PDA

View Full Version : Motorna kosilica / trimmer

stranice : 1 [2] 3

zmiklauz
16.05.2008., 12:05
Si siguran? Bili su neki modeli iz USA/Meksika: Partner Jonsered GT32L i noviji mislim GC/BC 2126 (BC se ne prodaje kod nas, iako ima poneki u Pevecu).
Jonsered BC2125, GR2236, BC2236 odnosno ekvivalenti
Husqvarna 325Rx, 235R, 335Rx
su Švedske proizvodnje

jesi siguran da su to Husq. projekti da nisu motori kupljeni od nekog drugog?
isto je i s rot. kosilicama sve iz usa...

meni je iskreno već pun k... svega jer stvarno više neznaš ko pije ko plaća

Zvon
16.05.2008., 12:58
Nisam siguran, no ak proizvode pile sami, zakaj bi kaj kupovali, naročito tehnologiju. Mogu imati tvornicu u SAD-u, isto kak i Stihl u Brazilu.
Znam da su na novima Zama (kineski) fergazeri, no to još nikaj ne znači.

zmiklauz
16.05.2008., 13:06
Pazi zama proizvodi fergazere već godinama to što su kineski ne znači da su loši. tehnologiju kupuju zato jer je jeftinije kupiti nego razvijati svoju i nemoj biti 100% siguran da su sve pile kompletno njihova konstrukcija

Zvon
16.05.2008., 13:47
A Stihl ima samo vlastitu konstrukciju ili i oni kupuju tehnologiju?

uplakani
16.05.2008., 14:33
Pazi zama proizvodi fergazere već godinama to što su kineski ne znači da su loši. tehnologiju kupuju zato jer je jeftinije kupiti nego razvijati svoju i nemoj biti 100% siguran da su sve pile kompletno njihova konstrukcija

naravno, kupuju sve na tržištu što zadovoljava njihove kriterije i ako im je jeftinije Čak se u analizam ide toliko daleko da pomno analiziraju isplatili im se i neka tehnička rješenja zaštititi patentom ,koji znaju biti preskupi za cijeli svijet i za narednih 20 godina

zmiklauz
16.05.2008., 21:24
A Stihl ima samo vlastitu konstrukciju ili i oni kupuju tehnologiju?

naravno da nema. Već sam spomenuo da njihove najbolje flakserice iz 80g dolaze iz japana modeli 106,108, 220 koji su bili vrhunski samo nazalost kod nas ih nema previse. Fs 36 je američki roybi ili kak se već piše. Pile većinom sami razvijaju al kad bi ti rekel da onu 070 još uvijek proizvode za afričko tržište nebi mi vjeroval.
Glavni koperanti svih vodečih firmi su isti tak da ti je sve to isti drek.
Walbro--fergazeri ,elektronike
mahle-cilindri i klipovi
oregon-lanci i vodilice osim stihl ima vlastitu proizvodnju
zama-fergazeri
ngk-svjećice
shell i total-ulja

freerider
17.05.2008., 20:01
dogodilo mi se to da se glava, na koju se namotava flaks, rastopila iako sam stavljao uvijek onu mast za podmazivanje. vjarojatno nekvalitetna glava.

Zvon
17.05.2008., 21:12
Ne samo Mahle, ima i neki talijanki dobavljač cilindara, no neznam kak se zove...

Si mislil na RYOBI?

zmiklauz
18.05.2008., 09:40
Tecomec ali mislim da njih nema niko za prvu ugradnju

bravaautomatik
27.05.2008., 21:46
pozdrav svima

da li neko ima iskustva sa trimerom stihl fs 350 2,2ks i da li bi mi preporučili kupnju cca 5000kn

sada iman fs 55 i slaba mi je...

zmiklauz
28.05.2008., 08:51
kupi bez razmisljanja. profesionalan stroj vibracije na ručkama minimalne nakon 2-3sata košnje ne osječaš nikakve trnce po rukama.
Pozuri jer je do 15 bila akcija gdje dobijes glavu s flaksom uz stroj sto ti je inače dodatnih 200kn

champ
28.05.2008., 09:29
Bilo bi lijepo kad bi netko tko ima više iskustva s održavanjem trimera malo opisao što je potrebno povremeno uraditi oko trimera? Priznajem, kupio sam novi trimer, ali još nisam stigao pročitati taj dio, koji govori o održavanju...

Što sve treba podmazivati kod trimera s kardanom, dali se podmazuje i glava?

Partfiš
28.05.2008., 09:48
Imam FS 130, kosi vec 4 godine 6000m2, odrzavanje? Koje odrzavanje? Taj dio jos nisam imao vremena prouciti. Niti zakasljala nije a radi konstantno na punom gasu s pauzama za nadolijevanje benzina. Svakako preporucujem ako trebate tu vrstu kosilice.

Lee Champa
28.05.2008., 10:41
pozdrav svima

da li neko ima iskustva sa trimerom stihl fs 350 2,2ks i da li bi mi preporučili kupnju cca 5000kn

Da, imam takvu! Pred dvije-tri godine trebao sam odlućiti koju flaksericu.
Izbor je: STILL, mora imati kruti prenos-osovina, ne sajla, i kupio FS 350 bez automatske glave+cirkular+nož:top:

dizzy_boy
28.05.2008., 13:37
Bilo bi lijepo kad bi netko tko ima više iskustva s održavanjem trimera malo opisao što je potrebno povremeno uraditi oko trimera? Priznajem, kupio sam novi trimer, ali još nisam stigao pročitati taj dio, koji govori o održavanju...

S trimerom sam kupio i onu Jonseredovu Angle Drive (ili tak nekaj) mast koju s vremena na vrijeme utisnem dolje kod glave (odšerafim onaj šeraf i to je rupa za mast). To treba obavezno podmazivati iako moram priznati da mi se čini da je dovoljno par puta godišnje.

Treba redovito čistiti filter zraka, ja recimo isprašim i onako rukom očistim spužvicu nakon svake košnje, a par puta godišnje operem u benzinu i nakon toga još u vodi.

Treba čistiti mrežicu na ispuhu, ali se to meni nije dalo pa sam je iščupao kad se začađila - nema za sad nakon 2 sezone nikakviih posljedica.

Eto, to je ono kaj znam i radim već sad evo četvrtu sezonu na svom Jonseredu s karadnom.

Zvon
28.05.2008., 21:34
pozdrav svima

Dobar stroj, no malo pretežak (i preskup) za moj ukus.
No, je tvoj izbor i nečeš pogriješiti.

Ruda
29.05.2008., 07:26

imam fs85 godinama
svake 3-4 košnje (ovisi koliko kosim), podmažem glavu sa masti
imaš za kupiti mast u tubi koju našarafiš na glavu, tamo gdje si odvrnuo vijak za podmazivanje (pogledaj uputu) i tiskaš tubu
svaki puta nakon košnje ju očistim od trave i zemlje
BTW. bilo bi poželjno da svake godine, pred zimu, kada prestaješ sa košnjom, isprezniš rezervoar sa gorivom
moja radi na mješavinu pa se zbog toga preporuča pražnjenje rezervoara....benzin kao ishlapi, a samo ostane ulje, ali ja to ne radim
u proljeće kad ju izvadim, natočim gorivo, malo ju promučkam i pali takoreči od prve
treba paziti kad se radi mješavina, omjer treba biti točan

Opaki
03.06.2008., 10:21
imam jedno pitanjce? Sve više mi ljudi govori kako jednom napravljena mješavina dvotaktola nesmije stajati više od mjesec i pol dana, navodno benzin sa vremenom razgradi dvotaktol i moze mašina zaribat? Budući da sam kupio nedavno trimer i fala Bogu napravio odma 6 litara dvotaktola a ne koristim ga bas previshe pa me zanima to?

amater_total
03.06.2008., 12:04
imam jedno pitanjce? Sve više mi ljudi govori kako jednom napravljena mješavina dvotaktola nesmije stajati više od mjesec i pol dana, navodno benzin sa vremenom razgradi dvotaktol i moze mašina zaribat? Budući da sam kupio nedavno trimer i fala Bogu napravio odma 6 litara dvotaktola a ne koristim ga bas previshe pa me zanima to?

O tome smo već puno pisali. Ne smije dugo stajati. Moja mješavina kad je friška je crvene boje. Kako stoji, postaje sve više žućkasta i sve manje crvena. Nakon dva mjeseca žuta je kao suncokretovo ulje. I ne valja. Stroj slabo prima gas i ne može imati maks snagu, a mogu ti se dogoditi i veći problemi.
Ja radim uvijek 1,5 lit (s 0,3 dcl) u onoj boci od sviježeg mlijeka i to mi je taman!
Ako mi slučajno ostane pa požuti, dodam ga u novu mješavinu ali u sasvim malim količinama.

JoZ@
03.06.2008., 15:53
:eek:
a meni zna stajat u kanistru i 2-3g

i naravno jos nista nije bilo :kava:

Ruda
03.06.2008., 16:03
:eek:
a meni zna stajat u kanistru i 2-3g

i naravno jos nista nije bilo :kava:
i kod mene

aspiriniks
05.06.2008., 14:41
Bok,
Novi sam na ovom topic-u i novi što se tiče kosilica :)
Kupujem trimer kosilicu od cca. 2.000 - 3.000 Kn (bolje da je čim bliže 2.000 Kn)
Za oko su mi zapela 2 modela: Husqvarna 323RJ (1,2KS; 4,5kg za 2.720,00 Kn) i Kawasaki VS253W (1,6KS; 4,7kg za 2.375,00 Kn).
Informirajući se na net-u zapazio sam da se nekako najpopularnije Stihl i Husqvarana. Međutim, čini mi se da mi je bolja solucija kupiti spomenuti Kawasaki, jer za manje novaca dobijem više snage, a prodavač uz oba modela nudi i četverokraki nož, tako da je i dodatna oprema ista.

E, sada, da li netko ima iskustva sa spomenutim kawasakijem, ili bilo tko ako mi može dati savjet - više je nego dobrodošao.

Zvon
05.06.2008., 14:51
Bok,
Kupujem trimer kosilicu od cca. 2.000 - 3.000 Kn (bolje da je čim bliže 2.000 Kn)
Za oko su mi zapela 2 modela: Husqvarna 323RJ (1,2KS; 4,5kg za 2.720,00 Kn) i Kawasaki VS253W (1,6KS; 4,7kg za 2.375,00 Kn).
Informirajući se na net-u zapazio sam da se nekako najpopularnije Stihl i Husqvarana. Međutim, čini mi se da mi je bolja solucija kupiti spomenuti Kawasaki, jer za manje novaca dobijem više snage, a prodavač uz oba modela nudi i četverokraki nož, tako da je i dodatna oprema ista.

E, sada, da li netko ima iskustva sa spomenutim kawasakijem, ili bilo tko ako mi može dati savjet - više je nego dobrodošao.

Kawasaki je samo motor. Cijela kosilica ima ime SARP ili RAMDA. Kažu da nisu loše.
Ako već gledaš stroj s Kawasaki motorom, kupi SOLO jer ima jači/grublji prijenos. I vjerojatno bolju servisnu mrežu. Kaj god od toga kupil, generalno nećeš pogriješiti.

Moje su simpatije na strani Jonsereda/Husqvarne, jer imam dobra iskustva s njima, no izbor je tvoj. Stihl je svakako OK, no preskup za moj ukus.

nerodiko
05.06.2008., 17:23
bok svima...evo neka moja iskustva sa flaksanjem...huskvarna sa kardanom koju rabim,je vrhunski stroj, rabim ga već 6-7 godina, za apsolutno sve namjene i to intenzivno, od košnje šikara do male trave...malo sam je servisirao na principu sam svoj majstor ovog proljeća, i dalje radi ko mina..
reklama

aspiriniks
05.06.2008., 21:46
Kawasaki je samo motor. Cijela kosilica ima ime SARP ili RAMDA. Kažu da nisu loše.
Ako već gledaš stroj s Kawasaki motorom, kupi SOLO jer ima jači/grublji prijenos. I vjerojatno bolju servisnu mrežu. Kaj god od toga kupil, generalno nećeš pogriješiti.

Moje su simpatije na strani Jonsereda/Husqvarne, jer imam dobra iskustva s njima, no izbor je tvoj. Stihl je svakako OK, no preskup za moj ukus.

Hej, Zvon, pogledaj ovo
http://www.permoto.hr/prikaz_proizvoda.php?id=415&ig=75_78&lang=hr

E, sada, kako znati da li je to SOLO stroj ili ne. Da, mogu ih nazvati i pitati. Ali mi je čudno zašto te trimere prodaju pod brand Kawasaki a ne npr. SOLO?

Stroj mi inače treba za košnju okućnice cca. 200 - 250 m2 trave, nešto malo oko maslina (uglavnom trava), te možda se nađe nešto šikare (kupina i ostalo mlado raslinje). Radi se o uglavnom ravnom terenu.

Sada, da li će mi Husqvarna od 1,2KS za to biti dovoljna ili trebam tražiti jači sroj?

Ne da mi se kupovati neke jeftikanere od 700 - 800 Kn pa da mi kihne nakon par sati rada, ali isto tako ne trebam ni neku profi mašinu (jer je glupo davati 4 do 5 tisućica krvoločnih zvjerčica ako mi nije potrebno).

Malo sam sumnjičav u tome da mi trgovac dimenzionira stroj po mojim potrebama, jer pretpostavljam (ako je dobar trgovac) ,da će mi uvaliti strojček koji je za 3 broja prejak za ono šta mi treba.
A pošto sam početnik i pojma nemam o kosilicama to bi se lako moglo dogoditi. Zato ako netko ima neki prijedlog - samo naprijed

P.S.
Taj Kawasaki (ne znam da li je SOLO) mi se čini OK. Više snage za manje novaca.
Da li na još nešto prilikom kupovine treba obratiti pažnju (osim na snagu motora, prijenos, ručke - čuo sam da su bolje nego "volan", dodatna oprema...) - znalci naprijed!

aspiriniks
05.06.2008., 22:06

I, da skoro sam zaboravio, Zvon, sviđaju mi se tvoji postovi jer su odmjereni, jer (čini mi se) pričaš iz iskustva, i što je najvažnije, nisu navijački, pa tako sam gotovo siguran da nisi trgovac, nego pošteni konzument!
Zato - samo naprijed i sretno ti bilo!

Zvon
05.06.2008., 22:20
Hej, Zvon, pogledaj ovo
http://www.permoto.hr/prikaz_proizvoda.php?id=415&ig=75_78&lang=hr

E, sada, kako znati da li je to SOLO stroj ili ne. Da, mogu ih nazvati i pitati. Ali mi je čudno zašto te trimere prodaju pod brand Kawasaki a ne npr. SOLO?

Stroj mi inače treba za košnju okućnice cca. 200 - 250 m2 trave, nešto malo oko maslina (uglavnom trava), te možda se nađe nešto šikare (kupina i ostalo mlado raslinje). Radi se o uglavnom ravnom terenu.

Sada, da li će mi Husqvarna od 1,2KS za to biti dovoljna ili trebam tražiti jači sroj?

Ne da mi se kupovati neke jeftikanere od 700 - 800 Kn pa da mi kihne nakon par sati rada, ali isto tako ne trebam ni neku profi mašinu (jer je glupo davati 4 do 5 tisućica krvoločnih zvjerčica ako mi nije potrebno).

Malo sam sumnjičav u tome da mi trgovac dimenzionira stroj po mojim potrebama, jer pretpostavljam (ako je dobar trgovac) ,da će mi uvaliti strojček koji je za 3 broja prejak za ono šta mi treba.
A pošto sam početnik i pojma nemam o kosilicama to bi se lako moglo dogoditi. Zato ako netko ima neki prijedlog - samo naprijed

P.S.
Taj Kawasaki (ne znam da li je SOLO) mi se čini OK. Više snage za manje novaca.
Da li na još nešto prilikom kupovine treba obratiti pažnju (osim na snagu motora, prijenos, ručke - čuo sam da su bolje nego "volan", dodatna oprema...) - znalci naprijed!

Kawasaki je svakako poznatije ime od Ramda-e ili Sarp-a.
Kupi što lakši stroj i gledaj onaj koji ima manje vibracija.
Ja nisam fan ovih uvoznika koji prodaju svašta. Nekak više vjerujem većim uvoznicima koji prodaju Solo, Stihl, Husqvarnu/Jonsered ili pak OleoMac.
Tvoji novci, tvoja odluka. No, kaj ak nebuš mogel kupiti poslije glavu ili neku glupost drugu? Nije samo nabavna cijena važna, već troškovi kroz dulje razdoblje.

vbureti
06.06.2008., 09:11
Pozdravljam društvo !

Jutros sam pogledao ovu temu i nešto, zapravo puno - naučio. Imam Husqvarnu trimer, i motornu pilu, te MTD kosilicu s 5 KS, tip 53 SPB. S kosilicom nisam zadovoljan. Imam okućnicu od preko 4000 čm nejednakog travnjaka i dr. Trava je često visoka i gusta. I tako kosilici postavljam prevelike zahtjeve. Nekad se guši, s prednje strane lim koji zahvaća pokošenu travu mi je ispao iz ležišta i oštetio ga je nož. Nešto samn sklepao i ponovno ga namjestio i dodao jedan šarafić umjesto jezičca koji sprečava okretanje lima prema dolje i zapinjanje o tlo. Naručio sam novi dio, radi zamjene oštećenog.

Mislio sam kupiti novu kosilicu, ali sam odustao. Ovu ću drliti dok ide. Naime, postoje novi modeli, ali nisam siguran da bih bio zadovoljan s novom kosilicom.

Jedno pitanje. Noža sam brusio s brusilicom ne skidajuću ga sa stroja. Jer nisam imao dobar ključa za odvrtanje vijaka. Kupio sam ključ i skinuo nož i opet ga brusio na električnoj brusilici. Zanima me bili trebalo da bude nož naoštren na vodenom brusu i oštrica dotjerana kao na kuhinjskim noževima ili na sjekirama. Jer kod Peveca sam vidio rezervne noževe - prilično tupe, nenaoštrene. Jasno mi je da nož "reže" travu sbagom i brzinom slično trimerima, pa možda nepotrebno brinem o oštrici noža. Jasno da oštećenja nastala od kamena na koji naiđe kosilica treba zagladiti, ali do koje mjere, to mi nije poznato.

Lee Champa
06.06.2008., 09:23
Sa velikom travom sam isto imao problema. Nešto leningitis, nešto nepovoljno vrijeme, a ona raste. Normalnom kosilicom (onom B&S 5 ks na guranje) baš i nije išlo. Tada sam malo "preuredio donji postroj". Izrezao sam skoro 1/4 kućišta sa jednim kotačem. Učvrstio sam ručke u tri točke.
Sada nož rotira nezaštićen od lima i reže sve živo.
Malo je opasno, ali pomaže:top:

Zvon
06.06.2008., 11:34
Sa velikom travom sam isto imao problema. Nešto leningitis, nešto nepovoljno vrijeme, a ona raste. Normalnom kosilicom (onom B&S 5 ks na guranje) baš i nije išlo. Tada sam malo "preuredio donji postroj". Izrezao sam skoro 1/4 kućišta sa jednim kotačem. Učvrstio sam ručke u tri točke.
Sada nož rotira nezaštićen od lima i reže sve živo.
Malo je opasno, ali pomaže:top:

Nemoj se igrati, da ne ostaneš bez noge ili ne iskrvariš.

farfan
06.06.2008., 14:22

Za ovo šta si naveo nema potrebe ići na jači stroj, ja sa 323r kosim 1000 kvadrata. Ako nečeš čistit ovu šikaru dovoljni će bit i 125 modeli.

Nekako je preporučljivije za veće i ravne terene imati te "rogove" ručke nego J ručku,ali ovisi kako kome paše. J ručka je dobra za manje prostore,grabe i kad se moraš zavlačiti ispod voćki, drveća itd. Uz model H 323R dobiš i one naramenice na koje objesiš kosilicu pa ti je težina bolje raspoređena na cijela leđa, odnosno ramena, a ne na samo jednu stranu.

dizzy_boy
06.06.2008., 14:36
Nekako je preporučljivije za veće i ravne terene imati te "rogove" ručke nego J ručku,ali ovisi kako kome paše. J ručka je dobra za manje prostore,grabe i kad se moraš zavlačiti ispod voćki, drveća itd.
Good point! Very good point!

krun
06.06.2008., 14:43
Ja sam kupio trimer SARP sa kawasaki motorom TH43, 2,7 kS,
Kupljen je u SLO i sa povratom poreza koštao je cca 250 eura,
Imam sa njime cca 50 radnih sati na teškom terenu, radim u komadu 5-6 sati, i jako sam zadovoljan, Koristim flaks, nož jako rijetko a kod krčenja cirkular,
Moj prvi izbor je bila husqvarna RX335 koji je sigurno bolji stroj ali i košta duplo pa i više.

dizzy_boy
06.06.2008., 21:08
Bok,

Za tvoju kvadraturu će ti biti sasvim dovoljno i Husqvarna 125LDX ili Jonsered GC 2126C, ovisno je li više voliš crvenu ili narančastu. Cijena je 1900 i sitno kuna.

Edgar
08.06.2008., 13:47
neki dan, nakon nekih desetak godina, doslovce se rasipao motor na mom trimeru, stihl fs36

mrzio sam ga iz dna duše, jer je bilo katastrofa s njim raditi, što zbog vibracija što zbog vrlo lošeg motora,, što zbog kratke i zavrnute ručke

ukratko, moram kupiti novi

gledao sam fs55, ima dužu ravnu ručku, dolazi s remenom, snaga motora mi je čini se ok jer nemam ja toga previše, kojekakvi noževi mi ne trebaju jer nemam nikakovog granja ni grmlja

koristim je par sati mjesečno, uglavnom šišanje trave na mjestima gdi je kosilica ostavi, dakle oko zidova, ograde, biljaka itd. najzahtjevniji zadatak je košnja kanala uz cestu, u dužini nekih stotinjak metara, maksimalno dva puta mjesečno, najduže bi radila nekih 2 sata u komadu

kako nisam u tijeku s aktualnim modelima, što mislite o ovom izboru?

za sithl bi se odlučio jer su dijelovi dostupni, ne preskupi i moj susjed mehaničar zna ih popravljati :D

mislim da joj je cijena oko 2300kn. sad, jel ima šta bolje u toj klasi i kakva su iskustva?

i vidim da ima više podtipova, ima tja model i sa zakrenutom ručkom i nekakvim listom za šišanje trave

e sad s obzirom na opisane poslove, što je bolje: ravna ili zavrnuta ručka, list za šišanje trave ili std. glava s flaksom?

laci
09.06.2008., 12:46
Ja bi uvijek stavio Jonsered i Husqvarnu prije Stihla.
Po mom mišljenu šveđani nisu ništa lošiji, čak naprotiv...
Ja imam Jonsereda i kad mi se je zaštopao, odfurao sam ga kod majstora koji inače samo popravlja Stihl i B&S. Zrihtao mi je stroj za 15 minuta.

Kako ga planiraš koristiti samo za šišanje trave tam gdje kosilica ne može, a i uzimajući u obzir kako ti izgleda dvorište :top: mislim da ti nož ne treba (on je namjenjen košnji vrlo visoke trave i šikare - uspješno reže maldice dva prsta debljine). Uzmi standardnu glavu sa flaksom (s max. debljinom od 3mm možeš sasjeći dosta toga - kupine, agaciju, piriku...

Ja sam svoj stroj kupio u Hajster servisu (oni za zastupnici za šveđane), al tip koji tamo radi mi je ustvari dao i najbolje savete za ono kaj mi treba.

Ruda
09.06.2008., 15:22
nikada ne bi dao svojeg Stihla za Jonsered i Husqvarnu

JoZ@
09.06.2008., 15:38
nikada ne bi dao svojeg Stihla za Jonsered i Husqvarnu

poceli ste se ponasat ko vlasnici auta
ja svog golfa 1 il 2 nedam za nikaj :rofl:

ja imam neku IKRU
navodno neka USA marka
nemam pojma o njoj
toci i vozi
mjenjaj flaks
osim kaj mi se sjebo saraf za pritezanje na glavi
pa sam isel dovarit i sad izgleda ko leptir hm saraf :D

moram drugu glavu kupit
aj preporuke koju
Stihla, Jonsered il Husqvarnu svejedno

laci
09.06.2008., 18:21
Ak nisi glavu skroz rasturio, imaš na Trešnjevci firmu za proizvodnju vijaka. Odnesi stari šaraf da ti naprave novi. To ti je sigurno jeftinije od novog trimera. Al ako me pitaš koji brand, ja tipujem na šveđane (samo za info: Jonsered je izmislio motornu pilu), pa ti vidi.

JoZ@
09.06.2008., 18:32
Ak nisi glavu skroz rasturio, imaš na Trešnjevci firmu za proizvodnju vijaka. Odnesi stari šaraf da ti naprave novi. To ti je sigurno jeftinije od novog trimera. Al ako me pitaš koji brand, ja tipujem na šveđane (samo za info: Jonsered je izmislio motornu pilu), pa ti vidi.

ma šaraf je sreden
sad nije ko cep ko na vecoj boci nego ko leptir matica
samo kaj je sad leptir saraf :D
jer se rasturila plastika koja je bila oko šarafa i osto samo saraf

a kaj se tice Jonsereda
mislim ubost njihovu mini motorku za u grmlje

Ruda
10.06.2008., 06:40
poceli ste se ponasat ko vlasnici auta

pa valjda imam pravo na svoje mišljenje
imam u kući Stihla i Husqvarnu
kupljene u isto vrijeme, husqvarna je do sada bila u servisu 3-4 puta, stihl nikada....kosila je manje nego moj stihl
evo ti jedan običan primjer:
stihl potroši 2,5 dcl goriva za veću površinu nego je pokoslia husqvqrna koja je za to recimo potrošila min. 1l.....ista snaga kosilice, stihl je kosio "đungle", husqvarna se tu "guši"
husqvarna teška ko vrag, stihl ima samo 3,5 kg, možeš kositi sa jednom rukom
susjed mi ima Jonsered, slična je kao i husqvarna
ne želim se prepucavati, samo sam napisao zašto nebi mijenjao stihl za ove druge dvije

Ruda
10.06.2008., 07:38
VIDEO (http://www.grapheine.com/bombaytv/v2/play.php?id=115052)

Zvon
10.06.2008., 07:47
I, da skoro sam zaboravio, Zvon, sviđaju mi se tvoji postovi ...

HVALA :)

ja444
11.06.2008., 07:22
u Frigu sam našao Homelite flakserice
veli mi prodavać da su švedske i dobre

ima li tko Homelite flaks i kakva su iskustva?

jesu li ok?

kupio bih onu za 1530 kuna

Johnny B.
11.06.2008., 18:55
:misli: u papirima od moje bivše Homelite kosilice (pisao sam na ovom topicu što joj se desilo :( ) je pisalo da je Homelite John Deer-ova firma...
Što se tiče samih kosilica, mene je moja služila odlično, radila je po nekoliko sati u komadu sa pauzama samo za tankanje, kosila je kroz travu, šikare, akacije.....
šteta što se je uništila zbog tako bezvezne stvari :(

ja444
13.06.2008., 12:21
Kupio sam jučer Dolmar kosilicu sa mitsubishi motorom
za 2500 kuna
uz flaks dobio sam i noš i pribir i rolu flaksa i zaštiitne naočale
kosio sam s njom i zadovoljan sam
jedino mi jeoš trebaju čepići za uži
malo mi je zujalo u desno uhu nakon košnje
e hebi ga

a vi nosite li čepiće ili slušalice kad kosite?

i ima li tko ovakvu kosilicu kao i ja?

dvotaktna je i na kardan i nema sajlu unutra

Hvala

dizzy_boy
13.06.2008., 12:58
Pa na koliko je max. decibela deklarirana?
Od moje koja ima max 97dB mi nije nikad šumilo u ušma. Čak je malo i bučnija za koji decibel otkad sam izvadio mrežicu s auspuha.
Nisam imao potrebu za čepićima, a nije da slabije čujem pa da mi recimo iz tog razloga ne smeta.

Zvon
13.06.2008., 13:14
Kupio sam jučer Dolmar kosilicu sa mitsubishi motorom
za 2500 kuna
uz flaks dobio sam i noš i pribir i rolu flaksa i zaštiitne naočale
kosio sam s njom i zadovoljan sam
jedino mi jeoš trebaju čepići za uži
malo mi je zujalo u desno uhu nakon košnje
e hebi ga

a vi nosite li čepiće ili slušalice kad kosite?

i ima li tko ovakvu kosilicu kao i ja?

dvotaktna je i na kardan i nema sajlu unutra

Hvala

Slušalice i prozirni vizir (i naočale ispod), jer kroz mrežu zna proći prašina i "zasoliti" oči.

vicko22
13.06.2008., 13:49
Ja sam dobio na poklon gotovo novu einhell kosilicu na sajlu (dole prema glavi zakrivljena), čovjeku se nakon prve košnje pokvarila i neki superserviser mu je rekao da bi popravak koštao oko 400-500kn a malo više je plačena u nekom centru - nisam previše pitao jer dobio sam je zabadava pa ako je popravim uredu je a ako ne da je bacim:ne zna:.
Strašni kvar je bio da svječica nije bacala iskru i tako sam ja za desetak kuna :lol: dobio kosilicu.
Kosilica radi, nakon 2-3sata košenja više ne osjećam prste na rukama a bogami ni ruke :lol: ali đabe je đabe.
Za uši koristim slušalice od mobitela i slušam radio naravno na ful pojačano.
Nakon ovog iskustva ovakvu kosilicu sebi nebi kupio iz razloga jer stvara previše vibracija na rukama(nema biciklistički volan), nema remen za nošenje i nejaka je za gušću travu(1ks).

dizzy_boy
13.06.2008., 14:29
Meni su jedno 80% manje vibracije ako si stavim neke radne kožne rukavice. Mislim, nisu manje vibracije, ali ih manje osjetiš. Bez rukavica su mi znali malo utrnut prsti nakon duže košnje, ali s rukavicama nimalo.

JoZ@
13.06.2008., 14:52
kupite si one spuzvaste rucke za bicikle :top:

Ivica Ćoškar
19.06.2008., 15:10
Ja sam prije par godina kupio Homelite Bandit trimer. Iskustva u košenju imam, radio sam sa svakakvim - hobi na struju, profesionalne Stihlovke i one gluposti na kotačiće, i ta super kosilica mi se cijela rasklimala, dimi ko Tomosova penta kad radi na suhom 2 sata bez prekida u ful gasu, dva puta mi je ona plastična glava od nje istrošila, baca ulje na svjećicu mada livam ulje i benzin sve po propisima. Njezin rad se svodi na cca. 100 kvadrata dva put godišnje, meke travice i eto šta imam od nje. Ljudi, odvalite novčanik i kupite marku, poluprofesionalni kao što su mnogi rekli neku pristojnu Štilovku, Husquarnu ili Jonsered. Ne padajte na te danas jesi-sutra nisi marke, samo trošite pare na piz..rije

zmiklauz
21.06.2008., 11:47
Homelitke iz 90g imaju odlične motore nepoderivi su dok ove nove su iz Hong konga i čisti su hobi alat znači 1sat rada u komadu maximalno. inače tko hoče kupiti pravi stroj sad ima u Pevcu profesionalne dolmarice skoro 50% snižene pa iskoristite priliku.Pevec se rejesava dolamr programa pa to sad rasprodaje.U jankomiru ima par komada vidio prosli tjedan.Imaju i jednu pilu dolamar Ps 7900 oko 6,5ks isto skoro za pola cijene negdje oko 4500kn a inače je oko 6500kn

Zvon
23.06.2008., 08:50
Makita = Dolmar
Valja to kaj?

jeronimo
23.06.2008., 14:23
Makita THE BEST.
Dolmar jakoooo dobar - sve više zastupljen na našem tržištu.

Zvon
23.06.2008., 18:40
Makita THE BEST.
Dolmar jakoooo dobar - sve više zastupljen na našem tržištu.

Ok, Makita kao el. alati.

Ali ova Dolmar-Makita?

Edgar
23.06.2008., 22:24
kupio danas Stihl FS55R s automatskom glavom

bila sastavljena u dućanu

došao doma, ulio gorivo, upalio i probao malo raditi

ne svidja mi se nikako,

sad sam tek skužio da ima vrlo mali štitnik oko glave (mnogo manji nego na mojoj bivšoj FS36), ali takav imaju svi osim FS38 i baca travu 6 kilometara oko sebe, tako da u tom radijusu uneredi sve živo, od mene pa do svega ostaloga.

e sad nisam proučavao još papire i uputstva, ali neš nije u redu, dok je držim u ruci, s remenom ili bez, podlaktica mi hoćeš nećeš dodiruje motor, koji bude vruć, pa brijem da nakon sat dva bi mogao dobiti opekline 3 stupnja

malo mi to sad čudno jer mi to nikad nije bilo s FS36, kak riješiti taj problem, jer radim neš krivo?

Ruda
24.06.2008., 06:46
kupio danas Stihl FS55R s automatskom glavom

ja nebi nikada kupio sa automatskom glavom
troši 3x više flaksa nego poluautomatska

Edgar
24.06.2008., 08:15
htio i ja s poluautomatskom, ali eto, trenutno je nemaju

ak ova automatska neće valjati, stignem kupiti drugu, ako i kad je budu imali :D

zmiklauz
24.06.2008., 08:46
Makita = Dolmar
Valja to kaj?

to su ti dolmarovi strojevi u makitinim bojama

Strojevi su za svaku pohvalu osim flakserice LT 30 ali to je zastarjeli model i ak se koristi samo za hobi primjenu nema ni snjom problema

JoZ@
24.06.2008., 20:06
htio i ja s poluautomatskom, ali eto, trenutno je nemaju

ak ova automatska neće valjati, stignem kupiti drugu, ako i kad je budu imali :D

i ja moram jenjat glavu
samo me jebe jel to po nekom standardu il cu morat kemijat (mislim na saraf)

koju preporucas :confused:
poluauto naravno :top:

Johnny B.
25.06.2008., 06:43
IMHO jedina razlika u šarafima je dali je lijevi ili desni navoj. Šarafi koji se zatežu u smjeru kazaljke na satu (jeli to lijevi ili desni? :confused: ) imaju crnu plastiku dok ovi drugi imaju crvenu plastiku....
Što se tiče cijene, prošle godine sam kupio u kompletu poluautomatsku glavu i dva šarafa (nažalost oba sa istim navojem) za 100 kn.

btw. poluautomatske glave su zakon :top:
mislim da su automatske dobre samo za početnike koji teško skuže da im je flaks prekratki :vidiga:

JoZ@
25.06.2008., 08:25
IMHO jedina razlika u šarafima je dali je lijevi ili desni navoj.

ak je samo u tome :s:top:

za svaki slucaj rastavim ju na pola i donju polovicu sa sobom u ducan :zubo:

JoZ@
03.07.2008., 15:47
ak je samo u tome :s:top:

za svaki slucaj rastavim ju na pola i donju polovicu sa sobom u ducan :zubo:

:mad:

nije isto
kod mene je i saraf premali
kupil neku univerzalnu koja se postavlja kao da stavljate noz na nju
pa onda gore ide glava i zastita
dobro izgleda
videcemo kad trava poraste kak ce se pokazat

Johnny B.
03.07.2008., 18:04
Sorry na krivoj informaciji :(

JoZ@
03.07.2008., 18:34
Sorry na krivoj informaciji :(

nema veze
za ovu firmu tak i tak niko nije cul :ne zna:

freerider
20.07.2008., 17:11
imam solo trimer sa 2,7 KS, vec sam pisao o tome nesto, ali sada mi se pojavljuje da se rastopi glava (vec druga) ona na koju se namata flaks. Flaksa stavim cca 2 - 3 m, uvijek podmazujem glavu, ali recimo kad idem namatati flaks glava bude vruca kao i ona opruga. Mislim da se to ne bi tako trebalo zagrijavati, da li je uzrok u neadkvatnoj glavi (max brzina 10.000 okretaja) ili da nije lezaj. Unaprijed zahvajlujem!

Johnny B.
20.07.2008., 17:20
Možda ti se previše trave zapetlja, oko glave.... :ne zna:

freerider
20.07.2008., 18:02
Možda ti se previše trave zapetlja, oko glave
Hvala, ali nije u tome kvaka nesto je drugo

jeronimo
20.07.2008., 18:53
Nemoj podmazivat svaki put , očito previše masti u zblobu pa isto dolazi do pregrijavanja - to se i meni događalo nekad na jonsered GT 32L.

