PDA

View Full Version : Motorna kosilica / trimmer

stranice : 1 2 [3] 4

mikidragi
28.06.2011., 17:43
poz svima.

stilhova glava za trimer ( automatska) koji je princip njenog rada?

Lee Champa
28.06.2011., 18:45
poz svima.

Kad se pritisne (lupi po zemlji) centralni gumb (oko fifi 50) glava se zakrene i struna "iskoći" za 25 mm (jedan inč). Nemoj to raditi - lupanje po tlu:top:
Pritisni rukom i izvuci strunu za jedan zub, dulje će trajati trimer (jer ti si ga platio)!:top:

Armstrong
28.06.2011., 18:57
Kad se pritisne (lupi po zemlji) centralni gumb (oko fifi 50) glava se zakrene i struna "iskoći" za 25 mm (jedan inč). Nemoj to raditi - lupanje po tlu:top:
Pritisni rukom i izvuci strunu za jedan zub, dulje će trajati trimer (jer ti si ga platio)!:top:

Rekao je za automatsku, a ne za poluautomatsku!!!!

Armstrong
28.06.2011., 19:01
poz svima.

Eh, da, ja isto imam takvu glavu koja sama izbaciva flkas kada ostane 3cm (ili više-nisam ziher). jako je praktična stvar i nema onog zejebavanja sa stiskanjem o podlogu.

Kako funkcionira, dugo sam razmišlja kako, ali mislim da sam skužil.
To mi nije nitko znal objasniti kako funkcionira: niti serviser niti prodavač, niko.
Glava je inače na užasno jednostavno principu napravljena, tako da se njezina središnja os može okretati u drugom smjeru, ali ima zubce, tako da kad se ručno okrene osjeti se kako poskakiva.

Mislim , da funkcionira tako da kad je ostalo vrlo malo flaksa, da se flaks dukčije vitoper u zraku (za vrijeme vrtnje), pa potakne tu središnju os koja se onda zaokrene za 2 ili 3 zupca i ispusti flaks van.

Velim, nigdje nisam konkretno našel objašnjenje, ali po mom razmišljanju bi trebalo biti nešto na fori centripetalne i centrifugalne sile.

Lee Champa
28.06.2011., 19:19
Rekao je za automatsku, a ne za poluautomatsku!!!!

:top:

mikidragi
28.06.2011., 20:51
Eh, da, ja isto imam takvu glavu koja sama izbaciva flkas kada ostane 3cm (ili više-nisam ziher). jako je praktična stvar i nema onog zejebavanja sa stiskanjem o podlogu.

Kako funkcionira, dugo sam razmišlja kako, ali mislim da sam skužil.
To mi nije nitko znal objasniti kako funkcionira: niti serviser niti prodavač, niko.
Glava je inače na užasno jednostavno principu napravljena, tako da se njezina središnja os može okretati u drugom smjeru, ali ima zubce, tako da kad se ručno okrene osjeti se kako poskakiva.

Mislim , da funkcionira tako da kad je ostalo vrlo malo flaksa, da se flaks dukčije vitoper u zraku (za vrijeme vrtnje), pa potakne tu središnju os koja se onda zaokrene za 2 ili 3 zupca i ispusti flaks van.

Velim, nigdje nisam konkretno našel objašnjenje, ali po mom razmišljanju bi trebalo biti nešto na fori centripetalne i centrifugalne sile.

ma imao sam ovu poluautomatsku, pa sam dobio sad automatsku.

znači samo gas i šišaj. hvala dečki:top:

Armstrong
28.06.2011., 20:56
ma imao sam ovu poluautomatsku, pa sam dobio sad automatsku.

znači samo gas i šišaj. hvala dečki:top:

Ma, automatika je zakon :top:

Bio sam naučen na klasiku, gdje sam ručno odmotaval flaks,pa sam prešel na poluautomatiku koja me nervirala do boli, a s automatikom sam se preporodil :top:

Zvon
28.06.2011., 21:49
A koliko ta flaksa troši?

Armstrong
28.06.2011., 21:56
A koliko ta flaksa troši?

Ne žimku??

Isto koliko i svaka druga. Na kraju ostane 20-ak cm flaksa kojeg nije mogla više postepeno bacati već ti 20-ak cm-a baci cijelog van.

Zvon
28.06.2011., 22:05
Troši ga brže, jer ga stalno izvlači. Netko je negdje, možda čak i na ovom forumu, napisal upravo to i da želi poluautomatsku glavu.

Armstrong
29.06.2011., 09:33
Troši ga brže, jer ga stalno izvlači. Netko je negdje, možda čak i na ovom forumu, napisal upravo to i da želi poluautomatsku glavu.

Ej, nije istina da ga stalno razvlači :nono:
Jbg kad ostane jedno 5cm ostputi žinju do štitnika.
Pa nije to stalno.
Recimo, imam tlakavce pa mi se neda špricati drać koji raste kroz njih, i onda kosim s trimerom i to je onda vrlo korisno jer se po beton brzo potroši flaks, pa ga glava mora ćešće otpuštati.

Inače nije nikakva razlika u potrošnji. Imao sam prije poluautomatsku i isto je bilo što se potrošnje tiče.

Ti možda želiš reći da ako je flaks duži ( otpušteni) da se brže potroši ili :misli:

rib@
29.06.2011., 10:24
Kolega je isto imal automatsku glavu i zamjenil ju poluautomatskom jer je trosila puno flaksa.
Problem je kod automatike da ne izbaci flaks do stitnika nego preko pa ga noz odreze, dok kod poluautomatske ti sam mozes regulirati da li ce izbaciti na krace od stitnika ili dulje.

Zvon
29.06.2011., 11:11
Kolega je isto imal automatsku glavu i zamjenil ju poluautomatskom jer je trosila puno flaksa.
Problem je kod automatike da ne izbaci flaks do stitnika nego preko pa ga noz odreze, dok kod poluautomatske ti sam mozes regulirati da li ce izbaciti na krace od stitnika ili dulje.
Amstrong, eto ti odgovora.

Armstrong
29.06.2011., 12:05
Amstrong, eto ti odgovora.

Ok :top: , ali i dalje, za mene je automatika :top: ,poluautomatika :flop:

Zvon
29.06.2011., 12:19
Neznam koju klasu stroja imaš, no za strojeve male snage možda ima smisla. Za strojeve veće snage (iznad 2ks, za profi upotrebu) to nije opcija. Na prošlom trimeru sam imal glavu s ručnim izvlačenjem. Izvrsna i robustna glava, a jedini je problem bil kad pukne flaks i ostane unutra. Poluautomatska glava koju sad koristim je sasvim dobra i pouzdana i ne mislim da bi automatska bila (meni) neko poboljšanje.
Pitaj cestare kakve glave koriste ;)

Armstrong
29.06.2011., 13:20
Neznam koju klasu stroja imaš, no za strojeve male snage možda ima smisla. Za strojeve veće snage (iznad 2ks, za profi upotrebu) to nije opcija. Na prošlom trimeru sam imal glavu s ručnim izvlačenjem. Izvrsna i robustna glava, a jedini je problem bil kad pukne flaks i ostane unutra. Poluautomatska glava koju sad koristim je sasvim dobra i pouzdana i ne mislim da bi automatska bila (meni) neko poboljšanje.
Pitaj cestare kakve glave koriste ;)

Moja kosilica je više za hobby, 1ks.

Inače cestari isto imaju automatiku (barem kod mene) :)

Schummi
29.06.2011., 22:23
Pozdrav,

kupujem novu flaksericu za košnju oko kuće pa imam par pitanja i nadam se da ću od vas dobiti prave odgovore. Planiram uzeti stihl ili husqarnu u cjenovnom razredu oko 1500-1700 kuna i takve kosilice imaju snagu motora od 0.8 KS. Površina za kositi je otprilike ovakva: dužina je oko 100 metara a širina je 2-3 metra ovisi o dijelu dvorišta i nakošeno je tako da kosilica na guranje ne dolazi u obzir. 15-ak godina sam imal flaksericu koja je radila svoj posal kako spada, problem je kaj se ne mogu sjetiti koja je bila snaga motora, a prošlo ljeto sam ju bacil u otpad jel se polagano raspadala i nije bilo smisla ju popravljat svako malo. Sljedeći rang sithla ili husqarne bi bili trimeri od 1.1 KS a cijena oko 2500 kuna više manje. Glavno pitanje je da li je tih 0.8 KS dovoljno za pokositi planiranu površinu jedno 10 puta na godinu ili kupiti tu skuplju od 1.1 KS ili čak više? Stvarno si ne mogu predočiti kolika je to razlika. Mislim da ta stara nije imala preko 1 KS, a kosil sam sa njom otprilike 2 sata sa pauzama oko namatanja flaksa i sl.

Armstrong
30.06.2011., 11:44
Pozdrav,

kupujem novu flaksericu za košnju oko kuće pa imam par pitanja i nadam se da ću od vas dobiti prave odgovore. Planiram uzeti stihl ili husqarnu u cjenovnom razredu oko 1500-1700 kuna i takve kosilice imaju snagu motora od 0.8 KS. Površina za kositi je otprilike ovakva: dužina je oko 100 metara a širina je 2-3 metra ovisi o dijelu dvorišta i nakošeno je tako da kosilica na guranje ne dolazi u obzir. 15-ak godina sam imal flaksericu koja je radila svoj posal kako spada, problem je kaj se ne mogu sjetiti koja je bila snaga motora, a prošlo ljeto sam ju bacil u otpad jel se polagano raspadala i nije bilo smisla ju popravljat svako malo. Sljedeći rang sithla ili husqarne bi bili trimeri od 1.1 KS a cijena oko 2500 kuna više manje. Glavno pitanje je da li je tih 0.8 KS dovoljno za pokositi planiranu površinu jedno 10 puta na godinu ili kupiti tu skuplju od 1.1 KS ili čak više? Stvarno si ne mogu predočiti kolika je to razlika. Mislim da ta stara nije imala preko 1 KS, a kosil sam sa njom otprilike 2 sata sa pauzama oko namatanja flaksa i sl.

Čuj neznam kaj da ti velim, ja imam stihl fs 55, snage 1,1ks, i ja sam prezadovoljan. Kosio sam travu visine 2,5metra, i to sam trošio 3rezervara bez prestanaka i radi ko nova. Kasnije sam stavil nož umjesti flaksa i tada je išlo još brže.
Probaj nekak skupiti lovu barem za 1ks , ili pak pogledaj po oglasnicima, baš sam gledao i ima jedan fs 55 na njuški za 250€

NOA73
02.07.2011., 21:58
Bok momci novi sam na ovom forumu,pročitao sam toga dosta a i sam sam u nekoj fazi kupnje flakserice imam malu Homelajticu mislim da je 1,1ks stara je 10god. Solidno to služi malo me faka kod paljenja,promjenio sam membrane vrat i udarnu glavu na njoj,svječicu nisam mjenjao samo kontroliram zazor.Htio bih si uzeti husqvarnu o kojoj svi manje više brijemo da je to to 335rx, ali stigao novi model 535 i nije mi jasno da ima slabije rezultate.Nisam htio kupiti zimus 335 za 4000tkn malo sam taktizirao pa neka sada dam 600kn više za lošiji model. Pozdrav molim vaše mišljenje!

Zvon
03.07.2011., 08:10
535 ti je mehanički identičan 335, no samo ima manje opreme i veću cijenu. Strpi se do idućeg proljeća, pa možda bude kakva akcija.
U međuvremeanu nazovi sve dealere, i raspitaj se možda imaju još koji primjerak 335-ice

NOA73
04.07.2011., 21:22
Zvao sam neke dilere i nemaju 335 malo ih pitam koja je razlika u modelu kažu da nema gumeni amortizer na ručkama sve ostalo isto osim cijene. Neznam jel ima itko kakova iskustva sa MTS-om firma u Ivaniću.Prodaja kosilica, servis, rezervni djelovi itd.

Zvon
04.07.2011., 22:47
nazovi sve koje znaš u Hr. Ne vjerujem da se nebi našla jedna negdje.
Točno su ti rekli u MPS-u.
Ovaj AV sustav na ručki je bila jako dobra stvar i šteta kaj su ga izbacili.

dado3112
06.07.2011., 10:47
Pozdrav,
ja sam prije cca 2mj kupio 335 u eurovrtu na žitnjaku...( takodjer na zvonov prijedlog) onda su mi rekli da ih imaju još dosta...
stroj košta ali stvarno i vrijedi...
ja sam prezadovoljan...al opet za te novce i mora bit dobar...

HQV
06.07.2011., 12:04
nazovi sve koje znaš u Hr. Ne vjerujem da se nebi našla jedna negdje.
Točno su ti rekli u MPS-u.
Ovaj AV sustav na ručki je bila jako dobra stvar i šteta kaj su ga izbacili.

335RX je imao AV elemente na ručkama. Nasljednik 335 RX je 535RXT!

AV sustav na 535 nije izbačen. Postoje dva modela stroja od Husqvarne. Jedan je 535RX koji je bez AV elemenata na ručki, a drugi je 535RXT koji ima AV elemente na ručki.

Uvoznik se odlučio za 535RX umjesto za 535RXT.

NOA73
06.07.2011., 19:38
Zvone jel si vidio ovog stručnjaka HQV, prvi post a dečko sve kuži za taj detalj ipak me malo iznenadilo. Sigurno zna i cijenu oba modela JAVI SE,JAVI SE... malo šale nije na odmet.

Zvon
06.07.2011., 22:00
Napisal sam koji je model nasljednik starijeg modela na našem tržištu, ne ulazeći u tehničke finese.
Kakvu imaš korist od te informacije kad nemaš RXT u ponudi pri nama?
Bolje da je napisal gdje ima starih ili novih (boljih)modela za kupiti.
Unazad 5 godina stalno degradiraju opremu na modelu 335 Rx, tak da se ne čudim ovoj odluci da na tržište uvedu "novi", još degradiraniji model, a po višoj cijeni.

HQV
07.07.2011., 06:45
Napisal sam koji je model nasljednik starijeg modela na našem tržištu, ne ulazeći u tehničke finese.
Kakvu imaš korist od te informacije kad nemaš RXT u ponudi pri nama?
Bolje da je napisal gdje ima starih ili novih (boljih)modela za kupiti.
Unazad 5 godina stalno degradiraju opremu na modelu 335 Rx, tak da se ne čudim ovoj odluci da na tržište uvedu "novi", još degradiraniji model, a po višoj cijeni.

RXT će najvjerovatnije biti u ponudi sljedeće godine, budući se dosta korisnika žalilo što 535RX nema AV elemente. Cijena će zasigurno biti podosta veća od 535RX jer iz tog razloga nije, ove godine, uvezen na HRV tržište.
335RX više nema za kupiti u HRV. 535RXT također nema za kupiti u HRV jer nije uvezen!

Što se cijene tiće za 535RXT još ne mogu reći, ali biti će sigurno viša od 535RX.

HQV
07.07.2011., 07:20
HQV, insiderske informacije, ha?

Da!

Zvon
07.07.2011., 07:20
Ak se previše približe cijeni Stihl FS350, neće biti sreće s prodajom ;)

HQV
07.07.2011., 07:40
Ak se previše približe cijeni Stihl FS350, neće biti sreće s prodajom ;)

Da! To je istina! Ali cijene strojeva dolaze iz Švedske, tako da je teško na svoju ruku odrediti cijenu. Uvijek je stvar dogovora sa menađerima iz Švedske da se pozicionira cijenom kako bi se lakše konkuriralo na tržištu.

Uvijek je stvar pregovora, zato nisam ništa niti navodio oko cijene! To je u ovoj fazi samo nagađanje. Cijene se dobivaju pred kraj tekuće godine za sljedeću godinu i onda počinje pregovaranje...

U obzir se uzima konkurencija i kako se HQ želi postaviti na tržištu sa pojedinim modelom...

Zvon
07.07.2011., 17:35
HQV, inače sam fan Jonsereda, pa mi reci zakaj se taj brand zapušta?
Nekad je bilo na izbor modela ekvivalentnih s Husqvarninim, no danas nema više ekvivalenta 325/J2125, 335/535 u crveno-crnoj boji, jednako kao ni H346xp/ J2153; H372/J2171, npr. (naravno, amaterska 400 serija pila ima ekvivalente).
Drezga je izrasla na Jonseredu, jer Husqvarnu nisu niti zastupali, a sad tu marku svode na amaterske modele, kao da je se srame...
Razlika od 5%, koliko je Jonsered bil jeftniji, davalo je toj marki značajnu prednost.
Ovo naše područje je tradicionalno Stihlovo tržište i ako se gospoda Švedi misle širiti na njemu, mogu to samo cijenom i sve boljim proizvodima, a ne degradacijom modela.

HQV
08.07.2011., 06:45
HQV, inače sam fan Jonsereda, pa mi reci zakaj se taj brand zapušta?
Nekad je bilo na izbor modela ekvivalentnih s Husqvarninim, no danas nema više ekvivalenta 325/J2125, 335/535 u crveno-crnoj boji, jednako kao ni H346xp/ J2153; H372/J2171, npr. (naravno, amaterska 400 serija pila ima ekvivalente).
Drezga je izrasla na Jonseredu, jer Husqvarnu nisu niti zastupali, a sad tu marku svode na amaterske modele, kao da je se srame...
Razlika od 5%, koliko je Jonsered bil jeftniji, davalo je toj marki značajnu prednost.
Ovo naše područje je tradicionalno Stihlovo tržište i ako se gospoda Švedi misle širiti na njemu, mogu to samo cijenom i sve boljim proizvodima, a ne degradacijom modela.

Priča sa Jonseredom je dosta čudna. Pred nekoliko godina se pričalo kako će taj brand ugasiti. Onda su ipak odlučili da neće jer je dosta zemalja izraslo na Jonseredu i postoji veliki udjel kupaca na tržištu. Međutim sa godinama ga cjenovno rade sve neprivlačnijim, tako da mislim da će ga ipak s vremenom ugasiti ali na taj način da će ljudi odustati zbog prevelike cijene.
Ove godine Drezga nije uzela traktore i kosilice u ponudu zbog prevelike cijene. Husqvarna AB više ne razvija Jonsered kao što ga je razvijala prije, tako da je Jonsered program vrlo malen za izbor proizvoda.
Nažalost, prema svemu što se za sada vidi, Jonsered nema svjetlu budućnost! Mislim da je otežavajuća okolnost za Jonsered kupnja Gardene i hrpa podbrandova koji se trenutno nalazi u Husqvarni koji su cjenovno znatno niži.
Budući se menađment stalno mijenja, možda se promijeni i odluka vezana uz Jonsered, to će samo vrijeme pokazati.

Da smo Stihlovski kraj, to je istina. Najbolji pokazatelj je da ljudi ne dolaze kupiti motornu pilu, već "Štilovku"! :D

Zvon
08.07.2011., 07:36
Zanimljivo, Kanada, druga zemlja po veličini na svijetu, je tradicionalno tržište Jonsereda a ne Husqvarne. I oni se igraju s brandom???
Jednako tako kak su od nekad cijenjenog Partnera napravili brand igračaka (strojeva za kućne korisnike).

Da, izgleda da se više ne razlikuju kruške od jabuka. Jedino je važna kratkoročna zarada, a poslije toga prijeđi brigo na drugoga (na novu garnituru štetočina, ovaj, "menađera").

HQV
08.07.2011., 08:30
Da, novi menađeri donose drugačije vizije i drugačije strategije. Nije da se slažem sa njima, ali vrijeme će pokazati dali se odabire dobra strategija.

Sve više se povodi za statistikom i što većom zaradom. Ali švedski menađment je oduvijek bio poznat po pohlepi, u svim granama poslovanja!:rolleyes:

Armstrong
08.07.2011., 09:27
Zvon, i meni su nekako jonsered i partner :mig: .

Nekako mi je stihl ipak :top: , dok husqvarna mi se čini više ko igračke za djace- sve je puno plastike.

Napominjem da je to samo predrasuda i da su ti alati kvalitetni.

BundyBoy
14.07.2011., 08:05
Bok,

oprostite na offtopicu, gdje ima u Zagrebu za kupiti najeftnije
benzinsku kosilicu ?

hvala !

Klek
14.07.2011., 20:43
Baš sam danas naletio na husqvarnu 335 rx u jednoj trgovini. Ako još ima zainteresiranih za taj model nek mi se jave da im pošaljem broj. Cijena je cca 4500 kn. Trgovina je u karlovačkoj županiji.

filip2511
19.07.2011., 15:09
Baš sam danas naletio na husqvarnu 335 rx u jednoj trgovini. Ako još ima zainteresiranih za taj model nek mi se jave da im pošaljem broj. Cijena je cca 4500 kn. Trgovina je u karlovačkoj županiji.

Provjereno: 335RX je izbačena iz proizvodnje jer su puno zaribavali cilindri zbog pregrijavanja motora (razlog-pokl.motora nije dobro usmjeravao zrak za hlađenje),i još neke sitnice za koje ne smijem reći i zato je tu novi model 355rx kod kojega su riješene sve dječje bolesti...

dado3112
20.07.2011., 10:58
Dali mi netko može reči dali sa kružnom pilom Scarlett mogu drvenaste stabljike rezat. Za sve te kružne pile piše da su za travu. A imam jedan veči dio šikare, sa dosta višnji koje su iznikle same od sebe i to raste ko ludo...promjera su od 1 do 3-4cm...dali je opče kod kručne pile bitan promjer onoga što režem...
namontirao bi to na 335rx ali u katalogu od husqvarne onaj štitnik kružne pile nij e za moj model...sa trokrakim nožem me strah ovo rezat da se nekaj ne strga na trimmeru...
ima ko kakav savjet možda a da nije kupi il posudi motorku??

