PDA

View Full Version : Otkaz - Q&A

frogy
18.05.2007., 18:01
Imam ugovor o radu na određeno vrijeme koji mi firma želi produljiti na neodređeno. S obzirom da ne želim više tamo raditi, a iz nekih privatnih razloga do jeseni bi bila kod kuće, zanima me da li imam pravo na novčanu naknadu ukoliko ne potpišem ugovor. Odnosno, kako ovi na Zavodu za zapošljavanje znaju tko nije potpisao?

exAzriel
18.05.2007., 19:21
Imam ugovor o radu na određeno vrijeme koji mi firma želi produljiti na neodređeno. S obzirom da ne želim više tamo raditi, a iz nekih privatnih razloga do jeseni bi bila kod kuće, zanima me da li imam pravo na novčanu naknadu ukoliko ne potpišem ugovor. Odnosno, kako ovi na Zavodu za zapošljavanje znaju tko nije potpisao?

nikako neznaju...
istekao ti je ugovor na određeno i gotovo.....
no postoji mogućnost da te ta firma zajebe...
recimo na burzi traže tvoj profil, i burza te pošalje ko kandidata, a ti sad odbi ak imaš muda....

zlatkozg
18.05.2007., 19:41

Ne, istekom ugovora ti ne moraš produžiti Ugovor u koliko ne želiš.
Zavod za zapošljavanje neće znati osim ako im ti ili tvoj poslodavac ne kažete da nisi htjela obnoviti novi ugovor.

No ne mogu prešutjeti, pa ću iznijeti svoje mišljenje. Zbog takvog razmišljanja sam veliki pobornik ukidanja tih naknada zbog nezaposlenosti na Zavodu.Sad će mi netko reći ali ima tamo i ljudi koji stvarno žele raditi ali ne mogu dobiti posao zbog godina, jer nemaju iskustvo,stručnu spremu....
Da ima, ali ima i onih koji ne žele raditi, pa im je naknada na Zavodu dodatni prihod uz par sati na crnjaka čisto solidna mjesečna zarada.
Uf da mi je samo 5 min vlasti, za 30 dana bih smanjio broj nezaposlenih na burzi i završio tu priču o 200.000 radnih mjesta ;)

exAzriel
18.05.2007., 19:45
Zavod za zapošljavanje neće znati osim ako im ti ili tvoj poslodavac ne kažete da nisi htjela obnoviti novi ugovor.

No ne mogu prešutjeti, pa ću iznijeti svoje mišljenje. Zbog takvog razmišljanja sam veliki pobornik ukidanja tih naknada zbog nezaposlenosti na Zavodu.Sad će mi netko reći ali ima tamo i ljudi koji stvarno žele raditi ali ne mogu dobiti posao zbog godina, jer nemaju iskustvo,stručnu spremu....
Da ima, ali ima i onih koji ne žele raditi, pa im je naknada na Zavodu dodatni prihod uz par sati na crnjaka čisto solidna mjesečna zarada.
Uf da mi je samo 5 min vlasti, za 30 dana bih smanjio broj nezaposlenih na burzi i završio tu priču o 200.000 radnih mjesta ;)

samo da pitam nešto...
ako firma nakon mjesec dana ponovo traži radnika na to mjesto, nije li onda dotični automastki poslan od zavoda na razgovor za posao? ili firma isključivo traži baš njega?
pa nek onda odbije ako smije....

frogy
18.05.2007., 19:47

Ma ja sam ti majka jako malog djeteta, a u firmi u kojoj sada radim (još sam na porodiljnom) sam doživljavala veliki mobing i čak i oboljela. Međutim, dobra sam radnica pa me žele zadržati. Naknada za nezaposlene mi treba isključivo zbog malog djeteta koje nema preko ljeta tko paziti. Od jeseni startam s novim poslom. S obzirom da sam fakultetski obrazovana, mislim da se iz moje plaće puno izdvajalo među ostalim i za naknade, pa se ne osjećam da dobivam nešto što mi ne pripada.

-mobyXXL-
18.05.2007., 19:48

vrlo vjerojatno da će javit na burzu iz firme da nisi htjela produžit tako ako te pitaju u firmi zakaj nećeš potpisat a ti slaži da ti je ponuđen puno bolji posao i to je to. A kad te s burze pošalju negdje tj daju ti neke firme da nazoveš samo se odazovi na razgovor reda radi da ne gubiš naknadu

exAzriel
18.05.2007., 19:51
vrlo vjerojatno da će javit na burzu iz firme da nisi htjela produžit tako ako te pitaju u firmi zakaj nećeš potpisat a ti slaži da ti je ponuđen puno bolji posao i to je to. A kad te s burze pošalju negdje tj daju ti neke firme da nazoveš samo se odazovi na razgovor reda radi da ne gubiš naknadu

lumpenproleterijat opet ima savjete o neradu.....

exAzriel
18.05.2007., 19:52
Ma ja sam ti majka jako malog djeteta, a u firmi u kojoj sada radim (još sam na porodiljnom) sam doživljavala veliki mobing i čak i oboljela. Međutim, dobra sam radnica pa me žele zadržati. Naknada za nezaposlene mi treba isključivo zbog malog djeteta koje nema preko ljeta tko paziti. Od jeseni startam s novim poslom. S obzirom da sam fakultetski obrazovana, mislim da se iz moje plaće puno izdvajalo među ostalim i za naknade, pa se ne osjećam da dobivam nešto što mi ne pripada.

pa podpiši ugovor i produži bolovanje do mjeseca rujna a onda prijeđi u drugu firmu...
kaj će ti burza u tom slučaju?
bar bih ja tak predložio mojoj ženi da je mobbing u pitanju....

zlatkozg
18.05.2007., 19:58
pa podpiši ugovor i produži bolovanje do mjeseca rujna a onda prijeđi u drugu firmu...

Slažem se s ovim.
Kad je već tako kako kažeš (djete,bolovanje,mobing i sl.) onda produlji bolovanje, pa na jesen pređi na taj drugi posao na koji i planiraš preći.Pa ne vjerujem da ti je naknada za bolovanju manja od naknade na Zavodu za zapošljavanje.

frogy
18.05.2007., 20:00

Na temelju čega da idem na bolovanje? Porodiljni mi traje do 1.7. Dakle, krast ću državu 2 mjeseca, do 1.9. Onda idem na drugi posao. Plaća od supruga pokriva život, a naknada sa zavoda ratu kredita. Eto.

frogy
18.05.2007., 20:01
Da, a ugovor bi trebala produžiti 28.6. Tako da ne mogu muljati bolovanje.

zlatkozg
18.05.2007., 20:02
samo da pitam nešto...
ako firma nakon mjesec dana ponovo traži radnika na to mjesto, nije li onda dotični automastki poslan od zavoda na razgovor za posao? ili firma isključivo traži baš njega?
pa nek onda odbije ako smije....

Sve zavisi kod kojeg referenta će doći zahtjev njezine firme. No može se dogoditi da zahtjev dođe baš kod referenta koji je vodi u evidenciji nezaposlenih pa je pošalje na razgovor kod iste te firme. Isto tako se može dogoditi da iz čiste zlobe netko iz firme javi na Zavod da je odbila potpisati produženje ugovora.

zlatkozg
18.05.2007., 20:04

Pa vidi sa svojim liječnikom ili liječnicom da ti drže daljenje bolovanje (kralježnica,išijalgija,...).Produžiš Ugovor i nastaviš biti na bolovanju, a ond adaš otkaz u jesen jer si rekla da imaš osiguran drugi posao.

exAzriel
18.05.2007., 20:06

prvo porodiljni, drugo mobing...
ak si živjela pod mobingom i od toga si oboljela onda si valjda pod nekim stresom..
ak ne lažeš onda nevidim razloga da nedobiješ produljenje rodiljnog ili bolovanja još ta dva mjeseca...
plus toga djeca se u toj dobi lako prehlade ili neki bog.....

exAzriel
18.05.2007., 20:08
Sve zavisi kod kojeg referenta će doći zahtjev njezine firme. No može se dogoditi da zahtjev dođe baš kod referenta koji je vodi u evidenciji nezaposlenih pa je pošalje na razgovor kod iste te firme. Isto tako se može dogoditi da iz čiste zlobe netko iz firme javi na Zavod da je odbila potpisati produženje ugovora.

koliko je meni poznato, a dobro mi je poznato, postoje neke novine u radu zavoda..
između ostaloga i to da imaju umrežena računala i neke software gore... tak da zahtjev se ziher nje kači...
a usput neznam baš kak je život na burzi danas lagan... stalno psikaraju nekakva sranja i pohađaju nekakva predavanja........

zlatkozg
18.05.2007., 20:12
koliko je meni poznato, a dobro mi je poznato, postoje neke novine u radu zavoda..
između ostaloga i to da imaju umrežena računala i neke software gore... tak da zahtjev se ziher nje kači...
a usput neznam baš kak je život na burzi danas lagan... stalno psikaraju nekakva sranja i pohađaju nekakva predavanja........

Ma kažem ti ja da mi je samo 5 min vlasti, za 30 dana bih ja ispuno obećanje i HDZ-a i SDP-a..... i sa burze skinuo 200.000 nezaposlenih:top:

exAzriel
18.05.2007., 20:14
Ma kažem ti ja da mi je samo 5 min vlasti, za 30 dana bih ja ispuno obećanje i HDZ-a i SDP-a..... i sa burze skinuo 200.000 nezaposlenih:top:

nisi jedini po tom pitanju....

frogy
18.05.2007., 20:14
Mislim da ću probati dogovoriti s poslodavcem da ne produži ugovor. Tak bum čista i nebum se morala skrivati po gradu jer sam kao na bolovanju. Hvala na savjetima.

exAzriel
18.05.2007., 20:16
Mislim da ću probati dogovoriti s poslodavcem da ne produži ugovor. Tak bum čista i nebum se morala skrivati po gradu jer sam kao na bolovanju. Hvala na savjetima.

pa po meni tek onda nisi čista, al tvoj probljem...

Mr.Ex.Boss
18.05.2007., 20:25
Oprosti, ali nisi fer. Uzimala bi lovu na dva mjesta. Da li znaš uopće da jako malo firmi ima koje daju ugovor za stalno. Ljudi jedva čekaju da dobiju posao pa makar i na mjesec dana, a da ne govorimo za stalno. A tebi to nije dosta i želiš još i nećeš raditi. Mislim da ti netreba dati nikakav posao i da radiš u mojoj trgovini dao bih ti otkaz to je sigurno, kao što bih i tvom referentu u burzi poslao napomenuo tvojim sklonostima, a i u centar za skrb, te poreznu da se usklade sva tvoja primanja.
Slažem se i s postom "da je meni vlast". Također bih ukinuo sve te povlastice neradnicima, jer mi koji radimo debelo izdvajamo za neradnike i onda i mi manje imamo, jer trebamo nadoknaditi njihovo ležanje kod kuće.

zlatkozg
18.05.2007., 20:27

Sorry, ali malo mi je čudno tvoje pitanje i tvoje razmišljanje.Prvo tražiš mišljenje i savjet, a onda nakon 10 min zaključiš da ćeš se dogovoriti sa istim onim poslodavcem za kojeg tvrdiš da je nad tobom provodio mobing.:confused:
I kao zaključak svega je da se temeljem postignutog sporazuma nećeš morati skrivati po gradu, od koga i čega?. Razmisli što ćeš u slučaju ako te Zavod već nakon 10 dana pošalje na razgovor kod nekog drugog poslodavca koji traži tvoj profil zanimanja.Hoćeš li nategnuti 2 mjeseca na Zavodu.
No kako želiš, ti znaš naj bolje.

Uf da mi je samo 5 min vlasti....

Mr.Ex.Boss
18.05.2007., 20:35
Fakultetski obrazovana osoba tako ne razmišlja.
Na porodiljnom si i dobijaš lovu i tu nemožeš muljati stara moja. A uzimaš baš ono što ti ne pripada. Kada bih ja uzeo svu lovu koju sam dao za doprinose pod izgovorom da je to moje i da mi pripada, pa mogao bi kupiti skoro cijelu zgradu u centru. Znaš li ti koliko mi koji imamo radnike izdvajamo državi za iste.
Svakako si ne fer. Vjerojatno tu i postoji i otac djeteta, a i obitelj.

pperic
18.05.2007., 20:46

slazem se !! malo ti njih sada zajeb.. ako su oni vec tebe!!! :zubo:

frogy
19.05.2007., 07:19
Eh što ste svi na mene graknuli! A ja samo pitala za savjet za posranu naknadu sa zavoda. Pa nisam pitala kako da opljačkam NBH. Nije fer što odmah nekog sudite, a ne znate situaciju. Ja sam radila (još službeno radim) u velikoj firmi, 10 sati dnevno, za relativno malu plaću u odnosu na moju stručnu spremu, odgovornost i opseg posla.

ExAzriel, to je tvoje mišljenje, no s bolovanjem bi "krala" najmanje 4.000 kn. Mislim da nije fer glumiti bolest. Iz firme ću otići ovako i onako, s naknadom ili bez nje, ali na Zavod se moram prijaviti zbog zdravstvenog. A reci mi, da si ti poslodavac i da ti je neki radnik na bolovanju i šeće s djetetom po gradu, kako bi na to gledao? Ne kužim zbog čega nisam čista....

Zlatkozg, mobing je vršen od strane nekih kolega i rukovoditelja, a ne od strane predsjednika uprave koji pod sobom ima 300 ljudi. Dakle, mogla bih se s njim (tu sam mislila na poslodavca) dogovoriti oko raskida ugovora, no zanimalo me što bi bilo kad ja ugovor nebi potpisala bez da idem na dogovor.

Mr.Ex.Boss, ja ništa ne muljam. Dobivam novac od porodiljnog i nakon što mi isti istekne željela bih si "kupiti" 2 mjeseca. Zamisli kriminala! Ne bi ja dobivala ni lipe sa strane. Imam muža i obitelj, naravno da bi pomagali, no ne punimo s novcima jastuke... Lako tebi soliti pamet, nisi u mojoj situaciji. Misliš da je meni lijepo što moram mijenajti firmu? Neradnik definitivno nisam, baš sam totalni radoholičar i to su moj šef i neki kolege debelo iskoristili jer nisam svadljiva i jezičava, u pravilu sam tip poslušnika. A takvi najgore prolaze jer ih se iskorištava.

Još jednom, hvala svima na lijepim riječima!

frogy
19.05.2007., 07:29
Oprosti, ali nisi fer. Uzimala bi lovu na dva mjesta. Da li znaš uopće da jako malo firmi ima koje daju ugovor za stalno. Ljudi jedva čekaju da dobiju posao pa makar i na mjesec dana, a da ne govorimo za stalno. A tebi to nije dosta i želiš još i nećeš raditi. Mislim da ti netreba dati nikakav posao i da radiš u mojoj trgovini dao bih ti otkaz to je sigurno, kao što bih i tvom referentu u burzi poslao napomenuo tvojim sklonostima, a i u centar za skrb, te poreznu da se usklade sva tvoja primanja.
Slažem se i s postom "da je meni vlast". Također bih ukinuo sve te povlastice neradnicima, jer mi koji radimo debelo izdvajamo za neradnike i onda i mi manje imamo, jer trebamo nadoknaditi njihovo ležanje kod kuće.

Da, ovakva razmišljanja su mi najbolja. Jako malo firimi daje za stalno, pa što si ja umišljam. Nema veze što mi je radno mjesto loše, što radim prekovremeno i ne dobivam ni lipe za to, što sam stalno pod stresom, ali firma daje za stalno. Bravo!To ti je isto ko da tebi netko veli da se udaš za neku curu jer je dobra prilika (po sudu drugih). To što ju ti ne voliš, ne slažete se i sl. nema veze. Jer mnogi bi se za nju udali...

Idem sada lakirati nokte i ništa ne raditi

Neznadar
19.05.2007., 08:06
Znaš li ti koliko mi koji imamo radnike izdvajamo državi za iste.

Prestrasno! Kao da ti iz svog djepa izdvajas za te radnike, pa ispada kao da su poslodavci neka dobrotvorna ustanova! Jednostavno, uplacujes postotak radnikove zarade u odredjene fondove, i gotovo, ne placas ti nista sa svojim novcima, nisu poslodavci nikakvi dobrocinitelji.

Uostalom, tu brigu bi trebalo skinuti s poslodavaca, lijepo ljudima isplacivati bruto2, pa nek si oni sami uplacuju sve kaj treba, pa ako placu ostave u prvoj birtiji ili kladionici, umjesto da si plate zdravstveno, mirovinsko i porez, neka porezna uprava ganja radnika-gradjana pojedinca, jer, uostalom, to i je njegov novac, te ne vidim razlog zasto bi to morala biti obveza poslodavca. Svatko bi trebao biti u prvom redu odgovoran za sebe. Jer ako nema odgovornosti prema sebi, kako tek onda ocekivati odgovoran odnos prema poslu koji treba obaviti...

zlatkozg
19.05.2007., 08:26
Zlatkozg, mobing je vršen od strane nekih kolega i rukovoditelja, a ne od strane predsjednika uprave koji pod sobom ima 300 ljudi. Dakle, mogla bih se s njim (tu sam mislila na poslodavca) dogovoriti oko raskida ugovora, no zanimalo me što bi bilo kad ja ugovor nebi potpisala bez da idem na dogovor.

Gle ja sam ti dao savjet za koji sam mislio da ti treba, ali ti znaš najbolje što ćeš napraviti i zašto. Ako je nad tobom vršen mobing, nevidim razloga zašto o tome nisi prethodno razgovarala i na to upozorila i predsjednika uprave (koji očito nema veze s tim i vjerovatno to i nezna), pa bi samoj sebi sada olakšala odlazak (nepotpisivanje ugovora), a tko zna možda bi nešto i promjenila i pomogla još nekome tko je u firmi a ima isti problem kao i ti.
Ne želim ti ja soliti pamet, jer iz moje perspektive to sve možda izgleda drukčije. Pitam i nagađam.
Ja sam ti rekao svoje mišljenje, a zapitaj se što će se dogoditi ako neki drugi poslodavac pošalje zahtjev za tvojim profilom, i zavod te uputi na razgovor, ili što ako netko iz čiste zlobe iz tvoje firme javi da si odbila potpisati ugovor?.
Razmisli pa odluči, ti znaš najbolje.
Što se tiče mojih opaski "da mi je 5 min vlasti......." ne doživljavaj to osobno, ali oboje znamo da na tom Zavodu ima jako puno ljudi koji koriste naknadu zbog nezaposlenosti, ali im to ne pripada, ako ništa iz razloga jer ne žele raditi i jer koriste te "jasle" jer je sustav tako uredio.
Pozdrav i sretno.

frogy
19.05.2007., 08:47
Gle ja sam ti dao savjet za koji sam mislio da ti treba, ali ti znaš najbolje što ćeš napraviti i zašto. Ako je nad tobom vršen mobing, nevidim razloga zašto o tome nisi prethodno razgovarala i na to upozorila i predsjednika uprave (koji očito nema veze s tim i vjerovatno to i nezna), pa bi samoj sebi sada olakšala odlazak (nepotpisivanje ugovora), a tko zna možda bi nešto i promjenila i pomogla još nekome tko je u firmi a ima isti problem kao i ti.
Ne želim ti ja soliti pamet, jer iz moje perspektive to sve možda izgleda drukčije. Pitam i nagađam.
Ja sam ti rekao svoje mišljenje, a zapitaj se što će se dogoditi ako neki drugi poslodavac pošalje zahtjev za tvojim profilom, i zavod te uputi na razgovor, ili što ako netko iz čiste zlobe iz tvoje firme javi da si odbila potpisati ugovor?.
Razmisli pa odluči, ti znaš najbolje.
Što se tiče mojih opaski "da mi je 5 min vlasti......." ne doživljavaj to osobno, ali oboje znamo da na tom Zavodu ima jako puno ljudi koji koriste naknadu zbog nezaposlenosti, ali im to ne pripada, ako ništa iz razloga jer ne žele raditi i jer koriste te "jasle" jer je sustav tako uredio.
Pozdrav i sretno.

Predsjednik zna, ali ne reagira. Nije samo meni ružno, no ja za razliku od nekih djelatnika koji su u godinama i sa SSS imam mogućnost izbora. Gle, možda sve doživljavam emotivno, ali samo zato jer sam u malo nezavidnoj situaciji. Drugo je kad si sam, odeš i baš te birga, a drugo je kad je tu dijete. Makar ne budemo gladni ni takvo što, no ipak. Ma možda sam ja krivo postavila pitanje. Ja odlazim ovako i onako, s tom j... naknadom ili bez nje. Samo me zanimalo što se dešava ako ne potpišem ugovor. Javit ću se na zavod, pa da znam što trebam reći. Zašto bih odbila nešto na što imam pravo? Jer ako velite da na zavodu ne znaju tko daje otkaz, pretpostavljam da naknada ide automatizmom. Ako pak me baš pozove neki drugi poslodavac, zahvalit ću se i više neću dobivati naknadu. I to je to. No da će mi tih 1000 kuna dobro doći, hoće. To ne znači da sam muljator ili neradnik.

Inače, slažem se da bi te sve naknade trebalo ukinuti za sve one koji muljaju, no ipak bi prvo u državi trebalo napraviti sustav koji štiti radnike, odnosno da se poštuju neka radna prava.

zlatkozg
19.05.2007., 09:10
Inače, slažem se da bi te sve naknade trebalo ukinuti za sve one koji muljaju, no ipak bi prvo u državi trebalo napraviti sustav koji štiti radnike, odnosno da se poštuju neka radna prava.

Kažem ti napravi što smatraš najbolje za sebe, a ti ipak znaš najbolje.

Ključna riječ u tvom zadnjem postu je "muljanje", jer toliko njih mulja da je teško razdvojiti tko stvarno mulja a tko ne. Pa kad bi se ukinulo pravo naknade na Zavodu kao i uvijek bili bi oštećeni i oni kojima to pravo stvarno treba i dati.No nema idealne pravde i teško je postaviti pravila tako da ih ne zloupotrijebe i oni koji stvarno muljaju.

frogy
19.05.2007., 09:27
Kažem ti napravi što smatraš najbolje za sebe, a ti ipak znaš najbolje.

Ključna riječ u tvom zadnjem postu je "muljanje", jer toliko njih mulja da je teško razdvojiti tko stvarno mulja a tko ne. Pa kad bi se ukinulo pravo naknade na Zavodu kao i uvijek bili bi oštećeni i oni kojima to pravo stvarno treba i dati.No nema idealne pravde i teško je postaviti pravila tako da ih ne zloupotrijebe i oni koji stvarno muljaju.

Ista stvar ti je s čuvanjem trudnoće. Danas gotovo svaka trudnica čuva trudnoću, a da uopće nema za to osnove. Ginekolozi bez pogovora pišu mirovanje, a komisija samo potpisuje njihovo mišljenje. Da ne velim koliko to državu košta, uzme li se u obzir da se za čuvanje isplaćuje 4.250 kn!

zlatkozg
19.05.2007., 09:44
Ista stvar ti je s čuvanjem trudnoće. Danas gotovo svaka trudnica čuva trudnoću, a da uopće nema za to osnove. Ginekolozi bez pogovora pišu mirovanje, a komisija samo potpisuje njihovo mišljenje. Da ne velim koliko to državu košta, uzme li se u obzir da se za čuvanje isplaćuje 4.250 kn!

Slažem se,
No ne bih htio da govorimo samo u ženskom rodu, da ne bude kako samo žene "muljaju". Puno je tih "socijalnih" iz/davanja koja bi trebalo pooštriti ili potpuno ukinuti.Jer svi se samo šlepaju na neku naknadu i sl. Ne kažem da su svi umirovljenici u mirovini zato jer su oni to htjeli ili da su svi na Zavodu za zapošljavanje zato jer ne žele raditi (isključujem starosne i invalidske mirovine iz ovoga), znamo za slučajeve umirovljenja i nezaposlenih zbog pljačke u privatizaciji,stečajeva i sl.
No jedno je nepobitna činjenica; 3 mil.hrvata živi na temelju 1,5 mil. onih koji rade. Matematika je vrlo jednostavna, koliko trebaju privrediti oni koji rade i koliko im se mora uzeti da bi se namirilo one koji nerade + državna uprava + branitelji + obnova ratom razorenog + sve ono ostalo da sad ne nabrajam do beskraja. Sve to na leđa 1,5 mil.onih koji rade.

-mobyXXL-
19.05.2007., 10:52

do rujna bolovanje? Ti nisi nikad čuo za komisije :rofl: :rolleyes:

Smart_bitch
19.05.2007., 10:55
Ista stvar ti je s čuvanjem trudnoće. Danas gotovo svaka trudnica čuva trudnoću, a da uopće nema za to osnove.

Tu si gadno u krivu, jer osnova za to ima vrlo čvrstih.

zlatkozg
19.05.2007., 11:17
do rujna bolovanje? Ti nisi nikad čuo za komisije :rofl: :rolleyes:

Ja sam čuo za komisiju, ali nisam čuo da je lječnička komisija Zavoda za zdravstveno odbila nekome bolovanje na temelju preporuke kolege lječnika iz opće prakse potkrijepljene nalazom i mišljenjem liječnika specijalista.:top:

frogy
19.05.2007., 11:38
Tu si gadno u krivu, jer osnova za to ima vrlo čvrstih.

Nisam. Moja prijateljica prvo je 3 mjeseca bila doma jer je ujutro povraćala, kasnije joj je ginekologica napisala da je imala smeđkasti iscjedak i da mora mirovati. Kolegica naime radi sa strankama i bilo joj je naprono, pa je zamolila ginekologicu da joj da bolovanje. I ova je to učinila. Komisija ne pregledava trudnicu, nego samo papire. Dovoljna je šifra "prijeteći pobačaj" da se dobije mirovanje. Ne velim da sve trudnice zloupotrebljavaju, ali znam ih dosta koje u trudnoći sjede po kavicama. A ako si na čuvanju, to podrazumijeva mirovanje, ak se ne varam. Bar je tak kod mene bilo, ja sam preležala veći dio trudnoće.

frogy
19.05.2007., 11:56
Osim toga, baš je neki dan na Dobro jutro Hrvatska jedna liječnica govorila upravo o tome kako sve više trudnica bez indicija ostaje na čuvanju trudnoće i rekla kako joj je to neprihvatljivo jer trudnoća nije bolest. Dakle, nisam samo ja to primjetila....

Smart_bitch
19.05.2007., 13:28
Trudnoća nije bolest, ali je specifično stanje tijela, zašto se i kaže "drugo stanje". I ja ne vidim nikakav problem u tome da žena nekoliko mjeseci čuva trudnoću. Dapače. Ne vidim smisao u tome da radi sve kao i obično, jer nije u istom stanju kao obično. A ove šeme da bi mogla radit i da to nije bolest obično prodaju muškarci koji ionak ne mogu zanijeti, pa mi je to ono...ko da slijepac opisuje boje. Bez-veze.

frogy
19.05.2007., 16:28
Trudnoća nije bolest, ali je specifično stanje tijela, zašto se i kaže "drugo stanje". I ja ne vidim nikakav problem u tome da žena nekoliko mjeseci čuva trudnoću. Dapače. Ne vidim smisao u tome da radi sve kao i obično, jer nije u istom stanju kao obično. A ove šeme da bi mogla radit i da to nije bolest obično prodaju muškarci koji ionak ne mogu zanijeti, pa mi je to ono...ko da slijepac opisuje boje. Bez-veze.

Gle, ne vidim ni ja. Međutim, ono što ja hoću istaći je da prema zakonu trudnice moraju raditi do početka porodiljnog. A ti tvrdiš da cure ne idu bez veze na čuvanje trudnoće. Idu, a to nije po zakonu, nego im ginekolozi pišu kojekave šifre da bi mogle ostati kod kuće.

Moja poanta je da za sve moraju vrijediti jednaka prava. Dakle, ako je tako kako ti pišeš, čemu onda komisija i sl. Zašto jednostavno žena ne može ostati kod kuće ako je trudna?! Nije fer prema curama koje nemaju ginekologe voljne pisati im mirovanje. A ima i takvih.

-mobyXXL-
19.05.2007., 19:26
Ja sam čuo za komisiju, ali nisam čuo da je lječnička komisija Zavoda za zdravstveno odbila nekome bolovanje na temelju preporuke kolege lječnika iz opće prakse potkrijepljene nalazom i mišljenjem liječnika specijalista.:top:

ali na koju ćeš se bolest izmotavat mjesecima? Ne valjda na psihičke smetnje?

Smart_bitch
19.05.2007., 20:59
Gle, ne vidim ni ja. Međutim, ono što ja hoću istaći je da prema zakonu trudnice moraju raditi do početka porodiljnog. A ti tvrdiš da cure ne idu bez veze na čuvanje trudnoće. Idu, a to nije po zakonu, nego im ginekolozi pišu kojekave šifre da bi mogle ostati kod kuće.

Moja poanta je da za sve moraju vrijediti jednaka prava. Dakle, ako je tako kako ti pišeš, čemu onda komisija i sl. Zašto jednostavno žena ne može ostati kod kuće ako je trudna?! Nije fer prema curama koje nemaju ginekologe voljne pisati im mirovanje. A ima i takvih.

Ne, ne moraju, jer imaju opciju ne raditi za vrijeme trudnoće, a ta opcija se zove čuvanje trudnoće :D

Što se jednakih prava tiče, nema jednakih prava u životu. Čemu komisija? Prokletstvo birokracije ;) I svaka cura može promijeniti ginekologa ukoliko joj njezin ne odgovara, a ako cura ima osnova za čuvanje trudnoće, niti jedan ginekolog joj to neće odbiti. Ili komisija. Ako nema osnove, onda ustvari nema problema, zar ne?

I niti jedna stručna osoba se neće kompromitirati da da nekoj nepoznatoj pacijentici nešto na što ustvari nema pravo. A ako hoće, to stvarno nije trudničin problem. Nego ginekologov.

frogy
20.05.2007., 07:20
Ne, ne moraju, jer imaju opciju ne raditi za vrijeme trudnoće, a ta opcija se zove čuvanje trudnoće :D

Što se jednakih prava tiče, nema jednakih prava u životu. Čemu komisija? Prokletstvo birokracije ;) I svaka cura može promijeniti ginekologa ukoliko joj njezin ne odgovara, a ako cura ima osnova za čuvanje trudnoće, niti jedan ginekolog joj to neće odbiti. Ili komisija. Ako nema osnove, onda ustvari nema problema, zar ne?

I niti jedna stručna osoba se neće kompromitirati da da nekoj nepoznatoj pacijentici nešto na što ustvari nema pravo. A ako hoće, to stvarno nije trudničin problem. Nego ginekologov.

Ah, ne da mi se više. Ti o ovcama, ja o kozama....

Smart_bitch
20.05.2007., 12:43
Ma kužim ja o čemu ti, sve pet :D Tebe živcira što ljudi iskorištavaju prava na nešto što je stvoreno za osobe kojima je to stvarno potrebno, a više manje bez razloga.

Al tak ti je inače u životu, trudnice su tu najmanji problem. Da sve trudnice na svijetu sad odu na čuvanje trudnoće i ne rade za to vrijeme, rad bi tu najmanje trpio.

frogy
20.05.2007., 12:47
Ma kužim ja o čemu ti, sve pet :D Tebe živcira što ljudi iskorištavaju prava na nešto što je stvoreno za osobe kojima je to stvarno potrebno, a više manje bez razloga.

Al tak ti je inače u životu, trudnice su tu najmanji problem. Da sve trudnice na svijetu sad odu na čuvanje trudnoće i ne rade za to vrijeme, rad bi tu najmanje trpio.

E o tome ja... Ma i ja sam bila na čuvanju, doduše većim dijelom u bonici, ali su me u firmi prozivali da simuliram upravo zbog takvih trudnica koje fakat ispijaju kavice i živo im se fućka kaj su neopravdano na čuvanju. Dobro, ja radim u munjenoj firmi, gdje ti priznaju da si bolestan jedino ak si na samrti...

Smart_bitch
21.05.2007., 16:36
To te ne bi smjelo tangirati. To, nit je tvoj problem, nit ga radi takvim. Imala si pravo na to što si imala pravo, a da li će ti neki nadrkanac o tome jamrat ili neće, to zaista nije ono što bi te trebalo mučiti.

Što se mene tiče, ja znam da ću otići na čuvanje trudnoće makar i ne trebala. Dovoljno sam se dokazivala u poslovnom svijetu da me još neki kripl proziva radi toga što on ne vjeruje u ono što ti doktor propiše. Ko ga jebe :kava:

Dolores_Claiborne
21.09.2007., 14:32
Radim u trgovini gdje sam danas dobila izvanredni otkaz jer se neka žena žalila da sam bila bezobrazna prema njoj preko telefona i da ona nikad više neće kupovati kod nas. Toj ženi trebala je biti dostavljena roba prije 2 tjedna koju je tada naručila kod mene preko telefona ali je dostavljena tek neki dan (dostavu vrše gazde). Najljepše je u cijeloj priči što ja nisam nimalo bila bezobrazna prema njoj. A znam i da me dio uprave ne voli jer im nikad nedam da me prcaju i uvijek branim svoja prava.
Drugi dio priče je taj da sam ja sad po pravilniku jako oštetila firmu jer ta žena kao više nikad neće kupovati kod nas (žena nije stalni kupac).
I sad će oni meni skinuti dio plaće za koji se još nisu odlučili koliki će biti.
Imam li ja kakva prava u ovakvoj situaciji jer nam svako malo skidaju novac, radi prašine, radi roka, radi bilo čega?!?
Da li ja mogu uzeti iz dućana robu i potpisati se da sam ju uzela i napisati razlog tome ili da idem inspektoratu? Ili da se sa svime pomirim i idem dalje u životu.

lakota
21.09.2007., 15:23
Radim u trgovini gdje sam danas dobila izvanredni otkaz jer se neka žena žalila da sam bila bezobrazna prema njoj preko telefona i da ona nikad više neće kupovati kod nas. Toj ženi trebala je biti dostavljena roba prije 2 tjedna koju je tada naručila kod mene preko telefona ali je dostavljena tek neki dan (dostavu vrše gazde). Najljepše je u cijeloj priči što ja nisam nimalo bila bezobrazna prema njoj. A znam i da me dio uprave ne voli jer im nikad nedam da me prcaju i uvijek branim svoja prava.
Drugi dio priče je taj da sam ja sad po pravilniku jako oštetila firmu jer ta žena kao više nikad neće kupovati kod nas (žena nije stalni kupac).
I sad će oni meni skinuti dio plaće za koji se još nisu odlučili koliki će biti.
Imam li ja kakva prava u ovakvoj situaciji jer nam svako malo skidaju novac, radi prašine, radi roka, radi bilo čega?!?
Da li ja mogu uzeti iz dućana robu i potpisati se da sam ju uzela i napisati razlog tome ili da idem inspektoratu? Ili da se sa svime pomirim i idem dalje u životu.

Ja nisam pravnik pa nemam nikakav pravni savjet, ali želim ti samo reći: drži se i sretno sa traženjem novog posla.
I da li možeš napisati o kojoj firmi je riječ ako budem slučajno po noći prolazio da bacim ciglu u prozor.:zubo:

Dolores_Claiborne
21.09.2007., 15:30
Ja nisam pravnik pa nemam nikakav pravni savjet, ali želim ti samo reći: drži se i sretno sa traženjem novog posla.
I da li možeš napisati o kojoj firmi je riječ ako budem slučajno po noći prolazio da bacim ciglu u prozor.:zubo:

ma upisala sam sad fax pa se ne zamaram previše s time :zubo: nego mi već ide na jetra to skidanje love a ak ih netko tuži uvijek će to raditi :mad:
a kaj se tiče firme kolko ljudi se žali na poslodace napuni ruksak i samo deri od izloga do izloga :rofl:

Vojky
21.09.2007., 15:50
Posavjetuj se sa odvjetnikom da li imaš dobre šanse u radnom sporu. Ako imaš - pokreni spor koji ćeš nakon nekog vremena dobiti. Onda traži sve plaće u međuvremenu. Ako se produlji - to bolje po tebe, dobiti ćeš plaće za 2-3 godine. Tada daš sama redovni otkaz i odeš.

Dolores_Claiborne
21.09.2007., 16:05
Posavjetuj se sa odvjetnikom da li imaš dobre šanse u radnom sporu. Ako imaš - pokreni spor koji ćeš nakon nekog vremena dobiti. Onda traži sve plaće u međuvremenu. Ako se produlji - to bolje po tebe, dobiti ćeš plaće za 2-3 godine. Tada daš sama redovni otkaz i odeš.

ugovor je na određeno i njima se danas sprdnul oda mi daju izvanredni otkaz

Putnik92
22.09.2007., 08:57

Nemaju ti šta "skidati od plaće" jer se potraživanja od zaposlenika ne smiju prebijati kroz plaću!

Dolores_Claiborne
23.09.2007., 20:51
Nemaju ti šta "skidati od plaće" jer se potraživanja od zaposlenika ne smiju prebijati kroz plaću!

U toj firmi ti je fora u tome da nije da oni tebi uplate manji iznos već ti moraš potpisati da ćeš im određeni iznos vratiti nakon uplate, inače ti ne uplate plaću i ne daju radnu knjižicu. I da. Znam da je to protuzakonito. A kak većina nas živi od plaće do plaće i zakon je spor da li mi se isplati tužit ih - osim zbog vlastitog zadovoljstva i principa.

Kladi
23.09.2007., 20:58
U toj firmi ti je fora u tome da nije da oni tebi uplate manji iznos već ti moraš potpisati da ćeš im određeni iznos vratiti nakon uplate, inače ti ne uplate plaću i ne daju radnu knjižicu. I da. Znam da je to protuzakonito. A kak većina nas živi od plaće do plaće i zakon je spor da li mi se isplati tužit ih - osim zbog vlastitog zadovoljstva i principa.

krasno! dakle, preko djelatnika peru novac! državi plate nešto veće doprinose, a isplatom netta na ovaj način peru i obraz i lovu!:E užas! pa i to bi moglo biti zanimljivo na sudu....;)

Irij
24.09.2007., 09:02
Evo da ne otvaram novi topic, zbog smanjenja obima posla, od 01.10. nisam više u radnom odnosu (ništa nisam dobila napismeno).

Muči me što još uvijek nisam dobila plaću od 7.mjeseca nadalje i što mi nisu plaćeni nikakvi doprinosi od 6. mjeseca...zanima me s pravnog stajališta na što sad moram točno paziti kada uzimam radnu knjižicu i da li imam šanse istjerati na sudu ono što mi pripada?

Hvala puno na odgovorima.

Dolores_Claiborne
25.09.2007., 15:35
Evo da ne otvaram novi topic, zbog smanjenja obima posla, od 01.10. nisam više u radnom odnosu (ništa nisam dobila napismeno).

Muči me što još uvijek nisam dobila plaću od 7.mjeseca nadalje i što mi nisu plaćeni nikakvi doprinosi od 6. mjeseca...zanima me s pravnog stajališta na što sad moram točno paziti kada uzimam radnu knjižicu i da li imam šanse istjerati na sudu ono što mi pripada?

Hvala puno na odgovorima.

đizs...kaj ti ni radnu nisu dali?
naravno da imaš pravo samo traje...odi na inspektorat! meni kad su to zadnji put napravili zvala sam i rekla poslodavcu da će ih kontaktirat moj odvjetnik i za 2 dana sam uz zaostatke i radnu dobila lovu i za prekovremene
znaš onu: sit gladnom ne vjeruje' ;)

Putnik92
25.09.2007., 19:11
U toj firmi ti je fora u tome da nije da oni tebi uplate manji iznos već ti moraš potpisati da ćeš im određeni iznos vratiti nakon uplate, inače ti ne uplate plaću i ne daju radnu knjižicu.

Nije da baš shvaćam smisao ovoga - pa plaće su teško oporezovane, ko bi "prao" novac kroz plaće?!

A jel dobiješ platni listić? On je ovršni dokument pa ako ne plate odeš do bilježnika...

Dolores_Claiborne
26.09.2007., 20:00
Nije da baš shvaćam smisao ovoga - pa plaće su teško oporezovane, ko bi "prao" novac kroz plaće?!

A jel dobiješ platni listić? On je ovršni dokument pa ako ne plate odeš do bilježnika...

platne liste kod njih uvijek dobivamo početkom iduće godine :rolleyes:
ne znam ni ja koji je smisao svega toga ali svaki mjesec u toj firmi netko mora odgovarati za nešto što mora platiti!
mislim sad su mi rekli da mi mogu uplatiti cijelu plaću nakon što sam rekla da neću potpisivati da mi se skida novac s plaće, ali da će mi onda poslati uplatnicu koju ako ne uplatim - idu odvjetniku i izričito su mi rekli: ali ti znaš da si odvjetnika ne možeš priuštit :mad: a nitko se nikad ne žali previše jer se svi boje izgubiti posao

Putnik92
26.09.2007., 20:09
platne liste kod njih uvijek dobivamo početkom iduće godine :rolleyes:
ne znam ni ja koji je smisao svega toga ali svaki mjesec u toj firmi netko mora odgovarati za nešto što mora platiti!
mislim sad su mi rekli da mi mogu uplatiti cijelu plaću nakon što sam rekla da neću potpisivati da mi se skida novac s plaće, ali da će mi onda poslati uplatnicu koju ako ne uplatim - idu odvjetniku i izričito su mi rekli: ali ti znaš da si odvjetnika ne možeš priuštit :mad: a nitko se nikad ne žali previše jer se svi boje izgubiti posao

A šta se vi date nasanjkati - nedavanje obračuna plaće na vrijeme (najkasnije do kraja idućeg mjeseca) je kažnjivo kaznom 61.000 - 100.000 kuna! Mogu li si to oni priuštiti? :D

izgubljena dusa
26.09.2007., 21:48
e meni nije jasno kako lista place moze biti ovrsna isprava? kako mogu dokazati da nisam dobila placu, a imam listu?

btw, ak kazu da odvjetnika ne mozes priustiti pa im to daje pravo da te sanjkanju dalje, bolje reci da imas odvjetnika u familiji ;)

Dolores_Claiborne
26.09.2007., 22:19
e meni nije jasno kako lista place moze biti ovrsna isprava? kako mogu dokazati da nisam dobila placu, a imam listu?

btw, ak kazu da odvjetnika ne mozes priustiti pa im to daje pravo da te sanjkanju dalje, bolje reci da imas odvjetnika u familiji ;)

pa plaću ti moraju uplaćivati na račun banke..odeš u banku i tražiš listu svih uplata koje si imala na račun

Putnik92
27.09.2007., 08:51
e meni nije jasno kako lista place moze biti ovrsna isprava?

Zakon određuje da obračun plaće jest ovršna isprava. ;)

Glupa krava
27.09.2007., 09:05

Pa nisi valjda tol'ko glupa (k'o ja - vidi nick :zubo:) da ces uzeti listu, potpisati ju, a da placu nisi dobila?

a mozda i jesi...;):D:B

Glupa krava
27.09.2007., 09:05
Zakon određuje da obračun plaće jest ovršna isprava. ;)

Svidja mi se ovaj odvjetnik :zubo::D;)

Putnik92
27.09.2007., 09:21
Pa nisi valjda tol'ko glupa (k'o ja - vidi nick :zubo:) da ces uzeti listu, potpisati ju, a da placu nisi dobila?

Nije bit u potpisivanju obračuna već u tome da ga se dobije (bez obzira jel plaća isplaćena il nije)!

daz
27.09.2007., 12:53
Niš ne potpisuj. Na razgovor dođi sa odvjetnikom...

Poslodavci se često koriste blitzkrieg metodom da se riješe radnika. Izmisle neki razlog, zaprijete ti svime i svačime i onako ovlaš podmetnu sporazumni raskid koji mnogi u panici i potpišu.

Dolores_Claiborne
27.09.2007., 18:44
a niš, napisala sam pismo inpektoratu :)

tweety
20.01.2008., 17:42
Susjed je dobio otkaz svojom krivnjom ( alkohol ), a problem je u tome što na tekućem računu još uvijek ima minus ( 10000 kn ) koji sada nikako ne može pokriti jer nema primanja, a živi kod oca i nema nikakve svoje imovine.
Nade za novi posao nema.
Što da napravi,koje su mu opcije?
Na banki su rekli da to mora nekako podmiriti i ne pristaju na obročno plaćanje.

decec
20.01.2008., 22:07
Smilovat mu se? Ili- pljenidba?

Pogodite!

žalosna sova
21.01.2008., 10:45
Smilovat mu se? Ili- pljenidba?

Pogodite!

Mislim da će biti pljenidba ali nisam siguran, ne hvatajte me za riječ :D

tweety
21.01.2008., 14:39
Mislim da će biti pljenidba ali nisam siguran, ne hvatajte me za riječ :D

Pljenidba čega? Taj čovjek nema apsolutno ništa svoje.
Koristi sve očeve stvari, jedino ima televizor star 20 godina.

KILLERDOG
21.01.2008., 15:02
ma neće samo pljenidba
prvo sud,onda pljenidba
pazi možda nema sad ali kad tad će imati i onda će ići ovrha (+ kamate )

krule
22.01.2008., 12:32
Susjed je dobio otkaz svojom krivnjom ( alkohol ), a problem je u tome što na tekućem računu još uvijek ima minus ( 10000 kn ) koji sada nikako ne može pokriti jer nema primanja, a živi kod oca i nema nikakve svoje imovine.
Nade za novi posao nema.
Na banki su rekli da to mora nekako podmiriti i ne pristaju na obročno plaćanje.
opcija jedan1
nade posao i nastavi biti u minusu
opcija2
nade pare - pokrije minus - i nastavi lezat doma al ostane duzan kamataru
opcija3
nade pare...ali ih ne da banci nego ih zapije i ostane duzan i banci i kamataru
opcija4
proda jedan bubreg za 70 000 eura...vrati banci dug....pocasti kamatara onako iz inata sa kavicom mada nije od njega posudivao pare...ostatak trosi na alkohol...cigarete...i uzdrzavanje roditelja
opcija5
pravi se kao da nije u minusu...a kad ga netko i optuzi da duguje banci on uvijek zapocinje razgovor sa KO - JA DUZAN??????
opcija6
pita kod tri susjeda da im svaki posudi po jedan lcd televizor pa tako kad dode pljanidba on nagnut na stok od vrata, naravno jeduci jabuku onako sa malim nozem, promatra kako mu odnose ta tri televizora uz rijeci A DECKI JEBAT GA STA MORATE - MORATE!!!
opcija 7
on se uclani u neku desnicarsku udrugu i za sve okrivi Srbe, Zidove, i naravno po novome Slovence
opcija 8
sjedi u kuhinji i gleda u pjescani sat te dok ga majka upozorava sa SINE KAD CES BANCI VRATITI DUG? - on odgovara BOLI ME K****, JA SAM MLINAC ZA KAVU!
opcija 9
ulazi u samoposlugu i pita IMA KO KUNU? - i tako u 10 000 samoposluga
opcija 10
dolazi na trg bana jelacica prethodno ofarban u boju bronce i potiho zajasi konja zajedno sa banom....naravno mislec da ga nitko nece naci

dakle rijesenja ima....samo treba mrvicu optimizma...ja ih nabrojah 10 a ima ih bar jos 3 puta toliko

ja i bash ja
22.01.2008., 12:40
opcija4
proda jedan bubreg za 70 000 eura...vrati banci dug....pocasti kamatara onako iz inata sa kavicom mada nije od njega posudivao pare...ostatak trosi na alkohol...cigarete...i uzdrzavanje roditelja

ova mi se posebno sviđa - jer, poznato je da su bubrezi alkoholičara na visokoj cijeni :lol:

krule
22.01.2008., 12:49
ova mi se posebno sviđa - jer, poznato je da su bubrezi alkoholičara na visokoj cijeni :lol:

htio si reci jetra!.....:kava:

THE_BEATLES
22.01.2008., 15:33
banka ce samo kamate zaracunavati! zaposlit ce se kad tad i prve pare kad mu legnu na račun nestat če u roku od odmah..
pa nek ide raditi...ima posla na baušteli koliko god hočeš, samo dobre volje treba!!

rijeka53
22.01.2008., 17:06
opcija 9
ulazi u samoposlugu i pita IMA KO KUNU? - i tako u 10 000 samoposluga

:top:...ovo je pravo Hrvatsko rjesenje, mislim da ce jos i zaraditi koliko smo dragim strancima otvorili ducana, nema da fali:D

tweety
23.01.2008., 17:55
Samo je problem što kod nas jedva mladi nađu posao, a kamoli tek alkoholičari preko 50 godina. Tako da mogućnost novog zaposlenja potpuno otpada, jer je taj čovjek svaki dan pijan, nažalost.
A što se pljenidbe tiče, nema ništa svoje, niti će imati, ikada.
Sav novac mu je otišao na alkohol. Živi na teret ocu.
Ma vjerovatno je najbolje da ode u zatvor i otplati taj dug.

Zodiac
23.01.2008., 18:05
Mah, ne treba ici u 10 000 prodavaonica i traziti po kunu, moze i u 5 000 i traziti po dvi kune, zar ne ;)

A moze i prosit po cesti, ako bas nema ni kinte.
Al sta mu se sazaljevas, sam je dobia otkaz svojom krivicom.

A ovo s bubregom mi se čini dobro :)

qwer
23.01.2008., 18:19
Ma vjerovatno je najbolje da ode u zatvor i otplati taj dug.

Kad bi to bilo moguće...pola zatvorenika bi bili dužnici.
Tako možeš "otplatit" samo kaznu, a ne dug.

Robby
23.01.2008., 20:22
Nade za novi posao nema.

Ja, za razliku od kolega - razmišljam na drugačiji način. Mene zanima samo informacija u Vašoj prvoj rečenici (podebljani tekst). Molim Vas da nam o tome date više podataka, dakle - je li to bilo prvi put da je uhvaćen kako konzumira alkohol ili ne, ima li Vaš susjed neposrednu opasnost od nastanka invalidnosti ili je invalid rada, je li kod Poslodavca ustrojeno radničko vijeće, je li dobio opomenu prije otkaza, kada mu je otkaz uručen, je li na njega uložio zahtjev za zaštitu prava - to su sve pitanja na koja bih ja volio znati odgovor. Vi ste se obratili u rubriku PRAVO, ali mi se čini da su ostale kolege promašile poantu (možda jer nisu pravnici). Dakle, ja bih pred nadležnim sudom (da sam na mjestu Vašeg susjeda) osporavao dopuštenost takvog otkaza, odnosno u sudskom postupku tražio utvrđenje da je takav otkaz nezakonit. Bitno je također koliko je Vaš susjed proveo kod tog poslodavca na radu (staž) i tome slično. Napominjem, ukoliko nije poštovana formalna procedura prilikom davanja otkaza (zato sam Vam postavio sva ona gornja pitanja), takav se otkaz može osporiti u sudskom postupku (neovisno o tome što je on dobio otkaz zbog alkoholiziranosti na poslu). O ovim detaljima možete ovdje pisati (pitanja koja sam Vam postavio) ili mi se obratiti na privatnu poruku.

Lijep pozdrav.

tweety
24.01.2008., 15:08
Al sta mu se sazaljevas, sam je dobia otkaz svojom krivicom.

Znam da je sam kriv za to, ali jako ga dugo poznajem ( od malih nogu ), a i život mu baš nije bio naklonjen.

tweety
24.01.2008., 15:24
Ja, za razliku od kolega - razmišljam na drugačiji način. Mene zanima samo informacija u Vašoj prvoj rečenici (podebljani tekst). Molim Vas da nam o tome date više podataka, dakle - je li to bilo prvi put da je uhvaćen kako konzumira alkohol ili ne, ima li Vaš susjed neposrednu opasnost od nastanka invalidnosti ili je invalid rada, je li kod Poslodavca ustrojeno radničko vijeće, je li dobio opomenu prije otkaza, kada mu je otkaz uručen, je li na njega uložio zahtjev za zaštitu prava - to su sve pitanja na koja bih ja volio znati odgovor. Vi ste se obratili u rubriku PRAVO, ali mi se čini da su ostale kolege promašile poantu (možda jer nisu pravnici). Dakle, ja bih pred nadležnim sudom (da sam na mjestu Vašeg susjeda) osporavao dopuštenost takvog otkaza, odnosno u sudskom postupku tražio utvrđenje da je takav otkaz nezakonit. Bitno je također koliko je Vaš susjed proveo kod tog poslodavca na radu (staž) i tome slično. Napominjem, ukoliko nije poštovana formalna procedura prilikom davanja otkaza (zato sam Vam postavio sva ona gornja pitanja), takav se otkaz može osporiti u sudskom postupku (neovisno o tome što je on dobio otkaz zbog alkoholiziranosti na poslu). O ovim detaljima možete ovdje pisati (pitanja koja sam Vam postavio) ili mi se obratiti na privatnu poruku.

Lijep pozdrav.

Nije bio to prvi put da je bio pijan na poslu, to traje već jedno 4 godine, iz dana u dan ( i ja se pitam kakav je to poslodavac da 4 godine drži alkoholičara na poslu :ne zna:, ali eto, tako je, stvarno mu je išao na ruku, sve dok nije prešao granicu ).
Sve je bio regularno, dobio je malo more opomena, kako usmenih tako i pismenih, te je uz rješenje o otkazu dobio i detaljno obrazloženje.
Poštovana je sva procedura, tako da stvarno nije prekršeno nikakvo njegovo pravo.
Žalio se, ali je radničko vijeće odlučilo da je otkaz i više nego opravdan
( tako da ustvari nije sporno regularnost otkaza ).
Previše je prilika dobio i upropastio.
Nije invalid rada i nije imao nikakvu opasnost od nastanka invalidnosti,a imao je 20 godina staža kod istog poslodavca.

Nažalost je to samo jedan primjer što alkohol radi čovjeku, totalno ga upropaštava, a i sve oko njega.:(

PetBorut
24.01.2008., 19:49
Nažalost je to samo jedan primjer što alkohol radi čovjeku, totalno ga upropaštava, a i sve oko njega.:(

Nek pocne posjecivat osnovne skole i nek objasni direktorici kako mu je alkohol sjebo zivot i uvalo u dugove te nek ponudi da prica svoju pricu ucenicima ako ce roditelji skupit parsto Kuna za njega kako bi lakse otplatio dug.

elly_00
24.08.2010., 07:27
Hej ljudi, može mala pomoć... Muž mi radi u jednoj tvrtci gotovo 3 godine, fali mu koji mjesec da budu pune tri. Zaposlen na neodređeno. On bi sada dao otkaz i prešao u drugu tvrtku...Koliki bi otkazni rok trebao odraditi? Da li netko zna?

KILLERDOG
24.08.2010., 09:48
nek pogleda u ugovor o radu, najjednostavnije

ili nek računa mjesec dana

elly_00
24.08.2010., 10:06
U ugovoru piše da će se otkazni rok odraditi prema Zakonu o radu ili Kolektivnom ugovoru, ovisno što je povoljnije za radnika

lili p.
24.08.2010., 10:19
Pod koji kolektivni ugovor spada?
Građevina, ugostiteljstvo, obrazovanje...

elly_00
24.08.2010., 10:31
A joj...puno me pitaš...pa klektivni ugovor za prehrambenu industriju

noklica
24.08.2010., 12:26
u ovakvom se slučaju najbolje odlučiti na sporazumni otkaz ugovora o radu i neka se dogovori za otkazni rok. Poslodavac mu uvijek može, ako mu tako i odgovara, smanjiti otkazni rok ili ga u potpunosti osloboditi odrađivanja otkaznog roka. Prema ZOR-u bi mu otkazni rok iznosio mjesec dana i 2 tjedna.

rintintina
18.03.2011., 07:44
Upravo odrađujem otkazni rok od 30 dana u firmi. Da li netko zna da li odsustvovanje s posla radi smrtnog slučaja (otac) produžuje otkazni rok za broj dana kad nisam na poslu (kao što je slučaj s bolovanjem ili godišnjim) ? Hvala za odgovor.

anita123456
13.09.2011., 21:01
Pozdrav,

prije par mjeseci sam prešla u novu firmu i sada mi se spremaju dati otkaz. Danas su mi uručili papir na kojem bih ja trebala priznati svoje greške u poslu, odnose se na članak zakona o radu 111. Dal me možete savjetovati šta je taj članak 111 i dal to potpisati jer kako stvari stoje iovako ionako će mi otkaz biti uručen samo je pitanje vremena.

