PDA

View Full Version : Singidunum - Agram, the final showdown

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

Klačko
25.04.2007., 10:52
Posto vidim da je ona tema "Zagreb-Beograd" jednostavno neunistiva, ali je isto tako neozbiljna do bola jer se sve svodi na fazon "cija je kita veca", rekoh da otvorim novi topic s tim sto ajde da pokusamo da svi budemo malo ozbiljniji...

Namera mi je da oblast po oblast uporedimo ta 2 grada, bez zurbe, kad se "Zagreb-Beograd" tema mesecima razvlacila onako u prazno, i ova moze da traje. Na pomenutoj temi vec smo poceli da pricamo o sportskoj infrastrukturi u Beogradu i Zagrebu, ajde da se na tome zasad zadrzimo i uporedimo... Kasnije mozemo preci i na druge (vaznije) oblasti:

- geografija (polozaj, klima, prirodno okruzenje i sl.)
- stanovnistvo
- ekonomija (zivotni standard, mogucnost zaposljavanja i sl.)
- saobracaj (infrastruktura, povezanost, itd.)
- turizam (posecenost, turisticka infrastruktura, kvalitet turisticke ponude i sl.)
- arhitektura (urbano planiranje, gradjevine, itd.)
- obrazovanje (univerziteti, skole, naucne ustanove, itd.)
- kultura (kulturna infrastruktura, kulturni dogadjaji i manifestacije)
- zabavni zivot (provod, izlasci i sl.)
- kriminalitet (stopa kriminala, bezbednost)
- medjunarodna prepoznatljivost grada (globalno znanje o Bg/Zg)

Slobodno dodajte jos neku oblast za koju mislite da je znacajna u kontekstu poredjenja nasa dva glavna grada...

Na kraju, imam 2 molbe:

- moderatorima: MOLIM VAS da ne spajate ovu temu sa "Zagreb-Beograd" jednostavno bi bio greh, jer mi je namera da ova tema bude koliko-toliko ozbiljna za razliku od prethodne. Uostalom, na ovom forumu se tolerise bezbroj gotovo istovetnih tema koje se ponavljaju kao na vrtesci pa se ne ide na njihovo spajanje.

- forumasima: oni koji nemaju sta pametno da kazu tj. napisu zamolio bih da se SUZDRZE od ucesca na ovoj temi! Vredjanje, fazon "cija je kita veca", imate na "Zagreb-Beograd" pa tamo orgijajte...

Pozdrav

Klačko
25.04.2007., 11:00
Kao sto rekoh, da se zadrzimo na sportu tj. sportskoj infrastrukturi sad-zasad... Kopipejstovacu post od juce sa "onog" topika:

Stadioni:

- "Marakana" (56.000. sedista) - infrastrukturno potpuno sredjena (toaleti, donedavno jedina rak-rana, sredjeni pretprosle sezone; ostalo sve u najboljem redu) - u svakom slucaju, u raspadu nije (idem manje-vise na svaku domacu tekmu pa znam). Uzivaj:

http://www.skyscrapercity.com/showpo...63&postcount=5
http://www.skyscrapercity.com/showpo...9&postcount=57 - Maro, lepotice...
http://www.skyscrapercity.com/showpo...7&postcount=88
http://www.belgradeeye.com/marakana.jpg - Delije Sever, sta reci...
http://www.pbase.com/uncledejan/image/70787632
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...venaZvezda.jpg

- "JNA" (32.710.) mnogo ruzan stadion, otprilike nivo Maksimira, s tim sto ga ruse na leto (cak su i odredili datum 1.8., ako se ne varam) i grade novi koji ce biti gotov za sezonu 2010./2011. Nasli su investitora (svajcarska firma, gotov projekat, potpisan predugovor), cena prava sitnica (145 miliona evra).

http://www.skyscrapercity.com/showpo...3&postcount=21

- "Omladinski stadion" tj. OFK-in stadion (16.000.):

http://www.skyscrapercity.com/showpo...0&postcount=78

- Ovi ostali nisu nesto (FK Zemun, FK Obilic, FK Bezanija):

http://www.skyscrapercity.com/showpo...1&postcount=12
http://www.skyscrapercity.com/showpo...9&postcount=13

Da dodam da se za Univerzijadu 2009. (ciji je Beograd domacin) gradi atletski stadion na Kosutnjaku...

Toliko, pa uporedi sa Zagrebom!

Dvorane

- "Beogradska Arena" (23.000.) - najveca, a uz prasku i kelnsku arenu, najmodernija multifunkcionalna dvorana u Evropi. Velika dvorana ima povrsinu 48.000 kvadratnih metara, raspoređenih u sest etaza. U dvorani se nalazi 68 najluksuznije opremljenih loza sa 768 mesta, a VIP salon sa 38 mesta sluzi za odmor, zakazane intervjue, poslovne dogovore... To sto ti pominjes nije istina, pojavio se bio problem sa krovom tj. izolacijom i protivpozarnom zastitom pred pocetak EP u kosarci 2005. ali tada dvorana nije ni imala tehnicku dozvolu (sad je to reseno, jos pre godinu i vise). Uzivaj:

http://www.skyscrapercity.com/showpo...90&postcount=6
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...south-east.jpg
http://www.answers.com/topic/hala-be...a-arena001-jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...rena_north.jpg

- "Pionir" (7.000.) - kosarkaska dvorana. Renovirana za EP 2005. godine; odakle ti to da je raspadnuta!?!? Dvoranu koriste KK Crvena Zvezda i KK Partizan.

- "KC Zeleznik" (2.500.) - kosarkaska dvorana. Ultramoderna dvorana, otvorena pre desetak godina, u njoj FMP igra svoje utakmice...

- "Hala sportova" (4.500.) - multifunkcionalna dvorana na Novom Beogradu; u dosta losem stanju, nema sta... Za one starije koji se secaju to je dvorana u kojoj je Partizan igrao svoje utakmice u bivsoj jugoslovenskoj kosarkaskoj ligi...

http://upload.wikimedia.org/wikipedi.../b7/Halasp.jpg

- "Pinki" (4.000.) - multifunkcionalna dvorana u Zemunu. Prilicno propala, nesto poput "Hale sportova"...

- "Banjica" (2.500.) - rukometna dvorana. Tu igraju RK Crvena Zvezda i RK Partizan.

- "Sumice" (2.000.) - odbojkaska dvorana, u dosta dobrom stanju (bio pre par meseci); OK Crvena Zvezda i OK Partizan.

- "Ledena dvorana-Pionir" (1.500-2.000.) - hokejaska dvorana/klizaliste.

Bazeni

- Vaterpolo-plivacki centar "Tasmajdan" (zatvoreni bazen - 2.000.; otvoreni bazen - 5.000.) - kompletno renoviran za EP u vaterpolu prosle godine. Sigurno daleko najbolji bazen/plivaliste u ovom delu Evrope a i sire...

- "Banjica" (2.000.) - kompletno renovirana za EP u vaterpolu 2005. godine. Tu igra VK Partizan...

- "11. april" - u dosta losem stanju.

- "25. maj" - isto kao i "11. april". Bazen VK Crvene Zvezde.

Hipodrom

- "Careva cuprija" - nista posebno... Zao mi jadnih konja, Rollingstonesi ce ih istraumirati tamo negde u junu kad budu drzali koncert...

Ostalo

- Ada Ciganlija sa svim svojim sadrzajima. Na Adi Ciganliji ima i preko 50 različitih sportskih terena na otvorenom, među kojima je i golf teren i žičara za skijanje na vodi. Postoje fudbalski teren, teniski, rukometni, odbojkaški i košarkaški tereni, kao i igrališta za bejzbol, ragbi i hokej na travi. Tu su i tereni za odbojku na pesku i akva soker, a od ekstremnih sportova: bandži džamp, veštačka stena i paintball. Za ribolovce tu je i jezero Ada safari.

- Pored Ade, tu je jos i Kosutnjak sa svojim sadrzajima...

sjekira
25.04.2007., 11:12
Aha, nakon milijardu argumenata, fotki i svega, to nije dovoljno, nego ajmo još jednu temu otvorit. :rolleyes:

Dečko, uspoređuješ neusporedivo, uspoređuješ jedan srednjeeuropski prekrasan grad s devetstoljetnom neprekinutom tradicijom. Grad s čak dve stare jezgre na brežuljcima, ispod koje se prostore prekrasni Donji Grad, remek djelo Milana Lenucija, čija je Lenucijeva potkova remek djelo urbanog planiranja i urbanizma. I sam si primjetio nakon fotki iz zraka, da je sve organizirano, osmišljeno, pod pravim kutem.

Pojedinačne zgrade bi isto bilo suludo uspoređivat. Imamo od srednjevjekovnih fortifikacija i kula, pa barok, preko prekrasnih secesijskih palača do moderne, kakve u Beogradu jednostavno nemaš. Jedino nas šijete u neboderčinama, ali i to će uskoro bit prošlost. Uz činjenicu da Beograd nikad nije ništa po Zagrebu gradio, a mi smo bogme kao najjači industrijski centar od 1918. do 1990. u taj vaš grad dosta novaca ulupali.

Danas? Grad koji ima duplo veći proračun 950 milijuna eura, naspram 490 milijuna eura, iako Zagreb ima 779.000, a Beograd 1.281.000. Znači Zagreb ima 3,2 puta više love u proračunu po glavi stanovnika. To ti je otprilike kao razlika između Hrvatske i Amerike. Suludo bi bilo uspoređivat, zar ne?

Beograd isitina ima tu poluorijentalnu, pomalo primitivnu egzotiku i ljubaznost i otvorenost i bolji noćni život. To bi bilo to. Inače je jedan od bezveznijih gradova. In the middle of nowhere. Nema blizu zapadno tržište, more, planine, sve što Zagreb ima. Ma ono, sranje teže...

I još uz to se nalaze u dvije zemlje koje su još teže za usporedit... Po bilo kojoj osnovi.

Klačko
25.04.2007., 11:18
Ne zuri Sjekirice, stici cemo i do toga...

Nego, reci ti meni, sta Zagreb od stadiona ima osim "Maksimira" (onakvog kakav je danas)? Znam za onaj mali FK Zagreba u Kranjcevoj, gde su igrale mlade repke (tada) SRJ i Hrvatske, ali to ne lici ni na sta, u rangu onog Radovog na Banjici. Dakle, jel' se sve svodi na Maksimir ili gresim mozda?

Jos nesto, jel' imate namensku ledenu dvoranu (za hokej i klizanje), ili se pravi ledena ploca u "Domu sportova" svaki put kad iskrsne potreba?

Takodje, nista nisam cuo o bazenima. Ako te ne mrzi, predoci mi kako stoji stanje sa tim...

Atletski stadion, mozda?

sjekira
25.04.2007., 11:18
Imam ja za tebe pitanje, molim iskren odgovor:

Evo, uzmemo jednog prosječnog Europljana, Francuza, Nijemca, Poljaka, nije bitno. Normalnog lika, ono, žena djeca, neki prosjek od obrazovanja, i da mu damo da živi i radi godinu dana u Zagrebu i Beogradu.

Ono, dođe tu ili tamo kod tebe, mora nać posao, stan, sredit si život, upisat djecu u školu, nać ženi posao. Pa onda mora ić nekamo na more, izlete, od tih para kupit auto, platit taj stan... I sve što podrazumijeva život i posao u nekom gradu, kao što je bilo i pitanje u mother topicu...

Koji grad bi po tebi izabrao? Molim iskren odgovor!

Klačko
25.04.2007., 11:22
Imam ja za tebe pitanje, molim iskren odgovor:

Evo, uzmemo jednog prosječnog Europljana, Francuza, Nijemca, Poljaka, nije bitno. Normalnog lika, ono, žena djeca, neki prosjek od obrazovanja, i da mu damo da živi i radi godinu dana u Zagrebu i Beogradu.

Ono, dođe tu ili tamo kod tebe, mora nać posao, stan, sredit si život, upisat djecu u školu, nać ženi posao. Pa onda mora ić nekamo na more, izlete, od tih para kupit auto, platit taj stan... I sve što podrazumijeva život i posao u nekom gradu, kao što je bilo i pitanje u mother topicu...

Koji grad bi po tebi izabrao? Molim iskren odgovor!

S obzirom da je porodican covek, verovatno Zagreb - doduse nikad nisam bio u Zagrebu, ali po ovome sto citam i koliko sam informisan, nudi za evropske standarde sasvim pristojne uslove. A i ti znas kako da postavis pitanje, djavole jedan;)

A sad mi odgovori na pitanja iz mog prethodnog posta...

sjekira
25.04.2007., 11:24
Ne zuri Sjekirice, stici cemo i do toga...

Ne, idemo od važnijih stvari prema manje važnima. Jebali te bazeni, imamo novo plivalište u Utrinama s tribinama i svim, pa se time ne hvalimo. Imamo još jedno klizalište na Velesajmu. U svakom slučaju ako vas u nečem ne šijemo, šit ćemo vas za 5 godina. naravno, po glavi stanovnika, jer je Beograd veći i normalno da treba više sportskih objekata.

Dobro da nismo krenuli od utjecaja podzemnih voda...

sjekira
25.04.2007., 11:30
S obzirom da je porodican covek, verovatno Zagreb - doduse nikad nisam bio u Zagrebu, ali po ovome sto citam i koliko sam informisan, nudi za evropske standarde sasvim pristojne uslove. A i ti znas kako da postavis pitanje, djavole jedan;)

A sad mi odgovori na pitanja iz mog prethodnog posta...

Čekaj, ti nisi nikad bio u Zagrebu? Pa onda me niti ne čudi da ideš uspoređivat ta dva grada. :rofl:

Ajoooooj, pa dođi na jedan vikend, da ti pokažem jedan krasan grad. Nećemo te zaklat, časna riječ! :D

Rekao sam prosječan Europljan. Vi stalno mislite da su svi ko vi 25-godišnjaci s nikakvim obvezama. Ajmo se napit ko majke. Uostalom, pamatan čovjek nakon 20 godina izlazaka zna da nmije bitno gdje si, nego s kim si. ;)

A pitanje je bilo: Koji grad je bolji za život i posao? Da postaviš pitanje koji je grad bolji za provod, ja bih odmah priznao - Beograd. Ali provod ti je interesantan kad si 18-28 eventualno, poslije imaš neke druge prioritete. Osim toga otkriješ i da su i Zagreb i Beograd bezvezni, pa rađe skupiš lovu i odeš na dugi vikend u Prag, Amsterdam, Berlin ili London. Kužiš?

Beta ženka
25.04.2007., 11:31
Hahaha, kako uspoređivati Beograd, 4000 godina povijesti, na stjecištu utjecaja s istoka i zapada, ušću Save i Dunava, gdje u zadnjih nekoliko godina poslovnjaci izvana hrle ulagati i N. Bg se gradi više nego ikad, otvaraju poslovni centri, uredi i nove tvrtke. Gdje su ljudi srdačniji i otvoreniji, popularnije su knjižare od shopping centara i knjige se prodaju kao halva, izdavaštvo i kinematografija cvatu i kulturna ponuda je daaaleko veća nego u -

ZG, koji je stao na zavoju Save, nit' je luka, nit' ima toliku tradiciju, nit' su ljudi toliko zabavni, a najbitnije je pokazati se na špici i preseravati autom/skupom i kičastom odjećom...

Klachko, odustani.
BG. :cerek:

Klačko
25.04.2007., 11:32
Ne, idemo od važnijih stvari prema manje važnima. Jebali te bazeni, imamo novo plivalište u Utrinama s tribinama i svim, pa se time ne hvalimo. Imamo još jedno klizalište na Velesajmu. U svakom slučaju ako vas u nečem ne šijemo, šit ćemo vas za 5 godina. naravno, po glavi stanovnika, jer je Beograd veći i normalno da treba više sportskih objekata.

Dobro da nismo krenuli od utjecaja podzemnih voda...

Brate, jebiga, znam da izgleda kao da idemo od repa a ne od glave, al' me je ona prica juce ponukala da s tim krenemo i ovde. Daj da se zadrzimo na sportu sad, bice vremena (dana) za ostalo... Ako smo vec krenuli s tim daj da to protresemo.

Dakle, ono za stadione sto sam napisao je tacno? Maksimir, i to je to...

Taj bazen u Utrinama, jel to ono gde igra "Mladost"?

Klizalista i u Beogradu imas koliko hoces, posebno zimi. Jedan kod starog DIF-a, na trgu Nikole Pasica, cini mi se i na Kalisu. Pitao sam te za namensku ledenu dvoranu. Izgleda da i to nemate:cool:

sjekira
25.04.2007., 11:36
Brate, jebiga, znam da izgleda kao da idemo od repa a ne od glave, al' me je ona prica juce ponukala da s tim krenemo i ovde. Daj da se zadrzimo na sportu sad, bice vremena (dana) za ostalo... Ako smo vec krenuli s tim daj da to protresemo.

Dakle, ono za stadione sto sam napisao je tacno? Maksimir, i to je to...

Taj bazen u Utrinama, jel to ono gde igra "Mladost"?

Klizalista i u Beogradu imas koliko hoces, posebno zimi. Jedan kod starog DIF-a, na trgu Nikole Pasica, cini mi se i na Kalisu. Pitao sam te za namensku ledenu dvoranu. Izgleda da i to nemate:cool:

Ne, bazen u Utrinama je drugo, skroz novi. Mladost igra na prekrasnom plivalištu na Savi. Vidio si tekme na telki.

Klizališta imamo isto nekoliko, na Velesajmu je baš dvorana, a imamo i otvoreni stadion na Šalati.
Sudeći po hokejskoj tekmi Hrvatska - Srbija vi baš svoje i ne koristite :D

Imamo Maksimir, Kranjčevićevu, Radnika Velika Gorica, Inter Zaprešić. U lošem su stanju, ali kad se srede bit će dobri.

Klačko
25.04.2007., 11:40
A pitanje je bilo: Koji grad je bolji za život i posao? Da postaviš pitanje koji je grad bolji za provod, ja bih odmah priznao - Beograd. Ali provod ti je interesantan kad si 18-28 eventualno, poslije imaš neke druge prioritete. Osim toga otkriješ i da su i Zagreb i Beograd bezvezni, pa rađe skupiš lovu i odeš na dugi vikend u Prag, Amsterdam, Berlin ili London. Kužiš?

Pazi, to je kao da pitas Amera koje je mesto bolje za zivot Sijetl (gde sam ziveo godinu dana) ili, recimo Dalas (radio pola godine) - namerno nisam hteo da pomenem neki veci grad (tipa LA, Njujork) da ne bi bilo zajedljivih komentara. Svi ce ti reci da je Sijetl bolji, sav ususkan i uredjen, planine s jedne, more s druge strane, bezbedan, cist, pravi grad za miran, porodicni zivot ali je isto tako dosadan, ne dogadja se nista, u 9 su ulice puste... S druge strane, Dalas ima mnogo vise vibre, osecas da je veliki grad, metropola... Otprilike kao Zagreb i Beograd.

Ali daj da ne sirimo temu sad na to, please;)

sjekira
25.04.2007., 11:42
Hahaha, kako uspoređivati Beograd, 4000 godina povijesti, na stjecištu utjecaja s istoka i zapada, ušću Save i Dunava, gdje u zadnjih nekoliko godina poslovnjaci izvana hrle ulagati i N. Bg se gradi više nego ikad, otvaraju poslovni centri, uredi i nove tvrtke. Gdje su ljudi srdačniji i otvoreniji, popularnije su knjižare od shopping centara i knjige se prodaju kao halva, izdavaštvo i kinematografija cvatu i kulturna ponuda je daaaleko veća nego u -

ZG, koji je stao na zavoju Save, nit' je luka, nit' ima toliku tradiciju, nit' su ljudi toliko zabavni, a najbitnije je pokazati se na špici i preseravati autom/skupom i kičastom odjećom...

:rofl: :rofl: :rofl:

-4000 godina povijesti a najstarija zgrada je 100 godina.
-Stjecište istoka i zapada, a zapada niotkud.
-NBG se gradi, jao super, glavno da se u Zagrebu niš ne gradi. Ono stagnacija i to.
-Ljudi srdačniji i otvoreniji, da, baš kao i u Kabulu.
-kinematografija? A ja čuo da smo ih čak i u tome šišnuli?
-knjige? Koje? O Čiča Draži? Jesi ti čula koliko Algoritam dnevno proda naslova na engleskom?
-kultura? Nadaleko poznata.

Zabreg ;)
-nije luka, priznam:D
-nema tradiciju, kaj su Kamenita vrata prema Beograđanki
-preseravati se kičastom odjećom? Ovo mi nije jasno...

dudu
25.04.2007., 11:42
želiš ozbiljnu raspravu, a temu otvoriš u ludoj kući, ali neka. ja je neću spamat, to je sigurno.

dakle od većih bazenskih kompleksa imaju utrine i mladost na savi (ne znam kakva je situacija sa zimskim plivalištem mladost u domu sportova).

stadioni- maksimir i kranjčevićeva, sve ostao mali stadiončići ili samo nogometne livade bez tribina

dvorane- već sam pisao o tome, ali neka (dom sportova- velika i mala dvorana, cibona, dubrava, trnsko, efzg, kutija šibica)

jarun- sportsko-rekreacijski centar, jedna od boljih veslačkih staza u europi

šalata- klizalište, bazeni, teniski tereni

velesajam- klizalište, teniski tereni

suma sumarum- sportska infrastruktura je daleko ispod potreba grada zagreba i njezina obnova ili novo građenje je jedan od prioriteta u slijedećih 5 godina.

sjekira
25.04.2007., 11:44
Pazi, to je kao da pitas Amera koje je mesto bolje za zivot Sijetl (gde sam ziveo godinu dana) ili, recimo Dalas (radio pola godine) - namerno nisam hteo da pomenem neki veci grad (tipa LA, Njujork) da ne bi bili zajedljivih komentara. Svi ce ti reci da je Sijetl bolji, sav ususkan i uredjen, planine s jedne, more s druge strane, bezbedan, cist, pravi grad za miran, porodicni zivot ali je isto tako dosadan, ne dogadja se nista, u 9 su ulice puste... S druge strane, Dalas ima mnogo vise vibre, osecas da je veliki grad, metropola... Otprilike kao Zagreb i Beograd.

Bio i ja u Jamerici...

Ja bih rekao da je Zagreb - Boston, a Beograd - New Orleans... Super za tri dana, katastrofa za više od toga. S tim da New Orleans ima tradiciju, a Beograd je galofak grad.

Jebo te Seattle, pa tamo ne prestaje kiša nikad...

Klačko
25.04.2007., 11:45

Klachko, odustani.
BG. :cerek:

Beta, hvala za ovaj komentar, vidi se da si bila u Beogradu, za razliku od mnogih koji su Bg videli samo na tv-u a prde kao da su svaki drugi dan tamo...

Eh da, knjizara imamo koliko hoces, tu smo uvek bili jaki, udjes i pola dan ostanes (ako si bila u "Akademiji" znas o cemu pricam)... Ko bi rekao, Srbi a citaju;)

Sajuuk
25.04.2007., 11:45
Zagreb je tek u fazi izgradnje Srbine, a opet smo gospodarski jači od vas, nama fali mostova i avenija, tvornica i vrtića a jebeš športske dvorane iako je jedna ogromna i prekrasna u planu da se dovrši za dvije godine, ali od njih se ne živi. Lako za šport kad se napravi ostalo što treba a sad kad više novci ne idu u Beograd i Zagreb se kao i ostatak Hrvatske ubrzano razvija i gradi ono što je tu već odavno trebalo bit. Zagreb prije 10 godina je selo u usporedbi s današnjim a za 10 godina će i ovaj bit selo u usporedbi s budućim. Evo ti jedna super stranica da nam svima uštedi postove pa da vidiš kako to izgleda kad pare koje Zagrepčanin zaradi ostaju u Hrvatskoj.

http://www.zagreb.x-build.net/?goto=projects

dudu
25.04.2007., 11:47
Pazi, to je kao da pitas Amera koje je mesto bolje za zivot Sijetl (gde sam ziveo godinu dana) ili, recimo Dalas (radio pola godine) - namerno nisam hteo da pomenem neki veci grad (tipa LA, Njujork) da ne bi bili zajedljivih komentara. Svi ce ti reci da je Sijetl bolji, sav ususkan i uredjen, planine s jedne, more s druge strane, bezbedan, cist, pravi grad za miran, porodicni zivot ali je isto tako dosadan, ne dogadja se nista, u 9 su ulice puste... S druge strane, Dalas ima mnogo vise vibre, osecas da je veliki grad, metropola... Otprilike kao Zagreb i Beograd.

:rofl: zagreb je daleko od dosadnog grada, kako ga se želi prikazati. možda beograd ima bolji noćni život (iako ja nisam dobio takav dojam, ali većina tako kaže), ali ne znači da je zagreb uštogljen. zagreb je grad s kontinentalnom tradicijom i mediteranskim mentalitetom i zato je privlačan velikom broju ljudi.

Klačko
25.04.2007., 11:47
želiš ozbiljnu raspravu, a temu otvoriš u ludoj kući, ali neka. ja je neću spamat, to je sigurno.

dakle od većih bazenskih kompleksa imaju utrine i mladost na savi (ne znam kakva je situacija sa zimskim plivalištem mladost u domu sportova).

stadioni- maksimir i kranjčevićeva, sve ostao mali stadiončići ili samo nogometne livade bez tribina

dvorane- već sam pisao o tome, ali neka (dom sportova- velika i mala dvorana, cibona, dubrava, trnsko, efzg, kutija šibica)

jarun- sportsko-rekreacijski centar, jedna od boljih veslačkih staza u europi

šalata- klizalište, bazeni, teniski tereni

velesajam- klizalište, teniski tereni

suma sumarum- sportska infrastruktura je daleko ispod potreba grada zagreba i njezina obnova ili novo građenje je jedan od prioriteta u slijedećih 5 godina.

Hvala Dudu na konstruktivnosti, znao sam da mogu racunati na tebe:top:

sjekira
25.04.2007., 11:57
Beta, hvala za ovaj komentar, vidi se da si bila u Beogradu, za razliku od mnogih koji su Bg videli samo na tv-u a prde kao da su svaki drugi dan tamo...

Eh da, knjizara imamo koliko hoces, tu smo uvek bili jaki, udjes i pola dan ostanes (ako si bila u "Akademiji" znas o cemu pricam)... Ko bi rekao, Srbi a citaju;)

Priznam, u Zagrebu nema niti jedna knjižara! :rofl:

Ja sam bio u Beogradu, i to više puta. A ti otvoreno kažeš da nisi bio u Zagrebu. Pogledaj molim te fotke na linkovima koje su u starom topicu postavili ljudi. Barem to... Ova nije normalna. Da nije tragično bilo bi smiješno...

A ozbiljno ako imaš vremena dođi u Zagreb na vikend, slobodno. Imaš sve sređeno, a i shvatit ćeš da smo i mi vrlo gosotljubiv narod! I još ćeš vidjet da je glupo uspoređivat neusporedivo.

BostonCroat
25.04.2007., 12:01
:rofl: zagreb je daleko od dosadnog grada, kako ga se želi prikazati. možda beograd ima bolji noćni život (iako ja nisam dobio takav dojam, ali većina tako kaže), ali ne znači da je zagreb uštogljen. zagreb je grad s kontinentalnom tradicijom i mediteranskim mentalitetom i zato je privlačan velikom broju ljudi.

upravo tako, kako moze grad od 750 tisuca stanovnika ili sa okolicom od 1.1 miliona stanovnika(zagreb) biti dosadan ili bez nocnog zivota??

nemoguce, to ovisi od osobe do osobe..

d@d@
25.04.2007., 13:07
Ok. Čistim od provokacija, ali uz objekte i kulturne znamenitosti želim i vrijeme gradnje /povjesno vrijeme otkrića / ime-na arhitekata i pravaca ili jednostavnije pišite kao što bi pisali u turističkoj boršuri.

dudu
25.04.2007., 13:08
znači što se tiče sportske infrastrukture 1-0 za beograd, iako su to sitne razlike koje jedna dvorana mijenja, a kamoli ne 3 dvorane i 2 stadiona, koji će biti u funkciji do 2010.

BostonCroat
25.04.2007., 13:10
novi maksimir za par godina..

http://www.youtube.com/watch?v=baTw0bwDfWE

dudu
25.04.2007., 13:17
novi maksimir za par godina..

http://www.youtube.com/watch?v=baTw0bwDfWE

neće ni slično tome izgledati, osim sjeverne tribine koja je napravljena.

ovo je zadnji projekt, ali daleko je i to od konačne verzije.

http://www.index.hr/images2/stadion11VV.jpg

http://www.index.hr/images2/stadion33VVV.jpg

plus stadion na kajzerici

http://i69.photobucket.com/albums/i46/prpavi/astadion_tx.jpg

Klačko
25.04.2007., 13:25
Imamo Maksimir, Kranjčevićevu, Radnika Velika Gorica, Inter Zaprešić. U lošem su stanju, ali kad se srede bit će dobri.

Mojne Zapresic i Veliku Goricu, molim te, to su valjda predgradja ili cak ni to... Pricamo o sportskim objektima (u ovom slucaju stadionima) u SAMOM GRADU. Znaci, "Maksimir" i "Kranjceviceva" - premalo za jedan skoro milionski grad. Pa Sarajevo, koje je skoro duplo manje, vas sisa u tom segmentu: renovirali su "Kosevo" a i ona "Grbavica" lici na nesto...

BostonCroat
25.04.2007., 13:27
neće ni slično tome izgledati, osim sjeverne tribine koja je napravljena.

bilo bi super da ce tako izgledati....

Klačko
25.04.2007., 13:28

Uuu, ovaj je do jaja:top: Ako bude kao u projektu, eto nesto s cime cete da odskacete ne samo u regionu vec i u Evropi. Taman za finale UEFA Kupa (jebiga, mali kapacitet za finale Lige Sampiona;)). Kad krecu ti fuckin' radovi, najavljuju evo godinama?

Klačko
25.04.2007., 13:29

Kajzerica, sta je to:confused:

Michael Collins
25.04.2007., 13:31

Pomoćni stadion Dinama

Klačko
25.04.2007., 13:34
Pomoćni stadion Dinama

Ako je tako, onda je to bacanje para, verovatno za tekme u domacem prvenstvu (nesto slicno ima imenjak vam iz Kijeva). Znam da i Zvezda forsira tu pricu o gradnji malog stadiona za domace tekme, jer Mara deluje sablasno u prvesntvenim utakmicama, ali ne znam koliko se sve to isplati... U svakom slucaju, cini mi se da se u oba slucaja radi o futuru II...

d@d@
25.04.2007., 13:38
Jos nesto, jel' imate namensku ledenu dvoranu (za hokej i klizanje), ili se pravi ledena ploca u "Domu sportova" svaki put kad iskrsne potreba?

Zločest si i krivo pričaš. U Beogradu postoje 2 hokejaška kluba - koliko treninga su imali Zvjezdini mlađi naraštaju u toj nazovi ledenoj dvorani?

U Zagrebu postoje 3 ledene plohe i koriste se na slijedeći način:
Dom Sportova:
po potrebi se zatvara za velike hepeninge, ali led se ne topi prekirva se
u njemu termine uglavnom imaju seniorske i veteranske momčadi, dio preostalih termina koristi HK Medvešćak za mlađe kategorije

Velesajam:
Koji su nam ameri poklonili nako Velesajamske priredbe, uglavnom ga koriste juniori i mladež, te škola klizanja većinu treninga na njemu odrađuje klub Zagreb.

Šalata:
Otvoreno klizalište koje radi od 1.11. - 1.5. i većinom je namjenjeno građanstvu i školama većinom ga koristi klub Mladost.

S obzirom da je u Zagrebu donesen novi zakon po kojem klubovi nemaju prava na određene terene, tako se svi slobodni termini zbrajaju na početku sezone pa se razdjeljuju između klubova prema broju članova. Nakon toga klubovi mogu svoje termine razmjenjivat prema svojim internim dogovorima.

U Zagrebu postoji još i malo klizalište na Ravnicama:
- koje nije u funkciji zbog pokvarenih cijevi za zaleđivanje, ali prostorije svlačiona i okolni tereni se koriste za suhe treninge

U neposrednoj blizini Zagreba postoje tereni koji se isto koriste za klizačke sportove, a to su:
- klizalište u Karlovcu (zaleđeni otvoreni teren košarkaško/nogometnog igrališta)
- privatno klizalište u Samoboru (koje ne odgovara veličinom)
- otvoreno klizalište u Sisku

Svake godine se pojavljuju još neki privatni tereni smanjene površine, pa je tako ove godine bilo plastično klizalište pred Kaptol centrom, lani je bilo pokusno klizalište na Jelačić placu.... itd.

Što se ostalih sportskih objekata tiče, jako me zanima koji su sve izgrađeni u periodu od 1965-1985.

sjekira
25.04.2007., 13:43
Ako je tako, onda je to bacanje para, verovatno za tekme u domacem prvenstvu (nesto slicno ima imenjak vam iz Kijeva). Znam da i Zvezda forsira tu pricu o gradnji malog stadiona za domace tekme, jer Mara deluje sablasno u prvesntvenim utakmicama, ali ne znam koliko se sve to isplati... U svakom slucaju, cini mi se da se u oba slucaja radi o futuru II...

Nikako. U Zagrebu će se stadion počet gradit u roku od godinu dana, i Maksimir i Kajzerica.

A i bolje futur II nego pluskvamperfekt ko sve u Beogradu. Pa lijepo sam ti 15 puta napisao da imamo 3,2 puta više para po glavi stanovnika u proračunu.

Jel ti misliš da dugoročno vi u bilo kakvoj infrastrukturi možete bolje stajat.

Jesi li ti uopće svjestan kolika je to razlika???

I često sam kod Srba primjetio da oni sportom smatraju samo ovih 4, 5 momčadskih sportova, što je totalna glupost.

Ako ćemo već pričat ulaganja u stazu na SLjemenu su veća nego pola tih sirotinjskih po Beogradu, a o Jarunu kao o jednoj od najjačih veslačkih staza na svijetu da ne govorim. Jel ti znaš koliko je koštao Svjetski kup na Sljemenu? Mi smo jedina svjetska metropola s natjecanjem u Svjetskom kupu. Evo sljedeće godine dolazi i muško natjecanje. To po meni znači pun kurac za imidž grada.

Klačko
25.04.2007., 13:46
A ozbiljno ako imaš vremena dođi u Zagreb na vikend, slobodno. Imaš sve sređeno, a i shvatit ćeš da smo i mi vrlo gosotljubiv narod! I još ćeš vidjet da je glupo uspoređivat neusporedivo.

E neces verovati da se cimam sigurno pola godine da dodjem na par dana, i sve nesto iskrsne (neka obaveza i sl.). Kolima mi ne bi trebalo vise od nekih 2, 2 i po sata... Najveci mi je problem da idem sam kao indijanac, ne znam nikoga, zato i forsiram neke ortake da idemo, ali treba da se usklade rasporedi, pa to teze ide... Mozda dodjem sad u maju, kad je lepo vreme. Ako ne, eto mene u avgustu kad Zvezda bude gostovala u "Maksimiru" u kvalifikacijama za Ligu Sampiona, mada se bojim da nece biti puno vremena za razgledanje grada:D

Inace, pricali mi ljudi koji su bili: skroz pozitivni utisci, svima je zajednicko da isticu tu cistocu i neku uglancanost, srednjevropski fazon, a za ljude kazu da su uglavnom rezervisani, nisu nesto preterano gostoljubivi, mada niko nije imao ni najmanje neprijatnosti (verovatno je to slucaj samo prema Srbima, I guess); takodje, kazu da je grad osetno manji, posebno centar grad u poredjenju sa centrom Beograda...

sjekira
25.04.2007., 13:53
E neces verovati da se cimam sigurno pola godine da dodjem na par dana, i sve nesto iskrsne (neka obaveza i sl.). Kolima mi ne bi trebalo vise od nekih 2, 2 i po sata... Najveci mi je problem da idem sam kao indijanac, ne znam nikoga, zato i forsiram neke ortake da idemo, ali treba da se usklade rasporedi, pa to teze ide... Mozda dodjem sad u maju, kad je lepo vreme. Ako ne, eto mene u avgustu kad Zvezda bude gostovala u "Maksimiru" u kvalifikacijama za Ligu Sampiona, mada se bojim da nece biti puno vremena za razgledanje grada:D

Inace, pricali mi ljudi koji su bili: skroz pozitivni utisci, svima je zajednicko da isticu tu cistocu i neku uglancanost, srednjevropski fazon, a za ljude kazu da su uglavnom rezervisani, nisu nesto preterano gostoljubivi, mada niko nije imao ni najmanje neprijatnosti (verovatno je to slucaj samo prema Srbima, I guess); takodje, kazu da je grad osetno manji, posebno centar grad u poredjenju sa centrom Beograda...

Centar je manji jer je i grad manji. Ali centar Zagreba je i Gornji grad i Kaptol, koji ne izgledaju ko tipični centar velegrada, ali imaju dušu kakvu malo koji grad te veličine ima... Pogledaj slike, na starom topicu ima link...

Ako ti se dolazi, a nemaš s kim, ja ću ti bit domaćin, ne brini, grizem samo preko interneta:D

dudu
25.04.2007., 13:55
Uuu, ovaj je do jaja:top: Ako bude kao u projektu, eto nesto s cime cete da odskacete ne samo u regionu vec i u Evropi. Taman za finale UEFA Kupa (jebiga, mali kapacitet za finale Lige Sampiona;)). Kad krecu ti fuckin' radovi, najavljuju evo godinama?

kapacitet mu je 57.000, a stadion će imati 5 zvjezdica, što znači da će moći ugostiti finale LP I cupa uefe.

dudu
25.04.2007., 13:59

kajzerica se kreće graditi slijedeće godine i zgotovit će se u manje od godinu dana i bit će zamjenski stadion za dinamo, dok traje rekonstrukcija maksimira (kajzerica je dio koncesije za maksimir- ulaganje u taj sportski kompleks i stadion iznosit će oko 70 mil €). kapacitet će biti 15-20.000 sjedećih mjesta.

Klačko
25.04.2007., 14:03
Zločest si i krivo pričaš. U Beogradu postoje 2 hokejaška kluba - koliko treninga su imali Zvjezdini mlađi naraštaju u toj nazovi ledenoj dvorani?

U Zagrebu postoje 3 ledene plohe i koriste se na slijedeći način:
Dom Sportova:
po potrebi se zatvara za velike hepeninge, ali led se ne topi prekirva se
u njemu termine uglavnom imaju seniorske i veteranske momčadi, dio preostalih termina koristi HK Medvešćak za mlađe kategorije

Velesajam:
Koji su nam ameri poklonili nako Velesajamske priredbe, uglavnom ga koriste juniori i mladež, te škola klizanja većinu treninga na njemu odrađuje klub Zagreb.

Šalata:
Otvoreno klizalište koje radi od 1.11. - 1.5. i većinom je namjenjeno građanstvu i školama većinom ga koristi klub Mladost.

S obzirom da je u Zagrebu donesen novi zakon po kojem klubovi nemaju prava na određene terene, tako se svi slobodni termini zbrajaju na početku sezone pa se razdjeljuju između klubova prema broju članova. Nakon toga klubovi mogu svoje termine razmjenjivat prema svojim internim dogovorima.

U Zagrebu postoji još i malo klizalište na Ravnicama:
- koje nije u funkciji zbog pokvarenih cijevi za zaleđivanje, ali prostorije svlačiona i okolni tereni se koriste za suhe treninge

U neposrednoj blizini Zagreba postoje tereni koji se isto koriste za klizačke sportove, a to su:
- klizalište u Karlovcu (zaleđeni otvoreni teren košarkaško/nogometnog igrališta)
- privatno klizalište u Samoboru (koje ne odgovara veličinom)
- otvoreno klizalište u Sisku

Svake godine se pojavljuju još neki privatni tereni smanjene površine, pa je tako ove godine bilo plastično klizalište pred Kaptol centrom, lani je bilo pokusno klizalište na Jelačić placu.... itd.

Dada, veruj mi da nisam zlocest, mada izgleda da je zvucalo tako. Sorry...

Ok, po ovome sto si nabrojala moze se utvrditi da sto se tice infrastrukture za te sportove na ledu stojite bolje. Hvala sto si mi to ovako detaljno objasnila, samo nemoj pominjati Sisak i Karlovac, jos se nisu spojili sa Zagrebom:rolleyes:

Kazem ti, Beograd ima tu jednu dvoranu, "Ledenu dvoranu" tj. "Mali Pionir", ovo ostalo su klizalista koja uglavnom rade zimi... Cini mi se da imamo jos jedno klizaliste na Beogradskom sajmu koje takodje radi samo zimi, mada nisam siguran...

dudu
25.04.2007., 14:06
da ne bi ispalo da pričam lovačke za stadion, evo linka.

Maksimirski stadion bit će dovršen do listopada 2010.

Dinamo na Kajzerici u siječnju 2009. godine

Ipak se nešto događa, ipak planovi o završetku maksimirskog stadiona nisu gurnuti u neku činovničku ladicu, niti su ovisili o (ne)dobivanju domaćinstva Eura 2012. godine.

Bandić zna termine
Iako nam je prije mjesec dana zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, kad smo ga pitali o početku i završetku radova na maksimirskom stadionu, rekao da rokovi nisu važni, ipak smo uspjeli doznati da već postoje termini!

Daleko od buke javnosti obavljaju se posljednje pripreme i pregovara se s potencijalnim investitorima i koncesionarima. Čini se da su pregovori pri kraju, te da će najkasnije do srpnja sve biti dokumentirano i pripremljeno za potpise.

Prema dostupnim informacijama, u listopadu bit će potpisani ugovori, a treba naglasiti da će prije radova na maksimirskom stadionu, početi radovi u Sportskom centru na Kajzerici, gdje bi Dinamo trebao igrati u vrijeme obnove Maksimira.

Radovi na Kajzerici trebali bi početi u zimi 2008. godine, a završetak je predviđen za prosinac iste godine, pa bi se tada Dinamo privremeno preselio iz Maksimira na Kajzericu. Modri bi na Kajzerici igrali sve do listopada 2010. godine, za kada je predviđen završetak radova u Maksimiru.

Domaćini na Kajzerici
Dakle, prema sadašnjim planovima, Dinamo će na Kajzerici igrati proljetni dio sezone 2008./09., cijelu sezonu 2009./10., te početak sezone 2010./11. A u listopadu 2010. vratit će se kući, u Maksimir.

http://www.vecernji.hr/newsroom/sports/football/789274/index.do

d@d@
25.04.2007., 14:07
Dada, veruj mi da nisam zlocest, mada izgleda da je zvucalo tako. Sorry...

Ok, po ovome sto si nabrojala moze se utvrditi da sto se tice infrastrukture za te sportove na ledu stojite bolje. Hvala sto si mi to ovako detaljno objasnila, samo nemoj pominjati Sisak i Karlovac, jos se nisu spojili sa Zagrebom:rolleyes:

Kazem ti Beograd ima tu jednu dvoranu, "Ledenu dvoranu" ili "Mali Pionir", ovo ostalo su klizalista koja uglavnom rade zimi... Cini mi se da imamo jos jedno klizaliste na Beogradskom sajmu koje takodje radi samo zimi, mada nisam siguran...

Da nismo organizirali turnir - ja bi isto mislila da je kod nas stanje grozno, jer se mi (hokejaši) mjerimo sa česima i slovacima pa onda ovo kod nas izgleda grozno. Informacije koje sam napisala su izjave roditelja malih hokejaša koji su bili naši gosti i meni je to grozno da djeca cijelu godinu treniraju suho i onda naravno na turniru izgube za 20:0 - tko će im ostat. Pričam o djeci od 10-12 godina.

Sisak i Karlovac ti nabrajam zato jer ih aktivno koristimo, tj. plaćam benzin 1-2x tjedno da bi razvozila klince tamo (45, tj. 55 km daleko na trening).

Klačko
25.04.2007., 14:10
Ako ćemo već pričat ulaganja u stazu na SLjemenu su veća nego pola tih sirotinjskih po Beogradu, a o Jarunu kao o jednoj od najjačih veslačkih staza na svijetu da ne govorim. Jel ti znaš koliko je koštao Svjetski kup na Sljemenu? Mi smo jedina svjetska metropola s natjecanjem u Svjetskom kupu. Evo sljedeće godine dolazi i muško natjecanje. To po meni znači pun kurac za imidž grada.

Sto se veslackih staza (:rolleyes:) i mi imamo dosta dobru na Adi tj. Savskom jezeru, koriste je i Zvezdini i Partizanovi veslaci. Stojic i Visacki su 3. na svetu (ne znam u kojoj disciplini doduse, dvojac valjda:rolleyes:), treniraju upravo tamo...

Ta trka Svetskog kupa i nije neki big deal kao sto ti to predstavljas, ali ajde da se ne svadjamo i oko toga... Koliko su kostala ulaganja na Sljemenu i organizacija Svetskog kupa, bas me zanima? Da se razumemo, svaka cast sto ste se setili da iskoristite Sljeme i to je za pohvalu da ste jedini glavni grad koji organizuje tako nesto:top: mada mislim da je to vise bio "Janica effect"...

dudu
25.04.2007., 14:14
u sljeme je uloženo preko 200 milijuna kuna, ili ti ga skoro 30 milijuna €. to ne da nije zanemariva brojka, nego je upravo fascinantna. sama utrka je najskuplja u svjetskom kupu, ali ne znam točno koliko košta.

Klačko
25.04.2007., 14:16
Ako ti se dolazi, a nemaš s kim, ja ću ti bit domaćin, ne brini, grizem samo preko interneta:D

Hvala na pozivu, Sjekira, imacu te u vidu:top: Znao sam ja od pocetka da si ti dobar lik, ponekad se stvarno izletis (kao npr. http://www.forum.hr/showpost.php?p=8235979&postcount=1827) ali to su prolazne slabosti;) Hvala jos jednom!

Klačko
25.04.2007., 14:17
u sljeme je uloženo preko 200 milijuna kuna, ili ti ga skoro 30 milijuna €. to ne da nije zanemariva brojka, nego je upravo fascinantna. sama utrka je najskuplja u svjetskom kupu, ali ne znam točno koliko košta.

U sta su bila tolika ulaganja: zicare, krcenje staze...?

sjekira
25.04.2007., 14:19
Sto se veslackih staza (:rolleyes:) i mi imamo dosta dobru na Adi tj. Savskom jezeru, koriste je i Zvezdini i Partizanovi veslaci. Stojic i Visacki su 3. na svetu (ne znam u kojoj disciplini doduse, dvojac valjda:rolleyes:), treniraju upravo tamo...

Ta trka Svetskog kupa i nije neki big deal kao sto ti to predstavljas, ali ajde da se ne svadjamo i oko toga... Koliko su kostala ulaganja na Sljemenu i organizacija Svetskog kupa, bas me zanima? Da se razumemo, svaka cast sto ste se setili da iskoristite Sljeme i to je za pohvalu da ste jedini glavni grad koji organizuje tako nesto:top: mada mislim da je to vise bi "Janica effect"...

Dobro, Jarun je Allianz Arena među veslačkim stazama...

A Svjetski kup je super natjecanje. Možda u svjestkim razmjerima zaostaje za Formulom recimo, ali u Srednjoj Europi je to numero uno. A upravo to je vrlo interesantno tržište i nešto ćemu pripadamo, ali i težimo. Kaj ne?

Danas u sveopćoj komercijalizaciji sporta je to vrlo bitno...

Ne znam koliko je koštalo, izgooglaj, al vjeruj mi, nemoj se niti pokušat sa Zagrebom mjerit, ako ludi Bandić odluči izgradit natkriveni stadion za 150.000, najmoderniji na svijetu, sa zlatnim pipama, di ti Ukrajinka puši u WC-u na poluvremenu, mi ćemo ga imat.

Love ima, ne brini ;)

Klačko
25.04.2007., 14:20
da ne bi ispalo da pričam lovačke za stadion, evo linka.

Maksimirski stadion bit će dovršen do listopada 2010.

Dinamo na Kajzerici u siječnju 2009. godine

Ma znao sam da cete "Maksimir" raditi bez obzira na dobijanje EP... Sustinski, jedini gubitnici u celoj toj frtutmi su Rijeka i Osijek:flop:

Klačko
25.04.2007., 14:22
Ne znam koliko je koštalo, izgooglaj, al vjeruj mi, nemoj se niti pokušat sa Zagrebom mjerit, ako ludi Bandić odluči izgradit natkriveni stadion za 150.000, najmoderniji na svijetu, sa zlatnim pipama, di ti Ukrajinka puši u WC-u na poluvremenu, mi ćemo ga imat.

Car si, majke mi:s :rofl: :s

dudu
25.04.2007., 14:29
U sta su bila tolika ulaganja, zicare, krcenje staze...?

4 staze, topovi za zasnježivanje, umjetno jezero, putevi, rasvjeta i hrpa toga čeg se sad ne mogu sjetiti:D

sjekira
25.04.2007., 14:30
Ma znao sam da cete "Maksimir" raditi bez obzira na dobijanje EP... Sustinski, jedini gubitnici u celoj toj frtutmi su Rijeka i Osijek:flop:

Osijek ima solidan stadion, treba malo taj zapad sredit, ali za grad te veličine više nego dosta.

http://www.nk-osijek.osijek031.com/images/stadion_1.jpg

Rijeka je bogat grad i gradit će stadion, upravo gradi vrlo moderni bazen i plivalište. Čekaju Mediteranske igre, al brijem da će gradit bez obzira. Iako će mi bit žao one Kantride, takvog stadiona malo gdje ima. A posebno je zanimljivo kad te gađaju kamenjem odozgora s one stjenčuge, a ti izbjegavaš ko u kompjuterskoj igrici.:D

sjekira
25.04.2007., 14:31
Hvala na pozivu, Sjekira, imacu te u vidu:top: Znao sam ja od pocetka da si ti dobar lik, ponekad se stvarno izletis (kao npr. http://www.forum.hr/showpost.php?p=8235979&postcount=1827) ali to su prolazne slabosti;) Hvala jos jednom!

Ne moramo se voljet da bi se poštivali ;)

dudu

upravo tako, o tome sam i ja razmišljao. poljud je dobio svjestki atlestki kup 2010. i minimalna ulaganja će iznositi 10 milijuna E, što je dovoljno da se stadion ušminka. jedina pak nada za rijeku su mediteranske igre 2013., a osijek ako sam ne odluči nešto, ništa od svega, iako osijek ima solidan stadion.

Klačko
4 staze, topovi za zasnježivanje, umjetno jezero, putevi, rasvjeta i hrpa toga čeg se sad ne mogu sjetiti:D

Wow, impressive, I must say:top:

dudu
25.04.2007., 14:32
Wow, impressive, I must say:top:

to je iz praktičnih razloga, jer ne možeš saznježivati bez vode:D

Klačko
25.04.2007., 14:33
upravo tako, o tome sam i ja razmišljao. poljud je dobio svjestki atlestki kup 2010. i minimalna ulaganja će iznositi 10 milijuna E, što je dovoljno da se stadion ušminka. jedina pak nada za rijeku su mediteranske igre 2013., a osijek ako sam ne odluči nešto, ništa od svega, iako osijek ima solidan stadion.

Svetski atletski kup, je li to Svetsko prvenstvo?

dudu
25.04.2007., 14:33
inače ova slika osijekovog stadiona je postarija, s obzirom da osijek ima novu atletsku stazu (plave boje kao i u berlinu).

dudu
25.04.2007., 14:34
Svetski atletski kup, je li to Svetsko prvenstvo?

ne, zaboravili su se kandidirati za svjetsko prvenstvo 2011., ali doslovno:rofl:

Klačko
26.04.2007., 13:04
Mozda da zaokruzimo ovu pricu o sportu u Bg/Zg sa klubovima...

Mislim da je tu situacija jasna kao dan iz prostog razloga sto Beograd ima tu srecu da ima 2 velika (dobro jedan i po;)) gradska kluba i to organizovanih u okviru sportskih drustava (sto je posebno vazno) koja su bila prilicno dominantna u vecini sportova jos u bivsoj SFRJ, a mnogi i na medjunarodnoj sceni. Ajmo redom:

Fudbal

Zvezda - sampion Evrope (ah, taj Bari:)) i sveta 1991., finalista Kupa Uefa 1971., 2 puta polufinalisti Kupa Sampiona. Domace trofeje ne bih nabrajao vec samo napomenuo (opstepoznatu) cinjenicu da je bio najtrofejniji klub u bivsoj nam drzavi, ubedljivo... Sve u svemu, verovatno najveci (uz Steauu i Dinamo Kijev, koji, btw, nije bio sampion Evrope) fudbalski klub u srednjoj i istocnoj Evropi.

partizani - eto i oni su nesto osvajali (bili vicesampioni Evrope 1966.), valjda drugi najtrofejniji klub bivse SFRJ, mada su kao komunjarski klub bili povlasteni i sigurno je dosta tih titula pokradeno:flop:

OFK Beograd - nista posebno, mali gradski klub (doduse, najstariji - nastavljac tradicije predratnog BSK-a). Osvajaci 4 Kupa SFRJ, a bili su i polufinalisti Kupa pobednika Kupova 1963. (ko bi rekao;)).

Ovo ostalo, nije vredno pomena (mada je Arkanov "Obilic" bio prvak jednom, 1998., onako lopovski:cool:)...

Kosarka

Zvezda je, verovali ili ne, i u kosarci bila najtrofejniji klub u SFRJ (doduse sve su titule osvajane tamo 1950-ih i pocetkom 1960-ih:rolleyes:), na medjunarodnoj sceni nismo nikad nista uradili...

Partizani su bili sampioni Evrope 1992., 2 puta bili pobednici Kupa "Radivoja Koraca"...

FMP je zadnjih 10-ak godina izrastao u 3. veliki klub u Beogradu. Zadnje 2 sezone su bili polufinalisti ULEB Kupa, prosle godine bili sampioni regionalne lige...

Jos 2 kluba imaju jaku tradiciju OKK Beograd i Radnicki, mada zadnjih godina losi, iako su bili standardni prvoligasi u SFRJ...

Vaterpolo

Kao i u ostalim sportovima sve se svodi na Zvezdu i Partizan, s tim sto se mora priznati da nas tu deru vise nego bilo gde drugo - 6 puta prvaci Evrope:cool:

Odbojka, rukomet, hokej

Ne pratim puno ove sportove, Partizan je uvek bio jaci od Zvezde u rukometu, mada oba kluba u SFRJ nisu bila dominantna (Zagreb, Metaloplastika Sabac), iako su sada glavni u Srbiji - mada to nije nesto s obzirom na ligu...
Isto vazi i za odbojku i hokej...

Pojedinacni sportovi

Sto se pojednicanih sportova tice i oni su organizovani u okviru SD-ova, veslaci Partizana imaju dobru tradiciju, atleticari Zvezde (ko se jos seca Nenada Stekica, evropskog sampiona u skoku u dalj;)), streljastvo kod Zvezde (Jasna Sekaric, sta reci)...

Klačko
26.04.2007., 13:21
Jos nesto sto se ne sme izostaviti su navijaci tj. sama cinjenica da postoje 2 jaka gradska kluba (po pravilu najjaca) i njihovo rivalstvo (po mom skromnom i mozda neobjektivnom misljenju sigurno medju top 5 gradskih derbija u Evropi; tu su jos "old firm", Oly-PAO, Liverpul-Everton i rimski "classico") u cemu i jeste draz i sto je nveliki plus i za sami grad. "Veciti derbiji" su institucija i dalje, zadnjih godina je to donekle malcice splasnulo, ali tenzije na dan derbija su i dalje ogromne, od Slavije preko Autokomande to Topciderskog brda je "war zone", nekog stranca da ubace tamo pomislio bi da je u sred nekog rata, sa nama navijacima koji se makljamo, "kornjacama" koje jure okolo, helikopterima gore, a nadju se i kola hitne pomoci;)

sjekira
26.04.2007., 13:23
Zagreb vas po europskim trofejima dere u svemu osim u nogometu. ;)

A kaj bi tek bilo da niste imali dva državna kluba...

S tim da je do ukinuća, Građanski bio jedan od najjačih nogometnih klubova u Europi, i najjači u Jugi. Dinamo jednostavno nije smio bit najbolji prvih 10 godina, a onda dalje su loše uprave načinjene od komunista, učinile svoje. Iako smo svejedno osvojili Kup Velesajamskih i dosta toga doma...

mano_a_mano
26.04.2007., 13:29
svaka čast beogradskim klubovima, ali po osvojenim trofejima bliži su splitu nego zagrebu. zagreb ulazi u red najtrofejnih gradova europe, i samo nam fali naslov prvaka europe u nogometu.

Nogomet

Dinamo- prvi ex-jugoslavenski klub koji je osvojio međunardno natjecanje, 1967. kup velesajamskih gradova, i 1963. igrao u finalu istog natjecanja.

Košarka

Cibona- dvostruki prvak europe, dvostruki osvajači kupa pobjednika kupova, osvajači kupa radivoja koraća i još jednom finalisti istog natjecanja

Rukomet

Zagreb- dvostruki prvak europe, još četiri puta igrao u finalu (sve u 90-tim)

Vaterpolo

Mladost- najtrofejniji svjetski klub, 7-puta prvak europe

Odbojka

Mladost- uvjerljivo najupješniji i najjači klub na ovim prostorima

Pojedinačni sportovi

ne znam što podrazumijevaš pod time, međutim imamo janicu kostelić i osvajačicu grand slama ivu majoli, hrpu plivača, veslača itd.

Klačko
26.04.2007., 13:35

Jos kad bi to podastro sa statistikom kao sto sam ja, bilo bi super. Znam za "Ciboninih" 3 titule prvaka Evrope, znam i da je "Mladost" imala uspeha (koliko puta su bili prvaci Evrope?), ostalo ne bih rekao...

Ipak, moras priznati da su relevantna i domaca takmicenja, a u njima su beogradski klubovi bili brutalno bolji od zagrebackih. Uzmi samo fudbal i kosarku kao 2 najpopularnija sporta, ili samo fudbal...

Ali, sve na stranu, nasa titula u Bariju je realno vrednija u svakom smislu nego sve kontinentalne titule u drugim sportovima ZAJEDNO svih ostalih klubova SFRJ (ukljucujuci i partizane i ostale srpske klubove). To je valjda jasno, ili mozda nije:cool:

mano_a_mano
26.04.2007., 13:37
Jos kad bi to podastro sa statistikom kao sto sam ja, bilo bi super. Znam za "Ciboninih" 3 titule prvaka Evrope, znam i da je "Mladost" imala uspeha (koliko puta su bili prvaci Evrope?), ostalo ne bih rekao...

Ipak, moras priznati da su relevantna i domaca takmicenja, a u njima su beogradski klubovi bili brutalno bolji od zagrebackih. Uzmi samo fudbal i kosarku kao 2 najpopularnbija sporta, ili samo fudbal...

Ali, sve na stranu, nasa titula u Bariju je realno vrednija u svakom smislu nego sve kontinentalne titule u drugim sportovima ZAJEDNO svih ostalih klubova SFRJ (ukljucujuci i partizane i ostale srpske klubove). To je valjda jasno, ili mozda nije:cool:

naravno, ali u ovakvom uspoređivanju ne može imati takvu težinu. to je više pitanje emocija, nego realne vrijednosti.

Klačko
26.04.2007., 13:38
svaka čast beogradskim klubovima, ali po osvojenim trofejima bliži su splitu nego zagrebu. zagreb ulazi u red najtrofejnih gradova europe, i samo nam fali naslov prvaka europe u nogometu.

Obrati paznju na rec "samo", jer to, prijatelju, je po meni "sve"... Da ti objasnim: vise vredi vase 3. mesto na SP u fudbalu, nego sve nase titule u basketu od 1995. naovamo... Fudbal je cudo!

Klačko
26.04.2007., 13:42
ne znam što podrazumijevaš pod time, međutim imamo janicu kostelić i osvajačicu grand slama ivu majoli, hrpu plivača, veslača itd.

Svaka cast za Janicu - njene 4 medalje iz Solt Lejk Sitija su nesto fenomenalno:s Jednostavno tu vam nemamo s cim izaci "na crtu", jasno kao dan... Opet ponavljam, te njene olimpijske medalje na jednu stranu, a sve ostalo sto su zagrebacki i beogradski sportisti u pojedinacnim sportovima uradili na drugu stranu, opet bi preteglo na Janicin tas. Svaka cast, nema sta!

sjekira
26.04.2007., 13:43

Zaboravljaš da je Dinamo osvojio Kup Velesajamskih gradova. Nije isto, ali nije niti zanemarivo...

mano_a_mano
26.04.2007., 13:47
Svaka cast za Janicu - njene 4 medalje iz Solt Lejk Sitija su nesto fenomenalno:s Jednostavno tu vam nemamo s cim izaci "na crtu", jasno kao dan... Opet ponavljam, te njene olimpijske medalje na jednu stranu, a sve ostalo sto su zagrebacki i beogradski sportisti u pojedinacnim sportovima uradili na drugu stranu, opet bi preteglo na Janicin tas. Svaka cast, nema sta!

al ovo je i dalje glupa usporedba koja nema veze s ničim, a pogotovo sadašnjim vremenom. zadnji takav bitan naslov je bio prije 10 godina (mislim mladost 1996.), a nakon toga jad i bijeda.

što se tiče one sportske infrastrukture, pitanje je koliko je ona bitna za prosječnog čovjeka. ona služi vrhunskim sportašima, a ne građanstvu, stoga je bolje pitanje kako gradovi stoje sa sportsko-rekreacijskim centrima (s naglaskom na rekreaciju) jer to je ono što svakog građanina ponajprije zanima.

Klačko
26.04.2007., 13:50

A kaj bi tek bilo da niste imali dva državna kluba...

S tim da je do ukinuća, Građanski bio jedan od najjačih nogometnih klubova u Europi, i najjači u Jugi. Dinamo jednostavno nije smio bit najbolji prvih 10 godina, a onda dalje su loše uprave načinjene od komunista, učinile svoje. Iako smo svejedno osvojili Kup Velesajamskih i dosta toga doma...

Ziva istina za Gradjanski, prikazuje se ovih dana jedan dokumentarac na B92 o fudbalu na ovim prostorima, i tu sam saznao da je na SP u Urugvaju 1934. od 11 igraca, 9 bilo iz Gradjanskog:top:

Koji drzavni klub, Zvezda? Ne budi smesan, jedini klub establismenta je Partizan, vojno-komunisticko mezimce. Pa pogledaj kako su vam odmah posle rata pokrali celu postavu Gradjanskog (Bobek, Valok, Zebec, itd.)...

S druge strane, Zvezda je uvek bila narodni, srpski, klub - jedan od stubova Srpstva! U upravi je imala najmanje komunistickih funkcionera od klubova "velike cetvorke", mada je naravno bila donekle pod njihovom paskom (jebiga, takva su vremena bila)...

mano_a_mano
26.04.2007., 13:51
onda hoćemo se pomaknuti sa sporta ili tu ostajemo do sudnjeg dana?

Klačko
26.04.2007., 13:51
Zaboravljaš da je Dinamo osvojio Kup Velesajamskih gradova. Nije isto, ali nije niti zanemarivo...

Sjekira, nemoj da me razocaravas, molim te... Koji crni Kup sajamskih gradova:rofl: Zajebi to!

mano_a_mano
26.04.2007., 13:54
Sjekira, nemoj da me razocaravas, molim te... Koji crni Kup sjamskih gradova:rofl: Zajebi to!

očito nećemo:D kup velesajamskih gradova je preteča cup uefa, a protivnici koje je dinamo tada skidao su vrijedni spomena; juventus, eintracht, u finalu leeds;)

Klačko
26.04.2007., 13:56
što se tiče one sportske infrastrukture, pitanje je koliko je ona bitna za prosječnog čovjeka. ona služi vrhunskim sportašima, a ne građanstvu, stoga je bolje pitanje kako gradovi stoje sa sportsko-rekreacijskim centrima (s naglaskom na rekreaciju) jer to je ono što svakog građanina ponajprije zanima.

Ma mozemo i to, mada bismo predaleko otisli ako bismo nabrajali. Vec sam pomenuo Adu i Kosutnjak, "Olimp" na Zvezdari, ma da ne nabrajam, da ne sirimo tako daleko...

mano_a_mano
ali ok sad smo se uhvatili teme u kojoj oba grada dosta loše stoje, odnosno zaostaju jednu svjetlosnu milju za gradovima slične veličine na zapadu po pitanju sportske infrastrukture i to je za svaku vlast zadnja rupa na svirali dok se grad u bitnim stvarima ne osovi na noge.

sjekira
Ziva istina za Gradjanski, prikazuje se ovih dana jedan dokumentarac na B92 o fudbalu na ovim prostorima, i tu sam saznao da je na SP u Urugvaju 1934. od 11 igraca, 9 bilo iz Gradjanskog:top:

Koji drzavni klub, Zvezda? Ne budi smesan, jedini klub establismenta je Partizan, vojno-komunisticko mezimce. Pa pogledaj kako su vam odmah posle rata pokrali celu postavu Gradjanskog (Bobek, Valok, Zebec, itd.)...

S druge strane, Zvezda je uvek bila narodni, srpski, klub - jedan od stubova Srpstva! U upravi je imala najmanje komunistickih funkcionera od klubova "velike cetvorke", mada je naravno bila donekle pod njihovom paskom (jebiga, takva su vremena bila)...

To ostavi za braću Glodare, kad se s njima prepucavaš, ja sam dovoljno star, a moj stari pogotovo da smo se nagledali sudačkih krađa i svinjarija koje su rađene za vas.

Sad jesu li suci nastupali s pozicije velikosprskog hegemonizma, centralizirane komunističke strahovlade, ili su samo dobili papriku, to ne znam :D

sjekira
26.04.2007., 13:59
Sjekira, nemoj da me razocaravas, molim te... Koji crni Kup sajamskih gradova:rofl: Zajebi to!

Kad pogledaš sudionike, promjenit ćeš mišljenje, uostalom te iste godine, i mnogih drugih je i Zvezda nastupala, pa zašto ga nije osvojila kad je bio takav kirkiriki?

http://en.wikipedia.org/wiki/Inter-Cities_Fairs_Cup_1966-67

mano_a_mano
26.04.2007., 14:02
ajmo na zemljopisni položaj, okruženje i slično. dojadii ste sa sportom.

Klačko
26.04.2007., 14:02
onda hoćemo se pomaknuti sa sporta ili tu ostajemo do sudnjeg dana?

Hocemo, evo odmah. Ti biraj neku od oblasti koje sam naveo u pocetnom postu ovog topika ili dodaj neku tvoju...

Samo za kraj ove teme oko sporta i sportske infrastrukture, jedna konstatacija... Naime, veliki je minus Zagreba sto ima samo jedan znacajan gradski klub (u svim sportovima), sto nema tog gradskog derbija - to je ipak jedna mala sitnica i mnogima se verovatno cini kao zanemariv detalj, ali ipak se za jedan skoro milionski grad to podrazumeva. Pa jedno Sarajevo (koje je duplo manje) ima to, Solun, Sofija, Djenova, Sevilja... (sve gradovi velicine Zagreba).

mano_a_mano
26.04.2007., 14:04
mi ne patimo od takvih stvari i ponosni smo što je cijeli grad u plavom:D

Klačko
26.04.2007., 14:05
Pa vidiš da je od 18 poglavlja izabrao ono jedino u kojem uopće mogu pomislit da nam konkuriraju, iako je i to kratkog daha...:D

Take it easy brate, sve ce doci na red... Iznenadices se kako stvari stoje!

mano_a_mano
26.04.2007., 14:07

pa da vidimo....evo po redu ćemo kako si ti naveo...zemljopsini položaj i okruženje.

sjekira
26.04.2007., 14:08
Hocemo, evo odmah. Ti biraj neku od oblasti koje sam naveo u pocetnom postu ovog topika ili dodaj neku tvoju...

Samo za kraj ove teme oko sporta i sportske infrastrukture, jedna konstatacija... Naime, veliki je minus Zagreba sto ima samo jedan znacajan gradski klub (u svim sportovima), sto nema tog gradskog derbija - to je ipak jedna mala sitnica i mnogima se verovatno cini kao zanemariv detalj, ali ipak se za jedan skoro milionski grad to podrazumeva. Pa jedno Sarajevo (koje je duplo manje) ima to, Solun, Sofija, Djenova, Sevilja... (sve gradovi velicine Zagreba).

A dobro, zato nas ode par somova u Split kad treba, pa soma u London, tri u Milano, četiri u Zurich, šest u Budimpeštu... Neš ti gostovanja, 200 metara od tvog stadiona:D

Šalim se, jebeno je imat gradski derbi, ali nije niti Dinamo - Hajduk loš. A inače se nikad ne bi mijenjao s niti jednim navijačima... Što zbog standarda, što zbog viza vas cigana iz Beograda na gostovanja ide dosta malo, čak i na domaća...

mano_a_mano
26.04.2007., 14:12
evo možemo i opciju koji grad ima bolje navijače. bbb-white angels vs delije-grobari-UF-taurum boys-blue union:D

sjekira
26.04.2007., 14:15

Znaš kako stvari stoje?

Stoje ovako:

Beograđan ima 351 euro u proračunu.

Zagrepčan ima 1220 euro u proračunu.

Vrijednosno gledajući, to je razlika kao recimo između GDP per capita Hrvatske i Japana.

Sad ti dalje razmišljaj ima li ovaj topic uopće smisla?

Klačko
26.04.2007., 14:15
A dobro, zato nas ode par somova u Split kad treba, pa soma u London, tri u Milano, četiri u Zurich, šest u Budimpeštu... Neš ti gostovanja, 200 metara od tvog stadiona:D

Šalim se, jebeno je imat gradski derbi, ali nije niti Dinamo - Hajduk loš. A inače se nikad ne bi mijenjao s niti jednim navijačima... Što zbog standarda, što zbog viza vas cigana iz Beograda na gostovanja ide dosta malo, čak i na domaća...

Uu, imao bih ti sto-sta u vezi ovoga napisati, nego cemo uci u navijacku tematiku, neki drugi put bolje...

Klačko
26.04.2007., 14:16
evo možemo i opciju koji grad ima bolje navijače. bbb-white angels vs delije-grobari-UF-taurum boys-blue union:D

Mano, to su decija prepucavanja i kurcenja, daj da budemo ozbiljni. I dogovori se sa Sjekirom, hocemo li na geografiju ili ekonomiju ili nesto trece...

mano_a_mano
26.04.2007., 14:20
na geografiju.

Strijelac
26.04.2007., 14:23
Beograd je jaci na automoto planu

http://img121.imageshack.us/img121/2448/119806be.jpg

sjekira
26.04.2007., 14:29
Uu, imao bih ti sto-sta u vezi ovoga napisati, nego cemo uci u navijacku tematiku, neki drugi put bolje...

Nećemo, pred negdje dve godine sam osobno slučajno čitao forum Delija, ne znam uopće zašto, valjda sam tražio neke fotke nereda s Grobarima i vidio upis kako se neki mali žali da zašto vas iz Beograd nikad ne ide više od 500 u Novi Sad???

Nas u Rijeku (to je neki ekvivalent po atraktivnosti i udaljenosti, čak je Rijeka dalja) ode 2500...

Al ajde nećemo o djetinjarijama, iako je ovo sve do sad djetinjarija...

mano_a_mano
26.04.2007., 14:31
Zagreb se nalazi ispod gore Medvednice, na jugozapadnom kutu Panonske nizine, na rijeci Savi. Kao raskrižje putova, Zagreb se nalazi na glavnom prometnom pravcu koji spaja Srednju Europu s Malom Azijom, te također na jednom od najlakših pristupa Jadranskom moru iz Panonske nizine.

na podjednakoj udaljenosti od zagreba se nalaze: budimpešta, beograd, sarajevo, beč, bratislava, venezija, malo dalje milano, munchen, prag.

Klačko
26.04.2007., 14:38
Ok, baby, let's roll...

Sto se tice geografije, da krenemo prvo od geografskog polozaja (posle mozemo i na okolinu i druge stvari). Apsolutno Beograd (zasto se smejes:cool:). Evo i zasto:

- usce dveju velikih reka - jedan od retkih gradova sa tom "referencom" (u Evropi skoro nijedan, eventualno Lion), sve u svemu neverovatna prednost jednog grada, slozicete se... Posebno je Dunav tu znacajan koji kao najveca evropska reka (Volgu ne racunam) je zila-kucavica celog kontinenta. Vikipedija: U njegovu luku dolaze brodovi iz Crnog mora, a puštanjem u saobraćaj kanala Rajna-Majna-Dunav, našao se u središtu najznačajnijeg plovnog puta u Evropi: Severno more-Atlantik-Crno more.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/aa/Beograd_Sat.png

- centralni polozaj u ovom delu Evrope, bukvalno na geografskoj tachci spajanja Balkanskog poluostrva i Srednje Evrope (tj. Panonske nizije). Zbog takvog polozaja, nazivan je "kapijom" Balkana i "vratima" Srednje Evrope, a od cega je kroz istoriju imao kako koristi tako i velike stete jer zbog svog geo-strateskog polozaja je bio imperativ za sve zavojevace... Da dodam iz Vikipedije jos i ovo: Beograd je raskrsnica puteva Istočne i Zapadne Evrope koji moravsko-vardarskom i nišavsko-maričkom dolinom vode na obale Egejskog mora, u Malu Aziju i na Bliski istok.

- takodje, u Beogradu se susrecu 2 pan-evropska (znaci ne regionalna!) saobracajna koridora (jedan, Koridor X, prolazi i kroz Zagreb). To, u principu, govori o centralnom polozaju Beograda u ovom delu Evrope, vise od svega. Nadji mi jos jedan grad u ovom delu da ima ukrstanja 2 koridora...

Toliko o samom polozaju. Ajde sad malo Zagreb, pa da vidimo...

mano_a_mano
26.04.2007., 14:43
ok, sad kad smo to apsorvirali, pa slijedi glavno pitanje. koju grad ima konkretnu korist od toga (ne bih o mogućnostima jer to je SF, nego o sadašnjosti) i na koji način se manifestira?

mano_a_mano
26.04.2007., 14:47
zagreb je u hrvatskoj centar apsolutno svih prometnih pravaca; prema zapadu, preko ljubljane, prema jugoistočnoj europi i bliskom istoku preko beograda, i prema jugu do rijeke i još južnije do splita. to su tri glavna pravca. naravno postoje još pravci prema mariboru i budimpešti.

baka
26.04.2007., 14:52
"Upadam" na str.4, pa se unaprijed ispričavam ako je netko o tome pisao.
Jedno pitanje Klachko:
Je li u Beogradu što napravljeno sa željezničkom stanicom?
Naime, "ulazak" u grad putem željeznice je(nekad) bio strava i užas. I zgrada i ono oko nje i prvi utisak putnika pri izlasku iz stanice u grad.... i da ne nabrajam...
Za razliku od Zagrebačkog kolodvora,izlaska iz njega u grad! Zemlja i nebo. Zapad i istok. U punom smislu tih riječi.

mano_a_mano
26.04.2007., 14:58
naš je kolodvor u dobrom stanju:D

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9c/HZ_1.jpg

Klačko
26.04.2007., 14:59
ok, sad kad smo to apsorvirali, pa slijedi glavno pitanje. koju grad ima konkretnu korist od toga (ne bih o mogućnostima jer to je SF, nego o sadašnjosti) i na koji način se manifestira?

Evo ti konkretnih koristi i kako se to manifestuje (mada su ovo ekonomske stvari, a njih bih da ostavim kad stignemo do toga). Vecina stranih firmi (posebno onih kojima je znacajna logisticka povezanost) bira upravo Beograd zbog svog geografskog polozaja za sediste svojih regionalnih podruznica (dugacak je spisak, napisacu ti kasnije ako budes hteo).

Primer I

Pre godinu-dve je americki "Ball Packaging" (najveci prozivodjac limenki na svetu; snabdeva sve velike proizvodjace: Koka-Kolu, Pepsi i sl.) izgradio veliku fabriku i logisticki centar u Zemun Polju koja je "zaduzena" za region Balkana (plus Ukrajina, Madjarska i, cini mi se, Slovenija). Kad su na otvaranju tog centra pitali CEO-a za Evropu zasto je odabrao Beograd, rekao je da je uzeo sestar i napravio krug na karti oko regiona koji je fabrika trebala da opsluzuje i video da je centralna tacka bio Beograd, a posto je specificnost posla (logistika i sl.) takva, geografski polozaj je bio presudan. Naravno, tu su bili i mnogi drugi faktori, ali evo ovo ti je konkretno nesto sto sa polozajem ima veze...

Primer II

Uskoro treba da pocne izgradnja velikog kargo-centra (investicija vredna oko pola milijarde evra, ne znam tacnu cifru) na beogradskom aerodromu koji bi trebalo da opsluzuje ceo ovaj region. U trci sa Beogradom su bili budimpestanski "Ferihedji" i Skoplje. Za americku gradjevinsku kompaniju "Dynacorp" su presudili isti razlozi kao i u primeru I...

sjekira
26.04.2007., 15:01
Postoji geografski položaj, i geografski smještaj:

Smještaj? Sava, planina Medvednica (1036m) na čiji se vrh stiže javnim prijevozom. Neusporedivo s blatnim ušćem dviju rijeka. To je možda bila prednost pred 200 godina kad je riječni promet bio bitan. I prije 50 kad se sirotinji bio gušt kupat u rijekama. Danas, samo magluština od rijeke. Planinu vi nemate, mi imamo.

Položaj? Na putu od zapadne Europe prema orijentu, iz Srednje Europe prema Mediteranu, isto tako na rubu Panonske nizine, ali 130 km od mora i 100 km od Alpa, dva najljepša kraj Europe. Povezani autocestama s Rijekom, Splitom, Ljubljanom, Bečom, Beogradom, Budimpeštom... Beograd? Nula bodova, je na frekventnim putevima ali je skoro sve daleko, i od toga nemate ništa. Kaj skupljate felge koje su Turskim kamiondžijama ispale sa šlepera?

NEUSPOREDIVO, ja svaki drugi vikend od 1.4. do 1.10. odem na more, a od 1.10 do 1.4. svaki treći u planine.

TI?

Klačko
26.04.2007., 15:03
zagreb je u hrvatskoj centar apsolutno svih prometnih pravaca; prema zapadu, preko ljubljane, prema jugoistočnoj europi i bliskom istoku preko beograda, i prema jugu do rijeke i još južnije do splita. to su tri glavna pravca. naravno postoje još pravci prema mariboru i budimpešti.

Da, ali ja sam ti pricao o kontinentalnim (pan-evropskim) koridorima, a ovo sto ti nabrajas (osim pravca Salcburg-Ljubljana-Zagreb-Beograd i dalje koji je na Koridoru X) su sve regionalni koridori ili cak ni to (tj. pravci unutar jedne drzave). U vezi toga znaci: kroz Zagreb prolazi samo jedan saobracajni koridor od evropskog znacaja...

sjekira
26.04.2007., 15:09
Da, ali ja sam ti pricao o kontinentalnim (pan-evropskim) koridorima, a ovo sto ti nabrajas (osim pravca Salcburg-Ljubljana-Zagreb-Beograd i dalje koji je na Koridoru X) su sve regionalni koridori ili cak ni to (tj. pravci unutar jedne drzave). U vezi toga znaci: kroz Zagreb prolazi samo jedan saobracajni koridor od evropskog znacaja...

Neistina, zaboravljaš koridor Kijev - Budimpešta - Rijeka...

Klačko
26.04.2007., 15:10
"Upadam" na str.4, pa se unaprijed ispričavam ako je netko o tome pisao.
Jedno pitanje Klachko:
Je li u Beogradu što napravljeno sa željezničkom stanicom?
Naime, "ulazak" u grad putem željeznice je(nekad) bio strava i užas. I zgrada i ono oko nje i prvi utisak putnika pri izlasku iz stanice u grad.... i da ne nabrajam...
Za razliku od Zagrebačkog kolodvora,izlaska iz njega u grad! Zemlja i nebo. Zapad i istok. U punom smislu tih riječi.

Bako, nije jos, nazalost... Neki Madjari (cini mi se "Trigranit" ili tako nesto) su skoro pobedili na tenderu za zavrsetak "Prokopa" - nove centralne zeleznicke stanice. U njega je spiskano bogtepitakoliko para i tek je napola zavrsen, a gradi se minimum 20 godina... Kazu da sve treba da bude gotovo do 2010. ili 2011., ali im ne verujem nista, tako da sam Bog zna sta ce od svega toga da bude...

Slazem se da je stanica ruglo, i uopste ceo onaj potes ka Savi je blokiran zbog jebenih sina i magacina. Plan je kad se zavrsi "Prokop" da krene izmestanje cele te skalamerije (ostala bi samo zgrada stanice koja bi bila zeleznicki muzej ili tako nesto) i da se oslobodi taj tzv. Savski amfitetatar koji bi trebao da bude kao neko novo jezgro grada, ali sve je to, bojim se na dugom stapu:flop:

baka
26.04.2007., 15:10
naš je kolodvor u dobrom stanju:D

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9c/HZ_1.jpg :top:

mano_a_mano
26.04.2007., 15:12
Evo ti konkretnih koristi i kako se to manifestuje (mada su ovo ekonomske stvari, a njih bih da ostavim kad stignemo do toga). Vecina stranih firmi (posebno onih kojima je znacajna logisticka povezanost) bira upravo Beograd zbog svog geografskog polozaja za sediste svojih regionalnih podruznica (dugacak je spisak, napisacu ti kasnije ako budes hteo).

Primer I

Pre godinu-dve je americki "Ball Packaging" (najveci prozivodjac limenki na svetu; snabdeva sve velike proizvodjace: Koka-Kolu, Pepsi i sl.) izgradio veliku fabriku i logisticki centar u Zemun Polju koja je "zaduzena" za region Balkana (plus Ukrajina, Madjarska i, cini mi se Slovenija). Kad su na otvaranju tog centra pitali CEO-a za Evropu zasto je odabrao Beograd, rekao je da je uzeo sestar i napravio krug na karti oko regiona koji je fabrika trebala da opsluzuje i video da je centralna tacka bio Beograd, a posto je specificnost posla (logistika i sl.) takva, geografski polozaj je bio presudan. Naravno, tu su bili i mnogi drugi faktori, ali evo ovo ti je konkretno nesto sto sa polozajem ima veze...

Primer II

Uskoro treba da pocne izgradnja velikog kargo-centra (investicija vrena oko pola milijarde evra, ne znam tacnu cifru) na beogradskom aerodromu koji bi trebalo da opsluzuje ceo ovaj region. U trci sa Beogradom su bili budimpestanski "Ferihedji" i Skoplje. Za americku gradjevinsku kompaniju "Dynacorp" su presudili isti razlozi kao i u primeru I...

primjer prvi- loše; koliko ima u zagrebu središnjica, pa što. uostalom regija se različito doživljava, pogotov kod vas u srbiji. nerijetko se kao regija, smatra srbija, crna gora i pola bih, pa ti gledaj. dakle, ovakve argumente ne priznajem.

primjer drugi- očito nisi u toku, amerikanci su otkazali ugovor beogradu, a priča o nekakvom liderstvu nikole tesle u regiji je smiješna iz više razloga.

1. budimpešta ima ravno 4 puta veći promet, nego beograd (9 milijuna: 2.2 milijuna)
2. low cost companies zasad ne poznat pojam za srbiju.
3. iako beograd ima nešto veći promet od plesa (2.2 : 1.8), srbijanski promet je dvaputa manji od hrvatskog (4.6 : 2.3), iz čega se vidi da vi nemate drugog aerodroma osim beogradskog, dok hrvatska ima još dva s milijunskim prometom (dubrovnik i split)
4. varaš se da zagreb nije u trci za kargom i nadmetanju za lidera u regiji (ja u regiju računam bivšu jugu, a ne mađarsku). do 2011. izgradit će se kompletno nova zračna luka vrijedna 250 mil €, s 10 aviomostova i mogućnošću proširenja luke svakih 10 godina po principu lego kocki (do 2020. zagreb će imati preko 10 milijuna putnika godišnje).

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c6/ZLZ_1.jpg

zvrle
26.04.2007., 15:16
Neistina, zaboravljaš koridor Kijev - Budimpešta - Rijeka...

Zar je to koridor?

mano_a_mano
26.04.2007., 15:18
tako izgledaju europski koridori

http://www.port-authority-ploce.hr/pict/image/geotraffic_image2.jpg

Klačko
26.04.2007., 15:19
primjer prvi- loše; koliko ima u zagrebu središnjica, pa što. uostalom regija se različito doživljava, pogotov kod vas u srbiji. nerijetko se kao regija, smatra srbija, crna gora i pola bih, pa ti gledaj. dakle, ovakve argumente ne priznajem.

primjer drugi- očito nisi u toku, amerikanci su otkazali ugovor beogradu, a priča o nekakvom liderstvu nikole tesle u regiji je smiješna iz više razloga.

1. budimpešta ima ravno 4 puta veći promet, nego beograd (9 milijuna: 2.2 milijuna)
2. low cost companies zasad ne poznat pojam za srbiju.
3. iako beograd ima nešto veći promet od plesa (2.2 : 1.8), srbijanski promet je dvaputa manji od hrvatskog (4.6 : 2.3), iz čega se vidi da vi nemate drugog aerodroma osim beogradskog, dok hrvatska ima još dva s milijunskim prometom (dubrovnik i split)
4. varaš se da zagreb nije u trci za kargom i nadmetanju za lidera u regiji (ja u regiju računam bivšu jugu, a ne mađarsku). do 2011. izgradit će se kompletno nova zračna luka vrijedna 250 mil €, s 10 aviomostova i mogućnošću proširenja luke svakih 10 godina po principu lego kocki (do 2020. zagreb će imati preko 10 milijuna putnika godišnje).

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c6/ZLZ_1.jpg

Pitao si me za primere i kako se konkretno to manifestuje, pusti to izvlacenje na poimanje regije kod vas i nas...

Za ovo nisam znao da su otkazali, jesi li siguran, neki link? Evo sad cu malo da proceprkam:flop:

Ovo za aerodrom, molim te ostavi za kasnije, veruj mi da za sve imam protivargumente koji pokazuju da to ne drzi vodu... Tema je geografski polozaj!

Sve vise se osecam kao da sam pod baraznom vatrom ovde, vas toliko a ja jedan, ne mogu sve da stignem da odgovorim;) Ajde, bre Beogradjani, gde ste!?

zvrle
26.04.2007., 15:21

Ok, al nije mi jasno sto je bitno ici u Rijeku.

baka
26.04.2007., 15:22
Bako, nije jos, nazalost... Neki Madjari (cini mi se "Trigranit" ili tako nesto) su skoro pobedili na tenderu za zavrsetak "Prokopa" - nove centralne zeleznicke stanice. U njega je spiskano bogtepitakoliko para i tek je napola zavrsen, a gradi se minimum 20 godina... Kazu da sve treba da bude gotovo do 2010. ili 2011., ali im ne verujem nista, tako da sam Bog zna sta ce od svega toga da bude...

Slazem se da je stanica ruglo, i uopste ceo onaj potes ka Savi je blokiran zbog jebenih sina i magacina. Plan je kad se zavrsi "Prokop" da krene izmestanje cele te skalamerije (ostala bi samo zgrada stanice koja bi bila zeleznicki muzej ili tako nesto) i da se oslobodi taj tzv. Savski amfitetatar koji bi trebao da bude kao neko novo jezgro grada, ali sve je to, bojim se na dugom stapu:flop:Točno. Ruglo.Cijeli taj kompleks u koji se ukapa i publika, koja se onuda mota.Tako da je prvi utisak putnika-namjernika potpuno pogrešan u odnosu na "ostatak" grada.
Pravo čudo da do sada nije ništa učinjeno niti dok je Beograd bio glavni grad velike države. Sad će još teže biti prikupiti sredstva za tako veliki zahvat.

Klačko
26.04.2007., 15:23

Bolji je ovaj:http://en.wikipedia.org/wiki/Pan-European_corridors

sjekira
26.04.2007., 15:23
Klachko, koja je poanta tvojih upisa?

Da ste vi dobro locirani, pa će tamo otvarat podružnice razni prijevnoznici i logističari, i tako ćete zaposlit nešto malo ljudi, ili je bolje bit u Zagrebu gdje si na sat vremena od kupanja u moru i na pola sata od skijanja na planini?

Stvarno si izgubljen... Jesi viljuškarist po struci da ti je bitno da neki američki čobani izgrade 5 hala i tamo trpaju robu. Ima puno boljih načina za zaradit lovu. Ili u Beogradu nema?

A Zagreb niti na tom planu uopće loše ne stoji...

mano_a_mano
26.04.2007., 15:25
Bolji je ovaj:http://en.wikipedia.org/wiki/Pan-European_corridors

po toj tvojoj karti beograd ne ispada nikakav centar, več je u rangu zagreba i sofije, a budimpešta je centar većine koridora.

baka
26.04.2007., 15:26
Ok, al nije mi jasno sto je bitno ici u Rijeku.A meni nisu jasne boje. Jer po ovoj karti, zapravo koridor zaobilazi i Zagreb i Rijeku i Ploče. Ti su putevi nekako sporedni!

mano_a_mano
26.04.2007., 15:28
A meni nisu jasne boje. Jer po ovoj karti, zapravo koridor zaobilazi i Zagreb i Rijeku i Ploče. Ti su putevi nekako sporedni!

pa postoji više ogranaka jednog pravca:rofl:

Klačko
26.04.2007., 15:29

Ne, pitao me je Mano (sve mi se cini da je to Dudu;)) koje su konkretne koristi od centralnog geografskog polozaja koji Beograd zauzima u ovom delu Evrope, pa sam mu naveo neke konkretne primere koji su mi prvo pali na pamet...

A to za more zajebi, ne pricamo o Hrvatskoj nego o Zagrebu i njegovoj blizoj okolini, osim ako ti kao prevozno sredstvo ne koristis avion pa ti je sve na par minuta leta;)

baka
26.04.2007., 15:30
rijeka (luka) ima najbolji geografski položaj na europskom dijelu mediterana, jer ima najbrži pristup srednjoj europi.Je i možemo si taj geografski položaj zataknuti znaš kuda!:mad:
Nekad, neću reći u mraku, je more ispred luke vrvilo od ukotvljenih brodova, koji su čekali na iskrcaj/ukrcaj. A sad? Prazno, bonaca! Već 16 godina:flop:

mano_a_mano
26.04.2007., 15:30

Da ste vi dobro locirani, pa će tamo otvarat podružnice razni prijevnoznici i logističari, i tako ćete zaposlit nešto malo ljudi, ili je bolje bit u Zagrebu gdje si na sat vremena od kupanja u moru i na pola sata od skijanja na planini?

Stvarno si izgubljen... Jesi viljuškarist po struci da ti je bitno da neki američki čobani izgrade 5 hala i tamo trpaju robu. Ima puno boljih načina za zaradit lovu. Ili u Beogradu nema?

A Zagreb niti na tom planu uopće loše ne stoji...

da ne pričamo o hypo-alpe-adriji banci koja svoje središte premješta iz klagenfurta u zagreb, što je SF za sve ostale gradove u regiji.

http://www.jutarnji.hr/zagreb/clanak/art-2007,4,23,hypo_centar,71616.jl

Klačko
26.04.2007., 15:33
Ljudi, hoce li meni neko da objasni (mada mi je jasno sve, nego cisto da se uporedi) polozaj Zagreba a propos onog sto sam napisao o geografskom polozaju Beograda (http://www.forum.hr/showpost.php?p=8263530&postcount=91).

I pustite sad okolinu, stici cemo i do toga (mozda ne danas, jer palim uskoro).

sjekira
26.04.2007., 15:34
Ne, pitao me je Mano (sve mi se cini da je to Dudu;)) koje su konkretne koristi od centralnog geografskog polozaja koji Beograd zauzima u ovom delu Evrope, pa sam mu naveo neke konkretne primere koji su mi prvo pali na pamet...

A to za more zajebi, ne pricamo o Hrvatskoj nego o Zagrebu i njegovoj blizoj okolini, osim ako ti kao prevozno sredstvo ne koristis avion pa ti je sve na par minuta leta;)

Pričamo o kvaliteti života, a geografski položaj i smještaj se ne sastoji samo od dobivanja 5 hala di će Ameri razni otpad natrpat, nego i u kvaliteti života običnog građanina.

Ti pišeš ko da smo strojevi, samo visoki bisniz, samo vrhunski sport. Da, ali kaj ima prosječni građanin od toga? Ja sam na moru za sat i pol. Iz svog stana do kuće na moru... Ti?

Uostalom, kad si već tako ozbiljan i orijentiran na biznis... 75 godina smo zajedno živjeli, bili ste glavni grad, pa nas niste uspjeli prešišat u biznisu? To ti ne govori ništa?

baka
26.04.2007., 15:35

Ja ovako laički. Da bi jedan grad zauzimao bilo kakav važan položaj od kojeg i grad i država imaju koristi, potrebne su dobre prometne veze.
Ceste. U Srbiji:flop: U Hrvatskoj sve više:top:
Željezničke pruge, aerodromi. Inače sam geografski položaj ne znači ama baš ništa.

sjekira
26.04.2007., 15:36
Ljudi, hoce li meni neko da objasni (mada mi je jasno sve, nego cisto da se uporedi) polzaj Zagreba a propos onog sto sam napisao o geografskom polozaju Beograda (http://www.forum.hr/showpost.php?p=8263530&postcount=91).

Pa evo, čovjek ti je stavio kartu i mi smo isto na dva cestovna koridora. Riječni promet je kurac, kikiriki...

Klačko
26.04.2007., 15:38
da ne pričamo o hypo-alpe-adriji banci koja svoje središte premješta iz klagenfurta u zagreb, što je SF za sve ostale gradove u regiji.

http://www.jutarnji.hr/zagreb/clanak/art-2007,4,23,hypo_centar,71616.jl

Ne, pricamo o Majkrosoftu (jedan od 6 global development center-a u celom svetu je u Beogradu - jedini u Evropi!), Sosijete Zeneralu, Motoroli, Koka-Koli, Filip Morisu, itd.

Daj, nemojte spamovati temu, inace ode sve u kurac. Drzimo se sad ovoga o cemu trenutno pricamo, pustite to, bice vremena i za poredjenja na tom polju.

Ajde, ljudi, ovo mi je treci topic koji sam pokrenuo odkad sam na forumu, stalo mi je da uspe a ne da se pretvori u ono sto je bio "Zagreb-Beograd". Ili previse trazim?

mano_a_mano
26.04.2007., 15:38
Ljudi, hoce li meni neko da objasni (mada mi je jasno sve, nego cisto da se uporedi) polzaj Zagreba a propos onog sto sam napisao o geografskom polozaju Beograda (http://www.forum.hr/showpost.php?p=8263530&postcount=91).

imaš moj opis na prethodonoj strani. sažet i koncizan, sve je rečeno;)

Klačko
26.04.2007., 15:41
Ja ovako laički. Da bi jedan grad zauzimao bilo kakav važan položaj od kojeg i grad i država imaju koristi, potrebne su dobre prometne veze.
Ceste. U Srbiji:flop: U Hrvatskoj sve više:top:
Željezničke pruge, aerodromi. Inače sam geografski položaj ne znači ama baš ništa.

Aman-zaman ljudi, jel' mozete malo lakse s tim? Ponavljam: drzimo se teme, stici cemo i do tih stvari (saobracaja)

Btw, to sto si Bako napisala u vezi saobracajne povezanosti Beograda nije istina, ali o tome neki drugi put:kava:

mano_a_mano
26.04.2007., 15:42
ljudi ne vadite odmah tešku artiljeriju (aerodromi, ericsson, microsoft itd.). polako;)

boky majstor
26.04.2007., 15:46
Evo ja bi se uključio u raspravu i odabrao područje obrazovanje da bi rasprava bila malo ozbiljnija i podkrijepljena faktima. Molim da i u odgovoru pokušate razgovarati argumentima a ne vlastitim viđenjem stvari
-Obrazovanje u samom gradu Zagrebu počelo je sa početcima osnivanja grada oko 1090. god kroz obrazovanje svećenika u biskupiji oko koje je počeo nastajati grad.
Prva javna osnovna škola u Hrvatskoj otvorena je 1420. god dok je u Zagrebu otvorena krajem 15tog stoljeća.
1607 osnovana Isusovačka gimnazija
1669 Zagrebačko sveučilište sa pravnim filozofskim i teološkim fakultetima. Ovo sam posebno istaknu jer sveučilište je ipak največi mogući doseg u obrazovanju jednog naroda a Zagrebačko spada u red najstarijih a i danas cjenjenih u svijetu pogotovo po nekoliko fakulteta.
1695. Tiskara u Zagrebu a znaš kako je tiskara važna u obrazovanju ljudi kroz dostupnost knjiga građanima
1826. Glazbena škola
1827. Glumačka akademija
1834. Prvo glumište
1838. Javna čitaonica
1839. Matica Ilirska od 1874 Matica Hrvatska (poznata po buđenju hrvatskog proljeća 1971)
1846. Narodni muzej
1866. JAZU (jugoslavenska akademija znanosti i umjetnosti danas HAZU) kao največa znanstveno umjetnička ustanova svakog naroda. Naziv Jugoslavenska je imala zbog toga što je ideja jugoslavenstva izvorno nažalost Hrvatska pokrenu ju ja biskup Štrosmajer a glavni zagovarači Trumbić i ekipa iz Jugoslavenskog odbora.

Budući je u obrazovanju tradicija vrlo važna i cijenjena u akademskom svijetu ovo su argumenti za Zagreb. Ovakva tradicija u obrazovanju dala je i niz poznatih umjetnika Meštrović Augustinčić pa naučnika koji su slabo poznati široj javnosti a ja ću navesti samo jednog po meni čovjeka koji je svojim izumom promjenio svijet i to baš u domeni obrazovanja najviše. On je Slavoljub Penkala rođeni zagrepčan koji je između ostalog izumio penkalu koja se po meni može svrstati u red izuma tiskarskog stroja ili računala. Danas nema civiliziranog čovjeka koji ne koristi penkalu.
Za početak toliko od mene. Kad ču bit raspoložen uzet ću neku drugu crticu a do tad polemizirat o ovoj ako neko odgovori.

Klačko
26.04.2007., 15:53
imaš moj opis na prethodonoj strani. sažet i koncizan, sve je rečeno;)

Po onome sto si ti napisao o geografskom polozaju Zagreba i onom sto sam ja napisao o istom Beograda, razlika je jasna... U korist Beograda, naravno!

Uostalom, ako uzmemo da Zagreb geografski ipak pripada Balkanu (na stranu sto vi o tome mislite) on nikako ne zauzima centralni polozaj, vec je na rubu.... Ali pusti nesrecni Balkan, daj mi neku drugu (imaginarnu) regiju kojoj mislis da Zagreb pripada a da zauzima centralni polozaj? Jedini centralni polozaj koji Zagreb moze zauzimati jeste onaj u okviru same Hrvatske.

S druge strane, Beograd po polozaju prosto dominira. Svako objektivan ce to priznati!

Signing off!

mano_a_mano
26.04.2007., 16:00
Po onome sto si ti napisao o geografskom polozaju Zagreba i onom sto sam ja napisao o istom Beograda, razlika je jasna... U korist Beograda, naravno!

Uostalom, ako uzmemo da Zagreb geografski ipak pripada Balkanu (na stranu sto vi o tome mislite) on nikako ne zauzima centralni polozaj, vec je na rubu.... Ali pusti nesrecni Balkan, daj mi neku drugu (imaginarnu) regiju kojoj mislis da Zagreb pripada a da zauzima centralni polozaj? Jedini centralni polozaj koji Zagreb moze zauzimati jeste onaj u okviru same Hrvatske.

S druge strane, Beograd po polozaju prosto dominira. Svako objektivan ce to priznati!

na koju foru je beograd geografski centar zagrebu? ja ti tamo dajem milijunske gradove kojimaje zagreb okružen, a ti o rijeci savi i dunavu. svaka čast na ušću, ali osim prirodne ljepote ne vidim kakve ekonomske prednosti daje beogradu u odnosu na zagreb, osim samom gradu koji se može širiti preko obje rijeke, što nije slučaj.

dalje, ti gledaš grad kao grad, a ja ljude kao grad, pa onda tebi nije bitno što autom ima 1.15 do rijeke, ili 20 minuta do sljemena, jer tebe to ne zanima di ja kao zagrepčanin mogu ići. ali meni je to u pravo krucijalno, da mogu za 1.20 minuta biti u crikvi na plaži i vratit se navečer doma, što do prije par godina i nije bilo moguće, ili skijat iznad grada, ili to što nam je slovenija na 25 minuta. mislim, ako to nisu geografske pogodnosti, onda ja ne znam što to znači. nekakve centre nečega je suludo spominjati, jer to ne postoji. regije su izmišljene i svaki dan mogu biti drukčije konstruirane. kao središte europe se nametnuo frankfurt, a čovjek ne bi rekao da mu tu mjesto pripada kad vidi gdje se nalazi.

mano_a_mano
26.04.2007., 16:57
Onda pisi propalo.

zvrle, ne pridonosiš raspravi, nego spamaš topic.

klachko je napustio bojišnicu (možda je otrčao po teže naoružanje), pa ću otići dalje s raspravom, koja se sama nametnula, a to je ekonomija.

uopće ne mislim pisati o nekakvim regionalnim centrima, već o bitnim kompanijama za grad, koje ga svojim obimom rada i važnošću uzdižu na pijedestal.

netko je spominjao microsoft, pa evo njega za početak.

http://i112.photobucket.com/albums/n183/goxic/Zagreb/zg10.jpg

http://i112.photobucket.com/albums/n183/goxic/Zagreb/zg11.jpg

hypo centar

http://i112.photobucket.com/albums/n183/goxic/Zagreb/zg6.jpg

mano_a_mano
26.04.2007., 17:20
Nemo da se brukas sa te 3 slike,samo novi BG ima vise kompanija od Zagreba.
Evo za tebe i ostale koji poima nemate o BG a kamoli o Srbiji.
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=447704

šta je to? nekakvi SF projekti.

ulaganje od 5 mlrd kuna (800 milijuna €) u SHOPING CITY ZAGREB

http://www.vecernji.hr/newsroom/regions/zagreb/791426/index.do

a što da ti o kompanijama pričam kad i sam znaš; končar, dukat, ericsson-NT, pliva-barr, coca-cola, medika, kraš, gredelj, t-mobile, PBZ, ZABA, ledo, agrokor, magma, CO, euroherz, phoenix farmacija, zagrebačka pivovara, HL, zagrebačka burza itd.

mano_a_mano
26.04.2007., 17:25
A znas li za podatak da Hr. najvise investira u Srbiju od svih zemalja.
jel to ljubav u pitanju? Ne.
U pitanju je isplativost.
Kompanije idu za vecim trzistem sto Srbija sigurno jeste.

150 milijuna € godišnje. pa u kog će naši ulagati, nego u srbiju. pa neće ići u austriju:rofl: nego ti pogledaj kolko stranci više ulažu u zagreb, nego u beograd;)

mano_a_mano
26.04.2007., 17:27
Svasta, ako je neko ulozio 800mil. € u shoping Zagreb onda bi u BG trebao bar par miljardi €.

zagreb je već sada širi centar za sve šopingholičare. ovo je samo točka na i. da ti ne vadim sad slike zapadnog zagreba.

mano_a_mano
26.04.2007., 17:36
pa da malo pogledamo financijsku moć gradova. zagrebačka burza je daleko najveća na ovim prostorima. zapravo, ukupna tržišna kapitalizacije je jednaka zbroju svih ostalih s prostora bvše juge (beograd, ljubljana, skopje i sarajevo) i iznosi gotovo 50 milijardi €.

mano_a_mano
26.04.2007., 17:59
Pliva-Barr -treća najveća farmaceutska kompanija u svijetu u proizvodnji generičkih lijekova, središte za europu u zagrebu

zvrle
26.04.2007., 18:20
.to izbrisao sam postove pa se e raspravljaj sam sa sobom.

d@d@
26.04.2007., 20:16
.to izbrisao sam postove pa se e raspravljaj sam sa sobom.

Dobro da jesi, jer bi ih inače ja obrisala. Smisao ovog topica je reklama i usporedba. Nešto kao turističke boršure.
Sukobi su na topicu Zagreb ili Beograd (http://www.forum.hr/showthread.php?t=191026)

zgubydan
26.04.2007., 23:15
Da je Zagreb tako jaci, bolji, bogatiji itd. ne bi se toliko trudili da to dokazujete.

Zagreb je toliko "bogat" da je morao prodati nove tramvaje zagrebačkoj banci i sad ih unajmljuje. Gradski proračun je dosegao limit zaduživanja.

Zagreb više ne raste, doseljavanje i odseljavanje se gotovo izjednačilo.

mano_a_mano
26.04.2007., 23:26
Zagreb je toliko "bogat" da je morao prodati nove tramvaje zagrebačkoj banci i sad ih unajmljuje. Gradski proračun je dosegao limit zaduživanja.

Zagreb više ne raste, doseljavanje i odseljavanje se gotovo izjednačilo.

hm, a po policijskoj evidenciji grad će ove godine probiti granicu od milijun ljudi:rolleyes: ovo s tramvajijma ne kužim, jer je zet kupovao tramvaje za svoje potrebe. sad u kakav je aranžman ušao s bankom ne bih znao. baš suprotno, zagrebački proračun zagrebu omogućuje znatno veća zaduživanja od onoga što se zagreb danas zadužuje.

d@d@
26.04.2007., 23:44
hm, a po policijskoj evidenciji grad će ove godine probiti granicu od milijun ljudi:rolleyes: ovo s tramvajijma ne kužim, jer je zet kupovao tramvaje za svoje potrebe. sad u kakav je aranžman ušao s bankom ne bih znao. baš suprotno, zagrebački proračun zagrebu omogućuje znatno veća zaduživanja od onoga što se zagreb danas zadužuje.

To baš nije za ovaj topic, više problem Holdinga. Zgubydan hoćeš da otvorimo novi topic.

ZET, Končar, Gredelj su započeli financiranje i izgradnju HR tramvaja negdje 96/97, a prvi novi tramvaji su provozili prje 2,3 godine. Bilo je svačega u pričama od osporavanja projekla uređaja, motora, softwarea... - previše se uvozilo, sad je kao kruna svega nakon Pevalekove smjene potpisan ugovor po kojem se svi napravljeni i nenapravleni tramvaji prepuštaju na lizing i biti će vlasništvo banke, a ZET će postat samo unajmitelj.

Jako komplicirana priča i ja na žalost nemam sve podatke da bi ju mogla dobro rasvjetlit.

Nekako mi ne spada u ovaj topic, više je za temu za sebe i to na Politici.

mano_a_mano
26.04.2007., 23:48
To baš nije za ovaj topic, više problem Holdinga. Zgubydan hoćeš da otvorimo novi topic.

ZET, Končar, Gredelj su započeli financiranje i izgradnju HR tramvaja negdje 96/97, a prvi novi tramvaji su provozili prje 2,3 godine. Bilo je svačega u pričama od osporavanja projekla uređaja, motora, softwarea... - previše se uvozilo, sad je kao kruna svega nakon Pevalekove smjene potpisan ugovor po kojem se svi napravljeni i nenapravleni tramvaji prepuštaju na lizing i biti će vlasništvo banke, a ZET će postat samo unajmitelj.

Jako komplicirana priča i ja na žalost nemam sve podatke da bi ju mogla dobro rasvjetlit.

Nekako mi ne spada u ovaj topic, više je za temu za sebe i to na Politici.

no to je nebitno za cijelu priču. poanta je da grad to ima, a čije je vlasništvo i kakv je financiranje je drugi par rukava. uglavnom, ako ima nečega inkiminirajućeg za ovu vlast, na izborima ćemo im poručiti što o tome mislimo.

zgubydan
26.04.2007., 23:51
hm, a po policijskoj evidenciji grad će ove godine probiti granicu od milijun ljudi

Policijska evidencija za 2005. kaže: saldo unutarnje migracije (iz drugih županija) -153, saldo vanjske migracije +1267, prirodni prirast -857, sveukupno +257 stanovnika. U "najboljim" godinama u Zagreb se doseljavalo i do 20.000 ljudi.
Ima sve na dzs.hr
Milijun Zagreb neće nikad dostići jer je deagrarizacija Hrvatske završena.
Osim ako lijepo zamolimo Srbe da se vrate i/ili uvezemo 300.000 Marokanaca da rade za naše penzije.

mano_a_mano
27.04.2007., 00:22
Policijska evidencija za 2005. kaže: saldo unutarnje migracije (iz drugih županija) -153, saldo vanjske migracije +1267, prirodni prirast -857, sveukupno +257 stanovnika. U "najboljim" godinama u Zagreb se doseljavalo i do 20.000 ljudi.
Ima sve na dzs.hr
Milijun Zagreb neće nikad dostići jer je deagrarizacija Hrvatske završena.
Osim ako lijepo zamolimo Srbe da se vrate i/ili uvezemo 300.000 Marokanaca da rade za naše penzije.

ne znam odkud im onih 973.000 za 2005.?:misli:

le coq sportif
27.04.2007., 01:06

Nesto si ti pomesao. Prvenstvo u Urugvaju je bilo 1930. i tada su reprezentaciju cinili iskljucivo igraci iz beogradskih klubova. Sta je bilo 1934. u Italiji, ne znam stvarno.

A Zvezda. Obican policijski klub. Ipak, bio je jedan klub komunistickiji i od Zvezde i od Partizana - Hajduk.

le coq sportif
27.04.2007., 01:17
Posto je ovo kudikamo civilizovaniji topic od onog prethodnog, hajde ukratko da i ja nesto kazem.

Zagreb ljupkiji, Beograd potencijalno lepsi.

Politicki, jebi ga, sad su valjda jednaki, prestonice dve nebitne evropske drzave.

Ekonomski, Zagreb jaci nesumnjivo i ostace jos dugo tako.

Kulturno - Beograd. Kinematografija u maloj krizi, ali i tako bolja od HR. Pozorisna/kazalisna scena jaca. Alternativna muzicka scena isto tako.

Sport - na istom je to nivou, sportska kultura izrazito razvijena u oba, kao malo gdeu Evropi.

Ukratko, mogu da razumem da se nekome svidja vise bilo koji od ova dva. Ukusi su cudo, znam jednu Splicanku i jednog Slovaka kojima je Beograd zanimljiviji i bolji i od Budimpeste..:D

sjekira
27.04.2007., 09:06
Posto je ovo kudikamo civilizovaniji topic od onog prethodnog, hajde ukratko da i ja nesto kazem.

Zagreb ljupkiji, Beograd potencijalno lepsi.

Politicki, jebi ga, sad su valjda jednaki, prestonice dve nebitne evropske drzave.

Ekonomski, Zagreb jaci nesumnjivo i ostace jos dugo tako.

Kulturno - Beograd. Kinematografija u maloj krizi, ali i tako bolja od HR. Pozorisna/kazalisna scena jaca. Alternativna muzicka scena isto tako.

Sport - na istom je to nivou, sportska kultura izrazito razvijena u oba, kao malo gdeu Evropi.

Ukratko, mogu da razumem da se nekome svidja vise bilo koji od ova dva. Ukusi su cudo, znam jednu Splicanku i jednog Slovaka kojima je Beograd zanimljiviji i bolji i od Budimpeste..:D

Potencijalno ljepši? Kako to misliš? Srušit će ga i napravit novi?

Alternativna muzička scena? Nisam baš siguran. Od Novog vala naovamo. ne kažem da niste imali dobrih bendova, meni vjerojatno više leže zagrebački, tebi beogradski. Zapravo, je teško bit objektivan.

Općenito, i uz ovih par narodanjčkih rupčaga koje su izrazito forsirane u medijima, Zagreb je uvijek bio rokerskiji grad, a Kulušić, Lap, Jabuka, a sada i Močvara i Tvornica su uvijek bila kultna mjesta.

Kinematografija? Ne znam, ali vas zadnjih godina šijemo dosta, iako vaša kinematografija ima jaču tradiciju u zadnjih 30-tak godina. Izraslo je nekoliko jakih produkcijskih kuća, Beograd im konkurira jedino dumping cijenama... Kaže frend da Srbi uvijek imaju trećinu njihove cijene, ali i kvalitete, pa svatko ambiciozniji tko hoće rekalmu običmnu snimit, to radi u ZG.

sjekira
27.04.2007., 09:36
Evo što će se samo u strogom centru gradit:

http://www.jutarnji.hr/zagreb/clanak/art-2007,4,26,Zagreb_GUP,72083.jl

le coq sportif
27.04.2007., 10:09
Potencijalno lepsi jer ce na svoje obale izaci, to nema sumnje, a to bi bilo dovoljno. Prethodnih 50 godina se grad sirio, sada su demografski potencijali iscrpljeni i sada ce da se sredjuje iznutra. Srediti Veliko Ratno ostrvo, obogatiti Zemun, inace jako lep, kulturnim sadrzajima. Ja u Zemun izadjem samo da ga pokazem strancima i da ih odvedem u neki restoran, inace klubovi, barovi, slabo... Doduse, ima opera, pa ko voli... Eto, ja sam misljenja da ni Gornji grad ni nalickani ZG centar vise ne bi mogli da pariraju BG (ja bio u ZG vise puta, jako lep grad). Prihvatam i da se neko ne bi slozio.

Kinematografija. Ni BG ni ZG nisu bogzna sta sto se tice produkcije i uslova koje nude strancima, Rumunija i Bugarska trenutno razbijaju. Doduse, bili kod nas i snimali Adrien Brody i Christopher Walken, ali svejedno. Sto s tice sopstvenog kinemtografskog outputa na Balkanu trenutno u velikom usponu - Rumunija. Onda ja bih rekao Srbija. U zadnjih godinu dana je Srbija snimila Klopku, 7 i po, Sutra ujutru... tri dobra filma. I mnogo losih, doduse.

Muzika. Novi val i novi talas. Ja zaista ne znam koji je bio bolji. Zavisi mi od dnevnog raspolozenja. E, ali razlika je ono sto je nastalo iz ta dva "pokreta". A u BG su nastali Partibrejkersi, Disciplina, EKV. I niko nije tako naglo i lose skrenuo kao Prljavo kazaliste (ne govorim o nacionalnom attitudeu, nego o tome da sada sviraju starogradsku muziku). OK, Psihomodo su bili dobri. A tek 90-tih je razlika bila velika, svaka cast Pipsima za himnu Dinamu, ali ostalo je onako. A u BG Darkvudi, Kanda Kodza, Jarboli i jos mnogo njih.

mano_a_mano
27.04.2007., 10:10
Električni orgazam, EKV, Van Gogh, Disciplina kitchme, Partibrejkers... Dalje ne znam...

Kinematografija - na ovo se slatko moram smijati. :rofl:
Zašto se onda ljudi konstantno žale da je hrvatski film nula u odnosu na srpski? Zašto su srpski filmovi i dan-danas mnogo više kvalitetni od hrvatskih, i poznatiji su vani?

ja mislim da je hrvatski film vrlo dobar zadnjih 5-6 godina, samo što je ostao gorak okus u ustima iz 90-tih. i uopće nema dvojbe tko je radio bolje filmove 90-tih, ali isto tako nema dvojbe tko radi bolje od 2000. na ovamo.

le coq sportif
27.04.2007., 10:14
Jos jedna stvar glede kulturne scene (hvala hrvatskom jeziku za ovo "glede", jako korisna rec, btw), a to su kulturne manifestacije. FEST (pao na niske grane, ali ziv i dalje) Bemus i Bitef. Ovaj poslednji je jos uvek svetski znacajan teatarski festival i sve su prilike da se to nece skoro promeniti.

dubravka*
27.04.2007., 10:15
Kak ja ovo nisam vidla :confused:

Bitna je duša a ne arhitektura.

mano_a_mano
27.04.2007., 10:17
Potencijalno lepsi jer ce na svoje obale izaci, to nema sumnje, a to bi bilo dovoljno. Prethodnih 50 godina se grad sirio, sada su demografski potencijali iscrpljeni i sada ce da se sredjuje iznutra. Srediti Veliko Ratno ostrvo, obogatiti Zemun, inace jako lep, kulturnim sadrzajima. Ja u Zemun izadjem samo da ga pokazem strancima i da ih odvedem u neki restoran, inace klubovi, barovi, slabo... Doduse, ima opera, pa ko voli... Eto, ja sam misljenja da ni Gornji grad ni nalickani ZG centar vise ne bi mogli da pariraju BG (ja bio u ZG vise puta, jako lep grad). Prihvatam i da se neko ne bi slozio.

Kinematografija. Ni BG ni ZG nisu bogzna sta sto se tice produkcije i uslova koje nude strancima, Rumunija i Bugarska trenutno razbijaju. Doduse, bili kod nas i snimali Adrien Brody i Christopher Walken, ali svejedno. Sto s tice sopstvenog kinemtografskog outputa na Balkanu trenutno u velikom usponu - Rumunija. Onda ja bih rekao Srbija. U zadnjih godinu dana je Srbija snimila Klopku, 7 i po, Sutra ujutru... tri dobra filma. I mnogo losih, doduse.

Muzika. Novi val i novi talas. Ja zaista ne znam koji je bio bolji. Zavisi mi od dnevnog raspolozenja. E, ali razlika je ono sto je nastalo iz ta dva "pokreta". A u BG su nastali Partibrejkersi, Disciplina, EKV. I niko nije tako naglo i lose skrenuo kao Prljavo kazaliste (ne govorim o nacionalnom attitudeu, nego o tome da sada sviraju starogradsku muziku). OK, Psihomodo su bili dobri. A tek 90-tih je razlika bila velika, svaka cast Pipsima za himnu Dinamu, ali ostalo je onako. A u BG Darkvudi, Kanda Kodza, Jarboli i jos mnogo njih.

pa nije da je zagreb prigrlio svoju rijeku, pa da kažemo tu se ništa ne može napraviti. projekt zagreb na savi je jedan od glavnih projekata u povijesti hrvatske države i u etapama će se odvijati slijedećih 10 godina. milijarde eura su u pitanju, a to podrazumijeva, reguliranje toka rijeke save (na način da se izgrade stepenice, što omogućuje izlijevanje save između nasipa), premještanje vlade i svih ministarstava na savu, premještanje životnog centra zagrepčana na obale rijeke, uređenje okoliša, gradnja novih mostova, osmišljavanje zabavnih sadržaja oko rijeke (bundek je prvi korak u tom smjeru) itd. tu je posla za slijedećih 10-15 godina.

mano_a_mano
27.04.2007., 10:20
napokon se ozbiljno prionulo poslu oko maksimirskog stadiona.

http://www.poslovni.hr/40990.aspx

sjekira
27.04.2007., 10:21

Eh Zemun, to kao da ja kažem da je Zagreb lijep jer imamo Samobor, inače ljepši od Zemuna. I Zagreb će izaći na Savu, postoje vrlo konkretni planovi. Ali Zagreb ima Sljeme iznad sebe, prekrasnu planinu koja Zagrebu daje dodatni šarm.

I Zagreb se sredjuje iznutra, stavio sam ti link, Ruše se stare zgrade u 17 blokova u centru.

Ali što je najvažnije, vi ne možete povijest izgradit, jer je nemate. Zemun sa Srbima nema veze, a Gornji grad i Kaptol itekako imaju s Hrvatima...

A da ne govorimo da će Zagreb ostati bogatiji, kao što je uvijek i bio, a ako tome pridodamo puno bolje kulturne i higijenske navike njegovih građana, Beograd nema nikakve šanse. Pogledaj cvjetnjake i parkove zagrebačke, prošeći se i pogledaj koliko novih dječjih igrališta imamo, po tome se teško netko u Europi može s nama mjeriti.

Glazba? Ne znam, zaboravljaš vrlo solidno Hladno Pivo, Pipsi su iz albuma u album sve bolji... Opet teško je reći, glazbu imate i vi dobru, a i teško je biti objetkivan. Znam da mnogima izvan Zagreba Azra ne laži, a opet meni teško da ima jačeg benda...

mano_a_mano
27.04.2007., 10:22
Kak ja ovo nisam vidla :confused:

Bitna je duša a ne arhitektura.

pa upravo arhitektura ostavlja takav dojam na čovjeka da mu u dušu dira:D ili se ti jednako osjećaš hodajući ulicama novog zagreba i gornjeg grada:confused:

mano_a_mano
27.04.2007., 10:25
Eh Zemun, to kao da ja kažem da je Zagreb lijep jer imamo Samobor, inače ljepši od Zemuna. I Zagreb će izaći na Savu, postoje vrlo konkretni planovi. Ali Zagreb ima Sljeme iznad sebe, prekrasnu planinu koja Zagrebu daje dodatni šarm.

I Zagreb se sredjuje iznutra, stavio sam ti link, Ruše se stare zgrade u 17 blokova u centru.

Ali što je najvažnije, vi ne možete povijest izgradit, jer je nemate. Zemun sa Srbima nema veze, a Gornji grad i Kaptol itekako imaju s Hrvatima...

A da ne govorimo da će Zagreb ostati bogatiji, kao što je uvijek i bio, a ako tome pridodamo puno bolje kulturne i higijenske navike njegovih građana, Beograd nema nikakve šanse. Pogledaj cvjetnjake i parkove zagrebačke, prošeći se i pogledaj koliko novih dječjih igrališta imamo, po tome se teško netko u Europi može s nama mjeriti.

Glazba? Ne znam, zaboravljaš vrlo solidno Hladno Pivo, Pipsi su iz albuma u album sve bolji... Opet teško je reći, glazbu imate i vi dobru, a i teško je biti objetkivan. Znam da mnogima izvan Zagreba Azra ne laži, a opet meni teško da ima jačeg benda...

što se tiče rock scene to je egal, i nema potrebe oko toga voditi diskusiju, elektronska glazba je razvijenija u beogradu, a hip-hop kultura u zagrebu. za narodnjačku scenu se vodi mrtva trka:zubo:

sjekira
27.04.2007., 10:29
u novom beogradu ima više svega u odnosu na novi zagreb, ali opet što je za beograd NBG, za nas je zapadni zagreb, koji svojom razvijenošću i izgrađenošću šije sve veće gradove u blizini.

Ma daj, tamo je Todorić napravio onu Ideu, verziju Superkonzuma za Srbe, kakvih u Zagrebu ima 5, a ovi pohrlili kao da je Disneyland otvoren.

Shopping city u Zaprešiću je nešto neviđeno koliko čujem, zaboravi Beograd... Oni su tamo gdje smo mi bili pred 7, 8 godina... Kod nas se ljudi već bune protiv tih shopping centara, a oni trče u njih ko mala djeca...

Još o Shopping cityju:
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=12844159

boky majstor
27.04.2007., 10:35
Pliva-Barr -treća najveća farmaceutska kompanija u svijetu u proizvodnji generičkih lijekova, središte za europu u zagrebu

Kao i GlaxoSmithKline najveća svjetska farmaceutska kuća. Sjedište regije Zagreb (bivši Plivin institut na čošku selske i Baruna Filipovića) i nije bitno tko ima više firmi nego kvaliteta tih firmi. Ne vidim uopče svrhu rasprave oko toga kad su još u onoj državi učili da je Zagreb največe industrisko i privredno središte nesretne Jugoslavije. Oni su nas pokušali porobiti oružjem nisu uspjeli a sad čemo Slovenci i Hrvati malo upregnut Srbe da rade za naše kompanije. Todorić im kupio već pol Srbije

mano_a_mano
27.04.2007., 10:53
Ma daj, tamo je Todorić napravio onu Ideu, verziju Superkonzuma za Srbe, kakvih u Zagrebu ima 5, a ovi pohrlili kao da je Disneyland otvoren.

Shopping city u Zaprešiću je nešto neviđeno koliko čujem, zaboravi Beograd... Oni su tamo gdje smo mi bili pred 7, 8 godina... Kod nas se ljudi već bune protiv tih shopping centara, a oni trče u njih ko mala djeca...

Još o Shopping cityju:
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=12844159

ja sam se pogubio od tih imena. zagreb city centar, avenue mall, sad zagreb shoping centar, i svaki slijedeći veći od prethodnog, ostalih se ne mogu sjetiti, a da king cross (taj kad se otvarao bio je pretstavljan ko najveći u svemiru, sad ne znam jel u prvih 5, bolesno). a imena su još tupavija, umjesto da daju hrvatska lako pamtljiva, oni tu nabijaju neka engleska koja pola ljudi niti ne zna šta znače. a ovaj shopping city je vrhunac, 800 milijuna €, i na kraju gotovo 20.000 radnika. boleština. da mi je znati kak će svi radit u plusu.

boky majstor
27.04.2007., 11:06
Sad ste počeli tko će što napraviti. Kad bude gotovo vidjet ćemo što će biti ljepše. Zatim nije pitanje tko ima više nečega jer Beograd ima više stanovnika i veći je prostorno pa automatski i više građevina i što ti ja znam čega. pitanje je gdje je ljepše i ugodnije živjeti a ja bi osobno da Zagreb nikad nije ni prešao granicu od nekih 750.000 stanovnika a i manje ako može. Meni je puno ljepši recimo Stokholm nego Čikago. Važno je za život u nekom gradu, bar meni, da nudi one sadržaje koji su tebi po mjeri pa recimo što znači da Beograd ima Skadarliju ili Ušće za mene hvala bogu Zagreb nema takav oblik noćnog života a i ove Pashe Ludnice i slično bi zatvorio jer to nema veze sa Zagrebom. Meni Zagreb nudi sve što mi treba i nebi želio živjet nigdje drugdje za sve blego ovog svijeta jer to je moj grad, tu je moj dom, sve što imam u gradu je tom. Tako vjerojatno ima i Beograđana pa je nemoguće njemu utuvit u glavu da je Zagreb ljepši i bolji a ni obrnuto.

le coq sportif
27.04.2007., 11:12
Meni Zagreb nudi sve što mi treba i nebi želio živjet nigdje drugdje za sve blego ovog svijeta jer to je moj grad, tu je moj dom, sve što imam u gradu je tom. Tako vjerojatno ima i Beograđana pa je nemoguće njemu utuvit u glavu da je Zagreb ljepši i bolji a ni obrnuto.

Naravno. Stoga ovo jeste sve malo besmisleno sto ovde palamudimo. Ali pre nego sto zatvorimo topic :p : Zemun je danas deo Beograda kao i bilo koji drugi deo grada. Sta je bilo u istoriji i ko je tu sta gradio, sada je potpuno nebitno. Isto se desilo sa Passyjem u Parizu, Grinzingom u Becu, Gracijom u Barseloni: bili nekad nezavisni gradici, sada samo lepi delovi velikih gradova.

A ono o higijenskim navikama... jebote, to je vec na nivou patologije...

balkanski pastuh
27.04.2007., 11:39
Zatim nije pitanje tko ima više nečega jer Beograd ima više stanovnika i veći je prostorno pa automatski

Beograd je prostorno manji grad od zagreba, i to skoro pa duplo

zagreb- 641 km²
beograd- 359.96 km²

to su samo gradske povrsine, a metropolitanske povrsine je zagreb jos veci...

ali je bg napuceniji, stime da je 300 000 izbjeglica nakon rata pristiglo!

pozdrav!

Klačko
27.04.2007., 11:49
Postoji geografski položaj, i geografski smještaj:

Smještaj? Sava, planina Medvednica (1036m) na čiji se vrh stiže javnim prijevozom. Neusporedivo s blatnim ušćem dviju rijeka. To je možda bila prednost pred 200 godina kad je riječni promet bio bitan. I prije 50 kad se sirotinji bio gušt kupat u rijekama. Danas, samo magluština od rijeke. Planinu vi nemate, mi imamo.

Posto smo polozaj apsolvirali, nema se sta vise dodati. Eventualno jos samo da kazem da po samom polozaju grad (evropski?) koji ima bolji polozaj od Beograda je Istanbul zbog Bosfora... Opet, po meni...

E sad u vezi, kako kazete, smestaja.

Ti si napisao za Zagreb, svidja mi se, nema sta. Privilegija je imati planinu iznad grada na kojoj se mozes skijati, to je jednostavno veliki plus. Samo me kod toga zbunjuje jedna stvar, pa mi molim te razluci sta je Sljeme a sta Medvednica, jel' to jedna ista planina ili vrh, sta vec?

Smestaj Beograda

Sava i Dunav

Dve velike reke, pod jedan - jednostavno neizostavno. Evo par slika:

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=440757

http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=12814897&postcount=1 - Sava (pre svega Ada Ciganlija tj. Savsko jezero)

http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=12815282&postcount=3 - Dunav (od Zemuna do Usca)

Avala i Kosmaj

Drugo, sto se tice same okoline grada, tu su 2 planine;): Avala i Kosmaj (obe nesto preko 500 m - to je valjda donji prag za planinu, ispod toga su brda). To su fina izletista i mnogi Beogradjani praktikuju da ako ne idu na reke da idu tamo.

Avala

Na vrhu Avale se nalazi monumentalni Spomenik neznanom junaku (inace tu su kosti srpskog vojnika iz I svetskog rata), srpska verzija "Oltara otadzbine". Tu se za drzavne praznike (Sretenje i Vidovdan) polazu venci (predsednik i ostali funkcioneri), vrsi pocasna smotra Garde i sl. Inace, pogodite ko je bio vajar - Hrvat Mestrovic;)

http://travel.webshots.com/photo/1073033288046557929AJKRkf - Spomenik neznanom junaku

http://travel.webshots.com/photo/1073032395046557929KfzWjl - SNJ, takodje

http://travel.webshots.com/photo/1073033121046557929wKRCoZ - grobnica

http://travel.webshots.com/photo/1073034027046557929yzjrHD - pogled sa Spomenika ka jugu (Sumadiji)

Takodje, tu je i Avalski tv toranj koji je srusen u bombardovanju NATO-a (inace najvisa gradjevina u ovom delu Evrope - 213 m). Pocela je izgradnja pre mesec dana, do kraja sledece godine ce biti izgradjen istovetan kao predjasnji.

http://travel.webshots.com/photo/1073034142046557929VWjspj - rusevine:cool:

http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=12844513&postcount=106 - gradiliste novog tornja

Izletiste na Avali, dusu dalo za piknik i rostiljanje:):

http://travel.webshots.com/photo/1073033415046557929wlhkUK

http://travel.webshots.com/photo/1073033543046557929vGRRuT

http://travel.webshots.com/photo/1183928237046557929JCWojm

http://travel.webshots.com/photo/1073033579046557929JVlsyG

Kosmaj

Kosmaj je pocetak Sumadije, malko dalje od Avale...

http://images5.fotopic.net/?iid=y7xo1g&noresize=1&nostamp=1&quality=70 - Tresnjino jezero na Kosmaju

http://images4.fotopic.net/?iid=y7xo1a&noresize=1&nostamp=1&quality=70

balkanski pastuh
27.04.2007., 11:52
Klačko, sljeme je vrh medvednice.. sljeme ti je ono mjesto gdje je TV toranj, no zagrepčani gotovo da nikad ne kažu da se ide na medvednicu, nego se govori uvijek da se ide na sljeme!!!

pozz!

zvrle
Istorijski? Možda je, kao turska utvrda.
Geografski? Je, bliže je Temišvaru i Mitrovici, a Zagreb je bliže zapadu, Mediteranu i Alpama.
Turistički? Ima više turista željnih jeftinog provoda, opijanja i ždearnja.
Sportski? Zagreb ima više europskih titula u svim sportovima osim u Nogometu.

Evo jedan podatak, BG je glavni grad za koji se najvise ratovalo od svih u Europi.
Mesto na uscu dve reke, i na granici panonske nizije i kontinenta geografski je idealno.
Istorijski tu je dugo godina bila granica Turske i Austrije, tacno ima i tvrdjavu na kalamegdanu.
Turisti ce sigurno imati puno vise videti i naci sebi provod.
Za sport ima vise objekata uz to i vecih, o hotelima da i ne pricam.
Uostalom za 10ak godina kad se politicki sredi srbija i krenu vece investicije bice suvisna ova rasprava.

Klačko
Slobodno krenite sa slikama, samo nemojte da zatrpavate topic, pravite selekciju... U principu, dobro bi bilo da stavljate slike vezane za temu o kojoj trenutno raspravljamo... Znaci, ajmo Sljeme (Medvednica), slike Save kroz Zagreb, znaci prirodno okruzenje, batalite slike o gradu sad-zasad...

Klačko
27.04.2007., 11:54
Mojne sad o drugim stvarima, vec ste se raspricali o ziki, klubovima, ekonomiji... Polako, sve u svoje vreme. Malo o okolisu i prirodnom okruzenju.

Klačko
27.04.2007., 11:56
Klačko, sljeme je vrh medvednice.. sljeme ti je ono mjesto gdje je TV toranj, no zagrepčani gotovo da nikad ne kažu da se ide na medvednicu, nego se govori uvijek da se ide na sljeme!!!

pozz!

Hvala na objasnjenju:top:

Klačko
27.04.2007., 12:09
Sad ste počeli tko će što napraviti. Kad bude gotovo vidjet ćemo što će biti ljepše. Zatim nije pitanje tko ima više nečega jer Beograd ima više stanovnika i veći je prostorno pa automatski i više građevina i što ti ja znam čega. pitanje je gdje je ljepše i ugodnije živjeti a ja bi osobno da Zagreb nikad nije ni prešao granicu od nekih 750.000 stanovnika a i manje ako može. Meni je puno ljepši recimo Stokholm nego Čikago. Važno je za život u nekom gradu, bar meni, da nudi one sadržaje koji su tebi po mjeri pa recimo što znači da Beograd ima Skadarliju ili Ušće za mene hvala bogu Zagreb nema takav oblik noćnog života a i ove Pashe Ludnice i slično bi zatvorio jer to nema veze sa Zagrebom. Meni Zagreb nudi sve što mi treba i nebi želio živjet nigdje drugdje za sve blego ovog svijeta jer to je moj grad, tu je moj dom, sve što imam u gradu je tom. Tako vjerojatno ima i Beograđana pa je nemoguće njemu utuvit u glavu da je Zagreb ljepši i bolji a ni obrnuto.

Ljudi, nemojte sad ta uopstena poredjenja, molim vas (eto vam tema "Zagreb-Beograd" pa tamo to pisite, ovo je drugaciji topic!). Pricamo o konkretnim stvarima uporedjujuci ih u oba grada...

Klačko
27.04.2007., 12:12
Zašto bi to morala biti Sava ajmo slike romaničkih renesansnih i baroknih građevina joj pa da vi to nemate onih nešto đamija ste srušili a to je i tako neka druga kultura koja nije imala ova razdoblja u povijesti.
Nakon toga idemo slike zološkog vrta nemojte podmetat plišane laviće i zebrice.
Jedino sa čim se stalni hvalite je to Ušće Za mene nakupina objekata za najgoru moguću zabavu cajke, prasetina i čevapi koji su osim toga turska hrana i hrpe pijanih koji urliču nešto samo nima razumljivo. Ja tu ne vidim ljepote kako god da ti to slikaš. nego idemo slike zološkog vrta. naš je u perivoju kojeg je sredinom 19. st biskup Vrhovec darovao građaima Zagreba.
Povijest i tradicija je još jedna stvar koju beograd nema. Ma ima al je turska i povijest i tradicija

Ne Boki, JA sam otvorio ovu temu, a to sto ti hoces da skakuces s oblasti na oblast i to sve u jednom postu, sta da ti kazem, nasao si pogresan topic ("Zg-Bg" je bolji, pa idi tamo). Sad je tema prirodno okruzenje!

Alo bre moderatori, gde ste-da ste? Cistite ovo od spamovanja...

Klačko
27.04.2007., 12:15
mislim, ti bacas tako glupe podatke jer mislis da si u pravu, a i kada takvu glupost provalis moze te se odmah pobiti, makar broj hotela bio za jedan vise...

tako da, molimte, ne pricaj vise o stvarima o kojima uistinu netrebas pricati :top:

Balkanski, ne raspravljaj se s njim, jel' vidis da je klinac... Ajde budi dobar, please;)

Klačko
27.04.2007., 12:18
Bože, ja tu zaista ne vidim ništa lijepo, blatnu rijeku, okolo ružne zgrade i nebodere i masu nekih brodova koji bi kod nas već davno bili u rezalištu, i te neke splavi koje su kič nad kičem.

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=440757

A ispod fotki komentari "Jao, najlepše slike Beograda do sad :D

Klačko, kreni za Zagreb što prije ;)

Jebiga, ja prikazujem stvari onakvim kakve jesu. Nemam kompleksa da ulepsavam, uostalom ne vidim nista ruzno u tim slikama, naprotiv. Ajmo malo Savu kroz Zagreb tj. da vidimo "silazak" grada na samu reku pa da uporedimo sa Beogradom!

Samo konstruktivno, Sjekirice:top:

mano_a_mano
27.04.2007., 12:20
zagrebove slike nisu tako tematski koncipirane, ali tu ima svačega (između ostalog i rijeka sava), pa malo pregledajte, ako vam nije problem. slika ima i više nego puno previše:D

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=445602

Klačko
27.04.2007., 12:22

pozz!

Jos jedno pitanjce: sta je, kog Boga, Medvescak onda?

Klačko
27.04.2007., 12:24
zagrebove slike nisu tako tematski koncipirane, ali tu ima svačega (između ostalog i rijeka sava), pa malo pregledajte, ako vam nije problem. slika ima i više nego puno previše:D

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=445602

Dudu, nemoj ovako, ajde nadji bas onako kako sam te pitao, ili izdvoji, pusti ovo ovako pomesano sa svim i svacim. Try again, please!

mano_a_mano
27.04.2007., 12:26
evo slike na savi, idila:D

http://img78.imageshack.us/img78/8948/hahahahahata3.jpg

mano_a_mano
27.04.2007., 12:27
Dudu, nemoj ovako, ajde nadji bas ovako sto sam te pitao, ili izdvoji, pusti ovo ovako pomesano sa svim i svacim. Try again, please!

nemam sad vremena, trebalo bi mi bar 2 sata da iz te džungle napravim kolaž.

d@d@
27.04.2007., 12:28
Jos jedno pitanjce: sta je, kog Boga, Medvescak onda?

Dio grada nekadašnja općina, došlo je od imena potoka koji je tekao između Griča i Kaptola (stari grad - to su vrhovi brežuljaka), evo slika (http://www.geografija.hr/slike/projekti/Najstariji%20poznati%20plan%20Zagreba%201517-1526.jpg) na staroj karti.

Klačko
27.04.2007., 13:14
Sto se tice neposredne okoline Beograda, mozda je interesantno napomenuti da u neposrednoj blizini grada (u radijusu manjem od 10 km od gradskog jezgra) postoje cak 2 lovista: Lipovicka suma (kad se krene iz Beograda Ibarskom magistralom ka jugu) i Dobanovci (na skretanju sa autoputa za Zagreb).

Lipovicka suma je ekstra, odmah iza Kumodraza (predgradje Beograda), i bas je onako prostrana (evo sad nadjoh na netu 1200 ha:eek:). Gusta suma, vegetacija, kao da si Amazoniji, maltene;) Sto je najbolje, sve vrvi od srna, jelena, zeceva i sl. Ima i neko jezero...

http://www.barajevo.co.yu/turizam.htm - slab je link, al' bolje ista nego nista:cool:

Dobanovci su mislim loviste zatvorenog tipa, nesto poput Karadjordjeva u Backoj. Tu je i vladin kompleks, neke vile (Sloba je tu vodio pregovore sa Holbrukom i ostalom bratijom pred Dejton:cool:)...

http://dobanovci.zemun.net/fotgal.php - neke fotke Dobanovaca...

Klačko
27.04.2007., 13:23
Ti nas samo zatrpavaš informacijama, a od svega je bitno:

a) izgled grad koji se može vidjet na fotkama
b) stupanj razvijenosti koji se može isčitati iz statistika

Ma ne zatrpavam, jebote, seciramo gradove ovako hirurski, deo po deo, organ po organ;) Ako te ovo zamara, iskuliraj, ima kandidata za raspravu na pretek (doduse malo ozbiljnih, ali bice i njih valjda:cool:)...

d@d@
27.04.2007., 13:32
Smješten je u podnožju planine Medvednice (http://www.pp-medvednica.hr/Medvednica_hr/Medvednica.asp)(Zagrebačka gora) i uz poriječje rijeke Save.
bolje se vidi na reljefnoj karti (http://www.publichealth-zagreb.hr/mambo/images/stories/zagreb%20postaje.jpg).

Većina Hrvatskih gradova razvija se na međama regija, pa ni Zagreb nije iznimka. Okružuju ga Marijagoričko pobrđe (smjer Zaprešić) i Žumberak (smijer Samobor) na zapadu, Turopolje i Pokuplje na jugu, te nizinski krajevi na istoku (ove mi zovemo prigorci).

Vode:

Na onoj prvoj karti se dobro vidi tok Save kroz Zagreb, a uočljivi su i mrtvi rukavci i šljunčare. Osim najpoznatijih Jaruna (http://www.sumfak.hr/epd/fotke/eksterijeri/igracke/jarun.jpg) i Bundeka (http://www.merlin-world.com/gallery2/d/9438-2/Bundek.jpg)(uređena kupališta), na istoku postoje stari rukavci Save – Savica, nekadašnje milicijsko lovište, na istoku Piškurov jarak, i potok Dubrovšćak (prema Jankomirskom mostu) i šoderice Lučko, Rakitovec i Stupnik .

Postoji i nekoliko Sljemenskih potoka (http://www.destinacije.com/Slike/Hrvatska/RijekeiPotoci/Vrapcak_Potok.JPG), koji su sad uglavnom kontrolirani. Većina gradskih potoka je ili presušena ili nadkrivena pa se vide samo izvori i ušća u Savu.

dijelovi grada (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/54/Zagreb_Districts.jpg)

Klačko
27.04.2007., 13:38
Smješten je u podnožju planine Medvednice (http://www.pp-medvednica.hr/Medvednica_hr/Medvednica.asp)(Zagrebačka gora) i uz poriječje rijeke Save.
bolje se vidi na reljefnoj karti (http://www.publichealth-zagreb.hr/mambo/images/stories/zagreb%20postaje.jpg).

Većina Hrvatskih gradova razvija se na međama regija, pa ni Zagreb nije iznimka. Okružuju ga Marijagoričko pobrđe (smjer Zaprešić) i Žumberak (smijer Samobor) na zapadu, Turopolje i Pokuplje na jugu, te nizinski krajevi na istoku (ove mi zovemo prigorci).

Vode:

Na onoj prvoj karti se dobro vidi tok Save kroz Zagreb, a uočljivi su i mrtvi rukavci i šljunčare. Osim najpoznatijih Jaruna (http://www.sumfak.hr/epd/fotke/eksterijeri/igracke/jarun.jpg) i Bundeka (http://www.merlin-world.com/gallery2/d/9438-2/Bundek.jpg)(uređena kupališta), na istoku postoje stari rukavci Save – Savica, nekadašnje milicijsko lovište, na istoku Piškurov jarak, i potok Dubrovšćak (prema Jankomirskom mostu) i šoderice Lučko, Rakitovec i Stupnik .

Postoji i nekoliko Sljemenskih potoka (http://www.destinacije.com/Slike/Hrvatska/RijekeiPotoci/Vrapcak_Potok.JPG), koji su sad uglavnom kontrolirani. Većina gradskih potoka je ili presušena ili nadkrivena pa se vide samo izvori i ušća u Savu.

dijelovi grada (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/54/Zagreb_Districts.jpg)

Dado, hvala ti puno za ovaj post, posebno na reljefnoj karti (http://www.publichealth-zagreb.hr/mambo/images/stories/zagreb%20postaje.jpg) - zlata vredi (sve objasnjeno, pregledno).

Klačko
27.04.2007., 13:44
Par pitanja:

Prigorci su ovi juzno od Sljemena, suprotno od Zagoraca, right? Pretpostavljam da je to neka stara podela, pre nego sto se Zagreb ovako rasirio...

Ovaj toranj na Sljemenu, koliko je visok?

sjekira
27.04.2007., 13:46
Dado, hvala ti puno za ovaj post, posebno na reljefnoj karti (http://www.publichealth-zagreb.hr/mambo/images/stories/zagreb%20postaje.jpg) - zlata vredi (sve objasnjeno, pregledno).

Sad klikni na tu kartu, pa pogledaj ove obronke Sljemena. NA karti se ne vide naselja, normalno, ali...

E na tim obroncima je negdje trećina Zagreba. Zamisli koja je to blagodat. Živiš na obroncima planine, okružen šumom, a pogled ti puca na milijunski grad. Nažalost dio ih je postao prenatrpan, ali još uvijek imaš friški zrak, pa čak i malo drugačiju klimu nego dolje...

A iz cijelog grad imaš pogled na Sljeme, neme ljepšeg nego kad zimi gore padne snijeg, a dole je lijepo vrijeme...

sjekira
27.04.2007., 13:50
Par pitanja:

Prigorci su ovi juzno od Sljemena, suprotno od Zagoraca, right? Pretpostavljam da je to neka stara podela, pre nego sto se Zagreb ovako rasirio...

Prigorci, Zagorci, podjela je stara, ali probaj Prigorcu reć da je Zagorac:zubo: .

Toranj je visok 170 metara...

balkanski pastuh
27.04.2007., 13:54
daj ljudi ne mogu se zagreb i beograd usporedjivati!!

beograd je veci i povrsinomi brojem stanovnika.....

beograd je manji povrsinom, i to uduplo.

Scotsman
27.04.2007., 13:54
Sad klikni na tu kartu, pa pogledaj ove obronke Sljemena. NA karti se ne vide naselja, normalno, ali...

E na tim obroncima je negdje trećina Zagreba. Zamisli koja je to blagodat. Živiš na obroncima planine, okružen šumom, a pogled ti puca na milijunski grad. Nažalost dio ih je postao prenatrpan, ali još uvijek imaš friški zrak, pa čak i malo drugačiju klimu nego dolje...

A iz cijelog grad imaš pogled na Sljeme, neme ljepšeg nego kad zimi gore padne snijeg, a dole je lijepo vrijeme...

Evo ima jedna ovakva karta gdje se malo bolje vide podsljemenska naselja. Mada je karta malo starija, vidim po nekim mjestima u gradu da ih na karti nema a postoje već bar 5 godina.

Zagreb (http://img407.imageshack.us/img407/1213/zagreb3dba3.jpg)

mano_a_mano
27.04.2007., 13:57
Par pitanja:

mi zagrepčani bi bili prigorci po prirodi stvari:D medvednica je okosnica oko koje se daju ti nazivi zagorci i prigorci;) a ja sad palim, odoh slikat malo grad.

sjekira
Evo ima jedna ovakva karta gdje se malo bolje vide podsljemenska naselja. Mada je karta malo starija, vidim po nekim mjestima u gradu da ih na karti nema a postoje već bar 5 godina.

Zagreb (http://img407.imageshack.us/img407/1213/zagreb3dba3.jpg)

Klačko, gledaj i plači što se nisi rodio 400 km zapadnije :rofl:

Klačko

Prejebeno, slazem se... To su fazon burzujski krajevi, jel' da? Pantovcak, rezidencije, tako nesto, objasni.

Imas nesto slicno i u Bg, doduse ne radi se o istim altitudama a i povrsinski je verovatno manje nego kod vas (Topcidersko brdo tj. Dedinje i Senjak, delovi Banovog brda, Kosutnjak).

Slab sam sa linkovima, pokusavam da nadjem reljefnu kartu Beograda, najblize sto sam nasao je ova za celu Srbiju (http://images4.fotopic.net/?iid=ymugp8&noresize=1&nostamp=1&quality=70) ali eto tu se vidi konfiguracija terena oko Beograda, Avala i Kosmaj...

sjekira
27.04.2007., 13:58

Dobro, činjenica da administrativni Beograd ima manju površinu nego Zagreb ne znači da je u stvarnosti tako... Nije to baš tako jednostavno...

mano_a_mano
27.04.2007., 13:58

pa kad pola medvednice ulazi u sastav grada, al opet grad je i više nego prenaseljen posebno trešnjevka, to je nešto strašno.

d@d@
27.04.2007., 13:59
Par pitanja:

E to s prigorcima je komplicirano, ima više prigorja: Jaskansko prigorje i polje, Samoborsko prigorje i polje, Zaprešićko prigorje i polje, Zagrebačko polje, Zelinsko prigorje i polje, Sesvetsko prigorje i polje

i ja u sve ove godine nisam naučila razlikovat koji se zovu prigorcima a koji ne, s tim oprezno tek kad oni kažu da su prigorci onda su prigorci. :D

mano_a_mano
27.04.2007., 14:01
Prejebeno, slazem se... To su fazon burzujski krajevi, jel' da? Pantovcak, rezidencije, tako nesto, objasni.

Imas nesto slicno i u Bg, doduse ne radi se o istim altitudama a i povrsinski je verovatno manje nego kod vas (Topcidersko brdo tj. Dedinje i Senjak, delovi Banovog brda, Kosutnjak).

Slab sam sa linkovima, pokusavam da nadjem reljefnu kartu Beograda, najblize sto sam nasao je ova za celu Srbiju (http://images4.fotopic.net/?iid=ymugp8&noresize=1&nostamp=1&quality=70) ali eto tu se vidi konfiguracija terena oko Beograda, Avala i Kosmaj...

da, to ti dođe tu negdje. uglavnom rezidencijalna naselja, pantovčak, šestine, remete, maksimir, jelenovac itd.

Klačko
27.04.2007., 14:02
E to s prigorcima je komplicirano, ima više prigorja: Jaskansko prigorje i polje, Samoborsko prigorje i polje, Zaprešićko prigorje i polje, Zagrebačko polje, Zelinsko prigorje i polje, Sesvetsko prigorje i polje

i ja u sve ove godine nisam naučila razlikovat koji se zovu prigorcima a koji ne, s tim oprezno tek kad oni kažu da su prigorci onda su prigorci. :D

Sta, je li jaci trip ako si Prigorac? Sta Zagorci sluze za viceve, ne razumem:confused:

balkanski pastuh
27.04.2007., 14:02
Dobro, činjenica da administrativni Beograd ima manju površinu nego Zagreb ne znači da je u stvarnosti tako... Nije to baš tako jednostavno...

POVRSINOM je zagreb duplo veci, pa jebote od dubrave do spanskog ima preko 20km :eek: , ali to ne znaci da su svi djelovi jednako napuceni....

ali zato je bg za 400 000 ljudi veci grad...

pa to su kristalno jasni podatci, o tome se nema sta raspravljati!

Klačko
27.04.2007., 14:04

Ej bre covece, preterao si... Nikad nisam bio u Zagrebu, ali svi koji su bili kazu da je grad znatno manji od Beograda, pricamo o urbanom jezgru, ne o administrativnim granicama. A i po ovim slikama to je ocigledno...

mano_a_mano
27.04.2007., 14:06
Sta, je li jaci trip ako si Prigorac? Sta Zagorci sluze za viceve, ne razumem:confused:

pa i ne baš:D a što ja znam, pijanci jedni i drugi:rofl: razlika je u nijansama, i govoru, ali te razlike su samo njima vidljive.

zgubydan
ne znam odkud im onih 973.000 za 2005.?:misli:

Zagreb:
STANOVNIŠTVO - 2005. (procjena) broj stanovnika 783 500
i taj broj stagnira.

http://www.zagreb.hr/zgstat/_1_homeFrame.html

Klačko
Klačko, gledaj i plači što se nisi rodio 400 km zapadnije :rofl:

Ma Sjekira brate, dzabe mi pricas, ja sam ti jedan ponosni Srbin (Srbenda sto se kaze;)) i Beogradjanin, tako da mi je Beograd n.1 kao i tebi Zagreb... Nego, pusti to, klinacki je...

d@d@
27.04.2007., 14:07

Ne, oni koji su prigorci su na to ponosni, ali oni koji nisu se uvrijede ako fulaš. Na primjer ja sam iz plemenite općine Turopoljske i kak bi to bilo da meni kažeš da sam prigorka. :D (kaj ja tebi izgledam ko da moje kokoši pasu pod ručnom)

mano_a_mano
27.04.2007., 14:07
Ej bre covece, preterao si... Nikad nisam bio u Zagrebu, ali svi koji su bili kazu da je grad znatno manji od Beograda, pricamo o urbanom jezgru, ne o asministrativnim granicama. A i po ovim slikama to je ocigledno...

a čuj, zagreb nema neurbanih cjelina. ralika je npr. u novom zagrebu i beogradu. novi beograd je stješnjen, a novi zagreb je otišao baš u širinu.

balkanski pastuh
27.04.2007., 14:13
Ej bre covece, preterao si... Nikad nisam bio u Zagrebu, ali svi koji su bili kazu da je grad znatno manji od Beograda, pricamo o urbanom jezgru, ne o asministrativnim granicama. A i po ovim slikama to je ocigledno...

pa covjece, ja ni ne govorim o metropolitanskom okruzenju!!!

ja govorim o gradu kao takvome, od kvarta do kvarta, bez ostalih prigratskih naselja, bez ostalih sela u okolici....

i po tome je zg veci od beograda, pa napisao sam gore tocne podatke, jasni su ko dan...

to jel novi zagreb ima 100 000 ljudi a beograd 300 000 je sasvim druga prica koja NEMA VEZE s povrsinom....

i ja sam bio u beogradu i uistinu se setnjom moze cijeli grad obici, dok u zg ako oces s istoka na zapad doci pjeske, racunaj koliko ti treba za preko 20km...

mano_a_mano
27.04.2007., 14:16
Zagreb:
STANOVNIŠTVO - 2005. (procjena) broj stanovnika 783 500
i taj broj stagnira.

http://www.zagreb.hr/zgstat/_1_homeFrame.html

973.667 (2005.), Procjena za 2007. je 1,000.000 (1.300.000 metropolitansko područje)

ovako stoji na wikipediji, koja se poziva na policiju:confused: znam da to ne može biti točno (s obzirom da je 2001. imao 779.000), ali pitanje je jel sesvete ulaze u tih 780.000 ili ne, i koja to naselja još ne ulaze, a koja su već odavno dio grada.

sjekira
27.04.2007., 14:18
Ma Sjekira brate, dzabe mi pricas, ja sam ti jedan ponosni Srbin (Srbenda sto se kaze;)) i Beogradjanin, tako da mi je Beograd n.1 kao i tebi Zagreb... Nego, pusti to, klinacki je...

Ma dobro, lijepo je bit patriot i lokalpatriot, znam ja kako je.

Ajmo još malo na udaljenost, geografiju i položaj.

Dakle, da zanemarimo sad hale loigističkih centara i uzmemo da Klačko hoće trebu odvest malo do Londona, Pariza, Rima, Firenze, Barcelone... Dakle, ono, zapada, onog čemu smo svi težili i težimo...

Autom će mu trebat 390 km više nego nekom malom Purgeru s istim namjerama:
http://routeplanner.rac.co.uk//showrouting.php?map24_sid=l.GPDzIt7epDfoLZscBpk5kK fYaTknrEUco/PpLhZZR1NrsYKvYCJmMshImWwRtvXf1DsXinqh/h6N7b1r/Wdg&t=9a10167602bff9e1f9b763da5ef9fc82

Avionom? Zagreb ima više low costova, a da ne govorimo da ih u blizini imaju Maribor, Ljubljana, Rijeka, Pula, Trst, Venecija, Graz, Klagenfurt itd, itd... Znači iz Zagreba ili na sat, dva od Zagreba imaš low cost vezu za 50- 100 eura za bilo koji grad u Europi, što mi i rado koristimo...

http://www.flycheapo.com/flights/zagreb

http://www.flycheapo.com/flights/belgrade

Klačko
27.04.2007., 14:27
Evo presli smo na povrsinu, moze, moze...

Ovo sto Dudu uporedjuje povrsinski Novi Beograd i Novi Zagreb je neuporedivo jer po slici Zagreba iz vazduha (http://img407.imageshack.us/img407/1213/zagreb3dba3.jpg), jasno mogu da vidim da je Novi Beograd mnooogo siri. Novi Beograd ako racunas centralni deo NBG, Savske blokove, Bezanijsku kosu je ogroman. Dodaj tome i Zemun, jer je skroz spojen sa NBG (pre 20-30 godina jos) tj. nema nikakvog "praznog hoda". Evo linka (nije neki, jer se ne vidi 2/3 Novog Beograda, samo Zemun na prve 3 slike i Savski blokovi na petoj):

http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=11740436&postcount=73

Jos par slika NBG-a cisto da se stekne orjentacija (ovog puta delovi centralnog Novog Beograda, oko "Arene" i sl.):

http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=11793479&postcount=79

Uostalom, nije Zagreb preko sveta, ljudi odavde idu, slusam njihove utiske. Ne samo to, za vreme SFRJ se islo tamo sto poslovno sto ovako... Znam price caleta i ostalih, da je jednostavno neuporedivo velicinski tj. povrsinski.

Dalje, sto kaze Balkanski da se Beograd moze prepesaciti, pa to je:rofl: Evo bas sinoc sam se sa Vidikovca vracao kuci, trebalo mi je kolima skoro pola sata, a pricamo o relaciji koja nije s kraja na kraj grada, nego varijanta iz jednog dela grada u centar... Da ne govorimo da ti, recimo, od Zemuna (zapad) do Karaburme ili Mirijeva (istok) koje su neki rubni delovi gradskog jezgra treba bar 40 minuta i to da nema nikakvog zastoja. Ogromne su razdaljine, da prepesacis samo "straftu" (potes Knez Mihajlova-Terazije-Kralja Milana-Slavija-Hram Sv. Save) treba ti 30-45 minuta brzog hoda...

Klačko
27.04.2007., 14:35
973.667 (2005.), Procjena za 2007. je 1,000.000 (1.300.000 metropolitansko područje)

ovako stoji na wikipediji, koja se poziva na policiju:confused: znam da to ne može biti točno (s obzirom da je 2001. imao 779.000), ali pitanje je jel sesvete ulaze u tih 780.000 ili ne, i koja to naselja još ne ulaze, a koja su već odavno dio grada.

Dudu, iskuliraj stanovnistvo, bice vremena. Thnx!

Klačko
27.04.2007., 14:43
Ma dobro, lijepo je bit patriot i lokalpatriot, znam ja kako je.

Ajmo još malo na udaljenost, geografiju i položaj.

Dakle, da zanemarimo sad hale loigističkih centara i uzmemo da Klačko hoće trebu odvest malo do Londona, Pariza, Rima, Firenze, Barcelone... Dakle, ono, zapada, onog čemu smo svi težili i težimo...

Autom će mu trebat 390 km više nego nekom malom Purgeru s istim namjerama:
http://routeplanner.rac.co.uk//showrouting.php?map24_sid=l.GPDzIt7epDfoLZscBpk5kK fYaTknrEUco/PpLhZZR1NrsYKvYCJmMshImWwRtvXf1DsXinqh/h6N7b1r/Wdg&t=9a10167602bff9e1f9b763da5ef9fc82

Avionom? Zagreb ima više low costova, a da ne govorimo da ih u blizini imaju Maribor, Ljubljana, Rijeka, Pula, Trst, Venecija, Graz, Klagenfurt itd, itd... Znači iz Zagreba ili na sat, dva od Zagreba imaš low cost vezu za 50- 100 eura za bilo koji grad u Europi, što mi i rado koristimo...

http://www.flycheapo.com/flights/zagreb

http://www.flycheapo.com/flights/belgrade

Sto se tice blizine Evropi (i to onoj pravoj, zapadnoj;)), to je jasno kao dan. Zagreb, bez dileme. Nema tu mesta polemici, Italija i Austrija su vam na nekih sat-sat i po voznje, samo ta cinjenica dovoljno govori o svemu... Takodje, Alpi blizu, Mare Adriatico takodje - nesumnjiva prednost na strani Zagreba. I to nije sitnica, nego bas krupna stvar: ljudi na zapadu (posebno u Americi) se zbog takvih stvari (blizine planina i toplog mora) sele iz jednog mesta u drugo.

A za avione cu ti ispricati kad bude vreme, veruj mi da ne znas pravo stanje stvari (sto se tice Beograda)...

sjekira
27.04.2007., 15:06
Ajde o avionima, pa bar ste se vi Delije naletile kad je Džaja plaćao :D

Ja sam namjerno pričao o low costu, i stvarno imaš na sat i pol od Zagreba i u Zagrebu sve što ti treba.

Ryanair, Easyjet, Wizzair, Germanwings... Kaj god hoćeš... I s jednim presjedanjem možeš ić u doslovce bilo koji grad u Europi...

Koliko vidim i puno bogatije nacije lete skoro samo s low costom, jedino neki biznismeni i guzonje idu normalnim kompanijama, tako da se nadam da nećeš stavit da imate Jat, Lufthansu ili Croatia Airlines ;)

mano_a_mano
27.04.2007., 17:27
ovo o novom beogradu i novom zagrebu ne treba shvatiti predoslovno, što sam napisao, jer odukd bih ja znao kolke je točno veličine novi beograd. međutim, da je novi zagreb srazmjerno veći u odnosu na broj stanovnika, to je isto svakome jasno. novi beograd (bar sam ga ja tako doživio) je pravi commie blok u kojem se malo išlo prema tome da bude po mjeri čovjeka. nije ni novi zagreb bajan, ali ima ogromne zelene površine, neusporedivo veće nego u bilo kojem drugom dijelu zagreba.

zašto ispada da je zagreb veći? njemu je sa sjeverne strane onemogućeno širenje, a nije se puno ni prema jugu širio, stoga je glavni pravac širenja bio istok-zapad (longitudinalno), dok se beograd širio koncentrično, jer prirodnih prepreka nema. to je cijela mudrolija oko ove priče.

tomy108
27.04.2007., 18:00
Zagreb - Snježna kraljica
Prosječna neto plaća 5300kn (cca 715-720 Eura)

balkanski pastuh
27.04.2007., 18:06
E
Dalje, sto kaze Balkanski da se Beograd moze prepesaciti, pa to je:rofl: Evo bas sinoc sam se sa Vidikovca vracao kuci, trebalo mi je kolima skoro pola sata, a pricamo o relaciji koja nije s kraja na kraj grada, nego varijanta iz jednog dela grada u centar... Da ne govorimo da ti, recimo, od Zemuna (zapad) do Karaburme ili Mirijeva (istok) koje su neki rubni delovi gradskog jezgra treba bar 40 minuta i to da nema nikakvog zastoja. Ogromne su razdaljine, da prepesacis samo "straftu" (potes Knez Mihajlova-Terazije-Kralja Milana-Slavija-Hram Sv. Save) treba ti 30-45 minuta brzog hoda...

oprosti, sada mi je pala jebena ideja koja ce ti dati brojne odgovore...

jel imas program GOOGLE EARTH, e pa ako ga nemas, skini ga obavezno... imas odlicnu opciju koja se zove RAVNALO te perfektno tocno mjeri zracnu udaljenost...., mozes perfektno vifjeti i geometriju grada te kako je sto gradjeno...

usporedi centar zagreba s centrom beograda.... 90% vaseg grada je nacickano ko zagrebacka dubrava, a svi znamo sta je to....

u svakom slucaju, skini program.... :cerek:

boky majstor
27.04.2007., 19:18
Ljudi, nemojte sad ta uopstena poredjenja, molim vas (eto vam tema "Zagreb-Beograd" pa tamo to pisite, ovo je drugaciji topic!). Pricamo o konkretnim stvarima uporedjujuci ih u oba grada...

Ja sam ti na jednoj od početnih stanica napisao analizu na temu obrazovanje sa argumentima i tražio isti takav odgovor i napomenuo da ne uopčavate što upravo u nedostatku argumenata radiš ti. Budući da nisam dobio nikakav odgovor uklopio sam se u diskusiju koja je potkrepljena subjektivnim osječajima tko je bolji i ljepši. molim te da bar pročitaš pa makar odgovoriš da je glupo ili si na te sve podatke ostao bez teksta

mano_a_mano
28.04.2007., 10:30

jel imas program GOOGLE EARTH, e pa ako ga nemas, skini ga obavezno... imas odlicnu opciju koja se zove RAVNALO te perfektno tocno mjeri zracnu udaljenost...., mozes perfektno vifjeti i geometriju grada te kako je sto gradjeno...

usporedi centar zagreba s centrom beograda.... 90% vaseg grada je nacickano ko zagrebacka dubrava, a svi znamo sta je to....

netko je to već stavio na onu temu zg-bg, ali bog će ti sad to pronaći:rolleyes:

mdirto
28.04.2007., 15:07
Zagreb kroz povijest prati sreca,dok Beograd ima jako losu karmu kao uostalom i cijela Srbija.Zagreb nikada nisu osvojili Turci,na Zagreb u drugom svjetskom ratu nije pala niti jedna granata,dok je Beograd bio porusen.Beograd je isto tako stradao i 1999. godine i jos uvijek nosi odvratne oziljke u svojoj jezgri.

U Zagrebu su ljudi kulturniji,mirniji i povuceniji a meni vise pase takva klima,dok su u Beogradu mozda otvoreniji,znaju se bolje zabavljati,ali su i nekulturniji i raspusteniji.Pod raspustenim smatram jednu nijansu koju posjetitelji iz Srbije nece moci razumjeti i detektirati na pripadnicima svog naroda,jer treba biti odmaknut od "biti" da bi se ona mogla secirati.

Beogradska stvarnost sastoji se od vjecnih nemira i sukoba,sukobi sa policijom citavo proslo desetljece,razni burni mitinzi nabijeni smijesnim ratnickim emocijama koji se prenose na televizijama,povijesne istine i pravde koje se prodaju gladnim biracima gluposcu obogacenim,paljenje vaseg parlamenta.Neposluh lebdi nad tim gradom kao i neka vrsta anarhije koja ne omogucava sigurnost i poredak kojeg cijenim u mom Zagrebu.Evo samo jedan primjer,vase vlasti i nakon sto su donijele zakon ne mogu pogasiti sve piratske radio-postaje,svatko radi sto i kako zeli.

Da ne pricam o tome kako se u tom gradu nastavio niz srpskih ubojstava,od vasih srednjovjekovnih vladara,do cara Franc Ferdinand,poznatih novinara i kolumnista,politicara,do na kraju Zorana Djindjica koje se dogodilo upravo u Beogradu.

Oprosti,ali ja u takvom gradu i medju takvim ljudima (cast iznimkama) nikada ne bih htio zivjeti....

andjelika
28.04.2007., 16:52
Oprosti,ali ja u takvom gradu i medju takvim ljudima (cast iznimkama) nikada ne bih htio zivjeti....

Zato Beogradu i fale kulturni i neraspusni ljudi :rofl:
Da ti drustvo u Beogradu slusa klasicnu muziku i da te je odvelo na provod na neki koncert ili operu, ili u pozoriste, ne bi tako mislio. Ali posto ti ides na takva mesta gde su nekulturni ljudi, onda ces se tako i provesti. Sve zavisi sa kim se druzis i gde ides, ljudima generalno nigde ne fali nista, stvar je u tome da pojedinci stvaraju sliku o kolektivu. I predrasude.

Klačko,
u potpisu ti nije dobro ime kluba na ruskom,treba Красная Звезда,oblik Красный je za muski rod, a zvezda je imenica zenskog roda.

boky majstor
28.04.2007., 21:19
Zagreb kroz povijest prati sreca,dok Beograd ima jako losu karmu kao uostalom i cijela Srbija.Zagreb nikada nisu osvojili Turci,na Zagreb u drugom svjetskom ratu nije pala niti jedna granata,dok je Beograd bio porusen.Beograd je isto tako stradao i 1999. godine i jos uvijek nosi odvratne oziljke u svojoj jezgri.

U Zagrebu su ljudi kulturniji,mirniji i povuceniji a meni vise pase takva klima,dok su u Beogradu mozda otvoreniji,znaju se bolje zabavljati,ali su i nekulturniji i raspusteniji.Pod raspustenim smatram jednu nijansu koju posjetitelji iz Srbije nece moci razumjeti i detektirati na pripadnicima svog naroda,jer treba biti odmaknut od "biti" da bi se ona mogla secirati.

Beogradska stvarnost sastoji se od vjecnih nemira i sukoba,sukobi sa policijom citavo proslo desetljece,razni burni mitinzi nabijeni smijesnim ratnickim emocijama koji se prenose na televizijama,povijesne istine i pravde koje se prodaju gladnim biracima gluposcu obogacenim,paljenje vaseg parlamenta.Neposluh lebdi nad tim gradom kao i neka vrsta anarhije koja ne omogucava sigurnost i poredak kojeg cijenim u mom Zagrebu.Evo samo jedan primjer,vase vlasti i nakon sto su donijele zakon ne mogu pogasiti sve piratske radio-postaje,svatko radi sto i kako zeli.

Da ne pricam o tome kako se u tom gradu nastavio niz srpskih ubojstava,od vasih srednjovjekovnih vladara,do cara Franc Ferdinand,poznatih novinara i kolumnista,politicara,do na kraju Zorana Djindjica koje se dogodilo upravo u Beogradu.

Bravo majstore. Pravi zagrebčanac

mano_a_mano
30.04.2007., 17:01
ZAGREB: UNATOČ BOGATOM PRORAČUNU, INVESTICIJE ZAPINJU

Priča o tri glavna grada

Usporedili smo funkcioniranje metropola Hrvatske, BiH i Srbije: kako se financiraju, kako troše, kako investiraju, kako se krpaju...

Zagreb u svom dvojakom statusu županije i grada ima proračun od 6,5 milijardi kuna (oko 878 milijuna eura), što je lani bilo jednako iznosu kojim raspolažu svi ostali gradovi u Hrvatskoj, te jedna trećina od ukupno 19 milijardi kuna s kojima su lani raspolagale sve županije, gradovi i općine. Službeni popis stanovništva iz 2001. godine kaže da glavni grad Hrvatske ima nešto manje od 800.000 stanovnika, ali nešto svježije procjene policije kažu kako se ta brojka kreće oko milijun stanovnika. Po službenom popisu, na svakog stanovnika godišnje otpada 8125 kuna ili 1098 eura. Zagreb je grad koji se vjerojatno najbrže razvija i gradi u okviru cijele Hrvatske. Primjerice, lani je procjena vrijednosti ulaganja prema izdanim građevinskim dozvolama iznosila 6,4 milijarde kuna što je otprilike četvrtina vrijednosti radova u svim ostalim županijama. Naravno, ta vrijednost nije postignuta samo ulaganjima iz gradskog proračuna nego je većinom nose privatni investitori zbog velikog buma u izgradnji stanova i poslovnih prostora. Lani je primjerice vrijednost ulaganja u stanove u Zagrebu iznosila oko četiri milijarde kuna ili više od pola milijarde eura. Gradska uprava prosječno raspolaže iznosima između milijardu i milijardu i pol kuna za izgradnju komunalne i prometne infrastrukture, ali su lani uložili u kapitalne objekte oko dvije milijarde kuna i time potrošili većinu ovogodišnjeg novca predviđenog za ulaganja. Zagrebački proračun se usto ove godine zadržao na istoj razini kao i lani iako je prethodnih godina rastao za najmanje sedam posto. Razlog prve stagnacije u posljednjih deset godina je u izmjenama zakona kojima su jedinicama lokalne samouprave oduzeti prihodi od poreza na dobit. Točnije, 1,7 milijardi kuna planiranih ove godine umjesto u zagrebačkom proračunu završit će u državnom. Porezi općenito čine 70 posto prihoda zagrebačkog proračuna i zato je gubitak poreza na dobit značio veliki udar. S druge strane, upravo zbog velike koncentracije gospodarstva Zagreb će vjerojatno prebroditi krizu jer mu je ostavljen dodatni porez na dohodak. Zaposleni u Zagrebu u prosjeku imaju do 10 posto veću plaću od ostatka Hrvatske u kojoj ona iznosi oko 600 eura, ali zato plaćaju i najveći prirez od 18 posto.
Osim poreza, druga najvažnija stavka prihoda zagrebačkog proračuna je komunalni doprinos i naknade za komunalije koje se prikupe u iznosu od 100 milijuna eura. Njih plaćaju investitori pri gradnji, pa veliki građevni procvat po toj osnovi donosi i velike prihode. No oni su i dvosjekli mač jer su sredstva namjenska i grad za te novce ima obvezu napraviti ceste i ostalu komunalnu infrastrukturu ulagaču. Zagrebu će nakon konstantnog rasta ovo biti najteža godina jer mora izgraditi davno obećane ceste, mostove, a više od milijardu kuna potrebno je za dvorane za Svjetsko rukometno prvenstvo i popratnu infrastrukturu. Zagreb je zato odlučio odgađati plaćanja i prebaciti 1,3 milijarde kuna na svoj holding trgovačkih društava koji broji 27 članica i raspolaže vrijednom imovinom. Holding će se zadužiti za investicije, pokrenuo je i gradnju jeftinijih stanova kako bi se srušile prosječne cijene kvadrata stana u Zagrebu više od 2000 eura po četvornome metru, mora obnoviti kompletnu vodoopskrbnu infrastrukturu, sufinancirati gradnju dvorana i dr. Svi veliki planovi poput gradnje podzemno nadzemnog željezničkog sustava, obilaznice ispod Medvednice, tunela kroz Sljeme i izdizanje željezničke pruge odgođeni su najranije do 2010. godine. Ako želi pokriti novonastale rupe u proračunu, Zagreb će morati povećati neporezne prihode prvenstveno boljim upravljanjem svojim poslovnim prostorima, stanovima i zemljištem, ali to je mnogo teže učiniti nego reći, pa je gradska uprava pribjegla lakšem modelu - dizanjem cijena komunalija. Zbog toga je život poskupio 15 posto. Sindikati tvrde da četveročlanoj obitelji treba 5872 kune ili 793 eura mjesečno, a za podstanare 7682 kune ili 1038 eura.

Beograd: Srbija u malom

U Beogradu s milijun i 650.000 stanovnika živi 19,5 posto ukupnog stanovništva Srbije. U svim drugim parametrima glavni grad se još više izdvaja od državnog prosjeka. Čak 80 posto parlamentarnih zastupnika boravi u Beogradu. Za razliku od Beograda u kojemu privreda čini 61 posto ukupnog republičkog gospodarstva, jugoistočni dio Srbije sve više zaostaje, što povećava pritisak na glavni grad. Beograd ostvaruje 68 posto državnih prihoda, a u njemu radi 32 posto od ukupnog broja stanovnika Srbije koji imaju stalni posao. Beogradsko gospodarstvo ostvaruje 69 posto od ukupne dobiti u republici, a prosjek primanja veći je 90 posto u odnosu na ostale gradove. Zbog velikog pritiska novopridošlica Beogradu nedostaje oko 200.000 stanova. Zbog toga su cijene stanova i poslovnog prostora čak i do pet puta veće nego u unutrašnjosti zemlje. Na najatraktivnim lokacijama poput Dedinja, te u središtu Novog Beograda u koji su se preselile gotovo sve banke i druge financijske institucije i podignuti najveći trgovački centri cijena četvornog metra stana kreće se oko tri tisuće eura, a na periferiji udaljenoj 15-ak kilometara od središta grada cijena je ispod tisuću eura. Pored stanova u Beogradu najviše se gradi poslovnih prostora i infrastrukturnih objekata. Trenutno je Novi Beograd najveće gradilište, a urbanisti predviđaju da u njemu za tri godine više neće biti prostora za novu gradnju tako da se razmišlja o izgradnji "trećeg" Beograda na lijevoj obali Dunava. Zbog toga su već napravljeni planovi o izgradnji dva mosta. Jedan preko Dunava, a drugi preko Save. Najveće je ulaganje u izgradnji zaobilaznice oko Beograda, koja treba rasteretiti promet na sadašnjem dijelu autoceste koji prolazi kroz glavni grad. Izgradnja zaobilaznice, čija izgradnja se planira do 1020. godine, stajat će 317 milijuna eura. Za jesen je predviđena temeljna rekonstrukcija mosta Gazela, sastavnog dijela autoceste preko kojega dnevno prođe 160.000 vozila. Njegova rekonstrukcija trajat će 18 mjeseci. Zbog nedostatka vlastitih sredstava Beograd je prisiljen uzimati inozemne kredite. Beogradu je za izgradnju svih potrebnih objekata neophodno najmanje osam milijardi eura. Za izgradnju infrastrukture Beograd je 2000. godine raspolagao s 10 milijuna, a 2007. godine sa 140 milijuna eura. Prošlogodišnji proračun Beograda iznosio je 560 milijuna eura (339,9 eura po glavi stanovnika). Beograd još nema proračun za 2007. godinu tako da je potrošnja na prošlogodišnjoj razini. Od veljače cijene komunalnih usluga povećane su za 25%, čime je Beograd probio dopuštenu granicu o povećanju cijena za 9%. Za stan od 60 četvornih metara cijena daljinskog grijanja iznosi 28,68 eura, voda 10,9 eura, nadokanda za građevinsko zemljište 1,1 euro, za ekološku zaštitu 0,41, a cijena jednog kilovatsata 4 eurocenta.

Sarajevo: Buđenje iz mrtvih

Planirani prihodi proračuna grada Sarajeva u 2007. godini su 6,59 milijuna eura. U tekuće rezerve proračuna izdvojit će se 62.000 eura što je 0,95 posto ukupnog proračuna. Grad Sarajevo čine četiri općine: Stari Grad, Centar, Novo Sarajevo i Novi Grad, a uz grad kao jedinicu lokalne samouprave s općinama Ilidža, Vogošća, Ilijaš, Hadžići i Trnovo čini Kanton Sarajevo. Prema Daytonskom sporazumu, 56,2 posto teritorija prijeratnih sarajevskih općina ušlo je u Federaciju BiH. Na tom području živjelo je 98,5 posto prijeratnog stanovništva. Republici Srpskoj pripalo je 43,8 posto teritorija prijeratnog Sarajeva i svega 1,5 posto stanovništva. Prema procjenama, u Sarajevu sada živi nešto više od 300.000 stanovnika. Prijeratnog stanovništva je nešto malo iznad dvije trećine, a ostatak su doseljenici. U poslijeratnom Sarajevu više je starijeg stanovništva nego prije rata. Institucionalni problemi Sarajeva neriješeni su odnosi gradskih institucija i kantona te status grada Sarajeva kao glavnog grada BiH. Najveći investicijski projekt u glavnom gradu BiH je izgradnja sarajevske obilaznice koja se financira kreditom Svjetske banke od 70 milijuna eura. Sarajevska obilaznica bit će dio buduće autoceste na koridoru Vc u dužini od 5,7 km. Ostali veći investicijski projekti su izgradnja Importanne centra u vrijednosti nešto višoj od 60 milijuna eura. Raiffeisen banka BiH odobrila je prvi dio kredita za tu investiciju u iznosu od 10 milijuna eura. Osim toga, gradi se i poslovni centar Bosnia Bank International na mjestu prijeratne robne kuće Sarajka i Avaz Twist Towera na Marin dvoru. U sadašnjem sarajevskom gospodarstvu trgovina čini 47 posto djelatnosti, industrijska proizvodnja 15 posto, promet i veze 14, a financijske usluge i građevinarstvo 30 posto. Trgovina zapošljava 20 posto radnika, industrija 19 posto. Grad Sarajevo ima izrazito negativnu vanjsku trgovinu jer je njegov izvoz 330 milijuna eura (izvoz Federacije je 1,85 milijardi eura, a BiH 2,7 milijardi eura), a uvoz 1,44 milijarde eura. Zaposlenost u Sarajevu znatno je niža u odnosu na prijeratnu. Zaposlenih je svega 71.000, od čega 70 posto u gospodarstvu. Sarajevo sada ostvaruje trećinu prijeratne industrijske proizvodnje, ima 30 posto zaposenih u odnosu na prijeratno razdoblje, a robna razmjena s inozemstvom tek je petina one prije rata. Najveći izvoznici iz Sarajeva su Volkswagen Vogošća, Elektroprivreda BiH, Tvornica namještaja Standard, SM BH, Bosnalijek, Meltal, Fogs, Robot i Telma. Najveći uvoznici su opet Volkswagen, Energoinvest, Holdina, Orbico, Energopetrol, Petrol BH Oil Co, Podravka BiH, Gorenje commerce i Lura. Vrlo je često izražavanje nezadovoljstva iz drugih dijelova BiH zbog toga što je Sarajevo priskrbilo uvoznički monopol za ostale dijelove zemlje, monopol na proizvodnju cigareta, piva, bezalkoholnih pića.

http://www.poslovni.hr/Content/Article.aspx?id=39665

Sajuuk
01.05.2007., 00:28
Po ovom gore vidi se da je Beograd preveliki grad za Srbiju i da je zemlja izrazito centralizirana. To može završit samo na dva načina.

1) otrježnjenje centralističkih mozgova, decentralizacija zemlje i gubitak stanovništva koje će iz Beograda odselit u druge gospodarski privlačne krajeve i tako malo oživjeti državu, posljedično Beograd gubi na demografskoj i gospodarskoj snazi ali sve bre za otadžbinu jer i dalje ostaje veliki i gospodarski najjači srpski grad

2) rast grada do nekoliko milijuna stanovnika, centralizacija dovedena do savršenstva. Rezultat - superjaki grad okružen polumrtvom državom u gospodarskoj i demografskoj agoniji što je uvod u nacionalnu kataklizmu.

Kako sada stvari stoje ovo zadnje je vrlo izgledno jer je centralizacija oduvijek bila u duhu srpske politike.

balkanski pastuh
01.05.2007., 10:04
2) rast grada do nekoliko milijuna stanovnika, centralizacija dovedena do savršenstva. Rezultat - superjaki grad okružen polumrtvom državom u gospodarskoj i demografskoj agoniji što je uvod u nacionalnu kataklizmu.

to nije moguce buduci da je ekonomska slika beograda, blagoreceno- katastrofa a srbije jos gora.... od dvije kruske se ne moze stvoriti lubenica... sumnjam da ce beograd jos vise rasti jer je dosegao svoj maksimum u poratnim godinama s doseljavanjem kineza i izbjeglica, to su statisticki podaci....

Klačko
03.05.2007., 09:51

Ma znam, imam ga na kompu, samo se nisam setio. Hvala na podsecanju, anyways:top:

Bio sam prilicno restriktivan, pa sam obuhvatio samo gradsko jezgro tj. ono sto cini grad u pravom smislu te reci (znaci bez predgradja, prigradskih naselja i sl.):

istok (Mirijevo) - zapad (Galenika - deo Zemuna): 16.41 km

sever ("25. maj" na Dorcolu) - jug (Petlovo brdo) - 13.43 km

ukupno: 220.38 km²

Eto, ovo ti je otprilike "geometrija" gradskog jezgra Beograda tj. urbane celine (pod tim podrazumevam neprekinuti niz urbanih sredina - znaci, nije varijanta naselje pa poljana/suma od kilometra, pa opet naselje i sl.)...

Evo i par slika sto sam nasao na netu cisto da steknete dojam o velicini (slike postepeno idu od istoka ka zapadu - prva slika je krajnji istok grada tj. Mirijevo i Karaburma; doduse, na ovim slikama osim dela preko Save nisu prikazani ni delovi grada iza Topciderskog brda koji cine nekih 1/4 celog grada tj. Banovo Brdo, Vidikovac, Cerak, Zarkovo, Rakovica, Miljakovac, Banjica, itd.):

http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=10262636&postcount=38

sjekira
03.05.2007., 10:09
Ma znam, imam ga na kompu, samo se nisam setio. Hvala na podsecanju, anyways:top:

Bio sam prilicno restriktivan, pa sam obuhvatio samo gradsko jezgro tj. ono sto cini grad u pravom smislu te reci (znaci bez predgradja, prigradskih naselja i sl.):

istok (Mirijevo) - zapad (Galenika - deo Zemuna): 16.41 km

sever ("25. maj" na Dorcolu) - jug (Petlovo brdo) - 13.43 km

ukupno: 220.38 km?

Eto, ovo ti je otprilike "geometrija" gradskog jezgra Beograda tj. urbane celine (pod tim podrazumevam neprekinuti niz urabnih sredina - znaci, nije varijanta naselje pa poljana/suma od kilometra, pa opet naselje i sl.)...

Do sad se nisam miješao u ovu raspravu jer sam mislio da je nebitna, ali ako si dobro izmjerio Zagreb je istok - zapad dosta veći. A sjever -jug je tu negdje. Jednostavno se radi da je sjeverni dio Zagreba na brežuljcima i u šumama i četvrtina ili trećina Zagreba je dosta rijetko naseljena, i pruža visoku kvalitetu stanovanja, iako se tamo sada previše gradi.

Po Google Earth:
Istok - zapad, od Sesveta do Podsuseda ima 22 kilometra.
Sjever - jug, od Dugava do Markuševca ima 14 i pol km.

Klačko
03.05.2007., 10:10
Ja sam ti na jednoj od početnih stanica napisao analizu na temu obrazovanje sa argumentima i tražio isti takav odgovor i napomenuo da ne uopčavate što upravo u nedostatku argumenata radiš ti. Budući da nisam dobio nikakav odgovor uklopio sam se u diskusiju koja je potkrepljena subjektivnim osječajima tko je bolji i ljepši. molim te da bar pročitaš pa makar odgovoriš da je glupo ili si na te sve podatke ostao bez teksta

Hocu Boky, nemas frke, samo kad budemo naceli tu temu. Hvala na konstruktivnosti:top:

Klačko
03.05.2007., 10:11
Do sad se nisam miješao u ovu raspravu jer sam mislio da je nebitna, ali ako si dobro izmjerio Zagreb je istok - zapad dosta veći. A sjever -jug je tu negdje. Jednostavno se radi da je sjeverni dio Zagreba na brežuljcima i u šumama i četvrtina ili trećina Zagreba je dosta rijetko naseljena, i pruža visoku kvalitetu stanovanja, iako se tamo sada previše gradi.

Po Google Earth:
Istok - zapad, od Sesveta do Podsuseda ima 22 kilometra.
Sjever - jug, od Dugava do Markuševca ima 14 i pol km.

Je li to bas gradsko jezgro?

sjekira
03.05.2007., 10:15
Je li to bas gradsko jezgro?

Kaj znači jezgro?

To su sve gradska naselja, a ne neka satelitska. Dio su grada u svakom smislu.

Podsused sam uzeo kao krajnje i to je baš gradsko naselje, a ne Zaprešić koji je satelitsko. Dugave na jug, a ne Goricu koja je satelitsko... Sesvete jedino mogu bit diskutabilne, ali sam živio tamo u blizini, i to je isto sastavni dio grada. Neprekinuta cjelina s Dubravom...

Markuševac je na obrnocima Sljemena, kad bi išao zamišljenom linijom od Dugava kao najjužnijeg naselja prema sjeveru ispada 14 i pol km.

Beograd = nagruvana mahala :rofl:

Mojne se titlju :zubo:

Klačko
03.05.2007., 10:22
Kaj znači jezgro?

To su sve gradska naselja, a ne neka satelitska. Dio su grada u svakom smislu.

Podsused sam uzeo kao krajnje i to je baš gradsko naselje, a ne Zaprešić koji je satelitsko. Dugave na jug, a ne Goricu koja je satelitsko... Sesvete jedino mogu bit diskutabilne, ali sam živio tamo u blizini, i to je isto sastavni dio grada. Neprekinuta cjelina s Dubravom...

Markuševac je na obrnocima Sljemena, kad bi išao zamišljenom linijom od Dugava kao najjužnijeg naselja prema sjeveru ispada 14 i pol km.

Beograd = nagruvana mahala :rofl:

Mojne se titlju :zubo:

Ok, ali sad sam malo zbunjen:confused: Mislim, po ovom ocigledno ispada da je Zagreb veci, i to ne malo nego osetno (oko 320 km² naspram beogradskih 220 km²). Zbunjen sam zato sto svi koji su tamo bili prde da je grad znatno manji od Beograda (i to im je jedna od prvih stvari koje pomenu)... Vidim ja da to necu odgonetnuti dok to licno ne premerim onako in vivo...

Ali, sto kaze jedan od nasih "pametnih" sportskih komentatora: "Statistika je kao bikini: otkriva sve, a ne pokazuje nista";)

sjekira
03.05.2007., 10:31
Ok, ali sad sam malo zbunjen:confused: Mislim, po ovom ocigledno ispada da je Zagreb veci, i to ne malo nego osetno (oko 320 km? naspram beogradskih 220 km?). Zbunjen sam zato sto svi koji su tamo bili prde da je grad znatno manji od Beograda (i to im je jedna od prvih stvari koje pomenu)... Vidim ja da to necu odgonetnuti dok to licno ne premerim onako in vivo...

Ali, sto kaze jedan od nasih "pametnih" sportskih komentatora: "Statistika je kao bikini: otkriva sve, a ne pokazuje nista";)

Tako je, beogradskih milja i pol je jedino po čem je taj grad "veći" od Zagreba :D

A čuj, malo ljudi koji dođu u Zagreb uopće vide puno toga sjeverno od Katedrale, eventualno odu do Mirogoja. A ja ti kažem da je trećina ili četvrtina Zagreba zapravo na obroncima Sljemena. To nisu urbana naselja u smislu da imaju neboderčine i mamutice, ali su dio Zagreba puno dulje nego Novi Zagreb ili Špansko.

Isto tako je Zagreb zbog tog položaja između Sljemena i Save jako izdužen istok - zapad. Od Trga Bana Jelačića do Novog Zagreba zaista nema puno. Ali od Poduseda do Sesveta se imaš bogme kaj za vozit...

Klačko
03.05.2007., 10:41
A ja ti kažem da je trećina ili četvrtina Zagreba zapravo na obroncima Sljemena. To nisu urbana naselja u smislu da imaju neboderčine i mamutice, ali su dio Zagreba puno dulje nego Novi Zagreb ili Špansko.

Pa verovatno je kvaka u tome... Ljudi verovatno misle da tamo nema nista, suma i planina i to je to. Ustvari, kad se setim, slicna je varijanta i u Sijetlu: 2/3 grada je prakticno pod sumom i kad letis avionom pomislio bi kako je grad mali, a u principu ono sto se vidi je samo downtown, dok su rezidencijalne cetvrti pod dubokim zelenilom;)

sjekira
03.05.2007., 10:54
Pa verovatno je kvaka u tome... Ljudi verovatno misle da tamo nema nista, suma i planina i to je to. Ustvari, kad se setim, slicna je varijanta i u Sijetlu: 2/3 grada je prakticno pod sumom i kad letis avionom pomislio bi kako je grad mali, a u principu ono sto se vidi je samo downtown, dok su rezidencijalne cetvrti pod dubokim zelenilom;)

Imaš recimo Dubravkin put. To je šetalište u dolini između Gornjeg grada i Tuškanca. Strogi, strogi centar grada kad bi išao gledat lokaciju. Za minutu se popneš na breg i tamo je Gornji grad, Sabor i tako...
A kad se tamo šećeš misliš da si negdje u pizdi materini, na Plitvicama ili usred Bosne... Mir, tišina, potok teče, gusta šuma s jedne i druge strane...

Klačko
03.05.2007., 11:00
Red je da zavrsim ovu geografsku pricu sa najvecim ostrvom u Srbiji:D (i u bivsoj SCG:rofl:) - Velikim ratnim ostrvom...

Salu na stranu, VRO je jos jedna specificnost Beograda tj. nesto sto je retkost u gradovima te velicine (a i manje, kad razmislim). Prakticno u sredistu grada, nalazi se prirodni rezervat, skoro potpuno netaknut... Divljina totalna... Akvatorijum i, uopste, teritorija Velikog ratnog ostrva su staniste prirodnih retkosti, retkih i ugrozenih vrsta ptica (ne bi me zacudilo da pronadju i aligatore:rolleyes:). Krajnji severni deo ostrva se jedino koristi tj. predstavlja plazu za Zemunce, ovo ostalo je netaknuto... Po mom misljenju, steta je sto se taj deo nekako ne iskoristi: naravno, ne da se grade stambena naselja, ali recimo da se izmesti tu zooloski vrt (bilo je takvih ideja) i da se naprave jos neki sadrzaji (mozda akva park). Bilo je raznih predloga i inicijativa, ali se odmah digne kuka i motika (ekolozi) i toboznja briga za zivotnom sredinom prevlada (jos kad bi se takva svest prosirila na ceo grad a ne samo na VRO, dobro bi bilo:cool:)...

Evo jedna slika iz pticje perspektive:

http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=10261618&postcount=34

Takodje, vrlo interesantan tekst o istom:

http://www.vreme.com/cms/view.php?id=317329

Klačko
03.05.2007., 11:47
Mislim da je vreme da predjemo na sledecu oblast, mada ako neko ima jos nesto da doda u vezi geografije feel free to do so...

Stanovnistvo

Beograd po poslednjim podacima (tj. zvanicnoj proceni RZS-a iz 2005.) ima 1.596.667. stanovnika (Grad Beograd), s tim sto u gradskom jezgru zivi 1.304.219. stanovnika. Ovo su jedini relevantni podaci o broju stanovnika, nikakvih 1.65 miliona, 2 miliona, a znam ljude koji mrtvi ozbiljni izvaljuju da grad nema ispod 2.5 miliona (obicno uz fazon pricu o izbeglicama, Kinezima i sl.):rofl: Znaci, u ove cifre su ukljucene i izbeglice (koje, btw, vec odavno to nisu) i tu prica o Beogradu kao "dvomilionskom gradu" (koje se, sto je najgore, cesto cuju i u medijima, onako usput:cool:) prestaje!!!

Vidim da je i gustina naseljenosti u samom gradu nekih 3.561 na km² sto je 2 i po puta vise od Zagreba i sto, mozda, donekle moze objasniti prethodnu dilemu o velicini grada - izgleda da je Beograd vise "nabudzen" od Zagreba:) Doduse, gustina naseljenosti je u rangu Budimpeste i Beca, duplo manja od Atine i Bukuresta i nekih 8 puta manja od Pariza;)

Eto, toliko zasad...

Klačko
03.05.2007., 12:17
Po ovom gore vidi se da je Beograd preveliki grad za Srbiju i da je zemlja izrazito centralizirana. To može završit samo na dva načina.

1) otrježnjenje centralističkih mozgova, decentralizacija zemlje i gubitak stanovništva koje će iz Beograda odselit u druge gospodarski privlačne krajeve i tako malo oživjeti državu, posljedično Beograd gubi na demografskoj i gospodarskoj snazi ali sve bre za otadžbinu jer i dalje ostaje veliki i gospodarski najjači srpski grad

Kako sada stvari stoje ovo zadnje je vrlo izgledno jer je centralizacija oduvijek bila u duhu srpske politike.

Sajuče, taj clanak gore ima mnostvo netacnih podataka (pocev od broja stanovnika do ucesca Beograda u BDP-u Srbije koji je skoro pa uduplan:rolleyes:, ali o tome cu kad budemo stigli do ekonomije), tako da:cool:

Slazem se da je zemlja centralizovana (verovatno medju najcentralizovanijim u Evropi) i da to ima lose posledice kako po zemlju tako i po sam grad...

Ali da se vratim necemu sto ima veze sa trenutnom pricom o stanovnistvu a dotice se i tvog posta. Naime, priliv u Beograd je i dalje jako izrazen (godisnje se 10 hiljada ljudi doseli - skoro 30 dnevno:eek:) s tim sto trebas imati u vidu da nije samo doseljavanje iz Srbije (mada jeste dominantno), nego i iz okolnih zemalja, posebno Crne Gore i Republike Srpske (evo samo jedan banalan primer: na mom nekadasnjem faksu brdo ljudi je bilo iz tih krajeva i svi su listom nameravali da ostanu ovde; od referenduma u CG preko 30 hiljada zahteva je bilo za dobijanje srpskog drzavljanstva!)...

Takodje, iako se mnogo prica o dominaciji Beograda nad ostatkom Srbije, taj isti Beograd manje "dominira" Srbijom nego Zagreb Hrvatskom:

- Beograd (metro) - 1.596.124. ili 21.45% stanovnistva Srbije (po zadnjim dostupnim podacima iz 2005.)
- Zagreb (metro) - 1.088.841. ili 24.53% stanovnistva Hrvtaske (po podacima iz 2001.)

Zakljucak: Zagreb ima vece ucesce u ukupnom stanovnistvu Hrvatske nego Beograd Srbije, mada nije to neka velika razlika jer je i tamo i ovde na delu "beogradizacija" tj. "zagrebizacija" cele drzave, nazalost.

sjekira
03.05.2007., 12:55
Takodje, iako se mnogo prica o dominaciji Beograda nad ostatkom Srbije, taj isti Beograd manje "dominira" Srbijom nego Zagreb Hrvatskom:

- Beograd (metro) - 1.596.124. ili 21.45% stanovnistva Srbije (po zadnjim dostupnim podacima iz 2005.)
- Zagreb (metro) - 1.088.841. ili 24.53% stanovnistva Hrvtaske (po podacima iz 2001.)

Zakljucak: Zagreb ima vece ucesce u ukupnom stanovnistvu Hrvatske nego Beograd Srbije, mada nije to neka velika razlika jer je i tamo i ovde na delu "beogradizacija" tj. "zagrebizacija" cele drzave, nazalost.

Nemoj bit peder. Ovaj tvoj podatak o broju stanovnika metra Zagreba koji si dobio zbrajanjem Zagreb i Zagrebačke županije sam odavno dematirao...

Klačko
03.05.2007., 13:19
Nemoj bit peder. Ovaj tvoj podatak o broju stanovnika metra Zagreba koji si dobio zbrajanjem Zagreb i Zagrebačke županije sam odavno dematirao...

Sta si koji kurac demantovao?!?!?

Nisam ja ove podatke izmislio, evo ti Vikipedija (koja se poziva na vas statisticki zavod): Zagreb is the largest city in Croatia, and is the only Croatian city whose metropolitan population exceeds one million people. There are 1,088,841 people in the Zagreb metropolitan area, which includes the smaller cities of Samobor, Velika Gorica and Zaprešić.

Znam, sad ces reci da je to Zagrebacka zupanija i sl., ali to ti je, u administratrivnom smislu, isto sto i Grad Beograd koji obuhvata opstine kao sto je Obrenovac, Lazarevac i Mladenovac za koje se nikako ne moze reci da su deo samog grada kao takvog, ali su administrativno u Gradu Beogradu (koji je otprilike nesto poput Zagrebacke zupanije). Isto tako se moze reci za Samobor, Zapresic i sl. Znaci, poredjenje stoji...

Ali, evo, da ti olaksam:

- Beograd (grad) - 1.304.219. ili 17.52% stanovnistva Srbije (po zadnjim dostupnim podacima iz 2005.)
- Zagreb (grad) - 779.145. ili 17.55% stanovnistva Hrvtaske (po podacima iz 2001.)

Znaci, po ovoj metodologiji tu su negde, s tim sto je razlika malo veca uzimajuci u obzir porast stanovnistva Zagreba (i smanjenja stanovnistva Hrvatske) u zadnjih 6 godina tj. od popisa iz 2001. godine...

sjekira
03.05.2007., 13:25
Opet se baviš nebitnim stvarima...

Elem...

Molim da dokažeš da 300.000 izbjeglica na području Beograda ulaze u ovaj broj stanovnika koji si naveo. Na nekoliko mjesta sam našao da NE ulaze, pa molim da me demantiraš...

Popisi u Hrvatskoj i Srbiji su rađeni prema istoj metodologiji, a u Hrvatskoj izbjeglice nisu ulazile u stanovništvo naselja u kojem su popisane... S tim da su se naše uglavnom vratile, a vaše nisu.

Dakle Beograd je i nagruvanija mahala nego što smo mislili :D

balkanski pastuh
03.05.2007., 13:35
@Klačko...

ako se ne varam, u mjere beograda si uzeo u obzir i Zemun....

ali to je kao da ja uzmem Sesvete (koje su spojene s gradom), Veliku goricu, ili cak zapresic koji su prakticki vec sastavni dio grada- ali opet nisu.

sjekira
03.05.2007., 13:40
@Klačko...

ali to je kao da ja uzmem Sesvete (koje su spojene s gradom), Veliku goricu, ili cak zapresic koji su prakticki vec sastavni dio grada- ali opet nisu.

Sesvete jesu dio grada, Gorica i Zaprešić nisu...

Henry_Kinasky
03.05.2007., 13:44
@Klačko...

Vazdusnom linijom od najblizeg dela Zemuna (Hotel Jugoslavija) pa do Kalemegdana, ima oko dva km po mojoj slobodnoj proceni.
Idi na Google Earth pa proveri, u svakom slucaju lupio si glupost.

Pancevo, koje je oko 12-13km od Beograda je totalno drugi grad, druge registracije...sve.

Klačko
03.05.2007., 13:45
Opet se baviš nebitnim stvarima...

Elem...

Molim da dokažeš da 300.000 izbjeglica na području Beograda ulaze u ovaj broj stanovnika koji si naveo. Na nekoliko mjesta sam našao da NE ulaze, pa molim da me demantiraš...

Popisi u Hrvatskoj i Srbiji su rađeni prema istoj metodologiji, a u Hrvatskoj izbjeglice nisu ulazile u stanovništvo naselja u kojem su popisane... S tim da su se naše uglavnom vratile, a vaše nisu.

Dakle Beograd je i nagruvanija mahala nego što smo mislili :D

Znao sam da ces izvaditi izbeglice iz naftalina:rofl: Kad suvi fakti ne pomazu, ajmo brze-bolje nesto da iznadjemo da bi se posto-poto demantovalo, onako radi treninga:D

Prvo, nikad nije bilo 300 hiljada izbeglica u Beogradu. Peak je bio posle "Oluje" kad je broj, zajedno sa predjasnjim izbeglicama, bio oko 250 hiljada. Od tada je proslo 12 godina, i svi (ama bas svi) vise nemaju taj status jer su se inkorporirali u lokalnu zajednicu (skucili se, dobili drzavljanstvo, licne karte), vratili nazad, ili otisli u trece zemlje... Danas su jedine izbeglice u Srbiji oni sa Kosmeta (njih oko 120 hiljada), koji su odatle otisli posle NATO bombardovanja (a i vecina njih se u medjuvremenu nekako snasla i izgubila taj status)...

Drugo, zaboravljas da se tokom 1990-ih iz Beograda itekako iseljavalo (pre svega mladih i obrazovanih; posebno su bile pogodjene generacije1965.-1975. u kojima je otprilike svaki 5. ili 6. zbrisao iz zemlje).

Klačko
03.05.2007., 13:46
@Klačko...

Jesam, ali to je deo grada kao i svaki drugi, potpuno spojen s ostatkom...

sjekira
03.05.2007., 13:52
Znao sam da ces izvaditi izbeglice iz naftalina:rofl: Kad suvi fakti ne pomazu, ajmo brze-bolje nesto da iznadjemo da bi se posto-poto demantovalo, onako radi treninga:D

"Suvi" fakti??? Ja uopće ne znam koja je poanta tvojih napisa? Kakve veze ima broj stanovnika s kvalitetom života. A kaj se tiče prenantrpanosti i skučenosti, lijepo sam ti dokazao da je Zagreb prostraniji, a da ima manje stanovnika to svi znamo, samo je pitanje koliko manje?

Kad već citiraš wiki, takav isti tekst je na srpskoj wikipediji:
"Unofficially - taking into account the large number of Serb refugees from Croatia, Bosnia-Herzegovina and displaced persons from the province of Kosovo, students, and people counted in censuses in their hometowns - the population may surpass 2 million."
http://en.wikipedia.org/wiki/Beograd#Demographics

Iako, ponavljam, to je sasvim nebitno pitanje, ima li Beograd milju i pol ili dve, meni svejedno...

Klačko
03.05.2007., 14:01
"Suvi" fakti??? Ja uopće ne znam koja je poanta tvojih napisa? Kakve veze ima broj stanovnika s kvalitetom života. A kaj se tiče prenantrpanosti i skučenosti, lijepo sam ti dokazao da je Zagreb prostraniji, a da ima manje stanovnika to svi znamo, samo je pitanje koliko manje?

Kad već citiraš wiki, takav isti tekst je na srpskoj wikipediji:
"Unofficially - taking into account the large number of Serb refugees from Croatia, Bosnia-Herzegovina and displaced persons from the province of Kosovo, students, and people counted in censuses in their hometowns - the population may surpass 2 million."
http://en.wikipedia.org/wiki/Beograd#Demographics

Iako, ponavljam, to je sasvim nebitno pitanje, ima li Beograd milju i pol ili dve, meni svejedno...

Covece, naveo sam ti zvanicne podatke statistickog zavoda a to sto na Vikipediji svako moze da napise sta mu padne napamet, to je druga stvar. Klasicna srpska megalomanija, rekao bih...

Ponavljam, ono sto sam naveo su zvanicni podaci statistickih zavoda, kako za Zagreb tako i za Beograd... Ili mozda ti za Zagreb imas drugacije cifre?

A to da je Zagreb prostraniji i manje napucen, to je istina, ali i to je jedan od pokazatelja koji ga izdvajaju od metropola (kako ga volite nazivati) - naime, u svim metropolama je gustina naseljenosti na nivou beogradske ili jos veca... Gradovi, koji imaju gustinu naseljenosti kakvu ima Zagreb su obicno manji i ne mogu se smatrati metropolom (primer: Grac, Bratislava, Sofija i sl.)

A za kvalitet zivota, samo polako...

sjekira
03.05.2007., 14:10
Covece, naveo sam ti zvanicne podatke statistickog zavoda a to sto na Vikipediji svako moze da napise sta mu padne napamet, to je druga stvar. Klasicna srpska megalomanija, rekao bih...

Ponavljam, ono sto sam naveo su zvanicni podaci statistickih zavoda, kako za Zagreb tako i za Beograd... Ili mozda ti za Zagreb imas drugacije cifre?

Čovječe, demantiraj me linkom na metodologiju Popisa stanovništva 2002, baljezgaš i laprdaš... Ako u metodologiji piše da netko tko se izjasni izbjeglicom, a živi u Beogradu NE ulazi u broj stanovnika Beograda onda znači da vi imate de facto više stanovnika nego što ih imate de jure... A naravno da se dio ljudi koji su u međuvremenu odlučili ostati u Beogradu i nije izjasnio izbjeglicom, i kao takav normalno ušao u broj stalnih stanovnika Beograda.

Vjeruj mi, kad je statistika u pitanju, znam kaj pričam!

Capisci?

sjekira
03.05.2007., 14:11

Daj ne budi smiješan, hoćemo Tiranu i Stockholm uspoređivat?

mdirto
03.05.2007., 14:20
Osnovna razlika izmedju Zagreba i Beograda je ta sto su u Zagrebu oduvijek vecinu stanovnistva cinili Hrvati,dok je Beograd vise od 250 godina bio turska mahala sa vrlo malim brojem Srba.

Osim toga Zagreb je sacuvao kontinuitet naseljenosti jos od formiranja Gradeca i Kaptola,dok je Beograd vise puta paljen i pustosen.

U Zagrebu i okolici postoje starinacki rodovi koji na tim prostorima zive jos od dolaska Hrvata dok je prostor Beograda (i uopce cijele Srbije) prostor stalnih seljakanja i migracija tko zna od kuda sve ne....

Ber
03.05.2007., 14:22

A to da je Zagreb prostraniji i manje napucen, to je istina, ali i to je jedan od pokazatelja koji ga izdvajaju od metropola (kako ga volite nazivati) - naime, u svim metropolama je gustina naseljenosti na nivou beogradske ili jos veca... Gradovi, koji imaju gustinu naseljenosti kakvu ima Zagreb su obicno manji i ne mogu se smatrati metropolom (primer: Grac, Bratislava, Sofija i sl.)

Što je to uopće metropola ? Žestoko zvuči i svi se vole tim kititi a što to uopće znači ?
Eto, po Klačkovoj definiciji mora biti gusto naseljen. Bezveze.
Inače, moram primjetiti da su i inače Srbi izuzetno ponosni na Beograd i smatraju ga centrom regije pa onda dođu uvjeriti Hrvate da je Zagreb za njihov Beograd mačji kašalj. Uglavnom se pozivaju na njegovu veličinu i noćni život.
Zar vam ne bi bilo lakše se uspoređivati sa Sofijom, 1.377.531 stanovnika ili Bukureštom, 2.082.000 stanovnika ? Dalje, Budimpešta 1.7 mil ili Atena 3.7 mil.

Možda Ciudad de Mexico, oko 22 mil., eto oni su hiper gusti, ugurali se na mali komad zemlje. Valjda je to prava metropola.

Mene osobno brine širenje Zagreba, guta sve oko sebe. Grad od preko pola miliona je pre velik. To hvalisanje na veličinu me baš podsjeća na ono dječje, ko ima većeg.

Klačko
03.05.2007., 14:23
Čovječe, demantiraj me linkom na metodologiju Popisa stanovništva 2002, baljezgaš i laprdaš... Ako u metodologiji piše da netko tko se izjasni izbjeglicom, a živi u Beogradu NE ulazi u broj stanovnika Beograda onda znači da vi imate de facto više stanovnika nego što ih imate de jure... A naravno da se dio ljudi koji su u međuvremenu odlučili ostati u Beogradu i nije izjasnio izbjeglicom, i kao takav normalno ušao u broj stalnih stanovnika Beograda.

Vjeruj mi, kad je statistika u pitanju, znam kaj pričam!

Capisci?

Jel' mozes da shvatis da 2002. (ponavljam, 7 godina posle ratova u BiH i Hrvatskoj) kad je bio popis u Srbiji, izbeglica iz Hrvatske i BiH koji su imali takav status je mozda u celoj zemlji bilo maksimum par hiljada (i to oni beznadezni slucajevi, uglavnom stari ljudi, po kolektivnim centrima u unutrasnjosti zemlje, koji su u medjuvremenu zatvoreni), da su SVI ostali izgubili taj status jer su se inkorporirali u lokalne sredine, vratili nazad ili odselili u trece zemlje. A trenutno mi je sajt RZS-a nedostupan (pokusaj ti, pa se uveri), ali obecavam ti da cu ti dostaviti link sa metodologijom proslog popisa.

Jedine izbeglice (tj. oni koji imaju takav status) je onih 100 i nesto hiljada sa Kosmeta, a mislim da se i njihov broj smanjio u medjuvremenu. Svejedno, ogromna vecina njih nije u Beogradu vec u mestima u unutrasnjosti, pre svega onim blizu administrativne linije sa Kosmetom (tako je npr. Kraljevo primilo skoro 30 hiljada izbeglica posle rata, pa je danas to jedan od gradova sa najintenzivnijom stanogradnjom)...

Klačko
03.05.2007., 14:29
Što je to uopće metropola ? Žestoko zvuči i svi se vole tim kititi a što to uopće znači ?
Eto, po Klačkovoj definiciji mora biti gusto naseljen. Bezveze.
Inače, moram primjetiti da su i inače Srbi izuzetno ponosni na Beograd i smatraju ga centrom regije pa onda dođu uvjeriti Hrvate da je Zagreb za njihov Beograd mačji kašalj. Uglavnom se pozivaju na njegovu veličinu i noćni život.
Zar vam ne bi bilo lakše se uspoređivati sa Sofijom, 1.377.531 stanovnika ili Bukureštom, 2.082.000 stanovnika ? Dalje, Budimpešta 1.7 mil ili Atena 3.7 mil.

Možda Ciudad de Mexico, oko 22 mil., eto oni su hiper gusti, ugurali se na mali komad zemlje. Valjda je to prava metropola.

Mene osobno brine širenje Zagreba, guta sve oko sebe. Grad od preko pola miliona je pre velik. To hvalisanje na veličinu me baš podsjeća na ono dječje, ko ima većeg.

Ma nije to definicija metropole da mora biti gusto naseljen, to je bila samo opaska na Sjekirinu tezu o napucenosti Beograda (samo sam cekao da izvadi Kalkutu odnekud;))... Inace, ima jedan grafit na tu temu: "Beograd je metropola, ima metro do pola":)

Inace, uopste se ne palim na velicinu Beograda, smatram da je to izuzetno lose po samu Srbiju. Vec sam ti napisao u nekom od ranijih postova sta mislim o tom prdjenju da Beograd ima 2 ili 2 i po miliona stanovnika.

sjekira
03.05.2007., 14:29
Osnovna razlika izmedju Zagreba i Beograda je ta sto su u Zagrebu oduvijek vecinu stanovnistva cinili Hrvati,dok je Beograd vise od 250 godina bio turska mahala sa vrlo malim brojem Srba.

Osim toga Zagreb je sacuvao kontinuitet naseljenosti jos od formiranja Gradeca i Kaptola,dok je Beograd vise puta paljen i pustosen.

U Zagrebu i okolici postoje starinacki rodovi koji na tim prostorima zive jos od dolaska Hrvata dok je prostor Beograda (i uopce cijele Srbije) prostor stalnih seljakanja i migracija tko zna od kuda sve ne....

Ja imam dokumentirano da je jedan dio mojih predaka došel u Zagreb 1725. A legendarne su gornjogradske, kaptolske i novoveške familije koje već 200 ili više godina žive u istoj kući. Netko je jednom za vrijeme Domovinskog rata dobro napisao kako su stare bake na Gornjem gradu praktički iz druge - treće ruke slušale o borbama s Turcima na Turopolju, a sad same slušaju topničke obračune na Kupi...

Klačko, kad su tvoji došli u Begeš?

Klačko
03.05.2007., 14:34

Tacno, u danasnjem Beogradu maksimum mozes naci 100 hiljada ljudi (verovatno ni toliko) koji se mogu smatrati starosedeocima tj. onima cija porodica je tu vise od veka tj. pre XX veka. Ja, licno, znam samo jednu takvu osobu. Ogromna vecina su dodjosi u prvoj, drugoj ili trecoj generaciji. Konkretno, keva mi je rodjena u Beogradu (njen otac takodje), dok mi je cale Sumadinac, gedza pravi;)

Klačko
03.05.2007., 14:37
Ja imam dokumentirano da je jedan dio mojih predaka došel u Zagreb 1725. A legendarne su gornjogradske, kaptolske i novoveške familije koje već 200 ili više godina žive u istoj kući. Netko je jednom za vrijeme Domovinskog rata dobro napisao kako su stare bake na Gornjem gradu praktički iz druge - treće ruke slušale o borbama s Turcima na Turopolju, a sad same slušaju topničke obračune na Kupi...

Znaci, ako je neko Purger onda si to ti:top: 1725. - svaka cast, jeben osecaj... Drago mi je sto na ovoj temi polemisem s nekim ko je pravi Zagrepcanin. Jebiga, povratno nije isto...

sjekira
03.05.2007., 14:40
Znaci, ako je neko Purger onda si to ti:top: 1725. - svaka cast, jeben osecaj... Drago mi je sto na ovoj temi polemisem s nekim ko je pravi Zagrepcanin. Jebiga, sto povratno nije isto...

Dobro, to je jednim dijelom, ali najkasnije doseljeni preci u Zagreb su mi negdje početkom prošlog stoljeća...

Pitanje: Koliko je Beograđana rođeno u Beogradu?

U Zagrebu je postotak prema zadnjem popisu negdje 51%, ali nikako ne mogu nać link.

boky majstor
03.05.2007., 14:43
Ovog puta neću ništa svoje samo ću citirati Bogdana Tirnanića iz knjige "Beograd za početnike"
" U pastoralno doba, Ada Ciganlija bila je misteriozno ostrvo na samoj ivici grada, poznato po starom zatvoru koji je jedini ostajao da viri iz bare u situacijama porasta vodostaja kod Obrenovca. Verovatno ste čuli da je čukarički rukavac pregrađen - dobili smo Savsko jezero i sportove na vodi koje je naročito upražnjavao Lepi Gaga. Ono što nije stalo u jezero, postalo je kloaka i najveća smrdirupa Beograda"
Evo tako opisuje dio Beograda, kojim se tako ponosite, beogradski novinar i knjževnik.

Klačko
03.05.2007., 14:47
Dobro, to je jednim dijelom, ali najkasnije doseljeni preci u Zagreb su mi negdje početkom prošlog stoljeća...

Pitanje: Koliko je Beograđana rođeno u Beogradu?

U Zagrebu je postotak prema zadnjem popisu negdje 51%, ali nikako ne mogu nać link.

Stvarno pojma nemam, mozda nekih 70-75%, ne vise... Inace, nisam znao da postoji ta statisticka kategorija u popisu:confused:

Klačko
03.05.2007., 14:50
Ovog puta neću ništa svoje samo ću citirati Bogdana Tirnanića iz knjige "Beograd za početnike"
" U pastoralno doba, Ada Ciganlija bila je misteriozno ostrvo na samoj ivici grada, poznato po starom zatvoru koji je jedini ostajao da viri iz bare u situacijama porasta vodostaja kod Obrenovca. Verovatno ste čuli da je čukarički rukavac pregrađen - dobili smo Savsko jezero i sportove na vodi koje je naročito upražnjavao Lepi Gaga. Ono što nije stalo u jezero, postalo je kloaka i najveća smrdirupa Beograda"
Evo tako opisuje dio Beograda, kojim se tako ponosite, beogradski novinar i knjževnik.

Boki, dete drago, nije ova tema za tebe, preozbiljna je. Idi igraj se sa drugarima na vrtesci... Kad se vratis, poruci caletu da je dobro sto ima knjigu o nekadasnjoj prestonici, tako treba:top: