PDA

View Full Version : Fizionomije naroda i narodnosti

Hroboatos
25.04.2007., 12:39
Ovo može zvučati kao sprdnja, no nije. Primijetio sam da nezanemariv dio pripadnika pojedinih naroda ex-Yu ima karakterističan fizički izgled, s nekim specifičnostima. Genetska istraživanja preko haplotipova tu ne igraju ulogu-radi se o fenotipu, ne genotipu.

Hrvati

Ne vidim jedinstveni pseudorasni tip. Ovaj sjeverozapadni mi je često profinjeno opak (primjer Sven Lasta), dok su južnjaci, poglavito Dalmatinci, nekakav dinarski tip. Tipična faca je pokojni Krešo Ćosić (možda griješim...), dok je crnomanjasti, poluvlaški tip Dragan Čović iz BH.

Srbi

Vlaški Srbi su obrvaši s izbačenim čelom (Radovan Karadžić, Momčilo Krajišnik, Vlada Divac), dok su etnički Srbi na sjeveru zaokrugljeniji i plavlji (iako nije odanle, takav mi je glumac Bogdan Diklić-znam da je iz Bjelovra, no govorimo tipu face).

Muslimani/Bošnjaci

Puno karakterističnih fizionomija kao Tunjo Filipović ili pokojni glumac Muzaferija (sp ?): visoke jagodice, mršavo lice, pergamentna svijetla put i kao da gledaju preko tebe, nekamo u daljinu. Takvih lica nisam vidio kod Hrvata ili Srba.

Albanci

Velik broj lica s punim usnicama. Zgodniji tip glumac Faruk Begolli. Osuđeni pa oslobođeni Hrvat Kupreškić ima takvu facu.

Mate Boban mi je djelovao kao nekakav arijevski skandi, a Slobodan Milošević kao gican koji je negdje iz Hrvatskog zagorja. No, uvijek ima čudnih primjera...

Predrag Zivkovic
25.04.2007., 12:48
Kako Radovan Karadzic moze biti Vlaski tip ( da ne ulazimo sad koliko je glupa teorija o doseljavanju rumuna , na teritoriju danasnje Hrvatske i njihov prelazak u pravoslavlje , ako mislis na romanske vlahe starosedeoce , onda preskoci ovaj deo ) kada je on celim svojim poreklom iz C.Gore .

Sto se tice Vlade Divca , on izgleda kao Arapin , i Srba koji lice na njega je jako malo.Ja bar nisam video nijednoga.

COD2
25.04.2007., 12:59
Tridesetih godina prošlog stoljeća u Beogradu je objavljena knjiga Genealogija ili Karakterologija jugoslovenskih naroda ili tako nekako (imam je u kućnoj biblioteci). Podebela knjižurina koja je doživjela reprint uoči ovog posljednjeg rata.

Obzirom da se bavi podrasama koje nastanjuju prostore bivše države i da je pisana u vrijeme jačanja fašizma i nacizma u Evropi predpostavljam da je i povezana sa tadašnjim trendovima mjerkanja čistoće krvi pojedinih naroda.

Uglavnom koliko sam mogao da vidim iz nekakvih karata zastupljenosti pojedinih rasa preovladavaju dinaridi i to najviše u kontonentalnom dijelu, dok su u primorju mediteranci, u vojvođanskim ravnicama ima dosta nordijaca, u Slavoniji ima i alpinaca, u Srbiji ima određen broj i armenida.

Ali kad se sve sabere i oduzme sve su to podtipovi podtipova, odnosno u pojedinim facama i fizionomijama može se naći i po nekoliko različitih podrasa i one se u najvećem procentu ne podudaraju sa današnjom nacionalnom i etničkom pripadnošću, nego unutar svake etničke grupe ima svega i svačega.

Predrag Zivkovic
25.04.2007., 13:04
Cvijic je na tom polju nenadmasan sto se tice , bivse Jugoslavije , iako su na forumu skloni da ga proglasavaju veliko srpskim fasistom , on je covek najpriznatiji i mozda jedini vredan pomena .
Takodje i Vladimir Dvornikovic.

Hroboatos
25.04.2007., 13:14
Kako Radovan Karadzic moze biti Vlaski tip ( da ne ulazimo sad koliko je glupa teorija o doseljavanju rumuna , na teritoriju danasnje Hrvatske i njihov prelazak u pravoslavlje , ako mislis na romanske vlahe starosedeoce , onda preskoci ovaj deo ) kada je on celim svojim poreklom iz C.Gore .

Crna Gora je izvor tih vlaških fizionomija (to nisu etnički Vlasi iz istočne Srbije). Taj vlaški tip karakteriziraju:

-snažno, izbačeno čelo, nekako "namrgođeno", prirodno "smrknut pogled"
-dosta jake obrve
-crnomanjasti ten

To su face Karadžića i Krajišnika, no ima i drugih.
Ako se tko sjeća- to je crnogorski pisac i TV voditelj/novinar Boro Krivokapić,
sjetit ću se i drugih....
Vuk Karadžić.
Đuro Daničić.
Evo, to je intelektualniji tip te fizionomije:
http://hr.wikipedia.org/wiki/Slika:Djuro_Danicic.jpg

Sto se tice Vlade Divca , on izgleda kao Arapin , i Srba koji lice na njega je jako malo.Ja bar nisam video nijednoga.

Nije, Arapi su mali rastom. No dobro, on nije reprezentativan. Po sjećanju, nije ni obrvaš. Za taj vlaški tip bitno je to mrgudasto čelo i prirodno smrknut pogled.

Koji bi još bili srpski tipovi ?

Bucmasti i napućenih usana- tih nema puno kao kod Hrvata (ministar Čobanković http://hr.wikipedia.org/wiki/Slika:Petar_cobankovic.jpg ), to je više rusko-ukrajinski tip.

Michael Collins
25.04.2007., 13:28
Srbi doista imaju neku razliku u faci, pogotovo žene, koje im dosta dobro izgledaju (nekako su egzotičnije).
Nije neka velika razlika, ali da se primjetiti.

Dux_Croatorum
25.04.2007., 13:38
Srbi doista imaju neku razliku u faci, pogotovo žene, koje im dosta dobro izgledaju (nekako su egzotičnije).
Nije neka velika razlika, ali da se primjetiti.

Silikoni ili turski geni.
Oboje daje takav izgled...

gornji
25.04.2007., 13:42
Meni su hrvatice bas egzotične i super... Doduše ja sam subjektivan, volim taj dalekoistočni, egzotični tip lepote...

BOSHNJAK
25.04.2007., 13:45
Muslimani/Bošnjaci

Puno karakterističnih fizionomija kao Tunjo Filipović ili pokojni glumac Muzaferija (sp ?): visoke jagodice, mršavo lice, pergamentna svijetla put i kao da gledaju preko tebe, nekamo u daljinu. Takvih lica nisam vidio kod Hrvata ili Srba.

:rofl:

Iskreno reci vidio si Bosnjake samo na tv ekranu za vrijeme rata.

Inace mrsavo lice nije rezultat posebnih gena vec lose ishrane:zubo:

Dux_Croatorum
25.04.2007., 13:47

Iskreno reci vidio si Bosnjake samo na tv ekranu za vrijeme rata.

Inace mrsavo lice nije rezultat posebnih gena vec lose ishrane:zubo:

:top:

Michael Collins
25.04.2007., 13:52
Silikoni ili turski geni.
Oboje daje takav izgled...

http://www.index.hr/images2/seka_aleksic2V.jpg

Predrag Zivkovic
25.04.2007., 14:01
http://www.promacedonia.org/serb/cvijc/cvijic_balkansko_poluostrvo_1.pdf

http://www.promacedonia.org/serb/cvijc/cvijic_balkansko_poluostrvo_2.pdf

Cvijic ... Balkansko Poluostrvo .

Hladna
25.04.2007., 14:02
Muslimani/Bošnjaci

i ovo varira od jednog do drugog kraja...u mom zavicaju su pretezno visoki, plavi ili smedji , a ima dosta crvenokosih sa pjegama ( crnih gotovo da nema), visoki ili srednje visine
a sto se tice pothranjenosti ili busmastosti, to je ipak stvar prehrane...

Hladna
25.04.2007., 14:04
http://www.promacedonia.org/serb/cvijc/cvijic_balkansko_poluostrvo_1.pdf

http://www.promacedonia.org/serb/cvijc/cvijic_balkansko_poluostrvo_2.pdf

Cvijic ... Balkansko Poluostrvo .

e super, tnx za knjigu

Predrag Zivkovic
25.04.2007., 14:05
e super, tnx za knjigu

Nema na cemu .

venezia
25.04.2007., 14:07
Mislim da su Hrvati međusobno najrazličitiji: u Dalmaciji to je pretežno dinarski tip, visoki, crni, relativno tamnoputi, neki mix dinarske i mediteranske ljepote. Na sjeveru Hrvatske je sasvim druga priča: pogotovo u Zagorju i Podravini ima jako puno plavih i plavookih. Među Zagorkama i Podravkama naći ćete iznimno puno prirodnih plavuša za ovo podneblje. Dosta plavokosih ( i crvenokosih, dakle svjetlijih) ima, neočekivano, i u Hrv. Primorju, ne znam zašto - to baš ne bi bio neki mediteranski standard kao što je netko gore napisao za Primorje. Recimo, u sjevernom Primorju ima puno plavokosih, ali dosta visokih (Zagorci su često plavokosi, ali relativno niski). Za ove plavokose u Sjev. Primorju zamijetila sam i da su često zanimljiva kombinacija (prirodno) plava kosa-smeđe oči što je inače relativno rijetko u drugim podnebljima, ali ima ih i jako puno plavookih i zelenookih - hmm, kao da nisu južnjaci. Dakle, mislim da se za Hrvate ne može postaviti neki jedinstveni tip.

Moram reći i da sam upoznala jako puno plavokosih i plavookih Bosanki-muslimanki. Kako to objašnjavate vi koji znate nešto više o tome?

Srbi su najčešće crnomanjasti. Jako često njihove žene prepoznajem kao jedan određeni "tip", ima ih puno koje su međusobno po tipu jako slične, šta ja znam, to mi nekako vuče na neki grčki tip, maslinasta put, crna kosa i oči, izražene jagodice, samo više i boljeg stasa od Grkinja.

gornji
25.04.2007., 14:07
Tozo, brate, imaš li neku azijsku za naše prijatelje?

Dux_Croatorum
25.04.2007., 14:12
Mislim da su Hrvati međusobno najrazličitiji: u Dalmaciji to je pretežno dinarski tip, visoki, crni, relativno tamnoputi, neki mix dinarske i mediteranske ljepote. Na sjeveru Hrvatske je sasvim druga priča: pogotovo u Zagorju i Podravini ima jako puno plavih i plavookih. Među Zagorkama i Podravkama naći ćete iznimno puno prirodnih plavuša za ovo podneblje. Dosta plavokosih ( i crvenokosih, dakle svjetlijih) ima, neočekivano, i u Hrv. Primorju, ne znam zašto - to baš ne bi bio neki mediteranski standard kao što je netko gore napisao za Primorje. Recimo, u sjevernom Primorju ima puno plavokosih, ali dosta visokih (Zagorci su često plavokosi, ali relativno niski). Za ove plavokose u Sjev. Primorju zamijetila sam i da su često zanimljiva kombinacija (prirodno) plava kosa-smeđe oči što je inače relativno rijetko u drugim podnebljima, ali ima ih i jako puno plavookih i zelenookih - hmm, kao da nisu južnjaci. Dakle, mislim da se za Hrvate ne može postaviti neki jedinstveni tip.

Moram reći i da sam upoznala jako puno plavokosih i plavookih Bosanki-muslimanki. Kako to objašnjavate vi koji znate nešto više o tome?

Srbi su najčešće crnomanjasti. Jako često njihove žene prepoznajem kao jedan određeni "tip", ima ih puno koje su međusobno po tipu jako slične, šta ja znam, to mi nekako vuče na neki grčki tip, maslinasta put, crna kosa i oči, izražene jagodice, samo više i boljeg stasa od Grkinja.

Naprimjer u Tuzli- Turci su poturčili domaće hrvatsko stanovništvo, a poslije toga su se u Tuzlu naselili Saski (Saksonski) rudari.Pomiješali su se s njima i hop- eto ti Arijevaca.Svi ljudi iz Tuzle koje ja znam su plavokosi i plavooki.Bili oni Hrvati ili "Bošnjaci".srbe iz Tuzle, hvala Bogu, ne poznajem.

Predrag Zivkovic
25.04.2007., 14:15
Tozo, brate, imaš li neku azijsku za naše prijatelje?

Znas da slabo stojim sa tim azijatskim jezicima ... mozda ovih dana vidim mog drugara Atilu , iz Backe Topole , pa bi on mogao da pripomogne ...

Hladna
25.04.2007., 14:16

ovo sto si navela je primjenjivo i za bosnu, njene narode, pa i bosnjake.
nema odredjenog tipa bosnjaka, zavisi od kraja.ima razlika u fizionomiji izmedju bosnjaka na sjeveru i bosnkaja na jugu, iako su ocitije karakterne razlike. ovo o netipskoj fizionomiji dokazuje migracije na ovim prostorima i razlicite genetske mjesavine. kod plavookih i plavokosih dominira slavenski gen, a ima i one priche o sasima koji su u bosnu naseljavani oko rudokopa.

Hladna
25.04.2007., 14:20
Naprimjer u Tuzli- Turci su poturčili domaće hrvatsko stanovništvo, a poslije toga su se u Tuzlu naselili Saski (Saksonski) rudari.Pomiješali su se s njima i hop- eto ti Arijevaca.Svi ljudi iz Tuzle koje ja znam su plavokosi i plavooki.Bili oni Hrvati ili "Bošnjaci".srbe iz Tuzle, hvala Bogu, ne poznajem.

ja imam plavu kosu i crne ochi!!dodushe, mene ne poznajesh:)
svi moji blizi i dalji srodnici imaju plave oci i plavu kosu..ja sam izuzetak od pravila, neki cudan mix:)
sto se tice srba, i njih ima dosta-dosta plavih

Dux_Croatorum
25.04.2007., 14:27
svi moji blizi i dalji srodnici imaju plave oci i plavu kosu..ja sam izuzetak od pravila, neki cudan mix:)

Pa ne moraš dobiti od roditelja boju očiju ili kose..

BOSHNJAK
25.04.2007., 14:30
i ovo varira od jednog do drugog kraja...u mom zavicaju su pretezno visoki, plavi ili smedji , a ima dosta crvenokosih sa pjegama ( crnih gotovo da nema), visoki ili srednje visine
a sto se tice pothranjenosti ili busmastosti, to je ipak stvar prehrane...
:eek:
Crvenokosog Bosnjaka nikada nisam vidio, a ni Hrvata ni Srbina.

COD2
25.04.2007., 14:32

Ima ih, naravno slavenizirani i islamizirani sasi ili kelti.

Michael Collins
25.04.2007., 14:33

Bude par cura, bar sam ih ja vidio u Vukovaru, ali da, jako,jako rijetko...

venezia
25.04.2007., 14:34

U mojoj obitelji je bilo puno crvenokosih (Hrvati smo).

Michael Collins
25.04.2007., 14:34
sto se tice srba, i njih ima dosta-dosta plavih

Ima i moja cura plavu kosu, već 6 mjeseci... :rofl:

Ozbiljno, jer si prirodno plava sa crnim očima, ili svijetlosmeđa?

BOSHNJAK
25.04.2007., 14:38

Mozda ovisi o geografiji.

Ali nisam mislio da ima crvenokosih Balkanaca. Inace u rodbini su mi svi ili plavi ili crni, isto tako sve Bosnjake, Srbe i Hrvate sto sam upoznao bili su samo u te dvije varijante:zubo:

zelenbrijeg

Ma svašta. Osobito pogledaj djecu - bjelomusastih koliko hoćeš. Onda poslije posmeđe. Tako i ja. Nas dosta u obitelji ima i crvenih primjesa (hvala Bogu ne previše, uglavnom kao nijansa - npr. na suncu, a kod mene i crvenkasta brada, a smeđa kosa - tak da se nismo "upjegavili" :s ). No majčin otac (moj dida) je bio pjegav i crven. Strašno. :D

Tahvil-pasa
Ja znam da su Srbi u BiH mnogo ljepsi od Muslimana A oni Muslimani, koji su lijepi, imaju srpsko ili hrvatsko porijeklo kao npr. Danis Tanovic, koji vodi porijeklo od Djure Zvizdica iz Gacka. Ili onaj muslimanski ministrar Nedzad Brankovic, kojemu se i po prezimenu vidi porijeklo
Muslimani su uglavnom ruzni, jer imaju neke krive face, nepravilne crte lica...

Sta ti je bolan.
To su ti prikriveni Orci.
Zar si to tek sad skonto?

O ljudi moji.
Zvijezda tjera mjesecaaaaaa, za goru ga otjeraaaaaa.....

zelenbrijeg
25.04.2007., 14:40
Ja znam da su Srbi u BiH mnogo ljepsi od Muslimana :) A oni Muslimani, koji su lijepi, imaju srpsko ili hrvatsko porijeklo kao npr. Danis Tanovic, koji vodi porijeklo od Djure Zvizdica iz Gacka. Ili onaj muslimanski ministrar Nedzad Brankovic, kojemu se i po prezimenu vidi porijeklo :)

Aj Srbo - odma po muslimanima... :zvrko: Ima ih svakakvih, kao i nas.

Inače, ja sam primijetio kod Srba lagani tamni obrub oko očiju (kapci, ispod očiju itd). Toga u ovim našim krajevima baš nema (čini mi se - osim kad si mamuran :cerek: )

Hladna
25.04.2007., 14:43

jesam ja, jesam ja:))
moj bivsi komsija s 1. sprata, pa moj kum ( blaza varijanta, ono vishe fair), ihi ima ih kolko hoces polu crvenih:)( i sama sam takva kad je kosa u pitanju, crvenkasto-plava)

venezia
25.04.2007., 14:45

Kelti crvenokosi? Negdje sam još davno čitala da su Kelti bilo crnokosi i plavooki i da je neki tipični keltski tip Elizabeth Taylor - onaj kontrast: crna kosa - plave oči. Sasi možda. Iako, pročitala sam negdje davno i da su tipični Slaveni bili plavokosi ili crvenokosi i zelenooki, a ne tamnokosi. Slaveni nisu tamnokosi i tamnoputi, nego ugl. plavokosi (ili svjetlije smeđi) i svjetloputi: pogledajte Ruse, Čehe, Slovake, Poljake.

BOSHNJAK
Aj Srbo - odma po muslimanima... :zvrko: Ima ih svakakvih, kao i nas.

Inače, ja sam primijetio kod Srba lagani tamni obrub oko očiju (kapci, ispod očiju itd). Toga u ovim našim krajevima baš nema (čini mi se - osim kad si mamuran :cerek: )

To sam i ja primjetio, narocito medju Bosanskim Srbima i Crno Gorcima.

Cuo sam da je to poslijedica zivota u krajevima u kojima je nekada bila prevalentna malarija, neznam zasto.

Hladna
Ja znam da su Srbi u BiH mnogo ljepsi od Muslimana :) A oni Muslimani, koji su lijepi, imaju srpsko ili hrvatsko porijeklo kao npr. Danis Tanovic, koji vodi porijeklo od Djure Zvizdica iz Gacka. Ili onaj muslimanski ministrar Nedzad Brankovic, kojemu se i po prezimenu vidi porijeklo :)

hos reci da su ta dvojica lijepi???!!!:eek:
o ukusima ne raspravljati....

Hladna
25.04.2007., 14:46
Ima i moja cura plavu kosu, već 6 mjeseci... :rofl:

Ozbiljno, jer si prirodno plava sa crnim očima, ili svijetlosmeđa?

crvenkasto-plava, a sad sam skroz plava zahvaljujuci proizvodima za bojenje kose
a evo u mom avataru slika bosnjakinje, moje pretkinje, s pocetka 20. vijeka

Predrag Zivkovic
25.04.2007., 14:50
Sto se tice zena ... postoji jednostavan nacin da se utvrdi da li su prirodne plavuse :)

Hladna
25.04.2007., 14:51
Sto se tice zena ... postoji jednostavan nacin da se utvrdi da li su prirodne plavuse :)

oh yes :)

venezia
25.04.2007., 14:54

Nije ti to baš tako jednostavno. Zar nisi vidio da ima muškaraca koji imaju crnu ili tamno smeđu kosu, a recimo, dosta svjetliju, riđu bradu...i dlačice ispod pazuha i "tamo dolje" drugačije boje nego kosu? Isto tako i kod žena varira: ima tamnokosih žena kojima su dlačice "dolje" drugačije nijanse, riđe, smeđe itd... Ima plavuša koje tamo dolje imaju plave grmiće, ali neke imaju i smeđkaste ili tamnije. Nemaju sve plavuše ni plave obrve, neke prirodne plavuše imaju tamnije obrve. He he, nije tako jednostavno...:D :D :D

Michael Collins
25.04.2007., 14:56

Danas sve teže i teže, mnoge nemaju drugih dlaka na tijelu... ;)

zelenbrijeg
25.04.2007., 15:07
Stvarno su Srbi, a pogotovo Srpkinje, ljepse od Bosnjaka i Bosnjakinja.
Otkad znam za sebe, uvijek su oko zgrade kad sam bio djecak, u razredu, na poslu...najbolje ribe bile Srpkinje za kojima su svi slinili :)

I još se vole cifrat... :D

Premda, to je dosta stvar i obleke. Ja mislim da ima dosta lijepih žena na sve tri strane. A to i stranci vele.

zelenbrijeg
25.04.2007., 15:08
Kelti crvenokosi? Negdje sam još davno čitala da su Kelti bilo crnokosi i plavooki i da je neki tipični keltski tip Elizabeth Taylor - onaj kontrast: crna kosa - plave oči. Sasi možda. Iako, pročitala sam negdje davno i da su tipični Slaveni bili plavokosi ili crvenokosi i zelenooki, a ne tamnokosi. Slaveni nisu tamnokosi i tamnoputi, nego ugl. plavokosi (ili svjetlije smeđi) i svjetloputi: pogledajte Ruse, Čehe, Slovake, Poljake.

Mislim da je i njih bilo ovdje, naravno + slaveni + germani + talijani (ovi sjeverni talijani su mješavina germana i latina)...

zelenbrijeg
25.04.2007., 15:09
To sam i ja primjetio, narocito medju Bosanskim Srbima i Crno Gorcima.

Cuo sam da je to poslijedica zivota u krajevima u kojima je nekada bila prevalentna malarija, neznam zasto.

Nemam pojma otkud im taj obrub - ovo prvi puta čujem za malariju :confused: . Ali definitivno ga ima. To mi je nekako upalo u oči.

Hroboatos
25.04.2007., 15:41
Tema je skrenula.

No, pokušajmo racionalno: među M/B ima veći broj plavih i svijetle pigmetacije, posebno u području Turske Hrvatske (Bihać..). Odlike su i nerijetko pjegavost, i dosta izražena svjetloputost. Riječi "lijepo" i "ružno" su besmislene u ovom kontekstu.

Dosta reprezentativan tip je Babo Kladuški. Nereprezentativan je načelnik općine-http://www.hamdija-lipovaca.bihac.org/ koji spada više u Norvešku ili tamo negdje.

Ženske su pretežno plave, dosta blijede i pjegave, sa šarenim rupcima. Grublji muški tip je Atif Dudaković.

Pergamentni tip je karakterističan bosansko-muslimanski. Toga kod Hrvata i Srba nema.

Reprezentativni primjerci:
http://bs.wikipedia.org/wiki/Slika:ZaimMuzaferijaVisockoOko.jpg
http://www.bhdani.com/arhiva/246/t24612.shtml

Glede Hrvata, sjeverni tipovi imaju podvrste.

Opako fokusirana: Sven Lasta, Josip Vrhovec
http://www.mfa.gov.yu/History/ministri/JVrhovec_e.html
Dobroćudno-gicanska, panslavenska: Čobanković, Mato Arlović (rodom iz BH, ali ta bucmasta njonja)
http://www.vecernji.hr/newsroom/news/croatia/772269/index.do;jsessionid=B285CC22F88E2AC0BD1CC026D507B6 A0.3

dudu
25.04.2007., 15:50
muslimani imaju sitne zube i usta, a srbi su žuti. tako sam ih ja zamišljao jer sam imao takve susjede :D

Hroboatos
25.04.2007., 16:02
Činjenica je da među Bošnajcima ima dosta faca tipa Izetbegovića i Abdića (uza sve razlike). Plave oči, nekakav zamagljeni pogled u daljinu, trepću češće očima.

Srpsko-vlaški tip (mrgudni obrvaši) rijedak je među Hrvatima i MBošnjacima. Naravno, nisu svi, ni možda većina Srba takvi. Npr. ovaj bi, http://www.snd-us.com/Liberty/sm_1774.htm s tim melankoličnim pogledom, prošao u području Varaždin-Koprivnica kao domaći.
Turska genetika, s nešto vulgarnosti, vidljiva je ovdje:
http://www.ceca-raznatovic.com/
U ovom repertoaru bi trebalo napraviti selekciju:
http://www.pbase.com/pavlec/belgrade_girls

Što je s Hrvatima iz BH ? Hmm...to zahtijeva detaljniju analizu.

dudu
25.04.2007., 16:49
http://k43.pbase.com/v3/18/586618/2/47669172.004.jpg

ova je predobra dok ne progovori.

bez_respekta
25.04.2007., 16:53
Bosnjaci su visi, sirih ramena od plemena koje obitavaju oko nas, pravog i vitkog stasa i crvstog stoja.
Jedna slika Bosnjackih vojnika u K.u.K armiji prilikom odlikovanja. Svi vojnici su za glavu veci od ovih austrijanaca. I jos u prvim redovima stoje oni "najmanji".
http://gebirgskrieg.heim.at/Bosniaken.jpg

Bosnjaci su vedrog i inspirisanog pogleda, svijetlog i cistog lica i svjetlog tena(evropsko-slavenski tip). primjer Zlatan Muslimovic
http://en.wikipedia.org/wiki/Zlatan_Muslimovi%C4%87

Srbi.

Posto je poznato da su ogromnoj mjeri mjesavina Turaka i Cigana onda imaju i njihove glavne osobine. Zdepasti, veliki stomak, sirok i kvrgav nos, tamni ten, sirog lica i guste obrve.

Hrvati

Oni su najvise razliciti sto je i razumljivo jer je Hrvatska skuopljena "s brda s dola" a uz to tu je doslo i dosta katolika tokom austrougarske vladavine. Uglavnom, ovi u sjevernom djelu su zdepasti i sirokog lica i glave. Ovaj je odlican primjerak. Onako kao "kao u crticu".
http://www.youtube.com/watch?v=QhnKCSdtkeo

Na jugu su nesto visi, sa prilicno velikim nosovima i boravim celom.

Michael Collins
25.04.2007., 16:56
http://www.pbase.com/pavlec/image/49658140
http://www.pbase.com/pavlec/image/50341250
http://www.pbase.com/pavlec/image/47840505
http://www.pbase.com/pavlec/image/47672279
http://www.pbase.com/pavlec/image/51693296
http://www.pbase.com/pavlec/image/52154279
http://www.pbase.com/pavlec/image/52929518

dudu
25.04.2007., 17:13
3 slika-predobra treba, 5 slika- koja je to rasa???

Hroboatos
25.04.2007., 17:16
3 slika-predobra treba, 5 slika- koja je to rasa???

5. je samo kvarcana, 6. je turska genetika. Ostale su mješavina, nereprezentativna. Kao da si slikao u Italiji.

dudu
25.04.2007., 17:24
5. je samo kvarcana, 6. je turska genetika. Ostale su mješavina, nereprezentativna. Kao da si slikao u Italiji.

5. nije skvarcana, nego spaljena:rofl:

IronFist
25.04.2007., 17:27

bez respekta ova ti slika nije dobar dokaz,zašto? Pa zato što su u BosanskoHercegovačkim regimentama Austro-Ugarske vojske svi nosili fesove,i Hrvati i Srbi i Muslimani,tako da lako od ovih vojnika na slici mnogi mogu biti i Hrvati i Srbi,pošto su te regimente bile miješane a ne jednonacionalne.

Dux_Croatorum
25.04.2007., 17:31

bez respekta ova ti slika nije dobar dokaz,zašto? Pa zato što su u BosanskoHercegovačkim regimentama Austro-Ugarske vojske su svi nosili fesove,i Hrvati i Srbi i Muslimani,tako da lako od ovih vojnika na slici mnogi mogu biti i Hrvati i Srbi,pošto su te regimente bile miješane a ne jednonacionalne.

I moj pradjed je nosio fes u prvom svjetskom, a bio je Hrvat Katolik!

Dux_Croatorum
25.04.2007., 17:32
I još nešto- on je možda bio među ovima jer je imao negdje metar devedeset, dva metra .

Modesti
25.04.2007., 17:57
Dosta plavokosih ( i crvenokosih, dakle svjetlijih) ima, neočekivano, i u Hrv. Primorju, ne znam zašto - to baš ne bi bio neki mediteranski standard kao što je netko gore napisao za Primorje. Recimo, u sjevernom Primorju ima puno plavokosih, ali dosta visokih (Zagorci su često plavokosi, ali relativno niski). Za ove plavokose u Sjev. Primorju zamijetila sam i da su često zanimljiva kombinacija (prirodno) plava kosa-smeđe oči što je inače relativno rijetko u drugim podnebljima, ali ima ih i jako puno plavookih i zelenookih - hmm, kao da nisu južnjaci. Dakle, mislim da se za Hrvate ne može postaviti neki jedinstveni tip.

Pravo zboriš.
U Primorju ima puno plavokosih i crvenokosih ljudi.
Ja sam plavokosa i zelenooka, ali to vjerojatno zahvaljujem majčinim germanskim genima.
No puno ljudi je plavokoso i smeđooko. Isto tako ima i crvenokosih tj kako bi mi rekli rošastih, a najboji rošo da je mat ubil :D .
Nema baš crnokosih ljudi ni tamnoputih, više brinet.
Imam prijateljicu Bosanku iz Banja Luke koja je izbjegla za vrijeme rata ovdje, ona je pak crvenkosa i plavooka, a ima i pjegice.Isto tako imam i jednu Muslimanku koja je istina smeđooka, ali zato ima kosu boje meda. Dakle neku crvenoplavu boju.
Mislim da nema tu nekog pravila.
Nije to tako samo s nam npr u Italiji u Veneziji ćete isto naići na puno svjetlokosih i svjetlookih ljudi, a bliže Trstu onih sa plavim ili zelenim očima.
Ipak su se dosta ovdje mješale rase tako da nema nekog određenog tipa.
Netko je rekao da su Srbi tamni, a opet koliko ih ima svijetlih kao npr Milena Dravić .Nema tu nekog pravila.

KAMI666
25.04.2007., 18:05
Hajde recite ijednog Muslimana da normalno izgleda, da nema iskrivljena usta, ili krive crte lica? Ogroman broj ih je sa takvim facama.
Pogledajte na sta lici Adnan Terzic, onaj urednik Slobodne Bosne, Juka Prazina...ili vecina njih. Pa Razija Mujanovic je bila sinonim za ruznocu.
Ogroman broj Muslimana ima neke iskrivljene face. Zivim u BiH, i znam o cemu pricam.
Tebe je tvoja cetnicka mati, kako bi Pejakovic rekao, "posrala", kad si nam tako lijep.
:W

KAMI666
25.04.2007., 18:14
Pa javna tajna u BiH je da kad vidis na ulici nekog plavog, sa iskrivljenim ustima i glupom facom, da je skoro sigurno da je to Musliman.
Kako znas da je musliman, jesi ga pitao? Znas mu jos uvijek ime?

Hladna
25.04.2007., 18:20
Ja se sjecam kad je Branko Copic pricao, da kad je isao sa svojim prijateljem Skenderom Kulenovicem po selima u BiH, da su svi mislili da je Branko Copic Musliman jer je nizak i plav, a za Skendera Kulenovica Srbin jer je visok i tamnokos :)

a ti se sjecas kad je copic pricao i dodjesh generacija s copicem pokojnim :rofl:

KAMI666
25.04.2007., 18:24
Srba, sa takvim facama, nema.
Znam da nema, Srbi su dno dna....

Hladna
25.04.2007., 18:30
Srba, sa takvim facama, nema.

naravno...ne mozes vidjet facu od obrva :rofl:
( sorry, nisam mogla odoljeti:)
evo malo za promatranje fizionomije
http://www.ntvhayat.com/home/voditelji/
http://www.blogger.ba/slike/18298.272656.jpg

Hladna
25.04.2007., 18:45
Hladna, jel gledas RTRS ?:)
Sad gledam RTRS, i prikazuju Dodika u Kozluku (RS), koji je povratnicko muslimansko naselje u zvornickoj opstini, u koju se vratilo 17 000 Bosnjaka. I Bosnjaci napisali veliki transparent 'Dobro dosli dragi premijeru', i oblijepili njegove plakate :) I onda govore, da ono sto rade Bosnjaci u Srebrenici, da je to sve dirigovano iz Sarajeva.
A vidis kako je onaj Fadil pametan. Postuje RS, pa je Kozluk dobio asfalt, danas su dobili vodovod i sve sto im treba :)
gledam li rtrs??? sta ti je to??:rofl:
fadil banjanovic je pametan, dabome. vratio sve izbjeglice, kozluk ozivio, kuce obnovljene, sve zahvaljujuci parama koje su federacija i TK dale za povrat izbjeglica. da se dodik pitao, ne bi u kozluku nikakav fadil bio sada, a kamo li 17 000 bosnjaka...hajde ne vjeruj dnevno-politickim naklapanjima te vase "multietnicke televizije", kao ni transparentima dostojnim seoskom vaseru

Hladna
25.04.2007., 18:57
Pa pogledaj sta je veceras izjavio Fadil. Optuzio je Sarajevo da manipulise ljudima u Srebrenici i doslovno rekao da poltiicari iz Sarajeva zele da naruse jedinstvo RS.
A Bosnjaci iz Kozluka su napisali veliki transparent 'Dobro dosli dragi premijeru' i izlijepili Dodikove slike po Kozluku. I izveli neki svoj kulturnoumjetnicki program.
I znas ko je danas dao pare za vodovod? Mjestani Kolzuka i Vlada RS. Kakva bolan Federacija.
Samo sto ovo nikad neces vidjeti na bosnjackoj FTV i BHT.
Vidis kako se sve moze, kad Bosnjaci ne nasjedaju propagandi iz Sarajeva koja ih vuce u propast.

:rofl: :rofl: velish mjestani kozluka onih 17 000 bosnjaka, je li??
a bracika pametan, naravno. slazem se u potpunosti s njegovom politikom. ne prepustiti srbima nase, vratiti se na svoje.
i da, prvo ste protjerali i poubijali, pa sprjecavali povratak, pa sabotirali normalan zivot povratnika i sada , humaniste stoljeca, gradite vodovod..:rofl:
daj molim te...podsjecanje...ovo je tema o fizionomiji, a ne hvalospjevi o rs i dodiku
evo jos za proucavanje fizionomije http://www.abc-models.com/modeli/special_models.htm

Hroboatos
25.04.2007., 19:13
http://www.youtube.com/watch?v=xjlv-CLRsLc&mode=related&search=
Musliman i Hrvat.
Hrvat- tursko-bliskoistočko-židovska fizionomija. Musliman-austrijsko-irska.

http://www.youtube.com/watch?v=2IUQSfr5iWs&mode=related&search=
Muslimanski Hrvat iz Slavonije, malo zagorio

Dva Hrvata, srednjoeuropsko-alpski i dinarski tipovi
http://www.youtube.com/watch?v=VI96a6cTQg8&mode=related&search=

Zagorjeli makedonski Hrvat i hrvatski Musliman alpsko-srednjoeuropske fizionomije
http://www.youtube.com/watch?v=mwbPCJTgfRQ&mode=related&search=

Nikola Duspara
25.04.2007., 19:14
Slucajno sam bio prisutan gledanju TV dnevnika kad je jedna primitivna zena rekla za jednog politicara da je "Musleman" (nije tiskarska greska). Pojavljivali su se, uglavnom, poznati ljudi za koje sam znao sto su po narodnosti, pa sam je pustio da znanstvuje sa svih dvadesetak slova, koje je znala:
- Hrvati su bili Muslimani,
- Muslimani Srbi, a
- Srbi Hrvati...
Kad sam joj na kraju rekao da nije pogodila ni trecinu, rekla je:
"Nemoj ti meni pricati, ja njih sve znam po "filozofiji"...
...kao i vecina forumasa.

Pozdrav
Nikola Duspara

Krvnik
25.04.2007., 19:15
Ja znam da su Srbi u BiH mnogo ljepsi od Muslimana
a što je sa ženama?
koje su ljepše?
ili ti gledaš samo dečke?

Levak
25.04.2007., 19:22
a što je sa ženama?
koje su ljepše?
ili ti gledaš samo dečke?

Nije nego je nekim zenama tamo pogriveno lice :D

Dux_Croatorum
25.04.2007., 19:23
Meni su jedino Hrvatice lijepe, od svih okolnih država...Vidio sam i jednu Crnogorku, bolju od "domaćih žena" :)

Hroboatos
25.04.2007., 19:25
evo jos za proucavanje fizionomije http://www.abc-models.com/modeli/special_models.htm

Od ovog ništa, jer to nisu karakteristične fizionomije (previše šminke, izbor itd.).
Osim toga, muška lica su reprezentativnija za neki pseudorasni tip.

Hladna
25.04.2007., 19:27
I Kozluk pokazuje kako treba raditi. Bosnjaci iz Kozluka, postuju RS, i dobili su od RS vodovod, asfaltne puteve, donacije za sjetvu...
A Srebrenica, ne postuju RS, i dobili su 700 miliona maraka, i sve je islo preko bosnjackih politicara a dan danas zive kao u Africi...
I sta iz toga zakljuciti? Bosnjaci u RS trebaju da se okanu lpovskih bosnjackih politicara koji ih vode u propast i koriste za svoje ciljeve i treba da se oslone na Vladu RS, pa da ce zivjeti kao ljudi.

hej bolan!!!
jesul tebe naucili da nema raspravljanja sa zenama!!???
i de otvori posebnu temu tipa - " kako svrsavam od pomena dodikovog imena" ili sl. , a nas pusti da se bavimo temom-fizionomija.

Hladna
25.04.2007., 19:33
Od ovog ništa, jer to nisu karakteristične fizionomije (previše šminke, izbor itd.).
Osim toga, muška lica su reprezentativnija za neki pseudorasni tip.

pa dobro sad, eto...ipak se trudim...al u principu, to je to.
sminka moze maskirati ali ne i potpuno prekriti fizionomiju , crte lice...
znam neke od djevojaka, nema bas puno sminke tu niti retusiranja...mlade su...
definitivno, po meni na ovim prostorima nema karakteristicne fizionomije...mozes naci 5 osoba u nizu koje se uklapaju u pravila, al onda ide 5 njih koje odudaraju i prekdaju niz...ili, gle cuda, taman mislis da je nesto karakteristicno za hrvata, kad odjednom izroni nekoliko srba sa identicnim osobinama i sl.

Krvnik
25.04.2007., 19:38
Nije nego je nekim zenama tamo pogriveno lice :D
nekim ženama jest, ali svima, prijatelju, nije.
ovako je ispalo kao da je gledao samo dečke i da mu se muslimani nisu svidjeli, dok su mu Srbi bili taman.

Hladna
25.04.2007., 19:40
nekim ženama jest, ali svima, prijatelju, nije.
ovako je ispalo kao da je gledao samo dečke i da mu se muslimani nisu svidjeli, dok su mu Srbi bili taman.

hmm...upravo tako...zbilja je to simptomaticno...:rofl:

zelenbrijeg
25.04.2007., 19:51
naravno...ne mozes vidjet facu od obrva :rofl:
( sorry, nisam mogla odoljeti:)
evo malo za promatranje fizionomije
http://www.ntvhayat.com/home/voditelji/
http://www.blogger.ba/slike/18298.272656.jpg

Baš pogledah. Pa mogli bi bit i jedni i drugi i treći, kako koja/koji...

Inače, ima dosta plavuša.

Generalno (sad ćete popizdit), ja kad gledam Sarajevske programe - to meni više liči na Srbe, po govoru, nastupu... :D

Hroboatos
25.04.2007., 19:53
Tema je, čini se, propala (i ja sam tomu, nažalost, pridonio). Nisam htio da se pretvori u sprdnju, ali to se skoro neizbježno dogodilo.
Od navedenih poveznica možda je dosta reprezentativna sljedeća: http://www.ntvhayat.com/home/voditelji/ , jer pokazuje da su tradicionalne fizionomije uzmakle pred lagodnim životom, šminkom, plastičnom kirurgijom i "miješanjem".

Ipak, da ne ostane sve na razini glupiranja i blesiranja: činjenica jest da su stanoviti tipovi fizionomija češći kod neke etnokonfesionalne zajednice/nacije nego kod druge (što ne znači da većina pripadnika te nacija izgleda baš tako). Prije je mjerenje bilo skoro lombrozovskoga tipa (pigmentacija), sada je genetika (haplotipovi), no ostaje da je neka faca češća kod jednoga nacionalnoga korpusa nego kod drugoga.

Hroboatos
25.04.2007., 19:54
Generalno (sad ćete popizdit), ja kad gledam Sarajevske programe - to meni više liči na Srbe, po govoru, nastupu... :D

To je nurture, not nature.

zelenbrijeg
25.04.2007., 19:56
pa dobro sad, eto...ipak se trudim...al u principu, to je to.
sminka moze maskirati ali ne i potpuno prekriti fizionomiju , crte lice...
znam neke od djevojaka, nema bas puno sminke tu niti retusiranja...mlade su...
definitivno, po meni na ovim prostorima nema karakteristicne fizionomije...mozes naci 5 osoba u nizu koje se uklapaju u pravila, al onda ide 5 njih koje odudaraju i prekdaju niz...ili, gle cuda, taman mislis da je nesto karakteristicno za hrvata, kad odjednom izroni nekoliko srba sa identicnim osobinama i sl.

Ne znam. Ja uspijem "namirisat". No mislim da je to prvenstveno sklop svega - npr. gestikulacija, odjeća i fizionomija zajedno. Teško mi je istaknuti neke apsolutne karakteristike. Kod Srba imam dojam da su malo tamniji i mrkiji, i ima ih nekako i "špičastih". To sve onako kako se meni čini.

Meni su i naši zagorci nekak malo ko "špičasti", a možda nisu. Al definitivno su niži od prosjeka.

Hladna
25.04.2007., 19:56
Baš pogledah. Pa mogli bi bit i jedni i drugi i treći, kako koja/koji...

Inače, ima dosta plavuša.

pa da...ako cemo po fizionomiji, dosta je u sarajevu hercegovaca (istocna hercegovina), sto se tice govora i nastupa...srbi su bili dominantni u medijima, skolama desetljecima...ostavilo je traga...npr. novokovanice su prihvatane prema istocnoj varijanti, karakteristicni izrazi su se gubili ( poput onog studeno,mrko prsa, itd.) i proglasavani nazadnim. sto se tice nastupa- ne kontam bas sta ti je tu "palo "u oko?

Hladna
25.04.2007., 19:58
Ne znam. Ja uspijem "namirisat". No mislim da je to prvenstveno sklop svega - npr. gestikulacija, odjeća i fizionomija zajedno. Teško mi je istaknuti neke apsolutne karakteristike. Kod Srba imam dojam da su malo tamniji i mrkiji, i ima ih nekako i "špičastih". To sve onako kako se meni čini.

Meni su i naši zagorci nekak malo ko "špičasti", a možda nisu. Al definitivno su niži od prosjeka.

ma isto je i samnom... u mom zavicaju jasno mogu skontati ko je ko..po hodu, oblacenju, itd. ali kad se udaljim od zavicaja, moja sposobnost prepoznavanja pada u vodu. i da, srbi su ipak malo crnomanjastiji i imaju malo jacu celjust...iako i to nije pravilo...

zelenbrijeg
25.04.2007., 19:59
Tema je, čini se, propala (i ja sam tomu, nažalost, pridonio). Nisam htio da se pretvori u sprdnju, ali to se skoro neizbježno dogodilo.
Od navedenih poveznica možda je dosta reprezentativna sljedeća: http://www.ntvhayat.com/home/voditelji/ , jer pokazuje da su tradicionalne fizionomije uzmakle pred lagodnim životom, šminkom, plastičnom kirurgijom i "miješanjem".

Ipak, da ne ostane sve na razini glupiranja i blesiranja: činjenica jest da su stanoviti tipovi fizionomija češći kod neke etnokonfesionalne zajednice/nacije nego kod druge (što ne znači da većina pripadnika te nacija izgleda baš tako). Prije je mjerenje bilo skoro lombrozovskoga tipa (pigmentacija), sada je genetika (haplotipovi), no ostaje da je neka faca češća kod jednoga nacionalnoga korpusa nego kod drugoga.

Da, određeni obrasci su kod nekih jači. Al teško je to izdefinirat. Ja to više nekako doživljavam kao "sklop svega", često nisam niti svjestan zašto nekoga "prepoznam" kao baš toga.

Hroboatos
25.04.2007., 20:01
sto se tice nastupa- ne kontam bas sta ti je tu "palo "u oko?

Rekao bih:

-jezik i intonacija govora
-ponašanje bez distance, dosta persiranja
-gestikulacija koja se na "zapadu" smatra neukusnom ili kičastom

zelenbrijeg
25.04.2007., 20:02
pa da...ako cemo po fizionomiji, dosta je u sarajevu hercegovaca (istocna hercegovina), sto se tice govora i nastupa...srbi su bili dominantni u medijima, skolama desetljecima...ostavilo je traga...npr. novokovanice su prihvatane prema istocnoj varijanti, karakteristicni izrazi su se gubili ( poput onog studeno,mrko prsa, itd.) i proglasavani nazadnim. sto se tice nastupa- ne kontam bas sta ti je tu "palo "u oko?

Pa ne znam - humoristične emisije primjerice. Nekad imam dojam ko da gledam Beograd, takva vrsta humora, samo ljudi govore na "ije".

"Nastup" je nekako grublji i tvrđi, uključuje i gestikulaciju - svašta nešto. Teško mi je objasnit.

Hroboatos
25.04.2007., 20:02
Da, određeni obrasci su kod nekih jači. Al teško je to izdefinirat. Ja to više nekako doživljavam kao "sklop svega", često nisam niti svjestan zašto nekoga "prepoznam" kao baš toga.

Dakle- cjelina je više od zbroja dijelova ?

Hladna
25.04.2007., 20:03

ok, mozemo li sada nekako civilizirano finalizirati raspravu i donijeti neki zakljucak ( iako smatram da ima jos osnove i prostora za raspravu) prije nego se ovo pretvori u jos jednu temu za prepucavanje?
koce zavrsnu rijec?? :)

Hladna
25.04.2007., 20:05
Rekao bih:

da....autohtoni izricaj i intonacija su se s vremenom izgubili.....opet govorim da to nije jezik nasih djedova...
persiranja ovdje rijetko ima, i mene jako nervira ta prisnost u ophodjenju, ali to je karakterisika ove zemlje...
gestakuliranje ....joj, upravu si...svi nesto mlataramo rukama:)

zelenbrijeg
25.04.2007., 20:07
ma isto je i samnom... u mom zavicaju jasno mogu skontati ko je ko..po hodu, oblacenju, itd. ali kad se udaljim od zavicaja, moja sposobnost prepoznavanja pada u vodu. i da, srbi su ipak malo crnomanjastiji i imaju malo jacu celjust...iako i to nije pravilo...

Ja sam u mladosti točno mogao reći tko je iz sela a tko iz grada. Nije bilo greške - odjeća, frizura, sveopći dojam. Nisam mogao "falit", i to u odnosu na sve, dakle i mlade ljude koji su dolazili u grad u škole prigradskim busevima.

A ovdje u Zagrebu mogu prokljuvit i bosance i srbe, naravno i strance - engleze, skandinavce, talijane... O crncima da i ne govorimo. Tu pogađam 100%. :D

Jednom sam u jednom autu vidio troje ljudi i pomislio da su stranci. Izađoše iz auta i progovoriše - bili su stranci (auto hrv. registracije). Obični ljudi, obično obučeni - jednostavno mi je "nos" to rekao.

Hladna
25.04.2007., 20:07
Pa ne znam - humoristične emisije primjerice. Nekad imam dojam ko da gledam Beograd, takva vrsta humora, samo ljudi govore na "ije".

"Nastup" je nekako grublji i tvrđi, uključuje i gestikulaciju - svašta nešto. Teško mi je objasnit.

hmmm...naravno kad je dosta emisija snimljeno u koprodukciji sa srbijom, ili su srpski glumci...i hmmm, bice da smo godinama izgradili slican smisao za humor ili prihvatili srpski obrazac humora...

Hladna
25.04.2007., 20:10
Ja sam u mladosti točno mogao reći tko je iz sela a tko iz grada. Nije bilo greške - odjeća, frizura, sveopći dojam. Nisam mogao "falit", i to u odnosu na sve, dakle i mlade ljude koji su dolazili u grad u škole prigradskim busevima.

A ovdje u Zagrebu mogu prokljuvit i bosance i srbe, naravno i strance - engleze, skandinavce, talijane... O crncima da i ne govorimo. Tu pogađam 100%. :D

Jednom sam u jednom autu vidio troje ljudi i pomislio da su stranci. Izađoše iz auta i progovoriše - bili su stranci (auto hrv. registracije). Obični ljudi, obično obučeni - jednostavno mi je "nos" to rekao.

imamo istu sposobnost...da je nazovemo 7. culom:)
ma u principu, seljaka vazda mozes prepoznati...ja recimo u inostranstvu uvijek prepoznam naseg covjeka( pod tim podrazumijevam i hrvate i srbe)...stranca takodje kod nas mozes prepoznati lako, i tu opet fizionomija najmanje igra ulogu, osim ako nije crnac:)) vise je u pitanju drzanje, gard, odijevanje, hod). na moru u hrvatskoj odmah znam ko je bosanac ili hercegovac...ne mora ni progovoriti

zelenbrijeg
25.04.2007., 20:14
Rekao bih:

Jao - pogađaš. Ovo je već malo "opasan" teren.

- jezik i intonacija - to je jasno, naravno - tu nema greške i to svi odmah primijete - mislim da to ne mora biti predmet rasprave jer je evidentno

- ponašanje bez distance - ne samo "bez persiranja", nego nekako imam osjećaj da se i gestikulacijom "unose" u drugu osobu - što mi djeluje nekako "ofenzivno", čak i ako je u dobroj namjeri

Hroboatos
25.04.2007., 20:15
ok, mozemo li sada nekako civilizirano finalizirati raspravu i donijeti neki zakljucak ( iako smatram da ima jos osnove i prostora za raspravu) prije nego se ovo pretvori u jos jednu temu za prepucavanje?
koce zavrsnu rijec?? :)

Starija su istraživanja (sumnjive pouzdanosti) dala neku razliku u pigmentaciji. Bilo je nešto na forumu cyberbulevar, slično je ovdje:
http://www.hercegbosna.org/ostalo/hercegbos.html
..............
Konacno valja spomenuti rezultate antropoloskih istrazivanja Weissbacha, Glicka, Filipesca i drugih o pripadnicima raznih konfesija u Herceg-Bosni. Muslimani i katolici pretezno su svjetlijeg tipa, dok pravoslavci vise naginju crnomanjastoj pigmentaciji. Tamnookih muslimana ima 46.9%, katolika 46.8%, a pravoslavnih za 10% vise (56.3%). Slicno tako tamnokosih pravoslavaca ima za 10% vise nego muslimana. Uopce tamnom tipu pripada 47.9% bosanskih pravoslavaca, a katolika i muslimana za 11% manje. Cisto svijetlom tipu pripada 9.4% muslimana, 7.5% katolika i 5.6% pravoslavnih (Truhelka: O porijeklu bos. muslimana, str. 18-19). U jednoj svojoj ranijoj raspravi spominje isti pisac, da prema antropoloskim istrazivanjima plavokosih katolika ima 25.7%, muslimana 17.5%, a pravoslavnih tek 6.3%. - Kad bi se uzela u obzir Bosanska Krajina, gdje je pravoslavni narod mahom doseljenik s vrlo malo konvertita, onda bi taj razmjer postao jos ocitijim. Iz ovih cinjenica rezultira, veli Truhelka (Cit. dj. 19), da su bosanski muslimani po intenzitetu pigmentacije najblizi, pace posve jednaki s katolicima. Po cisto svijetlom tipu, koji je kod muslimana relativno najvise zastupan, zakljucuje on, da su bas muslimani najcisci Slaveni u Bosni, drugim rijecima ono, sto veli Starcevic, najcisca hrvatska krv.
.......................

Na stranu političkonacionalna tendencioznost, ovdje nečeg ima (govorim o fenotipovima). No, to je situacija pred 100 godina.

Budući da su fizionomije tema, rekao bih da se maksimalno može reći da
:
a) neki tipovi fizionomija (boja očiju, puti,...jagodice, brahiokefalnost, dolihokefalnost,..) prevladavaju među pojedinim narodima, ali na regionalnoj razini.

b) dakle, vidljive su razlike kako među nacijama, tako među regionalnim zajednicama unutar pojedine nacije.

Možda najintrigantnijim ostaje sljedeće pitanje: u kojem se stupnju razlikuju, po izgledu, pripadnici bliskoživućih raznih nacija, posebno iz "miješanih" sela ? To mi se čini dosta zanimljivim, no ne izgleda mi da se na to može dati potkrijepljen odgovor.

zelenbrijeg
25.04.2007., 20:20
ma u principu, seljaka vazda mozes prepoznati...ja recimo u inostranstvu uvijek prepoznam naseg covjeka( pod tim podrazumijevam i hrvate i srbe)...stranca takodje kod nas mozes prepoznati lako, i tu opet fizionomija najmanje igra ulogu, osim ako nije crnac:)) vise je u pitanju drzanje, gard, odijevanje, hod). na moru u hrvatskoj odmah znam ko je bosanac ili hercegovac...ne mora ni progovoriti

Je - gard je definitivno drugačiji. A vanka naravno da ih odmah prokljuviš.

No razlika je ipak - npr. ljude iz grada teže je prokljuvit vani. Meni su baš prečesto govorili da "kao da nisam iz "Jugoslavije", tj. dovoljno često da to nije slučajno. A to je razlika selo-grad, sjever-jug. Vjerojatno su njima tipični "jugići" gastarbajterski tip, počesto ruralnog podrijetla i stila...

zelenbrijeg
25.04.2007., 20:21

Ja bosance doživljavam nekako "okruglije", a hercegovce "oštrije". :zvrko:

Hladna
25.04.2007., 20:23
Starija su istraživanja (sumnjive pouzdanosti) dala neku razliku u pigmentaciji. Bilo je nešto na forumu cyberbulevar, slično je ovdje:
..............
Konacno valja spomenuti rezultate antropoloskih istrazivanja Weissbacha, Glicka, Filipesca i drugih o pripadnicima raznih konfesija u Herceg-Bosni. Muslimani i katolici pretezno su svjetlijeg tipa, dok pravoslavci vise naginju crnomanjastoj pigmentaciji. Tamnookih muslimana ima 46.9%, katolika 46.8%, a pravoslavnih za 10% vise (56.3%). Slicno tako tamnokosih pravoslavaca ima za 10% vise nego muslimana. Uopce tamnom tipu pripada 47.9% bosanskih pravoslavaca, a katolika i muslimana za 11% manje. Cisto svijetlom tipu pripada 9.4% muslimana, 7.5% katolika i 5.6% pravoslavnih (Truhelka: O porijeklu bos. muslimana, str. 18-19). U jednoj svojoj ranijoj raspravi spominje isti pisac, da prema antropoloskim istrazivanjima plavokosih katolika ima 25.7%, muslimana 17.5%, a pravoslavnih tek 6.3%. - Kad bi se uzela u obzir Bosanska Krajina, gdje je pravoslavni narod mahom doseljenik s vrlo malo konvertita, onda bi taj razmjer postao jos ocitijim. Iz ovih cinjenica rezultira, veli Truhelka (Cit. dj. 19), da su bosanski muslimani po intenzitetu pigmentacije najblizi, pace posve jednaki s katolicima. Po cisto svijetlom tipu, koji je kod muslimana relativno najvise zastupan, zakljucuje on, da su bas muslimani najcisci Slaveni u Bosni, drugim rijecima ono, sto veli Starcevic, najcisca hrvatska krv.
.......................

Na stranu političkonacionalna tendencioznost, ovdje nečeg ima (govorim o fenotipovima). No, to je situacija pred 100 godina.

Budući da su fizionomije tema, rekao bih da se maksimalno može reći da
:
a) neki tipovi fizionomija (boja očiju, puti,...jagodice, brahiokefalnost, dolihokefalnost,..) prevladavaju među pojedinim narodima, ali na regionalnoj razini.

b) dakle, vidljive su razlike kako među nacijama, tako među regionalnim zajednicama unutar pojedine nacije.

Možda najintrigantnijim ostaje sljedeće pitanje: u kojem se stupnju razlikuju, po izgledu, pripadnici bliskoživućih raznih nacija, posebno iz "miješanih" sela ? To mi se čini dosta zanimljivim, no ne izgleda mi da se na to može dati potkrijepljen odgovor.

hmmm ,odlicno hrobatos.

genetika je cudna stvar( npr. fizionomija doticne gospodje iz mog avatara je preskocila njene kcerke, unuke, da bi se zato ocigledno pojavila u 3. generaciji kod njene praunke u mijesanju sa germanskim genima)...

Hroboatos
25.04.2007., 20:26
Ovo je već druga tema, sociokulturna obilježja. "Balkan", "Mediteran" i "Srednja Europa". No-to je, možda, tema za neki drugi slijed.

zelenbrijeg
25.04.2007., 20:28
[QUOTE=Hroboatos;8253150] - Kad bi se uzela u obzir Bosanska Krajina, gdje je pravoslavni narod mahom doseljenik s vrlo malo konvertita, onda bi taj razmjer postao jos ocitijim. .
.......................[/I]

Vidiš, meni se baš u toj bosanskoj Krajini (mislim na RS, ne na muslimanske dijelove) činilo da ljudi imaju tamniju kosu, i to ono nešto malo "špičastije". Moglo bi bit nešto u tome.

Hladna
25.04.2007., 20:29
Je - gard je definitivno drugačiji. A vanka naravno da ih odmah prokljuviš.

No razlika je ipak - npr. ljude iz grada teže je prokljuvit vani. Meni su baš prečesto govorili da "kao da nisam iz "Jugoslavije". A to je razlika selo-grad, sjever-jug. Vjerojatno su njima tipični "jugići" gastarbajterski tip, počesto ruralnog podrijetla i stila...

predstavu o nekome stvarash na osnovu iskustvenog....vani su pretezno isli ruralci i ljudi s malo znanja i manira...ljudi poznavajuci njih, o cijelom narodu stvaraju takvu predodzbu..isto je i sa bosnjacima...tv slike tokom rata su pretezno prikazivale ljude sa sela, nene sa samijama, zaostale krajeve...onaj ko ne poznaje, sebi je stvorio predodzbu o cijelom narodu kao takvom...arhetip....slicno je i sa ostalima...robujemo predozbama i slikama koje nam serviraju mas mediji...

Hladna
25.04.2007., 20:31
prosto ne mogu da vjerujem da vodimo finu raspravu...cek da protrljam oci :)
nema svadje, prepucavanja...ne mogu da vjerujem da sam to dozivjela u ludoj kuci:)
decki, komplimenti veceras za vas dvojicu od mene :cerek:

zelenbrijeg
25.04.2007., 20:34
prosto ne mogu da vjerujem da vodimo finu raspravu...cek da protrljam oci :)
nema svadje, prepucavanja...ne mogu da vjerujem da sam to dozivjela u ludoj kuci:)
decki, komplimenti veceras za vas dvojicu od mene :cerek:

To tak ide dok ne dođemo na razinu osobnih preferencija i kvalifikacija "što je bolje". Onda počne frcat na sve strane. :zubo:

Hladna
25.04.2007., 20:38
To tak ide dok ne dođemo na razinu osobnih preferencija i kvalifikacija "što je bolje". Onda počne frcat na sve strane. :zubo:

ma jok...veceras nema negativnog naboja u "zraku".
eto tako...laku vam noc zelim i prijatne snove....do slijedeceg tipkanja :)

zelenbrijeg
25.04.2007., 20:39
predstavu o nekome stvarash na osnovu iskustvenog....vani su pretezno isli ruralci i ljudi s malo znanja i manira...ljudi poznavajuci njih, o cijelom narodu stvaraju takvu predodzbu..isto je i sa bosnjacima...tv slike tokom rata su pretezno prikazivale ljude sa sela, nene sa samijama, zaostale krajeve...onaj ko ne poznaje, sebi je stvorio predodzbu o cijelom narodu kao takvom...arhetip....slicno je i sa ostalima...robujemo predozbama i slikama koje nam serviraju mas mediji...

Ali ja primjećujem i obrnuti transfer. Npr. moja tipična rodbina seljaka u Hercegovini. Transfer "zapadnjaštva" kod populacije je evidentan. Vidim to po odjeći, po "gardu" - i tu mi se čini da žene prednjače. Muškarci kao da nekako slabije "upijaju" (naravno da da, ali ipak mi se čini malo slabije) utjecaj novih sredina zapadnih gradova. Druga generacija je već sasvim druga priča - to su već "napola" Nijemci, zagrepčani, Švicarci -što već...

zelenbrijeg
25.04.2007., 20:40
:) Aj bok.

venezia
25.04.2007., 22:16
Ali ja primjećujem i obrnuti transfer. Npr. moja tipična rodbina seljaka u Hercegovini. Transfer "zapadnjaštva" kod populacije je evidentan. Vidim to po odjeći, po "gardu" - i tu mi se čini da žene prednjače. Muškarci kao da nekako slabije "upijaju" (naravno da da, ali ipak mi se čini malo slabije) utjecaj novih sredina zapadnih gradova. Druga generacija je već sasvim druga priča - to su već "napola" Nijemci, zagrepčani, Švicarci -što već...

Ali vjerojatno samo iz tvog kuta gledanja. Odnosno iz kuta gledanja onih koji su i dalje "dolje".

zelenbrijeg
26.04.2007., 22:11
Ali vjerojatno samo iz tvog kuta gledanja. Odnosno iz kuta gledanja onih koji su i dalje "dolje".

Naprotiv, iz kuta onih koji su "gore" koji su rođeni "gore", ali imaju hrpu rodbine "dolje" pa se zalete s vremena na vrijeme, pa poznaju kako je "dolje". Vidim promjene u mentalitetu. To što si ti samo od "gore" sprječava te da vidiš promjene. A da si dolje putovala kao dijete, kad nije bilo ni asfaltirane ceste, vidjela bi promjenu. Razlika se primijeti i između onih koji su ostali i nigdje makli nisu i onih koji su život proživjeli na relaciji Dojčland-BIH.

balkanski pastuh
26.04.2007., 22:28
Evo malo za istru.. karakteristicna tamna koza, nije ona maslinasta nego bas tamnija, kosa nijanse smedje prema crnoj....

vjerojatno zbog stoljetnog utjecaja talijana i stoga sto su se sicilijanci naseljavali na podrucju istre....

naravno, ima i plavokosih, no opet je prisutna tamnija koza, sto je malo cudno, no zanimljivo za vidjeti :)

a ja sam neki krizanac slavonsko-licko-bosansko-sibenskih gena :D

balkanski pastuh
26.04.2007., 22:31
evo jednog istrijana tipicnog:
http://www.index.hr/images2/bbtomislav1v.jpg

balkanski pastuh
26.04.2007., 22:37
i oduvijek mi je bilo zanimljivo kako su Dubrovcani oduvijek bili ”drugaciji” od ostatka dalmacije... posebna fizionomija lica...

A o otocanima da ne govorim, svaki otok rasa za sebe, od crvenih, zutih, crnih, smedjih.... eeeekkkkk

Dux_Croatorum
27.04.2007., 10:31
i oduvijek mi je bilo zanimljivo kako su Dubrovcani oduvijek bili ”drugaciji” od ostatka dalmacije... posebna fizionomija lica...

A o otocanima da ne govorim, svaki otok rasa za sebe, od crvenih, zutih, crnih, smedjih.... eeeekkkkk

Dubrovčani su mješavina Slavena i Rimljana.

COD2
27.04.2007., 12:53

Kelti - mislim da u genima Škota, Velšana i Iraca ima najviše keltskih, eto recimo glumica mislim da ona glumica što je glumila u filmu Dejvida Lina ah, da Rajanova kći, ne znam kako se zove ima dosta tog keltskog.

Čini mi se da je moja rahmetli mama bila otprilike vrlo slična takvom jednom opisu: plave oči sa dosta tamnom kosom sivkasto crnom rekao bih, nešto užih vijeđa, malenog nosa.

Sasi - Kod nas u nekim Bošnjačkim selima oko nekih rudokopa preovladavaju ti žuti (odnosno crveni) sa pjegicama, crvenom kožom dosta crvenkastom ili žutom (plavom) kosom.

Ali kad sve zbrojim, i naravno uzmem Poljake i Ruse u obzir biće da je ovo sve miks svega i svačega kod nas od Slovena je ostao jezik i neke navike, a razmirice smo naslijedili od Ilira i njihovih vječito zavađenih plemena koja su Sloveni pokorili i slavenizirali.

Dakako ima tu i Romana u Dalmaciji naročito.

COD2
27.04.2007., 12:59
evo jednog istrijana tipicnog:
http://www.index.hr/images2/bbtomislav1v.jpg

Tipičan Italijan s juga, vidi mu dlaka. Ne treba mu potkošulja, a bogami ni džemper. :zubo:

COD2
27.04.2007., 13:21
..............

Mislim da u ovome ima dosta istine iz više razloga:

1. Bosna je takve konfiguracije terena da je uvijek bila jako teško pristupačna i prilično zatvorena zemlja pa se stanovništvo u daleko manjoj mjeri mješalo sa drugima i rijetko je potpadalo pod utjecaje drugih.

2. Dolaskom Turaka i primanjem Islama Bošnjaci su postali još zatvoreniji, poznato je da su se vrlo rijetko mješali sa i samim Turcima a što se može egzaktno i dokazati. Značajnijih otklona prema fizionomiji Turaka nema.

3. Što se tiče Starčevića i teze o Hrvatima, lično mislim da su pravi i najčistiji Hrvati samo kajkavci.

Prilog: (POVIJEST BOSNE, NOEL MALCOLM) http://www.camo.ch/povijestbih02.htm

Tahvil-pasa
27.04.2007., 15:01
2. Dolaskom Turaka i primanjem Islama Bošnjaci su postali još zatvoreniji, poznato je da su se vrlo rijetko mješali sa i samim Turcima a što se može egzaktno i dokazati. Značajnijih otklona prema fizionomiji Turaka nema.

Protiv Turaka kao naroda nemam nista protiv.Cak i da smo se mijesali to bi bilo na dobrovljnoj osnovi.Uostalom u Islamu rasa i etnicitet neigraju skoro nikakvu ulogu.Medjutim radi pokusaja pojedinih da Bosnjacima imputiraju nepripadanje ovim prostorima treba reci da se pravi etnicki Turci na ovim prostorima nikada nisu dugo zadrzavali.Jedini etnicki Turci na prostoru BiH su bili ili pojedini sandzakbegovi ili veziri i dijelovi njihove svite i pratnje.Posto su se isti veoma cesto mijenjali i konstanto odlazili i dolazili bilo kakvo naseljavanje nije dolazilo u obzir.Uostalom poznato je da Turcima poslije sjaja i bogatstva Stambola i velikih istocnih gradova ovdasnja klima, okruzenje i dosta opasniji nacin zivota nisu bas najbolje odgovarali.Takodje nije bilo ni potrebe za smjestanjem vojnih jedinica Turskog porijekla jer su Bosnjaci vec skoro od prvog stoljeca Osmanske vladavine sami mogli popunjavati i formirati spahijske odrede i posade tvrdjava u BiH, a isto vazi i za janjicarske jedinice (tzv. jerli kulu-janjicarske jedinice sastavljene od lokalnog stanovnistva).

Michael Collins
27.04.2007., 15:04
Protiv Turaka kao naroda nemam nista protiv.Cak i da smo se mijesali to bi bilo na dobrovljnoj osnovi.Uostalom u Islamu rasa i etnicitet neigraju skoro nikakvu ulogu.Medjutim radi pokusaja pojedinih da Bosnjacima imputiraju nepripadanje ovim prostorima treba reci da se pravi etnicki Turci na ovim prostorima nikada nisu dugo zadrzavali..

Kako to da na Kosovu i danas ima oko 2% Turaka, a i 100.000 u Makedoniji?

snowball
27.04.2007., 17:42
u mom kraju po fizinomiji zapravo i nema neke razlike izmedju tri naroda,..trebas bas bit picajzla pa da ih trazis al cim neku teoriju da izgradis ,,.sjebes se
a u jezickom vec mozes,..recimo muslimani i katolici tardicinalno govore ikavicu,..
dok srbi govore tecnu in cistu ijekavicu,..ovi prvi ne prave i zapravo i nemaju razliku izmedju tzv. mekog i tvrdog "c" ,dok svaki srbin fakat zna,,
a izgled je manje-vise...isti

Tahvil-pasa
27.04.2007., 17:48

Ko zna.
Vjerovatno je u pitanju vise faktora.
Kao recimo manji broj domicilnog stanovnistva koje je preslo na Islam, mnogo veca udaljenost od granice i manja nesigurnost zivota i opstanka koja iz toga priozilazi, mnogo vise slobodne obradive zemlje, blizina "Carskog druma" i boljih putnih komunikacija, potreba za naseljavanjem Turskog muslimanskog stanovnistva radi obezbjedjivanja dovoljnog broja vojno sposobne i lojalne populacije.U pitanju je vjrovatno sve gore nabrojano ali se meni cini da je jedan od najvaznijih razloga to sto Osmansko Carstvo nije bilo zainteresovano za etnicki sastav teritorija.Carstvu kao instituciji su bili najbitniji redovni poreski prihodi i dovoljan broj vojno sposobne populacije.Posto je Carstvo u Bosanskom Sandzaku a kasnije Ejaletu ovo od Bosnjaka dobijalo na dobrovoljnoj osnovi jer su i sami Bosnjaci (koji su Carstvo dozivljavali kao prosirenu domovinu) bili zainteresirani za pohode iz kojih su prozilazili ekonomski i teritorijalni dobitci nije bilo niti potrebe, niti interesa, niti volje a kasnije niti mogucnosti za naseljavanje Turskog muslimanskog seoskog stanovnistva.

balkanski pastuh
27.04.2007., 18:16
Tipičan Italijan s juga, vidi mu dlaka. Ne treba mu potkošulja, a bogami ni džemper. :zubo:

a vidi cuda, ime i prezime su mu hrvatskiji da nemogu biti veci....

COD2
27.04.2007., 19:48
Protiv Turaka kao naroda nemam nista protiv.Cak i da smo se mijesali to bi bilo na dobrovljnoj osnovi.Uostalom u Islamu rasa i etnicitet neigraju skoro nikakvu ulogu.Medjutim radi pokusaja pojedinih da Bosnjacima imputiraju nepripadanje ovim prostorima treba reci da se pravi etnicki Turci na ovim prostorima nikada nisu dugo zadrzavali.Jedini etnicki Turci na prostoru BiH su bili ili pojedini sandzakbegovi ili veziri i dijelovi njihove svite i pratnje.Posto su se isti veoma cesto mijenjali i konstanto odlazili i dolazili bilo kakvo naseljavanje nije dolazilo u obzir.Uostalom poznato je da Turcima poslije sjaja i bogatstva Stambola i velikih istocnih gradova ovdasnja klima, okruzenje i dosta opasniji nacin zivota nisu bas najbolje odgovarali.Takodje nije bilo ni potrebe za smjestanjem vojnih jedinica Turskog porijekla jer su Bosnjaci vec skoro od prvog stoljeca Osmanske vladavine sami mogli popunjavati i formirati spahijske odrede i posade tvrdjava u BiH, a isto vazi i za janjicarske jedinice (tzv. jerli kulu-janjicarske jedinice sastavljene od lokalnog stanovnistva).

Pa naravno, ovo je bio samo jedan prilog u pobijanju mita o Bošnjacima kao tobože doseljenicima i etničkim Turcima na osnovu kojeg im se osporava pravo na vlastiti teritorij.

BOSHNJAK
28.04.2007., 03:27

Poslije Berlinskog kongresa u 1878, BiH se aneksira od Turske i pripaja Austro-Ugarskoj. Pretpostavljam da su se Turci povukli na teriroriju svoje zemlje koja je tada jos uvijek imala suverenitet nad Kosovom i Makedonijom. Poslije toga i jos nezavisnosti Srbije, Grcke i eventualno Albanije Tursko stanovnistvo se je koncentrisalo na najblize teritorije sto su jos uvijek bile Turske.

I znacajan broj Bosnjaka se je isto povukao, ali su vecinsa ostala na svome zbog promjene u tretmanu muslimana u Austro-Ugarskom carstvu, koje prestalo biti neprijateljski nastrojeno prema njima. Iz istih razloga su bili lojalni Austro-Ugarima.

mdirto
28.04.2007., 04:25
Meni Srbi uglavnom lice na Rome,i to ne samo Srbi iz Srbije vec i iz Bosne.Plavih Srba ima dosta samo oko Karlovca i Knina.

Sto se tice izgleda Hrvata,primijetio sam da ima dosta ljudi sa razmaknutim zubima na potezu od Metkovica do Ploca i Dubrovnika.Moglo bi se reci da je to specificnost,jer niti iz jednog drugog kraja Hrvatske nisam upoznao toliko puno ljudi sa razmaknutim zubima.Da stvar bude zanimljivija obicno su svi sa razmaknutim zubima crvenokosi i pjegavi.Procitao sam negdje da pravi izvorni Slaveni nisu bili plavi nego crveni.Zato nije cudno da ima dosta ljudi sa crvenkastom bradom,to su ostaci ostataka potisnutih slavenskih gena.

Vise tamnoputih ljudi ima u Dalmatinskoj Zagori,no zacudo na otocima ima puno ljudi sa svijetlim ocima.
Najvise crvenokosih ljudi koji lice na Irce ima na potezu od Rijeke do Zadra,dok rijetko tko porijeklom iz sjeverne Hrvatske nema svijetle oci.U Medjimurju ljudi jako lice na Ukrajince,to sam primijetio jer hvatam ukrajinsku televiziju pa mogu usporediti izgled.Zanimljivo je da Poljaci opet ne lice na susjedne slavenske narode,imaju nesto specificno u izgledu i mogu reci da su puno ruzniji od susjednih slavenskih naroda,Ukrajinaca,Ceha i Slovaka.Nisam naletio niti na jednu zgodnu Poljakinju,za razliku od Cehinja i Slovakinja.

Veliku podudarnost u izgledu primjecujem izmedju onih Srba koji ne lice na Rome i Gruzijaca.Cini mi se da se prave Srbe moze prepoznati po velikim ocima sa specificnim izgledom kojeg nisam zamijetio niti kod jednog od susjednih naroda,no oni su u manjini uz toliki priljev Roma,Turaka i Crnih Vlaha.Evo to je ovakav oblik ociju koji se vidi kod ove dvije manekenke:
http://www.baron.co.yu/maneken.php?id=10
http://www.kmodels.co.yu/site/?category=women&page=1&id=ana_jovanovic

Avari su ostavili najvise gena danasnjim Bugarima,upravo oni u Europi imaju najvise odlika mongolskog izgleda,cak vise i od Madjara.Vidio sam par bugarskih folk pjevacica,pa to je uzas,lice na onu voditeljicu Vesnu Kljaic iz Nocne More samo su azijski elementi jos izrazeniji....

IzSiska
30.04.2007., 16:51
Rvacki "arijevci" ljepotani :eek: :zubo: :s
http://www.index.hr/xmag/clanak.aspx?id=345093

Iron_Fist
23.09.2008., 19:48

Kad su Srbi pobjegli s Kosova nakon neuspjelog ustanka (otišao im Eugen Savojski) tu su doseljeni Albanci a vjerojatno i Turci... A Srbi su u "zamjenu" "dobili" Vojvodinu.

Hantraga
23.09.2008., 20:51
Meni su najinteresantnije tkzv. "plave enklave" u moru nas tamnoputih.
Najveci dio sviju nas je smedjokos, tamnokos sa braon ocima. Sa varijacijama izmedju krsnih juznjaka i bucmastih sjevernjaka.

Plave enkalve imasu istocnoj Bosni gdje u cjelim oblastima preovladava plava kosa i plavo oko. Srebrnik, Srebrenica, Zepa, Bratunac,... Krajevi koji nisu bili dinamicni u historiji poput vojne krajine te se tamosnje stanovnistvo malo mjesalo sa drugima.

Dosta plavih sam primjetio zacudo na dalmatinskim otocima, posebno na Korculi i Bracu,...dakako domacih.

U Srbiji najvise u Vojvodini ali neznam jesu li u pitanju doseljenici.

aryna
23.09.2008., 21:06
Najveci dio sviju nas je smedjokos, tamnokos sa braon ocima. Sa varijacijama izmedju krsnih juznjaka i bucmastih sjevernjaka.

Plave enkalve imasu istocnoj Bosni gdje u cjelim oblastima preovladava plava kosa i plavo oko. Srebrnik, Srebrenica, Zepa, Bratunac,... Krajevi koji nisu bili dinamicni u historiji poput vojne krajine te se tamosnje stanovnistvo malo mjesalo sa drugima.

Dosta plavih sam primjetio zacudo na dalmatinskim otocima, posebno na Korculi i Bracu.

plavih imaš puno i u hrv. primorju i na sjevernim otocima (npr. na krku)...

zagorci su plavi i plavooki, teško ćeš naći zagorku crnku s crnim očima...
i podravci isto tako, ja mislim (eto, pjevačica vanna je podravka - tamo je čest takav tip).

joe enter
23.09.2008., 21:33

Dosta plavih sam primjetio zacudo na dalmatinskim otocima, posebno na Korculi i Bracu,...dakako domacih.

Nema pravila!! , ja sam porekloom iz CG , očeva strana svi visoki(kao i ja) sa svetlom kosom i plavim očima , majka takođe visoka , ali crna sa crnim očima!

Vojvođani kako si i reko neki prosek na "našim prostorima" ima plavih , ima i dosta crnih naravno!

Mnogi bi rekli da je čudno , ali ima toga! , npr. u južnij Srbiji(Vranje naročito) ima jako mnogo plavih i plavookih ljudi(dosta enklava) , ali fizionomija im je drugačija , od svih Srba ostalih i naravno Bošnjaka i Hrvata!!

Na samu fizionomiju najviše utiče podneblje! , ja sam rođen u Vojvodini gde ima puno Crnogoraca i Hercegovaca , ali su se izmenili! , ostali su takođe kršni visoki , ali se vidi razlika kad se sretnu sa rodbinom odozdo!

Mada danas što se tiče fizionomije , sve ispada slično , jer urbani život sve jednako profilira!

Hantraga
23.09.2008., 22:05
Cini mi se da je stvar u izolaciji, ili da se bolje izrazim, .... ako se skupina sela mjesa samo izmedju sebe,.. tu se gen nasljeduje i cuva. Tamni gen je definitivno jaci od svjetlog. Kada se pomjesa plavo i smedje oko,... djete ce uglavnom imati smedje oko. U mojoj familiji se kontinuitet visokih i plavookih prekinuo kada je dedo ozenio garu, pa smo danas svi garavi na nju. :D:s

A u stara vremena nije bilo mjesanih medjureligijskih brakova.

Tako su Srbi u Banjaluci i okolo dosta svjetliji od Bosnjaka i Hrvata, Bosnjaci su izrazito svjetliji od Srba u istocnoj Bosni, a Hrvati su svjetliji od Bosnjaka i Srba na potezu Jelah, Gradacac.

babaluj
23.09.2008., 23:27

.

Točno je da se Hrvati najviše razlikuju ovisno od regije.Sjeverni Hrvati su plaviji i imaju svijetlije oči,kao i u Primorju zato jer imaju više baltoslavenskih gena.Dalmatinci,Ličani i Hercegovci su više dinaroidi,tamnije kose i očiju sa manje baltoslavenskih gena.Hrvati sa Jadrana su viši od sjevernjaka.
Velika većina Hrvata je smeđa,malo svijetlije ili tamnije smeđa.

Pištolj doktor
23.09.2008., 23:36
Ja sam upoznao neke Srbe iz Krusevca i iz okoline i svi imaju, zacudo, plave oci i dosta su krupni. Pavle Vujsic je takodjer, ako se ne varam, imao plave oci. Ja mislim da je ipak razlika u fenotipu izmedju Hercegovaca i stanovnistva Bosne (Srbi, Bosnjaci, Hrvati) te da se oni samo genetski mogu strpati u dinaroidsku skupinu. Po fenotipu se mogu dosta jasno razaznati.

joe enter
23.09.2008., 23:44
Cini mi se da je stvar u izolaciji, ili da se bolje izrazim, .... ako se skupina sela mjesa samo izmedju sebe,.. tu se gen nasljeduje i cuva. Tamni gen je definitivno jaci od svjetlog. Kada se pomjesa plavo i smedje oko,... djete ce uglavnom imati smedje oko. U mojoj familiji se kontinuitet visokih i plavookih prekinuo kada je dedo ozenio garu, pa smo danas svi garavi na nju. :D:s

Tako su Srbi u Banjaluci i okolo dosta svjetliji od Bosnjaka i Hrvata, Bosnjaci su izrazito svjetliji od Srba u istocnoj Bosni, a Hrvati su svjetliji od Bosnjaka i Srba na potezu Jelah, Gradacac.

Međureligijskih brakova nije bilo , ali ih je bilo ranije! , jer se zna da je dosta islamiziranih "Slovena" takođe živelo izolovano i potpuno u skladu sa svojim plemenom i rodom bez obzira na veru jer su praktikovali "svoju narodnu tradiciju" zadugo!! , naročito 16,17 veku za vreme Sokolovića !
Tako da ti mešani brakovi izumiru posle silnih ratova krajem 18.veka!

Čuo sam za Muslimane istočne Bosne , da su kao starosedeoci pomešani takođe sa "starosedeocima dođošima" Sasima rudarima i primili islam!
To se da potvrditi po rudarskim mestima po Kosovu , jer tamo su i pravoslavni Srbi plavušani i plavooki(čudni):D!! , isto je po celoj regiji gde su dolazili(Rumunija naročito)!!

Gledaj samo igrača Zvezde Dušana Bastu (http://img70.imageshack.us/img70/2008/30basta2ko3.jpg)(poreklo sigurno Bosna ili Lika)!

joe enter
23.09.2008., 23:47
Evo ga jedan sa Kosova takođe fudbaler-Sas!:D

Miloš Krasić (http://pt.uefa.com/ml/images/players/ucl/220X220/62929.jpg)

joe enter
23.09.2008., 23:50
Evo jednog crnogorskog Vlaha:mig::D , gradonačelnik Beograda sadašnji i trenutni!! , Ovaj je za Bandića gradonačelnik Osla!:D

Dragan Djilas (http://profile.ak.facebook.com/object3/1085/57/l13623505886_2937.jpg)

Prijatno
24.09.2008., 03:14
Ovaj sjeverozapadni mi je često profinjeno opak (primjer Sven Lasta), dok su južnjaci, poglavito Dalmatinci, nekakav dinarski tip. Tipična faca je pokojni Krešo Ćosić (možda griješim...), dok je crnomanjasti, poluvlaški tip Dragan Čović iz BH.
Mislim da Čović kao i apsolutna većina Hercegovaca imaju tipičnu dinarsku fizionomiju,a u Dalmaciji takav tip preovladava rekao bih jedino u unutrašnjosti (Hrgović npr.)
Primijetio sam da u srednoj Bosni ima dosta ljudi,i Hrvata i Bošnjaka kestenjaste kose,svijelih očiju (npr. od poznatih Ćiro Blažević,Halid Bešlić,Safet Sušić).
Najhomogenijeg izgleda su vjerovatno Crnogorci i Albanci,mada i tu ima svega.
Što se tiče vlaškog tipa,čini mi se da su Srbi iz nekadašnje RSK većinom najbliži tom tipu,mada normalno tu ima i drugih.
Specifični su također i Srbi s krajnjeg juga Srbije i Bošnjaci iz Sandžaka,njih je teško svrstati u pojedine tipove.

joe enter
24.09.2008., 03:21
Mislim da Čović kao i apsolutna većina Hercegovaca imaju tipičnu dinarsku fizionomiju,a u Dalmaciji takav tip preovladava rekao bih jedino u unutrašnjosti (Hrgović npr.)
Primijetio sam da u srednoj Bosni ima dosta ljudi,i Hrvata i Bošnjaka kestenjaste kose,svijelih očiju (npr. od poznatih Ćiro Blažević,Halid Bešlić,Safet Sušić).
Najhomogenijeg izgleda su vjerovatno Crnogorci i Albanci,mada i tu ima svega.
Što se tiče vlaškog tipa,čini mi se da su Srbi iz nekadašnje RSK većinom najbliži tom tipu,mada normalno tu ima i drugih.
Specifični su također i Srbi s krajnjeg juga Srbije i Bošnjaci iz Sandžaka,njih je teško svrstati u pojedine tipove.

Video sam ga na OBN!! ,zaista isti(jako liči) moj ujak!:D , Crnogorci tj. Hercegovci imaju istu liniju face , ta glava i držanje dosta govori!:D

Prijatno
24.09.2008., 03:35
Video sam ga na OBN!! ,zaista isti(jako liči) moj ujak!:D , Crnogorci tj. Hercegovci imaju istu liniju face , ta glava i držanje dosta govori!:D
Jeste,ta linija CG-Hercegovina-dobar dio Dalmacije ima mnogo toga zajedničkog :)

Hantraga
24.09.2008., 09:54
Međureligijskih brakova nije bilo , ali ih je bilo ranije! , jer se zna da je dosta islamiziranih "Slovena" takođe živelo izolovano i potpuno u skladu sa svojim plemenom i rodom bez obzira na veru jer su praktikovali "svoju narodnu tradiciju" zadugo!! , naročito 16,17 veku za vreme Sokolovića !
Tako da ti mešani brakovi izumiru posle silnih ratova krajem 18.veka!

Čuo sam za Muslimane istočne Bosne , da su kao starosedeoci pomešani takođe sa "starosedeocima dođošima" Sasima rudarima i primili islam!
To se da potvrditi po rudarskim mestima po Kosovu , jer tamo su i pravoslavni Srbi plavušani i plavooki(čudni):D!! , isto je po celoj regiji gde su dolazili(Rumunija naročito)!!

Gledaj samo igrača Zvezde Dušana Bastu (http://img70.imageshack.us/img70/2008/30basta2ko3.jpg)(poreklo sigurno Bosna ili Lika)!

Mjesanih brakova nije bilo u doba kada je vjera bila znacajan ili najznacajniji faktor identiteta. A to je bilo u srednjem vjeku. Osim u ranom srednjem vjeku gdje je etnikum bio najznacajniji faktor i kada su se desavala mjesanja, asimilacije, stapanja,... U vrijeme seoba, pokrstavanja, paganizma,... jeste bilo mjesanja. Vec u vrijeme drzava sa jakom crkvom kao institucijom, nije bilo vise mjesanja. Ili ne u znacajnoj mjeri, to je prestalo vec u 11,12-tom vjeku. Paganizam u izvornom konvertovanom obliku se zadrzao i do danas.

Sasi su posebna prica, ali nema podataka koliko ih je tacno doslo. Tako da plave enklave mozemo povezati sa njima samo u rudarskim mjestima. Najizvjesnije je da plave oci vecinom vode porjeklo od Slavena.

Izolovanost nekog podrucja zbog vjere je najveci razlog zasto se neki gen sacuvao i dominira. Vise sela jedni do drugih sa jednom vjerom se mjesalo samo izmedju sebe. Zato se Hrvati Gracanice, Gradacca, Jelaha, Zepca,.. vidno razlikuju od ostalih, kao i Bosnjaci istocne Bosne.

joe enter
24.09.2008., 14:34
Mjesanih brakova nije bilo u doba kada je vjera bila znacajan ili najznacajniji faktor identiteta. A to je bilo u srednjem vjeku. Osim u ranom srednjem vjeku gdje je etnikum bio najznacajniji faktor i kada su se desavala mjesanja, asimilacije, stapanja,... U vrijeme seoba, pokrstavanja, paganizma,... jeste bilo mjesanja. Vec u vrijeme drzava sa jakom crkvom kao institucijom, nije bilo vise mjesanja. Ili ne u znacajnoj mjeri, to je prestalo vec u 11,12-tom vjeku. Paganizam u izvornom konvertovanom obliku se zadrzao i do danas.

Sasi su posebna prica, ali nema podataka koliko ih je tacno doslo. Tako da plave enklave mozemo povezati sa njima samo u rudarskim mjestima. Najizvjesnije je da plave oci vecinom vode porjeklo od Slavena.

Izolovanost nekog podrucja zbog vjere je najveci razlog zasto se neki gen sacuvao i dominira. Vise sela jedni do drugih sa jednom vjerom se mjesalo samo izmedju sebe. Zato se Hrvati Gracanice, Gradacca, Jelaha, Zepca,.. vidno razlikuju od ostalih, kao i Bosnjaci istocne Bosne.

Nije bilo mešanja zbog vere! , ali je moralo doći mešanja sa drugima iste vere! , jer kod pravoslavaca naročito u CG,BiH PO KANONU NISI SE SMEO MEŠATI SA NEKIM AKO TI DOĐE ROD U 8-OM KOLENU , tako je verovatno i sa Muslimanima bilo , pa su i oni dovodili žene iz raznih okolnih krajeva!

hidro
24.09.2008., 15:42
Presmijesna tema, ako smijem reci :lol:

Supermedo
25.09.2008., 21:41
Na području balkana toliko je pomješanih naroda da je ovo potpuno besmisleno analizirati...kako sam u Dalmaciji se nagledao debelih i onižih tipova s brčinama tako sam u slavoniji naišao na visoke crne momke...tako da stvar ne drži vodu jer su se na ovim prostorima ljudi previše izmješali...ostalo su predrasude..dalmatinci zgodni visoki i trajno lijepi a slavonci niski i debeli..moš mislit:lol:

markosplit
25.09.2008., 22:13
Na području balkana toliko je pomješanih naroda da je ovo potpuno besmisleno analizirati...kako sam u Dalmaciji se nagledao debelih i onižih tipova s brčinama tako sam u slavoniji naišao na visoke crne momke...tako da stvar ne drži vodu jer su se na ovim prostorima ljudi previše izmješali...ostalo su predrasude..dalmatinci zgodni visoki i trajno lijepi a slavonci niski i debeli..moš mislit:lol:

Eh sigurno si slavonac, ali ti visoki u slavoniji koje si vidija su sigurno dalmatinci:rofl: jer ih je dosta otišlo gore nakon ww2, ali po prosjeku dalmatinci i licani su najveci u hr a slavonci najmanji:rofl:

Iron_Fist
26.09.2008., 22:58
Imam osjećaj da sam u Švedskoj :rofl: po "plavosti" Hrvata, Srba (Bosanaca) o kojima pričate.

Živim u Splitu pa mislim da bih najbolje mogao isprofilirati ove ljude.
I. Pravih Splićana ima vrlo malo, Split je naseljen s ljudima iz Drniškog i Imotskog kraja.
II. U Splitu nema puno plavih ljudi (bar je to moja procjena), također mislim da ih na ovim prostorima (Balkana) nema puno, bar ne toliko koliko vi kažete da ima.

Rekao bih da je jedno 80% ljudi tamnokoso (smeđi uračunati, oni su većina) 10% čisto plavokoso, 8% svijetlo-smeđe (skoro plavo, ali ne potpuno) i MOŽDA 2% crvenokosih... njih stvarno ima malo.
Boja očiju je većinom smeđa, možda oko 60%. Ostalo spada na zelenu i plavu s manjim udjelom crne. Ima i onih koji imaju prošarane oči, zeleno-smeđa... pa je smiješno kako im oči nekad izgledaju zeleno a nekad smeđe :rofl:
Ima dosta ljudi koji imaju plavu kosu i smeđe oći, ili ćak crne oči plavu/kastu kosu.
I na boju kose/očiju ne igraju toliko dominanti (crni) gen i recesivni (plavi) gen. Ako ti je otac plavokos ,a ti si također muškarac, vjerojatno ćeš imat plavu kosu (isto vrijedi za crnu), majka tu ne igra veliku ulogu, iako se može dogodit da dobiješ majčine gene :) (ako si ženskog roda vjerojatno ćeš pokupit majčine gene).
Primjetio sam da su žene redovito svijetlije nego muškarci (one ne opiturane, naravno:) ).

Što se tiće Dalmatinske Zagore tu ima dosta crnokosih ljudi ali i onih smeđih, zanimljivo je i to što ima baš čisto plavokosih :) Boja očiju je većinom smeđa i crna iako ima i dosta plave i zelene.

Oba roditelja su mi iz tih "vlaških" krajeva (ne misli se na srpske vlahe :)).
Majka mi je bila (kao dijete) totalno plava ali je kasnije potamnjela na smeđu...bar tako kaže, obojala se toliko puta da ni ne zna svoju pravu boju.
Plave oči (očeva joj strana)... Djed mi je bio također plavokos i plavih očiju dok mu je majka (moja prabaka) bila crnokosa i imala crne oči (pradjeda nisam poznavao). Baka mi ima smeđu kosu i smeđe oči... samo je moja majka naslijedila plavu kosu i plave oči od djeda mi dok su mi ujčevi i strine dobili bakine gene
Ovo je bilo za majčinu stranu

Očev otac (djed mi) je imao crnu kosu i plave oči, kao i otac mi, dok mi je baka imala smeđe oči i crnu kosu. Otac i stric naslijedili očeve gene, dok je teta dobila bakine.

Sad bliža obitelj :) Već sam rekao da su mi roditelji plavooki... ja imam tamno zelene oči :ne zna: ne znam po kome (možda je poštar kriv :rofl:). Kao dijete sam imao dosta svijetliju kosu, sad imam smeđu s "ostatcima" plave iznad sljepočnica... ali to nestaje kako starim. Sestra ima plave oči, svijetlo smeđu kosu dok je imala istu plavu kosu kao majka mi.

Svi u obitelji mi nekako potamnjuju kako stare. To sam primjetio i u mnogih drugih kad pogledam stare fotografije. Pogledajte samo koliko djece ima plavu kosu koja će "uskoro" postat smeđa.

Čudna su ova nasljedna svojstva. U Mongoliji se rodila djevojčića s plavom kosom :rofl: obrijali je i opet plava kosa raste. Kažu da je kriv neki rimski legionar... zamislite 17 stoljeća prikrivanja gena i iznenadno otkrivanje, prije bih rekao da je to mutacija... To samo dokazuje da ne znamo po kome ćemo dobiti gene

Ovo mi je ja mislim najduži post do sada

strasnomlat
08.05.2009., 17:40
Nije sve u boji kose i boji očiju. :rolleyes:

Gavran203
08.05.2009., 17:47
Sto god se nacije vise mesaju - to se dobijaju genetski bolje jedinke.

Javlja se ono sto se u nauci naziva hibridni HETEROZIS.

Fate
08.05.2009., 18:11

Izolovanost nekog podrucja zbog vjere je najveci razlog zasto se neki gen sacuvao i dominira. Vise sela jedni do drugih sa jednom vjerom se mjesalo samo izmedju sebe. Zato se Hrvati Gracanice, Gradacca, Jelaha, Zepca,.. vidno razlikuju od ostalih, kao i Bosnjaci istocne Bosne.Zaboravio si obicaj...."kradja mladi"....kad su "Turci" krali inovjerke....i uzimali sebi za zene. (znam da na'vom forumu stalno prepredaju....o silovanju inovjerki...ali upravo cesto je bilo ti' "kradja"). Cula sam za slucaj...u famEliji.:D

Fate
08.05.2009., 18:16

Tako su Srbi u Banjaluci i okolo dosta svjetliji od Bosnjaka i Hrvata, Bosnjaci su izrazito svjetliji od Srba u istocnoj Bosni, a Hrvati su svjetliji od Bosnjaka i Srba na potezu Jelah, Gradacac.Uff....valla'....taj se dedo pravo usriiicio. U'nas bilo puno "zuti"...pa "gare" kotirale k'o "lipotice" i fine cure. Njesto extra i "spesssl". :D

Fate
08.05.2009., 18:19

Jednom sam u jednom autu vidio troje ljudi i pomislio da su stranci. Izađoše iz auta i progovoriše - bili su stranci (auto hrv. registracije). Obični ljudi, obično obučeni - jednostavno mi je "nos" to rekao.Eh....valla....mene nes nikad prokljuvit....:lol:
Gdje god dojdem....svi misle...da sam "nji'ova"!:mig:

Fate
08.05.2009., 18:24
U mojoj obitelji je bilo puno crvenokosih (Hrvati smo).Pa ja sam providno Bliiida Piiirga.
Na suncu.....samo mi pocrnu piiiirge. Ostalo....samo izgori. Zadnji put kad sam zaspala na'suncu...osvan'la u boln'ci.....:rolleyes:

Tri sestre....ni jedna ni na jednu nalik. K'o UN.:mig:

Sorrow.Srb
08.05.2009., 18:58
Ovo može zvučati kao sprdnja, no nije. Primijetio sam da nezanemariv dio pripadnika pojedinih naroda ex-Yu ima karakterističan fizički izgled, s nekim specifičnostima. Genetska istraživanja preko haplotipova tu ne igraju ulogu-radi se o fenotipu, ne genotipu.

Hrvati

Ne vidim jedinstveni pseudorasni tip. Ovaj sjeverozapadni mi je često profinjeno opak (primjer Sven Lasta), dok su južnjaci, poglavito Dalmatinci, nekakav dinarski tip. Tipična faca je pokojni Krešo Ćosić (možda griješim...), dok je crnomanjasti, poluvlaški tip Dragan Čović iz BH.

Srbi

Vlaški Srbi su obrvaši s izbačenim čelom (Radovan Karadžić, Momčilo Krajišnik, Vlada Divac), dok su etnički Srbi na sjeveru zaokrugljeniji i plavlji (iako nije odanle, takav mi je glumac Bogdan Diklić-znam da je iz Bjelovra, no govorimo tipu face).

Muslimani/Bošnjaci

Albanci

Velik broj lica s punim usnicama. Zgodniji tip glumac Faruk Begolli. Osuđeni pa oslobođeni Hrvat Kupreškić ima takvu facu.

Mate Boban mi je djelovao kao nekakav arijevski skandi, a Slobodan Milošević kao gican koji je negdje iz Hrvatskog zagorja. No, uvijek ima čudnih primjera...

Teoroja o rasnim tipovima je klasični primer spekulativnosti. Povrh svega potpuno politički nekorektna i na ivici dobrog ukusa! Svi znamo koja je ideologija našla potporu za svoje "Specijalne projekte" na osnovu teorije o rasnim tipovima! Ko god je pročitao Cvijićevo "Balkansko poluostrvo" i kritički se osvrnuo na sva ta blebetanja shatio je o kakvim se budalaštinama tu radi!

Rasni tipovi! Fuj

chichonina
08.05.2009., 19:59
Teoroja o rasnim tipovima je klasični primer spekulativnosti. Povrh svega potpuno politički nekorektna i na ivici dobrog ukusa! Svi znamo koja je ideologija našla potporu za svoje "Specijalne projekte" na osnovu teorije o rasnim tipovima! Ko god je pročitao Cvijićevo "Balkansko poluostrvo" i kritički se osvrnuo na sva ta blebetanja shatio je o kakvim se budalaštinama tu radi!

Rasni tipovi! Fuj

Primjera radi::eek:

Kako bi ti policiji opisao osobu/e koja/e ti opljackaju kucu i siluju zenu:confused:

Sorrow.Srb
08.05.2009., 20:28
Primjera radi::eek:

Kako bi ti policiji opisao osobu/e koja/e ti opljackaju kucu i siluju zenu:confused:

Sigurno ne bih rekao da po fizionomiji potseća na albanca ili hrvata! Sto posto bi bio Srbin, samo oni siluju!:mig:

"Znaš imao je pravu lopovsku facu! Onako pravu Hrvatsku! A nos mu je bio nekako Albanski! Građe poput bošnjaka, i bio je crnomanjast tipično srpski!":rofl:

chichonina
08.05.2009., 20:40
Sigurno ne bih rekao da po fizionomiji potseća na albanca ili hrvata! Sto posto bi bio Srbin, samo oni siluju!:mig:

"Znaš imao je pravu lopovsku facu! Onako pravu Hrvatsku! A nos mu je bio nekako Albanski! Građe poput bošnjaka, i bio je crnomanjast tipično srpski!":rofl:

Jebiga takav opis mozda i prolazi u zemljama bez zakona:ne zna:
ali kod nas prvo traze bilo sta u opisu,pa tek kasnije sortiraju kad je cjela istraga gotova i priljepe mu/joj stambilj i to po svemu od etnickog do rasnog izgleda:ne zna:

primjetila sam da tebe covjece sve uznemiruje:eek:

Sorrow.Srb
08.05.2009., 20:45
od etnickog do rasnog izgleda:ne zna:

Gde to u nacističkoj nemačkoj?:confused:

chichonina
08.05.2009., 21:24
Gde to u nacističkoj nemačkoj?:confused:

No, u nacistickoj Srbiji:ne zna: jos prije nego dokazu tko je, policija ih mrcvari tako dugo dok etnicki i rasno vise ne postoje:rolleyes:

Gluskab
17.05.2009., 04:31
Crna Gora je izvor tih vlaških fizionomija (to nisu etnički Vlasi iz istočne Srbije). Taj vlaški tip karakteriziraju:

-snažno, izbačeno čelo, nekako "namrgođeno", prirodno "smrknut pogled"
-dosta jake obrve
-crnomanjasti ten

[/url]

Veću glupost odavno nisam pročitao:kava:

Passenger_57
17.05.2009., 04:49
Dalmatinci u primorju imaju sličnu fizionomiju Grcima.Grčka kolonizacija,hmm?

Gluskab
17.05.2009., 05:23
Ne vjerujem da je grčka kolonizicija razlog,ona je bila vrlo ograničenog opsega. Prije će biti da je to zbog činjenice da su obe zemlje na mediteranu i naseljene u lijepom postotku mediteranskim tipom još od neolitika.

Passenger_57
17.05.2009., 05:39
Ali bilo je grčke kolonizacije,i sigurno ima potomaka.Da li ti raspolažeš kakvim opsežnijim informacijama o grčkoj kolonizaciji?Ja sam čuo da navodno u južnoj Italiji još postoje enklave gdje se govori grčki.A pazi,to je bilo prije 2500 godina!

Gluskab
17.05.2009., 06:23
Ali bilo je grčke kolonizacije,i sigurno ima potomaka.Da li ti raspolažeš kakvim opsežnijim informacijama o grčkoj kolonizaciji?Ja sam čuo da navodno u južnoj Italiji još postoje enklave gdje se govori grčki.A pazi,to je bilo prije 2500 godina!

Kakvim ću ja to posebnim podacima o tome raspolagati:rolleyes: Znam što i drugi,da su Grci živjeli u staro vrijema na Korčuli i Visu i tako to.
Nisu ti tipovi što u Italiji pričaju grčki naseljeni tamo 2500 godina,budi siguran da su novijeg datuma tj. naseljenici od prije par stoljeća:kava:

boogyman
17.05.2009., 11:05
...koji narod ima dogačak nožni palac?...koji narod ima veliki nos?...(bez anti-semitskih primjedbi molim)....postoji li narod sa klempavim ušima?...:kava::rofl:

...ili je to danas ipak malo teže definirati!?....:ne zna:

Aruena
17.05.2009., 12:17
Veću glupost odavno nisam pročitao:kava:

Ni ja.:kava:

Gluskab
17.05.2009., 13:04
koji narod ima veliki nos?...(bez anti-semitskih primjedbi molim)

Iranci:kava:

Fate
17.05.2009., 20:45
Kakvim ću ja to posebnim podacima o tome raspolagati:rolleyes: Znam što i drugi,da su Grci živjeli u staro vrijema na Korčuli i Visu i tako to.
Nisu ti tipovi što u Italiji pričaju grčki naseljeni tamo 2500 godina,budi siguran da su novijeg datuma tj. naseljenici od prije par stoljeća:kava:Oprosti Gluskab....znadem da ti SVE znades:mig:....ali Grci na jugu Italije....su vecinom VRLO ranijeg porijekla.
Jezik im se zove GRIKO....i lingvisti tvrde (Rolfs, Hadzidakis)....da'e najbliskiji dorijskom grckom.
GRIKO (u Italiji...s'vrlo malo govornika) i ROMEYIKA (Pontijski u Turskoj...koji u turskoj ima do 500 000 govornika) su dva najstarija prezivjela grcka dijalekta.

ROMEYIKA ili Pontiako...jos govore ljudi koji su doselili u Grcku sa podrucja Crnog Mora...u poznatoj razmjeni 1922-e....a takodjer...i pontijski muslimani...koji su ostali...u novoj Turskoj. Bolje se je ocuvao....u Turskoj....jer to pucanstvo nije bilo pod uticajem grckog knjizevnog standarda.
Govornici GRIKO jezika su ostatci Magna Graecia-e...i svi dokazi...idu do 8-og stoljeca BC.
Ti' nekoliko naselja....su ostatci anticki grcki kolonija....a ne noviji val grcke emigracije...(kó sto su u Egiptu, na Korzici, i na Levantu).

Grcka naselja u Egiptu, na Korzici...u Siriji i Libanonu....su novije povjesti...vecinom....par stotina godina....ili cak manje.

Ako te vise zanima o njihovoj povjesti....(kó sto je mene...) imaju (i jedni i drugi) i svoj site....pa im se pridruzi.:)

Jos dva znatno razlicita grcka dijalekta....su kretski i ciparski. Kretski se govori na otoku....ali i u Turskoj....medju potomcima izbjegli' kretski muslimana. Takodjer ga govore potomci isti' izbjeglica u Libanonu, Egiptu, Siriji i Libiji.

Stiliana
17.05.2009., 21:00
Ne znam za Grke, ali za Dubrovčane i Crnogorce ne bi rekla da su tamnog tena...lako tamnimo na suncu, ali smo uglavnom bijeli k'o sir, izgorimo na suncu baš ako se pečemo nemilo...:ne zna:

Inače bi dinaroidi, koliko mi je poznato, trebali imat malo povinut nos i približene oči...znam dosta takvih ljudi, ali nisu svi takvi naravno. Bilo je i neke priče o ravnom zatiljku, ali ne znam jel drži vodu...znam da moj nije ravan :) iako sam visinom i izduljenim kostima navodno prava dinarska čobanica. Srećom pa mi je faca pitoma slavenska. Hvala mama.

boogyman
17.05.2009., 21:44

...a dugačak nožni palac?:kava:

Stiliana
17.05.2009., 21:48
...a dugačak nožni palac?:kava:

Srbi, zato imaju onakve opanke, da imaju gdje s tim jednim prstom. Živa istina. :kava:

boogyman
17.05.2009., 21:53
Srbi, zato imaju onakve opanke, da imaju gdje s tim jednim prstom. Živa istina. :kava:

...i kauboji....:kava:

Stiliana
17.05.2009., 21:54
...i kauboji....:kava:

Ne, to dolazi s teritorijem.

boogyman
17.05.2009., 23:59
Ne, to dolazi s teritorijem.

....s konjem ili mazgom....magarcem,kobilom...:kava:

stvorenje
18.05.2009., 03:20
Pozdrav iz mog bivšeg glavnog grada. :kava::kava:

http://www.youtube.com/watch?v=_VwWng20imk&feature=related :D

Gluskab
18.05.2009., 04:16
Oprosti Gluskab....znadem da ti SVE znades:mig:....ali Grci na jugu Italije....su vecinom VRLO ranijeg porijekla.
Jezik im se zove GRIKO....i lingvisti tvrde (Rolfs, Hadzidakis)....da'e najbliskiji dorijskom grckom.
GRIKO (u Italiji...s'vrlo malo govornika) i ROMEYIKA (Pontijski u Turskoj...koji u turskoj ima do 500 000 govornika) su dva najstarija prezivjela grcka dijalekta.

ROMEYIKA ili Pontiako...jos govore ljudi koji su doselili u Grcku sa podrucja Crnog Mora...u poznatoj razmjeni 1922-e....a takodjer...i pontijski muslimani...koji su ostali...u novoj Turskoj. Bolje se je ocuvao....u Turskoj....jer to pucanstvo nije bilo pod uticajem grckog knjizevnog standarda.
Govornici GRIKO jezika su ostatci Magna Graecia-e...i svi dokazi...idu do 8-og stoljeca BC.
Ti' nekoliko naselja....su ostatci anticki grcki kolonija....a ne noviji val grcke emigracije...(kó sto su u Egiptu, na Korzici, i na Levantu).

Grcka naselja u Egiptu, na Korzici...u Siriji i Libanonu....su novije povjesti...vecinom....par stotina godina....ili cak manje.

Ako te vise zanima o njihovoj povjesti....(kó sto je mene...) imaju (i jedni i drugi) i svoj site....pa im se pridruzi.:)

Jos dva znatno razlicita grcka dijalekta....su kretski i ciparski. Kretski se govori na otoku....ali i u Turskoj....medju potomcima izbjegli' kretski muslimana. Takodjer ga govore potomci isti' izbjeglica u Libanonu, Egiptu, Siriji i Libiji.
A to si ti,teta Fato:mig:...ja znam da su Grci u antičko doba kolonizirali jug Italije,ali računao sam da su njihovi potomci davno asimilirali kao,uostalom, i u južnoj Francuskoj,Dalmacija i sl.,nekako ti 2500 godina se čini puno da bi se još jezik održao o potomaka prvih naseljenika. Ovo dana su noviji naseljenici sam napisao računajući da je tamo situacija slična kao na Korzici(gdje su naseljeni u početku 18. stoljeća). Ali ako ti imaš ove imformacije,koje mi zvuče uvjerljivo zbog lingvističkog objašnjenja,onda sam saznao novu zanimljivu stvar. Hvala teta Fato na imformacijama:)
Što se Dorana tiče,čitao sam prije dosta godina da od njih potječu stanovnici jugozapadnog dijela Krete(zabačena sela,s očuvanim nekakvim kulturalnim osobinama baš prastarih Grka),ali ne znam je li njihov dijalekt arhaičan.

Passenger_57
18.05.2009., 04:24
Onda bi to moglo značiti da i Dalmatinci u solidnom broju imaju te antičke grčke krvi,jer očito nisu Grci toliko malo kolonizirali.Plus,tu fizionomiju viđam samo u određenom dijelu naše obale,potez Omiš-Zadar recimo,ne sjevernije ni južnije.Bilo ili ne bilo to naslijeđe Grka,svakako Dalmatinci imaju grčke krvi.

Gluskab
18.05.2009., 04:43
Onda bi to moglo značiti da i Dalmatinci u solidnom broju imaju te antičke grčke krvi,jer očito nisu Grci toliko malo kolonizirali.Plus,tu fizionomiju viđam samo u određenom dijelu naše obale,potez Omiš-Zadar recimo,ne sjevernije ni južnije.Bilo ili ne bilo to naslijeđe Grka,svakako Dalmatinci imaju grčke krvi.

Je li u solidnom ili nesolidnom broju,nemoguće je otkrit. Jezik se nije održao kao u tih s juga Italije,a nikome ne piše na čelu.
P.S. čisto sumnjam da su se naseljavali sve to Zadra:kava:

Passenger_57
18.05.2009., 05:13
Gdje su Grci sve imali kolonije?Ne znam točno,ali kažem u tom priobalnom i otočnom pojasu Dalmacije takve fizionomije su vidljive

Gluskab
18.05.2009., 05:43
Gdje su Grci sve imali kolonije?Ne znam točno,ali kažem u tom priobalnom i otočnom pojasu Dalmacije takve fizionomije su vidljive
Grčke kolonije su bile na Korčuli,Hvaru i Visu,na obali Trogir i Stobreč.
Ne znam na kakve fizionomije misliš.:ne zna:

boogyman
18.05.2009., 06:33
Pozdrav iz mog bivšeg glavnog grada. :kava::kava:

http://www.youtube.com/watch?v=_VwWng20imk&feature=related :D

...znači i tebi....nos je velik...:D

Passenger_57
18.05.2009., 07:19
Grčke kolonije su bile na Korčuli,Hvaru i Visu,na obali Trogir i Stobreč.
Ne znam na kakve fizionomije misliš.:ne zna:

Ante Rukavina npr.

Gluskab
18.05.2009., 07:57
Ante Rukavina npr.

Ne bi rekao da je njegova fizionomija nešto česta.

Veliki vladar
18.05.2009., 08:55

Ako se ne varam Ante Rukavina bi triba biti bunjevacki hrvat :ne zna:

I da - ta fizionomija nije toliko rijetka na potezu sibenik-zadar-lika

Passenger_57
18.05.2009., 09:56

ja stalno srećem Dalmatince(primorske) s takvom fizionomijom.Jedan baš sjedi kraj mene na faksu.

Passenger_57
18.05.2009., 09:57
Ako se ne varam Ante Rukavina bi triba biti bunjevacki hrvat :ne zna:

Da,Rukavine su Bunjevci.Ali jako davno je to bilo.

Gluskab
18.05.2009., 10:05
Onda ne mogu nikako potjecat od Grka:mig:

Veliki vladar
18.05.2009., 10:07

Ma naravno,njemu je stari iz like,a mater za otoka prvica koji je naseljen za vrime tuskih opasnosti sa okolnog prmorja :kava:

Passenger_57
18.05.2009., 10:53
Onda ne mogu nikako potjecat od Grka:mig:
Fenotip nema veze s patrilinearnim porijeklom.
Ma naravno,njemu je stari iz like,a mater za otoka prvica koji je naseljen za vrime tuskih opasnosti sa okolnog prmorja
To bi objasnilo fizionomiju-ima onako ličku staturu,lagano goropadnu,medvjeđu:D
mada je jako mršav ali baš ima to nešto ličko kad ga gledaš kako se drži.
Dok je mediteranski izgled vjerojatno naslijedio od majke s Prvića.

Gluskab
18.05.2009., 11:23
Fenotip nema veze s patrilinearnim porijeklom.

Nema ni on s Grcima:kava:

Passenger_57
18.05.2009., 11:29
Nema ni on s Grcima:kava:

onda se vjerojatno radi o opće-mediteranskom izgledu.Mada,opet,nema ga baš svugdje po Mediteranu,konkretno u Hrvatskoj,nećeš ga vidjeti u Makarskom primorju i dubrovačkom i južnije...do Grčke.

Gluskab
18.05.2009., 15:28
onda se vjerojatno radi o opće-mediteranskom izgledu.Mada,opet,nema ga baš svugdje po Mediteranu,konkretno u Hrvatskoj,nećeš ga vidjeti u Makarskom primorju i dubrovačkom i južnije...do Grčke.

Ne,ovo u njega nije opće-mediteranski izgled,nego jedna podvarijanta Mediteranaca,malo nabijenije građe i specifične face. To nije nigdje čest tip, ni u Dalmaciji ni u Grčkoj,ali pojedinaca ima tu i tamo u velikom dijelu Europe.

Aruena
18.05.2009., 18:40

I Albanci.:kava:

Aruena
18.05.2009., 18:47

Nemaju.Grci su vrlo niski,atletski razvijeni,kosmati i maljavi.

Passenger_57
18.05.2009., 20:34
Nemaju.Grci su vrlo niski,atletski razvijeni,kosmati i maljavi.

mislio sam na facu.

native
19.05.2009., 15:17
Eh sigurno si slavonac, ali ti visoki u slavoniji koje si vidija su sigurno dalmatinci:rofl: jer ih je dosta otišlo gore nakon ww2, ali po prosjeku dalmatinci i licani su najveci u hr a slavonci najmanji:rofl:
Ličani? možda konstitucijom najjači, al najviši?očito sam krivo gledao:ne zna:
uglavnom gluposti i stereotipi, visokih i niskih ima svuda, Dalmatinci (koji? Vlaji? slavenskog porijekla? ili neki drugi?) možda jesu viši od ostatka države, al to ne znači da su ostali mali i debeli. uostalom, najbolje da nam kažeš ko je za tebe nizak, a ko visok, ko debel, a ko mršav, pa se idemo svi mjerit i vagat, da bi ti bio sretan i radio si onda neke ljestvice za kućnu statistiku:rofl:

kažete da su svijetlije oči ili kosa slavenski gen... a u RH nije doseljeno Germana, pa netko nije mogao i od njih to pokupit, nego je automatski Slaven (nemajući ništa negativno u mislima, nego samo pazeći da ne ispadne diskriminatorski)? uostalom i Konstantin Porfirogenet u svom dijelu ili De administrando imperiii ili Strategikon (ne sjećam se točno više:ne zna:) govori kao i još neki (stariji od njega) bizantski izvori o Slavenima koji su bili svijetliji, ali i o Ilirima kao svijetlijima. dakle nisu li to možda u nekom slučaju (kao Hercegovina možda:ne zna:) ostaci ilirskih gena?

tema je prekompleksna da bi sad pisali sa 100% sigurnosti čiji su geni kaj, iako je uvijek to i meni zanimljivo nagađat odakle nekome usprkos stereotipima o nekom podneblju, drugačija obilježja.

dakle, kaj smo zaključili? da su svi svijetliji Slaveni, svi tamniji Vlaji?:D
znači ja iz Zagreba, oženim npr. tamniju Međimurku i dijete mi najednom Vlaj:confused: Zagora me rodila...:D

ajde zezam se malo i relativiziram, nemojte se sad naljutit, samo nastavite, zanimljivo je to čitat, iako obiluje predrasudama:mig:

Aruena
20.05.2009., 20:16
mislio sam na facu.

Ma nemaju ni facu.Grci bas nemaju visoko celo,ten im je tamniji i oci krupnije.

Fate
21.05.2009., 03:04
Ma nemaju ni facu.Grci bas nemaju visoko celo,ten im je tamniji i oci krupnije.
Grka ima svakakvi'.....
Neki licce na Slavene....drugi na juzne Talijane....treci na egejske Turke....cetvrti na Kurde....peti na Albance....i tako redom....
Nekad bili prosjek-patuljci....al' kó svukud po Mediteranu....mladje generacije (stigli hladnjaci na sela:D) su.....sve vise i vece....:D

Gluskab
12.06.2009., 10:20

Muslimani/Bošnjaci

Puno karakterističnih fizionomija kao Tunjo Filipović ili pokojni glumac Muzaferija (sp ?): visoke jagodice, mršavo lice, pergamentna svijetla put i kao da gledaju preko tebe, nekamo u daljinu.

Ovo s mršavim licem mi izgleda kao vic,relativna većina Bošnjaka (oba spola) koje sam vidio izgleda mesnato i glavato,mršavo lice baš ne ide uz njih.

Dmitri Sergeyev
17.06.2009., 18:52
Hrvati su najljepši narod na svijetu,iza njih srbi,iza njih rusi,iza rusa ukrajinci ,iza njih poljaci,iza poljaka česi

Gluskab
18.06.2009., 06:57
Hrvati su najljepši narod na svijetu,iza njih srbi,iza njih rusi,iza rusa ukrajinci ,iza njih poljaci,iza poljaka česi
Ja ne mogu nikako tvrditi tko je najljepši narod,tko će to znat:ne zna:
A ovo što pišeš su gluposti,obična slavenofilija(iako Ruskinje stvarno dobro izgledaju).:kava:

dzicko
19.06.2009., 11:15

A kakve veze imaju hrvati sa turcima ,turci sa saksoncima itd .i zasto su vecina bosanaca plavi dok to nije slucaj sa hrvatima.e sad ako kazes da to nije tako i da su vecina hrvata plavi ,znaci da su ti tvoji saksonci bili i u hrvatskoj na privremenom radu.....poslije turaka naravno.......koje gluposti!!!

Sepulnation
19.06.2009., 18:10
Ova tema ima toliko nerealiziranog potencijala...

Dajte nam slike Beograđanski,Sarajski, Dalmatinki...

Tako ćemo najbolje suditi o fizionomiji...

One Beograđanske s početnih stranica su predobre... :top:

Gluskab
19.06.2009., 18:40
A kakve veze imaju hrvati sa turcima ,turci sa saksoncima itd .i zasto su vecina bosanaca plavi dok to nije slucaj sa hrvatima.e sad ako kazes da to nije tako i da su vecina hrvata plavi ,znaci da su ti tvoji saksonci bili i u hrvatskoj na privremenom radu.....poslije turaka naravno.......koje gluposti!!!
Nisu većinom plavi ni Hrvati ni Bošnjaci,ali ima dosta plavih u jednih i drugih. To isticanje neke navodne ultra-plavosti Bošnjaka je glupost(oni jesu plavušani u odnosu na Rumunje,Grke i moguće Srbe,ali u odnosu na veći dio Europe nisu ništa naročito plavi). Manje su plavi i od sjeverne Hrvatske,pa i od nekih primoraca. To što neki balkanci vole u sebi gledat skoro Šveđane zbog nekoliko pjegavih i žutih u svom selu,nema veze s ničim. Možda nemaju čim drugim dokazivat da nisu Turci:mig:

dzicko
19.06.2009., 19:26
Nisu većinom plavi ni Hrvati ni Bošnjaci,ali ima dosta plavih u jednih i drugih. To isticanje neke navodne ultra-plavosti Bošnjaka je glupost(oni jesu plavušani u odnosu na Rumunje,Grke i moguće Srbe,ali u odnosu na veći dio Europe nisu ništa naročito plavi). Manje su plavi i od sjeverne Hrvatske,pa i od nekih primoraca. To što neki balkanci vole u sebi gledat skoro Šveđane zbog nekoliko pjegavih i žutih u svom selu,nema veze s ničim. Možda nemaju čim drugim dokazivat da nisu Turci:mig:

manje plavi od sjeverne hrvatske?dokazi mi to....a i kad mi dokazes necu ti vjerovati.ovim sam htio da samo ukazem na besmislenost ove teme....pa i u svedskoj nisu svi plavi.ovdje zive crni ko gavranovi zvani valoni,a opet se za svedsku moze reci da je homogena...e sad cemo mi balkancerosi uvjeravati kako smo bolji jedni od drugih ,plavlji jedni od drugih...pametniji itd....jebo nas,stvarno mi sve na neku stvar.mi umjesto da govorimo kako su nase zene najljepse na svijetu,nase majke najbolje na svijetu,mi jebemo jedni drugima te iste majke..govorimo kako smo ruzni i kako nas treba sve ...ma znate sta mislim....jebo nas.

Gluskab
19.06.2009., 22:36
Inače,oprostite na skretanju s teme.

dzicko
19.06.2009., 22:37
Nema se tu šta dokazivat,prođi kroz bilo koje kajkavsko selo i nećeš nać da su ti dudeci crnji od Bosanaca:mig: Nitko ni ne kaže da su igdje svi plavi,to nije tehnički moguće. Mene ne interesira ko je manje ili više plav,ima civiliziranih i urednih naroda bez ijednog jedinog plavog,a koje BiH kulturno neće doseći nikad,a najvjerojatnije ni tada. Moj je komentar o toj plavosti htio samo istaknuti koliko je besmisleno i apsurdno busanje obrezanih sa svojom navodno turbo-plavosti(to im vrijedi ako se uspoređuje s geografskom linijom Vardar-Morava i s Rumunjskom,dok sa veći dio Europe oni nisu ništa naročito čak ni u tom segmetu koji besmisleno ističu,kao da će im od plave kose nivo kulture i pamet porasti):kava:

e bas ta rijec obrezani pokazuje da si i ti jedan obicni papak koji smatra da su svi drugi losi a ti dobar.ja ovu temu nisam zapoceo a ni vrijedjanje.a ti ako se smatras pametnijim (mada u to sumnjam)pokusao bi da ne guslas nego da argumentima pokusas da diskutujes sa ostalim clanovima foruma kao sebi ravnima.a ti ako se smatras civilizovanim bi nazivao ljude imenima nacije.znaci ti mene nazivas obrezan onda ja tebe mogu zvati budala,glupan.coban,buljas,.urcolizac ali necu.....necu da se spustam na tvoj nivo.:D

dzicko
19.06.2009., 22:58
Zar nisu takvi... Ja ne smatram da su svi drugi loši,to nije nigdje rečeno niti to mislim. Nazvao sam ih više puta imenom nacije,ne piše nigdje da moram tako baš svaki put. Uostalom,zovu i oni Hrvate svakakvim imenima od kojih čovjeku dođe slabo,pa opet imaju debeli obraz doći ovdje na more,očekivati zapošljavanje u svim institucijama ove države i još se pravit nekakve face.
Obrezan nije isto što i reći nekom budala,glupan,čoban i sl. osim ako ti to tako percipiraš,a ako jesi,to je već problem tvoje percepcije:kava:

ja na tvoje more ne idem ,ne trazim posao od tebe,nikada se nisam pravio facom a ako procitas nisam te nazvao ni jednim od pomenutih imena.ja od tebe trazim samo respekt za moj narod ,vjeru.ove godine cemo ja i moja familja na cipar sa jednim mojim drugom i njegovom familijom.on je hrvat i kum mome sinu.on mene ne naziva obrezanim.on me postuje kao i ja njega.zajedno smo branili bosnu na posavskom ratistu.mi ne mrzimo jedan drugog,ja ne mrzim nikoga iako bih imao razloga za to.

dzicko
19.06.2009., 23:28
Ok,uvažavam sve to što ne radiš i volio bi da i drugi Bošnjaci isto to sve ne rade. Ne nazivam ni ja nikog obrezanim,to sam samo sada napisao,inače ne nazivam Bošnjake nikakvim imenom jer u životu vodim računa da nemam nikakve interakcije s njima. Jednako u svakodnevici izbjegavam s njima i svađe i druženje,štoviše, da bi mi neka djevojka mogla postati prijateljica,uvjet broj jedan je da ne bude muslimanka. Skoro sve drugo može bit. Tako da ti ja nisam ni u prilici da ih vrijeđam nito to želim. Nije mržnja,jednostavno su mi antipatični zbog svoje bahatosti i poluciviliziranosti.

poluciviliziranosti????e na sto ja trosim rijeci.e pa dobro da znam na cije postove cu odgovarati ubuduce.pozdrav tebi i ljep zivot.

Gluskab
19.06.2009., 23:36
poluciviliziranosti????e na sto ja trosim rijeci.e pa dobro da znam na cije postove cu odgovarati ubuduce.pozdrav tebi i ljep zivot.

Tebi isto pozdrav i lijep zivot

Sepulnation
05.07.2009., 10:44
Jel ima sličan sajt za Zagrepčanke ili Sarajke?

Evo par meni boljih slika:

http://www.pbase.com/pavlec/image/51172428
http://www.pbase.com/pavlec/image/52929422
http://www.pbase.com/pavlec/image/52262344
http://www.pbase.com/pavlec/image/84576517

Max95
05.07.2009., 11:14
Jel ima sličan sajt za Zagrepčanke ili Sarajke?

Evo par meni boljih slika:

http://www.pbase.com/pavlec/image/51172428
http://www.pbase.com/pavlec/image/52929422
http://www.pbase.com/pavlec/image/52262344
http://www.pbase.com/pavlec/image/84576517

srpkinje su izuzetno lipe cure/zene.500 godina pod osmanima ima kako vidimo i svoje lipe strane,u pravom smislu rijeci..

Lijenchina
12.07.2009., 00:58
No, uvijek ima čudnih primjera...

Ja vidim na tebi najčudniji primjer! :lol::lol::rofl::rofl: nedefiniranog u svim ovim narodima! :lol::lol::rofl::rofl:
Nista osobnog, just business!

Sepulnation
17.07.2009., 12:09
srpkinje su izuzetno lipe cure/zene.500 godina pod osmanima ima kako vidimo i svoje lipe strane,u pravom smislu rijeci..

Malo zlobno,ali iam nešto umješanju rasa...

Brazilke su najlijepše žene na sviejtu...

No Turci su isto bijelci,tako da ti tvrdnja ne stoji...

Sepulnation
21.07.2009., 23:24
Ne znam koja je ovo rasa,ali volio bih je širiti:

joe enter
22.07.2009., 01:25
Ne znam koja je ovo rasa,ali volio bih je širiti:

To su dominantni geni drevnih Solarijanaca !

El Cid
22.07.2009., 07:00
To su dominantni geni drevnih Solarijanaca !

Znači cura iz Zagorskog Markovca može biti Beyonce uz dovoljno solarija?

Ne bi ova bila takva da bar malo nije prirodno tamna...

joe enter
22.07.2009., 11:36
Znači cura iz Zagorskog Markovca može biti Beyonce uz dovoljno solarija?

Ne bi ova bila takva da bar malo nije prirodno tamna...

Ako uključi na trojku , biće roza , ako se dinsta na jedinici , biće i ona fina bronzana!
Ali teško da može biti kao Beyonce , mislim a bi joj trebalo još jedno 20cm i urođena vitkost koje imaju samo ponosite Hercegovke kao što je Beyonce!:D

Passenger_57
13.03.2010., 07:11
dakle, kaj smo zaključili? da su svi svijetliji Slaveni, svi tamniji Vlaji?:D
znači ja iz Zagreba, oženim npr. tamniju Međimurku i dijete mi najednom Vlaj:confused: Zagora me rodila...:D

ajde zezam se malo i relativiziram, nemojte se sad naljutit, samo nastavite, zanimljivo je to čitat, iako obiluje predrasudama:mig:

Pa iz mog iskustva,nisu Vlaji nešto zaprepašćujuće crni,većinom su sasvim umjerenog izgleda,Thompson prolazi kao stereotipni Vlaj.
I općenito Dalmatinci,koji su uglavnom mediteranskog tipa izmješani sa onim što su Slaveni donijeli sa sjevera,su uglavnom umjerenog izgleda,iako naravno ima više mediteranskog izgleda nego 'Šveđana'.

WeM
13.03.2010., 07:47
Malo zlobno,ali iam nešto umješanju rasa...

Brazilke su najlijepše žene na sviejtu...

No Turci su isto bijelci,tako da ti tvrdnja ne stoji...

prigovor: od nasih nema ljepsih a od obojenih, iako su Brazilke kvalitetne i izdrzljive po skladnosti linije i dubine ociju,Etiopljanke su bez premca.

Kodin
13.03.2010., 11:56
prigovor: od nasih nema ljepsih a od obojenih, iako su Brazilke kvalitetne i izdrzljive po skladnosti linije i dubine ociju,Etiopljanke su bez premca.

http://cm1.theinsider.com/media/0/64/64/41482_angel003_123_1094lo.0.0.0x0.642x912.jpeg

:klopa:

Pištolj doktor
13.03.2010., 13:31

Stvarno, taj dio SI Afrike, Somalija Etiopija obiluje lijepim, visokim ženama.
S druge strane, muškarci su im odvratni. Većina ima izbačeno gornje zubalo i izgledaju ko sasušene mumije.

WeM
13.03.2010., 13:46
Stvarno, taj dio SI Afrike, Somalija Etiopija obiluje lijepim, visokim ženama.
S druge strane, muškarci su im odvratni. Većina ima izbačeno gornje zubalo i izgledaju ko sasušene mumije.

predsjednice, sto da ti velim. nemam ja nista protiv muskaraca, ono, bistrimo politiku,povjest,filozofiju,poigramo lopte,koju kistru piva,pogledamo tekmu,ako cajtnot dopusti okrene se i janjac ako pajcek nije pri ruci, al unatoc zenskice su mi draze. recimo,ove Etiopljanke su ko gazele...one su jedine nestasnije od nasih.:mig: a zbavice si ovaj i jednu Etiopljanku:D samo sssss....nikom ni rjeci!

Michael Collins
14.03.2010., 15:42
http://cm1.theinsider.com/media/0/64/64/41482_angel003_123_1094lo.0.0.0x0.642x912.jpeg

:klopa:

Prelijepo ima lice,kako se zove?

Kodin
14.03.2010., 16:52
Prelijepo ima lice,kako se zove?

zove se Angel Lola, etiopska reperica, koje lice, koja guza.... :s

zaguglaj, http://www.rap-wallpapers.com/data/media/77/angel_lola_10.jpg

Todor Strasni
14.03.2010., 18:55
zove se Angel Lola, etiopska reperica, koje lice, koja guza.... :s

zaguglaj, http://www.rap-wallpapers.com/data/media/77/angel_lola_10.jpg
jedno vrijeme sam radio s jednom etiopljankom....o my god....oh my god...sve je prelijepo bilo na njoj, sve , sve , sve
pretrnes kad te pogleda....