PDA

View Full Version : Lada Niva

stranice : [1] 2

Aaron McLoughlin
05.05.2007., 12:52
Što mislite o ovom autu?

Proizvodi se od 1977 u gotovo nepromijenjenom obliku sve do danas.
A i danas se jako dobro prodaje.

Čitao sam da je jako popularna recimo u Kanadi ...
A i iz iskustva znam da je vozi brdo talijana , i ne malo hrvata...

Ja osobno sam prezadovoljan autom.
Imam ga već 5-6 godina i nijedan veći kvar nisam imao ...
Samo sitnice...
Iako , znam par ljudi koji imaju masu problema sa autom , pogotovo oni koji su išli rastavljat mijenjač , (zbog reduktora i deferencijala se teško vraća u originalno stanje )

Nije baš nešto brz ... ja sam povuko 130 :rofl:
Ali zato nema terena kroz koji ne prolazi :top:

Mišljenja ? Iskustva?

Edit:Evo i slike
http://img297.imageshack.us/img297/5783/ladanivaya2.jpg

AmADin_gospo
05.05.2007., 13:08
da češ s ladom ostat bez bubrega. OČEŠ
da češ s ladom zaglavit ogdje na planeti u najgoroj vukojebini i kaljuzi. NEČEŠ

lada je takva napravljena, da ide, i ništa više

da bi vozilo bilo terenac, al pravi terenac za gudura, mora da ispunjava sljedeče uslove:
1. Visoko odmaknuto od zemlje
2. Kratak međuosovinski razmak
3. mala širina vozila
4. redukcija
5. dobar mjenjać
6. lagano vozilo
7. lako popravljiva mehanika

a lada niva sve to ispunjava

Aaron McLoughlin
05.05.2007., 13:12
Istina

zaboravih napomenut da je jebeno jeftina :zubo:
kolko ? 7 milja eura ,,, novi novcati auto

marin - os
05.05.2007., 13:17
neki dan sam na kamionu vidio ladu nivu s 5 vrata!
jel to nest novo je sve dosad sam viđo s 3 vrata

casualRi
05.05.2007., 13:58
To mi je "službeni auto":)

A šta reć,auto je kao iz drugog svijetskog rata,ali da je nezaustavljiva izvan ceste-je! Tenk na 4 kotača:top:

Inače nema što se nije pokvarilo na njoj u ove 3 i pol godine..Već se ja i kolega šalimo sa dečkima iz servisa da ćemo svaki dan dolazit za 50kn da nešto promjene..A dolazimo stvarno često,stalno se neki k...c pokvari.. Da mi je to "privatni" auto,već bi me ti popravci stajali nove Lade Nive..Sigurno! ..doduše znam i nekolicinu ljudi koji snjom nemaju većih problema..

I jedno nepisano pravilo,što više Nivu voziš po terenu-to se manje kvari! I obrnuto!:s

Aaron McLoughlin
05.05.2007., 15:46
To mi je "službeni auto":)

A šta reć,auto je kao iz drugog svijetskog rata,ali da je nezaustavljiva izvan ceste-je! Tenk na 4 kotača:top:

Inače nema što se nije pokvarilo na njoj u ove 3 i pol godine..Već se ja i kolega šalimo sa dečkima iz servisa da ćemo svaki dan dolazit za 50kn da nešto promjene..A dolazimo stvarno često,stalno se neki k...c pokvari.. Da mi je to "privatni" auto,već bi me ti popravci stajali nove Lade Nive..Sigurno! ..doduše znam i nekolicinu ljudi koji snjom nemaju većih problema..

I jedno nepisano pravilo,što više Nivu voziš po terenu-to se manje kvari! I obrnuto!:s

Jel parkiras na delti često ? plava boja ? :zubo:

inace , 5 vrata ?
nisam vidio :confused:

Vojky
05.05.2007., 17:48
Kod Nive su mi najjače priče kako je sigurna kod sudara...

http://www.forum-auto.com/uploads/200412/serge91_1102881239_niva_10a.jpg

http://www.forum-auto.com/uploads/200412/serge91_1102880994_niva_14.jpg

casualRi
05.05.2007., 17:51
@Whatever-zelena boja,al na delti je često.. :)

Nemože bit siguran auto,ovo mi je prvi put da čujem kako je to netko uopće rekao

green-sk
05.05.2007., 18:17
Što mislite o ovom autu?

Samo sitnice...
Iako , znam par ljudi koji imaju masu problema sa autom , pogotovo oni koji su išli rastavljat mijenjač , (zbog reduktora i deferencijala se teško vraća u originalno stanje )

Mišljenja ? Iskustva?

To je pravi terenac , a ne ovi šminkeri....
Taj auto ima jedan zadatak, da odveze vozača ko cilja...

A ovo sa brzinom nema smisla, možda bi brže išla po makadamu!?

green-sk
05.05.2007., 19:11
neki dan sam na kamionu vidio ladu nivu s 5 vrata!
jel to nest novo je sve dosad sam viđo s 3 vrata

/http://img524.imageshack.us/img524/9462/lada2rd8.jpg (http://imageshack.us)

Već dvije godine je na tržištu u BiH, možda je tek sad došla kod nas....

SETRA Samoborček
05.05.2007., 19:19
Da, 2132
http://www.lada.ba/nova_niva.htm

Aaron McLoughlin
05.05.2007., 21:01
Bljak , al je ružna ta sa 5 vrata ... ko neka limuzina jebote :riga:

Vojky - je , niva je jedan od autiju koji najlošije prolazi na crash testovima...
Nema zračnih , nema ni kurca.

Al mislim da to nije baš tako u praksi.
u biti je . Ako se zabijaš u zid.
Ako se zabijaš u drugi auto stvar je potpuno drugačja.

Novi auti danas pomažu pri sudaru tako da amortiziraju udarac , svi se skrive i sjebu al ljudima je dobro unutra.

Al lada ne. Ona ima puuuno deblji lim od normalnih auta , da ne govorimo o braniku ispred.
+ teži tonu i pol

Sad zamisli sudar između nje , i recimo ... neznam , peugota.
Lada nebi ni stala!

Osobno sam doživio "sudar" , pežo 206 mi se zakucao u stražni dio.
Ja sam izpolirao kuku a covijek vjerovatno morao kupit novi auto (isao je nekih 40 na sat)
Pežo kompletno uništen , čak i stražnji dio mu se savio :eek:

To je tenk ...

Slatky
06.05.2007., 05:33
prije nekoliko godina sam vidio na os auto pijaci nivu sa ugrađenim mercedesovim dizel motorom iz 123 linije

AmADin_gospo
06.05.2007., 10:19
najsmješnija stvar jer u tome što ona vako na katalozima izgleda predobro
http://www.lada.ba/slikenivaduga/2131-0.jpg
a uastvari ruža do bola.... al izgled ionako nije ni bitan, jed lada nije napravljena da dobro izgleda mo Merc, BMW, Porsche :rolleyes: nego je napravljena da ide i da ti je nije žao zaletiti u kakvo drvo i naravno proči kroz njega, a ne ko ovi "suv"-ovi čiji sam branik košta ko nova lada niva i mjesto da uživaš offroad, sav se jadan isprestaviš nad naiđeš na ležečeg policajca a ne na kakvu vukojebinu...

green-sk
06.05.2007., 10:48
najsmješnija stvar jer u tome što ona vako na katalozima izgleda predobro
http://www.lada.ba/slikenivaduga/2131-0.jpg
a uastvari ruža do bola.... al izgled ionako nije ni bitan, jed lada nije napravljena da dobro izgleda mo Merc, BMW, Porsche :rolleyes: nego je napravljena da ide i da ti je nije žao zaletiti u kakvo drvo i naravno proči kroz njega, a ne ko ovi "suv"-ovi čiji sam branik košta ko nova lada niva i mjesto da uživaš offroad, sav se jadan isprestaviš nad naiđeš na ležečeg policajca a ne na kakvu vukojebinu...

Potpuno te podržavam.....

AmADin_gospo
06.05.2007., 11:11
također, št se tiče crash testa, ne zamjeram ladi na lošim ocjenam, jer kolike su šanse da negdje u šumi gdje se inače lada i koristi, sudarite s drugim autom??? eventualno s drugom ladom, jer gdje se lada vozi, nevozi se ništa drugo :zubo:

pa jel.. za koliko ste čuli sudara lade nive u šumi gdje se inače ona voza??? em se nevizi brže od 30-40 km/h, a šta joj se može desiti je da udari u drvo, da se prevrne na krov i ništa više, i sve to se sredi za 10 minuta, a ne ko ovi moderni đipovi, podrosi mu senzor il padne prašina na relej i staneš u sred ničega...

za vikojebine, lada je najbolja na planeti, za asfalta... lada nije nipošto :D

što bi reko moj jaran "Niva je auto igraška za starije dječake" :zubo:

Svicar
06.05.2007., 11:55
Što mislite o ovom autu?

Samo sitnice...

Mišljenja ? Iskustva?

Koliko si ti prošao kilometara sa njom,kada biuzeop metar i vidio koliko je ona dugačka shvatio bi da je to vozilo na nužnu oporabu.Nemoraju da budu jaki kao ova dva: http://www.myvideo.de/watch/1209146 ali nevjerujem da se bas na ubrbrdice na uato cesti lako penju,imaju snagekao mali automobili a troši kao neki BMW sa 200 konja.

Sparoga
06.05.2007., 15:06
Tu gdje Niva prodje neće proći ni BMW, a ni taj mali gradski auto, eto u tome je bit svega.
A ne kako ide na auto-cesti.

Vojky
06.05.2007., 15:42
Tu gdje Niva prodje neće proći ni BMW, a ni taj mali gradski auto, eto u tome je bit svega.

A s koliko si drugih terenaca konkretno usporedio?

Da su baš tako dobre, onda skupe ekspedicije po Africi koristile Nive a ne neke druge terence.

AmADin_gospo
06.05.2007., 17:27
pa skupe expedicije imaju para da plate skupa i modifikovana vozila, koja su naravno bolja od nive, al teško koji fabrički đip za "široke narodne mase" mož ono što i niva... a i niva je pravljena ko "potrošna roba", peri-deri i kad stane totalno, kupiš drugi i opet sve iz ponova, dok se "skuplji đipovi" šarafaju dok dušu ne puste i onda kukaj i zapomagaj jer ti valja pljunut 20-30 kila eura za novi... il više kila eura..

http://farm1.static.flickr.com/164/331099180_513a4212a5_m.jpg
nebulozno je govoriti da je niva bolja od Cayenne-a kao "sklop", za grada i onako po prirodi vazda bi Cayenne-a uzeo, l za šume i vukojebine.. niva je ZAKON, ne samo zato što ide po flak, neg o zato što mi jei nije žao zaletiti u kakvo grmlje il kamenje dok bi Cayena čuvao ko oko u glavi da se nedaj božene ogrebe a da ne pričamo i kakvom kvaru il otpadanju točka il nečeg drugog...

i još jedna stvar... lada se evo proizvodi 35 godina u istom obliku i iste mehanike i opet nalazi kupce i boga pitaj dokad će se proizvoditi... što čisto sumljam da če Cayen biti tako dobar i proizvoditi se isto toliko dugo vremena..

niva je ko i bager, valjak, grtalica.. namjensko vozilo...

JoZ@
06.05.2007., 17:44
kao dugogodisnji vozac nive po potrebi u vojsci (obicno kad se islo na terene)
mogu samo rec
da niva pokazuje svoje kvalitete tek kad se side sa asfalta a bogami i sa makadama :s

green-sk
06.05.2007., 18:13
kao dugogodisnji vozac nive po potrebi u vojsci (obicno kad se islo na terene)
mogu samo rec
da niva pokazuje svoje kvalitete tek kad se side sa asfalta a bogami i sa makadama :s

Pa to su rusi napravili za sibir, a ne za umišljene tatine sinove..... To je auto za divljinu!

A zašto "ekspedicije" voze neka druga vozila? Zbog sponzora, Mitsubishi, Toyota, Nissan, Land Rover, oni plaćaju da se koriste njihova vozila!

Jeli tko od vas gledao J. Chanov film "Tko sam ja?"(Who I am?)? Plava lada niva,(tj. mnoštvo njih) na rally-u kroz Afriku......

Tu je u igri samo novac, rusi neće nikom da plate.....

Aaron McLoughlin
06.05.2007., 19:19
Paaa , Niva ako gledamo ni nije napravljena za afriku ...
To je potpuno drugačji tip terena ...

A i za ekspedicije treba imat malo veći i opremljeniji đip ...
Lada je ipak malen đip i nemozes od nje ocekivat da ide okolo afrike.

za to služe defenderi ...

Al vidim da su reakcije odlicne :top: :s
Svaka cast.

fangs
06.05.2007., 21:39
Da su baš tako dobre, onda skupe ekspedicije po Africi koristile Nive a ne neke druge terence.
A dobro za te potrebe su ipak land roveri daleko ispred svih.

A niva...za te novce je po terenu odlična...zato ju uglavnom i koriste kao službene aute jer se firmama više isplati češće mjenjat nivu za nivu nego kupovati neke od japanskih konkurenata koji su i troduplo skuplji, a po terenu su tu negdje.

btw ova sa 5 vrata je baš fensi :cerek:

Bilobrkster
07.05.2007., 11:47
kažu za nivu da je to super auto za one koje imaju kamenac na bubregu. može li se kako modificirat, lupam bolje amortizere, pa da bude pristojna pila? e da, kakvu bi mogao kupiti za 3000€ ? svi me inače odgovaraju od nive, al kad može stanković, mogu i ja :zubo:

Zvon
07.05.2007., 12:23
Ova s pet vrata se zove Lada Soviet.
Osobno, ljepša mi je ona s 3 vrata, a na onoj koju sam probal voziti, ovjes mi se činil jako mekanim, tak da ona priča o bubrezima ...:confused:
Ah da, i ta je imala servo volan, klimu i tvornički ugrađen plin :top:

mauna
07.05.2007., 12:42
Niva je odličan terenski auto. Na cesti je nepouzdana, neudobna, nesigurna, ali kad se siđe s ceste..... Mrak!

stjepan_th
07.05.2007., 14:31
pa skupe expedicije imaju para da plate skupa i modifikovana vozila, koja su naravno bolja od nive, al teško koji fabrički đip za "široke narodne mase" mož ono što i niva... a i niva je pravljena ko "potrošna roba", peri-deri i kad stane totalno, kupiš drugi i opet sve iz ponova, dok se "skuplji đipovi" šarafaju dok dušu ne puste i onda kukaj i zapomagaj jer ti valja pljunut 20-30 kila eura za novi... il više kila eura..

http://farm1.static.flickr.com/164/331099180_513a4212a5_m.jpg
nebulozno je govoriti da je niva bolja od Cayenne-a kao "sklop", za grada i onako po prirodi vazda bi Cayenne-a uzeo, l za šume i vukojebine.. niva je ZAKON, ne samo zato što ide po flak, neg o zato što mi jei nije žao zaletiti u kakvo grmlje il kamenje dok bi Cayena čuvao ko oko u glavi da se nedaj božene ogrebe a da ne pričamo i kakvom kvaru il otpadanju točka il nečeg drugog...

i još jedna stvar... lada se evo proizvodi 35 godina u istom obliku i iste mehanike i opet nalazi kupce i boga pitaj dokad će se proizvoditi... što čisto sumljam da če Cayen biti tako dobar i proizvoditi se isto toliko dugo vremena..

niva je ko i bager, valjak, grtalica.. namjensko vozilo...

A da možda probaš ovu:

http://www.geocities.com/motorcity/speedway/4546/vaz2123.html

Zašto da se zezaš sa starom kad možeš sa novom?!
Bilo je nedavno na VOX-u usporedba te nove NIVE 2123 i Cayena.
Cijena je jedino što hvale Nijemci sve drugo je na strani Cayena.

Kad smo kod stare Nive vidiš koliko su Rusi zaostali kad 35godina voze jedan te isti model.
Niva je tipičan RUS,gruba obrada motora+kardan(puno troši),
loša završna obrada,nije aerodinamična.......
Kad smo kod sudara mislim da je daleko jača(čvršća) od stojadina!

karmela_ri
07.05.2007., 14:44
ja imam ta auto star 5mj tek cca 4000km

to je pravi terenac za razliku od tuarega, Q7, ML i sl koji su više za cajka fanove.

nedavno penjem se na uzbrdicu, a bila kiša ladu nateglio s rezervarom od 1000l na prilolici (gorivo za brod) sve je uzvukla uzbrdo uz reduktor bez šlajfanja na mokrom :s

tako se isus nebi uspeo gore bokte. imam je doma i pasata novog 2.0tdi tako da znam šta je dobro auto, ovo mi je više ovako za teglit prikolice i sl :zubo:

nedavno sin od 13g uzeo ladu pa se igrao s njom po dvorištu i ide klinjo u rikverc i pogodi pasata u vrata :rolleyes: , bokte e rasturio lin skrož nivi ništa zahvaljujuci onim cjevima okolo :top:

a kad se voziš kroz sume nema stajanja, jedino ako pogodiš kakvo stablo onda uzmeš kamen ispraviš i nastaviš dalje :top:

Sparoga
07.05.2007., 15:57

Kad smo kod stare Nive vidiš koliko su Rusi zaostali kad 35godina voze jedan te isti model.

Ovo može ići u glupost godine, pa tko još gleda kakvu aerodinamiku ima auto koji je napravljen da se vozi u sibirskim bespućima.
Koji terenac malo troši?
Nije to auto da ga vozaš po gradu ili parkiraš ispred kluba kad izađeš vani.

