PDA

View Full Version : Prekršajni postupak, prigovori, zastare i dr.

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

NoWa
02.10.2009., 12:58
evo jedno pitanje, kupio sam parkirnu kartu prije 5 dana za 3. zonu zbog toga što su mi ispred zgrade i okolnih zgrada označili parking koji će se početi naplačivati od 01.10.2009. Karta traje od 01.10.2009. do 31.12.2009. Pošto ispred moje zgrade niti okolnih zgrada nije bilo mjesta za parkirat, ja sam se parkirao na parkirno mjesto gdje naplata parkinga već postoji godinu dana, pritom misleći da mi kupljena parkirna karta vrijedi od dana kada sam je kupio, a ne od 01.10. (moja greška nisam gledao otkad vrijedi, jer mi je kartu kupio i zaljepio stari pošto djelimo auto) auto je bio parkiran od 16h-21:20h. kada sam došao pred auto susjedi su mi rekli da je frajer napiso kaznu 2-3 min prije 21h. Da li bi se nekako mogao nagodit da ne platim tih 250kn ili ću ipak morat, ili je najbolje da tu kaznu zanemarim pa uopće ne platim dok ne ode u zastaru!? :ne zna:

idi u ZagrebParking i vjerojatno će ti stornirati kaznu;)
radi se o 2-3 dana, reci da si bio zbunjen...meni su opalili kaznu jer sa zaboravila prodruziti stanarsku parkirnu kartu (treba staviti reminder:bonk: ) pa kad sam dosla tamo i produljila je, stornirali su mi kaznu:top:

NoWa
02.10.2009., 13:04
Prvi post i odma na Prekršaje...ccc...

Evo ti primjer pisanja prigovora/žalbe:
http://www.forum.hr/showpost.php?p=21080781&postcount=1524
Ako ti di zapne javi na pm. Teško da ćeš proć lišo, da baš ništa ne platiš, posebno ako ti nije prvi prekršaj.

to se zalis kad ti stigne rješenje od prekrsajnog suda right?

al s cime doci na Prekršajni sud na kojem imas susret sa sucem u vezi prekršaja kojeg pokusavas negirati? samo s dobrom voljom i poniznoscu?

elvis again
02.10.2009., 18:40
Pozdrav, molio bi malo pomoci!

Danas mi na kucnu adresu stigla razglednica iz policije.

Kazna za prolazak kroz crveno (2000kn), kazna za pretjecanje kolone vozila koja stoji (2000kn) i pojas (500kn). Te sigurnosna mjera: zabrana upravljanja vozilom 3 mjeseca.

Bezobrazni pajkan mi nije dao niti kaznu u ruke niti je na licu mjesta sastavio zapisnik. Zapisao je samo nesto u blok i doviđenja. Ja potpisal nisam nista!

Stos je u tome sto se to dogodilo sve na cesti koja je bila u radovima, ja semafor nisam ni vidio (bio je onaj pomocni, mali, a ispred njega kombi) signalizacija nikakva. Kolonu sam pretekao jer su svi skretali desno a ja sam isel ravno. Za pojas nemam opravdanja osim da se to zbilo nakon 20m sto sam usao u auto (u centru Svete Nedelje).

Ako mi moze netko pojasnit pricu sto i kako bio bi zahvalan. Mislim ulozit zalbu samo neznam kak se to radi. Inace ovo mi je pri prekrsaj u 6 god.

Ovak nekak bi to zgledalo karikirano (pajkani = plavi, Ja = crveni):

http://www.imagesforme.com/show.php/714343_Drawing1.JPG

spyker22
03.10.2009., 11:54
PITANJE: Parkirao sam lagano na nogostup, nekih 30ak cm, i pauk mi je odneso auto.Ok.pisao sam žalbu, naravno pedala.Šta da sad radim dal da čekam sud, i tamo pokusam sa sucem dogovoriti da ne platim kaznu od 300kn, samo onu za zagrebparking 500kn...jel imam šanse za to ???? da li se to isplati???
Ne možeš se sa sucem dogovorit da ne platiš :D jedino ako ti sudac izda nekakvu opomenu (u što sumnjam..pogotovo u današnje vrime). A probaj, pričekaj...nego da još ne bi dobio 110 kuna sudskih troškova... :ne zna:

spyker22
03.10.2009., 12:11
to se zalis kad ti stigne rješenje od prekrsajnog suda right? ...ili kad ti policajac napiše prekršajni nalog s mogućnošću žalbe.

al s cime doci na Prekršajni sud na kojem imas susret sa sucem u vezi prekršaja kojeg pokusavas negirati? samo s dobrom voljom i poniznoscu?
Ako te se tereti za prekršaj onda imaš valjda neki pisani oblik te 'teretnice'. Mislim, nije te niko usmeno optužio za nešto pa da se braniš na osnovu toga? Ne kontam. Malo pojasni.

Bezobrazni pajkan mi nije dao niti kaznu u ruke niti je na licu mjesta sastavio zapisnik. Zapisao je samo nesto u blok i doviđenja. Ja potpisal nisam nista!
Niko se nije ogrišio o pravila. Nit ti oni imaju obvezu izdat zapisnik, nit ti imaš obvezu potpisat išta.

Ne znam baš kako se možeš iščupat iz ovoga. Jedino je lipa stvar u svemu tome to što nisi kažnjavan dugo vrimena. To bi ti moglo ublažit kaznu. Ipak je 4500 kuna prepreviše. Virujem da će i sudac to razumit. Također i to da nije bilo nikakve namjere, već samo nesporazum.

Ne kontam kako si ti zna da svi oni desno skreću? Jel dvotračna cesta u jednom smjeru? Ako je, onda ih nisi pristiza, al po kazni sve mi se čini da nije.
Za semafor te može opravdat to što ga nisi vidio od kombija pa da nisi zna zašto svi tu stoje. Al ako su radovi, semafor je za očekivat..uglavnom..situacija komplicirana.

Uz sve ovo, pojas je suvišno i spominjat :D

Primjer žalbe imaš u linku u NoWa-inom postu pa probaj nešto suvislo sročit.

NoWa
03.10.2009., 14:02
..

Ako te se tereti za prekršaj onda imaš valjda neki pisani oblik te 'teretnice'. Mislim, nije te niko usmeno optužio za nešto pa da se braniš na osnovu toga? Ne kontam. Malo pojasni.
nemam nista jer mi pandur nije dao papir, a ja nisam htjela nista potpisat.

point je da ja jesam vozila 23 iznad propisa (van naselja), a on je trazio da platim na licu mjesta sto nisam htjela jer bi ostala bez kinte u tom trenu. onda krenuo vrijeđat da sigurno ja solo nisam zaradila za taj auto koji vozim i da scure poput mene uvijek imaju novca u novčaniku. onda sam dobila instant nervni slom i rekla da nema šanse da mu dam lovu te mu nazvala šefa isti sekund i uložila prigovor na rad policajca. jos smo se njegov šef i ja narednih dana pričali i policajac je dobio opomenu na rad

stigao sad optuzni prijedlog u kojem je taj policajac napisao da sam vozila 63 iznad propisa! Nisam jebemu, al stvarno nisam:D
a nemamo dokaza ni ja ni on:ne zna: ima samo napisano u optuznom prijedlogu da sam snimljena uređajem marke 'Traffinpatrol', al nema fotografije, nema ničeg.

moja riječ protiv njegove.
meni prvi prekršaj.
on dobio opomenu od šefa radi moje prijave.
imam li ja na sudu ikakve šanse da sudac povjeruje meni, a ne njemu:confused:

...ili kad ti policajac napiše prekršajni nalog s mogućnošću žalbe.
jel ja sad pisem žalbu na optužni prijedlog tog policajca i s tim idem na sud kod prekršajnog suca:ne zna:
il čekam da vidim sta ce sudac rec?

Ryuu
03.10.2009., 15:03
Dobar dan!

Ugledao ovu temu, kao napravljena za moje pitanje, a uvijek sam se ugodno iznenadio odgovorima na ovom forumu, pa bih molio malu pomoc ako itko ima iskustva s ovim:

Prije dugog vremena (ako bude potrebno potrazim kada) sam presao PJESICE sa frendicom preko crvenog (uska cesta, korak i pol, jednosmjerna, navecer, nigdje zive duse, osim nacelnika policije koji se lukavo skrivao iza neke kante).

Kaznio nas (nacelnik policije), 300kn svatko, nikad prije nisam bio kaznjavan, napisem zamolbu (trebao sam mozda zalbu pa nest slagat al mi bilo glupo jer sam potpisao na licu mjesta da sam pocinio taj prekrsaj) tipa nisam bio nikad prije kaznjavan, nigdje nikog nije bilo, pazio sam, student sam... ne upali.

Napisu mi u pismu da je odbijena zamolba (potpis od nacelnika policije) i da imam jos 8 dana da uplatim tih 300kn, medutim frendovi mi kazu da ignoriram, da cekam dok me zovu na sud pa da trazim dobrotvorni rad kojeg vjerojatno nikad necu odradit dok ne zastari kazna. Ok, ignoriram ja.

Evo jucer stigla opomena, provjeirli su svoj racun, vide da nisam uplatio, traze 300kn u roku od 8 dana ili ce pokrenut sudsku ovrhu (kolko sam skontao to znaci da ce mi nesto zaplijeniti u vrijednosti od 300kn?).

Frend mi kaze da kazem tati da vrati opomenu u policiju i da kaze da sam student, tj. da ne zivim tamo (oni u Vukovaru, ja u Osijeku - u Osijeku su me kaznili btw), ali nismo toliko daleko pa mi glupo...

Sto bi jos mogao napraviti? Imam pravo jos zamolbu pisati? Imate savjete? :)

Olakotne okolnosti sam neke naveo vec (student, nigdje nikog, uska jednosmjerna cesta), nisam rekao da radim i da si sam financiram fax.

Mislim, nije 300kn toliki novac, ali trenutno mi treba svaka kuna (upis uskoro, 5500kn za fax, a sam SVE placam, za fax i za zivot), pa bi bilo dobro da bar mogu odugovlacit placanje kazne, platit na rate ili odradit...

Eto, svi savjeti dobrodosli, sorry ako sam sta izostavio ili krivo istipkao zurio sam se dok sam pisao :)

Hvala unaprijed!

MEP
03.10.2009., 16:23
moja riječ protiv njegove.
meni prvi prekršaj.
on dobio opomenu od šefa radi moje prijave.
imam li ja na sudu ikakve šanse da sudac povjeruje meni, a ne njemu:confused:

Šta misliš?:D
Nedavno sam bio u sličnoj situaciji i rezultat je takav da je sutkinja zaključila da sam kriv, jer "nema razloga da ne vjeruje očevicu, a uz to i službenoj osobi" kako piše u rješenju:rigo:

Doduše možda ti ta opomena donese koji bod kod suca...al ne znam, sretno u svakom slučaju;)

spyker22
04.10.2009., 04:58
stigao sad optuzni prijedlog u kojem je taj policajac napisao da sam vozila 63 iznad propisa! Nisam jebemu, al stvarno nisam:D
Nema on tebi šta pametovat kakvo se auto vozi i te šeme. To njega ne triba zanimat i nije njegov posa, al dobro, to si sama riješila :D

E sad, mene čudi da nisi dobila nikakav zapisnik o brzini jer se isti obvezno daje uz prekršajni nalog. Znam da policajci za pojas, mobitel i slične stvari znaju neizdat prekršajni nalog, al do sad nisam čuo da za brzinu (prilikom zaustavljanja vozača) ne izdaju nalog i zapisnik.

Virujem da ti je pokaza brzinu kojom si vozila. Takva je uobičajena procedura.

Određeni uređaji imaju svojevrsnu memoriju pa ostane zabilježena brzina tako da se može dobiti ispis izmirenih brzina tog dana, u tom periodu..e sad jel taj Traffinpatrol ima tu memoriju il se ona briše nakon nekog vrimena, to ne znam.

Ako ima memoriju i moguće ju je iščitat, opet postoji mogućnost manipulacije tako da je policajac izmirio brzinu nekom drugom i pripisao je tebi.
E zato bi bilo dobro da znaš u koje si vrime zaustavljena i imat neku potvrdu toga..a i to bi moglo bit problematično ako je ta brzina izmirena ubrzo nakon tvog odlaska. Uglavnom, probaj zatražit ispis ako je moguće za taj dan, u to vrime jer je mala vjerojatnost da će sudac tebi povirovat, ko što i MEP kaže.

Kad dođe do neslaganja tužitelja i optuženog, traži suočavanje, a i sudac će, virujem, sam zatražit pa se onda tucite argumentima :mig:
jel ja sad pisem žalbu na optužni prijedlog tog policajca i s tim idem na sud kod prekršajnog suca:ne zna:
il čekam da vidim sta ce sudac rec?
Je, sad se žališ na optužni prijedlog putem policijske postaje. Da sad ne pišem sve, evo ti link (http://www.forum.hr/showpost.php?p=22183899&postcount=1587) di je sve pojašnjeno.

spyker22
04.10.2009., 05:22
Napisu mi u pismu da je odbijena zamolba (potpis od nacelnika policije)
Ovo mi baš nije jasno. Sud bi ti triba dat rješenje, a ne postaja, odnosno načelnik. Valjda zato što si pisao zamolbu, a ne prigovor pa to postaja rješava..hm...

Ža mi je što nisi posla prigovor. Sam iz inata ne bi platio tu kaznu ako je tako bilo sve ko što kažeš. Po meni - krajnje bezobrazno postupanje načelnika jer svojim postupkom nikog ne ugrožavaš niti ometaš. Možda je bio neki nadzor pa je zato tako postupio. Ne vidim drugog razloga. Ako je razlog bilo što osim nadzora, onda je takvo kažnjavanje toliko jadno. Dno dna.

Možeš opomenu i sam vratit u postaju, al to ti neće pomoći jer te sama postaja kaznila. Nema suca. Nažalost. Mislim da bi bilo koji normalan sudac razumio cilu situaciju, a olakotne okolnosti više nego izgledne da sve prođe s običnom opomenom.

Il će bit ovrha ili zatvor. Probaj otić u postaju i razgovarat. Ne vidim drugo rješenje.

Uf, kako mi sad pada na pamet Broj Jedan i njegova mala crna knjižica odakle vadi sve grije(he) iz prošlosti načelnika policije, a ovaj se počne rumenit u licu i pristaje na sve...

elvis again
04.10.2009., 08:24
Niko se nije ogrišio o pravila. Nit ti oni imaju obvezu izdat zapisnik, nit ti imaš obvezu potpisat išta.

Ne znam baš kako se možeš iščupat iz ovoga. Jedino je lipa stvar u svemu tome to što nisi kažnjavan dugo vrimena. To bi ti moglo ublažit kaznu. Ipak je 4500 kuna prepreviše. Virujem da će i sudac to razumit. Također i to da nije bilo nikakve namjere, već samo nesporazum.

Racunam na to, no nikad neznas kakv sudac bude...

Ne kontam kako si ti zna da svi oni desno skreću? Jel dvotračna cesta u jednom smjeru? Ako je, onda ih nisi pristiza, al po kazni sve mi se čini da nije.
Za semafor te može opravdat to što ga nisi vidio od kombija pa da nisi zna zašto svi tu stoje. Al ako su radovi, semafor je za očekivat..uglavnom..situacija komplicirana.

ovo je ubiti malo raskrisje u selu (brzine su tu bile svih oko 20 km/h) te u smjeru desno je cesta i dalje bila u radovima dok su u smjeru ravno vec popravili asfalt. Policajac nije htio niti cut obrazlozenje niti je imao uvid u cijelu situaciju jer nije znao da sam skrenuo iz zavoja a ne iz smjera ravno. Uz sve to uska cesta iz koje sam ja dolazio vrlo je uska te ja jakoj nizbrdici te je preglednost vrlo loša.

Ugl. probat cu jos vjernije nacrtat situaciju.

Kome i koliko primjeraka treba poslati? Neki mi govore tri primjerka (min. finacija, prekrsajnom sudu te mupu?)

Zasad hvala na pomoci.

Ryuu
04.10.2009., 08:49
Il će bit ovrha ili zatvor. Probaj otić u postaju i razgovarat. Ne vidim drugo rješenje.

Uf, ovrhu ne zelim, sto ako mi uzmu komp, vjerojatno mogu birat? xD

I da, jeste sve je tako bilo kako sam opisao, ali sam nakdnadno saznao da je taj dan bio "dan sigurnosti pjesaka" ili tako nesto.

A da vidis situaiju, presmijesno, ja i ona prijedemo preko crvenog, nigdje zive duse, kad se ono policajac s upaljenom rotirkom (kako god se zove ta svjetla sto se vrte) pojavi kraj nas iza neke vece kante za smece, ispituje nas (rotirka stalno upaljena), nesto 15 minuta cacka u autu, pozove pojacanje, dodu jos 2 policajca (isto rotirke upaljene), kaze nacelnik "Evo kolege ce sad preuzeti slucaj" (slucaj!! lol), onda oni nesto cackaju - s tim da su ta dva bila super, kazu da niko ne voli tog nacelnika policije, da nema zenu pa da je frustriran xD
Kazu nam oni da napisemo zamolbu (zato sam zamolbu i pisao) i da ce nam se 99% oprostit.

Kao da sam ubio nekoga covjece.

Uglavnom.. razmisljao sam mozda poslat jos jedan PRIGOVOR ovaj puta al mi je malo retardirano jer sam priznao da sam presao preko crvenog onim potpisom na licu mjesta.. jedino nekako formulirat prigovor da lici na zamolbu.

Haha.. neznam.. vjerojatno cu jednostavno platit :)

Katrin
04.10.2009., 09:19
potpisom prekrsajnog naloga se ne priznaje prekrsaj.

Ryuu
04.10.2009., 18:11
Danas mi je prijatelj rekao da oni nemaju pravo ovrhu izvrsit, tj ne mogu mi nista uzeti. Takoder mi je rekao da njegov frend koji je trebao ici u zatvor za posjedovanje droge nije otisao jer nema mjesta pa sad neznam da li postoji zastara tj. da li ce to otici u zastaru, po tome je moje nista...

Ma.. vjerojatno cu jednostavno pljunuti tih 300kn... =/

MEP
04.10.2009., 18:15
Danas mi je prijatelj rekao da oni nemaju pravo ovrhu izvrsit, tj ne mogu mi nista uzeti.

Ne mogu, još jer ti ni nemaju šta uzet koliko sam popratio slučaj:D Al zastara na to je 10 godina i mislim da idu i nekakve kamate, tako je meni bar bilo objašnjeno, pa san ipak odlučija platit i ne zajebavat se s tin...
Imho ili plati odma ili čekaj da dođe od porezne zahtjev za pokretanjem ovrhe pa onda plati, možda ti dopuste i u 2 rate:D

Ryuu
04.10.2009., 18:21
Ma platit cu sutra, bem im, ko da nemaju boljeg posla, kako im se isplati oko prijelaza pjesaka preko crvenog toliko drkat xD

Hvala svima na pomoci ^^

spyker22
04.10.2009., 19:32
Kome i koliko primjeraka treba poslati? Neki mi govore tri primjerka (min. finacija, prekrsajnom sudu te mupu?)
Govore ti gluposti. Sve nosiš u postaju koja te kažnjava. Dva primjerka njima idu, a jedan tebi ko dokaz da si se žalio u za to predviđenom roku. Pogledaj tu:

http://www.forum.hr/showpost.php?p=22183899&postcount=1587

Situacija nije klasična situacija na normalnoj cesti pa probaj na osnovu toga prilikom suočenja (koje će uslijedit na sudu nakon žalbe) objasnit sucu svoju poziciju i što si i kako radio. Virujem da neće bit tako rigorozno. U današnje vrime nije mala stvar nekome iz džepa iščupat 4500 kuna.

Sritno!

A da vidis situaiju, presmijesno...kaze nacelnik "Evo kolege ce sad preuzeti slucaj" (slucaj!! lol)
Čudi me da specijalce nisu pozvali :kava:

Uglavnom.. razmisljao sam mozda poslat jos jedan PRIGOVOR ovaj puta al mi je malo retardirano jer sam priznao da sam presao preko crvenog onim potpisom na licu mjesta.. jedino nekako formulirat prigovor da lici na zamolbu.
Ko što Katrin kaže, potpisom ništa nisi priznao.
Uostalom da se ja žalim, opisao bi cilu situaciju kakva je i bila - prelazak ceste pod crvenim, nigdi nikoga, ne ugrožavanje nikoga, al mislim da je sad već kasno za prigovor. Šteta.
Sam odluči što ćeš.

elvis again
04.10.2009., 19:54
Evo nesto bolja skica moje situacije:

http://www.imagesforme.com/upload/c9febd55.jpg

marion56
05.10.2009., 09:01
kolko se dobije ako se napuše 1,74 promila:cerek:

zanima me novčana kazna i na koliko se ostaje bez vozačke?

NoWa
05.10.2009., 09:12
Kad dođe do neslaganja tužitelja i optuženog, traži suočavanje, a i sudac će, virujem, sam zatražit pa se onda tucite argumentima :mig:

sutkinja saslušala i predlozila da tražim suocavanje s policajcem pa sam to i napravila.

Je, sad se žališ na optužni prijedlog putem policijske postaje. Da sad ne pišem sve, evo ti link (http://www.forum.hr/showpost.php?p=22183899&postcount=1587) di je sve pojašnjeno.prošo voz. u vezi tog optuznog prijedloga sam bila kod suca za prekrsaje i sad trazim suočavanje s policajcem..a nakon toga cu trazit da na sud dođe i njegov šef s kojima sam pričala u vezi prigovora na tog policajca.

skroz mi je nejasno kad sam se ja to treba zaliti u policijskoj postaji po potuzngo prijedlogu, s obzirom da je ovo PRVI papir koji sam dobila (poziv na sud), jer od policajca nisam dobila nista.

Plemeniti dabar
05.10.2009., 10:39
Bok ljudi, molil bi vas za malu pomoć :)
Znači situacija je ovakva.
Skretal sam iz sporedne na glavnu ulicu, i uredno stanem na znak stop. Lijevo nikoga nema, nema desno, i naravno krenem, i odjedom se iza mene stvoril motor. E sad, meni se učinilo ko da je tek upalil svjetla onda (bilo je 21:30), jer jednostavno sam lijepo pogledal i nisam ga prije videl. Znači on je dolazil po glavnoj ulici u istom smjeru u koji sam ja skretal. U tom trenutku kad sam ga primjetil pitam curu koja je bila s menom u autu dal ga je možda vidla, ona je rekla da joj se isto čini ko da je tek svjetla upalil. Najbolje od svega, da je to bil policajac na motoru, i odma upalil rotirke i zaustavljanje sa strane. Napisal mi je kaznu od 2000 kn :eek: Naravno, pital sam da li može neka opomena pošto mi je to prvi prometni prekršaj, ali je rekel da za takav slučaj nema opomene.

Sad me zanima ako neko zna otprilike kak bi trebala ta žalba izgledat. Mislim unutra napisat da sam redovni student, dajem redovito ispite, nemam vlastitih primanja, prvi prometni prekršaj mi je to itd.

Kakve su šanse ako znate da ja to nebudem moral platit ?

I još da napomenem, da je tamo ograničenje brzine 40 km/h, tak da mogu možda i to iskoristit, tj. da je prebrzo vozil on?

spyker22
05.10.2009., 14:37
Evo nesto bolja skica moje situacije:

http://www.imagesforme.com/upload/c9febd55.jpg
Isti savjet. Na suočenju istjeruj pravdu.

Napiši prigovor i to će doć do suca. Onda sve ostalo ide samo od sebe. Ne slažeš se s presudom...bilo nepregledno..izlažeš svoje viđenje cile situacije..tražiš suočenje....odužit će se to.

kolko se dobije ako se napuše 1,74 promila:cerek:

zanima me novčana kazna i na koliko se ostaje bez vozačke?
Stari, u najjačoj si kategoriji...

Članak 199., stavak 10.
Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 15.000,00 kuna ili kaznom zatvora u trajanju do 60 dana kaznit će se za prekršaj vozač ako u organizmu ima alkohola iznad 1,50 g/kg, odnosno odgovarajući iznos miligrama u litri izdahnutog zraka ili ako u organizmu ima opojnih droga.

mala_zg23
05.10.2009., 14:45
Nakon koliko dana od slanja prigovora, stize odgovor dal je prigovor uvažen il odbijen? u kakvoj kuverti to stize?

i jos nekaj. ako me odbiju prvi put, dal smijem opet pisat prigovor ili ?? ako ne ,onda pisem zalbu ili sta??

spyker22
05.10.2009., 14:49
skroz mi je nejasno kad sam se ja to treba zaliti u policijskoj postaji po potuzngo prijedlogu, s obzirom da je ovo PRVI papir koji sam dobila (poziv na sud), jer od policajca nisam dobila nista.
Sve ok. Ko ti je to reka da si se tribala žalit prije? I na osnovu čega?

BTW, policajac često zna ne doći na suočenje. Ima sam jedan slučaj kad sam 2x bio na sudu, a on nije doša nijednom. Nakon toga me više nije zvalo. Mislim da je već nastupila i zastara.

...
Dabre, napisa si sve, a ništa nisi napisa. Ne postoji kazna za skretanje sa sporedne na glavnu :D
Zašto te je kaznio policajac?

dajem redovito ispite nasmija si me :mig:
Ne tribaš u žalbi to sve pisati..to ćeš reći sucu na saslušanju. Samo podneseš prigovor.

spyker22
05.10.2009., 15:46
Nakon koliko dana od slanja prigovora, stize odgovor dal je prigovor uvažen il odbijen? u kakvoj kuverti to stize?

i jos nekaj. ako me odbiju prvi put, dal smijem opet pisat prigovor ili ?? ako ne ,onda pisem zalbu ili sta??
Možeš dobiti i nakon 5 miseci. Kuverta plava..a nego? :mig:

Ako te odbiju pisat će ti sve u prigovoru, al ne brini - možeš pisati prigovor na rješenje suda.

Plemeniti dabar
05.10.2009., 19:22
Dabre, napisa si sve, a ništa nisi napisa. Ne postoji kazna za skretanje sa sporedne na glavnu
Zašto te je kaznio policajac?

Oduzimanje prednosti policajcu koji se na glavnoj stvoril neznam ni ja od kud :D

Nar
05.10.2009., 20:50
dobio sam 6000 kn kazne,imam rok od 4 mjeseca za platit...cuo sm od ljudi da je bitno samo da uplacujes nesto(ne moras sve) tek toliko da na racun sjeda nesto....e sad me zanima jel to istina,i jel postoji mogucnost da bilo kako produzim ta 4 mjeseca na vise??hvala

jel zna netko jel ovo istina,dal oni provjeravaju svaku uplatu

Nar
05.10.2009., 20:56
jel zna netko jel ovo istina,dal oni provjeravaju svaku uplatu

policajac koliko je pametan krivo mi je upisao ime,jel ima kakve pomoci vezano uz to.ivica umjesto ivan

spyker22
05.10.2009., 21:20
Kakve su šanse ako znate da ja to nebudem moral platit ?
Nažalost, male su šanse da ćeš proć lišo.

Ipak, možda bi se nekako moga izvuć, barem smanjit iznos kazne ako je tako ko što tvrdiš...sumrak, motor s ugašenim svitlima. To ti sve može ići u prilog, al sve to triba i potvrditi nekako.

Svakako je važno i to da ti je prvi prekršaj i da nikog svojom radnjom nisi ugrozio. Nije sad policajac bjesomučno kočio i jedva se zaustavio..jel da? :D

Na sudu je tvoja rič protiv njegove pa sad...moraš bit uvjerljiv.

Plemeniti dabar
05.10.2009., 21:27
Nažalost, male su šanse da ćeš proć lišo.

Ipak, možda bi se nekako moga izvuć, barem smanjit iznos kazne ako je tako ko što tvrdiš...sumrak, motor s ugašenim svitlima. To ti sve može ići u prilog, al sve to triba i potvrditi nekako.

Svakako je važno i to da ti je prvi prekršaj i da nikog svojom radnjom nisi ugrozio. Nije sad policajac bjesomučno kočio i jedva se zaustavio..jel da?

Na sudu je tvoja rič protiv njegove pa sad...moraš bit uvjerljiv.

Pa ovak. Definitivno je on prebrzo vozil jer je ograničenje na toj ulici 40 km/h pošto je željeznički kolodvor tam. Prvi mi je to prometni prekršaj, uz to sam student i nemam vlastita primanja. I još pored svega, cura je bila sa menom u autu, znači, može i ona potvrdit to.

elvis again
06.10.2009., 06:13
Isti savjet. Na suočenju istjeruj pravdu.

Napiši prigovor i to će doć do suca. Onda sve ostalo ide samo od sebe. Ne slažeš se s presudom...bilo nepregledno..izlažeš svoje viđenje cile situacije..tražiš suočenje....odužit će se to.

Hvala :top:, javit cu kak je proslo!

spyker22
06.10.2009., 09:51
policajac koliko je pametan krivo mi je upisao ime,jel ima kakve pomoci vezano uz to.ivica umjesto ivan
Teoretski bi bilo, al u praksi ti je to tirat mak na konac. Ništa od toga.

Što se uplata tiče, i ja sam istu priču čuo. Ne znam kako to u praksi funkcionira, al ne bi se puno pouzda u priče rekla-kazala.

Dark Shine
06.10.2009., 19:53
haj društvo
kažnjen sam od prekršajnog suda po prigovoru na prekršajni nalog po žurnom postupku za navodnu prebrzu vožnju na što nemam pravo žalbe ili prigovora već mi preostaje samo izvanredni pravni lijek, obnova prekršajnog postupka u korist osuđenika.
dakle puno bi mi pomoglo ako neko ima "špranjcu" dotičnog zahtjeva da ne izmišljam toplu vodu...
thx

dr.smoje
06.10.2009., 21:14
Pozdrav ljudi,

dobio sam rješenje na prigovor koji sam uputio za prometni prekršaj od 10.05.2007 godine u kojem kažu kako se "odbija prigovor okrivljenika kao neosnovan i potvrđuje se prekršajni nalog prvostupanjskog tijela".

E sad oni kažu kako moram platiti 500 kuna međutim nisu napisali u kojem roku to moram platiti?

E sada što to znači,da postoji zakonski rok koji ne mora biti naveden ili?

-doom
06.10.2009., 21:57
Ovo mi baš nije jasno. Sud bi ti triba dat rješenje, a ne postaja, odnosno načelnik. Valjda zato što si pisao zamolbu, a ne prigovor pa to postaja rješava..hm...

Ža mi je što nisi posla prigovor. Sam iz inata ne bi platio tu kaznu ako je tako bilo sve ko što kažeš. Po meni - krajnje bezobrazno postupanje načelnika jer svojim postupkom nikog ne ugrožavaš niti ometaš. Možda je bio neki nadzor pa je zato tako postupio. Ne vidim drugog razloga. Ako je razlog bilo što osim nadzora, onda je takvo kažnjavanje toliko jadno. Dno dna.

Možeš opomenu i sam vratit u postaju, al to ti neće pomoći jer te sama postaja kaznila. Nema suca. Nažalost. Mislim da bi bilo koji normalan sudac razumio cilu situaciju, a olakotne okolnosti više nego izgledne da sve prođe s običnom opomenom.

Evo meni ista situacija kao i Ryuu s tim da sam ja uložio žalbu. I prije neku večer zvoni policajac uvečer da mi dostavi rješenje od suda što mi je bilo poprilično čudno budući mi je kazna 300 kn za prvi prekršaj i to prelazak izvan pješačkog prelaza.:confused: Očito je mala razlika od uzornog građanina do društveno opasnog odmetnika.
Najgore je bilo što sutkinja nije uvažila žalbu u kojoj sam naveo nezaposlenost kao razlog nemogućnosti plaćanja 300 kn.
Što bi ja trebao izmislit pare!?
Zaprijetili su ovrhom ili zatvorskom kaznom. U žalbi sam predložio mogućnost društveno korisnog rada medjutim nekako sumnjam u to.
Ima li netko tko je obavljao društveno koristan rad po nalogu suda ili ovoj državi očito nije od koristi besplatna radna snaga?

susolino
08.10.2009., 12:16
dobar dan ekipa iam jedno pitanje...sinoc se malo popilo i malo razbijalo (kontenjere da budem tocniji)i zaustavili su me panduri odveli u postaju nesto ispitivali ja prizna krivnju i tako to eli.onda je dosa caca po mene u postaju i mora san puvat u onu spravicu i napuha 1.7.Uglavnom dali su mi zapisnik na kojem pise da asm izjavio da sam konzumirao 0.5l crnog vina ,da prihvacam ispitivanje i da sam napuha 1.7.i pise ovako "temeljem clanka 158 stavka 5 prekrsajnog zakona("narodne novine" 107/07) sastavlja se zapisnik o ispitivanji prisutnosti opojnih stvarcica"
Nesto su mi govorili da se necu moci na fax upisati i te spike pa jel mi mozete malo vise reci o posljedicama(ocu li morat placat kazunu i te spipke)

MEP
08.10.2009., 14:04
Znaš razbijat kontenjere, valjda znaš i zguglat taj stavak i članak:zubo: Inače vjerovatno ćeš dobit prijavu za "remećenje javnog reda i mira", doć će ti poštom već:D

A to za faks su pizdarije, koji faks uopće traži potvrdu o nekažnjavanju?
A i sve da je traži ovo tvoje nije kazneno nego prekršajno djelo...

susolino
08.10.2009., 14:44
isa sam ja na google odma ali mi izbaci miljon drugih stvari samo ne taj clanak.Uglavno sto sto kad mi dode ta prijavai kakva je razlika izmedu prekrsajnog i kaznenog djela.

el ninjo
08.10.2009., 15:48
Pozdrav ljudi,

dobio sam rješenje na prigovor koji sam uputio za prometni prekršaj od 10.05.2007 godine u kojem kažu kako se "odbija prigovor okrivljenika kao neosnovan i potvrđuje se prekršajni nalog prvostupanjskog tijela".

E sad oni kažu kako moram platiti 500 kuna međutim nisu napisali u kojem roku to moram platiti?

E sada što to znači,da postoji zakonski rok koji ne mora biti naveden ili?

Nije odgovor na tvoje pitanje, nego pitanje tebi. 10.5.2007. si dobio prekršajni nalog? Znači žalio si se u roku od 8 dana, to je ajmo reć 18.5.2007. I tebi je sad stiglo rješenje od suda? Pa šta nije nastupila zastara? Ja živim u nekom uvjerenju da prekršaji koji su počinjeni u vrijeme kada je zakon glasio da je zastara 2 godine i idu po toj zastari a ne po ovoj novoj od 4 godine.

Jer ja također imam prekršaj iz 2007. godine, ali 11.11. (martinje, da) za vožnju poslije 23h isto 500kn i uvjeren sam da ako u roku mjesec dana ne dobijem rješenje od suda, da će to ući u zastaru...

Može mi netko reć jesam u krivu ili ne? J

Katrin
08.10.2009., 15:53
zastara je bila 2 godine i to si u pravu. no, zna se dogoditi da odluke VPS stignu i nakon proteka te 2 godine a datirane su kao da su donesene prije isteka zastare.

Katrin
08.10.2009., 15:55

koji je datum donosenje rjesenja? ne kad je tebi stiglo, nego kad pise da je doneseno.

dr.smoje
09.10.2009., 18:14
koji je datum donosenje rjesenja? ne kad je tebi stiglo, nego kad pise da je doneseno.

evo odgovor i tebi i el ninju

naime prekršaj je počinjen 10,05,2007. godine,ja sam presudu dobio u 8 mjesecu 2009 godine,ali datum presude je 23.01.2009!znači nije ušlo u zastaru,iako kasne dobrih 7 miseci tako da el ninjo nisi još siguran.

E sad kako to da nema roka do kada moram platiti ovih 500kuna?

gugic
11.10.2009., 09:38
Ja sam dobio jucer isto sranje.izlazim s parkinga i tamam me ugledao.2000 kn i vozacka 3 mjeseca lol,napravija sam metar.e sad moje je pitanje,dok je to u zastarini jel ja smijem vozit,a vozacka je jos kod mene..

°ROBBIE°
11.10.2009., 09:44
Ja sam dobio jucer isto sranje.izlazim s parkinga i tamam me ugledao.2000 kn i vozacka 3 mjeseca lol,napravija sam metar.e sad moje je pitanje,dok je to u zastarini jel ja smijem vozit,a vozacka je jos kod mene..

Ti smiješ voziti dok ne dobiješ pravomoćnu presudu o zabrani upravljanja vozilom a to može potrajati i do 9 mjeseci ( kao mom frendu )

Btw. zastara više ne postoji ;)

Katrin
11.10.2009., 10:53
zastara itekako postoji, samo je sad puno duza nego prije :mig:

gugic
11.10.2009., 10:58
Sta bi radio na mom mjestu,daj mi savjet jel mi je ovo prva kazna,i neam pojma sta da radim?

Katrin
11.10.2009., 11:06
citava tema je puna savjeta, dovoljno je procitati nekoliko zadnjih stranica :)

dr.smoje
11.10.2009., 15:42
citava tema je puna savjeta, dovoljno je procitati nekoliko zadnjih stranica :)

može odgovor i na moje pitanje molim te:)?

spyker22
12.10.2009., 00:44
Sta bi radio na mom mjestu,daj mi savjet jel mi je ovo prva kazna,i neam pojma sta da radim?
Nema se tu nešto pametno napravit. Piješ i voziš: nema tu velike priče.

Probaj štogod napisat, prigovor kakav (imaš primjer prigovora na temi), skrušeno priznat sucu..prvi prekršaj.."neću više nikad" i te spike... :ne zna:

može odgovor i na moje pitanje molim te:)?
Obično stoji "okrivljenik je dužan novčanu kaznu platiti u roku od xx dana.."
E sad, bilo 8 ili 15, tebi je svejedno jer je odluka pravomoćna, tebe se tereti i moraš platiti. Što prije platiš - to bolje, znaš i sam.

Ako platiš i tek za misec dana, ne tribaš se bojat. Država ja sritna da se uopće išta plati i da više s tobom nema posla.

Naravno, možeš se pravit blesav i sutra reć da ti nisu naveli rok do kojeg tribaš platiti, al to je, naravno, glupo.

dr.smoje
12.10.2009., 10:59
Nema se tu nešto pametno napravit. Piješ i voziš: nema tu velike priče.

Probaj štogod napisat, prigovor kakav (imaš primjer prigovora na temi), skrušeno priznat sucu..prvi prekršaj.."neću više nikad" i te spike... :ne zna:

Obično stoji "okrivljenik je dužan novčanu kaznu platiti u roku od xx dana.."
E sad, bilo 8 ili 15, tebi je svejedno jer je odluka pravomoćna, tebe se tereti i moraš platiti. Što prije platiš - to bolje, znaš i sam.

Ako platiš i tek za misec dana, ne tribaš se bojat. Država ja sritna da se uopće išta plati i da više s tobom nema posla.

Naravno, možeš se pravit blesav i sutra reć da ti nisu naveli rok do kojeg tribaš platiti, al to je, naravno, glupo.

Da jasno mi je,reci mi samo mogu li očekivati opomenu za neplaćenu kaznu?
I ima li zastare na ovu presudu?

Hvala ti na odgovorima

Katrin
12.10.2009., 11:12
mozes ocekivati i zamjenu za zatvorsku kaznu :mig: zastara izvrsenja je 2 godine. budi siguran da te nece zaboraviti.

spyker22
12.10.2009., 12:49
Da jasno mi je,reci mi samo mogu li očekivati opomenu za neplaćenu kaznu?
Nema. Nije to struja ili telefon. Dođu i izvrše..često u obliku koji je Katrin navela.

susolino
12.10.2009., 18:34
de odgovorite meni bar ukratko koje su posljedice prekrsajne prijave

dr.smoje
12.10.2009., 19:19
mozes ocekivati i zamjenu za zatvorsku kaznu :mig: zastara izvrsenja je 2 godine. budi siguran da te nece zaboraviti.

hmm godina je skoro prošla s obzirom da je datum presude 1 mjesec prošle godine...znači još godina,a ja čak i ne živim više na adresi na kojoj sam prijavljen.ništa ako me dođu tražiti na staru adresu kod roditelja,nakon toga ću otići i platiti?:D

CopsLover
14.10.2009., 08:47
Ovaj tjedan ostao sam bez vozačke dozvole zbog vožnje pod utjecajem alkohola. Molim savjet kako se najbezbolnije izvuci sa što manjom štetom. napuhao sam 1,45 promila, i oduzeta mi je vozačka na 8 dana, policajac mi je rekao da za 8 dana dođem u Hainzelovu po vozačku. i
Izdao mi je i prekršajni nalog i uplatnicu na 2.000,00 kuna + 80,00 kuna troškova te oduzimanje vozačke na 9 mjeseci. Što napraviti i postoji li mogućnost da se izvučćem s manjom kaznom???? Nemam kaznenih bodova niti sam neki prekršitelj u prometu.

Katrin
14.10.2009., 09:03
s toliko alkohola su ti nikakve sanse. mozes jedino traziti placanje u ratama.

Katrin
14.10.2009., 09:04
hmm godina je skoro prošla s obzirom da je datum presude 1 mjesec prošle godine...znači još godina,a ja čak i ne živim više na adresi na kojoj sam prijavljen.ništa ako me dođu tražiti na staru adresu kod roditelja,nakon toga ću otići i platiti?:D

promjenu adrese si duzan prijaviti, ali ti si slobodno i s tim radi problem :kava: mozes platiti i onog trena kad te dovedu pred zatvor, sto se njih tice.

MEP
14.10.2009., 12:11
Iman sljedeći problem:D
http://i89.photobucket.com/albums/k233/Mate313/Zatvor1950.jpg

Problem je šta san ima dvi kazne za isto sranje u biti, 500 + 1200. I kad mi je doša doma prijedlog ovrhe, dogovorija san se s poreznom platit u ratama. I krenuo sam plaćat u ratama i platio sam cjelokupan iznos, 1700 dakle:) ALI, nisam primjetio da obe kazne nisu na istom žiroračunu:bonk: Tako da sam ovih 1200 platio na isti onaj račun na koji sam platio i onih početnih 500 jer sam samo prepisivao uplatnice.
I naravno da mi sad prave problem oko tih 1200 iako imalo pismen računovođa može vidjet da je sve plaćeno:rolleyes:

Al aj, neću puno srat po RH, jer je prvenstveno moja greška, zanima me samo, dal da se žalim VPS u Zagrebu (piše da iman pravo u roku 8 dana) ili da se javim gore u sobu 13 kako piše u tekstu:D Ono, ne bi tija da se dođen javit pa da me odvedu ipak u zatvor, iman sve odreske doma:cerek: I samo mi nemojte reć da ću opet morat platit 1200 jer onda radije iden u zatvor:)

spyker22
14.10.2009., 12:18
iman sve odreske doma:cerek:
Ne bi tribalo bit problema. Otiđeš u sobu 13 i rečeš sve kako je bilo..poneseš odreske i pokažeš.

MEP
14.10.2009., 12:19
Ne bi tribalo bit problema. Otiđeš u sobu 13 i rečeš sve kako je bilo..poneseš odreske i pokažeš.

Ma di bi bilo:cerek:
Fala, otić ću to rješit u 4 oka, jer mi se neda pisat neke službene dopise, slat dokaze i onda čekat 6 miseci šta će glavonje u Zagrebu odlučit...

spyker22
14.10.2009., 12:38
Haha..i meni isto palo na pamet, tio stavit (:vidiga:) iza '13', al ipak nisam tio serkat.

Glupo bi bilo da ti zbog toga prave probleme. Sve je otišlo u proračun i sve je naplaćeno tako da nema problema. I suci su samo ljudi :mig:

gorkan87
17.10.2009., 12:19
e ovako, na kaznu koju sam imo ulozio sam zalbu i u njoj sam napiso da neradim negdje i da nemam od ceka platiti tu kaznu u iznosu od cak 3300 kn, i da prihvacam dobrovoljni rad ili cak da mi odgode placanje kazne dok se nezaposlim... i dobio sam odgovor sa suda da se odbija zalba, i da to moram platiti, a kako nisam prilozio potvrdu o imovinskom stanju i primanjima (to nigdje nepise da se mora priloziti), ne uvazavaju to da nemam od cega platiti!! i sad mene zanima dali se ja mogu ponovo zaliti na neki zakon ili nesta (iako mi pise da protiv ove presude nije dopustena zalba)

unaprijed hvala

spyker22
17.10.2009., 13:48
Odluka je izgleda pravomoćna. Nema žalbe. Dobro si zagazio kad te deru s 3300 kuna...

Toliko o dobrovoljnom radu... :kava:

inferior999
20.10.2009., 12:14
ovaj vikend sam u uhvaćen dok vozim sa 0,93 promila dobio sam kaznu od 1000kn i 6 mjeseci oduzimanje vozačke dali se mogu žalit tj. dali mi se isplati pisat žalba u zadanom roku od 8 dana, pošto mi je to prvi prekršaj jeli moguće da ce mi uvažit žalbu?!

spyker22
20.10.2009., 13:42
Nisu baš milostivi prema alkoholiziranima, al probaj. Uvažiti neće (ako se misliš izvuć bez ičega), al možda barem malo olabave. Uvik kažem - žalbom ništa ne možeš izgubit.

Eventualno, 110 kn sudskih troškova :zubo:

Katrin
20.10.2009., 13:50
mozda dobije placanje u ratama.

inferior999
20.10.2009., 13:51
hvala na odgovoru, samo još jedno pitanje dali mi možeš dat neki primjer kako napisat žalbu?

spyker22
20.10.2009., 17:20
Malo provrti po ovoj temi...

Aj, evo ti primjer http://www.forum.hr/showpost.php?p=21080781&postcount=1524

mr. alcatraz
20.10.2009., 17:39
Evo jutros mi je doslo ovo rjesenje. Pise da se moran javit u roku 8 dana od pravomocnosti rjesenja radi upucivanja na izdrzavanje kazne zatvora. Kad je to tocno, buduci da je rjesenje naslovljeno s datumom 4.5.09. Jel to mozda tece od dana kad san primio ovo rjesenje? Pise isto tako da se moze poslat prigovor Visokom preksajnom sudu u roku 8 dana.

E sad mene zanima, buduci da neman nesto vise od 5k kuna, koliko iznosi kazna, a trenutno san i nezaposlen, jel ima ikakvog smisla da ja saljen taj prigovor? (i sta bi uopce moga napisat u njemu)
Postoji li mogucnost da se ja javim tamo, i da pitam mogu li odraditi tu kaznu nekim dobrotvornim radom, ili mozda odgoditi to za neko vrijeme dok ne pocnem raditi? Jel bolje da takvo nesto pitam tamo, ili je bolje da im to napisen u prigovoru, pa odnesem?

Ovo kad kazu da se moran javit radi upucivanja na izdrzavanje kazne, znaci li to da bi me oni mogli odma poslat u zatvor, ili to tek odrede neki datum ko zna kad?

Dajte ljudi hitno neki savjet!!!

spyker22
20.10.2009., 19:08
Pise isto tako da se moze poslat prigovor Visokom preksajnom sudu u roku 8 dana.
...jel ima ikakvog smisla da ja saljen taj prigovor? (i sta bi uopce moga napisat u njemu)
Ako piše da može onda šalji..malo ćeš produžit agoniju. Šta možeš napisat? Ako imaš šta reć u svoju obranu, onda bi valjda i sam triba znat.

Za zatvor ne znam kako to funkcionira, jel se moraš javit, jel te odma strpaju, jel ima kakav rok...nisam upućen :ne zna: ..valjda će se javit neko kvalificiran..

Bajdvej, zanimljiv nick :mig:

trnda
20.10.2009., 21:31
molim pomoć'? parkiro sam auto na zelenu površinu ali nije bilo označeno da se nesmije parkirat. tu sam većinom parkiro auto u gradu . tek nakon toliko godina sad su me slikali i dali mi kaznu da platim 200 kuna ali nisam odnijo to platit i sad mi je poslo da još platim 100 kuna više . molim vas ko zna da mi odgovori dali da to platim ili šta da radim? molm vaše mišljenje i hvala unaprijed

mr. alcatraz
20.10.2009., 23:44
Ako piše da može onda šalji..malo ćeš produžit agoniju. Šta možeš napisat? Ako imaš šta reć u svoju obranu, onda bi valjda i sam triba znat.

Za zatvor ne znam kako to funkcionira, jel se moraš javit, jel te odma strpaju, jel ima kakav rok...nisam upućen :ne zna: ..valjda će se javit neko kvalificiran..

Bajdvej, zanimljiv nick :mig:

A kad posaljen prigovor, jel to znaci da se onih 8 dana ne racuna ili?
Neman nista rec u svoju obranu:(, ako vec moran to odradit u zatvoru, jebiga, al zar ne bi i drzavi bilo bolje da umisto toga radin nesto dobrotvorno, nego da im jos bude veci trosak stavit me u zatvor? Ili bar odgodit to dok nadjen neki posa?

A nick je posljedica rjesenja:D
Valjda nije toliko strasno za nas sa prometnim prekrsajima...:ne zna:

Katrin
21.10.2009., 10:19
imas 8 dana za poslati svoj prigovor. ne znam u sto mislis da se ne racuna :ne zna: ali nakon toga ce sigurno trebati neko vrijeme, vjerojatno par mjeseci, da se stvar konacno rijesi. neces ni u zatvor tako brzo nakon parvomocnosti jer su zatvori pretrpani, pa je i tebi i njima bolje da kaznu platis. rad za opce dobro nije moguc, zato u konacnici moras platiti ili odraditi kaznu zatvora.

mr. alcatraz
21.10.2009., 13:55
kako mislis da rad za opce dobro nije moguc? pa zar nije to i u zakonu napisano:ne zna:

ma znan ja da je i meni i njima bolje da kaznu platim, al prije nego sto se zaposlim je sigurno necu platit, nije da ne zelim, vec ne mogu:(

Znaci koliko san ja shvatio ja se njima sad javin, i onda ce proci puno vrimena dok ne dodje na red to odradjivanje zatvora?
A u medjuvremenu ja mogu to i platit? Mislim da san negdi procita, cak i ako pocnem placat to u ratama, da bi me onda oni pustili da otplatim to tako...

spyker22
21.10.2009., 19:24
kako mislis da rad za opce dobro nije moguc?
Nešto sam bio pisa baš na ovoj temi o tome, al evo ti ovaj post pa pročitaj. Takva je praksa.
e ovako, na kaznu koju sam imo ulozio sam zalbu i u njoj sam napiso da neradim negdje i da nemam od ceka platiti tu kaznu u iznosu od cak 3300 kn, i da prihvacam dobrovoljni rad ili cak da mi odgode placanje kazne dok se nezaposlim... i dobio sam odgovor sa suda da se odbija zalba, i da to moram platiti
Otiđi do suca i probaj se dogovorit o isplati na rate.

molim pomoć'? parkiro sam auto na zelenu površinu ali nije bilo označeno da se nesmije parkirat.
E kad bi tako svi parkirali...
Na zelenim površinama nije dozvoljeno parkirati. Ako te do sad nije kaznilo, ne znači da i dosadašnjim parkiranjem nisi bio u prekršaju.
Nisi platio niti se žalio (čime si indirektno prizna krivnju) pa si dobio još 100 kuna troškova suda.
Ne virujem da ćeš se uspit izvuć. Ja bi platio.

Katrin
21.10.2009., 21:52
kako mislis da rad za opce dobro nije moguc? pa zar nije to i u zakonu napisano:ne zna:

bilo je moguce za kazne do 500 kn, ne znam je li se to mijenjalo novim zakonom ili ne. znaci, u tvom slucaju ne bi bilo moguce.

SmartFart
23.10.2009., 09:25
Da li je pravno u redu da se za istu stvar paralelno vode parnice na prekršajnom i kaznenom sudu ?

Ni ja nemam love za advokata i svaka pomoć je više nego dobrodošla.

Pozdrav i unaprijed hvala.

Katrin
23.10.2009., 09:41
da, u redu je.

ne mozemo ti pomoci ako ne znamo o cemu se radi.

John_Frusciante
26.10.2009., 11:49
Molio bih nekoga tko zna da mi objasni slijedeće. Kad mi poštom dođe obavezni prekršajni nalog o novčanoj kazni (u mom slučaju 1300kn) + oduzimanje vozačke dozvole na 6 mjeseci, piše da imam pravo prigovora nadležnom prekršajnom sudu u roku od 8 dana po primitku naloga. E sad, stupa li odmah tim primitkom na snagu mjera oduzimanja vozačke dozvole (jer u nalogu ništa o tome ne piše, a vozačka dozvola je još uvijek kod mene, nije mi oduzeta, pa mi nije jasno oduzima li se ona uopće fizički, ili samo u policiji postoji informacija da mi vozačka slijedećih 6 mjeseci ne vrijedi). Kao drugo, ako podnesem prigovor/žalbu, ogađa li se početak izvršenja tih 6 mjeseci, ili on teče neovisno o podnošenju prigovora? Hvala unaprijed na odgovoru.

Katrin
26.10.2009., 12:17
ne stupa na snagu po primitku nego pravomocnoscu odluke suda. vozacka ti se ni nakon toga ne oduzima fizicki, nego dobijes pecat zabrane upravljanja odredjenom kategorijom na odredjeni rok, a vozacka ostaje kod tebe. dakle, dok odluka nije pravomocna i dok nemas pecat u vozackoj, slobodno vozis.

zmajo125
26.10.2009., 19:13
Vozio sam 65 km/h brže od dopuštene u naseljenom mjestu, snimila me je multanova ali me policija nije zaustavila. Nedavno sam dobio poštom poziv da prijavim policiji tko je vozio auto.
Moželi se kako izbjeći plaćanje kazne i oduzimanje vozačke? npr. ako navedem vozio je rođak iz Australije....
Hvala na pomoći !!!!

sanda77
26.10.2009., 21:06
bokić

evo da se malo požalim i ja :)
naime prošle godine 22.9. sam si naručila tablice za auto, ne sviđaju mi se ove koje imam pa eto, stavila datum rođenja, do danas znači prošlo je godinu i mjesec dana ih nisam dobila a čekaju se 20 dana po svim pravilima, zna li tko kome se mogu žalit?

teta u MUP-u me svaki put isfura i govori doći će u petak, a do sada je prošlo sto petka........

baaaaaaa je....lud zbunjenog jer njima nitko ne može ništa ipak su MUP!!!!!:mad::mad::mad:

spyker22
26.10.2009., 22:00
do danas znači prošlo je godinu i mjesec dana ih nisam dobila a čekaju se 20 dana po svim pravilima, zna li tko kome se mogu žalit?

Ne možeš se nikome žaliti osim samome MUP-u. Nešto je čudno ako već čekaš godinu i misec dana. Sve mi se čini da su se negdi zagubile.

@zmajo125

Bila je jedna slična tema...nije to baš tako zgodno ko što izgleda.

sara4
27.10.2009., 08:03
Sjeća li se itko moje parking kazne :D ?
Po preporuci s ove teme poslala sam prigovor i neki dan dobila pisamce da sam opomenuta :) i da ne moram platiti 300 kn kazne. Jupiiiiii!!!

Hvala na pomoći, specijalno spyker22! :cerek:

spyker22
27.10.2009., 08:23
Ma kako se ne bi sića. Moj prvi žuti karton na forumu uopće :rofl::rofl::rofl:

Baš mi je drago da je sve prošlo s opomenom :mig:

vječni talenat
31.10.2009., 11:08
Dakle kao što naslov kaže prilazim pruzi, 10ak m prije upali se svjetlosni signal i ja prođem preko pruge dok je rampa još uvijek u zraku.

Plavi naravno u zasjedi i odmah za mnom.

Nisam nikada kažnjavan i nemam nikakvog prekršaja.

Alkotest pokaže 0.00 promila.

Pitam policajca za opomenu budući da prvi put činim prekršaj, no kaže da su opomene za kazne do 1000kn i nastavi pisati. Što drugo, kada je ispunio sve potpišem i odem. Napomenuo je da imam 8 dana za izvršenje plaćanja.

Kada sam ga pitao koja kazna je u pitanju kaže 2000kn i ništa drugo nije spominjao. Kasnije doma vidim da je uz to i 6 mjeseci oduzimanje vozačke dozvole!!!

Dakle, nemam zaposlenje, student sam.

Primanja u obitelji su mi 0.0 kn (roditelji ne rade niti imamo kakve mirovine) - to se vjerojatno može i dokazati nekom potvrdom o primanjima.

Bez auta ne mogu do vlaka kojim putujem na fax!

Stvarno bih molio nekoga ako ima savjet da li se za ovakve slučajeve isplati pisati žalba?
Na što se fokusirati? Ako bih morao birati želio bih da mi ostane vozačka ako je ikako moguće.
I da li mi netko može objasniti što podrazumijeva društveno - koristan rad ako bih ciljao i na neplaćanje 2000kn...

Eto situacija je takva i bio bih od srca zahvalan ako netko ima neki pametan savjet ili iskustva sa navedenim.

Hvala!

spyker22
31.10.2009., 14:46
Svakako se isplati pisati.

Navedi da si student i da nemaš primanja, navedi da ti je to prva kazna uopće i zatim navedi (ne)primanja svoje obitelji i to potkrijepi dokumentacijom da te ne srižu odmah u startu ako slučajno ne pošalješ (vidi post #1773 na ovoj temi).

Društveno koristan rad po mom iskustvu možeš zaboraviti tako da na to ne računaš (opet vidi post #1773).

Za spas vozačke navedi da ti je potrebna i to argumentiraj pa bi moga isposlovat uvjetno uzimanje vozačke u trajanju od godinu dana, što bi svakako bila dobra nagodba.

Što se novčane kazna tiče, anulirat je neće, već samo, obzirom na olakotne oklonosti, možda smanjiti. Ako ti bude i dalje previsoka, dogovori se da istu otplatiš obročno.

Sritno!

vječni talenat
31.10.2009., 18:08
Svakako se isplati pisati.

Navedi da si student i da nemaš primanja, navedi da ti je to prva kazna uopće i zatim navedi (ne)primanja svoje obitelji i to potkrijepi dokumentacijom da te ne srižu odmah u startu ako slučajno ne pošalješ (vidi post #1773 na ovoj temi).

Društveno koristan rad po mom iskustvu možeš zaboraviti tako da na to ne računaš (opet vidi post #1773).

Za spas vozačke navedi da ti je potrebna i to argumentiraj pa bi moga isposlovat uvjetno uzimanje vozačke u trajanju od godinu dana, što bi svakako bila dobra nagodba.

Što se novčane kazna tiče, anulirat je neće, već samo, obzirom na olakotne oklonosti, možda smanjiti. Ako ti bude i dalje previsoka, dogovori se da istu otplatiš obročno.

Sritno!

Puno hvala, ma tako nekako i ja računam...

Nemam puno za izgubiti, tako da ćemo u svakom slučaju sastaviti žalbu pa čekati...

Davorovsky
31.10.2009., 19:07
da li netko zna kakva mi je kazna i mojim roditeljima za prometnu nesreću s motociklom bez vozačke tj. nisam još položio jer nemaju love

spyker22
01.11.2009., 11:34
@Davorovsky

Članak 216., stavak 6.

Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 15.000,00 kuna ili kaznom zatvora do 60 dana, kaznit će se za prekršaj osoba koja u prometu na cesti upravlja motornim vozilom prije stjecanja prava na upravljanje.

I ovo je previše, samo se nadam da nisi još i krivac za nesriću...

sagena
01.11.2009., 15:37
Dakle kao što naslov kaže prilazim pruzi, 10ak m prije upali se svjetlosni signal i ja prođem preko pruge dok je rampa još uvijek u zraku.

Plavi naravno u zasjedi i odmah za mnom.

Mene zanima skroz hipotetsko pitanje --- naime, da li bi se ovdje moglo proći sa žalbom npr. da se svjetlosni signal uključio prekasno da bi se zaustavio na vrijeme?
Naime, ja svaki dan do posla prelazim 2 pružna prijelaza, uvijek pazim na to svjetlo, ali fakat su to stvari koje jednostavno možeš previdjeti... a kazna je :eek::eek: .... naime, ti se približavaš prijelazu i vidiš da nema nikakvog svjetla, i jednostavno prođeš...

I još nešto: da li se ti prekršaji snimaju i kamerom? Kojom? onom "ručnom" kojom snimaju brzinu, ili...???? (fakat sam postavila možda glupo pitanje "kojom kamerom", ali ... u nekoliko navata uočila sam da blizu pružnog prijelaza sjedi "striček" u autu s onom ručnom kamericom, snima kao nešto, nikad me nije zaustavio, možda samo jednog dana dobijem doma "čestitku"...:rofl::rofl:)

spyker22
01.11.2009., 16:11
Mene zanima skroz hipotetsko pitanje --- naime, da li bi se ovdje moglo proći sa žalbom npr. da se svjetlosni signal uključio prekasno da bi se zaustavio na vrijeme?
Naravno, nije u prometu sve crno-bilo tako da sve ovisi o samoj situaciji, o policajcu i njegovoj procjeni.

Ne virujem da je pri nailasku na prijelaze dozvoljena velika brzina tako da se vozač s prilagođenom brzinom, virujem, uvik može zaustavit na vrime.

Za kamere ne znam.

sagena
01.11.2009., 16:28
.

Ne virujem da je pri nailasku na prijelaze dozvoljena velika brzina tako da se vozač s prilagođenom brzinom, virujem, uvik može zaustavit na vrime.

.

Da, slažem se, brzina treba biti "prilagođena" tome, ali moraš se ful koncentrirat na to svjetlo ako baš ne želiš da te zaskoči.', a teoretski bi moglo... i upravo me za te situacije zanimaju kamere... naime, kao što rekoh, 2 pružna prijelaza, 2x dnevno, šanse da negdje zaj... su mi prilične, a kazne da ne spomnjem... bez vozačke ne mogu, 2000 bih još i platila... a počela sam baš razmišljat o tome jer sam vidjela plavca par puta "u zasjedi", jedino razmišljam, ako je snimao, je li snimao brzinu ili navedni prekršaj? Mislim, bilo bi mu jednostavnije da je samo čekao (valjda zna kad će vlak naići, zar ne...) pa ev. prekršaj odmah sankcionirati na licu mjesta... ili ne? ( inače znala sam često vidjet one koji su prošli prugu u trenutku kad je počeo bljeskati svjetlo... da li namjerno ili nisu vidjeli ne znam, ali stvarno zaguljeno... kao i semafor... s tim da na semaforu očekuješ uvijek nekakvo svjetlo, a ovdje...:ne zna:

bb78
03.11.2009., 12:09
Evo mojeg najnovijeg iskustva sa prometnim prekršajem i sudom. Krajem studenog 2007. napuhao sam 1.20 promila. Nisam htjeo potpisati zapisnik, žalio sam se u roku od 8 dana. U sljedečih godinu ipo dana dolazilo mi je nekoliko poziva na sud ali pošto me u vrijeme kada poštar dolazi uglavnom nema doma nisam preuzimao pozive. U svibnju ove godine sam napokon preuzeo poziv i otišao na sud. Iznio sam svoju obranu i negirao prekršaj. Ovih dana mi je stigla presuda da nisam kriv. U obrazloženju je pisalo da nema dovoljno dokaza jer se službena osoba (policajac) nije pojavio i nije opravdao svoj nedolazak na ročište. Zastara bi mi ionako bila za mjesec dana jer se desilo još dok je vrijedio stari zakon od 2 godine zastare, ali svejedno sam izgleda imao sreće jer se policajac nije pojavio na sudu. Ne znam da li je što utjecalo i to što nisam potpisao zapisnik.
Eto to je moje iskustvo sa prometnom kaznom i sudom pa ako nekome pomogne super :-). Napominjem samo da je sve to bilo još pod starom zakonu pa nisam siguran da li je postupak isti i po novom koji vrijedi od 2008.

cortomaltese
03.11.2009., 20:22
Pozdrav. Snimili su me laserom nedavno kako vozim 100 km/h u zoni 60. Rekli su mi da mogu pisati žalbu i odnijeti u pp na Jadranskoj aveniji pa će mi se barem malo odgoditi plaćanje kazne. Nikad nisam pisao žalbu pa bih lijepo molio za nekakav odgovarajući primjer. Hvala.

spyker22
03.11.2009., 21:33
@ corto
imaš primjera na temi prolistaj malo unatrag

@bb78
luda srića..i to još vezano uz alkotest. Čudi me da je sud tako postupio.

Nakon tvoje žalbe, policajac je triba doć i opovrgnut tvoj iskaz. On nije doša (valjda ni nakon više poziva) i tvoj je iskaz posta valjan.
Al opet me čudi da si tako proša s obzirom na određenu (nemalu) količinu alkohola u krvi :ne zna:

Potpisivanje je nebitno.

Keopsosobno
04.11.2009., 06:45
Kazne za Zagreb parking ( pauk) se mogu plaćati u obrocima, znači nije obavezno platiti kaznu odjednom.. To je dobro za sve koji moraju platiti porez "na budale".

thmh
04.11.2009., 15:28
zaustavili jučer (presretač) na jadranskoj aveniji u smjeru grada (benziska OMV) , napisali vozio 135km/h dozvoljeno 80 ,kazna 3 soma + zabrana upravljanja 12 mj ,
pitanje dali je kazna minimalna kako kažu drugovi u plavom ili s prečerali s ovih 12 mj zabrane , što sad pisat prigovor ili platit , do sad nis kažnjavan za brzinu

spyker22
04.11.2009., 16:32
pitanje dali je kazna minimalna kako kažu drugovi u plavom ili s prečerali s ovih 12 mj zabrane
Članak 54., stavak 2
Novčanom kaznom u iznosu od 3.000,00 do 7.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji se vozilom na cesti izvan naselja kreće brzinom koja je za više od 50 km na sat veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine.

Još si dobio i 3 boda ako se ne varam.

Piši ako misliš da se možeš iščupat :ne zna:

do sad nis kažnjavan za brzinu
A alkohol?

Je, puno je 12 miseci, šta je je.

child_in_time
04.11.2009., 23:42
Pozdrav. U nedjelju sam dobio kaznu zbog polukružnog okretanja na mjestu gdje su obvezni smjerovi ravno i desno. Kazna je 500 kn. Nema znaka da je okretanje zabranjeno, i raskrižje je malo nelogično (ljudi koji tamo žive ne znaju da se ne smije polukružno okretat), al znam da se na ništa od ovog ne mogu žalit.
Mene zanima može li mi kazna biti zamijenjena za opomenu pošto sam student sa 700kn mjesečno prihoda i nikad nisam bio kažnjavan. Također me zanima gdje podnosim žalbu jer sam samo dobio papir na mjestu zaustavljanja na kojem piše da "imam pravo prigovora nadležnom prekršajnom sudu u roku 8 dana. Prigovor se podnosi putem ove PU/PP u dva istovjetna primjerka."
Hvala :)

spyker22
05.11.2009., 14:58
U nedjelju sam dobio kaznu zbog polukružnog okretanja na mjestu gdje su obvezni smjerovi ravno i desno. Nema znaka da je okretanje zabranjeno
Ako je obavezno ravno i desno, šta će ti znak za zabranjeno polukružno okretanje kad ionako livo ne smiš ić? :ne zna:

Mene zanima može li mi kazna biti zamijenjena za opomenu pošto sam student sa 700kn mjesečno prihoda i nikad nisam bio kažnjavan.
Može, a ne mora. Ovisi o sucu.

Za slanje prigovora pogledaj post #1587 na ovoj temi.

child_in_time
05.11.2009., 19:27
Ako je obavezno ravno i desno, šta će ti znak za zabranjeno polukružno okretanje kad ionako livo ne smiš ić? :ne zna:
Znam da ne treba, ali bih ti morao pokazat raskrižje pa bi shvatio zašto se svi tamo okreću i da je glupo napravljeno (dosta ljudi koji živi tamo ne zna da se ne smije), al nema veze jer znam da se po toj osnovi ne mogu žalit.

Za slanje prigovora pogledaj post #1587 na ovoj temi.

Thx

thmh
06.11.2009., 16:35
A alkohol?

Je, puno je 12 miseci, šta je je.

prvi put zaustavljen u vožnji ( kažnjavan za parking ) ,
par pitanja :

u prigovoru da obrazlažem situaciju ili napisat nis kriv i sl. iako ima snimka vožnje u presretaču ,

vrijedi li ona da imam pravo na opomenu 1 godišnje ,

dali neko zna di je točno znak za ograničenje brzine na jadranskoj aveniji između naplatnih i prvog semafora u smjeru grada

spyker22
06.11.2009., 17:55
u prigovoru da obrazlažem situaciju ili napisat nis kriv i sl. iako ima snimka vožnje u presretaču
Ovo nećeš pobit nikako. Zato nema smisla opovrgavat.

vrijedi li ona da imam pravo na opomenu 1 godišnje
Ne, nego jednom u 2 godine, al za ovakve stvari ne daju opomene.

Svakako piši žalbu. Nije mi jasno ono 12 miseci bez vozačke. Neosnovano.
Toliko će dobit onaj frajer 'rekorder' s 277 km/h. Nisi mi ti baš za usporedbu s njim :ne zna:

Keopsosobno
09.11.2009., 10:11
Upravo se vratio sa suda, i sud me ne kaznjava za nepropisno prakiranje, dali i dalje sam duzan platit Zagrebparkingu 500kn?

spyker22
09.11.2009., 13:45
Ako te sud oslobađa optužbi i ne opominje, onda ja ne bi platio Zagrebparkingu :D

Keopsosobno
10.11.2009., 06:20
Da ne bi ni ja platio, ali oni tvrde da samjaduzan njima platit tu uslugu, bez obzira na odluku suda.Jer oni su svoj posao po nalogu obavili, i netko to mora platiti.Ma platit cu im na sto milijona rata..i nemogu mi nista.

micamacska
12.11.2009., 07:41
Imam sličnu situaciju kao i gospodin Keososobno, ali ćak nisam ni krivo parkirala,ali nema veze,da sad ne objašnjavam slučaj.Samo što je bilo 2007.
Žalila sam se i završila na sudu.Prošlo je već nekolkio ročišta.Donijela sam ćak i foto dokaze u moju korist...bla,bla...
Sad opet još jedno ročište.Meni je već postalo stupidno.A tužitelj je toliko gluuuup da ga nemrem pogledat u oči.
Dali netko zna kako se ispričati za ne dolazak na ročište?
Koji se slučajevi uvažavaju?

E,da.Negdje sam pročitala da ako nije bilo prekršaja da je trošak premještaja dužan platiti onaj tko je premještaj naložio.Što je i logično.
Ja isto nebi platila za premještaj ako su me oslobodili prekšaja.

Ima li netko iskustva s tim?

spyker22
12.11.2009., 16:23
Samo što je bilo 2007.
Aj, nećeš ga dugo gledat, sad će ti ionako zastara :mig:

alecos15
12.11.2009., 16:50
Dobio sam optuzni prijedlog u kojem pise da sam:1. vozio bicikl pod utjecajem alkohola napirio 0.93 odnosno umanjeno za pogreske 0.83 Kazna-500kn
2. istog mjesta i vremena upravljao biciklom po pjesackoj stazi Kazna-300kn
Posto sam maloljetan dali postoji neki nacin kako da se izvucem na sudu sto da im kazem ako mi neko moze rec nesto vise o tom..nikad nisam bio zapisan nit nista ovo mi je prvi put..

spyker22
12.11.2009., 18:20
@ al(e)cos15 (nhf :zubo:)

Probaj napisat štogod. Prolistaj po temi, imaš primjere. Pokaj se i piši.

alecos15
12.11.2009., 18:32
jooj kak mrzim to pa za cega je ova tema nego da pitam sto me zanima i da mi pomogne netko..naravno da sam prolistao po temi al me zanima nek mi netko kaze sta sve mogu rec jer vecina su tu punoljetna pa nema bas govora o maloljetnicima

Katrin
12.11.2009., 20:22
stvar je ista... stvarno, vec je milijun slicnih prica ovdje, procitaj unazad malo.

alecos15
12.11.2009., 20:34
uopce nije stvar ista..ako sam maloljetan i nema nijedan o voznji na biciklu u pijanom stanju al dobro ajd vidim da vam je lijeno napisat nesto ako znate..snaci cu se ja valjda..ugl..pozdrav

spyker22
12.11.2009., 20:41
Ne vidim u čemu je razlika maloljetan ili ne..biciklo ili auto..kazna vridi jednako za sve.
Uostalom, menščini da nisi pogleda u inbox...

drot13
13.11.2009., 02:06
Dobio sam optuzni prijedlog u kojem pise...

uopce nije stvar ista..ako sam maloljetan i nema nijedan o voznji na biciklu u pijanom stanju al dobro ajd vidim da vam je lijeno napisat nesto ako znate..snaci cu se ja valjda..ugl..pozdrav

Priznaš prekršaj i kažeš da se neće ponoviti. Zamoliš da te se samo opomene i da će to ispuniti svrhu kažnjavanja. I možeš dodati još svašta slično. To suci vole i obično su jako blagi. Naravno, ako ti je prvi put.

pinjo
13.11.2009., 18:22
Imam jednu čudnu situaciju, 30.04.2008. vozio sam autocestom A3 (obilaznicom) u smjeru istoka, a bila je velika gužva prema Gorici pa produžio prema Kosnici i fali meni 500 m do izlaza a ono kolona stoji,ja u zaustavnu traku kad za neko vrijeme murjak sa motorom i rotirkom.Piše on sve u bilježnicu itd,dođe prekršajni nalog,ja se žalim,te 10.11.2009. odlazim na suočenje na Kennedyjev,dotičnog policajca nema,nego neki drugi kolega koji mu je svjedok, a ja sam siguran da nije bio tamo nego su naštelili iskaz,murjak iz Garešnice,traži sutkinju putne troškove.Glavni svjedok privatno spriječen,javio telefonom da ne može doći.Da su obojica bila ja bih lako tu njihovu priču s..bo,ali sutkinja zakazuje sučenje za policajca za 2 tjedna,meni kao kaže da ne moram doći,a teško i mogu jer živim 150 km od Zagreba.
Ja sam se žalio na to da mi se pokvario auto te da sam zato prešao u zaustavnu traku.Imam i račun za popravak istog.

Daj mi pomognite što da sad napravim.
Jeli i na Visokom prekršajnom sudu se zovu isti svjedoci,ili da uzmem odvjetnika i podnesem kaznenu prijavu protiv policajca zbog lažnog iskaza.

Pinjo

lee lee
14.11.2009., 13:21
ovako,sinoć me zaustavila policija na biciklu. bic ispavan,svjetla i sve,al sam napirila 1,77 :eek: pa me zanima kolkaće mi biti kazna. zna netko? i isplatili mi se uoče pisat žalbu?

spyker22
14.11.2009., 13:32
...al sam napirila 1,77 :eek: pa me zanima kolkaće mi biti kazna. zna netko? i isplatili mi se uoče pisat žalbu?
Članak 199. stavak 10.

Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 15.000,00 kuna ili kaznom zatvora u trajanju do 60 dana kaznit će se za prekršaj vozač i instruktor vožnje ako u organizmu ima alkohola iznad 1,50 g/kg, odnosno odgovarajući iznos miligrama u litri izdahnutog zraka ili ako u organizmu ima opojnih droga.

Možeš probat, al ne znam na šta se žalit :ne zna:..probaj pa se onda nadaj nekoj administrativnoj pogrešci :D

lee lee
14.11.2009., 13:59
5 do 15 000 kn!!! :eek:
isuse bože,pa kak da ja student to platim???
nikad prije nisam bila kažnjavana,nemam prihoda,možda da pišem neku molbu da mi se oprosti??

lee lee
14.11.2009., 14:41
spyker,
ova kazna koju si naveo se odnosi na motorna vozila.
da li isto vrijedi i za bicikliste?

drot13
14.11.2009., 16:03
ovako,sinoć me zaustavila policija na biciklu. bic ispavan,svjetla i sve,al sam napirila 1,77 :eek: pa me zanima kolkaće mi biti kazna. zna netko? i isplatili mi se uoče pisat žalbu?

spyker,
ova kazna koju si naveo se odnosi na motorna vozila.
da li isto vrijedi i za bicikliste?

Za to ti vrijedi članak 199. st. 11. Zakona o sigurnosti prometa na cestama:
"Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač bicikla i zaprežnog vozila ako u organizmu ima alkohola iznad 0,50 g/kg, odnosno odgovarajući iznos miligrama u litri izdahnutog zraka ili ako u organizmu ima opojnih droga."

Znači kazna od 500 kuna, bez obzira na koncentraciju alkohola. I to je to. Dobiti ćeš prekršajni nalog doma i preporučam ti da platiš. Eventualno se možeš žaliti, otići na Prekršajni sud kad dobiješ poziv, i zamoliti suca za manju kaznu (on može odrediti i manju) ili opomenu. Zastaru nemoj čekati jer je 4 godine, a nemoj niti pametovati jer suci to ne vole (ako dođe do suda). I to je to.

lee lee
14.11.2009., 16:56
drot,
puno ti hvala na odgovoru. već sam se bila uplašila.
kontam da ću otići na prekršajni i tražit da mi zbog financijske situacije smanje kaznu ili barem dopušte obročno plačanje.
još jednom puno hvala.

spyker22
14.11.2009., 18:59
Eto, drot13 ipak zna bolje. I ja sam nešto naučio :D

lee lee
14.11.2009., 22:19
svašta se od drotova može naučit :D

hybrid2606
15.11.2009., 17:49
dakle zaustavila me murija u alkoholiziranom stanju i napisu mi kaznu 2000 kn i 9 mj oduzimanja vozacke dozvole,a vozacka mi treba za posao koji trebam dobit....dakle sad me zanima dali itko moze da mi pomogne oko zalbe jer pojma enmam sta bih napisao a da mi vozacku ne oduzmu..........

Katrin
15.11.2009., 17:56
to da ti nece oduzeti vozacku mozes zaboraviti... ocito prekrsaj nije malen kad ti ju uzimaju na cak 9 mjeseci :eek:
sto se pisanja prigovora tice, procitaj zadnjih par stranica, ima korisnih stvari.

drot13
15.11.2009., 20:03
dakle zaustavila me murija u alkoholiziranom stanju i napisu mi kaznu 2000 kn i 9 mj oduzimanja vozacke dozvole,a vozacka mi treba za posao koji trebam dobit....dakle sad me zanima dali itko moze da mi pomogne oko zalbe jer pojma enmam sta bih napisao a da mi vozacku ne oduzmu..........

Ako ti je prvi put, napiši bilo što u žalbi samo da ti ne istekne rok i da slučaj dođe na sud. Tamo budi fin i pristoja, priznaj sve i zamoli suca da bude blag iz tih svojih razloga. A ako već imaš nešto od prije, spasa ti nema.:top:

Inače, Katrin ti je lijepo napisala da pregledaš stare komentare. Imaš svašta upotrebljivoga. Lijepo je da si se registrirao samo za to pitanje. Možeš odmah na račun Foruma uplatiti 500 kuna koliko odvjetnici uzimaju za savjete tog tipa. Ili još 1000 ako hoćeš da ti netko stvarno i napiše tu žalbu.:top:

lee lee
16.11.2009., 09:17
znači drot,u tom slučaju se i meni isplati pisati žalbu?
navedem da sam student bez primanja,izvan mjesta boravišta što iziskuje velike troškove,prvi mi je prekršaj i tako to.

drot13
16.11.2009., 17:58
Eto, drot13 ipak zna bolje. I ja sam nešto naučio :D

Ti zakoni su inače pisani toliko razumljivo da boli glava. Kad izađe novi zakon, odmah ga prate i tumačenja koja su 10 puta opširnija. Užas.

svašta se od drotova može naučit :D

Zar sisumnjala?

znači drot,u tom slučaju se i meni isplati pisati žalbu?
navedem da sam student bez primanja,izvan mjesta boravišta što iziskuje velike troškove,prvi mi je prekršaj i tako to.

Navedeš sve to i čekaš poziv za sud. Možda bude riješeno i smo papirnato, bez ročišta. Ako bude ročište, priznaš sve i obećaš da nećeš više i to bi trebalo biti dovoljno. Ako ostaviš dobar dojam, možeš proći bez kazne, a ako ju i dobiješ može bit imanja i može na rate.

Ray-Ban
16.11.2009., 23:41
opet multanova...

mislim da su me slikali prije 5 dana i frka me zbog vozačke...
vozio sam od prilike 40-50 možda i više od dozvoljenog u naselju kad je bljesnio fotić sa multanove... znači procedura da se javi tko je vozio... auto je na tati ali ga on uopće ne vozi... vjerujem da nepomaže baš da kaže da je vozio mujo iz banja luke... niti ono da je osoba preminula u međuvremenu...
dal ima još koja opcija a da je što bezbolnija za novčanik a i dozvolu??
razmišljao sam da u žalbi navedem da sam u trenutku kad su me slikali vozio nekog na hitnu... ili da sam dobio obavijest da mi je čača u bolnici jerbo mu je pozlilo pa sam žurio itd.... (stari inače je bolestan i u tom trenutku je bio u bolnici ležao ali na pretragama) meni je vozačka bitnija od ičega u svakom pogledu... i dal bi uzeli u obzir kad bi naveo da mi vozačka treba jer moram vozit starog po bolnicama i kod doktora....

dal ima netko još kakav dobar savijet šta da radim?? dati prave podatke o vozaču ili šta :(

lee lee
17.11.2009., 09:55
drot,još jednom: PUNO HVALA :cerek:

drot13
17.11.2009., 11:12
drot,još jednom: PUNO HVALA :cerek:

Služimo narodu.

opet multanova...
... dal ima netko još kakav dobar savijet šta da radim?? dati prave podatke o vozaču ili šta :(

Više ne vrijedi davanje svakavih podataka (iz BIH ili sl.) koji se ne mogu provjeriti. A izgovori (da si žurio u bolnicu i sl.) teško pale. Ako to napišeš u žalbi, predmet će doći na sud i možda sudac bude blag, ali jako teško. Možda ako nisi prije imao prekršaja.

I inače, ako ti je vozačka toliko bitna, pripazi na vožnju. Zbog sebe i zbog drugih. 40-50 preko ograničenja u naselju je ipak malo previše.

Ray-Ban
17.11.2009., 22:00
Služimo narodu.

Više ne vrijedi davanje svakavih podataka (iz BIH ili sl.) koji se ne mogu provjeriti. A izgovori (da si žurio u bolnicu i sl.) teško pale. Ako to napišeš u žalbi, predmet će doći na sud i možda sudac bude blag, ali jako teško. Možda ako nisi prije imao prekršaja.

I inače, ako ti je vozačka toliko bitna, pripazi na vožnju. Zbog sebe i zbog drugih. 40-50 preko ograničenja u naselju je ipak malo previše.

znam da je previše al situacija je bila takva da se ispred mene vukla jedna stara vectra.. i reko neć ju obilazit možda će malo bar ubrzat.. al niš od tog i jbg ja po gasu stiso i dok sam obišao i još koji metar dok sam se vratio u svoju traku taman zabljesnilo...
-prije nisam imao nikakvih prekršaja... jedino prometna ali nisam bio kriv... dakle bez bodova i nekažnjavan...
a tko odlučuje hoće li mi se oduzeti vozačka?? sudac ili policija?
znači žalim se i tražim plaćanje kazne u ratama i ako spomenem za vozačku može li sudac odlučiti da mi neoduzmu??

Katrin
17.11.2009., 22:09
odlucuje sudac. bez obzira na to, s obzirom na tezinu prekrsaja, tesko da ce ti smanjiti kaznu.

Ray-Ban
17.11.2009., 22:54
već je netko pitao ali nije bilo odgovora....
kakva je procedura ako nekog slika multanova i vozač umre, pogine kroz par dana... prije nego se stigne javit da je baš on upravljao vozilom...
što slijedi????? piši kući propalo ili ide na vlasnika vozila kazna?

Wog Boy
18.11.2009., 09:38
Imam jednu čudnu situaciju, 30.04.2008. vozio sam autocestom A3 (obilaznicom) u smjeru istoka, a bila je velika gužva prema Gorici pa produžio prema Kosnici i fali meni 500 m do izlaza a ono kolona stoji,ja u zaustavnu traku kad za neko vrijeme murjak sa motorom i rotirkom.Piše on sve u bilježnicu itd,dođe prekršajni nalog,ja se žalim,te 10.11.2009. odlazim na suočenje na Kennedyjev,dotičnog policajca nema,nego neki drugi kolega koji mu je svjedok, a ja sam siguran da nije bio tamo nego su naštelili iskaz,murjak iz Garešnice,traži sutkinju putne troškove.Glavni svjedok privatno spriječen,javio telefonom da ne može doći.Da su obojica bila ja bih lako tu njihovu priču s..bo,ali sutkinja zakazuje sučenje za policajca za 2 tjedna,meni kao kaže da ne moram doći,a teško i mogu jer živim 150 km od Zagreba.
Ja sam se žalio na to da mi se pokvario auto te da sam zato prešao u zaustavnu traku.Imam i račun za popravak istog.

Daj mi pomognite što da sad napravim.
Jeli i na Visokom prekršajnom sudu se zovu isti svjedoci,ili da uzmem odvjetnika i podnesem kaznenu prijavu protiv policajca zbog lažnog iskaza.

Pinjo

koji si ti lik, heh... koliko vidim jedini koji bi mogao nadrljati zbog laznog iskaza si ti

drot13
18.11.2009., 18:31
... a tko odlučuje hoće li mi se oduzeti vozačka?? sudac ili policija?...

Već ti je odgovoreno.

odlucuje sudac. bez obzira na to, s obzirom na tezinu prekrsaja, tesko da ce ti smanjiti kaznu.

Ja bih samo malo proširio. Policija ti može izdati prekršajni nalog u kojem mora odrediti najmanju zakonom određenu kaznu i najmanje vrijeme oduzimanja vozačke dozvole. Naravno, ljudi se obično na to žale, pa postupak dođe na sud. Tada sudac može odrediti i veće, a i manje kazne. Znači, može ti odrediti manju novčanu kaznu od zakonom propisane i kraće oduzimanje vozačke dozvole (iz svakakvih razloga), a može ti odrediti i veću novčanu kaznu i duže oduzimanje. Znači, ruski rulet. Sudac je glavna faca. Opravdano.

... znači žalim se i tražim plaćanje kazne u ratama i ako spomenem za vozačku može li sudac odlučiti da mi neoduzmu??

Manju kaznu ćeš teško dobiti samo na osnovu na brzinu sklepane žalbe, bez obzira na "objektivne razloge". Puno veći efekt ima ako priznaš prekršaj i zamoliš suca da bude blag (i onda navedeš neke "objektivne razloge"). I, ako ti je prvi prekršaj (ili prvi teži), zamoliš da ti ne oduzima vozačku (zbog posla i sl.) jer će i eventualna novčana kazna postići svrhu kažnjavanja, tj. da ti je to dovoljna pouka da ne ponoviš nešto takvo. U slučaju izricanja novčane kazne, može ti odmah odrediti i plaćanje na rate. To nije nikakav problem.

drot13
18.11.2009., 18:38
već je netko pitao ali nije bilo odgovora....
kakva je procedura ako nekog slika multanova i vozač umre, pogine kroz par dana... prije nego se stigne javit da je baš on upravljao vozilom...
što slijedi????? piši kući propalo ili ide na vlasnika vozila kazna?

U slučaju takvog slikanja, prvo se vlasniku vozila šalje obavijest u kojoj se traže podaci vozača koji je tada upravljao vozilom. Ako je osoba koja je upravljala vozilom u međuvremenu umrla, a vlasnik to može dokazati, postupak se obustavlja. U tom slučaju nema kazne za vlasnika. Ali ako vlasnik mulja i podaci koje da nisu vjerodostojni ili se ne mogu provjeriti, bit će kažnjen, ali ne za prekršaj koji je prethodno utvrđen fotografiranjem (npr. brzina), nego za to što nije dostavio vjerodostojne podatke.

Ray-Ban
18.11.2009., 22:34
sve jasno!!
hvala katrin i drot13 :top:
update-am situaciju kad stigne pismo...

azra_t18
20.11.2009., 13:01
Ljudi molim vas za pomoć!
Negdi krajem 8 mjeseca, dobila sam kaznu za parkiranje za zabranjenom mjestu, 500 kn.
Na prekršajni nalog pisala sam Molbu za oprost MUP-u (Članak 294. Zakona o sigurnosti prometa na cestama) jer mi je to prva kazna itd.
Danas sam dobila poziv od prekršajnog suda: Poziv okrivljeniku da dana yx pristupite ovom sudu radi ispitivanja. Okrivljenik je dužan osobno pristupiti ispitivanju ili dostaviti pisanu obranu.
Što mi je sada raditi? Od MUP-a nisam doboal nikakvu obavijest da nisu uvažili moju molbu.
I da, U pozivu su mi krivo napisali ime. 

Katrin
20.11.2009., 13:03
odes na sud i kazes sve sto si navela i u molbi. to sto su ti krivo napisali ime ne utjece ni na sto.

azra_t18
20.11.2009., 14:12
hvala! a što mislite dali je bolje napisati pismeno objašnjenje/molbu ili otići na ročište?

beck1
20.11.2009., 14:14
Nedavno su me sa subote na nedjelju uhitili policajci zbog alkohola.Evo ovako, prosao sam kraj policijske patrole a nisam stao na njihovo zaustavljanje STOP.Nakon sta sam skuzio da su me vidili 'pokusao' sam pobjeci i prosao sam kroz crveno(neznam sta mi je u tom trenu palo na pamet).Na drugom semaforu je opet bilo crveno, a u obe trake auta isped mene tako da su me interventni izvukli iz auta, stavili lisice i odveli u postaju gdje sam napuhao 1,77(1,67).Zatrazio sam da mi vade krv ali su rekli da je to nepotrebno! Nisu me pitali ni vozacku ni osobnu.Pitali su me podatke itd.Dok su mi provjeravali podatke zaključili su da nemam vozačku dozvolu RH iako sam im govorio da imam njemačku u autu oglušili su se i nastavili dalje po svom,hm...?Nakon toga su me ostavili 12 sati na otrežnjenju u susjednom gradu jer je tu sve bilo puno i nakon toga pustili iz čelije.Odmah nakon toga sam otisao na parking ispred postaje di mi je bilo auto, sjeo i otisao kuci bez da sam se ikome u postaji javio.(ključeve mi nisu bili oduzeti)

Da li mi netko može pomoci sa odgovrima na par pitanja???

Sve me ovo zanima, a i pomalo zbunjuje jer iskreno neznam na čemu sam i sta me tocno ceka!

1-Kako to da me nisu vodili sudcu za prekrsaje odmah nakon puštanja iako to uvijek u pravilu rade i kada bi mogao stici poziv.?(bez obzira sto je bila nedjelja oko 15h)
2-Državljan sam RH gdje sam i prijavljen ali imam vozačku dozvolu Rep. Njemačke a nisu mi je tražili, auto nije bilo moje i bilo je na HR tablicama?
3-Da li smijem i dalje vozit iako mi nista vise nisu rekli i nisu mi oduzeli dozvolu(ni na 3 ili 8 dana, nikako)?
4-Dali smijem napuštati RH iako nije stigao nikakav poziv niti donesena presuda?
5-Kolika moze biti kazna za sve to iako nisam nikad bio ni u kom pogledu kaznjavan i dali mogu dobiti zabranu vožnje u RH i na koliko?
6-Koliko sam upućen ne smiju mi oduzet strani dokument?
7-Dali sam vec evidentrian ako me prometni policajci zaustave i budu provjeravali podatke a nisam osuđen?

Unaprijed hvala.

beck1
20.11.2009., 18:01
ima li netko ko bi mogao pomoći

nedamise
21.11.2009., 21:20
Imam jedan problem, pa bih molio nekog od vas da ako išta zna da pomaže...

Ovo ljeto sam trebao registrirati skuter (50 ccm), i već sam uplatio osiguranje (dakle trebao mi je jos samo tehnički), a prošlo je više od 2 tjedna kako je skuteru istekla registracija. Taj dan sam otišao napraviti jedan krug, i k'o zavraga, policija me zaustavi. Odmah na licu mjesta mi skinu tablice i napišu račun na 2000 kuna. Ovaj tjedan sam dobio čestitku od MUP-a da platim il' zamjena za zatvor.

Mene sad zanima, s obzirom da nikad nisam imao apsolutno nikakvih prekršaja, ali baš nikakvih, u zadnjih 20 godina, postoji li mogućnost da se ta kazna zamjeni za društveno korisni rad (jer sam nešto čuo da je isti bio ukinut??), da se žalim na tu kaznu, pa da mi ju smanje. A što je, u ovom slučaju, s onim, da kad napraviš neki prekršaj prvi put, da ti dođe samo opomena i sudski troškovi...?

Ima li tko kakav savjet, i kakve su mi šanse...?

Unaprijed svima hvala!

drot13
21.11.2009., 22:09
1-Kako to da me nisu vodili sudcu za prekrsaje odmah nakon puštanja iako to uvijek u pravilu rade i kada bi mogao stici poziv.?(bez obzira sto je bila nedjelja oko 15h)
2-Državljan sam RH gdje sam i prijavljen ali imam vozačku dozvolu Rep. Njemačke a nisu mi je tražili, auto nije bilo moje i bilo je na HR tablicama?
3-Da li smijem i dalje vozit iako mi nista vise nisu rekli i nisu mi oduzeli dozvolu(ni na 3 ili 8 dana, nikako)?
4-Dali smijem napuštati RH iako nije stigao nikakav poziv niti donesena presuda?
5-Kolika moze biti kazna za sve to iako nisam nikad bio ni u kom pogledu kaznjavan i dali mogu dobiti zabranu vožnje u RH i na koliko?
6-Koliko sam upućen ne smiju mi oduzet strani dokument?
7-Dali sam vec evidentrian ako me prometni policajci zaustave i budu provjeravali podatke a nisam osuđen?

1. Uobičajeno je voditi prekršitelja sucu za prekršaje, ali nije obavezno. U tvom slučaju, bolje je da te nisu vodili. Suci u žurnom postupku su često opakiji od onih u redovnom. Poziv ti može doći za 2-3 mjeseca, a može i za više od 1 godine. Ovisi kad dođeš na red.
2. Tražili te vozačku ili ne, manje bitno. Na sudu ćeš pokazati njemačku vozačku i to je to. Čiji je auto također nije bitno, a ionako si hrvatski državljanin.
3. Smiješ voziti.
4. Smiješ napuštati RH. Poziv ćeš dobiti na adresu na kojoj si prijavljen u RH, a ako se ne javiš, Sud će raspisati potragu i negdje će te već naći. Ako ne drugdje, onda na granici.
5. Po ovome što si napisao možeš dobiti novčanu kaznu i preko 10000 kuna (čak do 20000), a možda i nešto zatvora. Ako ti je prvi put, najvjerojatnije ćeš dobiti novčanu kaznu (sudac određuje i može biti svakakva, manja ili veća od onog što sam ti napisao) i kaznu zatvora uvjetno
6. Smiju ti oduzeti ako nemaš prebivalište u RH kako bi osigurali tvoju prisutnost u postupku. Budući da si pušten, ništa ti ne bi trebalo biti oduzeto.
7. Da, evidentiran si u evidencijama MUP-a. To nije prekršajna evidencija, nego čisto tehnička policijska evidencija.

I drugi put stani. Mi stvarno ne volimo kad netko bježi, pogotovo zbog gluposti kao što je alkohol. Pozdrav.

drot13
21.11.2009., 22:16
Imam jedan problem, pa bih molio nekog od vas da ako išta zna da pomaže...

Ako se nisi žalio u roku od 8 dana od prekršaja (ako si odmah dobio prekršajni nalog), nemaš više pravo na žalbu. Da si se žalio u roku, predmet bi otišao na prekršajni sud i onda bi ti sudac mogao odrediti manju kaznu. Sad se možeš žaliti samo na zamjenu novčane kazne zatvorom, ali sad ti je ili jedno ili drugo. Ne može ti se smanjiti, niti ti se može odrediti nešto drugo.
A to da si išao napraviti jedan krug i baš naletio na policiju… Teško…

drot13
21.11.2009., 22:20
Ljudi molim vas za pomoć…

Za ime ti je već napisala Katrin. A i ostatak koji ti je napisala također vrijedi.
Ja ti mogu malo objasniti smo tehnički postupak. Kada se žališ, MUP ne odgovara na to, nego onda cijeli spis proslijedi prekršajnom sucu koji odlučuje i donosi presudu.

hvala! a što mislite dali je bolje napisati pismeno objašnjenje/molbu ili otići na ročište?

Svakako otići osobno. Osobni dojam je jako bitan, a i sutkinja/sudac će vidjeti da ti je stalo. A i objasniti će ti sve u detalje, pa nećeš imati nejasnoća i odmah ćeš dobiti odgovor.

nedamise
21.11.2009., 22:57
Ma zbilja jedan krug... Ne znam zašto bih lagao... :|

drot13
21.11.2009., 22:59
Ma zbilja jedan krug... Ne znam zašto bih lagao... :|

Svašta sam se nagledao i naslušao. Često ne vjerujem niti samome sebi.:mig:

maxholer
23.11.2009., 09:54
Zaustavio me presretač nakon izlaska s autoputa - ograničenje 80, vozio 112 - kazna 1000kn, dobio uplatnicu na 500kn. U nalogu piše da se kazna mora platiti "isključivo priloženom uplatnicom", šta napraviti?

Još jedna stvar: presretač je vozio u jednom smjeru ja u suprotnom, taman kad sam prošao kućice on se polukružno okrenuo kod kućica bez zvučnog ili svjetlosnog signala (kako bi trebao prema čl.149 zakona o sigurnosti prometa na cestama) ... ima li smisla žalba? U smislu da je radio po zakonu i polukuržno se okrenuo sa rotirkama - ja ne bi napravio prekršaj?

imata
23.11.2009., 10:10
bok - isprike ako je ovo vec bilo (recite, pa cu kopati dublje jer nisam otkrila na prvi pregled).

radi se o tome da je policajac na granici otkrio da je vozacka istekla (naravno da me nije pustio preko granice). no ni u jednom trenutku nije od mene trazio da potpisem bilo sto i iskreno bio je dojam da me samo upozorio (koliko god to glupo zvucalo).
ugl stigla je kazna i to od 1000kn. da li se moralo nesto potpisati za to na samom mjestu utvrdjivanja da je vozacka istekla i zasto je tako velika kazna (nasla sam da je kazna za to 300kn)?

hvala

JackBauer
23.11.2009., 11:14
Zanima me da li multanova slika aute koji joj dolaze "s leđa"?

Preticao sam auto koji se nalazio ispred mene, dok sam bio već u preticajnom traku skužio sam da je postavljen radar, ali ne prema meni nego prema vozilima koja bi mi trebala doći u susret, pa sam usporio i vozio se paralelno s tim autom pošto je cesta bila prazna, e sad nisam siguran da li sam dovoljno koristio taj auto da se sakrijem..

u glavnom vozio sam ispod 80 km/h, ima par kuća pa je vjerojatno ogranićenje 50km/h, nisu išli zamnom i nitko me nije zaustavio...

Zvone30
23.11.2009., 12:30
Pozdrav! Treba mi nekoliko savjeta! Naime, jučer vozim Osijekom i zbog magle previdio sam znak i skrenuo u ulicu tj. vozio sam krivim smjerom! Čim sam shvatio da vozim u suprotnom smjeru u nadi da ću ispraviti pogrešku skrenuo sam u sljedeću ulicu desno u namjeri da se vratim u pravom smjeru! U tom trenutku naiđe policija, zaustavi me, zatraži dokumente koje sam mu i dao, ode do automobila i u svoj notez zapiše moje podatke i hladno mi kaže:"ako sud odluči to vam je oduzimanje vozačke"! Nakon te rečenice pokušao sam mu reći kako mi je žao i da nisam namjerno to učinio no on me nije htio niti saslušati nego je samo bahato sjeo u svoj automobil i krenuo dalje i to vozeči se u krivom smjeru! Znači policajac mi nije niti rekao o kojem se prekršaju radi, niti mi je dao bilo kakav papir pa me zanima što to znači? Da li će sud odlučiti, da li će me zvat na raspravu ili ću kući dobiti nekakvo rješenje! Zanima me još koji je sud nadležan budući da prebivalište imam u Vukovaru a prekršaj je počinjen u Osijeku? Da li da uopće prilikom dolazka poštara ne primim poštu ili? Uspio sam naći da mi sud može oduzeti vozačku što mi je u ovom trenutku nezamislivo budući da na poslu moram imati vozačku jer sam dio radnog vremena terenski radnik a i supruga mi je u trećem tromjesčju trudnoće? Ljudi pomagajte

drot13
23.11.2009., 13:06
Zaustavio me presretač nakon izlaska s autoputa - ograničenje 80, vozio 112 - kazna 1000kn, dobio uplatnicu na 500kn. U nalogu piše da se kazna mora platiti "isključivo priloženom uplatnicom", šta napraviti?

Još jedna stvar: presretač je vozio u jednom smjeru ja u suprotnom, taman kad sam prošao kućice on se polukružno okrenuo kod kućica bez zvučnog ili svjetlosnog signala (kako bi trebao prema čl.149 zakona o sigurnosti prometa na cestama) ... ima li smisla žalba? U smislu da je radio po zakonu i polukuržno se okrenuo sa rotirkama - ja ne bi napravio prekršaj?

Ako misliš platiti, uzmeš praznu uplatnicu i prepišeš podatke s ove, samo što u iznos staviš 1000 kuna. To nije nikakav problem. Ako ćeš to raditi, pazi samo da točno prepišeš sve brojeve, jer inače neće vrijediti. Možeš otići i u postaju koja ti je izdala nalog i tamo će ti dati novu uplatnicu.
To što se presretač okrenuo bez signala upozorenja ne umanjuje tvoj prekršaj niti ti ikako može pomoći u postupku. Kod progona prekršitelja nam suci svašta toleriraju, a i ovo bi se možda moglo opravdati po čl. 150. ZSPC-a. Možeš pisati žalbu u tom smislu, ali nećeš ništa postići.

drot13
23.11.2009., 13:16
... radi se o tome da je policajac na granici otkrio da je vozacka istekla (naravno da me nije pustio preko granice). no ni u jednom trenutku nije od mene trazio da potpisem bilo sto i iskreno bio je dojam da me samo upozorio (koliko god to glupo zvucalo).
ugl stigla je kazna i to od 1000kn. da li se moralo nesto potpisati za to na samom mjestu utvrdjivanja da je vozacka istekla i zasto je tako velika kazna (nasla sam da je kazna za to 300kn)?...

Da ti je odmah uručio prekršajni nalog i uplatnicu, trebala bi potpisati (možeš i odbiti, ali ne mijenja na stvari). To se može i naknadno napisati, pa ti se prekršajni nalog šalje doma.
Za to ti vrijedi čl. 196. st. 5. ZSPC-a koji glasi (dio koji se odnosi na tebe): "Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji upravlja vozilom u prometu na cesti, a isteklo mu je važenje vozačke dozvole...".
Znači, ništa sporno.

drot13
23.11.2009., 13:24
Zanima me da li multanova slika aute koji joj dolaze "s leđa"?
Preticao sam auto koji se nalazio ispred mene, dok sam bio već u preticajnom traku skužio sam da je postavljen radar, ali ne prema meni nego prema vozilima koja bi mi trebala doći u susret, pa sam usporio i vozio se paralelno s tim autom pošto je cesta bila prazna, e sad nisam siguran da li sam dovoljno koristio taj auto da se sakrijem..
u glavnom vozio sam ispod 80 km/h, ima par kuća pa je vjerojatno ogranićenje 50km/h, nisu išli zamnom i nitko me nije zaustavio...

Nemaš razloga za brigu. Niti zbog uređaja, niti zbog brzine.

drot13
23.11.2009., 13:44
Pozdrav! Treba mi nekoliko savjeta! Naime, jučer vozim Osijekom i zbog magle previdio sam znak i skrenuo u ulicu tj. vozio sam krivim smjerom!...

