40
Da li netko zna koja je najmanja granica plaće da bi se drugih šest mjeseci dobivao porodiljni od 2.500,00 kn? bar mislim da je toliko :ne zna: valjda sam se dobro izrazila...

za prvih šest mjeseci znam da je prosjek zadnjih 6 plaća...:rofl:

marina3
22.05.2008., 10:01
točno 2500kn

petra593
22.05.2008., 14:09
Jel se kojoj dogodilo da su sjele duple komplikacije, sa jednim danom razmaka i mozda kakvih 100-200 kn razlike?od kada si na komplikacijama?
ako si otišla sredinom mjeseca onda je moguće da je jedan dio od poslodavca a jedan od HZZO-a...

tincica31
22.05.2008., 17:47
točno 2500kn

e to me zanimalo, ajde neće mi biti neka razlika, sva sreća :rofl::D

cdvita12
22.05.2008., 18:38
Kakva je stvar u drzavnim firmama sto se tice regresa za godisnji? Ja sam sad na komplikacijama, a od 16.6. mi ide porodiljni, s time da je regres oko 1.7. Jel ja dobivam regres ili ne? Ima tko iskustva?

ja radim u vrticu, na por sam od 15.4. u racunov. su mi rekli da cu dobiti regres- tako da mislim da se dobiva. doduse, ja sam godisnji iskoristila od 10.3-15.4, tak da ne znam ima li to veze.

Rafaella T
23.05.2008., 14:03
Danas mi došla rodiljna naknada s iznosom od 1663,00 kn!! Budući sam se zaposlila s 1.1.2008. i u prva dva mjeseca mjeseca visina plaće bila je 10 000 kn bruto, po svemu
sam trebala dobiti cca 6500,00 kn za prvih 6 mjeseci, a ostalo 2500 kn.
Isto tako danas poštar donijeo isplatu za 3. mjesec - naknada plaće (bila sam
na komplikacijama od 01.03.08-31.03.08) iznos 831,50 kn!!??

Išao muž pitati u mirovinsko/zdravstveno - otpilili ga na brzinu te rekli
da dođe u ponedjeljak i još su usput spomenuli da su tu radi o stažu nešto.
Sad se ne mogu smiriti i ako netko nešto više zna o tome šta napraviti i
kako se postaviti prema njima/šta učiniti?

P.S.
Papiri/zahtjevi, te obračuni plaće od knjigovođe uredno ispunjeni i predani!

@@@
23.05.2008., 14:13
Rafaella T, da bi ostvarila 100 % naknadu plaće moraš prije odlaska na bolovanje ili porodiljni imati 6 mjeseci staža neprekidno ili 9 mjeseci s prekidima u posljednje 2 godine.Ako si se zaposlila 1.1.2008. i prije toga nisi radila, ne ispunjavaš taj uvjet.U tom slučaju naknada za bolovanje iznosi 831,50 kn, a za porodiljni 1663,00.
Žao mi je...

Rafaella T
23.05.2008., 15:07
Rafaella T, da bi ostvarila 100 % naknadu plaće moraš prije odlaska na bolovanje ili porodiljni imati 6 mjeseci staža neprekidno ili 9 mjeseci s prekidima u posljednje 2 godine.Ako si se zaposlila 1.1.2008. i prije toga nisi radila, ne ispunjavaš taj uvjet.U tom slučaju naknada za bolovanje iznosi 831,50 kn, a za porodiljni 1663,00.
Žao mi je...

A od kada je taj zakon? Čudim se da mi to knjigovođa nije rekao?!!
Prije toga nisam radila, ali sam imala staž (porodiljni) od 28.09.2006. do 28.09.2007..
Jel se to broji?

maza1
24.05.2008., 08:52
A od kada je taj zakon? Čudim se da mi to knjigovođa nije rekao?!!
Prije toga nisam radila, ali sam imala staž (porodiljni) od 28.09.2006. do 28.09.2007..
Jel se to broji?

ako si bila na porodiljnom do 9 mj.2007, a nakon toga nisi radila već si počela raditi tek u 1 mj. 2008. onda si imala prekid. za vrijeme porodiljnog nisi dobivala plaću već naknadu, moraš imati neprekinuti radni staž 12 mj. ili 18 mj. s prekidima. da li si prije prvog porodiljnog radila i dobivala plaću barem 18 mj.? ukoliko jesi to bi trebala provjeriti u hzzo

maza1
24.05.2008., 08:56
sad vidim da nisi uopće prije radila, onda ti je za komplikacije do 45 dana prije poroda 831 kn, a porodiljna naknada ako si dobila samo 2 plaće od 6500 kn = 13000/6= 2167 kn. toliko ćeš dobivati cijeli porodiljni. ako ti je dobro bolje da se vratiš raditi.

alex k.
24.05.2008., 14:49
Žao mi je...
Netočno! Moraš imati 12 mjeseci staža bez prekida ili 18 mjeseci unutar dvije godine s prekidima.
Rafaella T, ne ispunjavaš uvjete za maksimalnu naknadu za komplikacije (4250 kn), kao ni maksimalan iznos porodiljne naknade, tj. prosjek plaće prvih 6. mjeseci od djetetova rođenja. Savjetujem ti da pogledaš na topicu 'Trudnice i njihova zakonska prava', tamo se puno puta o tome pisalo.

Tara_24
02.06.2008., 21:17
od kada si na komplikacijama?
ako si otišla sredinom mjeseca onda je moguće da je jedan dio od poslodavca a jedan od HZZO-a...

Ma ja sam na komplikacijama od 12. mjeseca..To znam za taj sistem, tako mi je i sjelo, jel sam otisla sredinom/krajem mjeseca...

Tara_24
02.06.2008., 21:20
ja radim u vrticu, na por sam od 15.4. u racunov. su mi rekli da cu dobiti regres- tako da mislim da se dobiva. doduse, ja sam godisnji iskoristila od 10.3-15.4, tak da ne znam ima li to veze.

:kiss:
tnx!

hele83
03.06.2008., 07:57
a porodiljna naknada ako si dobila samo 2 plaće od 6500 kn = 13000/6= 2167 kn. toliko ćeš dobivati cijeli porodiljni. ako ti je dobro bolje da se vratiš raditi.

Ovo je krivo. Porodiljni se ne tretira kao obično bolovanje. Za prosjek porodiljnog moraš imat prosjek bar dva mjeseca prije mjeseca u kojem otvaraš porodiljni i dobivat ćeš punu plaću na porodiljnom. Znači, ako ti porodiljni počinje 1.1.2008. moraš imat plaću 10.mj isplaćenu u 11. mj i plaću 11. mj isplaćenu u 12. mj
U ovo slučaju ti je prosjek 13000/2=6500 kn
Možeš nazvat HZZO pa provjerit

maza1
03.06.2008., 08:22
Ovo je krivo. Porodiljni se ne tretira kao obično bolovanje. Za prosjek porodiljnog moraš imat prosjek bar dva mjeseca prije mjeseca u kojem otvaraš porodiljni i dobivat ćeš punu plaću na porodiljnom. Znači, ako ti porodiljni počinje 1.1.2008. moraš imat plaću 10.mj isplaćenu u 11. mj i plaću 11. mj isplaćenu u 12. mj
U ovo slučaju ti je prosjek 13000/2=6500 kn
Možeš nazvat HZZO pa provjerit

Na HZZO-ovoj stranici piše:

Način izračuna naknade plaće na ime obveznog rodiljnog dopusta i nakon 1. siječnja 2008. godine ostaje isti i ona se i nadalje utvrđuje od osnovice za naknadu koju čini prosječni iznos plaće koja je osiguraniku isplaćena u posljednjih šest mjeseci prije mjeseca u kojem je nastupio slučaj na osnovi kojeg se stječe pravo na naknadu.
Pisalo je već prije na forumu ako netko nema prosjek 6 mj. zbroje sve sve plaće i podijele sa 6 mj. U protivnom bi oni koji imaju npr. samo 2 isplaćene plaće imali bolji prosjek i dobivali veću porodiljnu naknadu.
Npr. imam 5 plaća isplaćenim po 4600 i 1 plaću 4000 kn. I meni bi super pasalo da mi je porodiljna naknada 4600, a ne prosjek 4500.

hele83
03.06.2008., 08:51
Ma krivo si me razumila. Ne mora bit prosjek 6 mjeseci nego minimalno 2 mjeseca da bi računali prosjek. Porodiljni nije kao obično bolovanje!! Ako radiš jedan mjesec, onda dobivaš zakonski minimun, a od 2-6 mjeseci ti računaju prosjek za taj broj mjeseci. Znači, ako radiš 2 mjeseca djele ti sa 2, ako si radila 3 mjeseca djele ti sa tri i tako dalje. Znači moraš radit minimalno 2 mjeseca da bi ti računali ikakav prosjek inače dobiješ njihov minimum. Nazovi ih pa će ti teta tamo lipo objasnit. Ako ti treba broj javi pa ću ti dat.

peta25
09.06.2008., 17:12
nisam citala sve postove pa vas molim tko zna da mi kaze ima li pravo osoba koja je na burzi nezaposlena i prima 900kn mj zbog otkaza pravo na neke novce ako je trudna===?????

maza1
10.06.2008., 07:56
nisam citala sve postove pa vas molim tko zna da mi kaze ima li pravo osoba koja je na burzi nezaposlena i prima 900kn mj zbog otkaza pravo na neke novce ako je trudna===?????

imaš pravo kada rodiš rodiljnu naknadu u minimalnom iznosu 1663 kn godinu dana.

sa hzzo stranice:
Nezaposlene majke

Mogućnost korištenja prava

Od dana rođenja djeteta do navršene godine dana starosti.

Uvjeti za ostvarivanje prava
Nezaposlene majke imaju pravo na porodni dopust ako ispunjavaju sve sljedeće uvjete:

*

ako imaju hrvatsko državljanstvo
*

ako imaju neprekidno prebivalište u Republici Hrvatskoj najmanje tri godine prije podnošenja zahtjeva za priznanje prava na porodni dopust
*

ako su zdravstveno osigurane u Zavodu
*

ako se vode u evidenciji nezaposlenih osoba Hrvatskog zavoda za zapošljavanje najmanje 12 mjeseci koji prethode porodu djeteta za koje se ostvaruje odnosno pravo ili su se prijavile u evidenciju nezaposlenih osoba pri Hrvatskom zavodu za zapošljavanje u roku od 90 dana nakon završenog redovitog školovanja, odnosno u roku od 30 dana nakon prestanka radnog odnosa, službe ili obavljanja samostalne djelatnosti
*

ako im radni odnos ili služba nije prestala zbog toga što su otkazale ugovor o radu, odnosno službu (osim u slučaju izvanrednog otkaza ugovora o radu prouzročenog ponašanjem poslodavca) i ako im radni odnos nije prestao pisanim sporazumom o prestanku radnog odnosa, odnosno službe.

Zahtjev

Podnosi se nakon rođenja djeteta, u područnom uredu Zavoda nadležnom prema prebivalištu osigurane osobe.

Zahtjev mora biti u pismenom obliku, a uz isti je potrebno priložiti sljedeću dokumentaciju:

1. fotokopiju rodnog lista za dijete ili fotokopije rodnih listova za blizance, troje ili više djece

2. fotokopiju domovnice (za majku)

3. fotokopiju osobne iskaznice (za majku) i potvrdu o prebivalištu

4. potvrdu Hrvatskog zavoda za zapošljavanje od kada se majka neprekidno vodi u evidenciji nezaposlenih osoba

5. potvrdu Hrvatskog zavoda za zapošljavanje o visini novčane naknade koja joj se isplaćuje kao nezaposlenoj osobi

6. fotokopiju odluke o prestanku radnog odnosa.

Na uvid je potrebno donijeti:

1. osobnu iskaznicu

2. domovnicu

3. zdravstvenu iskaznicu

4. original rodnog lista (listove) za dijete (djecu)

5. original odluke o prestanku radnog odnosa

Visina novčane naknade

1.663,00 kune mjesečno.