Lee Champa
07.05.2007., 18:47
Za koji dan ću okrenuti 50k km na LJIVADI NJIVI.
Udobnija je od mnogih razvikanih, recimo Polo!
Na normalnoj cesti troši od 8-9l/100 po ljeti (toliko troši i Fundaj Zec)!:top:

karmela_ri
07.05.2007., 20:28
Za koji dan ću okrenuti 50k km na LJIVADI NJIVI.
Udobnija je od mnogih razvikanih, recimo Polo!
Na normalnoj cesti troši od 8-9l/100 po ljeti (toliko troši i Fundaj Zec)!:top:

je kurac nema ispod 12l

AmADin_gospo
07.05.2007., 20:56
A da možda probaš ovu:

gledaj, slažem se da je cayen bolji auto od nive, al bolji terenac nije, to je bilo, jeste i biče, i tu se nema šta diskutovati... također, lada nije napravljena da ikad vidi asfalta nego da se vozi po gudurama i da nikad ne izlazi iz šume il blata, dok je kod poršea drugačije.

ladu nemojte gledati ko auto jet ona to nije, nije za vozikanje, nego je namjensko vozilo za posao, kao bager, valjak, viljuškat, traktor.... "auto" za nepristupačnih terena...

što se tiče proizvodnje, DA, lada pravi i nove modele, al OPET, nemogu porismrditi staroj ladi i stara lada se još proizvodi jer ima kupaca, a iskreno sumljam za 10 godina da če cayen imati kupaca i da če se praviti još plafon 5 godina, jer će doći bolji SUV-ovi... cayene će pasti u zaborav, a lade će se još vozati po raznim vukojebinama u svijetu

još nešto, što se tiće potrošnje,... koga bolan briga koliko lada troši, 7, 10, 15 il 20 litara... ko da bageristu brine jel mu bager troši 20-30 il 40 litara nafte ako bager radi i zaradi te pare..

eisenfaust
08.05.2007., 07:59
je kurac nema ispod 12l

8,4 na otvorenoj, pun gepek, tri čovjeka u autu;
11-12 gradske bez stiskanja.

Svicar
08.05.2007., 11:58
Pa pogeldajte koliki rezrvar Niva ima,ondaćvam biti jasno za koje udaljenosti je ona predvidjena

karmela_ri
08.05.2007., 16:23
vlasnici njive koliko vi km napravite s jednim tankom?

green-sk
08.05.2007., 17:40
gledaj, slažem se da je cayen bolji auto od nive, al bolji terenac nije, to je bilo, jeste i biče, i tu se nema šta diskutovati... također, lada nije napravljena da ikad vidi asfalta nego da se vozi po gudurama i da nikad ne izlazi iz šume il blata, dok je kod poršea drugačije.

ladu nemojte gledati ko auto jet ona to nije, nije za vozikanje, nego je namjensko vozilo za posao, kao bager, valjak, viljuškat, traktor.... "auto" za nepristupačnih terena...

što se tiče proizvodnje, DA, lada pravi i nove modele, al OPET, nemogu porismrditi staroj ladi i stara lada se još proizvodi jer ima kupaca, a iskreno sumljam za 10 godina da če cayen imati kupaca i da če se praviti još plafon 5 godina, jer će doći bolji SUV-ovi... cayene će pasti u zaborav, a lade će se još vozati po raznim vukojebinama u svijetu

još nešto, što se tiće potrošnje,... koga bolan briga koliko lada troši, 7, 10, 15 il 20 litara... ko da bageristu brine jel mu bager troši 20-30 il 40 litara nafte ako bager radi i zaradi te pare..

Istina! Ko da je Rojs pazio na bageru potrošnju, kad je rušio kuću!?

Jedino vozilo ukategoriji s nivom je bio američki vojni Jeep, imao je 5 litarski motor (lada 1.7 i 1.8), koji se zadnjih 30 i više godina ne proizvodi...... Moj ujak je uspio nabaviti jednog takvog(unprofor ostavio u grabi) i prvo što je bio napravio, strpo je motor od nive u njega!

karmela_ri
08.05.2007., 21:14
Najbolji je terenac uz nivu je Mercedes G klase, legenda!

zdrave
09.05.2007., 10:25
Lada ima petora vrata ako ih sam napraviš

Svicar
09.05.2007., 11:59
Neka se jave vlasnici Nive kojima je motor i mjenjac izdrzao,bez otvaranja 100.000 km.

pso
09.05.2007., 14:30
super dimenzije..odlični omjeri mjenjača i reduktora..solidno visoka..ALI..napravljena o materijala loše..ustvari jako loše kvalitete..a nema ni stalnu kvalitetu proizvodnje..zato neki imaju velikih a neki nemaju nikakvih problema..uglavnom auto za lov..izlete u prirodu..pecanje i slično..ako neko želi ozbiljniji off-road..oboružajte se rezervnim poluosovinama..križevima kardana..i aparatom za varenje..:eek: zašo??provjerite sami..ja jesam:zubo:

..p.s..

mercedes g dobar ali ima premali hod kotača..za teren velika mana..:top:

AmADin_gospo
09.05.2007., 14:59
Neka se jave vlasnici Nive kojima je motor i mjenjac izdrzao,bez otvaranja 100.000 km.
šta hočeš da kažeš s ovim???

da ja to malo predefinišem:

nek se javi neko s bagerom, viljuškarom, valjkom, koji je izdržao 100 000 km :rolleyes:

Aaron McLoughlin
09.05.2007., 15:43
A da možda probaš ovu:

Ha ? Šta je ovo ,,, di je stara lada ???

Jebote uspjeli su poružnit auto star 30 god. :rigo:

A šta se tiče ovih usporedbi cayene i lada ... nema veze sa mozgom...

Čak i da Cayene ima slične vozne karakteristike ko lada po terenu ga nitko nebi vozio...

Jer , ladu skucaš u stablo ... i šta reć , boli te kurac :cerek:
Lako se popravi... nema štete ... osim stabla manje :s

Skucaj cayene u stablo :rolleyes:
Nitko nema para za to ... jer je to jebeno skup auto za ljude koji zarađuju masne pare

Cayene - 610.000,00 kn najskuplji - 1.230.795,00
Lada - 60.000,00 kn

Za cayene kupiš 10 lada :zubo:
Pa ti vidi ;)

AmADin_gospo
09.05.2007., 20:23
pa upravo u tome i jeste poenta, što je lada potrošna roba i kao takva se i treba tretirati, dok je cayen šminka "đip za po gradu", tj da se može penjati po zelenim površinama i trotoarima te za kurčenje "ja imam porsche đipa" :rolleyes:

karmela_ri
10.05.2007., 10:51
navodno na njivi ode razvodni lanac ili remen (ne znam šta je u motoru?) i to treba zategnuti svako 10,000km?

:confused:

eisenfaust
10.05.2007., 10:55
navodno na njivi ode razvodni lanac ili remen (ne znam šta je u motoru?) i to treba zategnuti svako 10,000km?

:confused:

Klinasti remen povremeno pritegnuti. Nisam čuo za druge, ali ja sam ga pritegnuo par puta što ti u prosjeku za ovih par godina izađe svakih 10000 km. Al neš ti posla 5 minuta :zubo:

Lee Champa
10.05.2007., 17:52
vlasnici njive koliko vi km napravite s jednim tankom?
410 km sa 33 litre motor je 17i:top: Prosjek je 25 km/dan:top:

karmela_ri
10.05.2007., 17:56
410 km sa 33 litre motor je 17i:top: Prosjek je 25 km/dan:top:

u bokte e jel ovo moguče :eek: zar njiva nema 43l tank?!

eisenfaust
10.05.2007., 18:38

Trebalo bi biti. Ja sam prelazio otprilike isto kao i ZOsvald. 400 i kusur km, a kazaljka goriva na nuli. I onda ulijem 30 i nešto litara. :confused: Nikada nisam skroz sasušio tank pa je teško reći.

Lee Champa
11.05.2007., 17:18

Točno:top:
A ja bih trebao voziti kanister da iscjedim benzin do kraja:s :flop:

karmela_ri
11.05.2007., 23:12
Točno:top:
A ja bih trebao voziti kanister da iscjedim benzin do kraja:s :flop:

a to cu i ja napraviti jednom, neka ispije sve do zadnje kapi, a s sobom cu ponjeti kanistar od 10l benzine. :D

nego jel treba ozračiti sistem nakon šta ispije svo gorivo?

I wonder
12.05.2007., 08:08
ako je 1,7 i, onda netreba jer ima električnu pumpu za gorivo.
ako je stari model, sa mehaničkom pumpom, gledaj da imaš dobar akumulator da može vrtit dosta dugo da pumpa nadruka gorivo do motora.

karmela_ri
12.05.2007., 11:11
koje ulje sipate u njivu? ja Valvoline 10w- 40 polusint

eisenfaust
12.05.2007., 11:52
Mobil 5W 40 synt.

karmela_ri
13.05.2007., 18:30
kako pregledati koliko ulja ima u getribi, prijenosu...?

I wonder
13.05.2007., 22:07
svaki dio prijenosnog mehanizma (getriba, reduktor, diferencijali) koji u sebi sadrži ulje za podmazivanje ima 2 čepa na svom kućištu.
jedan čep je s donje strane i služi za ispuštanje ulja kod promjene ili radova.
drugi čep je negdje na boku kučišta (obično veliki, ključ 17, 19 ili imbus) i služi za ulijevanje ulja u kučište. on ujedno služi kao mjera, jer se ulje u njega ulijeva dok ne dođe do donje razine same rupe.

ivek84
14.05.2007., 15:40
Netko je spomenuo 400 km s jednim tankom? Ja sam prošao 280 km i ostao bez benzina..

green-sk
14.05.2007., 16:05
Netko je spomenuo 400 km s jednim tankom? Ja sam prošao 280 km i ostao bez benzina..

Nisi imao sreće.....

karmela_ri
14.05.2007., 20:37

pa da... na 200km moraš molit boga da naletiš na kakvu benzinsku...

Lee Champa
15.05.2007., 10:11
Motor 1,7i troši 8-10 l - ono i znači ubrizgavanje
Motor 1,6 ili 1,7 sa rasplinjačem troši 12-14l
Koji motor imate?:D

ivek84
15.05.2007., 13:02
Koji motor imate?:D

1.7

U pravilu više ne gledam na kazaljku za benzin nego koliko sam km prošao.

glasnik
06.06.2007., 10:34
Meni su rekli... (slusaj ovo naivčino) u salonu da nova lada niva (http://www.viskovo.info/autogrlica)trosi sveha 10 l na otvorenom, a plina 14l..sada usporedimo cijenu plina skoro ko novi autić iz trgovine... bas razmisljam imam 2 u 1:zubo:

Bilobrkster
23.09.2007., 17:06
u tetke mi na parkingu jedna trulavišnja lada niva 1.7i. joooo kako je prekrasna. ne vozi se već sigurno godinu dana (gume su ulegle i oko branika su paukovi napravili kvalitetnu mrežu.

baza je da tetka nezna vlasnika. ima maaaalo ruzine poviše desnog stražnjeg kotača al bar meni ko laiku nije nešto strašno. Po celeru je prišla 14500 km i mislin da je to originalna kmaža jer sumnjam da je prešla 114500 (niva ima 5 brojeva - bar mislim)

werdas
23.09.2007., 17:49
A s koliko si drugih terenaca konkretno usporedio?

osim lade mislim da je samo puh i land rover bolji za teren...sve drugo je tak-tak...stari terenski japanci al neznam da se sad to prodaje kod nas uopće..samo šminka

bez uvrede al to je oldschool motor pa treba štelat ventile jednom godišnje..i napinjač lanca..i frgu mlao poštelat..i tak dobiješ potrošnju od cca. 9L/100km a to ljudi obično nerade pa imaju 17l/100km recimo
neznam kak je s ovim novijima valjda imaju elektronsko paljenje i ubrizgavanje lol
inače su mi lade zakon...i nive i one s zadnjim pogonom stare :cerek:

eisenfaust
23.09.2007., 17:55
osim lade mislim da je samo puh i land rover bolji za teren...sve drugo je tak-tak...stari terenski japanci al neznam da se sad to prodaje kod nas uopće..samo šminka

Ne zaboravi UAZ 459b :zubo:

werdas
23.09.2007., 17:57
Ne zaboravi UAZ 459b :zubo:

i fiat campanola lol

kurton
23.09.2007., 18:06
http://www.youtube.com/watch?v=oEGKkUGECxU

THE_BEATLES
23.09.2007., 18:22
http://img82.imageshack.us/img82/3777/lada2082zo.jpg

evo kupis Ladu Nivu za 1000€, gume od Tomo Vinkovica, body lift, snorkel, vitlo, 2 recaro sica unutra + H pojas , super izo kablovi za sviječice i ostalu struju, vitlo jedno elektricno i jedno ručno, highlift dizalica i nema stvarno di ne mozes ici..sve skupa 3000€..

kurton
23.09.2007., 18:24
jel postoji lada niva s klimom i el podizacima stakala? al da nije dodatno ugradeno

Hrvoje xyz
23.09.2007., 18:35
vojky , si to ti?

Bilobrkster
23.09.2007., 19:50
:s :rofl:

eisenfaust
24.09.2007., 07:19
http://img82.imageshack.us/img82/3777/lada2082zo.jpg

evo kupis Ladu Nivu za 1000€, gume od Tomo Vinkovica, body lift, snorkel, vitlo, 2 recaro sica unutra + H pojas , super izo kablovi za sviječice i ostalu struju, vitlo jedno elektricno i jedno ručno, highlift dizalica i nema stvarno di ne mozes ici..sve skupa 3000€..

Nivu je najbolje ne dirati previše. Staviti dobre gume, prema potrebi vitlo i to je to. Sve drugo je lančana reakcija u probleme pogotovo ako voziš hard of roud. Za ovu na slici nisam siguran, no znali su postavljati karoseriju na Samuraja.

Bilobrkster
24.09.2007., 09:14
Evo jednog virtualnog plana:

1.) Kupit Ladu Nivu za male pare tipa 1500€
2.) Izvadit njen motor i unutra ubacit motod od Golfa II dizela
3.) Stavit one kromirane cijevi naprijed i natrag

Koliko bi to sve koštalo?

igor999
24.09.2007., 09:17
Ima tu u Vodoprivredi jedna 1.9 diesel, 97 godina, tvornička. Mislim da je to Peugeot motor. Kupljena je u ACM-u, ima naljepnica. Nisam ni znao da je bilo dizela

eisenfaust
24.09.2007., 09:19
Ima tu u Vodoprivredi jedna 1.9 diesel, 97 godina, tvornička. Mislim da je to Peugeot motor. Kupljena je u ACM-u, ima naljepnica. Nisam ni znao da je bilo dizela

Ali nisu se pokazali baš najboljim izborom. Ne znam točno gdje je bio problem, ali još nisam čuo ništa pozitivno o njima.

igor999
24.09.2007., 09:26
Kažu ovi dećki, geometri šta je voze da ima sigurno 300000 km, ali da je spora ko puž. Vele da neide preko 125km/h

Bilobrkster
24.09.2007., 09:39
Kažu ovi dećki, geometri šta je voze da ima sigurno 300000 km, ali da je spora ko puž. Vele da neide preko 125km/h

Čuj, kako je zakonski maksimum 130 km/h to mi ovaj podatak i ne igra preveliku ulogu. :p najbitnije je da ona dobro ubrzava od 0 do 60 pa da budem glavna lola na semaforu :D

eisenfaust
24.09.2007., 09:47
Čuj, kako je zakonski maksimum 130 km/h to mi ovaj podatak i ne igra preveliku ulogu. :p najbitnije je da ona dobro ubrzava od 0 do 60 pa da budem glavna lola na semaforu :D

:lol:

čuj, niva ima razmjerno brzi odziv na gas tako da u samom startu možeš čak solidno i krenuti, ali nakon 2-3 metra možeš samo gledati u leđa drugima. Možda da si još malo razmisliš za što ti to vozilo uopće treba. :zubo:

Bilobrkster
24.09.2007., 09:53
:lol:

čuj, niva ima razmjerno brzi odziv na gas tako da u samom startu možeš čak solidno i krenuti, ali nakon 2-3 metra možeš samo gledati u leđa drugima. Možda da si još malo razmisliš za što ti to vozilo uopće treba. :zubo:

da budem glavni jebač u selu. neš ti bmw-a, mercedesa i ostalih profinjenih auta, to svaki tatin sin vozi, ali vozit rusa, to je pravo!!! :top:

a tek ova situacija: ideš van sa nivom i parkiraš do cayenna ili touarega ili x5 i onda upadneš nekoj curi da voziš terenca. i nakon što pristane da je odvedeš kući, lagano se uputiš prema nivi, ali s one strane odakle je cayenne i sl. cura sama skida gaćice. kad joj otvoriš vrata od nive, ponovno ih oblači! :rofl:

eisenfaust
24.09.2007., 09:56
da budem glavni jebač u selu. neš ti bmw-a, mercedesa i ostalih profinjenih auta, to svaki tatin sin vozi, ali vozit rusa, to je pravo!!! :top:

a tek ova situacija: ideš van sa nivom i parkiraš do cayenna ili touarega ili x5 i onda upadneš nekoj curi da voziš terenca. i nakon što pristane da je odvedeš kući, lagano se uputiš prema nivi, ali s one strane odakle je cayenne i sl. cura sama skida gaćice. kad joj otvoriš vrata od nive, ponovno ih oblači! :rofl:

A čuj, ne znam. Ako zbilja živiš u selu sa samo tim jednim semaforom onda ti možda i prođe 'vaka spika. U suprotnom će biti scenario broj dva. :zubo:

Bilobrkster
24.09.2007., 10:25
A čuj, ne znam. Ako zbilja živiš u selu sa samo tim jednim semaforom onda ti možda i prođe 'vaka spika. U suprotnom će biti scenario broj dva. :zubo:

ma ja živim u splitu, gradu koji u mnogočemu podsjeća na urbano selo. :cerek:

a jebemu kad aleksa stanković može vozit ladu njivu pa mogu i ja :cool:

Aaron McLoughlin
24.09.2007., 20:51
ma kupuj :zubo:

i nauči proklizavat u startu , to je čak i moguće ...
Kad je cesta skliska :rofl: sa reduktorom upaljenim :rofl:

Vojky
24.09.2007., 20:57
u tetke mi na parkingu jedna trulavišnja lada niva 1.7i. joooo kako je prekrasna. ne vozi se već sigurno godinu dana (gume su ulegle i oko branika su paukovi napravili kvalitetnu mrežu.

Što je već netko rekao, više trula nego višnja... :)

ryder on the storm
25.09.2007., 09:00
http://www.youtube.com/watch?v=oEGKkUGECxU

http://www.youtube.com/watch?v=XWLg5FBBJFw
glew ovo , na kraju filmića samara ide 200:rofl: :rofl:

to sam ja
25.09.2007., 09:21
http://www.youtube.com/watch?v=XWLg5FBBJFw
glew ovo , na kraju filmića samara ide 200:rofl: :rofl:

teški seljaci....

ryder on the storm
25.09.2007., 20:28
teški seljaci....

definitivno

beebop
29.09.2007., 11:27
niva je auto za stvarno svaku vrstu terena...

http://www.zr.ru/articles/53301/

Actros1841
30.09.2007., 10:31
Ima jedan još bolji terenac od Nive i mislim da je čak jeftiniji a motor Peugeot Diesel XDP 4.90 ( mislim da je taj motor bio još u 504!)

To čudo nema kuda ne ide!
Pitanje samo bi li prošao i kao novo vozilo HR Homologaciju

( u Kasselu se prodaje jedan sa samo 37tkm za ca. 3000€)

Originalni Jeep je imao Fordov motor od 55 KS ( onaj ratni)

U ovo može i granata lupit pa ide dalje!

http://img222.imageshack.us/img222/4045/mahindraclassicrw8.jpghttp://img154.imageshack.us/img154/857/mahindrayw4.jpg

Bilobrkster
30.09.2007., 16:04
dobar je, al niva je ljepša. i ruska :cerek:

Darmarko
30.09.2007., 19:11
Jučer sam po prvi put vozio Nivu po terenu. Pa to je zakon! Ovjes mekan i udobniji nego sam očekivao. Ide kud hoćeš, a na volanu se ništa ne osjeti. Upravljivost isto tako odlična za takav auto!

Da imam viška love, kupio bih je odmah :top:

Vojky
30.09.2007., 23:15
Nisu Nive, ali vrijedi pogledat: http://www.index.hr/xmag/clanak/u-azerbejdzanu-vole-lade/359727.aspx

Midian
21.10.2007., 21:44
Ja vozim Nivu 1.7 i sa plinom,napred ima original Kobra bull bar.Ide svuda,kvarova nije bilo.Samo redovno odrzavanje i sluzice kao i svaki drugi skuplji auto.
Sto se tice terenskih sposobnosti,jedini koji je za klasu bolji od Nive je takodje ruski UAZ.Za njega ne postoji konkurencija

Midian
12.11.2007., 19:54
je kurac nema ispod 12l

Jeste 30 trosi.Moja ne trosi vise od 10 litara,imam plin tako da je potrosnja ekonomicna.Vozim je 80-90 km/h,ne treba mi vise jer nisam nesto za brzu voznju.Sto se tice neudobnosti,svaki auto je neudoban posle vise sati voznje,a kladim se da sa nekim drugim sminkerom sidjes sa puta vise ces istreskati bubrege nego sa Nivom.
Pa koliko trosi X5?Q7?I posle nekome pricaju da Niva mnogo trosi,a kad su dzipovi u pitanju medju manjim je potrosacima.
Sta sve ljudi nece da baljezgaju...

alfa146
13.11.2007., 17:02
Jeste 30 trosi.Moja ne trosi vise od 10 litara,imam plin tako da je potrosnja ekonomicna.Vozim je 80-90 km/h,ne treba mi vise jer nisam nesto za brzu voznju.Sto se tice neudobnosti,svaki auto je neudoban posle vise sati voznje,a kladim se da sa nekim drugim sminkerom sidjes sa puta vise ces istreskati bubrege nego sa Nivom.
Pa koliko trosi X5?Q7?I posle nekome pricaju da Niva mnogo trosi,a kad su dzipovi u pitanju medju manjim je potrosacima.
Sta sve ljudi nece da baljezgaju...
Postoje samo 3 terenca niva,defender i G.

I wonder
13.11.2007., 20:22
Postoje samo 3 terenca niva,defender i G.

što samo znači da ti pravog terenca nisi ni probal.

alfa146
14.11.2007., 07:37
što samo znači da ti pravog terenca nisi ni probal.

Hm,možda jesam a možda i nisam s obzirom da mi je posao takav da počinje kad prestane asfalt i makadam.Koje sam to terence zaboravio?

eisenfaust
14.11.2007., 08:11
UAZ na prvom mjestu, a one za dublji džep ne bi spominjal.

I wonder
14.11.2007., 09:00
a po čemu to land cruiser, patrol, pajero, vitara... nisu terenci?
a ono smeće od defendera je?

Zvon
14.11.2007., 10:04
a po čemu to land cruiser, patrol, pajero, vitara... nisu terenci?
a ono smeće od defendera je?

Ma đe nađe Vitaru među terencima???
Si mislil na Smuraj-a ili Jimmny-ja možda?

ryder on the storm
14.11.2007., 10:09
gle šta može nivuljaga
http://www.youtube.com/watch?v=CnKxaY3XkUk

alfa146
14.11.2007., 11:42
Ma đe nađe Vitaru među terencima???
Si mislil na Smuraj-a ili Jimmny-ja možda?
Vitara jest terenac jer ima šasiju i reduktor.Ostali koje je kolega wonder nabrojio jesu terenci ali sa slabijim prohodnostima od trojke koje sam spomenuo.Jednostavno je,izvlačio sam sa ladom pajera,sa defenderom land cruisera pa znam.A nije bilo do guma,bile su iste na svima.

off roader
14.11.2007., 11:59
Čisto sumljam da su iste gume bile na pajeru, land cruiseru i defenderu, naime defender ima serijske 7.50, dakle izrazito uske, kao i niva uostalom, a ovi ostali imaju široke serijske, ne vjerujem da je baš u tvom slučaju netko to obrnuto montirao, tj na pajera uske i visoke, a na land rovera široke i niske gume. A svi koji voze terence znaju da u određenim okolnostima su gume presudne za prohodnost. Ja sam vozio patrola na gumama 7.50, kad se to proba onda se može govoriti o pravoj prohodnosti kakvu niva može samo sanjati. Istina da su ovim velikim autima gabariti najslabija karika u našim uvjetima, ali ne može se reći da su zbog toga samo terenci def, puch i niva, toyote, nissani, isuzui su također pravi terenci odličnih voznih svojstava, naravno u pravoj obući, a meni se osobno mercedes G uopće ne sviđa.

I wonder
14.11.2007., 12:33
tam negdje početkom 90-tih je vitara probijedila na (mislim) sljemenskom reliju. zbog težine i guma, ali nema veze. a bilo je tamo G klase, lada, SJ310....

pravi terenac bi bil onaj sa svim blokadama (ili sa zaustavljačima u difu) ali ga onda ubija cijena i težina.

svaki od ovih je dobar.
a lada bi bila super terenac sa pravim dizel motorom i da zadrži sadašnju masu uz bolju izradu.

alfa146
14.11.2007., 13:08
tam negdje početkom 90-tih je vitara probijedila na (mislim) sljemenskom reliju. zbog težine i guma, ali nema veze. a bilo je tamo G klase, lada, SJ310....

pravi terenac bi bil onaj sa svim blokadama (ili sa zaustavljačima u difu) ali ga onda ubija cijena i težina.

svaki od ovih je dobar.
a lada bi bila super terenac sa pravim dizel motorom i da zadrži sadašnju masu uz bolju izradu.

Kad sam napisao iste gume mislio sam na istu marku(gudjer wrangler) ne na širinu.Tu su defender i lada u blatu u prednosti(uže gume),ali su zato na asfaltu u ku..u.E,da jedino G ima sve 3 blokade tako da stoji ona da su svi dobri ali samo je jedan najbolji.

off roader
14.11.2007., 13:47
Nema samo G serijski sve blokade, imaju ga i toyote hzj serije (modeli za Australiju, Aziju i Afriku), a mogu se montirati gotovo na sve terence (ARB npr) i opet bi koštalo upola nego G. A kod guma je važna širina i visina, a ne marka.

kreker
14.11.2007., 14:43

svaki od ovih je dobar.

Probali su sa dizelom, stavili motor dizelaš od francuskih proizvođača, pa se pojavio problem velike mase motora, velikog obrtnog momenta, a ostavili iste stvari kao i na benzincu. Pa nisu bile kompatibilne stvari...

alfa146
14.11.2007., 20:44
Probali su sa dizelom, stavili motor dizelaš od francuskih proizvođača, pa se pojavio problem velike mase motora, velikog obrtnog momenta, a ostavili iste stvari kao i na benzincu. Pa nisu bile kompatibilne stvari...

Da,motor peugeot1,9D.ta je još gora od ruskog benzinca,a inače motor u peugeotima odličan.Navodno ide motor od 123D sa malim kemijama.Taj je o.k.

nenocutlas
14.11.2007., 21:06
ladin je problem visina od tla, kad nasjedne s karocom onda je banana jelte znalci? pravi je terenac tak i tak neka prerada nečega, a za ladu nema baš puno mogučnosti il se varam? više manje serija:rolleyes:

voyager
14.11.2007., 21:47
Da,motor peugeot1,9D.ta je još gora od ruskog benzinca,a inače motor u peugeotima odličan.Navodno ide motor od 123D sa malim kemijama.Taj je o.k.

Redovito se lomio nosač motora.

Za te novce, Niva je fenomenalan automobil. Diskretni šarm, ruske tehnike.
Svaka bezina ima svoju polugu. :D

Šalu na stranu, jedina mana koja ispliva kod offroad uporabe Nive je nedostatak rigidnog drivetraina ili podvozja. Ono što je u početku bila prednost (nema šasije, lagana) nakon nekoliko žestokih twist situacija, ispliva na površinu. Tako da nije za nekog kamenjara i rupčaga.

Sa druge strane, makadam, snijeg, blato, trava - odlično.

alfa146
15.11.2007., 07:28
Redovito se lomio nosač motora.

Za te novce, Niva je fenomenalan automobil. Diskretni šarm, ruske tehnike.
Svaka bezina ima svoju polugu. :D

Šalu na stranu, jedina mana koja ispliva kod offroad uporabe Nive je nedostatak rigidnog drivetraina ili podvozja. Ono što je u početku bila prednost (nema šasije, lagana) nakon nekoliko žestokih twist situacija, ispliva na površinu. Tako da nije za nekog kamenjara i rupčaga.

Sa druge strane, makadam, snijeg, blato, trava - odlično.

Ma nije njezin "problem" visina nego mala težina.Nekad zna nasjesti i sve vrti ko veselo ali nema dosta kg da dođe do "čvrstoga" tla.Rijetke situacije,preventivno brže prođeš gdje je duboko blato i to je to.

miran
15.11.2007., 10:59
Ali i kad nasjedneš, ti i suvozač izađete iz auta i maknete je sa grbe na koju ste nasjeli!
U tome je čar off roada na nivom.

Josey_Wales
15.11.2007., 12:24
Je li itko pokusao Ladi zamijeniti motor??? koliko bi ccm stalo u onaj njezin prostor i recimo staviti masinu neke stare Mecke dizela???

werdas
15.11.2007., 19:10
Je li itko pokusao Ladi zamijeniti motor??? koliko bi ccm stalo u onaj njezin prostor i recimo staviti masinu neke stare Mecke dizela???

onda trebaš i getribu od tog motora ubaciti al to je previše pripasivanja jer nepašu nosači motora itd. itd.

alfa146
16.11.2007., 08:24
onda trebaš i getribu od tog motora ubaciti al to je previše pripasivanja jer nepašu nosači motora itd. itd.

Stavili ljudi od 123 200D ali to teško, pliva preko nosa i nema stati nizbrdo.
Meni je najluđa kombinacija sa motorom 2.0 iz kappe.Čovjek dao gas glava u naslon,a lada.Za potrošnju ne pitajte.

Lee Champa
16.11.2007., 10:09
Ponavljam pitanje: Zašto nitko ne spominje PINZGAUER-a i UNIMOG-a?:D

I wonder
16.11.2007., 10:38
zato jer je pinzgauer vojno vozilo a unimog je teretnjak.
pinza je nestabilna po zavojima i nije za svakodnevnu vožnju.
unimog je radi stroj. šasija od kamiona, isti takav mjenjač i motor, priklučci za košnju trave, ispumpavanje vode, izvlačenje debela....

alfa146
16.11.2007., 14:10

zato što su oni svijet za sebe,drugi red veličine ako spominjemo terence.

werdas
16.11.2007., 14:38

UNIMog-a ima sused i s njim kosi travu pa vozi sijeno i fakat ide to čudo brzo
izgleda između kamiona i terenca u cabrio verziji
mislim da je star bar 30 godina ak ne i više...
makar istina to je ipak radni stroj s kojim možeš sve a ne terenac
makar opet :s svaka čast ko ga smislio

zacky
17.11.2007., 13:53
Pa i hummer je vojno vozilo!
Pinzgauer je vjerovatno propo,možda nisu
izašli na civilno tržište.A i da je u proizvodnji,
bio bi predobar u odnosu na nivi.
Pa bi ga ti mogao kupit.Još bi čak mogo
biti zadovoljan.A to nebi bilo dobro jerbo bi ti niva trebala biti
dovoljna.

Josey_Wales
17.11.2007., 14:23
Gledao sam na Eurosportu jos davno natjecanja po zbilja gadnim vukoj...., brdo proizvodjaca(mislim da Lada nije bila) uglavnom gdje su svi ostajali neka golema Tatra je prolazila kao od sale... prestrasan stroj...:top:

http://www.vermont-unimog.com/sitebuilder/images/tatra2-798x639.jpg

http://playground.sun.com/~brutus/tatra/pics/815-04.jpg

http://www.libros.cz/data/clanky_zajimavosti/Grafika17.jpg

alfa146
17.11.2007., 16:22
Tatra je imala zapaženih nastupa na Pariz-Dakar ali i ona je drugi red veličine u odnosu na terence.

dr.mexar
17.11.2007., 18:27
bio sam pred par dana na off roadu u istri i vidio ladu s turbinom i kompresorom i to je lik vozio na softu

AmADin_gospo
20.11.2007., 09:30
am sve je to pičkin dim što se kod nas kaže.... lada je pravi terenac/amfibija :zubo:
http://www.youtube.com/watch?v=qRBGr39uJBo

da vidim koji još "đip" ovo može.... uleti u baru od 20 cm blata, pokvase mu se senzori i možeđ se posrat na isti....

Lee Champa
20.11.2007., 10:39
zato jer je pinzgauer vojno vozilo a unimog je teretnjak.
pinza je nestabilna po zavojima i nije za svakodnevnu vožnju.
unimog je radi stroj. šasija od kamiona, isti takav mjenjač i motor, priklučci za košnju trave, ispumpavanje vode, izvlačenje debela....

Krivo!
Pinca sam vidio sa RI registracijom! Njegov problem je specifična konstrukcija benzinskog motora i potrošnja!
Unimog, FUN verzija, je za preseravanje po gradu-šminku - tko si to može priuštiti!

Treba li kome Unimog?

alfa146
20.11.2007., 10:49
[QUOTE=ZOsvald;11358179]Krivo!
Pinca sam vidio sa RI registracijom! Njegov problem je specifična konstrukcija benzinskog motora i potrošnja!
Unimog, FUN verzija, je za preseravanje po gradu-šminku - tko si to može priuštiti!

Treba li kome Unimog?[/QUOTE

Treba HAC-u i Hrvatskim šumama.Tamo nema preseravanja nego samo rad.

Glavni frajer kaže:
04.02.2008., 18:33
Kolege, planiram uzeti Nivu godišta oko 93-95., za nekih 1500€.
Ako bi mi mogli reči na što trebam pripaziti.
dali bi mi koristilo da je odvezem mehaničaru na pregled. Inače, to nebi radio da se ne radi o ovako starom terencu.
Koliko koštaju popravci, i što zna odlaziti?!

kriza
05.02.2008., 18:02
Nekako mi se cini da ces tesko nac ova godista, najvise ih ima do 90. i od 95. u svakom slucaju za te pare ne ocekuj puno. Prilikom kupnje obrati paznju na koroziju (bitno da nije jako trula), kutiju volana da nema puno lufta, ispravnost poluga reduktora i blokade, uglavnom gledaj da nije rasipana, sitnice nisu skupe

alfa146
05.02.2008., 18:08
Kolege, planiram uzeti Nivu godišta oko 93-95., za nekih 1500€.
Ako bi mi mogli reči na što trebam pripaziti.
dali bi mi koristilo da je odvezem mehaničaru na pregled. Inače, to nebi radio da se ne radi o ovako starom terencu.
Koliko koštaju popravci, i što zna odlaziti?!