Hvala svima unaprijed na odgovoru.

goliath
13.09.2011., 21:13
Postupak prije otkazivanja

Članak 111.

(1) Prije redovitog otkazivanja uvjetovanog ponašanjem radnika, poslodavac je dužan radnika pisano upozoriti na obvezu iz radnog odnosa i ukazati mu na mogućnost otkaza u slučaju nastavka povrede te obveze, osim ako postoje okolnosti zbog kojih nije opravdano očekivati od poslodavca da to učini.

(2) Prije redovitog ili izvanrednog otkazivanja uvjetovanog ponašanjem radnika, poslodavac je dužan omogućiti radniku da iznese svoju obranu, osim ako postoje okolnosti zbog kojih nije opravdano očekivati od poslodavca da to učini.

Potpiši jedino primitak tog pismena, jer ti ga ionako mogu poslati preporučeno. Ne trebaš priznati da si nešto krivo napravila...

Loreanna
13.09.2011., 22:04
Pozdrav,

prije par mjeseci sam prešla u novu firmu i sada mi se spremaju dati otkaz. Danas su mi uručili papir na kojem bih ja trebala priznati svoje greške u poslu, odnose se na članak zakona o radu 111. Dal me možete savjetovati šta je taj članak 111 i dal to potpisati jer kako stvari stoje iovako ionako će mi otkaz biti uručen samo je pitanje vremena.

Hvala svima unaprijed na odgovoru.

Ne potpisivaj ništa takvo

anita123456
13.09.2011., 22:06
Hvala vam na odgovorima. :)

puščica
14.09.2011., 08:32
Ne želim se praviti pametna ali neki savjeti koje ovdje čitam mogli bi ljude dovesti u situaciju da propuste napraviti sve što mogu da bi zaštitili svoja prava. Ukoliko radnik ne potpiše primitak prijave (ili upozorenja) tvrtka ga može poslati na adresu radnika. Ukoliko odbije preuzeti pismo, tvrtka će upozorenje (ili prijavu) objaviti na oglasnoj ploči.Može se desiti da radnik ne vidi prijavu na oglasnoj ploći te mu prođe rok za očitovanje. S druge strane ukoliko potpiše preuzimanje i ne očituje se na prijavu, smatra se da priznaje krivnju. Moj bi savjet bio da se prijava pročita prije no što se potpiše preuzimanje, da se na prijavu očituje pismeno i zatraži potpis i datum preuzimanja očitovanja na svom primjerku (potpis šefa kadrovske ili direktora ).Ukoliko je to jedino upozorenje i odmah uslijedi otkaz prijaviti inspekciji rada i ako imate volje i živaca tužiti.

Loreanna
15.09.2011., 23:27
Ne želim se praviti pametna ali neki savjeti koje ovdje čitam mogli bi ljude dovesti u situaciju da propuste napraviti sve što mogu da bi zaštitili svoja prava. Ukoliko radnik ne potpiše primitak prijave (ili upozorenja) tvrtka ga može poslati na adresu radnika. Ukoliko odbije preuzeti pismo, tvrtka će upozorenje (ili prijavu) objaviti na oglasnoj ploči.Može se desiti da radnik ne vidi prijavu na oglasnoj ploći te mu prođe rok za očitovanje. S druge strane ukoliko potpiše preuzimanje i ne očituje se na prijavu, smatra se da priznaje krivnju. Moj bi savjet bio da se prijava pročita prije no što se potpiše preuzimanje, da se na prijavu očituje pismeno i zatraži potpis i datum preuzimanja očitovanja na svom primjerku (potpis šefa kadrovske ili direktora ).Ukoliko je to jedino upozorenje i odmah uslijedi otkaz prijaviti inspekciji rada i ako imate volje i živaca tužiti.

Bravo, pročitala si pravila dostave. :D

Bit nije pruzimanje pismena, nego ono što je boldirano, tj. priznavanje grešaka. Nitko nije lud da potpiše nešto tipa: ''da, ja mate matić, priznajem da sam opetovano kasnio na posao i nakon upozorenja šefa, da sam se na marendi zadržavao duže od propisanog, da nisam prvovremeno izvršavao naloge i sl.'' Nakon potpisivanja nečeg takvog, vjeruj mi nema osnove na nikakvu prijavu inspekciji rada ni tužbu (osim po osnovi prijetnje, sile, a u ovom se slučaju očigledno o tome ne radi). :raspa:

chasei
18.09.2011., 15:36
evo, kako smo i mislili, suprug je dobio opomenu pred otkaz...
ali na koji način...najprije, pošto bivši šefovi nisu potpisali prijavu, došlo je do nekakvog smirenja i čak hvaljenja supruga od strane šefice pred direktorom...i činilo se da će sve bit okej...
poslali ga na teren, nazvali u čet iz firme da u pon mora za ploče i da su tamo po 3 tjedna i onda 5 dana doma...otišao je na teren 12.09...da bi 16. na adresu stigla opomena pred otkaz, napisana 14.09...

u toj opomeni se navodi da suprug za vrijeme betoniranja ploče nije bio prisutan na radnom mjestu što je rezultiralo lošom kvalitetom iste te je zbog toga investitor izgubio povjerenje u njih ( izvođača)... ( a radi se o gradnji obiteljske kuće zaposleniku te iste firme...)...
a najžalosnije je to što je suprug bio prisutan na poslu cijelo vrijeme, i ne samo to, već je i on sam fizičkim radom doprinio radovima vezanim za ploču ( što inače on ne treba raditi kao poslovođa)...dakle, on je na svaki način sudjelovao u betoniranju te proklete ploče, a tereti ga se da nije bio prisutan uopće...
ploča je betonirana krajem kolovoza, i zašto se onda čekalo više od 3 tjedna s opomenom vezanom za to? i zašto je dobio opomenu odmah čim su ga maknuli iz mjesta prebivališta?
zvali smo naravno firmu da saznamo tko je odgovoran za prava radnika pa da se očitujemo o tome...i rekli nam da očitovanje i obranu moramo iznijeti pismeno radničkom vijeću, i da učinimo to čim prije ( najbolje odmah u ponedjeljak, znači sutra...). i odmah nam je bilo jasno zašto su njega poslali na teren i tek onda dali opomenu...
sutra ja idem s tim pisanim očitovanjem tamo, i zanima me dal ima koji savjet jer neiskusna sam u svemu tome...znači, tipa da isprintam i nama jedan primjerak pa da osoba koja to zaprimi potpiše se na naš primjerak i stavi datum i slično...
što je najbolje učiniti? pomoć molim

chasei
18.09.2011., 15:57
zaista mi trebaju neki savjeti, jer moram odnijeti tu obranu, a potpuno sam neiskusna i mlada, a još k tome izgledam i dosta mlađe, pa se bojim da će me preveslat il neće shvatit ozbiljno ili šta već...a suprug tek početkom listopada dolazi kući...

duffus
12.10.2011., 22:11
Sto napraviti i da li se ista moze napraviti..

poslodavac A daje radniku B izvanredni otkaz zbog teskog krsenja ugovora o radu.

Kolko znam, zakon kaze da se izvanredni otkaz moze dati unutar 15 dana od saznanja o tome.

E sad, radnik je i potpisao taj otkaz, otisao iz firme, poslodavac je tuzio za naknadu stete i izgubio ali je na sudu, tijekom postupka izjavio da je za to krsenje saznao nekoliko mjeseci prije samog otkaza i o tome sutio.

Moje pitanje je da li radnik moze tuziti poslodavca jer ocigledno da otkaz nije dan na nacin koji propisuje zakon, uz napomenu da je od otkaza proslo cca 3 godine.

Hvala

puščica
17.10.2011., 11:43
Može, ako je nakon uručenog otkaza uložio zahtjev za zaštitu prava.( uručuje se poslodavcu u roku od 15 dana od primitka otkaza). Može i ako nije uložio zahtjev za zaštitu prava, ali tada će vrlo vjerojatno izgubiti na sudu.

duffus
18.10.2011., 07:43
Hvala! Bio je zahtjev za zaštitu prava kojeg je poslodavac putem odvjetnika odbio. Da li možda znaš da li postoji rok u kojem se može podnjet takva tužba, obzirom da je od otkaza prošlo više od 3 godine? Hvala!

Suey
22.10.2011., 16:01
Da, postoji, rok za tužbu je prekluzivan i isto iznosi 15 dana:

Članak 129.

(1) Radnik koji smatra da mu je poslodavac povrijedio neko pravo iz radnog odnosa može u roku od petnaest dana od dostave odluke kojom je povrijeđeno njegovo pravo, odnosno od saznanja za povredu prava, zahtijevati od poslodavca ostvarenje toga prava.

(2) Ako poslodavac u roku od petnaest dana od dostave zahtjeva radnika iz stavka 1. ovoga članka ne udovolji tom zahtjevu, radnik može u daljnjem roku od petnaest dana zahtijevati zaštitu povrijeđenog prava pred nadležnim sudom.

...

stella bella
01.03.2012., 15:01
...pozdrav, imam pitanje, u ugovoru na neodređeno piše mi da je otkazni rok 30 dana. Odnosi se samo na radne dane????

riche
01.03.2012., 18:02
Ne, na kalendarske dane. Znači računaju se i nedjelje i blagdani.

dc10
16.04.2012., 12:32
pozdrav! imam pravo na jos tri mjeseca roditeljskog dopusta, a dobila sam ponudu za posao koji zelim. moram li kod sadasnjeg poslodavca postivati otkazni rok? po clanku 114 zakona o radu pise da otkazni rok ne tece za vrijeme roditeljskog dopusta, ali ne znam kako se to tumaci. moze pomoc?

goliath
16.04.2012., 14:29
Članak 114. odnosno 113. prema novom Zakonu o radu, služi za zaštitu pojedino navedenih osoba - tako da iako dobe otkaz, za to vrijeme kad su odsutni s posla ne teče im otkazni rok. Nemoj se zamarati s time...

Imaš sreće što je zakonodavac donio jako povoljnu odredbu za tebe! Naime, ti možeš dati izvanredni otkaz ugovora o radu te praktički isti dan kad ga dostaviš poslodavcu ti prestaje radni odnos kod njega (bez odrađivanja ikakvog otkaznog roka i pitanja) - jedini uvjet je da ga daš najmanje 15 dana prije nego što se vratiš na posao. Znači, lijepo se u izvanrednom otkazu pozoveš na dolje navedenu odredbu Zakona o radu i to je to.

Sretno s novim poslom :)

Zakon o radu

Pravo radnika da izvanrednim otkazom otkaže ugovor o radu

Članak 72.
(1) Radnik koji koristi pravo na rodiljni, roditeljski i posvojiteljski dopust, rad s polovicom punog radnog vremena, rad u skraćenom radnom vremenu zbog pojačane njege djeteta, dopust trudnice ili majke koja doji dijete, te dopust ili rad u skraćenom radnom vremenu radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju ili kojem ugovor o radu miruje do treće godine života djeteta sukladno posebnom propisu, može otkazati ugovor o radu izvanrednim otkazom.
(2) Na način iz stavka 1. ovoga članka, ugovor o radu može se otkazati najkasnije petnaest dana prije onoga dana kojeg se radnik dužan vratiti na rad.
(3) Trudnica može otkazati ugovor o radu izvanrednim otkazom.

dc10
16.04.2012., 16:27
@goliath, puno ti hvala, nitko mi do sad nista nije znao o tome reci. znaci da moram pripremiti izvanredni otkaz i pozvati se na ovaj clanak ako se ne dogovorimo za sporazumni. a koliko poznajem svu staru firmu, uruciti im otkaz moglo bi biti komplicirano, znalo se dogoditi da ga ne zele primiti. sutra je 17., trebam poceti raditi 02.05., ja sad stvarno ne znam izracunati je li to 15 dana. malo panicarim. imas kakav savjet kako da to izvedem? mislila sam probati se dogovoriti, a ako ne bude islo, predati pisani otkaz. ako ni to ne bude islo, sta onda, da ga saljem postom preporuceno?

oprosti, znam da sam sad vec luda. ali citam ovaj dio
(2) Na način iz stavka 1. ovoga članka, ugovor o radu može se otkazati najkasnije petnaest dana prije onoga dana kojeg se radnik dužan vratiti na rad.
Kod starog poslodavca ne moram se vratiti jos par mjeseci. Znaci da me ne kaci cak ni tih 15 dana? Ili je rijec o 15 dana prije nego ponovno stupam u radni odnos?

goliath
16.04.2012., 17:34
Ovaj rok od 15 dana se u odnosi na "starog" poslodavca, dakle kod onog kod kojeg si se trebala vratiti raditi poslije roditeljskog dopusta.

Probaj se dogovoriti za sporazumni prekid radnog odnosa, ali ako kažeš da će biti problema lijepo napiši izvanredni otkaz i pošalji im preporučeno. Još jedna stvar - sve mora biti pismeno, jer usmeni otkaz i dogovori ne vrijede. Znači sporazumni potpišite i nek tamo bude naveden dan prestanka radnog odnosa i to napravi unaprijed tako da ti ostane dovoljno vremena za eventualni izvanredni otkaz u slučaju problema...

Makar bi ja na tvom mjestu, lijepo odmah podnio taj izvanredni otkaz i nemaš nikakvih briga!

Ako trebaš pomoć oko sastavljanja tog otkaza, javi mi se na privatne poruke.

dc10
16.04.2012., 19:02
hvala ti za pomoc i savjete, probat cu proguglati obrasce za izvanredni, javim kako je proslo! pozz

dc10
17.04.2012., 10:50
hej! dogovorili smo se za sporazumni, ali umalo je bilo problema. kolegica objasnila nadredjenima da i tako se mogu pozvati na clanak koji je goliath naveo. i jos jednom hvala! pozz

Cupka
28.04.2012., 10:31
ako radnik radi manje od mjesec dan a ima ugovor na 6 mjeseci i daje otkaz ima li otkazni rok i koliki mu je?

inja73
05.06.2012., 11:57
Ne, na kalendarske dane. Znači računaju se i nedjelje i blagdani.

Kažete kalendarski dani se broje. Jel mi možete odgovoriti: kao poslodavac poslali smo radniku na kućnu adresu Otkaz sa skrivljenim ponašanjem radnika 10.05.2012., zaprimio je 11.05.2012. Kako sad računati otkazni rok od mjesec i tjedan dana - koji bi onda bio to zadnji dan bio Hvala unaprijed

krena
26.11.2013., 13:53
Da li tko zna koliku vrijednost mora radnik ukrasti da za to dobije otkaz !
1 kuna , 5 kuna, 10 kuna , 100 kuna !

U trgovini je pravilo: policija dolazi samo ako je krađa veća od 1000 kuna !!!

A što kaže zakon za obična privatna poduzeća !

Naime prije mjesec dana je presjednik sindikata uzeo čeličnu hidrauličnu cijevčicu promjera 15 mm dužine 70 cm.
Ali je bio smotan pa ju je pala iz jakne , a direktor je to vidio. Dovoljno da se napiše otkaz.
A pogotovo sindikalistu koji ga jebe. A to je inače u opisu te funkcije da se sindikalist bori za prava radnika.
Da je to bio neko drugi radnik ne bi bilo ništa.

Vrijednost cjevčice je oko 10 kuna, ako ju je odrezao iz šipke. A oko 1 kune ako je iz otpada.
Vjerovatno da je iz otpada.

Da bi mogao dati otkaz sindikalistu, to mora odobriti Središnjica u Zagrenu. Normalno, ona je to odbila je se radi o bagatelnoj krađi. Sada je direktor dao sindikat na sud u Zadru da su ovi bili nepravedni i nisu se složili sa direktorom. Ako sud dosudi u korist gazde , sindikalista leti iz firme.

SKUPLJAM OPKLADE :
1. Sud će dosuditi: u korist vlasnika i sindikalista leti iz firme
2. Sud će dosuditi: u korist sindikalista koji ostaje u firmi

Ja se kladim pod 1.

drot13
27.11.2013., 08:14
... U trgovini je pravilo: policija dolazi samo ako je krađa veća od 1000 kuna !!!

A što kaže zakon za obična privatna poduzeća !...

Granica je sad 2000 kuna, ali to tu nije toliko bitno. I u jednom i u drugom slučaju se radi o krađi, samo se postupak pokreće i vodi na drugi način - do 2000 kuna privatnom tužbom, a više od toga po službenoj dužnosti. U ovom slučaju, poslodavac može tužiti radnika privatno i može i dobiti sud, bez obzira na malu štetu.:top:

krena
27.11.2013., 08:28
Granica je sad 2000 kuna, ali to tu nije toliko bitno. I u jednom i u drugom slučaju se radi o krađi, samo se postupak pokreće i vodi na drugi način - do 2000 kuna privatnom tužbom, a više od toga po službenoj dužnosti. U ovom slučaju, poslodavac može tužiti radnika privatno i može i dobiti sud, bez obzira na malu štetu.:top:

Poslodavac pokreće tužbu koja ga košta 2000 kuna radi krađe od 5 kuna !!???

Ali što je sa zakonom o otkazu? Ako se radi o tužbi za ukradenih 5 kuna ? Da li u slučaju da poslodavac dobije na sudu, da radniku slijedi otkaz zbog ukradenih 5 kuna ?
Doduše , ovdje poslodavac tuži Središnjicu sindikata da brane svoga predstavnika. Ali je procedura ista: dobije li spor vlasnik firme, sindikalista automatski dobiva otkaz !

I još jedno pitanje: da li radnici imaju pravo na štrajk ako smatraju da im je njihov presjednik dobio otkaz za 5 kuna jer da je to nepravedno i mobing i šikaniranje !! Ovdje je očigledno da se radi o čistoj OSVETI jednog poslodavca prema službenoj osobi koja se bori za prava radnika !

Jer se radi o slijdećem citatu:

Strašno je važna ta činjenica, jer kad pastor Martin Niemöller piše kako se nije bunio ni “kad su došli po komuniste”, ni kad su došli “po socijaliste”, ni kad su došli “po sindikaliste” – i kako na kraju “nikoga nije bilo da se pobuni kad su došli po njega” – on te potresne stihove ne ispisuje kao retoričku, dobro promišljenu i efektnu opomenu, već kao tragičnu autobiografiju: kao vlastito, proživljeno i preživljeno

drot13
27.11.2013., 08:34
Taj dio ti nemam pojma, referirao sam se samo na ovo kazneno. Sori.:ne zna:

krena
27.11.2013., 08:57
Taj dio ti nemam pojma, referirao sam se samo na ovo kazneno. Sori.:ne zna:

Jučer mi je prijatelj pravnik rekao da TEORETSKI netko može dobiti otkaz i za jednu ukradenu kunu.
A praktično !? Sve je moguće ako se nitko ne buni.
Ako se buni, onda postaje problem. Dakle, nema nam druge negoli uzeti u ruke staru američku metodu: http://image.toutlecine.com/photos/f/0/i/f-i-s-t-03-g.jpg
:(:eek::503:

kiss me
27.11.2013., 10:06
Jučer mi je prijatelj pravnik rekao da TEORETSKI netko može dobiti otkaz i za jednu ukradenu kunu.
A praktično !? Sve je moguće ako se nitko ne buni.

A praktično prestanite krast, pa neće nitko dobiti otkaz ni za 5 ni za 5005 kuna!
Od kud vam samo ideja da išta kradete u firmi, a kad idete krast i kad vas se još i uhvati, onda bi još i štrajkali.. pa jebemti mentalitet :rolleyes::rofl:

knjiza
27.11.2013., 14:31
Da li tko zna koliku vrijednost mora radnik ukrasti da za to dobije otkaz !
1 kuna , 5 kuna, 10 kuna , 100 kuna !
....

...
SKUPLJAM OPKLADE :
1. Sud će dosuditi: u korist vlasnika i sindikalista leti iz firme
2. Sud će dosuditi: u korist sindikalista koji ostaje u firmi

Ja se kladim pod 1.

ja pod 2.

trebalo bi dokazati ( poslodavac bi trebao dokazati) naročito tešku povredu obveze iz radnog odnosa. obzirom da je šteta mininalna, na razini toga da netko tko zadnji napušta firmu zaboravi ugasiti svjetlo,...mislim da nema šanse da samo zbog toga dobije otkaz.

evo imaš malo tu : http://liderpress.hr/arhiva/7986/

• U slučaju otuđenja (krađe ili oštećenja) imovine poslodavca - sredstava rada, sirovina, gotovih proizvoda, prostorija, opreme, vozila… Pri tome s posebno procjenjuju okolnosti slučaja visina štete, način izvršenja, bezobzirnost, učestalost, posljedice otuđenja, narušavanje ugleda poslodavca i druge

krena
27.11.2013., 14:48
ja pod 2.

trebalo bi dokazati ( poslodavac bi trebao dokazati) naročito tešku povredu obveze iz radnog odnosa. obzirom da je šteta mininalna, na razini toga da netko tko zadnji napušta firmu zaboravi ugasiti svjetlo,...mislim da nema šanse da samo zbog toga dobije otkaz.

evo imaš malo tu : http://liderpress.hr/arhiva/7986/

Puno hvala na inforiranju !!!

A sada TUŽNA VIJEST , sa kojom se obistinjuju moja strahovanja: sutra je zakazano EKSPRESNO ROČIŠTE za našega sindikalistu. U stvari sutra je pozvan sindilalist iz Zagreba jer je tužen sindikat koji je dao NEGATIVNO mišljenje o otkazu za svoga kolegu.

Ali je stvar jako indikativna: rasparava je zakazana nakon 3 tjedna po dostavi na sud !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

A obično se čega mjesecima ili čak i godinama. To je dokaz da je istina što se šuška:

SUD U ZADRU JE DEBELO KORUMPIRAN !!!!!!!!!!:(:eek::504::503::eek::(:503:

O tome sam detaljno napisao: http://www.forum.hr/showpost.php?p=47721447&postcount=16

p.s.

Radi se o krađi imovine vrijedene niti jednu kunu. Danas mi je sindikalista pokazao predmet spora: šipka hidraulične bešavne cijevi, (https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQqBZ0yVChOt_8G77tOYhw9ZPpSnNfbh XKUgeNiHnCLpuDpM9z34Q) ali iz otpada. Cijena toga čelika je oko 1-2 kuna po kilu. A on je ukrao oko 300-400 grama !!
Ali mi je jako zanimljiva tužba. Tamo se samo spominje hidraulična cijev. Strogo se vodilo računa da ne piše kakva i kolika cijev.

Ovakva tužba je vjerovatno bila u opticaju za vrijeme druga Josifa Visarionoviča zvani STANJIN !!!!!! :eek:

To meni sliči ovome vicu :

"Kažnjava su drug Ivan progonstvom u Sibir na 10 godina jer je ukrao automobil u vlasništvu dječjeg vrtića".
"Ali časni sude to je dječji autić iz učionice"
"Tako nešto nije precizirano u optužnici"

knjiza
27.11.2013., 15:09
A sada TUŽNA VIJEST ,
mislim da se tu poštuje čl. 150 zakona o radu- presuda mora biti donesena u roku od 30 dana od dana podnošenja zahtjeva

U stvari sutra je pozvan sindilalist iz Zagreba jer je tužen sindikat.
ovo nema nikakvog smisla, poslodavac je mogao nakon što nije od sindikata dobio suglasnost za otkaz , tražiti tu suglasnost od suda. ne radi se o tuži protiv sindikata :ne zna:.

kakva je točno situacija-čovjek je zaštićen jer je sindikalni povjerenik?
je li on ovih mjesec dana otkako se to dogodilo na poslu?

krena
27.11.2013., 16:13
mislim da se tu poštuje čl. 150 zakona o radu- presuda mora biti donesena u roku od 30 dana od dana podnošenja zahtjeva

ovo nema nikakvog smisla, poslodavac je mogao nakon što nije od sindikata dobio suglasnost za otkaz , tražiti tu suglasnost od suda. ne radi se o tuži protiv sindikata :ne zna:.

U naslovu (preslika originala) piše TUŽBA radi suglasnosti na otkaz

TUŽENIK : Sindikat metalaca RH.

kakva je točno situacija-čovjek je zaštićen jer je sindikalni povjerenik?
je li on ovih mjesec dana otkako se to dogodilo na poslu?

On je sidnikalni povjerenik već 20 godina. I bori se za radnička prava. A zbog toga je u nemilosti direktora , brata vlasnika firme.
On je duduše zaštićen, ali je zbog toga išla ova tužba Iindikatu metalaca RH.

Ali je na pomolu NOVA AFERA u firmi !

Naime, sa otkazom se mora složiti Viječe zaposlenika (3 člana). A tu je situacija gadna. Jedna radna jedinaca je ustoličila za svoga člana čovjeka koji je gazdin čovjek. I to totalno gazdin, bolje nego brat.
I taj je izabran za presjednika radničkog viječa. A ostala 2 člana su opozicija, tj. prestavnici većine radnika. S time da je prije nekoliko mjeseci jadan član dao ostavku na tu funkciju. A zamjenik se nije htio prihvatiti te nezahvalne funkcije. Jer je normalna stvar da oni neće i ne smiju ići niz dlaku direktoru, nego moraju braniti radnike. A onaj koji brani radnike u mojoj firmi je najebao.
Tako da sada imamo jedan mali paradoks. Pošto se nitko ne želi uhvatiti te funkcije člana zaposleničkog viječa, to po službenoj dužnosti mora napraviti presjednik sindikata u firmi. A to je upravo tuženik pred otkazom.
Ali je problem što ova dva člana radničkog viječa nemaju pojma o otkazu.
Možda je suglasnost za otkaz uručen samo presjedniku zaposleničkog vijeća koji je gazdin čovjek. I normalno on ga nije proslijedio dvojici kolega nego je šutio ko prostitutka. I nakon 15 dana pojeo vuk magare. Zaposleničko se viječe službeno nije oglasilo pa onda je otkaz zakonit. !!!!!!!!!!!
:(:eek::504::503::eek::(:503::504::

Ali to ne bi bilo ništa čudno. Cijela firma je puna takvih spletki sa strane vlasnika. npr: http://www.forum.hr/showthread.php?t=802529

A vlasnik je ovaj tip (http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/96652-hrvat-jozo-dragan-ukrao-ruski-klirinski-dug-vrijedan-400-milijuna-dolara-pa-ugostio-putina-u-sloveniji.html)!!!!!!!:eek:

krena
27.11.2013., 20:36

Mene zanima taj članak 150 i tih famoznih 30 dana.

To vrijedi kada vlasnik tuži sindikat da je donio pristranu i nepoštenu odluku.

A što je kada sindikat ili radnik tuži gazdu da ga je preveslao. Da li je onda isto ekspresna rasprava u toku 30 dana, ili je rasprava slijedećih 10-15 mjeseci ! :504::503:

krena
29.11.2013., 06:34
Puno hvala na inforiranju !!!

A sada TUŽNA VIJEST , sa kojom se obistinjuju moja strahovanja: sutra je zakazano EKSPRESNO ROČIŠTE za našega sindikalistu. U stvari sutra je pozvan sindilalist iz Zagreba jer je tužen sindikat koji je dao NEGATIVNO mišljenje o otkazu za svoga kolegu.

Ali je stvar jako indikativna: rasparava je zakazana nakon 3 tjedna po dostavi na sud !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

A obično se čega mjesecima ili čak i godinama. To je dokaz da je istina što se šuška:

SUD U ZADRU JE DEBELO KORUMPIRAN !!!!!!!!!!:(:eek::504::503::eek::(:503:

O tome sam detaljno napisao: http://www.forum.hr/showpost.php?p=47721447&postcount=16

p.s.

Radi se o krađi imovine vrijedene niti jednu kunu. Danas mi je sindikalista pokazao predmet spora: šipka hidraulične bešavne cijevi, (https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQqBZ0yVChOt_8G77tOYhw9ZPpSnNfbh XKUgeNiHnCLpuDpM9z34Q) ali iz otpada. Cijena toga čelika je oko 1-2 kuna po kilu. A on je ukrao oko 300-400 grama !!
Ali mi je jako zanimljiva tužba. Tamo se samo spominje hidraulična cijev. Strogo se vodilo računa da ne piše kakva i kolika cijev.

Ovakva tužba je vjerovatno bila u opticaju za vrijeme druga Josifa Visarionoviča zvani STANJIN !!!!!! :eek:

To meni sliči ovome vicu :

"Kažnjava su drug Ivan progonstvom u Sibir na 10 godina jer je ukrao automobil u vlasništvu dječjeg vrtića".

Jučer je bila rasprava na Sudu u Zadru. Sindikalni pravnik iz Zagreba (tužena strana) je postupila onako kako je bilo najbolje i u skladu s onim što sam ja napisao o korupciji Suda u Zadru: ZATRAŽIO JE DA SE SPOR PrIMIJESTI U ZAGREB.
Na to ima pravo jer je tužena strana u Zagrebu. Sada je problem da li će mu biti udovoljeno !!

krena
29.12.2013., 08:38
Jučer je bila rasprava na Sudu u Zadru. Sindikalni pravnik iz Zagreba (tužena strana) je postupila onako kako je bilo najbolje i u skladu s onim što sam ja napisao o korupciji Suda u Zadru: ZATRAŽIO JE DA SE SPOR PrIMIJESTI U ZAGREB.
Na to ima pravo jer je tužena strana u Zagrebu. Sada je problem da li će mu biti udovoljeno !!

Evo, prije neki dan je Zadarski sud donio odluku: spor se mora održati u sudu u Zadru, a ne na sudu u Zagrebu gdje je adresa tuženika.
Pričajući sa jednim pravnikom on mi je rekao da se obično žalba na mjesto sudovanja daje po primitku tužbe. Odnosno se može dati na pripremnom ročištu na sudu koje mora biti u isto vrijeme pripremno ročište sa prvom raspravom.
Ali je sud U Zadru odbio takvu pravnu proceduru: jer su svjesni da sud u Zagrebu nije korumpiran i da će dati podršku sindikatu, jer je krađa vrijednosti 2 kune neznatna.
Ali Sud u Zadru uopće nije pitao o kojoj se vrijednosti krađe radi. On nastupa kao da je sindikalista utuđio cijev za kanalizaciju promjera metar i dužine 10 metara , od kvalitetnog čelika !!!!!!!
Ja sam mislio da će sud odbaciti tužbu i neće o njoj raspravljati. Ali ništa od toga. Sud u Zadru ide u prilog poslodavcima koji vrše pritisak na sindikate. Jer je optužba za krađu 2 kune čisti MOBING !!

drot13
30.12.2013., 16:45
Podsjećam da smo na podforumu Pravo i molim da se držite pravne strane pitanja. Hvala na razumijevanju.

krena
01.01.2014., 09:14
Podsjećam da smo na podforumu Pravo i molim da se držite pravne strane pitanja. Hvala na razumijevanju.

Hvala na podsjetnici.
Onda imam konkretno pitanje:

1. Kada i kako i zašto tužena strana može tražiti premještaj sudovanja iz jednog suda u drugi. Naime, radi se o tome da po postojećim zakonima, spor se mora voditi u sudu gdje je mjesto boravka tužene strane.
(može, ali ne mora)

2. Kada točno tuženik treba iznijeti žalbu na mjesto suđenja?
Da li na pripremnom ročištu ili čim dobije tužbu u ruke

3. Da li je sud obavezan izaći u susret tuženoj strani, ili se to radi kako to želi presjednik suda ili netko njemu kopententan ?

krena
02.01.2014., 10:16
Članak 48.
Za suđenje u sporovima protiv pravnih osoba općemjesno je nadležan sud na čijem se području nalazi njihovo registrirano sjedište.
Za suđenje u sporovima protiv županija, Grada Zagreba, gradova i općina općemjesno je nadležan sud na čijem se području nalazi njihovo predstavničko tijelo.
Za suđenje u sporovima protiv Republike Hrvatske općemjesno je nadležan sud na čijem području tužitelj ima prebivalište, odnosno sjedište u Republici Hrvatskoj. Ako tužitelj nema prebivalište, odnosno sjedište u Republici Hrvatskoj za suđenje u sporovima protiv Republike Hrvatske općemjesno je nadležan sud na čijem se području nalazi Hrvatski sabor.

Zakon je jasan !
Samo izgleda da je problematično KADA se mora podnijeti žalba tuženika na mjesto sudovanja ?
Neki tvrde odmah po primitku tužbe, a neki pravnici kažu da to mora biti na prvom ročištu koje mora biti u isto vrijeme i pripremno !

(napomena: molim sve zainteresirane da ne odgovaraju na način ako to ne priliči temi, nego neka mi pišu na P.P.)

krena
09.01.2014., 22:14
Jučer je bila rasprava u Zadru. Nije usvojena žalba sindikata da se rsprava održava u Zagrebu. Bilo je saslušanje svjedoka.
Sada je sindikalista udario kontru: ja sam uzeo cijevi iz kontejnera sa mješovitim otpadom. Znači , to nije onda krađa, nego anti-krađa.
Kao da je vama netko otvorio ulaznu kapiju dvorišta i ukrao vam vreću sa smećem koju ste mislili baciti u kontejner. Ali vi ste susjeda ipak dali na sud. I sud je uvažio vašu tužbu jer vam je susjed ukrao vaše smeće.
A smeću je mjesto na deponiji, a ne da netko od njega ima koristi !!!???

Sve je ovo meni tužno i žalosno kamo je otišlo naše pravosuđe !!

Zek0slav
09.01.2014., 22:25
Šteta što nije rasprava preseljena u Zagreb. Da mogu doći i gledati show. :)

Imaš pravo, nije to krađa. To je utaja!

JohnDoe-25
10.01.2014., 07:20
Još bolje, poslodavac je podnio tužbu za pogrešno kazneno djelo, što znači da se tužba odbacuje i gubi.

Mirko_M
10.01.2014., 07:36
Ako je riječ o škartu, i ako je poslodavac tolerirao uzimanje takve robe od strane radnika, onda je otkaz nedopušten. Ako nije riječ o škartu, onda vrijednost imovine poslodavca koja je ukradena nema utjecaja na zakonitost odluke o otkazu (odnosno, sindikat je trebao dati suglasnost) jer poslodavac nije dužan tolerirati nikakvo otuđivanje svoje imovine.

To je ustaljena praksa Vrhovnog suda i činjenica da željezo vrijedi dvije kune nije ni od kakvog utjecaja. Dakle, sud u Zadru je ispravno postuio kad nije utvrđivao vrijednost. Ova priča sa 2000 kuna se odnosi na kaznenu odgovornost, odnosno za postupanje ODO po službenoj dužnosti. To nema nikakve veze s radnim sporom.

A obrazloženje sindikata da je riječ o bagatelnoj krađi neću ni komentirati. :rolleyes:

JohnDoe-25
10.01.2014., 07:42
Da je netko ukrao tu vrijednost iz trgovine i da su ga uhvatili, to bi bilo beznačajno djelo, sad odjednom je ta vrijednost razlog za otkaz, teška povreda radne obveze i ratni zločin u jednom jer to poslodavcu odgovara.

Mirko_M
10.01.2014., 07:50
Da je netko ukrao tu vrijednost iz trgovine i da su ga uhvatili, to bi bilo beznačajno djelo, sad odjednom je ta vrijednost razlog za otkaz, teška povreda radne obveze i ratni zločin u jednom jer to poslodavcu odgovara.

Odnos između radnika i poslodavca nužno implicira odnos povjerenja. Odnos između tebe i random dućana u koji možeš ili ne moraš ući je prilično drugačiji. Vjerujem da se u tome slažemo.

Zek0slav
10.01.2014., 16:22
Još bolje, poslodavac je podnio tužbu za pogrešno kazneno djelo, što znači da se tužba odbacuje i gubi.

Bitan je opis činjenica. Optužnica se može izmijeniti.

krena
12.01.2014., 09:58
Ako je riječ o škartu, i ako je poslodavac tolerirao uzimanje takve robe od strane radnika, onda je otkaz nedopušten. Ako nije riječ o škartu, onda vrijednost imovine poslodavca koja je ukradena nema utjecaja na zakonitost odluke o otkazu (odnosno, sindikat je trebao dati suglasnost) jer poslodavac nije dužan tolerirati nikakvo otuđivanje svoje imovine.

Kako stvari stoje, radi se o otpadnom željezu koji se stvara rezanjem sirovih cijevi na dužinu potrebnu u procesu montaže. A ovo je željezo sekundarna sirovina i košta oko 1 kunu po kilu.
Normalno da poslodavac nije dužan tolerirati krađu. Ali pod ujetom se radi o krađi, a ne o gluposti.
A ovdje se radi o tome što se želi sindikalistu eliminirati iz firme da ne traži radnička prava. A trenutčno radničko pravo je pravo na grijanje. A to je gazdi preskupo i želi kazniti sve one koji se bune. Srećom da je toplo vrijeme.

To je ustaljena praksa Vrhovnog suda i činjenica da željezo vrijedi dvije kune nije ni od kakvog utjecaja. Dakle, sud u Zadru je ispravno postuio kad nije utvrđivao vrijednost. Ova priča sa 2000 kuna se odnosi na kaznenu odgovornost, odnosno za postupanje ODO po službenoj dužnosti. To nema nikakve veze s radnim sporom.

A obrazloženje sindikata da je riječ o bagatelnoj krađi neću ni komentirati. :rolleyes:

Znači da je ipak istina da u pravosuđu vrijede zakoni druga Stanjina.

Odnos između radnika i poslodavca nužno implicira odnos povjerenja. Odnos između tebe i random dućana u koji možeš ili ne moraš ući je prilično drugačiji. Vjerujem da se u tome slažemo.

Što se tiče odnosna povjerenja, to stoji. I direktor-vlasnik ima potpuno povjerenje u radnika. Ali mu smeta njegova borba za radnička prava. Nisu u istom rangu svi zaposlenici. Sindikalisti su prvi na udaru. A onda su na udaru stari i bolesni koji ne mogu više dati maksimum. Pogotovo ako traže lakše radno mjesto.
Onda će im dati otkaz jer su jeli češnjak za marendu. A dobro su znali da dolaze poslovni partneri obići firmu.

Sud je trebao automatski odbaciti tužbu kao čisto šikaniranje ! Da sam ja sudac, bio bih zatražio psihijatrijsko vještaćenje direktora-vlasnika !!

kiss me
13.01.2014., 20:56
Kao da je vama netko otvorio ulaznu kapiju dvorišta i ukrao vam vreću sa smećem koju ste mislili baciti u kontejner. Ali vi ste susjeda ipak dali na sud. I sud je uvažio vašu tužbu jer vam je susjed ukrao vaše smeće.
A smeću je mjesto na deponiji, a ne da netko od njega ima koristi !!!???

Dozvoli da ti onako zdravo-seljački dogovorim - a koji moj susjed ima raditi u mom dvorištu?!?
Nije važno je l došao pokupiti govno od mog psa, vrećicu smeća ili bunt love koji je meni ispao iz torbe kad sam izlazila iz kuće - šta on ima raditi u mom dvorištu?!?
Kad ja to isto smeće iznesem na ulicu, onda može kopat po njemu kol'ko ga volja, a tol'ko dugo dok je na mom posjedu, ne smije mi ni policija ući u dvorište i uzeti ga, a kamoli susjed.
Je l ti sad jasnije?

Sve je ovo meni tužno i žalosno kamo je otišlo naše pravosuđe !!

Ono što je žalosno je sklop u glavi oređenog broja radnika kojima je svaka pizdarija koju naprave u redu...

Ja obožavam logiku sindikalaca - stand up komičari su goli kuki za njih :rofl:

Mirko_M
13.01.2014., 21:26
Normalno da poslodavac nije dužan tolerirati krađu. Ali pod ujetom se radi o krađi, a ne o gluposti.
A ovdje se radi o tome što se želi sindikalistu eliminirati iz firme da ne traži radnička prava. A trenutčno radničko pravo je pravo na grijanje. A to je gazdi preskupo i želi kazniti sve one koji se bune. Srećom da je toplo vrijeme.

Radi se o gluposti. Sindikalčevoj gluposti. Ako i zna da ga se poslodavac želi riješiti, koji nježnik mu uopće daje povoda? :ne zna:

Krađa je svako otuđenje nečije imovine. Pri čemu je u radnopravnom kontekstu vrijednost nebitna.

Znači da je ipak istina da u pravosuđu vrijede zakoni druga Stanjina.

Ne razumiješ poantu. Ugovor o radu je ugovor. Dakle, obje strane su se na nešto obvezale. Ako jedna strana ne poštuje ono na što se obvezala, druga strana može raskinuti ugovor. Ako radnici mogu doma nositi cijevi koje smatraju bezvrijednima, onda i poslodavac može radnicima npr. smanjiti ovaj mjesec plaću za 1999 kuna jer to još nije krađa koju goni policija, a radnici ne bi smjeli dati otkaze? Ili?

Onda će im dati otkaz jer su jeli češnjak za marendu. A dobro su znali da dolaze poslovni partneri obići firmu.

Čovjek nije jeo češnjak, čovjek je ukrao imovinu poslodavca. Koji stupanj tolerancije za krađu predlažeš?

Sud je trebao automatski odbaciti tužbu kao čisto šikaniranje ! Da sam ja sudac, bio bih zatražio psihijatrijsko vještaćenje direktora-vlasnika !!

Nijedan sud na svijetu to neće odbaciti kao šikaniranje. Iz mog iskustva sindikalni povjerenici si često uzimaju neke slobode koje su posve nekompatibilne s njihovom ulogom i na kraju ostanu bez posla baš zato jer misle da su bolje zaštićeni. Jesu, proceduralno, ali sadržajo će otkaz biti valjan iz istih razloga kao i svakom drugom radniku.

A ako koji radnik misli da mu je gazda lud, nek nađe drugi posao ili pokrene svoj :ne zna:

Psihijatrijsko vještačenje :rolleyes:

JohnDoe-25
14.01.2014., 07:56
Nije sporno da je to krađa, sporna je vrijednost krađe, i sporna je želja poslodavca nekome da zbog par kuna nekome da otkaz. Sporno je i to što je u pitanju sindikalni povjerenik(istina, to mu nije trebalo, ali očito je da uopće nije bitna ta ukradena cijev, da nije to, bilo bi nešto drugo).

drot13
14.01.2014., 09:14
Nije sporno da je to krađa, sporna je vrijednost krađe, i sporna je želja poslodavca nekome da zbog par kuna nekome da otkaz. Sporno je i to što je u pitanju sindikalni povjerenik(istina, to mu nije trebalo, ali očito je da uopće nije bitna ta ukradena cijev, da nije to, bilo bi nešto drugo).

Naglasio bih ovaj upis i zamolio vas da se držite tog dijela teme. Sve ostalo je višak i biti će brisano, tako da ne gubit vrijeme. Hvala na razumijevanju.

kiss me
14.01.2014., 09:42

Apsolutno stoji sve to, ali je činjenica da poslodavac zakonski ima pravo na to - hoće li ili neće iz toga napraviti problem/otkaz/tužbu je stvar njegove dobre volje, ali da na to ima pravo - ima!

S jedne strane očekujemo da poslodavci poštuju prava radnika i redovito ovdje upućujemo ljude da na svaki način probaju istjerati i zadnju mrvicu onog na što ima pravo, ako ga poslodavac pokušava zakinuti za išta, ali s druge strane je ok da si radnik odnese doma koji komad cijevi "jer gazda to i tak ne bu trebal...":rolleyes::rofl:
Nemojmo biti licemjerne pizde :D

Mirko_M
14.01.2014., 09:51

Nije sporna vrijednost krađe! Krađa je namjeran čin koji se upravo po tom namjernom elementu razlikuje od npr. oštećenja ili uništenja imovine u nekoj nesreći. Dakle, radnik je svjesno otuđio imovinu poslodavca.

U slučajevima krađa, fizičkog napada, rada pod utjecajem alkohola, namjernog uništenja imovine nema malo/puno ili skupo/jeftino.

Ili misliš da radnik ne bi smio dati otkaz ako mu poslodavac ukrade 10 kuna, pljusne ga ili uhvati za guzicu? Onako, u šali... Riječ je o povredama osnovnog odnosa povjerenja.

Partfiš
14.01.2014., 09:55
A praktično prestanite krast, pa neće nitko dobiti otkaz ni za 5 ni za 5005 kuna!
Od kud vam samo ideja da išta kradete u firmi, a kad idete krast i kad vas se još i uhvati, onda bi još i štrajkali.. pa jebemti mentalitet :rolleyes::rofl:

Krena, ajde lijepo polako procitaj ovo sto je tu napisano.

Zar je tebi zaista normalno podrzati lopova?
Da je firma moja, ja bi dao otkaz i svakome tko je stao na njegovu srtranu pa u 360.000 nezaposlenih pronasao par ljudi koji ne kradu.:kava:

Partfiš
14.01.2014., 09:57
Uopce nije bitna vrijednost kradje. Bitno je to da je ukrao nesto iz firme koja hrani njega i njegovu obitelj. Zasto bi poslodavac trebao zadrzati takvu osobu?

Ti bi ju zadrzao u svojoj firmi?

krena
14.01.2014., 21:05
Nije sporna vrijednost krađe! Krađa je namjeran čin koji se upravo po tom namjernom elementu razlikuje od npr. oštećenja ili uništenja imovine u nekoj nesreći. Dakle, radnik je svjesno otuđio imovinu poslodavca.

On je otuđio smeće od poslodavca, a ne njegovu imovinu.
Danas sam saznao da je cilj poslodavca da radnik bude proglašen krivim, ali da mu se zbog male cijene otuđene imovine ne može dati otkaz, nego samo opomena. Ali će morati platiti 5000 kuna sudskih troškova.
Tako da će ovaj drugi puta dobro promisliti kada bude branio radnike. Ili zvao inspekciju zbog nedostatka grijanja u pogonima.
Vjerovatno će mo mi ostati bez sindikata u firmi, jer neće nitko imati muda da se prihvati toga posla.
Svaki radnik može napraviti neki škart u proizvodnji. I zbog 5 kune škarta će letjeti iz firme. Jer će direktor njemu naprditi svakojake epitete: neradnik, nesavjesan, nekoncentriran, namjerno pravi škart.......... A to je onda gore nego krađa. Sjećam se u doba socijalizma da se radnicima oduzimalo 20% plaće ako bi napravili u mjesec dana 20 radnih-sati škarta. A to znači da jedan brusač može zajebati običan hidraulični cilindar , a da je već u tome limitu, jer se zbrajaju svi sati utrošeni na komadu. Satnica je onda bila današnjih 30 kuna. Dakle mogao si napraviti štetu od 300 kuna i nikome ništa. I danas je to tako. Ali ako postaneš sindikalni povjerenik onda će te škart koštati 300 kuna + 5000 kuna sudskih troškova. :eek:

U slučajevima krađa, fizičkog napada, rada pod utjecajem alkohola, namjernog uništenja imovine nema malo/puno ili skupo/jeftino.

Ili misliš da radnik ne bi smio dati otkaz ako mu poslodavac ukrade 10 kuna, pljusne ga ili uhvati za guzicu? Onako, u šali... Riječ je o povredama osnovnog odnosa povjerenja.
Sud je tu da procijeni kolika je težina prekršaja, odnosno koje su posljedice.
Znam jedan slučaj kada je došao jedan radnik kod direktora na razgovor da dobije kritiku. I onda su lagano pričali, a radnik se u jednom trenutku izderao 120 decibela : "lažeš". I direktor je dobio infarkt, jer je ionako već imao par manjih. Sada je on tužio radnika za pokušaj ubojstva. Nakon pola godine, kad se malo oporavio.
Ne znam što je sud dosudio.
Doduše, neki su naši sudije dosuđivali da prst u guzicu nije silovanje, nego pozdrav na lički način :(:eek::503::D

Krena, ajde lijepo polako procitaj ovo sto je tu napisano.

Zar je tebi zaista normalno podrzati lopova?
Da je firma moja, ja bi dao otkaz i svakome tko je stao na njegovu srtranu pa u 360.000 nezaposlenih pronasao par ljudi koji ne kradu.:kava:

To se zove dozirani lopovluk. Neko može uzeti metar cijevi i nikom ništa. I direktor će odmahnuti rukom. Jer ta cijev ionako ništa ne vrijedi. Ali vrijedi 5 puta kraća i tanja cijev ako je uzme sindikalist.

Uopce nije bitna vrijednost kradje. Bitno je to da je ukrao nesto iz firme koja hrani njega i njegovu obitelj. Zasto bi poslodavac trebao zadrzati takvu osobu?

Ti bi ju zadrzao u svojoj firmi?

Upravo je ovo kamen psihološkog spoticanja ! Naime stari radnici imaju ugrađen mehanizam da su oni firmu stvorili u doba socijalizma. To je inače bolna realnost.
Ali firmu nisu dobili oni. Niti je firmu kupio neki poslovni čovjek da od nje nešto napravi.
Nju je kupila slovensko-hrvatska MAFIJA kojoj je cilj što više izvući z firme.
I to stari radnici govore. A normalno netko ne voli da ti ljudi govore istinu o tebi: (http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/96652-hrvat-jozo-dragan-ukrao-ruski-klirinski-dug-vrijedan-400-milijuna-dolara-pa-ugostio-putina-u-sloveniji.html)

Hrvat Jozo Dragan ukrao ruski klirinški dug vrijedan 400 milijuna dolara pa ugostio Putina u Sloveniji
Sa sumnjivim bogatstvom postao je suvlasnik zadarskog SAS-a preko tvrtke iz Lichtensteina te slovenskog Rika a kad je 2007. želio kupiti hrvatska brodogradilišta prvo je izvijestio Mesića

Ne pitajte me za prvi milijun – u toj rečenici sažetak je situacije brojnih novopečenih bogataša. Paradoksalno, ali istinito, svaki sljedeći milijun često je legalniji od onoga prethodnoga. U akumulaciji bogatstva, najteže je doći do te prve i uobičajeno najspornije hrpe novca. Sudeći po jednom ruskom dokumentu iz 2003. ni nesuđeni kupac hrvatskih brodogradilišta, suvlasnik velike slovenske tvrtke Riko te polovični vlasnik nekadašnjeg zadarskog ponosa SAS-a ne želi odgovoriti na pitanja o prvom milijunu. Pardon, milijunima! U igri je čak 400 milijuna dolara! Za sudjelovanje u sumnjivim poslovima u toj vrijednosti u Rusiji je optuživan Hrvat Jozo Dragan. Taj anonimni bogataš rodom je iz Trogira ali uz karlovačku i zagrebačku adresu ima i onu moskovsku. Upućeni tvrde kako je on ujedno jedan od najbogatijih Hrvata, barem kad je riječ o Hrvatima koji su bogatstvo stekli u Rusiji i bivšem istočnom bloku

Sova77
14.01.2014., 22:27
da li radnici imaju pravo na štrajk ako smatraju da im je njihov presjednik dobio otkaz za 5 kuna jer da je to nepravedno i mobing i šikaniranje Ne. Štrajk solidarnosti u RH je legalan samo ako se radi o podršci sindikatu koji je već u štrajku zbog nesiplate plaća ili neuspjelog mirenja kod pregovora za kolektivni ugovor. Time su iscrpljene sve legalne mogućnosti štrajka u RH.

sindikat je trebao dati suglasnostNe postoji pravni akt kojim bi se sindikat mogao natjerati na davanje suglasnosti. Svaki sindikat ima pravo procjeniti hoće li je dati ili neće. Naravno da sindikati kao zaštitnici radnika naginju ka nedavanju.

Odnos između radnika i poslodavca nužno implicira odnos povjerenja. Odnos između tebe i random dućana u koji možeš ili ne moraš ući je prilično drugačiji. Vjerujem da se u tome slažemo.Koga briga za slaganje ili za mišljenje! Podforum je pravo, pitanje je kojim pravnim aktom i kako je reguliran otkaz u slučaju krađe jer lijepo je misliti:

Krađa je svako otuđenje nečije imovine. Pri čemu je u radnopravnom kontekstu vrijednost nebitna.

Da je firma moja, ja bi dao otkaz i svakome tko je stao na njegovu srtranu pa u 360.000 nezaposlenih pronasao par ljudi koji ne kradu....ali čime je to definirano? ZOR-om? Kolektivnim ugovorom? Individualnim ugovorom? Pravilnikom o radu?

Moja bivša firma je izgubila spor protiv otpuštenog radnika koji je bez ikakve sumnje de facto napravio nešto vrlo opasno i štetno ali to nije bilo tako definirano ni ugovorom ni pravilnikom pa je sud naložio povratak na posao uz nadoknadu plaće. Čovjek je pokupio lovu i odmah dao otkaz.

Mirko_M
15.01.2014., 12:59
Ne postoji pravni akt kojim bi se sindikat mogao natjerati na davanje suglasnosti. Svaki sindikat ima pravo procjeniti hoće li je dati ili neće. Naravno da sindikati kao zaštitnici radnika naginju ka nedavanju.

Trebao znači da su mogli procijeniti kakve su im šanse u slučaju nedavanja. Razumno mi je pretpostaviti da i sindikalisti znaju sudsku praksu.

Koga briga za slaganje ili za mišljenje! Podforum je pravo, pitanje je kojim pravnim aktom i kako je reguliran otkaz u slučaju krađe jer lijepo je misliti:

...ali čime je to definirano? ZOR-om? Kolektivnim ugovorom? Individualnim ugovorom? Pravilnikom o radu?

Regulirano je Zakonom o radu. Članak 108. stavak 1. - izvanredni otkaz.:

Poslodavac i radnik imaju opravdani razlog za otkaz ugovora o radu sklopljenog na neodređeno ili određeno vrijeme, bez obveze poštivanja propisanog ili ugovorenog otkaznoga roka (izvanredni otkaz), ako zbog osobito teške povrede obveze iz radnog odnosa ili neke druge osobito važne činjenice, uz uvažavanje svih okolnosti i interesa obiju ugovornih stranaka, nastavak radnog odnosa nije moguć.

I sudskom praksom, postoje deseci slučajeva od 1996. na tu temu.

Moja bivša firma je izgubila spor protiv otpuštenog radnika koji je bez ikakve sumnje de facto napravio nešto vrlo opasno i štetno ali to nije bilo tako definirano ni ugovorom ni pravilnikom pa je sud naložio povratak na posao uz nadoknadu plaće. Čovjek je pokupio lovu i odmah dao otkaz.

Ako je to doista bilo tako opasno i štetno, onda je trebao dobiti otkaz. Ne mogu znati da li je netko zajebao proceduru ili je firmu netko loše zastupao.

A i radnik je bedast ako je tako postupio. Da je tražio sudski raskid, dobio bi više :zubo:

krena
15.01.2014., 21:55
Izgleda da ovaj zadarski slučaj nije tako usamljen: http://danas.net.hr/novac/koji-su-najcesci-razlozi-za-otkaze-u-hrvatskoj

"Imali smo slučaj u kojem je radnik okrivljen za krađu rashodovne utičnice koju je uzeo nakon što ju je poslodavac bacio u smeće. Ustrajavalo se na tome da to nije smio učiniti", otkriva voditeljica Ureda pravnih poslova u SSSH Sunčica Benović, dodajući da često tijekom sporova otkriju prave razloge otkaza, koji se svode na jednostavno neslaganje s poslodavcem. Na meti su, ističe, posebno sindikalni povjerenici koji prolaze razna šikaniranja.

pa ovo je totalno copy - paste !!!!!!!

Napomena: ovaj isti članak spominje i nešto drugo, a vezano za ovo: http://www.forum.hr/showpost.php?p=44360821&postcount=3621

U modi prebacivanje u tvrtku kćer ili mijenjanje naziva radnog mjesta

U Hrvatskoj udruzi sindikata, pak, kažu da je otkaza zbog skrivljenog ponašanja sve manje, i to zato što su dobili brojne sudske sporove protiv poslodavaca. No, ondje tvrde da poslodavci kao "novu modu" umjesto otkazivanja ugovora o radu uvode prebacivanje djelatnosti određene tvrtke, pa i njenih radnika, u drugu tvrtku ili tvrtku kćer.

"Riječ je o prenošenju ugovora o radu. Radnicima ostaju njihova prava, ali neko kraće vrijeme nego u prijašnjoj tvrtki. A potom budu prepušteni na milost i nemilost, te slijedi smanjivanje plaća ili otkazi. Prije no što ih prebace radnike ne moraju ni pitati za mišljenje", opisuje tajnik HUS-a Miroslav Brzica.

http://www.forum.hr/showpost.php?p=47099586&postcount=241

Ovo boldano je naš gazda i direktor već riješio. Osnovao je sestrinske firme:

kiss me
15.01.2014., 23:02
...ali čime je to definirano? ZOR-om? Kolektivnim ugovorom? Individualnim ugovorom? Pravilnikom o radu?

Naravno da je definirano ZOR-om.
ZOR svaki postupak svjesnog ili nesvjesnog nanošenja štete poslodavcu smatra opravdanim razlogom bar za Opomenu pred otkaz ili čak izvanrednim otkazom.

A što se tiče tvoje firme - ako je bilo de facto, ne znači da je bilo de juri.
Razlog što poslodavci u tako visokom postotku gube radne sporove nije u tome što su svi radnici nevine žrtve ili anđeli, nego što je onima uglavljenim u foteljama očito preveliki intelektualni napor zapamtiti par stavaka članka kako se daje propisani i zakonit otkaz.
Poslodavci sporove mahom gube zbog pogreške u proceduri.

Sova77
16.01.2014., 10:45

Može citat?

Mirko_M
16.01.2014., 11:23
Može citat?

Ja sam ti gore citirao čl. 108. stavak 1. Zakona o radu koji uređuje ovu situaciju.

Sova77
16.01.2014., 15:38
Taj članak to ne uređuje jer ne definira što je teška povreda radne obaveze. Dotične su bile definirane u mom a) individualnom ugovoru u radu b) kolektivnom ugovoru c) pravilniku o radu dok sam radio u Hrvatskoj.

Dobrodošli na podforum pravo.

kiss me
16.01.2014., 17:52
Može citat?

Evo, rado ti dodajem jš jedan uz onaj 108 koji ti je već priložen
Članak 99.

(1) Radnik koji na radu ili u svezi s radom namjerno ili zbog krajnje nepažnje uzrokuje štetu poslodavcu, dužan je štetu naknaditi.

Taj članak to ne uređuje jer ne definira što je teška povreda radne obaveze. Dotične su bile definirane u mom a) individualnom ugovoru u radu b) kolektivnom ugovoru c) pravilniku o radu dok sam radio u Hrvatskoj.

Krađa je krivično djelo, a počinjenje krivičnog djela bi ipak trebala biti teška povreda radne obaveze - po svakoj definiciji.
Aj ne kaki više...

Mirko_M
16.01.2014., 21:44

Uređuje i te kako.

Kad bi se obveze tumačile na način kako ti to radiš, Onda ja nijednom svom radniku ne bi mogao dati izvanredni otkaz jer:
- teške povrede radne obveze nisu navedene u ugovoru o radu
- ne obvezuje me kolektivni ugovor
- nemam pravilnik o radu.

A prilično sam siguran da bi mogao da napravi neko od sranja koje sam ranije naveo ili nešto slične magnitude zajeba. :mig:

krena
16.01.2014., 21:56
Članak 99.

(1) Radnik koji na radu ili u svezi s radom namjerno ili zbog krajnje nepažnje uzrokuje štetu poslodavcu, dužan je štetu naknaditi.

Evo, vraćam ono što sam ukrao te odmah uplaćujem 1.5 kuna na žiro račun firme.

Doduše, moram platiti još jednu sitnicu: 3-4000 kuna sudskih troškova. :(:eek::504::503::D

Krađa je krivično djelo, a počinjenje krivičnog djela bi ipak trebala biti teška povreda radne obaveze - po svakoj definiciji.
Aj ne kaki više...

Mama, Mama , Branko mi je ukrao iz džepa 2 kune.
Mužu, zovi brzo policiju !

ZOR svaki postupak svjesnog ili nesvjesnog nanošenja štete poslodavcu smatra opravdanim razlogom bar za Opomenu pred otkaz ili čak izvanrednim otkazom.

A što se tiče tvoje firme - ako je bilo de facto, ne znači da je bilo de juri.
Razlog što poslodavci u tako visokom postotku gube radne sporove nije u tome što su svi radnici nevine žrtve ili anđeli, nego što je onima uglavljenim u foteljama očito preveliki intelektualni napor zapamtiti par stavaka članka kako se daje propisani i zakonit otkaz.
Poslodavci sporove mahom gube zbog pogreške u proceduri.

Ovaj naš nije izgubio niti jedan spor otkad je ustoličen za direktora. Jer je već za godinu dana stekao dovoljno poznanstva u Hipo-gradu, te našao dobrog pravnika da ga zastupa, a ne nekog diletanta.

A glavna mu je pobjeda bila što je prošlu godinu dekretom poništio naš postojeći Kolektivni ugovor.

kiss me
17.01.2014., 15:56
Evo, vraćam ono što sam ukrao te odmah uplaćujem 1.5 kuna na žiro račun firme.

Doduše, moram platiti još jednu sitnicu: 3-4000 kuna sudskih troškova. :(:eek::504::503::D

Mama, Mama , Branko mi je ukrao iz džepa 2 kune.
Mužu, zovi brzo policiju !

Ovaj naš nije izgubio niti jedan spor otkad je ustoličen za direktora. Jer je već za godinu dana stekao dovoljno poznanstva u Hipo-gradu, te našao dobrog pravnika da ga zastupa, a ne nekog diletanta.

A glavna mu je pobjeda bila što je prošlu godinu dekretom poništio naš postojeći Kolektivni ugovor.

Čovjek očito zna svoj posao i ima pravnika koji ga dobro savjetuje, u skladu sa zakonom. Šta ti je tučudno?

I bez uvrede, ako svi imate sličan način razmišljanja i ponašanja ko ovo što čitam tu - opće me ne čudi... :rofl:

krena
17.01.2014., 16:26
Čovjek očito zna svoj posao i ima pravnika koji ga dobro savjetuje, u skladu sa zakonom. Šta ti je tučudno?

I bez uvrede, ako svi imate sličan način razmišljanja i ponašanja ko ovo što čitam tu - opće me ne čudi... :rofl:

Svi mi isto razmišljamo zbog Marksa. Jer je on rekao da svijest ljudi određuje realna materijalna baza, a ne naše Biće !!!!! :D
A naša realna baza je ova: http://www.slobodnadalmacija.hr/Zadar/tabid/73/articleType/ArticleView/articleId/106366/Default.aspx

A gazdnina ova: http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/96652-hrvat-jozo-dragan-ukrao-ruski-klirinski-dug-vrijedan-400-milijuna-dolara-pa-ugostio-putina-u-sloveniji.html

:(:eek::eek::(

Dignuti kredita 7 miliona eura pa niti milijon uložiti u vlastitu firmu koju si opteretio hipotekom je malo kurvanjsko.
Ali i nije, jer je sve po zakonu !!!

To je sve lijepo opisano na ovoj stranici: http://www.forum.hr/showthread.php?t=751409&page=4

Što radi javno tužiteljstvo? Ništa dok je Božidar Keljmeti na vlasti u Zadru. I njegov pajdaš Sinovčić. A borac za radnička prava je bio drugi na listi od Sinovčića :eek:

Wog Boy
17.01.2014., 16:56
A sto je tebe tocno briga ulaze li on ili ne u vlastitu firmu? Treba li mozda polagati radnicima racuna? Smijem li ja odrediti sto ces ti i kako raditi u svojoj kuci? Oslobodite se vise socijalizma i njihovih ideja o radnickom samoupravljanju te razmisljanju "ma to je sitnica, nece biti frke ako ja to uzmem sebi" kao sto je bilo dobro poznato u socijalizmu, vukli i krali na sve strane.

Jedino u cemu podrzavam radnicku klasu je sto mnogi od tih vlasnika ne isplacuju place radnicima po vise mjeseci ili ih placaju ispod stola, neki minimalac.

Sto se tice vrijednosti ukradenog. Bila to kuna, dvije ili par sto tisuca, je li problem pitati odgovornu osobu u firmi: "Marko, Janko, Pero, mogu li uzeti onu cijev sto ste bacili u smece i ponijeti je doma za privatnu svrhu?"I vidi vraga, od nelegalnog dodje se do legalnog.

krena
17.01.2014., 20:35
A sto je tebe tocno briga ulaze li on ili ne u vlastitu firmu? Treba li mozda polagati radnicima racuna? Smijem li ja odrediti sto ces ti i kako raditi u svojoj kuci? Oslobodite se vise socijalizma i njihovih ideja o radnickom samoupravljanju te razmisljanju "ma to je sitnica, nece biti frke ako ja to uzmem sebi" kao sto je bilo dobro poznato u socijalizmu, vukli i krali na sve strane.

Jedino u cemu podrzavam radnicku klasu je sto mnogi od tih vlasnika ne isplacuju place radnicima po vise mjeseci ili ih placaju ispod stola, neki minimalac.

Sto se tice vrijednosti ukradenog. Bila to kuna, dvije ili par sto tisuca, je li problem pitati odgovornu osobu u firmi: "Marko, Janko, Pero, mogu li uzeti onu cijev sto ste bacili u smece i ponijeti je doma za privatnu svrhu?"I vidi vraga, od nelegalnog dodje se do legalnog.

Netko ovdje brka kruške i jabuke. Svatko može uzeti takav otpad i neće mu biti prigovoreno. Osim ako nisi u sukobu sa vlasnikom i direktorom. A stranka u sukobu je sindikalac. A sindikalac ga ne želi pitati da uzme cijev jer će ga vlasnik automatski ucjenjivati da mu popusti u borbi za radnička prava.
A i kolege mogu vidjeti da on šuruje sa direktorom radi svojih osobnih interesa.

Dakle radi se o situaciji gdje je mobing 1000 puta veći negoli je vrijednost krađe.
A to sud treba da vidi i da odmah odbaci tužbu za krađu, jer je to mobing.
O tome piše: http://danas.net.hr/novac/koji-su-najcesci-razlozi-za-otkaze-u-hrvatskoj

p.s.

Sestrinska odvojena firma koja ima pametne i normalne vlasnike , ne bi nikad došlo do ove situacije.
Jer se tamo odmah vide normalni ljudski odnosi. A i normalna vlasnička struktura koja nije bazirana na krađi i lopovluku: http://www.nacional.hr/clanak/42862/zadarski-roboti-za-njemacku-autoindustriju

Inače je u doba socijalizma ova firma bila naj-jači proizvođač strojeva u cijeloj bivšoj državi.
I svi su radnici bili sretni da imamo novog pravog gazdu. A ono nakon 10 godina se ispostavilo da je to bio čisti ćorak o kome pričaju i slovenci : http://www.reporter.si/slovenija/kako-je-%C5%A1krabec-obogatel-z-izmi%C5%A1ljenimi-ruskimi-dolgovi/19452

Sova77
17.01.2014., 20:53
Članak 99.

(1) Radnik koji na radu ili u svezi s radom namjerno ili zbog krajnje nepažnje uzrokuje štetu poslodavcu, dužan je štetu naknaditi.Jel problem u mojem browseru? Meni ovdje piše da je dužan štetu naknaditi, ne da mu se može dati otkaz. Da li ovdje uvodimo princip ekvivalentnsti osvete otkazom i naknade štete?

Krađa je krivično djelo, a počinjenje krivičnog djela bi ipak trebala biti teška povreda radne obaveze - po svakoj definiciji. Aj ne kaki više...Ja pitam gdje je takva definicija a dobijem odgovor "ne kaki više". Lepo vaspitanje, nema šta. Pa zar je toliki problem prihvatiti osnovni pravni princip: nullum crimen sine lege? Nekima, negdje očigledno je.

Kad bi se obveze tumačile na način kako ti to radiš, Onda ja nijednom svom radniku ne bi mogao dati izvanredni otkaz jer:
- teške povrede radne obveze nisu navedene u ugovoru o radu
- ne obvezuje me kolektivni ugovor
- nemam pravilnik o radu.

A prilično sam siguran da bi mogao da napravi neko od sranja koje sam ranije naveo ili nešto slične magnitude zajeba
Naravno da si ti gazda i da možeš sve što hoćeš... dok to ne dođe dopravnih instanci gdje tvoje mišljenje nema nikakv težinu. Sva "sranja, magnitude i zajebi" moraju biti pokriveni pravilnicima, ugovorima ili zakonima da bi nešto vrijedila ukoliko radni spor dođe do suda. Barem je tako u zemljama koje se baziraju na vladavini prava. Vidiš, ja sam u državnom mastodontu po kojem se svako malo pljuje na vorumu haer imao ovakav slučaj pravno pokriven i oko toga nije moglo biti dvojbe ni na sudu da stvarno predstavlja osnovu za davanje izvanrednog otkaza ugovora o radu. Može to netko smatrati prestrogim ili ispravnim, pravno je bilo tako riješeno.

Poduzetnici i "poduzetnici" koji ovako olako shvaćaju radno pravo ili pravo uopće se stvarno nemaju pravo žaliti na to da ih država u nečem ograničava.

Svatko može uzeti takav otpad i neće mu biti prigovoreno.Ako a) nije regulirano nikakvim aktom b) stvarno se radi o otpadu - smije.

kiss me
17.01.2014., 21:44
Netko ovdje brka kruške i jabuke.

Točno, a taj netko si ti i tvoje kolege-istomišljenici u firmi.
Ne pada mi na pamet otvarati linkove i čitati nešto što nema blage veze s temom.
Daj više shvati - to što tvoj gazda je ili nije kriminalac, ne znači da si itko od radnika može uzimati nekakve cijevi, šarafe ili šta god zaključi da mu treba.

Jel problem u mojem browseru? Meni ovdje piše da je dužan štetu naknaditi, ne da mu se može dati otkaz. Da li ovdje uvodimo princip ekvivalentnsti osvete otkazom i naknade štete?

Ja pitam gdje je takva definicija a dobijem odgovor "ne kaki više". Lepo vaspitanje, nema šta. Pa zar je toliki problem prihvatiti osnovni pravni princip: nullum crimen sine lege? Nekima, negdje očigledno je.

A šta da ti čovjek drugo kažeš kad ideš kazneno i radno pravo trpati u isti koš? :ne zna:
Svaki i najosnovniji ugovor o radu sadrži neke opće klauzule o postupanju radnika sa imovninom firme ili je po tebi u redu uzeti sve ono što ti izrekom nije nabrojano u ugovoru da ne smiješ?
Dakle, svašta.. :rofl:

Ako a) nije regulirano nikakvim aktom b) stvarno se radi o otpadu - smije.

Je, je... reci ti njemu...
Pa kad opet netko spuši otkaz, onda će opet svi drugi biti krivi :D

krena
17.01.2014., 21:56
Točno, a taj netko si ti i tvoje kolege-istomišljenici u firmi.
Ne pada mi na pamet otvarati linkove i čitati nešto što nema blage veze s temom.
Daj više shvati - to što tvoj gazda je ili nije kriminalac, ne znači da si itko od radnika može uzimati nekakve cijevi, šarafe ili šta god zaključi da mu treba.

Izgleda da sam otvorio temu sa krivim naslovom. Trebao je biti naslov :

"Da li je mobing tužba sindikalnome povjereniku za krađu imovine u poduzeću vrijedne 2 kune ? "

J
Ja pitam gdje je takva definicija a dobijem odgovor "ne kaki više". Lepo vaspitanje, nema šta. Pa zar je toliki problem prihvatiti osnovni pravni princip: nullum crimen sine lege? Nekima, negdje očigledno je.

Ali neki puta se pronađe i solomonsko rješenje. To je bilo npr. kod njemačkog kanibala koji je dogovorno ubio i pojeo čovjeka.
Najprije je dobio 8 godina, jer ne postoji kanibalizam u njemačkom zakonu. A najviše se može dobiti 8 godina pri pomoći za samoubojstvo. Na kraju su promijenili zakon i strpali kanibala doživotno u zatvor. http://www.nacional.hr/clanak/25054/kanibalu-iz-rotenburga-dozivotni-zatvor

Mirko_M
18.01.2014., 11:08
Pa zar je toliki problem prihvatiti osnovni pravni princip: nullum crimen sine lege? Nekima, negdje očigledno je.

:rofl::rofl::rofl:

Jel mi pričamo o kaznenom ili o radnom? Daj prouči gdje se taj pravni princip primjenjuje.

Da, otkaz možeš dobiti i ako nisi počinio nikakvo kazneno djelo.

Naravno da si ti gazda i da možeš sve što hoćeš... dok to ne dođe dopravnih instanci gdje tvoje mišljenje nema nikakv težinu. Sva "sranja, magnitude i zajebi" moraju biti pokriveni pravilnicima, ugovorima ili zakonima da bi nešto vrijedila ukoliko radni spor dođe do suda. Barem je tako u zemljama koje se baziraju na vladavini prava.

Svako sranje i zajeb dovoljne magnitude da potpada pod čl 108 ZR je pokriven.

Ili ti doista smatraš da je potrebno da to piše u nekom pravilniku, ugovoru ili zakonu, npr:

"Radnik koji se kolegi popiša na užinu može dobit otkaz" Pa ako se on popiša, a nigdje ta situacija, taj crimen, nije reguliran, sud neće potvrditi njegov otkaz? :rofl:

Poduzetnici i "poduzetnici" koji ovako olako shvaćaju radno pravo ili pravo uopće se stvarno nemaju pravo žaliti na to da ih država u nečem ograničava.

"Poduzetnik" s kojim diskutiraš je odradio (za druge, naravno, ne za sebe) par desetaka radnih sporova i prilično je siguran da kolega Sova77 nije u pravu. Također, "poduzetnik" svoje informacije crpi iz prve ruke, a ne iz rekla kazala priča ili "provjerenog" NoveTV.

[/QUOTE]

Izgleda da sam otvorio temu sa krivim naslovom. Trebao je biti naslov :

"Da li je mobing tužba sindikalnome povjereniku za krađu imovine u poduzeću vrijedne 2 kune ? "

Ne nije mobing. Daj već jednom shvati da radnik nema kaj doma nositi imovinu poslodavca, bila ona na stolu, u novčaniku ili košu za smeće.

krena
18.01.2014., 16:05
Ne nije mobing. Daj već jednom shvati da radnik nema kaj doma nositi imovinu poslodavca, bila ona na stolu, u novčaniku ili košu za smeće.

To nije bobing nego psihička tlaka. I znak prave kapitalističke kulture. Obično sud mora sagledati situaciju u cjelini. Tako da neki sudovi to proglase mobingom, a neki krađom. I ne samo kod nas, nego i na Zapadu.
Ima dakle i ovakvih presuda: http://www.24sata.hr/crna-kronika-news/blagajnici-dali-otkaz-zbog-dva-bona-vrijedna-13-eura-104075

jemački viši sud potvrdio je u utorak otkaz blagajnici supermarketa, koji je dobila nakon 31 godine rada zato što je pronevjerila 1,3 eura. Barbara E. (50) zadržala je dva bona u vrijednosti od 42 i 82 eurocenta koje je izdala za prazne boce, a kupac ih je zaboravio preuzeti.

Također: http://www.dw.de/otkaz-zbog-kra%C4%91e-ostataka-od-ve%C4%8Dere/a-4796922

Otkaz zbog "krađe" ostataka od večere

U posljednje vrijeme su se zaredali otkazi djelatnicima zbog doista banalnih razloga. Ali ovaj puta je i Sud za radne odnose potvrdio otkaz 58-godišnjoj djelatnici sa 17 godina radnog staža u staračkom domu.

Ali neki i ovako dosuđuju:

U Francuskoj je pak jedan sličan slučaj "krađe" završio i plaćanjem odštete djelatnici i povratkom na radno mjesto. Još u veljači 2008. je jedna djelatnica lanca samoposluživanja Atac dobila otkaz jer je robu koju je kupila jedna mušterija upisala na svoju, privatnu potrošačku karticu. "Šteta" koju je tako nanijela svom poduzeću iznosi vrtoglavih 60 centi, ali se poslodavac prema njoj nakon toga "ponašao kao da je kradljivica" i uručio joj otkaz. Sud za radno pravo u Versaillesu je proljetos pak osudio lanac Atac na plaćanje odštete djelatnici u iznosu od 17.380 eura - i naložio mu da djelatnicu vrati na njeno radno mjesto.

c-shadow
31.01.2014., 05:49
Situacija je takva da sam zaposlen na neodređeno kod poslodavca već 10+ godina. Javlja se prilika za preći kod drugog poslodavca. Otkazni rok po ugovoru mi je 30 dana, međutim novi poslodavac inzistira da se ranije, doslovno nakon par dana zaposlim kod njega. Nudi posao na neodređeno, ali uz probni rok od 6 mjeseci.
Malo mi je to riskantna situacija pa me zanima par stvari:
1. Kakav tip otkaza ja moram dati tekućem poslodavcu i kakve mogućnosti on ima da me zadrži tih mjesec dana?
2. stari godišnji od prošle godine, ne vjerujem da će me poslodavac pustiti da to iskoristim, koliko sam skužio, to mi moraju isplatiti?
3. Probni rok - iako to ne očekujem, ali ako mi daju otkaz za vrijeme probnog roka ili po isteku, kakva prava imam poslije toga? Ono da se nađem na ulici bez ikakvih prihoda u današnje doba nije baš opcija. Znam da zavisno o ugovoru moraju me obavijestiti x dana prije otkaza i da je otkazni rok obično kratak, cca 7 dana.
4. Ima još kakvih caka na koje bi trebalo paziti?
5. Pretpostavka da promijenim poslodavca i ostanem raditi nakon probnog roka, kako stoji stvar s godišnjim, da li se nakon toga dobiva pravo na cijeli za ovu godinu ili neka proporcija i kako je to uređeno?

c.sunny
31.01.2014., 21:25
1. možete sporazumno raskinuti rani odnos. U tom slučaju se dogovarate oko otkaznog roka. Možeš ga zamoliti/pitati da bude kraći ili da ga nema.
Možeš dati izvanredni otkaz (u tom slučaju moraš navesti i imati razlog) pa nemaš uopće otkaznog roka

2. da

3. ovisi što će ti pisati u ugovoru o radu ali da, uobičajeno je 7-14 dana otkazni rok. Na kakva prava konkretno misliš?
Ako slučajno dobiješ otkaz za vrijeme probnog roka (kao i nakon) koji je neutemeljen krećeš prvo sa Zahtjevom za zaštitu prava... ali ovo je sad sve napamet jer ne znam na kakva prava misliš.

4. Cake uvijek postoje :D
Dobro pročitaj ugovor prije potpisivanja.

5. Pravo na godišnji (razmjerni) imaš odmah, za prvi mjesec rada 1/12 (jednu dvanaestinu) godišnjeg, pa 2/12.....

Victora
31.01.2014., 21:35
Probni rok od 6 mjeseci i još poslodavac tako inzistira da odmah dođeš?

Ja kao iskusnjača na novim poslovima preporučila bi ti - ne idi k tom poslodavcu. Ne miriši na dobro. Ja bi, da radim na neodređeno, prešla negdje drugdje samo bez probnog roka.

Tebi je čak bolje da njemu predložiš da ti da ugovor na određeno na 6 mjeseci - jer ćeš poslije toga imati pravo na naknadu, a otkaz je njemu, recimo, malo teže dati, mora ga opravdavati, dok ti na probnom roku može dati nogu kad hoće i nikome ništa, niti imaš ikakva prava, ni na burzi ni inače. Da sam na tvom mjestu - ako već želiš promijeniti posao - ja bi mu to predložila. Da mi da na određeno od 6 mjeseci - ako ne bi htio, pobjegla bi od njega glavom bez obzira. Žišku? Budi mudar, nemoj mijenjati samo promjene radi. Ako se ne radi o državnoj firmi/službi, a po ničemu ne vidim da se radi - on ti može dati ugovor kakav želi. Može i u ugovor staviti da će ti se slijedeći ugovor dati na neodređeno vrijeme, ako on odluči produžiti ti postojeći, pa ti je to neka vrsta garancije da, ako ti produži, biti će na neodređeno.

c.sunny
31.01.2014., 21:39
Probni rok je sasvim uobičajena stvar.
Samo ovisi koliko dugo će trajati. Kod nekih je mjesec, kod nekih 2 a kod nekih 6.
Meni tu nije ništa sporno :ne zna:

Edit: nikada ne bi išla na varijantu ugovor na određeno 6 mjeseci pa onda na neodređeno.

c-shadow
31.01.2014., 23:25
3. Mislio sam na pravo na naknadu. Da li to ovisi o tipu otkaza kakav mi poslodavac može dati unutar i nakon probnih 6 mjeseci ili se striktno definira ugovorom? Da ne bi prešao u tu firmu, otpuste me nakon 6 mj. s nekim razlogom tipa "nije zadovoljio" i nemam pravo na naknadu, a radio xx godina.

kiss me
01.02.2014., 08:08
Edit: nikada ne bi išla na varijantu ugovor na određeno 6 mjeseci pa onda na neodređeno.

Zašto? :ne zna:
Svatko tko iole zna išta o ZOR-u će ti reći da je to sto puta pametnija i bolja verzija od ugovora na neodređeno uz probni rok.

3. Mislio sam na pravo na naknadu. Da li to ovisi o tipu otkaza kakav mi poslodavac može dati unutar i nakon probnih 6 mjeseci ili se striktno definira ugovorom? Da ne bi prešao u tu firmu, otpuste me nakon 6 mj. s nekim razlogom tipa "nije zadovoljio" i nemam pravo na naknadu, a radio xx godina.

Ne, ako ne zadovoljiš na probnom radu nemaš nikakva prava.

strijelčica
18.02.2014., 15:50
Ukratko 6 godina radim u jednoj firmi ,koja sve lošije stoji ,mjenjali nam ugovore ,smanjili plače ,dobila ne jedan nego dva premještaja u dva mjeseca i sada mi nikako ne odgovara ni radno vrijeme ni povezanost linija ,ni ekipa uglavnom želim svojevoljno uteči ,trenutno sam na g.o i ne želim se više vratiti dali je dovoljno da samo se ne javim mislim tri dan i izostanka i otkaz ,jer neželim produžavati više ovu agoniju,ionako nemam pravo ni na naknadu ni otpremninu.

Darsey
18.02.2014., 17:46
Odluka je isključivo tvoja, al ne kužim zašto ne daš izvanredni otkaz i gotovo? Kaj ti ne bi to bilo jednostavnije?

strijelčica
18.02.2014., 18:12
Odluka je isključivo tvoja, al ne kužim zašto ne daš izvanredni otkaz i gotovo? Kaj ti ne bi to bilo jednostavnije?iku

Piam za svajet jer neznam razliku ,

Darsey
18.02.2014., 20:09
Ti najbolje znaš konkretnu situaciju na poslu.
Ako postoje uvjeti (koje možda ne navodiš ovdje iz razumljivih razloga) možeš dati izvanredni otkaz.
Sve ovisi o samoj konkretnoj situaciji u kojoj se nalaziš i o okolnostima.

Evo ovdje imaš jedna članak na temu:
http://blog.dnevnik.hr/sveoradnompravu/2012/10/1631103886/izvanredni-otkaz-ugovora-o-radu.html

Al vjerujem da ćeš bez problema moći dati izvanredni otkaz. Uglavnom poslodavci oko toga ne prave problem jer im je to ponekad idealna prilika da se riješe radnika.
Ti sama najbolje znaš kakav ti je poslodavac i što s njim možeš dogovoriti.

JohnDoe-25
19.02.2014., 08:28
Nije ti problem dati otkaz, nije posao robovlasništvo, samo potpišeš izvanredni otlkaz ugovora o radu i to je to.

Problem je što u slučaju takvog otkaza nemaš pravo na naknadu, ali to ti nije problem ako imaš drugi posao.

strijelčica
19.02.2014., 08:59
Ti najbolje znaš konkretnu situaciju na poslu.
Ako postoje uvjeti (koje možda ne navodiš ovdje iz razumljivih razloga) možeš dati izvanredni otkaz.
Sve ovisi o samoj konkretnoj situaciji u kojoj se nalaziš i o okolnostima.

Evo ovdje imaš jedna članak na temu:
http://blog.dnevnik.hr/sveoradnompravu/2012/10/1631103886/izvanredni-otkaz-ugovora-o-radu.html

Al vjerujem da ćeš bez problema moći dati izvanredni otkaz. Uglavnom poslodavci oko toga ne prave problem jer im je to ponekad idealna prilika da se riješe radnika.
Ti sama najbolje znaš kakav ti je poslodavac i što s njim možeš dogovoriti.

Hmmm dogovor postoji ako slušaš šta ti kaže jer on nema namjeru slušati djelatnike.
Dali kod inzvanrednog otkaza ja imam poslijedice kasnije kod zapošljavanja .

strijelčica
19.02.2014., 09:00
Nije ti problem dati otkaz, nije posao robovlasništvo, samo potpišeš izvanredni otlkaz ugovora o radu i to je to.

Problem je što u slučaju takvog otkaza nemaš pravo na naknadu, ali to ti nije problem ako imaš drugi posao.

ja ionako nemam pravo na naknadu jer su mi novim ugovor i to maknuli a bilo je potpiši ili biro .Kažem da neželim više raditi i točka ,bez otkaznog

JohnDoe-25
19.02.2014., 11:25
Kakve veze ima ugovor o radu s naknadom za nezaposlene?
Bitan je jedino kontinuitet staža.

kiss me
19.02.2014., 15:28
ja ionako nemam pravo na naknadu jer su mi novim ugovor i to maknuli...

Sad i mene ovo zanima.. nešto si ti garant pobrkala :D

Lali Puna
19.02.2014., 16:16
možda je mislila na naknadu za prijevoz

mrsavicaaa
19.02.2014., 16:17
Ako das otkaz nemaš pravo na naknadu za nezaposlene....

strijelčica
22.02.2014., 16:37
Malo sam se krivo izrazila mislila sam navesti da ako sama dam otkaz ionako nemam pravo na naknadU.

Angry Bird
22.02.2014., 17:04
i mene zanima, što je potrebno za prijaviti se na burzu i dobivati naknadu za nezaposlene?

danny
22.02.2014., 17:34
i mene zanima, što je potrebno za prijaviti se na burzu i dobivati naknadu za nezaposlene?

Ako se nije u međuvremenu nešto promjenilo ovo je jedan od načina : firma te otpustiti kao teh. višak (tako je moj bivši kolega otišao prije cca3god, njemu je nedostajalo par mjeseci do prijevremene nakon naknade) a firma nesmije čini mi se 6mjeseci primiti nekoga na isto radno mjesto.

Angry Bird
22.02.2014., 17:36
to je jedini način?

Lali Puna
22.02.2014., 19:46

biti nezaposlena, a da nisi ti dala otkaz

castor8
22.02.2014., 22:26
to je jedini način?

Ili ti jednostavno može isteći ugovor na određeno. Tada isto imaš pravo na naknadu ali opet ovisi koliko si dugo radio.

krena
22.02.2014., 23:02
Ukratko 6 godina radim u jednoj firmi ,koja sve lošije stoji ,mjenjali nam ugovore ,smanjili plače ,dobila ne jedan nego dva premještaja u dva mjeseca i sada mi nikako ne odgovara ni radno vrijeme ni povezanost linija ,ni ekipa uglavnom želim svojevoljno uteči ,trenutno sam na g.o i ne želim se više vratiti dali je dovoljno da samo se ne javim mislim tri dan i izostanka i otkaz ,jer neželim produžavati više ovu agoniju,ionako nemam pravo ni na naknadu ni otpremninu.

Nikako ne smiješ to napraviti. Jer gubiš naknadu sa biroa. Moraš zatražiti da ti poslodavac dade tehnološki višak. Ako ne želi , onda čekaj istek ugovora na određeno vrijeme.
Inače, moraš znati da ima i malo luđih poslodavaca. Evo, naš bi gazda garantirano tužio radnika da nije došao na poslao nekoliko dana u cilju da dobije otkaz. Jer je radnik dužan predati zahtjev za prestanak radnog odnosa , te biti na poslu dok mu traje otkazni rok. Jer vlasnik može tužiti radnika da mu je nanio štetu naglim odlaskom iz poduzeća !!

danny
22.02.2014., 23:15
Kako ostvariti pravo na novčanu naknadu na burzi? « Profitiraj.hr

Možda ti ovo pomogne.

JohnDoe-25
25.02.2014., 10:56
Znači, nađeš bolji posao i prijeđeš, i bivši poslodavac te tuži jer si mu nanio štetu time što si naglo odlučio otići raditi kod drugog poslodavca? Nije li on o tome trebao misliti ranije, npr. kod određivanja plaće i sl.?

krena
01.03.2014., 14:38
Evo nakon "samo" četvrtog ročišta je ipak zadarski sud odlučio da se slučaj seli u mjesto tuženika (Sindikata metalaca) u Zagreb.
Sada je vjerojatnost da sindikalista neće dobiti otkaz preko 90%. A da je to bilo u Zadru, onda bi vjerojatnost za otkaz bila 90%.

Ali vidim da nisu svi sudovi kao Zadarski sud: http://static.oglasnik.hr/clanak/radnik-ukrao-novac-a-sef-mu-oko-vrata-objesio-natpis---lopov,642

Britanac Mark Gilbert ukrao je od svog gazde Simona Cramera 845 funti. Naime, ovaj 40-godišnjak, otac troje djece, krivotvorio je ček na taj iznos i naplatio ga. Kada je gazda otkrio prevaru, uzeo je karton i flomaster i napisao: „Lopov. Na putu do policijske stanice ukrao sam 845 funti.“ Taj natpis je potom objesio Gilbertu o vrat i tako ga dopratio do policije. Fotografije su osvanule u lokalnim medijima. Priča je dobila epilog na sudu. Radnik je pušten iz policije, a gazda je bio taj koji je odgovarao pred sudom. Odluka suda bila je da plati 5.000 funti odštete Gilbertu, jer ga je ponižavao. Osim toga, Cramer će morati platiti i 8.000 funti na ime sudskih troškova.

Naš bi sindikalista dobio u Engleskoj lijepu odštetu zbog psihičke tlake pretnje otkazom.

Još će neki reći da je tamo truli kapitalizam !

mrachni hajduk!
07.03.2014., 16:49
Nikako ne smiješ to napraviti. Jer gubiš naknadu sa biroa. Moraš zatražiti da ti poslodavac dade tehnološki višak. Ako ne želi , onda čekaj istek ugovora na određeno vrijeme.
Inače, moraš znati da ima i malo luđih poslodavaca. Evo, naš bi gazda garantirano tužio radnika da nije došao na poslao nekoliko dana u cilju da dobije otkaz. Jer je radnik dužan predati zahtjev za prestanak radnog odnosa , te biti na poslu dok mu traje otkazni rok. Jer vlasnik može tužiti radnika da mu je nanio štetu naglim odlaskom iz poduzeća !!

Pa naravno. Zato postoji otkazni rok.

Kymatica
07.03.2014., 17:22
Ja sam dala tako otkaz, bila na neodredjeno, onda me prijatelj prijavio ko kucnu pomocnicu, odredjeno, mjesec dana, odmah napravi prijavu i odjavu, i nakon isteka na burzu. Normalno dobijala naknadu.to sam platila nekih cini mi se, 300 kn , ali nisam sigurna..

Angry Bird
07.03.2014., 17:59
a koliko je frenda koštala prijava i doprinosi za taj mjesec što te imao prijavljenu?

kiss me
07.03.2014., 21:45
Ja sam dala tako otkaz, bila na neodredjeno, onda me prijatelj prijavio ko kucnu pomocnicu, odredjeno, mjesec dana, odmah napravi prijavu i odjavu, i nakon isteka na burzu. Normalno dobijala naknadu.to sam platila nekih cini mi se, 300 kn , ali nisam sigurna..

Molim te ne širi netočne informacije, još ćeš zajebat nekog :rolleyes:
Prema sadašnjim pravilima moraš biti bar 3 mjeseca prijavljena kod novog poslodavca, da ti se ne bi gledao prekid radnog odnosa kod pretodnog posoldavca.

Angry Bird
14.03.2014., 20:29
a ako nagovorim poslodavca da me s ugovora na neodređeno prebaci na ugovor na određeno na mjesec dana, bez prekida radnog odnosa (može li se to?) mogu li se onda kad mi istekne ugovor na određeno prijaviti na burzu i dobivati naknadu?