U slučaju ostvarivanja novčane naknadu pri Hrvatskom zavodu za zapošljavanje, nezaposlenoj majci pripada pripada samo pravo na razliku od iznosa naknade koja se ostvaruje pri Hrvatskom zavodu za zapošljavanje do iznosa od 1.663,00 kune.

peta25
10.06.2008., 10:00
havla puno znaci ima pravo na 1600 kn nakon sto rodi a sta je dok je trudna??

maza1
10.06.2008., 10:16
havla puno znaci ima pravo na 1600 kn nakon sto rodi a sta je dok je trudna??

nezaposlene žene dok su trudne ne dobivaju ništa, osim naravno naknade za nezaposlene od burze.

Ivy4
10.06.2008., 20:24
Daj mi recite sto je sa drugih 6 mjeseci porodiljnoga :ne zna:
Nesto je bilo rijeci o tome da ce se tih 6 mjeseci moci koristiti do 8 godine djetetovog zivota, ako se pocne raditi nakon prvih 6 mjeseci :ne zna:

Lali Puna
10.06.2008., 21:52
Daj mi recite sto je sa drugih 6 mjeseci porodiljnoga :ne zna:
Nesto je bilo rijeci o tome da ce se tih 6 mjeseci moci koristiti do 8 godine djetetovog zivota, ako se pocne raditi nakon prvih 6 mjeseci :ne zna:

i kako je tad rečeno, to su 'promjene koje se pripremaju u ministarstvu'
dakle, niš konkretno, tek se priprema

MalaLola
11.06.2008., 09:54
Ma krivo si me razumila. Ne mora bit prosjek 6 mjeseci nego minimalno 2 mjeseca da bi računali prosjek. Porodiljni nije kao obično bolovanje!! Ako radiš jedan mjesec, onda dobivaš zakonski minimun, a od 2-6 mjeseci ti računaju prosjek za taj broj mjeseci. Znači, ako radiš 2 mjeseca djele ti sa 2, ako si radila 3 mjeseca djele ti sa tri i tako dalje. Znači moraš radit minimalno 2 mjeseca da bi ti računali ikakav prosjek inače dobiješ njihov minimum. Nazovi ih pa će ti teta tamo lipo objasnit. Ako ti treba broj javi pa ću ti dat.

Meni ovo ne drži vodu, jer recimo ja radim neprekidno nekoliko godina, ali mi je plaća povišena zadnja dva mjeseca i sad da idem na porodiljni dobivala bi prosjek 6 mjeseci što je naravno puno manje od ova 2 mjeseca, dok bi neka šuša koja je radila 2 mjeseca imala pravo na puni iznos plaće koju je primala ta dva mjeseca.. je right.. to nije fer, prema tome su u diskriminirajućem položaju oni koji imaju ne znam 10 godina staža i nedavno povećanu plaću, naspram onih koji su eto tek počeli radit..
Ako je to tako ja ću ih tužit da je zakon diskriminirajući i naravno razapet ih u svim novinama:rolleyes:
Daj pokaži slovo zakona koje tako kaže!!

Lake
11.06.2008., 10:47
koliko iznosi drugih 6. mjeseci porodiljnog? jeli pola od prvih 6 ili...?

hele83
11.06.2008., 10:51
Meni ovo ne drži vodu, jer recimo ja radim neprekidno nekoliko godina, ali mi je plaća povišena zadnja dva mjeseca i sad da idem na porodiljni dobivala bi prosjek 6 mjeseci što je naravno puno manje od ova 2 mjeseca, dok bi neka šuša koja je radila 2 mjeseca imala pravo na puni iznos plaće koju je primala ta dva mjeseca.. je right.. to nije fer, prema tome su u diskriminirajućem položaju oni koji imaju ne znam 10 godina staža i nedavno povećanu plaću, naspram onih koji su eto tek počeli radit..
Ako je to tako ja ću ih tužit da je zakon diskriminirajući i naravno razapet ih u svim novinama:rolleyes:
Daj pokaži slovo zakona koje tako kaže!!

Imam primjer u svom poduzeću, a kako radim plaću znam ti sigurno. Cura je na bolovanju po nekoj osnovi (nevažno kojoj), dogovorila se s direktorom, prekine bolovanje dva miseca prije porodiljnog i uredno sad dobiva porodiljni u iznosu te plaće. Da je ostala na bolovanju i onda išla na porodiljni dobila bi 1.663 kn. Eto, ali ovo će ti potvrdit tete na zdravstvenom ako ih nazoveš.

hele83
11.06.2008., 10:52
koliko iznosi drugih 6. mjeseci porodiljnog? jeli pola od prvih 6 ili...?

Računaju ti neki prosjek prema prvih 6 mj. ali maksimum je 2500 kn

Lake
11.06.2008., 10:57
Računaju ti neki prosjek prema prvih 6 mj. ali maksimum je 2500 kn

bah...znači da bi ja mogla dobit ovaj minimum 1663 kn pošto sam bila prijavljena na minimalu (2500 kn) jel de?

Ivy4
11.06.2008., 11:05
i kako je tad rečeno, to su 'promjene koje se pripremaju u ministarstvu'
dakle, niš konkretno, tek se priprema

hvala :kiss:

MalaLola
11.06.2008., 11:29
Imam primjer u svom poduzeću, a kako radim plaću znam ti sigurno. Cura je na bolovanju po nekoj osnovi (nevažno kojoj), dogovorila se s direktorom, prekine bolovanje dva miseca prije porodiljnog i uredno sad dobiva porodiljni u iznosu te plaće. Da je ostala na bolovanju i onda išla na porodiljni dobila bi 1.663 kn. Eto, ali ovo će ti potvrdit tete na zdravstvenom ako ih nazoveš.

Važno je po kojoj osnovi je na bolovanju!! Jako važno!!.. jer ako je na komplikacijama u trudnoći, dobiva na porodiljnom svoju punu plaću! Dobro, ali znači ta je žena nekad prije odlaska na porodiljni primala taj iznos plaće koji prima sad i na porodiljnom i bila je zaposlena duže od 2 mjeseca?
Zašto bi primala 1.663 kn ako je na bolovanju primala više novaca? ili joj toliko iznosi 70% plaće koju inače primaš na bolovanju..
Hoćeš reči da je ona odnijela na HZZO izvadak od samo dvije zadnje plaće i da su joj to priznali za porodiljni iako je u radnom odnosu puno duže od toga? Jesi li joj ti davala izvadak iz plaće za HZZO?
Na HZZO ne primaju izvadak iz plaće bez navedenih 6 plaća ili ti umanjuju prosjek za onoliko mjeseci koliko imaš manje navedenih plaća jer se podrazumijeva da tada onda nisi radila...
Totalno te ne kužim i primjer ti je u najmanju ruku nesuvisao..
Ponavljam opet po kojem zakonu se može donijeti izvadak od samo dvije plaće, jer u zakonu decidirano stoji da se gleda prosjek 6 plaća, sve ostalo je protuzakonito:ne zna:

EDIT!!: Sad sam malo gledala po netu, postoji ta neka spika da ako ideš na komplikacije u trudnoći onda ti se za porodiljni gleda zadnjih 6 mjeseci prije bolovanja (ona ista lista koju donesete kad odete na komplikacije, ne treba nova) i godina i pol dana neprekidnog rada, a ako direktno sa posla ideš na porodiljni dovoljan je izvadak od 2 zadnje isplaćene plaće.. jedino nisam skužila koliko staža neprekidnog trebaš imati prije :ne zna:

hele83
11.06.2008., 12:00
Mala Lola drago mi je da si sama našla taj podatak da se ne ponavljam stalno.
Malo objašnjenje za bolovanje: ako si duže na bolovanju HZZO ti isplaćuje naknadu a ne poslodavac. Ako direktno s tog bolovanja ideš na porodiljni nemaš nikakav prosjek jer se naknade ne računaju, znaći da na porodiljnom dobivaš minimalni iznos od 1663kn.
Za porodiljni moraš imat godinu neprekinutog staža ili godinu ipo s prekidima i u slučaju kad računaju 2 miseca prosjek.

hele83
11.06.2008., 12:03
bah...znači da bi ja mogla dobit ovaj minimum 1663 kn pošto sam bila prijavljena na minimalu (2500 kn) jel de?

Nažalost

Nova0303
11.06.2008., 12:11
ja imam 10 godina staža ali sam nedavno bila 5 mjeseci bet posla...
sad sam se zaposlila i dobila prvu plaću...i naravno ostala trudna... :cerek:
dakle za mene bi bilo najbolje da odradim 6 mjeseci...odnosno da primim 7 plaća...(naravno ako s bebom sve bude ok) ili? jesam dobro skontala...

hele83
11.06.2008., 12:23
dakle za mene bi bilo najbolje da odradim 6 mjeseci...odnosno da primim 7 plaća...(naravno ako s bebom sve bude ok) ili? jesam dobro skontala...

Upravo tako. Usput čestitam na bebaču:D

Nova0303
11.06.2008., 12:25
Upravo tako. Usput čestitam na bebaču:D

hvala....:cerek:

bABY_M
11.06.2008., 12:58
nezaposlene žene dok su trudne ne dobivaju ništa, osim naravno naknade za nezaposlene od burze.

A šta je sa studenticama? Predpostavljam isto?

MalaLola
11.06.2008., 13:26
Malo objašnjenje za bolovanje: ako si duže na bolovanju HZZO ti isplaćuje naknadu a ne poslodavac. Ako direktno s tog bolovanja ideš na porodiljni nemaš nikakav prosjek jer se naknade ne računaju, znaći da na porodiljnom dobivaš minimalni iznos od 1663kn.
Za porodiljni moraš imat godinu neprekinutog staža ili godinu ipo s prekidima i u slučaju kad računaju 2 miseca prosjek.

Ovo nije istina, ako si na komplikacijama u trudnoći, onda na porodiljnom dobivaš prosjek plaća koje si primala zadnjih 6 mjeseci prije odlaska na komplikacije. Zato sam ti i rekla da je važno po kojoj osnovi je tvoja kolegica bila na bolovanju, iako me čudi da je išla na bolovanje obično, kada kod nas šakom i kapom trudnicama daju da idu na komplikacije na kojima doduše maksimalno mogu primati 4.250kn (ako je plaća manja od toga, onda nije bed jer primaš onda puni iznos plaće na komplikacijama i kasnije prvih 6 mjeseci porodiljnog), jer se tako ne bi trebala vratiti 2 mjeseca prije porodiljnog na posao, već bi joj računali prosjek 6 mjeseci prije bolovanja. A nakon komplikacija ona koja ima veću plaću od 4.250 prima puni iznos plaće koji je primala 6 mjeseci prije odlaska na komplikacije, dakle ako je primala 6000kn na komplikacijama dobije max. 4250, a prvih 6 mj. prodiljnog 6000kn.
Dakle, ako ideš direktno na porodiljni dovoljna su 2 mjeseca prije za prosjek plaća, a ako ideš na komplikacije, pa na porodiljni gleda se 6 mjeseci prije odlaska na komplikacije za prosjek porodiljne naknade!!!

hele83
11.06.2008., 13:29
Ovo nije istina, ako si na komplikacijama u trudnoći, onda na porodiljnom dobivaš prosjek plaća koje si primala zadnjih 6 mjeseci prije odlaska na komplikacije. Zato sam ti i rekla da je važno po kojoj osnovi je tvoja kolegica bila na bolovanju, iako me čudi da je išla na bolovanje obično, kada kod nas šakom i kapom trudnicama daju da idu na komplikacije, jer se tako ne bi trebala vratiti 2 mjeseca prije porodiljnog na posao, već bi joj računali prosjek 6 mjeseci prije bolovanja.

Na bolovanju je više od godinu dana tako da joj se nije isplatilo otvarat komolikacije jer ni za to nebi imala nikakav prosjek.
U svakom slučaju sad se razumimo:D

MalaLola
11.06.2008., 13:39
Na bolovanju je više od godinu dana tako da joj se nije isplatilo otvarat komolikacije jer ni za to nebi imala nikakav prosjek.
U svakom slučaju sad se razumimo:D

:top::D

lopticica
11.06.2008., 13:51
A šta je sa studenticama? Predpostavljam isto?