Ha,što zna odlaziti?Skoro pa sve,ali je zato jeftino.Vidi da nije lupana.

dobi
24.05.2008., 10:00
AUTO JE SMEĆE!!!!!!
ČISTI PROMAŠAJ!
Imam ga 2 godine (kupljen novi novcati iz salona) i prešao sam 64 tisuće kilometara s njim i što mogu reć o ovom autu je SVE NAJGORE!
Pa da krenemo redom.... Prije svega ću reći kolko para tolko muzike!
Ovako, unutrašnjost.... AJME MAJKO MILA! Plastika odvratna, kvaliteta ž, ko da su je djeca sastavljala, da, to znači da sve, al SVE škripi, i zveči,huči, buči uključujući i motor koji već pri 'brzini' (HA HA brzini) od 60 km/h URLA, iskreno mi nije jasno da je jedan benzinac ustanju proizvodit tako iritantnu buku. Ako ne daj Bože idete u jednom smjeru 150km glava će vam se raspast. Pri 100 km/h uopće ne morate pokušavat razgovarat na mobitel ili sa suvozačem jer nećete se uopće čut ako se ne budete derali. Ubrzanje mu je nula tako da dobro razmislite svaki put kad trebate zaobić kamion. Jako ga je naporno vozit jer mu je kvačilo katastrofa, pre tvrdo a gas je pre osjetljiv. I mjenjač je neobično puno udaljen od vozača što je dosta nezgodno jer se svaki put ispružate da bi promijenili brzinu (visok sam 188 cm).
Auto je na plin i ugradnja košta cca. 1000€, troši 10l plina i po gradu i na otvorenoj cesti što mi je nešto neobjašnjivo! I ne govorite da se Lada kupi za 60 000 HRK jer to nije istina, mislim je ako ćete al stvarno kupit AUTO BEZ IČEG! Veliki retrovizori (male neću ni opisivat kakvi su, to je sramota nazvat retrovizorom), gume na blatobranima, servo i plin je nešto bez čega nikako ne trebate ni pomišljat uzet ovakav auto a to sve kad zbrojite izađe vas oko 70 000 HRK.
Mjesta na stražnjoj klupi nema za normalnog čovjeka, prtljažnik je mal (i ne postoji rasvjeta u prtljažniku, općenito u cijelom autu postoji jedno svjetlo). Zato sam ja izvadio stražnju klupu i dobio prostora jer mi je auto za posao (građevinac sam).
Auto je cijeli krut i stoga prilično neudoban (znam reći ćete nije na terencu da bude udoban i ja se slažem ali ja ga uglavnom vozim po cesti i gradu kao što će i većina ljudi zato vam govorim STRAŠNO JE NEUDOBAN!) ali preko toga se još i može preći, ono što je nepodnošljivo je VRUĆINA! Kada je vani 20 stupnjeva vi u ovom autu PROKUHAVATE i znojite se ko prasac, po ljeti neću ni govoriti kako je, OVO JE KONZERVA A NE AUTO, pomislili bi ste pa to je Rus šta sa zimom.. Umirete od hladnoće prvih sat vremena dok se auto ne zagrije! Noge vam promrznu. Baš zato jer nema kvalitetnog tapecirunga. E, da, ne znam kako drugima ide mehanika ali ako mislite da je dobro pri sudaru imat krut auto moram vam reći da se GRDNO VARATE! 10 puta bi prije bio u Peugeotu (SA AIR BAGOVIMA) nego u Ladi. Peugeot kao i svi novij automobili se gužvaju ne zato jer su ne kvalitetni nego da impuls sile ne pređe u kabinu i da ne stradaju putnici. Uglavnom ko je krući taj popuši veću silu, tj. ako niste vezani izletili bi kroz šajbu, ako jeste zamislite si pritisak na organe.
No, da se vratimo nedostacima.... Originalne gume (ruske) se raspadnu nakon 25 000 km (u cijelost budu ćelave), pa sam kupio Goodyear, komad 600kn (u Slovenij i normalno da vam naplate carinu jer znaju po šta ste došli, uopće nemojte sanjat da ćete se provuć), kvačilo se RASPALO nakon 22 000 km, i kad sam došao u servis mehaničar je rekao da je čudo da mi točak nije otpao jer je prednji ležaj KOMPLET TRUL (5300 kn), mjenjač se raspo nakon 30 000 km (popravak 4000kn), nakon 48 000 km riknula je pumpa za vodu, svijetla se pale na posebnom prekidaču koji svako malo rikne i svjetla vam ostanu upaljena pa morate ići van 30 puta gledat jeste ih ugasili, hauba ima pre primitivan sistem zatvaranja koji se pokida nakon 10 zatvaranja otvaranja, brava na vozačevim vratima se raspala; napominjem ja auto vozim sasvim normalno i po gradu i po najobičnijm cestama. Pošto je na plin puno slabije ide i u leru se gasi tako da će vam se više puta dogoditi da ostanete na semaforu a svi vam trube... Postoje dva crijeva koja su katastrofalno spojena a služe za dovod plina u motor, spoj je sa dva metalna prstena preko kojih ide guma koja se pri paljenju zbog pritiska makne sa svog mjesta i čuje se prilično snažna eksplozija tako da vas oblije hladan znoj i nemate pojma koji se kurac dogodio, i više ne možete upaliti svoj auto. Sve što treba napraviti je podignut haubu (koju poslje jedva spustite) i vratit tu gumicu na mjesto, normalno da vam se to prvi put dogodi po mraku i po kiši. Uglavnom sve sami PROBLEMI PROBLEMI PROBLEMI.
Dobra strana je što parkirate gdje hoćete kad hoćete jer vas boli briga hoće vas netko ogrebat, udarit ili šta već, i mala potrošnja. Ostalo, uistinu ne znam šta je još dobro, pogon na sve kotače.
Kad sve zbrojite ovo smeće vas ozađe 8-9 tisuća €, ako mene pitate i ja vam toplo savjetujem da dodate još nešto novaca i da si kupite pošten polovan njemački auto, barem ćete znat šta ste uzeli.
Ja nisam pakostan i nije mi do prepiranja preko foruma, ali ovaj auto je nešto grozno i iskreno se nadam da sam barem jednu osobu odgovorio od kupnje ovog rumpla.
Ne smije se dogoditi da nakon cca. 50 tisuća kilometara na autu odlaze VITALNI dijelovi, samo to pametnom čovjeku govori dovoljno.
Pozdrav svima

Johnny B.
24.05.2008., 11:36
Ček da vidim ako sam dobro shvatio.... Ti si kupio novi terenac od 70000 kn s kojim si u 2 godine prešao 64 000 km i uglavnom si se vozio po gradu i cesti....
kog vraga si kupovao terenca za vožnju po gradu :confused:

Aaron McLoughlin
24.05.2008., 12:09
Cut

Nisi ti baš bistar,bez uvrede.
Moja niva ima 77.000 prijeđenih kilometara , ali ima i 6 godina.

To jednostavno nije auto za ovakve kilometraže koje ti radiš.
Uostalom , za 67k kuna sa plinom , to je jako pristojno vozilo , koje ide svuda.
I još građevinar , pa kupi si passata , makni zadnju klupu pa u njemu vozi materijal , e svašta :lol:

dobi
27.05.2008., 10:25
Kako god pogledaš Lada nije auto za otić 'na kavu' s njim, nije obiteljski auto...
Znači to je auto za POSAO! A to nije u stanju! Jer se raspada! ZNAČI TO NIJE AUTO ZA NIŠTA! Za otić u šumu po drva?!
Pa nisam kupio Ladu da mi stoji ispred kuće, kupio sam ga jer sam čuo da bez problema radi na plin jer ze vozam po gradilištima i jer je mal pa ga mogu parkirat bez problema, i da bi mi se auto isplatio ja s njim godišnje moram preć oko 30 000 km ito na plin ito obavljajući posao (nakon prvih 30 tis. tek otplatiš ugradnju plina).
Preko svega mogu preć (i vrućina, i buka i neudobnost) kada bi to bio izdržljiv auto jer to je i bila logika da na njemu nije mijenjano ništa skoro 30 godina pa da će moć preć dosta kilometara s obzirom da 'nema se tu šta pokvarit', vozim ga 5 god i dam staro za novo i opet uzmem novu Ladu.
Sve što ja želim reći je da kad sve staviš na papir dobiješ auto koji se NE ISPLATI!
Ne znam kojom logikom vi idete ali meni se ne bacaju novci.

Vojky
27.05.2008., 10:28
Za otić u šumu po drva?!

Pa u biti - da. To je auto za nekog tko radi jako malo km, no tih malo km je po teškim terenima - obilazak područja šumarije, odlazak u lov i sl. Za drugo nije.

Pa nisam kupio Ladu da mi stoji ispred kuće, kupio sam ga jer sam čuo da bez problema radi na plin jer ze vozam po gradilištima i jer je mal pa ga mogu parkirat bez problema, i da bi mi se auto isplatio ja s njim godišnje moram preć oko 30 000 km ito na plin ito obavljajući posao (nakon prvih 30 tis. tek otplatiš ugradnju plina).

Uzmi Pandu 4x4 drugi put.

eisenfaust
27.05.2008., 10:41
dobi, izgleda da si dosta razmažen za Nivu. Pokušaj sa G-klasom :ne zna:

Lee Champa
27.05.2008., 11:56
Imam NIVU već 5 godina i oko 63k km. Znao sam da ne kupujem "šminku" i sa ostalim sam zadovoljan.
I udobnija je u vožnji od nekih normalnih automobila.
Kolega je u isto vrijeme kupio 207, skupljeg 4k € u kojeg je već uložio 2 k € (ležajevi zadnjeg mosta i popravak rukavaca, ležajevi kotača.....).

pavle čutura
27.05.2008., 16:17
Kod Lade kvaliteta jako odstupa od primjerka do primjerka ovisno koliko su majstori u tvornici bili namazani taj dan. Neka nema apsolutno ni jedan kvar dok su druge katastrofa. Ja sam imao 2 Lade (SL i Samaru) i imam samo riječi hvale za te aute.
Samaru sam vozio 5 godina bez i jednog kvara. Kupio sam je iz 3. ruke. Moj ujak je svoju kupio novu i doslovno nema dijela koji mu nije otišao. Obje su bile 91'. god. Možda je kupovina polovne bolja solucija.
Kako god i danas bi svakome preporučio taj auto, iako sam svoju zamjenio polovnim BMW-om jer ipak najbolji auto je novi auto... reće netko jednom davno.

StormShadow
27.05.2008., 19:26
kao što rekoste Niva je za teške uvjete u malim količinama, i stvarno su velike razlike od primjerka do primjerka. Neko je spomenuo G, za njega imam samo rjeći hvale (kaj se mog iskustva tiće) robusno vozilo za teške uvjete eksploatacije, dugotrajno, kvalitetno, a opet s visokom razinom komfpra i civiliziranosti. Ima sam jedna kvaka - za jednog g'wagena kupiš 4 Nive. Na pol puta je Defender, pomalo od obje krajnosti. A za građevince je pick-up, namjensko vozilo baš za bauštelu, jedino kaj i oni koštaju ko 2 ili više Niva
http://img141.imageshack.us/img141/570/ladahy9.gif

Aaron McLoughlin
27.05.2008., 23:10
Po meni niva nije auto za preko 15tkm godišnje.
Veliku većinu niva voze ljudi koji ne rade velike kilometraže , ne idu skoro nikada na autoput i voze ju samo zato jer je robusna i ide svuda , a košta malo.

Druga stvar.
Unutrašnjost nive sastavljaju studenti , a ostatak vjerovatno pijani rusi.
Razlika između 2 primjerka može bit ogromna.

Zato svatko tko zna odmah nakon kupnje nivu da pregledat , uštimat , zategnut i slično.
-Većina koja kupi nivu kao privatno prijevozno sredstvo , znači i za ženu peljat i tako ju misli koristit barem 6-7 godina.
Činjenica je da je meni do 70tkm radila kao urica a onda je većina stvari otišla ukurac, kad sve otiđe kvragu imaju se dvije opcije.
1. Sredit ju , šta ne košta puno , ali više neće bit kao stara "nova" niva.
2. Dat ju za sitnu lovu nekom lovcu/mehaničaru koji ju sredi sam za svoj gušt.

Puno ljudi se odluči za opciju 2
Zato je cijela učka, ćićarija , istra krcata niva.
Gore SVI imaju nive, većina se kuži u rusku mehaniku i tu nema previše problema :top:

Aaron McLoughlin
27.05.2008., 23:21
I da :zubo:
Sada više toga nema jer ju dosta ljudi iz grada pokupovalo jer je jeftina, al prije ,većina vozača niva si je blendala kao pozdrav po gradu.
Ono, kult :)

A zašto su se ljudi pozdravljali?
Zato jer to jednostavno nije auto za svakoga.
Primjer je dobi koji se očito zajebao.

Al ima ljudi kojima ne smeta buka, kovanice koje se tresu po autu na višim okretajima i slično.
To je užasno robusan, tvrd ,težak auto.
Ako nemaš mehanički servo, na parkingu je dobra zamjena teretani.

Koje su prednosti takvog auta?
Ja sam nebrojeno puta zarusao u zid sa branicima bez imalo jada nakon toga.
Nikad ne zapneš u blatu.
Zaradiš dosta piva na izvlačenju ljudi iz blata :zubo:
Parkiraš di poželiš itd.

Ugl. specifičan auto , rekao bi , sa karakterom.

Dardevil 1977
27.05.2008., 23:28
Imam NIVU već 5 godina i oko 63k km. Znao sam da ne kupujem "šminku" i sa ostalim sam zadovoljan.
I udobnija je u vožnji od nekih normalnih automobila.
Kolega je u isto vrijeme kupio 207, skupljeg 4k € u kojeg je već uložio 2 k € (ležajevi zadnjeg mosta i popravak rukavaca, ležajevi kotača.....).

Peugeot 207 star 5 godina? Nešto si pobrkao sinko. :lol:

Vojky
28.05.2008., 00:03
Al ima ljudi kojima ne smeta buka, kovanice koje se tresu po autu na višim okretajima i slično.
To je užasno robusan, tvrd ,težak auto.

Nije ni robustan ni tvrd - u biti je iznimno mekan, barem što se tiče lima.

http://www.vidiauto.com/slike_novosti/0.203459001096836055_niva2480.gif

http://www.vidiauto.com/slike_novosti/0.202184001096836055_niva480.gif

I sve to pri ogromnoj brzini od 50 km/h.

Lee Champa
28.05.2008., 11:08
Peugeot 207 star 5 godina? Nešto si pobrkao sinko. :lol:

Na žalost nisam!

Dardevil 1977
28.05.2008., 11:12
Bogami jesi. Peugeot 207 se ne proizvodi toliko dugo.

Aaron McLoughlin
28.05.2008., 11:13
Nije ni robustan ni tvrd - u biti je iznimno mekan, barem što se tiče lima.

http://www.vidiauto.com/slike_novosti/0.203459001096836055_niva2480.gif

http://www.vidiauto.com/slike_novosti/0.202184001096836055_niva480.gif

I sve to pri ogromnoj brzini od 50 km/h.

Al ga ti piliš po svom :D
Na prvoj - drugoj strani sam objasnio ovo.

StormShadow
28.05.2008., 18:45
Vojky znamo da je Panda 4x4 bolja od Njive na crash testu. čak ni G'wagen ili Defender nebi puno bolje prošli zbog specifične konstrukcije koja je prvenstveno za teren. To kaj se neki majmun sjetio ugurat AMG V8 u G ili kupit Njivu za po gradu jer nema love za SUV a oće bit fensi je druga priča

enax
15.06.2008., 15:42
Kaj se tice Nive, moj stari ju je kupio prije 7 godina i do sada ga dosta dobro sluzi. Vecinom ju vozi po gradu ili do mora i natrag, ali eto htio si je terenca i pati od rusofilije pa je kupio to. Uglavnom auto radi dosta dobro, u tih 7 godina je imao jedan kvar, riknula mu je 5. brzina na getribi. Isto tako su mu u ducanu zaboravili spojiti maglenke na struju pa nisu radile, ali to se samo prekopcalo pa je bilo ok. Na ledu se u njega bio zabio Wv Polo i strgao mu prednje stange i hladnjak. Polo je bio dosta skrsen, Lada mu usla do pol haube.

Osim toga, u voznji je sasvim ok, osobno ne patim previse na udobnost i komfor, ali nije mi se cinila po tom pitanju puno losija od ostalih autiju, sjedalo ko sjedalo. Istina je da ima tvrd kuplung i brzo hvata gas, al to stvarno nije neka stvar zbog koje bi se trebalo uzrujavati. Vozis ju 20 minuta i naviknes se.

dabomb
09.08.2008., 20:09
pozdrav ovo mi je prvi post na ovom forumu
nezelim blatiti ni ladu ni vlasnike istih samo zelim da kazem svoje misljenje o toj vrsti terenaca
i nije mi jasno zasto ste toliko zapeli za ladu nivu kad po mom misljenju postoje i bolji terenci koji ce dati iste/bolje performanse kao i lada niva offroad a puno su bolji po asfaltu!
kao sto su npr suzuki vitara, suzuki jimmy, daihatsu terios..... itd

evo sam naletio slucajno na recenziju suzukijevoj đimija :D napisao je dr Željko Marusic za jutarnji list:

"Suzuki Jimny je simpatičan klasičan terenac niže klase, kakvi su još jedino Daihatsu Terios i Lada Niva. Malen auto, s nosećom šasijom i krutim osovinama sprijeda i straga te dodatnim reduktorom za terensku vožnju, vrlo je čvrst i iznimnih terenskih svojstava. Zbog ograničenog konfora i neuvjerljivih performansi te razmjerno visoke potrošnje prikladan je za osobe kojima treba baš terensko vozilo.
Japanski terenac niže klase ima vrlo solidnu konstrukciju i osjetljivu spojku
No, za normalnu vožnju, s obzirom na dužinu od 364,5 cm, troši dosta. Visoka japanska kvaliteta dobra je preporuka za kupnju, ali treba dobro provjeriti kako je vožen i je li mu oštećeno podvozje. Nije dobro kupiti primjerak koji je prolazio terenske akrobacije. Automatski mjenjač štiti podvozje i prijenos od preopterećenja te je, iako osjetno povećava potrošnju, bolji izbor kod rabljenih primjeraka.
S obzirom na veličinu, Jimny ima predimenzioniranu mehaniku, no ako je pretrpio teži sudar tu je mehaniku potom teško potpuno dovesti u red. Važno je dakle, da podnica nije jače izgrebana i oštećena i da je boja izvorna. Ako uz to motor radi dobro i ne dimi, a spojka hvata ravnomjerno - kupujte! Naravno, to nije auto za autoceste i duga putovanja, jer je neudoban, a iznad 120 postaje bučan i rastrošan.
Važno je redovito i kvalitetno održavanje, jer Suzukiji imaju problema najčešće zbog neoriginalnih rezervnih dijelova. Zbog toga se prije kupnje dobro raspitajte o održavanju, posebice kod primjeraka kojima je istekla garancija. Unutrašnjost je izrađena od pomalo sirovih, ali izdržljivih materijala koji ne pokazuju znakove umora ni kod starijih primjeraka.
Testni model star dvije godine tek se razradio, ima još godinu dana garancije i vožen je samo na asfaltu te se kupnja isplati. Vozna svojstva su kao kod novog modela, Jimny precizno reagira na komande i nema zračnosti u upravljačkom mehanizmu i podvozju. Provjerite jesu li gume ravnomjerno potrošene i drži li auto pravac, jer to može otkriti da je vožen na loš način. Jimny nije jeftin, no s obzirom da se radi o klasičnom terencu, makar i malom, za konkretan se primjerak isplati dati 11.300 eura. Uz malo pažnje može još dugo služiti, bez većih izdataka.
Benzinac bolji od dizelaša
Iako rastrošniji, Suzukijev benzinac 1.3 16V bolja je opcija od Renaultovog dizelaša 1.5 DDiS (izvorno 1.5 dCi). U pravilu je precijenjen, a nije se pokazao kvalitetnim. Posebice serije do 2005. Problem je u loše cementiranom bregastom vijencu visokotlačne pumpe goriva, čija strugotina stvara velike probleme u brizgalicama i cilindrima. S benzinskim motorima nema problema, a na tržištu rabljenih su osjetno jeftiniji. Kod modela voženih pretežito u terenskim uvjetima pregledajte spojku."
:kava:

inace sam vlasnik suzuki vitare iz 1992 godine 2gi vlasnik. nikad nisam imao niti jedan veci kvar (otisli su samo el podizaci stakala) trosi dosta
a vjeruj te mi da se on sigurno nece zaglaviti tamo gdje niva prodje dapace mozda cak prodje i dalje nego sto niva bude mogla
koristim je za lov tako da znam sta je off road i znam kako nive idu :lol:

testdriver
09.08.2008., 23:36
ima par niva u varaždinu...dosta je ovako popularna tu kod nas, kupuju je lovci, kupuju se za off road, ribičiju bla bla bla, ali jedna mi je posebna..tip je kupio sasvim običan model, ugradio BFG A/T gume i nešto je uradio na prednjem ovjesu...ja nisam mogao vjerovat kad mi je dao tu nivu u ruke kako je taj volan bio mekan..i to bez serva!!! sto puta sam ga pitao šta je napravio na autu ali nema šanse da čovjek kaže, lik je voza svaki dan, po gradu ,off roadu itd...i radi niva bez problema

onda šta još mi se sviđa kod nive..ima neki karakter, ono takva sam kakva sam i to 30 godina, hehe, totalno je sirov auto, jeftin za održavanje, nije ti ga žao ako ga negde tresneš...ne jebe te ako hrđa itd, večina ih ima plin i dodatnu opremu poput kuke, krovnog nosača,vitla,bull bara itd

ja sam vozio nivu tako oko 96 godine,prvo boja...ma pola haube je otpalo..ko kod starih moskviča...tj aleka,hehe, još je imala i čok, naravno bez serva i krivuda po cesti..pa to je ludnica, onda taj njezin ovjes, majke mi bježite od svakog pružnog prelaza...nešto najluđe što sam doživio, pogotovo kada voziš oko 60,heheh, a o ruskim gumama nečemo trošiti riječi...ako kupuješ novog odmah doplati za nove..a tek volan, u starim verzijama onaj tanki komunistički ko u tamića...ludnica,hehe, sjedala su bila naknadno ugrađena od opela gsi,hehe...ali ima jedna stvar, kad smo vozili off road...ma nema, ludnica di smo sve prošli,pogotovo kada ne mariš za auto i gas pa šta bude,bude, naslonili se na drvo, udarali po kamenju, upali u vodu...e da i to, čim uđeš u vodu mokar si, ludnica, za teren odlična

onda vidio sam i dosta preinaka, jako često ljudi ugrađuju motor od fiata 1500,1600, navodno paše bez puno preinaka...a sada i još nešto,imao sam sastanak sa prijateljima iz rusije...i lik mi se pojavi u novoj...CHEVROLET NIVI
http://www.cars-directory.net/pics/chevrolet/niva/2005/chevrolet_niva_3562411_orig.jpg

ajde auto malo kultiviziran ali i dalje rus do jaja,također i raspored mjenjača i reduktora, obično svi stave jedan pored drugog, a ovdje mjenjač je bio gore, a reduktor dolje ispod njega,unutrašnjost ko u ovoj novoj ladi, tim 1117 mislim da su, ali ajde...djelovao je ok, nisam saznao kolika je cijena u rusiji

EugEn
04.01.2009., 21:39
Ja sam nakon 5 godina posjedovanja jedne Nive --upravo je prodao pred koji dan :) ...prodao sam je za 30'000 : staru 5 god, samo 26t km,u savrsenom stanju... mislim da sam mogao dobit vise!

Iz iskustva govorim... ako itko kani kupiti ovaj auto kao osobni...nebih mu preporucio. Za vožnju treba biti nabildan ako nemate servo, ne trosi toliko koliko ljudi pricaju,ali ne trosi bash malo, udobnost je na razini yugića, a da je bučna ...radio nemorate ni kupovati,jer nijedan nije dovoljno glasan da cujute sta svira! Ali meni se niti jednom nije pokvarila,samo na pocetku neke sitnice...i to je to. Za svoju cjenu je super....može gdje nitko nemože...za radnike,lovce, šumare i sl. je rođena. Ali kao osobni: a-a

creator8690
05.01.2009., 15:04
ja se slažem sa svima vama da je taj auto jednostavno nepoderiv i neuništiv,jebote taj auto se proizvodi već preko 30 godina a još i dan danas je aktualan i poželjan.Moji starci su trebali kupiti ladu,ali stara ipak nije dala pa smo morali uzeti twinga(zato kaj lada nije imala servo,puno troši..)to mi je tak đao,ja sam cijelo vrijeme navijao i bio sam sretan kaj ču vozit ladu a ne twinga.jest da se s ladom ne možeš brzo voziti,ali si zato osiguran protiv svih nesreća,zato jer tko se zaleti u ladu napravit če si više štete nego drugome.Taj auto je jebeni tenk,na terenu ga nitko nema.Lada je zakon!!:

Bilobrkster
05.01.2009., 15:47
ja sam pred par dana u Sarajevu vidio "produženu" Ladu Nivu s 5 vrata. prelijepo mi izlgeda. šteta šta je brzo prošla pored mene prošla pa nisam stigao slikati. ali to je ova (http://www.lada.ba/2131.htm)...

Lee Champa
09.01.2009., 07:46
NIVA!
Nakon 70k km počelo proklizavati kvačilo - ono obrtometar povečava broj okretaja, a auto ide istom brzinom!:D
Kvačilo komplet (šešir+lamela+ležaj) + rad = 1250 kn

ZANIMLJIVO: nije poderana lamela nego potisna ploča:s

Vojky
09.01.2009., 11:02
jest da se s ladom ne možeš brzo voziti,ali si zato osiguran protiv svih nesreća,zato jer tko se zaleti u ladu napravit če si više štete nego drugome.Taj auto je jebeni tenk,na terenu ga nitko nema.Lada je zakon!!:

A na osnovi čega to tvrdiš? Twingo je barem 10x sigurniji u slučaju sudara od te Lade...

StormShadow
09.01.2009., 11:06
A na osnovi čega to tvrdiš? Twingo je barem 10x sigurniji u slučaju sudara od te Lade...

na osnovi mita o tvrdom ruskom čeliku. samo ljudi ne kuže da i kad bi taj čelik stvarno bio tako tvrd, došlo bi do ozbiljnih ozljeda unutarnjih organa jer ljudsko tijelo nemože izdržati takvo skoro trenutno zaustavljanje

Vojky
09.01.2009., 21:26
na osnovi mita o tvrdom ruskom čeliku. samo ljudi ne kuže da i kad bi taj čelik stvarno bio tako tvrd, došlo bi do ozbiljnih ozljeda unutarnjih organa jer ljudsko tijelo nemože izdržati takvo skoro trenutno zaustavljanje

Na tom autu je tvrda samo felga, koja ulijeće vozaču u kabinu u slučaju sudara...

http://217.26.67.168/uploads/9/3/930566/niva_14.jpg

StormShadow
09.01.2009., 23:11
Na tom autu je tvrda samo felga, koja ulijeće vozaču u kabinu u slučaju sudara...

http://217.26.67.168/uploads/9/3/930566/niva_14.jpg

mda:kava:

evo kako pravi terenci prolaze na crash testu

http://www.youtube.com/watch?v=_p1c8d_Hieg

Vojky
10.01.2009., 00:17
Dobar!

Evo, još jedan koji izgleda "robustno i snažno", Ford F 150 pick-up: http://www.youtube.com/watch?v=gCIBOYxzqko

A Volvu svaka čast, XC90: http://www.youtube.com/watch?v=0vnKnN8eSrM

diesseell
09.02.2009., 19:10
Poštovani ja se bavim off roadom i vozio sam uaza 5 godina auto je savršen za off road nema kud neide zbog financiskih problema sam morao prodati.Sad sam tj. prije nekih 6 mjeseci kupio ladu nivu 1998g stavio prave gume podigo je 15cm itd stavio motor od fiata ritma 105 ks i krenuo na teren i razoćarenje katastrofa užas lagana je neide nikuda samo je izvlaći sa vitlom križ na kardanu mekan puca ćim ju malo jače stisneš po gasu a o diferencijalu da ne pričam sad ču ugrađivat već treći u 6 j.... mjeseci. Šta hoću reći nemojte nešto hvaliti ako ne probate bar što se tiče terena.Ako vozite po terenima kupite si uaza ili suzukija samuraia.

tenanana
19.04.2009., 11:55
da...
ja bi trebala savjet...
trebam si kupit auto, i ja sam zaljubljena u ladu nivu, i zelim si bas taj auto, a svi me odgovaraju od toga iz mnogo ocitih razloga
1. zivim u zagrebu i auto bi koristila za voznju po gradu, vikendima po zagorju i do mora
2. nemam pojma o autima, nemam decka/brata/tatu automehanicara
3. nejdem bas previse off road...mislim idem, povremeno za gust
4. student sam i nemam bas para za auto koji puno trosi i konstantne popravke
da.:D
usprkos svemu ja mislim da je to definitvno auto za mene!!! :cerek:
kaj da raaaadiiim?

Killer Death
19.04.2009., 13:44
Ako želiš baš taj auto i kupiš nešto drugo, vjerujem da bi bila uvijek nezadovoljna zašto ga nisi kupila tako da bi ja zbog tog uzeo Nivu ako bi našao u dobrom stanju i da nije hrđava. Samo gledaj da ima plin jer puno troši. S koliko novaca raspolažeš?

pavle čutura
19.04.2009., 16:20
Mislim da puno ljudi ovdje subjektivno piše o Nivi. Ne valja ovo, ono... Svi puno seru. Samo par ljudi je navelo stvarne probleme. Oni je stvarno voze ili su je vozili.

Za te novce ne očekuj završnu obradu, pouzdanost japanaca i potrošnju TDI-ja. Javna tajna je da kvaliteta odstupa od primjerka do primjerka i 100%.

Ako kupuješ novu obavezno daj napravit dodatnu antikorozivnu zaštitu i doplati plastike za blatobrane. Također daj nekom svom majstoru da pritegne sve (ama baš sve) šarafe na njoj, preventivno.

Plin ugradi ako se baš puno voziš. Pazi da ti ne ugrade rusku pizdariju koju nitko ne zna popravit.

Ako kupuješ polovnu najbolji su primjerci proizvedeni za vrijeme SSSR-a (do '90.). Mana im je što su već truli i imaju mjenjač s 4 brzine pa više troše.

Noviji modeli imaju 5 brzina ali mjenjač riknne nakon 30-tak tkm pa si na istom.
Također imaju i servo što olakšava vožnju.

Ja bih najrađe doplatio klimu. Ventilacija je loša pa je po ljeti u njoj pakao.

Za više informacija pitaj na specijaliziranim forumima:

www.lada-klub.com

http://www.ladaniva.co.rs/

ship-shop
19.04.2009., 16:31
Koliko ja znam nema nikakvog ruskog plina u Nivi, već svakojaki sustavi koji naši dileri ugrađuju.

Gedorama obavezno proći kad je kupiš

Mjenjač stvarno ono... kad rikne, rikne muški

Killer Death
19.04.2009., 17:06
Plin ugradi ako se baš puno voziš. Pazi da ti ne ugrade rusku pizdariju koju nitko ne zna popravit.

Plin se ne isplati ugrađivat ako se ne vozi puno kao što si ti i rekao, ali ako kupuje polovnu onda s plinom i nije tako puno skuplja nego bez plina pa bi ja rekao da se isplati. Klimu je u polovnoj nivi dosta teško za naći, ali ja sam uspio.:D Treba duže pratiti oglase.

pavle čutura
19.04.2009., 17:16
Koliko ja znam nema nikakvog ruskog plina u Nivi, već svakojaki sustavi koji naši dileri ugrađuju.

Slav-gas - mislim da oni u ZG to ugrađuju. Bugatti u Os šiba LandiRenzo.

Vangelis
19.04.2009., 19:28
Evo ljudi da velim nekaj o Nivi. Vozim je godinu dana, novu sa klimom i talijanskim plinom, i do sada sam zadovoljan autom.:) Preko tjedna vozim se cestom, a vikendom po šumi i brdima. Do sada, kucam u drvo, nisam nikad imao problema. Prije kupnje pročitao sam puno Nivi i došao do zaključka, kao i @pavle čutura, da je svaka jedinka za sebe i kak vam kod koje "padne grah".
Na redovnom servisu(10000km) izmjenili su semering prednjeg i zadnjeg diferencijala i posudu kuplunga, uz redovnu izmjenu ulja, filtera itd. te obavili servis plina.
Niva, na cesti, nije ništa neudobnija od bivšeg stojadina ili jugića, dok je terenu dosta neudobna. Nisam nikakav off roader da mogu o tome raspravljati, ali do sada sam glatko prošao po raznim putevima Gorskog Kotara i Žumberka i to sa originalnim gumama. Istina je da su loše, pogotovo na mokrom i da planiram kupiti neke bolje. Pročitao sam neki stariji post od @dobija u kojem se čovjek žali na sve živo od mjenjača, buke, prostora, neudobnosti, svjetla u gepeku itd.
Točno je da kad se vozi preko 100km/h buka je unutra dosta velika, ali ne toliko da zaboli glava. Mjenjač je dosta čudno postavljen, pogotovo kada prvi puta sjednete za volan Nive, pa bi netko niži mogao imati malo problema dok se ne navikne. (meni sa 195cm nije problem). Gepek je mali, ali to se jednostavno rješi Thuleom, svjetla nema što se rješava malom džepnom baterijom:mig: Uostalom kao i originalni vanjski retrovizori koji se sklapaju sami od sebe kada pređete 11o km/h, što se rješava kupnjom i montiranjem velikih, čvrstih.
Nemojte očekivati da budete dobili neku jurilicu pa se poslije žaliti na ubrzanje i brzinu na autoputu, Ako tak nekaj želite kupite nekaj drugo.
Sve u svemu, čovjek mora točno znati kaj hoće prije kupnje Lade Nive i na sve gledati sa dozom humora. Ja sam znao za kaj mi treba takav auto i kaj mogu očekivati:mig: Eh da, klimu obavezno, jer inače je pakao. Mogu reći da klima fakat hladi, nije automatska nije razvikana, ali ljudi moji kad je vani pakleno vruće lijepo rashladi. Malo se morate poigrati i namjestiti one otvore za ispuhivanje inače vam se poneki dio tijela smrzne, ali radi čudo.:s Zimi nema problema, jer grije ko luda. Nemojte se začuditi kad zatopli i hoćete se prestati grijati, mora proći desetak minuta dok počne "ispuhivati" hladni zrak( barem je tako kod mene). Ovo "ispuhivati" jedva da se i može nazvati tako da je puno jednostavnije otvoriti prozor:rofl:. Naravno, ako vani nije tropska vrućina.

Killer Death
19.04.2009., 19:55
Ja sam imao neke veće retrovizore, ne original nivine, nego od nekog drugog auta i isto su se preklapali na autocesti. Nije bila neudobna jer su bila zamijenjena sjedala. Bučna je bila. Mjenjač mi je malo daleko od vozača, a ako se sjedalo primakne, onda su pak noge skvrčene. Volan je bio bez serva i vrlo tvrd. U sumi sam bio zadovoljan terenskim karakteristikama. Prodao sam je ove godine jer se dosta kvarila. Trošila je 17 litara u gradu, ali je srećom imala plin. Ali mislim da ako se naleti na očuvan i održavan primjerak (a ne kao ja), da se isplati uzeti onome kome treba za teren.

drvovarioc
19.04.2009., 22:11
da...
ja bi trebala savjet...
trebam si kupit auto, i ja sam zaljubljena u ladu nivu, i zelim si bas taj auto, a svi me odgovaraju od toga iz mnogo ocitih razloga
1. zivim u zagrebu i auto bi koristila za voznju po gradu, vikendima po zagorju i do mora
2. nemam pojma o autima, nemam decka/brata/tatu automehanicara
3. nejdem bas previse off road...mislim idem, povremeno za gust
4. student sam i nemam bas para za auto koji puno trosi i konstantne popravke
da.:D
usprkos svemu ja mislim da je to definitvno auto za mene!!! :cerek:
kaj da raaaadiiim?Moj ti je savjet da za pocetak nadeš decka koji vozi Nivu

tenanana
19.04.2009., 22:45
Ako želiš baš taj auto i kupiš nešto drugo, vjerujem da bi bila uvijek nezadovoljna zašto ga nisi kupila tako da bi ja zbog tog uzeo Nivu ako bi našao u dobrom stanju i da nije hrđava. Samo gledaj da ima plin jer puno troši. S koliko novaca raspolažeš?

imam 4500E a to treba ukljucivat i registraciju...
dakle trazim neku lijepu polovnu, i skuzila sam to da kvaliteta uzasno varira od modela do modela, a u principu nemam kak provjereno kupit... :ne zna:
i cula sam to da su modeli do '90 najkvalitetniji, al me malo strah kupit bas tak stari auto...iako cak imam osjecaj da se ovi noviji ouno vise kvare, kolko citam tu po forumima :confused:

tenanana
19.04.2009., 22:48
Moj ti je savjet da za pocetak nadeš decka koji vozi Nivu

hehehe
dosad sam dobivala samo one tipa:
ti se mala moras bogato udat...ili se udat za automehanicara
a posto bogatu udaju mogu iskljucit, pocela sam cekat svog automehanicara u bijeloj ladi nivi, al eto nitko se jos nije pojavio :D

yation
20.04.2009., 08:27
Niva je jedini auto koji nas u vojsci (Brinje, otočac, drenov klanac itd ----udbina , donji lapac 91-95, nije ostavio na ceti a popravci i servisi se mogu vršit i u krivom putu (za one koji neznaju to je selo na velebitu ohohoho visoko) i kuterevu (isto ali s druge strane). A bilo je tu i pinzova, defendera itd...
Daklem sve sam rekao.

ship-shop
20.04.2009., 10:20
Niva je jedini auto koji nas u vojsci (Brinje, otočac, drenov klanac itd ----udbina , donji lapac 91-95, nije ostavio na ceti a popravci i servisi se mogu vršit i u krivom putu (za one koji neznaju to je selo na velebitu ohohoho visoko) i kuterevu (isto ali s druge strane). A bilo je tu i pinzova, defendera itd...
Daklem sve sam rekao.
Kod Mazina kroz snig do pasa, pentranje po okolnim brdima zajebancija, Otuču gazi gdje se može i gdje se ne može, ukratko sve što je kolega yation naveo:s

@yation: u što je bila obuvena, ja sam uglavnom vozio na GY Wrangler

eisenfaust
20.04.2009., 10:38
, ja sam uglavnom vozio na GY Wrangler

I ja sam trenutačno na njima. :top:

Lee Champa
20.04.2009., 11:40
imam 4500E a to treba ukljucivat i registraciju...
dakle trazim neku lijepu polovnu, i skuzila sam to da kvaliteta uzasno varira od modela do modela, a u principu nemam kak provjereno kupit... :ne zna:
i cula sam to da su modeli do '90 najkvalitetniji, al me malo strah kupit bas tak stari auto...iako cak imam osjecaj da se ovi noviji ouno vise kvare, kolko citam tu po forumima :confused:

Ne kupuj NIVU sa karburatorom otraga piše 1,6 - ta troši 14 l pa na dalje:s
Traži NIVU na kojoj otraga piše 1,7i - obavezno i - ta troši oko 9 l:top:

yation
21.04.2009., 14:43
Ne znam u što je bila obuvena, ko bi se sad sjetio. a i djelio sam je sa još 2 vozača i jednim iz moje branše.

Aaron McLoughlin
21.04.2009., 16:30
Zašto je svim autima cijena pala od 20% naviše a nivi nije ni kune?

yation
21.04.2009., 21:12
Jer rublja drži cijenu.:mig:

JANI
14.12.2009., 09:14
koliko Niva može još vozit ako sada ima 100 tisuća km. Kupujem polovnu pa da znam :mig:

pavle čutura
14.12.2009., 11:48
Može bar još 200 tkm, ako se prije ne raspadne od hrđe. Ova koju kupuješ možda već je. Zato obavezno na kanal s njom i detaljan pregled. Pitaj vlasnika jel ju zaštićivao dodatno kad ju je kupio.

bezimeni987
14.12.2009., 16:57
prava stvar je pinzgauer,toje za po gradu i na cajke

Ivica10
14.12.2009., 17:41
moja ima 84000 km,troši oko 11 litara,imao sam neke manje kvarove koje sam sam riješio,vozim je stalno po terenu za koji je i namijenjena i mogu reči da je nenad..biva, :top:

deri valdez
15.12.2009., 16:42
koliko Niva može još vozit ako sada ima 100 tisuća km. Kupujem polovnu pa da znam :mig:

ima ti moj stari 2001 godinu neznam tocno izmedju 70 i 80 tkm ima felge od suzukija nove gume plin nekaj mrlja da bi prodo za 30k kuna.kvarova je bilo par neke gluposti.zadnji je bio nesto hebe dovod goriva.ode stari u servis di servisiraju lade veli mu tip ma najvjerojatnije vam je otisla zica koja vodi struju za pumpu to im je bolest.dodjite iduci tjedan pa cemo pogledat.starom neda vrag mira rakopa tepihe krene od pumpe i nadje na jednom mjestu se zica raspala kupi dva metra zice promjeni i vozi dalje.btw svi koji vozite nive ima u zagrebu u trokutu dobar servis za nive.odrzavaju vozila od sumarije i veli stari da nisu skupi

dakaa
07.07.2010., 09:33
ja sam kupio ladu nivu 1989,godine,,,,,,pešla 258.675km nisam ništa dira na motoru ni na mjenjačuni niđe ,samo joj prednje kugle kraj točka odu svako 60 000 km po makadamu,nisam nikad imo bolje auto?http://www.forum.hr/images/smilies/smile1.gif THE BEST CAR 4EVER!!!!!!!!!

kerbi
07.07.2010., 12:26
Lešinaru.

neno1966
07.07.2010., 17:45
Dali se dijelovi za Nivu koji su problematični mogu naći kvalitetniji?

Ili dali ima neka radiona gdje bi im mogao dovesti novu Nivu a oni da od toga naprave auto?

BMWE30
07.07.2010., 23:23
Dali se dijelovi za Nivu koji su problematični mogu naći kvalitetniji?

Ili dali ima neka radiona gdje bi im mogao dovesti novu Nivu a oni da od toga naprave auto?

Ima, tamo negdje iza Urala! Ruska posla, svi obično šalju bolje aute u izvoz, rusi obratno, ono što na "izlaznoj kontroli" ispadne dobro to ide za Ruse, a ostalo šišaj u izvoz! Nivu imam samo za lov, asvalt vidi kad ide na tehnički, i možda još dva puta godišnje :) , tko treba jeftin a dobar auto za teren nek kupuje ladu, tatinim sinekim BMW, Mercedes, Audi,....

stipka
09.08.2010., 23:51
NIVA,,+2

Mr.Bean
03.09.2010., 19:44
Imam auto,katastrofa:rolleyes:
Brijem da nema sto vec nisam zamjenio...23k kilometara:flop:

Miro11
04.09.2010., 07:38
Terence nikad nebi vozio...imam seat toledo 98 2 god

stanacko
03.01.2011., 21:33
Jeli moguće u Nivu ugradit, recimo veći dizel?
Npr: 2,5 od Nissana Patrola???

El Mariachi
03.01.2011., 21:39

Na oglasima u BiH sam primjetio da se prodaju Nive sa Mercedesovima starim 2.5 litarskim dizelasima, znaci moze se to izvest :D

creator8690
03.01.2011., 22:08

ako je vjerovat po ovima iz oglasnika,navodno da se može
http://www.njuskalo.hr/auti/lada-niva-1.9td-oglas-1489942

stanacko
03.01.2011., 23:06
Wooow to je lijep prizor. Pouzdan motor, dizel, sa tonom momenta u Nivi. Jel se u tom slučaju mijenja i getriba?

off roader
04.01.2011., 09:56
Nije moguće ugraditi motor od patrola 2.5 jer takav motor se nije ugrađivao u patrola, u patrolu su 3.3, 3.0, 4.2, 2.8 motori, 2,5 nikada. U nissanima je 2.5 motor u pick upovima (navara).

pavle čutura
04.01.2011., 10:05
Ovo na Njuškalu ne piše čiji je motor. Mogao bi biti VW, Fiat ili Peugeot. Inače Niva postoji tvornički s Peugeot 1.9 d i td i Ladinim 1.5 td motorom.

Povremeno se takve nađu i u oglasima.

Slatky
04.01.2011., 10:24
Od patrola bi bio pre težak, ništa veće od 2.0. inaće sam vidjeo davo jednu sa mercedesovim motorom na Osiječkoj autotržnici.

pavle čutura
04.01.2011., 11:11
Ali ta nije imala 4x4. Lik je ubacio i mećkin mjenjač na koji nije mogao staviti transfer box.

darki
19.01.2011., 09:25
Da li netko ima ideju koje, kako i gdje nabaviti dobre (od one crne žilave plastike) plastične obloge koje se stave uz vanjski rub blatobrana. naime originalne (koje sad imam) su se polomile čim sam se naslonio na nešto (napravljene su od neke tanke krte plastike). molim pomoć!

polki
19.01.2011., 16:10
Jedna informacija,NIVA je kao ime,brend,prodana ševiju,vrli ruski menageri su i s tim trgovali.Znači,postoji,ševi niva i od nedavno ,lada 4x4.

pavle čutura
19.01.2011., 19:05
:bicedobro:

Ne od nedavno, već odavno je Lada 4x4.Negdje od 2005.

marko659
17.04.2011., 19:25
u ladu sam ugradio 1.9 td od tempre a motor se jako grije.sta da napravim

Spameripo
17.04.2011., 19:35
u ladu sam ugradio 1.9 td od tempre a motor se jako grije.sta da napravim

Imao sam problema par puta sa pregrijavanjam fiatovog 1.9 td, ventilator se ponekad nije na vrijeme palio i pregrijavao se, nakraju je jedan majstor ugradio prekidač za kiler i odtada se nije grijao. Riječ je o Ducatu Panorami 1.9 TD.

I wonder
17.04.2011., 19:40
a jesi li i auspuh od fiata stavio? ili samo motor?
jer i auspuh je važan za dobar protok plinova. nema izbacivanja plinova = pregrijavanje motora.

matko_gsi
17.04.2011., 19:49
niva vridi svake kune koju daš za nju....skoro pa da ide uza zid :D ...vozio sam i nju i defendera...to je bio dugački defender pa mi je ipak bilo lakše sa ladom...isti teren

Felicius
17.04.2011., 20:39
Čuj, Niva svojim kompaktnijim dimenzijama ide gdje je Defu premalo mjesta...ipak je kratki Defender puno bolji po terenu baš zbog okretnosti

Npr Suzuki Samurai ti je isto odličan za naše uvjete(npr šume, uski prolazi među suhozidima)...a posebno kad Defender ili niva potonu do šasije u blato (tj samo def, niva je nema:D)...radio sam test: podizanje oba auta, nivu smo "cimanjem" digli nas petero van iz blata(3jica sa po 130kg mišića i 2 kom perolake kategorije)...dok mog defa ni 8 ljudi nije uspjelo iščupati...onda lopata u ruke..

A hlađenje probaj sa visko fanom-vjerojatno najjeftinije rješenje, ako već nije najbolje.

Maaxim
17.04.2011., 23:04
Niva je budimo realni, prilično precijenjen auto, pogotovo u današnje vrijeme.Ona svoju slavu duguje davnim danima kad je na ovom prostoru bila gotovo jedini terenac dostupan široj masi. Da je neuništiva nije---mjenjač stradava u prvih 70,80 000 km, sklapanje je očajno, zaštita protiv korozije-nema,troši kao manji tenk(plin--oko 14 litara "normalne" vožnje, teren---nebo je granica:rofl:), motor je preslab, pogotovo za cestovnu vožnju, potrebno ga je držati na prilično visokim okretajima što se onda vraća zanimljivom potrošnjom. Kad se sve to zbroji, dolazimo do rezulatata---kupiti samo ako znate čemu služi, rabljenu, dobro sačuvanu, nikad platiti preko 3000,3500 eura, novu ne kupiti nikad pa ni tad...

Franz Ožbolt
19.04.2011., 15:37
Ma nema do Nive..ide i kroz Velebit...
Oduvijek mi želja bila imat jednu, al gdje ćeš s njom po gradu...i sa traktorom si brži na cesti! :D

C2H5OH
19.04.2011., 18:30
Stare nive s 1,6 motorom su puno bolje od ovih "novih" 1,7. Tako veli covjek koji se navozao tih ruskih kamikaza. :)

Maaxim
19.04.2011., 22:56
Ma nema do Nive..ide i kroz Velebit...
Oduvijek mi želja bila imat jednu, al gdje ćeš s njom po gradu...i sa traktorom si brži na cesti! :D

I meni je kao mlađem uvijek bila želja voziti Nivu (utjecaj off road natjecanja:rofl:), sad je eto vozim već 4. godinu kao službeni auto, moraš paziti što želiš u životu, možda ti se i ostvari:lol: U gradu ima svojih prednosti, možeš je parkirati gdje želiš, a strah od ogrebotina možeš imati samo ako je do tebe parkiran tenk t-55, na cesti ide maksimalno oko 140, ovisno o stanju i gumama, normalna vožnja oko 110 tako da i nije toliko katastrofalno spora, samo ubrzanje do navedene brzine zahtjeva strpljenje, malo više strpljenja :kava:

ship-shop
20.04.2011., 03:11
Sve je to istina što ti govoriš, ali i danas je Njiva mnogima jedini dostupan terenac zbog cijene. Kakva je, takva je, za neku manju lovu je nabaviš sa npr plinom i deri. Pa nek se i raspadne za koju godinu. Za te novce jednostavno ne možeš ništa drugo nabaviti. A nit je štediš, nit te briga za nju, izgrebeš je, prođeš kroz potok iz zajebancije, ako ti dopizdi komotno je baciš, radna karampana za sirotinju:)
Tri komada smo u par godina satrali u Lici, a sve tri skupa nisu koštale ko dva poštena seta guma za nekog terenca. Najveći trošak na njima je bija hrpa gafera koje su mi redovno krali da bi krpali razna sranja:D
Btw, na jednoj temi je neko dobro reka: za kontinent, lov, ribolov, ovo, ono je ok, ali po kamenjaru neće dugo bogami

Franz Ožbolt
20.04.2011., 08:36
I meni je kao mlađem uvijek bila želja voziti Nivu (utjecaj off road natjecanja:rofl:), sad je eto vozim već 4. godinu kao službeni auto, moraš paziti što želiš u životu, možda ti se i ostvari:lol: U gradu ima svojih prednosti, možeš je parkirati gdje želiš, a strah od ogrebotina možeš imati samo ako je do tebe parkiran tenk t-55, na cesti ide maksimalno oko 140, ovisno o stanju i gumama, normalna vožnja oko 110 tako da i nije toliko katastrofalno spora, samo ubrzanje do navedene brzine zahtjeva strpljenje, malo više strpljenja :kava:

Tko zna Maaxime, možda jednoga dana kad se situacija u državi popravi i kad Hrvatska ostvari rast BDP od 9,4%, možda si i ja priuštim jednu Nivu 1.7 Sport (sa teniskom lopticom na kuki). :rofl: :rofl:

A to i je ono što me oduvijek fasciniralo kod Nive...kupiš ju ganjc novu, izađeš iz salona, i već prvi dan joj skineš temeljnu farbu jer si rušio stabla u šumi, ali boli te patka jer je to Lada, ono auto stvoren da testira granice izdržljivosti.
A zamisli da imaš Cayenna, pazio bi da ga ne penjem na nogostupe jer jedna felga košta ko sama Niva...a šatro je terenac-SUV. :D

mili1
20.12.2012., 19:14

ja je vozim 9 g. i najveću brzinu sam postigao 155 u laganoj nizbrdici i to na plin

mili1
20.12.2012., 19:23
pozdrav, da li netko možda prodaje polovne injektore za nivu koji naravno rade.

Sledgehammer
21.12.2012., 14:46
Kakva je situacija sa uvozom ili kupnjom kod nas Lade Nive sa 5-ero vrata?? Ima li je tko, kakvi su dojumovi?? Vidim da je isti model podosta zastupljen kod BiH i srpskih zastupnika, nisam nikada skužio zašto je Adria-Lada odustala od uvoza iste i stavljanja Nive sa 5 vrata u prodajnu gamu....

rocket86
21.12.2012., 15:33
Ne mogu se sjetit što je točno prepreka, ali taj model ne smije niti u Hrvatsku, niti u EU, ako se ne varam, problemi s homologacijom.

Nalc
21.12.2012., 17:33
Ne mogu se sjetit što je točno prepreka, ali taj model ne smije niti u Hrvatsku, niti u EU, ako se ne varam, problemi s homologacijom.

Smije u Europu, al u EU i kod nas ipak ne, vjerojatno radi homologacije.... Al ih ima po Srbiji i Crnoj Gori par komada.

Maaxim
21.12.2012., 17:51
ja je vozim 9 g. i najveću brzinu sam postigao 155 u laganoj nizbrdici i to na plin

I ova je bila na plin, iznad 140,145 nisam uspio, a niti sam pokušavao ponoviti. Čestitam... :mig:

Nalc
21.12.2012., 21:29
Ja se divim obojici, osobno se ne usudim s Nivom više od 130 km/h.... Al zato penjanje i vožnja po grabama, ooo daaaaa! Ili po snijegu, s origigi plastičnim gumama, ideš u krug samo tak :D Sreća pa su obje na terenu, sad mi ostaje "samo" Pick Up za snijeg :D

Sd.Kfz.Panther
25.12.2012., 00:06
Meni u vezi te Lade Nive nikako nejde u glavi zašto se to vozilo prvenstveno proizvodi kao benzinac ?? prije nego sam taj podatak provjerio kao i statistiku Niva na trzistu RH sam si uvijek mislio to je ziher dizelaš, pa nema šanse da takav okorijeli stari terenac 4x4 bude benzinac. Pa zar ne bi bilo puno racionalnije da jedan takav zastarijeli terenac bude dizelaš pa da automatski i potrošnja bude prihvatljivija ??

Benzin kod nas ne samo da je nenormalno skup u odnosu na recimo Rusiju gdje se taj auto proizvodi, nego me zanima kolko to troši recimo u gradskoj voznji ili po terenu tipa šuma, uzbrdice, nizbrdice itd ?? 100 km cca 30 litri benzina ili ? :D

rocket86
25.12.2012., 00:43
Rusko vozilo, pa dizel? :D Ili, ako ti nije jasno, temperature od -40 u nekim dijelovima Rusije nisu rijetkost, a tu dizel nema što raditi, tj može, ali pogodniji je benzinac, jer nisu potrebne prilagodbe u smislu dodavanja benzina u dizel, kako se ne bi parafinirao, i slično :)

Sd.Kfz.Panther
25.12.2012., 00:57
Pa to je ono što sam i ja prvo logički pomislio, da je Ruska zima razlog zbog kojeg oni toliko forsiraju taj benzin. Ali isto tako, za trziste vecine Europe nema opravdanje staviti iskljucivo benzinski motor ? bilo bi posve opravdano raditi Nive sa dizel motorima za Europsko trziste. Ne samo sto nam temperature to omogucuju, nego i zato sto je u vecini Europe benzin kao i goriva opcenito mnogo skuplje nego u Rusiji, a dizel bi vjerovatno bio puno prihvatljiviji potrošač za starog terenca 4x4 kakva je Lada Niva.

kerbi
25.12.2012., 07:55
Za razliku od zapadne logike, i naše pogotovo Ruse boli đon za izvoz. Najkvalitetnija vozila i proizvodnja se radi za Rusiju, a izvoz je tu čisto da se riješe viška. A da bi radi izvoza išli mijenjati proizvod, nema majci.

buzzin
25.12.2012., 08:14
Meni u vezi te Lade Nive nikako nejde u glavi zašto se to vozilo prvenstveno proizvodi kao benzinac ?? prije nego sam taj podatak provjerio kao i statistiku Niva na trzistu RH sam si uvijek mislio to je ziher dizelaš, pa nema šanse da takav okorijeli stari terenac 4x4 bude benzinac. Pa zar ne bi bilo puno racionalnije da jedan takav zastarijeli terenac bude dizelaš pa da automatski i potrošnja bude prihvatljivija ??

Benzin kod nas ne samo da je nenormalno skup u odnosu na recimo Rusiju gdje se taj auto proizvodi, nego me zanima kolko to troši recimo u gradskoj voznji ili po terenu tipa šuma, uzbrdice, nizbrdice itd ?? 100 km cca 30 litri benzina ili ? :D

Bila je jedna serija sa PUG diesel agregatom. Nazovi servis u Banja Luci, oni ti budu rekli zašto dieselska verzija nije valjala, i zašto su je Rusi povukli iz proizvodnje. U glavnom, nešto sa prijenosom snage nije valjalo. Trgala je kardan, reduktor. Sve koje su prodali u BL su zamijenili sa benzinskim verzijama.

rocket86
25.12.2012., 11:38
Imala je niva ako se ne varam i verziju sa Ladinim dieselom, negdje sam to čitao, a teško je naći, ne mogu se sjetiti, 1.7 valjda, iste snage kao i pugov 1.9d. Vjerovatno je kombinacija bila još gora, ako su ga zamjenili pugovim :zubo:

I wonder
25.12.2012., 11:48
Pa to je ono što sam i ja prvo logički pomislio, da je Ruska zima razlog zbog kojeg oni toliko forsiraju taj benzin. Ali isto tako, za trziste vecine Europe nema opravdanje staviti iskljucivo benzinski motor ? bilo bi posve opravdano raditi Nive sa dizel motorima za Europsko trziste. Ne samo sto nam temperature to omogucuju, nego i zato sto je u vecini Europe benzin kao i goriva opcenito mnogo skuplje nego u Rusiji, a dizel bi vjerovatno bio puno prihvatljiviji potrošač za starog terenca 4x4 kakva je Lada Niva.
a koji je to DOBAR ruski dizel motor? ima ga dostupnog za ugradnju?
nekak sumnjam.

pa ako hoće složiti dobru nivu dizel, moraju kupiti dizel motor od nekoga. a to košta, pa više nebude koštal 70 000 kn nego preko 100.
teški dizel motor u nosu auta nosi svoje. treba čvršća konstrukcija, modificirati ovjes, izdržljiviji mjenjač, drukčiji omjeri, jači reduktor, kardani, diferencijal......ode cijena u nebesa.

frenchkey
25.12.2012., 11:49
Bila je jedna serija sa PUG diesel agregatom. Nazovi servis u Banja Luci, oni ti budu rekli zašto dieselska verzija nije valjala, i zašto su je Rusi povukli iz proizvodnje. U glavnom, nešto sa prijenosom snage nije valjalo. Trgala je kardan, reduktor. Sve koje su prodali u BL su zamijenili sa benzinskim verzijama.

Naravno kad je motor imao previše momenta za škart materijale u reduktoru i mjenjaču. Pucalo je to ko Albert keksi.
Btw, benzinci su možda i zato što bi diesel teško prošao u Sibiru na -50

buzzin
25.12.2012., 12:22
Imam u blizini jednu Nivu diesel. Urađen joj je swap s motorom w123 ili 124. Nisam siguran. U glavnom Mercedesova dieselka je pod haubom. I evo već godinama se vozi. :)

Sledgehammer
25.12.2012., 12:26
Ne kužim kakve su to homologacijske norme - ili njihovi dijelovi - po kojima NIva sa troje vrata može svugdje, a ona sa 5 nigdje...??

U čemu je takva drastična razlika?? Osim one vidljive - u dužini vozila??

Meni se čini da tu politika izmišlja gluposti jer bi sa 5 vrata bila preveliki konkurent zapadnoeuropskim terencima, osobito SUV vozilima... jer tko nije picajzl, ta NIva od 5 vrata može imati svu opremu potrebnu normalnoj osobi, od klime pa nadalje (naravno, ne nekakve điđe-miđe upitne potrebnosti i nužnosti tipa da je sve automatizirano), pa je jasno da sve te priče - od Dacie pa prema gore u cijeni - nitko ne bi gledao, ja prvi... dosta prostora, kao "cestovni terenac" (što SUVovi jesu) sa ugrađenim plinom i opremom, te malo aftermarket priče tipa atraktivne felge i gume, nitko ne bi gledao Dustera ili slične precijenjene priče...

rocket86
25.12.2012., 12:43
Mislim da je zanemariv udio osoba koje bi se umjesto rav4, x1, glk i sličnih odlučile za ladu :D A tko ima Nivu, ne predstavlja mu problem to što ima 3 vrata, ako mu treba sposoban auto :)

Sledgehammer
25.12.2012., 12:55
Pa ja baš mislim da u današnje vrijeme, osobito krize, nije nimalo zanemariv broj osoba koje bi, umjesto nekakvog (fu)Qashkaija - u koji ne stanu dva poštena muškarca (i kojem je problem i malo bolji rinzol) - ne bi odabrale Ladu Nivu sa 5 vrata, osobito ako skužimo da me maltene ista priča košta duplo manje, pa i više nego duplo...

BTW, malo sam gledao i skužio da uopće nije točno da u EU nema Lade sa 5 vrata, jer je i ima i uredno je homologirana, a na slici sa jednog susreta je dokaz tome, a u Lada Niva klubovima diljem EU je uredno zastupljena...

http://img839.imageshack.us/img839/5159/vaznachdemanfangsdas4la.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/839/vaznachdemanfangsdas4la.jpg/)

Kada jedan Lada-Niva klub u jednoj bogatoj Njemačkoj broji preko 14.000 članova (a koliko ih još ima koji nisu članovi kluba??), i to u zemlji gdje je kupovna moć takova da im nekakav RAV, Duster ili Qashkai (pa i puno jači i skuplji terenci i SUVovi) ne predstavljaju raritete na cestama - mislim da bi se onda na našim prostorima, u eri krize i besparice, jedan takav prostorno-izdržljivi paket po neusporedivo povoljnijoj cijeni svakako cijenio i imao svojih poklonika.

Glede tvojih tvrdnji o Ladi, tu bi spadala samo publika koja ne pati od nekakvih modernih (a time i brzoprolaznih) dizajna... sve ostalo je na strani Lade... kada pogledaš kroz prizmu cijene kupnje, održavanja i dijelova, te doplate za dodatnu opremu - taj auto je "izvrstan".

HELL666
25.12.2012., 14:14
Samo ima par mana, a to je potrosnja, mali prtljaznik i relativno mala putna brzina. Max. mu je 139 po papirma. To nije auto za duze rute tako da svaka usporedba sa Ravom i Qashkaijem otpada. Za teren je majka.

rocket86
25.12.2012., 16:15
Nisam nikad ni sjedio u Nivi, ali po onome što sam čitao, čak i od zadovoljnih vlasnika, stekao sam dojam da je dobra jedino u onome u čemu je najbolja :D

Zek0slav
25.12.2012., 16:18
Ova s pet vrata je lošija po terenu od one s troja.
Jer su produžili samo međuosovinski razmak, sve ostalo je isto. Tako da dobiješ samo malo više praktičnosti na stražnjoj klupi.

U Češkoj ih policija vozi.

Sledgehammer
25.12.2012., 16:30
Za vrijeme rata sam se i ja navozio Nive, a potrošnja nije ništa značajnije manja od bilo kojeg modernog 4x4 terenda ili SUVa sa dva diferencijala. Imala je i diesel-varijantu, mislim da su ugrađivali Renaultove 1.5 dCI motore, a sa prosjekom od desetak litara npr. plina - voziti ju je vrlo povoljno i jeftino.

Postavio sam upit tvrtci Panda koja je uvoznik za Lade što je sa peterovratnom inačicom.

Maaxim
25.12.2012., 16:33

Svojevremeno se i proizvodila i Lada Niva sa 1.9 d motorom od PSA grupacije, a za naše tržište se nije ni prodavala. Problem potrošnje je djelomice riješen ugradnjom plina, pa je moguće (i preporučljivo) kupiti istu sa ugrađenim plinom.
Inače, ugradnja ozbiljnog dizel motor zahtjeva cijeli niz dorada (mjenjač, reduktor) a sve je to na Nivi prilično loše kvalitete. Onaj mit o nepoderivosti je zadnjih desetak godina ozbiljno narušen, a to će Nivu stajati "glave"...

Maaxim
25.12.2012., 16:49
[QUOTE=Sledgehammer;42817310]
Glede tvojih tvrdnji o Ladi, tu bi spadala samo publika koja ne pati od nekakvih modernih (a time i brzoprolaznih) dizajna... sve ostalo je na strani Lade... kada pogledaš kroz prizmu cijene kupnje, održavanja i dijelova, te doplate za dodatnu opremu - taj auto je "izvrstan".[/QUO

Nažalost , ne bih se baš složio, taj auto je jako daleko od "izvrsnosti". Dijelovi doista jesu jeftini (dio ) ali to vraćaju nikakvom kvalitetom. Kompletan auto je složen prilično loše, električni dijelovi (elektropokretač, alternator) su očajni, kvačilo (original) je očajan kao i mjenjač. Nitko od takvog automobila ne očekuje šminku ni brzinu, ali svi ili gotovo svi očekuju-izdržljivost. A kvačilo koje crkne nakon 30000 km, alternator koji ne izdrži 50 000, elektropokretač koji ne izdrži niti toliko, ventilatori koji prestaju s radom nakon cca 70000, staklo prozora koje padne na 5-6 godina starom autu, mjenjač koji zahtjeva reparaciju nakon cca 50 000 km jednostavno ni izdaleka ne zadovoljava pojama "izdržljivosti".
Cijena nije ni izdaleka povoljna, za 11 000 eura (kažu neki a što možeš dobiti za taj novac?!? :) možeš kupiti npr 9 godina stari l-200, a isti je stroj naprema Nivi. Nivu kupiti što noviju, za max 2500 eura, sa plinom, ako znate čemu će vam služiti i imate drugi automobil, znate nešto o mehanici ili imate prijatelja mehaničara. U protivnom bolje je 11 000 eura (cijena nove cca) zapiti u lokalnoj birtiji...

Lee Champa
25.12.2012., 17:16
Mnogi ovdje trkeljaju o NIVI iako nisu ni sjeli u nju!
1. više se ne proizvode NIVE sa atmosferskim motorom, već ubrizgavanje, što smanjuje potrošnju,
ono 1,7i.
2. može se kupiti i sa dizelašem, ali je skuplja oko 4000€ (po narudžbi).
3. do sada (120kkm) mjenjao sam kvačilo, pakne na diskovima i dobošima 2x, četkice na
elektropokretaču, 2x sviječice i gume nakon 118kkm ili 9 godina.
4. prosjek dosadašnje potrošnje je 8,856 litara.

bender3581
25.12.2012., 17:21
[QUOTE=Sledgehammer;42817310]
Glede tvojih tvrdnji o Ladi, tu bi spadala samo publika koja ne pati od nekakvih modernih (a time i brzoprolaznih) dizajna... sve ostalo je na strani Lade... kada pogledaš kroz prizmu cijene kupnje, održavanja i dijelova, te doplate za dodatnu opremu - taj auto je "izvrstan".[/QUO

Nažalost , ne bih se baš složio, taj auto je jako daleko od "izvrsnosti". Dijelovi doista jesu jeftini (dio ) ali to vraćaju nikakvom kvalitetom. Kompletan auto je složen prilično loše, električni dijelovi (elektropokretač, alternator) su očajni, kvačilo (original) je očajan kao i mjenjač. Nitko od takvog automobila ne očekuje šminku ni brzinu, ali svi ili gotovo svi očekuju-izdržljivost. A kvačilo koje crkne nakon 30000 km, alternator koji ne izdrži 50 000, elektropokretač koji ne izdrži niti toliko, ventilatori koji prestaju s radom nakon cca 70000, staklo prozora koje padne na 5-6 godina starom autu, mjenjač koji zahtjeva reparaciju nakon cca 50 000 km jednostavno ni izdaleka ne zadovoljava pojama "izdržljivosti".
Cijena nije ni izdaleka povoljna, za 11 000 eura (kažu neki a što možeš dobiti za taj novac?!? :) možeš kupiti npr 9 godina stari l-200, a isti je stroj naprema Nivi. Nivu kupiti što noviju, za max 2500 eura, sa plinom, ako znate čemu će vam služiti i imate drugi automobil, znate nešto o mehanici ili imate prijatelja mehaničara. U protivnom bolje je 11 000 eura (cijena nove cca) zapiti u lokalnoj birtiji...

:top::top:
Imao novu Nivu + navozio se drugih podosta i na kraju bi uvjek izabrao i preko 20 godina star japanski terenac prije nove novcate Nive!

Maaxim
25.12.2012., 19:42
1. više se ne proizvode NIVE sa atmosferskim motorom, već ubrizgavanje, što smanjuje potrošnju,
ono 1,7i.
3. do sada (120kkm) mjenjao sam kvačilo, pakne na diskovima i dobošima 2x, četkice na

Sve što sam naveo o Nivi, rekao sam iz vlastitog iskustva, imamo ih par u firmi u kojoj radim, vozim je posljednih 6 godina, pa recimo da sam podosta sjedio u njoj :kava:
Nive sa rasplinjačem se ne proizvode tamo negdje od polovice 90-tih, a većina onih koji su je barem jednom vozili to zna. Kupovina nove Nive sa starim PSA dizelašem po posebnoj narudžbi i cijenom od 15000 eura?
Svakom svoje, ali to mi izgleda kao ideja kupovine drva za ogrijev i doplate lakiranja svake cjepanice u "aluminium efekt" boju.
Ovo što si naveo kao promjenu može biti točno, iako ne znam gdje si je i kako koristio. 9 godina si vozio na original ruskim "omskshina" (sudeći po godini proizvodnje) gumama? Svaka čast...
Inače potrošnja ove što ja vozim je oko 16-17 litara plina /100 km, oko 13, 14 benzina. To se da malo smanjiti, ali na 9 litara? Riječ je naravno o cestovnoj vožnji, na terenu potrošnja ide u nebesa. Najveća potrošnja sa 4 osobe unutra--26 litara plina /100 km terenske vožnje.
Nije mi cilj ništa omalovažavati, na kraju taj automobil i vozim, ali znam jednu stvar, svaki put kad u nju sjednem sretan sam- da je službena...

rocket86
25.12.2012., 20:42
Ne postoji Niva koja nije sa atmosferskim motorom, a vi pričajte što hoćete :D Ono o čemu vi pričate su stare sa rasplinjačem, i nove sa injectionom.

Nego, mene zanima, ako se Niva još prodaje kao nova, kako uspjeva zadovoljiti norme koje ne mogu puno suvremeniji motori(neću sad biti preopširan, al znam da se pisalo da se CTR, focus ST i još neki prestaju proizvodit jer ne zadovoljavaju eko-norme, sumnjam baš da rusi imaju napredniju tehnologiju u tom motoru:zubo:)

frenchkey
25.12.2012., 21:14
ono 1,7i.

You are mixing grandmothers and frogs!

Ako nije atmosferski onda je turbo, a takve Nive u redovnoj proizvodnji ne postoje

Mahun
26.12.2012., 00:36
Ne postoji Niva koja nije sa atmosferskim motorom, a vi pričajte što hoćete :D Ono o čemu vi pričate su stare sa rasplinjačem, i nove sa injectionom.

Nego, mene zanima, ako se Niva još prodaje kao nova, kako uspjeva zadovoljiti norme koje ne mogu puno suvremeniji motori(neću sad biti preopširan, al znam da se pisalo da se CTR, focus ST i još neki prestaju proizvodit jer ne zadovoljavaju eko-norme, sumnjam baš da rusi imaju napredniju tehnologiju u tom motoru:zubo:)

rus zavari pola auspuah pa umjesto 80ks imaš 40ks ,al je zato eko norma za euro 5 :) ,naravno na prvom servisu sve odpiliš i kat i auspuh i zavari cijev i deri :) :) :)

inače rus radi nivu i dobre primjerke ostavljaju sebi a loše prodaju vani...

također je rus zaključio da nema potreba za pocinčavnjem karoserije,kad je vijek nive maximalno 3g i 50 000km u sibiru,do generalke ili kupnje druge nive...

Sledgehammer
26.12.2012., 12:22
11 000 eura (kažu neki a što možeš dobiti za taj novac?!? :) možeš kupiti npr 9 godina stari l-200, a isti je stroj naprema Nivi. Nivu kupiti što noviju, za max 2500 eura, sa plinom, ako znate čemu će vam služiti i imate drugi automobil, znate nešto o mehanici ili imate prijatelja mehaničara. U protivnom bolje je 11 000 eura (cijena nove cca) zapiti u lokalnoj birtiji...

Uz ostale precizne i vrlo korisne primjedbe koje si dao, na kojima zahvaljujem, i ovaj dio koji sam citirao ima itekako smisla. Neki auti su jednostavno vrhunski i dobri i kada su stari, naspram nekih koji nisu ni kada su novi.

Kada god sam znao tako nešto govoriti frendovima, onda su me gledali blijedo, jer svi robuju nekakvim zaključcima proizašlima iz stare spike gospodina Forda da "najbolji auto nije Rolls, Mercedes ili bla bla, najbolji auto je - novi auto!"...

Kada sam prodavao moj BMW 525i star 20 godina (imao sam istodobno i ono sranje od Forda Mondea starog duplo manje), rekoh da taj Mondeo i duplo mlađi nije ni sluga tom BMWu, ali apsolutno po ničemu, a najmanje po kvaliteti - da o imidžu, performansama, komforu itd itd niti ne govorim... sa tom Bemburom si gospodin na cesti i ako je star 20 godina, ide i dalje gotovo kao prvoga dana, i unutra apsolutno SVE radi - da se ne veli da po opsegu opreme i mogućnostima ni današnji najnoviji auteki tipa Clia ili Corse ili Fieste nisu ni blizu...

Ja se sa time pričama o novom autu kao najboljem ne bih složio, jer i moje osobno iskustvo govori suprotno... naravno da se uspoređuju auti iste klase i cijene da bi novi imao prednost ispred staroga, ovako sam skloniji uzeti auto više klase, većeg prostora i snage sa ponešto godina u kotačima naspram novog - ali slabijeg, manjeg, neopremljenog itd itd... također, što vrijedi niska cijena dijelova ako ih moraš mijenjati svako malo? Pa i moji živci imaju cijenu...

U tome smislu i meni je logičnije uzeti za 11.000 eura nekakav solidan rabljeni terenac "mit allem drin und dran" (kako vele Nijemci), nego imati novu "kitu", kojoj je jedini plus što je nova...

Iz te spike razumljivo isključujem samo one "hard-corere" koji se sa Nivom voze po najekstremnijim terenima jer im je to potreba (iako mislim da je takvih, koji realno - a ne da su sami sebe uvjerili u te potrebe - trebaju takav auto možda ni 1% od onih koji ga imaju za takve potrebe, i tada od tih 1% - 99% primjeraka je službenih vozila...).

Tu je par primjeraka za ciljanu cijenu od 11.000, znači koji bi bili alternativa novoj Nivi...

http://suchen.mobile.de/auto-inserat/mitsubishi-l200-l200-4x4-coriano/165531864.html?lang=de&pageNumber=1&__lp=977&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=DESCENDING&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&makeModelVariantExclusion1.searchInFreetext=false&maxPrice=11001&negativeFeatures=EXPORT&categories=OffRoad

http://suchen.mobile.de/auto-inserat/land-rover-discovery-2-5-td5-5-porte-hse-pelle-pedane-later-firenze/165306889.html?lang=de&pageNumber=1&__lp=977&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=DESCENDING&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&makeModelVariantExclusion1.searchInFreetext=false&maxPrice=11001&negativeFeatures=EXPORT&categories=OffRoad

http://suchen.mobile.de/auto-inserat/ford-f-350-fx4-super-duty-kotka-finland/156424242.html?lang=de&pageNumber=1&__lp=977&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=DESCENDING&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&makeModelVariantExclusion1.searchInFreetext=false&maxPrice=11001&negativeFeatures=EXPORT&categories=OffRoad

http://suchen.mobile.de/auto-inserat/ford-maverick-highclass-mit-leder-u-sitzheizung-rathenow/171364022.html?lang=de&pageNumber=1&__lp=977&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=DESCENDING&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&makeModelVariantExclusion1.searchInFreetext=false&maxPrice=11001&negativeFeatures=EXPORT&categories=OffRoad

Ponuda ima još puno, na tisuće, i tu je Lada Niva sa klasičnih troje vrata u svakom pogledu (snazi, potrošnji, komforu, prostoru itd itd...) inferiorna ovim primjercima, a moja ideja je bila da istima nađem barem kontratežu u Nivi sa 5 vrata...

Osim što bi očito bila zajebancija sa uvozom jer je očiti problem u homologaciji (još čekam odgovor uvoznika Lade za Hrvatsku), nakon ovih savjeta i iskustava laganini gubim volju za Ladom (a pred očima sam već imao slike kako bih je ušminkao).

Pregled ponude u EU sa mogućnosti odbijanja poreza kod kupnje poradi izvoza, sa ciljanom cijenom brutto 11.000 eura:

http://suchen.mobile.de/auto/gel%C3%A4ndewagen-pickup.html?scopeId=C&isSearchRequest=true&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&lang=de&categories=OffRoad&maxPrice=11001&vatable=true&ambitCountry=

Tu je i ponuda rabljenih Lada Niva na tržištu glavnih zemalja EU, također sa brutto cijenom i mogućnosti odbitka poreza poradi izvoza (to vrijedi još 6 mjeseci, nakon toga će ti auti mrvicu pojeftiniti zbog razlike u PDVu, no možda i poskupiti zbog nekih drugih razloga... :D )

http://suchen.mobile.de/auto/lada-niva.html?scopeId=C&isSearchRequest=true&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&lang=de&makeModelVariant1.makeId=14400&makeModelVariant1.modelId=12&maxPrice=11001&vatable=true&ambitCountry=

Lee Champa
26.12.2012., 19:02
rocket86 kaže:
Ne postoji Niva koja nije sa atmosferskim motorom, a vi pričajte što hoćete Ono o čemu vi pričate su stare sa rasplinjačem, i nove sa injectionom.

Da, krivo sam napisao!:kava:
Znate li da se na 16" felge NIVE mogu staviti samo 175 ili 185 gume.
Ništa drugo ne prolazi na TP!:D

Sledgehammer
27.12.2012., 11:41
Poslao sam dopis:

"Poštovani,

zanima je kupnja ili uvoz nove/rabljene Lade Nive 4x4 sa petero vrata, za koju vidim da je po Lada-klubovima u EU i susjednim zemljama, dosta popularan model.

Stoga bih pitao imate li ili ćete imati taj model (VAZ 2131), te ako ne u čemu je problem i može li se i sa kojih tržišta uvesti u RH?

Unaprijed zahvaljujem!"

Dobio sam odgovor:

"Poštovani,

trenutno u Hrvatskoj ne postoji takav model jer nije napravljena za njega homologacija.

Za konkretna pitanja o mogućnosti uvoza trebali bi se obratiti generalnom uvozniku Bugatti d.o.o. iz Osijeka.

Za sve ostale informacije stojim Vam na raspolaganju."

==================

Prvo mali LOOOOL! - jer Ladu zastupa tvrtka Bugatti ( http://www.bugatti.hr/web/index.html ), a znači da moram opet piskarati... ustvari, c/p je odradilo svoje i sada čekam odgovor iz Osijeka...

=================

Odgovor došao brzo!

"Poštovani,

zahvaljujemo se na interesu za kupovinu vozila Lada 4x4.
Nažalost, model vozila Lada 4x4 s 5 vrata za koji ste zainteresirani ne možete registrirati u Republici Hrvatskoj.
U Republici Hrvatskoj po normama i homologaciji se može registrirati samo verzija s trojim vratima Euro 5 koju imamo u ponudi.

Lijep pozdrav,

za Bugatti d.o.o.
Sanja Zatko Sep"

Sledgehammer
27.12.2012., 12:36
Pa sam odmah poslao upit sa traženjem objašnjenja, jer meni - oprostite Vi kojima je sve jasno - baš i nije sve jasno...

"Poštovanje, zahvaljujem na brzom odgovoru, no zanima me ZAŠTO taj model ne može proći homologaciju (motor ili što je to na njemu ili u njemu toliko različito do modela sa troje vrata??)?

Ili je problem što Vi kao uvoznik nemate interes uvoziti je - iako se ista uredno može nabaviti na EU tržištu, pa mi je čudno da se kod nas ne može... obzirom su i motorizacije iste (ili se varam?), ovo "Euro 5" zvuči kao da Lada 4x4 ima neki najmoderniji motor, a Lada Niva sa 5 vrata neki zastarjeli... ako je to tako, molim pobliže objašnjenje, jer gledajući vanjske primjere homologacije ne vidim razliku... shvatio bih zbog BiH ili Srbije, no zbog Njemačke i drugih EU zemalja ne kužim to sa Euro 5 standradom... Unaprijed zahvalan!

"

Actros1841
27.12.2012., 12:53
Naravno da nemože proć homologaciju jer to ovisi o kvazi standardima koje postavljaju DUPEGLAVCI iz CVH, no treba pričekat ulazak u EU tako će morat dozvolit registraciju i uvoz SVAKOG VOZILA KOJE JE BAREM 1x put bilo registrirano u nekoj EU državi!

Tada ćemo moći i amere direktno uvozit ....po sistemu:

1. brodom do Amsterdama, Rotterdama, Hamburga ili Bremena.... carina i porez u tom slučaju se plaća u državi prvoj u nizu ....znači Holandija ili Njemačka...

2. U Holandiji ne traže čak preinake za registraciju ( osim prednjih farova ) ...u Njemačkoj za privatni uvoz sve češće TUV izdaje posebnu dozvolu da se ne mora prebacivat ništa ....

3. regan na privatnu osobu u jednoj od tih zemalja ...i onda prodan i odjavljen....ima COC EU ...ima papire jedne EU države i potvrda da je plaćena carina i pdv u zemlji prvog uvoza......

4. uvoz u HR....plaćanje TROŠARINE i tehnički a CVH nek se xxxxx!!!!!! Jer moraju za takav auto POTVRDIT DA JE KONFORMAN ZA HR! Pa makar na sud s njima i to do STRASBURGA!

pavle čutura
27.12.2012., 14:34
Pa sam odmah poslao upit sa traženjem objašnjenja, jer meni - oprostite Vi kojima je sve jasno - baš i nije sve jasno...
"

Nisam se prije htio uplitat ali ću ti sada reći. Radnja se događa prije cca 3 godine. Ulazim u Bugattijev salon, ako to možeš nazvati salonom. Salon je trgovina auto dijelovima u stilu obližnjeg kina-šopa. Sve nabacano auto dijelovima, iza akumukatora u ćošku stoji Niva (čitaj salonsko vozilo).

Pitam ženu za pultom da mi da cjenik i prospekte. Trenutno nemaju ništa. U to dolazi vlasnik ''salona'' (Rade osobno) i naslanja nogu na cokl izloga, podboči se laktom i gleda na benzinsku preko puta.

Moja pitanja su tada bila:

Jel može probna vožnja? Ne
Kad će EU4 na tržište? Ne postoji.

Jel se može kupiti Niva s 4 vrata koja se već prodaje u Bosni? Ne prolazi homologaciju.

Kad će Lada Priora na tržište? Nikad, mi prodajemo samo Nivu.

Zašto Lada ima 3 godine garancije bez ograničenja km u Njemačkoj i 6 godina na koroziju, a kod nas samo 2 god. i 35000km na sve? Ne znam ti ja ništa za Njemačku.

Naravno, Rade cijelo vrijeme gleda u benzinsku preko puta.

Dok je on uvoznik neće biti ništa drugo za kupit. Zašto i bi. Proda svake godine par stotina Hep-u i Šumariji i boli ga uvo za tebe koji hoćeš Nivu s 5 vrata.

Pogledaj mu samo internet stranicu, na šta liči. Sve ti je jasno. Lik se bavi auto dijelovima, Lada mu je onako usput.

Njegovih prethonika iz Adria-lade se neću ni prisjećati. Ako ih je on istisnuo iz posla to sve govori o njima.

Tko je baš fan Lade (ja sam bio ali sam na kraju odustao) otići će u Njemačku i kupiti kakvu hoće.

Mahun
28.12.2012., 02:33
upravo tako ,kod nas nema poštenog zastupnika za ladu i to je največi problem...možda je www.panda.hr nešto bolji al ova dva su sigurno bili katastrofa...

postoji i nova chevi lada,tj chevi niva http://www.youtube.com/watch?v=uXU_kauJKOo&feature=player_detailpage

da su navodno otklonjeni mnogi nedostaci stare nive i kažu da je to nešto primjerenije današnjem dobu....volio bi da se to može kupiti kod nas,ko zna možda ih prodaju po eu ili njemačkoj

Sledgehammer
28.12.2012., 10:38
Kako veli i naš demižonski prijatelj Pavle, to je otprilike i sadržaj odgovora Bugattija...

===============================

"Vozila ne udodvoljavaju Hrvatskom Pravilniku o homologaciji. Govorimo o dva potpuno različita automobila, i po motoru , i po međuosovinskom razmaku i po emisiji CO2. Nažalost Pravilnik ne možemo mjenjati i svjesni smo da bi takav automobil bio dobro prihvaćen na našem tržištu."

===============================

Šaka jada, iako sam debeli protivnik EU i svega što ona predstavlja, pojednostavljen i eventualno jeftiniji uvoz vozila svih vrsta smatram jedinom pozitivnom stvari koju nam članstvo može donijeti (iako za to ne bih prodao domovinu), a na tu stvar se nastavlja što će ovakvi dilberi propasti ili biti pometeni sa horizonta normalnog poslovanja.

BTW, i sada bi se moglo zaobići te naše spike - otići van, u Munchenu na TuVu izvaditi potvrdu o sukladnosti, dovesti sa EU-pečatom tu Ladu u Hrvatsku i da vidim tko ju ne bi registrirao - dapače i bi, jer zbog od Nijemaca izdane potvrde ne bih nikoga u Hrvatskoj niti trebao pitati za homologaciju...

Glede odgovora - osobito mi smrdi objašnjenje glede međuosovinskog razmaka (gdje je to propisano i gdje je problem ako homologaciju prolaze vozila i sa kraćim i sa dužim razmakom? Koliko to motora Lada ima u ponudi da je u peterovratnom modelu neki koji "ne zadovoljava"?? O emisiji CO2 da i ne govorim...

pavle čutura
28.12.2012., 12:08
Da pojednostavim odgovor Bugatti-ja. Lada 2131 je drugi model (kao Golf i Golf +) i mora imati zasebnu tipsku homologaciju.

Za to bi Bugatti opet trebao skupiti brdo papira od proizvođača, prevesti ih na 'rvacki i podnijeti zahtijev za homologaciju tipa vozila.

To sve naravno košta novaca i vremena. A sve da bi prodao 2-3 takva auta godišnje.

Vjerovatno iz istog razloga ne prodaje i ostale modele. Svojevremeno je homologirana Kalina i bila je u ponudi. Koliko ih ima na cesti? Ja vidio jednu i ta je službena od Bugattija.

Danas trebaš puno uložiti u marketing i bubati akcije da bi prodao auto. Bugatti je vjerojatno premali igrač da bi se upustio u to.

Zato proda 100-tinjak običnih Niva svake godine i ne talasa. A živi od rezervnih dijelova.