PDA

View Full Version : Prvi zubići

stranice : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12

pink5
06.10.2008., 13:38
sdbelac,evo ti link http://www.net.hr/bebe/page/2002/10/24/0501006.html

sdbelanc
06.10.2008., 15:15
Ništa nova ,ništa nova -sve to znam ali hvala ti draga na trudu. Grazie Pink.

draganica
06.10.2008., 15:46
Hm...a kako to izgleda kada nicu prvi zubi? Luni je 4,5 meseca...vec mesec i po dana su joj bele desni dole na mestu sekutica...a u poslednje vreme ne mice pesnicu iz usta..cim se najede, op ruka u ustima...onda joj nudim da jos jede, ali nece...

Takodje, poslednjih nekoliko dana je pocela zanovetati i sa jelom...jede na flasicu, popije recimo 80ml od 170 i stane, onda napravimo pauzu 20ak minuta pa popije jos malo, i tako u krug...to me ponekad izludjuje jer nama ode i po sat vremena na obrok...a nekad se i celo poslepodne pretvori u jedan obrok...dodje vreme za sledeci a ona jos nije kako treba ogladnela i tako...

Nocas mi se cak probudila u 3 da jede iako nedeljama vec spava po celu noc, od ponoci, kad poslednji put obicno jede pa sve do 10-11 ujutru spava...mozda je nocas bila slucajnost - probudila se nasmejana i vesela, dakle nisu je mucili zubi...pretpostavljam.

Onda je jutros u snu pocela bas jako plakati, i tako jedno 2 minute, dok se nije razbudila - da li je to bio ruzan san ili i to moze biti simptom nicanja zuba?

Lici li vam sve ovo nabrojano na moguce nicanje zuba u najskorije vreme ili i ne mora da znaci?

draganica
06.10.2008., 15:48
I da li bi mozda trebalo da joj nabavim nekakvu glodalicu koja bi odmenila prste u ustima ili smatrate da je jos rano?

I koliko zapravo vremena protekne od pojave prvih simptoma do nicanja zuba? Koliko dana? Ili se to desi nekako odjednom pa se ni ne moze izmeriti?

Nadam se da pitanja nisu glupava... :)

draganica
06.10.2008., 23:51
Ooo, pa zar niko da odgovori? Ajde mamice, pliz! :)

nightfall
07.10.2008., 06:14
Draganice, ukratko dok mi mala još spava :)

Jesu li zubi ili nisu, vrijeme će pokazati. Ja sam kod svoje mislila da će niknuti svaki čas kad je imala 3 mj , nervozna za poludit, sve trpala u usta (još i sad a ima 5 i pol mj), slini nenormalno (i sad)...još nema ni jednog zuba. Kažu da niknu kad i roditeljima, mami, pa sad ako znaš kad si ti dobila prve zube, tako možeš očekivati i kod djeteta. Kupi joj neku grickalicu, ima i onih koje se rashlade u hladnjaku pa im hladi zubno meso ali ja to nikad nisam hladila, samo ih gricka.
To što gura ruku u usta nije pokazatelj da niču zubi ni da je gladna :), moja završi isto s dojenjem i strpa onog časa ruku u usta, isto kad je ponudim dalje neće više. Ako ti ne pojede odjednom sve pokušaj e podrignut pa nastavit dalje. To je kod nas palilo.

I moja uglavnom spava cijelu noć ali ima noći kad dežuramo jer se isto naspavana probudi :ne zna:. I da, znaju sanjati pa plakati u snu, stenjati...moja to upravo sad radi, ali i dalje spava. Pusti je :)

Parallel Universe
07.10.2008., 19:43
Moj je diobio prvi zub s točno 4 mjeseca (u dan, maltene u sat),a počeo je luđački sliniti i sve trpati u usta još s nepunih dva mjeseca. Tako da je taj proces trajao puna dva mjeseca. A onda je nakon točno dva tjedna od izbijanja prvog dobio i drugi donji, a nakon točno mjesec od drugog oba gornja u isti dan (ludilo). Sve to smo prošli bez nekih većih muka (malo nemirnije noći, i malo nervozniji po danu), jer kada se sjetim grčeva, zubi su prema njima mala beba:rofl:...

Sanjchi
07.10.2008., 19:54
Moj je dobio prvi zub dan prije no sto je napunio 7 mjeseci. Poceo je da trpa ruke u usta, a i sve sto je mogao sa 2. Sve sto je bilo van uobicajenog pripisivala sam rastu zubica i tako 5 mjeseci :rolleyes:.
A onda par dana prije no sto je zubic izbio bio je strasno razdraziv, derao se kao da kljove nicu a ne zubi, nemirno spavao, budio se svako toliko, totalno poremetio rutinu koju ima od rodjenja, nije htjeo da jede na bocicu jer su mu desne bile otecene pa je vise grizao nego papao.
Uglavnom, kad sam pozeljela da svoje cupam od muke, njegov je nikao.:s

Vjeruj mi da ces znati kad idu. :D
Sto se glodalica tice, nama nisu pomogle. Imamo ih raznoraznih oblika, velicina, cvrstoca, hladne, nehladne:rolleyes:...on bi to grizao pa se jos vise razljutio.

draganica
07.10.2008., 20:22
jao, hvala svima! :) dakle, shvatila sam da ovo mogu ali isto tako uopste i ne moraju biti simptomi zuba...videcemo...mala je nervozna odooooooh....

draganica
07.10.2008., 23:23
uh...zubi su...samo vice mmmmm, mmmmm, mmmmmm, nervozna, "grize" donju usnu, grize moj prst, nije mogla jesti...pokusa pa ispusti cuclu i udari u plac...zaspala skoro gladna...sad cekam ste ce biti...bice ovo duga noc...

i sve bi bilo ok da sam sigurna da je zub...nego sve ko svaka blesava majka nekako pribojavam - a sta ako je nesto drugo...iako su svi simptomi tu...uzas...

otisao muz u apoteku po onaj gel...jel to odista pomaze?

i kako sad da je nahranim?

i jel sve prestane cim se zubic pojavi na povrsini?

joooooooj!

Sanjchi
07.10.2008., 23:55
otisao muz u apoteku po onaj gel...jel to odista pomaze?

i kako sad da je nahranim?

i jel sve prestane cim se zubic pojavi na povrsini?

joooooooj!

Gelom namazali par puta i smirilo se.

Kazu da je dobro prije hranjenja istrljati desne rucnikom, bolje receno, izmasirati. To bi trebalo da ih malo utrne pa da moze jesti. Mi smo se jedno vrijeme hranili i na zlicicu.

I ne, ne prestane cim se zubic pojavi na povrsini.:mad: Tad tek pocinje. :D
Nemoj da se plasis, smiri se na par dana pa onda krene onaj zubic do....pa gornji....pa ocnjaci:horor: :D

Drzite se, mazite se, pazite se, pokusavaj da joj masiras desni, daj joj nesto da grize....da joj olaksas koliko toliko.

Da vam sutra zazvoni zubic pod zlicicom.

m@m@
08.10.2008., 07:33
nama izbija i treći zub:cerek:

milkica
08.10.2008., 10:29
Pahuljica,nakon dvojki idu četvorke,pa trojke pa petice. Uglavnom.

Mi imamo 15. zubek, gornja desna petica!!! Još jedna petica i trojke pa smo gotovi sa ovom katastrofom zvanom zubi !!!

misiz S
08.10.2008., 11:11
Nama krecu 4 odjednom :eek: na godnjoj celjusti, a cini mi se da se nesto javlja i na donjoj...

Nemamo jos 4 mjeseca.

Pricali smo s jednim simpa pedijatrom o prvim zubima pa kaze on: Sto treba napraviti kad djetetu izbije prvi zub? Smiriti roditelje :rofl:

mandy
08.10.2008., 11:53
draganice Miha od mjesec i pol trpa ruke...nemreš znat jel zub i nije..orvu zub nismo ni osjetili
, samo jedan dan grize me za prst i osjetim da nešto grebe :cerek:...za tjedan dana došao i drugi isto ništa osjetili....

neki zubi izlaze dugo, em su gomoljasti (3-ke) tak da može dugo dijete bit nervozno i plačljivo...MIhi izašlo prvih 8 po rasporedu pa jedna donja 4, pa gornja 5. pa opet donja 4.....sad izgleda ide druga 5...već smo je bili napipali kad i prvu al još nikako da izađe skroz van...

draganica
09.10.2008., 19:24
Evo, da javim...kupili gel, pomoglo odmah, jela...sad je ostalo pomalo nervoze, ponekad zeza s jelom, ali sve u svemu bolje je...jos samo da izviri taj mali sto nam pravi probleme pa da se imamo necemu novom i radovati...nadam se da ce skoro...javim...

hvala svimaaaaa!!!

BUBEK
11.10.2008., 21:15
Nama krecu 4 odjednom :eek: na godnjoj celjusti, a cini mi se da se nesto javlja i na donjoj...

Misiz S... već Viboru idu zubi????!!!!!

misiz S
12.10.2008., 15:59
Misiz S... već Viboru idu zubi????!!!!!

yap...
Mislim vidi se odebljanje, nazire bijela boja, slini, grize, nervozniji je...
Bum slikala pa ti pokazem :zubo:
Al to ne znaci da ce sad izaci - tko zna kad budu vani :rolleyes:

pink5
12.10.2008., 16:32
mama mi imamo nukovu gumenu četkicu,odlična je,smočim je i on si sam pere zubeke. To sam kupila u ljekarni,u paketu sam dobila četkicu za pranje zubi i četkicu za masiranje desni,i zaštitu koja se stavi na čeetkicu da je beba ne može ugurati u grlo

evo ova četkica o kojoj sam pričala http://www.euroalba.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=95&category_id=10&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=47

m@m@
12.10.2008., 20:40
evo ova četkica o kojoj sam pričala http://www.euroalba.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=95&category_id=10&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=47

cool :D moramo i mi to negdje naći. joj već ima četkicu:D a ne zna ni kak se zove:cerek: baš brzo rastu!!!

mi stali na trećem zubiću! ja bi još koji:mig:

Loulou
12.10.2008., 20:45
Znati li možda gdje se može kupiti ta orglica ili narukvica koja se nosi kada djeci izbijaju zubi? o njoj se dosta pričalo prije nekih 10-ak str., ali nisam vidjela kako doći do nje? Hvala!

m@m@
12.10.2008., 20:46
Znati li možda gdje se može kupiti ta orglica ili narukvica koja se nosi kada djeci izbijaju zubi? o njoj se dosta pričalo prije nekih 10-ak str., ali nisam vidjela kako doći do nje? Hvala!

ima u svim ljekarnama koliko ja znam. a ima i naručiti na internetu, naći ću link .

IpsyDipsy
12.10.2008., 22:45
Jantarna ogrlica i narukvica u Rijeci ima za kupiti samo u ljekarni na Mljekarskom Trgu. U mnogim drugim ljekarnama nemaju niti pojma šta je to.
Moj mali ima ogrlicu i ne znam koliko pomaže jer još nema zubić, ali čini mi se da bi mogao uskoro jer je puno nemirniji. Kada mu izađe zubić onda ću se javiti sa kvalitetnijim podacima o ogrlici.
A set četkica za prve zubiće (3 kom, jedna je okrugla i gumena za masažu desni, jedna je sa mekanim dlakama za prve zube, a treća ne znam, sad mi nije pri ruci) ima i u DM-u od Babylove

Loulou
12.10.2008., 23:02
A ima li Jantarne ogrlice negdje u DUbrovniku za kupiti?

Loulou
12.10.2008., 23:02
ima u svim ljekarnama koliko ja znam. a ima i naručiti na internetu, naći ću link .

Hvala, hvala!

nightfall
13.10.2008., 09:10
yap...
Mislim vidi se odebljanje, nazire bijela boja, slini, grize, nervozniji je...
Bum slikala pa ti pokazem :zubo:
Al to ne znaci da ce sad izaci - tko zna kad budu vani :rolleyes:

Oho, pa bit će nešto :top:

Ali baš kako kažeš...tko zna kad budu vani :D
I kod moje je tako od 3 mj, sad ima 6 i još ništa od zubi. Ja sam svu nervozu pripisivala zubima, sad vidim da baš i nisu bili oni krivi. Sad se bijeli, zubno meso zadebljano, ali još ništa ne pipam na mjestu zubeka. Ajd da bar jedan dobija, da više nije buba bez zuba :)

domibo
13.10.2008., 15:46
Ma to sa zubićima se nikad ne zna. Mom sinu je prvi zubic izasao sa 5 mjeseci, i činilo mi se da mu dugo probija. Zatim mjesec dana nije izasao niti jedan, pa mu je onda u istom mjesecu odjednom krenulo nekih 7 zubi. A tada je imao i bronhitis, pa ne moram spominjati koliko smo spavali taj mjesec. A čula sam za tu Jantarnu ogrlicu. Susjeda ju je kupila u ljekarni, i navodno da funkcionira!

m@m@
13.10.2008., 16:57
Hvala, hvala!

evo ga http://www.jantar-nakit.com/ :cerek:

IpsyDipsy
14.10.2008., 23:16
Stiže zubić! Probio se skoro do kraja, već ga jako dobro osjetim i vidim.
Moj maleni ima 6,5 mj i od 5. mjeseca nosi jantarnu ogrlicu. Ne znam da li je stvarno radi nje, ali za vrijeme izbijanja zubića spava cijelu noć i 2x po danu i jede sasvim normalno tako da sam ja prezadovoljna. Ako tako bude i sa ostalim zubićima ja ću se pokloniti toj ogrlici. Jedino je bio malo nemirniji zadnja 2 dana, ali stvarno ništa vrijedno spomena.

m@m@
15.10.2008., 11:37
mi stali na tri zuba i ni makac više ! :(

a ta tri nam stigla u tjedan dana :driver:

al smo zato nabavili četkicu za njegu zubića pa sad peremo zube :lol:

MaLo
15.10.2008., 11:42
dal je istina da kad niknu prve šestice, da one ustvari nisu mliječne, nego su trajne?

molim odgovor od nekog ko stvarno zna

i kad te 6-ice niću otprilike?

foresst
15.10.2008., 11:54
dal je istina da kad niknu prve šestice, da one ustvari nisu mliječne, nego su trajne?

molim odgovor od nekog ko stvarno zna

i kad te 6-ice niću otprilike?

mliječna denticija ima 20 zuba, a trajna 32. razlika je ta što mliječna nema pretkutnjaka ni trećeg kutnjaka (umnjak). znači, kod mliječnih zubića idu dva sjekutića, očnjak pa 2 kutnjaka, dakle 5 zubića sa svake strane.

oko 6. godine počinju nicati prvi trajni kutnjaci - to su te 6-ice!
ubrzo se rasklimaju i mliječni sjekutići i zamjene ih trajni te dijete ima mješovitu denticiju sve do cca 11.-12. godine, kada se izvade zadnji mliječni kutnjaci.

MaLo
15.10.2008., 12:09
mliječna denticija ima 20 zuba, a trajna 32. razlika je ta što mliječna nema pretkutnjaka ni trećeg kutnjaka (umnjak). znači, kod mliječnih zubića idu dva sjekutića, očnjak pa 2 kutnjaka, dakle 5 zubića sa svake strane.

oko 6. godine počinju nicati prvi trajni kutnjaci - to su te 6-ice! ubrzo se rasklimaju i mliječni sjekutići i zamjene ih trajni te dijete ima mješovitu denticiju sve do cca 11.-12. godine, kada se izvade zadnji mliječni kutnjaci.

e, upravo me ovo zanimalo

hvala!!! :kiss:

Ivy4
15.10.2008., 12:54
moja je sada stara 3 mjeseca i vec mjesec dana samo slini i gura rukice u usta...kupila sam joj one igracke koje moze gristi pa i njih malo grize i stavi ponovo rukicu u usta...razmisljam da joj kupim tu ogrlicu od jantara pa mozda ce joj biti lakse :ne zna:

morfin@
15.10.2008., 14:00
Kod nas je situacija takva da 2 mjeseca slini ( od 2,5 mj. ) i gura ruke u usta ali nema još zubića iako su na mjestu donjih jedinica desni zadebljale i bjelkaste i kao da ih vidim ali "kroz" zubno meso a ne vani, igračke za glodanje mu nisu interesantne, samo ruke- bilo čije :lol: Zadnja 2 dana je nervozan ko pas i samo kenka a noćas je i loše spavao. Kad mu stavim prst u usta imam feeling da ga više sisa nego što ga grize:ne zna: hoće li uskoro ti zubi??? :confused:

sunnyah
16.10.2008., 16:03
Mi imamo 9 mjeseci i 0 zuba!
Bubica od trećeg mjeseca jako slini, tako da smo već šest mjeseci u fazi 'sad će zubi', a od zubi ni z!

Lavica
16.10.2008., 18:12
Moja cura slini od 2-og mjeseca a tek sada sa 6,5eci su joj izašli zubići i to odmah dva.

m@m@
16.10.2008., 18:24
Mi imamo 9 mjeseci i 0 zuba!
Bubica od trećeg mjeseca jako slini, tako da smo već šest mjeseci u fazi 'sad će zubi', a od zubi ni z!

ni mi nismo imali do 9mj ništa, a onda nakon par dana kako je navršila 9mj zub....pa za par dana opet dva zuba!! al od tada niš više! ali i tri je lijepa brojka:D
nismo ni kužili da idu. imali smo isto razna "proročanstva" da joj idu zubi kad god bi gurnula rukicu u usta, ili slinila, ili malo zaplakala....al to uopće ne moraju biti kod svakog djeteta znaci da idu zubi.
eto, da kucnem u drvo, niti je slinila niti gurala išta u usta...a zubi su ipak došli:cerek:

sretno vama..biti će sigurno uskoro koji zubić i kod vas....
a i kažu- što kasnije dođu, to bolje! :cerek:

Dancica
17.10.2008., 17:07
mi smo dobili prvi zubic tek sad kad sam napokon prestala prepisivati sve zubicima i prestala ih pregledavati svakodnevno :rofl:

Lavica
17.10.2008., 19:49
Dancice nasa djeca ne samo da su dan razlike vec su im i zubi u isto vrijeme izbili! Bravo za male zube!

m@m@
17.10.2008., 20:21
mi četkamo..ribamo..ali najviše voli u usta staviti onu stranu četkice di nema one gume koja joj čisti zube...:cerek:

milkica
17.10.2008., 20:50
Prije 3 dana mu izbila zadnja petica,a danas probila trojka!! Imamo 17 zubića,još samo 3:s:s:s

m@m@
18.10.2008., 07:00
Prije 3 dana mu izbila zadnja petica,a danas probila trojka!! Imamo 17 zubića,još samo 3:s:s:s

joj super:cerek::cerek::cerek: blago vama, kad ćemo mi doći do te fazeeeee:hekla:

disident
20.10.2008., 10:46
mom bebolincu se prije desetak dana pojavio dolje prvi zubić,ali sam ga napipala dok sam mu mazala pred spavanje dentinoxom, malo viri, ovako se ni ne vidi dok se ne opipa, a prije nekoliko dana je pored njega još jedan isto tako...e sad, ja sam očekivala da će se on jedno jutro meni nasmijati a ono cijeli zub!pa ovo nisam ni računala pod ono-izbio mu zub!jesam trebala?:confused:mislim, koliko zubu uopće treba nakon izbijanja da izraste skroz?malo sam kanda zbunjena:zvrko:

m@m@
20.10.2008., 13:52
e sad, ja sam očekivala da će se on jedno jutro meni nasmijati a ono cijeli zub!pa ovo nisam ni računala pod ono-izbio mu zub!jesam trebala?:confused:mislim, koliko zubu uopće treba nakon izbijanja da izraste skroz?malo sam kanda zbunjena:zvrko:

:lol: tako sam i ja mislila. al ne ide to tako! :mig:nama su prije nekih 3tjedna 3 komada izbila. pod izbila mislim - probili zubno meso! nisu ono IZRASLI cijeli zubi. :mig:od tada pomalo rastu!
sad nisu još skroz izrasli, već pola. :D

disident
20.10.2008., 14:19
m@m@,
hvala:rofl:
u tom slučaju prijavljujem dva zuba s dobrih 10 mjeseci,hehe:tulum:

m@m@
27.10.2008., 09:29
nama izbija 4.zub:cerek::cerek:
ova tri preostala već "naveliko" četkamo i brišemo maramicama. jupi!:jumping:

foresst
27.10.2008., 09:44
i nama izbio 3. zubo!!!
a 4. samo što nije, čeka spreman :cerek:

m@m@
27.10.2008., 09:54
i nama izbio 3. zubo!!!
a 4. samo što nije, čeka spreman :cerek:

super, čestitamo:D
kako se samo veselimo tim malim bijelim kuglicama,baš je lijepo biti mama:love:

Dancica
27.10.2008., 09:54
jeste koristili ista za mazanje desni i ublazavanje boli bebama?
meni pedica rekla nista a zubarica mi rekla da mogu mazati sa dentinox - om (ovako nekoko se zove) ?

m@m@
27.10.2008., 10:03
jeste koristili ista za mazanje desni i ublazavanje boli bebama?
meni pedica rekla nista a zubarica mi rekla da mogu mazati sa dentinox - om (ovako nekoko se zove) ?

mi ništa nismo do sad koristili. ne muče je za sada uopće, samo izbijaju:mig:
može se koristiti taj dentinox, a ima i Calgel za tu namjenu također. ne znam koji je bolji i da li uopće pomažu, koliko znam oni samo hlade bolne natečene desni:rofl:

SOKI
28.10.2008., 10:16
drage mame, pomažite! je li moguće da izbijanje prvih zubića bude povezano sa visokom temperaturom? Naime, moja curica je cijelu noć imala temperaturu od 39 stupnjeva, ujutro smo završili na hitnu, cijelo jutro proveli na pedijatriji. Vadili su joj krv i urin da bi na kraju rekli da ima laganu virozicu. Kako laganu kad je temperatura dosizala 39.4? Je da joj curi nos, ali to je redovito. Cijelu nedjelju je slinila ko špina, a danas je bez temperature nervozna, a desni su joj natečene. I zašto doktori ne povezuju temeperaturu s rastom zubića, a čula sam da je to moguće? ali opet tako visoka???

Dancica
28.10.2008., 10:32
novija istrazivanja kazu da visoka temp. nije vezana uz zubice...

evo ti i tekst na tu temu (izvor : net.hr)

Nova istraživanja pokazuju kako stručnjaci često griješe kad pripisuju neke simptome izbijanju zubića...
Iako je izbijanje zuba rijetko kad odgovorno za više od iritacije desni ili nekih drugih blagih popratnih simptoma, neki farmaceuti, medicinske sestre, pa čak i liječnici pogrešno pripisuju čitav niz simptoma izbijanju zuba, uključujući jako visoku temperaturu i bolove u uhu, sudeći prema novom australskom istraživanju.

Istraživači iz Royal Children's Hospitala u Victoriji, anketirali su oko 500 stručnjaka; 73 farmaceuta, 114 liječnika opće prakse, 88 pedijatara, 91 stomatologa i 98 medicinskih sestara. Svaki od anketiranih profesionalaca povezao je izbijanje zuba s barem jednim zdravstvenim simptomom. Medicinske sestre su na vrhu liste s uvjerenjem da izbijanje zubi uzrokuje u prosjeku 10 različitih simptoma. Pedijatri se nalaze na dnu liste, pripisujući manje od tri simptoma izbijanju zuba.

Veliki broj farmaceuta, medicinskih sestara i liječnika opće prakse vjeruje da izbijanje zuba može prouzročiti povišenu tjelesnu temperaturu iznad 38°C. Više od pola ispitanih medicinskih radnika vjeruje da su djeca kojoj izbijaju zubi sklona prehladama i ušnim infekcijama. Većina medicinskih sestara vjeruje da izbijanje zubi uzrokuje prehrambene probleme, proljev i pelenske osipe.

Zapravo, većina tih simptoma upućuje na bolest – ne na izbijanje zuba. Brkanje tih simptoma s izbijanjem zuba "može spriječiti stručnjake da se učinkovito bave nekim općim razvojnim problemima u ranom djetinjstvu što bi moglo rezultirati zakašnjelom dijagnozom nekih ozbiljnih bolesti", objavili su autori ankete u British Medical Journalu.

Još jedno iznenađujuće otkriće: sve navedene grupe stručnjaka preporučuju korištenje gelova za zube radi olakšavanja izbijanja zubića, iako nema niti jednog čvrstog dokaza da gelovi pomažu u ublažavanju boli kod izbijanja zuba.

Kada će moje dijete početi dobivati zube?

Velika većina djece dobije svoj prvi zub između 4. i 7. mjeseca starosti. Ako ste vi dobili zube vrlo rano, velika je vjerojatnost da će i vaše dijete, budući da je to nasljedno.

Zubi se zapravo počnu razvijati dok je beba još u vašem trbuhu, kada se zubni zameci stvaraju u desnima. Izbijaju jedan za drugim mjesecima, i često- ali ne uvijek – istim redom. Prvo dolaze donje jedinice, potom gornje, onda gornje dvojke, pa donje... Zadnji zubići, kutnjaci, obično se pojave negdje oko drugog rođendana. Do trećeg rođendana vaše bi dijete trebalo imati svih 20 zubića, koji ne bi trebali ispadati sve dok trajni zubi nisu spremni izići, a to je negdje oko 6. godine života.

Je li normalno imati simptome prije izbijanja zubića?

Nekim sretnim bebama izbijanje zuba prođe potpuno bezbolno. Ali većina djece je razdražljiva i sline tjednima ili mjesecima prije nego prvi zubić izbije na površinu. Zašto je to toliko bolno? Dok zubići vaše bebe probijaju svoj put prema van, iritiraju desni koje zbog toga postaju upaljene i otiču. To je ujedno i razlog zbog kojega vaša beba može privremeno odbijati prsa ili bočicu. Pokušajte joj malo trljati desni prije hranjenja i tako privremeno umanjiti bol. Vaša će beba vjerojatno početi gristi stvari negdje oko 3. mjeseca, iako će joj prvi zubi izbiti tek nekoliko mjeseci kasnije.

Iako mnogi roditelji govore kako su im djeca postala grozničava ili imala mekšu stolicu ili im je procurio nosić netom prije izbijanja novog zuba, stručnjaci su podijeljeni oko toga je li izbijanje zubića odgovorno za te simptome. Ono oko čega se svi pedijatri slažu je da treba zvati liječnika ukoliko dijete ima temeperaturu iznad 38.4 °C (ili iznad 38°C za bebe mlađe od 3 mjeseca). Ukoliko se vašoj bebi pojavi mekša stolica, ali ne proljev – ne brinite. Stanje će se popraviti samo od sebe.

Vaša beba može dobiti osip po obrazima i ispod donje usnice zbog pojačanog slinjenja. Vlaga može iritirati kožu, pogotovo noću kada trlja lice o posteljinu. Brišite slinu mekanom pamučnom tkaninom, ali nikako nemojte trljati. Također možete namazati vazelin ili neku sličnu kremu po bebinim obrazima prije spavanja i tako spriječiti daljnju iritaciju.

Što možete učiniti

Vjerojatno ćete prvi zubić u ustima svoje bebe primijetiti u dobi između 4 i 7 mjeseci, iako simptome izbijanja kao što su slinjenje i glodanje predmeta možete primijetiti mjesec ili dva ranije. Dok joj rastu zubi, desni vaše bebe mogu biti otečene i osjetljive. Također možete primijetiti da slini više nego što je uobičajeno i da je pomalo razdražljiva. Neka djeca mogu imati malo povišenu temperaturu, ali ne višu od 37.8 °C. Ako vam se čini da je dijete izrazito nezadovoljno, ima proljev ili temperaturu iznad 37.8 °C, vjerojatno je riječ o infekciji i vrijeme je da nazovete pedijatra.

Dajte bebi nešto za žvakanje, gumene igračke ili grickalice za zube prethodno ohlađene u frižideru. Ako je vaša beba dovoljno stara za krutu hranu, može pomoći i da joj za jelo dajete nešto hladno, poput jogurta ili voćnih kašica – hladnoća bi mogla privremeno ublažiti bol. Davanje neke tvrde nezaslađene hrane, poput dvopeka, može također biti od velike koristi (izbjegavajte mrkve jer mogu prouzročiti gušenje).

Neki roditelji tvrde da jednostavno trljanje desni prstima može umanjiti bol. Oralni analgetici vrlo su popularni iako nema dokaza da doista pomažu; vjerojatnije je da pomaže pritisak vašeg prsta. Neki pedijatri prakticiraju davanje malih doza dječjih analgetika, ali prije nego bilo što odlučite dati svom djetetu, savjetujte se s pedijatrom. Još jedna napomena – nikada nemojte djetetu davati aspirin, jer potencijalno može ugroziti zdravstveno stanje djeteta.

morfin@
30.10.2008., 12:40
Da li desni prije izbijanja zubića trebaju biti crvene?

Jakovu je donja bijela i "zadebljana" slini i gura rukice u usta već 2 mjeseca...

Čitala sam da desni nateknu i pocrvene, da li to znači da kad vidim crvenilo očekujem zubić, dotad ništa? :confused:

SOKI
30.10.2008., 13:53
Da li desni prije izbijanja zubića trebaju biti crvene?

Jakovu je donja bijela i "zadebljana" slini i gura rukice u usta već 2 mjeseca...

Čitala sam da desni nateknu i pocrvene, da li to znači da kad vidim crvenilo očekujem zubić, dotad ništa? :confused:

moja ti slini ko špina, a desni joj budu bjelkaste i natečene prije izbijanja. tad bude jako nervozna i trpa sve u usta

kate17
30.10.2008., 14:50
drage mame, pomažite! je li moguće da izbijanje prvih zubića bude povezano sa visokom temperaturom? Naime, moja curica je cijelu noć imala temperaturu od 39 stupnjeva, ujutro smo završili na hitnu, cijelo jutro proveli na pedijatriji. Vadili su joj krv i urin da bi na kraju rekli da ima laganu virozicu. Kako laganu kad je temperatura dosizala 39.4? Je da joj curi nos, ali to je redovito. Cijelu nedjelju je slinila ko špina, a danas je bez temperature nervozna, a desni su joj natečene. I zašto doktori ne povezuju temeperaturu s rastom zubića, a čula sam da je to moguće? ali opet tako visoka???

Moja je danima, tjednima gurala sve u sta, počela je sve više sliniti i jednog dana , dok sam se s mužem igrali ona se glasno smijala-otvorila usta kada tamo zubići obe jedinice na donjoj vilici, ja u šoku. Inače kažu da je beba nervozna, da ima temp, da nespava- kod nje ništa od toga, izuzev tog potoka vode iz ustića malih. To kažem jer mi je prijateljica kazala da je njen danima i noćima plaka dok mu nije izbio zub.
Poslije toga djevojčica mi je prestala sliniti a sa strane, donja vilica , je sve natečeno. Da li to sada izbijaju desni?

nightfall
30.10.2008., 15:00
mi nestrpljivo isčekujemo te zubiće, bar jedan :cerek:, ali nema ih na vidiku. sad je 6 i pol mj. Slini odavno i to u potocima, nije nervozna nikad, tak smirenu bebu ja još nisam vidjela :D (ne kažem jer je to moja), gura ruke u usta odavno....e sad, valjda će uskoro i taj zubić, majku mu njegovu :D

foresst
30.10.2008., 20:15
mi imamo i 4. zub!!!!

aapsolutno*
30.10.2008., 21:00
mi nestrpljivo isčekujemo te zubiće, bar jedan :cerek:, ali nema ih na vidiku. sad je 6 i pol mj. Slini odavno i to u potocima, nije nervozna nikad, tak smirenu bebu ja još nisam vidjela :D (ne kažem jer je to moja), gura ruke u usta odavno....e sad, valjda će uskoro i taj zubić, majku mu njegovu :D

Držimo fige da proviri :rofl:

aapsolutno*
30.10.2008., 21:03
:lol: Znate kaj je novoga? :lol:

Jučer je mom medvjediću bilo točno 4 mjeseca

i jučer popodne mu je izašao PRVI ZUB! :rofl:

Ja sam još u šoku - prvi zubo sa 4 mjeseca...

:cerek: ajme, a još jučer me lupao pod rebra :cerek:

pink5
30.10.2008., 22:59
mi imamo i 4. zub!!!!

:tulum:svim fubatim bebama

foresst
31.10.2008., 07:18
:cerek:
kako je F.? jel već i očnjake dobio? :)

ema1
31.10.2008., 13:45

Ko i mi... nema ih pa nema.
Sada ima godinu i ima tek jedinice :lol:

pikacu
03.11.2008., 07:36
Može malo pitanjce za iskusne sa prvim fubićima?:D
Evo moja Lana ima 5,5 mj, slini na veliko već 2 mj,ali sad se zažestilo - na mjestu gdje dođe donje jedinice je onako mali brežuljčić,a kad stisnem osjetom tvrdo kao fubić,nervozna je 100 na sat,sve ide u usta istovremeno - i noga,duda,ruka,igračka...-budi se xy puta noću onako nekad uz vrisak,cicu odbija i danju kad je budna i sad i po noći
Koliko je prošlo kod vas od tog brežuljčića do izbijanja?
Jesu li i vaša djeca odbijala jelo?
Ja stvarno nemam pojma od čega ona živi jer je hvatam nebi li bar malo pocicala ali od svega vrlo malo (pelenice su ok što se tiče i pipi i kaka).

Help!

morfin@
07.11.2008., 18:02
Maloprije gura Jakov šaku u usta, veli meni mm da vidim kako gura cijelu šaku, idem ja po Dentinox kapi, umasiram- kad ono oštro :eek: pogledam , vidi se vrh donje lijeve jedinice.

Kad će sad to izbiti skroz? Jel to dugo traje? Da li nas čeka besana noć? Sad cendra... možda zato što sam ja sad to vidjela pa sve povezujem s tim :ne zna:

pikacu
07.11.2008., 19:50
Joj blago vama - ja sam već na rubu ludila...
Toliko im malo treba da izbiju van ali ne...
Već me boli i kad dojim jer je toliko siroče to muči da me stišće pa booooooooli
Preko dana se totalno red poremetio,zaspiva samo na rukama,pa se probudi nakon 10 min,pa opet - baš je muči
Jedino noć je opet ok

morfin@
07.11.2008., 19:56
Joj blago vama - ja sam već na rubu ludila...
Toliko im malo treba da izbiju van ali ne...
Već me boli i kad dojim jer je toliko siroče to muči da me stišće pa booooooooli
Preko dana se totalno red poremetio,zaspiva samo na rukama,pa se probudi nakon 10 min,pa opet - baš je muči
Jedino noć je opet ok

Ne znam da li je meni onda zbog toga noću cicao svaka 2 sata :ne zna:

offtopic: Pročitala sam da tvoja stavlja nogice u usta, moj Jakov ne, malo mu fali ali ih još ne stavlja :confused:

pikacu
07.11.2008., 20:24

offtopic: Pročitala sam da tvoja stavlja nogice u usta, moj Jakov ne, malo mu fali ali ih još ne stavlja :confused:

moguće da je - neka djeca traže cicu svako malo,a neka odbijaju kao moja - mada to može biti povezano i s potrebom za dohranom,ali ajd ga ti sad znaj

a što se tiče nogica - ma to ti je sve individualno - očekuje se kao po nekim tablicama da se to može sa 7 mj - ova moja to radi nekih 2 tjedna,ali to ti nije nešto s čime se trebaš zamarati - neka djeca to nikada ni ne naprave,neka ne pužu...

mali ti je presladak - baš sam ga vidjela sad na slikicama :cerek:

m@m@
08.11.2008., 06:30
mi čekamo 5.zub!!!!

inače obožavam četkicu imat u zubima i brljat s njom po ustima:D ali kad joj hoću očistiti onim maramicama za zube :mljacko: ne da baš! :mig:

nightfall
08.11.2008., 10:18

Da te samo utješim...moja je sad 6 mj i 3 tjeda i stavljat ih je počela u usta tek sa 6 mj. Hvatala ih je za stopala ali u usta...jok.
I tek prije par dana se počela okretati s trbuha na leđa, ja sam već mislila paničarit ali eto i to je usvojila. Sad se trui puzat :D

On topic (morala sam se malo hvalit gore, a sad ću opet :))....proviruje nam prvi zubić! Sama ga još pipam, ne da da vidim,ali zubek je tu! :cheer:

pikacu
08.11.2008., 15:22
IMAMO PRVI FUBIĆ !!! :lux::tulum::zivili:
Sad će i 2. jedinica donja za koji dan :cerek:
Jeeeeeeeeee

Ima 5 mj i 18 dana

valneahana
08.11.2008., 17:38
mi čekamo 5.zub!!!!

inače obožavam četkicu imat u zubima i brljat s njom po ustima:D ali kad joj hoću očistiti onim maramicama za zube :mljacko: ne da baš! :mig:

mama jel misliš na sppifies maramice možda o kojima sam ja govorila?

ako da daj mi reci ako si iz zg-a di da ih kupim jer ih više nemogu naći,nemaju ih sve ljekarne a u ovoj gdje sam kupila prvi puta nikako da dobe opet,kažu da hoće ali neznaju kad pa me zato zanima:mig:

m@m@
08.11.2008., 20:44
mama jel misliš na sppifies maramice možda o kojima sam ja govorila?

:

da, to su te maramice. ti si mi za njih i rekla:kiss:
ali nisam iz zg sorry.
kod mene ih nisu imali, ali sam rekla da naruče pa su naručili.

lopticica
11.11.2008., 16:24
Provirio nam je prvi zubic,donja lijeva jedinica. Ima 7mj i 3tjedna.

pikacu
11.11.2008., 20:02
IMAMO PRVI FUBIĆ !!! :lux::tulum::zivili:
Sad će i 2. jedinica donja za koji dan :cerek:
Jeeeeeeeeee

Ima 5 mj i 18 dana

IMAMO I 2. FUBIĆ,jeeeeeeeeeeeeee :s

zoro007
11.11.2008., 20:25
e nema niti jednog i ne vidim nikakve nagovještaje...:D (8,5mj)
unatoč svemu, voli žvakati i dajem joj komadiće tjestenine, kruške. rižu smo isto probali, bez usitnjavanja..

m@m@
11.11.2008., 21:50
nama izbija 5.zubić:cerek::cerek:
brzo piče van:mig:

morfin@
11.11.2008., 22:33
IMAMO I 2. FUBIĆ,jeeeeeeeeeeeeee :s

:cheer: kod vas to expresno! :mig:

morfin@
11.11.2008., 22:40
Nama u petak izbio prvi zubic, donja lijeva jedinica :lux::zubo::zubeki: ( 5 mjeseci i 12 dana )

Nikako da proviri drugi a Jakov je vec luuuud :mama::mljacko: a i ja s njim!
Kako to da sad taj drugi zeza? Kad on obicno izbije, koliko poslije prvoga? Ni s prvim nije bilo toliko muke ni nervoze... :confused:

pikacu
12.11.2008., 07:26
Nama u petak izbio prvi zubic, donja lijeva jedinica :lux::zubo::zubeki: ( 5 mjeseci i 12 dana )

Nikako da proviri drugi a Jakov je vec luuuud :mama::mljacko: a i ja s njim!
Kako to da sad taj drugi zeza? Kad on obicno izbije, koliko poslije prvoga? Ni s prvim nije bilo toliko muke ni nervoze... :confused:

ništa mi ne pričaj - nama je sve palo u vodu sa zubićima
jučer nije oka sklopila cijeli dan - ručak sam kuhala onako preko leđa,a veša za pranje i peglanje na tone
o umoru da i ne pričam
jedino je noće ista :s
sad mi se čini da se navukla na uspavljivanje na meni jer sam je tako tješila pa je mudrica skužila sistem i to sad moram opet ukinuti jer dok ona zaspe,pa neće da je tako snenu spustim jer se odmah probudi,a kuća :eek:
nama je 2. fubić izbio 2 dana nakon ali sad je još uvjek boli i iritira jer rastu pa svako malo ima sukrvice po zubnom mesu

morfin@
12.11.2008., 12:22
ništa mi ne pričaj - nama je sve palo u vodu sa zubićima
jučer nije oka sklopila cijeli dan - ručak sam kuhala onako preko leđa,a veša za pranje i peglanje na tone
o umoru da i ne pričam
jedino je noće ista :s
sad mi se čini da se navukla na uspavljivanje na meni jer sam je tako tješila pa je mudrica skužila sistem i to sad moram opet ukinuti jer dok ona zaspe,pa neće da je tako snenu spustim jer se odmah probudi,a kuća :eek:
nama je 2. fubić izbio 2 dana nakon ali sad je još uvjek boli i iritira jer rastu pa svako malo ima sukrvice po zubnom mesu

To boli i kad rastu? :eek::confused: Bas sam :bonk:
nikako drugog :mad:
a vidim da se gornji "formiraju" :p kad to krene...

milkica
13.11.2008., 21:29
Leonu probili 18. i 19. zubić !!! Još samo JEDAN !!!:s:s:s

kika_3321
14.11.2008., 00:39
evo vratila se ja na forum.. :top:

zubici..hmmmm.......mare ima 6 miseci i jos nista.al je rekla pedica da bi mogli u iducih tjedan dana.. :ne zna:

nightfall
14.11.2008., 06:32
Mucici je prije 6 dana izbio prvi zubić, malo se pokazao i ni makac. I sad mi kažu da prvi "čeka drugog" pa da skupa rastu. Meni se čini da čeka Godota jer se nikud ni jedan ne miče :D. Koliko treba da taj drugi sad izbije? Se to broji u danima ili tjednima? :mig:

mel777
14.11.2008., 07:48
Mucici je prije 6 dana izbio prvi zubić, malo se pokazao i ni makac. I sad mi kažu da prvi "čeka drugog" pa da skupa rastu. Meni se čini da čeka Godota jer se nikud ni jedan ne miče :D. Koliko treba da taj drugi sad izbije? Se to broji u danima ili tjednima? :mig:

Mom malenom drugi je izbio dva dana poslije. Očito je i to individualno.

Mi sad čekamo gornje jedinice, izgledaju kao da će svaki tren i muče ga, stalno nešto žvače.

Tara_24
14.11.2008., 11:42
nama sa tri mjeseca izbio prvi, sa tri i tjedan dana drugi, a danas (par dana prije puna 4. mjeseca) nicu gornje dvojke istovremeno..
Dajem mu Calgel, ali ne pomaze - vristi, place, vec sam na izmaku snaga...:(

misiz S
14.11.2008., 12:11
Tara probaj Dentinox - bolje utrne :)
Ja sam probala, bas ja na sebi i Calgel i Dentinox - Dentinox je bolji, a i lakse mu dam jer su kapi, gel mi cesto ostane nerazmazan nego kao kuglica gela (to se dogodi zbog sline).

I cestitam na zubima - svaka cast :s

pink5
14.11.2008., 13:22
tara,čestitam. Nama gel nije pomogao,on je isto dobio prva dva sa 3 mj ko tvoj,smetalo mu je,stavljala sam gel ali nije pomagalo,onda sam odustala i čekala da izbiju do kraja bez ikakvih gelova i kapi. Par dana je bio grintav,nervozan i poslije su mu zubi izbijali bezbolno,stvarno sam sriće. Pedijatrica i je rekla da je lakše ako ranije izbiju jer je zubno meso mekanije i da lakše izbijaju,sad jel ima u toe istine,nemam pojma

Ivy4
14.11.2008., 13:26
Moja je stara 4,5 mjeseci i jos nista od zubica :ne zna:
Valjda ce biti uskoro jer je nervozna i gura sve zivo u usta

Tara_24
15.11.2008., 08:49
Onome tko je izumio Dentinox treba dici spomenik! :D :D :D
Moje zlato se napokon smirilo od toga, tako sretnog i spokojnog ga nisam vidjela vec dugo.
Mislim da se ne odvajam od tih kapi do kraja rasta zubica, i svima vam ih preporucam (a Calgel ce ici lagano u smece... samo sto imam jedno 5 kutija zaliha (to ti je kad MM ode u shoping :rolleyes: ) )

e, da...
zvala sam jucer pedijatricu koja mi je preporucila da za jake bolove (ono, kad mi se budi po noci i place bez prestanka) mu dajem pola cepica Lupoceta 120mg... Nekako bi to izbjegavala, pogotovo otkako sam otkrila Dentinox, nekako mi je prerano davati mu lijekove protiv bolova (niti sama nisam pbornik toga..)
Koja su vasa misljenja o tome?

misiz S
15.11.2008., 09:43
Tara :lux:

Super!!!

Fanika
15.11.2008., 21:28
Evo i nama krenuli zubi. Draga Tara_24 i sve ostale mamice, vjerojatno ne znate da je bezazalenije djetetu dati Lupocet protiv bolova, čija aktivna supstanca je paracetamol nego Dentinox i ostale gelove koji sadrže lidokain.
Naime, lidokain je i aritmik i citiram "ako ga primjenjujemo kao lokalnog anestetika tada možemo očekivati da će doći do srčanih nuspojava."
Ni paracetamol nije bezazlen jer može izazvati oštećenje jetre. No, vjerojatnost za to je manja.
Budući da su organizmi beba nezreli (bebama se jetra razvija, ako se ne varam, do 6 mjeseca starosti) treba prednost dati ostalim načinima umirivanja djeteta.
Naravno ukoliko nikako drugačije ne možete smiriti dijete nije dobro ni da se ono mući i plače satima. Tada mu dajte čepić, ali pri tome se strogo držite uputa o doziranju.

cukerino77
15.11.2008., 22:25

nama je prvi izbio sa 4,5 mj, a drugi 2 dana nakon njega....i sad vec 3 mjeseca nista...:ne zna:kazu bapske price kad zubi rano krenu, da brzo slijedi braco ili seka:lol:

pikacu
16.11.2008., 10:11
I ja sam po preporuci pedijatra dobila preporuku za Lupocet,ali sam ga samo jednom i to pola (mada je on rekao da na njenu težinu može i cijeli) iskoristila kad je stvarno bilo katastrofalno stanje i baš na dan kad je 1. fubić izbio - tu i tamo sam znala namazati Calgelom i malo joj je pomoglo i masiranje mojim prstom dok sam ga utrljavala - ja sam tu kemiju stvarno svela na minimum minimuma,davala sam ih samo u krajnjoj nuždi jer sve se to da izdržati i bez puno kemije - njih to boli,ali više ih smeta iritacija i strah jer se boje i ne znaju što im se dešava - u tom slučaju pomaže samo mamina ljubav i zagrljaj :cerek:
Ja sam je se nanosila ko nikada dok su ove 2 jedinice izbijale - čak nam ni novorođenaki grčevi nisu toliko uništili sve od jela,spavanja,igranja itd.
Sad jede super,čak i dohranu,vesela je opet spava normalno sama bez uspavljivanja i sad čekamo 3. i 4. fubić (kažu da dođu brzo :eek:),pa ćemo oper ispočetka :lol:
Po meni je masiranje prstom mjesta gdje izbijaju i nošenje dok ti kičma ne pukne jedino pravo rješenje

foresst
16.11.2008., 22:27
.. sad čekamo 3. i 4. fubić (kažu da dođu brzo :eek:),pa ćemo oper ispočetka :lol:
Po meni je masiranje prstom mjesta gdje izbijaju i nošenje dok ti kičma ne pukne jedino pravo rješenje
nama je prošlo ravno 3 mjeseca od donjih jedinica do gornjih, toliko o brzini :)

moja nije dala ni blizu ustima dok su izbijali zubići, tako da joj nisam mogla ništa masirati, ali zato je ona mene noćima masirala s nespavanjem..

pikacu
17.11.2008., 14:17
nama je prošlo ravno 3 mjeseca od donjih jedinica do gornjih, toliko o brzini :)

moja nije dala ni blizu ustima dok su izbijali zubići, tako da joj nisam mogla ništa masirati, ali zato je ona mene noćima masirala s nespavanjem..

a da bar bude tako da mi se mozak oporavi od nespavanja

a vidiš moja je opet stalno hvatala moj prst,igračku,nogice,svoje prste,namjestaj,naše rame... i grizla do iznemoglosti - ja sam joj masirala desni i nakon toga bi puno brže zaspala

cuba libre
17.11.2008., 14:26
Cure, koji je nagovještaj da stiže zubić? Osim guranja rukica u usta, slinjenja. Jel se prvo vidi na desnima da će biti nešto?

pikacu
17.11.2008., 14:29
Cure, koji je nagovještaj da stiže zubić? Osim guranja rukica u usta, slinjenja. Jel se prvo vidi na desnima da će biti nešto?

kod moje se baš vido zub ispod kože - kad sam znala malo stisnuti osjetio bi se od prstom
kad sam to osjetila do izbijanja je prošlo cca 2 tjedna

mel777
17.11.2008., 14:55

Kod mog se vidjelo da je natečeno. A sad se gornje jedinice jasno ocrtavaju ispod desni, i vidim točno da im jako malo fali da izbiju, možda 1 mm.

nightfall
18.11.2008., 07:30
Kod mog se vidjelo da je natečeno. A sad se gornje jedinice jasno ocrtavaju ispod desni, i vidim točno da im jako malo fali da izbiju, možda 1 mm.

Meni moja ne da ništa da vidim, koje su to "borbe" da bar malo zavirim u usta. Pokrije i ovaj jedan izrasli i ništ ne mogu vdjet osim kad se nasmije, pa onda virnem :D. Ako bude i dalje tako lijepo čuvala zube imat će ih do starosti :rofl:

Tara_24
18.11.2008., 08:07

Tomica je poceo jako jako sliniti, sto nikad nije radio tako obilno, pa je gurao rukice u usta (i sve sto mu je bilo pri ruci, pa je tako i moj prst naje** par puta), desni su mu bile natecene, a obrazi crveni...
S time da on nije imao temperaturu, kao sto neki znaju imati..

Ja sam Dentinox svela na najmanju mogucu mjeru, dajem mu ga samo navecer da moze lakse zaspati, preko dana se borim sa suzama (iako, ponekada, nisam sigurna tko vise place - on jer ga boli/svrbi/smeta ili ja zato sto on place :( )
Hvala na informaciji o lidokainu, nadam se da ce ubrzo izaci 3. i 4. koji ga toliko muci pa da cemo malo predahnuti. Nekako sam skepticna oko tog Lupoceta, njega bi dala bas kad ga ono, uzasno boli, a Dentinox (strogo se pridrzavam uputa) mu dajem navecer nakon papice i prije kreveta dok jos ne pocne urlati od bolova...

mel777
18.11.2008., 08:12
Ma ne da ni meni moj da gledam kad ja hoću, nego lovim priliku kad se smije. Ne da on da se čačka po njemu :), ali ove gornje se baš jasno ocrtavaju, nema šanse da ih ne vidim kad se smije.

disident
18.11.2008., 11:36
kao što sam već pisala na ovom topicu,mom bebonji je ped. sa 6 mj. rekla da kreću zubi,da su desni crvene i otečene i preporučila je dentinox.ja kupila i calgel, ali do sada sam mu samo jednom nešto malo premazala s calgelom jer mi se čini da mu dentinox pomaže. i ja mažem samo navečer,pred spavanje i to pravim pauze od nekoliko dana kad vidim da nije jako drastična situacija.obzirom znam od prije kad sam išla skidati mladeže da je u injekciji koju su mi ubrizgali da utrne sve upravo i lidokain,nisam baš za kemikalije.s druge strane, iskreno se nadam da mu u ovoj mjeri u kojoj ih ja koristim ne mogu izazvati takve probleme kako je navedeno u jednom od prethodnih postova...
trenutno ima 4 donja zubića i izbile su gornje jedinice malo,a čini mi se da idu ili trojke ili dvojke jer je ručica (i sve ostalo što mu se nađe pod rukom) tamo negdje gore...
da-prvi zubići su mu izbili sa 10 mjeseci dakle 4 mj. nakon što je "dijagnosticirano" izbijanje:eek:

Maret@
18.11.2008., 17:33
Evo i mi se pridružujemo klubu nespavača zbog zubića...6.5 mjeseci nam je i u iščekivanju smo prvog zubića...bar tako mislim jer sve što radi upućuje na iste simptome i kod vaših bebacha...slinjenje, guranje svega i svačega u usta, i naravno neprospavane noći, jedino je mirna u mom zagrljaju! Ne spavamo već 3 noći, preko dana sve ok, malo više grintava ali zaspe sama...Već sam mislila da se naviknula na mene i želi spavati u mom zagrljaju, pitala sam se otkud takva promjena odjednom, a bili smo tako dobri?!
I da jako puno pijemo tekućino od juče, inače to prije nije radila...i zaboravih,kakamo više nego inače, ustvari litamo :D
Nadam se da brzo prođe, jadničak mamin :cerek:...

Ennna
19.11.2008., 06:27
Evo mi se pridružujemo klubu iščekivanja zubića.Moj maleni jedan dan imao tem 39,4 ja ga vodila na pregled kod pedića i kaže grlo ok,uši ok da ne vidi upalu.Za dva dana dobili zubić i to sa 4,5 mj.Nisam mu ničim mazala jer ih nisam očekivala tako rano.Sa 5mj je došao i drugi i to neprimjetno.Sada imamo 7mj i čekamo 3 zubić.Nije mi nervozan ali uglavnom stalno slini i sve trpa u usta.Uglavnom jedina promjena od kad su počeli izbijat je da mi se maleni puno puta budi po noći.Samo da vidi da sam ja tu i zaspe.Inače se prije toga jednom budio.

nightfall
19.11.2008., 07:24
Mi još čekamo drugi, ovaj prvi je probio ali imam osjećaj da sad nikud ne mrda, samo stoji :D. A jučer me svojski ugrizla, ja stavila prst da vidim jel ide drugi a ona cap...sve zvijezde sam vidjela. Oštar je ko britva :)

8472
19.11.2008., 08:09
Curke, kako izgledaju desni prije nego se "zacrvene"?

Pišulji su jako "bijeli", onako zategnuto i jako svijetlo, a počela je jako kmezit po noći, neće da spava, plače nakon 35-40min što odspava.
Grize donju usnu, i sve ostalo redom...
Pa mi se čini da bi joj mogli krenut.

Noćas sam ju htjela u top stavit... :D

hany
19.11.2008., 10:38

Pišulji su jako "bijeli", onako zategnuto i jako svijetlo, a počela je jako kmezit po noći, neće da spava, plače nakon 35-40min što odspava.

točno tako je i kod nas već dvije noći...tamo negdje prije ponoći mu dala lupocet čepić da bar malo odspava...uspio je tri sata odspavat...jadna dječica..al proći će to ....:)

8472
19.11.2008., 12:59
točno tako je i kod nas već dvije noći...tamo negdje prije ponoći mu dala lupocet čepić da bar malo odspava...uspio je tri sata odspavat...jadna dječica..al proći će to ....:)

Što? Ima temperaturu?
Ja svojoj nisam mjerila...

pikacu
19.11.2008., 14:03
Što? Ima temperaturu?

ma to je za bolove - ja sam svojoj dla 1 ili 2 x po pola iako ped kaže da može cijeli s obzirom na težinu i dob
ja sam je puno nosila i leđa me još uvijek bole :lol:
to treba izdržati,naoružati se max strpljenjem jer inače pukneš za čas od te silne dreke
kod nas je od tih simptoma koje si opisala prošlo nekih tjedan dana da izbijanja
jel se pod prstom osjeti šta tvrdo kao zubić - ako da,pitanje je dana kad će van

Ennna
19.11.2008., 14:07

Mom malenom su isto bili bjeli desni prije nego su probili.Najteže je dok ne izbije poslije ne boli tako.
Nightfall boli boli.Moj još ciki,možeš mislit kad stisne uhhhhhh...

nightfall
19.11.2008., 14:34
Mom malenom su isto bili bjeli desni prije nego su probili.Najteže je dok ne izbije poslije ne boli tako.
Nightfall boli boli.Moj još ciki,možeš mislit kad stisne uhhhhhh...

A i moja ciki, al me još nije ugrizla njime :D. Al za prst je, tak mi i treba kad ga guram gdje ne treba. Moja nije imala temperaturu, niti je bila nervozna dok je izbijao, zapravo samo smo jedan dan vidjeli da je izbio. A gura sve u usta od 3. mj, slini nenormalno, desni se bijele...a ovaj drugi nikak da izbije, još ga ni ne pipam pod kožom.Isusek...još 19! :D

Ennna
19.11.2008., 14:52
Hehe još samo...mislim da je ipak na početku najteže.Poslije izbiju,samo ih sa žličicom osjetiš...još jedan(tako bar meni pričaju bake):ne zna:

Tara_24
19.11.2008., 17:29

drago mi je da nisam jedina...mig

Moj još ciki,možeš mislit kad stisne uhhhhhh...

Kod mene je isto tako... vidim zvijezde svaki puta kad on cica i kad se sjeti da ima nekaj novoga u ustima i da bi mogao to probati upotrijebiti za cicanje...

Noc prosla uzasno.. Uz zub dodajte i zatvor, ali me nemojte pitati jesam li spavala... :(

chiara
20.11.2008., 08:08
jel ima netko da se pati sa očnjacima :moli:
mi smo već svi doma ludi od njih, stalno mu je sve natečeno, doslovno vrišti kad stavi prst u usta ili nešto jede i to traje već sigurno mjesec dana, a još mu ni 1. očnjak nije izašao :mama:

Tara_24
20.11.2008., 08:37
jel ima netko da se pati sa očnjacima :moli:
mi smo već svi doma ludi od njih, stalno mu je sve natečeno, doslovno vrišti kad stavi prst u usta ili nešto jede i to traje već sigurno mjesec dana, a još mu ni 1. očnjak nije izašao :mama:

mi ih jos cekamo, ali mi nikada nije jasno kako oni najduze izlaze (osim kutnjaka), pa barem su siljasti :ne zna:
znam da je sestricna na ocnjake davala mrkvicu iz frizidera, njezinoj maloj je to malo olaksalo....
A i moj Tomica je nekako primio zvakanje mrkve pod obavezno svaki dan... Ne znam koliko mi je to pametno, ali on uziva i zao mi mu je uzeti tu mrkvicu... :ne zna:

8472
20.11.2008., 08:56
Ma ja nisam siguirna da joj idu zubi.
Ne izgleda ona kao da ju nešto boli, samo gnjavi malo više + ono što sam već napisala.
Kupila sam joj kapi one Dento-nešto, i sviđaju joj se. Kad namažem jedno vrijeme je ful raspoložena, ali to je obično nakon jela kad je svejedno raspoložena...

Jedino po noći, ne da se od mene ni pod razno.
Noćas sam ju slučajno probudila oko 1, "htjela sam ju prebacit u njen krevetić" udaljen 2cm od mog. Probudila se, pa nos, pa kakala, pa sam joj se smilovala i promjenila pelenu pa mi je zahvalila budnošću do 3 :mad:
S tim da je cijelo vrijeme pristala biti mirna jedino ako drži sisu u ustima. :mad::mad::mad:

Spava mi se!:(

hany
20.11.2008., 13:57
Što? Ima temperaturu?

nema.napisala sam da malo odspava...muči ga a ovak si malo ipak odspava, skupa sa mnom..neznam, osjećam brežuljke pod prstima, crveno mu je unutra,dva se bijele dolje dosta, niš još nije izbilo, to i čekam...bili malo kod patronažne...danas nam je točno 5,5 mjeseci, poduplao je porođajnu težinu sa 4610 na 9260 je sad i koliko sam skužila ona misli da se budi jer je gladan...nije mi to direktno rekla al je rekla da krenemo s dohranom, većera rižine pahuljice tjedan dana pa da se čujemo, a ja joj svejedno rekla da kad se probudi kroz sat i pol -dva ne jede nego traži bradavicu samo radi trljanja i utjehe...

svejedno, vrijeme nam je da krenemo s dohranom , pa krećemo, al točno radi grimase i vrti se u snu i onda baš zaplače od boli iliti nelegode i odmah uzme medeka u ruke i trlja si desni ili stavi odmah šakice u usta ili ga mažem dentoxom i grize mi prste dok ga masiram...dam mu sisu i opet zaspi na neko vrijeme...do kad će to tako samo nebo zna...sad je već tako 4 noći

pikacu
20.11.2008., 14:26
.neznam, osjećam brežuljke pod prstima, crveno mu je unutra,dva se bijele dolje dosta, niš još nije izbilo, to i čekam...

e toje pitanje onda dana - kod nas je prošlo oko 4 dana od kada sam osjetila tako kao ti do izbijanja 1.
a budi de po noći ne zbog gladi već jer ga to boli - kao i moja
i ja sam krenula s dohranom sa cca 5,5 mj,a sutra puni 6 mj :cerek:(već,ne mogu vjerovati) i papamo - bananu,kruškicu,mrkvicu,bundevu i korabicu i ide nam za sada super

hany
20.11.2008., 16:57
e toje pitanje onda dana - kod nas je prošlo oko 4 dana od kada sam osjetila tako kao ti do izbijanja 1.
a budi de po noći ne zbog gladi već jer ga to boli - kao i moja
i ja sam krenula s dohranom sa cca 5,5 mj,a sutra puni 6 mj :cerek:(već,ne mogu vjerovati) i papamo - bananu,kruškicu,mrkvicu,bundevu i korabicu i ide nam za sada super

joj daj Bože da bude tako ko što kažeš...

bravo Lanči...:top:

morfin@
20.11.2008., 17:27
Mi imamo 2 zubića :jumping::tulum::zubo:

Prvi izbio prije 2 tjedna s 5,5 mjeseci a drugi 8 dana kasnije. S prvim ni pola muke ko s drugim :bicedobro:

Jedino ne znam zašto i dalje slini i zašto je i dalje nervozan :confused:
Mislila sam da ćemo sad imati mjesec- dva odmora :ne zna:
Jedino se smiri kad mu masiram desni i to tamo gdje dolaze kutnjaci a vidim da i sam gura prstiće tamo- i naravno sve što mu dođe pod ruku :rofl:

Zna neko razlog tomu?

nightfall
21.11.2008., 06:37
Mi imamo 2 zubića :jumping::tulum::zubo:

Prvi izbio prije 2 tjedna s 5,5 mjeseci a drugi 8 dana kasnije. S prvim ni pola muke ko s drugim :bicedobro:

Jedino ne znam zašto i dalje slini i zašto je i dalje nervozan :confused:
Mislila sam da ćemo sad imati mjesec- dva odmora :ne zna:
Jedino se smiri kad mu masiram desni i to tamo gdje dolaze kutnjaci a vidim da i sam gura prstiće tamo- i naravno sve što mu dođe pod ruku :rofl:

Zna neko razlog tomu?

Mi se još patimo, prvi nismo ni osjetilio da izlazi, nikakvih simptoma, samo se stvorio u ustima, a drugi....bar se nadam da je to zub jer mi se dijete u cmizdravca pretvara. Nervozna sve u šesnaest, cvijuga, neće jest kak spada, mršti se na sve kaj joj stavim u usta od hrane, čak i ono kaj je voljala jest više joj ne paše, samo bi žvakala one gumene četkice za zube i to po mogućnosti da joj ih ja držim a ona da se trlja :rofl:. A drugog nigdje na vidiku...

MAJA155
21.11.2008., 07:23
mom nećaku je izašao jučer prvi zub, a ima godinu i 15 dana :D

Maret@
21.11.2008., 08:43
Jedino po noći, ne da se od mene ni pod razno.
Noćas sam ju slučajno probudila oko 1, "htjela sam ju prebacit u njen krevetić" udaljen 2cm od mog. Probudila se, pa nos, pa kakala, pa sam joj se smilovala i promjenila pelenu pa mi je zahvalila budnošću do 3 :mad:
S tim da je cijelo vrijeme pristala biti mirna jedino ako drži sisu u ustima. :mad::mad::mad:

Spava mi se!:(

Ovo isto kao i kod nas!!!! S tim što je sinoć nakon prve kake i spavanja od po ure kakala ponovo i onda opet presvlačenje! Ma što ta mala više sere :rofl:

lopticica
21.11.2008., 20:00
Imamo drugi zubic. Tocno 10 dana nakon prvog.

nightfall
23.11.2008., 13:56
Prošlo je dva tjedna nakon izbijanja prvog zuba, drugog još nema na vidiku :kava:.Kaj oni ne idu u parovima?

Rapunzel
23.11.2008., 19:11
Prošlo je dva tjedna nakon izbijanja prvog zuba, drugog još nema na vidiku :kava:.Kaj oni ne idu u parovima?

Nama je drugi izbio čak mjesec dana nakon prvog

mali_cox
24.11.2008., 21:34
Isto i nama. Drugi zub mjesec dana nakon prvog. Sad Marko ima 9 mjeseci i ima ih 7, a mislim da će uskoro još koji jer slini sve u šesnaest.:(

nightfall
25.11.2008., 07:07
Znači, ne moraju ići jedan za drugim s par dana razlike? A ja svaki dan gledam kad će drugi :D

morfin@
25.11.2008., 12:21
Jakov je prije 2 tjedna dobio donje dvije jedinice ali i dalje slini i trpa ručice u usta. Nije valjda da će već i gornje?:confused:
Ja sam shvatila da poslije ova 2 imamo malo pauze... :D

uniqoue
25.11.2008., 21:41
Cure pomozite!

Mojem andelu se bijele desni dolje , onak prednje desni, ne tamo gdje bi trebao zubic izbiti nego dolje ...mozda sam bedasta skroz kaj pitam ovakvo pitanje ali neznam fakat di se to treba bijeliti. Gore di ce zub izac ili dolje ? A desni su joj gore crvene, mada brijem da su tak crvene od kad se rodila.
No danas mi je plakala full jako prije spavanja i predvecer, isto gura rukice i slini strasno. Nema temperaturu.

Ima 5.5 mjeseci. :ne zna::ne zna:

Manch
27.11.2008., 08:21
Mom dečku je provirio zubić, a otkad je provirio ima na sredini neku crvenu krvavu tačku. Kad mu je nicao dala sam mu mokru frotirnu krpicu da žvaće i vidjela sam da je ostalo krvi na njoj. Sada ne primijetim da krvari, ali je bebac jako nervozan pa to povezujem sa ovim. Ima li iko slično iskustvo?

chiara
27.11.2008., 11:29
mi se još mučimo sa očnjacima :mama:

Wedding
27.11.2008., 11:47
mi se još mučimo sa očnjacima :mama:

i mi se mucimo sa istim...... ovo su nam najgori zubi i za niti jedan zub nismo imali problema kao sad...... po noci se budi svako malo i place:(

mel777
27.11.2008., 12:31
Mog užasno muče gornje jedinice. Stalno je pomalo nervozan, sve što dohvati žvače, ne želi se voziti u kolicima, najradije bi da ga stalno nosim :(. Sve mu je natečeno već dva-tri tjedna, a zubići nikako da izađu. Umorni smo već i on i ja...

pikacu
27.11.2008., 13:40
Mom dečku je provirio zubić, a otkad je provirio ima na sredini neku crvenu krvavu tačku. Kad mu je nicao dala sam mu mokru frotirnu krpicu da žvaće i vidjela sam da je ostalo krvi na njoj. Sada ne primijetim da krvari, ali je bebac jako nervozan pa to povezujem sa ovim. Ima li iko slično iskustvo?

Ma to ti je od pucanja kože kako se širi pa zato sukrvica - i nama su svi plišanci bili krvavi,ali čim je zub izbio čitavom dužinom sve je bilo ok
Ne brini :top:

Manch
27.11.2008., 13:44
Danke, Pikacu, baš mi je čudno izgledalo :)

nightfall
28.11.2008., 14:55
Mojoj Mucici je niknuo drugi zub ...i to gore lijevo DVOJKA! :D Zato se prošle vije noći probudila, inače spava cijelu noć. Ja očekujem dolje jedinicu, a izašla gore dvojka :lol:. Mislila sam da to mora po nekom redoslijedu ići, ali kod moje očito ne ide. Baš me zanima koji bude sljedeći izašao...možda dobije četvorke :D

Gina G.
30.11.2008., 15:31
Ove http://www.nemus.hr/sp.html maramice za higijenu zubića su zakon. Spiffies se zovu i prodaju se u ljekarnama, vani se puno vše upotrebljavaju a kod nas su teg stigle ove godine. Meni moja zubarka rekla za njih i preporučila mi za klinca prije nego počne koristiti četkicu, ali i kad počne da i dalje paralelno koristi maramice kroz dan. Mali ih obožava jer su finog okusa. :s

m@m@
30.11.2008., 16:47
Ove http://www.nemus.hr/sp.html maramice za higijenu zubića su zakon. Spiffies se zovu i prodaju se u ljekarnama, vani se puno vše upotrebljavaju a kod nas su teg stigle ove godine. Meni moja zubarka rekla za njih i preporučila mi za klinca prije nego počne koristiti četkicu, ali i kad počne da i dalje paralelno koristi maramice kroz dan. Mali ih obožava jer su finog okusa. :s

i mi ih imamo. :top: al mojoj se okus baš i na sviđa:mig:

suzana23
30.11.2008., 18:38

i nama je poslje izbijanja bila crvena točka ali je brzo nestala i nismo imali nekih velikih problema

pikacu
30.11.2008., 19:54
mi ne koristimo maramice,ali sam joj kupila u DM-u set za higijenu fubića i sad nakon svakog jela krute hrane idmo ih part - to je mekana četkica od gume kojom se stvarno skinu sve prljavštine,još joj vovom isplahnem usta i eto čisti su - ne mislim da su te maramice loše,ali po meni su suvišne jer se ovako sasvim dobro zubi operu,a i ekonomičnije je od njih

još se i dijete od malih nogu uči na upotrebu četkice nakon jela

Lavica
30.11.2008., 20:50
Mozda te maramice i nisu lose ali volila bi vidit ko bi mogao mojoj curi oprat zube s njima!
Mala ne otvara usta nikome i nikada!

Wedding
01.12.2008., 09:23
nama izbile sve cetiri trojcice u tjedan dana:D

nightfall
01.12.2008., 11:10
Mucici je izbila i druga donja jedinica :cheer:

Sad ima objed donje jedinice i gore lijevo dvojku :cerek:. Nekako mi se čini da će sad uskoro i gornje jedinice van.

Gina G.
02.12.2008., 11:36
Mozda te maramice i nisu lose ali volila bi vidit ko bi mogao mojoj curi oprat zube s njima!
Mala ne otvara usta nikome i nikada!

Probaj kao ja: daš mu malo maramicu na usta da je mljacne jer je okusa slatke jabuke. Moj je prvo sam probao žvakat, a onda sam ja "uvaljivala" i svoj prst... nije se bunio jer mu je fino :mig:

chiara
03.12.2008., 21:41
nama izbile sve cetiri trojcice u tjedan dana:D

:s svaka čast! ide to vama!
mi se još mučimo. čini mi se da mu se polako otvara meso na donjim očnjacima, ali nikako pa nikako. sad je još i prehlađen pa ga i nos zeza tako da smo već svi redom ludi :tuzni:

IpsyDipsy
03.12.2008., 21:54
Evo da se pohvalimo da imamo i treći zubić, a na pomolu je i četvrti, već se bori za van (oba gornja). Sada je pravi mali zubonja :cerek:
I klanjam se ogrlici, do sada nije bilo problema niti sa jednim izbijanjem. Malo nervoze i to je to.

mi ne koristimo maramice,ali sam joj kupila u DM-u set za higijenu fubića i sad nakon svakog jela krute hrane idmo ih part - to je mekana četkica od gume kojom se stvarno skinu sve prljavštine,još joj vovom isplahnem usta i eto čisti su - ne mislim da su te maramice loše,ali po meni su suvišne jer se ovako sasvim dobro zubi operu,a i ekonomičnije je od njih

još se i dijete od malih nogu uči na upotrebu četkice nakon jela

I mi koristimo tu gumenu četkicu iz DM-a i totalno mi je super, ai malcu se sviđa. Uvijek ju prvo on uzme i malo prožvače, tek onda možemo čistiti zube. Samo ja ne ispirem jer mi to još ne znamo.
A kad misliš da treba prijeći na onu treću (pravu)? Uopće ne znam koja su pravila

chiara
07.12.2008., 15:40
izašla su 2 očnjaka! :lux: sad su još oba gornja naotečena tako da će nadam se uskoro i oni izaći!

pikacu
07.12.2008., 20:22
i mi koristimo tu gumenu četkicu iz DM-a i totalno mi je super, ai malcu se sviđa. Uvijek ju prvo on uzme i malo prožvače, tek onda možemo čistiti zube. Samo ja ne ispirem jer mi to još ne znamo.
A kad misliš da treba prijeći na onu treću (pravu)? Uopće ne znam koja su pravila

Ja ti isperem usta tako da je nagnem nad sudoper i onda ona ručicama mlati po vodi a ja joj dlanom malo ubacim vode u usta i onda još čistim prstom malo protrljam jezik i zube i to je to - protrljam par puta tom gumom i opet isperem i gotovo - fubići oprani:cerek:

Koliko sam ja shvatila ta štura uutstva ta 3. je kad svi izrastu a ona druga je za...pojma ni ja nemam - za sada ćemo ovu a kad bude imala još koji zub onda ćemo preći na mini četkicu

Kolika je tvoja beba?

Fanika
14.12.2008., 21:37
Evo nas u mukama na ovoj temi. :( Ova noć nam bila koma. Budio se svakih sat i pol, dva sata. Kako ga ja noću uspavljujem sisom, sisao me 7 puta. Pored nespavanja nabrojat ću još neke simptome za koje sam čula da su povezani sa zubima, a vi me slobodno ispravite ako griješim:
- danas je kakao 4 puta i stolica mu smrdi, a inače je samo na mojem mlijeku
- grize sve i svašta: uključujući moju bradu i cicu koje su mu najdraže
- cendra i po novome cvili (krasan zvuk koji mi para uši), a ponekad i vrišti
- slini da mu mjenjam u prosjeku 4 slinčeka na dan

Pošto mi je prva beba ne znam što da kažem za desni: meni se čine i napete i sjajne i nabrekle i mjestimično crvene :ne zna:

Muči me to što ja u njegovim ustima ništa ne vidim na mjestima jedinica i dvojki, ali zato na mjestu donje trojke pipam tvrdo i vidim pod kožom nešto žućkasto :confused:

Poginut ću, jer imam muku sa "uspavljivanjem" zadnja tri dan, a isto tako i s buđenjem noću. Od kada ga polegnem u krevetić probudi se valjda pedeset puta sa nekim zvukovima boli.
Korsitimo jantarnu ogrlicu od 3,5 mjeseca od kada su navodno krenuli. Prije tri dana smo krenuli i sa homeopatskim kuglicama od kamilice. Možda smo tu pogriješili?
Najviše me interesira koliko traju takva krizna stanja? Za dan mi je lako, ali ovo noćno ludovanje teško podnosim. Padam s nogu... :visi:

milkica
14.12.2008., 21:55
Moj ima takva stanja od prvog zubića sa 4,5 mj do danas - 19 mj. Prije svakog zuba i po mjesec dana takvo ponašanje. Najgori je zadnji tjedan prije izbijanja.
Znam da te nisam ni malo utješila... Danas mu je pukla koža na 20. zubiću, za dan-dva je vani. A već 2 tjedna je pregrozan !!!

Fanika
14.12.2008., 22:02
Ma možda mi više treba potvrda da nisam luda, jer ne znam da li dobro gledam i mislim. Svi simptomi su tu, neki došli ranije, neki kasnije, a od zuba ni z. Evo sad sam guglala slikice desni beba kojima rastu zubi. Jes rastu mu zubi!
Ne bi htjela da je nešto drugo posrijedi, a ja čekam doma umjesto da idem pedijatru, jer smo mi takve sreće pa smo u zadnjih par tjedana bili u kontaktu s osobama koje su nedavno preboljele rota virus, upalu pluća, a prošli tjedan žena dozvolila sinu da mi dira dijete, a mali joj imao vodene kozice :eek:
Šta da vam više kažem :bonk:

disident
15.12.2008., 10:34
Ma možda mi više treba potvrda da nisam luda, jer ne znam da li dobro gledam i mislim. Svi simptomi su tu, neki došli ranije, neki kasnije, a od zuba ni z. Evo sad sam guglala slikice desni beba kojima rastu zubi. Jes rastu mu zubi!
Ne bi htjela da je nešto drugo posrijedi, a ja čekam doma umjesto da idem pedijatru, jer smo mi takve sreće pa smo u zadnjih par tjedana bili u kontaktu s osobama koje su nedavno preboljele rota virus, upalu pluća, a prošli tjedan žena dozvolila sinu da mi dira dijete, a mali joj imao vodene kozice :eek:
Šta da vam više kažem :bonk:

kako sam već ranije na ovom topicu pisala, mom bebaču je ped. sa 6 mjeseci "dijagnosticirala" da mu kreću zubi. prvi mu je izbio tek sa 10 mjeseci:eek: nekih tri tjedna je bilo veselo,ali je u tih tri tjedna je dobio gornje jedinice i donje jedinice i dvojke...prije par dana je napunio godinu dana i još uvijek imamo tih 6 komada:rolleyes: ali bijele mu se očnjaci i zadnjih par dana opet ima sve simptome...nadam se da će opet 6 odjednom:mig:

nightfall
15.12.2008., 13:25
Ni mi ne spavamo, ja više ne znam što da mislim zbog čega, ali očekujemo gornju desnu jedinicu ko ozebli sunce :rolleyes:.Noćas smo se valjda tri puta uspavljivali i jedamput cicali (nemojte se smijat, beba me navikla spavat po noći pa mi je ovo koma).

Mažemo Dentinoxom, nije baš da vidim da išta pomaže, nije pretjerano nervozna po danu, cvijuga ali valjda zato što je sad onaj period da neće ostat ni sekundu sama u sobi (ak je budna), ima 4 zubića i ovaj peti nikako da izbije ( a već ga danima gledam netom ispod kože).

pink5
15.12.2008., 15:09
povirio nam gornji lijevi kutnjak,desni samo što nije :cher:. Za divno čudo noćas je spavao od 19:30-11 sati :eek: sa 2 buđenja

lopticica
15.12.2008., 21:18
Imamo 3., gornja jedinica :jumping:

Fanika
15.12.2008., 21:41
Mislim da vidim malu crticu na mjestu donje desne jedinice, ali tako mi ga teško natjerat da mi pokaže.
Što se tiče cjelodnevnog cviljenja i cendranja, uspavljivanja i spavanja i dalje sam na :bonk:
Čestitam ostalim zubatim na zubima!

nightfall
16.12.2008., 07:23
Ja sam jučer rekla da ću ja poludit dok mala dobije sve zube :D. Pa ne znam više kaj joj je. Stalno cvijuga, evo ova noć nam je bila ok, nije se budila do kraja već se samo premještala i namještala u krevetiću, pa se otkrije, pa se zabije glavom u gornji kraj pa cvili, pa se zabije u ogradicu pa cvili, pa se okrene na trbuh a u snu ne zna natrag nego se diže na sve četiri...a jučer sam ju uspavljivala i cvilila je cijelo vrijeme s palcem u ustaima i očima na pol dvanaest. Ne znam više kaj joj je. Stalno je pipam da nema temp, ali nema, samo cvijuga, zub nikak da probije...sad kad dobije tu jedinicu pa krenu dvojke...ajme majko, opet ništ od spavanja :rolleyes:

tanyab
18.12.2008., 12:58
Mi smo sa točno 6 mjeseci dobili prvi zubić. Jedinica dolje desno.:trio:

mel777
18.12.2008., 13:14
Mi smo tri mjeseca čekali na gornje jedinice i evo ih :D!! Tjedan dana prije izbijanja nam nije bilo baš lako, ali sad se već lakše diše.

nightfall
18.12.2008., 14:09
Aleluja! Stigla je i gornja desna jedinica! :cheer:

Sad ima 5 zubića, donje i gornje jedinice i gore dvojku. Koje sad očekujemo? Drugu gornju dvojku? Ili dvojke dolje?

nightfall
18.12.2008., 14:11
Jel škrguću vaša djeca zubima? Moja je danas otkrila škrgutanje i cijeli dan to radi, ja se ježim. Bojim se da što ne polomi, a tak smo ih teško dočekali :D.

pink5
18.12.2008., 14:15
Jel škrguću vaša djeca zubima? Moja je danas otkrila škrgutanje i cijeli dan to radi, ja se ježim. Bojim se da što ne polomi, a tak smo ih teško dočekali :D.

neće ih polomit,moj škrgiće otkad je dobio gori i doli,nikako da ga prođe ta faza. Sad će joj vjerojatno opet gornja dvojka izbit,mom su prvo donje dvojke izbile pa gornje,tvoja nije baš po rasporedu:D

lopticica
18.12.2008., 14:20
I moj to radi ima 2 dana. Prije par dana je dobio gornju jedinicu i sad je to stos :rofl:

nightfall
18.12.2008., 14:22
neće ih polomit,moj škrgiće otkad je dobio gori i doli,nikako da ga prođe ta faza. Sad će joj vjerojatno opet gornja dvojka izbit,mom su prvo donje dvojke izbile pa gornje,tvoja nije baš po rasporedu:D

A znam da nije po rasporedu :rofl:. Mene je zeznula jer je poslije donje jedinice (ja očekujem drugu i mažem na njenom mjestu Dentinoxom) izašla gornja dvojka! Ja ostala zaprepaštena, uopće nisam gledala jel bi koji drugi zub mogao izaći, ja sam očekivala donju jedinicu :D. I onda je jedno vrijeme imala donju jedinicu i gornju dvojku...svi su se smijali da bu sad dobila kutnjake :D

Lea1805
19.12.2008., 13:54
Koliko teba da zub naraste do kraja....nama je provirio prvi (noćas bez panike, napipala sam ga ujutro),možda 1-2mm pa me zanima kad će biti dosta velik za slikanje :cerek:

lopticica
19.12.2008., 14:08
Za koji dan,brzo to ide,bar kod nas. Nekih tjedan. :razmislja:

morfin@
19.12.2008., 23:03
Mi od prekjucer imamo 3 zuba- napokon!:D Za par dana ce Jakov 7 mjeseci. Umjesto gornje jedinice izbila donja dvojka. Sad cekam da krene jos nesto jer je vec danas pocelo vristanje- opet, i nacicavanje po 12 puta dnevno :mama::visi:

kayah
21.12.2008., 14:32
Jel moguću da su bebi od 3,5 mjeseca počeli rasti zubi?
Zadnja tri tjedna stalno nešto želi gristi ( u zadnje vrijeme i moje bradavice :( ), slini ko luda, a od danas joj vidim i tri bijele točkice na zubnome mesu - dvije dolje u sredini i jedna dolje desno. I zeza me kad treba jesti, stalno vrišti, okreće glavicu i stavlja ručicu u usta umjesto da jede...

milkica
21.12.2008., 15:22
moguće je...

Mi imamo svih 20 zubića !!! Sa točno 20 mjeseci.

Victoria 08
21.12.2008., 17:29
Nemogu vjerovat,ali evo već i nas na ovoj temi.Moja Victoria ima danas 2 mjeseca i 21 dan,i danas sam primjetila da joj izbijaju dva zubića.:eek::eek::eek:
Desno gore 3 i 4,u zadnjih par dana je počela odbijati bočicu i kad je budna stalno ima rukice u ustima.Zasad nije ni nervozna previše,spava cjelu noć,bez buđenja.Moram vam reć da sam u totalnom šoku.

rona718
22.12.2008., 20:26
Mi smo juče dobili prvi zubić! :cerek: Sa točno šest mjeseci!
Napokon! Dvije noći zaredom je urlala dok joj nije izbio. Nadam se da neće tako biti sa svakim jer ću svisnuti. :)

pink01
23.12.2008., 17:06
Mi smo sa 2 mjeseca i 23 dana dobili trojku gore i to nismo ni skužili ali zadnjih par dana je nemoguće. Dečko koji je spavao cijele dane i samo se budio klopati, više ne spava ni minute, ručice stalno u ustima, cvili, slini, ne pomaže ni trljanje hladnim, gelovima, kapima, jedino kad mi grize prst sretan je tih par minuta. Doljnje jedinice i dvojke se bijele već više od mjesec dana ali izgleda da mu i druga trojka gore izlazi pa je sad show program. Bar spava po noći ali je prepolovio dnevu dozu hrane, brlja nešto po flašici ali nema temperaturu niti proljev. Nadam se da će tako i ostati. Kažu svi da to traje mjesecima pa.....

aapsolutno*
27.12.2008., 11:34
Uf, ti zubići - čestitam svim zubićima koji su provirili!
Moj sin će 29.12. punih 6 mjeseci! I imamo već 8 zubića :eek:
Jao meni, sve mu je bijelo kad mi se nasmije :cerek:
A prvi smo dobili točno s 4 mjeseca, bila sam u totalnom šoku!
Sunce mamino :cerek:

lopticica
27.12.2008., 11:39
Imamo 4. :zubo:

pink5
28.12.2008., 13:57
Bravo Gabi! Mi imamo 10,još samo 10 nam ostalo za izbiti

moji bebaci
29.12.2008., 21:53
Taman citam forum i moram i ja nesto dodati.Nas slatkis je sad u 6.mj.i ima 7 zubi,prve je dobio vec s tri mjeseca.Velikih problema nije bilo,malo kenjkanja pred spavanje je vrhunac njegovog negodovanja.Imamo dentinox gel,nekad pomogne,nekad ne.Al zato ima jedan domaci savjet:kad je dijete jako nemirno.iscijedite malo limunovog soka i namazite to djetetu na desni.Kiselost limuna utrne zubno meso i nakon toga dijete spava blazeno.Inace,stariji sin,5.god.je isto rano dobio zube,s 4 mj.
Puno pozdrava od novog clana foruma:mig:

nightfall
30.12.2008., 06:19
O gornja dvojkice, izbi, izbi! :s:s :D

JOš smo na 5 komada, čekamo tu dvojku ko ozebli sunce, dijete mi povampirilo. Vidim je ali nikako da probije taj milimetar van.

disident
30.12.2008., 12:42
evo mi s 12 mj. i tri tjedna još na 6 komada...već 2 mjeseca...idu očnjaci i još ponešto gore,bijeli se zubno meso,a nikako vaaaaaaaaaaaaan:rolleyes:

pink5
30.12.2008., 12:52
dentinox gel,nekad pomogne,nekad ne.Al zato ima jedan domaci savjet:kad je dijete jako nemirno.iscijedite malo limunovog soka i namazite to djetetu na desni.Kiselost limuna utrne zubno meso i nakon toga dijete spava blazeno.

ne smije se stavljati limun prije 10 ili 11 mj. Ja imam još bolji savjet,stisni zube dok niču zubi i sve će biti ok:D

Lavica
30.12.2008., 18:50
Limun je agrum, a oni idu poslije 12 mjeseci jer su alergeni.

foresst
30.12.2008., 19:46
mi u štrajku..

još smo na 4 zubeka, a ročkas smo proslavili

cvijetić
30.12.2008., 21:48
mi u štrajku..

još smo na 4 zubeka, a ročkas smo proslavili

mi smo ročkas slavili sa 2:D
nemoj žuriti....

Lavica
01.01.2009., 20:12
Maloj mi izbijaju gornje jedinice i nikad u njenom malom životu ju nisam vidjela tako razdražljivu.
I kaj je najgore grize za popizdit! Još je dobro kad skužim da će ugrist a se nekako pripremim ali kad iznenada ugrize cicu strah me da ju refleksno ne lupim.
Baš sam ju sad uspavljivala i ugrizla me sto puta i nisam joj više htjela dati cicku i plakala je ko ljuta godina i ipak sam popustila tako se jadnica smijala da mi ju je bilo tako žao i opet me grizla.
Jel i vas grizu vaše bebe i kaj radite da to spriječite?

pink5
01.01.2009., 21:00
isto je grizao neko vrijeme,prošla je ta faza. Grozno,urlala sam od boli,nije mi došlo da ga lupim nego u tom momentu bi se tako previla od boli da sam se bojala da ga ne zgnječim dok bi ga ležeći dojila. Srećom pa je sve super završilo,bradavica je još na svom mjestu:). Najgore mi je bilo,kad bi zagrizao više ne bi puštao ,koma,on ne pušta,a ne mogu na silu izvuč bradavicu jer će bit još gore. Morala sam ga animirati da pusti,ali srećom ta faza prođe pa je lakše:mig:

Fanika
01.01.2009., 21:04
Mi još ne vidimo zube, ali znamo što je griženje. :D Moj još uz to vriska i kao da reži.
Uglavnom preporuka je sljedeća: trebaš se naljutiti kad te ugrize za cicu - ne vikati, vriskati i sl. da ti se ne odbije do cike. Napraviš grimasu i kažeš da si ljuta i naravno moraš je maknut. Tako mi rekle patronažne.
Ja mu dam hladne grickalice da grize. Najdraži mu ipak moj prst kojim mu češkam desni uz zvuk kao da vozim prst po staklu, brzinom munje(a kako drugačije :lol: ) lijevo desno kao da pereš zube bez četkice :zubeki:.
A kada smo negdje gdje nemam grickalica, niti mogu oprati ruke dam mu bradu. Malo me boli, naravno, ali to je jedini način da ga smirim. Mora se čovjek snaći da se ne upali sirena.
Ali griženje bradavica može biti opasno(ne bi nabrajala zdravstvene komplikacije) i moraš to spriječiti ili svesti na minimum.

bstimac
01.01.2009., 21:11
Mi imamo dva od 4. mjeseca Aninih. Mi koristimo homeopatski gel i tabletice i nama pomazu. Glavno da ima stalno nesto za zvakati. Moze i obicni rucnik. Cosak namocis i stavis u frizer i das mu da to tak hladno zvace. Mazi ga i tjesi sto vise. Nama je to proslo s jednom i drugom prilicno bezbolno.

svaka cast:rofl:

moji bebaci
02.01.2009., 12:37
ne smije se stavljati limun prije 10 ili 11 mj. Ja imam još bolji savjet,stisni zube dok niču zubi i sve će biti ok:D

Ja sam malenom to napravila vec s 5 mj,jer je jedan dan bio jako nemiran,nikakvih nuspojava nije bilo.Inace naginjem domacim,alias alternativnim receptima od moje mame i bake...

Žena vrag
04.01.2009., 09:15
Mi smo jucer dobili svoj prvi zubic sa 4 mjeseca i 12 dana :cerek: ! I svi oni sipmtomi koje doktori ne priznaju su bili tu - šmrcav nosić, zelenkasta kakica, razdražljivost, malo povišena temp. i onda kad je jučer izašao skroz drugo dijete. I da, kupili smo jantarsku ogrlicu i čini mi se da pomaže (?) jer je dijete nakon dva dana kmeckanje jučer bio opet naša dobrica :)

disident
04.01.2009., 09:58
i mi smo se nedavno ponovili u jantarnu ogrlicu:cerek: i ne znam je li to autosugestija,ali i meni se čini da je manje nervozan kad dođu "oni dani":)

NelaZg
06.01.2009., 09:58
Nije nas bilo neko vrime ali s ponosom prijavljujem da imamo 2 zubica (11mj.). Uglavnom prvi je izasa par dana prije nego smo krenuli na put, tih par noci spavala je sa mnon u krevetu jer ju je mucia. Taj prvi je izasa bez problema. Krenuli na put, sve ok. Na Badnjak skocila fibra oko 38.5, nece da primi zlicicu nego samo stisne vrh i to s vrha pojede. Na Bozic jos veca fibra, onaj toplomjer duda pokaza 39.8. Ja u panici, daleko od doma, ne znan sta cu, dala cepice, kupala je (polako smo nadolijevali hladniju vodu - kuma je prakticirala malu odma u hladnu ali mi je prija koja je med.sestra rekla da to nije dobro nego da treba postepeno nadolijevat hladnu i mogu rec da je upalilo) i treci dan nista od fibre ali zato vristanje u snu. Inace to nan je bila prva fibra ja i mm u panici teskoj lud san bila od brige ta dva dana. Jos jedna stvar prije cepica dala san panadol baby sirup medjutim on snizava fibru do 38, on nan nije pomoga nego cepici, al eto mladi zeleni pojma nismo imali. Evo nocas je puno bolje spavala. Taj drugi zub nas je da prostite izjeba do boli. I onda su me jos moji doma utjesili da ko fol ta prva dva donja sta izlaze najmanje bole djecu. Utjeha mos mislit.

NelaZg
06.01.2009., 10:00
I da, to sa limunom mi je terapeutica bila rekla. Probala san i to, ma 0 bodova. Stavili joj calgel dijete jos gore vristi poila san samu sebe sta san joj tu pizdariju namazala, rekla san nikad vise. Mm nece da cuje za jantarnu ni za homeopatske kuglice.

mel777
06.01.2009., 13:01
Mom sineku u roku od tri tjedna izbila tri zubića, a uskoro će i četvrti. Boli ga dosta, čak mi se budi uplakan po noći :cry:, jadničak mali. Sad su mu se nešto zaredali, a gornje smo jedinice čekali tri mjeseca. Malo mu pomogne Calgel, ali i to slabo, nadam se nekom zatišju nakon ove faze.

kućica
06.01.2009., 19:20
Našem bembonji trenutno niču 3 zuba,gornje jedinice i dolje desna dvojka.Ono što nas brine je visoka temperatura od 39,1-39,5 i pitamo se da li je moguće da od zuba ima toliku temperaturu.

NelaZg
07.01.2009., 08:17
kucica evo ko sta san gori napisala mi smo imali cak do 39.8 imala san u nesvist past. Prija koja je med.sestra mi je rekla da do 3dn takvu fibru neka snizavan a ako ima vise od 3dn onda pravac u doktora. Nama je nakon tog 2dn prestala, zub malo izasa van. Da je trajalo jos 1 dn sto posto bi isla pravac u doktora.

foresst
07.01.2009., 08:43
cure, tako visoka temperatura nije od zuba

temp. je uzrokovana nečim drugim, ali uslijed nje se pokrene nicanje zuba, pa se čini da je temp zbog zubića
ja ne bih 3 dana čekala s temp koja prelazi 38 (da dođe na 39,8 valjda bi na hitnu isti tren išla), posebno ako je manja beba u pitanju

NelaZg
07.01.2009., 09:33
Mala ima 11mj. to nan je bila prva fibra. Nije kasljala, nije curia nos apsolutno nista,ustima se nije dala priblizit. Taj drugi dan, na Bozic negdi oko 2-3ure je narasla do 39.8 dala cepic i odma pala. Ujutro nista od fibre. Normalno je prihvacala zlicicu. Do tad samo vrh. Kazem da ujutro nije pala, obe dvi bi isle na hitnu.

foresst
07.01.2009., 09:40
sve ok, kažem samo da je mene pedijatrica upozorila da od zubića ne može biti visoka temp., oko 37 može, ali ne puno više

cvijetić
07.01.2009., 09:43
sve ok, kažem samo da je mene pedijatrica upozorila da od zubića ne može biti visoka temp., oko 37 može, ali ne puno više

potvrđujem. visoka temp je znak nečeg drugog. svakako doktoru!

kućica
07.01.2009., 10:19

oko 37 može?????????????????????????????????????oko 37,3 je našem bembonji normalna temperatura od prvog dana.pa do 37,5 tem u guzi za bebe i nije temperatura.moja pedijatrica nikako ne preporučuje snižavati tem ako je manja od 38,5

foresst
07.01.2009., 13:11
oko 37 može?????????????????????????????????????oko 37,3 je našem bembonji normalna temperatura od prvog dana.pa do 37,5 tem u guzi za bebe i nije temperatura.moja pedijatrica nikako ne preporučuje snižavati tem ako je manja od 38,5
temp mjerena u guzi je za oko 0,5 °C viša u odnosu na mjerenje ispod rukice ili u ustima. dakle, ako ti bebo ima temp 37,3 u guzi, ustvari je to 36,8.
i da, temp do 38 (odnosno 38,5 u guzi) se ne snižava, jer se organizam povišenom temperaturom bori protiv uzročnika bolesti

morfin@
07.01.2009., 13:22
Nama treći zub izašao još prije 3 tjedna a četvrtog nikako :ne zna:

U međuvremenu gornje desni natečene i samo što nisu nikle gornje 2-ojke a čini mi se i jedinice! :confused::eek:

nightfall
07.01.2009., 15:29
Imamo 6 zubova! :D:cheer:

Još da te dvojke donje niknu pa da imamo malu pauzu do prve godine (tak sam si ja to zamislila :D)

aapsolutno*
07.01.2009., 23:59
Još da te dvojke donje niknu pa da imamo malu pauzu do prve godine (tak sam si ja to zamislila :D)

:lol: Da, to i ja stalno govorim. Mi ih imamo 8 komada (sa 6 mjeseci) :eek:

I već sam luda od tih zubi, ali stvarno, stvarnooo je zaslužio malu pauzu, :ne zna: već 2 mjeseca se muči. Zašto tako rano? Mame, mene je frka karijesa, a još papa po noći - kako vi njegujete zubiće... :confused:

bitter bride
08.01.2009., 00:21
ima li ko kakav link da ja vidim kako to izgleda kad je to nateceno i kad ima izbit zubic! ja sam probala nac al nisan uspila! mala mi vec slini i trpa ruke u usta, grize prste, pa racunam mozda je pocelo... al ne vidim bas neke promjene i natecenost desni!

oštrilo
08.01.2009., 12:42
Ovako daklem:
Sa 16 mj ima tek 6 zubiju: 4 gore i 2 dollje, ali ne zabrinjava me 'sporost' rasta zubi nego sam primjetila da joj je s lijeve gornje desne strane na mjestu gdje bi trebala niknuti četvorka mali kao otok ali je crn! Da je bijel mislila bih da je zubić, ali crno :misli:
Što mislite o tome?

Wedding
08.01.2009., 14:00
Ovako daklem:
Sa 16 mj ima tek 6 zubiju: 4 gore i 2 dollje

pa nije to neka sporost, meni to nekako zvuci ormalalnije nego nas primjer.....moj mali sa 18 mjeseci ima 16 zubi ( sve jedinice, dvojke, trojke i cetvorke) i svi ali apsolutno svi doktori i ini kad ga vide komentiraju :"Isuse kako ima puno zubi a tek 18 mjeseci":ne zna:

mel777
08.01.2009., 14:08
pa nije to neka sporost, meni to nekako zvuci ormalalnije nego nas primjer.....moj mali sa 18 mjeseci ima 16 zubi ( sve jedinice, dvojke, trojke i cetvorke) i svi ali apsolutno svi doktori i ini kad ga vide komentiraju :"Isuse kako ima puno zubi a tek 18 mjeseci":ne zna:

Tko će znat što je normalno, od frendice sin ima 19 mjeseci i isto puna usta zubiju, ona kaže da ima sve (nisam provjeravala), a to mi je :eek:.

cvijetić
08.01.2009., 14:14
a ja znam bebu koja je sa 17 mj dobila prvi zub

Ivy4
08.01.2009., 14:14
mi smo stari 6 mjeseci i jos muku mucimo sa prvim koji nikako da izadje :kava:

Ivy4
08.01.2009., 14:17
a ja znam bebu koja je sa 17 mj dobila prvi zub

:eek::eek:

nadam se da ce moja prije 17 mj. dobiti zub

cvijetić
08.01.2009., 14:22
mi smo s 2,5 mjeseca počeki očekivati zub a dobila ga je s 11 kad je i prohodala:D

Ivy4
08.01.2009., 14:26
mi smo s 2,5 mjeseca počeki očekivati zub a dobila ga je s 11 kad je i prohodala:D

ja ga ocekujem svako malo...svako jutro kada se ona nasmije pogledam u usta da li je mozda nesto izbilo, naravno nista...:)
Sve mi se cini da ce ga i moja dobiti onda kada prohoda :rofl:

morfin@
08.01.2009., 14:31
Da li su vašim bebama crveni obrazi?
Moj Jakov je pravi rumenko ali mu je koža tamo i nešto grublja... Ja to povezujem sa zubićima :ne zna: ali sam mu svejedno danas kupila kremu. Inače mu je koža svugdje super :top:

oštrilo
08.01.2009., 16:06

Propustila si bit moga pitanja: kao da zubić raste, desni su natečene i CRNE :confused:.

Wedding
08.01.2009., 21:50
Propustila si bit moga pitanja: kao da zubić raste, desni su natečene i CRNE :confused:.

nisam slucano propustila nego namjerno - sta da ti odgovorim kada za to prvi puta cujem:mig:, a ocito nisam jedina jer nitko ne odgovara ...mozda se bebo lupio sa necim:ne zna:

Fanika
09.01.2009., 10:59

To može biti sukrvica. Kako zub raste pokupio je neku žilicu. Kod odraslih ta "crna" ili bolje reći tamnoplava bude kad puknu kapilare nešto ispod gornjeg sloja kože. Ja namjerno nisam usporedila s modricom, jer modrica mijenja boju, a puknuta kapilara ne.

NelaZg
09.01.2009., 16:32
Mame jeste li upotrebljavale Gengigel gel?
Procitala u bepskom casopisu o tom gelu i kupila ga. Medjutim sad citam o njemu i pise da se upotrebljava za upalna stanja. Je li to ista pomaze???
Nocas i preksinoc vristimo u snu, danas nan je isla vodica iz nosa, pogledan doli postojeca dva zuba, pogledan gori jedan samo sta nije izvira, a drugi crven natecen znaci ide i on. Pa jebemu misa maloga ti zubi su odlucili u ovih 20tak dana svi izac. Neka izlazu ali ne mogu podnit da je boli a ja ne mogu nista. Inace, priko dana je sve ok, osim sta su ruke u ustima konstantno, ali zato navecer.....

Žena vrag
09.01.2009., 16:57
nela25, mi smo koristili Calgel, to je valjda slično i nisam primjetila da je pomoglo :( dok nije izasao prvi zubic bilo je koma, drugi kao da nije ni osjetio, a cini mi se da i ovi gornji namjeravaju uskoro, a ne vidim da je nervozan...mozdazbog te jantarne ogrlice :)

dana25
09.01.2009., 17:56
Dali netko zna kojim redom izbijaju zubi jer moj mali ima sad 3 doljnja zuba a gornji još nisu izbili pa se malo brinem jer sam čitala u knjigi da idu dva doljnja pa dva gornja i tako..........Molim pomoć ja sam nova mama!!!! unaprijed hvala!!!!!

morfin@
09.01.2009., 18:28
Dali netko zna kojim redom izbijaju zubi jer moj mali ima sad 3 doljnja zuba a gornji još nisu izbili pa se malo brinem jer sam čitala u knjigi da idu dva doljnja pa dva gornja i tako..........Molim pomoć ja sam nova mama!!!! unaprijed hvala!!!!!

Isto i kod nas!
Nije uvijek sve po knjigama... :mig:

NelaZg
10.01.2009., 15:00
Zena vrag di si kupila jantarnu ogrlicu? U apoteci? Definitvno je kupujem. Prva dva katastrofa. A ova sad dva sta krecu...necu ni pisat kakva je noc bila.

Žena vrag
10.01.2009., 16:32
nela u ljekarni sam ju kupila (u Mercatoru u Vukovarskoj, ako si iz ZG)...120kn ili tako nesto

hany
10.01.2009., 18:05
Došaoooo i naaaaš prvi zuuuuubiiiiććććć :top:!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

nisam primjetila nikakvu promjenu u Bruninom ponašanju nego danas bio nemirniji nego inače pri presvlačenju i ja pomislila da se nije dosta naspavao,

tuli on , tuli i ja popipam kad ono ZUUUUUUBIIIIĆĆĆĆ :cerek:

JANTARKU NOSIMO OD DRUGOG TREĆEG MJESECA !sorry na velikim slovima

Wedding
12.01.2009., 09:05
Mame jeste li upotrebljavale Gengigel gel?
Procitala u bepskom casopisu o tom gelu i kupila ga. Medjutim sad citam o njemu i pise da se upotrebljava za upalna stanja. Je li to ista pomaze???
Nocas i preksinoc vristimo u snu, danas nan je isla vodica iz nosa, pogledan doli postojeca dva zuba, pogledan gori jedan samo sta nije izvira, a drugi crven natecen znaci ide i on. Pa jebemu misa maloga ti zubi su odlucili u ovih 20tak dana svi izac. Neka izlazu ali ne mogu podnit da je boli a ja ne mogu nista. Inace, priko dana je sve ok, osim sta su ruke u ustima konstantno, ali zato navecer.....

Gengigel ti nece pomoc bas, a zar to i nije za odrasle...to mi baka koristila kada ju je novi gebis zuljao:lol::lol::lol: i kaze da joj nije pomoglo.........

Nabavi Calgel gel za desni ili Deninox-N kapi (nama su ove kapi bile fantasticne i traju jako dugo)

NelaZg
12.01.2009., 09:28
Update; 3.zubic je tu- napipala ga jucer, 4 je pitanje dana. :) Inace, ko da ju je strah zaspat, bice zato jer je boli pa zeli moju blizinu.Sinoc san je od 20.30 do 21.30uspavljivala. Zaspala mi je na prsima dok san se ljuljala stojecki desno livo. Ledja mi otpala.

Wedding zato san i pitala. Na uputama pise da se daje bebama, ali sad pazi navedeno sve zivo za sta se koristi a nigdi se ne spominje nicanje zuba. A u bepskom casopisu to su reklamirali. Nista 70kn iskidala eno ga stoji iskreno strah me dat joj. Sinoc san opet mazala s limunom. Calgel san provala, jos vise je vristila pa me sad strah provat i dentinox i ovaj gengigel.

Zena vrag fala draga, kupujemo jantarnu obavezno. Danas tatek cuva malu a ja odoh do apoteke. Samo da me jos teta u apoteci napusi sta je to jer san u selendri pa mozda i ne znaju za tu ogrlicu.

Wedding
12.01.2009., 10:27
kupujemo jantarnu obavezno. Danas tatek cuva malu a ja odoh do apoteke. Samo da me jos teta u apoteci napusi sta je to jer san u selendri pa mozda i ne znaju za tu ogrlicu.

Jantarnu ogrlicu mozes kupit u u ptavilu u biljnim ljekarnama ali je drzi i mnogo ostalih, Rozi - stepu i opcenito ducani koji drze ortopedska pomagala:mig:

NelaZg
12.01.2009., 10:30
A ja tuka mislila da mogu kupit u obicnoj apoteci. Nista eto mi razloga da zapicim danas do grada :) :) fala. A je bi se bila obrukala :) :) :) :)

Wedding
12.01.2009., 10:40
A ja tuka mislila da mogu kupit u obicnoj apoteci. Nista eto mi razloga da zapicim danas do grada :) :) fala. A je bi se bila obrukala :) :) :) :)

kao sto napisat drze je i obicne apoteke ali ne sve:mig:...ako mozes skoknut do Gotovcevog prolaza - Rozi step ducan, oni su uvoznici i imaju najveci izbor:top:

NelaZg
12.01.2009., 13:44
evo nazvala apoteku u gradu imaju pa ce mm skoknit posli posla...wedding pretpostavljan da je to u zg a ja san daleko od zg-a baren "3 dana jahanja" :) :)

zoro007
13.01.2009., 20:20
večeras pri uspavljivanju vidim na madracu fleke sa tragovima sukrvice..dakle ne svježe crveno nego samo lagano obojeno. sledila sam se. gledam da se nije negdje povrijedila, ne vidim da je nešto muči..
pitanje za vas - da li je moguće da upravo izlazi zubić i da zbog toga desne nekad lagano krvare..?
hvala na odgovorima!

pink5
13.01.2009., 20:47
večeras pri uspavljivanju vidim na madracu fleke sa tragovima sukrvice..dakle ne svježe crveno nego samo lagano obojeno. sledila sam se. gledam da se nije negdje povrijedila, ne vidim da je nešto muči..
pitanje za vas - da li je moguće da upravo izlazi zubić i da zbog toga desne nekad lagano krvare..?
hvala na odgovorima!

je moguće je,kad zubić probije meso da se raskrvari

zoro007
13.01.2009., 20:49
je moguće je,kad zubić probije meso da se raskrvari

hvala za odgovor! :)
bilo bi i vrijeme, sad joj je deset i pol mjeseci :)

watch more tv
18.01.2009., 10:25
..evo,moja mala je u 9 mjesecu..zubarine je bole vec 4 mjeseca...i vide se zubici ispod,vidi se bijelo ali nikako da izadu..navodno da ce njoj i gore istodobno izaci par zubica,jer smo i tamo primjetili kako se sve bijeli..to je normalno,kod neke djece zubici dodu prije,i to jedan ili dva,ali kak izgleda nasa ce dobit odmah vise njih..imala je vec i crvenu guzicu,i proljev i temperaturu ali nikako da zubici dodu..jako je zna boljeti a na nama je da cekamo...koliko jos???????????????????????????????????????

pink5
18.01.2009., 10:34
ništa čudno,ima već tema o zubićima http://www.forum.hr/showthread.php?t=219412

Lake
18.01.2009., 10:35
a kako bi mi mogli znat kad će doć :rofl:

8472
18.01.2009., 11:34
8mj. zubi 0!

sdbelanc
18.01.2009., 20:52
[QUOTE=8472;18245973]8mj. zubi 0![/Q

evo moj dobio prve sa 11 i po mjeseci :) treba spomenut da sam i ja prvi zubić dobila s godinu dana. nikad nije kasno :D

LoonaLoo
19.01.2009., 10:08
Evo moj je bubilic 5 i pol mj. i izbio mu prvi zubic a drugi samo sto nije. Vec mi par dana lose spava a inace nismo nikakvih problema imali, pa se sve mislim da je to zbog tih zubica. Ne znam jel ga boli, svrbi i kako da mu pomognem. Pa rekoh...idem vidjeti sta vi kazete.

pink5
19.01.2009., 10:26
obično izlaze u parovima,tako da će brzo drugi izbit

m@m@
19.01.2009., 20:05
kad ste počeli bebačima prati zube sa nekom pastom za zube, nekom dječjom, jel ima tako nešto:ne zna:

disident
20.01.2009., 07:53
ima dječjih zubnih pasta s visokim udjelom fluora,a dok ne nauče ispljunuti ne bi trebalo ići s patom jer je gutaju-evo imam par starih linkova koje sam našla kad je i mene zanimalo kako i kada prati zube,možda ti pomognu:mig:
recimo,na više se mjesta preporučuje odlazak zubaru oko prvog rođendana, što ja nisam napravila,ali svakako planiram uskoro.

http://www.stomatoluidja.hr/djeca/kako_prati.htm
http://www.oralb.com/hr/pdfs/html/start_early.asp
http://www.varga.hr/html/pitanja.htm

m@m@
20.01.2009., 07:55
ima dječjih zubnih pasta s visokim udjelom fluora,a dok ne nauče ispljunuti ne bi trebalo ići s patom jer je gutaju-evo imam par starih linkova koje sam našla kad je i mene zanimalo kako i kada prati zube,možda ti pomognu:mig:
recimo,na više se mjesta preporučuje odlazak zubaru oko prvog rođendana, što ja nisam napravila,ali svakako planiram uskoro.

http://www.stomatoluidja.hr/djeca/kako_prati.htm
http://www.oralb.com/hr/pdfs/html/start_early.asp
http://www.varga.hr/html/pitanja.htm

hvala ti srce si:cerek:

disident
20.01.2009., 08:16
:frajer:

Mznatizeljna
20.01.2009., 12:04
Drage moje, evo moj djecak kroz tjedan dana puni 4 mjeseca, jel moguce da ga vec muce desni i zubici? Do prije par dana je spavao cijelu noc, nakon grceva neprospavanih noci itd. i ja se preporodila, sad se opet budi nocu, nervozniji je po danu, trpa ruke igracke i sve sta stigne u usta (cini to vec neko vrijeme al sad intezivnije), uziva kad mu masiram desne...e sad, postoji li nacin da prepoznam jesu li zubici u pitanju? Citala sam da ako se bijele ili crvene desni, al meni je to tesko odredit:) slini vec odavno...tako da ne znam koako bi po simptomima odredila jesu zubici?

renatap
21.01.2009., 14:37
Moguce je da su zubici itekako. Mi smo poceli sliniti sa mjesec i pol a prvi zubic smo dobili upravo sa cetiri mjeseca i do 18 mjeseci smo dobili sve osim petica. pokusaj sa calgelom ili dentinoxom mu malo natrljati desni ili staviti na one grickalice koje se ohlade malo toga. Neznam kako ces vidjeti da li su stvarno jer kod nas isto nisu se niti bjelile niti crvenile desni ali se znalo osjetiti tvrdo i ostro ispod same desni.

foresst
22.01.2009., 08:46
5. zub probio..

ovim tempom će taman do škole izrasti svi :kokice:

morfin@
25.01.2009., 14:11
Imamo 4. zubić, gornja jedinica :lux::zubeki: dan prije 8 mjeseci.

Napokon da ima zubić i gore... :rofl:

Iako je tek sad nemoguć, da li to ide odmah i sljedeći ili ga još ovaj muči :ne zna:

renatap
25.01.2009., 15:51
moguce je da mu ide i druga jedinica. cesto znaju ici u parovima van.