1663kn ako su redovne. Al ne znam proceduru.:mig:

lopticica
11.06.2008., 13:52
Ups to je za porodiljni.

chiquita
11.06.2008., 14:38
vidim da ste stvarno upućene u ta računjanja i zakone pa dajte mi recite jednu stvarčicu - kak se računa bolovanje? ono obično bolovanje.

dal bi možda bilo pametnije uzeti obično bolovanje nego otić na komplikacije prije obveznog porodiljnog dopusta?

ja spadam u onu skupinu preko 4250 pa gledam kako što više SVOJIH para dobit dok rađaš...

hele83
11.06.2008., 14:45
vidim da ste stvarno upućene u ta računjanja i zakone pa dajte mi recite jednu stvarčicu - kak se računa bolovanje? ono obično bolovanje.

dal bi možda bilo pametnije uzeti obično bolovanje nego otić na komplikacije prije obveznog porodiljnog dopusta?

ja spadam u onu skupinu preko 4250 pa gledam kako što više SVOJIH para dobit dok rađaš...

Prvih 42 dana ti plaća poslodavac 70-80% od tvoje plaće. To zavisi da li vam je iznos definiran nekim ugovorom ili ne. Uglavnom se kreće u tom rasponu. Nakon toga ideš na teret HZZO i prosjek zadnjih 6 mjeseci. Ako si stvarno dobra s doktoricom može ti svakih misec dana minjat osnov bolovanja odnosno razlog pa si uvik na teret poslodavca. Ali vidi koliko ti se to isplati odnosno koliko ti je 70% plaće.

chiquita
11.06.2008., 15:03
Prvih 42 dana ti plaća poslodavac 70-80% od tvoje plaće. To zavisi da li vam je iznos definiran nekim ugovorom ili ne. Uglavnom se kreće u tom rasponu. Nakon toga ideš na teret HZZO i prosjek zadnjih 6 mjeseci. Ako si stvarno dobra s doktoricom može ti svakih misec dana minjat osnov bolovanja odnosno razlog pa si uvik na teret poslodavca. Ali vidi koliko ti se to isplati odnosno koliko ti je 70% plaće.

ne bi vjerovala ali za 200 kn više nego 4250,00.

joj koji smo mi jad.

sleepy
11.06.2008., 15:13
hele83 kad kazes prvih 42 dana mislis samo na bolovanje? Jer su meni u hzzo-u rekli da od prvog dana komplikacija padam na njihov teret.

Lali Puna
11.06.2008., 15:50

ne
ako si prijavljena na manje od 2500 ili 2500, dobit ćeš toliko na koliko si prijavljena
ako imaš više - dobit ćeš 2500

Lake
11.06.2008., 16:49
ne
ako si prijavljena na manje od 2500 ili 2500, dobit ćeš toliko na koliko si prijavljena
ako imaš više - dobit ćeš 2500

odnosilo se na drugih 6 mjeseci porodiljnog, tad se dobija pola iznosa prosječne plaće ili minimalno 1663 kn...pošto bi pola moje plaće bilo i manje od toga...(2500/2)

Lake
11.06.2008., 16:50
Jer su meni u hzzo-u rekli da od prvog dana komplikacija padam na njihov teret.

ovo je istina! komplikacije od prvog dana isplaćuje HZZO.

hele83
11.06.2008., 17:26
hele83 kad kazes prvih 42 dana mislis samo na bolovanje? Jer su meni u hzzo-u rekli da od prvog dana komplikacija padam na njihov teret.

Mislila sam na sve ostale vrste bolovanja, znači bez komplikacija i bez ozljeda na radu.

hele83
11.06.2008., 17:29
Zaboravila sam napomenut da ako ideš na bolovanje i dobivaš 70% plaće taj iznos ti ulazi u prosjek.
U slučaju kad ideš na komplikacije prosjek za porodiljni računaju po prosjeku 6 mjeseci prije komplikacija, a ako si na običnom bolovanju koje isplaćuje poslodavac onda taj iznos ulazi u prosjek za porodiljni.

Lali Puna
11.06.2008., 19:35
odnosilo se na drugih 6 mjeseci porodiljnog, tad se dobija pola iznosa prosječne plaće ili minimalno 1663 kn...pošto bi pola moje plaće bilo i manje od toga...(2500/2)

ma ne dobiva se pola iznosa plaće
ja ovo prvi put čujem
dobiva se puna plaća ako ti je 2500 ili manja, a svi koji imaju veće plaće dobovaju 2500

Lake
11.06.2008., 22:13
ma ne dobiva se pola iznosa plaće
ja ovo prvi put čujem
dobiva se puna plaća ako ti je 2500 ili manja, a svi koji imaju veće plaće dobovaju 2500

znači cjeli porodiljni dobijam 2500 kn??

maza1
12.06.2008., 07:44

Totalno si zbunila mene i Rafaellu T. Čitajući tvoje nove postove od jučer, vidim da si pisala o totalno drugom slučaju. Primjer tvoje kolegice iz firme je da je ona bila na običnom bolovanju i onda ga prekinula i radila 2 mj. i dobila dvije plaće.
A rafaella t nije radila, nego je bila na porodiljnom i par mjeseci nakon toga se zaposlila i dobila dvije plaće. Za porodiljni joj se zbroje te dvije plaće i podijele sa 6. jedino tako je ispravno i pravedno.
Tvoja kolegica nije imala prekid staža nego je bila na običnom bolovanju godinu dana i ima prosjek 2 mj. i to joj uzimaju za rodiljnu naknadu. Kako je bila na bolovanju god.dana nije dobivala plaću nego naknadu od HZZO-a i oni joj moraju uzeti za prosjek zadnje plaće koje je dobila.
Stoga kada ubuduće nešto objašnjavaš, piši odmah sve detalje, da ne bi zbunjivala cure.

maza1
12.06.2008., 07:45

Totalno si zbunila mene i Rafaellu T. Čitajući tvoje nove postove od jučer, vidim da si pisala o totalno drugom slučaju. Primjer tvoje kolegice iz firme je da je ona bila na običnom bolovanju i onda ga prekinula i radila 2 mj. i dobila dvije plaće.
A rafaella t nije radila, nego je bila na porodiljnom i par mjeseci nakon toga se zaposlila i dobila dvije plaće. Za porodiljni joj se zbroje te dvije plaće i podijele sa 6. jedino tako je ispravno i pravedno.
Tvoja kolegica nije imala prekid staža nego je bila na običnom bolovanju godinu dana i ima prosjek 2 mj. i to joj uzimaju za rodiljnu naknadu. Kako je bila na bolovanju god.dana nije dobivala plaću nego naknadu od HZZO-a i oni joj moraju uzeti za prosjek zadnje plaće koje je dobila.
Stoga kada ubuduće nešto objašnjavaš, piši odmah sve detalje, da ne bi zbunjivala cure.

maza1
12.06.2008., 07:49
znači cjeli porodiljni dobijam 2500 kn??

ako imaš plaću 2500 kn, onda to dobivaš prvih cijelu godinu. ako imaš veću plaću od 2500, onda prvih 6 mj. dobivaš prosjek, a drugih 6 mj.2500 kn. ne dobivaš pola plaće. npr. ako ti je plaća 3000 kn, toliko dobivaš prvih 6 mj. a drugih 6 mj. 2500 kn.

maza1
12.06.2008., 07:51
ne bi vjerovala ali za 200 kn više nego 4250,00.

joj koji smo mi jad.

za 200 kn ti se ne isplati ići na obično bolovanje, a niti jedan doktor ti neće dati bolovanje iznad 42 dana, jer se ide na komisiju, pogotovo ne trudnici.

bABY_M
12.06.2008., 07:55
1663kn ako su redovne. Al ne znam proceduru.:mig:

Za to znam... Ali za vrijeme trudnoće :ne zna: Mislim da ipak ništa :D
Svejedno hvala... :mig:

maza1
12.06.2008., 07:59

čestitam na bebaču. moraš imati prosjek 6 plaća, ne 7. ako ti je dobro radi, iskoristi godišnji pred porodiljni

hele83
12.06.2008., 08:38
čestitam na bebaču. moraš imati prosjek 6 plaća, ne 7. ako ti je dobro radi, iskoristi godišnji pred porodiljni

Je prosjek 6 plaća ali mora imat 7 primljenih jer se zadnja ne računa. Gleda se 6 mjeseci prije mjeseca u kojiem uzimaš porodiljni. Ona je to dobro izračunala.

Lake
12.06.2008., 12:02
ako imaš plaću 2500 kn, onda to dobivaš prvih cijelu godinu. ako imaš veću plaću od 2500, onda prvih 6 mj. dobivaš prosjek, a drugih 6 mj.2500 kn. ne dobivaš pola plaće. npr. ako ti je plaća 3000 kn, toliko dobivaš prvih 6 mj. a drugih 6 mj. 2500 kn.

a jooooj....meni su skroz krivo rekli! cjelo ovo vrijeme sam živila u zabludi!!

hvala :top:

peta25
12.06.2008., 19:27
jel zna netko koliku trebate imate minimalnu plaču da vam na bolovanju u trudnoci daju najveci iznos od 4.200kn?

hele83
12.06.2008., 19:45
jel zna netko koliku trebate imate minimalnu plaču da vam na bolovanju u trudnoci daju najveci iznos od 4.200kn?

Jeli pričaš o komplikacijama? Ako ti je prosjek zadnjih 6 mjeseci manji od 4250 onda ćeš dobivat taj iznos a ako ti je prosjek veći od 4250 dobivat ćeš 4250

Lali Puna
12.06.2008., 19:53

da, 4250 kuna, koliko je i najveći iznos
(ali i 12 mjeseci staža bez prekida ili 18 mjeseci u posljednje dvije godine, ionače ti je naknada 853 kune)

peta25
12.06.2008., 22:12
da ako dr odredi da treba mirovanje u trudnoci....
ako je moja placa 5.'000kn da li onda dobivam taj iznos od 4.200 ili manje?

Lali Puna
12.06.2008., 22:29
da ako dr odredi da treba mirovanje u trudnoci....
ako je moja placa 5.'000kn da li onda dobivam taj iznos od 4.200 ili manje?

dobivaš 4250 kuna

klara_23
12.06.2008., 22:33
Mala Lola drago mi je da si sama našla taj podatak da se ne ponavljam stalno.

ovo boldano je netocno,to vazi za komplkacije
da bi na komplikacijama imali puni iznos(max 4250kn)treba imati 1godinu neprekinutog staza ili 18 mjeseci u zadnje dvije godine

a sto se tice te dvije isplacene place:
ja sam po isteku prvog porodiljnog vec bila trudna 3mjeseca s drugom bebom i radila jos tri mjeseca i gin me poslao na mirovanje.kopala sam po internetu i na kraju nazvala besplatni broj od hzzo i teta mi je lijepo objasnila da su mi potrebne dvije isplacene place(placa u mjesecu u kojem se otvaraju komlikacije ili porodiljni ne ulazi u prosjek)za punu naknadu,a posto je i porodiljni staz(nije bilo otkaza)znaci zadovoljavam uvjete za maksimalnu naknadu na komlikacijama,
ali sad ne znam jeli kod prvog porodiljnog dovoljno imat dvije place na r1obrascu (nekako mi nije logicno) ili je tako samo kas se ide s porodiljnog na porodiljni

vjerijte mi da sam kopla i koplala i po internetu i zvala na sve moguce strane da se sto bolje informiram

hele83
13.06.2008., 07:48
ovo boldano je netocno

Neznam da li se nas dvi uopće razumimo. Neprekinuti staž znači da nisi dobila otkaz a ne da si "radila" stalno. Bolovanje i porodiljni se isto računaju u staž. Znači u tvom slučaju nije bilo prekida, pa je u redu da ti računaju prosjek po mjesecima koje si radila nakon porodiljnog.
Ja sam počela cijelu priču o prosjeku dva mjeseca jer cure tvrde da u svim slučajevima dijele plaću sa 6 mjeseci. I tvoj primjer potvrđuje da nisu u pravu.

ali sad ne znam jeli kod prvog porodiljnog dovoljno imat dvije place na r1obrascu (nekako mi nije logicno) ili je tako samo kas se ide s porodiljnog na porodiljni

Nije bitno koji ti je porodiljni nego kako si radila prije njega. Jesi li uopće radila, jesi na zavodu za zapošljavanje, na bolovanju ili nešto deseto.

ivana2904
13.06.2008., 08:58
Za porodiljni nije bitno pravilo o stažu, ja ću biti zaposlena 10 mjeseci kad ću ići na porodiljni, i zvala sam više puta HZZO i svaki put su mi rekli da ću dobivat svoju punu plaću, da pravilo o stažu važi za komplikacije.

