PDA

View Full Version : HUB - lista neurednih dužnika

marvelN
18.05.2007., 14:55
Da li znate kriterije kada nekoga stave na crnu listu? I da li se s te liste ikako moguće maknuti kada si jednom tamo?
Naime, dugujem 3 rate kredita, dobila sam do sada 2 opomene. Razlog mog duga banci je što mi poslodavac nije isplatio 4 plaće.
Moje pitanje je da li sam sada na crnoj listi? ako jesam, što to točno znači? da li ću moć uskoro dobiti drugi kredit?

kikibela
18.05.2007., 15:12
Najbolje ti je pitati u matičnoj banci da li si na listi. Banke su sada sve umrežene i ja sam čitala nedavno da neuredni klijenti neće moći dobiti kredite u niti jednoj banci. 2 opomene su svakako već ozbiljna stvar.mislim da one "stare" crne liste više nisu aktualne nego ova nova to je nekakav registar obveza po kreditima mislim da se tako zove.U svakom slučaju najpametnije je otići u banku i pokušati nešto dogovoriti dok ti se situacija još više ne iskomplicira (jamci, sjedanje na plaću itd itd).Nisam nikakav bankarski stručnjak ali meni se čini da sa takvom situacijom novi kredit ti ti ne bi bio baš najbolja opcija, to mi se nekako čini kao srljanje u propast???? Sorry ne bi pametovala to je samo moje mišljenje.

marvelN
18.05.2007., 15:23
Nisam nikakav bankarski stručnjak ali meni se čini da sa takvom situacijom novi kredit ti ti ne bi bio baš najbolja opcija, to mi se nekako čini kao srljanje u propast???? Sorry ne bi pametovala to je samo moje mišljenje.

Nisam ni mislila sada dizati novi kredit, već me zanima da li ću uopće imati mogućnost za godinu, dvije... Zanima me koliko si dugo na crnoj listi nakon što vratiš sva dugovanja banci?

intrepidCRO
19.05.2007., 01:15
Nisam ni mislila sada dizati novi kredit, već me zanima da li ću uopće imati mogućnost za godinu, dvije... Zanima me koliko si dugo na crnoj listi nakon što vratiš sva dugovanja banci?

ona ovdje spominje HROK (www.hrok.hr) pa malo prouči o čemu se radi...

koliko dugo banke "pamte" da si bila nevaljala po kreditu ne znam...svaka ima svoje valjda...ali sigurno nije manje od dvije godine...stoga trk u banku i pojasni im svoju situaciju, te pitaj da li ti mogu reprogramirati dug ako ti i dalje ne bude dolazila plaća...bolje da ti njih sad gnjaviš , nego oni tebe za koji mjesec

Lavica02
19.05.2007., 08:45
ovo pitanje nije pitanje HROK-a već je vezano za HUB http://www.hub.hr/default.asp

No idemo pojednostaviti:

HROK - daje informacije bankama o kreditnim zaduženjima osobe koja je zatražila kredit.
HUB - daje informacije bankama o neurednom poslovanju osobe po kreditnom plasmanu (bilo kreditu, bilo po dopuštenom prekoračanju ) bilo da se ona javlja u svojstvu dužnika, sudužnika, jamca

stoga @marvelN da li si na HUB-u ili nisi to možeš provjeriti u bilo kojoj banci. Od banke kod koje si neuredan ovisi da li će te staviti na svoju listu neurednih dužnika ili neće. Ako te oni stave automatski ideš na HUB i tamo ostaješ evidentiran 3 godine nakon podmirenja dugovanja. No to ne znači da 3 godine nećeš moći realizirati kredit već da će banka biti opreznija (čitaj=>tražiti će jače instrumente osiguranja) ako ga zatražiš.

U svakom slučaju, kada ljudi vide da neće moći plaćati neke svoje obveze trebaju se javiti u banku, a ne bježati od njih ko do vraga.
Neki puta banka može izaći u susret i pomoći u krizi (vjerovali ili ne, ali tako je).
To što ti poslodavac nije isplatio plaću ne znači da tvoja obveza plaćanja prestaje niti te opravdava, no da si otišao to i rekao u banci (tamo nekoj teti sa strane, voditelju ili tako nešto) možda bi ti mogli napraviti nešto...
Bankama (bar onim jačim) nije u interesu imati neuredne plasmane jer povećava njihovu rizičnost koja se u svijetu "velikih" i "jakih" te spram HNB-a ne čita lijepo.

marvelN
21.05.2007., 12:31
Hvala vam na dobrim savjetima!

verik
21.05.2007., 14:24
Da li znate kriterije kada nekoga stave na crnu listu? I da li se s te liste ikako moguće maknuti kada si jednom tamo?
Naime, dugujem 3 rate kredita, dobila sam do sada 2 opomene. Razlog mog duga banci je što mi poslodavac nije isplatio 4 plaće.
Moje pitanje je da li sam sada na crnoj listi? ako jesam, što to točno znači? da li ću moć uskoro dobiti drugi kredit?

Mislim da nećeš, banke su toliko okrutne da ih ne zanima situacija u kojoj ti poslodavac ne isplaćuje plaću, za njih si naprosto neuredan platiša.
Takav slučaj ne postoji negdje vani, jer naprosto tamo nigdje nema situacije da ti poslodavac kasni sa isplatom plaća, jer takav poslodavac će vrlo brzo završit svoju karijeru, a neće više imati pravo prebaciti se na neke ostale i druge djelatnosti.
Vani naprosto ako varaš državu ili si nepravedan prema djelatnicima, zatvaraju ti se zauvijek sva vrata bavljenja biznisom, za razliku od nas, kad se elegantno samo prešaltaš na neke druge poslove.

Bosner
15.11.2007., 17:31
Ovako, bio sam na crnnoj listi od 23.05.2007 do 23.10.2007., radilo se o dugo zbog naplate master kartice. Sa zagrebačkom bankom je napravljen ugovor na obročnu otplatu od 1275 kuna na 6 mjeseci, što je sve uredno obavljeno. međutim sad se raspitujem za nekakav stambeni kredit koji bi htio podići na ljeto....ali u banci mi kažu da ništa od toga jer sam kao na toj listi. JEl postioji kakva mogućnost da se zaobiće ta lista. Naime,a ko skupim nekakvu manju svoticu od 20-30 tisuća kuna na računu do ljeta? ima ko kakvih iskustava?

maza1
15.11.2007., 17:35
podmirila sam dug prije 2 godine i 11 mj. i još uvijek ne mogu dobiti kredit. u niti jednoj banci, a nisam mogla podmiriti minus jer sam ostala bez posla.

maza1
15.11.2007., 17:37
da li ima itko na forumu tko je skinut s crne liste. rečeno mi je u banci kada prođe 3 godine da ću biti skinuta s crne liste i da to radi HNB.

Anasib
15.11.2007., 19:09
po ovom što si napisala nisi na crnoj listi nego na listi neurednih dužnika hrvatske udruge banaka. evidencija o tvom dugovanju će se izbrisati 3 godine nakon podmirenja dugovanja (to ne znači da nećeš moći normalno poslovati, podizati kredite i sl. u međuvremenu, ovisno o odluci banke u kojoj primaš plaću, ili predaješ zahtjev za kredit)

Patrikk
15.11.2007., 19:41
da li ima itko na forumu tko je skinut s crne liste. rečeno mi je u banci kada prođe 3 godine da ću biti skinuta s crne liste i da to radi HNB.

HNB ????
Prije bih rekao HROK (Hrvatski registar obveznika kredita) osnovale ga večina banaka kod nas i počeo je nedavno funkcionirati. Idi malo zagooglaj na HROK pa ćeš saznati i pojedinosti koje te zanimaju.

Lavica02
15.11.2007., 22:24
JEl postioji kakva mogućnost da se zaobiće ta lista. Naime,a ko skupim nekakvu manju svoticu od 20-30 tisuća kuna na računu do ljeta? ima ko kakvih iskustava?

HUB ne možeš zaobići nikako kod banaka koje su članice, sve je automatski ... one koje nisu imaju :eek: uvjete i kamate

ako možeš, otplati dug što prije jer ćeš time prije biti skinut s HUB-a ... tamo će se vidjeti da si bio neuredan 3 godine od dana skidanja ... no ipak bar postoji šansa za kredit najvjerojatnije sa sudužnikom

Lavica02
15.11.2007., 22:46
@maza1

sonic banka koliko vidim nije članica http://www.hub.hr/default.asp?ru=9&sid=&akcija=&jezik=1

Flora7
17.11.2007., 12:08
U kojem trenutku banka pregledava tu listu? Je li tek nakon što se podnese sva dokumentacija ili ranije?
Na pr. prijateljica namjerava dići kredit Iz minusa u plus u Erste banci, a najvjerojatnije se nalazi na toj listi. Dobila je sve formulare od banke i sada skuplja one potvrde od posla, od jamca i sl. Bilo bi fer da su joj rekli da je na listi i da ne može dobiti kredit prije nego što to sve skupi.
Kako to funkcionira?

