PDA

View Full Version : Cijena i učinkovitost stiropor fasade

Renata
11.04.2007., 08:48
Molim vas odgovor kolika je cijena stiropor fasade debljine 10 cm, a koliko 15 cm. Znam da je sličnih tema bilo, ali ....
Radi se o tome da bih željela dovoljno debelu fasadu na ciglu 30 cm tako da ne moram koristiti klimu po ljeti niti ikakve rashladne uređaje. I zanima me cijena.
Thanx

Codegun
11.04.2007., 09:22
Molim vas odgovor kolika je cijena stiropor fasade debljine 10 cm, a koliko 15 cm. Znam da je sličnih tema bilo, ali ....
Radi se o tome da bih željela dovoljno debelu fasadu na ciglu 30 cm tako da ne moram koristiti klimu po ljeti niti ikakve rashladne uređaje. I zanima me cijena.
Thanx

ne postoji fasada koja je toliko dobra da ne trebaš grijati/hladiti. U cijeni fasade udio stiropora je možda do 30% a na cijenu značajno utiče završni sloj, npr. silikat je naskuplji.
No i ja bih volio da mi netko kaže okvirnu cijenu 10cm stiropora sa silikatnim završnim slojem, ništa, možemo skupa čekati...

spoki007
11.04.2007., 09:47
malo sam se zainteresirao i u Brick-ingu u Osijeku kazu da košta 5.000kn/100m2/10cm stiropor bez zavrsnog sloja....ako ista pomaze

Renata
11.04.2007., 09:55
ma gledaj, imam prijatelje koji imaju stariju, ali preuređenu kuću blok 20 cm, pa 10 cm praznog, pa opet blok 20 cm. i doista ne trebaju hlađenje u prizemlju po ljeti. u potkrovlju imaju 15 cm izolacije na krovu ali je vruće gore. možda je u potkrovlju rješenje 20cm?
još sam negdje čula da netko ima debelu fasadu i da ne treba hlađenje. zato bih i sama htjela naći takvo rješenje.

demosten
11.04.2007., 09:56
Za po ljeti pojma nemam. Cijene koje je meni ponudio jedan majstor sa njegovim materijalom su 230 kuna/m2 za 5 cm i 251 /m2 za 8cm. Za 10 cm mi još nikaj nije rekao tu još čekam ponudu...

moja-kucica
11.04.2007., 10:36
Thanx

sumnjam da ces postici da ti ne treba klima uredjaj za hladjenje..i neki stanovi koji su na sjeveru i skoro nemaju nikakav dodir sa suncem trebaju klima uredjaj a takvu kucu nemozes nikada postici. a vidio sam i stanova koji su na sjeveru i u kojima nikad nije preko 22-23..vjerovatno dosto ovisi o mikro lokaciji ako je pored kakva sumica iz koje puse hladan zrak ili tako nesto..
a ovaj sta ima sloj zraka izmedju cigli i jos ako je ventilirani to je najbolje rjesenje i bolje od toga nema (za hladjenje)..samo to kosta jedno 20 puta vise od jednog solidnog klima uredjaja za hladjenje pa mu zbilja ne vidim svrhu...cak niti u eksploataciji

Renata
11.04.2007., 12:04
ne mogu vjerovati da rješenje ne postoji. kakvi materijali se koriste vani, u europi? kakva rješenja oni imaju za to?

Codegun
11.04.2007., 12:07
ne mogu vjerovati da rješenje ne postoji. kakvi materijali se koriste vani, u europi? kakva rješenja oni imaju za to?

ako je vani 35 kako misliš imati u kući 22 bez klime?
Isto tako bi onda bilo moguće kad je vani 0 imati u kući 15 bez grijanja!

Lee Champa
11.04.2007., 12:12
Kod susjeda majstori završavaju stiropor+silikat.
Stiropor od 8 cm (kuća okolo) i od 5 cm (trokut krova) ukupno 220 m2 i kamen za klupćice prozora: za nešto manje od 6k € (ruke 50 kuna/m2 u cijeni):top:

Renata
11.04.2007., 12:31
čemu sve te reklame i sva ta moderna tehnologija kad nije moguće živjeti bez klime!!!
code, javi kad saznaš cijenu 10 cm i 15 cm fasade!

majstortomo
11.04.2007., 12:31
Thanx

kao prvo ne postoji niti jedna fasada koja će ti pomoći da ti nije vruće al ako imaš blok opeku 30 cm najbolje ti je 8 cm stiropol
kod mene te to košta cca 200kn/m2 sa materijalom ak ćes trebat majstora nazovi
u cijenu je uračunata i skela nemojte padat na fore sa cijenama pa onda ti posebno naplate skelu

za 10cm ti je cijena 220 kn/m2

moj mob 0959060589

Renata
11.04.2007., 12:53
majstortomo, odakle si?
i koliko je cijena 15 cm stiropora?
dal je to tvoja cijena ili se tako otprilike kreću cijene? sad nemoj odgovarati marketinški, nego iskreno, kao savjet, da znam s kojim ciframa računati!
meni se čini da ću ja imati 200 m2 fasade, ako sam dobro izračunala. sa 10 cm stiropora to ispada 44000 kn!

demosten
11.04.2007., 13:03
kod mene te to košta cca 200kn/m2 sa materijalom ak ćes trebat majstora nazovi
za 10cm ti je cijena 220 kn/m2
moj mob 0959060589
A gdje si ti? koje područje djelovanja?

Lee Champa
11.04.2007., 13:05
Stiro promet u sisačkoj Odri reže na željenu debljinu 044-730 124

Edgar
11.04.2007., 17:49

ja imam običnu fasadu

u prizemlju ljeti i na +35 temp ne prelazi 23-24, i to je maximum maximuma. obično bude oko 22

no u potkrovlju je zato katastrofa. otkad renovirao krovište prije 3god. temp doseže max 30C, uglavnom je oko 27. prije renoviranja krovište bila je debelo iznad 30.

no vjerojatno ne bi bilo toliko vruće u potkrovlju da nakon podneva sunce drito ne tuče po krovu, jer je smještaj kuće jug-jugozapad.

znači, da je položaj kuće malo drukčiji i temp u potkrovlju nebi bile tolike.

kao što vidiš u prizmelju je i bez stiropora moguće živjeti bez klime.

u potkrovlju nikako.

no, kao što rekoh već negdje ovdje na forumu, uopće nisam zabrinut za troškove hlađenja, jer po ljetu ionako si više od pola dana vani, a za tih par sati što će raditi klima, neću bankrotirati.

više me muče troškovi grijanja.

kako je i usred ljeta u prizemlju hladno, možete si misliti tek po zimi hladno i koliko se potroši da se ugrije.

moja-kucica
11.04.2007., 22:08
ja imam običnu fasadu

u prizemlju ljeti i na +35 temp ne prelazi 23-24, i to je maximum maximuma. obično bude oko 22

no u pot

sigurno da izolacija pomaze...mislim da je tu svaka dilema suvisna..staviti 10+cm stirpora, ustedit ces jako puno na grijanju a na hladjenju sta bude..po meni je tesko ocekivati kad je vani +35 a po noci bude par dana da se temp. ne spusti ispod 25-27 (sta se desi gotovo svako ljeto 10tak dana) da imas u kuci 22-23...to je tesko postici i u stanu na sjevernoj strani..
al kao sta si rekao, potrosnja za hladjenje kuce stvarno nije velika pogotovo sta se to u principu svodi na samo par tjedana za razliku od klime u autu gdje je vec potrebna od sada kao sto vidimo

majstortomo
11.04.2007., 22:28
majstortomo, odakle si?
i koliko je cijena 15 cm stiropora?
dal je to tvoja cijena ili se tako otprilike kreću cijene? sad nemoj odgovarati marketinški, nego iskreno, kao savjet, da znam s kojim ciframa računati!
meni se čini da ću ja imati 200 m2 fasade, ako sam dobro izračunala. sa 10 cm stiropora to ispada 44000 kn!

ovako to su moje cijene i razlika je samo u tome da ti je u ovoj cijeni uračunato silikat a ako želiš akrilat on je jeftiniji za 40kn/m2
a što se tiće 15 cm cijena bi bila oko 250 kn/m2 al ako je blok opeka 20cm dovoljno ti je da staviš 10 cm u prizemlju će ti to bit dosta a što se tiće potkrovlja bitna je izolacija krova a ne zida.
ukoliko trebaš majstora slobodno se javi doći ću napravit ponudu pa ćeš znat koliko ti treba za fasadu

majstortomo
11.04.2007., 22:30
A gdje si ti? koje područje djelovanja?

ova cijena se odnosi na Zagreb i bližu okolicu a ukoliko je van cijena je 10% gore

Renata
12.04.2007., 07:38
ovako to su moje cijene i razlika je samo u tome da ti je u ovoj cijeni uračunato silikat a ako želiš akrilat on je jeftiniji za 40kn/m2
a što se tiće 15 cm cijena bi bila oko 250 kn/m2 al ako je blok opeka 20cm dovoljno ti je da staviš 10 cm u prizemlju će ti to bit dosta a što se tiće potkrovlja bitna je izolacija krova a ne zida.
ukoliko trebaš majstora slobodno se javi doći ću napravit ponudu pa ćeš znat koliko ti treba za fasadu

imat ću blok 30 cm. znači da stavim 10 cm na zidove, ali na krov nekih 20 cm bi bilo dovoljno? da ne moram koristiti klimu.
i daj mi objasni razliku silikat - akrilat.

demosten
12.04.2007., 08:06
imat ću blok 30 cm. znači da stavim 10 cm na zidove, ali na krov nekih 20 cm bi bilo dovoljno? da ne moram koristiti klimu.

Na jednom forumu sam pročitao da je silikatna žbuka puno kvalitetnija i da je šteta ne postavljati takvu s obzirom da im cijena nije toliko viša. (ali ja ne potavljam fasade tako da ne znam. Meni će se tek postavljati tako da traži potvrdu i od nekog drugog.)

Codegun
12.04.2007., 08:15

evo ja ti se javljam, najozbiljnije, za 10cm stiropora. Ako se dogovorimo i ako sve odradiš korektno imati češ i reklamu na mom dosta posjećenom blogu. Imaš dole link pa informativno možeš vidjeti kuću. Podrum sada ne radim, samo gore. Računao sam, imam oko 240m2 fasade, s izbijenim otvorima preko 3 m2. Trebao bi još reći kako se računaju takvi otvori? Koja je cijena za strehu krova, kod mene je streha betonska?
Do kojeg vremena se fasada može raditi, mislim, po najvećoj vručini se fasade ne rade? I daj objasni zašto je silikat najbolji, u čemu je razlika? Lokacija je zapadni dio ZG.

Edgar
12.04.2007., 12:16
sigurno da izolacija pomaze...mislim da je tu svaka dilema suvisna..staviti 10+cm stirpora, ustedit ces jako puno na grijanju a na hladjenju sta bude..po meni je tesko ocekivati kad je vani +35 a po noci bude par dana da se temp. ne spusti ispod 25-27 (sta se desi gotovo svako ljeto 10tak dana) da imas u kuci 22-23...to je tesko postici i u stanu na sjevernoj strani..
al kao sta si rekao, potrosnja za hladjenje kuce stvarno nije velika pogotovo sta se to u principu svodi na samo par tjedana za razliku od klime u autu gdje je vec potrebna od sada kao sto vidimo

moj post je bio apropro potrebe za hlađenjem a ne nužno za grijanje.

da je izolacija potrebna radi uštede na grijanju itekako sam svjestan. eto ove godine, što zbog nove pvc stolarije što zbog toplije zime što zbog one poboljšane automatike na peći, uštedio sam 40% na grijanju, tj. od 02. 12 do danas nekih 1100litara lože (za nekih 100+ grijanih m2), što je naspram prethodne zime, teška sića.

vjerujem da bi sa dodatnom stiropor izolacijom ta potrošnja bila još niža

no onaj moj post je bio samo da pokažem da i bez izolacije u prizemlju hlađenje nije nužno, a onda paralelno s time s dodatnom stiropor izolacijom neće pogotovo biti potrebe za klimom

za potkrovlje je druga priča, kao što netko ovdje rekao, tu je bitnije izolacija krova nego zidova, jer recimo kod mene je visina zida kod najniže točke kosine 1,3m...i šta ću sad itme postići izolirati taj dio zida? vjerujem ne puno.

Renata
12.04.2007., 13:26
no onaj moj post je bio samo da pokažem da i bez izolacije u prizemlju hlađenje nije nužno, a onda paralelno s time s dodatnom stiropor izolacijom neće pogotovo biti potrebe za klimom

koliko izolacije je potrebno na ciglu od 30 cm da u prizemlju ne trebam klimu, a koliko bi bilo potrebno na krovu (tj.ispod krova) da se minimalno, ako već ne može ništa, koristi klima?

spoki007
12.04.2007., 13:49
koliko izolacije je potrebno na ciglu od 30 cm da u prizemlju ne trebam klimu, a koliko bi bilo potrebno na krovu (tj.ispod krova) da se minimalno, ako već ne može ništa, koristi klima?

kod mene je : crijep-letva-kontra letva-terpapir-daska-rogovi-20cm tervola-parna brana-knauf 12mm
i dalje pakao po ljeti!!!

moja-kucica
12.04.2007., 14:04
kod mene je : crijep-letva-kontra letva-terpapir-daska-rogovi-20cm tervola-parna brana-knauf 12mm

s tim da je najveca korist od tih kontra letvi. kod mojih staraca nema nikakve izolacije na tavanu jer se ne koristi za zivljenje i nema ni tog ventiliranog krova...kad je po ljeti 35 vani na tavanu zna biti skoro 50.
kod mene u novoj kuci imam samo ventilirani krov (bez izolacije jer isto se ne zivi gore) i temp. ne prelazi preko 30..
ali potpuno ti vjerujem da je i sa 20cm izolacije pakao..izgleda da je to tak preko ljeta..ipak izolacija zimi puno puno vise pomaze...

majstortomo
12.04.2007., 14:36
evo ja ti se javljam, najozbiljnije, za 10cm stiropora. Ako se dogovorimo i ako sve odradiš korektno imati češ i reklamu na mom dosta posjećenom blogu. Imaš dole link pa informativno možeš vidjeti kuću. Podrum sada ne radim, samo gore. Računao sam, imam oko 240m2 fasade, s izbijenim otvorima preko 3 m2. Trebao bi još reći kako se računaju takvi otvori? Koja je cijena za strehu krova, kod mene je streha betonska?
Do kojeg vremena se fasada može raditi, mislim, po najvećoj vručini se fasade ne rade? I daj objasni zašto je silikat najbolji, u čemu je razlika? Lokacija je zapadni dio ZG.

ovako kod mene svi otvori veći od 2m2 se računaju u pola a manji ulaze u m2 što sam vidio kod tebe streha je kod tebe polukružna tu se uzme neka sredina cijene koja odgovara svima jer tu se možemo dogovarat.
silikat ti je bolji zato jer ne upija vlagu u sebe i ima "plastifikator" dok akrilat ta svojstva nema.
Fasada se radi kada nije jako sunce i naravno kiša temperatura 10-25
al sve se to može radit osim silikata tj završnog sloja al postoji folija koja se stavi preke skele i onda se može radit

Edgar
12.04.2007., 14:42

pa, neznam koliko.

lijepo ti kažem, moja kuća je zidana punom ciglom, i obična fasada, pa eto u prizemlju ne treba ni po pasjoj vručini klima. ti što god staviš na šuplju ciglu biti će boljenego kod mene.

i ponavljam, više brigu brini oko troškova grijanja nego troškova hlađenja, osum ako te ne muči estetika vanjske jedinice klime na kući

za potkrovlje....hm neznam, ja ga renovirao, ide ovim redom: lindab, kontraletva, letva, terprapir, daska, 10-15cm vune, knauf....i kažem temp do 30c max, i to zato jer nakon podneva po ljeti sunce drito tuče u dnevni boravak, na kojem još imam i dva krovna prozora, U=1,5

majstortomo
12.04.2007., 14:44

sve zavisi koja cigla ako je obična onda ti treba 10cm a ako je termo cigla onda je dosta i 8 cm al ako želiš od prizemlja "frižider" onda stavi 10 a za krov treba vidjet al bez klime neće ići

demosten
12.04.2007., 16:01
Ovako ja imam na moru kučicu.
crijep, kontraletva, katran, beton, fert gredice nutarnja žbuka.
Izvana 30 cm obične šuplje cigle i 3 cm termofasade.

Visina je jako visoka. nekih 3,5 -4 metra na vrhu a najniže 1,90.

Temperatura se ne penje iznad 27, 28 u najgorem periodu.(naravno pazi kak otvaraš prozore rolete itd).

(jednom su mi bili debilni njemci koji su otvorili sve roletne i zatvorili sva stakla. Temeperatura je porasla na nekih 50 - 60 stupnjeva. Po pločicama nisi mogao hodati kako su se užarile.)

gogo_2006
12.04.2007., 17:22

Mislim da je ovdje ključ što nema ventilirajućih slojeva zraka (između crijepa i hidroizolacije, odnosno tervola i daske), jer ova izolacija više služi kao nekakav akumulator koji se dobro zagrije a onda po noći isijava tu toplinu i hladi se (čitaj teže se hladi prostor kada je vani hladnije po noći).

demosten
13.04.2007., 08:32
crijep-letva-kontra letva-terpapir-daska-rogovi-20cm tervola-parna brana-knauf 12mm...
Mislim da je ovdje ključ što nema ventilirajućih slojeva zraka (između crijepa i hidroizolacije, odnosno tervola i daske).
Ali letva i kontra letva služe za ventilaciju kaj ne? da nema nikakve ventilacije bilo bi samo crijep -letva - terpapir. (naravno i odzračnici na vrhu te mrežica za zrad na dnu krova)

spoki007
13.04.2007., 08:54
Mislim da je ovdje ključ što nema ventilirajućih slojeva zraka (između crijepa i hidroizolacije, odnosno tervola i daske), jer ova izolacija više služi kao nekakav akumulator koji se dobro zagrije a onda po noći isijava tu toplinu i hladi se (čitaj teže se hladi prostor kada je vani hladnije po noći).

to je i moje misljenje!:top:
ali se nadam preseliti u novosagradjenu kucu u proljece 2008,dosta mi je potkrovlja i vrucina...:o

gogo_2006
13.04.2007., 15:14
crijep-letva-kontra letva-terpapir-daska-rogovi-20cm tervola-parna brana-knauf 12mm...

Ali letva i kontra letva služe za ventilaciju kaj ne? da nema nikakve ventilacije bilo bi samo crijep -letva - terpapir. (naravno i odzračnici na vrhu te mrežica za zrad na dnu krova)

Istina, jedino nedostaje drugi ventilacijski sloj izneđu daske i tervola (kažu min 10cm, a zavisi koliko imaš mjesta između rogova - kojih su dimenzija).

Negdje pročitah da je bolje smanjiti debljinu izolacije na uštrb ventilacijskog sloja. E sad ako bi radio 15(tervol)+5(zrak) ne znam koliko bi se dobilo. Naravno mora biti odzračnik da topliji zrak ima gdje izaći na sljemenu krova.

cd_covers
13.04.2007., 15:30
Istina, jedino nedostaje drugi ventilacijski sloj izneđu daske i tervola (kažu min 10cm, a zavisi koliko imaš mjesta između rogova - kojih su dimenzija).

Negdje pročitah da je bolje smanjiti debljinu izolacije na uštrb ventilacijskog sloja. E sad ako bi radio 15(tervol)+5(zrak) ne znam koliko bi se dobilo. Naravno mora biti odzračnik da topliji zrak ima gdje izaći na sljemenu krova.

malo si detaljnije razmisli o konstrukciji krova i odzračnicima koji bi bili za tzv. donju struju zraka.....nije baš tako jednostavno kako se čini na prvi pogled....
a ventilacijski sloj treba biti 3-4 cm...optimalno...

http://www.majstor.hr/teme/2004/03/halo/kroviste.shtml

pozdrav,
Tomislav

Nimalo Vazan
13.04.2007., 16:09
cd covers je upravo priložio pravo rješenje. Krov treba ventilirati obavezno između crijepa (ili kakav več pokrov imate) i dasaka, tj. crijepa i vodonepropusne a paropropusne folije koja je postavljena na daske, a također treba i ventilirati sloj između staklene vune koja se nalazi između rogova i krovnih dasaka i to baš kako se i navodi 3-4cm

Na krovu MORAJU biti postavljeni odzračnici (kako predlaže koji proizvođač, uglavnom na razmaku od svakih cca 80-100cm, a daske u koje je obijen krov nesmiju biti nabijene do sljemena nego završiti cca 5 cm prije, a folija koja je postavljena preko dasaka (ispod sljemenjaka ) mora biti prerezana da se osigura strujanje zrak, ispod strehe mora biti također osigurana ventilacija a ako su rogovi zatvoreni u kutije i nisu vidljivi mora biti postavljena rešetka za ulazak zraka.

Ja živim u potkrovlju u kojem je samo 10 cm staklene između rogova + 5cm preko svih rokova (sloj između rogova i knaufa), na to je stavljena paropropusna folija i knauf i definitivno se ne kuham, osim ako otvorim prozore da proluftam pa uđe vručina.

Kad je vani 35 kod mene nemože proči 24 C, naravno ako želim da mi nebude ni toliko da mi treba klima koju u stvarnosti i imam.

Između ostalog imam i crni biber crijep koji definitivno privlači temperaturu i definitivno je osunčan svakim danom od 11:00 pa do navečer je je okrenut prema zapadu.

Znači, izolacija prema propisu i kvalitetna ventilacija i nema problema.

:top:

soylent
15.04.2007., 15:07
Thanx

generalno, za termo-blok nije potreban stiropor. dovoljna je termo-žbuka. ne bacajte novce bez veze. :rolleyes:
instalirat termikin program za proracun gradjevne fizike i sve ce vam biti jasnije.

moja-kucica
15.04.2007., 16:37
generalno, za termo-blok nije potreban stiropor. dovoljna je termo-žbuka. ne bacajte novce bez veze. :rolleyes:
instalirat termikin program za proracun gradjevne fizike i sve ce vam biti jasnije.

iz tvog primjera zakljucujem da taj program bas i nije primjeren za svakoga..

daj si malo pogledaj cijene termo zbuke i stiropor fasade i razliku u grijanju i vremenima povratka novca pa ces se brzo predomisliti

xLjubicax
15.04.2007., 18:42
Na krovu MORAJU biti postavljeni odzračnici (kako predlaže koji proizvođač, uglavnom na razmaku od svakih cca 80-100cm, a daske u koje je obijen krov nesmiju biti nabijene do sljemena nego završiti cca 5 cm prije, a folija koja je postavljena preko dasaka (ispod sljemenjaka ) mora biti prerezana da se osigura strujanje zrak, ispod strehe mora biti također osigurana ventilacija a ako su rogovi zatvoreni u kutije i nisu vidljivi mora biti postavljena rešetka za ulazak zraka.

A kako se rješava ventilacija između vune i dasaka kad se radi spušteni strop tj. kada cijeli tavan nije iskorišten za stambeni prostor nego ostane onaj trokut ispod sljemena? Koliko ja znam, vuna tada ne ide do sljemena krova nego do visine stropa i iznad stropa.

Edgar
15.04.2007., 21:38
A kako se rješava ventilacija između vune i dasaka kad se radi spušteni strop tj. kada cijeli tavan nije iskorišten za stambeni prostor nego ostane onaj trokut ispod sljemena? Koliko ja znam, vuna tada ne ide do sljemena krova nego do visine stropa i iznad stropa.

da, tako je otprilike kod mene, samo što sam na sam strop posložio stiropor.

sada imam 'propuh' s jedne na drugu stranu krova, što je dobro po ljetu ali nezgodno po zimi, pa po zimi zatvorim otvore između kosine i stropa sa vunom.

soylent
16.04.2007., 17:22
iz tvog primjera zakljucujem da taj program bas i nije primjeren za svakoga..

daj si malo pogledaj cijene termo zbuke i stiropor fasade i razliku u grijanju i vremenima povratka novca pa ces se brzo predomisliti

ti ovdje dodjes kao Glavni Cinik? :s

moja-kucica
16.04.2007., 20:45
ti ovdje dodjes kao Glavni Cinik? :s

u cinizmu vidiš zlo a mlaćenje gluposti ti je ok !?

soylent
18.04.2007., 08:57
u cinizmu vidiš zlo a mlaćenje gluposti ti je ok !?

ne vidim zlo, kakvi. zakaj ti sizis, ne kuzim. ak se ljutis sori, ak ne jos bolje. nema veze.

glede u svezi, mozda sam glup i neinformiran, mozda si ti doktor gradj. fizike, ali na termo blok mozes stavljat stiropor, okipor, termozbuku... ak imas toplinski blok, nije ga potrebno dodatni izolirati, vec prema potrebi. to ce ti reci 9 od 10 njih koji su se ikad u zivotu susreli sa termo-blokom.
neki kazu najbolje sa okiporom, gdje se ulozeno vrati za 7,8 godina, drugi stiropor, a vecina iz moje prakse, toplinske blokove ne izolira dodatno. sad ti se mozes poigrati sa "k"-evima i mnozit sa 10 ili 100, pa vidi kolika je potrosnja struje ili plina po jedinici mjere, pa usporedi sa ranijom potrosnjom.
suma sumarum, ovisi o kakvom se termobloku radi.
sam diler blokova zna najbolje sve o bloku i koja je vrst topl. zastite najbolja. nesek se kune da je za njegov blok dovoljna 2 cm obicne zbuke. ali zato mu blok kosta suho zlato.

majstortomo
18.04.2007., 13:02
ne vidim zlo, kakvi. zakaj ti sizis, ne kuzim. ak se ljutis sori, ak ne jos bolje. nema veze.

glede u svezi, mozda sam glup i neinformiran, mozda si ti doktor gradj. fizike, ali na termo blok mozes stavljat stiropor, okipor, termozbuku... ak imas toplinski blok, nije ga potrebno dodatni izolirati, vec prema potrebi. to ce ti reci 9 od 10 njih koji su se ikad u zivotu susreli sa termo-blokom.
neki kazu najbolje sa okiporom, gdje se ulozeno vrati za 7,8 godina, drugi stiropor, a vecina iz moje prakse, toplinske blokove ne izolira dodatno. sad ti se mozes poigrati sa "k"-evima i mnozit sa 10 ili 100, pa vidi kolika je potrosnja struje ili plina po jedinici mjere, pa usporedi sa ranijom potrosnjom.
suma sumarum, ovisi o kakvom se termobloku radi.
sam diler blokova zna najbolje sve o bloku i koja je vrst topl. zastite najbolja. nesek se kune da je za njegov blok dovoljna 2 cm obicne zbuke. ali zato mu blok kosta suho zlato.
slažem se sa tobom ak ima termo blukove netreba stavljat više žbuke al pretežno ljudi stavljaju 5 cm stiropola i to je još ok al kad kaže da oće 10 to je fakat previše. e al tu dolazi do onoga dal svi znaju razliku između obične cigle i termo bloka. Zato nemoj se srdit na neke koji to ne razumiju treba ljudima objasnit gdje griješe i objasnit gdje da možda uštede a da se to ne odrazi na gubitku topline.
Forumaši moji oni koji žele dobru gradnju moraju pazit s kim dogovaraju neke poslove jer nisu svi majstori dobri neki će reć e ovaj oće 10cm ja ću mu stavit 10 cm al možda nije trebalo,neki će nešto drugo al sve u svemu pazite ima dosta tkz. "majstora" koji rade fasade a možda ovaj posao koji ste mu vi dali mu je prvi.
npr. prolazim Zagrebačkom gdje zgradu radi Profectus ljudi koji rade fasadu ljepe stiropol već 2 tjedna a niti jedan nezna kak hodat po skeli a o količini zaljepljenog da ne pričam svaki dan po 10 ploča stiropola jadan njihov gazda, na betonske zidove stavljaju 5cm a treba 10cm i tak ima dosta primjera koje kad vidim zgražam se kad ljudi neznaju što rade.
sve u svemu nisam sad ovo napisao da se hvalim ili veličam nego da skrenem na to da pazite pri odabiru majstora za fasadu jer ona je vanjski dio kuće koji svi u prolazu vide dok unutra samo oni koje pustite u kuću

moja-kucica
18.04.2007., 15:59
slažem se sa tobom ak ima termo blukove netreba stavljat više žbuke al pretežno ljudi stavljaju 5 cm stiropola i to je još ok al kad kaže da oće 10 to je fakat previše. e al tu dolazi do onoga dal svi znaju razliku između obične cigle i termo bloka. Zato nemoj se srdit na neke koji to ne razumiju treba ljudima objasnit gdje griješe i objasnit gdje da možda uštede a da se to ne odrazi na gubitku topline.

a samo mi objasni kojom si ti to metodom dosao do toga da je 5cm dosta na termo bloku, odnosno da je 10 previse i sl. gluposti a bez da znas na sta se covjek grije, u kojem podrucju zivi itd. itd. itd..

samo mi nemoj reci da to tako pravi majstori rade...
samo da te podsjetim pred 5-10 godina skoro nitko na privatnu kucu nije stavljao stiropor kod nas. sad odjednom stavljaju 5 pa si i ti to popusio..nazalost nisi jedini..evo zivi primjer, nek odu ljudi na kajzericu pa nek vide upravo tamo ljepe stiropor na neki stambenjak.mislim da nema vise od 4 cm :eek: :eek: ..

na svoje oci sam se uvjerio pred mjesec dana da njemci stavljaju 10 na jednu zgradu (isao sam mjerit ravnalom)..da, na zgradu koja ima puno manje gubitke od kuce...

e pa ti ljepo odi tamo skupa sa soylentom pa im ljepo reci "stari, ja ti se vec 9 godina bavim s tim i ti ne razumijes kakvu si sad glupost napravio"...
nemoj mi sad samo da je tamo puno hladnije jer nije..bio sam..malo je al ne znacajno..
namjerno sam rekao primjer iz prakse, jer da sam bacio proracun ti bi se vjerovatno pozvao na svojih 9 godina prakse...ne znam samo iz cega

Boris_RI
18.04.2007., 17:12
..

na svoje oci sam se uvjerio pred mjesec dana da njemci stavljaju 10 na jednu zgradu (isao sam mjerit ravnalom)..da, na zgradu koja ima puno manje gubitke od kuce...

Moja zgrada je rađena 1984. i cijela je od armiranog betona, osim vanjskih zidova koji su od siporeka (30 cm) i na njima je cca 4cm stiropora..

I stvarno je topla, npr. ove zime dnevni i kuhinja nisu niti jednom grijani a nalaze se na južnoj strani, dok su sobe na sjeveru i njima je bilo potrebno dogrijavanje 3-4 puta (i to zato jer je moja soba i moj dnevni).
Napominjem da živim skoro u centru Rijeke.

Kad se samo sjetim ljudi koji su nam '84-te govorili da će nam se zgrada raspast, da će je pojest mravi, golubovi... da ćemo se smrznuti jer će nam stiropor otpast, rastopit se i sl... a zgrada i danas izgleda kao nova.

Meni je samo žao da nisu zapucali 10 cm stiropora pa bi bilo još ugodnije. Ja sam u fazi ishodovanja papira za svoju kuću, i nema šanse da stavim na zid išta ispod 5cm stiropora, iako je trenutna varijanta 8-10cm, no o tome ću odlučiti kada dođe vrijeme za fasadu

moja-kucica
18.04.2007., 19:21
Moja zgrada je rađena 1984. i cijela je od armiranog betona, osim vanjskih zidova koji su od siporeka (30 cm) i na njima je cca 4cm stiropora..

I stvarno je topla, npr. ove zime dnevni i kuhinja nisu niti jednom grijani a nalaze se na južnoj strani, dok su sobe na sjeveru i njima je bilo potrebno dogrijavanje 3-4 puta (i to zato jer je moja soba i moj dnevni).

radi se samo o tome da je i 5 cm dobro, al steta je ne staviti 10 kad ima svoju ekonomsku racunicu..i jos ljudi koji se time bave savjetuju drukcije..eh

Boris_RI
18.04.2007., 19:53
radi se samo o tome da je i 5 cm dobro, al steta je ne staviti 10 kad ima svoju ekonomsku racunicu..

Potpuno se slažem!

sky cruiser
18.04.2007., 21:02

.

Kad se samo sjetim ljudi koji su nam '84-te govorili da će nam se zgrada raspast, da će je pojest mravi, golubovi... da ćemo se smrznuti jer će nam stiropor otpast, rastopit se i sl... a zgrada i danas izgleda kao nova.

E pa di si bio prije 2 mjeseca, kad je Sleđhuumer objašnjavao cijelom svijetu da na ytong ni slučajno ne smije ići stiropor...eh eh, kad se samo sjetim debate...

sky cruiser
18.04.2007., 21:08
A glede debate, u Austriji danas kuće grade sa Wienerberger Porotherm Termoblokom 45 cm i na to stavljaju 10 cm stiropora (ili 15)!!! Uvjerio sam se neki dan na svoje uši, jer mi je to pričao austrijanac koji je to osobno sagradio, a i grade ostali tako...

majstortomo
18.04.2007., 21:27
A glede debate, u Austriji danas kuće grade sa Wienerberger Porotherm Termoblokom 45 cm i na to stavljaju 10 cm stiropora (ili 15)!!! Uvjerio sam se neki dan na svoje uši, jer mi je to pričao austrijanac koji je to osobno sagradio, a i grade ostali tako...

da samo Austrija i Hrvatska dva različita pojma barem što se klime tiće a svi oni koji misle da je to isto nek se onda presele tam.

majstortomo
18.04.2007., 21:36
radi se samo o tome da je i 5 cm dobro, al steta je ne staviti 10 kad ima svoju ekonomsku racunicu..i jos ljudi koji se time bave savjetuju drukcije..eh

e moja kućo na termo blok ak oćeš stavi i 20 cm stiropola ja govorim što je normala.
Ja se građenjem bavim 9 godina a stiropol fasadama 3 s tim da sam u fazi dobivanja Baumit certifikata s kojim možeš kod mene dobit 10 godina garancije a daj pitaj druge kolko ti daju garanciju. Ja sam jedan od onih građ. koji se stalno školuju kod proizvođača jer tako mogu jedino pratit nove tehnologije. i mislim da je dovoljno diskusija o tome jer ova tema je fasade.

Boris_RI
19.04.2007., 17:24
E pa di si bio prije 2 mjeseca, kad je Sleđhuumer objašnjavao cijelom svijetu da na ytong ni slučajno ne smije ići stiropor...eh eh, kad se samo sjetim debate...

Idem to brzo prenest frendu... ovih dana stavlja 5cm stiropora na Ytong 36 :rolleyes:

Boris_RI
19.04.2007., 17:28
... s tim da sam u fazi dobivanja Baumit certifikata s kojim možeš kod mene dobit 10 godina garancije a daj pitaj druge kolko ti daju garanciju.

Daj mi reci je li baumitov open plus sistem stvarno toliko bolji od "običnog" stiropor sistema? I možeš li malo objasniti razliku?

Naime, neki ga hvale .. a neki govore da je klasnični sistem bolji..

Ja sam jedan od onih građ. koji se stalno školuju kod proizvođača jer tako mogu jedino pratit nove tehnologije.

Ovo je pohvalno !

sky cruiser
19.04.2007., 20:10
da samo Austrija i Hrvatska dva različita pojma barem što se klime tiće a svi oni koji misle da je to isto nek se onda presele tam.

Prosječna temperatura Beča je 2°C niža od temperature ZG. A o okolici Beča sam i govorio. Nisam mislio na glečer Molltaller 3700 m:D

sky cruiser
19.04.2007., 20:12
Idem to brzo prenest frendu... ovih dana stavlja 5cm stiropora na Ytong 36 :rolleyes:

Nemoj čovjeku ništa govorit, pametno radi, nadam se da će pametni Sleđhuumer to pročitat! Jer njemu je direktor Xelle rekao da samo kupi od njih sav materijal za 109.999 kn, i to mu je sve za kuću, ništ više ne treba. A stiropor ni čut (ytong je toliko dobar toplinski da mu to samo može štetit)...jer iako je najskuplji, ytong je u stvari najjeftiniji materijal :D

Codegun
20.04.2007., 08:37
Daj mi reci je li baumitov open plus sistem stvarno toliko bolji od "običnog" stiropor sistema? I možeš li malo objasniti razliku?

ajde Majstortomo i mene ovo zanima, volio bih da stvarno dobiš taj certifikat za Baumit jer ja ozbiljno razmišljam tebe prvog zvati na pregovore o mojoj fasadi.

Lee Champa
20.04.2007., 09:38
Pogledajter www.termomerx.hr

Renata
20.04.2007., 10:11
ali još nismo dobili odgovor što je to baumit!

Boris_RI
20.04.2007., 11:01
Nemoj čovjeku ništa govorit, pametno radi, nadam se da će pametni Sleđhuumer to pročitat! Jer njemu je direktor Xelle rekao da samo kupi od njih sav materijal za 109.999 kn, i to mu je sve za kuću, ništ više ne treba. A stiropor ni čut (ytong je toliko dobar toplinski da mu to samo može štetit)...jer iako je najskuplji, ytong je u stvari najjeftiniji materijal :D

Naravno da mu neću ništa reć :zubo:

Pametno radi.. iako priznaje da se je zahebao sa Ytongom (financijski).
Dobio je ponude za Ytong 36 + fasada i Potoherm 30 + 5cm stiropora. Računica je bila na strani Ytonga i on je krenuo u tom smjeru. Pošto sada stavlja 5cm stiropora na Ytong.. računica mu debelo pala u vodu.. i to sam priznaje.
Toplinski izračuni su za obje varijante tu negdje.. zanemarive razlike, ali je sada konačni metar zida postao puno skuplji od početno planiranog..

A da na Ytong ne treba termo fasada.. otom potom... (svako ima svoje mišljenje)

No o razlici između cigle i ytonga postoji druga tema...

sky cruiser
20.04.2007., 11:38
Naravno da mu neću ništa reć :zubo:

Pametno radi.. iako priznaje da se je zahebao sa Ytongom (financijski).
Dobio je ponude za Ytong 36 + fasada i Potoherm 30 + 5cm stiropora. Računica je bila na strani Ytonga i on je krenuo u tom smjeru. Pošto sada stavlja 5cm stiropora na Ytong.. računica mu debelo pala u vodu.. i to sam priznaje.
Toplinski izračuni su za obje varijante tu negdje.. zanemarive razlike, ali je sada konačni metar zida postao puno skuplji od početno planiranog..

Do tog zaključka sam i ja došao.

Boris_RI
20.04.2007., 12:24
ali još nismo dobili odgovor što je to baumit!

....KLIK (http://www.baumit.com/hr/main2/)....

sky cruiser
20.04.2007., 13:40
Baš sam pročitao na Baumit stranicama o tom OPEN KLIMA sistemu . To su o biti stiropor ploče, samo još imaju rupice po sebi, pa "dišu" (protok vlage kao i kod opeke, vrijednost 10 ). Priča se svodi na bolju paropropusnost. Kaže dnevno 10 lit vode prođe kroz zid opeke...Moš mislit..pa možeš travu na dvorištu zalijevat s tim...
Toplinski daju da je isti kao i klasični stiropor, mrvicu bolji (ima lamdu 0.034 W/mK...obični ima 0.038 ).
Daju debljine od 6 cm, pa naviše 8, 10....

Ali sve to mi izgleda kao dobar komercijalni trik, jer i dosadašnje demit fasade s tim nisu imale problema, eventualna vlaga izdrenira se na dnu prirodnim putem, kroz rupičaste nosače. A ta paropropusnost je jako dobra priča u današnje vrijeme (kao i kod PVC-a 4,5,6 ili 8 komora ili digitalnih fotoaparata 5,6,7 megapiksela).
I onda na taj fenomenalni paropropusni stiropor treba premazati skupu silikatnu boju, koja je skupa jer ne upija vlagu u sebe. Da li ? Ako malo logički čovjek razmišlja, puno toga ne drži vodu.

Sad mene zanima samo cijena takve fasade po m2, jer veća od npr 220 kn/m2 ili manja.....Kladim se da je veća.

majstortomo
20.04.2007., 21:35

Ovo je pohvalno !

a gle open plus sama riječ govori zidovi dišu tj isparavaju kod običnog stiropola dolazi do stvaranja parnih brana koje mogu al i netrebaju izbit na nekim djelovima kao što su prozori, vrata i podnožje tj sokl. ovi u Baumitu su napravili posebni stiropol koji ima sposobnost paropropusnosti koja je jako dobra i daje zidovima da "dišu".
Što se tiče cijene za sada ja ona nešto viša oko 40 kn/m2 al padat će cijene za godinu dana isto kao što su padale i obične stiropol fasade. Al kada pogledate cijenu sa onim što dobijate tim načinom ja sam uvijek za ono što je najbolje za moju stranku za sada nisam radio bio sam samo na seminaru o takvom načinu al po prvim pretpostavkama čini mi se OK.Vidjet ću imam u planu jednu fasadu radit uskoro pa sam u pregovorima sa investitorom da postavim Open + sistem.
a sky što se tiće Silikata cijena je jako mala za ono što on donosi ipak silikat ne upija vlagu ima paropropusnost a i lakše sa njega ide zmazanoča dok sa akrilata baš i neide jer se neda prat.
I zakaj si skaj tolki optimist prema novim stvarima daj malo se trgni tehnologija ide naprijed ČOVJEK UČI DOK JE ŽIV pa tak da sve ono šta je sad novo nije samo da je dobra reklama ima tu ipak nekaj kaj nam olakšava i uljepšava život.
Oprostite kaj ste čekali dugo na odgovor

sky cruiser
20.04.2007., 21:58
I zakaj si skaj tolki optimist prema novim stvarima daj malo se trgni tehnologija ide naprijed ČOVJEK UČI DOK JE ŽIV

mislio si zakaj sam tolki pesimist, valjda ?

sky cruiser
20.04.2007., 22:04
Ja sam zadnji kontra novih stvari. Naprotiv, bježim od klasike jer mi i stari i punica imaju klesične kuće ! Gradim kuću komplet od Ytonga i na to ću stavit demit fasadu!
Eventualno, možda promijenim mišljenje u slijedećih mjesec dana i prebacim se na Wienerberger Porotherm. I na to ću lupit 10 cm najjače fasade. Vjerovatno te baumitove,ako ne bude puno skuplja od klasične demit fasade!

majstortomo
20.04.2007., 22:31
Ja sam zadnji kontra novih stvari. Naprotiv, bježim od klasike jer mi i stari i punica imaju klesične kuće ! Gradim kuću komplet od Ytonga i na to ću stavit demit fasadu!
Eventualno, možda promijenim mišljenje u slijedećih mjesec dana i prebacim se na Wienerberger Porotherm. I na to ću lupit 10 cm najjače fasade. Vjerovatno te baumitove,ako ne bude puno skuplja od klasične demit fasade!

soryy :Pivo:
nisam nikaj mislio strašno a ja bih ti ipak preporučio porotherm 30 cm i 5 cm stiropola to ti je moj prijedlog tvoja je kuća ti odluči što ti je najbolje

mvi
20.04.2007., 22:47
Ajmo sad jedno konkretno pitanje:

Mislim uskoro raditi stiropor fasadu pa me zanima kako izvesti nosač za klimu, kuke za sušenje veša u balkonu, satelitsku antenu,...

Majstor za klimu mi je predložio da dam napraviti klasične L-nosače za klimu od inoxa i da ih ukopam u zid prije stavljanja stiropora i da se onda stiropor stavlja oko njih tako da ostanu viriti samo horizontalni dijelovi.

Slušam...

Edgar
20.04.2007., 22:47
...... I na to ću lupit 10 cm najjače fasade. Vjerovatno te baumitove,ako ne bude puno skuplja od klasične demit fasade!

titanodur, sinko, titanodur.........

swedishbrick
20.04.2007., 23:21

koliko znam postoji rešenje kao i za sve drugo, samo nije baš često primenljivo zbog cene.

u Skandinaviji neko pravilo je da se ovojnica kuće radi sa termo izolacionom fasadom, i to pod 200mm, zidovi 300mm i krov 400mm stiropora.
podloga je cigla- opeka standardne debljine 240mm.

dovod vazduha se vrši kroz izmenjivač toplote koji je povezan sa zemnim kolektorom-izmenjivačem.

u paketu podrazumeva se i izrada sistema zastora za senčenje prozora od direktnog sunčevog zračenja.

klima kao aktivan uredjaj nije potreban.

više se može naći pod varijantama projekata tzv pasivnih kuća, mislim na tehničke finese kako se izvode ti sistemi.

sistemi teku u kombinaciji omogućavaju željeni cilj, pojedinačni sistem i dalje nije dovoljan sam za sebe.

postoje i sistemi sa vodenim izmenjivačem topline koji se montira na krov, i služi da po noći izvlači toplotu iz kuće.

masivnost zidova je bitna za letnji period, odnosno velika masa.
otuda kamene kuće, zamkovi, crkve i slično sa debelim masivnim zidovima je samo po sebi leti hladno iznutra, i nije potreban klima uredjaj u takvim vrstama objekta.

druga stvar je što to za zimski period nije baš ugodno rešenje..

Boris_RI
21.04.2007., 06:50
al padat će cijene za godinu dana isto kao što su padale i obične stiropol fasade.

Taman :zubo:

Nego, kolika je cijena "ruku" po m2 fasade? Onako cca + PDV, za neku fasadu od 350m2.

U zadnje vrijeme je cijela navala reklamiranja stiropor fasada i potrebnog materijala za m2 pa da znam koliko još treba dodati za ruke.

Evo npr:
Jučer u Pevecovom reklamnom letku 8cm stiropora + silikat = 87kn/m2
Neki dan Baumitov letak, open+ sistem, 8cm + silikat = 146kn/m2

majstortomo
21.04.2007., 22:03
Taman :zubo:

Nego, kolika je cijena "ruku" po m2 fasade? Onako cca + PDV, za neku fasadu od 350m2.

U zadnje vrijeme je cijela navala reklamiranja stiropor fasada i potrebnog materijala za m2 pa da znam koliko još treba dodati za ruke.

Evo npr:
Jučer u Pevecovom reklamnom letku 8cm stiropora + silikat = 87kn/m2
Neki dan Baumitov letak, open+ sistem, 8cm + silikat = 146kn/m2

ovo kaj ti oni reklamiraju to je samo provizorno nije realna cijena barem što se Peveca tiće a itam nikad kupovat materijal za gradnju kuće al nećemo o tome jer to je neka druga tema.
Baumit ti daje približnu cijenu samo šta 8cm open+ ti zamjenjuje 10 stiropola
cijena samo ruku ti je cca 75-85 kn/m2 +PDV
sa skelom 35 kn/m2 više
ak radiš tj. ak namjeravaš radit fasadu najbolje da ti majstor radi sa materijalom jer ipak računaj da tu imaš 5-10% kala tj otpada a i znaš kakvi su majstori kad rade sa svojim materijalom barem što se tiće silikata paze na svaki gram a ak je tvoj materijal ostavljat će ti po malo u kanti pa na kraju fali (nije da ja tak radim al tak je )
moj prijedlog ti je ak budeš radio fasadu nabavi majstora sa materijalom i skelom a ak ćeš to trebat imaš tu negdje moj broj.

Boris_RI
22.04.2007., 08:15
ovo kaj ti oni reklamiraju to je samo provizorno nije realna cijena barem što se Peveca tiće a itam nikad kupovat materijal za gradnju kuće al nećemo o tome jer to je neka druga tema.

To se podrazumjeva, ovo sam naveo jer su mi letci bili pri ruci pa da ne izmišljam cijene.

moj prijedlog ti je ak budeš radio fasadu nabavi majstora sa materijalom i skelom a ak ćeš to trebat imaš tu negdje moj broj.

Radiš i po Rijeci?
Taman dok mi bude trebala fasada, ti ćeš dobiti certifikat od Baumita, a dotle će i Codegun iz prve ruke znati reći kakva je ta open+ fasada ;)

sky cruiser
22.04.2007., 12:34
Baumit ti daje približnu cijenu samo šta 8cm open+ ti zamjenjuje 10 stiropola
cijena samo ruku ti je cca 75-85 kn/m2 +PDV
sa skelom 35 kn/m2 više

Daj mi reci treba li skela i za prizemnicu ? I koliko je onda m2 te open fasade (ako je klasična demit cca 220 kn m2)?

majstortomo
22.04.2007., 20:15
Daj mi reci treba li skela i za prizemnicu ? I koliko je onda m2 te open fasade (ako je klasična demit cca 220 kn m2)?

a sve zavisi kolka je prizemnica šala treba vidjet al inaće ja stavim da ipak radnici mogu lakše i kvalitetnije radit.
Open+ 6 cm sad zadnje napravljena ponuda 240 kn/m2

mvi
22.04.2007., 21:56
Ajmo sad jedno konkretno pitanje:

Mislim uskoro raditi stiropor fasadu pa me zanima kako izvesti nosač za klimu, kuke za sušenje veša u balkonu, satelitsku antenu,...

Majstor za klimu mi je predložio da dam napraviti klasične L-nosače za klimu od inoxa i da ih ukopam u zid prije stavljanja stiropora i da se onda stiropor stavlja oko njih tako da ostanu viriti samo horizontalni dijelovi.

Slušam...

Ajmo znalci. Pliiz!

soylent
22.04.2007., 23:15
Ajmo znalci. Pliiz!

majstor ti je dobro rekao. mozda bi spoj fasade sa svim tim zeljezom mogao zabrtviti trajno elasticnim kitom...

Renata
23.04.2007., 10:28
krov 400mm stiropora.
..

mislim da je ovo rješenje protiv vrućine u ljetnim danima....

demosten
23.04.2007., 10:50
Ajmo znalci. Pliiz!

Ovako za postaljanje klime jedan frend mi je kupio klimu. Prije nego štu su postavili fasadu on je nosaće ušarafio u zid.

I sve bi bilo super da mi radnici nisu kasnije skužili da taj film ne bu videl jer je nosaće stavio previsoko.

Trebao je otpiliti nosaće i stavio je nove ali sada izravno na fadasu od 5 cm stiropola.

Isti problem imam i ja ali još nisam kupio klimu tako da ne znam.

majstortomo
23.04.2007., 13:49
Ovako za postaljanje klime jedan frend mi je kupio klimu. Prije nego štu su postavili fasadu on je nosaće ušarafio u zid.

I sve bi bilo super da mi radnici nisu kasnije skužili da taj film ne bu videl jer je nosaće stavio previsoko.

Trebao je otpiliti nosaće i stavio je nove ali sada izravno na fadasu od 5 cm stiropola.

Isti problem imam i ja ali još nisam kupio klimu tako da ne znam.

trebalo bi se znat koja je visina za klimo i postavit nosaće ispod fasade i kasnije ih ušarafit u to il ak ne mislim da postoje neki šarafi za to mislim da ovi za klime znaju najbolje.

passat_karavan
23.04.2007., 14:03
da i mene muci isti problem sa klimom, pa sa tendom pa sa svim tim sranjima koja se sarafe po fasadi, jer stiropor je ipak mekan u idnosu na klasiku, a ne bi bas htio da mi nosac klime "upadne" u fasadu i osteti je.

Klon Prvog Vozača 2
14.09.2007., 08:20
Evo, da se i ja nadovežem s pitanjima: što s griljama, ako stavim 10-12 cm fasade, čuo sam da ima nekih posebnih nocača za grilje, tako da se mogu otvorit opet 180 stupnjeva, ali te nosače nisam kod nas vidio.

Marko13
15.09.2007., 11:51
Htio bih se malo vratiti na početak teme. Koliko ljudi raspravljaju o klimama, da se ne može bez njih itd. Može se, nije globalno zatopljenje naraslo za 20 stupnjeva. Jednostavno se previše nekvalitetno gradi. Postoje različiti sistemi građenja. Nerealno je očekivati da će se sve riješiti stiroporom. Uglavnom...postoje zidovi kompozitnog sastava, i to već jako dugo, još u doba juge se tako gradilo. U međuvremenu se razvila termo fasada sa stiroporom (prije je jedini takav sustav bio "demit"), i postala hit na tržištu.
http://www.forum.hr/showthread.php?t=125536
Već je i prije bila ta tema na forumu primjer kako su majstori krenuli izvoditi termofasadu na stari način, ali onda moraju tome načinu odgovarati i detalji.
Da ne duljim. Danas se ide do debljine zida od kojih 30 cm ili nešto više. Za pravilan koeficijent prolaza topline potrebna je dimenzija 20cm blok opeka + 6cm Toplinska izolacija + 4 cm ventilirana zračna šupljina + vanjski zid opeke normalnog formata 25/12/6.5 koje su povezane sponkama (pocinčanim koje usput drže toplinsku izolaciju uz zid osiguravaju povezanost sustava ta dva zida).Tim zidom smo se približili standardu pasivnih kuća. Eto taj je zid debeli 42 cm garancija da ćete PUUUUNO manje trošiti na grijanje i na hlađenje kuće, ako bude izveden kako treba (to je samo jedan primjer). Tak se radi vani i prije se tako radilo kod nas. No Mercedes više nije mercedes i kinezi su postali konkurentni. Isti je princip i kod građenja. Naime takav sistem gradnje košta, tj. početne su investicije veće. No ljudi su racionalni, ako netko gradi kuću, neće ju prestati koristiti za 5 g. kao auto, nego ju gradi za 50 g. i više. Ako se u početku računa sa klimom i velikim troškovima grijanja, toliko će godina biti opterećen i proračun.... Mnogi zaboravljaju (valjda radi financija) da se kod projektiranja kuće treba o svemu razmišljati unaprijed, pa tako i o održavanju, često se dogodi da se preskaču faze, i onda nastaje situacija da se kod izvedene kuće želi postići ušteda na grijanju. E nejde (to je onaj novac koji se htjelo uštedjeti). Na to se trebalo misliti na početku. Jer ako toplina ide van kroz zidove, kroz prozore, kroz krov (u prosjeku 60% gubitaka), pa k tome i linijski, točkasti gubici topline, pa (zbog izvedbe) toplinski mostovi....Ispada da je lako napraviti kuću, ali problem ju je napraviti dobro....
Pozdrav svima.

sky cruiser
15.09.2007., 12:46
Danas se ide do debljine zida od kojih 30 cm ili nešto više. Za pravilan koeficijent prolaza topline potrebna je dimenzija 20cm blok opeka + 6cm Toplinska izolacija + 4 cm ventilirana zračna šupljina + vanjski zid opeke normalnog formata 25/12/6.5 koje su povezane sponkama (pocinčanim koje usput drže toplinsku izolaciju uz zid osiguravaju povezanost sustava ta dva zida).Tim zidom smo se približili standardu pasivnih kuća. Eto taj je zid debeli 42 cm

Vidi se da ti ništa ne gradiš, a kad budeš gradio "onda sebi ugradi sve te slojeve"! Inače, kuća se gradi s novcima.

Imaš prebujnu maštu.

Marko13
15.09.2007., 13:01
I meni bi bilo drago kad bih mogao. Kolko para tolko muzike :)

sky cruiser
15.09.2007., 21:16
I meni bi bilo drago kad bih mogao. Kolko para tolko muzike :)
slažem se, ova muzika bi puno koštala.

Zvon
17.09.2007., 07:22
Uvijek dobiješ to kaj platiš ... nažalost.
Sve se svodi opet na isto. Gradiš jeftino, poslije održavaš skupo ili digneš veeliki kredit, gradiš skupo a poslije ti je jeftinije ... jedinu rate kredita plaćaš skupo.
Uglavnom, na kraju dođe na isto, a nekvalitetna gradnja ostane :flop:

geto2
05.12.2007., 16:31
Pozdrav
Eto ja imam kucu od obicnih betonskih blokova, izolacija izuzetno losa! Moja je ideja nova fasada sa 10 cm stiropora + porotherm cigla 10 cm, jeli to isplativo i nadasve dobro i pametno rjesenje ili nije preporuka.

moja-kucica
05.12.2007., 18:59
Pozdrav
Eto ja imam kucu od obicnih betonskih blokova, izolacija izuzetno losa! Moja je ideja nova fasada sa 10 cm stiropora + porotherm cigla 10 cm, jeli to isplativo i nadasve dobro i pametno rjesenje ili nije preporuka.

ako sam dobro shvatio ti bi stavio na postojeci zid od betonskih blokova 10cm stiropora i onda jos na to poroterm ciglu.
1. slucaj- ako mislis tu ciglu odmaknuti od stiropora onda se to zove ventilirana fasada. posto vidim da se ne kuzis u problematiku mislim da to nisi mislio. ako jesi, to je sa fizikalne strane odlicno rjesenje. fenomenalna toplinska izolacija i ljeti i zimi. problem je sta to dosta kosta i ne isplati se...stavi samo 10cm na te betonske blokove i imati ces super izolaciju. moras jos staviti i na deku prema negrijanom tavanu barem 12tak cm..trebalo bi i na pod barem 5-7cm i onda je to super izolacija

2. slucaj- ako ciglu primaknes skroz do stiropora. to je gluplja varijanta od 1. isto kosta ali ako 1. nije bas za preporuciti onda niti ova nije definitivno. osim kad bi se radilo o necemu sta nadilazi temu...

geto2
09.12.2007., 09:19
1. slucaj- ako mislis tu ciglu odmaknuti od stiropora onda se to zove ventilirana fasada. posto vidim da se ne kuzis u problematiku mislim da to nisi mislio. ako jesi, to je sa fizikalne strane odlicno rjesenje. fenomenalna toplinska izolacija i ljeti i zimi. problem je sta to dosta kosta i ne isplati se...stavi samo 10cm na te betonske blokove i imati ces super izolaciju. moras jos staviti i na deku prema negrijanom tavanu barem 12tak cm..trebalo bi i na pod barem 5-7cm i onda je to super izolacija

2. slucaj- ako ciglu primaknes skroz do stiropora. to je gluplja varijanta od 1. isto kosta ali ako 1. nije bas za preporuciti onda niti ova nije definitivno. osim kad bi se radilo o necemu sta nadilazi temu...[/QUOTE]

Hvala na odgovoru, sto se meni ne svidja kod stiropor fasade (+mreza+premaz fasade) je povrsinska cvrstoca svega tega. na to nemozete stavit klimu, nemozes izvesti kamene rubove... a moguca su i ostecenja, zato je meni i bila ideja na stiropor stavit porolit od 10 cm. Znam da je to skuplje rjesenje, ali mi se vise svidja.

moja-kucica
09.12.2007., 11:12
Hvala na odgovoru, sto se meni ne svidja kod stiropor fasade (+mreza+premaz fasade) je povrsinska cvrstoca svega tega. na to nemozete stavit klimu, nemozes izvesti kamene rubove... a moguca su i ostecenja, zato je meni i bila ideja na stiropor stavit porolit od 10 cm. Znam da je to skuplje rjesenje, ali mi se vise svidja.

povrsinska cvrstoca je vise nego zadovoljavajuca. klimu naravno mozes staviti. imas neke dugacke serafe ili ne znam ni ja ali uglavnom klimu na stiropor fasadu kolko je meni poznato stavljaju bez ikakvih problema. ako mislis da nemogu stavi je prije fasade...cak niti za kamene rubove nisam siguran da nemozes

McGrubi
09.12.2007., 14:36
mislim da je ovo rješenje protiv vrućine u ljetnim danima....

protiv pregrijavanja krova, najbitnije je omogućiti ventiliranje cigle da se hladi (dosegne i 60°C na direktnom suncu) , ta ventilacija se formira između cigle i krovne folije, najmanje 4cm, povoljnije 6cm, to su minimumi, dakako da se treba i raditi s vent. otvorom duž žlijeba i čitavom dužinom sljemena, zrak mora ulaziti i izlaziti

Ego
12.02.2009., 12:30
Dižem staru temu da nemamo sto njih o istoj stvari.

Moja je situacija ovakva. Kuću od cca 300 kvadrata vanjske površine, koja se za sada sastoji od 30 cm šuplje cigle, plus jedno 8 cm termožbuke (one pizdarije sa kuglicama stiropora), treba obuči u stiropor. Sad sam u dvojbi, koju debljinu stiropora staviti? Potencijalni izvođač s kojim sam se savjetovao, rekao mi je da bi povečanje s 5 na 8 cm povisilo troškove za cca 70 000 kuna, i da mi se na to ne isplati iči. Ovdje sam čitao potpuno drugačije računice, pa me sad zanima što mislite, koliko može deblji stiropor povisiti cijenu fasada takve površine, i je li onda isplativo u to ulagati?

Također, razmišljam o nekakvoj izolaciji tavana. Radi se o prostoru koji uglavnom ne koristim, pa sam mislio možda smao u dva sloja poslagati ploće od 5 cm stiropora. Iznad je friško sređen, propisno podaskan krov, ali bez posebne toplinske izolacije ispod dasaka.

Zahvaljujem :)

Codegun
12.02.2009., 13:23
Potencijalni izvođač s kojim sam se savjetovao, rekao mi je da bi povečanje s 5 na 8 cm povisilo troškove za cca 70 000 kuna, i da mi se na to ne isplati iči. Ovdje sam čitao potpuno drugačije računice, pa me sad zanima što mislite, koliko može deblji stiropor povisiti cijenu fasada takve površine, i je li onda isplativo u to ulagati?

pošalji ti tog potencijalnog izvođača u 3 PM, bilo bi super kad bi ga mogao žicati pismenu ponudu za to, pa da vidimo kako je došao do 70kkn, da se malo smijemo još jednom bolesnom mozgu.
Koliko se cijena povečava možeš sam izračunati, vidi koliko košta stiropor od 5cm, 8cm a vidi i za 10cm. Nikakve razlike u izvedbi nema ni za jednu ovu debljinu, dakle samo je cijena stiropora veča.

Ja Osobno
12.02.2009., 20:45
U istom sam poslu i jedva čekam da vrijeme dopusti radove.
Meni su meštri rekli da svaki dodatni cm stiropora košta cca 5 kn. U grubo bi to bilo 300 x 3 x 5 = 4500kn. 70000kn:hebemu:?!

FuriaTropical
14.02.2009., 19:43
koji su vremenski uvjeti potrebni za stiropor fasadu + silikatni zavrsni sloj? Ja bi krenuo za tjedan-dva, ali neznam jeli smeta sto je jos hladno.

ruby_pregrada
15.02.2009., 08:32
koja je cijena silikanta po m2 i gdje je najbolje uzeti stiropor ja bi si ga sma nalijepio a poslje za navlačenje silikant abi pozvao majstora

na vikendici sam si sam radio tj ljepio stiropor i ispalo je super dobro tamo nisma stavljao zbog izolacije nego da uzravnam zidove

mitnica.a6
15.02.2009., 10:28
Gospodo znalci!
Za bilo šta raditi vani,još je rano.Ništa prije JOSIPOVA,dakle poslije 19.03. ako i tada.Jer temp.zraka NESMIJE biti ispod 7 stup.i dan i noć,a nebi trebala biti viša od 25 stup.Mada i ako je toplije može se raditi,ako znaš.Na ovom našem krajnjem istoku što se radi za 160 kn po kvadratu,u metropoli i oko nje je 200-220 kn po kvadratu.Pa kad razmislim ipak ste vi malo bolje plaćeni,i malo bolje materijalno potkovani nego li mi.Ovo je bila cijena za 5cm stiropora,aclil ili silikat skoro po cijeni isto,po kvaliteti tu negdje,razlika samo sa čime je majstor navikao raditi.Netko hvali ovo,netko ono,nije šija neg je vrat.

miskozd
15.02.2009., 12:22

Ne kuzim se u fasade i izolacije, samo prenosim svoje iskustvo. U 10 mjesecu preuzeo stan u novogradnji. 7. kat koji je ujedno i zadnji. Iznad mene deka sa stiroporom i ventilirajuci krov (nagib sa 120 na 40 cm). Zidovi su betonski (cca 20 cm mislim) sa stiroporom i silikatnom zbukom. Strana je juzna. Prozori su PVC. Posto tamo jos ne zivim, od 10 mjeseca do danas bojler sam upalio na 5 minuta da vidim dal radi. Dok su vanjske temperature bile -10 nocu, a danju cca -4, u stanu je cijelo vrijeme bilo oko 18. Sad kad su temperature nesto iznad 0 preko dana, temperatura je oko 20 stupnjeva. Cekam ljeto...

superlight
17.02.2009., 12:30
postoje kompjuterski programi koji izračunavaju koja je potrebna debljina željene izolacije na sastav zida. program uzima u obzir klimatske zone, orijentaciju (naravno mi unosimo te podatke) , sunčane sate, i jos mnogo svasta, da bi na kraju ispisao ; konstrukcija zida ZADOVOLJAVA ili NE ZADOVOLJAVA. nije dobro ni previše ni premalo izolacije. ipak ne mislim da to procjenjuje majstor, jer takve podatke ni stručnjaci ne nagađaju nego se izračunavaju i ubacuju u elaborat građevne dozvole kao tzv. TOPLINSKA ISKAZNICA. ako netko misli da mu to ne treba i da je to bezveze, može potrošit novce, bit ce mu u kući toplije (ili hladnije), a i dalje će mu se po kutevima skupljat vlaga i dolazit ce do kondenzacije u unutrašnjosti jer mu kuća nije zdravo isprojektirana.

superlight
17.02.2009., 12:33
a da ne spominjem da treba znati kako se postavljaju ploče toplinske iz. i kontrolirat majstore, jer ako se to šlampavo napravi, svejedno je dal je to 5, 10 ili 15cm, jer ce na mjestu greške doć do toplinskog mosta.

Ego
17.02.2009., 14:04
Može netko u grubo dati procjenu, koliko bi moglo doči 380 kvadrata 10 cm stiropor fasade plus silikat preko i sve one pizdarije što treba oko prozora raditi etc. Dakle, kompletna fasada+ruke.

Ja Osobno
17.02.2009., 15:30
Može.
Evo, recimo ja: 210 - 250 kn/m2

Ego
22.02.2009., 20:15
ehm... znam da je zajebano pitanje, ali razmišljam, isplati li se na fasadu bez stiropora naknadno stavljati 10-ak cm stiropora. Jel mi se takva investicija isplati korz cca 10 godina? Dakle, može li mi godišnje stiropor uštedjeti cca 8 000 kuna?

Ja Osobno
23.02.2009., 07:36
I ja sam razmišljao godinu dvije a onda sam konstatirao da u kući ne mogu imati zimi normalnu sobnu temperaturu unatoč centralnom grijanju + kamin na drva i odlučio se pregrist ... i uletiti u to. U proljeće startam.
A ima još jedno razmišljanje - stvari treba napraviti dok se još može (dok ja mogu). Sa 70 godina niti ću moći, niti ću htjeti, a imati ću sve boleštine koje hladan stan može pribaviti.
Glede računice - to ovisi o puno faktora (sadašnji gubitci, moguća poboljšanja itd) i bilo je o tome riječi na ovom forumu. U svakom slučaju je to investicija koja se nekim tempom isplaćuje (za razliku od bijesnog auta).

Prazina
23.02.2009., 13:41
U evropi najvise koriste ventilisane fasade, to jest unutarnji nosivi zid, sa izolacijom od kamene vune min 10 cm zatim zracni prostor min 3 cm, pa onda fasadna cigla ili obicna koja se malterise, a rade se i razne obloge, sto nije preporucljivo u toplim krajevima. Za primorje je najbolje rjesenje da se zracni sloj napravi 5 cm sa fasadnom ciglom ili kamenom, strim da se na dnu i vrhu zida ostave otvori u fugama za cirkulaciju zraka.

Orbit2006
03.03.2009., 16:03
Može netko u grubo dati procjenu, koliko bi moglo doči 380 kvadrata 10 cm stiropor fasade plus silikat preko i sve one pizdarije što treba oko prozora raditi etc. Dakle, kompletna fasada+ruke.

Mene je došla BAUMIT OPEN + koštati oko 43 €/m2 ključ u ruke sa pismenim jamstvom na 10 godina od firme sa licencom za ugradnju. Oni ukrasni obrubi oko prozora (mislim da se zovu erte ili tako nekako) došli su nešto ispod 200 kn po dužinskom metru.
Znam da je malo skuplje ali sam jako zadovoljan rezultatom.

mr X
03.03.2009., 19:53
U evropi najvise koriste ventilisane fasade...
neznam za europu no u švicarskoj (možda zato što nije članica EU :) ) i dalje su najpopularnije demit fasade...istina, malčice većih dimenzija nego kod nas. trenutno je normalna debljina izolacije 160 - 180 mm a ni deblje nisu rijetkost.

Legija1987
08.03.2009., 23:44
Prazina vam pravo veli, ventilirana fasada, a može i kombinacija cigla-kuglice stiropora koje se upuhuju-cigla

Vani se već odavno nekoristi stiopor (jes da mi kaskamo za njima 10-15 g) već styrodur koji je daleko tvrđi i postojaniji te bolje izolira...nama uvaljuju stare tehnologije..stara priča

I potkrovlje se može riješiti upuhivanjem celuloze, a onda na krov posebne krovne panele koji imaju kanale za strujanje tj. odvod vrućeg zraka do sljemena krova..a onda ga može predati nekom fluidu i cijevima pa na toplinsku pump.....itd..itd..

Ego
09.03.2009., 02:55
Styrodur je ekspandirani polistiren... dakle ono što mi zovemo stiropor, samo posebnog proizvođača.

BTW. čuo sam nešto o različito prešanim ploćama polistirena. Mi zna tko reči više o tome?

gogo_2006
09.03.2009., 07:37
Ajmo se ljudi malo informirat prije valjanja kojekakvih gluposti. Google is your friend :D

Npr

http://www.novolit.si/hr/eps.html

http://www.novolit.si/hr/fasadnisis13.html

Dakle i EPS i XPS polistirenske ploče se koriste kod DEMIT fasade. XPS za sokl (potencijalno vlažni i mehanički zahtjevniji dio fasde) a EPS za ostalo. :top:

Prazina
09.03.2009., 11:57
Jedina prednost stirpor fasada je cijena u odnosu na ventilsane fasade. Stiropor fasade koliko god se tjesili nisu za prizemlja gdje se ista moze vrlo lako ostetiti.

Ko voli nek izvoli.

Legija1987
09.03.2009., 20:39
Ajmo se ljudi malo informirat prije valjanja kojekakvih gluposti. Google is your friend :D

Npr

http://www.novolit.si/hr/eps.html

http://www.novolit.si/hr/fasadnisis13.html

Dakle i EPS i XPS polistirenske ploče se koriste kod DEMIT fasade. XPS za sokl (potencijalno vlažni i mehanički zahtjevniji dio fasde) a EPS za ostalo. :top:

Evo pa googlaj (nemoj mi bacati tu neke SI domene :) )

http://www.isover.hr/Item.aspx?Id=46

http://www.basf.de/en/produkte/kstoffe/schaum/-styrodur.htm?id=V00-il70nDnMdbw22*Z

gogo_2006
09.03.2009., 21:05
Ma nije bitna domena sve je fini na hrvaščini i ima zbilj dobrih objašnjenja i čovjek može pokupiti dosta fora gdje može na brzinu ispreskakati potencijalnog "fasadera" da vidi kako diše.

Ok Stirodur ili XPS (ekstrudirani polistiren) je jedno a stiropor ili EPS (ekspandirandirani polistiren) nešto sasvim drugo pa ne znam na što ciljaš?

A ako malo pogledaš cijene XPS-a i EPS-a sve će ti biti jasno, zašto se XPS koristi samo za soklove:D

Legija1987
10.03.2009., 13:51
Ma znam da je skup i da zato ljudi tako i rade, samo ono što uštediš na xps možeš lako višestruko izgubiti na duge staze, ali naši ljudi tako razmišljaju...briga ih šta će biti za 10-15g. To sam htio poentirati.

Ego
10.03.2009., 15:31
Ma znam da je skup i da zato ljudi tako i rade, samo ono što uštediš na xps možeš lako višestruko izgubiti na duge staze, ali naši ljudi tako razmišljaju...briga ih šta će biti za 10-15g. To sam htio poentirati.

Pa konkretiziraj malo to... što se može s profesionalno i kvalitetno napravljenom fasadom od stiropora dogoditi za 10-15 godina, a što bi se sa ekstrudiranim polistirenom izbjeglo?

gogo_2006
10.03.2009., 18:36
Ja ću se ipak držati slova stručnjaka koji ne preporučuju XPS za fasadu

Citat :

"Česti su prijepori oko gustoće ekspandiranog polistirena EPS-F (stiropora). Veće
gustoće imaju i veće vrijednosti faktora difuzije vodene pare μ, što može biti
razlogom nedozvoljenog nastanka kondenzata u slojevima sustava.
-U skladu sa novim normama EPS se više ne deklarira prema gustoći već prema
vrijednostima tlačne čvrstoće kPa. Iako su odnosi vrijedenosti gustoće i tlačne
čvrstoće kod EPS uglavnom konstantni, ovisno o ulaznim sirovinama, tehnološkom
procesu i opremi proizvoĎača mogu se neznatno i razlikovati.
-Zato se EPS i označava prema tlačnoj čvrstoći a u ETICS sustave ugrađuje se
EPS-F, tlačne čvrstoće 70 kPa (CS(10)70); ranije oznaka prema gustoći 15 kg/m3
- Griješi se i kada se ugrađuje ekstrudirani polistiren XPS.
-EPS većih tlačnih čvrstoća ( gustoća ) ne proizvodi se za ETICS sustave, pa
ustrajanje na ugradnji takvog EPS može biti uzrok nastanku šteta u sustavu, a
nema niti građevno-fizikalnog razloga za ugradnju .

http://www.novolit.si/index.php?option=com_docman&task=doc_download&gid=220&lang=hr

Tomica74
10.03.2009., 23:40
Mislim da stvarno nema nikakvih građevno-fizikalnih razloga za ugradnju XPSa kao rjesenja kompletne fasade (odnosno ima za neugradnju).
Opravdanost primjene proilazi iskljucivo iz komparativnih prednosti nad EPSom a to su velika tlacna cvrstoca te neosjetljivost na prisustvo vlage (zbog zatvorene strukture)-ugradnja u izolaciju podruma, soklova, obrnutih ravnih krovova (jednoslojno).
O paropropustnosti stoji vec navedeno (otprilike dvostruko EPS/XPS).
Pozdrav

handiman
11.03.2009., 15:48
...i mene čeka to sa fasadom ( i odluka:stiropor ili vuna),ali sve više vidim u zadnje vrijeme ,kako je kiša učestala, sumorne ,sive, mokre i grozne površine napravljene nedavno.Možda unazad dvije do četiri godine.Naziru se i spojevi između ploča .Pa sam u nedoumici...Jedan sručnjak mi rekao kako je to privremeno i da nestaje sa suncem...hm...???

viz
17.03.2009., 22:26
Kako je spomenuto da su ventilirane fasade skuplje, no kvalitetnije rješenje, zanima me:
Kolika je cjenovna razlika fasade sa EPS-om (blok-opeka - EPS - armirana mrežica u ljepilu - tankoslojna žbuka) u odnosu na ventiliranu fasadu (blok-opeka - drvena podkonstrukcija s kamenom vunom - ventilirani prostor - cementna ploča - arm. mrežica u ljepilu - tankoslojna žbuka)?
Koje su prednosti ventilirane, osim u boljem odvođenju vlage iz objekta zimi, te u odličnoj toplinskoj zaštiti ljeti?
Postoje li dobri provjereni izvođači kod nas koji rade ventilirane fasade (ne one sa jako skupim pločama i Al nosačima)?

bwrgs75
25.03.2009., 09:29
Šta preporučujete staviti za termoizolaciju na kuču od betonskih blokova

Dali je dosta 10 cm stiropor izvana i dali poboljšava ako se metne knauf iznutra sa 3 cm vunom?

Hvala

gogo_2006
25.03.2009., 11:10
2 viz

Evo ima i ovakva izvedba no nisam siguran koliko je dobra jer mi se čini da nema ventilacije

http://domeslatkidome.blog.hr/2007/09/index.html (http://domeslatkidome.blog.hr/2007/09/index.html)

viz
26.03.2009., 06:01
Ta sandwich izvedba vanjskog zida ima isto prednosti nad zidom s vanjskim EPS-om, no i to je kantaktna fasada (mada se može staviti i ventilirajuća koja nema tolik učinak zbog vanjskog ciglenog dijela). Zid je tad paropropusan (dobro je da ima parnu branu da se ne moči kamena vuna izvana) i vatrootporan (i izvana). Troškovi materijala i izvedbe su daleko veći. Ventilirana ima najbolju zaštitu od pregrijavanja prostora ljeti i mogućnost brzog sušenja - osobito vanjskog ovješenog dijela fasade, te se neke stvari lako izvode kao: sam svoj majstor.
No mislim da joj je paropropusnost mala prednost. Kod zabrtvenih prostora (dobra stolarija, neprozračivanje) dolazi do stvaranja gljivica na toplinskim mostovima - ne odlazi para kapilarno baš u tolkoj mjeri van - kad objekt još nema vanjsku fasadu. Toplinske mostove riješava i kontaktna fasada s EPS-om izvana, a prozračivanje je ionako potrebno. Možda sam u krivu - nisam građevinar niti imam praksu u tome, stoga molim iste da me isprave ili nadopune!

triodejaneiro
04.10.2009., 12:21
što se loše može desiti ako na stiropor fasadu ne navučem završnu žbuku već samo dvije ruke ljepila premažem betonfas bojom?

triodejaneiro
04.10.2009., 13:01
što se loše može desiti ako na stiropor fasadu ne navučem završnu žbuku već samo dvije ruke ljepila premažem betonfas bojom?

... stiropor 10 cm sam ljepio na način da između postojećeg zida i stiropora ima 1 -2 cm lufta (ljepljeno po ćoškovima tabli i sredini, tiplano) navlačim rabic, dvije ruke ljepila i mažem s dvije masne ruke betonfas premaza...
ima tko šta protiv?

dvorski
18.10.2009., 13:56
Može li netko stručan odgovoriti na pitanje koje je postavio triodejaneiro.Vani je već hladno i hoće li betonfas biti dostatna zaštita fasadi.

dvorski
18.10.2009., 13:58
Molim lijepo:ne zna:

marion56
18.10.2009., 17:03
naravno da neće...možda izdura ovu zimu ali ako nemaš novaca, ali nagodinu kad se dobro posuši obavezno silikat ili akrilnu zavr. žbuku

angelinos
05.02.2011., 21:34
naravno da neće...možda izdura ovu zimu ali ako nemaš novaca, ali nagodinu kad se dobro posuši obavezno silikat ili akrilnu zavr. žbuku

cijene fasada 5 cm se kreću oko 110 kn/1m2

marion56
06.02.2011., 05:44
cijene fasada 5 cm se kreću oko 110 kn/1m2

daj više te dosta čovječe...
to ti mogu neki neuki fušeri raditi, ali samo ako kupe neko jeftino srpsko ljepilo, nekvalitetno, kinesku rabic mrežicu, stiropor neki ukradeni koji nije odležao, završna sep ili tako nešto.

Ja tako neću raditi jer je to izrugivanje građevinske struke i fasaderskog zanata.

Kad ti za godinu dana pukotine izbiju na zidu, vide ti se obrisi ploča, tipli, nedaj Bože da se odlijepi negdje, onda bih ja kao izvođač morao tebe ubjeđivati da je to od lošeg materijala, al znam da nebi uspio, isto kao ni sad, jer tebe to ne zanima.

I nemoj pisati koliko su cijene po m2 ako nisi izvođač, jer dovodiš ljude u zabludu. Ako si pak izvođač, onda stavi da radiš i po 27 kn/m2.

bob4
06.02.2011., 07:50
materijal za 190 m2 (zid), 8 stiropor, mrežica+1 sloj ljepila cca 2k Eura prije 2 godine.
Ušteda cca 25% plina. Prije sam trošio u zimskim mjesecima do 400m3, a sada max 300m3 plina u najhladnijem mjesecu.

mario1970
07.02.2011., 12:35
Kakav imaš krov i stolariju?
Kod mene su salonit ploče na krovu, nema izolacije na gornjoj deki, zidovi imaju običnu žbuku, prozori drveni.
Troškovi grijanja = ogromni.
Odakle prvo krenuti?
Krov, prozori ili fasada?

moja-kucica
07.02.2011., 13:26
Kakav imaš krov i stolariju?
Kod mene su salonit ploče na krovu, nema izolacije na gornjoj deki, zidovi imaju običnu žbuku, prozori drveni.
Troškovi grijanja = ogromni.
Odakle prvo krenuti?
Krov, prozori ili fasada?

prvo rjesiti sve ventilacijske gubitke..znaci ako stolarija pusta na sve strane ja bi prvo rjesio stolariju..
nakon toga izoliras strop tavana i vec si rjesio puuuno toga...12-15cm stiropora na zadnju deku i to je to..fasada na zadnje..

mario1970
07.02.2011., 13:56
Tako sam nekako i mislio početi.
Uzeti PVC stolariju i izolirati deku, a krov kad stignem.
Isplati li se pokušati spašavati drvenu stolariju i na koji način?
Prozori su sa izostaklima.
U neke je ušao zrak i magle se, a imam i par napuknutih (posljedica čišćenja sa centogradeom prije nekih 20 godina).
10 minuta nakon čišćenja su popucala.

Novo staklo + montaža: da li se to uopće isplati ili je bolje pregristi i uzeti plastiku?
Pošto zidovi nisu izolirani, postoji li rizik od pojave vlage?

Zvon
07.02.2011., 16:52
Tako sam nekako i mislio početi.
Uzeti PVC stolariju i izolirati deku, a krov kad stignem.
Isplati li se pokušati spašavati drvenu stolariju i na koji način?
Prozori su sa izostaklima.
U neke je ušao zrak i magle se, a imam i par napuknutih (posljedica čišćenja sa centogradeom prije nekih 20 godina).
10 minuta nakon čišćenja su popucala.

Novo staklo + montaža: da li se to uopće isplati ili je bolje pregristi i uzeti plastiku?
Pošto zidovi nisu izolirani, postoji li rizik od pojave vlage?
Znam da će mnogi reći suprotno, ali ja bi svakako probal spasiti drvenu stolariju. Pogledaj jesu li štokovi i krila iskrivljeni. Ako nisu, zalijepiš brtvene gumice (P profila) i postaviš nova IZO stakla, tam gdje je nužno (staviš Low E usput).

Na vlastite oči videl da od kad su drveni prozori (koji su, istina, puhali) zamijenjeni plastičnima, ispod njih je cijeli zid pljesniv. Pogotovo u kuhinji. Zidovi su klasični, s klasičnom žbukom s obje strane (stara zgrada).

Ako hoćeš pak mijenjati prozore, radije pogledaj drvene. Razlika u cijeni je zanemariva, a tehnologija današnjih akrilnih boja im bitno produžuje rok između bojanja.
Mojih 5 lipa...

robertinoo
07.02.2011., 19:19
Na vlastite oči videl da od kad su drveni prozori (koji su, istina, puhali) zamijenjeni plastičnima, ispod njih je cijeli zid pljesniv. Pogotovo u kuhinji. Zidovi su klasični, s klasičnom žbukom s obje strane (stara zgrada).

jesi siguran da nebi bili pljesnjivi da su ostali drveni,samo da su sanirani? Naravno da prije nije bilo plijesni,kad su stari "puhali" pa je bilo provjetravanja koliko oces

Zvon
07.02.2011., 19:50
jesi siguran da nebi bili pljesnjivi da su ostali drveni,samo da su sanirani? Naravno da prije nije bilo plijesni,kad su stari "puhali" pa je bilo provjetravanja koliko oces

Neznam, no drvo ipak diše, za razliku od plastike.

bob4
07.02.2011., 20:05
Ja sam prije svega stavio drvenu stolariju sa šaluzinama, nakon toga krov, a zatim fasada.....

Rio Bravo
08.02.2011., 08:55
Cijena stiropor fasade od 180-200 kn m2.
Sada me zanima tko je strucan za obavljanje tog posla ?
Svakodnevno vidim po skelama decke još im nije ni brada izrasla,pa i iz susjedne zemlje ,svi rade te fasade i svi su strucnjaci.
Samo se maže i ide dalje,jednom rade zidari,drugom pituri.
U cijem je to resoru ?
Sve izgleda sjajno,dok ne dodje sunce ili sjena,a onda se vide neravnine :)
Za sada je sve novo,godinu - dvije,nema starije fasade,kako ce to sve skupa
izgledati za 10-20 godina ?

majstor52
10.02.2011., 06:59
Spremam se na izradu toplinske fasade - predgrađe Velike Gorice -, zanimalo bi me kakvu toplinsku fasadu postaviti, dali sa kamenom vunom ili stiroporom.

Zašto jedno, zašto drugo?

Kada je najbolje vrijeme za te radove ?

Kuča je sva ožbukana i stavljen je sep, sada bi preko toga išla toplinska fasada.

Ponude mogu na pp, a volio bih da neki majstor to malo obrazloži i preporuči.
Hvala.

marion56
10.02.2011., 07:16
Spremam se na izradu toplinske fasade - predgrađe Velike Gorice -, zanimalo bi me kakvu toplinsku fasadu postaviti, dali sa kamenom vunom ili stiroporom.

Zašto jedno, zašto drugo?

Kada je najbolje vrijeme za te radove ?

Kuča je sva ožbukana i stavljen je sep, sada bi preko toga išla toplinska fasada.

Ponude mogu na pp, a volio bih da neki majstor to malo obrazloži i preporuči.
Hvala.

ja bih ti preporučio stiropor. jeftiniji je, lakše je izravnati zidove s njim ako postoje neravnine. Ako se vuna namoči tijekom rada, skladištenja, preko noći ili sl, onda je to veliki problem za tvoj dom. Toplinski je prednost vrlo mala na strani vune, ali to je toliko zanemarivo kad se uzmu u obzir sve ostale stavke.

nike321
10.02.2011., 09:26
Ako se vuna namoči tijekom rada, skladištenja, preko noći ili sl, onda je to veliki problem za tvoj dom. Toplinski je prednost vrlo mala na strani vune, ali to je toliko zanemarivo kad se uzmu u obzir sve ostale stavke.

Vuna ako se namoči, ona se i osuši!
Koje su to ostale stavke na strani stiropora?
Trajnost, protupožarna zaštita, UV i kemijska neosjetljivost, .....?????
Znaš li ti od čega je vuna? Staklo!! Praktički neuništivo.

cd_covers
10.02.2011., 10:18
Cijena stiropor fasade od 180-200 kn m2.
Sada me zanima tko je strucan za obavljanje tog posla ?
Svakodnevno vidim po skelama decke još im nije ni brada izrasla,pa i iz susjedne zemlje ,svi rade te fasade i svi su strucnjaci.
Samo se maže i ide dalje,jednom rade zidari,drugom pituri.
U cijem je to resoru ?
Sve izgleda sjajno,dok ne dodje sunce ili sjena,a onda se vide neravnine :)
Za sada je sve novo,godinu - dvije,nema starije fasade,kako ce to sve skupa
izgledati za 10-20 godina ?

Ne znam tko je stručan (ne vjerujem da ima posebna škola za to), ali znam da nije to nikakva posebna mudrost ako normalno radiš i ne uzimaš jeftini materijal.

Mi smo sami sebi radili demit fasadu, nije to ništa posebno...nekakvih 250m2 smo napravili sa dodatnim obradama oko prozora.
Prošlo je 2 godine od tada i fasada izgleda apsolutno bolje od 99% fasada koje sam ja vidio.
Gotovo sav stiropor sam sam zaljepio i pazio sam na ravnine.
Nikakvih vidljivih crta, nikakvih vidljivih čepova niti bilo čega drugoga nema.
Jedio što smo mi radili sami sebi i poštivali rokove i sušenje ljepila kod ugradnje tako da smo radili nekih 3-4 tjedna ukupno, ali vrijedilo je.

Skelu sam dobio od susjeda (neka skela koja se brzo slaže jedan element u drugi), to mi je značajno olakšalo stvar.

Rio Bravo
10.02.2011., 10:56
Sve viđeno do sada (a radili su majstori) nije me se nešto dojmilo,sigurno cu sam odraditi kad za to dođe vrijeme.
Samo mi nije sada jasno ovo sa staklenom vunom,kako se s time radi ?

marion56
10.02.2011., 11:05
Vuna ako se namoči, ona se i osuši!
Koje su to ostale stavke na strani stiropora?
Trajnost, protupožarna zaštita, UV i kemijska neosjetljivost, .....?????
Znaš li ti od čega je vuna? Staklo!! Praktički neuništivo.

ako se namoči prilokm rada, preko noći, a sutra dan zatvaraš...ona se više ne suši, gubi svoj toplinska svojstva. Ako ti misliš da se osuši i da su joj svojstva ista onda ti tu nemogu pomoći.

Trajnost, protupožarna zaštita, UV i kemijska neosjetljivost----koja od ove 4 stavke su bitne za fasadu....?
trajnost-znaš li ti koliko traje stiropor? prije će se raspucati opeka, ljepila, mort na kući nego stiropor
protupožarna zaštita- zar češ brenerom ići po njemu, nekužim te...?
UV-znaš li ti šta su uopće UV zrake i kako djeluju? mislim da neznaš
kemijska neosjetljivost- jedino ako namjerno prospeš neku kemiju po njemu, a ako to napraviš onda neznam šta razgovaramo uopće...

Kada se stiropor, odnosno fasada završi, ona je hermetički zatvorena i više joj ništa od ovih tvojih "čvrstih razloga" nemože naštetiti.
Treba uspoređivati stavke koje su bitne za gradnju, cijena, toplinska i zvučna provodljivost, cijena ugradnje, čvrstoća, i slične stvari.

Ovo sam copy/paste sa stranice jednog proizvođača stiropora:
Da li može zaista i nestati? Može, ali namjernim utjecajem na stiropor ploče kemijskih spojeva, koje spadaju u grupu organskih otapala kao što su: benzin, ketoni, esteri, klorirani ugljikovodici te jake anorganske koncentrirane kiseline ili bitumen i bitumenske mase temperature veće od 90 0C. Stiropor je u njima topiv, kao i veći broj polimernih/plastičnih materjala. Još neki kemijski spojevi mogu površinski oštetiti stiropor. To je točno. Točno je da ovi i slični kemijski spojevi mogu potpuno ili djelomično degradirati većinu materjala koji se primjenjuju u graditeljstvu. Proizvođači su dužni obavijestiti svoje kupce, što NOVOLIT u svim svojim tehničkim uputstvima i čini. Proizvodi koji u građevinskoj praksi dolaze u redoviti kontakt sa stiroporom kao što su: građevinska ljepila sa ili bez dodataka u vodi topivih polimera kao primjerice akrilati, silikoni, silikati, sve vrste žbuka- završne i podložne, cement, gips i vapno, hidroizolacijske trake ne mogu kemijski oštetiti stiropor u uobičajenoj i tradicionalnoj građevinskoj praksi pa zato priča o nestajanju stiropora, možemo slobodno reći nije ničim utemeljena. Bilo je u prošlosti slučajeva kada se stiropor lijepio, primjerice na zid ili drvo sa ljepilima koje u sebi sadržavaju otapala ( sigurno ih možete prepoznati po karakterističnom mirisu, dok proizvođači tih ljepila na ambalaži nisu istakli adekvatno upozorenje. To opet ne znači da stiropor nestaje a takva se ljepila niti ne upotrebljavaju u građevinsrstvu. Za ljepljenje stiropora na metalne površine upotrebljavaju se ljepila na bazi poliuretana ili epoksida.

toni7
10.02.2011., 16:24
ja bih ti preporučio stiropor. jeftiniji je, lakše je izravnati zidove s njim ako postoje neravnine. Ako se vuna namoči tijekom rada, skladištenja, preko noći ili sl, onda je to veliki problem za tvoj dom. Toplinski je prednost vrlo mala na strani vune, ali to je toliko zanemarivo kad se uzmu u obzir sve ostale stavke.

Dugogodišnje iskustvo na fasadama i ovaj post potpisujem 100%

foxxy1
05.03.2011., 13:10

Koliko ja znam u Engleskoj ima više materijala za fasadu malo stariji naćin je fasadna cigla izvana onda prostor od 5-10 cm pa ytong blokovi, poslije toga su poćeli u taj prostor između stavljati staklenu vunu.pa onda stiropor a sada u novije vrijeme ima specijalne ploče koje imaju sa dvije strane foliju a unutra je masa kao pur pjena i ima vrlo dobru izolaciju trajnost i više eco friendly.U novijim zgradama stavljaju tu izolaciju a izvana fasada od specijalnog drveta ili novi materijali kojima neznam naziv još nisu stigli u Hrvatsku ali su kombinacija aluminijuma i plastike.

nike321
21.05.2011., 01:59
[QUOTE=marion56;31661500]ako se namoči prilokm rada, preko noći, a sutra dan zatvaraš...ona se više ne suši, gubi svoj toplinska svojstva. Ako ti misliš da se osuši i da su joj svojstva ista onda ti tu nemogu pomoći.

Fasada treba da je paropropusna a vodonepropusna. Ako nije, sve ispod nje propada. Tako se i vuna može osušiti. Jednako kao i kako se zidovi isušuju od vlage u prostoru.

Trajnost, protupožarna zaštita, UV i kemijska neosjetljivost----koja od ove 4 stavke su bitne za fasadu....?
trajnost-znaš li ti koliko traje stiropor? prije će se raspucati opeka, ljepila, mort na kući nego stiropor
protupožarna zaštita- zar češ brenerom ići po njemu, nekužim te...?
UV-znaš li ti šta su uopće UV zrake i kako djeluju? mislim da neznaš
kemijska neosjetljivost- jedino ako namjerno prospeš neku kemiju po njemu, a ako to napraviš onda neznam šta razgovaramo uopće...

Šta reći na ovu argumentaciju.

Kada se stiropor, odnosno fasada završi, ona je hermetički zatvorena i više joj ništa od ovih tvojih "čvrstih razloga" nemože naštetiti.
Treba uspoređivati stavke koje su bitne za gradnju, cijena, toplinska i zvučna provodljivost, cijena ugradnje, čvrstoća, i slične stvari.

U čemu je vuna toliko lošija?

Ovo sam copy/paste sa stranice jednog proizvođača stiropora:

Evo slična akcija od mene:
http://www.rockwool.hr/proizvodi+i+primjena/svojstva+kamene+vune

mitnica
14.06.2011., 00:45
Pozz ljudi, trebao bih stavljati fasadu i htio sam to raditi sa stiroporom 10 cm, i onda mi naleti poznanik i kaže nemoj 10-ku običnog fasadnog, uzmi 8 grafitnog zamjenjuje 12 cm "običnog". e sad mene zanima da li je to istina odnosno koliko ga "zamjenjuje", te zna li tko koja je cijena tog grafitnog od 8 ili 10 cm, a koja obične 10-ke. e da grafitni je bio baumit. Hvala

LaraFabian
15.06.2011., 08:16
MM je dipl.ing.građevine i radi na visokogradnji i on je nama stavljao 12 cm stiropol fasade! Kaže, više se isplati staviti deblji stiropol u smislu kvalitete izolacije (ušteda grijanja, hlađenja, vlaga, bla bla) nego staviti od 8-10 cm i tako nešto uštedjeti ili staviti nešto drugo kao izolator.
Ne pitajte zašto, on tako tvrdi.

mr X
15.06.2011., 18:39
:rolleyes:
izolaciona svojstva "grafitnog" stiropora (lambda) su bolja od običnog.
eps 15 - λD W/(m·K) 0.038
lambda - λD W/(m·K) 0.031
time jednaki izolacioni učinak ima uz manju debljinu. to je jednostavno činjenica.

koliki bi konkretno taj učinak bio govoreći u milimetrima...neznam... onoliku razliku koju je mitnica naveo mislim da lambda ipak ne postiže.

NafNaf
15.06.2011., 20:55
X, da li nešto vrijedi taj Baumit open/klima sistem koji je netko već spominjao, ili je to samo marketing?

http://www.baumit.hr/upload/pdb/openFassadenPlatte_plus.pdf

mr X
16.06.2011., 18:12
X, da li nešto vrijedi taj Baumit open/klima sistem koji je netko već spominjao, ili je to samo marketing?

http://www.baumit.hr/upload/pdb/openFassadenPlatte_plus.pdf

sa baumitovim pločama nisam radio nikada ali po onome što se može pokopčati iz specifikacija radi se o tom boljem "grafitnom" stiroporu.
od običnog eps-a bolji je i kao toplinska i kao zvučna izolacija...neznam što govore u reklamama ali čuda, naravno, netreba očekivati...

Armstrong
17.06.2011., 14:12
Dugogodišnje iskustvo na fasadama i ovaj post potpisujem 100%

Da razjesnimo, zašto večina majsotra "preporuča" izolaciju od stiropora...

E pa zato, jer je sa stiroporom lakše raditi, može se šparati na ljepilu, na karaju sve zapackaju, jedino navuku žbuku kako spada, poberu lovu i kažu doviđenja.

Kod vune nije isto!!!!!!!!!Ravnomjerno se treba ljepilo nanositi, i to s posebnim gleterom izdanim od same tvornice (govorim za dp9 lam), kojeg opet većina majsotra nema (hebem im poesl), pa improviziraju s pobičnim zupčastim gleterom. Da, ljepilo u tom slučajunije ravnomjerno, pa stave lamelu na zidu, onda lupaju po njoj ko luđaci jer nemogu izravnati i tako unište ravninu vune.
Na kraju opće se ne trude pregledati spojeve, dali koji strši, pa tako fino zatvore s prvim slojem ljepila i mrežicom. VRLO VAŽNO je reći da masa "majstora" koristi ljepilo za stiropor kada rade s vunom, i tu je najveći problem, da se ono dovoljno jako ne primi za vlakna vune, te je sama izolacija oslabljena. Na samom kraju zaribavaju ljepilo na 0.01mm, tako da je površinska čvrstoča katastrofalna.
A kad vidim da onda tiplaju lamelice, kosa mi se diže. Pa to su stotine rupa na kući, u slučaju malo jačeg potresa ode cijela kuča.

Usput, vidio sam samo nekoliko firmi koje su odradile posel s vunom kak spada, te sam primjeti da su jedini stavljali mrežicu dijagonalno kod profila-oko prozora, tako da su nedostatke prekrili u gornjim uglovima.

Armstrong
17.06.2011., 14:17
ako se namoči prilokm rada, preko noći, a sutra dan zatvaraš...ona se više ne suši, gubi svoj toplinska svojstva. Ako ti misliš da se osuši i da su joj svojstva ista onda ti tu nemogu pomoći.

[/I][/B]

Ovo nikako nije točno!!!!!!!! :amen:

Ustvari jeje, jer radiš s vunom cjeloukupni sistem kao sa stiroporom. Još jedan dokaz da nisu svi majstori. Nije izolacija mačji kašalj. Zapamti da se ne radi više kao nekad u jugi, kad su svi bili meštri za sve i komponirali nespojivo. Za izolaciju bi također trebalo uvesti doktorat, jer ovako svatko tvrdi svoje i misli da je najpametniji.
(da pohvalim usput mr x-a)

Sustav kod vune je paropropusan.

Radio sam jedan pokus, tako da sam namoćio svu vunu kada je bila zaljepljena na zidu 2m X 1m, isti dan sam ju zatvoril. Drugi dan je pičilo sunce. Skinu sam ljepilo i mrežicu dolje i vidi čuda, suha je bila.

antetg
18.06.2011., 10:59
ima doktorat i za to ali ne u nas nego u njemačkoj gdje ideš u školu za fasadera/žbukera....

Armstrong
19.06.2011., 11:47
ima doktorat i za to ali ne u nas nego u njemačkoj gdje ideš u školu za fasadera/žbukera....

Ok, zato kažem,da nemogu imati svi isto znanje.
I to bi trebalo realizirati i kod nas, i sve koji rade izo sustave, bih odma trebalo na to poslati.

nike321
19.06.2011., 12:35
i sve koji rade izo sustave, bih odma trebalo na to poslati.

Misliš da bi onda mušterije htjele adekvatno platiti to znanje?
Pa trend je da se sve ima i što možeš i što ne možeš imati.
Onda se kupuje jeftino. Jeftino znači nekvalitetno. To je najčešći izbor i mogućnost našeg tržišta usluga. Tko će onda normalan financirati u znanje.

oktavia007
19.06.2011., 15:59
Da ne otvaram novu temu,samo da pitam da li netko ima neke info. o ovoj vrsti izolacije.
Radi se o nekim IZO-PUR pločama.
Koliko mi se čini da osim na krovove može ići i na vanjske zidove kao fasada.

Da li je to čemu ili ipak da ostanemo samo na vuni i stiropolu.
Ovdje ima nešto o tim pločama.
http://www.google.hr/url?sa=t&source=web&cd=17&ved=0CD4QFjAGOAo&url=http%3A%2F%2Fwww.bachl.hr%2Fkosi.html&ei=YA7-TZaYOcrssgbNr7HyDQ&usg=AFQjCNEdQPUlMxW_s9aV9PSatDdRvcVxiA&sig2=iipOy3a-QELiF7-tnc7HQw

oktavia007
19.06.2011., 16:10
Ovo je samo copy-paste od neki dan sa teme "Kako se radi stiropor fasada".
S obzirom da mi tamo nitko nije odgovorio,a i tema je već otišla na 2.str.,nadam se da će mi netko ovdje odgovoriti.

Ok!Hvala dečki!
Tako sam si i sam mislio,ali sam se nadao da postoji neko čudo tehnike koje može "bezbolno" spojiti dvije klupčice,a da se što manje primjeti taj spoj.

Usput da pitam još nešto.
Prošli tjedan sam renovirao krov tj.stavio sam lim umjesto crijepa.
Svi nadpusti(ist.,zap.,sj.,jug) su zatvoreni sa limenom lamperijom.
Zanima me kada dođe zadnji red stiropora do lima na vrhu,na koji način se povezuje lim i stiropor.
Da li se na gornju -bočnu stranu stiropora stavlja ljepilo i na tjesno se stisne uz lim ili na neki drugi način.
Nadam se da ste me razumjeli.

Nevjerojatno kako pitanja samo naviru.
Jučer sam pisao da na balkonu(spoj terase i zida)imam coklić od pločica visine cca 10cm.
Balkon je također popločan sa pločicama.
Da li se može preko pločice(cokl)odmah staviti stirodur(da ih ne trgam) ili se može odmah staviti stiropor iznad te pločice od 10 cm.
Mislim,da li je tih 10-ak cm dovoljna visina od poda za postavljanje stiropora ili mora biti veća visina od poda radi vlage tj.kiše.
Balkon je ispod nadpusta krova,tako da kada pada kiša,pada djelom i po balkonu.
Znam da sam svašta napisao,nadam se da ste me razumjeli.

Jozo Mafiozo
19.06.2011., 18:58
Da razjesnimo, zašto večina majsotra "preporuča" izolaciju od stiropora...

E pa zato, jer je sa stiroporom lakše raditi, može se šparati na ljepilu, na karaju sve zapackaju, jedino navuku žbuku kako spada, poberu lovu i kažu doviđenja.

Kod vune nije isto!!!!!!!!!Ravnomjerno se treba ljepilo nanositi, i to s posebnim gleterom izdanim od same tvornice (govorim za dp9 lam), kojeg opet većina majsotra nema (hebem im poesl), pa improviziraju s pobičnim zupčastim gleterom. Da, ljepilo u tom slučajunije ravnomjerno, pa stave lamelu na zidu, onda lupaju po njoj ko luđaci jer nemogu izravnati i tako unište ravninu vune.

aj ne filozofiraj molin te :ne zna:

imaš li čime objasnit ove tvrdnje?

ravnomjerno i posebnim gleterom? kakva je podloga u pitanju? i po čemu je taj gleter poseban?

unište ravninu vune?
aj budi dobar pa malo objasi ovo...? :confused:

mr X
19.06.2011., 19:59
Misliš da bi onda mušterije htjele adekvatno platiti to znanje?
Pa trend je da se sve ima i što možeš i što ne možeš imati.
Onda se kupuje jeftino. Jeftino znači nekvalitetno. To je najčešći izbor i mogućnost našeg tržišta usluga. Tko će onda normalan financirati u znanje.

samo se djelomično slažem s tobom.
barem u onim slučajevima s kojima sam se osobno susreo prije vidim problem u potcjenjivanju samog posla i to kako od strane investitora tako i od strane izvođača.
"šta, treba naljepit' stiropol?! pih..."
međutim iako se neradi o nuklearnoj fizici ipak bi osim "kako" se to radi trebalo znati nešto i o tome "zašto se to baš tako radi".
osobna uvjerenja stečena na promatranju majstora koji rade ili na jednokratnom DIY iskustvu također nisu dovoljna. reklamni video spotovi kakve smo imali prilike vidjeti na linkovima ovdje na podforumu iako mogu malo približiti materiju laicima također sa profesionalnom izvedbom nemaju puno toga zajedničkog.

nas se ovdje (u ch) održava "up to date" permanentnim aktualiziranjem naučenog, informiranjem o novim proizvodima ili saznanjima periodičnim kursevima od strane nositelja sistema/proizvođača a sve na obostrano zadovoljstvo izvođača i investitora. sve to dakako ima svoju cijenu ali konačni rezultat je - kvalitet.

Armstrong
19.06.2011., 20:00
aj ne filozofiraj molin te :ne zna:

1.imaš li čime objasnit ove tvrdnje?

2.ravnomjerno i posebnim gleterom? 3.kakva je podloga u pitanju?4. i po čemu je taj gleter poseban?

5.unište ravninu vune?
6.aj budi dobar pa malo objasi ovo...? :confused:

1.Imam :top:
2. Da, da su nabori jednakih visina, da poslije nabora nema ni mm ljepila
3. bilokakva
4.jer je zaboljen tako da taman prolazi preko dp9-lama
5. jer kad je na jednom djelu previše ljepila, treba ga odmaknuti, onda "majsotori" tuku po mekanoj ploči, koja poprima na određenim mjestima udubine.
6.objašnjeno :top: .

Ne filozofiram, iako nisam fasader (ni zidar...), posječivao sam neka predavanja o fasadnim izolacijama, pa znam što govorim, a i na mnogim mjestima sam imao prilike vidjeti nedjelo tzv. majstora. :amen:

Armstrong
19.06.2011., 20:05
samo se djelomično slažem s tobom.
barem u onim slučajevima s kojima sam se osobno susreo prije vidim problem u potcjenjivanju samog posla i to kako od strane investitora tako i od strane izvođača.
"šta, treba naljepit' stiropol?! pih..."
međutim iako se neradi o nuklearnoj fizici ipak bi osim "kako" se to radi trebalo znati nešto i o tome "zašto se to baš tako radi".
osobna uvjerenja stečena na promatranju majstora koji rade ili na jednokratnom DIY iskustvu također nisu dovoljna. reklamni video spotovi kakve smo imali prilike vidjeti na linkovima ovdje na podforumu iako mogu malo približiti materiju laicima također sa profesionalnom izvedbom nemaju puno toga zajedničkog.

nas se ovdje (u ch) održava "up to date" permanentnim aktualiziranjem naučenog, informiranjem o novim proizvodima ili saznanjima periodičnim kursevima od strane nositelja sistema/proizvođača a sve na obostrano zadovoljstvo izvođača i investitora. sve to dakako ima svoju cijenu ali konačni rezultat je - kvalitet.

A najjače mi je kada "očajan" čovjek pita pravog majstora za rješenje, kad su mu polu majstori sj..li fasadu. Onda bi im trebalo 3X više naplatiti ako zatraže ponovno postavljanje fasade, da se nauče jednom za sva vremena, da ipak školovani ljudi znaju višeod fušera.

Mr x, kroz nekoliko godina imam u planu raditi izolaciju na jednom objektu. Naravno, sam bi picajzlasto postavil izolaciju, znači do impregnacije. Volio bi kada bi mi ti napravio završnu žbuku, ali jbg, ograničani sam na vž :) .
P.S to su planovi, za sada.

nike321
19.06.2011., 20:21

Kao što rekoh, tu su u mogućnosti i spremni platiti adekvatnu cijenu za uloženi rad i znanje.
Ovdje nisu. Međutim, ovdje ije i samo postavljanje izolacije pravi napredak u razmišljanju. Još samo da ljudi shvate da za malo novaca ne mogu dobit ničega puno osim grešaka i lošeg "majstorluka".

antetg
20.06.2011., 13:11
to nas i "ukopa" sa tim "MAJSTORIMA" koji ruše cijene i rade sa nekim materijalima iz srbije...makedonije...cr.gore...itd. Nažalost,samo se gleda cijena,a trud i rad i materijali su sporedna stavka. Ali koliko para toliko muzike.....samo jeftino i dobro= nemoguća misija 4 dio. Ali i tome će doći kraj jer materijali poskupljuju za mjesec dana....

mr X
20.06.2011., 18:02

je da. onda dođe takav "majstor" na forum i preporučuje ljudima izoliranje iznutra - stiroporom, jelda?

mr X
20.06.2011., 18:05
Mr x, kroz nekoliko godina imam u planu raditi izolaciju na jednom objektu. Naravno, sam bi picajzlasto postavil izolaciju, znači do impregnacije. Volio bi kada bi mi ti napravio završnu žbuku, ali jbg, ograničani sam na vž :) .
P.S to su planovi, za sada.

skupa bi to fasada bila...sačekaj dok padne franak :D

NafNaf
20.06.2011., 18:52

je da. onda dođe takav "majstor" na forum i preporučuje ljudima izoliranje iznutra - stiroporom, jelda?

Vidio si :lol:

Najveći problem s "majstorima" ovdje je da su potpuno needucirani o tehnologijama, pogotovo novim tehnologijama, iako su neke od tih novih tehnologija u upotrebi više desetljaća - samo ne kod nas u Hrvatskoj :D

antetg
21.06.2011., 13:55

i šta tu ima loše?????????:ne zna:

marion56
21.06.2011., 16:27
i šta tu ima loše?????????:ne zna:

nikada se izolacija ne stavlja s unutarnje strane, smanjuje se paropropusnost i umanjuje kvaliteta življenja. U iznimnim slučajevima da, ali to povlači još neke druge poteze koje ovdje nitko ne spominje, neznam zašto...:mig:

bensa
28.06.2011., 11:37
nikada se izolacija ne stavlja s unutarnje strane, smanjuje se paropropusnost i umanjuje kvaliteta življenja. U iznimnim slučajevima da, ali to povlači još neke druge poteze koje ovdje nitko ne spominje, neznam zašto...:mig:

Koji su to drugi potezi? Laik sam po tom pitanju, a ujedno i žensko, ali me zanima zato što je moj suprug našu kuću cijelu iznutra obljepio stiroporom i rigipsom, rigips je stavio oko dimnjaka i na zidove u kuhinji, a ostalo stiropor, čak i u kupatilu. Sad ću baš lupat kao laik, ali meni se čini da je zimi upravo zbog tog stiropora toliko suh zrak, djeca su nam zimi stalno bolesna, i mišljenja sam da je to zbog toga što je nemoguća neka normalna cirkulacija svježeg zraka. Aj neka netko potvrdi moje mišljenje pa da mu mogu malo solit pamet.

Armstrong
28.06.2011., 12:30
Koji su to drugi potezi? Laik sam po tom pitanju, a ujedno i žensko, ali me zanima zato što je moj suprug našu kuću cijelu iznutra obljepio stiroporom i rigipsom, rigips je stavio oko dimnjaka i na zidove u kuhinji, a ostalo stiropor, čak i u kupatilu. Sad ću baš lupat kao laik, ali meni se čini da je zimi upravo zbog tog stiropora toliko suh zrak, djeca su nam zimi stalno bolesna, i mišljenja sam da je to zbog toga što je nemoguća neka normalna cirkulacija svježeg zraka. Aj neka netko potvrdi moje mišljenje pa da mu mogu malo solit pamet.

Ja sam inače veliki mrzitelj stiropora i knaufa, ali ga nažalost i sam imam u nekim djelovima kuće.

Ovako kod stiropora je najlošija solucija ta što on ne diše, te sve ostaje unutar prostorije, dok standardni zidovi dišu i više se kako da kažem ukalapju u mikroklimu prostora.

Osobno bih zabranio stavljati stiropor kao izolaciju unutarnjih zidova. (za van me se ne tiče).

A što se pak knaufa tiče, on je tak :mig: , može se još "prožvakati" , ako je ispod njega kao izo materijal stavljena minerlana vuna.

marion56
28.06.2011., 15:12

upravo to što se naveli, zrak je presuh i nezdravo je živjeti u takvom prostoru. Trebali bi stalno provjetravati....što Vam predstavlja naravno problem u komotnom življenju.
Rješenje je rekeupretor, a što je to i koliko košta potražite po forumu, bio je topic o tome...

cd_covers
28.06.2011., 15:34

Ajd objasni ovo smanjivanje paropropusnosti?

To je jedna velika glupost.

I kakve to specijalne poteze povlači izolacija iznutra?

Izolacija iznutra je normalna, u nekim stvarima lošija u nekima bolja od vanjske. Ako se izvede pravilno ništa posebno dobro niti loše.

marion56
28.06.2011., 15:37
Ajd objasni ovo smanjivanje paropropusnosti?

To je jedna velika glupost.

I kakve to specijalne poteze povlači izolacija iznutra?

Izolacija iznutra je normalna, u nekim stvarima lošija u nekima bolja od vanjske. Ako se izvede pravilno ništa posebno dobro niti loše.

čak bi ti i objasnio neke stvari, ali kad vidim zadnju rečenicu koju si napisao...mislim da nema smisla da te uvjeravam kad si 100% siguran, a živiš u neznanju. Lijep pozdrav:kava:

cd_covers
28.06.2011., 15:53
čak bi ti i objasnio neke stvari, ali kad vidim zadnju rečenicu koju si napisao...mislim da nema smisla da te uvjeravam kad si 100% siguran, a živiš u neznanju. Lijep pozdrav:kava:

Meni ne trebaš objašnjavati, ali nije u redu da drugima daješ neprecizne i općenite i još tome polutočne savjete.
Postoji hrpa slučajeva gdje je jedino moguće napraviti unutarnju izolaciju...npr. na 90% krovišta u RH.
Zašto to ne bi bilo u redu????

Isto tako i unutarnja izolacija na zidovima...zna se kako se radi i zašto...zna se koje su prednosti i mane.
I da, ima i prednosti i mana u odnosu na vanjsku izolaciju.

A naročito mi je simpatično spominjenje paropropusnosti kuće sa stiropor fasadnom, završnim slojem i još ofarbam unutarnje zidove sa Duluxom ili sličnom farbom....
Moš si mislit što je to paropropusno i što je to prirodna klima.ti zidovi "dišu" sam tak. :rofl::rofl:

Armstrong
28.06.2011., 16:14
Meni ne trebaš objašnjavati, ali nije u redu da drugima daješ neprecizne i općenite i još tome polutočne savjete.
Postoji hrpa slučajeva gdje je jedino moguće napraviti unutarnju izolaciju...npr. na 90% krovišta u RH.
Zašto to ne bi bilo u redu????

Nije baš tak. Krov se provjetrava s izolacijske strane, dok recimo izolacija na zidu se s unutarnje strane ne provjetrava kad je zatvorena.

Si skužil?

To i marion56 želi reći :top:

cd_covers
29.06.2011., 08:10
Nije baš tak. Krov se provjetrava s izolacijske strane, dok recimo izolacija na zidu se s unutarnje strane ne provjetrava kad je zatvorena.

Si skužil?

To i marion56 želi reći :top:

Ne, nisam skužil....i tko kaže da se svaki krov provjetrava sa izolacijske strane?
Recimo kod mojih roditelja se krov NE provjetrava sa izolacijske strane.
Prošle godine smo nešto prčkali tata i ja pa smo došli do izolacije, ista je kakva je bila prije 20 godina kad je postavljena.

A i ne vidim nikakvu potrebu da se izolacija sa unutarnje strane zida provjetrava, isto kako se ne provjetrava ona sa vanjske strane zida.

Ako misliš drugačije dokaži....nema teorije da se unutra kondenzira vlaga ako je sve pravilo napravljeno, tako govori teorija, matematički proračuni i praksa.

Unutarnja izolacija teže riješava toplinske mostove i takvi zidovi mogu akumulirati manju količinu topline...prednost je da se prostor brže zagrije, isto kako se i brže ohladi.
Međutim ponekad je potpuno neracionalno stavljati vanjsku izolaciju i ako se unutarnja napravi kako spada nema apsolutno nikakvih problema.

Ovo što se piše o suhom zraku radi unutarnje izolacije koja je pravilno izvedena je glupost....zidovi obojani duluxom, pvc stolarija i stiroopor fasada je za takve pravi primjer zdravog okoliša za život ????
Nisu se ljudi zapitali da možda centralno grijanje, pogotovo ako su radijatori jako topli isušuje zrak i da treba često provjetravati, pogotovo ako još imaju sranje od pvc stolarije.

cd_covers
29.06.2011., 08:29
Sam sam sebi radio prije 5 godina izoalciju vanjskih zidova sa 10cm min. vune i knaufom.
Nakon toga smo (isto sami) prije 3 godine radili fasadu na garažama (stiropor 8cm) pa smo usput stavili 8cm izolacije na sjevernu stranu kuće...sad imam na tom zidu ukupno 18cm izolacije, na ostalim zidovima 10cm.
Prošle godine smo morali raditi revizioni otvor jer je jedna cijev od grijanja (cijev za odzračnike) pukla pa sam imao priliku vidjeti izolaciju u tom najosjetljivijem sjevernom zidu...apsolutno nikakva vlaga niti ikakav drugi problem.
Nek mi netko sad objasni kakav ja to problem imam sa izolacijom i zašto sam trebao uložiti 10000EUR-a u vanjsku izolaciju (a fasada već postoji) kad sam unutarnju napravio za 10% te cijene sam.
I neka mi netko objasni kako to da mi nemamo problema sa suhim zrakom, možda jer imamo normalnu stolariju, normalno provjetravamo i ne grijemo sa vrelim radijatorima jer radi dobre izolacije i malo više radijatora nema potrebe za time....
Najbolje mi je kad onda stručnjaci po forumu pljuju po nečemu što je i u praksi i u teoriji sasvim ok, odabir kao i svaki drugi, sa manama i prednostima.

antetg
29.06.2011., 11:04
Sam sam sebi radio prije 5 godina izoalciju vanjskih zidova sa 10cm min. vune i knaufom.
Nakon toga smo (isto sami) prije 3 godine radili fasadu na garažama (stiropor 8cm) pa smo usput stavili 8cm izolacije na sjevernu stranu kuće...sad imam na tom zidu ukupno 18cm izolacije, na ostalim zidovima 10cm.
Prošle godine smo morali raditi revizioni otvor jer je jedna cijev od grijanja (cijev za odzračnike) pukla pa sam imao priliku vidjeti izolaciju u tom najosjetljivijem sjevernom zidu...apsolutno nikakva vlaga niti ikakav drugi problem.
Nek mi netko sad objasni kakav ja to problem imam sa izolacijom i zašto sam trebao uložiti 10000EUR-a u vanjsku izolaciju (a fasada već postoji) kad sam unutarnju napravio za 10% te cijene sam.
I neka mi netko objasni kako to da mi nemamo problema sa suhim zrakom, možda jer imamo normalnu stolariju, normalno provjetravamo i ne grijemo sa vrelim radijatorima jer radi dobre izolacije i malo više radijatora nema potrebe za time....
Najbolje mi je kad onda stručnjaci po forumu pljuju po nečemu što je i u praksi i u teoriji sasvim ok, odabir kao i svaki drugi, sa manama i prednostima.

podržavam 100% ovu izjavu:top::w

nike321
29.06.2011., 11:23
Ovako kod stiropora je najlošija solucija ta što on ne diše, te sve ostaje unutar prostorije, dok standardni zidovi dišu i više se kako da kažem ukalapju u mikroklimu prostora.

Osobno bih zabranio stavljati stiropor kao izolaciju unutarnjih zidova. (za van me se ne tiče).

A što se pak knaufa tiče, on je tak :mig: , može se još "prožvakati" , ako je ispod njega kao izo materijal stavljena minerlana vuna.

To je još jedna zabluda.
Ima stiropora koji dišu. Ti se zovu "open".

2. Koja je razlika između običnog i open stiropora?

Najveća razlika između običnog i open stiropora je u paropropusnosti koja se opisuje bezdimenzijskim koeficijentom μ (koeficijent otpora difuziji vodene pare).

Koeficijent μ pokazuje koliko puta je veći otpor difuzijskom prolazu vodene pare kroz promatrani materijal u odnosu na mirni sloj zraka jednake debljine i jednake temperature (μ zraka =1). Dakle, što je broj niži paropropusnost je bolja.
Slično je i sa koeficijentom toplinske provodljivosti (λ). Što je niža vrijednost, materijal je bolji izolator.
obični fasadni stiropor: μ > 40 λ = 0,04 W/mK
open ploča: μ ≤ 10 λ = 0,04 W/mK
open plus ploča:: μ ≤ 10 λ = 0,032 W/mK

U Baumitovom proizvodnom programu pored gore navedenih ploča postoje i slijedeće:
open fasadna ploča – zvučno izolacijska λ = 0,04 W/mK
open reflect fasadna ploča λ = 0,031 W/mK
open reflect fasadna ploča – zvučno izolacijska λ = 0,031 W/mK

Sve tri ploče imaju koeficijent otpora difuziji vodene pare μ ≤ 10.

Pravilno izvedena izolacija iznutra je jednako dobra kao i izvani osim dvije stavke:
1: Gubi se akumulacijski kapacitet mase zidova. tj promjene temperature u prostoru izazvane unutarnjim izvorima su izražajnije.
2: točka smrzavanja vodene pare nalazi se na nepovoljnom mjestu u vanjskom zidu pa opetovanim smrzavanjem i topljenjem kondenzirane vlage u zidu dolazi do pojačanog propadanja zida u odnosu na slučaj kada je zid izoliran izvanka i nikad ne smrzava.

cd_covers
29.06.2011., 11:57
Pravilno izvedena izolacija iznutra je jednako dobra kao i izvani osim dvije stavke:
1: Gubi se akumulacijski kapacitet mase zidova. tj promjene temperature u prostoru izazvane unutarnjim izvorima su izražajnije.
2: točka smrzavanja vodene pare nalazi se na nepovoljnom mjestu u vanjskom zidu pa opetovanim smrzavanjem i topljenjem kondenzirane vlage u zidu dolazi do pojačanog propadanja zida u odnosu na slučaj kada je zid izoliran izvanka i nikad ne smrzava.

1. To sam i ja napisao...brže se prostor zagrije i brže ohladi...
2. Mislim da ovo za debljinu zida 29 cm i žbuka fasadu iz vana nije slučaj...unutra nema kondenzacije, tako su pokazali proračuni koje sam kroz neki program za izolacije radio i tako mi je pokazala praksa. Sam ne poznam tematiku dovoljno da bi izračunao kritičnu točku kod koje za određenu razliku temperature i određenu toplinsku provodljivost zida dolazi do kondenzacije.
Da je cigla debljine 5cm možda bi se događala kondenzacija, ovako se ne događa.
Tako da ovaj drugi nedostatak je više teoretski nego što je problem u praksi.

nike321
29.06.2011., 12:05
Imaš novolit software gdje postaviš slojeve zida kako ćeš ih stvarno izvesti i odmah u presjeku zida dobiješ grafikon raspodjele temperature za zadane uvjete vani i unutra.
I isto tako software ti signalizira zelenom bojom dali zid zadovoljava uvjete paropropusnosti i potrebne zakonom propisane minimalne izolacijske karakteristike.
http://www.novolit.si/hr/novocad.html

Nisi shvatio poantu. Kondezacija vlage iz prostora se dešava u samom zidu ako je zid izoliran iznutra. Poslije se ta vlaga smrzne i zid puca i mrvi se jednako kao što se u pustinji na kraju sve pretvori u pijesak. Ta kondenzacija na površini zida, o kojoj ti govoriš, nije toliko bitna za zdravlje zida jer se to lako rješava provjetravanjem.

cd_covers
29.06.2011., 12:23
Znam ja što ti misliš i ne govorim o kondenzaciji na unutarnjoj površini zida jer je to praktički nemoguće....to nikad u kući nisam vidio osim u kupaoni kad se kupam sat vremena,
ali si u krivu za konkretne podatke...

KI Expert aplikacija....zid sa unutarnjom izolacijom zadovoljava u svakom pogledu i nikakva kondenzacija se ne događa između cigle i izolacije.

Slojevi iznutra...

Knauf ploča
parna brana
vuna 10cm
cigla 29cm
žbuka 3-4cm

Ako misliš suprotrno ubaci ove podatke u novolit program i stavi ovdje slike točno što se događa.

cd_covers
29.06.2011., 12:33
Evo probao sam i u Novolit progamu...

Za te slojeve zida kaže prema HRN ISO 13788:2002
NEMA UNUTRAŠNJE KONDENZACIJE

a i u svakom drugom pogledu ovaj zid zadovoljava sve građevinske norme, a dokaži ispisom iz programa ako misliš suprotno.

nike321
29.06.2011., 13:57
Točno, nema kondenzacije u zidu ali samo zahvaljujući upotrebi parne brane u drugom sloju:

http://i54.tinypic.com/o7ouwh.jpg

Što znači da para iz prostora ne difuzira kroz zidove te je potrebno pojačano ventiliranje prostora kako bi zrak u prostoru bio optimalan.
To ja smatram nezdravim životnim uvjetima.

Ovako bi to izgledalo bez parne brane:
http://i52.tinypic.com/o71r4k.jpg

Pogledajmo temperature u zidu:

http://i53.tinypic.com/10ngufm.jpg

Ako iz bilo kojeg razloga dođe do vlage u zidu eto smrzavanja i uništavanja zida.

Ova raspodjela temperatura mi je puno draža :

http://i54.tinypic.com/i3wh3q.jpg

I ovakav tlak pare, a nema parne brane i zidovi dišu punim plućima:

http://i55.tinypic.com/155gmqb.jpg

cd_covers
29.06.2011., 14:37
Znači složili smo se da kondenzacije između cigle i izolacije NEMA. NIKAD.

Parna brana se podrazumijeva i nema potrebe po meni navoditi što bi bilo kad bi je maknuli.

Nitko ne spori da je vanjska izolacija bolja u većini slučajeva, ali nema smisla stalno pljuvati po nečemu što je sasvim ok.

A tzv. disanje zidova je totalno precijenjeno, pogotovo kad staviš stiropor 10cm i gore završni sloj a zidove ofarbaš akrilnom bojom. Disanje zidova :rofl::rofl::rofl:

Bez normalnog luftanja nema šanse da se radi o zdravom zraku....mogu priznati da sa parnom branom treba luftati 10 ili 20% više, što je zanemarivo.

A da ti ne govorim da je kod mene strop od knaufa i drveta i da tu možemo govoriti o pravoj difuziji eventualne vlage koja bi da je ima otišla na tavan ili bi je knauf i drvo primili u sebe i kasnije otpustili.

Nadam se da će ove tvoje slike za duže vrijeme smiriti one koji bez kriterija pljuju po unutarnjoj izolaciji.

nike321
29.06.2011., 14:43
Nadam se da će ove tvoje slike za duže vrijeme smiriti one koji bez kriterija pljuju po unutarnjoj izolaciji.

Kad je pravilno izvedena, unutarnja izolacija je prihvatljivo sanacijsko rješenje.
Ako radiš kuću iznova, onda definitivno treba raditi izolaciju izvana.
To je moje mišljenje.

cd_covers
29.06.2011., 14:57
Kad je pravilno izvedena, unutarnja izolacija je prihvatljivo sanacijsko rješenje.
Ako radiš kuću iznova, onda definitivno treba raditi izolaciju izvana.
To je moje mišljenje.

Svaka čast.....nitko normalan ne bi na novoj kući radio klasičnu ili termo žbuku kad ga ista košta kao 80 ili više % demit fasade a neusporedivo je lošija.
Recimo ja sebi kad bude prilike i volje namjeravam dovršiti stiropor fasadu na još 2 strane kuće koje nisu riješene i koje imaju samo klasičnu fasadu, ali to nije prioritet...kad budem imao vremena, volje i godišnji 2-3 tjedna to ću riješiti.

P.S.
Iako nisam stručnjak dobro debelo sam proučio to oko izolacije prije 5 godina kroz vrlo sličan program od Termike....tad sam shvatio priču oko parnih brana, paropropusnih folija, igrado sam se sa raznim kombinacijama zidova da vidim kako se ponašaju prema proračunima.
Došli majstori za knauf i kažu da na zidove nema smisla parna brana, oni to nikad ne rade.
Srećom da sam ih poslao doma nakon prvog radnog dana, rastavio sam njihovo (ne)djelo i sam napravio ispočetka.

mr X
30.06.2011., 22:01
Pravilno izvedena izolacija iznutra je jednako dobra kao i izvani

:facepalm:
nikada.

izolacija iznutra se može nazvati jedino "nužnim zlom" i u potpunosti je neusporediva sa izolacijom izvana.
dakako, postoje situacije gdje je izoliranje izvana neizvodivo, neisplativo, neadekvatno...you name it, ali...svaka direktna usporedba je smiješna.

naravno, ja polazim od toga da je osnovna svrha izolacije ušteda.
trenutni rezultati se mogu postići unutarnjom izolacijom. dugotrajni - nikako.
ostale, što naglašavam, sporedne faktore se može još i navući ali uštedu nikako.

nike321
01.07.2011., 03:14
naravno, ja polazim od toga da je osnovna svrha izolacije ušteda.
trenutni rezultati se mogu postići unutarnjom izolacijom. dugotrajni - nikako.
ostale, što naglašavam, sporedne faktore se može još i navući ali uštedu nikako.

A gdje je argumentacija?

mr X
01.07.2011., 04:48
zar je potrebna?

nike321
01.07.2011., 06:23
Pa ako misliš da te netko ozbiljno shvati, onda valjda treba uz stav iznositi i argumentaciju za takav stav.
Dakle, argumentiraj to da se unutarnja izolacija ne može uspoređivati sa vanjskom glede uštede energije.

Armstrong
01.07.2011., 06:43
VJETAR OTKINUO FASADU OD STIROPORA :zubo:

http://www.24sata.hr/reporteri/kisa-potopila-osijeka-vjetar-otkinuo-fasadu-i-rusio-stabla-226144

Ljudi moji pa zar je ovo moguče :facepalm: . Pa jbm onoga koji je to radio, pa kako :misli: , :rofl: . Hebeš ti tako napravljenu izolaciju

Hahaha, skužil sam, pa nisu tiplali stiropor!!!!!

marion56
01.07.2011., 07:07

http://www.24sata.hr/reporteri/kisa-potopila-osijeka-vjetar-otkinuo-fasadu-i-rusio-stabla-226144

Ljudi moji pa zar je ovo moguče :facepalm: . Pa jbm onoga koji je to radio, pa kako :misli: , :rofl: . Hebeš ti tako napravljenu izolaciju

nije zbog tipli, vide se da su ostale na zidu. zbog točkastog ljepljenja, jer je zrak negdje ušao i počeo strujati i tad je otkinuo sve ...

a pitanje je sad kakvo je ljepilo, podloga, majstori i sl :)

mr X
01.07.2011., 20:48
Pa ako misliš da te netko ozbiljno shvati, onda valjda treba uz stav iznositi i argumentaciju za takav stav.
Dakle, argumentiraj to da se unutarnja izolacija ne može uspoređivati sa vanjskom glede uštede energije.
pa samo treba postaviti par činjenica u logičan niz:
kuću izoliramo da bi uštedjeli energiju. u kompletnom sistemu izolacije unutarnji zidovi igraju bitnu ulogu akumuliranjem željene temperature. ako jedan od zidova izoliramo iznutra onda smo taj zid gotovo u potpunosti isključili iz sistema čime smo (u određenoj mjeri) narušili optimum a ako je optimum narušen onda je i ušteda manja.

da nebude zabune: ja nisam kategorični protivnik izoliranja iznutra, dapače. izolirao sam i ja iznutra i znam da postoje situacije gdje je izoliranje iznutra možda čak i prihvatljivija opcija...pada mi na pamet neka vikendica, radiona ili recimo garaža tj. prostori gdje se zadržavamo tek povremeno i gdje je bitnije brže postići željenu temperaturu nego je trajno zadržavati kao što to želimo u stambenom objektu.
također mi je sasvim jasno da se u nemogućnosti izoliranja izvana može kvalitetno izolirati i iznutra bez neželjenih nuspojava ali to je uvijek "plan b", to je, kako si i sam rekao "prihvatljivo rješenje" ali takvo rješenje nikada nije onako kompaktno kao kada je izolacija u potpunosti riješena izvana.

& imaš mali PM

mr X
01.07.2011., 20:54

točkasto ljepljeno i to koliko vidim na staru fasadu koja sigurno nije dobila potreban tretman prije izoliranja (pranje i grundiranje) podloga tj. stara fasada djeluje jako prljavo. obratite pažnju da je svo ljepilo ostalo na stiroporu a niti jedna točka na zidu.
paradni primjer "majstorluka".

Zvon
02.07.2011., 00:37
Jedno pitanje za Mr X-a:
naime, imam staru kuću, zidanu malim ciglom, bez fasade. Zidovi su jako neravni, valoviti + zakrivljeni (nekih par cm). Razmišljal sam o fasadi s nekih 10-tak cm PP stiropora ili lamela kamene vune. Vjerojatno bi na zid trebalo nabaciti bar špric mort i poštosati, da bi se ljepilo imalo na kaj uopće primiti. Kak to poravnati? Običnom žbukom prije ili jednostavno ožbukati termo žbukom (znam da nema dobra izolacijska svojstva, ali...).
No, kak to izvesti da ne završi poput ove osječke fasade, jer tiplanje ne dolazi u obzir. Do vrha krova je 10m.
Hvala.

nike321
02.07.2011., 06:50
pa samo treba postaviti par činjenica u logičan niz:
kuću izoliramo da bi uštedjeli energiju. u kompletnom sistemu izolacije unutarnji zidovi igraju bitnu ulogu akumuliranjem željene temperature. ako jedan od zidova izoliramo iznutra onda smo taj zid gotovo u potpunosti isključili iz sistema čime smo (u određenoj mjeri) narušili optimum a ako je optimum narušen onda je i ušteda manja.

Izoliramo zidove da bi smanjili toplinske gubitke i dobitke kuće.
Svaki zid ima neku U vrijednost.
U vrijednost nam kaže koliko Wh energije po m2 zida treba da bi se temperatura promijenila za 1K.
Ako dva zida imaju istu U vrijednost onda im treba ista količina energije za promjenu od 1K.
Zid izoliran iznutra i onaj izvana mogu imati istu U vrijednost. Dakle oba trebaju jednaku količinu energije da bi promijenili temperaturu za 1K.
Što se tiče akumulacije, masa zida treba određenu količinu energije da bi promijenila temperaturu. Što je masa veća to treba više energije. Dakle tu nema nikakve uštede. Jedino čemu masa zida doprinosi je stabilnost temperature i vlažnosti prostora ali tu nema uštede energije.
Kod kuće sa zidovima izoliranim izvana potrebno je puno više vremena da se masa tih zidova ugrije nego tamo gdje je izolirana iznutra. Poslije se ta energija vraća kada se grijanje ugasi. Ali to nije nikakva ušteda.
Jednaka količina topline je potrošena u obje kuće.
Ova izolirana iznutra se prije ugrijala i prije ohladila jer nema akumulacije. Razlika je jedino u komforu, a energetski, stvar je jednaka.

U stvari, ako radiš i nikoga nema kući tokom dana onda se može sa pametnom i preciznom regulacijom temperature uštediti puno više ako akumulaciju isključimo iz igre.

mr X
04.07.2011., 19:03
Jedno pitanje za Mr X-a:

teško je to ovako na daljinu ali...čuj, možda za oko to izgleda jako neravno a u stvari i nije.
ja sam se u takvim slučajevima služio zidarskim konopcem te sam njime provjeravao koliko je fasada u stvari neravna. kada pronađeš optimum udaljenosti konopca od zida vidjet ćeš da možda trebaš dugačkom latom samo popuniti udubine između valova žbukom, možda se čak i samo sa ljepilom može poravnati...možda u udubine (ako su površinski velike) lijepiti prvo tanke ploče stiropora pa tek preko toga izolirati...
u svakom slučaju trebat će i vremena i živaca. ono što je bitno jest da fasada nemora nužno biti savršeno okomita pa se nemoj držati libele kao pijan plota. fasada mora biti ravna. ako je blago ukošena to neće primjetiti nitko no ako bude bilo valova ili pregiba gadno će izgledati kada sunce bude bacalo svjetlo ukoso po fasadi...

mr X
04.07.2011., 19:15
2 nike321: znam da sam dosadan i tvrdoglav ali...cijelo vrijeme dok diskutiramo o toj izolaciji na pameti mi je inicijalno pitanje ove runde "in vs ex" izolacije: imamo vanjski zid kojega iz nekog razloga moramo izolirati iznutra.
dakle sve okolo je izolirano izvana a taj jedan zid moramo riješiti iznutra. ma usudio bih se kladiti da bi vidjeli topliji okvir tog zida na termalnoj slici te strane kuće.
također, ako bi za (ekstremni) primjer uzeli kuću rađenu za minergie gdje uopće nema konvencionalnog načina grijanja nego se isključivo oslanja na izvor topline raznih el. trošila kao i temperaturu tijela etc a gdje su zidovi i ostali predmeti ključni u akumuliranju topline izolacija iznutra bi itekako narušila kompletan koncept, ne?

marion56
05.07.2011., 06:56
stvarno ste pretjerali i od lijepog topica napravili cirkus.

Unutarnja izolacija, naročito stiropor po zidovima je nužno zlo. Ja sam sad kod roditelja na staroj kući isto to radio u jednoj sobi, al oni znaju da stalno moraju tu sobu prozračivati, kod grijanja paziti na suh zrak, na vlagu prostorije i td...to je rađeno jer nismo nikako mogli više izvesti vanjsku izolaciju, tako da...

nekoga ovdje uvjeravati u nešto što je stvar osobnog mišljenja nema nikakve svrhe. Trebate razgovarati s osobama koje se bave građevinskom fizikom na malo veđem nivou, a ne samouki na tim programima i onda se praviti pametni. odnesite to nekom rviedntu za fizuku pa će te vidjeti šta će vam odgovoriti.

lijep pozdrav :top:

nike321
05.07.2011., 07:07
dakle sve okolo je izolirano izvana a taj jedan zid moramo riješiti iznutra. ma usudio bih se kladiti da bi vidjeli topliji okvir tog zida na termalnoj slici te strane kuće.

Okvir zida bi bio topliji od sredine zida zbog toplinskog mosta koji nastaje na prijelazu izolacije između vanjske i unutarnje, a ne zbog "lošije izolacije". Ne znam uopće kako bi se riješio toplinski most na takvom mjestu.
Ako zidovi imaju istu U vrijednost onda je i njihova termalna slika ista.
To je stvar čiste fizike.

također, ako bi za (ekstremni) primjer uzeli kuću rađenu za minergie gdje uopće nema konvencionalnog načina grijanja nego se isključivo oslanja na izvor topline raznih el. trošila kao i temperaturu tijela etc a gdje su zidovi i ostali predmeti ključni u akumuliranju topline izolacija iznutra bi itekako narušila kompletan koncept, ne?
Bi jer ne bi bilo peglanja energetskih dolina i vrhova koji su u tako dobro izoliranoj kući jako naznačeni.
U tom peglanju je prednost vanjske izolacije u kombinaciji sa masivnim zidovima.
Kad bi napravio vanjsku izolaciju od 50 cm sa zidovima debelim 1 cm (teoretski) onda tog peglanja ne bi bilo, skoro identično kao i kod unutarnje izolacije (razlika je samo u tom 1 cm akumulacije tog teoretskog zida).

Armstrong
05.07.2011., 16:42
fasada mora biti ravna. ako bude bilo valova ili pregiba gadno će izgledati kada sunce bude bacalo svjetlo ukoso po fasadi...

Da, još jače se vidi po noći, kada je upaljena vanjska zidna svjetiljka :D

mr X
05.07.2011., 19:38
Okvir zida bi bio topliji od sredine zida zbog toplinskog mosta koji nastaje na prijelazu izolacije između vanjske i unutarnje, a ne zbog "lošije izolacije". Ne znam uopće kako bi se riješio toplinski most na takvom mjestu.
Ako zidovi imaju istu U vrijednost onda je i njihova termalna slika ista.
To je stvar čiste fizike.

no konačno...

moja reakcija na izolaciju iznutra se odnosila na rješavanje problema postavljenog u pitanju na jednom drugom threadu: izoliranje jednog vanjskog zida iznutra. odgovor koji me nasmijao vidio si.
za taj primjer cijelo vrijeme govorim da se iznutra može riješiti i kvalitetno i zadovoljavajuće ali nikada kao vanjskom izolacijom.

Kad bi napravio vanjsku izolaciju od 50 cm sa zidovima debelim 1 cm (teoretski) onda tog peglanja ne bi bilo, skoro identično kao i kod unutarnje izolacije (razlika je samo u tom 1 cm akumulacije tog teoretskog zida).
e sad se ti igraš malo demagogije... :D

mr X
05.07.2011., 19:59
Da, još jače se vidi po noći, kada je upaljena vanjska zidna svjetiljka :D

đe me nađe...
danas sam završio zid za koji mi je rečeno da će noću biti osvijetljen lampama koje iz poda svijetle duž zida prema gore...gazda kuće vlasnik elektro firme...
da stvar bude slađa taj zid je tek 2 m udaljen od susjedne kuće a po lokalnim zakonima takav zid na novogradnji mora biti vatrootporan. pa je tako mr X četiri dana (uz ostale obaveze) izolirao sa 200mm kamenom vunom zid pun cijevi, vodova, nosača za gelendere, tregere za nadstrešnicu i ostale zahebancije na +30 a zid mora biti savršeno ravan...

Armstrong
06.07.2011., 12:20
đe me nađe...
danas sam završio zid za koji mi je rečeno da će noću biti osvijetljen lampama koje iz poda svijetle duž zida prema gore...gazda kuće vlasnik elektro firme...
da stvar bude slađa taj zid je tek 2 m udaljen od susjedne kuće a po lokalnim zakonima takav zid na novogradnji mora biti vatrootporan. pa je tako mr X četiri dana (uz ostale obaveze) izolirao sa 200mm kamenom vunom zid pun cijevi, vodova, nosača za gelendere, tregere za nadstrešnicu i ostale zahebancije na +30 a zid mora biti savršeno ravan...

Uh, jesise pošteno nazehebavao, svaka čast ako si još pri sebi :top:

mirabelo123
19.03.2012., 19:11
Pozdrav!

Živim u kući sa jednim katom. Prvi je kat naknadno nadograđen, a prizemlje je iz 50-tih. Prizemlje je zidano opekom debljine do 35cm, pojačano serklažima (zbog kata) te je taj prostor među serklažima popunjen blok opekom od 25cm. Kat je zidan blok opekom od 25cm i ima običnu žbuku.

Razmišljam da stavim fasadu od stiropora, pa me zanimalo da li je prizemlje već dovoljno dobro izolirano?

toni7
19.03.2012., 19:34
Pozdrav!

Živim u kući sa jednim katom. Prvi je kat naknadno nadograđen, a prizemlje je iz 50-tih. Prizemlje je zidano opekom debljine do 35cm, pojačano serklažima (zbog kata) te je taj prostor među serklažima popunjen blok opekom od 25cm. Kat je zidan blok opekom od 25cm i ima običnu žbuku.

Razmišljam da stavim fasadu od stiropora, pa me zanimalo da li je prizemlje već dovoljno dobro izolirano?

Ako financiski možete svakako bi trebalo cijeli objekat toplinski izolirati

mirabelo123
19.03.2012., 19:49
Ako financiski možete svakako bi trebalo cijeli objekat toplinski izolirati

Debljina stiropora mora biti ista i gore i dolje ili dolje može ipak manje?

Nisam nikakav stručnjak, ali nije li debljina zida od 60cm pozamašna? Ili možda ipak to nije tako puno kao što se meni čini?

Površina svih vanjskih zidova je negdje oko 200m2, oblaganje prizemlja bi me koštalo nekih dodatnih 20-ak tisuća kuna... Koja je prednost oblaganja cijele kuće? Ili da postavim stvar obrnuto, koji su mogući nedostatci oblaganja cijele kuće?

toni7
19.03.2012., 20:13

Nisam nikakav stručnjak, ali nije li debljina zida od 60cm pozamašna? Ili možda ipak to nije tako puno kao što se meni čini?

Površina svih vanjskih zidova je negdje oko 200m2, oblaganje prizemlja bi me koštalo nekih dodatnih 20-ak tisuća kuna... Koja je prednost oblaganja cijele kuće? Ili da postavim stvar obrnuto, koji su mogući nedostatci oblaganja cijele kuće?

Krivo je pročitano,ja sam mislio da je debljina zida 35 ali sad vidimda je plus 25 i to je stvarno pozamašan zid.Na katu bi svakako debljina stiropora trebala biti 8-10 cm a prizemlje ćeš morati sam odlučiti.Razlika u cijeni cementne žbuke i stiropora 5 cm ti je oko 50 kn.Debljina ne mora biti ista,napravi se prijelaz

mirabelo123
19.03.2012., 21:08
Krivo je pročitano,ja sam mislio da je debljina zida 35 ali sad vidimda je plus 25 i to je stvarno pozamašan zid.Na katu bi svakako debljina stiropora trebala biti 8-10 cm a prizemlje ćeš morati sam odlučiti.Razlika u cijeni cementne žbuke i stiropora 5 cm ti je oko 50 kn.Debljina ne mora biti ista,napravi se prijelaz

Za što mi treba cementna žbuka? Da li želite reći da ako stavljam stiropor samo na kat, da svejedno moram i prizemlje ponovno ožbukati?

toni7
20.03.2012., 17:02
Za što mi treba cementna žbuka? Da li želite reći da ako stavljam stiropor samo na kat, da svejedno moram i prizemlje ponovno ožbukati?

Ako je prizemlje žbukano i ima navučenu fasadu onda ne moraš ništa raditi osim ako ne planiraš staviti toplinsku izolaciju.Ima tu više opcija ali teško je išta reći na slijepo,probaj koju sliku staviti

mirabelo123
22.03.2012., 19:16
Ako je prizemlje žbukano i ima navučenu fasadu onda ne moraš ništa raditi osim ako ne planiraš staviti toplinsku izolaciju.Ima tu više opcija ali teško je išta reći na slijepo,probaj koju sliku staviti

Cijela kuća je ožbukana i ima navučenu fasadu. To je napravljeno 1998. godine. Nisam sad u prilici stavljati fotografiju, nažalost.

marion56
22.03.2012., 19:44

nemoj opeku gledati kao izolaciju, već samo sitropor ili vunu, ovisno šta želiš. Nemože biti previše, samo malo(debljine)

lega_iz_osijeka
10.05.2012., 15:45
Hitno mi treba nekakva okvirna cijena postavljanja stiropora po kvadratu,znaci samo ruke

Artois
11.05.2012., 01:11
Hitno mi treba nekakva okvirna cijena postavljanja stiropora po kvadratu,znaci samo ruke

Da ti ne kažem ni premalo niti previše.
Kolega je naplaćivao samo ruke 65kn, a sad neznam kako drugi rade.
Pa eto oko 10€ bi bilo okvirno negdje.

bajadojaja
18.05.2012., 06:52
Imam dilemu oko fasade, imam još dovoljno vremena do realizacije pa da čujem koje argumentirano mišljenje.
Kuća zidana termoblokom Leier Croterm 30 UZ, PVC stolarija Rehau s 16+4+16+argon+low-e stakla, prizemlje+potkrovlje.
Po projektu je 8cm stiropora na zidove i 3cm XPS-a na sokl. Ja planiram na sokl staviti 5cm XPS-a (zanemariva razlika u cijeni, a ruke ionako koštaju isto), ali se dvoumim oko debljine stiropora 8-10-12 cm. Potkrovlje planiram izolirati s 20cm vune (ventilirani krov, odzračnici, paropropusna folija, daske s razmakom 1cm, vuna 15cm između rogova + 5cm preko rogova s donje strane rogova, parna brana, gips ploče.
Molim argumentirane preporuke i prigovore, kuća je u kontinentalnom dijelu HR, Hrv. Zagorje.

ruler
18.05.2012., 07:59
U Zagorju 8 cm i 3 cm po projektu ??? Kaj je projektant dvaput sumporio vino od loze direktor?

toni7
18.05.2012., 09:31
Imam dilemu oko fasade, imam još dovoljno vremena do realizacije pa da čujem koje argumentirano mišljenje.
Kuća zidana termoblokom Leier Croterm 30 UZ, PVC stolarija Rehau s 16+4+16+argon+low-e stakla, prizemlje+potkrovlje.
Po projektu je 8cm stiropora na zidove i 3cm XPS-a na sokl. Ja planiram na sokl staviti 5cm XPS-a (zanemariva razlika u cijeni, a ruke ionako koštaju isto), ali se dvoumim oko debljine stiropora 8-10-12 cm. Potkrovlje planiram izolirati s 20cm vune (ventilirani krov, odzračnici, paropropusna folija, daske s razmakom 1cm, vuna 15cm između rogova + 5cm preko rogova s donje strane rogova, parna brana, gips ploče.
Molim argumentirane preporuke i prigovore, kuća je u kontinentalnom dijelu HR, Hrv. Zagorje.

Razlika 8 cm i 10 cm je 5-6 kn ,znači zanemariva.Ali na termoblok 30 cm po meni je 8 cm više nego dovoljno tj. projektant je dobro napisao:kava:

ruler
18.05.2012., 16:37
Boli projektanta za energetsku iskaznicu. Nece on placati porez na CO2 kroz par godina.

http://www.casopis-gradjevinar.hr/dokumenti/200605/9.pdf
http://energetski-certifikat.info/support.html

Koliko se sjecam u Zagorju nisu tople zime. Vidis da gradi kucu po PS-u.
Kakvih bozjih 8 cm????

toni7
18.05.2012., 19:23
paIli nisi vidio da čovjek zida sa termo blokom ili neznaš što je termo blok.Ja bih to ipak pustio struci tj.projektantu

ruler
19.05.2012., 10:51
gle kuzim ja tebe, ali ak zida za cijeli zivot za par kuna vise ima 30 cm termo ciglu + 10 cm stiropora i to je U=0,29 i miran je za propise i namete koji dolaze iz EU u HR a koji ce reci U=0,3 . Ti koeficijenti su ionako nategnuti od proizvodjaca. Osobno bih drugi materijal na fasadu ali to nije tema ovog pdf-a.

bajadojaja
21.05.2012., 09:02
Nisam bezveze napisao s kojom je opekom zidano, evo i link pa treba obratiti pažnju da ta cigla ima daleko bolja svojstva od blok opeke vulgaris: http://www.leier.com.hr/home/baustoffe/zidarski-elementi/opeka2/croterm-30-uz3
Osim toga, sa sjeverne strane kuće je garaža (u kompletu s kućom, sve je isti objekt, i kuća i garaža) koja štiti 3/4 objekta sa sjevera.
Kuća bi po svim proračunima trebala spadati u niskoenergetske, razred B. Sad, taj razred je dosta "rastezljiv", ja bih bio zadovoljan da mi je kuća u B razredu, ali da je bliže A nego C razredu ako me razumijete.
http://dl.dropbox.com/u/6736945/Energetski%20certifikat.jpg
Svi stupovi, nadvoji i deka su "obučeni" s vanjske strane kombi pločama, znači na kući s vanjske strane nigdje nema golog betona.

ruler
21.05.2012., 21:38
certifikati za ovu ciglu su cirkus. ako imas neki papir od cigle (ne sprintano s neta) gdje pise U-Wert, onda te boli patak.

bajadojaja
22.05.2012., 08:20
Ne kužim što želiš reći. Da uzmem ciglu i nosim je na IGH da ispitaju da li cigla odgovara deklariranom ili...? Na svakoj paleti je bio kontrolni list, uzeo sam par komada i spremio. Za ostalo mogu samo vjerovati proizvođaču i uzeti neku rezervu. Ali zar nije isto sa svim opekama (i ostalim proizvodima) na tržištu? Kad završim jednog dana fasadu i napravim termovizijsko mjerenje biti ću pametniji, a dotad mogu živjeti u nadi da je sve napravljeno kako spada.

bajadojaja
25.08.2013., 08:54
Evo da malo dignem temu.
Tražim provjerenog majstora za izradu kompletne stiroporfasade na obiteljskoj kući veličine 8X8m, visoko prizemlje+garaža naslonjena na kuću cca 6X4m, lokacija Zlatar.
Fasada mora biti po svim pravilima struke i proizvođača, molim da se ne javljaju kemičari koji bi to odradili lošije nego da si radim sam.
Znači, tražim majstore a ne priučene fasadere.

vhrkac
21.10.2013., 13:06
evo da dignem malo temu.....razmisljam o stiropor fasadi.....
kuca je izvana ozbukana sa termozbukom i navucena je fasada...(kako se prije radilo jel)
i sad moje pitanje je:

dali mi je dosta 5 cm stiropora za dovoljnu toplinsku izolaciju ili da stavim najmanje 8 cm?
razmisljam o tome jer razlika je u cijeni a i imam vec neki vid izolacije sa termo zbukom i navicenom fasadom....?????

eto molio bih znalce za strucan odgovor......

na termozbuku i fasadu koji stiropor i koju cvrstocu staviti???'5cm(dali je to dovoljno???) ili minimalno 8cm?

hvala unaprijed

moze i na pm.....

i gdje je trenutacno najjeftiniji stiropor? i ostali pribor za izradu fasade??????

baustelac99
21.10.2013., 13:23
4cm termožbuke je približno 1cm stiropora. dakle skoro zanemarivo. Ja nebih išao ispod 8cm, a ako može stavio bi i 10. stiropor je ionako najjeftiniji u cjeloj priči. pitanje je što će biti za 3 ili 5god, tj dal će biti kakav "eko" porez ako je zid lošijih svojstava. a onda više nema popravka.

bajadojaja
22.10.2013., 14:24
gle kuzim ja tebe, ali ak zida za cijeli zivot za par kuna vise ima 30 cm termo ciglu + 10 cm stiropora i to je U=0,29 i miran je za propise i namete koji dolaze iz EU u HR a koji ce reci U=0,3 . Ti koeficijenti su ionako nategnuti od proizvodjaca. Osobno bih drugi materijal na fasadu ali to nije tema ovog pdf-a.

Evo moja fasada gotova, na kraju sam išao s 12cm falcanim, kompletni sistem od Baumit-a.
Uskoro radim energetski certifikat, jedva čekam da vidim što sam na kraju sazidao.

baksadj
26.10.2013., 22:08
Thanx

Iole normalni trgovci računaju cijenu stiroppora po centimentru debljine. Jer se stiropor reže iz većih blokova. Savjet moj je da uvijek provjerite dali tako računaju ako ne računaju tako onda imaju različitu maržu po debljini stiropora što govori da su lakomi. drugu stvar treba paziti na cijenu to je lijepilo i završni sloj fasade. Po mom iskustvu stiropor je mala stvka naspram lijepila i fasade ( majstorima nebi trebalo biti bitno s kojom debljinom stiropora rade i ne smije utjecati na cijenu kvadrata

nike321
27.10.2013., 05:59
Fasada je samo oko 30% izvora topline u jednoj kući. Tako da sređivanjem fadade na 15 cm ili 50 cm nećeš pokriti sve toplinske dobitke koje jedna kuća ima. Za to ti treba pasivna kuća, a ona se ne sastoji samo od izolirane fasade.

LORDLORD
26.01.2014., 10:04
A sto je s drugim materijalima, ima li netko iskustva s Fasadnom ciglom/siporeks/ytong i slicno?

baustelac99
26.01.2014., 17:17
puno lošija toplinska svojstva od stiropora (ili bilo koje vune), tako da nema smisla jer bi zid bio predebeo da ga još dodatno obložiš ytongom.