krampus20
30.06.2008., 11:21
Ako sam sve dobro shvatila, na komplikacijama mogu dobiti max 4250kn a prvih 6mj porodiljnog prosjek plaće u 6mj gledano prije komplikacija
ako imam godinu i pol neprekinuti staž ali sam promjenila firmu, znači npr. radila sam u drugoj firmi 3mj i idem na komplikacije, da li se gleda i 3mj u prošloj firmi ili mi se samo u sadašnjoj firmi gleda 3 plaće djeljeno sa 6 a tak i za porodiljni??:rolleyes:

Tatsha
30.06.2008., 12:38
Ako sam sve dobro shvatila, na komplikacijama mogu dobiti max 4250kn a prvih 6mj porodiljnog prosjek plaće u 6mj gledano prije komplikacija
ako imam godinu i pol neprekinuti staž ali sam promjenila firmu, znači npr. radila sam u drugoj firmi 3mj i idem na komplikacije, da li se gleda i 3mj u prošloj firmi ili mi se samo u sadašnjoj firmi gleda 3 plaće djeljeno sa 6 a tak i za porodiljni??:rolleyes:
što ga zakomplicira, ako pročitaš samo par postova- za porodiljni nije bitan staž, već za komplikacije

neće ti dijeliti 3omjesečnu plaću s 6 ili 3 mjeseca dijele s 3 ili 6 s 6, poanta je da ti izračunavaju koliko vrijedi tvoj radni sat

Lali Puna
30.06.2008., 13:34

gleda se tvojih zadnjih 6 plaća pa da si i svih 6 zaradila kod različitih poslodavaca

krampus20
30.06.2008., 13:46
gleda se tvojih zadnjih 6 plaća pa da si i svih 6 zaradila kod različitih poslodavaca

hvala! to sam i pitala, jer me frka zbog promjene firme ali neću imat prekida

Lali Puna
30.06.2008., 13:52
hvala! to sam i pitala, jer me frka zbog promjene firme ali neću imat prekida

ne kužim zašto te frka
jel imaš isplaćene te plaće? imaš. čemu frka?

krampus20
30.06.2008., 14:01
pa frka me zbog promjene poslodavca, nisam znala da li se gleda prosjek samo kod trenutnog poslodavca ili se uzima prosjek i od bivšeg poslodavca

kjava
30.06.2008., 15:55
ja radim 8 mjeseci(na zamjeni),plaća mi je 3200, i koliku bi plaću dobivala da sam na komplikacijama??? zna li tko da mi hitno javi?

Tatsha
30.06.2008., 16:21
ja radim 8 mjeseci(na zamjeni),plaća mi je 3200, i koliku bi plaću dobivala da sam na komplikacijama??? zna li tko da mi hitno javi?

ak nemaš staža od prije-ukupno ti treba 18 mjeseci s prekidima ili godinu dana neprekidno dobivala bi minimalac-830ak kn

kjava
30.06.2008., 18:47
od prije imam 9 mjeseci i sad 8...hm,znači,ništa!!!!katastrofa! a šta se danas može sa830 kn....još pokušat izdržat 2 mjeseca...

kjava
30.06.2008., 19:09
opet ja! a koliko bi dobivala da skupim tih 18 mjeseci?

Tatsha
30.06.2008., 19:32
opet ja! a koliko bi dobivala da skupim tih 18 mjeseci?

prosjek svojih zadnjih 6 plaća, ali max iznos je 4250, a ti si napisala da ti je plaća 3200, ak je takva zadnjih 6 mj kad kreneš na komplikacije- taj ćeš iznos dobiti

jedino ne znam dokle imaš ugovor kao zamjena, mislim da ti je i to bitno, jer po isteku si nezaposlena, a to nemam pojma kak se tretira

kjava
30.06.2008., 19:57
tatsha,puno hvala!!!!

MalaLola
07.12.2008., 20:12
Evo da nam malo dignem temu s dobrim vijestima..
Jučer sam čula na nacionalnoj delekovidnici:D da će se naknade u drugom dijelu roditeljskog dopusta, dakle drugih 6 mjeseci, povećati za oko 160 kuna, a moći će ih koristiti sve nezaposlene majke, domaćice, studentice i volonterke.
Eto, nije puno, al barem nešto:top:

ana:)
08.12.2008., 18:04
bilo bi lijepo od njih!

kaj će onaj max onda bit 2660kn? to vrijedi samo za ove kaj si napisala: nezaposlene majke, domaćice, studentice i volonterke ili za sve?

MalaLola
08.12.2008., 20:55
Mislim da će nezaposlene majke, domaćice, volonterke i studentice imati pravo na neki zakonski minimum koji prije nisu imale. A općenito će roditeljske naknade za drugih 6 mjeseci porasti u prosjeku 160kn. Znači ako je netko sad primao 1600, dobivat će 1760kn npr. samo karikiram:mig:
Al vidjet ćemo točno uskoro, nakon nove godine:mig:

Makadamija
11.12.2008., 14:47
najbolje vam je zvati vaš HZZO na tel ili otiči do njih jer vam nitko ne može bolje reči i objasniti ko oni.
Ja sam tako skupljala okolo kvazi informacije ali ono što oni iz HZZO reču to je zakon i po tome se ravnajte.

Uglavnom,ako vam fali staža ili vam je prosjek manji rupa u Zakonu je ta da se fiktivno kod nekoga prijavite onoliko koliko vam staža fali i na platu koja bi vam poboljšala prosjek s tima da računate na to da tom nekom tko će vas prijaviti morate platiti trošak plače,a to bi odprilike za netto iznos od 4000tis kn bilo oko 2530kn,pa ko može to je dobra opcija.
To je jedno,a drugo bitno je to da ako ne pođete na porodiljni a to je onih 40 ili 28 dana prije poroda iz radnog odnosa nakon poroda dobija te O kuna.
Zato svakako gledajte biti u radnom odnosu pa makar i na komplikacijama,ali da ste u radnom odnosu!!!!!

Ali ponavljam,nemamo sve isti slučaj zato neka svaka ode do svog HZZO i pita!!!!!

sunce moje
22.01.2009., 11:42
Drage trudnice i mamice jel za netko koliko se dobiva drugih 6 mjeseci? Meni prije dva dana sjela neka čudna uplata (mali ima 7 mj, znači prva u drugom šestomjesečju) tak da niš ne kužim.

kupusichka
22.01.2009., 11:44
2667-mislim!
možda ti je sijelo dio jedne-dio druge, pa je neka čudna brojka:D

sunce moje
22.01.2009., 12:22
Hvala! Je tako je. Dvije uplate, pola mjeseca po starom a pola po novom. Oglupavila sam na porodiljnom! :rofl:

princeza*
22.01.2009., 21:38
ovako radila sam samo 3mjeseca i predala sam za porodiljni 23 12 2008 i sad sam dobila 800kuna jel to sve sto cu dobivat

TinchiS
23.01.2009., 16:54
ovako radila sam samo 3mjeseca i predala sam za porodiljni 23 12 2008 i sad sam dobila 800kuna jel to sve sto cu dobivat

Ak si na komplikacijama da! Ak si već rodila onda oko 2600 valjda.

mijuška
26.01.2009., 23:10
Koliko se dobiva drugih 6 mjeseci? Postoji li neka određena cifra ili....

mijuška
29.01.2009., 21:42
Zna li itko?

tajči13
29.01.2009., 21:48
oko 2500 kn

eruditio
30.01.2009., 10:43
a sta je s onim da je za drugih sest mjeseci cifra u rasponu 1600-2500kn? O cemu to ovisi? Ili smo svi (osim nezaposlenih i studentica) na cifri od oko 2500?

Wedding
30.01.2009., 10:49
a sta je s onim da je za drugih sest mjeseci cifra u rasponu 1600-2500kn? O cemu to ovisi? Ili smo svi (osim nezaposlenih i studentica) na cifri od oko 2500?

ovisi o tvojoj prijavi tj. ako ti je prijava 2500 i veca onda ce bit 2500 a ako je manja od tih 2500 ona ce ti bit manja, ovisno o izracunu:mig:

pugollina
30.01.2009., 10:53
ovisi o tvojoj prijavi tj. ako ti je prijava 2500 i veca onda ce bit 2500 a ako je manja od tih 2500 ona ce ti bit manja, ovisno o izracunu:mig:

i moraš imat godinu dana staža :mig:

eruditio
30.01.2009., 11:12
Ok, brijem da sam onda u ovom razredu za 2500kn, jer imam 3g.staza i prijavu vecu od 2500. Valjda me nece zeznut i opet promijenit zakon i sl.

Wedding
30.01.2009., 11:16
i moraš imat godinu dana staža :mig:

eh da, i to godinu dana bez dana prekida:)

eruditio
30.01.2009., 11:25
eh da, i to godinu dana bez dana prekida:)

Alles gut, te uvjete ispunjavam. Ja sam skolski primjer. Daleko mi je to jos, al ja volim unaprijed znat na cemu sam. Hvala curama na brzim odgovorima

ruby_pregrada
12.03.2009., 10:34
ovako koliko će moja žena dobivati na porodiljnom?

prijavljena je bila od 15.9 na neto na 2500kn, a od 2.12. je išla na komplikacije i do 20.2. je bila na komplikacijama i dobivala je oko 800kn na komplikacijama! a sad je na porodioljnom, koliko će onda dobiti prvih 6mj a koliko drugih 6mj???

jedna ženska joj je rekla da bude dobivala samo 900kn pa mi sad nije jasno???

lizzzy
12.03.2009., 11:13
Koliko ti zena ima staza?! Mora imat 12 mj. Neprekinutoga za prosjek place

ruby_pregrada
13.03.2009., 08:42
ima samo ovo od 15.9 do 2.12.

mici123
15.03.2009., 10:30
ima samo ovo od 15.9 do 2.12.

mislim da se broji staž do otvaranja porodiljnog, komplikacije (bolovanje su također staž) znači da bi imala 15.9 - 20.02. što je 5 mjeseci i to je nedovoljno za punu naknadu. pretpostavljam da će dobiti naknadu kao i nezaposleni.

zaručena
15.03.2009., 11:16
da se i komplikacije broje u staž? ne vjerujem

adriatica
16.03.2009., 00:55
Naravno da se broje, riječ je o bolovanju, a bolovanje se uračunava u radni staž :mig:

eruditio
16.03.2009., 09:25
da se i komplikacije broje u staž? ne vjerujem

Pa da, jer ti ne prekidas radni odnos, vec samo mirujes zbog zdravstvenih razloga. Druga je stvar ako si nezaposlena/studentica i onda ides na komplikacije, to se onda ne broji u staz kad staza ni nemas

iwcchy
16.03.2009., 09:44
dan,ja sam imala staža 6 mj,i dobivam sad punu plaću na porodiljnom! i ne bunim se :D

josipa1402
24.06.2009., 14:42
dan,ja sam imala staža 6 mj,i dobivam sad punu plaću na porodiljnom! i ne bunim se :D

i ja imam isti slučaj sa 6 mj radnog staža,pa me zanima u čemu je stvar ako znaš,kako da ostvarim da dobivam puni iznos

Makadamija
24.06.2009., 15:01
ne znam na koju foru netko može imat staža 6 mj i dobivati punu plaću

Na dan otvaranja komplikacija se mora imati u zadnja 24 mj ili 12 mj staža neprekidno ili 18mj staža sve skupa.Ukoliko se toga nema onda je naknada ZA SVIH 832kn
Na dan otvaranja obveznog porodiljno se mora imati 12mj staža za punu plaču,ukoliko ne onda se prima 1660kn

Tko ostvari pravu na punu plaču,prvih 6 mj prima punu plaču,a ostalih 6 ne više od 4250kn!!!! Znači mamice drage s velikim plačama fino vas država sili da idete raditi a dijete od 6mj ostavljajte babama i susjedama. Baš fino Kosorko!!
I ne samo to,rađajte bar po troje djece.

24.06.2009., 17:48
Tko ostvari pravu na punu plaču,prvih 6 mj prima punu plaču,a ostalih 6 ne više od 4250kn!!!!

kaj nije za drugih 6 mjeseci porodiljnog maksimum oko 2500kn?

ovih 4250 je maksimum za komplikacije, kaj ne?

tropical
24.06.2009., 20:34
drugih 6 mjeseci je mizernih 2660 maksimum

Makadamija
24.06.2009., 20:35
kaj nije za drugih 6 mjeseci porodiljnog maksimum oko 2500kn?

ovih 4250 je maksimum za komplikacije, kaj ne?

oprostite krivo.
da da za komplikacije ne možeš više od 4250,a drugih 6 mj je za svih isto.
Eto naše natalitetne politike.

čak mislim da ako i tate žele na porodiljni drugih 6 mj neče on dobijati kao mi prvih 6 mj plaču nego i on dobija bjednih 2600
Katastrofa..jednostavno ili te prislile da si doma,kučanica ili da ti dijete od 6mj čuvaju babe i susjede..malo tko si može priuštiti full time nanny

24.06.2009., 22:11
a kak oni računaju za tih drugi 6 mj koliko dobiješ. isto kao za komplikacije? ak ti je plaća preko, dobiješ maksimum?

frendica dobiva oko 2200 a mislim da ima bar duplo plaću. nju sam pitala i ona nema pojma.

lopticica
26.06.2009., 22:03
6mjeseci staza za punu placu je bilo po zakonu iz 2007 ili 2008 koliko znam. Sad su postrozili.

vjestica35
25.07.2009., 21:24
Kako se određuje visina porodiljne naknade za prvih šest mjeseci?
Naime, s obzirom da se je Vlada RH potrudila smanjiti moje prihode (ne samo meni nego svima koji rade na poslovima kakvima i ja radim) znam da će mi pasti plaća za 50%. Sada me zanima da li se za moju porodiljnu naknadu gledaju zadnje tri plaće ili će to smanjenje koje će uslijediti nakon što ja odem na porodiljni utjecati na visinu moje porodiljne naknade. Kako je taj Zakon koji se odnosi na moju plaću u hitnoj proceduri vjerojatno će stupiti na snagu prvi tjedan u kolovozu, a ja sam se dogovorila s doktoricom da mi porodiljni otvori 3. 8. da mi firma isplati cijelu plaću za srpanj. Onih 45 dana počinje mi 30. srpnja. E sada ako se meni za porodiljnu naknadu gledaju zadnja tri mjeseca, a u mojoj firmi mi kažu da će već ovu plaću za srpanj isplatiti sa 50% sniženjem onda ću ja zbrisati već 30. srpnja na porodiljni. Međutim ako će me to smanjenje kačiti bez obzira na to kad zbrišem onda je to stvarno bed.
Jedno je sada definitivno sigurno. Mislila sam se vratiti nakon 6 mjeseci raditi, ali nakon ovog drastičnog smanjenja plaće sada to više nije potrebno.
Nadam se da ste shvatile kaj me muči. Toliko sam ljuta da malo i nesuvislo pišem.

1408
25.07.2009., 22:32
Moze pomoc?nakon prvog porodiljnog radila sam samo 20 dana,ostala sam trudna i sad sam na komplikacijama.trenutno primam prosjek za tih 20 dan sto sam radila..e sad me zanima kako ce mi gledati primanja za porodiljni..?razlika mi je vise od 1000 kn samo zato sto nisam radila punih mjesec dana nego samo 20:ne zna:

zaručena
26.07.2009., 08:47
vještice, gleda se zadnjih 6 plaća koliko ja znam, ne 3

larazg
26.07.2009., 08:51
zakon kaže 6 ali ako se nema 6 (iz nekog razloga npr. dođe se nakon porodiljnog raditi i zatrudni se ponovno i ode na komplikacije) onda se uzima 3.
Minimum je 3.

MiNa8
26.07.2009., 09:40
Kako se određuje visina porodiljne naknade za prvih šest mjeseci?
Naime, s obzirom da se je Vlada RH potrudila smanjiti moje prihode (ne samo meni nego svima koji rade na poslovima kakvima i ja radim) znam da će mi pasti plaća za 50%. Sada me zanima da li se za moju porodiljnu naknadu gledaju zadnje tri plaće ili će to smanjenje koje će uslijediti nakon što ja odem na porodiljni utjecati na visinu moje porodiljne naknade. Kako je taj Zakon koji se odnosi na moju plaću u hitnoj proceduri vjerojatno će stupiti na snagu prvi tjedan u kolovozu, a ja sam se dogovorila s doktoricom da mi porodiljni otvori 3. 8. da mi firma isplati cijelu plaću za srpanj. Onih 45 dana počinje mi 30. srpnja. E sada ako se meni za porodiljnu naknadu gledaju zadnja tri mjeseca, a u mojoj firmi mi kažu da će već ovu plaću za srpanj isplatiti sa 50% sniženjem onda ću ja zbrisati već 30. srpnja na porodiljni. Međutim ako će me to smanjenje kačiti bez obzira na to kad zbrišem onda je to stvarno bed.
Jedno je sada definitivno sigurno. Mislila sam se vratiti nakon 6 mjeseci raditi, ali nakon ovog drastičnog smanjenja plaće sada to više nije potrebno.
Nadam se da ste shvatile kaj me muči. Toliko sam ljuta da malo i nesuvislo pišem.

Za prosjek se gleda zadnjih 6 mjeseci prije otvaranja porodiljnog. Ako odeš 3.8. u obzir će ti uzeti plaće koje su isplaćene od 2. do 7. mjeseca, a ako odeš 30.7. onda će ti uzeti plaće isplaćene od 1. do 6. mjeseca, tako da te u obje verzije neće zadesiti ta izmjena. Svejedno ti je. Plaća za 7. mjesec (isplatit će je u 8.) uzela bi se u obzir ako bi porodiljni otvarala u 9. mjesecu.

MiNa8
26.07.2009., 09:43
Moze pomoc?nakon prvog porodiljnog radila sam samo 20 dana,ostala sam trudna i sad sam na komplikacijama.trenutno primam prosjek za tih 20 dan sto sam radila..e sad me zanima kako ce mi gledati primanja za porodiljni..?razlika mi je vise od 1000 kn samo zato sto nisam radila punih mjesec dana nego samo 20:ne zna:

Ako nastavljaš porodiljni odmah nakon komplikacija, onda će ti biti isto.

1408
26.07.2009., 11:41
tnx...tako sam i mislila:(..znaci vracam se na posao mjesec dana i onda ce mi gledati ta primanja?

dumai
26.07.2009., 12:59
Curke, da se sada ne vraćam sve ove stranice unazad, može li mi koja pomoći informacijom?

Termin mi je u 12 mj., nezaposlena sam i bila sam nezaposlena kad sam ostala trudna.Prijavljena sam na biro i trenutno nemam nikakva primanja jer su mi rekli da nemam prava.

Sad me zanima koliko ću dobivati love prvih 6mj. a koliko drugih 6 mj. nakon što rodim???

danci1980
26.07.2009., 15:37
Curke, da se sada ne vraćam sve ove stranice unazad, može li mi koja pomoći informacijom?

Termin mi je u 12 mj., nezaposlena sam i bila sam nezaposlena kad sam ostala trudna.Prijavljena sam na biro i trenutno nemam nikakva primanja jer su mi rekli da nemam prava.

Sad me zanima koliko ću dobivati love prvih 6mj. a koliko drugih 6 mj. nakon što rodim???

Ja sam isto nezaposlena. Ideš na biro se prijavit i rečeš im kad ti je termin, i moraš se javljat redovoto sve do poroda. A potom ideš na socijalno i dobiješ neke formulare za ispunit. Ali tek kad rodiš u roku od mjesec dana priajviš djete i stim papirima ideš na socijalno. Kroz mjesec dana te oni uvedu i kreće ti porodiljna nakndada nekih 1600 kn. Prvih 6 mjeseci. Meni su na birou rekli da se moram ponovo prijavit na biro za drugih 6 mjeseci. Meni je termin u 10 mjesecu.

vjestica35
26.07.2009., 16:51
Za prosjek se gleda zadnjih 6 mjeseci prije otvaranja porodiljnog. Ako odeš 3.8. u obzir će ti uzeti plaće koje su isplaćene od 2. do 7. mjeseca, a ako odeš 30.7. onda će ti uzeti plaće isplaćene od 1. do 6. mjeseca, tako da te u obje verzije neće zadesiti ta izmjena. Svejedno ti je. Plaća za 7. mjesec (isplatit će je u 8.) uzela bi se u obzir ako bi porodiljni otvarala u 9. mjesecu.

Suppppeeeer :top: znači ipak ću izbjeći barem na 6 mjeseci sudbinu mojih kolega s posla. Naime, pada nam plaća za 50%, a ja ću porodiljni otvoriti prije nego što taj glupi zakon koji nam regulira plaće stupi na snagu.
Hvala.

dumai
26.07.2009., 17:07
Ja sam isto nezaposlena. Ideš na biro se prijavit i rečeš im kad ti je termin, i moraš se javljat redovoto sve do poroda. A potom ideš na socijalno i dobiješ neke formulare za ispunit. Ali tek kad rodiš u roku od mjesec dana priajviš djete i stim papirima ideš na socijalno. Kroz mjesec dana te oni uvedu i kreće ti porodiljna nakndada nekih 1600 kn. Prvih 6 mjeseci. Meni su na birou rekli da se moram ponovo prijavit na biro za drugih 6 mjeseci. Meni je termin u 10 mjesecu.

Sramota da nakon poroda moraš ići po razno raznim ustanovama i vući tek rođenu bebu sa sobom ako ti je nema tko pričuvati i vijati papirologiju za pišljivih 1600kn:flop:....svaka čast Kosorici,neka se ona samo drži svojih salata...

danci1980
26.07.2009., 17:53

Sramota da nakon poroda moraš ići po razno raznim ustanovama i vući tek rođenu bebu sa sobom ako ti je nema tko pričuvati i vijati papirologiju za pišljivih 1600kn:flop:....svaka čast Kosorici,neka se ona samo drži svojih salata...

Znam i to je jako žalosno. A to nam je naša Hrvatska. A mi neka rađamo i dižemo natalitet, a niko ne pita s čim ćeš preživljavat.

litlle_girl
29.07.2009., 10:21

ja sam isto nezaposlena i primam tih 1660... čitam ovo i ne kužim kako se trebaš prijaviti ponovno nakon 6 mj kad se uredno treba priavljivati svaki mj na biro :confused: :ne zna:
na socijalnom kad sam ispunjavalja onu prijavu pisalo je koliko dugo ću primati tu naknadu i mislim da sam ispunila "godinu dana"... nije valjda da sam trebala se ponovno ići na socijalno prijavit?? joj curetak taman napunio 7 mj pa se sad bojim da ne prestanem dobivati...??????? joooooj

stipanovic
29.07.2009., 10:25
ja sam radila 4 mj. i dobivam 830kn

eruditio
29.07.2009., 11:38
ja sam radila 4 mj. i dobivam 830kn

Da, to ti je iznos koji ces dobivati dok si na komplikacijama, a kad otvoris porodiljni, dakle 45dana pred porod, onda ces dobivati 1660kn.

stipanovic
29.07.2009., 13:50
Da, to ti je iznos koji ces dobivati dok si na komplikacijama, a kad otvoris porodiljni, dakle 45dana pred porod, onda ces dobivati 1660kn.

da

FIGICA
04.12.2009., 16:00
Baš me zanima što će biti sa porodiljnim naknadama u 2010god.,dal će se što mjenjat,navodno će vlada izdvojit 110miljuna kn više
za naknade

malazelena
06.12.2009., 08:53
Baš me zanima što će biti sa porodiljnim naknadama u 2010god.,dal će se što mjenjat,navodno će vlada izdvojit 110miljuna kn više
za naknade

iskreno ne vjerujem da će se povećavati, trebamo bit sretne ako se ne smanje s obzirom na cilu situaciju..

FIGICA
07.12.2009., 16:02
Ipak će se nešto povećati samo pitanje je što,kako i koliko.Proračun za 2010 godinu-110miljuna kn više za porodiljne naknade,sve skupa 2.1miljarda kuna

inoxica
07.12.2009., 16:26
Ja koliko sam čula,još prije par mjeseci da od 1.1.2010. će se povečati naknade za drugih 6 mjeseci porodinjskog...da će ići prosjek zadnjih 6 plaća :) bilo bi lijepo :moli:

wilmica_st
07.12.2009., 16:46
Ja koliko sam čula,još prije par mjeseci da od 1.1.2010. će se povečati naknade za drugih 6 mjeseci porodinjskog...da će ići prosjek zadnjih 6 plaća :) bilo bi lijepo :moli:

jo, kad bi to bila istinaaa :eek::eek: ;onda mozda ne bih morala ostavljati moju mrvicu kad napuni 6 mjeseci, nego provesti s njim vrijeme bar dok prohoda...Kad bi mogli saznati na sto ide povećanje naknada?

FIGICA
07.12.2009., 16:56
Sigurno će nešto biti bolje,ne zato što je političare briga za majke nego zato što moraju ako žele u EU mijenjati zakone i uskladiti ih sa njihovim...

lotus_flower
08.12.2009., 08:54

dakle to bi značilo puna plaća (tj prosjek zadnjih 6mj rada) cijele godine porodiljnog??
Daj Bože, daj Bože, Daj Bože :moli: :moli: :moli: :moli: :moli:

FIGICA
08.12.2009., 09:07
dakle to bi značilo puna plaća (tj prosjek zadnjih 6mj rada) cijele godine porodiljnog??

I navodno veći iznos za opremu,umjesto 2300kn koliko sada daju kada se beba rodi spominje se čak po par tisuća eura..Ako netko zna neka napiše kako je to u drugim zemljama,npr.Njemačka,Italija?Pretpostavljam da se naši moraju prilagoditi zemljama Europske unije ako žele u nju...

dorry
08.12.2009., 09:08

I ja se pridružujem molitvama za ovo jer bi to spasilo mnoge trudnice da provedu zaista kvalitetnih godinu dana sa svojim najdražim malim stvorenjem:amen:

lotus_flower
08.12.2009., 09:13
I navodno veći iznos za opremu,umjesto 2300kn koliko sada daju kada se beba rodi spominje se čak po par tisuća eura..Ako netko zna neka napiše kako je to u drugim zemljama,npr.Njemačka,Italija?Pretpostavljam da se naši moraju prilagoditi zemljama Europske unije ako žele u nju...

Figice, ne govori mi to, strefit će me srce :rofl:

Ne znam kako je to sad vani, znam samo od prije puno godina, dok smo mi živjeli vani ali od onda se vjerojatno već promijenilo...
tad se moglo lijepo živjeti i sa dječjim doplatkom no čini mi se da su čak i postrožili i limitirali sredstva jer je puno ljudi to iskorištavalo...

FIGICA
08.12.2009., 09:19
Figice, ne govori mi to, strefit će me srce :rofl:

Ne znam kako je to sad vani, znam samo od prije puno godina, dok smo mi živjeli vani ali od onda se vjerojatno već promijenilo...
tad se moglo lijepo živjeti i sa dječjim doplatkom no čini mi se da su čak i postrožili i limitirali sredstva jer je puno ljudi to iskorištavalo...

Ja sam optimist:) Grad u kojem živim je davao 2500kn,sada daje 7000kn za prvo dijete,još da i država počne davat više bilo bi stvarno lakše

lotus_flower
08.12.2009., 09:25
Ja sam optimist:) Grad u kojem živim je davao 2500kn,sada daje 7000kn za prvo dijete,još da i država počne davat više bilo bi stvarno lakše

lijepo bome :)
ja nažalost nemam nikakva prava na ta gradska sredstva jer nijedno od nas dvoje nije prijavljeno u zg 5 godina koliko je potrebno :rolleyes:
što mi je isto glupost. ajd godina, dvije, ali 5 godina?? :rolleyes: i ništa mi ne znači što smo stan tu kupili.

Edens
08.12.2009., 09:42
Ovo mi se čini predobro da bi bilo istina, sigurno će postojati neka "kvaka", npr. da se odnosi samo na majke koje su rodile od 1.1.2010. ili slično:confused:

lotus_flower
08.12.2009., 09:51
Ovo mi se čini predobro da bi bilo istina, sigurno će postojati neka "kvaka", npr. da se odnosi samo na majke koje su rodile od 1.1.2010. ili slično:confused:

pa vjerojatno.
teško da će se odnositi na sve i od prije.

superlight
08.12.2009., 18:31
bilo bi prekrasno:D a jel netko nasao neki link o tome, ja bas i nisam...

Fiffy
09.12.2009., 06:57
Recite mi koja je klica s tim komplikacijama? Ja sam trudna oko 7 tj. i ne planiram još otići ali imam ludog šefa pa se nikad ne zna.. Inače prijevljena sam na neodređeno već skoro pet godina i plaća mi je oko 3.300,00 kn... Koliko bih ja onda dobivala da odem na komplikacije? Zar ne dobivaš cijeli iznos plaće?

Alka Zagreb
09.12.2009., 07:03
Ti bi dobivala tih 3.300,00kn...na komplikacijama dobivaš punu plaću, ali ne više od 4.257,00kn...
Znači tko ima veću plaću od 4.257,00 neće dobivati punu plaću nego taj max iznos...

Alka Zagreb
09.12.2009., 07:04
I iskreno, s obzirom na krizu i sve kaj se dešava, čisto sumnjam da će se išta promijeniti na bolje u idućoj godini!!!

Nije da se ne nadam...

Fiffy
09.12.2009., 08:23
Ti bi dobivala tih 3.300,00kn...na komplikacijama dobivaš punu plaću, ali ne više od 4.257,00kn...
Znači tko ima veću plaću od 4.257,00 neće dobivati punu plaću nego taj max iznos...

OK super, hvala ti :mig: Neke su cure pislae da bi išle na komplikacije al da ne mogu radi para, pa mi je zato bilo malo čudno...

mirjana22
09.12.2009., 11:17
OK super, hvala ti :mig: Neke su cure pislae da bi išle na komplikacije al da ne mogu radi para, pa mi je zato bilo malo čudno...

ja sam na komplikacijama već 2 mj,a trudna sam 4mj..i dobivala sam onoliko na koliko sam prijavljena 2200,minimalac..al me zanima koliko ću dobivat od sad..jer su mi u firmi 30.11 prekinuli ugovor,i sad sam prijavljena preko zdrastva,i moja radna knjižica je na zdrastvu?????:confused:

Nessych
09.12.2009., 16:00

A čuj, ako netko ima plaću recimo 8.000,00 kn, na komplikacijama dobiva max 4257,00 onda je to poprilična razlika

mare09
09.12.2009., 19:45
Ej cure zanima me ove cure koje su nezaposlene one primaju 1600 kn naknade, jel se to prima do djetetove prve godine ili manje?

conkica
11.12.2009., 02:23
drage moje ja sam zaposlena trebala bi dobivat maksimum a dobivam minimalac zbog nekih mjesec dana što mi fali...

BlackLotus
11.12.2009., 02:53
Ej cure zanima me ove cure koje su nezaposlene one primaju 1600 kn naknade, jel se to prima do djetetove prve godine ili manje?

do prve godine ;)

lanalena1
15.12.2009., 21:50
neki dan je naša premijerka kod otvaranja splitskog rodilišta rekla kako su osigurana sredstva, mislim da uvećana za 100 mil kuna, za rodiljne naknade pa me zanima da li su samo "osigurana" ili će se i isplaćivati.Misli li možda da su osigurana u slučaju da ako bude veći broj trudnica iduće godine?

lotus_flower
17.12.2009., 17:18
neki dan je naša premijerka kod otvaranja splitskog rodilišta rekla kako su osigurana sredstva, mislim da uvećana za 100 mil kuna, za rodiljne naknade pa me zanima da li su samo "osigurana" ili će se i isplaćivati.Misli li možda da su osigurana u slučaju da ako bude veći broj trudnica iduće godine?

s obzirom da nas u državi ima tek 4 milijuna, sumnjam da možemo govoriti o relevantnijim brojkama u odnosu na osiguranu cifru :rofl:
koliko sam shvatila, to su sredstva koja su osigurana za povećanje porodiljnih naknada, ali na koji način i koliko, to se još ne zna :)

lunica26
17.12.2009., 17:23
s obzirom da nas u državi ima tek 4 milijuna, sumnjam da možemo govoriti o relevantnijim brojkama u odnosu na osiguranu cifru :rofl:
koliko sam shvatila, to su sredstva koja su osigurana za povećanje porodiljnih naknada, ali na koji način i koliko, to se još ne zna :)

joooj,kak bi to bilo suuuper:D

inoxica
17.12.2009., 17:26

Ako RH želi uči u Europsku uniju,ima neki minimum i koji mora trudnicama i rodiljama isplačivati,a to je više od onih 2 660 kn što se dobije drugih 6 mjeseci na porodinjskom...e pa sad...molimo Boga da bude što prije :)

lotus_flower
17.12.2009., 17:30
Ako RH želi uči u Europsku uniju,ima neki minimum i koji mora trudnicama i rodiljama isplačivati,a to je više od onih 2 660 kn što se dobije drugih 6 mjeseci na porodinjskom...e pa sad...molimo Boga da bude što prije :)

ooo pa onda nema sumnje, nema šta ove naše ulizice ne bi napravile da uđemo u EU čim prije :rofl::rofl:

superlight
17.12.2009., 19:07
nekako mi se čini da će taj zakon donijet najkasnije moguće,,,,ono u stilu;danas donosimo zakon, sutra idemo u EU :rolleyes:
a nekako mi je malo vjerojatno da će ga provodit 2010.te kad se očekuje povećanje nezaposlenosti, poskupljenja, pad standarda, ... dalje znamo..

inoxica
17.12.2009., 20:11
nekako mi se čini da će taj zakon donijet najkasnije moguće,,,,ono u stilu;danas donosimo zakon, sutra idemo u EU :rolleyes:
a nekako mi je malo vjerojatno da će ga provodit 2010.te kad se očekuje povećanje nezaposlenosti, poskupljenja, pad standarda, ... dalje znamo..

Ma znam da će vjerovatno biti gora iduća nego ova godina,ali nekako nada umire zadnja...da će ipak to krenuti s početkom iduće godine :moli:

mom2be
17.12.2009., 21:00
kakvo je stanje s lovom ja se samo nadam da se naknade nece smanjiti :rolleyes:
racunam sa svojom punom placom prvih 6 mjeseci, samo da zbog manjka love opet ne vrate na 4500.... :mad: :mad:

FIGICA
18.12.2009., 12:41
kakvo je stanje s lovom ja se samo nadam da se naknade nece smanjiti :rolleyes:
racunam sa svojom punom placom prvih 6 mjeseci, samo da zbog manjka love opet ne vrate na 4500.... :mad: :mad:

Pa što nije max.4250 na komplikacijama i prvih 6 mj.bez obzira što imaš plaću veću od tog iznosa?

inoxica
18.12.2009., 12:44
Pa što nije max.4250 na komplikacijama i prvih 6 mj.bez obzira što imaš plaću veću od tog iznosa?

4250 je max na komplikacijama, prvih 6 mjeseci dobiješ prosjek zadnjih 6 mjeseci svoje plaće i drugih 6 mjeseci 2 660 kn

mazuljkić
19.12.2009., 14:26
Meni nije ništa sad jasno prvih 6 mjeseci primala sam od 3600-3900 kn sad bi trebala ovaj mjesec sjest2660 međutim sjelo mi je 3450????Znali ko u čemu je kvaka jeli kome još tako

aranea
21.12.2009., 07:52
Meni nije ništa sad jasno prvih 6 mjeseci primala sam od 3600-3900 kn sad bi trebala ovaj mjesec sjest2660 međutim sjelo mi je 3450????Znali ko u čemu je kvaka jeli kome još tako

jesi zbrojila da si jednu plaču ipak još dobila od poslodavca... karikiram... ako si otišla na porodiljni u 7 mjesecu, u osmom si još uvijek dobila plaču od poslodavca za sedmi mjesec... tek u devetom mjesecu je krenula isplata porodiljne naknade

inoxica
21.12.2009., 08:08

ako si npr.otišla na porodinjski od 10.11. onda ti do 10tog su isplaćene komplikacije,a od 10-30 porodinjski...ili bilo koji drugi datum u mjesecu :)

aranea
21.12.2009., 08:17
ako si npr.otišla na porodinjski od 10.11. onda ti do 10tog su isplaćene komplikacije,a od 10-30 porodinjski...ili bilo koji drugi datum u mjesecu :)

ne kužim... ako ide na redovni porodiljni 45dana prije termina, kakve veze to ima sa komplikacijama???
Ja idem 22.01.2010 na porodiljni.
Do 21.01.2010 mi obračun vrši poslodavac i plača mi za taj period, a za period od 22.01.2010.-31.01.2010 mi obračun radi HZZO i dobivam novce za porodiljnu naknadu u tom periodu... nema tu nikakvih komplikacija...

inoxica
21.12.2009., 08:19
ne kužim... ako ide na redovni porodiljni 45dana prije termina, kakve veze to ima sa komplikacijama???
Do 21.01.2010 mi obračun vrši poslodavac i plača mi za taj period, a za period od 22.01.2010.-31.01.2010 mi obračun radi HZZO i dobivam novce za porodiljnu naknadu u tom periodu... nema tu nikakvih komplikacija...

ti si radila do porodinjskog? to je druga stvar...onda ti je vjerovatno jedan dio plaće sjeo i drugi dio porodinjskog

nelly.nelly
21.12.2009., 08:26

vidim da ti je maleni rođen 24.05
znači da su ti za posljednji mjesec obračunali na dva načina
do 24-tog u mjesecu su ti obračunavali pod "porodiljnim" a ostatak pod "roditeljskim"
sljedeći mjesec ćeš vjerojatno dobiti samo 2660

aranea
21.12.2009., 08:35
ti si radila do porodinjskog? to je druga stvar...onda ti je vjerovatno jedan dio plaće sjeo i drugi dio porodinjskog

da..nije mi palo na pamet da je možda bila prije toga na komplikacijama... ja još uvijek radim...termin mi je 08.03.2010...

FIGICA
29.12.2009., 14:56
Baš sam razočarana,očito ništa od novog boljeg zakona,pogotovo sada kada je Hebrang popušio pa se ovi iz Hdz-a ni ne moraju trudit da privuku glasače...

Jelica Izjelica
29.12.2009., 14:59

znači li to da kad odeš na porodiljni, tih 28 ili 45 dana ranije, da za aj period dobiješ punu plaću (kao naknadu), a ne onaj maksimum od 4200kn?

inoxica
29.12.2009., 15:36
Baš sam razočarana,očito ništa od novog boljeg zakona,pogotovo sada kada je Hebrang popušio pa se ovi iz Hdz-a ni ne moraju trudit da privuku glasače...

Pa da je Hebrang i prošao hrpa ljudi ne bi glasala za njega :kava: nema to veze s zakonom...

FIGICA
29.12.2009., 15:52
Pa da je Hebrang i prošao hrpa ljudi ne bi glasala za njega :kava: nema to veze s zakonom...

Pa predizborni trik,donjeli bi neki dobar zakon i dobili glasove.Ja bi prva glasala za njega da je trudnicama i majkama pomogao novim zakonom

inoxica
29.12.2009., 15:55
Pa predizborni trik,donjeli bi neki dobar zakon i dobili glasove.Ja bi prva glasala za njega da je trudnicama i majkama pomogao novim zakonom

Ja ne bi nikada...za tu komunjaru...no da ne bude off vidjet ćemo1.1 šta će biti :)

FIGICA
29.12.2009., 16:00
Znači 1.1 se donašaju novi zakoni?

Orlandica
29.12.2009., 16:05

Novi zakoni se donose tokom cijele godine i uobičajeno je da počnu vrijedit 8 dana od dana objave u NN, ali se može odredit da vrijede od nekog datuma, tako npr. prošli zakon o rodiljnim naknadama (i kak se već zove) je počeo vrijedit od 1.1.2009.

inoxica
29.12.2009., 16:05

Bilo je rečeno da taj novi zakon stupa na snagu 1.1. ja sam danas gledala u Narodnim novinama,nema još uvijek ništa,a vidjet ćemo ovih dana hoće li biti šta :ne zna:

emeral
18.03.2010., 13:52
fak! koliki je minimalac za porodiljne naknade drugih 6 mjeseci?
kak je moguće, i zaš:( da sam dobila 1660 kn?
prvih pol godine sam dobijala punu plaću (6000 - 7000 kn), na neodređeno sam.
ne kužim kak sad vako malo:(
zar nije 2600?? kmeeeee
čovječe, razapet ću se

Klara0908
18.03.2010., 14:04
Trebala si dobiti 2660 Kn. Možda su ti zabunom uplatili 1000 kn manje. Stvarno ne znam! Zovi i pitaj!

Mireille
11.05.2010., 19:31
Pozdrav cure... Evo mene s mojim problemom, pomagajte ako znate...
Pitala sam ovo i na temi komplikacije, al sad sam nasla i ovu s porodiljnim bas pa reko da i tu kopiram pitanje...
Znaci radi se o situaciji oko porodiljnog koji ce me zapasti tamo oko 1.8.2010.
Moj slucaj je ovakav: od 1.11.2004. do 15.10.2009. sam imala neprekinuti radni odnos, onda sam kao i vecina nas dobila otkaz i bila na burzi do 1.12.2009. Tada sam se zaposlila i radila eto do 1.2.2010. Od onda sam na komplikacijama. Dakle imam prekid radnog odnosa od mjesec i pol dana.
Citala sam o pravima o porodiljnom al nisam sad vise ziher, jer se to svake godine mijenja a zadnje informacije koje sam uspjela naci su od 2009. godine.
Tamo kazu:
Naknada plaće pripada osiguraniku u visini propisanoj ovim Zakonom, bla bla bla, ...odnosno obavljanja profesionalne djelatnosti samostalno u obliku zanimanja od najmanje 12 mjeseci neprekidno ili 18 mjeseci s prekidima u posljednje dvije godine.
MOJE PITANJE JE:
Da li netko zna, jel ce me sjeb... za puni porodiljni zbog tog prekida radnog odnosa od mjesec i pol dana, ili i ove godine jos uvijek vrijedi ono sa 18 mjeseci s prekidima u zadnje dvije godine???
hvala unapred cure, jako bi bila zahvalna na informacijama...
pitala sam vec par ljudi, al 100 ljudi, 100 razlicitih prica, niti jedna friska, niti jedna potpuno tocna... ne znam koga pitati pa reko, FORUM hallo... :s

Corina26
11.05.2010., 20:46
Curke moze pomoc?
Dobila sam danas rjesenje kako imam pravo na rodiljnu naknadu za nezaposlene majke..Rodila sam 15.3. i tamo pise da imam pravo na naknadu od 15.3.2010. do 13.3.2011.Ja sam mislila kako ce ta naknada trajati do lipnja 2011.s obzirom da mi jos nije uplacena ni prva naknada.

Da li cu dobiti ovaj mjesec naknadu za od datuma termina,znaci za ozujak,travanj,svibanj,ili ce mi produziti naknadu iduce godine?
I kad otprilike u mjesecu sjeda naknada???

eruditio
11.05.2010., 20:51
Pitala sam ovo i na temi komplikacije, al sad sam nasla i ovu s porodiljnim bas pa reko da i tu kopiram pitanje...
Moj slucaj je ovakav: od 1.11.2004. do 15.10.2009. sam imala neprekinuti radni odnos, onda sam kao i vecina nas dobila otkaz i bila na burzi do 1.12.2009. Tada sam se zaposlila i radila eto do 1.2.2010. Od onda sam na komplikacijama. Dakle imam prekid radnog odnosa od mjesec i pol dana.
Citala sam o pravima o porodiljnom al nisam sad vise ziher, jer se to svake godine mijenja a zadnje informacije koje sam uspjela naci su od 2009. godine.
Tamo kazu:
Naknada plaće pripada osiguraniku u visini propisanoj ovim Zakonom, bla bla bla, ...odnosno obavljanja profesionalne djelatnosti samostalno u obliku zanimanja od najmanje 12 mjeseci neprekidno ili 18 mjeseci s prekidima u posljednje dvije godine.
MOJE PITANJE JE:
Da li netko zna, jel ce me sjeb... za puni porodiljni zbog tog prekida radnog odnosa od mjesec i pol dana, ili i ove godine jos uvijek vrijedi ono sa 18 mjeseci s prekidima u zadnje dvije godine???
pitala sam vec par ljudi, al 100 ljudi, 100 razlicitih prica, niti jedna friska, niti jedna potpuno tocna... ne znam koga pitati pa reko, FORUM hallo... :s

Nazalost, da. Za punu naknadu moras imati i puni staz od 12 mjeseci, tako je prema zakonu od 1.1.2009.. Mnoge cure ovdje na forumu su na taj nacin zakinute. Probaj pronaci njihovih starih postova pa im se javiti na pm, vjerojatno ce ti one znati i vise reci.

eruditio
11.05.2010., 20:54
Curke moze pomoc?
Dobila sam danas rjesenje kako imam pravo na rodiljnu naknadu za nezaposlene majke..Rodila sam 15.3. i tamo pise da imam pravo na naknadu od 15.3.2010. do 13.3.2011.Ja sam mislila kako ce ta naknada trajati do lipnja 2011.s obzirom da mi jos nije uplacena ni prva naknada.

Da li cu dobiti ovaj mjesec naknadu za od datuma termina,znaci za ozujak,travanj,svibanj,ili ce mi produziti naknadu iduce godine?
I kad otprilike u mjesecu sjeda naknada???

Naknada sjeda oko 20.og u mjesecu ( a koji put nas iznenade i ranije) i da, sad ce ti isplatiti zaostatke(tako obicno rade kad se zahtjev preda kasnije), sto znaci da ces posljednju porodiljnu naknadu primiti u travnju 2011. i to za onih 13 dana u travnju.

Corina26
11.05.2010., 21:01
Naknada sjeda oko 20.og u mjesecu ( a koji put nas iznenade i ranije) i da, sad ce ti isplatiti zaostatke(tako obicno rade kad se zahtjev preda kasnije), sto znaci da ces posljednju porodiljnu naknadu primiti u travnju 2011. i to za onih 13 dana u travnju.

Mislis u ozujku???:confused:
Znaci sad bi trebala dobit 2x1663 kn??:eek:

Hvala eruditio!

darijab
11.05.2010., 21:07
Tamo kazu:
MOJE PITANJE JE:
Da,nažalost moraš imati neprekinuti staž 12 mjeseci za porodiljnu naknadu,ovih 18 mjeseci vrijedi samo za komplikacije

eruditio
11.05.2010., 21:09
Mislis u ozujku???:confused:
Znaci sad bi trebala dobit 2x1663 kn??:eek:

Hvala eruditio!

Da, pardon u ozujku (vec sam pospana)

zaostaci koje ces sad dobiti su za travanj2010, dakle 1663kn + za ovih 15ak dana u ozujku 2010, sto je negdje oko 830kn. Naknada za svibanj sjeda u lipnju.

Nema na cemu, volim pomoci jer sam i sama vodila poprilicne bitke s tom birokracijom, jedino sto ne stignem bas cesto jos i na ovaj pdf, uglavnom sam na RiD/u, pa pozivam sve da mi se s upitima jave na pm, rado cu odgovoriti (ako znam:mig:)

darijab
11.05.2010., 21:14
Tamo kazu:
MOJE PITANJE JE:

ali gledaj ovo http://www.jutarnji.hr/trudnici-ipak-puna-porodiljna-naknada/197308/ ,to je bilo prošle godine ali ništa te ne košta da probaš napisati neku molbu

KIKA5
13.05.2010., 12:02
moja frendica je imala prekid radnog odnosa od 2 dana prije 6 mjeseci (jedini u 10 godina staža koliko ima) i rekli su joj da se to gleda kao prekid,bez obzira jeli 2 dana ili 20 dana...rodila je prije točno mjesec dana i dobiva 1600 kn umjesto pune plaće

Mireille
13.05.2010., 21:11
moja frendica je imala prekid radnog odnosa od 2 dana prije 6 mjeseci (jedini u 10 godina staža koliko ima) i rekli su joj da se to gleda kao prekid,bez obzira jeli 2 dana ili 20 dana...rodila je prije točno mjesec dana i dobiva 1600 kn umjesto pune plaće

o majko mila... grfkčkžkx-yx''kž?z!gr&mtf... :mad: da ne povjerujes... :flop:
super... sad bar znam kaj me ceka...

jenki
14.05.2010., 07:44

Malo kasnim... ali to nije točno. Mene je to isto mučilo-imala sam prekid staža od 7 dana- raspitala sam se i rekli su da se tolerira do osam dana (uključujući i vikend). Meni normalno dolazi lova:)

KIKA5
14.05.2010., 21:52
Malo kasnim... ali to nije točno. Mene je to isto mučilo-imala sam prekid staža od 7 dana- raspitala sam se i rekli su da se tolerira do osam dana (uključujući i vikend). Meni normalno dolazi lova:)

onda ju je netko gadno zavaljao,na zdravstvenom su joj to rekli...jučer mi je to ispričala i žalila se...nije mi jasno kako mogu vrijediti dvostruka pravila?

jenki
15.05.2010., 07:36
onda ju je netko gadno zavaljao,na zdravstvenom su joj to rekli...jučer mi je to ispričala i žalila se...nije mi jasno kako mogu vrijediti dvostruka pravila?

Ne znam...ja sam se dobro raspitala prije odlaska na bolovanje. Jer sam taman promijenila posao i zatrudnila. Bilo me strah da ne dobijem otkaz, a i nije da mi nije stalo do love, tj. koliko ću dobit na kraju.
Imala sam prekid od 7 dana i sve je ok. Na burzi sam se raspitala i tak su mi rekli.

Corina26
01.09.2010., 14:57
Molim info za prijateljicu.
U radnom je odnosu,tj.sada na porodiljnom.6 mj je primala punu placu,a sada ce dobivati 2500 kn.
Treba li predavati papire na HZZO i koje,tj.treba li produzivati pravo?
Hvala

housewife
01.09.2010., 15:43
Otkad teče 180 dana rodiljnog dopusta?45 dana prije termina ili od prvog dana rođenja bebe?

lotus_flower
01.09.2010., 15:54
Molim info za prijateljicu.
U radnom je odnosu,tj.sada na porodiljnom.6 mj je primala punu placu,a sada ce dobivati 2500 kn.
Treba li predavati papire na HZZO i koje,tj.treba li produzivati pravo?
Hvala

za drugih 6mj? treba ispuniti zahtjev, i njen muž mora potpisati da neće koristiti.

Otkad teče 180 dana rodiljnog dopusta?45 dana prije termina ili od prvog dana rođenja bebe?

180 dana kreće od rođenja djeteta. porodiljni traje dakle 45 + 180 dana.
Kad se dijete rodi, nosiš rodni list na hzzo.

lotus_flower
01.09.2010., 15:56

znam da je prije vrijedilo da se prekid do 8 dana ne računa kao prekid, ali to je bilo prije novog ZOR-a. Treba proučiti novi i vidjeti što sad kaže, neke stvari su se tu mijenjale.

Corina26
01.09.2010., 15:58
za drugih 6mj? treba ispuniti zahtjev, i njen muž mora potpisati da neće koristiti.

Da,zaboravila sam napisati da je to za onih drugih 6 mj.
To je to od papira?
Je li morala vec to predati,negdje sam citala do 5.mj.djetetova zivota..

P.S.Njena mala je rodjena 3 tj.ranije,ima li pravo na nekakvo produzenje?
Hvala :)

lotus_flower
01.09.2010., 22:33
Da,zaboravila sam napisati da je to za onih drugih 6 mj.
To je to od papira?
Je li morala vec to predati,negdje sam citala do 5.mj.djetetova zivota..

P.S.Njena mala je rodjena 3 tj.ranije,ima li pravo na nekakvo produzenje?
Hvala :)

hm, treba vidjeti koliko je točno ranije rođeno u odnosu na termin. ako je prije 37.tj onda ima pravo, ali ako je recimo na 37+1 onda nema jer to se računa da je u terminu.

inače, ako se ustanovi da ima pravo produljiti prvih 6mj radi ranijeg rođenja, neka to napravi prije produljivanja drugih 6mj. Ako joj dijete ima 5mj, neka ide jedno i/ili drugo obaviti odmah.

Corina26
02.09.2010., 18:48
Ima mala preko 6 mj.,sad će 7 navršiti.
Hvala još jednom!

Missixti
08.09.2010., 21:08
Bok, svima! Nova sam na forumu (ali sam zato već stara trudnica-za 3 tjedna dolazi moj mali mišek, barem je tako najavljeno) i molila bih ako mi netko može odgovoriti na sljedeće pitanje... Mm je prijavljen u ZG cijeli život, a ja imam od nedavno prijavljeno uobičajeno boravište u ZG. Da li mi imamo pravo na onaj novac koji grad daje za dijete? Hvala unaprijed na odgovoru!

dijana128
08.09.2010., 21:17
Bok, svima! Nova sam na forumu (ali sam zato već stara trudnica-za 3 tjedna dolazi moj mali mišek, barem je tako najavljeno) i molila bih ako mi netko može odgovoriti na sljedeće pitanje... Mm je prijavljen u ZG cijeli život, a ja imam od nedavno prijavljeno uobičajeno boravište u ZG. Da li mi imamo pravo na onaj novac koji grad daje za dijete? Hvala unaprijed na odgovoru!

Mislim da da,samo jedan od roditelja mora biti prijavljen bar 5 godina,kolko mi je poznato,da bi ostvarili naknadu.

Missixti
08.09.2010., 21:23
Mislim da da,samo jedan od roditelja mora biti prijavljen bar 5 godina,kolko mi je poznato,da bi ostvarili naknadu.

:lux: Hvala!

marina.k.
08.09.2010., 21:24

-imate imate,tako je bilo u našem slučaju ja sam prijavljena od rođenja u Zg a mm se prijavio recimo mj dana prije nego se rodila :top:

EVOL
09.09.2010., 12:06
http://www.zagreb.hr/default.aspx?id=5723

evo, tu bi sve trebalo pisat :)

Missixti
09.09.2010., 16:12

Hvala svima na odgovorima! Prema ovom zadnjem linku mi se čini da ipak ništa od toga jer ja nisam stranac s boravkom u ZG, već građanka RH s boravkom u ZG. Nema veze, ići ćemo pitati kad se mali rodi... Tnx

EVOL
10.09.2010., 09:04
Hvala svima na odgovorima! Prema ovom zadnjem linku mi se čini da ipak ništa od toga jer ja nisam stranac s boravkom u ZG, već građanka RH s boravkom u ZG. Nema veze, ići ćemo pitati kad se mali rodi... Tnx

ja mislim da možeš dobit, tamo piše ili ili :mig:.

anonymous_13
11.09.2010., 11:21
ja nisam shvatila... moj dragi ima prebivalište u zg cijeli život, dakle preko tih pet godina pije rođenja djeteta ali ja imam prebivalište u drugom gradu, jel ja moram sad prijaviti prebivalište u zg (jer sam građanin rh) ili mi je dovoljno prijaviti privremeno prebivalište u zg (redovni sam student) a da mi prebivalište na osobnoj ostane isto kao i do sad (da ne gubim neka studentska prava koja imam kao student u zg ali iz drugog grada, npr. subvencije za hranu, pravo na st.dom)...?

Missixti
11.09.2010., 20:50
ja nisam shvatila... moj dragi ima prebivalište u zg cijeli život, dakle preko tih pet godina pije rođenja djeteta ali ja imam prebivalište u drugom gradu, jel ja moram sad prijaviti prebivalište u zg (jer sam građanin rh) ili mi je dovoljno prijaviti privremeno prebivalište u zg (redovni sam student) a da mi prebivalište na osobnoj ostane isto kao i do sad (da ne gubim neka studentska prava koja imam kao student u zg ali iz drugog grada, npr. subvencije za hranu, pravo na st.dom)...?

Ne možeš prijaviti privremeno prebivalište, samo pivremeno ili uobičajeno boravište (koje se može prijaviti na maksimalno godinu dana pa onda dalje produživati). Upravo zato i mene buni ono što piše na zagreb-info. Piše da moraš prijaviti prebivalište u zg ako želiš dobiti te novčiće čime bi ti izgubila svoja studentska prava za studenta koji ima prebivalište van zg, a prijavljeno boravište vrijedi samo ako je drugi roditelj stranac s boravkom u zg, što nisi. Ako ti to nije hitno, javit ću ti kad rodim i prijavim dijete, onda ću ići tamo pitati, nadam se da će to biti uskoro...

mmujic
11.09.2010., 21:02

Pitanjce:
Tu piše da pravo na novčanu pomoć za treće i svako daljnje dijete prestaje isplatom šestog obroka.
ALI, piše i da pravo prestaje i posljednjeg dana u mjesecu u kojem se promijenio broj djece u zajedničkom kućanstvu korisnika, o čemu će se odlučivati po službenoj dužnosti.
E sad, da li meni pravo za treće dijete prestaje kada rodim četvrto (jer se u tom slučaju mijenja broj djece):ne zna:

soks
11.09.2010., 22:01
Pitanjce:
Tu piše da pravo na novčanu pomoć za treće i svako daljnje dijete prestaje isplatom šestog obroka.
ALI, piše i da pravo prestaje i posljednjeg dana u mjesecu u kojem se promijenio broj djece u zajedničkom kućanstvu korisnika, o čemu će se odlučivati po službenoj dužnosti.
E sad, da li meni pravo za treće dijete prestaje kada rodim četvrto (jer se u tom slučaju mijenja broj djece):ne zna:

Prije bih rekla da se to odnosi na nesretne slučajeve, a vjerojatno i na razvode kada u jednom kucanstvu ostane dva djeteta.

mmujic
11.09.2010., 22:31
Prije bih rekla da se to odnosi na nesretne slučajeve, a vjerojatno i na razvode kada u jednom kucanstvu ostane dva djeteta.

Ma i ja si to mislim, al opet, ništa me ne bi čudilo. :rolleyes:

soks
11.09.2010., 23:03
Ma i ja si to mislim, al opet, ništa me ne bi čudilo. :rolleyes:

Ma ne moraš se brinuti, moj brat uredno dobiva i za treće i za četvrto dijete, ali mislim da ne 11000 kn po djetetu, nego je iznos manji. Mislim da dobiva oko 9 000, bar tako veli sogorica, a sad, kaj ja znam.

anonymous_13
12.09.2010., 12:24
Ne možeš prijaviti privremeno prebivalište, samo pivremeno ili uobičajeno boravište (koje se može prijaviti na maksimalno godinu dana pa onda dalje produživati). Upravo zato i mene buni ono što piše na zagreb-info. Piše da moraš prijaviti prebivalište u zg ako želiš dobiti te novčiće čime bi ti izgubila svoja studentska prava za studenta koji ima prebivalište van zg, a prijavljeno boravište vrijedi samo ako je drugi roditelj stranac s boravkom u zg, što nisi. Ako ti to nije hitno, javit ću ti kad rodim i prijavim dijete, onda ću ići tamo pitati, nadam se da će to biti uskoro...

ma na to sam mislila, pogriješila sam tremin (a za ne falit, na pravu sam :rofl: ).. nije hitno, nisam ni mislila prije trećeg mjeseca 2011. jer tad mi ionako istječe osobna a i termin mi je u četvrtom mjesecu... ali hvala, značilo bi mi to puno :)

josipa83
06.01.2011., 20:59
gledam na stranici od grada Zagreba, još uvijek su zapravo stari iznosi tih naknada...tj za treće djete 66 ooo a još nije stupilo na snagu ono novo 54000 ? jel netko zna kad bi to stupilo na snagu ??

mali_cox
06.01.2011., 21:11
gledam na stranici od grada Zagreba, još uvijek su zapravo stari iznosi tih naknada...tj za treće djete 66 ooo a još nije stupilo na snagu ono novo 54000 ? jel netko zna kad bi to stupilo na snagu ??

možda od 1.svibnja kad i zakon o vrtićima:ne zna:

simba
06.01.2011., 21:12
mislim od 1.4. da stupa na snagu...

simba
06.01.2011., 21:13

mislim da imaš pravo......to je kao neko vrijeme prilagodbe na novi zakon...

unique_girl
06.01.2011., 21:26
hihi dok ja dođem do trećeg još će bar 5 puta promjenit zakon.. a koliko je naknada za prvo? moje bi trebalo na svijet 25.7. =)
a za to pravo se gleda prebivalište jedan roditelj mora imat 5 god i više a drugi može imat i mjesec dana.. bitno da oboje imaju prebivalište jel tak? ne gleda se boravište?

EVOL
04.04.2011., 08:43
od 1.7.11.

monatina
04.04.2011., 13:42
od 1.7.11.

:confused: