PDA

View Full Version : Mobbing, šefovi, međuljudski odnosi na poslu i sl. - skupna tema

stranice : 1 [2] 3 4 5 6 7 8

xxGaladrielxx
17.03.2004., 18:42
cudim_se kaže:
Ovima nisam nista rekla. Mozda tek kad dodjem sa sastanka, just for info, da ne ispadne da radim nesto iza ledja. Ili bolje ne? Sto mislite?
vidi, prije il kasnije saznat ce za vas sastanak. Cve ovisi o tome koliko su u mogucnosti manipulirati vasim sefom. On, ak je prosejecno musko, ili nece skuzit babinjak pa bu nekaj kokosima natukao kak ces doci k njemu ili bojeci se babinjaka moze upozoriti i njih. Misli da su to 2 razlicita svijeta cak i u radnoj sredini. U prilog ti ne ide jedino ta dosta velika vremenska distanca (do petka). Uglavnom, tvoja prednost i odstupnica u svim slucajevima moze biti ponasanje poput "plavise": nis ne razumies, u potpunosti si neinformirana i o tudjim postupcima i o svojim "losim" nakanama. Ak te netko "uhvati" prije petka, ako ti servira nekaj pod nos, brani se najivnoscu.
Jedino u trenutku kad budes izlagala sefu poslovne ideje ili budes vodila poslovne ragovore, budi ono sto jesi. Ali u medjuljudskim odosima pokazi neslanazljivost, slabost i takvu facu slozi (ono, sam kaj ne zaplaces, poput pravog krhkog, njeznog, cistog zemskog stvora) da bu svaki muskarac na tvojoj strani.
I pazi na obleku: strogi hlacni kostim (ne se smijat), kosulja i obavezno jedan gumb prevec otkopcan! ;) Cisto i jednostavno :D

violent_femmes9
17.03.2004., 19:57
Winona kaže:
j
violent lijeci svoje komplekse na nekom drugom, od mene odjebi i to u skokovima.

ma ne mogu ja od tebe odjebat dokle god ti pocinjes prva s provokacijama. a i gust mi te zajebavat jer si zlobna, a ni o cemu nemas bas nikakvog pojma. jedino si strucnjak za svoj precious ego... o patoloskoj potrebi za laganjem da ne govorim.

magdalena1999
17.03.2004., 20:17
Noemi kaže:
DA,jesu i to na tako ruzan nacin.
NIsam imala sanse odrzati se tamo,uskracivale su mi se informacije,tuzakalo me se glavnom sefu iza mojih ledja,smjestale su mi se razna sranja,maltretiralo me se na sluzbeni mob i nedjeljom i blagdanom zbog gluposti....Evo samo primjer-pozvali su me u centralu na edukaciju a meni sefica nije rekla pa je ispalo da nisam htjela doc...ma ne zelim se ni sjecat.

Neki pametan savjet nemam,mogu ti samo reci da znam kako ti je.:grli:

Ja mislim da u tim situacijama nema drugog rjesenja nego povuci se. Barem bih ja tako ucinila.

Smatram da se kad je rijec o mobbingu radi o ozbiljno, ali bas ozbiljno bolesnim ljudima i s takvima je najbolje ne imati posla, ukoliko se bas ne mora.

Svaka cast svima koji se krenu boriti protiv toga, pa i osobi koja je pokrenula topic, ali ja mislim da je to unaprijed izgubljena bitka.

U svakom slucaju, kad posao postane opterecenje zbog ljudi, odnosno kad je covjek maltretiran u svojoj radnoj okolini, to se neminovno manifestira u privatnom zivotu, stoga, moja je filozofija, bjezati glavom bez obzira ako se ima kud.

:rolleyes:

Winona
17.03.2004., 20:31
Smatram da se kad je rijec o mobbingu radi o ozbiljno, ali bas ozbiljno bolesnim ljudima i s takvima je najbolje ne imati posla, ukoliko se bas ne mora.

da i onda dodjes u novu firmu i tam igrom slucaja opet postanes zrtva mobbinga. I svaki put kad pobjegnes ( a sto je to ako ne bijeg?) budes sve slabija i nesigurnija.

Svaka cast svima koji se krenu boriti protiv toga, pa i osobi koja je pokrenula topic, ali ja mislim da je to unaprijed izgubljena bitka.

da ne govorimo kako si neki ne mogu priustiti otici s radnog mjesta. Jer to je jedino povlacenje koje postoji. Ako su se namjerili na tebe, mozes ti biti mirna i povucena i manja od makovog zrna, pilat ce te i dalje.

Ja sam za razgovor. Otvoreni. Mnogo ovisi o tome kakva je osoba tvoj nadredjeni. Jel covjek ili je mekusac.

Glossu
17.03.2004., 21:02
cudim_se kaže:
Mozda tek kad dodjem sa sastanka, just for info, da ne ispadne da radim nesto iza ledja. Ili bolje ne? Sto mislite?
A koliko se taj sastanak njih tice?
Zasto bi bilo nerealno ne spominjati ni sastanak, ni posljedice istoga, ako ne mijenjaju nista u radu/poslu doticnih osoba?
Glossu R.H.

magdalena1999
17.03.2004., 21:29
Winona kaže:
da i onda dodjes u novu firmu i tam igrom slucaja opet postanes zrtva mobbinga. I svaki put kad pobjegnes ( a sto je to ako ne bijeg?) budes sve slabija i nesigurnija.

da ne govorimo kako si neki ne mogu priustiti otici s radnog mjesta. Jer to je jedino povlacenje koje postoji. Ako su se namjerili na tebe, mozes ti biti mirna i povucena i manja od makovog zrna, pilat ce te i dalje.

Ja sam za razgovor. Otvoreni. Mnogo ovisi o tome kakva je osoba tvoj nadredjeni. Jel covjek ili je mekusac.

Da, upravo sam to i napisala samo ocito iz nekog razloga nisi stigla procitati. Pobjeci glavom bez obzira ako se ima kud, odnosno, povuci se.
I onda dospjeti recimo medju normalne ljude zdrave u glavi koji rade svoj posao i ne bave se takvim stvarima. Ja tako razmisljam, bas isto kao sto mi negdje drugdje moze biti gore, moze mi biti i bolje.

Jasno da postoje ljudi koji nemaju izbora, ali ja iznosim svoje osobno glediste Winona, to je valjda kristalno jasno iz mog posta.

Inace, prihvacam da je razgovor pozeljan i da moze biti rjesenje no svakodnevno dijeliti osam sati s isfrustriranim bolesnicima koji bi meni trebali biti bliski suradnici a kojima je zadovoljstvo u zivotu sumanuto maltretirati ostale uposlenike, za mene je ipak previse i ja u takvoj radnoj okolini nemam sto traziti.

U principu, stvar je osobne procjene. Ima li smisla boriti se ili otici. Ja bih u vjerojatno u vecini slucajeva otisla. Takva sam. Dokazati se mogu i hocu, ako u tome vidim nekog smisla, ali protiv bolesnog ludila nemam nikakvog oruzja a i da ga imam ne bih ga upotrebljavala.

:cool:

sunčica
17.03.2004., 21:50
magdalena1999 kaže:
U principu, stvar je osobne procjene. Ima li smisla boriti se ili otici. Ja bih u vjerojatno u vecini slucajeva otisla. Takva sam. Dokazati se mogu i hocu, ako u tome vidim nekog smisla, ali protiv bolesnog ludila nemam nikakvog oruzja a i da ga imam ne bih ga upotrebljavala.

slažem se

mislim da puno ovisi o poslu, koliko ti je stalo do tog posla.

Pazi, ne tog radnog mjesta, nego posla u smislu karijere u određenoj oblasti. Jer, ako imaš ozbiljne namjere, nekad je stvarno pametnije otići zbog toga što ti mobberi mogu stvoriti totalno lošu reputaciju (hr je malo tržište ... šta, regija je mala), tako da uz sav trud nećeš imati rezuktate i priznanja kakve zaslužuješ

pri tome ne mislim na odlazak uz treskanje vratima, nego na elegantno povlačenje na "rezervni položaj", odakle ćeš, kad za to dođe vrijeme, po potrebi moći gađati protivnika

Ne znam koliko sam bila jasna, ali bit onoga što hoću reći jeste da uzmicanje (u ovom slučaju promjena posla) ne mora biti poraz, nego povlečenje kao dio strategije koji je usmjeren na jačanje pozicije u budućnosti

jer, budimo realni, mobbing, osim što će ti uništiti živce i želudac, može (i vjerojatno hoće) imati izuzetno negativan utjecaj na tvoju karijeru

ako ti je baš jako stalo do tog posla, a misliš da se možeš dokazati samo na tom radnom mjestu (odnosno, ako misliš da je ono toga vrijedno), go for it, bori se do zadnje kapi krvi

u svakom slučaju želim ti sreću i dovoljno mudrosti da iz ove negativne situacije izvučeš najbolje za sebe :W

MilkyWay
18.03.2004., 07:44
cudim_se kaže:
Uglavnom, covjek mi je odgovorio da dodjem na sastanak u petak. Znam da nisam normalna, ali ja ne mogu drugacije nego u glavu. Ovima nisam nista rekla. Mozda tek kad dodjem sa sastanka, just for info, da ne ispadne da radim nesto iza ledja. Ili bolje ne? Sto mislite?

Gledaj, tanka je linija između dobra i zla. :ziba: Nemoj se od žrtve pretvoriti u napadača. Udariti brzo i gadno, ali ne provocirati. Samo ispravljati nepravde. Ne se gurati nekome u guzicu da se dođe do bolje pozicije, već koristiti pozitivni međuljudski odnos za ispravljanje nepravde.

Plus, nemoj se opterećivati mobberima. Upravo to ih i pokreće. A i osoba je sama kriva za stvaranje ugođaja mobbinga. Morala je postojati neka mala sitnica koja te ocrnila među ljudima u toj tvojoj firmi. Činjenica jest da se ne napadaju međusobno. Znači ipak nešto ima. Ujedno, iz tvojeg odgovora vidim da si izuzetno kritična osoba. Nešto ti se ne sviđa, odmah krećeš u rat.

Probaj biti malo tolerantnija, a nepravdu ispravljati bez puno fame. Nisi bila na sastanku, odi tamo, pokucaj, otvori vrata, ispričaj se na smetnji, fino sjedni na stolac i evo te na sastanku. Ako treba nešto zapiši, ali nemoj odmah stvarati svađu. I nemoj trčat po firmi za šefovima jer ćeš tako samo povećati broj mobbera koji će te ogovarati i ponašati se prema tebi netolerantno.

I jedna osobna obzervacija: Ne mogu svi u istoj firmi biti šefovi. Netko mora biti i šljaker. Da si sposobna za šeficu, već bi to netko primijetio. Svaka primjedba tipa, on/ona se gura direktoru u guzicu i tako je postala šefica je zlurada i često neprimjerena. Taj tvoj direktor vjerojatno vidi razlog zašto je tome tako. Postoji mogućnost da se određena osoba zbog prirode posla kojeg obavlja ne može istaknuti, ali onda je krivo radno mjesto, a ne šef ili firma. Onda promijeniš firmu i probaš naći mjesto na kojem ćeš moći napredovati. Ako radiš na obračunu plaće, mala je vjerojatnost da ćeš dogurati do šefice računovodstva.

zlocestoca
18.03.2004., 07:54
cudim_se kaže:
Uglavnom, covjek mi je odgovorio da dodjem na sastanak u petak. Znam da nisam normalna, ali ja ne mogu drugacije nego u glavu. Ovima nisam nista rekla. Mozda tek kad dodjem sa sastanka, just for info, da ne ispadne da radim nesto iza ledja. Ili bolje ne? Sto mislite?

ne zelim te obeshrabriti, ali desilo mi se slicno....
nazalost zavrsilo je lose za mene - sad trazim novi posao, a s "kolegama" komuniciram strogo sluzbeno
ako se njih dvije budu drzale zajedno (a i jos su duze od tebe u firmi pa pretpostavljam da kod sefa imaju neki kredit) popusila si

ps. kod mene su zlostavljaci muskog spola, vrhovni je zena pa je mozda i to imalo utjecaja...

Noemi
18.03.2004., 08:20
Da li da im kazes ili ne?
Pa ja bi rekla prije,sada nakon svega ne bi.
Kazi minimalno i samo ako te pitaju,i ne daj im informacija na kojima opet mogu pocet spletkariti oko tebe.

Ja vise ne radim u onoj firmi,nije zavrsilo dobro po mene.
Hrvatska je malo trziste i reputacija koju su mi napravili u toj grani posla ide ispred mene.Bila sam na jednom razgovoru za posao gdje su mi rekli da vjeruju da sam sposobna i da imam super cv ali da bi bio veliki rizik za njih da zaposle nekog o tko je imao takav problem ,bez obzira na to tko mu je bio uzrok.

Vrhunski mobbing je onaj kad ti se svi smjeskaju u lice i potkopavaju ti stolicu dok te gledaju u oci.A kad se osvjestis vec sjedis na podu.

Drzim ti fige,javi sto je bilo.I ne daj se.
Meni je bilo najgore to sto sam mislila da sve umisljam.Poslije sam mislila da sam ja kriva,da sam mogla nesto napraviti drugacije.Ali nisam,splet okolnosti je bio takav da sam bila,ne svojom krivnjom,nepozeljna od pocetka.Primljena sam da nakon nekog vremena zamijenim svoju tadasnju seficu.Na kraju je ona fino zamijenila mene.

Noemi
18.03.2004., 08:22
zlocestoca kaže:
ps. kod mene su zlostavljaci muskog spola, vrhovni je zena pa je mozda i to imalo utjecaja...
Ma kaki,kod mene bilo obratno...i opet isti rezultat.
Muski sef jos teze razumije zenske perfidne zloce

zlocestoca
18.03.2004., 08:39
Noemi kaže:
Ma kaki,kod mene bilo obratno...i opet isti rezultat.
Muski sef jos teze razumije zenske perfidne zloce

ja sam uvijek mislila da su zene pokvarenije i prljavije igracice od muskaraca
ovo sto sam dozivjela me skroz razuvjerilo
tolika kolicine zloce me, moram priznati, iznenadila
i sto je najgore, njihova spika kad su bili jedan-na-jedan sa mnom potpuno drugacija od one koje su se drzali kad su me blatili
lazu i ne trepcu - nevjerojatna sposobnost sranja!
mislim da tu vjestinu nikad necu savladati! govnari!
sto je najgore u takvim musko-zenskim prepucavanjima, jasno je da ti ispadas histericna babetina!

cudim_se
18.03.2004., 08:39
Tx svima na komentarima. Svidjelo mi se ovo o odjevanju, uopce se ne smijem:D Bas sam to mislila odjenut :D A gumb ne bum otkopcavala, to mi je malo ispod moje razine ipak :)

Razmisljala sam o pristupu na tom sastanku. Da se zalim - necu, da moljakam necu, da se uvlacim necu, da zabijam nozove u ledja necu. Uglavnom, mislim zatraziti jasno definiranje mog statusa, prava i obaveza, jer ono sto dolazi do mene ima oprecne informacije. Zelim znati koji je moj sada status i sto su moja prava i obaveze. I zelim ih izvrsavati. I to je sve.

Mobberima snagu daje strah, to sam i sama skuzila. Mislim da je najbolje ignorirati te njihove spletke i biti open minded prema ljudima i srdacan, sto ja kao osoba inace i jesam. Problem je u tome sto stvaranjem tih spletki ja postajem opterecena i mijenjam ponasanje i koga god sretnem pitam se sto su one njoj vec rekle i sto sad ta osoba misli o meni i kako mi prilazi. Jer zene su si stvarno dale truda. I to je bad. Znam da se moram toga rijesiti i ignorirati ih, biti ono sto jesam. I da je tu kljuc. Ja mogu dokazati da sam ok ili, ako me uspiju izgurati, ok, to mogu i prihvatiti, ali tad mi je savjest mirna. Mislim da je to ono na cemu moram raditi - ignoriranju njih (sto je jako, jako, jako tesko) i radom svog posla. I kraj price. Zravo djaci.

cudim_se
18.03.2004., 08:42
Milki, zrtve mobinga nisu KRIVCI nego ZRTVE. Kao sto zrtve silovanja nisu KRIVCI i nisu IZAZIVALE nego su ZRTVE. Pogledaj u rijecnik sto znaci biti zrtva necega po definiciji. Dosla sam u napast da se tebi sad tu opravdavam i da ti objasnjavam sto sam ja i kakva sam, ali sam shvatila da bi to bilo isto kao sto postupam prema njima - one me napadaju, a ja stalno moram nesto dokazivat. Ma popusi mi. Imam predobre i premjerljive rezultate da mi moze itko ista prisit. Za sad. Ali ce ti rezultati poceti padati ako se ovakva situacija nastavi.

cudim_se
18.03.2004., 09:15
Zlocestoca, to laganje i prijetvornost koju ti nikad neces savladati nema veze sa spolom. Ove moje su iste takve. To je obiljezje pokvarenih ljudi i mobbera, nije spolno obiljezje.

Naravno da ti ispadas histericna babetina, to je njima i clj. Tako i ja ispadam jer ti ove prvo pocnu govoriti - pa sto radis frku, pa u cemu je problem, pa ovo pa ono. Znam protuudarac- trebas ih preduhitriti i poceti govoriti - pa ne vidim sto sad oko toga radite veliku frku, ne vidim u cemu je problem, zar ne mozemo o tome smireno razgovarati i sl. Treba prebaciti lopticu na njihov teren. Samo moras biti prva, jer istu metodu oni koriste i tko prvi krene je u prednosti.

cudim_se
18.03.2004., 09:31
Noemi, vidim da si ti sve to prosla i da me razumijes. Situacija je gotovo identicna i strah me je te lose reputacije koju mi mogu stvoriti. Nepozeljna sam od pocetka, duga prica.

Grijesim - dajem im puno informacija i svojevoljno. Trebam ih minimalizirati i samo ako pitaju.

Nevjerojatne su. Gledala sam kako spletkare oko nekih drugih ljudi. Ljudi - ne mozete vi to zamisliti dok ne vidite. Saznale su za jednog tipa da se razvodi, to su iskoristile za pricu kako je on psihicki labilan, eto i zena ga ostavlja, nije vise pogodan za tu poziciju i sl. Cijelo vrijeme su to pricale okolo -i naravno, tip vise ne radi tu. A rezultat poslovni je bio FENOMENALAN. Nemojte podcjenjivati mobbere.

Suncice, hvala ti na dobru savjetu. Shvacam da to moze biti dio strategije. I pocinjem razmisljati i u tom pravcu, pomogla si mi da se osvijestim. Nije mi bas toliko stalo do ove firme, ima ih jos. Vaznija sam si ja, moje zdravlje i moje IME.

Winona, hvala na savjetima. Imas pravo, necu im reci jer ce samo nabrijati neku pricu.

Gal - hvala, hvala, mislim da je glumljenje plavuse najbolji savjet, a i najiskreniji. I biti ono sto jesam. HVALA TI.

cudim_se
18.03.2004., 09:37
Bajdvej, mislim da je u medjuvremenu vec cula za sastank jer se cula sa sefom, pa joj je vjerojatno spomenuo. Zasto mislim da zna? Zato jer je promijenila retoriku, govori totalno suprotne stvari od onih koje je govorila prije, daje mi tocnije informacije. Jel to strah ili samo strategija to cemo vidjeti.

Kako da se ja postavim na tom sastanku? Ne bih htjela da ispadne da ih blatim, a opet ne bi ih ni stitila.

Dobra stvar u cijeloj prici je sto je sef NOV i sto jos nije pod njihovim utjecajem. Cak imam osjecaj da su u dva suprotna tabora (samo osjecaj) sto bi bilo super. A i tip mi je djelovao relativno normalno i pristupacno. Ne muljatorski. Naravno da ce se morati prilagoditi donekle, ali jos uvijek mi djeluje NORMALAN.
To je razlog zasto sam se ja odlucila na taj korak uopce.

Nemam trenutacno mogucnost otici s ovog radnog mjesta. Ali to ne znaci da tu mogucnost necu traziti. Strah me je stvaranja tog loseg imena, mislim da se to siri interno, a onda ce i eksterno. TOGA ME JE STRAH. Moram ovo rijesiti sto prije i skratiti sto prije.

cudim_se
18.03.2004., 09:49
Znam da mi necete vjerovati, ali pomazete mi ovim topicom. Kad ste zrtva mobbinga pocnete gubiti fokus. Pomazete im da se osvijestim. HVALA

cudim_se
18.03.2004., 09:51
Sto bi rekli sefu? Dal da mu kazem da me mobiraju ili samo da pokusam ostaviti dobar dojam (da njihovo blacenje onda ima manje utjecaja na njega) i da definiram stvari uz posao. Ili da i to spomenem usput?

ZgSash
18.03.2004., 10:07
reci mu da si zrtva mobbinga , reci mu kako i sto ti se dogada
objasni mu da ti je tvoj posao vazan i da ga dobro obavljas i da neces dozvoliti da te netko blati, a da ce posljedice toga sto ti netko da netocne podatke snositi prvenstveno on i firma
on tvoje rezultate i kvalitetu moze vrlo lako provjeriti
i da , prestani dijeliti savjete i pomagati , bar dok se stanje ne promijeni
budi kvalitetna i ne zaboravi naglasiti da si TI nesto napravila
koliko god to nisko zvuci , upravo je to cesto nacin kako si nesposobni rade promociju

MilkyWay
18.03.2004., 13:35
cudim_se kaže:
Dosla sam u napast da se tebi sad tu opravdavam i da ti objasnjavam sto sam ja i kakva sam, ali sam shvatila da bi to bilo isto kao sto postupam prema njima - one me napadaju, a ja stalno moram nesto dokazivat. Ma popusi mi.

1) Čim imaš potrebu opravdavanja, znači da negdje u sebi smatraš da si kriva za nastalu situaciju. A što se tiče žrtvi i napadača, kao što rekoh, nemoj si dozvoliti da se iz žrtve pretvoriš u napadača. Jer u tom slučaju nisi ništa bolja od njih. Jednostavno se nedaj isprovocirati, to je najbolji lijek protiv mobbera. Uvijek traži da ti se posao definira napismeno i tako nemaš što pogriješiti.

2) Teško da ti mogu popušiti jer si žensko. I nekako me iznenadila ova bezobrazna konstatacija u relativno kvalitetnom postu. Da si izbacila tu rečenicu, post bi bio :top: Ovako se moj dojam da te tvoje mobberice opravdano maltretiraju samo pojačava. Zamisli si osobu koja ujutro dolazi na posao i započne spiku:"Dobro jutro. Aaaaa to kava miriši. Baš lijepo. Kako ste spavale? Jebo vam pas mater! Ja sam izuzetno dobro spavala. Jedino su me tramvaji malo smetali."

P.S. Zanima me što bi recimo jedna od tvojih mobberica napisala na ovom topicu. Sigurno bi imala nekakvih argumenata, baš kao i ti sada.

Noemi
18.03.2004., 14:49
Ne daj da to sto je ona promijenila ponasanje promijeni to sto ces reci sefu.reci mu ono sto si planirala.Sigurno postoji nacin da opises situaciju bez da direktno sipas blato po osobama.To se uvijek vrati na lose jer ispadas ogorcen i nesposoban.Skoncentriraj se na konkretne postupke i na to koliko te ogranicavaju da radis svoj posao na kvalitetan nacin.
A ako sefu nije stalo da osao bude napravljen kako treba,razmisli o promjeni posla.

A osjecaj krivnje- je rezultat nevjerice da netko moze biti takav do tebe a da to nisi nicim uzrokovala.Barem je kod mene bilo tako.
Drzi se.I cuvaj zdravlje...ja sam tek sada dosla polako na sebe.
Kod mobbinga je najgore bas to sto ti se povremeno cini da ti radis nesto lose ili da jednostavno umisljas.
Drzim fige.
:kiss:

cudim_se
18.03.2004., 14:58
Noemi, da, vidis da je i moj nick cudim_se. Mozda me on najbolje opisuje - cudim se da netko moze biti takav. Al, ajde, bar prolazim fazu kad mislim da samnom nesto nije u redu i fazu iscudjavanja - kako je to moguce.

Mogu ti reci da mi pomazes i da sam sad vec sigurnija nego sto sam to bila jutros. HVALA TI.

TI si na kraju dobila otkaz ili si sama otisla?

Ja sam shvatila da me ova firma i ovi ljudi - ne zasluzuju. Mislim da opcenito lose tretiraju ljude. Najgore je sto imaju poprilicno dobar image pa toga ljudi nisu ni svjesni. Opcenito mislim da u HR nema dobrih poslodavaca. U svakom slucaju ste mi pomogli da se saberem i uhvatim fokus. Istu stvar su napravili jos nekim kolegama, izgleda da je sad dosao red na mene. Svi ostali su dobili otkaz.

Moj cilj nije ostati ovdje. Moj cilj je naci firmu u kojoj ce moj rad cijeniti.Samo kupujem vrijeme.

cudim_se
18.03.2004., 15:02
Milky, popushi ti meni :D Kao sto mi i one mogu popusit:D A mozete si i zajedno popusit, ocito ste isti :top:

Noemi
18.03.2004., 15:28
Napisem ti pm,samo da uhvatim malo vremena:w

MilkyWay
18.03.2004., 17:50
Dakle, ja neznam što se ovdje uopće ima više što za reći... :lol:

Da radim s tobom, sigurno bih se priklonio mobbericama. S pravom. Jer si jezikava, praviš se pametna, glumiš frajericu, misliš da si glavna i da sve mora biti po tvojem. Vidio takvih. :rolleyes:

Bokić! :w

cudim_se
19.03.2004., 09:24
Dobar izgovor zlata vrijedi. Tako i tvoji komentari.
Znaci, to sto ne dam da me jebu - odma sam nepodobna. Aj fuck off

cudim_se
19.03.2004., 09:25
PM mi vise nece koristiti nakon sastanka, but hvala u svakom slucaju:)

xxGaladrielxx
19.03.2004., 09:43
kad ides na sastanak? :cheer:

sunčica
19.03.2004., 10:06
MilkyWay kaže:

Da radim s tobom, sigurno bih se priklonio mobbericama. S pravom. Jer si jezikava, praviš se pametna, glumiš frajericu, misliš da si glavna i da sve mora biti po tvojem. Vidio takvih. :rolleyes:

aha, a vidjela i ja takvih kao ti :rolleyes:

i od nekih pobjegla, s nekima se pofajtala, ovisno o situaciji

želim ti puno sreće, dug život i dobar mobbing u skoroj budućnosti :D

sunčica
19.03.2004., 10:11
cudim_se kaže:

Ja sam shvatila da me ova firma i ovi ljudi - ne zasluzuju. Mislim da opcenito lose tretiraju ljude. Najgore je sto imaju poprilicno dobar image pa toga ljudi nisu ni svjesni. Opcenito mislim da u HR nema dobrih poslodavaca. U svakom slucaju ste mi pomogli da se saberem i uhvatim fokus. Istu stvar su napravili jos nekim kolegama, izgleda da je sad dosao red na mene. Svi ostali su dobili otkaz.

Moj cilj nije ostati ovdje. Moj cilj je naci firmu u kojoj ce moj rad cijeniti.Samo kupujem vrijeme.

ja sam imala sličan problem na jednom projektu na kojem sam radila. I moj nick je u to vrijeme mogao biti cudim_se :D

jednostavno, često ne možeš vjerovati kakvih sve ljudi ima, kako se ponašaju i na šta su spremni . Najvažnije je pri tome brzo riješiti onu prvu fazu, sabrati se, skužiti da TI ne radiš ništa loše (a i da radiš nešto loše postoje mehanizmi da se to otkrije, tebe upozori i eventualno sankcionira) i onda djelovati

I ne treba ti biti cilj ostati u okruženju u kojem ćeš stalno biti pod pritiskom i gubiti dragocjenu energiju. Traži dok ne nađeš firmu i ljude koji će cijeniti tebe i tvoj rad. Imaš samo jedan život i ne trebaš ga provesti pod stresom zbog nečijeg bezobrazluka :W

Winona
19.03.2004., 10:39
Morala je postojati neka mala sitnica koja te ocrnila medu ljudima u toj tvojoj firmi. Cinjenica jest da se ne napadaju medusobno. Znaci ipak nešto ima

mobbere najvise ugrozava kad je netko novi uspjesniji od njih pa se krenu bojati. Ljudi napadaju iz straha.

A o nenapadanju medjusobom - kako bi koja od mobbera bila bolesna tako bi se o njoj jednako tracalo, to su osobe koje se ne znaju normalno ponasati.

Winona
19.03.2004., 10:46
Meni je bilo najgore to sto sam mislila da sve umisljam.Poslije sam mislila da sam ja kriva,da sam mogla nesto napraviti drugacije

najgore je upravo to. Sto "zrtva" pocinje sumnjati u samu sebe.

Nego iako sam zena, zene mogu biti sto puta zahebanije od muskaraca, muskarci mogu biti zlocesti ali prave vjestice su bile i ostale zene.

usput ja bih sefu rekla sve iskreno. Jer one ce ionako prodati neku pricu ( ako vec nisu) o tebi, koja ne stima i tip ce baratajuci samo tom njihovom informacijom stvoriti pogresnu sliku o tebi.

A onda to ispraviti je mnogo teze nego od pocetka graditi pravu sliku.

Osim toga, ako mu objasnis sto se dogadja i te njihove eventualne pricice ce uzeti sa dozom opreza.

Winona
19.03.2004., 10:50
da, mozes reci da bi tvoj rad imao vise ucinka da te radna atmosfera ne koci itd.

Svaki normalan sef tezi sto boljem radnom ucinku i zna da su mobberi jako opasni za taj ucinak.

G-Man
19.03.2004., 12:11
Cudenje ?
Zasto ? Mobbing je danas prisutan u svakoj firmi u kojoj imas vise od jednog zaposlenog.
Vidio sam slijedece nacine:
1. Trpanje posla na nekog i ukazivanje na propuste koji se javljaju zbog opterecenosti.
2. Isticanje kako se treba biti produktivniji, kako treba raditi vise i bolje, a u isto vrijeme skidanje produktivnih sati na vlastiti konto.
3. Prebacivanje svojih poslova i odgovornosti na podredene pod motom delegiranja posla i u isto vrijeme preuzimanje svih pohvala za sebe.
4. Davanje neatraktivnih zadataka (zavrsna faza projekta, problematicni projekti, odrzavanje) kolegama, a uzimanje novih projekata sebi
5. Izazivanje razdora u odjelu s ciljem da se ispadne andeo i pomiritelj - stabilna osoba koja smiruje situaciju...

i jos cijeli niz sranja.
Ogovaranje je samo dio svega, a kako je vec opisano nisam zelio trositi vrijeme na to.

Meni pomaze to sto sam se uvijek brinuo za ekipu koja mi je bila podredena na poslu i sto znaju da im necu uvaliti sranje ako ima nesto novo i dobro za raditi. Tada podijelimo posao tako da svatko dobije dio nekog glupog projekta i u isto vrijeme i dio novog projekta. Puno je lakse raditi kad se nitko ne brine da ce biti zakinut.
U isto vrijeme nisam si dozvolio mobbing od nadredenih. Ako osjetim da mi nesto uvaljuju, samo pokazem kolicinu posla koji vec imam i obicno odmah odustanu. Ako ne, ne bojim se reci sto mislim o tom novom zadatku, i osigurati se da me ne poklope njihovi propusti kad se projekt rusi. Kad netko vidi da mora potpisati da je odgovornost na projektu s kojeg odlazi i dalje njegova, ipak mu nije svejedno.

Pozdrav svima.
:w

MilkyWay
19.03.2004., 13:07
A jeste li svi vi koji se furate na žrtve mobbinga u jednom trenutku pomislili da ste možda svojom arogantnošću i egoizmom zaslužili da vas se tako tretira??

A što da se ovdje sad anonimno javi druga strana i počne pričat kako u uredu imaju kolegicu koja je pain in the ass, pravi se pametna, a ustvari nema pojma, kako se gura šefu u guzicu i kako više ne mogu s tom gnjavatoricom izaći na kraj. Onda bi svi drvljem i kamenjem po gnjavatorici. Onda bi padale primjedbe: Što se dadete jebat od pojedinca!? Pa ona je jedna, a vas tri! Vratite joj istom mjerom!

Mislim, svi se furate na neku psihologiju mase. Ako su tu dva ili tri posta na strani "žrtve" mobbinga, odmah se zaključuje kako ne bi bilo pametno napisati post u kojem se savjetuje inicijatoru teme da u nekom momentu preispita i svoj stav. Takvim bi se postom samo navukao gnjev ostalih diskutanata, a time i stekla negativna popularnost. Patetično i jadno.

I ono najvažnije: Nigdje nema dokaza da je to stvarno tako kako opisuje kolegica forumašica koja se čudi. Prema tome, svatko logičan će pristupiti s zrncem sumnje ovakvom jednostranom pljuvanju drugih ljudi. Pa tako i ja. I to ne znači da sam mobber.

cudim_se
19.03.2004., 13:11
Hvala G-man. Super si to opisao.

Jos jedno pitanje za tebe - kako se izmaknes i kako ti uspiju ne prevalit odgovornost za neuspjele stvari?

Ovo s andjelom pomiriteljem sam vec vidjela. Debilana.

Bila kod sefa. Nisam uspjela artikulirati sto sam htjela. On me je u statru zezno. Sve je to isto, svi se oni drze skupa. Jer mobbing ne bi bio moguc da to sefovi ne dozvole i da je protok informacija onakav kakav bi trebao. A mi smo PR-ovci, a interna komunikacija stanga.

Bio je ljubazan. Ali i ove su ljubazne. A ispod toga - strah i averzija. Ma rekao joj je, znam da je, po promjeni ponasanja.

Noemi
19.03.2004., 15:24
Mijeeenjaj firmu.Hitno.

Winona
19.03.2004., 17:49
ono najvažnije: Nigdje nema dokaza da je to stvarno tako kako opisuje kolegica forumašica koja se cudi. Prema tome, svatko logican ce pristupiti s zrncem sumnje ovakvom jednostranom pljuvanju drugih ljudi. Pa tako i ja. I to ne znaci da sam mobber.

onaj tko je to sam dozivio, nece sumnjati.

Takve stvari su preozbiljne da bi se ljudi gnjavili izmasljanjima.

MilkyWay
19.03.2004., 18:09
Winona kaže:
onaj tko je to sam dozivio, nece sumnjati.

Gledaj Winona, ja ne sumnjam da se to njoj stvarno događa. Samo se pitam koji su motivi iza svega toga. Lavina snjega se ne pokreće sama.

Noemi
19.03.2004., 19:00
A nekad bas i da.Ne znam za njn slucaj ali ja sam nadrapala iz sasvim nekih krivih razloga.Najmanje sam bila sama kriva.
Nije uvijek zrtva kriva za to sto je tlace...premda bi bilo bas fino misliti da je tako.
Mirnije bi se spavalo,zar ne?;)

Winona
19.03.2004., 19:08
ja sam nadrapala ;) lkad me tad jos sef ( u medjuvremenu sefica) poceo hvaliti kako brzo radim na projektu.

Jer ona su godinama muljale koliko im vremena treba za neke banalne poslove a ja sam ni neznajuci izvadila macka iz vrece :D

A ja sam se opet trudila jer sam bila nova i htjela pokazati sto mogu.

Onda su pale sefove kritike na racun jedne, pa jos jedne i umjesto da se prime posla igrale su igru - izbacite uljeza.

cudim_se
22.03.2004., 13:40
Imam dojam da se situacija popravila. Jeli to samo zatišje pred buru (a vjerujem da je) ili ne, vidjet ćemo. Uglavnom...ovo postaje zanimljivo. Ono što je dobro je to što se moje stanje duha popravilo. :D

MrBig
22.03.2004., 21:27
G-Man kaže:
Cudenje ?
Zasto ? Mobbing je danas prisutan u svakoj firmi u kojoj imas vise od jednog zaposlenog.
1. Trpanje posla na nekog i ukazivanje na propuste koji se javljaju zbog opterecenosti.
2. Isticanje kako se treba biti produktivniji, kako treba raditi vise i bolje, a u isto vrijeme skidanje produktivnih sati na vlastiti konto.
3. Prebacivanje svojih poslova i odgovornosti na podredene pod motom delegiranja posla i u isto vrijeme preuzimanje svih pohvala za sebe.
4. Davanje neatraktivnih zadataka (zavrsna faza projekta, problematicni projekti, odrzavanje) kolegama, a uzimanje novih projekata sebi
5. Izazivanje razdora u odjelu s ciljem da se ispadne andeo i pomiritelj - stabilna osoba koja smiruje situaciju...

i jos cijeli niz sranja.
Ogovaranje je samo dio svega, a kako je vec opisano nisam zelio trositi vrijeme na to.

Slažem se mobbing se može manifestirati na daleko više načina od pukog ogovaranja,
autorice topica sretno, mislim da bi trebala dobro razmotriti relacije između šefa i kolegica, jer ako je šef "nesposoban"postoji mogućnost da on taj vaš razgovor protumači kao attack na vlastiti
integritet ( kao da mu prebacuješ kako ne zna urediti odnose u svom odjelu ).

Mene zanima što je sa onim drugim oblikom mobbinga,
npr. ako je to neformalni stav uprave prema nekom odjelu,
da li postoji kakva prvna regulativa u tom slučaju?
Kakve solucije postoje u tom slučaju osim promjene firme?

:W

M@3X
22.03.2004., 23:05
Cudim_se,mozda ces me shvatiti pogresno,ali ja zaista imam samo najbolje namjere. :)

Mislim da cijela situacija jako negativno utice na tebe i tvoje ponasanje.
Violent_femmes9 ti je skrenula (ili skrenuo?) paznju na tipfeler u naslovu i odmah je bila (bio?) optuzena za mobbing (tj. da je dobar mobber).
MilkyWay je takodje pisao dobronamjerne postove,do trenutka dok mu nisi rekla da popusi,zato jer je spomenuo situaciju "svi smo sefovi" na poslu,te da to tako ne ide,da ne mogu svi biti nadredjeni.
Sef je (po onom sto si ti pisala) nov,tako da te zene nemaju prednost jer se poznaju s njim od ranije,a i pristupacan je i normalan covjek.Nakon razgovora u kojem sama kazes da nisi uspjela artikulisati ono sto si htjela,on je isti kao one,on te zeznuo,on podrzava mobbing.

Mislim da situacija na poslu jako lose utice na tebe.
Prenosis je na svoj cjelokupan zivot i sve pretvaras u onu - ko nije uz mene 100% i bez ikakvih pitanja,protiv mene je.
Mislim da svo svoje slobodno vrijeme provodis razmisljajuci o njima,razmisljajuci kako pokazati da si ti u pravu.
I zbog te situacije postajes nervozna,pretjerano oprezna,da ne kazem fobicna,te reagujes onako kako ne bi inace reagovala.
Tako sama sebi cinis medvjedju uslugu i ides njima na ruku!

Mozda da drugi put prije razgovora sa sefom napravis sebi na jednom listu sazetak sa stavkama koje su bitne?
Tako ces u vrijeme kad si skoncentrisana (kod kuce,recimo) i kad mozes da se usredotocis na ono bitno napraviti koncept,staviti to na papir,a onda kad dodjes na posao,makar te one i izbacile iz takta prije razgovora sa sefom,na razgovoru ces imati okosnicu koje ces se moci drzati,a ne da opet izadjes poslije razgovora iz njegove kancelarije svjesna da mu nisi uspjela reci ono zbog cega si dosla. ;)

Sama si rekla da ti nisi uspjela artikulisati ono sto si htjela,a nakon toga krivis sefa da je na njihovoj strani,da ih podrzava.
Mozda je bolje spustiti loptu i hladne glave razmisliti,a ne vidjeti u svima neprijatelje,jer ces ih tako lako sama sebi stvoriti.
On nije kriv sto se ti nisi snasla i rekla mu ono sto si htjela,a posto je nov vjerovatno nije ni na cijoj strani.
Ali ako ga pocnes gledati kao neprijatelja i tako se ponasati on bi vrlo lako mogao stvarno preci na njihovu stranu,jer ce im (tvojim radnim kolegicama) tvoje ponasanje ici na ruku da te prikazu kao osobu koja je nesposobna za timski rad i saradnju sa ljudima,osobu koja u svima vidi neprijatelje i sef ce im lakse povjerovati.

M@3X
22.03.2004., 23:16
cudim_se kaže: Mobberima snagu daje strah, to sam i sama skuzila. Mislim da je najbolje ignorirati te njihove spletke i biti open minded prema ljudima i srdacan, sto ja kao osoba inace i jesam. Problem je u tome sto stvaranjem tih spletki ja postajem opterecena i mijenjam ponasanje i koga god sretnem pitam se sto su one njoj vec rekle i sto sad ta osoba misli o meni i kako mi prilazi. Jer zene su si stvarno dale truda. I to je bad.
Ne razmisljaj pri kontaktu s ljudima o tome sta su one mogle napricati toj osobi o tebi.
Budi ono sto jesi.
Ma sta da su one napricale,ako se ti pokazes u pravom izdanju,osoba s kojom razgovaras zauzece svoj stav o tebi na osnovu svojih iskustava,a ne na osnovu tudjeg naklapanja.

U startu razmisljajuci o tome da li su i sta su one nekome napricale o tebi pri kontaktu s osobama u firmi ponasaces se neprirodno prema ljudima.
Tako ce i oni kojima one nisu bas nista rekle (jer nisu stigle ili jer nemaju neki poseban kontakt s tim osobama) steci o tebi u najmanju ruku cudno misljenje.

Dovoljno je da te one izbace iz takta i ne moraju vise nista raditi,ti ces u takvom stanju poceti sama sebi praviti stetu i na neki nacin potvrdjivati njihove zlobne tvrdnje.
Dakle,pripremi se psihicki,pa kad dodjes na posao ignorisi ih (tj. ignorisi njihovu zlobu,ako ste vezane poslom,naravno da cete morati komunicirati - ali samo o poslu).
Ne dopusti da one uticu na tvoje ponasanje i tvoj zivot.
Ignorisanje ce im i najteze pasti.

M@3X
22.03.2004., 23:33
cudim_se kaže:
Kako nije bila situacija za ozbiljniji razgovor, danas sam se ohrabrila i poslala mu mail (na drugoj je lokaciji) da bi ja da mi definiramo jasno neke stvari, jer da vidim da tu postoji neki problem u komunikaciji, te da ja imam par ideja o kojima bih isto popricala. Ocekuje se da cu to prezentirati polu-sefici (ovoj koja nije na bolovanju), ali ona meni nije sef. Dosla sam iz sestrinske tvrtke i imala sam i ovlasi i iskustva vise od nje i po rangu mozemo biti samo jednake, ne moze ona meni biti sef. To ja tako gledam. A osim tog se osjeca ugrozeno i hebe me. Ja cu biti odgovorna za tri clanice grupe, sorry stara, al to je barem u tvom rangu, ako ne i iznad.
Hmmm,ovaj dio mene malo zbunjuje. :misli:

Ocekuje se da ces ti to prezentirati polu-sefici,ali ona tebi nije sef,tj. ti na to gledas tako da vi mozete biti samo jednake???

Ili ti je sefica ili nije?
Dosla si iz sestrinske firme u kojoj si imala neki rang i neke ovlasti,ali kad si dosla u ovu firmu koji je tvoj rang i koje su tvoje ovlasti?
Da li je tvoj status jasno definisdan?
Ako nije - zatrazi da ti jasno i glasno predoce tvoje ovlasti i trenutnu pozicija.Izvedi stvari na cistac.

Ako je ona ipak na bilo koji nacin tebi nadredjena,to sto ti na nju gledas ne kao na seficu vec kao sebi ravnu nije bas ok.
Mozda si ti dosla s radnog mjesta na kojem si imala vece ovlasti i visi rang,ali ako si sada zaposlena na poziciji koja je nizeg ranga od prethodnog - mozes ili odbiti raditi na radnom mjestu manjeg ranga od prethodnog ili se prilagoditi novonastaloj situaciji i potruditi se da u sto skorije vrijeme dodjes na mjesto koje zasluzujes. :)
I to nema nikakve veze sa tvojom nadredjenom (ako ona to jest).
Nju je neko postavio na tu poziciju iz nekog razloga (jos dok tebe nije bilo) i to sto ti imas vece iskustvo i znanje ne znaci trenutno nista (desava se i drugima da ljudi manje sposobni od njih budu iznad njih u nekom periodu zivota),ali je to adut u tvojim rukama kojim ces se nametnuti i biti u mogucnosti dobiti mnogo bolji polozaj od ovog trenutnog.

cudim_se
23.03.2004., 11:21
Ukratko, prije nego ti kazem da mi popusis :D :D , pojasnjenje za onaj dio tvog odgovora koji sam pročitala.

To kad kažem da sam sa sastanka izasla pod dojmom da nisam artikulirala ono što sam željela je zato što sam vidjela u kom pravcu vjetar puše, kad sam krenula s razgovorom i usmjeravanjem razgovora prema mobbingu. Vjeruj mi, nakon toga ne bi ni ti artikulirao do kraja ono što si bio zamislio.

Hvala ti što brineš ;) ali ono što je dobro je što ja u privatno vrijeme više ne razmišljam o poslu niti o njima previše. Razmišljam, svi mi razmišljamo. Moje glavno razmišljanje u slobodno vrijeme ide u pravcu:

- jel mi plaća redovito stiže i zadovoljava li moje potrebe
- kakva je moja konkurentska cijena na tržištu rada
- pojavljuju li se nee nove prilike
- kako da se dodatno educiram i ostanem konkurentna
- što ću jesti sutra na poslu
- kako sam sretna jer nisam kao one
- kako je pritisak popustio, jer sam im počela pokazivat zube
- kako se trebam dodatno fokusirati, jer još uvijek nisam dovoljno
- kako se trebam dodatno potruditi osobno upoznati što više novih kolega i osobno im se predstaviti, da me mogu doživjeti onakvom kakva jesam
- s kim ću danas van i gdje
- što još moram kupiti za svoj stan ili obaviti kako bi život mogao funkcionirati dalje (one trivijalne stvari)
- jel da zovem starce ili ne
- jel ima kaj na TV-u
- jel imam kaj za jesti doma ili da svratim u Konzum
- hoću li nastavit čitat onu knjigu ili ne
- jel da krenem na dijetu ili ne
- kak mi je simpa onaj lik u stanu ispod, šteta kaj ima ženu
- kad će mi uvest kablovsku (nagovorio me ovaj susjed ispod)
- i tak....uglavnom...

...trudim se ne biti paranoična, kao što me ti kao moj najbolji prijatelj, osoba koja me godinama poznaje, da ne govorim da znaš sva moja redovna i izvanredna stanja - karakteriziraš.

Tu si napisao i razradio stavi koje sam ja gore već izraza u puno konciznijem obliku. Bravo za originalnost! Naravno, sad mi popuši :D :w

M@3X
23.03.2004., 17:23
cudim_se kaže:
...trudim se ne biti paranoična, kao što me ti kao moj najbolji prijatelj, osoba koja me godinama poznaje, da ne govorim da znaš sva moja redovna i izvanredna stanja - karakteriziraš.

Tu si napisao i razradio stavi koje sam ja gore već izraza u puno konciznijem obliku. Bravo za originalnost! Naravno, sad mi popuši :D :w
Ja sam zensko. :)
A ti si bezobrazna. ;)

Nije ni cudo sto imas problema na poslu.
Kada bi se javile tvoje sefice (sad sam uvjerena da one to i jesu,samo sto ti tako na to ne gledas :p ) ne bi me cudilo ako bi se otkrilo kako ti mobbas njih.

Ma koliko covjek obrazovan bio i ma koliko iskustva imao - nije ugodna raditi sa napasnom i drcnom osobom,koja proganja kolege okolo i svima koji se ne slazu u potpunosti s njom govori "Popusi mi". ;)

MilkyWay
23.03.2004., 18:54
Kao što rekoh. Aleluja, ima ovdje ljudi koji kuže što govorim. :s :s

nevena31
24.03.2004., 07:49
Ova osoba koja se tu žali na mobbing, na topicu o profesionalnim deformacijama navela je da je njena prof. deformacija to što zna imena ministara i nižih Vladinih službenika u Hrvatskoj, te da joj je neugodno pred ostalim smrtnicima zbog takve deformiranosti i stoga mora glumiti da to ne zna, drugim riječima "mora se pretvarati da je gluplja nego što je" :D

A ja mislila da je to stvar opće kulture, znati tko je pobijedio na izborima.

cudim_se
24.03.2004., 14:15
A ti nemaš život nego proučavaš što tko piše na Forumu i onda pametuješ. Get a life. A i popuši mi i ti :D :D

vrabac
24.03.2004., 15:10
cudim_se, ne znam zašto si otvarala topic ako ne želiš čuti što drugi ljudi o tome misle. :confused:
Ljudi koji vide tvoju situaciju iz druge perspektive ti pokušavaju dati pokoji savjet, bez kritike i napadanja... dok je tvoj stav krajnje arogantan.

Na početku topica sam ti htjela napisati koju riječ podrške, ali uspjela si mi ubiti svu volju za tim. Ne poznajem te, ali iskreno, mislim da ni ja ne bih voljela raditi s tobom. Aroganciju i egoizam podnosim teže od babanluka i tračanja, mada mi ni to nije drago.
Ne kažem da je ponašanje tvojih kolegica (šefica?) u cijelosti opravdano, ali... sve mi je manje čudno.

Save it, znam da ti mogu popušit, ali ja, hvala, ne bih.
:B

cudim_se
24.03.2004., 15:12
E tebi ne bi ni dala da mi popušiš. Da mi ga odgrizeš :D :W

Charlie
24.03.2004., 15:53
cudim_se, a jel tebe mobbing malo dotuko? Cini mi se da si se malo izgubila - ili si oduvijek bila takva, arogantna, bahata, nesposobna da poslusas savjet, a kamoli kritiku? Ako jesi, ne samo da je mobbing opravdan, vec je u tvojem slucaju potreban - vjerujem da je provoditi vrijeme svaki dan sa tobom u istoj prostoriji izrazit napor, a tvoje se kolegice jedino zele osloboditi nepotrebnog stresa - tebe. 'ocu i ja bit pozvan da ti popusim?:W

G-Man
24.03.2004., 21:17
Za mene je tema jos uvijek mobbing, a ne ORALNI SEKS i slicno.
Isto tako nije mi toliko bitno je li netko zasluzio mobbing. Ima ih, to je istina, ali mi je to rasipanje energije i od toga se micem.

Cudim_se je pitala kako se branim od mobbinga.
Nekad lakse, nekad teze. Ovisno o tipu.

* Najlaksa su uocljiva uvaljivanja posla, gdje ti izdaleka smrdi da tu nesto ne valja. Ako imas informaciju da nesto ne valja - npr. projekt je krivo procijenjen i sati su vec pri kraju, a postoji hrpa posla, samo pitas kako stoji satnica i trazis predocenje preostalog posla uz obavezivanje predavaca projekta da on ostaje glavna odgovorna osoba. Brzo se povuku. Ako i ne, vise nemas problema.

* Srednji - osiguranje da mi netko ne otme posao. Sve vodim preko maila. Nema stvari koja je usmeno dogovorena, a da nije prosla i kroz mail. Kosta vremena, ali spasava zivce.

* Najgori nacin je kad ti netko sugerira kako ce zbog tvoje odluke patiti netko drugi. Ispricavam se damama, jer mrze vojnicke price, ali to je nacin na koji su slomljeni tipovi kojima si mogao genitalije pilit, a da se ne trznu. Taj je nacin i najtezi, jer ispada da si govno koje se probija na racun drugih (Primjer: dosala/o si po zasluzenu povisicu kod sefice/sefa, a ona/on ti kaze -dobit ces, ali sad neki nece nista dobit. OK, ima ljudi koje to ne dira, ali meni nije laka kombinacija za prozvakat - survival of the strongest. )

Vrlo je bitno snimiti okolinu i pratiti kako se tko ponasa.

Idem se sad onesvijestiti na krevetu.
Danas su me mobbirali do besvjesti i umoran sam ko pas. - ovo je ozbiljno.

Laku noc svima.

G-man

cudim_se
25.03.2004., 10:21
TX G man, dobri savjeti

A što kad ti kaže da ne mailom, jer smo stol do stola ili soba do sobe pa da ako mi ne znamo komunicirati normalno, bla, bla, bla...

Za neke stvari mogu inzistirati na mailu, ali za manje vazne - ne jer ispadam nenormalna i paranoična.

Osobno mislim da jedina pomoć - maknuti se u drugu firmu. Jer ako prošire loš glas o tebi, nema poslije pomoći ni prelaska.

Noemi se nije nigdje zaposlila poslije. A čitala sam i sa skandinavskih sajtova da se ljudi jako teško poslije zaposle.

Činiš mi se kao jaka osoba, vjerujem da je to razlog zašto su se okomili na tebe. Moberi me podsjećaju na kokoši. Kad im nešto nije po ćefu cijeli se kokošinjac uroti i ubije kokoš koja ima se ne svidja. Vjerovao ili ne, ali stvarno to rade.

UnExpected
25.03.2004., 11:19
G-Man kaže:
Cudenje ?

Potpisujem. Vidjela i doživjela. Samo nisam to zvala mobbing. I svaki put kad se tako nešto počelo dešavati, ako ni nakon par mjeseci nije bilo bolje - promijenila bih firmu.

Sad sam na poslu koji mi je OK, nema nikakvog mobbinga, iako imamo jednu kolegicu koja baš ništa ne zna raditi i vadi se tako da dijelove svog posla raspoređuje na ostale.

Inače je vrlo lukava, pa kad netko pokuša odbiti njene zahtjeve otrči šefu i plačnim glasom ga izvijesti da "oni odbijaju suradnju, ona ih je već par puta MOLILA da nešto naprave, ali eto - oni su zločesti, nemaju volje za rad, nemaju entuzijazma i općenito bacaju joj klipove pod noge. I onda se šef naroguši, naravno. Ljudi koje ona tako ocrnjuje nisu bliski šefu, a ona je kod njega svaki dan na raportu, tako da on uglavnom čuje samo njenu stranu priče. Makar mislim da je pitanje dana kad će se spotaknuti na neku svoju glupost - jer ona je nemjerljiva.

Naravno, onaj dio da ona ne zna ljudima uopće formulirati zadatke - a to JEST njen posao - da točno objasni što joj treba, na koji način i do kada, to mudro prešuti. A tim neposlušnicima obično samo uleti i traži da joj naprave NEŠTO. Pošto oni ne znaju što je to NEŠTO, pokušaju je navesti da im objasni - ali onda ona počne tvrditi da nije njen posao da im objasni, već oni moraju nešto smisliti.

Ono što bi oni tad trebali napraviti je - otići šefu, reći mu da ona traži NEŠTO, ali ne želi ili ne zna reći ŠTO, pa su ga ljubazno došli priupitati da im on pojasni. No oni to ne čine, tako da šef samo njena trkeljanja sluša.

UnExpected
25.03.2004., 11:29
A što s tiče vlastitih iskustava...

Imala sam jednog šefa koji je moje ideje prisvajao kao svoje. Dovukao me u svoju sobu, rekao što treba, ja bi odmah smislila nešto...otišla natrag do svoje sobe - a on bi već pozavao sve ostale i ponosno pokazivao što je ON smislio.

Pokušala sam to riješiti na način da mu ideje više ne bi davala usmeno, nego pismeno mailom, u kojem bi uvijek i ostale kolege i šefove stavljala u cc - ali onda je on promijenio pjesmu i te ideje je proglašavao lošima i već viđenima.

Također je uveo nacističku metodu da ja baš svaki svoj rad, ma koliko minoran bio moram prvo pokazati njemu - i nikad, ama baš nikad ne bi odobrio, već bi tražio da radim ponovo.

Njegovi prethodnici su takve sitne stvari prepuštali podređenima i nikad se u te projekte nisu petljali - čak i dok sam bila sasvim nova u firmi i na za stepenicu nižoj poziciji.

Također je svoju šefovsku poziciju shvatio kao alibi za nerad - on je naime šef, pa ne mora ništa raditi, nego samo pregledavati moj rad i rad ostalih i govoriti "dobro" ili "loše" - a vjerujte, oni koji su zaposlili nisu dijelili tu viziju.

Na svoju sreću, našao si je poltronku koja ga pokriva već dvije godine (zaljubila se, što li), tako da do glavnih šefova još nije doprla činjenica da ovaj zapravo ništa ne radi.

A valjda i ne žele znati, jer su ga platili suhim zlatom...pa ne žele priznati da su pogriješili.

Ja sam to trpila godinu dana, a zatim dala petama vjetra.

Jel to bio mobbing?:confused:

UnExpected
25.03.2004., 11:50
Na poslu prije toga bila je jedna kolegica koja se pravila ljubazna (i ja sam bila ljubazna prema njoj, iako me živcirala njena pretjerana hvalisavost bez pokrića i sklonost tračanju).

Radile smo isti posao za istu plaću, čak smo i isti dan bile primljene.

Nakon par mjeseci šefica je počela pokazivati čudnu netrpeljivost prema meni - ultila bi u sobu i izderala se zašto telefoniram privatno (trajalo je samo par minuta) i okrivila me za neke propuste koji uopće nisu bili moji.

Jednom sam bila bolesna, ali sam ipak morala doći raditi - i umjesto da me tih dana poštedi gnjavaže baš je tada bila najnapornija i najzahtjevnija. Baš zbog toga i zato što nisam mogla ostati doma, ili bar raditi lakšim tempom, bolest mi se pogoršala i završila sam u bolnici na dva tjedna s teškom upalom pluća.

Tek kad sam odlazila otamo, šefica me pozvala na kavu i priznala mi što se događalo...pa sam čula da je draga kolegica svaki dan kad bih ja otišla doma (radile smo na smjene) odjurila šefici i žalila se na mene - kak ja ništa ne radim, te zašto ona ima istu plaću kao i ja i sl.
Također me ocrnila pred kolegama (a ja se čudila zašto su svi tako suzdržani prema meni).

Za to vrijeme bila je stalno izrazito ljubazna (imale smo istina jednu svađu, ali već sam zaboravila oko čega)...a ja nisam nikome ni jednu riječ protiv nje rekla.

sunčica
25.03.2004., 13:20
cudim_se kaže:

mislim :eek:

žena postavi topic, ljudi joj odgovore i to fino, pristojno i dobronamjerno i dobiju ovakav odgovor :eek: :eek:

iskreno, mislim da ti stvarno imaš problem. A taj problem definitivno nije mobbing :D .
Štoviše, imaš osobine mobbera (vidi: "Tu si napisao i razradio ...." - tipični mobber --- prisvajanje nečije poruke (rada, ideje) i onda navođenje kako je to u stvari potiče od mobbera, samo je nekvalitetnije + osobni udar)

i da, draga, ne bi ti popušila da si zadnja na svijetu :D

sunčica
25.03.2004., 13:21
vrabac kaže:
cudim_se, ne znam zašto si otvarala topic ako ne želiš čuti što drugi ljudi o tome misle. :confused:
Ljudi koji vide tvoju situaciju iz druge perspektive ti pokušavaju dati pokoji savjet, bez kritike i napadanja... dok je tvoj stav krajnje arogantan.
......
Aroganciju i egoizam podnosim teže od babanluka i tračanja, mada mi ni to nije drago.
Ne kažem da je ponašanje tvojih kolegica (šefica?) u cijelosti opravdano, ali... sve mi je manje čudno.

exactly :top:

sunčica
25.03.2004., 13:28
G-Man kaže:

1. Sve vodim preko maila. Nema stvari koja je usmeno dogovorena, a da nije prosla i kroz mail. Kosta vremena, ali spasava zivce.
......
2. Taj je nacin i najtezi, jer ispada da si govno koje se probija na racun drugih (Primjer: dosala/o si po zasluzenu povisicu kod sefice/sefa, a ona/on ti kaze -dobit ces, ali sad neki nece nista dobit. OK, ima ljudi koje to ne dira, ali meni nije laka kombinacija za prozvakat - survival of the strongest. )

3. Vrlo je bitno snimiti okolinu i pratiti kako se tko ponasa.

1.
:top: nažalost, čovjek se mora opeći da bi se naučio nekim stvarima. Pisani trag, osim za ljude kojima potpuno vjerujem, koje mogu jednim potezom sje*at (oni to znaju, pa se ni ne igraju :D ) te za poslove kojih bi bila sretna da se riješim
Sjećam se kad sam tek počela raditi da sam ljude koji su morali imati papir, potpis, mail .. pisani trag za sve smatrala pomalo paranoičnim. sad sam ja kraljica paranoje :D

2. u ovom dijelu te baš ne kužim, jer ako je povišica zaslužena, šta te briga. Nek dođu i drugi pa nek se bore za sebe (a možda to već i rade samo ti to ne znaš)

3. rekla bih da je čak i pravilo broj 1. - skužiti gdje si i kakav treba biti prema kome. Tko je kategorija "opasnost", tko kategorija "prijatelj"

G-Man
29.03.2004., 14:26
Bok svima u ponedjeljak,

zasad samo kraci odgovori, jer me ceka hrpetina posla.

1. O mailovima:
cudim_se pita kako ne ispasti paranoican ako za sve trazis mail. To te ne treba biti briga. Mail je danas normalna stvar i dogovor preko maila mora postojati u vecini firmi da bi neki posao bio obavljen. Ne trazis ga u situacijama kad ti je dat nalog da kopiras nesto. Inace - ajmo preko maila. Dovoljno je samo reci da molis nalog preko maila tako da postoji korespondencija. Nista drugo. Tko se pocne buniti...definitivno je njegov problem, a ako imas posla s nekim tko je problematican, onda sam napises mail i posaljes mu.

Tekst je: --------------------------------------------
prema usmenom/telefonskom dogovoru ...
(navedes o cemu se radi) ...
molim potvrdu da mogu zapoceti s poslom...
--------------------------------------------------------
Ako u tom slucaju ne zeli dati potvrdu, ispada kreten, jer samo treba reci - u redu. Tada nisi duzan zapoceti nista.

2. Prijateljstva na poslu („uz takve prijatelje ne trebaju mi neprijatelji“)
Izgleda da nas je dosta imalo iskustva sa kolegama koje se predstavljaju prijateljima, a iza leda nam sire svakakve informacije.
Ima puno ljudi koji bi dali guzice da se jos malo vise probiju i primaze sefovima. Uz "pravog" sefa, to im je najlaksi put za uspjeh.
Bas takvog imam svaki dan u firmi pored sebe. To mi je najnizi zivotni oblik i iritira me kad moram paziti na svaku rijec, jer znam da sve ide sefovima. Cijede ga kao mokru spuzvu, a takav je i po prirodi.
Tu se moze primjeniti samo jedna stvar - pazi sto pricas. Nekad i najbolji prijatelji zavrse kao najljuci neprijatelji. U poslu su prijateljstva vrlo rijetka, a konkurencija ne bira sredstva.
Mozda zvuci paranoicno, ali vjerujem da svi imamo takva iskustva.

3. Promjena firme (do kada I koliko puta???)
Nije toliki problem promijeniti firmu ako te ne zanima sam posao I ako ti polozaj nije toliko dobar. Problem je kad si stvorio ime, kad imas iza sebe iskustvo…itd. Ne mozes citav zivot samo mijenjati firme, jer i godine nose svoje – odnosno, kad predes odredenu granicu, vise nisi toliko kompetitivan na natjecajima. Mislim da se s tim svi slazemo.
Sto se moze napraviti? Ima “njeznijih” I “grubljih” metoda.
>> Prvo I osnovno je osigurati se – tu su mailovi kljucna stvar. Moj mailbox – imam sve mailove od 1999 do danas. I na poslu I kod kuce – dvije kopije. J Bilo je prilika kad su mi trebali.
>> Postoji ih jos nekoliko – npr. diktafon. Nedavno mi je bilo krvavo zao sto ga nisam imao – imao bih snimljen cisti mobbing.
Mozda netko misli da nije fer snimati razgovor ? Pisem iz perspektive osobe koja ima dosta iskustva u svom poslu, a da nije gradila karijeru na lesevima i preko tudih leda. Kako ? Radio sam ko mrav i stvorio sposban tim s kojim sam preko dvije godine dijelio I dobre I glupe poslove, te im dao priliku da uce I borio se za njih. Jos dok sam radio kao student nagledao sam se razlicitih radnih sredina – s mobberima koji se mogu rangirati od primitivaca do lukavaca. Odatle oprez.

4. Sucica: u vezi dijela kad ti sef kaze kako ces dobiti zasluzenu povisicu, ali netko nece dobiti nista.
Imas pravo, zasluzeno je I ne bi te trebalo biti briga sto drugi nece dobiti. Sto kad su ti drugi ljudi iz tvog tima, vrlo dobri radnici koji se trude u poslu I obavljaju ga jako dobro. Ti si im sefica / sef I znas da nece dobiti nista? Ipak je bad. Ne radi se o nekom lijencini, nego o ljudima s kojima si vec prosao cijelu enciklopediju gluposti, I vezao se za njih kao I oni za tebe.

Za kraj jedna molba. Predmet ove teme nije psihoanaliza cudim_se i toga je li i sama mobber. To nije interesantno. Mislim da je bitno razmijeniti iskustva o mobbingu koji nam se dogada svaki dan. Pisat cu jos kasnije.

Pozdrav svima i zelim vam sto manje mobbinga u zivotu.
:top: :W

G-Man
29.03.2004., 16:08
Procitao sam post od Winone da su zene sto puta gore.
Mozda je tocno, a moze se objasniti time da je kroz citavu ljudsku povijest stvaran stav da se ne mogu / ne trebaju fizicki boriti za svoje stavove.
( Molim dame da mi ne zamjere na prethodnoj liniji. Ne zelim reci nista lose. )
Zbog toga su do ciljeva i dolazile na druge nacine - pretezno lukavstvima (Zar nije glavno zensko oruzje u neko doba povijesti bio sarm i otrov ?) Dok su se muskarci klali na nekoj poljani, one su ratovale na drugi nacin. Kako god su mogle.

Ne bih iz ovog tipa ratovanja, pa makar to bilo uredsko ratovanje iskljucio i muskarce. Sreo sam ih koji su kuhali tako otrovne juhice da bi zrtva samo pala kad bi ju pokosilo.

Prema tome, oprez na sve strane.

Pozdrav,
G-man

G-Man
29.03.2004., 16:31
Pripisivanje zasluga - prije nekoliko mjeseci organiziralo se nesto u firmi i gotovo sve sam odradio ja. Sam sam napravio velik dio organizacije, uz posao i uz probleme koje sam imao.

Zaslugu je pokupio sef. Najbolje je da su svi znali tko je odradio posao, a on je prihvatio pohvalu od svog podredenog. Nastao je muk. Svi su znali. I on digne ruke i kaze - hvala, hvala. Slijedeci put cu se jos bolje potruditi. Eeee, sramote !!!! Poslije su mu se ljudi smijali.

Nije me iznenadilo. Takvih imas na svakom koraku.
A tek koliko ima ljudi koji mrtvi-hladni popljuju tudi rad i na taj nacin se probiju dalje.

Pozdrav.

Billi
02.04.2004., 08:56
da li je mobbing zakonski reguliran? da li se nekoga moze prijaviti zbog mobbinga ako imate i backup kolega u uredu koje ce posvjedociti?

zlocestoca
02.04.2004., 09:21
G-Man kaže:
Pripisivanje zasluga - prije nekoliko mjeseci organiziralo se nesto u firmi i gotovo sve sam odradio ja. Sam sam napravio velik dio organizacije, uz posao i uz probleme koje sam imao.

Zaslugu je pokupio sef. Najbolje je da su svi znali tko je odradio posao, a on je prihvatio pohvalu od svog podredenog.

G-Man dobro je da su svi znali tko je stvarno odradio posao, a sto kazes na ovo: i moj sef jaaaaako voli pokupiti zasluge za posao koji nije napravio. Samo situcaija je jos gora - ja sjedim, radim, a on radi na samoreklami - komunicira s onima iznad sebe s kojima je nemam nikakvih kontakata (oni sjede na drugoj lokaciji pa sami ne mogu vidjeti tko zaista sto radi). Na taj nacin napreduje, a ja sam sve vise frustrirana. Vise me ne veseli ni posao - kad nakon sto nesto dobro odradim dobijem cir na zelucu slusajuci sefa kako se producira na moj racun (da, skroz je besraman, tako da slusam kako preko telefona daje hvalisajuce izvjestaje).
Kako stvari stoje, ostaji mi samo da promijenim posao....

Billi
02.04.2004., 09:41
a kaj kad te kolega ispod tebe vrijedja , trca i psuje, a ti mu nemozes nista jer ga se sefovi boje zbog nekih podatako kojim taj bad guy manipulitra. znaci ti su u srednjoj poziciji, nizi od tebe te vrijedja a visi se njega boje.

ZgSash
02.04.2004., 11:26
hmmmmmmmmmm
ok , evo kaj ja imam za reci iz vlastitog iskustva
prvo , na pocetku sam pusio price o prezauzetosti i prijateljskoj pomoci
pa sam uskakao i pomagao
onda sam skuzio da bi se doticni naljutili kad bih im rekao da im ne mogu taj cas pomoci , jer imam svog posla
onda sam cuo par puta kako su se hvalili kako oni sve rjesavaju !!
nakon toga , sefica se pocela prema meni i jednom , jednako blesavom kolegi neprijateljski ponasati
dosla bi nam u sobu , istresla se i okrenula i otisla
cak smo dobili i mail od direktora u kojem nam opisuje ponasanje i potrebu za kvalitetnim radom
javio sam se direktoru na razgovor i jednostavno - nije me primio !!
jednom prilikom , sefica je dosla i pocela srati , a kolega i ja smo poludili i izderali se na nju da kaj ona hoce i o cemu pobogu prica
tek tada i tako je i njoj doslo iz dupeta do glave i sjela je i argumentirala (napokon) ciejlu pricu i kaj ona cuje (???!!)
tada sam joj smireno objasnio razliku izmedu argumenata i tracanja i pokazao i dokazao kako i koliko je u krivu (khm , khm)
ispricao sam joj svoju verziju price i naglasio da ima toga jos ali da sam joj samo rekao onaj dio koji ona moze provjeriti i da ju molim da mi ne vjeruje , nego da provjeri i da ocekujem od nje da kad cuej ubuduce price , da isto tako postupi
nakon toga , dosla je jos par puta i pitala normalna pitanja na koja je dobila argumentirane odgovore
sad je sve ok i jasno joj je da se radilo o mobbingu , ali opet - nista se drugoj strani nije dogodilo , samo je postala opreznija i lukavija
uglavnom , sada sve sto radim evidentiram i cekam da me netko za nesto pita
naucio sam da nisam ja na poslu da bih nekome bio prijatelj i naucio sam da nekim ljudima dobronamjernost ima isti prizvuk kao glupost , te da je svatko odgovoran za svoj posao i svoje rezultate
dugo mi je terbalo , ali ipak sam naucio i sad mi je zivot nevjerojatno laksi
:)

cudim_se
02.04.2004., 12:34
Ovo s evidentiranjem svega je jako vazno. Moj problem je što nisam birokrat nego kreativac i jednostavno ne mogu nikako sve to pedantno evidentirati. Same te tabele i činjenica da stalno moram razmišljati što sam kome napravila kada i zašto me guši i stvara tešku anksioznost. MENI TO NIJE NORMALNO. Meni je normalno da odradiš posao, najbolje što možeš, nađeš rješenje problema, a ne da se baviš sobom i kolegama. Mislim da je trenutak kad se firma i ljudi u firmi počnu više baviti sami sobom nego poslom - znak da treba pa paaaa.

Moram priznati da je jedna od moberica malo popustila, ali druga je još gora. Osobno sam shvatila što mi je važno - otići. Ali ne zbog njih, ponosa ili ne znam čega Trebam otići što prije, naći mjesto gdje ću moći iskazati sve svoje kvalitete (svi prethodni poslovi su bili takvi pa živim u nadi da ću opet naći neko takvo mjesto) ili barem gdje me neće zlostavljati jer se osjećaju ugroženo. U ovoj firmi imam povjest, nešto što vučem iz nekog konteksta. Mislim da će u novoj sredini biti lakše barem što neće biti toga.

U Hrvatskoj je mobbing nepoznat. Čak i u Americi. Skandinavske zemlje to imaju ZAKONOM REGULIRANO. Baš me zanima što bi bilo da podnesem sudsku tužbu. Vjerojatno bi popušili

ZgSash
02.04.2004., 12:41
i da podneses tuzbu , opet su kljucni DOKAZI
nisam ni ja sretan s vodenjem evidencije , ali ako je to jedini nacin ...
ne mogu cijeli zivot bjezati od problema i mijenjati firme
jedino bi pomoglo ako bi odsteta za tuzbu bila dovoljna da ne moram vise raditi i li da pokrenem vlastiti posao
a to je , naravno , ha-ha-ha-ha opcija
uostalom , ako sam ja taj koji je sposoban i zna raditi , neka bjeze ovi drugi
mene ionako samo zanima da odradim svoj posao i dobijem pripadajucu placu

Glossu
02.04.2004., 15:20
zlocestoca kaže:
G-Man dobro je da su svi znali tko je stvarno odradio posao, a sto kazes na ovo: i moj sef jaaaaako voli pokupiti zasluge za posao koji nije napravio.
[snip]
Kako stvari stoje, ostaji mi samo da promijenim posao....
A prije toga izvesti manevar iz Anger management?
Glossu R.H.

Noemi
02.04.2004., 16:36
cudim_se kaže:
Baš me zanima što bi bilo da podnesem sudsku tužbu. Vjerojatno bi popušili

POtrosila bi jako puno novaca,zivaca i vremena i nista vjerojatno ne bi dokazala.

Nevjerojatno je koliko kosta jedan jedini dopis koji odvjetnik napise.

A firma ima novaca i vremena...

Nazalost daleko smo mi od americkih serija.

DEBELKURAC
04.04.2004., 08:15
gospa Noris kaže:
Potpisujem. Vidjela i doživjela. Samo nisam to zvala mobbing. I svaki put kad se tako nešto počelo dešavati, ako ni nakon par mjeseci nije bilo bolje - promijenila bih firmu.

Sad sam na poslu koji mi je OK, nema nikakvog mobbinga, iako imamo jednu kolegicu koja baš ništa ne zna raditi i vadi se tako da dijelove svog posla raspoređuje na ostale.

Inače je vrlo lukava, pa kad netko pokuša odbiti njene zahtjeve otrči šefu i plačnim glasom ga izvijesti da "oni odbijaju suradnju, ona ih je već par puta MOLILA da nešto naprave, ali eto - oni su zločesti, nemaju volje za rad, nemaju entuzijazma i općenito bacaju joj klipove pod noge. I onda se šef naroguši, naravno. Ljudi koje ona tako ocrnjuje nisu bliski šefu, a ona je kod njega svaki dan na raportu, tako da on uglavnom čuje samo njenu stranu priče. Makar mislim da je pitanje dana kad će se spotaknuti na neku svoju glupost - jer ona je nemjerljiva.

Naravno, onaj dio da ona ne zna ljudima uopće formulirati zadatke - a to JEST njen posao - da točno objasni što joj treba, na koji način i do kada, to mudro prešuti. A tim neposlušnicima obično samo uleti i traži da joj naprave NEŠTO. Pošto oni ne znaju što je to NEŠTO, pokušaju je navesti da im objasni - ali onda ona počne tvrditi da nije njen posao da im objasni, već oni moraju nešto smisliti.

Ono što bi oni tad trebali napraviti je - otići šefu, reći mu da ona traži NEŠTO, ali ne želi ili ne zna reći ŠTO, pa su ga ljubazno došli priupitati da im on pojasni. No oni to ne čine, tako da šef samo njena trkeljanja sluša.

Osoba o kojoj ti govoris ima vrhunske sposobnosti da bude šef.

Začudjeno moje, kupi si mali kazetofon, sad toga ima jeftino, snimi ih. Najbolje da započneš neku ostriju temu i tad izadjes.
Ako je problem sa kazetofonom, upotrijebi mobitel. Jednostavno ga "zaboravi", prethodno si naravno nazvala neki broj koji ces moci slusati.
Sad kad imaš informacije šta su njih dvije pričale, izneseš jednoj , tako da ispadne da ti je druga rekla, jer ona zna da to zna samo druga, i drugoj istu foru. Rezultat , njih dvije će se poklati . Najgore sto ti se moze desiti je da to skontaju, a to vec sad iamš.
U specijalnom ratu ne važe ženevske konvecije, niti se biraju sredstva.

G-Man
04.04.2004., 21:28
Mobbingu od strane kolega moze se oduprijeti, ali kad te mobbira sef, onda je uzasno tesko izboriti se za svoj mir.

Komentari na vase postove:

Zlocestoca - imas upravo klasicni primjer sefa koji si pripise izravno tvoje zasluge. Mozes pokusati napraviti standardizirane dokumente koje potpises i sl. To mu onemogucava da kaze da je on napravio nesto kad tvoji potpisi stoje na dokumentaciji. Drugi nacin je da sama pustis glas sto radis ili napravis raspored na zidu kojim se stvarima bavis - nesto kao vremenski / terminski plan na vidljivom mjestu. Mislim da mu nece pasti na pamet, nesto sto je jasno vidljivo, pripisivati sebi.

zg_sash - imali ste srece i ti i kolega. Seficu je netko "hranio" krivim informacijama, pa nije imala pojma, a sama je to prihvatila kao istinu. Njena greska i sreca da je dovoljno covjek da ju prizna. U suprotnom bi se gadno proveli.
Imao sam nedavno takvu situaciju gdje sam shvatio da osoba koja mi je nadredena hrani sefa iznad sebe totalno krivim informacijama i da me ovaj zeli izgristi zbog toga. Bilo je gadno, ali sam ga skinuo s vrata. Nadredena o. je za vrijeme verbalne rasprave ostala sutiti. Tipicno. :D

cudim_se - slusaj, kreativac. I sam se bavim raznim tipovima umjetnosti, iako ne na poslu (To mi je hobi i tako se smirujem od posla). Ne volim papirologiju, niti sam ju ikad volio, ali TO TI JE JEDINA ZASTITA KOJU IMAS!!!!!!!!!!!!!! (Ne vicem na tebe, nego zelim da ovo zapamtis, a pretpostavljam da si vizualni tip :) ) Vrlo je bitno da si izgradis volju do te mjere bar da si na kraju dana sposobna napisati sto si radila i za koga. Mailovi, potvrde u pisanom obliku i sl. ne nestaju ako promijenis firmu. Svaka firma to ima.
Sve sto nije u tom obliku je "siva zona" firme, gdje jaci iskoriste slabije i na kraju ih odbace.
To je iskustvo koje imam s tri mjesta: sadasnje radno mjesto, vojska i sezonski rad u jednoj firmi starijeg tipa. Ako je nekom smijesno spominjanje vojske neka se sjeti je li ikad vidio svog nadredenog da radi bez pismenog naloga. Ja nisam. To je carstvo paranoje i ako dobro gledas, nije daleko od rada u bilo kojoj firmi - postoji hijerarhija, sefovi su vecinom nekog zgazili da dodu na polozaj i drze ga ko divlje lasice.

Paranoja je danas potreba, a ne mana.

Pozdrav virtualnim prijateljima.
Cujemo se vrlo skoro.
G-man

G-Man
05.04.2004., 10:28
Bok,

samo jedan kratki komentar na tuzbe:
Mobbing i je opasan zato sto u vecini slucajeva ne postoji nikakav trag koji mozes upotrijebiti na sudu.
Kako ces dokazati da su te kolegice ogovarale ?
Kako ces dokazati da sef sebi pripisuje tvoj rad ?
Kakav dokaz imas da ti netko smjesta teze ili neatraktivne zadatke ?

Nema sanse. Sve se to moze opravdati vrlo lako, a tebe prikazu kao nezahvalno stvorenje koje od tog trena nema buducnost u firmi. Snimke na diktafon nisu dokazni materijal ako snimljena strana ne zna da se snima. :) Zivjelo zakonodavstvo. Ova informacija mi je ostala u uhu, pa ako ima neki pravnik koji moze potvrditi, molim neka to napravi. Nisam sto % siguran.

Mislim da je jedini nacin smiriti se, snimiti situaciju i biti za korak ispred mobbera. Promjena firme za mene dolazi u obzir kad shvatim da na sadasnjem mjestu nemam buducnost. U suprotnom, radije smislim nacin na koji da se ogradim od mobbera.

Pozdrav,
G-man

MilkyWay
05.04.2004., 11:18
Kak me to čudi. Stvarno nebrem povjerovat da se to događa kaj vi tu pričate. Izgleda ko da se nekog mobbing "primi", pa ga se drži cijeli život.

Pripisivanje zasluga? O kakvim zaslugama vi govorite. Pa došli ste u firmu radit. U firmi ste 8 sati i radite ono kaj vam drugi vele da radite (vaš šef konkretno). Za to dobite plaću. O kakvim sad vi tu zaslugama pričate? Zasluge ima jedino onaj koji je nabavio i naplatio posao, a svi vi ostali ste tamo za plaću.

Isto tako, nema firme u kojoj nema svađe. Recimo imaš rok, stišće te posao, pa zamoliš kolegu da ti pomogne, a on se kilavi i syebe ti rok. Naravno da nastane svađa jer se znalo čiji je to posao i tko je odgovoran za taj posao. Ne kužim kako vaši šefovi neznaju što vi radite na poslu? Pa nije li taj šef odgovorna osoba da delegira posao, prati izvođenje i nakraju servira rezultate. Kaj bi sad vi da se rezultati pripisuju vama ili štoli?

Očito neki ljudi tu ne kuže principe org. strukture. Njegov šef je njemu dao zadatak, a on ga delegira vama šljakerima. Za rezultate i posao je on odgovoran svojem šefu, a ne vi. Ako on dobije po pički, očekujte da ćete vi dobiti od njega. O kakvim dakle vi tu zaslugama pričate?

Imaš svoj posao? Radi ga i šuti. Nastoj poštivati rokove, raditi što manje grešaka, a kad ti šef odyebe karijeru, onda se možeš nadati doći na njegovo mjesto.

Isto tako, šef te ima pravo otpiliti ako vidi da štetiš njegovom ugledu i ne radiš posao kako treba.

Isto tako mi nisu jasni ljudi koji padaju pod utjecaj drugih ljudi na temelju riječi. Pa čovječe, ako si nekome dao zadatak i on ga je dobro obavio, onda je to-to. I nema šta ko dolazit i pljuvat po toj osobi i njegovom poslu. Ako je ta ista osoba svoj posao delegirala nekome drugome, a posao je dobro i korektno obavljen, što se to šefa tiče? Onaj koji je prihvatio zaduženje umjesto nekoga si je doslovno kriv sam. Što ideš radit tuđi posao? Za par piva u birtiji?

G-Man
05.04.2004., 13:09
Bok MilkyWay,

ima firmi i ima firmi. Neke su takve kako ih opisujes, a neke su takve kakve opisuje ekipa koja je dozivjela mobbing na svojoj kozi.

Ti ocito govoris o firmi u kojoj se tocno zna od koga dolazi posao - dakle imas operativnog sefa, koji je i administrativni sef.
Pod operativnim sefom smatram osobu koja ti je nadredena na projektu.
Pod administrativnim sefom smatram osobu koja ti odreduje povisicu i s kojom pregovaras o uvjetima u firmi.
To u vecim firmama ne mora biti ista osoba !

Moj primjer je administrativni sef - koji NE radi na tvom projektu, pojavi se na kraju, kad je sve gotovo i digne samog sebe u zvijezde, na tvom radu.

U isto vrijeme ne dobijes ni hvala. Dozivio sam jednom upravo to.
Kriza na projektu - potegnes i ubijes se od posla da projekt uspije, a na kraju ti dode netko tko nema veze s pricom, i kaze kako je uz nadljudske napore spasio sve od propasti ili da je fenomenalno izgradio tim koji je rijesio problem. (Naravno da nije)

Zasluge su reputacija. Reputacija postoji svugdje - u uredu gdje rade informaticari, medu sekretaricama, sefovima, cistacicama...itd. Nije to nesto sto je neopipljivo. To je jednostavno glas da si sposoban ili nesposoban.
U isto vrijeme - reputacija znaci uspon na administrativnoj / projektnoj ljestvici - priliku da sam biras projekte, da te sefovi vise ne gnjave za sitnice i gluposti, priliku da povisis placu...
Osobno, nikad nisam radio samo za placu, a ni necu.
Kako si to napisao / napisala (sorry, ali nisam skuzio spol iz Nicka), izgleda da bi covjek trebao sutiti cijeli dan, pognute glave za stolom i ne progovoriti ni rijeci. Ako je covjek sljaker, ne znaci da treba jesti sranje koje mu drugi serviraju. Svi imamo svoj stav, ponos, misljenje.
Uostalom, sef koji ne saslusa svoje ljude i ne uci od njih je supak koji se jako boji za svoju poziciju ili je arogantan pa ga ne zanima.

Kazes da ti nisu jasni ljudi koji padaju na tude price... Nisu ni meni, jer nastojim doznati sve strane prije nego reagiram. Na zalost puno ljudi nije takvo, pa se daju nahraniti, sto moze biti i kroz duzi vremenski period. Onda su tempirani za eksploziju sranja u kratkom vremenu - upravo od osobe koja siri traceve.

Mozda sam malo razjasnio svoje postove.
Pozdrav :w ,
G-man

sunčica
05.04.2004., 13:21
G-Man kaže:

Zasluge su reputacija. Reputacija postoji svugdje - u uredu gdje rade informaticari, medu sekretaricama, sefovima, cistacicama...itd. Nije to nesto sto je neopipljivo. To je jednostavno glas da si sposoban ili nesposoban.
U isto vrijeme - reputacija znaci uspon na administrativnoj / projektnoj ljestvici - priliku da sam biras projekte, da te sefovi vise ne gnjave za sitnice i gluposti, priliku da povisis placu...
Osobno, nikad nisam radio samo za placu, a ni necu.

Kako si to napisao / napisala (sorry, ali nisam skuzio spol iz Nicka), izgleda da bi covjek trebao sutiti cijeli dan, pognute glave za stolom i ne progovoriti ni rijeci. Ako je covjek sljaker, ne znaci da treba jesti sranje koje mu drugi serviraju. Svi imamo svoj stav, ponos, misljenje.
Uostalom, sef koji ne saslusa svoje ljude i ne uci od njih je supak koji se jako boji za svoju poziciju ili je arogantan pa ga ne zanima.

Kazes da ti nisu jasni ljudi koji padaju na tude price... Nisu ni meni, jer nastojim doznati sve strane prije nego reagiram. Na zalost puno ljudi nije takvo, pa se daju nahraniti, sto moze biti i kroz duzi vremenski period. Onda su tempirani za eksploziju sranja u kratkom vremenu - upravo od osobe koja siri traceve.

:top:

stvar je u tome da si čovjek u jednoj zemlji koja je mala i u jednoj regiji koja je također mala te na planeti koja svakim danom postaje sve manja i manja teško može priuštiti s*anja tipa loše reputacije, posebno ako je ona nastala kao rezultat zlonamjernih pojedinaca, a nije bazirana na nečemu što je čovjek stvarno pogriješio. Tako da bi došao tamo gdje se dijele stvarno dobre stvari i dobri projekti, reputacija ti treba biti u najmanju ruku korektna. A mobbing ti u tome neće pomoći. Nesreća je tim veća što mobbing ne podrazumijeva da osoba ne zna raditi posao, naprotiv; vrlo često su žrtve natprosječno sposobne.

ja jako vjerujem u interakciju podređeni - nadređeni. s ovima oko mene sam sa svima "na vi", ali time se nisam uopće udaljila od njih. Šokirali bi se kada bih vam rekla koliko sam na svim razinama naučila od studoša kojima sam predavala.

U vezi ljudi i reakcija na tuđe priče ... svakog, ali baš svakog prati neka priča / reputacija; bilo dobra ili loša. Pa se vi mislite

RobiKa
05.04.2004., 13:39
sunčica kaže:
...
Nesreća je tim veća što mobbing ne podrazumijeva da osoba ne zna raditi posao, naprotiv; vrlo često su žrtve natprosječno sposobne. ...

Upravo tako. Rade bolje, drugačije, hoće više, izgledaju drugačije, vegetarijanci su, govore jedan strani jezik više, imaju život izvan radnog mjesta, imaju alergiju, 'The round pegs in the square holes' ..... i ... imaju problem sa gomilom. Očito im treba još jedna socijalna vještina.

sunčica
05.04.2004., 13:53
RobiKa kaže:
..... i ... imaju problem sa gomilom. Očito im treba još jedna socijalna vještina.

emocionalna inteligencija ?

stvar je u tome što ljudi često očekuju da je na poslu važan samo rad i ništa drugo. E pa nije. Ima tu još miljon drugih "sitnica", koje velikim dijelom uključuju upravo socijalne, međuljudske odnose.
Pa se ti sad snađi i izbalansiraj sve!

RobiKa
05.04.2004., 14:17
sunčica kaže:
emocionalna inteligencija ?

stvar je u tome što ljudi često očekuju da je na poslu važan samo rad i ništa drugo. E pa nije. Ima tu još miljon drugih "sitnica", koje velikim dijelom uključuju upravo socijalne, međuljudske odnose.
Pa se ti sad snađi i izbalansiraj sve!

Nisam baš neki ekspert za EI. Nekako mi se čini da međuljudski odnosi nisu samo emocionalna zona. No čini mi se da bi 95% radnih mjesta u modernom kapitalizmu morali ukinuti kad bi sve bilo moguće racionalizirati. Na sreću ili žalost to je OT

Naravno da rad nije sve na radnom mjestu. Tamo gdje su to probali stvar se prelila i obrnuto - u privatne živote. Do bola. Čisti fašizam. Henry Ford je kontrolirao koliko puta tjedno se njegovi zaposlenici ševe - dobro pokušavao je...

I još iz jedog kuta. Naizgled samo strogo formalne, racionalno organizirane institucije vape za alternativnim socijalnim podmrežama - bez njih ne mogu funkcionirati.

MilkyWay
05.04.2004., 14:17
G-Man kaže:
Ti ocito govoris o firmi u kojoj se tocno zna od koga dolazi posao - dakle imas operativnog sefa, koji je i administrativni sef.
Pod operativnim sefom smatram osobu koja ti je nadredena na projektu.
Pod administrativnim sefom smatram osobu koja ti odreduje povisicu i s kojom pregovaras o uvjetima u firmi.
To u vecim firmama ne mora biti ista osoba !

Moj primjer je administrativni sef - koji NE radi na tvom projektu, pojavi se na kraju, kad je sve gotovo i digne samog sebe u zvijezde, na tvom radu.

Ja još uvijek ne mogu predstaviti nekoga tko je "administrativni šef"? Što je to? Toga ja nisam vidio ni u jednoj firmi.

Imaš voditelja projekta, koji je odgovoran šefu sektora ili odjela. Posao je došao od šefa sektora ili odjela, koji ga je imenovao voditeljem projekta. Vodteilj projekta dalje temeljem tog svog imenovanja ima određena prava, ovlasti i odgovornosti. On sastavlja projektni tim uz blagoslov šefa sektora ili odjela i dalje je glavni zaduženi za projekt.

Tako se uspostavlja linija funkcije i odgovornosti. I naravno da šef sektora ili odjela ubire plodove rada. Ali ubire i voditelj projekta. Sve se to vidi iz papira.

Kako može zasluge za sve pokupiti šef sektora ili odjela, a iz papira je vidljivo da je tu bio i voditelj projekta i da je i on zaslužan za uspjeh na projektu.

A to da li će voditelj projekta svoj projektni tim pozvat na kraju na pivu, da li će tko dobiti stimulaciju, to je druga priča.

Ali dajte mi onda objasnite kako je moguće da se netko u liniji funkcije i odgovornosti izostavi?? :confused:

Osim ako, kako kažem, netko tko je šljaker, dio projektnog tima, počne smatrati da je zvijezda i da bi morao biti specijalno tretiran. Ja bih rađe uhodan i jednak tim ispod sebe, nego momčad sastavljenu od Šukera.

UnExpected
05.04.2004., 15:18
DEBEL***** kaže:
Osoba o kojoj ti govoris ima vrhunske sposobnosti da bude šef.

Osoba o kojoj ja govorim ima vrhunske sposobnosti manipulacije, ali i vrhunske sposobnosti da upropasti sve čega se dotakne.

Da nismo mi ostali spašavali u zadnji čas stvari koje su zbog njene gluposti, nerada, neznanja i previda pošle po zlu - već bi ona upropastila i sebe i nas i firmu.

Da ne ovisimo svi o tom jednom klijentu, ja bi se zainatila i pustila je da se uvali u govna - ali ne želim da povuče i mene i ostale za sobom.

Inače smo mala i privatna firma, i ja ne vidim ni jednog razloga zašto bi Glavni imao interesa da ona bude bilo kakav šef u toj našoj firmi, jer nas samo koči, sputava, zbog nje se kasni, rade se stvari po dva puta (jer ona nikad nema prave podatke), iritira ljude i sl.

G-Man
05.04.2004., 21:37
Za Milky Way:

pojasnit cu sto sam napisao o operativnom i administrativnom sefu.

Uzmimo jednu imaginarnu firmu - Grabez d.b.o. (drustvo bez odgovornosti) u Zagrebu, koja je osnovana od strane firme Zgrabi-drpi g.m.b.h iz Njemacke.
Sef Graba Vucibatinic iz Grabez d.b.o zaposli nase mlade ljude zeljne ucenja i znanja - Mirko Brzotipko i Hrvoje Vrijednic.
Ti ljudi nece raditi u Hrvatskoj, nego u Njemackoj, gdje ih na projekt uzima Hans Krvopija koji im je Project manager.

Graba Vucibatinic je "prodao" dva covjeka na godinu dana Hansu Krvopiji i zadovoljno trlja ruke. Ti ljudi vise nisu njegova briga sve dok se ne jave za povisicu, crkli oba tog trena. On je i tako samo administrativni sef.

Hans Krvopija je u meduvremenu vec zabio zube i Mirko Brzotipko i Hrvoje Vrijednic stenju od muke dok im sise intelekt, tjerajuci ih da rade prekovremeno - 12 do 14 sati dnevno, na 4 projekta paralelno, i subotom i nedjeljom ako je frka.

Mirko Brzotipko i Hrvoje Vrijednic u meduvremenu uce, uspiju gotovo na prijevaru domoci se nekog tecaja i nakon sest mjeseci, vrlo blijedi i umorni, dolaze u Zagreb na razgovor s Grabom Vucibatinicem. Tema je povisica.
Ovaj je vec spreman i nakon vrdanja kako on u biti nema uvida u njihov rad, daje im neku bijedu od love i salje ih nazad s porukom da mogu biti sretni jer je cijela Hrvatska bez posla.

To je situacija o kojoj pricam.
Graba Vucibatinic je administrativni sef.
Hans Krvopija je operativni sef.
Da je ovo bajka, razmijenili bi iskustva i nagradili nasa dva glavna napacena lika normalnom povisicom. Buduci da nisu...znate i sami kako to ide. Moguca je verzija gdje Graba Vucibatinic ima jos jednog pomocnika - Stijef Pijavica koji je u biti nadreden nasim jadnicima.

Za one koji vole happy end, Mirko Brzotipko i Hrvoje Vrijednic su dobili ponudu od strane firme, zive sretno u Berlinu i programiraju sa snovima o svojoj firmi.

Brutalni kraj - uginuli su za tastaturom.

Laku noc svima.
G-man

illegale
06.04.2004., 00:51
Nijesam procitao sve. Nu. Procedura je sljedeca. Informiraj se, dobro, dobro. Nadji one kojima su ove vec sjele na zulj.

I ukazi direktoru na mogucnost da bi mu firma bolje poslovala bez njih. Unisti ih njihovom karmom.

Naravno, ovo nece ici ako je firma drzavna ili ako je sef u nekom odnosaju s njima. U tom slucaju, im se pridruzi ili se povuci.

MilkyWay
06.04.2004., 07:41
G-Man kaže:
Graba Vucibatinic je "prodao" dva covjeka na godinu dana Hansu Krvopiji i zadovoljno trlja ruke. Ti ljudi vise nisu njegova briga sve dok se ne jave za povisicu, crkli oba tog trena. On je i tako samo administrativni sef.

...

Mirko Brzotipko i Hrvoje Vrijednic u meduvremenu uce, uspiju gotovo na prijevaru domoci se nekog tecaja i nakon sest mjeseci, vrlo blijedi i umorni, dolaze u Zagreb na razgovor s Grabom Vucibatinicem. Tema je povisica.

Dakle:
Ovo prvo apsolutno stoji. Sve što ima veze s poslom, javljaju se voditelju projekta, a sve što ima veze s svim ostalim, javljaju se šefu odjela/sektora.

Ovako kako si ti to opisao, radi se o paralelnoj strukturi, a valjda ti je jasno da se takvošto teško može dogoditi unutar jedne firme. Nikad se voditelj projekta ne postavlja iznad ili pokraj šefa odjela/sektora. Nikad nisam naletio na takvošto, a znam da na takav rad nebih pristao, odn. čim bi došlo do prvih sranya zbog paralelne strukture, bye bye!

cudim_se
06.04.2004., 10:52
G-man, hvala, znam da si u pravu. Ali sama činjenica da bih trebala bilježiti svako slovo i dokazivati kako vrijedim mi se gadi i vrijedja me i zato sam se malo i prepustila svemu tome. Nekako se jednostavno ne mogu motivirati čak niti na to da zaštitim sebe. Valjda sam već u teškoj depresiji. Najgore je što me to alijenira i od ostalih ljudi, čak i privatno. Katastrofa.

U glavi znam da sam u pravu i da bih se trebala boriti, ali cijelo vrijeme se pitam čemu? Čemu ? Za što? Za to da bih nekome dokazala, nakon svega, da možda ipak nešto vrijedim? Ma s...e.

Baš sam u badu. Jedino što me tješi je karmička filozofija koja kaže da je moja duša sama izabrala gdje će se i kada roditi tj. u kojoj obitelji i kojoj zemlji te da sva moja iskustva imaju neki cilj i smisao. Pa valjda i ovo.

:eek:

G-Man
06.04.2004., 13:28
Bok svima,

Istina je da je takva struktura cudna i tesko odrziva, odnosno da stvara probleme, ali tako rade velike firme tipa Ericsson i drugih.
Dosta tih ogromnih firmi je osnovano kako bi se moglo izvoziti radnu snagu i naplacivati usluge rada.
Tu i dolazi do takve strukture koju sam opisao.
Moguce je da se isto dogodi i unutar jedne firme, iznajmljivanjem ljudi drugom odjelu.

Sve sto pisem, pisem iz vlastitog iskustva. Ne volim teoretizirati bez podloge, a MilkyWay-u hvala na kritikama i konverzaciji.

Pozdrav,
G-man

G-Man
06.04.2004., 13:32
Cudim_se:
imam jedan savjet koji ti moze pomoci. Uzmi par dana godisnjeg da se smiris. Odi iz grada negdje u prirodu i odmori mozak. Pred kraj godisnjeg mozes napraviti plan sto i kako dalje.

Dogodilo mi se da se nadem usred problema i ne mogu naci izlaz koji je ocit, jer sam premoren i vec na rubu depresije.
Malo distanciranja ce pomoci. Provjereno !!!!

Zelim ti puno srece.
G-man

ARS
07.04.2004., 15:50
hebeno dobar topic...:top:

da nije bilo jednog slicnog topica prije ne bi ni znao sto je to mobbing, a da ne kazem da sam zaprvo i sam bio svojevrsna zrtva istog na bivsem radnom mjestu...

promijenio firmu, naucio na vlastitoj kozi i pokupio tudja iskustva (odavde)... mogao bi se cak i poceti hrvati s slicnim mobbingom iz bivse firme...samo se tada postavlja pitanje isplativosti obrane...

cudim_se
08.04.2004., 10:01
Malo sam razmišljala i promatrala frendicu koju su preselili u drugi odjel. Tek sam sad shvatila da je žena u prethodnom odjelu bila mobbirana. Ne pozajem firmu, ali ona je inače osjetljiv tip, pa sam čak i JA MISLILA DA PRETJERUJE. Ljudi moji, tek sad vidim što je bilo na stvari. Žena se oporavlja kao cvijet. Malo po malo, sama se zafrkva, nestaju tikovi iz prethodnog odjela!

Kako sam samo bila glupa i nisam shvaćala....

Meni ne može pomoći godišnji odmor. Meni je tip jučer na placu rekao - što je vama, djelujete nekako uplašeno. Ja sam se samo nasmijala, ali sam shvatila koliko je situacija stravična ako mi tako nešto kaže tip na placu!!!! Morat ću ponovno početi graditi svoje samopuzdanje, kao kad sam imala 13 godina. Ne mogu vjerovati da me sve to moglo vratiti toliko unatrag.

Nakon što mi je tip to rekao shvatila sam da mi nikakvi razgovori, pregovori, manevri ne mogu pomoći - može mi pomoći samo ODLAZAK.

Posljedica ovog iskustva je da razmišljam o zaokretu u karijeri - prema Human Resource-u ili Relationship managmentu. Možda na kraju iz mog ružnog iskustva ispadne nešto dobro - to da na takvim poslovima nastojim voditi brigu o ljudima. Sve više shvaćam da sam tip osobe kojoj je to JAKO VAŽNO. Meni fantastična plaća, auto, mobitel, avion, privatni otok i sve ostalo ne znači ništa, ako nema slobode izražavanja, edukacije, kreativnosti i dobrih medjuljudskih odnosa. Tražim li previše??

Jedan moj bivši šef mi je jednom, dok sam bila klinka, rekao pametnu stvar - Nismo savršeni, lova nije fantastična, ali znaj da ovakve međuljudske odnose nećeš naći nigdje drugdje. To ti sad nije važno, ali kad budeš starija bit će ti važno. Koliko je samo čovjek bio u pravu, bilo mi je to najsretnija radna faza u životu :(

hulio
08.04.2004., 12:06
To i je bit mobbinga - da ti shebu samopouzdanje. Ako možeš odi. A ako možeš dobiti koj dan godišnjeg kao što kaže g-man, iskoristi ga - samopouzdanje je važno kada tražiš drugi posao. I probaj, sada kada si odlučila što je problem i rješenje, u slobodno vrijeme što manje razmišljati o tome što se događa na poslu, a što više se posvetiti sebi i kavama sa ljudima koji te opuštaju.

I samo jedna opsevrvacija za kraj - ako su premjestili tu kolegicu ranije u drugi odjel, tada je vjerojatno netko ipak svjestan toga što se događa u tvom odjelu. Probaj razgovarati s njom o tome kako je ona promijenila odjel.

Pozdrav i drži se:top:

cudim_se
08.04.2004., 12:55
Nije kolegica, frendica, iz druge firme. Igorm slučaja, nakon N godina. Ja ne mogu izdržati toliko dugo.

hulio
08.04.2004., 13:12
A ništa - onda petama vjetra i to što prije dok ti ne unište još ono malo samopouzdanja koje ti je ostalo. U međuvremenu radi na sebi - svaki slobodni trenutak iskoristi da se baviš nečime što ti pričinjava gušt. Pomoći će ti da se osjećaš sigurnije u sebe.

I javi rezultate.

G-Man
09.04.2004., 11:20
Za cudim_se:
- nisam rekao da ti treba godisnji tek tako. Vidjet ces neke stvari puno objektivnije nakon toga. Uostalom, nije to bacenih par dana. To ti je investicija u odluku zadrzati ovaj posao / naci drugi.

Bio sam u takvoj situaciji, shvatio da sve pocinjem primati osobno i da postajem subjektivan. Nakon odmaka, imao sam bolji svjeziji pristup i rijesio sam probleme.

Pravilo je - nikad ne donosi kljucne odluke kad si umoran i iscrpljen na bilo koji nacin.

Uzmi vremena, odmori malo i onda razmisli.

Pozdrav,
G-man

Blue
28.04.2004., 09:08
Ne, ne radi se o seksu :p Radi se o ostvarivanju statusa i prava koja ti ne pripadaju.

Šefica mi je ponudila promaknuće koje mi redovnim putem (prema pravilniku o unutarnjem redu Firme) slijedi tek za tri godine (jednostavnije rečeno, preskakanje jednog ranga), uz uvjet da ostanem u Odjelu barem još godinu dana. Ponuda je super, veća lova, više odgovornosti, vrjednije iskustvo na kraju priče. Odjel je također dobar – radno zahtjevan, jedan od aktivnijih i atraktivnijih u Firmi. Gdje je onda problem?

Prvo, ušao bi u sivo područje Pravilnika. Drugo, u mom rangu je još nešto manje od dvadesetak ljudi, koji će promaknuće čekati redovnim putem (dakle, još 2-3 godine). Dakle, otvaram vrata mogućim špekulacijama kako i zašto sam dobio promaknuće.

Još nije sigurno da će šefica uspjeti progurati to promaknuće na višoj instanci. Svejedno, danas prihvaćam ponudu, pa kaj bude :D Ako me ne uspije progurat, uvijek mogu zapalit iz tog odjela na bolje mjesto kad mi se ukaže prilika.

Par pitanja za kraj. Da li ste kada doživjeli nemoralnu ponudu ovakvog karaktera? Je li tako da ste osjećali da zaslužujete priliku, i da ne radite ništa loše? Da li ste doživjeli da netko drugi tako napreduje? Je li tako da ste mu htjeli glavu skinut, i mislili o njemu da je uvlakač & šteker, amoralno đubre koji samo misli na karijeru? :D

Mislim da različito pristupamo tom problemu kada se radi o nama samima, nego kada se radi o nekom drugom…

lucija
28.04.2004., 09:15
Ja razlikujem situaciju u kojoj je netko promaknut (ja ili bilo tko drugi) zahvaljujući svojoj sposobnosti i radu i situaciju u kojoj je netko promaknut jer se radi o nekim ne tako časnim motivima.

U prvom slučaju ljubomoru i zavist suzbijem ratiom - kažem si - svaka mu čast i to fakat mislim.

Ako želim napredovati - stanem u niski start i krenem i ja putem uspjeha, pa kako bude.

U drugom slučaju nemam riječi. Ne zato jer ne bih mogla smisliti, nego jer mi se takve stvari gade. Ako sam u prilici, odem iz takve sredine.

beorn
28.04.2004., 09:20
meni se dogodilo da sam uletio na projekt na kojem je vec bila jedna zenska, s tim da je nju moj sadasnji sef u stvari nasljedio od svog bivseg sefa koji je riknuo i u stvari uopce nije imao neki zajednicki jezik s njom niti je bas puno racunao na doticnu....
i onda on zaposli mene i jedno vrijemo skupa radimo, ja i ona smo i cimeri na poslu i kad su dolazili neki rokovi on veli njoj hvala ljepo i zena fiju s posla..... mislim razumijem da ona mene sad mrzi, ja bi nju u obrnutom slucaju vjerojatno isao gadjat autom ili nest slicno, ali opet kaj mene boli ***** za to...
kaj sam trebao rec, ne hvala necu ja taj posao, jer ona je tu prije dosla i tak..., bezveze

hulio
28.04.2004., 09:25
Ja više volim biti na "čvrstim temeljima". No, to se odnosi na moj osjećaj spremnosti/sposobnosti/znanja da se snađem na novoj poziciji - pravilnike doživljavam kao previše birokratske, pa me ne bi previše tangirali. No, može ti se dogoditi da se nađeš u neugodnoj poziciji. Pogotovo ako ti se dogodi da poslije moraš naređivati ljudima koji se osjete na neki način povrijeđenim tvojim naglim napredovanjem (umjesto njih).

Ukratko, ako se osjećaš sigurnim i spremnim prihvatiti to mjesto i ako misliš da znaš kako ćeš se nositi sa "opozicijom", zašto ne. S druge strane, ako si "klimav" po bilo kojem od ovih pitanja, može ti se desiti da ti opozicija smjesti kojekakva s**nja.

Još jedan aspekt tog problema je i to da ponekad "oni gore", vole gurnuti nekog neiskusnog da obavi prljavi posao umjesto njih, za što im dobro dođu takvi koji "preskaću stepenice" jer ih nitko neće poslije žaliti ako se uvale.

Whatever
28.04.2004., 09:30
Ma nema beda ako si sposoban za ono šta ćeš radit. Koliko sam ja skužio iz priče nisi to sam tražio nego ti je ponuđeno. Bilo bi nepametno da ne prihvatiš.

Ajde javi oće li proć :D

Blue
28.04.2004., 09:33
hulio kaže:
No, može ti se dogoditi da se nađeš u neugodnoj poziciji. Pogotovo ako ti se dogodi da poslije moraš naređivati ljudima koji se osjete na neki način povrijeđenim tvojim naglim napredovanjem (umjesto njih).

Još jedan aspekt tog problema je i to da ponekad "oni gore", vole gurnuti nekog neiskusnog da obavi prljavi posao umjesto njih, za što im dobro dođu takvi koji "preskaću stepenice" jer ih nitko neće poslije žaliti ako se uvale. Nemam problem ni s jednim ni s drugim.

Podjela poslova je horizontalna i disperzirana na različite odjele, a do pozicije nekog mini-šefa mom rangu trebam jest žgance (Whatever, žganci = palenta ;) ) još barem pet godina.

Prljavog posla nema, ima samo POSLA. U tome i je trik - šefici treba netko s radnim iskustvom na poslovima u odjelu, za koga je sigurna da će nosit priču na neki dulji rok. Umjesto zapalit negdje drugdje unutar Firme ako ti netko ponudi povoljniji deal (što se smatra legitimnom solucijom; malo to čudno izgleda, znam, ali je tako :D ).

divljakusa
28.04.2004., 09:35
Blue, ne razumijem zasto se ti brines?
O tvojoj sefici ovisi hoce li ti ponuditi promaknuce ili ne, daklem o njezinoj procjeni tvog rada. Na njoj je odgovornost koga ce preporuciti i mislim da to u krajnjoj liniji nije tvoja stvar niti tvoja odluka (tj. nisi ti njoj uletio sa idejom "ponudite mi to i to jer ja to mogu", nego ona tebi), osim da prihvatis ili ne....I ne vidim zasto ne bi prihvatio ako ti to pruza vise mogucnosti za razvoj.
O ostalima ne brini jer ti se ne nudi bolje radno mjesto zato sto si neciji rodjak ili kum nego jer dobro radis.
Da se radi o nepotizmu, eeee, onda bih se ja brinula sto ce ljudi misliti i tko ce me ruzno gledati....ovako nemas razloga :D
I btw cestitam! :w :top:

hulio
28.04.2004., 09:36
Onda odmah prihvaćaj. Po mome tu nema ničeg "nemoralnog". A za tračeve kolega te nebi trebalo biti baše previše briga jer će proći vrlo brzo ako im nemaš mogućnosti stati na žulj na novoj poziciji.

DEBELKURAC
28.04.2004., 09:37
Jel' to tebe drma savijest? Ako da, onda brzo u samostan sestara milostdajnica.

Život je konkurencija na raznoraznim poljima. Gola borba. Ti il' on/oni. Svaka milost u toj borbi - ozbiljna slabost.

Da sam ja tvoj šef, samo tvoje dvojenje il ženiranje bi značilo da nisi kavalitetan za taj posao. Karijera je gaženje. Gazenje dolje, i kimanje gore. U ravnini, laktovi.

A što misliš , da bi tvoje kolege uradili u sl poziciji.

Gledaju Mujo i Haso zadnji komad slanine na stolu. Nakon nekog vremena ga uze Mujo i pojede. Hasi krivo, pa prigovori. A što bi ti uradio, njemu će Mujo. Pa ja bih ga ostavio tebi. Pa to se i dogodilo, gušeći se slaninom progoogla Mujo. A, mogao sam ga i ja uzeti... A nisi...

Arash's friend
28.04.2004., 09:38
Blue kaže:
Ne, ne radi se o seksu :p Radi se o ostvarivanju statusa i prava koja ti ne pripadaju. Meni ovo ne zvuci kao nemoralna ponuda, nego kao napredovanje usprkos okostalom administrativnom sustavu, a na korist cijelog sustava. Ako si dobar, i ako te sef zeli promaknuti, to je to, pitanje je samo realizacije. To ne znaci da nece biti zavidnih ljudi, ali tu nema pomoci (ma bilo bi ih i da sve ide redovno). Da li bi oni bolje radili taj posao? Ne? Rasprava gotova.

Nemoralne stvari oko promaknuca mogu biti kada si sef instalira i promice nesposobne poslusnike, ili komade koji mu se svidjaju, ili sl.

Maky
28.04.2004., 09:40
Blue ne kužim te šta je tu nemoralno... Radiš, crnčiš, netko te primjetio i predložio za promaknuće. Da nisu tebe primjetili možda bi netko drugi uletio.
Jedan sam od onih što je preletio 3-4 stepenice. No fakat nikakva štela nije bila u pitanju. Tip je otišo u penziju, ja sam u biti prije za njega sve obavljao, i kad paf iz vedra neba meni otkaz na stol :eek: . A ono ispod otkaza novi ugovor o radu za njegovo mjesto. Šit potpiso sam ga u roku sekunde samo da što prije stupi na snagu. I eto me sad, crnčim na najvišem radnom mjestu u odnosu na moju struku i baš mi je ok, samo da mi ne dosadi jedno te isto...

Vojky
28.04.2004., 09:40
hulio kaže:
Onda odmah prihvaćaj. Po mome tu nema ničeg "nemoralnog". A za tračeve kolega te nebi trebalo biti baše previše briga jer će proći vrlo brzo ako im nemaš mogućnosti stati na žulj na novoj poziciji.

U pravilu, kod svakog napredovanja, ljudi će na neki način tračati i tražiti "nemoralne" razloge.

Čak i da postaneš shef smjene na gradilištu jer si krampom iskopao duplo više zemlje od ostalih u zadnja tri mjeseca, ogovati će te.

Ljudima je puno lakše reći:

- Blue je prijatelj/rodijak/ljubavnik/ljubavnica shefa i dobio je viši položaj.

Nego:

- Blue radi i zna više od mene i dobio je viši položaj.

DEBELKURAC
28.04.2004., 09:45
Al' da se vratimo naslovu teme, ne zaboravi na zahvalnost šefici.

divljakusa
28.04.2004., 09:45
Blue, treba puno samopouzdanja i vjere u vlastite sposobnosti (da ne kazem i mrva arogancije) da se ne bi obazirao na eventualne zle komentare, bas zato sto nije sve po pravilniku.
Zlih i ljubomornih ljudi ce uvijek biti, zato se samo koncentriraj na svoj posao i prema svima ljubazno. Ne mozes pogrijesiti :D

hulio
28.04.2004., 09:52
Vojky kaže:
U pravilu, kod svakog napredovanja, ljudi će na neki način tračati i tražiti "nemoralne" razloge.

Čak i da postaneš shef smjene na gradilištu jer si krampom iskopao duplo više zemlje od ostalih u zadnja tri mjeseca, ogovati će te.

Ljudima je puno lakše reći:

- Blue je prijatelj/rodijak/ljubavnik/ljubavnica shefa i dobio je viši položaj.

Nego:

- Blue radi i zna više od mene i dobio je viši položaj.

Savršeno točno. No, čovjek se mora znati nositi sa takvom opozicijom, pa bilo to nemoralno ili ne (slažem se da nije nemoralno ako ti to postigao radoom - što god drugi mislili) može biti nešto na što si spreman ili ne. I to je zapravo jedino bitno.

S nemoralnim ponudama nije ništa drugačije - pitanje je jesi li se u stanju nositi sa pritiskom okoline ili ne. A ako imaš savjest, onda i jesi li se u stanju nositi s njom.

Na nešefovskim mjestima te baš briga za opoziciju, jer će ljudi ispucati svoju ljubomoru, a kada to prođe, koga briga. Na šefovskim mjestima ti se može desiti da se te opozicije ne možeš samo tako riješiti.

Konačno, ako znaš svoj posao, što te briga. Samo što biti šef smjene nije isto što i kopati kanale. Neki ljudi su fenomenalni projektanti svemirskih brodova, ali nisu za šefovanje.

Silajn
28.04.2004., 09:54
Ta ponuda nije nemoralna, nego realna :)
To što ti sad ne možeš možda dokučit što je nju motiviralo da ispreskače ostale, nije važno. To što će netko bit ljubomoran, nije važno. Jedino je važno da ti taj budući posao odradiš kak spada, i opravdaš njenu procjenu.
Na koji god način napredovao, netko će ti bit zavidan: tvojim vezama, tvojoj sreći, blabla, nikom u takvim situacijama ne pada na pamet da zbog nečeg vrijediš, pa seru. Mene ljudi nakon tri i pol godine pitaju da KAK sam ja dobila taj posao :rolleyes: (nisam formalno bila kvalificirana, po nikojem mjerilu, a postojali su ljudi koji su bili). Jebiga, kak god da okrenem sve se svodi na 'pravo mjesto u pravo vrijeme', nikakvih garancija nisu imali da ću to bit u stanju odradit. Al' jebiga, mene povukla odgovornost i dano povjerenje, pa sam naučila. I znam da dobro radim. Tako ukineš prigovaranja :)
Nikad odbijat priliku zbog manje više apstraktnih drugih. Dopusti da tvoj nadređeni zna što radi :mig:

fairy
28.04.2004., 09:58
Blue kaže:
Ne, ne radi se o seksu :p Radi se o ostvarivanju statusa i prava koja ti ne pripadaju.

Šefica mi je ponudila promaknuće koje mi redovnim putem (prema pravilniku o unutarnjem redu Firme) slijedi tek za tri godine (jednostavnije rečeno, preskakanje jednog ranga), uz uvjet da ostanem u Odjelu barem još godinu dana. Ponuda je super, veća lova, više odgovornosti, vrjednije iskustvo na kraju priče. Odjel je također dobar – radno zahtjevan, jedan od aktivnijih i atraktivnijih u Firmi. Gdje je onda problem?

Prvo, ušao bi u sivo područje Pravilnika. Drugo, u mom rangu je još nešto manje od dvadesetak ljudi, koji će promaknuće čekati redovnim putem (dakle, još 2-3 godine). Dakle, otvaram vrata mogućim špekulacijama kako i zašto sam dobio promaknuće.

Još nije sigurno da će šefica uspjeti progurati to promaknuće na višoj instanci. Svejedno, danas prihvaćam ponudu, pa kaj bude :D Ako me ne uspije progurat, uvijek mogu zapalit iz tog odjela na bolje mjesto kad mi se ukaže prilika.

Par pitanja za kraj. Da li ste kada doživjeli nemoralnu ponudu ovakvog karaktera? Je li tako da ste osjećali da zaslužujete priliku, i da ne radite ništa loše? Da li ste doživjeli da netko drugi tako napreduje? Je li tako da ste mu htjeli glavu skinut, i mislili o njemu da je uvlakač & šteker, amoralno đubre koji samo misli na karijeru? :D

Mislim da različito pristupamo tom problemu kada se radi o nama samima, nego kada se radi o nekom drugom…

U poslu kako god da okreneš nema prijateljstva. Svako se bori za svoju guzicu. Ti si vjerovatno nečime zaslužio promaknuće i preskakanja pravilnika uvijek ima u firmi za dobre zaposlenike, dakle prihvati ponudu objeručke i vjeruj da si zaslužio priliku čime god, ali jesi. Samo razmisli tko bi od tih dvadesetak ljudi odbio ponudu radi tebe, sigurno nitko, dakle misli na sebe!

divljakusa
28.04.2004., 09:58
Silajn kaže:
Nikad odbijat priliku zbog manje više apstraktnih drugih. Dopusti da tvoj nadređeni zna što radi :mig:

Eto ETO! My point exactly :D :s

Silajn
28.04.2004., 10:02
fairy kaže:
U poslu kako god da okreneš nema prijateljstva

Ne slažem se. Ovi sad preskočeni, ako su inteligentni, znat će zašto je Blue dobio posao, a ne oni, i borit će se za svoju poziciju prvom idućom prilikom. Izborit će si priliku. Takvi ga neće pizdit. A oni koji će u njegovom promaknuću nać opravdanje za svoju nesreću, ionak nisu baš kvalitetni prijatelji, nit dobri poslovni suradnici.
Evo primjer: tip kojeg su moji poslodavci najočitije zaobišli bio mi je prijatelj u tom trenutku. I jest on bio uvrijeđen, al' ne na mene. U svakom slučaju, za dva mjeseca je našao novi, bolji posao. I ostali smo prijatelji.

Blue
28.04.2004., 10:09
Upravo se vratih od šefice. Rekao sam da sam ozbilno razmislio o ponudi, i da je prihvaćam ako još uvijek stoji :D Nasmijala se, pogledala me ispod oka i rekla " 'ozbiljno' ste razmislili?".

Uglavnom, moram je podsjetit idući tjedan da se ode u kadrovsku raspitat što i kako treba napravit, pa će onda ona vuć svoje štele Treba isposlovat potpis odgovorne osobe na promaknuću... Osim toga, spominjala mi je i nekakvo školovanje :zubo:

Ako će bit nešto od svega toga, bit će tek sredinom lipnja. Javim se na topic kad dođe vrijeme.

Do onda, da čujem vaša iskustva po tom pitanju ;)

Whatever
28.04.2004., 10:21
Blue kaže:
Nasmijala se, pogledala me ispod oka i rekla " 'ozbiljno' ste razmislili?".

:mig: :mig: :D

Ja sam trebao dobit promaknuće, tj. malo bolji ugovor. Radim u sredini u kojoj stvarno ljubomora i zavist caruju. Papiri koje sam uputio u kadrovsku su se misteriozno "zagubili" ;) Još uvijek čekam taj bolji ugovor. Ali u međuvremenu mi nije loše, ne žalim se, ali mi je užasna činjenica da je netko te papire zametnuo namjerno jer je greška isključena. Od sad sve kroz urudžbeni i sa tri potvrde :D

hulio
28.04.2004., 10:28
Whatever kaže:
Od sad sve kroz urudžbeni i sa tri potvrde :D

E - svaka škola dobro dođe;)

ZgSash
28.04.2004., 13:29
meni je prilika za bolji posao nila uvjetovana zajebavanjem kolega
ne ganjanjem da rade , nego bas zajebavanjem
to sam odbio i napomenuo da ako ja vodim posao , trazim otvorene ruke za radnike i za neradnike
naravno , nasao se netko drugi tko je to preuzeo i s gustom sad shevi i mene
mozda sam glup (sigurno) , ali sad bar znam kako to ide i svima gledam u oci , ukljucujuci i tog tipa koji je danas uvlakac bez razloga

NoWa
28.04.2004., 17:52
Blue kaže:
Par pitanja za kraj. Da li ste kada doživjeli nemoralnu ponudu ovakvog karaktera? Je li tako da ste osjećali da zaslužujete priliku, i da ne radite ništa loše?
i ovog i 'onog'.
nakon 'one' ponude sam otisla s posla, prethodno obavjetivsi njegovom nadređenog, no tad sam bila u poziciji da mogu otic s posla tek tako, jer se radilo o poslu preko student-servisa na 3.godini faksa.

No danas sam dobila ponudu za stalni posao, a primili su me tek prije 10 dana:eek: ?
Valjda se trudim. il sam dobra. il sta god vec. malo mi je prebrzo dosla ta ponuda. svejedno, lijepa je:)

Vojky
28.04.2004., 20:15
Ja se uvijek guram za bolji i bolje plaćeni posao i na poslu za bolju poziciju. Pri tome ne ogovaram kolege niti im podmećem nogu, ali uvijek se potrudim istaknuti svoja znanja.

A dalje je stvar na nadređenima da biraju. Ako odaberu onog drugog, smatram to greškom uprave i njihovim problemom. :D

hulio
28.04.2004., 22:04
zg_sash kaže:
meni je prilika za bolji posao nila uvjetovana zajebavanjem kolega
ne ganjanjem da rade , nego bas zajebavanjem

Radimo u istoj firmi? Ma ne - moja je premala da ne bih znao;)

lucija
08.05.2004., 20:15
Prošlo je neko vrijeme od kad sam postavila ovaj topic. U međuvremenu sam naučila da ljudi jako vole kad ih se sjetiš. Par srdačnih poklona mi je otvorilo neslućene dimenzije veza i poznanstava.

Još da imam vremena za javljati se... izgleda da ću morat imat tjedne ili dvotjedne rutine pisanja ljudima koje je dobro imati za sebe. Mislim, ljepše mi se zajebavat mojom novom kamerom i programima za montažu :cerek: nego cijedit trunke inspiracije za javljanja kolegama, ali šta je tu je.

Usput - ti su mi ljudi fakat dragi, ali uz ritam koji držim jedva da stignem svoje prijatelje vidjet :(

RobiKa
09.05.2004., 10:31
Tema topica je o nosivim nitima tkanja - networkinga. Nitko na poslu nija samo zbog posla - nakon 'dobara dan' slijedi uvijek nekakva socijalizacija ...

Mislim da ne treba sada klasicne primjere iznositi kada je i tko dokazao da ljudi na tekucoj vrpci imaju visu produktivnost ako se skompaju. Ne trebam to, je li?

Ponesto se da nuciti i od strebera - mislim koristi njihove finte. Stede dragocjeno vrijeme i druge (uvijek) ogranicene resurse. Ako te to zanima - moze. Iskustva - isto moze - ali sam sada malo overloaded. Javi.

btw na poslu se definitinvo mogu steci i pravi prijatelji, kako veli i Ipanema, ali je poslovnje s njima tema za sebe (kao i poslovi s rodbinom)

FANCY
09.05.2004., 21:34
Posao nikad ne donosit kući i ljudi sa kojima radim mogu biti radne kolege ali kućni prijatelji nikako..bar ovdije na zapadu, jer ako mi je netko od njih imalo "prijatelj" kakav treba da bude u međusobnom razgovoru bi rekli kad sam ja njima rekao svoju plaću oni bi meni rekli svoju a ne se pravili ludi i gledai odakle je vedro.
Svi su oni kolege dok im nezaguisti na radnom mjestu (čišćenje radnih mjesta ili višak radnika) a kad zagusti zgazit ćete kao životinju.:DI gdje tu prijateljstvo.
Novac i prijateljstvo nikad nisu išli zajedno niti će ikad ići zajedno.
Na radnom jestu svakako uvijek biti dosljedan koliko se mora u privatnom životu to neinteresuje niti radne kolege niti ikoga drugog.

lucija
09.05.2004., 22:30
RobiKa, naravno, sve može na pm i live, ali možeš i ovdje pokoju misao ostavit ;)

Hm, čini mi se da je ova tema osuđena na propast - il ne želite dijelit svoja znanja ili se uspješnost (a postotak uspješnih ljudi je vrlo mali, as we know) mjeri između ostalog i u jedinicama pametnog networkinga.

Većina diskutanata militantno dijeli osobni život i poslovni život, tjerate ljude s posla od sebe ko da su kužni :confused: Ja mislim da to nejde. Nešto je tu loše i fake.

atlantis
09.05.2004., 22:47
eto...

neki kolege (kolegice) s kojima radim i privatno su mi prijatelji (prijateljice)...

poslovni partneri ostaju poslovni partneri bez obzira na kave, vecere i ina druzenja...
poslovne cestitke za bozic i novu godinu i to je to... nema bespotrebnih zivkanja, ometanja i sl.

RobiKa
10.05.2004., 12:32
Dakako, svakom na osobnu procjenu učiniti ili ne učiniti uslugu. Ali ako je već radiš ne odbacuju priliku da dobiješ uslugu nazad. That's all about...

Možete li si zamisliti situaciju da vas netko - recimo s posla - moli za uslugu. To nije baš vaš posao, imate ionako 'pravog' posla preko glave, to znači, zapravo, dosta znoja... Prihvaćate, hrmbate oštro da se, uz ostalo, i to odradi. Ostajete dulje na poslu, nosite 'pravi' posao dome, žonglirate. Dolazi vrijeme isporuke - to je to - 'stranka' je zadovoljna, zahvaljuje. Opisuje kako ste mu/joj spasili gu**cu. Ukratko napravili ste nešto bitno i vrijedno. Što kažete na 'hvala, kako se mogu odužiti' (to je, je li, odgovor pristojne osobe, a ima i onih drugih) - 'ma nije to ništa, to sam ja lijevom rukom...'. Naravno krivo. Upravo ste unizili svoj trud - i drugi put ce doci do vas, a i pročut će se, pa će vam i drugi navraćati...

Koji je onda odgovor odlikaša - 'Naravno, nema problema kolega, znam da bi i ti za mene isto napravio da sam tražila/tražio uslugu.'

lucija
10.05.2004., 14:10
Pa da :bonk: Usluge!!! Jednostavno i lijepo rečeno. :top: Nema besplatnog ručka, informacije ili usluge. Play or Die.

RobiKa
10.05.2004., 18:29
lucija kaže:
Što si dozvoljavate u vezi tih ljudi - za što ćete ih zvati, a za što ipak ne? Imate li neke od tih ljudi na raspolaganju za savjete i mentorstvo?

Ljudi vole slušati sami sebe. Vole pričati o tome što rade, vole se pohvaliti uspjehom, a spremini su pričati i o neprilikama (ako je vaš posao 'to cure the pain' - onda ih pitate baš o tome, ne?), vole pričati o svojim klincima, hobijima, kućnim ljubimcima i drugim raznolikim aktivnostima.

Isto tako voljni su davati savjete ako ih se pita. Badava. To godi taštini, a tašti smo svi. Najteže je naučiti slušati, upijati, a u isto vrijeme ostati in charge - s par pitanja usmjeriti, fokusirati, dobiti baš ono što nam treba.

Kad doznate te privatne i ine sitnice možda se 'nađete' i imate opener za ... tko zna što. Zato valja voditi dnevnik, bilješke, ispunjaviti Outlook kalendar rođendanima, a ako dobijete vizitku na domjenku prepištite podatke u Outlook ili koji drugi PIM pa uz broj mobića, emajl i adresu upišite i sve drugo što ste doznali o toj osobi, koliko su stari klinci, kako se zovu, što radi suprug. To valja napraviti što prije - treba dati priliku mozgu da se bavi drugim, bitnijim stvarima u životu. Uredne bilješke se isplate.

lucija
10.05.2004., 21:26
RobiKa, znaš da te volim :kiss: Od kad si se pojavio zračiš korisnim podatcima. Tako te je lijepo slušati.

Jel dobro? :D

RobiKa
11.05.2004., 07:35
lucija kaže:
Jel dobro? :D

Aha. To je to. :D :rofl:

Lopud
26.07.2004., 15:08
Da li se netko susreo sa mobbingom na radnom mjestu?

Pod mobbingom (eng. to mob - prostački napasti, nasrnuti) se podrazumijeva proces u kojem jedna ili više osoba smišljeno, ciljano, sustavno (najmanje jednom tjedno) i permanentno (ne manje od pola godine) psihički terorizira drugu ili više osoba s isključivom namjerom njezina 'uništenja' odnosno eliminiranja s radnog mjesta.

zlocestoca
26.07.2004., 15:52
Lopud kaže:

Pod mobbingom (eng. to mob - prostački napasti, nasrnuti) se podrazumijeva proces u kojem jedna ili više osoba smišljeno, ciljano, sustavno (najmanje jednom tjedno) i permanentno (ne manje od pola godine) psihički terorizira drugu ili više osoba s isključivom namjerom njezina 'uništenja' odnosno eliminiranja s radnog mjesta.
evo ja!
i, vjeruj mi, nema druge nego otici...
znam da tako samo ides na ruku mobberu, ali zdravlje je ipak zdravlje

Paw
27.07.2004., 09:30
zlocestoca kaže:
evo ja!
i, vjeruj mi, nema druge nego otici...
znam da tako samo ides na ruku mobberu, ali zdravlje je ipak zdravlje

i ja...
ista stvar, bolje otići nego trpiti to iživljavanje.

vrabac
27.07.2004., 09:36
Vidi Suprotstavljanje mobbingu (http://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=42210)

Vera Pavladoljska
28.07.2004., 20:22
Lopud kaže:

Zapadni fenomen, odnosno, oni su se prvi dosjetili imenovati jednostavno maltretiranje čovjeka u raznim situacijama, pa i djeteta u školi, recimo (i na forumu imaš takve oblike ponašnja, psiho poremećaja zlostavljača ili ne znam čega)

Jedna fina varijanta, u rukavicama, klasičnog zlostavljanja.
Ili pokušaja zlostavljanja, ovisno o jačini osobe koja to može ili ne može izdržati.Ili se oduprijeti na neki svoj način.

Ma kako u Hrvatskoj to još nije dovoljno ispričana priča, recimo na mome radnome mjestu je odletio rukovodeći - zbog toga.

Ja nisam bila njegova žrtva, no neki ljudi (kolege) jesu i to žestoko.
Čovjek je doslovce peticijom skinut u roku dva dana, a peticija je bila pokrenuta od strane žrtava.

kentaur
06.08.2004., 20:27
Da, nažalost. Čak 2 puta.
Mobbing je sve češći, jedna od stvari koje preuzimamo sa zapada. Inače, po mojem mišljenju - ili možeš otići (ali više se ne možeš vratiti iako se taj šef makne), ili ostaneš i šutiš ko zaliven - praviš se glup ko gljiva i totalno hladan. Obično takve osobe nađu drugu žrtvu.

Zapamti, to su velikom većinom krave koje su same isfrustrirane pa se prazne na drugom (a moram reći da su ove dvije bile i nepoje...)

Uglavnom ne poduzimaj ništa! I ne pokazuj gdje te boli!:top:

U arhivi ima još sličnih tema, pogledaj.

Gioia
21.08.2004., 22:53
Ja sam došla u firmu preko veze. (Sorry.) Prije mene četiri su cure dobile otkaz jer, kako su mi rekle kolegice "nisu pasale direktoru". A mojim kolegicama su bile drage, i naravno da su prema meni bile vrlo hladne, smatrajući me uljezom. Prva dva mjeseca mislila sam dati otkaz koliko je atmosfera bila odvratna, ledena, komorna. Sve su se držale skupa, čim bih ja ušla u prostoriju muk i tako to... Odlučila sam svoj vječni osmijeh zamijeniti distancom i igrati kao one. Bez ikakvih razgovora: dođem, odradim i kući. Onda sam tjedan dana provela u uredu s jednom. Otvorila mi se. Otišla ona na g.o., pa sam s drugom provela 2 tjedna nasamo. Otvorila se i ona. Sad sam s trećom. Otvorila se i ona. Ja slušam, pamtim imena djece i bolesti od kojih boluju, dajem savjete o zdravlju. Sve su u pedesetima, meni je 29. Kad me upitaju nešto o meni, ne raspričam se. Opet vraćam lopticu na to da one pričaju o sebi. To im nedostaje. Nasmijavam ih.
Znam da ću jednom doći u situaciju da ćemo čuvati svaka svoju guzicu i od nikog ne očekujem potporu. To je tako. Ali drago mi je da su se uljudile prema meni.

eena_
22.08.2004., 00:08
sunčica kaže:
:top:

stvar je u tome da si čovjek u jednoj zemlji koja je mala i u jednoj regiji koja je također mala te na planeti koja svakim danom postaje sve manja i manja teško može priuštiti s*anja tipa loše reputacije, posebno ako je ona nastala kao rezultat zlonamjernih pojedinaca, a nije bazirana na nečemu što je čovjek stvarno pogriješio. Tako da bi došao tamo gdje se dijele stvarno dobre stvari i dobri projekti, reputacija ti treba biti u najmanju ruku korektna. A mobbing ti u tome neće pomoći. Nesreća je tim veća što mobbing ne podrazumijeva da osoba ne zna raditi posao, naprotiv; vrlo često su žrtve natprosječno sposobne.

ja jako vjerujem u interakciju podređeni - nadređeni. s ovima oko mene sam sa svima "na vi", ali time se nisam uopće udaljila od njih. Šokirali bi se kada bih vam rekla koliko sam na svim razinama naučila od studoša kojima sam predavala.

U vezi ljudi i reakcija na tuđe priče ... svakog, ali baš svakog prati neka priča / reputacija; bilo dobra ili loša. Pa se vi mislite

problem je u tome što imaš kolovođe koji "siju pamet" i imaš "vječite sljedbenike" - ljude koji su si utupili u glavu kako je život zajeban, velika riba jede malu ribu, blablabla, i u svakoj skupini u koju ih baciš traže one najgore i postaju njihova jeka. Ako ih staviš u situaciju gdje nije jasno tko je predvodnik, ponašaju se panično kao da se utapaju. Kod takvih ti nikakve reputacije ništa ne vrijede, često su sami sebe u stanju uvjeriti i ponašati se kao da je ono što vođe misli istina, iako dobro znaju da nije.

anturijum
25.08.2004., 16:52
da li imate problema na poslu...
na priimjer da vas kolege maltretiraju ..

margarita
25.08.2004., 17:25
imam

shefica mi je guska glupa - al shta se mozhe :(
osim shto trazhim drugi posao

377chiara
30.08.2004., 14:31
u mene sef seronja ali to ni nista novo
i ja trazim novi poso ali nekako kontam da cu ga teze nac nego margarita

Marija_1963
30.08.2004., 14:42
Ne, nemam takvih problema. Posao je super, direktor korektan, suradnici dobri, mladi, brzi, radišni i slušaju me. Ne maltretiram nikoga, nitko ne gnjavi mene. Naravno da se dese svakakve situacije, sve ide u rok službe, ne uzbuđujem se previše jer za sve postoji rješenje, pa makar i krivo. Uglavnom, za sad sve 5!:top: Sustavno radim na tome da tako i ostane.

te@
30.08.2004., 15:19
anturijum kaže:
da li imate problema na poslu...
na priimjer da vas kolege maltretiraju ..

Jel ti to provodiš neko sociološko istraživanje ili postoji nešto što nam želiš reći? Problemi na poslu? Mobbing? What? :confused:

DaVinci
09.09.2004., 21:15
Novi šef u firmi i ja se od početka nismo našli. Bio sam vrlo zadovoljan sa ljudima i okruženjem u kojem radim i onda dođe taj "veliki manager" sa "velikim idejama" u koje se ne uklapa nitko ko nije dipl.ing. (što ja nisam a radim taj posao). Za sada me samo ignorira, ali slutim da sam mu prvi na listi za odstrel. Njegovo ponašanje mi liči na neku vrstu pasivnog mobbinga, ono, daje ti do znanja da si manje vrijedan i da ne želi s tobom trošiti vrijeme. Kod mene je problem što mi se u takvim situacijama (i inače mi nisu strani sukobi sa autoritetima:) budi prkos i ono "ne buš ti mene..", te ako se tako nastavi neminovan sukob je na pomolu. Što znači, vrijeme je da počnem tražiti drugi posao...opet.:( Pomalo me hvata umor. Ne čini li vam se da su svi ti odnosi i igre na poslu prekomplicirani i oduzimaju previše energije koja bi se pametnije dala potrošiti?

Paw
09.09.2004., 23:01
Gle... ako se isplati za taj posao borit, a ti imaš volje, snage, energije... NEMOJ dati da te zahebava:mad:

Tko zna, možda lik u startu pokazuje rogove jer misli da će si takvim prisupom "očistiti" stazu,

a možda si ti "jači" od njega, bez obzira na titule:D

Nedaj se:top: , barem ne u samom početku...nikad ne znaš:)

sunčica
09.09.2004., 23:05
DaVinci kaže:

Ne čini li vam se da su svi ti odnosi i igre na poslu prekomplicirani i oduzimaju previše energije koja bi se pametnije dala potrošiti?

da, često :mad:

ali pokušavam graditi svoju poziciju u firmi neovisno od tih, distancirati se koliko god više mogu, mada to nije uvijek jednostavno

vidi, možeš li tipa zaobići u dogledno vrijeme. Ako ne, budi na oprezu i spremi se neutralizirati eventualnu štetu

imali smo ovdje dosta tema o tome i to je jedna od rijetkih stvari oko koje smo se uspjeli složiti: nema posla koji bi vrijedio tolikog stresa!

sretno :W

G-Man
13.09.2004., 12:48
Meni ide na k.... kad nekog zajebavaju zbog strucne spreme.

Jesam dipl.ing, ali me ne dira titula sugovornika. Sreo sam i dr.-ove debile, kao i tehnicare genijalce.

Kako se covjek pokaze, toliko ga cijenim.

To sranje s titulama je najizrazenije u Austriji - do nedavno je bilo pravilo da ako je tim dr. , da mu suprugu zovu gdja. dr. :)
Malogradanstina.

Ne daj se. Potrudi se da budes bolji od drugih. Ako to taj sefic ne vidi, jos uvijek nisi izgubio nista.

hulio
15.09.2004., 13:05
Probaj nači neki "unutarnji" razlog da radiš najbolje što možeš. Očito je tebi važno da to netko i primjeti (večinom ljudima je), ali probaj se motivirati nekim osjećajem profesionalizma ili možda čak i time da mu pokažeš da možeš i bez obzira na njegovo ignosiranje. Isto tako, daj mu vremena - možda je samo malo u ukočenoj fazi ako kažeš da je nedavno došao - možda kasnije počne malo više gledati i druge ljude, tj i tebe. Pokušaj u početku pronaći neki razlog zašto bi mogao biti zanimljiv/simpatičan - tako ćeš postiiči da te manje frustrira njegov nastup. A ako dđe, do obračuna - ne daj se Floki;)

Valerie
04.11.2004., 16:20
bas sam prije nekoliko dana uocila jednu veoma zanimljivu atmosferu na poslu..naime radi se o odjelu od 10 uposlenih..koji imaju svog sefa ali ga zapravo niko ne priznaje kao takvog..istina je da on ima vecu placu i vece odgovornosti i obveze ali je stvar u tome da svi kazu kako im on zapravo nije sef...i ustvari ga niko ni ne postuje kao takvog!?
zanimaju me vasa iskustva..ako ih imate i ako su slicna ..
to je neki fenomen zanimljiv !?

J-C
05.11.2004., 13:01
U takvim situacijama uvijek se ljudi glođu a to nisam nikad volio. Zato je najbolje raditi sam za sebe, biti svoj šef.

Iva
07.11.2004., 20:45
ocito nije kompetentan za taj posao,nezna se nametnuti i ne predstavlja autoritet, pa je i cudno sta uopce i je sef. vjerojatno ga je dobio zbog veze (iako ne mora biti slucaj, mozda se samo nije snasao).

atlantis
08.11.2004., 14:50
Iva kaže:
ocito nije kompetentan za taj posao,nezna se nametnuti i ne predstavlja autoritet, pa je i cudno sta uopce i je sef. vjerojatno ga je dobio zbog veze (iako ne mora biti slucaj, mozda se samo nije snasao).

hm... vidish, meni shef ne moze biti autoritetom, nametanjem... meni je sef pravi shef ako ga postujem, a postujem ga samo ako zna puno o poslu, ako je razuman i ako je ispod svega covjek

Iva
08.11.2004., 18:58
atlantis kaže:
hm... vidish, meni shef ne moze biti autoritetom, nametanjem... meni je sef pravi shef ako ga postujem, a postujem ga samo ako zna puno o poslu, ako je razuman i ako je ispod svega covjek

u svojem postu sam pretpostavila to sta si napisala ;) ocito zaboravljam da svatko ima drugu "definiciju" pojma sef.

ZgSash
10.11.2004., 13:42
u biti , to je pravi sef , pod uvjetom da sve funkcionira
s druge strane , atributi sefa bi trebali biti hire & fire power , kao i sposobnost motiviranja i ekipiranja ljudi za posao

pakleni_patuljak
10.11.2004., 19:11
Ja svog šefa ne yebem 5%.
Ni on mene...

eena_
11.11.2004., 01:41
pakleni_patuljak kaže:
Ja svog šefa ne yebem 5%.
Ni on mene...

jel ti to problem?

macka
16.11.2004., 16:19
Valerie kaže:
bas sam prije nekoliko dana uocila jednu veoma zanimljivu atmosferu na poslu..naime radi se o odjelu od 10 uposlenih..koji imaju svog sefa ali ga zapravo niko ne priznaje kao takvog..istina je da on ima vecu placu i vece odgovornosti i obveze ali je stvar u tome da svi kazu kako im on zapravo nije sef...i ustvari ga niko ni ne postuje kao takvog!?
zanimaju me vasa iskustva..ako ih imate i ako su slicna ..
to je neki fenomen zanimljiv !?

hehe, ko da opisujes moje radno mjesto... i nije uopce lijepo... on se stalno zali kako radi previse i premalo je placen za to, a svi ga gledaju u nevjerici jer svi vide koliko zapravo radi... i onda su svi isfrustrirani jer ne samo da obavljaju njegov dio posla, vec znaju da su placeni puuuno manje od njega... i samo se ceka trenutak kad ce sve otic kvragu... jer situacija je vrlo napeta...

a inace, on ima svog sefa, ali s obzirom da ima odredjeno prezime, nista se ne poduzima... i to mi je tesko sranje... nemam problem kad ljudi dobiju posao preko veze, ali daj onda se barem iskazi malo, opravdaj se... :flop:

kreho
16.11.2004., 18:55
Radim u takvoj firmi gdje se vrlo dobro zna tko je glavni i gdje pa mi je ova tvoja opisana situacija malo čudna.
Kako može tip nešto voditi i raditi ako nema respekt od drugih ljudi?

U mojoj firmi (a reći ću samo da je jedna od većih u Cro) kada gazda lupi po stolu u svom uredu, šokovi tog udara prenose se posvuda.
Slično je i sa šeficom mojeg odjela. Kada ona galami, vjerujte mi da je nitko ne može nadglasati i naravno, nitko ni ne pokušava jer je ona prva.

Posve druga je stvar što ja mislim da je takav način vođenja posla bedast i da bi trebalo drugačije komunicirat i rješavat probleme.

eena_
16.11.2004., 19:12
u kakvim to firmama radite kad je šef onaj koji je najglasniji i koji najjače lupa šakom o stol? Čobanskim?

Čoban d.o.o.
iznajmljujemo kvalificirane pastire i pastirice
po potrebi može i stado

kreho
16.11.2004., 20:43
eena_ kaže:
u kakvim to firmama radite kad je šef onaj koji je najglasniji i koji najjače lupa šakom o stol? Čobanskim?

e tako ti je to, ja samo radim u firmi i tako to, a kakvi su drugi ljudi koji su tamo mnogo duze od mene nije moj problem

probaj shvatiti ako vec ne znas, u čim većoj firmi radiš (čast iznimkama) uglavnom se vrti veća lova

a čim je lova veća, mogu se desiti i veći problemi i veći gubici love

a to boli... ne mene koji samo primam plaću, već one koji ubiru profit ili su "emocionalno" vezani uz firmu

pakleni_patuljak
17.11.2004., 18:34
eena_ kaže:
jel ti to problem?

Hmm...
Sorry. Ovo je bila mala šala.
Ja sam šef samome sebi.

I vjeruj mi... ne postoji gora kombinacija!

karolinaxf
18.11.2004., 17:45
atlantis kaže:

Slažem se s ovim. I sreća da baš takvog i imam za šefa.

Ali direktor u firmi je :bljak:
odnosno čista suprotnost od ovog gore..on voli lupati šakom o stol, ali ga nitko ne j**e ni 5% :B

Valerie
19.11.2004., 17:10
Ali direktor u firmi je :bljak:
odnosno čista suprotnost od ovog gore..on voli lupati šakom o stol, ali ga nitko ne j**e ni 5% :B [/B][/QUOTE]

E upravo to sam i postavila za topik jer mislim da to danas nije rijetka pojava. Radi se o tome da sef npr. u nekoj veoma dinamicnoj situaciji pocne dijeliti sitne naredbe poput toga da se izbaci smece, nazove taksi jer kao ne moze stici, a ustvari voli da "lupa o stol" i postavlja se iznad svega. A to naravno niko ne podnosi pogotovo osobe istog obrazovnog nivoa.

eena_
19.11.2004., 17:59
možda se loše nosi sa zahtjevnom situacijom pa dobije napad izdavanja sporednih i u biti pomalo ponižavajućih naredbi(u tom kontekstu)

karolinaxf
19.11.2004., 18:28
eena_ kaže:
možda se loše nosi sa zahtjevnom situacijom pa dobije napad izdavanja sporednih i u biti pomalo ponižavajućih naredbi(u tom kontekstu)

Ne, ovaj moj je jednostavno glup i za ništa drugo nije sposoban osim za maltretirati druge tom svojom nesposobnošću.

Ima IQ jednak broju cipele......:bonk:

Valerie
20.11.2004., 18:00
karolinaxf kaže:
Ne, ovaj moj je jednostavno glup i za ništa drugo nije sposoban osim za maltretirati druge tom svojom nesposobnošću.

Ima IQ jednak broju cipele......:bonk:

Pa upravo to je i razlog -- to sto se lose nosi sa zahtjevnom situacijom istovremeno znaci i da je glup i da voli davati ponizavajuce naredbe.

JEWELLERY
04.12.2004., 19:48
Nakon duljeg vremena našla ja posao. I mislim si, sve je ok, bolja plaća nego prije, prvih nekoliko dana super prošlo, posao nije težak... No, onda su počele priče kako nije sve bajno i krasno. Nisam vjerovala, ali sam se počela uvjeravati u to. Naime, šef je pravi kreten. Dere se zbog banalnih stvari na nas, naziva nas budalama i majmunima, žena koja je bila na bolovanju mora odraditi te dane subotama... Inače, svi se boje pokazati zube, ali nakon što se neki dan izderao i na mene nisam mogla izdržati... Zanima me je li u redu takvo ponašanje, i je li netko od vas imao slično iskustvo te kako se ponašao u sličnim situacijama!? Inače, ta osoba izmišlja svoje zakone, moramo odrađivati 30 min pauze. Proučila sam zakon o radu i znam da to nije u redu, ali tek mjesec dana radim pa nije fora da se odmah bunim.

eena_
04.12.2004., 20:47
kada mu ljudi počnu odlaziti, a oni koji ne mogu kada mu počnu praviti štetu, skužit će da nije pametniji od ostalih koji rade drugačije.

JEWELLERY
04.12.2004., 23:22
On je mišljenja da uvijek može naći nove djelatnike na burzi rada. Pazite sad ovo, moramo dolaziti 15 min ranije i odlaziti 15 min kasnije, a tko zakasni 5 min obračunat će mu kao da je zakasnio sat vremena! Ma, koma! A da ne spominjem kako svi radimo 100 na sat, ni ne pričamo za vrijeme radnog vremena.

Paw
04.12.2004., 23:45
JEWELLERY kaže:
On je mišljenja da uvijek može naći nove djelatnike na burzi rada. Pazite sad ovo, moramo dolaziti 15 min ranije i odlaziti 15 min kasnije, a tko zakasni 5 min obračunat će mu kao da je zakasnio sat vremena! Ma, koma! A da ne spominjem kako svi radimo 100 na sat, ni ne pričamo za vrijeme radnog vremena.

Oprosti, ali šta je tu nenormalno;) :rolleyes: ??

JEWELLERY
04.12.2004., 23:54
Halo? Tih 15 min prije i poslije je odrađivanje pauze! Gdje toga još ima? Normalno je da se šef dere na tebe da si majmun, budala, glupan? I to zato jer mu je neko drugi digo živac?

Paw
05.12.2004., 00:10
Nije normalno. Ali da je normalno doći 15 min prije na posao JE-normalno je!
Da je normalno ne pričati za vrijeme posla - normalno je, jer ti si tam da radiš!
Otići 15 min poslije posla nije nešto tako stravično, da se ne može preživjeti... da te zadržava više od sat vremena, onda bih razumijela.

Možda sam 'kruta', al doživjela sam puno gorih stvari od ovih što spominješ... tako da... možda nisam objektivna:D

Al ne smije te vrijeđat... tu sam fakat protiv:mad:
Razgovaraj s njim... ako možeš... pokaži zube i karkter bez obzira jer tamo radiš jedan il mjesec dana !!!
Sad ti kaže npr. glupača... sutra će te častit još gorim uvredama, psovkama.
Zauzmi se za sebe:clint: :azdaja: :top:

Al pliz nemoj picajzlit oko malih stvari:rolleyes: , rađe svu energiju usredotoči na one bitnije dijelove; a ti su... da te šef prestane omalovažavati i vrijeđati!

xxGaladrielxx
05.12.2004., 10:29
Paw kaže:
Nije normalno. Ali da je normalno doći 15 min prije na posao JE-normalno je!
Da je normalno ne pričati za vrijeme posla - normalno je, jer ti si tam da radiš!
Otići 15 min poslije posla nije nešto tako stravično, da se ne može preživjeti... da te zadržava više od sat vremena, onda bih razumijela.
vidis, ne bi se slozila s tobom. Drugo je samovoljni raniji dolazak na posao ili duze ostajanje zbog potrebe. Svaki imperativ, narocito onaj koji se kosi sa zakonom, izaziva kod djelatnika otpor i suprotni ucinak. Takva disciplina se provodi u "vrticu" ne bi li se ljude naucilo odgovornosti. Narafski da postoji dio ljudi na koje ce ovaj nacin imati ucinka, ali to su ljudi koji su neovisno o tome trazilo se od njih sjediti 10 ili 8 sati, u stanju svo to vrijeme prosjediti buljeci u jednu tocku i nezainteresirano cekati da im vrijeme prodje.
Jew, ako u startu ne pokazes otpor, tesko da ces kasnije za to imati priliku. Ako se ponovi situacija urlanja, lomi to u korijenu i to ili da mu se suprostavis na isti nacin - urlanjem ili ga jenostavno ubi u pojam okrecuci sve na salu (mozes i digresijom koja nema veze s temom, ali neka bude pokusaj duhovitosti. Hvataj se za izgovoreno i karikiraj.) Nikako mu ne dozvoli, u tim trenucima, mogucnost osjecanja autoriteta. Ravnotezu ces uspostaviti naglasavajuci njegov autortet u sasvim po tebe benignim situacijama, hvaleci ga poput malog djeteta.

Paw
05.12.2004., 13:40
xxGaladrielxx kaže:
vidis, ne bi se slozila s tobom. Drugo je samovoljni raniji dolazak na posao ili duze ostajanje zbog potrebe. Svaki imperativ, narocito onaj koji se kosi sa zakonom, izaziva kod djelatnika otpor i suprotni ucinak. Takva disciplina se provodi u "vrticu" ne bi li se ljude naucilo odgovornosti. Narafski da postoji dio ljudi na koje ce ovaj nacin imati ucinka, ali to su ljudi koji su neovisno o tome trazilo se od njih sjediti 10 ili 8 sati, u stanju svo to vrijeme prosjediti buljeci u jednu tocku i nezainteresirano cekati da im vrijeme prodje.
Jew, ako u startu ne pokazes otpor, tesko da ces kasnije za to imati priliku. Ako se ponovi situacija urlanja, lomi to u korijenu i to ili da mu se suprostavis na isti nacin - urlanjem ili ga jenostavno ubi u pojam okrecuci sve na salu (mozes i digresijom koja nema veze s temom, ali neka bude pokusaj duhovitosti. Hvataj se za izgovoreno i karikiraj.) Nikako mu ne dozvoli, u tim trenucima, mogucnost osjecanja autoriteta. Ravnotezu ces uspostaviti naglasavajuci njegov autortet u sasvim po tebe benignim situacijama, hvaleci ga poput malog djeteta.

Ako joj posao ne valja nek ga promjeni.
Vrlo jednostavno.
Ako je u škripcu onda mora stisnuti, progutati govno i izgurati (mislim na onih 15 - prije i poslije).
15 prije i 15 poslije - ne znam o kojem se poslu radi, ali npr. na recepciji i uslužnim djelatnostima tih 15 min služi za brojanje kase, prenošenje informacija iz druge smjene i pripremi za rad.
Ako se radi o nekoj drugoj djelatnosti kao uredski posao ili slično, čisto sumnjam da tih 15 minuta rinta, a da slučajno dođe 2 minute ranije ne vjerujem da odmah hitro sjedne za stol, izvadi papire i prione na rad.
Šta bi ti napravila da radiš npr. do 20:00 h u npr. trgovini??
Znači ključ stavljaš u bravu TEK u 20:00 i mušterije koje JESU u trgivini ne smiješ istjerati vani, već sačekaš da obave kupnju.
Poslije moraš obračunati kasu, pospremiti trgovinu (oprati pod i slične pizdarije) i tek onda izlaziš vani i odlaziš doma. Sada je već cca 21:00 h. !! Znači sat duže koji ti se ne računa nigdje !!

Poanta cijelog ovoga bi bila da TO ostajanje 15-15 nije tako strašno da se ne bi moglo istrpjeti.

A što se tiče govnjara od šefa koji se dere i vrijeđa, po mogučnosti mu se odmah suprotstaviti istom mjerom bez pardona!! direktno face to face.

:)

JEWELLERY
05.12.2004., 14:47
E, sestra mi radi u trgovini i svaki sat duže ulazi joj u prekovremeni koji joj se plaća. Već sam se posvađala sa šefom oko tog deranja na nas radnike. Ispričao mi se, ali sam čula da svi koji se suprotstavljaju prije ili kasnije dobiju knjižicu. Meni je iskreno svejedno. Od srca ću mu se zahvaliti kad mi uruči odluku o otkazu. A što se tiče tih 15 min, ima stvarno i gorih stvari. Npr. ne smijemo više niti šetati po uredu. Recimo, printer je nešto dalje od mog kompj. ali ne smijem ustati i otići po ono što mi se isprintalo nego će mi to donijeti osoba najbliža printeru. Meni je to glupo, zašto da gnjavim nekog drugog zbog svog posla? Čak se počelo prigovarati ako ideš često na wc, ne radiš nego se samo šećeš! Subote koje radimo (srećom nisu sve radne) ne plaćaju nam se. Ma, koma!

Paw
05.12.2004., 15:29
Jewellery...

gle... svaka osoba/radnik u poslu postavlja i neka svoja sitna pravila;) Pa tako i npr. za taj printer.
Ako te pita zašto si se ustala, reci mu da je npr. Maja/Anita/Tonka zauzeta svojim poslom, te je ne želiš ometati, a i ovako je puno brže - ustati se i uzeti, neg da nju moliš i oduzimaš njeno vrijeme:)

Sve to reci/učini sa osmjehom, probaj pronači u sebi tu vedrinu i moč, pri svakodnevnom sučeljavanju sa nadređenim:top:
Ljubaznost i osmijeh otvaraju sva vrata;)

Poslodavac će popustiti s vremenom, ako u tebi vidi sposobnog i samostalnog radnika koji se ne suspreže od posla i obveza.
Samo trebaš pronači taktiku. Nemoj se povlačiti u sebe, budi direktna i otvorena.
Ma uspijeti ćeš, sigurna sam:top: ... ovo je tek početak i treba ti vremena za prilagodbu.

