PDA

View Full Version : Novi Zeland

Cezar
14.09.2003., 07:55
ako ima onih koji saraju po net-u a locirani u NZ neka se jave.

bronco
14.09.2003., 10:19
?

Shtefitza
14.09.2003., 10:22
Gazda ti je tamo! :)

Naci ces ga po temama tu na Dijaspori i na Poslu i Karijeri!

Gazda
14.09.2003., 22:21
Evo Gazde. :cool:

Ali, Gazda inace smatra da je glupo okupljat se u nekoj zemlji samo zato sta smo Rvati. Gazda misli, da je bolje okupljati se na osnovu drugih zajednickih stvari, kao naprimjer ljubav prema Pumpkinsima, ili ljubav prema pijanstvu. :cool:

user formerly known as Lebowski
22.09.2003., 14:06
Gazda kaže:

Ali, Gazda inace smatra da je glupo okupljat se u nekoj zemlji samo zato sta smo Rvati. Gazda misli, da je bolje okupljati se na osnovu drugih zajednickih stvari, kao naprimjer ljubav prema Pumpkinsima, ili ljubav prema pijanstvu. :cool:
Gazda je legenda. :top: :top: :D :D :D :D

Prijatelj
22.09.2003., 14:08
Gazda kaže:

Dobro zboriš:afro:

:crta:

Cezar
01.10.2003., 07:53
Prijatelj kaže:
Dobro zboriš:afro:

:crta:

kako naci hrvate sa zajednickim interesima ako nema nekog zajednickog okupljalista?:confused:

Bunneh
09.10.2003., 01:57
Tesko se najdu hrvati u novom zelandu koji nisu druga-treca generacija nz-cro i koji znaju jezik. (ako ne ides u hrvatske klubove - malo pre organizirano za mene :/ )

a ako i znaju jezik...
kad pocnem pricati o svemu sto mi nedostaje od 'doma' samo me belo gledaju
:(

e Gazda, kad cijele dane ucim, radim, i zivim sa novo zelandjanima, lijepo je o svemu tome se zaliti na naskim barem jednom
:)

Gazda
09.10.2003., 02:15
Bunneh kaže:
lijepo je o svemu tome se zaliti na naskim barem jednom
:)

Nije da ti bas najbolje ide "naski". :D :D :D ;)

Gazda
09.10.2003., 02:18
Cezar kaže:
kako naci hrvate sa zajednickim interesima ako nema nekog zajednickog okupljalista?:confused:

Kako nema, ima Dalmatinski klub, i to sa ogromnom slikom druga Tita pokraj sahovnice. Model pomirbe za sve nas. :D :D :zubo:

Bunneh
09.10.2003., 03:05
Gazda kaže:
Nije da ti bas najbolje ide "naski". :D :D :D ;)

e, to ti je, Gazda, od vec manje vise 9 godina u NZ, i vise sa makedoncima nego hrvatima
o jos na to ubaci medjimurski slang heh
:p

trebalo mi je malo da se sjetim da rabota je posao, i da ustvari i treba 'a' u toj rijeci

a sto se tice Dalmatinskog kluba
i ako ne ides za drustvo, Cezar, idi za jeftino pivo
;)

ADEX
09.10.2003., 03:07
The crisis of the ship containing 50,000 Australian sheep in the Persian Gulf has been solved.

The ship has been redirected to New Zealand and
renamed "The Love Boat".
:D :D

Gazda
09.10.2003., 03:15
:D :D :top:

Gazda
09.10.2003., 03:17
Bunneh kaže:
o jos na to ubaci medjimurski slang heh

Ok, ispricavam se, vi tamo i tako ne govorite hrvatski..:D :B

bronco
09.10.2003., 03:39
Gazda kaže:
Kako nema, ima Dalmatinski klub, i to sa ogromnom slikom druga Tita pokraj sahovnice. Model pomirbe za sve nas. :D :D :zubo:

koliko sam cuo tamo je ostalo samo ime dalmatinski klub, a hrvatski se vise ne prica niti u WC-u.

Bunneh
09.10.2003., 03:55
Gazda kaže:
Ok, ispricavam se, vi tamo i tako ne govorite hrvatski..:D :B

LOL
to je vise manje istina
ali ja bi radje slusala medjimurski nego 'najfiniji' jezik purgera
:D

Cezar - pa koliko si ti vec tu da ti toliko nedostaje hrvatsko drustvo?

Cezar
09.10.2003., 04:05
Bunneh kaže:
LOL
to je vise manje istina

Cezar - pa koliko si ti vec tu da ti toliko nedostaje hrvatsko drustvo?

kiwiji se ne znaju zabavljati ko nasi, uzivati u hrani itd. to je cinjenica.

ja sam tu 10god.

Gazda
09.10.2003., 04:42
Bunneh kaže:

Kao naprimjer, "ih habe am Dolacplac grincajg gekauft"? :driver:

Kiwiji se znaju zabavljati i uzivati u hrani istovremeno..dobro, buducoj hrani..mislim na ovce, naravno..:D

Bunneh
09.10.2003., 04:49
Gazda kaže:
Kiwiji se znaju zabavljati i uzivati u hrani istovremeno..dobro, buducoj hrani..mislim na ovce, naravno..:D

ssssssssicko!!!

Gazda
09.10.2003., 04:52
Bunneh kaže:
ssssssssicko!!!

A to bi trebalo sta tocno znacit na medjimurskom ili makedonskom? :confused: :D

Gazda
09.10.2003., 04:54
Mislim, znaaam da vi malllo razvlaaaciitte tam gore f medjimurju, jer navek je zivot f selu usporeniji nege f gradskem zivotu, treba proci vrijeme dok se kravica oteli, ali ne znam da li se takva intonacija nuzno uklapa u druge jezike..:tulum:

bronco
10.10.2003., 01:43
bronco kaže:
koliko sam cuo tamo je ostalo samo ime dalmatinski klub, a hrvatski se vise ne prica niti u WC-u.

komentari molim?

gazda sto se ne javis?

Bunneh
10.10.2003., 01:53
Gazda kaže:
Mislim, znaaam da vi malllo razvlaaaciitte tam gore f medjimurju, jer navek je zivot f selu usporeniji nege f gradskem zivotu, treba proci vrijeme dok se kravica oteli, ali ne znam da li se takva intonacija nuzno uklapa u druge jezike..:tulum:

joj, kaj bus ve zmislil dragec, pa smo ne svi z medjimurje s malog sela, ima pak jen grad tamo. ne smo svi se zrodili u hizi s kravama :D

smo pak imali i konje

bronco
10.10.2003., 02:01
ma pusti gazdu i njegov pravopis, u dalmatinskom klubu mora da cuje pravi horvatszki jazik

Gazda
10.10.2003., 02:11
bronco kaže:
komentari molim?

gazda sto se ne javis?

Pa ak se palis na barenje bakica od 70 godina, samo naprijed..:D

bronco
10.10.2003., 02:23
Gazda kaže:
Pa ak se palis na barenje bakica od 70 godina, samo naprijed..:D

?? o cemu ti pak sad to?????????

Gazda
10.10.2003., 02:33
Pricam o prosjecnim posjetiteljima spomenutog kluba..

kemik
28.10.2003., 11:39
Bok!

Zivim u Zagrebu, ali se bojim da cu morati otici iz Hrv. (ne pitajte zasto). Zanima me kakav je zivot na NZ? Imam zavrsen fax, vjerojatno bih na NZ upisala doktorat, jel zna tko kakve su mogucnosti?

Koji grad je najnormalniji?

Ajde, malo savjeta, molim....

Hvala

Gazda
28.10.2003., 19:44
Nemoj.
Ali ako bas iz nekog razloga apsolutno moras, odi u Auckland. ZIvotni standard je nesto bolji nego u hr.
Ako hoces jos detalja, javi se na PM.

Cezar
29.10.2003., 02:36
kemik kaže:
Bok!

Zivim u Zagrebu, ali se bojim da cu morati otici iz Hrv. (ne pitajte zasto). Zanima me kakav je zivot na NZ? Imam zavrsen fax, vjerojatno bih na NZ upisala doktorat, jel zna tko kakve su mogucnosti?

Koji grad je najnormalniji?

Ajde, malo savjeta, molim....

Hvala

a koji si to fax zavrsila?
definitivno Auckland.

sad mi je prijatelj otisao u Hr (ZG) sa NZ na 6mjeseci.
ako te interesiraju detalji mozes mu poslati email pa popricajte.

kemik
29.10.2003., 07:53
Fax je kemija (znam da mi je nick izrazito nemastovit).

Zasto "nemoj"?

Zasto Auckland?

Jel Aussie ista bolja (po vasim saznanjima?)

Sinok
29.10.2003., 23:49
kemik kaže:
Fax je kemija (znam da mi je nick izrazito nemastovit).

Zasto "nemoj"?

Zasto Auckland?

Jel Aussie ista bolja (po vasim saznanjima?)

Puno srece. Nemoj se nadat nekoj lovi.
Aus je bolja za Eu doseljenika.
Auckland zato jer je najveci grad (usporedi Zgb s ostatkom Hr), cetvrtina ljudi te zemlje zivi tamo.

Gazda
30.10.2003., 00:04
Potpisujem sinok
Nije neka lova, ljudi su dosadni, drustveni zivot koma, iza 5 ni psa na cesti..osim petkom navecer u centru kad se mladja ekipa obrolja i baulja okolo..:D

Constatinopol
08.10.2004., 14:24
Naime,pretrazivao sam web dobra dva-tri sata nadajuci se ikakvoj informaciji o Cro zajednici u Aucklandu,nacinu zivota i sl.no bez uspjeha.Jedine informacije koje imam su od Engleza i Skota iz New Zealanda,no volio bih cuti sto nasi ljudi kazu i misle o tom mjestu.

Molim vas sve,pa makar i niste bili na NZ no culi ste nesto ili znate nekoga tko je bio da mi kazete...

Studirao sam u Londonu godinu i pol i nije mi se svidjelo.Bojim se da ce se isto desiti i na Zelandu (ako je slican UK) ...:rolleyes:

eena_
08.10.2004., 14:30
što ti se nije svidjelo u Londonu?

Mr Spiker
08.10.2004., 17:58
Kakvu aplikaciju saljes za NZ? Permanent residency?

Ovisi sto ocekujes i sto ti je namjera tamo raditi. Mozda nije losa zemlja za start.

Sto se tice Hrvata tamo, ima ih, ima podosta imigracije iz devedesetih, nisu mozda bog zna kako organizirani, a stari su jos i manje.
Od aktivnih zajednica OK je Dalmatinski klub.

Vilko
08.10.2004., 18:24
Imali smo na Dijaspori moderatora GAZDA, on je bio u NZ, sada je natrag u hrvatskoj ,jos uvijek se javlja po razlicitim temama ...mozda moze on pomoci.

Gazda (http://www.forum.hr/private.php?s=&action=newmessage&userid=1774)

http://www.theodora.com/flags/as-t.gif :) ;) :cool:

http://www.photius.com/flags/thumbnails/hr-t.gif

Constatinopol
08.10.2004., 19:06
što ti se nije svidjelo u Londonu?
Guzva i los transport sistem.
No za grad od 12 milijuna stanovnika to i nije novost.
Jednostavno volim gradove sa funkcionalnim i dobro organiziranim javnim prijevozom (Pariz,Berlin),jer svaki dan potrositi 3 sata na prijevoz mi je cisto gubljenje vremena :flop:

Kakvu aplikaciju saljes za NZ? Permanent residency?

Ovisi sto ocekujes i sto ti je namjera tamo raditi. Mozda nije losa zemlja za start.
Da,permanent residency.A nakon par godina se moze dobit drzavljanstvo pa mislim da necu traziti drugi start negdje drugdje(ako mi se svidi,naravno).

Cuo sam to da su samo Dalmosi organizirani i da ih je oko 80 posto od sveukupnih Hrvata pa mi se cini da nista od toga; iz Like sam pa ce misliti da sam Srbin :D
Ma i inace je to vjerojatno konzervativna raja.

Svi mi govore da je to predaleko i da sam lud no meni se iz onog sto sam vidio i saznao,zemlja jako svida i zaista mislim da je lijepo mjesto za zivot.Imam dosta frendova dole i mislim da cu se dobro snaci.
Samo se bojim te daljine i nostalgije za Hrvatskom i Europom.

Ako nema Novozelandana na ovom forumu dajte mi barem vi Australci nesto recite.

Constatinopol
09.10.2004., 10:27
Ah,danas su im izbori u Australiji,nista od odgovora.
Izgleda da cu tek kad dodjem tamo saznati nesto vise o ondasnjim Hrvatima. Pa nije vrag da su toliko introvertni!
A sto se Licana tice,mislim da jedine udruge postoje u Torontu,Chicagu i Sidneyu...
Ako sam u krivu,ispravite me...Adio:o

Gazda
09.10.2004., 11:54
Ne znam koji ti je motiv za ići tamo, ali mogu ti garantirati da je javni prijevoz očajan. :D
Što se tiče Hrvata, nema ih puno tamo, ali ne znam koja ti je motivacija ići na drugi kraj svijeta da nađeš Hrvate? :confused:
Pa u Hrvatskoj nas ima preko 4 milijuna. :D

xiola bleu
09.10.2004., 12:30
Constatinopol kaže:
Guzva i los transport sistem.
No za grad od 12 milijuna stanovnika to i nije novost.
Jednostavno volim gradove sa funkcionalnim i dobro organiziranim javnim prijevozom (Pariz,Berlin),jer svaki dan potrositi 3 sata na prijevoz mi je cisto gubljenje vremena :flop:

sta london nema 8 milijuna (ovo sa 12 bi se moglo primijeniti ako ukljucujes greater london)? anyway, hehehe, u pravu si u vezi guzve, a transporta da i ne govorim. kad cujem rijec 'tube', digne mi se kosa na glavi. :visi:

Constatinopol
09.10.2004., 15:58
xiola bleu kaže:
kad cujem rijec 'tube', digne mi se kosa na glavi. :visi: :D Da,zivot u Londonu je kaotican,to sam osjetio na svojoj kozi.Naveo sam samo jednu manu,no ima ih jos puno,np.cijene stanovanja su najvece u cijeloj Europi itd.

Onom gore:Ne idem na NZ zbog hrvata nego mi nije jasno kako nema nista na webu o njima,njihovim udrugama ili aktivnostima.Malo me to cudi,to je sve.

I jos nesto,da to je drugi kraj svijeta no ako imas love,mozes doci u Hrvatsku kad god hoces,a u zadnje vrijeme letovi postaju sve jeftiniji,pa mi je na kraju krajeva to isto kao Skotska,samo je putovanje mrvicu duze:D

Gazda
09.10.2004., 16:11
Constatinopol kaže:
I jos nesto,da to je drugi kraj svijeta no ako imas love,mozes doci u Hrvatsku kad god hoces,a u zadnje vrijeme letovi postaju sve jeftiniji,pa mi je na kraju krajeva to isto kao Skotska,samo je putovanje mrvicu duze:D
:nono:
Nemaš Ryan Air od tamo do Evrope. Najjeftinija povratna karta NZ - Evropa ==> 1000 eura ako imaš sreće. U visokoj sezoni (europsko ljeto) - 1300 €. A ako ovdje nemaš puno love, nećeš ni tamo. I trajanje leta je u jednom smjeru 30-40 sati, tako da čak i ako imaš love nemaš šanse dolaziti više od jednom godišnje; a nećeš ni to, jer uletjet će ti druge obveze i u najboljem slučaju ćeš dolaziti jednom u 2 godine.

Constatinopol
09.10.2004., 16:24
Gazda,hvala ti na ohrabrenju za put na NZ!:D

Slazem se s dosta s tobom,no ne i da je klima za zaradu dolje ista ko u HR. Ne bi ja isao dolje da prvo nisam dobro ispitao uvijete zivota,standard,place,rezije i sl. Racunica mi je svakako puno bolja od ovog bijednog tromjesecnog turizma u lijepoj nasoj.

Nego,koji je razlog tvog povratka sa Zelanda? Sto ti se nije svidalo?:confused:

Gazda
09.10.2004., 16:33
Glede standarda, što sam ja želio reći je da se nećeš obogatiti. Standard će ti biti viši za 10-50%, ovisno o tvojoj struci, s tim da ćeš morati biti dosta jak ako se želiš probiti i zaraditi nešto.

Vratio sam se kad mi se ukazala prilika za dobar posao u HR, a razlog povratka je bio da mi je tamo bilo dosadno, da su mi dosadili represivni radni uvjeti (stalni neplaćeni prekovremeni, ogroman pritisak i nezdravi odnosi među kolegama koji su u mojoj struci sveprisutne stavke), te najzad da mi je nedostajao određeni nivo kulture, obrazovanosti i stila života, a koje ćeš naći u EU, pa i HR, a kojih tamo nema. Da nisam otišao u HR (kad mi se već pružila prilika), otišao bih bio u neku zemlju EU, čak i UK.

Zasad mi nije žao da sam se vratio.

Misliš li ići sam ili s nekim?

Gazda
09.10.2004., 16:37
A što se tiče mogućnosti zarade tamo, što sam želio reći je da ako odeš tamo s malo početnog kapitala, onda ćeš se jako namučiti, osim ako si jako poslovno sposoban. A ako ovdje imaš puno love, onda nema razloga da ideš tamo, jer s tom lovom možeš nešto i ovdje postići.

Constatinopol
09.10.2004., 16:39
S frendom Novozelandaninom koji je sad u Londonu.

Isto to mi je i on rekao o neplacenim prekovremenim,otkazima,
nekulturi i prijevozu (north shore u aucklandu je povezan s centrom samo 1 mostom).

A da ja ipak pokusam sa Skotskom!? Sad sam sve vec sredio za slanje,naplacao se dokumenata,no strah me je. Sestra mi je sad tinejdzerica,ko zna kad cu je opet vidjeti,ono,ko odraslu zenu...Uh,ne znam,ne znam...

Daj mi nesto pozitivno,molim te ko Boga

Gazda
09.10.2004., 16:43
Nemrem. :D :D :D
Čuj, ja bih radije Škotsku. Ali sad kad si već toliko uložio, možeš otići na neko vrijeme, pa vidjeti. Tko zna, možda ti se i svidi, makar iz mog iskustva bar 80% ljudi iz prostora bivše YU koji tamo žive ne vole tu zemlju i žele otići (puno ih ode u Australiju).

Constatinopol
09.10.2004., 16:43
Gazda kaže:
A što se tiče mogućnosti zarade tamo, što sam želio reći je da ako odeš tamo s malo početnog kapitala, onda ćeš se jako namučiti, osim ako si jako poslovno sposoban. A ako ovdje imaš puno love, onda nema razloga da ideš tamo, jer s tom lovom možeš nešto i ovdje postići. Pa meni su starci prilicno situirani,no ovaj kraj,Lika,je zaostao i u poslovima i dusevno su ljudi poremeceni nakon rata pa mi je glavni cilj maknuti se odavde.

Previse me losih uspomena veze za ovu zemlju,premda je i dalje jako,jako volim

Constatinopol
09.10.2004., 16:47
Gazda kaže:
Nemrem. :D :D :D
Čuj, ja bih radije Škotsku. Ali sad kad si već toliko uložio, možeš otići na neko vrijeme, pa vidjeti. Tko zna, možda ti se i svidi, makar iz mog iskustva bar 80% ljudi iz prostora bivše YU koji tamo žive ne vole tu zemlju i žele otići (puno ih ode u Australiju). Od mog frenda su svi prijatelji (njih sedam,osam)otisli u Brisbane,melbourne,sidney.Cak mu je i brat u Perthu.

Zasto je nasi ljudi ne vole? Zbog Maora,Kineza,jesu domaci ljudi mozda hladni ili sta!?

Gazda
09.10.2004., 16:47
Pa šta ti je ta Lika napravila da bježiš skroz na Novi Zeland od nje? :D
Možeš pobjeći i u Zagreb, recimo. :D

Constatinopol
09.10.2004., 16:49
Bio u Zagrebu 1991-1996. Ne hvala,nikad vise!

Rijela mi je full ok,no i oni sto se tamo rode krvavo se muce za koji kvadrat...bijeda.

Ma stari moj,ti si doso sa Zelanda i zaboravio si kako je tu:cool:

Gazda
09.10.2004., 16:51
Ma Maori su okej, oni vole pit i ne radit. :D :D :D
Problem su bijelci engleskog porijekla, koji su glavna etnička zajednica, i koji su generalno dosadni, nekomunikativni, hladni i beskrupulozni, doduše sve to iza maske ljubaznosti. Ali prodali bi vlastitu obitelj za novac. Isto tako ne očekuj da ćeš među njima naći prijatelje, jer tamo prijateljstvo ne postoji u smislu na koji smo navikli. Nećeš se imati kome povjeriti kad ti je teško, jer to se ne radi nego moraš glumiti da ti je uvijek dobro. I ne smiješ imati bilo kakvo mišljenje, jer će te ljudi izbjegavati - jednostavno tamo se moraš pomalo ponašati kao ovca. Kad su ovce ipak najbrojniji stanovnici. Recimo, tamo ljudi zovu Engleze "whinging Poms", jer se oni, kao, stalno na nešto žale. A ako si upoznao Engleze, onda iz takvog stava prema njima možeš vidjeti kakvi su tek ovi. :D

Gazda
09.10.2004., 16:53
Constatinopol kaže:
Bio u Zagrebu 1991-1996. Ne hvala,nikad vise!
Šta fali Zagrebu? :confused:
Constatinopol kaže:
Ma stari moj,ti si doso sa Zelanda i zaboravio si kako je tu:cool:
Nisam, zato sam se i vratio. :D

Constatinopol
09.10.2004., 16:58
Gazda kaže:
Ma Maori su okej, oni vole pit i ne radit. :D :D :D :klap:
Gazda kaže:
Problem su bijelci engleskog porijekla, koji su glavna etnička zajednica, i koji su generalno dosadni, nekomunikativni, hladni i beskrupulozni, doduše sve to iza maske ljubaznosti. Ali prodali bi vlastitu obitelj za novac. Isto tako ne očekuj da ćeš među njima naći prijatelje, jer tamo prijateljstvo ne postoji u smislu na koji smo navikli. Nećeš se imati kome povjeriti kad ti je teško, jer to se ne radi nego moraš glumiti da ti je uvijek dobro. I ne smiješ imati bilo kakvo mišljenje, jer će te ljudi izbjegavati - jednostavno tamo se moraš pomalo ponašati kao ovca. Kad su ovce ipak najbrojniji stanovnici. Recimo, tamo ljudi zovu Engleze "whinging Poms", jer se oni, kao, stalno na nešto žale. A ako si upoznao Engleze, onda iz takvog stava prema njima možeš vidjeti kakvi su tek ovi. :D Uh,majko mila! :s
No,vec sam navikao na tu hladnocu i money grabbing u UK a u zadnje vrijeme su i Hrvati takvi,barem postaju takvi.Za 10-ak godina ne bude bilo razlike

Gazda
09.10.2004., 17:00
Istina, ali kako se Hrvati pogoršavaju, tako se proporcionalno pogoršavaju i novozelanđani. :D

Constatinopol
09.10.2004., 17:02
Gazda kaže:
Šta fali Zagrebu? :confused: Vidi se da nisi zivio u Zabregu. Ne volim taj grad,ne volim kako ljudi pricaju,kako su zajedljivi i rasisticki naroguseni na Hercegovce,Licane,Bosance,Dalmose. Mantalitet im je isto neki cudan...Ne znam,ne volim taj grad...
Bez uvrede molim.;)

Constatinopol
09.10.2004., 17:04
Cuj,ne pustam te jos! Izgleda da si ti jedini na forumu s NZ!:(

U kojem gradu si bio? Kakve su cijene? Sanse za dobro zaposlenje? Daj reci jos nesto

funkster
09.10.2004., 17:05
Constatinopol kaže:
Vidi se da nisi zivio u Zabregu. Ne volim taj grad,ne volim kako ljudi pricaju,kako su zajedljivi i rasisticki naroguseni na Hercegovce,Licane,Bosance,Dalmose. Mantalitet im je isto neki cudan...Ne znam,ne volim taj grad...
Bez uvrede molim.;)

Očito da si se kretao u krivom društvu. Mislim, bilo gdje na svijetu postoje takvi ljudi

Gazda
09.10.2004., 17:05
Constatinopol kaže:
Vidi se da nisi zivio u Zabregu. Ne volim taj grad,ne volim kako ljudi pricaju,kako su zajedljivi i rasisticki naroguseni na Hercegovce,Licane,Bosance,Dalmose. Mantalitet im je isto neki cudan...Ne znam,ne volim taj grad...
Bez uvrede molim.;)
Ja sam dalmoš i čak malo i Ličan. Pa mi je tu svejedno super. :D
A ti si se očito družio s krivom ekipom. Svugdje ima budala.

Constatinopol
09.10.2004., 17:09
funkster kaže:
Očito da si se kretao u krivom društvu. Mislim, bilo gdje na svijetu postoje takvi ljudi Da,naisao na krive ljude,krivo drustvo. Evo,u Londonu upoznao divnu curu iz Zagreba.Ne zelim generalizirati,no nedavno sam bio u Sarajevu i ljudi su tako friendly i cool da sam se odmah sjetio ciste suprotnosti,Zagreba.
No i tamo se stvari mijenjaju s pridoslicama s juga,pomalo se temperanti i mentaliet mijenjaju,vuku na jug:top:

Gazda
09.10.2004., 17:13
Constatinopol kaže:
Cuj,ne pustam te jos! Izgleda da si ti jedini na forumu s NZ!:(

U kojem gradu si bio? Kakve su cijene? Sanse za dobro zaposlenje? Daj reci jos nesto
U Aucklandu. Cijene: najam stana (odnosno nešto kao stan u kući), oko 60-70 kvadrata - u dobrom kvartu 800€, u lošijen 600€. Garsonijera, kakve ćeš naći samo u centru, 600€. Klopa otprilike 2x skuplja nego u Hr, cigarete 5€, pivo u bircu (malo) 3€, benzin 0,7€ litra. Prosječna plaća oko 1100€, ako si početnik u struci (VSS) oko 700-800€. Zaposlenje nije preteško naći, ali ako si završio faks vani, puuno teže jer traže NZ radno iskustvo, čak i recimo Englezima. Lako je moguće da ćeš morati raditi u dućanu ili nešto slično da se "dokažeš", iako možda ti se i posreći, ovisno o struci.

Gazda
09.10.2004., 17:16
funkster kaže:
Očito da si se kretao u krivom društvu. Mislim, bilo gdje na svijetu postoje takvi ljudi
Kolega, :five:
Osim toga, Constantinopole, živio si u Zagrebu u vrijeme rata, kad je bio prepun "došljaka", pa je i opća tolerancija bila niska, a ljudi nadrkani zbog siromaštva i rata. Sada, vjeruj mi, je drugačija atmosfera. A vjerojatno si i ti (ako si došao 1991 a iz Like si) došao protiv svoje volje u smislu da si bio prognanik (sorry ak se varam). Pa si od početka imao negativan stav prema dolasku u Zagreb.

Gazda
09.10.2004., 17:17
Constatinopol kaže:
No i tamo se stvari mijenjaju s pridoslicama s juga,pomalo se temperanti i mentaliet mijenjaju,vuku na jug:top:
Krivo, Zagreb spašavaju Bijelovarci. :rolleyes: :D

funkster
09.10.2004., 17:19
Gazda kaže:
Krivo, Zagreb spašavaju Bijelovarci. :rolleyes: :D

:tulum: :tulum: :zivili: :D:D
Da, brijem da je ogromna razlika živjet u bilo kojem gradu u ratu ili kolko već godina nakon rata.

Constatinopol
09.10.2004., 18:12
Gazda kaže:
U Aucklandu. Cijene: najam stana (odnosno nešto kao stan u kući), oko 60-70 kvadrata - u dobrom kvartu 800€, u lošijen 600€. Garsonijera, kakve ćeš naći samo u centru, 600€. Klopa otprilike 2x skuplja nego u Hr, cigarete 5€, pivo u bircu (malo) 3€, benzin 0,7€ litra. Prosječna plaća oko 1100€, ako si početnik u struci (VSS) oko 700-800€.
Zaposlenje nije preteško naći, ali ako si završio faks vani, puuno teže jer traže NZ radno iskustvo, čak i recimo Englezima. Lako je moguće da ćeš morati raditi u dućanu ili nešto slično da se "dokažeš", iako možda ti se i posreći, ovisno o struci. Hvala puno!
Ovo za NZ radno iskustvo me cudi,no nema frke,slagat cu police u marketu ak treba.
Ovo za Zagreb si u pravu,to nije bio izbor nego prijeka nuzda.:eek:

Constatinopol
09.10.2004., 18:18
Hrvatima dosta života

U nešto više od 24 sata u Hrvatskoj je počinjeno devet samoubojstava - tri u Zagrebu, dva u Rijeci te po jedno u Gospiću, Bjelovaru, Koprivnici i Zaboku, objavilo je Ministarstvo unutarnjih poslova.

ZAGREB - Ministarstvo unutarnjih poslova objavilo je u subotu podatak da je u protekla 24 sata u Hrvatskoj osam osoba počinilo samoubojstvo.

U 24 sata život su si oduzele dvije osobe na području Rijeke, dvije na području Zagreba te po jedna osoba na području Gospića, Bjelovara, Koprivnice i Zaboka, navodi MUP.

U Zagrebu je još jedno samoubojstvo u subotu oko 7,15 sati počinio 61-godišnji pacijent odjela intenzivne njege Opće bolnice Sveti Duh.

Hina/IskonInternet
:bang: :bang: :bang:

Gazda
09.10.2004., 18:30
Pa dobro, nije bitno kak je drugima, nego tebi. A što se tiče samoubojstava, Novi zeland vodi u zapadnom svijetu po samoubojstvima adolescenata, recimo.

Constatinopol
09.10.2004., 19:06
Sad je bas na dnevniku HTV-a bilo nesto o WTO-u.

SAD su DRUGI u svijetu po visini ulaganja po stanovniku.
Aj' pogodi tko je prvi!?

New Zealand!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ju huuu!

Gazda,jel ti sad krivo sto si otiso?:p

Gazda
09.10.2004., 19:15
Da, no ta ulaganja ne ostavljaju trag na kvaliteti života prosječnog građanina - sav novac (kao i svugdje uostalom) ostaje u rukama 5% ljudi.
No, ne bih da ispadne da te odgovaram - ovo je moje iskustvo, možda bi tebi tamo bilo dobro.

Constatinopol
09.10.2004., 21:15
Nadajmo se!

Upamticu neke tvoje sugestije i savjete jer ne zelim ici dole s prevelikim ocekivanjima i onda se razocarati.

Znam da nije med i mlijeko i da je hard work,ali da ne vjerujem u uspjeh u NZ ne bih ni isao tamo.

Uostalom,vrlo su fleksibilni s vizama,za razliku od drugih zapadnih zemalja,a to znaci manje glavobolja i muke po tom pitanju.

Cheers :w

bostonian
10.10.2004., 01:33
Constatinopol kaže:
Nadajmo se!

Upamticu neke tvoje sugestije i savjete jer ne zelim ici dole s prevelikim ocekivanjima i onda se razocarati.

Znam da nije med i mlijeko i da je hard work,ali da ne vjerujem u uspjeh u NZ ne bih ni isao tamo.

Uostalom,vrlo su fleksibilni s vizama,za razliku od drugih zapadnih zemalja,a to znaci manje glavobolja i muke po tom pitanju.

Cheers :w

ti si se malo pogubio prijatelju....aj ti malo odi na godisnji i dodji k sebi i lijepo u miru odluci kud ces i kako ces..
tebe nekaj opako stisce a ni sam ne znas kaj...mos ti pobjeci i na mars ali tebi nema spasa dok ne dodjes k sebi...

:W

Constatinopol
10.10.2004., 10:00
ne znam otkud si ti dosao,ali uopce pojma nemas o ovim stvarima.Vjerojatno nisi ni prismrdio na Zeland,pa onda nemoj pametovat.

Itekako sam ispitao sitaciju dole i znam u sto idem i da je to u sto idem dobro.

To je moja odluka i vjerujem u nju,a ti i dalje kukaj i zavidi...
Ako ti se ide dole,to si sam sredi

bostonian
10.10.2004., 16:21
nemoj se ti brinut za mene..ja sam vec otisao jako daleko ko sto i nick govori ;-)..;
uzivaj u NZ..

Emma
12.10.2004., 07:04
NZ - neobicna zemlja, koliko prednosti toliko mana. Ali ima svog cara. Bolja je za obitelj nego samca (mozda mi se tako cini).
Hr klubovi: Stari dalmatinski gdje dolaze hrvati i ostali (lociran u samon centru) i Hrvatski kojeg je '95 otvorio predsjednik Tudjman.
Ljudi su vise-manje ok.
Zemlja u kojoj je lijepo zivjet, ali nemoj racunati da ces se obogatiti. Pocetak ponekad nije lak. Drzavljanstvo dobijes nakon 3 godine. Za to vrijeme mozes uvijek napustiti i vratiti se u zemlju.
Klima, nije lose, dosta sunca i kise. Ljeta nisu prevruca. Javni transport -skoro ne postoji, pa zato svaki ukucanin obicno ima auto koja nisu preskupa.

Koji te jos detalji zanimaju?

Constatinopol
12.10.2004., 08:52
Da,vec sam otprilike cuo nesto slicno,kao izvan Aucklanda je prilicno dosadno,itd.
Place se doimaju prilicno male,no i troskovi zivota su manji,zar ne?

Od hrane,preko benzina,rent-a i sl.
Nisam veliki materijalista,pa ne ocekujem veliko bogacenje.

Da sam htio samo lovu u zivotu,rintao bih u UK i skupljao funte,no ima mnogo drugih stvarih u zivotu do kojih mi je stalo

Emma
13.10.2004., 02:24
Da i troskovi su manji.
Hrana, cijena je cini mi nesto jeftinija negu u Hr.
A sto bih rentao?

Constatinopol
13.10.2004., 07:08
Ah,ovisi o placi,no nekakav flat.

Takoder,zanimaju me vecernji tecajevi,od kompjutera do jezika i sl.

Kada si bila na NZ i koja si sve mjesta posjetila?

Mr Spiker
16.10.2004., 02:10
Ako si vec naumio otici, odi, iznenaditi ces se u dosta stvari.

I pozitivno i negativno.

Nije losa zemlja za start, moze se zivjeti ali malo sto postici.

Preporucujem zadrzavanje negdje oko 3 godine dok ne dobijes drzavljanstvo, a onda dodji u Australiju.

Sto se tice drustva to uvijek mozes naci. Nisu ni Kiwiji bas toliko losi kako ih je Gazda opisao, ako imas slicne interese uvijek se s nekim mozes naci.

XeiX
23.10.2004., 15:36
Constatinopol kaže:
Hrvatima dosta života

U nešto više od 24 sata u Hrvatskoj je počinjeno devet samoubojstava - tri u Zagrebu, dva u Rijeci te po jedno u Gospiću, Bjelovaru, Koprivnici i Zaboku, objavilo je Ministarstvo unutarnjih poslova.

ZAGREB - Ministarstvo unutarnjih poslova objavilo je u subotu podatak da je u protekla 24 sata u Hrvatskoj osam osoba počinilo samoubojstvo.

U 24 sata život su si oduzele dvije osobe na području Rijeke, dvije na području Zagreba te po jedna osoba na području Gospića, Bjelovara, Koprivnice i Zaboka, navodi MUP.

U Zagrebu je još jedno samoubojstvo u subotu oko 7,15 sati počinio 61-godišnji pacijent odjela intenzivne njege Opće bolnice Sveti Duh.

Hina/IskonInternet
:bang: :bang: :bang:

Kamo god posao sve ono sto jesi nosis sa sobom. Tako s tobom idu depresija, negativni stavovi, ambicije, problemi, zelje i sve ono drugo sto te cini covjekom. Nemoj na NZ bjezati od sebe.

Stvari o kojima ti razmisljas se tebe ne ticu. Sto tebe zapravo briga koliko je ljudi pocinilo samoubojstvo. Pogledaj strukturu clanka. Sav je napisan tako da i tih devet samoubojstava izgleda kao devedeset.

Tebi nije valjao London, nije ti dobar Zagreb, Rijeka...Promisli, Zagreb je nekoliko sati jahanja na magarcu od Like. London dva sata lete. NZ 30 do 40 sati.

Pogledaj kako ljudi koji su bili vani, radili vani i vratili se imaju pozitivniji stav nego ljudi koji su doma. Znam to, jer sam i ja brijao kao i ti o politicarima, Hercegovcima, Dalmosima, samoubojstvima, bezperspektivnosti i slicnim stvarima. Uopce, kao i puno ljudi u Hrvatskoj, kao i ti, bio sam jako, jako negativan po svim pitanjima.

Ono, naravno da nema perspektive raditi kao nekakav mali sluzbenicic u kakvoj bancici. Naravno da je perspektiva nikakva prodavati cips i cornflakes za nekoga. Perspektive nema dokle god ljudi ocekuju da NETKO DRUGI brine o njima.

U Hrvatskoj ima bogatih ljudi. Ima i dobrostojecih. To su oni koji su shvatili da od kukanja i jadikovki nema nista. Oni koji su shvatili da rad nije sramota. I oni koji su shvatili da SAMO rad nije dovoljan, nego rad koji donosi novac.

Ti ces otici i shvatit ces da nisi rijesio niti jedan svoj problem. Dakle, najprije rijesi situaciju u svojoj glavi. I ne citaj clanke koji su negativni, citaj ono sto ti Gazda pise jer on je pozitivan.

Constatinopol
24.10.2004., 11:01
XeiX kaže:
Kamo god posao sve ono sto jesi nosis sa sobom. Tako s tobom idu depresija, negativni stavovi, ambicije, problemi, zelje i sve ono drugo sto te cini covjekom. Nemoj na NZ bjezati od sebe. Ccc,kakvo neosnovano blebetanje.
Da te umirim,ne patim od depresije i slicnih bolesti.

Da nemam zelja i planova vjerojatno ne bih isao na NZ.

Nasih par milijuna ljudi je otislo u svijet ne zato sto im u domovini nije bilo dobro i zeljeli su nesto bolje za sebe i svoju obitelj,vec zbog turobnosti i depresija...Ma svakako

XeiX kaže:
Stvari o kojima ti razmisljas se tebe ne ticu. Sto tebe zapravo briga koliko je ljudi pocinilo samoubojstvo. Pogledaj strukturu clanka. Sav je napisan tako da i tih devet samoubojstava izgleda kao devedeset.

Ti si tu dosao s dolarima pa ti nije sve crno da bi pomisljao na takve stvari. 20 posto radno sposobnih u ovoj zemlji,branitelji,obitelji poginulih i slicni nemaju tako pozitivan pogled na zivot poput tebe.
Nismo svi u RH iz Hercegovine ili Kanade,znas! Barem zasad.
XeiX kaže:Tebi nije valjao London, nije ti dobar Zagreb, Rijeka...Promisli, Zagreb je nekoliko sati jahanja na magarcu od Like. London dva sata lete. NZ 30 do 40 sati.
London je bio sasvim OK za jedno kratko vrijeme ali to nije grad,mnogi ce se sloziti sa mnom,za neki trajni zivot.

Iz Like za Zagreb se nekada islo trbuhom za kruhom,no sada se trend preokrenuo...otkad su purgeri i ini otkrili rajski cistu i nezagadenu Liku kupuju kuce i vikendice ko pomahnitali,a nakon otvaranja ceste smo na pola puta ZG-Split,te tek pola sata od Zadra,pa je automatski Lika u prednosti pred nekim ostalim regijama.
O manama zivota u Lici sada necu jer ces odma insinuirati o depresivnosti i nevoljkosti

XeiX kaže:Pogledaj kako ljudi koji su bili vani, radili vani i vratili se imaju pozitivniji stav nego ljudi koji su doma. Znam to, jer sam i ja brijao kao i ti o politicarima, Hercegovcima, Dalmosima, samoubojstvima, bezperspektivnosti i slicnim stvarima. Uopce, kao i puno ljudi u Hrvatskoj, kao i ti, bio sam jako, jako negativan po svim pitanjima. .

Ja nisam negatinvan po svim,vec po nekim pitanjima.

Vjerojatno bih bio pozitivniji da sam odrastao u "domoljubnoj" obitelji u Vancouveru,dosao vamo s 25,kupio stan u centru Zagreba i gradevinsku firmu, velicao Pavelica i govorio " da je bar rat pa da mogu radnike manje platiti"

XeiX kaže:Ono, naravno da nema perspektive raditi kao nekakav mali sluzbenicic u kakvoj bancici. Naravno da je perspektiva nikakva prodavati cips i cornflakes za nekoga. Perspektive nema dokle god ljudi ocekuju da NETKO DRUGI brine o njima.
Ti pojma nemas o zivotu na ovim prostorima.
Molim te,ostani tamo gdje jesi,jer ovdje ti se s ovakvim razmisljanjima lose pise.

XeiX kaže:U Hrvatskoj ima bogatih ljudi. Ima i dobrostojecih. To su oni koji su shvatili da od kukanja i jadikovki nema nista. .
To su vecinom onih 200 generala Franje koji su na vrijeme usli u privatizaciju i opljackali nam zemlju,ono drustveno blago koje su nasi djedovi i ocevi mukotrpno stvarali od 45 do 90.
Sad mi ti pocni trubit nesto o poduzetnistvu.
Ti kao da si pao s mjeseca

XeiX kaže: ne citaj clanke koji su negativni, citaj ono sto ti Gazda pise jer on je pozitivan. [/B] gazdini clanci o Novom Zelandu su toliko negativni da je to strasno.
Kako netko moze pljuvati i biti toliko nezahvalan zemlji koja ga je primila,dala mu drzavljanstvo i slobodu privredivanja,to je iznad mene.

Moja glava je sredena,pa zato i odlazim iz ove tzv."pravne drzave" i "sredene birokracije" koja tako revno stiti tajkune poput tebe a nas obicne ljude tjera u ocaj.

Constatinopol
24.10.2004., 11:23
Tema ovog topica je jasna - Novi Zeland, tj.tamosnji uvjeti i nacin zivota.

Svi koji ce potencirati rasprave koje nemaju veze s time molim da odu na neki drugi topic.

Hvala

Mr Spiker
24.10.2004., 13:12
Constatinopol kaže:

Svi koji ce potencirati rasprave koje nemaju veze s time molim da odu na neki drugi topic.

Hvala
:top: Slazem se. Cudi me kako se ne javi jos poneko od onih koji su imali direktnog iskustva s NZ jer znam da ih je bilo po ovom forumu.

Gazda je malo negativisticki orjentiran prema NZ i ja ga donekle shvacam, ali isto tako postoji moto da se zivot treba urediti prema sredini u kojoj se zivi i radi. Ako se to tko shvati onda su stvari puno lakse.

However, NZ je u jednu ruku relikt, i kao takav je jako dobar ljudima da uoce sto sve znaci na ovome svijetu imati nesto i uzivati neke blagodati. Covjek nakon zivota na NZ cijeni taj isti zivot jos i vise a nauci ga zivjeti na takav nacin da je sretan i s onim sto ima.

Za ambiciozne, Australija je udaljena samo 3 sata leta. :) A i europa nam je blize, Lauda leti SAMO 19 sati do Beca. :)

Vilko
24.10.2004., 13:36
Constatinopol kaže:

Hvala

Ja sam u Australiji od 1969 godine, napustio sam Zagreb 1966 ,radi privatnih razloga...za promjenu od drugih nisam politicki ili ekonomski iseljenik.

Znao sam nasto idem i nisam ocekivao bogatstvo , iz Zagreba i Graza u malo mjesto blizu pustinje nije bilo lagano ,ali sam tamo zivio 25 godine i podigao dvoje djece na noge.

Isto posao je bio industrijski zeljezara, cijelo mjesto je bilo 36.000 stanovnika, radio sam tri posla u electricarskoj struci, i zivot je tekao...nisam se nikada druzio sa hrvatima po klabovima , ali sa svakim sam bio u dobrom odnosu,i pomogao koliko sam mogao, bez obzira tkoje nacije je bio.

Danas sam u mirovini /supruga u starackoj penziji ,a ja sam jos 63 godine u invalidskoj penziji.

Mirovina je mala ,ali nekako prozivimo.
Samo jednom sam bio 1998 u posjeti u Zagrebu i mogu kazati nije mi se svidjalo sve,
isto kao i odnosaj osoba ...to vise nije bio MOJ GRAD.

Danas mi je drago za moje sinove i unuke da zive u Australiji.

Zaboravi nostalgiju i druge hrvate ,jer nas ima svakakovih!?

Citaj vise Dijasporu pa ce ti biti jasnije sta mislim!

Sta god odlucis radis za sebe i familiju ako je imas ili ces je imati.

Nekada u zivotu nije najvaznije koliko zaradis nego kakov zivot vodis i koliko si zadovoljan.

Australija nije Canada ili Amerika ali je moj dom 35 godina.

Nisam bogat ali sam zadovoljan, sta djeca i unuci imaju bolju buducnost nego sta sam ja imao.

Zelim ti svaki uspjeh i mogu te razumjeti jer pratim dobro sta se dogadja "u novoj hrvatskoj", a imam i familiju i znadem kako oni zive.

Srdacan pozdrav i sve sretno!

http://www.theodora.com/flags/as-t.gif :) ;) :cool:

http://www.photius.com/flags/thumbnails/hr-t.gif

Constatinopol
24.10.2004., 16:31
VILKO kaže:Ja sam u Australiji...Znao sam nasto idem i nisam ocekivao bogatstvo.

Nekada u zivotu nije najvaznije koliko zaradis nego kakov zivot vodis i koliko si zadovoljan.

Potpisujem! Najvaznije je da radis ono sto volis i da te to ispunjava,a naravno i da si zadovoljan s placom.

Preveliko letanje za novcem vodi ljude u ovisnost,bas kao i one koji ga nemaju nimalo.

VILKO kaže:nisam se nikada druzio sa hrvatima po klabovima , ali sa svakim sam bio u dobrom odnosu...
Zaboravi nostalgiju i druge hrvate ,jer nas ima svakakovih!?
Citaj vise Dijasporu pa ce ti biti jasnije sta mislim!

Svi mi to savjetuju.Mislim da cu se druziti s ljudima ciji mi karakter najvise odgovara a ne zbog toga jel pricaju jezik iz stare domaje ili ne

VILKO kaže:Sta god odlucis radis za sebe i familiju ako je imas ili ces je imati.

Zelim ti svaki uspjeh i mogu te razumjeti jer pratim dobro sta se dogadja "u novoj Hrvatskoj", a imam i familiju i znadem kako oni zive.
Srdacan pozdrav i sve sretno!
Hvala puno!
:top:

Constatinopol
24.10.2004., 16:38
Mr Spiker kaže:
However, NZ je u jednu ruku relikt, i kao takav je jako dobar ljudima da uoce sto sve znaci na ovome svijetu imati nesto i uzivati neke blagodati Mislis da je primjer razvijene zemlje?! Daj mi malo pojasni.
Mr Spiker kaže:
Za ambiciozne, Australija je udaljena samo 3 sata leta. :) A i europa nam je blize, Lauda leti SAMO 19 sati do Beca. :) Znam da je Australija kozmopolitskija,da ima vise gradova,vise izbora za karijeru i sl.no mislim da ljudi previse potenciraju Australiju samo zato jer je veca i naspram nje Zeland je kao neki patuljak.No,ako usporedujemo ekonomsku snagu i standard zivota Zeland joj stoji rame uz rame (osim u sportu,naravno)

Gazda
24.10.2004., 19:32
Ne. Po ekonomiji i standardu Australija je 1,5-2 puta jača od NZ. Što se tiče dolaska u HR s dolarima, ja sam došao s jako malo love, pa mi je opet više nego ok.

XeiX
24.10.2004., 20:22
Constatinopol kaže:
Ccc,kakvo neosnovano blebetanje.

Ni tvoji upisi nisu nesto posebno bistri, ako cemo se vrijedjati.

Da te umirim,ne patim od depresije i slicnih bolesti.

Da nemam zelja i planova vjerojatno ne bih isao na NZ.

Nasih par milijuna ljudi je otislo u svijet ne zato sto im u domovini nije bilo dobro i zeljeli su nesto bolje za sebe i svoju obitelj,vec zbog turobnosti i depresija...Ma svakako

Nisam ni rekao da patis od depresije. Mislio sam reci da nije tako crno da bi se moralo bjezati iz Hrvatske da bi se nesto postiglo.

Mislio sam reci i to vise razmisljas o poslu, svojim ambicijama i planovima, te da vise vremena posvecujes realizaciji a ne citanju idiotskih clanaka o samoubojstvima. Koji hrvatsku realnost zele uciniti turobnijom nego sto zapravo jest.

Svatko ima svoje razloge za odlazak, ali primjecujem iako me se ne tice zapravo, ako su ti Zagreb i London bili nedovoljni, ako tamo nisi uspio naci sebe, budi uvjeren da ti ni u NZ nema pomoci.

[/B]
Ti si tu dosao s dolarima pa ti nije sve crno da bi pomisljao na takve stvari. 20 posto radno sposobnih u ovoj zemlji,branitelji,obitelji poginulih i slicni nemaju tako pozitivan pogled na zivot poput tebe.
[/B]

Sto tebe zapravo briga za dvadeset posto ljudi koji ne rade? Mnogi od njih zive, kako zive, opet nije tvoj problem. Zive. So what is your point?

Nismo svi u RH iz Hercegovine ili Kanade,znas! Barem zasad.

I opet poanta je?

London je bio sasvim OK za jedno kratko vrijeme ali to nije grad,mnogi ce se sloziti sa mnom,za neki trajni zivot.

Dobro, ja ne znam jer nisam bio tamo.

Iz Like za Zagreb se nekada islo trbuhom za kruhom,no sada se trend preokrenuo...otkad su purgeri i ini otkrili rajski cistu i nezagadenu Liku kupuju kuce i vikendice ko pomahnitali,a nakon otvaranja ceste smo na pola puta ZG-Split,te tek pola sata od Zadra,pa je automatski Lika u prednosti pred nekim ostalim regijama.
O manama zivota u Lici sada necu jer ces odma insinuirati o depresivnosti i nevoljkosti

Da ti netko predlozi uzgoj ovaca, ti bi mu se smijao jer kaj ce jedan takav kalibar ovce uzgajat. Ili kajaznam, ti razmisljaj dalje.

Vjerojatno bih bio pozitivniji da sam odrastao u "domoljubnoj" obitelji u Vancouveru,dosao vamo s 25,kupio stan u centru Zagreba i gradevinsku firmu, velicao Pavelica i govorio " da je bar rat pa da mogu radnike manje platiti"

Ja sam odrastao u Hrvatskoj, iz koje sam otisao kada sam bio star 28 godina. Evo sada ce za koji dan peta obljetnica.

Nisam dosao ni u Kanadu niti se iz Kanade vracam s hrpom dolara niti sam kupio stan u centru Zagreba, niti sam kupio gradjevinsku firmu.

Iako, ne iskljucujem niti jednu od tih mogucnosti.

Ti pojma nemas o zivotu na ovim prostorima.
Molim te,ostani tamo gdje jesi,jer ovdje ti se s ovakvim razmisljanjima lose pise.

Ne, ti imas pojma...Gle, Hrvatska je moja zemlja, a takvi lajbeki poput tebe nemaju mi sto govoriti da ne dolazim. Oke? Radije ti idi u NZ, jer TEBI se s tvojim razmisljanjem nigdje dobro ne pise.

To su vecinom onih 200 generala Franje koji su na vrijeme usli u privatizaciju i opljackali nam zemlju,ono drustveno blago koje su nasi djedovi i ocevi mukotrpno stvarali od 45 do 90.
Sad mi ti pocni trubit nesto o poduzetnistvu.
Ti kao da si pao s mjeseca

Evo, ja znam barem dvije osobe koje nisu bile generali a dobro zive i bave se biznisom.

gazdini clanci o Novom Zelandu su toliko negativni da je to strasno.
Kako netko moze pljuvati i biti toliko nezahvalan zemlji koja ga je primila,dala mu drzavljanstvo i slobodu privredivanja,to je iznad mene.

Ne bi se stel mesati, ali price da ti je netko nesto "dao" su blebetanje. Nitko tebi nista nece dati. Sto god budes imao sam ces morati stvoriti. Tako da ne vidim potrebe za nekakve zahvalnosti.

Moja glava je sredena,pa zato i odlazim iz ove tzv."pravne drzave" i "sredene birokracije" koja tako revno stiti tajkune poput tebe a nas obicne ljude tjera u ocaj.

E da sam barem tajkun. Ali nisam. Sto tebe jebe birokracija? Koliko si gradjevinskih dozvola do sada isao vaditi? Koliko si puta prenosio vlasnistvom nad nekretninama? Koliko ti je puta sud trebao za bilo sto? Zivciraju te redovi u bankama? Opet blebeces a nemas pojma.

Ali mi je drago da ti je glava sredjena i da mislis da vukojebina poput NZ pruza toliko vise od Hrvatske. Zelim ti dakle sve najbolje i da nam se iz NZ za koju godinu vratis kao milijarder. Ozbiljno.

Braco
02.11.2004., 06:56
Constatinopol ja ti nebi preporucio da ides u NZ,zato sto nema prilika bas za nista,samo mozes cuvat ovce,iza aucklanda je tako dosadno,sami crnci i to niko neradi svi vucu nesto malo od drzave a oni koji oce nesto da ucine od sebe dodu u Australiju.
Znam da ovo zvuci negativno ali to je istina.
Ako imas novaca onda zivot u NZ ce ti biti jako lijep,NZ je lijep,plaze su super,planine,skijanje...NZ je za odmor super otok.

Sto sam vidio ti bi da nesto ucis itd....najbolje skole ces naci u ovome dijelu svijeta u Sydneyu,vecernji skola ima a po danu mozes malo da zaradis dok se nesnades.

Najbolji savjet sto sam tu vidio da odes u NZ pa onda u Australiju kad dobijes drzavljanstvo,tome se slazem jer mislim da bi to bilo lakse,ali problem je moras cekat 3 godine u NZ.

Ja ti zelim svu srecu u tvojim hrabrim potezima...

;)

Sunce na pomolu
15.12.2004., 00:57
Gazda kaže:
Šta fali Zagrebu? :confused:

Prometna gužva
Skupi stanovi
Male plaće (neš ti ako trebam za dobar stan od 70 kvadrata odvajati 10 godina...), ili pak kuću da gradim...
Npr s plaćom od 7k kn još uvijek ne živim kako bi želio.

georgeWtheNuclear
20.12.2004., 23:34
Sunce na pomolu kaže:
Prometna gužva
Skupi stanovi

A u recimo zapadnoeuropskim metropolama nema guzve? Ili nedajboze u Torontu, LA ili New Yorku?

Male plaće (neš ti ako trebam za dobar stan od 70 kvadrata odvajati 10 godina...), ili pak kuću da gradim...

Pa sto bi ti, stan u centru Zagreba besplatno? Ljudi ovdje u Kanadi recimo otplacuju mortgage i do 25 godina i sto sad?

Sunce na pomolu
23.12.2004., 12:53
georgeWtheNuclear kaže:

Težit ću boljemu. Ima ljudi koji i teže dolaze do stane i veće gužve, i onih koji lakše dolaze. A ima i onih koji su frustrirani sa svime, i nemaju više energije da se bore. Ja ću se boriti.
I ja se nadam da to što se otplaćuje 25 godina onda je to ipak nešto i za djecu i budućnost, bazen i bla truč

Ges
17.05.2005., 07:43
Trebao bih par općenitih informacija o životu i radu na N. Zealandu, pa ako ima neka dobra duša koja je spremna mi odgovorit na par pitanja, neg mi se javi na PM

Vilko
17.05.2005., 10:52
koliko znadem jedina osoba koja je zivjela u NZ je , sada u Zagrebu ....Gazda.

Gazda (http://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=96634)

pozdrav
:w :W

Mr Spiker
17.05.2005., 11:01
Gazda se vratio nazad, evo mos pitati mene ako hoces za zamjenu. :)

pumpkin pie
29.05.2005., 14:55
I mene isto jako zanima N.Z.
Kako je tamo? Kolike su šanse da nađeš normalan posao u struci?
Koliko je teško ili lako dobiti radnu vizu ili što je već potrebno?
Da li se kuži da je to kraj svijeta?:D U smislu-da li možeš nabaviti razne stvari kao u ostatku svijeta?:D

Vilko
30.05.2005., 17:13
maedusa kaže:
I mene isto jako zanima N.Z.
Kako je tamo? Kolike su šanse da nađeš normalan posao u struci?
Koliko je teško ili lako dobiti radnu vizu ili što je već potrebno?
Da li se kuži da je to kraj svijeta?:D U smislu-da li možeš nabaviti razne stvari kao u ostatku svijeta?:D

==================
Gdje je pocetak ...a gdje je kraj svijeta?
Samo sam se vratio nema dugo iz NZ, sa 22 dana putovanja kroz obadva otoka.
Veoma razlicita zemlja, kazu kada je Bog stvarao NZ stavio je od svake zemlje po nesto u nju!

Kao turista volio sam mnogo putovati , sve se moze naci sta ima i u drugim zemljama .

Iskreno kazano rijeci njemackih i evropijanskih turista su bile: koliko je sve skupo ,a male place....i ima mnogo istine u tome, niti australija ili NZ se ne moze mjeriti u zaradi i socijalnom sistemu sa Evropom.

Ja znadem u mojih 35 godina u Australiji mnogo osoba iz N.Z.
Ima ih na stotine hiljade koje rade u Australiji, jer vole vise klimu i uslove zivota.

Ja cesto citam po forumu koliko su iseljenici iz Hrvatske nezadovoljni sa Australijom ,tako da iskreno mogu kazati nije svatko za daleku immigraciju.

U doljnjim linkovima cete naci potrebne podatke o N.Z. i Australiji pa citajte ...a nije tesko naci na internetu sve sta vas zanima na Google.

Vjerujem da vam je za pocetak dosta link preko kojega mozete vise doznati o zivotu, nacinu zivota kao i koja zanimanja su potrebna i kojim nacinom se zaposliti ili imigritati.

U danasnje vrijeme niti N.Z. ili Australija nije daleko ...ali ne ocekujte previse , jer ako to ocekujete ostajte gdje jeste.
Treba vremana ,malo srece i pravo zanimanje da se uspije i onda zavisi koliko je standard izmedju drzava.

Prema mojem /ali samo mojem osobnom zapazanju /zivot u N.Z. nije predobro placen a zivot je skupliji nego u australiji osim nekih mlijecnih proizvoda....ali to je moje tri tjedno zapazanje ...inace sam dobar statisticar kada dolazi do podataka.

sretno

Imigracija u Australiju i Novi Zeland (http://immigration.about.com/od/immigrationaustralianz/)

Imigracija u Novi Zeland! (http://www.immigration.govt.nz/)

Vilko
31.05.2005., 11:28
Hrvati na Novom Zelandu

Hrvati na Novom Zelandu čine postotno malen udio u ukupnom stanovništvu te države i malen udio u ukupnom broju hrvatskih emigranata, no budući da se radi o jednom od najudaljenijih odredišta naših iseljenika, zanimljivi su rezultati statističke analize koji nam ukazuju na položaj Hrvata u suvremenom novozelandskom društvu.
19.2.2004

Prema popisu stanovnika izvršenom 2001. godine na Novom Zelandu živi ukupno 2502 Hrvata. Prilikom izjašnjavanja etničke pripadnosti, stanovnici Novog Zelanda mogli su se izjasniti i kao pripadnici nekoliko različitih etničkih skupina, a zanimljiv je podatak od 297 osoba koje su se izjasnile kao Dalmatinci.

Postoji mogućnost da su se istovremeno izjasnili i kao Hrvati što znači da ovaj broj ne možemo pridodati ukupnom broju Hrvata jer je možda tu već uključen. Najveći dio Hrvata koncentriran je na Sjevernom otoku Novog Zelanda na područjima najvećeg grada Aucklanda i glavnog grada Wellingtona.

Prema navedenim podacima Hrvati čine svega 0,07 % ukupnog stanovništva Novog Zelanda. Detaljna analiza različitih struktura tamošnje hrvatske populacije može nas dovesti i do osnovnih razloga emigracije, te razdoblja u kojima je ona bila najizraženija, ali i do trenutnog položaja naših iseljenika u odnosu na pripadnike ostalih etničkih grupacija u suvremenom društvu Novog Zelanda.
Hrvati su kao etnička grupa prvi put izdvojeni na posljednjem popisu provedenom 2001. godine dok su još na prethodnom, izvršenom 1996. godine (u Australiji i na Novom Zelandu popisi stanovnika vrše se svakih pet godina) bili svrstani u skupinu Južni Slaveni ili Jugoslaveni. Unatoč tome, među rezultatima popisa 2001. godine mogu se pronaći i usporedbe broja stanovnika pojedinih etničkih grupa različitih popisnih godina, pa tako i ukupan broj od 3897 Hrvata koji su 1996. godine živjeli na Novom Zelandu. U međupopisnom razdoblju između 1996. i 2001. godine ukupan broj Hrvata opao je za 36 %.

Analizirajući podatke o vremenu dolaska Hrvata na Novi Zeland može se zaključiti da je jedan od osnovnih razloga imigracije na ovo područje nepovoljna politička i gospodarska situacija 1990-ih godina koja je rezultat Domovinskog rata.

No, svakako treba spomenuti da Hrvati nisu odlazili na Novi Zeland samo posljednjih 10-ak godina, jer je ovo područje bilo jedna od destinacija naših emigranata mnogo ranije. Iseljavanje iz Hrvatske u prekomorske zemlje intenzivirano je u drugoj polovici 19. stoljeća, a najznačajnija destinacija bila je Sjeverna Amerika, točnije SAD. S otkrićem zlata u Australiji 1850-ih, te razvojem poljoprivrede, posebice ovčarstva, Australija je također dobila na značenju kao poželjna destinacija europskih emigranata, a ubrzo je naseljavan i Novi Zeland.

Od ukupnog broja Hrvata popisanih na Novom Zelandu 2001. godine čak 2280 (91,0%) ih je rođeno u Hrvatskoj dok je preostalih 222 (9%) rođeno izvan matične domovine (većinom na Novom Zelandu i u Australiji). Od 2280 Hrvata, njih 687 (30,1%) stiglo je na Novi Zeland u razdoblju između 1992. i 1997. godine, 270 (11,8%) ih je imigriralo između 1962. i 1967., a 252 (11%) ih tamo živi više od 53 godine.

Iz ovih podataka jasno je da je Novi Zeland zbog gospodarskog razvoja, političke stabilnosti, ali i povoljnih prirodno-geografskih uvjeta privukao određen broj Hrvata koji su uslijed ratnih zbivanja 1990-ih tamo pronašli svoj novi dom. Ipak, podaci pokazuju i smanjenje interesa za Novi Zeland kasnih 1990-ih što se može objasniti stabilizacijom ovdašnjih uvjeta života

Smanjenje broja novozelandskih Hrvata u razdoblju između 1996. i 2001. godine odrazilo se na dobnu strukturu koja je nepovoljnija od one ukupnog stanovništva Novog Zelanda. Tako je udio mladog hrvatskog stanovništva za samo pet godina opao sa 13% na 7,8% (državni prosjek je 25,8%), dok se istovremeno udio starog povećao sa 18,9 % na 23,5% (državni prosjek je 11,1%).

Ekonomska struktura pokazuje da su se Hrvati dobro snašli u novozelandskom društvu. Čak 66,5% zaposlenih radi u tercijarnim djelatnostima, 29,8% u sekundarnim, dok ih je samo 3,7% u primarnim. Ukupan državni prosjek nešto je povoljniji što se tiče tercijarnih djelatnosti u kojima je zaposleno 70,5% ukupnog stanovništva, a čak 8,7% ih je zaposleno u primarnim djelatnostima. Stopa nezaposlenosti Hrvata je malo iznad državnog prosjeka.

Jedan od aktualnih hrvatskih problema je smanjenje broja stanovnika uvjetovano smanjenim natalitetom i pojačanom emigracijom. Kao jedno od rješenja često se navodi i mogućnost povratka hrvatskih iseljenika, no još uvijek nepovoljna gospodarska situacija neće privući ljude koji su se sada već navikli na bolji život koji im matična zemlja ne može pružiti. Govoreći o Novom Zelandu, očito je da i tamo broj Hrvata drastično opada.

Također je velik udio onih koji su se izjasnili kao Hrvati, a rođeni su u Hrvatskoj u odnosu na one Hrvate na Novom Zelandu koji nisu rođeni u Hrvatskoj. Nekoliko je potencijalnih uzroka: smanjenje nataliteta, emigracija s Novog Zelanda u Australiju i ostale razvijene zemlje, ali i smanjenje i gubitak hrvatske nacionalne svijesti kod mlađih generacija rođenih izvan Hrvatske.

bronco
02.06.2005., 06:43
Mr Spiker kaže:
Gazda se vratio nazad, evo mos pitati mene ako hoces za zamjenu. :)

gdje je sad gazda?

Mr Spiker
02.06.2005., 09:55
u Hrvatskoj

Ges
02.06.2005., 10:25
gazda se ne javlja na PM... :(

VILKO, hvala na podatcima...
sve me više privlači Australia zbog standarda, iako mi se NZ čini ljepšim mjestom za život

Iako ne mislim kako dolje teku med i mlijeko, čisto sumnjam da se dolje toliko omalovažava završena škola i volja za radom kao ovdje u Hrv., te da dolje neću sa završenim faxom morat cijeli život otplaćivat stan, što mi se osobno gadi u Hrv. - da školovani ljudi nemogu postat neovisni čisto zbog toga što sa i visokom školom jedva krpaju kraj s krajem
jer, kad se priča o "uspijehu", ja tu nevidim Mercedes i svoju firmu, već vidim kuću i zemlju koje sam ja vlasnik, auto srednje klase koji je kupljen nov, te ušteđevine za dovoljno ulaganje za dizanje nove kuće, i to PRIJE 45-e godine života. To je uspijeh, ostalo je nepotrebni luksuz

i što se tiče socijalne sigurnosti u Au; sumnjam da je toliko nisko da ministar zdravstva ide u drugu državu na operaciju koja se izvodi i u Hrv., kao što je bio nedavni slučaj, i isto tako sumnjam da ćeš bit bez krova nad glavom i hrane ako si voljan radit, a da je potražnja za radnicima realna (a ne ko u Hrv. gdje svi žele pripravnika na bar 1god sa upola plaćom neg što bi trebao imat, ali sa bar 2god prethodnog iskustva na poslu koji će obavljat. To onda nije pripravnik...)

Vilko
02.06.2005., 15:28
@ Ges

ne ulazim koju struku /skolovanje imas ...ako dodjes u Au...i zaposlis se i ne ocekujes previse sa vrijemenom ces uspjeti sta si napisao...mozda ne odma posao po zelji ali to je druga prica.

Ja sam dosao u Graz ujutro i isti dan radio kao elektricarski majstor bes da sam govorio njemacki....i dobio najvecu satnicu.

U australiji sam dosao 20/11/69, putoval/letio 3.000km i vozio 400km i 24/11/69 sam radio...imao sam sve papire dokumentaciji moje reference sredjene prije nego sam dosao , posao sam dobio 22/11/69....pisalo je u novinama da sam napravio rekord od putovanja do zaposlenja.

Ostalo je pisano i previse. 1970 i 1980 nije se dobivao zajam na kucu lagano kao danas ,trazio se je kreditni rekord...stednja i gledala se placa, ja sam radio sam supruga je bila doma sa djecom...i nisam mogao dobiti zajam iako sam radio 3 posla.

Poslije se je promjenilo danas drzava daje svima koji kupuju kucu
prvi puta doprinos za pocetak, i to je danas kapara za kucu.

Ali ne misli da ces moci otplatiti tako lagano ...u velikim mjestima gledas kuce od 350.000- nadalje....jedino ako dvoje radite ili imas dobru placu biti ce lakse.
Nova kola se ne kupuju samo tako lagano je dobiti novac ali treba placati.

Moj savjet je svakom koji me pita ,budi siguran da znades da odlazis daleko ...to nije kao evropa.....ali ako se zaposlis i ne ocekujes odmah sve moze se u zivotu sa malo srece i u pravo vrijeme i ako nisi i nemas bolesti donekle uspjeti.

Ima osoba koje su dosle prije 5-10 godine i nisu sretne i preklinju i krive australiju i diskriminaciju za svoj neuspjeh.

Istina je da treba vrijeme da sve postignes ,podignes familiju na noge i dotle si duzan i otplacujes zajmove...jedino ako nisi doktor ili neki veliki specijalista u nekoj struci ...sta treba isto dobiti i posao.

Ima nas sa razlicitim prilikama i iskustvima , jedno je sigurno danas je lakse nego ikada prije...sve je jeftinije i uslovi su laksi nego nekada samo treba strpljenja.

U svakom slucaju sve sretno.

Gazda
03.06.2005., 08:45
Ges kaže:
te da dolje neću sa završenim faxom morat cijeli život otplaćivat stan,
Morat ćeš, o da. Uz višu kamatnu stopu. :D

Mr Spiker
05.06.2005., 14:10
Ne nuzno, ovisi, ako radite obadvoje, moze se otplatiti relativno brzo, u roku od 5-10 godina recimo stan.

Istodobno, ako ukljucis klikere i vidis kako stvri funkcioniraju moze se u istom vremenu ici na 2-3 investment properties od kojih uz malo srece, za par godina se moze nagomilati solidan equity.

A onda promijenis vec otplacen ili gotovo otplacen stan za sljedecu stepenicu i tako to ide. Pametni ljudi micu se na takav nacin i to uspjesno.

Ges
06.06.2005., 07:48
Mr Spiker, možeš li mi malo detaljnije objasnit ovo s "equity"?

Gazda
06.06.2005., 09:00
Mr Spiker kaže:
Ne nuzno, ovisi, ako radite obadvoje, moze se otplatiti relativno brzo, u roku od 5-10 godina recimo stan.

Istodobno, ako ukljucis klikere i vidis kako stvri funkcioniraju moze se u istom vremenu ici na 2-3 investment properties od kojih uz malo srece, za par godina se moze nagomilati solidan equity.

A onda promijenis vec otplacen ili gotovo otplacen stan za sljedecu stepenicu i tako to ide. Pametni ljudi micu se na takav nacin i to uspjesno.

Gle, gospon kengur :D, u Australiji je to moguće. U NZ znatno teže. Ako živi sam, otplaćivat će 30 godina. Jedino u paru može brže, ali tak je i ovdje.

Ges, equity je kapital, grubo objašnjeno.

Mr Spiker
06.06.2005., 14:28
Da, ako radi dvoje moguce je lijepo napredovati.
Za NZ jeste dosta teze.

Equity je povecanje vrijednosti nekretnine, a koje mozes izvuci vanka u obliku gotovine, jer ti to banka moze dopustiti.

Onda to mozes iskoristiti za jos jednu i tako to ide.

Kakogod, sada je zatisje na trzistu nekretnina, tako da ce sigurno jos par godina biti mirno, a onda ce poceti skakati opet. :D

Tako je oduvijek bilo, pa nema razloga da tako ni ne nastavi.

Ges
07.06.2005., 06:52
Pa u biti sam i odlučio da neću ić na NZ, već sad gledam samo Australiju, i to negdje okolicu Sydney-a, predgrađe...

i bilo bi nas dvoje, naravno

sve u svemu, smatram (a i potvrđeno mi je) da bi sa ženom i oboje sa poslom u rangu dipl. ing.-a u Hrv, u Au živjeli daleko komfornije neg u Hrv. i da nebi morao proživjet ovo što mi starci proživljavaju: da uz maximalno šteđenje i ulaganje u nekretnine, uspiju nakon 35 god. radnog staža imat neotplaćeni veliki stan 94 kvadrata) koji su dobili od komunizma, te napola izgrađenu još neuseljivu kuću od 180 kvadrata... sad kad smo i ja i brat pred ženidbom, iako oboje radimo, nemremo si uz to što su njih dvoje napravili kupit svaki nekakav trosoban stan a da starci ne završe u nekoj maloj garsonjeri...

ili još bolji primjer: ja štedim tri stambene štednje, što mi pojede 1/3 plaće a omogućuje nakon 5god da dignem 11000€ gotovine ili 33000€ kredita na 20god. a najjeftiniji najšugaviji stan u Zg nećeš nać ispod 50000€
dakle, 20 god ću otplaćivat nešto više od polovicu svog stana, a sa ženom bi za 20god tek otplatio stan ali takav mali... pa to je tužno i to me usitinu tjera van iz ove šugave zemlje pune bandita...

Vilko
07.06.2005., 16:59
Australija ima radnu snagu 7 miliona , od tih 7 miliona 1.7 miliona sa na najmanjoj placi koja je danas nakon dugo vremena dignuta za $17 dollara tjedno.
Nova tjedna placa je za 38 sati $484.40...sta je mjesecno $1937.60 ili $12.75 po satu.

Ili sa Euro sa kojima ste vise upoznati; 1 radni sat =7.98 Euro,
mjesecno 1,213.18 Euro.To je gross prije odbitake poreza ,medikare kao i drugih stvari.

Link:
kalkulator za place u Australiji! (http://mycareer.com.au/salary-survey/)

PS;jedno je misliti ,a drugo je dobiti posao pogotovo sa universiti
kvalifikacijom, zavisi da li je priznana.

jedan electronik tehnicar u industriji ce dobiti posao odmah i dobivati vecu zaradu nego enginjer.
Ili uzmimo primjer electricara ili mechanicara, dobiti ce posao odmah bes problema ukoliko je sposoban da radi i ima kvalifikaciju.

Mr Spiker
07.06.2005., 23:59
Razlike u placama i nisu toliko velike po strukama. Manje vise za normalna zanimanja, nema veze, majstorska ili s fakultetom, sve je to manje vise slicno placeno. Razlike se mogu naglasiti tek nakon nekoliko godina rada u struci, a niti onda nisu nesto drasticno razlicite kao npr u Hrv, gdje razlike mogu biti sasvim normalno 2x, 3x, 4x i vise.
Sto je bitnije je da se sa dvije place moze pristojno zivjeti i jako dobro napredovati. Ili barem postoje dobri prospekti da se dosta toga napravi. Naravno, za sve treba i malo srece.

ishamael
28.07.2005., 10:23
a kakva je stvar sa sumarstvom u asutraliji? ja sam gledao jedan filmic, gdje su australci uvezli americku vrstu bora, podigli sume i sad izvoze drvnu masu...fantasticno poduzetno!! ja sam dipl. ing u toj struci, pa me zanima, kakve su mi sanse za zaposljavanje, odnosno u bilo cemu sto se tice environmenta

Vilko
28.07.2005., 11:28
ishamael kaže:
a kakva je stvar sa sumarstvom u asutraliji? ja sam gledao jedan filmic, gdje su australci uvezli americku vrstu bora, podigli sume i sad izvoze drvnu masu...fantasticno poduzetno!! ja sam dipl. ing u toj struci, pa me zanima, kakve su mi sanse za zaposljavanje, odnosno u bilo cemu sto se tice environmenta

Americka vrsta bora pogotovo raste u Novom Zelandu.....
poslao sam ti na Pm sta i kako da nadjes o skill potraznji i na hrvatskom i na engleskom, o svemu...bilo NZ ili AU.

:w:W

cuky
02.02.2006., 11:01
Može li mi tko reći gdje je u Hrvatskoj ili najbliži izvan Hrvatske imigracijski ured za Novi Zeland, i kakav je najlakši postupak za dobijanje vize. I da li je lakše dobit vizu za Australiju ili Novi Zeland?

Puno hvala!

glamour
02.02.2006., 11:47
di ces u NZ :rolleyes:

Emma
03.02.2006., 03:42
pogledaj ovdje:

http://www.immigration.govt.nz/

http://www.immigration.govt.nz/migrant/general/aboutnzis/contactus/mfateurope.htm

Mr Spiker
03.02.2006., 04:04
mos pogledati onda i www.immi.gov.au

Vilko
03.02.2006., 04:33
mos pogledati onda i www.immi.gov.au

link na hrvatskom

http://www.immi.gov.au/search_for/multilingual/croatian.htm

Vilko
03.02.2006., 05:13
U tri godine sam dao mnogo informacije i o NZ i Australiji ....
uvjek zaboravim spremiti....

Pisanje od Numbata ukratko info;

http://www.forum.hr/showpost.php?p=2638676&postcount=47

http://www.forum.hr/showpost.php?p=2638681&postcount=48

=============
o emigraciji u NZ link;

http://www.nzimmigrationinformation.com/index.html

================
o NZ opcenito povjest ...na hrvatskom

http://www.nzetc.org/

sretno

Gazda
03.02.2006., 16:42
Može li mi tko reći gdje je u Hrvatskoj ili najbliži izvan Hrvatske imigracijski ured za Novi Zeland, i kakav je najlakši postupak za dobijanje vize. I da li je lakše dobit vizu za Australiju ili Novi Zeland?

Puno hvala!
Nemoj. :D
Bit ćeš i dalje siromašan/na. Ne zajebavam se.

cuky
03.02.2006., 20:44
Prekomplicirano i predugo za čekat. Anyway, hvala svima na odgovorima

Whi$key
04.02.2006., 00:15
Nemoj. :D
Bit ćeš i dalje siromašan/na. Ne zajebavam se.

Ma sto ne, a sto mu fali doli ima ovaca,a to je,ima sira, vune, janjetine i pizde koliko god oces.Samo navali:D

Gazda
04.02.2006., 10:05
Nitko više ne kupuje njihove ovce. :s :s :s

MR. Nickname
04.02.2006., 14:24
Nitko više ne kupuje njihove ovce. :s :s :s

Ma nemoj, ja neki dan narucija 500 ovaca od njih :rolleyes:

Mokus
02.04.2006., 14:26
Geodeti sa Novog Zelanda, javite se! Trazim posao.

Vilko
02.04.2006., 17:14
Potrazi prijasnje teme/postove ima ih na desetine....sa svima podacima...ulozi malo truda u svoju buducnost ne ocekivaj sve na tanjuru servirano.:D

Acheron
02.04.2006., 17:18
Kaj kolega nema posla kod nas!!!

gatto
02.04.2006., 19:10
Bolje ti je otići na Mars... samo što je još malo dalje. ;)

Tvrtko1995
03.04.2006., 05:28
Ja mislim da na NZ geometri dolaze jednom tjedno iz Australije. Samo ne znam jel' svaki utorak ili samo prvog u mjesecu.

Vilko
03.04.2006., 15:00
Ja mislim da na NZ geometri dolaze jednom tjedno iz Australije. Samo ne znam jel' svaki utorak ili samo prvog u mjesecu.

Svake godine na 29ti February :lol:

Mokus
03.04.2006., 17:55
ima i nekih iz struke? ili samo standardna ekipa iz ostalih tema?

Mr Spiker
05.04.2006., 00:49
samo standardna ekipa iz ostalih tema, nisam nikada u oglasima za posao vidio da se traze nekakvi geodeti, kako se to kaze na engleskom anyway, mozda surveillancer?

Mokus
05.04.2006., 07:25
samo standardna ekipa iz ostalih tema, nisam nikada u oglasima za posao vidio da se traze nekakvi geodeti, kako se to kaze na engleskom anyway, mozda surveillancer?

(Land) surveyor. zanima me jer je na "occupation shortage list".
u kojem gradu ti zivis?

Mr Spiker
05.04.2006., 11:44
Sydney, anyway, sto ces u NZ bolje gledaj AUS.

ako ces vidjeti jeli na occupation shortage list pogledaj na www.immi.gov.au

Nigdjezemac
19.05.2006., 11:59
Obzirom na situaciju u HR razmišljam o emigriranju na Novi Zeland. Imam 27 godina, 5 godina radnog staža i pri kraju sam studija novinarstva. Razmišljam iduće godine upisati tečaj za CISCO mrežnog operatera( tečaj traje 1 godinu ). Jako dobro baratam engleskim jezikom.

Proučavao sam site za imigraciju no nisam baš shvatio koja je procedura, tj. koliko mi vremenski treba da sredim papirologiju i koliko to košta.

Kakve su mogućnosti zapošljavanja profesije novinara ili mrežnih operatera i kakve su plaće ?

Ima li država neki program za imigrante ?

Nadam se da netko ima iskustava sa gore spomenutom problematikom i da mi može pomoći.

Unaprijed zahvalan,

Nigdjezemac

Gazda
19.05.2006., 12:23
Obzirom na situaciju u HR razmišljam o emigriranju na Novi Zeland. Imam 27 godina, 5 godina radnog staža i pri kraju sam studija novinarstva. Razmišljam iduće godine upisati tečaj za CISCO mrežnog operatera( tečaj traje 1 godinu ). Jako dobro baratam engleskim jezikom.

Proučavao sam site za imigraciju no nisam baš shvatio koja je procedura, tj. koliko mi vremenski treba da sredim papirologiju i koliko to košta.

Kakve su mogućnosti zapošljavanja profesije novinara ili mrežnih operatera i kakve su plaće ?

Ima li država neki program za imigrante ?

Nadam se da netko ima iskustava sa gore spomenutom problematikom i da mi može pomoći.

Unaprijed zahvalan,

Nigdjezemac
Plaće su oko 2xveće nego u HR, a životni troškovi oko 1,8xveći. U slobodno vrijeme ćeš se dosađivati jer nema zabave u balkanskom stilu, uvijek ćeš teže napredovati jer si stranac i imaš strani naglasak, žene su izrazito ružne, puno pada kiša, na kraju si svijeta. Ako želiš u taj dio svijeta, preporučam Australiju. Kao novinar ćeš se teže zaposliti i plaće nisu nešto, kao mrežni operater nešto lakše.

Nigdjezemac
19.05.2006., 12:34
OK, al kakva je procedura i koliko traje ?

Vrijeme i mentalitet su svugdje isti ili ovisi o položaju ?

Nigdjezemac

Mr Spiker
19.05.2006., 14:48
zaboravi NZ, bolje se skoncentriraj na Aus

Gazda
19.05.2006., 15:21
Slušaj čovjeka. :top:

Una67
22.05.2006., 00:16
Upravo htjedoh napisati: "pitaj Gazdu", kad ono ........ ;-P
I ja bih ti preporucila AU. Nema sanse da ces se dosadjivati, bez obzira na hobije i sklonosti, a posla jos uvijek ima dovoljno.
Dobro dosao! :)

normalan nick
22.05.2006., 00:20
jeba te novi zeland u guzicu di si to iskopa? :s :s :s

Emma
22.05.2006., 00:51
Novi Zealand gledaj samo ako ne mozes u Aust.
Gle ima tamo jako puno nasih ljudi sto zive, neki su zadovoljni, neki se navikli, nekima se ne da ponovo seliti, a neki opet otisli za Australiju.

Zapsliti se kao novinar, stvarno ne znam, nemoje gajiti nade.

pumpkin pie
08.06.2006., 12:43
Zašto?

I ja bi na njuziland! :mama:

beebop
08.06.2006., 13:08
Zašto?

I ja bi na njuziland! :mama:

A zašto nebi u Irsku?? Moj frend otišao prije pra godina.. svako tolko mora obnavljati boravišnu dozvolu al' je covjek super zadovoljan