Johnny_B.
18.11.2007., 12:15
Funkcionira na način da čim se otvori tvoje ime u nekoj od banaka, pokaže se da li si imala negjde neuredno poslovanje, u kolikom iznosu i kad je to neuredno poslovanje prijavljeno... Čak se vidi i da li si ga zatvorila ili si još uvijek dužna... neke banke traže da im doneseš potvrdu da je dugovanje zatvoreno, i nakon toga je sve na njima da li će ti odobriti kredit ili ne.
Što se tiče kredita "iz minusa u plus" takav kredit se i daje ljudima koji žele pokriti sva neuredna poslovanja koja im se vuku, s tim da su uvjeti malo drugačiji, ali mislim da, po njihovim pravilima, ne bi trebala imati problema...

mariah no.1
18.11.2007., 17:50
ovisi i o statusu na listi...ako si bio dužan kraće vrijeme onda se vodiš pod određenim statusom, s kojim možeš dosta toga dobiti kad podmiriš dug, a ako si bio duže vrijeme dužan ili ako su dug naplatili sudskim putem onda ti ne gine čekati 3 godine od datuma skidanja s liste...

kikibela
19.11.2007., 20:15
po ovom što si napisala nisi na crnoj listi nego na listi neurednih dužnika hrvatske udruge banaka. evidencija o tvom dugovanju će se izbrisati 3 godine nakon podmirenja dugovanja (to ne znači da nećeš moći normalno poslovati, podizati kredite i sl. u međuvremenu, ovisno o odluci banke u kojoj primaš plaću, ili predaješ zahtjev za kredit)

Ne, to nažalost nije istina, dok si na listi HROK-a ne računaj na kredit u niti jednoj banci članici. Moj buraz je na toj listi i da se ubije ne može dobiti nikakv kredit, kreditnu karticu revolving npr. jer se i to računa kao kredit.... ništa ništa u čem te banka financiraotvori si HROK-ovu stranicu pa vidi koje su banke članice, i onda odi u one koje nisu članice, tu ti je napisano Sonic - to je sad nekakva talijanska banka, ima ih još ne baš tako glamuroznih ko ove velike članice HROK-a ali dovoljno dobre za neki kreditić.Jedino što nikako nemoj raditi je kredit kod lihvara iz oglasa jer ti baš ui vrebaju ovakve kao ti i onda kad te ti uzmu pod svoje ostane ti još samo poslije par mejseci štrik i kakva dobra grana da se objesiš.

Lavica02
19.11.2007., 22:03
@kikibela

ovdje je riječ o HUB-u ne o HROK-u

to su dva različita pojma :mig:

maza1
20.11.2007., 17:06
od voditelja odnosa s javnošću Hrvatske udruge banaka, dobila sam informaciju da se nakon 3 godine osoba automatski skida s crne liste. dug sam otplatila 23.12.2004, a na crnoj listi se podatak o otplati duga vidi s datumom 23.01.2005. što znači da se od 23.01.2008. najkasnije mjesec dana nakon toga više nigdje neće vidjeti da sam bila na crnoj listi.

lordguja
05.05.2009., 20:27
poštovani forumaši i forumašice,

evo kao svoju prvu temu odabrao sam ovu jer sam u takvoj situaciji pa da vidim kako mi možete pomoći.
Jučer sam otišao u svoju banku u kojoj primam plaću (pbz) da zatražim minus pošto sam napokon dobio ugovor na neodređeno i mislio sam da nema nikakvih problema stim, kad onokaže mi teta dsa sam na crnoj listi i da nemogu dobiti minus. nisam znao da sam na crnoj listi pa sam se malo šokirao ali sam tražio objašnjenje. ona me pital dali imam kakvih dugova u drugoj banci.naravno imam koji redovno otplačujem kako mogu jel, mali dug u erste banci oko 6000kn ali pe... su me stavili na crnu listu iako pokušavam to što kvalitetnije otplatiti ali eto...
pitao sam tetu šta moram učiniti i da mi da neki savijet kako da to riješim a ona me otpilila i rekla da tri godine nemogu nikako poslovat snjima samo onoliko koliko mi se uplati mogu dići a na kredit da ni ne pomišljam jer ga neću dobiti. i rekla mi je da se obratim drugim bankama jer ih u sesvetama imam koliko hoću.
dali vi znate koju banku kojoj ta crna lista nesmeta baš previše ako mi redovno stiže plaća i sve podmirujem na vrijeme.?

Lavica02
05.05.2009., 20:51
@lordguja ... prouči ovu temu ... stvari se nisu nešto bitno promijenile, osim šti su banke strože pri odobravanju kredita ... a otplaćivati dug banci, kako kažeš: kad možeš => baš i nije dobar početak

svakako prouči pravila pdf-a (http://www.forum.hr/showthread.php?t=293611)

lordguja
05.05.2009., 22:05
hvala ti lavice na informacijam,
novi sam pa se još tražim

josip007
15.05.2009., 14:51
nekakav registar obveza po kreditima mislim da se tako zove.

HROK - HRVATSKI REGISTAR OBVEZNIKA PO KREDITIMA ( tako se zove ).

Vide ti sve kredite koje imaš u drugim bankama, vide ukoliko si jamac, sudužnik. Te isto tako vide tvoje minuse u banci i dugovanja po kreditnim karticama. :klap:

erri
19.05.2009., 09:51
poštovani forumaši i forumašice,

evo kao svoju prvu temu odabrao sam ovu jer sam u takvoj situaciji pa da vidim kako mi možete pomoći.
mi je da se obratim drugim bankama jer ih u sesvetama imam koliko hoću.
dali vi znate koju banku kojoj ta crna lista nesmeta baš previše ako mi redovno stiže plaća i sve podmirujem na vrijeme.?

možeš se slobodno interesirati po drugim bankama ali mislim da nigdje nećeš moći dobiti minus čekove kartice sve dok imaš aktivnu crnu listu. od banke do banke zavisi kada ćeš nakon zatvaranja (podmirenja) crne liste moći dobiti sve pogodnosti.

6000,00 kn i nije neki iznos da te zbog toga stave na crnu listu. mora da si minimalno 3 mjseca izbjegavala podmiriti ili da se nisi javljala u banku. Koji put je dovoljno potpisati zahtjev za obročnu otplatu duga pa nećeš završiti na crnoj listi. sada kada si gore to će ti se vidjeti minimalno 2 godine na crnoj listi a osim toga i u HROK-u ti je evidentirano neuredno poslovanje što predstavlja čak i veći problem

ajtera
29.06.2009., 15:29
koja je najgora stvar koja ti se može dogoditi kad se nađeš na crnoj listi banaka- naime zbog određenih okolnosti nisam proteklih nekoliko mjeseci plaćala kredite i kartice sad sam na listi i ne znam kaj me očekuje

istojano
29.06.2009., 16:13
Osim sto ces morat na kraju sve platiti sa masnim kamatama mjesto na crnoj listi te nece posebno kostat...pomiri se s tim da ces iducih 36 mjeseci od trenutka kad si dospjela na crnu listu dolaziti jako tesko ako uopce do novih kredita...

ajtera
29.06.2009., 16:34
nemam jamaca za kredite- znači sve su to bili gotovinski nenamjenski krediti - mogu li imati kakvih drugih problema recimo na poslu

istojano
29.06.2009., 19:17
...ukoliko jos uvijek nisi platila sva dugovanja i pripadajuce kamate bojim se da ce ti banka preko suda pokrenut ovrhu i "sjest" na placu dok se ne naplati...nisam siguran da banka to rjesenje o ovrsi salje tvojoj firmi (poslodavcu) ali mislim da moze sjesti na tvoj bilo koji racun u bilo kojoj banci...vjerujem da lavica sigurno zna vise... :)

Anasib
29.06.2009., 19:26
ako nije podmireno dugovanje, banka može blokirati sve račune u banci te se naplačivati s njih, aktivirati zadužnice - blokirati račune u drugim bankama. e sad, kad točno ide postupak naplate na način da se traži od firme da dio plaće se isplačuje direktno na kreditna dugovanja :ne zna:
iskreno ne znam da li je to moguće prije, ali znam sigurno da se može nakon utuženja (prema sudskoj odluci o ovrsi)

ajtera
29.06.2009., 20:52
znači da sam fakat u banani - molila bih lavicu za objašnjenje ako je moguće

Lavica02
29.06.2009., 21:17
..pomiri se s tim da ces iducih 36 mjeseci od trenutka kad si dospjela na crnu listu dolaziti jako tesko ako uopce do novih kredita...

mislim da će biti na HUB-u 36 mjeseci od datuma podmirenja svih dugovanja

ajtera
30.06.2009., 14:31
a kako se odlučuje tko će se prvi naplatiti kad mi sve sjedne za vrat i kartice i krediti...ajde minus po tekućem sam riješila a ostalo je još dosta toga

ajtera
30.06.2009., 14:33
a da bi sve bilo još i gore za mjesec i pol se trebam poroditi a već sam nekoliko mjeseci bez primanja i jedva se pokrpavam

Lavica02
30.06.2009., 23:35
ja ne znam kaj da ti sad velim ... mislim najrađe bi te :tuctuc:

iako si to trebala napraviti čim si vidjela de nećeš moći podmirivati svoje obveze => idi u banku, traži voditelja poslovnice ... objasni o čemu se radi, zamoli ih za reprogram, toleranciju, nešto ... reci da ne bježiš od svojih obveza, ali ih moliš za pomoć da zajedno riješite nastalo dugovanje jer ovako niti je dobro njima niti tebi ... s obzirom da si podmirila minus po tekućem, postoji svjetlo na kraju tunela :)

ajtera
02.07.2009., 09:20
je li kada tko završio u zatvoru zbog dugovanja po kreditima i je li kao npr u americi ostao bez stana ili neke nekretnine a da ista nije pod nikakvom hipotekom

KILLERDOG
02.07.2009., 09:30
nedavno je čovjeku napravljena ovrha nad stanom zbog ne plaćanja pričuve
u zatvor nećeš ići,ali ovrhu će ti napraviti

ajtera
02.07.2009., 16:34
misliš ovrhu nad stanom koji nije pod nikakvom hipotekom

KILLERDOG
03.07.2009., 08:10
da,na to mislim
evo ti link ;)
http://www.vecernji.hr/home/otvoreno/3280163/index.do

ajtera
03.07.2009., 17:23
a ako se stan nalazi u obiteljskoj kući i još k tome gruntovno baš i nije sređena situacija

KILLERDOG
03.07.2009., 20:48
pa vse se može srediti,iako prije vjerujem ovrha po računima,pa ljepo derati na kamatama

maca_papucarica
17.07.2009., 13:56
Znam da se malo kasno uključujem u temu, ali eto neka se nađe za ubuduće.
Dakle, HROK je osnovan od strane 20 hrvatskih banaka kao konzorcij, HUB (Hrvatska udruga banaka) je pomogla u koordinaciji i izradi cijelog projekta.
Samo banke članice HROK-a (popis se nalazi na web stranici HROK-a) imaju pristup podacima koji se u toj bazi nalaze.
Također moram napomenuti da HROK nije isto što i crna lista, dakle HROK omogućuje banci (uz vašu suglasnost) da provjeri da li imate kredite ili koristite minuse po računima.
Izvješće iz HROK-a pomaže banci da odluči da li da Vam odobri kredit i po kojim uvjetima.
Također, ovaj dvojbeni dio - CRNA LISTA - u HROK-u postoji polje u kojem se označava da li je klijent u "blokadi" tj. trenutno ima obveza po kreditima koje su dospjele a nije ih platio, jednako tako kada klijent plati svoj dospjeli dug ima u ovoj "ajmo reć kućici" oznaku iduće 3 godine da je određeno vrijeme bio neuredan u podmirivanju svojih obveza.
Ukoliko je u to kućici navedeno da je blokiran - onda ništa od kredita kod banaka članica HROK-a (koliko ja znam, samo one imaju pristup HROK-u, a to je većina), ukoliko imate oznaku da ste bili neuredni ali više niste onda o banci ovisi da li će vam odobriti kredit i po kojim uvjetima.

Nadam se da sam malo razjasnila stvar :-)

Neuson
18.07.2009., 11:49
Meni samo nije jasno zašto kamate od uvođenja Hrok-a, tj. pri uvođenju Hrok-a nisu pale? U kamatu je inače uračunat i rizik potencijalnog neplaćanja, a s Hrokom je on sveden na minimum jer ti banka vidi u "dušu" i može birati davati kredite samo dobrim klijentima. Naravno da nisu snizili kamate iako im je rizičnos jako smanjena. Nabijaju si zaradu.

Taj Hrok mi je zbog te činjenice (da ljudi koji i pristanu na NJEGA nemaju nikakve koristi) a i same činjenice da banke međusobno razmjenjuju bankarske tajne nezamisliv da postoji, no kod nas ipak postoji jer su banke iznad zakona.

maca_papucarica
22.07.2009., 11:11
Svi mi znamo tko drži naš bankarski sektor, njima nije bitno da budu fer nego da max svoj profit i to je to.

A što se tiče bankarske tajne.....sada su se i švicarci morali odreći toga ...... a znamo kako je kod njih bankarska tajna svetinja
ameri sve pritišću pod krinkom borbe protiv terorizma .....

KILLERDOG
23.07.2009., 08:30
daj link na to da kod švicaraca nema bankovne tajne više?

hoćeš reći da je bankarskom sektoru u VB ili USA do nećeg drugog,a ne do profita?

maca_papucarica
23.07.2009., 15:11
http://www.tportal.hr/biznis/gospodarstvo/13176/svicarska-i-Austrija-popustile-pred-pritiscima.html

naravno da je do profita, međutim tamo funkcioniraju pojedini mehanizmi kojih kod nas nema ili ih oni koji bi trebali ne koriste ...... hm.....

KILLERDOG
23.07.2009., 18:07
naši su se sami našli u toj situaciji,drugdje države spašavaju banke,a kod nas banke spašavaju državu ;)

i ko što se u tekstu kaže,tražiti će dokaze,razmatrati svaki slučaj posebno i nisu se odrekli bankarske tajne

uostalom tko pere lovu prek svog imena tak mu i treba to se radi prek off short firmi :zubo:

mickey96
28.07.2010., 14:12
molio bi ako netko zna koja banka trenutno nije u sustavu hroka znači da se nevide crne liste pošto sam na crnoj listi u erste banci a trebao bi hitno manji kredit čuo sam da imex banka nije zanima me ako netko zna da mi pomogne puno hvala

obione
29.07.2010., 08:51
molio bi ako netko zna koja banka trenutno nije u sustavu hroka znači da se nevide crne liste pošto sam na crnoj listi u erste banci a trebao bi hitno manji kredit čuo sam da imex banka nije zanima me ako netko zna da mi pomogne puno hvala

Prvo ti brkaš HROK i crnu listu to ti nije isto . Ako imaš crnu listu moraš ju prvo zatvoriti i uzeti potvrdu od erste da nisi više dužan(crnu listu zatvori sam ili trebaš dignuti u nekom ŠKZ-u kredit kao premosnicu) tek tada ti možeš dizati neki bankovni kredit ...nadam se da si me razumio:)

sandra0
29.07.2010., 09:44
Crnu listu zatvara svaka banka

mokry
29.07.2010., 09:46
A da? Ja imam baš suprotna iskustva - dobro da te ne izbace iz banke kada dođeš pitati za kredit, a na crnoj si listi.

sandra0
29.07.2010., 09:58
zato postoje uredi koji to mogu rješiti u bankama, zato postoje ugovori između kreditnih ureda i banaka. Ti kao osoba si običan klijent banke

mokry
29.07.2010., 10:06
Sumnjam; bijah u jednom takvom i svejedno ništa - crna lista je ipak ogroman "uteg" pogotovo u ovo vrijeme.

sandra0
29.07.2010., 10:12
Ovisi kolika je crna lista i kolika je plača, ako nemate kreditnu sposobnost onda se i crna lista nemože zatvorit

sandra0
29.07.2010., 13:34
crnu listu vide svi, a ŠKZ je najgora opcija jer su to d.o.o. firme koje odma u startu oduzmu od odobrenog kredita pdv koji se normalno u ratama odplacuje kao da se lova dobila.

obione
29.07.2010., 16:01
Crnu listu zatvara svaka banka ???????????????? ja neznam ,al možda ti živiš u nekoj drugoj zemlji ....ok negdje se to možda može ako imaš dobru vezu u banci ,ali to nema veze sa ugovorom između banke i posrednika.svaka čast ako je to istina ,al mislim da nije.

obione
29.07.2010., 16:06
ŠKZ služi samo kao premosnica ,a ne kao klasičan krediti ,znači zatvara se čim se zatvori crna lista i odobri kredit u banci.
to sa pdv-om je točno ,ali postoje i kreditne unije.

Zricko
29.07.2010., 20:28
Meni je danas striček u RBA rekao da ne mogu biti sudužnik jer sam bila na crnoj listi u ZABI, napominjem BILA i to zato što su mi držali novce bezveze na nekom svojem računu kao osiguranje otplate kredita te mi taj novac nisu prebacili na tekući po isteku kredita....tako da mi je na tekućem fino rastao minus i kamata (nisu mi stizale kuvertice kući jer sam ih po otplati kredita otkazala da mi ih ne naplaćuju)....da bi me nazvali tek kad su me htjeli tužiti.....a imaju moj novac u banci.....e sad, to sam riješila proljetos, sad hoću biti sudužnik i navodno ne ide jer se u HROK-u vidi da sam bila na crnoj listi.....i još mi kaže da će se to izbrisati nakon nekoliko godina automatizmom!?!?!?!?!

Ljudi, drži li to vodu i znate li nešto o tome????

mokry
29.07.2010., 21:07
Da, nakon 3 godine brišu te s crne liste.

obione
30.07.2010., 07:32
to j moguče ...idite u neku drugu banku ...ako nemožeš biti sudužnik u RBAne znači da u niti jednoj banci nemožeš biti sudužnik (RBA,ZABA,PBZ) tu su dosta rigorozni tako da to ti ne preporučam

maza1
30.07.2010., 09:27
...
zanima me što znači da se zatvara crna lista, jer ako osoba uplati dugovanje ona je i dalje na crnoj listi 3 g. i tek onda se briše.
da li banka zatvori crnu listu kada se plati dugovanje i više se ne vidi da je osoba bila na crnoj listi ili se i dalje vidi samo nema dugovanja?

obione
30.07.2010., 10:29
Kada se zatvori crna lista klijent i dalje ostaje na crnoj listi ,ali može dizati kredit ..naravno ovisi o kreditnoj sposobnosti i još hrpu detalja...i naravno ovisi u kojoj banci .

sandra0
30.07.2010., 10:40
Crna lista se briše na vlastiti zahtjev, odnosno kad se CL zatvori klijent sam mora otić u banku i svojim potpisom to potvrdit tek tada je CL zatvorena

maza1
30.07.2010., 10:55
nekad davno sam imala nedopušteni minus u zabi, jer sam ostala bez posla, nakon podmirenja na CL sam ostala 3 g.i niti jedna banka mi nije htjela dati ni kreditnu karticu, a kamoli kredit. znači po novom se ide u banku i traži da se lista zatvori. a da li i dalje stoji ime i prezime u bazi?

obione
30.07.2010., 12:08
crnu listu treba zatvoriti klijent sam mora otić u banku i svojim potpisom to potvrdit tek tada je crna lista zatvorena,ali to neznači da su te skinuli sa crne liste

Lucas PG
30.07.2010., 20:56
Točno je da "crne liste" nekada nisu prepreka. Naravno to ovisi o nizu parametara a dva glavna su: razlog dolaska na listu te da li je zatvorena ili još uvijek otvorena (aktivna).
Nije isto da li si na listi zbog neurednog tekućeg računa i taj problem si riješio prije 2 godine, ili imaš otvoreno utuženje po kreditu...
Dakle, prvi slučaj će proći, drugi neće.
Zato se na to pitanje ne može reći: Da, "crna lista" ne smeta, ali niti: Nije istina, ako si na "crnoj listi" ne možeš ništa...

Ozbiljan analitičar, profesionalac, savjetnik, posrednik, kako god nazvali osobu kojoj je kreditiranje osnovni posao će tek nakon kompletne analize svakog klijenta ponaosob moći reći da li je njegov problem "crne liste" i ne/urednog HROK-a rješiv ili nije. Lamentiranje na Forumu o osobnim financijskim situacijama ljudi je kao da očekujete na temi Psihologija na Forumu netko vama postavi dobru dijagnozu.

"Posrednici" koji tvrde da "rješavaju crnu listu" - to je marketinški pristup koji jako pojednostavljuje tu temu, a služi za privlačenje klijenata. Na žalost, kada se tako reklamiraš- dolazit će ti samo ljudi u problemima.
:top:

zvonkotelefonko
30.07.2010., 21:19
Crnu listu je nemoguće zatvoriti, ljudi, vjerujte mi, održavam njihov informatički sustav :)

Na crnoj listi se vode svi klijenti koji iz bilo kojeg razloga, prije HROK-a nisu platili ratu
kredita na vrijeme; HROK postoji već-2 godine? A bankama je interesantno vidjeti
i što si ti čarobirao u zadnjih 5 godina :D. A to vide pomoću popisa iz crnih lista, koji
se i danas i te kako razmjenjuje izmedju banaka :)

maza1
30.07.2010., 23:04
Crnu listu je nemoguće zatvoriti, ljudi, vjerujte mi, održavam njihov informatički sustav :)

Na crnoj listi se vode svi klijenti koji iz bilo kojeg razloga, prije HROK-a nisu platili ratu
kredita na vrijeme; HROK postoji već-2 godine? A bankama je interesantno vidjeti
i što si ti čarobirao u zadnjih 5 godina :D. A to vide pomoću popisa iz crnih lista, koji

točno tako, a ovi posrednici za kredita pričaju gluposti, crna lista se ne može zatvoriti tj.otplatiš dug ali i dalje si na toj listi, dok ne prođe 3 godine.

Lucas PG
31.07.2010., 15:24
Na crnoj listi se vode svi klijenti koji iz bilo kojeg razloga, prije HROK-a nisu platili ratu kredita na vrijeme;
točno tako, a ovi posrednici za kredita pričaju gluposti, crna lista se ne može zatvoriti tj.otplatiš dug ali i dalje si na toj listi, dok ne prođe 3 godine.

Zvonko, možda održavaš informatički sustav, ali ne razumiješ do kraja sustav odnosno tumačenje podataka iz tog sustava. Inače sustav se kolokvijalno zove "crna lista" (prema jednom drugom sustavu) a zapravo se zove SRI- sustav razmjene informacija HUB-a ili HUB-ova lista neurednih dužnika
1. Jedno je "zatvaranje" ili "rješavanje" crne liste u kolokvijalnom smislu (značenje u tih fraza u narodu), a drugo je "zatvaranje" crne liste u informatičkom smislu...
Ti si potpuno u pravu kada kažeš da se informatički ili prema ideji SRI-ja to ne može zatvoriti. Naime, tek 3 godine nakon što se problem riješi, korisnik se briše iz SRI-ja.
S druge strane, klijenti i banke "zatvaranje" ili "rješavanje" crne liste smatraju kada dug ili utuženje zbog kojeg su dospjeli u sustav- riješe ili zatvore ili nešto u tom smislu. Nakon toga u sustavu će još ostati evidentiran taj problem (3 g.), ali sa statusom- zatvoreno.
2. Ne radi se samo o neplaćanju kredita, već i o nedopuštenim minusima, dugovanjima po kreditnim karticama i različitim gradacijama tih problema
3. Kao što sam već napisao- svaka banka različito tretira statuse SRI-ja, odnosno nije im isto da li je "lista zatvorena" prije mjesec dana ili prije 2 godine. Isto tako nije isto da li se radilo o utuženju ili neurednosti po kartici.
Dodajmo tome obavezno gledanje HROK-a (kod većine), gdje se taj isti problem još detaljnije vidi sa iznosima i kronološkim pregledom i tek tada dolazimo do odluke banke hoće li te kreditirati ili ne.

:closed:

obione
31.07.2010., 16:32
I još nešto sve banke gledaju HROK...neke legalno neke "ilegalno" ...što je i logično jer niko neželi rizičnog klijenta.

snjeska
03.08.2010., 11:11

cekaj kaj se ne izbrise nase ime nakon 3 godina?

snjeska
03.08.2010., 11:12
crnu listu treba zatvoriti klijent sam mora otić u banku i svojim potpisom to potvrdit tek tada je crna lista zatvorena,ali to neznači da su te skinuli sa crne liste

to mi je glupo da ja moram ici potpisom potvrdivat, njihova je duznost da te odmah maknu ak si sve platio i podmirio
ja znam da sam se mjesecima s zagrebackom natezala da mi zatvore crnu listu iako su sva dugovanja bila podmirena, jer im se nije svidjelo sto im je sud napisao da obustave nekakvu ovrhu na mom racunu

BabaluST
11.02.2011., 18:45
Imam jedno lagano pitanje ako je netko bio u slicnoj gabuli pa zna...uglavnom igrom slučaja sam zaglibio u nedopušteni minus prije 2 godine, cifra nekih 15k kn...mladost ludost itd...da ne duljim
uredno sam to vratio i sad me zanima slijedece: posto sam cist postoji li sansa da mi neka druga banka u kojoj cu otvorit tekuci za primanje place odobri normalni dozvoljeni minus makar i od 1000kn cisto da se nađe za situacije ''zlu ne trebalo''?
Jer načuo sam neke priče da su jako strogi po tom pitanju

Hvala

Marlea
11.02.2011., 19:35
Ako si skinut s liste prije 2 godine, ne bi trebao biti problem. No sve zavisi od slučaja do slučaja.

BabaluST
11.02.2011., 21:36
Ako si skinut s liste prije 2 godine, ne bi trebao biti problem. No sve zavisi od slučaja do slučaja.

ma vraga, minus sam tek nedavno zatvorio:mig:

Anasib
12.02.2011., 10:24
onda ćeš se najvjerojatnije morat strpiti godinu. u pravilu to ovisi od banke do banke, ali najčešće ne dozvoljavaju minuse po tekućem dok nije prošla godina od zatvaranja dugovanja.

BabaluST
12.02.2011., 17:54
onda ćeš se najvjerojatnije morat strpiti godinu. u pravilu to ovisi od banke do banke, ali najčešće ne dozvoljavaju minuse po tekućem dok nije prošla godina od zatvaranja dugovanja.

zvao sam matičnu banku u kojoj trenutno primam plaću, PBZ dakle, i reče teta 3 godine bez minusa:mad:
to mi je malo too much tako da moram saznat koja banka ima kraći rok za to pa da se prebacim u drugu

kikibela
12.02.2011., 20:13
Mislim da ćeš teško naći takvu banku ali svejedno sretno a ubuduće pazi sa nedozvoljenim minusima,karticama i svim ostalim.To je jedini lijek,paziti i ne raditi gluposti.

BabaluST
12.02.2011., 20:44
Mislim da ćeš teško naći takvu banku ali svejedno sretno a ubuduće pazi sa nedozvoljenim minusima,karticama i svim ostalim.To je jedini lijek,paziti i ne raditi gluposti.

već sam razmislio, necu trazit dalje nego ostajem tu gdje jesam, u pozitivi:top: