PDA

View Full Version : Porez na promet nekretnina - Q&A

stranice : [1] 2 3 4 5

FinaSlovenka
21.05.2007., 21:58
Ako želi brat pokloniti zemljište svojoj sestri u Hrvatskoj,koji porez je potrebno platiti i koliko?

Hvala

Prebo
22.05.2007., 01:41
Ako želi brat pokloniti zemljište svojoj sestri u Hrvatskoj,koji porez je potrebno platiti i koliko?

Hvala

Porez na darivanje je 5%, ukoliko uopce kaci.
A jel kaci il ne se vidi iz sljedeceg:

Zakon o porezu na promet nekretnina

Porezna oslobođenja pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade
Članak 13.
Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju:
...
2. braća i sestre, njihovi potomci te zetovi i snahe ostavitelja ili darovatelja kada nasljeđuju ili primaju na dar poljoprivredno zemljište, ako im je poljoprivreda osnovni izvor prihoda,
3. braća i sestre, njihovi potomci te zetovi i snahe ostavitelja ili darovatelja, kada nasljeđuju ili primaju na dar nekretnine, ako su s ostaviteljem ili darovateljem živjeli u gospodarskoj zajednici u vrijeme izgradnje građevine, stjecanja druge nekretnine, ostaviteljeve smrti ili primitka dara. Gospodarskom zajednicom, u smislu ovoga Zakona, smatra se zajedničko stjecanje prihoda i imovine te raspolaganje prihodima i imovinom koja se nasljeđuje ili daruje,
...

xanas
22.05.2007., 10:07
Poreza na darovanje nema samo između roditelja i djece. Sve drugo podliježe porezu od 5 %.

Prebo
22.05.2007., 13:09
Poreza na darovanje nema samo između roditelja i djece. Sve drugo podliježe porezu od 5 %.

Da nisi ti to malo previse pojednostavnio.
Po ovoj tvojoj logici bi sin mogao darovat roditeljima pa onda roditelji daruju kcerki i nitko ne plati porez
:)

vaci
22.05.2007., 13:39
a koliko ja znam, tako ljudi i rade :D

Prebo
22.05.2007., 15:10
a koliko ja znam, tako ljudi i rade :D

tocno, al nije moralno rec covjeku kako da zajebe drzavu :)

1. bračni drug, potomci i preci te posvojenici umrlog ili darovatelja,

colour
22.05.2007., 16:18
Ako bi ovo gore bilo točno, onda je država ta koja je za*ebala samu sebe. U tom bi slučajno nemoralno bilo da to znaju samo poreznici i ostali drž. službenici. :)

cinderella25
23.05.2007., 07:46
Mislim da sam ovo pitanje postavila bila na krivom forumu pa ću ga ponoviti i ovdje!

Da li se na na darovni ugovor plaća porez na PPDS, na darovanje kuće? Da li je istina da ako moja baka daruje kuću meni kao unuci i mom dečku s kojim nisam vjenčana, da on mora platiti porez na svoj dio, odn. da li i ja moram nešto platiti? I da li ako ja ne moram, a on da,jel bi se izbjeglo da da smo vjenčani i imamo zajedničko prezime?

Molim odgovor ako ste upoznati s time i unaprijed zahvaljujem!

manita
23.05.2007., 08:33
Nekretnina mora bit 10god u vlasništvu osobe koja je darovatelj kako se porez ne bi platio. napravi se darovnica i jedini trošak je onaj javnog bilježnika.

branxo
11.06.2007., 19:15
Kupio sam polovicu nekretnine (građevinsko zemljište sa starom kućom koju bi srusili) od punicine sestre, dok je drugu polovicu
punica darovala mojoj supruzi. Ona na tu polovicu ne placa porez buduci su punica i moja supruga najblizi rod,
a ja bi morao platit porez na promet nekretnina. cijela nekretnina je velicine 800 m2 (moja polovica je 400m),
a kuca ima 80 kvadrata. E sad, članak zakona kaze: gradjani koji kupuju prvu nekretninu kojom rjesavaju vlastito stambeno pitanje
oslobodjeni su placanja poreza uz uvjet da: prijavljuju prebivaliste u mjestu i na adresi gdje je nekretnina koju kupuju!
Pitanje glasi: dali ja sad moram prijaviti prebivaliste na ovoj novoj adresi i kako buduci da namjeravamo tu staru kucu
srusiti i gradit novu?
Jedan drugi clanak zakona kaze: radi ostvarivanja prava na oslobadjanje od placanja poreza kod kupnje zemljista
radi izgradnje kuce kojom se rjesava stambeno pitanje, ne postavlja se uvjet da gradjanin izvrsi prijavu prebivalista
na adresi tog zemljista.
Drugo pitanje glasi: dali se mogu pozvati na ovaj drugi clanak makar na kupljenom zemljistu postoji stara kuca koju cu srusiti?
Hvala na odgovorima!

Lei
11.06.2007., 21:50
Pitanje da li uopce imas pravo na oslobodjenje, s obzirom da ti supruga ima vec nekretninu... naime jedan od uvjeta za oslobodjenje je da nitko od uze obitelji nema nekretnine na sebi. Trebali ste prvo obaviti kupoprodaju, tebe osloboditi poreza, a onda da punica daruje tvojoj supruzi njezin dio.

512
12.06.2007., 09:17
Bok, imam sljedeću situaciju:
Sa svojim dečkom kupujem građevinsko zemljište. On nema nikakvo vlasništvo, a ja imam mali stan koji sam kupila prije godinu i pol u kojem živimo (samo sam ja prijavljena u njemu). S obzirom da sam ja kreditno sposobnija, ja dižem kredit za to zemljište koje kupujemo, pa zato svakako moram biti vlasnik. Zanima me kako izbjeći barem djelomično plaćanje poreza. Da li možemo upisati zajedničko vlasništvo nad zemljištem i tako platiti samo pola poreza (jer bi njemu to bila prva nekretnina)? Ili neki drugi način da ne plaćam baš sve??
I drugo pitanje, da li je istina da ću ja prilikom prodaje svog stana morat platit porez (onaj kojeg sam bila oslobođena jer je meni to bila prva nekretnina) jer sam čula da si poreza na prvu nekretninu oslobođen samo ako ju ne prodaješ u prvih 5 godina.
Molim vas ko ima iskustva da mi odgovori.
Hvala i pozdrav!:top:

moja volja
12.06.2007., 09:29
http://ccenterclient.pu.mfin.hr/view.asp?file=kupprvneknov.XML

Evo..možda pomogne...nadam se. Sretno!!!

sara4
12.06.2007., 09:32
Zanima me kako izbjeći barem djelomično plaćanje poreza. Da li možemo upisati zajedničko vlasništvo nad zemljištem i tako platiti samo pola poreza (jer bi njemu to bila prva nekretnina)? Ili neki drugi način da ne plaćam baš sve??
Upisete se kao suvlasnici u odredjenom omjeru. Ti na svoj dio platis porez, on na svoje ne plati. Oslobodjenje ide do 600 m2 uz izjavu da cete u sljedecih 5 godina na tom zemljistu izgraditi kucu na kojoj cete prijaviti prebivaliste.

I drugo pitanje, da li je istina da ću ja prilikom prodaje svog stana morat platit porez (onaj kojeg sam bila oslobođena jer je meni to bila prva nekretnina) jer sam čula da si poreza na prvu nekretninu oslobođen samo ako ju ne prodaješ u prvih 5 godina.

Istina je. Ako stan prodas u prvih 5 godina od kupnje, placas porez kojeg si bila oslobodjena.

Katrin
12.06.2007., 09:36
http://ccenterclient.pu.mfin.hr/view.asp?file=kupprvneknov.XML

Evo..možda pomogne...nadam se. Sretno!!!

ne radi link

Saško
12.06.2007., 13:05
radi!

http://ccenterclient.pu.mfin.hr/view.asp?file=kupzemvlastapit.XML

Katrin
12.06.2007., 13:07
ne radi :)

512
12.06.2007., 13:28
Hvala svima na odgovorima. Vidim da mi ne gine plaćanje.

colour
12.06.2007., 14:01
radi!

http://ccenterclient.pu.mfin.hr/view.asp?file=kupzemvlastapit.XML

ne radi

sofisticate
12.06.2007., 14:14
http://propisi.porezna-uprava.hr/index_open.asp?idPropisa=904&jid=1&ime=Zakon%20o%20porezu%20na%20promet%20nekretnina

dinis
12.06.2007., 16:05
Pitanje da li uopce imas pravo na oslobodjenje, s obzirom da ti supruga ima vec nekretninu... naime jedan od uvjeta za oslobodjenje je da nitko od uze obitelji nema nekretnine na sebi. Trebali ste prvo obaviti kupoprodaju, tebe osloboditi poreza, a onda da punica daruje tvojoj supruzi njezin dio.

nema pravo na oslobođenje ukoliko bračni drug ima nekretninu, tako da ništa od toga, ali ukoliko ima nekih nejasnoća možeš dobiti potrebne informacije u poreznoj upravi kod referenta za nekretnine
a što se tiče prijave prebivalište, možeš ga prebaciti u mup-u na tu adresu gdje se nalazi zemljište

colour
12.06.2007., 19:27
sad sve radi :) :confused:

Snjeza_zg
14.06.2007., 08:24
Bok

Lijepo bi molila pomoć kako da složim žalbu na rješenje o plaćanju poreza na promet nekretnina.
Dobila sam rješenje sa malo povećim iznosom poreza za platiti.
Nekretnina koju sam kupila je jedna livada u manjem selu.
Svaka pomoć je dobrodošla
Hvala

larazg
14.06.2007., 08:48
Bok

Lijepo bi molila pomoć kako da složim žalbu na rješenje o plaćanju poreza na promet nekretnina.
Nekretnina koju sam kupila je jedna livada u manjem selu.
Svaka pomoć je dobrodošla
Hvala

pa u desnom uglu napišeš kome se žališ, adresu, urudžbeni broj, klasu i sve ono kaj piše.
Na sredini napišešŽalba protiv rješena tog i tog od dana tog i tog.
Podvučeš crtu i počneš: temeljem rješenja porezne uprave te i te od dana tog i tog naloženo mi je mi je da platim to i to.
E onda obrazlažeš što trebaš i smatraš da treba navesti. Onda nastavno napišeš,
Smatram da je prvostupnjaki ogran krivo primjenio pravo (ako tvrdiš da je zakon krivo promjenjen) ili pogrešno utvrdio činjenično stanje (ako je postupak oko tog nepoštovan) te sukladno zakonu o općem upravnom postupku predlažem da...

i onda napišeš što predlažeš.

I obavezno se potpiši vlastoručno

Snjeza_zg
14.06.2007., 10:15
hvala

::barcode
14.06.2007., 15:09

Kaj nisi prije toga morala doc na poreznu upravu/ured/ da ti referent pogleda ugovor i ostalu papirologiju,

i izracuna na licu mjesta, ti potpises ak se slazes,

ak ne, oni izlaze na teren i utvrde cinjenicno stanje

i onda dobijes doma rjesenje.

Ili?

Snjeza_zg
15.06.2007., 06:04
Naravno da sam bila na poreznoj, to je sve pregledano na licu mjesta, i onda se dobije urudžbeni broj da se predajuu papiri, onda njihova komisija zajeda i donosi odluke i u roku od mjesec dana sam na kucnu adresu dobila rješenje s uplatnicom.
Ništa nije bilo na licu mjesta, niti su oni izlazili na teren to su oni prema nekim svojim tablicama odredili

15.06.2007., 07:28
Naravno da sam bila na poreznoj, to je sve pregledano na licu mjesta, i onda se dobije urudžbeni broj da se predajuu papiri, onda njihova komisija zajeda i donosi odluke i u roku od mjesec dana sam na kucnu adresu dobila rješenje s uplatnicom.
Ništa nije bilo na licu mjesta, niti su oni izlazili na teren to su oni prema nekim svojim tablicama odredili

Da, da, znam da si bila na poreznoj, ali:

nakon 5mj su me zvali iz podrucnog ureda u opcini (ne iz av.dubrovnik) da se javim na suceljavanje :D

dosao, referent pogleda papire, pita me di se to tocno nalazi,

u glavi mu kolutaju oci, valjda se teleportira na parcelu :zubo:

izvadi tablicu, i kaze: to bi vam bilo tolko i tolko! Slazete se?

Ako da, potpisite, i dobivate doma rjesenje,

ako ne, onda mi izlazimo sa komisijom i odrapimo vas barem duplo vise :eek:

A ja: s-l-a-z-e-m s-e :s

Kak si ti dobila doma odma rjesenje neznam, zali se kak si i najavila, i napisi

u zalbi da te uopce nisu zvali :flop:

Snjeza_zg
15.06.2007., 09:37
to mi je inace prvo iskustvo kupovine nekretnine, to nije u zg-u to je u jastrebarskom i to je kod njih tako a sad trebalo bi vrijediti isto kao i u zg-u al zakaj oni mene nisu zvali neznam valjda zato da bi se zalila i platila još dodatne takse pa onda još i neznam šta
Neznam da li netko ima iskustva da su se žalili i da su im smanjili porez?

Snjeza_zg
15.06.2007., 09:39
a i dobra ideja je ta da se zalim da me nisu zvali da li se slazem s time, jer ovako su oni meni poslali rješenje kao da sam se ja s njime složila

colour
15.06.2007., 10:02
a i dobra ideja je ta da se zalim da me nisu zvali .......

Žali se na iznos koji su ti odrezali, a u obrazloženju navedi i to da te nisu ni zvali, ni izašli na teren.

Saško
15.06.2007., 10:19
Meni radilo i prije

15.06.2007., 10:37
Cuj, jedino kaj sad ides na rizik.

Neznam kolko si sad dobila cifru za platit, ali dobro razmisli.

Ja sam se iznenadio kad mi je rekao kolko me ispadne 5% po njihovim tablicama.

Ugrubo, 4 x manje nego kaj se krecu cijene.

I naravno da sam se slozio, jer da me je opleo na osnovu stvarnih cijena iz Oglasnika, hm? Dizo bi kredu :mad: :zubo:

Snjeza_zg
18.06.2007., 06:39
oni su meni odredili cijenu po tablicama, a kaj je najzalosnije ja sam to kupila po manjoj cijeni nego kaj su oni meni odredili da vrijedi
mislim da samo mogu izgubiti tih 50 kunica kaj se mora platiti taksa na zalbu

18.06.2007., 07:48
oni su meni odredili cijenu po tablicama, a kaj je najzalosnije ja sam to kupila po manjoj cijeni nego kaj su oni meni odredili da vrijedi

E to je druga stvar.

To ti vjerovatno nece prihvatit jer:

Squadra ti radi da ti na ugovor uvijek, bas uvijek stavi neku mizernu cifru, da bi platila sto manji porez,

ali porezna ima svoje tablice, isto i kod automobila, da ti naplati po njihovom,

bez obzira kolko si ti platila u RL.

Ja kad sam kupovao prvu parcelu, stavio sam stvarnu cifru, mlad i nadobudan, i veli mi poznanik iz porezne

kaj sam ja normalan? :eek:

I naravno platio 5% po mojoj cijeni, a inace bi platio barem 2 x manje.

Zato sam kod druge bio pametniji, mi hrvati da nebi izigrali drzavu i zakon, mos* mislit :cool: ,

stavio malu cijenu, i platio kako sam naveo u postu #6. :zubo: :top:

Snjeza_zg
18.06.2007., 07:55
a moram sam dobru žalbu složiti i nadati se pozitivnom rješenju po mene naravno

krizia
18.06.2007., 15:13
bok!molima vas ako mimožete kako pomoći u svezi darovnog ugovora moje none...naime pustila bi kuću pola meni pola mojoj tet(njenoj kćeri)no međutim nisam sigurna da li ja plaćam porez i koliki je...
s obzirom da je kuća velika i okoliš bojima se da bi porez mogo biti velik..
da li postoji neko drugo rješenje da se prepiše na mene..osim oporučno jer tada moja mama ima nužni dio što ne bi bilo dobro..
čula sam da će ponovo doć zakon u kojem će i prvi nasljednici plaćat porez!je li to istina?

krizia
18.06.2007., 15:14
da li postoje nekakve klauzule....

Ab_Origin
18.06.2007., 15:24
ZAKON O POREZU NA PROMET NEKRETNINA

Članak 13.

Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju:

1. bračni drug, potomci i preci te posvojenici umrlog ili darovatelja,

2. braća i sestre, njihovi potomci te zetovi i snahe ostavitelja ili darovatelja kada nasljeđuju ili primaju na dar poljoprivredno zemljište, ako im je poljoprivreda osnovni izvor prihoda

krizia
18.06.2007., 16:05
hvala !!!
znači s obzirom da sam unuka ne plaćam?
čini mi se po ovome šta piše...jel tako?:o

Hroboatos
18.06.2007., 16:24
hvala !!!
znači s obzirom da sam unuka ne plaćam?
čini mi se po ovome šta piše...jel tako?:o

Nisam siguran. Osobno sam bio u sličnoj situaciji pred kojih 7-8 mjeseci, pa iako nisam izgurao do kraja, odustao sam od mogućnosti da budem, da tako kaže, "darovanik" kuće jer bi se moralo nešto platiti (i ne baš zanemariva svota). Ključno je ovo- država NE DA da se izvrši bilo kakva financijska transakcija toga profila, a da ona od tog ne izvuče neku korist (nekakav namet i sl., bar preko bilježnika).

Možda griješim, no bojim se da ne. Pitaj to, najbolje je, u upravi za prihode.

19.06.2007., 08:54
a moram sam dobru žalbu složiti i nadati se pozitivnom rješenju po mene naravno

Tak je.

Jer u slucaju da su ti odrapili po tablici vecu tarifu, a ti se ne zalis, a jos te nisu ni pozvali,....

Samo naprijed, i javi kaj si sredila. ;)

krizia
19.06.2007., 10:24
ovo potomci se odnosi samo na sinove i kćeri??

Ab_Origin
19.06.2007., 14:13
Ako bi bilo nekih problema, baka moze prvo darovati majci a zatim majka sa kceri sklopiti ugovor o darovanju. Tako se sigurno ne placa porez.

Snjeza_zg
20.06.2007., 08:07
naravno da cu se javiti, danas moram sloziti zalbu i poslati i vidjeti ishod svega, samo me zanima dali placam izlazak komisije i kaj ja znam kakve jos troskove?

Ab_Origin
20.06.2007., 08:16
Ako kupujete nekretninu mozda mozete i platiti nekome da vam sastavi podnesak

20.06.2007., 12:37
samo me zanima dali placam izlazak komisije i kaj ja znam kakve jos troskove?

Brijem da ne. :cool:

To bi bilo previse. :mad:

Snjeza_zg
21.06.2007., 08:57
Evo koga zanima, danas sam se cula sa poreznom upravom vezano uz tu parcelu kaj sam kupila da vidim da li se moze ista napraviti po pitanju zalbe i tako to. I zena je bila vrlo ljubazna i procitala mi je specifikaciju kako su to oni procijenili i nemrem vjerovati, po drzavi to vrijedi skoro duplo vise nego sto u stvarnosti mogu dobiti za to i po tome su oni to rjesenje donesli. Ako se zalim komisija moze izaci van i to se ne placa ali mi je zena rekla da necu nista s time postici jer su i tako oni uzeli najminimalniji iznos koji drzava smatra da je trzisna vrijednost. Pa sada da covijek bude pametan

stumble.angel
12.07.2007., 09:08
2001 godine sam platila puni porez za stan od 63 kvadrata u Zagrebu u kojem sam živjela sa malodobnim sinom, stan je bio u novosagrađenoj zgradi i riješili smo si stambeno pitanje.

2006 taj isti stan prodajem i kupujem kuću u V.Gorici od cca 115 kvadrata gdije živim sa dvoje malodobne djece. Sad mi je stigao porez od 14.000 kuna na razliku kvadrata pošto su me samo oslobodili do 80 kvadrata!

naravno nemam ni 1 posto od te svote da platim porez rok za žalbu koju sam krenula pisat mi je 30 dana,

molim vas pomozite kako da me oslobode u potpunost plačanja poreza.

znam da cmoljenje i kukanje da sam single mama i da su mi primanja manja od 3000 kn i da mi dijeca nemaju oca i bla bla bla, njih u poreznoj ne zanimaju treba mi nešto čvrsto za kaj da se primim!!!

help people!!!!

liberali
13.07.2007., 12:35
Koliko Ja znam ima neka kvaka sa tim da imaš samo jednu nekretninu u kojo živiš i niti jednu drugu!

keš
15.07.2007., 00:23
dobro ti ide sa 3000.

Tonii
30.07.2007., 00:00
Rok za prijevu je 30 dana a mene zanima da li se gleda od dana kada je potpisan ugovor ili od dana kada je ugovor ovjeren?
Moj ugovor je potpisan 30.06. i sutra je mozda istek roka, ali jos nisam bio kod javnog biljeznika i ovjerio.

lucija80
30.07.2007., 11:10
Rok za prijevu je 30 dana a mene zanima da li se gleda od dana kada je potpisan ugovor ili od dana kada je ugovor ovjeren?
Moj ugovor je potpisan 30.06. i sutra je mozda istek roka, ali jos nisam bio kod javnog biljeznika i ovjerio.

Mislim da rok teče od dana ovjere kod javnog bilježnika.

Katrin
30.07.2007., 11:58
od ovjere

Tonii
30.07.2007., 22:37
Porezna uprava Split - prvo se gleda (ako ga ima) datum potpisa ugovora
Porezna uprava Sibenik - isto kad je potpisan ugovor
Javni biljeznik u Zadru - gleda se od dana kad je ovjereno

E pa ko tu sad koga, kako da znam pravu istinu?
Naime danas mi je bio zadnji dan za prijavu za porez na promet nekretnina i za zahtjev od oslobodjenja poreza, nisam stigao prijaviti novo prebivaliste jer je red bio ogroman a radili su samo do 14 h....
Znaci ako se gleda od dana potpisa ugovora zakasnio sam jedan dan pa bi me zanimalo kolike su kazne, da li je kazna manja ako je u pitanju 1 dan kasnjenja ili je svejedno, kazne su iste?

Tonii
30.07.2007., 22:55
Evo sto sam nasao:
"Nakon zaključenja kupoprodajnog ugovora, kupac je dužan porez prijaviti nadležnoj poreznoj upravi u roku od 30 dana uzimajući u obzir datum s ugovora."
:mad: :mad:

vukovarac69
31.07.2007., 07:47
moraš im se hitno javiti jer ćeš bit u prekršaju...

mene su tražili 30 dana od sklapanja kupoprodajnog ugovora, ne od ovjere.

valjda ovisi o pravnim službama, kako koja županija/grad.

ipak nisi trebao toliko čekat, al to je već druga tema....nadam se da ćeš uspjeti i proći bez posljedica

Tonii
01.08.2007., 15:51
evo rijesio...
ugovor sam potpisao sredinom 7.-og mjeseca, a datum na ugovor nisu mogli staviti dalje 6.-og.
Na kraju sam sve uspio srediti, kazne dobijaju oni koji kasne i dobiju poziv od porezne i nakon njega se ne odazovu.........

kiki_toni
04.08.2007., 16:20
Kupujem oranicu za gradnju obiteljske kuće na podrucju od posebne drzavne skrbi. Vlasnik 1/1, sve ok, čeka vlasnički list u gruntovnici.
Ja ću zemljiste kupiti kesom.
Molim Vas ako netko ima Ugovor za kupnju zemljišta da mi pošalje na mail
kiki_toni@net.hr
dali moram platiti porez na tu oranicu?

vaci
04.08.2007., 23:29
ugovor imaš kupit u narodnim novinama
o čemu se pisalo 3 milijuna puta na ovom pdf-u

kao i o plaćanju poreza, al ostavit ću ti otključan topic jer se radi o području od posebne državne skrbi

nije mi jasno, kupuješ zemlju, plaćaš je kešom (i virujen da se ne radi baš o 1000kn) na njoj ćeš radit obiteljsku kuću (dakle, nije da ti se kocka sa svime tim) a nemaš 200 kuna za pravni savjet u odvjetnika :confused:

vaci
05.08.2007., 16:51
a ovdje ćete lipo raspravljat o temetici poreza na nekretnine :raspa:
ko kome kad zašto i koliko
i ostalo
:)

Spin
06.08.2007., 20:05
U siječnju ove godine sam kupio stan i u zakonskom roku od 30 dana to prijavio poreznoj upravi. Pošto mi to nije prva nekretnina moram platiti onih 5% poreza na tu nekretninu. U ugovoru sam naveo stvarnu cijenu i u preznoj upravi kad sam podnosio prijavu su pitali želim li da izlaze na procjenu ili da mi naprave procjenu prema tablici.
Kako je stan u prilično lošem stanju i zreo za renoviranje, bojeći se da mi ne procjene više nego sam platio, zatražio sam da prije procjene pregledaju stan.
Od tada je prošlo već 6 mjeseci, a oni nisu došli pogledati nekretninu, a ja pošto želim tu stanovati namjeravam taj stan kompletno renovirati.
I sad me zanima što trebam učiniti, da li napisati nekakvu požurnicu poreznoj ili ih samo obavjestiti da sam počeo s renoviranjem jer bojim se ako mi dođu u procjenu nakon što stan uredim da će mi ga skuplje procjeniti i razrezati veći porez?

Poison_Ivy5
27.08.2007., 21:19
Molila bih pomoć.

Baka je prodala zemljište za koje bi trebala dobiti stan na spomenutom zemljištu. U predugovoru bi taj stan išao na moje ime. Da li bi trebala platiti kakav porez iako bi mi to bila prva nekretnina?? Ili bi bila bolja verzija da taj stan glasi na nju pa da ga daruje sinu (mome tati) i na kraju ga on daruje meni?

Hvala!

nubilan
10.10.2007., 21:28
Na internetu sam pronašao sadržaj časopisa "Pravo i porezi" broj 10/2004 u kojem se u rubrici "Tumačenja i stajališta državnih tijela..." spominje sljedeći tekst:

"Ministarstvo financija - Porezna uprava
Oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina - supružnik strani državljanin, živi u inozemstvu"

Užasno me zanima što piše u tom tekstu, zato jer upravo ja imam takav slučaj.

Kupio sam stan, prva nekretnina, supruga nema nikakve nekretnine, živi u inozemstvu, prijavljena u inozemstvu kod roditelja.

Kupljeni stan je veličine 61 kvadrat, iz raznoraznih razloga suprugu ne mogu prijaviti u Hrvatskoj na novoj adresi, ja sam na novoj adresi prijavljen... Želim zatražiti oslobađanje od poreza do visine koliko mi pripada kao samcu.

Pitanje: je li to moguće? Ako ima tko časopis "Pravo i porezi" broj 10/2004, molim da mi javi što piše u tom tekstu.

Hvala!

Hrvoje xyz
16.10.2007., 15:45
pitnaje onako iz praxe :)
ak je poez prijavljen u zgu tak u 7m mjesecu , kad bi mogo doc ceh :zubo: ?
isto pitanje za otok Krk , 6i mjesec?

i jel posotji kakva opcija odgadanja/placanja na rate, buduci da je vlasnik penzioner?
hihihi, al ozbiljno.

sarabara
16.10.2007., 16:25
Nubilan, vjerojatno je to ovo:

410-20/03-01/60
Urudžbeni broj: 513-07/04-2
Mjesto: Zagreb
Datum: 5.1.2004.
Naslov: Oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina
Na upit Područnog ureda Varaždin, ostvaruje li porezni obveznik pravo na oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina do 50m2 ili do 65m2 stambenog prostora, u slučaju kada je porezni obveznik oženjen Austrijankom, austrijskog državljanstva koja nema prebivalište u Republici Hrvatskoj, u nastavku odgovaramo.
Člankom 11. točka 9. Zakona o porezu na promet nekretnina (Narodne novine, broj 69/97, 26/00 i 153/02) propisano je oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina građana koji kupnjom prve nekretnine (stan ili kuću) rješavaju vlastito stambeno pitanje uz kumulativno ispunjenje uvjeta navedenih u Zakonu i to:
- da imaju hrvatsko državljanstvo,
- da prijavljuju prebivalište u mjestu i na adresi gdje se nekretnina (koju kupuju) nalazi,
- da veličina nekretnine (stan ili kuća) koju kupuje građanin i njegov bračni drug ne prelazi površinu od 65 m2 stambenog prostora
- da građanin te članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu drugu nekretninu (stan ili kuću) koja zadovoljava njihove stambene potrebe,
- da građanin te članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu stan odnosno kuću za odmor te druge nekretnine znatnije vrijednosti.
Prema članku 11. točka 10. Zakona o porezu na promet nekretnina, ako se stan ili kuća otuđi u roku od 5 godina od dana nabave nekretnine plaća se porez na promet nekretnina kojeg je porezni obveznik bio oslobođen.
Shodno navedenom, Zakonom su propisani uvjeti koje građani moraju kumulativno ispuniti da bi ostvarili pravo na oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina. Za članove uže obitelji građana postavlja se uvjet da nemaju u vlasništvu drugu nekretninu kojom rješavaju stambene potrebe i da nemaju u vlasništvu drugu nekretninu znatnije vrijednosti. Ne postavlja se uvjet da član uže obitelji mora biti hrvatski državljanin i da mora prijaviti prebivalište na novokupljenoj nekretnini iako je pretpostavka da ako se kupnjom nekretnine rješava stambeno pitanje da će se prijaviti prebivalište na novokupljenoj nekretnini. Stoga u konkretnom slučaju porezni obveznik može ostvariti pravo na oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina do 65 mz stambenog prostora, iako bračni drug nije hrvatski državljanin i nije izvršio prijavu prebivališta, uz uvjet da kumulativno ispunjava ostale uvjete iz Zakona što pretpostavlja da bračni drug mora dokazati da nema riješeno stambeno pitanje te da nema u vlasništvu druge nekretnine znatnije vrijednosti i to ne samo u Republici Hrvatskoj već i u Au

sarabara
16.10.2007., 16:34
Hrvoje,

"Člankom 135. stavkom 2. Općeg poreznog zakona (Narodne novine, broj 127/00, 86/01 i 150/02) propisano je da ako bi izvršenje naplate poreznog duga dovelo u pitanje osnovne životne potrebe ovršenika i članova njegova kućanstva, porez se može iznimno , na zahtjev poreznog obveznika, otpisati u potpunosti ili djelomice. O otpisu dospjelog poreznog duga, na osnovi pisanog i obrazložeog zahtjeva poreznog obveznika i pisanog prijedloga pročelnika područnog ureda nadležnog prema prebivalištu ili uobičajenom boravištu ili sjedištu poreznog obveznika, rješenjem odlučuje ravnatelj Porezne uprave."

Dakle, ako može dokazati da bi mu naplata poreza dovela u pitanje osnovne životne potrebe, neka traži otpis duga.

Ako ne, neka svakako traži plaćanje na rate. Odobravaju, ovisno o PU.

pistacija
16.10.2007., 16:50
U siječnju ove godine sam kupio stan i u zakonskom roku od 30 dana to prijavio poreznoj upravi. Pošto mi to nije prva nekretnina moram platiti onih 5% poreza na tu nekretninu. U ugovoru sam naveo stvarnu cijenu i u preznoj upravi kad sam podnosio prijavu su pitali želim li da izlaze na procjenu ili da mi naprave procjenu prema tablici.
Kako je stan u prilično lošem stanju i zreo za renoviranje, bojeći se da mi ne procjene više nego sam platio, zatražio sam da prije procjene pregledaju stan.
Od tada je prošlo već 6 mjeseci, a oni nisu došli pogledati nekretninu, a ja pošto želim tu stanovati namjeravam taj stan kompletno renovirati.
I sad me zanima što trebam učiniti, da li napisati nekakvu požurnicu poreznoj ili ih samo obavjestiti da sam počeo s renoviranjem jer bojim se ako mi dođu u procjenu nakon što stan uredim da će mi ga skuplje procjeniti i razrezati veći porez?

Prvi put cujem da dolaze u stan.... u svakom slucaju zaputi se u poreznu i trazi da ti daju ime referenta kod kojeg je spis; moguce da tvoj referent uopce vise i ne radi u poreznoj ili je na bolovanju:) kad doznas ime referenta sjedni mu na kicmu svaki dan dok ti ne uzme spis u rad.

Galdovo
20.10.2007., 20:47
Proljetos kupih oranicu od susjeda.Na kraju jedne slijepe ulice u prigradskom naselju postoji poljski put koji vodi u polje.Četristotinjak metara od kraja ulice nalazi se sporna oranica.Kod oranice nema niti struje, niti vode.Same oranice i kaljužavi put do slijepe ulice.Jučer mi dođe čestitka iz porezne sa zastrašujućim iznosom jer, po njima, dio oranice je građevinsko zemljište.Moje pitanje-dali je to moguće s obzirom na nedostatak ikakve infrastrukture i mogu li si pomoći u svezi s prenamjenom zemljišta i smanjenjem dađbina?:s :confused:

-kec-
21.10.2007., 12:14
građevinsko zemljište je sve ono zemljište koje se nalazi unutar prostornog plana (koje je unutar crte!) i namijenjeno je za izgradnju bez obzira da li ima ili nema infrastrukture. na tu procjenu imaš pravo žalbe i tražiti da ti se smanji procijenjena vrijednost zbog manje položajne i dr. vrijednosti i tražiti ponovnu procjenu. porezna uprava radi procjenu na temlju svojih tablica koje imaju a na temelju sklopljenih ugovora o prodaji na tom prostoru.
prenamjena nema veze s time. prenamjena je u biti ekološka renta!!!; koja se plaća prilikom izgradnje na građevinskom zemljištu zbog toga jer tamo neće više rasti ništa zelenoga već će se graditi zgrada. prenamjena se plaća na tržnu vrijednost zemljišta bez komunalne infrastrukture!

Insp. Harry Callahan
21.10.2007., 12:52
Isprike otvaraču topica...

Kada prodajem zemljište. Plaćam porez na dobit na taj iznos? Koliki je taj porez?

Znam da kupac plaća porez na promet nekretnina...

tatjana8888
22.10.2007., 09:45
Dragi forumaši, vidim da mnogi od vas imaju puno iskustva u tim pravno imovinskim stvarima, pa me zanima sljedeće. Naime, kupila sam prije cca 1 godinu novi stan i želim ga prodati jer sam ustanovila da to nije najbolje rješenje za mene. Kako mi je to prva nekretnina, predala sam zahtjev za oslobođenje plaćanja poreza (još nisam dobila rješenje) Ako želim prodati taj stan, rečeno mi je da moram biti 5 godina u tom stanu i tek ga onda prodati da bi izbjegla plaćanje poreza. Netko mi je natuknuo da bi možda mogla taj stan darovati mami i na taj način bi mogla izbjeći plaćanje poreza te prve nekretnine. U ovom slučaju morala bi platiti porez za taj prvi stan i za drugi stan. Iako mi to nema logike jer da kupimo u životu i 10 stanova od jednog bi trebali biti oslobođeni plaćanja poreza. Jel tako? Molim vas za pomoć, sugestije i što već. Hvala, hvala unaprijed :moli:

Galdovo
22.10.2007., 10:26
građevinsko zemljište je sve ono zemljište koje se nalazi unutar prostornog plana (koje je unutar crte!) i namijenjeno je za izgradnju bez obzira da li ima ili nema infrastrukture. na tu procjenu imaš pravo žalbe i tražiti da ti se smanji procijenjena vrijednost zbog manje položajne i dr. vrijednosti i tražiti ponovnu procjenu. porezna uprava radi procjenu na temlju svojih tablica koje imaju a na temelju sklopljenih ugovora o prodaji na tom prostoru.
prenamjena nema veze s time. prenamjena je u biti ekološka renta!!!; koja se plaća prilikom izgradnje na građevinskom zemljištu zbog toga jer tamo neće više rasti ništa zelenoga već će se graditi zgrada. prenamjena se plaća na tržnu vrijednost zemljišta bez komunalne infrastrukture!

Puno hvala!

Laresa
24.10.2007., 14:17
Kupili smo gradevinsko zemljiste, i kako su nam objasnili potrebno nam je za oslobodenje od placanja poreza izmedu ostalog predati i:
1. Ovjerena izjava da će u roku od 5.g. izgraditi stambeni objekt i o tome obavijestiti Poreznu
2. Dokaz o statusu stanovanja na prethodnoj adresi - dokaz vlasništva za navedenu nekretninu ili ovjerena izjava kod koga je stanovao i navesti ime i prezime i period u kojem je stanovao...

Jel mi moze netko pomoci sto je tocno potrebno napisati u izjavi, jer ne bismo htjeli pogrijesiti i ovjeriti nesto sto nece biti dobro?
A i trebalo bi nam pojasnjenje za tocku 2. sto to tocno znaci?

Lei
25.10.2007., 14:04
2. Dokaz o statusu stanovanja na prethodnoj adresi - dokaz vlasništva za navedenu nekretninu ili ovjerena izjava kod koga je stanovao i navesti ime i prezime i period u kojem je stanovao...

A i trebalo bi nam pojasnjenje za tocku 2. sto to tocno znaci?

To znaci da trebate izvaditi potvrdu o prebivalistu ili boravistu na adresi na kojoj ste trenutno prijavljeni i vlasnicki list tog stana/kuce.

danko_aut
31.10.2007., 19:10
Trebao bih pomoć...
Djevojka i ja smo zajednicki kupili zemljiste od grada, i u poreznoj su nam objasnili kako bismo bili oslobođeni od plaćanja poreza da svaki moramo zasebno podnijeti zahtjev za oslobođenje i ispuniti obrasce, pa smo sada malo zapeli, i imamo neka pitanja...

1. trebala bi nam pomoć oko ispunjavanja obrasca, jer su nam neke stvari nejasne, tražili smo pomoć u Poreznoj upravi ali su nam objasnili da neka sami to doma ispunimo i predamo
2. moramo sastaviti 2 izjave (da ćemo sagraditi kuću u roku od 5.g. i izjavu gdje smo stanovali) pa nas zanima jesmo li dobro sastavili izjave, ne bismo htjeli nešto ovjeriti kod javnog bilježnika a da nije dobro...

PRIJAVA POREZA NA PROMET NEKRETNINA

Prijavljujem nastanak porezne obveze poreza na promet nekretnina po ugovoru sklopljenom dana
09.10.2007 po pravomoćnoj odluci suda ili drugog tijela od _____________________________

I. PODACI O PRODAVATELJU-OTUĐITELJU NEKRETNINE
1. Grad Zagreb
(Naziv / ime i prezime, adresa)
2. 001122334
(MB / JMBG, porezni broj)
3. Prodavatelj - otuđitelj nabavio je nekretninu koju otuđuje na temelju OVDJE NE ZNAM ŠTO UPISATI JER SMO ZEMLJIŠTE KUPILI OD GRADA...

___________________ od ___________________________ po cijeni od _________________________ kuna.

II. PODACI O NEKRETNINI
1. Opis (građevine, stana, poslovne prostorije, zemlji.ta ili druge nekretnine) oranica (tako piše u vlasničkom listu i kupoprodajnom ugovoru, je li ovo dovoljno napisati, ili je potrebno dodati/promijeniti)
__________________________________________________ _______________________________________
2. Površina u četvornim metrima ___________ 3. Mjesto gdje se nekretnina nalazi (za građevine adresa
i kada je izgrađena)________________________________________ ______________
4. Za zemljište: katastarska općina _____________________________ , broj zemljišnoknjižnog uloška
___________________________________ , i broj katastarske čestice _________________________________ .

III. IZVORI SREDSTAVA ZA STJECANJE NEKRETNINE darovanje od roditelja (pošto sam student)
__________________________________________________ _________________________

IV. SVRHA STJECANJA NEKRETNINE izgradnja kuće za rješavanje stambenog pitanja (ovako ili nešto drugo)

V. PODACI ZA PRIZNAVANJE POREZNE POVLASTICE ne znam što je potrebno ovdje unijeti

VI. NAPOMENE POREZNOG OBVEZNIKA ne znam što je ovdje potrebno unijeti (možda napomena da nemam članova uže obitelji, i da sam suvlasnik ovog zemljišta zajedno s djevojkom)________________
__________________________________________________ ________________________

Pero Perić
Kačićeva 2
Zagreb

IZJAVA
Kojom ja niže potpisani XXXX pod punom materijalnom i kaznenom odgovornošću izjavljujem da ću u roku od 5.g. od dana kupnje izgraditi kuću na kupljenoj čestici (k.č.br.xxx, z.k.ul.xxx, k.o.xxx) i o tome obavijestiti Poreznu upravu.

IZJAVA
Kojom ja niže potpisani XXXX pod punom materijalnom i kaznenom odgovornošću izjavljujem da na adresi XXX koja je u vlasništvu moga djeda stanujem od 1978.g. i sve do danas nisam mijenjao prebivaliste.

Miroslav22
03.11.2007., 16:25
Nakon izvlaštenja iz svoje kuće koja se nalazila na trasi auto-ceste Zagreb-Sisak kupio sam kuću za koju sam dobio za platiti 40 000Kn. poreza!
Zanima me da li imam kakve šanse da se to ne plati ili u najmanju ruku da se ta svota smanji?
Pokušat ću se žaliti uz ove argumente:
Izvlaštenje ne svojom voljom zbog gradnje ceste,
Ovo mi je prva kupnja-naime kuća u kojoj sam do sada živio bila mi je darovana darovnim ugovorom tj. nisam ju kupio!
Ako već moram platiti da li je moguće da platim samo razliku kvadrata?

paprika
04.11.2007., 13:21
Imam pitanje.Ujak je ostavio kuću meni i mojoj djeci,djeca su maloljetna dali na njihov dio moram odmah platiti porez ili se to može malo odgoditi ili platiti na rate .Napominjem da nam je to prva nekretnina

Denys
06.11.2007., 08:28
Da li je istina da se porez ne plaća ako se kupuje ruševina?

-kec-
07.11.2007., 10:44
Imam pitanje.Ujak je ostavio kuću meni i mojoj djeci,djeca su maloljetna dali na njihov dio moram odmah platiti porez ili se to može malo odgoditi ili platiti na rate .Napominjem da nam je to prva nekretnina

moraš otići u poreznu upravu pa im cijelu stvar objasniti...

-kec-
07.11.2007., 10:45
Da li je istina da se porez ne plaća ako se kupuje ruševina?

nije istina... plaća se porez... plaća se i na zemljište a "kamoli ne" ruševinu...:mig:
plaćaš porez, osim ako nemaš porezno oslobođenje...

-kec-
07.11.2007., 14:31
moraš platit porez!

Denys
07.11.2007., 19:55
nije istina... plaća se porez... plaća se i na zemljište a "kamoli ne" ruševinu...:mig:
plaćaš porez, osim ako nemaš porezno oslobođenje...

To sam i mislila, ...netko mi je rekao da se ne placa, pa cisto da provjerim.

sagem
28.11.2007., 09:12
Dakle radi se o slijedećem...

Susjeda i ja sporazumno želimo zamijeniti dijelove naših čestica.

Pitanje je:
1.da li se to radi Ugovorom o zamijeni čestica ili sma ja fulala naziv?
2.da li se to potpisuje kod bilježnika (smijete ubaciti i koliko to dođe novaca, ako tko zna)
3. i najvažnije pitanje je koliko trebam platiti poreza državi, i o čemu to ovisi?
(zvala sam poreznu i kažu da mi to ne mogu reći i da ga ne pitam cijenu..hm..pa kako ću onda znati koliko trebam platiti, samo znam da ne moram zvati procijenitelja zemljišta)

npr..ako vam šta pomaže... radi se o zamijeni zemljišta cca 100m2 za dio zemljišta veličine cca 200m2

Hvala puno :top:

-kec-
28.11.2007., 10:47
1.morate napraviti ugovor o zamjeni... nije važno kako se zove ugovor već mora biti unutra napisano onako kako treba...
2. morate obje ovjeriti potpis kod javnog bilježnika, a to je za svaku oko 50 kn + 250,00 kn takse kod suda;
3. 5% od procijenjene vrijednosti zemljišta koje određuje porezna prema svojim tablicama, 5% u ovom sluačaju plaća svaka za dio koji ona dobiva.

sagem
28.11.2007., 11:13
1.morate napraviti ugovor o zamjeni... nije važno kako se zove ugovor već mora biti unutra napisano onako kako treba...
2. morate obje ovjeriti potpis kod javnog bilježnika, a to je za svaku oko 50 kn + 250,00 kn takse kod suda;
3. 5% od procijenjene vrijednosti zemljišta koje određuje porezna prema svojim tablicama, 5% u ovom sluačaju plaća svaka za dio koji ona dobiva.

hm..sad me zanima ta njihova tablica...
Strah me da kada sve napravim i dođem u poreznu i naplate mi cca 50 000kn i kažu PLATI!!! :visi:

kLaZnAdAr
04.12.2007., 17:37
Zanima me info. vezan za oslobođenje plaćanja poreza na kupnju prve nekretnine, no situacija je vrlo specifična;
naime kupili smo (ja i žena u 6mj. trudnoće) stan-prva nekretnina (niti jedno od nas nikada nije imalo nikakvu nekretninu prijavljenu na svoje ime-i tu ništa nije sporno).
Nakon potpisa Kupoprodajnog Ugovora smo u zakonski predviđenom roku od 30 dana podnijeli prijavu poreza na promet nekretninama.
Kao muž i žena smo oslobođeni plaćanja poreza na stan do 65 m2, a kako naš stan ima 75m2, morali bi platiti 5% poreza na ovih 10m2 više.
U međuvremenu (nakon predaje porezne prijave) je stigao sinčić :D i prijavljen je naravno na ovoj adresi.
Porezno rješenje još nismo dobili (očekujemo ga svaki dan), te porez nismo ni mogli platiti.
Uglavnom, postoji li način (je li to rješenje) da poreznoj upravi dostavim rodni list djeteta i prebivalište i tako se oslobodim kompletnog plaćanja poreza ili je jedino mjerodavno datum i obiteljsko (brojno) stanje na datum potpisa kupoprodajnog ugovora?
Dobio sam oprečna mišljenja i savjete i to iz poreznih krugova (?!), pa me zanima kako se na ovakvu situaciju gleda s pravne strane i općenito u praksi.
Puno hvala unaprijed!

P.S.-ako sam fulao pdf; ponizno molim da ga mod. prebaci na odgovarajući pdf uz moju veliku ispriku!:cerek:

vixana
01.01.2008., 22:26
Pozdrav,
...da se nadovežem na kLaZnAdAr... i ja imam problemčić slične prirode...
Naime, ja sam kupio zemljište. Prijavio sam ugovor i tražio oslobođenje prije više od godinu dana. Rješenje još nisam dobio pa sam ih išao pitat kaj je s tim. Ispalo je da su im falili još neki papir. Nakon što sam im to donio rekli su da sad imaju sve i da bi rješenje trebalo biti negdje sredinom siječnja.
E sad problem je kaj se ženim u veljači, a buduća već im nekretninu na svoje ime pa mi je to sve malo na knap (baš i ne vjerujem previše državnim činovnicima, posebno kad je o rokovima riječ)!
U vrijeme kad sam kupovao nekretninu koju prijavljujem ja sam bio solo i nisam imao drugih nekretnina, a rješenjem se to samo konstatira.

Pitanje: Ako kojim slučajem rješenje bude sa datumom nakon što se mi vjenčamo, hoću morat platit porez ili je jedino relevantan status kakav je bio na dan kupnje objekta oporezivanja?
Hvala.

-kec-
02.01.2008., 06:31
Porezna obveza nastaje u trenutku sklapanja ugovora, odnosno drugoga pravnog posla, kojim se stječe nekretnina.

Ako se stječe nekretnina na temelju odluke suda ili drugog tijela, porezna obveza nastaje u trenutku pravomoćnosti te odluke. itd...

dugokontov
03.01.2008., 14:36
evo mog pitanja i dileme pa ajde posavjetujte sta da radim:

- negdje 2004 sklopim ugovor o kupoprodaji nekretnina
- prijavim porez i zahtjev za oslobođenje od poreza na promet ..
-dobijem rješenje kojim mi se odobrava oslobodjenje naravno pod uvjetom da 5 g. imam prijavljeno prebivalište u toj nekretnini
- 2007.g. raskinem ugovor o kuporodaji nekretnina zbog stanja u zemljišnim knjigama tako da nikada nisam postao vlasnik nekretnine na koju sam bio oslobođen
- sada pocetkom 2008. trebam sklopiti novi ugovor o kuporodaji nekretnina i ta nekretnina bi mi de facto i de iure biti prva nekretnina

dakle pitanje, da li da se upustam i trazim oslobodjenje od placanja poreza?
ukoliko zatrazim moglo bi mi se obiti o glavu pa da mi prijasnje rjesenje kojim sam oslobodjen poniste i donesu novo kojim bih morao platiti porez na tu nekretninu jer nisam 5 godina imao prebivaliste u njoj.

razmisljam, da predam zahtjev i naravno sporazum o raskidu rijasnjeg ugovora, al ne znam kko bi mogla porezna u tom slucaju postupiti?

koje je vase misljenje?

Prugily
07.01.2008., 13:43
Kupili smo prije 4-5 godina zemljište u pojasu Park-šuma, ugovor ovjerili regularno kod javnog bilježnika, ali porez nismo platili, sve ono, idući mjesec i sl. Do dana današnjeg nikakvo rješenje za uplatu poreza nismo dobili, pa me zanima zna li netko kakva je procedura i možemo li snositi nekakve posljedice ako sada počnemo po tome kopati.

Zbunjuje činjenica da smo prije cca pola godine kupili jedno građevinsko zemljište, koje smo na isti način ovjerili kod bilježnika (dapače istog), a sredinom studenog smo dobili rješenje, po kojem smo i izvršili uplatu. Napominjem da je procedura koju smo obavili u oba slučaja ista, razlika je u vrsti zemljišta i u datumu ovjere ugovora (drugi slučaj ove godine, prvi dosta prije), ni u jednom slučaju nismo ispunjavali nikakvu poreznu prijavu.

Molim za pomoć i objašnjenje. Hvala!!!:)

zdig
11.01.2008., 08:19
Kupujem građevinsko zemljište od 650 m2 na kojem se nalazi započeta gradnja do prve deke obiteljske kuće. Izgrađeni dio nije opremljen osnovnom infrastrukturom niti zadovoljava higijenske i tehničke uvjete, dakle samo zidovi, deka i tri otvora za prozore i vrata. Koristio bih pravo oslobođenja na plaćanje poreza na promet nekretnina za kupnju prve nekretnine kojom riješavam vlastito stambeno pitanje, ali me zanima da li će PU navedenu nekretninu tretirati kao zemljište(oslobođenje do 600m2) ili kao kuću (oslobođenje do 90m2 za 4-članu obitelj).

Jedrilicarka
03.02.2008., 21:30
Pozdrav svima,
procitala sam gotovo postove, no nisam sigurna u odgovor koji mene muci.
Kupila sam zemljiste 675m2, prazno bez ikakve gradjevine i ishodila sam gradjevinsku dozvolu za stambeni objekt, gradnja nije zapoceta, sve je zavedeno na moje ime.
Dali mogu sve (zemljiste i gradjevinsku dozvolu) u stanju kakvom je sada darovnicom predati roditeljima. Dali u tom slucaju treba platiti porez od 5%. Dali je moguce darovnicom promjeniti ime osobe na koju je izdana gradjevinska dozvola.
Zahvalna na Vasim komentarima i odgovorima.:)

sisk
04.02.2008., 20:06
Naslijedio sam zemljište na PPDS te budući da sam i sam bio prijavljen na PPDS temeljem toga nisam platio porez.Zemljište sam uredno uknjižio u gruntovnici.Umeđuvremenu sam preselio izvan PPDS.Zanima me da li mogu normalno raspolagat sa tim zemljištem?Hvala.

ciki10
09.02.2008., 20:31
Suprug i ja smo kupili stan 2mj. prije donošenja zakona o "prvoj nekretnini".
Sad bismo kupili kuću u vrijednosti 55000eura, pa ju naveli na moje ime ako bi tako izbjegli plaćanja poreza (5%). Digli bi kredit a stan dali pod hipoteku. Ja nemam nikakvu nekretninu.

Ro_
09.02.2008., 22:12
Zakon o porezu na promet nekretnina
Članak 11.
Porez na promet nekretnina ne plaćaju:

9. građani koji kupuju prvu nekretninu (stan ili kuću) kojom rješavaju vlastito stambeno pitanje uz uvjet:

9.1. da imaju hrvatsko državljanstvo,

9.2. da prijavljuju prebivalište u mjestu i na adresi gdje se nekretnina (koju kupuju) nalazi,

9.3. da veličina nekretnine (stan ili kuća) koju kupuje građanin, ovisno o broju članova njegove uže obitelji, ne prelazi površinu kako slijedi:

za 1 osobu do 50 m2 stambenog prostora

za 2 osobe do 65 m2 stambenog prostora

za 3 osobe do 80 m2 stambenog prostora

za 4 osobe do 90 m2 stambenog prostora

za 5 osoba do 100 m2 stambenog prostora

za 6 osoba do 110 m2 stambenog prostora

za 7 i više osoba do 120 m2 stambenog prostora

9.4. ako veličina nekretnine (stan ili kuća) koju građanin kupuje prelazi zadane površine iz podtočke 9.3. tada se porez na nekretninu plaća samo na višak stambenog prostora,

9.5. da građanin te članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu drugu nekretninu (stan ili kuću) koja zadovoljava njihove stambene potrebe. Pod nekretninom (stan ili kuća) koja zadovoljava stambene potrebe smatra se vlasništvo stambenog prostora koji je opremljen osnovnom infrastrukturom i zadovoljava higijensko-tehničke uvjete. Odgovarajućim stanom ne smatra se stan u vlasništvu fizičke osobe kojim se koristi zaštićeni najmoprimac,

9.6. da građanin te članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu stan, odnosno kuću za odmor te druge nekretnine znatnije vrijednosti. Pod drugom nekretninom znatnije vrijednosti podrazumijeva se građevinsko zemljište i poslovni prostor u kojem građanin ili član njegove uže obitelji ne obavlja registriranu djelatnost, a vrijednost nekretnine je približna vrijednosti nekretnine (stana ili kuće) koju građanin kupuje,

9.7. članovima uže obitelji, u smislu ovoga Zakona, smatraju se bračni drug te djeca prijavljena na istoj adresi kao i građanin.

10. Porez iz točke 9. ovoga članka plaća se ako se stan ili kuća otuđi u roku od 5 godina od dana nabave nekretnine, odnosno ako Porezna uprava naknadno utvrdi da nisu bili ispunjeni uvjeti za porezno oslobođenje.

Majda
09.02.2008., 22:38
meni opet nejasno, a u istoj sam situaciji.

Molim pojašnjenje, znači moj suprug proda manju nekretninu koju ima, ja zatim mogu kupiti stan na svoje ime i ne plaćam porez jer mi je to prva nekretnina?

Ro_
09.02.2008., 22:53
Za oslobodjenje poreza zbog prve nekretnine je potrebno da muz/zena i djeca koji prijavljuju prebivaliste na toj novoj adresi nemaju nista u vlasnistvu odnosno da nemaju u vlasnistvu nekretninu pogodnu za stanovanje.

To se dokazuje potvrdom iz katastra o neposjedovanju i gruntovnim izvacima za adrese na koje su ranije bili prijavljeni. Ovo zadnje iz razloga sto ce ti na uvjerenju o prebivalistu iz MUP-a biti navedene i ranije adrese, pa Porezna zna traziti da se za to dostave izvatci eda bi se vidjelo da vam to nije u vlasnistvu.

Takodjer predmetna nekretnina mora bit u zadanoj povrsini, kao gore pod cl. 11. tocka 9.3.

ciki10
10.02.2008., 13:03
Znaci da u ovom zakonu ne postoji "rupa" ili nacin da se izbjegne placanje poreza!!!!!!!!!

larazg
10.02.2008., 13:06
pa ako ste u braku pod istim prezimenom onda ste kupili prvu nekretninu.

A što misliš da je bračna stečevima?

Da se razvodiš da li bi ti ili tvoj muž tu drugu koju želiš kupiti svrstavala u bračnu stečevinu ili pvt imovinu) Da se razvodiš?! Bračnu stečevinu. Znači o kakvoj ti onda PVT imovini pričaš?

brar
23.02.2008., 20:00
Znaci da u ovom zakonu ne postoji "rupa" ili nacin da se izbjegne placanje poreza!!!!!!!!!

Imam sličan problem; moj teško bolestan otac smješten je u domu. Meni je darovnim ugovorom prepisao stan koji nije u mjestu mog prebivališta. Dakle, mm i ja tamo ne živimo. Imamo namjeru kupiti svoj prvi stan, i htjela bih svakako izbjeći plaćanje poreza od 5%. Kako da to izvedem?

pistacija
24.02.2008., 17:11
Suprug i ja smo kupili stan 2mj. prije donošenja zakona o "prvoj nekretnini".
Sad bismo kupili kuću u vrijednosti 55000eura, pa ju naveli na moje ime ako bi tako izbjegli plaćanja poreza (5%). Digli bi kredit a stan dali pod hipoteku. Ja nemam nikakvu nekretninu.

pa dobro je li imate djece? koliko je kvadrata stan a koliko kuca?

_Snowflake
26.02.2008., 12:28
pozdrav svima :)

moja situacije je ovakva:

moj tata i moja teta su vlasnici stana (cca. 80m2).
ja bi otkupila tetin dio koji je manji od 50m2.
meni je to prva nekretnina i nisam udana (ali jesam zaručena).

ono što me ovdje muči:
1. da li imam pravo na oslobođenje poreza na promet nekretnina?
2. ako imam, na koji način to pravo ostvarujem, tj. koje dokumente moram priložiti da ostvarim to pravo?
3. što se dešava ako jednog dana tata meni odluči prodati/pokloniti/ostaviti svoj dio stana?

:ne zna:

puno hvala unaprijed !

poprdaša
02.03.2008., 12:59
pozdrav svima!
kako ide postupak poreza na nasljedjivanje. imam domovnicu, ali sam slovenska državljanka... zemlja je u kninu i po ostavinskoj me je porezna našla. da li će sad oni to ocijeniti, pa da mogu platiti porez?
dobila sam neku glupu prijavu... niš mi ni jasno. od mene žele dokaz o površini nekretnine?! od kud mi to? na katastru me ne mogu upisati jer su im karte izgorile.. od kud mi ti podaci? help!!!

karamelica
03.03.2008., 21:41
Kupila sam stan u prosincu 2006, a u veljači 2007 (znači odmah nakon 2mj) su mi iz porezne uprave došli na procjenu. Nakon toga nisam dobila ama nikakvo rješenje niti uplatnicu za platiti porez.
Da još čekam? Nije li to malo predugo sa obzirom da je prošlo već godinu dana od procjene?
Pitam jer neznam jel postoji kakav zakonski rok u kojem porez treba platiti i koliko platiti kad mi ništa nisu poslali..

colour
03.03.2008., 22:09
Dugo je.... al' je i to moguće. Zašto ne pitaš njih što je s time? Sumnjam da možeš izbjeći plaćanje njihovom greškom... ;)
Hm... u 4. mjesecu (?) šalju opomene, a kamate su im bljak, no ako ništa nisi dobila ne mogu ti ništa, još :ne zna:

ishamael
04.03.2008., 13:06
ovo mi je poslao frend,pa ako netko ima rjesenje...

Pojavio mi se veeeliki birokratski problem i popizdit cu ak to ne uspijem rjesit. Kao sto vecina vas zna Ivana i ja smo kupili nedavno stan. Povodeci se nekom ravnopravnoscu iiii uvjetovanjem banaka (jedne moje koja mi je dala kredit, jedne njene koja joj je isplatila stambenu stedionicu), stan se vodi na nas oboje po pola svakom.
E sad, doslo vrijeme da odemo u poreznu i da prijavimo kupovinu nekretnine, a uz to naravno da se i oslobodimo navedenog poreza jer nam je to prva nekretnina oboma.
No medjutim, u poreznoj naidemo na gospodje pune razumjevanja, koje nam vele da se samac moze osloboditi poreza za prvu nekretninu do 50m2, dvoje (bracni par) do 65m2, i tako dalje, no da se ni jedno od nas dvoje ne moze osloboditi poreza na nekretninu. Zasto? Zato sto svakom od nas pripada pola stana, tj. 29m2, sto nije dovoljno za rjesavanje stambenog pitanja nijednog od nas!?!?!
Jel zna ko sta o tome, jel ima tu kakve pomoci, jel zna neko nekog da je bio u slicnoj situaciji?
Btw. porez je oko 30000kn, kojih ne da nemamo, nego NEMAMO!

Zjena
04.03.2008., 13:44
Evo vidim da vecina pita slucajeve oslobadanja kada kupuju nekretninu a kod mene je malo drugacija situacija. Znaci, radi se o naknadno pronadenoj imovini koju bih odmah i prodao (zato je i pronadena;-) ) i radi se o vise zemljisnih cestica. Ako me oslobode poreza prilikom uknjizenja cestica (ima nekih osnova zato...), da li bih trebao platiti porez na vrijednost prema kupoprodajnome ugovoru ili prema procjeni zemljista (mislim da ce ugovor nositi vecu cijenu..)? Radi se o 5% poreza... Pitanje je isto tako da li ce mi drzava htjeti udariti porez i na novac koji dobijem i koliki je postotak u tome slucaju i kako izbjeci to placanje? - mozda da se novac uplati na vise racuna raznih clanova obitelji?
Unaprijed zahvalan..

sara4
04.03.2008., 15:23
ovo mi je poslao frend,pa ako netko ima rjesenje...

Molim???? Jesu se tete u Poreznoj napusile? Ili je doslo do promjena u Zakonu?
To se bez problema do sad rjesavalo...suvlasnici, decko i cura, svatko do 50 m2...

Anyone, promjene u zakonu? Pistacijaaaaaaa!!! :D

sara4
04.03.2008., 15:25
Kupila sam stan u prosincu 2006, a u veljači 2007 (znači odmah nakon 2mj) su mi iz porezne uprave došli na procjenu. Nakon toga nisam dobila ama nikakvo rješenje niti uplatnicu za platiti porez.
Da još čekam? Nije li to malo predugo sa obzirom da je prošlo već godinu dana od procjene?
Pitam jer neznam jel postoji kakav zakonski rok u kojem porez treba platiti i koliko platiti kad mi ništa nisu poslali..

Obzirom da su ti bili na procjeni, provjeri...mozda imaju krivu adresu na koju ti salju postu ili nesto slicno pa ti rjesenje nije stiglo. A mozda ga jos nisu ni poslali, u tom slucaju, sjedi i cekaj da ti ga posalju. U svakom slucaju, ja bih se raspitala kako stoje stvari.

sara4
04.03.2008., 15:31
koje je vase misljenje?

»(1) Raskid ugovora o prijenosu vlasništva na nekretnini voljom stranaka prije nego se obavi prijenos u zemljišnim knjigama na novog vlasnika te raskid ili poništenje ugovora odlukom suda razlozi su za obnovu postupka i poništenje rješenja o utvrđivanju poreza na promet nekretnina.

(2) Prijedlog za obnovu postupka zbog raskida ugovora voljom stranaka prije nego što se obavi prijenos u zemljišnim knjigama na novog vlasnika, može se podnijeti u roku od jedne godine od dana konačnosti rješenja o utvrđivanju poreza.«

NKX100
23.03.2008., 20:36
Kupio sam POS stan sa curom. ono sranje od pos stancica. 70 kvadrata. je to kao jeftinije ali i puno losije. stan je tako lose napravljen da i ne vrijedi bas puno vise od 900 euro po kvadratu. no ne bitno.

nego rekla mi javna bilježnica da trebam u roko 30 dana promjeniti adresu na taj stan. stan se 10 godina ne smije prodavati. :confused:

to je valjda zbog poreza samo, da budemo oslobodjeni placanja poreza jer jesam ja suvlasnik ali ne mogu biti rob tog stana 10 godina. što npr. da nađem posao drugdje, da ne mogu promjeniti adresu, ili da prekinem s curom. što onda?? kakve su to gluposti??

snowbunny
23.03.2008., 21:25
Ako si kupio POS stan u spanskom, odi na http://www.spansko.net/forum/viewforum.php?f=15&sid=dd90596b45870b39be5baac62120fdfc
Citala sam nesto o tome ali mi koji smo prije kupili nismo morali potpisati taj ugovor - to je nesto "novo".
Tema se vec obradila na toj stranici pa ces mozda morati malo kopati.

P.S. Mi smo jako zadovoljni sa stanom.

sara4
25.03.2008., 11:26
to je valjda zbog poreza samo, da budemo oslobodjeni placanja poreza jer jesam ja suvlasnik ali ne mogu biti rob tog stana 10 godina. što npr. da nađem posao drugdje, da ne mogu promjeniti adresu, ili da prekinem s curom. što onda?? kakve su to gluposti??

Ne znam tocno koje su obveze ovdje vezane za porez, a koje uz POS (za 'obican' stan i oslobodjenje od placanja poreza rok za neprodaju je 5 godina), no dobijas stan za 900 eura/m2!!! Uz takvu povlasticu valjda je u redu da se i drzava nekako osigura da se kupovina po tako povoljnim uvjetima ne zloupotrebljava?! Ako nisi zadovoljan kvalitetom i uvjetima, mogao si kupiti stan po 2000 eura/m2 kao i drugi 'obicni' smrtnici. Kako bi tek onda kukao...

NKX100
25.03.2008., 14:01
Ne znam tocno koje su obveze ovdje vezane za porez, a koje uz POS (za 'obican' stan i oslobodjenje od placanja poreza rok za neprodaju je 5 godina), no dobijas stan za 900 eura/m2!!! Uz takvu povlasticu valjda je u redu da se i drzava nekako osigura da se kupovina po tako povoljnim uvjetima ne zloupotrebljava?! Ako nisi zadovoljan kvalitetom i uvjetima, mogao si kupiti stan po 2000 eura/m2 kao i drugi 'obicni' smrtnici. Kako bi tek onda kukao...

Ne znaš odgovor ali bitno da nešto napišeš??? :kava:

provjerio sam danas, ne mora se ništa mijenjati adresa. To je samo radi poreza. Napisati istinu o POS-u ne znači kukati. Zbog takvih talenata kao ti koji nisu svjesni da imaju svi pravo znati istinu nam to i rade. usput u Austriji, novogradnja kvadrat stana dođe 1000 euro. nema razlike samo je kod nas puno veci profit firmama koje grade. I sad napišeš istinu i javi se neki talent i napiše da kukaš. Kukaš ti jer moraš platiti stan 2000 eura/m2. ali dok netko napiše istinu onda mu odogovaraš bezeveze.

je cu ionaku sagraditi kucu.

sara4
25.03.2008., 14:30

Gle, reagirala sam jer kukas zbog sitnica, a to mi ide na zivce. Koja je ta tvoja ISTINA o POS stanovima? Da su losi? Da ih ne smijes prodavati x godina? Da moras promijeniti adresu? Ili sto? U danasnje vrijeme kad cijene nekretnina lete u nebo, ti njurgas jer mozes kupiti nekretninu za 900 eura/m2 i moras promijeniti adresu prebivalista?!? Get real. :rolleyes: A eto, na kraju, kako si saznao, adresu ni ne treba mijenjati ako ces platiti porez.

Sto se tice novogradnje u Austriji i cijene od 1000 Eura/m2 - imas neki link?

NKX100
25.03.2008., 16:17
Gle, reagirala sam jer kukas zbog sitnica, a to mi ide na zivce. Koja je ta tvoja ISTINA o POS stanovima? Da su losi? Da ih ne smijes prodavati x godina? Da moras promijeniti adresu? Ili sto? U danasnje vrijeme kad cijene nekretnina lete u nebo, ti njurgas jer mozes kupiti nekretninu za 900 eura/m2 i moras promijeniti adresu prebivalista?!? Get real. :rolleyes: A eto, na kraju, kako si saznao, adresu ni ne treba mijenjati ako ces platiti porez.

Sto se tice novogradnje u Austriji i cijene od 1000 Eura/m2 - imas neki link?

Mijenjanje adrese nije problem, nego je problem kad bi se to zaista trebalo i da 10 godine ne smijes promijeniti. Ja sam takvu glupu informaciju dobio od javnog bilježnika koji vodi papire za taj stan. i kaj da mu veliš. ako ne zna do kraja,kaj je uopce pricao.

Adresu necu mijenjati jer mi ne odgovara trenutno.

Nemam link, prijatelj mi je kupio stan u Austriji. Evo možda me laže. ne znam ja njemači pa da provjerim. ali tako je. 1000 euro novogradnja Austrija. a place imaju 3 puta vece. dakle i radnik koji gradi stanove vise kosta, a materijal isti.

sara4
25.03.2008., 16:34
Vjerujem da se sve info o POS stanovima mogu naci na netu. Sto se tice oslobodjenja od placanja poreza, uvjet je promjena prebivalista i 5 godina no sell.

Tesko mi je povjerovati da je trzisna cijena stana u Austriji 1000 E/m2. Neki tip poticane stanogradnje ili sl., mozda, ili roh bau, no nesto drugo... ne znam za Austriju, ali provodim jako puno vremena u Italji - u 'mom' gradu koji nije ni Milano ni Rim, stan ispod 2000 E/m2 ili je u losem dijelu grada ili je u jako derutnom stanju. Tako da mi je tih 1000 eura po kvadratu u Austriji jako sumnjivo.

PetBorut
25.03.2008., 17:09

provjerio sam danas, ne mora se ništa mijenjati adresa. To je samo radi poreza. Napisati istinu o POS-u ne znači kukati. Zbog takvih talenata kao ti koji nisu svjesni da imaju svi pravo znati istinu nam to i rade. usput u Austriji, novogradnja kvadrat stana dođe 1000 euro. nema razlike samo je kod nas puno veci profit firmama koje grade. I sad napišeš istinu i javi se neki talent i napiše da kukaš. Kukaš ti jer moraš platiti stan 2000 eura/m2. ali dok netko napiše istinu onda mu odogovaraš bezeveze.

je cu ionaku sagraditi kucu.

Ajd ne baljezgaj. Stan je jeftinije jer ti ga je drustvo (dakle i mi) subvencioniralo. Sasvim je dakle logino da ako vec kupis stan po tim povlastenim uvjetima neces isti vec sljedeci dan moc prodat po duplo visoj cijeni jer bi time sve nas ostetio. Uostalom, da neam te regulative vjerojatno stan ne bi niti mogao kupit jer bi navala na POS bila barem 10 puta veca.

Sto se stanova u Austriji tice, nema novogradnje od 1000 Eura, ne znam otkud ti to. Po gradovima nema ispod 1700 EUR (obicno preko 2500 u srednjem kvartu), u selima mozda ima i za 1500 EUR. To sto su kod nas stanovi toliko skupi ima veze s time sto ocito ima jako puno likvidnih (barem trenutno) kupaca koji htjeli nehtjeli dizu cijenu.

Spusti ego na zemlju, ako imas sta za pitat slobodno pitaj al nemoj nam kukat ovdje sto si dobio poklon od drzave i jos ti nije dosta.

NKX100
25.03.2008., 21:18
Poklon od države :)
Svake 3-4 godine izgubim jedan takav stan samo zbog toga jer pravosudje ne fukcionira. Još ce ispasti da sam si riješio stambeno pitanje tim stancicom od 70 kvadrata. al ok, isto ne bitno.

Još ce na kraj ispasti da sam nesto dobio :) : Dobio sam pravo da kupim stan koji toliko i vrijedi.

Nego što se cijena stanova vani tiče, da ne bi rasprava otišla u krivom smjeru. Ovako..Hrvat radi 3x duže za kvadrat stana nego Austrijanac, ili velika vecina u EU.

PetBorut
25.03.2008., 21:27
Poklon od države :)
Svake 3-4 godine izgubim jedan takav stan samo zbog toga jer pravosudje ne fukcionira. Još ce ispasti da sam si riješio stambeno pitanje tim stancicom od 70 kvadrata. al ok, isto ne bitno.

Još ce na kraj ispasti da sam nesto dobio :) : Dobio sam pravo da kupim stan koji toliko i vrijedi.

Stan vrijedi onoliko koliko su ljudi za njega voljni dat. Za 900 EUR po kvadratu se ljudi trgaju da kupe. To sto bi ti zelio platit sto je manje moguce je sasvim prirodna zelja ali pokusaj se zadrzat u okvirima realnog.

Ako mislis da si se zajebo vjerujem da mozes prodat stan po istoj cijeni po kojoj si ga i kupio odnosno na neki drugi nacin raskinut ugovor bez da ostetis drustvo.

Nego što se cijena stanova vani tiče, da ne bi rasprava otišla u krivom smjeru. Ovako..Hrvat radi 3x duže za kvadrat stana nego Austrijanac, ili velika vecina u EU.

Ako je tako, to je jedna od rijetkih stvari za koje nisu krivi direktno politicari vec banke (koje su politicari prodali strancima) i ocito golem broj ljudi koji su voljno dat toliko love za stan. Sve je to sasvim logicno, kod nas je preko noci svatko pozelio imat svoj vlastiti stan, dosle banke koje su namamile ljude s jeftinim kreditima. Sasvim je logicno (nazalost) da stanovi kostaju ovoliko koliko kostaju.

emanuela
25.03.2008., 22:36
Kupio sam POS stan sa curom. ono sranje od pos stancica. 70 kvadrata. je to kao jeftinije ali i puno losije. stan je tako lose napravljen da i ne vrijedi bas puno vise od 900 euro po kvadratu. no ne bitno.

nego rekla mi javna bilježnica da trebam u roko 30 dana promjeniti adresu na taj stan. stan se 10 godina ne smije prodavati. :confused:

znas kaj je prestrasno da si ti kupio POS stan, po 900 eur, i da si uopce otvorio ovaku temu a da te drzavne institucije koje su ti omogucile da kupis stan po 900 eura sad trenutno ne traze i kazne zbog toga, jer ocito ti stan ne treba i mogao si ga prepustiti onima kojima treba , to je prestrasno:kava:

NKX100
26.03.2008., 07:02
znas kaj je prestrasno da si ti kupio POS stan, po 900 eur, i da si uopce otvorio ovaku temu a da te drzavne institucije koje su ti omogucile da kupis stan po 900 eura sad trenutno ne traze i kazne zbog toga, jer ocito ti stan ne treba i mogao si ga prepustiti onima kojima treba , to je prestrasno:kava:

da bas :kava:

Treba mi stan,ali stan a ne POS stančić.
No zašto se ovdje uvijek tema razvuče na drugu stranu. Nitko tko se javio nije napisao odogovor na pitanje. Evo pošto sam i sam saznao da napišem.

Ne mora se mijenjati adresa. Zamisli da zakonski moras promjenti adresu samo zato jer si kupio POS stan i da ju 10 god ne smijes mijenati. takvu glupost je meni rekao javni bilježnik.Zašto? jer je glup. i potrošio malo mog vremena dok sam sam našao propise.

Tako nešto bi bilo totalno debilno da kupiš stan i da moraš zakonski promjeniti adresu. No ako ti je to prva nekretnina ne moras platiti porez pod uvjetom da promjenis adresu. No i to vrijedi samo do određenog broja kvadrata zavisno o broju članova obitelji.

Kako ja ne živim sam, moji ce promjeniti adresu, a je ne.tako necu morati mijenjati adresu. niti platit porez.

Prestrasno je da ja moram kupiti POS stan, umjestno da samo tako izgradim kucu s obzirom da radim 12 sati na dan. Da je ovo jedni nacin da mlade obitelji dobiju nekakav stan, to je prestrasno.

NKX100
26.03.2008., 07:05
Ako je tako, to je jedna od rijetkih stvari za koje nisu krivi direktno politicari vec banke (koje su politicari prodali strancima) i ocito golem broj ljudi koji su voljno dat toliko love za stan. Sve je to sasvim logicno, kod nas je preko noci svatko pozelio imat svoj vlastiti stan, dosle banke koje su namamile ljude s jeftinim kreditima. Sasvim je logicno (nazalost) da stanovi kostaju ovoliko koliko kostaju.

Stan košta isto bez obzira kako ces platiti. Kredit nema previše veze s tim.
Da problem je što se u HR godinama nije ništa gradilo.

sara4
26.03.2008., 08:34
Kako ja ne živim sam, moji ce promjeniti adresu, a je ne.tako necu morati mijenjati adresu. niti platit porez.

Tko je vlasnik stana?

NKX100
26.03.2008., 08:44
Tko je vlasnik stana?

2 suvlasnika. ja i žena.

dakle jedan suvlasnik kao kupuje stan, oslobođen je placanja poreza na prvu nekretninu. kako imamo i dvoje djece, njih troje oslobođeni su plačanja poreza do stana površine 80 kvadrata. da i prelazi 80 kvadrata, porez bi se placao na višak kvadrata. i to cca 210 euro puta broj kvadrata i od toga 5%.
Meni ne odgovara promjena adrese zbog posla, friške registracije i jos par dokumenata. za koju godinu ako promjenim posao može. ali da me netko tjera da promjenim adresu to je drugo.

sara4
26.03.2008., 08:52
2 suvlasnika. ja i žena.

dakle jedan suvlasnik kao kupuje stan, oslobođen je placanja poreza na prvu nekretninu. kako imamo i dvoje djece, njih troje oslođođeni su plačanja poreza do stana površine 80 kvadrata. da i prelazi 80 kvadrata, porez bi se placao na višak kvadrata. i to cca 210 euro puta broj kvadrata i od toga 5%.
Meni ne odgovara promjena adrese zbog posla, friške registracije i jos par dokumenata. za koju godinu ako promjenim posao može. ali da me netko tjera da promjenim adresu to je drugo.

Interesatno. Bas me zanima tumacenje Porezne uprave.

NKX100
26.03.2008., 10:25
Interesatno. Bas me zanima tumacenje Porezne uprave.

Zašto bi to bio problem. Evo da je npr. moja žena imala više novaca sama bi kupila stan. tj. npr vecu placu da sama moze uzeti dovoljan kredi. dakle ja ne bi trebao biti suvlasnik sad odma. Da je stan pola-pola...potpuno nebitno, on ionako ide u bračnu stečevinu i zajednički je pa makar ga ja ili ona iskeširala lovu sad odma za njega bez da smo suvlasnici na ugovoru za POS, on je pola-pola.

dakle kako nismo imali novaca samo jedan od nas da kupi stan morali smo zajedno. Ako ova moja kombinacija za porez ne bi funkiconirala, stavili bi nas u neravnopravan položaj prema nekome tko je mogao sam kupiti stan, a njegov partner moze isto tako kupiti drugu nekretninu opet bez poreza.

Ovdje necemo pricati o tome dali cu ja kupiti drugu nekretninu jer nije bitno.

p.s. nismo oženjeni nego živimo u izvanbračnoj zajednici tako da nam se ne broji ovo kao zajednička nekretnina u smislu kupnje prve nekretnine. ok, ovo nije provjereno. i nisam siguran.

sara4
26.03.2008., 10:40
Ja na to ovako gledam:
kupili ste stan od 70m2. Suvlasnici. Ako nije drugacije navedeno u ugovoru, pretpostavljam da se racuna kao da je svatko vlasnik pola stana, dakle, 35 m2. Tvoja izvanbracna druzica ne moze biti oslobodjena placanja poreza na 70 m2 (zbog dvoje djece, tj. 3 clana domacinstva) jer NIJE vlasnik 70 m2. Mogla bi biti oslobodjena da je vlasnica cijelog stana. Kuzis, ne mozes biti oslobodjen placanja neceg cega nisi vlasnik. To ni nije njezina, vec tvoja porezna obveza.

To je moje vidjenje stvari. Sta ce Porezna iskemijat, ne znam.

sara4
26.03.2008., 10:48
Ako ova moja kombinacija za porez ne bi funkiconirala, stavili bi nas u neravnopravan položaj prema nekome tko je mogao sam kupiti stan, a njegov partner moze isto tako kupiti drugu nekretninu opet bez poreza.

Sto se tice neravnopravnog polozaja, ti se nalazis u njemu samo zato jer ne zelis mijenjati adresu prebivalista. Jer 'njegov partner moze isto tako kupiti drugu nekretninu opet bez poreza' samo, i jedino ako na toj drugoj adresi prijavi prebivaliste.

NKX100
26.03.2008., 11:29
Ja na to ovako gledam:
kupili ste stan od 70m2. Suvlasnici. Ako nije drugacije navedeno u ugovoru, pretpostavljam da se racuna kao da je svatko vlasnik pola stana, dakle, 35 m2. Tvoja izvanbracna druzica ne moze biti oslobodjena placanja poreza na 70 m2 (zbog dvoje djece, tj. 3 clana domacinstva) jer NIJE vlasnik 70 m2. Mogla bi biti oslobodjena da je vlasnica cijelog stana. Kuzis, ne mozes biti oslobodjen placanja neceg cega nisi vlasnik. To ni nije njezina, vec tvoja porezna obveza.

To je moje vidjenje stvari. Sta ce Porezna iskemijat, ne znam.

Nije moja porezna obaveza, nego moja porezna povlastica da ne placam porez na prvu nekretninu. Ne moram zbog toga mijenjati adresu.

NKX100
26.03.2008., 11:31
Sto se tice neravnopravnog polozaja, ti se nalazis u njemu samo zato jer ne zelis mijenjati adresu prebivalista. Jer 'njegov partner moze isto tako kupiti drugu nekretninu opet bez poreza' samo, i jedino ako na toj drugoj adresi prijavi prebivaliste.

???

ne nisi shvatila. Evo pojednostavljeno. Nas dvoje kupimo jedan stan. i time oboje ispucamo pravo prve nekretnine. to za stancic od 70 kvadrata. ili od nas dvoje jedan potrosi pravo prve nekretnine. U tom pogledu bi bio neravnopravnom polozaju kad bi morao mijenjati adresu.

sara4
26.03.2008., 11:33
???

ne nisi shvatila. Evo pojednostavljeno. Nas dvoje kupimo jedan stan. i time oboje ispucamo pravo prve nekretnine. to za stancic od 70 kvadrata. ili od nas dvoje jedan potrosi pravo prve nekretnine. U tom pogledu bi bio neravnopravnom polozaju kad bi morao mijenjati adresu.

Ne ispucate, tj. nisu sve ladje potpnule sto se tice oslobodjenja nakon sto jednom iskoristite za 35 m2. Ali s obzirom da je to samo hipotetski raspravljamo, necu ulaziti u detalje.

NKX100
26.03.2008., 11:36
Ne ispucate, tj. nisu sve ladje potpnule sto se tice oslobodjenja nakon sto jednom iskoristite za 35 m2. Ali s obzirom da je to samo hipotetski raspravljamo, necu ulaziti u detalje.

ok, lako za porez. meni je zaista problem mijenjati adresu sljedeću godinu-dvije. samo se o tome radi.

macka
26.03.2008., 11:53
Nije moja porezna obaveza, nego moja porezna povlastica da ne placam porez na prvu nekretninu. Ne moram zbog toga mijenjati adresu.

:confused:

zar nije jedan od uvjeta za oslobodjenje od porez na prvu nekretninu da imas prijavljeno prebivaliste na adresi te nekretnine?

sara4
26.03.2008., 12:10

Moras. Jedan od uvjeta za koristenje povlastice je prijava prebivalista na adresi novokupljene nekretnine.

NKX100
26.03.2008., 12:33
Moras. Jedan od uvjeta za koristenje povlastice je prijava prebivalista na adresi novokupljene nekretnine.

da, to je tocno. ali promjenit ce adresu moja cura. ne moram i ja promjeniti adresu.

Molim da se ne pišu neprovjerene informacije.

ako tko zna nešto konkretno nek napise.

Lei
26.03.2008., 12:44
nkx, tebi bas nije jasno ovo sto ti sara pokusava objasniti? :zubo:

ako ste kupili stan kao suvlasnici onda oboje imate obavezu platiti porez na promet nekretninama (svaki na 35m2). kako vam je prva nekretnina, naravno da mozete biti oslobodjeni na tih 35m2, ali uvjet za to je da promjenite prebivaliste

da niste suvlasnici, odnosno da je na ugovoru samo tvoja cura, ona bi bila jedini vlasnik tih 70m2, a s obzirom da ima 2 djece bila bi oslobodjena za svih 70... a tebe se u prici oko ugovora/poreza ne bi nigdje spominjalo i mogao bis zadrzati adresu kakvu zelis.

mia99
26.03.2008., 12:44
Smisao osobađanja poreza za kupnju prve nekretnine je da
se pomogne onima koji rješavaju stambeno pitanje. Iz toga proizlazi da ako si tim stanom riješio svoje stambeno pitanje, tu i živiš. Koliko će oslobođenje od poreza biti ovisi koliko je članova domaćinstva. Iz nečega za PU mora biti vidljivo da ste zbilja jedno domaćinstvo.

sara4
26.03.2008., 12:46
Hvala ti na pomoci, Lei. Mislim, vec sam pocela preispitivati samu sebe i ponovno citati svoje odgovore da vidim gdje sam zakomplicirala pa se nis' ne razumije. :rofl:

NKX100
26.03.2008., 12:49

ako ste kupili stan kao suvlasnici onda oboje imate obavezu platiti porez na promet nekretninama (svaki na 35m2). kako vam je prva nekretnina, naravno da mozete biti oslobodjeni na tih 35m2, ali uvjet za to je da promjenite prebivaliste

da niste suvlasnici, odnosno da je na ugovoru samo tvoja cura, ona bi bila jedini vlasnik tih 70m2, a s obzirom da ima 2 djece bila bi oslobodjena za svih 70... a tebe se u prici oko ugovora/poreza ne bi nigdje spominjalo i mogao bis zadrzati adresu kakvu zelis.

:kava:

stan se ne moze samo tako podijeli na dva smislena dijela. dakle ne moze se tako dijeliti kako vi mislite. kako vidim da ne znate nista konkretno molim da ne pišete. Nisam siguran i ne znam točan odogov, ali molim da se javi netko tko zna konkretno i tko ce pokazati gdje to piše u zakonu.

sara4
26.03.2008., 12:54
:kava:

stan se ne moze podijeli na dva smislena dijela. dakle ne moze se tako dijeliti kako vi mislite. kako vidim da ne znate nista konkretno molim da ne pišete.

:eek: ISUSE! OK, prepustamo te Poreznoj pa kad ti stigne uplatnica, dodji nam se zaliti.

Ma tko uopce spominje nekakve smislene dijelove? Ako se ne moze podijeliti, na koju ste foru uspijeli kupiti stan kao suvlasnici? Tvrdis da se to ne moze jer se stan ne moze smisleno podijeliti????

Uostalom, tema o porezu na promet nekretnina i oslobodjenju od istog je vec prozvakana milijun puta na ovom Forumu. Ako ih posjetis, naci ces i masu odgovora od Lei i mene kojima smo pomogli ljudima u rjesavanju nedoumica u vezi istog. Problem je sto ti ocekujes da ti netko potvrdi da ne moras promijeniti adresu i da cete i ti i cura biti oslobodjeni placanja poreza na promet nekretnina, a to jednostavno nije tako. Platit ces porez na 35 m2. Ne znam sto KONKRETNIJE od ovoga zelis.

NKX100
26.03.2008., 12:59
:eek: ISUSE! OK, prepustamo te Poreznoj pa kad ti stigne uplatnica, dodji nam se zaliti.

Ma tko uopce spominje nekakve smislene dijelove? Ako se ne moze podijeliti, na koju ste foru uspijeli kupiti stan kao suvlasnici? Tvrdis da se to ne moze jer se stan ne moze smisleno podijeliti????

Uostalom, tema o porezu na promet nekretnina i oslobodjenju od istog je vec prozvakana milijun puta na ovom Forumu. Ako ih posjetis, naci ces i masu odgovora od Lei i mene kojima smo pomogli ljudima u rjesavanju nedoumica u vezi istog. Problem je sto ti ocekujes da ti netko potvrdi da ne moras promijeniti adresu i da cete i ti i cura biti oslobodjeni placanja poreza na promet nekretnina, a to jednostavno nije tako. Platit ces porez na 35 m2. Ne znam sto KONKRETNIJE od ovoga zelis.

gle, vidim da ne znaš točan odgovor i da pišeš ne temelju indicija. ja se tebi ništ ne žalim nego sam pitao ako netko zna točan odogovor. ti ne znaš.

ISUSE! OK. ne piši više ako ne znaš.

Vojky
26.03.2008., 13:03

Točno to!

Evo i zakonske odredbe, NN 153/02:

ZAKON
O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O POREZU NA PROMET NEKRETNINA
Članak 1.

U Zakonu o porezu na promet nekretnina (»Narodne novine«, br. 69/97. i 26/00.) u članku 11. iza točke 8. dodaju se točke 9., 10., 11., 12., 13., 14. i 15. koje glase:

»9. građani koji kupuju prvu nekretninu (stan ili kuću) kojom rješavaju vlastito stambeno pitanje uz uvjet:

9.1. da imaju hrvatsko državljanstvo,

9.2. da prijavljuju prebivalište u mjestu i na adresi gdje se nekretnina (koju kupuju) nalazi,

9.3. da veličina nekretnine (stan ili kuća) koju kupuje građanin, ovisno o broju članova njegove uže obitelji, ne prelazi površinu kako slijedi:

9.4. ako veličina nekretnine (stan ili kuća) koju građanin kupuje prelazi zadane površine iz podtočke 9.3. tada se porez na nekretninu plaća samo na višak stambenog prostora,

9.5. da građanin te članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu drugu nekretninu (stan ili kuću) koja zadovoljava njihove stambene potrebe. Pod nekretninom (stan ili kuća) koja zadovoljava stambene potrebe smatra se vlasništvo stambenog prostora koji je opremljen osnovnom infrastrukturom i zadovoljava higijensko-tehničke uvjete. Odgovarajućim stanom ne smatra se stan u vlasništvu fizičke osobe kojim se koristi zaštićeni najmoprimac,

9.6. da građanin te članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu stan, odnosno kuću za odmor te druge nekretnine znatnije vrijednosti. Pod drugom nekretninom znatnije vrijednosti podrazumijeva se građevinsko zemljište i poslovni prostor u kojem građanin ili član njegove uže obitelji ne obavlja registriranu djelatnost, a vrijednost nekretnine je približna vrijednosti nekretnine (stana ili kuće) koju građanin kupuje,

9.7. članovima uže obitelji, u smislu ovoga Zakona, smatraju se bračni drug te djeca prijavljena na istoj adresi kao i građanin.

10. Porez iz točke 9. ovoga članka plaća se ako se stan ili kuća otuđi u roku od 5 godina od dana nabave nekretnine, odnosno ako Porezna uprava naknadno utvrdi da nisu bili ispunjeni uvjeti za porezno oslobođenje.

11. Porez na promet nekretnina ne plaćaju građani koji kupuju zemljište površine do 600 m2, na kojem će graditi kuću za rješavanje vlastitog stambenog pitanja, uz uvjete iz podtočaka 9.1., 9.5., 9.6. i 9.7. ovoga članka.

11.1. ako veličina nekretnine (zemljište) koju građanin kupuje prelazi površinu iz točke 11. ovoga članka, tada se porez na promet nekretnina plaća samo na višak površine.

12. Porez iz točke 11. ovoga članka plaća se ako se na zemljištu u roku od 5 godina ne izgradi kuća ili ako se zemljište otuđi u roku od 5 godina od dana nabave, odnosno ako Porezna uprava naknadno utvrdi da nisu bili ispunjeni uvjeti za porezno oslobođenje.

13. Porez na promet nekretnina ne plaćaju građani koji kupuju prvu nekretninu kojom rješavaju vlastito stambeno pitanje kao novosagrađenu nekretninu u dijelu koji čini vrijednost zemljišta i iznos naknade za komunalno uređenje zemljišta prema odluci mjerodavnih tijela, uz ispunjenje uvjeta iz podtočaka 9.1., 9.2., 9.3., 9.5., 9.6. i 9.7. ovoga članka.

13.1. ako veličina nekretnine (novosagrađene nekretnine) koju građanin kupuje prelazi zadane površine iz podtočke 9.3. ovoga članka, tada se porez na promet nekretnina plaća samo na pripadajući dio zemljišta koji se odnosi na višak stambenog prostora.

14. Porez iz točke 13. ovoga članka plaća se, ako se nekretnina (novosagrađena nekretnina) otuđi u roku od 5 godina od dana nabave, odnosno ako Porezna uprava naknadno utvrdi da nisu bili ispunjeni uvjeti za porezno oslobođenje.

15. Građani koji su iskoristili pravo na oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina iz točaka 9., 11. i 13. nemaju pravo na ponovno oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina.«

sara4
26.03.2008., 13:04
gle, vidim da ne znaš točan odgovor i da pišeš ne temelju indicija. ja se tebi ništ ne žalim nego sam pitao ako netko zna točan odogovor. ti ne znaš.

ISUSE! OK. ne piši više ako ne znaš.

Kakve fucking indicije...jesi pitao u Poreznoj? Kako znas da ne znam ako ti ne znas? :rofl: :eek:

NKX100
26.03.2008., 13:06
Kakve fucking indicije...jesi pitao u Poreznoj? Kako znas da ne znam ako ni ti ne znas? :rofl: :eek:

Zato jer vidim da ne znas. ja ne znam pa pitam, a ti puniš temu glupim odogovorima.

Vojky
26.03.2008., 13:06

A ti prestani s trolanjem, jer si dobio sasvim jasan i logičan i zakonski odgovor.

macka
26.03.2008., 13:07
a zasto mislis da sara4 ne zna tocan odgovor? evo vec 3 osobe ti govore jedno te isto, a imam osjecaj da si ti i dalje uvjeren da to njihovo nije tocno, vec da si ti 100% u pravu... i trazis potvrdu toga sto ti mislis, ali ju ne dobijas... zasto? zato jer, jel'te, mozda TI nisi u pravu? :kava:

NKX100
26.03.2008., 13:10
ne odbio sam odgovore napunje dječjim smajlićima i preseravanjem. Da ne govorim ispočetka punjenu temu frustracijama jer je netko frustriran što sam ja dobio pravo da kupim POS stan.:kava:

macka
26.03.2008., 13:17
ne odbio sam odgovore napunje dječjim smajlićima i preseravanjem. Da ne govorim ispočetka punjenu temu frustracijama jer je netko frustriran što sam ja dobio pravo da kupim stan.:kava:

ok, ako stavimo na stranu komentare vezane uz povlastice vezane uz kupnju stana, i dalje ne vidim zasto ne prihvacas informacije koje su ti dane?
ne samo da ih ne prihvacas, vec ih odmah odbacujes kao netocne, iako ti sam ne znas sto je tocno?! :confused:

ljudi su ti dali tocne informacije, sto znaci da si ti u krivu... ja sam bila u slicnoj situaciji - ja i dragi smo suvlasnici stana, dakle svatko ima polovicu ukupne kvadrature u svom vlasnistvu...
on moze traziti oslobadjanje od poreza na svoju polovicu, jer ne posjeduje nikakvu nekretninu... i da bi zatrazio to oslobodjenje, morao je prijaviti prebivaliste na adresi naseg stana, dakle promijeniti adresu!
ja ne mogu traziti oslobadjanje, jer sam prije naslijedila jednu nekretninu, i ja placam porez na svoju polovicu stana...

i to je to!

sara4
26.03.2008., 13:24
ne odbio sam odgovore napunje dječjim smajlićima i preseravanjem. Da ne govorim ispočetka punjenu temu frustracijama jer je netko frustriran što sam ja dobio pravo da kupim POS stan.:kava:

To sto netko reagira na tvoj bahati stav u vezi POS stanova automatski ga diskreditira u svakom smislu? Stancic od 70m2??? :eek: Moj su decko i njegova familija (dakle, roditelji i dvoje djece) zivjeli u stanu od 35 m2. Stancic???? Da, istina je, ja jesam frustrirana time sto ljudi kao ti dobivaju pravo na kupnju stana po 900 eura/m2 i onda to ne cijene. Jer se novac i resursi koje drzava trosi na POS stanove koje onda kupi netko tko kaze da je 70 m2 stancic mogu upotrijebiti i npr. sanirati neku bolnicu, a ne da rodiljama i novorodjenoj djecici padaju stropovi po glavi. I jesam frustrirana jer te iste novce dajem drzavi i ja svaki mjesec.

NKX100
26.03.2008., 13:29
ok, ako stavimo na stranu komentare vezane uz povlastice vezane uz kupnju stana, i dalje ne vidim zasto ne prihvacas informacije koje su ti dane?
ne samo da ih ne prihvacas, vec ih odmah odbacujes kao netocne, iako ti sam ne znas sto je tocno?! :confused:

ljudi su ti dali tocne informacije, sto znaci da si ti u krivu... ja sam bila u slicnoj situaciji - ja i dragi smo suvlasnici stana, dakle svatko ima polovicu ukupne kvadrature u svom vlasnistvu...
on moze traziti oslobadjanje od poreza na svoju polovicu, jer ne posjeduje nikakvu nekretninu... i da bi zatrazio to oslobodjenje, morao je prijaviti prebivaliste na adresi naseg stana, dakle promijeniti adresu!
ja ne mogu traziti oslobadjanje, jer sam prije naslijedila jednu nekretninu, i ja placam porez na svoju polovicu stana...

i to je to!

No, to ja pitam a ne preseravanje, pričanje gluposti. pa daj pogledaj kakve gluposti je ekipa pričala prije. tek par postova prije smo došli do ovoga. ali naravno poslije onih frustracija kaj su prošli, jer sam dobio pravo da povoljnije kupim stan a još se žalim. u tome je stvar.

ja u krivu? ja sam postavio pitanje. jesam u krivu kaj sam postavio pitanje. svašta.

NKX100
26.03.2008., 13:31
To sto netko reagira na tvoj bahati stav u vezi POS stanova automatski ga diskreditira u svakom smislu? Stancic od 70m2??? :eek: Moj su decko i njegova familija (dakle, roditelji i dvoje djece) zivjeli u stanu od 35 m2. Stancic???? Da, istina je, ja jesam frustrirana time sto ljudi kao ti dobivaju pravo na kupnju stana po 900 eura/m2 i onda to ne cijene. Jer se novac i resursi koje drzava trosi na POS stanove koje onda kupi netko tko kaze da je 70 m2 stancic mogu upotrijebiti i sanirati neku bolnicu, a ne da rodiljama i novorodjenoj djecici padaju stropovi po glavi. I jesam frustrirana jer te iste novce dajem drzavi i ja svaki mjesec.

ja isto dajem državi novac svaki mjesec. kao što sam napisao zbog nepostojanja zakona i pravde svake 3-4 godine izgubim jedan takav stančić. tj. gradim ga nekome drugome. državi dajem toliko.
stan od 70 kvadata za 3 osobe je stančić. Tvom dečku i ne mogu pomoći. ako te istina frustrira sorry.

sara4
26.03.2008., 13:33
ja u krivu? ja sam postavio pitanje. jesam u krivu kaj sam postavio pitanje. svašta.

Da, u krivu si jer si napisao

Lei
26.03.2008., 13:37
nkx, ja sam ti dala konkretan i ne izmisljen odgovor, temeljen na iskustvu, zakonima i onome sto znam.... ako mi ne vjerujes, imas sve te zakone napisane na http://ccenterclient.porezna-uprava.hr/ pa ih mozes i sam procitati, a i Vojky ti je citirao dio toga....

Dakle, sto se tice placanja poreza, ukoliko ste u ugovoru oboje navedeni, onda te to na zalost kaci. I ako zelis iskoristiti pravo na oslobodjenje poreza na promet nekretninama, onda ces morati promjeniti prebivaliste. Spomenuo si u jednom od prijasnjih postova da te porez ne brine toliko... tako da ti je jedno od rjesenja da svoj dio poreza platis i ostavis si adresu kako ti vise pase.

Dio s POSom ne znam kako je pravno reguliran i tu nisam nista pisala ni komentirala. Procitaj ugovore u vezi toga i vidi da li ti oni mozda uvjetuju da mjenjas adresu.

:w (nadam se da ti ovaj smajli nije toliko neozbiljan)

macka
26.03.2008., 13:37

ne, u krivu si zato sto si tvrdio da drugi (koji su ti, btw., davali dobre informacije), ne znaju o cemu pricaju, da pisu na temelju indicija, i slicno... a sam nisi upoznat s cinjenicama...

sara4
26.03.2008., 13:40
ja isto dajem državi novac svaki mjesec. kao što sam napisao zbog nepostojanja zakona i pravde svake 3-4 godine izgubim jedan takav stančić. tj. gradim ga nekome drugome. državi dajem toliko.
stan od 70 kvadata za 3 osobe je stančić. Tvom dečku i ne mogu pomoći. ako te istina frustrira sorry.

Cekaj, sta bi ti drzava trebala osigurati kucu od 200 m2 za 900 e/m2? Ili je uloga drzave da ti pomogne osigurati nekakav krov nad glavom pa to i cini projektom POS stanova?

Gledaj, ja ne znam kako si ti zivio, u kakvom stanu i na temelju cega imas pravo na POS stan. Ja, iskreno, nisam nikad provjeravala da li imam pravo na isti, ali jedino stoga sto mislim da sigurno ima jako puno ljudima kojima taj stan treba vise nego meni, tj. mislim da zivim bolje od mnogo ljudi. Sa svojom familijom (nas 4) cijeli sam zivot zivjela u stanu od 64 m2. Ti tvrdis da je stan od 70 m2 za troje stancic. Ocito imamo jako razlicite poglede na zivot. Zao mi je sto ispada da pravo na kupnju POS stanova dobiju i ljudi kojima nisu prijeko potrebni. Ili sam ja u krivu sto mislim da mi je bolje nego mnogima.

NKX100
26.03.2008., 13:47
ne, u krivu si zato sto si tvrdio da drugi (koji su ti, btw., davali dobre informacije), ne znaju o cemu pricaju, da pisu na temelju indicija, i slicno... a sam nisi upoznat s cinjenicama...

da pisali su dugo bezveze, bahato i bez ikakvih konkretnih informacija.

da sam upoznat s činjenicama ne bi pital. da je točno ovak, vidjet cu na poreznoj i napraviti tako da najbolje moguce prođe sve.

NKX100
26.03.2008., 13:49
Cekaj, sta bi ti drzava trebala osigurati kucu od 200 m2 za 900 e/m2? Ili je uloga drzave da ti pomogne osigurati nekakav krov nad glavom pa to i cini projektom POS stanova?

Gledaj, ja ne znam kako si ti zivio, u kakvom stanu i na temelju cega imas pravo na POS stan. Ja, iskreno, nisam nikad provjeravala da li imam pravo na isti, ali jedino stoga sto mislim da sigurno ima jako puno ljudima kojima taj stan treba vise nego meni, tj. mislim da zivim bolje od mnogo ljudi. Sa svojom familijom (nas 4) cijeli sam zivot zivjela u stanu od 64 m2. Ti tvrdis da je stan od 70 m2 za troje stancic. Ocito imamo jako razlicite poglede na zivot. Zao mi je sto ispada da pravo na kupnju POS stanova dobiju i ljudi kojima nisu prijeko potrebni. Ili sam ja u krivu sto mislim da mi je bolje nego mnogima.

POS program ima određene uvjete, kada ih zadovoljiš dobiješ pravo ići na listu. jako jednostavno.

na temelju čega sam dobio stan. Evo svaka žena bi me htjela za zeta, tako me i svaki grad želi da radim u njemu. jednostavno.

sara4
26.03.2008., 13:56
POS program ima određene uvjete, kada ih zadovoljiš dobiješ pravo ići na listu. jako jednostavno.

na temelju čega sam dobio stan. Evo svaka žena bi me htjela za zeta, tako me i svaki grad želi da radim u njemu. jednostavno.

Svaka daljnja diskusija je bespredmetna. Kao ni sve druge, nisi shvatio ni moj prethodni post.

Drugi dio posta (temelj za POS stan) komentirat cu s par neozbiljnih smajlica :lol: :lol: :lol: :rofl: :rofl: :rofl: ... tek toliko, da potvrdim da nista ne znam.

Over and out.

NKX100
26.03.2008., 13:57
nkx, ja sam ti dala konkretan i ne izmisljen odgovor, temeljen na iskustvu, zakonima i onome sto znam.... ako mi ne vjerujes, imas sve te zakone napisane na http://ccenterclient.porezna-uprava.hr/ pa ih mozes i sam procitati, a i Vojky ti je citirao dio toga....

Dakle, sto se tice placanja poreza, ukoliko ste u ugovoru oboje navedeni, onda te to na zalost kaci. I ako zelis iskoristiti pravo na oslobodjenje poreza na promet nekretninama, onda ces morati promjeniti prebivaliste. Spomenuo si u jednom od prijasnjih postova da te porez ne brine toliko... tako da ti je jedno od rjesenja da svoj dio poreza platis i ostavis si adresu kako ti vise pase.

Dio s POSom ne znam kako je pravno reguliran i tu nisam nista pisala ni komentirala. Procitaj ugovore u vezi toga i vidi da li ti oni mozda uvjetuju da mjenjas adresu.

:w (nadam se da ti ovaj smajli nije toliko neozbiljan)

U ugovorima ne piše ništa u vezi toga. ima veze samo s porezom. tako cu napraviti. vidjeti koliko kosta porez, koliko gubim s promjenom. i dal mogu natrag nakon mjesec-dva opet promjenu. ili nakon 5 god

NKX100
26.03.2008., 13:59
Svaka daljnja diskusija je bespredmetna. Kao ni sve druge, nisi shvatio ni moj prethodni post.

Drugi dio posta (temelj za POS stan) komentirat cu s par neozbiljnih smajlica :lol: :lol: :lol: :rofl: :rofl: :rofl: ... tek toliko, da potvrdim da nista ne znam.

Over and out.

ne ti nisi shvatila. i zato mi drago da neces vise smetati.
POS jedan od ciljeva ima i dovođenje mladih obrazovanih ljudi. tako sam ja bez problema dobio POS stan. jako jednostavno.

bok :)

NKX100
26.03.2008., 14:01
evo pitanje dalje ako netko zna.

promjenim sad adresu. rjesim to sa stanom.

sljedece godine kad mi opet treba drugčija adresa promjenim ju opet. ni diram stan ni nista i nitko nece ni znati. jeli tako? porezna?

AustinPowers
26.03.2008., 21:03
evo pitanje dalje ako netko zna.

promjenim sad adresu. rjesim to sa stanom.

sljedece godine kad mi opet treba drugčija adresa promjenim ju opet. ni diram stan ni nista i nitko nece ni znati. jeli tako? porezna?

Ta mogučnost možda se može provesti. Ovaj zakon o prvoj nekretnini napisan je tako da maksimalno našteti, kao možeš a u stvari ne možeš. Zakon je glup i nepravedan.

problem bi ti mogao biti ovaj članak "10. Porez iz točke 9. ovoga članka plaća se ako se stan ili kuća otuđi u roku od 5 godina od dana nabave nekretnine, odnosno ako Porezna uprava naknadno utvrdi da nisu bili ispunjeni uvjeti za porezno oslobođenje.", ovaj drugi dio...."nisu bili ispunjeni uvjeti".

Promjena adrese je skupa, pa jos dva puta. platit ces puno previse.

Država je postala jako bezobrazna i pljačka gdje stigne. Nemoj misliti da si nešto bolje prošao sa POS stanom. nakon svih pristojbi, taksi, javnih bilježnika još ti stave sva moguča ograničenja na ionako premali stan.

i ja sam kupio POS stan, sve OK,ali ne može se reci da sam time zbrinuo stambeno pitanje. Premali stan nosi samo probleme i svađe u obitelji.

emanuela
27.03.2008., 21:23
da bas :kava:
...Treba mi stan,ali stan a ne POS stančić. ....

da i?:rolleyes: trebao ti je stan , ali ne pos stan, pa kaj si nisi kupio stan po normalnoj trzisnoj cijeni???
imas ih barem u zg-u, svaki mjesec u jednom kvartu izgrade barem 1 zgradu
cijena od cca 1500eur - 5000eur :confused:, u cemu je problem?
mogao si prepustiti stan ljudima koji nemaju love i kojima je takva stanogradnja namjenjena, po toj trzisnoj cijeni od 900 eur ...blabla...

NKX100
30.03.2008., 13:19
da i?:rolleyes: trebao ti je stan , ali ne pos stan, pa kaj si nisi kupio stan po normalnoj trzisnoj cijeni???
imas ih barem u zg-u, svaki mjesec u jednom kvartu izgrade barem 1 zgradu
cijena od cca 1500eur - 5000eur :confused:, u cemu je problem?
mogao si prepustiti stan ljudima koji nemaju love i kojima je takva stanogradnja namjenjena, po toj trzisnoj cijeni od 900 eur ...blabla...

Upoznao sam nekih 10-ak ljudi koji su kupili stan u ovoj fazi. ja sam sam svojom jadnom plačom jer još nemam ni sturčni od cca 7000 sa svim i moja cura sa 4000...definitivno daleko "najsiromašniji" o svih tih koji su kupili pos stan. ljudi su jednostavno iskeširali lovu za stan. Nemojte prodavati te moralne gluposti. postoje pravila za listu, kaj se boduje. i to je sve.

kome su ti stanovi namjenjeni. gradu gdje sam ja došao je u interesu da ga ja kupim jer cu onda ostati ovdje. barem 2-3 godine.

Nessych
30.03.2008., 13:57
Imam jedan problem i nadam se da će mi netko od vas znati pomoći:
Situacija je sljedeća. Ja i moj dečko kupujemo stan od 60 m2, najvjerovatnije je da ćemo kupoprodajni ugovor potpisati negdje u 6.mj, tj. ja kupujem stan, jer zbog kredita moram samo ja biti navedena u kupoprodajnom ugovoru (da mi banka može odobriti punu kupoprodajnu cijenu za kredit). Ja i on ćemo se prijaviti na tu novu adresu, a vjenčanje nam je zakazano za 02.08.2008.
1. Da li se možemo osloboditi ukupnog plaćanja poreza predočenjem vjenčanog lista koji bi nastao kojih mjesec i pol nakon potpisivanja kupoprodajnog ugovora?
2. Da li se izvanbračni drugovi isto mogu osloboditi poreza, i da li možemo dati izjavu kod bilježnika da smo u izvanbračnoj zajednici ako nemamo istu adresu prijavljenu na osobnoj iskaznici?

Lei
30.03.2008., 16:25
2. Da li se izvanbračni drugovi isto mogu osloboditi poreza, i da li možemo dati izjavu kod bilježnika da smo u izvanbračnoj zajednici ako nemamo istu adresu prijavljenu na osobnoj iskaznici?

Ne. Porezna ne priznaje izvanbracnu zajednicu :tuzni:

Ovo prvo ne znam... u teoriji ne bi smjelo funkcionirat, jer po zakonu bi trebalo gledati stanje kakvo je bilo na dan kad je kupoprodajni ugovor sklopljen. No tu na forumu je bilo svakakvih primjera, ukljucujuci i jedan gdje je netko rekao da mu nisu htjeli priznati oslobodjenje jer se jedno pol godine nakon kupnje stana ozenio, a zena ima nekretnine na sebi (ako se dobro sjecam price). I isto tako je bilo primjera gdje je zena bila mjesec dana do poroda, a nisu htjeli brojat jos nerodjenog clana obitelji (ovo je slicna situacija kao i tvoja recimo).

Najjednostavnije i najefikasnije bi bilo pomaknut vjencanje ili datum na kupoprodajnom

Nessych
30.03.2008., 18:41
Ne. Porezna ne priznaje izvanbracnu zajednicu :tuzni:

Ovo prvo ne znam... u teoriji ne bi smjelo funkcionirat, jer po zakonu bi trebalo gledati stanje kakvo je bilo na dan kad je kupoprodajni ugovor sklopljen. No tu na forumu je bilo svakakvih primjera, ukljucujuci i jedan gdje je netko rekao da mu nisu htjeli priznati oslobodjenje jer se jedno pol godine nakon kupnje stana ozenio, a zena ima nekretnine na sebi (ako se dobro sjecam price). I isto tako je bilo primjera gdje je zena bila mjesec dana do poroda, a nisu htjeli brojat jos nerodjenog clana obitelji (ovo je slicna situacija kao i tvoja recimo).

Najjednostavnije i najefikasnije bi bilo pomaknut vjencanje ili datum na kupoprodajnom

Ja nisam još stigla na poreznu da se raspitam, ali mislim da će najbezbolnije biti da odemo jednu srijedu u gradsku vijećnicu i potpišemo vjenčani list, a crkveno vjenčanje ostavimo za onda za kada je i zakazano, jer mi se ne plaća baš 750,00 E bez veze

Hvala na odgovoru!

nusazvrk
01.04.2008., 21:11
Moze li mi netko reci gdje mogu naci zakon o predugovoru za kupnju nekretnine. Zanima me jer sam u poreznom rijesenju dobila objasnjenje da moram platiti porez na kucu jer moj muz ima u VLASNISTVU nekretninu sto se vidi iz prilozenog predugovora. Kad smo se s tim predugovorom pokusali upisati u gruntovnicu ili prijaviti struju na svoje ime reki su nam da nemozemo jer predugovor nije vlasnicki ugovor a sad kad treba platiti porez odjednom on postaje dokaz o vlasnistvu???! Ako netko zna gdje mogu naci tocno znacenje (zakonsko sa brojem stavka i clanka) sto tocno znaci predugovor u odnosu na vlasnistvo ja bi lijepo molila.
Unaprijed PUNO HVALA

~loo~
07.04.2008., 13:48
Pozdrav

Imam pitanje o nekretninama pa da ne otvaram novi topic, tu cu da ga gurnem :mig:
Roditelji su mi prodali kuću 220 m² jer su njih dvoje sami i to im je preveliko i sad kupuju drugu od 80 m² sobzirom da im nije prva nekretnina ali je i jedina pa me znaima dali se plaća porez na tu kuću :kava: znam da je prije bilo na ono prva i jedina :ne zna:

kolt
07.04.2008., 14:57
po ostavinskoj raspravi pripada mene i mog sina dio neke kuce. kako tamo vec zive jedni od nasljednika ponudili su da mi kupe stan od 50m2 sto bi zadovoljilo vrijednost priadajuceg dijela u kuci. ja vec imam stan koji sam kupila kao prvu nekretninu, a ovaj bi bio nadoknada za nasljedstvo i to prvog reda, od supruga (oca). moram li platiti porez i koliko. moze li se stan staviti na maloljetnog sina i moram li onda platiti porez.

kolt
11.04.2008., 07:30
e pa zar nitko nezna odgovor.

tsc2
16.04.2008., 19:48
Kupio sam stan, prvu nekretninu. Prema zakonu oslobođen sam plačanja poreza.

Da bi ostvario to pravo moram napraviti promjenu prebivališta na adresu gdje mi se nalazio stan. to sam i napravio.

Što u slučaju da ja naprimjer nakon nekog vremena promjenim prebivalište? manje od 5 godina. Placam li onda porez? Kako to ide u praksi.

tsc2
21.04.2008., 07:32

Da bi ostvario to pravo moram napraviti promjenu prebivališta na adresu gdje mi se nalazio stan. to sam i napravio.

Što u slučaju da ja naprimjer nakon nekog vremena promjenim prebivalište? manje od 5 godina. Placam li onda porez? Kako to ide u praksi.

Nitko nije imao ovakav slučaj? molim ako tko zna da napiše.

zlatkmas
30.04.2008., 15:25
Imam postojeći stan (36 m2)koji sam kupio 1997 god.(samac) i uredno platio porez 5%,sad kupujem veći u novogradnji 69 m2,živim u vanbračnoj zajednici imam dijete svi smo prijavljeni na postojećoj adresi,zanima me da li mogu biti oslobođen poreza na novi stan,stari sam prodao,znam samo da ne plaćam porez na ukupnu cifru nego samo na vrijednost zemljišta zbog dvostrukog oporezivanja,imam li kakvu olakšicu na ostatak ?:confused:

kolt
02.05.2008., 11:08
Eh da u poreznoj rekli ovako da ako se stan kupi na maloljetno dijete roditelj je duzan platiti porez bez obzira sto ga nije platio on nego netko treći.
Prije nekoliko dana prodali nekog našeg nogometaša iz dinama, ako sam dobro informirana u englesku ( oprostite nogometni fanovi al ne pratim dovoljno ) i kazu ovako dinamo nije duzan platiti porez na iznos koji je dobio jer je to osteta. mogu li u nagodbi po kojoj cu dobiti stan napisati da je to osteta po tom predmetu koja me pripada i da onda ne platim porez ja nego onaj koji je u istinu stan i platio.

Aurora60
06.05.2008., 22:22
Kupila sam 1983. zemljište koje je tada bilo nacionalizirano.
Zbog toga se nisam mogla upisati u gruntovnici kao vlasnik nego je moje ime uvedeno samo u katastru kao korisnik zemljišta. Suprug i ja imao dvoje djece i zatražili smo gradski stan u najam. Sad mi kažu da nemam pravo na stan pošto imam to zemljište.
Da li mi netko može reći da li je gruntovno i katastarski isto.
Koliko znam vlasništvo se dokazuje gruntovnim izvatkom koji ja ne mogu dobiti jer nisam vlasnik.
Ko je sad u pravu grad ili ja?

gourmet
17.05.2008., 20:44
Naljepih se na ovu temu problemom s istog podrucja...
Pred kupnjom sam svoje prve nekretnine (stana) sa mojom dragom novopecenom suprugom...
Lijepo, krasno, idilicno... Da ona nije zaboravila spomenuti kako je poodavno fiktivna vlasnica stana u kojem zivi njena majka iz nekih tko zna kojih pradavnih razloga...
I eto naglog problema - odjednom postajemo obveznici placanja prestrasno velikih 5% poreza !!!
No pitanje je dali ? Jer ...
... moze li supruga darovati stan (koji ionako nije njen) svojoj majci (ciji je ionako), pa tako ponovo upasti u razred stambenih pocetnika zajedno sa mnom?...
... ili ipak ona mora platiti porez (shvatio sam iz zakona da gornji i donji prvi razred ne placaju u darovanju nista, ali dali je to tocno ?)...
... ili smo ipak u banani pa cemo umjesto namjestaja za djecju sobu, dijela kuhinje i purice z mlincima platiti poreskoj upravi brdo love zbog vlastite gluposti ??...
tnx svakome tko zna odgovor ili savjet

gourmet
18.05.2008., 10:09
možda vikend nije pravo vrijeme za ovako sprtljano pitanje ?:ne zna:

dreamer~dreams
18.05.2008., 10:28

mene isto to zanima.
ako sam prije tri godine kupila stan (zapravo ne ja, nego moja majka, ali je stan na moje ime) i bila oslobođena poreza, a sad se udam i promijenim adresu, što se događa? pretpostavljam da ništa, ali sam malo čitala temu i zabrinula se...

gourmet
18.05.2008., 11:08
mene isto to zanima.
ako sam prije tri godine kupila stan (zapravo ne ja, nego moja majka, ali je stan na moje ime) i bila oslobođena poreza, a sad se udam i promijenim adresu, što se događa? pretpostavljam da ništa, ali sam malo čitala temu i zabrinula se...

koliko sam ja skuzio najbolji nacin je da nadjes buduceg koji nema stan i da ga kupi prije nego sto se ozenite...:cool:

dreamer~dreams
26.05.2008., 10:45
a ako budući ima stan?

jel može netko odgovoriti na moj gornji post? :confused:

Nick Nick
12.06.2008., 09:50
Moj otac je 1992. kupio stan (ima valjan kupoprodajni ugovor), ali nije
platio porez na to, stan nije prijavljen poreznoj upravi. Znate li hoce li
mu porezna uprava racunati neku kaznu za neplaceni porez ili se sad
jednostavno moze platiti porez?
Sad bi on meni napravio darovni ugovor pa da se stan izravno uknjizi na
moje ime. Znam da sam ja oslobodjen od placanja poreza prema darovnom, ali
ne znam hoce li u poreznoj raditi probleme sto on nije platio prije 16
godina porez.

:confused:

pistacija
14.06.2008., 09:43
Pozdrav

Imam pitanje o nekretninama pa da ne otvaram novi topic, tu cu da ga gurnem :mig:
Roditelji su mi prodali kuću 220 m² jer su njih dvoje sami i to im je preveliko i sad kupuju drugu od 80 m² sobzirom da im nije prva nekretnina ali je i jedina pa me znaima dali se plaća porez na tu kuću :kava: znam da je prije bilo na ono prva i jedina :ne zna:

po poreznoj bi trebali platiti ali nekakvom odlukom opet je na snazi da ako je JEDINA nekretnina i ako ste kucu prodali prije a kasnije (ili 1 dan nakon prodaje ) kupili drugu nekretninu (i roditelji nemaju nikakvih drugih nekretnina na svoje ime) mozete traziti oslobodjenje. mislim nemate sta izgubiti :mig: vjerovatno ce vas odmah odbiti ali imas zalbu pa se zalite...

pistacija
14.06.2008., 09:51
po ostavinskoj raspravi pripada mene i mog sina dio neke kuce. kako tamo vec zive jedni od nasljednika ponudili su da mi kupe stan od 50m2 sto bi zadovoljilo vrijednost priadajuceg dijela u kuci. ja vec imam stan koji sam kupila kao prvu nekretninu, a ovaj bi bio nadoknada za nasljedstvo i to prvog reda, od supruga (oca). moram li platiti porez i koliko. moze li se stan staviti na maloljetnog sina i moram li onda platiti porez.

platit ces porez ako nekretnina ide na tvoje ime a ako ide na maloljetnog sina ne znam:ne zna: ali ... imaj na umu da ako stavis na maloljetno dijete nekretninu i danas sutra zelis istu prodati za maloljetne osobe ugovor o kupoprodaji sastavlja samo javni biljeznik u obliku javnobiljeznickog akta (kosta oko 4 - 5 soma kn) i imaj na umu da nekretninu ne mozes prodati bez pismene suglasnosti socijlne sluzbe. Dakle bez pismene suglasnosti biljeznik nece sastavljati ugovor. Socijalna sluzba ce pismeno dopustiti prodaju nekretnine samo ako im doneses nekakav dokaz kako prodajete nekretninu da bi maloljetno dijete kupilo vecu . Dokaz im je predugovor za kupovinu vece ili druge nekretnine (a koji opet glasi na maloljetno dijete)...

pistacija
14.06.2008., 09:55

Mislim da su ti Mup i porezna povezani. Moj kolega je nakon 2 godine od dana kad su ga oslobodili placanja poreza promjenio adresu i odmah su ga zvali.....

pistacija
14.06.2008., 10:01
Naljepih se na ovu temu problemom s istog podrucja...
Pred kupnjom sam svoje prve nekretnine (stana) sa mojom dragom novopecenom suprugom...
Lijepo, krasno, idilicno... Da ona nije zaboravila spomenuti kako je poodavno fiktivna vlasnica stana u kojem zivi njena majka iz nekih tko zna kojih pradavnih razloga...
I eto naglog problema - odjednom postajemo obveznici placanja prestrasno velikih 5% poreza !!!
No pitanje je dali ? Jer ...
... moze li supruga darovati stan (koji ionako nije njen) svojoj majci (ciji je ionako), pa tako ponovo upasti u razred stambenih pocetnika zajedno sa mnom?...
... ili ipak ona mora platiti porez (shvatio sam iz zakona da gornji i donji prvi razred ne placaju u darovanju nista, ali dali je to tocno ?)...
... ili smo ipak u banani pa cemo umjesto namjestaja za djecju sobu, dijela kuhinje i purice z mlincima platiti poreskoj upravi brdo love zbog vlastite gluposti ??...
tnx svakome tko zna odgovor ili savjet

Za pocetak nisi ni napisao koliko kvadrata je na supruzi a koliko kvadrata kupujete i jel kupujete od fizicke ili pravne osobe (obzirom da kupujete novi stan).

velika.jabuka
14.06.2008., 15:04
Ovako, izgradila sam kuću sa tri stana i prodala sve stanove još u gradnji. Sada mi porezna pokušava naplatiti porez jer sam stanove prodala unutar 3 godine od nabave, što u Zakonu nije navedeno da izgradnja u vlastitoj režiji se smatra nabavom, ali u nekom Pravilniku su i to spomenuli.

Sad, ja sam počela ishoditi dozvole i sve i prije donošenja Zakona, ali sam počela graditi nakon donošenja, ali svejedno prije Pravilnika u kojem se regulira i ova izgradnja u vlastitoj režiji. Logično bi bilo da sam taj posao počela prije tih zakona i sad mi ne bi smjeli naplaćivati porez koji se tada nije naplaćivao.

Da napomenem da sam nekoliko puta prije izgradnje, za vrijeme i prije prodaje nazvala Poreznu i pitala ih da li moram platiti neki porez ako prodam sva tri stana, a oni mi rekli da ukoliko prodam 3 u 5 godina ne moram platiti nikakav porez. Inače, osim ova 3 stana nisam prodala ništa drugo IKAD.

Kaj sad?

sara4
16.06.2008., 11:06
Porezna obveza (ako je ima) nastaje u trenutku prodaje stanova. Dakle, nema veze kad si pocela s ishodovanjem dozvola i sl., vec kad si prodala stanove.

Ono sto sam nasla u pravilniku, a moglo bi imati s tobom veze je sljedece:

(9) Dohotkom od imovine i imovinskih prava smatra se i dohodak od otuđenja nekretnina prema članku 27. stavcima 5. do 9. Zakona. Pri utvrđivanju dohotka danom nabave nekretnine smatra se nadnevak kupoprodajnog ugovora, odnosno u slučaju izgradnje u vlastitoj režiji dan kada je izgrađena nekretnina osposobljena za upotrebu.

E sad, sta znaci 'osposobljena za upotrebu', ne znam. S obzirom da si prodala stanove u gradnji, to meni ne zvuci bas kao da su osposobljeni. Ali, nisam pravnik. :)

lunalu
17.06.2008., 10:56
Evo da i ja pokusam moliti da mi pomognete oko naseg stambenog pitanja...

Situacija je ovakva: Prije nekoliko godina MM i ja ( tada mi nije bio muz vec decko) pronasli super zemljiste od 2000 kvadrata s kucicom od 30 kvadrata.

Kako nismo imali stalne poslove, kredit za kupovinu je podigao jedan od roditelja koji je tu zemlju upisao na svoje ime i platio porez.

Mi se vjencali i hocemo tu zemlju i kucu na svoje ime jer je uostalom samo nasa zemlja i kuca. E sad, ja se ne smijem prijavit na tu adresu jer imam stan na svoje ime i moram cekat tih pet godina.MM-u ce to biti prva nekretnina i pretpostavljam da ce morati platit neki porez na zemljiste ( 2000 kvadrata).

Na koji nacin mi mozemo napravit da se ta zemlja prepise na nas koji placamo kredit, a da se ne placa dupli porez? To je sada navedeno kao kuca za odmor, ali nama ce biti adresa stanovanja. MM odmah, a meni malo kasnije..

Mozemo li to rijesiti darovnim ugovorom, kakve su onda nase porezne obveze?

sara4
17.06.2008., 11:29
Prilikom darovanja nekretnine, ako se radi o darovanju roditelja djeci i izmedju bracnih drugova, porez na promet nekretnina se ne placa.

Roditelj na cijem je imenu ta nekretnina daruju je svom djetetu (tebi ili tvom muzu), a onda si vas dvoje medjusobno darujte ako smatrate potrebnim 1/2 ili neki drugi omjer. Ovako, na prvu, cini mi se da nikakve porezne obveze nema.

Vidite s bankom sto morate poduzeti da se i kredit prebaci na vasa imena.

lunalu
17.06.2008., 12:29
Prilikom darovanja nekretnine, ako se radi o darovanju roditelja djeci i izmedju bracnih drugova, porez na promet nekretnina se ne placa.

Roditelj na cijem je imenu ta nekretnina daruju je svom djetetu (tebi ili tvom muzu), a onda si vas dvoje medjusobno darujte ako smatrate potrebnim 1/2 ili neki drugi omjer. Ovako, na prvu, cini mi se da nikakve porezne obveze nema.

Vidite s bankom sto morate poduzeti da se i kredit prebaci na vasa imena.

Aha, znaci nista se ne placa darovnim bez obzira na velicinu zemlje ili stambenog objekta?

pistacija
17.06.2008., 17:28
Lunalu dobro je Sarita napisala, nista ne placate bez obzira na velicinu...
Moze ici taj Darovni ugovor (kao sto je Sara napisala) dakle tata sve tebi kao kcerki daruje a ti bas ako zelis svom suprugu 1/2 dijela ili 1/3 ili kako god zelite, tada nema poreza. Inace kredit ni ne mozete prebaciti na Vasa imena jer tata je dobio kredit po tada nekim uvjetima a vi niste tata niti imate ista primanja kao tata niti radite u istoj firmi kao tata i sl. Dakle morate novi kredit podizati i njime zatvarati postojeci tatin kredit . Troskove novog kredita cete imati: procjena oko 2 soma kn, nova solemnizacija koja moze kostati od 2-6 soma kn (ovisi o vrijednosti nekretnine), obrada kredita 1-2%, prijevremeno zatvaranje tatinog kredita 1-3%, brisanje hipoteke na nekretnini 50 kn. Po meni sve samo bezpotrebni troskovi. Dakle kredit prebacivati na vasa imena nema sansi jer hipoteka upisana vec na toj nekretnini prati nekretninu a ne vlasnika. Npr. ako tata il tko vec na kog glasi kredit prestane placati kredu (odnosno ako je vi prestanete placati) banka se naplacuje zaplijenom svih sredstava po racunu korisnika kredita a ako joj ne bude dovoljno ili nema sredstava na racunu stavlja nekretninu na prodaju. Mislim ako ste sa tatom u dobrim odnosima cemu prebacivati kredit na svoje ime?
Ne bih da te uvrijedim al na tvom mjestu bih se vise zabrinula za decka-muza koji moze postati vlasnikom nekog dijela nekretnine (ili cijele nekretnine) pa pukne ne daj Boze ljubav nakon par godina pa on prestane davat tebi pare za ratu kredita , ti i tata onda ratu placate a on muz vlasnik ne daje niti lipe. I jos te moze traziti da ga isplatis za njegov dio nekretnine- tad ce ti biti kasno dokazivati da je to tebi tata darivao bla bla.
Ukratko vidi da muzu ne das nista:D salim se al na kraju u vecini puta to tako i biva, naslusala sam se svakakvih prica od svojih stranki i vecina zena je najeb da prostis jer se sve ne razmisljaju sta ce bit ako pukne ljubav.

imas par opcija:
- pustiti sve kako jeste i dalje placajte ratu (ali ne daj Boze smrti tate bez oporuke pola naslijedi mama a druga polovica se dijeli na mamu i djecu) pa da tu ne bi izvisli ti i muz...

- neka tebi tata daruje cijelu nekretninu koja ce ostati na tvoje ime a ti i muz mu dajete za ratu kredita- dakle muz ako hoce otici od tebe nema nikakva prava na tu nekretninu jer je bila darovana tebi od tate :D no tu jadan izvisi muz koji je ipak ulagao u nekretninu al nema dokaze :)

- prebaciti darovnim ugovorom nekretninu na sebe a onda da je darujes muzu (ili dio) te da kredit glasi i dalje na tatu al onda imas rizik, muz moze prestati placati kredit pa ste ti i tata nadrapali :)

- i za kraj ono sto bih ja napravila jer ne bih nikad nikog mogla ostetiti .. dakle najcisca je situacija (i najskuplja trenutno) za sve troje bi bila kad bi ste mogli dignuti novi kredit , tatin zatvorite a ti i muz postanete na papiru vlasnicima i placate svoj kredit. u slucaju razvoda nema trt mrt i svercanja ja platio on nije i obrnuto :D

- mozda ima jos neka varijanta al mi ne pada na pamet.

Lei
18.06.2008., 09:24
sto se kredita tice.... ovisno od banke do banke moze se napraviti promjena nositelja/jamaca i sl. Ja sam to radila i naplatili su mi naknadu (e sad ne sjecam se tocno koliko, ali recimo 2% iznosa za promjenu nositelja, 1% za promjenu jamaca), nisam morala raditi novu procjenu ili solemnizaciju, vec samo ovjeru svih potpisa (bivseg nositelja, starih jamaca i novih jamaca) na anexu ugovora o kreditu u kojem pise da se radi provjera. tako da - moze se. al ovisi o miljon uvjeta i treba pitati u banci (ja sam to radila u zabi)

lunalu
18.06.2008., 11:04
Pistacia Ja bih da imamo ciste papire s nasim vlasnistvom nad tom zemljom...

Tata nema nista s tom zemljom osim sto je podigao kredit, a mi ga placamo jer je, ponavljam to nasa zemlja. Znaci darovni bi isao smao da se izbjegne placanje poreza nepotrebnog jer tata nije odmah- po kupovini nase zemlje upisao da MI kupujemo, odnosno da cemo MI bit vlasnici.

Obzirom da je sad na papiru da je tata vlasnik, mi zelimo "izbacit" tatu iz cijele price...Ono sto si pisala da vlasnik bude samo muz ili zena zbog ne daj BOze- mi smo oboje izabrali zemlju, oboje u nju ulagali i oboje placamo kredit tako da nikako zemlja ne moze ostat samo od jednog vlasnika..

Mi bi ono sto LEI pise: prebacili kredit na nas i vlasnistvo i izbjegli ponovnu procjenu i pusta davanja...

Dizanje novog kredita za zatvaranje prvog nije nam opcija...

Pistacija ako tata daruje zemlju, i za pocetak se upise na njegovo dijete, a kasnije se u vlasnistvo upise i muz/zena tog "djeteta" hoce li se zemlja u "ne daj Boze" situaciji dijelit na oba upisana vlasnika zemlje ili opet ostaje samo "djetetu" jer je tata "darovao"?

Lei
18.06.2008., 12:08
Mi bi ono sto LEI pise: prebacili kredit na nas i vlasnistvo i izbjegli ponovnu procjenu i pusta davanja...

Dizanje novog kredita za zatvaranje prvog nije nam opcija...

Za tu opciju neces naci odgovor na forumu, jer ovisi o banci, referentima koji tamo rade i svakom slucaju pojedinacno. Moras otici u banku i vidjeti sto oni kazu i da li ce u vasem slucaju to biti moguce napraviti.

lunalu
18.06.2008., 12:15
Za tu opciju neces naci odgovor na forumu, jer ovisi o banci, referentima koji tamo rade i svakom slucaju pojedinacno. Moras otici u banku i vidjeti sto oni kazu i da li ce u vasem slucaju to biti moguce napraviti.

Ok, hvala Lei :top:

pistacija
18.06.2008., 13:22
Lunalu joooj ne biti ljuta na pistaciju samo sam rekla opcije u detalje da te usmjerim ;)

Gle ako tata daruje nekretninu tebi a ti dalje darujes pola nekretnine muzu i tako nekretninu i uknjizite dakle pola na tebe pola na muza, onda nema straha ni za jedno u slucaju "ne daj Boze" jer oboje ste vlasnici i nitko ne moze biti zakinut. Ovo za banku poslusaj Lei i vidi je li moguce prebacivanje kredita na vase ime pa nam javi da znamo i naravno napisi o kojoj banci ste radili prebacivanje (ako je moguce) - sretno :mig:

_Snowflake
18.06.2008., 15:59
Pozdrav svima,

Može li mi netko objasniti u čemu je razlika ako dobiješ određenu nekretninu ili ako ju kupiš za 1 Kn? (osim u 1 Kn, naravno :mig:)
I da li ako kupiš nekretninu/dio nekretnine (kuće, stana) kojom rješavaš vlastito stambeno pitanje za 1 Kn imaš pravo na oslobođenje ako ti je to prva nekretnina?

Može i neki c/p ako netko zna gdje bi u Zakonu nešto takvo pisalo.
U Zakonu o porezu na promet nekretnina nisam našla ništa što se odnosi na iznos za koliko je nekretna prodana..pa izgleda da bi to trebalo biti oslobođeno. :confused:

Tnx.

Lei
18.06.2008., 16:26
Snowflake, nema razlike. Mozes na kupoprodajni ugovor napisati cifru koju god hoces, pa i 1 kn, 100 kn i 100.000 kn... porezna ima pravo odrediti porez na stvarnu trzisnu vrijednost nekretnine i to ce i napraviti ukoliko joj cifra u ugovoru bude sumnjiva, odnosno to i rade ako je nekretnina darovana. U slucaju da ti nekretninu daruju mama/tata/baka/suprug, onda se na to ne placa porez.

Ako kupujes nekretninu kojom rjesavas vlastito stambeno pitanje (odnosno ako ju dobijas poklonjenu - svejedno je), imas pravo biti oslobodjena poreza na promet nekretninama bez obzira na vrijednost koja pise u ugovoru.... porezna ce sama odrediti vrijednost nekretnine i napraviti porezno rjesenje po toj vrijednosti. A ti onda mozes biti oslobodjena dijela poreza ovisno o kvadraturi (za jednu osobu do 50m2, za dvije do 65m2 itd.)

U zakonu nema rijeci o iznosima koji su u ugovorima, jer to poreznu ne zanima - oni imaju svoje tablice i svoje procjenitelje i po tome se ravnaju.

Zakoni svi su tu: http://ccenterclient.porezna-uprava.hr/

lunalu
18.06.2008., 21:56
Lunalu joooj ne biti ljuta na pistaciju samo sam rekla opcije u detalje da te usmjerim ;)

Gle ako tata daruje nekretninu tebi a ti dalje darujes pola nekretnine muzu i tako nekretninu i uknjizite dakle pola na tebe pola na muza, onda nema straha ni za jedno u slucaju "ne daj Boze" jer oboje ste vlasnici i nitko ne moze biti zakinut. Ovo za banku poslusaj Lei i vidi je li moguce prebacivanje kredita na vase ime pa nam javi da znamo i naravno napisi o kojoj banci ste radili prebacivanje (ako je moguce) - sretno :mig:

Pistacija,<niakko nisam ljuta, nemoj to misliti..Dapace, zahvalna sam za svu pomoc vasu...

Javim sto je s kreditom..Iako nam je vaznije prebaciti zemlju na nas za pocetak, a za kredit cemo sredjivat naknadno...MM se mora uskoro prijavit na toj adresi zemlje zato nam je to bitnije sad..A obzirom da tata nema veze s tom zemljom zelimo da to bude transparentno kao da smo otpocetka sami dizali kredit i da je na nama sve...

Hvala jos jednom na svesrdnojj pomoci ;)

_Snowflake
19.06.2008., 08:39
Ako kupujes nekretninu kojom rjesavas vlastito stambeno pitanje (odnosno ako ju dobijas poklonjenu - svejedno je), imas pravo biti oslobodjena poreza na promet nekretninama bez obzira na vrijednost koja pise u ugovoru.... porezna ce sama odrediti vrijednost nekretnine i napraviti porezno rjesenje po toj vrijednosti. A ti onda mozes biti oslobodjena dijela poreza ovisno o kvadraturi (za jednu osobu do 50m2, za dvije do 65m2 itd.)

U zakonu nema rijeci o iznosima koji su u ugovorima, jer to poreznu ne zanima - oni imaju svoje tablice i svoje procjenitelje i po tome se ravnaju.

Zakoni svi su tu: http://ccenterclient.porezna-uprava.hr/

Lei, hvala na odgovoru i korisnom linku :)

Jedna me stvar muči. Zvala sam poreznu i pitala da li mogu biti oslobođena ako dobijem na poklon nekretninu od daljnjih rođaka (koja mi je prva i jedina) i rekli su da NE zato što nije kupljena nego je dobivena. Jedino ako ju dobijem od roditelja i sl. onda ionako ne plačam porez.

Sad sam zbunjena :ne zna:

Lei
19.06.2008., 09:13
Jedna me stvar muči. Zvala sam poreznu i pitala da li mogu biti oslobođena ako dobijem na poklon nekretninu od daljnjih rođaka (koja mi je prva i jedina) i rekli su da NE zato što nije kupljena nego je dobivena. Jedino ako ju dobijem od roditelja i sl. onda ionako ne plačam porez.

Sad sam zbunjena :ne zna:\

Meni ovaj odgovor isto cudan :ne zna: Da nije teta na poreznoj malo brzopleto shvatila tvoje pitanje?

Koliko ja shvacam zakon - promet nekretnina podrazumjeva i kupnju i darovanje i ostavinske rasprave i kaci te kako god okrenes porez na promet nekretninama. Poreza na promet nekretnina mozes biti oslobodjena u slucaju da ju dobijas od direktnih predaka (roditelji i sl), od supruznika, u slucaju rastave kod diobe imovine supruznika i (ono sto tebe zanima), ako ti je prva nekretnina i zadovoljavas uvjete za oslobodjenje od poreza na promet nekretninama (samo do propisane kvadrature).

Cure ostale? Ispravite me ako treba :o

sara4
19.06.2008., 09:14
Interesantno. Sad sam procitala dio zakona o oslobodjenju...tamo se stvarno izricito specificira da su od placanja poreza oslobodjeni: 'građani koji kupuju prvu nekretninu (stan ili kuću) kojom rješavaju vlastito stambeno pitanje uz uvjet:....'

Da nije toliko bitno da je kupuju, pretpostavljam da bi pisalo 'stjecu' ili neka druga slicna rijec.

Lei
19.06.2008., 09:58
Forum opet steka, ovo mi je valjda peti put da pokusavam nesto nakucat :( valjda ce sad bit uspjesno

Ako zbilja ta olaksica vrijedi samo za kupnju, onda je to zbilja s dosta rupa. Sto oznacava kupnju? Koliki iznos? Dobro je onda Flake postavila pitanje prvo.... Moze se onda napravit kupoprodajni ugovor na 50lp. Jel darovano - nije. Jel kupljeno - je. Plati gotovinom, uzme potvrdu od prodavatelja i jos tih 50 lipa kasnije prijavi kao uvecanje osobnog odbitka u godisnjoj prijavi poreza :rofl:

_Snowflake
19.06.2008., 10:00
Interesantno. Sad sam procitala dio zakona o oslobodjenju...tamo se stvarno izricito specificira da su od placanja poreza oslobodjeni: 'građani koji kupuju prvu nekretninu (stan ili kuću) kojom rješavaju vlastito stambeno pitanje uz uvjet:....'

Da nije toliko bitno da je kupuju, pretpostavljam da bi pisalo 'stjecu' ili neka druga slicna rijec.

Tako su i oni rekli - SAMO ako kupuješ.
I sad se vraćamo na moje prvo pitanje: što ako kupiš za neki simboličan iznos? :confused:

sara4
19.06.2008., 10:27
Pa se vracamo na odgovor koji je dala Lei na pocetku :) ...nema veze koja je cifra na ugovoru. Ako Porezna procjeni da je cifra na ugovoru premala, oni sami procjenjuju nekretninu. Na temelju te cifre izdaju porezno rjesenje, a ti, ako imas uvjete za oslobodjenje, bit ces oslobodjena od placanja poreza.

Iako, moram priznati da nisam jos uspjela prokuziti zasto u Zakonu specificiraju KUPUJE... Mislim, ne moze tebe nitko ganjati ako odlucis prodati svoju nekretninu (npr. snowflakini rodjaci njoj) za 100 kn. Snowflake ju je kupila i ima pravo na oslobodjenje. A ako joj daruju, onda nema. :ne zna: U cemu je caka?

_Snowflake
19.06.2008., 10:34
Pa se vracamo na odgovor koji je dala Lei na pocetku :) ...nema veze koja je cifra na ugovoru. Ako Porezna procjeni da je cifra na ugovoru premala, oni sami procjenjuju nekretninu. Na temelju te cifre izdaju porezno rjesenje, a ti, ako imas uvjete za oslobodjenje, bit ces oslobodjena od placanja poreza.

Tnx. sara4 :)
I koja je onda poanta tog izričitog zahtjevanja da je nekretnina kupljena :rolleyes:
....ili ne treba tražiti logiku u ovom primjeru? :D

_Snowflake
19.06.2008., 10:41

Iako, moram priznati da nisam jos uspjela prokuziti zasto u Zakonu specificiraju KUPUJE... Mislim, ne moze tebe nitko ganjati ako odlucis prodati svoju nekretninu (npr. snowflakini rodjaci njoj) za 100 kn. Snowflake ju je kupila i ima pravo na oslobodjenje. A ako joj daruju, onda nema. :ne zna: U cemu je caka?

Nije mi vrag dao mira pa sam ih opet išla zvati :rolleyes:
Točno je tako kako veliš...nije bitan iznos oni procjenjuju. A ti, ako ispuniš uvjete, imaš pravo na osolobođenje. :eek:
Javit ću vam ako, kad to sve napravim, ispliva neka nova kvaka o kojoj nisu ništa natuknuli u razgovoru :D

Lei
19.06.2008., 10:55
Bas glupo slozeno.... koja je razlika izmedju darovnog ugovora i kupoprodajnog u kojem stoji cijena od 0,01 Kn :bonk: Sto su time uopce htjeli postici? Zavarati protivnika? :zubo:

Flekica, sretno s ugovorima, javi kako je sve rjeseno na kraju :w

Vasila Dački
22.06.2008., 06:42
Nejasan mi je ovaj dio 9.5. da građanin te članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu drugu nekretninu (stan ili kuću) koja zadovoljava njihove stambene potrebe. Pod nekretninom (stan ili kuća) koja zadovoljava stambene potrebe smatra se vlasništvo stambenog prostora koji je opremljen osnovnom infrastrukturom i zadovoljava higijensko-tehničke uvjete. Odgovarajućim stanom ne smatra se stan u vlasništvu fizičke osobe kojim se koristi zaštićeni najmoprimac,

Naime, suprug i ja kupujemo prvu nekretninu koja je veća od 90 m2. Meni je po ostavinskoj raspravi pripao dio roditeljske kuće (20 m2), ostali dijelovi kuće pripadaju ocu i bratu koji u njoj i žive.

U Poreznoj upravi su mi rekli da moram platiti 5% poreza na dio kuće koju kupujem koji je veći od 90m2, ali i da moram donijeti riješenje po ostavinskoj raspravi i nacrt kompletne kuće i okućnice čiji sam dio naslijedila.

Što to znači? Da li se tih 20-ak kvadrata zbrajaju sa "viškom" od 90m2 ili su oni ipak nekretnina koja nezadovoljava naše obiteljske stambene potrebe.

Hvala na odgovoru.

Or7
22.06.2008., 12:46
sve vam u ovom .pdf-u lijepo pise. samo citajte pametno i tocno.

http://www.porezna-uprava.hr/contentData/PDF%20Datoteke/Brošure/Nekretnine.pdf

pistacija
23.06.2008., 17:09
Nejasan mi je ovaj dio

Naime, suprug i ja kupujemo prvu nekretninu koja je veća od 90 m2. Meni je po ostavinskoj raspravi pripao dio roditeljske kuće (20 m2), ostali dijelovi kuće pripadaju ocu i bratu koji u njoj i žive.

U Poreznoj upravi su mi rekli da moram platiti 5% poreza na dio kuće koju kupujem koji je veći od 90m2, ali i da moram donijeti riješenje po ostavinskoj raspravi i nacrt kompletne kuće i okućnice čiji sam dio naslijedila.

Što to znači? Da li se tih 20-ak kvadrata zbrajaju sa "viškom" od 90m2 ili su oni ipak nekretnina koja nezadovoljava naše obiteljske stambene potrebe.

Hvala na odgovoru.

Ne zbraja se tih 20m2 a i nisu dovoljni za jednu 4-ero clanu obitelj (pretpostavljam da vas je 4-ero cim si napisala da sve iznad 90m2 placas, zakon kaze da 4-ero clana na 90 m2 ima oslobodjenje).

Pozdrav Leici i Sarici, malo mi zaguzvalo na poslu no eto naletih malo da skicnem nakon barem 7 dana sto me nije bilo na forumu :w

IIIred
27.06.2008., 17:46
Za oslobodjenje poreza zbog prve nekretnine je potrebno da muz/zena i djeca koji prijavljuju prebivaliste na toj novoj adresi nemaju nista u vlasnistvu odnosno da nemaju u vlasnistvu nekretninu pogodnu za stanovanje.

To se dokazuje potvrdom iz katastra o neposjedovanju i gruntovnim izvacima za adrese na koje su ranije bili prijavljeni. Ovo zadnje iz razloga sto ce ti na uvjerenju o prebivalistu iz MUP-a biti navedene i ranije adrese, pa Porezna zna traziti da se za to dostave izvatci eda bi se vidjelo da vam to nije u vlasnistvu.

Takodjer predmetna nekretnina mora bit u zadanoj povrsini, kao gore pod cl. 11. tocka 9.3.

da li je zahtjev da trenutno nemaju ništa u vlasništvu?? Naime, moj muž je na PPDS naslijedio od bake 1/2 vinograda ukupne vrijednosti 8000kn. Njegov brat je izgradio kuću u kojoj je bio do nedavno prijavljen, no moj muž je svoj dio darovao ocu tek 2000. godine kada je brat upisivao kuću u zemljišne knjige.
2007. smo suprug i ja kupili stan u ZG i tražili oslobođenje od poreza, no sada referentica inzistira na procijeni kuće i zemljišta koje nije u vlasništvu mog muža od 2000. god. :confused:
Samo napominjem da je građevinska zatražena i izdana na šogora, koji je kuću i financirao i na kraju u njoj i živio. Moj muž nikada nije bio prijavljen na toj adresi.
Moje pitanje je: Da li da već sada angažiramo odvjetnika ili da samoinicijativno predamo potvrdu da muž nije tmo prijavljivan, građevinsku? ili da jednostavno čekamo?
Zahvalna sam na bilo kakvoj sugestiji !

Tomoni
08.07.2008., 23:38
Pozdrav!
Stanje je ovakvo: supruga i ja se sporazumno razvodimo. Kupili smo lani u Zg nekretninu od 97m2 u kojoj smo zivjeli sa malodobnom kcerkom. Rastava ce biti gotova do kraja godine. Posto ja imam nasljedjen dio nekretnine nakon smrti majke, dobili smo iznos poreza za platiti koji jos nismo platili (s razlikom kvadrata). Ja bih supruzi darovao nekretninu koju smo zajedno kupili. /Rekla mi je prijateljica da je ona kupila stan i da nije morala platiti porez jer je stara 35 godina (neki zakon iz 2004. god koji nisam uspio pronaci)./ Htio bih to rijesiti dok smo jos u braku da ne mora placati porez i na to sto bih darovao njoj.
Da li ona moze biti oslobodjena placanja ako joj je to prva nekretnina (ako ja svoj dio prebacim) ili se racuna da smo vlasnici pola-pola, kako je u kupoprodajnom ugovoru? I da li ona moze biti oslobodjena placanja kad joj darujem kao samohrana majka od 35 godina? Ili joj se vise isplati platiti razliku za njih dvije do 97m2?

p.s. zamolila me je da prebacim na nju, a ne na kcer zbog eventualnih hipoteka ako bude dizala kredit, tako da opcija s djetetom otpada.

Lei
09.07.2008., 09:04
Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju ili drugom stjecanju bez naknade ne plaćaju:
1. bračni drug, potomci i preci te posvojenici umrlog ili darovatelja
2. braća i sestre, njihovi potomci te zetovi i snahe ostavitelja ili darovatelja kada nasljeđuju ili primaju na dar poljoprivredno zemljište, ako im je poljoprivreda osnovni izvor prihoda
3. braća i sestre, njihovi potomci te zetovi i snahe ostavitelja ili darovatelja kada nasljeđuju ili primaju na dar nekretnine, ako su s ostaviteljem ili darovateljem živjeli u gospodarskoj zajednici u vrijeme izgradnje građevine, stjecanja druge nekretnine, ostaviteljeve smrti ili primitka dara
4. - bivši bračni drugovi kada uređuju svoje imovinske odnose u svezi s rastavom braka
5. - fizičke osobe kojima RH ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave daruje, odnosno daje nekretnine bez naknade radi odštete ili iz drugih razloga u svezi s Domovinskim ratom

Dakle svejedno je... pokloni joj nekretninu ili dok ste jos sluzbeno u braku ili u postupku razvoda, ona porez nece platiti. Ali ovo sto vam je doslo od porezne i niste jos platili - to morate platiti.

Lavica02
10.07.2008., 08:13
ljudi :) malo pomoći bi molila jer sam s porezima slaba

jedan forumaš/ica me pitao:

molim za jedan savjet. radi se o isplati kupljene nekretnine, tocnije uplata s inozemnog tax-free racuna na tekuci racun prodavatelja u HR.
koji je najbolji i najbezbolniji nacin da se to izvede, te da stvar ne dodje u ruke poreznika koji bi eventualno pitali da li kupac placa Hrvatskoj porez na dohodak iz inozemstva?

global2008
14.07.2008., 05:01
platio sam porez na navodni visak kvadrata (koji ne postoji ali po rjesenju ti moras to platit pa se onda zalit ,zakon je ostao isti kao i u bivsoj drzavi) pri kupnji stana, platio sam uredno u roku 15dana prilozio zalbu i dokumentirao sve prije 10mj. i jos nit rjesenja niti love, pitam ekipu u rijeci sta je sa time oni kazu sve je poslano u zagreb ( sta su u rijeci toliko blesavi da to nemogu rjesit - nego ce to rjesit strucnjak u zagrebu - di je vise ta decentralizacija),molio bih ako neko zna iz svog iskustva koliko to rjesavanje traje ili ovi gore cekaju da ja na to zaboravim, pozdrav

rmatosev
07.08.2008., 09:57
Jedno pitanje...
Koliko vremena treba Poreznoj upravi (Zagreb) za izdavanje rješenja o porezu na kupnju nekretnina?
Kupio sam nekretninu u 11. mjesecu 2007 i u roku podnio zahtjev (za oslobađanje od poreza zbog kupnje prve nekretnine).
Do sada ni traga ni glasa iz porezne uprave.
Znam, njihova briga, reći ćete, šuti i uživaj, ali me nešto ipak kopka da je predug rok i da mi moglo biti nekih komplikacija (kamate, kazne i sl.).
Je li ovo neuobičajno dug rok i što mi preporučate da radim?

sara4
07.08.2008., 11:19
Ako će te utješiti, u Rijeci se do pred koju godinu čekalo duže od godine dana. Možeš nazvati i pitati što je s tvojim predmetom (da budeš miran), ali mislim da nemaš razloga za brigu.

NoWa
08.08.2008., 08:49
jel postoji zastara u plaćanju poreza na nekretninu? naime, predala sam zahtjev za oslobođenjem plaćanja za kupnju prve nekretnine prije 1,5 godinu i jos nista nije stiglo:confused:

pistacija
20.08.2008., 15:13
Jedno pitanje...
Koliko vremena treba Poreznoj upravi (Zagreb) za izdavanje rješenja o porezu na kupnju nekretnina?
Kupio sam nekretninu u 11. mjesecu 2007 i u roku podnio zahtjev (za oslobađanje od poreza zbog kupnje prve nekretnine).
Do sada ni traga ni glasa iz porezne uprave.
Znam, njihova briga, reći ćete, šuti i uživaj, ali me nešto ipak kopka da je predug rok i da mi moglo biti nekih komplikacija (kamate, kazne i sl.).
Je li ovo neuobičajno dug rok i što mi preporučate da radim?

Sad rjesavaju 2006 i 2007.g. Obzirom da ste je kupili krajem 2007.g. mozda jos nije na redu. Dobro bi bilo da odes u poreznu kod referenta kod kojeg je tvoj predmet i zamolis ga da ti isti rijesi bla bla. Dok ne pitas par puta ni nece ti u poreznoj nista uzet u red.

rmatosev
27.08.2008., 06:33
Sad rjesavaju 2006 i 2007.g. Obzirom da ste je kupili krajem 2007.g. mozda jos nije na redu. Dobro bi bilo da odes u poreznu kod referenta kod kojeg je tvoj predmet i zamolis ga da ti isti rijesi bla bla. Dok ne pitas par puta ni nece ti u poreznoj nista uzet u red.

Hvala, slutio sam da je takva neka priča. Moja jedina briga je bila da je rješenje poslano, negdje se izgubilo i onda me opale s nekakvim zateznim kamatama. Ako je to uobičajen rok, onda nema brige.
Ne pada mi na pamet da to idem požurivati, vrijeme je (a i inflacija od 8,5%) je na mojoj strani!

ana-horvat
08.09.2008., 10:22
Kupila sam garažu od prvog vlasnika i sklopili smo ugovor o kupoprodaji te ovjerili kod javnog bilježnika.Što mi je dalje činiti?Da li moram ići u poreznu upravu i gruntovnicu?
Hvala

baobab
08.09.2008., 15:51
Kupila sam garažu od prvog vlasnika i sklopili smo ugovor o kupoprodaji te ovjerili kod javnog bilježnika.Što mi je dalje činiti?Da li moram ići u poreznu upravu i gruntovnicu?
Hvala

Prijaviti kupoprodaju Poreznoj upravi da ti razrežu porez na promet nekretnine i podnijeti Prijedlog za uknjižbu prava vlasništva Zemljišniku onog Općinskog suda na čijem se području nekretnina nalazi.

ana-horvat
08.09.2008., 16:43
Prijaviti kupoprodaju Poreznoj upravi da ti razrežu porez na promet nekretnine i podnijeti Prijedlog za uknjižbu prava vlasništva Zemljišniku onog Općinskog suda na čijem se području nekretnina nalazi.

Kako unjeti u zemljišne knjige i zavesti gruntovno kada sam čula da se za garže to ne može. Garaže se nalaze u satavu zgrade ali nitko to nije uspio uknjižiti, dok su stanovi u toj zgradi bez problema uknjiženi. Ista takva stvar i u susjedstvu na par mjesta gdje ima nekoliko desetina garaža i također to nije nitko uspio gruntovno riješiti.

sara4
09.09.2008., 07:16
To je malo čudno. Mi isto u zgradi imamo garaže i svatko tko je kupio i garažu uknjižio je vlasništvo bez problema.

pistacija
09.09.2008., 09:55
Kako unjeti u zemljišne knjige i zavesti gruntovno kada sam čula da se za garže to ne može. Garaže se nalaze u satavu zgrade ali nitko to nije uspio uknjižiti, dok su stanovi u toj zgradi bez problema uknjiženi. Ista takva stvar i u susjedstvu na par mjesta gdje ima nekoliko desetina garaža i također to nije nitko uspio gruntovno riješiti.

Tako je uvijek kad su stanovi upisani u KPU (knjigu polozenih ugovora). Znaci da zgrada nije etazirana . Koliko sam upucena i da jeste etazirana zgrada (starogradnja) gruntovnica nece upisivati garaze i posl. prostore ( u starogradnjama) dok se svi stanovi ne upisu.. Dakle vanknjizni vlasnik si temeljem ugovora o kupoprodaji...
Kod novogradnje je drugacije, zgrade su etazirane kao i garaze i pri upisu cijele zgrade odmah su upisane i garaze ili posl.prostori...
Ana najbitnije je da u ugovoru o kupoprodaji garaze stoji da si isplatila kupoprodajnu cijenu u cijelosti i da vlasnik dopusta upis garaze na tvoje ime. Upisivat ce se i one jednog lijepog dana a mozda i prije ;)

dvina06
10.09.2008., 09:09
Ako neko zna za savjet
????
Situacija je naime slijedeća, prije 4god. i 7 mj. kupila sam stan od kojeg sam ( pošto mi je bila prva nekretnina ) bila oslobođena poreza od 11.000 kn. Naime sad sam prodala tu nekretninu ( nisam znala do danas ujutro )da bih bila u potpunosti oslobođena moram nekretninu imati 5godina( ne prodavati ) Što mi je sad činiti !? Kad mi stigne rješenje (pretpostavljam da će stići jer nedostaje tih 5mj.do 5 godina ) da li postoji mogućnost da se žalim ? Kupili smo drugu nekretninu a ovu prodali zbog povećanja obitelji ………………..

Sada je suprug kupio drugi stan ( kod kupovine prvog stana nisam bili u braku ) ima li on sad pravo na oslobođenje poreza kao prva nekretnina ? !

Hvala !!!

Lei
10.09.2008., 09:28
Sada je suprug kupio drugi stan ( kod kupovine prvog stana nisam bili u braku ) ima li on sad pravo na oslobođenje poreza kao prva nekretnina ? !

Nema, jer je jedan od uvjeta da ni bracni drugovi ne smiju imati nekretninu u vlasnistvu, a ti si imala stan na svoje ime.

Ako vam taj postojeci stan nije bio adekvatan za broj clanova obitelji, onda ste prilikom kupnje novog stana mogli predati papire i zbog neadekvatne nekretnine traziti oslobodjenje na novu, ali biste morali vratiti dio za koji si bila oslobodjena kod tog manjeg stana.

Ali ako je sva papirologija vec rjesena i porez prijavljen.... :ne zna:

dvina06
10.09.2008., 11:25
Nema, jer je jedan od uvjeta da ni bracni drugovi ne smiju imati nekretninu u vlasnistvu, a ti si imala stan na svoje ime.

Ako vam taj postojeci stan nije bio adekvatan za broj clanova obitelji, onda ste prilikom kupnje novog stana mogli predati papire i zbog neadekvatne nekretnine traziti oslobodjenje na novu, ali biste morali vratiti dio za koji si bila oslobodjena kod tog manjeg stana.

Ali ako je sva papirologija vec rjesena i porez prijavljen.... :ne zna:

Suprug je bio na poreznoj= ja cu morati platiti porez za koji sam bila oslobođena po rješenju, ali on ce biti oslobođen poreza za ovaj novi stan ! Tj mene ce navesti u rješenju ali se necu racunati kao clan za olaksicu po kvadraturi !

jukkoo
11.09.2008., 10:17
evo problema:
kupoprodajni ugovor potpisan 26.07.2008. za nekretninu (stan) koja se tek gradi.
dakle primopredaja nije još obavljena. stan je etažiran.
prva nekretnina. Do danas nisam još prijavio poreznoj, dakle kasnim sitnicu od 15 dana. Naime, kako nemam apsolutno pojma o pravu i zakonima, mislio sam da imam 30 dana za to napravit od potpisa primopredaje a ne ugovora. Navodno sada gubim pravo na olakšicu od onih 5% poreza zbog prve nekretnine...
Da li postoji neki izlaz iz ove situacije? Osim povlačenja veza kojih nemam...

ana-horvat
16.09.2008., 01:03
Moja garaža koju sam kupila od prvog vlasnika, nije gruntovno zavedena već se vodi kao parkirališno mjesto da li to podlježe plačanju poreza na kupovinu te garaže(npr. kao kod kupovine stana nekih 5% koliko sam čula)
Tko je sve oslobođen plačanja poreza?

sara4
16.09.2008., 08:15
Na garažu nema oslobođenja od plaćanja poreza.

ana-horvat
16.09.2008., 09:53
A ja sam cula da starogradnja i sve zgrade koje su napravljenje 1986 su oslobođene placanja poreza.

sara4
16.09.2008., 11:20
Nešto si krivo čula. Oslobođenje od plaćanja poreza ovisi o kupcu stana i tome da li zadovoljava uvjete da bude oslobođen, a ne o tome da li je to starogradnja ili novogradnja.

Jedan od uvjeta je i da se radi o kupnji STAMBENOG prostora, a garaža to ni u kojem slučaju nije, zato sam i napisala da oslobođenja za garažu nema.

brazilac 5
06.10.2008., 14:01
Bok, čuo sam da se od 1.1.2009. porez na promet nekretnina (5%) plaća i za naslijeđene i za darovane nekretnine od strane roditelja ali ne mogu taj članak nigdje naći :ne zna:
Zna li itko, imate li link neki :s
http://www.forum.hr/showpost.php?p=16405723&postcount=182

pistacija
06.10.2008., 16:19
Tj mene ce navesti u rješenju ali se necu racunati kao clan za olaksicu po kvadraturi !

zasto ne? ti ces platiti onih 11 soma kn a suprug nek tebe i klinca(klince) navede u zahtjevu za oslobodjenje i bit cete oslobodjeni kao troclana obitelj na cca 75m2 a kao 4-ero clana obitelj na 90m2. Sve iznad navedenih kvadratura placate...

pistacija
06.10.2008., 16:23
evo problema:
kupoprodajni ugovor potpisan 26.07.2008. za nekretninu (stan) koja se tek gradi.
dakle primopredaja nije još obavljena. stan je etažiran.
prva nekretnina. Do danas nisam još prijavio poreznoj, dakle kasnim sitnicu od 15 dana. Naime, kako nemam apsolutno pojma o pravu i zakonima, mislio sam da imam 30 dana za to napravit od potpisa primopredaje a ne ugovora. Navodno sada gubim pravo na olakšicu od onih 5% poreza zbog prve nekretnine...
Da li postoji neki izlaz iz ove situacije? Osim povlačenja veza kojih nemam...

od prosle godine porezna uvodi sve kupoprodajne ugovore (dobijene od biljeznika) u svoj terminal i evidenciju.
Na tvom jestu bih otisla u poreznu napraviti prijavu (ako je vec oni nisu napravili) i popunila odmah uz prijavu i zahtjev za oslobodjenje. Naravno doneses kupopordajni i ostale dokumente koje trenutno imas il mozes izvadititi... Naknadno im ubacis jos dokumente koje nemas.
I ne gubis pravo na neplacanje poreza od 5% nego te eventualno mogu kazniti sa 5-50000 kn sto nisi na vrijeme prijavio porez. Kod prijave poreza napisi i jednu izjavu u kojoj pises sve sto si tu napisao, krivo si shvatio, zao ti je bla bla.. Do sada, barem koliko ja znam, nisu nikog kaznili novcano tko je kasnio 15 il 30 dana sa prijavom.

Sweet/Bitter
07.10.2008., 01:05
koliko ja znam i koliko su mi rekli oslobađanje od poreza se može dobiti samo na stambeni prostor ali ne i na garažu ili parkirališno mjesto, bez obzira što zajedno stan i parking ne prelaze tih cca 50 kvadrata koliko je neoporezivo za jednu osobu ukoliko joj je to prva nekretnina.

Maxica
31.10.2008., 11:17
Dragi pravnici i svi ostali koji se kužite u poreze oko nekretnina, molim za pomoć!

Suprug je 2005. naslijedio 1/2 kuće na moru od bake, drugu polovicu je naslijedio suprugov brat.Oni su prvi nasljedni rod jer su sva bakina djeca umrla u 90-ima. Kuća se vodila kao "kuća za odmor", kvadratura je 232m2 (suprugovo je 116m2). Od prvog dana od kad ju je naslijedio smo je oglasili za prodaju jer smo u Zgb bili podstanari, a bili smo prijavljeni kod svekrve(u stanu od 60m2).
U srpnju 2007. prodajemo kuću i mjesec dana nakon toga s tim novcima kupujemo stan u novogradnji od 58,43m2 u Zgb i rješavamo stambeno pitanje (muž,ja i dvoje male djece). U agenciji za promet nekretninama, preko koje smo kupili stan nam savjetuju da predamo zahtjev za oslobođenje plaćanja poreza. To smo i učinili.
Danas nam stiže rješenje od Porezne da nam se odbija zahtjev za oslobođenje. Da ja sad ne petljam previše, prilažem rješenje Porezne uprave.
Imena i adrese su zacrnjene, međutim zanima što znači to "otuđenje".Mi smo prodali tu kuću, a ne "otuđili"?

http://i35.tinypic.com/t7coxh.jpg

http://i35.tinypic.com/j64nsl.jpg

Ovo je moj primjerak Rješenja jer smo muž i ja zajednički vlasnici stana.
Za garažno parkirno mjesto smo znali da ćemo morati platiti porez i to nije sporno.Zanima me da li se ima smisla žaliti na Rješenje obzirom da nam ta kuća nikada nije služila za život (čak ju nismo ni iznajmljivali) jer nam je 300km od mjesta stanovanja, posla, vrtića... Po njihovom smo se trebali preseliti i biti sretni što imamo krov nad glavom??!!
Iznos nije velik za platit, ali opet...
Svaki savjet je dobrodošao.
Hvala!!!

Lei
31.10.2008., 13:22
međutim zanima što znači to "otuđenje".Mi smo prodali tu kuću, a ne "otuđili"?

To je opceniti naziv kad nekretninu nekim postupkom maknete iz svojeg vlasnistva.... dakle bilo da ste je prodali ili poklonili.

Zanima me da li se ima smisla žaliti na Rješenje obzirom da nam ta kuća nikada nije služila za život (čak ju nismo ni iznajmljivali) jer nam je 300km od mjesta stanovanja, posla, vrtića... Po njihovom smo se trebali preseliti i biti sretni što imamo krov nad glavom??!!

A mozete probati, nemate sto izgubiti. Ali zakon je tu dosta jasan - ako u vlasnistvu postoji (ili je postojala pa je prodana) nekretnina pogodna za stanovanje ili bilo kakva druga nekretnina (recimo zemljiste) koja je znatnije vrijednosti, ne moze se dobiti oslobodjenje....

veprica8
31.10.2008., 15:58
trebam pomoc decko je kupio nekretninu stan od 91 kvadrat i sad me zanima zivimo u izvanbracnoj zajednici vec cetiri godine da li imamo pravo posto mu je to prva nekretnina da se racunamo i on i ja posto je izvanbracni drug izjednacen s bracnim ili to samo tako pise? zna li tko koliko cemo morati platiti poreza? hvala

kate17
31.10.2008., 19:30
Mene zanima,jer nikako ne mogu točno da odredim,kako ide to sa oslobađanjem od plaćanja poreza na prvu nekretninu . Naime, ako se kupi kuća , a imaju tri člana obitelji, koliko se oporezuje ako kuća ima cca 300 kvadratnih.a koliko se plaća taj dio kojina koji se plaća porez pri kupnji.
Bila bih vam jako, jaako zahvalna.:s:s:s:s

fooreest
01.11.2008., 15:07
za VEPRICU8 I KATE17

9.4. ako veličina nekretnine (stan ili kuća) koju građanin kupuje prelazi zadane površine iz podtočke 9.3. tada se porez na nekretninu plaća samo na višak stambenog prostora.

Osnovica poreza na promet nekretnina je tržišna vrijednost nekretnine u trenutku stjecanja.
Porez na promet nekretnina plaća se po stopi od 5%.

kate17
01.11.2008., 19:30
za VEPRICU8 I KATE17

9.4. ako veličina nekretnine (stan ili kuća) koju građanin kupuje prelazi zadane površine iz podtočke 9.3. tada se porez na nekretninu plaća samo na višak stambenog prostora.

Osnovica poreza na promet nekretnina je tržišna vrijednost nekretnine u trenutku stjecanja.
Porez na promet nekretnina plaća se po stopi od 5%.

Tnx.
Danas sam se malo informirala na službenim stranicama Ministarstva financ. pa sam došla do toga,.
Svejedno hvala ti:mig:

rearview
02.11.2008., 16:38
trebam pomoc decko je kupio nekretninu stan od 91 kvadrat i sad me zanima zivimo u izvanbracnoj zajednici vec cetiri godine da li imamo pravo posto mu je to prva nekretnina da se racunamo i on i ja posto je izvanbracni drug izjednacen s bracnim ili to samo tako pise? zna li tko koliko cemo morati platiti poreza? hvala

porezni zakoni ne priznaju izvanbračne zajednice. dakle, dečko će morat platit porez na 41 m2.

fooreest
02.11.2008., 18:25
porezni zakoni ne priznaju izvanbračne zajednice. dakle, dečko će morat platit porez na 41 m2.

Točno.

aammaatteerr
03.11.2008., 11:30
Help!!
Otac bi sinu darovao nekretninu od 70m2 na zemljištu od 1300m2.Zauzvrat bi mu ja dao da i dalje živi u nekretnini do smrti(interni dogovor) i financirao bi mu jedan projekt od 30 000€.Kreditni uvjeti mi nisu baš sjajni,pa me mući sljedeće:Da li dignuti nenamjenski kredit i dati mu keš,
Dići stambeni kredit i banka mu da keš.

Pod prvo: veće kamate i rigorozniji uvjeti za dobivanje krede,te kraći rok kreditiranja,
Darovni ugovor Te neplačanje ppn-a
Pod drugo:Manja rata kroz duže razdoblje(i manja kamata)
Kupoprodajni ugovorte plačanje ppn-a

Još se javlja i mogučnost da moja supruga kupi nekretninu te ju pokloni meni(ja već imam nekretninu-ona nema).
Molim pomoć ko kuži mogučnosti i tu matematiku.Hvala