Xeroxmeister
06.08.2008., 10:33
Kakvu zaštitu imate kad radite s flaksericom??
Gdje ima za kupit onu navlaku za zaštitu glave?

dizzy_boy
06.08.2008., 10:42
Nakon kaj mi je jednom uletilo nekaj u oko i onda sam do kraja dana vidio "mutno" na to oko - ne zajebavam se sa zaštitiom nego fino stavim onu "kacigu" s mrežicom i ispod toga još stavim naočale (najčešće stare sunčane). Na ruke stavim kožne radne rukavice koje su onak malo više pa mi dođu skoro do trećine podlaktice, a na nogama imam čvrše cipele i hlače od čvršćeg materijala. Nikako ne preporučam kositi s trimerom u kratkim hlačama i recimo japankama. Uz sve to, još mi se ponekad zna desiti na me flisne neki komad. Vidio sam neki stave one dugačke gumene pregače što isto nije loše, pogotovo kad imaš puno puževa u travi ko ja. Kod mene sve vrvi od onih crvenih napasti i znalo mi se već desiti da me žena pita "Kaj ti to visi s brade?", a ono ostaci puža. Da ne govorim kako ruke od njih moram do lakta prati keficom inače ne ide dolje.

JoZ@
06.08.2008., 11:23
Nakon kaj mi je jednom uletilo nekaj u oko i onda sam do kraja dana vidio "mutno" na to oko - ne zajebavam se sa zaštitiom nego fino stavim onu "kacigu" s mrežicom i ispod toga još stavim naočale (najčešće stare sunčane). Na ruke stavim kožne radne rukavice koje su onak malo više pa mi dođu skoro do trećine podlaktice, a na nogama imam čvrše cipele i hlače od čvršćeg materijala.

:top:
imam radne suncane naocale
i radne cizme sa celicnim vrhom (a ponekad kosim i u vojnim cizmama)
obucem kombinezon
isto kozne rande rukavice, one zute ali sam ih skratil do te zute koze
na glavi moja umotvorina od zastitne mrezice i nosaca na kojem je prije bil plexi kroz kojeg se vise nis nije vidjelo a sve to zmontirano na unutrasnju stranu americkog sljema koji sam presprejal u srebrnom bojom i izbusi nekoliko rupa za ventilaciju
sad jos razmisljam kak bi bilo stavit kakav mali vent da imam bolju cirkulaciju zraka oko glave :lol:
poslikam pa stavim da vidite :top:

Xeroxmeister
06.08.2008., 11:25
Da, baš zato pitam.
Našao sam dosta opreme u Hajster servisu na Jankomiru, pa ću se tam zaputiti.

Zvon
08.08.2008., 11:01
Dečki, mrežica vam nevalja za kosilicu, jer prolazi prašina i lako zasipa oko. Imam ja Jonseredovu kacigu s njom ,no koristim ju samo za rad s motornom pilom (za kaj je i namijenjena.

Xerox... kad si u Hajsteru, potraži slušalice s prozirnim vizirom, to ti je bolje od šljema, pogotovo onaj koji ima gore i platno.:top:

dizzy_boy
08.08.2008., 14:47
Čuo sam već od par ljudi da se prozirni vizir brzo izgrebe pa nakon nekog vremena ne vidiš niš kroz njega. Zato ja ipak preporučam kombinaciju mrežice s naočalama.

Zvon
11.08.2008., 13:36
Čuo sam već od par ljudi da se prozirni vizir brzo izgrebe pa nakon nekog vremena ne vidiš niš kroz njega. Zato ja ipak preporučam kombinaciju mrežice s naočalama.

Ja ga imam više godina. Istina izgrebe se, no nakon nekog vremena. Treba biti pažljiv pri čišćenju i nikaj više. Nesmije ga se na suho brisati, već ga treba polijati toplom vodom i salvetom pažljivo izbrisati (na mokro).
Osim toga, u Pevcu zna biti jeftinih vizira, pa jednog kupim i iskoristim samo staklo, tj preselim ga na originalni okvir.
No bez obzira na staklo ili mrežicu, naočale ispod OBAVEZNO.

jeronimo
11.08.2008., 15:39
Godinama koristim samo mrežicu; doduše ako je trava visoka i sočna komadići iste brzo mražicu zašpricaju i naravno tada je slabija vidljivost. Treba je redovito čistiti da se nečistoća ne zapeče.
A evo baš danas kupio sam si još i tamne zaštitne naočale za ispod mrežice ( 15 kn ) :mig::top:

Zvon
11.08.2008., 15:47
Ma OK je za travu, no kad kosiš grabu u kojoj ima sitnog kamenja i prašine, mrežica nije dovoljna. Zato preporučam polikarbonatni štitnik (lexan) odnosno vizir.

dizzy_boy
11.08.2008., 22:12
A evo baš danas kupio sam si još i tamne zaštitne naočale za ispod mrežice ( 15 kn ) :mig::top:
Jel ti te zaštitne naočale imaju UV zaštitu. Nekako mi je 15kn premalo da bi imale UV zaštitu. S tamnim naočalama koje nemaju UV zaštitu je to sranje kaj ti zatamne vidno polje u vidljivom spektru i onda ti se automatski rašire zjenice, a kroz naočale prolazi jednaka količina UV zraka kao i bez njih, ali ti u oko ulazi više jer su ti radi zatamnjenja raširene zjenice. S time dobiješ kontra efekt zaštite oka. Zaštitiš od trunja, a zezneš s UV zrakama. Odnesi ih kod nekog boljeg optičara da ti ih istestira. Ako hoćeš pošalji mi lokaciju na pm pa ti preporučam optičara.

Zvon, kak ti je s odsjajem na viziru? Imaš li s tim problema po suncu. Meni zna blještat s mrežice pod određenim kutevima, ali ove moje stare sunčane imaju polarizirano staklo pa mi smanji drastično taj odsjaj i dakako full UV zaštitu - provjereno.

Možda sad već malo previše filozofiram, ali kaj mogu kad se već potegnulo to pitanje. :D

jeronimo
12.08.2008., 11:37
:D :D dizzy boy il si optičar il šveraš Ray Ban :mig: , čuj za 15 kunića?? Izdržale su moje okice i gore stvari , npr. detonacije u neposrednoj blizini :top: ...

dizzy_boy
12.08.2008., 12:00
:cool:
yep, izgleda da ipak malo previše filozofiram :D
:bonk:

jeronimo
12.08.2008., 12:27
Dobar si ti , dobar :klap: .
Nego ovdje je naslov teme: Kosilica na flaks - kakva?
E pa moj odgovor ukratko je da poštenog trimera - čistača prema trenutnim cijenama nema ispod 4000 kn. Kome treba stroj za konkretan posal bolje mu je iskeširat nešto više novaca za odgovarajuću makinu nego se zahebavati s nekom "mašinicom za šišanje". Kažem to jer znam da ljudi kupuju svakakve gluposti i očekuju čudesa ( npr. da ih to služi godinama :brukica: ).

dizzy_boy
12.08.2008., 13:06
E tu se potpuno slažem s tobom. Moj Jonsered sa 1.2 konja je super stroj, ali bi bio još bolji da ima preko 2 konja i eto ti 3.900 do recimo 4.200 raspon cijene. Iz moje perspektive (teče četvrta sezona s trimerom) svakome bi preporučio jači stroj, osim ako ne kosi po teglama s cvijećem ili nema više od 20 kvadrata okućnice. Malo karikiram, ali nisam previše ni neozbiljan.

Zvon
12.08.2008., 23:41
J

Zvon, kak ti je s odsjajem na viziru? Imaš li s tim problema po suncu. Meni zna blještat s mrežice pod određenim kutevima, ali ove moje stare sunčane imaju polarizirano staklo pa mi smanji drastično taj odsjaj i dakako full UV zaštitu - provjereno.

Stvarno prava pitanja postavljaš :)

Nastojim držati vizir pod kutem većim od 90 stupnjeva, pa tako nastojim izbjeći odbljesak. Polarizirane naočale sigurno pomažu. I štitnik što bliže licu, tak da se ogrebotine manje vide i bolje zaštićuje od letećih predmeta sa strane brade ;)

Ken
13.08.2008., 00:11
Ja imam FR 450 vec godinama i nedavno smo uzeli FS 45 za manje povrsine i tamo gdje je ravnije. I moram reci da nije to to. Ne mogu se nikako naviknuti na tako kratki nosac, osjecam preveliko opterecenje imati ju samo na jednom ramenu (a i ne mogu tako nositi pa na kraju ispadne da je drzim u rukama). Bas steta, tako laka je, nadao sam se da cu moci ovu od 10 kila spremiti na duze vrijeme :D

Forumasu kojemu se rastopi glava - mozda dajes preveliki gas? Nikad ne smijes kositi s gasom do kraja, nikad. Sjecam se da sam ja dok sam jos bio mlad i dok nisam znao kositi jednostavno otopio zastitnu gumu oko sajle :o lako moguce da se isto i sa glavom događa.

Zvon
13.08.2008., 08:25
J

Forumasu kojemu se rastopi glava - mozda dajes preveliki gas? Nikad ne smijes kositi s gasom do kraja, nikad. Sjecam se da sam ja dok sam jos bio mlad i dok nisam znao kositi jednostavno otopio zastitnu gumu oko sajle :o lako moguce da se isto i sa glavom događa.

Kaaaj? Ovo čujem prvi put, a već puno godina kosimo samo s gasom do kraja :eek:

dizzy_boy
13.08.2008., 09:17
Je, tak je. Treba kositi intervalno s pokretima kao da kosiš s ručnom kosom. Kad ideš s trimerom u vakl dodaš gas, a kad vraćaš otpustiš i tako opet ideš po redu. Ja recimo imam čudnu naviku dodati među gas na pola puta povratka trimera do novog zamaha i pokušavam se riješiti te gadne navike jer nema prevelikog efekta :ne zna: - imalo bi smisla da trimer ne prima gas toliko brzo, onda bi tim među gasom održavao okretaje nešto višima, ali budući da trimet prima gas gotovo momentalno, ne gubi se niš vremena na to bilo sa međugasom bilo bez međugasa.
Nekak mi bolje zvuči sve to skupa s međugasom, onak, kaj ja znam, dajem si kao neki ritam :gitara: :headbang: :zubo:

Zvon
13.08.2008., 10:13
Dobro, svatko ima svoj način. No kad kosim po goricama i dvorištu (gdje ima svačega), kosim u oba smjera, tak da nema praznog hoda niti puštanja gasa. Ova moja kosilica ima regulaciju max gasa na ručki, tak da konstantno radim s fiksnim gasom. Dapače, grabu radije kosim tak da baca prema naprijed, jer mi manje braca prašine prema licu.

Osim toga, ne derem gas-sajlu ni osovinu na rasplinjaču :cerek:

jeronimo
13.08.2008., 19:29
Ma ovom kojem se ekstremno grije glava rekao sam već; nesmije za svaku košnju gurati mast u glavu - a koliko sam ga shvatio on to upravo radi . Siguran sam da mu se glava pregrijava zbog previše masti - izvadi onaj vijak za podmazivanje i malo upali trimer da izbaca višak masti van, vrati vijak i probaj radit. Javi kaj se događa...

Zvon
14.08.2008., 12:38
Ma ovom kojem se ekstremno grije glava rekao sam već; nesmije za svaku košnju gurati mast u glavu - a koliko sam ga shvatio on to upravo radi . Siguran sam da mu se glava pregrijava zbog previše masti - izvadi onaj vijak za podmazivanje i malo upali trimer da izbaca višak masti van, vrati vijak i probaj radit. Javi kaj se događa...

Ne mora samo previše masti biti uzrok: kad trava uđe u ležaj, još se više grije. Višak masti uglavnom i iscuri kroz ležaj, no nemora uvijek.
Znači, provjeri količinu masti, skini glavu i pogledaj ima li trave u ležaju.
Ako ima...teško da ćeš je se ikad riješiti (stalno ju bude bude ponovno skupljal).

antik
08.04.2009., 19:34
Kupio sam prošle godine flaksericu Dolmar sa mitsubishi motorom
za 2500 kuna
uz flaks dobio sam i nož i pribir i rolu flaksa i zaštiitne naočale
kosio sam s njom samo 3 x

međutim prodajem ju jer mi treba samohodna kosilica a ne flakserica.
zainteresirani javite mi se na PM (obrisani kontakt podaci)
iz Varaždina sam
cijena po dogovoru.

Edgar
09.04.2009., 19:05
antik, ovo je forum a ne oglasik

antik
10.04.2009., 17:25
ok:s

robert22
22.04.2009., 22:03
Crkla flakserica Stihl FS36. Kupio membrane, svjecice i filter.
Zamjenio, radila možda minutu i opet crkla.
Neka ideja sta dalje ?

Zvon
22.04.2009., 23:54
Crkla flakserica Stihl FS36. Kupio membrane, svjecice i filter.
Zamjenio, radila možda minutu i opet crkla.
Neka ideja sta dalje ?

Ti modeli nisu valjali od početka (i bili made in Mexico). Bili su osjetljivi na pregrijavanje i preopterećenje. Pogledaj kak izgleda cilindar i klip. Skrpaj to i prodaj (jer to je ipak Stihl!) i trk u dućan po novu, bar FS85 (ne poznam baš dobro Stihl-ove modele).

robert22
23.04.2009., 00:28
Ti modeli nisu valjali od početka (i bili made in Mexico). Bili su osjetljivi na pregrijavanje i preopterećenje. Pogledaj kak izgleda cilindar i klip. Skrpaj to i prodaj (jer to je ipak Stihl!) i trk u dućan po novu, bar FS85 (ne poznam baš dobro Stihl-ove modele).

Ma zapravo i mene je uznenadila koliko dugo rad, ali koristim ju dva puta godišnje, pa rekao da poživi još malo...

Manix
27.04.2009., 13:35
Evi i ja isčitao ovu temu pa da i ja podjelim svoje iskustvo. Prije 4-5 godina kupim nekakv Einhel trimer sa 1 ks i sa njim se mucim 3 godine. Onda skupim malo para i odlucim se da kupim nesto koliko toliko upotrebljivije. Obiđem sve trgovine i zavrsim u jednoj u kojoj prodaju Husqvarnu. Trgovac tamo na mene navaljuje da kupim Husqvarnu 323R koja ima "samo" 1,2ks. Kako imam malo novca za koji hocu mnogo ja se ne dam: Zar sav svoj novac da potrosim na nesto sto ima samo 1,2ks, pa imam nesto slično kući Einhel od 1ks?. Ali trgovac navaljuje, a ja sastrane ugledao neki Oleo mac sa nekih 2,5ks. Meni oci ostale na njegovih 2,5ks i ja nista drugo ne vidim, a trgovac me vuce za ruku i navaljuje na Husqvarnu od jadnih 1,2ks. I ja kao labilna ličnost samo da bi mu udovoljio pristanem na tu Husqvarnu. Joj kako samo bjedno i lagano izgleda kao igračka...... Nakon 2 godine rada sa njom mogu samo reći: Živio trgovac koji me nagovorio na Husqvarnu. Komšija mi kupio neki čistač koji je puno veci i sa puno vise konja. Mjenjao bi ga za Husqvarnu samo da ga prodam i ponovo kupim sebi 323R. Inace održavam oko 15 000 m2. On ima mnogo manju povrsinu i sve mu je zaraslo i razumijem ga jer je njegov trimer stvarno naporan i pretezak. I sad sam shvatio da to sto Husqvarna izgleda jadno i bjedno i sto je lagana kao pero je njezina najveca vrlina. Nisam ni mogao vjerovati da sa bjednih 1,2ks mogu toliko. Sa silkom kosim travu oko 50cm. Stavim nož i sa 1/3 gasa oborim svu vecu travu od toga. Stavim pilu (cirkular ili kako vec)i sredim svu šikaru i ako treba oborim i drvo 10cm precnika (a na kraju ako će neko obarati drvece nek uzme nesto drugo). Potrošnja goriva sasvim razumljiva, maksimalan konfor pri radu, nikakvih kvarova do sad..... I poslije ovolikog davljenja da zakljucim da je poenta svega da ljudi treba da kupe nesto sto je funkcionalno i ugodno za koristiti, a ne nekakvu mrcinu koja je preteska i koja ce im predstavljati opterecenje, a cije potencijale nikada nece ni upotrijebiti, jer ja sa tom igračkom od 1,2ks održavam 15 000m2 uz zaodovoljstvo, mada imam svesrdnu pomoć ovaca, za koje na kraju mislim da si najbolji trimer.

frenchkey
02.05.2009., 20:37
pozdrav svima,
ima netko link ili možda zna kako točno naštelati karburator od trimera McCulloh MAC-80SX? Trebao bih znati koje su početne vrijednosti L i H vijka na karburtatoru (koliko trebaju biti odvijeni)?
To mi je od frenda, a uputstva je izgubio.
Hvala!

Zvon
02.05.2009., 21:11
pozdrav svima,
ima netko link ili možda zna kako točno naštelati karburator od trimera McCulloh MAC-80SX? Trebao bih znati koje su početne vrijednosti L i H vijka na karburtatoru (koliko trebaju biti odvijeni)?
To mi je od frenda, a uputstva je izgubio.
Hvala!
Na svim takvim strojevima su rasplinjači Walbro, Zama ili Tilotson. I svi kreću od 1 okretaj ulijevo od potpunog zatezanja. Probaj tak, samo digni ler gas dovoljno visoko da se motor ne gasi pri podešavanju i onda ga postepeno spuštaj.
Nadam se da sam pomogel...

boromir
04.05.2009., 07:38
Nije baš tema, ali vidim da ima znalaca pa molim pomoć:
Iz trimera iz naslova curi gorivo. Nisam ga rastavljao, gorivo izlazi negdje iznutra (nije cjevčica za gorivo). Osim toga dosta teško pali i "hvata" gas, gasi se na leru iako sam ga pojačao. Inače, koristim 2% mješavinu, original ulje. I da, ostalo mi gorivo preko zime u njemu, pročitah da je to smrt za membranu, ne znam da li ovi simptomi ukazuju na to.
Može dijagnoza?
Zahvaljujem
Pozdrav

Zvon
04.05.2009., 07:44
Meni je na GT32L jednom miš pregrizel crijevo za gorivo... Crijevo može napuknuti i pri izlazu iz rezervoara, a kak je on viši od rasplinjača, eto ti problema.
Da ti kakvo smeće ne blokira iglicu na rasplinjaču? No, onda bi napunil motor pa ga nebi mogel ni pokrenuti. A gdje točno curi?

boromir
04.05.2009., 08:24
Meni je na GT32L jednom miš pregrizel crijevo za gorivo... Crijevo može napuknuti i pri izlazu iz rezervoara, a kak je on viši od rasplinjača, eto ti problema.
Da ti kakvo smeće ne blokira iglicu na rasplinjaču? No, onda bi napunil motor pa ga nebi mogel ni pokrenuti. A gdje točno curi?

Crijevo je u redu, curi sa zadnje strane na sredini, na spoju kućišta. Nisam je rastavljao, ne znam kako je iznutra. Pokušat ću je rastaviti, nadam se da kao totalni amater neću nešto generalno zeznuti.
Pozdrav

Zvon
04.05.2009., 08:52
Jel' tamo našavu gdje je spojena gornja i donja polovica rezervoara? Ako je to, plastiku je moguće zavariti. Stroj inače nije kompliciran za rastaviti.
Odnesi ju k Hajsteru ako neznaš sam

boromir
04.05.2009., 09:04
Jel' tamo našavu gdje je spojena gornja i donja polovica rezervoara? Ako je to, plastiku je moguće zavariti. Stroj inače nije kompliciran za rastaviti.
Odnesi ju k Hajsteru ako neznaš sam

Ne, dolje niže, iza (ili ispred, zavisi kako se gleda) filtera zraka, gdje je mašina. Onaj uvučeni dio (gore je rezervoar, dolje je auspuh).

Zvon
04.05.2009., 10:08
Aha, koliko se sjećam, rasplinjač i filter su iza motora, a auspuh je ispod njega.
Ako je samo masno, onda probaj dotegnuti vijke. Ako pak curi, vjerojatno je iglica. Ako je jako masno, može biti onaj leptirasti ventilić iza rasplinjača prema motoru. Ako je on kriv, neznam kak ga popraviti.

frenchkey
04.05.2009., 11:14
Na svim takvim strojevima su rasplinjači Walbro, Zama ili Tilotson. I svi kreću od 1 okretaj ulijevo od potpunog zatezanja. Probaj tak, samo digni ler gas dovoljno visoko da se motor ne gasi pri podešavanju i onda ga postepeno spuštaj.

Aha, znači jedan krug odviti. Hvala!:top:

boromir
04.05.2009., 21:37
Zvon, hvala na odgovorima.
Ja se prihvatio posla. Maknuo filter i došao do rasplinjača koji sam isto skinuo. Pričvršćen s dva vijka za kućište. Vjerojatno su samo vijci popustili, možda će trebati novi "dihtung" između rasplinjača i kućišta. Malo ću to prigledati. Vidio i gdje je membrana. Pa to uopće nije komplicirano promijeniti. Nego, kako znati da je memebrana za mijenjanje? Po izgledu membrane ili lošem radu trimera? Pojačao sam ler gas, jer se inače gasi. Nemirno radi na leru, loše hvata gas. U uputama za trimer objašnjeno je podešavanje rasplinjača (Walbro). Imam neka pitanja:
1. High Speed i Low Speed se podešavaju pri punom gasu. Točno?
2. Čemi služe plastične kapice na H i L vijcima? Majstor koji mi je prije servisirao trimer ih je bacio (ovo sam skužio tek kasnije). Inače, u uputama se zovu LIMITER CAPS.
3. Par postova prije napisano: "I svi kreću od 1 okretaj ulijevo od potpunog zatezanja". Što to znači? Okrenuti u desno do kraja, pa vratiti 1 okretaj i onda krenuti podešavati?
U avanturu podešavanja krećem nezadovoljan radom dva majstora. Još se sjećam kako je mirno i skladno radio do prvog servisiranja. Od tada to više nije to.
Isprika što gnjavim sa svojim problemima.
Zahvaljujem.
Pozdrav

Zvon
05.05.2009., 08:04
1) Low se podešava pri dodavanju gasa (ako se dobro sjećam) a HI na punom gasu. Pri tome moraš imati glavu s odgovarajućim flaksom (i duljinom koju odreže štitnik).
Najprije se podešava LOW, a na kraju HI.

2) Limiter caps - samo ti ime govori: to je zato da možeš podešavati samo +/- 1/4 kruga od nekog srednjeg položaja, radi kvalitete ispušnih plinova. Nemaju neku funkciju, osim toga da nemožeš pretjerati s područjem podešavanja (pazi, ako previše zategneš HI, motor to dobiva mršavu smjesu i brže se vrti, a slabo podmazuje, pa time možeš uništiti motor - zariba radi grijanja i nedostatka ulja).

3) Da

champ
05.05.2009., 08:57
L vijak služi za podešavanje niskih okretaja, on je odgovoran za lagani start motora, miran rad u leru, i dobar odaziv na naglo dodavanje gasa.

H vijak odgovoran je za visoke okretaje i razvijanje pune snage motora, ali pri tome treba paziti da se motor ne vrti brže nego je dozvoljeno (da ne prijeđe u "crvene" okretaje).

Praktički svi rasplinjači imaju unaprijed zadane položaje tih vijaka, moguća su samo mala odstupanja u podešavanju, na pr. zbog (ponešto različitog) goriva ili nadmorske visine. Treči vijak je podešavanje jačine ler gasa, ali to je u stvari samo mehanički graničnik, koji ne dozvoljava da se klapna za zrak zatvori do kraja, kaj je ručica gasa otpuštena.

boromir
05.05.2009., 09:40
Zahvaljujem Zvonu i champu na iscrpnim odgovorima.
Eventualno još koja riječ o membrani, ako imate volje.
Pozdrav

Zvon
05.05.2009., 12:35
Ako je tvrda ili probušena, mijenjaj. Prije toga probaj s ovom kaj je gore. Rastavi rasplinjač, izvadi sve gumene dijelove, operi ga u nitru i osuši. Sastavi i probaj podesiti. Za membrane uvijek ima vremena.

biba
14.05.2009., 20:20
Kupljena koslilca AL-KO 4125 u Baumax-u prije 2 mjeseca (1499 kn). Teška ko sam vrag oko 8 kg. Radila 2 puta po 30 minuta. Kod drugog rada ugasila se nakon 15-tak minuta, upalila opet ali se ugasila nakon 10-tak minuta. Ostavio je i u međuvremenu promijenio flex i natočio goriva mješavina 2.5% na koju radi Stihl koji je star oko 8 godina. Više nije upalila zaribala je, blokirala. Ima li netko iskustva sa ovim tipom?

biba
15.05.2009., 10:06
Kupljena koslilca AL-KO 4125 u Baumax-u prije 2 mjeseca (1499 kn). Teška ko sam vrag oko 8 kg. Radila 2 puta po 30 minuta. Kod drugog rada ugasila se nakon 15-tak minuta, upalila opet ali se ugasila nakon 10-tak minuta. Ostavio je i u međuvremenu promijenio flex i natočio goriva mješavina 2.5% na koju radi Stihl koji je star oko 8 godina. Više nije upalila zaribala je, blokirala. Ima li netko iskustva sa ovim tipom?

Greška gorivo 1:25 (4%) umjesto 2.5%.

Zvon
19.05.2009., 22:19
Greška gorivo 1:25 (4%) umjesto 2.5%.

To nebi smio biti razlog ako je kvalitetno ulje, pa čak i obični 2-taktol

Pegaz
19.05.2009., 23:58
Husqvarva 333rj, jest 4000 kn ali zvjer

jeronimo
20.05.2009., 11:21

potpisujem
Ja sam lani kupio Husqvarnu 335RX i svakom kome treba stroj za "konkretan" posao - PREPORUČUJEM !
http://www.hr.husqvarna.com/node1816.aspx?nid=68104

Kome treba trimer za par kvadrata travice ima širok izbor po svakakvim trgovačkim centrima.

bram
20.05.2009., 12:04
Ja imam Husqvarnu 325 RX model kupljen prošle godine . Taj model uzeo na preporuku prodavača da taj model najviše uzimaju tvrtke za održavanje parkova . Fino pali , dobro kosi , previše vibrira - da opet kupujem ne bih ju kupio niti dao preporuke za nju . Kosim oko 2000 m2 svaka 2 tjedna .

jeronimo
20.05.2009., 12:59
Baš gledam karakteristike 325Rx / 335Rx :

i stvarno 325 ima veće vibracije pri max brzini. Očito je stvar u manjem promjeru cijevi 24 mm naprama 28 mm , ali vjerojatno nisu pogodili ni omjer snaga / težina.
Provjeri je li pogonski kardan u cijevi dovoljno podmazan.I još jedna stvar ova moja ima sustav LowVib®-Učinkoviti antivibracijski amortizeri prigušuju vibracije, štedeći ruke i šake korisnika. Prouči malo slike 325 / 335 i podmetni neki gumeni amortizer oko cijevi ispod onog plastičnog držača ručki - nadam se da me kužiš .
Meni je moja OK, milina raditi s njom i stvarno ne umara. Dosta je glasna tako da je poželjno staviti štitnike za uši i više troši nego što sam bio naviknut kod starog trimera ( jonsered 32L ) , ipak je u pitanju 2,2 konja.
Moja preporuka ostaje i dalje...

Zvon
20.05.2009., 14:13
325 ti ima kardan kao i 335 (koliko ja znam). Razlika je u antivibracijskom sustavu prema ručkama. Ako jako vibrira, možda je kriva glava ili flaks nije dobro namotan, pa probaj sa praznom glavom. AV sustav između motora i cijevi je sličan kao i na 335Rx.

Zvon
20.05.2009., 14:15

Malo prevelika snaga za stroj sa J ručkom. Bolji je izbor Rx, jer ga se može puno bolje iskoristiti, manje trese a ručke su relativno uske pa ne smetaju baš. Jedino je J ručka bolja za kositi nasipe i grabe (ali samo sa flaksom, jer je preopasno s nožem).

super USRO
21.05.2009., 17:33
Nego imam pitanje!?

Cemu sluzi trokraki a cemu 4kraki noz, te odmah usputno pitanje koji je bolji za koju namjenu?

Moze li cirkular posluziti za zezanje nekakve stare zivice, koja je puna svega i svacega?

poz

jeronimo
21.05.2009., 19:51
Ja sam sa svojim strojem Hus 335Rx i s trokrakim nožem čistio jednu zapuštenu livadu. Drvanasta grublja trava i šiblje , nož kao izmišljen za to , samo treba polako i onako laganini s desna u lijevo da trava lijepo pada. Šiblje debljine palca siječe bez problema.

super USRO
22.05.2009., 05:55
Ja sam sa svojim strojem Hus 335Rx i s trokrakim nožem čistio jednu zapuštenu livadu. Drvanasta grublja trava i šiblje , nož kao izmišljen za to , samo treba polako i onako laganini s desna u lijevo da trava lijepo pada. Šiblje debljine palca siječe bez problema.

To sam procitao u prijasnjem tvojem pisanju:)
Spremam se bas danas po novu 335Rx, tako da neces biti jedini na forumu sa istom:B

Jesi li imao potrebu za cirkularom? Ja se nekako brusim da ga uzmem, ako nista drugo, neka bude fore radi, malo da probam i to.

I za kraj, imas kaki muski savjet prilikom kupnje, prvog paljenja....

Zvon
22.05.2009., 07:44
Jeronimo, pitanja su bila za tebe, pa se valjda nebuš ljutil ak ja nekaj napišem ;)

... Spremam se bas danas po novu 335Rx, tako da neces biti jedini na forumu sa istom:B
Pa i nije jedini. Neki su 335Rx imali i prije njega ;)

Jesi li imao potrebu za cirkularom? Ja se nekako brusim da ga uzmem, ako nista drugo, neka bude fore radi, malo da probam i to.
Cirkular nije igračka i koristi se za rušenje manjih stabala, koje se ne isplati rušiti mot. pilom. Nije za živicu. Trokraki nož je :top:

I za kraj, imas kaki muski savjet prilikom kupnje, prvog paljenja....
Prvo: probaj samnjiti cijenu (neće ti smanjiti cijenu, ali ti mogu dodatno dati, flaks ili nekakvu stnicu, naočale, rukavice i sl.)
Drugo: prilikom kupnje nek ti glavu zamijene za T45 (doplata nekih 80-tak kn). Vrijedi svaku lipu koju platiš.
Kupi flaks Whisper 3mm (ima i onog s grafitnim vlaknima u sredini), i potopi ga u vodu kroz jedan dan prije namatanja.
Treće: kad namontiraš glavu ili nož, zalijepi onu rupu za blokiranje osovine žvakaćom (da ti trava ne ulazi dolje do ležaja).
Četvrto: kupi si vizir od Lexana (bolji je od mrežice).
Peto:kupi originalno Huskqvarna ulje i izmiješaj prvih 5 litara benzina ES95 sa 2.5% (max. 3%) mješavinom dok se motor ne uhoda. Prije točenja goriva uvijek promućkaj spremnik.

I najvažnije: zapali i uživaj :mig::D

bram
22.05.2009., 09:13
Baš gledam karakteristike 325Rx / 335Rx :

i stvarno 325 ima veće vibracije pri max brzini. Očito je stvar u manjem promjeru cijevi 24 mm naprama 28 mm , ali vjerojatno nisu pogodili ni omjer snaga / težina.
Provjeri je li pogonski kardan u cijevi dovoljno podmazan.I još jedna stvar ova moja ima sustav LowVib®-Učinkoviti antivibracijski amortizeri prigušuju vibracije, štedeći ruke i šake korisnika. Prouči malo slike 325 / 335 i podmetni neki gumeni amortizer oko cijevi ispod onog plastičnog držača ručki - nadam se da me kužiš .
Meni je moja OK, milina raditi s njom i stvarno ne umara. Dosta je glasna tako da je poželjno staviti štitnike za uši i više troši nego što sam bio naviknut kod starog trimera ( jonsered 32L ) , ipak je u pitanju 2,2 konja.
Moja preporuka ostaje i dalje...

Kužim :mig: , hvala probat ću . Kardan je dobro podmazan .

Lee Champa
22.05.2009., 10:27
Ako kupujete cirkular, tada treba kupiti i "oslonac" koji se stavlja umjesto plastičnog štitnika - :D oko 130 kn za štilovku!

jeronimo
22.05.2009., 12:18
super U: evo Zvon ti je detaljno pojasnio puno više nego što sam ja namjeravao :top:.
Ma nemam ti neki poseban savjet , kao i svaki drugi strojček ; ispočetka polakše dok se ne razradi a onda tamburaj :gitara: .
Naravno treba imati osjećaj i paziti da stroj ne preforsiraš i pregriješ. U zglob nemoj bez potrebe svako malo gurati mast - to je česta greška kod "iskusnih" trimeraša.:lol:
Evo ja sam upravo sada došao s grunta , kosio sam s makinom od 8 pa do pola 12 ( još bi ali pripeklo sunce ) , otuširao se dovezao sa skuterom doma i odmah na laptop. To što ovdje sada pišem je najbolji dokaz da 335rx ne trese i ne zamara ruke - a nisam neka grdosija od čovjeka. :brukica:
Zvon , ne ljutim se :zivili:

Zvon
22.05.2009., 12:37
...
Zvon , ne ljutim se :zivili:

:jumping:

jeronimo
22.05.2009., 13:21
http://www.hr.husqvarna.com/node3003.aspx?nid=67978

Zvon , glava T45 - u čemu je fora.

http://www.hr.husqvarna.com/node3003.aspx?nid=71336

Flaksevi , također preporučujem Whisper X i to 3,0 mm - ne 2,7 mm jer taj sam također probao ali mi se nije dopao .
3,0 mm je prava mjera za ovu zvjerku.

super USRO
22.05.2009., 13:27
Jeronimo, pitanja su bila za tebe, pa se valjda nebuš ljutil ak ja nekaj napišem ;)

Pa i nije jedini. Neki su 335Rx imali i prije njega ;)

olvrajt, olvrajt:)

Cirkular nije igračka i koristi se za rušenje manjih stabala, koje se ne isplati rušiti mot. pilom. Nije za živicu. Trokraki nož je :top:

Mislio sam za "oblikovanje" stare zivice, znas valjda kako ista izgleda, nije godinama dirana?!

Prvo: probaj samnjiti cijenu (neće ti smanjiti cijenu, ali ti mogu dodatno dati, flaks ili nekakvu stnicu, naočale, rukavice i sl.)

Stalno i svugdje spustam:)

Drugo: prilikom kupnje nek ti glavu zamijene za T45 (doplata nekih 80-tak kn). Vrijedi svaku lipu koju platiš.

Eto dobrog savjeta

Kupi flaks Whisper 3mm (ima i onog s grafitnim vlaknima u sredini), i potopi ga u vodu kroz jedan dan prije namatanja.

Opskrbio sam se flaksom jos za vrijeme zime preko E-bay-a ovakav ali 3 mm
http://cgi.ebay.com/Trimmer-Line-Titanium-095-1-2-lb-Husqvarna_W0QQitemZ400003927656QQcmdZViewItemQQptZ LH_DefaultDomain_0?hash=item5d22178e68&_trksid=p3286.m20.l1116

Treće: kad namontiraš glavu ili nož, zalijepi onu rupu za blokiranje osovine žvakaćom (da ti trava ne ulazi dolje do ležaja).
Četvrto: kupi si vizir od Lexana (bolji je od mrežice).
Peto:kupi originalno Huskqvarna ulje i izmiješaj prvih 5 litara benzina ES95 sa 2.5% (max. 3%) mješavinom dok se motor ne uhoda. Prije točenja goriva uvijek promućkaj spremnik.

