PDA

View Full Version : Svicarska

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13

kocusa
08.10.2012., 21:23
Sa tim svojim "optimizmom", sumnjam da ce te netko pitati za savjet.

Ono, nemam nista protiv tebe, ali sumnjam da je tako crno kao sto ti prikazujes. Vjerujem da je istina ipak negdje u sredini.

Ti imas pravo sumnjati i misliti da je u susjeda uvijek trava zelenija....ja sam ti dao brojke jel tako?pa sad ti vidi koliko je to crno i nerealno.
Nisam reagirao na ovu temu da bi usporedjivao situacije u CH i Hrvatskoj...ideja je bila da donekle prezentiram cinjenicno stanje zemlje koju poznajem i u kojoj zivim.
Mogu ja reci i dosta toga pozitivnog o ovoj zemlji ali mislim da je svrshodnije da ljudima kazem oprez, nije Svicarska a ni status imigranta bajkovit kosto misli vecina u Hrvatskoj.

MaliZeleni10
08.10.2012., 21:30
Nitko niti ne govori da je Svicarska bajkovita, ali u Svicarskoj obicni radnik moze zivjeti sasvim normalno od svoje place, u Hrvatskoj ne moze, zato mi i zelimo ici u Svicarsku, da mozemo normalno zivjeti od prvog do prvog.

Dukkai
08.10.2012., 22:03
Evo, ponovno sam pogledao tvoj post i svejedno ne vidim informacije koje sam te pitao. Napisao si da je 2000 za najam stana. Koje velicine? 90 kvadrata? Naime, ja ne mogu znati koliko je najam stana od 40-50 kvadrata u Svicarskoj (ZH ili GE), ako je to za 90 kvadrata, zato i pitam.
Rezije nisi ni priblizno naveo kako se krecu. Da li da ja pogadjam ili da tebe pitam pa da se mozemo normalno raspravljati? Isto vrijedi i za gradski prijevoz i za hranu.

Da, ti si puno toga napisao, a ja sam te pitao za par stvari jos dodatno jer to nisi naveo i ti si se odjednom osjecao napadnut. :ne zna:
Tesko je stvarati neku realnu sliku i paralele ako mi fale informacije. Ako ja u RH zivim u stanu od 50 kvadrata i idem gradskim prijevozom na posao, onda normalno da me interesira kako to izgleda, financijski, u Svicarskoj primjerice. :ne zna:

kocusa
08.10.2012., 22:23
Evo, ponovno sam pogledao tvoj post i svejedno ne vidim informacije koje sam te pitao. Napisao si da je 2000 za najam stana. Koje velicine? 90 kvadrata? Naime, ja ne mogu znati koliko je najam stana od 40-50 kvadrata u Svicarskoj (ZH ili GE), ako je to za 90 kvadrata, zato i pitam.
Rezije nisi ni priblizno naveo kako se krecu. Da li da ja pogadjam ili da tebe pitam pa da se mozemo normalno raspravljati? Isto vrijedi i za gradski prijevoz i za hranu.

Da, ti si puno toga napisao, a ja sam te pitao za par stvari jos dodatno jer to nisi naveo i ti si se odjednom osjecao napadnut. :ne zna:
Tesko je stvarati neku realnu sliku i paralele ako mi fale informacije. Ako ja u RH zivim u stanu od 50 kvadrata i idem gradskim prijevozom na posao, onda normalno da me interesira kako to izgleda, financijski, u Svicarskoj primjerice. :ne zna:

na prvo sto pitas sam odgovorio: "danas za studio(35-40kvadrata) u ZH ili GE treba odvojit minimum CHF 1'200,1'300 mjesecno..."
mjesecna autobusna karta je CHF 75.-, kava CHF 3.20.-, pivo 3.60.-(za izlazak weekendom navecer pice tipa vodka redbull kosta min. CHF 12-15.-nadalje ovisno o lokalu) big mac meni CHF 12.00.- Pizza CHF 20, 25.-, TAXI nekih CHF 20.- za 4km voznje, za kruh koji covjek moze nazvat kruhom treba izdvojiti CHF 2.00(inace ima ga i za chf 1.15.-) eto otprilike...idem pozdrav.

Dukkai
08.10.2012., 22:56
na prvo sto pitas sam odgovorio: "danas za studio(35-40kvadrata) u ZH ili GE treba odvojit minimum CHF 1'200,1'300 mjesecno..."
mjesecna autobusna karta je CHF 75.

Ok, a koliko je dobar autobusni prijevoz? da li se moze s njim normalno po gradu kretati?
I jos uvijek mi nisi odgovorio za rezije. Koliko su one otprilike za stan od 50 kvadrata? jer, pretpostavljam da je ovih 1200-1300 samo najam.

ayniln
09.10.2012., 08:18
Autobusni/zeljeznica/travaj prijevoz je vise nego dobar u CH, stan u centru velikih aglomeracija treba izbjegavati, cijene na periferiji (30 minuta udaljenost javnim prijevozom) su bitno nize nego u centru Zeneve ili Zuricha.
Cijene se krecu za takve stanove od cca 50 kvadrata oko 1000 CHF
Pogledaj sam na homegate.ch

gricko80
09.10.2012., 08:20
neznam zasto raspravaljete o odlasku u Svicarsku kad su kvote za zemlje poput Hrvatske popunjene...
Na koji nacin mislite dobit work permit, moze info ?

linux2
09.10.2012., 08:27
Evo subjektivni porezni obveznik Svicarske konfederacije reagira na post osobe koja je« puno puta bila u Švicarskoj »jer « tamo ima sestru i sestričnu » I koja ponekad razmislja ali rijetko misli.
Iznova sam procitao post u koji sam utkao samoga sebe I zbilja nevidim razloga za dodati ili oduzeti bilo sto. Pazite, nije ideja usporedjivati situaciju u zemlji u kojoj poslodavac uredno isplacuje dugovanja prema radniku, koja ima tradiciju prakticiranja demokracije, vladavine prava i sve ostalo Sa Hrvatskom.
Nisam neki “pjesnik kurvanjski” ali cu morati uciniti presedan I citirati samoga sebe. Naime, ja sam u uvodu svog posta upozorio citatelja “da se ne umara citajuci moju viziju stvari onaj koji se koncepcijski sa mnom ne slaze”.Dakle tu se ubrajaju u prvom redu oni koji se osjecaju “pripadnicima slucajnog naroda jedne slucajne drzave”ili koji osnivaju facebook skupine pod sloganom “napustimo Hrvatsku”…

Ja bih jako želio biti porezni obveznik Švicarske konfederacije. Ne moraš to navoditi kao nešto loše. Da, jako puno sam bio u Švicarskoj kao što sam i napisao i ne pričam na pamet to što kažem da pičaš gluposti.Uopće nije stvar u uspoređivanju situacije. Očito nisi skužio.
Recimo na primijer, ja sam dobro situiran u Hrvatskoj, a to bi za naše skromne pojmove u Hrvatskoj značilo da imam stan, dobar posao. Žena mi također radi i ima solidan posao. Svejedno ne živimo kao ljudi koji u Švicarskoj imaju dvije lošije plaće od 3500 - 4000 CHF.
Želim otići u Švicarsku zbog razloga koje si i ti naveo. Zbog bolje perspektive za djecu, zbog bolje zdravstvene njege, općenito boljeg života. A ti budući vidim spominješ "slučajni narod jedne slučajne države", vidim pratiš politiku koja mene niti malo ne zanima. Svaki put kad se vratim iz Švicarske, ne želim paliti televiziju jednu tjedan dana da mi političari i ini nebi pokvarili opuštenost koju sam imao u Švicarskoj. Švicarci se na primijer sa tim ne opterećuju.
A ako je tebi toliko loše u toj porezima opterećenoj Švicarskoj, nameće se pitanje zašto se ne vratiš u našu lijepu domovinu.
Žao mi je samo što takvi kao ti koji stalno mrve i kukaju na Švicarsku su tamo u CH, a ja koji bih bio jako zadovoljan što bih sa obitelji došao tamo čučim u Zagrebu.

linux2
09.10.2012., 08:34
Minimalna placa je izracunata pom minimalnim troskovima zivota, tako da se i sa minimalnom placom moze zivjeti.

U potpunosti se slažem! To je točno.

linux2
09.10.2012., 08:48
neznam zasto raspravaljete o odlasku u Svicarsku kad su kvote za zemlje poput Hrvatske popunjene...
Na koji nacin mislite dobit work permit, moze info ?

Od kud ti informacija da su kvote popunjene?

linux2
09.10.2012., 08:55
Nitko niti ne govori da je Svicarska bajkovita, ali u Svicarskoj obicni radnik moze zivjeti sasvim normalno od svoje place, u Hrvatskoj ne moze, zato mi i zelimo ici u Svicarsku, da mozemo normalno zivjeti od prvog do prvog.

I sa ovom konstatacijom se slažem.

JPK
09.10.2012., 09:02
Od kud ti informacija da su kvote popunjene?

To se odnosi na nekvalificirana zanimanja, ona malo višeg ranga ne podliježu kvotama i svako malo čujem za nekoga iz Hrvatske ili slične treće zemlje da se zaposlio.

linux2
09.10.2012., 09:10
To se odnosi na nekvalificirana zanimanja, ona malo višeg ranga ne podliježu kvotama i svako malo čujem za nekoga iz Hrvatske ili slične treće zemlje da se zaposlio.

Upravo tako. Tražena zanimanja ne podliježu kvotama.

ayniln
09.10.2012., 09:25
Upravo tako. Tražena zanimanja ne podliježu kvotama.

Prednost uvjek imaju CH drzavljani, zatim stara EU, zatim nove EU clanice i tek tada ostali.
Realne sanse postoje kod velikih firmi, za manje firme je to obicno previse posla.

MaliZeleni10
09.10.2012., 09:28
Ima raznih zanimanja koja su trazena, ali problem je administracija tj dobijanje rane dozvole.

Ja sam prije dvije godine nasao firmu koja bi me odmah zaposlila ali je covjek rekao da se njihova kadrovska sluzba jedostavno neced da bori sa administracijom koja kaze da moraju dokazati da ne mogu naci nekoga adekvatnog za to radno mjesto u Svicarskoj ili u EU pa im je jednostavnije cekati da se pojavi netko tko odgovara profilu koji im je potreban.

Oglas za to radno mjesto nakon sto istekne se redovno ponovi na njihovim web stranicama.

Radi se o velikoj firmi, da se radilo o maloj firmi sigurno bi se upustili u to jer ja imam odlicno znanje, iskustvo i reference.

linux2
09.10.2012., 09:32
Prednost uvjek imaju CH drzavljani, zatim stara EU, zatim nove EU clanice i tek tada ostali.
Realne sanse postoje kod velikih firmi, za manje firme je to obicno previse posla.

Znam da ide tim redosljedom. Zato čekam da uđemo u EU da mrvicu povećam šanse.

ayniln
09.10.2012., 10:44

Mali mjesecni troskovnik za malu familiju od dvoje odraslih i jedno dijete:

Stan - prosjek 3.5 soba 80-90 kvadrata van centra velikih gradova ukljucujuci Nebenkosten (grijanje + topla voda ukljuceno), Svicarci zahtijevaju odredjeni broj soba ako se mislis doseliti sa familijom- 1600 CHF
Rezije - Struja+TV+etc otprilike 100 CHF
Zdravstveno osiguranje - princip je po glavi, ne kao u Hrvatskoj da je netko nositelj za familiju, sa prosjecnom fransizom - 750 CHF
Hrana- zavisi sto jedes - prehrana u restoranima iskljucena - 500-1000 CHF
Obuca, odjeca i ostalo neophodno - 500 CHF
Auto - klasa Golf - ukljucuje sve troskove osiguranja, odrzavanja, goriva , garaza/parking ovisno da li kupujes novoga ili polovnoga - 500 - 1000 CHF
Godisnji, putovanja, skijanja izlasci - godisnje 6000 -mjesecno - 500 CHF
Porez - 13ta placa
Izdvajanje iz bruto place za prvi i drugi penzioni stup i obavezna osiguranja otprilike 10%

Mozda sam nesto zaboravio ali poanta je familiji u CH potrebno barem 6000 - 7000 CHF mjesecnih prihoda da bi poceli opusteno zivjeti. Ili na godisnjoj razini 80k CHF navise.

MaliZeleni10
09.10.2012., 12:34
Sad si ga debelo pretjerao, kakvih 80k franaka, jedino ako ne mislis na bruto placu.

Ti troskovi sto si nabrojao su ukupno 4.950 franaka (racunajuci po 750 chf tamo gdje si ti naveo 500-1000), mislim da covjek koji radi sam (ima nizu poreznu osnovicu i prima djeciji doplatak ) to izfinancira bez problema sa redovnom placom.

linux2
09.10.2012., 12:57
Mali mjesecni troskovnik za malu familiju od dvoje odraslih i jedno dijete:

Stan - prosjek 3.5 soba 80-90 kvadrata van centra velikih gradova ukljucujuci Nebenkosten (grijanje + topla voda ukljuceno), Svicarci zahtijevaju odredjeni broj soba ako se mislis doseliti sa familijom- 1600 CHF
Rezije - Struja+TV+etc otprilike 100 CHF
Zdravstveno osiguranje - princip je po glavi, ne kao u Hrvatskoj da je netko nositelj za familiju, sa prosjecnom fransizom - 750 CHF
Hrana- zavisi sto jedes - prehrana u restoranima iskljucena - 500-1000 CHF
Obuca, odjeca i ostalo neophodno - 500 CHF
Auto - klasa Golf - ukljucuje sve troskove osiguranja, odrzavanja, goriva , garaza/parking ovisno da li kupujes novoga ili polovnoga - 500 - 1000 CHF
Godisnji, putovanja, skijanja izlasci - godisnje 6000 -mjesecno - 500 CHF
Porez - 13ta placa
Izdvajanje iz bruto place za prvi i drugi penzioni stup i obavezna osiguranja otprilike 10%

Mozda sam nesto zaboravio ali poanta je familiji u CH potrebno barem 6000 - 7000 CHF mjesecnih prihoda da bi poceli opusteno zivjeti. Ili na godisnjoj razini 80k CHF navise.

A u Hrvatskoj sa istom plaćom od 7000 kn koja je jedna od prosječnih do boljih, troškovi su:

- stan od istih 80-90 kvadrata 3000 - 3500 kn, nije uključeno grijanje
- režije oko 1500 kn (za takav stan)
- zdravstveno kao i mirovinsko se izdvaja odmah iz plaće, ali ako plaćaš drugi stup koji je neophodan ako završiš u bolnici itd 150 kn
- hrana zavisi što jedeš minimum 2000 - 3000 kn mjesečno, ako imaš bebu i puno više
- odjeća, obuća i ostalo potrebno imaju iste cjene kao u Švicarskoj, znači ako je tebi potrebno 500 CHF, onada ću i ja napisati 3000 kn
- i ja imam auto srednje klase, pa gorivo, i servisiranje, osiguranje, gume itd me u prosjeku dođu 750 - 1000 kn mjesečno.
- trinaeste plaće nema uglavnom većina tvrtki
- a putovanja su luksuz pa kao što vidiš, u ovom izračunu i nema mjesta ljetovajima, skijanjima itd, pa to neću niti pisati.

Znači ovo daleko premašuje 7000 kn što je ponavljam dobra plaća u Hrvatskoj. iz toga je vidljivo da kod nas se ne može preživjeti ako dvoje ne radi i sa boljom plaćom, bez imalo luksuza samo osnovne potrebe.
U Švicarskoj se bar može kao što sam napisao živjeti normalno sa jednom dobrom plaćom.

ayniln
09.10.2012., 13:14
Sad si ga debelo pretjerao, kakvih 80k franaka, jedino ako ne mislis na bruto placu.

Ti troskovi sto si nabrojao su ukupno 4.950 franaka (racunajuci po 750 chf tamo gdje si ti naveo 500-1000), mislim da covjek koji radi sam (ima nizu poreznu osnovicu i prima djeciji doplatak ) to izfinancira bez problema sa redovnom placom.

U Svicarskoj se uvijek govori o bruto placi, ako se pomaknes par kilometara do druge mjesne zajednice porezi se mogu bitno razlikovati.
Nisam nista pretjerao, 80k bruto je potrebno za pocetak opustenijeg zivota za familiju od tri clana, uostalom covjek zeli nesto i staviti na stranu, preporuka je uvijek u kesu imati bar pola godisnje place sa strane za slucaj nevolje. Naravno za pojedinca koji zivi sam je potrebno manje. Htio sam samo reci da je pocetni prag dobrog standarda ovdje poprilicno visoko, ali zato sav dodatni prihod od odredjene granice omogucava dobar zivot. Svicarci su izracunali i istrazili da godisnji prihod iznad 180k ne donosi vise nista na kvaliteti zivota.
S druge strane, ovdje se granica siromastva smatra 48k za ceveroclanu familiju.

Svicar
09.10.2012., 16:37
A u Hrvatskoj sa istom plaćom od 7000 kn koja je jedna od prosječnih do boljih, troškovi su:

- stan od istih 80-90 kvadrata 3000 - 3500 kn, nije uključeno grijanje
- režije oko 1500 kn (za takav stan)
- zdravstveno kao i mirovinsko se izdvaja odmah iz plaće, ali ako plaćaš drugi stup koji je neophodan ako završiš u bolnici itd 150 kn
- hrana zavisi što jedeš minimum 2000 - 3000 kn mjesečno, ako imaš bebu i puno više
- odjeća, obuća i ostalo potrebno imaju iste cjene kao u Švicarskoj, znači ako je tebi potrebno 500 CHF, onada ću i ja napisati 3000 kn
- i ja imam auto srednje klase, pa gorivo, i servisiranje, osiguranje, gume itd me u prosjeku dođu 750 - 1000 kn mjesečno.
- trinaeste plaće nema uglavnom većina tvrtki
- a putovanja su luksuz pa kao što vidiš, u ovom izračunu i nema mjesta ljetovajima, skijanjima itd, pa to neću niti pisati.

Znači ovo daleko premašuje 7000 kn što je ponavljam dobra plaća u Hrvatskoj. iz toga je vidljivo da kod nas se ne može preživjeti ako dvoje ne radi i sa boljom plaćom, bez imalo luksuza samo osnovne potrebe.
U Švicarskoj se bar može kao što sam napisao živjeti normalno sa jednom dobrom plaćom.

Jako lijepo receno, uskoro mi liftadziaj dolazi u CH pa cu mu sve i podastrti, jasam ocrnio ali ovi jos gore:)

U CH nesmiju ti se dvije stvari desiti, da te kronicno boli zub, ili da se razvedes, obadvoje jako skup sport:(
Ako ti se desi ovo drugo i u zavisnosti koliko ti je bivsa stara(kojoj u stvari trebas da placas alimentaciju kao i malodobnoj djeci) imaces dozivotni izdatak
.

Spominje se meso do 50 franak,aa ali to je na grame, znaci 100 grama 5 franaka, ali na kilograme je jevtinije, tko ti smeta da kupujes polutke i tako pridjes jevtinije.

Stan , istina, ovdje to kosta, ali imas sve nebrines se kolik kosta topla voda, moze da tece do jutra, grijanje isto, nema frke za to i sve bude uracunato u tu cifru.

Ovaj gore sto spominje cjene kave i sl, sada je to mnogo skuplje, to radi i malo promisljeno radi nije lose.
Ajd recitemi, koliko se u HR ceka na recimo operaciju srca ili neku drugu?
Kako je sa skupim lijekovima i sl?
Ovdje se ne odplacuju stanovi ili jako malo, jerbo bi to za 20-25 godian bilo prosto nemoguce jednoj obitelji, tako da u biti odplacujes samo mali dio, ostalo placas doslovce najam novca koja je za tebe banka dala.
To je sada od 1-2% pa je snosljivo, treba imati nza ulog ali i to je bolje nego po meni kupiti u HR i godisnje spavati 20 dana u njemu.

Ja sam se opredjelio da u CH budem vjecni duznik i da me sve to ne kosta mnogo.

ayniln
09.10.2012., 19:43
Jako lijepo receno, uskoro mi liftadziaj dolazi u CH pa cu mu sve i podastrti, jasam ocrnio ali ovi jos gore:)

U CH nesmiju ti se dvije stvari desiti, da te kronicno boli zub, ili da se razvedes, obadvoje jako skup sport:(
Ako ti se desi ovo drugo i u zavisnosti koliko ti je bivsa stara(kojoj u stvari trebas da placas alimentaciju kao i malodobnoj djeci) imaces dozivotni izdatak
.

Spominje se meso do 50 franak,aa ali to je na grame, znaci 100 grama 5 franaka, ali na kilograme je jevtinije, tko ti smeta da kupujes polutke i tako pridjes jevtinije.

Stan , istina, ovdje to kosta, ali imas sve nebrines se kolik kosta topla voda, moze da tece do jutra, grijanje isto, nema frke za to i sve bude uracunato u tu cifru.

Ovaj gore sto spominje cjene kave i sl, sada je to mnogo skuplje, to radi i malo promisljeno radi nije lose.
Ajd recitemi, koliko se u HR ceka na recimo operaciju srca ili neku drugu?
Kako je sa skupim lijekovima i sl?
Ovdje se ne odplacuju stanovi ili jako malo, jerbo bi to za 20-25 godian bilo prosto nemoguce jednoj obitelji, tako da u biti odplacujes samo mali dio, ostalo placas doslovce najam novca koja je za tebe banka dala.
To je sada od 1-2% pa je snosljivo, treba imati nza ulog ali i to je bolje nego po meni kupiti u HR i godisnje spavati 20 dana u njemu.

Ja sam se opredjelio da u CH budem vjecni duznik i da me sve to ne kosta mnogo.

Ovo za otplatu stanova je stvarno specificno za CH, kad to pricam drugim strancima, najcesce zapadnim europejcima, nikako im nije jasan koncept kredita na rok beskonacno. Ovje imas izbor ili placati stanarinu iznajmljivacu ili placati najcesce samo kamatu banci, vlasnik si samo na papiru i naravno poreznicima koji oporeziju tvoje "vlasnistvo". I jos nesto vezano za hrvatske diskusije o porezu na imovinu, ovdje se mora prijaviti sva imovina: sve netretnine, vrijednosni papiri, racuni u bankama, vozila, vrijedan nakit itd, na to se placa porez, srecom jako mali za imovinu do milion franaka.

MaliZeleni10
09.10.2012., 20:49
Opet se vracamo na isto, neka imaju milion razlicitih poreza, lako je platiti kad se ima cime platiti, kad ima posla i kad je placa redovna i dostatna za normalan zivot.

Gunar
10.10.2012., 14:31
Sve sama sirotinja u Svicarskoj.
nema se ni za porez, ni za zube, ni za meso, ma za nista...
Sve samo drzava bere i nikom nista ne daje.
Sve je skupo do u nebesa.

I onda kada jeden napise kako stvarno zivi, koliko zaradi i koliko mu na kraju ostane,
onda je muljator, lazov i nista mu ne drzi vodu.

A dobro...

Ako je tako kako Vi kazete...

Mozda i mene samoga ubijedite u to da stvarno ne zaradim franke, nego hrdjave cavle.

linux2
10.10.2012., 14:50

I onda kada jeden napise kako stvarno zivi, koliko zaradi i koliko mu na kraju ostane,

A dobro...

Mozda i mene samoga ubijedite u to da stvarno ne zaradim franke, nego hrdjave cavle.

Slažem se!

ayniln
10.10.2012., 15:54

A dobro...

Nisam nikada prije aktivno sudjelovao u raspavama na forumima ali sam morao reagirati na mnostvo zalopojki koje dolaze od mojih sugradjana sa HR korjenima u CH. Tesko je definirati ljudsku srecu i subjektivni pogled na sredinu ali mjerljivi objektivni pokazatelji im ne govore u prilog.
CH je za mene pozeljno mjesto za zivot po gotovo svim kriterijima. Dovoljno je kozmopolitska sredina i nije potrebno znati jodlati da bi se covjek integrirao, naravno do svi mi koji smo ovdje dosli u zrelim godinama povremeno osjecamo nostalgiju za HR, ali nema veze, do HR je samo sat leta ili 10 sati voznje.

adriati
10.10.2012., 19:28
Ja sam prije dvije godine nasao firmu koja bi me odmah zaposlila ali je covjek rekao da se njihova kadrovska sluzba jedostavno neced da bori sa administracijom koja kaze da moraju dokazati da ne mogu naci nekoga adekvatnog za to radno mjesto u Svicarskoj ili u EU pa im je jednostavnije cekati da se pojavi netko tko odgovara profilu koji im je potreban.
Oglas za to radno mjesto nakon sto istekne se redovno ponovi na njihovim web stranicama.

Pa samim time sto nisu nikoga zaposlili preko tog oglasa je dokaz da ne mogu naci nikoga osim tebe. Tako sam barem ja cula.

ami45
10.10.2012., 22:07
Dragi moji i vi koji zivite u Njemackoj ali posebno vi koji zivite u Svici, koji imate djecu i razvedeni ste. Cujem da samo zena ima pravo na djecu a muskarac placa do besvjesti sto meni nikako neide u glavu da je to tako. Otac je isto vrijedan kao i majka (ok kad su djeca bebe onda mora majka biti tu). Da li je to istina?

deisler
11.10.2012., 00:43
koliko se mora biti u braku u svicarskoj da bi se dobili papiri?

Secundo
11.10.2012., 02:51
5 godina.

ayniln
11.10.2012., 07:34
Dragi moji i vi koji zivite u Njemackoj ali posebno vi koji zivite u Svici, koji imate djecu i razvedeni ste. Cujem da samo zena ima pravo na djecu a muskarac placa do besvjesti sto meni nikako neide u glavu da je to tako. Otac je isto vrijedan kao i majka (ok kad su djeca bebe onda mora majka biti tu). Da li je to istina?

Nisam razveden ali iz iskustva mojih CH kolega:
Otac razveden sa dvoje djece skolske dobi, djeca pripala njemu ali kako majka nije radila, mora placati njeno uzdrzavanje iako ona sada zivi sa drugim, nije fer prema ocu po mom misljenju.
Drugi primjer, isto dvoje djece skolske dobi, oboje rade, svaki drugi vikend i pola godisnjeg djeca kod njega a i cesce preko tjedna. Place alimentaciju i preko obaveznog, ne vidim nista cudnog u tome da covjek voli svoju djecu.
Problemi mogu nastati oko otplacivanje nekretnina nakon sto se bivsi iseli, banke analiziraju mogucnost otplata u novoj situaciji.

linux2
11.10.2012., 09:34
Zna li netko kao stoji upis djeteta u školu nakon dolaska u CH iz Hrvatske. Dijete mi trenutačno ide 2.razred osnovne škole. Recimo da dobijem papire kad mi dijete treba upisati 3. razred, da li bi imao problema kod upisa. Da li mi dijete treba znati dobro njemački ili će tamo vremenom naučiti? Je li nužno imati B papire za upis djeteta u školu ili može i sa radnom dozvolom.

ayniln
11.10.2012., 11:45
Zna li netko kao stoji upis djeteta u školu nakon dolaska u CH iz Hrvatske. Dijete mi trenutačno ide 2.razred osnovne škole. Recimo da dobijem papire kad mi dijete treba upisati 3. razred, da li bi imao problema kod upisa. Da li mi dijete treba znati dobro njemački ili će tamo vremenom naučiti? Je li nužno imati B papire za upis djeteta u školu ili može i sa radnom dozvolom.

