PDA

View Full Version : Motorna kosilica / trimmer

stranice : [1] 2 3

Stari Zeke
18.04.2007., 07:33
Danas-sutra cu skoknuti do Bauhausa/Baumaxa/Peveca na Jankomir probat ubost flaks kosilicu (obvezatno na benzin), pa me zanimaju iskustva i preporuke. Na sto paziti kod odabira? Imam svako malo potrebu kositi malo vecu travu na grbavom terenu, pa mi je klasicna kosilica na kotace neupotrebljiva. Koliko realno da dam za tako nesto? Hvala! :s :s :s

champ
18.04.2007., 07:56
Ako možeš i naletiš na dobru ponudu, uzmi neki model koji ima bočne rukohvate, tako da težinu flakserice držiš na ramenu ili pojasu. Za malo veće radove nije dobra ona obična s zavijenom cijevi, jer ćeš se umoriti.

Lee Champa
18.04.2007., 08:42
ubost flaks kosilicu (obvezatno na benzin), :s :zubo: :s :zubo:
DIZEL PA PREKO RAMENA:zubo:
Štil 350! Poluprofesionalna!

Zvon
18.04.2007., 09:22
Prije svega moraš reći za kaj ti treba, koliku površinu misliš kositi i kakvog raslinja.
Ja sam ih do sad imal nekoliko, i imam dosta iskustva s njima.

Moj ti je savjet da izbjegneš Bauhaus/Baumax jer tamo drže samo off brand modele za kućnu primjenu.
U Pevecu imaju i određenih profi modela.

Moj ti je savjet da se držiš marki: Husqvarna, Jonsered, Stihl. Vrlo su kvalitetne, istina i Bog nisu među jeftinijima. Imaju dobru servisnu mrežu, lako ih je popraviti i najvažnije: za njih ima dijelova.

Preporučujem ti modele s ravnom osovinom i kutnim reduktorom na kraju, jer ti modeli imaju osovinu a ne sajlu, a osim toga, može se umjesto flaksa ugraditi nož za deblju travu ili trnje.

Do sad sam imal dva Jonseredova modela i nikad problema s njima. Ova koju kupujem ovih dana će također biti Husqvarna (http://www.hajster-servis.hr/proizvodi/trimeri/modeli/model_opsirnije.aspx?modelID=52). ili Jonsered (http://www.hajster-servis.hr/proizvodi/trimeri/modeli/model_opsirnije.aspx?modelID=82) Ostale njihove modele možeš pogledati ovdje (http://www.hajster-servis.hr/proizvodi/trimeri.aspx). Ako su ti ovi prejaki ili preskupi, pogledaj modele 325Rx ili BC2125.

Da kupujem Stihl, razmislil bi o FS85 ili o FS120, a ostale modele modele možeš pogledati ovdje (http://www.unikomerc-uvoz.hr/content.asp?FlashID=3850).

Ako te kaj posebno zanima, napiši PM.

chani
18.04.2007., 16:01
s obzirom da istrazujes to pomnije,
moze kakav info o cijeni?

laci
18.04.2007., 20:17
ja sam prije 2 godine kupio jonsered gr50 i o tom trimeru mogu reći samo pohvale. Trimer ima krutu osobinu i dvije ručke. U kompletu dobiješ glavu za flaks i trokraki nož: Nož ima posebnu glavu, a s njim možeš kositi travu bilo koje duljine, zatim divlje kupine, mladice akacije, odnosno sve mladice debiljine do dva prsta. Nož za razliku od flaks ne malčira travu, tak da se pripremi na grabljanje ak ti trava bude prebelika. Glava sa flaksom koristi flaks debljine 3mm (to je max debljina) i to je sasvim dovoljno za travu koja je prerasla kosilicu i s flaksom možeš fino pokositi travu oko drveća (nožem tu moraš biti dosta oprezan jer ako imaš mlade voćke vrlo ih lako možeš oštetiti) Taj flaks gotovonikad ne puca i dobar je za zahtjevne terene. Ja imam vinograd, komad šume i dobar dio voćnjaka koji trimeram onda kada mi trava preraste za kosilicu.

Slažem se da bauhaus i baumax imaju neke lijeve brandove, a kod peveca se zna naći dobrih i kvalitetnih trimera. Ja sam svoj kupio u Jonseredovom dućanu na Jankomiru. Tip u dućanu je vrhunski lik. Fakat zna kaj priča i kuži se u ono kaj prodaje i ovo što mi je preporučio je vrhunski stroj. Pričali smo skoro sat vremena jer ja nisam znao kakav mi stroj ustvari treba. Tada kad sam to kupovao to je bio top model i koštao je nekih 5000 kn, al nije mi žao ni lipe jer se pokazao fantastičnim na gruntu od 4000 m2. Redovno servisiranje zaboravi. Svakih 20-25 radnih sati u puž na zglobu trebaš staviti malo tovatne masti i to je to. S trimerom ideš na servis samo ak ti se nekaj strga. E, i da, na početku sezone, nikad nemoj koristiti staro gorivo. Meni je bilo ostalo nekih 2 litre i kad sam na nasuo, motor mi je trokirao. Onda sam ga morao odfurati na servis da ga počiste i to je bilo sve. Dućan ti se zove Hajster servis, pa ti svakak preporučam da odeš makar porazgovarati s čovjekom prije nego doneseš odluku koji stroj ćeš kupiti, čisto da dobiješ sliku kakav trimer ti zapravo treba. Ak te zanim još nekaj pošalji poruku na PM.

Stari Zeke
19.04.2007., 05:19
Eto momci, da se javim. Kupio sam trimer.
Sve sto ste naveli stoji - pogledao sam dosta mrak trimera i stvarno su fantazija. No, kostaju 3,4,5k kn, a toliko nemam :( Mogao sam dati najvise 1000kn i zato mi je drago da sam nasao model u Bauhausu: Hurricane Homelite F2020: 1.2ks/24ccm, nit 2-2,3mm, 43cm sirina reza, 4.6 kg. Djeluje obecavajuce i mislim da ce mi dobro doci na gruntu koji je skroz obrasao travom (cca 900m2).

Hvala svima na savjetima i preporukama.
Btw. gdje da kupujem ulje za trimer? Treba neka posebna marka ili je svejedno?

zunzara
19.04.2007., 08:19
Prije svega moraš reći za kaj ti treba, koliku površinu misliš kositi i kakvog raslinja.
Ja sam ih do sad imal nekoliko, i imam dosta iskustva s njima.

Moj ti je savjet da izbjegneš Bauhaus/Baumax jer tamo drže samo off brand modele za kućnu primjenu.
U Pevecu imaju i određenih profi modela.

Moj ti je savjet da se držiš marki: Husqvarna, Jonsered, Stihl. Vrlo su kvalitetne, istina i Bog nisu među jeftinijima. Imaju dobru servisnu mrežu, lako ih je popraviti i najvažnije: za njih ima dijelova.

Preporučujem ti modele s ravnom osovinom i kutnim reduktorom na kraju, jer ti modeli imaju osovinu a ne sajlu, a osim toga, može se umjesto flaksa ugraditi nož za deblju travu ili trnje.

Do sad sam imal dva Jonseredova modela i nikad problema s njima. Ova koju kupujem ovih dana će također biti Husqvarna (http://www.hajster-servis.hr/proizvodi/trimeri/modeli/model_opsirnije.aspx?modelID=52). ili Jonsered (http://www.hajster-servis.hr/proizvodi/trimeri/modeli/model_opsirnije.aspx?modelID=82) Ostale njihove modele možeš pogledati ovdje (http://www.hajster-servis.hr/proizvodi/trimeri.aspx). Ako su ti ovi prejaki ili preskupi, pogledaj modele 325Rx ili BC2125.

Da kupujem Stihl, razmislil bi o FS85 ili o FS120, a ostale modele modele možeš pogledati ovdje (http://www.unikomerc-uvoz.hr/content.asp?FlashID=3850).

Ako te kaj posebno zanima, napiši PM.

evo, jedna velika neznalica bi bila jako zahvalna za odgovor: kakav korov i travu može kositi takva kosilica, odnosno koju visinu trave može kositi. Kak se riješiti visoke trave, osim ručno košenje kosom, jer to nikad u životu nisam ni vidjela, a kamoli radila? A ni nitko od mojih poznatih?
Hvala unaprijed za odgovor!

Zvon
19.04.2007., 11:40
Za Laci-ja:
Link koji sam poslal je za Hajster servis (http://www.hajster-servis.hr/proizvodi/trimeri/pregled_modela.aspx), upravo onaj na Jankomiru koji spominješ. Znam čovjeka skoro 10 godina, i popravke (koje ne mogu sam obaviti) radim samo kod njih. Mislim da imaju vjerojatno najbolji servis u Zagrebu i okolici, također imaju jedinu i najbolju Internet stranicu o ovoj problematici, čak detaljniju od originalnih Husky/Jonsered stranica.
Na tim stranicama su i cijene, kaj mi se naročito sviđa.
Napominjem, da nemam nikakve veze s spomenutom firmom niti interesa, i iznosim samo vlastita iskustva.

Za Zunzaru:
Mi kosimo travu na dvorištu, koprive, drač (korov) u vinogradu, koji je ponekad veći i od metra. Sve to flaksom 3 mm. Kupinu i slične stvari (suhe, drvenaste koprive npr.) kosimo nožem koji se montira umjesto glave flaksa. Laci je to dobro opisal.
Modele koje sam opisal su vjerojatno najbolji modeli u svojoj klasi (bilo Husky/ Jonsered ili Stihl).
Mislim da za većinu korisnika je ova klasa (oko 25cm³, oko 1.2ks), dovoljna, no spomenul sam i klasu više.

Tebi, kao ženi (zbog mase stroja i konfora), preporučam modele Husqvarna 325Rx ili Jonsered BC2125.
Nemam iskustva sa Stihlom, no sigurno su dobri (i nešto skuplji od Husky/Jonsereda) tak da je i Stihl FS85 odličan izbor.
Spomenuti modeli imaju dvije ručke i naramenice, i podesni su za košenje na ravnom, voćnjacima i vinogradima.

Modeli s O ili J ručkom su prikladniji za kositi kanale ili grabe pored ceste, no puno su nekomforniji (položaj tijela) i imaju veće vibracije na ručkama.

Do sad sam imal Jonsered GT32L (1ks), GR2036 (1.8ks), i upravo sam naručil Husqvarnu 335Rx (2.2ks).

Postoje i veći modeli, poput Lacijevog, no za većinu korisnika su preteški. To im je zapravo jedina mana (zato sam i prodal svojeg GR-a koji je bil izuzetno dobar), iako snage nikad previše.

Evo još nekoliko savjeta:
-Koristite samo Husqvarna/Jonsered ili Stihl ulje za mješavinu, i to 2% i Eurosuper 95 benzin (jer većina modela ima katalizator).
-Nemojte koristiti INA Dvotaktol za mješavinu, niti 100 oktanski benzin, jer nisu prikladni za ovaj tip motora i stvara tvrde naslage na klipu i oštećuje motor.
-Prije namatanja flaksa u glavu, potopite ga u vodi na pola sata, i manje će se lijepiti i pucati.

Nadam se da nisam bil previše dosadan ;)

zunzara
19.04.2007., 12:16
Puno, puno hvala!

blue_one
19.04.2007., 12:23
a eletrični trimeri? zašto ne?

Astonn
19.04.2007., 12:33

Zato što su to igračke.

Zvon
19.04.2007., 12:35

Može, za pokositi one tri travke oko tegla s cvijećem, ako se ne želiš sagnuti da ih istrgneš :rofl:
Za sve ostalo ... Aston je rekel bit :top:

blue_one
19.04.2007., 12:40
...hmm...dobro , ali...
poslušajte za što mi treba trimer, pa me savjetujte ...
dakle...treba mi za cca 50 m2 trave oko kuće s tim da mi je struja uvjek u blizini (čitaj: zbilja oko kuće). Nije li neki trimer od cca 1000-2000kn ipak malo previše za to malo trave?

Astonn
19.04.2007., 13:04
...hmm...dobro , ali...
poslušajte za što mi treba trimer, pa me savjetujte ...
dakle...treba mi za cca 50 m2 trave oko kuće s tim da mi je struja uvjek u blizini (čitaj: zbilja oko kuće). Nije li neki trimer od cca 1000-2000kn ipak malo previše za to malo trave?

Pa onda si kupi običnu kosilicu na struju, 350 kn u pevecu. To ti je onda bolje od el. trimera. Moći ćeš pono ljepše pokositi travu.

Astonn
19.04.2007., 13:06
Ja imam FS85 i s njime kosim 1Ha voćnjaka i super sam zadovoljan. Pogotovo kada sam poluautomatsku glavu (koju dobiješ u kompletu s trimerom) zamijenio automatskom. Smanjio sam potrošnju silka za 50 % i riješio se konstantnog zafrkavanja sa zapinjanjem i prezatezanjem silka.

Na ovaj model se može staviti i nož (isto ga dobiješ u kompletu) ali ga do sada nisam imao potrebe koristiti.

Jedina mana ovih strojeva je nekompatibilnost s našim kvalitetnim gorivom.

Edgar
20.04.2007., 06:37
Evo još nekoliko savjeta:
-Koristite samo Husqvarna/Jonsered ili Stihl ulje za mješavinu, i to 2% i Eurosuper 95 benzin (jer većina modela ima katalizator).
-Nemojte koristiti INA Dvotaktol za mješavinu, niti 100 oktanski benzin, jer nisu prikladni za ovaj tip motora i stvara tvrde naslage na klipu i oštećuje motor.
-Prije namatanja flaksa u glavu, potopite ga u vodi na pola sata, i manje će se lijepiti i pucati.

Nadam se da nisam bil previše dosadan ;)

dozvoli da prokomentira tvoje savjete jer moja iskustva su sasvim suprotna.
naime, imam sad već postariji model stihl FS36

prvih godina koristio sam po preporuci proizvođača isključivo njihovo ulje, koje u usporedbi s dvotaktol baš i nije neka jeftinoća, ali s druge straen sve skupa i nisu baš neki novci. uglavnom kupovao onu bočicu od 1l koja na vrhu ima one dvije posudice-mjerače - za izradu mješavine od 3 i 5l. tako da nikako smjesu ne možeš pogriješiti i bez puno matematike i filozofiranja.

ono što mi se desilo je da mi je nakon nekih 3-4 godine pregorio klip i morao sam raditi na njoj generalku što me koštalo nekih 400-500kn. serviser mi preporučio da odhebem stihlovo ulje i da uzmem dvotaktol. tako i jest sad. odem na benzinsku s kanistrom od 5l, čovjek mi tamo napravi smjesu 4% dvotaktola i običnog super 95 i moja fs36 radi ko zmaj.

i uopće mi je sad msiješno prokomentirati da s original ulje mi je izdržala 3-4g, a nakon izvršene generalke i redovitog korištenja dvotaktola radi bez greške zadnjih 5-6godina.

champ
20.04.2007., 07:49
Ja imam više raznih strojeva i alata koji koriste mješavinu, na pr. motorna pila, trimer, el. agregat, leđna prskalica, Tomos automatic... Već godinama koristim Dvotaktol, i sve radi bez greške.

Staklenu čašicu - menzuru nabavio sam odavno, i sam si doma slažem mješavinu prema potrebama svakog stroja. Ako u manualu za motornu pilu piše da treba mješavinu 4%, ne vjerujem Stihl ulju, na kojem piše da je dovoljno 2% tog ulja za pilu..

Edgar
20.04.2007., 10:55
ne vjerujem Stihl ulju, na kojem piše da je dovoljno 2% tog ulja za pilu..

to je poanta moga posta. 2% je premalo, smjes aje prejaka, zato i izgorio klip

osim toga kakvo je to shtil ulje' kaj oni rade ulja? kupuju ga ionako od nekoga, od castrola, shella ili nekih indijaca, kineza, turaka, nalijepe svoju etiketu i puknu cijenu +30%

onda je više vjerovati nekim specijalistima u proizvodnji ulja, pa makr to bila i INA. ak niš drugo, dvotaktol je provjeren da radi.

to ti je kao kad kupiš auto pa moraš u garanciji kupovati original dijelove. nesmiješ staviti neznam filter BOSCH već mora biti unpr mercedesovoj kutiji. kad otvoriš kutiju, imaš bar 20% vjerojantost da je unutra filter Bosch. a Bosch ionako ne proizvodi filtere već ih kupuje od Mann hummela. Pa si vi sad mislite. Ko je tu sad lud.........

Lee Champa
20.04.2007., 12:31
to je poanta moga posta. 2% je premalo, smjes aje prejaka, zato i izgorio klip
Smjesa je siromašna!:top: I od malo/nimalo ulja mašina će zaribati, znaći stradaju ležajevi (pa ulje je i njima namjenjeno), a ne klip:top:
Kako ulje u benzinu djeluje na klip?:D

Codegun
20.04.2007., 13:31
[B]
Kako ulje u benzinu djeluje na klip?:D

ulje je tu ipak prevenstveno zbog klipa no i zbog drugih pokretnih dijelova. Uglavnom, kod dvotaktnih motora ulje ne izgara u potpunosti i zadržava se na stijenkama cilindra i tako podmazuje klip.

Zvon
20.04.2007., 15:11
Dobri dragi i pametni ljudi!

Iskustva raznih ljudi su razna. Pa tak' i moja.
Istina, nisam nikad koristil Stihl-ovo ulje, niti sam imal bilo kakav Stihl-ov stroj.
U mojih 15-tak godina kak imam Jonseredove strojeve, nikad nisam imal problema s motorom na bilo kojim stoju. I ulje je uvijek bilo originalno, Husky/Jonsered, miješano s bezolovnim benzinom od 95 oktana. Mješavina nikad jača od 2% (2.5% ako ne mjerim menzurom).
Kak sam mijenjal stojeve novima, stare sam uvijek otvoril da vidim kak izgledaju iznutra (da mi netko nebi psoval familiju...), i nije bilo znakova zaribavanja.
A do sad su potrošili oko tri litre ulja (dakle oko 150 litara mješavine).