Uvijek koristim karnister od 5 litara, kojega skoro pa spizdim:)

I najvažnije: zapali i uživaj :mig::D

Evo je, gleda me i laje da jedva ceka sutra

jeronimo
22.05.2009., 13:34
:top: :Pivo: nećeš izdržat , probat ćeš ju još danas :lol: :rofl:

super USRO
22.05.2009., 13:54
:top: :Pivo: nećeš izdržat , probat ćeš ju još danas :lol: :rofl:

U pravu si ali sam na poslu, te nemam benzina, te nemam trave a i nisam na gruntu a ipak sam dva puta stavio naramenice ha ha

braingym
22.05.2009., 15:30
zvon(ili netko),mogu li u stihl FS120 stavit neki deblji flaks? i koji se pokazao kao naj naj,ili je to sve isto njesra?

fala

user zoki
22.05.2009., 15:32
ajde upri vijuge i razmisli zašto ima 155 vrsti debljina flaksa ...sve ce ti biti jasno

braingym
22.05.2009., 16:03
ne znam stvarno zašto ima toliko vrsta flaksa(155??)..upro sam vijuge i nije mi jasno,vjerojatno je to nuklearna fizika za mene koji nikad prije nisam koristio trimer...

ok,pitat ću u dućanu,tamo će mi sigurno reć da je najbolji baš ovaj flaks koji oni imaju na polici,sa điđama tipa grafitna vlakna i slično

fala zoki

jeronimo
22.05.2009., 16:15
zvon(ili netko),mogu li u stihl FS120 stavit neki deblji flaks? i koji se pokazao kao naj naj,ili je to sve isto njesra?

fala

probaj pa ćeš znat - što drugo ti reć

Johnny B.
22.05.2009., 16:43
ne znam stvarno zašto ima toliko vrsta flaksa(155??)..upro sam vijuge i nije mi jasno,vjerojatno je to nuklearna fizika za mene koji nikad prije nisam koristio trimer...
Moj savjet je da obavezno koristiš flakseve sa kružnim presjekom. (Prema mojem iskustvu) Oni koji imaju zvjezdasti (ili sličan) presjek se vole zapetljati u glavi, bolje režu mekanu travu, ali se i brže troše kod tvrđe trave... :)

Zvon
22.05.2009., 22:08
Idemo redom:
http://www.hr.husqvarna.com/node3003.aspx?nid=67978
Zvon , glava T45 - u čemu je fora.
Fora je u tome da je glava veća (pa stane 6-8m flaksa u nju, no to je manje važno), ima metalne zube, većeg promjera u sredini, koji služe za držanje špule.
I najvažnije, onaj plavi dio koji se vozi po zemlji ima kuglični lager, tak da je znatno manje trenje kad nisko kosiš i ne dere se. T35 je univerzalna glava, a T45 je profesionalna. Za nju se svaki dio može posebno kupiti.
BTW, kupi si nekoliko prstena (ušica) da imaš ako koju izgubiš.

http://www.hr.husqvarna.com/node3003.aspx?nid=71336
Flaksevi , također preporučujem Whisper X i to 3,0 mm - ne 2,7 mm jer taj sam također probao ali mi se nije dopao .
3,0 mm je prava mjera za ovu zvjerku.
Da, onaj s grafitom je Whisper x.

Opskrbio sam se flaksom jos za vrijeme zime preko E-bay-a ovakav ali 3 mm
http://cgi.ebay.com/Trimmer-Line-Tit...3286.m20.l1116...
To je Whisper X, no malo ti je pretanak za 335Rx, pa nemoj kositi s punim gasom da nejdeš u iberturu, bar sad dok je nova.
Evo je, gleda me i laje da jedva ceka sutra
Jesi li doplatil T45 glavu? I kakve si dobil naramenice: DuoBalance ili TrioBalance?

zvon(ili netko),mogu li u stihl FS120 stavit neki deblji flaks? i koji se pokazao kao naj naj,ili je to sve isto njesra? fala
A kojeg sad koristiš? Mislim da je za FS120 optimalna debljina 2.7mm. Probaj staviti Husqvarnin Whisper 3.0mm, jer se taj flaks lakše vrti od običnog okruglog.
3mm ti je bolji za debelu travu i drač, dok ti je tanji bolji za "travicu".

Moj savjet je da obavezno koristiš flakseve sa kružnim presjekom. (Prema mojem iskustvu) Oni koji imaju zvjezdasti (ili sličan) presjek se vole zapetljati u glavi, bolje režu mekanu travu, ali se i brže troše kod tvrđe trave... :)
Potpisujem :top:
I takvi flaksevi "grizu" one metalne ušice kroz koje izlaze iz glave.

super USRO
23.05.2009., 11:13
[QUOTE=Zvon;20711068]Idemo redom:

To je Whisper X, no malo ti je pretanak za 335Rx, pa nemoj kositi s punim gasom da nejdeš u iberturu, bar sad dok je nova.

3mm i mislis da je ipak pretanaki?

Jesi li doplatil T45 glavu? I kakve si dobil naramenice: DuoBalance ili TrioBalance?

Nisam doplatio za glavu, jerbo sam poslao frenda po masinu i zabravio mu reci
ali idem iduci tjedan po cirkular pa cu kupiti i T45, a ako nece valjati ti ces naje...ti:)

Naramenice su trio...

jeronimo
23.05.2009., 11:58
Al sam se danas već nakosio ko magarac :lol: , sad ću malo ubit oko :zzz: pa nastavit poslije negdje oko 18,00 sati...

super U , dobro došao u klub :zivili: , mislim da si dobro odabrao i da ćeš biti zadovoljan. naravno trebat će ti malo vremena da se privikneš na novu makinu.

Zvone ti si car , pravi ekspert :top:

Zvon
23.05.2009., 13:27
Idemo redom:
3mm i mislis da je ipak pretanaki?
Nije, no na slici je bil 0.095" (2.4mm).
Koliko to košta i isplati li se?

Nisam doplatio za glavu, jerbo sam poslao frenda po masinu i zabravio mu reci
ali idem iduci tjedan po cirkular pa cu kupiti i T45, a ako nece valjati ti ces naje...ti:)
Naramenice su trio...
Ako si počel kositi s ovom, nemoj kupovati drugu, no mislil sam da ti ju zamijene odmah pri kupnji (uzmu T35 i doplatiš razliku do T45). BTW, imam novu neraspakiranu T45, pa ako kome treba...jer mi je još uvijek dobra T45 s prethodne kosilice.
Zaboravih ti reći, da pogledaš kaj se sve dobije uz Jonsered CC2236 (isti stroj kao 335), pa možda ispadne malo jeftinije. Koliko znam, dolazi i kružna pila, no neznam kakve su naramenice. Između TrioBalance-a i pile, svakako odabirem naramenice.
No, nisi pogriješil (kad sam ja kupoval novu, Husky je imal više opreme, pa je ispal jeftiniji od Jonsereda, inače su mi svi ostali strojevi Jonsered).

Zvon
23.05.2009., 13:36
Al sam se danas već nakosio ko magarac :lol: , sad ću malo ubit oko :zzz: pa nastavit poslije negdje oko 18,00 sati...
I ja, od 9 do 14h. Samo kaj nebum :zzz: kao ti :mad:
Potrošeno 2 rezervoara goriva. Kosil najprije s Whisperom X 3mm i poslije s Whisperom 2.7mm.
Prvi mlati ko mač, dok drugi fino reže travu, no brže se troši. Stane ga >12m na rolu (malo pakiranje).

super U , dobro došao u klub :zivili: , mislim da si dobro odabrao i da ćeš biti zadovoljan. naravno trebat će ti malo vremena da se privikneš na novu makinu.
Pridružujem se čestitkama :Pivo:

Zvone ti si car , pravi ekspert :top:
Samo ti se čini. Ja sam samo još jedan od bedaka koji hoće delati (i potrošiti puno novaca na igračke poput ove) :mig:

jeronimo
23.05.2009., 14:38
Samo ti se čini. Ja sam samo još jedan od bedaka koji hoće delati (i potrošiti puno novaca na igračke poput ove) :mig:

E ovo si u pravu; ja ujutro pičim na grunt - drugi su još u krevetu .
Rintam, kosim, znojim se - drugi ljenčare na terasi lokalne birtije ili vise u kladionici :mad: .
Što ću takav mi je horoskop, kaže jedan moj prijatelj ; .mama ovdje mi je dobro tako mi i treba :rofl:

champ
25.05.2009., 06:38
Što ću takav mi je horoskop...

I ja sam u svom voćnjaku i vinogradu isprobao sve načine, od ručne kose, strižne kose na MTK, rotacijske kosilice, trimera... tek na kraju se pojavio neprikosnoveni kralj za travu - traktorić.

super USRO
25.05.2009., 14:05
[QUOTE=Zvon;20717202]Nije, no na slici je bil 0.095" (2.4mm).
Koliko to košta i isplati li se?

napisao sam da je takav, ali 3 mm i flaks je do jaja. Dolazi u takvoj kutiji te je jos premazan nekakvom mascu i sav je ljepljiv ali to je radi pucanja.

Ako si počel kositi s ovom, nemoj kupovati drugu, no mislil sam da ti ju zamijene odmah pri kupnji (uzmu T35 i doplatiš razliku do T45). BTW, imam novu neraspakiranu T45, pa ako kome treba...jer mi je još uvijek dobra T45 s prethodne kosilice.

Eto, ako bas hoces mozes je meni prodati...:)

Zaboravih ti reći, da pogledaš kaj se sve dobije uz Jonsered CC2236 (isti stroj kao 335), pa možda ispadne malo jeftinije. Koliko znam, dolazi i kružna pila, no neznam kakve su naramenice. Između TrioBalance-a i pile, svakako odabirem naramenice.

Uz Jonsered se dobiva jos i kruzna pila ali nema veze, Husa mi je ljepsa za oko:)
U subotu je radila od 16h do 20.30 samo uz stanku za gorivo, i pljugu. Malo sam radio sa flaksom, mozda nekih 15 min a onda stavio noz za koprive, trnje i mlada stabalca. Valjda sam bio toliko uzbuden da sam zaboravio masku za facu i to me naravno nije sprijecilo, jerbo mi se nije islo po nju. Odradila je sve to sa pola gasa naspram moje stare McCULLOCH masine.
malo da se pohvalim: Cak sam sreo dvije trebe, udane sa kolicima ali zgodne, valjda se proculo u selu da ja kosim sa novim flaksom...:):) i kako to obicno biva, dode mi vlastita zena i pocne siktati ko kobra:):)

super USRO
25.05.2009., 14:14
U katalozima i na netu uporno pisu da noz nije za mlada stabla, tj. drvenasto bilje. Sta je onda za to???

U sikari sam imao nekakve tenesice, radnu manduru (grublji malo materijal) i gore kratke rukave.
Bilo me je strah malo zmija. Vjerujem da ce zmija zbrisat prije nego li ja dodem do nje ali....

Kako se Vi nosite sa tim strahom??

Zvon
25.05.2009., 14:21
Nema straha ako je ispred tebe oštar alat (mislim flaks).
Danas pital za kružnu pilu. Nekih 12-tak kn za nju, a 200-tinjak za štitnik. Odluka je pala: kupujem pilu od jeftinijeg ponuđača (pa makar bil i Stihl) a štitnik bude samogradnja. Snimil sam kak izgleda (možda ga i posudim pa ga iskopiram).

Pegaz
27.05.2009., 11:08
Malo prevelika snaga za stroj sa J ručkom. Bolji je izbor Rx, jer ga se može puno bolje iskoristiti, manje trese a ručke su relativno uske pa ne smetaju baš. Jedino je J ručka bolja za kositi nasipe i grabe (ali samo sa flaksom, jer je preopasno s nožem).

ma meni je trebala takva radi terena kojeg kosim, pun nagiba, rupa ai moram se ponekad zavlaciti

dizzy_boy
27.05.2009., 14:17
Čini mi se da mi se trimer malo previše grije u radu. Zadnji puta sam imao laganu opeklinu na podlaktici koja mi je tu i tamo dodirivala kućište motora trimera i to na gornjoj strani kod svjećice i kurble, ne kod auspuha. Stroj radi skroz normalno, ne gubi snagu. Mješavina je 2% u dlaku. Prošle godine su mi ga štelali u servisu i ostavili malo jači ler gas - glava se u leru lagano vrti i lagano zaustavlja rukom. Model je Jonsered GC2125 - kardanski naravno. Jučer mi se u jednom momentu učinilo ko da me je steplo od svjećice pod rebra kad sam prislonio u zanosu košnje. Možda mi se samo učinilo. Kad trebam mjenjati svjećicu? Prošlo mi je nekih cca 70 radnih sati. Pali dosta dobro, možda malo teže primi gas na početku dok je skroz hladna.

likrosim
27.05.2009., 16:46
Prvi put se javljam. Citajuci forum odlucio sam kupiti jonsored cc2036 u Hajsteru. Do sada sam imal stihl fs 44, i posto nisam bio zadovoljan njime, reku necu vise stihl (iako je radila i jos radi, ipak nije radila, puno a mjenjane su membrane vec par puta, i svi dihtunzi, karike...). Dodem doma s jonsoredom, radi 10 minuta i pocne na pol gasa crkavat. Moze samo radit il ler gas il ful gas. Odfuram ju na servis, vele da moraju neki kondezant ocistit.dofuram je doma i nakon pol sata rada opet isto. Odfuram ponovno na servis, i sad cekam da vidim kaj ce sad bit. sad su promjenili na potpuno novom stroju fergazer i pumpicu.
nadam se da ce to bit zadnji odlazak za ovu godinu na servis. Mislim da nije bitna tolko marka (stihl, jonsored, oleo mac....) nego kak te dopadne tj. neka sreca, jel znam susjeda koji s nekim kineskim trimerom kosi veci grunt neg ja i nijedan kvar u ovih 10 godina . Ja ocito nemam srece s kupnjom trimera

super USRO
27.05.2009., 18:18
[QUOTE=likrosim;20790857]Prvi put se javljam. Citajuci forum odlucio sam

Drugi puta kada budes kupovao trimer, posalji nekoga drugoga :)

likrosim
27.05.2009., 18:52
:top: nema druge, jel kupio sam i dvije samohodne kosilice, u razlicitim ducanima i obje su nakon 5 min rada morale na servis ( jednoj nes nije valjalo s pumpicom, a drugoj nekej isto s fergazerom) ,al od tada rade bez greske vec godinama, tak da se nadam da ce tak bit i sa jonsoredom :)

carpe1diem
06.06.2009., 20:47
Bok svima, prvi put pišem, namjeravam kupiti motorni trimer i nekako mi je za oko zapeo Stihl fs 90. Molio da mi prenesete svoje dojmove, pogotovo ukoliko imate praktičnog iskustva u radu s ovim timerom.
Obzirom da ga još nisam kupio, prihvćam i savjete ukoliko imate kvalitetniju alternativu sličnih (boljih) radnih karakteristika, te cijene do 3,500 kn.

dizzy_boy
07.06.2009., 19:20
Kosim ja kosim i sve 5 i onda malo pustim gas da se okrenem i GC2125 crkne i nebi upalio da si kruh. Krenem pogledat svjećicu i iščupam žicu iz lulice ... Nešto sam često u servisu zadnje vrijeme ...

Pegaz
09.06.2009., 10:05
Bok svima, prvi put pišem, namjeravam kupiti motorni trimer i nekako mi je za oko zapeo Stihl fs 90. Molio da mi prenesete svoje dojmove, pogotovo ukoliko imate praktičnog iskustva u radu s ovim timerom.
Obzirom da ga još nisam kupio, prihvćam i savjete ukoliko imate kvalitetniju alternativu sličnih (boljih) radnih karakteristika, te cijene do 3,500 kn.

Ja sam vec napisao Husqarna 333 rj ili ona sa drugacijom drskom, mislim da je i jaca od stihl-a , jer kad sam kupovao gledao sma jednu i drugu

Zvon
09.06.2009., 12:40
Ja sam vec napisao Husqarna 333 rj ili ona sa drugacijom drskom, mislim da je i jaca od stihl-a , jer kad sam kupovao gledao sma jednu i drugu

Da, samo ti je Husky 333 ili 335 klasa sa Stihlom FS350, a i košta oko 4500kn, znači 1000 više nego kaj čovjek želi izdvojiti. U svakom lučaju ih preporučujem

Pegaz
09.06.2009., 13:17
a moze biti, znam da sam gledao i jedno i drugo samo je to bilo prije 2 godine pa se vise ne sjecam

Lee Champa
09.06.2009., 19:50
..... Stihlom FS350, a i košta oko 4500kn, ........... U svakom lučaju ih preporučujem

Pred tri godine sam kupio FS 350 - oko 5200kn! E da, još radi!:D

carpe1diem
09.06.2009., 20:02
236R NOVO!

33,6 cm³ 1,61 KS 7,5 kg

Cijena s porezom
3.489,20 kn
Evo sam danas na netu pronaša podatak o ovoj Husqvarni, ali mi se nekako čini previše teška....
s druge strane kod kupnje se dobije i glava za flaks i trokraki nož..
dok stihl daje samo nož uz fs-90.

Volio bi da mi se javi i netko tko ima iskustva s fs-90. U stihla fs-90 se radi o tzv. 4 mix motorima, četverotaktnim motorima koji rade na mješavinu, a prilagođeni su za rad u svim položajima. i livade... i stabla

Čuo sam i da Husqvarna ima užasno sporu servisnu mrežu, odnosno da im u slučaju nabave rezervnih djelova treba po dva mjeseca za dostavu (govorim o području Splita).... pa bi molio da mi netko to potvrdi ili demantira...

Zvon
09.06.2009., 21:11
236R NOVO!

33,6 cm³ 1,61 KS 7,5 kg

Cijena s porezom
3.489,20 kn
Evo sam danas na netu pronaša podatak o ovoj Husqvarni, ali mi se nekako čini previše teška....
s druge strane kod kupnje se dobije i glava za flaks i trokraki nož..
dok stihl daje samo nož uz fs-90.

Volio bi da mi se javi i netko tko ima iskustva s fs-90. U stihla fs-90 se radi o tzv. 4 mix motorima, četverotaktnim motorima koji rade na mješavinu, a prilagođeni su za rad u svim položajima. i livade... i stabla

Čuo sam i da Husqvarna ima užasno sporu servisnu mrežu, odnosno da im u slučaju nabave rezervnih djelova treba po dva mjeseca za dostavu (govorim o području Splita).... pa bi molio da mi netko to potvrdi ili demantira...

ZABORAVI TO!!!
To je tenk bez antivibracijskog sustava.
Ak već hoćeš jeftinije od 335, kupi 235R (Jonsered GR2036).

Lee, 335Rx košta oko 4500kn. Nisam mislil na FS350.

dizzy_boy
09.06.2009., 21:56
U servisu su sve počistili - rasplinjač, usis, ispuh, dovod goriva ..., stavili novu svjećicu i stvar proradila - trošak cca 130kn. Vele da ak se ponovi u skoro vrijeme da je vjerovatno otišla elektronika. To će onda biti oko 300kn. Moram sutra isprobati stroj temeljito da vidim kaj se bude dogodilo ili nebude ...

ma hajde...
10.06.2009., 07:59

Toplo preporučam Husqarnu 235RX. Cijena 3800 kn. Uz to ide trokraki nož. Ja super zadovoljan..

l0st
30.06.2009., 22:48
E ovako, da pitam ove sto imaju Stihl trimere, ako neko ima glavu Autocut 25-2, zanima me da li se u Stihla zavrce glava na lijevu stranu i da li je promjer navoja 10 mm odnosno ključ 17? Ako neko zna neka napise, hvala :)

kiko1833
01.07.2009., 12:18
kad je gledaš odozgo zavrće se u desno. klljuč 17 ili cjevasta lula

Lee Champa
01.07.2009., 14:23
kad je gledaš odozgo zavrće se u desno. klljuč 17 ili cjevasta lula

Čini mi se da je lijevi navoj - smjer vrtnje zašerafljuje glavu:top:

l0st
01.07.2009., 14:28
Čini mi se da je lijevi navoj - smjer vrtnje zašerafljuje glavu:top:
Znaci lijevi je navoj, imam Einhell trimer pa hocu da provjerim pase li mi glava od Stihla

Zvon
01.07.2009., 16:19
Pazi, ako ima reduktor, vrti se u lijevo (znači, baca travu prema lijevoj nozi) i navoj je lijevi. Ako ima savinutu osovinu, vrti se u desno i navoj je desni.
Navoj može biti M10x1, M10x1.25 ili 3/8"18G.
Stihl (i drugi proizvođači također) ti ima glave i sa lijevim i sa desnim navojem, samo treba vidjeti odgovara li. Osim toga, pogledaj duljinu navoja na osovini, jer ti možda neće pasati. Ponesi trimer u trgovinu i probaj glavu na licu mjesta, jer inače možeš imati problem (prepravljal sam jednu takvu krivo kupljenu glavu nedavno).

l0st
01.07.2009., 18:15
Ok, hvala puno na objasnjenju

deksonja
13.09.2009., 11:46
Ja već mislim 4 godine imam Husquarnu 323 LD, to je ona koja se da rasklopiti, snage 1,2 KS.
Pali od prve ili eventualno od druge.
Prije sam imao Stihl fs44 čije paljenje mi je oduzelo 5 godina života, uvijek neki problemi s njim.
Naravno sad više nema zahebancije i u ovaj se toči isključivo friški benzin (do mjesec dana) kupljen na provjerenim (ne privatnim benzinskama).

S njom kosim u prosjeku cca 1-2 sata tjedno max.

Prvenstveno ju koristim za oko voćki, ograde, odnosno gdje mi je teže prići kosilicom.
Koristim je i za recimo vrt , tipa metar visoka ambrozija, vinograd...

Što se tiče snage za travicu je mila majka, dok je recimo za veći drač možda mrvicu preslaba ALI ....

Više ne kupujem okrugli flaks već onaj isključivo kvadratnog oblika debljine 2,4 mm.

Taj flaks je čudo. Prije mejsec dana kosim ja taj drač visine više od metra i nekako mi se čini da trimer gubi snagu da se guši i mislim se kaj je sad.
Potroši se flaks i skužim da je brat stavio okrugli i sad ja fino stavim ovaj "svoj" a trimer kao da si ga na frizirao imao sam osjećaj da ima barem 30-40 % više snage.
Valjda je taj kvadratni flaks puno oštriji pa bolje siječe, nemam pojma ali puno manje muči trimer i košnja brže ide.

Kupio sam i nastavak za obrezivanje živice koji koristim za obrezivanje tuji.
Super stvar samo je dosta težak.
Puno bolje radi kada se noževi usred rada više puta podmažu.

Do sada sam promijenio tri glave da bi tek nedavno skužio da se onaj plavi dio kojim se udara u zemlju da se flax izvuče može i posebno kupiti, cijena 12 kuna, a ja budala kupovao nove glave. Sva sreća pa sam zadnju ostavio pa sad imam rezervnu :-)

deksonja
13.09.2009., 11:53
Čini mi se da mi se trimer malo previše grije u radu. Zadnji puta sam imao laganu opeklinu na podlaktici koja mi je tu i tamo dodirivala kućište motora trimera i to na gornjoj strani kod svjećice i kurble, ne kod auspuha.

Taj problem sam ja na husquarni riješio na način da sam u turbolimaču kupio dva steznika za potkoljenicu pa stavio na svoju podlakticu (malo mi ruka jača) budući da sam se redovno "pržio"

ljs
18.09.2009., 09:57
Pozdrav svima!
U aprilu mjesecu sam odlučio kupiti trimer! Odlučio sam se za firmu STIGA model SB27JB! Trimer ima kardan, rasklapa se na dva dijela i ima mogućnost montaže trokrakog noža! Kupio sam ga u prodavnici gdje imaju samo proizvode "Husqvarne" , "Partnera" i "Stige"! To je najmanji i najjeftiniji model koji ima kardan i mogućnost montaže noža! Plaćen je 362 KM, što je duplo manje od najjeftinijeg modela "Husqija" sa kardanom! Poređenja radi MTD model sličnih mogućnosti je oko 550 KM!
Moja iskustva su sledeća: Mašina je lagana, troši iznenađujuće malo goriva, jednostavna je za rukovanje i za sad nisam imao bilo kakvih problema! Manju i mekšu travu kosim flaksom 2.4 mm Oregon sa zvjezdastim profilom a veliku travu, korov i tanje šiblje nožem! Održavam sa njim oko 1000 kvadrata oko vikendice. Kosim kad zaraste i kad uhvatim vremena!
Vrlo sam zadovoljan svojim izborom, vrlo jeftino a prihvatljivog kvaliteta!

PS:Kako da postavim fotografije?

Law1
17.03.2010., 23:24
Pozdrav svima,
namjeravam kupiti Husqvarnu 323R-II, to će biti moja prva kosilica( košenje cca. 1000m2, 3 puta na godinu) pa bih molio sve one koji nešto ekstra znaju ili posjeduju tu kosilicu da napišu svoja iskustva! hvala.. :s

viking dr.
08.04.2010., 21:49
Ja ti imam 323 RJ oko 2 godine i jako sam zadovoljan.
Nema kvarova samo friški mešung i piči.

dokiboki
09.04.2010., 17:26
Prije svega pozdrav svima budući da sam novi ovdje, neki dan listam letak od merkura i vidim flakserice kawasaki od 1.5 - 2 kw, plave boje , motor kawasaki, ostatak sklapa neka firma KAZ i 2-taktne su sa kardanom, imam vrt od oko 2500 čm, dosta zapušten, stara trava, nešto kupina, vrlo malo šikare, cijena ovih je oko 2500-2800 kn, zanimaju me vaša iskustva i koakve flakserice bi mi preporučili!

Hvala!

livpoolzg
08.05.2010., 09:20
ja sam kupil jučer oleo mac u maksimirskoj 2.5 ks 3.300kn

Kawas
14.05.2010., 21:23
Prije svega pozdrav svima budući da sam novi ovdje, neki dan listam letak od merkura i vidim flakserice kawasaki od 1.5 - 2 kw, plave boje , motor kawasaki, ostatak sklapa neka firma KAZ i 2-taktne su sa kardanom, imam vrt od oko 2500 čm, dosta zapušten, stara trava, nešto kupina, vrlo malo šikare, cijena ovih je oko 2500-2800 kn, zanimaju me vaša iskustva i koakve flakserice bi mi preporučili!

Hvala!

Pozdrav svima,

Prije tjedan dana u pevecu ti je bila na akciji kawasaki flakserica, više modela, od 1.6ks, do 2.9ks. Provjeri si možda ima još koja.

Ja sam uzeo model TJ 45E, made in japan, po specifikaciji piše 2.2ks, iako ima velik obujam od 45.4ccm, u nekim katalozima piše da ima 2.9ks.
Uglavnom, sa biciklističkim ručama, trokrakim nožem i profi naramenicama došla je 2399kn!

Osobno sam oduševljen sa strojem, obavila do sad 2 košnje, potrošio dva rezervoara i imam samo pohvale. Snage u rezervi ima u izobilju, tako da 95% vremena je dovoljno gas držati na polovici, ja još nisam došao u potrebu da stisnem full gas. Iako ima 7.5kg, dvostruke naramenice su odlična stvar i kad se pravilno podesi, košnja ne predstavlja problem.

Prije nje, 7 godina imao stihl fs44, ravni model, još je i dugo durala s obzirom kroz kakvu je torturu prolazila, na kraju je lager zablokirao. Nakon nje sam nabavio partner B261 sa biciklističkim ručama. Po snazi identična Stihlu, ali daleko ugodnija za rad i jača. Bolji odaziv na gas, veća brzina vrtnje, iako za broj premala za ono kaj meni treba, ali je ipak odrađivala posao korektno. Još uvije radi ko urica, imam ju 4 godine, jednom promjenjene membrane na fergazeru.

E da vezano za razradu, kupio sam Husqvarna XP dvotaktno ulje na sintetičkoj bazi, polusintetičko, i za prva 3 rezervoara sam napravio malo jaču mješavinu, nekih 3 %, dok se ne razradi. A i vidim da ima na ispuhu neku mrežicu koja se može skinut, ona donekle usporava protok ispušnih plinova, kao neka vrsta blokade, mislim da će nakon desetak sati rada to ić dolje :mig:

manixman
14.05.2010., 22:46
Pozdrav svima,
namjeravam kupiti Husqvarnu 323R-II, to će biti moja prva kosilica( košenje cca. 1000m2, 3 puta na godinu) pa bih molio sve one koji nešto ekstra znaju ili posjeduju tu kosilicu da napišu svoja iskustva! hvala.. :s

Ja je imam 2 godine i nikakvih problema nemam sa njom.... Najveca joj je prednost sto je veoma lagana i ugodna za korištenje i uopšte se ne kvari.... Jedino da možda ima više snage, ali kako ja redovno kosim travu meni i ne treba više....a i za visoku travu najbolji je nož

Johnny B.
15.05.2010., 18:39
...A i vidim da ima na ispuhu neku mrežicu koja se može skinut, ona donekle usporava protok ispušnih plinova, kao neka vrsta blokade, mislim da će nakon desetak sati rada to ić dolje :mig:
AFAIK ta mrežica služi za hvatanje iskri koje bi mogle izletiti iz auspuha i eventualno nešto zapaliti, moj savjet bi bio da ju izvadiš tek kada/ako se začepi pa kosilica počne gubiti na snazi

Kawas
16.05.2010., 17:37
AFAIK ta mrežica služi za hvatanje iskri koje bi mogle izletiti iz auspuha i eventualno nešto zapaliti, moj savjet bi bio da ju izvadiš tek kada/ako se začepi pa kosilica počne gubiti na snazi

Moguće, ali pretpostavljam da je i blokada to neka, jer gledam specifikacije, TJ45E motor u nekoj verziji razvija 2.9ks, a u nekoj "samo" 2.2

dizzy_boy
17.05.2010., 07:29
Po uputi tu mrežicu treba za neko vrijeme skinuti i očistiti, oprati benzinom i vratiti natrag. Ja sam svoju skinuo odavno i nemam nikakvih problema radi toga. Mrvicu više buke, ali stroj bolje radi.

huskybucka
17.05.2010., 15:50
Da li se netko kuzi ili mu je slucajno bio isti problem na flakserici pa da mi pomogne.
Imam flaksericu homelite.
Kad ju palim hladnu, nema sanse da upali...
Onda joj stavim malo benzina u cilindar, upali, u pocetku nece bas gas, malo se gusi, medutim vrlo brzo pocne normalno radit.
Nakon toga je ugasim, ponovno pali bez problema dok se opet ne ohladi.
Promijenio sam membranu na fergazeru, svjecica je nova, ocistio klip i dalje je isto

Zvon
17.05.2010., 17:46

Nemoj vaditi mrežicu. Time nećeš povećati snagu motora, jer dvotaktnom motoru je potreban određeni otpor u auspuhu radi boljeg punjenja cilindra. Ako je izgaranje dobro, ona se neće niti začepiti.
Osim toga, na Husqvarni je ona ujedno i katalizator.

huskybucka
23.05.2010., 17:10
Jos nisam rijesio problem s flaksericom.
Bio bih zahvalan ako netko ima ideju sta bi joj moglo biti..

TomC
28.05.2010., 12:57
Za manji dio površine oko vikse imam si namjeru kupit ručnu električnu kosilicu....

i sada gledam ih ih raznuih sa cijena od 150 do 800kn...malo analizirajući skontah da je snaga motora manje više u rasponu od 200W pa do cca 600W...

osbno me zanima iskustva nekoga tko koristi istu..te imam slijedeća pitanja:

1. prvo kablovi...nekako mi se čini da je to jedina prava boljka flakserica na struju..vuku se kablovi..i sada ja gledah po raznoraznim centrima..i naiđoh na kablove od 20m do 50m...mešutim svi su za unutra....sada ja kao laik se pitam..u čemu je kvaka? zašto ti kabloivi ne bi mogli biti korišteni i za van?

2.ručne trimmerice na baterije? Lidl sad ima jednu zanimljivu ponudu...ali iskreno neznam kaj da mislim o tome? osobno iskustvo je takvo da sve sprave na baterije...počnu štekat prije ili kasnije

3. noževi...vidim flaks je standarna oprema..ali skužih da Bosch ima svoj sustav ..valjda da bi zarađivali na svom flaksu..ali skužih i neke plastične noževe..zanima me kaj se pokazalo kao najbolje? najednostavniej je običan flaks..nejga ima gotvo svugdje..ali me zanima i ovaj sustav sa noževima (opet Lidl i njihova kosilica u ponudi)

4. ima li neki brand koji treba izbjegavat? (osobno sam stava da je razvoj električnih motora vjerojatno na vrhuncu i čini mi se da se plaća puno više plastika nego sam motor)

eto...inače površina je cca 200m2..čak i manje...i za samohodnu koju imam je nezgodna...ima dosta uskih prolaza...a čini mi se i puno jednostavniej to strimat (premda me kopka kako ću to kosit jednolično sa ručnom)

Johnny B.
28.05.2010., 13:36
Ne znam baš dali je pametno uzeti električnu flaksericu za 200 kvadrata. :ne zna:
Ja osobno bih se radije odlučio za neku najjeftiniju kinesku flaksericu (na akcijama se mogu naći i za 500-600kn). Nisu nekakve kvalitete, ali će 200 kvadrata odraditi bez većih problema i puno brže od električne.

Johnny B.
31.05.2010., 17:45
Da li se netko kuzi ili mu je slucajno bio isti problem na flakserici pa da mi pomogne.
Imam flaksericu homelite.
Kad ju palim hladnu, nema sanse da upali...
Onda joj stavim malo benzina u cilindar, upali, u pocetku nece bas gas, malo se gusi, medutim vrlo brzo pocne normalno radit.
Nakon toga je ugasim, ponovno pali bez problema dok se opet ne ohladi.
Promijenio sam membranu na fergazeru, svjecica je nova, ocistio klip i dalje je isto
Pošto se ne javlja nitko sa više iskustva i znanja, evo moje prilike da se obrukam :D
Jesi li provjerio u kojem je stanju karika?
Ako je karika istrošena, klip stvara mali podtlak i ne može povući gorivo u cilindar pa ne pali. Nakon što ručno uliješ gorivo u cilindar i upališ kosilicu, motor se ugrije pa se i klip proširi pa naraste tlak kompresije i samim time možeš upaliti kosilicu... :ne zna:

No kao što rekoh, s obzirom na moje (ne)znanje možda sam izrekao hrpu gluposti, pa se nemoj ljutiti ako ti ovo ne bude od pomoći :o

Kawas
01.06.2010., 16:24
Jos nisam rijesio problem s flaksericom.
Bio bih zahvalan ako netko ima ideju sta bi joj moglo biti..

2T motori usisavaju benzin preko klipa, ako karika dovoljno ne brtvi onda ne može usisati dovoljnu količinu goriva kod prvog paljenja, dakle, karika... A opet, u rezervoaru se nalazi maleni filtar goriva na šlaufiću, pa može biti i on zaštopan, nebi bilo zgorega provjeriti i očistiti ga...

huskybucka
03.06.2010., 09:06
Pomislio sam i ja na kariku, ali nije.
Kupio sam novu i ista je stvar.
Mislim da nije do filtera u rezervaru, jel koliko mi se cini benzin
dolazi do frgazera ali ne ide dalje.
Jos sumjam na 2 dihtunga, kad to stavim novo, znat cu dal je do toga ili ne:ne zna:

boromir
16.06.2010., 22:18

Isprika što opet gnjavim, ali ne mogu ja s majstorima na zelenu granu. Trimer opet došao od majstora (teško palio, gasio se u punom gasu), promijenjena membrana. Malo je ler gas prejak i trimer dosta trese. Provjeravao sam podešavanje raslinjača (Walbro) i ustanovio: Low Speed vijak je tri okretaja ulijevo od potpunog zatezanja, a High Speed vijak četiri okretaja. Nije li to malo previše otvoreno? Zna li tko koje su tvorničke postavke?
Stegnuo sam (udesno) High Speed vijak i trimer manje trese. Kako znati što je ispravno, da ne "zakoljem" trimer (previsoki okretaji, slabo podmazivanje)?
Trimer je Jonsered GT32L
Unaprijed zahvaljujem
Pozdrav

Zvon
16.06.2010., 22:25
Na (skoro) svim rasplinjačima na malim dvotaktnim strojevima, bez obzira na marku i tip stroja, početna su podešenja 1 okret od potpunog zatvaranja, dakle jedan okret vijaka (i H i L) ulijevo.
Jesi li siguran da ne zafrkava onaj "usisni ventil"?

boromir
17.06.2010., 06:31
Stvarno ne znam da li zafrkava usisni ventil. Zato sam trimer i nosio majstoru (firma, dobio račun). Ispada da ti "majstori" znaju samo promijeniti membranu i pojačati ler gas. Pa to znam i sam. Najradije bih H i L vijke postavio u tvornički podešene položaje, ali ne znam kako je bilo. Ja ovako to pokušavam podesiti po sluhu po uputama iz Jonsered korisničkog pripručnika, ali nikad nisam siguran da li je to ispravno.
Pozdrav

Zvon
17.06.2010., 07:25
Ak si u Zagrebu, mogu ti preporučiti Hajstera ili Kenceka.

boromir
17.06.2010., 10:52
Nisam iz Zagreba, ali sam poslao mail. Ljudi odgovorili (svaka čast) da s ovim podešenjem kakvo ja imam vjerojatno nešto nije u redu s rasplinjačem ili dovodom goriva. Ja bih čak rekao da je ipak sve u redu, a da majstori oko mene nemaju pojma. Dizne bi trebale biti otvorene jedan i pol okretaj do dva (kažu u Hajsteru). Pokušat ću podesiti sam.
Pozdrav

Vwovac
21.06.2010., 11:20
Trebam pomoć...Kupujem trimer za povremenu košnju oko vikendice,drače i ponekad malo šikare koja se stvori.Kosilicu na kotačima imam za tjednu košnju tako da bi ova samo nadopunjavala ono što ova ne može + ponekad to šipražje počistiti.Ništa pretjerano kvadrature nemam ali htio bi da traje i da se može na nju montirati i nož.Pazio sam na težinu i na to da li ima sajlu ili kardanski prijenos.
Surfanjem po net-u sastavio sam neki popis modela.Prvotno sam krenuo sa cjenovnim rangom oko 2200kn.
I naišao na ove modele:
http://www.hajster-servis.hr/proizvodi/trimeri/modeli/model_opsirnije.aspx?modelID=57
http://www.hajster-servis.hr/proizvodi/trimeri/modeli/model_opsirnije.aspx?modelID=92
http://www.solo.hr/katalog.php?kateg=2&sub=2 i to ovaj model solo 109L jer bi htio da ima 2 ručke no muči me njena težina(6,2kg) dok ove prethodne su do 5 kg.
Nazvao hajster i čovjek mi je predložio da zbog kvalitete izrade se više isplati kupiti Husquarna 323RII jer ima kardanski prijenos dok ovaj gore navedena ima sajlu.Ali naveo mi je da ima i druge kvalitetnije izvedene dijelove.Razlika u cijeni 600-injak kuna pa ispada oko 2900.
Sve gore navedene imaju godinu dana garancije kao i Stihl kod kojeg sam naletio jedino na FS 55 model dvoručni koji je po meni premalo muzike za previše novca pa otpada.
I onda čisto slučajno naletim na Kawasaki:
http://www.jurec.hr/trimer-vs253s.html
I gledam težina idelna,1.6 ks,2 godine garancije,nož i glava za rezanje..Na rate ispada 2950kn pa me zanima da li bi mi vi preporučili od ovih svih navedenih modela ovaj.Još bolje ako netko ima iskustva sa navedenim modelima pa da ih podijeli sa mnom.
Da se razumijemo ovih skoro 3 tis. je maksimum maksimuma koji si ja mogu priuštiti isključivo na rate.
Pa molim iskusne da mi kažu da li da kupujem kawasaki-ja samo zbog ove jače snage ili da kupim nešto slabije..
Naravno ako netko ima još koji prijedlog modela ili dućana koji bih trebao posjetiti u Zagrebu i okolici samo naprijed...:mig:

mr X
04.07.2010., 08:44
ljudi, trebao bih malu pomoć:
imam priliku kupiti ovo (http://images.qxlricardo.com/ImgUsers/2/6/612/61253/6125321/612532180_Big.jpg) za cca 1000 kuna. problem mi je što to kupujem u švicarskoj te bih je morao nositi doma a neznam niti približno koliko tako nešto košta kod nas.
eto, zamolio bih one koji znaju da me posavjetuju da li se kupovina toga isplati te kako stoje cijene takvih strojeva kod nas (recimo u pevecu, baumaxu i sl.).

radi usporedbe pogledajte link sa opisom te dodacima koji dolaze uz stroj: link (http://www.ricardo.ch/kaufen/handwerk-und-garten/gartengeraete/rasenmaeher/berlan-benzin-motorsense-freischneider-30-ps-517-ccm/v/an612532180/).

hvala

edit: ups, sad vidim u postu iznad par linkova...poprilično skuplje djeluje. svejedno, ostaje pitanje za ponudu u pevecu i sličnim "povoljnijim" trgovinama...

Kawas
04.07.2010., 15:32
I onda čisto slučajno naletim na Kawasaki:
http://www.jurec.hr/trimer-vs253s.html
I gledam težina idelna,1.6 ks,2 godine garancije,nož i glava za rezanje..Na rate ispada 2950kn pa me zanima da li bi mi vi preporučili od ovih svih navedenih modela ovaj.Još bolje ako netko ima iskustva sa navedenim modelima pa da ih podijeli sa mnom.
Da se razumijemo ovih skoro 3 tis. je maksimum maksimuma koji si ja mogu priuštiti isključivo na rate.
Pa molim iskusne da mi kažu da li da kupujem kawasaki-ja samo zbog ove jače snage ili da kupim nešto slabije..
Naravno ako netko ima još koji prijedlog modela ili dućana koji bih trebao posjetiti u Zagrebu i okolici samo naprijed...:mig:

Pozdrav. Ja sam prije 2 mjeseca uzeo u pevecu kawasaki flaksericu model KH45W sa motorom TJ 45E snage 2.2ks, širokim ručama i profi dvostrukim naramenicama na 6 rata ispala me 2400,00 kn!
http://www.ramda.hr/content/view/21/38/

Ne moram ti ni govoriti da je to profi stroj za zahtjevnu košnju i ja sam njime oduševljen. Kad se poštela na naramenicama, nit ju ne osjetiš, a snage ima u izobilju, još nisam došao u trenutak da bi trebao stiskat puni gas!

Uglavnom, pogledaj po tim centrima jer ti znaju biti puuuno jeftinije nego kod jureca, pazi, tu ne govorimo o 100 kn, već od 500 pa i do 1000 kn razlike!

dado3112
06.05.2011., 10:51
Pročitao sam cijeli forum i sad tek imam hrpu dvojibi pa bih moli za pomoč!
Ovako, potrebna mi je flakserica za flaksat vinograd 4-5 puta godišnje!
Prvi put kad se flaksa trava je visoka i metar! A pri dnu ima i dosta šikare koju bih pomalo riješavao!
Zanima me dali investirat pa kupit Husqvarnu 335rx za 4300kn ili neku kawasaki za recimo 3000kn ili kupit na akciji u pevecu einhell BG-BC 43 2ks za 800kn?
Nakon što raskrčim šikaru nemam potrebu baš za nečim prejakim al opet neznam šta mi je pametno! Vinograd je velik oko pol hektara i redovi su široki pa ide dosta brzo dok se nedodje do stare trave! Jučer sam kosio sa Jonsered Gt32 starom 10godina i kum je bio samnom koji ima sthil 350 i bili smo gotovi za 3.5sata! Evo bio bih zahvalan na nekom korisnom odgovoru!

Zvon
06.05.2011., 17:26
SARP (ono kaj zovu Kawasaki, a samo je motor njihov) ti nije loša sprava. Istina, malo gruba i teška, sa (za moj ukus) prejakim motorom obzirom na osovinu.
Da ne pišem opet (imal sam i GT32L, i Gr2036 i sad imam 335Rx)... Za pol rali koliko misliš kositi, ako si možeš priuštiti 335Rx, to ti je optimalna kupnja (usput, najlakši profi stroj od 2.2ks, ekvivalent FS350 - samo je on za više od kilu teži). Naravno, nadam se da nećeš naletjeti na loš primjerak, ali to se može dogoditi svakoj marki.
Tvoji novci, tvoj izbor.

dado3112
07.05.2011., 09:18
Molim te daj mi reci na kaj bi trebao najviše obratit pozornost pri kupnji?
I ako znaš u čemu je razlika izmedju starijeg 335rx i njegovog nasljednika 535rx osim u cijeni od 400kn i time šta je ovo noviji model?
Dali se isplati ta razlika kod novijeg modela?

Zvon
07.05.2011., 10:34
Ne, ne isplati. 335 ti ima akcijsku cijenu od 4300kn (-5% za keš).
Vidi OVDJE (http://www.poljoprivredni-forum.biz/t192p375-trimeri). Stari 335 je (po meni) bolji, ima AV sustav na ručkama dok novi nema. Zapravo, koliko sam videl, nema gotovo nikakve razlike, osim u cijeni. U vrijeme kad sam ja kupoval svoju (prije 4g.) imale su još i limiter gasa i TrioBalance naramenice. Pitaj kolikoo je doplata za naramenice, jer vrijede svaku lipu.
Neznam od kud si, no ako si u ZG-u, odi do Hajstera na Jankomiru, pa ti budu ljudi objasnili sve iz prve ruke. Usput sastavili (tak da nebuš imal problem poput navedenog), probali, poštelali i pokazali ti kak se stroj koristi. Usput buš kupil ulje, flaks, a savjetujem ti da odmah pitaš da ti zamijenje glavu T35 za T45 ...

dado3112
07.05.2011., 10:53
Puno ti hvala na korisnim odovorima!
Mislim da ču uzet onda 335rx i gotovo!
Hvala još jednom...

Zvon
07.05.2011., 11:07
Puno ti hvala na korisnim odovorima!
Mislim da ču uzet onda 335rx i gotovo!
Hvala još jednom...

Nemoj mi hvaliti. Kad kupiš stroj, javi se kak si zadovoljan i napiši objektivnu kritiku. To bude svima od koristi.
Razmisli o dodacima (glava T45 i, eventualno, bolje naramenice) odmah pri kupnji, jer ti je sad jeftinije nego poslije. Odmah kupi i par rinčica kud izlazi flaks. One su zamjenjive i lako ju izgubiš pri čišćenju glave.
Glede flaksa: koristil sam svašta. Dobrim mi se pokazal onaj Whisper X od 2.7mm. Za teže stvari koristim i okruglog 3mm. Za drvenaste stvari imam nekakav četverostrani, koji zbilja reže sve.

Armstrong
07.05.2011., 16:26
SARP (ono kaj zovu Kawasaki, a samo je motor njihov) ti nije loša sprava. Istina, malo gruba i teška, sa (za moj ukus) prejakim motorom obzirom na osovinu.
Da ne pišem opet (imal sam i GT32L, i Gr2036 i sad imam 335Rx)... Za pol rali koliko misliš kositi, ako si možeš priuštiti 335Rx, to ti je optimalna kupnja (usput, najlakši profi stroj od 2.2ks, ekvivalent FS350 - samo je on za više od kilu teži). Naravno, nadam se da nećeš naletjeti na loš primjerak, ali to se može dogoditi svakoj marki.
Tvoji novci, tvoj izbor.

:nono: Nije isto, pola hektra i pola rali !!

Zvon
07.05.2011., 17:59
Nije. Pol rali ili skoro ral. No svejedno je to velika površina za košnju trimerom. Čak bi savjetoval 345Rx ili, još bolje, 545Rx za tu površinu.

ducilud
30.05.2011., 10:40
Imam trimer Jonsered GT 32 L.
Osim standardnog silka uz trimer su isporučeni metalni nož sa četverokrakim širokim tijelom (koji se mučio na debljoj travi) i plastični dvokraki kojeg zbog ovog prije nisam niti koristio. Inače četverokraki je bez problema kosio tanku travu, ali drvenaste stabljike od visoke trave je teže savladavao, duže mu je trebalo ali može i tada troši više goriva jer naravno traži više gasa ( tj. snage). Ovo još i nije ona prava visoka i gusta grmovita šikara...već debela žilava trava.

Da li je preporučljivo uzeti metalnu kružnu pilu tipa Scarlett - za čišćenje visoke trave sa skoro drvenastom stabljikom debljine oko 1 cm.??

ducilud
31.05.2011., 07:36
Ima li neko savjet i iskustvo u radu s trokrakim nožem na trimeru za debelu žilavu travu? Je li bolji takav nož za tu namjenu ili možda čak Polytrim sa tri plastična savitljiva nožića ?? :ne zna:

Klek
31.05.2011., 09:43
Ima li neko savjet i iskustvo u radu s trokrakim nožem na trimeru za debelu žilavu travu? Je li bolji takav nož za tu namjenu ili možda čak Polytrim sa tri plastična savitljiva nožića ?? :ne zna:

Meni je trokraki nož zakon! Za visoku travu u drvenaste stabljike do 1 cm promjera je odličan i puno bolji od flaksa jer ne šprica trava po tebi i imaš osjećaj kao da kosiš sa ručnom kosom.
Zvon, ja sam dobio ove naramenice sa njim http://www.husqvarna.com/hr/homeowner/accessories/product-accessories/naramenice/naramenice-balance-x,-eu-model/ jesu li to te triobalance o kojima pričaš?

Zvon
31.05.2011., 10:50
Klek, jesu. Kaj si na kraju kupil, gdje i koliko krznenih?

Klek
31.05.2011., 12:16
Klek, jesu. Kaj si na kraju kupil, gdje i koliko krznenih?

Kupil sam 335Rx kod Hajstera. Uz to sam uzeo i zaštitne slušalice sa mrežicom, scarlet pilu i metalni štitnik, ulje, žuti flaks samo za probu i to me je došlo oko 600 eura. Glava T35X je bila na trimeru pa nju nisam mjenjao. Mogu reć samo :top:

dado3112
31.05.2011., 12:23
Evo da se i ja javim! Nakon što sam obišao dosta dučana nisam našao baš ništa pametno a da jeftinije prodjem! U pevecu na žitnjaku čak ima i nekis Kawaskia (sarp) koji su ljudi vratili !!! Uz trimer je zakvačena vrečica na kojoj piše kaj navalja ali cijene nigdje tak da sam odmah odustao od njih!
Poslao mail danas u Hajster dali imaju još Husqvarnu 335rx i kaže čovijek da su danas prodali zadnju! A novi nasljenik 535rx ima slabiju opremu Glavu t35 i lošije naramenice! Poslao sam mail u još par prodavaonica pa bum vidio jel ima di za kupit ovaj stariji model!
Doplata za glavu t45 dodje 75kn a za ove bolje naramenice oko 400kn!
E sad me muči opet dvojba ako nenadjem starij model za 4200 onda bi me ovaj noviji koštao 5000kn a onda sam več i jako blizu Stihlu FS350 pa sad neznam kaj da radim??
Ako netko ima kakav pametni savjet rado bih ga prihvatio???

dado3112
31.05.2011., 12:27
Haha, a znači klek je kupio zadnji model 335rx kod hajstera! A daj mi reci jesu ti odma to tam sve isprobali i složili da nebi poslje bilo problema??

Zvon
31.05.2011., 13:15
Nije ti FS350 bolji od 335/535. Jedino je teži više od kilu. Nema niti on durgačije naramenice nego standardni 535. A FS dolazi samo s trokrakim nožem, a glavu trebaš posebno kupiti.
Inače, 335 i 535 su mehanički identični strojevi (s manjim izmjenama ručki...). Naramenice su Duo balance.
Nećeš pogriješiti niti s njim, samo kaj je ovaj malo skuplji.

Dado, da si me odmah poslušal, sad bi ti imal 335, a ne KLEK :D

dado3112
31.05.2011., 13:22
E da to si dobro rekao...al eto silom prilike sam morao pričekati malo sa kupnjom...problemi sa hvatanjem kuna...
Znači samo da haskya gledam...
Poslali su mi mail iz euro vrta (pored pevca) da imaju 335rx i da je cijena 4550kn!
A to onda ispada isto kao i 535! Znači bolje uzet 335rx makar je cijena ista?

Zvon
31.05.2011., 13:24
Kupil sam 335Rx kod Hajstera. Uz to sam uzeo i zaštitne slušalice sa mrežicom, scarlet pilu i metalni štitnik, ulje, žuti flaks samo za probu i to me je došlo oko 600 eura. Glava T35X je bila na trimeru pa nju nisam mjenjao. Mogu reć samo :top:

Trebal si kupiti slušalice s vizirom. Mrežica baš i nije najbolja za travu, jer prolazi prašina kroz nju. Imam ju na kacigi sa slušalicama, no to je za motornu pilu, a nije baš za košnju. Radije koristim obični vizir.
Preporučam ti da ispod mrežice ipak nosiš zaštitne naočale.
Isto tak i čižme, duge hlače i duge rukave. Nabavi i čim deblje rukavice, jer se ruke puno manje zamaraju (rukavice prigušuju fine vibracije.

Zvon
31.05.2011., 13:30
E da to si dobro rekao...al eto silom prilike sam morao pričekati malo sa kupnjom...problemi sa hvatanjem kuna...
Znači samo da haskya gledam...
Poslali su mi mail iz euro vrta (pored pevca) da imaju 335rx i da je cijena 4550kn!
A to onda ispada isto kao i 535! Znači bolje uzet 335rx makar je cijena ista?

Cijena ti bi trebala biti kod svih dilera ista. I popust bi trebal biti isti (5% za gotovinu). Pogledaj kaj ima u opremi: ak ima bolje naramenice - kupuj i po toj cijeni. I malo se cjenkaj (ili im stavi keš na stol, a ak nedaju popust, plati karticom, tak da im uzmu proviziju, pa ti možda malo spuste) ;)

U ZG-u imaš Agroopskrbu Matej u Maksimirskoj, Kenceka u Čulinečkoj. Za Hajstera znaš. Raspitaj se po okolici: Vrbovec, Zelina, D. Selo...
335 su zadnji primjerci. Vjerojatno su bolje opremljeni. Klek je dobil bolje naramenice. Neznam jel' to tak na svima, ali ovo njegovo je dobar ulov (dakle dobar popust).
E da, izgleda da 335 ima bolje ručke od nove.

dado3112
31.05.2011., 13:59
Da, nosač ručki kod novog modela je bez gumenih amortizera...tako su mi rekli kod hajstera! A on je kupio i pilu i štitnik i ulje i bolje naramenice dobio znači za 4400kn tak da je to stvarno dobro...

Klek
31.05.2011., 22:54
Haha, a znači klek je kupio zadnji model 335rx kod hajstera! A daj mi reci jesu ti odma to tam sve isprobali i složili da nebi poslje bilo problema??

Nisam ja kupio zadnji model jer sam svoju kupio u travnju 2010. :p Da, izvadili su je iz kutije, složili, natočili goriva, pustili je da radi par minuta i sve mi objasnili. Pokazali su mi i kako se flaks stavlja.

Trebal si kupiti slušalice s vizirom. Mrežica baš i nije najbolja za travu, jer prolazi prašina kroz nju. Imam ju na kacigi sa slušalicama, no to je za motornu pilu, a nije baš za košnju. Radije koristim obični vizir.
Preporučam ti da ispod mrežice ipak nosiš zaštitne naočale.
Isto tak i čižme, duge hlače i duge rukave. Nabavi i čim deblje rukavice, jer se ruke puno manje zamaraju (rukavice prigušuju fine vibracije.

Kupio sam sa mrežicom jer mi treba i za motornu pilu, a zaštitne cvikere imam i crne i prozirne pa mi ih nije problem stavit. Ipak je sigurnost na prvom mjestu. Za ovo ostalo isto :top:

zveki12
01.06.2011., 09:28
Ja sam sa svojom 335rx i više neg zadovoljan,kupio ju prošle godine.To nestaje daje kakva trava ima snage i ne guši se,koštala 4200kn i dobio trio balance naramenice uz nju:mig:-kakva su vaša iskustva s tim strojem?

dado3112
01.06.2011., 10:38
Ja imam u planu kupiti taj trimer...ima ih još u euro vrtu...al sad košta 4549kn makar na njihovom letku piše da je do kraja zalihe 4299kn...malo mi je to čudno da je prošle godine bio jeftinji nego ove a stariji model...

Zvon
01.06.2011., 11:14
Kupi dok ima, jer je bolji od novog modela. Ima AV amortizer na ručkama, a možda i bolje naramenice.
To mu je normalna cijena, a ova niža je bila akcijska, zapravo rasprodaja starog modela.

dado3112
01.06.2011., 11:36
Poslje posla ču skočit do njih i sve vidjet...rekli su da se dobiju trio balance(balance x) naramenice koje dodju 420kn...zbog toga cu i kupiti najvjerojatnije...al nisam dobio odg na pitanje dali oni sastave i isprobaju stroj...
a to mi ipak puno znači da ako nešto i neštima da oni to odma riješe da nebi poslje bilo nekog naganjanja...

zveki12
01.06.2011., 11:41
Ja imam u planu kupiti taj trimer...ima ih još u euro vrtu...al sad košta 4549kn makar na njihovom letku piše da je do kraja zalihe 4299kn...malo mi je to čudno da je prošle godine bio jeftinji nego ove a stariji model...
Prošle godine ak se sjećate,upravo je taj model bio na akciji.335rx je bil po cjeloj Hrvatskoj na velikim panoima,snižen sa 4549 na 4199kn

zveki12
01.06.2011., 11:50
Poslje posla ču skočit do njih i sve vidjet...rekli su da se dobiju trio balance(balance x) naramenice koje dodju 420kn...zbog toga cu i kupiti najvjerojatnije...al nisam dobio odg na pitanje dali oni sastave i isprobaju stroj...
a to mi ipak puno znači da ako nešto i neštima da oni to odma riješe da nebi poslje bilo nekog naganjanja...
Trebali bi oni pokazat,sve osnove vezane za stroj,rukovanje,kak se stavlja glava kako flaks.Montiranje noža...itd.

Zvon
01.06.2011., 12:16
Ne nužno.Euro vrt je ovlašteni prodajni partner. Dakle nemaju ovlašteni servis. Nisam siguran da ju budu htjeli sastaviti i probati.
Otvori kutiju u dućanu prilikom preuzimanja i provjeri kaj je u njoj, PRIJE nego kaj platiš.
http://www.husqvarna.com/hr/landscape-and-groundcare/dealers/dealer-locator/

Nažalost, zadnjimproširenjem broja prodajnih partnera DD je možda povećal promet, ali je smanjil uslugu kupcu. Husqvarne su uvijek prodavali servisni partneri, poput Hajstera i Kenceka, koji strojeve poznaju u dušu, tak da si dobil uvijek dobre upute iz prve ruke, a stroj isproban, podešen i spreman za rad (čak sa nešto natočenog benzina). Nažalost, toga je sve manje.

dado3112
01.06.2011., 12:50
Ej zvon, evo na stranici od euro vrta piše ovak "EURO VRT d.o.o. ovlašteni je prodavatelj i serviser proizvoda Husqvarna, Castelgarden, Makita i Bosch."

Daj mi molim te još reci dali je stvarno tako velika razlika izmedju glava t35 i t45? U hajsteru je doplata za glavu t45 70kn a u euro vrtu mogu samo još dodatno kupiti glavu t45 po cijeni od 160kn pa zato pitam...

zveki12
01.06.2011., 13:01
Ne nužno.Euro vrt je ovlašteni prodajni partner. Dakle nemaju ovlašteni servis. Nisam siguran da ju budu htjeli sastaviti i probati.
Otvori kutiju u dućanu prilikom preuzimanja i provjeri kaj je u njoj, PRIJE nego kaj platiš.
http://www.husqvarna.com/hr/landscape-and-groundcare/dealers/dealer-locator/

Nažalost, zadnjimproširenjem broja prodajnih partnera DD je možda povećal promet, ali je smanjil uslugu kupcu. Husqvarne su uvijek prodavali servisni partneri, poput Hajstera i Kenceka, koji strojeve poznaju u dušu, tak da si dobil uvijek dobre upute iz prve ruke, a stroj isproban, podešen i spreman za rad (čak sa nešto natočenog benzina). Nažalost, toga je sve manje.
Oni u hajsteru znaju nekaj teorije,a radit sa strojevima je druga priča.Tam mi lik rekel kad sam kupil pilu da ju netreba razrađivat,nek samo perem kolko oću:eek:.Još me nagovaral nek uzmem 372xp mjesto 357xp.Al ga nisam poslušal meni je dosta 4.4ks

Zvon
01.06.2011., 13:45
Ej zvon, evo na stranici od euro vrta piše ovak "EURO VRT d.o.o. ovlašteni je prodavatelj i serviser proizvoda Husqvarna, Castelgarden, Makita i Bosch."

Daj mi molim te još reci dali je stvarno tako velika razlika izmedju glava t35 i t45? U hajsteru je doplata za glavu t45 70kn a u euro vrtu mogu samo još dodatno kupiti glavu t45 po cijeni od 160kn pa zato pitam...

Pogledaj na onom linku malo više. Nisu ovlašteni serviser. Ak će ti ju sastaviti i probati, tim bolje. Pazi da ne ogrebu glavu. Ak' ti ju neće zamijeniti, nemoj kupovati T45 dok ti se ova ne podere.
Čuj, meni je velika razlika između te dvije glave. Ima lager tak da onaj plavi dio stoji na zemlji a ne vrti se i ne troši snagu. Ide više flaksa, ima metalne zube ...
Probaj pitati u Hajsteru mogu li ti ju oni zamijeniti, tim više kaj si štel pri njima kupiti trimer, ali nisu imali. Kupi pri njima flaks i ulje te, ih lijepo zamoli. Gazda je jako korektan čovjek, pa mislim da ti bude pomogel.
Ali malo poboljšaj cijenu, bar za 5% (za gotovinu), iako bi trebali imati akcijsku cijenu do kraja zalihe. Traži poslovođu, malo gunđaj...

Zvon
01.06.2011., 13:57
Oni u hajsteru znaju nekaj teorije,a radit sa strojevima je druga priča.Tam mi lik rekel kad sam kupil pilu da ju netreba razrađivat,nek samo perem kolko oću:eek:.Još me nagovaral nek uzmem 372xp mjesto 357xp.Al ga nisam poslušal meni je dosta 4.4ks

Ne moraju radit sa strojevima, ali ih poznaju iznutra. Nije ti u osnovi nikaj krivo rekel: i da ju odmah prigaziš, nebu joj niš'.
Razumljivo mi je i kaj te nagovaral, jer za malo više novaca dobiješ puno robustniju pilu. Ali, ako znaš kaj hoćeš onda nema problema.

zveki12
01.06.2011., 19:18
Ne moraju radit sa strojevima, ali ih poznaju iznutra. Nije ti u osnovi nikaj krivo rekel: i da ju odmah prigaziš, nebu joj niš'.
Razumljivo mi je i kaj te nagovaral, jer za malo više novaca dobiješ puno robustniju pilu. Ali, ako znaš kaj hoćeš onda nema problema.
Bila je razlika oko 450kn nije meni značilo malo više love jer sam tad kupoval za gotovinu.Nego je dost teža od 357xp,jedino me smeta kaj nije korak 3/8 nego 325.Sad moram mjenjat prsten,vodlicu i lanac.

dado3112
02.06.2011., 06:58
Evo konačno da i ja pokažem kaj sam kupio...Husqvarna 335rx...glava t35 al ima lager i onaj plavi dio se ne okreče...i ima metalne zube...ima i amortizer i trio balance naramenice...isprobano i sastavljeno kod kupovine...popust samo 5%za keš...kupio još i ulje i flaks wisper x 2.7mm! Sve to koštalo 4520kn...natočili su mi tam i puni rezervar te sve pokazali...brzinski al ok...
Uglavnom čim došao doma odma isprobao...za sad sve super...udara ko luda..
Radio snjom nekih pol sata...nažalost par dana prije sve pokosio...i još dodatnih sat vremena namještao naramenice...
nekak sve nariktao super al jednostavno mi onaj dio tvrdi koji štiti bedro stalno bježi prema nazad...inače za sad sve super i zadovoljan sam...
e da, još kak se vidi na slikama meni su ruče samo sa onim šarafom zašarafili, bez one plastike gore...tak je bilo i kod njih u izlogu složeno i nisam ni dobi tu plastiku...
http://slike.hr/slike/010620111040640x480_79d6d.jpg.html

http://slike.hr/slike/010620111040640x480_79d6d.jpg.html

http://slike.hr/slike/010620111038640x480_036b7.jpg.html

http://slike.hr/slike/010620111038640x480_036b7.jpg.html

http://slike.hr/slike/010620111039640x480_66523.jpg.html

http://slike.hr/slike/010620111039640x480_66523.jpg.html

http://slike.hr/slike/010620111037640x480_32da2.jpg.html

http://slike.hr/slike/010620111037640x480_32da2.jpg.html

http://slike.hr/slike/010620111042640x480_5fa2e.jpg.html

http://slike.hr/slike/010620111042640x480_5fa2e.jpg.html

http://slike.hr/slike/010620111041640x480_d17ee.jpg.html

http://slike.hr/slike/010620111041640x480_d17ee.jpg.html

Zvon
02.06.2011., 10:33
Eto vidiš, ipak ima popusta :D
Ako te zanima, dam ti kataloški broj te plastike, pa ju moreš naručiti.
Znači glava je T35X. To je već bolje.
Nadam se da ti se udobnost naramenica sviđa,, te da buš zadovoljan sa strojem. Kupi si nekoliko rinčica za glavu da imaš ako ti koja ispadne.
Ako budeš kosil s trokrakim nožem, nemoj davati gas do kraja,u praznom hodu, već samo u travi, jer nož ne ograničava brzinu vrtnje motora kao flaks. Uživaj!

Klek
02.06.2011., 10:53
Čestitam na kupnji :top:
Za onu plastiku na ručkama nazovi predstavnika Husquarne u HR i reci da nisi to dobio pa se nadam da će ti to poslat besplatno, ipak si ti to platio i to bi trebalo biti u paketu! Ako ti je glava T35x onda ti se onaj plavi dio treba okretat. Nemoj zaboravit da je lijevi navoj na glavi pa da nebi bilo povuci-potegni, a ona neće da se skine :mig:

dado3112
02.06.2011., 11:04
Dajte mi recite još samo par sitnica...kupio sam i mast u tubi za glavu jel mi je prodavač rekao da nakon 12sati rada utisnem to unutra pa kolko stane...a u uputama piše da se to puni na 3/4 i u pravilu samo ako se rade neki popravci na glavi?? A negdje sam več i pročitao da ni nesmije bit unutra puno po vrha masti jel se i onda pregrijava pa me sad zanima kaj je ispravno i kak da znam dal je 3/4 napunjeno ili više?
I da rekao je da slova na nožu idu uvijek prema gore..al nož je jednak kak god ga okrenem pa me zanima jel trebam na to pazit onda opče??
Danas budem skinuo glavu i probao stavit nož pa da vidim kak i to ide...
Hvala za sve savjete do sad...bili su u i više nego korisni...

Zvon
02.06.2011., 11:26
Otvori onaj šaraf s 13mm glavom, i pogledaj kolikoima masti unutra. Eventualno utisni malo. Ne moraš se bojati, mast bu izašla kroz lagere van i malo podmazala osovinu. Dolje to obriši, da ti ne skuplja travu i blato (kad skineš glavu).
Nož okreći povremeno da se jednakomjerno troši. Pazi pri montaži i nemoj zaboraviti skinuti rub štitnika.

I još nekaj, uzmi jedan fi 5 x 15mm imbus šaraf ili zakovicu i izbrusi mu glavu sa strane, da stane u rupu za blokadu glave. Magnet ga bude držal da ne ispadne, a on bude štitil da nejde blato i trava iznad glave :top:
Neznam jel imam koju sliku.

Ak te kaj zanima, pitaj.

tigo95
13.06.2011., 11:09
Evo i jednog padobranca na ovoj temi. Naime,starom se pokvario trimer (stihl).Ne znam koji model i kakvi su simptomi.Malo sam gledao po ovoj temi tražeći pouzdanog servisera. Našao sam Hajster servis koji je netko hvalio no ne znam da li servisiraju stihl ( trebat će ih nazvati, ali trenutno ne znam model trimera ). Zamolio bi vas koji imate više iskustva sa serviserima da mi preporučite nekog (po mogućnosti zapadni dio Zagreba) tko bi to mogao pogledati i napraviti kako treba. Hvala svima!!

zvizdan
13.06.2011., 22:20
..... svaku subotu ujutro spominjem majku onome koji je izmislio ta čudovišta....

Zvon
13.06.2011., 22:41
Onda ostani spavati u gradu...

boromir
19.06.2011., 12:55
Ljudi može pomoć?
Trimer Jonsered GT 32L, star 7 godina, dobro pali, membrana promijenjena prošle godine, filter zraka novi, ler malo prejak (ne smeta me). Problem: ostaje u punom gasu kad otpustim ručicu gasa. Gledao sam sajlu, podmazivao je, čini se sve OK. Gas se smanji tek kad prstom pritisnem onaj limić kod rasplinjača koji sajla pomiče. Kad ručicu gasa otpustim, taj limić se vrati u početni položaj, ali se gas smanji tek kad ga ja još prstom malo poguram, možda 1 milimetar. Nadam se da sam dobro opisao problem. Što učiniti?
Zahvaljujem
Pozdrav

Armstrong
19.06.2011., 16:28
Ljudi može pomoć?
Trimer Jonsered GT 32L, star 7 godina, dobro pali, membrana promijenjena prošle godine, filter zraka novi, ler malo prejak (ne smeta me). Problem: ostaje u punom gasu kad otpustim ručicu gasa. Gledao sam sajlu, podmazivao je, čini se sve OK. Gas se smanji tek kad prstom pritisnem onaj limić kod rasplinjača koji sajla pomiče. Kad ručicu gasa otpustim, taj limić se vrati u početni položaj, ali se gas smanji tek kad ga ja još prstom malo poguram, možda 1 milimetar. Nadam se da sam dobro opisao problem. Što učiniti?
Zahvaljujem
Pozdrav

Kupi novu sajlu, trošak cca 30kn

Armstrong
19.06.2011., 16:29
Evo i jednog padobranca na ovoj temi. Naime,starom se pokvario trimer (stihl).Ne znam koji model i kakvi su simptomi.Malo sam gledao po ovoj temi tražeći pouzdanog servisera. Našao sam Hajster servis koji je netko hvalio no ne znam da li servisiraju stihl ( trebat će ih nazvati, ali trenutno ne znam model trimera ). Zamolio bi vas koji imate više iskustva sa serviserima da mi preporučite nekog (po mogućnosti zapadni dio Zagreba) tko bi to mogao pogledati i napraviti kako treba. Hvala svima!!

Ma bilo koj, princip je jednostavan. Ako imaš susjeda koji se imalo kuži u takve stvari, če ti popraviti.

boromir
20.06.2011., 21:00
Kupi novu sajlu, trošak cca 30kn
OK, mada mi se sajla čini u redu, ali opet, tko zna... Još sam nešto zaboravio. Ponekad se trimer guši i gasi se kad pritisnem gas. Otpustim i opet radi OK. Onda ga tako jedno vrijeme turiram, on crkava, sve dok jednom ne uhvati i radi ispravno. Napomena:filter zraka kupljen novi prije 7 dana (negdje sam pročitao da filter ima veze s tim).
Hvala.
Pozdrav

zveki12
20.06.2011., 22:35
OK, mada mi se sajla čini u redu, ali opet, tko zna... Još sam nešto zaboravio. Ponekad se trimer guši i gasi se kad pritisnem gas. Otpustim i opet radi OK. Onda ga tako jedno vrijeme turiram, on crkava, sve dok jednom ne uhvati i radi ispravno. Napomena:filter zraka kupljen novi prije 7 dana (negdje sam pročitao da filter ima veze s tim).
Hvala.
Pozdrav
Mogao bi biti filter goriva ili karburator.Jedno od to dvoje je, to je sigurno.Promjeni filter goriva pa češ vidjet,sretno.

mskrin10
24.06.2011., 20:58
Bok..
kupujem flaksericu... uzel bi kavasaki... i sad pratim modele TJ 27 E i TJ 35 E..
http://www.kawpowr.hr/trimeri.html

i sad neki dan vidim te modele u bauhausu i pevecu... samo što su crveni..???
u bauhausu cijena je 3300 kn za TJ 27 E...
a takva ista u pevecu... 2300 kn... sad na nekoj akciji...
i veli mi tip da je motor original japanski,, a sve drugo radi netko drugi pa je zato jeftinija...
zna li netko šta o tome..??
izdvojil bi oko 2500 kn za flaksericu.. nemora baš biti kavasaki...

NOA73
25.06.2011., 22:46
hrrrrr

bosanacc
26.06.2011., 14:21
prije par dana kupio sam u pevcu trimer tj45e kosio sam sa njim oko 5duluma bez ikakvih problema trimer stvarno kosi super i raspito sam se naokolo nezz kolko je to točno al svako je zadovoljan sa njim sad bi htjeo čut i vaša misljenja koji sa time baratate već dugo

NOA73
26.06.2011., 17:44
Kaj je Armstrong nepiše ti se nešto.

bosanacc
27.06.2011., 14:48
ako mislis na mene to je kawasaki tj45e

Zvon
27.06.2011., 15:06
To ti je SARP stroj. Samo je motor Kawasaki. Malo je prijenos prenježan za taj motor, a sam trimer (za moj ukus) proizvodi previše vibracija. Vrijedi novce koje košta, ali se nemre mjeriti niti s OleoMacom, Husqvarnom ili pak Stihlom.

Armstrong
27.06.2011., 15:33
Kaj je Armstrong nepiše ti se nešto.

Baš i ne :D