Ovdje je to odlicno rijeseno,
Dijete ce ti krenuti u treci razred ali ce isprva sudjelovati u predmetima gdje nije potrebno poznavati jezik, paralelno bit ce mu dodjeljni ucitelji za intezivno ucenje njemackog. Ovisno o napretku ti ce ga ucitelji pratiti i duze od godinu dana. Vecina djece u toj dobi nema obicno problema i brzo se integrira iako moraju paralelno nauciti dva jezika, njemacki i svicarski, svicarski ce brzo pokupiti od ostale djece. Kriterij za uspjesni zavrsetak razreda je obicno vise matemetika nego jezik.
Sto se tice papira, mozes prijaviti dijete direktno na skolu, Svicarci smatraju da je pravo na osnovno obrazovanje iznad svega ostalog tako da ovdje u skolu idu i djeca ilegalnih imigranata koji borave na crno. Upis u srednju skolu je druga prica.

linux2
11.10.2012., 14:07
Ovdje je to odlicno rijeseno,
Dijete ce ti krenuti u treci razred ali ce isprva sudjelovati u predmetima gdje nije potrebno poznavati jezik, paralelno bit ce mu dodjeljni ucitelji za intezivno ucenje njemackog. Ovisno o napretku ti ce ga ucitelji pratiti i duze od godinu dana. Vecina djece u toj dobi nema obicno problema i brzo se integrira iako moraju paralelno nauciti dva jezika, njemacki i svicarski, svicarski ce brzo pokupiti od ostale djece. Kriterij za uspjesni zavrsetak razreda je obicno vise matemetika nego jezik.
Sto se tice papira, mozes prijaviti dijete direktno na skolu, Svicarci smatraju da je pravo na osnovno obrazovanje iznad svega ostalog tako da ovdje u skolu idu i djeca ilegalnih imigranata koji borave na crno. Upis u srednju skolu je druga prica.

Hvala puno na odgovoru.

Svicar
11.10.2012., 14:39

Ovo mi nije jasno, ovo radna i boravsina dozvola, da bi dobio radnu dozvolu, moras imati boravnu zar nije tako, B je boravsine dozvola koja se dobiva i produzuje po nekom osnovu, tj. po kojem si osnovu je dobio.

Djete mora imati neki boravak, zdrastveno i sl. i ti azilanti imaju neku boravsinu dozvolu(u CH su dozvole boravka slovcano oznacene), negdje su upisani kao azilanti iako nemaju putovnice i sl.Vlasti u CH moraju na neki nacin dozvoliti boravak djeteta.Ako doalzi i djete, trazice adekvatan stan i sl.

Netko gore pita koliko traje foramalan brak da bi se zadrzala viza, ovaj gore rece 5 godina, vlasti mogu i poslije deset godina ugasiti vizu ako smatraju da je to proforme, cak i uzeti drzavljanstvo(jer se isto lako stjece ako si je brak zasnovan sa nekim tko ima CH pas) do 10 godina.
Budite oprezni, svica je jedina zemlja gdje se zakoni ne mijenjaju po 100 godina, cinovnik u opcini moze sve.

Nekad skupstina nekog manjeg mjesta bude jaca od same drzave, tako da mala mjesta stopiraju primitka u CH drzavlajnstvo obicnim izjasnjavanjem i mozes plakati, placati odvjetnike, zalti se saveznom sudu, nista, izglasaju moratorij i dok on ne prodje placi.
Neke manje opcine kazu, godisnje primamo po 10 osoba, tko god se prijavi ide na listu cekanja pa kada dodjes na red.

ayniln
11.10.2012., 15:25
Ovo mi nije jasno, ovo radna i boravsina dozvola, da bi dobio radnu dozvolu, moras imati boravnu zar nije tako, B je boravsine dozvola koja se dobiva i produzuje po nekom osnovu, tj. po kojem si osnovu je dobio.

Djete mora imati neki boravak, zdrastveno i sl. i ti azilanti imaju neku boravsinu dozvolu(u CH su dozvole boravka slovcano oznacene), negdje su upisani kao azilanti iako nemaju putovnice i sl.Vlasti u CH moraju na neki nacin dozvoliti boravak djeteta.Ako doalzi i djete, trazice adekvatan stan i sl.

Netko gore pita koliko traje foramalan brak da bi se zadrzala viza, ovaj gore rece 5 godina, vlasti mogu i poslije deset godina ugasiti vizu ako smatraju da je to proforme, cak i uzeti drzavljanstvo(jer se isto lako stjece ako si je brak zasnovan sa nekim tko ima CH pas) do 10 godina.
Budite oprezni, svica je jedina zemlja gdje se zakoni ne mijenjaju po 100 godina, cinovnik u opcini moze sve.

Nekad skupstina nekog manjeg mjesta bude jaca od same drzave, tako da mala mjesta stopiraju primitka u CH drzavlajnstvo obicnim izjasnjavanjem i mozes plakati, placati odvjetnike, zalti se saveznom sudu, nista, izglasaju moratorij i dok on ne prodje placi.
Neke manje opcine kazu, godisnje primamo po 10 osoba, tko god se prijavi ide na listu cekanja pa kada dodjes na red.

Bio prije par mjeseci dokumentarac na svicarskoj televiziji o djeci ljudi koji ilegalno borave u CH a idu skolu, slucaj Brazilke koja radi na crno i ima kcer, dijete je bilo paranoicno jer je moralo paziti da li ga netko prati da mu ne otkrije boraviste majke, zatim sto se dogadja kad zavrse osnovnu skolu, takova djeca nemaju mogucnost daljnjeg skolovanja i obicno zavrse na rubu drustva.

FANCY
11.10.2012., 16:46
Putovnicu u ruke i put pod noge. Svi koji misle da je "negdje drugdje" bolje neka dodu neka se uvjere. Sa brdom love na racunu sutra bih potpisao dozivotno da ostanem u Albaniji. Zelim reci, onaj tko ima novca njemu je svugdje dobro a onaj tko nema novca, njemu je svugdje bolje nego gdje jest trenutno. 17 godina sam u CH a zamisli nisam bogat ni po kojem pitanju, auto mi je star 12 godina, podstanar sam, u hr imam "nekakvu" kucu koja jos nije useljiva i za koju sam duzan preko 20 000 euro, evo ja, jedan hrvat-svicarac sam za svicarce bogat a za balkan siromah. Mozda spadam u onaj "tip naziva" balkanskog radnika koji je lijen, koji ne zeli radit, koji se nije prilagodio, koji nije uspio, koji je luzer, ceka da netko drugi napravi posao za njega. Naprotiv gore opisanom, svako jutro godinama ustajem u pola sedam (manje-vise) otpremim dijete u skolu dok je isla u osnovnu i to svaki drugi tjedan kad supruga radi prvu. Od nedavno vise nije tako jer je kcer krenula u zanat ali zato trogodisnjeg sincica nahranim i pripremim za zenu koja ga dolazi cuvati dok nedodem sa posla u 12:15 i onda na posao od 7:45 do 12 zatim sat vremena pozurit napravit rucak ili pogrijati vec gotov rucak da rucam sa djetetom jer zena ima kratku pauzu 30 minuta i ne dolazi kuci preko rucka kad radi prvu a malca nema tko zbrinuti osim mene ili zene, zatim u 13:10 zuri nazad na posao jer u pola dva opet pocinjem i onda do 18:00 ili 18:30 i tako odradim svojih 8.5 sati. Postalo je klasika. I tako svaki dan 5 dana u tjednu. Kad supruga radi drugu nevidimo se navece od ponedjeljka do petka. Kcer sad ide u zanat i nju vidim samo pola sata navece jer ide u skolu u udaljenijem gradu i ustaje i dolazi kuci mnogo kasnije do mene. Da ne pisem dalje. Ovo je samo mali osvrt na djelic necijeg zivota. Nikako ne zelim reci da je lose, gladan nisam, bos nisam, imam vode, struje, TV, mobitel, placam racune, odmor je jednom godisnje i to u HR najcesce a mozda tjedan na more a ostatak kod obitelji i to je to. Nije bitno gdje je covjek i sta ima a sta nema nego je bitno da je covjek zdrav, okruzen dobrim ljudima i iskrenim prijateljima a sve ostalo je nebitno, ionako kupujemo 80% stvari koje nam ne trebaju i da nema reklama bez svega tog bi zivot bio mnogo ugodniji. Opet ponavljam sve sam ovo iskreno napisao, nekad je i gore nekad malo bolje, imas sve a nemas nista. Iskreno, da se mogu vratit unazad, sve bi napravio kao prije u zivotu ali nikad nebi ovdje dosao u zemlju gdje materialno dobro zivis a osjecas se kao mrtvac. Mnogi ce reci, pa vrati se, a tko tako misli neka procita prvu recenicu mog posta i nek razmisli. Ostajet mi zdravo i veselo i ne zaboravite Ive Andrica rijeci: Čudno je, kako je malo potrebno da budemo sretni i jos čudnije, kako nam često baš to malo nedostaje

deisler
11.10.2012., 21:22
kad udjemo u eu, hocemo li moci boraviti u svicarskoj koliko hocemo?

MaliZeleni10
11.10.2012., 22:31
Putovnicu u ruke i put pod noge. Svi koji misle da je "negdje drugdje" bolje neka dodu neka se uvjere.

Lijepo napisano.

Da si u HR vjerojatno bi to sve izgledalo skoro isto, ali sa tom razlikom da vase place ne bi mogle pokriti sve zivotne potrebe i bili biste do guse u minusima i pitali se kako cete prozivjeti sljedeci mjesec.

I jos je jedna jako velika razlika, imate dva dana tjedno (subotu i nedjelju) iskljucivo za vas, velika vecina zaposlenih u HR radi 6 dana u tjednu i svejedno zivi losije nego vi u Svicarskoj.

Sad mi odgovori, gdje je bolje?

linux2
12.10.2012., 08:01
Putovnicu u ruke i put pod noge. Svi koji misle da je "negdje drugdje" bolje neka dodu neka se uvjere. Sa brdom love na racunu sutra bih potpisao dozivotno da ostanem u Albaniji. Zelim reci, onaj tko ima novca njemu je svugdje dobro a onaj tko nema novca, njemu je svugdje bolje nego gdje jest trenutno. 17 godina sam u CH a zamisli nisam bogat ni po kojem pitanju, auto mi je star 12 godina, podstanar sam, u hr imam "nekakvu" kucu koja jos nije useljiva i za koju sam duzan preko 20 000 euro, evo ja, jedan hrvat-svicarac sam za svicarce bogat a za balkan siromah. Mozda spadam u onaj "tip naziva" balkanskog radnika koji je lijen, koji ne zeli radit, koji se nije prilagodio, koji nije uspio, koji je luzer, ceka da netko drugi napravi posao za njega. Naprotiv gore opisanom, svako jutro godinama ustajem u pola sedam (manje-vise) otpremim dijete u skolu dok je isla u osnovnu i to svaki drugi tjedan kad supruga radi prvu. Od nedavno vise nije tako jer je kcer krenula u zanat ali zato trogodisnjeg sincica nahranim i pripremim za zenu koja ga dolazi cuvati dok nedodem sa posla u 12:15 i onda na posao od 7:45 do 12 zatim sat vremena pozurit napravit rucak ili pogrijati vec gotov rucak da rucam sa djetetom jer zena ima kratku pauzu 30 minuta i ne dolazi kuci preko rucka kad radi prvu a malca nema tko zbrinuti osim mene ili zene, zatim u 13:10 zuri nazad na posao jer u pola dva opet pocinjem i onda do 18:00 ili 18:30 i tako odradim svojih 8.5 sati. Postalo je klasika. I tako svaki dan 5 dana u tjednu. Kad supruga radi drugu nevidimo se navece od ponedjeljka do petka. Kcer sad ide u zanat i nju vidim samo pola sata navece jer ide u skolu u udaljenijem gradu i ustaje i dolazi kuci mnogo kasnije do mene. Da ne pisem dalje. Ovo je samo mali osvrt na djelic necijeg zivota. Nikako ne zelim reci da je lose, gladan nisam, bos nisam, imam vode, struje, TV, mobitel, placam racune, odmor je jednom godisnje i to u HR najcesce a mozda tjedan na more a ostatak kod obitelji i to je to. Nije bitno gdje je covjek i sta ima a sta nema nego je bitno da je covjek zdrav, okruzen dobrim ljudima i iskrenim prijateljima a sve ostalo je nebitno, ionako kupujemo 80% stvari koje nam ne trebaju i da nema reklama bez svega tog bi zivot bio mnogo ugodniji. Opet ponavljam sve sam ovo iskreno napisao, nekad je i gore nekad malo bolje, imas sve a nemas nista. Iskreno, da se mogu vratit unazad, sve bi napravio kao prije u zivotu ali nikad nebi ovdje dosao u zemlju gdje materialno dobro zivis a osjecas se kao mrtvac. Mnogi ce reci, pa vrati se, a tko tako misli neka procita prvu recenicu mog posta i nek razmisli. Ostajet mi zdravo i veselo i ne zaboravite Ive Andrica rijeci: Čudno je, kako je malo potrebno da budemo sretni i jos čudnije, kako nam često baš to malo nedostaje

Ovo što si napisao je uobičajna dnevna kolotečina. Tako je i meni u Zagrebu. U uredu smo i žena i ja od jutra do mraka, samo sa naše dvije plaće ne možemo normalno i opušteno živjeti kao vi sa vaše dvije plaće. Također vi se neopterećujete sa bezbroj loših vijesti kojima nas svakodnevno u Hrvatskoj bombardiraju.Tako da svaki prosječni Hrvat mora pratiti politiku htio ne htio čekajući bolje sutra. A svaki prosječni Švicarac ne zna ni tko mu je predsjednik. Neizvjesnost, svakodnevna rezanja prava radnika i sve što nas pritišće otjerat će dosta mladih iz Hrvatske. A da ne govorim o mirovinama. Moja mama je visoko obrazovana, radi 40 godina i sad ide u mirovinu. Izračunali su joj da će dobivati 3700 kuna mirovine (cca 600 CHF). To čeka nas sve koji odradimo radni vijek u Hrvatskoj. Siromaštvo pod stare dane. Samo zbog tog vrijedi otići u Švicarsku. A da ne pričam o kvalitetnijem zdravstvu, boljoj perspektivi za djecu, uređenijoj državi, itd.

Svicar
12.10.2012., 11:57
Ovo što si napisao je uobičajna dnevna kolotečina. Tako je i meni u Zagrebu. U uredu smo i žena i ja od jutra do mraka, samo sa naše dvije plaće ne možemo normalno i opušteno živjeti kao vi sa vaše dvije plaće. Također vi se neopterećujete sa bezbroj loših vijesti kojima nas svakodnevno u Hrvatskoj bombardiraju.Tako da svaki prosječni Hrvat mora pratiti politiku htio ne htio čekajući bolje sutra. A svaki prosječni Švicarac ne zna ni tko mu je predsjednik. Neizvjesnost, svakodnevna rezanja prava radnika i sve što nas pritišće otjerat će dosta mladih iz Hrvatske. A da ne govorim o mirovinama. Moja mama je visoko obrazovana, radi 40 godina i sad ide u mirovinu. Izračunali su joj da će dobivati 3700 kuna mirovine (cca 600 CHF). To čeka nas sve koji odradimo radni vijek u Hrvatskoj. Siromaštvo pod stare dane. Samo zbog tog vrijedi otići u Švicarsku. A da ne pričam o kvalitetnijem zdravstvu, boljoj perspektivi za djecu, uređenijoj državi, itd.

Ovo sa mirovinom, mnirovine su barem postene(po meni), koliko ti drzavi toliko ona tebi, u CH mirovina je 1200-1800 franaka, a stan toliko, sto jesti to pokusaj odgonetniti ti iz HR:)
I da, tvoja majka ce imati zdrastveno placeno, mi u CH jos moramo od te mirovine platiti nekih 500 franaka.
Staracki dom(jerbo svje stanove odplacujemo 99 godina) kosta od 2000-9000 franaka po mjescu, a dali je tko od nas razmisljao o starackom domu, tkoce to da plati?

FANCY
12.10.2012., 12:40
Mali Zeleni, bolje je relativna stvar kao i "gdje je bolje" sve ima svoje dobre i lose strane a svatko mora sam odlucit gdje mu bolje. Da se ne ponavljam, da mogu birati i ovu pamet imam nikad ovamo nebi dosao. Valjda ti je dosta ako ti to ovako otvoreno kazem.

FANCY
12.10.2012., 12:47

Evo jednostavne racunice. Po godini staza u CH imas 50 CHF. Znaci radis 40 godina imas 2000, zena 40 godina imas jos dvije, al u banani ces dobit 4000 ako si vjencan. Kad obadvoje odete u penziju a jos ste u braku onda dobijete zajednicku penziju, umanjenu za 30% ili koliko vec. pa sad racunaj. ovo je samo mali primjer. A sad dolaze troskovi koje moras platit u CH. Za penzica je lijecnicko najmanje 500-800 chf ovisi kako je osiguran a gdje stan, hrana, potrebe starih ljudi. Ma da ne brojim dalje. Opet se ponavljam da imam dosta love u Albaniji bi zivjeo kao kralj a ako ih nemam da sam u Parizu kakav korist.
i.

FANCY
12.10.2012., 12:50
Ovo sa mirovinom, mnirovine su barem postene(po meni), koliko ti drzavi toliko ona tebi, u CH mirovina je 1200-1800 franaka, a stan toliko, sto jesti to pokusaj odgonetniti ti iz HR:)
I da, tvoja majka ce imati zdrastveno placeno, mi u CH jos moramo od te mirovine platiti nekih 500 franaka.
Staracki dom(jerbo svje stanove odplacujemo 99 godina) kosta od 2000-9000 franaka po mjescu, a dali je tko od nas razmisljao o starackom domu, tkoce to da plati?
Ma dzabe ti prijatelju pojasnjavati :504:. Oni su ivjereni da je ovdje bajno i tu nema price :503:. Meni se vise neda pisati i pojasnjavati, na ovom topicu sam godinama i uvijek jedno te isto. Dabogda svi oni dosli u CH ili Ameriku ili bilo gdje na zapad i onda napisali iskren post na ovom topicu.

1mikula
12.10.2012., 12:55
Ma dzabe ti prijatelju pojasnjavati :504:. Oni su ivjereni da je ovdje bajno i tu nema price :503:. Meni se vise neda pisati i pojasnjavati, na ovom topicu sam godinama i uvijek jedno te isto. Dabogda svi oni dosli u CH ili Ameriku ili bilo gdje na zapad i onda napisali iskren post na ovom topicu.

Dabogda vi svi dosli u HR pa nek vam bude ko i nama:kava:

linux2
12.10.2012., 12:59
Visina mirovine jako je individualna stvar. 2 čimbenika igraju veliku ulogu: "dužina godina uplate", kao i "prosječni dohodak" svih godina uplate. Drugo se sastoji i od tkz. "Erziehungs-bzw. Betreuungsgutschriften".
No postoji i maksimum. Pravo na njega imaju osobe , koje od svoje 20. godine redovito, bez prekida uplaćuju.
Samci:
27`360.00.- godišnje kod prosječnog dohotka od 82`080.- i više (stanje 2009.)
Bračni parovi:

Maksimalna mirovina za bračne parove (ako oba imaju pravo na mirovinu) je 41`040.00.- godišnje ( stanje 2009.)

Neda mi se više raspravljati i vrtiti u krug. U Švicarskoj se dobije mirovina + dodatak do granice koja je dostatna za normalan život. Koliku bi mirovinu imala moja majka koja 40 godina radi u školstvu u CH. Da li bi dobila toliku mizeriju kao u Hrvatskoj ili bi imala dovoljno za normalan život? Vi koji ste gastarbajteri u CH imate izbor. Ako vam je u CH mala mirovina i nedostatna za život, slobodno dođite u Hrvatsku kad se umirovite pa ćete živjeti i više nego odlično. Ali naravno da nećete doći jer je zdravstvo tamo neopisivo bolje pa vas je strah pod stare dane pasti na milost i nemilost našeg zdravstva.

MaliZeleni10
12.10.2012., 13:51

Nigdje nije bajno, bilo bi bajno da se super zivi a da se ne radi.

Ja sam zivio u vise zapadnih drzava, negdje krace a negdje duze, cinjenica je da se u svim tim drzavama radi 5 dana u tjednu i moze zivjeti od samo jedne radnicke place.

Naravno, novaca nikad dosta, sto vise zaradjujes veci su ti prohtjevi, tako i ti vjerojatno trosis dosta novaca na skoro pa potpuno nebitne stvari, ali nije bitno, to je tvoje pravo.

Sad ti meni reci, je li tebi placa ikada kasnila?

U HR je to tuzna svakodnevnica.

Meni se u Irskoj firma ispricala jer je placa kasnila zbog neke greske u banci, kad bi tako nesto mogao dozivjeti u HR? Nikad, kazu budi sretan sto ista dobijes.

I da, vec sam ti napisao, kad je u Svicarskoj tako lose, vrati se u Hrvatsku.

FANCY
12.10.2012., 14:12
Dabogda vi svi dosli u HR pa nek vam bude ko i nama:kava:

Razmisli o Andricevim rijecima: Čudno je, kako je malo potrebno da budemo sretni i jos čudnije, kako nam često baš to malo nedostaje

linux2
12.10.2012., 14:13

Nadam se da ću doći u CH, pa ću iskreno napisati kako mi je. Ali budući u CH imam sestru i puno prijatelja sve već znam. Nikako ne razumijem toliki pesimizam naših gastarbajtera. Sestra mi nikad tako nešto nije govorila. U CH ima obitelj i prijatelje. Radi, ima 2 djece i niti malo se ne žali. Svake godine ide na ljetovanje i zimovanje, putuje kad stigne i na druga mjesta po Europi, djeca joj treniraju tenis, idu u muzičku. Znaju često otići na večere, naročito preko vikenda. Isto plaća što vi svi i za Švicarsku ima samo riječi hvale.

FANCY
12.10.2012., 14:20
Visina mirovine jako je individualna stvar. 2 čimbenika igraju veliku ulogu: "dužina godina uplate", kao i "prosječni dohodak" svih godina uplate. Drugo se sastoji i od tkz. "Erziehungs-bzw. Betreuungsgutschriften".
No postoji i maksimum. Pravo na njega imaju osobe , koje od svoje 20. godine redovito, bez prekida uplaćuju.
Samci:
27`360.00.- godišnje kod prosječnog dohotka od 82`080.- i više (stanje 2009.)
Bračni parovi:

Maksimalna mirovina za bračne parove (ako oba imaju pravo na mirovinu) je 41`040.00.- godišnje ( stanje 2009.)

Neda mi se više raspravljati i vrtiti u krug. U Švicarskoj se dobije mirovina + dodatak do granice koja je dostatna za normalan život. Koliku bi mirovinu imala moja majka koja 40 godina radi u školstvu u CH. Da li bi dobila toliku mizeriju kao u Hrvatskoj ili bi imala dovoljno za normalan život? Vi koji ste gastarbajteri u CH imate izbor. Ako vam je u CH mala mirovina i nedostatna za život, slobodno dođite u Hrvatsku kad se umirovite pa ćete živjeti i više nego odlično. Ali naravno da nećete doći jer je zdravstvo tamo neopisivo bolje pa vas je strah pod stare dane pasti na milost i nemilost našeg zdravstva.

Druzim se svaki dan sa dvoje penzionera punica i njen muz, sad bivsi i to dvoje ljudi nije radilo 40 godina nego 30-ak godina i od kad su dobili penzije a danas su vec nekoliko godina u penziji smo zajedno svaki dan a sa njima sam prosao sve od pocetka do kraja, dok im prva penzija nije dosla. Naravno da nije ista penzija jedne cistacie, jednog fizickog radnika i bankara, doktora, odvjetnika.
Usporedbe radi u HR, penzija radnika koji je radio 40 godina je 1500-3000 kuna a nekog tko je sjedio u saboru par godina tj. spavao ili doktora je 10 000-15 000 kuna a isto je i ovdije i bilo gdje drugde.
Ne zelim nikoga zvati da dode ovamo da mu dokazem kako je ovjde dobro ili lose nego samo zelim reci da nigdje nije utopia ma kako se to utopisticki cinilo u knjigama, novima, tv-u i pojasnjavanju nekih.

FANCY
12.10.2012., 14:26
Nadam se da ću doći u CH, pa ću iskreno napisati kako mi je. Ali budući u CH imam sestru i puno prijatelja sve već znam. Nikako ne razumijem toliki pesimizam naših gastarbajtera. Sestra mi nikad tako nešto nije govorila. U CH ima obitelj i prijatelje. Radi, ima 2 djece i niti malo se ne žali. Svake godine ide na ljetovanje i zimovanje, putuje kad stigne i na druga mjesta po Europi, djeca joj treniraju tenis, idu u muzičku. Znaju često otići na večere, naročito preko vikenda. Isto plaća što vi svi i za Švicarsku ima samo riječi hvale.
Samo mogu reci, drago mi i to od srca da je sretna i ona i njena obitelj i neka tako ostane. ja nisam nigdje rekao da sam nesretan, nedaj Boze, samo kazem da trka, stres i materijalno za mene ne predstavlja smisao zivota. A vrijedi napomenuti nije isto u svim kantonima u CH, njemacki kantoni su za mene najgori usporedbe radi sa francuskim i italijanskim koji su dosta felksibilniji.

linux2
12.10.2012., 14:29
Samo mogu reci, drago mi i to od srca da je sretna i ona i njena obitelj i neka tako ostane. ja nisam nigdje rekao da sam nesretan, nedaj Boze, samo kazem da trka, stres i materijalno za mene ne predstavlja smisao zivota. A vrijedi napomenuti nije isto u svim kantonima u CH, njemacki kantoni su za mene najgori usporedbe radi sa francuskim i italijanskim koji su dosta felksibilniji.

Sestra mi živi upravo u njemačkom kantonu.

bulthaup
12.10.2012., 14:32

Pa svuda ti je onako kako se izboris. Ljudi sa vecim platama od tvoje, sigurno bolje zive. Siguran sam da ima i takvih. :kava:

FANCY
12.10.2012., 14:52
Sestra mi živi upravo u njemačkom kantonu.

17 kantona njemackio govorno podrucje. i nije isto kanton SH i kanton Zug ili ZH ili Bern.:D

Pa svuda ti je onako kako se izboris. Ljudi sa vecim platama od tvoje, sigurno bolje zive. Siguran sam da ima i takvih. :kava:

Ma nema onih sa vecom platom od moje, 75 000 CHF mjesecno:D.
Salu na stranu, upravo je tako kako kazes i tu nema sto da se doda, ovdje vrijedi kao i svugdje, koliko para toliko muzike a mnogo para nije garancija sretnog zivota a to mnogi cesto zaborave i onda im se to razbije o glavu.

bulthaup
12.10.2012., 15:17
Ma nema onih sa vecom platom od moje, 75 000 CHF mjesecno:D.
Salu na stranu, upravo je tako kako kazes i tu nema sto da se doda, ovdje vrijedi kao i svugdje, koliko para toliko muzike a mnogo para nije garancija sretnog zivota a to mnogi cesto zaborave i onda im se to razbije o glavu.

:zubo:

Ono sto ljudi ne mogu shvatiti da u inostranstvu ne zive svi super. Nekima je dobro, nekima je jos bolje, nekim je super, ali nisu zadovoljni, jer bi htjeli jos vise.

Zadovoljstvo zivotom je relativna stvar. Zamisli da ti smanje platu za 30% dva mjeseca i da ti to onda vrate na na normalu, kako bi onda bio sretan.:mig:

FANCY
12.10.2012., 15:46
:zubo:

Ono sto ljudi ne mogu shvatiti da u inostranstvu ne zive svi super. Nekima je dobro, nekima je jos bolje, nekim je super, ali nisu zadovoljni, jer bi htjeli jos vise.

Zadovoljstvo zivotom je relativna stvar. Zamisli da ti smanje platu za 30% dva mjeseca i da ti to onda vrate na na normalu, kako bi onda bio sretan.:mig:
Nek mi smanje placu ali i radno vrijeme :-):D, nebih imao nista protiv, vjerojatno se nikad nebi vratio na staro.:rofl:
Cijelo vrijeme govorim, ne radi se o visini place. Ja bih sutra potpisao da radim 6 sati na dan i za 50% manju placu pa neka bude jos netko zaposlen i da taj netko jos dobije bilo kakav posao i da radi i zaradi si da ima za zivot. Ovdje se radi o unutarnjem zadovoljstvu i propustenom vremenu koje nemoze da ti nadomjesti nikakav novac i materijalno. Dok je covjek mlad idenekako a cim dode blizu 40-e e onda je druga pjesma, uvidis da novac nije sve ma koliko ga imao. Dakako strasno ga je neimati jer drustvo je tako okrutno napravljeno da ako nemas novca gotov si jer se sve vrti oko novca jer smo MI to dopustili i slijedimo taj trend, zivot ofjednom postaje prazan ako flasa kad se popije pivo, ali to nisam ja kriv ili ti ili bilo tko drugi nego sistem kojeg ne mozemo promjenit. Novac je sredstvo kojim nesto postignes ali nije garancija za srecu i zdravlje, ma koliko netko imao novca kad mu dode 5 do 12 nema uzmaka. Uvijek volim Spomenuti sefa Appla pokojnog Jobs-a, uzalud milijardama, uzalud ustajanju u 4 i radu do 10 navece "ode" nema ga vise, gdje bio sta je radio, nista, nema ga vise a kako je zivio pa to samo on zna, vjerojatno nikako, osim ako nije imao zenu u birou svaki dan i djeci napravio vrtic u birou a to vjerojatno nije po pisanju medija. To je ono o cemu govorim, imas sve nemas nista tj, imas samo trku i stres koju si sam natovaris na vrat jer drustvo ocekuje od tebe da igras, pjevas, ronic, trcis triatlon i jos 20 drugih stvari i ako to ne uspijes postaje izopcenik drustva i luzer. Na kraju vecini jasno da im je zivot prosao na relaciji posao-kuca-kupovina i zadovljavanje nametnutih drustvenih "potreba" i da su si kupili i radili 1000 nepotrebnih stvari po nekim tamo kupovnim centrima i potrosili dragocjeno vrijeme gledajuci cijene umjesto da budu sa najmilijima u setnji, igri, kuhanju, opcenito druzenju sa obitelji i prijateljima. Ok sam moram stati ovo je vec izaslo iz teme o CH. Sorry.

FANCY
12.10.2012., 16:20
Nigdje nije bajno, bilo bi bajno da se super zivi a da se ne radi.

Ja sam zivio u vise zapadnih drzava, negdje krace a negdje duze, cinjenica je da se u svim tim drzavama radi 5 dana u tjednu i moze zivjeti od samo jedne radnicke place.

Naravno, novaca nikad dosta, sto vise zaradjujes veci su ti prohtjevi, tako i ti vjerojatno trosis dosta novaca na skoro pa potpuno nebitne stvari, ali nije bitno, to je tvoje pravo.

Sad ti meni reci, je li tebi placa ikada kasnila?

U HR je to tuzna svakodnevnica.

Meni se u Irskoj firma ispricala jer je placa kasnila zbog neke greske u banci, kad bi tako nesto mogao dozivjeti u HR? Nikad, kazu budi sretan sto ista dobijes.

I da, vec sam ti napisao, kad je u Svicarskoj tako lose, vrati se u Hrvatsku.

Shvacam o cemu pises ali ne mogu ti pomoci. Ja nisam kriv sto kasni placa u HR niti ista mogu napravit po tom pitanju, ja ti samo mogu reci da dobit placu svaki mjesec ne garantuje da ces biti sretan ma gdje se nalazio a to mi govori iskustvo koji 20 radnih godina.
Ali i ovdje sam dozivio mnogo neugodnih stvari i nije nista crno bijelo niti toliko demokratsko i pravedno kao sto neki predpostavljaju jer pravo i pravda neidu uvijek zajedno pod ruku, pogotovo danas kad svi imamo sve vise "nekih prava" a sve je manje pravednosti.. Neisplatu place sam doduse samo dvaput dozivio i neisplacene place nikad nisam dobio unatoc zalbama ali to je nista u odnosu na to sta se desava u HR.

linux2
12.10.2012., 16:48

Potpuno se slažem.

MaliZeleni10
12.10.2012., 18:04
Shvacam o cemu pises ali ne mogu ti pomoci. Ja nisam kriv sto kasni placa u HR niti ista mogu napravit po tom pitanju, ja ti samo mogu reci da dobit placu svaki mjesec ne garantuje da ces biti sretan ma gdje se nalazio a to mi govori iskustvo koji 20 radnih godina.
Ali i ovdje sam dozivio mnogo neugodnih stvari i nije nista crno bijelo niti toliko demokratsko i pravedno kao sto neki predpostavljaju jer pravo i pravda neidu uvijek zajedno pod ruku, pogotovo danas kad svi imamo sve vise "nekih prava" a sve je manje pravednosti.. Neisplatu place sam doduse samo dvaput dozivio i neisplacene place nikad nisam dobio unatoc zalbama ali to je nista u odnosu na to sta se desava u HR.

Ne shvacas.

Kazes, radio bi za upola manje novaca za drugacije radno vrijeme.

Zasto ne das otkaz i potrazis drugi posao, koji ce ti biti bolji od toga?

I ja nigdje nisam napisao da novac donosi srecu, srece nema veze s novcem, ali novcem se placaju rezije, stan, hrana i druge stvari bez kojih dans zivot vise nije zamisliv.

I opet ponavljam, lako je platiti velike troskove ako se ima velika placa, problem su mali troskovi kad se nema place.

Ja sam to dobro iskusio na svojoj kozi, ne dao Bog da se tebi desi isto kao meni, bude sretan sto imas stalni posao i zivis u uredjenoj drzavi, ostalo je na tebi.

FANCY
12.10.2012., 21:45
Ne shvacas.

Kazes, radio bi za upola manje novaca za drugacije radno vrijeme.

Zasto ne das otkaz i potrazis drugi posao, koji ce ti biti bolji od toga?

I ja nigdje nisam napisao da novac donosi srecu, srece nema veze s novcem, ali novcem se placaju rezije, stan, hrana i druge stvari bez kojih dans zivot vise nije zamisliv.

I opet ponavljam, lako je platiti velike troskove ako se ima velika placa, problem su mali troskovi kad se nema place.

Ja sam to dobro iskusio na svojoj kozi, ne dao Bog da se tebi desi isto kao meni, bude sretan sto imas stalni posao i zivis u uredjenoj drzavi, ostalo je na tebi.
Napisao sam dugi odgovor i onda g izbrisao jer nema smisla.. Laku noć.

ayniln
13.10.2012., 10:51

Moze se reci i obrnuto:
Daboga da se vratio u Bosnu ili bilo gdje na Balkan i onda napisao iskren post na ovom topicu.
Salu na stranu, ipak moras priznati da i ako nisi zadovoljan, ovdje barem imas vise opcija, u najmanju ruku Svicarska osnovna penzija kako god mala bila bit ce u rangu saborske u HR ako se pozelis vratiti.
Mora se jos dodati, nitko ovdje ne racuna da ce zivjeti od prvog solidarnog penzionog stupa, za zaposlene koji zaradjuju vise od 2000, znaci svi sa punim radnim vremenom, obavezno je izdvajanje za drugi stup, ne samo to, poslodavac je obavezan uplacivati jos toliko koliko si ti minimalno obavezan izdvajati. Povrh toga moguce je imati i treci stup, cisto individualna stednja, oslobodjeno od poreza do 6600 CHF godisnje uplate.

goran777
13.10.2012., 13:01
jel nam možeš reći kojim poslom se ti baviš?

MaliZeleni10
13.10.2012., 20:19
Napisao sam dugi odgovor i onda g izbrisao jer nema smisla.. Laku noć.

Nemoj brisati, samo se ti raspisi kako u Svicarskoj ne valja.

FANCY
23.10.2012., 10:30
Po pisanju se vidi da ste mladi neiskusni decki zeljni rada i zarade i to je ok jer i sam sam bio takav, jednom davno, ali sam zivot nas nauci i pokaze kako se ponekad pogresno pridaju vrijednosti nekim stvarima u zivotu ali i da sve ima svoj red ma kako mi to zeljeli bit ce onako kako treba da bude u zivotu. Rad, trud i odricanje su samo male karike u istom, skoro pa nebitne. neke druge stvari su mnogo bitnije
Nemogu se usporedivati kruske i jabuke, svako voce ima svoj okus i svoju slast i gorcinu. Tako je i sa CH i HR. Nigdje nije dobro a nigdje nije ni losa, pitanje je samo tumacenja ove dvije rijeci. Financiski se ne moze usporedit ove dvije drzave ni po cemu jer sam ustroj sistema je totalno obrnut a tu je i mentalitet ljudi, odgoj, kultura, klima, ustroj drzave i da ne brojim dalje.
I zato usporedbe ove dvije drzave vode samo u krajnosti. Netko napisa, imat ces penziju nekoliko tisuca necega. Pa gledajte to ovako, osnovna penzija od 1800 CHF je toliko velika za Svcarsku da moras ici na socijalno jer sa tim ovdje nemozes zivjeti. Ali 1800 CHF, to su u HR ogromni novci, oko 10 000 kuna. Ali ako ode netko u penziju u CH zasto bi se vracao u HR kad mu je ovdje bolje od lijecenja pa do svega drugog a i pitanje je sto ce radit sa 10 000 kuna penzije u HR? Prkosit drugima? Kad ostari netreba mu nista osim neke sobice, malo hrane i vode, zdravlja i malo mira i to je sve sto nam treba kad budemo preko 67 godina. Jel netko misli da ce sa 67 imati volje za izlazak po kaficima, svakodnevno sexanje, pravljenje kuce, kupovanje novog mercedesa?? E zablude li ljudske, dok je mlad, covjek ima 1000 zelja a kad ostari onda je to nesto drugo.
Neda mi se pisati ali dobro razmislite jeli sve tako crno bijelo kao sto se govori i tko sta zeli u zivotu. Onaj kome su novci über alles za njega je CH.USA bogom dana zemlja a onaj kome novci nisu sve on ce radije ici Svedsku ili neku drugu zemlju gdje manje vise vode racuna o vecini a ne samo o pojedincima koji imaju velika materijalna dobra- ovo karikiram.

linux2
26.10.2012., 14:48
Po pisanju se vidi da ste mladi neiskusni decki zeljni rada i zarade i to je ok jer i sam sam bio takav, jednom davno, ali sam zivot nas nauci i pokaze kako se ponekad pogresno pridaju vrijednosti nekim stvarima u zivotu ali i da sve ima svoj red ma kako mi to zeljeli bit ce onako kako treba da bude u zivotu. Rad, trud i odricanje su samo male karike u istom, skoro pa nebitne. neke druge stvari su mnogo bitnije
Nemogu se usporedivati kruske i jabuke, svako voce ima svoj okus i svoju slast i gorcinu. Tako je i sa CH i HR. Nigdje nije dobro a nigdje nije ni losa, pitanje je samo tumacenja ove dvije rijeci. Financiski se ne moze usporedit ove dvije drzave ni po cemu jer sam ustroj sistema je totalno obrnut a tu je i mentalitet ljudi, odgoj, kultura, klima, ustroj drzave i da ne brojim dalje.
I zato usporedbe ove dvije drzave vode samo u krajnosti. Netko napisa, imat ces penziju nekoliko tisuca necega. Pa gledajte to ovako, osnovna penzija od 1800 CHF je toliko velika za Svcarsku da moras ici na socijalno jer sa tim ovdje nemozes zivjeti. Ali 1800 CHF, to su u HR ogromni novci, oko 10 000 kuna. Ali ako ode netko u penziju u CH zasto bi se vracao u HR kad mu je ovdje bolje od lijecenja pa do svega drugog a i pitanje je sto ce radit sa 10 000 kuna penzije u HR? Prkosit drugima? Kad ostari netreba mu nista osim neke sobice, malo hrane i vode, zdravlja i malo mira i to je sve sto nam treba kad budemo preko 67 godina. Jel netko misli da ce sa 67 imati volje za izlazak po kaficima, svakodnevno sexanje, pravljenje kuce, kupovanje novog mercedesa?? E zablude li ljudske, dok je mlad, covjek ima 1000 zelja a kad ostari onda je to nesto drugo.
Neda mi se pisati ali dobro razmislite jeli sve tako crno bijelo kao sto se govori i tko sta zeli u zivotu. Onaj kome su novci über alles za njega je CH.USA bogom dana zemlja a onaj kome novci nisu sve on ce radije ici Svedsku ili neku drugu zemlju gdje manje vise vode racuna o vecini a ne samo o pojedincima koji imaju velika materijalna dobra- ovo karikiram.

Fency, Fency, ti samo piliš po istom. Sve što ti pišeš svodi se na razglabanja o tome kako nije u šoldima sve. Slažem se u potpunosti. Ali novci su potrebni za normalan život, a ne preživljavanje kao kod nas u Hrvatskoj. Iz postova se vidi da si izrazito nezadovoljan čovjek. Zapravo dobro si situiran i ne fali ti ništa, imaš obitelj, ali općenito život ti nema sadržaj. E tu ti nitko ne može pomoći. Uglavnom naši gastarbajteri imaju potez: kuća-posao-kauč. Da se malo angažiraš i kreneš sa nekim aktivnostima bilo bi ti puno zanimljivije u životu. Švicarska nudi toliko toga, samo treba iskoristiti.

P.S. VI koji zaradite mirovinu u Švicarskoj makar bila i minimalna imate mogućnost izbora. Znači možete se vratiti u Hrvatsku i sa 10000 kn živjeti dosta dobro. MI koji radimo cijeli životni vijek u Hrvatskoj to nemamo. To je jedna velika razlika. Drugo je to što kako kažete u CH imate bolje liječenje i sve drugo pa se ne želite vratiti.
Pod stare dane čovjek može odlično iskoristiti vrijeme i dobro i kvalitetno živjeti. To bi barem vi u CH trebali znati. Švicarci žive dugo kao
kornjače. Ne slažem se sa tvojim mišljenjem da pod stare dane čovjeku treba sobica, malo hrane i mira. Po stare dane se može i te kako dobro živjeti putovati, rekreirati itd.

FANCY
26.10.2012., 15:50
Fency, Fency, ti samo piliš po istom. Sve što ti pišeš svodi se na razglabanja o tome kako nije u šoldima sve. Slažem se u potpunosti. Ali novci su potrebni za normalan život, a ne preživljavanje kao kod nas u Hrvatskoj. Iz postova se vidi da si izrazito nezadovoljan čovjek. Zapravo dobro si situiran i ne fali ti ništa, imaš obitelj, ali općenito život ti nema sadržaj. E tu ti nitko ne može pomoći. Uglavnom naši gastarbajteri imaju potez: kuća-posao-kauč. Da se malo angažiraš i kreneš sa nekim aktivnostima bilo bi ti puno zanimljivije u životu. Švicarska nudi toliko toga, samo treba iskoristiti.

P.S. VI koji zaradite mirovinu u Švicarskoj makar bila i minimalna imate mogućnost izbora. Znači možete se vratiti u Hrvatsku i sa 10000 kn živjeti dosta dobro. MI koji radimo cijeli životni vijek u Hrvatskoj to nemamo. To je jedna velika razlika. Drugo je to što kako kažete u CH imate bolje liječenje i sve drugo pa se ne želite vratiti.
Pod stare dane čovjek može odlično iskoristiti vrijeme i dobro i kvalitetno živjeti. To bi barem vi u CH trebali znati. Švicarci žive dugo kao
kornjače. Ne slažem se sa tvojim mišljenjem da pod stare dane čovjeku treba sobica, malo hrane i mira. Po stare dane se može i te kako dobro živjeti putovati, rekreirati itd.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sve je pitanje pojasnjenja teze. Kazes dobro si situiran? Ja kazem, ne nisam jer nemogu uzeti novi auto, ne mogu dobit kredit od 50 000 CHF, radno vrijeme mi je takvo da mi je vrlo tesko ici na sate klavira, pjevanja, nogometa, plivanja i otalog jer bi zakinuo obitelj. Otkaz ne mogu dati i mijenjati radno mjesto jer mi je radno vrijeme shit a danas posao naci je ravno dobitku na lotu a tu je i obitelj pa nemozes bas reci, e ja dajem otkaz tko vas .... idem dalje. A sta je sa mjesecima u kojima neces radit, dobit ces neku nadoknadu sa biroa ali to je druga pjesma i ne traje vjecno?
Kazes kuca, poso, kauc, a gdje bi to po tvome netko trebao ici navece kad dode kuci u sedam pola osam ili kasnije a cijeli dan nije kod kuce? Mozda u saunu, ili sa prijateljima u restoran zapit se, ili negdje drugdje mozda? A djeca nek se sama odgajaju po cijeli dan pa i navece, a zajednicka vecera, ma kome treba vecera, imamo mc donadls ili pizu narucimo i to je to, kome treba zajednicko kuhanje navece i bar pola sata sata druzenja sa obitelji, mi imamo svoje obaveze, plivanje, bilijar sa drustvom, ronjenje, poezija, kazaliste i njih moramo ispunjavati bezuvjetno kome jos treba druzenje u obitelji to je staromodno.
Ljudi nikad nece shvatit, para nikad nitko nece imati dosta, covjek uvijek zeli ono sto nema, a zivot nije samo od 67-me nego od 5 godine otkad znamo za sebe i svaki dan se zivi a ne samo u penziji.
I da samo na kraju ispravim pogresan navod. Na moju srecu sam vrlo zadovoljna osoba sa svim sto imam u zivotu a iznenadio bi se kako je to malo u brojkama na racunu i materijalnim stvarima. Obitelj unatoc nekim gorkim zivotnim iskustvima funkcionira odlicno dok vecina onih oko mene koji zive "suvremen zviot, onako kako ga ti zamisljas-"aktivnostima ispunjen" jahanjem, trcanjem, drustvima su na zalost najcesce rastavljeni, nije islo nemaju svoju slobodu a eto kod mene zaostalog, konzervativnog gasterbajtera obitelj funkcionira bez problema i svi smo zadovoljni smo tim sto imamo i nikad se nitko nebi mijenjao za nesto drugo a imamo prije svega jedno drugo, zenu, djecu, muza, oca, majku i to je jedina istinska vrijednost a sve drugo, novci, auto, kuca ,stan samo bi se nasmijao na te vrijednosti. Nejdemo svaki dan med i mlijeko, jedemo cak prostije nego vecina u HR, pijemo obicnu vodu iz slavine ili mineralnu, nepijemo kole, fante, redbulove i sto ja znam, jednom u mjesecu odemo na rucak ili veceru svi zajedno u jednostavan restoran, Kad imamo vremena setamo, vozimo biciklo itd.
Opet napominjem za srecu netreba puno, a najmanje novci i soping centri i sve sto ide uz njih. Ja sam svoju zivotnu skolu zavrsio ali velika vecina nije, na zalost mnogi je nikad ne zavrse

MaliZeleni10
26.10.2012., 21:23
Kad ti je tako dobro, sta onda kukas da u Svicarskoj ne valja?

linux2
26.10.2012., 21:35
Kad ti je tako dobro, sta onda kukas da u Svicarskoj ne valja?

Ma ok je Fancy. Skužio sam ga ja, ne kuka on da je loše u CH, nego mu je radno vrijeme užasno i nema vremena za ništa. To je bit svih njegovih postova. Samo ne kuži da svi mi imamo isto tako radno vrijeme i užurban način života, samo za puno puno manje novaca.

MaliZeleni10
26.10.2012., 21:44
Ne kuzi on to sto mi pisemo.

FANCY
27.10.2012., 11:51
Kad je toliko zapelo, putovnicu u ruke, dođite ovamo, ovdje jedva čekau na strane radnike pogotovo sa balkana, med i mlijeko teku potocima, za rukav te vuku da radis, posao biraš koji želiš, plaća izmedu 8000 i 20 000 CHF. U Hrvtskoj ništa nevlja ali baš ništa tako da je najbolje što prije otići. Sad sam valjda naisao post koji će vam se svidjeti a što sa stvarnošću nema veze ma koga briga. Pozdrav.

MaliZeleni10
27.10.2012., 13:47
Joj FANCY ides mi na zivce svojom uvrnutom filozofijom.

Nije bit u medu i mlijeku, kupim si ja meda i mlijeka koliko hocu kad imam postenu placu za posteno odradjen posao.

Ti ne shvacas da u HR je jako rijetko imati postenu placu od koje se moze normalno zivjeti bez da se mora ici raditi fus ili snalaziti nekako drugacije.

U Svicarskoj je to normalno.

A to sto se tebi ne svidja tvoje radno vrijeme, onda promijeni posao (vec sam ti to bio napisao) pa ce ti biti bolje.

Cinjenica je da ti imas puno vise opcija nego ljudi koji rade u HR, u HR ih je jako jako malo.

I jos nesto, ti radis 5 dana u tjednu, imas slobodnu subotu i nejdelju, u HR samo drzavne sluzbe rade pon-pet a rijetko tko kod privatnika ne radi subotom.

I to za placu koja je u usporedbi sa tvojom nista drugo nego kikiriki.

Volio bih te vidjeti da to probas, kako bi tek onda kukao.

P.S. Ja bih se rado mijenjao s tobom.

Marec
27.10.2012., 15:13
Kad je toliko zapelo, putovnicu u ruke,...

Fancy oprosti, čini mi se da si se ti malo pogubio u Švicarskoj; nego što se putovnica tiče u zadnje dvije godine otišlo iz Hrvatske 30.000 ljudi, mnogi od njih i u Švicarsku naravno, i svi koji su se uspjeli zaposliti ni na pamet im ne pada povratak u Hrvatsku.

FANCY
27.10.2012., 16:02
Kao što rekoh, samo naprijed i sretno svima koji god odu u bilo koju stranu zemlju. Živim ovdje, vidim kako "naši" žive ovdje i netreba mi nitko ni iz HR ni iz CH govorit kako je gdje. Ali onaj tko nikad ovdje nije bio ili negdje na zapadu možda bi trebao prvo promislit pa onda reći nešto u svezi zapada. Odkad znam za sebe uvijek je tako bilo da sve tuđe pa makar bilo i g..no na zapadu mriše a kod nas smrdi ali to je naš mentalitet.
MaliZeleni šta si zapeo za to radno vrijeme "ko" da nemaš o čemu drugom pisati. Radno vrijeme je jedan od razloga za koje ja kažem da ovdije nisu dobri da uništvaju zajednicu, obitelj i ovdje je normalno da se radi od ujutro do naveče ma gdje radio, a ako ćemo o tome pisati prvo pročitaj moje postove gore napisane a nemoj se razbacivati savjetima o promjeni radnog mjesta. Na kraju krajeva već pomalo gubim živce tako da se isključujem iz diskusije jer ionako je svejedno.

FANCY
27.10.2012., 16:04
Fancy oprosti, čini mi se da si se ti malo pogubio u Švicarskoj; nego što se putovnica tiče u zadnje dvije godine otišlo iz Hrvatske 30.000 ljudi, mnogi od njih i u Švicarsku naravno, i svi koji su se uspjeli zaposliti ni na pamet im ne pada povratak u Hrvatsku.
Možda sam izgubljen već 18 godina.
Pročitaj sve moje postove o CH, valjda će onda biti malo jasnije ali ionako se iskljčujem iz diskusije tako da je nebitno.

rijeka53
27.10.2012., 16:26
Sve je pitanje pojasnjenja teze. Kazes dobro si situiran? Ja kazem, ne nisam jer nemogu uzeti novi auto, ne mogu dobit kredit od 50 000 CHF, radno vrijeme mi je takvo da mi je vrlo tesko ici na sate klavira, pjevanja, nogometa, plivanja i otalog jer bi zakinuo obitelj. Otkaz ne mogu dati i mijenjati radno mjesto jer mi je radno vrijeme shit a danas posao naci je ravno dobitku na lotu a tu je i obitelj pa nemozes bas reci, e ja dajem otkaz tko vas .... idem dalje. A sta je sa mjesecima u kojima neces radit, dobit ces neku nadoknadu sa biroa ali to je druga pjesma i ne traje vjecno?
Kazes kuca, poso, kauc, a gdje bi to po tvome netko trebao ici navece kad dode kuci u sedam pola osam ili kasnije a cijeli dan nije kod kuce? Mozda u saunu, ili sa prijateljima u restoran zapit se, ili negdje drugdje mozda? A djeca nek se sama odgajaju po cijeli dan pa i navece, a zajednicka vecera, ma kome treba vecera, imamo mc donadls ili pizu narucimo i to je to, kome treba zajednicko kuhanje navece i bar pola sata sata druzenja sa obitelji, mi imamo svoje obaveze, plivanje, bilijar sa drustvom, ronjenje, poezija, kazaliste i njih moramo ispunjavati bezuvjetno kome jos treba druzenje u obitelji to je staromodno.
Ljudi nikad nece shvatit, para nikad nitko nece imati dosta, covjek uvijek zeli ono sto nema, a zivot nije samo od 67-me nego od 5 godine otkad znamo za sebe i svaki dan se zivi a ne samo u penziji.
I da samo na kraju ispravim pogresan navod. Na moju srecu sam vrlo zadovoljna osoba sa svim sto imam u zivotu a iznenadio bi se kako je to malo u brojkama na racunu i materijalnim stvarima. Obitelj unatoc nekim gorkim zivotnim iskustvima funkcionira odlicno dok vecina onih oko mene koji zive "suvremen zviot, onako kako ga ti zamisljas-"aktivnostima ispunjen" jahanjem, trcanjem, drustvima su na zalost najcesce rastavljeni, nije islo nemaju svoju slobodu a eto kod mene zaostalog, konzervativnog gasterbajtera obitelj funkcionira bez problema i svi smo zadovoljni smo tim sto imamo i nikad se nitko nebi mijenjao za nesto drugo a imamo prije svega jedno drugo, zenu, djecu, muza, oca, majku i to je jedina istinska vrijednost a sve drugo, novci, auto, kuca ,stan samo bi se nasmijao na te vrijednosti. Nejdemo svaki dan med i mlijeko, jedemo cak prostije nego vecina u HR, pijemo obicnu vodu iz slavine ili mineralnu, nepijemo kole, fante, redbulove i sto ja znam, jednom u mjesecu odemo na rucak ili veceru svi zajedno u jednostavan restoran, Kad imamo vremena setamo, vozimo biciklo itd.
Opet napominjem za srecu netreba puno, a najmanje novci i soping centri i sve sto ide uz njih. Ja sam svoju zivotnu skolu zavrsio ali velika vecina nije, na zalost mnogi je nikad ne zavrse

:s:s

... svi ce malo vise shvatit kada dodu ovdje jer ne shvacaju da su se i vanka jako promjenili, citaj pogorsali svi radni uvjeti.
Iako posteno receno, nitko ih ne osudjuje da sanjaju rjesenje odlaskom, jer kako zivjeti, kada je prosjecna (citaj najcesca) placa
jedva i tek nekih mizernih 2.500-3.500 kn za, uobicajeno 12. satno radno vrijeme, ako place isplate, ako radis. :503:

U biti, u ovom novom robovlasnickom sistemu, radnici, imaju svagdje problema ovisi samo kako se on
u pojedinoj zemlji zove i koliko ga pojedinci mogu podnositi i uz koje zrtve. :504:

linux2
31.10.2012., 21:00
STANOVNICI Lihtenštajna najbogatiji su u Europi, dok su Moldavci 45 puta siromašniji, pokazalo je novo istraživanje njemačke agencije GfK Geo Marketing, provedeno u 42 zemlje Europe. Hrvatska je ispod europskog prosjeka na 30. mjestu s kupovnom moći od 5.085 eura. Na prvom mjestu, s najvećom kupovnom moći stanovnika nalazi se Lihtenštajn, čiji stanovnici u prosjeku zarađuju 57.000 eura po osobi na godinu. Susjedna Švicarska, s kojom dijeli valutu i carinsku uniju, treća je na popisu, nakon Norveške.

Najbogatija država u EU po kupovnoj moći je Luksemburg čiji građani raspolažu s 28.924 eura na godinu. Na drugom kraju ljestvice su Moldavija, Bjelorusija i Kosovo, čiji stanovnici zarađuju deset puta manje od europskog prosjeka.

Istraživanje analizira i ukupno bogatstvo u Europi, po čemu je na vrhu Njemačka, a slijede Francuska i Velika Britanija. Tri najveća gospodarstva u EU predstavljaju gotovo polovicu ukupne kupovne moći u Europi, a preostalih 53 posto podijeljeno je na 39 drugih država. Poljska i Turska također su među prvih deset država kada je riječ o ukupnom bogatstvu.

Srbija i Bosna i Hercegovina na ljestvici su se također smjestile pri samom dnu, među najsiromašnijima, daleko ispod Europskog prosjeka, ali vrlo blizu onom u Hrvatskoj."

Ovo je tekst koji stvarno deprimira nas u Hrvatskoj. Švicarska je na trećem mjestu odmah iza Lihtenštajna i Norveške. Ništa, ne preostaje mi ništa drugo nego maksimalno se potruditi i sljedeće godine kad uđemo u EU pokušati otići u CH.

ayniln
01.11.2012., 08:43
STANOVNICI Lihtenštajna najbogatiji su u Europi, dok su Moldavci 45 puta siromašniji, pokazalo je novo istraživanje njemačke agencije GfK Geo Marketing, provedeno u 42 zemlje Europe. Hrvatska je ispod europskog prosjeka na 30. mjestu s kupovnom moći od 5.085 eura. Na prvom mjestu, s najvećom kupovnom moći stanovnika nalazi se Lihtenštajn, čiji stanovnici u prosjeku zarađuju 57.000 eura po osobi na godinu. Susjedna Švicarska, s kojom dijeli valutu i carinsku uniju, treća je na popisu, nakon Norveške.

Najbogatija država u EU po kupovnoj moći je Luksemburg čiji građani raspolažu s 28.924 eura na godinu. Na drugom kraju ljestvice su Moldavija, Bjelorusija i Kosovo, čiji stanovnici zarađuju deset puta manje od europskog prosjeka.

Istraživanje analizira i ukupno bogatstvo u Europi, po čemu je na vrhu Njemačka, a slijede Francuska i Velika Britanija. Tri najveća gospodarstva u EU predstavljaju gotovo polovicu ukupne kupovne moći u Europi, a preostalih 53 posto podijeljeno je na 39 drugih država. Poljska i Turska također su među prvih deset država kada je riječ o ukupnom bogatstvu.

Srbija i Bosna i Hercegovina na ljestvici su se također smjestile pri samom dnu, među najsiromašnijima, daleko ispod Europskog prosjeka, ali vrlo blizu onom u Hrvatskoj."

Ovo je tekst koji stvarno deprimira nas u Hrvatskoj. Švicarska je na trećem mjestu odmah iza Lihtenštajna i Norveške. Ništa, ne preostaje mi ništa drugo nego maksimalno se potruditi i sljedeće godine kad uđemo u EU pokušati otići u CH.

Mali dodatak, podaci o ukupnoj imovini po glavi stanovnika:
1. Svicarska - 540010 USD
2. Australija - 396745 USD
3. Norveska - 355925 USD

Schweiz weist höchstes Pro-Kopf-Vermögen aus

Dem Vermögen aller Haushalte steht das durchschnittliche Vermögen pro Kopf gegenüber. Diese Liste wird von der Schweiz mit 540‘010 Dollar pro Kopf angeführt, gefolgt von Australien (396‘745) und Norwegen (355‘925) auf den Plätzen zwei und drei. Japan folgt mit 248‘770 Dollar pro Kopf erst auf Platz 10, während China mit 20‘711 Dollar pro Kopf deutlich abfällt und Indien mit 5‘548 Dollar pro Kopf die hinteren Plätze belegt.

bulthaup
01.11.2012., 09:20
Možda sam izgubljen već 18 godina.
Pročitaj sve moje postove o CH, valjda će onda biti malo jasnije ali ionako se iskljčujem iz diskusije tako da je nebitno.

Svaka tebi cast na iskrenosti, jer u ovakvim situacijama ljudi cesto uljepsavaju svoj zivot i onda ljudi u Hrvatskoj misle kako vani svima cvjetaju ruze.

Istina je da je zadovoljstvo zivotom vrlo relativno. Neki imaju puno i nisu zadovoljni, a neki uzivaju u zivotu i sa mnogo manje. Novac nije toliko bitan, ali je vazno imati minimum za normalan zivot.

Sto se tice radnog vremena, ja sam nekad radio mnogo duze, a sad sam kuci svaki dan u pet sati. Mogu raditi od kuce ako hocu, ali tu opciju rijetko koristim.

rijeka53
01.11.2012., 09:41
:504:... najgluplja stvar je PROSJEK, cemu on uopce sluzi, kad nam nista pametnoga ne prikazuje niti moze rec :503:

One bijesne miljarde 10% njabogatijih se podjeli na svu populaciju pa ispada da jedu i piju i oni koji ustvari gladuju dan za danom.

Pravi i jedini pokazatelj DOSTOJNOG i nesramnog zivljenja u jednoj zemlji i kakvo je zdravstveno stanje politike
i politicara, je samo i iskljucivo MINIMALAC, sa kojim zivi vecina tj milioni radnog stanovnistva. S njim bi se
trebalo moci poplacati bar sve racune i preZIVJETI, a ne zivotariti, bez obzira koliko on nominalno iznosio,
bilo gdje na kugli zemaljskoj.

Necemo sada ulaziti u osinjak i dotikavlajti se penzija, jel ? i do kada ce se mora raditi i nepoznanica
koliko ce ona ikada, ako ce, iznositi ??? :ne zna:

ayniln
01.11.2012., 11:28
:504:... najgluplja stvar je PROSJEK, cemu on uopce sluzi, kad nam nista pametnoga ne prikazuje niti moze rec :503:

One bijesne miljarde 10% njabogatijih se podjeli na svu populaciju pa ispada da jedu i piju i oni koji ustvari gladuju dan za danom.

Pravi i jedini pokazatelj DOSTOJNOG i nesramnog zivljenja u jednoj zemlji i kakvo je zdravstveno stanje politike
i politicara, je samo i iskljucivo MINIMALAC, sa kojim zivi vecina tj milioni radnog stanovnistva. S njim bi se
trebalo moci poplacati bar sve racune i preZIVJETI, a ne zivotariti, bez obzira koliko on nominalno iznosio,
bilo gdje na kugli zemaljskoj.

Necemo sada ulaziti u osinjak i dotikavlajti se penzija, jel ? i do kada ce se mora raditi i nepoznanica
koliko ce ona ikada, ako ce, iznositi ??? :ne zna:

Slazem se s tobom samo djelomicno, ako gledas isti kulturni krug, napr. Europu onda veci prosjek bogatstva znaci vece penzije, bolje zdravstvo, bolje skolstvo, bolju infrastrukturu, bolju socijalnu mrezu itd.
Pojedinac moze i u takvom sustavu biti maksimalno nesretan, moj komentar se odnosi samo na matrijalnu stranu.

rijeka53
01.11.2012., 12:19
Slazem se s tobom samo djelomicno, ako gledas isti kulturni krug, napr. Europu onda veci prosjek bogatstva znaci vece penzije, bolje zdravstvo, bolje skolstvo, bolju infrastrukturu, bolju socijalnu mrezu itd.
Pojedinac moze i u takvom sustavu biti maksimalno nesretan, moj komentar se odnosi samo na matrijalnu stranu.

... za koga je sve to bolje, opet smo na istom, meni veci prosjek ne kaze ama bas nista, mogu ga citati ili kao
veci broj miljardera ili kao veliki raspon socijalnih razlika, a ne nuzno bolje zdravstvo, skolstvo i infrakstukturu jer to je i tako
PRVO koje rezu svi koji su na vlasti. ZASTO je tomu tako ? Vrlo jednostavno, jer oni koji drze visok prosjek, vladaju
(bogata oligarhija skompana sa sluganskom politickom vlascu) i ne koristi te iste resurse. Njihov PROSJEK im omogucava;
da se mogu ljeciti negdje u privtnim klinikama, djecu slati u privtne skole, a i vozie se vise avionima ili super novim luksuznim
autima koji ni ne osjete tu istu losu infrastrukturu, a i zaboli ih za amortizere, raja im amortizira sve njihove hirove. :503:

Ne vdim tu nikakve poveznice sa srecom niti je bila tema :ne zna:

ayniln
01.11.2012., 12:46
... za koga je sve to bolje, opet smo na istom, meni veci prosjek ne kaze ama bas nista, mogu ga citati ili kao
veci broj miljardera ili kao veliki raspon socijalnih razlika, a ne nuzno bolje zdravstvo, skolstvo i infrakstukturu jer to je i tako
PRVO koje rezu svi koji su na vlasti. ZASTO je tomu tako ? Vrlo jednostavno, jer oni koji drze visok prosjek, vladaju
(bogata oligarhija skompana sa sluganskom politickom vlascu) i ne koristi te iste resurse. Njihov PROSJEK im omogucava;
da se mogu ljeciti negdje u privtnim klinikama, djecu slati u privtne skole, a i vozie se vise avionima ili super novim luksuznim
autima koji ni ne osjete tu istu losu infrastrukturu, a i zaboli ih za amortizere, raja im amortizira sve njihove hirove. :503:

Ne vdim tu nikakve poveznice sa srecom niti je bila tema :ne zna:

Bolje ja za mene i moju obitelj, nismo nikakvi bogatasi.
Ne trebaju ti nikakve privtane skole i klinike ako su javne usluge na visokom nivou, a taj nivo je vezan uz visoki prosjek bogatstva drustva.

linux2
01.11.2012., 12:58
Bolje ja za mene i moju obitelj, nismo nikakvi bogatasi.
Ne trebaju ti nikakve privtane skole i klinike ako su javne usluge na visokom nivou, a taj nivo je vezan uz visoki prosjek bogatstva drustva.

Potpuno se slažem.

FANCY
01.11.2012., 15:35
Tema me vise ne interesuje ali evo link. A na stranici DW ima dosta korisnih informacija iako je usko vezano za njemacku a ne za CH ali to je sve zapad, moram i reci da je Njemacka isto tako dosta fleksibilnija i tolerantnija od CH po pitanju useljenika opcenito.
http://www.dw.de/izrabljivanje-migranata-iz-istočne-europe/a-16338670

linux2
01.11.2012., 21:56
Tema me vise ne interesuje ali evo link. A na stranici DW ima dosta korisnih informacija iako je usko vezano za njemacku a ne za CH ali to je sve zapad, moram i reci da je Njemacka isto tako dosta fleksibilnija i tolerantnija od CH po pitanju useljenika opcenito.
http://www.dw.de/izrabljivanje-migranata-iz-istočne-europe/a-16338670

Ne možeš ti Fancy bez ove teme, ali neka lijepo je čuti svakakva razmišlanja.
Pročitao sam članak koji si linkao. Nimalo nisam impresioniran. Svugdje ima svega. Tim više me ne dira što ne mislim tražiti posao niti u građevini niti ugostiteljstvu u CH. Ali lijepo što se brineš za nas koji želimo živjeti i raditi u Švicarskoj.

mr X
02.11.2012., 06:16
Ništa, ne preostaje mi ništa drugo nego maksimalno se potruditi i sljedeće godine kad uđemo u EU pokušati otići u CH.

heh, prije par dana je na radiju bilo riječi kako razmatraju o uvođenju viza za ljude sa "zapadnog balkana" a da bi se spriječila navala dolaženja u švicarsku.
nisam sasvim dobro čuo da li uz švicarsku koja to tek razmatra još nekih 5-6 zemalja također samo razmatra tu opciju ili su istu neki već uveli...
e sad, koje se zemlje osim hrvatske mogu smatrati "zapadnim balkanom" koje bi također pogodilo uvođenje viza?
nažalost, čini se da ulaskom u uniju stvari po pitanju dolaska u švicarsku neće postati lakše...

izgleda netko od njihovih doušnika prati ovaj podforum :)

mr X
02.11.2012., 08:58
slika ipak ne govori sve. svicarci su majstori kozmetike statistike o
strancima: u broj stranaca u ch ulaze ljudi koji su tu preko trideset godina, secundosi pa cak i djeca iz trece generacije...
kada bi, recimo, francuska po istom kriteriju brojala strance slika bi bila drugacija, ne?

ayniln
02.11.2012., 09:28
slika ipak ne govori sve. svicarci su majstori kozmetike statistike o
strancima: u broj stranaca u ch ulaze ljudi koji su tu preko trideset godina, secundosi pa cak i djeca iz trece generacije...
kada bi, recimo, francuska po istom kriteriju brojala strance slika bi bila drugacija, ne?

U ovom slucaju broje se ljudi koji zive u zemlji a nemaju drzavljanstvo te zemlje, podaci stimaju za CH, pogledaj slijedeci dokument, stranica 27 u PDF dokumentu:

http://www.bfs.admin.ch/bfs/portal/de/index/themen/01/22/publ/portrait_dem/liste.html?publicationID=3789

Nesto drugo povecava broj stranaca u CH, pravila za stjecanje drzavljansva, na primjer molba ze moze podnijeti tek nakon 12 godina boravka, zadnjih pet godina u istom kantonu, zadnje tri godine u istoj opcini.
Kada bi gledali porijeklo tu bi slika bila mutna za puno drzava, na primjer 79% stanovnika Luxemburga nije rodjeno u Luxemburgu.

mr X
02.11.2012., 10:55
Nesto drugo povecava broj stranaca u CH, pravila za stjecanje drzavljansva.

pa upravo to je ono sto zelim reci: u drugim drzavama bi svi oni koje sam ranije spomenuo vec imali drzavljanstvo i nebi se racunali kao stranci.

ayniln
02.11.2012., 11:25
pa upravo to je ono sto zelim reci: u drugim drzavama bi svi oni koje sam ranije spomenuo vec imali drzavljanstvo i nebi se racunali kao stranci.

Svaka drzava ima svoje specificnosti i postoje poveznice, Njemacka bi tada imala puno manje stranaca u statistici kad bi dozvolila dvojno drzavljanstvo, to bi se isto odrazilo na CH, Nijemci se ne brojali u strance jer bi vecina imala i CH drzavljanstvo.

linux2
02.11.2012., 17:49
heh, prije par dana je na radiju bilo riječi kako razmatraju o uvođenju viza za ljude sa "zapadnog balkana" a da bi se spriječila navala dolaženja u švicarsku.
nisam sasvim dobro čuo da li uz švicarsku koja to tek razmatra još nekih 5-6 zemalja također samo razmatra tu opciju ili su istu neki već uveli...
e sad, koje se zemlje osim hrvatske mogu smatrati "zapadnim balkanom" koje bi također pogodilo uvođenje viza?
nažalost, čini se da ulaskom u uniju stvari po pitanju dolaska u švicarsku neće postati lakše...

izgleda netko od njihovih doušnika prati ovaj podforum :)

Čuo sam za to. To se prvenstveno odnosi na Srbiju i Makedoniju, a ne na Hrvatsku. Kad uđemo u EU bit ćemo jedna od članica. Ne može nam nitko nametnuti vizni režim.
Evo link:http://www.dw.de/ponovno-vize-za-stanovnike-balkana/a-16323947

mr X
02.11.2012., 19:59
da, za to sa linka sam čuo i ja i to u vijestima gdje su govorili da je trenutni srpski predsjednik spreman preuzeti troškove oko rješavanja tih "azilanata" samo da srbima nebi ponovno bile uvedene vize.
mislim da ovo što sam ja spomenuo nije ista vijest. ovo je izašlo nekih desetak dana kasnije i to u sasvim drugačijem kontekstu no kako sam to slušao u busu nisam uspio sve niti pohvatati niti pokopčati...

spishka
03.11.2012., 09:36
Čuo sam za to. To se prvenstveno odnosi na Srbiju i Makedoniju, a ne na Hrvatsku. Kad uđemo u EU bit ćemo jedna od članica. Ne može nam nitko nametnuti vizni režim.
Evo link:http://www.dw.de/ponovno-vize-za-stanovnike-balkana/a-16323947

ne može vize, ali može kvote: http://www.dw.de/swiss-limit-eastern-central-european-immigration/a-15902745

linux2
03.11.2012., 11:18
ne može vize, ali može kvote: http://www.dw.de/swiss-limit-eastern-central-european-immigration/a-15902745

Da to si u pravu. Pročitao sam tekst. Malo diskriminirajuće za zemlje istočne i središnje Europe. Ali nadam se da ću ipak nekako uspjeti naći tamo posao i doći. Znam jednog informatičara koji je sad prije 3 mjeseca našao posao u Švicarskoj, a još uopće nismo članica EU. Znači bilo mu je još teže.

exception
07.11.2012., 02:33
Bas sam htio pitati da li se npr slovenac moze slobodno zaposliti u Svicarskoj bez ikakvih dozvola, kad vidim postoje kvote.

Da li Svicarska planira ukinuti te kvote za ove nove clanice?

Hocemo li mi, kad RH udje u EU moci raditi u Svici ako tamo nadjemo poslodavca koji nas zeli zaposliti?

quadzilla
07.11.2012., 07:09
Pa uvijek ćeš moći raditi samo ako poslodavac se zauzme za tebe i vjerojatno ako nema osobe u CH koja može raditi taj posao, vrlo vjerojatno će i kvote pomrsiti račune dodatno...

spishka
07.11.2012., 07:32
tko god ozbiljno misli u švicarsku, vjerojatno su mu šanse čak i veće sad nego kad upadnemo u ovo. ne znam za švicu (ovo su novouvedene kvote), ali u austriji postoje vize koje isto idu na kvotu i javna je tajna da mjesto u toj kvoti ne možeš dobiti samo tako dobrom voljom, već poslodavac mora znati gdje se to može podmazati itd. u švicarskoj će to vjerojatno biti još gore jer su kantoni nezavisniji jedni od drugih, a kvota je centralna. a što kvota od 2000 ljudi godišnje znači u konkurenciji desetaka milijuna poljaka, bugara i rumunja, to si možete zamisliti.
sad bar možeš dobiti radnu dozvolu ako poslodavac treba baš tebe. jednom kad uđemo u ovo, poslodavac će naprosto biti zakonom prisiljen naći nekog tko nije iz istočne europe.
švicarska jako voli istočne europljane, najbolji radnici, čista elita :D:D:D

Secundo
07.11.2012., 10:14
Evo link:http://www.dw.de/ponovno-vize-za-stanovnike-balkana/a-16323947Poanta je na kraju članka: "... po kojem bi upravo Romi iz Srbije i Makedonije mogli biti pogođeni novim pravilima. "Pribojavamo se da nova pravila uglavnom služe kako bi se ovoj etničkoj manjini spriječila sloboda putovanja. Romi su u zemljama u kojima žive izloženi diskriminaciji a možda i imaju pravo na azil.""

Naime, svaku jesen švicarski centri za azilante registriraju nagli porast zahtjeva za azil iz BiH, Srbije, Crne Gore, Makedonije. To su zapravo Romi koji jedva skupe lovu za put u CH, ovdje zatraže azil i onda stanuju i jedu na državni račun do proljeća, jer toliko traje postupak u najboljem slučaju. To pokazuje s jedne strane da ti ljudi na Balkanu ne mogu zaraditi dovoljno ni za hranu i ogrijev, a s druge strane da su postupci za odluku o azilu jako dugi. Švicarci se trude skratiti ih, ali ipak moraju poštivati norme pravne države.

linux2
08.11.2012., 07:04
tko god ozbiljno misli u švicarsku, vjerojatno su mu šanse čak i veće sad nego kad upadnemo u ovo. ne znam za švicu (ovo su novouvedene kvote), ali u austriji postoje vize koje isto idu na kvotu i javna je tajna da mjesto u toj kvoti ne možeš dobiti samo tako dobrom voljom, već poslodavac mora znati gdje se to može podmazati itd. u švicarskoj će to vjerojatno biti još gore jer su kantoni nezavisniji jedni od drugih, a kvota je centralna. a što kvota od 2000 ljudi godišnje znači u konkurenciji desetaka milijuna poljaka, bugara i rumunja, to si možete zamisliti.
sad bar možeš dobiti radnu dozvolu ako poslodavac treba baš tebe. jednom kad uđemo u ovo, poslodavac će naprosto biti zakonom prisiljen naći nekog tko nije iz istočne europe.
švicarska jako voli istočne europljane, najbolji radnici, čista elita :D:D:D

Za nas na balkanu već postoje kvote pa se ljudi zapošljavaju. Sad će ih uvesti samo za srednjoeuropske i istočnoeuropske zemlje. Ako nekog treba poslodavac i dovoljno je stručan zaposlit će ga sa kvotom ili bez. Ništa nam neće biti teže otići u CH kad uđemo u EU, može biti samo lakše.

spishka
08.11.2012., 07:47
ne postoje kvote za balkance, gdje si to čuo? nisu isto ograničenja i kvote. kvota znači da će oni u danoj godini izdati toliko i toliko dozvola, i ako sam isus krist dođe po dvijetisuće i prvu, može se slikati. ja sam se spremna kladit da će kvote zakomplicirati stvar u odnosu na sad, zato što je sad dovoljno da zadovoljiš kriterije x, y i z (koji nisu mali, ali su dostižni) i kanton ti može izdati radnu dozvolu. kad se uvedu kvote, morat ćeš zadovoljiti kriterije x, y i z i biti jedan od prvih 2000 koji su te godine to zadovoljili. sad su kriteriji jasni. kad krenu kvote, najveću ulogu će igrati tajming i sreća. i, ako je suditi po austriji, moć i novac.
baš to što si rekao - sad ako poslodavac treba nekog, zaposlit će ga. kad krenu kvote, država će prisilit poslodavca da mu istočna europa bude zadnja na popisu za regrutiranje. ne budi naivan, ako si ozbiljan oko preseljenja u švicarsku, počni tražiti posao sad. iako će ti trebati par mjeseci da ga nađeš, dok nađeš bit ćemo tik do ulaska, moći ćete i ti i poslodavac pregovarati što vam je bolje, čekati ulazak ili ići u postupak prije.

linux2
08.11.2012., 14:36
2000 ljudi je stvarno malo!

spishka
08.11.2012., 14:45
radi o odluci da švicarska može u svakom trenu reći da ne želi više radnika iz tih zemalja, ne o prijedlogu takve odluke. u onom trenu kad zaprime više zahtjeva nego im je bio prosjek prije liberalizacije tržišta rada (što je vjerojatno svake godine oko 17. siječnja), zavrće se pipa. kao što vidiš, brojka koja se spominje je oko 2000 dozvola. za 12 zemalja EU!!! od kojih su mnoge dosta velike.
ako možeš dobiti posao u švicarskoj, dobit ćeš i radnu dozvolu. ako ne možeš, nikakva eu ti neće pomoći. ako si ozbiljan, počni tražit posao odmah. trebat će ti sigurno par mjeseci da nađeš, onda još par mjeseci da središ dokumentaciju. da sutra počneš tražiti, teško da ćeš na novo radno mjesto stupiti prije 1.7 anyway.

linux2
08.11.2012., 15:21
radi o odluci da švicarska može u svakom trenu reći da ne želi više radnika iz tih zemalja, ne o prijedlogu takve odluke. u onom trenu kad zaprime više zahtjeva nego im je bio prosjek prije liberalizacije tržišta rada (što je vjerojatno svake godine oko 17. siječnja), zavrće se pipa. kao što vidiš, brojka koja se spominje je oko 2000 dozvola. za 12 zemalja EU!!! od kojih su mnoge dosta velike.
ako možeš dobiti posao u švicarskoj, dobit ćeš i radnu dozvolu. ako ne možeš, nikakva eu ti neće pomoći. ako si ozbiljan, počni tražit posao odmah. trebat će ti sigurno par mjeseci da nađeš, onda još par mjeseci da središ dokumentaciju. da sutra počneš tražiti, teško da ćeš na novo radno mjesto stupiti prije 1.7 anyway.

Ali trenutačna situacija je takva da i ukoliko si stručan za određeno područje i tražiš si posao u CH, a dolaziš iz Hrvatske, prvo će se uzimati u obzir stare članice EU, pa novije članice uključujući i ove kojima je nametnuta kvota, pa tek onda mi. Tako da je taj filter teže proći ako nisi u EU.

goran777
08.11.2012., 16:28
Evo ljudi da se i ja javim. pisao sam vec o tome da hoću u švicu i da preko jedne njihove agencije tražim posao.
Na natječaj sam se prijavio još u 9 mj. i do sad mi nisu još ništa javljali. Zvao sam ih par puta i svaki put su mi rekli da preko svog odvjetnika ispitvaju mogućnosti zapošljavanja hrvata, zbog vize, radne dozvole, anerkennung-a diplome.... . Evo konačno su mi se javili, naime dolaze u hr još ovaj mjesec kako bi napravili interviw samnom. Eto pa kod to obavim javim vam se kako je prošlo i što su mi rekli. Možda neš bude!
Inače po struci sam medicinski braco.

MaliZeleni10
08.11.2012., 19:52
Svicarska ima problem sa EU zbog tih kvota jer vrijede samo za drzave iz tzv istocne Evrope i to se nece moci provesti jer je to diskriminacija.

mr X
08.11.2012., 20:11
Svicarska ima problem sa EU zbog tih kvota jer vrijede samo za drzave iz tzv istocne Evrope i to se nece moci provesti jer je to diskriminacija.

:rofl:
e ova ti je dobra...
boli švicarce što ti misliš da si diskriminiran. oni imaju svoje stavove i principe i njih se drže i...nitko im po tom pitanju ništa nemože.
pitaj, recimo, bilo kojeg stranca u švicarskoj koliko mu je auto osiguranje u odnosu na jednog švicarca...
"neće ići jer je to diskriminacija" kažeš, ma lol...

spishka
08.11.2012., 20:24
baš :D kako točno će EU kazniti švicarsku za taj diskriminatorni čin? sigurno im se gaće tresu u strahu da će angela merkel krenuti u osvetu poljaka :D

zabranit će im švicarci na kraju svima da tamo rade, zadnje što čitam u novinama je da su trenutno najomraženija imigrantska skupina nijemci :D

linux2
08.11.2012., 20:32
:rofl:
e ova ti je dobra...
boli švicarce što ti misliš da si diskriminiran. oni imaju svoje stavove i principe i njih se drže i...nitko im po tom pitanju ništa nemože.
pitaj, recimo, bilo kojeg stranca u švicarskoj koliko mu je auto osiguranje u odnosu na jednog švicarca...
"neće ići jer je to diskriminacija" kažeš, ma lol...

Tu si nažalost u pravu. Švicarska si to može priuštiti bez obzira koliko EU negodovala. Oni su aktivirali klauzulu koja stavljena u ugovor koji su potpisali 1999. o slobodi kretanja. A izgovaraju se i na postotak nezaposlenih. Da bi ga održali na 3 % odlučili su nametnuti kvote za srednju i istočnu Europu.

patrikgojani
08.11.2012., 20:49
Drago mi je da nisi moj post shvatio odmah kao napad vec kao objasnjenje zasto sam se ovrnuo na pocetak tvog posta kad si pisao "Srecom da sam rodom Bosanac i da se ovo o Hrvatima se ne odnosi na mene" i drago mi je da si razumio zasto sam ti rekao ono sa zastavama bez obzira koliko je to u tom trenutku bilo nevezano za temu.Moja je poruka tebi trebala docarati koliko je besmisleno uopce isticati odakle smo dosli kao sto si i sam napisao u svom odgovoru.Samo se mogu sloziti sa tim kako je to u biti nevazno.
Istina ima ljudi koji to rade ali to je isto tema za sebe.
Kad sam spomenuo hrvatski jal u primjeru doktora nisam se specijalno osvrnuo na pojedince jer i medju svicarcima ima jako losih i jako dobrih doktora pa je to u biti svejedno koji su bolji.Najvaznije je da ih nikada ne zatrebas!!!!
Evo kazem mozda opet ja sam rodom iz Hrvatske zivim u Svicarskoj i reagiao sam na temu Hrvatskog jala jer je stvarno nazalost prisutan i kod vecine karakteristican.Opet ponavljam nisu svi takvi ali ima ih dosta.
Nisu ovo vruce teme nego nezadovoljne usijane glave koje sire nacionalizam po forumu i na taj nacin stvaraju tabu teme iako to one same po sebi nisu.

Evo ja sam i Hrvat i Svicarac a ponajvise covjek i jako cvrsto se drzim one poslovice da si familiju ne mozes birati ali prijatelje mozes i zato se ja primarno druzim sa LJUDIMA koji su dobronamjerni,produktivni i bez ikakvih predrasuda.

Sto se tice tvojih posjeta Derventi ako su ti tamo roditelji gledaj ih posjecivati sto vise jer imas samo jedne roditelje ma gdje god oni bili.

Iskren pozdrav od Hrvatosvicarca:top:

lijep pozdrav. vidim da znas dosta o stvarima kako dobiti papire u svicarskoj. ja sam rođen u švicarskoj u CHUR-u, zivio sam prvih 6mjeseci zivota u svicarskoj, nakon toga su mi se roditelji vratili u hrvatsku. sada imam 21godinu,ozenjen sam i imam sina 2,5 godina. dali bi ja mogao dobiti kakve papire da se vratim ponovno u svicarsku nakon 20godina, da pocnem raditi i cak bi htjeo otvoriti tamo neku firmu,ali to je trenutno manje vazno. a i pola rodbine mi je ostalo tamo,ali nisu od velike pomoci nazalost. hvala unaprijed na odgovoru

patrikgojani
08.11.2012., 20:51
lijep pozdrav. ja sam rođen u švicarskoj u CHUR-u, zivio sam prvih 6mjeseci zivota u svicarskoj, nakon toga su mi se roditelji vratili u hrvatsku. sada imam 21godinu,ozenjen sam i imam sina 2,5 godina. dali bi ja mogao dobiti kakve papire da se vratim ponovno u svicarsku nakon 20godina, da pocnem raditi i cak bi htjeo otvoriti tamo neku firmu,ali to je trenutno manje vazno. a i pola rodbine mi je ostalo tamo,ali nisu od velike pomoci nazalost. hvala unaprijed na odgovoru

SgtHartmann
08.11.2012., 21:35
lijep pozdrav. vidim da znas dosta o stvarima kako dobiti papire u svicarskoj. ja sam rođen u švicarskoj u CHUR-u, zivio sam prvih 6mjeseci zivota u svicarskoj, nakon toga su mi se roditelji vratili u hrvatsku. sada imam 21godinu,ozenjen sam i imam sina 2,5 godina. dali bi ja mogao dobiti kakve papire da se vratim ponovno u svicarsku nakon 20godina, da pocnem raditi i cak bi htjeo otvoriti tamo neku firmu,ali to je trenutno manje vazno. a i pola rodbine mi je ostalo tamo,ali nisu od velike pomoci nazalost. hvala unaprijed na odgovoru

Nisam siguran da je isto kao i sa Americkim papirima na koje imas pravo rodjenjem u toj zemlji.Nisam siguran ni u to da ti budem iskren.Vidi ovako najbolje bi bilo da nazoves ljude na ovoj adresi www.chur.ch i ako si tamo rodjen imaju te negdje zapisanog.Svicarske opcine imaju dovoljno autonomije da ti rijese status ovisno o papirima.
Raspitaj se malo:kava:Ponekad je dobro ponos staviti u drugi plan i pokusati komunicirati sa tom rodbinom.Svatko nesto zna pa i mi na forumu:)

Da sam na tvom mijestu isao bih u Kanadu ili Ameriku.Sigurno se pitas zasto ti to govorim i zato mi je duznost da ti objasnim.Uzmimo primjer dozvole boravka.Kad tu dozvolu dobijes u CH izdaju ti ju dva nadlezna organa opcina u kojoj zivis i kanton u kojem se nalazi ta opcina sto znaci da ti ta dozvola vrijedi SAMO na toj lokaciji u CH.Selidba u drugi kanton i opcinu je vrlo tezak proces.Eto to ti je samo jedan vrlo vazan argument.Sretno!

Secundo
09.11.2012., 14:14
Rođenje u CH baš ništa ne znaći glede boravišne/radne dozvole. Čudio bi se koliko useljenika druge i treće generacije nema CH državljanstvo.

sammir89
13.11.2012., 19:13
E ovako da objasnim stvar... Za 2 mjeseca ženim se švicarskom državljankom (inače je iz moga kraja rodom, tamo je rođena), pa me zanima par stvari.. Odlučili smo naravno živjeti u Švicarskoj, u okolici Züricha.. Poanta je u tome da me zanima kako ide sa tim vizama, što ja dobijem time što mi je žena švicarska državljanka; kako će mi biti priznata diploma iz hrvatske, itd.. Zanima me jel ima netko slična iskustva?

ayniln
16.11.2012., 20:25
E ovako da objasnim stvar... Za 2 mjeseca ženim se švicarskom državljankom (inače je iz moga kraja rodom, tamo je rođena), pa me zanima par stvari.. Odlučili smo naravno živjeti u Švicarskoj, u okolici Züricha.. Poanta je u tome da me zanima kako ide sa tim vizama, što ja dobijem time što mi je žena švicarska državljanka; kako će mi biti priznata diploma iz hrvatske, itd.. Zanima me jel ima netko slična iskustva?

Zenidbom dobivas dozvolu boravka i mozes poceti traziti posao.
Diplome ne priznaju drzave nego visokoskolske institucije (autonomija sveucilista). Znaci, obratiti se srodnom fakultetu i vidjeti kakve razlike za poloziti traze. Moje iskustvo, privatni poslodavci ne traze diplome i briga ih za to, vazno je sto znas raditi. Kod drzavnih institucija neznam, nisam pokusao, tu stranci ionako nemaju puno sansi. Za strucne srednje skole postoji institut u Bernu koji nostrificira strucno srednjeskolsko obrazovanje. Prethodno radno iskustvo u struci igra bitnu ulogu. Moj savjet, napraviti to preko odvjetnika.

Alexandra Burek
25.11.2012., 02:39
Servus!
Kako ste vi naucili svicarski njemacki, ja jedva da razumijem bavarski dijalekt. :ne zna:
Svicarski mi zvuci kao strani jezik (totalno razlicit od bavarskog dijalekta):

http://www.youtube.com/watch?v=5bHeVU97FCM

:D Zapravo zvuci mi kao svedski.

SaasFee
26.11.2012., 18:54
Pozdrav svima,

imam jedno pitanje. Jedna prijateljica od neke moje poznanice je usla u Svicarsku, ali nije dobila ulazni zig u Sloveniji, a ona nije znala da treba taj zig. Ta moja poznanica je cula da bi ona mogla imati problema zbog toga, a mi stvarno memo pojma kako to sve funkcionira. Zanima me da li ovdje ima netko kome su takva ili slicna iskustva poznata, kakve su posljedice svega i sta je najpametnije napraviti u ovom slucaju?

Unaprijed se zahvaljujem na odgovorima.

Lijepi pozdrav.

Svicar
07.12.2012., 15:22
Ipak se okrece, sviceri nece praviti veliku frku kada HR udje u EU, jer je to relativno mala populacija.

http://www.bluewin.ch/de/index.php/22,718334/Bundesrat_will_Personenfreizuegigkeit_mit_Kroatien _verhandeln/de/news/inland/sda/

quadzilla
07.12.2012., 16:05
:top::trio:

NećešRazbojniče
08.12.2012., 19:58
ovo je jako lijepa novost za sve nas. Vec bi polagano mogli pocet trazit neke poslica, pa ako bog da 1.7. za svicu.. :cerek:

Kossuth Lajos
08.12.2012., 20:31
lupit će nam sigurno 2-3 godine zabrane, tek toliko da se nađe

Lady-Diana
10.12.2012., 10:01
Pozdrav svima,

imam jedno pitanje. Jedna prijateljica od neke moje poznanice je usla u Svicarsku, ali nije dobila ulazni zig u Sloveniji, a ona nije znala da treba taj zig. Ta moja poznanica je cula da bi ona mogla imati problema zbog toga, a mi stvarno memo pojma kako to sve funkcionira. Zanima me da li ovdje ima netko kome su takva ili slicna iskustva poznata, kakve su posljedice svega i sta je najpametnije napraviti u ovom slucaju?

Unaprijed se zahvaljujem na odgovorima.

Lijepi pozdrav.

pa nema nikakvog problema,nisu ni meni prosli mjesec stavili zig,za divno cudo,isto sam u ch isla,ne znam kako je tvoja prijateljica isla,mi smo autom.nit kad smo se vracali:ne zna: sad cemo opet pred vikend pa bumo videli.
isto tako imam jednu frendicu u baselu koja je vec par god gore i dodje doma jednom,dvaput godisnje,nikad nikakvih problema,nekad ide avionom,nekad busom,sad je bila pred mjesec dana 2 tjedna u hr i normalno isla nazad.

no,imam

Bongo
10.12.2012., 11:07
ovo je jako lijepa novost za sve nas. Vec bi polagano mogli pocet trazit neke poslica, pa ako bog da 1.7. za svicu.. :cerek:

molicu da prevedete.. blagodarim

MaliZeleni10
10.12.2012., 20:37
Otvori u google chrome pa ce ti se samo prevesti.

Ugl, pise da jos nista nije odluceno ali da HR nije velika drzava i da ne moze biti velika prijetnja njihovom trzistu rada a u naslovu pise da ce se Svica dogovarati sa HR o tome kad i kako mozemo doci raditi u Svicu.

Iliti bla, bla, truc, truc, puno napisano a nista nije receno.

NećešRazbojniče
10.12.2012., 20:58
molicu da prevedete.. blagodarim

Da ti kažem pravo, nisam ni ja sve razumio, puno je riječi koje ti nebi mogao/ znao doslovno prevest.
Uglavnom dobro je reko čovjek u prethodnom postu, još se ništa ne zna ali naznake idu ka tome da Švicarska neće ni uvodit nikakve zabrane za Hrvate.

Čujem od auslendera u Njemačkoj da je tamo situacija još teža po tom pitanju. Tamo se moraju ispunit posebni uvjeti, npr. nekoliko desetaka godina boravka u Njemačkoj, posebno tražena struka, da bi se omogućilo prelazak u Švicarsku.

To je logično imajuči na umu da su u Njemačkoj plaće 2puta manje već u Švicarsku, a na nekim mjestima i 3puta.

Prema tome, iz ovoga se dade zaključiti da Hrvatska u usporedbi sa Njemačkom( koja broji preko 80 milj. stanovnika) nije baš nikakva prijetnja.
I da jest prijetnja, ne vidim što mi olakšalo prijelazno razdoblije od 2, 5, ili 7 godina.

tinchii
11.12.2012., 08:49
Tražim nekoga tko bi samnom vlakom za Zurich 18.12. za 45 eura! (datum je fleksibilan)

Naime kupila sam povratnu za dvije osobe, ali idem tamo sama pa tražim suputnika! :) Ako bi išli tada ili znate nekoga molim vas javite mi se na mail tina.pekec@gmail.com

pozdrav!!

Bongo
11.12.2012., 15:17
mislim da postoji tema za trazenje suputnika na pdf Turizam...

luke123
16.12.2012., 17:13
Pozdrav svima. Imam podosta pitanja pa ako netko zna odgovre, molio bi da mi odgovori.
Trenutno sam na kraju srednje El.instalater i doškolovanje Elektrotehnika. Pošto je ovdje stanje kakvo je..
1. Je li se moguće doseliti u Švicarsku i tu naravno ostati za stalno tj. dobiti vizu? Koliko je to komplicirano u usporedbi sa recimo Kanadom ili Australijom?
2. Mijenja li se što ulakom RH u EU? Znam da Švicarska nije članica, ali svejedno.
3. Kakvi su životni standardi? I je li El.instalater tj. električar traženo zanimanje?

Svicar
16.12.2012., 21:01
Pozdrav svima. Imam podosta pitanja pa ako netko zna odgovre, molio bi da mi odgovori.
Trenutno sam na kraju srednje El.instalater i doškolovanje Elektrotehnika. Pošto je ovdje stanje kakvo je..
1. Je li se moguće doseliti u Švicarsku i tu naravno ostati za stalno tj. dobiti vizu? Koliko je to komplicirano u usporedbi sa recimo Kanadom ili Australijom?
2. Mijenja li se što ulakom RH u EU? Znam da Švicarska nije članica, ali svejedno.
3. Kakvi su životni standardi? I je li El.instalater tj. električar traženo zanimanje?

Dobro, jel ti isto znas o zemlji gdje zelis da zivis?

NećešRazbojniče
17.12.2012., 00:03

1. GOOGLE
2. GOOGLE
3. GOOGLE

Kažeš stanje je ovakvo kakvo je, pa kak to znaš? Počeo si tražit posao prije nego što si završio školu? Zašto ne upišeš studij? Zašto se ne baviš sportom?
Zašto ne postaneš kirurg?

pakleni_patuljak
18.12.2012., 20:58
1. GOOGLE
2. GOOGLE
3. GOOGLE

Kažeš stanje je ovakvo kakvo je, pa kak to znaš? Počeo si tražit posao prije nego što si završio školu? Zašto ne upišeš studij? Zašto se ne baviš sportom?
Zašto ne postaneš kirurg?

a zašto ti ne napišeš nešto korisno ili ako već nemaš niš pametno za napisat zašto, ali zašto, ipak lupaš taj enter!??

tomy21
12.01.2013., 19:03
Dobar dan, postovanje

Imam jedno pitanje ako budete u mogucnosti mi odgovoriti, na cemu bih vam bio jako zahvalan!!!!

Imam 25 godina, vec neko vrijeme imam zelju otici raditi u Svicarsku. Po struci sam medicinski tehnicar ili koliko sam shvatio u CH to zovu Pflegefachmann. Pa sam htio pitati dali poznate neki slucaj da je neka medicinska sestra ili tehnicar iz hrvatske uspijesno otisao u svojoj struci raditi u Svicarsku. Ako slucajno poznate nekoga da me uputite njemu/njoj da se raspitam oko par detalja koje me zanimaju. Ja bih Vam bio jako zahvalan na toj pomoci. Jer vec dugo bezuspijesno saljem molbe na razne poslove po bolnicama, a znam njemacki i imam svu potrebnu papirologju (barem mislim). S obzirom na to znam da mora postojati neki nacin.

Jos se jednom unaprijed zahvaljujem

Puno pozdrava iz Zadra:confused:

tomy21
12.01.2013., 20:16
Evo ljudi da se i ja javim. pisao sam vec o tome da hoću u švicu i da preko jedne njihove agencije tražim posao.
Na natječaj sam se prijavio još u 9 mj. i do sad mi nisu još ništa javljali. Zvao sam ih par puta i svaki put su mi rekli da preko svog odvjetnika ispitvaju mogućnosti zapošljavanja hrvata, zbog vize, radne dozvole, anerkennung-a diplome.... . Evo konačno su mi se javili, naime dolaze u hr još ovaj mjesec kako bi napravili interviw samnom. Eto pa kod to obavim javim vam se kako je prošlo i što su mi rekli. Možda neš bude!
Inače po struci sam medicinski braco.

I jesu li te uzeli???? Ja sam isto medicinski tehnicar i vec duze pokusavam naci nacin kako doci do tamo. Pricam njemacki dosta dobro i imam barem se nadam svu potribnu dokumentaciju. Pa ako si voljan da podjelis koji savjet pomoc bilo sto.

Hvala

Skattemus
12.01.2013., 21:13
Tony, molim te da prestanes floodati po pdf-u i inboxima, kada ljudi vide post, odgovorit ce ti.

Leigh-Anne
13.01.2013., 13:53
I jesu li te uzeli???? Ja sam isto medicinski tehnicar i vec duze pokusavam naci nacin kako doci do tamo. Pricam njemacki dosta dobro i imam barem se nadam svu potribnu dokumentaciju. Pa ako si voljan da podjelis koji savjet pomoc bilo sto.

Hvala

Ovako ja od rođenja zivim u Luzernu i mogu reci da je jako tesko doći do posla ako nisi od tamo, i budite uporni sto se tice posla tamo ako ste stranac, nemojte ih zvati svakih 3 tjedna nego svaki tjedan i biti ce vec nesto samo naprijed :)

Skattemus
18.01.2013., 22:39
Tomy, zadnje upozorenje za spam.

Marec
22.01.2013., 21:45
Dakle ovo je bilo 15. siječnja, znači prije nekoliko dana na Švicarskoj televiziji:
Personenfreizügigkeit für Kroatien (http://www.croatia.ch/7dana_ch/130121.php)

Pročitajte tekst (koji je na njemačkom) i na dnu pogledajte video isječak iz CH televizije što šviceri kažu o ulasku hr u eu i mogućnostima zapošljavanja (neki su za, neki protiv, bez politike nikud na žalost, pa ni u Švicarsku).

NećešRazbojniče
23.01.2013., 00:45
Dakle ovo je bilo 15. siječnja, znači prije nekoliko dana na Švicarskoj televiziji:
Personenfreizügigkeit für Kroatien (http://www.croatia.ch/7dana_ch/130121.php)

Pročitajte tekst (koji je na njemačkom) i na dnu pogledajte video isječak iz CH televizije što šviceri kažu o ulasku hr u eu i mogućnostima zapošljavanja (neki su za, neki protiv, bez politike nikud na žalost, pa ni u Švicarsku).

jebem ga ja, pa ak su mogli naši preci neškolovani, nisu se znali ni oprat, mogli u CH... onda vjerujem da ćemo i mi moć, od 1. jula. godine gospodnje 2013 ako bog da

tomy21
23.01.2013., 01:11
jebem ga ja, pa ak su mogli naši preci neškolovani, nisu se znali ni oprat, mogli u CH... onda vjerujem da ćemo i mi moć, od 1. jula. godine gospodnje 2013 ako bog da

Jednu stvar ne razumijem. Dali mi kad udemo u EU imamo pravo i po u CH raditi bez problema tj bez viza

nadouille
23.01.2013., 12:35
Jednu stvar ne razumijem. Dali mi kad udemo u EU imamo pravo i po u CH raditi bez problema tj bez viza

Odgovor na Vase pitanje je NE. Ali da pojasnimo par stvari.

1. Prije svega, ne brkajte pojmove viza i dozvola boravka. Za drzavljane RH, viza za CH ne treba vec ohoho godina a boravak treba svakome pa i Svicarcu koji zeli odseliti u susjedni kanton.

2. Ulazak u EU ne znaci i ulazak u Schengen prostor (BTW, Svicarska je dio Schengena od 12.12.2008.) na koji se ceka i po 5 godina nakon ulaska u EU. Za Hrvatsku datum ulaska u Schengen jos nije odredjen.

3. I nakon ulaska u Schengen, svaka drzava clanica ima pravo odrediti trajanje moratorija za slobodno kretanje ljudi. Sto se Hrvatske tice, Njemacka vlada je jucer odlucila da nakon ulaska u EU Hrvati nece moci "slobodno" raditi u Njemackoj minimalno jos 2 godine.

4. Uz sve navadeno, krajem 2012. godine, Svicarska je, ponukana priljevom radne snage iz drugih clanica Schengen prostora pogodjenih krizom (Grcka, Spanjolska, Portugal itd) uvela kvote za izdavanje radnih dozvola i dozvola boravka cak i za drzavljane starih zemalja clanica EU i Schengena.

5. Da bi se dobila dozvola za boravak u CH mora se prvo naci posao. A da bi se dobio posao mora se imati boravak. Odnosno ne mora ali, posto je gnjavaza za poslodavca OGROMNA, svi poslodavci traze radnike s boravkom i to trajnim (tip C) koji se moze dobiti nakon cca 5-10 godina boravka s privremenim (tip B).

Sve navedeno upucuje na zakljucak: Hrvat + bez posla + bez boravka = nemoguca misija

Jedina mogucnost je:

- upisati faks (i to treba provjeriti sadasnje uvjete za upis na faks i izdavanje boravka)
- vjencati se za "papire" (zakon je i u tom segmentu poostren prosle godine pa nema bas puno prostora za muljanje)

nadouille
23.01.2013., 12:42
Usput, sve informacije o zakonu o strancima i zakonu o naturalizaciji (stjecanju CH drzavljanstva) kao i druge relevantne informacije mozete pronaci na portalu http://www.eda.admin.ch i to na 3 jezika: njemacki, engleski i francuski. Sve opcenite informacije o zivotu, administraciji, gradovima itd. mozete probnaci na portalu www.ch.ch

nadouille
23.01.2013., 13:08
Rođenje u CH baš ništa ne znaći glede boravišne/radne dozvole. Čudio bi se koliko useljenika druge i treće generacije nema CH državljanstvo.

Dobar dan, jeste li rodjeni u CH ili ne ne igra nikakvu ulogu jer se boravak ili drzavljanstvo ne ostvaruje temeljem teritorijalne veze vec "krvne" ili rodbinske veze. Bitno je koji su status Vasi roditelji imali prije nego su napustili Svicarsku. Ako su oni imali drzavljanstvo a vi ne, bez ikakvih posebnih uvjeta ste mogli dobiti drzavljanstvo da ste ga zatrazili prije 18. godine. Nakon 18. godine, u Svicarskoj morate ponovo zivjeti minimalno 5 godina da bi podnijeli zahtjev za naturalizaciju. Ako su Vasi roditelji imali boravak tipa B ili C, nakon sest mjeseci boravka izvan Svicarske taj se status ukida tako da danas trazite boravak podjednako kao i netko tko nikad nije nogom krocio u CH.

tomy21
23.01.2013., 13:16
Odgovor na Vase pitanje je NE. Ali da pojasnimo par stvari.

1. Prije svega, ne brkajte pojmove viza i dozvola boravka. Za drzavljane RH, viza za CH ne treba vec ohoho godina a boravak treba svakome pa i Svicarcu koji zeli odseliti u susjedni kanton.

2. Ulazak u EU ne znaci i ulazak u Schengen prostor (BTW, Svicarska je dio Schengena od 12.12.2008.) na koji se ceka i po 5 godina nakon ulaska u EU. Za Hrvatsku datum ulaska u Schengen jos nije odredjen.

3. I nakon ulaska u Schengen, svaka drzava clanica ima pravo odrediti trajanje moratorija za slobodno kretanje ljudi. Sto se Hrvatske tice, Njemacka vlada je jucer odlucila da nakon ulaska u EU Hrvati nece moci "slobodno" raditi u Njemackoj minimalno jos 2 godine.

4. Uz sve navadeno, krajem 2012. godine, Svicarska je, ponukana priljevom radne snage iz drugih clanica Schengen prostora pogodjenih krizom (Grcka, Spanjolska, Portugal itd) uvela kvote za izdavanje radnih dozvola i dozvola boravka cak i za drzavljane starih zemalja clanica EU i Schengena.

5. Da bi se dobila dozvola za boravak u CH mora se prvo naci posao. A da bi se dobio posao mora se imati boravak. Odnosno ne mora ali, posto je gnjavaza za poslodavca OGROMNA, svi poslodavci traze radnike s boravkom i to trajnim (tip C) koji se moze dobiti nakon cca 5-10 godina boravka s privremenim (tip B).

Sve navedeno upucuje na zakljucak: Hrvat + bez posla + bez boravka = nemoguca misija

Jedina mogucnost je:

- upisati faks (i to treba provjeriti sadasnje uvjete za upis na faks i izdavanje boravka)
- vjencati se za "papire" (zakon je i u tom segmentu poostren prosle godine pa nema bas puno prostora za muljanje)

Hvala na informacijama. Viditi cemo jos koliko je to nemoguce, ja imam u planu otici i prije EU. Pa ti javim jesam li uspio.:mig:

nadouille
23.01.2013., 13:25
Hvala na informacijama. Viditi cemo jos koliko je to nemoguce, ja imam u planu otici i prije EU. Pa ti javim jesam li uspio.:mig:

Onda good luck.:five: Mislim, mozes ti uvijek otic na turisticku vizu od 3 mjeseca pa poslije na crno i vremenom nesto iskemijati. Tako se i odlazilo prije 20-30 godina. Ali onda budi spreman na to da zivis u strahu od vlastite sjene i ne nabasas negdje na policijsku kontrolu jer ako te uhvate to ti je deportacija u roku od 48 sati i zabrana ulaska u CH narednih 10 godina. A takav zig u putovnici ne izgleda bas lijepo.

tomy21
23.01.2013., 13:35
Onda good luck.:five: Mislim, mozes ti uvijek otic na turisticku vizu od 3 mjeseca pa poslije na crno i vremenom nesto iskemijati. Tako se i odlazilo prije 20-30 godina. Ali onda budi spreman na to da zivis u strahu od vlastite sjene i ne nabasas negdje na policijsku kontrolu jer ako te uhvate to ti je deportacija u roku od 48 sati i zabrana ulaska u CH narednih 10 godina. A takav zig u putovnici ne izgleda bas lijepo.

Nisam mislio pisati tu o tome sto i kako, ali nije tako komplicirano bas kako ti kazes. Trenutno sam u dogovoru sa dvije firme (1 iz Zürich-a a druga iz Basel-a)
I obe mi nude posao. Pa sad to sto si pisao ne drzi mi vodu bas. Ali dobro viditi cemo. Kao sto sam reka, javiti cu ti.

nadouille
23.01.2013., 14:31
Grad ili Kanton je najmanje bitan sto se tice troskova zivota.
Cijene su svugdje jednake osim troskova stanovanja a I tu su razlike u rasponu nekih 300 do 400 Franaka maksimalno, a prema mom misljenju to je zanemarivo kod ostalih pristojbi.
Hrana je svugdje jednako skupa, gorivo isto. Namjestaj, telefon, struja, voda, grijanje, osiguranje... Svugdje jednako.

Ako se dobro sjecam Vaseg posta vezano za popis zivotnih troskova, nije bas svugdje isto. Evo mojih mjesecnih troskova:

Najam nenamjestene garsonjere od 35m2 i to u osrednjem kvartu (nije predgradje a nije ni strogi centar): 1200chf/mj
Osnovno zdravstveno, fransiza 2500chf: 380chf/mj
osiguranje protiv stete trecoj osobi: 65 chf/godisnje
Struja: 70-80chf/mj
Telefon fiksni+ internet: 150chf/mj
Mobitel: 150chf/mj
Kablovska TV: 120chf/mj
TV/radio pretplata: 320chf godisnje
Hrana za 1 osobu (kuhanje kod kuce 1 obrok na dan): cca 600CHF/mj
Rucak (za pauzu za rucak moram se hraniti gotovom hranom): 300chf/mj
Polica osiguranja za stan: 125 chf/godisnje
Swiss Caution: 132 chf/godisnje
Gradski prijevoz (nemam auto jer je to preskupo): 70chf/mj
SBB halbtax: 175chf/godisnje
Radim uredski posao pa mi je redovito potrebna adekvatna garderoba: u prosjeku 250chf/mj
Radim u drzavnoj firmi pa nemam 13. placu a od 2006. godine nemamo pravo na nadoknadu prekovremenih sati niti u novcu niti u slobodnim danima

Znaci, u prosjeku potrosim cca 3400chf/mjeseno. U obracun nisam ubacila sve ono sto se moze smatrati luksuzom kao napr: izlasci, kino, pice/kava, putovanja, povremena kupnja namjestaja ili tehnicke opreme, sport i rekreaciju, participaciju za troskove lijecenja i ljekove itd. Hvala bogu pa jos nisam bolesna ili moram kod zubara. Onda bi, kao i svi ovdje, putovala kod zubara u Francusku ili, u najnoviju destinaciju zadravstvenog turizma - Madjarsku!

nadouille
23.01.2013., 14:41
Nisam mislio pisati tu o tome sto i kako, ali nije tako komplicirano bas kako ti kazes. Trenutno sam u dogovoru sa dvije firme (1 iz Zürich-a a druga iz Basel-a)
I obe mi nude posao. Pa sad to sto si pisao ne drzi mi vodu bas. Ali dobro viditi cemo. Kao sto sam reka, javiti cu ti.

Ne kazem da je nemoguce. Ako radis neko iznimno trazeno zanimanje i ako firma ima dobre veze onda je svasta moguce. Ili ako imas brdo novaca.

Primjer 1: jedan moj poznanik je tako k'o od sale dobio posao i boravak u mrak firmi. Dosli Svicarci u HR i pokupili 10 najboljih studenata ekonomije te generacije i pitali "decki hocete raditi u svjetski poznatoj firmi za 1500chf/mj"? Ovi presretni, prvi posao i Svici za cca 10000kn i otisli. Kad tamo, hladan tus, za 1500chf tip nije mogao ni stan naci a ne pokriti ostale zivotne troskove. Zivio je u studentskoj sobici a hranio se kod prijatelja...

Primjer 2: 2004 godine rodjeni brat Bin Ladena i cijela mu obitelj dobili CH drzavljanstvo u roku od par mjeseci jer su silne milijune stavili u privatnu CH banku.

Pa sve ovisi u kojoj se kategoriji (be)smrtnika nalazis...

maarinatje
23.01.2013., 21:03
joj nadouille opusti se malo..ova tvoja 2 primjera su pretjerivanje.. 1500chf mjesecno u mrak firmi? o cemu ti pricas? a onda Bin Laden.. eh svasta..

tomy21 samo naprijed i vijeruj u sebe! ja sam posve sigurna da ces uspijeti samo ako budes istrajan! znam za jedan slucaj cure sto je kao drzavljanka Bosne i Hercegovine a medicinar jos prije pa skoro i 10god ovamo uspijela naci posao i srediti si papire bez da je sinovica Bin Ladena ili se udala za papire.. nazalost ja sa njom nemam vec dugo kontakt pa doista ne znam kako je islo..

sretno!

MaliZeleni10
23.01.2013., 21:05

Ovo nije potpuno tocno, ogranicenja ne vrijede za 15 drzava "starih" clanica EU tj vrijedi samo za one clanice EU koje su to postale nakon 01.05.2004.

NećešRazbojniče
23.01.2013., 23:50

da, ortak, vjerujem da hočemo!!
imam pouzdane izvore da ch neče uvodit posebne restrikcije oko ulaska hr, te će u potpunosti bit otvoreno tržište
i svi čemo moč radit di hočemo samo da budemo živili

silvan
24.01.2013., 03:35
imam pouzdane izvore da ch neče uvodit posebne restrikcije oko ulaska hr, te će u potpunosti bit otvoreno tržište

sumnjam da nece biti zabrane

Skattemus
24.01.2013., 03:37

Molim, bez trolanja.

nadouille
24.01.2013., 10:06
joj nadouille opusti se malo..ova tvoja 2 primjera su pretjerivanje.. 1500chf mjesecno u mrak firmi? o cemu ti pricas? a onda Bin Laden.. eh svasta..

Sto se tice Bin Ladena: http://www.polyreg.ch/d/informationen/bgeunpubliziert/Jahr_2004/Entscheide_5C_2004/5C.180__2004.html

A prvi primjer: necu citirati ime osobe koju dobro znam, 2006. godine dobio posao u Tetra pak-u kao junior economist za ravno 1500chf mjesecno.

Da zakljucim ono sto sam do sada izlozila: da bi se covjek dobro pripremio prije odlaska treba se malo raspitati o zakonima i regulativama koji se odnose na boravak stranaca u CH a ne voditi se misljenjima rekla-kazala. Kroz 15-godisnje iskustvo sudskog tumaca za sve sudske instance, policiju i odvjetnike, nagledala sam se nesretnih ljudi i razno-raznih zivotnih prica.

I za kraj: 25.05.2012. Ch je ponovno uvela kvote za radnike iz Ceske, Slovacke, Madjarske, Litve, Letonije, Estonije, Slovenije i Poljske pa sumnjam da ce radnike iz Hrvatske odmah nakon 01.07.2013. docekati rasirenih ruku.

silvan
24.01.2013., 21:11
za sada Hrvatima je CH daleka zemlja što se tiče odlaska i života tamo...treba razumjet i Švicarce, pun im je kufer stranaca i zato su glasali na referendumu protiv gradnje minareta.

Robzo
24.01.2013., 23:27
Sva sreca pa sam se rodio tamo.. mislim to nista ne znaci... ali fala bogu pa imam svicarsko drzavljanstvo.... tako cekam da zavrsim jos skolu sto mi je ostalo... naucim jos malo njemacki.. i eto me.. stizem ti svicarsko

samo da kazem kako sam tamo zivio do svoj 2 god.. mama i tata radili... na kraju mama dobila da joj firma plati studij.. imala bi 14 000 franaka mjesecno... ali odbila je zato jer joj tata neke gluposti pricao
kako ce otvoriti lokal u hr... i tako

sammir89
04.02.2013., 16:40
Ja se docepao svice :D ozenih se sa svicarskom drzavljankom (inace djevojkom iz moga rodnog kraja) i dobih sve potrebne papire.. trenutno trazim posao i mogu vam reci da je vraski tesko sa priznavanjem nasih diploma tamo.. srecom radim u fusu u firmi kod punca.. inace, ovdasnji hrvati kazu kako ce se svicarci svim silama boriti protiv novih useljenika, jednostavno previse ih je vec trenutno i nema vise viska posla.. a i mene gledaju poprijeko :)

Marec
05.02.2013., 12:54
Svaka čast Sammire, nego mogu li pitati u kojem kantonu se nalaziš? Hvala

maarinatje
05.02.2013., 15:26
ovdasnji hrvati kazu kako ce se svicarci svim silama boriti protiv novih useljenika, jednostavno previse ih je vec trenutno i nema vise viska posla.. a i mene gledaju poprijeko :)

a istovremeno prave azil centar za ni manje ni vise nego 500 azilaca i to skoro u samom centru Zürich-a..

Svicar
06.02.2013., 10:49
Ja se docepao svice :D ozenih se sa svicarskom drzavljankom (inace djevojkom iz moga rodnog kraja) i dobih sve potrebne papire.. trenutno trazim posao i mogu vam reci da je vraski tesko sa priznavanjem nasih diploma tamo.. srecom radim u fusu u firmi kod punca.. inace, ovdasnji hrvati kazu kako ce se svicarci svim silama boriti protiv novih useljenika, jednostavno previse ih je vec trenutno i nema vise viska posla.. a i mene gledaju poprijeko :)

Milina, a koje sve papire si dobio?

Ovo za posa nije tocno ,momentalno svica puca od posla i kuburi da nadje radnu snagu, ajd reci koji bi posao radio tj. znas da radis(pusti sad diplome) da zaradim nesto ako te preporucim, ko si blziu Luzerna javi.

parademann
07.02.2013., 12:16
I za kraj: 25.05.2012. Ch je ponovno uvela kvote za radnike iz Ceske, Slovacke, Madjarske, Litve, Letonije, Estonije, Slovenije i Poljske pa sumnjam da ce radnike iz Hrvatske odmah nakon 01.07.2013. docekati rasirenih ruku.

navodno će biti referendum o slobodnom kretanju osoba u 2014. godini.

"Voraussichtlich 2014 wird das Stimmvolk über die Ausdehnung der Personenfreizügigkeit auf Kroatien entscheiden. Ein Referendum gilt als wahrscheinlich."
http://www.nzz.ch/aktuell/schweiz/sp-treibt-poker-mit-der-personenfreizuegigkeit-weiter-1.17946084

morana3107
08.02.2013., 01:45
ako netko ima iskustva sa školovanjem djece u CH ..neka mi netko javi...konkretno..moje dijete bi trebalo krenuti u prvi razred...ne zna ni A njemačkog jezika...pa sam malo skeptična po tom pitanju...jer sam cula da djeca tamo iako su stranci normalno krecu s ostalom djecom u skolu...bojim se da ce to njoj stvoriti kontraefekt...i da ce se uplasiti i zamrziti..samo iz tog razloga sto ne zna njemacki..
ako je imao tko iskustva sa svojim djetetom neka mi javi... hvala ;)

Kunitch
08.02.2013., 05:48
Molim vas da ovo objavite kako bi posjetitelji stranice bili upozoreni na prevare koje se događaju.
Dakle, budući da supruga i ja intenzivno radimo na tome da napustimo Hrvatsku istražujemo sve moguće varijante odlaska. Između ostalog, s našim prijateljima i poznatima komuniciramo o našoj namjeri i tražimo pomoć na način da ih ispitujemo imaju li koga u inozemstvu da nam pomogne u odlasku. Tako mi je prijateljica rekla da njezina prijateljica iz Opatije, izvjesna Tina B. traži ljude koji bi 11.3. išli u Švicarsku i dala mi njezin broj telefona. Ja sam ju nazvao, ona me uopće nije slušala što ju želim pitati već mi je po špranci izdiktirala da traži građevince za plaću od 15 franaka po satu i konobare i kuhare za jedan restoran. Ja sam rekao da ja nisam majstor, ali je ona rekla da nema veze da je ovo plaća za pomoćne radnike. To mi je bilo sumnjivo već u startu, jer tu satnicu nemaju inženjeri u Njemačkoj, sumnjam da Švicarska nudi baš toliko bauštelcima iz bivše Juge, ali dobro. Uglavnom, velim ja njoj da žena i ja idemo isključivo zajedno. Ona veli, nema problema, žena može konobariti ili raditi u kuhinji. Moja žena zna sve raditi u životu osim konobarenja i veli Tina B. da ona u tom slučaju može biti pomoćna kuharica za 2000 franaka mjesečno. OK, meni sve to paše, nisam bauštelac ali sila ne pita, veli ona da gazda plaća smještaj i sve super. Pitam ja koji su koraci, veli onda da faksiramo putovnice na taj i taj broj u Švicarsku i da izvjesnom Mladenu G. za kojeg ona to radi prijateljski, neformalno, uplatimo preko Western Uniona 51 euro za troškove izrade vize. Vizu, po njenim riječima, dižemo u Zagrebu kad dobijemo informaciju. Sve ja to zapišem, nakon malo većeg mojeg inzistiranja da mi ime poslodavaca gdje bi žena i ja kao radili i napomene mi da neka ja ne zovem tamo, jer su već neki zvali pa je taj Mladen G. imao problema budući da oni njega plaćaju da nemaju s tim ništa. Mladen G. je navodno iz Hrvatske, ali živi u Koperu. Poklopim ja slušalicu i kroz glavu mi prođe informacija koju imam, a to je da već godinu i pol švicarska ambasada u Zagrebu ne izdaje vize nego to radi ispostava u Beču. Nazovem ambasadu i pitam. Vele oni, nemaju s tim ništa, vize se ne izdaju i ne podižu u Zagrebu, nego to radi Beč. Zovem ja Tinu B. da ju pitam za objašnjenje, veli ona da ne zna, da će provjeriti i počne mi pričati priče kako je i sad ona sumnjičava, da je kao sredila tati i bratu i frendovima da idu, da su oni već uplatili i da se čujemo kasnije. Nazovem ju ja kasnije, ne javlja se, pošalje mi mail da je zvala ambasadu i "da je sve OK". Ja ju pitam da što je OK točno, budući da je na ambasadi mogla čuti jedino informaciju da se viza vadi u Beču. Ona mi na to odgovori da će mi sutra sve javiti jer Mladen G. dolazi iz Kopra po nju i vozi ju u Zurich da se ona osobno uvjeri da on radi za Švicarce. Nakon toga mi se nije javila. U međuvremenu smo poslali mail građevinskoj firmi i restoranu u kojima bi trebali raditi, nikad nitko nije čuo za Mladena G. niti koriste takve usluge za zapošljavanje. Tina B. ima sreće da nisam uplatio 102 eura.
U međuvremenu sam dobio mail iz tvrtke koju oni kao zastupaju u Švicarskoj, nikad čuli za njih niti primaju radnike na taj način.
Tako da ako je netko imao s njom slično iskustvo, neka se pazi. A inače, čuo sam i za razne druge prevare. Tako da vam mogu samo savjetovati da dobro provjerite svaku osobu koja vam nudi posao vani, kao i svakog poslodavca kojeg oni zastupaju. Najmanji ih je problem nazvati osobno i pitati da li ga navedeni zastupa. A posebno to radite u situacijama kad se od vas traži novac.

maarinatje
08.02.2013., 12:47
ako netko ima iskustva sa školovanjem djece u CH ..neka mi netko javi...konkretno..moje dijete bi trebalo krenuti u prvi razred...ne zna ni A njemačkog jezika...pa sam malo skeptična po tom pitanju...jer sam cula da djeca tamo iako su stranci normalno krecu s ostalom djecom u skolu...bojim se da ce to njoj stvoriti kontraefekt...i da ce se uplasiti i zamrziti..samo iz tog razloga sto ne zna njemacki..
ako je imao tko iskustva sa svojim djetetom neka mi javi... hvala ;)

da,dijeca krecu u skolu sa ostalom dijecom nebitno ako pricaju njemacki ili ne.. zasto bi se toliko zastrasila? nije jedina..sigurno ce biti bar jos koje dijete sto prica nas jezik.. :) ustvari ovisi gdje je skola..ako je u nekom selu onda teze a ako je grad jugovica i siptara ima najvise.. bas se sijecam da prije par godina u jednom razredu od 22 djece bilo je 13 albanaca

agentdk
08.02.2013., 16:23
pozdrav svima;
ima li tko saznanja u vezi zaposlenja medicinskih sestara i tehničara sa višom školom u švicarskoj 8njemački dio)? čitam da su sestre jako tražene? ima li tko saznanja, je li teško doči do radne dozvole, da li se priznaju naše diplome? plače početnika?

Skattemus
08.02.2013., 16:43
Ljudi, pa dajte molim vas koristite trazilicu. Nije tesko.

MaliZeleni10
08.02.2013., 22:35
i već mi je po špranci izdiktirala da traži građevince za plaću od 15 franaka po satu i konobare i kuhare za jedan restoran. Ja sam rekao da ja nisam majstor, ali je ona rekla da nema veze da je ovo plaća za pomoćne radnike. To mi je bilo sumnjivo već u startu, jer tu satnicu nemaju inženjeri u Njemačkoj, sumnjam da Švicarska nudi baš toliko bauštelcima iz bivše Juge,

15 franaka po satu je jako mala satnica u Svicarskoj, tj ispod minimalne satnice.

Usporedba sa Njemackom nije na mjestu.

Jedina svrha razgovora s tobom je bila da uplatis novce "za vizu", u pitanju je cista prevara.

Svicar
09.02.2013., 00:06
15 franaka po satu je jako mala satnica u Svicarskoj, tj ispod minimalne satnice.

Usporedba sa Njemackom nije na mjestu.

Jedina svrha razgovora s tobom je bila da uplatis novce "za vizu", u pitanju je cista prevara.

Kako citam iz drugih njegovih postova tip je stvarno naivan, pa njemu nitko ne rece sto i gdje ce da jede, spava, zdrastveno i td. Kod viza se to prvo sredjuje.Ovo mi lici na slicne kanale kak se slepaju azilanti iz Afrike i odsvakle, uplatis meni ja te saljem drugom, taj te salje trecem i sve tako.

Tko god se lati posla u grdjevini ispod 25 farnaka(toliko imaju cistacice koje ciste buseve u firmi gdje vozim) je nepozeljan, shvatite judi, ovdje je kutija cigareta nemal 8 franaka, obrok u restoranu je25 franaka pa na vise, ova gosodja gore sto pita za med. sestre, pa zapitajte se, jer je bolje svicerima primiti djelatnicu iz svabje ili HR, sistem je slican dok u HR je sasvim drugacije, kada tako moram obici bolesne po bolnicama u HR upitam se jel to stvarnost ili neka zajebanicija.Mislim,u HR se dosta izdvaja od place i gradjani zasluzuju bolje

goran777
09.02.2013., 10:30
Kako citam iz drugih njegovih postova tip je stvarno naivan, pa njemu nitko ne rece sto i gdje ce da jede, spava, zdrastveno i td. Kod viza se to prvo sredjuje.Ovo mi lici na slicne kanale kak se slepaju azilanti iz Afrike i odsvakle, uplatis meni ja te saljem drugom, taj te salje trecem i sve tako.

Tko god se lati posla u grdjevini ispod 25 farnaka(toliko imaju cistacice koje ciste buseve u firmi gdje vozim) je nepozeljan, shvatite judi, ovdje je kutija cigareta nemal 8 franaka, obrok u restoranu je25 franaka pa na vise, ova gosodja gore sto pita za med. sestre, pa zapitajte se, jer je bolje svicerima primiti djelatnicu iz svabje ili HR, sistem je slican dok u HR je sasvim drugacije, kada tako moram obici bolesne po bolnicama u HR upitam se jel to stvarnost ili neka zajebanicija.Mislim,u HR se dosta izdvaja od place i gradjani zasluzuju bolje

da da da, pa sličnije je švicarskom sistemu hrvatski nego njemački!!!! nisi upućen, pa nepričaj. Samo to što ti misliš kao hr med. sestre ništa nerade a njemice se ubijaju od posla itd. to je nešto drugo! al nema veze. Ova gospođa što pita za više med ses. je prošla identično školovanje kao švicarska med ses.
Osim toga daj njemici da izvadi krv, samo će te bljedo pogledati, dok u švici takve stvari rade seke.

goran777
09.02.2013., 10:32
pozdrav svima;
ima li tko saznanja u vezi zaposlenja medicinskih sestara i tehničara sa višom školom u švicarskoj 8njemački dio)? čitam da su sestre jako tražene? ima li tko saznanja, je li teško doči do radne dozvole, da li se priznaju naše diplome? plače početnika?

pročitaj par stranica unatrag jer pisalo se već o tome.
uglavnom, ako dobro znaš njemački i imaš radnog iskustva šanse su ti dosta dobre. pogoto jer si VMS.

maarinatje
09.02.2013., 16:39
mislim da u neko skorije vrijeme nece svicarska dati ni zemljama EU tako lako posao i dozvole za rad a kamoli HR.. u zadnje vrijeme samo naglasavaju koliko puno ljudi iz inozemstva tj. EU je doslo raditi u Svicu..bas jucer sam procitala i to kako ovdje zivi skoro 2 milijuna stranaca i Bog zna koliko jos onih neprijavljenih.. trecina drzave su stranci

MaliZeleni10
09.02.2013., 17:06
Pa kakve to ima veze sto su trecina stnovnika stranci??

Bez tih stranaca Svicarska ne bi mogla biti toliko jaka koliko je.

Inace, pocela je trgovina medju politickim strankama, ulazak HR u EU i pitanje o tome da li dozvoliti nam nesmetan pristup trzistu rada ili ne je pokrenilo burne rasprave, jedni su za jer nas je malo i nismo neka prijetnja a drugi u tome vide za sebe bolje pozicije ako se prikljuce njima i traze ustupke za sebe tj za neke njihove ideje i prijedloge.

Saznat cemo sve na vrijeme.

P.S. Drzavljani "starih" clanica EU nemaju nikakve restrikcije ili ogranicenja, mogu doci u Svicarsku kad god hoce.

morana3107
10.02.2013., 01:14
da,dijeca krecu u skolu sa ostalom dijecom nebitno ako pricaju njemacki ili ne.. zasto bi se toliko zastrasila? nije jedina..sigurno ce biti bar jos koje dijete sto prica nas jezik.. :) ustvari ovisi gdje je skola..ako je u nekom selu onda teze a ako je grad jugovica i siptara ima najvise.. bas se sijecam da prije par godina u jednom razredu od 22 djece bilo je 13 albanaca

hvala puno :mig:...premda znam da ima tamo dosta albanaca i jugovica :) ali eto zanimalo me necije iskustvo ili saznanje....ako ce i biti malo sad tesko kasnije ce mi biti zahvalna....djeca se ionako brze naviknu nego mi ostali... pogotovo na bolje...

Svicar
10.02.2013., 08:29
da da da, pa sličnije je švicarskom sistemu hrvatski nego njemački!!!! nisi upućen, pa nepričaj. Samo to što ti misliš kao hr med. sestre ništa nerade a njemice se ubijaju od posla itd. to je nešto drugo! al nema veze. Ova gospođa što pita za više med ses. je prošla identično školovanje kao švicarska med ses.
Osim toga daj njemici da izvadi krv, samo će te bljedo pogledati, dok u švici takve stvari rade seke.

Nemoj da se trudis da budes veci katolik od pape kada nisi, u svabiji sesetre nevade krv, kada kazes isto skolovanje, pa reci po sebi dok si se ti skolovao, koliko si po svako skolskoj godini u tjedno proveo dana u bolnici a koiko u skolskoj klupi a raspitaj se koliko je to uCH?Dalisi imao jednu nocnu dok si isao u skolu(znam da zakon nedozvoljava u HR da ucenici rade nocu dok u svici moras imati napunjenih 18 godina da bi se uopce upisao), kakve su ti bile ovlasti u 4toj godini, dali si isto radio sam, zacudio bi se da vidis sto sve rade u CH,....u jednoj godini sam imao nesrecu da boravim u bolinci i u HR i u CH, u HR nisam imao ni NJ od njege, sjecam se soka moje zene kada je to vidjela(zdrastveni radnik u CH), milina, prezivljavas infarkt a dobijes burek da jedes,dabimi tko pomogao da jedem, nedajboze dabime za ta dva tjedna tko obrijao, okupao, donesu mi ribu a alergican na nju , pa jos gladan da budem .Tek pred kraj kada se pilot iz svice javio bolnici da se ugovori gdje i kada dame preuzmu onda su poceli drugacije da postupaju, nabrzinu su zavrseni preostali pregledi i td.Doces u CH,vidjeces i sjetices se sto sam ti pricao.

goran777
10.02.2013., 17:35
Nemoj da se trudis da budes veci katolik od pape kada nisi, u svabiji sesetre nevade krv, kada kazes isto skolovanje, pa reci po sebi dok si se ti skolovao, koliko si po svako skolskoj godini u tjedno proveo dana u bolnici a koiko u skolskoj klupi a raspitaj se koliko je to uCH?Dalisi imao jednu nocnu dok si isao u skolu(znam da zakon nedozvoljava u HR da ucenici rade nocu dok u svici moras imati napunjenih 18 godina da bi se uopce upisao), kakve su ti bile ovlasti u 4toj godini, dali si isto radio sam, zacudio bi se da vidis sto sve rade u CH,....u jednoj godini sam imao nesrecu da boravim u bolinci i u HR i u CH, u HR nisam imao ni NJ od njege, sjecam se soka moje zene kada je to vidjela(zdrastveni radnik u CH), milina, prezivljavas infarkt a dobijes burek da jedes,dabimi tko pomogao da jedem, nedajboze dabime za ta dva tjedna tko obrijao, okupao, donesu mi ribu a alergican na nju , pa jos gladan da budem .Tek pred kraj kada se pilot iz svice javio bolnici da se ugovori gdje i kada dame preuzmu onda su poceli drugacije da postupaju, nabrzinu su zavrseni preostali pregledi i td.Doces u CH,vidjeces i sjetices se sto sam ti pricao.

da ali mi ovdje govorimo o visokoj medicinskoj sestri, koja je prošla isto školovanje kao i MS u švici, mislim da se u švici taj školski sustav uveo u 2004 god ak se ne varam. tako da se baš ne možeš usporediti sa srednjom med školom. a što se tiče rada med ses. u hr, probaj se sjetiti koliko ih je bilo u smjeni tada kad si ti ležao a koliko ih je bilo u švicarskoj bolnici. uopće se uvjeti ne može usporediti, što se tiče omjera osoblja i pacijenata, a i svega ostalog. vjeruj mi sestre se dobro narade kod nas.
kake ovlasti ima med sestra u ausbildungu, nikakve!!!!
Neću u švicarsku, prihvatio sam posao u munchenu. imao sam ponudu da radim u staračkom domu ali nije to za mene. ipak sam se odlučio za jednu kliniku u munchenu. bio tamo par dana i vidio sam kako i šta se radi. eeeej jedna sestra cijelo jutro brine o svega 5 bolesnika!!!!! nevjerojatno za uvjete u hr.
puši se, pije kava, ide na pauzu.... isto kao kod nas. što god si možeš zamisliti imaju. :eek:

goran777
10.02.2013., 17:41
Nije nemoguće dobiti posao med ses u švicarskoj. potrebno je DOBRO znanje jezika, iskustvo i treba biti uporan. stalno zvati, raspitivati se.....
sa papirima je malo komplicirano ali i to se da. Ključno je znati govoriti, da uopće možeš doći u kontakt sa ljudima.
toliko od mene. poz.

maarinatje
11.02.2013., 18:07
Bez tih stranaca Svicarska ne bi mogla biti toliko jaka koliko je.

ne bih se slozila sa ovim.. ti isti stranci su vecinom oni koji prave probleme.. (cast izuzetcima).. ja sam takodjer stranac tu ali najiskrenije nisam nesto puno "ljubitelj" ljudi iz ex Yu sto zive ovdje.. ili albanaca..turaka.. tih oko 200 000 jugovica u Svici su uglavnom onaj val koji je dosao 70ih a onda i zbog rata 90ih..uglavnom neandertalci.. opet ponavljam svaka cast onim iznimkama kojih je vrlo malo..

sad opet na temu... ulaskom u EU netko je tu spomenuo da bi mogao biti referendum u vezi zaposljavanja u CH 2014..to bi bilo idealno

MaliZeleni10
11.02.2013., 20:03
..uglavnom neandertalci..

Ovo kaze sve o tebi.

Skattemus
11.02.2013., 22:49
Molim bez cascenja jer ce uslijediti kartoni.

maarinatje
12.02.2013., 13:58
mali zeleni,pod "neandertalci" smatram osobe koji zive ovdje a mrze svicarsku tj. balkan im je kao najbolje mjesto za zivjeti na planeti (svi su na tom istom balkanu navodno druzeljubivi,veseli i prijateljski nastrojeni)..

raditi u svicarskoj kod nekog da je porijeklom iz ex Yu budi siguran da ces biti manje placen ili morati moliti da uopce dobijes novac.. nekulturni,bahati,bezobrazni,umisljeni.. itd. a ja osobno sam samo zena dugog jezika (a koja pa nije) i uvijek kazem svoje iskreno misljenje.. nema pretvaranja :)

oprosti ako tebe vrijedja to sto kazem da su vecina neandertalci.. mozda su stvarno visoka inteligencija..ne znam.. ono sto sam ja imala priliku sresti i upoznati mi je dalo takav dojam kakav imam..

MaliZeleni10
12.02.2013., 21:55
Potpuno se slazem sa tvojim opisom "neandertalaca", sasvim si u pravu, oprosti, mislio sam da mislis nesto drugo.

Nazalost, imao sam posla sa takvim ljudima.

Hvala Bogu da sam imao posla i sa normalnim ljudima i znam sta cu i kud cu od 01.07.

A ono sto sam napisao o stranicma stoji, oni drze dio privredne jacine Svicarske.

Naravno, nisu svi Svicarci bajni, ali nisu niti svi ex-yu "neandertalci".

FANCY
21.02.2013., 14:56
Po ovim opisima, gore navedenim ja sam CH neandertalac ali ne zaboravimo homo sapienes je mnogo gora vrsta od neandertalca. Kao i uvijek na istoku stare price na zapadu nista novo, bit ce bolje nego lani. Ni nakon 10 godina nista novo. Ljudi moji treba nesto mijenjati, postali smo povijest koja se ponavlja kao kazaljke na satu koje se okrecu svakog dana istim smijerom preko istih brojeva i unatoc svemu vrijeme ide dalje ali kazaljke se okrecu uvijek preko istih brojeva, tako je i sa ljudima, nikad promjena na bolje, mislimo da se krecemo naprijed ali uvijek istim koracima i po istim stopama, samo ponavljamo ono sto su stotine generacija prije nas ponovile. Takva je i povijest citavog covjecanstva, uvijek ista, samo ratovi, bune, borbe, razaranja pa opet gradnja, pa opet razaranja pa opet gradnja. Necu se petljati u temu previse jer cu opet sa nekim zabunit, pa samo kazem jos malo strpljenja dragi moji evo HR u EU sva vrata su otvorena osim Njemackih na nekoliko godina, CH (ona i nije u EU) i Engleskih, putovnicu u ruke pa da upoznate ljepote zapada kao "strana" radna snaga. Uspjet ce samo onaj tko nebude imao nikakva ili najgora ocekivanja od odlaska vani i tko bude mislio da ce mu biti gore nego sto mu je sada za sve druge odlazak na zapad-vani ce biti razocarenje.

MaliZeleni10
21.02.2013., 21:04
E moj FANCY, ti opet guslis iste balkanske gusle, a ustvari ne znas koliko ti je dobro.

Ako je u Hrvatskoj dobro, vrati se, namoj biti u truloj Svicarskoj.

Na zapadu ce se razocarati samo oni koji misle da se moze kao na Balkanu, nista ne raditi a dobro zivjeti.

Oni koji od zapada ocekuju postenu placu za posteno odradjen posao, njima ce biti dobro.

Da toga ima u Hrvatskoj, ne bi niti pomisljali ici na zapad, ma moze i istok, samo da mi bude dobro, da mogu normalno zivjeti od svog rada.

Skndlz2904
21.02.2013., 22:21
Uspjet ce samo onaj tko nebude imao nikakva ili najgora ocekivanja od odlaska vani i tko bude mislio da ce mu biti gore nego sto mu je sada za sve druge odlazak na zapad-vani ce biti razocarenje.
Jos jedan koji se boji da ce mu Rvat uzet poso'. Ma ne boj se bolan ja ako te upoznam prvi cu se preselit tisucu kilometara od tebe samo da ti meni ostanes gdje jesi.

FANCY
22.02.2013., 16:58
E drugovi moji, nije sve tako crno bijelo kako neki pojasnjavaju ali izgleda da ljudi najbolje nauče na samom sebi, tako da je svako daljnje ukazivanje na stvarnu situaciju uzlaudno trošenje vremena. Uvijek se moram branit od onoga što nisam rekao, ovdje "ko" u saboru. U Hrvatskoj nije sjajno, ma loše je ali ni na zapadu isto tako nije bajno-sjajno kao što neki govore a ni od lošeg nije daleko (za neke je već sad vrlo loše- ne mislim na mene. meni je dobro zasad). Onaj tko je oženjen zna vrlo dobro da nitko nemože riješit probleme u braku osim njih samih a to vrijedi i za odlazak negdje. Pa nemožemo svi negdje otići. Preselimo Afriku u Ameriku a istočnu Europu preselimo u Njemačku, evo optimalnog rješenja. Ovo što sam rekao je totalna glupost a isto tako i razmišljanje tipa, kad ja odem negdje na zapad bit će mi bolje. Bit će ti onoliko dobro koliko se budeš trudio na poslu (rintao kao konj), odricao se mnogih stvari u živtu za boljom zaradom-materijalnim, ustajao rano, bio točan na poslu i svega drugog kao i svagdje drugdje. Nitko nikome neće dati posao na tanjuru nego se sam za njega moraš izborit. A da se malo drugačije razmislja recimo, imam "nekakvu" drzavu pa ona se mora malo popravit pa da svima bude dobro a ne samo meni. Pa pogledajte samo sindikalne i druge prosvjede protiv nepravde i idotskih zakona po hrvatskim gradovima ZG, Split, Rijeka, Pula, Osijek Sl,Brod okupi se 50-100 ljudi i to većinom mojih godina 40-65 godina, pa netreba njima bolji zakon o radu, nova radna mjesta i sve drugo sto ide uz današnji život nego sve to treba mladim ljudima od 20 godina pa nadalje, a gdje su oni?' Sjede na PC-u, igraju igrice, vjese na facebooku i tuguju kako im je loše. Naravno nisu svi ali i pola je previše. Kakvo jedinstvo danas postoji među mladima, nikakvo, samo da im je para na brzinu i to je moderan život koji vide na TV-u a isti nema veze sa stvarnošću. Neću dalje pisati jer cu se posvađati sa pola foruma a tek sam juče došao nakon mnogo mjeseci ili godina, više se ni ne sjećam. Samo ću još reci, kako si čovjek napravi u životu, obitelji, sa prijateljima tako ce mu i biti i u 90% slučaeva bilo da mu je dobro ili loše sam je kriv, krećem prvo od sebe samog.

DrSigmundFreud
22.02.2013., 17:32
pa đe si fancy duge te nisam čito, ali i ja nisam često na forumu. imaš pravo u sve što pišeš... jedino ja nemrem tu švicu progutat ni pod razno :kava:
bil sam prije 3 tjedna, opet poslovno, ali prvi put u ticinu... i furao sam se autom od tirola kroz cijeli graubünden, zbrda-zdola... pa se pitam kako raja tamo živi u ovim tjesnim dolinama, gdje nema ništa a valjda ni ljeti nema sunca, recimo unter-engadin, još ktome ta imena mjesta u "rumantsch" ... ko da si na drugoj planeti.
u austriji znam svaku dolinu, i znam što je tijesnija dolina to su ljudi zatucaniji...užaš, ali tako to mora biti i u graubündenu, i opet nitko ne kuka nego svi rade, vucu, napreduju... to u hrvatskoj nebi ni pod razno funkcioniralo :D

FANCY
22.02.2013., 18:26
O doktore pa ni ja tebe odavno isam čitao. Vidim ti kao i uvijek na terenu. Posao sigurno ide, zdravlje služi a to je najbitnije. Gdje baš da odeš u Graubünden kanton, oni su poznati po svojim brdima i dolinama ali im je zato kanton najprirodniji i najzeleniji, meni osobno najljepša prirodna okolina i najočuvanija. Razlika je velika u mentalnom sklopu ovih ovdije i onih kod nas. Ja kad nekim pričam u HR o mentalitetu CH nitko nevjeruje misle da pričam lovačke priče. Mentalitet ovih ljudi ovdje je da oni žive da bi radili a mi radimo da bi živjeli, ovako je najlakše opisati razlike između njih i nas ali mnogi to ne žele vidjeti nego uvijek po svome trube.

PharmM
24.02.2013., 15:30
Bok kaj mislite kolike imam šanse za zapošljavanjem kao farmaceut (al ne u ljekarni) i kakvo je opcenito stanje da dobim job, ako netko zna, u Hrv nema za mene mjesta i moju ekspertizu bas pa si hoću neku inozemnu karijeru i tak. Otvoren sam za sve sugestije i kritike :D

NećešRazbojniče
04.03.2013., 00:36
koji grad ima registarske oznake "sg".. kakav sam audi danas vidio.. alaa CH raj na zemlji.. :D

exception
04.03.2013., 01:47
koji grad ima registarske oznake "sg".. kakav sam audi danas vidio.. alaa CH raj na zemlji.. :D

St. Gallen, oznake im nisu po gradovima nego po kantonima. St Gallen - najveci grad u istoimenom kantonu.

aniano
04.03.2013., 13:28
Bok kaj mislite kolike imam šanse za zapošljavanjem kao farmaceut (al ne u ljekarni) i kakvo je opcenito stanje da dobim job, ako netko zna, u Hrv nema za mene mjesta i moju ekspertizu bas pa si hoću neku inozemnu karijeru i tak. Otvoren sam za sve sugestije i kritike :D

vidi tu http://www.telejob.ch/search/academics/list
ima jako puno labosa koji se bave "farmacijom", a pri tome mislim na znanstvene labose pri sveucilistima. tu se dosta trazi, jedino ne znam jel bas mora bit farmacija ili neka druga bio-med grana?
ili odes pojedinacno na web stranice pojedinih sveucilista, Zürich, Basel, Lausanne, ETH...
ako ces zasukat rukave i zakopat se u labos, onda se moze puno toga naci

PharmM
04.03.2013., 19:59
vidi tu http://www.telejob.ch/search/academics/list
ima jako puno labosa koji se bave "farmacijom", a pri tome mislim na znanstvene labose pri sveucilistima. tu se dosta trazi, jedino ne znam jel bas mora bit farmacija ili neka druga bio-med grana?
ili odes pojedinacno na web stranice pojedinih sveucilista, Zürich, Basel, Lausanne, ETH...
ako ces zasukat rukave i zakopat se u labos, onda se moze puno toga naci

fala ti :d bum pogledao jesam kontaktirao sam dosta njih nikaj nisam bas postigao konkretno ali nikad ne znaš u kojem grmu leži zec :ne zna:

negdje neko
07.03.2013., 11:38
molim vas ako mi netko može reči kako se tamo živi? kolika je cijena kruha mlijeka i osnovnih namirnica u odnosu na Zagreb? koliko košta piće u lokalu? Gdje se izlazi? gdje ljudi najčešće rade? Kolika je plaća u prosjeku? Što se liječnika tiće koja je razlika u odnosu na Hrvatsku? Trgovački centri postoje li tamo? Rade li vikendom?
hvala unaprijed

moussoutilou
07.03.2013., 12:03
Nikako ne mogu shvatit ove ljude koji zivu u zemljama poput Svicarske i kukaju kako im je tesko. Ako ste voljni raditi 8 sati kao svi u zapadnom svijetu, i dobiti placu za taj rad, bit ce vam dobro. Te pricice da radite po 16 sati dnevno i sa tim jedva prezivljavate u jednoj od zemalja s najboljim ljudskim uvjetima su mi naprosto smijesne, i po tom vidim kako nekim Hrvatima jako smeta da im se njihovi sunarodnjaci pridruze.

deisler
07.03.2013., 12:04
Nikako ne mogu shvatit ove ljude koji zivu u zemljama poput Svicarske i kukaju kako im je tesko. Ako ste voljni raditi 8 sati kao svi u zapadnom svijetu, i dobiti placu za taj rad, bit ce vam dobro. Te pricice da radite po 16 sati dnevno i sa tim jedva prezivljavate u jednoj od zemalja s najboljim ljudskim uvjetima su mi naprosto smijesne, i po tom vidim kako nekim Hrvatima jako smeta da im se njihovi sunarodnjaci pridruze.

istina

MaliZeleni10
07.03.2013., 13:46
molim vas ako mi netko može reči kako se tamo živi? kolika je cijena kruha mlijeka i osnovnih namirnica u odnosu na Zagreb? koliko košta piće u lokalu? Gdje se izlazi? gdje ljudi najčešće rade? Kolika je plaća u prosjeku? Što se liječnika tiće koja je razlika u odnosu na Hrvatsku? Trgovački centri postoje li tamo? Rade li vikendom?
hvala unaprijed

Ma bjezi od Svicarske, to je najveca vukojebina u Evropi.

Salim se, naravno.

Gledajuci odnos place/cijene, sve je jeftinije nego u HR i zivi se jako dobro.

Stanovanje je prilicno skupo, ali opet obicni covjek si moze priustiti dobar stan.

Kruh kosta od 1,10 CHF za 1/2 kg pa navise.

Pivo u lokalu mozes popiti od 5 CHF pa nadalje (u Aldiju se pivo kupi za 0,5 CHF limenka).

Trgovine ne rade nedjeljom, trgovacki centri isto tako.

SgtHartmann
07.03.2013., 20:06
@MaliZeleni10
Slazem se sa cijelim postom.Ono sto neki ne shvacaju da je u CH iskljuceno bogacenje za strance.Pruza se samo dovoljan standard zivljenja i to je sve.
Inace nasi a i drugi Ausländeri idu sve vise u Njemacku kupovat hranu i to konkretno u Jestetten.Barem ovi iz ZH podrucja.
Svicaraci takodjer sa njima.Kad god odem tamo cujem u Plusu i ostalim trgovinama pravi Züridütsch pa Bärndütsch i ostale dijalekte.

No to su detalji necemo ljude plasiti.

vitund
07.03.2013., 23:08
hvala unaprijed

Švicarska nije nimalo jeftina država, naprotiv.

Govorit ću o Zurichu

Restorani su skuplji nego u Hrvatskoj ( primjerice, pizza je barem 20 CHF )
Kava oko 5 CHF
Voda - besplatna :D U gradu imaš preko 1000 fontana s pitkom vodom
Piva ( točena, 2 dcl ) cca 8 CHF
Pivo u boci od cca 4 CHF pa naviše
Kruh od 4 CHF pa naviše
Ručak ( užina iliti gablec ) cca 20 CHF
Šišanje za muškarce cca 40 CHF
... šta još? :misli:

Najjeftiniji gradski prijevoz je bicikl - besplatno :D
Tramvajski, u usporedbi sa zagrebačkim, nije jeftin ( 20 CHF je cijena dnevne karte, ako se ne varam ).

Prosječna švicarska plaća je cca 5000 CHF.

Zurich ima vrlo bogatu i raznovrsnu ponudu noćne zabave za mlade svih preferencija i orjentacija. Najviše noćnih klubova nalazi se u staroj industrijskoj četvrti.

Trgovački centri nisu u tolikoj mjeri zastupljeni kao u ostalim europskim metropolama. Ipak, Zurich nudi vrlo kvalitene i bogate shopping opcije. Većina dućana s poznatim robnim markama nalaze se u Bahnhoffstrasse, no u Langstrasse i Niederdorfu, starom gradu može se također naći solidnih dućana.

Najveći trgovački centar je Glatt, a najomiljeniji Sihlcity.
Ovi trgovački centri su zatvoreni nedjeljom, a inače rade do 20.00.
Nedjeljom radi samo trgovački centar koji se nalazi u podzemlju, pored glavnog kolodvora - ShopVille RailCity.

Po kojem pitanju te zanimaju razlike među liječnicima u Hrvatskoj i onih u Švicarskoj? Po pitanju profesije, radnih uvjeta i plaće, ili po pitanju usluge?

A kako se živi?
Po meni jako dobro, ali pretpostavljam da je to subjektivna kategorija. Radi se dosta, no tako je danas svugdje. Država je izbirokratizirana do besvjesti, ali je sve uređeno do najmanjih detalja i sve funkcionira k'o švicarski sat :zubo:

Nadam se da sam pomogla, ako imaš još kakvih pitanja, slobodno pitaj.

NećešRazbojniče
08.03.2013., 03:04
V
Šišanje za muškarce cca 40 CHF
.

Zurich ima vrlo bogatu i raznovrsnu ponudu noćne zabave za mlade svih preferencija i orjentacija. Najviše noćnih klubova nalazi se u staroj industrijskoj četvrti.

ovo mi je najjače :lol: ne znam da li bubnuo ili što, al koliko je onda šišanje za žene, 100 franaka? ak je tak onda ćelavi ljudi zbilja uštede brdo love.. ak se ošišaš 10 x godišnje, to je 400 franaka i do penzije je to novi auto.. :D

zbilja su mi glupa ova pitanja npr. cijena kave, cigara, izlasci.. pa onome kome je to najbitnije, i ko ima takve navike.. pa normalno da neće ništ uštedjet nigdje.. a pogotovo gore di je evidentno sve skuplje..
kome je u interesu da pije puši i lumpuje kad ode gore bolje je da ni ne dolazi jer samo će napravit neko sranje.. podržavam dolaske al pod uvjetom da to budu civilizirani radišni ljudi, a ne neki razuzdani gejevi i sl.

istojano
08.03.2013., 07:07
ovo mi je najjače :lol: ne znam da li bubnuo ili što, al koliko je onda šišanje za žene, 100 franaka? ak je tak onda ćelavi ljudi zbilja uštede brdo love.. ak se ošišaš 10 x godišnje, to je 400 franaka i do penzije je to novi auto.. :D

zbilja su mi glupa ova pitanja npr. cijena kave, cigara, izlasci.. pa onome kome je to najbitnije, i ko ima takve navike.. pa normalno da neće ništ uštedjet nigdje.. a pogotovo gore di je evidentno sve skuplje..
kome je u interesu da pije puši i lumpuje kad ode gore bolje je da ni ne dolazi jer samo će napravit neko sranje.. podržavam dolaske al pod uvjetom da to budu civilizirani radišni ljudi, a ne neki razuzdani gejevi i sl.

svojedobno sam radio u Berlinu s kolegom iz svice....on je redovito prije odlaska kuci isao na sisanje u Berlinu (oko 10 eur) i uvijek je pricao kako je sisanje skupo kuci u svici...isto je spominjao oko 40 eur za muskarce i 80 eur za zene...to je bilo 2010 godine...

vitund
08.03.2013., 07:17

Covjek pitao, ja odgovorila :ne zna:
A zene obicno rade I druge tretmane pored sisanja, pa to pocesto kosta vise od 120 CHF.

SgtHartmann
08.03.2013., 08:24
Evo cijena jedne od fransize frizerskog salona Gidor u Svicarskoj.Prosjecni saloni da se razumijemo.
http://www.gidor.ch/index.php/preise.html

Kava,sisanje,cigarete,odjeca,obuca su prosjecne potrebe vecine ljudi a ne razuzdano ponasanje.
Razuzdano ponasanje su pretplate za najskuplje mobitele,leasing za skupa vozila,najam za preskup stan i isfuravanje bilo koje vrste kad baja dodje kuci na godisnji u skupom BMW-u a familija jede pastetu i zove susjede sta je stiglo u postanski sanducic.Nabrojane stvari dovode u CH i i u bilo kojoj drzavi do bankrota vrlo brzo.Dovoljno je dobiti otkaz.Gle cuda i u CH ljudi dobivaju otkaze.Ako nemas neku lovu sa strane tj. ako si radio gore navedene stvari onda vrlo brzo mozes i u CH zavrsit u teskim dugovima za koje ces na kraju raditi par godina.

NećešRazbojniče
08.03.2013., 23:51
Evo cijena jedne od fransize frizerskog salona Gidor u Svicarskoj.Prosjecni saloni da se razumijemo.
http://www.gidor.ch/index.php/preise.html

Kava,sisanje,cigarete,odjeca,obuca su prosjecne potrebe vecine ljudi a ne razuzdano ponasanje.
Razuzdano ponasanje su pretplate za najskuplje mobitele,leasing za skupa vozila,najam za preskup stan i isfuravanje bilo koje vrste kad baja dodje kuci na godisnji u skupom BMW-u a familija jede pastetu i zove susjede sta je stiglo u postanski sanducic.Nabrojane stvari dovode u CH i i u bilo kojoj drzavi do bankrota vrlo brzo.Dovoljno je dobiti otkaz.Gle cuda i u CH ljudi dobivaju otkaze.Ako nemas neku lovu sa strane tj. ako si radio gore navedene stvari onda vrlo brzo mozes i u CH zavrsit u teskim dugovima za koje ces na kraju raditi par godina.

upravo to, o tome sam i govorio.. jer sve se svodi na to kod određenih pojedinaca, koji misle da će se moć gore provodit..
pitanja o smještaju i prehrani su mi ajd još ok, osnovna potreba to valja svakako znat.. al informirat se o cijeni cigara, alkohola,.. striptiz bar, izlasci i prostitutke.. pa oni koji idu zbog takvih stvari bolje nek ni ne idu već odma odustaju.. jer s takvim navikama neće nigdje uspjet, a pogotovo ne u ch

SgtHartmann
09.03.2013., 09:20
upravo to, o tome sam i govorio.. jer sve se svodi na to kod određenih pojedinaca, koji misle da će se moć gore provodit..
pitanja o smještaju i prehrani su mi ajd još ok, osnovna potreba to valja svakako znat.. al informirat se o cijeni cigara, alkohola,.. striptiz bar, izlasci i prostitutke.. pa oni koji idu zbog takvih stvari bolje nek ni ne idu već odma odustaju.. jer s takvim navikama neće nigdje uspjet, a pogotovo ne u ch

Oni koji idu van raditi morali bi se neke stvari sami sa sobom dogovoriti specijalno oko nacina zabavljanja, nekontroliranog trosenja i napisat si na papir zasto se islo van raditi.
Odlazak u inostranstvo bi trebao biti zadnji pokusaj dovodjenja zivota u red a kod takvih poteza mjesta za zezanje nema.
Tek kad si odgulio svoje i kad neke stvari znas onda si priustis neke stvari.

Ognjena Zemlja
10.03.2013., 09:37

Ovdje je jedan forumas napisao da cistacica dobije 25 franaka po satu.
Pa ako je to tako, molit cu vas jel to "na cisto" ako je onda je za nevjerovati.
Pretpostavljam da na ovo mora platiti porez mozda 1/3 onda bi to bilo "na cisto" oko 160 sviss franaka.
Dalje sto ona dobije od ovog poreza?
Da li taj novac ide u penziju i zdravstvo ili samo drzavi?

Svicar
10.03.2013., 11:15
http://interface2.lu.ch/steuerkalkulator/familienbesteuerung.aspx
Sto se sve moze odbiti , bracni par sa djecom
http://interface2.lu.ch/steuerkalkulator/default.aspx

Gore je da sami izracunajte koliki bi pez trebao biti
http://www.steuernluzern.ch/index/privatpersonen/p_unselbstaendigerwerbende/p_u_quellensteuer.htm

Iznad su tarifa koji placaju odma od place, tj.koji nemaju C vizu ili CH pass, u tom slucaju partneri placaju odvojeno i nesto je veci

Nije na cisto, i ovdje skorom i nema cistacice koja radi cjelo vrijeme, jako rijetko med. sestre rade puno radno vrijeme i sl.kod mene vozaci slicno, trecina rade 60-80% radnog vremena.Jer ako ti radi i zena zasto dati drzavi ljepse je lunjati po svijetu.

Ovako za porez, on se placa od neto zarade, ovdje se ne placa topli obrok ni put do posla, ali to mozs odbiti prema tablicama, to je malo sad koplikovano , ali ide o stavkama, koliko djece, kojeg uzrasta, imovina, stan i sl. posto mi ovdje imamo manje vise svi 13tu placu, ona pokriva taj porez. zdrastveno placamo sami.

Svezi tih 25 franaka , moram se nadopuniti, od otoga je 8 posto dodatak na trinestu placu i isto toliko za godisnji, kada ne radi ne dobije nista, ali jos da se dopunim, da imaju dodadtak deset posto poslije 22 sata i od ponoci 30 posto, jer nekad im pade po rasporedu da rade do pola tri nocu, znaci to bude 32.5 franaka. Sve u svemu za 100 odardjenih sati prime 2600 franaka kako koji mjesec, od toga placaju porez i zdrastveno, osalo plati firma.
Sada je predugacko da pricam da firma uplacuje i drugi stup nekih 6 i malo vise posto, toliko se odbije i radniku pa se to skuplja do mirovine i onda od zatecenog kaitala primas 6.6% na godisnjem nivou kao dodatak dzavnom mirovini iz prvog stupa koja je mala, stim da lovu iz drugog(doduse ima tu nekih uvjeta) pokupis kada zelis, napustis svicu i odes zivjeti gdje zelis, kada dodje vrijeme redovnoj mirovini imas samo onaj dio iz prvog stupa.

Ofrlje,obitelj primi bruto 120.000 franaka, ako uspio odbiti do 60.000 franaka porez je nesto manji od 5700 franaka, poslijejeto progresivno na gore, za 70.000 je 7300, 80.000 je 8900 i td.

Gore sam ostavio link da se sami racunte koliko se placa

Ognjena Zemlja
10.03.2013., 16:17
Svicar, hvala ti na odgovoru
a vama svima koji ste u Svici, nek vam je sve najbolje, usli ste u dobru drzavu i to cuvajte kao oko u glavi a ako mozete prenisite Svicu i na svoje potomstvo.

moussoutilou
10.03.2013., 16:59
Ima li kakvi blog od nekog imigranta koji je u Svicarskoj?

MaliZeleni10
11.03.2013., 09:21
Ima, na njemu si, citaj.

Kakva ti informacija treba??

moussoutilou
11.03.2013., 18:08
Ima, na njemu si, citaj.

Kakva ti informacija treba??

Detaljnije opisan zivot, personaliziran, nesto kao kanadizacija blog, ali za Svicarsku.

NećešRazbojniče
11.03.2013., 23:14
Koja je struka deficitarna u CH, i da li se vlada izjasnila da će eventualno olakšat zaposlenje određenih deficitarnih struka?

MaliZeleni10
11.03.2013., 23:37
Koliko ja znam, u Svici ima posla za sve koji zele raditi, samo da nas puste da radimo.

Koje si ti struke??

NećešRazbojniče
12.03.2013., 21:07
mislio sam baš na deficitarna, i njemačka i austrija su izjavile koje će struke bit poželjne kod njih, al iz švicarske nismo ništ saznali..
kad kažem deficitarna mislim da je ponuda veća od potražnje, odnosno da se određena radna mjesta ne mogu popunit sa tamošnjim stanovništvom..

a to da ima posla za sve koji žele radit, ne znam baš.. prije 20- 30 god. možda al definitivno je došlo do zasićenja tržišta rada, odnosno sva radna mjesta su se popunila, bar što se tiče švicarske... ranije si mogao otić radit tamo i polupismen s dva razreda osnovne škole, a sad da imaš ne znam kakvu dobru školu ne moš se zaposlit.. :503:

svakako treba naglasit da je za hrvatsku najveća prednost to što nas je malo.. da smo neki narod od nekih 40- 50 miliona normalno da mi bio opravdan strah o prevelikom odlijevu radne snage na zapad.. al ovako.. premalo je nas da bi to izazvalo određenu zabrinutost.

Ognjena Zemlja
17.03.2013., 21:34
Dragi Svicarci
molit cu vas za slijedecu informaciju
ima li u Svicarskoj u mesarnicama kupiti T-Bone - ovo je 100% engleska rijec a sto znaci kod engleza T-Bone to nije isto kao u Hrvatskoj.
Ovdje je link na T- Bone s mnogo fotografija.
http://www.google.co.za/search?q=t-bone&hl=en&rls=com.microsoft:en-US&rlz=1I7GPCK_enZA410&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=qjVGUeiuGY-QhQepzoCQBw&ved=0CAoQ_AUoAQ&biw=1280&bih=675

Zatim posto je Rump Steak u mesarnici
evo ovdje link na slike koje ga prikazuju
http://www.google.co.za/search?q=rump+steak&hl=en&rls=com.microsoft:en-US&rlz=1I7GPCK_enZA410&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=5zZGUfDOHsKM7Abe_oC4Dg&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1280&bih=675

Hvala vam mnogo unaprijed

maarinatje
18.03.2013., 16:15
http://www.angst-premium.ch/Heritage_Angus.htm

Ognjena Zemlja
18.03.2013., 16:48
http://www.angst-premium.ch/Heritage_Angus.htm

Hvala ti mnogo, sad sam stvarno nesto naucio a uvijek sam htio nekoga to pitati a nisam imao priliku.

NećešRazbojniče
18.03.2013., 20:52
da li su u CH svi poslodavci obvezni uplaćivat mirovinsku štednju za radnika, ili je to ponaosob izbor svakog pojedinca želi li to plaćat?

Svicar
18.03.2013., 21:17
da li su u CH svi poslodavci obvezni uplaćivat mirovinsku štednju za radnika, ili je to ponaosob izbor svakog pojedinca želi li to plaćat?

Vjerovatno mislis na drugi stup, da svaki radnik to dobiva, solidarno sef i radnik placa, stim da to mozes podignuti ako dizes sidro iz svice.

NećešRazbojniče
19.03.2013., 19:21
Vjerovatno mislis na drugi stup, da svaki radnik to dobiva, solidarno sef i radnik placa, stim da to mozes podignuti ako dizes sidro iz svice.

što znači solidarno sef i radnik, radniku se oduzima od plaće određeni iznos, ili radnik dobije plaću i onda on sam plaća za drugi stup?

i da li to dobivaju svi radnici, i sezonski koji provedu određeni broj godina u CH ili samo stalno zaposleni radnici sa stalnim papirima?

MaliZeleni10
21.03.2013., 15:33
Odbija se od place, mislim da samo stalno zaposleni imaju na to pravo.

NećešRazbojniče
21.03.2013., 23:36
da li se je CH izjasnila oko prava hrvata na zaposlenje po ulasku u eu?
i jel se prijavljujete tko na oglase za ch, ili se planira prijavit?

FANCY
22.03.2013., 07:39
http://interface2.lu.ch/steuerkalkulator/familienbesteuerung.aspx
Sto se sve moze odbiti , bracni par sa djecom
http://interface2.lu.ch/steuerkalkulator/default.aspx

Gore je da sami izracunajte koliki bi pez trebao biti
http://www.steuernluzern.ch/index/privatpersonen/p_unselbstaendigerwerbende/p_u_quellensteuer.htm

Iznad su tarifa koji placaju odma od place, tj.koji nemaju C vizu ili CH pass, u tom slucaju partneri placaju odvojeno i nesto je veci

Nije na cisto, i ovdje skorom i nema cistacice koja radi cjelo vrijeme, jako rijetko med. sestre rade puno radno vrijeme i sl.kod mene vozaci slicno, trecina rade 60-80% radnog vremena.Jer ako ti radi i zena zasto dati drzavi ljepse je lunjati po svijetu.

Ovako za porez, on se placa od neto zarade, ovdje se ne placa topli obrok ni put do posla, ali to mozs odbiti prema tablicama, to je malo sad koplikovano , ali ide o stavkama, koliko djece, kojeg uzrasta, imovina, stan i sl. posto mi ovdje imamo manje vise svi 13tu placu, ona pokriva taj porez. zdrastveno placamo sami.

Svezi tih 25 franaka , moram se nadopuniti, od otoga je 8 posto dodatak na trinestu placu i isto toliko za godisnji, kada ne radi ne dobije nista, ali jos da se dopunim, da imaju dodadtak deset posto poslije 22 sata i od ponoci 30 posto, jer nekad im pade po rasporedu da rade do pola tri nocu, znaci to bude 32.5 franaka. Sve u svemu za 100 odardjenih sati prime 2600 franaka kako koji mjesec, od toga placaju porez i zdrastveno, osalo plati firma.
Sada je predugacko da pricam da firma uplacuje i drugi stup nekih 6 i malo vise posto, toliko se odbije i radniku pa se to skuplja do mirovine i onda od zatecenog kaitala primas 6.6% na godisnjem nivou kao dodatak dzavnom mirovini iz prvog stupa koja je mala, stim da lovu iz drugog(doduse ima tu nekih uvjeta) pokupis kada zelis, napustis svicu i odes zivjeti gdje zelis, kada dodje vrijeme redovnoj mirovini imas samo onaj dio iz prvog stupa.

Ofrlje,obitelj primi bruto 120.000 franaka, ako uspio odbiti do 60.000 franaka porez je nesto manji od 5700 franaka, poslijejeto progresivno na gore, za 70.000 je 7300, 80.000 je 8900 i td.

Gore sam ostavio link da se sami racunte koliko se placa

Da gemeindesteuer izmedu 10-20% od place ali tu je i Bundessteuer ne zaboravimo :) i nije u svakom kantonu porezna stopa i porezne olaksice iste, dva kantona recimo moj SH i Zug su razlika nebo i zemlja Stovise i dvije opcine u istom kantonu mogu imati veoma razlicite porezne olaksice i stope poreza.
Ali porez i nije toliko velik, usudim se reci jedan od najpostenijih poreza za prosjecne ljude ali sve drugo je oho hooo.. Prosjecna zarada zene i covjeka u braku oboje rade je nekih 90 000-120 000 CHF ali BRUTO. i to su prosjecni poslovi a ako netko radi kao prodavac na kasi nece zaradit ni 40 000 godisnje, sve ovisi od posla i izborene place. Valja naglasit da ako nemas hipoteku na kucu ili stan ili nemas svoju firmu vrlo je tesko odbit vise od 20 000-30 000 CHF a onda ti stopa raste progresivno kao sto je Svicar pojasnio i bude mnoogooo vise od idealnih 5700 CHF, popne se i do 20 000 CHF. Ja i supruga spadamo u prosjek placa u CH imam dvoje djece i nikad nisam platio manje od 9000 CHF gemeinde poreza i 1500 2000 godisnje Bundessteuer-a, supruga radi 70% a ja 100% a nekad smo znali platit i do 15 000 poreza ali to je bilo prije nego su malo zakone prilagodili obiteljima. I da naglasim, 13-a placa u CH nije obaveza nego samo dobra volja firme u kojoj radis a unazad 5 godina u vecini firmi 13-a placa je ukinuta, ovo je iz osobnog iskustva i iz CH medija. Malo tko jos dobije 13-placu, bar one koje ja poznam jer i ovdije je kriza napravila svoje a kad ovdje nesto izgubis tesko da ce se to ikad vise vratit.:cerek:

marina.bulldog
28.03.2013., 10:24
da li se je CH izjasnila oko prava hrvata na zaposlenje po ulasku u eu?
i jel se prijavljujete tko na oglase za ch, ili se planira prijavit?

Pozdrav

Ja se prijavljujem na oglase kao Haushalthilfe za Švicarsku, Austriju i Njemačku, da mi je bliže doma. Ali nema uspjeha. Trenutno sam u kontaktu s jednom obitelji iz Švicarske ( Bern ) i ona pokušava pronaći način da me zaposle. Nada se da će biti bolje kad Hrvatska uđe u EU pa ćemo ostati u kontaktu.

Tako da i dalje tražim po oglasima.

CH-1
14.04.2013., 00:15
Kao prvo morate imati uvid u Svicarske zakone za uvjete zaposljavanja radnika iz Hrvatskr a cini mi se da to u ovom
trenutku nije ni moguce. Poznajem neke koji preko slovenskih Firmi rade ovdje ali uglavnom na gradjevini. Poznato mi je da
u ovom trenutku imaju potrebu za medicinsko osoblje kao sto su sestre, lijecnici i tehnicari ali uglavnom iz Njemacke jer ih
ovdje vec puno radi jer su im u ovom dijelu jezik isti a i sistem obrazovanja su im dosta slicni.
Znam da su prije oni koji su dolazili iz Hrvatske dok nisu ukinute vize za Hrvate morali polagati dodatne ispite. Poznajem neke nase lijecnike i drugo osoblje koji ovdje rade ali se nisam po tome pitanju raspitivao. Tko ga to zanima neka posjeti web stranicu: www.admin.ch, i tu mozete pronaci sve zakone i podatke vezano za vize i ugovore sa EU i njenim clanicama a imate dosta i web adresa i nasih Doktora kao i firama, socijalnih sluzbi i konzulata. Bitno je da se informirate na pravim mjestima. Medjutim ima jos nacina da se radi na nekim drugim osnovima. Ima puno nasih djevojaka koje rade u nasim klubovima ili cuvaju djecu, nadju decka udaju se
imaju djecu i zive sretno, poznam ih dosta. I svima zelim puno srece u trazenju posla u Svici i Evropskoj Uniji.
Ako nekom mogu pomoci neka se javi, E-mail: crcmrk3@gmail.com ( Zürich i uza okolica)

Pozdrav

Ja se prijavljujem na oglase kao Haushalthilfe za Švicarsku, Austriju i Njemačku, da mi je bliže doma. Ali nema uspjeha. Trenutno sam u kontaktu s jednom obitelji iz Švicarske ( Bern ) i ona pokušava pronaći način da me zaposle. Nada se da će biti bolje kad Hrvatska uđe u EU pa ćemo ostati u kontaktu.

Tako da i dalje tražim po oglasima.

dazzled
14.04.2013., 18:53
Vidim da ova tema nije baš preaktivna i da se uglavnom piše nekim polu pesimističnim tonom. Bila sam nedavno u Švicarskoj, imam rodbinu tamo, pokušavamo i ja i suprug naći posao i preseliti se tamo. Dobili smo neka saznanja o tome da je već sada puno lakše s radnim dozvolama s obzirom da uskoro postajemo članovi EU, e pa sad ima li netko kakva friška saznanja o tome kako će Švicarska tretirati Hrvatsku kad uđemo u EU? I još samo da pitam ima li netko iskustva s nostrifikacijom diplome tamo?

mr X
16.04.2013., 20:10
Dobili smo neka saznanja o tome da je već sada puno lakše s radnim dozvolama s obzirom da uskoro postajemo članovi EU

baš bih volio čuti malo više o ovome, ako može...

Sandiran
17.04.2013., 03:55
Vidim da ova tema nije baš preaktivna i da se uglavnom piše nekim polu pesimističnim tonom. Bila sam nedavno u Švicarskoj, imam rodbinu tamo, pokušavamo i ja i suprug naći posao i preseliti se tamo. Dobili smo neka saznanja o tome da je već sada puno lakše s radnim dozvolama s obzirom da uskoro postajemo članovi EU, e pa sad ima li netko kakva friška saznanja o tome kako će Švicarska tretirati Hrvatsku kad uđemo u EU? I još samo da pitam ima li netko iskustva s nostrifikacijom diplome tamo?

Ne znam bas da ce biti lakse ako postoji kvota od 2000 radnih dozvola za sve zemlje Istocne Europe ukljucujuci i Sloveniju i Poljsku. :D

dazzled
17.04.2013., 08:22
Ne znam bas da ce biti lakse ako postoji kvota od 2000 radnih dozvola za sve zemlje Istocne Europe ukljucujuci i Sloveniju i Poljsku. :D

Ne želim baš ulaziti u rasprave o tome jel će biti lakše ili ne, sigurno da hoće, već sama činjenica da smo članovi unije olakšava stvari. I kad tražiš informacije o tome imaš dvije opcije na stranicama Švicarskog ureda za imigraciju: non EU countries i EU countries...a kvote, opet dvije opcije, biti uporan i upasti u kvotu ili odmah odustati...ja sam optimist :D! Nismo mi neka prijetnja, a i ulazimo sami, a ne u kompletu s još nekim zemljama, mislim da je to prednost. A što se tiče Slovenije, nedavno sam čula da bez problema dobivaju radne dozvole u Švicarskoj. I zapravo nije toliki problem dozvola, veći problem je pronaći posao, a oglasi za posao su uglavnom za švicarske državljane, članove EU ili one koji već imaju radnu dozvolu, to ti piše u pravilu na kraju oglasa za posao. To je još jedan razlog zašto sam ja za EU, jer se onda mogu prijaviti i konkurirati, to je za mene prednost i za svakog tko želi ići raditi van Hrvatske. :D

dazzled
17.04.2013., 08:29
baš bih volio čuti malo više o ovome, ako može...

Razgovarala sam sa gospođom koja radi u jednoj agenciji za zapošljavanje koja je rekla da se slobodno prijavljujemo na sve oglase, i da oni nemaju saznanja o tome da bi nam švicarska postavljala neka posebna ograničenja. Imaš masu oglasa koji oglašavaju poslove s početkom rada nakon 1.7., pa već sada možemo konkurirati, jer smo od 1.7. članovi unije. No naravno konkretno do 1.7 ne treba biti 100% u ništa siguran dok to sve ne bude službeno i dok Croatia ne bude pisalo na popisu EU countries :D...Imam nade, bila sam tamo, razgovarala s ljudima, vidjela situaciju...nije lako, i oni su u krizi, ali nije ni nemoguće kako pojedini ne samo na ovom forumu, već i drugdje pišu. Na žalost često ljudi koji su tamo imaju takve komentare, negativne. Upornost i samo upornost. Nigdje nije med i mlijeko, ali tamo se bar radi i dobiva plaća!:D

Svicar
17.04.2013., 09:57
posao, tog barem ovdje ima, nego gdje stanovati?

MaliZeleni10
17.04.2013., 11:07
Ima stanova koliko hoces, gradi se na sve strane, gdje god pogledas vidis kranove.

Problem je u cijeni stanovanja tj najam stanova je prilicno skup, a vjerojatno ima nekih posebnih uvjeta tj da nece bas svatko htjeti iznajmiti stan novim doseljenicima.

dazzled
17.04.2013., 11:24
Da, to sa stanovima može biti problem, što cijena, a što uvjeti pod kojima se stanovi iznajmljuju. Prednost je imati nekoga tamo ko ti je voljan pomoći, možda garantirati kod stanodavca, pa se da pronaći pristojan smještaj.

WXW
21.04.2013., 11:07
Švicarska je već izglasala da prihvačaju Hrvatsku kao članicu EU-e. To je napravio parlament. Za Rumunjsku i Bugarsku je glasao narod i nažalost prihvatio referendum.
Pitanje je samo koliko će to sve trajati da će ljudi iz HR moći ovdje raditi. Neki su već davno u Švicarskoj i preko firma dobivaju privremenu radnu dozvolu.

Hjhj
25.04.2013., 09:39
Dragi ljudi, znam da upadam iznebuha, ali ne uspijevam naći način da stupim u kontakt s nekim ljudima s Balkana u Zurichu. Dakle, nedavno sam doselila tu, tek učim jezik i socijalni život mi je ravan nuli. Da spriječim pucanje po šavovima, pokušavam da nađem nekoga za druženje. Ja imam 32, udajem se, pa otud preseljenje. Neću u detalje o sebi, jer su mi kriteriji odabira novih prijatelja niski, daj šta daš! :D Eto, ako ima neko u sličnoj situaciji, neka se javi na hanajushic@gmail.com :)

Sandiran
25.04.2013., 18:11
Neuigkeiten :kava:
The Bundesrat has decided to introduce restrictions on EU immigration using the so called "Ventilklausel". This has no impact on those of us already here but will it really make it much more difficult for EU citizens to get jobs in Switzerland.

B Permits for EU citizens will be limited to 56'000 per year.

I sluzbeno:
Federal Department of Justice and Police
Federal Council invokes safeguard clause for EU-17 and EU-8 states

Press Release, The Federal Council, 24.04.2013. Corrected version

Berne. In the coming 12 months, workers from EU states will have only restricted access to the Swiss labour market. The Federal Council decided today to invoke the safeguard clause contained in the Agreement on the Free Movement of Persons. The quotas apply to category B residence permits for persons from EU-8 states, and, provided the requirements are met by the end of May, from EU-17 states.

Switzerland is an attractive destination for migrants, and over recent years the number of people coming to live and work in the country rose annually by around sixty to eighty thousand compared with the number of persons leaving the country. This constant growth has both positive and negative effects, for example on the economy and the labour market, on the social insurance system, spatial planning, the housing market and infrastructure.

Today the Federal Council addressed the question of how to deal with the negative consequences of immigration. It came to the conclusion that the safeguard clause is one of several measures which can help to make immigration more acceptable to society and compatible with its needs.

http://www.bfm.admin.ch/content/bfm/en/home/dokumentation/medienmitteilungen/2013/ref_2013-04-24.html

MaliZeleni10
25.04.2013., 21:54
Dragi ljudi, znam da upadam iznebuha, ali ne uspijevam naći način da stupim u kontakt s nekim ljudima s Balkana u Zurichu. Dakle, nedavno sam doselila tu, tek učim jezik i socijalni život mi je ravan nuli. Da spriječim pucanje po šavovima, pokušavam da nađem nekoga za druženje. Ja imam 32, udajem se, pa otud preseljenje. Neću u detalje o sebi, jer su mi kriteriji odabira novih prijatelja niski, daj šta daš! :D Eto, ako ima neko u sličnoj situaciji, neka se javi na hanajushic@gmail.com :)

Onda pravac u Caffe "Balkan", Friesstrasse 12, 8050 Zurich-Seebach

Hjhj
29.04.2013., 08:37
Onda pravac u Caffe "Balkan", Friesstrasse 12, 8050 Zurich-Seebach

Hvala! :)

Marec
03.05.2013., 09:58
Trazim ovdje u Baselu posao intenzivno vec mjesec dana, nije lako. Kad im kazes da nemas Arbeitsbewilligung vecina potencijalnih poslodavaca odmah kazu da ne primaju radnika bez dozvole. Prijavio sam se i kod raznih firmi koje traze radnike svih profila za razne poslodavce i treba samo cekati poziv, poziv koji ne dolazi. Naravno da je potreban Lebenslauf, po mogucnosti jako dobar, visoko znanje u struci te visegodisnje iskustvo, Zeugnis i Arbeitszeugnis po mogucnosti (tipa da vas zadnja firma jako hvali kao svog zaposlenika), te svi redom pitaju jeste li vec radili u Svicarskoj.

Hoce li biti kakvih pozitivnih pomaka nakon 01. srpnja stvarno je preoptimisticno vjerovati. No da posla ima, ima ga, za one koji imaju dozvolu za rad, iskustvo, i koji zele ozbiljno raditi, nije Problem koliko vidim, ali s hrvatskom putovnicom sanse su minimalne, gotovo nikakve, nije da je nemoguce, ali gotovo nemoguce.

badinerie
04.05.2013., 09:52
Jel radi netko tu u financijskom sektoru ili IT-u? :o

Marec
07.05.2013., 10:56
Da jos nadodam nesto na svoj tekst iznad. U imigracijskom centru (nekad Fremdenpolizei) dali su mi Formular kojeg treba ispuniti poslodavac, gdje treba potvrditi da taj i taj profil radnika nije nasao u cijeloj CH i EU, i dostaviti dokaze da ga je trazio barem mjesec-dva, tek onda upadamo.

Dakle, kad se nekim cudom i mukom nade neki zainteresirani poslodavac za vas, zadnju rijec daje imigracijski ured hocete li dobiti radnu dozvolu.

dazzled
07.05.2013., 21:42
Od svih ovih rekla kazala informacija, ja sam poslala upit o statusu Hrvatske nakon 1. srpnja u njihov imigracijski ured i dobila ovakav odgovor...

Negotiations about extending the Agreement to Croatia have only started now (protocol III). Within the next two years there will be no changes for citizen of Croatia regarding the working permits in Switzerland. The regulations will remain the same (see the following information).
http://www.europa.admin.ch/themen/00500/00506/00519/index.html?lang=en

The admission of non-EU/EFTA citizens is regulated by the Foreign Nationals Act. Only manager, specialists and other qualified persons can get a work permit if the following conditions are fulfilled:

1. General economic interest
Admission of non-EU/EFTA-workers is only possible, if an employment lies in the general economic interest of Switzerland. There is no exhaustive listing of cases and situations in which a permit may be obtained. Two possible examples are a serious lack of qualified staff in a specific field of employment or temporary duties as part of large projects for companies with headquarters in Switzerland (international assignments).

2. Qualifications
First time work permits can only be issued to non-EU/EFTA citizens as an exception and if they are well qualified. Generally this requirement is fulfilled by individuals with a university degree or equal education.

3. Priority
In filling a job vacancy, an employer must start his recruiting efforts on the Swiss labour market (Swiss and foreign nationals already working in Switzerland) and on the labour markets of the European Union. He may only be entitled to requesting a work permit for a non-EU/EFTA-citizen if he can prove that it was impossible to recruit a person with the necessary qualifications in Switzerland or the EU/EFTA.

4. Check on wages and working conditions The salary conditions must be in line with the practice prevailing locally, in the industry and for the employment function. For the protection of employees, these conditions will be reviewed before a permit will be granted.

5. Quota
Switzerland has a quota system, i.e. only a limited number of work permits each are issued each year.

Having found a job in Switzerland, it is your employer who has to apply for permission to hire you. The employer needs to send the application to the cantonal labour market authority. For contact details, please refer to http://www.bfm.admin.ch/content/bfm/en/home/die_oe/kontakt/kantonale_behoerden/adressen_kantone_und.html.

You will find more information about the labour market and work permits under http://www.bfm.admin.ch/content/bfm/en/home/themen/arbeit/nicht-eu_efta-angehoerige.html.

We hope to have been of some help.

Yours sincerely,

FEDERAL OFFICE FOR MIGRATION FOM
Labour Immigration/Free Movement of Persons

...dakle ništa do daljnjeg...tražiti poslodavca koji bude zadovoljil sve uvjete...sretno svima, trebat će nam :503:

gricko80
10.05.2013., 13:35
ok, a sto to znaci, da po pitanju dobivanja posla u Svicarskoj nakon 1.7.2013 za ljude koji imaju samo HR drzavaljanstvo ,
da ce se primjenjivat isti kriteriji kao i prije ulaska Hrvatske u EU ?
Dakle i dalje nece vrijediti pravilo da se prvo daje prioritet drzavaljnima Svicarske za posao, pa ako ne nadju takve onda se trazi drzavljani EU pa tek onda ovi koji nisu ni
EU drzavljani ni CH drzavljani.
Znaci i nakon 1.7.2013, mi cemo i dalje biti tretirani kao ne EU drzavljani ?
: ))))

badinerie
10.05.2013., 14:10
ok, a sto to znaci, da po pitanju dobivanja posla u Svicarskoj nakon 1.7.2013 za ljude koji imaju samo HR drzavaljanstvo ,
da ce se primjenjivat isti kriteriji kao i prije ulaska Hrvatske u EU ?
Dakle i dalje nece vrijediti pravilo da se prvo daje prioritet drzavaljnima Svicarske za posao, pa ako ne nadju takve onda se trazi drzavljani EU pa tek onda ovi koji nisu ni
EU drzavljani ni CH drzavljani.
Znaci i nakon 1.7.2013, mi cemo i dalje biti tretirani kao ne EU drzavljani ?
: )))) Barem 2 godine...

linux2
20.05.2013., 17:39
Informetičar sam sa 5 međunarodnih certifikata. Šta mislite imam li šanse naći posao u struci u CH? Njemački solidno znam premda ga još uvijek učim.

linux2
20.05.2013., 17:50
Razgovarala sam sa gospođom koja radi u jednoj agenciji za zapošljavanje koja je rekla da se slobodno prijavljujemo na sve oglase, i da oni nemaju saznanja o tome da bi nam švicarska postavljala neka posebna ograničenja. Imaš masu oglasa koji oglašavaju poslove s početkom rada nakon 1.7., pa već sada možemo konkurirati, jer smo od 1.7. članovi unije. No naravno konkretno do 1.7 ne treba biti 100% u ništa siguran dok to sve ne bude službeno i dok Croatia ne bude pisalo na popisu EU countries :D...Imam nade, bila sam tamo, razgovarala s ljudima, vidjela situaciju...nije lako, i oni su u krizi, ali nije ni nemoguće kako pojedini ne samo na ovom forumu, već i drugdje pišu. Na žalost često ljudi koji su tamo imaju takve komentare, negativne. Upornost i samo upornost. Nigdje nije med i mlijeko, ali tamo se bar radi i dobiva plaća!:D

Bravo. Tako i ja mislim. kao da sam ja pisao. Naši ljudi imaju neopisivu potrebu prosipati pesimistične komentare. njima je sve nemoguće, a imam utisak da ne mogu podnijeti da još netko dođe od Hrvata tamo.

moussoutilou
20.05.2013., 23:32
Informetičar sam sa 5 međunarodnih certifikata. Šta mislite imam li šanse naći posao u struci u CH? Njemački solidno znam premda ga još uvijek učim.

Koji certifikati?

linux2
21.05.2013., 17:09
Koji certifikati?

MCTS, MCITP, MCSA Windows 7, A+ Comptia, LPIC 1, Network+

Eroe popolare
28.05.2013., 16:04
Zdravo ljudi, konacno sam na pravom mjestu za prava pitanja. Nadam se da cete mi barem malo pomoci, naime zanima me par informacija vezano za posao u CH, konkretno Zürich.
Posto za par dana imam intervju u Alstomu (Zürich-Baden) za posao, pa zanima koliko otprilike mogu otprilike ocekivati placu. Drugo, zanima me kakav je zivot u Zürichu koliko mi novaca treba za zivjet tamo.
Po struci sam dr.sc iz podrucja strojarstva, doktorirao sam u njemackoj gdje i zivim imam 27 godina.
Hvala na pomoci. :-)

linux2
30.05.2013., 08:04
Zdravo ljudi, konacno sam na pravom mjestu za prava pitanja. Nadam se da cete mi barem malo pomoci, naime zanima me par informacija vezano za posao u CH, konkretno Zürich.
Posto za par dana imam intervju u Alstomu (Zürich-Baden) za posao, pa zanima koliko otprilike mogu otprilike ocekivati placu. Drugo, zanima me kakav je zivot u Zürichu koliko mi novaca treba za zivjet tamo.
Po struci sam dr.sc iz podrucja strojarstva, doktorirao sam u njemackoj gdje i zivim imam 27 godina.
Hvala na pomoci. :-)

Pa mislim da i nisi na pravom mjestu za sva ova pitanja. Što se tiče plaće, to nitko ovdje na forumu ti ne može reći. Plaća se u CH uglavnom dogovara individualno. A što se tiče života, koliko ti treba novaca ovisi o tvojim životnim potrebama, tvom stilu potrošnje. Za stan će ti otprilike trebati od 1500 - 2500 chf, ali sve zavisi od lokacije, kvadrature stana, starosti zgrade itd.

RH ALAN
31.05.2013., 15:02
Poštovani formuši,

imam pitanje vezano za ilegalni rad u Švicarskoj.Čuo sam da je Švicarska nedavno pooštrila kazne pa me zanima imaju li formuši kakva saznanja. Kokretno, zanima me koje su posljedice po ilegalnog zaposlenika, poslodavca te specifično-postoje li kakve posljedice za osobe koje pružaju smještaj ilegalnom radniku (pogotovo ako je riječ o rodbini ilegalnog radnika koja je besplatno primila na stan ilegalnog radnika).

Budući da ne potičem na kazneno djelo niti pitam za načine zaobilaženja švicarskih (ili bilo kojih drugih) zakona, nadam se da moj upit nije u suprotnosti s FORUM.HR-ovim pravilima.

Puno hvala svima na pomoći i info.

Svicar
31.05.2013., 15:18
Nisu poostrili kazne nego kontrole, kazna je, gazdi 50.000CHF radniku 5000CHF i izgon najmanje 2 godine ali u cjeloj EU

RH ALAN
31.05.2013., 23:34
Svicar, puno ti hvala na info.

Sumnjam, ali bih želio provjeriti i postoje li kakve kazne za osobu koje pružaju smještaj ilegalnom radniku?

Još jedanptu ti hvala.