PDA

View Full Version : Opća upomoć tema

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13

amex
06.04.2010., 18:29
Moze li mi ko rijesit intervale monotonosti, jer nisam siguran jesam li rijesi tocno.
y=4x-2/4x^2-3

meni ispada 16x^2+16x-12, pa onda nemogu rijesit kvadratnu funkciju.

vweki_
06.04.2010., 19:13
pozdrav !Trebam pomoć oko eseja ...

http://www.picfront.org/d/7xSw

timi
06.04.2010., 21:27
Bok. Pišem državnu maturu za tjedan dana i riješio sam test iz fizike, ali ne znam jesu mi odgovori točni. Može li mi netko projveriti ima 35 zadataka koji nisu veliki
TEST - http://dokumenti.ncvvo.hr/Svi_ispiti/Fizika/OI_09.zip

Moji odgovori
1. A
2. D
3. C
4. D
5. D
6. D
7. B
8. C
9. B
10. A
11. D
12. B
13. D
14. D
15. A
16. B
17. ?
18. D
19. A
20. A
21. A
22. A
23. C
24. B
25. 0.2m
26. 3.2m/s
27. 1. 310,15K 2. 2K
28. marko
29. ne
30. 906,08
31. 2. 6,93m/s^2
32. 1. A-->B 2. ? 3. 499,99J
33. 0,1m
34. 1. 5 2. ?
35. to znam riješiti

demarkis
06.04.2010., 21:35
pozdrav !Trebam pomoć oko eseja ...

http://www.picfront.org/d/7xSw

rado bih ti pomogao oko eseja, ali ja samo vidim Metodu sekante za aproksimativno određivanje nul-točaka. Nadam se da nije to tema eseja :cerek:

kaksi
06.04.2010., 23:47
Bok. Pišem državnu maturu za tjedan dana i riješio sam test iz fizike, ali ne znam jesu mi odgovori točni. Može li mi netko projveriti ima 35 zadataka koji nisu veliki

Moji odgovori
1. A
2. D
3. C
4. D
5. D
6. D
7. B
8. C
9. B
10. A
11. D
12. B
13. D
14. D
15. A
16. B
17. ?
18. D
19. A
20. A
21. A
22. A
23. C
24. B
25. 0.2m
26. 3.2m/s
27. 1. 310,15K 2. 2K
28. marko
29. ne
30. 906,08
31. 2. 6,93m/s^2
33. 0,1m
34. 1. 5 2. ?
35. to znam riješiti

ja sam 3.r. do kud smo mi došli s gradivom, po meni je sve točno osim 13.
Nije 6g, nego g/6. Nemože na mjesecu bit veće ubrzanje nego na zemlji.

cloudy
07.04.2010., 10:27

Moji odgovori
1. A
2. D
3. C
4. D
5. D
6. D
7. B
8. C
9. B
10. A
11. D
12. B
13. D
14. D
15. A
16. B
17. ?
18. D
19. A
20. A
21. A
22. A
23. C
24. B
25. 0.2m
26. 3.2m/s
27. 1. 310,15K 2. 2K
28. marko
29. ne
30. 906,08
31. 2. 6,93m/s^2
33. 0,1m
34. 1. 5 2. ?
35. to znam riješiti

ovak,prvo jel možeš reć kak se sedmo izračuna,mislim to nisam znala i nemam ništa zaokruženo..i zašto 9B..12 ja imam A,13 je isto A,a kod mene i 14.A,17. je B i ja pod 19 imam B..drugo nam je isto to pod teorijom,a zadatke nisam ni rješavala..

kaksi
07.04.2010., 11:30
ovak,prvo jel možeš reć kak se sedmo izračuna,mislim to nisam znala i nemam ništa zaokruženo..i zašto 9B..12 ja imam A,13 je isto A,a kod mene i 14.A,17. je B i ja pod 19 imam B..drugo nam je isto to pod teorijom,a zadatke nisam ni rješavala..

19. je B točan. ... kad bolje razmislim, mislim da je 12. pod A točno.

very_confused1
07.04.2010., 11:51

tamo među onim formulama imaš tu formulu za T u LC strujnom krugu..imaš da je Rl=4Rc, izlučiš iz toga L ili C, kako ti draže, i uvrstiš u onu formulu za T. kad sve to pod korjenom pokratiš ostane ti kružna frekvencija u koju uvrstiš ovu frekvenciju koja ti je zadana. i samo izračunaš taj period, okreneš ga recipročno i eto ti frekvcencije.
kod 9. imaš elektromotorni napon, unutarnji otpor (R) i imaš dva vanjska koji su spojeni serijski (znači ukupni vanjski dobiješ zbrajajući ova dva), sve to uvrstiš u formulu za struju (ono E/Ru+Rv). a struja ti je kod serijskog spoja svugdi ista. napon je I*R, u ovom slučaju U=I*2R i dobiješ 10V.
12. je D jer ukupna energija mora biti očuvana. imaš da je jedna kinetička 1,4 a druga 0,3 a potencijalna djelujući na ovaj uteg djeluje i na kolica znači da je ukupna potencijalna jednaka ukupnoj kinetičkoj.
13. je A
14. je C. kad je na maksimalnom otklonu tad je potencijalna maksimalna, a kinetička 0. a kad prolazi ravnotežnim tad je kinetička najveća, a portencijalna 0. kako ukupna energija kora biti očuvana, energija je 2J
17. je A. pita te koliko se raspadne. ti dobiješ da nakon raspada ostane 1/16No, a da izračunaš koliko se raspalo moraš od No (znači od 1) oduzeti koliko je ostalo neraspadnuto
19. je D. valna duljina je po definiciji udaljenost dviju čestica koje titraju u fazi, ili jedan brijeg i jedan dol.

cloudy
07.04.2010., 12:10
tamo među onim formulama imaš tu formulu za T u LC strujnom krugu..imaš da je Rl=4Rc, izlučiš iz toga L ili C, kako ti draže, i uvrstiš u onu formulu za T. kad sve to pod korjenom pokratiš ostane ti kružna frekvencija u koju uvrstiš ovu frekvenciju koja ti je zadana. i samo izračunaš taj period, okreneš ga recipročno i eto ti frekvcencije.
kod 9. imaš elektromotorni napon, unutarnji otpor (R) i imaš dva vanjska koji su spojeni serijski (znači ukupni vanjski dobiješ zbrajajući ova dva), sve to uvrstiš u formulu za struju (ono E/Ru+Rv). a struja ti je kod serijskog spoja svugdi ista. napon je I*R, u ovom slučaju U=I*2R i dobiješ 10V.
12. je D jer ukupna energija mora biti očuvana. imaš da je jedna kinetička 1,4 a druga 0,3 a potencijalna djelujući na ovaj uteg djeluje i na kolica znači da je ukupna potencijalna jednaka ukupnoj kinetičkoj.
13. je A
14. je C. kad je na maksimalnom otklonu tad je potencijalna maksimalna, a kinetička 0. a kad prolazi ravnotežnim tad je kinetička najveća, a portencijalna 0. kako ukupna energija kora biti očuvana, energija je 2J
17. je A. pita te koliko se raspadne. ti dobiješ da nakon raspada ostane 1/16No, a da izračunaš koliko se raspalo moraš od No (znači od 1) oduzeti koliko je ostalo neraspadnuto
19. je D. valna duljina je po definiciji udaljenost dviju čestica koje titraju u fazi, ili jedan brijeg i jedan dol.

ok,hvala,ne mogu reć baš da sam sve živo skužila,al 17 definitivno je,tak bi bzvz i tam na brzinu krivo zaokružila i 19 isto tak,ja blesava išla ko da mi to amplituda,joj..

very_confused1
07.04.2010., 12:19
ima puno grešaka među ovim rješenjima što je gore netko napisao
kad uhvatim vremena vam ispravim to, ako se već ne pojavi netko

very_confused1
07.04.2010., 12:41

Moji odgovori
1. A
2. D
3. C
4. D
5. D
6. D
7. B
8. C
9. B
10. A
11. D
12. B
13. D
14. D
15. A
16. B
17. ?
18. D
19. A
20. A
21. A
22. A
23. C
24. B
25. 0.2m
26. 3.2m/s
27. 1. 310,15K 2. 2K
28. marko
29. ne
30. 906,08
31. 2. 6,93m/s^2
33. 0,1m
34. 1. 5 2. ?
35. to znam riješiti

1. A. stalna sila daje tijelu ubrzanje pa se tijelo giba ubrzano 1.N zakon
5. A. iz veze linearne brzine i obodne brzine izraziš T (koji je isti u oba slučaja), centripetalne sile ti se pokrižaju i ostane da je R/2
12. D. to imaš gore objašnjeno
13. A
14. C. objašnjeno gore
16. A
17. A. objašnjeno gore
19. D. objašnjeno gore
21. mislim da je B al ovo ne znam
22. B. kod složenih gibanja (a vodoravni tj horizontalni hitac to jest) gibana se događaju neovisno što u ovom konkretnom slučaju znači da tijelu jednako treba da padne vertikalno dolje (slobodno padne ili već nešto) i da napravi put u obliku parabole. ovo nije najbajnije objašnjeno ali ugl gibanja su neovisna pa su vremena ista.....mislim da je to sve, možda ima još provjerim opet kasnije
ove zadatke mi se sad ne da rješavat a i nemam vremena
ono što sam škicnula
32. unutarnja energija se po meni ne mjenja jer je kružni proces (:ne zna:), a rad izračunaš ko površinu tog lika ispod grafa tj ko površinu tog trokuta ako si tako računao onda je ok.
35. izlazni rad izračunaš po formuli Wi=Ef-Ek. sve podatke imaš zadane
a apsolutnu pogrešku računaš tako da kad izračunaš W nađeš njihovu sredinu (zbrojiš ih i podjeliš sa onoliko koliko ih ima) i onda oduzimaš svaki rad od tog što si dobio

kaksi
07.04.2010., 16:14
5. A. iz veze linearne brzine i obodne brzine izraziš T (koji je isti u oba slučaja), centripetalne sile ti se pokrižaju i ostane da je R/2
13. A
14. C. objašnjeno gore
16. A
17. A. objašnjeno gore
19. D. objašnjeno gore
22. B. kod složenih gibanja (a vodoravni tj horizontalni hitac to jest) gibana se događaju neovisno što u ovom konkretnom slučaju znači da tijelu jednako treba da padne vertikalno dolje (slobodno padne ili već nešto) i da napravi put u obliku parabole. ovo nije najbajnije objašnjeno ali ugl gibanja su neovisna pa su vremena ista.....mislim da je to sve, možda ima još provjerim opet kasnije
ono što sam škicnula
32. unutarnja energija se po meni ne mjenja jer je kružni proces (:ne zna:), a rad izračunaš ko površinu tog lika ispod grafa tj ko površinu tog trokuta ako si tako računao onda je ok.
a apsolutnu pogrešku računaš tako da kad izračunaš W nađeš njihovu sredinu (zbrojiš ih i podjeliš sa onoliko koliko ih ima) i onda oduzimaš svaki rad od tog što si dobio

@22. znači, kad bi pustili tenisku lopticu s 1m i kad bi je ispalili iz topa, ona bi jednako dugo bila u zraku?

moon girl
07.04.2010., 18:09
heej, zna netko možda što se uči u 6. i 7. razredu iz engleskog jezika?
hvala mnogo;)

timi
07.04.2010., 18:38
hvala ljudi, budem to još sve pregledao

very_confused1
07.04.2010., 19:50
@22. znači, kad bi pustili tenisku lopticu s 1m i kad bi je ispalili iz topa, ona bi jednako dugo bila u zraku?

ne, nego kad bi ju pustio da pada i bacio da leti horizontalno, jednako dugo bi bila u zraku
isto tako kad bi ju ispalio iz topa vertikalno prema dolje i horizontalno, jednako dugo bi bila u zraku.
to je teorija složenih gibanja. ako ne vjeruješ odi pitaj na prirodne znanosti

kaksi
07.04.2010., 20:45
ne, nego kad bi ju pustio da pada i bacio da leti horizontalno, jednako dugo bi bila u zraku
isto tako kad bi ju ispalio iz topa vertikalno prema dolje i horizontalno, jednako dugo bi bila u zraku.
to je teorija složenih gibanja. ako ne vjeruješ odi pitaj na prirodne znanosti

pa kaj nije top horizontalni hitac....
Nije da ne vjerujem, vidim po postovima da si bolji ti u fizici, ali mi nije jasno to..

very_confused1
07.04.2010., 21:22
pa kaj nije top horizontalni hitac....
Nije da ne vjerujem, vidim po postovima da si bolji ti u fizici, ali mi nije jasno to..

bolja :D
pa mislim da uzrok gibanja mora biti isti, tj kad baciš ili ispališ
sad kad bi išao jedno baciti a drugo ispaliti iz topa, po teoriji bi trebalo biti isto, a dal je u praksi, ne bih znala
al neće te sigurno pitati kad bi izbacio iz topa tenisku lopticu i pustio da slobodno pada, kako se odnose vremena (valjda)

kaksi
07.04.2010., 21:44
bolja :D
pa mislim da uzrok gibanja mora biti isti, tj kad baciš ili ispališ
sad kad bi išao jedno baciti a drugo ispaliti iz topa, po teoriji bi trebalo biti isto, a dal je u praksi, ne bih znala
al neće te sigurno pitati kad bi izbacio iz topa tenisku lopticu i pustio da slobodno pada, kako se odnose vremena (valjda)

ooops... ispričavam se :ne zna: ... sad znam kaj bum pital profesoricu idući put.

timi
09.04.2010., 11:20
zadatak 32. ukupni rad koji je izvršen je 2000J?
i 34.2 kako se to rješava? jel to 2k+1=11 maksimuma

amex
10.04.2010., 14:09
Može molim pomoč oko ovog zadatka neznam kako ga riješit.

Koliko treba uplaćivati naka osoba za 5 godina, početkom godine da bi mogla ostvariti rentu u iznosu 430.00 KN plativa krajem godine za 4 godine počevši od desete godine, ako je dekuzivni godišnji kamatnjak jednak 8%

pip pirrip
10.04.2010., 14:13
Moje pitanje se ne tiče zadataka ni sadržaja eseja i seminara, nego forme/količine seminara. Fakultetski profesori se koriste izrazom ''kartice teksta'', za koje kažu da iznose 1800 znakova. Šta točno znače ti znakovi i koliko je to kad se prevede u stranice? :)

monika33
10.04.2010., 15:23
Moje pitanje se ne tiče zadataka ni sadržaja eseja i seminara, nego forme/količine seminara. Fakultetski profesori se koriste izrazom ''kartice teksta'', za koje kažu da iznose 1800 znakova. Šta točno znače ti znakovi i koliko je to kad se prevede u stranice? :)

"novinarska" ima cca 1800 znakova uključujući i razmake...kada napišeš tekst u word klikni na tools pa na word count pa ćeš vidjeti koliko ima znakova...

prije je to bila A4 stranica a danas ovisi jer su se računala mijenjala, a i postoje drugačiji fontovi, proredi i sl., ali cca pola stranice...

mali vilenjak
10.04.2010., 15:31
e ljudi, prvo ispričavam se ako postavljam pitanje na krivoj temi...ali jel itko zna gdje mogu naći rješenja oglednih ispita iz matematike 2009, niža razina...hvala puno...

pip pirrip
10.04.2010., 17:16
"novinarska" ima cca 1800 znakova uključujući i razmake...kada napišeš tekst u word klikni na tools pa na word count pa ćeš vidjeti koliko ima znakova...

prije je to bila A4 stranica a danas ovisi jer su se računala mijenjala, a i postoje drugačiji fontovi, proredi i sl., ali cca pola stranice...

Zahvaljujem! :)

UltraHardcore
11.04.2010., 00:23
bili mi neko mogao objasniti u engleskom jeziku kaj su to kondicionali, za kaj služe, kako prepoznati koji kondicional, navest par primjera za svaki i objasniti mi kak da znam kad da pišem koji kondicional

ivana15
11.04.2010., 12:15
bili mi neko mogao objasniti u engleskom jeziku kaj su to kondicionali, za kaj služe, kako prepoznati koji kondicional, navest par primjera za svaki i objasniti mi kak da znam kad da pišem koji kondicional
http://engleski-jezik.com/glagoli/kondicionali.htm

UltraHardcore
11.04.2010., 13:22
zahvaljujem veoma

ignotus
11.04.2010., 13:48

1.kond. If she comes tomorrow I´ll take her to the restaurant. -ako dođe sutra odvest ću je...
u 1. kond. ti se pojavljuje i unless(to znači If not i iza toga slijedi pozitivni glagol)
Unless he WANTS to eat pizza, I´ll take him to the Chinese restaurant.-ako ne želi jesti picu odvest ću ga u kineski restoran.
2. If I had more time, i would learn to play piano. -da imam više vremena naučio bih svirati klavir.
3. If i had known you were in hospital i would have visited you. - da sam znao da si bio u bolnici bio bih te posjetio.

eto to je neka skraćena verzija, a šta se tiče upotrebe, tvorbe i drugih detalja prošvrljaj po netu :mig:

ignotus
11.04.2010., 14:27
i usput pišem esej o Odiseju (njegov karakter, djela....) pa ako mi netko moze u par natuknica dat savjete o čemu da pišem?? :moli:

marin5armagedon
11.04.2010., 16:24
13. A
14. C. objašnjeno gore
16. A
17. A. objašnjeno gore
19. D. objašnjeno gore
ono što sam škicnula

ja mislim da 22 nije tocno B, jer tijelo koje je baceno, odnosno - hor. hitac se sastoji od slobodnog pada + jednoliko gibanje u horizontalnom smjeru sto bi znacilo da ce mu trebat malo duze dok padne!

Optik
12.04.2010., 02:26

5. C ( sqrt2 R).
Formula je F=GMm/R^2 (Newtonov zakon gravitacije)

very_confused1
12.04.2010., 09:53
5. C ( sqrt2 R).
Formula je F=GMm/R^2 (Newtonov zakon gravitacije)

nije nego formula za centripetalnu silu.
di u formuli za gravitaciju možeš iskoristiti podatak da su im ophodna vremena ista :kava:

petra_b_
12.04.2010., 10:06
pisem esej iz engleskog pod naslovom ''Sport and sports competitions'' (za i protiv) i treba mi samo pomoc oko uvoda, s tim da mozete dat ideju i na hrvatskom...hvala ;)

Guns n roses
12.04.2010., 15:24
jaoo ljudi..trebam pomoć veliku.o ovome mi dosta ovisi ocijena stoga HEELP PLIIZ. :s:s ovo je zadatak:

1.U kratkom sastavku,a na temelju vlastitog doživljaja pjesme,objasni misao završnih stihova:Grozno kao s božje trube/ uvjeri ih tvrdom vjerom / da tu vrijede samo mjerom / kom po tebi dom svoj ljube.

2.odaberi 1 tvrdnju i objasni kako je shvačaš: jezik je ključ srcu / jezik posiječe gore od mača / kakvo srce,takav jezik.

Pjesma je Jezik roda moga,Petar Preradović

(Kao vječno more sinje
U kretu si gipkom, lakom,
Podaje se dahu svakom
I mreška se i propinje,
(Kakva moć je vjetra koga) -
Zuji, zveči, zvoni, zvuči,
Šumi, grmi, tutnji, huči, -
To je jezik roda moga)

:confused::ne zna::s:s

markosandra
13.04.2010., 15:22
bok, neznam dali sam na dobrom forumu ali trebam hitno pomoć oko njemačke gramatike... tj. rečenice sa weil, da, indem,statt dass/anstatt dass, ohne dass/ohne zu molim pomoćććć!!!!!!!!

markosandra
13.04.2010., 15:37
:ne zna::ne zna::ne zna: ako ne položim....taj njemački...

San Francisco
13.04.2010., 22:38
Može te li mi "ocijenit" ovaj esej iz engleskog na temu The influence of Tv on teenagers

Nowadays watching TV is a part of daily ritual for millions of teenagers all over the world. They watch all sorts of TV programmes : sports, music, news, documentaries, etc. According to some opinions time they spend watching TV is a quality spent time while others claim that it is just a waste of time. Therefore lets see their arguments.

First of all TV gives teenagers an opportunity to learn something useful. There are numerous documentaries offering them interesting facts about space, animal kingdom or nature. In addition, a good movie or music show can be a good relaxation after strenuous day. Besides that TV gives them a chance to find out the latest news.

On the other hand, a lots of teenager waste their time watching violent and pointless TV programme such as reality shows. Furthermore, excessive staring at a magic boy called TV can also cause health or psychical difficulties. Lower marks can also be a result of watching TV.

To conclude we can say that TV cuts both ways.This suggests that it can be an useful tool or a weapon. It is important to pick those parts of TV programme which are not harmful for our mind in quantity which is not harmful for our body. (209 words)

Thanks ahead ;)

on i ona
14.04.2010., 19:32
Zanima me jel mi možete pomoći. Pišem seminarski rad na temu "Računovodstveno praćenje promjena na kapitalu" pa me zanima jel može pomoć oko toga. Već sam si odredio neke teme u istom pa me zanima:

1. Računovodstvo (definicija, vrste i slično)
2. Zakon o Računovodstvu (oni 'Rvacki i međunarodni standardi)
3. Kapital (vrste kapitala i definicija istih)

I onda kao "šećer na kraju" ide pitanje "Računovodstveno praćenje promjena na kapitalu". Kako? Šta? Gdje? Sa kim?

Svaka pomoć je dobrodošla pa da ne zaspamavamo temu može i na PM.

Hvala svima koji pomognu :top:

calahan
14.04.2010., 20:08
pozdarav.iman završni rad za 10 dana,tema je Prerada metala valjanjem.imali ko da je to već radio pa da mi pošalje.Unaprijed hvala

Kuerten
15.04.2010., 15:39
trebam jednu jednostavnu rečenicu s jednim proširenjem(neka bude što lakša) da uključuje riječ Vergangenheit(prošlost) i još jednu rečenicu isto takve složenosti samo da uključuje riječ Zukunft(budućnost)..................i zanima me je li u njemačkom jeziku uvijek treba stajati rod uz imenicu u rečenici?

amex
15.04.2010., 16:55

Koliko treba uplaćivati naka osoba za 5 godina, početkom godine da bi mogla ostvariti rentu u iznosu 430.00 KN plativa krajem godine za 4 godine počevši od desete godine, ako je dekuzivni godišnji kamatnjak jednak 8%.

dinsuga
15.04.2010., 20:52
heej, zna netko možda što se uči u 6. i 7. razredu iz engleskog jezika?
hvala mnogo;)

učiti češ o prefect continuous,prefect simple,present perfect i nepravilne glagole što se tiče 7.r što se tiče 6.r nemogu se sjetiti stoga :ne zna:

lidija-ri
16.04.2010., 15:19
Pišem maturalne radnje, seminare i diplomske radove iz područja ekonomije. mail: lidija_kundak@yahoo.com. mob: 099/5653221

demarkis
16.04.2010., 21:42
trebam jednu jednostavnu rečenicu s jednim proširenjem(neka bude što lakša) da uključuje riječ Vergangenheit(prošlost) i još jednu rečenicu isto takve složenosti samo da uključuje riječ Zukunft(budućnost)..................i zanima me je li u njemačkom jeziku uvijek treba stajati rod uz imenicu u rečenici?

Rod/član se koristi uvijek osim kada imenicu upotrebljavaš u množini pa ne možeš staviti neodređeni član (npr. eine Schuhe jer je množina ali možeš kroz neki drugi oblik koji sadrži taj eine npr meine, keine) ali u mn. možeš koristiti određeni član i još član ne stavljamo kada koristimo zbirne imenice.

In der Vergangenheit war ich jünger. (U prošlosti sam bio mlađi.)

Die Zukunft ist ungewiss für uns. (Budućnost nam je nepoznata.)

petra_b_
17.04.2010., 13:42
pisem esej iz engleskog pod naslovom ''Sport and sports competitions'' (za i protiv) i treba mi samo pomoc oko uvoda, s tim da mozete dat ideju i na hrvatskom...hvala

Groinx
18.04.2010., 11:47
Može li mi itko ovo prevesti:

The latch enable input (pin 11) is taken high and so the latches are transparent.
Once these values are set up, the latch enable input is taken low again, and the values are stored.

Dodo2007
18.04.2010., 18:31
jedno kemijsko pitanje : Zašto se ionski kristali mogu otopiti u vodi. (kako to da molekula vode može "izčupati" ion iz kristalne strukture ,a znamo da ionski kristali imaju čvrstu strukturu)

meth001
19.04.2010., 18:29
pozdrav ekipa!! da vas pitam nešto. jel mi može netko molim vas objasnit kako da proračunam i izradim nacrt dvoradnog klipnog cilindra, i to prema priloženim skicama (pogledaj slike)? molim vas u samo par riječi mi to objasnite. znam da je ovo off-topic, ali moram ovo napravit do petka, a rad mi je jako važan. eto ako netko ima vremena i volje nek mi objasni samo u par rečenica. HVALA :)

Slike:
http://img535.imageshack.us/i/img037cs.jpg/
http://img97.imageshack.us/i/img036sk.jpg/
http://img693.imageshack.us/i/img035p.jpg/

zhabica
20.04.2010., 10:27
Ima li tko bilješke iz teksta Introduction knjige "Hong Kong Cinema in a Borderless World" Yau C. M. Estera??

InEsKa
20.04.2010., 17:01
jedno kemijsko pitanje : Zašto se ionski kristali mogu otopiti u vodi. (kako to da molekula vode može "izčupati" ion iz kristalne strukture ,a znamo da ionski kristali imaju čvrstu strukturu)

Zato što molekula vode snažno hidratizira ione iz ionskog kristala zbog privlačnih ion-dipol sila.

vaga zocy
21.04.2010., 16:31
Dipl. ekonomistica piše seminarske, maturalne, diplomske radove vezano uz ekonomiju i slično.. Također prevodim s engleskog na hrvatski jezik - opći i poslovni!

Informacije na PM

deltaQ
21.04.2010., 21:21
kemija , pomoć, hitno ljudi:( izračunaj broj molekula anhidrida butanske kiseline što nastane reakcijom 1 kg butanske kiseline. zna netko ovo?

Gänseblümchen
21.04.2010., 23:05
kemija , pomoć, hitno ljudi:( izračunaj broj molekula anhidrida butanske kiseline što nastane reakcijom 1 kg butanske kiseline. zna netko ovo?

reakcija glasi:
2 molekula butanske kiseline ----> 1 molekula anhidrida + 1 molekula vode

n(kiselina) : n(anhidrid) = 2 : 1
n(kiselina)= m(kiselina)/M(kiselina) -----> masu od 1kg napiši kao 1000g
Tako ćeš dobiti množinu kiseline.
Iz omjera ćeš dobiti množinu anhidrida.
Po formuli n=N/L ćeš dobiti broj molekula anhidrida (množinu smo našli, a L je konstanta i iznosi 6,022 * 10^23)
:D

filip02
22.04.2010., 09:29
dali netko zna rjesavat zadatke iz prometne tehnike?imam 2 zadatka pa ako ima neko nek kaze da ne pisem bzvz

elah_Q
22.04.2010., 17:07
zna netko ove zadatke?

1.osnovni bridovi kvadra dugački su 3 i 4cm. kolika je duljina bočnog brida ako je dijagonalni presjek tim bridom kvadrat?

2.površine strana kvadra u međusobnom su omjeru 3:6:10,obujam kvadra je 150 cm3.kolike su duljine bridova kvadra?

tija =)
24.04.2010., 08:56
upomoooccc.....trebam napraviti elaborat o bojanju....za maturu....a nigdje nemogu naci nista o tome....osimu njizi....ali tomi je premalo....pa ono.....molimvasss....=)

...valerie...
25.04.2010., 10:40
Hi!Treba mi pomoć oko referata iz likovnog,tema je neoapstrakcija. Ni u knjizi ni na internetu ne mogu ništa naći o tome.
Zna li itko nešto o tome,koji su umjetnici,neke slike...
pomozite:s

matematicarka00
25.04.2010., 13:44
molim vas , mozete mi objasnit kak se racuna obujam i oplosje pravilne cetverostrane prizme . nisam bila u skoli kad se to radilo a prof. je rekla da mi nece i nema vremena pokazat jedan zadatak . bila bi vam zahvalna ako to mozete napravit u sto kracem roku , hvala unaprijed.

d._m.
26.04.2010., 14:38
pravilna četverostrana prizma su kocka i kvadar :ne zna:

trpi
26.04.2010., 15:26
jel ima neko da super zna matematiku 4. raz srednje skole, imam neke zadatke sto mi treba rijesiti, po rjesenom zadatku uplatim 5kn na racun preko net bankinga! ja posaljem zadatke na mail on ona rjesi uredno citljivo, uslika ili skenira posalje mi nazad sa brojem racuna i uplatim! bez prevare, trebat ce mi vise puta! danas vec bi mi trebalo rijesiti nekoliko zadataka. zadaci nisu nis teski, normalno gradivo. pozeljno al ne nuzno imati msn il neku vrst instant komunikacije radi boljeg brzeg komuniciranja jel. na pm!

YokoOno
26.04.2010., 20:52
Zanima me koja je razlika kada se u drugom odnosno trecem kondicionalu koristi would,might i could u main clause.

chaka khan
27.04.2010., 13:19
može pomoć oko zadatka

Koji graf prikazuje funkciju f (x) = 2x - 1?

kako se to računa? imam ponuđena 4 grafa.

ivanaa32
27.04.2010., 14:49
Molim Vas može li mi netko Iz " Novele od Stanca" obrazložit motive a) Sukob starih i mladih b) Sukob sela i gradova
Hvala!!!!

d._m.
27.04.2010., 14:56
može pomoć oko zadatka

koeficijent smjera je pozitivan, znači, pravac raste (tj. pruža se od dolje lijevo prema gore desno), pa prvo eliminiraš one koji ne ulaze u ovo

Pa uzmi jedan od pravaca, pogledaj u bilo kojoj točki kolka je X koordinata (ak na grafu nema označenih točki, onda približno uzmi), pa uvrsti taj X u jednadžbu da dobiš Y koordinatu. Pa ak na pravcu postoji Y koordinata koja se slaže s odabranom X koordinatom, to je taj pravac. Ak ne, onda traži na drugim pravcima.

chaka khan
27.04.2010., 18:26
koje je riješenje ovoga zadatka x2 − 3x + 2 = 0 i koja je to vrsta zadatka

d. m. ne kužim i dalje, jedino možda da riješiš zadatak pa da vidim kako to ide.

d._m.
27.04.2010., 18:51
oćeš reći da neznaš izračunati X iz jednostavne kvadratne jednadžbe? :confused:
koja je to vrsta zadatka? :facepalm: nit ju neznaš prepoznati?

d. m. ne kužim i dalje, jedino možda da riješiš zadatak pa da vidim kako to ide.
prvo, nebrem ti ga riješiti jer nemam ponuđene grafove
drugo, i da mi daš grafove i da ti riješim, nikakve koristi od toga, kad vidim da pojma nemaš o najosnovnijim osnovama :ne zna:

very_confused1
27.04.2010., 18:59
može pomoć oko zadatka

daj grafove pa ćem ti reći :rofl:

very_confused1
27.04.2010., 19:00

nemaš mighty casio blablablabla :D

inače odgovara ti potpis pitanjima :top:

chaka khan
27.04.2010., 19:23
e jebiga ljudi ne znam, zaboravio sam, pa zato i pitam. http://dokumenti.ncvvo.hr/Svi_ispiti/Matematika-osn/PM_09.zip to je pitanje 7 i 22

very_confused1
27.04.2010., 20:58
e jebiga ljudi ne znam, zaboravio sam, pa zato i pitam. http://dokumenti.ncvvo.hr/Svi_ispiti/Matematika-osn/PM_09.zip to je pitanje 7 i 22

7. je A
a za 22. ukucaj u gugl RJEŠENJA KVADRATNE JEDNADŽBE :top:

demarkis
28.04.2010., 19:39
Molim Vas može li mi netko Iz " Novele od Stanca" obrazložit motive a) Sukob starih i mladih b) Sukob sela i gradova
Hvala!!!!

A) koncentriraj se na odnos mladića koji se rugaju starcu Stancu
B) odnos gradskih mladića prema starcu može se tumačiti i kao odnos uživanje u gradu i zabava - selo : rad, trud

morao bih čitati djelo da ti detaljnije objasnim..ovo su ti smjernice prema kojima iščitaš djelo i tumačiš odnose

X-plorer
28.04.2010., 23:29
Moram napraviti neki referat/prezentaciju iz fizike, tema je "Energija budučnosti" ima tko kakvih ideja o čemu da točno pišem, malo sam googlao po netu vidim da ima toga o vodiku, fuziji, solarne energije i itd...ima još tko kakvih prijedloga...:)

d._m.
29.04.2010., 12:18
buduĆnosti, da ne zajebeš već u naslovu :D

geotermalna energija, energija plime i oseke, energija valova, vjetroelektrane

justdoit
29.04.2010., 15:24
hitno........maturski word......nezz šta bi napisala u žaključku, plizzz može mala pomoć :)

d._m.
29.04.2010., 15:28
eh? :confused:

vweki_
29.04.2010., 19:14
može pomoć oko sljedeće derivacije : (sin3xsin2x-cos3xcos2x)^2

very_confused1
29.04.2010., 20:52
može pomoć oko sljedeće derivacije : (sin3xsin2x-cos3xcos2x)^2

izbaciš minusi u toj zagradi i onda imaš zbroj kosinusa
deriviraš funkciju po ovom kvadratu pomnoženo sa derivacijom ovog u zagradi

mustang_925
30.04.2010., 09:23
ne znam gdje da pitam, a ovdje pise pomoc, pa cu ovdje. Danas je bio dan skole i morali smo u skolu doci u plavim majcama s logotipom skole. Ja sam majcu izgubio neki dan i nisam mogao nabaviti novu. Razrednica me prijavila ravnatelju i dobit cu 6 neopravdanih sati. Da li je to po pravilniku o srednjoškolskom obrazovanju moguće ? da zbog majce dobis 6 neopravdanih sati?? kakve su to gluposti ?

MoonPriestess
30.04.2010., 17:38
Um... Pišem esej na temu Sport as a means of staying uneducated... ugl. sam na internetu našla samo o nogometu, i o američkom nogometu. Nemam ja ništa protiv, ali nije moguće da se to događa samo (nekim) nogometašima :D. No, da li imate kakav razlog zašto se takve stvari događaju, zašto su ti sportaši (neki!) neobrazovani i slično?

(nadam se brzom odgovoru :rolleyes: )

@mustang - kak si zaboravio majcu, meni bilo zlo od tolkog plavog... btw. nama raska nije prijetila s 6 neopravdanih :/, ali nam je i rekla da podignemo majcu ako smo ju izgubili... za pravilnik neznam :ne zna:

mustang_925
30.04.2010., 23:20
ako izgubis treba kupiti novu, tako je receno. Ali ja sam ocekivao da mi je majca u ormaru i ujutro sam shatio da je zapravo nema .... i stvarno je nema ..sve ormare sam prekopal i nema je .... i ne znam kak da u par dana narucis majcu preko skole, koja narucuje od neke firme.... made in Haiti .......a kamoli u 24 sata ....

mato93
02.05.2010., 09:32
Imam 2 zadatka koji su primjeri za ispit i nezz ih rijesiti pa jel mo netko moze pomoci.

1.
Zavojnica od 270 zavoja polumjera 11cm duljine 15 cm .
a) okrenemo za kut od 3600° u vremenu od 900 mS u maknetnom polju jakosti 4 * 10 (na) 4 A/m, koliko je inducirani napon?
b) Koliki je napon samoindukcije ako struju zmanjimo za 5 A u vremenu od 50 μS. I dao nam prof neke formule za taj zadatak
a)εi = -N * B Δ S/ Δt
μ0= 4 Pi * 10 (na) 7
μ0H=B
b)

εi = -l * Δ I /Δ t
l= μ0 * N (na) 2* S / l

2. Odredi napon kojem je ubrzana α čestica ako u magnetnom polju jakosti 5 * 10 (na) 5 A/m napravi polumjer od 1.2 cm

Formule :
m v(na)2 /2 = qU
m v(na)2 /r = qVB
μ0H=B

Hvala unaprijed ako to rijesiti i molio bih psotupak kako rijesiti. :s:s:s:s

cloudy
02.05.2010., 13:18
jel netko čitao knjigu ako jedne zimske noći neki putnik..ako je,molila bi ako može napisat neki sažetak ili nešto,ja sad čitam,pročitala sam 50-ak strana i knjiga mi je onako ok,al ne shvaćam baš sve,malo previše odlazi u puno smjerova,nepovezano,a ja ću to možda odg za lektiru pa bi mi kao neka pomoć i podsjetnik trebao sažetak..

hvala

very_confused1
02.05.2010., 15:30
Imam 2 zadatka koji su primjeri za ispit i nezz ih rijesiti pa jel mo netko moze pomoci.

1.
Zavojnica od 270 zavoja polumjera 11cm duljine 15 cm .
a) okrenemo za kut od 3600° u vremenu od 900 mS u maknetnom polju jakosti 4 * 10 (na) 4 A/m, koliko je inducirani napon?
b) Koliki je napon samoindukcije ako struju zmanjimo za 5 A u vremenu od 50 μS. I dao nam prof neke formule za taj zadatak
a)εi = -N * B Δ S/ Δt
μ0= 4 Pi * 10 (na) 7
μ0H=B
b)

εi = -l * Δ I /Δ t
l= μ0 * N (na) 2* S / l

2. Odredi napon kojem je ubrzana α čestica ako u magnetnom polju jakosti 5 * 10 (na) 5 A/m napravi polumjer od 1.2 cm

Formule :
m v(na)2 /2 = qU
m v(na)2 /r = qVB
μ0H=B

Hvala unaprijed ako to rijesiti i molio bih psotupak kako rijesiti. :s:s:s:s

imaš sve formule i ne možeš uvrstit ono što imaš da bi izračunao ono što nemaš? :confused:

IQ007
02.05.2010., 18:44
Grupa iskusnih stručnjaka s diplomama s FF, PMF, FPN nudi slijedeće usluge:

I izrada postdiplomskih, diplomskih i maturalnih radnji, seminarskih radova i eseja iz slijedećih područja:

a) ekonomija
b) pravo
c) ekonomija, pravo, i politike Europske Unije
d) psihologija
e) ekologija

II Prevođenje i lektoriranje gore navedenih radnji (engl. na hrv. i vice versa)

III Izrada ili dorada CV-ja (hrv. engl. tal. jezik)

IV Instrukcije (engleski jezik)

Cijene povoljne. Kvaliteta zagarantirana. Upiti na pp.

Chalisto
02.05.2010., 19:20
Ako itko zna odgovoriti na ova pitanja bio bih mu zahvalan
Predmet trgovinsko poslovanje

6.kvaliteta se moze ugovoritit na nacine:1)...2)...3)...4)...
7.rok isporuke se moze oznaciti na nacin:1)...2)...3)..4)...
8.rok placanja se moze utvrditi na nacin:1)..2)...3)...4)...
a nacin placanja moze bit 1).. 2)....
10.ugovor se mjenja ili raskida u sljedecim slucajevima 1)..2)...3)..
zbog sljedecih okolnosti...1)...2)...

d1nam0
02.05.2010., 22:15
Ljudi, može li netko pronać i napisat korake kako iz obične jedinične matrice (znači samo nule i jedinice u matrici) napravit donjetrokutastu??? Hvala!

helly
03.05.2010., 15:54
Pišem seminar iz bioinformatike, i literatura je na engleskom, koji ne znam tako dobro da bih neke stvari mogla sasvim točno prevesti. Pa ako bi molim vas netko mogao pomoći! :s

"The matrices are based on the minimum percentage identity of the aligned protein sequence used in calculating them. Every possible identity or substitution is assigned a score based on its observed frequences in the alignment of related proteins. A positive score is given to the more likely substitutions while a negative score is given to the less likely substitutions."

Taj mi je dio jako važan i ne smijem ga izostaviti, ali ga ne znam prevesti..

ruther
04.05.2010., 18:51
Molim vas očajan sam. Sutra moram predati sažetak knjige Srce tame od Josefa Conrada. Nemam ni najmanje ideje. Potpuna blokada mozga. Ako netko nešto ima molim da mi pošalje.
Vječno zahvalan Ruther koji vjeruje da ima dobrih ljudi koje žele pomoći.

ruther
04.05.2010., 18:58
Molim vas očajan sam. Sutra moram predati sažetak knjige Srce tame od Josefa Conrada. Nemam ni najmanje ideje. Potpuna blokada mozga. Ako netko nešto ima molim da mi pošalje.
Vječno zahvalan Ruther koji vjeruje da ima dobrih ljudi koje žele pomoći.

neopitroid
05.05.2010., 00:09
ne znam gdje da pitam, a ovdje pise pomoc, pa cu ovdje. Danas je bio dan skole i morali smo u skolu doci u plavim majcama s logotipom skole. Ja sam majcu izgubio neki dan i nisam mogao nabaviti novu. Razrednica me prijavila ravnatelju i dobit cu 6 neopravdanih sati. Da li je to po pravilniku o srednjoškolskom obrazovanju moguće ? da zbog majce dobis 6 neopravdanih sati?? kakve su to gluposti ?

Ne mogu ti dati za to neopravdane satove. Reci razrednici da ćeš platiti majicu i plati ju ali nemaju pravo dati ti neopravdane satove. Na koncu ako to napravi još uvijek možeš tužiti. Unaprijed najavi tužbu razrednici ako treba!

neopitroid
05.05.2010., 00:11
Ljudi, može li netko pronać i napisat korake kako iz obične jedinične matrice (znači samo nule i jedinice u matrici) napravit donjetrokutastu??? Hvala!
Pa bar ovo nije teško zbroji retke matrice. recimo da je 3x3, (1) + (2) u drugi redak, a zatim (2')+(3) u treći i eto donje torkutaste.

ruther
05.05.2010., 06:29
HELLLLLPPP!!!!!!

u 2 MORAM PREDATI!
HELLLPPP!
rUTHER

Anavi=)
05.05.2010., 13:26
Koja su temeljna gospodarska usmjerenja Hrvatske?

Anavi=)
05.05.2010., 13:26
Koja su temeljna gospodarska usmjerenja Hrvatske?

nita2412
05.05.2010., 15:18
Hej hej :)
Ja bi imala jednu molbu i ako bi mi mogli pomoci s time. Trenutno pohadam skolu u Americi i stoga sumnjam da mi neko moze pomoci no svejedno cu probati. Znaci, za lektiru imam " A Christmas Carol " od Charlesa Dickensa. To vam je ona neka Bozicna prica prevedena na hrvatski. Jel to mozda neko imo za lektiru i ako je bi mi mogo molim vas poslati sazetak pa si ga ja lako prevedm na engleski... Unaprijed puno hvala :D

d._m.
05.05.2010., 15:38
ne čita se to u hrvata ka lektira :D

cloudy
05.05.2010., 16:02
dvije se kružnice diraju izvana.Pod kojim se kutom sijeku njihove zajedničke vanjske tangente ako su polumjeri kružnica 10cm i 7cm?

nita2412
05.05.2010., 16:35
ne čita se to u hrvata ka lektira :D

Hahah ma misla sam si al ono svi znamo pricu o onda 3 duha Bozica i te gluposti pa sam se onda ponadala da je to mozda neko ipak procito ili kojim slucajem imo za lektiru... svejedno zivim u nadi da ce mi neko pomoci :D

pc42976
05.05.2010., 19:10
Certificirani Java programer i odličan student 4. godine FER-a kvalitetno izrađuje programske zadatke u Javi, C#-u i C++-u. Većinom rješavam zadatke za fakultete, ali sam zainteresiran za suradnju sa poduzećima na manjim projektima.

mtomac
08.05.2010., 16:00
Studentica 4.g. kemije, PMF, Zagreb, daje instrukcije iz kemije osnovnoškolcima i srednjoškolcima!
Molim zainteresirane da se jave preko privatnih poruka!
Marija

good_girl_16
09.05.2010., 12:13
lektira je KORALJNA VRATA-P.PAVLIČIĆ

može li mi netko odgovoriti na pitanja:
navedi situacije u romanu u kojima prepoznaješ elemente fantastike i postupke karakteristične za zabavnu književnost? zašto je za krstu brodnjaka otkriće izgubljenih rukopisa bitan životni preokret?koje sve događaje pokreće otkriće Gundulićeva teksta? koje značenje i ulogu ima zagonetni prah?kako djeluje?kakve su njegove posljedice na život mjesta?kako moć praha djeluje na Brodnjaka? kako tumačiš preokret -epidemija zdravlja kod odraslih i epidemija bolesti kod djece? zašto se kultura i civilizacija nameću kao bolest suvremenog čovjeka?

UNAPRIJED HVALA!!!!!

Oujea
09.05.2010., 16:27
jel ima tko da se kuži u latinski?
treba mi pomoć oko prevođenja rečenica na hrvatskom...
PM molim :mig:

MaryMaloČudo
10.05.2010., 09:39
Jel itko zna razliku između invokacije u Ilijadi i Odiseji?:confused:

Ilijada: Srdžbu mi, boginjo, pjevaj Ahileja, Peleju sina
Pogubnu, kojano zada Ahejcima tisuću jada,
Snažne je duše mnogih junaka ona k Aidu
Poslala, a njih je same učinila plijen da budu
Psima i pticama gozba, a Zeusu se vršaše volja
Otkad se bjehu onomad razdvojili poslije svađe
Atrejev sin, junacima kralj i divni Ahilej.

Odiseja:O junaku mi kazuj, o Muzo, o prometnom onom
Koji se mnogo naluto razorivši presvetu Troju
Gradove ljudi mnogih on vidje i ćud im spozna
I mnoge na moru jade pretrpje u srcu svojem
Za dušu svoju se boreć i povratak svojih drugova
Ali ni tako drugova on ne spase, ako i želje
Jer smrt nađoše sami zbog svojega drskoga grijeha
Jesti idući stado, ludaci, Hiperiona
Helija, koji je dan za povratak uzeo njima
I nama, Zeusova kćeri, pripovjedi o tome svemu!

Please help.

orGinaLna
10.05.2010., 11:48
Računovodstvo

ZADATAK :
1.Izvadak o stanju i promjenama na računu - izdvojena novčana sredstva za kupnju dionica ------>50 000,00kn
2.Realizirana kupnja 100 dionica -----> 50 000,00
3.Izvještaj o otvorenom akreditivu -----> 122 000, 00
4.Dobavljač ispostavio fakturu ( Prokura - 100 000,00 , PDV 22 000 ,00 za nabavljeni materijal) ------> 122 000 , 00
5. Izvod o plaćanju iz akreditiva ----> 122 000,00

PRIKAZATI ZADATAK PREKO T KONTA

itko?

Hitno mi je :/ :/ :/

cbass
11.05.2010., 19:19
Molim vas, jel mi može netko pomoć riješit ovaj zadatak? Bar mi reći forumule koje mi trebaju, jer se ja ne mogu snać u knjizi. Hvala

Koliki su otpor i vodljivost bakrene žice (α=0,0039K) pri temperaturi T1=80°C, ako je otpor R0=40Ω na T=20°C. Nacrtaj dijagrame R-T i G-T.

Toffy
11.05.2010., 19:58
Pozdrav svima, ako netko ima neke tekstove ili mi može reći iz koje literature mogu pronaći nešto o Holding društvu (kako nastaje, kako funkcionira, koje su mu pednosti i nedostaci...). Puno, hvala...:)

vaga zocy
12.05.2010., 08:04
Pozdrav svima, ako netko ima neke tekstove ili mi može reći iz koje literature mogu pronaći nešto o Holding društvu (kako nastaje, kako funkcionira, koje su mu pednosti i nedostaci...). Puno, hvala...:)

Zakon o trgovačkim društvima, imaš od Gorenca knjigu pravo društava :)

Noobara
12.05.2010., 12:25
Neznam jel ovo pravo mjesto za ovakav post , no drugo mi nist ne pada na pamet. :)

Pitanje .....jel ima tko maturalni rad iz teme pod nazivom : Pregled grebenastih sklopki i sklopnika ....Ak ne onda barem neke smjernice , linkove , prijedloge ....

Hvala u naprijed.Pozdrav. :)

Scamall
13.05.2010., 16:12
Trebam pomoć oko zadataka iz matematike...molim vas :)

1. tri strane trostrane piramide što se sastaju u vrhu piramide međusobno su okomite, a njihove su površine 3cm, 4cm i 6cm. kolike su duljine osnovnih bridova ove piramide?

2. osnovke krnje piramide imaju površine 98 cm i 2cm. kolika je površina presjeka piramide ravninom koja prolazi polovištem visine paralelno osnovkama?

hvala:)

Moschino_girl
13.05.2010., 17:33
treba mi pomoć oko kemije.
radili smo neke pokuse pa mi tribaju neke jednadžbe, tražila sam ih na netu, ali ne mogu naći sve, pa ako ima ko volje :

1) AgNO3 + NH3 -> ... ? ... i onda to šta nastane reagira sa formalinom
2) ulje + etanol -> ... ? ... i to šta nastane reagira sa NaOH i koja je uloga etanola u toj reakciji
3) reakcija glukoze sa tollensovim reagensom

Sumpor
13.05.2010., 18:13
radili smo neke pokuse pa mi tribaju neke jednadžbe, tražila sam ih na netu, ali ne mogu naći sve, pa ako ima ko volje :

2) ulje + etanol -> ... ? ... i to šta nastane reagira sa NaOH i koja je uloga etanola u toj reakciji

http://www.uni-regensburg.de/Fakultaeten/nat_Fak_IV/Organische_Chemie/Didaktik/Keusch/D-Tollens-e.htm

Na ovoj stranici je taj pokus koji ste radili, valjda:ne zna:

Spominje se 1 i 3, a za drugo nemam pojma iskreno, možda da etanol izbije masnu kiselinu s glicerola ili tako nešto, ili je katalizator, ali stvarno ne bih znao :ne zna:

Kojot
13.05.2010., 19:33

Ulje je tecno zbog prisustva dvostruke veze. Pretpostavljam da je ulje sadrzava oleinsku kiselinu (ona ima dvostruku vezu izmedu 9. i 10. C atoma mada za ovo ti nije bitno za ovu reakciju).
Ulje (posto je veci dio oleinska kiselina) djeluje sa alkoholom (etanolom) i to ti je obicni proces esterifikacije.
CH3(CH2)7CH=CH(CH2)7COOH + CH3CH2OH = CH3(CH2)7CH=CH(CH2)7COOCH2CH3 + H2O

Znaci COOH od oleinske djeluje sa OH od etanola i nastaje etiloleanat i voda.

E sad etiloleanat djeluje sa NaOH i nastaje natriumoleat i etanol.

CH3(CH2)7CH=CH(CH2)7COOCH2CH3 + NaOH =
CH3(CH2)7CH=CH(CH2)7COO-Na+ + CH3CH2OH

To ti je klasicni primjer saponifikacije. Esteri (npr triglicerid) djeluju sa bazom (obicno NaOH i KOH zavisi zelis li cvrsti ili tecni sapun) i izdvoji se na sapun i glicerol.

Moschino_girl
13.05.2010., 19:39
kojote, hvala, divan si =)
a ovu prvu i treću mogu s one stranice što mi je dao sumpor ili ?

Kojot
13.05.2010., 19:53
Moze jos i imas slike:)

Btw Zaboravio sam ti napisat da je u procesu esterifikacije potreban katalizator obicno konc.H2SO4 i grijanje - znaci kod one prve reakcije sto sam napisao. I kod druge je isto potrebno grijanje ali bez H2SO4 jer bi djelovao sa bazom.

E ulje se mijesa sa etanolom da se dobije ester uz pomoc katalizatora tj. konc.H2SO4 i onda se dobije ester potreban za sapunifikaciju u tvom slucaju sa NaOH.
Moglo se i odmah mijesat NaOH sa uljem (baza i kiselina = sol) ali radi veceg postotka konacnog produkta prvo se ulje mijesa sa etanolom pa onda dobiveni ester sa bazom.

Moschino_girl
13.05.2010., 19:58
mučas grasijas :D

RosaNegra
13.05.2010., 23:50
Tko god treba pomoć oko pisanja seminarskih radova i eseja, neka se javi na PM... :mig:

BrokeBM
16.05.2010., 17:52
trebam napisati esej o izumrlim papratima psilofitima
ako itko ima IKAKVE podatke o njima neka mi javi
tražila sam na internetu, nema ni dvije rečenice o njima

am3
16.05.2010., 20:01
Osnovka piramide je paralelogram sa stranicama duljina 20 cm i 36 cm te površinom 360 cm2. Visina piramide dugačka je 12 cm i njezino je nožište sjecište dijagonala osnovke. Kolika je površina pobočja te piramide.
HELP HELP

minas morgul
17.05.2010., 15:10
Ljudi da vas samo nešto pitam pošto mislim da mi profesor tehničkog crtanja nije normalan. Naime ovakve imam ocjene iz tog predmeta: 2 2 3 3 3 1 1 i sad mi on kaže da ču na popravni zato što imam zadnje dvije kece. Jeli to istina da učenike obaraju zato što na kraju imaju dvije zadnje kece bez obzira kakve ocjene imali prije ti keca. Hvala unaprijed

cloudy
17.05.2010., 17:38
Ljudi da vas samo nešto pitam pošto mislim da mi profesor tehničkog crtanja nije normalan. Naime ovakve imam ocjene iz tog predmeta: 2 2 3 3 3 1 1 i sad mi on kaže da ču na popravni zato što imam zadnje dvije kece. Jeli to istina da učenike obaraju zato što na kraju imaju dvije zadnje kece bez obzira kakve ocjene imali prije ti keca. Hvala unaprijed

pa zavisi,neki čak i rade to ako se ne ispravi na neki način,nisu kao sve ocjene jednako bitne i tako..znanje,zalaganje,testovi i tak to,ne znam kako su kao rubrike kod tog crtanja,al ono,recimo da smije i može to napravit..

crowe
17.05.2010., 18:26
ima li itko kratak sadrzaj djela "Psi u trgovistu" ivan aralica

Dodji_mi
17.05.2010., 21:33
ovako ovo sto vam pisem nije nista u sta se moraju ulozit pare samo krenete lagano....ima vise razloga zasto je ovo realno ja imam argumente 1. nije nikakvo instant bogatstvo 2. ima podlogu u tome sto vi ne dobijate od nikog placu vec dobijate tako sto po kliku vam dadu nekih 0.01$ tj 1 cent a naravno onaj ciju ste reklamu klikli ima od toga jos vecu korst tako da u biti za nekog zaradjujete jos vise...e sad sto je shema je da izgleda premalo 1 cent po reklami ali jebi ga niko se nije obogati preko noci....dakle u mijesec dana bez ulaganja vi cete zardit bijednih 3$ ali sta sad......iznajmit cete 10 takozvanih refferala koji ce onda klikat za vas....svaka stranica ima svoje referale koji se iznajmljuju.....dakle sa 10 referala vi zaradite 30$ i vasih 3$ koje zaradaite po mijesecu to je 33$ i sa time iznajmite jos 110 referala......onda zaradite 333$ i tu pocinjete ulazit u ozbiljnu trku dakle akon 3 mijeseca klikanja dodje vam napokon trud na naplatu pocnete zaradjivat nekih 1000$ po mjesecu i necete vise jer su stranice uglavnom limitirane na max 400 refferala pa dobijete 1200$ i jos sto kupite refferale za 200$ otane vam cista 1000$ a iskreno posao je usputan i radite ga na netu dok u isto vrijeme mozete radit bilo sto drugo.....i zima dnevno 10-20 minuta.....pa pokusajte jer nista ne ulazete....a i nemorate mi vijerovat....vas izbor mislim da nije ludo ovo sto vam kazem...a evo vam lik to objasnjava na ovoj stranici: http://earn-money-on-internet.webs.com/

vaga zocy
18.05.2010., 08:25
Dipl. ekonomistica piše seminarske, maturalne, diplomske radove vezano uz ekonomiju i slično.. Također prevodim s engleskog na hrvatski jezik - opći i poslovni!

Informacije na PM

amex
20.05.2010., 10:27

Koliko treba uplaćivati naka osoba za 5 godina, početkom godine da bi mogla ostvariti rentu u iznosu 430.00 KN plativa krajem godine za 4 godine počevši od desete godine, ako je dekuzivni godišnji kamatnjak jednak 8%.

9al2
20.05.2010., 13:24
Može pomoć??Hitno mi treba! :( Trebam napisati esej iz njemačkog na temu Mladi i alkohol do jutra a tek sam sad saznala...Jel ima netko već napisan taj esej možda ili ideju kako da napišem? Bila bih jako zahvalna! oko 450 riječi

azraaz
20.05.2010., 16:00
Ako netko zna gdje bih mogla pronaći literaturu o ovoj temi:ukidanje kmetstva(feudalizma)u hrvatskoj.Bila bih mu jako zahvalna.Treba mi za seminar.Nikako ne mogu naći.:confused::moli:

bušmula.
21.05.2010., 00:58
ljudi molim vas, trebam od nekud izvuc biografije enciklopedista, nemam vremena, nsala sam kolko tolko za voltairea, rousseaua ali mi treba jos i Montequieu, D'Alembert i Diderot, wikipedija ne dolazi u obzir, trebam puno detalja jer imam predavanje o tome..hvala unaprijed!

Squirtle
21.05.2010., 23:58
Ovako trebala bi mi pomoc.
Trebao bi napisati seminar iz tjelesnog na temu:
"biciklizam" ili
"pjesacke ture", pa bi mi dobro dosao bilo kakav oblik pomoci!
Mozda je netko vec pisao o tome ili slicno!
:lol:

YokoOno
23.05.2010., 17:59
Molim vas pomognite!

Koliki je volumen sumporne kiseline potrene za potpunu neutralizaciju 34ml kalijeve lužine, ako je koncentracija lužine 0.45 mol/l a kisleine 0.25mol/l?

Hvala :)

Weite
23.05.2010., 18:54
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs613.snc3/32286_1357408499567_1362136849_30989233_3956692_n. jpg oce mi neko rijesit ?? plizz fkt mi je hitno

Sumpor
23.05.2010., 20:01
Molim vas pomognite!

Koliki je volumen sumporne kiseline potrene za potpunu neutralizaciju 34ml kalijeve lužine, ako je koncentracija lužine 0.45 mol/l a kisleine 0.25mol/l?

Hvala :)

E ovako. Za početak moraš znati da KOH disocira na K+ i OH- dok sumporna disocira na 2 H+ i SO4- . Tako da ti je omjer množina

n(KOH): n(H2SO4)= 2:1 - za potpunu neutralizaciju

Sada iz formule c= n/V ( za KOH) - imaš podatke za c i za V pa samo uvrstiš u formulu - izračunaš množinu KOH i onda to uvrstiš u gore napisani stehiometrijski omjer da dobiješ množinu sumporne kiseline potrebnu za neutralizaciju.

Potom iskoristiš tu dobivenu množinu sumporne kiseline da izračunaš volumen otopine koji ti je potreban za neutralizaciju. Također iz c=n/V. Ovdje sada imaš zadan c i izračunati n. Uvrstiš i dobiješ. 0.0306 dm3 tj litre.

Također pazi na to da moraš preračunati volumen KOH u dm3 tj. litre.

Nadam se da sam pomogao. :top:

strangerica
23.05.2010., 21:19
ljudi,moze pomoc,fizika me muci,elektricno polje i naboji..jedan zadatak :( ako iko zna..

Dva naboja nalaze se u alkoholu (Er=26) i djeluju jedan na drugog silom 4,6 N. Kolikom ce silom djelovati jedan na drugog ako ih se premjesti u vodu (Er=81) na dva puta manju udaljenost od one na kojoj su bili u alkoholu?

Chastity Black
23.05.2010., 21:37
Tream nekog.Bilo kog.Nije bitna rasa,nacija,stalež.Pomozite mi oko jebenog prvog pjevanja iz pakla Dantea Aligihieria.Pliz.

YokoOno
23.05.2010., 22:03
E ovako. Za početak moraš znati da KOH disocira na K+ i OH- dok sumporna disocira na 2 H+ i SO4- . Tako da ti je omjer množina

n(KOH): n(H2SO4)= 2:1 - za potpunu neutralizaciju

Sada iz formule c= n/V ( za KOH) - imaš podatke za c i za V pa samo uvrstiš u formulu - izračunaš množinu KOH i onda to uvrstiš u gore napisani stehiometrijski omjer da dobiješ množinu sumporne kiseline potrebnu za neutralizaciju.

Potom iskoristiš tu dobivenu množinu sumporne kiseline da izračunaš volumen otopine koji ti je potreban za neutralizaciju. Također iz c=n/V. Ovdje sada imaš zadan c i izračunati n. Uvrstiš i dobiješ. 0.0306 dm3 tj litre.

Također pazi na to da moraš preračunati volumen KOH u dm3 tj. litre.

Nadam se da sam pomogao. :top:

Jesi! Puuuno hvala :D

Pssst.
24.05.2010., 13:30
Pozdrav, dakle trebao bih dobrovoljca koji će izdvojit vrijeme da napiše esej (kratki ili dugi) na engleskom jeziku.

FOR AND AGAINST
ONE CHILD, TWO AND MORE CHILD.

Prednosti i nedostaci za svako od ovih.
Zahvaljujem.

Vesela Gljiva
24.05.2010., 15:23
Haj!!! ja imam problemčića sa zadaćom iz matematike i stvarno najstvarnije to neznam riješiti pa bih zamolila nekoga tko je veliko srce neka mi riješi. bila bih vam stvarno jako zahvalna :).

1) Dana je kružnica x(na kvadrat) + y(na kvadrat)-10x+16=0
Za koje vrijednosti koeficijenta smjera "k" pravac y=kx:
a)s tom kružnicom ima točno jednu zajedničku točku?
b)s kružnicom nema zajedničkih točaka?

2)dana je kružnica x(na kvadrat)+y(na kvadrat)-6x-2y=0
Za koje vrijednosti koeficijenta n pravac y=3x+n
a) siječe tu kružnicu u dvjema različitim točkama?
b) dira kružnicu?
c) s kružnicom nema zajedničkih točaka?

3)Odredi nepoznati koeficijent tako da dani pravac bude tangenta dane kružnice:
a) 3x-y+c=0, x(na kvadrat)+y(na kvadrat)-6x-2y=0
b)4x+By+10=0, (x-3)(na kvadrat ovo u zagradi)+(y-1)(ovo u zagradi isto na kvadrat- odnosi se na kvadrat binoma)=25
c)Ax+y-4=0, (x-7)(kvadrat binoma)+y(na kvadrat)=20

kvikigric
24.05.2010., 18:24
Trebao bi mi završni, diplomski ili neki seminar iz matemtičke analize za ekonomiste.
Pomagajte!
tomislavperkovic.sk@gmail.com

gaming_master
24.05.2010., 19:55
Ako netko zna ovo rješiti(3. razred fizika)?

http://slike.hr/slike/fotka201_7de83.jpg.html

_kockica_
25.05.2010., 09:58
Pozdrav! :mig:

ako možete odvojiti minutu i riješiti ovu anketu, za istraživački rad, o biogorivu.
Anketa je na engleskom. :D
http://www.surveymonkey.com/s/9QMNXQJ

Hvala!!:zubo:

ivanaa32
25.05.2010., 15:27
Molim vas može li mmi netko obrazložit ove motive iz Plautovog -Škrtaca?
-škrtosti
-roditeljske ljubavi
-odnos gospodara-sluga
qui pro quo ( zabuna )

HVALA!!!!!

Mihael Peric
25.05.2010., 19:00
evo vam jedan zadatak ko zna nek ga uradi i nek napise ovdje :) ty

1) Definirajte funkciju int SumaNiza(int) koja za proslijedjeni broj ispisuje sumu svih brojeva od 1 do apsolutne vrijednosti proslijedjenog broja. Ukoliko je suma veca od 10000 funkcija vraca -1 i u glavnom se programu ispisuje odgovarajuca poruka korisniku, za sve ostale vrijednosti sume u glavnom se programu ispisuje izracunata vrijednost.

amex
27.05.2010., 09:12

molim vas stvarno mi je hitno

petra_b_
27.05.2010., 09:24
Treba mi netko reći sve o pjesmi dobrise cesarica, pisemo esej..npr. stilske figure,vrsta pjesme...

kavana
Mala kavana. Treperenje sunca
I stol u kutu za dvoje--
Pa ti me ljubiš, zbilja me ljubiš,
Drago, jedino moje?!

Mjesece u meni ljubav je rasla,
Al nikome to ne htjedoh reći.
Bio sam sam, ispijen od čežnja,
A tako blizu sreći.

Da l mogao sam slutiti ovoga jutra,
Blijed od probdite noći,
Da ću ti šaptati riječi,
Sanjane u samoći?

I da ću tog jutra, što će se vječno
U riznici srca da zlati,
Naić na ruku toplu i spremnu
Da stisak mi dršćući vrati?

Dobriša Cesarić Mala Kavana

lalač
29.05.2010., 16:01
Meni treba 3 zadatka iz geometrije pomoć:

1.
Oplošje valjka jednako je 12π〖cm〗^2 (dakle 12PI cm na kvadrat)
Duljina polumjera osnovke i visine valjka u omjeru su 2:5. Koliko je obujam.

2.
Visina valjka je za 10cm veća od polumjera osnovke a oplošje je 144π〖cm〗^2 (144PI cm na kvadrat) . Odredi dučjinu polumjera osnovke i visine valjka.

3.
Ako je oplošje valjka 8PI cm na kvadrat, a polumjer osnovke je jednak visini, izračunaj obujam tog valjka

RJEŠENJA SU:
1.V=160PI cm na kvadrat
2.r= 4cm, v=14cm
3. nema ga u rješenjima

Dakle, trbaju mi postupci. Unaprijed se svima zahvaljujem. Rješenja možete i na PP slat. HVALA! :mig:

vweki_
30.05.2010., 08:53
jel ima neko nešto vezano uz izdavačku djelatnost odnosno izdavaštvo,dakle što je to ,neke osnovne pojmove itd...treba mi za seminar

adidas_3
30.05.2010., 14:50
jedan "lagani" zadatak iz matematike:
Ako su duljine visina trokuta u omjeru 2:3:4, omjer duljina odgovarajućih stranica je jednak:
1) 6:4:3 ;2) 8:6:5; 3) 15:20:24 ; 4) 2:3:5

i tako isto obrnuto sa stranicama a treba omjer visina ( drugi zadatak) .

treba mi čim prije. hvala :s

Gricka_Vjestica
01.06.2010., 17:38
PLIIIIZZZ ITKOOO HITNO JE JAKO!!! tnx ako ce iko odgovorit...

horizontalna opruga ima konstantu K= 29.4N/m : Masu od m=300g zakvacimo za oprugu i izvucemo za 5 cm poslije otpustimo . Odredi ukupnu energiju, potencionalnu energiju za s=2 i maximalnu brzinu.

pliiiiiiiz. fala.

pff_zjaka
01.06.2010., 18:58
Bok ljudi! :D trebala bi uraditi zadacu iz lokovnog u obliku eseja..zadatak je komparirat anticku grcku i rimsku skulpturu :/ ja bas i ne znam dosta o tome, pa ako ima netko tko zna malo vise, neka mi pomogne :) hvala unaprijed..

pip pirrip
03.06.2010., 15:10
Nadam se da to ovdje mogu pitati... Nedavno sam nadogradio Windows Vistu. Gdje se tu u Wordu nalazi brojač znakova?

9al2
03.06.2010., 16:01
HELP HELP HELP.... Nađi duljinu tetive koju parabola y(na kvadrat)=4x čini na pravcu 2x-y-4=0 ????? :ne zna:

jackall
04.06.2010., 01:33
HELP HELP HELP.... Nađi duljinu tetive koju parabola y(na kvadrat)=4x čini na pravcu 2x-y-4=0 ????? :ne zna:

Ovako odokativno, i ne baš potpuno trijezno.

Nađeš prvo točke u kojima se presjecaju parabola i pravac, dakle zajednička rješenja jednadžbi.

y^2-4x=0
2x-y-4=0 (pomnožiš sa 2 i zbrojiš sa gornjom i dobiješ...)

... y^2-2y-8=0 to je kvadratna jednadžba. Nađeš rješenja. Meni su 4 i -2, ali imaj na umu što sam napisala u prvoj rečenici.

Znači sad imaš y koordinatu precjesišta. Treba naći x. Samo ubaciš u jednadžbu pravca i dobiješ dvije točke A(4,4) i B(1,-2).

Da bi dobio tetivu trebaš naći udaljenost između te dvije točke. Formula je
D=drugikorjen[(x2-x1)^2+(y2-y1)^2] i to meni ispadne sqrt(45), ali opet, obrati pozornost na prvu rečenicu.

very_confused1
04.06.2010., 09:45
PLIIIIZZZ ITKOOO HITNO JE JAKO!!! tnx ako ce iko odgovorit...

horizontalna opruga ima konstantu K= 29.4N/m : Masu od m=300g zakvacimo za oprugu i izvucemo za 5 cm poslije otpustimo . Odredi ukupnu energiju, potencionalnu energiju za s=2 i maximalnu brzinu.

pliiiiiiiz. fala.

evo probat ću ja, ali sad mi se ne da pisati sve pa ću ti dati samo naputak kako rješiti (valjda točan:D)
trebaš znati da je ukupna energija tog sustava uvijek očuvana tj zbroj kinetičke i potencijalne je uvijek isit. kinetička je najveća (ujedno je i ukupna) kad prolazi ravnotežnim položajem (potencijalna je tada 0 jer nema otklona od ravnotežnog položaja), a potencijalna je najveća (ujedno je i ukupna) kad se nalazi u najudaljenijem položaju od ravnotežnog tj kad postigne amplitudu (tad nema kinetičku energije). brzina je maksimalna kad prolazi ravnotežnim položajem.
u tvom zadatku je amplituda 5cm, jer kad oprugu povučemo za neki određeni x tada ona u nijednom sljedećem "titraju" neće premašiti taj x za koji smo ju povukli. imaš formulu za potencijalnu energiju (k*x^2)/2, tu uvrstiš ovu amplitudu i koef i dobiti ćeš max potencijalnu energiju koja je ujedno i ukupna energija tog sustava. potencijalnu na 2cm ćeš dobiti ako uvrstiš 2 u gore navedenu formulu, a max brzinu iz formule Ek=(m*v^2)/2 di ti je Ek ova ukupna energija

etogac. valjda ćeš skužit :D
i valjda nije kasno :D

~Pepper~
04.06.2010., 18:07
Nadam se da to ovdje mogu pitati... Nedavno sam nadogradio Windows Vistu. Gdje se tu u Wordu nalazi brojač znakova?

Mislis li pri tome na Office 2007?! Ukoliko da, onda pogledaj u donji lijevi kut i klikni na words i otvorit ce ti se prozorcek u kojem sve pise :D

*good_girl*
04.06.2010., 19:44
Pišem eseje, te rješavam sva moguća pitanja vezana uz hrvatski jezik, uz malu proviziju.
Ko ima problema nek se javi! :mig:

pip pirrip
05.06.2010., 13:52
Mislis li pri tome na Office 2007?! Ukoliko da, onda pogledaj u donji lijevi kut i klikni na words i otvorit ce ti se prozorcek u kojem sve pise :D

Mislio sam, da! :D
Baš sam slijep, a niti dajem glavne informacije!
Hvala puno! :D

9al2
07.06.2010., 10:42
Ovako odokativno, i ne baš potpuno trijezno.

Nađeš prvo točke u kojima se presjecaju parabola i pravac, dakle zajednička rješenja jednadžbi.

y^2-4x=0
2x-y-4=0 (pomnožiš sa 2 i zbrojiš sa gornjom i dobiješ...)

... y^2-2y-8=0 to je kvadratna jednadžba. Nađeš rješenja. Meni su 4 i -2, ali imaj na umu što sam napisala u prvoj rečenici.

Znači sad imaš y koordinatu precjesišta. Treba naći x. Samo ubaciš u jednadžbu pravca i dobiješ dvije točke A(4,4) i B(1,-2).

Da bi dobio tetivu trebaš naći udaljenost između te dvije točke. Formula je
D=drugikorjen[(x2-x1)^2+(y2-y1)^2] i to meni ispadne sqrt(45), ali opet, obrati pozornost na prvu rečenicu.

Hvala, ma meni je najvaznije da ja znam postupak.. srce si :mig:

Gunr
08.06.2010., 16:39
molim nekoga analizu pjesme : Vladimir Nazor : Seh Duš Dan
treba mi do sutra tako da mi je hitno :)
Hvala unaprijed

×IrOn_MaN×
09.06.2010., 16:37
HITNO, matematika je u pitanju ,molim nekog ako zna da mi objasni samo pocetak zadatka dalje znam i sam, znači ovako zadatak glasi :ODredi jednadžbe tangenata položenih na kružnicu x(na kvadrat) plus y (na kvadrat) plus 10x minus 2y plus 6 = 0 paralelno s pravcem y=-2x plus 3....I sad mene zanima kako ovdje dobiti P i q i r(na kvadrat)

legica21
09.06.2010., 18:01
Ljudi, ajd pls pomozite... riječ je o matematici 7r.OŠ

Grafički riješi sustav i provjeri rješenja računski.

7x-2y=9
2x-3y=-12

sustav smo riješili, dobili x=3, y=6

i kako sada napisati onu forumulu y=ax+b da bi mogli napraviti tablicu da bi odredili koje točke treba nacrtati na koord.sust.

Sumpor
09.06.2010., 18:19
HITNO, matematika je u pitanju ,molim nekog ako zna da mi objasni samo pocetak zadatka dalje znam i sam, znači ovako zadatak glasi :ODredi jednadžbe tangenata položenih na kružnicu x(na kvadrat) plus y (na kvadrat) plus 10x minus 2y plus 6 = 0 paralelno s pravcem y=-2x plus 3....I sad mene zanima kako ovdje dobiti P i q i r(na kvadrat)

Jednadžbu kružnice dobivaš nadopunjavanjem na kvadrat binoma. U konkretnom primjeru

x2+ y2 + 10x + 2y +6= 0 - znači prvo moraš grupirati

x2+10x + y2 + 2y +6=0 - sada gledaš koji to binom kada ga kvadriraš daje ta dva člana

Konkretno na primjeru x2 + 10 x = (x+5)2 - 25 (ti u biti imaš prvi i drugi član tog binoma i onda samo moraš oduzeti treči član kako bi imao jednaki izraz) - isto to učiniš i s y --> y2+2y = (y+1)2 - 1

i sada dobiješ jednadžbu oblika: (x+5)2 + (y+1)2 = 20 - ako sam dobro izračunao i to ti je jednadžba kružnice iz kojih onda možeš izvući p i q

Serious
09.06.2010., 19:55
Evo ovdje možete pisati sve što se tiče kemije, a da vas muči pa si možemo jedni drugima pomagati :D

Evo već imam jedan problem...u petak pišem ispravak kemijski račun a ne razumijem stehiometriju. Pa ako je voljan ko pomoći...Hvala!

Maxes
09.06.2010., 19:58
Imaš već temu u prirodne znanosti ;)

×IrOn_MaN×
09.06.2010., 21:52
Jednadžbu kružnice dobivaš nadopunjavanjem na kvadrat binoma. U konkretnom primjeru

x2+ y2 + 10x + 2y +6= 0 - znači prvo moraš grupirati

x2+10x + y2 + 2y +6=0 - sada gledaš koji to binom kada ga kvadriraš daje ta dva člana

Konkretno na primjeru x2 + 10 x = (x+5)2 - 25 (ti u biti imaš prvi i drugi član tog binoma i onda samo moraš oduzeti treči član kako bi imao jednaki izraz) - isto to učiniš i s y --> y2+2y = (y+1)2 - 1

i sada dobiješ jednadžbu oblika: (x+5)2 + (y+1)2 = 20 - ako sam dobro izračunao i to ti je jednadžba kružnice iz kojih onda možeš izvući p i q

E hvala puno =)

xPsycho
10.06.2010., 08:39
nadam se da ce mi neko dobre duse pomoc
triba mi kroz ovo jutro ...MOLIM VAS !
http://i50.tinypic.com/ngt66r.jpg
budite ljudi i pomozite !
triba mi barem pola bit rjeseno od ovoga !

zhabica
10.06.2010., 12:16
Ima netko nešto o:

Blogerskoj književnosti
Kulturnoj globalizaciji
Hipertekstu
Kompjuterskim igricama

Pliz, pliz, pliiiiz :(

cloudy
10.06.2010., 13:50
nadam se da ce mi neko dobre duse pomoc
triba mi kroz ovo jutro ...MOLIM VAS !
http://i50.tinypic.com/ngt66r.jpg
budite ljudi i pomozite !
triba mi barem pola bit rjeseno od ovoga !

prvo ti je 27-9=18
2.a) x na 6
b) a na 9
peto ideš po formuli onoj prvi na kvadrat minus dvostruki prvi puta drugi plus drugi na kvadrat..
zadnje je 64 a na kvadrat-225 b na kvadrat

xPsycho
10.06.2010., 19:23
zakasnia si
al nema veze ispravia sam :)

Serious
11.06.2010., 06:40
Evo već imam jedan problem...u petak pišem ispravak kemijski račun a ne razumijem stehiometriju. Pa ako je voljan ko pomoći...Hvala![/QUOTE]

Sp2010
13.06.2010., 17:34
molio bih ako bi mi tko mogao napisati esej na temu mala kavana od dobriše cesariće... hvala unaprijed:)

cigoj
15.06.2010., 14:09
Poštovani,

studentkinja sam magistarskih studija na Ekonomskom fakultetu u Ljubljani i spremam magistarski rad. U radu me prije svega zanima stanovište hrvatskih korisnika prema kineskim automobilima. Za potrebe svog magistarskog rada pripremila sam kratku anketu, koju vas molim da ispunite prema vašem osobnom mišljenju.
Na suradnji unaprijed vam se najljepše zahvaljujem.
Anketa je anonimna i nalazi se na donjoj poveznici.

Puno vam hvala
Vanja

https://spreadsheets.google.com/view...X193OWZmUVE6MQ

LadyMoonlight
16.06.2010., 19:31
2.Izračunaj vrijednost izraza x^ - 1/5x + 1, ako vrijedi da je x= - 1/5.
4. Kvadriraj: a) (3x-7)^ b) -3(x+1)(3x-1)
5. Napiši u obliku razlike kvadrata: a) (3x+2)(3x-2)
6. Napiši u obliku umnoška: a) x^ - 81
7. Izračunaj: a) 4 (3x-4)^
8. Izračunaj: a)5*3(na drugu) - 4*2(na četvrtu)
9.Izračunaj: 4korjena od 5 + 5korjena od 3 - 7korjena od 3 + 3korjena iz 5
10. Izračunaj: a) (-3korjena iz 2)^ b) (2korjena iz 3 - korjen iz 5)^

^ znači na kvadrat, * znači puta, / znači razlomačka crta
Nadam se da ćete skužiti zadatke..

mk 213
17.06.2010., 15:10
Jednodelne merdevine AB prislonjene su pod uglom od d=45 prema horizontu o savrseno glatak zid i podlogu.Tezina merdevina je Q1=20[dN],a teziste merdevina je na polovini njene duzine.U tacki D na 1/3 duzine merdevina od donjeg kraja nalazi se covek tezine Q2=60[dN]..Odrediti dejstvo merdevina na podlogu i zid.

mk 213
17.06.2010., 15:16
Jednodelne merdevine AB prislonjene su pod uglom od d=45 prema horizontu o savrseno glatak zid i podlogu.Tezina merdevina je Q1=20[dN],a teziste merdevina je na polovini njene duzine.U tacki D na 1/3 duzine merdevina od donjeg kraja nalazi se covek tezine Q2=60[dN]..Odrediti dejstvo merdevina na podlogu i zid.

jakov42
25.06.2010., 15:56
Da li neko ima ili zna link gdje bih mogao naći riješene primjere sa postupcima iz automatskog upravljanja ili osnova automatskog upravljanja.:s
pozdrav!

Sincerely
27.06.2010., 14:51
Da li netko ima gotov maturalni rad, pod naslovom : Trgovina na malo (Maloprodaja) ili ima neki link di ga mogu skinuti, ali tocan link, hvala unaprijed!

zhabica
28.06.2010., 12:36
Ima tko šta o filmu/tisku/glazbi (stranoj ili hrvatskoj) i globalizaciji, pliz, hitno je...

Light_rose
28.06.2010., 19:36
E, ljudi bi li netko mogao znati koji je točan dativ imena Gabriel ( ne Gabrijel!) ?

Gabrielu ili Gabrijelu?

curaspitanjem
01.07.2010., 22:46
zanima me da li su ovo kompoziti polimera ili cisti polimeri?

PET, EPS, PS, PVC, PE

hvala

curaspitanjem
01.07.2010., 23:04
zanima me da li su ovo kompoziti polimera ili cisti polimeri?

PET, EPS, PS, PVC, PE

hvaqla

Ywannah
03.07.2010., 22:18
Može li mi netko onako zdravoseljački objasnit šta znači F(x0)=P(x<x0)
To je iz statistike, funkcija raspodjele diskretne slučajne varijable.
Nikad nisam shvaćala funkcije, nikad :kava:

bitchy-as-usual
04.07.2010., 16:39
Ok, na rubu sam živaca pa trazim pomoc. pišem diplomski na temu "izbori za gradonačelnika" i uz svu silnu muku ne mogu pronaci dovoljno literature i materijala na netu da napisem vise od 20 stranica..

polako jebem pas m... profesoru i njegovom određivanju teme za koju zna da ne postoje knjige:rolleyes:

Problem je što je sve na netu isto jer jbg nema se tu puno toga za reći.. Pokušala sam googlati kako bih mozda uspjela pronaci nesto o vijecu i vijecnicima, te kohabitaciji.. Možda vise ne znam ni googlat:rofl:

Uglavnom, svaki prijedlog dobro dosao. Knjiga?:ne zna:, nesto s neta :moli:

Tema se treba orijentirati na sam izbor gradonačelnika te razliku izmedu zakona 2005 i 2007.. help :moli:

C2V3N
05.07.2010., 16:41
tražim pomoć ako ima neka dobra duša da mi pregleda (gramatiku i stilske pogreške) pola stranice teksta u wordu na engleskom jeziku, inace rijec je o prijevodu sa hrv na engleski

profisionalni prevoditelji nažalost za jednu karticu traže preko 100 kuna a to je tooo much!

javljam se na pm, hvala

IQ007
05.07.2010., 18:52
tražim pomoć ako ima neka dobra duša da mi pregleda (gramatiku i stilske pogreške) pola stranice teksta u wordu na engleskom jeziku, inace rijec je o prijevodu sa hrv na engleski

profisionalni prevoditelji nažalost za jednu karticu traže preko 100 kuna a to je tooo much!

javljam se na pm, hvala

ajd pošalji, ovih dana dokoličarim..

neću ti chargat ništa za pola stranice, jbg nije sve u parama nešto je i u IQ-u a valjda i u altruizmu, jbg..
pošalji doc na pp ili svoj mejl pa ću to poslat svoj

IQ007
05.07.2010., 19:03
Nekoliko iskusnih stručnjaka (FF; FNP, PMF) nudi slijedeće usluge:

I izrada postdiplomskih, diplomskih, maturalnih i seminarskih radova iz područja:ekonomije, marketinga, psihologije te ekonomije i prava Europske Unije.

II Prevođenje i lektoriranje svih vrsta radova (engl. na hrv. i vice versa)

III Izrada CV-ja (hrv. engl. tal. jezik)

IV Instrukcije (engleski jezik); 50 kn/60 min

Cijene povoljne. Kvaliteta zagarantirana. Upiti na pp.

rory258
06.07.2010., 14:25
Treba mi seminar iz makroekonomije, nije bitna tema. Pa ako netko ima, hvala! Ostalo na PM.

sem_dipl
09.07.2010., 19:21
Ako treba kome pomoć oko seminara ili diplomskog neka se javi na private.

Komar22
12.07.2010., 15:03
Jel ima ovdje nekog zainteresiranoga za riješiti cca 6 zadatak iz Mehanike 2 (Dinamika)...naravno plaćam...:D

M&Ms
15.07.2010., 11:15
Ne znam di da pitam, treba mi pomoć, ali oko udžbenika.

Naime, nabavljam nekakve knjige za 5.razred i imam udžbenike Matematika 5 (Profil) (1. i 2. polugodište), ali izdane 2006. Korice su iste kao i kod ovih novijih (http://images.profil.hr/get_slika_varijacija.php?slika_id=1004864&var_suff=w110) pa me zanima je li i sadržaj isti.
Ako netko ima te knjige doma od svojih klinaca, može li mi molim ili ispisati par zadataka i navesti na kojoj su stranici, ili skenirati stranicu-dve, samo da znam da su knjige u redu i da nemoram dalje tražiti.

Hvala puno! :)

johnnyq
14.08.2010., 16:04
dajte ljudi riješite ovo, ali s postupkom, hitno mi je

Integral od:x^3/Korijen(1-x^2) dx

eseper
14.08.2010., 22:25
Da ne otvaram novu temu, zna li itko kada počinje školska godina u Splitsko-dalmatinskoj županiji? Je li to 6. ili 13.9. ? Al su zakomplicirali maksimalno.

egzodus
15.08.2010., 14:54
Da ne otvaram novu temu, zna li itko kada počinje školska godina u Splitsko-dalmatinskoj županiji? Je li to 6. ili 13.9. ? Al su zakomplicirali maksimalno.

brijem da je 6.9. jer su rekli onih extra tjedan dana ljetnih praznika odgodili za iduću šk godinu....:rolleyes:

eseper
15.08.2010., 15:11
Ma, tako su i lani govorili za ovu godinu. Sve u svemu, otjerat ćemo turiste, a djeca na +30 u klupe. :D:D

egzodus
15.08.2010., 21:30
Ma, tako su i lani govorili za ovu godinu. Sve u svemu, otjerat ćemo turiste, a djeca na +30 u klupe. :D:D

ma ko da se nas ikad išta pitalo :P srićom sad idem na fax xDD

Suncana 007
17.08.2010., 18:17
Nudim uslugu pisanja seminara, završnih i diplomskih radova (ekonomija i turizam)....

Info na PM...

Pozz...:mig:

kototamopeva
18.08.2010., 14:10
trenutno pišem završni rad na prometnom faksu a tema mi je "Znaćaj i uloga kontejnerskog prijevoza željeznicom u RH",nekakve glavne točke su mi analiza tokova kontejnerskog prijevoza u RH,tehnološki proces prijevoza kontejnera i razvoj!!pa ako neko ima ikakve materijale molio bi da mi pomogne!može ovdje stavit na forum neke linkove i tako il nek mi se javi privatnom porukom!!

xGAME
19.08.2010., 18:31
Ovako trebam pomoć oko zadataka iz derivacija i limesa i malo logaritama :P

Ispit 1: Link (http://i47.tinypic.com/j63336.jpg)

Ako netko može napisat pa skenirat ili ovdje objasnit 3. b), 4. a) i b) i 5. :)

Ispit 2: Link (http://tinypic.com/usermedia.php?uo=D7x2Y0a1KM6mKwhpAYi9W4h4l5k2TGxc)

3. b) i 4. b)

Ispit 3: Link (http://tinypic.com/usermedia.php?uo=D7x2Y0a1KM5zzIBe%2Fg0EvIh4l5k2TGx c)

3. , 5. a) i b)

Neke bi i znao rješit, al nisam siguran, a ne želim se krivo naučit -.-

thomary
20.08.2010., 12:45
Rjesavam zadace,rokove i ostale kojekakve matemticke zadatke. Informacije: pm.

estud
22.08.2010., 07:53
Bog!

Ja sam stranac. Od 4.10.2010 ću učiti hrvatski jezik u Zagrebu. Sad trebam pisati sluzbenu molbu da trazim smjestaj.

Molim Vas, možete li mi reći kako napisati sluzbenu molbu za trazenje smjestaja?

Hvala

Andreya
23.08.2010., 15:08
Imam pitanje vezano uz amortizaciju, treba mi za faks, a na materijalima koje imam je lose objasnjeno..

Uglavnom, pri izracunu poreza na dobit, kao stavka mi se pojavljuje amortizacija 155000 kn, amortizirano po stopi od 15%, a zakon predvida 20%. Mene zanima sto (koji iznos) upisujem pod povecanje dobiti, nije mi jasno, citam zakone cijeli dan ali nigdje nekakav primjer, pa molim nekoga tko ovo zna da mi pomogne, vjerujem da je lagano :)

Suncana 007
24.08.2010., 14:33
Nudim uslugu pisanja seminara, završnih i diplomskih radova (ekonomija i turizam)....

Info na PM...

Rok izrade je nekoliko dana, ovisno o temi... Pišem kvalitetno... Slobodno se javite... Imam iskustva sa pisanjem...:top:

Info na PM...:mig:

ulagačica1983
24.08.2010., 14:45
Pišem seminarske, maturalne i diplomske radove te...

Pišem seminarske, maturalne i diplomske radove te eseje, prezentacije s naglaskom na ekonomiju... Ostalo također dolazi u obzir

Informacije na PM

chaka khan
24.08.2010., 15:13
može mala pomoć oko ovog zadatka f (x) = −x2 − x , koji je rezultat.

edit: da to je x na kvadrat

very_confused1
24.08.2010., 15:24
može mala pomoć oko ovog zadatka f (x) = −x2 − x , koje je rezultat.

jel to x na kvadrat?

što ti treba? nultočke? :ne zna:
izjednačiš to sa nulom. izlučiš x i dobiješ:
x(-x-1)=0
x=0
-x-1=0; x=-1

mladen 01
25.08.2010., 20:50
Da li mi tko može pomoći oko ova dva zadatka::s:s

1. Statički podaci govore da autobus kasni u 15% slučajeva, a vlak u 55% slučajeva.Ako putnici u javnom prijevozu dva puta češće biraju autobus od vlaka:

a) izračunajte kolika je vjerojatnost da slučajno odabrani putnik kasni na odredište?

b) ako znamo da je određeni putnik zakasnio, kolika je vjerojatnost da je išao autobusom?

2. Srednja udaljenost na koju se otprema roba iznosi 75 km i ta je udaljenost slučajna varijabla s eksponencijalnom razdiobom.

a) Kolika je vjerojatnost da unutar intervala od jedne minute bude 4 točno vozila?

b) Kolika je vjerojatnost da u jednoj minuti prođe više od 8 vozila?

mateja_04
01.09.2010., 09:59
imam pitanje. zanimaju me kako se nazivaju stanovnici ovih mjesta:

babina greda

sveti martin na muri

ilova - ilovčanin ili ilovac

DarkPanther
03.09.2010., 14:31
Pozdrav:)

Molio bih malu pomoć ako može itko mi dati neke informacije, pošto ih fakat ne mogu naći po internetu nigdje.

Za one koje se razumiju u grafiku i tisak ili jednostavno ak ima neki link za ove teme koje mi trebaju:

Tehnike tiska kojima se postiže povećanje reprodukcije boja.
Što je Hi-Fi tisak.
Hexachrome tisak. Pokazivanje primjera, prednosti i mane.
Opaltone tisak. Pokazivanje primjera, prednosti i mane.
Tisak s visokopigmentiranim bojama. Pokazivanje primjera, prednosti i mane.
MaxCYM tisak. Pokazivanje primjera, prednosti i mane.
Tisak s dodatnim bojama. Pokazivanje primjera, prednosti i mane.
Zašto se događaju deformacije rasterskih elemenata.
Kontrolni stripovi u tisku. pokazivanje primjera na otiscima
Metode lakiranja u tisku. Prednosti lakiranja u komercijalnom smislu.
Aparativna kontrola kvalitete tiska. Brzina rada
Što je dodana vrijednost u tisku. Zašto je važna s dizajnerske strane.
Objašnjenje o elementima s kojima se utvđuje kvaliteta u tisku.
Definirat će se problemi reproduciranja.
Što je gamut. Pokazivanje slika
Veza gamuta i dizajna u smislu doživljaja proizvoda.
Povećanje reprodukcije boja. Potreba s dizajnerskog stanovišta
Kako se dizajnom postiže što bolji komercijalni efekt.

Trebali bi mi kratki ili možda čak i dulji ako je moguće odgovori na ova pitanja tako da ako itko zna odgovore ili me može uputiti na stranicu koja ih ima bio bi jako zahvalan!

Komar22
04.09.2010., 19:19
Jel idu nekome Osnove automatike? trebal bi da mi netko riješi par zadačića di se računaju Bodeov dijagram, , PI regulatori, kritično pojačanje i sl.

ništa velikog nije to....

naravno.....dobor plačam!

mops0807
07.09.2010., 18:49
BOK....ovo su mi zadatci iz kolegija METODIKA NASTAVE MATEMATIKE,jel bi itko znao rjesit ove zd ili mi rec gdje da zatrazim pomoc.hvala :cerek:

1. Odredite prostorni analogon tetivnog cetverokuta. Pokazite neke karakterizacije takvog objekta. Ispitajte vezu s mogucnoscu opisivanja kruznice stranicama takvog objekta.

2. Definirajte srediste trokutu opisane kruznice i dokazite njegovu egzistenciju.

3. Zadane su tri disjunktne kruznice takve da dvije leze unutar kruga odredjenog s trecom kruznicom a sredista im nisu kolinearna. Konstruirajte kruznicu koja sijece svaku od tri zadane pod pravim kutem.

4
ferrarijevom metodom rijesi jednandzbu..
.dodjem do pola i dalje ne ide....
7x^4 + 42x^3 + 84x^2 + 42 x– 35 = 0
tj.kad smanjim na treci stupanj i trebam uoptrijebiti cardanovu formulu dobijem kupus...........

thomary
08.09.2010., 15:03
Mops0807,
2. zadatak imas dokazan u skipti ovoj:
http://web.math.hr/nastava/eg/EGskripta.pdf
Nemam vremena rjesavati, ali pogledaj za ovu konstrukciju na forumu
http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=14654
mozda ce se nac nesto korisnoga, pa dobijes ideju kako iskonstruirati...

ulagačica1983
09.09.2010., 09:35
Pišem seminarske, maturalne i diplomske radove te...

Pišem seminarske, maturalne i diplomske radove te eseje, prezentacije s naglaskom na ekonomiju... Ostalo također dolazi u obzir

Informacije na PM

Suncana 007
09.09.2010., 11:50
**Nudim uslugu pisanja seminara, završnih i diplomskih radova s područja ekonomije i turizma**

Pišem brzo i kvalitetno... Rok izrade je nekoliko dana ovisno o temi... Imam iskustva sa pisanjem...

Za sva pitanja možete mi se javiti na PM...

Komar22
09.09.2010., 12:41
Ljudi ljudi, jel bi netko znao riješit ovaj zadatak iz Mehanike 2?(dinamika)

Platim mu

http://img545.imageshack.us/i/dsc00239.jpg/

Unalias
10.09.2010., 13:16
Treba mi seminar iz predmeta Poslovno okruženje poduzeća kod prof.Sundaća. Ako netko ima nešto ili zna o čemu se radi, nek se javi. Hvala... :)

mops0807
11.09.2010., 17:51
Mops0807,
2. zadatak imas dokazan u skipti ovoj:
http://web.math.hr/nastava/eg/EGskripta.pdf
Nemam vremena rjesavati, ali pogledaj za ovu konstrukciju na forumu
http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=14654
mozda ce se nac nesto korisnoga, pa dobijes ideju kako iskonstruirati...

hvala ti puno:cerek:

ania tokine
12.09.2010., 10:39
Ovako,na satu smo radili gaussovu dosjetku.
( S(n)=[n(n+1)]/2 )

Zadatak koji mi treba glasi ovako:

Koliki je zbroj prvih n neparnih brojeva?(Napiši postupak!!)

Za sada je meni ovako:

S(n)=1+3+5+7+.........+(2n - 3) + (2n - 1) + (2n + 1)
= (na ovom mi mjestu nedostaje postupka)
=n^2

Provjera: S(4) = 1+3+5+7
=16= 4^2

Matematko
12.09.2010., 15:33
Dobro si počela, ali imaš sićušnu greškicu... ajmo redom...

Zbroj prvih n neparnih prirodnih brojeva izgleda ovako

http://latex.codecogs.com/gif.latex?S=1%20+%203%20+%20\ldots%20+%20(2n-3)%20+%20(2n-1)

jer je neparni prirodni broj oblika 2k-1, gdje je k prirodni broj; kako si ti završila s 2n+1, ti si zapravo napisala izraz za zbroj prvih n+1 prirodnih brojeva.

Da bi izračunali zbroj, napišimo gornji zbroj dva puta, jednom od 1 do 2n-1, a drugi puta od 2n-1 do 1:

http://latex.codecogs.com/gif.latex?\begin{array}{ccccccccccc}%20S%20&=&%201%20&+&%203%20&+&%20\ldots%20&+&%20(2n-3)%20&+&%20(2n-1)\\%20S%20&=&%20(2n-1)%20&+&%20(2n-3)%20&+&%20\ldots%20&+&%203%20&+&%201%20\end{array}

i potom okomito zbrojimo:

http://latex.codecogs.com/gif.latex?\begin{array}{rcl}%202S%20&=&%20[1+(2n-1)]%20+%20[3+(2n-3)]+\ldots+[(2n-3)+3]%20+%20[(2n-1)+1]%20\\%20&=&%202n%20+%202n%20+%20\ldots%20+%202n%20=%202(\unde rbrace{n+n+\ldots%20+n})%20=%202\cdot%20n\cdot%20n %20=%202n^2\\%20&&\qquad\qquad\qquad%20\qquad%20\qquad%20\qquad%20n\ %20\textrm{komada}%20\end{array}

odakle, dijeljenjem s 2, slijedi da je http://latex.codecogs.com/gif.latex?S=n^2

ania tokine
14.09.2010., 08:24
Hvala!^^

Antonio144
14.09.2010., 14:44
Pozdrav. Jel mi može netko riješit ovaj zadatak. Nije težak :)
"Complete the square in the quadratic function f given by: f(x) = 2x2 - 6x + 4"

Matematko
15.09.2010., 09:32
Pozdrav. Jel mi može netko riješit ovaj zadatak. Nije težak :)
"Complete the square in the quadratic function f given by: f(x) = 2x2 - 6x + 4"

http://latex.codecogs.com/gif.latex?f(x)=2\left(x-\frac{3}{2}\right)^2%20-%20\frac{1}{2}

Antonio144
15.09.2010., 14:24
http://latex.codecogs.com/gif.latex?f(x)=2\left(x-\frac{3}{2}\right)^2%20-%20\frac{1}{2}

HVALA. Jel mi možeš objasniti kako si to riješio? Mislio sam da ču skužiti kad vidim riješenje, al nisam :D

Suncana 007
16.09.2010., 12:36
**Nudim uslugu pisanja seminara, završnih i diplomskih radova s područja ekonomije i turizma**

**Pišem brzo i kvalitetno... Rok izrade je nekoliko dana ovisno o temi...**

Imam iskustva sa pisanjem...

Za sva pitanja možete mi se javiti na PM...

Primam još dvije - tri narudžbe do kraja mjeseca, ovisno o kakvome radu se radi...

Za bilo kakva pitanja kontaktirajte me na PM...

LP:)

ddinno
18.09.2010., 12:36
Pišem esej na temu razvoja teorije evolucije kroz povijest. teorije koje smo na satu istraživali su antička, srednjovjekovna, Lamarckova, Couvierova i Darwinova. Profesorica traži razloge mijenjanja tih teorija, da ih kritički sagledam i prikažem kroz pitanja. :eek: :confused::ne zna:

pomooć pliiiiz :S

lol2606
18.09.2010., 14:17
Fizika,
dva tijela se krecu iz istog mjesta u istom pravcu i smjeru. Jedno tijelo se krece ravnomjerno brzinom 3 m/s, a drugo ravnomjerno ubrzano akceleracijom 0,5 m/s2. Nakon koliko vremena ce drugo tijelo stici prvo?
U rjesenjima pise koristiti formule: S=v*t, S=at2/2 . Kako sad da to iskombinujem ???

Glupa krava
18.09.2010., 20:31
Dobro vecer...

Imam pitanje jedno...

Imenicka i pridjevna deklinacija za rijec "KAKAV"?

Hvala! :D

pipi8875
19.09.2010., 03:39
Fizika,
dva tijela se krecu iz istog mjesta u istom pravcu i smjeru. Jedno tijelo se krece ravnomjerno brzinom 3 m/s, a drugo ravnomjerno ubrzano akceleracijom 0,5 m/s2. Nakon koliko vremena ce drugo tijelo stici prvo?
U rjesenjima pise koristiti formule: S=v*t, S=at2/2 . Kako sad da to iskombinujem ???

U trenutku kada drugo tijelo stigne prvo oba tijela će prijeći isti put, odnosno s1=s2. Za s1(jednoliko gibanje) koristiš prvu formulu koju si napisala, a za s2(jednoliko ubrzano gibanje) koristiš drugu formulu. Pošto kreću u istom trenutku vremena su im jednaka i baš to vrijeme je potrebno izračunat.
Znači konačno imamo:
vt=at2/2 odnosno v=at/2

t=2v/a=12 s:)

lol2606
19.09.2010., 09:08
U trenutku kada drugo tijelo stigne prvo oba tijela će prijeći isti put, odnosno s1=s2. Za s1(jednoliko gibanje) koristiš prvu formulu koju si napisala, a za s2(jednoliko ubrzano gibanje) koristiš drugu formulu. Pošto kreću u istom trenutku vremena su im jednaka i baš to vrijeme je potrebno izračunat.
Znači konačno imamo:
vt=at2/2 odnosno v=at/2

t=2v/a=12 s:)

Evo, sad sam provjerila rjesenja, tacno je :) . Hvala puno !!!

Glupa krava
19.09.2010., 13:55
Dobro vecer...

Imam pitanje jedno...

Imenicka i pridjevna deklinacija za rijec "KAKAV"?

Hvala! :D

Pridjevnu znam, imenicka mi dize tlak!! :mad:
:D :zubo:

rated z
19.09.2010., 20:31
hitno trebam pomoć ljudi:
Prigode za darivanja, koje su samu Ujedinjenom Kraljevstvu, molim vas ako neko zna.:(

btw: prvi post :top:

mind_freak
21.09.2010., 18:24
Problem

Covjek koji mi je rjesavao zadatke koje trebam naucit je dobio
sinus 62°18'
=0,88539

i tako treba ispast da bi zadatak bio točan, alliii....

meni ispada stalno -0,606660566 :ne zna:

a u google kad upisem sin 62.18 izbaci isto taj broj

Matematko
21.09.2010., 18:44
Covjek koji mi je rjesavao zadatke koje trebam naucit je dobio
sinus 62°18'
=0,88539

i tako treba ispast da bi zadatak bio točan, alliii....

meni ispada stalno -0,606660566 :ne zna:

a u google kad upisem sin 62.18 izbaci isto taj broj

Pretvorba stupnjeva i minuta u stupnjeve ide ovako:

http://latex.codecogs.com/gif.latex?\sin%2062^{\circ}18%27%20=%20\sin\left(6 2%20+%20\frac{18}{60}\right)^{\circ}=\sin%2062.3^{ \circ}

Nadalje, da bi dobila ispravan rezultat, na digitronu ti trebaju biti označeni stupnjevi (oznaka D ili DEG), a ne radijani (oznaka R ili RAD).

mind_freak
21.09.2010., 19:25
Pretvorba stupnjeva i minuta u stupnjeve ide ovako:

http://latex.codecogs.com/gif.latex?\sin%2062^{\circ}18%27%20=%20\sin\left(6 2%20+%20\frac{18}{60}\right)^{\circ}=\sin%2062.3^{ \circ}

Nadalje, da bi dobila ispravan rezultat, na digitronu ti trebaju biti označeni stupnjevi (oznaka D ili DEG), a ne radijani (oznaka R ili RAD).

Uspjelo je pomocu DEG! hvala :s :)

mind_freak
21.09.2010., 19:37
imam jos jedno pitanje zadatak glasi:
Razlika duljina dviu stranica trokuta jednaka je 34 cm, a nasuprot tim stranicama nalaze se kutovi od 108° i 28°. Kolike su stranice tog trokuta?

-e sad izracunao pomocu sinusova poucka asinB=bsinL i uvrstio a=34+b
(B-beta, L-alfa)

itd...

b= 33,14
a= 34+33,14 =67,14

i sad mi ubiti nije jasno zasto mi treba ovaj kosinusov poučak C˝=a˝+b˝-2abcosy

trivial
22.09.2010., 17:10
Pridjevnu znam, imenicka mi dize tlak!! :mad:
:D :zubo:

Imenička bi deklinacija glasila:
N kakav
G kakva
D kakvu
A kakav
L kakvu
I kakvim

Pridjevna: kakav, kakvog, kakvom....itd.

Imenička je deklinacija odlika višeg stila, ipak. U običnom se govoru najčešće koristi pridjevna. :mig:

mind_freak
22.09.2010., 18:10
skontao sam! ugl, kosinusov poucak se koristi kod kosokutih trokuta! :)

Imam jos dva zadatka pa ko moze pomoc!

Izracunaj duljinu stranice c trokuta ABC ako je a=32cm b=20cm i t(c)=18cm.
tc je valjda povezano s tezistem. ne znam koju formulu da koristim ??

Tocke A(3,1) i B(1,-3) dva su vrha trokuta ABC kojem je povrsina jednaka 3.
Ako je teziste ovog trokuta na osi apscisa, odredi koordinate treceg vrha C.

orGinaLna
24.09.2010., 14:10
Dva topa, svaki sa po jednom granatom, gad¯aju u isti cilj. Vjerojatnost da prvi top pogodi cilj iznosi 0.4, dok vjerojatnost da drugi top pogodi cilj iznosi 0.5. Cilj ´ce sigurno biti uniˇsten ako ga pogode obje granate. Ako ga pogodi samo jedna granata, vjerojatnost uniˇstenja je 0.6.
(a) Kolika je vjerojatnost da ´ce cilj biti uniˇsten?
(b) Ako je doˇslo do uniˇstenja cilja, kolika je vjerojatnost da je pogo¯den s dvije granate?

giga_games
25.09.2010., 17:01
http://i53.tinypic.com/2q2o7mg.jpg

Zd 2(b)

Moze mi netko dovrsiti zadatak tako da izjednaci lijevu stranu sa desnom.

ulagačica1983
26.09.2010., 09:29
Diplomirana ekonomistica piše seminarske, diplomske, maturalne radnje i izrađuje powerpoint prezentacije iz ekonomije i svega vezano uz ekonomiju...

Također nudim usluge prevođenja s poslovnog engleskog na hrvatski te rješavam zadatke iz statistike i računovodstva ( moguće i instrukcije )..

Informacije na PM

Suncana 007
26.09.2010., 11:54
***Seminarski i završni radovi za srednje škole i fakultete ekonomskog i turističkog smjera***

Po struci sam diplomirani ekonomist, pišem brzo i kvalitetno, te također nudim i mogućnost izrade Power Point prezentacija.

Za sve informacije javite mi se na PM...

Pozz...:s

adidas_3
26.09.2010., 12:11
pozdrav. jel moze ko rijesiti mi ovakav zadatak? O.O ne kuzim ga:(

1.Ako je x2 - k= 0,k<0, onda jebroj x:

a) realan b)imaginaran 3)pozitivan 4)negativan

** ovo x2 --> [ iks na kvadrat]

Choly
26.09.2010., 22:58
znači nikako neznam prebaciti formulu dali netko moze pojasniti ili pokazati najlaksi način za nauciti ovo

Q=I*t

I=Q/t

t=Q/I

mislim ovo nije teško al kad mi dođe
Vo^2*V^2=2*a*S

tu zablokiram i neznam izvaditi ni "a" ni"S"

obicna
27.09.2010., 00:15
Vo^2*V^2=2*a*S

podjeliš obje strane jednadžbe sa 2S da bi dobio a i sa 2a da bi dobio S :ne zna:

Bronze Barbie
28.09.2010., 19:15
Moze li mi tko pomoci s jednim zadatkom iz biologije:
Analiziraj znacenja procesa vezanih uz izmjenu tvari i energije u biljci te objasni utjecaj ekoloskih cimbenika na te procese..
U biti mi treba sam odgovor koji su to procesi-jesu li fotosinteza,kemosinteza,vrenje i truljenje...

thomary
29.09.2010., 11:02
Originalna, zadatak nije tezak, nemam sada vremena, ali navecer cu rjesiti i poslati ti rjesenje.

RuSkO_17
29.09.2010., 14:39
pozdrav. jel moze ko rijesiti mi ovakav zadatak? O.O ne kuzim ga:(

1.Ako je x2 - k= 0,k<0, onda jebroj x:

a) realan b)imaginaran 3)pozitivan 4)negativan

** ovo x2 --> [ iks na kvadrat]

x^2 = k, k<0

x = sqrt(k), k <0

korijen negativnog broja je imaginaran

x = sqrt(k) * i

dakle b)

guitar_girl
29.09.2010., 15:50
znači nikako neznam prebaciti formulu dali netko moze pojasniti ili pokazati najlaksi način za nauciti ovo

Q=I*t

I=Q/t

t=Q/I

Vo^2*V^2=2*a*S

:) prvo prebaciš na lijevu stranu sve što sadrži jednu određenu nepoznanicu (koju želiš izraziti), a sve ostalo na desnu stranu. Naravno, ako nešto mijenja stranu jednakosti, mijenja predznak

drugo, ako ima više članova s tom nepoznanicom, izlučiš je.

i treće, sve podijeliš sa izrazom pored te nepoznanice...

tvoj primjer:
Vo^2*V^2=2*a*S ... recimo da tražiš a

1.) - 2*a*S = -Vo^2*V^2 (očito minuse možeš pokratit)
2.) ne trebaš ništa izlučivati, jedan je član
3.) sve dijeliš članom uz a, a to je tu 2*S : a=(Vo^2*V^2)/(2*S)

nadam se da je bar malo jasnije... ako ti na kraju ostane nepoznanica na kvadrat, vadiš korijen iz nje, a ako imaš više članova na razne potencije to je najčešće kvadratna jednadžba. Nju rješavaš na sljedeći način: http://www.holo.hr/Formule/Pregled/tabid/62/cid/M32/fid/Mat29-01/Default.aspx

orGinaLna
29.09.2010., 20:39
Originalna, zadatak nije tezak, nemam sada vremena, ali navecer cu rjesiti i poslati ti rjesenje.

rijeseno! :top::top::top:

thomary
30.09.2010., 13:27
rijeseno! :top::top::top:

OK, bas sam ti htjela raspisati. :)

Sarette
30.09.2010., 14:55
ljudi molim vas.. bi li mi netko mogao napisati seminarski rad.. treba mi hitnoo..
nigdje nista nemogu naci..vezano uz to..

ako bi itko pisao, trebala bit na temu:

POSTUPAK IZRADE RAČUNALNOG PROGRAMA

ili

POJAM I RAZRADA ALGORITMA

molim vaas.. hitno jee.. :s:s:s:s

Bronze Barbie
30.09.2010., 17:05
Moze li mi tko pomoci s jednim zadatkom iz biologije:
Analiziraj znacenja procesa vezanih uz izmjenu tvari i energije u biljci te objasni utjecaj ekoloskih cimbenika na te procese..
U biti mi treba sam odgovor koji su to procesi-jesu li fotosinteza,kemosinteza,vrenje i truljenje...

Zna li bilo tko? Trazila sam na netu-nist nisam nasla,a stvarno mi je hitno :(

egzodus
01.10.2010., 23:34
1.Koliki mora biti indeks n da bi relacija v = Fxtn/m dimenzijski imala smisla? v je brzina, F je sila, x je omjer duljina, m je masa, t je vrijeme.

2.Jedriličar jedri uz pomoć vjetra. Najprije jedri 2 km u smjeru istoka, zatim 3 km u smjeru jugoistoka i zatim dio puta u nepoznatom smjeru. Konačni položaj jedriličara je 5.8 km istočno od početne točke. Koordinatni sustav postavljen je tako da je pozitivan smjer x osi u smjeru istoka, a pozitivan smjer y osi u smjeru sjevera. Kolike su komponente vektora pomaka za treću dionicu puta (kolika je komponenta x, a kolka komponenta y)?

3.Vojnik je napravio 6 koraka prema sjeveru, 4 koraka prema istoku i zatim 3 koraka u smjeru juga. Izračunajte iznos i smjer rezultantnog pomaka.

:confused:
ODGOVORITE MI HITNO! HVALA :)