Tebi je bahato jer nije htio razgovarati s tobom. Stvar je u tome što se mi naslušamo svakakvih izgovora, pa nam to više nema smisla. Uhvatio te je, zapisao podatke i najvjerojatnije će te prijaviti, a ti ćeš na sudu reći svoje. Naravno, možda te je samo želio preplašiti, pa te niti neće prijaviti.
Nikakav papir ti ne mora dati. Mogao ti je napisati prekršajni nalog i uplatnicu, ali možeš ih i naknadno dobiti poštom. Ako dobiješ nalog poštom, žališ se na njega (napišeš bilo što) i dalje odlučuje prekršajni sud. Bit ćeš pozvan na raspravu i tamo ćeš reći svoje. Taj stupanj možda bude i preskočen, pa odmah dobiješ poziv za sud.
Nadležan je sud prema mjestu počinjenja prekršaja, u ovom slučaju u Osijeku.
Bolje primi poštu. Prije je izbjegavanje imalo neku svrhu zbog ganjanja zastare, ali sad je zastara 4 godine, a toliko dugo ne možeš izbjegavati. Ako ne preuzimaš poštu i ne odazoveš se na poziv, sudac će raspisati potragu, pa će te privesti ako te negdje zateknu. Zna biti velikih neugodnosti u tom smislu. Npr., čovjek krene na vikend s obitelji, policija ga zaustavi i provjerom utvrdi da ima potragu. Uhiti ga i odmah vozi na sud. Naravno, ima i blažih mogućnosti, ali se ne isplati riskirati.
Uglavnom, tebi ću savjetovati isto što i većini drugih. Preuzmi poštu, od koga god dolazila. Ako dobiješ prekršajni nalog policije, žali se (unutar 8 dana) i u žalbi napiši da priznaješ prekršaj i navedi razloge (magla, strani grad i sl.) i zamoli za blažu kaznu (trudna žena, vozačka ti treba za posao, i sl.). Policija ne odgovara na tu žalbu, nego sve prosljeđuje na prekršajni sud (viši stupanj). Otiđi na ročište, ponovno priznaj i navedi sve što sam ti prije rekao. Zamoli suca da bude blag jer je i sama kontrola i postupak na tebe djelovala tako da više sigurno nećeš počiniti takav prekršaj, što i je svrha kažnjavanja. Možda prođeš samo s opomenom (ako ti je prvi put), a ako te osudi, može ti dati novčanu kaznu manju od zakonom predviđene, odmah možeš dogovoriti i plaćanje na rate, a i najvjerojatnije ti neće oduzeti vozačku dozvolu (ako ti je prvi put). U svakom slučaju, imaš mjesta za dogovor sa sucem (pod ovim ne mislim na „dogovor“).

Zvone30
23.11.2009., 13:55
Tebi je bahato jer nije htio razgovarati s tobom. Stvar je u tome što se mi naslušamo svakakvih izgovora, pa nam to više nema smisla. Uhvatio te je, zapisao podatke i najvjerojatnije će te prijaviti, a ti ćeš na sudu reći svoje. Naravno, možda te je samo želio preplašiti, pa te niti neće prijaviti.
Nikakav papir ti ne mora dati. Mogao ti je napisati prekršajni nalog i uplatnicu, ali možeš ih i naknadno dobiti poštom. Ako dobiješ nalog poštom, žališ se na njega (napišeš bilo što) i dalje odlučuje prekršajni sud. Bit ćeš pozvan na raspravu i tamo ćeš reći svoje. Taj stupanj možda bude i preskočen, pa odmah dobiješ poziv za sud.
Nadležan je sud prema mjestu počinjenja prekršaja, u ovom slučaju u Osijeku.
Bolje primi poštu. Prije je izbjegavanje imalo neku svrhu zbog ganjanja zastare, ali sad je zastara 4 godine, a toliko dugo ne možeš izbjegavati. Ako ne preuzimaš poštu i ne odazoveš se na poziv, sudac će raspisati potragu, pa će te privesti ako te negdje zateknu. Zna biti velikih neugodnosti u tom smislu. Npr., čovjek krene na vikend s obitelji, policija ga zaustavi i provjerom utvrdi da ima potragu. Uhiti ga i odmah vozi na sud. Naravno, ima i blažih mogućnosti, ali se ne isplati riskirati.
Uglavnom, tebi ću savjetovati isto što i većini drugih. Preuzmi poštu, od koga god dolazila. Ako dobiješ prekršajni nalog policije, žali se (unutar 8 dana) i u žalbi napiši da priznaješ prekršaj i navedi razloge (magla, strani grad i sl.) i zamoli za blažu kaznu (trudna žena, vozačka ti treba za posao, i sl.). Policija ne odgovara na tu žalbu, nego sve prosljeđuje na prekršajni sud (viši stupanj). Otiđi na ročište, ponovno priznaj i navedi sve što sam ti prije rekao. Zamoli suca da bude blag jer je i sama kontrola i postupak na tebe djelovala tako da više sigurno nećeš počiniti takav prekršaj, što i je svrha kažnjavanja. Možda prođeš samo s opomenom (ako ti je prvi put), a ako te osudi, može ti dati novčanu kaznu manju od zakonom predviđene, odmah možeš dogovoriti i plaćanje na rate, a i najvjerojatnije ti neće oduzeti vozačku dozvolu (ako ti je prvi put). U svakom slučaju, imaš mjesta za dogovor sa sucem (pod ovim ne mislim na „dogovor“).

Uf hvala ti puno na ovom odgovoru!

Alex:)
23.11.2009., 14:37
Pozdrav svima!

Zanima me ako netko ima bilo nekakav primjer žalbe za mlade vozače.
Jučer me zaustavila policija. Napisao mi je kaznu 1000kn, mjerili su mi alkohol, 0.00 promila,nije bilo ni prekoračenje brzine. Problem je što vozim auto koji ima 81Kw. Iako sam rekao policajcu da mi je to jedini auto koji imamo, da ga stvarno treba jer hodam na faks, pa mi treba prijevoz, on se nije dao nagovoriti.

Pa vas molim ako imate neki primjer da mi pošaljete.

Hvala!

Katrin
23.11.2009., 14:46
imas primjere na zadjih par stranica, forma je za sve ista.

imata
23.11.2009., 14:47
Da ti je odmah uručio prekršajni nalog i uplatnicu, trebala bi potpisati (možeš i odbiti, ali ne mijenja na stvari). To se može i naknadno napisati, pa ti se prekršajni nalog šalje doma.
Za to ti vrijedi čl. 196. st. 5. ZSPC-a koji glasi (dio koji se odnosi na tebe): "Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji upravlja vozilom u prometu na cesti, a isteklo mu je važenje vozačke dozvole...".
Znači, ništa sporno.

znaci 1000kn manje u dzepu...
hvala na odgovoru iako je tuzan :top:

Alex:)
23.11.2009., 15:21
Imali li netko iskustva s oslobađanjem od zakona?

Čuo sam od jednog frenda da je nekad bila mogućnost da se u policiji oslobodiš od tog zakona o mladim vozačima.. jer imamo jedan auto, student sam,nemam primanja,da mi treba auto..itd i da se to tako nekako može srediti.
Da li je to istina?

elitist
23.11.2009., 15:26
znam da je previše al situacija je bila takva da se ispred mene vukla jedna stara vectra.. i reko neć ju obilazit možda će malo bar ubrzat.. al niš od tog i jbg ja po gasu stiso i dok sam obišao i još koji metar dok sam se vratio u svoju traku taman zabljesnilo...
-prije nisam imao nikakvih prekršaja... jedino prometna ali nisam bio kriv... dakle bez bodova i nekažnjavan...
a tko odlučuje hoće li mi se oduzeti vozačka?? sudac ili policija?
znači žalim se i tražim plaćanje kazne u ratama i ako spomenem za vozačku može li sudac odlučiti da mi neoduzmu??

Koliko je meni poznato nije prekrsaj vozit vise od dopustenog ako u tom trenutku pretjeces auto isprid sebe.

drot13
23.11.2009., 15:47
Imali li netko iskustva s oslobađanjem od zakona?
Čuo sam od jednog frenda...
Da li je to istina?

Nije istina i frend ti baš ne poznaje temu. Ne možeš biti izuzet. Jedino sudac može uzeti u obzir neke argumente i dati ti manju kaznu ili te eventualno osloboditi.

Koliko je meni poznato nije prekrsaj vozit vise od dopustenog ako u tom trenutku pretjeces auto isprid sebe.

Da nisi Alexov frend?:mig: Šalim se.
Prekšaj je i ako pretječeš neki auto. Brzina tog auta i činjenica da se radi o pretjecanju ništa ne mijenja na stvari. Ako ti pri pretjecanju izmjere brzinu preko ograničenja, kriv si. Jednostavno.

Hrc
23.11.2009., 19:15

Koliko ja znam kada ti policija pošalje plavu kovertu da napišeš tko je vozio auto tog i tog datuma na toj cesti onda se napiše mama, tata, brat i sestra. To se piše zato jer oni nisu dužni svjedočiti jedni protiv drugih i onda sudac ne može odrediti tko je vozio a ne može krivnja biti na autu. Zar ne drote?
A ako se na slici od multanove vidi vozač uvijek treba reći da to nisi ti, da je netko nalik na tebe i sudac te na osnovu te slike ne može okriviti. Zar ne? Znam nekoga kome je to prošlo. Ali samo treba biti uporan u negiranju.

teta pehta
23.11.2009., 21:42
Bok svima...
Dakle, krajem ljeta na Visu, dočekala me čestitka na autu u iznosu od 300kuna od PU Vis. Obzirom da sam prilikom parkiranja bila 100% ziher da ne ostavljam auto nepropisno, totalno sam poludila i napisala nekakvi prigovor rukom i dala drito u PU. Taj prigovor ocito niije imao nikakvog smisla, jer na uplatnici nije bilo nikakve upute o pravnom lijeku ili slično.
I...stiglo danas preporučeno od PU Vis da traže podatke o vozaču i prijete kaznom ako ne dostavim + uplatnica na tih 300 kuna.
E sad je ne znam šta da radim.
Recimo, pod pretpostavkom da odustajem od prigovaranja... Dal da uplatim i pošaljem svoje podatke i fotokopiju uplatnice - hoće me onda pustit na miru?

Ili, pošaljem samo podatke i čekam prekršaji postupak pa se žalim. Glupo mi je poslat tuđe podatke ili muljat da mi ne izvuku od nekud onaj moj nesretni prigovor s početka priče di priznajem ali šizim na signalizaciju. Di je završio uopće taj moj prigovor. I ako me zovu na sud, oće to bit u Visu. Ja sam u ZGB inače.

Pomagajte...

drot13
24.11.2009., 06:32
Koliko ja znam kada ti policija pošalje plavu kovertu da napišeš tko je vozio auto tog i tog datuma na toj cesti onda se napiše mama, tata, brat i sestra. To se piše zato jer oni nisu dužni svjedočiti jedni protiv drugih i onda sudac ne može odrediti tko je vozio a ne može krivnja biti na autu. Zar ne drote?
A ako se na slici od multanove vidi vozač uvijek treba reći da to nisi ti, da je netko nalik na tebe i sudac te na osnovu te slike ne može okriviti. Zar ne? Znam nekoga kome je to prošlo. Ali samo treba biti uporan u negiranju.

Ne, Hrvoje, ne znaš. Da je to tako, nitko ne bi plaćao kazne.
Stvar je u tome što će ljudi često pronaći rupu koju mogu iskoristiti, ali sudska praksa to vrlo brzo korigira. Primjera je bezbroj.
Trenutno je praksa da u slučaju davanja podataka koji se ne mogu provjeriti ili su nevjerodostojni bude kažnjen vlasnik vozila. Znači, ne kažnjen za počinjeni prekršaj, nego za davanje nevjerodostojin podataka. Nekada je to dobro, a nekada ne. Svatko neka izračuna za sebe.
Koliko god si ti uporan u negiranju, sve ipak ovisi o sucu. A uvijek je bolje ostaviti dobar dojam, zar ne?

drot13
24.11.2009., 06:34
Bok svima...
Dakle, krajem ljeta na Visu, dočekala me čestitka na autu u iznosu od 300kuna
...

Pošalji svoje podatke i plaćenu uplatnicu i gotova si s tim. Zbog 300 kuna se ne isplati zezati. Signalizacija može biti i loša, ali sigurno nisi prva koja bi se žalila na to, tako da suci vjerojatno već imaju spreman odgovor. I da, trebala bi ići na tamošnji prekršajni sud, osim ako zatražiš (i odobre ti) da se postupak premjesti u Zagreb.
Uglavnom, cijeli taj postupak bi vrijedio/koštao puno više od tih 300 kuna.

Hrc
24.11.2009., 08:57
Ne, Hrvoje, ne znaš. Da je to tako, nitko ne bi plaćao kazne.
Stvar je u tome što će ljudi često pronaći rupu koju mogu iskoristiti, ali sudska praksa to vrlo brzo korigira. Primjera je bezbroj.
Trenutno je praksa da u slučaju davanja podataka koji se ne mogu provjeriti ili su nevjerodostojni bude kažnjen vlasnik vozila. Znači, ne kažnjen za počinjeni prekršaj, nego za davanje nevjerodostojin podataka. Nekada je to dobro, a nekada ne. Svatko neka izračuna za sebe.
Koliko god si ti uporan u negiranju, sve ipak ovisi o sucu. A uvijek je bolje ostaviti dobar dojam, zar ne?

Takav prigovor su mi savjetovali kada sam bio u civilnoj vojsci na trgovačkom sudu. Čak mi je sutkinja sastavila prigovor na 2 strane jer sam već budala dao podatke da sam ja vozio-skoro mi je šamar puknula koliko sam glup bio. Na kraju je sve prošlo OK jer se policajac nije pojavio 2 puta na suđenju. Meni je najveći problem bio što svaki ali baš svaki dan prolazim pored mjesta gdje stave tu usranu multanovu u Trnskom u smjeru zapada ispod podvožnjaka. I još sam bio sa troje ljudi u autu koje sam naveo za svjedoke da nisam vozio tom brzinom ali to naravno nije uvaženo. A najbolje od svega je što sam kada su me slikali prstom pokazivao putnicima gdje stoji multanova i vozio točno 50 a ne 70 koliko je dozvoljeno. Dozvoljeno je 70 ali je netko skinuo znak pa sam smanjio na 50.

Uglavnom, to su mi savjetovale sutkinja i sudska savjetnica koja je prije radila kao prekršajni sudac ali se preselila u ZG i radi na trgovačkom. Neda mi se sada tražiti ali ovaj dio o nesvjedočenju MORA proći. Ništa o tome ne piše u prekršajnom ali ako ne piše u prekršajnom onda se primjenjuje kazneno, zar ne?

Našao sam...
ZKP
Članak 244.

(1) Oslobođeni su obveze svjedočenja:

1) bračni ili izvanbračni drug okrivljenika,

2) rođaci okrivljenika u uspravnoj lozi, rođaci u pobočnoj lozi do trećega stupnja zaključno te srodnici po tazbini do drugoga stupnja zaključno,

Što po meni ide ovako. Zovu ih na sud i oni se izjasne da nisu dužni svjedočiti protiv bračnog druga, mamae, tate... i sud zatvara spis. Tako sam pisao nekoliko prijatelja i prošlo je. Čak su i na Legalis forumu to napisali negdje. Ne znam zašto to ne bi vrijedilo? Jedino zato što ljudi ne čitaju plavu kovertu od PP i useru se kazne 2000 kn. A tamo piše da će se kazniti s 2000 kn ako ne daju podatke o tome tko je vozio auto. Otkud ja znam, a nisam ni dužan voditi evidenciju o tome, tko je 5.6.2008. u 8.54 sati vozio moj auto kada ga svi voze?

Hrc
24.11.2009., 08:59
Pošalji svoje podatke i plaćenu uplatnicu i gotova si s tim. Zbog 300 kuna se ne isplati zezati. Signalizacija može biti i loša, ali sigurno nisi prva koja bi se žalila na to, tako da suci vjerojatno već imaju spreman odgovor. I da, trebala bi ići na tamošnji prekršajni sud, osim ako zatražiš (i odobre ti) da se postupak premjesti u Zagreb.

Nekada nije problem ni tih 300 kuna nego osječaj da te jebu u mozak i da baš igraju na tu kartu. Već je bilo čak i u Potrošačkom kodu ili Dossieru sličan slučaj gdje "postoji" ocrtano mjesto za invalide ali ga nije znao pokazati ni onaj tko ga je crtao koliko se loše vidi ali su svima stavljali kazne pa APP.

teta pehta
24.11.2009., 12:57

To i ja mislim, jedino me malo strah da će pokrenit prekršajni postupak obzirom da traže podatke u ti svrhu. Zapravo su mi taj formular "traži se" i uplatnica u kontradikciji.
BTW, uplatnica je napisana rukom i to samo primatelj (min. financija).
Mozda najbolje da ih probam dobit telefonski...

Hvala drot.

teta pehta
24.11.2009., 13:16
Nekada nije problem ni tih 300 kuna nego osječaj da te jebu u mozak i da baš igraju na tu kartu.

Točno tako. Zato sam i popizdila i pisala prigovor (na plaži!), fotkala situaciju...
Odlučna da ne platim.
Vrijeme prošlo, ja malo splasla..i sad ću, kako stvari stoje, bit dio stada.
Beeee!!

Hrc
24.11.2009., 13:24
Zar nisi već negdje napisala da si im dala podatke? Ako jesi onda pizdarija. Ne znam ima li više tog dobrotvornog rada ili nema ali vjerojatno možeš dobiti onu pisanu opomenu. Ustvari, trebalo bi biti dobrotvornog rada za prekršaje počinjene do 1.1.2008. mislim.

Zar nisam u pravu drote za davanje podataka o bratu, sestri, mami, tati? Ako nisam ja, onda nisu ni sutkinje??
Kad su ti pravnici škrtiji od škota. A kada treba popraviti komp onda je sve skupo i ima cijeli forum kako nešto popraviti i svi se trgaju pomoći. Glupani ;)

drot13
24.11.2009., 13:46
Takav prigovor su mi savjetovali... Na kraju je sve prošlo OK jer se policajac nije pojavio 2 puta na suđenju…

To što se policajac nije pojavio je jedan bitan moment. Čim se nije on pojavio, najvjerojatnije se nije pojavio niti podnositelj zahtjeva (u ime policijske postaje). Znači da tvom prigovoru nitko nije kontrirao (ako šute, slažu se), pa se sucu nije dalo više zezati nego je jednostavno presudio u tvoju korist. Sudaca i policajaca ima svakakvih. Sve ti se poklopilo.

… Ništa o tome ne piše u prekršajnom ali ako ne piše u prekršajnom onda se primjenjuje kazneno, zar ne?

Ne, Hrvoje, ne. Zakon o kaznenom postupku se odnosi na kazneno pravo. Njegov parnjak u prekršajnom pravu je Prekršajni zakon.
Čl. 175. Zakona o prekršajima glasi (dio bitan za ovo):
(2) Oslobođeni su obveze svjedočenja:
1. bračni ili izvanbračni drug okrivljenika,
2. rođaci okrivljenika u uspravnoj lozi, rođaci i u pobočnoj lozi, do trećeg stupnja zaključno, te rođaci po tazbini do drugoga stupnja zaključno,
3. posvojenik i posvojitelj okrivljenika,
4. odvjetnici, javni bilježnici, porezni savjetnici, liječnici, ljekarnici, primalje i socijalni radnici o onome što su u obavljanju svoga zanimanja saznali od okrivljenika,
5. novinari i urednici u sredstvima javnog priopćavanja o izvorima obavijesti i podataka za koje su saznali u obavljanju svoga zanimanja i koji su uporabljeni prilikom uređivanja sredstava javnog priopćavanja.

… Otkud ja znam, a nisam ni dužan voditi evidenciju o tome, tko je 5.6.2008. u 8.54 sati vozio moj auto kada ga svi voze?

Nisi dužan voditi evidenciju, ali si dužan znati. Zato i postoji kažnjavanje vlasnika ako odbije dati podatke ili da nevjerodostojne podatke o osobi koja je spornog dana i vremena upravljala vozilom.

Nekada nije problem ni tih 300 kuna nego osječaj da te jebu u mozak i da baš igraju na tu kartu...

Naravno da bi se ja u hrpi slučajeva potpuno složio s tobom, ali ovdje ne komentiramo te nelogičnosti, nego dajemo savjete ljudima kako postupiti. Čovjek može, ali i ne mora poslušati savjet.

… Zar nisam u pravu drote za davanje podataka o bratu, sestri, mami, tati? Ako nisam ja, onda nisu ni sutkinje??...

Objasnih ti gore (i prije), Hrvoje. To može upaliti, a i ne mora. Mora se još puno toga poklopiti, ali u zadnje vrijeme je to sve teže.

… Kad su ti pravnici škrtiji od škota. A kada treba popraviti komp onda je sve skupo i ima cijeli forum kako nešto popraviti i svi se trgaju pomoći…

Tu si potpuno u pravu. Stvar je u tome što ti odvjetnik uzme 500 kuna da bi ti dao savjet (koji također možeš poslušati ili ne) ili 1000 kuna da ti on napiše prigovor. Normalno da onda nemaju potrebe davati masama savjete besplatno na forumu. Ostaje na nama svima da pričamo iz iskustva. I opet, nekome pomogne, a nekome ne. Ali bolje od toga ne možemo.

Hrc
24.11.2009., 14:49
Znam da sam ja s multanovom imao sreće ali sam ja budala potpisao da sam vozio. Kakve su to fore da umjesto policajca koji me zaustavio dođe predstavnik PP koji s time nema veze i svjedoči? Može li se to nekako pobiti? Daj budi malo koristan i ljudima "protiv svojih".

Zar sudac ne mora postupiti po zakonu? Znači ovako. Uslika me multanova. Dođe plava koverta od PP i traži tko je vozio. Ja napišem da ne znam ali da auto voze mama, tata, brat, sestra što je istina i to znam. Za to mi ne mogu lupiti 2000 kuna kazne jer sam dao podatke sa imenom, prezimenom, JMBGom i svime što je propisano. Onda to dođe do suda i sudac mora uvažiti izjave brata, sestre, mame, tate da oni nisu vozili i da ne žele svjedočiti protiv mene a ni ja protiv njih. Kako bi sudac mogao ići protiv zakona? Nema se tu šta poklopiti ili ne.
A za to da se primjenjuje zakon o kaznenom postupku ako ne piše u ZPP su mi rekle sutkinje. Otkud bi ja to znao inaće?

Hrc
24.11.2009., 14:55
Naravno da bi se ja u hrpi slučajeva potpuno složio s tobom, ali ovdje ne komentiramo te nelogičnosti, nego dajemo savjete ljudima kako postupiti. Čovjek može, ali i ne mora poslušati savjet.

OK. Ali zašto onda to policija radi? Ipak postoji "kvota"? Nije li to pederski? Ljudima uzimati novce za nešto što stvarno nema veze i nikome ne smeta ali eto treba se napisati kazna i pokrpati proračun. Naravno da se to ne odnosi na tebe nego u globalu.

zuba
24.11.2009., 19:50
Ne, Hrvoje, ne. Zakon o kaznenom postupku se odnosi na kazneno pravo. Njegov parnjak u prekršajnom pravu je Prekršajni zakon.
Čl. 175. Zakona o prekršajima glasi (dio bitan za ovo):
(2) Oslobođeni su obveze svjedočenja:
1. bračni ili izvanbračni drug okrivljenika,
2. rođaci okrivljenika u uspravnoj lozi, rođaci i u pobočnoj lozi, do trećeg stupnja zaključno, te rođaci po tazbini do drugoga stupnja zaključno,
3. posvojenik i posvojitelj okrivljenika,
4. odvjetnici, javni bilježnici, porezni savjetnici, liječnici, ljekarnici, primalje i socijalni radnici o onome što su u obavljanju svoga zanimanja saznali od okrivljenika,
5. novinari i urednici u sredstvima javnog priopćavanja o izvorima obavijesti i podataka za koje su saznali u obavljanju svoga zanimanja i koji su uporabljeni prilikom uređivanja sredstava javnog priopćavanja.

ne, drote, nisi u pravu..

Temeljna svrha postupovnih odredbi
Članak 82.
(1) ....
(2) ...
(3) Ako ovaj Zakon ne sadrži odredbe o pojedinim pitanjima postupka, na odgovarajući će se
način, kada to bude primjereno svrsi prekršajnog postupka, primijeniti odredbe Zakona o
kaznenom postupku.

u primjeni je PZ stupio na snagu 1.1.2008.
ovaj clanak sto ti citiras je nevazeci, ali cak i da nije, opet nisi u pravu, jer su roditelji, braca, sestre, oslobodjeni duznosti svjedocenja (uspravna linija)

inace, ovo sto je hrc pisao, moguce je..

jer, recimo, prekrsaj je prekoracenje brzine NN vozaca tocno odredjenog automobila (dokaz je slika)
postoji vlasnik automobila
on kaze, nisam ja vozio - time nije on pocinitelj prekrsaja
ali kaze, auto voze moji roditelji, brat, sestra
to znaci, da vlasnik ne moze odgovarati za nedavanje podataka o vozacu, jer ih je dao, a ako ga terete za prekoracenje brzine, on kaze, nisam ja, na slici se vide samo obrisi, ne sjecam se da sam tada ja vozio, moguce netko od mojih ukucana..
sud njih zove, mama, tata, brat, seka, druga, treca itd. itd. ali, oni nisu duzni svjedociti protiv okrivljenog, osim toga ni u svjedocenju teretiti sebe ili koga drugoga svoga bliskoga, tako da osim slike na kojoj se ne vidi lice vozaca, drugoga dokaza nema i postupak se tu zavrsava.

upravo zbog ovakvih stvari policija je duzna nakon snimke zaustaviti vozaca i uzeti njegove podatke a njemu predociti slikicu.. :-)

drot13
24.11.2009., 20:40
... Daj budi malo koristan i ljudima "protiv svojih".

Uvijek vjeran.:mig:

... Uslika me multanova. Dođe plava koverta od PP i traži tko je vozio. Ja napišem da ne znam ali da auto voze mama, tata, brat, sestra što je istina i to znam. Za to mi ne mogu lupiti 2000 kuna kazne jer sam dao podatke sa imenom, prezimenom, JMBGom i svime što je propisano. Onda to dođe do suda i sudac mora uvažiti izjave brata, sestre, mame, tate da oni nisu vozili i da ne žele svjedočiti protiv mene a ni ja protiv njih. Kako bi sudac mogao ići protiv zakona? Nema se tu šta poklopiti ili ne...

Pilimo po istom, smo svatko sa svoje strane. Kako ti imaš svoj primjer iz stvarnog života (koji ja ne negiram), tako i ja imam suprotni primjer iz stvarnog života. Sve ovisi o situaciji i hrpi čimbenika.
U ovom slučaju nisi dao podatke, tj. dao si podatke više osoba, što dođe na isto. Ako sudac u ovom slučaju prosudi (presudi) da nisi dao vjerodostojne podatke, u skladu sa zakonom će te deknuti. Ali ako se poklopi da ti je sudac sklon (iz kojeg god razloga) i na ročištu nema policajca (u bilo kojem svojstvu) koji će ti se suprotstaviti, onda postoji mogućnost da će presuditi i u tvoju korist. I to je to. Ali to nije pravilo, jer bi inače bilo nemoguće donijeti presudu u takvim slučajevima, a onda bi se zakon odmah i promijenio.

drot13
24.11.2009., 20:46
OK. Ali zašto onda to policija radi? Ipak postoji "kvota"? Nije li to pederski? Ljudima uzimati novce za nešto što stvarno nema veze i nikome ne smeta ali eto treba se napisati kazna i pokrpati proračun. Naravno da se to ne odnosi na tebe nego u globalu.

Pa policija je tu da postupa po zakonu. Policajci na cesti niti donose zakone, niti utječu na njih (iako smo više puta neuspješno pokušali), nego ih samo provode. Dobro ili loše, to je druga priča.
Mi smo svi isti. Svi bi da se poštuju zakoni, ali ne kada se radi i o nama samima. Nećemo se valjda držati zakona kao pijan plota, zar ne?
I da, policajci nemaju "kvote", "norme" niti išta slično. Možeš 8 ili 12 sati biti na terenu i doći praznih ruku i nitko ti ne može ništa. A možeš doći sa hrpom prekršaja i kaznenih djela, i opet ništa. Zašto? Zato što trenutno u sustavu nema mogućnosti kažnjavanja ili nagrađivanja. Naravno, imamo disciplinski sud, ali neza slabe rezultate. Koliko je to dobro ili loše, također prosudite sami.

drot13
24.11.2009., 21:09
ne, drote, nisi u pravu…

Moja greška. :bonk:

inace, ovo sto je hrc pisao, moguce je..
jer, recimo, prekrsaj je prekoracenje brzine NN vozaca tocno odredjenog automobila (dokaz je slika)
postoji vlasnik automobila
on kaze, nisam ja vozio - time nije on pocinitelj prekrsaja
to znaci, da vlasnik ne moze odgovarati za nedavanje podataka o vozacu, jer ih je dao, a ako ga terete za prekoracenje brzine, on kaze, nisam ja, na slici se vide samo obrisi, ne sjecam se da sam tada ja vozio, moguce netko od mojih ukucana..
sud njih zove, mama, tata, brat, seka, druga, treca itd. itd. ali, oni nisu duzni svjedociti protiv okrivljenog, osim toga ni u svjedocenju teretiti sebe ili koga drugoga svoga bliskoga, tako da osim slike na kojoj se ne vidi lice vozaca, drugoga dokaza nema i postupak se tu zavrsava…

Kako je dao podatke o vozaču? Pa stvar je u tome da ih nije dao. Ako na pitanje tko je vozio odgovoriš: možda brat, možda sestra, možda majka, možda otac, možda…, onda nisi odgovorio. „Možda“ nije odgovor.
I kakav bi tu postupak bio u pitanju ako nema okrivljenog (nemoguće je da za to bude okrivljena cijela obitelj u ovakvom slučaju)? Mora biti netko, inače nema postupka. Prekršajni postupak se ne vodi protiv nepoznatog počinitelja.
Ja nisam niti tvrdio da je nemoguće ovo što Hrvoje priča. Samo sam htio reći da to nije pravilo niti može biti.

… upravo zbog ovakvih stvari policija je duzna nakon snimke zaustaviti vozaca i uzeti njegove podatke a njemu predociti slikicu.. :-)

Bilo bi dobro odmah to učiniti, ali nije obavezno. Zato i postoje drugi postupci kojima se utvrđuje vozač, a koji imaju jednaku težinu. Inače bi većinu prekršaja bilo nemoguće sankcionirati.

zuba
24.11.2009., 21:36
drote, nisi citao kako sam napisala, vec si sebi prevodio napisano, pa da pojasnim

-kada je dobio pismeno od policije da da podatke o vozacu koji je upravljao xx dana na xx mjestu gdje je uslikan i gdje je taj za sada NN vozac pocinio prekrsaj, tada je dao podatke nekoga od svojih roditelja, brace,sestara..
nije napisao "mozda" pero peric moj brat, vec pero peric je upravljao..
to znaci da se ne moze sankcionirati vlasnik vozila za nedavanje podataka, jer ih je dao..
znaci, ne vodi se prekrsajni postupak protiv njega kao vlasnika vozila jer nije dao podatke, ali ni za prekoracenje brzine
sada se ide u prekrsajni postupak protiv brata pere perica i to za prekoracenje brzine..
na sudu, brat pero peric kaze, ja nisam vozio jer sam taj dan npr. bio u bolnici na previjanju, imam dokumentaciju, a tko je taj dan vozio, ne znam.. on moze reci sada "mozda" netko od clanova obitelji..
sad se moze pozvati kao svjedok brat, vlasnik vozila, a on nije duzan svjedociti..
i to je recimo to..

ovo se koristi, ne zelim govoriti koliko u postocima prolazi, ali da je moguce, jeste..

znam i ja da se vozaci ne zaustavljaju, ali, mislim da bi to bio najbolji i najefikasniji nacin kojega ne mozes (ili tesko mozes) onda poreci..ostanu ti samo npr. mogucnosti umanjivanja kazne i nista vise..

varijanti na sudu ima bezbroj, tome odvjetnici i sluze, zar ne?

drot13
24.11.2009., 23:00
drote, nisi citao kako sam napisala, vec si sebi prevodio napisano, pa da pojasnim…

Vidiš li razliku između ove dvije konstrukcije?

…on kaze, nisam ja vozio - time nije on pocinitelj prekrsaja
sud njih zove, mama, tata, brat, seka, druga, treca itd…

…kada je dobio pismeno od policije da da podatke o vozacu koji je upravljao xx dana na xx mjestu gdje je uslikan i gdje je taj za sada NN vozac pocinio prekrsaj, tada je dao podatke nekoga od svojih roditelja, brace,sestara..
nije napisao "mozda" pero peric moj brat, vec pero peric je upravljao…

Dvije potpuno različite stvari..

…to znaci da se ne moze sankcionirati vlasnik vozila za nedavanje podataka, jer ih je dao..
znaci, ne vodi se prekrsajni postupak protiv njega kao vlasnika vozila jer nije dao podatke, ali ni za prekoracenje brzine
sada se ide u prekrsajni postupak protiv brata pere perica i to za prekoracenje brzine..
na sudu, brat pero peric kaze, ja nisam vozio jer sam taj dan npr. bio u bolnici na previjanju, imam dokumentaciju, a tko je taj dan vozio, ne znam.. on moze reci sada "mozda" netko od clanova obitelji..
sad se moze pozvati kao svjedok brat, vlasnik vozila, a on nije duzan svjedociti..
i to je recimo to..
ovo se koristi, ne zelim govoriti koliko u postocima prolazi, ali da je moguce, jeste...

Tu si (u odnosu na prethodni citat) u pravu. Moguće je da će proći. Nisam niti tvrdio da nije moguće. Ali ja to ne bih nikome savjetovao, iz više razloga. Prvi je taj što je ovdje zabranjeno davanje nezakonitih savjeta. Ostali su subjektivniji.

… to bio najbolji i najefikasniji nacin kojega ne mozes (ili tesko mozes) onda poreci..ostanu ti samo npr. mogucnosti umanjivanja kazne i nista vise..
varijanti na sudu ima bezbroj, tome odvjetnici i sluze, zar ne?

Tu si djelomično u pravu. Samo što ti niti zaustavljanje prekršitelja u prekršaju ili neposredno nakon njega ne jamči osuđujuću presudu, čak i ako kao dokaz imaš rezultate mjerenja (brzine ili alkohola), potpisane zapisnike i sl. Npr., zaustavim pijanog vozača, alkotestiram ga, oduzmem mu vozačku dozvolu i isključim ga iz prometa, ispunim sve tražene dokumente koje on uredno potpiše, a na sudu kaže da je bio parkiran ili stajao pored auta kad smo ga alkotestirali, ali se nije htio suprotstavljati na mjestu događaja. I sad ti budi pametan. Ima svega, a zato su pravo i pravda dva različita pojma.

zuba
25.11.2009., 07:24
....
Dvije potpuno različite stvari..

....
Ali ja to ne bih nikome savjetovao, iz više razloga. Prvi je taj što je ovdje zabranjeno davanje nezakonitih savjeta. Ostali su subjektivniji.

...
Tu si djelomično u pravu. Samo što ti niti zaustavljanje prekršitelja u prekršaju ili neposredno nakon njega ne jamči osuđujuću presudu, čak i ako kao dokaz imaš rezultate mjerenja (brzine ili alkohola), potpisane zapisnike i sl. Npr., zaustavim pijanog vozača, alkotestiram ga, oduzmem mu vozačku dozvolu i isključim ga iz prometa, ispunim sve tražene dokumente koje on uredno potpiše, a na sudu kaže da je bio parkiran ili stajao pored auta kad smo ga alkotestirali, ali se nije htio suprotstavljati na mjestu događaja.....

eh, bas ne zelis shvatiti poantu.. :-)
mogla sam i prvi puta napisati potpune, cijele recenice, mislila sam da razumijes sto pisem/govorim/, da ti je sudski postupak poznat, kao i sve ostale procesne odredbe, ali... :-)

ovo oko savjeta..
to nije nista nelegalno, nezakonito ili sto vec zelis reci..
to je primjena odredbi i to zakonskih, nema tu nista protuzakonito. treba samo sjesti i iscitati i PZ i ZKP i ovisno o konkretnoj situaciji, iskoristiti mogucnost ako ona postoji.

za primjer koji si uzeo, mislim da nije odgovarajuci, jer u ovom slucaju o kojemu govorimo, kod prekoracenja brzine konstatiranog slikom, imas snimak/sliku/ kao dokaz.
u tvom primjeru imas iskaze svjedoka i obranu osobe koja je prekrsaj pocinila.
ovi dokazi - iskazi, u odnosu na sliku su slabije kvalitete, podlozni su promjenama, mijenjaju se ovisno o drugim cinjenicama i dokazima, i tu dolazi do toga da je na sudu da cijeni/procjenjuje/ vjerodostojnost iskaza, dovodeci ih u vezu sa ostalim utvrdjenim cinjenicama i dokazima kojima raspolaze..

u svakom slucaju, ja nisam za nekaznjavanje ipocinitelja prekrsaja, ali ako ima zakonskih mogucnosti za iskoristiti, jer ih zakonodavac ostavlja kao takve, zasto onda to ne uciniti..

Hrc
25.11.2009., 07:54
Tu si djelomično u pravu. Samo što ti niti zaustavljanje prekršitelja u prekršaju ili neposredno nakon njega ne jamči osuđujuću presudu, čak i ako kao dokaz imaš rezultate mjerenja (brzine ili alkohola), potpisane zapisnike i sl. Npr., zaustavim pijanog vozača, alkotestiram ga, oduzmem mu vozačku dozvolu i isključim ga iz prometa, ispunim sve tražene dokumente koje on uredno potpiše, a na sudu kaže da je bio parkiran ili stajao pored auta kad smo ga alkotestirali, ali se nije htio suprotstavljati na mjestu događaja. I sad ti budi pametan. Ima svega, a zato su pravo i pravda dva različita pojma.

Drote, pa nije nezakonito pisanje prigovora. Ajmo lijepo prijeći prekršaj po prekršaj, i probati složiti neke prigovore, situacije, koje bi mogle biti korisne prekršiteljima.
Prijatelju sam napisao prigovor za Multanovu kako sam i napisao i ništa mu nije došlo. Sutkinje su mi rekle da kada sudac vidi takav prigovor, automatski ga odbacuje jer zna da neće moći nikoga okriviti a ne može okriviti vozilo.

Kako ti ne jamči presudu ako nekoga alkotestiraš? Kako može reći da je stajao ako si ti napisao da si zaustavio vozilo xx i Pero je napuhao xx? A pogotovo ako imaš izmjerenu brzinu? Onda valjda nije stajao? :confused: Pogotovo ako dođe do suda jer se tamo uvijek vjeruje policiji što baš i nije u redu.

Dajte lijepo napišite neke moguće scenarije za pojedine prekršaje. Možemo jedan po jedan. A ja ću vama detaljno ako vam treba nešta s kompovima ;)

Još jedna stvar... Kakve su to Drote gluposti sa dolaskom predstavnika policije a ne onoga policajca koji je nekoga zaustavio? I onda predstavnik svjedoči??? MOže li se to kako pobiti jer sam dobio kaznu za mobitel a došao je predstavnik policije? Već sam napisao žalbu na Visoki da sam grizao nokte pa da je izgledalo kao da pričam na telefon pa ćemo vidjeti. I tražio slike presretača koji me je zaustavio ali je nisam mogao dobiti jer kao HDD im ne valja pa nema snimke? :confused:

I još jedna. Ako je prekršaj napravljen 27.12.2008. - znaći još po starom zakonu - 2 godine zastara, da li to znaći ako ja ne preuzmem presudu Visokog suda do tog datuma da sam dobio parnicu? Ili mi mogu dati i nakon tog datuma da bude važeće jer, opet sutkinje, su mi rekle da na Visokom pišu datume kako im se digne. Naravno tako da bude unutar roka. Tu bi onda trebao igrati i doborotvorni rad?

I još jedno pitanje... Dolazak na naplatne kućice. Tamo su znakovi u razmaku najviše 200 metara i policija se nasere ispred naplatnih i mjeri brzinu. U pravilniku o policijskom postupanju lijepo piše da se brzina ne smije mjeriti na manje od 100 metara od znaka. A ako su 2 znaka na razmaku od najviše 200 metara onda je to nezakonito. Zar ne? Ispadne teoretski 100 m od svakog znaka a u praksi nikada ne može mjeriti brzinu na baš 100.0 m nego na 90.8 metara ili 80 metara od znaka.

drot13
25.11.2009., 11:22
… mogla sam i prvi puta napisati potpune, cijele recenice, mislila sam da razumijes sto pisem/govorim/, da ti je sudski postupak poznat, kao i sve ostale procesne odredbe, ali...

Mogla si. A i da si jasno napisala, bila bi odmah shvaćena. Budući da mi je taj postupak donekle poznat, zato sam i imao pitanja. Dobro, ja iinače volim reći da je bolje raspravljati razgovorom, budući da se u pisanju i čekanju odgovora gubi puno od stvarnog smisla.

… ovo oko savjeta..
to nije nista nelegalno, nezakonito ili sto vec zelis reci..
to je primjena odredbi i to zakonskih, nema tu nista protuzakonito. treba samo sjesti i iscitati i PZ i ZKP i ovisno o konkretnoj situaciji, iskoristiti mogucnost ako ona postoji....

Kako nije nezakonito? Zar to nije savjet ljudima da lažu? Zar nije laganje zabranjeno? Ili barem nije etički i moralno? Mislim da blagodat nesvjedočenja nije zamišljena da bi se zloupotrebljavala za izbjegavanje odgovornosti. Ali nema veze. Kao što kažeš, ta mogućnost je tu i ljudi ju mogu pokušati iskoristiti.

… za primjer koji si uzeo, mislim da nije odgovarajuci, jer u ovom slucaju o kojemu govorimo, kod prekoracenja brzine konstatiranog slikom, imas snimak/sliku/ kao dokaz...

U mom primjeru imaš rezultate mjernih uređaja i ispunjene i potpisane zapisnike koji su isto formalni dokaz.

… u svakom slucaju, ja nisam za nekaznjavanje ipocinitelja prekrsaja, ali ako ima zakonskih mogucnosti za iskoristiti, jer ih zakonodavac ostavlja kao takve, zasto onda to ne uciniti..

Tu nisi dosljedna. Kažeš da nisi za nekažnjavanje počinitelja, a odmah potom da treba iskoristiti zakonske mogućnosti da počinitelj izbjegne kažnjavanje.

Dobro, prihvaćam da ja nisam najbolja osoba za razgovor o tome, jer imam vlastiti jednostrani interes. Mjesečno ispišem 50-ak prekršajnih prijava (po raznim zakonima) i zlo mi je od svih tih načina zloupotrebe sustava kako bi se počinitelji izvukli nekažnjeno. I cijelo vrijeme govorim o počiniteljima (budući da većina komentatora priznaje da su počinili prekršaj za koji ih se tereti), a ne o lažno optuženima. Takvi su ipak velika manjina.

drot13
25.11.2009., 12:22
Drote, pa nije nezakonito pisanje prigovora. Ajmo lijepo prijeći prekršaj po prekršaj, i probati složiti neke prigovore, situacije, koje bi mogle biti korisne prekršiteljima.
Prijatelju sam napisao prigovor za Multanovu kako sam i napisao i ništa mu nije došlo. Sutkinje su mi rekle da kada sudac vidi takav prigovor, automatski ga odbacuje jer zna da neće moći nikoga okriviti a ne može okriviti vozilo…

Nisam niti rekao da je nezakonito pisanje prigovora. Ali davanje lažnog iskaza je nezakonito, pogotovo ako se presuda temelji na lažnom iskazu. A nisam niti rekao da takvi prigovori ne prolaze, ali i dalje tvrdim da to nije pravilo, jer po tome nitko nikada ne bi mogao biti kažnjen. A i suci će malo toga automatski odbaciti, budući da policijske postaje odmah pišu žalbu na to, a statistika se sucima ipak prati.

… Kako ti ne jamči presudu ako nekoga alkotestiraš? Kako može reći da je stajao ako si ti napisao da si zaustavio vozilo xx i Pero je napuhao xx? A pogotovo ako imaš izmjerenu brzinu? Onda valjda nije stajao?...

Pa baš ti to i govorim. Ljudi će na sudu svašta reći kako bi izbjegli odgovornost. Imam hrpu primjera. Npr., kolega i ja naletimo na tučnjavu, jedan frajer leži na podu, a drugi mu kleči na prsima i šakama ga udara. Ja prvi izađem iz auta i skinem ovog gornjeg, srušim ga na pod i stavim mu lisice. I na sudu on tvrdi da se samo šetao i da sam ga ja bez ikakvog razloga zaustavio, istukao i priveo. Takvi slučajevi se stalno događaju i od toga mi je zlo.

… Pogotovo ako dođe do suda jer se tamo uvijek vjeruje policiji što baš i nije u redu...

Zašto ne bi bilo u redu? Meni je jasno da i među nama ima svakakvih budala, ali mi je normalno da će se vjerovati policajcu prije nego prekršitelju. Naravno, govorimo o istinitim situacijama.

… Još jedna stvar... Kakve su to Drote gluposti sa dolaskom predstavnika policije a ne onoga policajca koji je nekoga zaustavio? I onda predstavnik svjedoči??? MOže li se to kako pobiti jer sam dobio kaznu za mobitel a došao je predstavnik policije? Već sam napisao žalbu na Visoki da sam grizao nokte pa da je izgledalo kao da pričam na telefon pa ćemo vidjeti. I tražio slike presretača koji me je zaustavio ali je nisam mogao dobiti jer kao HDD im ne valja pa nema snimke?...

Nisu gluposti, nego se nismo razumjeli. Policajac koji dođe na ročište kao predstavnik podnositelja prijave (…) nije tamo kako bi svjedočio, nego kao npr. tužitelj u kaznenom postupku. Tamo je kako bi tebi (i policajcu koji je utvrdio prekršaj - svjedoku) postavljao pitanja i kako bi prigovarao na tvoj iskaz. A ovo za mobitel također nema pravila. Kod mobitela je škakljivo, budući da u zakonu nije zabranjeno razgovaranje, nego: „Vozač motornog vozila za vrijeme vožnje ne smije upotrebljavati mobitel niti druge uređaje na način koji bi umanjili mogućnost reagiranja i sigurnog upravljanja motornim vozilom.“. Znači, ako si gledao na mobitelu koliko je sati, moguće je da si počinio ovaj prekršaj. Može te osloboditi, a može te i kazniti.

I još jedna. Ako je prekršaj napravljen 27.12.2008. - znaći još po starom zakonu - 2 godine zastara, da li to znaći ako ja ne preuzmem presudu Visokog suda do tog datuma da sam dobio parnicu? Ili mi mogu dati i nakon tog datuma da bude važeće jer, opet sutkinje, su mi rekle da na Visokom pišu datume kako im se digne. Naravno tako da bude unutar roka...

Datum koji piše sudac nema neke veze, jer rokovi teku od dana kad si preuzeo pismeno. Znači da presuda može biti donesena i godinu dana prije roka zastare, ali ako uspiješ izbjeći preuzimanje tih godinu dana, nastupa zastara i miran si.

… I još jedno pitanje... Dolazak na naplatne kućice. Tamo su znakovi u razmaku najviše 200 metara i policija se nasere ispred naplatnih i mjeri brzinu. U pravilniku o policijskom postupanju lijepo piše da se brzina ne smije mjeriti na manje od 100 metara od znaka. A ako su 2 znaka na razmaku od najviše 200 metara onda je to nezakonito. Zar ne? Ispadne teoretski 100 m od svakog znaka a u praksi nikada ne može mjeriti brzinu na baš 100.0 m nego na 90.8 metara ili 80 metara od znaka.

Zašto bi bilo nezakonito ako su znakovi na razmaku od 200 metara? Prođeš prvi znak i nakon 100 metara ti se može mjeriti brzina. Znači, ostaje 100 metara za utvrđivanje prekršaja. A na uređajima piše brzina i na kojoj udaljenosti od uređaja je izmjerena. Izračunaš i vidiš.

I da se ne bi krivo razumjeli. Ja i jesam tu kako bih pomogao ljudima, ali nemam namjeru pomagati stvarnim počiniteljima prekršaja (većini) kako bi izbjegli kažnjavanje. Moji savjeti mogu pomoći kod smanjenja kazne kada za to postoje opravdani razlozi, ali ne i za izbjegavanje. Zato su i moji odgovori takvi kakvi jesu.:ne zna:

dr.sicky
25.11.2009., 12:37
a kolka je kazna ako se ponovi neki prekršaj protiv javnog reda i mira (opijanje na javnom mjestu, uriniranje na javnom mjestu) unutar 2 godine, jel onda kazna veća nego inače?

drot13
25.11.2009., 12:47
a kolka je kazna ako se ponovi neki prekršaj protiv javnog reda i mira (opijanje na javnom mjestu, uriniranje na javnom mjestu) unutar 2 godine, jel onda kazna veća nego inače?

Ista je kao i prvi put.

Hrc
25.11.2009., 13:34
Ako su znakovi na razmaku od 200 metara onda to znaći da je do polovice razmaka 100 metara. A ako se brzina ne smije mjeriti 100 metara od znaka onda bi to trebalo značiti sa obje strane znaka. Po meni to znaći ta zona. Svuda okolo u krugu od 100 metara. Znam da sam to gledao jer sam jedan put popušio prema Sisku a zaboravio se žaliti jer sam otišao na skijanje. I od onda više tamo ne mjere brzinu ali su i maknuli znak.

Lijepo piše u članku 19. PRAVILNIKA
O NAČINU POSTUPANJA POLICIJSKIH SLUŽBENIKA U OBAVLJANJU POSLOVA NADZORA I UPRAVLJANJA PROMETOM NA CESTAMA:
"Prekršaji vezani uz brzinu kretanja vozila neće se utvrđivati u zoni od 100 metara od postavljenog prometnog znaka za obilježavanja naseljenih mjesta ili od prometnog znaka izričitih naredbi »ograničenja brzine«."

Zar je to kriminal ako se voziš 20 brže od dozvoljenog? Ili uletiš u magli u jednosmjernu jer ne vidiš znak. Kod mene u jednoj ulici svi ali baš svi idu u jednosmjernu nekih 20 metara jer je birtija neka i nikome se neda raditi krug okolo zbog tih 20ak metara. Već sam se nekoliko puta skoro zabio u te majmune, ali oni to svi znaju i rade namjerno. A sve neki mafijoze.
Zašto ne bi pomogao ljudima?
To ti je slično ovome. Malo gledaš pornjavu i zoveš me da ti popravim komp jer si navukao viruse. Ja ti kažem da si gledao pornjavu a ti kažeš da nisi i onda ti pokažem gdje, kada i šta. Ali mene ne zanima jesi li ili nisi. Moje je da ti pomognem i malo te zajebavam jer se puno lakše može doći do toga a da ne navučeš viruse. I onda ti pokažem kako doći do toga ;)

Katrin
25.11.2009., 14:21
Datum koji piše sudac nema neke veze, jer rokovi teku od dana kad si preuzeo pismeno. Znači da presuda može biti donesena i godinu dana prije roka zastare, ali ako uspiješ izbjeći preuzimanje tih godinu dana, nastupa zastara i miran si.

Rokovi teku od dostave... a ima nacina da se dostava izvrsi. S obzirom da na odluku VPS-a nema zalbe, nema niti roka koji tece od dostave. A postoji jos i rok za izvrsenje sankcije nakon donosenja presude...

Katrin
25.11.2009., 14:24
Dajte lijepo napišite neke moguće scenarije za pojedine prekršaje.

Takvih bi scenarija bilo na tisuce. Ovdje vec postoje primjeri prigovora i zalbi.
Nemoj ocekivati da ce se nekome pomoci oko laznog iskaza ili davati savjeti kako izbjeci kaznu pod svaku cijenu. Nismo zato tu.

zuba
25.11.2009., 16:03
Kako nije nezakonito? Zar to nije savjet ljudima da lažu? Zar nije laganje zabranjeno? Ili barem nije etički i moralno? Mislim da blagodat nesvjedočenja nije zamišljena da bi se zloupotrebljavala za izbjegavanje odgovornosti.

U mom primjeru imaš rezultate mjernih uređaja i ispunjene i potpisane zapisnike koji su isto formalni dokaz.

Tu nisi dosljedna. Kažeš da nisi za nekažnjavanje počinitelja, a odmah potom da treba iskoristiti zakonske mogućnosti da počinitelj izbjegne kažnjavanje.

vidi..
okrivljena osoba po zakonu ima odredjena prava sto se tice iznosenja obrane...pa tako, moze iznijeti obranu, pri tome moze i lagati, a na sudu je da takvoj obrani povjeruje ili ne, a moze se braniti i sutnjom.
dakle, stoji ono sto sam rekla, nikoga ne nagovaram na nesto nezakonito, to su njegova zakonska prava, koliko se tebi ili drugima to ne svidjalo.

da li brat pere perica laze na sudu kada kaze da nije on vozio? utvrdili smo vec da nije vozio on vec brat.. dakle, ni on ne govori neistinu.. (on je sada u ulozi okrivljenika i moze vec birati kako ce se braniti..eto, on govori istinu..)

svjedok je duzan govoriti istinu...pa tako, njegov brat koji se pozove, a koji je stvarni pocinitelj prekrsaja, s obzirom na zakonsku odredbu o postojanju blagodati nesvjedocenja, nista i ne svjedoci, time niti laze niti nekoga tereti, on jednostavno ne iskazuje.
dakle, ni on ne radi nista nezakonito, koristi zakonsku mogucnost uskracivanja davanja iskaza..

za ovaj drugi primjer sto navodis, postojanje zapisnika i rezultat dregera ili sl., nije upitno njihovo postojanje kao odredjenog dokaza, ali si ti u svom primjeru naznacio, kako alkoholizirani opovrgava da je zaustavljen u voznji, i brani se da je bio parkiran, odnosno stajao pokraj vozila.. to je nesto posve drugo, i dokazuje se na drugaciji nacin (njegova obrana se moze provjeravati svjedocima..) on ne spori da je alkotestiran, da je utvrdjena koncentracija alkohola, ali spori cinjenicu upravljanja vozilom..

i ovo trece, da dobro sam rekla i ne radi se o nedosljednosti..
jesam za kaznjavanje, ali jednako tako i za jasne i precizne zakone i njihove odredbe, ali ako oni dozvoljavaju mogucnost koja ide u prilog otklanjanja prekrsajne odgovornosti, ne vidim razlog to ne iskoristiti, pa neka se oni koji kroje zakone zapitaju zasto je to tako, a ne da se oni koji takav slamperajski zakon provode muce s njim..ili u konacnici, da oni zadnji u lancu trpe neznanje, propuste (ili sto vec) skriptora takvih supljih zakona...

drot13
25.11.2009., 17:37
Rokovi teku od dostave... a ima nacina da se dostava izvrsi...

Srećom, svakim danom se to sve bolje rješava. Živjela oglasna ploča!!!:top:

drot13
25.11.2009., 17:38
… okrivljena osoba po zakonu ima odredjena prava sto se tice iznosenja obrane...

Kao što rekoh, pravo i pravda nisu jedno te isto.

... za ovaj drugi primjer sto navodis, postojanje zapisnika i rezultat dregera ili sl., nije upitno njihovo postojanje kao odredjenog dokaza, ali si ti u svom primjeru naznacio, kako alkoholizirani opovrgava da je zaustavljen u voznji, i brani se da je bio parkiran, odnosno stajao pokraj vozila.. to je nesto posve drugo, i dokazuje se na drugaciji nacin (njegova obrana se moze provjeravati svjedocima..) on ne spori da je alkotestiran, da je utvrdjena koncentracija alkohola, ali spori cinjenicu upravljanja vozilom...

To sam napisao kao primjer obrane kako bih pokazao da bilo tko može reći bilo što.

… i ovo trece, da dobro sam rekla i ne radi se o nedosljednosti..
jesam za kaznjavanje, ali jednako tako i za jasne i precizne zakone i njihove odredbe, ali ako oni dozvoljavaju mogucnost koja ide u prilog otklanjanja prekrsajne odgovornosti, ne vidim razlog to ne iskoristiti, pa neka se oni koji kroje zakone zapitaju zasto je to tako, a ne da se oni koji takav slamperajski zakon provode muce s njim..ili u konacnici, da oni zadnji u lancu trpe neznanje, propuste (ili sto vec) skriptora takvih supljih zakona...

Oprosti, ali to je nedosljedno. Zakonima se ne može sve regulirati, budući da je život toliko dinamičan. Nije moguće niti zamisliti sve situacije koje se mogu dogoditi, tako da uvijek postoje rupe u zakonu. I ako te rupe služe prekršitelju da izbjegne odgovornost, to se kosi s onim da bi počinitelj trebao odgovarati. Ovdje se radi o prekršajima, ali i kod kaznenih djela je isto.

drot13
25.11.2009., 17:47
Ako su znakovi na razmaku od 200 metara onda to znaći da je do polovice razmaka 100 metara. A ako se brzina ne smije mjeriti 100 metara od znaka onda bi to trebalo značiti sa obje strane znaka. Po meni to znaći ta zona. Svuda okolo u krugu od 100 metara. Znam da sam to gledao jer sam jedan put popušio prema Sisku a zaboravio se žaliti jer sam otišao na skijanje. I od onda više tamo ne mjere brzinu ali su i maknuli znak.
Lijepo piše u članku 19. PRAVILNIKA
O NAČINU POSTUPANJA POLICIJSKIH SLUŽBENIKA U OBAVLJANJU POSLOVA NADZORA I UPRAVLJANJA PROMETOM NA CESTAMA:
"Prekršaji vezani uz brzinu kretanja vozila neće se utvrđivati u zoni od 100 metara od postavljenog prometnog znaka za obilježavanja naseljenih mjesta ili od prometnog znaka izričitih naredbi »ograničenja brzine«."…

Znak vrijedi od mjesta na kojem je postavljen. Znak do kojeg nisi došao još ne vrijedi za tebe. Znači, što se tebe tiče, kao da ga nema. Ako si prošao jedan znak 100 metara, miran si i ostaje još 100 metara do drugog znaka za utvrđivanje prekršaja. Ništa sporno.

… Zar je to kriminal ako se voziš 20 brže od dozvoljenog? Ili uletiš u magli u jednosmjernu jer ne vidiš znak. Kod mene u jednoj ulici svi ali baš svi idu u jednosmjernu nekih 20 metara jer je birtija neka i nikome se neda raditi krug okolo zbog tih 20ak metara. Već sam se nekoliko puta skoro zabio u te majmune, ali oni to svi znaju i rade namjerno. A sve neki mafijoze...

I kvartovi u kojima radim su puni jednosmjernih ulica. To je u gradu neophodno zbog parkirnih mjesta. I ja volim napisati prijavu onome tko uleti, pogotovo kad se pravi pametan i koristi krivi smjer kao prečac, a većinom su takvi. Ako je bila magla i sl., onda je razumljivo i nema potrebe za cjepidlačenjem. Ali tolika magla u gradu da ne vidiš znak? Rijetko.:ne zna:

… Zašto ne bi pomogao ljudima?...

„Pomoći“ nekome da se izvuče iz nečega za što je kriv nije stvarna pomoć. Pokaži čovjeku lakši izlaz i uvijek će ga koristiti. A kada će naučiti? Nikad dok netko ne strada. A bolje da strada on, makar plaćanjem kazne.

Hrc
25.11.2009., 20:56
Daj Zuba tvoje pravno mišjenje o toj zoni 100 metara. Po meni je zona sve u krugu 100 metara od znaka. Lijevo, desno, ispred i iza. A o udaljenosti uopće neću govoriti kakvih sam iskustava imao. Kad mu kažem da je nemoguće da je bilo toliko daleko i kažem neka upuca neku metu onda mi redovno odgovore da tome pištolj ne služi. A kako onda kreten izmjeri brzinu ako ne iz udaljenosti i vremena?
Šta kažeš na znakove koji su na 2 metra visine i jednostavno se ne vide od drveča, razno raznih prepreka, ili su tako postavljeni kao da su htjeli da se namjerno ne vide. Nemoj me tjerati da ih slikam. U kojem si kvartu ili gradu da znam ako me zaustaviš pa da odemo na rakijicu ;)
Negdje je netko naveo primjer Kikićeve ulice na Srednjacima gdje je prvi dio dvosmjerna a nakon 20 metara jednosmjerna i naravno nema znakova ili su tako postavljeni da nema šanse da se skuži. I još je napisao da su ga slančili, strpali u maricu i svjedočila je policajka koja nije ni bila kada je ušao u jednosmjernu.

Mogao bi ti navesti tisuće primjera jer sam stalno na cesti i pun mi je kiton vožnje više. A mogao bi pomoći ljudima jer nikome nije u interesu plaćati ovakve kazne koje je propisao DEBIL RETARDIRANI. Kazne za neke prekršaje su veće nego nečija mjesečna plaća. I to ne za neke teže, nego neke koji su donedavno bili free tipa alkohol 0.5. A znaš i sam da nema nekoga tko u Zg dnevno ne uđe bar jednom kroz narančasto/crveno. Pogotovo ako moraš napraviti 100-200 km po Zagrebu dnevno. Tu policija ništa ne poduzima. Evo ti jedno raskrižje za primjer. Trnsko sa avenijom Dubrovnik. Ujutro je OK za skretanje s Av. Dubrovnik lijevo prema Kajzerici. Ali poslije 9 je semafor namješten da jedva prođe 3 auta. I to ako se požure. Isto tako, na istom raskrižju od Trnskog prema Kajzerici. I onda se pitaju zašto prolaze na narančasto/crveno. Ne zato što žele nego zato što moraju. I rijetki su, ali stvarno jako rijetki oni koji prolaze kroz crveno namjerno.

Pogledaj samo Jelevića i ekipu. Ni oni nisu nikoga ubili jadnici a bez veze ih osuđuju. To je pravi problem a ne to što se netko vozio 20 km brže od dozvoljenog na cesti Osijek Vukovar gdje se može voziti i 250. Probano ;)

zuba
25.11.2009., 21:02
.....
Oprosti, ali to je nedosljedno. Zakonima se ne može sve regulirati, budući da je život toliko dinamičan. Nije moguće niti zamisliti sve situacije koje se mogu dogoditi, tako da uvijek postoje rupe u zakonu. I ako te rupe služe prekršitelju da izbjegne odgovornost, to se kosi s onim da bi počinitelj trebao odgovarati. Ovdje se radi o prekršajima, ali i kod kaznenih djela je isto.

vec si rekao da si po zanimanju policajac, citajuci tvoje postove, vidim da i razmisljas "policijski", a kako je moj posao da sam svakodnevno u kontaktu sa vama, znam jako dobro koliko znate, odnosno, ne znate postupovne odredbe (bilo prekrsajne, bilo kaznene)
i ovo sada sto pises je "ono"..ulovio si prekrsatelja, napisao nalog ili ces optuzni prijedlog i za tebe gotova stvar - sta sad on ima da se buni, kriv je, neka plati...a nije (uvijek) tako, najcesce tada sve tek pocinje..

kao da ne zelis shvatiti da postoji PZ, ZKP, sa svojim materijalnim i postupovnim odredbama koje moras primjenjivati, svidjalo ti se ili ne.
ja zakone nisam pisala, ali ih moram primjenjivati i drzati ih se takvih kakvi jesu, dok ih ne izmjene.
ja ih samostalno ne mogu mijenjati.

svi zakoni se baziraju na odredjenim nacelima, a cinjenica je da okrivljenici imaju sve veca prava, da mu ih ne smijes krsiti ili ogranicavati, pa ako je uz to, okrivljeni nasao tu famoznu rupu u zakonu nasih vrlih skriptora, mozes dubiti na glavi, koliko god ga zelio bas oplesti (i dodatno, ne svidja ti se ni njegova frizura :-) recimo..)
i dodatno, sve sto utvrdis, ako i malo postoji sumnja, moras ici u korist okrivljeniku, ne suprotno..

dakle drote moj, jedan te isti zakon bi trebalo jednako primjenjivati bilo to na cesti ili u sudnici. vi prijavite, pa sto bude..
a nije tako, jel' tako? :mig:

i necu se vise javljati i ovdje raspravljati s tobom, jer nis' koristi..ti ces opet po svom..

Hrc
26.11.2009., 06:29
Zuba, moraš se javljati jer moramo napraviti "kuharicu prekršaja". Ti se da? Za dobrobit naroda.

Katrin
26.11.2009., 10:56
Sto bi to tocno bilo?

Hrc
26.11.2009., 11:05
Pa savjeti kako zaobići neku kaznu.

Katrin
26.11.2009., 11:19
Vec sam ti rekla nekoliko puta... savjeta ima, primjera ima. Sve sto je u granicama dopustenog se vec nalazi na ovoj temi. Sve izvan tih granica nece na njoj biti.
Ako bas zelis biti od pomoci, onda mozes sve korisne info iskopati, sastaviti pm i poslati meni ili Suey, pa cemo ih staviti u prvi post teme.
Ponavljam, pravo na zalbu i sva ostala zakonom dana prava su jedno, savjetovati nekome davanje laznog iskaza ili nesto slicno je drugo i nije i nece biti dopusteno.

Hrc
26.11.2009., 12:36
Zar nije tvoj posao kao pravnika muljati do besvijesti ako treba samo da bi oslobodila branjenika? Ja samo to tražim, znaći da se napiše ta "muljaža", varanje, izigravanje sustava ili jednostavno traženje rupa. Nazovi to kako hoćeš, možeš i savjeti. Isto kao što bi se u IT-u zvalo security i postoje ljudi koji se time bave, odnosno traženjem i krpanjem "rupa" u sustavu.

Zar je savjetovanje davanja lažnog iskaza već prije navedeno s Multanovom gdje se policiji navede da auto voze mama, tata, brat, sestra i onda se na sudu iskoristi blagodat nesvjedočenja?
Pa čak i ako to je, a to odvjetnici koriste, onda je to sasvim legitimno i legalno.
Ustvari, uopće ne znam zašto te to tako smeta kada su se ovi banditi iz Podravke samo malo sklonili na sigurno na hlađenje, dok se ne smiri situacija i neće biti ništa, vjeruj mi.
Kako je netko već rekao...ako mu je odvjetnik Nobilo, Pavasović, Hodak, ili Prodanović koji je iz mog mjesta onda se već unaprijed zna da je kriv ;) Nije Čedo iz ZG.
Nemamo mi bedaki za platiti tu ekipu. A siguran sam da se sjećaš i "zločinačke organizacije" i ostalih slučajeva koji "nisu" ni postojali. Sigurno ih je Nobilo obranio govoreći da su krivi i nikako nije tražio rupe u zakonu.
Eto, te rupe tražim i ja.

Malo off...Kad sam bio raditi kod jednog odvjetnika koji je branio "zločinačku organizaciju" pitao sam mu sina zašto ne zaključava X5 i ima li kasko na njega na što mi je odgovorio da nije potrebno a ja ostao u čuđenju ko konj. I pitam kako. I kaže on meni da su mu već maznuli auto ali su ga vratili sa isprikama nakon pola sata ;) Znaći li ti to išta? Ili npr. nedavan slučaj s Pavasovićem ;) Jednom liku iz mog sela su isto maznuli auto ali je nazvao pravog čovjeka i sve je bilo riješeno za pola sata.

Ako se mogu izvući oni koji su evidentno krivi za puno više od toga kao što je vožnja 20 km+ zašto se ne bi i mi bedaki poslužili nekim cakama?

Katrin
26.11.2009., 12:41
Objasnjeno ti je sto je ovdje dozvoljeno pisati, sto ne. Rasprava zavrsena :mig:
Ako imas sto za dodati, posalji pm, nema smisla vise zatrpavati ovu temu.

drot13
26.11.2009., 21:27
… U kojem si kvartu ili gradu da znam ako me zaustaviš pa da odemo na rakijicu…

Budi na oprezu.:mig:

… I još je napisao da su ga slančili, strpali u maricu…

To i inače radimo zbog vožnje u suprotnom smjeru. I onda je svizac zamotao čokoladu.:flop:

… A mogao bi pomoći ljudima jer nikome nije u interesu plaćati ovakve kazne...

Ako nekome nije u interesu, neka ne radi te prekršaje. U pravu si, svakom se može dogoditi prolazak na žuto ili crveno „na knap“, a u gradu je glupo za to i kažnjavati. Ali svaka priča ima 2 strane. Voliš li kad hrpa vozila uđe u raskrižje i ostane u njemu za vrijeme crvenog svjetla, pa vozila iz drugih smjerova ne mogu proći kroz raskrižje? Znaš li kako je lijepo krčiti takvo raskrižje da bi hitna mogla proći? Nekad mi je žao što cijelo vrijeme ne vozim Defender. Ili kad stojiš u koloni, a neki “pametan“ zaobiđe kolonu i stane ispred svih na zebru? Ili kad prilikom odlaska iz noćnog kluba pijani divljaju po cesti? Ima hrpa primjera s jedne i s druge strane.

[QUOTE=Hrc;23720153]… Pogledaj samo Jelevića i ekipu. Ni oni nisu nikoga ubili jadnici a bez veze ih osuđuju. To je pravi problem…/QUOTE]

Ja vjerujem da će svatko odgovarati za svoje, na ovom ili onom svijetu, u ovom ili onom obliku. Ali meni je pravi problem to što povremeno (i previše) moram prvi doći na mjesto teške prometne nesreće i smirivati smrskanog čovjeka dok ga vatrogasci čupaju van, a sve zbog nekog tko je pokušao napraviti prekršaj koji se cijeni s 500 kuna. Mi ljudi ćemo uvijek krenuti lakšim putem, a ja ne namjeravam davati savjete tog tipa. Ali nema veze, bar ćemo čuti sve strane, zar ne?

drot13
26.11.2009., 23:13
vec si rekao da si po zanimanju policajac, citajuci tvoje postove, vidim da i razmisljas "policijski", a kako je moj posao da sam svakodnevno u kontaktu sa vama, znam jako dobro koliko znate, odnosno, ne znate postupovne odredbe (bilo prekrsajne, bilo kaznene)...

Nitko ne zna sve, naravno. Znamo one koje koristimo, kao i odvjetnici u svojem području.:top:

… i ovo sada sto pises je "ono"..ulovio si prekrsatelja, napisao nalog ili ces optuzni prijedlog i za tebe gotova stvar - sta sad on ima da se buni, kriv je, neka plati...a nije (uvijek) tako, najcesce tada sve tek pocinje...

I što je u tome loše? Ako si kriv, plati. Ili na drugi način odgovaraj. Zar nije to poanta svega?
Većina ljudi prizna prekršaj i plati ili na drugi način odgovara. I za nas nije gotovo prijavljivanjem. Moramo doći na sud i potvrditi to. A kad čuješ okrivljenika što govori u sudnici, moliš Boga da ga zapamtiš kad ti drugi put naleti. Ima načina da plati (pod tim mislim na druge „rupe“ u zakonu). A ima i vremena.

… kao da ne zelis shvatiti da postoji PZ, ZKP, sa svojim materijalnim i postupovnim odredbama koje moras primjenjivati, svidjalo ti se ili ne.
ja zakone nisam pisala, ali ih moram primjenjivati i drzati ih se takvih kakvi jesu, dok ih ne izmjene.
ja ih samostalno ne mogu mijenjati...

Ne mogu ih niti ja mijenjati, ali sam u poziciji da vidim lošu stranu tih odredbi. Ali nikome ne branim korištenje istih. Ako nekome odgovara, neka ih koristi. Ali sigurno neću davati savjete u tom smjeru, na što također imam pravo. Ma koliko to „policijski“ bilo.

… svi zakoni se baziraju na odredjenim nacelima, a cinjenica je da okrivljenici imaju sve veca prava, da mu ih ne smijes krsiti ili ogranicavati, pa ako je uz to, okrivljeni nasao tu famoznu rupu u zakonu nasih vrlih skriptora, mozes dubiti na glavi, koliko god ga zelio bas oplesti (i dodatno, ne svidja ti se ni njegova frizura ...

Ja tu nikome ne kršim prava. Mogu dati svoje mišljenje, a netko ga može i ne mora poslušati. A o pravima okrivljenika bi mogli otvoriti sasvim novu temu koja nas ne bi nigdje dovela. A ako je okrivljeni našao rupu i izvukao se, nema veze. Malo je bed, ali naletit će kada tad. Svatko naleti kad mu je vrijeme.

… dakle drote moj, jedan te isti zakon bi trebalo jednako primjenjivati bilo to na cesti ili u sudnici. vi prijavite, pa sto bude..
a nije tako, jel' tako?...

Iako ima nečasnih, kao i u svakom poslu, najčešće prijavljujemo one koji su krivi. Velika većina njih i plati. A za one koji je sam ti već prije objasnio.

… i necu se vise javljati i ovdje raspravljati s tobom, jer nis' koristi..ti ces opet po svom..

Za razliku od tebe koja si otvorena za tuđa mišljenja, zar ne?:mig:

sagena
27.11.2009., 16:12
... Ispred uređaj-kamera za snimanje brzine (multanova ili kako se već zove), neposreno prije stoji (na cesti) auto s uključenim žmigavcem, puna crta... naravno da obilazim... kao i 3 auta iza mene, jer da sam stala počeli bi trubit kao ludi... pretpostavljam da kamera ne snima druge prekršaje osim brzine... ili snima?:ne zna: ... obilazim auto koji stoji na cesti preko pune crte, prekršaj ili ne? Bi li me kaznili da je umjesto kamere gore dalje stajao policijski auto i kontrolirao promet?

Isto imam pitanje: pretjecanje traktora preko pune crte, nakon što se uvjerim da to mogu učiniti "bez ugrožavanja sebe i dr. sudionika u prometu"?

sagena
27.11.2009., 16:20
.

..A znaš i sam da nema nekoga tko u Zg dnevno ne uđe bar jednom kroz narančasto/crveno. Pogotovo ako moraš napraviti 100-200 km po Zagrebu dnevno. Tu policija ništa ne poduzima. Evo ti jedno raskrižje za primjer. Trnsko sa avenijom Dubrovnik. Ujutro je OK za skretanje s Av. Dubrovnik lijevo prema Kajzerici. Ali poslije 9 je semafor namješten da jedva prođe 3 auta. I to ako se požure. Isto tako, na istom raskrižju od Trnskog prema Kajzerici. I onda se pitaju zašto prolaze na narančasto/crveno. Ne zato što žele nego zato što moraju. I rijetki su, ali stvarno jako rijetki oni koji prolaze kroz crveno namjerno.

I to s narančastim, tj. žutim svjetlom na semaforu, je li to zapravo prekršaj ili ne? Ako uđem u raskršće, srećem ulijevo, nema šanse da pređem prije nego se upali žuto, pogotovo ako su semafori tako "složeni"... ponekad budu čak i dobro podešeni pa tebi ostaje još zeleno, a onome koji ti dolazi ravno već se javi žuto... ali često puta ne... i nije samo Zg. takav... ja sam jučer skrenula ulijevo kad se već palilo žuto, a auto iza mene je (mislim) išao iza mene na crveno... Kazna je 2000kn + 3 mjeseca bez vozačke... ok, nije bilo policije, ali možda je bila kamera pa će mi/nam/njemu doći kakva čestitka doma... (ne božićna:D)...

drot13
28.11.2009., 12:54
... obilazim auto koji stoji na cesti preko pune crte, prekršaj ili ne?[/B] Bi li me kaznili da je umjesto kamere gore dalje stajao policijski auto i kontrolirao promet?
Isto imam pitanje: pretjecanje traktora preko pune crte, nakon što se uvjerim da to mogu učiniti "bez ugrožavanja sebe i dr. sudionika u prometu"?

Ne smiješ preko pune crte i točka. Naravno, nitko normalan te ne bi kaznio za takvo nešto, budući da se niti taj ne smije zaustaviti ako nema mjesta do pune crte da mogu proći druga vozila. Uređaj "Multanova" ne služi za utvrđivanje takvih prekršaja, tako da nemaš straha s te strane.
Što se tiče pretjecanja traktora, ista stvar. Ne smiješ preko pune crte. Naravno, on bi se trebao maknuti ako naiđe brže vozilo. I opet, sve ovisi o policajcu koji te eventualno zaustavi. Ima nas budala, ali baš tolikih...

sime
28.11.2009., 13:11
U 3. mj 2007g. me zaustavio prometni policajac i napisao mi prekršajni nalog od 300kn za prekoračenje brzine. Kako do tada nisam bio kažnjavan podnio sam preporučenom poštom prigovor u PP sa naznakom da mi kaznu zamijene pisanom opomenom. Nikakav odgovor do danas nisam dobio od PP već mi je od mog suda danas došla obavijest kako nisam platio kaznu te da se dođem izjasniti da li želim rad za opće dobro ili zatvor. Kako sad njima dokazati da sam u zakonskom roku poslao prigovor, a potvrdu od pošte nemam jer je to bilo prije 2.5 god. Je li se može sad kazna platiti?

pinjo
28.11.2009., 15:20
Nemam ništa osobno protiv tebe,ali kad kažeš da zapamiš onog koji mulja na sudu i moliš boga da ti naiđe i ti postaješ osvetnik,odnosno koristiš svoju poziciju nepošteno.

Nisam od onih koji tvrde da ne rade prekršaje,radim ih s obzirom koliko sam na cesti malo.Pokušavajući izbjeći plačanje kazne,a zakon mi to dopušta podnosim prigovore,itd.

Nemojmo zaboraviti da za svoje svjedočenje u neradne dane dobijete naknadu i putne troškove u visini prijevoza(vlak,bus)

Na sve ovo me je potaknulo postupak koji se vodi protiv mene na Kennedyevom,a na suočenju mi se pojavio policajac koji nije me uopće zaustavio,nego je kako on kaže gledao 50 m dalje.
Apsurdna situacija da se dva policajca na dva motora nalaze na Zagrebačkoj obilaznici u razmaku od 50 m usred ničega,preko puta AMC-a.

Pozdrav
Pinjo

Katrin
28.11.2009., 18:45
U 3. mj 2007g. me zaustavio prometni policajac i napisao mi prekršajni nalog od 300kn za prekoračenje brzine. Kako do tada nisam bio kažnjavan podnio sam preporučenom poštom prigovor u PP sa naznakom da mi kaznu zamijene pisanom opomenom. Nikakav odgovor do danas nisam dobio od PP već mi je od mog suda danas došla obavijest kako nisam platio kaznu te da se dođem izjasniti da li želim rad za opće dobro ili zatvor. Kako sad njima dokazati da sam u zakonskom roku poslao prigovor, a potvrdu od pošte nemam jer je to bilo prije 2.5 god. Je li se može sad kazna platiti?

nisi ni trebao dobiti odgovor od PP, vec od suda. tvoj prigovor je ocito odbijen. Mozes platiti i sad, naravno. Ili prihvatiti rad za opce dobro.

drot13
28.11.2009., 23:01
Nemam ništa osobno protiv tebe,ali kad kažeš da zapamiš onog koji mulja na sudu i moliš boga da ti naiđe i ti postaješ osvetnik,odnosno koristiš svoju poziciju nepošteno...

Nepošteno? Ne, ja koristim dane mi ovlasti i zakonske mogućnosti, kao i okrivljeni. Ako si mi se jednom izvukao, drugi put ću malo detaljnije potražiti tvoje prekršaje (svi ih radimo) i po mogućnosti te odmah prepratiti na sud. Odmah često znači sutra ujutro. Pa možda naučiš da nećeš lagati na sudu.

...podnosim prigovore...

Da ponovim. Nemam ja ništa protiv prigovora i drugih zakonskih mogućnosti sve dok u ostvarivanju istih ne radiš budalu od policajca. U prigovoru možeš napisati hrpu stvari, kao što je ovdje savjetovano, i sve je to dopušteno. Ali kad se pojaviš na sudu i lažeš pred policajcem koji te zaustavio, to mi je malo previše. Naravno, i obrnuta situacija (kad je policajac taj koji laže) mi smeta.

... Nemojmo zaboraviti da za svoje svjedočenje u neradne dane dobijete naknadu i putne troškove u visini prijevoza(vlak,bus)...

Nemojmo zaboraviti da se to ne odnosi na prekršajni sud. Najviše imamo ročišta na prekršajnom sudu, a za njih se ne plaća nikakva naknada. Općinski i županijski sudovi plaćaju putne troškove, ali samo ako nisu u tvom mjestu prebivališta. A ako je na neradni dan, stvar je ista. Drugi oblik naknade ne postoji. I daj ti objasni obitelji da nakon 6 radnih dana (2 ujutro, 2 popodne i 2 ponoći) moraš ići na sud na svoj jedini potpuno slobodni dan u tjednu. A na sud ne moraš ići jer je čovjek priznao, nego upravo zato što je podnio prigovor koji se odnosi na nešto specifično što moraš sam izjaviti na sudu. Ili kad nakon noćne smjene dođeš na suočenje na kojem se ne pojavi okrivljeni, iako je on sam tražio to suočenje. I onda te sudac ne sasluša, nego kaže da se vidite sljedeći put. Lijepo, zar ne? Malo sam zastranio, mogao bih ovakve primjere davati do sutra, ali to nije tema.

pinjo
29.11.2009., 11:36
Doneseš potvrdu od šefa da ti je neradni dan i potvrdu prijevoznika i u roku 3 pošalješ prekršajnom sudu.

Hrc
29.11.2009., 19:55
nisi ni trebao dobiti odgovor od PP, vec od suda. tvoj prigovor je ocito odbijen. Mozes platiti i sad, naravno. Ili prihvatiti rad za opce dobro.

Zar ne moraju dati opomenu za prekršaje do 1000 kuna ako nema tu opomenu koju može koristiti jednom godišnje ili u dve godine? Neovisno ako ima već plaćene prekršaje?

Hrc
29.11.2009., 19:58
Ne smiješ preko pune crte i točka. Naravno, nitko normalan te ne bi kaznio za takvo nešto, budući da se niti taj ne smije zaustaviti ako nema mjesta do pune crte da mogu proći druga vozila. Uređaj "Multanova" ne služi za utvrđivanje takvih prekršaja, tako da nemaš straha s te strane.
Što se tiče pretjecanja traktora, ista stvar. Ne smiješ preko pune crte. Naravno, on bi se trebao maknuti ako naiđe brže vozilo. I opet, sve ovisi o policajcu koji te eventualno zaustavi. Ima nas budala, ali baš tolikih...

Neda mi se sad gledati u zakon ali po toj logici ako se nekome pokvari auto na cesti gdje je puna crta ti moraš čekati da ga netko makne i ne smiješ ga obići. Mislim, ono, aha. Koliko se sjećam, ako se vozilo kreće manje od polovine dopuštene brzine onda ga se smije obići i ako je puna linija. Jebeš zakon ako sve ovisi o dotičnom.

drot13
29.11.2009., 22:40
Zar ne moraju dati opomenu za prekršaje do 1000 kuna ako nema tu opomenu koju može koristiti jednom godišnje ili u dve godine? Neovisno ako ima već plaćene prekršaje?

Upozorenje se može izdati, ali nije obavezno u ovom obliku koji ti opisuješ. Npr., nemaš vozačku kod sebe. Kazna je 300 kuna i policajac ti može dati usmeno ili pismeno upozorenje (ako već nemaš upozorenje u godini dana), ali ti može napisati i prekršajni nalog i dati ti uplatnicu.

drot13
29.11.2009., 22:48
...Jebeš zakon ako sve ovisi o dotičnom.

Bi li to bio prvi takav nemogući slučaj u zakonima? U zakonu piše da se moraš pridržavati prometnih znakova (u što spadaju i oznake na kolniku) i nema iznimki. Naravno, život je život i postoji hrpa situacija u kojima je to nemoguće poštovati.

drot13
29.11.2009., 22:56
Doneseš potvrdu od šefa da ti je neradni dan i potvrdu prijevoznika i u roku 3 pošalješ prekršajnom sudu.

O kojem sudu ti pričaš? Radim već 10 godina i nikada nismo imali pravo na nikakvu naknadu, osim ako je riječ o općinskom ili županijskom sudu izvan mjesta rada. A nije da nismo pitali.

SuperQueer
05.12.2009., 12:04
parkirao sam se danas blizu doma sportova i nakon klizanja zatekao kaznu za parkiranje 250 kn, ono shema klizaljke 15 kn, upad 15kn, kazna za parkiranje NEPROCJENJIVO !!
pomislih fakat mi je vise pun k*** kazni te stavim kaznu na neki drugi auto i smugnem ...
znam da je malo cheeky
kaj vi mislite??
oce mi to ikada doc na naplatu ??
nemam bas love za placat kazne ono blizi se bozis i dsz !!
hvala vam !

kemik
05.12.2009., 12:05
na kazni piše registarska oznaka auta i naravno da će ti doć na naplatu :confused:

kaj nikad prije nisi vidio kaznu pa ne znaš da je vezana za auto?

bb78
07.12.2009., 08:32
Haha, možda će imati sreće pa će vozać auta na kojeg je stavio kaznu platiti :-)

petar_malic
07.12.2009., 09:57
Pozdrav svima, imam jedno kratko pitanjce. Dobio sam poziv za sud u svojstvu okrivljenika za prometnu nesreću, niš strašno materijalna šteta cca.1000kn. E sad to je bilo u 5.mjesecu i sad je meni na kućnu adresu stigla plava koverta od suda koju je preuzela moja majka.....Ono što je zanimljivo u cijeloj priči je to da je i na koverti a i u samo spisu moje ime i prezime svaki put napisano krivo tj. recimo umjesto prezimena Pavić, je prezime Pavičić.....što bi značilo da ja nisam ta osoba na koju je to adresirano. Moje pitanje je da li se pojavit na sudu zakazanog datuma ili se praviti grbav?:kava:

popocatepeti
07.12.2009., 10:16
molim dobru dušu za savjet!

dobila sam rješenje prekršajnog suda, nema veze sa prometom....
u međuvremenu, dakle, nakon okončanja glavne rasprave podnositelj zahtjev aza pokretanje prekršajnog postupka i ja smo se nagodili, sklopili ugovor, kojim ja rješavam svoje obveze i on mi daje potrebna ovlaštenja za rad i odustaje od postupaka pokrenutih protiv mene..
međutim treba mu tjedan dva da to pismeno riješi ( radi se o velikoj firmi brdo potpisa i provjera itd) a ja imam rok od 8 dana za žalbu..

napravila sam žalbu, napisala sve što treba priložila ugovore i sve pet..
samo mi jedna stvar u žalbi nije jasna...
osnova za žalbu?:confused:

ne kužim koju osnovu iznosim
pogrešno uvtrđeno činjenično stanje? ne znam smiju li se uopće iznsoiti nove činjenice nakon okončanja gl rasprave?
povreda postupka ili materijalnog prava ne postoji..

ili da jednostavno napišem samo žalba...u obrazloženju sam napisala što smo napravili ja i tužitelj i kako smo se dogovorili...
predložila sam sudu ukidanje rješenja...

hvala unaprijed!

Katrin
07.12.2009., 10:28
Ono što je zanimljivo u cijeloj priči je to da je i na koverti a i u samo spisu moje ime i prezime svaki put napisano krivo tj. recimo umjesto prezimena Pavić, je prezime Pavičić.....što bi značilo da ja nisam ta osoba na koju je to adresirano. Moje pitanje je da li se pojavit na sudu zakazanog datuma ili se praviti grbav?:kava:
Ta greska nije nesto zbog cega ce se postupak pritv tebe srusiti, a ti ako hoces pravi se grbav. Sud moze donijeti odluku i bez tebe :mig:

ne kužim koju osnovu iznosim
pogrešno uvtrđeno činjenično stanje? ne znam smiju li se uopće iznsoiti nove činjenice nakon okončanja gl rasprave?
povreda postupka ili materijalnog prava ne postoji..

ili da jednostavno napišem samo žalba...u obrazloženju sam napisala što smo napravili ja i tužitelj i kako smo se dogovorili...
predložila sam sudu ukidanje rješenja...

hvala unaprijed!

a odakle da mi to znamo kad ne znamo o cemu se radi, niti sto je bilo na sudu, niti ista o slucaju? :ne zna:
ovo sto sto si napisala mi zvuci sasvim ok. imas na ovoj temi primjere zalbi pa malo pogledaj.

popocatepeti
07.12.2009., 10:49
hvala ti katrin!!!:)

bilo bi mi predugo objašnjavati o čemu se radi...u biti ja sam dužna hds zampu...i oni su me tužili i za nepalaćnje i za rad bez odobrenja...

odlučila sam ipak da okončam sve to, i dogovrim s njima plaćanje zaostataka i rješavanje svih obevza, a oni zauzvrat odustaju od postupaka i daju mi odobrenje..ukratko...stvar je u tome da ono što je predmet postupka mi smo riješili sami bez suda ugovrnim odnosom

sve što stoji u rješenju je istina pa ni nemam što pobijati....al se radi o tome da smo to to riješili sami ugovorom, i oni će odustati od progona kroz koji dan..al ne želim da mi protekne rok za žalbu pa moram platiti i kazne
zato ne znam koja osnova...jer je sve u rješenju točno
samo mislim da treba tužbeni zahtjev odbiti kao neosnovan...jer je došlo do nagodbe...

bojim se da će mi žalbu odbaciti kao nepotpunu ako ne navedem osnovu

:ne zna:

još jednom puuuuuno hvala!

zuba
07.12.2009., 12:48
sve što stoji u rješenju je istina pa ni nemam što pobijati....al se radi o tome da smo to to riješili sami ugovorom, i oni će odustati od progona kroz koji dan..al ne želim da mi protekne rok za žalbu pa moram platiti i kazne

zamp bi trebao poslati sudu podnesak u kojemu bi naveo da je u medjuvremenu sklopljena nagodba, placeni zaostaci, dogovoreno daljnje placanje i da nisu zainteresirani za postupak..i dokumentirati sve to..
ovako ispada da je njima bio cilj (a sto i jeste) natjerati te na placanje, ne i tvoje kaznjavanje, i za dalje ih bas boli briga..to sto su iskoristili postupak za utjerivanje dugova, nije njihov problem, a ovo je metoda koju ti oni stalno primjenjuju..

ti mozes pisati zalbu zbog novonastale okolnosti, nastupanja novih cinjenica koje u bitnome mijenjaju cijelu situaciju i potkrijepiti to obavezno dokumentacijom...to bi bila osnova pogresno i nepotpuno utvrdjeno cinj. stanje.. predloziti ukidanje odluke i vracanje na novo sudjenje..
moglo bi se ovdje recimo govoriti i o primjeni i nekih drugih instituta, ali da te ne zamaram njima, i ovo ce biti dovoljno..

jos samo pitanje - jesi li ti vec dobila izradjenu sudsku odluku? ili je gl. rasprava samo zakljucena?

SuperQueer
07.12.2009., 18:22
Haha, možda će imati sreće pa će vozać auta na kojeg je stavio kaznu platiti :-)

da tome se i ja nadam al nisam bash ziher :lol:
ma samo da on nazove i zali se zagreb parkingu da je kazna na krivom autu ja sam rijesen kaj ne ?? ono mogu rec da je njihov covjek stavio kaznu na krivi auto ne ??
i kaj je to da se oko doma sportova naplacuje parking ?? wtf ?

bb78
08.12.2009., 12:31
Ako skuži da uplatnica nije za njegov auto bio bi budala da ikoga zove. Mislim da su šanse za to minimalne.
Oko doma sportova se sada već duže vrijeme naplaćuje parking. Odnedavno čak i po svim okolnim uličicama. Radim u blizini i svaki puta kada je neki koncert ili utakmica pauci i komunalni redari masovno kruže jer bude jako puno nepropisno parkiranih automobila. Zato, ako netko ide na koncert ili utakmicu u dom sportova moja preporuka je da dobro pripazi gdje će parkirati i neka krene ranije jer bude ogromna gužva.

Scotti
08.12.2009., 12:52
Pozdrav svima!
Molio bi one koji znaju da mi odgovore:
počinio sam prometni prekršaj 02.12.2007.,žalio se sucu i dobio presudu na žalbu od dana 23.11.2009.Po ovome što sam pročitao ovdje to se još vodi po starom zakonu pa zastara nastupa za 2 god.tj.već je prošla.
Imam još pravo žalbe Visokom sudu,pa me zanima da li da se odmah pozovem na zastaru i dali će oni uopće pokrenuti postupak s obzirom da je prošlo 2 god. od prekršaja.Pročitao sam da se ne može više žaliti na presudu Visokog suda pa me zanima ako oni donesu presudu kako da se pozovem na zastaru?

Katrin
08.12.2009., 14:14
Odluka je donesena unutar te 2 godine, dakle nije nastupila zastara.... Pisi zalbu.

Hrc
08.12.2009., 16:04
Zar nije danas 08.12.2009. što je 2 godine od počinjenja prekršaja što bi trebala biti zastara samo treba napisati žalbu.
Znači da treba napisati žalbu da ne uđe u zastaru. Ali treba li odmah drugi dan poslati Prekršajnom sudu da je nastupila zastara ili šta?

Katrin
08.12.2009., 16:37
Bitan je datum donosenja presude, ne datum dostave. Nakon dostave ima 8 dana za zalbu.

niqa
08.12.2009., 18:01
Ovako, danas mi je bratu s prekršajnog suda došao prekršajni nalog kako nije stao na policijski znak stop i kazna od 3000kn. No, osudili su ga a da prije toga nisu tražili podatke o vozaču, dakle tko je vozio', mogla sam voziti ja, a sad nakon godinu dana kazna došla njemu uz mogućnost prigovora. Što savjetujete? Brat ne želi kaznu platiti već bi da pišem prigovor jer ga nisu zvali ni na raspravu, ništa...

Katrin
08.12.2009., 18:43
Ovako, danas mi je bratu s prekršajnog suda došao prekršajni nalog kako nije stao na policijski znak stop i kazna od 3000kn. No, osudili su ga a da prije toga nisu tražili podatke o vozaču, dakle tko je vozio', mogla sam voziti ja, a sad nakon godinu dana kazna došla njemu uz mogućnost prigovora. Što savjetujete? Brat ne želi kaznu platiti već bi da pišem prigovor jer ga nisu zvali ni na raspravu, ništa...

Meni tu nista nije jasno... Prekrsajni nalog dolazi od policije, ne od suda i to temeljem podataka koje uzmu od vozaca nakon prekrsaja. Ne vjerujem da je moglo proci godinu dana od prekrsaja do toga da nalog njemu dodje :ne zna:

niqa
08.12.2009., 18:48
pa kako ja čitam ovdje piše da je policijska uprava poslala optužni prijedlog tako da je prekršajni nalog došao sa prekršajnog suda... Da, prošlo je više od godinu dana, 11.mj. prošle godine i sad dođe prekršajni nalog sa suda gdje ima pravo prigovora Prekšajnom sudu...
A ne znam ni ja, što je tu je...

Hrc
08.12.2009., 20:28
Bitan je datum donosenja presude, ne datum dostave. Nakon dostave ima 8 dana za zalbu.

Da li to znači da mu sada na Visokom mogu napisati datum presude na dan prije isteka zastare i to je važeće? Iako je zastara već davno prošla.

Napravio sam prekršaj 27.12.2007. Napisao sam prigovor i kažnjen sam s 300 kn. Opet prigovor na Visoki i kaže tata da je nešto došlo ali nije primio. Da li to znači ako ne preuzmem tu presudu do 28.12.2009. da sam se izvukao?? ?? Što je vrlo realno i očekujem to.

Ili s Visokog mogu napisati datum 15.12.2009. i tko me jebe iako primim presudu 5.1.2010?

niqa
08.12.2009., 20:39
Meni su tako poslali presudu 2 mjeseca nakon zastare, ali nema veze, bitno da su oni stavili datum kao da nije nastupila zastara....E to mi je recimo najžalije kad već prođe toliko vremena i onda tobože stave da su presudili pravovremeno...

Hrc
08.12.2009., 21:26
Smiju li tako Katrin i je li to legalno? Znam da su mi sutkinje na trgovačkom koje su prije radile na prekršajnom rekle da to rade protuzakonito ali da im se ništa ne može.

Scotti
09.12.2009., 08:38
Odluka je donesena unutar te 2 godine, dakle nije nastupila zastara.... Pisi zalbu.

Ma znam da nije nastupila zastara,samo pitam, a mislim da je tako,zastaru
će proglasiti Visoki sud kad im napišem žalbu?

Hvala Katrin:top:

Scotti
09.12.2009., 08:45
Da li to znači da mu sada na Visokom mogu napisati datum presude na dan prije isteka zastare i to je važeće? Iako je zastara već davno prošla.

Napravio sam prekršaj 27.12.2007. Napisao sam prigovor i kažnjen sam s 300 kn. Opet prigovor na Visoki i kaže tata da je nešto došlo ali nije primio. Da li to znači ako ne preuzmem tu presudu do 28.12.2009. da sam se izvukao?? ?? Što je vrlo realno i očekujem to.

Ili s Visokog mogu napisati datum 15.12.2009. i tko me jebe iako primim presudu 5.1.2010?

Pa ne mogu mi napisat datum prije 02.12. kad je danas već 09.12.:)

A nije valjda važno kad preuzmeš presudu nego kada je ona donesena

niqa
09.12.2009., 09:02

ajmo, please help...

Katrin
09.12.2009., 10:09
ajmo, please help...

Pa napisi prigovor, nema velike filozofije... :mig:

casualRi
09.12.2009., 10:31
Danas sam trebao u 10h ujutro na Prekršajni sud radi prouzročene lakše prometne nesreće.. Spriječen sam ispitom na faksu u tom terminu.. Pa ako bi mogli reć kakva je sad procedura? (piše na pozivu da ću prisilno bit doveden, što oni misle pos tim?)

Puno hvala

Katrin
09.12.2009., 10:36
Danas sam trebao u 10h ujutro na Prekršajni sud radi prouzročene lakše prometne nesreće.. Spriječen sam ispitom na faksu u tom terminu.. Pa ako bi mogli reć kakva je sad procedura? (piše na pozivu da ću prisilno bit doveden, što oni misle pos tim?)

Puno hvala

Onda si trebao javiti sucu ili sutkinji da ne mozes doci. Moguce da se rasprava zakaze za drugi dan ili da donesu odluku bez tebe. Savjetujem ti da nazoves sud i pitas.

niqa
09.12.2009., 21:14
Pa napisi prigovor, nema velike filozofije... :mig:

Daj mi samo reci na koji broj da se žalim pošto ima gore broj od 4 znamenke kroz 08 naravno, a dolje je naveden broj policije kao tužitelja na koji sam prije slala prigovore dok sam se žalila na policijski nalog a ovo je sudski pa mi je kao neš novo da ne bih zbrljavila budući da nema vidno istaknuto broj pa datum...

user100
10.12.2009., 10:51
Sinoć sam dobio prekršajni nalog zbog "prometne nesreće"

Bila je ovakva situacija:
Teško je riječima opisati pa pogledajte sliku: http://img101.imageshack.us/i/dogadaj.jpg/
Znači ja sam krenuo izlaziti jer nije bilo nikoga na cesti što je logično.
Izašao sam negdje oko metar, i naletio je drugi auto i udario me. Stvar je u tome što je taj koji me je udario vozio oko 60km/h što znači da se nije mogao nikako zaustaviti a ni dozvoliti meni vremena da se ja vratim nazad.
Zvao sam policiju i pisali su izvještaj, puhali smo za alkotest, ja sam napuha 0.00, dok je drugi vozač napuha 1.45 promila.

Nakon što je sat vremena pisao taj nalog, okrenuo je se prema meni i dao mi uplatnicu u ruke u iznosu 1000 kn.
Stvarno nisam mogao vjerovati, ne mogu ni sada vjerovati jer nije mi nikako jasno, kako čovjek u pijanom stanju koji vozi kao luđak po parkingu ne bude kriv.
Pitam ga ja naravno, zašto sam ja kriv, bio sam već poludio, kaže jer sam ja izlazio s parkinga, a on je na glavnoj cesti.
Pokušao sam mu više puta objasniti ali jednostavno nije me htio slušati (možda zato što sam jako mlad, 19 mi je godina) nego je rekao da imam pravo prigovora u roku 8 dana ako se ne slažem s prekršajnim nalogom.

Zanima me vaše mišljenje jesam li ja stvarno u krivu ili i vama ovo nema nikakve logike ????

Bozo
10.12.2009., 20:59
Molim vas za savjete u vezi odvoza automobila od strane Zagrebparkinga.

Naime, parkirao sam osobni auto pola na zelenu površinu pola na nogostup i kažnjen sam s novčanom kaznom u iznosu od 1300 kn. Auto je bilo parkirano na Jarunu, 50 metara od stana. Auto u tom trenu nije smetalo prometu ni kretanju pješaka, ostavljeno je više od 1,6 m za prolaz pješaka, nema znaka zabranjenog parkiranja i nije bilo na pješačkom ili bilo kakvom drugom obilježenom prijelazu.. Naravno da je svejedno auto bilo nepropisno parkirano, ali mislim da kazna od 1300kn svakako nije opravdana posebno ne za takav prekršaj..

Dobio sam obrazloženje za kaznu.

Kazna se dijeli na 500 kn za preuzimanje vozila što ide Zagrebačkom holdingu + 700kn u proračun grada Zagreba + 100 kn troškova.

U obrazloženju stoji da je auto zaustavljeno i parkirano na javnoj zelenoj površini i time počinjen prekršaj iz čl. 92. st. 1. t. 7. Odluke o komunalnom redu (glasi ovako: Radi zaštite javne zelene površine osobito se zabranjuje: zaustavljati, parkirati i voziti motorno vozilo na javnoj zelenoj površini (osim vozila koja se koriste za održavanje javnih zelenih površina i parkovne opreme na njima)) te da sam kažnjiv na temelju čl. 148. st. 1. t. 45. primjenom st. 4. iste odluke.

U obrazloženju stoji da je visina kazne određena u smislu odredbe čl. 36. st. 2. Prekršajnog zakona ( glasi ovako: Određujući vrstu i mjeru kazne koju će primijeniti, sud će uzeti u obzir sve okolnosti koje utječu da kazna po vrsti i mjeri bude lakša ili teža za počinitelja prekršaja (olakotne i otegotne okolnosti), a osobito ove: stupanj krivnje, pobude iz kojih je prekršaj počinjen, ranije ponašanje počinitelja, njegovo ponašanje nakon počinjenog prekršaja, te ukupnost društvenih i osobnih uzroka koji su pridonijeli počinjenju prekršaja. Izričući počinitelju prekršaja novčanu kaznu, sud će uzeti u obzir i njegovo imovinsko stanje).

Zanima me bi li podnošenje žalbe barem smanjilo novčanu kaznu s obzirom da do sada nemam prekršaja a i činjenice da u kvartu nije osiguran dovoljan i adekvatan broj parkirnih mjesta.
Je li moguće da se zbog ovakve gluposti kazna penje do 1300kn?

Roy
13.12.2009., 20:56
Pitam ga ja naravno, zašto sam ja kriv, bio sam već poludio, kaže jer sam ja izlazio s parkinga, a on je na glavnoj cesti.
Pokušao sam mu više puta objasniti ali jednostavno nije me htio slušati (možda zato što sam jako mlad, 19 mi je godina) nego je rekao da imam pravo prigovora u roku 8 dana ako se ne slažem s prekršajnim nalogom.

Zanima me vaše mišljenje jesam li ja stvarno u krivu ili i vama ovo nema nikakve logike ????

Nažalost nisi u pravu, on će platiti kaznu za vožnju u alkoholiziranom stanju ali kako se već nalazio na prometnici a ti si se tek namjeravao uključiti neće ga se smatrati krivim za nezgodu.

Jasno mi je što želiš reći ali to je bila logika zakonodavca, policajac je samo odradio svoj posao.