PDA

View Full Version : Prekršajni postupak, prigovori, zastare i dr.

stranice : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

novinovi
25.04.2009., 22:19
:)

Mozete li mi reci u kojem zakonu se nalazi odredba o oprostu prometnog prekršaja ukoliko isti nije počinjen u zdanjih godinu dana. I koja je to stavka.

Trazim u SPC-u i Prekršajnom ali ne mogu naci

Hvala

:mig:

Nsladoled
27.04.2009., 11:17
Pozdrav svima!
Molila bih za neko mišljenje ili savjet. U petak sam bila na promociji u drugom gradu, restoran je bio 3 ulice (minuta vožnje) od mjesta gdje sam spavala, ali je bio usred neke šume/parka gdje nema zgrada i nekog osvjetljenja, a upozorili su me da ne ostavljam auto ZG registracija tamo preko noći pa sam, usprkos tome što sam popila nešto vina, odlučila radije odvest auto na osvjetljeno mjesto ispred zgrade. Uglavnom, zaustavila me je policija 200 m dalje i alkotest je pokazao 0,74 promila, uzeli su mi vozačku na 1 dan i rekli da ću dobiti Rješenje kroz 2 - 3 tjedna. Prema zakonu vidim da bih trebala dobiti 2 kaznena boda i 1.000 - 2.000 kn kazne. Imam vozačku i vozim zadnjih 5 godina i dosad nisam imala niti jedan prekršaj niti bila kažnjavana.
Zanima me da li netko ima nekih iskustava u ovakvoj situaciji i da li bi imalo smisla uložiti kakvu žalbu i zamoliti za smanjenje kazne s obzirom da dosada nisam imala nikakvih prekršaja? Također da li postoji mogućnost da se barem neki dio te kazne odradi putem društveno korisnog rada?
I ako netko zna da li to Rješenje dolazi preporučenom poštom ili običnom?

novinovi
27.04.2009., 19:31
:)

Mozete li mi reci u kojem zakonu se nalazi odredba o oprostu prometnog prekršaja ukoliko isti nije počinjen u zdanjih godinu dana. I koja je to stavka.

Trazim u SPC-u i Prekršajnom ali ne mogu naci

Hvala

:mig:

293.5. ZSPC

Zanima me dali se to i odnosi na slucaj kada policija posalje prekrsajni nalog sa uplatnicom, na ime osobe koja je vozila,nakon sto sam poslao podatke o osobi.

Žoharzilla
28.04.2009., 22:51
293.5. ZSPC

Zanima me dali se to i odnosi na slucaj kada policija posalje prekrsajni nalog sa uplatnicom, na ime osobe koja je vozila,nakon sto sam poslao podatke o osobi.

Ma ne postoji oprost za prekršaj ,već se za neke prekršaje može izreći upozorenje, ali samo na mjestu utvrđivanja prekršaja i ako se radi o prekršaju za koji se može izreći samo kazna do 1000 kuna. Znači ako ima negatvni bod, ili mjera opreza privremenog oduzimanja vozačke dozvole, ništa od upozorenja. Recimo kazna za nenošenje zaštitne kacige na mopedu i motociklu je 1000 kn ali izriče se i mjera opreza pa se ne može izreći mjera upozorenja!

zabac2703
29.04.2009., 02:59
Pozdrav svima
Dobio sam kaznu zbog nenosenja zastitne kacige 1000kn i voznje neregistriranog motora 2000kn,stigla mi je rjesenje i uplatnica da sam kriv i da moram platiti u roku od 8 dana,student sam i nemogu to platiti,znam da mi nece oprostiti kaznu ali jel moguce da mi ikako smanje ako podnesem zalbu.
Ima tko kakav prijedlog da mi predlozi?????

*Vixo*
30.04.2009., 12:43
Danas mi je stigla kazna(1000kn) zbog ostecene osobne iskaznice.
Kakve su mi mogucnosti zalbe, na sta da se pozovem?
Pustili su me da prodjem granicu s takvom osobnom, da li je to dozvoljeno?
Kako se dokazuje takvo djelo, zar nije moguce da mi je policijski sluzbenik slomija osobnu?
Nisu me ni pozvali na prekrsajni sud da iznesem obranu negu su samo poslali uplatnicu.
Hvala!

Halo Effect
04.05.2009., 18:44
Danas u poreznoj upravi saznam da MUP od njih traži da mi naplate nekih 6200 kn, a ovi u Poreznoj pojma nemaju na što se MUP poziva. Odem ja u PU, a ova u komjuteru ima jedan prekršaj od 1000 kn i ništa drugo. Ja sam doduše lani dobio rješenje VPŠ o tri boda i 2000 kn (kriv sam, nema govora) za koje uplatnice nikad nisam primio (a i velik broj mjeseci u međuvremenu nisam bio u RH) pa ih nisam platio (neću napamet uplaćivati), ali otkud sada 6200 kn a nitko ni u MUPu ni u Poreznoj pojma nema što je to? Gdje ići, kome se obratiti???? Pa kakva je ovo banana država? Kadija te tuži, kadija ti sudi ili ovisimo o milosti službenika MUPa?

Halo Effect
05.05.2009., 21:32
Epilog mog problema-MUP je poslao zamolnicu Poreznoj da mi sjedne na račun u iznosu od 2100 HRK (ispravna svota od koje ne bježim). Međutim greškom službenice, ta je svota kroz komp prošla 3 puta pa je Porezna od mene potraživala preko 6000 HRK. I samo slučajno sam ja svratio jučer na Poreznu Upravu i otkrio to. Inače sutra idem iz RH i neće me bit mjesecima, tko zna koji bi bio epilog da nisam to riješio na vrijeme (bi li me došli privoditi ili raditi ovrhu(ionako nemam ništa na svoje ime osim starog Reanulta 5)).

frch
05.05.2009., 21:48
Danas mi je stigla kazna(1000kn) zbog ostecene osobne iskaznice.
Kakve su mi mogucnosti zalbe, na sta da se pozovem?
Pustili su me da prodjem granicu s takvom osobnom, da li je to dozvoljeno?
Kako se dokazuje takvo djelo, zar nije moguce da mi je policijski sluzbenik slomija osobnu?
Nisu me ni pozvali na prekrsajni sud da iznesem obranu negu su samo poslali uplatnicu.
Hvala!

uloži prigovor PP reci da pandur laže da ti je on slomio osobnu :rofl: pa se provedi na sudu

Mondo Gecko
05.05.2009., 22:50
ovako, prosli tjd u kasnim satima sam imao prometnu, izletio s ceste, srusio rasvjetni stup. sa mnom je bilo jos 5 ljudi, troje lakse ozlijedeno, jedna maloljetna osoba neozlijedena. radi ovakvih i onakvih okolnosti (od soka se ne sjecam udara i nisam znao da je auto totalka), nakon sto sam odveo ekipu na ambulantu (ambulanta udaljena 50 m), kidnuo sam doma (pjeske). za pol h dolaze mi doma policajci (uzeli izjave od ekipe i saznali ko je vozac) i ne odvedu me u stanicu, nego na mjesto nesrece kako bi me ispitali. ja sve negiram, kazem da sam bio doma, odbijem alkotest. uzmu vozacku na 8 dana, uruce mi neki papir na kojem pise da sam odbio suradnju i alkotest i puste me doma. drugi dan odem u bolnicu (prijelom i par hematoma), kazem da sam bio u prometnoj, ali mi oni ne izvade krv. i da, imam 22, mlad sam vozac, auto nije bio jaci od 100 kn :rolleyes:

1. kakvu kaznu mogu ocekivati? (pod uvjetom da me nitko od suputnika ne tuzi)

2. jesam li duzan nadoknaditi stetu? (srusen stup)

3. postoji li mogucnost da dobijem dosje?

gordana013
06.05.2009., 09:04
E a ne kužim zašto si sve negirao.
Znaš da se sve kad tad sazna.
Nitko nemože pobjeći od istine.
Štetu ćeš sigurno morati platiti i niz kazni

Bassconnect
06.05.2009., 10:01
ovako, prosli tjd u kasnim satima sam imao prometnu, izletio s ceste, srusio rasvjetni stup. sa mnom je bilo jos 5 ljudi, ....................

1. kakvu kaznu mogu ocekivati? (pod uvjetom da me nitko od suputnika ne tuzi)

Budi sretan ako ne dobiješ zatvorsku kaznu jer si napravio ne jedan već nekoliko uzastopnih prekršaja; ugrozio si sigurnost prometa, bijeg, a neprihvaćanje alkotesta ti je kao i da si imao 4 promila npr.

2. jesam li duzan nadoknaditi stetu? (srusen stup)

obavezno

3. postoji li mogucnost da dobijem dosje?

E...svašta :rofl:

Mondo Gecko
06.05.2009., 17:49
zivot je sranje, tenkju.

Voda voda123
06.05.2009., 19:37
kratko pitanje samo
zagreb parking mi je naplatio kaznu 150 kuna jer nisam na vrijeme produžila parking. na autu su strane tablice, da li je potrebno da to plaćam? odnosno da li mi mogu poslati opomenu i slično ako ne platim?

tvoric
07.05.2009., 10:45
Dakle, u proteklih godinu i pol sam skupio 3 prometne kazne zbog prekoracenja brzine. Nijednu nisam platio odmah u roku od 8 dana. Taman kad sam pomislio da su se te kazne izgubile negdje, dode mi postom opomena od Ministarstva financija. Na opomeni ne pise kolko kazni imam ni nista, ali pise da moram platiti odredeni iznos koji odgovara iznosu mojih kazni u roku 8 dana jer ce u pritivnom pokrenuti postupak ovrhe.

Odlucio sam im to platiti pa me zanima jel taj iznos placam onim uplatnicama koje sam dobio od policije kad su me zaustavili ili se to radi na neki drugi nacin?

I jel je moguce da se na taj iznos kazni nakupe nekakve kamate, porezi...?

silvertiger
13.05.2009., 08:25
Bok ljudi!

6.5. u Zagrebu, kod mosta mladosti, dok sam se spustao sa mosta biciklom prema nasipu Save, udarila me Opel Astra GTC. Pao sam na vjetrobran koji se razbio i od siline udarca odbacilo me na zemlju. Odvezla me hitna na Rebro i ustanovili su mi lacerokontuzije (razderotine i nagnječenja ako se ne varam)desne strane abdomena i prsnog koša i kotuzije desne potkoljenice. Došla mi je policija u bolnicu, puhao sam alkotest, 0.0 promila. Rekla mi je da sam ja kriv (navodno je bio znak STOP) i da će mi doći poziv na sud za nekih mjesec dana.
Vozačku imam, nisam vozio auto, hoću li ostati bez nje. Kolko ce me koštat ako ja moram platiti štetu...
Nikad nisam bio na sudu... student sam, novca bas i nemam za sudove. Bicikl mi je uništen, auto ima par udubina na haubi i razbijen vjetrobran. Što da radim?

Unaprijed se zahvaljujem!

masterbizz
13.05.2009., 09:52
Vozačka ti nema veze s tim,jer si vozio bicikl,za koji ne treba vozačka,ako si zanemario znak -stop-onda si kriv za nesreću dobit ćeš prekršajnu prijavu

silvertiger
13.05.2009., 12:09
Vozačka ti nema veze s tim,jer si vozio bicikl,za koji ne treba vozačka,ako si zanemario znak -stop-onda si kriv za nesreću dobit ćeš prekršajnu prijavu

Ok, što je uopće prekršajna prijava.. Kolko košta recimo jedan vjetrobarn za astru GTC

maria2
13.05.2009., 15:14
Doma su mi došla dva pandura i pitaju tko je vozio moj auto taj i taj datum, u toliko i toliko sati, jer da su ga zaustavljali a vozač nije htio stati. ja velim da nemam pojma. Navodno su se vozili za autom, ali im je uspio zapaliti. sad će panduri mene dati na sud (jer sam ja vlasnik auta). Ja zaista neznam tko je vozio! Kaj da radim, kaj da velim na sudu? Kako me mogu kazniti kad nemaju nikakav dokaz?

francesko
14.05.2009., 12:25
Doma su mi došla dva pandura i pitaju tko je vozio moj auto taj i taj datum, u toliko i toliko sati, jer da su ga zaustavljali a vozač nije htio stati. ja velim da nemam pojma. Navodno su se vozili za autom, ali im je uspio zapaliti. sad će panduri mene dati na sud (jer sam ja vlasnik auta). Ja zaista neznam tko je vozio! Kaj da radim, kaj da velim na sudu? Kako me mogu kazniti kad nemaju nikakav dokaz?

Kratko i jasno ne mogu.Osim ako nisi pun sličnih prekršaja.

mahasamatman
15.05.2009., 19:02
Pozdrav svima,

primio sam telefonski poziv iz policije da sam prijavljen od strane jednog građana zbog opasnog prestojavanja te da moram doći u policijsku postaju Lučko na razgovor ili ću poziv dobiti poštom nakon čega moram doći u zakazano vrijeme ili će za mnom biti raspisana tjeralica.

Ima li ikakvog pravnog temelja u ovome i da li je itko od vas imao sličnog iskustva?

Pozdrav!

hasnfefer
16.05.2009., 21:10
Pauk me pokupio, i dobio sam prekršajni nalog (s kaznom 300 kn) + troškovi izmještanja vozila (500 kn). Budući da znaka zabrane nije bilo, ali sam po zakonu počinio prekršaj po čl 112 st 3 odluke o komunalnom redu (iako nisam znao, jer ne bih da sam znao) mene interesira može li se osporiti dizanje i odvoz vozila? Što se same kazne za parkiranje tiče, OK:ne zna:, nisam presretan, ali auto nije smetao nikome, nije bio na zelenoj površini, ostavljen prostor oko metar i malo za pješake (policija mi je rekla da je razmak između auta i zida OK), nije ni smetao odvijanju prometa! Jednom sam čuo da vozila koja ne smetaju se ne smiju premještati, samo kazniti za parkiranje!
help wanted, makar samo početak neke smislene žalbe!!

Mischa
18.05.2009., 16:15
LP!

Ovako, daj te mi recite sto mogu ocekivati od ovoga...

Danas dobila zapisnik na prometnu..bila u lancanom..ali je fora sto sam ja stala, ali je auto koji je bio ispred mene zveknuo onoga ispred i odbio se u mene...takodjer se taj lupljeni auto zabio u auto ispred sebe

Ok, kriva sam jer nisam drzala razmak...priznajem...ali ni ovaj ispred mene nije kocio, pa nije bilo štop svjetla, pa je dobro i da sam stala...

U zapisniku pise da je napravljen prekrsaj iz članka 51. stavka 1. zakona o sigurnosti...i to protiv mene i protiv ovog ispred mene, a protiv ovog treceg u nizu nista...no dobro..

e sad, u tom zapisniku je niz nelogicnosti...

1. nema opisa kako je do nesrece doslo..

2. pise da je mjesto nesrece fotografirano, a nije...

3. da su auti maknuti nakon obavljenog očevida..a nije...auti su maknuti odmah, jer se napravila velika guzva..

Sto sada?? Trebam cekati da me pozovu na prekrsajni ili vec sada pisem zalbu na zapisnik??

Please pomagajte...nisam se nasla nikada u slicnoj situaciji..thanx

goran07
19.05.2009., 17:27
pozdrav,,,e ovako,,u subotu me zaustavi policija,(dva naucnika i jedan stariji), Jeste li sta pili od alkohola u proteklih par sati?? jesam u 23:30h dvije male bavarie,( a oni su me zaustavili u jutro u 5:00h)..jeste li voljni puhati? jesam,,,napirim ja 0,31 promila,,(ako umanjimo zakonsku toleranciju od 0,1% =0,21 promila)
nisam napravio nikakav drugi prekrsaj,,kaze meni policajac da je to prekrsaj za oduzimanje vozacke na 12 sati,,reko ok,vi radite svoj posao,,on napise zapisnik (koji ja nisam potpiso) uzme vozacku i laku noc,,ja u auto,treba i ja odosmo,,zovem za nekih pola sata kolegicu u policiji, koja mi kaze da je lik doso u postaju i dopiso jos da sam ja bio "bahat" (sto nisam) i da sam vozio "POD ZABRANOM" sto on meni nije reko da ne smijem voziti,(ok,podrazumijeva se ako ti je uzeo vozacku da ne smjijes voziti,ali njegovo je bilo da mi to kaze, + toga,auto mi radi na cesti,zmigavac desni radi,osoba u autu),,to mi je prvi prekrsaj za alkohol,popio sam dvije male pive navecer,bio u svatovima i jeo gulas,,odakle tih 0,31% promila,NEZNAm...
e sad,vozacku san dobio 08.07.2004, a prekrsaj je bio ove nedjelje 17.05.2009,,roden sam 07.07.1986..znaci ne spadam u onaj zakon "mladih Vozaca"da ne smijem voziti nabrijani auto,i bez pratnje poslje 23h..ali neznam u koji spadam sto se tice alkohola,,,

zovem policiju u Zagrebu,lik mi kaze da on meni nije mogao/trebao oduzeti vozacku za taj postotak alkohola,i da ja nisam "mladi"vozac,te da za SVE vozace vrijedi tolerancija alkohola do 0,5% promila,,,,

molima vas pomoc/savjet ko zna i kuzi se u te stvari,,,hvala puno

MEP
19.05.2009., 18:17
zovem policiju u Zagrebu,lik mi kaze da on meni nije mogao/trebao oduzeti vozacku za taj postotak alkohola,i da ja nisam "mladi"vozac,te da za SVE vozace vrijedi tolerancija alkohola do 0,5% promila,,,,

Jak ti je prika:D
Do 24 godine ne smiš imat ništa više od 0,00% i 75 KW, dok je ono iza 23h mislim ukinuto u zadnjim promjenama zakona. Jebiga, tako ti je to i ja sam bio "mladi" pa san izašao iz tih okvira nakon 2 godine, dok sam sad po novom još neko vrijeme opet "mladi":rolleyes::D

Zaustavio te, napuhao si, ne nešto ekstra, al jesi. Po pravilima ti je oduzeo dozvolu, a onda ti bez te iste dozvole odeš dalje jel ti kao nije rekao da ne smiješ?:D I misliš se na to ić izvuć? Prika, moj savjet ti je da platiš odma, jer se nećeš dobro provest nakon bodenja s rogatim, pogotovo kad su u pravu 200%, ne volin ih, al jesu:D

goran07
19.05.2009., 19:15
Jak ti je prika:D
Do 24 godine ne smiš imat ništa više od 0,00% i 75 KW, dok je ono iza 23h mislim ukinuto u zadnjim promjenama zakona. Jebiga, tako ti je to i ja sam bio "mladi" pa san izašao iz tih okvira nakon 2 godine, dok sam sad po novom još neko vrijeme opet "mladi":rolleyes::D

Zaustavio te, napuhao si, ne nešto ekstra, al jesi. Po pravilima ti je oduzeo dozvolu, a onda ti bez te iste dozvole odeš dalje jel ti kao nije rekao da ne smiješ?:D I misliš se na to ić izvuć? Prika, moj savjet ti je da platiš odma, jer se nećeš dobro provest nakon bodenja s rogatim, pogotovo kad su u pravu 200%, ne volin ih, al jesu:D

al ja mislim ako sam vec "pijan" da sam opasan vozac i za druge,zasto me onda nije iskljucio iz prometa,,?? on meni samo rece ,dalje vozis na vlastitu odgovornost,,,trebo je reci,parkiraj auto,ne smjijes voziti dalje,i cao "!!!
jel nije tako?????

Katrin
19.05.2009., 19:30
losa isprika :D a i neznanje ne opravdava :mig: notorna je cinjenica da nije dozvoljeno voziti bez vozacke, sto pogotovo zna svaki vozac.

goran07
19.05.2009., 19:51
losa isprika :D a i neznanje ne opravdava :mig: notorna je cinjenica da nije dozvoljeno voziti bez vozacke, sto pogotovo zna svaki vozac.

ma daj molim te,,znaci akoo ostavim vozacku doma,nemam je uz sebe,ne smijem voziti??,,,jel ti kazes,,;cinjenica je da nije dozvoljeno voziti bez vozacke----:flop:

Katrin
19.05.2009., 20:10
pa cuj, slobodno ju ostavi doma. ako te uhvate to je prekrsaj i platit ces kaznu jer nemas vozacku sa sobom a upravljas vozilom. to i mala djeca znaju :mig: ne samo da je opcepoznata cinjenica nego je i zakon to odredio.

znas da se krasti isto ne smije ili ne znas?

goran07
19.05.2009., 21:35
ma daj sad,ne pisi gluposti,,,volia bi vidjet kako bi ti maknula upaljeni auto,,:ne zna:mislim glupo bi bilo gurati upaljeni auto,,,,,,,:rofl::rofl:

Katrin
19.05.2009., 22:28
koliko god ti govorio da pisem gluposti i dalje su istina :mig:

MEP
19.05.2009., 22:57
gorane nemoj se ljutit, al ponašaš se kao '96 godište, a ne '86:)
Pita si za savjet, dobija si savjet od dvoje ljudi i sad umjesto da ga primjeniš se ideš svađat s to dvoje ljudi kojima je jedini cilj tipkanja bija pomoć ti.

Prika jebe se mene oćeš ti vozit bez dozvole, jebe me se i oćeš ti otić na sud pa sutkinju uvjeravat da ti to nisi znao ili da ti policajac to nije rekao, jebe me se ako ćeš i kupit gun pa tog policajca sutra ubit na cesti, tvoj život, tvoja odluka. Al ja ti odgovorno tvrdin i savjetujen da ti je ono šta san gori napisa najbolji mogući savjet, jer sa svim ostalim ćeš samo sam sebi napravit veću pizdariju, financijsku pizdariju. Lipo ili plati odmah ili se pojavi na sudu ili di već i reci da si kriv, da ti je ža i da nećeš više. Sve drugo ti je IMHO glupo.

I da se prepirka bespotrebno ne nastavlja, ja se odjavljujem s ovog slučaja...

goran07
20.05.2009., 06:43
gorane nemoj se ljutit, al ponašaš se kao '96 godište, a ne '86:)
Pita si za savjet, dobija si savjet od dvoje ljudi i sad umjesto da ga primjeniš se ideš svađat s to dvoje ljudi kojima je jedini cilj tipkanja bija pomoć ti.

Prika jebe se mene oćeš ti vozit bez dozvole, jebe me se i oćeš ti otić na sud pa sutkinju uvjeravat da ti to nisi znao ili da ti policajac to nije rekao, jebe me se ako ćeš i kupit gun pa tog policajca sutra ubit na cesti, tvoj život, tvoja odluka. Al ja ti odgovorno tvrdin i savjetujen da ti je ono šta san gori napisa najbolji mogući savjet, jer sa svim ostalim ćeš samo sam sebi napravit veću pizdariju, financijsku pizdariju. Lipo ili plati odmah ili se pojavi na sudu ili di već i reci da si kriv, da ti je ža i da nećeš više. Sve drugo ti je IMHO glupo.

I da se prepirka bespotrebno ne nastavlja, ja se odjavljujem s ovog slučaja...

e sorry ako ove moje rjeci zvucale malo "ostro" ;"ne pisi gluposti" to je tako kroz pricu napisano,,,
tu smo radi tipkanja,da,,,ne trazim pravnu i strucnu pomoc na ovakvom mjestu,,,ali moras priznati,da ima bar malo nejasnoca u ovom slucaju,,,jebi ga,,sta je je...:top:

kmechalo
20.05.2009., 10:30
vidim da su se spominjali pojmovi mladi vozac. evo mog slucaja:
1986 godiste, polozio sa 18 i taman me zakaci onaj zakon da 2 godine ne smijem voziti auto koji je jaci od 75kw i ne voziti u poznatom terminu 23-05.
ok, odradio ja te dvije godine, bez kazni. stari kupi novu skodu octaviu koja ima 77kw, nju sam vozio normalno 2 godine isto tako bez najmanjeg prekrsaja.
ali eto, izglasa se onda taj novi zakon, tj. promjeni se znacenje termina "mladi vozac" i ja odjednom ne smijem voziti skodu zbog 2 kw. ali situacija je bila da drugog auta nisam imao, a isto tako se nije imalo novca da se kupuje drugi. uostalom, koliko bi covjek morao biti lud da kupuje auto svaki put kad se neko sjeti izmjeniti zakon?! da, bas.
nedjelja 3 ujutro, zaustavlja me murjak i odma mi objasnjava da vozim prejako vozilo. kazem ja njemu da vozim vec skoro 5 godina i da nemam nikakvih prekrsaja, i da se ako nista drugo tu radi o 2kw. na to on meni kaze: "to vozilo moze OGROMNE brzine postici:eek:", reko znam, ali zar ono od 75kw ne moze? na to je on samo zasutio i napisao mi kaznu od 1000kn i uzeo vozacku na 24sata.
drugo jutro odem u policiju, vec me ceka napisana zalba (kolegica mi radi tamo) ok, predam ja to i cekam.
2mj poslije dolazi rjesenje da je zalba u kojoj sam napisao da sam student i sve sto sam policajcu vec spomenuo, odbijena jer nisam podnio dokaze da nemam primanja (a mislio sam da je to jasno jer sam student), i bitna stvar, da na tu odluku vise ne mogu uloziti zalbu:confused: (a imam frenda koji je vozio motor s 1,9 promila, a nema ni vozacku za motor i sad se zali 7 put).
odem kod suca, koji mi kaze da sam mogao donijet index ili nesto i to bi bilo to.
mislim, mogao je to netko i reci!
uglavnom, savjetujem svima koji pisu zalbe da jednostavno za sve sto napisu u zalbi priloze dokaze, jer ocito traze i najmanju pizdariju da ogule nas posten:mig: narod.

sry ak sam malo oduzio:kava:

bb78
21.05.2009., 08:20
Prije godinu ipo dana me je uhvatilo sa 1.1 promila. Nisam potpisao izvješće. Uputio sam žalbu da želim iznijeti svoju obranu pred sudom.
Kada mi je stigao prvi poziv na sud nisam bio u gradu pa nisam preuzeo preporučenu pošiljku iz pošte. Drugi poziv mi je stigao u ponedjeljak i njega sam podigao. Ročište mi je danas popodne. Čak je rukom napisano na pozivu da slijedi privođenje :-).
Zanima me dali netko ima iskustva kakve su mi šanse dotjerati to u zastaru. Da li mi se isplati danas tražiti suočavanje sa policajcem i na taj naćin odugovlačiti? Molim bez moralnih prodika i odgovore od onih koji imaju slična iskustva u zadnje vrijeme. To se desilo još u studenom 2007. pa mi vrijedi stari zakon za zastaru od 2 godine a ne 4. Dakle još 6 mjeseci je do zastare.
Unaprijed hvala!

goliath
21.05.2009., 09:22
@ kmechalo

U tvom slučaju bi prošao i prigovor u kojem bi se pozvao na svoja stečena prava, koja se novim zakonom nisu smjela ukinuti. Dakle, ako si po starom zakonu stekao vozačku dozvolu bez ograničenja, u novom zakonu ti nisu smjeli ukinuti tu povlasticu. Policajci naravno takvu stvar ne znaju, nego se samo drže trenutno važećeg zakona, ali na sudu to prolazi, jer su stečena prava nešto što svaka država štiti.

@ bb78

Buduci da je još samo 6 mjeseci do zastare, postoji velika mogućnost da češ uspjeti dotjerati do nje. Danas u svakom slučaju traži suočavanje, nemaš što izgubiti, najgore što se može dogoditi da sudac odbije tvoj prijedlog :-) Isto tako možeš reći danas, a i u eventualnoj žalbi da su te svakako policajci trebali odvesti na analizu krvi, jer sigurno nisi toliko popio, a sam "dreger" nije primjereno sredstvo za utvrđivanje točne količine alkohola u krvi.
Ako bude potrebno, žališ se na presudu koju budeš dobil doma i to je to. Zastara će vjerojatno nastupiti.

Žoharzilla
21.05.2009., 10:30
Buduci da je još samo 6 mjeseci do zastare, postoji velika mogućnost da češ uspjeti dotjerati do nje. Danas u svakom slučaju traži suočavanje, nemaš što izgubiti, najgore što se može dogoditi da sudac odbije tvoj prijedlog :-) Isto tako možeš reći danas, a i u eventualnoj žalbi da su te svakako policajci trebali odvesti na analizu krvi, jer sigurno nisi toliko popio, a sam "dreger" nije primjereno sredstvo za utvrđivanje točne količine alkohola u krvi.
Ako bude potrebno, žališ se na presudu koju budeš dobil doma i to je to. Zastara će vjerojatno nastupiti.

Nisu ga trebali odvesti na vađenje krvi već je on to trebao zahtijevati.:)

Drager je mjerni uređaj i primjereno je sredstvo za utvrđivanje udjela alkohola u organizmu. :rolleyes:

bb78
21.05.2009., 10:47
A jel imao netko u zadnje vrijeme baš sličan slučaj pa da mi kaže u kojim intervalima sazivaju ročišta i kakve su mi šanse da to razvučem još tih 6 mjeseci?

goliath
21.05.2009., 11:53
Nisu ga trebali odvesti na vađenje krvi već je on to trebao zahtijevati.:)

Drager je mjerni uređaj i primjereno je sredstvo za utvrđivanje udjela alkohola u organizmu. :rolleyes:

Može reći da on kao pravno neuka osoba nije znao da ga se treba voditi na analizu krvi, a policijski službenici mu to nisu napomenuli.

A što se tiće dregera, s njim se može ustanoviti sumnja da postoji alkohol u krvi, ali ta količina se jedino može točno utvrditi analizom krvi. To najbolje pokazuje činjenica da sudovi u kaznenom postupku ne priznaju dreger...

goliath
21.05.2009., 11:59
A jel imao netko u zadnje vrijeme baš sličan slučaj pa da mi kaže u kojim intervalima sazivaju ročišta i kakve su mi šanse da to razvučem još tih 6 mjeseci?

Vremenski period između dva ročišta je jako različit i primarno ovisi o količini predmeta koje taj sud ima. Gotovo sam siguran da će se u tih 6 mjeseci provesti postupak i da češ dobiti doma prvostupanjsku presudu...

Ključno je to da se recimo zadnji dan roka žališ, jer zapravo gotovo svi predmeti koji su otišli u zastaru su bili oni koji su po žalbi otišli na Visoki prekršajni sud.

Otto83
24.05.2009., 08:09
Nakon što sam pročitala vaše postove, platiti ću tu kaznu, ne da mi se natezati s njima..... Ali problem je da sam već poslala prigovor na kaznu. Da li po plaćanju kazne prigovor postaje nevažeći? :ne zna:

dakle sinoć me prilikom povratka kući zaustavi policija i daju mi puhati..napušem 0.95, minus tolerancija dakle 0.85 promila, ja ka ja tražija vađenje krvi i to smo obavili...e sad koliko mi je ovo vađenje krvi bilo pametno, s obzirom da su mi u prekršajnom nalogu napisali minimalnu kaznu za ovaj prekršaj od 1000kn..koliko će me stajati ovo vađenje krvi?i općenito kakva je svrha vršenja ispitivanja tipa hodanja po ravnoj liniji, dodicanja nosa sa otvorenim i zatvorenim očima koje sam usput uredno obavio koje je tražilo med. osoblje u bolnici????

Otto83
24.05.2009., 10:02
konkretno me zanima jedna informacija, valjda će tko znati...mogu li otići u policijsku postaju i odustati od zahtjeva za analizu krvi???bitno mi je, molim vas da odgovorio tko zna, hvala!!!!

ivan06
25.05.2009., 10:22
Imam pitanje u vezi rada za opce dobro - da li je moguce odraditi kaznu od 800kn kroz dobrotvorni rad ili on jos uvijek vrijedi samo za kazne <= 500kn?

Hvala.

goran07
25.05.2009., 12:49
Imam pitanje u vezi rada za opce dobro - da li je moguce odraditi kaznu od 800kn kroz dobrotvorni rad ili on jos uvijek vrijedi samo za kazne <= 500kn?

Hvala.

tog nema vise,,sad samo cash primaju:flop:

Vicente
26.05.2009., 20:14
Pozdrav,nisam dosad bio u toku s tim pa me zanima kakav je trenutni zakon u vezi alkohola u krvi? Kolko promila za vozače je dozvoljeno imat? Jel za sve jednako za one mlade do 24. i 'starije' il...? Hvala

tambal
29.05.2009., 13:25
u koliko obroka??ja cu uskoro dobiti jednu paprenu,preko 5 sigurno...pa me zanima,jel moze ikako da je ispod 500 kn rata mjesecna...nezaposlen sam a i roditelji...help

sve je stvar suda. ako vam se odobri, onda možete plaćati ratu ispod 500,00 kn.
praksa je inače kod većih novč. kazni da je rata od 500,00 kn pa nadalje..
no, kako sam rekla, probajte uputiti zamolbu sudu, pa da vam rješenjem odobre obročno plaćanje...
s tim da se obvezno pridržavate rokova za uplatu.

MEP
29.05.2009., 16:38
Pozdrav,nisam dosad bio u toku s tim pa me zanima kakav je trenutni zakon u vezi alkohola u krvi? Kolko promila za vozače je dozvoljeno imat? Jel za sve jednako za one mlade do 24. i 'starije' il...? Hvala

Do 24 godine života je 0.00%. Iznad 24 godine je 0,5%

5ivy
02.06.2009., 20:57
danas sam se vozila na skuteru po kvartu i zaustavio me policajac te mi naplatio kaznu 1000kn zbog nenošenja kacige. svi mi se smiju jer apsolutno uvijek imam kacigu al sam danas već miljon puta silazila sa skutera i imala na kraju 500m do doma po maloj cestici pa mi ju se nije dalo stavljat i nakon 5m sam naletila na fakig policajca....no to sad nije ni bitno (pišem to više zbog moralista koji će započet raspravu kak sam neodgovorna-dakle znam da kacigu treba nosit).

zanima me dal se ikako mogu žalit i izvuč od kazne il to možda otjerat u zastaru. inače sam student-ne znam dal to može kaj pomoć, nisam apsolutno nikad kažnjavana. zapisnik nisam htjela potpisat. inače skuter voze i druge osobe iz obitelji al pretpostavljam da to nema veze kad je imao moju vozačku :ne zna:

unaprijed zahvaljujem

juma
02.06.2009., 21:12
danas sam se vozila na skuteru po kvartu i zaustavio me policajac te mi naplatio kaznu 1000kn zbog nenošenja kacige. svi mi se

zanima me dal se ikako mogu žalit i izvuč od kazne il to možda otjerat u zastaru.

Ne.

5ivy
03.06.2009., 22:14
Recimo kazna za nenošenje zaštitne kacige na mopedu i motociklu je 1000 kn ali izriče se i mjera opreza pa se ne može izreći mjera upozorenja!

kaj bi ovo točno značilo? jel mogu pisat neku žalbu možda i tražit da mi se izrekne mjera opreza? :ne zna:

tambal
06.06.2009., 19:41
Prema Prekršajnom zakonu rok za zastaru je dulji, tako da nemaš baš šanse za zastaru
naravno, tvoje je praavo da se žališ, prigovor na nalog, žalba na presudu..
no, koliko će to imati učinka, to je drugi par cipela...:D
u svakom slučaju, sretno!

tambal
06.06.2009., 19:42
kaj bi ovo točno značilo? jel mogu pisat neku žalbu možda i tražit da mi se izrekne mjera opreza? :ne zna:

nije li mjera opreza rezerivrana za prekršaje do 700,00 kn ili sam ja nešto pobrkala...:ne zna: uz uvjet da niste prekršajno kažnjavani :ne zna:

5ivy
07.06.2009., 19:50
Prema Prekršajnom zakonu rok za zastaru je dulji, tako da nemaš baš šanse za zastaru
naravno, tvoje je praavo da se žališ, prigovor na nalog, žalba na presudu..
no, koliko će to imati učinka, to je drugi par cipela...:D
u svakom slučaju, sretno!

hvala na odgovoru. a dal bi mi nakon tog svega ako me odbiju kazna bila uvećana za sudske troškove ili bi iznos i dalje ostao isti?

marq.fcb
08.06.2009., 14:07
imam jedno pitanje u vezi znaka za brzinu u prometu

ako je na cesti postavljen znak 60, a nakon 200m znak 50 a zatim slijedi rotor i poslije nema znaka za brzinu, jel se poništava taj znak 50 ili ne?

goran07
08.06.2009., 18:52
imam jedno pitanje u vezi znaka za brzinu u prometu

ako je na cesti postavljen znak 60, a nakon 200m znak 50 a zatim slijedi rotor i poslije nema znaka za brzinu, jel se poništava taj znak 50 ili ne?

50 je i dalje,,,

ako nema znaka za brzinu ,onda se zna da je 50kmh/h.,znaci vozis poslje rotora i dalje 50 do novog znaka/vece dopustene brzine,,,

DO-MO
08.06.2009., 19:28
Dali mi može neto pomoći u kojem vremenskom roku policija mora dati izvješče o nezgodi ili nesreći -pošto svaki put kad dođem u policiju oni vele da nije gotov iako je od nesreće prošlo 1 dana .pozdrav i puno hvala

marq.fcb
08.06.2009., 20:13
imam još jedno pitanje:D

piše na papiru 8 dana da je rok za žalbu, jel odbiju ako prođe dan-dva više ?

Katrin
08.06.2009., 22:15
imam još jedno pitanje:D

piše na papiru 8 dana da je rok za žalbu, jel odbiju ako prođe dan-dva više ?

ma ne, to oni tako od oka stave rok :D

marq.fcb
08.06.2009., 22:18

pa jel ovo banana država, pa sam se nadao :D

Hrvoje85
08.06.2009., 22:47

hehehe

Nikit@7
10.06.2009., 08:02
Oprostite ako je već bilo sličnih pitanja,ali na forumu ima toliko toga da ne mogu pronaći

Dobila sam OBAVIJEST I POČINJENOM PREKRŠAJU od policije.
Radi se o nedozvoljenom parkiranju (članak 82, stavak 1). Zanima me dali itko zna kako napisati molbu da se umjesto kazne izreče mjera upozorenja ili napisati neki prigovor na to. Rekli su mi da je to moguće ako u prethodnih godinu dana nije počinjen nikakvi prekršaj. Sa tom obavijesti sam dobila uplatnicu od 300kn i nigdje ne piše da se može žaliti. Čula sam da mi još treba doći neki prekršajni nalog i rtek se tada mogu žaliti. Pa moželi mi tko pomoći, kada se žaliti,kako pisati te žalbe, jer ja o tome neznam ništa ?

richardwagner
16.06.2009., 14:09
molim pomoć

Ovako, 2008. u ljeto me zaustavio policajac u nekoj zabiti kod Gradiške. Dobar dan, kontrola papira, nakon kontrole, pregled opreme, puhanje (0,0 prom.) i ja vec to je to, kad on meni s krova skode skida radar (onaj ko pistolj) i ponosno pokazuje 78km/h. dozvoljeno 50.
Odmah kazem vozio sam brze max 65 km/h.

Ja ne potpisujem nista, dobijam kaznu (1000 KN) pisem zalbu u kojoj samo navodim krivo činjenično stanje dakle nikakvo objašnjenje!!!

Nakon mjesec dana stize da je sudkinja djelomicno uvazila moj prigovor i sad je kazna 600 KN. Nista drugo, ocito od mog odlaska na sud i obrazlozenja nema nista.
Neplačam tih 600 Kn jer neosjecam se krivim, međutim sada nakon 1 god dolazi pismo da ce mi tih 600kn sjesti ovrhom.

Pitanje:

Dali moze sutkinja bez ikakvog obrazloženja smanjiti kaznu na 600Kn ili me trebala pozvati i uopće pitati šta je bilo???
Dali ima ikakvog smisla sada se boriti protiv te nepravde ili da jednostavno platim i šutim u ovoj poludržavi?

hvala
pozz

Sunce01
17.06.2009., 11:09
Oprostite ako je već bilo sličnih pitanja,ali na forumu ima toliko toga da ne mogu pronaći

Dobila sam OBAVIJEST I POČINJENOM PREKRŠAJU od policije.
Radi se o nedozvoljenom parkiranju (članak 82, stavak 1). Zanima me dali itko zna kako napisati molbu da se umjesto kazne izreče mjera upozorenja ili napisati neki prigovor na to. Rekli su mi da je to moguće ako u prethodnih godinu dana nije počinjen nikakvi prekršaj. Sa tom obavijesti sam dobila uplatnicu od 300kn i nigdje ne piše da se može žaliti. Čula sam da mi još treba doći neki prekršajni nalog i rtek se tada mogu žaliti. Pa moželi mi tko pomoći, kada se žaliti,kako pisati te žalbe, jer ja o tome neznam ništa ?

kad ti stigne nalog, onda se zali...
ovo ti je neki ogledni primjer :mig:
xxxxxx vaše ime i prezime
xxxxxx vaša adresa

xxxxxx naziv primatelja
xxxxx adresa primatelja

ž A L B A

- na rješenje broj ... od (kojeg datuma)

xxxxxxxxx pišete zašto ulažete žalbu na gornji broj rješenja (ukratko)

O b r a z l o ž e n j e

xxxxxxxxxxxx obrazložite razloge žalbe i što prilažete, dokazi xxxxxxxxxxxx

xxxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

xxxxxxxxxxxxxxxxx, stoga

predlažem

da xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

U zagrebu, dne xxxxxxxxx potpis (kompjuterski)
ručni potpis

A dok cekas nalog mozes uputit prigovor

Primjer prigovora

gornji lijevi kut
(vaše ime, prezime,adresa)
na sredini
puni naziv suda kome se obraćate
npr. PREKRŠAJNOM SUDU U
XXXXX

I počinjete....
Protiv rješenja prekršajnog suda u xxx broj xxxx od (datum), u zakonskom roku podnosim:
na sredini
PRIGOVOR

Gore navedeni rješenjem proglašen sam krivim zbog prekršaja ( navedite kojeg i članak ZOP-a) i osuđen sam na (navedite što).
Protiv ovoga rješenja ulažem slijedeći prigovor.
na sredini
obrazloženje

Obrazloženje nije po Zakonu potrebno, ali ukoliko ipak želite osvrnuti se na nešto posebno to onda i učinite. Možete i predložiti svjedoke koji bi mogli potvrditi vaš prigovor u tom pravcu, ili priložite kakvu dokumentaciju kojom bi recimo utjecali na odluku o kazni ako je po Vama neodgovarajuća i sl.

Na kraju (desni kut) Vaš potpis.
P.S.
Pazite na rok!!

goran07
17.06.2009., 17:45
pozdrav,,,e ovako,,u subotu me zaustavi policija,(dva naucnika i jedan stariji), Jeste li sta pili od alkohola u proteklih par sati?? jesam u 23:30h dvije male bavarie,( a oni su me zaustavili u jutro u 5:00h)..jeste li voljni puhati? jesam,,,napirim ja 0,31 promila,,(ako umanjimo zakonsku toleranciju od 0,1% =0,21 promila)
nisam napravio nikakav drugi prekrsaj,,kaze meni policajac da je to prekrsaj za oduzimanje vozacke na 12 sati,,reko ok,vi radite svoj posao,,on napise zapisnik (koji ja nisam potpiso) uzme vozacku i laku noc,,ja u auto,treba i ja odosmo,,zovem za nekih pola sata kolegicu u policiji, koja mi kaze da je lik doso u postaju i dopiso jos da sam ja bio "bahat" (sto nisam) i da sam vozio "POD ZABRANOM" sto on meni nije reko da ne smijem voziti,(ok,podrazumijeva se ako ti je uzeo vozacku da ne smjijes voziti,ali njegovo je bilo da mi to kaze, + toga,auto mi radi na cesti,zmigavac desni radi,osoba u autu),,to mi je prvi prekrsaj za alkohol,popio sam dvije male pive navecer,bio u svatovima i jeo gulas,,odakle tih 0,31% promila,NEZNAm...
e sad,vozacku san dobio 08.07.2004, a prekrsaj je bio ove nedjelje 17.05.2009,,roden sam 07.07.1986..znaci ne spadam u onaj zakon "mladih Vozaca"da ne smijem voziti nabrijani auto,i bez pratnje poslje 23h..ali neznam u koji spadam sto se tice alkohola,,,

leleee.....1600 kn kazne,,i 6 mjeseci mi uzeli vozacku,,,,
al zalit cu se...ajd ko mi slozi prolaznu zalbu castim ga,,,,:top:

carpe_noctum
18.06.2009., 18:00
Pozdrav.
Danas mi je dosao sudski poziv za prekršaj napravljen prije mjesec dana. Tj dosao je ali mene nije bilo doma pa je postar ostavio onaj listic sa kojim ga mogu dignut na posti. Zanima me ukoliko ga ne podignem, kako to ide dalje, slijedi li novi poziv i za koliko otprilike? Stvar je u tome da idem za 10 dana na more radit, a ako ga podignem sudski poziv na posti znaci da sam obavjesten i da moram doc na ročište( ispravite me ako griješim), a sud je najvjerojatnije odredio ročište u terminu kada ja više nisam u zagrebu, pa sam mislio na ovaj način odgoditi odlazak na sud barem dva mjeseca, a sumnjam da bi mi izašli u susret da ih nazovem i pitam mogu li tek poslje mora na sud. Postoji li mogućnost da oni održe ročište iako ja nisam primio poziv na sud, i da mi odrede kaznu bez da se ja branim? Hvala svima unaprijed

Sunce01
18.06.2009., 18:16
Pozdrav.
Danas mi je dosao sudski poziv za prekršaj napravljen prije mjesec dana. Tj dosao je ali mene nije bilo doma pa je postar ostavio onaj listic sa kojim ga mogu dignut na posti. Zanima me ukoliko ga ne podignem, kako to ide dalje, slijedi li novi poziv i za koliko otprilike? Stvar je u tome da idem za 10 dana na more radit, a ako ga podignem sudski poziv na posti znaci da sam obavjesten i da moram doc na ročište( ispravite me ako griješim), a sud je najvjerojatnije odredio ročište u terminu kada ja više nisam u zagrebu, pa sam mislio na ovaj način odgoditi odlazak na sud barem dva mjeseca, a sumnjam da bi mi izašli u susret da ih nazovem i pitam mogu li tek poslje mora na sud. Postoji li mogućnost da oni održe ročište iako ja nisam primio poziv na sud, i da mi odrede kaznu bez da se ja branim? Hvala svima unaprijed

Bez osobnog zaprimanja poziva, nema ikakvih sankcija za nedolazak na sud. Tek u slučaju nedolaska na ročište, nakon urednog uručenja poziva, sudac može narediti privođenje okrivljenika. U slučaju zaprimanja poziva, okrivljenici mogu neposredno uoči ročišta uputiti sudu ispriku zbog nedolaska iz opravdanih razloga, bolesti ili službene spriječenosti i učiniti privođenje pravdi i dalje krajnje neizvjesnim. Ako “opravdanih” razloga bude dovoljno, događa se željeni scenarij - zastara.

File
19.06.2009., 10:36
Pozdrav.
Danas mi je dosao sudski poziv za prekršaj napravljen prije mjesec dana. ..... Postoji li mogućnost da oni održe ročište iako ja nisam primio poziv na sud, i da mi odrede kaznu bez da se ja branim? Hvala svima unaprijed

Neće se ročište održati ako ti je neuredna dostava...
Ake te ovo prvi puta pozivaju, (vjerojatno kad je prekršaj od prije mjesec dana), onda ako sad bude neuredna dostava, slijedi dostava po sudskom dostavljaču (ovisi i od suda do suda),a to isto nije baš brzo, tako da imaš bar mjesec-dva...

I kako znaš da je poziv za ročište??

Pharmacist's Daughter
21.06.2009., 13:43
pozdrav,
ispricavam se ako je pitanje vec bilo. frendica je zaustavljena lani sa 1 i nesto alkohola. pocetkom ovog mjeseca stigla je kazna, 1000kn + oduzimanje vozacke na 3 mj. kaznu je platila.
zanima me dali moze kako odgoditi oduzimanje vozacke posto je sezona, radi u obliznjem gradu i poprilicno joj treba :(, dali se moze zaliti ili nesto (iako pise da je to ublazena kazna)?

Ero Dero
27.06.2009., 20:29
Lijepo li je ne biti Hrvat!
====================
Gdje je ovdje pravda? Stranci u nasoj zemlji pocine prometni prekrsaj, policajac im napise kaznu, uzme osobnu i oni odu. Iduce godine se vrate u hrvatsku, policija ih zaustavi i NE MOZE IM NISTA iako nisu kaznu platili.

1. Je li ovo istina i ako jeste, kako je to moguce?

2. Primjenjuju li se i na nas ista pravila u drugim drzavama? Imam prometnu kaznu u Italiji pa ne znam moram li je platiti.

Hvala unaprijed svima na pojasnjenju

Nikit@7
28.06.2009., 17:09
kad ti stigne nalog, onda se zali...
ovo ti je neki ogledni primjer :mig:
...

Tnx na odgovoru :)
Naloga još nema, hm... možda budem te sreće pa i ne dođe... :)

juma
30.06.2009., 19:42
Npr. počinim prekršaj 1.1.2009. i dobijem obvezni prekršajni nalog na koji se ne žalim te on postane pravomocan 8.1.2009.

20.12.2010. dolazi poziv da se javim u prekršajni sud kako bi me se uputilo na izvršenje zatvorske kazne.

Primim poziv, ali se ne javim na prekršajni sud.

Da li taj poziv prekida zastaru koja traje 2 godine?

Da li zastara nakon tog poziva počinje ponovo teći?

Ako ne pronađu mjesto u zatvoru do 8.1.2011., da li je nastupila zastara?

Mr.Anderson
30.06.2009., 20:07
Molim pomoć,

Dobio sam od policije obavijest o zabrani upravljanja motornim vozilom B kategorije koja kreće od preuzimanja te iste obavijesti.

Prekršaj sam počinio u 3mj ove godine nisam ulagao prigovor niti platio kaznu.

Da li postoji mogućnost kakve žalbe ili je jednostavnije platiti kaznu ?

Koji je pravni slijed ukoliko ne platim kaznu ?

hvala

Vedy
03.07.2009., 12:47
Dobila neki dan s pismo Prekršajnog suda da umjesto novčane kazne mogu prihvatiti rad za opće dobro.....Prije par godina znam da je to funkcioniralo jer nije bilo definirano što bi se točno radilo, ali čitala sam da će se nešto mijenjati po tom pitanju. Da li netko zna da li se već to promijenilo?
Hvala

grdobina031
03.07.2009., 14:56
dobio sam 6000 kn kazne,imam rok od 4 mjeseca za platit...cuo sm od ljudi da je bitno samo da uplacujes nesto(ne moras sve) tek toliko da na racun sjeda nesto....e sad me zanima jel to istina,i jel postoji mogucnost da bilo kako produzim ta 4 mjeseca na vise??hvala

grdobina031
03.07.2009., 14:57
Molim pomoć,

Dobio sam od policije obavijest o zabrani upravljanja motornim vozilom B kategorije koja kreće od preuzimanja te iste obavijesti.

Prekršaj sam počinio u 3mj ove godine nisam ulagao prigovor niti platio kaznu.

Da li postoji mogućnost kakve žalbe ili je jednostavnije platiti kaznu ?

Koji je pravni slijed ukoliko ne platim kaznu ?

hvala

pa zavisi sta si napravio,al sumnjam da ti zalba moze pomoc,ja sam svoju kaznu za motor platio i oduzeli su mi na 3 mj vozacku...cool:D...za ostalo neznam

Bone7ord
03.07.2009., 16:46
Pozdrav,

Da li netko ima iskustva s prekršajem vezanim za autotrolej(Rijeka)?
Uhvatila me kontrola u troleju,imao sam cvikalicu,ali sam obrisao gumicom i opet cvikao,baba prokužila to i opićila mi kaznu. Dobio sam nakin mjesec i pol kaznu na kucnu adresu,100kn.

E sad,stari mi reko da će to ić uplatiti,izgleda da je zaboravio,i sad evo danas dobio prekršajni nalog da moram platiti 1000kn,ili da mogu koristiti prigovor. Pa me zanima dali je netko već prigovarao i bio na sudu zbog ovoga?

boki_zg
07.07.2009., 22:19
Ovako ,zaustavljen sam prije neki dan i napuhao 1.14 , policajci mi spustili na 0.94 , kao da mi se smiluju i sad vozačka mi bila oduzeta na 3 dana , i normalno sam je danas digao.Zanima me uz 1000-2000 kn kazne i 2 negativna , vjerovatno mi slijedi 3-6 mjeseci bez vozacke , al zanima me pošto mi je prvi put i student sam i puno ovisim o autu zbog više razloga, i sad ako napišem neku žalbu u kojoj sve lijepo sroćim i znam kako to ide sve , jel moguće da mi vozačka se neoduzme , a normalno platim kaznu i dobijem ta 2 boda... Ili mi uzalud ikakva žalba? Hvala

ninator
10.07.2009., 10:55
kolega je izazvao prometnu nezgodu sa neregistriranim autom i napuhao je
o.58,kad je doaao kod suca za prekrsaje plakao je i molio sto blazu kaznu.Ovaj mu je dao jedinstvenu kaznu od 5500kuna jer nije nikada kaznjavan:
E SADA,DA LI BI BILO GLUPO DA SE JOS DODATNO POZALI NA TO RIJESENJE I TRAZI JOS MANJU KAZNU??? NAPRIJED ZAHVALJUJEMO!

yeast
10.07.2009., 13:57
ovakvo je stanje..
Dobio sam poziv prekršajnog suda u Splitu gdje se pozivam kao okrivljenik na pripremno ročište za glavnu raspravu na dan 15.07.
e sad, ja iskreno neznam u vezi čega je to..
imam dvije opcije:
1) prije dvije godine me uhvatilo da pijem pivu u krugu stadiona za vrijeme utakmice..:mad:
2) švercanje u autobusu..imam valjda neplačenu kaznu staru 5-6 godina..

što se tiče prve opcije, zvao sam prijatelja kojega je isto to zapalo al njemu nije ništa stiglo..:ne zna:

15.7 nemogu nikako stići u Split na to ročište.. Studiram u Zagrebu i taj dan mi počinje obavezna ljetna praksa koju moram obaviti da bi upisao slijedeću godinu. Jel postoji način da opravdam nedolazak? mislim, praktički imam opravdani razlog, ali svejedno nebi htio da oni zovu tu firmu ili nedaj bože fakultet..?

i još..kako da doznam o čemu se tu radi..da ih zovem ili?
Dosta mi je nerazuman poziv (užasan rukopis) tako da nemogu ni sa sigurnošću reć o kojem članku zakona se radi..
piše nekako nerazumno zbog prekršaja iz članka 17.2OPJRM?????
neznam ni gdje da pogledam koji je to članak..
ajd molim vas neko rješenje mi dajte..

Neuson
10.07.2009., 14:31
Ovo "2OPJRM" bi 99% moglo biti "ZOPJRM" tj. Zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira, a članak 17:

!Tko omalovažava ili vrijeđa državne organe odnosno službene osobe prilikom vršenja ili u vezi s vršenjem službe ili njihova zakonita naređenja, kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom od 500 do 5000 dinara ili kaznom zatvora do 30 dana."

yeast
10.07.2009., 18:46
Ovo "2OPJRM" bi 99% moglo biti "ZOPJRM" tj. Zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira, a članak 17:

!Tko omalovažava ili vrijeđa državne organe odnosno službene osobe prilikom vršenja ili u vezi s vršenjem službe ili njihova zakonita naređenja, kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom od 500 do 5000 dinara ili kaznom zatvora do 30 dana."

a bome! pa ne kužin onda..vrijeđanja se nikakvog ne sićan..:ne zna:
a jel zna iko vezano za nepojavljivanje?

tina88
10.07.2009., 19:03
Mom je tati također došao nedavno poziv za prekršajni i on neće otići jer jednostavno ne može, radi 12 sati dnevno van grada u kojem živimo. Međutim, poslat će dopis u kojem će objasniti razloge svog nedolaska, mislim da samo tako bez ikakva objašnjenja i javljanja ne možeš. Mislim, možeš ali...:ne zna:

damjan00
13.07.2009., 03:59
sad je prošlo 2god.od kad sam dobio rešenje od sud novčana kazna koju nisam platio pa se pretvorila u zatvorsku i rešenje o oduzimaju vozačke na 6 mjeseci ali pošto mi je vozačka istekla nisu mogli upisati zabranu dali sad kad donesem liječnički pregled pošto je došla zastara mogu podiči novu vozačku bez tih 6mj.zabrane nadam se da sam dobro objasnio prekršaj je bio alkotest

007MH
15.07.2009., 18:08
molim vas pomoć
- nakon što sam već napisao prigovor na obavezni prekršajni nalog, stigao mi je kroz par mjeseci poziv sucu na ispitivanje te mogućnost dostave svoje pisane obrane ( radi se o 1500kn kazne zbog nepropisnog parkiranja i nepropisnog uključivanja u promet pri čemu se dogodio sudar ).
- šta da radim sad????
- dal da idem k sucu na razgovor ili da napišem žalbu ( ako uopće mogu na ovo il prvo treba čekat konačno rješenje da mogu pisat žalbu???????)?????
- HVALA............

Zla majkee
16.07.2009., 18:33
pozdrav. evo, ne znam dal je već bilo nešto ko ovo moje, al molim pomoć.

2007. god sam uhvaćena sa travom. pokrenut je prekršajni postupak, uključila se socijalna služba i tak...svašta..
s obzirom da sam bila mlađi punoljetnik i bez ikakvih prijašnjih kazni, mogla sam birati: tvrdit da sam nevina i vjerojatno biti osuđena na veću novčanu kaznu ili zatvor ILI priznat krivnju, odradit 3-6 mj savjetovanja u centru za prevenciju ovisnosti i naravno svaki tjedan donosit nalaze testa na drogu,a postupak protiv mene se prekida. naravno izabrala sam ovo drugo.
4.3.2008. sam u palači pravde potpisala izjavu da sam kriva, te me gospođa iz odvjetništva obavijestila da se time prekida prekršajni postupak protiv mene (osim ako ne prekinem savjetovanje prije reda). uglavnom, sve sam obavila i zaboravila na to.
i onda mi prekjučer dođe doma rješenje, uplatnice na 5200 kn jer sam proglašena krivom :o
kad sam kontaktirala sutkinju koja je donjela presudu, rekla je da ona nikad nije zaprimila nikakav nalog za prekid postupka.
rok za žalbu mi je do ponedjeljka. da bi imala ikakav dokaz trebam negdje izvući to svoje priznanje o krivnji.
socijalna radnica koja je bila zadužena za moj slučaj više ne radi. također, ne mogu dobit zamjenu prije kraja sljedečeg tjedna.
gospođa iz državnog odvjetništva s kojom sam to potpisivala je na godišnjem a nitko drugi mi ne želi davat nikakve podatke.
čak ne mogu kontaktirat ni ženu kod koje sam bila na savjetovanju...

I KAJ DA SAD RADIM???

ja se ispričavam na podužem postu i ako je kriva tema, ali stvarno sam ogorčena.
kaznu nije tolki bed platit, ali ne želim dosje zbog nečeg što sam već platila/odradila...

File
16.07.2009., 20:57
Malo mi je ovo sve čudno...

Gospođa iz odvjetništva obečava da će se prekinuti prekršajni postupak???

Zla majkee
16.07.2009., 21:42
ne. kak su oni meni objasnili (a ja sam fakat laik), oni prekidaju kazneni postupak, tj moja kazna umjesto zatvora je savjetovanje. a ako se kazneni postupak završi prije prekršajnog, onda se i prekršajni ukida....
e sad, ko što rekoh, ja sam laik totalni.
ali kad sam jučer zvala sutkinju sa prekršajnog, njoj je sve to zvučalo normalno (znači, valjda se može), ali je problem kaj ona nikad nije dobila taj papir/obavijest.

silvertears1986
16.07.2009., 22:04
Ovako, imam par pitanja vezano za prigovor koji planiram napisati. Danas sam sjela na skuter bez kacige, nakon nekih 300tinjak metara prijateljica me iskrcala na cesti i ostala jos koju minutu da nesto dogovorimo. Uglavnom, nakon 30ak sekundi do nas je dosao policajac koji mi je napisao kaznu u iznosu od 1000 kn. Nalog koji mi je urucio odbila sam potpisati. Inace sam redovan student uz placanje, koji ne prima nikakvu stipendiju. Osim toga, nikad nisam kaznjavana.
E sad, zanima me da li da se "vadim" na te cinjenice ili da jednostavno tvrdim da se ja na skuteru nisam vozila (ili sam se vozila sa kacigom koju sam skinula prije dolaska policije)? Ili da kombiniram sve pomalo? :D Ili nista od navedenog nema sanse da upali? :confused: Hvala unaprijed...

ipsisimus
17.07.2009., 18:38
Prije dva dana vozio sam u zadnjem selu zg županije, na ravnoj cesti, 94-84 km h, toliko naime piše na dva uručena dokumenta.
Policajci nisu bili uz kameru, (negdje sam prije čuo-pročitao da policajci moraju biti uz kameru i imati vidljivo vozilo), kamera je bila stacionirana na oko pola km do km od policijskog vozila, i nisam zamjetio ništa. Cijelu vožnju sam vozio u koloni 30-50 km na sat, do navedenog mjesta gdje sam pretekao kombi koji je također ubrzavao kada sam krenuo u pretjecanje.
Način na koji su organizirali klasičnu sačekušu, selo bez žive duše, jedino mjesto gdje se potegne i gdje ne stoji policija, kamera bez vozila, i sama kazna za tih par sekundi brže vožnje kroz pusto selo.
Mislim si da su u pola sata mogli naplatiti 10 000 kn, napuniti svoje gladne đepove do vrha, i završiti svoj posao,
dok automobili i motori i dalje divljaju, pravda nije zadovoljena.
Da su me samo upozorili, vozio bih oprezno tamo, ili da su mi naplatili kaznu do nekog iznosa normala 100-700 kn, bilo bi mi to dovoljno upozorenje, na tom dijelu se vozi brzo, koji kilometar dva, ovako mi je nepravedno i žalio bi se.
Moliti policajca nisam htio da mi spusti kaznu, bio mi je totalno antipatičan, niti se žaliti na išta.
Uručena mi je na licu mjesta uplatnica od 2000 kn, za vožnju u naseljenom mjestu ( u biti nema žive duše na cesti, ravna i pregledna), plus dva kaznena boda. Osam dana rok uplate ili žalba.
Sad si razmišljam, jedan sud protiv iste policijske postaje(alkohol 1.46 promila) dobijam ako vrijedi zastara od dvije godine 27.07.2009. bi istekla.
Nisam prekršajno i kazneno kažnjavan dosada.

Jeli pametno da se žalim, sa obzirom da mi prekršaj o alkoholu nije istekao, trebao bi u zastaru za 10 dana, sa istom PP imam taj postupak na koji sam izašao samo jednom na općinski sud u dvije godine?
Ili da uplatim 2000 kn i dobijem dva negativna boda. To mi se ne da radi navedenog.

tina88
20.07.2009., 12:20
Bok.
Ovako, malo je složenija situacija, probat ću ju objasnit što je jednostavnije moguće pa ako ima tko da se razumije...cijenim svaku pomoć.

Prije skoro godinu dana, ničim izazvane, sestre mog oca (s kojima on već 15ak godina vodi izvanparnični spor oko zemlje) su došle u dvorište kuće koja je predmet te diobe a u kojoj do diobe žive moja baka i tata. Započele su s vrijeđanjem a stvar je otišla toliko daleko da je jedna teta mog tatu pokušala pogodit kamenom u glavu dok je druga nogom u g..... pogodila moju baku, svoju vl. majku. Sličan incident se dogodio i dan kasnije s tim da je ovaj put moj tata uzvratio i jednoj teti opalio šamar.
Dan kasnije, moj je tata čitav incident prijavio na policiju. Policija je njima došla na vrata na što su one prijavile i nas zbog tobožnjeg vrijeđanja i tučnjave.
Prije par dana, eto nama poziva s prekršajnog suda za raspravu u kojojem je moj tata oslovljen s 'okrivljenik'. Budući da je on na brodu i nije u mogućnosti doći na raspravu, sudu se obratio pismenim putem. Međutim, jutros evo novog poziva za dan koji se ponovno poklapa s tim da moj tata nije kući i nije u mogućnosti doći na sud. U tom pozivu se čak i kazna zatvora spominje :confused:

Mene konkretno zanima sljedeće; zašto je on označen s 'okrivljenik' ukoliko su one došle na naše i inicirale svađu i sve ono što je neposredno nakon nje uslijedilo? Što ako se ne odazove uživo, već samo pismenim putem? Da li je moguće da ga snađe kazna zatvora? Koje su još kazne moguće?

Hvala svima.

Dr.James_Naismith
24.07.2009., 12:31
ja sam dobio kaznu 2000 i 1mj bez vozačke, radim kao vozač... sad me zanima da li da pošaljem žalbu, molbu ili prigovor?
ne znam da li se sa molbom odgađa stupanje presude na snagu kao i žalbom?
hvala

ossa_ossy
24.07.2009., 18:24
Imam pitanje vezano za zastaru. Prekršaj sam počinio u 10. mjesecu 2007, u međuvremenu su dolazili pozivi za sud, no nisam se odazivao jer u to vrijeme nisam bio na području stanovanja. Sad ponovo jesam, i zanima me da li će nastupit zastara u 10. mjesecu ove godine, ako ja budem prolongirao dolazak na sud, pa recimo ako dobijem presudu i uložim žalbu, a sve to ne bude pravomoćno rješeno do listopada, da li će nastupi apsolutna zastara za moj prekršaj, budući da će tad proći dvije godine od počinjenja prekršaja??

Izmena
25.07.2009., 09:12
imam pitanje....

na parkiralištu sam malo potegnula slovenca po autu....

zval je policiju i dobila sam kaznu od 1000 kn...

Dali postoji koja realna mogućnost ako napišem prigovor da mi se kazna smanji pošto sam srednja škola i nemam nikakve prihode

diamond3
25.07.2009., 10:40
da vas pitam...jeli se zalba moze nekoliko mjeseci poslje, ako je ikako moguce, doma dosla opomena radi naplate drugih javnih davanja po zahtjevima tijela bla bla bla

Dr.James_Naismith
26.07.2009., 02:31
da vas pitam...jeli se zalba moze nekoliko mjeseci poslje, ako je ikako moguce, doma dosla opomena radi naplate drugih javnih davanja po zahtjevima tijela bla bla bla

ne može

axh1876
29.07.2009., 20:37
Pitanje vezano za kaznu nepropisnog parkiranja, koju je napisao pol. djelatnik. Ostavio mi je "zapisnik" i uplatnicu. Moje pitanje, ukoliko ne platim, dobivam li poziv na sud ili sam rješenje sa suda? naime, ja ko student bez primanja namjeravam kaznu mijenjat za dobrotvorni rad, pa me zanima kada i kako bih ja tu zamjenu predložio??? Probao sam googlat i browsat forum, ali teško jer se naši vrli zakoni stalno dopunjuju, pa neznam kakva je procedura trenutno... :)

spyker22
29.07.2009., 21:57
@axh1876
Trenutno je procedura takva da se kazne plaćaju ili ih se odrađuje boravkom u zatvoru. Dobrotvornog rada više nema.

Moj savjet - pošto si student bez primanja, uloži žalbu i ukoliko ti je ovo prvi počinjeni prekršaj to navedi u žalbi pa se nadaj opomeni kakvoj. Budući da ćeš poslat žalbu, nakon nekog vrimena (4-6 miseci..sad je to brže nego prije!) će ti doć poziv na sud i morat ćeš se očitovat o svom prekršaju.

Sud ionako pita što radiš i kolika su ti primanja tako da to nećeš morat naglašavat. Eventualno uz te olakotne okolnosti može te zapast smanjenje kazne ili kakva opomena (ukoliko ti je to prvi počinjeni prekršaj).

@Izmena
Čime si ga potegla? Skuterom?
Probaj isto s kakvom žalbom. Mogla bi dobit nižu kaznu. Nema namjere, prvi prekršaj bla bla...

SweetHeart
01.08.2009., 23:24
Pozdrav! :)

Ovako... danas se vratili s mora, a kod kuće nas dočekala kazna za dečka, prešao je preko crvenog (autom) /iako on tvrdi da je bilo žuto, ali policija ga je slijedila nakon toga što znači da su oni prešli preko dva crvena svjetla/. To mu je prvi prekršaj, policajac je rekao da je to samo opomena, a sad ovo. Kazna je 2000 kn i zabrana upravljanja motornim vozilom 3 mjeseca. Zato sam spomenula more, jer nismo ni znali da ne bi smel vozit do danas. :D

Enivej, moje je pitanja ima li smisla žalba? Koliko je rečeno, prvi prekršaj je ''samo'' opomena, policajac mu je tako i rekao i sad ovo. Ne ulazi mi se u to je li kriv ili nije, bio je s mamom u autu, oboje su vidjeli žuto, ali njima se tak nije činilo. :ne zna:

Hvala na svakom odgovoru.

spyker22
02.08.2009., 04:51
Dobra je stvar što mu je prvi prekršaj i što ima svjedoka. To triba iskoristit u žalbi. Na more je smio vozit. Zabrana nije stupila na snagu.

Žalbu, naravno, triba pisat. Ne zbog iščekivanja zastare jer do nje neće ni doći, nego zato što izgubit ne može ništa, a može dobit eventualno smanjenje novčane kazne ili možda uvjetno oduzimanje vozačke, a ni to nije loše.

To što je policajac rekao i meni se jednom obilo o glavu. Nisam očekiva, a kazna je stigla.

SweetHeart
02.08.2009., 20:32
spyker22, hvala! :)

-zox-
08.08.2009., 00:04
Pozdrav,

Trebam par savjeta/mišljena pa ako neko ima vremena bio bih mu jako zahvalan…

Prošle godine, 15.11. sam se vraćao s posla i naletio na "vikend kontrolu prometa".
Ulovili su me sa 84 km/h, a ograničenje je naravno bilo 60. Presmiješna je situacija kako se sve to odigralo ali nema veze…

Uglavnom, policajac mi nije u početku vjerovao da se vraćam s posla i sl. već je bio uvjeren da sam jedan od "vikend divljaka". Nakon što je ispisao kaznu kaže mi da vidi da ipak nisam taj…i da, budući da nisam kažnjavan u prometu, napišem prigovor te da će mi sud izreći samo opomenu.

U roku sam podnio prigovor, u kojem jednostavno navodim da sam se vraćao s posla, da sam se zanio, svjestan okolnosti…ali budući da nisam kažnjavan molim da uvaže prigovor.

Prije par dana me kući dočekala plava kuverta u kojoj stoji da ne prekršajni sud odbio moj prigovor kao neosnovan.
Problem je što između ostalog piše da sam ja u prigovoru navodio svoje materijalno stanje, da mi je kazna previsoka i da ih molim da se ista smanji.
U obrazloženju još stoji da sam bio dužan podnijeti dokaze o činjenicama koje navodim u prigovoru?!
Također piše da je presuda pravomoćna.

Ne piše ništa o mogućnosti žaljenja na presudu.
Dobio sam uplatnicu ali nigdje se ne navodi rok do kojeg se treba uplatiti…

Što da radim?
Može li se na ovo žaliti?
Da li su me trebali pozvati na sud prije donošenja presude?

jerdam
10.08.2009., 11:17
Pozdrav,

dobio sam kaznu koja mi je danas stigla.

Ispricat cu vam cijeli dogadaj:

Isao sam iz Plovanije prema Umagu i cim sa izasao iz Plovanije bila je kolona onak sto ide 30-40 na sat...iz suprotnog smjera nikog nije bilo i taman ja jednog prodem vratim se i bas me vidi ovaj murjak sto je dolazio iz umaga...i onda pise da sam preticavao opet bas kad sam usao u markovac....a to je bilo tamo prije di je ravnica al je puna linija...i zaustavio me u markovcu
a najbolje sto su 3 motora ispred mene preticala isto i ja jer ja sam isao iza njih i mene zaustave a njih ne.

Dobio sam kaznu od 2500kn.

Sada bih vas zamolio ako mi mozete napisati primjer zalbe za navedeni prekrsaj, jer nikad prije nisam pisao zalbe i neznam kak se pisu, tj ja napisem ali nije to ono kako bi trebalo biti sve lijepo uredno.

Imam 17 godina i nikada prije nisam bio kaznjavan,

Unaprijed veliko HVALA!

TheSokol
10.08.2009., 13:15
vozio sam malo brze od ogranicenja i dobio 2000 kn i 2 kaznena boda

4 boda vec imam od prije te cu ukupno imat 6 bodova.ok sam sam si kriv

kazna za prebrzu voznju se dogodila prije 4 dana i reko je murjak da ce mi ju slat doma. kada ju mogu ocekivat? dali je moguca ikakva žalba samo da nedobijem kaznene bodove? novcana kazna me brine puno manje.

nakon koliko vremenski se brisu kazneni bodovi?nakon koliko se oduzima vozacka i dali je moguce da ju uzmu na 6 bodova? ako da ,na koliko dugo?

Visoki
10.08.2009., 15:28
Ovakva je situacija, prvi put u svojih 9 godina vožnje sam dobio kaznu za prekršaj (ako izuzmemo kaznu za parkiranje), i to za prebrzu vožnju, u iznosu od 500 kn. Sutra mi ističe rok plaćanja, pa me zanima šta se desi ako prođe taj rok, dali mi dođe doma kakva opomena il kaj ? I dali se može to platit nekak u 2 djela (rate) jer mi se neda davat 500 kn odjednom, makar nije to tolko puno....

spyker22
11.08.2009., 11:38
Također piše da je presuda pravomoćna.
Što da radim?
Može li se na ovo žaliti?
Da li su me trebali pozvati na sud prije donošenja presude?
Nisu te tribali zvat. Svoju si izjavu posla pismeno. Sudstvo nastoji što prije riješiti i nenagomilavati slučajeve pa su te odma srizali. Nisu vidili osnova za smanjenje kazne iako se prva kazna zna uzet ko olakotna okolnost..ovisno o sucu. Tvom se izgleda nije dalo natezat pa ti je odredio plaćanje u punom iznosu.

Ne vridi ti se žalit jer je pravomoćno iako sam ja baš nedavno prijatelju pisa prigovor na rješenje na koje nema pravo žalbe i posla na VPS u Zagreb. Al bilo je dosta materijala za prigovorit tako da će sudstvo na Visokom prekršajnom vidit kakve se nebulozne presude donose na malim sudovima :mig:

Dobio sam kaznu od 2500kn.
Evo ti primjeri pa piši šta te volja od ovog svega
http://www.forum.hr/showpost.php?p=21080781&postcount=1524
Velika je kazna. Nešto nabrljaj, da ti barem smanji štogod..iako državi fali love pa su, virujem, i suci dobili nekakve smjernice vezane za naplatu kazni.

vozio sam malo brze od ogranicenja i dobio 2000 kn i 2 kaznena boda

Sokole, kazna za malo brže je 300 kuna, za još brže 500 kn, još brže 1000 kn..dalje neću :mig:
I još si bio u naselju. Dobit ćeš poštu kroz koji tjedan; ako baš oćeš probaj s kakvom žalbom, al ne nadaj se da će ti išta pomoć.

Ako te tješi imaš još fore 3 boda do oduzimanja dozvole, a bodovi se brišu nakon 2 godine.

Na koliko dugo će ti je oduzet ovisi o tome jesi li bodove skupio polako i marljivo, 1+1+1+2...(onda je oduzimanje na 9 miseci) ili onako muški 2+3+2+3 (oduzimanje na godinu dana)..al ne zamaraj se s tim budući da nemaš 9 bodova. Zato ti je bolje pripazi da ne bi mora time razbijat glavu.

Ovakva je situacija...
Ne dođe ti opomena. Ima si pravo na žalbu, a nisi to učinio što znači da si se složio s izrečenom ti kaznom.

Kazna će ti bit naplaćena prisilno (skidanje s povrata poreza), a možda čak dobiješ i sudsko rješenje kojim te obaviještava da si kažnjen s tih 500 kuna + sudski troškovi od nekih 110 kuna.

Visoki
11.08.2009., 11:51
Nisu te tribali zvat. Svoju si izjavu posla pismeno. Sudstvo nastoji što prije riješiti i nenagomilavati slučajeve pa su te odma srizali. Nisu vidili osnova za smanjenje kazne iako se prva kazna zna uzet ko olakotna okolnost..ovisno o sucu. Tvom se izgleda nije dalo natezat pa ti je odredio plaćanje u punom iznosu.

Ne vridi ti se žalit jer je pravomoćno iako sam ja baš nedavno prijatelju pisa prigovor na rješenje na koje nema pravo žalbe i posla na VPS u Zagreb. Al bilo je dosta materijala za prigovorit tako da će sudstvo na Visokom prekršajnom vidit kakve se nebulozne presude donose na malim sudovima :mig:

Evo ti primjeri pa piši šta te volja od ovog svega
Velika je kazna. Nešto nabrljaj, da ti barem smanji štogod..iako državi fali love pa su, virujem, i suci dobili nekakve smjernice vezane za naplatu kazni.

Sokole, kazna za malo brže je 300 kuna, za još brže 500 kn, još brže 1000 kn..dalje neću :mig:
I još si bio u naselju. Dobit ćeš poštu kroz koji tjedan; ako baš oćeš probaj s kakvom žalbom, al ne nadaj se da će ti išta pomoć.

Ako te tješi imaš još fore 3 boda do oduzimanja dozvole, a bodovi se brišu nakon 2 godine.

Na koliko dugo će ti je oduzet ovisi o tome jesi li bodove skupio polako i marljivo, 1+1+1+2...(onda je oduzimanje na 9 miseci) ili onako muški 2+3+2+3 (oduzimanje na godinu dana)..al ne zamaraj se s tim budući da nemaš 9 bodova. Zato ti je bolje pripazi da ne bi mora time razbijat glavu.

Ne dođe ti opomena. Ima si pravo na žalbu, a nisi to učinio što znači da si se složio s izrečenom ti kaznom.

Kazna će ti bit naplaćena prisilno (skidanje s povrata poreza), a možda čak dobiješ i sudsko rješenje kojim te obaviještava da si kažnjen s tih 500 kuna + sudski troškovi od nekih 110 kuna.

A dobro, danas mi je zadnji dan, pa ću to platit, jebiga..

mala976
14.08.2009., 00:17
Sta da napravim. Vozila na autoputu prebrzo i moram platiti 500 kuna. Vozac koji je prije mene bio zaustavljen govori mi da ne potpisujem nista i to je to.
Poslusam ga i nista ne potpisem. Danas citam da se na "prekrsajni nalog" u roku 8 dana moram zaliti. Dali postoje dokazi da sam ja vozila brzimom koju su oni naveli (tempomat na 150 km/h). Inace zivim u inozemstvu. Kome i gdje se zaliti. Stvarno nemam pojma.

spyker22
14.08.2009., 04:49
Taj ti vozač dao bezvezan savjet. Mogla si slobodno potpisat. Potpisom ništa ne priznaješ, već samo potvrđuješ uručenje prekršajnog naloga.
Uglavnom, potpis je zanemariv.

Na autoputu? Presretač? Ako je, onda imaju snimku di se sve lipo vidi tako da nema nikakve dvojbe. Ako su te snimili nekom drugom tehnikom, možeš se buniti, al tu je tvoja rič protiv njihove. Kome će sud virovat, suvišno je i spominjat...

Žališ se pismeno prekršajnom sudu nadležnom za to misto di su te zaustavili, i to putem plicijske postaje koja ti piše na nalogu. Pošalješ potpisanu žalbu, prigovor, što li, i to u dva primjerka.

A ako se voliš natezat sa sudom u RH, možeš se pravit blesava jer si vani...
Ako si pogrišila i vozila više od dozvoljenog, platiš i to je to :mig: :zubo:

Tonii
14.08.2009., 09:35
Evo jutros mi postar donio optuzni prijedlog odvjetnickog drustva hanzekovic radakovic.
Bili su inkasatori i napravili zapisnik kako ne zelim placati pretplatu. Rekao sam da gledam satelitski program i kako nemam tv u stanu. (preko kompa)
Zapisnik je napravljen 16.02.2008., znaci prije godinu i po, tek sad doslo. Optuzni prijedlog je napravljen 17.07.2009.
Sad me zanima da li je nastupila zastara, citam da je kad je hrt u pitanju zastara nakon 1. god. I ako ima zastare onda se gleda od dana kad je napravljen zapisnik ili? Help :o

Suey
14.08.2009., 11:44
Optužni prijedlog? Ili ovršni prijedlog?

reica
14.08.2009., 14:08
Kao što kaže Suey, dobro pročitaj o kakvom se prijedlogu radi. Ako je ovršni prijedlog, na poleđini istog se nalazi štambilj javnog bilježnika, što predstavlja rješenje o ovrsi.

jacob33
14.08.2009., 15:00
Tako vole plasiti ljude, ne brini, nije nista. Glupost. Puno firmi prakticira slanje pisama na obrascu nekog odvjetnickog ureda s kojim ima dogovor, jer tada vecina ljudi popusti (ne)opravdanom pritisku straha i plati. Osnovna stvar na koju treba obratiti paznju je da li je pismo preporuceno ili ne. U vecini slucajeva pocinje s nepreporucenim -- u tom slucaju, nema potvrde da je to uopce primljeno, slobodno proslijediti u kos za smece.

Suey
14.08.2009., 16:45
Kao što kaže Suey, dobro pročitaj o kakvom se prijedlogu radi. Ako je ovršni prijedlog, na poleđini istog se nalazi štambilj javnog bilježnika, što predstavlja rješenje o ovrsi.

Tako je!

Jer to nije isto, Tonii.

Optužni prijedlog ti znači da je pokrenut kazneni postupak.

Tonii
14.08.2009., 20:00
Ma dobio sam optuzni prijedlog prekrsajnom sudu, kakav kazneni postupak zbog hrt pretplate. Evo skenirao sam to sto sam dobio. Btw uz ovo sam dobio i poziv na sud u 9. mjesecu pa cemo vidit sta ce tamo biti. Jbt na sud zbog pretplate, jel to moguce...

http://img39.imageshack.us/gal.php?g=hrtz.jpg

Ugl zanima me ovo za zastaru najvise, pa ako netko zna, hvala

reica
14.08.2009., 20:54
zastara od 1 g. na koju se pozivaš odnosi se na ovršni, odn. općenito građanski postupak, tj. od dana podnošenja ovršnog prijedloga mogu se potraživati iznosi samo do unatrag 1 g. to se ne odnosi na sva potraživanja. Zakonom o obveznim odnosima je određena zastara za pojedina potraživanja, pa si pogledaj.

po ovom što si dobio propisana je novčana kazna od 500,00 kuna. po novom prekršajnom zakonu relativna zastara je 2 g., a apsolutna 4 g. od dana počinjenja prekršaja, dakle kod tebe od 16.02.2008. g.

Tonii
14.08.2009., 21:06
Hvala :)
Bojim se da je kazna sve skupa dosta veca, 500 kn + ovih 1220 kn odvjetnickom uredu + pretplata unazad godinu ipo dana, od dana kad je kao pocinjen prekrsaj

Da li ima tko ideju sta da napravim?

Ida_zgb
23.08.2009., 11:03
jučer me zaustavila policija zbog prolaska i dobila sam kaznu i ostala bez vozačke na 3 mjeseca... nisam iz zagreba i sad me zanima da li ja vozačku predajem u zagrebu ili u mjestu prebivališta?

buba22
23.08.2009., 15:02
ne uzmu ti je, al ti lupe štambilj da imaš zabranu voziti tu kategoriju za koju si dobila kaznu...

cross_that_line
23.08.2009., 22:36
A ja se neki dan vozio na biciklu i zaboravio upalit svijetla.I sad kaze meni policajac posto nisam nikad kaznjavan da samo odnesem taj papir u policiju u roku 8 dana i da trazim obustavu postupka,odnosno da dobijem samo upozorenje.Sad me zanima sta ce rec oni tamo za salterom,na papiru pise ime i prezime policajca,broj znacke itd tak da ak mi nebudu vjerovali i budu trazili da platim kaznu mogu trazit da vidim doticnog policajca? Inace kazna je 300kn.On je meni lijepo rekao da necu morat nista platit samo da odnesem papir u policiju u roku 8 dana i kazem da nisam prije kaznjavan i da ce napravit obustavu postupka.Jel imo netko takvu situaciju?

spyker22
24.08.2009., 02:32
Triba te je na licu mista upozorit i sam ti napisat mjeru upozorenja. Valjda nije ima onih blokića s upozorenjima :ne zna:

Za ovakav slučaj ko što je tvoj prvi put čujem.

cross_that_line
24.08.2009., 11:38
Triba te je na licu mista upozorit i sam ti napisat mjeru upozorenja. Valjda nije ima onih blokića s upozorenjima :ne zna:

Za ovakav slučaj ko što je tvoj prvi put čujem.

Rekao mi je kao da bi mi dao samo upozorenje ali danas imaju akciju pa jebiga,ali opet je reko samo ti to odnesi u policiju da necu morat platit.Bio sam jutros i kazu da moram napisat prigovor o prekrsajnom nalogu ono u dva primjerka.Kako se to radi,jel to trebam odnijet opet u postaju ili poslat na adresu prekrsajnog suda? Jel treba koverta ili samo ovak donesem? Nisam nikad to radio pa neznam.

caporegime
24.08.2009., 13:35
@axh1876
Trenutno je procedura takva da se kazne plaćaju ili ih se odrađuje boravkom u zatvoru. Dobrotvornog rada više nema.

Moj savjet - pošto si student bez primanja, uloži žalbu i ukoliko ti je ovo prvi počinjeni prekršaj to navedi u žalbi pa se nadaj opomeni kakvoj. Budući da ćeš poslat žalbu, nakon nekog vrimena (4-6 miseci..sad je to brže nego prije!) će ti doć poziv na sud i morat ćeš se očitovat o svom prekršaju.

Sud ionako pita što radiš i kolika su ti primanja tako da to nećeš morat naglašavat. Eventualno uz te olakotne okolnosti može te zapast smanjenje kazne ili kakva opomena (ukoliko ti je to prvi počinjeni prekršaj).

@Izmena
Čime si ga potegla? Skuterom?
Probaj isto s kakvom žalbom. Mogla bi dobit nižu kaznu. Nema namjere, prvi prekršaj bla bla...

ma nemoj? pročitaj prekršajni zakon 34. st 3

cross_that_line
24.08.2009., 15:44
Ja cu onda napisat prigovor na kaznu i odnijet u policiju prije nego prođe 8 dana,platit necu i navest cu da se ne osjecam krivim i zamolit da dobijem samo opomenu jer mi je ovo prvi prekrsaj.Bilo kako bilo pare vidit nece :D

spyker22
24.08.2009., 16:27
Svaka čast :top:

...al ti izgleda nisi već dugo bio na sudu..ko ja :D

Službeno postoji, al se ne izriče baš zato što su svi pribjegavali tome. Zato ti sudac odriže il ćeš zatvor il platit.

Viruj mi, praksa je uvik praksa :mig:

@cross
Odnesi u postaju u 3 primjerka. Ne triba ti kuverta. Svaki potpiši.
Dva ti uzimaju oni, a jedan ti pečetiraju i daju tebi.

Ako ćeš slati, onda 2 primjerka šalješ putem postaje, prekršajnom sudu.

Valjda nećeš bit takve 'sriće' da ti sudac za taj prekršaj odriže 300 kuna :rolleyes:

cross_that_line
24.08.2009., 16:37
Svaka čast :top:

...al ti izgleda nisi već dugo bio na sudu..ko ja :D

Službeno postoji, al se ne izriče baš zato što su svi pribjegavali tome. Zato ti sudac odriže il ćeš zatvor il platit.

Viruj mi, praksa je uvik praksa :mig:

@cross
Odnesi u postaju u 3 primjerka. Ne triba ti kuverta. Svaki potpiši.
Dva ti uzimaju oni, a jedan ti pečetiraju i daju tebi.

Ako ćeš slati, onda 2 primjerka šalješ putem postaje, prekršajnom sudu.

Valjda nećeš bit takve 'sriće' da ti sudac za taj prekršaj odriže 300 kuna :rolleyes:

A sta mislis jel bolje odnijet u postaju ili odma slat prekrsajnom sudu? I kako mislis saljem postom putem postaje,ne kuzim :confused: I ak im odnesem u postaju ta 3 primjerka kako mogu bit siguran da oni to nece bacit u smece kad ja odem? Novi sam u tim vodama pa nemam pojma kak sta funkcionira :D

goliath
24.08.2009., 18:01
A sta mislis jel bolje odnijet u postaju ili odma slat prekrsajnom sudu? I kako mislis saljem postom putem postaje,ne kuzim :confused: I ak im odnesem u postaju ta 3 primjerka kako mogu bit siguran da oni to nece bacit u smece kad ja odem? Novi sam u tim vodama pa nemam pojma kak sta funkcionira :D

Svejedno ti je.

Ako ide poštom, onda šalješ preporučeno, u dva primjerka, s tim da prigovor šalješ policijskoj postaji koja je i izdala prekršajni nalog, a oni onda to šalju nadležnom prekršajnom sudu.

Ako predaješ direktno policijskoj postaji, onda ti je spyker dobro rekao da napraviš tri primjerka, kako bi ti na trećeg dali štambilj kojim potvrđuju da si im predao upravo takav prigovor s određenim datumom.

dariooo990
24.08.2009., 19:44
Sad će 2 tjedna kak sam prošao na crveno na raskrižju Zvonimirove sa Šubićecom, ali bilo je već oko ponoći, a nisam više ni sam ziher me ko vidio, ili jel ima radar neki,naravno nadam se da nema i da će sve bit ok, ali u kojem roku dođe doma kazna, i kako da se izvučem od plaćanja i oduzimanja vozačke, inače iam 18 god nisam još kažnjavan, kaj bi se moglo rješit sve žalbom ili...ako stigne..

spyker22
24.08.2009., 20:37
A sta mislis jel bolje...
Goliath ti je sve napisa. Svejedno je. Ako ti išta znači, jeftinije ti je odnit jer ne plaćaš 12 kuna.

@dariooo990
...a zec u šumi :kava:

Brazil
24.08.2009., 21:19
Goliath ti je sve napisa. Svejedno je. Ako ti išta znači, jeftinije ti je odnit jer ne plaćaš 12 kuna.

Eventualno dobije koji dan na zastari, ali sa ovim zastarnim rokovima to više ne igra gotovo nikakvu ulogu.

spyker22
24.08.2009., 21:57
Eventualno dobije koji dan na zastari, ali sa ovim zastarnim rokovima to više ne igra nikakvu ulogu.
Evo sam ti pripravio post. A virujem da ćeš se i sam složit s tim :mig:

lilyann
26.08.2009., 16:10
Trebala bi malu pomoc?! Danas sam se rolal na poznatom mjestu u crikvenici.Di se osim mene rola i vozi na biciklama mnogo ljudi.Ta cesta je u biti prometna..ali nigdje ne postoji znak da se tamo nesmije ROLAT ili VOZIT BICIKLA! Dakle dok sam se rolala,iz suprotnog smijera mi je dosao auto,kojem ni u jednoj sekundi nisam smetala.Covjek je izasao uhvatio me za vrat,pa za ruku..zatim mi je išcupao slusalice od mp3-a iz usiju i pokidao ih! Otisla sam na policiju da ga prijavim jer mislim da to nije normalno..bez povoda nekog napasti?! Fizicki napasti djevojku od 23 g! Policija je napravila zapisnik,pritom se prema meni ponasala kao da sam ja nesto napravila.
Htjeli su mi napisati kaznu da sam se rolala,na mjestu di se svi rolaju i rekreiraju na sve nacine, iako je to jednosmjerna ulica tik uz more! Ja za to nikada nisam cula??!!! 300 kn kazne! Prosla sam samo sa opomenom i 12 mj "uvjetne"tj.ne smijem se rolati tu da ne popusim kaznu! Zanima me hoce li poduzeti sta u vezi toga sta me napao usred bijelog dana neandertalac! Ljudi su bili oko mene i nitko mi nije priskocio pomoc!

Zanima me ako je netko imao slicno iskustvo..pritom naravno mislim na rolanje,a ne na ovaj dio di ludaci napadaju ljude p cesti?!

Tnx

spyker22
27.08.2009., 01:27
Živo me zanima po kojem te je članku kaznio...

Super64
27.08.2009., 01:34
To nemaju pravo smiješ se rolat gdje god hočeš ja sam jednom vozio bicikl po manhattnu i preko ceste a gužva nitko ni rječi.I OBAVEZNO to stavi u novine jer tvoje osnovno ljudsko pravo je da možeš ići gdje god hočeš(u tvom slučaju rolanje).A za 12 mj se žali.Nazovi neke novine rado če ti to objavit.Pravni sistem vam je kao iz kamenog doba.Thx god i live in NY.

lilyann
27.08.2009., 08:36
Nije me kaznio nakon silnog nagovaranja.Ja sam dosla na policiju prijavit napad,a sva mi se nekako cinilo da se ipak radi o rolanju! Kakva je ova nasa drzava,to je strasno! Napisao mi je mjeru pisanog upozorenja Evo tocno ovako pise :U svojstvu A)vozaca,B)pjesaka,C)putnika (zaokruzio je ,pjesaka! Sto se rolala tom ulicom u smjeru istoka! Cime je pocinila prekrsaj clanka 124.stavka 2.tocka 4(nesto je posarano pa nisam sigurna ako je taj br)Kaznjivo po svaku 4 clanka zakona o sigurnosti prometa na cestama! Za ova prekrsaj je psana novcana kazna od 300-700 kn
Zanimljivo je sta je on na papiru zaokruzio PJESAK,sta je nelogicno jer je onda trebao kaznit sve ljude koji tamo secu???!!! Zar ne?! Jer se oni po tome vode,kao da setaju po prometnici,a po njihovom ja sam se vozila po prometnici,a vodim se ko pjesak!!

Preeestrasno!!

lilyann
27.08.2009., 08:46
21. KRETANJE PJEŠAKA

Članak 124.
(2) Na kolniku je zabranjeno igranje, vožnja dječjim biciklom, romobilom i koturaljkama, kao i sanjkanje, skijanje i sl.

Po ovome su oni u pravu jer nam je eto takav jbni zakon!
Mislim da je nepravedno,da se kaznjavaju ljudi koji se rekreiraju,a da pritom nikome ne smetaju! Pa nisam se rolala po magistrali!! vec po ulicici koju bi ja zatvorila za automobili,ali je to nemoguce jer ima kuca,pa ljudi nebi mogli doma!
Sve u svemu glllllluuupoooooooooooost!!

Silajn
27.08.2009., 10:08
21. KRETANJE PJEŠAKA

Članak 124.
(2) Na kolniku je zabranjeno igranje, vožnja dječjim biciklom, romobilom i koturaljkama, kao i sanjkanje, skijanje i sl.

Po ovome su oni u pravu jer nam je eto takav jbni zakon!

A čuj, ovo se može pročitati i kao: zabranjena vožnja dječjim biciklom, dječjim romobilom i dječjim koturaljakama :o Kak se ti nisi vozila na dječjim koturaljkama, mislim da si nevina :raspa: :zubo:

nia_md
27.08.2009., 10:36
S frendicom se rolam 25 km do mjesta pored grada i nazad, pločnika nema tako da rolamo cestom, nije gužva, ali auta ima.
Nikad kazna, iako je nekoliko puta policija prošla pored nas i ništa, ali nas je par ljudi znalo ispsovati kao što se vozamo po cesti. Kud da se vozamo??? Rekreacijske staze nemamo, a nismo od onih koji se rolaju od klupice do klupice po gradu :rolleyes: već duže relacije.

Frendica iz Sl. Broda je rekla da se kod njih vožnja rolama po cesti kažnjava također s 300 kn.

Zašto role nisu izjednačene s biciklom u prometu??? Istina da pokretima tijela zauzimamo veću površinu negoli bicikl, ali dok auto prolazi pored nas ne rolamo već se vozimo tako da dođe na isto.

lilyann
27.08.2009., 11:17
Frendica iz Sl. Broda je rekla da se kod njih vožnja rolama po cesti kažnjava također s 300 kn.

Zašto role nisu izjednačene s biciklom u prometu??? Istina da pokretima tijela zauzimamo veću površinu negoli bicikl, ali dok auto prolazi pored nas ne rolamo već se vozimo tako da dođe na isto.[/QUOTE]

Meni u opomeni pise da sam PJESAK! KOji k...
Na pitanje gdje da se rolam,odgovoreno mi je na igralistu?!! hellloo,pa nisam dijete da se IGRAM na IGRALISTU!

Ja mislim da to nema smisla,glup je zakon..mislim da ce se svi slozit samnom.Jedino sta kuzim je to da su se oni tim GLUPIM ZAKONOM osigurali u slucaju da se desi neka nesreca!
Ja i dalje tvrdim,posto se vodim kao pjesak..da se onda ni ljudi tamo nebi smjeli kretat (pjesice) Nema nogostupa..kuda bi trebali hodat,rolat se...wtf?!!

Katrin
27.08.2009., 13:13
caps se smatra deranjem, molim da ga ne koristite.

silvertiger
28.08.2009., 20:06
Pozdrav svima na forumu!
Nedavno sam napunio 21 godinu. Imao sam prometnu u 5.mj, u Zagrebu. Udario me Opel Astra. Bio sam u bolnici jer sam imao lacerokontuzije na desnoj strani od prsnog koša do zdjelice. Kad me auto udario, odbacio me na vjetrobransko staklo, koje me porezalo, a imao sam i natučenu potkoljenicu. Policija mi je došla u bolnicu i rekla da sam ja kriv, bilo mi je stop, ja nisam stao (raskrizje je bilo nepregledno, nije se nista vidjelo od kuce koja je bila na raskrizju) i da ce mi doc poziv za preksajni sud za mjesec dana. Dosao je danas, nakon 3 mjeseca.
U njemu medjuostalim stoji:
K.R. - ja, "upravljao je biciklom marke Trek, broj okvira xxxxxxxx, prilaznim kolnikom kbr.10 ulice Prudi u smjeru juga. Dolaskom do raskrizja s ulicom Prudi i prilaznog kolnika "Savskom nasipu", prosao je pored prometnog znaka "Obavezno zaustavljanje - STOP" i biciklom usao u navedeno raskrizje u namjeri da prodje ravno, a prethodno nije propustio sva vozila koja se krecu kolnikom ceste s prednoscu prelaska. Iz tog je razloga, na njegovu dssnu bocnu stranu naletio prednjim dijelom osobni automobil Zg-xxxxx kojim je upravljao K.Z., kolnikom ulice Prudi u smjeru istoka te je u navedenom raskrizju zadrzavao smjer kretanja ravno kolnikom ceste s prednoscu preolaska. Od siline naleta navedeni bicikl pao je na kolnik na desni bok, dok je navedeni vozac bicikla preko poklopca motora, a potom i udara u prednju vjetrobransko stako pao na kolnik - nogostup s JI strane navedenog raskrizja.
U nesreci tjelesne ozljede zadobio je vozac bicikla K.R. a lijecnicka pomoc pruzena mu je u KBC "Zagreb" gdje je, nakon pruzene lijecnicke pomoci, pusten kuci.
Predlazemo da se temeljem cl. 221. Preksajnog zakona protiv prijavljenog pokrene i provede zurni prekrsajni postupak.

CIME JE POCINJEN PREKSAJ:
iz clanka 57. stvak 4., kaznjivo po clanku 57. stavak 7., primjenom clanka 293. stavak 2. Zakona o sigurnosti prometa na cestama

STOGA SE PREDLAZE:
1. da se protiv okrivljenika pokrene i provede preksajni postupak;
2. da se u postupku preovedu dokazi:
- zapisnik o ocevidu
- skica mjesta dogadjaja
- fotografski elaborat
- bolnicka prijava na ime K.R.
- troskovnik na ime K.R.
3. da se okrivljenik proglasi krivim i kazni po zakonu;
4. da se otprvakom rjesenja o prekrsaju podnositelj zahtjeva obavijesti o ishodu preksajnog postupka

Mladi sam vozac, polozio 21.01.2008. Nikad nisam imao nikakvu prijavu, prekrsaj niti sam ikad bio na sudu. Totalno sam neupucen u ovo, koliko sam shvatio procitavsi iz narodnih novina da trebam platiti kaznu 2 000 kuna i ako je bilo ozlijedjenih osoba u prometnoj - bio sam ja da ja trebam platiti do 2 000 kuna i za to!
Student sam, zivim sa mamom, koja uzdrzava nas oboje i trebali bi njene 2 place da platim tih mogucih 4 000 kn. Sto da radim? Da li mogu izbjeci/smanjiti kaznu?
Sto je sa ostecenim autom, da li moram platiti i to, osiguranje mu je valjda popravilo auto, da li ono mene sad tuzi da platim stetu koju sam izavao nepaznjom, moj je bicikl totalka.Covjek mi se samo jednom javio i do danas mu nisam ni znao imena, samo broj mob, koji mi je nestao iz memorije poziva. Jel mogu sta se s njime dogovoriti.
Da li imam pravo na odstetu?
I tko je uopce podnio zahtjev ovaj?!
Na sud bi trebao 10.09.2009.

Molim za pomoc!

spyker22
29.08.2009., 10:17
Dobro si skonta, kazna je 4000 kuna, al s obzirom na tvoju situaciju, primanja, dosadašnje (ne)kažnjavanje i sl, virujem da će sud imat srca i progledat ti kroz prste pa te kaznit nekom blažom kaznom (npr. prijatelj je ima istu situaciju ko ti, al on je bio u autu; bubnio je drugi auto oduzevši mu prednost prolaska i sud ga je kaznio uvjetno) što opet ovisi u sucu.

Ne virujem da ćeš baš uvjetno dobit, iako bi bilo lipo :D
Opet, ko zna. Uglavnom, virujem da kazna neće bit drastična obzirom na posljedice.

E sad, ne znam kako funkcionira onaj dio s osiguranjem. Da je auto u pitanju, njegov bi se popravak naplatio s tvoje police..ovako kad je biciklo u pitanju (neosigurano), ne znam, privatna tužba il kako već to ide...

tanisha03
29.08.2009., 12:59
dobila sam neki dan kaznu za vožnju jačeg auta..nije bio puno jači..al mladi sam vozač.
sad pišem žalbu/prigovor. našla sam po netu neke kao primjere.. al mi par stvari nije jasno..

-dal da pišem odma sad da sam student,nemam primanja itd il to ako me pozovu na sud?
-znam da trebam donijet to u PU u2primjerka. da ih strpam u neku omotnicu pa im dam il kako to opće ide..nisam nikad tako nesh radila :/

spyker22
29.08.2009., 14:07
..nije bio puno jači..
Nevažno..s pravne strane bio on jači za 1 ili 100 KS. Svejedno je :D

Ionako bi te tribali zvati na sud, al svejedno napiši. Nabaci da u obitelji nemate nego taj auto pa da si bila prisiljena voziti, nije ima ko...bla bla...

U PU nosiš 3 primjerka, a ne 2. Ne tribaš stavljati u omotnicu, već onako gole papire odneseš. Kad im daš, štambiljat će ih i tebi dat jednog ko dokaz da si se žalila.

tanisha03
31.08.2009., 10:39
još nešto.. sad baš pišem prigovor i skužim da mi je broj prekršajnog naloga ružno napisan i nikako da odgonetnem jedan broj :confused:

šta da radim? jel taj broj jako bitan? da priložim možda nalog uz prigovor? :ne zna:

spyker22
01.09.2009., 00:22
jel taj broj jako bitan?
Bitan je jer se upravo na taj nalog pozivaš. On je zaveden pod tim brojem. Takav je jedan jedini.

E sad, kad budeš išla u policiju odnit prigovor/žalbu, odnesi im i nalog pa nek ti oni odgonetnu koji je broj.

Svi ti počinju s '511', a završavaju s godinom počinjenog prekršaja (/09 kod tebe), e pa sad ako je jedan od tih brojeva... :rofl:

sara4
01.09.2009., 17:56
:( Danas sam dobila kaznu za parkiranje na pješačkom prijelazu i ljuta sam k'o pas jer uvijek pazim na to, ali danas sam pazila na druge stvari (jedan, rekla bih nelegalan znak zabrane parkiranja na jednom dućanu i ulaz u zgradu).

Dakle, pazim da ne smetam stanarima prilikom izlaska i ulaska, dostavi tom dućanu i parkiram na pješački, pas mater.

Dakle, što mi je činiti? Ok, napravila sam prekršaj, ali stvarno uvijek pazim na te stvari, nikad nisam dobila ni kaznu za brzinu ni za krivo parkiranje, ništa...

Što da radim, kolike su mi šanse da se pozovem na Članak 294. Zakona o sigurnosti prometa na cestama

(5) Policijska uprava ili postaja koja tijekom obavljanja poslova nadzora utvrdi da je počinjen prekršaj za koji je propisana samo novčana kazna u utvrđenom iznosu do 1.000,00 kuna, u slučajevima kada prekršajem nije izazvano ometanje ili ugrožavanje drugih sudionika u prometu, odnosno ako je prekršaj osobito lake naravi a počinitelj nije prije činio slične prekršaje može umjesto novčane kazne sudioniku u prometu izreći mjeru usmenog ili pisanog upozorenja.

Što u tom slučaju ide - žalba/molba na policijsku postaju koja mi je dala kaznu?

Hvala na pomoći!

spyker22
01.09.2009., 20:18
Članak 294. Zakona o sigurnosti prometa na cestama...
Moj najdraži članak :D

Svakako ga spomeni pred sucem/u molbi, naglasi da ti je to prvi prekršaj i da nisi nikad do sad kažnjavana, da se kaješ bla bla...
Ako sudac bude dobar mogla bi proć lišo, mada sumnjam jer država po svaku cijenu želi naplatiti kazne..
Što u tom slučaju ide - žalba/molba na policijsku postaju koja mi je dala kaznu?

Pogledaj tu (http://www.forum.hr/showpost.php?p=22183899&postcount=1587)

bebimicica
01.09.2009., 22:19
prije dva tjedna sam dobila kaznu za voznju bez karte koja je bila u veljaci 2008. godine,zanemarila sam kaznu i mislim da je to vec odavno trebalo u zastaru,pa vas pitam ako netko ima pojma o tome da mi kaze sta mi je ciniti.... :)

radi se o zet-u:flop:

sara4
02.09.2009., 07:26
Moj najdraži članak :D

Svakako ga spomeni pred sucem/u molbi, naglasi da ti je to prvi prekršaj i da nisi nikad do sad kažnjavana, da se kaješ bla bla...
Ako sudac bude dobar mogla bi proć lišo, mada sumnjam jer država po svaku cijenu želi naplatiti kazne..

Pogledaj tu (http://www.forum.hr/showpost.php?p=22183899&postcount=1587)

Hvala puno, sad ću pogledati. No moj problem je još i veći?!?! Danas sam se vratila na mjesto zločina i nisam imala s čime mjeriti, ali po mojoj procjeni bila sam parkirana barem 5 m od pješačkog!!! Ok, moram izmjeriti, ali ono, prekršaja praktički ni nema?!?! Kako ne znam točno gdje je taj pješački, jučer sam mislila da sam stvarno valjda parkirala na pješački, ali danas sam ostala u šoku!!!

Kontam da je policiju vjerojatno zvala vlasnica frizerskog salon čiji sam ulaz izbjegla što sam više mogla (ljudi su komotno mogli ulaziti i u salon i u zgradu), ali s obzirom da me muž jučer podsjetio na jednu epizodu s tim istim salonom, skoro da i ne sumnjam da ona ima prste u tome.

spyker22
02.09.2009., 11:37
@sara4

Valjda ti najbolje znaš di si parkirala, a budući da policija mora imati kakav takav dokaz o nedozvoljenom parkiranju (nekad virovanje na rič nije dovoljno), takve se situacije u prometu fotografiraju (npr. ista stvar prije nego pauk diže auto) pa su vjerodostojan dokaz na sudu.

Kad dođe do suda, zatraži sučeljavanje s policajcem i dokaz da ti je automobil bio parkiran na zebri. Navedi nekog da je bio s tobom koji će potvrdit tvoju priču.

Mogla bi proć i lišo :mig:

----------------

@bebimicica

Kazna nije u zastaru otišla, ne brini :zubo:
Što ti je činiti? A ništa..čekati i čekati...
Pošto si zanemarila kaznu velika je vjerojatnost da će ti, zbog nemogućnosti naplate iste, policija doći na vrata i tražiti te.

Možda prije dobiješ i poziv za sud..ne znam baš kako ide to sa sudom što se ZET-a tiče, al znam puno slučajeva di je policija posjećivala zbog istog razloga :D

bebimicica
02.09.2009., 11:45
@sara4

@bebimicica

Kazna nije u zastaru otišla, ne brini :zubo:
Što ti je činiti? A ništa..čekati i čekati...
Pošto si zanemarila kaznu velika je vjerojatnost da će ti, zbog nemogućnosti naplate iste, policija doći na vrata i tražiti te.

Možda prije dobiješ i poziv za sud..ne znam baš kako ide to sa sudom što se ZET-a tiče, al znam puno slučajeva di je policija posjećivala zbog istog razloga :D

a ako sad platim nakon isteka roka od 8 dana?

sara4
02.09.2009., 12:25
@sara4

Valjda ti najbolje znaš di si parkirala, a budući da policija mora imati kakav takav dokaz o nedozvoljenom parkiranju (nekad virovanje na rič nije dovoljno), takve se situacije u prometu fotografiraju (npr. ista stvar prije nego pauk diže auto) pa su vjerodostojan dokaz na sudu.

Kad dođe do suda, zatraži sučeljavanje s policajcem i dokaz da ti je automobil bio parkiran na zebri. Navedi nekog da je bio s tobom koji će potvrdit tvoju priču.

Mogla bi proć i lišo :mig:

Hvala ti puno, spyker. Znam točno gdje sam parkirala jer sam pazila da ne blokiram ta dva ulaza i još sam buljila u radno vrijeme frizerskog na vratima. Kažeš da bi cajo morao imati fotke? Nije bio nitko sa mnom, vraćala sam se s posla :( . Hvala na svemu, javim kako je prošlo.

MEP
02.09.2009., 12:49
a ako sad platim nakon isteka roka od 8 dana?

Ako nisi do sad, nemoj ni sad, jel ti se sad kazna vjerovatno sa 210 (jel toliko bude?) popela visoko:D Mene je također uhvatilo u siječnju 2008 i zadnja uplatnica koju sam primija je bila na cca 500 kn:D Nakon toga par uplatnica nisan primija i lovim zastaru, pa šta bude...

spyker22
02.09.2009., 22:18
Nije bio nitko sa mnom, vraćala sam se s posla :( .
Ma bio je..bio :mig:
Aj sara4, sritno!

Skrewdriver
03.09.2009., 02:20
Zanima me da li je istina da ukoliko policajac u prometu zaustavi vozača koji radi istovremeno 3 ili više manjih prekršaja, ne piše nikakvu kaznu niti išta uručuje vozaču (nikakve naloge, zapisnike, nista) vec slucaj ide direktno na sud?

Npr. nemaš kod sebe vozačku, prometnu i registraciju auta? (iako posjeduješ vozačku i urednu prometnu i auto je registrirano i osigurano) Za sve su kazne mislim po 300-500 kn (znaci male kazne). Nije sad bitno zašto netko ne bi imao sasobom nesto od toga ili pojedinosti, ovo je samo primjer.

spyker22
03.09.2009., 10:05
Nije istina. Piše mu kazne za sva tri prekršaja.

E sad, jedino bi mogla biti razlika u tome jel ti policajac za pojedini prekršaj izda prekršajni nalog ili obavezni prekršajni nalog, al to je već druga tema.

Skrewdriver
03.09.2009., 16:18
Znaci ako policajac kaže da je tako, zapravo blefira, odnosno oprašta kazne a usput 'zastrašuje' sudom?

spyker22
03.09.2009., 16:41
Izgleda..ako je tako onda je dobar policajac :D

batik
03.09.2009., 21:12
Da li placati kaznu ZG parkingu ili pak cekati da se implementira zakon koji im nalaze da kazne ne smiju biti tako visoke?

Ralph Lauren
04.09.2009., 00:18
Pozdrav svima;
evo uprao ušao u kuću nakon nemilog dogadaja.
Naime, vozio sam zelenim valom ( smjer Z - I ) i tamo na krizanju s draskovicevom gdje zeleni val skrece prema dzamiji sam prilicno sigurno prosao kroz zuto, pored mene je bio jos jedan bijeli karavan, te kod skretanja za krizanicevu skuzim da mi je rotirka iza leda, zaustavim se u krizanicevoj i naravno prometna, vozacka, alkohol, sve u redu. i kaze mi jesam li svjestan prekrsaja koji sam ucinio, ja kazem da je prilicno zeznut zavoj i da nisam htio kociti nego sam produzio na zuto i da sam siguran da nije bilo crveno. on meni kaze da je on stajao na draskovicevoj u smjeru sjevera i da je on mene uocio na njegovo paleće zeleno, što je njemu garancija da je bilo crveno. kaze mi da je kazna 2000 do 5000 kn i do 2 mjeseca bez vozacke. ok. i u nekakav blok je napisao moje ime prezime valjda jos neke podatke i ime oca te zanimanje: student. i to je uzeo sa sobom. osim sto je bio prilicno neugodan, pitao je imam li za platiti kaznu sada, ja sam rekao da nemam. zadnje rijeci su mu bile .. nesto s prekrsajnim sudom jer se zurio i rekao je to dok se vec kretao prema svom autu. niti sam razumio o cemu je rijec, ovo mi je drugi put da me policija zaustavila, i prvi moguci prekrsaj. mozete li me molim vas savjetovati sto sada ? koja je procedura i kako ako je ikako moguce mogu izbjeci kaznu, placanje jos u redu iako sam student i moram to s roditeljima prvo rjesiti. vazan mi je dio sa vozackom, jer mi auto treba svakodnevno?
hvala

Skrewdriver
04.09.2009., 02:04
imas srece jer ti je policajac sam priznao da si u pravu;

ako dobiješ kaznu piši žalbu tako da ces reci da NISI prošao kroz žuto nego kroz zeleno, i obavezno napisi da je policajac bio u suprotnom smjeru (tamo gdje vec jest) i da nije s te strane mogao viditi svijetlo na tvom semaforu, a to sto se njemu upalilo zeleno ne mora znaciti da je tebi bilo crveno (eventualni kvar semafora il nesto - to nije ni bitno).
po zakonu policajac mora biti s one strane gdje tocno vidi svijetlo na vozačevom semaforu, inace - nagađa/pretpostavlja a pretpostavke nisu dokaz

tu caku mi je rekao prijatelj iz policije kada se isto dogodilo mom starom, onda sam ja napisao tako kako mi je on rekao i proslo je.

inace moze netko prokomentirati ove slucajeve gdje policajac piše podatke na blok i kasnije formulira nalog, odnosno kaznu te šalje na adresu, umjesto da sve napiše odma i uruci u ruke? Sjecam se tamo negdje do 2007 su uvijek pisali po nekakvim blokicima nista nisu urucivali u ruke, onda su do sad odma pisali naloge i urucivali, a u zadnje vrijeme opet po starome!? jel to kako kad pa mene tako potrefi ili...?

Ralph Lauren
04.09.2009., 08:03
imas srece jer ti je policajac sam priznao da si u pravu;

ako dobiješ kaznu piši žalbu tako da ces reci da NISI prošao kroz žuto nego kroz zeleno, i obavezno napisi da je policajac bio u suprotnom smjeru (tamo gdje vec jest) i da nije s te strane mogao viditi svijetlo na tvom semaforu, a to sto se njemu upalilo zeleno ne mora znaciti da je tebi bilo crveno (eventualni kvar semafora il nesto - to nije ni bitno).
po zakonu policajac mora biti s one strane gdje tocno vidi svijetlo na vozačevom semaforu, inace - nagađa/pretpostavlja a pretpostavke nisu dokaz

tu caku mi je rekao prijatelj iz policije kada se isto dogodilo mom starom, onda sam ja napisao tako kako mi je on rekao i proslo je.

inace moze netko prokomentirati ove slucajeve gdje policajac piše podatke na blok i kasnije formulira nalog, odnosno kaznu te šalje na adresu, umjesto da sve napiše odma i uruci u ruke? Sjecam se tamo negdje do 2007 su uvijek pisali po nekakvim blokicima nista nisu urucivali u ruke, onda su do sad odma pisali naloge i urucivali, a u zadnje vrijeme opet po starome!? jel to kako kad pa mene tako potrefi ili...?

ne kuzim ovaj dio 'ako dobijem kaznu'; postoji mogucnost da ne dobijem?
no zalbu u svakom slucaju mislim podnijeti; pa me zanima jel moguce podnijet zalbu prije dolaska potencijalne kazne?

spyker22
04.09.2009., 08:45
inace moze netko prokomentirati ove slucajeve gdje policajac piše podatke na blok i kasnije formulira nalog, odnosno kaznu te šalje na adresu, umjesto da sve napiše odma i uruci u ruke?
Ne znam ni sam. Nailazio sam i na jedne i na druge. Doduše, samo jedom mi je zapisa podatke..al procedura je ista :zubo:

ne kuzim ovaj dio 'ako dobijem kaznu'; postoji mogucnost da ne dobijem?
Ma dobit ćeš je, ne brini :mig:
jel moguce podnijet zalbu prije dolaska potencijalne kazne?
Ne, ne...to bi već bio Minority Report :kava:

Ralph Lauren
04.09.2009., 09:02
Ne znam ni sam. Nailazio sam i na jedne i na druge. Doduše, samo jedom mi je zapisa podatke..al procedura je ista :zubo:

Ma dobit ćeš je, ne brini :mig:

Ne, ne...to bi već bio Minority Report :kava:

no dobro, dakle valja cekati sada. kroz koliko stigne kazna ? postoji neki zakonski rok unutar kojeg moram priloziti zalbu ?

Skrewdriver
04.09.2009., 09:14
kada ti dođe kazna imaš 8 dana rok za žalbu.

rekao sam da mozda ne dođe jer se meni znalo dogoditi da sam napravio neki prekršaj a da nikad nisam dobio kaznu za to, a tebi tu policajac se nakako žurio, sve to usput napravio nabrzake, pa zbog toga je svašta za očekivati

Ralph Lauren
04.09.2009., 09:18
ma dobro, sto bude bude. samo me zanima kroz koliko stigne kazna, jer me nema u hrvatskoj sljedeca dva tjedna, pa da nebi propustio zalbeni rok ako su tako ekspresni sa slanjem ?

spyker22
04.09.2009., 11:34
Kroz dva tjedna neće. Možda 2-3 miseca.

Sve kad bi i došla dok te nema u RH, ne možeš propustit žalbeni rok jer ti nije uručena na ruke, tako da...

Tomica0208
06.09.2009., 17:14
Bog društvo,

U 7 mj. sam na dregeru napuhao 0,33 promila (haltali me u 17,00h, bio na fešti, popio dvi pive...:ne zna), pri rutinskoj kontroli. Moj problem je taj što imam 22 god, i bio sam u prekršaju.
policajac mi nije odmah izdao kaznu (morali su otić, imali su hitan slučaj....), već mi je na kućnu adresu stigla presuda prekršajnog suca, koji mi je odredio 890kn kazne (700 za alkohol i 190 za troškove suda....) i 3 mj bez vozačke:( .
Moje pitanje je dali se isplati pisati prigovor, ako da, kako bi to trebalo izgledat?
Jako mi je bitno, jer ako ostanem bez vozačke, ostaću i bez posla.

Molio bih nekog tko zna ili je već imao takav slučaj da mi odgovori.
Hvala!

Ta-ma-ra
06.09.2009., 17:48
...mislim da ćeš u ovom tvom slučaju teško nešto postići prigovorom...činjenica je da si bio u prekršaju i oni imaju dokaz...izuzev, ako u navedenim okolnostima (hitan slučaj) ipak postoji mogućnost da taj dokaz pobiješ, ti znaš najbolje kako je bilo... sačekaj da ti se javi netko tko bolje pozna problematiku....i pazi na rokove:)

Tomica0208
07.09.2009., 14:24
hvala

spyker22
07.09.2009., 20:48
Ta-ma-ra ti je prvom rečenicom sve rekla..iako...

..moga bi napisat kakav takav prigovor, uvjerit sud da ti je vozačka neophodna za posao i zamolit da ti vozačku oduzme uvjetno s tim da ćeš platit kaznu i troškove suda. Bio bi vuk sit, a koza cila..E sad još samo da sud na to pristane.
Ako ti je to prva kazna - tim bolje.

Ta-ma-ra
08.09.2009., 13:56
Ta-ma-ra ti je prvom rečenicom sve rekla..iako...

..moga bi napisat kakav takav prigovor, uvjerit sud da ti je vozačka neophodna za posao i zamolit da ti vozačku oduzme uvjetno s tim da ćeš platit kaznu i troškove suda. Bio bi vuk sit, a koza cila..E sad još samo da sud na to pristane.
Ako ti je to prva kazna - tim bolje.

...ovo je pravi savjet....vrijedi pokušati :)......pazi na rokove!!

singar
09.09.2009., 22:03
Pozvan sam na sud kao svjedok u prekrsajnom postupku. Saznao sam da sudac na pocetku pita svjedoka za osobne podatke kao i adresu stanovanja i to u prisustvu tuzenika i njegovog branitelja. Postoji mogucnost da tuzenik, s obzirom da cu svjedociti protiv njega i da je bilo vec nekih prijetnji s njegove strane, posalje decke s palicama na moju adresu. Da li je moguce da se o navedenim podacima ocitujem bez njihove prisutnosti ili neka druga varijanta kako tuzenik ne bi dosao do mojih podataka?

Sibencan
12.09.2009., 00:18
evo večeras san iša vani i da ne iden kroz gužvu u grad oša na magistralu.priša priko pune linije,odnosno skrenija livo di se nesmi nego samo desno je dozvoljeno.tapa me pacov i 500 kuna, mogu se žalit iako je praktički teško nešto složit da uvaže.al naravno može se bar malo slagat i pokušat izvuć da ne ode 500 kuna u proračun za lopove i nametnike koji žive od naših plaća.savjet, šta bi moga napisat zašto san iša priko pune linije.jel mogu bar tražit dobrotvorni rad za tih 500 kuna.

spyker22
12.09.2009., 10:25
Teško da ćeš se izvuć od plaćanja. Eventualno, ako ti je prvi počinjeni prekršaj nakon dvi godine pa se možeš na to vadit (članak 294. stavak 5.), al ako si u zadnje dvi godine grišio, onda plati i nema druge.
Inače ćeš još morat i sudske troškove podmirit.

tom_27_
12.09.2009., 13:43
Pozvan sam na sud kao svjedok u prekrsajnom postupku. Saznao sam da sudac na pocetku pita svjedoka za osobne podatke kao i adresu stanovanja i to u prisustvu tuzenika i njegovog branitelja. Postoji mogucnost da tuzenik, s obzirom da cu svjedociti protiv njega i da je bilo vec nekih prijetnji s njegove strane, posalje decke s palicama na moju adresu. Da li je moguce da se o navedenim podacima ocitujem bez njihove prisutnosti ili neka druga varijanta kako tuzenik ne bi dosao do mojih podataka?

Zakon o prekršajima čl. 177
Svjedoku se može dopustiti da ne odgovori na ova pitanja ako bi svojim odgovorom sebe ili drugog izložio ozbiljnoj opasnosti po život, zdravlje, tjelesnu nepovredivost, slobodu i imovinu većeg opsega.

Kakva je tocno precedura na sudu to ce objasniti netko drugi tko ima iskustva sa sudova.

mala30
12.09.2009., 18:26
nisam ekscesni tip, vozačku imam 20 godina i nemam niti jedan evidentirani prometni prekršaj do sada...
zanima me, na koji način se suprotstaviti policajcu koji neselektivno piše kazne za parkiranje? ja jesam u prekršaju jer vršim istovar robe za lokal tamo gdje se ne smije parkirati, dobijam kaznu, a istovremeno do mene stoji parkiran vlasnik ugostiteljskog objekta (uglavnom cijeli dan) koji nikad ne dobija kaznu....(naravno, kod njega se pije kava i ostalo džabalesku).
pri tome je službena osoba u verbalnoj komunikaciji vrlo neugodna, čak i bezobrazna(znam da ne vrijedi mnogo, ali imam snimljen razgovor između nas, u mom vlasništvu postoje slike spornog događaja gdje se jasno vidi službeno vozilo, moje vozilo koje je dobilo kaznu zbog nepropisnog parkiranja i ostala "privilegirana " vozila u prekršaju koja nisu kažnjena)
dakle. koje su moje pravne i zakonske mogućnosti?

getoutski
13.09.2009., 14:02
dobar dan,
zanima me da li je potrebno placati parking kazne recimo npr. u nizozemskoj s autom registriranim u rh...?
nisam siguran ali mislim da mi je netko rekao da je nemoguce njima locirati vlasnika i naplatiti od istoga osim ako nije prekrsaj direktno pocinjen pred policijom

i da li bi se moglo dogoditi da kad rh u udje u europu da onda lijepo nizozemci odluce poslati te kazne hrvatskoj da ih rjesava...ne bi me cudilo!

fala

spyker22
13.09.2009., 19:36
dobar dan,
zanima me da li je potrebno placati parking kazne recimo npr. u nizozemskoj s autom registriranim u rh...?
Naravno da je potrebno :rolleyes: :p
Ne znam ni sam kako to funkcionira u praksi..evo ti neka iskustva forumaša..ima svega tako da :ne zna:
http://www.forum.hr/showpost.php?p=21679615&postcount=14
http://www.forum.hr/showpost.php?p=21680388&postcount=17
http://www.forum.hr/showpost.php?p=21689774&postcount=19

getoutski
13.09.2009., 20:14
:rolleyes: :p

;)

St-GT
13.09.2009., 21:49
Evo i meni danas dosa poziv na sud jer su me zaustavili i puva san 0,99.Znan da mi bas prigovor nece puno pomoc jer san ima jos prije godinu dana isti slucaj na koji san pisa prigovor(nadan se zastari :) e sad me zanima sta mi je rec naj bolje na sudu jer mi u optuznom prijedlogu stoji kazna 2000 KN i 3 mjeseca vozacke,e sad sta napravit dali se nagodit nekako sa sudcem ili prizant sve...
Dali se sa njim dogovorit da placam na rate ili?

spyker22
14.09.2009., 00:27
Pokorno sve priznaj. Nemaš se šta žalit. Barem ostavi dojam pokajnika. Ne vidim nikakve olakotne okolnosti :D

Ne virujem da se suci s alkoholiziranima baš vole nagađat, al probaj izvuć barem vozačku uvjetno. Za plaćanje ne znam. Nisi se nešto opametio od prošlog puta, a? :tuctuc:

Katrin
14.09.2009., 09:35
Evo i meni danas dosa poziv na sud jer su me zaustavili i puva san 0,99.Znan da mi bas prigovor nece puno pomoc jer san ima jos prije godinu dana isti slucaj na koji san pisa prigovor(nadan se zastari :) e sad me zanima sta mi je rec naj bolje na sudu jer mi u optuznom prijedlogu stoji kazna 2000 KN i 3 mjeseca vozacke,e sad sta napravit dali se nagodit nekako sa sudcem ili prizant sve...
Dali se sa njim dogovorit da placam na rate ili?

moze se platiti u ratama, a za ostalo budi sretan ako ostane kako je i predlozeno.

schtakor
14.09.2009., 10:15
radi se o dvije kazne,za prvu me zanima dali je nastupila zastara pošto je prošlo točno dvije godine i dva mjeseca od počinjenja zlodjela vožnje neregistriranog skutera bez kacige:D?

druga je kazna za prebrzu vožnju,vozio 70 di je ograničenje 50,pisao žalbu unutar 8 dana i danas na vrata poštar donio čestitku od mup_a koju nisam htio primiti,zanima me kako se dalje odnositi prema tome?

spyker22
14.09.2009., 10:54
Velika je vjerojatnost da ti je prva zastarila, a što se druge tiče, poštar će ti dolazit par puta. Ukoliko budeš ustrajan u neprimanju, ostavit će ti obavijest da možeš preuzeti kuvertu u pošti, a druga je opcija da ti je policijski službenik uruči osobno :mig:
Čuo sam da je i toga bilo.

schtakor
14.09.2009., 11:14
onda ću biti krajnje direktan i pitati koji modus je za izbjegavanje plaćanja 500 kn jer stvarno mislim da je to bila klasična sačekuša na mjestu di nije naselje ravni komad ceste di se rulja vozi stotku po defaultu a mene oplete sa 70?

Katrin
14.09.2009., 11:26
nema modusa. zastaru mozes cekati, ali s obzirom da je 4 godine ne vjerujem da ces ju docekati.

St-GT
14.09.2009., 17:00
moze se platiti u ratama, a za ostalo budi sretan ako ostane kako je i predlozeno.

S kim da se dogovorim za placanjem na rate,odma sa sudcem na saslusanju ili
?

spyker22
15.09.2009., 16:52
Današnji Jutarnji list, prilog 'Auto'... (http://i32.tinypic.com/f4lq8i.jpg)

Pitanje čitatelja:
Policija je mome suvozaču izmjerila 1,05 promila alkohola te podnijela prekršajni nalog protiv mene, a ne protiv njega. Je li to ispravno? (M.K.)

Odgovara Mario Klokočovnik, dipl. iur.:
Policija je postupila ispravno, jer se odredba zakona odnosi samo na vozača vozila, a ne na suvozača. To je i logično, jer je vozač potpuno odgovoran za stanje u vozilu, a suputnici ne moraju poznavati Zakon o prometu.

----------
Nisam ja sad neki pravni stručnjak (bio sam jedan semestar na pravu i bilo mi je dovoljno :D), al interesira me određena pravna problematika pa me zanima na osnovu čega je g. Klokočovnik dao ovakav savjet.

Koliko poznajem novi ZOSP, ovakav zakon više ne postoji, tj. ne postoji članak koji bi kažnjavao vožnju suvozača u alkoholiziranom stanju.

Upravo je taj članak starog ZOSP-a...
Članak 163.
(2) Vozač osobnog automobila ne smije na prednjem sjedalu prevoziti osobu koja je pod utjecajem alkohola ili droga, dijete mlađe od 12 godina niti na stražnjem sjedalu dijete mlađe od pet godina, osim u slučaju kada na stražnjem sjedalu ima pričvršćenu dječju sjedalicu, u kojoj dijete mora biti vezano.
...bio diskutabilan (svađao sam se na istu temu i na Legalisu di sam zagovarao ukinuće te odredbe jer je besmislena) pa je pri izglasavanju novog ZOSP-a ova odredba Zakona ukinuta tako da sad Članak 163. novog ZOSP-a izgleda ovako:
(1) Vozač i putnici tijekom vožnje u motornom vozilu na sjedalima na kojima su ugrađeni sigurnosni pojasevi, dužni su koristiti pojas na način koji je odredio proizvođač sigurnosnog pojasa.
(2) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, sigurnosni pojas ne moraju koristiti osobe koje imaju uvjerenje da iz zdravstvenih razloga ne mogu koristiti pojas.
(3) Ministar nadležan za zdravstvo propisat će postupak, uvjete i način izdavanja uvjerenja iz stavka 2. ovoga članka.
(4) Vozač motornog vozila može prevoziti dijete mlađe od 5 godina samo na stražnjim sjedalima i to u posebnoj sigurnosnoj sjedalici, koja je za vozilo pričvršćena sigurnosnim pojasom vozila ili posebnim kopčama u vozilu.
(5) Vozač motornog vozila može prevoziti dijete starije od 5, a mlađe od 12 godina samo na stražnjim sjedalima, a dijete mora sjediti na posebnom postolju prilagođenom njegovoj visini tako da se može vezati sigurnosnim pojasom na tri točke vezivanja. Ako se dijete veže sigurnosnim pojasom na dvije točke vezivanja nije potrebno koristiti posebno postolje za sjedenje.
(6) Vozač motornog vozila može prevoziti dijete do dvije godine starosti na prednjem sjedalu vozila ako vozilo nema suvozački zračni jastuk ili ako je suvozački zračni jastuk isključen i ako se dijete prevozi u sigurnosnoj sjedalici postavljenoj suprotno od pravca vožnje koja je pričvršćena za vozilo pomoću sigurnosnog pojasa na tri točke vezivanja ili posebnim kopčama u vozilu.
(7) Dijete u posebnoj sjedalici u vozilu mora biti vezano.

Nigdi se ne spominje suvozač u alkoholiziranom stanju pa virujem da se g. Klokočovniku omaklo, greškom se pozivajući na stari ZOSP :ne zna:

F10EXX
15.09.2009., 19:37
Današnji Jutarnji list, prilog 'Auto'... (http://i32.tinypic.com/f4lq8i.jpg)

Pitanje čitatelja:
Policija je mome suvozaču izmjerila 1,05 promila alkohola te podnijela prekršajni nalog protiv mene, a ne protiv njega. Je li to ispravno? (M.K.)
:

Cak i da postoji, ti kao vozac apsolutno nisi kvalificiran da mozes odrediti jel netko ima ili nema alkohola u krvi, za to je jedino relevantno vadjenje krvi u ovlastenoj ustanovi. Pa stoga ne mozes ni biti odgovoran za to sto prevozis eventualno pijanu osobu.

ancica1
15.09.2009., 20:52
Da li netko zna, da li još uvijek vrijedi opcija da prihvatim rad za opće dobro umjesto plaćanje novčane kazne?!!!
Došla mi je upravo takva ponuda od suda, a ne znam da li su mijenjali što. Jer prije se takav rad nije provodio.

ancica1
15.09.2009., 20:54
Moram im sutra odgovoriti :cry:

DaKid
16.09.2009., 00:40
Dobio sam kaznu u New Yorku za prebrzu vožnju (95mph u zoni od 65mph). Zanima me može li se izbjeći plaćanje kazne i koje su sankcije ako se ne odazovem ili ne platim kaznu? (buduća viza, ili slično) Mogu li me kazneno goniti u HR ? thx

*Hermiona*
16.09.2009., 00:53
molim vas ako bi mi mogli pomoci...
zaustavili su me na ljubljanskoj u zagrebu, vozila sam 104, nisam nista pila.. utorak je! :) dali su mi kaznu od 1000kn, a nazalost nisam imala nista novca kod sebe jer su me prije toga jedno 3 puta pitali imam li sto novca kod sebe. hm... :/
dali su mi uplatnicu, i sve one gluposti prekrsajne naloge, zapisnike o brzini..
studentica sam i mozete li mi pomoci kako da napise zalbu da ne platim, ako je to ikako moguce.
hvala vam! :)

spyker22
16.09.2009., 00:59
Da li netko zna, da li još uvijek vrijedi opcija da prihvatim rad za opće dobro umjesto plaćanje novčane kazne?!!!
Došla mi je upravo takva ponuda od suda, a ne znam da li su mijenjali što. Jer prije se takav rad nije provodio.
Ne kontam te baš. Ako ti je sud ponudio rad za opće dobro, čemu pitanje jel to postoji? :confused:

Iako, nije mi jasno kako sad Sud nudi RZOD kad mi je sama sutkinja rekla u dva navrata da se to više ne radi? :misli:

Bila je polemika tu na temi. Moj post...
@axh1876

...i odgovor na moj:

Zato me zanima šta ti je to Sud ponudio i za koju kaznu. Fala.

spyker22
16.09.2009., 01:13
Dobio sam kaznu u New Yorku za prebrzu vožnju (95mph u zoni od 65mph). Zanima me može li se izbjeći plaćanje kazne i koje su sankcije ako se ne odazovem ili ne platim kaznu? (buduća viza, ili slično) Mogu li me kazneno goniti u HR ? thx
Ako ti je u planu buduća viza, ne vidim zašto bi uopće riskira i razmišlja da l' da platiš ili ne, pa da ti to sutra bude razlog za neizdavanje vize. U tuđoj si državi. Bar poštuj njihove zakone kad si već pogrišio.

Kolika je uopće kazna?
zaustavili su me na ljubljanskoj u zagrebu, vozila sam 104, nisam nista pila..
studentica sam i mozete li mi pomoci kako da napise zalbu da ne platim, ako je to ikako moguce.
hvala vam! :)
Prvi post i odma na Prekršaje...ccc...

Evo ti primjer pisanja prigovora/žalbe:
Ako ti di zapne javi na pm. Teško da ćeš proć lišo, da baš ništa ne platiš, posebno ako ti nije prvi prekršaj.

noemi.zd
20.09.2009., 09:51
Poštovanje !
Molila bih Vas za savjet. Mama mi je imala nekidan prometnu, cesta je bila malo uža, ne toliko da se 2 automobila ne mogu mimoici. Mama je vozila sasvim do ruba ceste vrlo malom brzinom , ali auto iz suprotnog smijera joj je presijeklo njenu traku i udarilo je svojim prednjim krajem u retrovizor,blatobran te dvoja vrata. Vozac je predlozio da svatko nadoknadi svoju stetu (njemu je malo ostecen prednji zmigavac), sto mami nije bilo ni pod razno, buduci da nije kriva. Pozvala je policiju koja je sve slikala i obavila zapisnik prema kojem krivac ne prizna krivnju (???) i izgleda da sve ide na prekrsajni sud. Zanima me sto nam je dalje ciniti, tj.kako naplatiti stetu. U kojem roku se rijesava to na sudu i da li u meduvremenu sam platiti popravak.
Unaprijed se ispricavam na mogucoj neprofesionalnoj terminologiji.

325i
22.09.2009., 09:59
dobio sam poziv na sud zbog nekog incidenta u tučnjavi, popisani smo bili svi koji su se našli tamo, iako se nisam tukao dobio sam poziv na sud zbog kršenja reda...

sad me zanima, da li ja bez advokata mogu sam sebe zastupati, tj. da li mogu reći sudici da prema zakonu tom i tom nisam dužan platiti kaznu itd?

Anton
22.09.2009., 10:14
Odvjetnik ti nije potreban, jer se radi o prekršaju ( možeš ga uzeti, samo je toliko skup, da ti njegov sat dođe više od kazne koju bi dobio za taj prekršaj ), ideš samo u svojstvu svjedoka, u najgorem slučaju ćeš dobiti novčanu kaznu ispod 1000 kn za remećenje javnog reda i mira.Ne znam koliko imaš godina i koliko poznaješ zakone, ali nije se problem izvući da ne platiš ništa.

325i
22.09.2009., 10:57
pa jel smijem na sudu ako me pita, spominjati neke zakon tj. navoditi se na taj i taj zakon? znam da ga ne smijem tumačiti,ali navoditi bih trebao smjeti

Anton
22.09.2009., 12:07
pa jel smijem na sudu ako me pita, spominjati neke zakon tj. navoditi se na taj i taj zakon? znam da ga ne smijem tumačiti,ali navoditi bih trebao smjeti

Ajde ti fino napiši na čega bi se "navodio", koliko godina imaš ( jer vjerovao ili ne i to utječe na odluke suca, kazna ili ne npr. ) i šta se točno dogodilo, odnosno kako si ti upleten u to?
Sudac će te pitati šta se dogodilo i vrlo vjerojatno će ti stavljati riječi u usta dok mu ti budeš prepričavao događaj, da sebi lakše prilagodi cijelu stvar, dok ti stenografkinja bude lupala po tipkovnici.Dakle, ti ispričaš jedno, a onda sudac to tumači ženi do sebe koja piše tvoje riječi, doduše prepravljene od strane suca.

mala_zg23
23.09.2009., 00:34
sutra moram pisat prigovor jer sam vozila 75+kw bla bla

da skratim, u prigovoru bi napisala da su me testirali na alkotest i da je bilo 0.00 , makar me za pravo nisu testirali a nit sam pila jer mrzim alkh.

dal ovi u sudu mogu saznat dal su me stvarno testirali i na koji nacin ? nakon sto onog kojeg zaustave puše alkotest,dal on dobije kakvu potvrdu da je puhao i to? hitno je malo , i hvala :cerek:

bossi
23.09.2009., 06:29
Dobio sam poziv 18. 9. 2009. god. na raspravu o obnovi postupka po presudi zbog ogluhe radi naknade štete donesene
14. 7. 1998. gdje mi je naloženo da tužitelju nadoknadim štetu.
Na tu sam se presudu žalio, ali nitko, pa ni sud nema tu žalbu.
Sad me traže da je ponovo sastavim.
Mogu li se sada, pored razloga kojima osporavam tužbu, pozvati i na instituciju zastara i po kojem čl. zakona?
Hvala

mala_zg23
23.09.2009., 10:35
izgleda da ovdje netko odgovori svake prijestupne

Katrin
23.09.2009., 10:44
izgleda da ovdje nitko ne cita starije postove :mig:
zasto bi uopce spominjala aklotest? nikakve koristi od toga.

spyker22
24.09.2009., 02:01
da skratim, u prigovoru bi napisala da su me testirali na alkotest i da je bilo 0.00 , makar me za pravo nisu testirali a nit sam pila jer mrzim alkh.
Ne kontam čemu to :ne zna: to ti ni na koji način ne može pomoći.
nakon sto onog kojeg zaustave puše alkotest,dal on dobije kakvu potvrdu da je puhao i to? hitno je malo , i hvala :cerek:
Dobije se potvrda.

Zla majkee
24.09.2009., 18:41
pozdrav!

evo ovak...
ja sam prije par mjeseci dobila prekrsajni nalog na koji sam se naravno zalila.
jucer mi je dosao poziv na sud 1. listopada. medutim, ja sam tada na putu i to na minimalno mjesec dana, pa me zanima:
kako ja sudu to javljam? pismo/fax/telefonski?
moze li mi netko reci kako bi to trebalo izgledati?
treba li donjeti kakve potvrde da sam zainsta na putu?

takoder...
sad sam kopala po papirima i vidim da je prekrsaj od 28. listopada 2007.
znaci za mj dana mi je zastara.
sad mene zanima, ako oni odrze raspravu bez mene (pise na pozivu da je moguce) i posalju mi doma rjesenje koje ja ne primim, da li to onda odlazi u zastaru?
ako odgodim rociste, za koliko ga mogu odgoditi?
i kolike su sanse da se u mjesec dana rijesi to na prekrsajnom sudu i na vrhovnom?

molim odgovore sto prije jer sljedeci tjedan putujem pa mi je bitno da je to sto prije rijeseno.

Splenda
26.09.2009., 09:29
moj susjed se posvađao sa svojim susjedom i oštetio mu auto jer ga je ovaj izvrijeđao.
to mu je inače prvi put da je nešto takvo napravio. hoće li zbog toga biti prekršajno ili kazneno osuđen? po kojem se to članku zakona gleda?

čovjek ima 2 djece, žao bi mi bilo da najebe zbog jedne budale.:(

retrodevil
27.09.2009., 14:05
napravio sam prekršaj vožnje u alkoholiziranom stanju. napuhao 0.95 i potpisao izjavu. drugi papir je bio nalog za oduzimanje vozačke na 12 sati. međutim, u tom nalogu piše da mi se vozačka oduzima na temelju članka 285, stavka 3. odem ja to i pogledam, a tamo piše:

(1) Policijski službenik naredbom će privremeno oduzeti vozačku dozvolu i isključiti iz prometa vozača i instruktora vožnje:
3) koji upravlja vozilom suprotno odredbi članka 221. stavka 3. ovoga Zakona,

i odem ja pogledati sad taj članak i stavak, a tamo piše:

(3) Osoba iz stavka 1. ovoga članka koja je položila ispit za B kategoriju vozila ne smije upravljati osobnim vozilom čija snaga motora prelazi 75 kW.

kazna za 0.5-1 promil je 1000-2000kn, a za preko 75kw 1000kn. međutim, snaga motora NIJE veća od 75kw.

jel ja sad tu mogu pisati kakvu žalbu jer sam kažnjen za krivu stvar? a i kaj je sad s tim alkoholom? za to su samo utvrdili da sam imao alkohola u krvi, al nikakva kazna mi za to od strane policajca nije izrečena.
kaj napraviti? nemam 1000kn i nebi baš da mi dođe doma pismo od suda :D

Wog Boy
27.09.2009., 15:21
Nesto si pobrkao, stavak (3) kaze "Na temelju odredbi stavka 1. ovoga članka, vozačka dozvola se privremeno oduzima dok ne prestanu razlozi zbog kojih je oduzeta, a najduže do 8 dana."

retrodevil
27.09.2009., 17:24
aha. ja pobrkao. ono su podstavke stavke 1. pardon. al kaj sad da radim? nigdje ne piše osim tog oduzimanja na 12 sati (dok ne prestanu razlozi) kakve su sankcije?

Wog Boy
27.09.2009., 17:53
Poslije tih 12 sati odi u policiju, uzmi svoju vozacku i tamo sefa smjene pitaj koje su sankcije kad ti vec policajac nije rekao.

inace, Članak 199. stavak (8) kaze: Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 do 2.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač i instruktor vožnje ako u organizmu ima alkohola iznad 0,50 do 1,00 g/kg, odnosno odgovarajući iznos miligrama u litri izdahnutog zraka.

Ti si u toj skupini (0.95)

retrodevil
27.09.2009., 18:11
članak 287. stavak 2: Vozaču motornog vozila se u evidenciju upisuju dva negativna prekršajna boda ako je pravomoćnom odlukom o prekršaju proglašen krivim za prekršaj iz članka 49. stavka 4., članka 53. stavka 4., članka 59. stavka 5., članka 67. stavka 5., članka 70. stavka 3., članka 72. stavka 2., članka 74. stavka 2., članka 137. stavka 2., članka 176. stavka 5. i članka 199. stavka 8. i 9. ovoga Zakona.
kvragu

a gdje piše na koliko i da li se uopće oduzima vozačka na duže razdoblje?
i znam da sam kriv, al pisao bih žalbu. tražiti neku odgodu ili nešto. gdje se to dostavlja? u policijsku postaju/upravu ili sud?
i kaj bi se dogodilo da ja tamo nisam potpisao onu izjavu? pitao sam policajca, a on je rekao: "to je na vašu odgovornost" i zbunio me :D

Wog Boy
27.09.2009., 18:34
Isti vrag potpisao ili ne, prijava ide na sud. Kad dobijes bilo sto (uplatnicu, rjesenje suda itd) odmah pisi zalbu i salji tom sudu.

retrodevil
27.09.2009., 18:51
dakle, žalba ide tek nakon kaj dođe pismo doma? a u kom roku mogu očekivati poštu?

Wog Boy
27.09.2009., 19:00
to ovisi o sudu tj pretrpanosti istog. od par tjedana do par mjeseci

retrodevil
27.09.2009., 19:32
i zadnja pitanja: kaj ako ne dođe npr. u 6 mjeseci? nema veze? i znam da je zastara long shot, al od kad se ona računa? hvala puno

Zla majkee
27.09.2009., 21:08
kaj stvarno nitko ne zna kak da javim da ne mogu doci na sud?

daisy dee
28.09.2009., 17:26
Pozdrav svima..
imam jedno pitanje i nadam se da mi netko može reći nešto više o tome :) pliz,pliz
Dečko je ostao bez vozacke na 6 mj..ostala su mu još 3 mj bez nje,..zanima me da li se može pisati molba za prijevremeno vraćanje dozvole(ako može kako bi trebala izgledat i kome da se šalje) jer mu je ona potrebna zbog posla?!

Tnx

zetov
28.09.2009., 18:42
Shit sometimes happen' , pa se tako i meni dogodilo pa me gospoda zaustavila sa nedozvoljenom količinom alkohola po gramu težine...e sad, sve je jasno, dobio novčanu i oduzimanje vozačke. odlučio sam ići sa prigovorom i to da sam spreman platiti novčani dio, ali bih da mi se smanji vrijeme trajanja zabrane upravljanja vozilom. mislio sam odmah sutra platiti novčani dio i to uredno navesti u prigovoru ali od silnog dvodnevnog googlanja naletim na ovu odredbu iz 2002. :

1. Ako je okrivljenik platio novčanu kaznu, naknadu štete i troškove postupka o kojima je odlučeno u prekršajnom nalogu, ne može nakon toga podnijeti prigovor protiv tog prekršajnog naloga, pa ni samo zbog primjene zaštitne mjere jer plaćanjem novčane kazne, naknade štete i troškova postupka smatra se da se odrekao prava na podnošenje prigovora.

gospodo moja, sa vrlim pravnim znanjem pitam ja Vas jel to još uvijek vrijedi ili WTF je ovo :ne zna:?

Pozz!

iilic50
28.09.2009., 23:43
Pozdrav.
Danas mi pauk digo auto. Sad imam pitanje, naime parkiram auto na Ružmarinki (pokraj 3.ekonomske i trgovačke) na nogostupu i vratim se i auta nema.
Dođem u strojarsku i pokaže mi sliku na kojoj se i ne vidi previse osim zadnjeg djela auta i tablica i kaže parkirali ste na nogostup i jedino ste vi parkirani. Što je LAŽ. Jer je tamo bar 50 automobila parkirano kroz cijelu ulicu što na nogostupu što na cesti i to ne danas nego je to svaki dan tako. 800 kn mi kaznu dali i kaže mogu se žalit. Sad molim ako neko zna jel bi upallo da se žalim, kaj da napise, jel mi žalba bar prolongira rok placanja kazne?
Slikao sam ulicu u automobile koji su bili parkirani gdje i ja.

dada99
29.09.2009., 07:26
Evo ovako zanima me što mi mogu i što bi trebao učiniti?

Prije godinu dana pajkan me zaustavio i napisao 2 prekršaja 1000kn + 500kn i bio krajnje bezobrazan inače to mi je bilo prvi i zadnji put da sam se svađao s policajcem u 10 godina vozackog iskustva i dosta susreta s policijom. Dakle, nisam potpisao nalog al sam ga preuzeo i žalio se u propisanom roku i nakon 4 mjeseca sam otišao zivjeti u BiH ali se nisam odjavio u HR tako da sada imam dvoje "papire". Dolazile su obavjesti dosta puta odkad nisam na HR adresi. Prelazim granicu dosta jer sam poslom vezan za HR i dosad nisam imao problema, ali nedavno da HR adresu mi dolazila policija uručit nešto ali pošto nisam bio tu nisu nista mogli.

E sad zanima me što bi bilo dobro učinit, mogu li mi ista na granici, jel ima tko slicnih iskustava?

Hvala na odgovorima!

iilic50
29.09.2009., 15:16
...još da se nadovežem na moje pitanje, ako mi netko može pomoć savjetom kako da sastavim žalbu ili prigovor , naime student sam i nezaposlen sam, nemam primanja pa nemam odkud platiti 500 kn za odvoženje auta i 300 kn za nepropisno parkiranje.
Prvo neznam niti kome trebam slat žalbu, dali mogu otići nekome, nekoj za to odgovornoj osobi pa u 4 oka popričat, ispričat situaciju, reć da para nemam, da sam otišao na par minuta nešto obavit na fax.. pa da mi možda ublaže kaznu ili tak nesto, daju na rate da otplaćujem??
Dali ima netko iskustva s tim da me usmjeri malo.
I zanima me ono sa društveno korisnim radom, dal mogu mjenjat kaznu za to?- kolko se čeka za to?

Balvan8
29.09.2009., 20:57
evo jedno pitanje, kupio sam parkirnu kartu prije 5 dana za 3. zonu zbog toga što su mi ispred zgrade i okolnih zgrada označili parking koji će se početi naplačivati od 01.10.2009. Karta traje od 01.10.2009. do 31.12.2009. Pošto ispred moje zgrade niti okolnih zgrada nije bilo mjesta za parkirat, ja sam se parkirao na parkirno mjesto gdje naplata parkinga već postoji godinu dana, pritom misleći da mi kupljena parkirna karta vrijedi od dana kada sam je kupio, a ne od 01.10. (moja greška nisam gledao otkad vrijedi, jer mi je kartu kupio i zaljepio stari pošto djelimo auto) auto je bio parkiran od 16h-21:20h. kada sam došao pred auto susjedi su mi rekli da je frajer napiso kaznu 2-3 min prije 21h. Da li bi se nekako mogao nagodit da ne platim tih 250kn ili ću ipak morat, ili je najbolje da tu kaznu zanemarim pa uopće ne platim dok ne ode u zastaru!? :ne zna:

spyker22
30.09.2009., 02:12
sad mene zanima, ako oni odrze raspravu bez mene (pise na pozivu da je moguce) i posalju mi doma rjesenje koje ja ne primim, da li to onda odlazi u zastaru?
Virujem da se kasno javljam..ža mi je, al niko ništa ne piše pa ću ja dvi riči. Ne odlazi u zastaru jer bi sud rješenje donio u zakonskom roku i zastara ne nastupa.

Ročište se može odgoditi (javiti dan prije), al ne znam kako sud postupa u sitacijama kad je stiska s vrimenom ko u ovom slučaju. Bilo bi dobro priložit kakav dokaz o spomenutom putu.

hoće li zbog toga biti prekršajno ili kazneno osuđen?
Ne vidim osnova za kazneno gonjenje :ne zna:

zanima me da li se može pisati molba za prijevremeno vraćanje dozvole
To prvi put čujem. Ne virujem da je moguće jer je izdržavanje kazne već u tijeku. Na to se tribalo misliti prije.

gospodo moja, sa vrlim pravnim znanjem pitam ja Vas jel to još uvijek vrijedi ili WTF je ovo :ne zna:?
Dakako da vridi, al tebi zapravo triba dogovor sa sucem. Napiši nekakvu žalbu di se kaješ blabla...napišeš žalbu..sud te pozove..ponudiš da ćeš platiti iznos kazne za koji te terete. Sud voli takve..malo je onih koji su voljni platiti bez prigovaranja.
Dozvola ti triba zbog posla i slično pa zatražiš da ti sudac skrati zabranu upravljanja ili zamoliš da ti sudac odredi uvjetnu zabranu upravljanja.

Ukoliko ti je ovo prva kazna ne bi tribalo bit problema.

Sad molim ako neko zna jel bi upallo da se žalim, kaj da napise, jel mi žalba bar prolongira rok placanja kazne?
Parkira si na nogostup, pogrišio si i, nažalost, to je to. Ako taj tvrdi da si ti jedini krivo parkira, sve i ako laže, tebe to ni na koji način ne opravdava. Isto tako te ne opravdavaju ni ostali pogrešno parkirani automobili. Slikom nećeš ništa postići.

Ža mi je, al žalba ti nema smisla. Njome možeš odgoditi plaćanje. Sve je ušlo u proceduru i ne može te spasiti 'razgovor u 4 oka'. Jedino bi u žalbi moga zatražit da ti 300 kuna oprosti sudac obzirom na primanja i sl., pogotovo ukoliko ti je ovo prvi prekršaj.
Primjere žalbi imaš na ovoj temi. Malo prolistaj.

Onu kaznu od 500 kuna ćeš morat platit bez pogovora.

Da li bi se nekako mogao nagodit da ne platim tih 250kn ili ću ipak morat, ili je najbolje da tu kaznu zanemarim pa uopće ne platim dok ne ode u zastaru!?
Ništa od zastare. Kakva je to nagodba, a da ne platiš? :rofl:

Ako ti se baš ne plaća ta kazna (:D), požali se pismeno Holdingu (ili ko već drži taj parking u ZG), objasni situaciju, da je stari kupio 2-misečnu kartu, da ti nisi zna otkad vridi, mislio si da vridi od dana kupnje, kopiraj kartu, ili neku potvrdu o plaćanju iste (bilo bi dobro da se vidi da je plaćeno taj dan) i sve to pošalji u Holding ili di već. Ja sam se jednom žalio parking službi i upalilo je. Izgubit ne možeš ništa.

Danijelko1983
30.09.2009., 09:27
Dakle, dobio sam obavijest da je mojim osobnim automobilom počinjen prekršaj prekoračenja brzine, i da trebam u roku od 8 dana dostaviti podatke o osobi koja je u navedeno vrijeme upravljala vozilom ili mi sljedi kazna od 2k kn.
E sad dali ja njima mogu prodat priču da smo toga dana imali neku feštu i da su se svi koristili mojim autom (ono išli vamo tamo i ostale pizdarije) te da ja neznam ko je vozio.
Danas sam se dogovorio sa službenikom policijske postaje da pogledam fotografiju, pa ako je neka loša i ne vidi se da ja vozim, da li oni samo na temelju registarske oznake mene mogu kazniti za prekoračenje brzine ako se ne može sa fotografije jasno dokazati identitet vozača.

Da li vi možda imate još nekih drugih prijedloga???

F10EXX
30.09.2009., 10:00
Dakle, dobio sam obavijest da je mojim osobnim automobilom počinjen prekršaj prekoračenja brzine, i da trebam u roku od 8 dana dostaviti podatke o osobi koja je u navedeno vrijeme upravljala vozilom ili mi sljedi kazna od 2k kn.
E sad dali ja njima mogu prodat priču da smo toga dana imali neku feštu i da su se svi koristili mojim autom (ono išli vamo tamo i ostale pizdarije) te da ja neznam ko je vozio.
Danas sam se dogovorio sa službenikom policijske postaje da pogledam fotografiju, pa ako je neka loša i ne vidi se da ja vozim, da li oni samo na temelju registarske oznake mene mogu kazniti za prekoračenje brzine ako se ne može sa fotografije jasno dokazati identitet vozača.

Da li vi možda imate još nekih drugih prijedloga???

Ne mogu te kazniti zbog prekoracenja brzine, nego zbog toga sto nisi dao vjerodostojne podatke o korisniku vozila.

ZOSPC 09.06.2009.

Clanak 229.

...

(7) Novčanom kaznom u iznosu od 2.000,00 do 5.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vlasnik vozila, osoba kojoj je vozilo povjereno ili odgovorna osoba u pravnoj osobi ako ne da vjerodostojan dokaz o osobi koja je upravljala vozilom u vrijeme počinjenja prekršaja.

Danijelko1983
30.09.2009., 10:09
A šta ako ja dam podatke neke osobe koja nije državljanin cijenjene nam države?

F10EXX
30.09.2009., 16:31
A šta ako ja dam podatke neke osobe koja nije državljanin cijenjene nam države?

Vjerojatno nista, no moze mu se dogoditi da kad pozeli uci u cijenjenu nam drzavu ima gadnih problema. Isto tako, znam da zagrebparking uredno suradjuje sa njemackim odvjetnicima koji sasvim uspjesno naplacuju kazne njihovih automobila.

Danijelko1983
30.09.2009., 17:52
Znači plaćam ovih 2000-5000, a za prekoračenje brzine mi mogu stavit soli na rep.

Danijelko1983
01.10.2009., 06:58
A šta se dešava ako ja napišem da sumnjam da je meni u navedeno vrijeme vozilo bilo otuđeno, i kasnije vraćeno

Napominjem da sam jučer gledao sliku sa multanove i na njoj se ne vidi ništa osim registracije i donje trećine haube, sve ostalo ja crno, tako da oni sa slike ne vide vozača

F10EXX
01.10.2009., 09:15
A šta se dešava ako ja napišem da sumnjam da je meni u navedeno vrijeme vozilo bilo otuđeno, i kasnije vraćeno

Napominjem da sam jučer gledao sliku sa multanove i na njoj se ne vidi ništa osim registracije i donje trećine haube, sve ostalo ja crno, tako da oni sa slike ne vide vozača

Neznam sto se onda desava, al moguce da ces na kraju balade imat i kaznenu, a ne samo prekrsajnu prijavu. Oni sa slike ne moraju vidjet vozaca, niti bi da se i vidi to bio dokaz. Stvar je vrlo jednostavna, ili ce vlasnik vozila rec ko je vozio, ili ce on platit kaznu.

Danijelko1983
01.10.2009., 11:05
oni su meni poslali da je vozač vozila koji je vozio u navedeno vrijeme kriv po članku 53. stavka 03. a u tom zakonu nigdje ne piše da se za prebrzu vožnju može kazniti vlasnika vozila već vozača, a budući da se u ovom slučaju ne može odrediti tko je vozač ne vidim zašto bi ja kao vlasnik vozila bio kriv.

Ne vidim zbog čega bi dobio kaznenu prijavu, molio bi da objasniš.

F10EXX
01.10.2009., 11:22
oni su meni poslali da je vozač vozila koji je vozio u navedeno vrijeme kriv po članku 53. stavka 03. a u tom zakonu nigdje ne piše da se za prebrzu vožnju može kazniti vlasnika vozila već vozača, a budući da se u ovom slučaju ne može odrediti tko je vozač ne vidim zašto bi ja kao vlasnik vozila bio kriv.

Ne vidim zbog čega bi dobio kaznenu prijavu, molio bi da objasniš.

Pa ako kazes da ti je vozilo otudjeno, onda je to kazneno djelo, a lazno prijavljivanje toga je takodjer kazneno djelo.

Nece tebe kao vlasnika kazniti za prebrzu voznju vec ce te kazniti zbog nepostivanja clanka 229, stavak 3:

"(3) Vlasnik, odnosno osoba kojoj je vozilo povjereno dužna je, na zahtjev policijskog službenika, dati vjerodostojan podatak o identitetu osobe kojoj je dao vozilo na upravljanje."

odnosno, kazniti te po clanku 229, stavku 7:

"(7) Novčanom kaznom u iznosu od 2.000,00 do 5.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vlasnik vozila, osoba kojoj je vozilo povjereno ili odgovorna osoba u pravnoj osobi ako ne da vjerodostojan dokaz o osobi koja je upravljala vozilom u vrijeme počinjenja prekršaja."

Dakle, ako ne kazes tko je vozio, onda ne postujes zakon i za to ces dobit od 2000 do 5000 kn. Ako pak kazes tko je vozio, onda ce taj tko je vozio dobiti kaznu po clanku 53 stavku 3:

"(3) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 15.000,00 kuna ili kaznom zatvora u trajanju do 60 dana kaznit će se za prekršaj vozač koji se vozilom u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km na sat veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine."

Pa sad ti racunaj sto ti se vise isplati :P

Danijelko1983
01.10.2009., 11:28
to što ti kažeš je meni sve jasno, ali kako oni mogu dokazat da meni vozilo u vrijeme počinjenja zlodjela nije stvarno bilo otuđeno

F10EXX
01.10.2009., 11:36
to što ti kažeš je meni sve jasno, ali kako oni mogu dokazat da meni vozilo u vrijeme počinjenja zlodjela nije stvarno bilo otuđeno

Ja nisam u MUPu pa neznam, pa ak se zelis igrati s tim da ces cijeli zivot bit sa zabiljeskom u kaznenoj evidenciji, slobodno. Ja zbog jednog prekrsaja to nebi riskirao. Sigurno nisi prvi tko se toga sjetio, a nisam bas primjetio da se to savjetuje u ovom kontektsu, dok s druge strane ljudi dosta cesto prijavi kradju kad slupaju auto ili nesto slicno, pa svi citamo po novinama kako su na kraju zavrsili i sa kaznenom prijavom.

Danijelko1983
01.10.2009., 11:40
ok, uvjerio si me, izjavit ću da neznam ko je vozio, pa nek bude šta bude.
Puno ti hvala na tvojim odgovorima.

Dijana1986
01.10.2009., 13:15
Pozzz...
Imam pitanje vezano za iznos kazne
Naime zanima me da li postoji mogučnost da se izrečena kazna plati na rate tj. ona iznosi 1000 kn na tri rate recimo... kome se obratiti . Kazna je izrečena rješenjem sa prekršajnog suda na kojem nema mogučnosti žalbe
POzz svima i hvala....

spyker22
01.10.2009., 15:27
Postoji mogućnost, al ja ne znam proceduru. Nikad me tako velike svote nisu kačile.
Mislim da se dogovoriš sa sucem.

el ninjo
01.10.2009., 18:53
Ovako, imam ja jedno hitno pitanje. Dobio sam doma onaj zahtjev da prijavim tko je vozio auto 30.7. jer je tad uslikan da je prebrzo vozio. Znači trebam predat ime, prezime, datum rođenja i adresu vozača. Međutim, što se dešava ako je u međuvremenu ta osoba preminula? Koga onda ide ta kazna?

Danijelko1983
01.10.2009., 19:02
toga sam se i ja sjetio, ali mi je nekako amoralno tako da o tome ni ne razmišljam

jedino ako je tako stvarno bilo.

MEP
01.10.2009., 19:06
Postoji mogućnost, al ja ne znam proceduru. Nikad me tako velike svote nisu kačile.
Mislim da se dogovoriš sa sucem.

Može i sačekat, da joj dođe doma s porezne prijedlog ovrhe ili kako se već službeno zove, pa se s njima dogovorit za plaćanje u rate (čak oni potiču tu mogućnost, te ti ostave 10 dana da im se obratiš prije postupka prisilne naplate). Ja san tako sad platija 2000 kn, 4x500 mjesečno:)

A usput mi je i pauza između suda i tog dopisa od nekih cca godinu dana dobro došla da skupljam lagano lovu sastrane...

el ninjo
01.10.2009., 19:18
toga sam se i ja sjetio, ali mi je nekako amoralno tako da o tome ni ne razmišljam

jedino ako je tako stvarno bilo.

i šta si onda napravio? a razmišljam isto tako da prijavim nekog iz bih-a jer mi je rečeno da nemaju ugovor s njima i nemogu ih kaznit, jel to može neko potvrdit?

Dijana1986
01.10.2009., 19:43
Mene zanima dali se kazna može platiti na rate... ako je presuda donesena več od strane prekršajnog suda... kazna iznosi 1000 kn budući da samo suprug i ja trenutno u nepovoljnim financijskim uvijetima ja ne radim...a njegova plača je mala... što napraviti i kome se obratiti ... riječ je o kazni za prekršaj u prometu

spyker22
01.10.2009., 20:27
Može i sačekat, da joj dođe doma s porezne prijedlog ovrhe ili kako se već službeno zove, pa se s njima dogovorit za plaćanje u rate...
Eto. To će joj valjda odgovarat..nisam za to zna.

Danijelko1983
02.10.2009., 06:08
i šta si onda napravio? a razmišljam isto tako da prijavim nekog iz bih-a jer mi je rečeno da nemaju ugovor s njima i nemogu ih kaznit, jel to može neko potvrdit?

za ovo prijavljivanje nekog iz BIH imaš par postova gore što lik misli a isto tako i ja mislim pa ne bi nekom htio pravit probleme.
Ja ću najvjerojatnije reć da neznam ko je vozio i platit ovih 2000-5000, žaliti se pa će mi još malo spustit, pa na rate i to je to

Keopsosobno
02.10.2009., 06:56
...još da se nadovežem na moje pitanje, ako mi netko može pomoć savjetom kako da sastavim žalbu ili prigovor , naime student sam i nezaposlen sam, nemam primanja pa nemam odkud platiti 500 kn za odvoženje auta i 300 kn za nepropisno parkiranje.
Prvo neznam niti kome trebam slat žalbu, dali mogu otići nekome, nekoj za to odgovornoj osobi pa u 4 oka popričat, ispričat situaciju, reć da para nemam, da sam otišao na par minuta nešto obavit na fax.. pa da mi možda ublaže kaznu ili tak nesto, daju na rate da otplaćujem??
Dali ima netko iskustva s tim da me usmjeri malo.
I zanima me ono sa društveno korisnim radom, dal mogu mjenjat kaznu za to?- kolko se čeka za to?

Žalbu podnosiš u Heinzlovu, u dva primjerka jedan muriji, jedan zagrebparkingu.Naravno da ti neče uvažit apsolutno ništa, ali možeš razvuč placanje, koje te ceka kad-tad...

Keopsosobno
02.10.2009., 06:59
Ovako, imam ja jedno hitno pitanje. Dobio sam doma onaj zahtjev da prijavim tko je vozio auto 30.7. jer je tad uslikan da je prebrzo vozio. Znači trebam predat ime, prezime, datum rođenja i adresu vozača. Međutim, što se dešava ako je u međuvremenu ta osoba preminula? Koga onda ide ta kazna?

Očito ako je osoba preminula u međuvremenu, da je "preminula " i kazna.Po meni jedino logično rješenje.

Keopsosobno
02.10.2009., 07:05
Virujem da se kasno javljam..ža mi je, al niko ništa ne piše pa ću ja dvi riči. Ne odlazi u zastaru jer bi sud rješenje donio u zakonskom roku i zastara ne nastupa.

Ročište se može odgoditi (javiti dan prije), al ne znam kako sud postupa u sitacijama kad je stiska s vrimenom ko u ovom slučaju. Bilo bi dobro priložit kakav dokaz o spomenutom putu.

Ne vidim osnova za kazneno gonjenje :ne zna:

To prvi put čujem. Ne virujem da je moguće jer je izdržavanje kazne već u tijeku. Na to se tribalo misliti prije.

Dakako da vridi, al tebi zapravo triba dogovor sa sucem. Napiši nekakvu žalbu di se kaješ blabla...napišeš žalbu..sud te pozove..ponudiš da ćeš platiti iznos kazne za koji te terete. Sud voli takve..malo je onih koji su voljni platiti bez prigovaranja.
Dozvola ti triba zbog posla i slično pa zatražiš da ti sudac skrati zabranu upravljanja ili zamoliš da ti sudac odredi uvjetnu zabranu upravljanja.

Ukoliko ti je ovo prva kazna ne bi tribalo bit problema.

Parkira si na nogostup, pogrišio si i, nažalost, to je to. Ako taj tvrdi da si ti jedini krivo parkira, sve i ako laže, tebe to ni na koji način ne opravdava. Isto tako te ne opravdavaju ni ostali pogrešno parkirani automobili. Slikom nećeš ništa postići.

Ža mi je, al žalba ti nema smisla. Njome možeš odgoditi plaćanje. Sve je ušlo u proceduru i ne može te spasiti 'razgovor u 4 oka'. Jedino bi u žalbi moga zatražit da ti 300 kuna oprosti sudac obzirom na primanja i sl., pogotovo ukoliko ti je ovo prvi prekršaj.
Primjere žalbi imaš na ovoj temi. Malo prolistaj.

Onu kaznu od 500 kuna ćeš morat platit bez pogovora.

Ništa od zastare. Kakva je to nagodba, a da ne platiš? :rofl:

Ako ti se baš ne plaća ta kazna (:D), požali se pismeno Holdingu (ili ko već drži taj parking u ZG), objasni situaciju, da je stari kupio 2-misečnu kartu, da ti nisi zna otkad vridi, mislio si da vridi od dana kupnje, kopiraj kartu, ili neku potvrdu o plaćanju iste (bilo bi dobro da se vidi da je plaćeno taj dan) i sve to pošalji u Holding ili di već. Ja sam se jednom žalio parking službi i upalilo je. Izgubit ne možeš ništa.

PITANJE: Parkirao sam lagano na nogostup, nekih 30ak cm, i pauk mi je odneso auto.Ok.pisao sam žalbu, naravno pedala.Šta da sad radim dal da čekam sud, i tamo pokusam sa sucem dogovoriti da ne platim kaznu od 300kn, samo onu za zagrebparking 500kn...jel imam šanse za to ???? da li se to isplati???

el ninjo
02.10.2009., 10:49
ovu za zagrebparking ćeš morat tak i tak platit bez obzira žalio se ti ili ne... ti se želiš jedino na ovu kaznu od policije, znam jer i ja imam isti takav slučaj...