Edgare, poznato je da su FS36, FS40 i FS44 bili totalno katastrofalni modeli, proizvedeni u Meksiku, koji su nanijeli puno lošeg publiciteta firmi Stihl. I nisi ti izuzetak, jer gotovo svi koji su imali jedan od ta tri modela su imali iste probleme kao i ti. To što sad više nemaš problema je zato kaj su novi ugrađeni dijelovi bili bolje kvalitete. I Stihl zato danas proizvodi modele samo u Njemačkoj.

Što se tiče proizvođača ulja, sigurno je da netko drugi proizvodi ulja, a samo se stavlja Stihl (ili neka druga) naljepnica na ista. No, ako firma garantira da će s preporučenim uljima njihovi stojevi raditi, onda im treba vjerovati.

Kaj se tiče toga da treba veći postotak ulja, s time se nikako ne slažem. U većini manuala (koje sam vidio) piše: koristiti mješavinu s 2% originalnog ulja ili 4% no name ulja, nepoznate kvalitete.

Ako se stavi više ulja, čini se višestruka šteta:
- svo ulje nemože izgorjeti, stvara se dim i naslage na klipu
- snaga motora pada
- i, možda najvažnije, motor se više grije, jer ulje izgara na višoj temperaturi od benzina. Ovo mu može napraviti najveću štetu.

S druge pak strane, stari strojevi ili pak mopedi se vrte puno niže nego današnje flakserice ili motorne pile, tak da i na ulja imaju posebne zahtjeve. Isto kao što dvotaktni vanbrodski motori (pente) zahtijevaju tzv. Outboard ulja (rade na nižoj temperaturi nego stari zrakom hlađeni Tomos, npr.).

Ne mislim ovdje pametovati, nego samo iznosim svoja dobra iskustva (naravno da loša neću preporučivati nikome).

Vi učinite kako Vam je volja i po svojoj savjesti.

::barcode
20.04.2007., 15:14
Kad kazu i 4%, ja jos uvijek malo vise dodam, onak za svaki slucaj,

pa nek se i malo dimi.

Edgar
20.04.2007., 15:33
ulje je tu ipak prevenstveno zbog klipa no i zbog drugih pokretnih dijelova. Uglavnom, kod dvotaktnih motora ulje ne izgara u potpunosti i zadržava se na stijenkama cilindra i tako podmazuje klip.

i onda analogno tome, ak nema dovoljno ulja, nema ni dovoljnog podmazivanja, pa zna se šta slijedi.......

Edgar
20.04.2007., 15:37
Dobri dragi i pametni ljudi!

Edgare, poznato je da su FS36, FS40 i FS44 bili totalno katastrofalni modeli, proizvedeni u Meksiku, koji su nanijeli puno lošeg publiciteta firmi Stihl. I nisi ti izuzetak, jer gotovo svi koji su imali jedan od ta tri modela su imali iste probleme kao i ti. To što sad više nemaš problema je zato kaj su novi ugrađeni dijelovi bili bolje kvalitete. I Stihl zato danas proizvodi modele samo u Njemačkoj.

Mexico? Viš to nisam znao, ali ovaj FS36 je stvarno živo smeće. sto problema.

kad je ugasiš da promijeniš flax nemožeš je slijedeća dva dana upaliti. nemoram uopće u teretanu, dovoljno je navlačenje one špage za start:)

ni fs85 nije niš bolja. ima je moj susjed dao za nju >3000kn prije 2-3 godine.

uredno mu se gas sajla otkvači pa stalno mora neš kemijati

uglavnom sthil gdi god prizvodi dodje ti na isto

Što se tiče proizvođača ulja, sigurno je da netko drugi proizvodi ulja, a samo se stavlja Stihl (ili neka druga) naljepnica na ista. No, ako firma garantira da će s preporučenim uljima njihovi stojevi raditi, onda im treba vjerovati.

ali zato ne moraš platiti 30% više

ja mu vjerovao i ošlo sve u p....m....

Kaj se tiče toga da treba veći postotak ulja, s time se nikako ne slažem. U većini manuala (koje sam vidio) piše: koristiti mješavinu s 2% originalnog ulja ili 4% no name ulja, nepoznate kvalitete.

pa eto. INA je za njih nepoznata kvaliteta, znači 4% dvotaktola, ko za motorku i sve pet

Trapko
20.04.2007., 19:22

kad je ugasiš da promijeniš flax nemožeš je slijedeća dva dana upaliti. nemoram uopće u teretanu, dovoljno je navlačenje one špage za start:)

ni fs85 nije niš bolja. ima je moj susjed dao za nju >3000kn prije 2-3 godine.

uredno mu se gas sajla otkvači pa stalno mora neš kemijati

uglavnom sthil gdi god prizvodi dodje ti na isto

ali zato ne moraš platiti 30% više

ja mu vjerovao i ošlo sve u p....m....

pa eto. INA je za njih nepoznata kvaliteta, znači 4% dvotaktola, ko za motorku i sve pet

Imam FS 36 desetak godina i do sada radi bez ikakvih problema. Ne morate vijerovati čak ni sviječicu nisam promijenio. Svake dvije godine podmažem sajlu i to je to . Što se tiće goriva obavezno 95 i strogo 2% miješavinu (koristim dvotaktol za skutere). Svaki drugi omijer nije preporučen.

Edgar
20.04.2007., 20:00
Imam FS 36 desetak godina i do sada radi bez ikakvih problema. Ne morate vijerovati čak ni sviječicu nisam promijenio. Svake dvije godine podmažem sajlu i to je to . Što se tiće goriva obavezno 95 i strogo 2% miješavinu (koristim dvotaktol za skutere). Svaki drugi omijer nije preporučen.

Blago tebi, kaj da ti kažem

i moj je kum ima,isto bez problema kaže.

ovu svoju bi najradje zapalio

Zvon
20.04.2007., 22:51
FS 36, 40, 44 ne smiju raditi dugo s punim gasom, tj svako malo treba prekinuti rad s njima.
Nemojte me pitati zakaj je tak, no to mi je reklo nekoliko ljudi.

U vrijeme kad sam kupoval prvu takvu mašinicu, dvoumil sam se između FS44 i Jonsered GT32L. Naposljetku sam kupil ovu zadnju i nisam požalil ni trenutka, iako su odlučile nijanse.
Nakon toga sam kupil motornu pilu iste marke, a nakon kaj sam prodal GT, kupil sam veću GR2036. Obje su radile stalno u režimu punog gasa, no nikad ni najmanji kvar.
Eto, sad i GR ima novog vlasnika (koliko mi je rekel, zadovoljnog) a ja imam opet novu kosilicu.

Ovo kaj se tiče cijene ulja, možda i je originalno 30% skuplje, no litra mi traje par godina, tak da nekih 20-tak kuna i nije baš neka ušteda. Kad bi bar tak malo benzina mogel trošiti :cerek:

I da se ispravim; ako nema visokokvalitetnog ili originalnog ulja, trebalo bi koristiti mješavinu s 3%, a ne 4% kak sam prije napisal, ulja za dvotaktne zrakom hlađene motore.

Johnny B.
21.04.2007., 19:44
kad je ugasiš da promijeniš flax nemožeš je slijedeća dva dana upaliti. nemoram uopće u teretanu, dovoljno je navlačenje one špage za start:)...
Kada ti se to dogodi, probaj je natankati do vrha i trebala bi upaliti, barem je meni na mom trimeru (homelite) to pomagalo.

Btw. da velim koju rijeć o mom trimeru (pošto je jučer časno izdahnuo :tuzni: ), marke je Homelite koja oznaka neznam jer se naljepnica odlijepila :zubo:
Kupljen je prije 8-9 g. za 2400kn, ima krutu osovinu i u kompletu je došao nož. Katkad sam sa njim odradio i 3-4 sata u komadu radeći samo stanke za dolijevanje goriva, a osim trave povremeno sam s njime čistio i šikare, i sve je to preživio da bi ga jučer uništio najbezvezniji kvar za koji nisam čuo da se ikad ikome dogodio:
Iz auspuha je u cilindar pala čađa i to je izgrebalo cilindar, klip i prsten tako da najvjerojatnije ovaj trimer odlazi u povijest.

Zna netko dali se ta ćađa napravila zbog lošeg goriva(omjera ulja i benzina) ili je to posljedica pretjerane eksploatacije.

Gorski
21.04.2007., 21:26
Netko je ovdje natipkao da ode na benzinsku i napravi 5 l mješavine odmah.
Uredu ako je i potroši u roku od 2-3 dana.
Ali, nije dobro koristiti mješavinu stariju od nekoliko dana.
Zašto!? Zato što se mješanjem i duljim stajanjem ulja i benzina/mješavine gube ona potrebna svojstva zbog kojih i koristimo mješavinu.
Uvijek treba napraviti samo onoliko mješavine koliko je namjeravamo i potrošiti najbolje u istom danu.

Zvon
21.04.2007., 21:34
... Iz auspuha je u cilindar pala čađa i to je izgrebalo cilindar, klip i prsten tako da najvjerojatnije ovaj trimer odlazi u povijest.

Zna netko dali se ta ćađa napravila zbog lošeg goriva(omjera ulja i benzina) ili je to posljedica pretjerane eksploatacije.

Previše ulja, koje, uz to stvara tvrde naslage čađe.

Edgar
21.04.2007., 21:58
Netko je ovdje natipkao da ode na benzinsku i napravi 5 l mješavine odmah.

to sam bio ja :)

Uredu ako je i potroši u roku od 2-3 dana.
Ali, nije dobro koristiti mješavinu stariju od nekoliko dana.
Zašto!? Zato što se mješanjem i duljim stajanjem ulja i benzina/mješavine gube ona potrebna svojstva zbog kojih i koristimo mješavinu.
Uvijek treba napraviti samo onoliko mješavine koliko je namjeravamo i potrošiti najbolje u istom danu.

teškod a baš 5l potrošim u 2 dva dana, pa nemam 6 hekatar za pokositi, više onak oko okučnice.

možda je u redu to štokažeš, ali mislim da i mjesec dana prolazi

ali, ono što je već netko spomenuo, ne valja koristiti nakon zime gorivo što je ostalo od jeseni

Johnny B.
22.04.2007., 13:35
Previše ulja, koje, uz to stvara tvrde naslage čađe.
Ako promijenim gorivo, dali postoji šansa da se s vremenom ta čađa "ispere" iz motora. Pitam zato jer su sličnu torturu sa gorivom prošle i dvije motorne pile, pa me sad hvata panika da se i na njima ne dogodi slična havarija :eek:

Lee Champa
23.04.2007., 10:52

Ulje nema potrebe podmazivati klip:top: Ulje podmazuje cilindar i karike.
Klip se ošteti zbog nećeg drugog:top: Ulje ga neće spriječiti da pregori i nastane rupa na glavi klipa!

Codegun
23.04.2007., 10:55
Ulje nema potrebe podmazivati klip:top: Ulje podmazuje cilindar i karike.
Klip se ošteti zbog nećeg drugog:top: Ulje ga neće spriječiti da pregori i nastane rupa na glavi klipa!

kad kažem klip i mislio sam na karike. A i s ovim drugim se slažem

Zvon
23.04.2007., 11:25
Ako promijenim gorivo, dali postoji šansa da se s vremenom ta čađa "ispere" iz motora. Pitam zato jer su sličnu torturu sa gorivom prošle i dvije motorne pile, pa me sad hvata panika da se i na njima ne dogodi slična havarija :eek:

S vremena na vrijeme treba skinuti auspuh i sastrugati čađu iz njega, te ponovno sastaviti motor.

Zvon
23.04.2007., 11:27
Klip najčešće izgori od mršave smjese, jer motor radi na višoj temperaturi nego kaj bi trebal.
Prije podešavanja rasplinjača treba dobro očistiti filter zraka, te podesiti smjesu (na punom gasu) prema malo bogatijoj.

Lee Champa
23.04.2007., 13:02
Klip najčešće izgori od mršave smjese, jer motor radi na višoj temperaturi nego kaj bi trebal.
Prije podešavanja rasplinjača treba dobro očistiti filter zraka, te podesiti smjesu (na punom gasu) prema malo bogatijoj.

I preranim paljenjem (većim od propisanog). A do toga dolazi krivim podešavanjem (okretanjem glave) ili mjerenjem istrošenih platina špijunom!:top:

Zvon
23.04.2007., 16:26
Ovi mali dvotaktni motori (mot. pile, kosilice na flaks i sl.) imaju beskontaktno paljenje, s fiksnom fazom iskre, tak da ih nije moguće krivo podesiti.
Platine? sam videl još samo na starom APN-u

glk
23.04.2007., 20:28
Mislim i vjerujem iz vlastitog iskustva sa tim malim poljoprivrednim strojevima da se puno njih uništi zbog neodgovarajućeg ulja koji se koristi za miješavinu. Ljudi stavljaju sve i svašta.

freerider
25.04.2007., 19:48
zanima me ima li netko nekakva iskustva, ili je mozda cuo od ostalih, sa solo trimerima.
Planiram uzeti profesionalni trimer Solo (2,7 KS) dodje me nekih 4.600 kn.
Nekako mi je najpovoljiji, najjači.
Stihl ima 130 ali on dodje oko 4.200 i dosta je slabiji.
Jonsered i Husquarna te snage su dosta skuplji.
Eto ako mi netko moze reci iskustvo unaprijed zahvaljujem!
Radi se o kosnji dosta povrsine oko 5.000 m2, ali ono kampanjski, kad naraste trava full udaraj.
Pozdrav!

hipnotajz
25.04.2007., 20:35
zanima me ima li netko nekakva iskustva, ili je mozda cuo od ostalih, sa solo trimerima.
Radi se o kosnji dosta povrsine oko 5.000 m2, ali ono kampanjski, kad naraste trava full udaraj.
Pozdrav!
za tako nešto svi preporučuju FS 350 mada ja sa fs 120 prezadovoljan,kosim cca 4000m2,kad ju upalim nema stajanja cijeli dan,šiša ko blesava,nikad niki kvar
pozdrav

champ
26.04.2007., 06:38
Malo o cijenama: kad pročitam ovdje da neki (bolji) modeli trimera dođu 4.200, 4.500 ili preko 5.000 kn, onda shvaćam da sam ja novi traktorić kosilicu MTD kupio praktički za kikiriki.. Za 8.800 kn dobio sam robustan stroj na kojem se vozim, s četiri kotača, i mnogostruko više strojnih dijelova, od transmatic mjenjača, anlasera i alternatora, do motora od 12,5 KS.

Tako da tu netko mlati ogromnu lovu i profit..

Zvon
26.04.2007., 07:20
Pozdrav!

Najveći problem sa Solom je servis, i opskrba dijelova, koliko ja znam.
Obrati najviše pažnje na masu stroja i naročito na prigušenje vibracija.

Kao što već prije rekoh, imam dobra iskustva s Jonseredom. Mala ti razlika u cijeni u odnosu na Solo, a nećeš požaliti odluku.
Razmisli o modelu BC2145. To je vrlo jak stroj (45cm³, 2.7ks), s vrlo niskom razinom vibracija. Dobiješ glafu s flaksom i nož 300mm.
Cijena mu je kao spominjani Stihl FS350 (koji je klasa niže, 35cm³, 2.2ks). Uz Stihl ide samo nož, pa glavu moraš posebno kupiti.
Usporediv model mu je FS450 koji je znatno skuplji.

26.04.2007., 07:23
I ja bi traktor :top:

Al sad kad je gola zemlja, trebam timer, ni samohodna mi ne pase, nemam je gdje stavit.

Kad cu radit i napravit kucu, necu imat love za traktor :D

A kad cu bit star, valjda cu si onda moc priustit traktor :top:

Zvon
26.04.2007., 07:35
Malo o cijenama: kad pročitam ovdje da neki (bolji) modeli trimera dođu 4.200, 4.500 ili preko 5.000 kn, onda shvaćam da sam ja novi traktorić kosilicu MTD kupio praktički za kikiriki.. Za 8.800 kn dobio sam robustan stroj na kojem se vozim, s četiri kotača, i mnogostruko više strojnih dijelova, od transmatic mjenjača, anlasera i alternatora, do motora od 12,5 KS.

Ako gledaš po kili, onda si znatno bolje prošel.
No kod ovih modela koje nosiš, što je lakši to je skuplji.

I još nekaj: s ovim skupim čistačima/kosilicama možeš kositi travu i dva metra visoku na nagibu/u grabi ili pak kupine i grmlje.
Probaj ti ući s tom tvojom igračkom na 4 kotača bilo kam osim na brižno njegovani travnjak ili tamo gdje je trava viša od 15-tak cm. Ako nemaš takav slučaj, onda je tvoj stroj zadovoljavajući.
Jednog dana kad bum imal traktor kosilicu, onda ona bude na Tomo Vinkoviću, a ne na komadiću pleha poput MTD-a ili YardMan-a. :D

Zvon
26.04.2007., 07:38
I ja bi traktor :top:

Al sad kad je gola zemlja, trebam timer, ni samohodna mi ne pase, nemam je gdje stavit.

Kad cu radit i napravit kucu, necu imat love za traktor :D

A kad cu bit star, valjda cu si onda moc priustit traktor :top:

Ja imam 2 + motokultivator s strižnom kosom + trimer.
No svakako mi treba jedan mali traktor, širine do metra, da mogu ispod/između stabala, kao što rekoh u prijašnjem postu ;)

A kaj mogu kad volim imati puno igračaka:D :rofl:

champ
26.04.2007., 08:49
I još nekaj: s ovim skupim čistačima/kosilicama možeš kositi travu i dva metra visoku na nagibu/u grabi ili pak kupine i grmlje.
Probaj ti ući s tom tvojom igračkom na 4 kotača bilo kam osim na brižno njegovani travnjak ili tamo gdje je trava viša od 15-tak cm. Ako nemaš takav slučaj, onda je tvoj stroj zadovoljavajući.
Jednog dana kad bum imal traktor kosilicu, onda ona bude na Tomo Vinkoviću, a ne na komadiću pleha poput MTD-a ili YardMan-a. :D

Eeee prijatelju, nemoj kuditi konja kojeg nisi jahao! Za ovaj traktorić postoje čak i noževi za malčiranje, pa možeš kositi i tvrdi osušeni korov, i slične zapuštene površine!

Ja imam samo noževe za travu, ali sam šumicu iza dvorišta s njime za godinu dana pretvorio u travnjak! Tamo je ranije rastao jedino korov, trava nije mogla izrasti jer ju je korov gušio. Traktorić može pokositi i mlado šiblje, ne smeta mu niti suho granje otpalo sa stabala.

Visoka i gusta trava nije mu problem, uz uvijet da se kosilica ne zaštopa. Treba samo smanjiti brzinu kretanja, i prvi puta podići kosilicu na max. visinu. U drugom prolazu ostat će samo hrpa nisko pokošene trave.

Trimer ima svoje prednosti, ali ja ga koristim samo za čišćenja mjesta kamo nisam mogao s traktorićem.

laci
26.04.2007., 09:00
na godinu planiram kupiti traktorčić jer mi je košnja grunta kosilicom i trimerom (cca 4.000 m2) postala tlaka. E sad postoje traktori i traktori. Ono što sam čtiao za ove koje pevec prodaje je to da nemaju uljnu pumpu pa nisu preporučljivi za košnju na kosinama. Isto tako čuo sam da remenice koje tjerju noževe su dosta osjetljive i često pucaju (npr. nije preporučljivo kositi rano ujutro kada još ima rose, jer je to navodno loše za trajnost remena). Kakve su manevarske mogučnosti trakotra, na kaj obratiti pažnju prilikom izbora (jedan nož, dva noža, kakav prijenos, koja snaga itd..). Koje je brzina košnje? Čisto uspredbe radi nek je širina otkosa kosilicom cca nekih pola metra, a brzina košnje nekih 3-4 km/h. Traktori imaju brzinu oko 8km/h i dvostruku širinu košnje. Da li je u praksi to zaista tako (da se udvostručava efikasnost) ili tu ima nekih ograničenja?

laci
26.04.2007., 09:06
Za 8.800 kn dobio sam robustan stroj na kojem se vozim, s četiri kotača, i mnogostruko više strojnih dijelova, od transmatic mjenjača, anlasera i alternatora, do motora od 12,5 KS.

Pa cijena je skroz OK :top: . Gdje si kupio stroj? Koji je to model? Jel ima košaru ili samo bacanje sa strane? :confused: Daj malo nabaci specifikacije. Ak je cijena zbilja tak povoljna, onda bi si mogao još i ove godine priuštiti nekaj sličnog :)

Edgar
26.04.2007., 09:36
takovog nekakvog traktorčića za 8-9k kn kupio je moj kum, 13ks, mislim da je MTD, ali nisam siguran

samo, gledam, ga, to je fakat komad pleha. ima par ručica, za brzinu, smjer kretanja, visinu košnje, ali nikave hidraulike, to je čista mehanika, kad mjenjaš te ručice iz jednog položaja u drugi, proizvodi takve zvukove ko da brzinu na autu mijenjaš bez kvačila, otprilike tako nekako. nešto mi baš ne ulijeva povjereje u dugotrajnost

no, imati takav traktorčić je ono malo fancy...i ja bi ga volio imat, nemam para sad za to. što se tiće efikasnosti kum je zadovoljan, ono što je prije kosio po cijelo popodne sad je za dva sata gotov, dakle duplo brže

mana mu je okretljivost, ako nemaš dugačke redove za kositi, i često moraš mijenjati smjer, tj kad dodješ do kraja reda vraćati se po drugome, to je malo nezgodno......gubi se puno vremena i prostora na manvear. ak imate neki grunt dugačak par sto metara, onda nemaš frke........

to bi otprilike usporedio kao običnu sa samohodnom. imam samohodnu na zadnji pogon, i nije ju baš nešto konforno okretati i zakretati. ona obična, radiš s njom šta hoćeš

tak da, sve ima svoje mane i prednosti, ali traktorčić od 8-9k kn, morate priznati ne može biti bogzna kakve kvalitete, to je igračka koja doduše služi svrsi.......kad malo jača samohodna košta 3-4k kn, onda nije problem se malo protegnuti do 8-9k kn, pa kud puklo da puklo, pa nećemo valjda na kruhi i vodi završiti radi kosilice:)

champ
26.04.2007., 09:38
Ovako: ja sam kupio MTD 115/95 na akciji kod Peveca, prilikom proslave 15 godišnjice te firme. Ima Tecumseh motor od 12,5 KS, bočno bacanje trave i dva noža pogonjena remenicama.

Ima mjenjač sa 6 brzina, koje se mogu mijenjati u pokretu, bez kuplunga. Ima i invertor, dakle u nazad ideš brzinom kojom se krećeš i naprijed. Visina košnje također se može podešavati u hodu, potezanjem ručke pokraj sjedala.

Manevarske sposobnosti su odlične, ja vozim pravi slalom između stabala u vočnjaku. Naravno da nije poželjno kositi travu ujutro, ako je jaka rosa, jer se na kosilicu tada nalovi i zemlja s travnjaka.

Brzina košnje ovisi o stanju i veličini trave, ali i u prvoj brzini (najsporijoj) jako brzo obavi se posao. Kosim po nagnutom terenu, krajem ljeta njime kosim i između redova po vinogradu. Jedino ograničenje bilo bi vlažni travnjak/zemlja na malo večoj strmini, gdje kotači počnu proklizavati na uzbrdici.

Ako te zanima još nešto, pitaj!

champ
26.04.2007., 09:46
samo, gledam, ga, to je fakat komad pleha. ima par ručica, za brzinu, smjer kretanja, visinu košnje, ali nikave hidraulike, to je čista mehanika, kad mjenjaš te ručice iz jednog položaja u drugi, proizvodi takve zvukove ko da brzinu na autu mijenjaš bez kvačila, otprilike tako nekako. nešto mi baš ne ulijeva povjereje u dugotrajnost)

MTD je američka firma, Amerikanci imaju prilično velike okučnice i travnjake za košenje, na ranchevima i sličnim mjestima. Ako tebi to izgleda kao komad pleha, to je tvoj problem! Ja s njime već tri godine bez problema radim na mjestima, gdje sam nekad dušu ispuštao, hodajući iza kosilice.

Pretpostavlja se da vlasnik svoj stroj nakon upotrebe očisti i podmaže, bez ulja vjerojatno svaki stroj škripi i cvili. Koliko se netko brine o njemu, toliko će i trajati!

Ja tvrdim da je to pouzdan, kvalitetan i robustan stroj, uz neko minimalno održavanje!

Što se tiče manevarskih sposobnosti, treba imati nešto i u glavi, pa onda je i posao najbrže gotov. Ja se po "livadi" praktički vozim u krug, bacam travu prema van, i nemam praznog hoda..

zed_alive
26.04.2007., 10:14

upravo to majstore :top: kod debelo plaćaš brand tih malih kosilica

zed_alive
26.04.2007., 10:29
moja je logika, ako mi treba kosilica za vrt ili manji grunt, ako mogu dobiti motorku pristojne snage za 1000 kn, zakaj plaćati 4000 kn? ako išta valja izdržat će više godinica, kad se pokvari fino lijepo hitači i za 1000 kn kupiš novu. možeš ih 4 kupit za istu lovu :top:

Edgar
26.04.2007., 10:30
MTD je američka firma, Amerikanci imaju prilično velike okučnice i travnjake za košenje, na ranchevima i sličnim mjestima. Ako tebi to izgleda kao komad pleha, to je tvoj problem! Ja s njime već tri godine bez problema radim na mjestima, gdje sam nekad dušu ispuštao, hodajući iza kosilice.

Pretpostavlja se da vlasnik svoj stroj nakon upotrebe očisti i podmaže, bez ulja vjerojatno svaki stroj škripi i cvili. Koliko se netko brine o njemu, toliko će i trajati!

Ja tvrdim da je to pouzdan, kvalitetan i robustan stroj, uz neko minimalno održavanje!

Što se tiče manevarskih sposobnosti, treba imati nešto i u glavi, pa onda je i posao najbrže gotov. Ja se po "livadi" praktički vozim u krug, bacam travu prema van, i nemam praznog hoda..

hold you horses :)

stroj je bio star mjesec dana, i uredno očišćen tak da ne može biti govora o nepodmazivanju i neodržavanju

izrazio sam samo svoj mišljenje da mi taj stroj (dakle ne tvoj nego primfjerak o mog kuma) ne izgleda obečavajuće što se tiće dugotrajnosti i kvalitete, to je bar moj dojam. dozvoljavam da je netko drugi stekao neki sasvim drugi dojam

u vožnji koliko znam ne može mijenjati brzine, nisam 100% ziher, ali barem 99% jesam :)

kaj se tiće vožnje oko vočki i slaloma to nije problem, negoako idš gore dolje, pa sammanevar, napred nazad, lijevo desno, svakiput stani da promijeniš brzinu, dignu nož (ili šta već)....ono malo prekomplicirano po mom išljenju na manjim površinama. no brzina rada u odnosu na ručnu kosilicu je svakako na strani traktora

osobno i ja bi ga volio imati, smao nekako taj prvi dojam mi nije nešto obečavajući....da, ono malo sam bio razočaran......

a da je MTD dobra firma...znam da jest, nisam ni tvrdio drukčije, samo opet, govorim u smislu da ni najeftinija stvar od najboljeg prozođača nužno ne mora označavati kvalitetu

i da, zar nisam naglasio da nisam siguran da je MTDov?

champ
26.04.2007., 10:46
Edgar, tvoji prvi dojmovi su prilično površni, pa ću malo pojasniti neke stvari:

"škripanje" je ustvari cviljenje remena u momentu kada se polugom uključuju noževi kosilice. Motor i remen se vrti, a noževi stoje. U jednom trenutku remen zacvili na remenicama noževa, ali to je posljednja stvar zbog koje treba brinuti. Imam osjećaj da će remen na mojoj kosilici trajati još najmanje 5 godina!

Brzina hoda mijenja se u pokretu, samo prebacivanjem ručice u sljedeći položaj. Slabo si gledao!

Prilikom hoda unazad treba isključiti nož, jer traktor ima ugrađenu blokadu, koja odmah gasi mašinu. Blokada se može i skinuti, ali ja sam se ispraksirao, i sve te radnje obavljam brzo i automatski.

Jednako tako postoji i blokada ispod sjedala, ako padneš ili se samo digneš sa sjedala, motor se ugasi. Proizvođač je sve to ugradio iz razloga sigurnosti, a korisnik može raditi kasnije po svojoj želji...

S obzirom na cijenu, rekao bih da se radi o potpuno istome modelu, kupljenom na Pevecovoj akciji. Jednaki model danas košta oko 14.000 kn kod Peveca, a vidio sam i ponudu kod nekog drugog za 11.400 kn.

Edgar
26.04.2007., 11:10
ma ok, da...mučilo me to cviljenje remena i dizanje noža kod okretanja

za te novce (možda za traktore povoljno, ali ipak govorimo o 3 prosječne plaće) bi čovjek očekivao malo soficitrianiji stroj

sve pet:)

ak ga koristiš, znaš bolje od mene......

Stari Zeke
26.04.2007., 11:17
Momci, hajde da rezimiramo odrzavanje kosilice, bez obzira na marku.

Da li se svi slazemo da je inin dvotaktol smece i da treba koristiti ulje s markom kod izrade mjesavine? Ili je to samo mit? Gdje kupujete ulje?

Sto se tice odrzavanja, nakon svake uporabe izliti svo gorivo i ocistiti koliko se da od trave. Bas mi neki dan frend kaze kako mu je 1g stajalo gorivo u kosilici i na kraju mu pojelo onu malu pumpicu za drukanje prije paljenja. Jednostavno je nestala... I naravno, malo wd40 za osovinu ne skodi.

champ
26.04.2007., 11:26
Da li se svi slazemo da je inin dvotaktol smece i da treba koristiti ulje s markom kod izrade mjesavine? Ili je to samo mit? Gdje kupujete ulje?

Sto se tice odrzavanja, nakon svake uporabe izliti svo gorivo i ocistiti koliko se da od trave. Bas mi neki dan frend kaze kako mu je 1g stajalo gorivo u kosilici i na kraju mu pojelo onu malu pumpicu za drukanje prije paljenja. Jednostavno je nestala... I naravno, malo wd40 za osovinu ne skodi.

Napisat ću svoja iskustva s Dvotaktolom: moj otac kupio je Husquarna motornu pilu daleke 1987. godine. Dakle, ove godine slavi 20-ti rođendan!

Dvotaktol koristimo od samog početka, 4% mješavinu, kako piše u uputstvu za pilu. Obično na jesen napravim 5 litara mješavine, kad to potrošim, tek onda radim drugu. Benzin zna stajati mjesecima u karnistru, ili rezervoaru motorke.

Motor NIKAD nisam otvarao ili čistio auspuh od gareži. Promijenio sam jedino sviječicu, jer mi je već bilo glupo da uvijek imam jednu te istu.. :zubo:

Pila je pravo čudo, potrošila je dva mača i desetak lanaca, motor radi kao da je star godinu dana. Eto, to su moja iskustva s Dvotaktolom!

Edgar
26.04.2007., 11:34
Momci, hajde da rezimiramo odrzavanje kosilice, bez obzira na marku.

ne, ja sam za dvotaktol

s ovim se slažem, i meni se to desilo. nakon što mi je pumpica 'nestala' ubrzo je riknuo klip i krenula generalka kako već opisah negdje

champ
26.04.2007., 11:48
Što se tiče samog pravljenja mješavine, jako sam skeptičan gleda dodavanja ulja "od oka", čak i od strane trgovaca na pumpama. Nabavite si menzuru, ovisno o raspoloživoj količini litara benzina, na taj način uvijek ćete imati jednak postotak ulja!

Edgar
26.04.2007., 12:56
neznam da li si pročitao tajmoj post, ali upravo to sam i radio

imao original bočicu stihl ulja, s mjeračima.....nemožeš fulati nikako...a otišlo sve...da ne kažem gdje

sada, odokativnom metodom sve štima.......

znam da je paradoksalno, ali tako je.................

Zvon
26.04.2007., 13:13
Kaj se tiče MTD-a, to Vam spada pod jeftilen, i ne trebam spominjati kaj Amerikanci misle o toj marki.
Oni spominju Kubote, New Holland-e i John Deere-e.

Ovaj jeftini prijenos na remen je tamo davno poslan u povijest, i jedino kaj se računa ozbiljno za košnju je hidrstatički (HST) mjenjač.

Druga stvar: Tecumseh je vjerojatno najgori mali motor kaj se može kupiti. Ovi motori smiju raditi samo na ravnom, pogotovo oni kaj nemaju uljnu pumpu.
Bolji je izbor Briggs&Stratton, pa Kohler, Kawasaki, Robin (Subaru) a najbolji svakako Honda. Ovo se odnosi na benzince.

Champ, nemam nikaj protiv tvog izbora, pogotovo ako je bil jeftin, no nemoj tvrditi da imaš nešto posebno i jako dobro, jer to naprosto nije tak. Košnja šiblja, npr. :confused:
Pogledaj kak su građeni, npr. Husqvarnini traktori-kosilice, pa buš videl zakaj nekaj košta koliko košta.

Kaj se tiče Dvotaktola, radite kaj hoćete, no moj je savjet čovjeku da poštuje ono kaj je napisano u uputama za upotrebu kosilice/trimera.

I slažem se, treba imati menzuru za odmjeravanje količine ulja.
Mješavinu bi trebalo potrošiti u roku od mjesec dana, i svaki put prije točenja dobro promućkati.

Kaj se tiče držanja goriva u trimeru; ili potrošiti spremnik do kraja (da se motor ugasi) ili napuniti do vrha i potrošiti za tjedan-dva. Preko zime obavezno potrošiti gorivo do kraja. Najgore je kad ostane malo na dnu, pa benzin ishlapi i ostane samo ulje, koje je jako agresivno i pojede membrane u rasplinjaču (ili pumpicu kak je netko spomenul).

champ
26.04.2007., 13:42
Na travnjaku koji kosim redovito i brzo, uz rub šume raste mlada agacija, i to nevjerojatnom brzinom. Između dva košenja zna narasti i do 60-70 cm!

Kosilica ju zahvati i samljeve sve do zemlje, valjda znam što govorim.

Mašina između ostalog ima i podmazivanje uljem pod pritiskom:

"Tecumseh 12.5 HP OHV Formula Series - Pressure lubrication keeps all critical areas awash in oil for longer engine life"

Zvon
26.04.2007., 13:52
Dobro tebi, dobro meni:top:

26.04.2007., 15:41
npr. nije preporučljivo kositi rano ujutro kada još ima rose, jer je to navodno loše za trajnost remena.

Kod trimera je bolje da je rosa, trava nije "zilava", i takva se bolje kosi,

odnosno ne puca flaks tak cesto.

Ak je kod traktora to drugacije, nek neko ko ima traktor kaze kad je bolje kosit?

hipnotajz
26.04.2007., 18:55
mene zanima jedna stvar na tim traktorima ili kosilicama općenito-sakupljač trave,tj košara za travu -isplati li se ili je bolje bočno izbacivanje?
lijepi li se trava na izlazu/ulazu u taj box,dolazi li do zaštopavanja?
molim savjete, hvala

Edgar
26.04.2007., 19:08
ja imam na samohodnoj košaru

ak je trava vlažna, lijepi se

ak je trava previsoka, lijepi se

u normalnim uvjetima ok

iako imam neku platnenu košaru koja se malo ofucala tijekom godina pa više otkosa ostaje na travnjaku nek u košari :confused:

champ
26.04.2007., 20:07
Koristiti košaru za skupljanje trave po nekakvom vočnjaku ili većoj travnatoj površini je bez veze, ali večina modela traktorića (i kosilica) izvedena je baš s košarom... Razlog su vjerojatno uređeni travnjaci dvorišta, golf-tereni i igrališta, na kojima nije poželjno da bude ostataka trave.

Edgar
26.04.2007., 20:29
Koristiti košaru za skupljanje trave po nekakvom vočnjaku ili većoj travnatoj površini je bez veze, ali večina modela traktorića (i kosilica) izvedena je baš s košarom... Razlog su vjerojatno uređeni travnjaci dvorišta, golf-tereni i igrališta, na kojima nije poželjno da bude ostataka trave.

pa ja nemam uopće neki vočnjak ili neznam neku livadu, grunt

meni sve to treba jer imam uređenu okučnicu od 1200m2....nešto kao mali parkić...i nije poželjno da bude ostataka trave

laci
26.04.2007., 20:30
Dečki svaka čast na iscrpnim odgovorima za traktor. :top: Kapa dole :s

Jedino još bi molio da malo podijelite iskustva vezana uz održavanje. Kolko često? Da li tzv. "redovni servis" tipa promjenu ulja, filtera itd. radite sami ili idete u servis? Kak je s čišćenjem traktora nakon košnje? Mislim kosilicu nagneš i zaljepljenu travu skineš špahtlom, ali traktor je ipak malo teže nagnuti jer mrcina ima 200tinjak kila...

Kaj se tiče dvotaktola, mislim da je u svakom slučaju bolje koristiti ulje koje propisuje proizvođač. Razlika u cijeni je zanemariva ako se uzmu u obzir troškvi stroja i eventualnih popravaka koji bi mogli biti uzrokovani korištenjem neodgovarajućeg maziva. I da, rezervoar obavezno potrošiti do kraja. To mi je preporučio i serviser tj. tip kod kojeg sam i kupio trimer...

champ
26.04.2007., 21:07
Za održavanje ti servis nije potreban, trebaš samo redovito mijenjati ulje i po potrebi podmazati neke pokretne dijelove. 50 sati rada je interval izmjene ulja, praktički to je jednom na godinu.

Održavanje kosilice: ja imam flašencug (lančanu dizalicu) obješenu za granu oraha. Njome podignem traktor na nekih metar visine, skinem noževe i nabrusim ih. Zatim prvo na grubo ostružem ostatke trave i zemlje iz kosilice, iza toga isperem sve ostalo s miniwashem.

Našao sam prilično povoljnu ponudu kod nas, za model kakvog ja imam!

http://www.motorama.hr/proizvodi/mtd/2007_traktori/rs125-96.html

Edgar
26.04.2007., 21:10
hm, tak nekak slično izgleda ovaj od mog kuma, samo kaj ima još košaru iza i nema ovu narandžastu ručkicu kraj sjedala...

moglo bi biti isto...ali opet i nemora...i nekak brijem da ima briggsov motor a znam da MTD već gdinama ne ugrađuje briggs :confused:

Zvon
26.04.2007., 21:33
Ima li kućište/poklopac kosilice možda kakav priključak u obliku cjevčice?
Ako ima, on služi da se na njega priključi šlauh s vodom iz vodovoda. Uključi se vrtnja noža i pusti voda. Kučište se samo ispere odozdola, i nije potrebno naginjanje.

champ
26.04.2007., 21:42
Točno, na kučištu kosilice postoji nastavak za pranje, u obliku muškog dijela brze spojnice za vodu. Na to se samo natakne crijevo i pusti voda. Uključi se stroj i zavrte noževi. Noževi bacaju vodu iznutra po kučištu i na taj način se kosilica sama opere.

Meni je lakše diči traktor na orah, tako odmah nabrusim i noževe. Istina da me susjedi malo čudno gledaju, valjda nije baš uobičajeno vidjeti traktor koji raste na orahu.. :zubo: :eek: :rofl:

hipnotajz
26.04.2007., 21:48
a ja na svojoj samohodnoj u uputstvima pročitao da nije preporučljivo prat kućište sa miniwashom-da ili ne?

Zvon
26.04.2007., 21:53
a ja na svojoj samohodnoj u uputstvima pročitao da nije preporučljivo prat kućište sa miniwashom-da ili ne?

Možeš bez brige, samo nakon toga podmaži sva mjesta za mazanje, naročito kućišta ležaja noževa, jer utisnuta voda brzo uništi ležaje. I nemoj špricati po motoru, jer gdje ima elektrike, bit će i problema.

champ
26.04.2007., 21:54
Moguće je, jer na maloj kosilici miniwashom ispereš i ulje s mehanizma pogona, a moguće je da tamo završi i nečistoča od košenja.

Traktor ima dvije kosilice, spojene na sredini u jednu "posudu", i dosta dublje od obične kosilice. Perem ga od ispod, pa voda opet curi dolje...

27.04.2007., 08:33
Vidio sam da neke samohodne kosilice imaju prikljucak za vodu.

Pristekas slauf na "pilu" i pustis vodu. Sama se opere.

A ova trava koja se skuplja u kosarama, moja mama koristi kao kompost :p

Johnny B.
27.04.2007., 19:32
http://www.motorama.hr/
Na ovoj stranici sam naišao na 4-taktni trimer. Zna netko da li kod tog trimera treba paziti na nagib motora prilikom košnje (kako motor ne bi ostao bez ulja za podmazivanje) ili je taj problem nekako riješen?

Zvon
30.04.2007., 12:06
Nemaš brige za podmazivanje na nagibima. To je riješeno konstrukcijom motora. Samo treba ulje redovito mijenjati.

Problem tog trimera je velika masa.
To je više nego Stihl FS450 ili Jonsered BC2145 koji su, ipak, jaki profesionalni strojevi, s antivibracijakim mehanizmom i udobnim naramenicama.
Jedina mu je prednost - niska cijena.

Ako već hoćeš 4-taktni, pogledaj Stihl 4-mix, FS100 i FS130 ili pak Honde ili Shindaiwe.
Moj je izbor ipak bil 2-taktni, jer je jednostavije konstrukcije, a ono čega nema, ne može se pokvariti.

skico
30.04.2007., 13:32
Evo... ja imam FS130 dvije godine i mogu reci da je perfektan trimer. Ne mogu se točno sjetiti ali mislim da me izašao u kompletu sa dvokrakim nožem i kružnom pilom negdje između 4.500,- do 5.000,- Kn ali definitivno je vrijedan svake uložene kune!

kemik
30.04.2007., 13:34
e, ajde upomoc osobi koja o travi i kosenju iste ne zna nista :)

dakle, trebala bi mi kosilica kojom bih mogla najjednostavnije i najjeftinije odrzavati 50ak kvadrata trave. da, znam, :cerek:

upomoc, znalci, sto - gdje - zasto - za koju paru? hvala :)

Edgar
30.04.2007., 14:09
za takovu površinu najbolje ti je električna i jedan kolut produžnog kabla

ak ti se ta varijanta ne sviđa, onda kupi najednostavniju benzinsku od 3,5KS, e sad sa il beš košare tvoj izbor

preferiram briggs & straton motor, iako na jednoj kosilici imam i tecusomov (il kak se već zove) motor, i bez problema, čak mi se nekad čini i da je bolji od briggsa

kemik
30.04.2007., 14:12
edgare, detalji, linkovi, cijene, objasnjenja, fakat mislim da nikad u zivotu nisam kosilicu drzala u ruci :D :D :D

Edgar
30.04.2007., 18:49
edgare, detalji, linkovi, cijene, objasnjenja, fakat mislim da nikad u zivotu nisam kosilicu drzala u ruci :D :D :D

don't panic.

ak nisi nikad držala kosilicu u ruci, onda ti je bolja električna

50m2 i nije neka umjetnost za pokositi :) tak da ne valja tu sad puno filozofirati. kakvu god da kupiš trajati će ti godinama,

električne su ti nekih red veličine 500kn a ove motorne (benzinska) cca 1000kn

pogledaj na

www.tpp.hr
www.motorama.hr (ima cjenik)

uz napomenu da ih na kojekakvim akcijama nađeš i jeftinije nego u ovom cjeniku

kemik
30.04.2007., 18:55
električne su ti nekih red veličine 500kn a ove motorne (benzinska) cca 1000kn

za petstotinjak kuna dobijem ovakvu ljepotank (http://www.tpp.hr/cms_upload/upload/thumbs/38_12E.jpg)u :cerek:

kewl :cool:

Edgar
30.04.2007., 19:35
još i košaru dobiš.......jest da je na tih 50m2 nećeš napuniti ni do pola......ali macho look nema kaj:rolleyes:

Zvon
30.04.2007., 21:33
još i košaru dobiš.......jest da je na tih 50m2 nećeš napuniti ni do pola......ali macho look nema kaj:rolleyes:

:top:

A i još je skoro nečujna;)

freerider
01.05.2007., 07:27
Nemaš brige za podmazivanje na nagibima. To je riješeno konstrukcijom motora. Samo treba ulje redovito mijenjati.

Problem tog trimera je velika masa.
To je više nego Stihl FS450 ili Jonsered BC2145 koji su, ipak, jaki profesionalni strojevi, s antivibracijakim mehanizmom i udobnim naramenicama.
Jedina mu je prednost - niska cijena.

Ako već hoćeš 4-taktni, pogledaj Stihl 4-mix, FS100 i FS130 ili pak Honde ili Shindaiwe.
Moj je izbor ipak bil 2-taktni, jer je jednostavije konstrukcije, a ono čega nema, ne može se pokvariti.

evo uzeo sam Solo 142, a sada obavio jedno košenje nekih 1000 m2, 2 taktni, 2,6 KS, Profesionalni. Je da je težak ali ima dobre tregere tako da ga nije problem nositi. Cijena 4.630 - 5 %. Mislim da ce bit OK.

SETRA Samoborček
01.05.2007., 10:09
hehe, ja imam Stihl FS40, istina Bog nemam pojma kolko je to staro, ali negdje s sredine 90-ih je kolko znam. Jedino kaj niko nije to dirao par godina pa je stajala u podrumu :D

Inače je s njom sve ok, imam onu ''glavu'' poluautomatik s 2 flaksa koju koristim i automatik s jednim flaksom koju ne koristim + imam onu ''glavu'' s 3 plastična noža, to rastura :)

A mješavina, 5l eurosupera + ona bočica mala ulja, mislim da stavljam neko Valvoline za motore 2T.

Jedino kaj se čudno s tom flaksom zbiva je to što ako ju pustiš malo na leru jer nešto čeprkaš okolo, nebitno kolko je to sekundi, ne primi odma gas nego onako treba sačekat da nabere obrtaje. To je samo kad je na leru, ovako obično mjenjanje broja obrtaja (davanje gasa) reagira odma. Jel to do benzina ili kaj?

Edgar
01.05.2007., 13:39
Jel to do benzina ili kaj?

tak je i bilo i meni na onom čudu prirode FS36

Odnio je mehaničaru, a on je naštelao smjesu, znači omjer zraka i goriva i sam ler gas, to imaš 2 šarafa unutar auspuha (kroz one rešetke), oni se okreću lijevo desno......ako neznaš kak, bolje da ti to netko naštela to zna nek da sve razštelaš do bola (kao ja :) )

Stari Zeke
01.05.2007., 15:31
Treba li mazati onu osovinu na kraju trimera, gdje dodje glava sa flaxom? Tj., s cime je to najbolje mazati, neka ulja, mast ili? Tnx!

SETRA Samoborček
01.05.2007., 15:48
Mast jedino, ulje ce ti bacit i nis od njega
Mene zanima kak da podmažem sajlu na fs40, to u ovih 10g niko radio (osim ak ne mislite na to dole di se šarafi), pa bi valjda bio red :)

Lee Champa
01.05.2007., 16:50
Moja FS 350 ima na glavi vijak koji se skine i našerafi tuba (kao pasta za zube) i istisne polovica. STIL ima original pakovanje masti!:top:

SETRA Samoborček
01.05.2007., 17:37
Da, ima i moja, otič ču do Ružića (servis u samobor) jedan dan i kupit to.

amater_total
07.05.2007., 23:08
Nedavno kupio hrpu zapuštenih kvadrata pa mi je jedino logično bilo kupiti trimer. Nakon razgledavanja po dućanima i vaših postova, kupio sam Alpinu premium 34 ccm, nož+flaks (2,4 mm).
Nadam se da će dobro raditi...
E, sad; ulje !
Kupio sam u pevecu neko "Pevec API TC" s dozatorom. Mislim da je polusintetičko jer za skuter koristim također API TC reznih proizvođača i sva su polusintetika. U uputstvu za alpinu piše da je najbolje koristiti vrhunska sintetička ulja u omjeru 50:1 (2%) ili ako koristimo mineralno 25:1 (4%).
Razmišljam staviti 3%-tnu mješavinu, pa da bude između. Što vi mislite?

Zvon
08.05.2007., 07:11
...
E, sad; ulje !
Kupio sam u pevecu neko "Pevec API TC" s dozatorom. Mislim da je polusintetičko jer za skuter koristim također API TC reznih proizvođača i sva su polusintetika. U uputstvu za alpinu piše da je najbolje koristiti vrhunska sintetička ulja u omjeru 50:1 (2%) ili ako koristimo mineralno 25:1 (4%).
Razmišljam staviti 3%-tnu mješavinu, pa da bude između. Što vi mislite?

Moje je iskustvo uvijek s 2%, tak da nema potrebe prelaziti taj omjer (s uljem koje si naveo).
A koliki omjer stavljaš u skuter?

Ako dodaš previše ulja, motor će dimiti, imat će manje snage i više se grijati (ulje izgara na višoj temperaturi).

BTW, trkaći motori ti rade s 1% ulja, i ne zaribaju (koliko ja znam, a znam :D )

amater_total
08.05.2007., 08:29
Zvon, ti si mi osoba od povjerenja pa ću te i poslušati. Skuter si sam uzima ulje (posebno spremnik za ulje, posebno za benzin) pa mi je teško reći...
Litra ulja na 800 km, potrošnja oko 4lit. Dakle 32:1 !

Zvon
08.05.2007., 14:45
Zvon, ti si mi osoba od povjerenja pa ću te i poslušati. Skuter si sam uzima ulje (posebno spremnik za ulje, posebno za benzin) pa mi je teško reći...
Litra ulja na 800 km, potrošnja oko 4lit. Dakle 32:1 !

Znači, to je oko 3%.
Flakserice i motorne pile (9-14.000rpm) se vrte brže od skutera i uglavnom rade s punim gasom, dok skuter radi s promjenjivim brojem okretaja, pa mu je možda mazanje kritičnije na niskom broju okretaja (neznam, nagađam) a možda i miješanje ulja s gorivom nije tako precizno kao kad to miješaš sam.
Pročitaj ono kaj sam prije napisal, jer su to moja iskustva, pa odluči sam. Bolji ti savjet ne mogu dati.

Stari Zeke
08.05.2007., 16:24
Da li za sve 2-taktne flakserice vrijedi pravilo: 8x pritisnuti onu pumpicu, staviti na full čok i povuci spagu par puta, pa onda staviti u polozaj 1/2 coka i potegnuti spagu dok ne zapali? Nakon toga full gas u tom polozaju oko 30sec, pa onda u akciju?

champ
08.05.2007., 17:38
Pa otprilike si ti opisao postupak paljenja, jedino može biti različit broj stiskanja pumpice.. Može se dogodit da na početku u pumpici uopće nema benzina, a može bit da je puna benzina, pa je dovoljno i manje pumpanja..

Nakon što upali, dobro ju je malo zavrtjeti na prazno, pa tek onda početi kositi..

Edgar
08.05.2007., 18:37
Da li za sve 2-taktne flakserice vrijedi pravilo: 8x pritisnuti onu pumpicu, staviti na full čok i povuci spagu par puta, pa onda staviti u polozaj 1/2 coka i potegnuti spagu dok ne zapali? Nakon toga full gas u tom polozaju oko 30sec, pa onda u akciju?

čuj, moja kakva god da je...sva nikakva....3x pumpica, čok i poteznaje....ili upali i tako ili nikako pa kud god okrenuo gas

nako što upali treba je držati malo pod dull gasom i onda početi kositi

09.05.2007., 08:06
Ja nemam pumpicu, pa kad nece zapalit, radim sljedece:

Izvadim svjecicu, uzmem spricu (teta mi radi u bolnici :D ), povucem malo benge iz rezervara,

i to istisnem u motor, zavrnem svjecicu i brmmmmmm

champ
09.05.2007., 10:02
A da probaš upotrijebiti start sprej? Pustiš ga malo u zračni filter, i lakše ćeš upaliti stroj! Ne moraš skidati sviječicu i koristiti špricu!

09.05.2007., 13:42
A da probaš upotrijebiti start sprej?

To se bas tak zove?

Pa da probam, makar imam jos par sprica :D

Zvon
09.05.2007., 14:33
Samo se igrajte sa start sprejem ... možda bu servis imal postal, a možda i bolnica :D

09.05.2007., 14:43
Samo se igrajte sa start sprejem ... možda bu servis imal postal, a možda i bolnica :D

:eek:

Hebes sprej,

sprica je zakon, 100% provjereno

champ
09.05.2007., 21:34
Zvon, i ti ga ponekad lupiš u prazno! Start sprej se prodaje na svakoj benzinskoj pumpi, i sličnim mjestima! Namjen je upravo za to, za razliku od ulijevanja benzina u cilindar!

Naravno, treba paziti da se ne pretjera s količinom, ali je manje opasan i štetan od benzina!

amater_total
09.05.2007., 23:06
Pokosio danas oko 1000 kvadrata metar visoke trave s mjestimično palac debelim šibljem i boli me svaka kost, mišić i slično. Alpina odradila posao bez problema, osim što mi auspuh spržio lijevu podlakticu. Mješavina 2% Pevec ulja za sada šljaka. Shvatio sam i da bez noža danas ne bih mogao ništa. A sad pitanje: jeli normalno da topla, kad je ugasim neće upaliti tri-četiri puta. Probao s pumpicom, bez pumpice s čokom bez čoka s punim rezervoarom i otprilike isto. Prvi put ništa, drugi se put malo stepe, i treći obično upali...
Ajmo naučit mene neiskusnog vi stari profići....

champ
10.05.2007., 06:38
Kad je motor vruć, pali se sa pritisnutim gasom, bez čoka.

Zvon
10.05.2007., 07:02
Zvon, i ti ga ponekad lupiš u prazno! Start sprej se prodaje na svakoj benzinskoj pumpi, i sličnim mjestima! Namjen je upravo za to, za razliku od ulijevanja benzina u cilindar!

Naravno, treba paziti da se ne pretjera s količinom, ali je manje opasan i štetan od benzina!

Mislim da si ga sad pretjeral. Iz preko nekoliko razloga:
Prvo: Start sprej je, koliko ja znam, namijenjen dizel motorima koji imaju slabu kompresiju. Nisam još videl benzinca koji nebi zapalil, radi slabe kompresije.
Drugo i najvažnije; Start sprej je namijenjen četverotaktnim strojevvima.
Dvotaktni motor nema pomazivanja prilikom starta ako ga startaš pomoću Start spreja, tak da su moguće ozbiljnije štete (iako buš rekel da je to kratko, svejedno).

Barcode:
Ovo s ulijevanjem mješavine direktno u cilindar je pravilno, i samo ga se drži.

champ
10.05.2007., 09:06
Plin koji se nalazi u start spreju pomiješa se sa usisanim zrakom, i na taj način poveća zapaljivost smjese, radi lakšeg starta.

Motor na startu ionako nema baš neko veliko podmazivanje, s plinom, ili bez njega. Ako se ne pretjera sa količinom spreja, šteta je manja od skidanja i montaže sviječice, i raubanja navoja na glavi motora!

Zvon
10.05.2007., 11:01

Hebes sprej,

sprica je zakon, 100% provjereno

Većina motornih pila nema ručnu pumpicu (zapravo, imaju je samo one male, no name, pile), pa tak ni moja. Kad pila dugo stoji, uključim čok, povučem pet do deset puta, čuje se brrm, isključim čok, i povučem još jednom, dvaput.
Flakserice obično imaju manje motore, pa ih je lakše potezati nego na mot. pili.

Ovo nisam nikad probal, no očito pomaže.

10.05.2007., 14:52
Flakserice obično imaju manje motore, pa ih je lakše potezati nego na mot. pili.

Je al motorku mozes zabacit dolje i u tom trenu povuc strik prema gore.

E to mi je zakooOOoon radit, dobro ak nije bas neka katastrofa pila, pa to potezanje i bacanje

motorke zna potrajat :D

Zvon
10.05.2007., 21:51
Je al motorku mozes zabacit dolje i u tom trenu povuc strik prema gore.

E to mi je zakooOOoon radit, dobro ak nije bas neka katastrofa pila, pa to potezanje i bacanje

motorke zna potrajat :D

Da, to je zanimljivo za vidjeti, no nikakve koristi od toga.
Mene previše bole leđa za takvoga nekaj: prigazim desnom nogom i par puta potegnem ;)

Johnny B.
11.05.2007., 18:35
Je al motorku mozes zabacit dolje i u tom trenu povuc strik prema gore....
Ja ovo radim samo kad je motorka topla pa znam da će upaliti iz prve. Ipak nisam toliki mazohist da to radim sa hladnom pilom (pogotovo sa starijom STIHL-ovkom koja ima 10-tak kila :zubo: )

đura
11.06.2007., 12:44
svi ste napisali što se dogodi ako je previše ulja. a što se dogodi ako je premalo? kakvi su onda problemi.

i još jedno pitanje ako zna tko. imam dvije stihl flakserice i koristim 2% mješavinu (imam onaj dozator) s stihlovim uljem. sad sam kupio motornu prskalicu cifarelli (dakle, nije stihl) i dal sad mogu koristiti to stihlovo ulje na toj ne-stihl prskalici?
u uputama piše da se sa mineralnim uljem koristi 4% a sa visokokvalitetnim sintetičkim uljem 2%. i kakvo je sad to mineralno a kakvo visokokvalitetno sintetičko. jel je stihlovo ulje visokokv. sint. ulje?.

champ
11.06.2007., 13:12
Dvotaktni motori JEDINO podmazivanje dobivaju 2-T uljem, otopljenim u gorivu kojega troše.

Pri tome se neki od njih vrte puno brže od večine 4-T motora, mot. pila je najbolji primjer za to. Premalo ulja uzrokuje ubrzano trošenje tarnih površina, i najčešće zariba leteći ležaj, dakle spoj klipnjače i koljena radilice.

Ako se radi o originalnome Stihl ulju, ono bi trebao biti visokokvalitetno, i dovoljno ga je 2% za prskalicu.

spoki007
11.06.2007., 13:27
svi ste napisali što se dogodi ako je previše ulja. a što se dogodi ako je premalo? kakvi su onda problemi.

sa malo vise ulja malo vise dimi,ali sa premalo zariba motor u roku odmah...

đura
11.06.2007., 13:37
u uputama piše da se sa mineralnim uljem koristi 4% a sa visokokvalitetnim sintetičkim uljem 2%. i kakvo je sad to mineralno a kakvo visokokvalitetno sintetičko. jel je stihlovo ulje visokokv. sint. ulje?.

a isto tako mi piše i u uputama za flakserice, pa koristim 2%. a valjda će biti dobro i za prskalicu.

.

champ
11.06.2007., 16:07
a isto tako mi piše i u uputama za flakserice, pa koristim 2%. a valjda će biti dobro i za prskalicu..

Ja imam stariji model prskalice, njemačka firma SOLO, za nju je potrebna 4% mješavina običnog mineralnog ulja.

Koliko vidim na sajtu Cifarelli, tamo također piše 4% mješavine!

http://www.cifarelli.it/eng05.html

Zvon
11.06.2007., 21:46
4% ti vrijedi za mineralna 2T ulja, tipa Dvotaktol, te s 2% sinteičkog ulja sigurno nebu zaribala.
Previše ulja ne čini samo previše dima, već vodi i stvaranju naslaga gareži na klipu (netko je ovdje spomenul da mu je garež uništila cilindar). Osim toga, ulje izgara na višoj temperaturi, te više grije motor i skraćuje mu vijek.
Već sam prije spomenul da može raditi i s 1% ulja (trkaći motori), no proizvođači optimiraju s 2% ulja, tak da to sigurno nije premalo. Kupi Eurosuper 95 za gorivo i izmjeri točno 2%, te dobro izmješaj/promućkaj mješavinu prije upotrebe.
I još nešto, možda najvažnije: motor ne smije raditi s mršavom smjesom, tak da ti je jako važno podešenje igle MAX na rasplinjaču, važnije od postotka ulja.

PS. Ipak pitaj servis, jer nebi htio imati na duši moguću štetu. Motori na puhaćima su ipak malo "sporohodniji" od flakserica, a pogotovo mot. pila, pa nisam siguran. U manualu sigurno mora pisati tražena kvaliteta ulja, no ako ne piše, 4% se vrlo vjerojatno odnosi na mineralno ulje.

đura
11.06.2007., 21:49
imao sam i ja prije solo, isto na 4% sa stihlovim uljem.
napravio sam si 2% mješavinu koju koristim i za flakserice i prkalica radi dobro za probu. za stvarni posao ćemo još vidjet.

đura
11.06.2007., 21:53
4% ti vrijedi za mineralna 2T ulja, tipa Dvotaktol, te s 2% sinteičkog ulja sigurno nebu zaribala.
Previše ulja ne čini samo previše dima, već vodi i stvaranju naslaga gareži na klipu (netko je ovdje spomenul da mu je garež uništila cilindar). Osim toga, ulje izgara na višoj temperaturi, te više grije motor i skraćuje mu vijek.
Već sam prije spomenul da može raditi i s 1% ulja (trkaći motori), no proizvođači optimiraju s 2% ulja, tak da to sigurno nije premalo. Kupi Eurosuper 95 za gorivo i izmjeri točno 2%, te dobro izmješaj/promućkaj mješavinu prije upotrebe.
I još nešto, možda najvažnije: motor ne smije raditi s mršavom smjesom, tak da ti je jako važno podešenje igle MAX na rasplinjaču, važnije od postotka ulja.

PS. Ipak pitaj servis, jer nebi htio imati na duši moguću štetu. Motori na puhaćima su ipak malo "sporohodniji" od flakserica, a pogotovo mot. pila, pa nisam siguran. U manualu sigurno mora pisati tražena kvaliteta ulja, no ako ne piše, 4% se vrlo vjerojatno odnosi na mineralno ulje.

piše sa mineralnim uljem 4% a sa visokokvalitretnim sintetičkim 2%

.

Johnny B.
11.06.2007., 22:43
...netko je ovdje spomenul da mu je garež uništila cilindar...
To bi bio ja :)

btw. ako nekoga interesira kosilica je ipak osposobljena za rad. Promijenjena je karika, cilindar i klip su malo izbrušeni i kosilica je dosad odradila 10-tak sati košnje. Prilikom košnje se osjeća mali nedostatak snage, ali s obzirom da trenutno ne trebam previše kositi, dobri stari Homelite sasvim solidno odrađuje svoj posao :)

A tako sam se veselio kupnji nove kosilice :tuzni:

:D

Zvon
11.06.2007., 23:11
imao sam i ja prije solo, isto na 4% sa stihlovim uljem.
napravio sam si 2% mješavinu koju koristim i za flakserice i prkalica radi dobro za probu. za stvarni posao ćemo još vidjet.

Dok razrađuješ novi motor, dobro je dodati 0.5-1% više ulja, jer dok klipni prsteni ne "sjednu", motor se malo više haba (cilindar još nije gladak), pa je dobro dodatno smanjiti trenje. Istina, to nešto produljuje vrijeme razrade, no motor će ti se odužiti dugotrajnošću. Osim toga, malo variraj okretaje, i ne drži ga dugo na punom gasu. Nakon 5. do 10-tog potrošenog spremnika goriva, motor možeš tjerati na punoj snazi (osim toga, tek će ju tad i moći postići). Nemam iskustva sa Stihl 2T uljem, no trebalo bi biti vrhunske kvalitete. Moja iskustva s Husqvarna/Jonsered uljima su jako dobra.

Za Johnny-ja:
Drago mi je da si popravil :top: , a novu uvijek stigneš kupiti. ;)
Postupi s razradom kak sam gore opisal. Snaga ti obično dojde na svoje (poraste) nakon 3, 4, 5 potrošenih litri goriva. :)

freerider
13.06.2007., 07:09
Kupio sam SOLO 142 mislim da je taj model uglavnom ima 2,7 ks jaka je.
Majstor koji je ovlasteni diler kaze da ju je razradio i samo udaraj.
Potrosio jedno tri rezervara i riknula. Eto ti ga sad na!
Zamjenio je klip, karike i stajaznam sta i sad radi.
Eto ti iskustva

Lee Champa
13.06.2007., 07:46
Kupio sam SOLO 142 mislim da je taj model uglavnom ima 2,7 ks jaka je.
Majstor koji je ovlasteni diler kaze da ju je razradio i samo udaraj.
Potrosio jedno tri rezervara i riknula. Eto ti ga sad na!
Zamjenio je klip, karike i stajaznam sta i sad radi.
Eto ti iskustva

Majstor dobro razradio:zubo: :s PA NIJE TO ŽENA!

Zvon
13.06.2007., 11:27
A lijepo smo ti govorili da ne kupuješ Solo! Šalim se!
Vjerojatno nije rasplinjač bil dobro podešen. Šteta :(

Johnny B.
13.06.2007., 19:25
...Postupi s razradom kak sam gore opisal. Snaga ti obično dojde na svoje (poraste) nakon 3, 4, 5 potrošenih litri goriva. :)
Za ovo razrađivanje dvotaktnog motora nisam znao. Hvala na savjetu :top:

Zvon
13.06.2007., 22:42
Ako si i potjeral motor do kraja (jer 2.7 ks ne treba baš tjerati na punom gasu), nije smio zaribati zbog toga. Onda ove male kosilice poput Zeke-ove nebi radile ni par sati.
Zaribati je mogel zbog:
- tvorničke greške pri sastavljanju
- lošeg kromiranja cilindra (kriv proizvođač cilindra)
- premali %-tak ulja ili nedovoljno kvalitetno ulje - malo vjerojatno
- lošeg podešenja karburatora (bilo tvornički ili u servisu) - vrlo vjerojatno

A kak je serviser razradil taj stroj? Za 2-3 rezervoara je trebal pokositi 1/4 rali trave!? Ak je to napravil, stroj ti je trebal prodati kao rabljeni.

Inače, sve tri kosilice koje sam kupil (nove), su raspakirane, sastavljene i prvi put zapaljene predamnom.

Pozdrav!

Z.

đura
15.06.2007., 21:41
evo danas je strojček bio u uporabi.
pritisak je stvarno jak, puno jači od solo koju sam prije imao, daleko baca otrov... same pohvale
jedina zamjerka je za preveliki rezervar od 17 litara za otrov. prvi put
sam si punog natočio i jedva sam hodao na brijeg. još je ona sama teža od
stare. uf.
i još nešto. ventil za doziranje otrova ima 5 pozicija, i kad ga stavim na 4 ili 5 dosta otrova mi otkapa van, tj. zrak ga ne odese.
možda zato jer još nema ful gas pošto je nova...

Zvon
15.06.2007., 22:50
e...i još nešto. ventil za doziranje otrova ima 5 pozicija, i kad ga stavim na 4 ili 5 dosta otrova mi otkapa van, tj. zrak ga ne odese.
možda zato jer još nema ful gas pošto je nova...

Ventil bi mogel biti za različite gustoće medija. Vjerojatno ga i ne trebaš otvarati do kraja.
Pogledaj, možda nešto u difuzoru nije dobro namješteno, ili nekaj fali?

freerider
18.06.2007., 19:44
Ako si i potjeral motor do kraja (jer 2.7 ks ne treba baš tjerati na punom gasu), nije smio zaribati zbog toga. Onda ove male kosilice poput Zeke-ove nebi radile ni par sati.
Zaribati je mogel zbog:
- tvorničke greške pri sastavljanju
- lošeg kromiranja cilindra (kriv proizvođač cilindra)
- premali %-tak ulja ili nedovoljno kvalitetno ulje - malo vjerojatno
- lošeg podešenja karburatora (bilo tvornički ili u servisu) - vrlo vjerojatno

A kak je serviser razradil taj stroj? Za 2-3 rezervoara je trebal pokositi 1/4 rali trave!? Ak je to napravil, stroj ti je trebal prodati kao rabljeni.

Inače, sve tri kosilice koje sam kupil (nove), su raspakirane, sastavljene i prvi put zapaljene predamnom.

Pozdrav!

Z.

poznam majstora (servisera) on je cak ovlasteni zastupnik Solo tako da ne vjerujem da je nesto krivo razradio. razradjivao ju je na ler gasu 2 - 3 rezervara, mislim da ne bi zeznuo stvar zbog sebe.
Mjesam dozu od 1 dcl ulja sad koristim Stihl, sa 5 l eurosuper 95 ina.
Valjda nece biti problema.
Sisas travu!

Zvon
18.06.2007., 22:38
poznam majstora (servisera) on je cak ovlasteni zastupnik Solo tako da ne vjerujem da je nesto krivo razradio. razradjivao ju je na ler gasu 2 - 3 rezervara, mislim da ne bi zeznuo stvar zbog sebe.
Mjesam dozu od 1 dcl ulja sad koristim Stihl, sa 5 l eurosuper 95 ina.
Valjda nece biti problema.
Sisas travu!

Na ler gasu??? Zaboga, pa to se ne smije! Ne na ler gasu i ne na konstantnom gasu.
Kad sam kupil moju, na servisu su digli ler gas na preko 3000 prm (gotovo da nije kuplung odvajal) da se nebi vrtila, tj.mazala, premalo.
3 rezervoara bi meni trajala 5-6 sati s 1/2 do 1/1 tereta, pa onda ju je on moral vrtiti za to 15-tak sati.
Ak ti ju je tak razrađival, napravil je veeeeliku grešku. Šteta!

Ovcoder
06.07.2007., 12:26
Molim vas da mi odgovorite na jedno pitanje. Nije posve vezano uz temu, ali...
Imam dvotaktnu pentu tomos 3.5 konja, također je na zračno hlađenje. Stara je oko 25 godina, ali se malo koristila... Koliku mješavinu triba napravit s obziron da je to vanbrodski motor- od 2%,3% ili 4% ?? Koje ulje mogu koristit? Dosad san koristija Inin dvotaktol ST jer ima osnovni princip rada kao i kosilice i pile.

Ovcoder
06.07.2007., 12:28
Mislim na isti rad motora... I još nešto- Da li da koristin benzin Super 95 ili eurosuper 95??

Zvon
06.07.2007., 20:15
Onak kak si radil i prije.
To je stari i sporohodni motor (u odnosu na kosilice i pile). Eurosuper bi bil bolji, no radit će o Super.
4% Dvotaktola ST, možda 3% nekog kvalitetnijeg (sintetičkog) ulja, no pitaj one koji ih održavaju - nemam iskustva s takvim strojevima.

Stari Zeke
08.07.2007., 16:20
Što mislite da je na našem tržištu (ZG) trenutno best-buy od samohodnih benzinskih kosilica sa spremnikom? Nešto što ima optimalan odnos kvaliteta/cijena. Nemam love za Stihl...

Ima li na jesen/zimu kakvih akcija, pa da se priceka to doba? Obzirom da su kosilice sa elektromotorom znatno jeftinije od benzinskih, imaju li i znatniji nedostatak (osim kabla kojeg treba vuci okolo)?

Zvon
08.07.2007., 23:16
Odi u Pevec - samo kaj ne plate da nosiš.

Ja sam bacil oko na onaj crni traktorčić za 9999kn:D

Stari Zeke
09.07.2007., 05:23
Odi u Pevec - samo kaj ne plate da nosiš.

Nebi baš zelio neki zadnji štrot....

champ
09.07.2007., 06:57
Nebi baš zelio neki zadnji štrot....

Onda idi u Baumax, pa taj isti "šrot" kupi u zelenoj boji, s duplo višom cijenom. Čuo sam da zelena boja produžuje životni vijek za 200%, ali istina da je i duplo skuplje.. ;)

Zvon
09.07.2007., 11:14
Onda idi u Baumax, pa taj isti "šrot" kupi u zelenoj boji, s duplo višom cijenom. Čuo sam da zelena boja produžuje životni vijek za 200%, ali istina da je i duplo skuplje.. ;)

Naročito ak još ima žute felge :rofl:

BadBoy80
10.07.2007., 17:46
Ovo sa razradom stroja je jedna od glupljih stvari koje sam čuo u zadnje vrijeme. To je vrijedilo za strojeve prije 15 godina, dok se radilo sa drugačijim materijalima i uljima lošije kvalitete.

Danas nije potrebno razrađivati stroj. Čim ga upogonite možete početi raditi s njime bez ikakvih problema.

Za one koji će me sada htjeti ispljuvati i pokazati koliko su pametni...

Svojim očima sam gledao u tvornici Husqvarne u Švedskoj (gradu Jonkopingu) kako se pila stavlja pod puni gas nakon što je složena. Nekoliko puta se pokreće pod punim gasom i podešava se rasplinjač. Tek nakon rigoroznog testa se pila stavlja u prodaju.

Kada krajnji korisnik dobije pilu u ruke, ona je već dobro razrađena. Isto vrijedi i za ostale strojeve (Travokosačice, puhaće ...)

A i sa sinetičkim uljima danas, nema straha!

Zvon
11.07.2007., 06:57
Ovo sa razradom stroja je jedna od glupljih stvari koje sam čuo u zadnje vrijeme. To je vrijedilo za strojeve prije 15 godina, dok se radilo sa drugačijim materijalima i uljima lošije kvalitete.

Danas nije potrebno razrađivati stroj. Čim ga upogonite možete početi raditi s njime bez ikakvih problema.

Za one koji će me sada htjeti ispljuvati i pokazati koliko su pametni...

Svojim očima sam gledao u tvornici Husqvarne u Švedskoj (gradu Jonkopingu) kako se pila stavlja pod puni gas nakon što je složena. Nekoliko puta se pokreće pod punim gasom i podešava se rasplinjač. Tek nakon rigoroznog testa se pila stavlja u prodaju.

Kada krajnji korisnik dobije pilu u ruke, ona je već dobro razrađena. Isto vrijedi i za ostale strojeve (Travokosačice, puhaće ...)

A i sa sinetičkim uljima danas, nema straha!

Sve je točno kaj si napisal, i ako to mene ide, nebum te popljuval.

No, ipak, griješiš sinko...ali nek ti bude. Ti radi kak hoćeš, samo nemoj druge dovoditi u zabludu.
Danas su materijali bolji, točno,
strojna obrada preciznija, točno
savršena izrada, pa sve odmah legne, nemoguće.

Istina, nije razrada što je nekad bila, no novi stroj ipak netreba 100% teretiti od prvog dana, već postupno, da se "savršena" izrada ipak malo prilagodi.

JoZ@
17.08.2007., 19:53
aj preporucite flaks za malo jacu travu
(teren nije kosen bar 4g. trava je visoka urasla polegnuta ima trnja)

danas sam se na jednom manjem djelu zajebaval sa tim
flaks kockasti 2,4mm (crveni iz peveca)

p.s. mislil sam vas pitat i za misljenje kosilice al sam zaboravil napisat tocan naziv :mad:

Ruda
17.08.2007., 20:37
aj preporucite flaks za malo jacu travu
(teren nije kosen bar 4g. trava je visoka urasla polegnuta ima trnja)

danas sam se na jednom manjem djelu zajebaval sa tim
flaks kockasti 2,4mm (crveni iz peveca)

p.s. mislil sam vas pitat i za misljenje kosilice al sam zaboravil napisat tocan naziv :mad:
Joža, vrak te jebi, taj flaks ne valja
Ja sam uspio pronači neki zeleni koji ne puca, samo se na vrhu troši, kosi sve, ćak i one mladice šljiva kojih uvijek ima

JoZ@
17.08.2007., 20:43
Joža, vrak te jebi, taj flaks ne valja
Ja sam uspio pronači neki zeleni koji ne puca, samo se na vrhu troši, kosi sve, ćak i one mladice šljiva kojih uvijek ima

a sad i ja to znam
petlja se previse
pa sam moral dosta puta raskapat odmotavat i opet namotavat

i kaj onda
okrugli,kockasti il ima mozda i trokutasti
preporuke koji i di ima taj za kupit :s

Ruda
17.08.2007., 20:52
koliko se sječam, kupio sam ga u maksimirskoj iza kvatrića, sa desne strane....nemam pojma kak se zove dučan
okrugli je
ja imam štilovku FS 85 i stavljam debljine 3,2 mm....šiša sve

JoZ@
17.08.2007., 20:54
sutra napisem koja je moja pa da cujem msljenje znalaca :top:

đura
18.08.2007., 16:43
jedno pitanje za majstore u vezi "pospremanja" mašinerije za zimu.
kako je najbolje pripremiti. jedni kažu da je bolje natočiti malo benzina u rezervar i da se motor sam ugasi dok potroši sav benzin, drugi kažu da ne treba to raditi da je bolje svakih par tjedana upaliti motor da malo radi

champ
20.08.2007., 08:25
Benzin koji dugo stoji u rasplinjaču gubi svojstva zapaljivosti (ispare lakohlapljive komponente), to je bio razlog zašto se preporučalo pražnjenje rezervara i rasplinjača. Kod strojeva koji imaju plastični rezervoar to je dobra stvar.

Osim toga, ako se radi o mješavini, ulje se polako taloži na dno ili u čašicu rasplinjača. Benzin također polako nagriza gumena crijeva, brtve i sl., pa bi kod sdvakog dužeg stajanja najbolje bilo isprazniti kompletni uređaj..

Kod metalnih rezervoara pojavljuje se s vremenom korozija, pa je bolje napuniti rezervoar i ostaviti ga preko zime, uz zatorenu slavinu goriva.

Paljenje preko zime nije preporučljivo, jer se na taj način samo navlači vlaga. Mašina se ne ugrije dovoljno, vlaga ne izađe iz ulja, bolje je staviti masnu krpicu na usis zraka.

Zvon
20.08.2007., 13:31
Nemam kaj dodati:top:

JoZ@
21.08.2007., 19:17
model je
Ikra model BT 1045

pa ak ko ima kakvog pojma o tom :s

Murron
14.01.2008., 15:52
Što mislite da je na našem tržištu (ZG) trenutno best-buy od samohodnih benzinskih kosilica sa spremnikom? Nešto što ima optimalan odnos kvaliteta/cijena. Nemam love za Stihl...

Ima li na jesen/zimu kakvih akcija, pa da se priceka to doba? Obzirom da su kosilice sa elektromotorom znatno jeftinije od benzinskih, imaju li i znatniji nedostatak (osim kabla kojeg treba vuci okolo)?

I meni bi trebao odgovor na ovo pitanje :) Sestra i ja planiramo starom kupiti kosilicu za rođendan :cool: Naravno, nemamo pojma o kosilicama (a ni stari), pa je svaki savjet dobro došao :top:

Lee Champa
15.01.2008., 11:33
Jel samohodnih-trčiš iza ili se voziš?
One - trčiš iza - kvalitetne, koštaju isto kao i one -se voziš!
Problem je, moraš li kositi po voćnjaku - smetaju li ti grane!

Zvon
18.01.2008., 13:09
Kupite onu bez motora, na guranje. Tiša je, niš' ne troši, netreba mijenjati ulje i skida kalorije :mig::)

Johnny B.
19.01.2008., 18:02
Kupite onu bez motora, na guranje....
Ja sam takvu kosilicu gledao u Baumaksu, ali me je cijena odbila od nje. Koštala je oko 1000kn, a trimer sam na akciji u Pevecu kupio za 500kn (znam da je nikakve kvalitete, ali koliko mi trenutno treba, bit će sasvim dobar)

btw. na kutiji piše da je cilindar kromirani - jeli to samo marketinški trik ili taj podatak ima i kakvu vrijednost

AzraDJ
21.01.2008., 19:30
Imam kosilicu MTD 46 SPB, samohodna, motor B&S, stara 1,5 g. Prošle sezone imao sam povremene poteškoče sa košnjom jer je ponekad radila neujednačeno i na auspuh je izbacivala crni dim. Pitajući neke za savjet rekli su da je to zbog motornog ulja i zbog košnje na nagnutim terenima. Ulja je bilo ispod maksimuma a teren je blago nagnut. Probao sam malo ulja ispustiti tako da je nivo bio bliže minimumu ali se opet pojavljivao isti problem. Kosilicu sam početkom prosinca dao na servis i da je pripreme za zimu a i rekao za navedeni problem. U servisu su promjenili mebranu goriva.
Da li mi netko može reči da li je takav neujednačen rad motora posljedica ulja i nagnutog terena i koji je savjet da se tako nešto više ne događa.
:s

JoZ@
22.01.2008., 09:12
Da li mi netko može reči da li je takav neujednačen rad motora posljedica ulja i nagnutog terena i koji je savjet da se tako nešto više ne događa.
:s

ti ocito furas po jako nagnutom terenu
a savjet
ne kosi po nagnutom terenu
kupi flaksericu

Murron
22.01.2008., 12:26
Kupite onu bez motora, na guranje. Tiša je, niš' ne troši, netreba mijenjati ulje i skida kalorije :mig::)

mislim ipak da jedino samohodna dolazi u obzir jer će se njome služiti moj stari kojemu je guranje kosilice preteško, osobito zato jer se radi o gruntu na bregu :mig:

daklem, ima li tko kakav prijedlog? :)

Zvon
23.01.2008., 18:34
Opiši kakav teren imaš, kak ti je ZOsvald napisal. Koliko kvadrata...

zmiklauz
25.01.2008., 09:08
Prošle sezone imao sam povremene poteškoče sa košnjom jer je ponekad radila neujednačeno i na auspuh je izbacivala crni dim.

Meni se čini da si ju okretao na bok kod čišćenja kučišta od trave pa je nesto ulja iscurilo u auspuh pa je malo dimilo i izbacivalo ulje iz auspuha. To nije nis strasno jedino je nezgodno da šprica ulje po travi. Ostaviš ju malo na ravnoj podlozi dok ne izbaci ulje iz auspuha. A ako je neravni teren onda je malo veći problem. Zato pazi dok kosiš da kosilica ne visi uvijek u istu stranu i povremeno ju malo izniveliras da se motor bolje podmaže. Inače za B&s motore je dozvoljeni nagib rada 25 stupnjeva.

zmiklauz
25.01.2008., 09:21
ak se radi o kosim terenima najbolja varjanta je hondin motor ili B&S motor s uljnom pumpom ali oni su dosta skupi i osim na SOLO kosilicama ih nisam videl a ta kosilica kosta oko 9500,00kn tak da predpostavljam da je malo preskupa. Kosilice s hondinim motorom su česće i jedne od boljih kombinacija radi Alpina i dosta su povoljne cca 3300,00kn 4ks.
Uglavnom prepuruka je kupiti kosilicu poznatog proizvođaća jer onda nemate problema s rezernim djelovima za kučišta kosilice tipa sajli,kotača noževa i sl. sto je problem kod ovih pevec bahaus i sl. kosilica. Nemate pojma kolko su rezerni djelovi od poznatih marki jeftiniji nego MTD i sl. Zato preporuka ALPINA,VIKING,SOLO,HONDA,JONsered Husqvarna.

zmiklauz
25.01.2008., 09:28
jos nesto obavezno izbjegavati kosilice koje na motorima nemaju jasnu oznaku proizvođača motora. Na motoru mora pisati Briggs & Stratton(B&S), honda ili Tecumshe.
Sve ostalo izbjegavajte u širokom luku jer su neke kineske kopije s kojima ima puno problema bez obzira sto vam prodavači napričali. Tu nisam spomenuo Kawasaki , kohler i AS motore koji su odlični ali te kosilice nemozete nači ispod 1500e

zigy1
26.01.2008., 16:00
mislim ipak da jedino samohodna dolazi u obzir jer će se njome služiti moj stari kojemu je guranje kosilice preteško, osobito zato jer se radi o gruntu na bregu :mig:

daklem, ima li tko kakav prijedlog? :)

bilo koja samohodna kosilica s uljnom pumpom

Johnny B.
26.01.2008., 19:11
:misli: kaj ne bi bilo bolje da je kosilica sa dvotaktnim motorm kako se ne bi dogodilo da zbog nagiba motor ostane bez ulja? :ne zna:

JoZ@
26.01.2008., 19:19
:misli: kaj ne bi bilo bolje da je kosilica sa dvotaktnim motorm kako se ne bi dogodilo da zbog nagiba motor ostane bez ulja? :ne zna:

one kosilice kaj su isle ma mjesavinu su zakon
e da mi je sad nac takvu

Zvon
26.01.2008., 20:38
one kosilice kaj su isle ma mjesavinu su zakon
e da mi je sad nac takvu

Postoje! AS-Motor (http://www.as-motor.de/index.php?section=&item=&page=&country=en&language=en), no iznad 10k kn su!

JoZ@
27.01.2008., 16:17
Postoje! AS-Motor (http://www.as-motor.de/index.php?section=&item=&page=&country=en&language=en), no iznad 10k kn su!

Lee Champa
27.01.2008., 16:25
guglaj na egzoteriju GRILLO

Murron
28.01.2008., 12:32

npr. ovo? http://www.hongoldonia.hr/component/page,shop.product_details/flypage,shop.flypage/product_id,10/category_id,29/manufacturer_id,0/option,com_virtuemart/Itemid,14/

zmiklauz
29.01.2008., 09:47
npr. ovo? http://www.hongoldonia.hr/component/page,shop.product_details/flypage,shop.flypage/product_id,10/category_id,29/manufacturer_id,0/option,com_virtuemart/Itemid,14/

dobra kosilica ali je malo preskupa za to sto nudi kosta cca 4800,00kn

pogledaj alpinu s tim istim motorom kosta oko 3200,00 i jako je dobra kosilica
http://www.amgrupa.hr/pdf/alpina.pdf model PRO 48 LSHK

krun
02.02.2008., 18:40
Pozdrav svima!

U Sloveniji sam gledao flaksericu KAWASAKI TH 34, 2ks, 240 eura, trgovac kaže da je to odličan i pouzdan stroj i jedan od najprodavanijih strojeva kod njih, Zanima da li netko ima kosilicu tog tipa ili sličnu i kakva su iskustva,

zmiklauz
03.02.2008., 14:53
Ovo mi je super jeftino jedino ak nije ona sa svinutom cijevi na sajlu. To su vijerojatno Sarpove ili Ramda flakserice s kawasaki motorima. Inače Solo radi isto s kawasaki motrima ali su to znatno jače flakserice po konstrukciji i zato skuplje kod nas dode cca 3000kn. Inače kawasaki motori su dosta dobri

krun
04.02.2008., 07:52
Ovo mi je super jeftino jedino ak nije ona sa svinutom cijevi na sajlu. To su vijerojatno Sarpove ili Ramda flakserice s kawasaki motorima. Inače Solo radi isto s kawasaki motrima ali su to znatno jače flakserice po konstrukciji i zato skuplje kod nas dode cca 3000kn. Inače kawasaki motori su dosta dobri

Nema sajlu, prijenos je preko osovine i na kraju ima zglob, u pravu si to je SARP-ov model,

morino
04.02.2008., 08:33
mi imamo husqovarnu i stvarno je zvjer je skupa 2500(tako nesto)ali to ima toliko snage strasno.

zmiklauz
04.02.2008., 09:24
mi imamo husqovarnu i stvarno je zvjer je skupa 2500(tako nesto)ali to ima toliko snage strasno.

Sto bi rekao da stvarno probas zvijer od flakserice. Ovo sto imas je po cijeni hoby storjček cca 1.2 ks
da probas nesto s 3ks vidio bi sto je zvjer

Murron
08.02.2008., 16:05
dobra kosilica ali je malo preskupa za to sto nudi kosta cca 4800,00kn
pogledaj alpinu s tim istim motorom kosta oko 3200,00 i jako je dobra kosilica
http://www.amgrupa.hr/pdf/alpina.pdf model PRO 48 LSHK

hm, pa pisalo je na sajtu da je preporučena cijena honde 3450 kuna :confused::ne zna:

kod alpine je pak problem što bi kosilicu trebalo dovest iz buzeta (nisam uspjela nać nigdje drugdje tu alpinu nego kod am grupe) a to onda komplicira i poskupljuje cijelu stvar :(

zmiklauz
09.02.2008., 10:40
netrebas ju dovest iz buzeta, ima ih svaki alpinin servis u hrvatskoj i kod većine dobis 5% na gotovinu pa ispada oko 3200

zmiklauz
09.02.2008., 10:43
ak nisi daleko od Krapine ja ću ju imat za oko 2 tjedna na lageru

SalT
20.02.2008., 17:24
Pozdrav svima,
doslo i meni vrijeme da kupim kosilicu i mogu reci da se izbor malo suzio nakon sto sam sve ovo procitao.. Imam za kositi oko 8K m2 nesto ravnog i vecinom strmijeg terena. Za pocetak ce ici trimerom, a kad se ustedi, nadam se i traktorskom kosilicom. Nakon sto sam se skoro odlucio za Husquarnin ili Jonseredov trimer, ponudili su mi Kawasaki VS 330. Izgleda nelose, 2kS, skoro 1500 kn manje nego takav slican od Husquarne, a tip u ducanu kaze da je taj ako ne bolji, onda barem isti.
Da li mozda netko ima kakvih iskustva s takvim?
Drugo pitanje, da li netko ima iskustva s kosenjem vecih nagiba obicnom traktorskom kosilicom, mislim na modele cca 10 - 15K kuna?

zmiklauz
21.02.2008., 12:15
kawasaki su odlični motori samo pazi na kompletnu konstrukciju trimera. recimo sarp, ramda su dosta nježni konstrukciski dok je solo s kawasaki motorom pravi profesionalni stroj i nije velika razlika u cijeni između 2ks i 3ks nekih 500kn. Traktorske kosilice su za ravne terene i za finu travicu i nikave kosine ne dolaze u obzir

SalT
21.02.2008., 16:06
OK, ali mora postojat nekakav traktoric za strmije terene, nije valjda flaks rijesenje za 8000 m2:confused:

zmiklauz
22.02.2008., 12:36
nije ,moguće rjesenje su ovakve kosilicehttp://www.hongoldonia.hr/vrt-i-poljodjelstvo/kosilice/um-linija/kosilica-um-516-c.html

bar
22.02.2008., 13:19
Bok!
Zanima me da li su glave i noževi za flakserice univerzalni, odnosno jednaki kod svih tipova i proižvođača ili svaki proizvođač ima drugačije glave i noževe i ostali prikjlučni pribor, odnosno da li na solo paše nož od huskvarne (rupa na nožu je 25,4 mm)
Hvala

zmiklauz
22.02.2008., 13:53
Bok!
Zanima me da li su glave i noževi za flakserice univerzalni, odnosno jednaki kod svih tipova i proižvođača ili svaki proizvođač ima drugačije glave i noževe i ostali prikjlučni pribor, odnosno da li na solo paše nož od huskvarne (rupa na nožu je 25,4 mm)
Hvala

nažalost ne pase solo ima prihvat 20mm

Zvon
24.02.2008., 10:04
Bok!
Hvala

Daj istokariti prsten ø20.1/25.3x1.5mm i bude ti pasal.
BTW, neki stariji modeli Jonsereda (ex moj GR2036) su imali noževe s ø20 rupom.

champ
26.02.2008., 08:04
Traktorske kosilice su za ravne terene i za finu travicu i nikave kosine ne dolaze u obzir

Hvala ti na prosvjetljenju, ali ja baš sa traktorskom kosilicom rješavam najveće "đumbuse", u travnjaku na kosini, gdje raste visoka i tvrda trava!

Zbog pogodnog tla, sunca i dovoljno vlage (ilovasto tlo) trava raste izuzetno brzo, i imao sam velikih problema ranije. Prvo smo kosili ručno, pa strižnom kosom, pa rotacijskom kosilicom. Na kraju sam kupio traktorsku kosilicu, i sad mi je nekadašnja muka postala lagana razonoda.

Imam MTD 125/96 traktorić, može raditi na kosinama do 30 stupnjeva. Kod večih kosina sve ovisi o stanju podloge, jer ako je prevlažno, pogonski kotači počinju proklizavati.

Kosilica inače samelje i travu, i lišče, i sitne grane, i mladu agaciju koja je u međuvremenu potjerala.

Ovdje pokušavate natjerati vodu na svoj mlin, kako bi prodali što više trimera. Imam i trimer, ali njega koristim rijetko, samo za nepristupačna mjesta.

zmiklauz
26.02.2008., 15:13
sve je to moguće raditi ali traktori nisu predviđeni za to. Prodali smo čovjeku HUSQ. raider 4x4 s tim da smo prije isli provjeriti teren i nije previse strm ali čovjek ga je prodao nakon jedne sezone jer nije mogao s tim raditi čak se je nekoliko puta prevrnuo a koštao ga je oko 45000kn. Vjeruj mi traktore je isplativije prodavati nego trimer ali ne radimo od dans do sutra pa nam je zadovoljstvo mušterija puno bitnije nego zarada.

JuraJosip
03.03.2008., 20:56
Želim kupiti Husqvarnin model LT151 traktorske kosilice za voćnjak oko 5000 m2. Cijena joj je 13969 kn. Zna li netko nešto više o njoj, osim tvorničkih podataka. I zna li netko za neki bolji izbor za tu cijenu. Prije svega želim kvalitetan i pouzdan stroj. Unaprijed hvala.

champ
04.03.2008., 09:27
sve je to moguće raditi ali traktori nisu predviđeni za to.

Vjeruj mi da sam se ja preporodio,otkako s traktorićem kosim svoj voćnjak, koji je na nagnutom terenu! Čim ima pumpu za ulje, može raditi bez problema na nagibima. Što se visine trave tiče, pokosio sam s njime takav gustiš, kojeg godinama ranije nitko nije kosio! U najgorem slučaju potrebna su dva prohoda, prvi s podignutom kosilicom cca 10 ili više cm, drugi prohod sasvim na nisko.

Prodali smo čovjeku HUSQ. raider 4x4 s tim da smo prije isli provjeriti teren i nije previse strm ali čovjek ga je prodao nakon jedne sezone jer nije mogao s tim raditi čak se je nekoliko puta prevrnuo a koštao ga je oko 45000kn. Vjeruj mi traktore je isplativije prodavati nego trimer ali ne radimo od dans do sutra pa nam je zadovoljstvo mušterija puno bitnije nego zarada.

Prevrnuti se s traktorićem je prilično teško, jer je nizak, i ima relativno širok kolotrag (i kotače) u odnosu na dužinu. Meni ponekad zna stati zbog proklizavanja kotača na uzbrdici, ali to je posljedica vlažne podloge. Ako se kosi po suhome, sve radi odlično. I traktorić sam platio svega 8.800 kuna!

Stric
10.03.2008., 14:33
Poštovani!

Budući da sam novi na forumu molio bih vas par savjeta. Naime nisam baš neiskusan u svijetu trimera, samohodnih kosilica, motornih pila i sl, ali me muči jedna dilema.
Dobio sam nemoralnu ponudu glede nove traktorske kosilice MTD LG175, B&S 17,5KS. Inače sam pikirao na Husqarnu, ali eto.
Zanima me da li taj model trpi veče nagibe (ima uljnu pumpu), te kakva iskustva imate s navedenim proizvođačom i/ili modelom, te naročito sa B&S motorima.

Pozdrav i hvala!

zmiklauz
12.03.2008., 14:27
B&s motori su odlični a ak nesto velim protiv MTD, CHAMP bu me popljuval tak procitaj njegove prijašnje postove

Zvon
12.03.2008., 22:46
Poštovani!

Budući da sam novi na forumu molio bih vas par savjeta. Naime nisam baš neiskusan u svijetu trimera, samohodnih kosilica, motornih pila i sl, ali me muči jedna dilema.
Dobio sam nemoralnu ponudu glede nove traktorske kosilice MTD LG175, B&S 17,5KS. Inače sam pikirao na Husqarnu, ali eto.
Zanima me da li taj model trpi veče nagibe (ima uljnu pumpu), te kakva iskustva imate s navedenim proizvođačom i/ili modelom, te naročito sa B&S motorima.

Pozdrav i hvala!

Jel' to onaj crni? Novi ili rabljeni?
Koliko novaca? Bil je nekaj manje od 10k kn u Pevcu, ali ih dugo nisam videl.

Zvon
12.03.2008., 22:53
B&s motori su odlični a ak nesto velim protiv MTD, CHAMP bu me popljuval tak procitaj njegove prijašnje postove

More Tools Desired :D

A kaj misliš o Yard Man-u?

amater_total
13.03.2008., 09:23
MTD 125 XY u pevecu 8.500 kn. Mislim da za tu lovu nema boljeg rješenja....

ljubo1
22.03.2008., 13:49
BOK! MOZE LI MI KO REĆI DIMENZIJE POGONSKOG REMENJA ZA KOSILICU "MTD RS 115/96"

ljubo1
22.03.2008., 13:54
DALI NETKO ZNA DIMENZIJE POGONSKOG REMENJA ZA MTD 115/96-DVA SU REMENA

mariob
23.03.2008., 13:18
Samo nishta od one marke alco... Stvarno uzas, starom se motokultivator raspao na sastavne... Guvernala ostala u rukama a on produzio svojim putem, nije trebao ni da ga zaustavlja :)

osica
23.03.2008., 18:15

ja sam se odlučila za timer Husquarnu ili Jonsered od 1.2 KS i samo čekam proljetnu akciju da je kupim
(cca 2800 kn)

e sad me zanima suma sumarum što je bolje; navedeni modeli ili odgovarajući Solo model ?
napominjem da mi je ta cijena plafon

Zvon
24.03.2008., 10:52
ja sam se odlučila za timer Husquarnu ili Jonsered od 1.2 KS i samo čekam proljetnu akciju da je kupim
(cca 2800 kn)

e sad me zanima suma sumarum što je bolje; navedeni modeli ili odgovarajući Solo model ?
napominjem da mi je ta cijena plafon

Ako misliš na Husqvarnu 325Rx ili na Jonsered BC2125, nećeš pogrešiti. Servisna mreža je dobra i jako su to dobri strojevi. Imam i H i Jonseredove strojeve i mogu ih preporučiti.
Solo neki modeli imaju Kawasaki motore, kaj isto nije loš izbor. Neznam kakva je servisna mreža.
Moj izbor sam ti napisal.

mariob
24.03.2008., 12:05
A servisna sluzba na Korchuli :rofl:

champ
26.03.2008., 07:50

Ne radi se o tome da branim MTD, ili da tebe želim popljuvati, ali očito je da pišeš stvari o kojima nemaš previše iskustva. Traktorići nisu za "finu travicu i ravne terene" (kako ti tvrdiš), mogu oni i daleko više od toga!

Naravno, za jako velike strmine jedino je rješenje flakserica, ali traktorić može kositi na dosta strmim terenima. Za MTD to je nekih 30 stupnjeva, ali kratkotrajno može on i više. Jedini uvjet je da je teren suhi, i da kotači ne proklizavaju.

Jakyy
22.04.2008., 17:36
Bok svima!!!

Evo nakon dužeg vremena razmšljanja, koju bih trimer kosilicu kupio, na uvjerljivu preporuku prodavača
odlučio sam se na STIHL FS 90 s 4-MIX motorom (četverotaktni) 28,4 cm3 i 0,95/1,3 (kW/KS).

Pošto sam totalni laik molio bih vas da mi malo pojasnite koje su prednosti ili nedostaci četverotaktnih motora u odnosu na dvotaktne? :confused:

Koje ulje koristiti s obzirom da proizvođač preporuča isključivo Stihl 2% ulje, a vidim da su neki od vas
imali primjedbe na to ulje? :confused:

Može li me itko savjetovati da li je to dobar izbor, glede trimerica? :confused:

Moram naglasiti da sam za sada jako zadovoljan sa ovom trimericom!!! :)

zmiklauz
22.04.2008., 21:17
Pošto si zadovoljan onda si kupio adekvatan stroj svojim potrebama a što se kvalitete tiče što got stihl prodaje pod svojim imenom nije šrot. Ovo nisu 4-taktni motori već 2-taktni s principom rad 4-t.(prekasno je i preumoran sam za objašnjavanje). mada sam ja ve pristalica kalsičnih 2-t motora i modela FS 80 koji je neunistiv. ovaj model je prekratko na tržištu da bi se donosili neki zaključci glede izdržljivosti. Ulje je dobro ko i svako drugo ulje od poznatih proizvođača koji se mješaju u omjeru 50:1 ili 2% samo napravljena mješavina nesme stajati vise od 5-6tjedana.

Jedino mi nije baš jasno općenito razmišljanje ljudi koji uđu u specijalizirane prodavaonice koje drže samo jednog proizvođača nije bitno o kojem se asortimanu robe radi i onda se daju nagovorit da kupe nesto sto je najbolje na tržištu.

amater_total
25.04.2008., 14:21
Možda je offtopic. Bio u njemačkoj prije par tjedana i taman su kosili travu po autoputu (između ograda i na manjim kosinama uz cestu). Vidio sam tridesetak radnika u dva - tri dana. Svi su kosili Husqvarnama. Niti jedan Stihl...

dizzy_boy
25.04.2008., 20:51
ja sam se odlučila za timer Husquarnu ili Jonsered od 1.2 KS

Imam Jonsered i odličan je to trimer. Nakon kaj sam maknuo mrežicu s auspuha, jedini problem mi je bilo smeće u rasplinjaču, ali za to sam si sam kriv jer sam koristio nečisti kanister.
Iako moram priznati da mi je za mojih 350m grabe i cca 500 kvadrata di nemogu s rotacionom, motor od 1.2 KS malo preslab. Trebao sam kupiti onaj veći model jer mi s ovim košnja ovog gore navedenog malo predugo traje ako je trava imalo "prevelika". Možda imam prevelika očekivanja, ali eto, to je moje mišljanje. Uvjek treba voditi računa o tome koji stroj je pogodan za koju površinu i koji kapacitet košnje. To je najvažnija stvar i vrijedi novaca kupiti jači model ako imaš puuuuuno trave za pokositi.

3007
25.04.2008., 21:10
... Trebao sam kupiti onaj veći model jer mi s ovim košnja ovog gore navedenog malo predugo traje ako je trava imalo "prevelika". Možda imam prevelika očekivanja, ali eto, to je moje mišljanje. Uvjek treba voditi računa o tome koji stroj je pogodan za koju površinu i koji kapacitet košnje. To je najvažnija stvar i vrijedi novaca kupiti jači model ako imaš puuuuuno trave za pokositi.

Tu se u potpunosti slažem. Preporuka prodavača da kupim "za jedan broj veću" kosilicu nego što mislim da mi je potrebna (ako si mogu priuštiti - razlika između susjednih modela onda je bila oko 100DEM) bila je jedna od rijetkih za koje mi je drago da sam poslušao. Čak mi ne bi bilo krivo da sam uzeo još malo jaču/veću.

freerider
25.04.2008., 21:32
jel problem gorivo od prosle gpdine iskorstit ili ga bacit i uzet frisko???

3007
25.04.2008., 23:24
Po svim preporukama, gorivo bi se moralo potrošiti u roku mjesec-dva, a nakon toga baciti ili upotrijebiti u autu (pretpostavljam da se računa kako će se u tanku pomiješati s bitno većom količinom svježeg goriva.
U praksi, iskoristio sam uvijek sve zalihe, čak sam i staru mješavinu uspješno iskoristio za pogon strojeva koje pokreće TOMOS UMO 06 (prije dvadesetak godina vrlo popularan motor). Tehnički je to nepravilan postupak, ali nisam imao problema.

zjerneic
26.04.2008., 21:45
Kako namotati flaks na glavu sa dva flaksa?

JoZ@
27.04.2008., 08:18

dva flaksa :confused:

mislis sa svake strane glave izlazi jedan :confused:

dizzy_boy
27.04.2008., 21:10

Ne kužim kaj te točno muči?!? Uputstva nejasna? Obično su na onom kolutu strelice koje ti pokazuju u kom smjeru da motaš. Uglavnom motaš obje niti u istom smjeru, inače će ti se jedna otpuštat a druga zatezat. Znači, zatakneš nit u rupicu, namotaš i onda isto tako drugu. Nemoj namatati previše niti, onak da ti je kolut skroz nakrcan. Ja obično namotam koliko visoko mogu istegnut ruku. Prvih par puta sam metrom mjerio 2m jer je tako pisalo u uputstvima :misli: ali sad ga nategnem, namotam i deri :frajer:

JoZ@
28.04.2008., 08:14
ja namotam oko 3,5 m 3mm flaksa
al tak da provucem prvo krajeve van
stavim glavu i vrtim ju dok flak se ne dode do kraja (nisam cital nikakva uputstvapa reko mora dase tak radi :ne zna: )

Johnny B.
28.04.2008., 18:11
Ovisno o tome dali se radi o poluautomatskoj ili automatskoj glavi.
Za poluautomatsku glavu je dizzy_boy dosta detaljno opisao postupak, dok je za automatsku glavu JoZ@ objasnio :)

freerider
28.04.2008., 19:25
Ovako, trimer mi radi dok nije pod opterecenjem, i prima gas normalno. Kad ga gurnem u travu pocinje gubit snagu i opada, gusi se jednostavno. Trimer je jak, Solo 142, sa 2,7 KS tako da ga ta travica koju kosim ne bi smjela gusit. Bilo je relativno OK, no medjutim majstor je isao stelat i na ti zla. Gdje da ja malo zakrenem pa da ide opet dobro?
Btw. isto sam primjetio da je dobro radio dok nisam stavio neki poboljsivac podmazivanja u gorivo, ustvari jos dodatni aditiv, a koji mislim da ga tusi.

JoZ@
28.04.2008., 19:37
Btw. isto sam primjetio da je dobro radio dok nisam stavio neki poboljsivac podmazivanja u gorivo, ustvari jos dodatni aditiv, a koji mislim da ga tusi.

mozda previse ulja
pazi na omjer kad mjesas

ja se sjebo jer sam otprilike u kanister u kojem je vec bilo mjesavine doljeval
pa za svaki slucaj od oka stavil malo vise ulja
sad se gusi i dimi

bolje kanister isprazmit pa onda nanovo mjesavinu prema propisu

amater_total
30.04.2008., 10:38
Svakako nije dobro s premalo ulja ali nije dobro ni s preveiše. Ulje (kada ga je previše) ne sagorijeva potpuno u cilindru a i kad sagorijeva razvija veću temperaturu od benzina pa može napraviti sranje. Veća temperatura, naslage gareži na čelu klipa, sigurno mu nije na zdravlje. Ja koristim pevecovo ulje i stavim ga točno 2%. Kroz svoju sam flaksericu alpinu već protjerao 10-ak litara goriva i nijednom još nije zaštekala. Nisam ni svječicu čistio !

uplakani
03.05.2008., 12:25
Duško Vukotić je dobio Oskara za genijalni film "SUROGAT" Eto to vrijeme, koje je on najavljivao, stiglo je

amater_total
04.05.2008., 01:56
Duško Vukotić je dobio Oskara za genijalni film "SUROGAT" Eto to vrijeme, koje je on najavljivao, stiglo je

Svaka čast Vukotiću. A ti si opet zalutao na temu. Gle, ak se hoćeš s nama družit, budi pristojan i argumentiran. Koji je točno tvoj problem ?

amater_total
04.05.2008., 01:58
I nije Duško nego Dušan !

uplakani
04.05.2008., 13:46
Svaka čast Vukotiću. A ti si opet zalutao na temu. Gle, ak se hoćeš s nama družit, budi pristojan i argumentiran. Koji je točno tvoj problem ?

a za tebe je druženje samo ako mislim kao svi vi ili si ti ipak proniknuo u samu suštinu demokracije i ovakovih foruma ali ti se malo omaklo ?

prije svega što je to nepristojno u mojim postovima?? Ništa naravno ali si ti jedan podlac koji podmeće jer te iritiraju moji drugačiji stavovi od kojih sigurno neću odustati da bi ti imao mira i da bi tebe sačuvao od stresa.Naprotiv

A što se tiče koji je moj probelm, prvo ukratko: trla baba lan da joj prođe dan (naravno ne svi i lako se mogu prepoznati eksperi za tehniku o kojoj je riječ ali ni njima ne dajete za pravo)

Ovo što se dešava je tipično za "tehnokrate" Nije smisao fotografije da razlabamo o svim čudima tehnike nego je smisao da FOTOGRAFIRAMO. Nisam ja kupio fotoaparat da bi sa nekim prepričavao ono što piše u vrlo detaljnim uputama koje sam dobio uz aparat

Niste kupili te kosilce da bi prepričavali neka svoja krajne skromna i nekompetentna iskustva , kosilice ste kupili da bi uredili okućnice Eee ajd da vidimo kako te okućnice izgledaju ?? Skinut ću svakom kapu koji zna što je SUŠTINA, a suština je da uradiš nešto oriđiđi sa ovim tehničkim pomagalim

Sve ste okrenuli naopakao , svršavate nad nekim tehničkim igračkama kao da ste ih sami konstruirali Men to ne zanima , mene zanima što ste uradili sa tim spravicama i jeste li možda našli neku prikrivenu manu koju ste uspješno riješili. To bi imalo smisla a sve ove polemike (nekompetentnih) koji je stroj bolji su čiste gluposti

uplakani
04.05.2008., 17:11
I ovdje , kao i na raspravama o automobilima i sličnim čudesima, nitko ne želi priznati : "sam sam kriv što mi je motor zaribal"

U današnjoj globalizaciji NEMA LOŠIH tehničkih sprava Ima samo očajnih "vozača" i još očajnijih servisera.

amater_total
04.05.2008., 21:17
a za tebe je druženje samo ako mislim kao svi vi ili si ti ipak proniknuo u samu suštinu demokracije i ovakovih foruma ali ti se malo omaklo ?

prije svega što je to nepristojno u mojim postovima?? Ništa naravno ali si ti jedan podlac koji podmeće jer te iritiraju moji drugačiji stavovi od kojih sigurno neću odustati da bi ti imao mira i da bi tebe sačuvao od stresa.Naprotiv

A što se tiče koji je moj probelm, prvo ukratko: trla baba lan da joj prođe dan (naravno ne svi i lako se mogu prepoznati eksperi za tehniku o kojoj je riječ ali ni njima ne dajete za pravo)

Ovo što se dešava je tipično za "tehnokrate" Nije smisao fotografije da razlabamo o svim čudima tehnike nego je smisao da FOTOGRAFIRAMO. Nisam ja kupio fotoaparat da bi sa nekim prepričavao ono što piše u vrlo detaljnim uputama koje sam dobio uz aparat

Niste kupili te kosilce da bi prepričavali neka svoja krajne skromna i nekompetentna iskustva , kosilice ste kupili da bi uredili okućnice Eee ajd da vidimo kako te okućnice izgledaju ?? Skinut ću svakom kapu koji zna što je SUŠTINA, a suština je da uradiš nešto oriđiđi sa ovim tehničkim pomagalim

Sve ste okrenuli naopakao , svršavate nad nekim tehničkim igračkama kao da ste ih sami konstruirali Men to ne zanima , mene zanima što ste uradili sa tim spravicama i jeste li možda našli neku prikrivenu manu koju ste uspješno riješili. To bi imalo smisla a sve ove polemike (nekompetentnih) koji je stroj bolji su čiste gluposti

Ok skužio sam. U pravu si ti donekle. Samo čemu takav ton. Zakaj želiš biti filozof. Sorry, ali od svih tvojih postova jedan jedini konkretan na koji si dao upotrebljiv odgovor je onaj o plinskom ringu. Sve drugo što si pisao je upravo u stilu na koji si alergičan ("trla baba lan...")
Shvatio sam otprilike kako funkcioniraš i nisi ti meni zbog toga mrzak. Svršio sam i ja neke škole imam i ja neka svoja (filozofska) razmišljanja o suštini i bitku, ali uplakani daj shvati- ovo je vrlo praktičan podforum. Netko nešto pita, onaj koji zna mu odgovori i gotovo !
Evo, predlažem da zakopamo ratne sjekire i ne maltretiramo više ljude offtopicima....

uplakani
05.05.2008., 05:42
ma sve 5 ali ovdje su neki mnogo osjetljivi, mnogo ste mi svi nekako ozbiljni i na kraj srca

jeronimo
05.05.2008., 19:34
Danas-sutra cu skoknuti do Bauhausa/Baumaxa/Peveca na Jankomir probat ubost flaks kosilicu (obvezatno na benzin), pa me zanimaju iskustva i preporuke. Na sto paziti kod odabira? Imam svako malo potrebu kositi malo vecu travu na grbavom terenu, pa mi je klasicna kosilica na kotace neupotrebljiva. Koliko realno da dam za tako nesto? Hvala! :s :s :s

Flakserica , trimer ili kako ih u zadnje vrijeme zovu čistači trave i šikare ne kupuje se u Pevecu, Bauhausu , Mercatoru , Konzumu :mad:
nego kod ovlaštenih distributera i SERVISERA poznatih marki STIHL; HUSQVARNA; JONSERED; SOLO; DOLMAR ; OLEO MAC. Malo preguglaj i nećeš pogriješit ako odabereš neki proizvod od tih firmi, kod ovlaštenih trgovaca dobiti ćeš kvalitetne savjete i pomoći će ti oko izbora .
Pogledaj naprimjer Hajster servis :top:

amater_total
05.05.2008., 19:53
Flakserica , trimer ili kako ih u zadnje vrijeme zovu čistači trave i šikare ne kupuje se u Pevecu, Bauhausu , Mercatoru , Konzumu :mad:
nego kod ovlaštenih distributera i SERVISERA poznatih marki STIHL; HUSQVARNA; JONSERED; SOLO; DOLMAR ; OLEO MAC. Malo preguglaj i nećeš pogriješit ako odabereš neki proizvod od tih firmi, kod ovlaštenih trgovaca dobiti ćeš kvalitetne savjete i pomoći će ti oko izbora .
Pogledaj naprimjer Hajster servis :top:

Potpisujem. Teško je odoljeti ne kupiti nešto kad smo već ionako u šopingu, ali nije pametno. Poslije je problem s dijelovima a i sam sam svjedočio totalnom neznanju trgovaca u takvim situacijama.
Nikada ne bih kupio svoju traktorsku kosilicu u Merkuru da:
1. Žena (!) koja je radila na tom odjelu nije znala apsolutno sve karakteristike svakog modela i
2. Da ga nakon samo formalne kupnje u trgovačkom centru u svojim radionicama sklapaju, obavljaju nulti servis i na teren uz obuku dostavljaju renomirani dileri i servisi (motorama iz mlinova i kruna prom iz zeline...)

sinkpink
07.05.2008., 18:05
za tako nešto svi preporučuju FS 350 mada ja sa fs 120 prezadovoljan,kosim cca 4000m2,kad ju upalim nema stajanja cijeli dan,šiša ko blesava,nikad niki kvar
pozdrav

POTPISUJEM!

FS 120 je dosta. i ima puno više snage nego recimo 120 honda. (ili 130..)
Ja svojom kosim do 2000kv. na dan 3 godine! nikad kvara.
original ulje, laganu mješavinu i ne palit na start kad je topla. nego na 1.
ako se radi prejaka mješavina, gubi snagu.
rabit jaču traku, ili će tanje stalno pucati..

sinkpink
07.05.2008., 19:38
Bok svima!!!

Evo nakon dužeg vremena razmšljanja, koju bih trimer kosilicu kupio, na uvjerljivu preporuku prodavača
odlučio sam se na STIHL FS 90 s 4-MIX motorom (četverotaktni) 28,4 cm3 i 0,95/1,3 (kW/KS).

Pošto sam totalni laik molio bih vas da mi malo pojasnite koje su prednosti ili nedostaci četverotaktnih motora u odnosu na dvotaktne? :confused:

Koje ulje koristiti s obzirom da proizvođač preporuča isključivo Stihl 2% ulje, a vidim da su neki od vas
imali primjedbe na to ulje? :confused:

Može li me itko savjetovati da li je to dobar izbor, glede trimerica? :confused:

Moram naglasiti da sam za sada jako zadovoljan sa ovom trimericom!!! :)

Dvotaktni su motori otporniji na gušenje kosilice u velikoj travi i optimizirani su za rad na velikim okretajima (pun gas).
Četverotaktni su tiši i štedljiviji, i ne rade na mješavinu nego na čisti benzin.
I slabiji su, tj. za istu snagu treba veći motor.
Moje iskustvo je da nisu niš tiši kad ih stisneš do kraja, ali često imaju puno čistiji ispuh od dvotaktnih. (nema plavog oblaka koji te guši.)

Koristiti isključivo stihl 2%tno. ALI ne pretjerivat! nije dobro stavit "malo" više ulja da ne zariba jer to smanjuje snagu motora! To ulje je jako gusto, i treba pazit!
i vidio sam da ima sintetičko i obično, pa pazite koje birate, ja rabim obično.
Sad su pale cijene stihl ulja u pevecu.

4mix je koliko ja kužim DVOTAKTNI sa nekim dodacima da radi kao četverotaktni, ali princip rada motora je dvotaktni. raspitat se o tome!
i vodit računa da se kupi lagani stroj. ipak to treba nositi...:rofl:

sinkpink
07.05.2008., 19:39
Sto bi rekao da stvarno probas zvijer od flakserice. Ovo sto imas je po cijeni hoby storjček cca 1.2 ks
da probas nesto s 3ks vidio bi sto je zvjer

POTPISUJEM!

sinkpink
07.05.2008., 19:53
Želim obavijestiti ljude:
http://www.unikomerc-uvoz.hr/viking/?subMenu=13135

Serija 8, zadnje smeće na svijetu! inače super kosilice, nova serija je drek.
teška (150kg), spora, bučna, i niš ne kosi! jasno, treba mi za veliku travu.
imamo je u firmi i nakon 2 dana crkla sajla od gasa.
strgala se na spoju s makinom.
najbolje su one lagane na guranje.
Ova pak trese, da poludiš! bučna i za 2 h rada imam žuljeve. a nisam tetica, nego šljaker. i opet kažem: SMEĆE ZADNJE!
brže kosim trimerom, jer ova mora u 2 otkosa, i nitko ne želi raditi s njom. i imaju i pravo!
a o cijeni ni neću.. eto..:flop::flop::flop::flop::flop::flop::flop:

sinkpink
07.05.2008., 20:01
Evo... ja imam FS130 dvije godine i mogu reci da je perfektan trimer. Ne mogu se točno sjetiti ali mislim da me izašao u kompletu sa dvokrakim nožem i kružnom pilom negdje između 4.500,- do 5.000,- Kn ali definitivno je vrijedan svake uložene kune!

POTPISUJEM!

sinkpink
07.05.2008., 20:16

To je slažem. čak i motorne pile imaju problema jer su iz brazila. (da, jesu..)
ja kupujem jedino ono di piše naljepnica MADE IN GERMANY! i smatram da sam u pravu.
i nikad nikakvih problema! stihl je naj marka za to...
only germansko..

jeronimo
07.05.2008., 21:09
Evo da i ja dam malu preporuku ljudima koji traže solidan stroj, već sam na nekom postu pojasnio stvar ali nije naodmet ponovit ;
Nedavno sam kupio Husqvarnu 335 RX, 1,6 kW ( 2,2 PS ), jako zadovoljan, snažna , ne umara, na ručkama praktički se ne osjećaju vibracije. Doduše nešto glasnija i ima nešto veću potrošnju od onog na što sam bio dosad naviknut - Jonsered GT32 L. Cijena trenutno na akciji 4139 kn, inače 4514 kn, dobije se i nož trokraki 300 mm, naramenice. Koristim nit 2,7 mm s metalnim ojačanjem u sredini org. Hus., orginal ulje za mješavinu i sve 5 :top:.
samo deri, što veća i deblja trava to bolje :top:

Johnny B.
07.05.2008., 21:19
... čak i motorne pile imaju problema jer su iz brazila. (da, jesu..) ...
Ja imam staru (30+ godina) Stihl 051AV na kojoj piše da je iz Brazila i još uvijek mi je izbor broj 1 za najteže poslove :cerek:

mgros
08.05.2008., 11:38
kakva je 235R u odnosu na 335RX i sto uzeti izmedju ova 2 modela.
LP

Zvon
08.05.2008., 11:51
LP

Imal Jonsered GR2036( =235R), a sad imam 335Rx (još pod garancijom). 235R je u prodaji više od 10 godina.

Dobre obje, 335 je novi model (2-3 godine u prodaji), 0.3ks jača, netreba ju turirati, manje troši, lakša je, manje trese, no glasnija.
Preporučam noviju, no ni sa starom nećeš pogriješiti.

ma hajde...
08.05.2008., 12:01
Pred odlukom sam o kupovini trimera sa glavom i nožem. Cijena do koje bi išao je cca 3000 kn. U igri je Husqarna 325rx sa cijenom od 3300 i snagom od 1,2 ks i Oleo Mac od 3000 kn i snage motora od 2,1 KS. Ova prva mi se čini malo preslaba za ono što ja trebam (visoka trava, tanje šiblje i sl) ali djeluje mi pouzdano.
Ima li netko iskustva s Oleo Mac uređajima motornim trimerima i isplati li se uložiti u tako nešto..

Hvala unaprijed na bilo kakvim sugestijama

jeronimo
08.05.2008., 12:32
Pred odlukom sam o kupovini trimera sa glavom i nožem. Cijena do koje bi išao je cca 3000 kn. U igri je Husqarna 325rx sa cijenom od 3300 i snagom od 1,2 ks i Oleo Mac od 3000 kn i snage motora od 2,1 KS. Ova prva mi se čini malo preslaba za ono što ja trebam (visoka trava, tanje šiblje i sl) ali djeluje mi pouzdano.
Ima li netko iskustva s Oleo Mac uređajima motornim trimerima i isplati li se uložiti u tako nešto..

Hvala unaprijed na bilo kakvim sugestijama

Kao što rekoh uzeo sam Husqvarnu 335 rx , ALI bio sam u dilemi da uzmem Oleo Mac, neznam točno koji je model bio u igri ali neka mrcina od 3 KS, cijena je bila oko 4500 kn.
Prevagnula Husqvarna iz razloga što sam ju dobio na 6 rata, trgovac s Oleo Macom nije mi davao tu mogućnost - samo keš.
Inače Oleo Mac koriste Hrvatske ceste ( izbacuju STIHL ) , kažu cestari : jako dobre, snažne i izdržljive mašine, ja im i vjerujem jer znam da cestari baš nisu nježni tipovi...:top:

jeronimo
08.05.2008., 12:34
LP

335 ti je noviji model s najnovijom generacijom motora ( iz manje kubikaže izvlači više snage ) , ako si u mogućnosti uzmi 335

uplakani
08.05.2008., 13:18
hmmm zanimljivo mi je ovo da su im krivi meksikanci za lošu kvalitetu nekih modela Nisu naravno jer je KONTROLA bila rigorozna kao i u Njemačkoj, jednostavno se dešava i velikim firmama da kiksaju Hebiga nije ni svaki auto renomiranih proizvođača "idealan" , razne greške se podkradu čak i mercedesu

amater_total
13.05.2008., 21:42
Ja udaram s Alpinom (premium) 354 i nijednom nije zakašljucala. Kroz sebe je u godinu dana progutala točno pola litre ulja (2%-tna mješavina). Kad kosim, dnevno stučem tri -četiri zezervoara. Malo hlađenja pa nastavi...
Susjed koji ima malu husqvarnu (ne znam točno model-provjerim pa javim) probao s njom u veliku travu (1,5 metara) i ostao oduševljen. Veli:" tvoja je profesionalna..." Nije. Samo dobro radi....

Zvon
15.05.2008., 07:28
Susjed koji ima malu husqvarnu (ne znam točno model-provjerim pa javim) probao s njom u veliku travu (1,5 metara) i ostao oduševljen. Veli:" tvoja je profesionalna..." Nije. Samo dobro radi....
Samo je teža, veća i jača...:mig:

JoZ@
15.05.2008., 18:12
koji flaks koristite :confused:

ja sad imam neki crveni 3mm
al mislim da bi 2,5 bilo dosta
3mm sam uzel jer sam imal dosta trnja pa je sa njim lakse islo

zmiklauz
16.05.2008., 07:53
Vidim da ima neki zabluda. Stihl-ov modeli Fs 36/40/44 su bili hoby modeli a to sto su ljudi iz neznaja radili snjima kao da su profesionalni to je stavr kupovine kod needuciranih trgovaca. Oni koji su ih koristili za hoby primjenu služe se njima i dan danas. Modeli Fs 220,106 su bili iz japana i ti strojevi su nepoderivi i ici ce jos sigurno 10g uz minimalno odrzavanje zato ak naiđete gdje na kakav rabljeni kupite bez razmisljanja. Pile iz barzila su vrhunske i nikad s njima nije bilo problema. Novi modeli fs 38,45,55 isto dolaze iz amerike i osim problema s fergazerima su odlični strojevi za HOBY upotrebu. Ovi problemi s fergazerima nisu vezani samo za stihl već i za sve druge proizvođače jer je u pitanju benzin i njegovo skladistenje. Koristite kanistre koji su načinjeni od plastike koja podnosi benzin i izbacite gorivo iz raznih pet ambalaza jer one nisu predviđene za to. Husqvarn /jon trimeri isto dolaze iz amerike i nisu u osnovi konstruirani od Husqwarne.

Zvon
16.05.2008., 08:12
V... Husqvarn /jon trimeri isto dolaze iz amerike i nisu u osnovi konstruirani od Husqwarne.

Si siguran? Bili su neki modeli iz USA/Meksika: Partner Jonsered GT32L i noviji mislim GC/BC 2126 (BC se ne prodaje kod nas, iako ima poneki u Pevecu).
Jonsered BC2125, GR2236, BC2236 odnosno ekvivalenti
Husqvarna 325Rx, 235R, 335Rx
su Švedske proizvodnje

champ
16.05.2008., 08:38
Ja nemam prevelike potrebe za trimerom, ne kosim s njime velike terene, nego samo ono što ostaje iza traktorića ili kosilice...

Nakon više od 10 godina jučer sam kupio novi trimer, MTD 790 AST (dvotaktna, 31 ccm). Osim standardne glave za 2,4 mm flaks dobio sam s njime i 4-kraki nož promjera 20 cm. Ima rastavljivu cijev s kardanom, postoji prilično dodataka koji se kasnije mogu staviti umjesto glave, na pr. mala freza, lančana pila i slično...

Izgleda kao na ovoj slici, jedino što ima klasične ručke i remen za leđa: http://rik.dn.ua/reklama/rek_rr_0155_019_foto/big_mtd_790_m_ast.jpg

http://www.gorba.ru/images/product/dsp.php?id=29934&ext=jpg&type=big

Odmah sam je isprobao, i dojmovi su više nego dobri.