Armstrong
20.07.2011., 11:15
Dali mi netko može reči dali sa kružnom pilom Scarlett mogu drvenaste stabljike rezat. Za sve te kružne pile piše da su za travu. A imam jedan veči dio šikare, sa dosta višnji koje su iznikle same od sebe i to raste ko ludo...promjera su od 1 do 3-4cm...dali je opče kod kručne pile bitan promjer onoga što režem...
namontirao bi to na 335rx ali u katalogu od husqvarne onaj štitnik kružne pile nij e za moj model...sa trokrakim nožem me strah ovo rezat da se nekaj ne strga na trimmeru...
ima ko kakav savjet možda a da nije kupi il posudi motorku??

Ja sam s 4krakim nožem na stihlovom kosaču rezal drva promjera 10cm :D :top: . Neznam kako če tvoja, ali tvoja je ipak još malo jača

napominjem da je moja za hobby program- 1ks.

P.S samo pazi da ti ne odbaci flaksericu, meni se to desilo, ali kako sam jače držao flaksericu, nije nikamo otišla.

Pažul
20.07.2011., 17:10
trebam pomoć pri izboru benzinske flakserice a pošto se u to baš i ne kužim, puno bi mi pomogli s nekim prijedlozima.
znači ovak: mislim samo nekoliko puta na godinu kosit jednu malu ledinu tako da flakserica ne treba bit prejaka i profesionalna, ali opet ne bih htio niti neko smeće koje će se odmah pokvarit.
htio bih da me barem dugo posluži za to za kolko mi treba, a to je za nekoliko košnji kad mi trava bude preko glave.

čuo sam da su najbolje firme jonsered i ostale, ali to mi stvarno nije potrebno i preskupe su mi ipak za to kaj mi treba.
najbolje bi bilo da bude oko 800 kn, do tisuću kuna max.
ak bi mi htjeli preporučit neku takvu i još neko prodajno mjesto u zagrebu gdje bi se još mogao malo informirat i razgledat, bio bih vam jako zahvalan ;)

pozdrav

Zvon
20.07.2011., 19:45
Najavljena ti je zgodan trimer (http://www.lidl.hr/cps/rde/xchg/SID-B72E50AA-566A18D9/lidl_hr/hs.xsl/index_21313.htm)u Lidlu:

Zvon
20.07.2011., 19:47
Provjereno: 335RX je izbačena iz proizvodnje jer su puno zaribavali cilindri zbog pregrijavanja motora (razlog-pokl.motora nije dobro usmjeravao zrak za hlađenje),i još neke sitnice za koje ne smijem reći i zato je tu novi model 355rx kod kojega su riješene sve dječje bolesti...
Daj malo više podataka za ovo. Koji dio poklopca treba kupiti (kataloški broj), pa da se to zamijeni na 335?

Pažul
21.07.2011., 12:17
Najavljena ti je zgodan trimer (http://www.lidl.hr/cps/rde/xchg/SID-B72E50AA-566A18D9/lidl_hr/hs.xsl/index_21313.htm)u Lidlu:

jel to kaj valja?
malo mi je čudno da se u lidlu prodaju flakserice...

sad vidim da ću teško proć ispod 1000 kn ak želim neš kolko tolko kvalitetno.

Armstrong
21.07.2011., 13:38
jel to kaj valja?
malo mi je čudno da se u lidlu prodaju flakserice...

sad vidim da ću teško proć ispod 1000 kn ak želim neš kolko tolko kvalitetno.

Gle, prodaju ti takve stvari u lidlu.

Što se tiče ispod 1000kn.
Uvijek možeš naći ispod te cifre, ali kaj da ti velim, kvaliteta je :ne zna: upitna. .

Imaš stihl fs40 za 1476kn. :top:

Sakako bih ti tu flaksericu preporučil, naravno ako nemaš jedno 1000m2 i jedno 1,5m visoke trave. Onda baš i neće dugo trajati.
Ako pak imaš malo manje zahtjevan teren, onda ju definitivno uzmi.

Zvon & Co.
Takve flakserice, (kakvu si ti Zvon stavil) nisu loše, ali im je glavna mana ( kod skoro svih) da upravo na tom spoju kardana na sredini i najbrže odlaze.
Več kroz kakvih godinu dana, se zglodaju utori, pa se sva flakserica trese i ne mine joj servis.

huskybucka
21.07.2011., 18:36
trebam pomoć pri izboru benzinske flakserice a pošto se u to baš i ne kužim, puno bi mi pomogli s nekim prijedlozima.
znači ovak: mislim samo nekoliko puta na godinu kosit jednu malu ledinu tako da flakserica ne treba bit prejaka i profesionalna, ali opet ne bih htio niti neko smeće koje će se odmah pokvarit.
htio bih da me barem dugo posluži za to za kolko mi treba, a to je za nekoliko košnji kad mi trava bude preko glave.

čuo sam da su najbolje firme jonsered i ostale, ali to mi stvarno nije potrebno i preskupe su mi ipak za to kaj mi treba.
najbolje bi bilo da bude oko 800 kn, do tisuću kuna max.
ak bi mi htjeli preporučit neku takvu i još neko prodajno mjesto u zagrebu gdje bi se još mogao malo informirat i razgledat, bio bih vam jako zahvalan ;)

pozdrav

Buđet ti nije veliki, al malo ti faali za ovu:
http://www.njuskalo.hr/oprema-obrada-tla/trimer-flakserica-sthil-fs-40-oglas-2936408
Inace ako kupis bilo koju sa zavijenom sipkom, kosi cesce travu, ako mislis cekati da ti dode preko glave-za to ti treba ravna s nozem.

Armstrong
21.07.2011., 19:01
Buđet ti nije veliki, al malo ti faali za ovu:
http://www.njuskalo.hr/oprema-obrada-tla/trimer-flakserica-sthil-fs-40-oglas-2936408
Inace ako kupis bilo koju sa zavijenom sipkom, kosi cesce travu, ako mislis cekati da ti dode preko glave-za to ti treba ravna s nozem.

takvu sam mu i ja preporučil, samo 100kn skuplju, ( cijena s unikomerca)

huskybucka
21.07.2011., 19:06
takvu sam mu i ja preporučil, samo 100kn skuplju, ( cijena s unikomerca)

Pa to mu i je najbolji izbor, pod uvjetom da cesce kosi, jel ako jako trava naraste, tesko ide s flaksom, nego treba noz.

Pažul
22.07.2011., 13:28
ok, hvala na savjetima i preporukama!
onda ipak neću čekat da mi trava bude preko glave.
e još samo jedno pitanje:
danas sam u bauhausu vidio partner colibri II s (http://www.partner.biz/se/produkter/trimmers-och-rojsagar/colibri-ii-s/) za 800 kn, jel ima netko kakvih iskustava možda?
na webu nema baš puno informacija o tome, a stranica im nije na engleskom tak da nisam baš puno saznal o toj flakserici.
kolko sam skužil partner je isto dost kvalitetna firma, makar im je ovaj model valjda među najslabijima. jel ima uopće kod nas neki njihov servis i jel su dostupni rezervni dijelovi? ako nisu, onda ipak ništa od toga makar bi možda mogla bit dobra za mene.
znam da je ovo što ste vi preporučili sigurno bolje, al još se ne mogu odlučit..
još jednom hvala na informacijama!

Armstrong
22.07.2011., 16:21
ok, hvala na savjetima i preporukama!
onda ipak neću čekat da mi trava bude preko glave.
e još samo jedno pitanje:
danas sam u bauhausu vidio partner colibri II s (http://www.partner.biz/se/produkter/trimmers-och-rojsagar/colibri-ii-s/) za 800 kn, jel ima netko kakvih iskustava možda?
na webu nema baš puno informacija o tome, a stranica im nije na engleskom tak da nisam baš puno saznal o toj flakserici.
kolko sam skužil partner je isto dost kvalitetna firma, makar im je ovaj model valjda među najslabijima. jel ima uopće kod nas neki njihov servis i jel su dostupni rezervni dijelovi? ako nisu, onda ipak ništa od toga makar bi možda mogla bit dobra za mene.
znam da je ovo što ste vi preporučili sigurno bolje, al još se ne mogu odlučit..
još jednom hvala na informacijama!

Rekao sam ti već prije za taj spojni dio gdje je sajla/ili kardan.
Baš zato su te flakserice jeftinije jer imaju taj spojni dio, koji brzo odlazi ( već nakon godinu dana), teško se popravlja i dijelove onda treba čekati.

Ako baš hočeš žblj kvalitetu ispod 1000kn, onda barem probaj naći bez te spojnice- mora biti u komadu :top: :rofl:

HQV
25.07.2011., 15:24

Oprosti na izrazu, ali ovo je jedna od žešćih idiotarija koje sam čuo u zadnje vrijeme!!!

Ako se može znati, gdje si to provjerio i sa kime? Kada već plasiraš takvu informaciju, bilo bi zgodno znati i izvor te informacije!

Nadalje, nemoj raspravljati o nećemu u što nisi upućen, jer pružaš krive informacije i među upućenim ljudima ispadaš kreten!

Husqvarna 335Rx nije promijenjen u 355Rx, već je promijenjen u 535Rx. Razlog zašto je promijenjen u 535 je taj što će profesionalni trimeri biti označeni brojkom 5XX.

Nadalje, 335Rx nije zaribavao zbog poklopca cilindra (tko god ti je dao taj podatak???), a čak štoviše nije niti izbačen iz prodaje jer je zaribavao!!! Službeni podatak je da je bilo cca 30 zaribavanja (zbog različitih uzroka) na 1.105 kom prodanih trimera u nešto manje od 3 godine!

Ako te interesira nešto više, slobodno pošalji PM, pa ćeš dobiti više podataka koji te interesiraju, samo nemoj drobiti gluposti po forumu!!! :top:

@Zvon: Nema zamjenskog poklopca za 335Rx, jer to što je ovaj korisnik gore napisao ne stoji!

nemo01
15.09.2011., 10:18
dečki ovak- terbao bih klip od partner B 261 ili Mcculoch Cabrio 261 (imaju iste motore s obzirom da je oboje pod elektroluksom) pa ak neko ima polovno ili zna kak nabaviti, molim za pomoć

nemo01
20.09.2011., 11:56
kava je homelite F 3040? kakve su općenito homelite kvalitete?

Mustercro
12.10.2011., 08:16
Pozz ljudi, evo tražio sam prek google-a, pa sam naso ovaj topic, ugl, trebala i mi pomoc u vezi flakserice Stihl FS 36, znam da je vec stara, sve to stoji, ali radila mi je najormalnije, i sad zadnji put kad sam iso kosit, jedva sam ju upalil i cudno je radila, puno slabije nego inace i ko da se muci, a ak pustim gas da stane, ugasi se. Ugasio sam ju, svjećica joj je bila prevruća za 3 min košnje, skroz crna, a očistio sam ju prije nego kaj sam išel kosit, i vise ju nisam mogo upalit, filter je uredu! Pošto vidim da se velka većina vas dosta kuži u kosilice, predpostavljam da znate u čemu bi mogo bit problem, dal moram promjenit svjećicu ili treba podesit ona dva šerafa (gorivo-zrak) makar neznam koji je za zrak a koji za gorivo, ili nešto drugo!!! Ugl imam još jednu flaksericu, ta je dosta jača od ove, ali na njoj koristim nož i nemam glavu za flax, a ovu fs 36 koristim za travu i sl i dovoljna mi je pa bi ju rado popravio ako nije prevelik kvar!!!
Unaprijed hvala

zmiklauz
12.10.2011., 09:44
[QUOTE=Mustercro;36185780]Pozz ljudi, evo tražio sam prek google-a, pa sam naso ovaj topic, ugl, trebala i mi pomoc u vezi flakserice Stihl FS 36, znam da je vec stara, sve to stoji, ali radila mi je najormalnije, i sad zadnji put kad sam iso kosit, jedva sam ju upalil i cudno je radila, puno slabije nego inace i ko da se muci, a ak pustim gas da stane, ugasi se. Ugasio sam ju, svjećica joj je bila prevruća za 3 min košnje, skroz crna, a očistio sam ju prije nego kaj sam išel kosit, i vise ju nisam mogo upalit, filter je uredu!

svijećica je uvijek vruća kad stroj i jako kratko radi

Moguće da su membrane, garež oko karike...

RENT-A-IDIJOT
05.01.2012., 20:32
Pozdrav...

Planiram kupit motornu kosilicu ili ti ga timer i sad mi treba pomoć.
Plan je uzet jaču jer bi se s njom kosila i trava i razno raslinje a i valjda jača duže traje :D

E sad... ja sam zasad spao na 3 marke

STIHl, SOLO, i HUSQARNA... te to neznači da mi je to jedini izbor.

Dakle zanimaju me vasa iskustva s ovima te ako imate jos kakvu za preporučit i naravno da je jako bitno njeno odrzavanje tk izbor rezervnih dijelova i servisa (mada sam automehaničar i mehanika mi je svakodnevna stvar)

Malo guglah i eto idemo redom.
STIHL: http://www.unikomerc-uvoz.hr/default.asp?content2.asp?FlashID=3144

FS 240 C E 2,3 kW/KS 37,7 cm3 7,4 kg 5.166,00 kn

SOLO : http://www.solo.hr/katalog.php?kateg=2&sub=3

154 PROFI 3,1 KS 54,20ccm 8,30 Kg 4.551,00 kn

Husquarna : http://www.husqvarna.com/hr/homeowner/products/compare-brushcutters/?nid=233965,356044,356310

143R-II je ajmo rec jeftiniji od top modela al uzet je za usoporedbu
41,5 cm³ 2,01 KS 7,6 kg 3.799,00 kn

Solo je evo naj jači al i naj teži al i cijenovno u sredini dok je štil najskuplji i nesto jaci od naj jeftinije husqarne....

Cijena sola i husqarne je valjda s pdv-om....

Hvala unaprijed

Armstrong
05.01.2012., 20:40
Kam si ti već krenul kositi. Čekaj još 3-4mjeseca, još niti poštenog snijega nismo vidli :D

Zvon
05.01.2012., 20:57
A zakaj si izostavil H535? Ona ti je 2,2ks i 6,3kg. Cjenovno poput SOLO-a.
Ili ti je tp prenježno?

RENT-A-IDIJOT
05.01.2012., 21:32
presudilo ovo : Standardne dvostruke naramenice iako nekontam kakvu to ona ima šemu kačenja na tjelo :)

p.s neidem kosit al kontam da su cijene niže zimi a i odi u nas na jugu je evo 11 c :)

Zvon
06.01.2012., 06:47
Nisam baš shvatil kaj si štel reći z naramenicama???
Nemaju ni ove druge drugačije naramenice.
Neznam od kud si, no u Zadru sam videl još jednu H335Rx s manjom cijenom i boljom opremom ;)

spyker22
06.01.2012., 08:55
presudilo ovo : Standardne dvostruke naramenice iako nekontam kakvu to ona ima šemu kačenja na tjelo :)

p.s neidem kosit al kontam da su cijene niže zimi a i odi u nas na jugu je evo 11 c :)
Nek ti to ne presuđuje jer su te naramenice lošija opcija :mig: ..kod 535Rx ti stoji prazan krug što ne znači da ne dobiješ naramenice, naprotiv - dobiješ još bolje. To ti je ono ispod što stoji kao Balance 35, ali još bolje su ti Trio Balance. Te ti preporučujem.

Kad sam kupova trimer i sam sam vaga koji kupiti. U igri je bio Stihlov FS120, tada na zalazu karijere, i neka jeftinija Husquarna. 120-ku je zaminio FS130 koji dolazi s novim motorom i po nekim recenzijama bio je čak lošiji od FS120, a cijenovno je bio nešto jeftiniji od jače Husquarne 335Rx.
Kad sam vidio da uz Stihlov dobiješ samo nož, da moram kupit dodatno i glavu, skonta sam da na kraju tada već provjereni model 335Rx ispadne povoljniji od Stihla jer dobiješ i nož i glavu, a ja sam tada dobio i Trio Balance uz trimer. E sad, jel bila kakva akcija ne znam ti reć (standardne prolitnje akcije su već davno bile prošle), al dali su mi ih rekavši mi samo da Trio Balance dolaze uz 335Rx. Naramenice su odlične.

Dodatno sam samo zaminio glavu nadoplativši 60-70 kuna jer je na T45 glavi dodatni ležaj koji je bolje rješenje od standardne glave. Ovo sam sve pokupio s foruma i nisam pogrišio :D

Prezadovoljan trimerom. Nikad ni najmanjih problema, a litos je kosio i kosio.

Možda ti je bolje pričekati još kojih misec-dva dana ako ti nije priša pa će ti krenit akcije. Možda ti se i Stihl pokaže povoljniji jer svi u to vrime znaju davat dodatnu opremu..ili bolje glave (Stihl daje i glavu i nož na akcijama) ili ulje ili štitnik za lice...

huskybucka
06.01.2012., 09:26
Nisu ti bas cijene nize zimi...
U proljece kad pocinje sezona kosnje, obicno ducani s kosilicama imaju popuste...
Bar je tako sa Stihlom, a mislim i s drugima...:)

RENT-A-IDIJOT
06.01.2012., 10:43
primjeno na znanje a o kosilicama tj opremi neznam ništa :) kosih dost puta s nekom sihl-ovkom i to je to.... nije bila moja pa i neznam opcije opreme i tih tregera tj naramenica... itd itd....
Spyker tvoj savjet mnogo znaci... slobodno piši sve sto god znas...

Zvon
06.01.2012., 12:51
Rekoh, neznam od kud si. U ZD ima jedna 335Rx. Vjerojatno ima i Trio Balance. No, ono važnije kaj ima je AV sustav na ručkama (to novi model 535 nema). 335 imam 5 godina i definitivno je najbolji trimer kojeg sam imal. Najveća prednost mu je mala masa, a i zanemarljiva potrošnja (za dvotaktni stroj). Ovo za T45 glavu isto stoji i definitvno je to najbolja Husqvarnina glava, iako sad i T35x glave imaju lager. Pitaj pri kupnji kakva je glava, pa onda odluči.

spyker22
06.01.2012., 13:37
primjeno na znanje a o kosilicama tj opremi neznam ništa :) kosih dost puta s nekom sihl-ovkom i to je to.... nije bila moja pa i neznam opcije opreme i tih tregera tj naramenica... itd itd....
Spyker tvoj savjet mnogo znaci... slobodno piši sve sto god znas...
Ja sam ti zapravo novi u tome svemu, a na kupnju me je svojim postovima usmjerio upravo kolega forumaš Zvon, koliko se sićam. Nisam tražio savjete ni sudjelova u raspravama, nego sam čita što ljudi pišu i eto odlučio se. Ima još savjeta i na drugim forumima koje sad neću reklamirati, a čini mi se da je Zvon i tamo aktivan. Kupio sam i vidim da nisam pogrišio.

335Rx (sad 535Rx) je zapravo u klasi sa Stihlovom FS350, a lakša je od FS350 i jeftinija. Kad sam kupova (dvojeći na kraju između 335Rx i FS130) presudilo je to što, u konačnici za istu cijenu, dobijem jači trimer s boljom opremom naspram relativno novoj izvedbi 4-mix motora. Doduše sad sam izopćenik u mistu jer je Stihl u mom kraju Bog i batina, al ja baš guštam kontru tuć :zubo:
Inače, nemam nikakvih primjedbi. Nikad nije zašteka, pali bez problema, lagan je za rukovanje, jednostavno se minja glava/nož, meni bolji i jednostavniji sistem namatanja flaksa nego kod Stihla, a ni potrošnja mu nije velika.

I za kraj..da sam tada kad sam kupova trimer ima neku šemu za pribacit ga u RH, u Hercegovini bi bio kupio već provjereni FS120, prvi trimer s kojim sam radio. Već se tada u Hrvatskoj više nije moga nabavit. Cijena za gotovinu mu je bila 15% povoljnija i košta bi me nešto manje od 3500 kuna ako se dobro sićam, s tim da se uza nj dobije i glava i nož, a i litra ulja. Hercegovci su darežljiviji :D
Možda se još može doć do njega ako ti imaš načina za pribacit ga i ako ga imaju još u ponudi :D

spyker22
06.01.2012., 13:45
Rekoh, neznam od kud si. U ZD ima jedna 335Rx. Vjerojatno ima i Trio Balance. No, ono važnije kaj ima je AV sustav na ručkama (to novi model 535 nema).
Koliko sam skužio ekipa u Husquarni svakim novim modelom skine nešto s mašine :rofl: ..prvo je iša ća tempomat pa sad antivibracijski..nadam se da neće nastavit s tom praksom :D

RENT-A-IDIJOT
06.01.2012., 16:49
Nekad davno sam imao Partnerku motorku i nažalost takvih vise nema za naci.. i stihl je i u mene "bog i batina" a opet čujem da ima stihl iz turske i stihl iz njemačke i ovaj švapskli da je kao kvalitetniji.
Hercegovina mi je jako blizu pa mi možeš PM-at to gdje si to nasao a ja je lako prebacim jer imam neke frendove gore pa im okosim nesto i uprlajm kosačicu i prebacim je kao kortištenu... :)

Znači imaš husqarnu i nemas problema s djelovima tipa ako ode glava timera il sl pa se dade narucit nova i sl....

Jebg jednom kupujem i nebih se zafrknuo....

spyker22
06.01.2012., 18:49
E sad mi još reci da je i tvoja Partnerica bila P65 hahaha...moja još radi.
Ne znam za Stihl. Kina se nešto spominjala, da se tamo sklapaju, al danas je ionako sve u Kini pa se ne bi ni tome čudio.

Što se dijelova tiče, nemaš brige. Usudio bi se reć da servisna mreža i nabava dijelova nimalo ne zaostaje za Stihlom, a u nekim trgovinama su i jači od Stihla. Vidi se da su ozbiljni igrači, a i stranica na webu im je ozbiljna pa možeš pogledat.

spyker22
07.01.2012., 16:43
Bilo mi usput pa evo: cijena za FS120 - 1061 KM, za gotovinu 902 KM (kaže čovik: 'Donesi 900 maraka i nosi!' :rofl:) što će reć 3490 kuna po službenom tečaju. E sad ne znam kako oni u trgovini kontaju tečaj, al ne virujem da će bit priko 3.9. Dobiješ samo nož jer glavu daju samo na akcijama.

Ako imaš neku štelu, na tvom se mistu ne bi puno mislio. Mašina je dugo na tržištu, provjeren motor, jeftinija je od svih koje si naveo, a za tu lovu kod nas ne dobiješ ni FS87.

RENT-A-IDIJOT
08.01.2012., 19:41
Partnerka je bila uhhh znam da je mač bio 45cm a u ratu su je Četi odnjeli i ostavili plastičnu zaštitu za mač.. čisto da ju nezaboravim!

Ta prodavaona mi je usput kad izdem za Mostar i za onu moju vezu koja i živi nekih 2km blizu :) Hvala na savjetu

P.s ta štilovka mi izgleda pre slabo al hvala na linku... zazva cu i pita naj jaci model pa vidit razliku... marka je 4kune a ako je na karticu onda je po tecaju...

spyker22
08.01.2012., 22:50
Ako sam uspio pomoć, drago mi je. Ne mora značit da ti je tečaj fiksno 4 kune. Ima razlike od trgovine do trgovine. Najbolje ti je pitat.
Što se mašine tiče, nije nejaka iako ti se možda čini. Nisam gleda jače modele. Samo sam vidio da je cijena FS130 1101 marku, a to je za gotovinu 3744 kune što će reć 800 kuna jeftinije nego kod nas.

hrdragovoljac
08.01.2012., 23:52
moj savjet ti je da pogledaš i na podatke o vibracijama kad već daješ tolku lovu za kosilicu, pogotovo ako misliš raditi duže vrijeme s njom. preveliku buku lako rješiš s slušalicama ili barem čepićima (što bi svatko ko kosi trebao imati), ali vibracije ne možeš. debele rukavice malo pomažu, ali tko će kosit u sred ljeta s znojnim rukama. posljedica ti se naziva bolest bijelih prstiju, tj. gubitak cirkulacije i osjeta u prstima. bolest dolazi postupno i što je najvažnije neizlječiva je jer se živci ne regeneriraju.

recimo primjer ove stihlove kosilice fs 240 možeš raditi negdje otprilike 3 sata prije nego uđes u opasno područje, dok kod fs 350 s amortizerom ti je to vrijeme oko 10 sati. znači preko osmosatnog radnog vremena i pogodna za profesionalnu upotrebu. Tu se i stihl pokazao bolji od huskya (fs 350 vs 535rx)

prije godinu dana sam i ja tražio sličnu kosilicu i odlučio se za fs 310 upravo zbog amortizera. odradim dva tanka i tek onda osjetim potrebu za se malo odmorim. nikakvih problema s njom jedino sam uništio onaj stihlov torx šarafciger jer se šaraf zapeko umjesto da sam išao s ključem :cerek:

edit: zaboravio sam napisat u vezi performansi, fs310 s trokrakim nožem bez problema siječe bilo kakvo raslinje, čak sam ju koristio da odrežem nekoliko voćki iako je to definitivno posao za kružnu pilu.
i ako ćeš kupovati stihl nemoj uzimati onu automatsku glavu. previše je komplicirana a i nemaš pregled nad potrošnjom flaksa. bolje uzet onu koju lupis od pod pa sam produžiš flax

spyker22
09.01.2012., 00:48
Tu se i stihl pokazao bolji od huskya (fs 350 vs 535rx)A pa kad su tikvani iz Husqvarne izbacili AV sustav.

i ako ćeš kupovati stihl nemoj uzimati onu automatsku glavu. previše je komplicirana a i nemaš pregled nad potrošnjom flaksa. bolje uzet onu koju lupis od pod pa sam produžiš flax
Potpisujem. Dobar savjet.

Zvon
09.01.2012., 08:37
A pa kad su tikvani iz Husqvarne izbacili AV sustav...
Nisu tikvani iz Husqvarne, već su uvoznici (moguće na prijedlog nekoga iz Husqvarnine prodaje) odlučili koji model će biti u prodaji.
I dalje postoji model s amortizerom na ručkama, a zove se RXT.
Razlog je cijena, a mi smo siromašno tržište, pa su degradirali proizvod, a zadržali istu cijenu. Usput, € je skočil prema kuni, pa bi morali dizati cijenu, a onda nebi bili konkurentni...

Usput na talijanskoj Husqvarninoj (http://www.husqvarna.com/it/landscape-and-groundcare/products/brushcutters/husqvarna-brushcutters-for-landscapers/) stranici se vide sva tri modela 335Rx, 535RX i 535RXT.
335Rx i 535RXT imaju iste cijene, dok je 535RX (dakle, bez AV-a) jeftiniji nekih 45€.
Vidljiva je i usporedba (http://www.husqvarna.com/it/landscape-and-groundcare/products/brushcutters/compare-brushcutters/?nid=122640,314315,314317) sva tri modela. Očito je, po vibracijama, najbolji 335Rx.

spyker22
09.01.2012., 10:02
Nisu tikvani iz Husqvarne, već su uvoznici (moguće na prijedlog nekoga iz Husqvarnine prodaje) odlučili koji model će biti u prodaji.
I dalje postoji model s amortizerom na ručkama, a zove se RXT.
Razlog je cijena, a mi smo siromašno tržište, pa su degradirali proizvod, a zadržali istu cijenu.
Je, u pravu si. Sinoć sam gugla nakon što sam ono napisa pa sam vidio kako stvari stoje. A i napisano je već na temi o trimerima (triba bi mod spojit ovu s onom velikom temom).

Bome su im jake cijene :eek: ..žešće nego li kod nas.

RENT-A-IDIJOT
10.01.2012., 22:17
Vibracije.. hm hm.. no dobro 3 ure tesko da cu radit u komadu jer znate kakva je Dalmacija .. trči trči pa drugi dolac pa ode tank pa prevruće pa piva i tako u krug.
Radih s enekim stihlom s komandama na ručkama i izgleda mi to praktično dok nepadnes i nenabijes se na ručicu.. tak da neznam koliko je lakse radit s ovima bez tih U ručki..... A sto se tice s glavom.. da i mislih na tu drmalicu koja se i ošteti prije s obzirom da je kod nas dost vise kamena...

hrdragovoljac
11.01.2012., 01:05
Vibracije.. hm hm.. no dobro 3 ure tesko da cu radit u komadu jer znate kakva je Dalmacija .. trči trči pa drugi dolac pa ode tank pa prevruće pa piva i tako u krug.
Radih s enekim stihlom s komandama na ručkama i izgleda mi to praktično dok nepadnes i nenabijes se na ručicu.. tak da neznam koliko je lakse radit s ovima bez tih U ručki..... A sto se tice s glavom.. da i mislih na tu drmalicu koja se i ošteti prije s obzirom da je kod nas dost vise kamena...

računa se 3 sata rada u 24 sata, ne u komadu jer se akumulira. al ako kosiš 3 puta u cijelom ljetu to ti onda nema nikakve veze. spominjem to samo jer pokušavam malo ljude educirat o zaštiti na radu na što velika većina nažalost jos uvijek odmahuje rukom.

ako ćeš stavljat na kosilicu metalni noz onda moraju ići dvije ručke pogotovo kod tebe s kamenjem. jer kad opališ na kamen koji ne vidiš u travi onda ti se kosilica doslovno čupa iz ruke

al ti ćeš najbolje znat kakav ti je teren, bolje nego itko na forumu :p

Zvon
11.01.2012., 12:30
Tema je, znači, spojena :)

jozaer5
11.01.2012., 19:58
[QUOTE=RENT-A-IDIJOT;37505657]Pozdrav...

Planiram kupit motornu kosilicu ili ti ga timer i sad mi treba pomoć.
Plan je uzet jaču jer bi se s njom kosila i trava i razno raslinje a i valjda jača duže traje :D

E sad... ja sam zasad spao na 3 marke

STIHl, SOLO, i HUSQARNA... te to neznači da mi je to jedini izbor.

Dakle zanimaju me vasa iskustva s ovima te ako imate jos kakvu za preporučit i naravno da je jako bitno njeno odrzavanje tk izbor rezervnih dijelova i servisa (mada sam automehaničar i mehanika mi je svakodnevna stvar)

Malo guglah i eto idemo redom.
STIHL: http://www.unikomerc-uvoz.hr/default.asp?content2.asp?FlashID=3144

FS 240 C E 2,3 kW/KS 37,7 cm3 7,4 kg 5.166,00 kn

SOLO : http://www.solo.hr/katalog.php?kateg=2&sub=3

154 PROFI 3,1 KS 54,20ccm 8,30 Kg 4.551,00 kn

Husquarna : http://www.husqvarna.com/hr/homeowner/products/compare-brushcutters/?nid=233965,356044,356310

143R-II je ajmo rec jeftiniji od top modela al uzet je za usoporedbu
41,5 cm³ 2,01 KS 7,6 kg 3.799,00 kn

i nesto jaci od naj jeftinije husqarne....

Dosad se Husqvarna pokazala dobrim izborom,kvarova skoro i nema uz normalno održavanje,redovito podmazivanje prijenosa,upotreba original ulja za mješavinu
Obavezno koristiti svježe gorivo ne starije od 30 dana
Koristiti original posudu za skladištiti gorivo,znači crna posuda s znakom X tj,posuda od plastike otporne na goriva
Vrlo mnogo slučajeva znam da se zaboravi na to a onda je rezultat otišle membrane rasplinjača čak i cijeli rasplinjač
To je slučaj na svim vrtnim strojevima

Lp

RENT-A-IDIJOT
11.01.2012., 21:22
Neznam sta je s ovom temom al nove odgovore vidim samo kad kliknem
"odgovori" :mad:
Sto se tiče ručki naravno.. znam da voli poletit u jednu stranu pa vise vjerujem takvom hvatistu neg ovom drugom za finjaka :)

RENT-A-IDIJOT
09.03.2012., 23:52
Ajmo... imal kakvih preporuka... osim sta je sad pdv veci?

viking dr.
14.03.2012., 09:18
nisi jedini....:503:

RENT-A-IDIJOT
16.03.2012., 21:07
Opet ja... slučajno bio u poljoprivrednoj zadruzi i vidim tamo prodaju trimere Alpina.... Meni nudi cijenu 4100kn z atrimer od 2.9ks i 55cm3 al je teska 10kg...
E sad.. gledajuci po netu nađoh ovo:
http://www.amgrupa.hr/view.asp?idp=153&c=45
3.594,37 kn

Naj jači stihl od 2.1ks i 37ccm kosta 5.166,00 kn s tim da je tezina 7.5kg

Znači razlika od iljadu i pol kuna od razvikanog Stihla i manje poznate Alpine....

Zvon
16.03.2012., 21:41
Masa ti je jako važna stvar. Meni je 10kg previše (Husqvarna ima otprilike 6,5kg). Ovaj ima AV sustav isigurno vrijedi te nofce. Alpina ne spada u smeće, već u solidnu poluprofi klasu (uz OleoMac). Jednu od tih marki koriste i Hrvatske ceste, negdje oko Rijeke.

RENT-A-IDIJOT
17.03.2012., 22:36
Sto je teza to je robusnija zar ne :) Neg eto nigdje nemogu naci jači Stihl od faking 2ks kod nas... Recimo u CG ponudi ima model FS550 od 3.75ks.... al i taj model ima 10kg.
Da se razumijemo.... nema tu nekog velikog rada od par sati (osim ako se zanesem :) ) Prostor koji kosim je 2000 m2 i za to netreba jaka kosilica ali s vremenom kako se bude rasciscavao ostali dio posjeda tu je ipak gusto raslinje i dost debele drače.. žukve itd.. tj tipično dalmatinskih zajebanih biljki :) i s tog razloga trazim nesto da ima snage a da je netreba forsirat s okretajima... i da je robustno pa da i potraje

Znači Alpina je ok marka... hm hm..

BundyBoy
25.03.2012., 10:06
bok,

imam MTD 51 B0 ili BO kosilicu kojo bi sada trebao promjeniti ulje, znači staro van, novo unutra. pretpostavljam da bi trebao biti nekakav čep ili sl. koji se odšarafi da iscuri ulje van, ali nisam siguran dal je to to. ono što ja pronalazim ispod gdje se nalazi nož nekakvi metalni šaraf koji bi mogao biti za to, a sad neki vele da se mora nagnuti kosilica da icsuri gdje inače i uljevam ulje ????
osim gore navedenih oznaka, još ima oznaku Thorx OHV 35.

hvala !

chaba
27.03.2012., 11:02
bok,

imam MTD 51 B0 ili BO kosilicu kojo bi sada trebao promjeniti ulje, znači staro van, novo unutra. pretpostavljam da bi trebao biti nekakav čep ili sl. koji se odšarafi da iscuri ulje van, ali nisam siguran dal je to to. ono što ja pronalazim ispod gdje se nalazi nož nekakvi metalni šaraf koji bi mogao biti za to, a sad neki vele da se mora nagnuti kosilica da icsuri gdje inače i uljevam ulje ????
osim gore navedenih oznaka, još ima oznaku Thorx OHV 35.

hvala !
Kolega. Ulje se ispušta na tome šarafu ispod motora , a ne tu gdje uljevaš. Nije neki standardni ključ ,ali se da napravit.

BundyBoy
27.03.2012., 12:20
Kolega. Ulje se ispušta na tome šarafu ispod motora , a ne tu gdje uljevaš. Nije neki standardni ključ ,ali se da napravit.

hvala na odgovoru. znači ispod gdje se nalazi nož tam je taj šaraf koji treba odšarafiti. ok. to onda s francuskim klještima stisnem i odšarafim. :D

kikih
28.03.2012., 19:38
Molim pomoc oko kupovine samohodne kosilice , trazim nesto malo kvalitetnije jer imam cca 3000 m2 okucnice , vazno je za ima HONDIN motor sa uljnom pumpom(drugi motor necu) jer imam jako malo ravne povrsine, sve je .....
Molim preporuke kosilice ,gdje ju kupiti, koji proizvodac ima dobro pokrivenost dijelova a da nisu neke lude cijene , na to mislim na potrosni materijal kao sto su kotaci , eventualno pogon , sajle ....

John Clark
02.04.2012., 23:48
Molim pomoc oko kupovine samohodne kosilice , trazim nesto malo kvalitetnije jer imam cca 3000 m2 okucnice , vazno je za ima HONDIN motor sa uljnom pumpom(drugi motor necu) jer imam jako malo ravne povrsine, sve je .....
Molim preporuke kosilice ,gdje ju kupiti, koji proizvodac ima dobro pokrivenost dijelova a da nisu neke lude cijene , na to mislim na potrosni materijal kao sto su kotaci , eventualno pogon , sajle ....

Hondin motor ćeš teško naći na nečem jeftnom. Osim naravno Honde na sebi ga drže neki brandovi talijanskog GGPa (Alpina, Stiga), poneki McCulloh i mislim jedna ili dvije Husquarne...što se uljne pumpe tiče navedena stvarčica lagano postaje mit. Većina novijih motora koristi podmazivanje zapljuskivanjem. Ako ti treba kosilica za neravan teren onda uzmi nešto sa većim zadnjim kotačima, 5+ KS. Svaka, ali baš svaka ti je deklarirana za nagib do 20 stupnjeva (i više). Ako ti treba za kosinu, brege i tak to onda druga stvar.

Servisa ima najviše za MTD koji sam po sebi i je za široke mase (većinom jeftino, ali stvari iznad 2500 KN su ok), Husquarna ima svoju servisnu mrežu i to je garancija sama po sebi. Od ostalog za široke mase AL-KO.

Pogledaj si u Pevecu ili u Merkuru 3 u 1 (bočno izbacivanje, stražnje izbacivanje, koš) ili 4 u 1 (na ona tri dodaj još malčiranje) samohodne kosilice (većinom su od 2500-3500 KN). Tamo ti je najširi izbor. Bauhaus imaš zbog McCulloha i samo zbog toga. Baumax zaobiđi ove godine. Ili ravno do Husquarninog dilera ako imaš 5000+ KN za kosilicu.

farfan
19.04.2012., 18:28
Trebam pomoć oko servisa trimera Husqvarna 323R, pa da čujem znalce. U uputama piše da se mast u kardanu nikad ne mijenja osim ako se ne rastavlja sam zglob, kakva je vaša preporuka? Ipak se s vremenom sve troši pa mi je to sumnjivo. Ovo je slika svjećice http://imageshack.us/photo/my-images/205/svjeica.jpg/
Naravno nova ide nutra, ali me zanima što vam govori ova slika o smjesi, zanemarimo da je svjećica već trebala biti promjenjena. Mješavina je prema uputama 2 postotna s Husqvarna uljem. S kolko Nm otprilike se steže nova svjećica jer taj podatak ne piše u uputama. Hvala.

Zvon
19.04.2012., 21:00
Ja svake sezone nadopunjujem mast. Dio pobjegne kroz lagere.
Ak baš hoćeš, dobro operi reduktor izvana, te otvori sve čepove i potopi ga u benzin na 10-tak minuta, zatim ga stresi i ispuši zrakom, te ponovi postupak.
Nakon kaj ga očistiš, napuni ga ponovno novom mašću, malo rukom zavrti i dopuni, te ga montiraj i malo kosi. Nakon toga prema potrebi, dopuni reduktor mašću.

villeneuve
19.04.2012., 22:16
Trebam pomoć oko servisa trimera Husqvarna 323R, pa da čujem znalce. U uputama piše da se mast u kardanu nikad ne mijenja osim ako se ne rastavlja sam zglob, kakva je vaša preporuka? Ipak se s vremenom sve troši pa mi je to sumnjivo. Ovo je slika svjećice http://imageshack.us/photo/my-images/205/svjeica.jpg/
Naravno nova ide nutra, ali me zanima što vam govori ova slika o smjesi, zanemarimo da je svjećica već trebala biti promjenjena. Mješavina je prema uputama 2 postotna s Husqvarna uljem. S kolko Nm otprilike se steže nova svjećica jer taj podatak ne piše u uputama. Hvala.

Svječice se otprilike stežu sa 20Nm...
Ovakve nakupine na svječici se obično javljaju kod prebogate smjese.

farfan
20.04.2012., 08:05
Hvala na odgovorima, ovo za smjesu sam i sam zaključio da je prebogata jer je na auspuhu bilo dosta nakupina masti. E sad kako to podesiti u vlastitoj režiji? Ler je u redu, glava miruje bez gasa, ova smjesa me muči i podešavanje tih vijaka. Se to da naštimat bez brojača okretaja? Da samo malo osiromašim smjesu ili je bolje to furat na servis, i ako netko zna kolko otprilike to naplaćuju?

villeneuve
20.04.2012., 18:58
Hvala na odgovorima, ovo za smjesu sam i sam zaključio da je prebogata jer je na auspuhu bilo dosta nakupina masti. E sad kako to podesiti u vlastitoj režiji? Ler je u redu, glava miruje bez gasa, ova smjesa me muči i podešavanje tih vijaka. Se to da naštimat bez brojača okretaja? Da samo malo osiromašim smjesu ili je bolje to furat na servis, i ako netko zna kolko otprilike to naplaćuju?

Ako stroj radi normalno, onda za početak nemoj ništa prčkati po rasplinjaču. Počasti ju sa novom svječicom, i dobro očisti filter zraka (zbog prljavog filtera je smjesa bogatija). Nakon nekog vremena rada skini svječicu pa ćeš onda vidjeti kaj se zbiva. Ako koristiš staru mješavinu, mogu se pojaviti ovakve nakupine, jer benzin gubi svojstva, pa se ulje više dolazi do izražaja... U pravilu ne koristiti mješavinu stariju od mjesec dana.

farfan
21.04.2012., 08:20
villeneuve-napravio sam sve to i radi odlično, očistio sam ležište svjećice i vrh klipa koliko sam mogao. Svjećicu ću pogledat ali kasnije, ne želim previše prtljat zbog onog prstena na svjećici, pretpostavljam da nije uputno često ju skidat i dotezat. Dodao sam i masti u puž iako mi je teško procijeniti kolko je to 3/4 napunjenosti, nije baš da se lako vidi. Mješavina je uvjek kvalitetna, na to pazim, jer su mi već sahranili Stihl prije toga košnjom u proljeće s mješavinom od prošle sezone u tanku:facepalm:. Ali bar sam kupio ovu i jako sam zadovoljan, bio sam skeptičan prema tih 0,8kw pogotovo kad vidim po centrima da su sve jače, ali ovo je stvarno pravi stroj za moje potrebe, snage ne oskudijeva.

Nego sad uskoro trebam novi flaks pa da čujem preporuke, jer flaks se bliži kraju. Svi jeftileni su mi se pokazali skupi tako da koristim Husqvarna flaks i na njemu mislim ostati. Dosad je to bio standardni okrugli, ali sad gledam whisper i whisper X. Malo sam gledao i vidim da ga jeronimo i Zvon hvale. Whisper X po značajkama izgleda odličan, dal se stvarno isplati dat više novaca za njega? Njega nema u dužini 15m, pa mi je malo glupo kupiti 90m i shvatit da sam se zajebo. Za običan Whisper nije problem dat 28kn pa vidjet kako se ponaša.

force32
21.04.2012., 09:40
Nemoj davati velike novce za silk, kupi jednostavno 3 KOM različita sve isprobaj pa vidiš koji ti se najbolje pokazao a najpovoljniji.
Da uzmi sve s nižom cijenom zapamti gdje si kupio.
Taj skupi ti je isti kao i jeftini samo lovu bacaš u travu.
Moj stihl Fs 350 2.7mm potroši više orginalnog i skupog nego jeftinog i bezveze proizvođač na m2,provjereno i točno.
Da najbolji su mi se pokazali silk bijele je boje proizvedeno u HR,neznam ime proizvođača.

mtd790
22.04.2012., 10:05
Pozdrav ljudi,
Molim info ako netko zna koji bi mogao biti razlog zašto nit ne izlazi kad se lupne o podlogu (MTD 790 s poluautomatskom glavom). Je li problem u namatanju niti (napravio po uputstvima) ili može biti nekvalitetna nit (kad otvorim glavu slojevi niti si izmješani i logično je da ne mogu izlaziti). Možda se radi visoke temperature u glavi nit slijepi ako je nekvalitetna?
Hvala na odgovorima!!

farfan
22.04.2012., 10:24
Nema šanse da se flaks zaljepi, kakve visoke temperature. Ne znam kakva je mtd glava, možda da slikaš pa ti neko pomogne. Na husqvarni imaju dve kao rupice di se uglavi flaks kad se namota. Kad se namontira na glavu onda se mora flaks oslobodit iz tih rupa da se može slobodno odmatat.

anonimna123
30.04.2012., 08:24
decki, dama u nevolji :D

dok se kosi, a da se otpusti gas, on crkne pa ga treba ponovno palit. a, ponekad kad ga se gasi, pritisnem na 0, on i dalje radi i bez obzira koliko puta pritisnem 0-1-0-1, radi. jednostavno ga moram ugasit na -/- jer jedino tako mogu. sto je proslo na njemu da zafrkava? hvala unaprijed!

BeerMan
30.04.2012., 14:11
decki, dama u nevolji :D

dok se kosi, a da se otpusti gas, on crkne pa ga treba ponovno palit. a, ponekad kad ga se gasi, pritisnem na 0, on i dalje radi i bez obzira koliko puta pritisnem 0-1-0-1, radi. jednostavno ga moram ugasit na -/- jer jedino tako mogu. sto je proslo na njemu da zafrkava? hvala unaprijed!

u toku košnje crkne možda ako je preslab gas, ne može kositi na "ler" gasu, ako nije to onda je možda začepljen filter zraka, ali mogu biti i neke druge stvari, treba provjeriti više toga, to može netko tko već ima iskustva s tim, ti sama ne možeš ništa puno oko toga napraviti

ovo drugo što ne radi gumb za gašenje je vjerojatno zbog prljavštine koja se nakupi unutra

NOA73
30.04.2012., 19:41
Pozdrav svima,pišem prvi puta na ovom forumu trebao bih nabaviti HONDA TRIMER UMK 431 mislim da je to četverotaktni motor snage 1,5ks.Dali ima netko kakova iskustva sa tim strojem? Rekli mi da je plačen u Njemačkoj prije par godina 1.500eura.

force32
02.05.2012., 16:43
Pozdrav svima,pišem prvi puta na ovom forumu trebao bih nabaviti HONDA TRIMER UMK 431 mislim da je to četverotaktni motor snage 1,5ks.Dali ima netko kakova iskustva sa tim strojem? Rekli mi da je plačen u Njemačkoj prije par godina 1.500eura.

Neznam koliko traže ali cijena je oko>>>>>>>>>>
http://www.google.hr/imgres?imgurl=http://thumbs2.ebaystatic.com/m/mG5xAUqBOEFb7Ycj4jJabrQ/140.jpg&imgrefurl=http://www.ebay.co.uk/sch/Home-Garden-/11700/i.html%3F_nkw%3Dhonda%2Bumk%2B431&usg=__oWT5oxbhDUgoA4TDznELjj5jWCk=&h=105&w=140&sz=7&hl=hr&start=18&zoom=1&tbnid=JeWRiqJbdn5hSM:&tbnh=70&tbnw=93&ei=lFWhT-uJGsTj4QTo6IXlCA&prev=/search%3Fq%3DHONDA%2BTRIMER%2BUMK%2B431%2Be%2Bbay% 26um%3D1%26hl%3Dhr%26lr%3Dlang_hr%26gbv%3D2%26tbs% 3Dlr:lang_1hr%26tbm%3Disch&um=1&itbs=1

dugi68
13.05.2012., 08:49
Halo osoblje, može li mi netko pomoći sa inforamcijom gdje kupiti rezervne dijelove za Mc Culloch trimer

jationmivioni
13.05.2012., 08:59
dugi oklem si?

HQV
13.05.2012., 11:23
Halo osoblje, može li mi netko pomoći sa inforamcijom gdje kupiti rezervne dijelove za Mc Culloch trimer

Svi Husqvarna servisi ti mogu dobaviti McCulloch dijelove. Pogledaj ovlaštene servise na www.husqvarna.hr

McCulloch ti je dio Husqvarne, tj. jedan od brandova u vlasništvu Husqvarna AB.

RENT-A-IDIJOT
02.06.2012., 22:41
da malo dignemo temu...
S kojim flahom ste najzadovoljniji.... Sa Husqvarnicom sam dobio neki njen sivi flah al probah žiži zeleni kockasti.. taj mi se pokazao najbolji što se tiče košnje.. traje dosta i dobro šiba.... Probah neke tanke al sve je to šit.....

Johnny B.
03.06.2012., 19:45
Ja sam samo jednom kosio sa "uglatim" flaksom i rekoh nikad više. Jeste da puno bolje reže kada je u pitanju mekana trava, ali nailaskom na iole tvrđu travu, odmah puca, a još i k tome, đubre se voli zapetljati u glavi, pa ga svako malo treba ručno izvlačiti ili čak rastavljati glavu :mad:
Možda sam samo naletio na krivog proizvođača, ali eto, od tada se držim isključivo okruglog flaksa

btw. kakvi su Iskrini trimeri, konkretno ovaj model (http://www.njuskalo.hr/komunalna-oprema/trimer-iskra-2-ks-oglas-5226853)?

jationmivioni
04.06.2012., 06:03
btw. kakvi su Iskrini trimeri, konkretno ovaj model (http://www.njuskalo.hr/komunalna-oprema/trimer-iskra-2-ks-oglas-5226853)?
kinez kao i večina drugih drugog naziva ..navodno u plodinama ili kaulandu 599 kuna :504:

Mex_07
06.06.2012., 21:08
Zanima me jedna sitnica, koliko steti trimerici ako se sa nozem udari u kamen?
Znam da se noz osteti, al to se obrusi i ko nov je, al sto je sa samim trimerom?

force32
07.06.2012., 08:14
Zanima me jedna sitnica, koliko steti trimerici ako se sa nozem udari u kamen?
Znam da se noz osteti, al to se obrusi i ko nov je, al sto je sa samim trimerom?

To ti je isto kao i ovaj primjer voziš bicikl bubneš glavom o kamen razbiješ glavu ,rana zaraste a dali je potres mozga ili ne to je lutrija i hoće li biti posljedica?. Ako se desio udarac o kamen trimerom ,desi se, zavisi sve od kvalitete trimera i jačine udarca,hoće li motoru otići nešto ili ne, trpe ležajevi prijenos i više nije nož u balansu za jake udarce,velike vibracije opet trpi sve:lol:

RENT-A-IDIJOT
10.06.2012., 22:47
svako koliko podmazujete pužni zglob na trimmeru... dakle dolika na dnu kod glave z aflah il kod noža (kako god)

kupih husqarninu mast al eto zanima me dal se to moze podmazat i nekom drugom masti koja je npr multipurpose ili npr od ležajeva kotača...

Zvon
11.06.2012., 11:37
Može INA Lipleks ako nemaš original. Ili Viskoma R(0 ili 00).
Ako Lipleks radi u reduktoru brusilice ili bušilice, bude i u glavi trimera :top:

Soboslikar R
11.06.2012., 21:23
Zna li tko ima li negdje kakva akcija da se isplati sada kupiti trimmer.
Treba mi za 3000m2 da mogu od jednom to pokositi.

Kawas
12.06.2012., 11:21
To ti je SARP stroj. Samo je motor Kawasaki. Malo je prijenos prenježan za taj motor, a sam trimer (za moj ukus) proizvodi previše vibracija. Vrijedi novce koje košta, ali s
e nemre mjeriti niti s OleoMacom, Husqvarnom ili pak Stihlom.

Ovako, imam kawasaki tj45 flaksericu kupljenu u 5.mjesecu 2009.g dakle kosim s njom 4 sezonu. Kroz sezonu s njome potrošim oko 40 litara mješavine (znam jer mi točno litra ulja dostatna za cijelu sezonu uključujući i motorku), i iz iskustva mogu reći da je taj motor po snazi i kvaliteti najmanje rame uz rame sa usporedivim motorima iz stihla i husqvarne, ako ne i bolji.

Susjed mi ima neki bjesni oleomac sa 2,9ks (neznam model), i kad smo se prošle godine zamjenili, nikakve razlike nema iako tj45 po specifikacija razvija 2.6ks. Čak mi se čini da je moj motor "življi" u razvijanju okretaja, no to može biti i subjektivan dojam.

Niti najmanjeg problema sa flaksericom nisam imao, tu i tamo utisnem malo masti u puž, propušem filter, čak mi se nisu razderale niti aluminijske ušice na glavi flaksa, a 40 litara goriva godišnje spalit nije malo. tek sam za ovu sezonu iz predstrožnosti promijenio svjećicu, iako je stara funkcionirala savršeno. Nikad nije štelana, uvijek, ali uvijek zapali iz drugog potezanja dok je hladna, kad je topla, uvijek na prvo potezanje pali. Ja sam za sad jako zadovoljan, nakon problematičnog stihla kojeg sam imao i osrednjeg partnera ovo je avion. I da, ovdje sam pitao za savjet prije kupnje, pa su se također članovi kleli da je prijenos "prenježan". Ne znam odakle Vam ta informacija, ako i postoje konkretni dokazi prenježnog prijenosa neka se iznesu, a ne priče, rekla, čula, kazala.

Da ne napominjem kako me flakserica tada koštala 2400kn, bila akcija u pevecu, a usporediv stihlov i husqvarnin stroj preko 4500 - 5000kn. Da ima i pozlaćeni prijenos ne valja 100% veću cijenu.

force32
12.06.2012., 21:28
Da ne napominjem kako me flakserica tada koštala 2400kn, bila akcija u pevecu, a usporediv stihlov i husqvarnin stroj preko 4500 - 5000kn. Da ima i pozlaćeni prijenos ne valja 100% veću cijenu.

Moj stihl FS 350 koštao je 6500kn 2005 god svake god spržim oko 200 litara (voćnjaci) do sada sam promjenio samo 2 glave jer su se izlizale da su opruge ispale,i to je sve nisam ni membranu promjenio,koliko novaca toliko i muzike,a antivibracijski sistem da nepričam:D

RENT-A-IDIJOT
12.06.2012., 22:04
Može INA Lipleks ako nemaš original. Ili Viskoma R(0 ili 00).
Ako Lipleks radi u reduktoru brusilice ili bušilice, bude i u glavi trimera :top:

kupih isto orginal čisto da vidim pod rukom sta je to mamicu im :) neš ti masti.. žuta ki ona inina koju koristim za ležajeve kotaća....
10L benge nije ošlo nit pola čepa od cole masti...

manixman
15.06.2012., 21:44
poz, imam huskvarna 323r trime, star je oko 4 godine, sve je radilo odlicno, nikada nisam mjenjao nista na njemu, ni membranu, ni svjecicu, jos je njegova stara glava i sve je ok... nisam sa njim previse radio, ne vjerujem da je potrosio vise od 50ak lit. goriva za 4 godine, ali sad odjednom problemi, kad se ugrije samo se ugasi.... otvarao sam ga i nigdje nije nista zaprljano..... da nije mozda do svjecice ili do te membrane... ili je jednostavno motor krepao... nekako mi bezze da nakon 4 godine ode motor....

NOA73
15.06.2012., 22:06
poz, imam huskvarna 323r trime, star je oko 4 godine, sve je radilo odlicno, nikada nisam mjenjao nista na njemu, ni membranu, ni svjecicu, jos je njegova stara glava i sve je ok... nisam sa njim previse radio, ne vjerujem da je potrosio vise od 50ak lit. goriva za 4 godine, ali sad odjednom problemi, kad se ugrije samo se ugasi.... otvarao sam ga i nigdje nije nista zaprljano..... da nije mozda do svjecice ili do te membrane... ili je jednostavno motor krepao... nekako mi bezze da nakon 4 godine ode motor....

Upravo tako i moja četverotaktna Honda ima te probleme radim 5min i počinju brige. Imali tko kakovo rješenje nije valjda dihtung glave.

manixman
16.06.2012., 12:55
Sinoć u 23h sam isao rastavljati trimer, nervira me, ausuh je cist, sve plastike sam ocistio (mislio sam da su zaprljane pa se slabije hladi motor, ali i nisu bile prljave), skinuo sam karburator i na prvi pogled cini se potpuno cist, nisam ga rastavljao skroz jer ima nekih 1000 sarafa pa nisam htio da nesto poremetim, jedino sam skidao membranu i gledao ispod nje, sve je potpuno cisto.... zatim sam stavljao drugu svjecicu i opet isti problemi.... Kad je hladan sve je normalno, upalim ga, nema problema sa snagom, ali nakon 15-20min ugrije se i pocnem osjecati kao da malo izgubi na snazi i cim malo pustim gas i ponovo ga dodam on se uguši i ugasi.... Komsija do mene ima nekakav kineski trimer i kosi kraj mene i smije mi se.... to mi je najgore, duševna bol i sramota :D...... jel moguce mozda da su karike, ili kako post prije mene kaze da je dihtung glave.... cudno mi je da nakon 50lit goriva odu karike.... ovo mi nije prvi trimer, imao sam neki mali einhel trimer od 0,9ks i radio mi je 5-6god, kako je mali i nema snage stalno sam ga silio, pregrijavao se i svasta... ali nije bilo problema sa motorom, pokvatio se jedino sto je pukla nekakva plastika od gasa u karburatoru, ali nisam morao mjenjati karike, dihtungle isl !!!

force32
16.06.2012., 17:08
manixman i NOA73 Nema brige s Vašim trimerima je sve ok, meni se prvi puta u toliko godina dogodilo jučer nestalo mi goriva i nebi više upalio odmah kod servisera reko crkla membrana nedobiva gorivo u cilindar bla bla bla ja njemu ,a on se smije:rofl:
Rastavuio sve okakey sve pet samo se poštopao dobro ga ispirio kompresorom ama baš sve,filtere promjenio,napominjem nakon 10-20 lit goriva obavezno morate mijenjati-čistiti filtere,i sada radi kao nov spržio 5 lit danas ko od šale.
Največi problem trimera koji puno ne rade je što se poštopaju (ja puno radim ali se godinama nakupilo trunje,nečistoče,gorivo nevadim iz rezeorvara ptreko zime a sve to treba paziti)sjedne ulje iz goriva u karburator,naoko čisti filteri i nisu tako čisti,a nekada se moraju baš zamjeniti tkz.samočisteči barem 1 x god i nije neka investicija.
Primjer kupim potpuno novu pumpa Tomos SMP2 usipam gorivo jaču mješavinu jer je novi motor a nesmije se laufati bez da nepumpa vodu i ona radi 5 min i crkne napominjem mogu je upaliti samo pod čokom i radi 2 min i opet,ajd u servis jer je nova i pod garancijom a ono poštopala se dizna i svječica riknula nova Super Bosna uzeo Bosch-ovu jer su opet stavili bosnu i sada sve radi. Valjalo bi sipati gorivo preko nekog filtera puno znači.
Pozdrav.

Johnny B.
21.06.2012., 15:00
.... Komsija do mene ima nekakav kineski trimer i kosi kraj mene i smije mi se.... to mi je najgore, duševna bol i sramota :D......
... ali nije bilo problema sa motorom, pokvatio se jedino sto je pukla nekakva plastika od gasa u karburatoru, ali nisam morao mjenjati karike, dihtungle isl !!!
he, he, i ja trenutno kosim sa nekakvim kineskim "Talon" trimerom kupljenim pred par godina na akciji u Pevecu. Mijenjao sam već par puta glavu za flaks, a nedavno mi je i puknula kopča od gas sajle na fergazeru, tako da sam ler gas pojačao na maksimum i tako odradio košnju :bonk: Najgore od svega je da i dalje pali iz prve-druge pa mi je žao baciti ga :503:

manixman
21.06.2012., 22:40
haha ja mislim da je taj Talon isti moj Einhel, samo sto je ja mislim tvoj žut a moj je plavi.

spoki007
26.06.2012., 11:33
pitanje u vezi bobine na trimeru MTD710

u proljece (nakon sto nije radila citavu zimu) sam pokusao upaliti trimer i jednostavno nije davao znakove zivota....
ispostavilo se da bobina ne daje struju na svjecicu....

kupio sam polovnu bobinu (od modela 790) i kad sam sve smontirao iskre na svjecici ima ali nece "sastaviti"....
gorivo dobiva,karburator ociscen (iako je bio kao nov),crijeva sva citava.....

sta dalje??

samo da napomenem da mi je majstor rekao kako je otisla radilica!!!!:mad: i ne da mi vrag mira i rastavim cijeli motor a radilica,klip,blok sve ko novo :mad:
i da...jos mi je napomenuo da ima polovnu stihlovku za prodati,ostavim mu svoj mtd + nadoplata ....

sparco
04.07.2012., 13:14
da li netko zna gdje bi se mogli naci rezervni dijelovi za talon trimer?

Johnny B.
04.07.2012., 15:02
haha ja mislim da je taj Talon isti moj Einhel, samo sto je ja mislim tvoj žut a moj je plavi.
Da, žuti je, piše da ima 24ccm :five:
Trenutno kosim tako da u situacijama kada bih morao pustiti gas (npr. kratka pauza kod košnje, prelazak par metara dalje i sl.) ja pojačam čok koji ga onda dovoljno priguši i smanji okretaje. :bonk: Pa dokle traje nek traje :D

Susjed me uvjerava da je to jako loše i da će mi od toga izgorjeti motor, s druge strane, ja sam mišljenja da ga sa takvom bogatom smjesom zapravo dodatno hladim i podmazujem, a da od siromašne smjese motor "izgori". Vidjet ćemo tko je bio u pravu :ne zna:
da li netko zna gdje bi se mogli naci rezervni dijelovi za talon trimer?
Da nije možda i tebi riknuo onaj dio na karburatoru koji drži sajlu od gasa? :lol:

sparco
04.07.2012., 15:15
nije motor hehe, što se tiče motora nikad nikakvih problema nisam imao. uvijek pali na prvu, čak i kad je ne palim po pola godine upali od prve. moj je problem što mi je otišao ležaj tamo gdje se navidava glava sa flaksom, valjda sam dobro objasnio. žao mi je baciti ju, a da novu kupujem ne isplati mi se ako se ova može popraviti jer stvarno je ne koristim puno.
na netu nigdje ne nalazim nikakav servis za talon trimere tj. našao sam jedan ali mi je daleko.:503:

Kawas
05.07.2012., 22:03
vidim da se ovdje redovno štuju trimeri husqvarna/jonsered, pa ajmo i malo sa lošim stranama.

Sused mi je donio jedan jonsered 2036 da mu promjenim membrane ne fergazeru. Ne znam kakvi se profi modeli, u biti neznam niti u koju klasu dotični trimer spada, al mogu reći da je to plastični hobby proizvod, koji košta cca 3,5k kn!
Plastika i samo plastika, cijeli fergazer visi na 2 šarafa koja se stežu u plastiku, pa sad zamislite kak ga zadihtati kad se taj šaraf vadi 2,3 puta van i ponovno zavrće u plastiku (nedao Bog slučajno malo jače pritegnuti, jer si navoj izvukel u trenu)

Jako jako loše...

Zvon
06.07.2012., 06:30
Da, ali plastika koja traje. Ak je plastični karter, ne znači da je zato loš. Nema s tim modelima problema, jer se taj model proizvodi(l) više od 15 godina. Imal sam ga 2001...07 i nikad niti najmanji problem s njim. Spada u semiprofi modele. Najveća mu je mana (po meni) to kaj je pretežak.

Kawas
06.07.2012., 11:33
A kakva je to "plastika koja traje?" Ja kad na jednom takvom stroju za koji sam dao 3,5k kn vidim plastično kučište, pada mi mrak na oči! Nek je i "plastika koja traje", svejedno je plastika sa svojim prednostima i manama, kojih je puno više nažalost. Jedina prednost u odnosu na željezne legure je niža proizvodna cijena, (a opet je papreno skup trimer) i masa, (pa je svejedno cijeli trimer dost težak. Ono kaj sam primjetio i da se trimer strahovito grije, tu nemrem bit objektivan kolko al u odnosu na moj vlastiti, motor je nakon pola sata žešćeg rada pakleno vruć i tu se opet vraćamo do plastike, koja puno slabije odvodi toplinu od željeznih legura, dakle, i dalje stojim sa svojom tvrdnjom, da je to hobby strojček za kojeg treba izdvojit 3500 kn!

Sad se nameće jednostavno pitanje, zašto je pobogu tako skup? Prvenstveno zbog one naljepnice na kučištu, nikakva tajna nije da plaćamo ime i renome, tak je i kod ostalih stvari i tu nije niš čudno nit novo. Primjera ima na svakom koraku gdje god se okrenemo, dakle, ime mu diže barem 40% cijenu, ostalih 20% može opadati na uporabu kvalitetni(jih) materijala u izradi i završne obrade, nego recimo kod kineskih i i ostalih uvjetno rečeno "sjabijih" proizvođača. Tu dolazimo do 60% koliko je minimalno skuplji jedan jonsered od nekakve usporedive alpine, mtd-a i sličnih.

Poanta svega: Ne kažem ja da je Husky Jonsered smeće, nego jednostavno nude premalo kvalitete za uloženi novac i točka. Prošla su vremena nepoderivih Husqvarni koje su bile masivne, ali i robusne. Pred 20, 30 godina po kvaliteti i upotrebljenim materijalima nisi mogel razlikovat pilu Husqvarnu 44 practicu, (koju posjedujem), od profi mrcine 380s (koju sam posjedovao)!

A danas sve osim profi XP serije, jednostavno nije vrijedno spomena, košta ko pravi alat, a detaljnijim pregledom odaje dojam da ju je slagal Kinez u 3. noćnoj smjeni, uz dužno poštovanje Kinezima.

LP

Zvon
06.07.2012., 13:11
To kaj se tebi ne sviđa konstrukcija, ne znači da stroj nevalja. Taj se model ionak više niti ne prodaje. Probaj nekaj raditi s njim, pa ga onda ocjeni.
Rekel sam ti moje iskustvo, koje je bilo pozitivno, a plačen je bil skoro 4t kn (pred 10 let).
Za te novce danas ima ista marka i metalnih modela. Ono kaj je taj stroj razlikovalo od ostale konkurencije u cijeni, je dobar AV sustav, a zato sam ga i kupil, bezobzira kaj ima plastični karter.
Ak plastični karter izdrži na motornoj pili, ne vidim razloga zakaj nebi i na trimeru.
Plastika je danas svagdje prisutna. Kaj misliš da su konkurenti drugih marki znatno bolji? Neki možda imaju metalni karter, no ne znači da su zato bolji ili trajniji.

Kawas
06.07.2012., 15:11
A zakaj onda ni jedan profi model nema plastično kučište, ak je plastika tolko superiornija?

Oprosti, al ako je tebi jamac kvalitete, robusnosti i trajnosti 2 "pleh" šarafa zašarafljena u plastično kučište koji drže fergazer i sam spoj ti se čini superiornijim i čvršćim od istog kučišta metalnih legura, onda svaka čast. Čista fizika i razlike između materijala, i nemreš mi reć da je plastika bolja od metala, ma to me nemre nitko uvjerit. Barem sam kroz školovanje i studij tolko naučio.

To je način gradnje "drži jure vodu dok majstori ne odu" dok ide ide, kad se nekaj pokvari, ili nedaj bože pukne, komotno baci sve skupa u smeće, isto vrijedi i za pile istog proizvođača ali i drugih koji podliježu takvom trendu. Sam mi nemoj reći da je plastična pila odlična stvar? Je, za onog ko godišnje prepili 5 metri drva i podreže desetak voćkica...

Možda sam stara škola, al meni je to korak unazad, a ne naprijed po kvaliteti, ispada da je to stroj za jednokratnu upotrebu. I za to dat 4,000kn i nazivat ga poluprofi?! To je običan hobby alat, sa cijenom profesionalca.
No takav je trend jer je svim tim firmama, a pogotovo korporaciji Husqvarna bio profit prije kvalitete.
Na kaj je spao Partner? Nekad POJAM kvalitete, danas ima 5 proizvoda u svom programu, i to složenih da uzmu dio tržišta namijenjen Einhellu i sličnima...

Zvon
06.07.2012., 22:16
Fučkaj ga, potrošačko vrijeme. Ni meni se ne sviđaju marketinški potezi mnogih firmi, poput gašenja ili degradiranja marki, a ponajviše seljenje proizvodnje u Kinu.
Nisam rekel da je plastika superiornija, no ne znači da nevalja nikad i nigdje. Mislim da je averzija prema tome bezrazložna.

A kaj toliko hvaljene druge marke nemaju takvih modela? Ili su njihovi najbolji na svijetu, ma kakvi bili?

Nego, jesi li ga složil i radi li? Ako je OK, onda nemamo o čemu raspravljati.

Kawas
07.07.2012., 00:02
Hehe, radi, radi... Slijedeći put jači pleh šaraf i deri dalje.
Forum i služi za ovakve rasprave, zar ne?
Zaključak: Nije Husqvarna kaj je nekad bila.

Zvon
07.07.2012., 05:58
Hehe, radi, radi... Slijedeći put jači pleh šaraf i deri dalje.
Forum i služi za ovakve rasprave, zar ne?
Zaključak: Nije Husqvarna kaj je nekad bila.

A zakaj bi trebal jači pleh šaraf? ovoga vrneš u isti navoj i nebu problema.

Zaključak: nitko više nije kaj je nekad bil...
... jer nije važno kakva je mačka - važno je da miše lovi.

vlado z
10.01.2013., 17:06
Pitanje za iskusne. Dali ovo što vrijedi?
Svaki savjet je dobrodošao.

http://www.njuskalo.hr/strojevi-gospodarstvo/motorni-trimer-merke-straus-austria-3.5ks-oglas-4990365

huskybucka
10.01.2013., 17:12

http://www.njuskalo.hr/strojevi-gospodarstvo/motorni-trimer-merke-straus-austria-3.5ks-oglas-4990365

S takvim strojevima budi svjestan kada ti nesto ode da ga mozes baciti...
Dal ima servis s dijelovima u Hrvatskoj, koliko ja znam nema...

Vwovac
10.01.2013., 17:26

U rangu kineskih trimera je svakako.Ako imaš dijelova kod servisera zagarantirano na 2-3 godine onda ajde..Ali nisi napisao za što bi ga služio.Koliko kvadrata godišnje kosio itd...
Ali ova slika gdje se vidi pakovanje i piše featires-e to je kinez shebao tisak.:D
I ne ulijeva mi povjerenje...
Recimo bilo je kineskih zvrkova pod markom Iskra u Kauflandu u Zgb prošle godine za 600-injak kuna..Tako da ovo i nije neka luda akcija..

vlado z
10.01.2013., 17:53
Znam da su djelovi iz Kine, a čovjek mi kaže da se sklapaju u Austriji. Nemam pretjerana očekivanja, a za sitnije popravke nakon isteka garancije - sam svoj majstor. Upotrebljavao bi ga za čišćenje maslinika koji su dosta zarasli, pa mi veća snaga od 3,5 ks odgovara. Koliko vidim, po snazi je među najačima koji se mogu naći kod nas.

Vwovac
10.01.2013., 18:14
Znam da su djelovi iz Kine, a čovjek mi kaže da se sklapaju u Austriji. Nemam pretjerana očekivanja, a za sitnije popravke nakon isteka garancije - sam svoj majstor. Upotrebljavao bi ga za čišćenje maslinika koji su dosta zarasli, pa mi veća snaga od 3,5 ks odgovara. Koliko vidim, po snazi je među najačima koji se mogu naći kod nas.

Zasigurno se ne sklapaju u Austriji,s ovakvim pakovanjem sigurno ne.
A za konjske snage bih dobro provjerio da li su približne toj brojci..Neznam kako ali provjerio bi za početak koliko taj motor ima cc..

force32
11.01.2013., 14:36

99% Kinez, onih 1% tkz ime.
Sa kineskim trimerima imam samo loša iskustva:504:
Prvo glavu nigdje ne možeš naći,silk se neotpušta kako treba pa trošiš abnormalno puno,jednostavno nema dijelova,dok traje traje kada ne baci.
I da veliki su potrošači.
A što se tiće snage takav isti motor sam imao na svom koji je imao savinutu cijev i travu od 15 cm nije kosio,a uzeo sam ga da koristim oko okućnice,inaće imam Stihl FS350 i taj Kinez bi trebao biti jači?,a moj Stihl metricu korova šiša bez ikakvih problema,a ima samo 2,2KS!

slish
27.04.2013., 12:43
Pozdrav, imam problem na trimeru husqvarna 125r http://husqvarna.epb.cz/wp-content/uploads/2008/02/husqvarna-125r.jpg

Trimer radi samo pod čokom, čim mu isključim čok on se gasi, očistio karburator, pogledao da nije gdje šta počepljeno i vratio natrag i dalje se javlja isti problem. Bi li se ovakav problem javljao da vuče zrak na brtvi na cilindru, dolje na poklopcu koji se skida da dođeš do klipa i radilice pošto sam imao nekih problema sa klipom.

NMT
27.04.2013., 20:06
jep, vrlo vrlo moguće, nedavno imao sličan problem na drugom trimeru, skidao karb, brtva s cilindra se ocufala i poslije jedva da je radio, napravio improviziranu brtvu i sad radi na pol čoka, s nula čoka ne radi tj gasi se pod gasom, a dok ne stignu naručene brtve, krpam se s ovim. dakle, naručuj nove.

NMT
28.04.2013., 10:46
99% Kinez, onih 1% tkz ime.
Sa kineskim trimerima imam samo loša iskustva:504:
Prvo glavu nigdje ne možeš naći,silk se neotpušta kako treba pa trošiš abnormalno puno,jednostavno nema dijelova,dok traje traje kada ne baci.
I da veliki su potrošači.
A što se tiće snage takav isti motor sam imao na svom koji je imao savinutu cijev i travu od 15 cm nije kosio,a uzeo sam ga da koristim oko okućnice,inaće imam Stihl FS350 i taj Kinez bi trebao biti jači?,a moj Stihl metricu korova šiša bez ikakvih problema,a ima samo 2,2KS!

kinez sto posto radi retardiranih grešaka u engleskom opisu s kutije:D
featires
bust
limitede by the power
desin
...
isti kc dobiješ kad kupuješ kineska sranja s ebayja, nerazumljiv engleski.
http://www.njuskalo.hr/image-bigger/strojevi-gospodarstvo/motorni-trimer-merke-straus-austria-3.5ks-slika-18809741.jpg

dragger
05.05.2013., 10:41
Pozdrav...

.....evo malo i mojih iskustava i nekoliko savjeta vezanih za trimere, glave i flaks.
Svoj prvi trimer sam kupija 2004. g. i to Dolmar MS30U, 1.4KS.
Nikako ne mogu virovati da su švabe napravile tako loš stroj sa svim popratnim djelovima. Na njemu promjenjeno do sada:
- jednom zariba i promjenjen klip sa klipnjačom i ležajevima,
- drugi put se ležaj za spoj klipnjače i radilice raspao
- sajla prijenosa
- sajla gasa (ide u kompletu sa kablovima)
- kvačilo (kupljen neki univerzalni)
- opruga za palenje

........od prvod dana neće pali kako treba, puca na auspuh i izleti poklopac auspuha (morao ga učvrstiti sa vijkom)......dođem u masline a ona mrtva, tako pet-šest puta. Sa njom je pokošeno cca 7-8 nogometnih igrališta (vinograd, njive bez kamenja, masline u prizidama...kamenjima i sl.).
Nakon par godina što sam je kupio, došao sam do informacije da su je švabe priznale kao tvorničku grešku i da su davale sličnu zamjensku za nju.
Naravno, kako je to kod nas nemoguća misija, nitko me nije obavijestija (a u kompjutoru stoji ime i prezime i model kupljenog trimera sa datumom). No kad sam doznao mogao sam je zamjeniti samo za četverotaktnu, mislim 1.2ks uz nadoplatu 600kn.
Nisam htio, ostavio sam je i volim je više od svega, a danas mi služi kao
pomoćna.

2010. g. 3. mjesecu kupljena je HQ 335RX sa glavom T35X i trio balance naramenicama i četverokraki nož. Do sada su pokošena cca 4 nogometna igrališta opisana kao gore. Imanje mi je cca veličine nogometnog igrališta tako da mi je to orijentir. Nikakvih problema do sada. Razrađena prvih 3-4 rezervoara sa 3% HQ XP uljem, sa malo manjim opterečenjem.
Nakon toga udri........gusta trava metar visine skoro pa sama pada a nikad ne radi sa više od 2/3 gasa jer nema potrebe. Sve mekše do malog prsta debljine reže flaksom bez problema.
Pravi stroj bez ijedne moje zamjerke. Uvjek svježe napravljena mješavina (samo koliko triba za taj dan), kad sam gotov ispraznim rezervoar i ostavim je da potroši gorivo, nakon košnje ako je bilo prašine očistim i podmažem filter.
Flaks:
...koristio sa HQ whisperX 2.7 i 3.0 za travu...nije dobar uopče, ne preporučam. Whisper 2.4 i 2.7 puno puno bolji, preporuka. HQ standard 3.0 odličan di su tvrdi i deblji-suvi sikavac, dračice.......Stihl 2.4 okrugli izbjegavati, dok je 2.4 kockasti fenomenalan i njega trenutno koristim.
Nabavio sam neki njemački spiralni plavi 2.7 izgleda mi odličan ali još ga nisam probao. Ove iz peveca i sl. izbjegavati.
Znači, flaks koristim samo i izrićito na gore navedenim terenima, dok nož zbog kamenitog terena ne upotrebljavam.

Glavu koristim HQ T35 i T35X, bolja mi se pokazala ova bez ležaja jer je lakša 5dkg. Imam i T45X ali je teža 15dkg i ne koristim je radi opterečenja.

Pitanje za sve koji koriste T45X: u čemu je bolja od T35X kad je potpuno ista osim što je veča, stane više flaksa, teža je i stvara veči otpor??
Stojte mi dobro i živili.

Bertelovci 31
06.05.2013., 14:01
Pozdrav!!!

Imam pitanje, naručio sam trimer ili kako oni kažu motornu kosu Stihl FS 240 C E...

E sad, zanima me koja je razlika između toga modela i recimo Stihla FS 360???

Inače nakon 9 godina korištenja uspio sam sahraniti stari trimer Castor 41...

branee
06.05.2013., 15:19
Pozdrav...

.....evo malo i mojih iskustava i nekoliko savjeta vezanih za trimere, glave i flaks.
Svoj prvi trimer sam kupija 2004. g. i to Dolmar MS30U, 1.4KS.
Nikako ne mogu virovati da su švabe napravile tako loš stroj sa svim popratnim djelovima. Na njemu promjenjeno do sada:
- jednom zariba i promjenjen klip sa klipnjačom i ležajevima,
- drugi put se ležaj za spoj klipnjače i radilice raspao
- sajla prijenosa
- sajla gasa (ide u kompletu sa kablovima)
- kvačilo (kupljen neki univerzalni)
- opruga za palenje

........od prvod dana neće pali kako treba, puca na auspuh i izleti poklopac auspuha (morao ga učvrstiti sa vijkom)......dođem u masline a ona mrtva, tako pet-šest puta. Sa njom je pokošeno cca 7-8 nogometnih igrališta (vinograd, njive bez kamenja, masline u prizidama...kamenjima i sl.).
Nakon par godina što sam je kupio, došao sam do informacije da su je švabe priznale kao tvorničku grešku i da su davale sličnu zamjensku za nju.
Naravno, kako je to kod nas nemoguća misija, nitko me nije obavijestija (a u kompjutoru stoji ime i prezime i model kupljenog trimera sa datumom). No kad sam doznao mogao sam je zamjeniti samo za četverotaktnu, mislim 1.2ks uz nadoplatu 600kn.
Nisam htio, ostavio sam je i volim je više od svega, a danas mi služi kao
pomoćna.

2010. g. 3. mjesecu kupljena je HQ 335RX sa glavom T35X i trio balance naramenicama i četverokraki nož. Do sada su pokošena cca 4 nogometna igrališta opisana kao gore. Imanje mi je cca veličine nogometnog igrališta tako da mi je to orijentir. Nikakvih problema do sada. Razrađena prvih 3-4 rezervoara sa 3% HQ XP uljem, sa malo manjim opterečenjem.
Nakon toga udri........gusta trava metar visine skoro pa sama pada a nikad ne radi sa više od 2/3 gasa jer nema potrebe. Sve mekše do malog prsta debljine reže flaksom bez problema.
Pravi stroj bez ijedne moje zamjerke. Uvjek svježe napravljena mješavina (samo koliko triba za taj dan), kad sam gotov ispraznim rezervoar i ostavim je da potroši gorivo, nakon košnje ako je bilo prašine očistim i podmažem filter.
Flaks:
...koristio sa HQ whisperX 2.7 i 3.0 za travu...nije dobar uopče, ne preporučam. Whisper 2.4 i 2.7 puno puno bolji, preporuka. HQ standard 3.0 odličan di su tvrdi i deblji-suvi sikavac, dračice.......Stihl 2.4 okrugli izbjegavati, dok je 2.4 kockasti fenomenalan i njega trenutno koristim.
Nabavio sam neki njemački spiralni plavi 2.7 izgleda mi odličan ali još ga nisam probao. Ove iz peveca i sl. izbjegavati.
Znači, flaks koristim samo i izrićito na gore navedenim terenima, dok nož zbog kamenitog terena ne upotrebljavam.

Glavu koristim HQ T35 i T35X, bolja mi se pokazala ova bez ležaja jer je lakša 5dkg. Imam i T45X ali je teža 15dkg i ne koristim je radi opterečenja.

Pitanje za sve koji koriste T45X: u čemu je bolja od T35X kad je potpuno ista osim što je veča, stane više flaksa, teža je i stvara veči otpor??

Zamašnjak, teže se zavrti ali se i teže zaustavlja.
Flaks 3,0 ne volim, to je doslovno kao da tupim nožem nešto režeš, 2,7 je primjetna razlika već u "oštrini"dok 2,4mm flaks mi troši bez veze,
Probal i 2,0 iz zajebancije...uh kak to reže ali se troši...
Koristim Kawasaki TJ45
Jel postoji 2,7 kocka? Taj bi bil doslovno savršen

JoZ@
21.05.2013., 18:34
vrjedi li ovo kaj

http://www.trgo-agencija.hr/trimer-motorni-bce33hb.aspx

Zvon
21.05.2013., 23:44
Pozdrav...
... Uvjek svježe napravljena mješavina (samo koliko triba za taj dan), kad sam gotov ispraznim rezervoar i ostavim je da potroši gorivo, nakon košnje ako je bilo prašine očistim i podmažem filter.
Flaks:

335RX sam ovdje prilično nahvalil i dosta članova se "zapiknulo" na nju.
Pitanje i odgovori:
- čime podmazuješ filter (ja to delam finim strojnim uljem)

Glede flaksa:
- uglavnom bi se složil. WhisperX nije toliko bolji koliko je skuplji.
kvadratnog koristim ponekad, za drvnastije bilje. Jedino mi se ne sviđa to kaj grizu karike na glavi, a nisu baš jeftine. Uglavnom koeistim Whispera 2.7 i 3.0, dok je okruli izdržljiviji za debelo bilje.

Glava ti ne stvara otpor vrtnji, već flaks.
- T45 glavu imam već 10 godina. U vrijeme kad je kupljena, nije bilo T35x, pa nije bilo izbora. U čemu je bolja? Robustnija je od T35, ima metalne zube koji oslobađaju flaks, stane puno glaksa u nju i ima veliki statorski (plavi) dio, pa ne zapinje kad nisko kosiš., a kak ima lager, ne uzrokuje veliki otpor.
S T35(x) nisam radil, pa ju nemrem usporediti. Izgleda kak T35 s lagerom. Vjerujem da je dobra, no, nježnija od T45. Malo veća masa mi ne igra ulogu. Dapače.

Nemoj zaboraviti namazati reduktor i kardan koji put ;)

rib@
22.05.2013., 09:40
Da ovdje pitam, da li je netko koristio list pile od curkulara na trimeru za ciscenje sume?

Zvon
22.05.2013., 12:03
Misliš baš na list pile ili na Scarlet pilu?
Mislim da je obični list malo previše lakom za to, pa bi moglo biti neugodnih udaraca.

rib@
22.05.2013., 12:11
Misliš baš na list pile ili na Scarlet pilu?
Mislim da je obični list malo previše lakom za to, pa bi moglo biti neugodnih udaraca.

Sad kad ponovo citam svoju umotvorinu vidim da i nesam bas precizno napisal.
Da, mislim na list pile namjenjen iskljucivo trimerima - link (http://www.husqvarna.com/hr/accessories-old/product-accessories/glave-i-nozevi/kruzna-pila-scarlett/)

Zvon
22.05.2013., 21:45
Imam ju i koristil sam ju. Luda stvar.
335-tica je odrezala šljivu od 10 cm za par sekundi, sa dva reza, znatno brže od motorke.
Obavezno je imati štitnik, je povratni udarac može biti fatalan.

rib@
23.05.2013., 08:12
Onda ju budem nabavil.
Kad isprobam javim dojmove.

manixman
23.05.2013., 19:29
poz. Imam husqvarna trimer 323r, mali, lagan fin, dovoljno jak za moje potrebe, odrzavam veliku povrsinu, ali redovito tako da mi nije potrebna velika snaga koliko da je lagan i udoban. Imam ga 4 godine i nije bilo nikakvih problema, ali bas nista, nisam ni svjecicu promjenio ni glavu potrosio. Jedino podmazujem prenos u glavi i otisla je do sada jedna tuba masti. Ali sada mi se pojavljuje da kada se ugrije samo se ugasi. Radim normalno i nakon oko 30min trimer odjednom izgubi snagu, dam gas i on se ugasi. U tim trenucima kada se to pojavi ako pustim gas trimer radi kao da je povucen onaj cok, okrece se glava i radi na vecim obrtajima iako sam pustio gas, i kada dodam gas on se ugasi. Kada pogledam cini mi se da trimer uopste nije pregrijan, nije nista topliji nego inace. Nakon toga se nece upaliti dok god se ne ohladi, barem 20ak min. Ima li ko nekakav savjet.

ruler
23.05.2013., 19:51
nakon 17 godina zlorabljenja STIHL FS 36 a posto me zeza i nakon generalke karburatora krenuh je bacit u tri.. kad vidjeh na njuskalu da se trazi i po 1200 kn za nju :eek:

dvoumim se izmedju STIHLA FS 38 i Husqvarne 122c. Ima li netko tko se kuzi u laksu kategoriju?

dragger
24.05.2013., 13:26
335RX sam ovdje prilično nahvalil i dosta članova se "zapiknulo" na nju.
Pitanje i odgovori:
- čime podmazuješ filter (ja to delam finim strojnim uljem)

Glede flaksa:
- uglavnom bi se složil. WhisperX nije toliko bolji koliko je skuplji.
kvadratnog koristim ponekad, za drvnastije bilje. Jedino mi se ne sviđa to kaj grizu karike na glavi, a nisu baš jeftine. Uglavnom koeistim Whispera 2.7 i 3.0, dok je okruli izdržljiviji za debelo bilje.

Glava ti ne stvara otpor vrtnji, već flaks.
- T45 glavu imam već 10 godina. U vrijeme kad je kupljena, nije bilo T35x, pa nije bilo izbora. U čemu je bolja? Robustnija je od T35, ima metalne zube koji oslobađaju flaks, stane puno glaksa u nju i ima veliki statorski (plavi) dio, pa ne zapinje kad nisko kosiš., a kak ima lager, ne uzrokuje veliki otpor.
S T35(x) nisam radil, pa ju nemrem usporediti. Izgleda kak T35 s lagerom. Vjerujem da je dobra, no, nježnija od T45. Malo veća masa mi ne igra ulogu. Dapače.

Nemoj zaboraviti namazati reduktor i kardan koji put ;)

Evo probao sam i flaks koji sam gore naveo, bar nešto da vrijedi od dolmar-a.
Kupio 2,4 i 2,7 - odlićan, za travu nikad bolji nisam koristio.

http://www.dolmar.com/productcatalog/brushcutters_trimmers/line_heads/silent_nylon_line/pictures/1073.html

Pitao sam, citiram svoje pitanje; "Pitanje za sve koji koriste T45X: u čemu je bolja od T35X" a ne od T35 kako Vi navodite.

Budući da na motociklu imam K&N filter zraka, kupio sam i set za čišćenje/podmazivanje filtera.
http://www.louis.de/_3054b120614153348e38f4309b591c7fca/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10004249
Ima gu kupiti u auto-kreše, naravno tko to želi.
Ali mislim da svrsi može poslužiti bilo koje rijeđe motorno ulje niske gradacije samo ne u velikoj količini.

Nebih se složio da glava ne stvara otpor več flaks.
Glava kao rotaciona masa utječe otpor vtnje samo u manjem obimu nego flaks. Šta bi bilo kad bi glava bila teška 2kg......umjesto 40dkg? Teže bi se zavrtila a kasnije? Možda se varam!?! Volio bih da mi ovo netko pojasni.

Za podmazivanje reduktora koristim originalnu HQ mast
http://www.husqvarna.com/hr/accessories-old/other-accessories/maziva/eco-mast/
ali sam mišljenja da nije baš kvalitetna. Nekako mi je rijetka. Kad sam jednom išao podmazati kardan, mast na njemu je bila tvrđa-gušča.
Imam ovu crvenu FUCHS-ovu za ležajeve
http://www.trgo-agencija.hr/mast-fuchs-renolit-bfx-400g.aspx
(lipi se kao da je ljepilo) pa možda sljedeći put podmažem sa njom.

Sa kojom ti podmazuješ???

vbr666
29.05.2013., 21:50
kako podesiti karburator na trimeru?
u kojim stupnjevima okretati vijke i koliko mora otprilike biti otvoren vijak od lera a koliko od gasa?

danas sam reparirao karburator i ne mogu nikako naštimati smjesu.
probao sam oba vijka do kraja zatvoriti pa onda mrvicu, recimo četvrt po četvrt kruga otvarati i nikako neće raditi kako spada, ajde u leru još nekako namjestim, ali gas nikako, moram se stalno igrati sa čokom da ne crkne, a ako ga i uspijem blizu narihtati, onda pod jačim gasom ili sa ugašenim čokom - krepa.

jationmivioni
30.05.2013., 07:13
Kad bi postojao podatak koliko koji vijak mora biti "otvoren" ne bi bilo mogučnosti podešavanja .
"otvorenost " vijka ovisi o tlaku zraka , vlagi , teperaturi ..pa čak i broju molekula kisika u zraku .

Nekakvo početno podešavanje je jedan krug otvorenosti L i H vijka .
Brijem da si nešt sjeob kod "reparacije " .
Jesi podesio "nivo" benzina , tlačna proba , itd.?

Zvon
30.05.2013., 12:58
Evo probao sam i flaks koji sam gore naveo, bar nešto da vrijedi od dolmar-a.
Kupio 2,4 i 2,7 - odlićan, za travu nikad bolji nisam koristio.

http://www.dolmar.com/productcatalog/brushcutters_trimmers/line_heads/silent_nylon_line/pictures/1073.html

Pitao sam, citiram svoje pitanje; "Pitanje za sve koji koriste T45X: u čemu je bolja od T35X" a ne od T35 kako Vi navodite.

Budući da na motociklu imam K&N filter zraka, kupio sam i set za čišćenje/podmazivanje filtera.
http://www.louis.de/_3054b120614153348e38f4309b591c7fca/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10004249
Ima gu kupiti u auto-kreše, naravno tko to želi.
Ali mislim da svrsi može poslužiti bilo koje rijeđe motorno ulje niske gradacije samo ne u velikoj količini.

Nebih se složio da glava ne stvara otpor več flaks.
Glava kao rotaciona masa utječe otpor vtnje samo u manjem obimu nego flaks. Šta bi bilo kad bi glava bila teška 2kg......umjesto 40dkg? Teže bi se zavrtila a kasnije? Možda se varam!?! Volio bih da mi ovo netko pojasni.

Za podmazivanje reduktora koristim originalnu HQ mast
http://www.husqvarna.com/hr/accessories-old/other-accessories/maziva/eco-mast/
ali sam mišljenja da nije baš kvalitetna. Nekako mi je rijetka. Kad sam jednom išao podmazati kardan, mast na njemu je bila tvrđa-gušča.
Imam ovu crvenu FUCHS-ovu za ležajeve
http://www.trgo-agencija.hr/mast-fuchs-renolit-bfx-400g.aspx
(lipi se kao da je ljepilo) pa možda sljedeći put podmažem sa njom.

Sa kojom ti podmazuješ???
Reduktor podmazujem s originalnom Husky/Jonsered masti. Kardan nisam skidal niti mazal posebno. Mast za reduktor mora biti rijetka, jer se reduktor inače jako grije (interno trenje u masti).
Videl sam da neki ovlašteni servisi koriste INA Lipleks mast za podmazivanje kutnih reduktora.

Ak misliš na glavu kao rotacijsku masu, naravno da njezino ubrzanje treba snage, i ako je glava veća (i teža), treba više snage za ubrzavanje. No, zauzvrat, kad ju ubrzaš, drži okretaje i bolje siječe teže raslinje.
Zavisi i o načinu rada s trimerom. Mi u pravilu držimo konstantne okretaje, za cijelo vrijeme košnje, a ne s dodavanjem-otpuštanjem gasa, pa masa glave nije važna.
Otpor zraka koji uzrokuje flaks je puno veći i zato se maksimalni okretaju podešavaju s flaksom određene debljine, nevažno kakva je glava.

T45 je veća i robustnija glava, prikladnija za deblji flaks i jače strojeve. T35x nisam probal, kak sam ti rekel. Ak se serijski isporučuje sa 535RxT, netreba ju mijenjati.

Gdje kupuješ ovaj kvadratni Dolmarov flaks?

vbr666
30.05.2013., 15:13
Kad bi postojao podatak koliko koji vijak mora biti "otvoren" ne bi bilo mogučnosti podešavanja .
"otvorenost " vijka ovisi o tlaku zraka , vlagi , teperaturi ..pa čak i broju molekula kisika u zraku .

Nekakvo početno podešavanje je jedan krug otvorenosti L i H vijka .
Brijem da si nešt sjeob kod "reparacije " .
Jesi podesio "nivo" benzina , tlačna proba , itd.?
nisam ništa od toga podesio i ne znam kako.
kad sam nekoć davno radio istu stvar na motornoj pili, sve što je nakon reparacije trebalo napraviti je prvo podesiti ler gas (netko mi je baš na forumu savjetovao koliko da otvorim vijak od lera i tako sam napravio) a onda je upaliti i dok radi, podešavati vijak gasa i probavati. bio je to posao od 15ak minuta.

istu sam proceduru probao ovdje, a dok sam reparirao karburator, gledao sam dio po dio mjenjati onako kako su bili po starom i ne vidim što sam mogao krivo napraviti.

znači, rastavim karb, skinem prvo onu najdonju staru foliju, prema njoj uzmem novu i postavim je točno onako kako paše na utore i usjekline u karbu. onda stavim njegovu brtvu točno onako kako paše na utore, pa ide metalni dio, pa na njega njegova brtva prema obliku metalnog dijela, pa ide čini mi se dijafragma i njezina brtva i zadnji dio, okruglasta limena pločica kojom se kompletira ovaj posao.

i da, promijenio sam i iglu i njezine držače, točno onako kako je bila i stara, tako je i nova postavljena. isto vrijedi za sito tj filtar karbu.

na kraju ide brtva na dno karba prema cilindru i sve se sastavi i zašerafi.

danas sam nažalost potrgao špagu pa mi je izletio feder od startera pa se nažalost sad i s time moram gnjaviti.

bi li se mogla paliti bušilicom na šipku koja viri iz kučišta radilice? imam bušilicu s podesivim brojem okretaja i pitam zato jer su muke isusove stalno povlačiti špagu, trgam i sebe i kosilicu, a niti jedna postavka 3 vijka L,H i T mi zasad nije dobra. problem je i u tome što za jedan vijak moram skidati plastično kučiste i filtar zraka, inače ga ne mogu podešavati pa onda dobija više zraka nego treba.

mislim da mi ne vuče falšni zrak jer jučer je radila i po par minuta, na leru je čak radila dobro, ali svaki put bi pri pojačavanju gasa morao se igrati s čokom, pa bi neko kraće vrijeme tj sekundu dvije podigao broj okretaja na normalne radne, a onda počinje gušenje i smanjivanje gasa i zatvaranje čok poklopca da se ne ugasi, pa podešavanje vijka, pa ponovo ista stvar i tako unedogled.

jationmivioni
30.05.2013., 15:59
A zašto si radio reparaciju karba?

vbr666
30.05.2013., 17:22
vukla mi falšni zrak, čini mi se baš pored brtve prema cilindru, jer mi je originalna otišla pa sam napravio priručnu dok ne dođe ovaj set brtvi.

simptomi su bili da se nije dala palit bez teške zajebancije s vijcima i sa podešavanjem gasa i čoka, a onda kad bi zakrumpirao dobitnu kombinaciju, radila bi samo na određenoj jačini gasa, određeno kraće vrijeme, prije nego se ugasi i opet imaš isti postupak do paljenja - a na kraju nije ni palila uopće.

kad sam napravio reparaciju, prvo sam sve vijke zatvorio, onda otvorio pola kruga ili krug, pa potegao par puta i upalila je odmah. nakon još malo podešavanja, ler je bio ok, ali gas nikako nisam mogao dobiti. sad imam ono što sam upisao u gornjem postu.

rib@
30.05.2013., 23:04
Ovo kaj si napisal mi nekek ima miris na to da barem jedna od brtvi ne obavlja ono za kaj je namjenjena.

dragger
01.06.2013., 19:37
Gdje kupuješ ovaj kvadratni Dolmarov flaks?

Tu kod mene u Šibeniku je uvoznik za HR

http://www.dolmar.com.hr/index.html

vbr666
22.06.2013., 17:05
Ovo kaj si napisal mi nekek ima miris na to da barem jedna od brtvi ne obavlja ono za kaj je namjenjena.
jedna brtva je bila zamjenila poziciju s dijafragmom, stavio sam prvo dijafragmu pa brtvu ili obrnuto, a trebalo je obrnuto od onog što sam ja stavio, ma da je radila i onako...

uglavnom, kosilicu sam popravio, pokosio i prodao, pa kupio stihl fs44 i sad me zanima kakav nož ide na to, jel ima to gdje za kupit i šta treba uz to kupit, još kakvu maticu ili osigurač? kako se montira, da li isto kao i glava s flaksom ili posebni mehanizam?

vbr666
22.06.2013., 18:52
našao sam video na netu, lik spominje ovaj rub (www.youtube.com/watch?v=mgehK1kvN4g#t=5m0s) na koji se stavlja nož tj koji centrira nož, ali kod mene nema tog ruba, nego je površina ravna, evo ovako (http://i41.tinypic.com/vo39yd.jpg).
kako na ovu moju montirati nož? i gdje nabaviti ove dijelove za montiranje noža? maticu i sve ostalo što ide.

force32
26.06.2013., 13:30
našao sam video na netu, lik spominje ovaj rub (www.youtube.com/watch?v=mgehK1kvN4g#t=5m0s) na koji se stavlja nož tj koji centrira nož, ali kod mene nema tog ruba, nego je površina ravna, evo ovako (http://i41.tinypic.com/vo39yd.jpg).
kako na ovu moju montirati nož? i gdje nabaviti ove dijelove za montiranje noža? maticu i sve ostalo što ide.

Ma nema veze bitno da ti nož sjedne u ležište,nož je centriran sam po sebi ako vibrira znači da je dobio udarac ili nestručno oštren pa ima jake vibracije.
postupak ti je u prvom videu jednostavno stavi u ležište i sve kako je opisano na videu i stegni.
Ako nisi dobio s Stihl trimerom onda to sve možeš kupiti u ovlaštenoj Stihl trgovini ili nj partnera.

freerider
26.06.2013., 21:01
eto me ponovo sa problemom trimera.
dakle radi se o solo 142, sa 2,7 ks.
promijenio majstora jer onaj prvi je ubijao.
trimer bio kod drgog majstora, i prije sezone zamijenio filter.... sve.
odem, odradim jednu kosnju ok. dodjem za tri dana jedan rezervar ok, kod drugog kad krenem u kosnju gusi se, prima gas u leru ok, ali pod opterecenjem gusenje.
napomena frisko je gorivo, i u njega dodano 1 dcl ulja stihl na 5 lit goriva.
u cemu je problem da li netko ima ideju?
hvala

vbr666
26.06.2013., 22:10
Ma nema veze bitno da ti nož sjedne u ležište,nož je centriran sam po sebi ako vibrira znači da je dobio udarac ili nestručno oštren pa ima jake vibracije.
postupak ti je u prvom videu jednostavno stavi u ležište i sve kako je opisano na videu i stegni.
Ako nisi dobio s Stihl trimerom onda to sve možeš kupiti u ovlaštenoj Stihl trgovini ili nj partnera.

mislim da nije tako, jer ako je rupa na nožu veća od navoja na koji sjeda, a je, onda svaki pomak u ekscentar stvara vibracije, a nema ga što centrirati jer moja pločica je ravna, bez uzdignutog ruba.

uglavnom, našao sam u par trgovina za 200kn sve što mi treba, ipak hvala na odgovoru.
eto me ponovo sa problemom trimera.
dakle radi se o solo 142, sa 2,7 ks.
promijenio majstora jer onaj prvi je ubijao.
trimer bio kod drgog majstora, i prije sezone zamijenio filter.... sve.
odem, odradim jednu kosnju ok. dodjem za tri dana jedan rezervar ok, kod drugog kad krenem u kosnju gusi se, prima gas u leru ok, ali pod opterecenjem gusenje.
napomena frisko je gorivo, i u njega dodano 1 dcl ulja stihl na 5 lit goriva.
u cemu je problem da li netko ima ideju?
hvala

podešavanje vijka H na karburatoru, odvrni ga recimo osminu do četvrtinu kruga u lijevo, pa vidi ponašanje, ako opet ne valja, idi još toliko, sve dok ne dobiješ što ti treba.
i pazi, ako teže pali probaj mu T vijkom dati još gasa tj zraka.

force32
27.06.2013., 20:51
mislim da nije tako, jer ako je rupa na nožu veća od navoja na koji sjeda, a je, onda svaki pomak u ekscentar stvara vibracije, a nema ga što centrirati jer moja pločica je ravna, bez uzdignutog ruba.

uglavnom, našao sam u par trgovina za 200kn sve što mi treba, ipak hvala na odgovoru.

Imam profi Stihl trimere već 15 godina i nikada orginal stihl nije imao ni malo lufta, sve u 10-tinku mm.
Jedino ak ne koristiš divlje stvari,što nije dobro,jer orginal je orginal,bio sam svjedokom kada se čovjeku nož odletio i zabio u podkoljenicu kroz čizme,sve zbog samopravljenog vijka,puno mu bilo dati 20 kn za orginal.

Bananica11
30.11.2013., 17:56
Imam problem s motornom pilom neke strane marke na njoj je walbro karburator.Nikako ga nemogu dobiti da radi na punom gasu.Na leru radi dobro i ima dobar odaziv, a sa pomicanjem H vijka ne događa se apsolutno ništa.Lijepo primi gas i udavi se. U čemu bi mogao biti problem?

NMT
30.11.2013., 17:59
membrane u karburatoru, treba ga rastavit vidjet kakve su, najbolje odmah zamijenit i amen.

Bananica11
30.11.2013., 18:02
Karburator je uredan čišćen, membrane su u redu neznam di bi mogao biti problem...

građevinac
20.12.2013., 21:11
Da nam se tema ne zaledi zimi :)

Možda je malo i glupo pitanje ali.. zanima me da li se uopće oštre noževi za trimer? Imam 2kraki i 4kraki nož koji su kao novi došli potpuno tupi što mi je bilo čudno te ih nikada nisam oštrio jer ih ionako malo upotrebljavam.
Kod većeg gasa režu sve ono za što su namjenjeni (velika trava, šiblje..), ali naravno ukoliko bi bili naoštreni kako treba, pretpostavljam da bi posao obavljali sa upola manje snage i goriva?
Ovaj 2kraki nož bih se usudio naoštrit, ali 4kraki bi već bila zahebancija zbog ekscentra mase i vibracija, da li se to preporuča?
Inače na samohodnoj kosilici redovito oštrim nož i naravno osjeti se velika razlika u radu, pa me zanima što je sa trimerima, jer nisam nigdje vidio da to netko spominje na forumu. :ne zna:

Žuška
02.01.2014., 14:09
Naravno da se oštre, samo navali. Približno isti kut. Vibrati mogu i zbog oštećenja u radu ali zato mali gas, nađem okretaje gdje najmanje vibra i prilagodim brzinu košnje.

mrgud11
15.02.2014., 10:48
Vidim da ovdje na forumu ima stručnih ljudi pa se nadam da će i meni netko pomoći.
Situacija je slijedeća. Imam priliku nabaviti rabljenu kopačicu za trimer iz dolje navedenog linka
U planu je korištenje kopačice za frezanje između loza u vinogradu.
http://www.ebay.com/itm/STIHL-TILLER-CULTIVATOR-WEEDEATER-ATTACHMENT-KOMBI-KOMBISYSTEM-YARDBOSS-/200961618638
Pošto nemam trimer prije nego se odlučim na kupovinu kopačice molio bih pomoć i mišljenje forumaša.
Kao prvo, zanima me da li je navedena kopačica predviđena isključivo za korištenje sa Stihlovim trimerima ili postoji mogučnost korištenja sa trimerima drugih proizvođača (s obzirom na promjer osovine, vrste priključka na kardan itd...) i ako da sa kojima?
P.S. Najjeftiniji Stihl sa kardanom kojega mi je trgovac preporučio za tu kopačicu je FS 85R koji košta cca 3.600,00 kuna.

Znači ako je ikako moguće dobiti nešto u istom rangu ali za manju lovu.
Zahvaljujem unaprijed i pozdrav.

Arash's friend
15.02.2014., 13:52
Znači ako je ikako moguće dobiti nešto u istom rangu ali za manju lovu.
Zahvaljujem unaprijed i pozdrav.

Oleo Mac je isto za svoje trimere imao nastavak kopacicu, ali mislim da nije bilo jeftinije.

mrgud11
17.02.2014., 07:50
Ima li tko iskustva sa trimerima marke Ryobi. Ne mogu naći podatak da li ovaj model ima sajlu ili kardan.
http://www.tpp.hr/artikl/rbc30sesb-motorni-cistac-ryobi-30cm3-1418.html
Da li bi gore navedeni trimer mogao pokretati ovu kopačicu?
http://www.tpp.hr/artikl/aqtt03kultivator-prikljna-trimer-1089.html

Trimer FS 85R koji mi je trgovac preporučio nije naveden u novom katalogu za 2014. godinu. Izgleda da se taj model ukida.
Kakva su vaša iskustva s tim modelom.
Hvala i pozdrav.

Ivan495
20.02.2014., 13:53
Može preporuka benzinskog trimera do nekih 1800kn.. Namjena: svašta pomalo. Vrt, maslinik..

Što uzeti? Nekako mi je malo glupasto kupiti neki osnovni, slab model od Stihla i sličnih brendovs.. Čuo sam da su ovi Homelite ok..

Vwovac
20.02.2014., 18:03
Može preporuka benzinskog trimera do nekih 1800kn.. Namjena: svašta pomalo. Vrt, maslinik..

Što uzeti? Nekako mi je malo glupasto kupiti neki osnovni, slab model od Stihla i sličnih brendovs.. Čuo sam da su ovi Homelite ok..

Ukoliko možeš dodati još 400-injak kuna ovo je dobar izbor:
http://alatimilic.hr/shop/makita-motorni-benzinski-vrtni-elektricni-program/Makita-Motorna-Kosa-Flakserica-Trimer
I imaš 3 godine garancije..

Ivan495
22.02.2014., 16:46
Teško.. I ovako je već malo nategnuto..

Vwovac
22.02.2014., 18:46
Teško.. I ovako je već malo nategnuto..

Žao mi je,ukoliko imate mogućnost kupnje na rate bila bi to solidno rješenje za duže staze..Uz 3 godine garancije...

ajeto1
07.03.2014., 11:31
ima netko možda iskustva sa einhel motornim trimerom.. šta mislite ovako za pokositi 300tinjak kvadrata dali bi to bilo uredu.. Benzinska travokosačica GH-BC 43 AS 1,8ks ....Benzinska travokosačica sa visokokvalitetnim 2-taktnim motorom, dvostrukom drškom sa svim funkcijama upravljanja, prilagodljivom dvostrukom drškom (biciklistička) napravljena iz aluminija za jednostavno i točno vođenje. Aluminijska osovina, oblikovana za bezumoran rad, odvojiva osovina za lagan transport, zaštita noževa, nož sa tri zuba, dvostruka glava konca sa sistemom automatskog izvlačenja, ugodan remen za nošenje, elektroničko paljenje i automatski čok za jednostavan start, antivibracijska funkcija.

domsar
16.03.2014., 19:43
Imam tri mogućnosti:
Motorni trimer bavaria bbc 43 sa 1,2 kw ili Mtd (ne znam koja je to marka uopće) sa zahvatom niti 41 i malo skuplji Einhell GH. BC 43AS1 sa snagom 1,25 KW.
Ima li netko iskustva sa ijednim? Kakav je servis ili mogućnost nabave dijelova. To su najjeftiniji i ne mogu ići na skuplje jer jednostavno nemam više novaca i gotovo. A moram imati trimer jer imam 2000 kvadrata neravnog terena okućnice a problem je sa zmijama i ostalim beštijama i treba mi trimer. Pomažite. Kakva je to snaga? Je li dovoljno jako za višu travu?

NMT
16.03.2014., 21:51
imaš i četvrtu, najbolju mogućnost.
zajebat te igračkice i kupit ono šta valja
http://www.njuskalo.hr/strojevi-alati-ostalo/flakserica-stihl-fs-44-oglas-10925520

kupiš i četverokraki nož i sječeš prašumu

Zvon
17.03.2014., 08:36
NMT, to je vjerojatno najgori model kojeg je Stihl kupil (made in USA ili Mexico). TO ne valja.

NMT
17.03.2014., 10:16
zašto ako traje tolike godine i radi i dalje ko zmaj?

šta ne valja?
da nije problem u ljudima i održavanju koje nije samo natočit novi benzin i derat?
imam je od prošle sezone i preporodio sam se nakon igračkica iz trgovačkih centara.

btw imam ja mcculloch motorku made in usa tj mexico koju sam proklinjao godinama dok nisam skužio njene mušice i kad sam ih skužio radi ko zvijer.

Zvon
17.03.2014., 14:29
Zato kaj je taj model klase onih kineskih. Možda imaš sreće, no mnogi se s njom nisu usrećili.
Nakon jednog potrošenog spremnika treba odmarati.

NMT
17.03.2014., 19:13
pa brate mili koliko traje jedan spremnik? minimalno pola sata, šta se tebi ne odmara nakon pola sata neprekidnog zvrndanja?
ja ne trebam toliko dugo radit s njom da potrošim cijeli spremnik, ali da trebam sigurno bih stao i odmorio. mislim da sam još malo i rekao sa pola sata.
nije da radiš u komunalcu pa imaš 8h šta radit s time.

i ne, nikako nije klase onih kineskih, jer sam imao kinesku i preporodio se otkad imam ovu štilovku. kineskinju sam nosio na servis jedno 4 puta iz siska u zagreb i nazad, jer je feder na plastičnom smeću od startera iskakao i zaglavljivao se pa tako i špagu. pa onda cijeli niz drugih problema, gašenje i gušenje svako malo radi pritiska u spremniku, pa kod naginjanja na stranu, pa ovo pa ono, rastavio sam je jedno 20 puta i popravljao štošta po njoj.

štilovku otkad imam, natočim bengu, okinem špagu i radim, operem i spremim. cijela procedura.

nego, da ne radiš ti intermitentno s njom, tj malo stišćeš gas pa pustiš na ler pa stišćeš gas pa smanjuješ i tako?
samo gas do daske da ima što bolje hlađenje i deri, nema straha od pregrijavanja.

Zvon
17.03.2014., 22:34
Gle, vjeroval ili ne, više ih gotovo da i nema u okolici pri meni. Ili su vlasnici bar jednom mijenjali klip...uglavnom, promašeni model, i nitko ga ne hvali pri nam (bar jedanput priznaju da nekaj od Štila ne valja :D).
Možda za tvoj takav način rada i odgovara, no pri nama kad se dela, onda bar dva-tri rezervoara u cugu. Normalno, na 3/4 do punog gasa konstantno.

NMT
18.03.2014., 10:54
pa kolko ja znam s tim trimerima, nema tu varijacija na gasu, 3/4, pola gasa, šaltanje s jednog na drugo na ful gas....ne, samo gas do daske i deri dok ima trave, kad nema trave ugasi ili na ler. tako se osigura najbolje hlađenje, a kad ga cimaš malo gasa malo jačeg gasa, malo ful gasa, pa malo lera pa opet ispočetka, s tim ubrzavanjima ga samo pregrijavaš jer mu je najveći napor na ubrzanjima a najmanji na održavanju iste brzine, doduše ako ga i opteretiš nekim panjevima od trave koju kosiš isto normalno da će grijati, ali za normalnu upotrebu i normalnu travu za koju je predviđen, treba radit normalno.

to što netko mijenja klip vjerojatno je stvar upotrebe, pretpostavljam da su imali nož jer to je kardanka, pa otud i maltretiranje trimera od neukih ljudi koji onda krive proizvođača umjesto sebe.

osim toga to treba i podmazivat, ako se ne podmazuje veći je otpor i opet veće zagrijavanje.
ja sam odjebao one tubice s masti od proizvođača i kad je vrijeme za podmazivanje rastavim kardan očistim staru mast i natrpam direkt iz pikse novu, jer tako osiguravam da nema vode i prašine i govana koja se nakupe u toj masti, pogotovo ako ljudi peru vodom poslije kosilicu pa im uđe voda u zglob i razrijedi i zasere mast tj podmazivanje, eto ti još veselja.

dakle ne vjerujem da je problem u proizvodu i proizvođaču nego načinu održavanja i upotrebe.
stavi baja gore nož i onda sjeće panjeve i šikaru s drvenastim stabljikama, a ne zelenim i mekanim kako je proizvođač preporučio. još ako radi 2-3 rezervara u cugu, gdje neće doći do pregrijavanja i zaribavanja ili uništavanja klipa cilindra i karika?

to što možda na drugim modelima ne dođe je vjerojatno da nisu kardanski ili su možda jači i predviđeni za teže poslove nego ovaj manji i slabiji model, ne znam velim, mene zasad služi odlično i prezadovoljan sam, a nakon onog kineskog smeća sam se preporodio.

osim toga vidi se i po težini flakserice da su ovdje materijali daleko kvalitetniji.

domsar
21.03.2014., 21:33
Imam tri mogućnosti:
Motorni trimer bavaria bbc 43 sa 1,2 kw ili Mtd (ne znam koja je to marka uopće) sa zahvatom niti 41 i malo skuplji Einhell GH. BC 43AS1 sa snagom 1,25 KW.
Ima li netko iskustva sa ijednim? Kakav je servis ili mogućnost nabave dijelova. To su najjeftiniji i ne mogu ići na skuplje jer jednostavno nemam više novaca i gotovo. A moram imati trimer jer imam 2000 kvadrata neravnog terena okućnice a problem je sa zmijama i ostalim beštijama i treba mi trimer. Pomažite. Kakva je to snaga? Je li dovoljno jako za višu travu?

Nitko mi nije odgovorio na pitanje. Ovo su moje tri mogućnosti, nema četvrte pogotovo nešto polovno. Ima li netko nekih iskustava

branee
22.03.2014., 09:25
Nitko mi nije odgovorio na pitanje. Ovo su moje tri mogućnosti, nema četvrte pogotovo nešto polovno. Ima li netko nekih iskustava

Gle, teško ti preporučit nešto jeftino a da valja, a zeznut te nitko ne želi i zato šute ljudi
Ja ti mogu preporučit KAWASAKI a ti izaberi koji model misliš da ti dovoljan, zapravo, uzmi jačegnego što misliš da ti treba i imal ga budeš 100godina.
Imam jednu parcelu koju kosim 3x godišnje, 1700m2, ne možeš kosit ničim drugim osim trimerom zbog nagiba, trebaš vidjet kak to izgleda kad poraste.
Trimerom kosim vinograd i jednu parcelu od 1000m2 u produžetku svaka 3 tjedna, i okučnicu doma i oko vikendice...ima toga puno a KAWA niti da zakašlje
Imam model motora TJ45 E na trimeru, 3 KS, i da sam znal kupil bi jači model prije 5 godina
http://www.jurec.hr/lista-trimera.html

lukarak
25.03.2014., 11:13
Gledam malo motorne kosilice, bez pogona, kosara i slicnog, mora bit sto laksa, trazim nesto najjeftinije moguce, zasad sam nasao u Metrou za 937 kn. Jel ima sto jeftinije trenutno ako je netko proucavao. Gledao sam pevec, bauhaus, baumax, al ne nalazim bas nesto.

S'Sungassi
27.03.2014., 19:59

A ovo?

http://www.ealati.hr/proizvod/fuxtec-trimer-za-travu-2-u-1/

Za tu cijenu, se čini dobar stroj. Ima 3 KS, cijena 1350 kn..

Malo sam čitao o firmi i relativno su novi, ali su se probili u švabiji, i navodno su sasvim solidni s obzirom na cijenu..

Ima li netko iskustva s Fuxtecom?

NMT
27.03.2014., 20:02
Fux them!?
hehe sry morao sam:D

Davorček
31.03.2014., 23:23
Večina trimera koji se kod nas prodaju ak im složiš dobru mješavinu rade ali za onak hobi košnju oko ograde i sl za malo popraviti nakon roto kosilice i tak
Ali tko ima ko ja kupinu i sl uz dvorište tu samo na PRO alate možeš računati

Ja imam oleo mac 740t stara je 10g nikad ništa popravljano zamjena svječice ali fergazer i sl nikad još su mi dali orginalne membrane
1,8ks(+ jedan konj koji radi sa njom:lol:)

Zaleks
01.04.2014., 16:06
Ne znam da li sam na pravom mjestu ali trebam pomoć:

Upravo mi se dogodio kvar na kosilici. S obzirom da sam je polovnu platio 300kn prošle godine, i da kućište nije u bogzna kakvom stanju upitno je uopće isplati li mi je se popravljati. Naime dogodilo mi se sljedeće:

Nešto kao da je puklo u motoru i nož se prestao vrtjeti. Ugasio sam je i više se neda upaliti jer se vrti samo gornji dio, a nož više ne. Očito je da je puklo nešto što drži nož i klip valjda. Osovina možda ili tako nešto. Ne razumijem se najbolje u tu tematiku pa zato i tražim pomoć.

Što bi to moglo biti i kolika bi bila cijena popravka? Radi se o Briggs & Stratton.

NMT
01.04.2014., 21:16
prvo trebaš reći da li kad potežeš špagu polako osjećaš isti otpor kakvog si i prije osjećao kad si je povlačio ili manji?
ako isti puklo ti je nešto, tj vjerojatno radilica s donje strane prema zupčaniku, ili ti je jednostavno pukla kajla koja drži nož na osovini pa se nož sad slobodno okreće po osovini a to znači da se osovina zapravo okreće i dalje a nož ne.

ako je otpor manji onda ti je pukao gornji dio radilice prema magnetu pa povlačenje špage ne pokreće klip.

uglavnom, ako je prvi slučaj, okreni kosilicu i odšerafi nož i skini onaj dio na koji je nož ušerafljen i vidi ima li u kanalu ispod tog dijela kajle ili nema tj je li pukla.
ako je pukla ubaciš novu to ti je običan komadić metala određene dimenzije. popravak u vrijednosti 30 lipa.

ako je pak pukla radilica onda na njuškalu potraži isti takav motor ili barem sličan sa istim način pričvršćivanja (obično tri vijka na određenoj poziciji kućišta), odšerafiš jedan staviš drugi i stari u staro željezo da uštediš još malo.

lukarak
02.04.2014., 08:57
prvo trebaš reći da li kad potežeš špagu polako osjećaš isti otpor kakvog si i prije osjećao kad si je povlačio ili manji?
ako isti puklo ti je nešto, tj vjerojatno radilica s donje strane prema zupčaniku, ili ti je jednostavno pukla kajla koja drži nož na osovini pa se nož sad slobodno okreće po osovini a to znači da se osovina zapravo okreće i dalje a nož ne.

ako je otpor manji onda ti je pukao gornji dio radilice prema magnetu pa povlačenje špage ne pokreće klip.

uglavnom, ako je prvi slučaj, okreni kosilicu i odšerafi nož i skini onaj dio na koji je nož ušerafljen i vidi ima li u kanalu ispod tog dijela kajle ili nema tj je li pukla.
ako je pukla ubaciš novu to ti je običan komadić metala određene dimenzije. popravak u vrijednosti 30 lipa.

ako je pak pukla radilica onda na njuškalu potraži isti takav motor ili barem sličan sa istim način pričvršćivanja (obično tri vijka na određenoj poziciji kućišta), odšerafiš jedan staviš drugi i stari u staro željezo da uštediš još malo.

Mislim da bi se noz ipak vrtio da je kajla pukla, mozda ne pod opterecenjem. Ako mislimo na onaj 'stapic' koji drzi nosac noza (koji je ujedno i remenica ako ima pogona) spojenim na osovinu. Cak i da je uopce nema, noz bi se, ako je slobodan, zavrtio kad pokusas zavrtit motor. A vjerojatno se ne bi htio upalit jer mu je noz zamasnjak.

Zaleks
02.04.2014., 09:34
Hvala na super odgovorima. Pa evo da dopunim s jos info.

Otpor je manji i kao danse okrece samo gornji dio. Bas poput ovog sto ste rekli. Kao da ne pokrece klip. Spagica ide skroz lagano bez prevelikog otpora. Probao sam skinuti onaj poklopac gdje je spaga i rukom okrenuti taj dio i ide dosta lagano. Izgleda da.je.onda otisao motor, sto mi je cudno jer bi to trebao biti kvalitetan motor. Kuciste nije u najboljem stanju i kupnja novog motora nije rjesenje jer sam ionako trebao mijenjati kotace i sl zbog loseg stanja kucista.

Jos me zanima kako se mogu sam uvjeriti da je ta radilica otisla? Da otvaram motor ili? Ako je popravak veci od 200kn nemam racunice popravljati...

Sent from my ZTE Blade III using Tapatalk

Zvon
02.04.2014., 11:33
Skini zamašnjak, pa pogledaj da nije pukla kajla između zamašnjaka i radilice. Sve mi upućuje na to. Ako je samo to, nebi trebalo biti problem popraviti.

Zaleks
02.04.2014., 13:45
Dal ta kajla može puknut ako naletim na kamen recimo? To mi se znalo dogoditi...

Zvon
02.04.2014., 21:42
Da, od naglog zaustavljanja radilic, uzrokovanog udarom u prepreku ili kamen.

NMT
02.04.2014., 22:01
zvon ti dobro veli, malo se pomuči i možda je popraviš za 2 kune cijene, a ovih 198 ti ostane u džepu, komadić metala veličine četvrt kovanice je lako moguće problem!

lukarak
03.04.2014., 10:28
Hvala na super odgovorima. Pa evo da dopunim s jos info.

Otpor je manji i kao danse okrece samo gornji dio. Bas poput ovog sto ste rekli. Kao da ne pokrece klip. Spagica ide skroz lagano bez prevelikog otpora. Probao sam skinuti onaj poklopac gdje je spaga i rukom okrenuti taj dio i ide dosta lagano. Izgleda da.je.onda otisao motor, sto mi je cudno jer bi to trebao biti kvalitetan motor. Kuciste nije u najboljem stanju i kupnja novog motora nije rjesenje jer sam ionako trebao mijenjati kotace i sl zbog loseg stanja kucista.

Jos me zanima kako se mogu sam uvjeriti da je ta radilica otisla? Da otvaram motor ili? Ako je popravak veci od 200kn nemam racunice popravljati...

Skini svjecicu i probaj vrtit, vidjet ces kroz otvor jel se klip mice kad potezes.

Zaleks
03.04.2014., 11:50
Klip se pokrece na potezanje spage

Zvon
03.04.2014., 13:42
Za početak - dobar znak. Znači da je gornja kajla dobra.
Sad pogledaj odozdola: ak možeš skinuti nož, možda bi se vidlo kaj više.

lukarak
03.04.2014., 14:38
Za početak - dobar znak. Znači da je gornja kajla dobra.
Sad pogledaj odozdola: ak možeš skinuti nož, možda bi se vidlo kaj više.

Palo mi je na pamet da se klip sad okrece zbog toga sto vise ne mora raditi kompresiju, a da je prije neko mjesto loma preskakalo? Ako nije puklo bas ravno, mozda mjesto loma moze podnijeti neki moment. Jer sumnjivo mi je da je prijavio da mu se 'spaga' za paljenje lako povlaci. Cak i da je prekid ispod, ne bi bas tako lagano mogao kompresirati. Mozda da proba s nekim plasticnim stapicem klip malo 'opteretiti' kroz rupu od svjecice i onda povuci?

Zaleks
03.04.2014., 15:10
Skinuo sam nož, ispada da se bož isto vrti. Tek sad sam vidio kad nas je bilo dvoje. Znači prijenos do dolje ima. Samo nema otpora na spagi, bas kao sto kazete, ko da ne moze stvarati kompresiju. Znaci li to da je motor kaput? Karika? Radilica? Nakon sto sam cuo udarac u motoru, kao da je puklo nesta, promijenila je zvuk. Kao da neato zvoni unutra i ugasila se kroz 5 sec...

NMT
03.04.2014., 23:09
da, vrlo vjerojatno, bez otvaranja ćeš teško otkriti o čemu je točno riječ ali po ovome što si rekao zvuči da je kompresija otišla i da se nešto polomilo, da li karika(e) ili ventil(i), pitanje je, ali ne zvuči dobro ni jeftino. po meni ja bi je otvorio nema se što izgubiti, pa onda prema onom što je viđeno unutra (ako je cilindar izgreban a pošto nešto zvoni vjerojatno je jer se komadići metala vjerojatno zaglavili u njemu i izgulili ga), za staro je željezo tj dijelove.
kupit novi takav motor na njuškalu velim, tri vijka su u pitanju za zašerafit i sajla kočnice i vozi miško-200kn troška.

ugasila se jer je nestalo dihtunga između karika i cilindra ili ventila i dosjeda - gubitak vakuuma i nemogućnost povlačenje goriva pri usisu = gašenje.

Zaleks
04.04.2014., 05:37
Hvala na super odgovorima... Jucer navecer kupio drugu. U konzumu za 900kn. Bit ce mi dosta za ovo sta ja trebam a s ovom se mogu sad igrat i vidjet...

Zaleks
04.04.2014., 14:23
Evo samo da javim...

Matrix, 2.0kw, 40cm oštrica, plastično kučište, garancija 1 god... 899kn kupljeno jučer u Konzumu, danas isprobana i moram vam reći ukratko da sam oduševljen... Barem za sada...

komutator
04.04.2014., 18:33
NMT, to je vjerojatno najgori model kojeg je Stihl kupil (made in USA ili Mexico). TO ne valja.

U USA, ako imaš firmu koja se bavi održavanjem travnjaka (a tamo je to veliki biznis, jer svatko ima travnjak i sve živo se kosi i održava), onda u 90% slučajeva imaš Stihlove kosilice i puhalice.

Stihl ima veliku tvornicu u Virginia Beachu već dugo godina. To što proizvodnja nije preseljena u Kinu već dovoljno govori.

KAZIRAGI
04.04.2014., 18:48
pozdrav...samo kratko pitanje za vas iskusne... http://www.arktik.hr/artikl/motorni-trimer-za-travu-mtd-710-182.html u pevecu ovaj trimer za 800 kn ... potrebe trimera za košnju trave oko staza u dvorištu i cca 30 kvadrata travnjaka na vikendici jednom mjesečno... da li ima nešto bolje za moje potrebe od ovog trimera ili je ovaj sasvim ok za mene... unaprijed hvala

NMT
04.04.2014., 19:04
pozdrav...samo kratko pitanje za vas iskusne... http://www.arktik.hr/artikl/motorni-trimer-za-travu-mtd-710-182.html u pevecu ovaj trimer za 800 kn ... potrebe trimera za košnju trave oko staza u dvorištu i cca 30 kvadrata travnjaka na vikendici jednom mjesečno... da li ima nešto bolje za moje potrebe od ovog trimera ili je ovaj sasvim ok za mene... unaprijed hvala
izgleda mi i miriši na kineza.

a ovo u opisu mi samo potvrđuje takav dojam
"Advanced Starting Technology” (AST) pomoću opruge pospješuje pokretanje – startno uže se samo mora lagano i ravnomjerno povući. Motor se zatim sam pali.."

ja sam imao taj "AST" napredni startni sustav i mogu ti reći da je jako nazadan, jer sam vraćao trimer do trgovine jedno 4-5 puta da ga poprave.
opruga stalno iskače iz svog ležišta i dok je ja nisam uhvatio i reinžinjerirao, nije radila.
ali onda su se druge stvari počele kvarit i na kraju je otišla pa-pa i sad usrećuje drugog vlasnika ako je i on nije poslao papa ili na vječna kosišta.

po meni ne vrijedi tih novaca jer ćeš iskrvarit ako nisi iz blizine trgovine tj servisa koji ti daje garanciju. a čak ni tad.

NMT
04.04.2014., 19:07
Hvala na super odgovorima... Jucer navecer kupio drugu. U konzumu za 900kn. Bit ce mi dosta za ovo sta ja trebam a s ovom se mogu sad igrat i vidjet...

daj javi šta se desilo s onom.
znači skočio ti s magarca na mulu (s lošeg kućišta na plastično:rofl:)

mali_problem
05.04.2014., 08:53
Koji je trimer bolji za korov od metra MTD 1043 (1.299kn) ili MTD 827 (1.349kn).

Fishkal
05.04.2014., 09:13
Pozdrav ljudi. Pročitao sam zadnjih par stranica ali ne nalazim nigdje neki dobar prijedlog.

Traži se trimer, uporaba za travu oko kuće (nezahtjevno), ali i za uređivanje njiva koje su pod dosta korova, paprati, nešto i kupine. Dakle trebam trimer s nožem, s dosta garancije i da mi ne rikne kad idem raditi. Može neka preporuka, recimo za početak oko 2500 HRK. Hvala

Zaleks
05.04.2014., 11:04

Javit ću čim pokušam nešto (ako ću pokušavati uopće :D).

A gledaj, palstično jest, ali je iznimno lagana i laka za upravljati, kotači 6" uglavnom prvu košnju obavila iznimno dobro. Tiha je, jako malo troši, oko 7dcl na ono što je prošla potrošila cca 1,3 litre.

Servis odmah u Konzumu gdje sam i kupio, nigdje ne moram nositi niti slati itd. Uglavnom ako se ne pokvari, mislim da 900kn svakako vrijedi :kava:

Sad je 1300 kad nije na akciji :ne zna:

core138
05.04.2014., 12:54
Pozdrav,
vlasnik sam motorne pile Jonsered cs2137,odrzavana je redovito,no prije koji dan pocela se gusiti kada joj se doda gas naglo,u vecini slucajeva se i ugusi,no kada se gas polako dodaje normalno radi.Ocistim sam karburator cijeli,ali ga nisam ispuhao,novu mjesavinu stavio,filter ocistio,no i dalje isto,membrana od karburatora je citava.Molim pomoc.Hvala

KAZIRAGI
05.04.2014., 14:28
NMT hvala na odgovoru a imaš li možda ti ili bilo tko drugi nekih iskustava ili informacija o ovome... http://www.njuskalo.hr/komunalna-oprema/trimer-motorni-einhell-bg-pt-2538-super-akcija-oglas-8078853 .Ovakav trimer u pevecu 600 kn što mi itekako odgovara cijenovno za ono što ću ga koristiti...

NMT
05.04.2014., 20:58
ne vidim razliku između tog trimera i onog kojeg si ranije postao.
isti je kao moj kinez kojeg sam proklinjao dok ga se nisam riješio, po svemu sudeći.

to "centrifugalno kvačilo" je ustvari jedno malo kao zvonce koje se meni nešto smrdalo, ne sjećam se točno što i zašto, ali morao sam ga rezati vaditi dijelove (mislim da se neki mesingani podložak za vijak koji je držao zvonce preko kvačila potrgao) i kemijati sa svojim vijcima i tražiti odgovarajući kao i podlošku te nazad variti, nakon čega više nije bilo savršeno centrirano nego je zvonilo i strugalo i grijalo se....

uglavnom da ti odmah kažem, s tim kineskim "naprednim starterima" imaš sranje jer ako je isto ono što sam ja imao, završetak opruge je umetnut kroz neki plastični kurac koji glumi starter a ustvari je obično govno ko na igračkama - plastika tanka par mm sa loše dizajniranim tj pretankim stijenkama i oblikom i onda ti taj završetak opruge kod malo žešćih povlačenja iščupa iz plastičnog govna.
a do žešćih povlačenja dođe kad je ne možeš upalit kod malo duljeg rada jer je crkla a sve radi toga što ni dihtanje rezervara nije baš riješeno kako treba pa se nakon određenog vremena kosilica ugasi i moraš otvarat i zatvarat rezervar inače je ne možeš upalit.

treće, špaga je tanka i jadna, pukla mi je više od jednom.

1. rezervar ne dihta.
2. kvačilo tj način pričvršćenja zvonca na set kvačila ne valja
3. starter je plastično govno
4. špaga je pretanka
5. ako je glava kakvu sam ja imao ni to ne valja jer kad struna dođe pri kraj onda izleti van glave jer je ne drži ništa pričvršćenu u glavi nego jednostavno kod umetanja strune napraviš na kraju kao kukicu i samo je zatakneš u neki utor. ja sam kasnije izolirkom lijepio kraj strune da ne izleti.
6. moraš ju svako malo odmarat (cca 20 minuta rada u komadu)

KAZIRAGI
06.04.2014., 21:41
hvala NMT na opširnom objašnjenju... pregledavao sam malo par zadnjih stranica i ne pronalazim ništa pametno pa me zanima koji bi trimer bio "najbolji" za to malo posla koji ja trebam obavit...

Zvon
07.04.2014., 08:40
Potraži rabljenog Jonsereda GT32L.
Ak pri probi zapali i radi - kupuj. To bi trebalo biti manje od 1000kn, a dobiješ nekaj provjereno. Ili bilo kaj rabljeno od Jonsereda, Husqvarne, Stihla, Oleo Maca...

Kotukoga
13.04.2014., 01:11
Pozdrav!
Malo,sam citao tu po forumu o trimerima i tek sad mi vise nije nist jasno a ni nemam bas vremena za procitati sve.
Naime,ono kaj me zanima je za kaj i kak se odluciti.Imam travnjak cca 4000 kvadrata koji se nlazi na kosini,brdu.Vecinu travnjaka kosim samohodnom kosilicom ali imam kosine koje nemrem nikak nego flaksericom (trimerom).Uz to na viksi imam i nekakvog draca i siblja koje divlja dok me nema pa mi treba nekaj da to potucem.Gledal sam malo po netu i nemam pojma kaj bi kupil,Stihl il Husqvarna,mozda nekaj drugo?? Zanima me nekaj do 3000 kuna a vidio sam dva modela koji mi zgledaju interesantno.Stihl FS55,cca 2400kn i Husqvarna 128R.Velim nemam pojma o svemu ovom pa vas molim za savjet i pomoc!

Thorin
13.04.2014., 18:11
Ja imam Stihl FS 55C 2005. godište, do sad nisam imao nikakvih problema, redovito kosim 4 vinograda i jedan dio dvorišta, sveukupno oko 3000 m2.
Ponekad se možda čini mrvicu preslabom za gustu travu ako koristim glavu s flaksom, ali sam kupio i glavu s plastičnim noževima, pa to lako rješavam. Koliko vidim, Husqvarna je mrvicu jača i s njom se dobiva nož sa 4 zuba, dok ja imam s 2.
Jedino bih zamjerio Stihlu što su na ovaj model stavili relativno mali štitnik, i već godinama planiram staviti veći, ali nikako :D

Armstrong
13.04.2014., 19:49
Imam i ja fs55, 2007g.
Prezadovoljan sam s njim i nikad problema. Osim membrane i to nakon prve zime. Zamijenjena u servisu i sve oke dalje.
Nemam bas neku povrsinu za kositi s njom pa s njom kosim izvan kuce jbno državno zemljiste koje ne zele prodati a grad ga kosi 3x godišnje. Kojih 400m2

Kad sam ju kupil, s njom sam kosil žbunje kod rodbine na selu (stariji ljudi). Žbunje puno poskoka, riđovki i panjeva punih stršljena. Žbunje je bilo visoko 2.5m. Žinja je bila preslaba i onda sam kupil 4-kraki željezni nož. S tim je sve moguče islo. Samo je sve oko mene padalo. Drva debljine 6cm sam kosil isto. Al sad je praktički umirovljena
2300kn tad

Armstrong
13.04.2014., 20:01

Plastično kučiste je nekaj najbolje kaj postoji!
Nije bezveze viking ostal na njima.
Pa pogledaj si sve te benzinske (stare mislim) kosilice. Na njima jedino kučiste ode, a mehanika je super. Kučiste sprhne s godinama.
Imam alko plasticnu, 20godina. Poklonjena je sad nekom drugom i dalje je ko nova i se super. Da bar ima vise benzinskih s plasticnim kucistem :top:

paki26
13.04.2014., 22:06
Pozdrav! Jel ima tko iskustva sa CLOVER trimerom ?

Za travu oko kuće i sitno u vinogradu......

TRIMER CLOVER 1.2kW 43cc CG430HB

MOTORNI TRIMER CG430 HB CLOVER
snaga: 1.2kW
maksimalni broj okretaja: 9000 o/min
kapacitet spremnika: 1.1 lit
zapremnina motora: 43cc
promjer noža: 255mm
garancija: 1g.

beljo
20.04.2014., 19:46
Kupio sam novi Trimer Husqvarna 323R-II i u Utorak mi stiže iz Zagreba.

Zanima me prvo puštanje u rad. Dali ga treba ostaviti da radi neko vrijeme u leru ili se odmah može sa njim u travu?

I druga stvar, namjeravam ga koristiti za košenje veće i gušće trave te šikare po vočnjacima susjedima i svima kojima treba takva usluga za neku proviziju.
Dali je on prikladan za te veće poslove i na što sve trebam pripaziti? Dajte neke korisne savjete.

P.S.
Za početak ću koristiti "originalno" Husqvarna ulje za 2-taktne motore XP Synth1L, preporućena mješavina je 2%, iskusnjaci recite jeli to dobar omjer i ako može neko obrazloženje.
Hvala svima.

hasnfefer
20.04.2014., 20:42
Za početak može i koja kap ulja više. Neznatno će više dimiti, ali to mu ne smeta. Moglo bi eventualno tebi :mig:. Ne moraš puno čekati, upališ ga, staviš na rame / leđa, i lagano počneš. Dvotaktni je stroj, podmazuje se uljem dodanim u gorivo.

akoj
20.04.2014., 23:30
Koje bi ulje preporučili za miješanje u omjeru 1:40?
Radi se od MTD-u 1033.
Je li ok da stavljam isti miks koji stavljam i u FS 120 (1:50 sa STIHL dvotaktolom) ili da radim zaseban miks za ovog?

Thorin
21.04.2014., 15:54
Ja u životu nisam koristio "originalno" ulje za mješavinu, a ni ne vidim svrhu. Prije sam koristio INA ulje, sad ga kupujem na Petrolu, Chevron je proizvođač. Slažem u omjeru 2-2,5 %.

Davorček
21.04.2014., 22:06
Zanima me da li netko ima iskustva sa trimerima firme HECHT
Za 1000kn 2ks trimer može biti samo kineski???? Iako je firma hecht iz češke(imao neke njihove proizvode tipa šprica i tak nikad motorne alate)
Vidim rade dosta toga rotacijske kosilice mi djeluju robusno a motori su im honda,B&S i kopija honde OHV

Thorin
22.04.2014., 12:25
Nisam ni ja čuo za Hecht, ali kosilice mi također djeluju robusno.

Što se tiče trimera/flakserice, ne znam kakav je to motor od 2 KS da bi cijena bila 1000 kn, inače su cijene npr. Stihla ili Husqvarne te snage od 4500 kn na više.

bajadojaja
22.04.2014., 13:07
Robusno djeluje i kineski bicikl, rama od punog željeza, a pokretni dijelovi zak***. Naučeno na vlastitoj koži.

KAZIRAGI
22.04.2014., 13:38
Pozdrav ponovo... Nakon što ste me odgovorili od kupnje ovih jeftinih trimera odlučio sam potrošit malo više da ne bi poslije bilo nisam znao... Obišao sam par trgovina i naišao na http://www.hajster-servis.hr/model/122c.html ... S obzirom na moje potrebe (košnja oko kuće uz staze i cca 30 kvadrat oko vikendice) hoće li me ovaj trimer "nadživit"...

Thorin
22.04.2014., 13:55
S obzirom na površinu koju kosiš, možda se ne stigne ni zagrijati :zubo:

@bajadojaja - ima tu istine, ali bome ima i iznimaka.

dejo6
28.04.2014., 13:37
Kupio sam novi Trimer Husqvarna 323R-II i u Utorak mi stiže iz Zagreba.

Zanima me prvo puštanje u rad. Dali ga treba ostaviti da radi neko vrijeme u leru ili se odmah može sa njim u travu?

I druga stvar, namjeravam ga koristiti za košenje veće i gušće trave te šikare po vočnjacima susjedima i svima kojima treba takva usluga za neku proviziju.
Dali je on prikladan za te veće poslove i na što sve trebam pripaziti? Dajte neke korisne savjete.

P.S.
Za početak ću koristiti "originalno" Husqvarna ulje za 2-taktne motore XP Synth1L, preporućena mješavina je 2%, iskusnjaci recite jeli to dobar omjer i ako može neko obrazloženje.
Hvala svima.

I ja planiram kupiti taj trimer pa ako tko ima kakav dobar savjet, samo naprjed.
I dok sam se raspitivao po trgovinama, jedan prodavač mi je rekao da taj trimer mora stalno raditi pod punim gasom dok se kosi ili će motor zaribati. Meni to nekako nema smisla pa ako može pojašnjenje, jel ima nešto u tome ili on buba gluposti?

rib@
28.04.2014., 16:02
... mi je rekao da taj trimer mora stalno raditi pod punim gasom dok se kosi ili će motor zaribati. Meni to nekako nema smisla pa ako može pojašnjenje, jel ima nešto u tome ili on buba gluposti?
Sigurno ne bude zaribal, pogotovo odmah, ali gas do kraja znaci vise okretaja i veci protok zraka, a samim time i kvalitetnije hladjenje.

Zvon
29.04.2014., 09:15
Moraš znati da su ti motori malog momenta i da su zato predviđeni da stalno rade na punom gasu, tak da bi mogli izvući neku snagu iz njih.

Na punom se gasu najbolje osjeća, najbolje maže, najbolje hladi i najviše daje. No, nek te to ne brine posebno.
Umjesto da radiš na punom gasu i stalno otpuštaš/dodaješ gas, radi skonstantnim gasom na 2/3 ... 3/4, a kad treba stisni ga do kraja. Može raditi na djelomičnom gasu, ali ne ispod 50% okretaja a ne hoda gasa (ak imaš nož, treba manje stiskati gas nego za flaks, a okretaji više variraju).

Te motore više uništava dodavanje-oduzimanje gasa nego konstantni rad na djelomičnom gasu. Zakaj?
kad dodaješ gas, motor se naglo grije, no dobro hladi i dobro podmazuje. Kad otpuštaš gas, mazanje prestaje (jer nema ni goriva, pa ni ulja), a uz put se prethodno razvijena toplina nemre dobro odvesti, jer padnu okretaji i protok zraka, te se motor na taj način bezpotrebno toplinski opterećuje - rekli bi pregrijava.

Za novi motor preporučljivo je napraviti malo bogatiju smjesu (oko 2.5%), nekih 3...4 litre, i ne tjerati stroj dugo na punom gasu. Znači, radi umjereno, s nekim 2/3 gasa, povremeno ga stisni nakratko do kraja. Uzmi čak i malo tanji flaks od preporučenog (bar za napuniti jednu glavu, jer on manje opterećuje motor i bolje kosi meku travu).
Ja imam običaj upaliti motor i pustiti ga malo da se zagrije (možeš i na onom povećanom gasu), a prije gašenja ga pustiti da radi u leru par desetaka sekundi, da se ohladi. Većina to ne radi, no može mu samo pomoći.
Uživaj, jer 323 je fini lagani stroj s puno snage u toj klasi i s dobrim momentom, pa ga netreba tiskati. :top:

NMT
29.04.2014., 11:27
jako lijepo temeljito objašnjenje. ++

sakyosijek
07.05.2014., 18:18
Molio bih sve one koji imaju,ili su imali iskustva s kosilicama!STRAUS˝AUSTRIA 3,5KS"Vidim da je cijena povoljna ima puno dodatne opreme,ali ntko je ne spominje!Molim za odgovor,namjeravam ju kupit jos ovaj tjedan!Hvala

NMT
07.05.2014., 20:50
kinez

sakyosijek
08.05.2014., 09:01
kinez

Firma je Austrijska,sastavljan u Kini ,ali motor je od Kawasakija.Gledao sam cijene Kawasaki trimera cijene su im preko 2500-3000kn!Koliko sam vidio po trgovinama sve poznate marke su radjene u Kini,Stihl,Bavaria.Einhel,Husqurna,Fuxtec.Pretpost avljam da to radi jedna firma za sve te marke!Prodavac mi kaze da je taj Straus izdrzljiv,pouznad,servis osiguran,dijelovi takodjer!Trenutno imaju u prodaji 3,2KS 900kn!MMolim daljne odgovore,ljudi koji imaju iskustva s tom markom!

bajadojaja
08.05.2014., 11:10
Frend uzeo na Njuškalu, 700 kuna, u kompletu dvije glave pune flaksa i zaštitna maska ili naočale, godinu dana jamstvo, navodno lik ima dijelove za sve (kako dugo, ne zna se). Motor sigurno nije Kawasaki, a jos manje 3,2KS, imam Stihla leđni trimer te snage i znam da to papa malu djecu, ovaj Strauss po izjavi frenda ima negdje oko 1,2-1,5KS.

mrgud11
08.05.2014., 19:48
Kakva su iskustva sa trimerima marke Alpina? Zanimaju me eventualna iskustva sa ova dva model.
http://www.alpinagarden.com/products/en/brushcutters-trimmers/black-range/tb-420.html
http://www.amgrupa.hr/view.asp?idp=168&c=45

PowerG
09.05.2014., 08:39
Pitanje, vidio sam flaks sa zvijezdastim oblikom isto tako i kockatsti znači nije klasični okrugli. Zanima me jel to kaj bolje reže budući da flaksa više nemam i moram pokosit veću travu, prvi otkos ove godine ... do sad sam koristio stihl 3,0
Kakva su iskustva sa trimerima marke Alpina? Zanimaju me eventualna iskustva sa ova dva model.
http://www.alpinagarden.com/products/en/brushcutters-trimmers/black-range/tb-420.html
http://www.amgrupa.hr/view.asp?idp=168&c=45
tićbra ima alpinu najjači model i nema nikakvih problema i ima pozamašnu površinu koju kosi ...