PDA

View Full Version : Štednja za dijete

ivan_p
20.05.2007., 14:25
Evo, ovako, imam malo dijete i bavim se razmišljanjem da počnem uplaćivati određenu svotu mjesečno sve do njegovog 18. rođendana, znači 18 godina...
Neznam dali postoji kakva varijanta da ja uplaćujem minimalno 200-250 kn mjesečno, ali da ako želim mogu uplatiti i više (sve ovisi koliko mi na kraju mjeseca ostane love)... Jel netko od vas uplaćuje za svoju djecu? Znam da svota nakon 18 godina nebude prevelika, ali bar bu imao nekaj svoje lovice... Kaj vi predlažete, jel postoji nekaj takvo?

Edgar
20.05.2007., 14:39
mislim da hypo ima neku limač štednju pa vidi na njihovim stranicama

a nije ni za odbaciti pomisao takvu lovicu ubaciti u neki fond

da si puno ne razmišljaš gdje i kako, otvori u banci trajni nalog za neki njihov dionički fond, oni će ti sigurno prihvatiti 200-300kn na trajni nalog bez frke; a uvijek možeš i više uplatiti

EmanuelleIII.
21.05.2007., 00:17
Evo, ovako, imam malo dijete i bavim se razmišljanjem da počnem uplaćivati određenu svotu mjesečno sve do njegovog 18. rođendana, znači 18 godina...
Neznam dali postoji kakva varijanta da ja uplaćujem minimalno 200-250 kn mjesečno, ali da ako želim mogu uplatiti i više (sve ovisi koliko mi na kraju mjeseca ostane love)... Jel netko od vas uplaćuje za svoju djecu? Znam da svota nakon 18 godina nebude prevelika, ali bar bu imao nekaj svoje lovice... Kaj vi predlažete, jel postoji nekaj takvo?

* danas su takve stvari nužne, jer socijalna država više ne funkcionira.
- postoje naravno i mogučnosti koje ranije nisu postojale.
Evo primjera što možeš očekivati od prosječnog dioničkog fonda, pod pretpostavkom da ostvaruje u prosjeku 10% godišnjeg prinosa :

- redovna mjesečna uplata 225,00 kn
- rok uplaćivanja 18 godina (216 mjeseci)
- sveukupno uplaćeno 48.600,00 kn
- od uplata otišlo na provizije 1.458,00 kn
- za investiciju ostalo 47.142,00 kn
- ostvarena glavnica iznosila bi približno 124.725,51 kn
- od ćega bi mogla isplaćivati vremenski neograničenu mjesečnu rentu po principu BUG (bez uporabe glavnice) u visini cca. 1.039,38 kn

uvjeren sam za sa takvom uplatom, na takav rok optimalnije rješenje nije moguće, osim naravno puno veči prinosi uvjetovani tranzicijom koja može potrajati još nekih 3 – 5 godina

vaci
21.05.2007., 15:09
BUBA-špara :s :s

:zubo:

neam pojma, al kad na teveu čujen za bubašparu, umirem od smija
mislin da je to štednja od RBA :)

EmanuelleIII.
21.05.2007., 18:36
BUBA-špara :s :s

:zubo:

neam pojma, al kad na teveu čujen za bubašparu, umirem od smija
mislin da je to štednja od RBA :)

i to je bolje od konobara . . . :)

Partfiš
22.05.2007., 12:47
* danas su takve stvari nužne, jer socijalna država više ne funkcionira.
- postoje naravno i mogučnosti koje ranije nisu postojale.
Evo primjera što možeš očekivati od prosječnog dioničkog fonda, pod pretpostavkom da ostvaruje u prosjeku 10% godišnjeg prinosa :

- redovna mjesečna uplata 225,00 kn
- rok uplaćivanja 18 godina (216 mjeseci)
- sveukupno uplaćeno 48.600,00 kn
- od uplata otišlo na provizije 1.458,00 kn
- za investiciju ostalo 47.142,00 kn
- ostvarena glavnica iznosila bi približno 124.725,51 kn
- od ćega bi mogla isplaćivati vremenski neograničenu mjesečnu rentu po principu BUG (bez uporabe glavnice) u visini cca. 1.039,38 kn

uvjeren sam za sa takvom uplatom, na takav rok optimalnije rješenje nije moguće, osim naravno puno veči prinosi uvjetovani tranzicijom koja može potrajati još nekih 3 – 5 godina

..isti prinosi s stambenom stednjom s tim da tamo ne postoji rizik kao kod fonda...
Uplati stambenu za klinca u ZGB. Nema ulazne naknade, mozes nakon 5 godina produziti dalje i cjelokupnu stednju mozes podici (ili kasnije uzeti stambeni kredit pod povoljnim uvjetima ako budete htjeli).

darci
22.05.2007., 13:42
Ima i Merkur čini mi se nešto za djecu (Merkur Dijete, tak nešto) gdje možeš i manje svote uplatiti (od 10 eur mjesečno) i to ti bude neko životno. ne znam točno detalje, nešto mi je samo frendica napomenula, pa ako te zanima raspitaj se

petro3
22.05.2007., 16:57
mi smo stambenu otvorili prije 15 mjeseci za prvo dijete,a sad ćemo još jednu za drugo:D ,čini nam se najoptimalnije,barem dok država daje tih 15%...

EmanuelleIII.
22.05.2007., 19:57
..isti prinosi s stambenom stednjom s tim da tamo ne postoji rizik kao kod fonda...
Uplati stambenu za klinca u ZGB. Nema ulazne naknade, mozes nakon 5 godina produziti dalje i cjelokupnu stednju mozes podici (ili kasnije uzeti stambeni kredit pod povoljnim uvjetima ako budete htjeli).

- to nije točno !
ja sam dao primjer dugoročnog ulaganja na dob od 18 godina. Uračunao sam pretpostavku od 10% prosječnog godišnjeg prinosa, što je za nekih 20% manje od trenutno aktualnih stvarnih prinosa (oko 30% godišnje već punih 8 godina)
* takvo nešto od stanbenog fonda na takav rok nije moguće niti u bunilu . . .

* točno je da stanbeni fond ne nosi rizik u takvom smislu kao Javni Otvoreni Investicijski Fond, ali je zato cijena garancije 20% prinosa koje "ubire" netko drugi.
* taj netko daje i kao neke poticaje za koje se zna da su iz godine u godinu manji. Što znači da što više zarađuje, čini mu se premalo, pa si nadoknađuje dio razlike smanjivanjem poticaja.
* kako izgleda, na kraju će sve završiti potpuno bez poticaja, a i rizik će se postupno prenositi na ulagače, a do tada, sistem : "drpi što se drpiti dade, dok se dade" . . .

- gle i tko ti brani da iz javnoga fonda uzmeš novce kada hočeš i za što hočeš ???

Ipak bi bilo poželjno promisliti malo prije iznošenja zbunjujučih informacija u javnost :flop:

EmanuelleIII.
22.05.2007., 19:59
mi smo stambenu otvorili prije 15 mjeseci za prvo dijete,a sad ćemo još jednu za drugo:D ,čini nam se najoptimalnije,barem dok država daje tih 15%...

sve mi izgleda da niti ne razumiješ pojam "optimalnosti" u pravom smislu riječi :rofl:

petro3
22.05.2007., 20:16
sve mi izgleda da niti ne razumiješ pojam "optimalnosti" u pravom smislu riječi :rofl:

ja sam glup ti pametan:s
o spasitelju naš,hvala ti o hvala što si nas 'prosvijetlio' gdje ćemo i kako uložiti crkavicu od 150kn mjesečno
sve u dioničke fondove,a ti garantiraš da će oni raditi 10% godišnje sljedećih 18godina.
a šta kažeš da kupim po jednu dionicu xy firme mjesečno,a?
pametnjaković
lako je sad savjetovat,kad su ovakvi prinosi
vidjet ću za par godina ovakve
da ti si otkrio toplu vodu i sad ćeš mi ti savjetovat da uložim u dioničke fondove
ja sam glup,ti pametan

EmanuelleIII.
22.05.2007., 20:44
ja sam glup ti pametan:s
o spasitelju naš,hvala ti o hvala što si nas 'prosvijetlio' gdje ćemo i kako uložiti crkavicu od 150kn mjesečno
sve u dioničke fondove,a ti garantiraš da će oni raditi 10% godišnje sljedećih 18godina.
a šta kažeš da kupim po jednu dionicu xy firme mjesečno,a?
pametnjaković
lako je sad savjetovat,kad su ovakvi prinosi
vidjet ću za par godina ovakve
da ti si otkrio toplu vodu i sad ćeš mi ti savjetovat da uložim u dioničke fondove
ja sam glup,ti pametan

- nikada nisam ni pomislio, a kamoli rekao da si glup
još sam manje tvrdio da sam ja pametan

- nikoga nisam ništa "prosvijetlivao", samo sam iznio "optimalnu" mogučnost !
optimalnom, naziva se investicija idealnog omjera između nekog priželjkivanog prinosa i još snošljivog rizika

- ja ne savjetujem samo sada nego to radim profesionalno 12 godina. Raditi ču to dok me snaga ili pamet ne izdaju. Iza sebe ostavljam stabilnu firmu i nasljednike vrijedne tog imena !

- ne, nisam otkrio toplu vodu, niti sam o tome govorio i jednostavno ne razumijem čemu taj posprdni ton ?
Pa nije valjda da si kivan na mene zbog cijene propuštenih prilika (ili kako to edgar naziva : oportunitetni trošak) :confused:

petro3
22.05.2007., 21:10
- nikada nisam ni pomislio, a kamoli rekao da si glup

dobro,možda sam preosjetljiv pa me zasmetao smajli na kraju rečenice...
za djecu sam odlučio otvarat klasične štednje,jer smatram da kao obitelj već dovoljno imamo po fondovima i odnedavno u dionicama
da sam kivan,jesam.al na sebe:zubo: zbog propuštenih prilika proteklih godina.
kažeš da si profesionalni savjetnik
možda ću uskoro trebati savjete,budući sam tek odnedavno ozbiljnije u ulaganjima,a ne mislim da ću u budućnosti imati vremena pratiti sve to,neće mi biti problem izdvojiti dio sredstava za kvalitetne savjete.

EmanuelleIII.
23.05.2007., 06:19
dobro,možda sam preosjetljiv pa me zasmetao smajli na kraju rečenice...
za djecu sam odlučio otvarat klasične štednje,jer smatram da kao obitelj već dovoljno imamo po fondovima i odnedavno u dionicama
da sam kivan,jesam.al na sebe:zubo: zbog propuštenih prilika proteklih godina.
kažeš da si profesionalni savjetnik
možda ću uskoro trebati savjete,budući sam tek odnedavno ozbiljnije u ulaganjima,a ne mislim da ću u budućnosti imati vremena pratiti sve to,neće mi biti problem izdvojiti dio sredstava za kvalitetne savjete.

- tako sam i razumio stanje, zato sam reagirao, tek toliko da te potsjetim da vrijeme u ovom slučaju nije baš dobar saveznik.
- najkvalitetnije savjete dobiti ćeš kod nekog nepristranog savjetnika koji se financira od dijela naplačenih naknada za pojedini financijski instrument koje naplaćuju financijske institucije.
- naravno da nepristranost ne podrazumijeva posrednika koji zastupa jednu banku, jedno Osiguranje ili jednog upravitelja fondova (čak niti od svake od nabrojenih institucija po jednoga)

Ni banke ni Osiguranja nisu više jedini nosioci informacija u javnosti, o svojemu poslovanju . . .:)

Dizzi
23.05.2007., 21:37
haha i meni stara spara nesto u banci mislim da su neke sitne pare jel mi je pocela uplacivat kad sam imo 12 godina
a mojoj sestri dosta prije mene ona je mladja
to su sitni novci koje cu moc podignut za 3 godine
bolje ti djetetu daj tih 300 kn kao djeparac na mjesec i nauci djete sparat

Partfiš
24.05.2007., 08:22
- to nije točno !
ja sam dao primjer dugoročnog ulaganja na dob od 18 godina. Uračunao sam pretpostavku od 10% prosječnog godišnjeg prinosa, što je za nekih 20% manje od trenutno aktualnih stvarnih prinosa (oko 30% godišnje već punih 8 godina)
* takvo nešto od stanbenog fonda na takav rok nije moguće niti u bunilu . . .

* točno je da stanbeni fond ne nosi rizik u takvom smislu kao Javni Otvoreni Investicijski Fond, ali je zato cijena garancije 20% prinosa koje "ubire" netko drugi.
* taj netko daje i kao neke poticaje za koje se zna da su iz godine u godinu manji. Što znači da što više zarađuje, čini mu se premalo, pa si nadoknađuje dio razlike smanjivanjem poticaja.
* kako izgleda, na kraju će sve završiti potpuno bez poticaja, a i rizik će se postupno prenositi na ulagače, a do tada, sistem : "drpi što se drpiti dade, dok se dade" . . .

- gle i tko ti brani da iz javnoga fonda uzmeš novce kada hočeš i za što hočeš ???

Ipak bi bilo poželjno promisliti malo prije iznošenja zbunjujučih informacija u javnost :flop:

18 godina po 10%?!?

Dogovoreno. Ja odmah vadim lovu iz Crne Gore i Srbije i dajem ju onome ko mi moze garantirati 10% iducih 18 godina! Ma ne samo to...prodajem i stan, vikendicu i sve sto imam, dajem lovu na tih tvojih garantiranih 10% i kupujem sve ponovno na kredit uz kamatu od 4,99. Ak je inflacija nekih 3% godisnje, 2% mi je cista zarada. MRAK!

P.S. Posalji mi na pp ime fonda u kojem cu dobiti 10% 18 godina. Hvala.

P.S. Efektivna kamata na stambenu stednju je desetak posto. Rizika nema (sredstva su osigurana), poticajna sredstva se nece vise smanjivati a za postoji solucija podiznja povoljnog kredita sto bi moglo klincima biti zanimljivo jednoga dana...

Fondovi su naravno isplativ nacin ulaganja ali za razliku od stambene stednje koja je recimo to tako pasivan nacin ulaganja i gdje se promjene ne desavaju na dnevno-mjesecnoj bazi fondovi su aktivno ulaganje i tjeraju te da stalno gledas kako stvari stoje sto podrazumjeva nervozu kada krenu dolje i srecu kada naglo rastu.

Ja i dalje savjetujem stambenu stednju.

Edgar
24.05.2007., 10:00
ja bih savjetovao oboje, ak se može

50e stambena i 20-25€ fondovi mjesečno; ak se može

ferda
24.05.2007., 11:21
18 godina po 10%?!?
P.S. Efektivna kamata na stambenu stednju je desetak posto. Rizika nema (sredstva su osigurana), poticajna sredstva se nece vise smanjivati a za postoji solucija podiznja povoljnog kredita sto bi moglo klincima biti zanimljivo jednoga dana...

Cca 10 posto bila je ef. kamata dok su poticaji bili max 1250 kn. Sad su max 750 kn po osobi. A za svote iznad 5000 kn godišnje efektivna kamata pada, tako da se isplati štedjeti do 5000 kn godišnje po osobi. Višak love može se staviti negdje drugdje.

troyangirl
24.05.2007., 13:20

Grawe ima OK za dječicu... može se povremeno uplačivati i više od dogovorenog...

Lavica02
24.05.2007., 20:14

bilo nekada 10% sada je eks cca 7%
ništa nemam protiv nje, samo sada treba iskoristiti ovo vrijeme fondova
i mi imamo stambene čisto da iskoristimo dps (dok se daje)

a što se tiče st. kredita..razmišljaš potpuno krivo ... kada su stambene krenule, kamata koja je tada obečavana bila je za to vrijeme fantastična ... no u 5 godina od tada se puno toga promijenilo i po isteku štednje ljudima se više isplatilo dizati klasiku od kredita zbog:
- kamatnih stopa
- mislili su (nisu čitali, razumjeli) da će moći sa tom štednjom (jednom, dvije eventulano tri) kupiti stan .. :eek:
- zato što cijeli iznos kredita mora ići na prodavatelja (bilo stana, bilo adaptacije) što ljudima danas ne paše

Fondovi su naravno isplativ nacin ulaganja ali za razliku od stambene stednje koja je recimo to tako pasivan nacin ulaganja i gdje se promjene ne desavaju na dnevno-mjesecnoj bazi fondovi su aktivno ulaganje i tjeraju te da stalno gledas kako stvari stoje sto podrazumjeva nervozu kada krenu dolje i srecu kada naglo rastu.
da, kod nekih stvari pa tako i kod novca moraš si malo dati truda ... no fondovi su (većinom) dugoročna investicija

slažem se, no kao što sam rekla treba iskorisiti ovo vrijeme fondova (malo simo, malo tamo, zavisno od mogućnosti)

ono što klince jako veseli i to im treba omogućiti je otvoriti dječje račune u banci (čujem da je Hypo dobar) gdje ih učiš štediti, a banka ih za to nagrađuje (poklončići i to) i imaju relativno dobre kamate na a vista štednju...

hrast
24.05.2007., 22:03

Samo se ti uzdaj u državu pe češ završiti kao i milja penzića.
Probaj malo učiti na tuđim greškama...

petro3
25.05.2007., 17:47

evo još jedan koji će mi malo posolit pamet:zubo: :s

Bankei
28.05.2007., 07:54

U koga se ti uzdaš? U fondove? U svoju sposobnost procjene dionica? Ili imaš vlastiti biznis?

Svi su jako pametni kad tržište galopira nagore i misle da će se izvući točno prije korekcije.. Da ne bi..

Doduše ako ulažete na rok od 20 godina, to bi trebalo "izravnati" rizike, ali nažalost izravnat će i prinose. Ameri su izračunali da se dugoročno najviše isplati ulagati u dionice, ali to se odnosi na njihovo tržište. I to ne znači da se nećete opeći, u prosjeku nećete, ali to nije utjeha onima koji ostanu bez love jer su bili na pogrešnom mjestu u pogrešno vrijeme.

I zato dopustite da postoji masa ljudi koji su sasvim zadovoljni sa garantiranim prinosom jedva većim od inflacije, nije to ništa čudno, imaju oni svoju računicu..

EmanuelleIII.
31.05.2007., 21:23
18 godina po 10%?!?

Dogovoreno.

poznajem fond koji je u 15 godina i 4 mjeseca ostvario 2.850,00% neto prinosa izraženo u EUR !

Ako to nije 19,00% PGP-a (prosječni godišnji prinos) . . . ?

U SIT je to negdje oko 7.800,00% iliti 33,83% PGP-a :D

evo ti link, pogledaj, pa se čudi . . .

http://www.financna-tocka.si/datum_tec.php

UPUTE :
- kao (sklad) - fond izaberi KD Galileo
- početni datum upiši : 01.01.1992
- okončani datum upiši : 30.05.2007
i klikni na prikaži !

A ti i dalje savjetuj što želiš . . .

Edgar
31.05.2007., 21:34
ovako odokativnom metodom gledano, čini se da ga krenulo nakon ulaska SLO u EU

znači nema strahe o prinosima po ulasku u EU

EmanuelleIII.
31.05.2007., 21:52
ovako odokativnom metodom gledano, čini se da ga krenulo nakon ulaska SLO u EU

znači nema strahe o prinosima po ulasku u EU

pa ne baš, ali je bila lošija zadnja godina pred ulazak . . .

inače, prosijek je uvijek prosijek, a taj za 15 godina nije baš mali !

E sad, ovo što se dešava nakon ulaska u EU, priznajem i mene malo čudi. Očekivao sam naime puno drastičniji pad prinosa, tamo negdje od 8 do 12% godišnje . . .

- nego onako, malo off :
Zašto misliš da Victoria jednostavno ne može krenuti istim putem ?
Ili recimo KD Avala u Beogradu, za koju godinu ?:D :top:

Edgar
31.05.2007., 22:01
- nego onako, malo off :
Zašto misliš da Victoria jednostavno ne može krenuti istim putem ?
Ili recimo KD Avala u Beogradu, za koju godinu ?:D :top:

pa neznam, mislim da nigdje nisam ni rekao da ne mislim da ne može

ako si čitao moje postove na chatu, uglavnom zazirem od fondova s ulaznom naknadom i od onih koji udjele imaju izraže u €

činjenic ajest da imam 5 fonda u portfelju i da mi se izbor nekih budućih fondova u koje ću uplačivati polako sužava, pa ako želim dalje diverzificirati, kad tad ću morati neki odabrati s ulaznom ili pak s €........

EmanuelleIII.
31.05.2007., 22:27
pa neznam, mislim da nigdje nisam ni rekao da ne mislim da ne može

ako si čitao moje postove na chatu, uglavnom zazirem od fondova s ulaznom naknadom i od onih koji udjele imaju izraže u €

činjenic ajest da imam 5 fonda u portfelju i da mi se izbor nekih budućih fondova u koje ću uplačivati polako sužava, pa ako želim dalje diverzificirati, kad tad ću morati neki odabrati s ulaznom ili pak s €........

eto vidiš, i ti si "zaveden" od strane web-a "hrportfolio" !
KD u Hrvatskoj vodi sve fondove u kunama i tako prima i uplate. To što objavljuju usporedne podatke i u Eurima, samo je informativnog značaja.

Zašto portfolio.hr objavljuje podatke u Eurima, valjda znaju samo oni :flop:

Svašta . . . :confused:

lin
26.07.2007., 22:12
postoje razna osiguravajuća društva koja imaju te opcije za klince. meni se najbolji čini grawe, i to planiram starijem sinu uplatiti u naredne dvije-tri godine. fora je u tome da se uplaćuje nekih 6-7 godina i onda lova stoji do djetetove 18-e godine. koliki će biti prinos, ovisi o dobi djeteta, uplatama itd. meni se najbolje čini ona mogućnost sa jednokratnom uplatom, gdje (lupam bezveze, nemam ovdje prospekt, ali ga svako malo proučavam) za 1000 € u prvoj godini života djeteta, oni garantiraju više nego duplo..... odi vidi na njihovu stranicu.

onda imaš i basler osiguranje , uniqa nije loša..... već dugo to proučavam.

inače, moji klinci imaju onu hypo limač štednju, kamata je kao i drugdje, 4,5%.

svota je za sad skromna, ali svako malo dobiju njihove novine za klince, imaju tu nekakve bojanke, stripove, i tako. dobijaju se i darovi za rođendan na kućnu adresu. tako su mi bar rekli. uskoro karlo ima ročkaš pa budemo vidjeli.

i skupljaju bodove, za svakih 100 kuna dobiju naljepnicu sa onim vodenkonjem, i određeni broj skupljenih konja, nosi neku nagradu koju izabereš kod njih u banci. nisamm do sad još išla razmjeniti konjiće za igračke, hoću skupiti što više (konja i love) pa ćemo onda stariji sin i ja put poslovnice

s obzirom da druge banke ne nude ništa, bar nešto. mada meni te stvari, uz tonu igračaka, predstavljaju smeće koje mi se popikava pod nogama, klince to veseli. znaš i sam

inače, ovih dana počinjem petljati i sa fondovima, od ove svoje crkavice stavljam i njima na knjižicu, pa kad skupim koliko sam si zacrtala u glavi, jednokratno uplaćujem u grawe za starijeg sina.

onda počinjem kemijati za mlađeg

e sad se sjetih, zove se "kinder" nešto ....

tako

ruler
26.07.2007., 22:47
bolje ti djetetu daj tih 300 kn kao djeparac na mjesec i nauci djete sparat

nauci ga da je usparani novac zaradjeni novac i daj mu kyosakija kad navrsi 16 inace nece zavrsiti skolu. imam i ja malo dijete, stednju pojede inflacija,
vrtim novce gdje stignem, mogu ja i na dijetu ako izgubim ali dijete ce biti zdravo i educirano i znati ce sto je novac

T300
01.08.2007., 13:54
Hvala svima:top:

domar
01.08.2007., 17:58
Namjeravam u skoro vrijeme svojoj djeci uplatiti neku lovu,(oko 1000,00 kn po djetetu) u neki od fondova,
pa kad mi se pojavi opet neki višak ponovo uplatiti.
Dopada mi se fora da ne mogu do te lova do punoljetnosti djeteta ,dakle uplatim i zaboravim.:kava:

Marinal
27.01.2008., 13:32
Neki dan sam dobila poziv da budem kuma na krštenju i tako malo počela razmišljati o poklonu i učinilo mi se zgodno kumčetu otvoriti dječju štednju. Pa me sad zanima mogu li ja to napraviti bez pristanka roditelja da bude iznenađenje i koju banku bi mi preporučili?

gami88
27.01.2008., 14:45
mislim da nećeš moći otvoriti štednju bez potpisa roditelja :flop:

Lavica02
27.01.2008., 15:06
koliko je meni poznato račun za dijete može otvoriti samo zakoniti zastupnik ili skrbnik

Marinal
27.01.2008., 17:46
A i prepostavljala sam da neću moći.
Ima li netko možda kakvu drugu opciju što bi mogla napraviti a da mi ne treba pristanak roditelja a da se ne svodi da davanje novaca u kuverti? Šta je sa životnim osiguranjima ili stambenom štednjom ili ...?

Lavica02
27.01.2008., 18:39
možda da otvoriš štednju na svoje ime na duži period ( s obzirom na dob djeteta) pa malo pomalo ...
ja za klinca dio love stavljam u stambenu, 100 kn mu stavljam u III stup, a ono što smo već uštedjeli je u fondovima tj sada trenutno na dječjoj štednji :D ...

cvrčak7
22.12.2008., 08:34
Želim štedjeti za svoje malo dijete.
U dilemi sam između nekave dječje štednje ili obične stambene štedionice.
Ima li razlika? Možete li nešto konkretno predložiti?

Hvala.

Lucas PG
22.12.2008., 10:44
Matematički isplativija stambena- bar sada do daljnjeg dok traje DPS (kao što sam i napisao na prošloj temi- administrator će ti reći da nema smisla otvarati gotovo istu temu ponovo)

PS Imaš privatnu poruku od jučer...

somied
22.12.2008., 15:44
Pazite samo sa imovinom koja je na ime djeteta... Bilo je drama sa time, nisu ljudi mogli dici bez dozvole socijalne sluzbe. Na kraju ispalo da se kao stednja moze podici (mada neke banke nisu htjele isplatit koliko se sjecam bez natezanja), oni koji su kupili dionice na ime djeteta su malo zapeli. :D

Provjerite to.

somied
22.12.2008., 15:51
Inace nikad nista od imovine stavljat na dijete. Mozes kiss-your-ass-goodbye do punoljetnosti sa time. :lol:

Lucas PG
22.12.2008., 18:37
Da, ali postoje programi gdje je definiran ugovaratelj i korisnik, pa prema tome, ugovaratelj kontrolira svim uvjetima...

Inače, načelno za štednju za dijete ni nije bitno da se dijete spominje, jer ti možeš štediti u nekom fondu, a da je namjena da to za x godina ide djetetu.
Ali, zaštitne klauzule koje sprječavaju da netko drugi dira tu ušteđevinu su dobre zbog toga što vrlo rijetki ne požele često "posegnuti" za dijelom ušteđevine.

margarita03
24.12.2008., 09:21
Pazite samo sa imovinom koja je na ime djeteta... Bilo je drama sa time, nisu ljudi mogli dici bez dozvole socijalne sluzbe. Na kraju ispalo da se kao stednja moze podici (mada neke banke nisu htjele isplatit koliko se sjecam bez natezanja), oni koji su kupili dionice na ime djeteta su malo zapeli. :D

Provjerite to.

Da, treba provjeravati. Ja kad sam otvarala štednju za dijete obavezno sam to pitala, pa tako neke banke navode kao olakšicu to što se ne traži dozvola socijalne službe. Druge banke imaju pravilo da određenu svotu novaca možeš dići bez te dozvole. Zatim, neke banke traže potpis od obadva roditelja za dizanje novaca, i tako.

Maky
01.01.2009., 20:19
Zna li tko da li je kamatna stopa na dječju štednju "Pčelica" u ZABI stalna i iznosi kako tvrde na svojim stranicama i kako vidim preko internet bankarstva 4,5% godišnje ili je varijabilna?
Naime, pripisana godišnja kamata dana 31.12.2007.g. iznosila je 3,619%
Maloprije pogledam za prošlu 2008g. sa danom 31.12.2008.g., slično kao i prije, zapravo manje 3,565%
Tu kamatu sam sračunao na sljedeći način:
Redovni godišnji iznos pripisane kamate / Saldo i sve puta 100
Jel ja negdje griješim ili ?

Lavica02
02.01.2009., 15:16
kamata je 4,5% godinje i promjenjiva je ...

Da li si tokom godine podizao ili uplaćivao sredstva sa štednje?

Maky
02.01.2009., 18:03
Ne otkad postoji na taj se račun samo uplaćivalo.
U 12.mj. 2008. je izvršena zadnja uplata i koliko mi se čini ta zadnja uplata nije ušla u obračun godišnje kamate?

Lavica02
02.01.2009., 19:11
s obzirom da je to a vista račun obračun ide proporcionalno iznosu na računu i broju dana ...

znači ako je na računu 11 mjeseci (tj 334 dana) bilo stanje (bez ikakvih promjena stanja pa makar i jedan dan) npr 10.000 kn a u 12-om mjesecu (tj. npr 01.12.) si uplatio 2.000 kn => kamata bi cca trebala ići =>
- za 334 dana i iznos od 10.000 kn => 411,78 kn
- za 31 dan i iznos od 12.000 kn => 45,86 kn
znači ukupno => 457,64 kn

hrvac
02.01.2009., 19:34
s obzirom da je to a vista račun obračun ide proporcionalno iznosu na računu i broju dana ...

znači ako je na računu 11 mjeseci (tj 334 dana) bilo stanje (bez ikakvih promjena stanja pa makar i jedan dan) npr 10.000 kn a u 12-om mjesecu (tj. npr 01.12.) si uplatio 2.000 kn => kamata bi cca trebala ići =>
- za 334 dana i iznos od 10.000 kn => 411,78 kn
- za 31 dan i iznos od 12.000 kn => 45,86 kn
znači ukupno => 457,64 kn

Može forumula po kojoj računaš:s

Lavica02
02.01.2009., 20:18
a jel što krivo? :misli:

glavnica x kamata (naravno u %) = koliko dobiješ na godišnjoj razini => to ondak podijeliš s 365 pa pomnožiš s brojem dana koliko je ta glavnica zaista bila u banci

Maky
02.01.2009., 20:39
Hvala na pojašnjenju
Uistinu je fora u broju dana koliko novac leži na računu.
Kad ima mnogo godišnjih uplata teže je sračunat sve te od-do kamate.

dipl.ing.Borg
11.04.2010., 19:53
Kako dignuti iznos veći od 10000kn odjednom sa pčelice s obzirom da je za iznos veci od 10000kn potrebna suglasnost centra za socijalno. Ima li tko iskustva sa podizanjem bez centra ili s njim, kako to funkcionira? Ima li gnjavaze?

Hvala u naprijed!!!!

zaboky
11.04.2010., 20:00
Pa diži svaki dan po 10 000 i u tjedan dana sve digneš ako nije hitno.

dipl.ing.Borg
11.04.2010., 22:41
10000kn mjesecno je limit!!!

somied
12.04.2010., 00:10
Kako dignuti iznos veći od 10000kn odjednom sa pčelice s obzirom da je za iznos veci od 10000kn potrebna suglasnost centra za socijalno. Ima li tko iskustva sa podizanjem bez centra ili s njim, kako to funkcionira? Ima li gnjavaze?

Hvala u naprijed!!!!

Hm, bilo je prije koju godinu o tome... Koliko se sjecam, nema zakonskih ogranicenja za podizanje stednje koja je na ime djeteta (bilo po novinama i televiziji). Ne znam da li se u medjuveremenu nesto mijenjalo.

Znaci ako ti ne zele isplatiti novce, trazi od banke pismeno objasnjenje po kojem zakonu ti to ogranicavaju. To ce ti u pravilu zbuniti tetu na salteru/osobnu bankaricu, pa taj dio mozes i preskociti i otici odmah do voditelja poslovnice. Sa tim mozes dalje, kad vidis sto su napisali.

U svakom slucaju, naravoucenje: nikakvu imovinu ne voditi na ime djeteta. U slucaju nedajboze smrti bracnog partnera, na ostavinskoj raspravi se obavezno pozvati na brakom stecenu imovinu (da se smanji dio koji ce nasljediti djeca). Navodno pomaze i napisati oporuku kojom se sve ostavlja partneru (takodjer smanji dio koji nasljedjuju djeca, ali nisam siguran). To sve vrijedi naravno samo u slucaju da vjerujete partneru.

mata000
12.04.2010., 13:48
10000kn mjesecno je limit!!!

digneš 31. u mjesecu 10 tisuća i odmah sutradan opet deset tisuća...

dipl.ing.Borg
12.04.2010., 16:47
"Obiteljski zakon djelomično ograničava prava zakonskih zastupnika u pojedinim segmentima raspolaganja imovinom djeteta, te je za raspolaganje s imovinom potrebno tražiti odobrenje nadležnog Centra za socijalnu skrb.
" Cini mi se da je to politika banke!
Zanima me ima li tko kakvoga iskustva sa dobivanjem original odobrenja nadležnog Centra za socijalnu skrb.

"isključivo uz odobrenje nadležnog Centra za socijalnu skrb. U trenutku podizanja iznosa većih od 10.000,00 kn roditelji obavezno trebaju priložiti original odobrenja nadležnog Centra za socijalnu skrb. "

somied
12.04.2010., 16:59
Yep... Evo proguglao sam. Ipak obiteljski zakon ogranicava raspolaganje stednim racunom. Ne spominje se direktno u zakonu limit od 10.000 kn, medjutim:

"...
U praksi se odredbe članka 261. Obiteljskog zakona tumače na način da je za svako
raspolaganje novčanom imovinom i prihodima djeteta potrebno odobrenje centra za
socijalnu skrb. Zbog toga se roditelji obraćaju centrima za socijalnu skrb radi odobrenja
podizanja sredstava s tekućeg ili štednog računa djeteta i kada se radi o iznosu od nekoliko
stotina kuna, plaćanju maturalnog putovanja, kupnji potrebne opreme za dijete,
preuzimanju malih iznosa naknade od osiguranja zbog nezgoda, dnevne naknade za boravak
u bolnici i slične situacije.
Mišljenje je ovog ministarstva da se takvom krutom interpretacijom stvara situacija koja nije
primjerena životnim okolnostima i koja dovodi do nepotrebnog administriranja a za
posljedicu može imati štetu za dijete, što sigurno nije bila namjera zakonodavca. Stoga se
ukazuje potrebnim odrediti primjerene novčane iznose do kojih roditelji mogu samostalno
zastupati svoje dijete odnosno slobodno raspolagati sredstvima djeteta analognom
primjenom drugih propisa. Uporište nalazimo u Zakonu o parničnom postupku (Narodne
novine broj 53/91, 91/92, 112/99, 88/01, 117/03, 88/05, 02/07 i 84/08) koji člankom 458.
propisuje da su sporovi male vrijednosti sporovi u kojima se tužbeni zahtjev odnosi na
potraživanja u novcu koje ne prelazi svotu od 10.000,00 kuna. Smatramo da do tog iznosa
roditelji mogu mjesečno, bez traženja odobrenja centar za socijalnu skrb, raspolagali
novčanim sredstvima djeteta.
Prilikom otvaranja štednog ili drugog uloga na ime djeteta banke trebaju dati informaciju
roditelju da će kod zatvaranja računa trebati odobrenje centra za socijalnu skrb ukoliko je u
trenutku zatvaranja na računu djeteta iznos veći od 10.000,00 kuna. Na taj način će se izbjeći
nesporazumi i nezadovoljstvo roditelja i osigurati poštovanje zakonskih propisa.

MINISTARSTVO ZDRAVSTVA I SOCIJALNE SKRBI
Klasa: 551‐03/08‐01/10
Ur.broj: 534‐09‐1‐3/2‐09‐3
Zagreb, 16. travnja 2009.
"

http://www.teb.hr/include/pdf/novosti/Sken-FIP-05-2009.pdf

Morat ces u Centar za socijalnu skrbu, navesti razlog za koji podizes novac, mora biti vezan uz uzdrzavanje djeteta. U principu neugodna situacija, ovisi na kakvog ces sluzbenika naletiti. Ubuduce nikakvu imovinu voditi na djetetovo ime.

dipl.ing.Borg
12.04.2010., 17:56
hvala!
Povlacim novce sa pčelice!

p.s., kod hypo banke to nije slučaj! njihov hypo limač nema tih 10000kn limita..zvao provjerio! Nije ni Zaba do prije godinu dana!

dilema
16.06.2010., 21:50
ljudi pa kud onda s djetetovim novcima, na štednju i koju ili npr. Croatia osiguranje ima neko osiguranje kao štednja za fax....jel bolje štedjeti u kunama ili eurima?
Hvala

Utpala
21.06.2010., 09:37
pa zašto vezati štednju za dječju štednju? Ja sam otvorila otvorenu oročenu štednju na kćer, ja sam zakonski zastupnik. Svake godine produžavam ugovor i sve pet. Redovne otvorene štednje imaju veće kamate od dječjih.
Naravno, podrazumijeva se da joj ne mislim dirati novce. Ne treba mi valjda Centar za socijalnu skrb za to.

homosapiens
23.06.2010., 17:27
Evo kako su mi odgovorili iz RBA djecje stedionice (bubaspara)

Poštovani,

roditelji mogu do 10.000 kn mjesečno, bez odobrenja nadležnog centra za socijalnu skrb, raspolagati novčanim sredstvima djeteta.
Ukoliko je u trenutku zatvaranja na računu djeteta iznos veći od 10.000 kn potrebno je odobrenje centra za socijalnu skrb.

Srdačan pozdrav,

Ovo mi nitko nije rekao prilikom sklapanja ugovora i sad cu otici polagano dici sto god mogu jer mislim da je ovo jako neprimjereno s obzirom ja kao roditelj nakon uplacene hrpe osobnog novca moram nekog u centru socijalne skrbi pitati da li smijem podici svoj novac koji sam uplacivao...

homosapiens
24.06.2010., 08:46
i naravno uzimaju 5% od ugovorene stednje ako je takva potpisana i ostaje se bez poticaja ako je zatvaranje prije isteka roka

Mme Pipi
24.06.2010., 17:47
Imam otorenu hypo limač štednju za dijete već par godina. Uzevši u obzir situaciju u hypo banci i da se svaki malo pojavi informacija da će ta banka propasti, ne znam što mi je činiti :ne zna: Ima li tko informiran da me prosvijetli :mig: koliko je sigurno i dalje držati dječju štednju kod njih?

Marlea
25.06.2010., 22:39
Ovo mi nitko nije rekao prilikom sklapanja ugovora i sad cu otici polagano dici sto god mogu jer mislim da je ovo jako neprimjereno s obzirom ja kao roditelj nakon uplacene hrpe osobnog novca moram nekog u centru socijalne skrbi pitati da li smijem podici svoj novac koji sam uplacivao...

A što je tu, točno, sporno?
OK, nitko ti nije rekao. No sredstvima koja su na računu maloljetnika, kao i nekretninama i dionicama, roditelj ne može raspolagati kako ON to želi. Tu je zakon (koji nije od jučer već je na snazi godinama) vrlo jasan i štiti prava djeteta. To što si uplaćivao svoj (!?) novac na račun djeteta je nebitno. (djete ne može uplaćivati svoj novac jer ne privređuje) On je na računu djeteta i ide se logikom (koja je po meni sasvim OK) da su to sredstva namijenjana djetetu.
Ako se radi o isplati koja je veća od 10.000 kuna tokom mjeseca, odeš u centar i u principu oni izdaju potvrdu.

i naravno uzimaju 5% od ugovorene stednje ako je takva potpisana i ostaje se bez poticaja ako je zatvaranje prije isteka roka

Ne razumijem na što se odnosi tih 5% koje spominješ.

A što se tiče DPS-a. U svim štedionicama kod štednje kraće od 5 godina DPS ne dobivaš.

homosapiens
26.06.2010., 07:25
Ne razumijem na što se odnosi tih 5% koje spominješ.

ako odlucis iz tebi znanih razloga podici novce prije isteka ugovora i od ugovorene cifre od npr. 10000€ uzimaju prilikom zatvaranja 5% nebitno da li imas trenutno ustedjeno na racunu 1000€ ili 10000€ oni uzimaju 5% od ugovorenih 10000

Marlea
26.06.2010., 07:35
Nije 5%, nego 0,5% http://www2.raiffeisenstambena.hr/default.aspx?id=26

No to ti isto imaju sve štedionice.
Ako ne možeš ili ne žališ više uplaćivati, a ne treba ti novac, pričekaj istek. Nećeš platiti naknadu, a dobiti ćeš DPS.

homosapiens
26.06.2010., 16:29
sve Ok,
i jos me ljuti sto mi nitko u stedionici RBA nije rekao za to prilikom sklapanja ugovora, a vidim i sa drugim na poslu koji su isto to otvarali za djecu da nemaju pojma da ne mogu samo tako otici tamo i dici svoj novac.

neznam kako tko, ali ono sto sam ja zaradio i negdje uplacivao smatram da je to moj novac nebitno da li je namjenjen mojoj babi ili mojem djetetu i da moram nekome objasnjavati za sto mi treba novac. da su mi odmah to rekli nebi nikad vidjeli moje kune radije kupim dukat zlatni i spremim pod jastuk nego tri radna dana sto sam ja i supruga izgubili s birokracijom.

hvala nikad vise

Mme Pipi
28.06.2010., 13:44
Imam otvorenu hypo limač štednju za dijete već par godina. Uzevši u obzir situaciju u hypo banci i da se svaki malo pojavi informacija da će ta banka propasti, ne znam što mi je činiti :ne zna: Ima li tko informiran da me prosvijetli :mig: koliko je sigurno i dalje držati dječju štednju kod njih?

nitko? :ne zna:

Veky
19.07.2010., 12:15
Zna li netko kakva je situacija sa MedoŠtedo štednjom i ovim dječjim pravima? Klinki smo svu lovu koj aje ikad dobila + 3 godine po 150-200kn mjesečno stavili u tu šetdnju. za rođendan joj (11 mjesec) izlazi rok štednje po ugovoru i tada bi podignuli sav novac zbog uređivanja sobe itd. Imaju li trenutno u ESB (Medo-štedo) kakva ograničenja? Gledam jučer ugovor i vidim samo da se ispala i sve ostalo provodi prema Zakonima RH.

Slim Shady
28.08.2010., 20:39
Imam 15 godina i odkad znam za sebe stalno štedim i tim si novcem kupujem što želim.
To su u najčeščim slučajevima bili iznosi od nekih pestotinjak kuna pa sve do 2000.
I sada mi je sinula jedna ideja da bih mogao otvoriti neku štednju u banci. Malo sam prooguglo i odlučio da štedim u HPB-u. I sada me zanima koja je procedura. Mama je bila i pitala tetu što radi u pošti, rekla joj je da mora prvo po neku potvrdu da mi nece roditelji uzimat ušteđene pare bla bla... uglavnom nisam ni sam skužio, a rdoiteljima se nije dalo s tim zamart, sada sam im obećo da ću plačat autobusne karte ako budemo trebali ić u grad pošto živimo u selu samo da mi otvore tu štednju. :D Smrtno sam ozbiljan u vezi toga. Znači zanima me procedura.

čokoladica08
02.09.2010., 11:47
Imam otorenu hypo limač štednju za dijete već par godina. Uzevši u obzir situaciju u hypo banci i da se svaki malo pojavi informacija da će ta banka propasti, ne znam što mi je činiti :ne zna: Ima li tko informiran da me prosvijetli :mig: koliko je sigurno i dalje držati dječju štednju kod njih?

Koliko mi je poznato država Austrija je preuzela hypo banku ,pa ako propadne država,propast će i banka. Inače i moje dijete ima hypo limač štednju.:D
Mene više brine ovaj novi zakon,kojim se ograničava pristup ušteđevini,odnosno potrebna ti je neka dozvola iz socijalnog,ukoliko želiš podići veći iznos. :mad:Ne daj Bože desi se neka bolest i naglo ti je potreban novac za liječenje....:confused:
Što je po vašem mišljenju bolje: hypo limač štednja,stambena štednja ili možda životno osiguranje?:ne zna:

munjeviti.juric
02.09.2010., 13:43
nema do kasice-prasice!

Spinster
04.09.2010., 18:04
Dakle, danas sam imala lijepo iznenađenje u Zabi - s Pčelice se od 1.9. ne može dići više od 1100 kn (za dijete starije od 13 godina) bez odobrenja Socijalne skrbi. Za mlađu djecu limit je još manji. :flop:
Inače, na taj račun mi bivši uplaćuje alimentaciju. Naime, kad je otvaran račun nikakvi limiti nisu postojali i nije mi bilo na kraj pameti da ću zbog toga imati problema. S računa sam podizala kad mi je trebalo, kad smo nešto veće kupovali. Danas mi je trebalo nešto love za kupovinu školskih knjiga - i srnj.
Više sigurno ništa neću uplaćivati na Pčelicu, alimentaciju će mi uplaćivati na tekući (što znači i veća vjerojatnost da se novci potroše, naravno:o)
Ima li netko iskustva s traženjem dozvole za dizanje novca (i zatvaranje računa)? Ovo je zaista bezvezarija :flop: :flop:

Evo copy-paste sa Zabinog weba:

Sredstvima na dječjem štednom računu raspolaže zakonski zastupnik/skrbnik uz predočenje identifikacijske isprave i kartice Pčelica u skladu s odredbama važećeg Obiteljskog zakona,sukladno dobi djeteta i definiranim iznosima:

* za dijete do 6 godina: 902,87 kuna mjesečno
* za dijete od 7 do 12 godina: 1.062,20 kuna mjesečno
* za dijete od 13 do 18 godina: 1.168,42 kuna mjesečno

munjeviti.juric
04.09.2010., 21:50
još jednom, nema do kasice-prasice!

Neuson
04.09.2010., 22:17
Roditelji uvijek mogu štedjeti na svoje ime no u biti za dijete. Potrebna je određena samodisciplina i nema problema.

balalayka
06.09.2010., 18:28
Dakle, danas sam imala lijepo iznenađenje u Zabi - s Pčelice se od 1.9. ne može dići više od 1100 kn (za dijete starije od 13 godina) bez odobrenja Socijalne skrbi. Za mlađu djecu limit je još manji. :flop:
Inače, na taj račun mi bivši uplaćuje alimentaciju. Naime, kad je otvaran račun nikakvi limiti nisu postojali i nije mi bilo na kraj pameti da ću zbog toga imati problema. S računa sam podizala kad mi je trebalo, kad smo nešto veće kupovali. Danas mi je trebalo nešto love za kupovinu školskih knjiga - i srnj.
Više sigurno ništa neću uplaćivati na Pčelicu, alimentaciju će mi uplaćivati na tekući (što znači i veća vjerojatnost da se novci potroše, naravno:o)
Ima li netko iskustva s traženjem dozvole za dizanje novca (i zatvaranje računa)? Ovo je zaista bezvezarija :flop: :flop:

Evo copy-paste sa Zabinog weba:

Sredstvima na dječjem štednom računu raspolaže zakonski zastupnik/skrbnik uz predočenje identifikacijske isprave i kartice Pčelica u skladu s odredbama važećeg Obiteljskog zakona,sukladno dobi djeteta i definiranim iznosima:

* za dijete do 6 godina: 902,87 kuna mjesečno
* za dijete od 7 do 12 godina: 1.062,20 kuna mjesečno
* za dijete od 13 do 18 godina: 1.168,42 kuna mjesečno

evo i mene u identičnoj situaciji. nisam dizala 3 alimentacije od po 700kn s namjerom da pred školu to iskoristim za nešto malo garderobe i opreme za sina, kad danas u zg banci šok!! odmah sam odfurila do centra, čekala cca 2 sata dok su se dogovorili tko mi treba dati potvrdu i kakvu, na kraju sam ju dobila i podigla jadnih 2000kn. znam da više nikad neću ući u zg banku niti će mi pasti na pamet otvarati bilo kakvu dječju štednju u ovakvoj državi gdje mi treba odobrenje bilo koga da raspolažem sa svojom imovinom!! po mom mišljenju je to kršenje većeg dijela mojih ustavnih prava, prvo nitko ne mrdne prstom što ex ne plaća alimentaciju više od 2 godine, a onda kad uplati ja ju ne mogu podići bez..čega??..čijeg to odobrenja? nije mi jasno tko to meni može ograničiti raspolaganje vlastitim sredstvima? ma mislim, bespredmetno je uopće mozgati o tome, cijela ova država je nečija privatna prčija:rolleyes:

more
06.09.2010., 19:00
znam da više nikad neću ući u zg banku niti će mi pasti na pamet otvarati bilo kakvu dječju štednju u ovakvoj državi gdje mi treba odobrenje bilo koga da raspolažem sa svojom imovinom!! po mom mišljenju je to kršenje većeg dijela mojih ustavnih prava, prvo nitko ne mrdne prstom što ex ne plaća alimentaciju više od 2 godine, a onda kad uplati ja ju ne mogu podići bez..čega??..čijeg to odobrenja? nije mi jasno tko to meni može ograničiti raspolaganje vlastitim sredstvima? ma mislim, bespredmetno je uopće mozgati o tome, cijela ova država je nečija privatna prčija:rolleyes:
Izvini ali to nije tvoja imovina nego tvoga djeteta.Ti i tvoj suprug imate dužnosti prema djetetu a dijete nema nikakvu dužnost prema vama.
I ovaj zakon nije dobar trebali bi dozvolit 1000 kn godišnje da se diže a ne ove sume.To bi trebao biti novac da djeca imaju s čim započet život kad postanu punoljetni.
Bez obzira šta si ti te novce položila na račun ,to jest poklonila svom djetetu novčani iznos i on je to sa zahvalnosti primio,ti više nemaš pravo na te novce isto tako mu je mogao djed,baka ili bilo ko poklonit novce odakle banka zna ko mu je uplatio i po kojoj osnovi tako bi i baka mogla dizat novce koje je poklonila.
Imao i ja veoma gorka iskustva koja nas koštaju ogromnu sumu novaca,to jest riječ je višemiljunski iznos u dionicama koje nam je centar za socijalnu skrb zabranio prodaju a dionice su izgubile 80% vrijednosti i sada imam šipak.

Spinster
06.09.2010., 19:27
Izvini ali to nije tvoja imovina nego tvoga djeteta.Ti i tvoj suprug imate dužnosti prema djetetu a dijete nema nikakvu dužnost prema vama.
I ovaj zakon nije dobar trebali bi dozvolit 1000 kn godišnje da se diže a ne ove sume.To bi trebao biti novac da djeca imaju s čim započet život kad postanu punoljetni.
Bez obzira šta si ti te novce položila na račun ,to jest poklonila svom djetetu novčani iznos i on je to sa zahvalnosti primio,ti više nemaš pravo na te novce isto tako mu je mogao djed,baka ili bilo ko poklonit novce odakle banka zna ko mu je uplatio i po kojoj osnovi tako bi i baka mogla dizat novce koje je poklonila.
Imao i ja veoma gorka iskustva koja nas koštaju ogromnu sumu novaca,to jest riječ je višemiljunski iznos u dionicama koje nam je centar za socijalnu skrb zabranio prodaju a dionice su izgubile 80% vrijednosti i sada imam šipak.
To nije imovina moga djeteta, već moja - kao što rekoh, tu je uplaćivana alimentacija a stavljana je na taj račun zato da se nešto uštedi. I s velikom sigurnošću mogu reći da bi se novci potrošili upravo na dijete, jer naime veliki dio mojih prihoda troši se upravo na njega. Baka, naravno, ne može dizati s tog računa - nitko to ne može osim mene. No cijela situacija mi je apsurdna - kako ću Centru recimo dokazati da sam potrošila novce na dijete? Moram li nositi račune, ako kažem da namjeravam djetetu kupiti tenisice i traperice?
I kako to zapravo štiti prava mog djeteta?

more
06.09.2010., 19:42
To nije imovina moga djeteta, već moja - kao što rekoh, tu je uplaćivana alimentacija a stavljana je na taj račun zato da se nešto uštedi. I s velikom sigurnošću mogu reći da bi se novci potrošili upravo na dijete, jer naime veliki dio mojih prihoda troši se upravo na njega. Baka, naravno, ne može dizati s tog računa - nitko to ne može osim mene. No cijela situacija mi je apsurdna - kako ću Centru recimo dokazati da sam potrošila novce na dijete? Moram li nositi račune, ako kažem da namjeravam djetetu kupiti tenisice i traperice?
Ja sam dobro shvati da je Pravo i Pravda dva skroz suprotna pojma.
Ti po pravdi imaš pravo na te novce ali po pravu imaš restrikcije i tu ti niko ne može pomoč.
Ti kažeš Baka, naravno, ne može dizati s tog računa - nitko to ne može osim mene zašto tada nebi mogao i uplatitelj podić novce i kupit nešto djetetu
Mi smo došli sa stručnjacima koji su pokušali objasnit da dionice gube na vrijednosti i da čemo izgubit sve,ja sam bio malo grublji na riječima pa sam završio na policiji i čak sam krivično optužen.
Ubuduče otvori štednju na svoje ime i tu primaj alimentaciju.Nemoj slučajno biti neljubazna u Socijalnoj može ti se odbit o glavu.
Meni je jedina dobra stvar u cijeloj situaciji,kad mi žena bilo šta grinta ja samo kažem jebemti opet su pale dionice a nju automatski zaboli glava popije tablete i u krevet i miran sam 2-3 dana:D Valjda nije shvatila da više ne mogu past jer su na dnu

balalayka
06.09.2010., 19:52

Pa evo, moram priznati da u centru nisu ništa ni pitali, zbog čega podižem novac ili gdje ga trošim, ali bila sam jako ljuta pa možda nisu htjeli potpirivati:D
A na koji način se štite interesi mog djeteta nikad mi neće biti jasno. Opet fix ideja nekog nadobudnog ministra:s

a što se tiče pitanja čija je to imovina, sori more, ali moja je - moje djete, moja briga, moja imovina. To nije nikakva zaklada koja se ne smije dirati do neke određene granice, nije stambena štednja, nije zaliha za crne dane jer crni dani su danas - to je obična dječja štednja na koju par puta godišnje kapne koja alimentacija - i samo je moja odluka hoću li ja te iznose štedjeti ili koristiti.

more
06.09.2010., 20:52
sori more, ali moja je - moje djete, moja briga, moja imovina.
Nije samo tvoje djete a i nije samo tvoja briga.
Grubo rečeno svako djete je i buduči državni rob to jest persona kojoj država malo da poslije rođenja(porodilna naknada) država ga besplatno školuje,lječi ali isto tako država za sve šta dotična persona od trenutka začeća potroši uzme malo više od trečine,znači sve šta personi uđe u usta državi 30% šta izađe opet državi 30% ali ovaj put ne u naturi nego novcima,pesona obuče državi30 %
kad persona se zaposli otada država sve uzima ali ne po 30% tada ide fifti-fifti.
A ti kad malo zavičeš nedaj bože udariš djete češ vidjet čije je dijete kada zazvone Crni,crveni,bjeli,plavi i ostali telefoni
Država ti da packu i kaže ne ne ne nesmješ ti mučit budučeg poreznog obveznika,samo mi ga smijemo mučit ali ne fizički nego psihološki.

ivana12
11.09.2010., 19:35
Imam 15 godina i odkad znam za sebe stalno štedim i tim si novcem kupujem što želim.
To su u najčeščim slučajevima bili iznosi od nekih pestotinjak kuna pa sve do 2000.
I sada mi je sinula jedna ideja da bih mogao otvoriti neku štednju u banci. Malo sam prooguglo i odlučio da štedim u HPB-u. I sada me zanima koja je procedura. Mama je bila i pitala tetu što radi u pošti, rekla joj je da mora prvo po neku potvrdu da mi nece roditelji uzimat ušteđene pare bla bla... uglavnom nisam ni sam skužio, a rdoiteljima se nije dalo s tim zamart, sada sam im obećo da ću plačat autobusne karte ako budemo trebali ić u grad pošto živimo u selu samo da mi otvore tu štednju. :D Smrtno sam ozbiljan u vezi toga. Znači zanima me procedura.

do 18 godine sve ti moraju roditelji otvarati i s time biti tvoji zakonski zastupnici do 18 godine. Račun i štednja glase na tvoje ime ali nemaš pravo raspolaganja.U Zabi imaš cool račun s kojem ti roditelji daju pravo na korištenje maestro kartice pa s njom možeš kupovati u dućanu ili dizati gotovinu na bankomatu.:)

rondomilk
25.09.2010., 22:28
zakoni su vrlo rigorozni kad je u pitanju dječja štednja,zapravo problem je u raspolaganju sa tom imovinu ako vam zatreba.
princip je kod svih štednji isti,primamo uplate,dajte koliko možete ali kad želite novac natrag to je procedura.
tako je točno određeno prema dobi djeteta koliko mjesečno možete podići novca sa njegovog računa.
npr želiti mu kupiti bicikl za rođendan za 3000kn to ne možete odjednom uzeti sa računa nego vam za to treba tri mjeseca ili ako baš morate onda se treba obratiti centru za socijalni rad dobiti njihovo odobrenje i banka će dati traženi novac.

proab
26.09.2010., 07:31
Nakon duljeg razmisljanja sam definitivno odustala od djecije stednje.
Jednostavno, ne zelim se u slucaju problema baktati sa socijalnom sluzbom. Za dijete brinem svaki dan 365 dana u godini i to ne 18 vec bar 22-23 godine do kraja faksa, i u bilo kojem trenutku moze se desiti situacija da je za dijete i sve nas bolje dici taj novac i potrositi ga za nesto nego da ceka 18-ti rodjendan. Ako ne bude takvih situacija - super, lova ceka na nekoj stednji na moje ime, a ako takve situacije bude - onda bar nemam problema regairati promptno i raspolagati novcem kao da je moj... Rizik niije vrijedan tih 0,5% vece kamatne stope... A kad citam zakon jasno mi je zasto banka daje vecu kamatu - jer je skoro 100% sigurna da nitko nece dici lovu odjednom...

la la la
21.01.2011., 07:29
Dižem temu!!!!
Totalno sAM ŠOKIRANA.RAČUNAM NA ODREĐENU SVOTU I ONDA MI BANKA NE ŽELI NOVCE ISPLATITI RADI ZAŠTITE DIJETETA!!!!WTF
teoretski država mi je sijela na raćun.da li oni štede za dijete ili ja???po meni su to kršenja mojih prava,pogotovo zato što nam niko nije napomenu jednu tako bitnu stvar a i u ugovoru nije navedeno da je ograničena svota kojom možemo raspolagat.to je moje dijete i moj faking novac a oni nek si popuše ......luda sam skroz.mislim nisam li ja opumo,očenik a ne država??da li iko zna kak je vani???

Elich San
21.01.2011., 07:54
ne znam kako tebi nitko nije spomenuo ali bila je promjena zakona na tu temu i to se zna već neko vrijeme da se za određenu dob može podignuti određena svota mjesečno.
ima i na ovoj temi topic o tome :ne zna:

homosapiens
22.01.2011., 07:37
Dižem temu!!!!
Totalno sAM ŠOKIRANA.RAČUNAM NA ODREĐENU SVOTU I ONDA MI BANKA NE ŽELI NOVCE ISPLATITI RADI ZAŠTITE DIJETETA!!!!WTF
teoretski država mi je sijela na raćun.da li oni štede za dijete ili ja???po meni su to kršenja mojih prava,pogotovo zato što nam niko nije napomenu jednu tako bitnu stvar a i u ugovoru nije navedeno da je ograničena svota kojom možemo raspolagat.to je moje dijete i moj faking novac a oni nek si popuše ......luda sam skroz.mislim nisam li ja opumo,očenik a ne država??da li iko zna kak je vani???

Kad mi se mala rodila otvorio sam RBA stambenu dječju štednju na 5god. potpisao ugovor... nakon nekih 3,5-4god. trebalo nam je hitno lova i ja sam otišao u poslovnicu gdje sam otvorio tu štednju s tim da je morala sa mnom doći i spuruga, a nije trebala kad sam sklapao ugovor i uredno smo potpisali se tamo i digli novac bez ikakvih problema i objašnjavanja, ali bez poticaja za tu godinu i uzeli su neku proviziju za prijevremeno zatvaranje.

Marlea
22.01.2011., 14:58
Došlo je do primjene obiteljsko zakona i postoje ograničenja kod dizanja. Banka s tim nema veze. To je zakonska regulativa.
Mislim, da sredstva na štedionicama još nisu u tom dijelu ograničena.

No ako trebaš dignuti više nego što je dozvoljeno, odeš u CZSS i tražiš dozvolu.

Koliko god se ljudi bunili i negodovali oko toga ( kao i ja ), to je djetetova imovina. Isto tako ne možeš samo tako prodati dionice koje glase na dijete, nekretninu ...

anin1
22.01.2011., 20:32
Koliko god se ljudi bunili i negodovali oko toga ( kao i ja ), to je djetetova imovina. Isto tako ne možeš samo tako prodati dionice koje glase na dijete, nekretninu ...

Djetetova imovina - ok!!No, tko je "ovlašten" brinuti se o djetetovoj imovini, zastupati to dijete, donositi odluke-do 18-te??Tko je djetetov skrbnik - roditelj ili država??
Jer, ne pričamo o djeci u domu za nezbrinutu djecu i sredstvima koja je država uplatila...

homosapiens
22.01.2011., 21:32
Djetetova imovina - ok!!No, tko je "ovlašten" brinuti se o djetetovoj imovini, zastupati to dijete, donositi odluke-do 18-te??Tko je djetetov skrbnik - roditelj ili država??
Jer, ne pričamo o djeci u domu za nezbrinutu djecu i sredstvima koja je država uplatila...
da malo je to sve uvrnuto ako realno pogledaš

državu moram pitati što ću s novcem koji sam osobno zaradio i koji sam možda namjenio djetetu, a možda nisam tko zna sutra se predomislim...

znači kad se dotakneš love država je tu da pazi iako ona taj novac nije dala tom djetetu, a što masa djece nema poštenog ručka danas tu brižnu državu nije briga:flop:

Marlea
22.01.2011., 22:26
Gle, kužim o čemu pričaš. :mig: Masa je slučajeva gdje se vidi i zna u kakvim uvjetima žive djeca i nešta se ne poduzima.

Država (iako nespretno) pokušava zaštiti interese djece. Nažalost postoje roditelji koji imaju djecu iz sasvim drugih interesa (zato npr. ne postoje tj zakonom su zabranjema klasična životna osiguranja djece), postoje neodgovorni roditelji ....

Teško tj nemoguće je "nadzirati" tko je kakav roditelj i kako raspolaže djetetovom imovinom.

Realno, roditelji su svoja sredstva držali na računima djece samo radi kamata (jer su po dječjim štednjama kamate avisa i daleko više pa čak i od kamata po oročenjima, a raspolaganje je bilo slobodno). I tu sad nastaje problem jer su ljudi jednostavno tako navikli, a promakla im je ta informacija.

Do sada nisam čula da su roditelji imali problema s izdavanjem dozvole u CZSS, jedino što oduzima vrijeme.

Megla78
24.01.2011., 14:24
Ma ta dječja štednja po sadašnjim uvjetima je živa katastrofa. Sklopili smo štednju u zabi po uvjetima kad nije bilo nikakvih ograničenja u podizanju love sa računa. Kad su se uvjeti mijenjali, naravno, niko nas nije obavijesti o tome.
Sad kad pribavim potvrdu od CZSS dižem svu lovu i zatvaram to sranje. Moje novce više vidjeti neće. Isto tako zatvaram i devizni račun, ukidam minus i ostavljam goli tekući račun. Plaću čim sjedne dižem s računa, pa nek se j... gamad lopovska.

Anasib
24.01.2011., 17:48
počet ću lupat glavom o zid :cerek:

ajmo još jednom, nije Zaba, PBZ, Splitska ili Reiffica stavila zabranu podizanja novca već država (onaj isti Sabor koji smo izglasali svi mi skupa). bez obzira što me živcira pomisao da moram po potvrdu u CZSS, nisu banke za to krive :mig:
a ako ćemo biti i iskreni, novac je dječiji, pa ako ga već želim podići, onda ću i otići po tu potvrdu.

Megla78
24.01.2011., 20:47
počet ću lupat glavom o zid :cerek:

ajmo još jednom, nije Zaba, PBZ, Splitska ili Reiffica stavila zabranu podizanja novca već država (onaj isti Sabor koji smo izglasali svi mi skupa). bez obzira što me živcira pomisao da moram po potvrdu u CZSS, nisu banke za to krive :mig:
a ako ćemo biti i iskreni, novac je dječiji, pa ako ga već želim podići, onda ću i otići po tu potvrdu.

Ja krivim banku zbog toga jer nisu poslali nikakvu obavijest o promjenama, po meni glavnih uvjeta. Kolko sam čuo neke banke su dale rok mislim mjesec dana da se novci mogu dignuti ( mislim Hypo i Erste), a od ovog govneta zabe ni čm. Ali sa veseljem obavještavaju kad raste kamata na kredit ili slično :mad:

Marlea
24.01.2011., 23:27
Mene su obavijestili i dali mi rok da razmislim što ćemo s lovom. Rok je bio kraj godine. Naravno da smo digli pare i stavili na "čekanje" dok ne iskobiniramo što ćemo.

Megla78
25.01.2011., 13:42
JA:

Poštovani!

Kako nas nitko iz banke nije obavijestio o promjenama vezanim uz obiteljski zakon, a odnose se na maksimalni mjesečni iznos koji se može podići sa dječje štednje pčelica, molim Vas za informaciju.

Na koji način je moguće dignuti novac sa računa bez uplitanja CZSS? Da li je moguće prebaciti novac na novi račun koji glasi na djetetovo ime, npr. na cool račun za mlade? Dijete ima 9 mjeseci.

Smatram da je krajnje neprofesionalno, da ne kažem bezobrazno, da se NITKO nije udostojio poslati mail, sms, pismo ili poruku preko E-zabe o promjenama uvjeta, kao što su napravile neke druge banke.

Naravno, ne trebam ni spomenuti, da nakon ovakvog postupanja nakon što dignemo novce sa računa isti zatvaramo.

Srdačan pozdrav!

ZABA:

Poštovani,

Što se tiče podizanja novaca sa računa pčelice to je ograničeno, ali je dozvoljen, bez obzira na iznos , prijenos sredstava na neki drugi račun koji glasi na dijete, znači kao što ste pitali može se prebaciti na cool račun.

Ispričavam se zbog propusta što Vas nismo obavijestili te Vas molim da me kontaktirate na dolje navedeni broj telefona da taj problem riješimo.

Hvala!

Lijepi pozdrav,

Eto, ići ću do banke da vidim ima li koja začkoljica, ako ne prebacim sve na tekući za mlade, dignem lovu i :w dječja štednja. Zatvorim oba računa i adio!:top:

Od sada štedim u (probušenoj) čarapi :D

NikaMo
26.01.2011., 05:13
Mene su na vrijeme obavjestili iz banke ,digla sve novce i stavila na svoj račun.Te sam novce ja zaradila,ja sam otvorila djetetu račun i ja sam uplatila svoje novce na taj račun ,i mislim da je normalno da ja odlučujem o tim novcima ,a ne socijalno.

homosapiens
26.01.2011., 09:22
M. Moje novce više vidjeti neće. Isto tako zatvaram i devizni račun, ukidam minus i ostavljam goli tekući račun. Plaću čim sjedne dižem s računa, pa nek se j... gamad lopovska.

Ja i spuruga tako već godinu dana i mogu reći da se puno bolje osjećam imam tekući samo za plaću koju dignem odmah i to je to. Bez štednji, kreditnih kartica i sl.

Elich San
26.01.2011., 09:32
Eto, ići ću do banke da vidim ima li koja začkoljica, ako ne prebacim sve na tekući za mlade, dignem lovu i :w dječja štednja. Zatvorim oba računa i adio!:top:

Od sada štedim u (probušenoj) čarapi :D

nadam se da će ovo s prebacivanjem novca vam upalit, ali ja sam imala sljedeću situaciju.
kćerka mi je trebala dobit novac od osiguranja (školskog) i rečeno mi je da otvorim ili štedni ili tekući račun na njeno ime na koji će sjest taj novac od osiguranja.
otišla sam u erste banku i pitala koja mi je opcija bolja zbog novog zakona, na što mi je bankarica odgovorila da mi je svejedno koji račun otvaram na djetetovo ime jer u oba slučaja potpisujem izjavu da mjesečno mogu podignuti 1062,00kn (dijete mi je 7 g),a za veće svote se moram obratiti czss.

želim vam puno sreće, i nadam se da će te uspjet podić lovu.

P.S. nadam se da su vam rekli da czss ne odobrava samo tako na osnovu vašeg zahtjeva podizanje veće svote novca, već traži da se navede za što se konkretno novac planira utrošit, i ako nije za dobrobit djeteta, zahtjev se odbija.

Megla78
26.01.2011., 10:39
nadam se da će ovo s prebacivanjem novca vam upalit, ali ja sam imala sljedeću situaciju.
kćerka mi je trebala dobit novac od osiguranja (školskog) i rečeno mi je da otvorim ili štedni ili tekući račun na njeno ime na koji će sjest taj novac od osiguranja.
otišla sam u erste banku i pitala koja mi je opcija bolja zbog novog zakona, na što mi je bankarica odgovorila da mi je svejedno koji račun otvaram na djetetovo ime jer u oba slučaja potpisujem izjavu da mjesečno mogu podignuti 1062,00kn (dijete mi je 7 g),a za veće svote se moram obratiti czss.

želim vam puno sreće, i nadam se da će te uspjet podić lovu.

P.S. nadam se da su vam rekli da czss ne odobrava samo tako na osnovu vašeg zahtjeva podizanje veće svote novca, već traži da se navede za što se konkretno novac planira utrošit, i ako nije za dobrobit djeteta, zahtjev se odbija.

Uff.... naravno da su rekli na CZSS o peripetijama oko odobravanja, zato bih i išao na soluciju mimo njih.

sugarray
26.01.2011., 14:47
Sve dok roditeljima ne bude jasno da u svemu treba imati plan, pa tako i namjenskoj štednji za dijete, pojavljivat će se ovakvi komentari u kojim se svi prozivaju varalicama i lopovima. A da li se itko od vas zapitao da niste vi upravo ti? Ipak ste vi iskoristili svoje dijete samo da bi dobili koji postotak kamate više u džep :) I Marlea je jako dobro napisala razloge koji postoje i koji su opravdani jer ima svakavih roditelja. Ne moraju loši roditelji biti samo socijalni slučajevi ili roditelji slabijeg imovinskog stanja.
Isto kako postoji planiranje školovanja djeteta, postoji plan za fond za nepredviđene prilike, plan financijske zaštite obitelji od rizika, aktivno upravljanje osobnim financijama itd. U HR se još uvijek sve provodi stihijski i neplanski. Očiti primjer je i kako se vodi ova država. Ali oni koji vode našu državu su u biti slika nas samih... Ipak smo ih mi izabrali :)

Veko32
27.01.2011., 07:04
Sve dok roditeljima ne bude jasno da u svemu treba imati plan, pa tako i namjenskoj štednji za dijete, pojavljivat će se ovakvi komentari u kojim se svi prozivaju varalicama i lopovima.
To je to :kava:

Megla78
29.01.2011., 17:42
A jebi ga, nisu svi financijski agenti i stručnjaci. U krajnjem slučaju, korist su opet izvukle banke koje na kamatu od 4.5% koje daju na štednju, naplate preko 10% na kreditu koji daju. Normalno da ljudi gledaju gdje oplodit koji dinar, makar na kraju je sve pušiona jer je godišnja inflacija veća od kamate. I na kraju, tko zna što će biti za 18 godina kada mi dijete bude punoljetno? Vjerojatno sve to neće vrijediti ništa, tako da, po meni je najbolje sve odmah upiknuti u neku imovinu, bilo pokretnu ili nepokretnu, a na štednji imati tek toliko da možeš bez straha preživjeti cca 6-8mj. Naravno, taj iznos je za svakoga različit.

Marlea
29.01.2011., 23:38
U krajnjem slučaju, korist su opet izvukle banke koje na kamatu od 4.5% koje daju na štednju, naplate preko 10% na kreditu koji daju. .

Naravno da banka izvlači korist. Zarada je poanta postojanja svaka firme pa tako i banke. Nije ona humanitarna organizacija. Da bi mogla malo "popustiti", vjerujem da bi mogla.

No kod dječje štednje najveću korist su izvlačili roditelji jer su imali sigurnu avista štednju, dostupnu u svakom trenu po daleko višim kamatama od bilo kojeg avista računa. Da roditeljima nije bilo to OK ne bi tolika sredstva (koja nisu bila namijenjena djeci) držali na tim računima.

la la la
01.02.2011., 08:43
Sve dok roditeljima ne bude jasno da u svemu treba imati plan, pa tako i namjenskoj štednji za dijete, pojavljivat će se ovakvi komentari u kojim se svi prozivaju varalicama i lopovima. A da li se itko od vas zapitao da niste vi upravo ti? Ipak ste vi iskoristili svoje dijete samo da bi dobili koji postotak kamate više u džep :) I Marlea je jako dobro napisala razloge koji postoje i koji su opravdani jer ima svakavih roditelja. Ne moraju loši roditelji biti samo socijalni slučajevi ili roditelji slabijeg imovinskog stanja.
Isto kako postoji planiranje školovanja djeteta, postoji plan za fond za nepredviđene prilike, plan financijske zaštite obitelji od rizika, aktivno upravljanje osobnim financijama itd. U HR se još uvijek sve provodi stihijski i neplanski. Očiti primjer je i kako se vodi ova država. Ali oni koji vode našu državu su u biti slika nas samih... Ipak smo ih mi izabrali :)

gluuuposti.recimo ja štedim za autosjedalicu i nemrem ju kupit ,moram tražit od centra dozvolu..šta državu boli ona stvar na šta ću je potrošit svoju!!!!!lovu!!!!ja nisam iskoristila svoje dijete,nego je država meni sjela na račun bez ikakvog upozorenja.JA sam djetetov skrbnik i to je Moj novac i nedopustivo je takvo bahato ponašanje od strane države,ali i banke koja nije poslala obavijest!!!! a ko štiti onu djecuu čiji roditelji ne štede za njih??

Marlea
01.02.2011., 18:06
Ako je to tvoj novac, zašto ga držati na djetetovom računu? Svoj novac držim na svom računu.

Modesti
01.02.2011., 18:10
gluuuposti.recimo ja štedim za autosjedalicu i nemrem ju kupit ,moram tražit od centra dozvolu..šta državu boli ona stvar na šta ću je potrošit svoju!!!!!lovu!!!!ja nisam iskoristila svoje dijete,nego je država meni sjela na račun bez ikakvog upozorenja.JA sam djetetov skrbnik i to je Moj novac i nedopustivo je takvo bahato ponašanje od strane države,ali i banke koja nije poslala obavijest!!!! a ko štiti onu djecuu čiji roditelji ne štede za njih??

boldano
nije tvoja , djetetova je
i ne, nisi ju samo ti uplatila, uplatila je i država
ja isto imam zlatnu dječju štednju za dijete i nakon isteka pet godina mislim mu nastaviti štediti novac i dalje
u biti je prevara ukoliko novac štedite sebi na ime djeteta i onda koristite povlastice koje imate za dijete

ZEGA
02.02.2011., 00:28
Sugavo je to, ok djetetov novac ali zivot je dinamican, mi smo imali sredjene papire za ici van i to moras obavit u 6 mj inace gubis papire (deadline) i sad ocekujes da ce sve bit ok, kaj cu ostavljat lovu za djete u banci na drugom kraju planete, ko zna kaj ce biti sa time propast izgubit ko ljubljanska banka (kak stvari stoje ko zna) i da cemo podic te novce kad nemres, e sok, pa u socijalnu sluzbu pa tamo maltene kak se onoj babi sprdne, gleda te ko da si neki koji im tamo svaki dan dolaze iz svakakvih razloga, a vrijeme ide koje nemas...vise NIKAD niti bi to ikome preporucio!!!

Anasib
02.02.2011., 17:43

to nije tvoj novac već djetetov novac jer se nalazi na djetetovom računu. iskreno, nikad nisam čula da je centar odbio izdati dozvolu za podizanje sredstava za kupnju auto sjedalice, pa čisto sumnjam da će i sad.

Modesti
04.02.2011., 13:50
Sugavo je to, ok djetetov novac ali zivot je dinamican, mi smo imali sredjene papire za ici van i to moras obavit u 6 mj inace gubis papire (deadline) i sad ocekujes da ce sve bit ok, kaj cu ostavljat lovu za djete u banci na drugom kraju planete, ko zna kaj ce biti sa time propast izgubit ko ljubljanska banka (kak stvari stoje ko zna) i da cemo podic te novce kad nemres, e sok, pa u socijalnu sluzbu pa tamo maltene kak se onoj babi sprdne, gleda te ko da si neki koji im tamo svaki dan dolaze iz svakakvih razloga, a vrijeme ide koje nemas...vise NIKAD niti bi to ikome preporucio!!!

onda ne staviš novce na djetetov račun
no naravno, k ad ih staviš na djetetov račun imaš daleko veću dobit nego kad ih staviš na svoj račun
a ako misliš da će banka propasti kao ljubljanska onda uopće ne otvaraš djetetu štednju u banci

to nije tvoj novac već djetetov novac jer se nalazi na djetetovom računu. iskreno, nikad nisam čula da je centar odbio izdati dozvolu za podizanje sredstava za kupnju auto sjedalice, pa čisto sumnjam da će i sad.

tisuću kuna mogu mjesečno dignuti i bez potvrde centra, tako da kupnja sjedalice nije uopće upitna

Megla78
11.02.2011., 11:46
Evo, napokon prebacio sredstva sa pčelice na cool račun pa onda na svoj tekući. Sad moram smisliti kaj dalje, ali naravno na svoje ime :D

Mario11
12.02.2011., 08:49
A jebi ga, nisu svi financijski agenti i stručnjaci. U krajnjem slučaju, korist su opet izvukle banke koje na kamatu od 4.5% koje daju na štednju, naplate preko 10% na kreditu koji daju. Normalno da ljudi gledaju gdje oplodit koji dinar, makar na kraju je sve pušiona jer je godišnja inflacija veća od kamate. I na kraju, tko zna što će biti za 18 godina kada mi dijete bude punoljetno? Vjerojatno sve to neće vrijediti ništa, tako da, po meni je najbolje sve odmah upiknuti u neku imovinu, bilo pokretnu ili nepokretnu, a na štednji imati tek toliko da možeš bez straha preživjeti cca 6-8mj. Naravno, taj iznos je za svakoga različit.

A zamisli da si prije 18 godina imao npr 100k kn,da li bi to danas bilo ništa?

Spinster
12.02.2011., 15:38
Evo, napokon prebacio sredstva sa pčelice na cool račun pa onda na svoj tekući. Sad moram smisliti kaj dalje, ali naravno na svoje ime :D

neki dan sam bila u zabi (jedna riječka poslovnica) s istom idejom. rečeno mi je da mogu prebaciti s pčelice na cool račun, ali da i dalje trebamo potvrdu socijalne da bismo digli s računa više od onih 1160 kn (dijete ima 13 godina). ti si to napravio bez problema? :confused:

marek45
13.02.2011., 19:32
što biste preporučili za štednju za dijete s osiguravateljskom komponentom?
iznos oko 200kn max mjesečno s tim da bih volio da ako se nešto djetetu dogodi da bude i osiguran.
tigar teo ima našto takvo?
sad samo ne mogu pronć informaciju koliko ide u štedni dio, a koliko u osiguranje od tih npr. 200kn?

Megla78
14.02.2011., 11:12
neki dan sam bila u zabi (jedna riječka poslovnica) s istom idejom. rečeno mi je da mogu prebaciti s pčelice na cool račun, ali da i dalje trebamo potvrdu socijalne da bismo digli s računa više od onih 1160 kn (dijete ima 13 godina). ti si to napravio bez problema? :confused:

Prebacio sam preko e-zabe na svoj tekući bez ikakvog problema. Možda ako dižeš direktno u banci ima kakvih problema ( makar mislim da sve to ovisi do službenika, takav sam ja dojam stekao). :top:

Sven Sić
14.02.2011., 21:12
Evo, recimo, ja radim u Allianz-u tako da imam odredeno iskustvo vezano za stednju. Necu sad reklamirati nikoga, ali stedjeti definitivno treba, bilo da su to dobrovoljni mirovinski fondovi(koji su po meni najisplativiji, 25% godisnje garantirana dobit+ rast fonda od 6-10%) ili djecja stednja.

Marlea
14.02.2011., 22:06
Prebacio sam preko e-zabe na svoj tekući bez ikakvog problema. Možda ako dižeš direktno u banci ima kakvih problema ( makar mislim da sve to ovisi do službenika, takav sam ja dojam stekao). :top:

Da zavisi od službenika. Ako službenik s tim zakonom nije upoznat :rolleyes: onda ne da će prebaciti na taj račun nego će ti i isplatiti sve novce.

Marlea
14.02.2011., 22:08
bilo da su to dobrovoljni mirovinski fondovi(koji su po meni najisplativiji, 25% godisnje garantirana dobit+ rast fonda od 6-10%) ili djecja stednja.

Na što se odnosi 25%? Kakva garantirana dobit kod DMF-a?

Anasib
15.02.2011., 07:34
Evo, recimo, ja radim u Allianz-u tako da imam odredeno iskustvo vezano za stednju. Necu sad reklamirati nikoga, ali stedjeti definitivno treba, bilo da su to dobrovoljni mirovinski fondovi(koji su po meni najisplativiji, 25% godisnje garantirana dobit+ rast fonda od 6-10%) ili djecja stednja.

ako pucaš na državna poticajna sredstva u iznosu od 25%, prvo informacija da ih je država smanjila na 15% godišnje, a isto tako da ih može za koju godinu i potpuno ukinuti :mig:. tako da "garancije" nema :mig:
a prinos fondova ovisi o radu tu istih fondova, tako da ovo 6-10% isto tako ne stoji :mig:. imam dmf, uplačujem u dmf, ali ljudi moraju imati ispravne informacije, a ne ovako :mig:

Atlantidica
23.02.2011., 08:11
iznos oko 200kn max mjesečno s tim da bih volio da ako se nešto djetetu dogodi da bude i osiguran.
sad samo ne mogu pronć informaciju koliko ide u štedni dio, a koliko u osiguranje od tih npr. 200kn?

Budući da želiš osiguravateljsku komponentu, to ti ima jedino osiguranje!!!
Koliko ide u štedni dio, a koliko u os. to ti nije jednostavan odgovor. U početku ti veći dio ide na osiguranje, a nakon isteka polovice ugovorenog razdoblja, ide ti više na štednju. Međutim, moja preporuka je osigurat onoga tko se skrbi za dijete, a u korist djeteta. Veća je mogućnost da se roditelju ne daj bože nešto dogodi, a onda dijete ima neka sredstva koja mu mogu pomoći... Nadam se da je jasno kako dijete u ni jednom slučaju ne može raspolagati sa sredstvima prije punoljetnosti

marek45
23.02.2011., 11:02
Budući da želiš osiguravateljsku komponentu, to ti ima jedino osiguranje!!!
Koliko ide u štedni dio, a koliko u os. to ti nije jednostavan odgovor. U početku ti veći dio ide na osiguranje, a nakon isteka polovice ugovorenog razdoblja, ide ti više na štednju. Međutim, moja preporuka je osigurat onoga tko se skrbi za dijete, a u korist djeteta. Veća je mogućnost da se roditelju ne daj bože nešto dogodi, a onda dijete ima neka sredstva koja mu mogu pomoći... Nadam se da je jasno kako dijete u ni jednom slučaju ne može raspolagati sa sredstvima prije punoljetnosti

hvala na odgovoru.
znači tigar teo i slično otpada.
Može onda preporuka za:
1. osiguranje od nezgode (životno osiguranje) za jednog raditelja u mjesečnom iznosu cca 200kn
2. štednju za dijete. nevažno kolko godina, iznos isto oko 200kn, s tim da bih volio da se može uplatiti i više.

More ponuda je, a ja se izgubim u tome. :)

MBosec
23.02.2011., 13:39

pogledaj u Merkur osiguranju program Sretno dijete,od 200 kuna ti ide oko 160-165 u štednju,a ostalo u osiguranje,al osiguranja imaš 3 varijante tako da možeš kombinirati

MBosec
23.02.2011., 13:43
hvala na odgovoru.
Može onda preporuka za:
1. osiguranje od nezgode (životno osiguranje) za jednog raditelja u mjesečnom iznosu cca 200k

samo da te ispravim,životno i osiguranje od nezgode su dvije različite stvari,osig. od nezgode ti je bez štedne komponente i kreće se uglavnom od nekih 50,60 do max 100 eura godišnje,a sa životnim štediš

Zglancani
01.03.2011., 19:46
hvala na odgovoru.
Može onda preporuka za:
1. osiguranje od nezgode (životno osiguranje) za jednog raditelja u mjesečnom iznosu cca 200kn
2. štednju za dijete. nevažno kolko godina, iznos isto oko 200kn, s tim da bih volio da se može uplatiti i više.

Tigar teo osigurava i dijete i skrbnika, a ima i štednu komponentu.

Jaguarova Šapa
24.09.2011., 13:36
medo štedo je zakon

Marlea
24.09.2011., 18:50
Još da i argumentiraš zašto bilo bi zakon.

insomniac007
28.09.2011., 18:51
Stupanjem na snagu obiteljskog zakona, ogroman broj roditelja našao se u nelagodnoj situaciji kada je poželio podignuti novac sa dječjeg računa.
Naime zakonom je propisano da je roditelju u obliku opunomoćenika mjesečno dozvoljeno podići svotu u visini od 910-930 kn, (ovisno o banci i dobi djeteta) ,a da bi za svaku veću svotu bili primorani objašnjavati razloge zbog kojih žele podići svoj novac u smislu na što ga se planira potrošiti, gospođama u centru za socijalno. Naše iskustvo je poprilično negativno budući si je gđa. soc. radnica uzela za pravo u svakom smislu "kopati" postavljajući kojekakva pitanja ne vezena za samu temu. U našem slučaju radilo se o sredstvima koja su bila uplaćena na djetetov račun kao naknada štete radi nesretnog slučaja, pa u tom smislu i mogu i ŽELIM razgovarati sa svima koji se nalaze u ovakvoj ili sličnoj situaciji, a da ih zanima rješenje "problema" mimo centra za socijalno. naime dio sredstava isprosili smo od centra za socijalno, dok smo dio sredstava podigli samostalno bez ičijeg amena. Javite se sa pitanjima u inbox. pozz :ne zna::504::504: :503::):):):)

malina_i_city
23.10.2011., 21:10
Ja svaki dan radim otkaze dječjih štednja u štedionici.
od dokumenata je potrebano: preslika rodnog lista kopija osobnih obiju roditelja kopija tekućeg računa i potpis oba roditelja na otkaz ugovora o štednji. sredstva se jednokratno isplaćuju kroz par dana na tekući račun roditelja.

luci
09.11.2011., 14:42
Stupanjem na snagu obiteljskog zakona, ogroman broj roditelja našao se u nelagodnoj situaciji kada je poželio podignuti novac sa dječjeg računa.
Naime zakonom je propisano da je roditelju u obliku opunomoćenika mjesečno dozvoljeno podići svotu u visini od 910-930 kn, (ovisno o banci i dobi djeteta) ,a da bi za svaku veću svotu bili primorani objašnjavati razloge zbog kojih žele podići svoj novac u smislu na što ga se planira potrošiti, gospođama u centru za socijalno. Naše iskustvo je poprilično negativno budući si je gđa. soc. radnica uzela za pravo u svakom smislu "kopati" postavljajući kojekakva pitanja ne vezena za samu temu. U našem slučaju radilo se o sredstvima koja su bila uplaćena na djetetov račun kao naknada štete radi nesretnog slučaja, pa u tom smislu i mogu i ŽELIM razgovarati sa svima koji se nalaze u ovakvoj ili sličnoj situaciji, a da ih zanima rješenje "problema" mimo centra za socijalno. naime dio sredstava isprosili smo od centra za socijalno, dok smo dio sredstava podigli samostalno bez ičijeg amena. Javite se sa pitanjima u inbox. pozz :ne zna::504::504: :503::):):):)

i mi smo htjeli podignuti štednju od djeteta nakon 5 godina,išli na centar i na istu banku par puta,uglavnom morali smo napraviti iz trgovine predračun da želimo djetetu kupiti sobu.nakon što su mnam uvažili dobili smo rješenje i novac podigli...ali nakon cca mjesec dana
danas sam opet s nevrericom otvorila na BUBI ŠPARI novi ugovor za djete opet na 5 godina i svaki mjesec trebam uplaćivati 200 kn ako hoću mogu i više ili manje .... ali nakon što sam sve ispunila teta mi je priložila ulatnicu od 350 kn za otvaranje ugovora,naravno to nisam znala,da li se taj novac vraća??? da li je bili problema za podizanje štednje ko je štedio na buba špari????mislim centar za socjalnu skrb i slično??da odustanem na vrijeme

luci
09.11.2011., 15:10
zaboravila sam napisati da sam dio novca od podignute štednje na PBZ-U dala za sobu a neki ostatak sam otvorila novi tekući račun u pbz-u i položila na račun par tisuća kn,primam plaću na drugoj banci i napravila trajni nalog da mi sa plaće skidaju 300 kn mjesečno i uplaćuju na taj novi tekući u pbz-u.to bi bilo kao neka štednja...da li je za djete ili za svih nas ukućane nebitno totalno.nakon ovog predhodnog razočarenja sa štednjom radje ću si odvajati mjesečno na novi tekući i to ne diramo...nema veze što nema poticajnih sredstava ili ti ga kamate ,bitno je da novac mogu podignuti kad god hoću ja ili moja kći sa karticom ili bilio ko od ukućana... što vi mislite??

malina_i_city
10.11.2011., 21:49
ja radim bubašpare i kod podizanja štednje potrebno vam je : potpis oba roditelja + rodni list djeteta + osobne iskaznice roditelja i to je to.
A ovaj dio koji ste prebacili na tekući račun, mogli ste sebi otvoriti štednju pa kamate i poticaje podizat.
Taj novac od 350kn je tzv. ulazna naknada koja je mogla biti i manje, i ona se ne vraća.
slobodno mi se javite na pm ako ćete imati kakva pitanja.

zokca
27.02.2012., 13:09
Molim pomoć!!!

Prije nekoliko godina dobila sam u nasljedstvo veću svotu novaca. Dio novaca sam oročila na svojem račun dok sam drugi dio od cca. 100.000 kuna stavila na račun svoje malodobne kćeri ( danas 7 godina) i isto tako oročila. Budući da sam samohrana majka i živim u kući svoje majke sa kojom nisam u najboljim odnosima odlučila sam ušteđena sredstva uložiti i iskoristiti za gradnju vlastite kuće. Problem je u tome da se u međuvremenu promijenio zakon i ja nisam u mogućnosti podići novac sa računa svoje kćeri prije nego ona napuni 18 godina.(tada ih može ona podići)

Meni su ti novci potrebni i bez njih ne mogu započeti sa gradnjom. Situacija je takva da ću ja skoro morati odseliti iz kuće svoje majke i ukoliko ne dođem do spomenutih novaca biti ču prisiljena na podstanarstvo i tako ću našu ušteđevinu trošiti na plaćanje unajmljenog stana umjesto ulagati u vlastitu kuću. Prva stvar koja me zanima je dali je zakon stvarno takav i dali je zaista moguće da ja ne mogu do svojih novaca?

I drugo pitanje je dali me je banka bila dužna obavijestiti o promjeni zakona i dali postoje elementi za tužbu protiv banke. Jer logično je da sam trebala biti obaviještena o novcima na računu moje malodobne kćeri budući da sam njezin zakoniti skrbnik.

Zahvaljujem na odgovoru!

Sunnce
27.02.2012., 13:25
Banka Vas nije bila dužna obavijestiti o promjeni zakona, jer nije banka ta koja ga je mijenjala. A do novca možete, ali uz rješenje Centra za socijalnu skrb.

zokca
27.02.2012., 13:37
Mislite da mogu do cjelokupnog iznosa ili do propisanih 1000 kn mjesečno?

Sunnce
27.02.2012., 13:45
Do 1000,00 kn mjesečno se može bez suglasnosti CZSSa, a kada treba veći iznos od toga od njih se mora tražiti suglasnost, odnosno moraju izdati rješenje.

zokca
27.02.2012., 13:53
Čitam razne komentare i ljudi tvrde da im CZSS pravi velike probleme i da u nekim slučajevima jednostavno nije moguće doći do novaca. Mislite li da bi u mojem slučaju, (gradnje „naše“ zajedničke kuće) to moglo proći i da bih mogla dobiti cjelokupnu svotu. I znate li možda koliko bi taj postupak mogao trajati?

penava
27.02.2012., 14:23
Moje mišljenje je, ali ne mora biti točno, da CZSS neće praviti probleme oko podizanja novaca u svrhu izgradnje kuće, jer ista značajno podiže kvalitetu života djetetu, a na kraju ostaje i kao nasljedstvo. Treba dobro argumentirati razloge za podizanje novca, ali u ovom slučaju problmea ne bi trebalo biti po mom mišljenju

zokca
27.02.2012., 15:26
Stvar je u tome da CZSS radi velike probleme i za puno sitnije svote, npr. za kupnju računala. Zanima me dal inetko ima slićnog iskustva?

zokca
27.02.2012., 15:29
Banka Vas nije bila dužna obavijestiti o promjeni zakona, jer nije banka ta koja ga je mijenjala. A do novca možete, ali uz rješenje Centra za socijalnu skrb.

A tko me je trebao obavijestiti? Država? Netko mora biti odgovoran.

cleopatrazg
27.02.2012., 16:21
A tko me je trebao obavijestiti? Država? Netko mora biti odgovoran.

IGNORANTIA IURIS NOCET-nepoznavanje prava nikoga ne ispričava.

zokca
27.02.2012., 16:39
IGNORANTIA IURIS NOCET-nepoznavanje prava nikoga ne ispričava.
Nisam sigurna da Vas razumijem. Hoćete reći da sam sama na neznam koji naćin trebala saznati za promjenu zakona???

cleopatrazg
27.02.2012., 17:24
Nisam sigurna da Vas razumijem. Hoćete reći da sam sama na neznam koji naćin trebala saznati za promjenu zakona???

Kad ste vidjeli da Hrvatski sabor nakon što izglasa neki zakon svakom građaninu RH šalje preporučenu pošiljku na kućnu adresu o novom zakonu ili promjeni postojećeg?. Po meni je banka trebala svoje štediše obavijestiti o promjeni zakona koji se tiču njihovog proizvoda, u ovom slučaju dječje štednje.

Ne znam u kojoj ste banci ali vidim da PBZ na svojim stranicama ima brošuru o poslovanju po štednim računima otvorenim na ime djeteta.

http://www.pbz.hr/lgs.axd?t=16&id=11479

zokca
27.02.2012., 19:05
Slažem se! Normalno bi bilo da me je banka obavijestila o novom zakonu ali u tome bih slućaju ja podigla novce što banci nikako nebi odgovaralo. Šta mislite koliko je realno da uspijem dobiti taj novac? Znate li što o tome?

Anasib
01.03.2012., 19:42
zokca, odi u centar i razgovaraj sa referenticom. s obzirom da je gradnja kuće u pitanju, ne vidim problema da ti ne bi dali rješenje da možeš podići novac :ne zna:

cleopatrazg
02.03.2012., 07:50
Šta mislite koliko je realno da uspijem dobiti taj novac? Znate li što o tome?

Nemam dijete i nisam do sada imala nikakvih dodirnih točaka s CZSS-om tako da i ne znam kako odlučuju u pojedinim situacijama. Iskreno se nadam da čete dobiti pravo da podignete taj novac jer ipak podižete životni standard vašeg djeteta.

Sretno.