Vjeruj mi i oni 'najteži poslodavci' se znaju 'pokoriti' i kritiku zadržati za sebe, ako si ti Ok i ako vide da im svojim načinom rada ubrzavaš vrijeme i mlatiš pare. Iliti... napravi kako god želiš, samo da je posao napravljen, stranke obrađene i podmirene.

Sretno:w

xxGaladrielxx
05.12.2004., 16:00
Paw kaže:
Poslodavac će popustiti s vremenom, ako u tebi vidi sposobnog i samostalnog radnika koji se ne suspreže od posla i obveza.
Poslodavac nece popustiti s vremenom jer kako i ona novodi, to je njegova praxa. On nju placa za 8 sati, a raniji dolazak i kasniji odlazak je njezina slobodna volja.
Postoji puno profesija u kojima je nuzna priprema, poput odrzavanje bilo kakve nastave itd. i svugdje se ista placa.
Oprosti Paw, ali meni 30 min dnevno jako puno znaci i ako mi neko ne plati da ih drugacije provodim, ako mi ne ponudi izbor, kod mene ce naici na otpor, nezadovoljstvo. Dokazivati se mozemo sposobnoscu i nasim poslom, a ne gutanjem naseg ponosa. U mom zivotu jedini autoritet sam si ja sama, a sve ostalo je atak.

JEWELLERY
05.12.2004., 16:01
Ah, sve to zvuči lijepo. Takav sam tip da sve okrećem na šalu. Jedan dan sam se nešto našalila a ovaj me mrtav ozbiljan pogledao i rekao: Vi tu niste da se zezate. Posao morate shvatiti ozbiljno i nema lupetanja bezveze. Ostala sam šokirana. Ma, vjerujem ja da će biti bolje. Ako ne na ovom, a onda na drugom radnom mjestu.
Ljudi, hvala vam na vašim komentarima.

Paw
05.12.2004., 16:03
xxGaladrielxx kaže:
Poslodavac nece popustiti s vremenom jer kako i ona novodi, to je njegova praxa. On nju placa za 8 sati, a raniji dolazak i kasniji odlazak je njezina slobodna volja.
Postoji puno profesija u kojima je nuzna priprema, poput odrzavanje bilo kakve nastave itd. i svugdje se ista placa.
Oprosti Paw, ali meni 30 min dnevno jako puno znaci i ako mi neko ne plati da ih drugacije provodim, ako mi ne ponudi izbor, kod mene ce naici na otpor, nezadovoljstvo. Dokazivati se mozemo sposobnoscu i nasim poslom, a ne gutanjem naseg ponosa. U mom zivotu jedini autoritet sam si ja sama, a sve ostalo je atak.

Krivo kvotaš, odnosno na pravi kvot daješ krivi odgovor.
Pročitaj još jednom moj post:)

JEWELLERY
05.12.2004., 16:09
xxGaladrielxx kaže:

Poslodavac plaća osam sati ali ako ne poštuješ tih 15 min prije i kasnije smanji ti plaću iako to po ugovoru i zakonu ne bi smio. Iskreno, to nije moja slobodna volja. Rado bih ja ko i ostali koji rade sličan posao otišla već u 16:05 bez straha za plaću.

xxGaladrielxx
05.12.2004., 16:14
JEWELLERY kaže:
Takav sam tip da sve okrećem na šalu. Jedan dan sam se nešto našalila a ovaj me mrtav ozbiljan pogledao i rekao: Vi tu niste da se zezate. Posao morate shvatiti ozbiljno i nema lupetanja bezveze.
gle, kod takvih tipova se ne smijes saliti stvarima vezanih uz posao odnosno vezane uz ono kaj ON radi ili je rekao. Dopri do njega podilazeci mu na nacin da produbljujes njegove sale, tako ces steci povjerenje.
Gle, ti sama znas koliko ti je nuzan ovaj posao ili ne. Jel imas izbora ili ne. Ako moras ostati na ovom poslu, uci od onih ljudi koje favoritizira. Promatraj ih. Promatraj i reakcije svog poslodavca. zadaj si cilj - okretanje situacije u vlastitu korist. Osoba koja svoj atoritet stvara urlanjem i uvodjenjem 15-minutnih produzetaka puna je slabosti a ti ih otkrij. Tastina mu je, vjeruj, vrlo krhka a ti ju iskoristi za nadogradnju ;) Sve je vrijedno ako volis svoj posao neovisno o kolegama s kojima suradjujes (naravno, ako je to moguce)

JEWELLERY
05.12.2004., 16:28
xxGaladrielxx kaže:
gle, kod takvih tipova se ne smijes saliti stvarima vezanih uz posao odnosno vezane uz ono kaj ON radi ili je rekao. Dopri do njega podilazeci mu na nacin da produbljujes njegove sale, tako ces steci povjerenje.
Osoba koja svoj atoritet stvara urlanjem i uvodjenjem 15-minutnih produzetaka puna je slabosti a ti ih otkrij. Tastina mu je, vjeruj, vrlo krhka a ti ju iskoristi za nadogradnju ;) Sve je vrijedno ako volis svoj posao neovisno o kolegama s kojima suradjujes (naravno, ako je to moguce)

:confused: Ajme, da produbljujem njegove šale? Pa taj se čovjek NIKADA ne šali! Njemu je smiješno samo kada netko od nas nešto zajebe, ali nemam namjeru sprdati se tuđim greškama. Čovjek je iskompleksiran, te se iživljava na nama i to je jedina istina. A žena mu je još gora, ali srećom nije tako često s nama. Iskreno, posao mi nije težak pa kako bude neka bude.

JEWELLERY
05.12.2004., 16:31
Još me zanima: je li normalno štopati vrijeme kada me netko zove na moj privat. mobitel? Naime, on ima običaj to raditi pa i za takve stvari prigovara! Zar je strašno popričati 2-3 min sa prijateljem, dečkom... i to na vlastiti račun? Jednom, dva puta dnevno?

Paw
05.12.2004., 16:42
JEWELLERY kaže:
Još me zanima: je li normalno štopati vrijeme kada me netko zove na moj privat. mobitel? Naime, on ima običaj to raditi pa i za takve stvari prigovara! Zar je strašno popričati 2-3 min sa prijateljem, dečkom... i to na vlastiti račun? Jednom, dva puta dnevno?

Pa normalno je... čak i na uredski fiksni tel;)
Al šef ti je manijak... i nemoš mu pomoć,
probaj se uklopiti u taj sistem i tu okolinu.

eena_
05.12.2004., 17:11
xxGaladrielxx kaže:
Gle, ti sama znas koliko ti je nuzan ovaj posao ili ne. Jel imas izbora ili ne. Ako moras ostati na ovom poslu, uci od onih ljudi koje favoritizira. Promatraj ih. Promatraj i reakcije svog poslodavca. zadaj si cilj - okretanje situacije u vlastitu korist. Osoba koja svoj atoritet stvara urlanjem i uvodjenjem 15-minutnih produzetaka puna je slabosti a ti ih otkrij. Tastina mu je, vjeruj, vrlo krhka a ti ju iskoristi za nadogradnju ;) Sve je vrijedno ako volis svoj posao neovisno o kolegama s kojima suradjujes (naravno, ako je to moguce)

nakon toga imaš PTSP kao da si u najmanju ruku bio na prvoj liniji fronta, ili taoc nekog manijaka koji te zatvorio u podrum dok on ne skuži šta je ono htio tražiti.

xxGaladrielxx
05.12.2004., 17:38
eena_ kaže:
nakon toga imaš PTSP kao da si u najmanju ruku bio na prvoj liniji fronta, ili taoc nekog manijaka koji te zatvorio u podrum dok on ne skuži šta je ono htio tražiti.
ma to ti postane rutinom kad ti je tvoj integritet prioritetom.
A mislim da je zeni puno lakse okriti tudje slabosti zbog senzibiliteta kojeg posjeduje (ili dekoltea :D )

sale25
05.12.2004., 18:24
Paw kaže:
Jewellery...

gle... svaka osoba/radnik u poslu postavlja i neka svoja sitna pravila;) Pa tako i npr. za taj printer.
Ako te pita zašto si se ustala, reci mu da je npr. Maja/Anita/Tonka zauzeta svojim poslom, te je ne želiš ometati, a i ovako je puno brže - ustati se i uzeti, neg da nju moliš i oduzimaš njeno vrijeme:)

Moje mišljenje je da je to bolesno. Iskreno, ne znam kako bi netko mogao izdržati u takvom radnom okruženju, osim ljudi koji ne mogu naći drugi posao a moraju prehraniti obitelj. Zato što baš takvih ljudi ima jako puno, ima i takviš šefova i takvih pravila. Ja sam prije radio u firmi gdje prekovremeni nisu postojali, a znao sam odraditi smjenu od 20 sati u komadu. Ima ružnih stvari, ali iskreno ništa ne zamjeram prijašnjem poslodavcu jer mi je to jedno iskustvo koje se ne može kupiti. Osim toga, kad sam promijenio posao i došao u firmu gdje te šefovi podsjećaju damoraš voditi evidenciju prekovremenih jer se plaćaju, ja to znam cijeniti i oduševljen sam, dok je nekim ljudima to sasvim normalno.
Jew, moj savjet je - počni tražiti drugi posao. Tog šefa ne može ništa promijeniti. On će shvatiti da je idiot kad već bude kasno. Dosta ljudi će mu otići, on će gubiti vrijeme sa obukom novih, i to ako se dešava često dovodi do lošeg poslovanja.
Danas uspijevaju firme koje se brinu o djelatnicima, šalju ih na razne seminare, tečajeve, itd... Zadovoljan radnik može odraditi puno, puno više nego onaj nezadovoljan....

Paw
05.12.2004., 21:35
sale25 kaže:
Moje mišljenje je da je to bolesno.

Ovim si sve rekao:top: i nemam nešt posebno dodat osim.. da JOJ pokušamo pomoći kojim savjetom ili joj pružimo utjehu ako je u toj firmi odlučila ostati;)

Nekima je bolesna sama pomisao da se sutra ujutro moraju rano ustati i otići raditi:eek: :lol: ;)

cp.tar
05.12.2004., 21:47
ja bih na tvojem mjestu počeo tražiti novi posao.

uvijek sam se s idiotioma posvadio; nakon toga bi me ili više poštovali ili bili u uvjerenju da su oni mene otjerali, a ne da sam se ja pokupio.

kad nađeš drugi posao, na odlasku napiši na papir koliki je kreten i zašto i nalijepi mu na vrata od ureda.
uhu-ljepilom, da nemre samo tako skinuti... i da vide svi koji dolaze 15 minuta ranije.

pa će se oni njemu smijati.

Paw
05.12.2004., 22:07
cp.tar kaže:
kad nađeš drugi posao, na odlasku napiši na papir koliki je kreten i zašto i nalijepi mu na vrata od ureda.
uhu-ljepilom, da nemre samo tako skinuti... i da vide svi koji dolaze 15 minuta ranije.
pa će se oni njemu smijati.

Ma daj:D ... jesi lud:eek: .... da to je super pakost ako živiš u velikom gradu u kojem je slučajnost da ćeš s tom osobom ikad surađivati ravna nuli;)

S osvetom se nije zahebavati... ako se nekom zamjeriš na takav/sličan ili gori način, nemoj se iznenaditi ako ti se u budućnosti to vrati kad najmanje očekuješ;)

Bolje 'budi faca' i reci direkt u facu.
A najbolje je da kad se iz firme odlazi, odlazi sa stilom.

Nikad ne zaboravim bivšeg kolegu:) Svi su po njem srali, Vlado... ovaki... Vlado onaki... i tako unedogled. I Vlado popizdio jedan dan i zakačio se sa svima s kojima se mogao zakačit :E
Nakon par dana stiže Vlado na posao punih ruku; žena ispekla kolače x2 pleha, Vlado kupio Cole i Fante za cijeli kolektiv.
I svi ga pitaju; a jel Vlado jel ti imaš rođendan??
A veli Vlado; NE dajem otkaz!:lol:

I poslije su svi pričali kako je Vlado na kraju krajeva bio gud gaj:)
Odličan radnik, ali jebi ga - malo nervozan:D
Ali velim, na kraju je svima ostalo neko lijepo sjećanje na Vladu, ne sjećam se da je iko Vladu spomenuo u negativnom kontekstu.

Ako odlaziš, otiđi sa stilom:top:

cp.tar
05.12.2004., 22:22
ok, moja greška.

svi koji dolaze 15 minuta ranije već znaju koliki je kreten.

dobra osveta je u tome da svima savjetuješ da ga izbjegavaju... kao što ja ljudima savjetujem da izbjegavaju određene ljude s kojima sam radio.
veću štetu imaju oni s kojima sam se ja razišao nego ja zbog toga što sam otišao.

recimo, u jednu turističku agenciju više nikad neću ući... a neće ni nitko drugi ako poznaje ikoga tko je radio tamo. ili ako mu direktor ne duguje lovu.

a za odlazak sa stilom se slažem: sve ovisi samo o tome kakav ti je stil :)

moj stil je vatrometniji... naročito kad mi kasni plaća ;)
ja ne razumijem ljude koji rade, a ne primaju plaću... to vrijeme mogu potrošiti i ne radeći.

Paw
05.12.2004., 22:44
cp.tar kaže:
moj stil je vatrometniji... naročito kad mi kasni plaća ;)
ja ne razumijem ljude koji rade, a ne primaju plaću... to vrijeme mogu potrošiti i ne radeći.

A taj dio mi je nepoznat:D ... gazili su, srali... njuškali i tračali, čak i vikali... i štatijaznam... al se još nije rodio TAJ koji bi me zašteko za plaću:E

Zadnji krele, valjda iz straha..:lol: ili pitajboga mi je nakon mjesec dana isplatio na tekući neke kamate:confused: ... u biti ništa mi nije dugovao, sve smo podmirili... al eto dobila par sto kuna za đabe:cheer:
Valjda je skužio da je ispao majmun pa me želi potkupiti jer sam lajava:traca: :rofl:

sale25
06.12.2004., 00:36
cp.tar kaže:

Vidi, ja to isto ne bih nikad radio. Ali moraš znati da ima ljudi kojima je to kruh, i ako odu neće više tako lako naći posao. Ovako čekaju u nadi da će prije ili kasnije početi isplaćivati..... Tužno, ali istinito....

vrabac
07.12.2004., 08:36
... On će shvatiti da je idiot kad već bude kasno. Dosta ljudi će mu otići, on će gubiti vrijeme sa obukom novih, i to ako se dešava često dovodi do lošeg poslovanja. ... [/B] Gle, velike su šanse da ovaj nikad neće shvatiti da je idiot. Ja sam prije radila u jednoj firmi sa sličnim režimom. Kada sam došla u firmi je radilo 56 ljudi, kad sam odlazila bilo nas je dvadesetak, a sada ih je 6 (koliko znam, nitko nije dobio otkaz, svi su sami otišli). Ali gazda još nije shvatio da je idiot, i još se nije promijenio.

Jewellery, ako ti nije takva preša, bježi od tamo prvom prilikom koja ti se ukaže. Tip se neće promijeniti, stvari neće postati bolje. U međuvremenu se možeš probati izboriti za sebe bar dok si tamo, ali ne daj da ti to pojede previše živaca - nije vrijedno.

sunčica
07.12.2004., 09:43
eena_ kaže:

potpuno se slažem

na poslu provodimo previše vremena da ne bi vodili računa o tome kako nam je tamo. Posebno se to odnosi na firme u kojima su vlasnici bog i batina, a metode motivacije radnika deranje i prigovaranje.

Ja sam radila u takvoj firmi i hvala Bogu na danu kad sam od tamo otišla. Plaća je bila u redu (srednja visina, ali je bila točno u dan), posao čak i nije bio loš, ali su uvjeti bili katastrofa, posebno odnosi nadređeni/ podređeni. I ja sam doista nakon odlaska imala simptome PTSPa i baš zato mislim da se nije zahebavat s tim :eek: :eek:

mislim da su to ljudi koji svoje probleme istresaju na ljude oko sebe umjesto da ih riješe

moj ti je savjet da si počneš tražit novi posao. Tu nikad nećeš biti zadovoljna, a zadovoljstvo poslom je jedan od najvažnijih preduvjeta z azadovoljstvo vlastitim životom. Pa ti vidi

JEWELLERY
07.12.2004., 18:46
Evo, počeo novi radni tjedan. Posvađala sam se sa šefom jer se opet derao bez veze, i zamislite, ispričao mi se. Danas je cijeli dan bio tih, više ne ubacuje glupe komentare i uvrede. Možda će opet početi nakon nekog vremena, ali do tada će biti barem malo mira. Inače, iz prošle firme sam otišla jer je plaća kasnila a i direktor je bio pravi kreten (još gori od ovoga o kojem se vodi rasprava). Nije mi žao, a čula sam da je i firma propala... :D
Ako ovdje ne bude bolje: bye bye!!! Ne isplati se gubiti živce na takvim radnim mjestima.

Paw
07.12.2004., 21:10
Super si postupila:top:
Ma velim ti ja, mnogi izigravaju 'veličinu', a kad grakneš, manji su od makovog zrna:D

Ali ne za dugo:( vjerovatno će te opet početi 'častit', samo da se prašina slegne.
Slobodno očekuj da će sljedeći atak biti lično usmjeren na tebe i tvoj karakter. Ubost će te, al ne kao što žene 'ubodu', očekuj nešt puno gore;)
Spremi se psihički na to. I odupri mu se ponovno !!

A najbolje bi bilo kako Sunčica veli da potražiš novi posao,
'nema tu kruha':flop:

Hrabro:w

sisavac
08.12.2004., 09:15
Nista nije vrijedno tvojih zivaca... Ne smijes postati taoc vlastitog posla. Ako netko ima zelju za radom i trudi vec ce to netko prepoznat, a ovakve kretene treba izbjegavat. Nekada, kad se covjek zabio u neku firmu bio je siguran da ce delat do mirovine,pa je trpio sve i svasta, a danas je to ipak drukcije, imas neka prava i mozes se postavit drukcije, naci posao koji ti odgovara i odj... kretene poput ovog tvog sefa.

JEWELLERY
08.12.2004., 19:29
Ljudi, hvala vam na potpori! Inače, razlog zbog kojeg mnogi poslodavci iskorištavaju svoje radnike jest taj što radnici ili ne znaju svoja prava ili se ne usude bilo šta reći. Nešto o maltretiranju na radnom mjestu imate i na www.mobbing.hr.

vatrogasac
08.12.2004., 21:45
Imaš samo dvije mogućnosti. Ili biti ''neprijatelj br 1.'' tj osoba koja traži svoja prava-pa najebe. Ili se poklopiti ušima i šutiti i raditi ,uglavnom biti poput ovce pred klanje.
Za uvlačenje šefu ti je kasno jer si kiksala sa sitnim nepodopštinama pa te ima na oku.
Imamo kapitalizam u najgorem obliku.

sale25
09.12.2004., 23:30
JEWELLERY kaže:
Evo, počeo novi radni tjedan. Posvađala sam se sa šefom jer se opet derao bez veze, i zamislite, ispričao mi se. Danas je cijeli dan bio tih, više ne ubacuje glupe komentare i uvrede.

Možda je čitao ovu temu i shvatio da o njemu pišemo, pa se čovjek malo preispituje....:) :top:

JEWELLERY
11.12.2004., 09:29
E, možda se zaista prepoznao! Ma, zaboli me... Neki dan smo se opet zakačili pa mi je ljuto rekao: "Ja znam, vi ne znate! Nemate pojma! Ja znam i nemojte pričati gluposti!" Mislim si ja, al se praviš pametan. No, u toj svoj svojoj pameti je i on nešto zabrljao pa je sam sebi rekao: " A jesam glup." Pregrizla sam jezik pa mu nisam rekla: "Dobro da si shvatio!"

eena_
11.12.2004., 09:35
Ako moraš raditi sa takvom osobom, onda pronađi način da mu priopćiš stvari tako da se ne uvrijedi, ili zainati, ili nešto treće. Zapamti da je on uvijek najpametniji, naj...

MilkyWay
11.12.2004., 18:25
Da li se darivate na poslu? Da li se za suradnika, za njegov rođendan kupuje nekakav dar? To je nešto beznačajno ili se potrudite i koliko (recimo kolika je otprilike vrijednost darova)? Što je s krajem godine, Božićem, sv. Nikolom i sličnim?

Mene su te stvari oduvijek smetale. Nekome se kupi izvrstan dar, nekoga se zaboravi. Uvijek budu neke selekcije. To je izvrsno sredstvo za furanje nekih svojih vlastitih ciljeva.

Da li vam se desilo da se nekome kupi dar, za neku onako bezveznu prigodu, a vi za to saznate među zadnjima (kad je dar već kupljen) i još se od vas traži da podmirite dio troškova?? Ono, određena osoba je zaključila da treba nekome dati nekakav dar, dar se kupio bez da se ikoga pitalo za mišljenje ili odobrenje... Dar je totalno neprikladan, bezvezan i bezobrazno skup.
Kako bi vi reagirali na takvošto?

karolinaxf
12.12.2004., 15:55
Dobijemo nešto kao za svetog Nikolu hehehe!

Obično ne prakticiramo baš kupovanje nekih poklona za rođendane, čestitaš pa ekipno odemo na cugu i to je to.... :)
Ništa nije organizirano ili da nedaj Bože firma to organizira !

karolinaxf
12.12.2004., 16:04
JEWELLERY i kod nas na poslu je slična situacija, radi se punom parom ali za to se ne pohvaljuje! Jedino dobiješ po prstima ako glupan naleti kad pričaš/tipkaš SMS na mobitelu ili si nedaj bože minutu pogledao nešto na internetu.
Valjda su ti svi naši veliki kapitalisti i manageri završili neke tečajeve za maltertiranje...
Međutim, zanimljivo je da nakon što takvoj budali pokažeš zube prigovora više nema....kao i ovaj tvoj pametnjaković....uglavnom ja ne popuštam ako znam da sam u pravu ... a to je uvjek
;)
ako dobro radiš najvjerojatnoje ti neće moći "dati knižicu" jer si ipak potrebna....

sunčica
22.12.2004., 22:10
pričali smo puno o mobbingu, ali samo s one pasivne, mobbane strane .. a mene zanima jel bi bili u stanju vi nekog mobat :zubo:

ja mislim da ja bih ... i to bez beda .. jbt ga, pa ko je rekao da je život fer :rolleyes:

ne zamjerite u PMSu sam a danas sam imala božićni domjenak u firmi :D :visi:

G-Man
23.12.2004., 08:47
Yup!
Da sam iskusio sranje doticne / doticnog na sebi, ko sto jesam, odgovorio bih istom mjerom. Vjerojatno i gore.
Razlog - nek se nauci kako je biti na strani koja prima to sranje.

G-Man
23.12.2004., 08:58
Sef ti je krele s dugogodisnjim stazem u debilizmu i brutalnom gazenju ljudi.
Nek si nabije printer u shupak.

I to da ti gleda jel ides na WC ?!!!
Jos malo pa ce ti papir kod skoljke dodat - dva listica, ne vise. Da firma ne propadne.
Ili jos bolje - mozes se posrat u kahlicu, pa kolegi koji je najblizi do WC-a dodat da istrese. Da se ne setas bez potrebe.

Nemoj mislit da ce ti se sef promijenit. To su govna koja su u stanju citav dan srati po ljudima i na kraju dana zaspat ko andeli.

Cim nades nesto bolje - odi odavde. Ustedit ces puno zivaca.

Odradivanje pauze ? Radne neplacene subote ? Ma fuck off. Update CV-a i idi.
Saljem ti :w za hrabrost

Zoe
23.12.2004., 09:34
Našla sam definiciju mobbinga na netu:
Mobbing (work abuse, employee abuse) je specifični oblik ponašanja na radnom mjestu, kojim jedna osoba ili skupina njih sustavno psihički (moralno) zlostavlja i ponižava drugu osobu, s ciljem ugrožavanja njezina ugleda, časti, ljudskog dostojanstva i integriteta, sve do eliminacije s radnog mjesta. Zlostavljana je osoba bespomoćna, u nemogućnosti je da se obrani. Takve se aktivnosti odvijaju najmanje jednom tjedno, tijekom najmanje šest mjeseci.

Ako si na to mislila, nadam se da se nikad neću naći u ulozi zlostavljača i primjenjivati mobbing.
G-Man, vjerujem da ovo o čemu ti pričaš nije mobbing već obrana od mobbera koristeći se njihovim sredstvima. To je već druga stvar i s tim se slažem. Mislim da je vraćanje istom mjerom jedini način da se osoba uspješno obrani od mobbinga.

karolinaxf
23.12.2004., 21:12
Zoe kaže:
..... Mislim da je vraćanje istom mjerom jedini način da se osoba uspješno obrani od mobbinga.
isprobano-djeluje :top:

dr_jekyll
24.12.2004., 12:14
sunčica kaže:
pričali smo puno o mobbingu, ali samo s one pasivne, mobbane strane .. a mene zanima jel bi bili u stanju vi nekog mobat :zubo:

ja mislim da ja bih ... i to bez beda .. jbt ga, pa ko je rekao da je život fer :rolleyes:

ne zamjerite u PMSu sam a danas sam imala božićni domjenak u firmi :D :visi:

Postoje bolji načini oslobađanja od frustracija. I svi su većinom fizički. Koji ne štete nikome, čak dapače.. :cool:

Loli
24.12.2004., 15:56
Ja mislila da ću naći neki kvalitetan savjet o mobbingu. Naime upravo se spremam zmobat tipa koji bi mi mogao bit konkurancija za jednu poziciju na poslu. Svaki je savjet dobrodošao. Cijenim suptilne ali efikasne metode. Hvala.
Da pojasnim: ja posjedujem stručnost, a on dobro zaleđe. Kako ga uspješno sjebat?

Sunce na pomolu
24.12.2004., 16:17
Loli kaže:
Ja mislila da ću naći neki kvalitetan savjet o mobbingu. Naime upravo se spremam zmobat tipa koji bi mi mogao bit konkurancija za jednu poziciju na poslu. Svaki je savjet dobrodošao. Cijenim suptilne ali efikasne metode. Hvala.
Da pojasnim: ja posjedujem stručnost, a on dobro zaleđe. Kako ga uspješno sjebat?

Možda gledaš previše subjektivno. A da naručiš ubojstvo?

Zoe
25.12.2004., 00:23
Loli kaže:
Teško ćeš zmobat nekog s dobrim zaleđem - prije će on tebe. Mobaju se outsideri. To je uglavnom čoporativna razonoda.

JEWELLERY
25.12.2004., 11:58
Što se tiče wc papira, moramo ga sami kupovati jer su se bunili šefovi kako uzimamo najskuplji papir, palomu. Čak to i nije najskuplji al nek im je. Na Badnjak smo radili do 16:15 kao i svaki dan. Totalno su ubili Božićni ugođaj.

JEWELLERY
25.12.2004., 12:01
Jedna žena je dobila moždani zbog živciranja i sada leži u bolnici a ovaj i dalje sere po njoj i njenom načinu rada. Žalosno je što neki ljudi uzimaju previše k srcu sva ta sranja i ne usude se reći što misle, ali mene to ne dira ni 5 %. Sve istresem što imam za reći.

moonlit
25.12.2004., 12:20
ti fakat jesi glupaca ak si jos u toj firmi...i ja bi vas sve nazivao kretenima

karolinaxf
25.12.2004., 16:24
JEWELLERY kaže:
Jedna žena je dobila moždani zbog živciranja i sada leži u bolnici a ovaj i dalje sere po njoj i njenom načinu rada. Žalosno je što neki ljudi uzimaju previše k srcu sva ta sranja i ne usude se reći što misle, ali mene to ne dira ni 5 %. Sve istresem što imam za reći.

Bježi od tuda dok možeš,

Prema ovome ja radim u fenomenalnoj firmi.....
mislim WC papir morate kupovati sami, haloooo?

Loli
25.12.2004., 19:54
Zoe kaže:
Teško ćeš zmobat nekog s dobrim zaleđem - prije će on tebe. Mobaju se outsideri. To je uglavnom čoporativna razonoda.

Ne kužim u čemu je uopće čar mobanja kako ti veliš outsidera. Osim u nekakvom bolesnom zadovoljstvu.
Zmobat nekoga tko misli da je bogomdan i nedodirljiv je veći izazov.

Zoe
26.12.2004., 00:07
Loli kaže:
Ne kužim u čemu je uopće čar mobanja kako ti veliš outsidera. Osim u nekakvom bolesnom zadovoljstvu.
Zmobat nekoga tko misli da je bogomdan i nedodirljiv je veći izazov.
Mobbing kao i svako drugo zlostavljanje ima svog zlostavljača i svoju žrtvu koja je po definiciji slabija od zlostavljača. Ako odabireš biti zlostavljač, bojim se da tvoja žrtva ne može biti netko "nedodirljiv", ma koliko žarko ti to željela.
Napisala sam "outsider" misleći pri tom na osobu koja nema podršku okoline i zbog toga je najlakša žrtva.
"Čar" mobbinga je demonstracija sile.

JEWELLERY
26.12.2004., 17:11
Moonlit, stvarno lijepo od tebe sto vrijeđaš bez razloga! Nisam glupača, ja se znam postaviti i branim svoje stavove! Možda su glupe one što šute pa se čude kad ja planem. Zbog njih nam i je tako jer su one od početka trpile a ja sam došla zadnja i nisam znala kakva je situacija dok nije prošlo neko vrijeme. Kad nađem nešto bolje otići ću. A do tada ću im dizati tlak kao i šefovi svima nama.

moonlit
26.12.2004., 17:58
evo vidis...reko sam ti da si glupaca i nisi nis napravila...jos si se isla i braniti umjesto da si mi odbrusila...nece tebi biti dobro u zivotu, svaki papak ce ti srati

MissT
26.12.2004., 23:35
Kad ovo citam, mogu reci samo jedno:

:love: :kiss: mom sadasnjem sefu koji je prema meni a i prema drugima savrsen. istina je da sam ja za svoj posao super motivirana i cesto cak i njega iznenadim idejom, amo napraviti jos ovo ili ono (za poboljsanje poslovanja), makar radila i subotom i nedjeljom i sl.

kad se radi, radi se, ali kad se odvali velik komad posla, onda se i pocastimo :lux:

zajebancija i smijeh je stalno prisutan u uredu, dobro, uglavnom se radi timski, ali ne bih rekla da zbog toga pati efikasnost.
i fakat mi nikad nije frka, ako treba raditi i 20h u komadu (bilo je...) ali kad nije frka, onda mogu doci i u 11 na posao ako zaspem/moram do grada ili sl. i nije uopce bed :D

dobro, posao je mozda specifican, jer nemamo zadano radno vrijeme, ali svejedno, mislim da je ovaj nacin kod odraslih ljudi sa osjecajem odgovornosti sasvim primjeren, ucinkovit i efikasan.

znaci, ima i takvih poslova, samo treba traziti. sretno. :w

hulio
27.12.2004., 09:30
Zoe kaže:
Mobbing kao i svako drugo zlostavljanje ima svog zlostavljača i svoju žrtvu koja je po definiciji slabija od zlostavljača. Ako odabireš biti zlostavljač, bojim se da tvoja žrtva ne može biti netko "nedodirljiv", ma koliko žarko ti to željela.
Napisala sam "outsider" misleći pri tom na osobu koja nema podršku okoline i zbog toga je najlakša žrtva.
"Čar" mobbinga je demonstracija sile.

Zoe, mobanje je aktivnost a ne odnos snaga. Istina jest da obično mobaju oni sa boljim zaleđem, no to ne znači da situacija ne može biti i obrnuta. S druge pak strane, nije bitno samo "zaleđe", već i ekipa na poslu koja uopće ne mora biti zadovoljna nečijim "zaleđem" - dapače, to može biti upravo i razlog da ti se priklone u zajedničkoj aktivnosti mobanja nekog tko im je nametnut sastrane.

Druga je stvar ako ta osoba ima bolje zaleđe direktno među ekipom na poslu s kojom radi i s kojom ti radiš svaki dan.

No isticanje nečije nestručnosti na diskretan način (da te drugi ne ulove u toj aktivnosti) je dobar starter za svaki mobbing. Trik je samo u tome da nađeš više ljudi koji će se na tu nestručnost "uhvatiti" kao light-motiv. Dalje stvari idu same po sebi svojim putem...

odnos snaga je u očima promatrača;)

hulio
27.12.2004., 10:35
JEWELLERY kaže:
Moonlit, stvarno lijepo od tebe sto vrijeđaš bez razloga! Nisam glupača, ja se znam postaviti i branim svoje stavove! Možda su glupe one što šute pa se čude kad ja planem. Zbog njih nam i je tako jer su one od početka trpile a ja sam došla zadnja i nisam znala kakva je situacija dok nije prošlo neko vrijeme. Kad nađem nešto bolje otići ću. A do tada ću im dizati tlak kao i šefovi svima nama.

Bojim se da nema koristi od toga ako se ti buniš, a svi drugi šute - oportuniste je najbolje prepustiti njihovoj sudbini, a za sebe pronaći bolje rješenje. Pa makr prošla par "lošijih" poslova dok ne pronađeš onaj suvisli.

Problem je sa ovom škvadorom koja šuti u tome što ne vide "širu" perspektivu i misle kak su super prošli kaj nisu dobili otkaz, a u večini slučajeva bi baš njima promjena radne okoline najviše pomogla. I nema teorije da nekaj nauče, a još manje da te šef posluša ako se uvijek može pozvati na šteficu i maricu koje šute i rade.

I eh da - oni kaj misle da će takav šef prihvatiti "opoziciju" od nekog zato što taj radi i daje rezultate baz ozira (ili upravo zato) što stvari radi na svoj način - varate se. Prvo, da je to šef koji je spreman prihvatiti tuđe mišljenje, nebi situacija u firmi bila takva kava je. Drugo, način na koji on u toj situaciji razmišlja nije "ok, ako radi i postiže rezultate, neka radi kako hoće i neka ide na wc koliko hoće", nego: "sve je to super, ali ako mi se ostali ugledaju na nju, imat ću više štete nego koristi jer nitko onda neće raditi i svi će se šetuckati i čavrljati po uredu umjesto da rade".

U tome se upravo razlikuju šefovi od šefova i baš zato u nekim firmama imaš "stegu" koje nikada dosta da se ljudi nebi razuzdali, a u drugim ljudi obave svoj posao bez da ih treba ganjati ili kontrolirati.

Zoe
27.12.2004., 11:20
hulio kaže:
Zoe, mobanje je aktivnost a ne odnos snaga. Istina jest da obično mobaju oni sa boljim zaleđem, no to ne znači da situacija ne može biti i obrnuta. S druge pak strane, nije bitno samo "zaleđe", već i ekipa na poslu koja uopće ne mora biti zadovoljna nečijim "zaleđem" - dapače, to može biti upravo i razlog da ti se priklone u zajedničkoj aktivnosti mobanja nekog tko im je nametnut sastrane.

Druga je stvar ako ta osoba ima bolje zaleđe direktno među ekipom na poslu s kojom radi i s kojom ti radiš svaki dan.

No isticanje nečije nestručnosti na diskretan način (da te drugi ne ulove u toj aktivnosti) je dobar starter za svaki mobbing. Trik je samo u tome da nađeš više ljudi koji će se na tu nestručnost "uhvatiti" kao light-motiv. Dalje stvari idu same po sebi svojim putem...

odnos snaga je u očima promatrača;)
Zlostavljanje je aktivnost koja se temelji na neravnopravnom odnosu snaga .
Iz mog iskustva, odnos snaga najčešće je određen hijerarhijom. Ali naravno, sve se može relativizirati.
I nije svaki poslovni sukob mobbing, ma koliko ekstreman bio.

hulio
27.12.2004., 13:06
Zoe kaže:
Iz mog iskustva, odnos snaga najčešće je određen hijerarhijom. Ali naravno, sve se može relativizirati.

Ok ako ćeš štreberski. No, odnos snaga je nešto što je isto tako stvar percepcije. Npr, ako imaš šefa kojeg je netko nametnuo u odjelu, ali je nestručan, može mu se lako dogoditi da ga ekipa ispod njega koja razumije posao izmoba time što mu može uskratiti informacije ili naprasno stopira poslove a da ovaj niti ne skuži što se događa i sl.

Uzmi samo za primjer situaciju kada u školi dođe novi nastavnik koji nema dovoljno iskustva - klinci ako hoće mogu mu napraviti svu silu problema iako je tu u svakom obliku nastavnik "jača" strana. Stvar je u tome da potakneš sukob na području na kojem si jači od druge strane ili barem druga strana vjeruje da si jači - mobbing nema nekog smisla ako druga strana ne vjeruje da je lošijoj poziciji. No to tko je u lošijoj poziciji ne mora nužno biti poslijedica hijerarhije, a čak niti stvarnog odnosa snaga - dovoljno je da onaj tko je mobban nema efikasne mogućnosti zaštite ili da što god poduzme, podrazumijeva neki oblik štete i po njega. A i postoji čitav niz izvora moći - od hijerarhije, preko uskraćivanja informacija, pa sve do toga da nekog dovedeš u stanje da svako jutro kada dolazi na posao, dolazi u uvjerenju da svi vide njegovu nekompetenciju i nesposobnost.

Zato sam i dodao da je odnos snaga u očima promatrača - kužiš?

Poanta - možeš svakog zmobat, no moraš pronaći područje u kojem se on ne zna braniti.

eena_
27.12.2004., 14:25
hulio, it's nice to see you back:cheer:

sunčica
28.12.2004., 11:40
hulio kaže:

Poanta - možeš svakog zmobat, no moraš pronaći područje u
kojem se on ne zna braniti.

yesssss, upravo tako ;)

a to područje može biti doslovno svašta, od recimo neslanih šala na račun privatnog života poslovno uspješne osobe do toga da se pročuje kako taj netko baš i nije stručan

i eto ti vraga ...

sunčica
28.12.2004., 11:41
Zoe kaže:

niti je svaki mobbing isključivo u poslovnoj sferi .. on se može protezati i na društveno izopćavanje super uspješnog pojedinca po totalno neposlovnoj liniji.

Pa i poslovni odnosi su puno više od samo poslovnih odnosa ;)

Zoe
29.12.2004., 10:03
OK, svakog se može zmobati :).
Vjerojatno ne gledam dovoljno široko i objektivno na problematiku zbog osobnog iskustva. Nekoliko puta bila sam svjedokom mobbinga i uvijek je bila riječ o jačem koji je tlačio slabijeg. Pod "jačim" i "slabijim" ne mislim na stručnost i marljivost. Slabiji su bili tihe i pasivne osobe, često bez podrške okoline, koji se nisu znali ili mogli obraniti. Primjetila sam da su mobberi specifičan tip ljudi koji agresijom prikrivaju vlastitu nesposobnost, a često i kukavičluk, pa zato uvijek biraju tihe i nezaštićene za koje znaju da im neće uzvratiti.
Na kraju, uvijek je bio problem u šefu koji je ili sam bio mobber ili nije rješavao problem mobbinga u timu (nije bio svjestan problema ili još gore, ignorirao ga).

eena_
29.12.2004., 10:18
ljudi koji se koncentriraju na stručnost nemaju vremena niti volje da svoje resurse investiraju u mobanje mobera, u tome su pravi amateri. Mislim da nikome nije u interesu da mu ekipa postane poligon za iživljavanje nekih sporednih strasti.
Ne možeš zmobati svakoga, jer hijerarhiju stvari koje ljudi vrednuju određuje sredina. Ako je negdje bitno zaleđe, onaj koji ga ima može raditi svašta, ekipa će ga mrziti, mober će znati da ga mrze, čak će u tome i crpiti svoju snagu. Sve dok ne dojadi nekome tko "upravlja" na višoj instanci.

Noemi
29.12.2004., 10:20
Prezivjela mobbing...kostalo me zdravlja,zivaca i posla.

I :bljak: mi se od svakog tko to moze raditi drugima.

Onaj nivo mobbinga kojem sam bila izlozena moze provoditi samo osoba koja je moralno i humano jedna velika nula.:bljak: :bljak: :bljak:

Zato svaka cast svima vama koji mislite da to mozete.

JEWELLERY
29.12.2004., 19:49
moonlit kaže:
evo vidis...reko sam ti da si glupaca i nisi nis napravila...jos si se isla i braniti umjesto da si mi odbrusila...nece tebi biti dobro u zivotu, svaki papak ce ti srati

Ako je tebi zadovoljstvo da mi govoriš da sam glupača, samo naprijed. Ovu temu nisam postavila da bih pokazala svoje umijeće svađanja. I kakva su to sranja tipa "neće tebi biti dobro u životu"? Šta si ti ? Vidovnjak? Papci koji seru meni i dr. su, kao što si rekao, papci i ništa više.

hulio
29.12.2004., 20:26
eena_ kaže:
hulio, it's nice to see you back:cheer:

eh - koliko stignem... bila panika zadnja dva mjeseca. Nakon nove godine će me valjda ponovo biti više ovuda.

Zahvaljujem na dobrodošlici:w

hulio
29.12.2004., 20:34
eena_ kaže:
ljudi koji se koncentriraju na stručnost nemaju vremena niti volje da svoje resurse investiraju u mobanje mobera, u tome su pravi amateri.

Yep - u tome je zapravo največi problem. Ljudi koji se koncentriraju na posao i uvjereni su da mogu savladati znanja i vještine za njegovo obavljanje, nemaju se vremena baviti razvojem vještina, metoda i strategija mobanja, pa zato puno lakše postaju žrtve mobanja.

S druge strane, ljuddi koji u startu ne vjeruju da mogu kvalitetno obaviti posao, daleko više energije, vremena i truda ulože upravo u to da nauče mobati ljude. A praksom se stvari najbolje nauče - naravno, moraš početi od najslabijih;)

hulio
29.12.2004., 20:40
Noemi kaže:

Onaj nivo mobbinga kojem sam bila izlozena moze provoditi samo osoba koja je moralno i humano jedna velika nula.:bljak: :bljak: :bljak:

Preživjela si mobbing i misliš da je to odvratno. S time se skroz slažem. Sada se zapitaj bi li zmobala onoga koji je tebe izmobao da si imala mogučnost to učiniti? Bili, recimo kada ti na novom poslu dođe neki takav sličan, bila u stanju izmobati njega?

Nažalost, mobbing je u nas toliko rasprostranjen da si ne možeš priuštiti da svaki puta daš otkaz kada dođe neki mobber u tvoju blizinu - neke od njih trebaš jednostavno eliminirati. Ako ti ne uspije, uvijek možeš otići dalje.

Ako mene pitaš, ja bih svakog tko me krene mobati, zmobao koliko mogu. Pa makar ipak na kraju otišao iz firme - ne vidim kakav je smisao u povlačenju bez borbe. Ok, možda nisam tako vješt u tome kao netko tko na poslu ne radi ništa drugo nego mobba ljude okolo, ali da ću odustati bez borbe - jok.

Loli
29.12.2004., 20:43
Radila sam u velikim sustavima, gdje se lako stvaraju manje interesne grupacije, ali ne mogu sa sigurnošću reći da sam ikad bila ili žrtva mobbinga ili svjedok mobbinga. Nekakvih sitnih podmetanja je tu i tamo znalo biti, ali ona su u pravilu bila individualnog karaktera - znači dolazila se od jedne osobe koja se vjerojatno iz sebi znanih razloga osjetila "ugroženom" mojim rezultatima ili trenutnom pozicijom. Budući da za nekakvu ugroženost nije bilo razloga - držim da je riječ o osobama koje i inače pate od nekakve vrste paranoje.

Mislim da to nikako ne bih mogla svrstati pod mobbing, jer koliko sam shvatila - kod mobbinga je riječ o kolektivnom "napadu" na jednu, određenu osobu, koja je najčešće na nižoj poziciji od svojih mobbera, rijetko u istom rangu.

Od samog mobbinga, daleko je češće ono čemu sam i sama bila svjedok. Stvaranja animoziteta i otpora prema pojedincu - ali je gotovo uvijek bila riječ o osobi koja je svojim nekorektnim potezima, nepoštivanjem kolega, eskiviranjem radnih zadataka, prisvajanjem tuđih zasluga i inim tu reakciju isprovocirala. U principu ni tu veće štete po dotičnog pojedinca nije bilo, osim tog tihog bunta, bojkota i slično.

hulio
29.12.2004., 20:46
eena_ kaže:
Ako je negdje bitno zaleđe, onaj koji ga ima može raditi svašta, ekipa će ga mrziti, mober će znati da ga mrze, čak će u tome i crpiti svoju snagu. Sve dok ne dojadi nekome tko "upravlja" na višoj instanci.

Nažalost, "više instance" su često indiferentne prema mobanju. I to iz nekoliko razloga - istjerati mobera na čistac nije baš tako jednostavno, isto tako dosta tih "viših instanci" svoju"instancu" duguju upravo svojim mobberskim i političkim ponašanjem. I tako redom. I tu onda nastaje problem, jer te više instance ne rješavaju problem, a nekada se oslanjaju na to da puste ljude da se konfrotiraju i nadaju se da će se tako riješit problem mobber-a. No, umjesto toga dobiju mobber-a umjesto mobber-a...

sunčica
29.12.2004., 21:24
hulio kaže:
Preživjela si mobbing i misliš da je to odvratno. S time se skroz slažem. Sada se zapitaj bi li zmobala onoga koji je tebe izmobao da si imala mogučnost to učiniti? Bili, recimo kada ti na novom poslu dođe neki takav sličan, bila u stanju izmobati njega?
..
Ako mene pitaš, ja bih svakog tko me krene mobati, zmobao koliko mogu. Pa makar ipak na kraju otišao iz firme - ne vidim kakav je smisao u povlačenju bez borbe. Ok, možda nisam tako vješt u tome kao netko tko na poslu ne radi ništa drugo nego mobba ljude okolo, ali da ću odustati bez borbe - jok.

slažem se s huliom :top:

bit cijele diskusije (i mog razmišljanja onog dana kad sam postavila temu) je u tome koliko smo u stvari imuni na mobanje i koliko smo u stanju kontrolirati "niske strasti"...

a povlačenje bez borbe nikad nije opcija ;)

te@
29.12.2004., 23:58
sunčica kaže:
a povlačenje bez borbe nikad nije opcija ;)

Apsolutno. Meni se sviđa ona - što razlikuje uspješne ljude od neuspješnih?
Tamo gdje su neuspješni digli ruke i odustali - uspješni su se nisu obeshrabrili već su išli dalje. :)

Noemi
30.12.2004., 00:54
hulio kaže:

Nažalost, mobbing je u nas toliko rasprostranjen da si ne možeš priuštiti da svaki puta daš otkaz kada dođe neki mobber u tvoju blizinu - neke od njih trebaš jednostavno eliminirati. Ako ti ne uspije, uvijek možeš otići dalje.

Pisem vec drugi odgovor jer se ono prije zbrisalo:mad:

No da ti odgovorim na pitanje-ne bih vratila mobberu mobingom.

I da se razumijemo-ako je mober profi,neces imati vremena za vratiti mu to sto ti se desava jer ces najvjerojatnije dobiti otkaz.

Sta vi uopce podrazumijevate pod mobingom?

Bi bio u stanju dogovoriti edukaciju podredjenom kolegi i ne obavijestiti ga samo zato da ispadne nepouzdan?Odobriti mu slobodan dan i prijaviti ga zbog nepojavljivanja na poslu?

Koliko daleko ste spremni ici?I koliko vam savjest dopusta?

Meni je to:bljak: .Ne bi vratila ni ekipi s bivseg posla istom mjerom.I ne bi tratila energiju na smisljanje klopki i kopanje jama pod drugima,radije bi investirala vrijeme u edukaciju.
Valjda ima i zdravijih sredina.

hulio
01.01.2005., 20:20
Noemi kaže:
Pisem vec drugi odgovor jer se ono prije zbrisalo:mad:

No da ti odgovorim na pitanje-ne bih vratila mobberu mobingom.

I da se razumijemo-ako je mober profi,neces imati vremena za vratiti mu to sto ti se desava jer ces najvjerojatnije dobiti otkaz.

Sta vi uopce podrazumijevate pod mobingom?

Bi bio u stanju dogovoriti edukaciju podredjenom kolegi i ne obavijestiti ga samo zato da ispadne nepouzdan?Odobriti mu slobodan dan i prijaviti ga zbog nepojavljivanja na poslu?

Koliko daleko ste spremni ici?I koliko vam savjest dopusta?

Meni je to:bljak: .Ne bi vratila ni ekipi s bivseg posla istom mjerom.I ne bi tratila energiju na smisljanje klopki i kopanje jama pod drugima,radije bi investirala vrijeme u edukaciju.
Valjda ima i zdravijih sredina.

U teoriji se potpuno slažem s tobom. No u praksi mnogi ljudi nemaju mogućnost dići sidro čim se zakuha jer moraju plaćati račune. A to kolko će te brzo netko ukloniti, naravno da ovisi o tome koliko je mobbger profi, ali uvelike ovisi i o tome koliko se ti prepustiš tome što radi i hoćeš li šutke progutati njegove smisaclice. A i većina mobbera prvo isprobava teren jer se niti sami ne osjećaju previše sigurnima, pa neće iz prve napraviti nešto što bi ih moglo dovesti u nugodnu situaciju ako budu uhvaćeni. A i što više smicalica i trikova moraju izvesti, veća je vjerojatnost da će pogriješiti, a kada pogriješe, trebaš se samo osigurati da imaš ili svjedoke ili dokaze. Dokazi su uvijek bolji jer se podosta ljudi ne želi konfrotirati sa mobberima - na tome i grade svoju poziciju.

DJanko
05.01.2005., 13:01
na poslu se nisam susretala s mobingom, al' sjećam se da je u školi bilo takvih situacija/procesa da su djeca uzimala na zub nekog među sobom i maltretirala ga
kako u osnovnoj tako i u srednjoj školi
(ima li to maltretiranje u školi neki poseban naziv?)

uglavnom, žrtve mobinga su obično bila djeca koja su previše uzimala k srcu to što im drugi rade i što o njima govore

moja prijateljica je furt bila ismijavana pa čak su je i tukli jer je uvijek odgovarala na njihove uvrede i ponižavanja (bilo plačem, bilo nekako drugačije)
zašto je odgovarala? jer je ustvari očajnički željela da se svidi - svima, bilo joj je važno što o njoj misle

s druge strane ja ih uopće nisam doživljavala, a mogli su me zajebavat - jer sam debela, jer sam štreberica, jer imam samo jednog roditelja, jer nemam novaca pa mi je odjeća stara i van mode, jer ...bezbroj "razloga"...
nikad, ali nikad nikome nije palo na pamet da me zajebava, nitko nikad nije ni osjetio potrebu da mi to čini
zato što su osjećali da sam jača i da me takve sitne pizdarije ne zanimaju
ni takvi maleni ljudi
i slobodno mogu reći da su me poštivali

ako ću ikad s nekim ući u sukob to će biti osoba dostojna mog poštovanja, jednostavno rečeno
pa neću se valjda raspravljat sa štakorčićima?

tako, eto, ne znam odgovorit na pitanje što učinit ako te netko na poslu zajebava jer mene ne zajebavaju

a da li bih mogla i ja nekog tako gnjavit?

ne bih mogla, ne samo zbog osjećaja koji me u tom sprečavaju nego i zato što je to nisko i nekako jadno i zato što imam pametnijih stvari na koje ću trošit svoje vrijeme i energiju

zagorčavat nekom život?

neće mi nikad bit jasno zbog čega je to ikome slatko

Paw
05.01.2005., 13:10
Noemi kaže:

Ista stvar se desila i kod mene, da nažalost:(
Ali sam iz toga nešt i naučila, i da mi se nedaj Bože nešt slično dogodi vratila bih istom mjerom, svim silama bih se borila za sebe.

Jer što su ti ljudi bolji od mene ??
Baš suprotno - treba pokazati zube i uzvratiti svaki, ali SVAKI napad !!
Jer ako se ja neću trsit, tko će umjesto mene?? Nitko:D

I na ovom (novom) poslu par se gospođa drznulo:D sunovratiti na mene. Ali su brzo odustale:clint:
Reagiram ko šmajser:buum: i vjerujete... ne prilaze mi... osim sa smješkom:D

Paw
05.01.2005., 13:16
Treba se u startu postaviti; JA sam ta i ta i sa mnom se tako i tako postupa !! Isto tako treba i graditi ekipu oko sebe, ne smiješ ostati otok... uvijek trebaš imati nekoga, više njih na koje se možeš osloniti, na koje moš računat! Ne valja se zabit u ured u papire i ignorirati ostatak ekipe. Kad tad ti se obije o glavu jer se izoliraš i teško je poslije napravit 'come back'... kao i u privatnom, tako i u poslovnom životu moraš imati 'frendove'. Pogotovo u poslovnom, upravo zbog mobbinga. Široki krug posl. frenova, dobri kontakti i širenje informacija su penicilin za mobbere!!