PDA

View Full Version : Zatvaranje firme

proxima
22.05.2007., 10:19
Razmišljam intenzivno da zatvorim ili prodam firmu...Firma nije u nikakvim dugovima,ali bi mogla biti jer poso ide sve lošije i lošije.Imam veču količinu robe i inventar i mislim da bi netko sposobniji od mene to mogo bolje raditi zato bi rađe prodo sve...Moje pitanje je dali netko ima sličnih iskustava,dali postoji neko dobro mjesto di se može oglasiti prodaja firme i koja je procedura kod prodaje ili zatvaranja...Unaprijed zahvaljujem na pomoči,hitno mi je...

virgulina
22.05.2007., 14:53
Je li d.o.o. ili obrt? Tko ti je vodio knjige bi ti mogao reći nešto više o tome.

proxima
23.05.2007., 07:18
Je li d.o.o. ili obrt? Tko ti je vodio knjige bi ti mogao reći nešto više o tome.

D.o.o.

gogo
23.05.2007., 10:49
odlično pitanje. Zatvaranje tvrtke je prilično skup i dugotrajan posao. Pripremi sve papire i daj oglas. Gdje? Ne znam :) Možda plavi oglasnik ili po forumima.

Putnik92
23.05.2007., 11:53
Likvidacija poduzeća je stvar za trgovački sud pa ti je prva adresa (pretpostavljam) javni bilježnik. Vidi RRIF 6/2002 za članak o likvidaciji.

laser
23.05.2007., 12:15
Razmišljam intenzivno da zatvorim ili prodam firmu...Firma nije u nikakvim dugovima,ali bi mogla biti jer poso ide sve lošije i lošije.Imam veču količinu robe i inventar i mislim da bi netko sposobniji od mene to mogo bolje raditi zato bi rađe prodo sve...Moje pitanje je dali netko ima sličnih iskustava,dali postoji neko dobro mjesto di se može oglasiti prodaja firme i koja je procedura kod prodaje ili zatvaranja...Unaprijed zahvaljujem na pomoči,hitno mi je...

nisam siguran zbog lagera,ali da nemaš lager navodno je bolje podmiriti sve poreze i pustiti firmu da ode u blokadu .nakon 30 dana blokade ide odmah u stećaj ,takvih je barem 20,000 u Hrvatskoj.naplatit ti se mogu jedino od osnovnih sretstva.odnosno od faxa i fikusa.

Gustavo
23.05.2007., 14:15
Tako je,kad oni nas hebu s nametima čim otvoriš nešto idi u stečaj :)

himem
24.05.2007., 07:38
nisam siguran zbog lagera,ali da nemaš lager navodno je bolje podmiriti sve poreze i pustiti firmu da ode u blokadu .nakon 30 dana blokade ide odmah u stećaj ,takvih je barem 20,000 u Hrvatskoj.naplatit ti se mogu jedino od osnovnih sretstva.odnosno od faxa i fikusa.

Ne pali ti ova tehnika. Frendova frima je vec tri godine u blokadi, ali drzava i dalje hoce svoje namete, a od stacaja nista, osim ako ga, naravno, sam ne pokrene.

laser
24.05.2007., 08:14
Ne pali ti ova tehnika. Frendova frima je vec tri godine u blokadi, ali drzava i dalje hoce svoje namete, a od stacaja nista, osim ako ga, naravno, sam ne pokrene.

naravno to sam i sugerirao da se podmiri sve prema državi.ali doo firma odgovara samo do vrijednosti osnivačkog kapitala (20000kn).ako se nemaju od čega naplatiti onda ništa od toga.pa i ovih 20 000 insolventnih tvrtki su u blokadi jer nemaju od čega platiti porez.danas je teško opstati na tržištu,propasti je nažalost lako.

himem
24.05.2007., 08:42
naravno to sam i sugerirao da se podmiri sve prema državi.ali doo firma odgovara samo do vrijednosti osnivačkog kapitala (20000kn).ako se nemaju od čega naplatiti onda ništa od toga.pa i ovih 20 000 insolventnih tvrtki su u blokadi jer nemaju od čega platiti porez.danas je teško opstati na tržištu,propasti je nažalost lako.

A j... ga, kad nasa drzava podrzava privredu i poduzetnistvo. :flop:

No da se vratim samom pitanju kako zatvorit firmu, mislim da to nebi smio biti problem ako firma nema dugovanja. Najbolje otic na trgovacki sud i zatrazit informaciju. Ipak bi to oni trebali znati.

proxima
24.05.2007., 09:16
Nema nikakvih dugova,ustvari nekih 2000-3000 kn,ali imam robe nabavne cijene cca 150000 kn,radi se o tome da neznam dali imam dovoljno love za zatvaranje firme...svi govore da je skupo,al nema konkretnih brojki.
Hvala vam puno,pomogli ste bar malo,volio bi da se javi netko tko je stvarno imal takvih iskustava...

laser
24.05.2007., 11:16
Nema nikakvih dugova,ustvari nekih 2000-3000 kn,ali imam robe nabavne cijene cca 150000 kn,radi se o tome da neznam dali imam dovoljno love za zatvaranje firme...svi govore da je skupo,al nema konkretnih brojki.
Hvala vam puno,pomogli ste bar malo,volio bi da se javi netko tko je stvarno imal takvih iskustava...

riješi se lagera .napravi totalnu rasprodaju.bolje da izgubiš i 30-40% ali barem ćeš izvući neke novce.

laser
24.05.2007., 11:20
i vjeruj mi nemoj se sramiti niti sekunde zbog zatvaranja firme.statistike kažu da je svaki američki milioner u prosjeku bankrotirao 3 puta.ja sam u zlatno doba (90) radio sa tehničkom robom i 99% ljudi je zatvorilo firme.ja sam promjenio djelatnost dobro radio 4 godine i sada ću je opet mjenjat jer isto prestaje biti profitabilna.puno sreće ,ima puno mogučnosti.

gogo
25.05.2007., 08:46
imam frenda koji se time bavi pa se javi na PM.

Cijena zatvaranja je oko 12-15 tis kn. Moraš imenovati stečajnog upravitelja, a problem je što prije likvidacije moraš dati nekoliko oglasa u Narodnim Novinama. Tim oglasima se pozivaju vjerovnici da prijave svoja potraživanja koja im nisi platio. Ako si sve platio nitko se neće javiti, ali svejedno se mora poštivati procedura i za svaki oglas vjerovnici imaju rok da prijave potraživanje. Ti kao jedini vlasnik na kraju ćeš dobiti svu tu robu odnosno sve što ostane od tvrtke.

Moj ti je prijedlog prodaj robu i sve pretovori u gotovinu na računu. Plati državi i sve dugove i naplati sve što su tebi dužni. Kada nemaš zaliha stečajni će imati manje posla, a lova s računa je tvoja :)

Ili prodaj firmu nekome. Daj oglas u plavi oglasnik ili na nekom forumu.

ul7
13.07.2008., 15:07
Koja je procedura? Je li dugo traje?

krester
14.07.2008., 20:16
vidi Zakon o trgovačkim društvima.

u kratko na dan brisanja iz sudskog registra trebaju se sastaviti zadnji financijski izvještaji (u bilanci u pasivi samo iznos upisanog kapitala), podnijeti PD obrazac u roku 4 mjeseca, PDV-K u roku 3 mjeseca, GFI-POD...

s0ul
07.12.2008., 17:56
prije nekoliko mjeseci otvorio sam Komanditno društvo, ali obzirom da posao nikad nije krenuo, te da imam priliko otići raditi u inozemstvo zatvorio bih firmu.
Koji je postupak, dugova prema državi nemam, ali obzirom da kod komanditnog društva jedan član odgovara svom svojom imovinom mislim da stečaj nije solucija.
Da li netko kakav prijedlog ?

Hvala!

stefano
07.12.2008., 23:23
Jednostavno, kod javnog bilježnika.

krester
24.12.2008., 14:46
TEB 12/2008 Likvidacija trgovačkog društva www.teb.hr
RIPUP 11/2008 Likvidacija trgovačkog društva www.ripup.hr
RIF 6/2007 pravni i računovodstveni aspekti www.rif.hr
RRIF 4/2007 Računovodstveni i porezni položaj društva u likvidaciji www.rrif.hr

nije reklama - sva relevantna konkurencija je na broju kronološki...

darkwood
26.12.2008., 14:20
Komanditno društvo??
šta je to i kako da zato ne treba početni kapital?
wikipedia mi nije puno rekla

Iggy_123
03.02.2009., 15:30
Zna li netko postupak za zatvaranje d.o.o.-a?

aurora-s
03.02.2009., 16:45
Imaš dvi opcije:

Stečaj i likvidacija.
Likvidacija košta, ali ako firma nije radila uopće mislim da je jedina mogućnost (nisam 100% sigurna).
Stečaj traje.

lili p.
03.02.2009., 17:27
Odeš kod javnog bilježnika sa potvrdom od porezne da su sve obaveze poduzeća podmirene, te se traži od Sudskog registra brisanje poduzeća iz istoga.

StenCom
04.02.2009., 08:37
Stečaj se otvara ako je poduzeće ima neprestanu blokadu žiro računa preko 30 dana, onda ga moraš otvoriti i po sili Zakona, napravi se prokazni popis imovine poduzeća, priloži se stanje blokade žiro računa, ovjeri kod javnog bilježnika, napiše se zahtjev Trgovačkom sudu, plati taksa (u ovom slučaju kod mene je bilo 6.000 kn), i otvara se stečaj, ako ima imovine i potraživanja koja se mogu naplatiti da se podmire obveze. Ako toga nema, onda se odmah i zatvara. Uz to sve se plaćaju oglasi u NN i Glasu. Ako je zaduženo dolazi stečajni upravitelj i to onda traje dok se sve ne riješi.

Likvidacija, koliko znam mora se prijaviti u Trg.sud da je otvorena likvidacija. To se radi ako nisi blokiran. Uz prijavu likvidacije, plaća se taksa za objavu promjene u NN i Glasu. Direktor postaje likvidator. Onda se otvaraju početna likvidacijska izješća. To ti traje malo više od godine dana, jer se u NN moraju obajviti tri poziva vjerovnicima da prijave svoja potraživanja. Ako d.o.o. ima imovine onda se prodaje, da se rješe obveze. Imovina može ići likvidatoru i nakon likvidacije, ali naravno državi se plati njeno. Kada sve to prođe, naprave se zaključna likvidacijska izvješća i uz revizorsko izvješće preko javnog bilježnika podnose se u Sud da se d.o.o. likvidira.

luckynumberseven
20.11.2009., 13:53
Situacija je ovakva, poduzetnički pothvat nije uspio, od prošle godine firma nema prometa osim bankarskih naknada po žiro računu svaki mjesec. Nema zaposlenih, nema para na računu i nema robe.
Koliko su troškovi likvidacije i kako se to uopće pokreće, mislim da sam dužan turističkoj zajednici i HGK-u naknade za godinu dana, navodno i 700kn poreza na dobit iz prošle godine koji nije plaćen jer firma nema novaca, a bome ni ja kao odgovorna osoba. Sad mi FINA javlja na mail da nije podnešen godišnji financijski izvještaj za 2008. o čemu ja nemam pojma niti me je knjigoodstveni obrt o tome obavijestio.

Kako ovo pokopati zauvijek s najmanje muke i troškova? Prijete mi se sa svih strana s kaznama do 20.000kn.

Hvala

luckynumberseven
20.11.2009., 15:37
Evo što sam pronašao na drugom forumu:

Odluka o prestanku mora biti u obliku javnobilježničkog akta a ako je sami sastavite mora po svom sadržaju i obliku biti podobna za solemnizaciju/potvrdu javnog bilježnika. Dakle, ne možete proći samo sa ovjerom potpisa na istoj. Treba sastaviti i prijavu za upisa u sudski registar, popis osoba ovlaštenih za zastupanje. Trošak javnog bilježnika će Vam sigurno biti cca 1500-2500 kn, uz to sudske pristojbe su 250,00 kn i trošak NN 300,00 kn. Nakon što su upiše u registar otvaranje likvidacijskog postupka, morate u NN objaviti 3 oglasa kojim pozivate vjerovnike da prijave svoja potraživanja (3 oglasa=600,00kn). Istekom 6 mjeseci od objave zadnjeg oglasa ponovno morate ovjeriti prijavu za upis brisanja društva, kojoj prilažete zadnja financijska izvješća, ona tri oglasa, potvrdu porezne uprave da nemate dugova. Tu Vam je trošak javnog bilježnika 260,00-620,00 kn. Sudske pristojbe 250,00 kn i NN 900,00 kn! Naravno ako imate dugova koje ne možete podmiriti nećete moći provesti likvidaciju.

Znači nekakav maksimum bi bio 5420 troškova likvidacije + troškovi podmirenja dugova recimo 2000 (dugovanje poreza i naknade HGK i TZ), sve skupa cca 7500kn kojih nema.

Čekam da me država pošalje u stečaj zbog neplaćenog poreza? Kad i kako će se to dogoditi? Koliko sam ja kao odgovorna osoba odgovoran svojim imovinom (do 20.000kn temeljnog kapitala?) i jesam li uopće ako nema elemenata kaznene odgovornosti?

a1zg
21.11.2009., 10:32
Evo što sam pronašao na drugom forumu:
[I]

Čekam da me država pošalje u stečaj zbog neplaćenog poreza? Kad i kako će se to dogoditi? Koliko sam ja kao odgovorna osoba odgovoran svojim imovinom (do 20.000kn temeljnog kapitala?) i jesam li uopće ako nema elemenata kaznene odgovornosti?

