PDA

View Full Version : Rastava braka - sporazumno

suncemojemalo
07.12.2006., 08:18
spojila sam u zajednicki topic teme o sporazumnim rastavama, ovaj post je prikladan da njime zapocnemo temu. putnica

plaća se 200 kn po ročištu...
uplatnicu da sutkinja na ročištu

znači sporazumni ukupni trošak 2 ročišta po 200 kn i centru 20 kn taksenih za rješenje....

nesporazumni uz odvjetnika..

zahtjev - 500 kn
prvo ročište - 500 kn
zahtjev centru - 500 kn
drugo ročište - 500 kn
+ PDV naravno

ako je sve prošlo bez puno čupanja.... ah da ako ste došle sa svojim odvj. na ročište a druga strana se nije pojavila pa se ročište nije održalo... vaš će vam odvjetnik to ljubazno naplatiti 250 + PDV

Ukratko, DOGOVORITE SE.

suncemojemalo
07.12.2006., 08:34
Split, 2006-09-11

OPĆINSKI SUD U SPLITU

PREDLAGATELJI: 1. Ime, prezime, adresa
2. Ime, prezime, adresa

SPORAZUMNI PRIJEDLOG ZA RAZVOD BRAKA

Prilog: 1. vjenčani list
2. rodni list

Predlagatelji su dana __________. sklopili brak u Zagrebu, brak upisan u matici vjenčanih matičnog područja Zagreb, Trnje, za godinu 2002., pod rednim brojem ________.
Dokaz: izvadak iz matice vjenčanih.

U braku predlagatelja rođena je kći ime i prezime, rođ. datum rođ. u mjesto rođ..

Dokaz: rodni list.

Između predlagatelja došlo je do trajnog poremećaja odnosa izazvanih bitnim neslaganjem naravi. Faktična bračna zajednica prestala je ____________________.
Predlagatelji su posljednje zajedničko prebivalište imali u Splitu, na adresi _______________.

Predlagateljica ime i prezime zaposlena je u firmi ___________________, kao ________________, s ukupnim mjesečnim primanjima u iznosu od _______________.
Predlagatelj ime i prezime zaposlen je u firmi ___________________, kao ________________, s ukupnim mjesečnim primanjima u iznosu od _______________.

Dokaz: saslušanje stranaka, po potrebi drugi dokazi.

Obzirom na gore izneseno predlaže se da Općinski sud u Splitu po provedenoj raspravi donese slijedeću:

P R E S U D U

1. Razvodi se brak stranaka sklopljen dana ____________. u Zagrebu, brak upisan u matici vjenčanih matičnog područja Zagreb, Trnje, za godinu 2002., pod rednim brojem _______.
2. Maloljetna kći stranaka ime i prezime, rođ. ___________03. u __________, povjerava se na odgoj i brigu majci ime i prezime
3. Način održavanja kontakata maloljetne ime i prezime i oca ime i prezime te visina uzdržavanja za maloljetnu kći stranaka prepušta se odluci suda.

eto to bi bio prvi korak, poslati zahtjev na općinski sud.... po novome su razvodi hitni postupci tako da možete očekivati poziv na prvu raspravu otprilike 30 do 45 dana od predanog zahtjeva.
na prvoj raspravi se utvrde činjenice i rješenjem uputi na centar...
mala napomena:
sutkinja je rekla u mom slučaju da ona šalje rješenje na centar, pa da će me pozvati sa centra... na izričito pitanje mi je odgovorila da ja ne trebam ništa slati...
prijeteljica koja mi je i ovu gore šprancu sastavila mi je objasnila da zahtjev centru za posredovanje moramo i mi poslati jer ako ne dobije centar zahtjev od supružnika u roku 15 dana od donesenog rješenja smatra se da su odustali od postupka i mora se ići iz početka...

Primjer zahtjeva centru mogu dodati popodne ako ste zainteresirani....

ruther
21.12.2006., 17:56
Zanima me kako uopće pokrenuti razvod.
Ako je on sporazuman da li je potreban odvjetnik, a ako nije da li treba ?
Ne znam ništa o tome. Željela bi znati koji je postupak i koje korake trebam poduzeti?
Imam dijete , ali ima 20 god,

Kent
21.12.2006., 18:20
Ne znam ništa o tome. Željela bi znati koji je postupak i koje korake trebam poduzeti?
Hm. Mirenje ne trebaš prolaziti, jer dijete nije maloljetno, a je li potrebno ipak otići na Centar za socijalnu skrb, ne znam? Možda da se jednostavno prošetaš i pitaš?

Svakako moraš kod odvjetnika, on će podići tužbu za razvod braka. Za podjelu imovine pokreće se zasebni spor (ako se ne dogovorite).

daru
21.12.2006., 18:24
Hm. Mirenje ne trebaš prolaziti, jer dijete nije maloljetno, a je li potrebno ipak otići na Centar za socijalnu skrb, ne znam? Možda da se jednostavno prošetaš i pitaš?

Svakako moraš kod odvjetnika, on će podići tužbu za razvod braka. Za podjelu imovine pokreće se zasebni spor (ako se ne dogovorite).

Ne mora. Na Centar mora samo ako su djeca maloljetna.
Ako je sporazumno, onda ti odvjetnik eventualno treba ako ne znaš kako u pravnoj formi sastaviti Zahtjev za sporazumni razvod braka. I podneseš Zahtjev na sudu, uplatiš takse (200kn cca) i u jednom do dva spora je riješeno.
Ako nije sporazumno onda jedna strana podiže Tužbu. I onda ti definitivno treba odvjetnik, sporova je više (sve ovisi koliko brzo se nađe kompromis i slično) i tu su troškovi puno puno puno veći.

Kent
21.12.2006., 18:27
tu su troškovi puno puno puno veći.
ih, mene došlo dvjesto kuna :) - sudska pristojba i to je to
i mnoooogooo živaca :(

suncemojemalo
22.12.2006., 07:34

Kako Daru kaže ne treba ti odvjetnik, preda se zahtjev itd...
Već smo pisali o tome i ja sam postala formu zahtjeva
http://www.forum.hr/showthread.php?t=177931&page=5
pa pogledaj..

što se djeteta tič, ako ima 20 god. i studira, otac i dalje ima obveze uzdržavanja...

Mrs.Solis
24.12.2006., 21:46
Rastavit se mozete ili sporazumno ili je potrebna tuzba (ukoliko druga strana ne zeli potpisati sporazum). Odvjetnik nije nuzan, i zahtjev i tuzba se podnose sudu, a odvjetnik, eventualno, ukoliko ne znate sami, sastavlja podnesak.

Centar za ss - samo ako su djeca maloljetna.

Bilobrkster
27.12.2006., 12:36
što se djeteta tič, ako ima 20 god. i studira, otac i dalje ima obveze uzdržavanja...

zašto??? :confused: :confused: :confused:

ljubav-je-bol
27.12.2006., 12:45

jesi li sigurna?
Prije nije bilo tako.
Otac je dužan plaćati allimentaciju za vrijeme osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovanja. Uzdržavanje za vrijeme studiranja nije obavezno, a ovisi o očevim financijskim mogućnostima.

Moj otac je za mene plaćao alimentaciju dok nisam završila srednju školu. Onda sam godinu dana radila i odlučila upisati faks. Podnesla sam tužbu za ponovno dobivanje alimentacije, ali mi je ona odbijena uz obrazloženje da me otac dalje nije dužan školovati, te da za to nema financijske mogućnosti jer je tada imao na grbači još dvoje maloljetne djece iz drugoh braka.

Hvala mojoj mami koja je stisnula zube i pronašla financijske mogućnosti da završim i faks. :top:

suncemojemalo
27.12.2006., 14:54
jesi li sigurna?
Prije nije bilo tako.
Otac je dužan plaćati allimentaciju za vrijeme osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovanja. Uzdržavanje za vrijeme studiranja nije obavezno, a ovisi o očevim financijskim mogućnostima.

Moj otac je za mene plaćao alimentaciju dok nisam završila srednju školu. Onda sam godinu dana radila i odlučila upisati faks. Podnesla sam tužbu za ponovno dobivanje alimentacije, ali mi je ona odbijena uz obrazloženje da me otac dalje nije dužan školovati, te da za to nema financijske mogućnosti jer je tada imao na grbači još dvoje maloljetne djece iz drugoh braka.

Hvala mojoj mami koja je stisnula zube i pronašla financijske mogućnosti da završim i faks. :top:

jer je tako u obiteljskom zakonu...
roditelji su dužni školovati dijete i dok god si redovan student koji daje ispite roditelji te moraju uzdržavati...

isto ti je tako u obiteljskom zakonu dadjeca moraju financijski potpomagati roditelje ukoliko su lošeg imovinskog stanja...

i još sto drugih čuda o kojima ljudi pojma nemaju...

ljubav-je-bol
27.12.2006., 18:06
jer je tako u obiteljskom zakonu...
roditelji su dužni školovati dijete i dok god si redovan student koji daje ispite roditelji te moraju uzdržavati...

isto ti je tako u obiteljskom zakonu dadjeca moraju financijski potpomagati roditelje ukoliko su lošeg imovinskog stanja...

i još sto drugih čuda o kojima ljudi pojma nemaju...

Samo sam se prisjetila da mene otac nije uzdržavao dok sam studirala.

I zanimljivo mi je to uzdržavanje roditelja. Znači, ja bi trebala uzdržavati oca, ako on nema sredstava za život, a kreten nakon rastave braka mojih roditelja uopće više nije pitao za mene, a na ulici okreće glavu na drugu stranu kada me vidi. :mad: Rađe bi financirala neko dijete bez roditelja.

suncemojemalo
27.12.2006., 19:52
Samo sam se prisjetila da mene otac nije uzdržavao dok sam studirala.

I zanimljivo mi je to uzdržavanje roditelja. Znači, ja bi trebala uzdržavati oca, ako on nema sredstava za život, a kreten nakon rastave braka mojih roditelja uopće više nije pitao za mene, a na ulici okreće glavu na drugu stranu kada me vidi. :mad: Rađe bi financirala neko dijete bez roditelja.

Teoretski bi mogao....
Desilo se mojoj priji... isto tako situacija... on nije sudjelovao u njenom zivotu 1 %... poslije faxa zaposlila se u maminoj firmi i nakon nekog vremena je kreten digao tužbu da ga ona potpomaže.... ona je to riješila tako da se momentalno odjavila iz firme pa je ispalo da nema prihoda... a on je poslije odustao...

Tamica
17.01.2007., 18:36
Koliko traje razvod? Je li dovoljno par mjeseci da se ljudi rastanu?

suncemojemalo
19.01.2007., 13:09
Koliko traje razvod? Je li dovoljno par mjeseci da se ljudi rastanu?

ja predala zahtjev početkom 10 mjeseca.... i ako bude išlo dalje normalno biće gotovo do kraja 2 mjeseca (s tim da se gdin. nije pojavio 2 puta na centru, tako da je teoretski moglo već biti gotovo)

bedlutenet
21.01.2007., 09:42

Konkretnije, supruga i ja već više od godinu dana ne živimo zajedno. Imamo maloljetno dijete. Zadnja adresa zajedničkog prebivališta je bila u Osijeku. Supruga se prije tri mjeseca odjavila i prijavila prebivalište u Zagrebu. Oboje više ne želimo živjeti zajedno. O svim pitanjima smo se dogovorili (skrbništvo nad djetetom, viđanje djeteta, imovina) no oko iznosa alimentacije se ne možemo dogovoriti.
Pitanje:
1) Kojem Općinskom sudu moram podnijeti (ja ili ona ili zajedno, nemam pojma??!!) zahtjev za razvod braka? Dakle, koji je sud nadležan?;
2) Pred kojim će se Centrom za socijalnu skrb eventualno voditi postupak posredovanja/mirenja?;
3) Na koji se način određuje iznos alimentacije? Primjerice, ako je moja prosječna plaća 6.000 kuna, a dijete je mlađe od 6 godina, koliki bi bio mogući presuđeni iznos alimentacije? O čemu taj iznos ovisi?.

Unaprijed hvala na svim korisnim informacijama!:s

suncemojemalo
22.01.2007., 13:14
Pitanje:
1) Kojem Općinskom sudu moram podnijeti (ja ili ona ili zajedno, nemam pojma??!!) zahtjev za razvod braka? Dakle, koji je sud nadležan?;
2) Pred kojim će se Centrom za socijalnu skrb eventualno voditi postupak posredovanja/mirenja?;
3) Na koji se način određuje iznos alimentacije? Primjerice, ako je moja prosječna plaća 6.000 kuna, a dijete je mlađe od 6 godina, koliki bi bio mogući presuđeni iznos alimentacije? O čemu taj iznos ovisi?.

Unaprijed hvala na svim korisnim informacijama!:s

1) ili onaj gdje si ti prijavljen ili onaj gdje je ona prijavljena, to vi odlučite.... pošto ste u različitim gradovima netko će morati putovati...
2)obično je nadležan centar gdje je prebivalište djeteta ili onoga tko skrbi o djetetu (kod koga dijete živi)
3)alimentacija se određuje prema situaciji, znači nije bitno samo kolika je plaća, nego i imaš li nekih kredita... po zakonu za alimentaciju se može odrediti i do polovina mjesečnih primanja, ako to ne ugrožava egzistenciju onog koji plaća alimentaciju.... u svakom slučaju najbolje se dogovoriti, 1500 do 2000 kn je relativno normalna cifra... makar ima svega od onih koji ne plaćaju ništa, do onih koji plaćaju 10.000 kn....

freerider
27.01.2007., 12:03
nikako mi ne ide u glavu zasto bi placao alimentaciju ako je gdja odvela dijete. Ja kazem pusti meni dijete a ti ne moras nista placati i to ne moze. Zasto bi gdi omogucavao zivot i placao da opet moze po starom lezat, spavat etc.?? Zar to nije glupo?

suncemojemalo
27.01.2007., 14:13
nikako mi ne ide u glavu zasto bi placao alimentaciju ako je gdja odvela dijete. Ja kazem pusti meni dijete a ti ne moras nista placati i to ne moze. Zasto bi gdi omogucavao zivot i placao da opet moze po starom lezat, spavat etc.?? Zar to nije glupo?

haloo??

alimentacija se ne plaća Gđi... za izležavanje (to se zove uzdržavanje i nema veze s alimentacijom)... alimentacija se plaća za dijete... tj. plaćanjem alimentacije se sudjeluje u životnim troškovima djeteta, ali takvi kao ti bi rađe da je dijete golo i boso... srami se

benny
28.01.2007., 00:55
Zasto bi gdi omogucavao zivot i placao da opet moze po starom lezat, spavat etc.??
Na takav naćin poslije rastave misli dosta muśkaraca.
Da Ti pomognem?
Izraćunaj si da ako bi plaćao mjesećno barem 500 kn alimentacije możeś biti SIGURAN da će cijeli taj novac otići ISKLJUĆIVO na Dijete a ne na ex.

sanda77
13.05.2007., 20:33
Pozdrav,
zanima me kakva je procedura kad se brak razvodi sporazumno, koliko sve košta, vrijeme čekanja.....

settembre
13.05.2007., 20:45
oboje potpišete izjavu za sporazumnom rastavom zbog npr. neslaganja karaktera. cijela priča košta oko 500 kn, a traje, od dana predaje zahtjeva, pa do službene rastave oko 30 dana. sve to, naravno, ako nemate djece.

zodax
14.05.2007., 09:26
Evo i ja sam bio s istim pitanjima te mi je jedna od učesnica u forumu dala slijedeće odgovore na čemu sam joj zahvalan.

Evo ovako :

Obrazac tj. šprancu zahtjeva za sporazumni je na temi "gle koliko razvedeih a nemamo podforum".. negdje na 5 ili 6 strani teme.
Procedura je:
- predaš zahtjev
- prvo ročište (na kojem će Vas uputit na centar za posredovanje)
- predaš zahtjev centru za posredovanje
- na centru dogovorite sve u svezi s djetetom
- predaš rješenje od centra na sud
- drugo ročište, sudac vas sasluša oboje i presudi kako stoji u rješenju centra...

Evo nadam e da će ti to pomoći.

Pozdrav.

sanda77
14.05.2007., 11:26
stvar je u tome što mi nemamo dijece i što nismo u braku ni mjesec dana pa bi odmah to riješili

oona
14.05.2007., 12:00
stvar je u tome što mi nemamo dijece i što nismo u braku ni mjesec dana pa bi odmah to riješili

Ti svakako onda zaobilazis Centar za soc. rad.
Direktno podnesak sudu, obostrani potpisani zahtjev za sporazumni razvod i to je to.
Pozuri malo preko neke vezice i cica mica gotova je prica...

Sretno i glavu gore. :kiss:

daru
14.05.2007., 17:31
NI MJESEC DANA? Čekaj, čekaj... zar ne postoji neki zakonski rok za PONIŠTENJE braka? Zna li netko nešto o tome? E sad me ne uzmi za riječ - ali mislim da ima neki rok od .... dana kad možeš - poništiti brak.

A čemu rastava nakon nepunih mjesec dana? Ako nije prenjuškavo da pitam?

ljubav-je-bol
15.05.2007., 06:07
Mi nismo imali djece i rastava je brzo obavljena.
Zahtjev se preda na Sud, ročište je bilo za jedno mjesec i pol dana.
Najduže je trajalo dok je zapisničarka pisala zapisnik. Sutkinja je pitala da li smo se eventualno predomislili, razlog rastave i neke podatke za statistiku. Kako smo se odrekli prava na žalbu presuda je odmah postala pravomoćna. Rješenje je došlo za par dana na kućnu adresu.
Cijela parada je koštala 400 kn biljega.
Bilo je to prije godine dana.

karmelićanka
15.05.2007., 14:28
Pozdrav,
zanima me kakva je procedura kad se brak razvodi sporazumno, koliko sve košta, vrijeme čekanja.....

u mom slučaju je trajalo manje od mjesec dana i on se nije borio za djecu, samo se žalio na plaćanje alimentacije na viši sud misleći da ako nema primanja mora biti oslobođen plaćanja. Ali nije oslobođen.

Kod mene je veći problem imovinska tužba koju sam ja pokrenula jer imamo kuću, vikendicu i radionicu, vozila a on mi ništa ne želi otpustiti. Tu je borba nepoštedna i traje već pune četiri godine.

sanda77
15.05.2007., 15:30
evo dragi moji danas je sve riješeno, sad se samo čeka poziv na sud i to je sve......hvala i pozdrav

T'pol Tucker
19.05.2007., 16:36
3 primjerka isprintana a može i napisana
potpisi
i 200 kuna
gotovo za cca 2 mjeseca :s

Beeboop
20.05.2007., 19:13
Skroman doprinos iz licnog iskustva: i ako se dogovoris, sud svejedno procjenjuje da li je to u skladu s nekakvim 2financijskim smjernicama" koje ima.
Ogavno je kada cujes da je ministrica upravo podigla "cijenu kostanja" predskolskog djeteta na oko 1500 kuna, a skolskog na nekih 1600.
A toliko bi upravo oba roditelja trebala doprinositi (s time da sud uzme u obzir da strana koja nije s djetetom malo vise participira).
Fuj!
Ja fakat ne znam koliko moje dijete mene mjesecno kosta. Nikada nisam tako mjerila. Ali da ja necu prva zgrabiti sniclu s tanjura pa ni prva vode popiti, vec prvo rasporediti da moje dijete prvo dobije sve sto treba - to znam sigurno.

sanda77
25.05.2007., 09:44
Pozdrav,

uglavnom sve je jučer riješeno i već sam dobila rješenja razvoda.....hvala svima na pomoći...sad sam slobodnaaaaa

agramer
28.05.2007., 22:21
uglavnom sve je jučer riješeno i već sam dobila rješenja razvoda.....hvala svima na pomoći...sad sam slobodnaaaaa

Pa to je fakat brzo bilo!!! Congrats!!!
Meni je exica danas donijela na potpis zajedničku izjavu,i sa ostalim papirima odnjela na sud,pa sada čekam....Da...klinci ostaju kod mene(dogovorno):cerek: :cerek: :top: ...samo da se još i papirnato to složi,i nas troje dalje plovimo....

maher18
29.05.2007., 09:37
čuj, ovo mi zvuči kao reklama za slobodne strijelce, he, he.

žalosna sova
18.07.2007., 00:30
U mom slučaju sve isto osim predaš rješenje od centra na sud. Bilo je ovako, na centru dogovorite sve... i stigne mi sudsko rješenje.

I poslije babe na centru ne možeš više uhvatiti ni za rep ni za glavu da mi objasne zašto je to tako?
A da ne govorim da su se ponašale kao slobodni zidari. Postupak gotov, predale mišljenje sudu i kao normalno, očekuješ poziv od suda za raspravu. Al ne, stiže odmah rješenje.

Evo i ja sam bio s istim pitanjima te mi je jedna od učesnica u forumu dala slijedeće odgovore na čemu sam joj zahvalan.

Evo ovako :

Obrazac tj. šprancu zahtjeva za sporazumni je na temi "gle koliko razvedeih a nemamo podforum".. negdje na 5 ili 6 strani teme.
Procedura je:
- predaš zahtjev
- prvo ročište (na kojem će Vas uputit na centar za posredovanje)
- predaš zahtjev centru za posredovanje
- na centru dogovorite sve u svezi s djetetom
- predaš rješenje od centra na sud
- drugo ročište, sudac vas sasluša oboje i presudi kako stoji u rješenju centra...

Evo nadam e da će ti to pomoći.

Pozdrav.

freelancerx
28.07.2007., 16:39
Može li mi netko pomoći kako da pronađem "Obrazac tj. šprancu zahtjeva za sporazumni je na temi "gle koliko razvedeih a nemamo podforum"." Naime, nikao ne mogu pronaći tu temu. :mad:

hemidemisemi
01.09.2007., 22:39
Prije svega velika pohvala svim ljudima koji se ovamo javljaju! Kad sam se konacno odlučila početi interesirati za razvod, nisam znala uopće otkuda krenuti. Na internetu naše ustanove ne smatraju potrebnim davati informacije... A znam kakav bi me tretman dočekao da se samo pojavim u nekom uredu i počnem postavljati pitanja... :confused: Iskreno, čak da se to i usudim, ne bih imala pojma u koji ured otići!! Neki prijatelj mi je rekao da pogledam forum.hr, i stvarno, zakon ste ljudi!

Dakle, situacija je ovakva: pročitala sam relevantne dijelove obiteljskog zakona i teme na ovom forumu, ali u dilemi sam. Brak je trajao dvije i pol godine. Od toga je godinu dana bilo sretno, a ostalo... :( Oboje smo studenti, on je Amerikanac, tu smo živjeli godinu dana (Oženili se da bi on dobio vizu za Hrvatsku, vjerovali ili ne. Nije nam se ženilo tako mladima, ali nismo imali drugog načina za biti fizički zajedno. Pod fizički mislim u istoj zemlji.), a kad se vratio u SAD završiti fax, počeli su problemi. Uglavnom da u to ne ulazim, ja se konačno polako odlučujem riješiti i tu birokratsku stranu kraja naše veze, primarno jer želim natrag svoje prezime.

Razvod će biti sporazuman, tu se oboje slažemo. Nemamo djece niti nikakvog zajedničkog vlasništva tako da stvarno ne bi trebalo biti nikakvih problema. Jedino, on je u Americi, jelte. U zakonu piše da, ako je jedan supružnik izvan RH, onda čak to sve može ići i brže... Ali meni nije jasno, mogu li ja sama podnijeti zahtjev za sporazumni razvod? Mora li se on fizički tu pojaviti ili je dovoljno da potpiše taj dokument i pošalje mi ga poštom? Glupo bi mi bilo da ga sad moram tužiti, kad je sve sporazumno, samo njega nema u Hrvatskoj. A svakako neće dolaziti samo zato da bi predao nekakav papir negdje, to je i preskupo i preglupo.

Molila bih vas, ako ne znate odgovor, da me barem uputite u koju bih se ustanovu/ured trebala obratiti s takvim pitanjem. Hvala puno unaprijed!

Sorrela
01.09.2007., 23:16
rado bih ti pomogla, al zaista ne znam, probacu se malo raspitati pa ako ista saznam javicu ti, inace mozes se obratiti nekom advokatu, mora neko znati.

corina
04.09.2007., 08:28
Dovoljno je da on potpiše zahtjev za sporazumni razvod i da ostavi točnu adresu na koju mu se pozivi moge slati. Kad dođe do ročišta dovoljno je da se jedno od vas pojavi ukoliko sud ima dokumentirano da je i druga strana primila poziv (time što ga je primio i nije reagirao daje svoj pristanak). Budući da nemate niti djece niti zajedničke imovine to bi trebalo biti riješeno u jednom ročištu. Možda ne bi bilo loše da zahtjevu za sporazumni razvod on doda neki kratak dopis po kojem moli da se to riješi bez njega, mada bi i bez toga trebalo ići relativno jednostavno. Sretno :)

Fiona1972
14.09.2007., 19:59
Koliko ja znam iz vlastitog iskustva tvoj suprug treba kontaktirati advokata,mozda se moze izvesti nekako da se on dogovori sa advokatom iz hrvatske,to bi mozda upalilo.Moj bivsi je pomorac i mi smo se bili dogovorili za sporazumni razvod,on je cak prije rocista bio na sudu jer rociste je bilo dogovoreno za termin kada bi on vec bio na brodu.Znam da je ok sve dok se jedan od vas pojavi na sudu.Ali stvarno mislim da njega treba advokat zastupat. Sretno :)

Gillian
16.09.2007., 10:33
oboje potpišete izjavu za sporazumnom rastavom zbog npr. neslaganja karaktera. cijela priča košta oko 500 kn, a traje, od dana predaje zahtjeva, pa do službene rastave oko 30 dana. sve to, naravno, ako nemate djece.

Da ne otvaram novu temu idem se ovdje blamirati. Moja žena i ja se već neko vrijeme želimo sporazumno razvesti ali nemamo poima gdije se podiže taj početni formular odnosno izjava koju oboje potpisujemo.

Dakle situacija je jednostavna, ona neća mene, ja neću nju, dogovorili smo se kaj ide kome i sad to hoćemo crno na bijelo, ali ne znamo gdije uzeti tu izjavu ili kaj to već je.

Hvala.

hemidemisemi
16.09.2007., 16:14
Meni je exica danas donijela na potpis zajedničku izjavu,i sa ostalim papirima odnjela na sud,pa sada čekam..
hej, jel to znači da se niste oboje morali pojaviti na sudu za taj prvi korak? meni je bitno jer mi muž nije u hrvatskoj... dakle ja mogu napisati tu izjavu, oboje je potpišemo i onda je ja mogu sama odnijeti na sud? i onda se oboje moramo pojaviti na "raspravi" ili kako se to već zove?

fairy696
16.09.2007., 17:23
Da ne otvaram novu temu idem se ovdje blamirati. Moja žena i ja se već neko vrijeme želimo sporazumno razvesti ali nemamo poima gdije se podiže taj početni formular odnosno izjava koju oboje potpisujemo.

Dakle situacija je jednostavna, ona neća mene, ja neću nju, dogovorili smo se kaj ide kome i sad to hoćemo crno na bijelo, ali ne znamo gdije uzeti tu izjavu ili kaj to već je.

Hvala.

sve ti piše na prvoj strani..

agramer
17.09.2007., 22:20
hej, jel to znači da se niste oboje morali pojaviti na sudu za taj prvi korak? meni je bitno jer mi muž nije u hrvatskoj... dakle ja mogu napisati tu izjavu, oboje je potpišemo i onda je ja mogu sama odnijeti na sud? i onda se oboje moramo pojaviti na "raspravi" ili kako se to već zove?

Da,samo kaj sam ja morao potpisat(bez javnog bilježnika)taj zahtjev.NAkon 3.tjedna došao poziv za sud,oni nas uputili u CZSR(zbog klinaca,i činjenice da ostaju kod mene),taj dio smo riješili sada,neki dan,i čekamo drugo ročište,i toplo se nadam da je to-TO.

hemidemisemi
18.09.2007., 12:21
Hmm, iako sam namjestila da dobivam obavijesti na mail ako netko odgovori na temu, nije me obavijestilo. Zato vam zahvaljujem sa zakašnjenjem! Hvala svakako! :)

No sad su se javila daljnja pitanja:
@ corina:
Ne znam bi li ovo funkcioniralo s tim slanjem poziva. Ovo će zvučati glupo, ali jel se mogu slati preporučena pisma i dobiti potvrda o primitku u SAD-u? Još dok smo bili skupa imali smo puno negativnih iskustava s poštom...

@ Fiona:
Nisam baš shvatila za što preporučaš da on kontaktira advokata? Misliš da mu da punomoć?
A tebi je pomoglo to što se muž pojavio na sudu u bilo kojem trenutku? Što je on napravio kad je došao tamo prije ročišta?

*zvonce*
20.09.2007., 09:00
Meni je zanimljivo to što sporazumni razvod braka, ukoliko nema djece, traje jako kratko i jako je jeftino.

Sjetite se organizacije vjenčanja, problema, gostiju i silne love koja vam je trebala.....Ah, da sam znala ne bi mi nikad na pamet padalo :zubo:

Ja tek sad, 4 godine nakon razvoda, mogu reći da sam sretna i zadovoljna.....

solar06
25.09.2007., 14:48
Cijenjeni forumaši molim pomoć prije tjedan dana supruga i ja smo podnjeli sudu zahtjev za sporazumni razvod braka. Danas mi je stigao poziv od suda za prvo ročište ali zbunjuje me što u pozivu stoji kao tužitelj moja supruga a ja sam tuženi. Dali ima netko kakvo objašnjenje.

Scarlet2
25.09.2007., 14:57
Ma, vjerojatno oni na sudu imaju samo takve obrasce poziva na kojima piše tužitelj i tuženik. Ako ste podnjeli sporazumni onda ste oboje predlagatelji.

solar06
25.09.2007., 15:03
Ma to se nadam i ja naravno pitao sam suprugu dali je ona možda podnjela tužbu a da mi nije rekla kaže da nije i naravno prije točno tjedan dana bili smo zajedno na sudu i predali taj zahtjev i sve se dogovorili.

atlantis
25.09.2007., 15:14
valjda mora bit tako

ako je sporazumni rjesit cete to u 5 minuta (ako nemate djece)

solar06
25.09.2007., 15:22
Imamo malodobnu djecu ali dogovorili smo da djeca ostaju meni i tako je navedeno u zahtjevu, znam da ćemo još morati na CZSS, ovo me stvarno zbunilo da sam tuženi a predali smo sporazumni zahtjev. Pa jer je moguće da u sudu nemaju prikladnije obrazce za ovu vrstu rastave tim više što rastava ima poprilično.

agramer
25.09.2007., 21:13
Neznam baš,upraqvo gledam svoj poziv na prvo ročište,i lijepo piše-predlagatelji.
No to je možda nekakva greška,ja se nebi brinuo.
Dijete ostaje kod tebe?Hrabro,samo naprijed...:top:

BluesCat
25.09.2007., 21:48
Oprez. Pitaj na sudu ili nekog odvjetnika za svaki slučaj, da poslije ne bude neugodnih iznenađenja.

solar06
26.09.2007., 07:37
Upravo nazvao Sud objašnjenje imamo samo takve tiskanice, laknulo mi je nikad ne znaš što očekivati. Inaće meni ostaju oba klinca (curica (9) i sinčina (2)).
Pozdrav!

fairy696
26.09.2007., 12:13
Sretno dalje, posebno sa klincima, neće biti lako.

putnica
26.09.2007., 16:12
ako ste u svemu suglasni, na prvom rocistu sudac utvrdi da se radi o sporazumu i tako ga se dalje tretira.

zelim ti da u miru to rijesite i nadam se da cemo cesce cuti tatu kako se snalazite :)

jossip
13.10.2007., 08:58
Supruga i ja podnijeli smo zahtjev za sporazumni razvod.Pozvani smo na prvo ročište, gdje su nam uzeli podatke i pitali kojem centru za posredovanje se želimo obratiti.To je bilo prije 17 dana.Nakon tog ročišta više ništa nismo dobili od suda.Da li smo se sami trebali javiti centru za posredovanje.U obiteljskom zakonu sam pročitao da smo se dužni javiti u roku 15 dana od sudske odluke.

daru
13.10.2007., 08:59
A jeste dobili neko RJEŠENJE? Pretpostavljam da će poslati neko pisamce tebi, njoj i odabranom centru...

jossip
13.10.2007., 09:16
A jeste dobili neko RJEŠENJE? Pretpostavljam da će poslati neko pisamce tebi, njoj i odabranom centru...

Ništa još nismo dobili.

fairy696
13.10.2007., 16:42
onda pričekajte, trebali bi dobiti od njih neke papire...

dorotea4
19.10.2007., 08:35
Supruga i ja podnijeli smo zahtjev za sporazumni razvod.Pozvani smo na prvo ročište, gdje su nam uzeli podatke i pitali kojem centru za posredovanje se želimo obratiti.To je bilo prije 17 dana.Nakon tog ročišta više ništa nismo dobili od suda.Da li smo se sami trebali javiti centru za posredovanje.U obiteljskom zakonu sam pročitao da smo se dužni javiti u roku 15 dana od sudske odluke.

Na žalost, ukakali ste stvar. U roku od 15 dana sami ste se trebali javiti centru, u kojem se popuni zahtjev plus 20 kn takse. Onda zovu sve (i dijete/djecu ako ih imate) na ispitivanje da odrede s kim će dijete živjeti i sve po redu. Budući da je prošlo više od 15 dana, smatra se da ste odustali od rastave. To vam je sutkinja trebala izričito naglasiti (kao što je nama) i odrediti točno kojem se centru morate javiti, no da si pročitao zapisnik koji ti je dala (morala ti ga je dati), vidio bi taj podatak. Sad ćeš opet morati (vjerojatno) čekati nekoliko mjeseci na novo/staro prvo ročište, odnosno, kao da podnosiš zahtjev prvi put. Sorry.:(

fairy696
19.10.2007., 13:06
Na žalost, ukakali ste stvar. U roku od 15 dana sami ste se trebali javiti centru, u kojem se popuni zahtjev plus 20 kn takse. Onda zovu sve (i dijete/djecu ako ih imate) na ispitivanje da odrede s kim će dijete živjeti i sve po redu. Budući da je prošlo više od 15 dana, smatra se da ste odustali od rastave. To vam je sutkinja trebala izričito naglasiti (kao što je nama) i odrediti točno kojem se centru morate javiti, no da si pročitao zapisnik koji ti je dala (morala ti ga je dati), vidio bi taj podatak. Sad ćeš opet morati (vjerojatno) čekati nekoliko mjeseci na novo/staro prvo ročište, odnosno, kao da podnosiš zahtjev prvi put. Sorry.:(

kako to misliš da zovu dijete/djecu??

program
19.10.2007., 13:59
I mene isto to zanima - da zovu djecu. To još nisam čula. I nadam se da nije istina jer mislim uskoro podnijet zahtjev. Šta malo dijete ima tamo raditi i slušati?

dorotea4
19.10.2007., 14:36
I mene isto to zanima - da zovu djecu. To još nisam čula. I nadam se da nije istina jer mislim uskoro podnijet zahtjev. Šta malo dijete ima tamo raditi i slušati?

Ne razumijem što bi tu bilo nejasno. Pa ako imate zajedničko malodobno dijete, centar mora odlučiti (u razgovoru sa svima pojedinačno) s kim će djeca živjeti. Pa što mislite, tko bi to trebao odlučiti - dijete samo? U zahtjevu za sporazumni razvod napiše se dakle prijedlog (najčešće ostaje s majkom), nakon prvog ročišta, sud određuje centar za posredovatelja, koji odlučuje o tome nakon famoznog razgovora, o čemu pošalje svoje mišljenje sudu, a sud onda se na drugom ročištu o svemu tome odluči i brak se razvrgne.

Sorrela
19.10.2007., 14:46

Obavezno se pozovu djeca/dijete kod socijalnog radnika da se sa njima porazgovara i postavljaju im se pitanja ciji odgovori dovedu do zakljucka s kim zele da zive,pitaju da li znaju sta se dogadja i jos mnogo sitnica...

duh15
19.10.2007., 17:42
Pozdrav.

Evo i ja se priključujem zajednici rastavljenih. Naime trebali bi se sporazumno rastaviti, malo sam se raspitao kako to ide, ali me muči problem s odvjetnikom.
Pa vas pitam. Koliko košta njegova usluga jer ovaj jedan mi je rekao 1000 kn. a malo mi se čini puno. Ima li koji da je jeftiniji jer bi trebao sastaviti sporazumni zahtjev, djece nemamo.

daru
19.10.2007., 18:19
Ovdje ćeš naći post od suncemojemalo. Dala je primjer zahtjeva za sporazumni razvod koji možete i SAMI napisati pa predati na sud. Bitno je da bude u nekoj - pravnoj formi, a ne da ga napiše pravnik... Inače - napišeš zahtjev i predaš uz papire na sud. Ako ste se oko svega dogovorili a djece nemate - sve bi trebalo biti gotovo u jednom ročištu. Mislim da prilikom predaje zahtjeva plaćaš nekih 200-300kn.

daru
19.10.2007., 18:25
Moj je u to vrijeme imao 3 godine - i nisu ga uopće zvali niti šta pitali. Doduše - nije bilo ni sporno s kim će živjeti...

duh15
19.10.2007., 19:06
hvala na savjetu :)

Sorrela
19.10.2007., 20:00
Moj je u to vrijeme imao 3 godine - i nisu ga uopće zvali niti šta pitali. Doduše - nije bilo ni sporno s kim će živjeti...

Mislim da postoji dobna granica djeteta, u stvari sigurna sam, kad se smatra da moze odgovarati na pitanja......mislim 9 godina al nisam bas sto posto sigurna.

daru
19.10.2007., 20:24
Mislim da postoji dobna granica djeteta, u stvari sigurna sam, kad se smatra da moze odgovarati na pitanja......mislim 9 godina al nisam bas sto posto sigurna.

Ok, to ima logike. Ali - zašto djecu zvati ako su roditelji suglasni oko toga kome ostaje dijete? Moj X u ni jednom trenutku nije postavio pitanje da li bi slučajno mali pripao njemu... bilo je kao "normalno" da će biti samnom. U tom prvom i jedinom susretu na CZSS - ja isto tako nisam u ni jednom trenutku postavila neki uvjet viđanja djeteta, niti sam odbijala tu mogućnost, dapače... pa onda recimo - što bi ga u tom slučaju trebali zvati, taman da je i stariji bio...? Jasno mi je da se to radi ako je neka nedoumica oko skrbništva, pa da onda pitaju i dijete što misli ... Ista situacija je bila i kad su se moji rastavljali. Ne znam da li je u ono vrijeme bilo mirenja, ali ja sa svoje 4,5 g. nikad nisam vidjela ni CZSS, ni soc.radnika, ni sud...

Sorrela
19.10.2007., 20:29
Ok, to ima logike. Ali - zašto djecu zvati ako su roditelji suglasni oko toga kome ostaje dijete? Moj X u ni jednom trenutku nije postavio pitanje da li bi slučajno mali pripao njemu... bilo je kao "normalno" da će biti samnom. U tom prvom i jedinom susretu na CZSS - ja isto tako nisam u ni jednom trenutku postavila neki uvjet viđanja djeteta, niti sam odbijala tu mogućnost, dapače... pa onda recimo - što bi ga u tom slučaju trebali zvati, taman da je i stariji bio...? Jasno mi je da se to radi ako je neka nedoumica oko skrbništva, pa da onda pitaju i dijete što misli ...

Takav je zakon jer se smatra da socijalna sluzba moze imati uvid u situaciju i od djeteta licno, da se izjasni sta zeli i sta ne zeli, da li zna sta se desava , razgovor se vodi nasamo sa djetetom, znam neka od pitanja koja se postavljaju:
Da li vole mamu i tatu? Koga vise?
Znaju li da nece vise zivjeti u istoj kuci?
Zele li vidjati ovog drugog roditelja s kojim ne zive?
Itd...

daru
19.10.2007., 20:51
Takav je zakon jer se smatra da socijalna sluzba moze imati uvid u situaciju i od djeteta licno, da se izjasni sta zeli i sta ne zeli, da li zna sta se desava , razgovor se vodi nasamo sa djetetom, znam neka od pitanja koja se postavljaju:
Da li vole mamu i tatu? Koga vise?
Znaju li da nece vise zivjeti u istoj kuci?
Zele li vidjati ovog drugog roditelja s kojim ne zive?
Itd...

I šta se desi ako dijete kaže "volim više tatu i želim živjeti u kući sa tatom" a - tati ne pada ni na rub pameti da ... ? No dobro, mislim da je takav slučaj rijetkost, dijete ipak osjeća mrvicu veću privrženost osobi koja se njime - bavi, a ako se otac toliko svesrdno bavi djetetom, onda obično i traži skrbništvo (mada ga nužno i ne - dobije...) Ali - čisto ono - teoretski primjer...
Iako - mislim da je ok da to pitaju veću djecu, mada odgovori mogu biti isto tako odraz trenutnog raspoloženja - recimo ljutnje na jednog roditelja što se sve to dešava... i onda klinac bez nekog razloga, ali ljut radi toga što je tata otišao od kuće - kaže "Ne želim ga viđati", a ne kuži posljedice toga - da će to biti protumačeno kao da otac nije adekvatan ili tako nešto... to je dosta "škakljivo" - iako pomaže u nekim situacijama

Sorrela
19.10.2007., 21:27
I šta se desi ako dijete kaže "volim više tatu i želim živjeti u kući sa tatom" a - tati ne pada ni na rub pameti da ... ? No dobro, mislim da je takav slučaj rijetkost, dijete ipak osjeća mrvicu veću privrženost osobi koja se njime - bavi, a ako se otac toliko svesrdno bavi djetetom, onda obično i traži skrbništvo (mada ga nužno i ne - dobije...) Ali - čisto ono - teoretski primjer...
Iako - mislim da je ok da to pitaju veću djecu, mada odgovori mogu biti isto tako odraz trenutnog raspoloženja - recimo ljutnje na jednog roditelja što se sve to dešava... i onda klinac bez nekog razloga, ali ljut radi toga što je tata otišao od kuće - kaže "Ne želim ga viđati", a ne kuži posljedice toga - da će to biti protumačeno kao da otac nije adekvatan ili tako nešto... to je dosta "škakljivo" - iako pomaže u nekim situacijama

U pravu si, moze se u teoriji desiti, u praksi jos nisam cula slucaj ali nije nemoguce,ipak eto po zakonu tako ide.....
Za taj razgovor se zna ranije, zakazu ga tako da oba roditelja pricaju sa djetetom,objasne sta ce biti, s kim ce pricati,i o cemu, tako da su na neki nacin pripremljena na sam cin...ja imam primjer sporazumnog razvoda i dogovora oko djece pa su se djeca izjasnila da vole oboje podjednako, i da bi radije zivjeli sa mamom u stanu kao i uvijek a oca da vidjaju vikendima i kad obaveze i skola dozvoljavaju radnim danima, a na to su bili i navikli jer otac nije zivio vec duze vrijeme s njima i ustalila se rutina zivota...

agramer
20.10.2007., 16:20
Sa papirom od prvog ročišta se javljate centru na podrušju u kojem živite. to bi trebali učiniti sami.Moje dvoje djece nisu zvani u centar,jer smo se ex i ja dogovorili sve vezano za njih,ali ni ujednom trenutku nije spominjano da djeca trebaju doći u centar.
Moj prijedlog,odi do centra i dogovori termin

GoldenSurferFromCRO
23.10.2007., 09:31
Znaci za sporazumni razvod je potrebno javiti Centar za soc.skrb? Pa mislim da je najbolje prvo se obratiti odvjetniku radi sastavljanja ugovora o raskidu zajednice, na papiru potanko napisati sto obje stranke zele, pa onda s tim ugovorom otici u CZSS, nije li tak?
Za odlazak kod odvjetnika postoji prva besplatna pomoc koja ce odvjetnik pruziti stranci a nakon toga po ugovoru se placa tarifa.

sunday30
30.10.2007., 13:20
bok!
eto ja sam se rastala prije dvije godine no od tada se dosta toga izmjenilo..
No ostao mi je onaj glupi osječaj..sada samo shvatili da to i nije trebalo biti tako..pa te pitam dali si siguran da to želiš? što misle tvoji ukućani? jesi li čuo i druge savjete sretno oženjenih a i onih rastalih?? malo se raspitaj i stavi sve na vagu jer je to puno veći korak od vjenčanja..mislim ja sam se sada opet vratila na forum i nije me bilo jako jako dugo..dosta sam ljudi tu pomogla.Javi se

user023
03.11.2007., 11:19
Pozdraw svima.
Evo se i ja odlučujem za ulazak u društvo sretno razvedenih. Dogovorili smo se sve. I oko djeteta. Sad prikupljamo potrebne papire.
Zanimaju me dvije stvari:
1. ima li tko neku ideju kako bi trebali sastaviti zahtjev za CZSS (možda tko ima gotovu formu zahtjeva)
2. trebaju li papiri koji se prilažu uz zahtjev na sud biti novi, tj. moraju li biti mlađi od 6 mjeseci. Mislim na vjenčani list, izvode iz knjige rođenih, rodni list itd.
Unaprijed hvala.

daru
03.11.2007., 17:52
Nekada daaavno (ok... ne baš TAKO davno) u CZSS je postojao OBRAZAC za popuniti i predati.
Sad koliko vidim - sud upućuje tamo... možda ovisi o tome da li ste PRIJE suda prošli CZSS ili ste najprije došli na sud, pa vas oni "preusmjere"?!

user023
03.11.2007., 19:04
Mislim da od 1.6.2006. vrijedi novi zakon prema kojem se ide najprije na sud, a onda sud poslije prve rasprave salje na CZSS. Mislim da se prije islo najprije na CZSS i kad si tamo gotov, tek onda na sud.

agramer
05.11.2007., 14:42
Tako je,prijedlog za sporazumni razvod se nosi na sud,na prvom ročištu Vas se obavjesti na koji CZSR da idete(po mjestu stanovanja),sami idete tamo s papirom od ročišta(može samo jedan,nije potrebno da oboje dolazite),dogovori se termin,dobijete i službeni poziv,te kada to obavite,čeka se slijedeče ročište,gdje bi sve trebalo biti gotovo.

logistica
06.11.2007., 19:34
pozdrav svima. i ja se spremam pridruziti hrvatskom prosjeku. odrzala sam monologe, a bog mi se i naslusala istih. prica je standardna ne volim ga vise, zapravo mislim da nikada i nisam. imamo dijete i on se sada izvlaci na njega u smislu zasto bi patilo, bla, bla. a ne zelim vise ni ja patiti i zivjeti bez ljubavi u braku prepunom stresa, nezadovoljstva, ljubomore i ucestalih svadja. nadam se da bi razvod trebao ici sporazumno, al naglasavam da se nadam. moj skoro bivsi suprug je jako teska osoba i jednostavno ne zeli prihvatiti da trebamo svatko svojim putem. ja njega vise ne volim, a on mene da. molim savjete oko samog pokretanja postupka, sporazumnog naravno. htjela bih to ucinit sto hitnije, a istekla mi je osobna iskaznica. da li je to relaventno?

RUPA
23.11.2007., 11:22
Pomozite mi sta da radim!
Udala sam ne znajuci da je moj suprug psihicki bolesnik. To je skrivao od mene zajedno sa njegovim roditeljima. Dok nisam znala o cemu je rijec trpjela sam svasta i mislila da ludim a onda sam mu nasla ljekove (u pitanju je shizofrenija), natjerala ga da prizna....
Zelim razvod (trenutno sam u drugoj drzavi) ali sta mi predlazete? Sporazumni razvod ili da zahtjevam neku odstetu za skrivanje istine i psihicko zlostavljanje?
Ne bih da se povlacim po sudovima godinama, zelim samo da se ta agonija okonca

morana12
01.12.2007., 09:30
razvodim se sporazumno, imovine nešto nemamo stan prepuštam mužu, ionako je on kupio stan, kolko u tom slučaju traje razvod, djece nemamo

morana12
01.12.2007., 09:31
Udala sam ne znajuci da je moj suprug psihicki bolesnik. To je skrivao od mene zajedno sa njegovim roditeljima. Dok nisam znala o cemu je rijec trpjela sam svasta i mislila da ludim a onda sam mu nasla ljekove (u pitanju je shizofrenija), natjerala ga da prizna....
Zelim razvod (trenutno sam u drugoj drzavi) ali sta mi predlazete? Sporazumni razvod ili da zahtjevam neku odstetu za skrivanje istine i psihicko zlostavljanje?

u tom slučaju postoji mogučnost poništenja braka, jer nisi znala za njegov problem prije,
odseli se, ako možeš. i nakon godinu dana neživljenja skupa, pokreni razvod

Mrgudbrko
26.01.2008., 22:13
Ej društvo da vas pitam- koliko obično traje postupak mirenja pred centrom za soc. skrb? Imamo dva bebaća (dob-1 g i 3 g ) i rastali bi se sporazumno, sve smo dogovorili. Htjeli bi da jedno djete pripadne meni a jedno njoj- jel to problem u očima CZSC? koliko bi sve to trebalo potrajati? Moram li se odseliti od kuće i neživjeti više na istoj adresi sa suprugom ili mogu ja na gornji ona na donji kat?

Znam da su sve ovo malo glupa pitanja al evo vam ukratko objašnjenje- mi smo OK i želimo živjeti skupa, no i jednom i drugome nam treba status samohranih roditelja iz nekih drugih razloga. Pa me zanima jel to može proć sporazumno i da CZSC radi brzo i da se ne protivi da ce jedno djete sa mnom drugo s njom. Ako moram odeselit iz kuce ja bih se prebacio u kucu preko puta i tako... Dosta ste pisali o rastavi al ne znam koliko obicno traje taj postupak mirenja i jel to komplicirano... AJD POMAGAJTE...

Anev
03.03.2008., 09:40
Ako je jedno dijete punoljetno a drugo nije da li treba ići na mirenje??
Kako to izgleda? Može li se to ikako izbjeći???:confused:

ruther
29.03.2008., 16:48
Imam pitanje.
Dijete ima 21 godinu i student je 3 godine studija. Muž je zaposlaen u mojoj firmi., na minimalcu, kao i ja.
Želimo sporatumni razvod braka rbig trajno poremećenih bračnih odnosa (20 ) god!!!. Kako to ide s djetetom.

Hvala
Rurher.
Pomoć!!!!! Ne mogu više izdržati.

žalosna sova
29.03.2008., 20:04
Dijete samo odlučuje s kim će. Mislim, više nije dijete.

ančica2
08.06.2008., 09:52
Ja sam u braku 10 godina, imamo troje maloljetne djece, i već dvije godine je propast, mirili smo se milijun puta, ništa, sada tek vidim da njegov pretežak karakter ne mogu više izdržati. Mene zanima prije nego što krenem bilo kuda, ko je to prošao, mogli bi se sporazumno rastati iako mu nije pravo,
mislim da bi potpisao, ali me muči kaj se odvija na Centru za socijalnu skrb vezano za djecu, kuda idem prvo, molim vas ako netko zna od srca zahvaljujem i na svakom savjetu!!!

larazg
08.06.2008., 18:52
pa moraš prvo proći mirenje/posredovanje

3. Posredovanje prije razvoda braka

Članak 44.

Postupak posredovanja provodi se kad se postupak radi razvoda braka pokreće tužbom ili sporazumnim zahtjevom, a bračni drugovi imaju maloljetnu zajedničku ili posvojenu djecu ili djecu nad kojom ostvaruju roditeljsku skrb nakon punoljetnosti.

Članak 45.

(1) Postupak posredovanja ne provodi se ako su jedan ili oba bračna druga lišeni poslovne sposobnosti, osim ako sud utvrdi da su sposobni shvatiti značenje braka i obveza koje iz njega proizlaze.

(2) Postupak posredovanja ne provodi se ako je jednom ili oba bračna druga nepoznato boravište najmanje šest mjeseci.

(3) Postupak posredovanja ne provodi se ako jedan ili oba bračna druga žive u inozemstvu.

(4) Iznimno od stavka 3. ovoga članka, postupak posredovanja će se provesti ako bračni drugovi imaju maloljetnu zajedničku ili posvojenu djecu ili djecu nad kojom ostvaruju roditeljsku skrb nakon punoljetnosti ako sud ocijeni da nema većih teškoća da bračni drugovi sudjeluju u postupku posredovanja.

Članak 46.

(1) Kad sud primi tužbu ili sporazumni zahtjev iz članka 44. ovoga Zakona na prvom ročištu zatražit će od bračnih drugova da odmah izjave kojem se centru za socijalnu skrb, savjetovalištu za brak i obitelj ili osobi ovlaštenoj za pružanje stručne pomoći (posredovatelju) žele obratiti radi pokušaja uklanjanja bračnih nesuglasica odnosno dogovora o uređenju pravnih posljedica razvoda braka.

(2) Sud će ispitati stranke da li postoji sporazum o tome s kojim će roditeljem dijete živjeti, o njegovim susretima i druženju s drugim roditeljem, odnosno o smještaju djeteta tijekom trajanja parnice za razvod braka.

(3) Ako se bračni drugovi nisu sporazumjeli pred kim će se postupak posredovanja provesti, sud će po službenoj dužnosti donijeti odluku o izboru posredovatelja.

(4) Sud će u slučajevima iz stavka 1. i 3. ovoga članka bez odgode donijeti odluku pred kim će se postupak posredovanja provesti i dostaviti je posredovatelju. Protiv odluke iz stavka 3. ovoga članka nije dopuštena posebna žalba.

(5) Bračni drugovi dužni su u roku od petnaest dana od dana donošenja odluke iz stavka 4. ovoga članka pokrenuti postupak posredovanja.

Članak 47.

(1) Ustanova ili pojedinac koji provodi posredovanje pozvat će bračne drugove, po pravilima o osobnoj dostavi, da osobno bez punomoćnika sudjeluju u postupku.

(2) Ako se pozivu na posredovanje ne odazove tužitelj, odnosno oba bračna druga koji su podnijeli sporazumni zahtjev i ne opravdaju svoj izostanak posredovatelj će odmah o tome pisano obavijestiti sud.

(3) Ako bračni drugovi odustanu od postupka posredovanja posredovatelj će odmah o tome pisano obavijestiti sud.

(4) U slučaju iz stavka 2. i 3. ovoga članka smatra se da je tužba ili sporazumni zahtjev za razvod braka povučen.

Članak 48.

(1) Posredovatelj će o uzrocima koji su doveli do poreme­ćenosti bračnih odnosa ispitati stranke te nastojati da se ti uzroci otklone i bračni drugovi pomire.

(2) Posredovatelj će upoznati bračne drugove s pravnim i s psihosocijalnim posljedicama razvoda braka.

Članak 49.

(1) Posredovatelj je dužan u roku od tri mjeseca od primitka odluke suda iz članka 46. stavak 3. provesti i okončati postupak posredovanja.

(2) Posredovatelj je dužan stručno mišljenje dostaviti bračnim drugovima po pravilima o osobnoj dostavi u roku od petnaest dana od okončanja postupka posredovanja.

Članak 50.

(1) Ustanova ili pojedinac koji je proveo posredovanje dostavit će stručno mišljenje i centru za socijalnu skrb ako bračni drugovi imaju maloljetnu zajedničku ili posvojenu djecu ili djecu nad kojom ostvaruju roditeljsku skrb nakon punoljetnosti.

(2) Stručno mišljenje dostavlja se centru za socijalnu skrb koji nije provodio postupak, prema prebivalištu roditelja s kojim djeca žive.

(3) Ako djeca žive odvojeno od oba roditelja stručno mišljenje dostavlja se centru za socijalnu skrb na području kojeg je sjedište tijela koje je odlučilo o smještaju djeteta. Ako je dijete smješteno bez odluke nadležnog tijela stručno mišljenje dostavlja se centru za socijalnu skrb boravišta djeteta.

(4) Centar za socijalnu skrb dužan je odmah razmotriti stručno mišljenje i poduzeti potrebne mjere za zaštitu dobrobiti djeteta.

Članak 51.

Ako bračni drugovi ne dostave stručno mišljenje sudu u roku od godine dana od dostave odluke suda iz članka 46. ovoga Zakona, smatrat će se da je tužba odnosno sporazumni zahtjev za razvod braka povučen.

ančica2
08.06.2008., 19:49
zahvaljujem na opširnom opisu tih glupih članaka. Ne mogu vjerovati da imamo tako glupe zakone, kad malo razmislimo, šta će mi to mirenje. Naravno da nisam donijela odluku od danas do sutra. Vjerujem da se svi parovi mire par godina, i onda se odluče razvesti ako to nije išlo. To je tako naporno i za nas i za djecu. A najgore je djeci koja vide kaj se događa, i onda još proživljavaju stres jer netko sa strane pokušava pomiriti mamu i tatu. Strašno!!!

larazg
08.06.2008., 19:54
ovako mirenje je besmisleno laički jer ste se odlučili razvesti ali ono je potrebno zbog ocjenje CZSS kome će pripasti dijete. Jer CZSS razgovara sa roditeljima, o svemu i o djetetu..pa onda daje mišljenje da mirenje nije uspjelo.

Kada ti i tvoj muž dobijete rješenje CZSS imate rok od 15 dana da podnesete jedno protiv drugog tužbu ili sporazumni zahtjev.

procedura čista ali ju moraš napraviti. Ljudi koji ne prođu mirenje već samo tuže, sud ih vraća na mirenje....

Aquamidy
13.09.2008., 00:31
ajme meni "blago" vama koji ste se riješili muka, haha,
mene tek sve ovo čeka, jedina sreća u nesreći šta nemamo djece,
pa se nadam da će htjeti potpisati taj sporazumni bez puno filozofije...

jedino da vas pitam: Da li je obavezno prije svega neko određeno vrijeme živjet odvojeno ili se može čimčim prije timtim bolje???

Aquamidy
29.09.2008., 01:31
da li taj papir kada oboje potpišemo treba u javnog bilježnika ili samo tako šaljem na sud? i da li treba original vjenčani list ili može i kopija jer slat ću poštom pa mi nekako bolje da je original kod mene, ne?

yopita
05.10.2008., 12:28
da li taj papir kada oboje potpišemo treba u javnog bilježnika ili samo tako šaljem na sud? i da li treba original vjenčani list ili može i kopija jer slat ću poštom pa mi nekako bolje da je original kod mene, ne?

Mozes poslati i kopiju vjencanog lista ali ne stariju od 6mj.netrebas u javnog biljeznika posto nemate djece sve ce ti ici puno brze.

yopita
05.10.2008., 12:32
a moze li meni neko reci koliko odprilike treba cekati poziv za zavrsnu raspravu od postupka posredovanja ako je razvod sporazuman???????

corrina
29.01.2009., 08:28
Može nekakav okvirni odgovor.....koliko traje procedura rastave braka ukoliko se u svim segmentima slažemo,dakle sporazum....imamo dvoje malodobne djece'Kada djeca mogu samostalno odlučiti kod koga ostaju?Znam da je svaki slučaj slučaj za sebe,ali dajte mi neke okvire vi koji imate spoznaje o tome.Hvala .-))

Frony
01.02.2009., 20:32
Može nekakav okvirni odgovor.....koliko traje procedura rastave braka ukoliko se u svim segmentima slažemo,dakle sporazum....imamo dvoje malodobne djece'Kada djeca mogu samostalno odlučiti kod koga ostaju?Znam da je svaki slučaj slučaj za sebe,ali dajte mi neke okvire vi koji imate spoznaje o tome.Hvala .-))

Procedura traje oko godinu dana. Može i puno brže, ali sve ovisi o ažurnosti czss i suda.
Malodobna djeca mogu biti pozvana u czss na razgovor, ako je nešto sporno i ako czss to smatra potrebnim. Odluku kod koga će zivjeti donosi centar ovisno o njhovoj procjeni, koliko se uzima u obzir želja djece ne znam.

strumf78
05.02.2009., 13:50

ovisi kako brzo sluzbe rade... meni je sporazumno trajalo cca 6 mjeseci. samo czss smo cekali oko 2 mjeseca.

zgzeljko
26.03.2009., 14:00
žena i ja smo u braku 13 godina
a imamo dijete od 17 godina
dakle dijete nije iz braka ali je maloljetno
dali takvo dijete trebamo navoditi
u zahtjevu za sporazumni raskid braka

NoWa
26.03.2009., 14:13
Obavezno se pozovu djeca/dijete kod socijalnog radnika da se sa njima porazgovara i postavljaju im se pitanja ciji odgovori dovedu do zakljucka s kim zele da zive,pitaju da li znaju sta se dogadja i jos mnogo sitnica...

ja sam bila dijete rastavljenih roditelja i nisam bila na nikakvom razgovoru.:ne zna: ni moj stariji brat:ne zna:

Starija Sestra
27.03.2009., 14:13
Imam pitanje.
Dijete ima 21 godinu i student je 3 godine studija. Muž je zaposlaen u mojoj firmi., na minimalcu, kao i ja.
Želimo sporatumni razvod braka rbig trajno poremećenih bračnih odnosa (20 ) god!!!. Kako to ide s djetetom.

Hvala
Rurher.
Pomoć!!!!! Ne mogu više izdržati.

punoljetan je pa ga se to ne tiči tj može živjeti s kojim roditeljem hoće
i ako je razvod sporazumni ne treba vam posredovanje

Starija Sestra
27.03.2009., 14:14
žena i ja smo u braku 13 godina
a imamo dijete od 17 godina
dakle dijete nije iz braka ali je maloljetno
dali takvo dijete trebamo navoditi
u zahtjevu za sporazumni raskid braka

ako imate zajedničku djecu a razvodite se sporazumno ipak će te trebati posredovatelja zbog maloljetnog djeteta

zgzeljko
27.03.2009., 14:44
ako imate zajedničku djecu a razvodite se sporazumno ipak će te trebati posredovatelja zbog maloljetnog djeteta

što je ustvari bez veze
jer da smo se rastali prije nego smo se sastali
a tada smo već imali dijete
tko bi odredio kome ide dijete
odredili bi mi sami sporazumno
ili tek ako se nebi mogli dogovoriti
onda bi jedan tužio drugoga radi uzdržavanja

Starija Sestra
27.03.2009., 15:53
što je ustvari bez veze
jer da smo se rastali prije nego smo se sastali
a tada smo već imali dijete
tko bi odredio kome ide dijete
odredili bi mi sami sporazumno
ili tek ako se nebi mogli dogovoriti
onda bi jedan tužio drugoga radi uzdržavanja

u tom slučaju kad bi ste vi priznali svoje izvanbračno djete sud bi odlučio i o sadržajima roditeljske skrbi ( s kim će djete živjeti, susreti i druženje s roditeljem s kojim djete neće živjeti, uzdržavanje.....)

Starija Sestra
27.03.2009., 15:54
ja sam bila dijete rastavljenih roditelja i nisam bila na nikakvom razgovoru.:ne zna: ni moj stariji brat:ne zna:

starci su se vjerojatno razvodili dok je na snazi bio drugačiji zakon

tindlbel
12.04.2009., 20:59

isti problem ima moj brat ,on je to otkrio za svoju ženu ,šta da radi ,on želi sporazumno i da sve bude gotovo što prije,pomoć!!!

Starija Sestra
13.04.2009., 18:49
isti problem ima moj brat ,on je to otkrio za svoju ženu ,šta da radi ,on želi sporazumno i da sve bude gotovo što prije,pomoć!!!

pa ako neide sporazumno neka pokrene tužbu za razvod braka :ne zna:

Starija Sestra
13.04.2009., 18:52

djeca nikad ne odlučuju s kim će živjeti no njihovo se mišljenej uzme u obzir

a gle...na prvom se ročištu odlučuje o posredovatelju a stručno mišljene posredovatelja mora se dostaviti u roku od godine dana ( bračni drugovi to dostavljaju sudu a mogu naravno i prije tj čim prije tim bolje) :ne zna:

patakk
24.04.2009., 08:39
supruga i ja smo 19 god zajedno i sad onako iz vedra neba ona kaze da me vise nevoli ko prije i da bi se rastala jer kao nije fer da me ono laze itd , medjutim imamo jedno dijete koje je punoljetno i jedno koje je maloljetno.Problem je najveci u tome sto nemamo rijeseno stambeno pitanje vec smo dobili stan na koristenje od grada i sad se postavlja pitanje sta i kako dalje jer ni ona ni ja nemamo kamo ako se rastanemo , nemamo ni financijskih mogucnostida jedno ili drugo onom drugom pomognemo oko nekog kredita . Dakle koja je zakonska odredba o tome jer ni ja sa 43 a ni ona sa 40 nemamo namjeru van iz stana na ulicu u ovim godinama .Dijecu zelim ja ali ona kaze kao logicno je da dijeca budu sa majkom sto ja nevidim zasto je logicno jer meni nisu strani nikakvi kucanski poslovi jer ionako smo ih zajedno obavljali tako da nije problem oko brige za dijecu (kuhanje ,pranje peglanje itd) Pa ajd sad vi vec samohrane majke i ocevi naravno udijelite neki dobar savjet muskarcu koji i dalje voli svoju zenu a nadasve svoju dijecu i koji nikako ne zeli taj razvod, a i situacija je skroz drugacija od svega sto sam ovdje procitao. Eto unaprijed zahvalan.

2Broken
18.05.2009., 22:52
Prvo lijep pozdrav svima...evo i ja sam u totalnoj zbrci, oko sporazumne rastave koja izgleda ipak nece biti takva. Imamo curicu 5 god. dogovor je da bude samnom, dani dogovoreni, problem naravno alimentacija. Zamresno kreditima ispada da bi njegova alimentacija odlazila na 1/2 rata kredita kojih je on nosioc, znaci da bi ja od svoje plače koja je 3500 kn davala 2000kn(iznos alimentacje) dok god ne budu otplaceni cca 10god + 1000 kn za moj kredit .Život= 500kn. Ostavio me u dugovima, 8 mj. mi novcano nije pomogao u uzdrzavanju malene, njenu ljubav kupuje poklonima koju ja nisam u situaciji pratit. Ne znam sto da cinim, ne zelim potpisati takvu sporazumnu rastavu a tuzbu nemam odakle platit, molim bilo kakav savjet?! :tuzni:

nicole25
29.05.2009., 11:54
U braku sam god i pol. Imamo djete od 1 god. Želim Rastavu jer me omaložava,nikad ga nema kod kuće, nije nikad sa malom,prijeti mi da ako odem da će me ubiti.Da ne mogu uzet djete,jer ce ga on na sudu dobiti.jer ja ne radim i nemam stan. šta da radim??Kakve su sanse da on dobije djete?? Kad god odem kod svojih na 3-4 dana uvijek me zove i svađa se da mu mala fali a kad smo doma nikad nije sa njom.

Starija Sestra
31.05.2009., 19:51
Prvo lijep pozdrav svima...evo i ja sam u totalnoj zbrci, oko sporazumne rastave koja izgleda ipak nece biti takva. Imamo curicu 5 god. dogovor je da bude samnom, dani dogovoreni, problem naravno alimentacija. Zamresno kreditima ispada da bi njegova alimentacija odlazila na 1/2 rata kredita kojih je on nosioc, znaci da bi ja od svoje plače koja je 3500 kn davala 2000kn(iznos alimentacje) dok god ne budu otplaceni cca 10god + 1000 kn za moj kredit .Život= 500kn. Ostavio me u dugovima, 8 mj. mi novcano nije pomogao u uzdrzavanju malene, njenu ljubav kupuje poklonima koju ja nisam u situaciji pratit. Ne znam sto da cinim, ne zelim potpisati takvu sporazumnu rastavu a tuzbu nemam odakle platit, molim bilo kakav savjet?! :tuzni:

nisam baš razumjela pitanje o alimentaciji ali ona ima prednost pred ostalim kreditima
dakle, ako se oduzima od plaće, ona će se morati osigurati pa makar kredite vraćali jamci

Starija Sestra
31.05.2009., 19:54
U braku sam god i pol. Imamo djete od 1 god. Želim Rastavu jer me omaložava,nikad ga nema kod kuće, nije nikad sa malom,prijeti mi da ako odem da će me ubiti.Da ne mogu uzet djete,jer ce ga on na sudu dobiti.jer ja ne radim i nemam stan. šta da radim??Kakve su sanse da on dobije djete?? Kad god odem kod svojih na 3-4 dana uvijek me zove i svađa se da mu mala fali a kad smo doma nikad nije sa njom.

za početak ga prijavi zbog prijetnji
obrati se za pomoć czss
ako se pokaže da je on nepodoban za život s djetetom ( a to ti nebi trebalo biti teško) naravno da neće dobiti malu

a što se tvog stambenog pitanja tiče-zar ne možeš k svojim?
da li ne radiš iz razloga jer si na porodiljnom ili nemaš posao?

tomba70
06.06.2009., 13:13
Pozdrav svima, izgleda da ću i ja pridonjeti hrvatskom prosjeku rastava
Dakle u braku sam 13 godina i imam dvoje prekrasne djece za koje sam iznimno
vezan. Problem je taj što uz svoju suprugu dobio sam i njenu obitelj koja u sve stvari i odluke koje se tiču isključivo nas bar ja tako mislim guraju svoje
prste i utječujući na moju suprugu provode svoje zamisli i diktiraju mi život
manipulirajući suprugom.Ne mogu više taki i uostalom ne želim samo me je strah za djecu kako će to ispasti jer ako ih sud dodjeli njoj tj. njima bojim se
što će iz te djece ispasti.Znači razlog nije preljub bar koliko ja znam, pa niti
nedostakak ljubavi već želim živjeti svoj život tj. naš bez sivih eminencija koje ga velikim djelom diktiraju
Molim sve koji imaju takva iskustva za komentar i savjet kako tj. kuda prvo krenuti sa zahtjevom.
Hvala svima

paperback
15.06.2009., 09:57
Rastala sam se, sporazumno i odrekli smo se prava na žalbu da presuda odmah postane pravomoćna. Sad trebam čekati da sud dostavi presudu na kućnu adresu? Ili je ovaj zapisnik sve što mi treba za mijenjanje prezimena?

HeLga von Strumph
13.10.2009., 08:18
molim vas za pomoc

udala sam se prije mjesec dana, da da i sad sam trudna. ALI moj dragi je cini se psihicki bolesnik i ovisnik o kocki. za kocku sam ranije znala, ali to je KAO bilo pod kontrolom 2 godine. ne pitajte me kako nisam saznala ranije jer jednostavno- nisam.
zanima me koja je procedura sad s obzirom na bebu koja je na putu i koje su cijene, sigurna sam da su porasle s obzirom na one s prve stranice. hvala vam puno