PDA

View Full Version : Umak carbonara (i njegove inačice, verzije...)

marko iric
15.05.2007., 10:09
za spaghette carbonara kako napravit onaj umak da bude, hm, sto ukusniji?;)

mijesam (za pola kile tjestenine): 1 jaje + 2 vreceice (Sirelinog) parmezana + 1 vrhnje + mrvicu mlijeka = to smijesam, pa kad spaghette skuham, polijem taj umak sa spaghettama i promijesam (al ne na vatri., jel bi mozda trebao na vatri promijesati?)

dakle, kako da taj umak bude sto bolji, ukusniji?

jel trebam dodat vise vrhnja, mlijeka,...cega?

jajoglavac
15.05.2007., 10:11

mijesam (za pola kile tjestenine): 1 jaje + 2 vreceice (Sirelinog) parmezana + 1 vrhnje + mrvicu mlijeka = to smijesam, pa kad spaghette skuham, polijem taj umak sa spaghettama i promijesam (al ne na vatri., jel bi mozda trebao na vatri promijesati?)

ovo će pomoći http://www.coolinarika.com/

jajoglavac
15.05.2007., 10:13
ide ti i malo špeka za bolju aromu

Bear
15.05.2007., 12:05

ja umak (za 2 osobe, dakle cca pola kutije od 500g tjestenine) radim tako da u razmućeno jaje dodam 2dl vrhnja za kuhanje, malo posolim, popaprim dosta, dodam pola vrećice parmezana i sve zajedno dobro promiješam. Prije toga naravno na maslinovom ulju propržim lagano pancetu narezanu na kockice, u to ubacim kuhano tijesto, zalijem umakom i sve zajedno na vatri promiješam tek toliko da se sve to prožme, dakle najviše oko 1 min

jajoglavac
15.05.2007., 13:01
da

Zla patka
15.05.2007., 13:16
ja uzmem tanko narezanu pancetu pa ju isprzim...izlomim...
vrhnje za kuhanje nekih 100ml,5 zumanjaka, parmezan nekih 100tinjak grama - bacim na vruce tijesto...promjesam dobro...i to je to

kumek
15.05.2007., 14:28
ide ti i malo špeka za bolju aromu

Naravski. Kaj mislite zakej se zove carbonara tj kaj se to "karbonizira"?:zubo:

Donata
15.05.2007., 18:53
Naravski. Kaj mislite zakej se zove carbonara tj kaj se to "karbonizira"?:zubo:
Kažu da se zove tako jer su je prvi počeli pripremati "ugljenari" (carbonari umbri) u šumi, zato je i vrlo jednostavan recept :tjestenina, jaja i guanciale (može i panceta), maslinovo ulje, parmigiano (ili pecorino).

kumek
15.05.2007., 20:30
Kažu da se zove tako jer su je prvi počeli pripremati "ugljenari" (carbonari umbri) u šumi, zato je i vrlo jednostavan recept :tjestenina, jaja i guanciale (može i panceta), maslinovo ulje, parmigiano (ili pecorino).

Moram priznati da mi je malo teže vjerovati da bi tjesteninu prije radili ugljenari od domaćica, no more biti. Ja sam čuo verziju o prženju slanine koja mi se čini i logičnija. No tko zna....:cool: :)

Donata
15.05.2007., 20:34
Pošto kupim, poto prodam: http://it.wikipedia.org/wiki/Pasta_alla_carbonara , iako moram priznati da je mojoj priči porijeklo kuharska enciklopedija De Agostini 1978.

snjoxi
17.05.2007., 09:42
moja carbonara (za 2 osobe):

- cca 15 dkg pancete izrezane na trakice
- cca 20 - 30 dkg tost sunke izrezane na trakice
- 1 plavo vrhnje
- 1 jaje
- origano, bosiljak

preprziti sunku i pancetu, kad se malo zarumene dodati vrhnje pustiti da zakuha, dodati jaje i mijesati, kad pocne zgusnjavati - gotovo.
posuti zacinima.

jajoglavac
17.05.2007., 09:47
točno

Kladi
17.05.2007., 21:09
moja carbonara (za 2 osobe):

- cca 15 dkg pancete izrezane na trakice
- cca 20 - 30 dkg tost sunke izrezane na trakice
- 1 plavo vrhnje
- 1 jaje
- origano, bosiljak

preprziti sunku i pancetu, kad se malo zarumene dodati vrhnje pustiti da zakuha, dodati jaje i mijesati, kad pocne zgusnjavati - gotovo.
posuti zacinima.

I ja sam nekad davno radila s plavim vrhnjem , a onda sam probala s vrhnjem za kuhanje. Neusporedivo bolje! Probaj!:)

Chome
18.05.2007., 07:50
Skuham špaget al dente. Na ulju popržim pancetu ili špek, i onda zalijem vrhnjem za kuhanje. U tanjuru razmutim 1-2 jaja i dodam mu malko vrhnja za kuhanje. U poprženi špek dodam špagete, promiješam i ubacim jaja u koja sm ubacio nešto začina. Sve promiješam dobro i ugaim vatru i ostavim poklopljno par min. da se to malo prožme.

snjoxi
18.05.2007., 08:44
I ja sam nekad davno radila s plavim vrhnjem , a onda sam probala s vrhnjem za kuhanje. Neusporedivo bolje! Probaj!:)

vrhnje za kuhanje je nezdravije od obicnog vrhnja ;)

Chome
18.05.2007., 08:54
Da nadodam. U jaja se još umuti ribanog parmezana po želji.. Ja ga dosta stavim :).

Lola
18.05.2007., 11:59
pancetu narezati na tanko, poprziti na malo ulja ili putra, ja stavim maslinovo.
izmutiti dva jaja, jedno SLATKO vrhnje (kakvo vrhnje za kuhanje, to je ziva kemija), dodati malo muskatnog i parmezana, eventualno jednu zlicu kiselog vrhnja, sol, papar.
skuhati spagete, pomijesati ih sa pancetom na ugrijanoj tavi, ali ne na vatri, dodati mjesavinu jaja i vrhnja, promijesati et voila!

tadukepa
22.05.2007., 08:45
slanina ili panceta obavezno

frincika
29.05.2007., 13:05
vidim da ono sto sam ja do sada pravila kao "karbonaru" - uopste nije to to, al evo kako ja to radim, i super mi je ukusno:
skuham tjesteninu po zelji,
a za umak - proprzim na maslacu isjeckanog prsuta, salame, sudzuka, slanine (opet po zelji), kolicinu cega- koliko ne znam, sve to "od oka" radim, zalijem vrhnjem za kuhanje, i sa malo mlijeka, da ipak ne bude pregusto, jer se vrhnje zgusne, zatim dodam sta se od mlijecnih proizvoda nadje u frizderu - zdenka, pavlaka, zuti sir, feta, malo bosiljka, origana, persuna, plus vegeta i biber. i umak umijesam u tjesteninu da se to sve lijepo sjedini...mmmmljac !!

Blowne
29.05.2007., 13:41
vidim da ono sto sam ja do sada pravila kao "karbonaru" - uopste nije to to, al evo kako ja to radim, i super mi je ukusno:
skuham tjesteninu po zelji,
a za umak - proprzim na maslacu isjeckanog prsuta, salame, sudzuka, slanine (opet po zelji), kolicinu cega- koliko ne znam, sve to "od oka" radim, zalijem vrhnjem za kuhanje, i sa malo mlijeka, da ipak ne bude pregusto, jer se vrhnje zgusne, zatim dodam sta se od mlijecnih proizvoda nadje u frizderu - zdenka, pavlaka, zuti sir, feta, malo bosiljka, origana, persuna, plus vegeta i biber. i umak umijesam u tjesteninu da se to sve lijepo sjedini...mmmmljac !!

Vjerujem da je jako ukusno, ali prava carbonara je u biti samo slanina i jaja. Bez jaja ne moze,a bez parmezana, slatkog vrhnja i ostalih dodataka moze.

mujsapujsa
29.05.2007., 20:16
Ja je zadnje vriujeme radim bez jaja i svima je bolje,naravno uz brdašce naribanog parmezana ili grana p.

Blowne
30.05.2007., 06:36
Ja je zadnje vriujeme radim bez jaja i svima je bolje,naravno uz brdašce naribanog parmezana ili grana p.

Je, s parmezanom je sve ukusnije, pa onda parmezan prevlada, zato ga nikad ne stavljam jako puno.

štemajzl
04.06.2007., 14:28
Vjerujem da je jako ukusno, ali prava carbonara je u biti samo slanina i jaja. Bez jaja ne moze,a bez parmezana, slatkog vrhnja i ostalih dodataka moze.

Upravo tako!

Carbonara = tjestenina + jaja + slanina. Ni više ni manje.

Na tek skuhanu i ocijeđenu tjesteninu se zaliju umućena jaja i prepržena slanina. Promiješa se i poklopi (NE NA VATRI). Nakon minute se servira. To je cijela mudrost.

TincH
04.06.2007., 15:34
Popržim malo mesa (špek, šunka, pršut ili vratina) na maslinovom ulju, umješam u to skuhanu tjesteninu, i zalijem smjesom 1 jaja i malo parmezana :) Sol, papar ako treba i i ako mi paše

TincH
04.06.2007., 15:35
Ma koga briga jel "prava" il nije, bitno da je fino :)

extreme
05.06.2007., 21:01
ja carbonaru radim po receptu j. olivera.

panceta(ona fino prošarana) se isprži i kad je hrskava-izlomi.
u posebnoj posudi se umiješa vrhnje za kuhanje, 2 žumanjka (ja stavim samo jedno), sol, papar i brdo parmezana. to se izmiješa i prelije preko skuhane (još vruće) pašte. i onda se na to sve baci još i ona panceta skupa sa umakom od topljenja. kad poslužim ja volim stavit mrvicu peršina i JOŠ parmezana.
al parmezan-neki fini a ne onaj za 3 kn nariban u vrećici.

Hana_
05.06.2007., 21:13
da i ja tako radim
puno speka volim da fino mirisi

Lola
05.06.2007., 21:25
jamie koristi slatko vrhnje, kao i svi kuhari, puno je bolje od onog za kuhanje. i zdravije, bez obzira sto ima vise masnoce;)

Hana_
05.06.2007., 21:43
ali onda je slatko?

TincH
05.06.2007., 21:44
ali onda je slatko?

:rofl: :rofl: :rofl:

Hana_
05.06.2007., 21:49
ne znam, pitam

ne koristim uopce slatko vrhnje
kad radim kolace koristim vrhnje za slag

ne bih jela slatku carbonaru

Blowne
07.06.2007., 07:36
ali onda je slatko?

Samo se tako zove,a bas i nije tako slatko,ali u biti carbonara i ima svoj neki osebujan slatkast okus. No vrhnje za kuhanje je isto slatkasto,ali ja ga izbjegavam,opcenito dodatke vrhnja jer je masno,ali ako moram onda radije slatko.;)

Blowne
07.06.2007., 07:38
ne znam, pitam

ne koristim uopce slatko vrhnje
kad radim kolace koristim vrhnje za slag

ne bih jela slatku carbonaru

Vrhnje za slag je cista kemija i opcenito ti svi neki umaci u tetrapaku su puni poboljsivaca okusa i inih stetnih tvari, koristi slatko vrhnje.

extreme
07.06.2007., 09:16
ali onda je slatko?

ma nije slatko....meni slatko i ovo za kuhanje imaju skoro isti okus, al kupujem ipak ovo za kuhanje jednostavno jer imaju i velika pakiranja pa mi je praktičnije. a mislim da je slatko samo u onim malim čašicama...

Blowne
07.06.2007., 10:39
ma nije slatko....meni slatko i ovo za kuhanje imaju skoro isti okus, al kupujem ipak ovo za kuhanje jednostavno jer imaju i velika pakiranja pa mi je praktičnije. a mislim da je slatko samo u onim malim čašicama...

Bas tako, imaju slican okus i nisu slatka, ali su onako slatkasta, ne znam kako bih to opisala. Slatko je uglavnom pakirano u plasticnim casicama.;)

Lola
07.06.2007., 14:04
slatko vrhnje i vrhnje za kuh su gotovo isti, samo u ovom za kuh ima nekih zgrusnjivaca, e-ova i sl, manje je masti, ali je vise kemije. pa ti biraj. ;)

extreme
07.06.2007., 14:08
slatko vrhnje i vrhnje za kuh su gotovo isti, samo u ovom za kuh ima nekih zgrusnjivaca, e-ova i sl, manje je masti, ali je vise kemije. pa ti biraj. ;)

eh kemija.....pušim kutiju dnevno, žderem slatko ko nespašena pa da se sad brinem i šta je zdravije...ovo za kuhanje ili slatko?? no way

Veselica
08.06.2007., 08:01
Evo ti recept da se izvrnes, skoro svaki dan ga pravim i otkrila sam kako je najfiniji,al sve sam zivo probala....

...Na tavici sprzis malo speka, (sunkice,vratine)..sta vec imas....
...Kad je to vec skoro gotovo, bacis gore sira (najbolji mi je dimnjeni, gauda ili podravec)
...kad se pocne topiti ubacis jedno vrhnje za kuhanje...i gore jos parmezana...malo vegete soli...(od oka)...
...mjesas dok se sir ne otopi..
i ubacis tjesteninu, sve smuljas i na tanjur i ..
....dobar tek ;)

Veselica
08.06.2007., 08:05
...e da ...ne stavljam jaja..
...uvijek sam ga stavljala,al sam skontala da je puno finije ovako..jer sir da gustinu,jos i jaje pokupi svo vrhnje..tako da nije posebno fino..pa probajte...;)

lambuel
08.06.2007., 09:12
Da, tak i ja volim filane paprike, al ne stavljam paprike jer me živcira ona kožica pa onda samo meso napravim u kuglice i tak spremam, puno su mi bolje filane paprike kad ne stavim paprike.

Ak ne stavljaš jaja, to nije carbonara. Ne kažem da je to kaj ti spremaš loše (dapače, dobro zvuči), al to se ne zove carbonara.

extreme
08.06.2007., 10:48
Da, tak i ja volim filane paprike, al ne stavljam paprike jer me živcira ona kožica pa onda samo meso napravim u kuglice i tak spremam, puno su mi bolje filane paprike kad ne stavim paprike.

.

:lol: :lol: :lol:

krizia
08.06.2007., 11:21
mi stavimo samo dvije tri ..da dobiju onaj miris paprike..inače isto ne volimo jer nam jako davaju žgaravicu...:zubo:
a šta se tiče carbonare...inače ide panceta ali ja stavim šunku od gavrilovića i gaudu ili podravca ...naribam i stavim u vrhnje za kuhanje i miješam dok se to ne otopi stavim origana i bacim paštu..i moji to obožavaju..meni nije jako dobro jer je jako zasitno...tako isto kad dinstam gljive bacim to na njih kad se malo prodinstaju...i oni prste ližu....;)

coflek
08.06.2007., 11:43
Ja je zadnje vriujeme radim bez jaja i svima je bolje,naravno uz brdašce naribanog parmezana .

:five: Tak i ja radim. bez jaja! zato kaj ne volim jaja u toj kombinaciji s tijestom.

Lola
08.06.2007., 11:55
pustimo zdravlje, slatko vrhnje je puno UKUSNIJE od onog za kuhanje;)

Blowne
08.06.2007., 12:42

I zdravije jer nije puno kemije,a to sto je masnije, na stranu,ne treba ga puno koristiti i dobro.

Saharun
08.06.2007., 13:08
Ma vrnje, vako oli onako je u ciloj priči meni sporedno.
Meni je najvažnija slanina, mora da bude ona prava, da zamiriše da susidi popizde. :s :s :s

lambuel
08.06.2007., 13:13
mi stavimo samo dvije tri ..da dobiju onaj miris paprike..inače isto ne volimo jer nam jako davaju žgaravicu...:zubo:

Šalio sam se :o

krizia
08.06.2007., 14:53
ali mi stvarno stavimo samo dvije tri paprike a sve ostalo kuglice jer ne volimo ...samo malo za vonj:D

coflek
08.06.2007., 21:05
Ma vrnje, vako oli onako je u ciloj priči meni sporedno.
Meni je najvažnija slanina, mora da bude ona prava, da zamiriše da susidi popizde. :s :s :s

:s :s
ja vecinom i radim bez vrhnja, ako je dobar špek i fino pusti svoju mast, bude cisto dovoljno zamaščena tjestenina i bez vrhnja. Uz to puno zelene salate i njam njam :klopa::)

rentakuhar
09.06.2007., 12:52
Inače carbonara ime potiče od davnina, istina od ugljena, CARBONARA ILI UGLJENARICA, ŽENA KOJA NOSI UGLJEN U RUDNICIMA, a dobila je naziv po tome što carbonara mora doslovno biti crna od papra u jelu, carbon ili ugljen u ovom slučaju to povezuje papar.
A recept ide ovako, govorimo o sirovim namirnicama:

100-130g špageta
1 žutanjak
1,5 dcl vrhnja za kuhanje
2 velike žlice parmezana (parmigiano di grano duro)
5 dkg pancete
sol i papar po volji

Špagete skuhamo al dente, u zdjelici pomiješamo, vrhnje za kuhanje, parmezan, sol, papar.U tavici popržimo pancetu, dodamo na to špagete, umiješanu smijesu, maknemo sa vatre, umiješamo žumanjak i poslužimo.

krizia
09.06.2007., 13:19
:kokice: fuj ne volim papar i al dente pastu....:zubo:

Tangić
12.06.2007., 14:51
Carbonara je jedna od rijetkih stvari koju ja znam sam složit, pa uglavnom kad nema mame da kuha onda si to složim tako da sam se već dosta ispraksao. Većina ljudi koja je to probala je rekal da je jako dobro, a meni je najvažnije da je meni dobro. :)
Uglavnom ne važem sastojke nego stavim svega onako od oka...
U posudi rastopim malo maslaca, kad se zagrije na to bacim nekih 20-ak dag šunke, najbolje kuhane, može i pureća, malo pancete, pustim da se to sve poprži, onda dodam 2 dl vrhnja za kuhanje i isto tolko kiselog. U to malo soli. Kad se dobro zagrije u to ubacim malo gorgonzole 20-ak dag mozzarele i još toliko gaude ili sličnog sira. Paštu skuham, procijedim i stavim u posudu, u to ubacim sirovo jaje, dobro pomiješam s paštom i prelijem umakom. Sad, u tome ima puno sira, pa nekima bude pre gusto, pre masno, pre zasitno ili teško probavljivo. Al meni je to uz paštu bolonjez hrana koju bi mogao konstantno jest! :D (znam da nema pretjerano povoljan utjecaj na zdravlje, al hebga, jednom se živi! :))

štemajzl
13.06.2007., 11:20
Carbonara je jedna od rijetkih stvari koju ja znam sam složit,

LAŽEŠ....

Većina ljudi koja je to probala je rekal da je jako dobro, a meni je najvažnije da je meni dobro. :)
Uglavnom ne važem sastojke nego stavim svega onako od oka...
U posudi rastopim malo maslaca, kad se zagrije na to bacim nekih 20-ak dag šunke, najbolje kuhane, može i pureća, malo pancete, pustim da se to sve poprži, onda dodam 2 dl vrhnja za kuhanje i isto tolko kiselog. U to malo soli. Kad se dobro zagrije u to ubacim malo gorgonzole 20-ak dag mozzarele i još toliko gaude ili sličnog sira. Paštu skuham, procijedim i stavim u posudu, u to ubacim sirovo jaje, dobro pomiješam s paštom i prelijem umakom. Sad, u tome ima puno sira, pa nekima bude pre gusto, pre masno, pre zasitno ili teško probavljivo. Al meni je to uz paštu bolonjez hrana koju bi mogao konstantno jest! :D (znam da nema pretjerano povoljan utjecaj na zdravlje, al hebga, jednom se živi! :))

...jer ovo s carbonarom nema baš previše veze... iako je vjerojatno fino.

Zaista ne razumijem zašto ljudi imaju potrebu dorađivati i kemijati s najjednostavnijim receptom na svijetu i onda inzistirati na zadržavanju imena carbonara? Zato jer zvuči fensi? Carbonara = tjestenina+jaja+panceta. Točka. Nema više.

Zašto to svoje ne nazoveš recimo Tjestenina a la Tangić?

Tangić
13.06.2007., 11:45
Nije važno kako se zove, meni važno da mi je dobro.
Iako sam ranije gledao recepte karbonare, i u svima su glavni sastojci pašta, jaje, vrhnj, sir i panceta. Na ovou "jednostavniju verziju" nisam naišao. Al ok, vjerujem ti. Kako god. Meni je takva verzija pre prazna
Al sviđa mi se ovaj naziv... Tjestenina a la Tangić! Mogao bih to patentirat! :D hehe

Blowne
13.06.2007., 14:10
LAŽEŠ....

...jer ovo s carbonarom nema baš previše veze... iako je vjerojatno fino.

Zaista ne razumijem zašto ljudi imaju potrebu dorađivati i kemijati s najjednostavnijim receptom na svijetu i onda inzistirati na zadržavanju imena carbonara? Zato jer zvuči fensi? Carbonara = tjestenina+jaja+panceta. Točka. Nema više.

Zašto to svoje ne nazoveš recimo Tjestenina a la Tangić?

Tocno, ne znam zasto ljudi od nekih jela rade cirkus da tako moram reci i onda se usudjuju to jelo nazvati njegovim izvornim imenom.

Ovi svi recepti manje-vise koji su tu navedeni imaju neku bazu carbonare, ali na kraju krajeva je sve to pasta s nekoliko vrsta sireva. U carbonaru ne ide gauda, gorgonzola ni ikakav sir uopce, eventualno se kad se posluzi na tanjur moze naribati parmezan.

Ja skuham pastu, ocijedim pomijesam s pancetom i jajima i eto to vam ja sva mudrolija.:cerek:

moremal
15.06.2007., 07:52
Pozdrav svima!
Recept za karbonaru ide ovako: na malo maslaca popržiti šunku može i slanina i pršut ako neko voli, podliti sa malo juhe, bilo goveđa ili juha od povrća, dodati sl.vrhnja nešto manje nego temeljca, sol, papar i tjesteninu al'dente. (Poanta al'dente tjesta u ovom slučaju je da tjestenina upije sve sastojke i skuha se do kraja.) Kad se sve to lijepo poveže maknite zdjelu s vatre i brzo umješajte jedan žumanjak, vratite zdjelu na šparet nek se još kratko prokuha dodajte parmezana po želji i gotovo. Ako ispadne malo presuho slobodno pred kraj podlijte još temeljca i vrhnje. Ovako možete pripremit i torteline umjesto špageta. Tjestenina se neće ljepiti i biti nerazdvojima, bit će kremasta i manje teška nego kad se stavlja samo vrhnje. :)

Lola
15.06.2007., 14:10
ja mislim da ovaj topik treba ili zatvorit ili promijenit mu ime u "kako mi forumasi s gastronomije radimo jelo koje u nedostatku adekvatnog imena zovemo karbonarom?"
jos malo pa ce neko pocet stavljat jetrica, svinjske polovice i marmeladu od sipka u tu jadnu karbonaru:rolleyes:

Blowne
15.06.2007., 19:59
ja mislim da ovaj topik treba ili zatvorit ili promijenit mu ime u "kako mi forumasi s gastronomije radimo jelo koje u nedostatku adekvatnog imena zovemo karbonarom?"
jos malo pa ce neko pocet stavljat jetrica, svinjske polovice i marmeladu od sipka u tu jadnu karbonaru:rolleyes:

Upravo tako, bas sam se nasmijala:rofl:

moremal
18.06.2007., 21:03
da, sigurno je pašta zaljepljena u grudu finija! Ha, ha pa dobar vam tek onda.

štemajzl
19.06.2007., 09:21
Da, stvarno. To je jedina alternativa.

Lola
21.06.2007., 14:40
ja sam plavusa, ne razumijem zadnja dva posta:confused:

Chome
21.06.2007., 16:01
ja sam plavusa, ne razumijem zadnja dva posta:confused:

Kad ljudi ne kvotaju one kome odgovaraju pa izgleda čudno.... :rolleyes:

smucek
10.02.2010., 15:24
Tko zna-u karbonaru cijelo jaje ili samo žutanjak?

Većina vas cijelo jaje piše,ali ne zgrudva li se tada bjelanjak...?

Pellaprat
10.02.2010., 17:19
:kokice: fuj ne volim papar i al dente pastu....:zubo:

Predlažem da Veselica i Krizia spreme jednu karbonaru bez jaja i papra s puno Vegete, obavezno zalijepljenu u poveću grudu. Ma ljudi, jel se vi to dobro zaj...? Na jednom drugom topicu hoće linčovati Anu Ugarković jer se usudila staviti maslinovo ulje na kiseli kupus.

smucek
10.02.2010., 17:47
Predlažem da Veselica i Krizia spreme jednu karbonaru bez jaja i papra s puno Vegete, obavezno zalijepljenu u poveću grudu. Ma ljudi, jel se vi to dobro zaj...? Na jednom drugom topicu hoće linčovati Anu Ugarković jer se usudila staviti maslinovo ulje na kiseli kupus.

Daj meni savjet,pusti ove svadjice,moji već grizu,a ja još ne znam jel jaje cijelo ili žutanjak?

x-type
10.02.2010., 17:58
Daj meni savjet,pusti ove svadjice,moji već grizu,a ja još ne znam jel jaje cijelo ili žutanjak?

cijelo! špageti neka budu vrući i samo mahnito izmiješaj u par sekundi pa se neće zgrudati

smucek
10.02.2010., 18:02
cijelo! špageti neka budu brući i samo mahnito izmiješaj u par sekundi pa se neće zgrudati

Jel da ga strajbam skup sa vrhnjem-parmom-solju-biberom,pa onda u vruće špagete ili jaje solo brijač,a ovo drugo ekstra?

Joj valjda ne bumo na puni pansion u zaraznu,jaje je dućansko al salmonela ne bu krepala od vrućih špageta.

Tog me strah.

Pellaprat
10.02.2010., 18:03

Ja stavljam 1 žumanjak na svakih 100 g tjestenine. ako stavljaš cijelo jaje prvo ga dobro umuti (mikserom) i neka obavezno bude sobne temperature, a ne iz frižidera. Neće se zgrušati.

Pellaprat
10.02.2010., 18:09
Jel da ga strajbam skup sa vrhnjem-parmom-solju-biberom,pa onda u vruće špagete ili jaje solo brijač,a ovo drugo ekstra?

Joj valjda ne bumo na puni pansion u zaraznu,jaje je dućansko al salmonela ne bu krepala od vrućih špageta.

Tog me strah.
Zajedno i ne boj se, krepala bi da je ima.

smucek
10.02.2010., 18:11
Idem,grizu djeca namještaj.:D

x-type
10.02.2010., 18:14
Ja stavljam 1 žumanjak na svakih 100 g tjestenine. ako stavljaš cijelo jaje prvo ga dobro umuti (mikserom) i neka obavezno bude sobne temperature, a ne iz frižidera. Neće se zgrušati.

ja staim direkt iz ljuske u tijesto i sve je ok

Kladi
10.02.2010., 20:58
ja ih natrajbam u zdjelici i dodam malo one kipuće vode u kojoj se kuhalo tijesto. malo....manje od deci:mig:

saharasaharović
10.02.2010., 21:03
ja za umak koristim samo žutanjke da se ne zgruda...

coco zoe
10.02.2010., 22:37
O, fala bogu, nisam jedina koja koristi gorgonzolu za "karbonaru". Ja pržim špekec na ulju, dodam (češće) crveno ili (rjeđe) vrhnje za kuhanje razmućeno s cijelim jajetom pa kockice gorgonzole i miješam dok se ne otopi. Sve zamiješam s tijestom i gore dodam parmezan, zapravo u zadnje vrijeme padano.

Jeste probali lidlov ribani padano? Meni je super, skroz nam zamijenio sirela parmiđano :))

Merryn
11.02.2010., 01:05

Ne znam :(. Meni je puno bolja, ukusnija tjestenina kad u nju stavim to vrhnje za kuhanje, a ne slatko vrhnje. Baš sam isprobavala i manevrirala s tim i puno mi je bolje s vrhnjem za kuhanje.

Šta je to baš toliko loše i toliko štetno za zdravlje? Ja ga ne stavljam puno.

grogo bolger
11.02.2010., 07:14
Nismo jedini koji dvoje da li ide vrhnje ili ne? :zubo:

http://chowhound.chow.com/topics/408901

smucek
11.02.2010., 07:15
daklem,odlično ispade...
popržila na tavici pečenog špeka tanko narezanog-taj dio je zapravo bio najlošiji,panceta prava bila bi bolja.

skuhala špageti no.5

u zdjelici strajbala 1 cijelo jaje+1 žutanjak+pol vrećice parmezana+papar+sol+malo vrhnje za kuhanje(žao mi bješe,nisam imala slatko vrhnje,ono mi je u svim jelima puno bolje)

kuhane špagete prelila time i promiješala sa špekecom-voila!:)

e,to su sada nakon godina mućenja gorgonzole,dinstanja šunke,varijacija na temu s kiselim vrhnjem i ostalih home made varijanti konačno PRAVE karbonare kakve svaki put jedem u dolomitima,ali ne mogu ih dekodirati.

iliti-sve što ste željeli znati o pravim karbonarama,a niste talijana znali pitati

fala svim savjetodavcima!

@kladionica@-kad sam cijedila špagete,palo mi je napamet da dodam vodice u kojo su se kuhale i-gle čuda-sad to pročitam od tebe-drugi put bum tak!

p.s.ljetos sam u francuskoj kupovala njihovu varijantu vrhnja za kuhanje koje je nešto izmedju slatkog (ali gušće) i našeg za kuhanje (ali bez eova) ali to kod nas nema-oni time kuhaju i prva liga je

Kladi
11.02.2010., 09:52
sve što ste željeli znati o pravim karbonarama,a niste talijana znali pitati

.....pitajte našu smucek!:cerek:

imaš guba nick!:)

kad stavim tu vodicu, jaja se ipak malo termički obrade, bar se zagriju, ak niš drugo, a cijeli umak postaje rjeđim i "caklastijim":mig:

drago mi je da ste bili zadovoljni!:top:

smucek
11.02.2010., 10:15
.....pitajte našu smucek!:cerek:

imaš guba nick!:)

kad stavim tu vodicu, jaja se ipak malo termički obrade, bar se zagriju, ak niš drugo, a cijeli umak postaje rjeđim i "caklastijim":mig:

drago mi je da ste bili zadovoljni!:top:
Opet mi se tresu gaće od straha od salmonele.

Doma su već prisutne:

vodene kozice

trudnoća

prehlada

standardna muška nervoza

samo bi mi još salmonela falila :D

Hvala na savjetu za svetu vodicu!

banderas
12.02.2010., 00:55
Obožavam carbonaru, ali izgleda da jedini nisam znao da je jaje unutra sirovo :tuzni:

ninjanippon
12.02.2010., 11:18
prepećem malo pršuta na maslacu,dodam malo vrhnja za kuhanje zajedno pomiješano sa žumanjcem i prokuham i prelijem po tjestenini....

Kladi
12.02.2010., 11:39
Obožavam carbonaru, ali izgleda da jedini nisam znao da je jaje unutra sirovo :tuzni:

a kaj ti se gade sirova jaja??? ti onda ni neke domaće sladolede ne bi smio jesti!:p

smucek kaže:

Doma su već prisutne:

trudnoća

standardna muška nervoza

samo bi mi još salmonela falila

da, istina je, ovo sve uzrokuju sirova jaja :rofl:

smucek
12.02.2010., 12:10
da, istina je, ovo sve uzrokuju sirova jaja :rofl:

Ideš!
Luda si,valjam se od smijeha.:lol::lol::lol:

štemajzl
22.02.2010., 22:32
Evo još jedan tipičan primjer silovanja (http://www.budi.in/5476-clanak-spageti-carbonara--jednostavno-i-ukusno.aspx) recepta za carbonaru. Očito im je carbonara bila preobično jelo je pre-fensi imenom pa tako na popisu sastojaka među ostalim nalazimo i 1 dl temeljca od juhe (!!), 1 češanj češnjaka, 1 glavica luka, 1 dl vrhnja za kuhanje, 1 dl mlijeka, maslinovo ulje :rolleyes: (jedan zajednički rolajz za sve) i dobivamo jelo koje se u potpunosti kosi sa prvim i glavnim dijelom filozofije carbonare, a to je jednostavnost.

Kata-faking-strofa. :flop::flop::flop:

Chome
22.02.2010., 22:48
Mene zanima jel onda "pravilnije" staviti samo žumanjak ili cijelo jaje? Problem je što se bjelanjak zgruda ali je i tako fino.

x-type
22.02.2010., 23:58
al meni nije jasno kak vam se uspije jaje zgrudat :ne zna: ja ga uvijek cijelo stavljam i to ga ne razmutim prethodno nego direkt iz ljuske ide u špagete. i nikad nemam problema s grudanjem.

štemajzl
23.02.2010., 07:06
Razmućeno jaje direkt na špagete.
Niš se ne zgruda.

sasa80
23.02.2010., 08:57
ja zapečem na slaninu i malo pršuta, kad su špageti gotovi umješam ih u to i onda sve prebacim u duboku, prethodno u mikrovalnoj zagrijanu zdjelu...

u međuvremenu pomiješam u maloj zdjelici žumanjak (1 po osobi), slatko vrhnje, sol, papar i parmezan...i onda sve to prelijem po špagetima u zdjeli...

na kraja eventualno posipati sa malo peršina i to je to...

i bitno je da se odmah ide jest jer to je jedno od onih jela koje "ne čeka"...

svrcka
24.02.2010., 12:12
zna li netko recept po kojem carbonaru rade u Staroj Savi?

grogo bolger
24.02.2010., 12:17
ja je radim ovako
http://www.romefile.com/foodanddrink/carbonara.php

ovo je ČRU carbnara :usama:

štemajzl
24.02.2010., 12:41
ja je radim ovako
http://www.romefile.com/foodanddrink/carbonara.php

ovo je ČRU carbnara :usama:

Vaistinu je tako. :amen: To je carbonara.

Ovo (http://www.youtube.com/watch?v=uTxkwGWSy_w) je bonus. :D

grogo bolger
24.02.2010., 12:58
malo sam razmišljao o tehnologiji, daklem u uvjerenju sam da ovi koji razblaže jaje sa vrhnjem (ZLOČIMBA!) "potroše" temperaturu tjestenine na vrnje pa ostane manje za jaja koja se onda dobro ne skuvaju, pa onda osvane u 24 sata
"dobila sam salamonelu, potrovavši se lošm karbonarom"

:D jao jao jao!

x-type
24.02.2010., 13:46
ja ako stavljam 2-3 žlice vrnja (nikad više od toga), onda to stavljam na kraju nakon što sam već napravio sve ono s jajem i parmezanom. al već smo zaključili da moje i bez vrhnja nije carbonara jer ja stavim i češnjak, papar i peršin (i ponekad još koju biljčicu tipa origano, bosiljak, korijandar, vlasac). i pancetu ne pržim, nego i nju bućnem u vrelo tijesto. ali slažem se, ovo tvoje je jedna i jedina karbonara.
btw, ja si u takvom nečemu ne mogu zamisilt temeljac :confused:

Di-di
24.02.2010., 15:05
ja zapečem na slaninu i malo pršuta, kad su špageti gotovi umješam ih u to i onda sve prebacim u duboku, prethodno u mikrovalnoj zagrijanu zdjelu...

u međuvremenu pomiješam u maloj zdjelici žumanjak (1 po osobi), slatko vrhnje, sol, papar i parmezan...i onda sve to prelijem po špagetima u zdjeli...

I ja radim ovako, samo ne prebacujem u drugu zdjelu i umjesno slatkog stavim vrhnje za kuhanje. Koliko sam čitala u kuharicama štos je zaprženoj slanini i to daje taj gušt karbonari.

extreme
24.02.2010., 15:31

i ja radim ovako.. recept sam pronašla u kuharici Jamiea Olivera.S tim da kod mene parmezan ide zaista u veeelikim količinama :klopa:

M-power 85
26.02.2010., 21:48

Osnovno o Carbonari..

Narežeš (pizza)šunku,i špek..
Sitno narezani luk staviš u tavu da postakleni(dobije laganu boju)
Na to zaliješ bijelo vino,al ne previše vina jer če bit kiselo..
Dodaš brašna radi gustoče
Na to dodaš šunku i špek i sve ostaviš da se malo dinsta..
Zatim sve skupa zaliješ vrhnjem za kuhanje
Začiniš sa sol,papar,muskatnim oraščićem..
Važno..u to sve skupa dodaš sviježe naribani parmezan,peršin ili vlasac..
Ostavi malo da se prokuha...i :klopa:

x-type
26.02.2010., 22:36
bit ću kreativan:
Osnovno o Carbonari..

:eek:

i zucker für ende:
:eek: :horor:
joj dok grogo ovo vidi

Dlapek
26.02.2010., 23:35
bit ću kreativan:

:eek:

i zucker für ende:

:eek: :horor:
joj dok grogo ovo vidi

Pa zakaj nam to radiš?
Zar nije dosta i jedan ovakav inventivan post?
A ti kvotaš i ne znam...
Zbilja si sadista.
Jadni moj prijatelj grogo.

x-type
26.02.2010., 23:40
Pa zakaj nam to radiš?
Zar nije dosta i jedan ovakav inventivan post?
A ti kvotaš i ne znam...
Zbilja si sadista.
Jadni moj prijatelj grogo.

zato što sam nekad i ja tjerao mak na konac (mislim da se tak kaže), ali sam se popravio. međutim, vino, zgušnjavanje brašnom i šunka (osobito ona zvana "za pizzu") nisu ni meni padali na pamet kad sam bio uvjeren da je ono što radim s vrhnjem carbonara. :zvrko:

grogo bolger
27.02.2010., 07:54
Osnovno o Carbonari..

hej super recept! :top:
ja sam krčkao jedno pola sata pa mi se pretvorilo u puding jel to oke ? :ne zna:

:facepalm:
trebalo bi počet pičit kartone za offtopic :top:

Prosjecan
27.02.2010., 08:31
vino u carbonaru?

panceta, jaje, ribani tvrdi kravlji sir (ne parmezan!) i dakako vrhnje slatko ili za kuhanje, ne kiselo.

TincH
27.02.2010., 08:36
malo sam razmišljao o tehnologiji, daklem u uvjerenju sam da ovi koji razblaže jaje sa vrhnjem (ZLOČIMBA!) "potroše" temperaturu tjestenine na vrnje pa ostane manje za jaja koja se onda dobro ne skuvaju, pa onda osvane u 24 sata
"dobila sam salamonelu, potrovavši se lošm karbonarom"

:D jao jao jao!Ma kakvo vrhnje, jedino i samo jaja, parmezan, i hrskava pancetica :klopa:
Vrhnje samo kvari.
Joj, nisam ju jela valjda 2 godine :zubo: :mama:

M-power 85
27.02.2010., 13:48
hej super recept! :top:
ja sam krčkao jedno pola sata pa mi se pretvorilo u puding jel to oke ? :ne zna:

trebalo bi počet pičit kartone za offtopic :top:

Mora da si previše brašna stavio..dodaj još slatkog vrhnja za kuhanje da se razrijedi..

M-power 85
27.02.2010., 13:55
zato što sam nekad i ja tjerao mak na konac (mislim da se tak kaže), ali sam se popravio. međutim, vino, zgušnjavanje brašnom i šunka (osobito ona zvana "za pizzu") nisu ni meni padali na pamet kad sam bio uvjeren da je ono što radim s vrhnjem carbonara. :zvrko:

Frajeru prazne glave mogo bi ti malo prolistat kuharske knjige
Kad već opče nemaš kuharske prakse..
PS u inozemstvu se tako radi,a sad koliko ljudi toliko ćudi
:flop:

grogo bolger
27.02.2010., 14:38
Mora da si previše brašna stavio..dodaj još slatkog vrhnja za kuhanje da se razrijedi..

uključi automat za ironiju, pogledaj recept sa linka koji sam ja dao i kako je pravim, a ne ovaj napoj koji se usuđješ nazvat carbonarom :mig:

x-type
27.02.2010., 15:38
Frajeru prazne glave mogo bi ti malo prolistat kuharske knjige
Kad već opče nemaš kuharske prakse..
PS u inozemstvu se tako radi,a sad koliko ljudi toliko ćudi

prva stvar - u inozemstvu nema šunke za pizzu.
druga stvar - u inozemstvu su i meni pokušali prodat sarmu u lišću od običnog nefermentiranog zelja. tako da inozemstvo nije mjerilo ispravnosti stvari.
treća stvar - opče nemam sigurno.
ps grogo je i mene naučio, i ti ćeš popustiti. iako mi se čini da sam ja bio mekši orah.

štemajzl
01.04.2010., 17:31
Evo i Ugarkovička se iživljava... vlasac, poširano jaje, maslac, podlijevanje vodom od tjestenine...
Vjerojatno joj fizičku bol izaziva činjenica da nikam nije mogla ubaciti maslinovo.

Na stranu što žumanjak ovako pripremljenog jaja i nije nešto tremički obrađen...

potrošač
15.06.2011., 12:26
evo sto Sonia kaže :-)

"preparing a classic pasta dish from the Lazio region: Spaghetti alla Carbonara. Let's look at the ingredients we'll be using:
Four egg yolks + 1 egg
100 g/a half cup of grated Pecorino Romano cheese
150g/5.5 oz of diced guanciale or a good quality smoky bacon
320g/12 oz of spaghetti
Two tablespoons of extra virgin olive oil
Freshly ground black pepper
OK. Let's see how it's done.
The first thing you'll need to do is to boil your spaghetti in lightly salted water at a steady boil. Keep the salt low because both the meat and the pecorino cheese are already quite salty. The next step is to sauté the guanciale in a thin layer of olive oil. Once the guanciale is golden and crispy, take it off of the heat and leave it to cool for a few minutes.
In a bowl, I've put the four egg yolks plus the whole egg. Now, whisk them together until completely mixed. Add the grated Pecorino, mix it in well, and after add the black pepper. If the sauce seems to be too dense, you can thin it by adding some of the water from the pasta a little bit at a time. Here we are. Now add the guanciale which has, by this time, cooled a little. Mix everything together, and with that, the sauce is ready.
It's time to drain the pasta. When you drain, leave the pasta a little moist -- don't get rid of all of the water. This will help to thin out the sauce so it coats all the pasta. Now, mix it together, and once the pasta's coated, serve it right away."

ili pogledati sve to na:

http://www.youtube.com/watch?v=9c00Emu5a84&feature=related

ne znam koliko je recept orginalan, ali pojede se

German
15.06.2011., 14:59
Ja radim isključivo po ovom receptu..

http://www.youtube.com/watch?v=0sBxqVWbpDw

Silvery
15.06.2011., 17:15
Four egg yolks + 1 egg
100 g/a half cup of grated Pecorino Romano cheese
150g/5.5 oz of diced guanciale or a good quality smoky bacon
320g/12 oz of spaghetti
Two tablespoons of extra virgin olive oil
Freshly ground black pepper
OK. Let's see how it's done.
.....
It's time to drain the pasta. When you drain, leave the pasta a little moist -- don't get rid of all of the water. This will help to thin out the sauce so it coats all the pasta. Now, mix it together, and once the pasta's coated, serve it right away."
E, ovako dosta slično sam jela u Italiji i ovako spremam doma odtkad znam za sebe (naravno svaki put nešto drugačije :p). Postoje inačice sa šunkom, vrhnjem, dinstanjem na luku, netko dodaje češnjak, peršin, bosiljak, vlasac...al to su sve varijacije na temu, po ukusu kako tko voli :). Brate mili danas i u izvornu spizu stavljaju vrhnje! Samo nabavite jedan lipi komad pancete! :klopa:

lllnuclearlll
16.02.2013., 13:12
Svi vi što pljujete da vrhnje ne ide u carbonaru, da to nije carbonara sa sirevima raznim... bla bla bla... Jel bitno uopće? Bitno da je fino i smatram da je bolje probati više varijacija na carbonaru (dakle da, ne radi se o izvornoj carbonari već o varijaciji na recept (puno recepata ima svoje varijacije, bolje i lošije. Dakle baza je carbonara pa taman ako netko stavi morske plodove jelo bi bila varijacija carbonare s morskim plodovima)

Uglavnom smatram da je bolje jednom napraviti pravu, pa drugi put napravit varijaciju sa sirom, pa onda treći put bez jaja. Zar moramo uvijek kao zatucani jesti jedno te isto??? Nadalje, vidim puno vas spominje to slatko vrhnje? Što je to slatko vrhnje. Dukat i Vindija imaju vrhnje za kuhanje i vrhnje za šlag. Vrhnje za kuhanje je za jela, dok je vrhnje za šlag za kolače. Ne znam kakvo vi to slatko vrhnje kupujete?? Ovo za kolače??? Moj recept na VARIJACIJU carbonare bi bio.

Za 4 osobe (svi sastojci su mjereni u sirovim količinama):

500g špageta no.5
3 jaja
500g milerama (tko ne zna to je kremasta mliječna smjesa malo kiselija od vrhnja za kuhanje, a ne toliko kisela kao kiselo vrhnje. Uzimam to jer je dosta jeftinije od vrhnja za kuhanje, a nema neke velike razlike, čak mi je i finije)
15-20 dag buđole, pršuta, špeka (što kome odgovara)
malo soli i papra

Špagete se skuhaju u slanoj vodi al dente (al dente zato da kad carbonara odstoji 15-tak min da špagete upiju umak jer prekuhane nebi više upile ništa). Meso se poprži na par kapi ulja, a jaja i vrhnje se razmute i doda se soli i papra po želji (ne puno jer je meso slano i špagete su slane). I onda se u vruće špagete to sve doda i poklopi. Ne stavlja se na vatru više. Također ŠPAGETI SE NE PERU, TJESTENINA SE NIKADA NE PERE!!! Malo se promješa da se prožme i poklopi. Za otprilike 10-15min se može servirati kad špageti upiju umak. Prek toga se može posipati sveži peršin tko voli i posuti parmezanom. Neki serviraju odmah što i je pravilo, no meni je nekak ipak finije kad malo odstoji i kad nije skroz vruće.

panorama
16.02.2013., 16:52
Možemo mi svako jelo nazvati carbonara ako ti se to sviđa. Osnovna stvar kod carbonare su temeljni sastojci tijesto, jaje, vrhnje i pršut/slanina/šunka.
S obzirom da bi carbonaru trebalo servirati toplu, stajanje od 15 minuta je bez veze. Al dente špageti su, kad se ocijede, kao spužva i vrlo će brzo upiti dio svakog umaka.
Zadnje ali ne manje važno. U carbonaru se ne stavljaj kislomliječni fermentirani proizvod zvao se on mileram ili kiselo vrhnje. Svaki takav proizod u kontaktu s nečim toplim, em stvara sirne ugruške, em je okus jela po štruklima. Talijanska kuhinja, bar u ovom dijelu gdje se puno koristi tjestenina, nije sklona kiselom vrhnju i većina je recepata sa slatkim vrhnjem.
Dobar tek.

Krkimir
16.02.2013., 16:55
navodno u pravu carbonaru uopće ne ide vrhnje :ne zna:
i točno je da se ne ostavi 15 minuta da stoji kad je gotovo, promiješaš i odmah se jede
a pere se nekvalitetna tjestenina jer se inače zalijepi, ali to je druga priča,
treba čitati deklaracije i kupovati samo tjesteninu od 100% durum pšeničnog brašna :mudri:

Donata
16.02.2013., 16:57
Svi vi što pljujete da vrhnje ne ide u carbonaru, da to nije carbonara sa sirevima raznim... bla bla bla... Jel bitno uopće? .

paaaa, bitno je utoliko što je carbonara jednostavan recept i kada meni kažeš carbonara ne očekujem unutra peršin ili luk. Varijacije na temu su uvijek i svima dozvoljene, ali ne pod originalnim imenom. Dakle, ako netko u carbonaru želi staviti dagnje, onda neka imenuje jelo tijesto s dagnjama na carbonara način ili tijesto s dagnjama i jajima. Idiotski je inzistirati da sve može biti carbonara ... e pa ne može :kava:
Uglavnom smatram da je bolje jednom napraviti pravu, pa drugi put napravit varijaciju sa sirom, pa onda treći put bez jaja. Zar moramo uvijek kao zatucani jesti jedno te isto???
OK, pristajem da sam zatucana, ali ako mi netko ponudi carbonaru ne očekujem jelo s mileramom. Ako želiš napraviti carbonaru bez jaja ne znam kako onda to uopće možeš zvati carbonara? MOžeš li napraviti kokošju juhu bez kokice? Pašticadu bez junetine?

TJESTENINA SE NIKADA NE PERE!!!.
ne viči, pere se ako ti treba za saletu ili za složence sa tjeseninom.

Zla patka
16.02.2013., 16:58
mene su ucili (talijani) da se preprzi panceta, a slatko vrhnje se mijesa sa zumanjcima, paprom i parmezanom te se vruca tijestenina ubaci u tu smjesu i doda se hrskava panceta. zumanjci se skuhaju od topline tijesta. jede se odmah.

Neona
16.02.2013., 17:25
mene su ucili (talijani) da se preprzi panceta, a slatko vrhnje se mijesa sa zumanjcima, paprom i parmezanom te se vruca tijestenina ubaci u tu smjesu i doda se hrskava panceta. zumanjci se skuhaju od topline tijesta. jede se odmah.

kod nas doma je moja mama oduvijek ovako radila (a nije bila talijanka :D) a onda je počela stavljati malo svježeg prešina i muškatnog oraščića po gotovom jelu, a tijekom vremna se uz poprženu pancetu na kraju stavilo i malo usitnjenog češnjaka tek toliko da pusti miris i okus. Skužili smo da nam je ova nova i modificirana verzija puno finija i od tada radimo samo tako :)

Dlapek
16.02.2013., 19:08
kod nas doma je moja mama oduvijek ovako radila (a nije bila talijanka :D) a onda je počela stavljati malo svježeg prešina i muškatnog oraščića po gotovom jelu, a tijekom vremna se uz poprženu pancetu na kraju stavilo i malo usitnjenog češnjaka tek toliko da pusti miris i okus. Skužili smo da nam je ova nova i modificirana verzija puno finija i od tada radimo samo tako :)

možda je to ukusno i sviđa vam se ali nije carbonara.

Dora K
16.02.2013., 20:18

Moje nona i mama su ovako radile, obje Talijanke :D

OOOOOOO
16.02.2013., 21:59
u pravu talijansku carbonaru po pravilu ne ide vrhnje iako ga neki stavljaju

crvenkapica33
16.02.2013., 22:02
i mene su učili da ne ide vrhnje i da mora biti svilenkasta.

Pellaprat
17.02.2013., 08:00
Svi vi što pljujete da vrhnje ne ide u carbonaru, da to nije carbonara sa sirevima raznim... bla bla bla... Jel bitno uopće? Bitno da je fino i smatram da je bolje probati više varijacija na carbonaru (dakle da, ne radi se o izvornoj carbonari već o varijaciji na recept (puno recepata ima svoje varijacije, bolje i lošije. Dakle baza je carbonara pa taman ako netko stavi morske plodove jelo bi bila varijacija carbonare s morskim plodovima)

Uglavnom smatram da je bolje jednom napraviti pravu, pa drugi put napravit varijaciju sa sirom, pa onda treći put bez jaja. Zar moramo uvijek kao zatucani jesti jedno te isto??? Nadalje, vidim puno vas spominje to slatko vrhnje? Što je to slatko vrhnje. Dukat i Vindija imaju vrhnje za kuhanje i vrhnje za šlag. Vrhnje za kuhanje je za jela, dok je vrhnje za šlag za kolače. Ne znam kakvo vi to slatko vrhnje kupujete?? Ovo za kolače??? Moj recept na VARIJACIJU carbonare bi bio.

Za 4 osobe (svi sastojci su mjereni u sirovim količinama):

500g špageta no.5
3 jaja
500g milerama (tko ne zna to je kremasta mliječna smjesa malo kiselija od vrhnja za kuhanje, a ne toliko kisela kao kiselo vrhnje. Uzimam to jer je dosta jeftinije od vrhnja za kuhanje, a nema neke velike razlike, čak mi je i finije)
15-20 dag buđole, pršuta, špeka (što kome odgovara)
malo soli i papra

Špagete se skuhaju u slanoj vodi al dente (al dente zato da kad carbonara odstoji 15-tak min da špagete upiju umak jer prekuhane nebi više upile ništa). Meso se poprži na par kapi ulja, a jaja i vrhnje se razmute i doda se soli i papra po želji (ne puno jer je meso slano i špagete su slane). I onda se u vruće špagete to sve doda i poklopi. Ne stavlja se na vatru više. Također ŠPAGETI SE NE PERU, TJESTENINA SE NIKADA NE PERE!!! Malo se promješa da se prožme i poklopi. Za otprilike 10-15min se može servirati kad špageti upiju umak. Prek toga se može posipati sveži peršin tko voli i posuti parmezanom. Neki serviraju odmah što i je pravilo, no meni je nekak ipak finije kad malo odstoji i kad nije skroz vruće.

Fascinira me kombinacija tvog mlitantno agresivnog tona s ovolikom hrpom nebuloza.

Tvoje je pravo da tu jadnu tjesteninu skuhaš ili raskuhaš. Da ju ostaviš sirovom. Da na nju staviš i peršina i vegete, da pržiš buđolu ili ako hoćeš kulen, ali od svega toga možeš dobiti samo "Pastu lllnuclearlll", Carbonaru nikad. Da li će netko osim tebe jesti "Pastu lllnuclearlll" to ne znam. Ja od "kuhara" koji ne zna što je slatko vrhnje ne bih ništa.

Carbonara je specijalitet pokrajne Lazio i njezinog centra Rima. Talijani ni danas nisu rasčistili porijeklo naziva i nastanka recepta. U svakom slučaju to nije staro jelo i potječe negdje oko kraja drugog svjetskog rata.

Prvo tumačenje je da je to jelo koje su žene nosile muževima ugljenarima.

Drugo tumačenje je da ga je stvorio kuhar, vlasnik trattorie kod kojega su jeli američki vojnici na kraju rata. Amerikanci su imali jaja u prahu i suho meso koje su dali kuharu da od toga nešto napravi a on je to obogatio sirom i paprom i stavio na špagete. Navodno se taj kuhar zvao Pietro Carbone.

I treće tumačenje je da kada se Spaghetti alla Carbonara pospu paprom izgledaju kao da je po njima pala ugljena prašina.

Odakle god da mu naziv potječe jelo je bio dovoljno znamenito za talijansku gastronomiju da je zaštićeno i od strane Accademia Italiana della Cucina registrirano pod ovim receptom.

za 4 osobe:

360 g špageta
150 g guanciale
4 žumanjka
100 g od Pecorino Romano
sol i papar

Dozvoljeno odstupanje je guanciale (suhomesnati proizvod od svinjskih obraza) zamijeniti pancetom.

Kada se na nacionalnoj razini zaštićuje i registrira jedan recept kao autohton vrše se razna istraživanja o njegovu porijeklu kao i o inačicama njegove priprave, tako je zamijećeno da prilično velik broj kuhara koji nisu tradicionalisti i "čistunci" zaista dodaje minimalne količine slatkog vrhnja, no ne radi okusa,nego su vrhnje povezivali s žumanjcima kako bi izbjegli njihovo zgrušavanje na vreloj tjestenini. Ovo talijanska gastronomska akademija ne priznaje.

Neona
17.02.2013., 10:08
možda je to ukusno i sviđa vam se ali nije carbonara.

da, znam da nije carbonara, i to sam i sama napisala u postu, ne znam zakaj mi onda imaš potrebu to naglašavati :confused: :)

Ovak kak najčešće radim, nam paše jer smo veliki ljubitelji češnjaka i muškatnog, i zgodna nam je kombinacija okusa.

Za spraviti carbonaru po PS-u, ovak kak je Pelle napisao, problem mi je kaj se jaja termički ne obrađuju. To kaj idu na vruću tjesteninu, mi se ne čini privlačno zbog toga kaj nemam baš povjerenja u ova jaja kaj su u dućanima.

Ali, kad imam domaćih jaja doma, onda se slaže po PS-u i rade drugi recepti di idu sirova jaja.

lllnuclearlll
17.02.2013., 13:15
Pa i napisao sam da nije carbonara već varijacija na carbonaru.

Isto tako trgovine su nam pune majoneza s jogurtom, majoneza sa senfom, mediteranska majoneza. Čak postoji i omegol majoneza bez jaja...

Po vama to onda ništa nije majoneza??? Da, slažem se da nije majoneza, ali varijacija na majonezu je i čak ju zovemo svi majoneza. Tako se isto slažem da ovo ništa nije original carbonara što je bez jaja, s vrhnjem itd., ali je varijacija na carbonaru. A u restoranima po Zagrebu ćete većinim dobiti baš carbonaru s vrhnjem :p

No probat ću danas baš ovaj originalni recept, samo bez ovog sira jer ga nemam gdje nabaviti.

Donata
17.02.2013., 13:45
Pa i napisao sam da nije carbonara već varijacija na carbonaru.
varijacija je kada umjesto sušene svinjske obrazine staviš pancetu ili špek; ne možeš zvati varijacijom kad skuhaš špagete sa špekom i vrhnjem bez jaja :kava:

Isto tako trgovine su nam pune majoneza s jogurtom, majoneza sa senfom, mediteranska majoneza. Čak postoji i omegol majoneza bez jaja...

Po vama to onda ništa nije majoneza???
Upravo tako, nije majoneza, pogotovo ako nema jaja u njoj A u restoranima po Zagrebu ćete većinim dobiti baš carbonaru s vrhnjem

to mi je uvijek veća glupost, naručivati carbonaru, bez obzira jedeš li u restoranu u Zagrebu ili negdje drugdje, ... to je jelo za doma, kad nemaš ništa posebno u hladnjaku i hoćeš na brzinu utažiti glad. Plaćati skupo 100 grama tijesta i jedno jaje negdje vani mi je van pameti.

Krkimir
17.02.2013., 13:54
360 g špageta
150 g guanciale
4 žumanjka
100 g od Pecorino Romano
sol i papar
ja sam mislio da unutra ide cijelo jaje :ne zna:

Donata
17.02.2013., 14:06
ja sam mislio da unutra ide cijelo jaje :ne zna:

u osnovi i idu (http://www.accademiaitalianacucina.it/node/78857), samo žumanjci su luksuznija verzija

lllnuclearlll
17.02.2013., 14:13
u osnovi i idu (http://www.accademiaitalianacucina.it/node/78857), samo žumanjci su luksuznija verzija

A da ga je**š onda to nije Carbonara bez bjelanjaka.:503::rofl:

Pellaprat
17.02.2013., 14:28
A da ga je**š onda to nije Carbonara bez bjelanjaka.:503::rofl:

Ne, ti brkaš što je varijacija, a što je novo jelo. Ako dodaš dagnje u jelo u kojem nema ničeg ribljeg, ne može više biti varijacija.

kumek
17.02.2013., 16:59
Ne, ti brkaš što je varijacija, a što je novo jelo. Ako dodaš dagnje u jelo u kojem nema ničeg ribljeg, ne može više biti varijacija.

A ako dodam vrhnje koje je mliječni proizvod u carbonaru koja ima parmezan koji je mliječni proizvod? :mig:

tweetee
17.02.2013., 19:52
Upravo smo pojeli moju prvu carbonaru po origigi receptu odavde s foruma (prije je nisam spremala) i bila je njami :cerek::Slin:
Trošimo samo Pisinium pancetu, al u carbonari mi se ona čini malo prejakom i dominira aromom. Možda je sljedeći put stavim manje :)

Pellaprat
17.02.2013., 21:28
A ako dodam vrhnje koje je mliječni proizvod u carbonaru koja ima parmezan koji je mliječni proizvod? :mig:

Gle, carbonara je tako jednostavno jelo od tako malo sastojaka da će ga sve suvišno promijeniti. Zato mislim da kod Carbonare treba biti dosljedan. Nije to Coq au vin pa ga umjesto na Burgundcu napraviš na Chiantiju. To bi mi bila varijacija poznatog recepta.

German
18.02.2013., 14:27
Rasprava oko recepta za Carbonaru mi sliči na raspravu o kokoši ili jajetu.. :zubo:

Svako ima neku svoju varijantu za koju se tvrdi da je izvorna, prava.:) Čak sam i Josipu Pavičić na TV-u vidio kako neki bućkuriš naziva Izvornom Carbonarom.. :rofl:

Od svih navdenih je Pelle (skoro) u pravu. :cerek:

Ja sam naime došao do saznanja da se u Carbonaru obavezno stavljaju cijela jaja, i da se osim Pecorina stavlja i parmezan.. :mudri:

Nego, jel neka dobra duša zna domaćeg mesara koji radi Guanciale? :)

barsana
18.02.2013., 14:47
Ha, ha, ha... Ovo s Josipom Pavičić je bilo presmiješno. :rofl: To je pravi dokaz da svi misle kako je baš njihovo dvorište najljepše, njihov auto najbolji, a sukladno tomu, i njihov recept za carbonaru jedini valjani. Slažem se s Pelleom da je nešto što tako jednostavno i "siromašno" sastojcima najbolje slijepo kuhati po originalnom receptu.

OOOOOOO
18.02.2013., 22:10
ja radim sa cjelim jajem
evo upravo danas radila za rucak:D
nisam dugo bila i bila je mljac

Donata
23.05.2013., 09:16
u kolekciji recepata carbonare koji nemaju veze s carbonarom evo jos jednog (http://homemadebyb.blogspot.it/2013/05/carbonara.html) :rolleyes:
dakle, meni nije jasno, zašto je nekome muka napisati ime recepta npr. "tjestenina s maslinama i sušenim rajčicama na carbonara način" umjesto da se sami sebi dive kako su obogatili i unaprijedili originalni recept :ne zna:

Dlapek
23.05.2013., 09:24
...i još čereda oduševljenih komentara za "klasiku".

Donata
23.05.2013., 09:41
pa slike su lijepe, ne sumnjam niti da je ukusna kombinacija, vjerojatno i osobe koje su komentirale pripremaju nešto od pašte što kasnije legiraju s jajima problem je jedino u imenovanju jela ...
i sama pravim tjesteninu s povrćem koju legiram s jajima kao kod karbonare, recimo sa šparogama ili artičokama kada je sezona, ali to nije carbonara, već "tijesto s nečim na karbonara način" ... ok, možda je samo riječ o semantici, ali ne razumijem zašto je problem dati ime jelu umjesto inzistirati na imenu originala :ne zna:

Pellaprat
23.05.2013., 11:08
dakle, meni nije jasno, zašto je nekome muka napisati ime recepta npr. "tjestenina s maslinama i sušenim rajčicama na carbonara način" umjesto da se sami sebi dive kako su obogatili i unaprijedili originalni recept :ne zna:

Meni je jasno. Zato jer nemaju pojma što je carbonara, da imaju ne bi pisali takve gluposti.

Meni nešto drugo nije jasno. Zar je tako teško pročitati malo kvalitetne gastro literature i educirati se pa onda opisivati svoje višemanje uspješno jelo. Doduše navedenima bi trebala početnica ili slikovnica "Maja u kuhinji".

Svojevremeno je bio aktualan topic o ovakvim biserima, a koji su objavljeni na netu. Sad ga na žalost ne mogu pronaći, a dobro ga se sjećam jer me strašno zabavio. Nekoliko dana su mi uljepšale ovakve kuharice kakve su ovdje pisale hvalospjevne komentare. Naime igrom slučaja razotkrio sam "autora" bloga koji je pod svoje na blog besramno stavljao c/p raznih tuđih, čak stručnih i znanstvenih radova, a kad sam kao dokaz postao ukradene radove onda me skupina sličnih vječitih hvalospjevki napala jer sam bio zao pa jadnika izvrgao ruglu.:cerek: Baš bi bilo interesantno oživiti taj topic.

Dlapek
23.05.2013., 11:14
Meni je jasno. Zato jer nemaju pojma što je carbonara, da imaju ne bi pisali takve gluposti.

Meni nešto drugo nije jasno. Zar je tako teško pročitati malo kvalitetne gastro literature i educirati se pa onda opisivati svoje višemanje uspješno jelo. Doduše navedenima bi trebala početnica ili slikovnica "Maja u kuhinji".

Svojevremeno je bio aktualan topic o ovakvim biserima, a koji su objavljeni na netu. Sad ga na žalost ne mogu pronaći, a dobro ga se sjećam jer me strašno zabavio. Nekoliko dana su mi uljepšale ovakve kuharice kakve su ovdje pisale hvalospjevne komentare. Naime igrom slučaja razotkrio sam "autora" bloga koji je pod svoje na blog besramno stavljao c/p raznih tuđih, čak stručnih i znanstvenih radova, a kad sam kao dokaz postao ukradene radove onda me skupina sličnih vječitih hvalospjevki napala jer sam bio zao pa jadnika izvrgao ruglu.:cerek: Baš bi bilo interesantno oživiti taj topic.

A čuj nemaju svi potrebu držati se barem onih osnovnih smjernica u gastronomiji.
Većina ljudi,pa čak i blogera,misli da je jako fora i da je potvrda vlastite kreativnosti ako svoju neinformiranost digneš na višu razinu.
Pa sjeti se samo temeljca.Ustvari,bolje se toga ne sjećati.
Ili clafoutisa.

Pellaprat
23.05.2013., 11:29
A čuj nemaju svi potrebu držati se barem onih osnovnih smjernica u gastronomiji.
Većina ljudi,pa čak i blogera,misli da je jako fora i da je potvrda vlastite kreativnosti ako svoju neinformiranost digneš na višu razinu.
Pa sjeti se samo temeljca.Ustvari,bolje se toga ne sjećati.
Ili clafoutisa.

Daj me nemoj tako jako nasmijavati jer ću te rajčicom po .... :tuctuc:

Najbolje je kada se same/sami uvjere da je ono što Oni rade bezuvjetno ispravno i nedajbože poslušati dobronamjernu kritiku sa strane, odmah si smrtni neprijatelj.

Cats
23.05.2013., 11:38
Podsjeća me na nedavni razgovor u ribljem restoranu (ne u Hr):
Ja: Pa ovo nije buzara od školjaka??
Konobarica: Je, je.
Ja: Ma jeste vi sigurni? Pa što je ovo unutra? (u tanjuru školjke prelivene ogromnom količinom skoro pa marmeladno guste crvene smjese od nečeg pasiranog, valjda)
Ona: Pa sve ono što se stavlja u buzaru - paprike, paradajz, mrkva, celer...
Ja: Sori ali to veze blage nema s buzarom, to su školjke u umaku od povrća!
Ona: Ne, ne, tako naš kuhar radi buzaru.

http://www.millan.net/anims/gifs/talk2hand.gif

Donata
23.05.2013., 13:07
Naime igrom slučaja razotkrio sam "autora" bloga koji je pod svoje na blog besramno stavljao c/p raznih tuđih, čak stručnih i znanstvenih radova, a kad sam kao dokaz postao ukradene radove onda me skupina sličnih vječitih hvalospjevki napala jer sam bio zao pa jadnika izvrgao ruglu. Baš bi bilo interesantno oživiti taj topic.

ni na forumu nije lijepo umjesto vlastitih riječi koristiti tuđe ... :kava:
na blogovima je daleko lakše otkriti porijeklo teksta ako se pojavi sumnja u originalnost, ali i na forumu nije nikakav problem pronaći odakle nečije "znanje", postoji nekoliko free alata kojima se u roku od minute provjeri originalnost

linkala sam spomenuti recept za carbonaru samo radi toga što je to još jedan u nizu recepata koji je nadograđen i modificiran, a objavljuje se pod originalnim imenom. Čisto sumnjam da blog autorica ne zna što je carbonara, jednako kao i one koje su komentirale spomenuti recept (barem jedna među komentarima 100% zna), jedini problem po meni je naziv jela i po n-ti put se čudim zašto je teško jelu dati ime.

Pellaprat
23.05.2013., 13:33
ni na forumu nije lijepo umjesto vlastitih riječi koristiti tuđe ... :kava:
na blogovima je daleko lakše otkriti porijeklo teksta ako se pojavi sumnja u originalnost, ali i na forumu nije nikakav problem pronaći odakle nečije "znanje", postoji nekoliko free alata kojima se u roku od minute provjeri originalnost

Apeliram da nam razotkriješ sve takve. Krađa je krađa.

linkala sam spomenuti recept za carbonaru samo radi toga što je to još jedan u nizu recepata koji je nadograđen i modificiran, a objavljuje se pod originalnim imenom. Čisto sumnjam da blog autorica ne zna što je carbonara, jednako kao i one koje su komentirale spomenuti recept (barem jedna među komentarima 100% zna), jedini problem po meni je naziv jela i po n-ti put se čudim zašto je teško jelu dati ime.

Ne znam zašto se opravdavaš, pa tvoj je potez za svaku pohvalu, makar nisam siguran da većina velikih Ugljenarica dijeli tvoj i moj stav.
I nemoj biti preblaga, nije to nadogradnja i modificiranje poznatog recepta, to je nedostatak znanja i manjak ikakve samokritike, cure kuhaju buzaru.

Donata
23.05.2013., 13:52
Apeliram da nam razotkriješ sve takve. Krađa je krađa.

tema je bila maslinovo ulje ... ring a bell? :zubo:

Ne znam zašto se opravdavaš, pa tvoj je potez za svaku pohvalu, makar nisam siguran da većina velikih Ugljenarica dijeli tvoj i moj stav.
I nemoj biti preblaga, nije to nadogradnja i modificiranje poznatog recepta, to je nedostatak znanja i manjak ikakve samokritike, cure kuhaju buzaru.

ne opravdavam se nego se želim ograditi od onih koji odbijaju vidjeti da su blogovi danas dio socijalne mreže, jednako kao i FB, forumi i ostale pojavnosti na internetu. Tako, neki na svojim blogovima održavaju i podržavaju socijalne kontakte, pa svaki pohvalni komentar osobno doživljavam kao "like" na FB, ni manje ni više od toga.
Moja namjera nije bila trešati po osobama koje ostavljaju komentare na blogovima, još manje mi je namjera trešati ili omalovažavati nečiji kulinarski trud, još manje od toga nekoga ponižavati. Link je ostavljen samo kao dokaz još jednog recepta koji pod originalnim imenom objavljuje modifikacije, kao da je nekakva vrhunska muka dati jelu ime.

Što se buzare tiče, u Genovi sam jela školjke dinstane na luku, mrkvi i celeru (talijanski sofritto) i iako mi to nije kombinacija na koju sam navikla, kasnije sam našla da i Španjolci imaju svoju verziju, Portugalci svoju ... sve i jednu bih radije vidjela u tanjuru od ove (http://recipes.croatiatraveller.com/buzara.htm) varijante

voorn7
23.05.2013., 14:07
u kolekciji recepata carbonare koji nemaju veze s carbonarom evo jos jednog (http://homemadebyb.blogspot.it/2013/05/carbonara.html) :rolleyes:

ne znam, meni se recept svidja i ne dozivljavam ga ko neko preseravanje u vezi mastovitosti....zena daje neku novu ideju kaj se moze sve staviti unutra a da dobro funkcionira.

mi, koji pocinjemo kuhati, nismo tolko upuceni kaj sve ide s cim....jednostavno nemamo iskustva.

a sad jel ovo a la nesto ili je bas to....meni je nebitno:ne zna:

nebeskoplava
23.05.2013., 15:51
Uskoro ćemo punjenu papriku zvati sarma i sarmu punjena paprika jer što, u jedno i drugo ide mljeveno meso, puni se nekakvo povrće, i što, ista stvar...

Donata
23.05.2013., 18:10
ne znam, meni se recept svidja i ne dozivljavam ga ko neko preseravanje u vezi mastovitosti....zena daje neku novu ideju kaj se moze sve staviti unutra a da dobro funkcionira.

Nitko ne spori pravo na maštovitost, dapače, poželjno je biti maštovit, ali onda daj jelu ime! Čemu inzistiranje da je sve, ama baš sve carbonara?

Nevjerojatno što sve izbaci tražilica kada na hrvatskom tražiš recept. Problem je što je svima od reda problem jelo nazvati nekim drugim imenom, već kao da svi od reda žele dokazivati originalnost na najjednostavnijem mogućem receptu.
Recimo na ovom receptu (http://www.coolinarika.com/recept/722387/) je najbolja završna rečenica u opisnom dijelu:"Jaje se ne mora staviti ..."
Na ovom (http://www.coolinarika.com/recept/789955/) receptu slika ne odgovara opisu, ali važno da je uslikan bosiljak, nezaobilazan začin uz carbonaru.
Ovaj (http://www.coolinarika.com/recept/786300/) nesebični gospodin, pošto, kako veli, originalni recept nitko ne želi dati, odlučio je konačno prekinuti lanac tajnovitosti i otkrio da je ključ dobre carbonare ... origano i ružmarin!?
Kako dojaviti ovoj gospođi (http://www.coolinarika.com/recept/carbonnara/) da joj prijateljica iz Italije laže? Uz jedno n viška ima i viška začina.
Moderna mama (http://www.coolinarika.com/recept/spaghetti-ala-carbonara-bambinesca/) smatra da je špek pretežak za djecu, pa je odlučila isti zamijeniti zdravijim proizvodom poput šunke u ovitku uz dodatak vegete.
Uz ovaj (http://www.coolinarika.com/recept/socna-carbonara-od-povrca/) naslov nisam očekivala tijesto, mislila sam da je riječ o nekoj LCHF varijanti.
Počinjem vjerovati da je bosiljak postao novi peršin obzirom da nema slike (http://www.coolinarika.com/recept/pasta-carbonara/) bilo kakve pašte bez obavezno dodanog bosiljka ... a i šampinjoni su izgleda popularni.

Nakon dvije stranice recepata mislila sam odustati, a onda me privukao naslov carbonare za studente, ispada da oni vole carbonaru s dinstanim lukom! Za sada, favoritkinja s treće stranice je gospođa (http://www.coolinarika.com/recept/spagetti-carbonara/) koja carbonaru pravi uz dodatak koncentrata od rajčice i uspješno kombinira vlasac, origano i peršin kao začine ... ali odmah nakon nje evo i recepta (http://www.coolinarika.com/recept/spaghetti-carbonara-la-moi-/) u kojem je OK nazvati carbonarom to jelo iz recepta, samo zato što se autorica ograđuje da je to njen način, valjda francuski ... obratite pažnju da u tom receptu jajima ni traga, ali ima luka, češnjaka, bijelog vina, šampinjona, vrhnja, pileće juhice od kocke, a da ne bude rijetko pobrinut će se gustin.
Kad sam došla do recepta (http://www.coolinarika.com/recept/carbonara-sa-svj-godpodjom-rajcicom/) za carbonaru u koji ide svježa rajčica i mlijeko shvatila sam da mi je preko glave čitanja tih recepata.

nicole2007
23.05.2013., 19:56
Ne znam stvarno kak' netko može stavit vegetu u carbonaru :eek: :confused:

Nisam znala da to postoji.

Inače, ja radim carbonaru po krajnje jednostavnom receptu, ne znam je l' taj 'onaj pravi'...

Koristim samo:

maslac,
slatko vrhnje,
nekakvo suho i dimljeno meso,
sol,
muškatni oraščić
žumanjak
široki rezanci

Meni je tako najbolje. :ne zna:

nicole2007
23.05.2013., 22:38
Ma kakvo vrhnje, jedino i samo jaja, parmezan, i hrskava pancetica :klopa:
Vrhnje samo kvari.
Joj, nisam ju jela valjda 2 godine :zubo: :mama:

u pravu talijansku carbonaru po pravilu ne ide vrhnje iako ga neki stavljaju

i mene su učili da ne ide vrhnje i da mora biti svilenkasta.
Meni nije jasno kako netko stavi samo jaja bez vrhnja, a da mu ne ispadne kajgana. :ne zna:

Da ja stavim samo: jaja, pancetu i pamezan, meni bi ispalo - jaja sa pancetom i parmezanom. :rofl:

I imam još jedan problem.

Suho meso mi u carbonari na kraju ispadne nekako suho k'o slama.
Umak je jako fin, ali meso... Kao da sve ode u umak, a u njemu ne ostane baš ništa.

Je l' ja možda predugo pržim meso? Iako ne vjerujem da je u tome problem, jer sve dosta brzo napravim.

Možda je u redoslijedu problem? :ne zna:

Koliko dugo vi radite carbonaru i kojim redoslijedom stavljate namirnice?

tanveer
23.05.2013., 22:58
da sam prije vidjela ovu temu, znala bi se buniti kad su mi u Bologni u carbonari servirali i mladi grašak... ovak sam sve samo izjela i uzdisala kak je fino. ts ts ts. sramota.

need4speed
24.05.2013., 00:07
Poprzim pancetu na maslinovom ulju, malo jace da bude hrskava.
Stavim skuhat spagete broj 5.
Onda izmutim jaja, po osobi ide jedno jaje. Znaci za dvije osobe 250 g spageta i 2 jaja.
U izmucena jaja dodajem sol i papar i dosta parmezana.

Kad je tjestenina al dente, iscjedim je, ali ne skroz( ostavim malo vode). Vratim ocijeđenu pastu u zdijelu u kojoj se kuhala, dodam pancetu sa uljem, promjesam, dodam smjesu jaja i parmezana, dobro izmjesam. To na vatri, ali kratko, samo da se jaja malo stisnu.

Na kraju dodam dosta svjeze nasjeckanog persina, obilno popaprim i jos jednom sve dobro izmjesam.

Eto to je moja verzija, samo s jajima, pancetom, parmezanom.

Ovaj papar na kraju je po ukusu, meni bas pase.

voorn7
24.05.2013., 07:21
Nitko ne spori pravo na maštovitost, dapače, poželjno je biti maštovit, ali onda daj jelu ime! Čemu inzistiranje da je sve, ama baš sve carbonara?

Nevjerojatno što sve izbaci tražilica kada na hrvatskom tražiš recept. Problem je što je svima od reda problem jelo nazvati nekim drugim imenom, već kao da svi od reda žele dokazivati originalnost na najjednostavnijem mogućem receptu.
Recimo na ovom receptu (http://www.coolinarika.com/recept/722387/) je najbolja završna rečenica u opisnom dijelu:"Jaje se ne mora staviti ..."
Na ovom (http://www.coolinarika.com/recept/789955/) receptu slika ne odgovara opisu, ali važno da je uslikan bosiljak, nezaobilazan začin uz carbonaru.
Ovaj (http://www.coolinarika.com/recept/786300/) nesebični gospodin, pošto, kako veli, originalni recept nitko ne želi dati, odlučio je konačno prekinuti lanac tajnovitosti i otkrio da je ključ dobre carbonare ... origano i ružmarin!?
Kako dojaviti ovoj gospođi (http://www.coolinarika.com/recept/carbonnara/) da joj prijateljica iz Italije laže? Uz jedno n viška ima i viška začina.
Moderna mama (http://www.coolinarika.com/recept/spaghetti-ala-carbonara-bambinesca/) smatra da je špek pretežak za djecu, pa je odlučila isti zamijeniti zdravijim proizvodom poput šunke u ovitku uz dodatak vegete.
Uz ovaj (http://www.coolinarika.com/recept/socna-carbonara-od-povrca/) naslov nisam očekivala tijesto, mislila sam da je riječ o nekoj LCHF varijanti.
Počinjem vjerovati da je bosiljak postao novi peršin obzirom da nema slike (http://www.coolinarika.com/recept/pasta-carbonara/) bilo kakve pašte bez obavezno dodanog bosiljka ... a i šampinjoni su izgleda popularni.

Nakon dvije stranice recepata mislila sam odustati, a onda me privukao naslov carbonare za studente, ispada da oni vole carbonaru s dinstanim lukom! Za sada, favoritkinja s treće stranice je gospođa (http://www.coolinarika.com/recept/spagetti-carbonara/) koja carbonaru pravi uz dodatak koncentrata od rajčice i uspješno kombinira vlasac, origano i peršin kao začine ... ali odmah nakon nje evo i recepta (http://www.coolinarika.com/recept/spaghetti-carbonara-la-moi-/) u kojem je OK nazvati carbonarom to jelo iz recepta, samo zato što se autorica ograđuje da je to njen način, valjda francuski ... obratite pažnju da u tom receptu jajima ni traga, ali ima luka, češnjaka, bijelog vina, šampinjona, vrhnja, pileće juhice od kocke, a da ne bude rijetko pobrinut će se gustin.
Kad sam došla do recepta (http://www.coolinarika.com/recept/carbonara-sa-svj-godpodjom-rajcicom/) za carbonaru u koji ide svježa rajčica i mlijeko shvatila sam da mi je preko glave čitanja tih recepata.

nasmijala si me s ovim linkovima. no pa sad stvarno, paradajz i bosiljak u carbonaru:D

ali ipak mislim da onaj prvi recept je ok, slijedi neku carbonara misao:mig: ovo ostalo je bzvz

Pellaprat
24.05.2013., 11:09
da sam prije vidjela ovu temu, znala bi se buniti kad su mi u Bologni u carbonari servirali i mladi grašak... ovak sam sve samo izjela i uzdisala kak je fino. ts ts ts. sramota.

Nitko nije imun na gluposti pa ni Talijani, a ni Jammie Oliver (http://www.jamieoliver.com/recipes/pasta-recipes/beautiful-courgette-carbonara). Čudi me tvoja profinjena ironija, zar je tako teško bilo napisati "Tjestenina s mladim graškom a la Carbonara." Ovako, samo vlasnik lokala ispada neznalica. Zar je intelektualni napor pročitati što kaže Accademia Italiana della Cucina (http://pastacarbonara.it/le-ricette/2-la-carbonara-secondo-laccademia-italiana-della-cucina.html), zar je toliki trud potreban da se u gugl prvoditelj stavi rečenica "In ogni caso quello che non va mai usato, nemmeno per sbaglio, è la panna." i pročita što kažu ONI (http://www.ilmessaggero.it/ristoranti/carbonara_le_dieci_migliori_di_roma_da_roscioli_a_ pipero_al_rex/notizie/187047.shtml)koji su mjerodavni, a ne nepoznati restoran iz Bologne koji je očito na gastronomskoj razini gore linkanih Kulinaričarki.

Nije važno kako tjesteninu a la Carbonara kuhamo ti, ja i Kulinaričarke, kuhamo onako kako nam paše ali ako naš način odudara od zaštićenog recepta onda je stvar zdrave pameti i korektnosti napisati frazu "na moj način" ili špageti s xyz a la Carbonara". To je gastronomska korektnost prema poznatom i zaštićenom receptu, a oni koji je se ne pridržavaju time samo govore o sebi i webpageu na kojem postaju svoje bisere. Nije bez razloga zašto su SVI Donatini linkovi s Coolinarike, to je ta kulinarska razina, zato i nisam tamo nego ovdje, na Gastronomiji foruma gdje imam s kim razgovarati.

Sebi i ženi Carbonaru kuham s dodatkom slatkog vrhnja u žumanjke i u trenu kada pancetu skidam s vatre na vrelu dodajem malo svježeg origana. Nama tako odgovara. I kad se dogovaramo za sutrašnji ručak sigurno da si međusobno ne govorimo "Ajmo sutra kuhati tjesteninu a la carbonara sa svježim origanom i slatkim vrhnjem", :zubo: kažemo samo Carbonara, ali ako to jelo postam na blog ili o njemu pišem javno, dakle objavljujem ga drugima, onda se moram u skladu s tim i ponašati. Meni je to slično kao kad na TV-u gledaš intervju Aleksandra stankovića s Tonijem Cetinskim. U privatnom životu, ljudi su frendovi, na TV-u se persiraju. I to je u redu, neka forma mora postojati. Zamisli da gledaš "Nedjeljom u dva" a Aca kaže Toniju "Čuj rista pričaju neki da se ona tvoja bivša drmala s pol estrade, a ti da si guzio one tri fanuše poslije zadnjeg koncerta". Aca je ipak smatrao da je to isto primjerenije u javnosti oblikovati kao "Gospodine Cetinski, u kuloarima kruže priče da ste se Vi i supruga odlučili na sporazumni razvod zbog međusobne bračne nevjere". A ustvari i jedno i drugo je isto, samo sve ima svoje mjesto.

Donata
24.05.2013., 14:26
Nije bez razloga zašto su SVI Donatini linkovi s Coolinarike, to je ta kulinarska razina, zato i nisam tamo nego ovdje, na Gastronomiji foruma gdje imam s kim razgovarati.
Jedini razlog što su linkovi s coolinarike je taj što ta stranica ima razrađeni sistem tagiranja uz pomoć kojega je lakše pretraživanje. Ujedno, baza recepata im je velika, pa kada se pretraživanje izvodi na hrvatskom, bez obzira o čemu je riječ, vrlo je velika vjerojatnost da će google među prvim receptima izbaciti one s coolinarike.

S coolinarike su se pokrenuli prvi food blogovi u Hrvata na kojima ne nedostaje kreativnosti, dok je preostala baza vrlo širokog raspona kreativnosti i umijeća, gdje se komunikacija svodi na like, baš kao i na FB. Jedina razlika je što su na FB registrirani, uglavnom, pod imenom i prezimenom, dok su blogovi i forumi anonimni ... manje-više.

nicole2007
24.05.2013., 14:41
Sebi i ženi Carbonaru kuham s dodatkom slatkog vrhnja u žumanjke i u trenu kada pancetu skidam s vatre na vrelu dodajem malo svježeg origana.
Kako možeš staviti origano u carbonaru? :confused:
Pa to nikako ne paše.

Kužim da se o ukusima ne raspravlja, ali ovo što čitam... Origano, lovor, bosiljak, vegeta - bože pomozi, ne mogu vjerovati da to netko radi! :confused:

Pellaprat
24.05.2013., 15:54
Kako možeš staviti origano u carbonaru? :confused:
Pa to nikako ne paše.

Kužim da se o ukusima ne raspravlja, ali ovo što čitam... Origano, lovor, bosiljak, vegeta - bože pomozi, ne mogu vjerovati da to netko radi! :confused:

Da li si ti ikada probala svježi origano ?

A sad kad ne razgovaramo o Carbonari nego o tjestenini začinjenoj prženom pancetom, jajima, pecoriom, češnjakom, papom i maslinovim uljem molim te nauči me s kojim od navedenih okusa se kosi origano, čak i suhi.:ne zna:

Donata
24.05.2013., 16:21
ja jesam i nikad ga ne bih stavila na carbonaru

A sad kad ne razgovaramo o Carbonari nego o tjestenini začinjenoj prženom pancetom, jajima, pecoriom, češnjakom, papom i maslinovim uljem molim te nauči me s kojim od navedenih okusa se kosi origano, čak i suhi.:ne zna:

argumentacija ti nije daleko od one koju sam čitala po komentarima na coolinarici :kava:
tebi paše origano uz tijesto s jajima i vrhnjem, ai to što tebi paše ne znači da mora svima. Meni uz jaja nikako ne paše ni origano, ni bosiljak ni peršin ... čak niti u omletu sa začinskim biljem.

nicole2007
24.05.2013., 16:26

Ali ovo boldano ne ide u carbonaru. :confused:

Ja origano stavljam u jela na bazi paradajza.

Ti si rekao da stavljaš vrhnje i origano. To mi nikako ne ide zajedno.
Što ti ne paše više muškatni orah? :ne zna:

Donata
24.05.2013., 17:04

ide, ED maslinovo ulje i režanj češnjaka koji se zgnječi i kada lagano požuti slobodno ga možeš vaditi van i baciti.

Pellaprat
24.05.2013., 18:01

Ti si rekao da stavljaš vrhnje i origano. To mi nikako ne ide zajedno.
Što ti ne paše više muškatni orah? :ne zna:

Ajd molim te pročitaj moj post još jednom pažljivo, s razumijevanjem. U njemu nipošto nije poanta na tome kakvu i s čim tjesteninu tko voli, pa niti to što ju ja volim sa svježim origanom. Poanta je u desetom; da ako ju začinim sa origanom više je javno u bilo kojem mediju ne smijem nazivati Carbonarom.
Ako se želiš prepirati o ukusima to neće ići, jer ovdje se ne radi o njima, a o Carbonari bez maslinovog ulja i češja češnjaka neću raspravljati, to nije Carbonara.

Pellaprat
24.05.2013., 18:05

:

A ja svježi mažuran. Svježi origano je u svim kiselkastim jelima trenutno osuđen na smrt, ne može se osjetiti. Svježi origano je jedan od najblažih začina, origano svoju specifičnu aromu dobiva tek sušenjem.

Pellaprat
24.05.2013., 18:23
argumentacija ti nije daleko od one koju sam čitala po komentarima na coolinarici :kava:
tebi paše origano uz tijesto s jajima i vrhnjem, ai to što tebi paše ne znači da mora svima. Meni uz jaja nikako ne paše ni origano, ni bosiljak ni peršin ... čak niti u omletu sa začinskim biljem.

A da li sam ja igdje ikome gurao moj ukus i origano kao neko pravilo ili rekao da je to ukus mene i moje žene, opet samo kao ilustraciju za nešto deseto.

Ovim boldanim po ne znam koji put radiš istu stvar, namjernom, više puta ponavljanom neistinom drugima guraš u usta svoje riječi sve dok tisuću puta ponovljena laž ne postane istina kako bi nekoga mogla dezavuirati. Kako više ne padam na ove tvoje jeftine štoseve i nekorektna podmetanja, svaka daljnja rasprava po ovom pitanju za mene je okončana.

nicole2007
24.05.2013., 18:42
za 4 osobe:

360 g špageta
150 g guanciale
4 žumanjka
100 g od Pecorino Romano
sol i papar

Ako se želiš prepirati o ukusima to neće ići, jer ovdje se ne radi o njima, a o Carbonari bez maslinovog ulja i češja češnjaka neću raspravljati, to nije Carbonara.

Kako sad ovo? :ne zna:

I malo mi je čudno da se na Gastronomiji ne može raspravljati o ukusima...

nicole2007
24.05.2013., 18:44
A ja svježi mažuran. Svježi origano je u svim kiselkastim jelima trenutno osuđen na smrt, ne može se osjetiti. Svježi origano je jedan od najblažih začina, origano svoju specifičnu aromu dobiva tek sušenjem.
U 'crvene' umake stavljam razne začine, ali u 'bijelim' umacima volim jednostavnost i što manje začina.

nicole2007
24.05.2013., 19:00
ide, ED maslinovo ulje i režanj češnjaka koji se zgnječi i kada lagano požuti slobodno ga možeš vaditi van i baciti.

Prvi glas. :ne zna:

Inače, recept po kojem ja radim je iz knjige 'Veliki Pellaprat'.

Čudno da se forumaš Pellaprat ne slaže. :zubo:

Donata
24.05.2013., 20:12
Prvi glas. :ne zna:

Inače, recept po kojem ja radim je iz knjige 'Veliki Pellaprat'.

u toj knjizi naći ćeš bazne recepte za tradicionalnu francusku kuhinju, carbonaru ipak potraži u nekom talijanskom izdanju. Ovo velim iako sam odrasla uz tu knjigu i rado ju koristila proučavajući tehniku i bazne recepte, ali ipak je dosadnjikava i vrlo francuska :zubo: nemam ju pri ruci da pogledam kakav je recept za carbonaru u njoj, knjiga je u HR.

nicole2007
24.05.2013., 20:36
u toj knjizi naći ćeš bazne recepte za tradicionalnu francusku kuhinju, carbonaru ipak potraži u nekom talijanskom izdanju. Ovo velim iako sam odrasla uz tu knjigu i rado ju koristila proučavajući tehniku i bazne recepte, ali ipak je dosadnjikava i vrlo francuska :zubo: nemam ju pri ruci da pogledam kakav je recept za carbonaru u njoj, knjiga je u HR.

Da, nisam ni ja čitala tu knjigu već dugo, ali sjećam se da je bilo dosta teških i masnih recepata.

Carbonaru sam radila i radim po njoj, ali stavljam manje maslaca.

Sjećam se da je bila navedena neka :zvrko: količina. :D

shtifke
24.05.2013., 21:59
Carbonara je vrlo prosto jelo tako da pozdravljam Mačkovu inovaciju u obliku origana koji u ovoj kombinaciji dodatno apostrofira izvornost jela. Btw, u pripravi Carbonare se ne koristi maslac već maslinovo ulje što je i logično ali ne mislim da to stvara neku pretjeranu razliku u finalnom okusu.

Pellaprat
25.05.2013., 00:51
Kako sad ovo? :ne zna:

I malo mi je čudno da se na Gastronomiji ne može raspravljati o ukusima...

U tom postu još piše i :

Odakle god da mu naziv potječe jelo je bio dovoljno znamenito za talijansku gastronomiju da je zaštićeno i od strane Accademia Italiana della Cucina registrirano pod ovim receptom.

za 4 osobe:

360 g špageta
150 g guanciale
4 žumanjka
100 g od Pecorino Romano
sol i papar

Dozvoljeno odstupanje je guanciale (suhomesnati proizvod od svinjskih obraza) zamijeniti pancetom.

Kada se na nacionalnoj razini zaštićuje i registrira jedan recept kao autohton vrše se razna istraživanja o njegovu porijeklu kao i o inačicama njegove priprave, tako je zamijećeno da prilično velik broj kuhara koji nisu tradicionalisti i "čistunci" zaista dodaje minimalne količine slatkog vrhnja, no ne radi okusa,nego su vrhnje povezivali s žumanjcima kako bi izbjegli njihovo zgrušavanje na vreloj tjestenini. Ovo talijanska gastronomska akademija ne priznaje.

Maslinovo ulje kao dozvoljena masnoća je spomenuto u tekstu gdje je opisana izrada. nije posebno navedeno zbog mogućnosti da ga kuhar izostavi ukoliko od guanciale dobije dovoljno otopljene masnoće, a češnjak je prepušten kuharu, i smije i ne mora. Ukoliko ga stavlja tada ga poprži na ulju ili nastaloj masnoći i baci.

Također je dozvoljeno guanciale zamijeniti pancetom.

Ako si gledala Bourdainov No Reservations - Rim (http://www.youtube.com/watch?v=nE9LCLsk-qg) (od 1:32 ) onda si najbolje mogla primjetiti kakav je odnos Talijana gastronomskih purista prema hrani. Mislim na događaj iz Trattorie Il Timoniere, gdje vlasnica u sezoni svojim gostima, po želji poslužuje Carbonaru u koju na kraju umiješa cvjetove tikvica. Pogledaj, Bourdainu to nije napravila, poslužila mu je pravu Carbonaru.

O ukusima ću ovdje uvijek raspravljati ali na nivou i u drugom kontekstu.

nicole2007
25.05.2013., 10:00
Kod mene je problem što ja ne mogu jesti sirova ili polusirova jaja.
Pa mi ovo umiješavanje jaja u tijesto u zadnji tren nikako ne paše.

Moram jaja malo prokuhati pa tek onda umiješati tjesteninu. Zato moram koristititi vrhnje i stavljam samo žumanjak.

Inače bi mi ispala kajgana sa tijestom. :D

Krkimir
25.05.2013., 12:33
za 4 osobe:

360 g špageta
150 g guanciale
4 žumanjka
100 g od Pecorino Romano
sol i papar

Ako se već guanciale može zamijeniti pancetom, zbog čega nisu moguće ostala odstupanja od standarda? :ne zna:
Sumnjam da i u Italiji svugdje rade sa pecorinom, možda bi mogao proći i Grana padano?
Što ako se meni jedu široki rezanci ili penne?
A ako bi htio to raditi sa slavonskim špekom?
----
Ne znam da li je potrebno raditi znanost od gastronomije, ipak se na kraju to svodi na osobni izbor i preference, dobro je znati originalni recept ali ne vidim smisla da se bilo tko drži toga kao pijan plota.

German
25.05.2013., 14:01
Moram priznat da ste postali prilično naporni s raspravom.. :rolleyes:

U carbonaru idu jaja, panceta (izvorno guanciale), jaja, parmezan i pecorino, basta!! :mudri:

Sve ostalo su varijacije!!

Rasprava liči na onu radpravu o bureku s mesom, sirom, itd. Jedan je burek a ostalo su pite.. :kava:

Pellaprat
25.05.2013., 16:00
Ako se već guanciale može zamijeniti pancetom, zbog čega nisu moguće ostala odstupanja od standarda? :ne zna:
Sumnjam da i u Italiji svugdje rade sa pecorinom, možda bi mogao proći i Grana padano?
Što ako se meni jedu široki rezanci ili penne?
A ako bi htio to raditi sa slavonskim špekom?
----
Ne znam da li je potrebno raditi znanost od gastronomije, ipak se na kraju to svodi na osobni izbor i preference, dobro je znati originalni recept ali ne vidim smisla da se bilo tko drži toga kao pijan plota.

Dozvoljena zamjena guancialea je zbog toga što svinja ima samo dva obraza, a veliku trbušinu. Čak i kad bi od svih svinjskih obraza napravio guanciale ne bi ga dostajalo za potrebe Carbonara. Da to nisu dozvolili, nastao bi fenomen Vrbničke Žlahtine, odjednom bi svinje dobile 8, 10, 12... obraza. :D

Zašto bi se držao recepta ko pijan plota ?:confused: Ja to prvi ne radim. Ali tjesteninu koju sam danas napravio za ručak ako ju postam na blog ili bilo gdje javno, nazvati ću "Tjestenina s mariniranim motarom a la Carbonara", a neću na Carbonaru dodati marinirani motar i to nazivati Carbonarom. Radi se samo o gastronomskoj korektnosti i principu. Ma jebo Carbonaru, ne govorim uopće o njoj nego o svim poznatim, priznatim, zaštićenim, autohtonim, tradicijskim jelima koja imaju svoje ime. Jebiga Krki, ne možeš ni u običnu izmišljotinu zvanu zagrebački odrezak umjestio šunke staviti kulen i ne promijeniti naziv.
Naručiš špek fileke, a nadobudni ih kuhar zacrvenio šafranom i sumacom, a ne stavlja ni paprike ni paradajza, a eto, baš iz principa neće promijeniti naziv. Da ponovim deseti put; ja od početka ne govorim o ničemu nego kako ćeš nazvati svoju inačicu Carbonare, samo o principu i korektnosti prema jednom autohtonom, registriranom i zaštićenom receptu.. Ako ju želiš zvati Carbonarom onda poštuj zvanični recept. Ako ne, onda dodaj još par slova, "a la" ili "na moj način" ili već izmisli bilo što ali nemoj od sebe raditi budalu (ne mislim na tebe, nego općenito) i tvrditi da je tjestenina sa šišmiševim krilima Carbonara samo zato jer si u tjesteninu dodao i sastojke koji tvore pravu Carbonaru. Kako ti čudni Kulinarika likovi ne kuže da od sebe time rade bedake i neznalice ??? :ne zna:

Na kraju kažeš: Ne znam da li je potrebno raditi znanost od gastronomije, ipak se na kraju to svodi na osobni izbor i preference...

Drugim riječima, koliko ozbiljno i s kojom važnošću pristupamo gastronomiji. To je stvar svakog pojedinca i nema veze s ovim principima o kojima govorimo, a za mene, gastronomija je znanstveno utemeljena poezija koja ima svoje aksiome.

U carbonaru idu jaja, panceta (izvorno guanciale), jaja, parmezan i pecorino, basta!! :mudri:

Sve ostalo su varijacije!!

Rasprava liči na onu radpravu o bureku s mesom, sirom, itd. Jedan je burek a ostalo su pite.. :kava:

A češnjak i maslinovo ulje ???

A jel postoj pita s mesom ? :zubo:

S ostalim se slažem, kao i s dijelom ovoga o sastojcima jer Tvaja Carbonara i bez češnjaka i maslinovog ulja se smije zati Carbonarom.

nicole2007
25.05.2013., 17:21
O ukusima ću ovdje uvijek raspravljati ali na nivou i u drugom kontekstu.

A koji je to nivo na kojem inzistiraš?
Nadrkanost?

L3go
25.05.2013., 20:16
Forum je mjesto na kojem se ne okupljaju samo vrsni znalci gastronomije, nego je mjesto gdje će svatko moći doći, pitati za savjet, pomoć, pohvaliti se jelom. Ovakvim ponašanjem, omalovažavanjem tuđih kulinarskih vještina, kao i strogim definicijama recepata, vi to onemogućujete. Nemate pravo prozivati bilo koga jer je u svoju "carbonaru" dodao origano, grašak, mažuran ili ne znam što već. Ako će ju on kasnije zvati carbonara, neka ju zove. Vi ćete znati da to nije originalna carbonara, a i oni koji izdvoje minutu, dvije za guglanje. Ne vidim uopće problem u tome da nastaju brojne varijacije na recepte, a ako to jelo netko nazove imenom izvornika, vi ga nemate pravo napadati za to. Time tjerate većinu ljudi sa ovog PDFa, i to će ubuduće biti sankcionirano kartonima. Ako vam se ne sviđa kako netko sprema svoje jelo, vi to slobodno zaobiđite i ignorirajte.

Također, ovakvi ad hominem napadi koji su kartonirani se ubuduće ni u kom slučaju neće tolerirati.

Cats
25.05.2013., 20:34
Oprosti, Lego, ali neki recepti su vrlo strogo definirani jer su zaštićeni. Jako se dobro zna što ide u Sacher tortu, što u kranjsku kobasicu a što u salatu Nicoise. To što se mnogi toga ne drže nego se i po restoranima a pogotovo po domaćim kuhinjama svakave varijacije nazivaju tim imenom, to je činjenica, ali to ne znači da se ne smije reći što je pravi recept za nešto. Tako da ovdje moram dati za pravo Donati i Pelleu.

A upravo Gastronomiju vidim kao mjesto gdje svi dolazimo nešto naučiti i težimo boljem, prema tome ovakve debate (naravno, bez trolova kojima je dosadno pa dođu malo skratit vrijeme) bi trebale biti dobrodošle.

L3go
25.05.2013., 21:17
Poanta ovog upozoranja je bila da su savjeti i upute za originalne recepte poželjni, kritike također. No do problema dolazi kada se prijeđe granica kritike pa to postane napadanje i omalovažavanje drugih (nebitno jesu li oni sudjelovali u raspravi ili nisu). To je ono što će se neće dozvoliti i što će se sankcionirati.

German
25.05.2013., 21:28
A češnjak i maslinovo ulje ???

A jel postoj pita s mesom ? :zubo:

S ostalim se slažem, kao i s dijelom ovoga o sastojcima jer Tvaja Carbonara i bez češnjaka i maslinovog ulja se smije zati Carbonarom.

Dobro, maslinovo se podrazumijeva u Lacijskoj kuhinji, a na češnjak sam zaboravio (iako uvijek stavim cijeli češanj da pusti miris). E da, ide i tjestenina.. :D

A nema razloga za moderatorskom intervencijom (molim te l3go, ovo nije komentiranje moderature, no karton please), ali shvatite jedno, zna se točno što ide na pizzu margeritu (paradajz, mozzarella i bosiljak - boje talijanske zastave) a zato se ona i tako zove. Pizzu koja uz sve navedene sastojke sadrži šunku i gljive nećete nazvati Margeritu s šunkom i gljivama, ili?! :)

Jednako vrijedi i za Carbonaru..

kumek
26.05.2013., 00:33
Puno buke ni za što.....a zakej bananiralo pallaprata?

Dlapek
26.05.2013., 17:54
ne mogu se sloziti,kao ni Cats i German,da su gastronski zasticena imena jela i time i njihovi sastojci podlozni interpretaciji.Neka su jela postala simboli i amblemi.Neka pni koji kuhaju svoje uratke nazivaju ksko zele,ali dozvolite da na pdf koji ima ime Gastronomija pokazemo malo postovanja prema znanju i majstorstvu onih koji su tim jelima donijeli svjetsku slavu.

Saharun
26.05.2013., 18:11
jel se to na Gastronomiji očekuje akademski nivo rasprave? :ne zna:

Cats
26.05.2013., 19:30
Ne, ali isto tako ne i širenje i podržavanje netočnih informacija :ne zna:

nicole2007
26.05.2013., 21:29
Oprosti, Lego, ali neki recepti su vrlo strogo definirani jer su zaštićeni. Jako se dobro zna što ide u Sacher tortu, što u kranjsku kobasicu a što u salatu Nicoise.
Ali to nitko nije doveo u pitanje.
Nitko nikoga nije uvjeravao u suprotno.
Ovdje su ljudi počinjali rečenicu sa: 'Ja to radim ovako...' ili 'Moja carbonara...'
Mislim da je to sasvim ok i da nisu nikakve dezinformacije u pitanju.
U tome je i smisao ovo topica, a ne ponavljanje originalnog recepta sto puta.

A upravo Gastronomiju vidim kao mjesto gdje svi dolazimo nešto naučiti i težimo boljem, prema tome ovakve debate (naravno, bez trolova kojima je dosadno pa dođu malo skratit vrijeme) bi trebale biti dobrodošle.
Teško da će ovdje netko doći nešto naučiti ako će ga se nazivati trolom kojem je dosadno pa je došao malo skratit vrijeme i praktički ga tjerati sa topica.
Ti si ovdje izravno rekla da nisu dobrodošli.
A tko je onda dobrodošao?

Stvarno očekuješ da će na topicu o carbonari pisati samo vrhunski znalci? :rofl:
Ovo je gastronomija i normalno je raspravljati o ukusima i okusima.
Normalno je kritizirati i reći da ti nešto ne paše i da neki sastojak ne bi nikad stavio....

Ali nije u redu ljude nazivati trolovima iz čista mira i šizit svaki put dođe netko tko nije dio 'elite'.

maredoo
27.05.2013., 08:00
I nije normalno svaki puta banirati nekoga tko inzistira na točnoj informaciji i receptu te reagira na uvredu upućenu njemu

Da, ovo je gastronomija i normalno je raspravljati o ukusima, okusima, ali i o zakonitostima te temeljima gastronomije - a oni postoje, koliko god se to nekim ukusima ne sviđa.

Ja sam totalni amater u kuhanju i ne želim da mi se pune uši dodatnim amaterstvom... jer da želim da mi na svako moje moje kažu kak je divno, super, krasno i vrh!!! onda bih tražila drugu platformu za internet druženje.

Ja shvaćam da je ovo skup većeg broja ljudi i da je teško uvijek uskladiti mišljenja, ali kao i u stvarnom svijetu, rasprava ima svoja pravila, istine su istine, a prema ljudima koji nesebično dijele svoje (dokazano) znanje treba pokazati veliku dozu poštovanja.

Ono što mene uporno živcira su stalne "jadikovke" novih, "neelitističkih" nickova koji upadju ko padobranci, inače nikad ne postaju na temi i sad su odjednom oni žrtve jer se ne vjeruje njima već onima koji su svoje gastronomsko znanje dokazali ovdje nebrojeno mnogo puta.

I bome se modovi ovdje ponašaju ko loši direktori (bezbroj puta viđeno u real world) - znaju kazniti one zbog kojih im pdf živi i razvija se kvalitetno zato jer je došao novi "djelatnik" koji jedino zna pljuvati po postojećem stanju bez da kvalitetno dopridonosi temi.
E pa dragi moji, dokle tako?
Svi "šefovi" jednom kad postanu šefovi uvijek zaborave da osim obaveze nadgledanja i kažnjavanja imaju i obavezu zaštite svojih "podređenih" kad situacija to traži.

Znam da će me ovo koštati kartona, bana i dodatnog bolda na listi ne baš dragih nickova kod modova, ali to je stvarno manje bitno.

Vaš vječni borac protiv vjetrenjača.
:lux:

tweetee
27.05.2013., 08:20
Ali to nitko nije doveo u pitanje.
Nitko nikoga nije uvjeravao u suprotno.
Ovdje su ljudi počinjali rečenicu sa: 'Ja to radim ovako...' ili 'Moja carbonara...'

Stvarno očekuješ da će na topicu o carbonari pisati samo vrhunski znalci? :rofl:
Ovo je gastronomija i normalno je raspravljati o ukusima i okusima.
Normalno je kritizirati i reći da ti nešto ne paše i da neki sastojak ne bi nikad stavio....

Već je puno puta ponovljeno da postoji the recept za carbonaru - na tu temu je i otvoren topic, zar ne - Umak carbonara (kako ga pošteno napraviti). Čini se da je upravo cilj otvaranja topica i bio saznati kako se prava carbonara ekšli priprema. I cilj je ispunjen - svatko tko je želio saznati, mogao je pročitati izvorni recept i koristiti ga.
Osobno nisam nikad prije pripremala carbonaru, no kad sam ovdje našla origigi recept, probala sam je napraviti, svidjela nam se i otad je redovito pripremam. Po origigi receptu koji nije zahtjevan, nema puno sastojaka i svatko ga može napraviti, ovisno o kuharskom umijeću, više ili manje izvrsne tehničke izvedbe.

Znači, ne postoji "moja carbonara", svi su mogli naučiti kako se radi prava carbonara, a ostale rasprave o raznim umacima za tjesteninu (kojih ima u bezbroj varijacija) koji nisu carbonara mogu se raspredati u beskonačnost. Stvar je u tome da ljudi shvate kako za carbonaru postoji propisani recept, a sve ostalo su razni umaci po vlastitom ukusu, ali ne carbonara umaci pa se ni ne mogu zvati carbonarom.
Ne vidim smisla zašto bi itko za bilo koji umak inzistirao na nazivu carbonara ako to nije carbonara umak. Nije mi smislena takva rasprava gdje obje strane mogu samo u beskonačnost ponavljati svoje pozicije, a prave rasprave ne može ni biti jer recept je zadan. A sve ostalo jednostavno nije carbonara, već umak koji je netko pripremio kako mu najbolje paše, čemu nitko ne prigovara.
I nema tu baš nikakve veze tko od tih dviju strana bolje vlada kuharskim umijećem.

kumek
27.05.2013., 09:40
Već je puno puta ponovljeno da postoji the recept za carbonaru - na tu temu je i otvoren topic, zar ne - Umak carbonara (kako ga pošteno napraviti). Čini se da je upravo cilj otvaranja topica i bio saznati kako se prava carbonara ekšli priprema. I cilj je ispunjen - svatko tko je želio saznati, mogao je pročitati izvorni recept i koristiti ga.
Osobno nisam nikad prije pripremala carbonaru, no kad sam ovdje našla origigi recept, probala sam je napraviti, svidjela nam se i otad je redovito pripremam. Po origigi receptu koji nije zahtjevan, nema puno sastojaka i svatko ga može napraviti, ovisno o kuharskom umijeću, više ili manje izvrsne tehničke izvedbe.

Znači, ne postoji "moja carbonara", svi su mogli naučiti kako se radi prava carbonara, a ostale rasprave o raznim umacima za tjesteninu (kojih ima u bezbroj varijacija) koji nisu carbonara mogu se raspredati u beskonačnost. Stvar je u tome da ljudi shvate kako za carbonaru postoji propisani recept, a sve ostalo su razni umaci po vlastitom ukusu, ali ne carbonara umaci pa se ni ne mogu zvati carbonarom.
Ne vidim smisla zašto bi itko za bilo koji umak inzistirao na nazivu carbonara ako to nije carbonara umak. Nije mi smislena takva rasprava gdje obje strane mogu samo u beskonačnost ponavljati svoje pozicije, a prave rasprave ne može ni biti jer recept je zadan. A sve ostalo jednostavno nije carbonara, već umak koji je netko pripremio kako mu najbolje paše, čemu nitko ne prigovara.
I nema tu baš nikakve veze tko od tih dviju strana bolje vlada kuharskim umijećem.

Genijalno...jel imaš guanciolu svaki puta i da li si je koristila kod svoje prve priprave.

Dlapek
27.05.2013., 09:50
Genijalno...jel imaš guanciolu svaki puta i da li si je koristila kod svoje prve priprave.

Ne banaliziraj i ne izvrći smisao posta.
Upotrijebiti inačicu nekog proizvoda,u ovom slučaju pancetu je jedno,a svaki zbrčku koju preliješ preko tjestenine nazvati "carbonara" - nešto posve drugo.

kumek
27.05.2013., 10:00
Ne banaliziraj i ne izvrći smisao posta.
Upotrijebiti inačicu nekog proizvoda,u ovom slučaju pancetu je jedno,a svaki zbrčku koju preliješ preko tjestenine nazvati "carbonara" - nešto posve drugo.

Ne bih se složio....jel češnjak dio carbonare ili bilo koji začin, jel sol dio carbonare, gdje piše u onom receptu? Koji tro..rac zahebavate ljude s tim sranjem o "pravim" receptima. Taj pravi recept je goli dick prema inačicama ovog recepta a probao sam ih barem 5. OK shvatili smo postoji jedna jedini pravi sveti recept (s dozvoljenim inačicama naravno ali ni u ludilu s dodacima koji jelte tamo ne spadaju...bože sačuvaj) Ja osobno da sam htio pravi jedini sveti recept onda bih ga našao na netu i ne treba mi thread o umaku. Zato je meni drago pročitati ostale inačice i da, ja ih zovem carbonara i većina ljudi ih zove carbonara i zvat će ih carbonara. Obzirom, da više nema guanciole ako baš hočeš doslovno nema više niti carbonare...inačica više nije originalni recept. Ovo čistunstvo me podsjeća na onaj bosanski idiotluk o bureku i pitama....smiješno. Ili da se vratimo na pizzu? Što je tu original, što dozvoljena inačica a što nije pizza i treba se zvati recimo jelo kao pizza koje nije pizza....

Dlapek
27.05.2013., 10:22
Ne bih se složio....jel češnjak dio carbonare ili bilo koji začin, jel sol dio carbonare, gdje piše u onom receptu? Koji tro..rac zahebavate ljude s tim sranjem o "pravim" receptima. Taj pravi recept je goli dick prema inačicama ovog recepta a probao sam ih barem 5. OK shvatili smo postoji jedna jedini pravi sveti recept (s dozvoljenim inačicama naravno ali ni u ludilu s dodacima koji jelte tamo ne spadaju...bože sačuvaj) Ja osobno da sam htio pravi jedini sveti recept onda bih ga našao na netu i ne treba mi thread o umaku. Zato je meni drago pročitati ostale inačice i da, ja ih zovem carbonara i većina ljudi ih zove carbonara i zvat će ih carbonara. Obzirom, da više nema guanciole ako baš hočeš doslovno nema više niti carbonare...inačica više nije originalni recept. Ovo čistunstvo me podsjeća na onaj bosanski idiotluk o bureku i pitama....smiješno. Ili da se vratimo na pizzu? Što je tu original, što dozvoljena inačica a što nije pizza i treba se zvati recimo jelo kao pizza koje nije pizza....

Talijani se ne bi složili s tobom jer su izvorni recept zaštitili.
Pa se lijepo vraćamo na početak.
Kaj se mene tiče ti možeš i žgance s mlekom nazvati carbonara,ali dozvoli da ima ljudi koji cijene izvornost i dosljednost.

kumek
27.05.2013., 10:35
Kaj se mene tiče ti možeš i žgance s mlekom nazvati carbonara,ali dozvoli da ima ljudi koji cijene izvornost i dosljednost.

Pa kaj onda? Nek su ga zaštitili. BDW talijani jednako tako svašta koriste u umaku carbonara. Nitko ne spori da ima onih koji cijene izvornost (good luck sa guancioloom) ali to ne znači da jedino izvornost vrijedi, ti koji cijene "izvornost" niti ne trebaju ovaj thread. Uostsalom nisu niti talijani blesavi, da su zaštitili uistinu izvorni recept ne bi tamo bilo pancete. Izvorno je pizza koji točno sastojci? Sad ti meni reci jel jedeš samo izvornu pizzu i samo izvornu pizzu zoveš pizzom? Ovaj thread mislim i služi najviše da ljudi napišu svoje recepte kako rade taj umak tj s kojim dodacima bez obzira na originalni recept. Kao što rekoh, meni osobno su inačice koje uključuju vrhnje i druge sireve 10 puta bolje od originala (original bez guanciole naravno...)

Cats
27.05.2013., 10:41
ti koji cijene "izvornost" niti ne trebaju ovaj thread.

Jesi ti pročitao prvi post? I cijeli topic? :rolleyes:

Ontopic, kupila sam si Pežoja. Krasan je. Jedino naprijed nema onog laveka nego neki spigani kvadratić, kakti romb, ali meni je moj Pežojček najbolji :cerek:

:503:

maredoo
27.05.2013., 10:48
ne možeš uspoređivati pizzu i carbonaru
nego eventualno pizzu i tjesteninu u umaku
tj pizzu margheritu i tjesteninu carbonara
svi znaju kaj je pizza margherita - i u svakoj je pizzeriji istog sastava
isto tako bi trebalo biti s carbonarom

onaj tko ne želi shvatiti poantu topika i pojedinih postova ovdje ne želi - i bok.

samo ja nikak da samoj sebi to utuvim u glavu :504:

Već je dovoljno i pročitati naslov topika... mah.... uzalud nam trud svirači :romeo:

kumek
27.05.2013., 11:09
Jesi ti pročitao prvi post? I cijeli topic? :rolleyes:

Ontopic, kupila sam si Pežoja. Krasan je. Jedino naprijed nema onog laveka nego neki spigani kvadratić, kakti romb, ali meni je moj Pežojček najbolji :cerek:

:503:

Jel ovaj post: za spaghette carbonara kako napravit onaj umak da bude, hm, sto ukusniji?

Jel tu piše čistunci dajte mi jedini pravi originalni, zaštićeni recept i onda izdrkavajte na tome idučih 10 stranica... jer sam ja preveliki idiot da ga nađem na web-u?

Nica
27.05.2013., 11:30
Mislim da ovdje treba nešto razjasniti, a dalje molim vas prestanite komenirati moderatorske odluke na topicu.

Naravno da smijete krizitirati, savjetovati, preporučiti... ali nije dozvoljeno izrugivanje te omalovažanje tuđeg kulinarskog umijeća. Nije dozvoljeno uvlačiti stare rasprave s drugih topica i nisu dozvoljeni ad hominem napadi i provokacije, a to je ono što je bilo sankcionirano.

Naslov topica je editiran kako se ne bi cjelokupna rasprava ovdje svela na original carbonaru pored tolikih verzija koje se spremaju.

nicole2007
27.05.2013., 11:44
Pa kaj onda? Nek su ga zaštitili. BDW talijani jednako tako svašta koriste u umaku carbonara. Nitko ne spori da ima onih koji cijene izvornost (good luck sa guancioloom) ali to ne znači da jedino izvornost vrijedi, ti koji cijene "izvornost" niti ne trebaju ovaj thread. Uostsalom nisu niti talijani blesavi, da su zaštitili uistinu izvorni recept ne bi tamo bilo pancete. Izvorno je pizza koji točno sastojci? Sad ti meni reci jel jedeš samo izvornu pizzu i samo izvornu pizzu zoveš pizzom? Ovaj thread mislim i služi najviše da ljudi napišu svoje recepte kako rade taj umak tj s kojim dodacima bez obzira na originalni recept. Kao što rekoh, meni osobno su inačice koje uključuju vrhnje i druge sireve 10 puta bolje od originala (original bez guanciole naravno...)
Slažem se sa ovim, posebno sa boldanim.
Ja sam tako shvatila ovaj topic. :ne zna:

kumek
27.05.2013., 11:47
Mislim da ovdje treba nešto razjasniti, a dalje molim vas prestanite komenirati moderatorske odluke na topicu.

Naravno da smijete krizitirati, savjetovati, preporučiti... ali nije dozvoljeno izrugivanje te omalovažanje tuđeg kulinarskog umijeća. Nije dozvoljeno uvlačiti stare rasprave s drugih topica i nisu dozvoljeni ad hominem napadi i provokacije, a to je ono što je bilo sankcionirano.

Naslov topica je editiran kako se ne bi cjelokupna rasprava ovdje svela na original carbonaru pored tolikih verzija koje se spremaju.

Čuj čistunci bi ti mogli imati prigovore na ovo inačice ...jer nema inačica...ima samo jedan, jedini, sveti, zaštićeni recept.....

nicole2007
27.05.2013., 11:57
Ono što mene uporno živcira su stalne "jadikovke" novih, "neelitističkih" nickova koji upadju ko padobranci, inače nikad ne postaju na temi i sad su odjednom oni žrtve jer se ne vjeruje njima već onima koji su svoje gastronomsko znanje dokazali ovdje nebrojeno mnogo puta.

I bome se modovi ovdje ponašaju ko loši direktori (bezbroj puta viđeno u real world) - znaju kazniti one zbog kojih im pdf živi i razvija se kvalitetno zato jer je došao novi "djelatnik" koji jedino zna pljuvati po postojećem stanju bez da kvalitetno dopridonosi temi.
E pa dragi moji, dokle tako?
Svi "šefovi" jednom kad postanu šefovi uvijek zaborave da osim obaveze nadgledanja i kažnjavanja imaju i obavezu zaštite svojih "podređenih" kad situacija to traži.

Pa meni su jednako tako nenormalni stari kolege koji se drže zatvoreno k'o sekta i ne prihvaćaju nikog novog. A kad eventualno dobiju novog djelatnika, ponašaju se prema njemu k'o sotone.
I što tebi smetaju 'padobranci'? Tko bi trebao doći? Uvijek isti ljudi? To ti je ideal? To ne samo da nije idealno, nego nije niti normalno.
Ne pišem puno ovdje, čitam kaj me zanima i vidim da to nije prvi put.
Koliko još 'padabranaca' mislite otjerat odavde? Otkud vam pravo da to radite?

A ništa, onda otvorite topic 'Carbonara', ponovite 10 puta jedno te isto i zatvorite topic. :kava:

Dlapek
27.05.2013., 12:03
Koja smijurija.
Ponovit se može i 1000 puta,ali neće biti dovoljno,čini mi se.
Sad čekam da se pojavi na književnosti rasprava o Zločinu i kazni i inačicama.Pa na automobilima rasprava o golfu sedmici i inačicama,na nogometu rasprava o ofsajdu i inačicama...

kumek
27.05.2013., 12:08
Koja smijurija.
Ponovit se može i 1000 puta,ali neće biti dovoljno,čini mi se.
Sad čekam da se pojavi na književnosti rasprava o Zločinu i kazni i inačicama.Pa na automobilima rasprava o golfu sedmici i inačicama,na nogometu rasprava o ofsajdu i inačicama...

Zar uopće ima rasprave o orginalnom, jedinom, svetom receptu? Stvarno se može ponoviti 1000 puta i neće biti dovoljno....:mig:

maredoo
27.05.2013., 12:16
Pa meni su jednako tako nenormalni stari kolege koji se drže zatvoreno k'o sekta i ne prihvaćaju nikog novog. A kad eventualno dobiju novog djelatnika, ponašaju se prema njemu k'o sotone.
I što tebi smetaju 'padobranci'? Tko bi trebao doći? Uvijek isti ljudi? To ti je ideal? To ne samo da nije idealno, nego nije niti normalno.
Ne pišem puno ovdje, čitam kaj me zanima i vidim da to nije prvi put.
Koliko još 'padabranaca' mislite otjerat odavde? Otkud vam pravo da to radite?

ko sotone? :rofl:

meni ne smetaju "novi" koji aktivno sudjeluju u forumu, kelje slike i recepte, čiji postovi imaju glavu i rep, čije ideje su argumentirane - dapače: jedva ih čekam!
A pod "padobrance" stavljam sve one koji kao stalno čitaju i prate, pišu po nekim drugim pdf-ovima, a na Gastru samo onda kad treba oplesti po nekome.
Tu bi maltene i cijelo naše rukovodstvo moglo se naći :kava:

Nemojte se sad praviti slijepi to da se na topiću o pitanjima uvijek odgovori, da na Slikama i Kolačima postaju mnogi koji inače ne sudjeluju u raspravama, da se na temi o restoranima mnogi javljaju sa svojim recenzijama...

I da, apsolutno se slažem da se nečija kulinarska umijeća ne smiju podcjenjivati :kava:
Kao što se i nečija ne bi trebala uveličavati.
Načelo je jednostavno - ide u oba smjera.

Srećom da o moderaturi ne smijem :kava:
makar sumnjam da se meni ne bi kartoniralo kvotanje teksta u boji

carmenn
27.05.2013., 12:50
Dobro, budući da ima nas koji ne stignemo provoditi vrijeme na kompu, jel može netko zaljepiti molim vas taj jedan jedini sveti recept ? Faaala :cerek:

nicole2007
27.05.2013., 12:54
meni ne smetaju "novi" koji aktivno sudjeluju u forumu, kelje slike i recepte, čiji postovi imaju glavu i rep, čije ideje su argumentirane - dapače: jedva ih čekam!
Za ovo mnogi nemaju ni volje ni vremena. Ne bi se trebali nikome opravdavati.

A pod "padobrance" stavljam sve one koji kao stalno čitaju i prate, pišu po nekim drugim pdf-ovima,
I što je sad tu loše? Ljudi imaju pravo čitati i pisati gdje žele.
Čitam i pišem na temama koje me zanimaju.
Na par pdf- ova pišem na na svega 2 - 3 teme. Negdje na jednoj.
Po tome sam ja svugdje padobranac. I što onda?
a na Gastru samo onda kad treba oplesti po nekome.
Nije istina da padobranci dolaze oplesti po nekome.
Uglavnom vi opletete po njima.

I ovdje su vam se počeli pričinjavati trolovi iako su ljudi najnormalnije pisali, bez ikakve zle namjere. :rolleyes:

Dlapek
27.05.2013., 12:56
Dobro, budući da ima nas koji ne stignemo provoditi vrijeme na kompu, jel može netko zaljepiti molim vas taj jedan jedini sveti recept ? Faaala :cerek:

postan je dvije stranice prije.
A naći ćeš ga i na stranici Accademia Italiana della Cucina.

L3go
27.05.2013., 13:00
Stvarno, dosta rasprave o moderiranju, padobrancima i sličnom, svaki takav daljnji post biti će kartoniran.

German
27.05.2013., 13:22

http://www.italianfoodnet.com/eng/video/spaghetti-carbonara

Izvoli!

Krkimir
27.05.2013., 13:26
:confused:
lik na videu koristi cijelo jaje, a inače se koristi samo žumanjak :ne zna:
i još piše: za ovaj recept je vrlo važno da se koristi cijelo jaje :misli:

German
27.05.2013., 13:41
:confused:
lik na videu koristi cijelo jaje, a inače se koristi samo žumanjak :ne zna:
i još piše: za ovaj recept je vrlo važno da se koristi cijelo jaje :misli:

Pa i u zaštićenom receptu se cijela jaja koriste..

http://www.accademiaitalianacucina.it/it/content/spaghetti-alla-carbonara

otompotom
27.05.2013., 20:29
Užitak mi je bio čitati ovu temu, mislim da ću češće navratiti na Gastro.

Dosad sam uvijek radio s vrhnjem za kuhanje, baš iz razloga što sam pročitao recept za pravu karbonaru negdje, vjerojatno na kulinarici ili nekom blogu. Tako da apsolutno podržavam inzistiranje na pravilnom nazivlju i vidim važnost u zaštiti izvornog recpta pod izvornim imenom.

Maloprije sam probao bez vrhnja, od začina samo sol i papar i nemjerljivo mi je ukusnija. Jedino što sam malko zeznu je što sam ostavio jedno 30% više vode od kuhanja tijesta nego što je trebalo. Ali nije smetalo previše - umakasto je bilo...

Inače imam fetiš na jednostavna jela i ovakva karbonara mi je baš to. I čini mi se da je bolja baza za varijacije nego ona s vrhnjem, okus joj je jednostavniji, al dobro, to je vjerojatno jer sam koristio dosad vrhnje za kuhanje koje ima previše okusa.