Za ostalo neznam, ali za boldano jesi. Nema veze kazneno. Ako si ti osnivač to je tvoj dio u gubitku firme i to te čeka.

proab
25.11.2009., 03:03
Ovo kaj nisi predo izvjesce je jako nezgodno... ima hrpa prekrsajnih kazni za odgovorne osobe drustva i mozes i to popusit sam tak (drzava je krenula u cijedjenje zadnjih mrvica kolko moze).

Prouci zakon i nemoj se iznenadit ak dobijes kaznu. Prigovor je gotovo nemoguce podnijet jer nema olaksavajucih okolnosti u zakonu - porezne prijave se moraju podnijeti do tad-i-tad a porez platiti do tad-i-tad i svako kasnjenje mogu prekrsajno kazniti i firmu i tebe kao osobu...

Zatvoritit doo je komplicirani business, narocito ak si nelikvidan i u dugovima...

proab
25.11.2009., 03:05
si probao staviti firmu u mirovanje? da ne placas troskove likvidacije, nego samo podmiris dugove? to se navodno moze i da nije jako komplicirano... raspitaj se

ryana
02.02.2010., 22:52
zanima me ako je firmi blokiran racun zbog pdv-a ,davanja nisu placana nekoliko mjeseci i kazna od inspekcije ogromna ,kako je se najbezbolnije rijesiti s obzirom na to da direktor nista ne posjeduje a i nema mogucnosti platiti dugove? firma je u radu ali promet je par tisuca kn mjesecno(5000-8000kn) cime isplacujem radnike da bar oni budu namireni.mirovanje, stecaj ili likvidacija to su izrazi o kojima cujem a ne znam sto su zapravo i kako to ide.sto napraviti da bude brze rijeseno i sa sto manje troska.frend mi kaze da je najbolja opcija rijesiti se te firme i otvoriti novu?jel to moguce?jel se moze poslovati s novom ak nisam zatvorila staru i da li u tom slucaju mi se moze teretiti nova zbog dugova stare?

liberty_pu
05.02.2010., 21:07
si probao staviti firmu u mirovanje? da ne placas troskove likvidacije, nego samo podmiris dugove? to se navodno moze i da nije jako komplicirano... raspitaj se

firma nije obrt da može mirovati
ili postoji ili ne postoji
da li posluje, to je već druga stvar

likvidacija - cca 4.000 kn troška bilježnika, NN i sudskih pristojbi, procedura traje cca 1 g i 3-4 mj

lili p.
05.02.2010., 21:22
Troškovi će na kraju biti nešto veći kad zbrojiš sve objave i naknade i više od 7.000,00 kn. A ako nema dugova traje manje od godinu dana :kava:

Ryana,
ne smiješ imati nikakva plaćanja dok si pod blokadom računa, pogotovo ako te država blokira. To ti je samo još jedna ogromna kazna kad se ustvrde plaćanja koja zaobilaze žr.

Novu firmu možeš otvoriti, ali ne ti kako ne bi postojala poveznica između dvije firme jer ti na taj način mogu leći na račun i nove firme, a tebe teretiti za pokušaj prevare lijepe naše.

liberty_pu
05.02.2010., 22:05
Troškovi će na kraju biti nešto veći kad zbrojiš sve objave i naknade i više od 7.000,00 kn. A ako nema dugova traje manje od godinu dana :kava:

onih 4000 kn, sam računao sa svim troškovima vezanim uz sud, narodne novine i bilježnika kako bi to ispalo npr. u mom rodnom gradu
pretpostavljam da je razlika kod tebe u korelaciji s mogućnosti da se nagrada za prijavu stavi čak do 3000 kn plus pdv, a u likvidaciji idu dvije prijave

likvidacija ne traje manje od godinu dana
i to nema veze s dugovima
već sa zakonskom odredbom po kojoj se skupštinska odluka o rasporedu imovine na osnivače društva može donijeti tek 1 godinu nakon što je objavljen zadnj oglas u narodnim novinama (od 3 koja idu)

činjenica da je netko osnivač 2 firme nije poveznica da bi se 2. firma mogla teretiti za dugovanja one 1.

lili p.
05.02.2010., 22:17
Što se tiče brzine zatvaranja firme, ne govorim napamet, firma je zatvorene u roku od cca 8 mjeseci od prve objave u NN.

A poveznica firmi putem osnivača je moguća i pravno utemeljena. Nisam pravnik ali sam takve primjere vidjela. Ako te netko tuži za dug u firmi br.1, te dokaže da si osnivač u firmi br. 2 može, u visini tvog udjela u firmi br.2 teretiti i tu firmu. Ovo je čisti primjer iz prakse, te sam to navela kako bi se smanjile eventualne komplikacije.

liberty_pu
05.02.2010., 22:26
Što se tiče brzine zatvaranja firme, ne govorim napamet, firma je zatvorene u roku od cca 8 mjeseci od prve objave u NN.

unatoć tome što zakon kaže 1g od zadnje ojave oglasa:eek:

ryana
10.02.2010., 22:14

Ryana,
ne smiješ imati nikakva plaćanja dok si pod blokadom računa, pogotovo ako te država blokira. To ti je samo još jedna ogromna kazna kad se ustvrde plaćanja koja zaobilaze žr.

Novu firmu možeš otvoriti, ali ne ti kako ne bi postojala poveznica između dvije firme jer ti na taj način mogu leći na račun i nove firme, a tebe teretiti za pokušaj prevare lijepe naše.

pa knjigovoda mi je rekla da za davanja placam opcom uplatnicom na ime firme al bez br racuna firme prek poste a place kes na ruke i da mi se to normalno pravda i da mi novu firmu ne moze teretiti dugovi stare :(

lili p.
11.02.2010., 11:10
Ryana, žao mi je , ali evo ti još o plaćanju gotovinom kad je poduzeća u blokadi...

Bezuvjetno ograničenje plaćanja gotovim novcem postoji u uvjetima kad na računu u poslovnoj banci tvrtka ili drugi poslovni subjekt ima evidentirane neizvršene obveze za plaćanje (nalozi za plaćanje zakonskih obveza i javnih prihoda, vrijednosnih papira i instrumenata osiguranja plaćanja, sudskih odluka) u praksi poznato kao ‘blokada računa’. U tom slučaju ne može se plaćati gotovim novcem ni na kojoj osnovi kako bi se osigurala zaštita vjerovnika takvog insolventnog dužnika prema redoslijedu pla-ćanja. Stoga sav novac zaprimljen od utrška ili uplate na blagajni treba istog ili najkasnije sljedećeg dana položiti na glavni račun u poslovnoj banci.

A doprinose moraš isključivo plaćati sa ŽR koji je prijavljan u poreznoj, obično je to tzv. glavni ŽR.

Da ne ponavljam, za novu firmu, dobro je da nema zakonskih poveznica između nove i stare firme npr. osnivač je jaka poveznica na temelju koje se može tvrditi da si pokušala prevariti državu, ne platiti joj PDV ili šta si već dužna, te osnivajući novu firm nastviti poslovanje.

legaos
11.02.2010., 13:02
ovo je možda offtopic, ali ipak:

Dali netko zna kakva je procedura ako bi se firma kupovala (npr prodaje se doo bez dugova, za 2000kn).

Mislim da li je to bolja solucija nego da se doo tek osniva (nema 20000 osnivačkog uloga), a niti troškova osnivanja.

Jel imao netko takav slučaj?

fordista
01.03.2010., 12:17
Bok ekipo..imao bih jedno pitanje. Imao sam firmu d.o.o u zagrebu koja je propala, tj. nema više posla. Što mi je učiniti da bi istu zatvorio?, gdje, što, kako?

Hvala

Dubravka20
01.03.2010., 17:24
Bok ekipo..imao bih jedno pitanje. Imao sam firmu d.o.o u zagrebu koja je propala, tj. nema više posla. Što mi je učiniti da bi istu zatvorio?, gdje, što, kako?

Hvala

Ako nemaš dugova državi vrlo brzo to riješiš,odi unatrag malo na temi pa pročitaj postove

Lord_Smirnoff
24.04.2010., 23:29
moze li netko reci koliki su generalni troskovi gasenja firme?
znam za otvaranje ali zlu netrebalo treba i ovo znati :D

cuo sam da postoji i opcija mirovanja firme ako netko moze to pojasniti, tj dali bi funkcioniralo npr radim preko sezone i onda ostatak godine u to mirovanje ( i koja su davanja u mirovanju)
i koliko dugo moze firma biti u mirovanju ?

tnx

DrTony
28.05.2010., 12:06
Nisam jos otvorio firmu, ali cuo sam da je likvidacija malo zeznuta stvar.
Zato sam otisao na trgovacki sud pitati u cemu je stos. Kazu da je to
istina, da se firma jako brzo otvori, ali da je likvidacija jako dug i skup
proces. Ja pitam koliko otprilike to kosta, je li to red velicine par
desetaka tisuca kuna. Oni kazu da je to otprilike toliko. Kazu i da se moze
ici na likvidaciju ili proglasiti stecaj.

Nisam mogao pricati na dugo i na siroko jer oni na sudu nemaju vremena da
samnom naklapaju, ali me zanima otprilike kako to izgleda. Recimo da moja
firma nije nikome duzna, da nema neku veliku imovinu (par kompjutera i
printera), nema vise vlasnika, nego ja sam. Radim doma u svom stanu. Nema
nikakvih koncesija, prava koristenja mora, hipoteka, kredita, bla, bla...

1. Znaci li to da ja ipak moram cekati godinu dana da se likvidira firma i
platiti par desetaka tisuca kuna?
2. Da li je to skup proces za samu tu firmu ili za mene kao vlasnika? Tko
placa likvidaciju, firma sa ziro racuna (ako ima ista para tamo) ili ja kao
vlasnik moram s privatnim novcem platiti likvidaciju?

lili p.
30.05.2010., 08:53
Ajde da si bar ovu stranicu pročitao, pa pitao za zavtaranje firme, ali izgleda da je i to puno :ne zna:
Ako ne nađeš odgovore na svoja pitanja, pitaj ponovo :mig:

liberty_pu
10.06.2010., 22:10
moze li netko reci koliki su generalni troskovi gasenja firme?
znam za otvaranje ali zlu netrebalo treba i ovo znati :D

cuo sam da postoji i opcija mirovanja firme ako netko moze to pojasniti, tj dali bi funkcioniralo npr radim preko sezone i onda ostatak godine u to mirovanje ( i koja su davanja u mirovanju)
i koliko dugo moze firma biti u mirovanju ?

tnx

mirovanje kod društava ne postoji
zatvaranje firme, iz mog iskustva - cca 6000 kn (od čega su troškovi za NN 2000 kn, za proračun 600 kn, ostalo je bilježnik) -porocedura traje oko 1g i 4-5 mj (ako kod nekih sudova nije tako znači da se ne pridržavaju zakona)

late bloomer
02.07.2010., 15:12
ovo je možda offtopic, ali ipak:

Dali netko zna kakva je procedura ako bi se firma kupovala (npr prodaje se doo bez dugova, za 2000kn).

Mislim da li je to bolja solucija nego da se doo tek osniva (nema 20000 osnivačkog uloga), a niti troškova osnivanja.

Jel imao netko takav slučaj?

mene ovo isto zanima. kome treba platiti da prodam firmu? :zubo:

šalim se, ali i ne baš. gašenje je dugotrajan proces koji košta nešto novca. s tvrtkom je sve u redu osim što jedva radi. dakle, nema dugova, nema imovine. jel se da to prodati? ili dati nekome 2-3 tisuće, pa nosi, brate...

sad tog goodwilla more bit da ima koju kunu... :D

Pedro Negro
18.07.2010., 16:14
Dali je bolje zamrznuti ili likvidirati d.o.o. koji posjeduje nekretnine i nema dugova. Kakva je procedura sa tim nekretninama, dali oni pri likvidaciji prelaze u moje vlasništvo? Dali moram platit 5% na promet nekretninama?

liberty_pu
25.07.2010., 20:51
Dali je bolje zamrznuti ili likvidirati d.o.o. koji posjeduje nekretnine i nema dugova. Kakva je procedura sa tim nekretninama, dali oni pri likvidaciji prelaze u moje vlasništvo? Dali moram platit 5% na promet nekretninama?

ne postoji zamrznućefirme
nekretnine moraš prije likvidacije prenijeti na sebe i tad plačaš 5% poreza
s time da se moraš savjetovat s knjigovođom koja i treala biti vrijednost tih nekretnina da ne bi platio i porez na dobit
naravno, nekretnine si ne možeš darovati osim ako ne želiš olatiti i taj porez na dobit

arna
29.07.2010., 08:36
Pozdrav svima!
Možda netko zna kakvu informaciju pa mi može pomoći... :(

Moj suprug je vlasnik i jedini zaposleni u d.o.o., a sad je već 4 mjeseca na bolovanju, i bojim se da neće biti u stanju vratiti se poslu, ako uopće poživi ( momentalno je u bolnici već više od mjesec dana).
Firma nema dugova, samo potraživanja ( ali od toga, bojim se, ništa) i mene zanima što raditi u takvoj situaciji jer on nije sposoban činiti ništa, a ja niti imam pojma, niti nekakvu njegovu punomoć ( ja sam inače na burzi), a račun firme se ispraznio, nema love ni za zatvaranje, a ja ni ne znam kome bih se mogla obratiti i što bih zapravo mogla i trebala učiniti...

Ako netko ima ikakvu informaciju, lijepo molim za pomoć. :moli:

Pedro Negro
29.07.2010., 18:30
Ako nisi upisana kao direktor da zastupaš tvrtku nećeš moći napraviti baš ništa ja mislim. Šta će ti sigurno biti pametan potez odi kod vašeg knjigovodstvenog servisa i raspitaj se kako dalje. Kad ti je suprug toliko bolestan mislim da bi bilo najbolji potez vidit na trgovačkom sudu kako bi se ti mogla upisati kao direktor tvrtke. Tek tada ćeš moći potpisivat neke odluke.
Tebi je sada prioritet skresat tekuće troškove da ne ideš u dug. Provjeri mogućnost dali ti kao novi direktor možeš dati suprugu otkaz pod bolovanjem, onda bi on spao na burzu i firma nebi imala više trošak za njegovu plaću. Tvrtku na 31.12. možeš zamrznuti i onda će te koštati nekih par stotina kuna godišnje za davanja HGK itd. a firmu ćeš moć u svaki trenutak aktivirati ili kasnije i likvidirati. Ovako ćeš za sada bar tu odluku odgoditi dok imadneš vrimena se sa time baviti.

Sve ovo sam ja saznao u raznim razgovorima, provjeri to svakako još jednom i nemoj ništa uzeti zdravo za gotovo!

arna
31.07.2010., 09:19
Hvala na odgovoru.
Malo je zeznuto što su sad godišnji odmori pa je teško ikoga dobiti, ali izgleda da mi je najbolje raspitati se na trgovačkom sudu.
Ma, čula sam i ja kroz razgovore da postoje neke mogućnosti oko bezbolnijeg zatvaranja firme kad je vlasnik teško bolestan, ali koga god pitam, nitko nije sasvim siguran. A za ovo " zamrzavanje" sam čula da vrijedi samo za obrte. :ne zna:
No dobro, na računu ima love za podmirenje troškova za još mjesec- dva, a do tada ću valjda imati potrebne informacije.

Pedro Negro
31.07.2010., 09:55
Ja imam d.o.o. koji ce se na 31.12.2010 zamrzniti na sugestiju knjigovodstvenog servisa. Jedino sto cu morati placati je banka, doprinos za HGK (a nikad koristi od njih nisam imao) i cini mi se zavod za statistiku. To je nekih 500-600 Kuna godisnje. Ne vjerujem u tu mogucnost lakseg zatvaranja samo poradi zdravstvenog stanja vlasnika. Na kraju krajeva procedura je ista, javni biljeznik, narodne novine...bla bla bla i to je to sta traje - bar koliko ja znam.

A sta ti muz kaze, dali je on uopce u stanju donositi odluke? Cesto zna bit slucaj da vlasnici i osnivaci tvrke ju vole kao osobu. Ne da ga zatvaranje tvrtke jos dodatno optereciva.

Za svaki slucaj zelim ti sve najbolje!

lili p.
31.07.2010., 10:40
Ne može se zamrznuti d.o.o., već ide na neko minimalno poslovanje. I dalje idu PDV obrasci, statistike, završni...dakle i plaćanje knjigovođe da to sve vodi.

Pedro Negro
31.07.2010., 22:55
lili, ti si tu sigurna??? Na što bi se moralo pazit pri "minimalnom poslovanju"?

lili p.
01.08.2010., 08:49
Sigurna sam.
Nemaš na što paziti, izvještaji idu kao i da stvarno posluješ. Možeš tražiti izlazak iz PDV sustava kako bi imao manje papirologije i kako bi manje plaćao knjigovođu, ako porezna odobri.

arna
04.08.2010., 09:47
Možeš tražiti izlazak iz PDV sustava kako bi imao manje papirologije i kako bi manje plaćao knjigovođu, ako porezna odobri.

Kako to tražiš izlazak iz PDV sustava?
Ja, recimo, stalno imam preplaćen PDV jer uopće nemam izlaznih računa. I jedino što mogu je tražiti na poreznoj povrat preplaćenog pdv-a, a za to mi svaki mjesec treba ponavljati iste hrpe papira, samo s dodatkom podataka za novi mjesec, pa moja knjigovođa već šizi. :ne zna:

lili p.
04.08.2010., 10:18
To što imaš stalno povrat PDV znači da si u sustavu PDV-a. Pod nekim okolnostima može se tražiti istupanje iz sustava PDV-a, tako da nemaš pravo ni na taj povrat PDV-a.
Poslovni subjekt može i ne mora biti u sustavu, a to nema veze s time imaš li ili ne izlaznih računa.

vlado3
04.08.2010., 11:56
Kako to tražiš izlazak iz PDV sustava?
:ne zna: Najprije treba vidjeti na koji si način ušao usustav PDV-a, da li po sili Zakona ili temeljem čl.22.st.2. Vjerojatno imaš rješenje PU o ulasku u sustav PDV-a. Ako je ovo drugo, onda imaš obavezu 5 godina od izdavanja rješenja.
Ako ne postoji ta obaveza može se tražiti od PU da se izađe iz sustava PDV-a temeljem čl.2.st.1.t.1.a pošto nisi poduzetnik (tj. ne obavljaš djelatnost s namjerom ostvarivanja prihoda - "miruješ").
Po istoj osnovi možeš tražiti i od JLS "nezaduživanje" poreza na tvrtku i od HGK članarine.
Ostaje obaveza izrade završnog računa i predaje prijave PND (prema zakonu o PND), te izrade GFI-POD (prema Zakonu o računovodstvu).

vlado3
04.08.2010., 12:01
Jedino sto cu morati placati je banka, doprinos za HGK (a nikad koristi od njih nisam imao) i cini mi se zavod za statistiku. Sa stranica HGK: ...Članice HGK za koje je pokrenut likvidacijski stečajni postupak, likvidacija, koji su u mirovanju ili koji su pripojeni drugom pravnom subjektu dužni su platiti dospjela dugovanja po osnovi članarine i doprinosa za financiranje HGK nastala do trenutka otvaranja stečajnog postupka, odnosno pokretanja postupka likvidacije, donošenja rješenja o pripajanju društva ili odluke o mirovanju ...

proab
08.10.2010., 14:16
Nadam se da sam pogodila temu...
Ukratko: postoji jedan d.o.o. koji je u blokadi vec pet godina, duzan je drzavi (doprinosi, porezi,...) duzan je vjerojatno i drugima (nekakve komore, naknade banci za vodjenje racuna i sl), imovine i zaposlenih nema.
Drzava se nije drzala onog roka za pokretanje stecaja, iako je to po slovu zakona odavno trebala, a vlasnik ne moze sam pokrenuti stecaj niti likvidaciju jer je preduvjet da prvo podmiri dugove za sto novaca nema.
Dodatno: nisu predavani nikakvi papiri tih 5 godina (ni PDV, ni racun dobiti i gubitka, ... nista), bivsi knjigovodja je pokojni a njegov servis zatvoren. Dokumentacija o psolovanju zadnjih 5 godina je blizu nikakve ili nikakva.
Sad je porezna pocela prekrsajno kaznjavati vlasnika firme zbog nepodnosenja papira, i to ne da bi odjednom dali kaznu za cijeli period nego fino za najstarijih par mjeseci - 4.000kn, pa opet jos 4.000kn, pa valjda slijedi jos 4.000 kn > uglavnom vec prijete ovrhom.
U poreznoj ispostavi kazu da ako zelimo da prestanu stizati kazne treba predati sljedece papire:
- PDV-K za 2005-09
- Obracun dobiti i gubitka za 2005-09
- PDV za ovogodisnje kvartale
- zahtjev za ispis iz sustava PDV-a
S obzirom na gore opisanu situaciju, gotovo je nemoguce naci knjigovodstveni servis koji bi se sluzbeno htio pozabaviti sastavljanjem ovih papira, tako da je vlasnik spreman predati ih kao da ih je on sastavio.

Pitanja:
- Sto treba prikupiti od dokumentacije da bi se ovo gore moglo sastaviti?
(meni pada na pamet otici u poreznu dobiti kopije zadnjeg racuna dobiti i gubitka te prijave poreza od tada ako ih je bilo, te u banci dobiti izlist prometa za to razdoblje)
- Ima li koja preporuka za dobru knjigu/site s uputama kako to sve sastaviti?

HVALA UNAPRIJED!!!

teddy78
03.11.2010., 11:22
Molim vas, ako mi itko može pomoći.....Vodim knjige poduzeću koje je proglasilo stečaj, i isti je odmah okončan i završen zbog nedostatka imovine i nemogućnosti podmirivanja obveza. Poduzeću je izdano rješenje da se završava stečajni postupak, oduzeli su im pečat i uništili, i poduzeće je faktički 15.9. prestalo postojati. E sad.,...??? Ja ne znam koja knjiženja da napravim? Kako da napravim završni račun? Trenutno poduzeće ima nešto potraživanja i hrpu obveza. Kako treba izgledati bilanca nakon stečaja? Na nuli? Ako netko zna, nek mi se javi, pliiiz....
Hvala unaprijed

teddy78
04.11.2010., 07:48
ok, neka ste mi premjestili temu, poštujem.....
ali u svemu navedenom do sada u ovoj temi nisam pročitala ono što mene zanima.....Stečaj je završen, dakle, sve oko što ste napisali za prijave u trg. sudu i registru je završeno. Taj dio je odrađen, sve je obavljeno papirnato, firma ne postoji više. mene zanimaju knjiženja i bilanca!! Može li mi oko toga netko pomoći??

brijac
19.03.2011., 19:26
koji je postupak zatvaranja firme koja je u dugovima?gdje prvo krenuti,kolko traje postupak i najvažnije od svega - plaća li se?

Beata Kahlo
19.03.2011., 19:36
koji je postupak zatvaranja firme koja je u dugovima?gdje prvo krenuti,kolko traje postupak i najvažnije od svega - plaća li se?

au, koliko se ja sjećam kad sam radila i direktor to htio napraviti - traje dugo, plaća se i ne isplati se ni malo. Također se treba u nn objavljivati zatvaranje firme, mislim 3 puta kroz godinu dana, da se izvrše potraživanja prema firmi a ako ima dugove kako kažeš - mislim da ih moraš prvo platiti. Firmu zato bolje stavi u status mirovanja (svejedno moraš plaćati obveze). Imaš knjigovođu? Ona će ti dati najbolji odgovor, možda je sada drugačija/jednostavnija procedura.

brijac
19.03.2011., 19:47
au, koliko se ja sjećam kad sam radila i direktor to htio napraviti - traje dugo, plaća se i ne isplati se ni malo. Također se treba u nn objavljivati zatvaranje firme, mislim 3 puta kroz godinu dana, da se izvrše potraživanja prema firmi a ako ima dugove kako kažeš - mislim da ih moraš prvo platiti. Firmu zato bolje stavi u status mirovanja (svejedno moraš plaćati obveze). Imaš knjigovođu? Ona će ti dati najbolji odgovor, možda je sada drugačija/jednostavnija procedura.

zaposlio sam se kao šljaker u drugoj firmi,nemam love za plaćanje i nebih želio da se još više nabijaju postojeći dugovi...-nemam za kruh,otkud mi 30000kn da platim porez???

vitas
05.10.2011., 13:46
Koji je postupak "gašenja" firme koja već par mjeseci ne posluje.. Obveze će biti podmirene u roku par dana što znači da neće biti ni dugovanja niti potraživanja...Oprema će biti prodana tako da niti imovine neće biti baš nešto puno, možda ništa... Pisalo se o tome na ovom topicu ali prošle godine pa ako netko ima novijih saznanja molila bih za informaciju..

lili p.
05.10.2011., 13:53
Nema nikakvih novosti.
Sve kao i do sad. Otvoriti postupak likvidacije, tri javne objave i godinu dana nakon treće dovršiti postupak likvidacije brisanjem iz sudskog registra.

VTi underhood
05.10.2011., 14:18
Nema nikakvih novosti.
Sve kao i do sad. Otvoriti postupak likvidacije, tri javne objave i godinu dana nakon treće dovršiti postupak likvidacije brisanjem iz sudskog registra.

BTW, jel ko radio skraćeni postupak??? koji su uvjeti da bi se skraćeni uopće mogao provesti?

Imam jednu firmu, nema imovine ni novaca, nešto sitno dugova prema državi (ali i preplatu iz koje se dug može pokrit) i nešto dugova prema dobavljačima... vlasnik je preminuo... sad direktor kojem je ostalo vruće kestenje da vadi iz vatre hoće to likvidirat

vitas
06.10.2011., 06:53
Nema nikakvih novosti.

Postupak likvidacije se otvara na trgovačkom sudu? Ako sam u pravu ta procedura košta oko 6.000,00 kn?

lili p.
06.10.2011., 09:41
Točno.
Postupak kao i kod otvaranja. Za sad je poduzeće pltilo 4.000,00 kn - javni bilježnik i objave. Baš smo u završnoj fazi i ne znam koliko će do kraja koštati jer su se mjenjale neke sudske pristojbe. Javim kad zgotovimo tu priču.

početnica
13.12.2011., 00:03
Podižem malo temu.
Dakle, i mene bi zanimao skraćeni postupak gašenja firme? Da li je moguće da je kraće od te godine dana koja mora proći od treće objave?
Firma nema zaposlenih, nema dugova prema državi niti potraživanja, jedino što ima je nešto zaliha, pa me zanima što sa zalihama ako se krene u postupak gašenja firme tj. da li se može ugasiti firma ako postoje nerasprodane zalihe i na koji način to rješiti? Na žiru ima novaca, da li se može taj novac podignuti tj. da li se može vratiti pozajmica vlasniku firme koja još nije vraćena budući je firma jako kratko poslovala?

Mota mi se po glavi jedino ta varijanta gašenja firme ili pak prodaja firme tj. da netko drugi preuzme firmu, pa me zanima u tom slučaju kako se određuje cijena odnosno, da li mi osoba isplaćuje novac koji je na računu i zalihe koje postoje, a ja npr. platim prebacivanje društva na nju? Kakav je običaj po tom pitanju?

Hvala!!!

moira_67
03.02.2012., 12:44
Postoji li netko da je krenuo s likvidacijom poduzeća i odlučio iz vrlo opravdanih razloga da mu ipak ne odgovara zatvoriti poduzeće, odnosno da će zatvoriti firmu nakon što rješi određene probleme, možda mjesec, možda 5 godina, ne zna se? Što napraviti budući da je postupak likvidacije pri kraju, a vlasniku ne odgovara da firma bude brisana iz registra, ne još?

proab
03.02.2012., 14:46
Nadam se da sam pogodila temu...
Ukratko: postoji jedan d.o.o. koji je u blokadi vec pet godina, duzan je drzavi (doprinosi, porezi,...) duzan je vjerojatno i drugima (nekakve komore, naknade banci za vodjenje racuna i sl), imovine i zaposlenih nema.
Drzava se nije drzala onog roka za pokretanje stecaja, iako je to po slovu zakona odavno trebala, a vlasnik ne moze sam pokrenuti stecaj niti likvidaciju jer je preduvjet da prvo podmiri dugove za sto novaca nema.
Dodatno: nisu predavani nikakvi papiri tih 5 godina (ni PDV, ni racun dobiti i gubitka, ... nista), bivsi knjigovodja je pokojni a njegov servis zatvoren. Dokumentacija o psolovanju zadnjih 5 godina je blizu nikakve ili nikakva.
Sad je porezna pocela prekrsajno kaznjavati vlasnika firme zbog nepodnosenja papira, i to ne da bi odjednom dali kaznu za cijeli period nego fino za najstarijih par mjeseci - 4.000kn, pa opet jos 4.000kn, pa valjda slijedi jos 4.000 kn > uglavnom vec prijete ovrhom.
U poreznoj ispostavi kazu da ako zelimo da prestanu stizati kazne treba predati sljedece papire:
- PDV-K za 2005-09
- Obracun dobiti i gubitka za 2005-09
- PDV za ovogodisnje kvartale
- zahtjev za ispis iz sustava PDV-a
S obzirom na gore opisanu situaciju, gotovo je nemoguce naci knjigovodstveni servis koji bi se sluzbeno htio pozabaviti sastavljanjem ovih papira, tako da je vlasnik spreman predati ih kao da ih je on sastavio.

Pitanja:
- Sto treba prikupiti od dokumentacije da bi se ovo gore moglo sastaviti?
(meni pada na pamet otici u poreznu dobiti kopije zadnjeg racuna dobiti i gubitka te prijave poreza od tada ako ih je bilo, te u banci dobiti izlist prometa za to razdoblje)
- Ima li koja preporuka za dobru knjigu/site s uputama kako to sve sastaviti?

HVALA UNAPRIJED!!!
Evo stigla i 2012-a

Mi nasli super knjigovodju jos te 2010, predali sve zaostatke, poslali hrpu dopisa razno-raznim institucijama, konzultirali se s odvjetnikom, placali, placali i placali iz vlastitog dzepa (takse, biljege, bogtepitajkajsvene i naravno knjigovodju) - ali jos uvijek nije firma otisla u stecaj :504: U medjuvremenu vlasnik skoro zavrsio u zatvoru (neplacena kazna zbog nedostavljenih PDV obrazaca) ali je ipak iskesiro tih 10-ak kkn kazne.

Sad se nadamo da ce se rijesiti po nekakvim novinama u zakonu, ne znam vise ni sama svega mi je vec pun kufer... Koliko parazita radi u drzavnoj upravi a ne mogu provest najobicniji stecaj glupog d.o.o. koji je duzan nesto doprinosa i onih clanarina i to vec toliko godina da je vecina odavno u debeloj zastari... Ali zato salju nove zahtjeve za dodatnom dokumentacijom koja im je vec prije dostavljena, sad je valjda idu revidirati :rolleyes:

Usamljena33ZG
24.02.2012., 18:45
Kad se gasi firma, da li knjige idu u poreznu na pregled? Nema nikakvih dugovanja prema nikome

lili p.
24.02.2012., 20:14
Ne. Trebalo bi ih arhivirati na sud, ali kod nas ih ne primaju :lol:

Darude1506
14.03.2012., 21:13
pozdrav svima...mene zanima likvidacija zadruge... naime došlo usklađivanje sa novim zakonom i to mi nikako nije izvedivo te preostaje likvidacija ili šta već...

koji su koraci? pojasnite mi malo... Hvala!

VTi underhood
16.03.2012., 08:39
Ne. Trebalo bi ih arhivirati na sud, ali kod nas ih ne primaju :lol:

zato kod nas primaju... sunce im njihovo... čovjek prije 2 godine vozio pun kombi papira i registratora... ali fala bogu, barem to netreba kod sebe čuvat...:))))

Usamljena33ZG
17.03.2012., 21:18
zato kod nas primaju... sunce im njihovo... čovjek prije 2 godine vozio pun kombi papira i registratora... ali fala bogu, barem to netreba kod sebe čuvat...:))))

Oprosti, gdje to kod vas?

VTi underhood
18.03.2012., 01:29
Oprosti, gdje to kod vas?

zagreb... da krivo ne shvatiš, nije vozio knjige na pregled nego u pohranu na sud

Usamljena33ZG
26.03.2012., 21:52
zagreb... da krivo ne shvatiš, nije vozio knjige na pregled nego u pohranu na sud

Dajte mi pliz objasnite šta znači "knjige"? Jesu to sve URE i IRE koje je skupio kroz godine, svi izvodi, sve uplatnice, isplatnice, blagajnički izvještaji koji su napisani kroz godine, TSI, GFI, PD...??? Što sve spada u to??? :ne zna:

gaby-lilalo
17.04.2012., 12:57
ovo je jedna duga i tužna priča... ukratko molim molim molim pomoć ako mi itko može pomoći... suprug je u očevoj firmi bio postavljen za direktora i sa 18 godina je potpisao bianco mjenicu kao jamstvo za kredit koji je otac digao u banci... otac spiskao lovu, nije ništa vraćao banci, banka je sada aktivirala tu mjenicu na iznos od nekoliko mil. kuna i sjela suprugu ovrhom na plaću...1/3 plaće do kraja života.... otac se ne javlja i ne želi pomoći u rješavanju problema.... kome da se obratim i dal ima ikakvog izlaza iz toga.... hvala unaprije

Dubravka20
17.04.2012., 13:39
Je,strašno je
Odi na forumu na pravo,možda bi tamo prije dobila neke smjernice što činiti

ninozg
28.07.2012., 19:13
postovanje zanima me koliko bi kostalo ako neko zna raskidanje partnerstva naime suvlasnik sam firme koja zapravo nikad nije poslovala ,ja se vodim u njoj samo kao osoba koja je ulozila pola kapitala tj. 10 000 kn,a kolega je direktor,sad me zanima dali je on i time odgovoran za sve ? i sto bi trebao uraditi gdje otici da se ispisem iz te firme ,s obzirom da mi je kolega-partner oduzeo papire firme i ja vise ne znam nista dal se bavi sa cim il ne pa se bojim da nebi napravio neke dugove za koje bi i ja morao da odgovaram ? molim nekog ko se razumije u to da mi pomogne...hvala

heedwin
02.08.2012., 09:29
:503::503:
Ovako stoje stvari.
Imam firmu 10-ak godina koja je svojevremeno dobro radila.
Kako je došla kriza - firma ošla u ..... ........
E sad .. temeljni kapital se istopio jer je to bila oprema koja je ošla pod bubanj tj prodana za dugove.
Love nemam nikakve za pokretanje stečaja.
Firma je naravno u blokadi ali nitko za to ne mari.. mislim država bi trebala pokrenuti stečaj ali valjda ne stignu.
Ja se dalje ne kužim tj šta sad napraviti da se rješim vlasništva te firme.
Spominje se po forumima nekakva likvidacija firme. Da li je to neko rješenje ili postoji neki drugi način?
Ajmo ekipa plizzzzzzzzzz, ko zna ili ima neka iskustva ... pomoć !!!

parizer01
07.08.2012., 04:17
Imam d.o.o. u suvlasnistvu sa vise partnera.

Za djelatnost firme kupljena je oprema (pozajmnicama suvlasnika) za rad kupnjom koje je frima dobila povrat pdv-a.
Firma je imala nesto malo prometa i bez dugova je.

1. Ako se firma likvirdira, da li se pdv koji je dobijen povratom od kupnje opreme mora vratiti drzavi?

2. Da li se pozajmnice dijele ravnopravno suvlasnicima u omjeru u kojem su nastala (svaki suvlasnik nije dao istu sumu u pozajmnici).

:ne zna::kava::ne zna:

apis16268
07.08.2012., 07:24
Imam d.o.o. u suvlasnistvu sa vise partnera.

Za djelatnost firme kupljena je oprema (pozajmnicama suvlasnika) za rad kupnjom koje je frima dobila povrat pdv-a.
Firma je imala nesto malo prometa i bez dugova je.

1. Ako se firma likvirdira, da li se pdv koji je dobijen povratom od kupnje opreme mora vratiti drzavi?

2. Da li se pozajmnice dijele ravnopravno suvlasnicima u omjeru u kojem su nastala (svaki suvlasnik nije dao istu sumu u pozajmnici).

:ne zna::kava::ne zna:

Pregledaj već postojeće odgovore na ovoj temi zbog orijentacije što sve treba u slučaju pokretanja likvidacije.

Pretpostavljam da ćeš prodavati opremu i na fakturi obračunati PDV, a taj obračunani PDV platiti državi.

Pozajmicu možeš zatvoriti novcem od prodaje opreme (cijelu ili djelomično).

parizer01
10.08.2012., 00:41
Pregledaj već postojeće odgovore na ovoj temi zbog orijentacije što sve treba u slučaju pokretanja likvidacije.

Pretpostavljam da ćeš prodavati opremu i na fakturi obračunati PDV, a taj obračunani PDV platiti državi.

Pozajmicu možeš zatvoriti novcem od prodaje opreme (cijelu ili djelomično).

Hvala na odgovoru.
Glavno sto me sad zanima je da li moram drzavi vratiti PDV koji je firma dobila kao povrat prilikom kupovine opreme, jer je oprema bila sredstvo za rad firme.
Mislim da ima neki vremenski rok do kojeg se inventar frime nesmije prodavat jer se mora PDV vratit drzavi u tom slucaju...al neznam koliki je??
:o

apis16268
10.08.2012., 08:39
Hvala na odgovoru.
Glavno sto me sad zanima je da li moram drzavi vratiti PDV koji je firma dobila kao povrat prilikom kupovine opreme, jer je oprema bila sredstvo za rad firme.
Mislim da ima neki vremenski rok do kojeg se inventar frime nesmije prodavat jer se mora PDV vratit drzavi u tom slucaju...al neznam koliki je??
:o

Pretpostavljam da misliš na članak 20. Zakona o PDV-u u kojem se spomilnju rokovi od 5 godina i 10 godina, ali to nije tvoj slučaj.

parizer01
11.08.2012., 23:29
Pretpostavljam da misliš na članak 20. Zakona o PDV-u u kojem se spomilnju rokovi od 5 godina i 10 godina, ali to nije tvoj slučaj.

Mislis na:
(5) Ako se glede nekog gospodarskog dobra unutar roka od pet godina od kalendarske godine pocetka uporabe promijene uvjeti koji su u toj godini bili mjerodavni za odbitak pretporeza, tada se za razdoblje nakon promjene obavlja ispravak pretporeza. Kada se radi o nekretninama, tada se umjesto razdoblja od pet godina uzima razdoblje od deset godina.

Na mislim da se to odnosi na mene. Ali mislim da ima logike da postoji zakon ili pravilo koji b ogranicavao prodaju opreme neke tvrtke u vremenskom roku.
Inace bih recimo mogao osnovati tvrtku za "selidbe" i kupiti kombi te na njega ne platiti PDV i odmah ga prodati nekome bez da sam platio PDV drzavi.
:ne zna:

lili p.
12.08.2012., 00:48
Inace bih recimo mogao osnovati tvrtku za "selidbe" i kupiti kombi te na njega ne platiti PDV i odmah ga prodati nekome bez da sam platio PDV drzavi.

Ako je odbio PDV, znači da je u sustavu PDV-a i kao takav, kad prodaje kombi, na izlaznom računu mora i zaračunat PDV.

Tako da nema mogućnost da ne vrati PDV državi :mig:

apis16268
12.08.2012., 02:00
Mislis na:
(5) Ako se glede nekog gospodarskog dobra unutar roka od pet godina od kalendarske godine pocetka uporabe promijene uvjeti koji su u toj godini bili mjerodavni za odbitak pretporeza, tada se za razdoblje nakon promjene obavlja ispravak pretporeza. Kada se radi o nekretninama, tada se umjesto razdoblja od pet godina uzima razdoblje od deset godina.

Na mislim da se to odnosi na mene. Ali mislim da ima logike da postoji zakon ili pravilo koji b ogranicavao prodaju opreme neke tvrtke u vremenskom roku.

Lili p. ti je dala odgovor o obvezi plaćanja PDV-a.

Nema potrebe u Zakonu ikome određivati vrijeme (rok) u kojem se kupljena dugotrajna imovina ne bi mogla prodavati, jer država ništa ne gubi u poreznom smislu.

Zato sam ti i napisala, u prvom odgovoru, prodaj opremu (tako ćeš platiti PDV) i zatvori pozajmicu.

Uvjeti koji su bili mjerodavni za odbitak PDV-a (dio teksta iz Zakona) i spominjani rokovi imaju potpuno drugo značenje i primjenu.

Primjer kada se koriste:
Kupiš opremu obavljajući djelatnost u kojoj se PDV odbija prilikom nabavke opreme. Nakon toga, u kraćem roku od 5 ili 10 godina koje spominje Zakon, promijeniš sferu poslovanja u neku drugu djelatnost, za koju ne bi imao prava odbiti PDV tada, kada si nabavljao opremu. Ako taj "kopernikanski obrat" napraviš u kraćim rokovima od navedenih, ispravljaš pretporez (vidiš da se ne treba brinuti :rofl: , znaju Linićevci postavljati porezne ustave-brane).

parizer01
13.08.2012., 14:25
Lili & Apis

Hvala puno na odgovorima :) :)

volala
18.08.2012., 05:30
pozdrav svima,

tribao bi sto vise informacija....pa da vam pojasnim, firma je bila otvorena, stanje je kakvo je, zadnju godinu nema mozda jedan racun izdan, dugovanja su prema drzavi tipa doprinosi porez itd, potrazivanja imam ali ne racunam na njih, te me zanima sljedece.
sretstva niti imovinu firma nema, sta mi je ciniti da ne dobijam kazne za ne podnosenje prijava i obrazaca, stecaj da sam zatrazim ko vlasnik?da ignoriram sve 5 godina i cekam zastare?primam kazne i dalje? sta onda s njima jel prelaze na mene ko civila i moju imovinu, (auto privatno, placu jer sam se vratio navigavanju) , uglavnom svaki savjet dobrodosao.

hvala velika unaprijed

moira_67
24.08.2012., 07:07
Ako firma ima veće obveze nego što joj je imovina, može li9 se ići u likvidaciju ili se mora proglasiti stečaj?

Cvrčak i Mrav
27.08.2012., 18:56
ima jedna mala firma na prodaju, za smijesno male novce. caka je u tome sto je u blokadi i s dugovanjima poreznoj, doprinosi i slicno.

konkretno me zanima, ako se odlucim na kupnju ja ili netko moj, ostaje li taj dug na prvom vlasniku, a ja krecem cista ili sam ja u problemu i dugovima odmah u startu?

firma je pred zatvaranjem zato je na ovom temi

GricGric
02.09.2012., 15:26
ima jedna mala firma na prodaju, za smijesno male novce. caka je u tome sto je u blokadi i s dugovanjima poreznoj, doprinosi i slicno.

konkretno me zanima, ako se odlucim na kupnju ja ili netko moj, ostaje li taj dug na prvom vlasniku, a ja krecem cista ili sam ja u problemu i dugovima odmah u startu?

firma je pred zatvaranjem zato je na ovom temi

Dugovanja nema vlasnik nego poduzeće, tj. firma, dakle dugovanja će se prenijeti na novog vlasnika.
Budući da se najveći dio dugovanja vjerojatno odnsi na poreznu upravu, sa njima se prije prijenosa vlasništva može sklopit neki dogovor oko otpisa dugovanja ili nečeg sličnog... sve ovisi o tome za šta su točno ta dugovanja i koliko su stara ....

Imprenditore
07.09.2012., 14:27
Pozdrav,
vidim da mnogi ljudi imaju velikih problema sa zatvaranjem firmi i da im se dugovi svakodnevno povećavaju i guraju ih u još gori škripac.

Ono što mi nije jasno, jesam li ja "glup" i naivan, ili oni nisu dovoljno kreativni. Ako sam vlasnik firme s dugovanjima od nekoliko desetaka tisuća kuna i potrebno mi je još dosta novaca da sve poplaćam, nije li jednostavnije otvoriti offshore firmu u inozemstvu, "prodati" joj svoju firmu za jednu kunu i dugove, te si skinuti probleme s vrata?

Trošak otvaranja offshore nije veći od 2000 eura i problemi su trajno riješeni.

heedwin
07.09.2012., 17:02
Pozdrav,
vidim da mnogi ljudi imaju velikih problema sa zatvaranjem firmi i da im se dugovi svakodnevno povećavaju i guraju ih u još gori škripac.

Ono što mi nije jasno, jesam li ja "glup" i naivan, ili oni nisu dovoljno kreativni. Ako sam vlasnik firme s dugovanjima od nekoliko desetaka tisuća kuna i potrebno mi je još dosta novaca da sve poplaćam, nije li jednostavnije otvoriti offshore firmu u inozemstvu, "prodati" joj svoju firmu za jednu kunu i dugove, te si skinuti probleme s vrata?

Trošak otvaranja offshore nije veći od 2000 eura i problemi su trajno riješeni.

Ajde pojasni malo molim te. Nikad čuo za to. Kako se to radi i šta sa dugovanjima koje firma ima prema državi i ostalim vjerovnicima? :confused:

Dr.House007
07.09.2012., 19:24
Ajde pojasni malo molim te. Nikad čuo za to. Kako se to radi i šta sa dugovanjima koje firma ima prema državi i ostalim vjerovnicima? :confused:

Nemoj o tome ovdje, nego u PM.

lili p.
07.09.2012., 19:50
Nemoj o tome ovdje, nego u PM.

U čemu je problem ovdje nastaviti?

Puno firmi ima koje su dužne i vlasnici bi ih se rado riješili.
Smeta te to što im se predlaže da svjesno i planski prevare vjerovnike, za što se kazneno odgovara, ili dio gdje se i kod otvaranja offshore firme ipak pojavljuju kao osnivači, te je lako dokaziva namjera prevare? :)

Kad se daju ovakvi prijedlozi, bilo bi fer upozoriti ljude u što se upuštaju, zar ne? :mig:

cero79
07.09.2012., 19:59
Bok, imam pitanje, poduzeće je već 5godina u mirovanju, dugova nema kakva je procedura oko zatvaranja i koliko su troškovi. pokušavam poduzeće prodati ali nema ozbiljnih upita već bi kupili za nekih 1.000kn
hvala

lili p.
07.09.2012., 21:10
Bok, imam pitanje, poduzeće je već 5godina u mirovanju, dugova nema kakva je procedura oko zatvaranja i koliko su troškovi. pokušavam poduzeće prodati ali nema ozbiljnih upita već bi kupili za nekih 1.000kn
hvala

A šta ti smatraš da bi bila ozbiljna ponuda?

Obzirom da zatvaranje firme traje godinu dana i košta najmanje 5.000,00 kn, ja bi je rađe prodala i za kunu prije nego li se upuštala u zatvaranje :ne zna:

Postupak likvidacije je objašnjen na ovoj temi koji stranicu prije, ništa se nije mijenjalo.

cero79
07.09.2012., 22:45
mislim da za ove djelatnosti 1.000,00 nije ozbiljna ponuda

-trgovina na veliko i posredovanje u trgovini osim trgovine motornim vozilima i motociklima
- popravak predmeta za osobnu uporabu i kućanstvo
- istraživanje tržišta i ispitivanje javnog mnijenja
-ostale poslovne djelatnosti, računovodstveni i knjigovodstveni poslovi, porezno savjetovanje
-prijevoz robe ( tereta ) cestom
-restorani.

lili p.
08.09.2012., 06:12
Kakve veze ima djelatnost :ne zna:
Mozda se kupac uopce nece baviti niti jednom od navedenog.

S druge strane, ti mozes prodati firmu i pokupiti 1.000,00 kn ili
imati trosak od preko 5.000,00 kn za zatvaranje.

Ne vidim ti logiku u razmisljanju, pogotovo sto prodajes neaktivnu firmu.

Imprenditore
08.09.2012., 12:48
U čemu je problem ovdje nastaviti?

Puno firmi ima koje su dužne i vlasnici bi ih se rado riješili.
Smeta te to što im se predlaže da svjesno i planski prevare vjerovnike, za što se kazneno odgovara, ili dio gdje se i kod otvaranja offshore firme ipak pojavljuju kao osnivači, te je lako dokaziva namjera prevare? :)

Kad se daju ovakvi prijedlozi, bilo bi fer upozoriti ljude u što se upuštaju, zar ne? :mig:

Pozdrav još jednom.
Ne želim provocirati, ali ne vidim razloga da se na forumu ne diskutira o nečemu što spada pod zadanu temu, koliko god nekome bilo drago ili ne čitati o tome. Nisam došao da dam bogomdano spasonosno rješenje, nego sam došao s pitanjem da se pronađe pogreška u sistemu. Da se odmah u startu ogradim, o moralnosti navedenog poteza ne moramo uopće pričati, ali sumnjam da oni koji se nađu u gotovo bezizlaznoj situaciji gdje je ljudska i obiteljska egzistencija u pitanju razmišljaju prvenstveno o moralu.

A sad da čujem koji su tu elementi prevare, što je nelegalno u cjelokupnoj transakciji i da u nekoj zamišljenoj situaciji da napravim navedeni manevar a ti si vjerovnik firme, što bi napravila?

Je li legalno prodati firmu? -Je
Mora li mene kako kupca zanimati što će budući vlasnik raditi s firmom? -Ne mora
Gdje je tu prevara? ne vidim je
Što će budući vlasnik firme raditi s njom? -Boli me briga, baš kao i što će budući vlasnik auta čiji sam bio prethodni vlasnik raditi s njim. Ako će kršiti zakon, on ga krši. Ako će razbiti auto, on ga više neće imati.

Što se tiče upuštanja u neke odgovornosti, odmah se ograđujem od svih možebitnih posljedica. Ovo je forum gdje ja pričam o hipotetskoj situaciji i ne dajem nikakve savjete (inače bi ih naplaćivao). Svi koji razmišljaju koristiti neke elemente moje ideje neka se prvo konzultiraju s knjigovođama i odvjetnicima. Ne smartam se odgovornime za bilo kakvu posljedicu.

(A sad ajmo realno, ako grcaju u dugovima, nemaju para ni za jedno, ali formalno sam se ogradio.)

Što se tiče otvaranja offshore, moguće je (skuplje) inkognito otvaranje offshore firme, gdje se nečije ime uopće ne mora spominjti. Ima dosta caka, ali je moguće. I sad te ponovno izazivam.

Poduzeće d.o.o. čiji je vlasnik Imprenditore je dužan tebi 200.000 kuna.
Imprenditore prodaje Poduzeće d.o.o. firmi Poduzece World Wide IBC sa Sejšila za jednu kunu i preuzimanje dugova.

Ne postoje nigdje nikakvi podaci o vlasnicima Poduzece WW IBC, a sud u Sejšilima boli đoka što zahtjevaš saznati ko je vlasnik PWW IBC. Na kupoprodajnom ugovoru se vidi da je za prodavača potpisao Imprenditore, a za kupca direktorica Angelique M'bama. Ćeš pokušati dovesti gđicu Angelique na hrvatski sud, zabraniti joj ulaz u državu ili pokušati naplatiti se od nje?

Imprenditore
08.09.2012., 12:51
mislim da za ove djelatnosti 1.000,00 nije ozbiljna ponuda

-trgovina na veliko i posredovanje u trgovini osim trgovine motornim vozilima i motociklima
- popravak predmeta za osobnu uporabu i kućanstvo
- istraživanje tržišta i ispitivanje javnog mnijenja
-ostale poslovne djelatnosti, računovodstveni i knjigovodstveni poslovi, porezno savjetovanje
-prijevoz robe ( tereta ) cestom
-restorani.

Otvaranje firme košta cca 4000 kuna (početni kapital ne računam jer nije trošak), zatvaranje firme košta 5000 kuna. Da se baš hoćete naći na pola, dao bi mu 500 kuna da se riješiš firme, tako da je njegova ponuda velikodušna.

Ima li firma stabilne prihode?
Ima li firma neku imovinu?

A što bi onda točno ti njemu naplatio?

lili p.
08.09.2012., 16:24
A sad da čujem koji su tu elementi prevare, što je nelegalno u cjelokupnoj transakciji i da u nekoj zamišljenoj situaciji da napravim navedeni manevar a ti si vjerovnik firme, što bi napravila?

Elementi prevare su objašnjeni u tvojem uvodnom postu, odnosno, tvoja namjera jeste ne platiti dugovanja koja su nastala redovnim poslovanjem, što znači namjerno izbjegavanje obaveza, što je kazneno djelo.

Direktor poduzeća nosi odgovornost za poslovanje istog, te ukoliko se protiv njega podnese tužba za nesavjesno poslovanje, izbjegavanje obaveze plaćanja dugovanja putem prodaje udjela poduzeća vanjskim poduzećima sa sjedištima u poreznim oazama, vrlo lako je moguće da će i Sud donijeti odluku da je poslovanje takvog direktora izvršeno suprotno zakonu te ga proglasiti krivim.

Poduzeća koja imaju sjedišta u poreznim oazama su pod naročitim povećalom države budući da se naveliko koriste kao fikus poduzeća za pranje novca, kod nas, kao i u EU. Novi Zakon o sprječavanju pranja novca i sprječavanju financiranja kriminala se naročito bavi takvim poduzećima.

Novi direktor poduzeća, preuzimanjem udjela u poduzeću koje se prodaje, mora potpisati promjenu društvenog ugovora kod javnog bilježnika u RH.
Pa, kako će netko bez imena i prezimena postati novi vlasnik nekog d.o.o.-a ?? :ne zna:

Tu se mora ostaviti trag tko je preuzeo poduzeće, odnosno, tko je potpisnik kod javnog bilježnika.

Direktor poduzeća kroz redovno poslovanje ima odgovornost ostvarivati dobit, te plaćati svoje obaveze. Ukoliko to nije u mogućnosti, postoje radnje kojima se mora voditi, te ukoliko nije sposoban plaćati svoje obaveze, poduzeće odvesti u stečaj.

Takav direktor, koji osnuje off shore poduzeće, te to isto poduzeće preuzima d.o.o. u dugovanjima, čini kaznena djela i to po nekoliko točaka.

U slučaju da direktor nije vlasnik i osnivač off shore poduzeća, prodajom udjela takvom poduzeću opet se izlaže kaznenom progonu vjerovnika, budući da nije savjesno obavljao svoje dužnosti propisane zakonom.

Usput, kupiti poduzeće koje nije sposobno ostvarivati niti minimalnu dobit, te koje je opterećeno dugovanjima, za jednu kunu, što misliš, koliki kreten moraš biti da bi povjerovao da je na djelu realna poslovna aktivnost, te da novi vlasnik na takav način ima poslovan interes. Sama transakcija je sumnjiva u startu i upravo pobuđuje sumnju u pranje novca, nezakonite djelatnosti, sumnjivo financiranje itd.

Osobno, da sam vjerovnik, odmah bi podnijela kaznenu prijavu protiv direktora (koji je bio direktor u trenutku ostvarivanja dugovanja) za prijevaru i nezakonito poslovanje (MUP - DORH), prijavila sumnjive transakcije i djelovanja direktora prodajom udjela sumnjivim poduzećima (Min. Financija) i podigla tužbu protiv direktora za prijevaru (Općinski Sud). Takav direktor bi se godinama povlačio samnom na sudu, sa državom na obavijesnim razgovorima, vjerojatno i sa njima na sudu, te sam poprilično sigurna da bi uspjela sakupiti dovoljno dokaza kako bi ga se proglasilo krivim.

Imprenditore
08.09.2012., 17:37
Elementi prevare su objašnjeni u tvojem uvodnom postu, odnosno, tvoja namjera jeste ne platiti dugovanja koja su nastala redovnim poslovanjem, što znači namjerno izbjegavanje obaveza, što je kazneno djelo.
Moja namjera ne piše na zidu, te ju treba dokazati. Kojom metodom ćeš ti dokazati da sam ja baš to htio. Ja mogu ponuditi nekoliko alternativnih scenarija. U konačnici, naravno da sam prodao firmu kad mi ne donosi dobit, a uspio pronaći kupca koji očito smatra da će to moći. To je moj ekonomski interes.

Direktor poduzeća nosi odgovornost za poslovanje istog, te ukoliko se protiv njega podnese tužba za nesavjesno poslovanje, izbjegavanje obaveze plaćanja dugovanja putem prodaje udjela poduzeća vanjskim poduzećima sa sjedištima u poreznim oazama, vrlo lako je moguće da će i Sud donijeti odluku da je poslovanje takvog direktora izvršeno suprotno zakonu te ga proglasiti krivim.

Direktor nosi odgovornost za poslovanje poduzeća, te samim time što poduzeće ima dugove je on odgovoran. Tu nema razlike u odnosu na postojeće stanje. Ti opet tvrdiš da je poduzeće prodano kako bi se izbjeglo plaćanje dugova. Ne, dugovi su preneseni na novog vlasnika. Novi vlasnik je odgovoran za dugove.

To gdje je poduzeće kupac osnovano nije relevantno, ako pogledamo, više od 80% TOP1000 svjetskih firmi je vlasništvo trustova u poreznim oazama.

Opet kažem, nije prodavač dužan voditi računa o tome što će kupac raditi s poduzećem. Njegova odgovornost prestaje u trenutku prodaje firme.

Ovdje moramo razdvojiti dva pojma, vlasnika i direktora firme. Ako je direktor kršio zakone, ne postoji način da se to prenese na drugu osobu i morati će odgovarati (neovisno o vlasništvu). Ali vlasniku fime se nakon prodaje firme može staviti soli na rep.

Poduzeća koja imaju sjedišta u poreznim oazama su pod naročitim povećalom države budući da se naveliko koriste kao fikus poduzeća za pranje novca, kod nas, kao i u EU. Novi Zakon o sprječavanju pranja novca i sprječavanju financiranja kriminala se naročito bavi takvim poduzećima.
Država se ne može baviti takvim poduzećima jer ne zna ništa o njima, nego pokušava dovesti u vezu vlastite državljane s poduzećima iz sumnjivih jurisdikcija. Posebno su sumnjive transakcije gdje novac napušta državu i pokušava se dokazati da su to fiktivni troškovi.

Problem je što većina ljudi pokušava prevariti državu na smiješan način. Da si vlastiti modus operandi zapišu na papir, uočili bi koliko smiješnih grešaka ima.

Ja ovdje ne pričam o kršenju zakona, nego o rupama u zakonu. Kada ti sve napraviš legalno, a ostvariš svoj cilj. Baš kao što je privatizacija u Hrvatskoj napravljena legalno.
Novi direktor poduzeća, preuzimanjem udjela u poduzeću koje se prodaje, mora potpisati promjenu društvenog ugovora kod javnog bilježnika u RH.
Pa, kako će netko bez imena i prezimena postati novi vlasnik nekog d.o.o.-a ?? :ne zna:
Priznajem, ne poznajem dovoljno pravne obveze oko prijenosa firme, te ovo zahtijeva prilagodbu. U tom slučaju bi strani državljan morao doći u Hrvatsku potpisati ugovore, što poskupljuje postupak rješavanja firme. Nisam ciljao na nepostojeće osobe, već na nominativne direktore, a tu uslugu nudi većina posrednika koji otvaraju offshore.

Direktor poduzeća kroz redovno poslovanje ima odgovornost ostvarivati dobit, te plaćati svoje obaveze. Ukoliko to nije u mogućnosti, postoje radnje kojima se mora voditi, te ukoliko nije sposoban plaćati svoje obaveze, poduzeće odvesti u stečaj.

Opet bi trebali razdvojiti pojmove vlasnika i direktora. Direktor ima obvezu poštivajući zakone države ostvariti ciljeve koje vlasnik pred njega postavi, a vlasnik ima odgovornost u slučaju gubitaka podmiriti obveze. Prodajom poduzeća se obveze vlasnika prenose na novog vlasnika.

Takav direktor, koji osnuje off shore poduzeće, te to isto poduzeće preuzima d.o.o. u dugovanjima, čini kaznena djela i to po nekoliko točaka.
slažem se, ako mu se to uspije dokazati

U slučaju da direktor nije vlasnik i osnivač off shore poduzeća, prodajom udjela takvom poduzeću opet se izlaže kaznenom progonu vjerovnika, budući da nije savjesno obavljao svoje dužnosti propisane zakonom.
Direktor je u svakom slučaju izložen tužbi vjerovnika kao odgovorna osoba u pravnoj osobi. Ali ako nije kršio zakon, nego je do dugovanja došlo uslijed lošeg poslovanja, nisam siguran da će vjerovnik tužbom postići nešto.

Usput, kupiti poduzeće koje nije sposobno ostvarivati niti minimalnu dobit, te koje je opterećeno dugovanjima, za jednu kunu, što misliš, koliki kreten moraš biti da bi povjerovao da je na djelu realna poslovna aktivnost, te da novi vlasnik na takav način ima poslovan interes. Sama transakcija je sumnjiva u startu i upravo pobuđuje sumnju u pranje novca, nezakonite djelatnosti, sumnjivo financiranje itd.
Novi vlasnik mora objasniti koje su bile njegove namjere pri kupnji poduzeća, ne misliš li?

Osobno, da sam vjerovnik, odmah bi podnijela kaznenu prijavu protiv direktora (koji je bio direktor u trenutku ostvarivanja dugovanja) za prijevaru i nezakonito poslovanje (MUP - DORH), prijavila sumnjive transakcije i djelovanja direktora prodajom udjela sumnjivim poduzećima (Min. Financija) i podigla tužbu protiv direktora za prijevaru (Općinski Sud). Takav direktor bi se godinama povlačio samnom na sudu, sa državom na obavijesnim razgovorima, vjerojatno i sa njima na sudu, te sam poprilično sigurna da bi uspjela sakupiti dovoljno dokaza kako bi ga se proglasilo krivim.

Hehe, puno toga bi ti. Da nisi iz Zagorja?
Bilo bi lakše odgovarati na ovo da smo odmah razdvojili direktor - vlasnik. Ako je direktor kršio zakon (pri vođenju poduzeća prije same prodaje), za nešto bi odgovarao, kao što za to može i ovako odgovarati, tu nema nikakve razlike.

Ajmo biti iskreni, da i podneseš te silne prijave, što misliš da bi se dogodilo i u kojem vremenskom periodu? Prikupila bi dokaze, kakve dokaze bi pobogu sakupila? Jedina šansa ti je dokazati da je vlasnik i/li direktor firme otvorio offshore, tu se onda može dokazati pokušaj prijevare. Sve ostalo možeš zaboraviti.

Ti prijaviš sumnjive transakcije vlasnika uslijed prodaje firme Ministarstvu Financija. Prodavač bi morao pokazati na koji način je stupio u kontakt s kupcem, te ako pokaže odgovarajući paravan u inozemstvu, tu je dalje ministarstvo nemoćno. Indicije postoje, dokazi ne.

Prijevaru možeš dokazati isključivo ako su vlasnik i/li direktor vlasnici offshore poduzeća. U bilo kojem drugom slučaju, to je poslovna transakcija. Ali, kako dokazati? Novi vlasnik firme je firma sa Sejšila, čija direktorica je došla u Hrvatsku potpisati ugovor. Kako stupiti u kontakt s firmom / direktoricom? Zaboravi na službeni zahtjev stranoj državi, oni ne izručuju nikome nikakve podatke. Što dalje?

U svakom slučaju me veseli ova rasprava, zanimljiv si sugovornik. :top:

cero79
08.09.2012., 21:19
Otvaranje firme košta cca 4000 kuna (početni kapital ne računam jer nije trošak), zatvaranje firme košta 5000 kuna. Da se baš hoćete naći na pola, dao bi mu 500 kuna da se riješiš firme, tako da je njegova ponuda velikodušna.

Ima li firma stabilne prihode?
Ima li firma neku imovinu?

A što bi onda točno ti njemu naplatio?

Njegova ponuda nije velikodušna, jer kupuje poduzeće sa različitima granama, koliko sam se raspitala takva se poduzeća neprodaju za 1.000 ili 500 kn, možda početni kapital neračunaš ali ga prilikom otvaranja moraš imati.
Ako je tako lako otvarati poduzeća zašto ljudi kupuju postojeća
Lako je pametovati drugima, vidjela bi tebe da li bi ti svoje poduzeće prodao za 500 kn.

Imprenditore
08.09.2012., 21:45
Njegova ponuda nije velikodušna, jer kupuje poduzeće sa različitima granama, koliko sam se raspitala takva se poduzeća neprodaju za 1.000 ili 500 kn, možda početni kapital neračunaš ali ga prilikom otvaranja moraš imati.
Lako je pametovati drugima, vidjela bi tebe da li bi ti svoje poduzeće prodao za 500 kn.

A sto da ti kazem, imas svoj stav i sve 5.
Moze pitanje - gdje si se raspitala i tko je relevantan autoritet? Da znam za ubuduce ako mi zatreba.
Pocetni kapital moras imati, ali ga iduci dan mozes uzeti.

Zasto kupiti postojece radije nego otvoriti novo poduzece? Da budem iskren pada mi samo jedan razlog na pamet, ali i on nije toliko bitan, tako da bi ja radije otvorio novo poduzece osim ako mi je ovo isplativije, ali mi se vjerojatno ne bi dalo zajebavati radi 1000kn razlike.

Molim te da ne svodis ovo na osobnu razinu, ne vidim potrebu za emocijama. Da ti postavim protupitanje: koju korist od poduzeca imas ovako a koliki trosak? Vjerojatno postoji neki bankovni racun za koji se placa odrzavanje, ne znam sto je s raznim davanjima - porez na tvrtku i slicno.

A sad cisto iz znatizelje, koliko ti mislis da vrijedi poduzece?

vlado3
08.09.2012., 22:37
Nije baš da se ubijaju da kupe postojeće poduzeće koje nije aktivno i od nepoznate osobe. Mala je razilka u cjeni da li novo ili postojeće. I za posotjeće poduzeće treba izmjene (vlasnika i uprave, eventualno nove djelatnosti) verificirati pri trgovačkom sudu. Osim toga, ako ga kupuješ od nepoznate osobe nikad ne znaš da li je dana kakva zadužnica, mjenica i sl.

Osobno ne bih uzeo postojeću firmu od nepoznatog ni da mi daje 1.000 kn, a ne da ih ja moram dati.

lili p.
09.09.2012., 09:06
Moja namjera ne piše na zidu, te ju treba dokazati. Kojom metodom ćeš ti dokazati da sam ja baš to htio. Ja mogu ponuditi nekoliko alternativnih scenarija. U konačnici, naravno da sam prodao firmu kad mi ne donosi dobit, a uspio pronaći kupca koji očito smatra da će to moći. To je moj ekonomski interes.

Na sudu se dokazuje namjera. Tvoje opravdavanje zvuči laičko i vrlo izgledno da neće proći na Sudu. Zar je potrebno da piše na zidu da bi bilo lako shvatljivo? :kava:

Direktor nosi odgovornost za poslovanje poduzeća, te samim time što poduzeće ima dugove je on odgovoran. Tu nema razlike u odnosu na postojeće stanje. Ti opet tvrdiš da je poduzeće prodano kako bi se izbjeglo plaćanje dugova. Ne, dugovi su preneseni na novog vlasnika. Novi vlasnik je odgovoran za dugove.

Krivo, upravo to bi bio predmet spora.

To gdje je poduzeće kupac osnovano nije relevantno, ako pogledamo, više od 80% TOP1000 svjetskih firmi je vlasništvo trustova u poreznim oazama.

Molim te kada ovako nešto tvrdiš, daj neki link, argument, da potvrdiš tu tvrdnju. Jer mišljenje je kao ....., svatko ga ima :cerek:

Opet kažem, nije prodavač dužan voditi računa o tome što će kupac raditi s poduzećem. Njegova odgovornost prestaje u trenutku prodaje firme.

Ovdje moramo razdvojiti dva pojma, vlasnika i direktora firme. Ako je direktor kršio zakone, ne postoji način da se to prenese na drugu osobu i morati će odgovarati (neovisno o vlasništvu). Ali vlasniku fime se nakon prodaje firme može staviti soli na rep.

Tko je i gdje spominjao vlasnika? Ja sam govorila o direktoru :ne zna:

Država se ne može baviti takvim poduzećima jer ne zna ništa o njima, nego pokušava dovesti u vezu vlastite državljane s poduzećima iz sumnjivih jurisdikcija. Posebno su sumnjive transakcije gdje novac napušta državu i pokušava se dokazati da su to fiktivni troškovi.

Opet netočno. Država se bavi i sumnjivim priljevima novca, posebno iz poreznih oaza. Očito je da ne znaš ili nisi informiran :mig:

Problem je što većina ljudi pokušava prevariti državu na smiješan način. Da si vlastiti modus operandi zapišu na papir, uočili bi koliko smiješnih grešaka ima.

Ja ovdje ne pričam o kršenju zakona, nego o rupama u zakonu. Kada ti sve napraviš legalno, a ostvariš svoj cilj. Baš kao što je privatizacija u Hrvatskoj napravljena legalno.

Mislim da je tvoja ideja pomalo smiješna, zaista, zar misliš da se toga nitko do sada nije sjetio? :D

Priznajem, ne poznajem dovoljno pravne obveze oko prijenosa firme, te ovo zahtijeva prilagodbu. U tom slučaju bi strani državljan morao doći u Hrvatsku potpisati ugovore, što poskupljuje postupak rješavanja firme. Nisam ciljao na nepostojeće osobe, već na nominativne direktore, a tu uslugu nudi većina posrednika koji otvaraju offshore.

Tko god da jeste, novi udjelničar u poduzeću mora potpisati se, a javni bilježnik ovjeriti njegov potpis.

Opet bi trebali razdvojiti pojmove vlasnika i direktora. Direktor ima obvezu poštivajući zakone države ostvariti ciljeve koje vlasnik pred njega postavi, a vlasnik ima odgovornost u slučaju gubitaka podmiriti obveze. Prodajom poduzeća se obveze vlasnika prenose na novog vlasnika.

Vlasnik i nema puno odgovornosti i zaštićen je time da društvo odgovara do iznosa temeljnog kapitala. A temeljnog kapitala više nema, tako da kupoprodaja takvog poduzeća nema nikakvog smisla. I tu ti je temelj za tužbu :)

slažem se, ako mu se to uspije dokazati

Direktor je u svakom slučaju izložen tužbi vjerovnika kao odgovorna osoba u pravnoj osobi. Ali ako nije kršio zakon, nego je do dugovanja došlo uslijed lošeg poslovanja, nisam siguran da će vjerovnik tužbom postići nešto.

Ali ako prodaje takvo poduzeće nekoj fikus firmi ... mislim, stvarno, zar zaista vjeruješ da će takvo opravdanje proći na Sudu? :rolleyes:

Novi vlasnik mora objasniti koje su bile njegove namjere pri kupnji poduzeća, ne misliš li?

Ne, zašto bi novi vlasnik nekome objašnjavao zašto nešto kupuje kada on nije niti tužen niti prijavljen :ne zna:

Hehe, puno toga bi ti. Da nisi iz Zagorja?
Bilo bi lakše odgovarati na ovo da smo odmah razdvojili direktor - vlasnik. Ako je direktor kršio zakon (pri vođenju poduzeća prije same prodaje), za nešto bi odgovarao, kao što za to može i ovako odgovarati, tu nema nikakve razlike.

Ajmo biti iskreni, da i podneseš te silne prijave, što misliš da bi se dogodilo i u kojem vremenskom periodu? Prikupila bi dokaze, kakve dokaze bi pobogu sakupila? Jedina šansa ti je dokazati da je vlasnik i/li direktor firme otvorio offshore, tu se onda može dokazati pokušaj prijevare. Sve ostalo možeš zaboraviti.

Ti prijaviš sumnjive transakcije vlasnika uslijed prodaje firme Ministarstvu Financija. Prodavač bi morao pokazati na koji način je stupio u kontakt s kupcem, te ako pokaže odgovarajući paravan u inozemstvu, tu je dalje ministarstvo nemoćno. Indicije postoje, dokazi ne.

Prijevaru možeš dokazati isključivo ako su vlasnik i/li direktor vlasnici offshore poduzeća. U bilo kojem drugom slučaju, to je poslovna transakcija. Ali, kako dokazati? Novi vlasnik firme je firma sa Sejšila, čija direktorica je došla u Hrvatsku potpisati ugovor. Kako stupiti u kontakt s firmom / direktoricom? Zaboravi na službeni zahtjev stranoj državi, oni ne izručuju nikome nikakve podatke. Što dalje?

U svakom slučaju me veseli ova rasprava, zanimljiv si sugovornik. :top:

Mislim da jako pojednostavljuješ stvari i tražiš argumente i opravdanja koja ti odgovaraju bez da si podrobno o tome promislio. Naša sudska praksa pokazuje da je teško i skupo voditi pravne bitke, ali postoje svjetli primjeri koji dokazuju da se loše namjere, prijevare, mogu dokazati. Pričam iz vlastitog iskustva, a tvoj primjer je bespredmetan, budući da je previše jednostavan. Poslovanjem ostavljaš dokaze poslovanja, dokumentacijom, dopisima i sl. što sve može poslužiti u dokaznom postupku.

Vidi, ne mogu sada nabrajati sve što bi ja napravila, ima puno toga, ali vjeruj da bi se za takvo poduzeće moglo puno toga pronaći kako bi se direktora kompromitiralo.

cero79
19.09.2012., 06:57
Bok,
evo poduzeće je prodano jučer za 2.000kn. Čitajući vaša mišljenja vidjela sam da nemogu tražiti neku visoku cijenu, ali opet nisam mogla dati samo za 1.000kn. Uglavnom pristao je na 2.000kn + 3.200kn javni bilježnik tako da niti on nije ništa više skuplje prošao.
jedno pitanje za sada ostaje ime i adresa ista kako će to sada onda biti sa njihovim računima koji će dolaziti poštom mislim zato što samo djelovanje poduzeća će biti na jednom mjestu a službena adresa poduzeća je čak u drugom gradu.

Hvala

Ja Osobno
27.09.2012., 10:12
Čestitam!!!
Ja bih svoje prodao za 1 kn (sa svim mogućim i nemogućim djelatnostima), jer mi je sada samo nepotrebni trošak.
A što se tiče adrese i pošte tu ne bi trebalo biti problema. Poduzeće će djelovati s nove adrese, a slučajno zalutalu poštu bih ja, nakon tako uspješne prodaje, rado proslijedio novom vlasniku.

heedwin
23.10.2012., 23:21
Pozdrav opet od mene ljudi.
Ja bi još nešto pitao ako ima tko zna ili ima s tim iskustva.
Ukratko.. ja sam direktor firme a moja žena je vlasnik. Obzirom da su se dugovi nagomilali firma više nije u funkciji i čekamo sudbinu.
Ja kao direktor sam jedina osoba koja je odgovorna jer smo tako prijavili, ali kako i sam moram tražit posao morao bi se odjaviti.
Ipak ne usudim se kako ne bi supruzi šta natovarili.
Eto je moje pitanje.. mogu li nju ikako država ili vjerovnici teretiti i mogu li joj slučajno i na plaču sjesti jer ona je zaposlena drugdje?
Hvala!!

heedwin
25.10.2012., 13:40
Pa ne mogu vjerovati da nitko nema slična iskustva vezano uz gornji post. Dajte ljudi malo pomozite ako boga znate !!
A imam i još molbi.. firma je bila prijavljena na adresu iz usluge a kako sad više to ne možemo plačati kaj će se desiti kad skinemime firme s kasliča. Jel ima i za to neko iskustva ili saznanja please !! Hvala!

GricGric
26.10.2012., 04:57
Nemam tih iskustava još, kad počnu utvrđivat takvu odgovornost čut će se nadaleko, jer je masa firmi u sličnoj situaciji kao što je tvoja...
Vrijeme će pokazati...

proab
26.10.2012., 05:40
:503::503:
Ovako stoje stvari.
Imam firmu 10-ak godina koja je svojevremeno dobro radila.
Kako je došla kriza - firma ošla u ..... ........
E sad .. temeljni kapital se istopio jer je to bila oprema koja je ošla pod bubanj tj prodana za dugove.
Love nemam nikakve za pokretanje stečaja.
Firma je naravno u blokadi ali nitko za to ne mari.. mislim država bi trebala pokrenuti stečaj ali valjda ne stignu.
Ja se dalje ne kužim tj šta sad napraviti da se rješim vlasništva te firme.
Spominje se po forumima nekakva likvidacija firme. Da li je to neko rješenje ili postoji neki drugi način?
Ajmo ekipa plizzzzzzzzzz, ko zna ili ima neka iskustva ... pomoć !!!

Pozdrav opet od mene ljudi.
Ja bi još nešto pitao ako ima tko zna ili ima s tim iskustva.
Ukratko.. ja sam direktor firme a moja žena je vlasnik. Obzirom da su se dugovi nagomilali firma više nije u funkciji i čekamo sudbinu.
Ja kao direktor sam jedina osoba koja je odgovorna jer smo tako prijavili, ali kako i sam moram tražit posao morao bi se odjaviti.
Ipak ne usudim se kako ne bi supruzi šta natovarili.
Eto je moje pitanje.. mogu li nju ikako država ili vjerovnici teretiti i mogu li joj slučajno i na plaču sjesti jer ona je zaposlena drugdje?
Hvala!!

Pa ne mogu vjerovati da nitko nema slična iskustva vezano uz gornji post. Dajte ljudi malo pomozite ako boga znate !!
A imam i još molbi.. firma je bila prijavljena na adresu iz usluge a kako sad više to ne možemo plačati kaj će se desiti kad skinemime firme s kasliča. Jel ima i za to neko iskustva ili saznanja please !! Hvala!

Nisi citao moje postove... slicna situacija.
Dakle, ti kao direktor si "odgovorna osoba" i mozes dobiti razne kazne... Npr. prekrsajne kazne zbog nedostavljanja dokumentacije (npr. redovite predaje pdv obrazaca). Kazne nisu male. "Dobra" vijest je da se kazne ne naplaciju ovrhom nego "mijenjaju" za zatvorsku kaznu :rolleyes:

A rjesenje... nase "rjesenje" je bilo srediti dokumentaciju, uredno je dostavljati, paralelno traziti da dugovanja odu u zastaru (srecom i jesu) i onda je racunovodja uspio dobiti brisanje po nekoj osnovi ne-predaje godisnjih izvjestaja (tako nesto) trgovackom sudu, uglavnom nije klasicna likvidacija gdje sve troskove snosis sam... Nadji hitno sposobnog racunovodju koji se zeli uhvatiti u kostac s problemima jer nece nestati... Naravno, drzava je odavno trebala pokrenuti stecaj ali joj se eto neda, valjda imalo premalo drzavne administracije da se stignu baviti provodjenjem svojih zakonskih obaveza.

Za kaslic - bolje nemoj skinuti naziv, ovako bar znas sto se desava (jer ti pisu dopise), ako prestanes primati dopise bit ces u potpunom mraku sto se tice odluka sudova, porezne i inih tijela (jer onda stave na oglasnu plocu i postane vazece a ti nemas pojma ni o cemu)

I odjavi se cim prije... samo gomilas dugove za doprinose (pretpostavljam) i prolongiras rok koji moras cekati za zastaru. Da ne spominjem kazne tvrtki kao pravnoj osobi koje onda opet moras cekati da idu u zastaru itd.... zatvoreni krug iz kojeg je jako jako tesko se iskopati, ali sto dulje cekas to se vise zakopavas i zapetljavas.

heedwin
26.10.2012., 11:46
Nisi citao moje postove... slicna situacija.
Dakle, ti kao direktor si "odgovorna osoba" i mozes dobiti razne kazne... Npr. prekrsajne kazne zbog nedostavljanja dokumentacije (npr. redovite predaje pdv obrazaca). Kazne nisu male. "Dobra" vijest je da se kazne ne naplaciju ovrhom nego "mijenjaju" za zatvorsku kaznu :rolleyes:

A rjesenje... nase "rjesenje" je bilo srediti dokumentaciju, uredno je dostavljati, paralelno traziti da dugovanja odu u zastaru (srecom i jesu) i onda je racunovodja uspio dobiti brisanje po nekoj osnovi ne-predaje godisnjih izvjestaja (tako nesto) trgovackom sudu, uglavnom nije klasicna likvidacija gdje sve troskove snosis sam... Nadji hitno sposobnog racunovodju koji se zeli uhvatiti u kostac s problemima jer nece nestati... Naravno, drzava je odavno trebala pokrenuti stecaj ali joj se eto neda, valjda imalo premalo drzavne administracije da se stignu baviti provodjenjem svojih zakonskih obaveza.

Za kaslic - bolje nemoj skinuti naziv, ovako bar znas sto se desava (jer ti pisu dopise), ako prestanes primati dopise bit ces u potpunom mraku sto se tice odluka sudova, porezne i inih tijela (jer onda stave na oglasnu plocu i postane vazece a ti nemas pojma ni o cemu)

I odjavi se cim prije... samo gomilas dugove za doprinose (pretpostavljam) i prolongiras rok koji moras cekati za zastaru. Da ne spominjem kazne tvrtki kao pravnoj osobi koje onda opet moras cekati da idu u zastaru itd.... zatvoreni krug iz kojeg je jako jako tesko se iskopati, ali sto dulje cekas to se vise zakopavas i zapetljavas.

Hvala ti na odgovoru ali s druge strane čitao sam sasvim druga iskustva ovdje gdje čovjek veli da je sve samo pustio neka stoji i onda su mu došli i napravili stečaj.
Ja nisam ništa kriv nego je jednostavno stao posao i nisam više mogao ništa plačati i sve je evidentno. Knjigovođa je vodio knjige i predavao sve uredno dok smo radili ali sada nemam novaca ni za sebe a kamoli za knjigovođu.
Što se zastare tiće mislim da ne može prije 5 godina a firma je u banani tek 2 i za sve dugove je več pokrenuta naplata tako da ni tu nema zastare.
A ja se jesam odjavio sa mirovinskog i zdravstvenog ali ne mogu se na burzu prijaviti (mislim da je to novo), dok me vlasnik firme ne razriješi dušnosti, avelim kako je vlasnik moja supruga bojim se da njoj ne sjednu onda na plaću. Zato sam pitao za to jel njoj šta mogu.
Dakle hvala još jednom no mislim da nam je sasvim drugačija situacija.:ne zna:

vlado3
26.10.2012., 14:04
Dokle god si član uprave ili izvršni direktor firme (a to možeš promijenti jedino na TS) ne možeš biti nezaposlen, tj. obveznik si plaćanja doprinosa prema zakonu o doprinosima.

miho70
26.10.2012., 15:08
Netko mora biti direktor i dok je direktor mora plaćati doprinose sebi za zdravstveno i mirovinsko. To što to mnogi ne rade te ne amnestira u slučaju kontrole, a one su kako čujemo pojačane. Direktor ostaješ u sudskom registru i kad te vlasnik opozove jer kod upisa opoziva traže tko je novi direktor jer tvrtka ne može biti bez direktora. Zamijeniti te jedino može supruga, a to si rekao da nikako ne bi pa rješenja nema. Rješenje će biti kad ti kao direktor ili neki vjerovnik pokrene stečaj, imenovati će se stečajni upravitelj ako tvrtka ima imovine, a ako ne odmah i zatvoriti stečaj.

heedwin
26.10.2012., 17:33
Dokle god si član uprave ili izvršni direktor firme (a to možeš promijenti jedino na TS) ne možeš biti nezaposlen, tj. obveznik si plaćanja doprinosa prema zakonu o doprinosima.

Ali kako su me onda odjavili na mirovinskom i zdravstvenom?

heedwin
26.10.2012., 17:36
Netko mora biti direktor i dok je direktor mora plaćati doprinose sebi za zdravstveno i mirovinsko. To što to mnogi ne rade te ne amnestira u slučaju kontrole, a one su kako čujemo pojačane. Direktor ostaješ u sudskom registru i kad te vlasnik opozove jer kod upisa opoziva traže tko je novi direktor jer tvrtka ne može biti bez direktora. Zamijeniti te jedino može supruga, a to si rekao da nikako ne bi pa rješenja nema. Rješenje će biti kad ti kao direktor ili neki vjerovnik pokrene stečaj, imenovati će se stečajni upravitelj ako tvrtka ima imovine, a ako ne odmah i zatvoriti stečaj.

Šta se dešava ako ja ne želim recimo biti više direktor šta mene briga što oni ne mogu neći drugog direktora. Pa zar me netko može na to primorati. (Govorim opčenito o tome, a ne o mojoj situaciji.) Situacija je takva da smo stvarno ošli u k... i nije ono da smo šta kupovali ili potrošili novac.Ja sam več 9 mj bez posla a žena na minimalcu pa se bojim da nju ne počnu radi toga napadati. Hvala!:504:

moira_67
27.10.2012., 09:53
Kod pokretanja likvidacije, odnosno slanja prijave u ts, treba li imati potvrdu PU o nepostajanju duga?
Koliko sam upućena ovo treba po završetku tek, odnosno prije brisanja, a treba li i prije?
Hvala!

moira_67
29.10.2012., 07:58
Poz. Zanima me da li je kod likvidacije potrebno angažirati odvjetnika? Ako da, zašto?
Hvala

lili p.
29.10.2012., 08:22
Kod pokretanja likvidacije, odnosno slanja prijave u ts, treba li imati potvrdu PU o nepostajanju duga?
Koliko sam upućena ovo treba po završetku tek, odnosno prije brisanja, a treba li i prije?
Hvala!

Treba ti na kraju. Pazi na kamate i nesmiješ imati pretplatu.

Poz. Zanima me da li je kod likvidacije potrebno angažirati odvjetnika? Ako da, zašto?
Hvala

Ne treba.

moira_67
29.10.2012., 08:32
Hvala lili :kiss:

arna
05.12.2012., 11:10
Ne znam gdje bih pitala, možda ovdje netko zna...
Muž je bio vlasnik i direktor d.o.o. u našem stanu, kao jedini zaposleni, a nakon njegove smrti ja sam naslijedila firmu, ali nisam na sebe prenesla vlasništvo ( bilo mi je skupo, a firma i tako ne radi), pa sad ne znam može li ZH od mene potraživati zakasninu za plačanje komunalnih troškova ( po onom Zakonu o financ. poslovanju i predstečajnoj nagodbi) za garažu, zbog koje se btw vodi sudski postupak o vlasništvu, a to je ujedno i drugo pitanje- mogu li ja uopće predstavljati firmu na sudu?
Bila bih zahvalna ako mi netko zna odgovoriti, ili me barem uputiti koga točno pitati.

G-o-g-a
06.08.2013., 13:33
Pozdrav!
Pročitala sam ovu temu od početka pa nisam našla da je bilo govora o ovakvom slučaju: poduzeće je brisano iz sudskog registra zbog ne-predavanja statističkih izvješća, likvidacija nije provedena jer nema imovine (u rješenju o brisanju se Trgovački sud pozvao na članak koji to omogućava).
Poduzeće se bavilo izdavaštvom pa u zalihama još uvijek ima neku količinu knjiga. Knjige su iz takvog područja da su zastarjele i ne mogu se prodati, vasnici bi ih htjeli baciti.
Postoje li neke obveze po poreznim propisima i ako postoje, koje su, kako bi se te knjige smjele baciti?
Ima li nekih drugih obveza koje treba izvršiti?
(Ako sam dobro razumjela, objavljeni postovi mahom govore o obvezama prije brisanja iz registra.)
Hvala.

BlindDog
10.08.2013., 17:28
Ako je društvo brisano iz registra, ono ne postoji. Sukladno tome ne postoji ni zaliha neprodane robe te istom raspolažu vlasnici. Sud je trebao poreznoj upravi dostaviti izvod iz registra u kojem je vidljivo da je izvršeno brisanje i kada te s tim danom prestaju obveze društva.
Postoji obveza čuvanja poslovne dokumentacije prema zakonu o računovodstvu i općem poreznom zakonu te zakonu o mirovinskom osiguranju. Iz iskustva znam da je dobro čuvati isplatne liste, obračune plaća i izvode kad je isplaćena plaća sve dok i posljednji bivši zaposlenik ne ode u mirovinu. Iz mirovinskog su tražili te podatke kad je direktor društva podneo zahtjev za mirovinu tijekom 2012 godine. I odneo im ove liste i obračune iako je društvo brisano iz registra još 1997. Sva sreća da je sačuvao ovo jer mu mirovinsko ne bi priznalo uplaćenih pet godina doprinosa u mirovinski staž.

Marhall
08.12.2013., 22:02
Pozdrav svima,

može konkretan odgovor od upućenih u ovu tematiku.

Naime, vlasnik sam firme, koja se bavi trgovinom i imamo jedan dućan pod tom firmom.
Račun firme je blokiran prije 20 dana zbog duga od 5 tisuća kuna
neplaćenih doprinosa, da bi nam prije 10 dana bila porezna inspekcija u dućanu da
napravi kratki nadzor te nas pozvala sutradan kod sebe gdje smo morali potpisati dokument
gdje se slažemo da ćemo platiti taj dug u roku 10 dana ili zatvaraju firmu.

Nisam uspio dobiti odgovor od inspektora, što znači to zatvaranje firme, hoće li doći i
zapečatiti dućan, to mi nema smisla pošto smo u najmu.

Sad se premišljam dali nekako doći do novca i to platiti ili im dopustiti da zatvore firmu.

Taj isti dućan bi prebacio na svoj obrt, ali ne znam da li je to uopće moguće.

10 godina se mučimo da bi Linić koji kaže da izlazi u susret privatnicima nam zatvorio
firmu radi 5 tisuća kuna duga, s tim da su u startu odbili mogućnost plaćanja u 2-3 rate.

Molim za pomoć jer se radi o obitelji sa djecom, 10 godina cjelodnevnog rada i mučenja
da bi na kraju dobio što???
Prije ovog nikad nismo bili u blokadi i uvijek smo sve obaveze prema državi plaćali na vrijeme,

hvala unaprijed!

kontra
31.01.2014., 21:34
peku me oci... dobro, znaci kao direktor firme, koja vise ne posluje, sam u "bezizlaznoj" situaciji i dok ne zavrsim process likvidacije ili prodam firmu ne mogu se prijavit nigdje? tj vise se zakonski ne mogu ni odjavit iz firme ako sam jedini zaposleni i na funkciji direktora? jesam dobro shvatila?

braveheart79
01.02.2014., 12:46
Pozdrav svima,

može konkretan odgovor od upućenih u ovu tematiku.

Naime, vlasnik sam firme, koja se bavi trgovinom i imamo jedan dućan pod tom firmom.
Račun firme je blokiran prije 20 dana zbog duga od 5 tisuća kuna
neplaćenih doprinosa, da bi nam prije 10 dana bila porezna inspekcija u dućanu da
napravi kratki nadzor te nas pozvala sutradan kod sebe gdje smo morali potpisati dokument
gdje se slažemo da ćemo platiti taj dug u roku 10 dana ili zatvaraju firmu.

Nisam uspio dobiti odgovor od inspektora, što znači to zatvaranje firme, hoće li doći i
zapečatiti dućan, to mi nema smisla pošto smo u najmu.

Sad se premišljam dali nekako doći do novca i to platiti ili im dopustiti da zatvore firmu.

Taj isti dućan bi prebacio na svoj obrt, ali ne znam da li je to uopće moguće.

10 godina se mučimo da bi Linić koji kaže da izlazi u susret privatnicima nam zatvorio
firmu radi 5 tisuća kuna duga, s tim da su u startu odbili mogućnost plaćanja u 2-3 rate.

Molim za pomoć jer se radi o obitelji sa djecom, 10 godina cjelodnevnog rada i mučenja
da bi na kraju dobio što???
Prije ovog nikad nismo bili u blokadi i uvijek smo sve obaveze prema državi plaćali na vrijeme,

hvala unaprijed!

Sta je bilo na kraju price?

Ti kauboji iz porezne su koma

magadan
16.03.2014., 11:37
Uh, od kud da krenem!? Otac mi je preminuo iznenada, pokoj mu dusi. Iza njega ostala je firma u dugovima. Nasljedjuje li se ta firma automatski ili se nekako mogu ograditi od firme i dugova? Trebam li pokrenuti zatvaranje firme ili je bolje ograditi se od svega i nista ne dirati?
Help!

more
16.03.2014., 13:34
Uh, od kud da krenem!? Otac mi je preminuo iznenada, pokoj mu dusi. Iza njega ostala je firma u dugovima. Nasljedjuje li se ta firma automatski ili se nekako mogu ograditi od firme i dugova? Trebam li pokrenuti zatvaranje firme ili je bolje ograditi se od svega i nista ne dirati?
Help!
Prvo pojam firma u RH ne postoji i ne znaći ništa
u Hrvatskoj postoji
j.d.o.o.
d.o.o.
d.d.
obrt
i tamo neki slobodni umjetnici dodatne samostalne djelatnosti ali o tome ne znam puno

ako ti je otac imao
j.d.o.o.
d.o.o.
d.d.
ti ne nasljeđuješ nikakve dugove pošto to nisu dugovi tvog oca nego pravne osobe to jest trgovačkog društva.
je li ti otac bio direktor te tvrtke ili samo vlasnik.

BlindDog
16.03.2014., 18:22
Ako je doo ili slično a u dugovima, možeš se odreći u korist RH.

magadan
26.03.2014., 07:13
Hvala na odgovorima. Otac je bio vlasnik, a valjda i direktor tog d.o.o.-a. Samo je on radio u firmi. Firma ima dug.
Zanima me trebam li ja pokretati postupak likvidacije ili da se to samo pokrene? Ja se svega odricem.

BlindDog
26.03.2014., 08:35
Ako je doo ili slično a u dugovima, možeš se odreći u korist RH.

Pod odricanjem sam mislio da se odrekneš u tijeku ostavinske rasprave. Ako je ostavina prošla ne znam kako bi se ovo provelo.

magadan
26.03.2014., 13:56
Nije jos prosla ostavinska.

BlindDog
27.03.2014., 08:50
U tom slučaju neka se nasljednici odreknu trgovačkog društva u korist RH. Onda vlasnik ima obveze postavljanja uprave i pokretanja eventualne likvidacije.

devilgirl
28.03.2014., 01:58
U tom slučaju neka se nasljednici odreknu trgovačkog društva u korist RH. Onda vlasnik ima obveze postavljanja uprave i pokretanja eventualne likvidacije.

Ne znam kako to ide kod ostavinskih...ja sam mislila ili prihvaćaš ili se odričeš, nisam čula da možeš prihvatiti samo dio nasljedstva :ne zna:

Ima li tu pravnika da potvrde tu mogućnost ?

lenchy2403
08.04.2014., 18:54
Da li netko ima iskustva sa zatvaranje jednostavnog d.o.o.-a?

Znam da je procedura jednaka kao i sa klasičnim d.o.o., dakle prvo trebam ići kod JB da sastavi odluku, pa tek onda na trgovački sud, ali svejedno bi me zanimale informacije glede kunica, mislim koliko će me to sve koštati s obzirom da me je osnivanje koštalo (cca) 1000 kn - pa onda troškovi zatvaranja ne bi smjeli biti jednaki onima d.o.o.-a, već sukladno onima j.d.o.o.-a, što ne? :mig: Ali koliko je to? :)

Unaprijed hvala na odgovoru/ima.

bitchy-as-usual
08.04.2014., 23:36
Zasto bi zatvarala?

Sent from my iPhone using Tapatalk

lenchy2403
09.04.2014., 11:08
Zasto bi zatvarala?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Službeni razlog: Odluka članova društva.