PDA

View Full Version : Začinsko bilje - zbirno

stranice : [1] 2

d@d@
15.03.2005., 14:23
Ovako, imam ispred kuće na ogradi nastavljene kontejnere (one obične malo dulje tegle kaj vise na kukama) sa začinskim biljčicama da nebi morala po njih trčat oko kuće do vrta.
Sad u nedelju sam radila prvu reviziju - kontinent (trasa Zg- Si):
Izvještaj glasi:
timijan - preživio
lavanda - preživila
ruta - preživila (to je drač, nevalja za ništa osim rakije)
majoran - ne zna se (možda pusti iz korjena)
origano - preživio (:confused: tom se nisam nadala)
kadulja - ona obična preživila, ona s crvenim listovima ne zna se
ružmarin - umro (rekli su da je kontinentalni, lani kupila na velesajmu :mad: )
limunska trava (ovo neznam što je al kad se protrlja miriši ko limun i dobro ide s divljači) - ne zna se
metvica - preživla
bosiljak - to sam znala, ne preživljava ovdje
vlasac - preživio, to radi već 10 godina
e sad što vi imate i kakva su iskustva.
:D

Mort
16.03.2005., 00:28
A kod mene su svi preživjeli.

http://www.roing.net/materijali/slike/set_bocica_250.jpg

Roko
16.03.2005., 09:10
raste ko luda. Niknula za 3 dana. Mozda sam je pregusto posijao. Uglavnom za sad dobro napreduje.

Ima netko iskustva?

Roko
16.03.2005., 09:21
limunska trava ili ti lemon grass ti je jedan od cestih sastojaka Tajlandske kuhinje.

Stapke budu debele kao mali prst. Moze se i caj raditi od njih ali najbolja je u ljutom curriju u kokosovom mljeku

Indi
16.03.2005., 15:12
Ima, moja mama svake godine na moru posadi rukolu (divlju i obicnu) na parceli u vrtu i super uspjeva i super bujno raste i jako je fina :) Jedino kaj ju puzevi nekad napadnu pa moras vodit rat :D Ja naprosto obozavam rukolu.

d@d@
17.03.2005., 08:02
Ja ju imam u plasteniku, prvu berbu prorjedim, poslje režem sa škarama. Kad jako zatopli onda je kraj do berbe do jeseni. Sama se zasijava već 3 godine (ostavljam biljku uz rub i vežem ju za štangu plastenika do jeseni se zasjemeni i u 9. nova berba ta prezimi).

d@d@
17.03.2005., 08:09
Roko kaže:
limunska trava ili ti lemon grass ti je jedan od cestih sastojaka Tajlandske kuhinje.

Stapke budu debele kao mali prst. Moze se i caj raditi od njih ali najbolja je u ljutom curriju u kokosovom mljeku

Mi smo ju u koristili u pečenju (kunići punjeni sa začinima) i marinadama za roštilj. Nema je za kupit na velesajmu. Možda se pojavi na izložbi cvijeća.

DJanko
18.03.2005., 07:58
a kako se uopće sade (ili siju) začinske biljke?

jel' se negdje kupi sjeme? ili...

pišite malo, pojma nemam o tome ali voljela bih imati pojma

hvala

d@d@
18.03.2005., 08:17
Kupit ima od sjemena: vlasac, majoran, timijan, anis, čubar, bosiljak u dva varijeteta, origano, kamilica, menta
Na sajmovima i po supermarketima se nude već izrasle biljčice u teglama.
Većina sjemenja je jako sitna, ja sijem u ambalažu od kremčnita pa stavim na bojler i prepikiram kad malo naraste.
Bosiljak i čubar su jednogodišnji.
Evo kaj nude u Zg sjemenarni, ali da se nać i kod Agrariakopa i ostalih.
http://www.sjemenarna.hr/sjemen/zabilje/main1.htm

emili
18.03.2005., 12:20
ma šta se zekate sa sadnjom začinskog bilja :confused:

kupite Milu :)

ja dobila suhi peršun uvoz Indija :eek:

d@d@
18.03.2005., 12:28
emili kaže:
ma šta se zekate sa sadnjom začinskog bilja :confused:

kupite Milu :)

ja dobila suhi peršun uvoz Indija :eek:

Za ukras na ulazu u kuću + volim kad je svježe + navečer kad sjednem na prag sve mi miriše :D + menta tjera muhe + paradajz tjera komarce.

LadyInRed
18.03.2005., 15:57
d@d@ kaže:
bosiljak - to sam znala, ne preživljava ovdje

kako misliš, ne preživljava ovdje? meni godinama preživljava u kući:D

lepa protina kći
20.03.2005., 17:25
to što miriši kao limun je melisa i može biti čaj ili začin a može se staviti i u ormar. Obično svake godine potjera iz korijena i može se i presaditi. Tjera i neke kukce ali nisam sigurna koje.:W

emili
21.03.2005., 10:53
d@d@ kaže:
menta tjera muhe

jel to sigurno ?!
ak je to istina, menta će postati zaštitni znak mog balkona:)

tim vražjim muhama je tak toplo na balkonu, da ih se nemogu riješti ljeti.
stalno mi dolaze na sunčanje :eek:

lepa protina kći
21.03.2005., 11:12
vrući su balkoni idealni za začinsko bilje! a začinsko bilje ne treba tako puno njege! odlično miriši, korisno je jer ga se može koristiti na razne načine a mnoge vrste, ne samo menta tjeraju muhe, komarce i sl. :W

d@d@
21.03.2005., 15:12
emili kaže:
jel to sigurno ?!
ak je to istina, menta će postati zaštitni znak mog balkona:)

tim vražjim muhama je tak toplo na balkonu, da ih se nemogu riješti ljeti.
stalno mi dolaze na sunčanje :eek:

Imam veliki "grm" (oko 1,5 m2) mente ispred kuće, obično nakidam par grana i objesim ih na ulazna vrata i to drži par sati slobodnu zonu od muha, valjda dok ne nestane miris.

U gredicama paradajza nikad nema komaraca, njih pljevim u sumrak, a volim si i štokrl tamo odnjet pa popit jutarnju kavu :D .

undercover
21.03.2005., 16:57
lepa protina kći kaže:
to što miriši kao limun je melisa i može biti čaj ili začin a može se staviti i u ormar. Obično svake godine potjera iz korijena i može se i presaditi. Tjera i neke kukce ali nisam sigurna koje.:W

tjera mrave, nemam ih vise u kuhinji otkad mi je na prozoru

emili
22.03.2005., 08:50
dajte mi samo recite, od svih tih miomirisnih trava - nema li opasnosti od pčela, osa ?:confused:
rješim se muha, a dozuje pčela sa žalcima :eek:

DJanko
23.03.2005., 09:15
kod mene ima komaraca, puno

kako da paradajz posadim u tegle na prozorima?
ima li neka biljka koja tjera komarce ali da nije tako stasita kao paradajz?

lepa protina kći
23.03.2005., 18:12
Paradajz vrlo lijepo uspijeva u tegli! Uzmi neku manju sortu i posadi ili posij, kako više voliš. Ima i sasvim malih, koktel paradajza koji su po 35 kn/kg a uspijevaju kao blesavi pa zašto da nešto skupo plaćaš kad može biti besplatno i korisno :W

emili
12.04.2005., 09:46
eto, jučer na reklamnom letku Konzuma piše da upravo počinje akcijsa prodaja začinskih biljki u teglama u njihovim trgovinama...
kupujete li ih tak u teglicama ?

Dustflower
19.04.2005., 16:44
Ove godine mi je neocekivano dobro izniknuo bosiljak, mislim da su se sve sjemenke primile. E sad, kako mi je pitar malen, a biljcica ima jako puno trebalo bi ih presadit (visoki su oko 4-5 cm). Negdje sam procitala da bosiljak "voli" gužvu, pa me zanima koliko bi ih trebalo bit po posudi, bojim se da ce se u procesu presađivanja ostetit korjencici. Ima li tko nekakav savjet?

BladeRunner
19.04.2005., 23:55
Dustflower kaže:
Ove godine mi je neocekivano dobro izniknuo bosiljak, mislim da su se sve sjemenke primile. E sad, kako mi je pitar malen, a biljcica ima jako puno trebalo bi ih presadit (visoki su oko 4-5 cm). Negdje sam procitala da bosiljak "voli" gužvu, pa me zanima koliko bi ih trebalo bit po posudi, bojim se da ce se u procesu presađivanja ostetit korjencici. Ima li tko nekakav savjet?

Nece. Ja ga svake godine kupim bosiljak u vrtlariji u teglama, razdijelim biljkice u dvije ili tri grupe i usadim u zemlju u vrtu. Do sada mi jos bosiljak nikada nije propao.

I jos nesto o zacinima...ako volis metvicu. Pronasli smo da je jako ukusno, ako radis raznjice od ribljih fileta, da umetnes po list metvice izmedju svaka dva susjedna komada mesa.

Desert Eagle
20.04.2005., 13:33
Što se od tog začinskog bilja može uzgajati u vrtu? I da se, po mogućnosti, ne mora saditi svake godine, nego da je tzv. trajnica?

d@d@
20.04.2005., 13:48
Desert Eagle kaže:
Što se od tog začinskog bilja može uzgajati u vrtu? I da se, po mogućnosti, ne mora saditi svake godine, nego da je tzv. trajnica?

Iskustvo s kontinenta.
Kod mene preživljava, timijan, vlasac, ruta, origano i metvica, estragon, koromač (pitomi). Sve na početku sezone izgleda sparušeno i ja to ošišam skroz na kratko, pa poslje krene.
Lavanda je lani preživila, ove godine nije.
Nisu preživili: majčina dušica, melisa, ružmarin, bosiljak.

Prijatelj
20.04.2005., 13:52
ja bosiljak posijem u dvije teglice i ne presađujem ga. Zašto u dvije? Zato jer drugu furam na more, kad idem na ljetovanje:D Na jesen počupam sve listove (mada bi bolje bilo učiniti to prije cvjetanja) stavim sušiti i - voila - eto suhog bosiljka za zimu.
dobar tek svima :W

Dustflower
20.04.2005., 14:34
A koliko ti biljaka ima u te dvije teglice, zanima me bas brojcano. Meni ih u jednoj ima dvadesetak, mozda i vise :eek: mislila sam da ce ih manje izac.

BladeRunner
21.04.2005., 04:36
Dustflower kaže:
A koliko ti biljaka ima u te dvije teglice, zanima me bas brojcano. Meni ih u jednoj ima dvadesetak, mozda i vise :eek: mislila sam da ce ih manje izac.

Posto spominjes teglice, rijec je ocito o malim posudama za bilje. Znaci, ovako i onako ih trebas rasaditi.
Bosiljak ima relativno veliki korijen.
Manja posuda+vise biljaka = manji korijen = manje biljke. No to jos uvijek ne znaci da ce krajnji efekat biti los. Manja biljka ima i manje listove, ali to jos uvijek ne znaci da nece biti dobri za pripremanje jela.

Imas li vece tegle od 30 cm, rekao bih da u svaku rasadis 4-5 biljcica, no to nije sveto pravilo.

BladeRunner
21.04.2005., 04:45
Desert Eagle kaže:

Klima kod mene je takva da se ovdasnja iskustva ne mogu primijeniti u kontinentalnoj Hrvatskoj. Bilje poput bosiljka traje dvije godine. Moze i malo vise, ali nije vise vrijedno drzanja.
Slatki mazuran i 5 varijeteta majcine dusice mi rastu u posebnim keramickim teglama pricvrsenim na vanjski zid kuce. Jedna majcina dusica mi je iznikla iz sjemena u procjepu izmedju zida i ciglom pokrivene sekcije tla.
Sarena majcina dusica sa laganom aromom limuna, odlicna je za pripremanje ribe (variegated lemon thyme). Turska varijanta ima isto vrlo lijepu aromu. Majcinu dusicu treba stalno obrezivati.

U tegli drzim i metvicu, jer ako je stavis u zemlju podivlja i jako je se tesko rijesiti.
Bosiljak uvijek drzim u zemlji, bas kao i ruzmarin. Primijetio sam da mi ruzmarin u tegli bas dobro ne uspijeva ma sto radio. Moje tegle su zemljane sa promjerom od 45 cm na vrhu. Interesantno je da mi hrast, jorgovan i lovor vec godinama rastu u tim teglama, ali sa ruzmarinom vec par puta nije islo.

Desert Eagle
21.04.2005., 08:46
Znači - bosiljak u zemlju
Metvicu u teglu da se ne bi proširila po cijelom dvorištu
Melisa? Što s melisom? Tegla ili vrt?

BladeRunner
22.04.2005., 00:28
Lemon balm mi raste u vrtu. Svake ga zime podrezem skoro do zemlje. Nisam ga nikada probao uzgajati u teglama. Caj od melise moze biti dobar za glavobolju.

kem
20.05.2005., 14:07
Nedavno sam dobila sjeme za svoj buduci kucni "vrt" (u dnevnoj sobi :rolleyes: :D ). Sad cekam da biljcice izrastu. Rajcica je vec iznikla. :lux:

Interesantno je da mi hrast, jorgovan i lovor vec godinama rastu u tim teglama

Da li bi jorgovan prezivio u stanu? Nemam balkon, a tako bih rado imala jorgovan...

Dustflower
20.05.2005., 22:24
evo da se javim kako napreduje. vec su velike biljcice, imaju 4-5 pari listova i nevjerojatno da su najljepse biljke tamo gdje ih ima najvise, tamo gdje ih je samo 4 u malom pitaricu od 10 cm promjera su bas nekako slabasne.
kad ih mogu pocet trosit? jel prerano? nesto sam citala da je dobro rano pocet da se potakne rast u sirinu.

d@d@
20.05.2005., 22:35
Ja počnem s pomama, do tad imaju oko 8 listova u visinu.

Inače jeste znali da bosiljak posađen u zemlju među paradajze bude visok skoro 1,5 m.

Sugeriram da probate uzgojit čubar sad je vrijeme za sjetvu, bolje raste vani (balkon). To je tako cool začin, nalik je na papar po okusu po izgledu nešto između bosiljka i timijana. Cvate sitnim (1,5 mm) roza cvjetićima u rujnu, ide u variva, uz krastavce, u sir a i sirova grančica je dobra (ko voli malo ljuto, puno manje od paprike).

BladeRunner
23.05.2005., 08:27
Rajcica i bosiljak su kompatibilne biljke. Jako vole imati jedni druge u drustvu. Navodno se time i tjeraju napasti od rajcice. BTW, to je prica. Ne radi. Probao sam jednom davno.
Salata od rajcice, ili sendvic koji ima u sebi rajcice, je puno ukusnija uz dodatak svjezeg lista bosiljka.

Kada smo vec kod bosiljka....

Imam masinu za pravljenje kruha. U subotu smo napravili kruh sa dodatkom maslina i bosiljka. Bosiljak je bio suseni i izmrvljeni, a masline sitno nasjeckane. A ukus? Ukus je bio za bogove.
Jos je nesto interesantno kod tog kruha. Vrlo je zasitan i nakon sto ga pojedes u umjerenim kolicinama, nisi dugo gladan. Bar je tako na mene djelovao.

Dustflower
25.05.2005., 22:10
BladeRunner kaže:Imam masinu za pravljenje kruha. U subotu smo napravili kruh sa dodatkom maslina i bosiljka. Bosiljak je bio suseni i izmrvljeni, a masline sitno nasjeckane. A ukus? Ukus je bio za bogove.

ja isto radim nesto slicno, samo rucno.. kruh od crnog brasna s maslinama i par kapi maslinovog ulja sa mjesavinom dalmatinskih zacina (timijan, bosiljak, origano, ruzmarin..) :top:

d@d@
25.05.2005., 22:22
Nešto slično sam jela u Italiji, ali to je više ličilo na pogaču nego na kruh, jel to ispadne onako plitko ko torta pa na šnite?

Bilo je dobro.:klopa: (u maslinama je ulje nije ni čudo da se zasitiš, to ko kruh i mast)

BladeRunner
26.05.2005., 00:14
d@d@ kaže:
Nešto slično sam jela u Italiji, ali to je više ličilo na pogaču nego na kruh, jel to ispadne onako plitko ko torta pa na šnite?

Bilo je dobro.:klopa: (u maslinama je ulje nije ni čudo da se zasitiš, to ko kruh i mast)

Kada kruh pravis u masini za kruh, ispadne visok, jer je posuda za tijesto duboka, a dimenzija nekih cca 15 x 20 cm. ili vrlo blizu tome.

I ja sam jeo takvu pogacu u jednom talijanskom restoranu ovdje, samo sto su masline bile u komadu i oko njih je tijesto upilo tamni sok, pa je presjeck licio na "kolac" od maslina.

zvjezdicaiz mora
26.05.2005., 11:58
metvica je menta?

dakle, mogu svoje vaze s bosiljkom i metvicom sa mora dotegliti na kontinent i uzgajati ih u sobi? :top: ?

Rajka
01.06.2005., 10:50
Sadila sam bosiljak, meni Fridrih nice.

Rajka
01.06.2005., 11:56
Mazuran sam prosle godine sijala ravno u zemlju, u svibnju i bujao je.
A majcine dusice iliti timijana imam nekoliko vrsta i sve su presadjene iz teglica i izvrsno se drze (doduse, zivim u Engleskoj gdje su zime blaze, ali i ljeta vlaznija i hladnija). Najbolji mi je Lemon thyme, koji je super za pecenu kokos, i sve puzajuce varijante za dekoraciju.
A timijan se moze posijati skupa sa travom za miomirisne bose noge.

hajdi
20.06.2005., 14:52
Eto, i ja bih na svom balkončiću htjela imat začinsko bilje (da bar imam neku korist od te trave :D ), al zaista ništa ne znam o biljnom svijetu (u blijedom sjećanju ostala je samo fotosinteza) - no voljna sam naučit.
Pa se pitam ima li tko volje otkriti mi pokoji koristan link gdje mogu saznati savjete korak-po-korak kako posaditi neko začinsko bilje, koje začinsko bilje, gdje posaditi, zašto i sl.? Gdje kupiti te sadnice? Ili se kupuje sjeme? :misli: Kad se sije, presađuje? U kakve teglice? Kako često zalijevati? Na koju stranu svijeta ih staviti? Što očekivati?
:confused:
Ili da jednostavno odustanem i nastavim kupovati Kotany začine? :zubo:

d@d@
20.06.2005., 20:39
hajdi kaže:
Pa se pitam ima li tko volje otkriti mi pokoji koristan link gdje mogu saznati savjete korak-po-korak kako posaditi neko začinsko bilje, koje začinsko bilje, gdje posaditi, zašto i sl.? Gdje kupiti te sadnice? Ili se kupuje sjeme? :misli: Kad se sije, presađuje? U kakve teglice? Kako često zalijevati? Na koju stranu svijeta ih staviti? Što očekivati?
Ili da jednostavno odustanem i nastavim kupovati Kotany začine? :zubo:

Sad je malo kasno za sjetvu, možda vlasac (vrećica na 1/2 one dugačke tegle za cvijeće kaj se na placu prodaju). Zaljevaš kad je suho (proba prstom 2 cm duboko ako je suho zaliješ), ako je na suncu onda svaki dan, možda i dva puta, redovito šišaš i to živi tamo i po zimi, samo nema branja.
Kupit možeš bosiljak, timijan, majoran, lavandu u Bili sam vidila.
Dakle dvije te tegle (moje su cca 80cmx20cm, bolje su one koje imaju pričvršćen podložak u kojem ostaje voda) bi bile dovoljne za sve što sam navela po jedan.
Prvo čupaj viškove, da se biljke mogu širit poslje šišaj, neka ti ne bude žao ošišat ili iščupat viškove ako vidiš da biljke žute i da im je premalo mjesta.

Uranus
28.06.2005., 08:08
BladeRunner kaže:
Rajcica i bosiljak su kompatibilne biljke. Jako vole imati jedni druge u drustvu. Navodno se time i tjeraju napasti od rajcice.

Hm...a čime se tjeraju napasti sa bosiljka?
Moj cijeli bosiljak su popapale neke životinjice, ali još nisam otkrila koje bi mogle biti. Sumnjam na uholažu jer je viđena na mjestu zločina :D

zvjezdicaiz mora
28.06.2005., 15:14
shvatila sam da ono što sam ja nazivala mentom možda to i nije.
e sad - vidjela sam na tržnici (na kontinentu) da tete prodaju
paprenu metvicu/mentu i da ona izgleda drugačije od ove što je
imam u vrtu(u primorju).
tražila sam i u knjizi ljekovitog bilja i nisam pronašla, a i ne mogu
se baš dobro razaznati listovi na slikama.

razmišljam koja bi to biljka mogla biti - miriše 'mentasto' ;)
samo su joj listovi malo svjetlije zelene boje od metvice i malo
okrugliji

od svježih listova pripremam čaj i super je, ali ako nije od mente
od čega bi mogao biti :misli:

undercover
28.06.2005., 15:55
ja sam primjetila da se u zg pod metvicom u vise navrata prodavao ...matičnjak/melisa (http://www.pyrus-mm.hr/upoznajmo_prirodu/clanci/maticnjak.asp)
pa su mozda oni u krivu a ne ti
osim toga ima sigurno vise vrsta metvice

evo ovdje ima slika metvice (http://www.pyrus-mm.hr/upoznajmo_prirodu/clanci/menta.asp) ali listovi od moje metvice su malo glađi-nisu ovako hrapavi

zvjezdicaiz mora
28.06.2005., 16:49
hvala ti :)

super stranica sa dobrim slikama :top:

i ta 'moja' menta ima glađe listove, ali je i boja listova svjetlija...
samo da provjerim kakvi su cvjetovi, pa da vidim što je to

:w

grimizni bosiljak
25.07.2005., 12:49
vidjela sam prije nekoliko dana grimizni bosiljak i jednostavno poludjela za njim, pa me zanima...
dali moze rasti u kuci, kao sobna biljka?
koliko ga cesto treba zaljevati?
i, najvaznije... gdje ga kupiti? online ili u ducanu, svejedno... inace sam iz varazdina, a tu nema tak, tih malo...hm... egzoticnijih biljki, sve same macuhice i ljubicice :D
sve informacije dobrodosle...

d@d@
25.07.2005., 13:28
Jel isti ko i zeleni?
Ako je ima za kupit sjeme i jednogodišnja je biljka, sve kao za zeleni, po ljeti vani, po zimi na svjetlom mjestu, potrebno dosijavat nakon cvatnje.

DarthFlake
26.07.2005., 02:03
ja ga imam doma u tegli..
posadila sam par sjemenki..da vidim kak to izgleda
i opce nisam impresionirana..

cim je malo narastao pocvakala sam ga i u salatu..

koliko sam skuzila u tom kratkom vremenu..isto kak i onak obicni bosiljak.. kupis sjeme u ducanu posijes i gotova prica..
i da ja sam ga kupila u ducanu..ne sjecam se vise gdje..al ono neki najobicniji ducan i neki hrvatski pakiravac sjemena ( necu se odvaziti i reci proizvodjac)

undercover
26.07.2005., 13:19
da, sve je isto kao za obicni bosiljak
ljubicasti ima jaci i malo drugaciji miris
malo onako citrus
kad se stavi u kuhano jelo onda mi cak malo vuce na korijandar po okusu

miss.vitalis
28.11.2005., 08:22
koje bi zacinsko bilje mogla imati u kuci?
za sada sam nabavila samo kadulju, i dosta dobro raste, cini mi se da voli vodu. sto bi jos mogla imati, a ne da mi traje samo godinu dana, nego duze?

xxGaladrielxx
28.11.2005., 08:50
kadulja ne bi trebala biti preveliki ljubitelj vode. Znas da i u prirodi raste na suhim podrucjima izlozena jakom suncu.
Od visegodisnjeg, jedino kaj se sad mogu sjetiti su ruzmarin i lovor. I jedan i drugi zimi trebaju nekaj nize temperature inace ti, zbog nedostatka svjetla, rastu blijedi, anemicni i meki izdanci. Nize temp. i smanjeno zalijevanje biljku odrzava u stanju mirovanja, odnosno usporenog rasta.
Inace je dosta tesko, bas zbog neostatka svjetla, odrzati zacinsko bilje zimi.

d22
28.11.2005., 10:35
ja imam mentu, origano, bosiljak, celer, peršin, ružmarin...imala sam ideju posadit sve u jednu dugu i užu teglu, pa na kuhinjski prozor...moram reć da je peršin i celer jako zahvalno imati u kuhinji kroz cijelu godinu.

miss.vitalis
28.11.2005., 11:12
persin i celer rastu cijelu godinu?

d22
28.11.2005., 12:12
ja ih imam u tegli i rastu...i mojoj ujni...kad dođu prvi mrazevi tegla se stavi na toplo negdje, najpraktičnije u kuhinju da budu nadohvat ruke...

mindless
31.01.2006., 12:41
Imam plan uzgajati začinske biljke u stanu

prvi problem: nemam pojma di se mogu kupiti (ZG)

drugi: koje se uopće mogu prilagodit životu u stanu na +24 stupnja i ne baš pretjerano svijetla (bar zimi)?

hvala na odgovorima

spy
31.01.2006., 12:44
Moralo bi bit u Bauhausu, bar je bilo... po 10-ak kn

chrissy
31.01.2006., 12:54
Ja sam vidla u Metrou, isto 10-tak kn...

xxGaladrielxx
31.01.2006., 18:16
ima ih i Mercator, Billa...
i ak ti se ne odrze dugo, dovoljno su jeftini da ih mozes kupovati svaki mjesec

pojmeta
08.02.2006., 21:09
Kupit ih možeš na svakom placu, to ti je možda bliže od trgovačkih centara, a čini mi se da je najjeftinije na Kvatriću (na Kvatriću i u Zrinjevcu - onom desno pa ravno, ne lijevom - u pothodniku ima i jeftinih zemljanih lonaca).
Najlakše se rasađuje, najljepše miriše, najčešće se troši (ako praviš šalše) i najotporniji je bosiljak (staviš par grančica u čašu vode i preksutra imaš korijenje). Meni ružmarin ne ide nikako, ostalo kojekako. Ako voliš grmolike stvari, u rasadniku na okretištu na Savskoj ima cijele godine koješta (ja svake godine kupim po jedan limun i lovor, da mi ima šta crknut dogodine). Ako voliš mirisne stvari jele se ili ne, predlažem i ruže (penjačice). Za divno čudo, uspijevaju u stanu. Probaj (za koji mjesec u Konzumima).
Uostalom, i one se mogu jest :)

Khan
01.09.2006., 08:24
Ponesen modom i raznim napisima, te jamiem oliverom, proljetos sam pokupovao sve začinsko bilje koje sam našao posađeno, i imao katastrofalne rezultate. timijan, vlasac, origano, redom su se osušili i nakon presađivanja u veću posudu. Bosiljak je požutio i ostao s par listića, a kadulja izgubila dvije od tri grane. No kad sam ovo dvoje survivora rpesadio u vrt, dogodila se metamorfoza i izbijali su u ogromne prekrasne zdrave grmove. bosiljka sad imam toliko da mogu svaki dan staljati svježi u slaatu. ma mogao bih ga jesti na salatu koliko ga je! A kadulja će možda i procvjetati nagodinu.

Idućeg proljeća kupit ću iste biljke, ali ću ih odmah presaditi u vrt pa da vidim.

Ima li tko sličnih, ili pače suprotnih iskustava?

xxGaladrielxx
01.09.2006., 09:54
godinama na balkonu imam bosiljak, vlasac, persin i ruzmarin. Drzim ih u onim dugackim teglama, na juznoj strani. Traze dosta vode (malo je to zemlje).
Stvar ti je samo do kvalitete zemlje.

Lela
01.09.2006., 10:20
Ponesen modom i raznim napisima, te jamiem oliverom, proljetos sam pokupovao sve začinsko bilje koje sam našao posađeno, i imao katastrofalne rezultate. timijan, vlasac, origano, redom su se osušili i nakon presađivanja u veću posudu. Bosiljak je požutio i ostao s par listića, a kadulja izgubila dvije od tri grane. No kad sam ovo dvoje survivora rpesadio u vrt, dogodila se metamorfoza i izbijali su u ogromne prekrasne zdrave grmove. bosiljka sad imam toliko da mogu svaki dan staljati svježi u slaatu. ma mogao bih ga jesti na salatu koliko ga je! A kadulja će možda i procvjetati nagodinu.

Idućeg proljeća kupit ću iste biljke, ali ću ih odmah presaditi u vrt pa da vidim.

Ima li tko sličnih, ili pače suprotnih iskustava?

Bok! Za uzgoj začinskog bilja potrebna je kvalitetna humusna zemlja i puno vode. Zemlja se ne smije isušiti. Imam nekoliko začinskih biljaka na balkonu i sve mi super uspijevaju.

mouse
01.09.2006., 11:15
A kamo s njima zimi? U kuću (gdje mi bude 26-28 stupnjeva) ili u podrum (u kojem imam relativno dobro prirodno osvjetljenje na stepenicama?

Khan
01.09.2006., 11:25
Hm...timijan je bio u posudi promjera oko 20 cm, u puno humusa, i redovito zalijevan, i ipak se osušio. Ma s obzirom da imam vrt, ja ću njih u vrt :D

Lela
01.09.2006., 12:33
Hm...timijan je bio u posudi promjera oko 20 cm, u puno humusa, i redovito zalijevan, i ipak se osušio. Ma s obzirom da imam vrt, ja ću njih u vrt :D

Možda mu nešto drugo nije odgovaralo. Možda previše sunca ili nešto drugo?

tough_cookie
01.09.2006., 12:58
A kamo s njima zimi? U kuću (gdje mi bude 26-28 stupnjeva) ili u podrum (u kojem imam relativno dobro prirodno osvjetljenje na stepenicama?

ovo i mene zanima.

doduse, ak ih khan ima u vrtu (ne znam gdje on zivi) valjda podnose i nize temperature. doduse, meni su proslu zimu vani prezivjele majcina dusica i lavanda.

d@d@
01.09.2006., 13:05
Bosiljak će uginut - bez obzira gdje bio (to je jednogodišnja biljka, skupite sjeme)
Timijan, kadulja, melisa, vlasac mogu preživit vani (kadulju treba unjet ako temperatura padne ispod -15 na par dana)
Majčina dušica, majoran prezimljuje na moru na kontinentu ne, a ne paše joj baš ni soba, možda uspije u podrumu.

Lavanda i ružmarin ako su ove kontinentalne vrste isto stradaju na temperaturama ispod -15, ja ih unesem u kupaonu tih par dana.

Svi začini žive u onim visećim kontejnerima 35/45/120 cm, na suncu, okačeni na ulaznu ogradu u kuću, posađeni su u zemlju za cvijeće kupljenu u supermarketu i zaljevam ih kad je zemlja suha 2 cm, dakle po ljeti 2x na dan.

Ove što prezimljuju zakopam skupa s kontejnerom ispod jorgovana.

Khan
01.09.2006., 13:06
ružmarin, lavanda i kadulja prezimljavaju bez problema. Bosiljak i origano su i tako jednogodišnji. Vlasac ima glavice. A timijan...a aljda će preživjeti zimu, a ako ne, isplati ga se i svake godine nanovo saditi.

colly
02.09.2006., 17:54
mene zanima koliko je vremena potrebno da bi se iz sjemena zacinskog bilja razvila biljka?

tough_cookie
03.09.2006., 13:59
a kako je sa presadjivanjem? ruzmarin sam kupila mali, jos je u istoj tegli, isto je sa lavandom - a vec su malo narasli. kad bi ih bilo pametno presadjivat u vecu teglu?

Lela
03.09.2006., 21:35
Bosiljak će uginut - bez obzira gdje bio (to je jednogodišnja biljka, skupite sjeme)
Timijan, kadulja, melisa, vlasac mogu preživit vani (kadulju treba unjet ako temperatura padne ispod -15 na par dana)
Majčina dušica, majoran prezimljuje na moru na kontinentu ne, a ne paše joj baš ni soba, možda uspije u podrumu.

Lavanda i ružmarin ako su ove kontinentalne vrste isto stradaju na temperaturama ispod -15, ja ih unesem u kupaonu tih par dana.

Svi začini žive u onim visećim kontejnerima 35/45/120 cm, na suncu, okačeni na ulaznu ogradu u kuću, posađeni su u zemlju za cvijeće kupljenu u supermarketu i zaljevam ih kad je zemlja suha 2 cm, dakle po ljeti 2x na dan.

Ove što prezimljuju zakopam skupa s kontejnerom ispod jorgovana.

Ovo je i mene zanimalo. Hvala! A šta je sa mentom?

d@d@
04.09.2006., 09:41

Ja imam peperitu. Raste ko trava na 2 m2 - višak pokosim (na kontinentu sam).

Presađivanje: ružmarin, lavanda, pelin, kadulja - sve u proljeće.

Nicanje začinskog bilja:
- majoran i timijan (sitno je sjeme i treba presađivat), sijem u posudice od maslaca i držim na bojleru dok ne nikne cca 14-21 dan - nakon nicanja stavljam na svjetlo mjesto.
- vlasac cca 3 tj. - sijem odmah u kontejner
- bosiljak 10-tak dana treba maknut suvišne biljke.
- ostale sam kupovala u flancama.

evo link na prodaju sjemenja (http://www.sjemenarna.hr/sjemen/zabilje/main1.htm)

Lela
04.09.2006., 11:03

Nicanje začinskog bilja:
- majoran i timijan (sitno je sjeme i treba presađivat), sijem u posudice od maslaca i držim na bojleru dok ne nikne cca 14-21 dan - nakon nicanja stavljam na svjetlo mjesto.

evo link na prodaju sjemenja (http://www.sjemenarna.hr/sjemen/zabilje/main1.htm)

Puno hvala na odličnim informacijama! :top:

colly
04.09.2006., 13:30

Nicanje začinskog bilja:

puno hvala na odgovoru :kiss:

tilla
04.09.2006., 13:58

kako da ga skupim? pustim da procvjeta 1 vršak ili?
koliko mi ga uopće treba?

sve me zanima:)

inače, u it postoji vrsta basilica koji traje višegodina; ali nikako da ga nabavim:zubo:

d@d@
04.09.2006., 14:34
kako da ga skupim? pustim da procvjeta 1 vršak ili?
koliko mi ga uopće treba?

sve me zanima:)

inače, u it postoji vrsta basilica koji traje višegodina; ali nikako da ga nabavim:zubo:

Da kad ocvate iz osušenih cvijetova ispadnu male crne kuglice cca 1 mm. Kod nas ima crveni i zeleni, ali meni su oba jednogodišnja, čak se i na moru posuše. Ne znam jel ti se isplati skupljat sjemenje vrećica je 3kn dosta za dvije sezone.

Inače, ako biljku presadiš među paradajze u zemlju naraste do 1,5 m visine i bude pravi grm sa 5,6 grana.

tilla
04.09.2006., 14:38
pa i ja imam oba; odn. tek sam ove godina nabasala na ljubičasti (valjda je taj crveni).
kako ga nisam vidjela sve ove godine u nas, tog sam htjela sačuvat; ali ako ima sjemenja za taj neću se zezat s skupljanjem sjemena.

OF, pesto genovese radim.

kompost
05.01.2007., 16:47

Menta je trajnica i prezimljava vani. Kao i melisa( matičnjak).

u jesen odrezati stabljike i osušiti za zimske čajeve.
Osušeni čaj držim u staklenim teglama ( u špajzu je mrak pa čaj nije na svjetlu)

Kopriva je također trajnica a čaj od lišća koprive je izvanredan. Nisam vjerovala dok se nisam sam uvjerila. Sada znam.

emnasut462
05.01.2007., 18:54
eto, to se meni desilo...listovi se osusili, a bilo tako lijepo malo stabalce, ko mali bonsai...ali nisam vidjela nikakvo sjeme...pa bacila sve :eek:

xxGaladrielxx
05.01.2007., 20:22
eto, to se meni desilo...listovi se osusili, a bilo tako lijepo malo stabalce, ko mali bonsai...ali nisam vidjela nikakvo sjeme...pa bacila sve :eek:
pa jel ti cvao? Ako je cvao, nakon opadanja cvjetica, nastaje sjeme. Sjeme bosiljka je jako, jako sitno. Najbolje je odrezati cijeli cvjetni vrh stabljike i staviti na papir dok se ne posusi i sjeme samo opadne.

danila
08.01.2007., 09:06
Evo ponovo sam nabasala na korijander u teglici pa molim savjet kako da mi ovaj put preživi.
Zadnji put mi je uvenuo nakon par dana, samo sam ga jednom uspjela iskoristit svježeg. Da li da ga odmah presadim ili ...?

blizanka
15.01.2007., 13:24
Probala sam u više navrata imati doma majčinu dušicu. Kupila bi ju već gotovu negdje u proljeće i držala ju pokraj drugih biljaka u stakleniku koji je bio djelomično otvoren i svaki put bi sve krenulo dobro i u roku od tjedan-dva bi je napale uši i uništile u par dana. Bilo bi više ušiju nego listića!!

Ne bi baš htjela kupiti nešto protiv ušiju u dućanu jer ipak bi htjela majčinu dušicu koristiti kao začin.

Ima li tko kakav savjet?

Cattleya
15.01.2007., 15:54
Probala sam u više navrata imati doma majčinu dušicu. Kupila bi ju već gotovu negdje u proljeće i držala ju pokraj drugih biljaka u stakleniku koji je bio djelomično otvoren i svaki put bi sve krenulo dobro i u roku od tjedan-dva bi je napale uši i uništile u par dana. Bilo bi više ušiju nego listića!!

Ne bi baš htjela kupiti nešto protiv ušiju u dućanu jer ipak bi htjela majčinu dušicu koristiti kao začin.

Ima li tko kakav savjet?

Sličan se meni problem javio sa grinjama, no vjerojatno smo obje kupile već zaražene biljke.
Primijetila sam da su sadnice zdrave kad ih kupim početkom ožujka nego kasnije kad bude toplije.
Ove godine sam odlučila sijati sama pa se nadam da neće biti nametnika....
Drugih ideja na žalost nemam.

blizanka
15.01.2007., 16:57
možda jesu već bile zaražene. Prvi put nisam obračala pažnju, ali drugi put sam baš pazila. Jako je moguće da su naknadno došle iz vrta. samo ne znam kako ih se riješiti, a da mogu iza bez brige koristiti majčinu dušicu za jelo.

blizanka
15.01.2007., 16:58
iz sjemena nisam uspjela uzgojiti niti jednu biljku :(

xxGaladrielxx
15.01.2007., 21:12

Ima li tko kakav savjet?
Dalmatinski buhač (http://www.gospodarski-list.hr/clanak.aspx?cID=288&refID=15092005). Vidjela sam jednom insekticid na bazi buhača (u nekom od trgovačkih centara ili konzumovoj cvjećarni), no ne sjećam se proizvođača.

kikca
16.01.2007., 15:26

Ima li tko kakav savjet?
24 sata moći u vodi lišće kopriva. Tekućinu procjedi i imaš insekticid, a ako koprive namačeš par dana (npr. 7), imaš tekuće gnojivo za zalijevanje biljaka.:)

blizanka
16.01.2007., 19:56
hvala na savjetima :)

d@d@
16.01.2007., 20:03
Isto kao koprive pali i juha od preslice, a i blaga sapunica, pa i otopina ljute paprike ali to samo ako je manje zahvaćeno tj. ako na vrijeme primijetiš - ne želim ti savjetovat prave pesticide, pretpostavljam da to jedete sirovo ili polusirovo. Meni uši nikad nisu išle na to mirišljavo bilje, da li živi u stanu i jesu li to štitaste uši (bijele boje).

blizanka
16.01.2007., 23:32
Nisam ni mislila koristiti prave pesticide baš zato što bi biljku koristila za začin.
Držala samju u stakleniku koji je djelomično otvoren, pored drugih biljaka. Pazila sam na uši i ne bi ih primjetila dok već cijela biljka nije bila zahvaćena. Inaće, radilo se o mladim biljkama, kupila bi ih u proljeće i u roku od 2 tjedna bile su gotove. Uši bi se naselile i doslovno posisale cijelu biljku.
Uši su bile zelene boje.

Malo me zbunjuje u svemu tome što sam čitala da se majčina dušica sadi među druge biljke kako bi odbijala uši, a meni ih privlaći kao magnet.

osbourne
21.02.2007., 14:31
kupio sam pčelinju metvicu citron (tretiranu thiram 42/s (što to uznači)
jel se može ta manta koristiti za čaj i sok?

x-type
21.02.2007., 16:38
pretpostavljam da je riječ o medenoj metvici, odnosno matičnjaku. i odmah ću te razočarat: to s mentom nema veze jer ta biljka ima izraziti miris po agrumima. ono što tebi treba je paprena metvica

passiflora
21.02.2007., 19:18
Melisa se isto može koristiti za čaj, probaj.

amneka
11.03.2007., 11:45
Dalmatinski buhač (http://www.gospodarski-list.hr/clanak.aspx?cID=288&refID=15092005). Vidjela sam jednom insekticid na bazi buhača (u nekom od trgovačkih centara ili konzumovoj cvjećarni), no ne sjećam se proizvođača.

Aromatica - čitav projekt!
evo link http://www.aromatica.hr/hrv/page.asp?id=buhac&sub=buhac2

evo i ja planiram uzgajat ljekovito bilje. nešto sam naručila da mi donesu iz dalmacije presađene biljke: ružmarin, lavanda... bosilja mislim kupit, i tako...

kad krenem budem sigurno davila ovdje svaki dan s 1001 pitanjem!

Jelsa49
11.03.2007., 14:34
možda jesu već bile zaražene. Prvi put nisam obračala pažnju, ali drugi put sam baš pazila. Jako je moguće da su naknadno došle iz vrta. samo ne znam kako ih se riješiti, a da mogu iza bez brige koristiti majčinu dušicu za jelo.

Kad je riječ o začinskom bilju i njegovoj zaštiti tu nastaje problem.Osobno sam protivnik uporabe zaštite na začinskom bilju kemijskim putem.Pokušaj pronaći prašivo na bazi buhača.Lisne uši mogu se ukloniti i malo jačim mlazom vode,ali postupak treba ponavljati više puta.Preferirajte kupovinu u domaćim rasadnicima jer uvozne biljke dosta propate u neadekvatnim uvjetima transporta/mrak,razliku temperature.../Medij u loncima treba,pored supstrata,
obogatiti vrtnom zemljom u omjeru 50:50 obogačen sa malo stajnjaka. Izbjegavajte jeftine supstrate koje privlače cijenom.To je loš izbor.Umjereno zaljevajte.:)

amneka
16.03.2007., 17:39
godinama na balkonu imam bosiljak, vlasac, persin i ruzmarin. Drzim ih u onim dugackim teglama, na juznoj strani. Traze dosta vode (malo je to zemlje).
Stvar ti je samo do kvalitete zemlje.

kakva bi zemlja trebala bit? možeš napisat nešto o tome. sutra idem kupovati flance i zemlju pa bi mi dobro došao pokoji tip!

Jelsa49
16.03.2007., 18:34
kakva bi zemlja trebala bit? možeš napisat nešto o tome. sutra idem kupovati flance i zemlju pa bi mi dobro došao pokoji tip!

Rahla i ocjedita sa što manja treseta.Ne bi bilo loše da vrtnu zemlju pomiješaš
sa humusom od glista.Pričekaj kupovinu flanci.Ide zahlađenje i to vrlo ozbiljno.Biljke ćeš morati unositi u kuću a njima je prirodno da budu na suncu i toplini.Za sve ima još puno vremena. ;)

amneka
16.03.2007., 18:58
Rahla i ocjedita sa što manja treseta.Ne bi bilo loše da vrtnu zemlju pomiješaš
sa humusom od glista.Pričekaj kupovinu flanci.Ide zahlađenje i to vrlo ozbiljno.Biljke ćeš morati unositi u kuću a njima je prirodno da budu na suncu i toplini.Za sve ima još puno vremena. ;)

joj, da, upravo sam vidjela prognozu za sljedeći tjedan i zgrozila se... snijeg?!... ništa od mog sutrašnjeg vrtlarstva... ništa... budem učila šiti - to je pravo zimska aktivnost!

blizanka
20.03.2007., 15:09
evo prijavljujem kupovinu nove majčine dušice. nadam se da će mi ovaj put uspjeti. :)

danila
23.03.2007., 19:34
Spremam se sijati korijander, ali neznam kako :confused:
Imam onu običnu, najjeftiniju zemlju za cvijeće i sjeme. Na što paziti?
Onaj živi iz konzuma bi mi uvijek uvenuo nakon par dana :(

osbourne
24.03.2007., 09:24
ja sam posijao mantu i pala je kiša i sve mi se natopilo...bas lijepo! daj bože da išta nikne..

darin
31.03.2007., 22:51
kupila sam danas Mentu, Lavandu i Timijan limunski nekakav, sjajno mirise. medjutim dvojim da bi ih trebala presaditi (lavanda ima korijenje vani ko luda) ali pojma nemam kako se to radi. vidim zemlja treba biti vrtna, a gdje da ju kupim? jel moze biti ona substralova za loncanice? jel okej ako ih sve tri presadim u jedan oveci lonac ili da ipak svaku spicim u posebnu teglicu? jel treba teglica biti duboka? nasla sam neke male terakotine, par prsta sire i dublje od ovih u kojima su trenutno, jel bi te mogle biti okej?

hvala vam na odgovorima :)

darin
01.04.2007., 10:18
kupila sam danas Mentu, Lavandu i Timijan limunski nekakav, sjajno mirise. medjutim dvojim da bi ih trebala presaditi (lavanda ima korijenje vani ko luda) ali pojma nemam kako se to radi. vidim zemlja treba biti vrtna, a gdje da ju kupim? jel moze biti ona substralova za loncanice? jel okej ako ih sve tri presadim u jedan oveci lonac ili da ipak svaku spicim u posebnu teglicu? jel treba teglica biti duboka? nasla sam neke male terakotine, par prsta sire i dublje od ovih u kojima su trenutno, jel bi te mogle biti okej?

hvala vam na odgovorima :)

samo da napomenem: moje zacinsko nece biti u kuci, vec na balkonu. pretpostavljam da je u tom slucaju razlika u zaljevanju i zemlji. :confused:

kb2
16.06.2007., 08:33
Trebam presaditi bosiljak, ali ne znam da li mu paše sjenovito ili sunčano mjesto. Googlam po netu ali ne mogu ništa pametno pronaći! Ima li tko kakvih iskustava?

ANUŠKA
16.06.2007., 12:28
Sunčano , jako sunčano!

Ivanicapeca
18.06.2007., 20:08
Sunčano , jako sunčano!

Meni je moj zagorio na suncu:confused: . Možda ipak neko polusjenovito mjesto:o

darka-1
19.06.2007., 12:22
Meni je moj zagorio na suncu:confused: . Možda ipak neko polusjenovito mjesto:o

Ja imam na sunčanom i polusjenovitom i raste ko lud. Treba ga samo zaljevati.

Urica
22.06.2007., 11:41
Dobila sam matičnjak u maloj saksijici dosta je visok možda nekih 40-ak cm
osoba koja mi ga je poklonila ima ga u bašti

ja nemam baštu:rolleyes: , ali imam balkon:zubo:
inisam ga zasadila na balkonu nego sam mislila to uraditi za vikend, međutim, kako jemoj balkon sav osunčan listovi su mu se skroz skvrčili, baš osušili:mad:

unijela sam ga u stan, sačekala da se privikne na sobnu temperaturu:rofl: i istuširala, osušeni listovi su otpali, ali su sutra novi narasli i sav je ko med:cerek:

e sad obzirom da mu na mom balkonu ne odgovara, odlučila sam ga držati u kuhinji ili dnevnoj sobi skupa sa ostalim biljkama:confused:
međutim, ne znam uopće kako će on rasti? on izgleda i raste kao kopriva? hoće li moći opstati u saksiji?
za šta se on koristi?
divno miriše, kao limun, znam da se od njega pravi čaj, pa :D
Znate li za šta se još koristi?
kako da ga uzgajam?

Balada
26.06.2007., 09:13
Ja imam matičnjak u vrtu, na suncu. Proljetos sam ga posadila kao malu sadnicu, a sada je veeeliki grm, otprilike 40 cm širok i isto toliko visok, tako da mislim da bi na balkonu trebao biti u dosta velikoj posudi.
Nisam ga gnojila, samo zalijem svaka 2-3 dana.
Neposredno prije cvatnje odrezala sam mu vršne grančice i osušila za čaj.
A za što još se koristi, također ne znam.

Špranja
29.06.2007., 01:12
Polusjenovito. (Tako da je na suncu dio dana.)

Ruda
29.06.2007., 07:59
Meni je moj zagorio na suncu:confused:
:rofl: :zubo:

Conmaya
06.07.2007., 14:23
Matičnjak možeš stalno orezivati i može se uzgajati kao lončanica.:top:
Čaj je dobar protiv glavobolje i za smirenje.
Jedino ne znam gdje se koristi u kulinarstvu:confused:

emnasut462
12.07.2007., 17:52
moj je u kantici na istoku (nakon 14h j u poluhladu) i fino uspjeva...jedino mu ja listove uzimam ...kako kuham...

Maslina
12.07.2007., 18:26
Ja ga nisam uspjela uzgojiti u stanu. Ima li netko neki savjet? Na kesici sjemena piše da mu paše da bude na dosta sunca i vani.

Kučak
12.07.2007., 19:57
Ja ga nisam uspjela uzgojiti u stanu. Ima li netko neki savjet? Na kesici sjemena piše da mu paše da bude na dosta sunca i vani.

imaš li kakav balkon? baci sime u neku žardinjeru pa kad nikne jedno 2-3 prsta pribaci ubogati pitar i od zemlje klasman on ti je lipi i masan.
ka ti je na suncu tolerira cile 24 ure da ga ne zaliješ :top:

puno češ ga bacit ali dont vori on se osimeni

Maslina
13.07.2007., 14:01
imaš li kakav balkon? baci sime u neku žardinjeru pa kad nikne jedno 2-3 prsta pribaci ubogati pitar i od zemlje klasman on ti je lipi i masan.
ka ti je na suncu tolerira cile 24 ure da ga ne zaliješ :top:

puno češ ga bacit ali dont vori on se osimeni

E, da je meni balkon........ne bi mi sada tu razgovarali.

jagor
15.07.2007., 14:46
Bosiljak traži sunčani do polusjenoviti položaj i dosta vode.Kod sjetve,treba sjeme vrlo malo pokriti zemljom.Kad naraste,trgati za kućni potrošak navještaje cvjetova,ne pustiti da procvate,jer osjemeni i osuši se.Trganjem vršaka stalno se potiče da stvara nove listove i puno dulje traje.

kika19
15.07.2007., 18:02
Posadila sam bosiljak u teglicu i osušio se u roku od tjedan dana. Zaljevala sam ga i stvarno pazila na njega i on se jednostavno osušio. Zahtjeva li bosiljak nekakvu posebnu brigu? Planiram kupiti drugi pa me savjetujte.

kika19
15.07.2007., 20:55
Ja se ispričavam!! Slobodno obrišite ovu temu jer nisam vidla da već ima ta tema.

kika19
15.07.2007., 20:57
Kupila sam bosiljak i imao je cvijetiće i nakon tjedan dana se osušio. Sada planiram ponovno kupiti bosiljak i zanima me dali moram sve te cvijetiće potrgati da bi on opstao? I dali ga moram jako često zaljevati?

jagor
16.07.2007., 09:16
Ne moraš mu odmah potrgati sve cvati,nego kako ti treba,kidaj njih a ne velike listove,tako ćeš ga pomlađivati.Ustvari treba mu trgati vrške.Zalijevaj ga tako da ti zemlja ne presuši u loncu,a bosiljak ne klone.Često kupljene biljke propadnu,jer dožive šok uslijed prevelike razlike u okolini.Bolje ga je posijati,može i u jesen i zimi,u grijanoj prostoriji na prozorskoj dasci,tako ćeš uvijek imati svježi bosiljak,koji je mnogo aromatičniji nego suhi.Mini začinski vrtić tako možeš imati zimi i s vlascem,peršinom,origanom,mažuranom...

aannaa
27.07.2007., 20:18
Htjela bih posaditi peršin u kuhinji da imam uvijek svježeg za u jelo, pa me zanima hoće li uspijevati u zatvorenom ili mora biti na prozoru vani?:confused:
Ako ima netko iskustva sa začinskim biljem u kući, thanks za pomoć :) Htjela bih imati veće količine, hoću li morati stalno saditi ili se to samo rasprostranjuje, i ako moram dosijavati, koliko treba da izraste za upotrebu, mjesec, dva?? Što je sa zalijevanjem, puno, malo? Hvala, pozdrav:)

jagor
28.07.2007., 19:08
Peršin u zatvorenom prostoru samo zimi,inače vani,na balkonu,prozorskoj dasci,terasi.Najesen možeš nekoliko busova iz vrta zajedno sa zemljom posaditi u neku vazu ili žardinjeru pa ga staviti na svijetli prozor za potrošak zimi,s tim da prstima trgaš uvijek vanjske listove,ne dirajući u srce.Posuda bi trebala biti malo viša,odnosno dublja jer peršin ima duži vretenasti korijen.

jagor
28.07.2007., 19:16
Peršinu treba malo duže vremena da nikne,i mjesec dana.Zalijevati ga umjereno,dodaj malo i crnice,humusa u zemlju gdje raste.Peršin je dvogodišnja biljka,ja ga u vrtu pustim da se sam zasijava,i bude krasan,jedino ga zimi mraz i bura ofure,ali se na proljeće oporavi.

aannaa
28.07.2007., 19:50
Hvala na super konkretnim savjetima :s jos samo pitanje sjemena, ako kupim obicno sjeme npr. u Bauhausu i to je ok? Koliko bih otprilike trebala posaditi persina ako ga prosjecno koristim svaki drugi dan za rucak, pa da stalno imam? To je vise hipotetsko pitanje, cisto ako imas neki osjecaj, npr. 2 standardne pravokutne posude za na prozor (znas one smedje plasticne), manje-vise? Pozdrav i hvala :top:

jagor
28.07.2007., 20:27
Obični peršin lišćar je najbolji,ima kupiti i kovrčavi,ali nije aromatičan kao lišćar,više služi za ukrašavanje jela.Od jedne vrećice sjemena bude dosta kasnije za potrošnju,samo ga ne sij pregusto,pa se prema tome ravnaj za broj posuda.Ako treba,pročupavaj ga i razrjeđuj,tako da bude bar 5 cm razmaka od stabljike do stabljike.Posij ga sada u kolovozu,a prema uspjehu možeš ponoviti sjetvu i u rujnu da bi ga imala zimi.
Praktično je i sada osušiti dok je toplo i suho vrijeme njegovo lišće,pa ga spremiti.Kasnije se može pomiješati sa soli,ili namočiti u mlakoj vodi za uporabu,ako ga se ima dosta i ne stigne sve potrošiti.Tako se može od još drugih osušenih začinskih biljaka napraviti domaća "vegeta".
Peršin je bolje uzgajati na otvorenom,zdraviji je,i traje i zimi ako je na zaklonjenom mjestu,ispod nekog zida,na balkonu,izložen prema jugu.

extreme
30.08.2007., 20:12
ajd mi malo pomozite...
kod seke sam pokidala vrhove bosiljka i presadila sebi.... sve je ok.. živi su al jaaaako sporo rastu? ne znam u čemu je problem? držim ih na balkonu, zalijevam navečer a nekad i ujutro (ne znam jel to previše?).. imam one posude s rupama da voda otječe i da korijen ne strune. jel mu treba vitamina ili nečeg hranjivijeg? jel za začinske biljke treba posebna zemlja(ja kupila neku vreću od 5 kg....:confused:)

sad sam kupila i gotovi bosiljak koji je stvarno bogat sa velikim listovima.... šta da napravim da mi moj bosiljak ne uvene kad dođu hladniji dani??? redovito mi umre-čim zahladi pa na zimu nemam svježeg bosiljka...
šta da radim? dajte kakav pametan savjet :moli:

jagor
30.08.2007., 21:31
Ova kupovna zemlja bi trebala biti samo dodatak ,recimo 1/3 naspram 2/3 pjeskovite vrtne zemlje.Takav supstrat plus obilje sunca dat će i intenzivniju aromu bosiljku i ostalom začinskom bilju.
Naravno da bosiljak pogine dolaskom zime,preseli ga u topliju prostoriju i stavi na prozor,po mogućnosti južni.

extreme
31.08.2007., 08:38
Ova kupovna zemlja bi trebala biti samo dodatak ,recimo 1/3 naspram 2/3 pjeskovite vrtne zemlje.Takav supstrat plus obilje sunca dat će i intenzivniju aromu bosiljku i ostalom začinskom bilju.
Naravno da bosiljak pogine dolaskom zime,preseli ga u topliju prostoriju i stavi na prozor,po mogućnosti južni.

hvala... znači moguće je da mi ipak ostane živ tijekom zime ako se dobro pobrinem za njega?:)

Muffet
18.09.2007., 17:00

:top:

Rasadnik Bobica
20.09.2007., 09:45
Bok, imam ti prijedlog za bosiljak, naime ja radim bosiljak u malsinovom ulju, te ga spremam u staklenke, tako da mi ostaje preko zime i jako je ukusno....

Balada
20.09.2007., 12:01
Bok, imam ti prijedlog za bosiljak, naime ja radim bosiljak u malsinovom ulju, te ga spremam u staklenke, tako da mi ostaje preko zime i jako je ukusno....

Molim te za točan recept.
Hvala unaprijed :kiss:

purple_haze
05.10.2007., 20:24
sad kad sam ponovo otkrila ovaj forum, moram vas pitati:

gdje mogu nabaviti svježu mentu?

s namjerom da je posadim u kalić i držim na prozoru?

pomoć, ljudi, pije mi se mojito :D :cerek:

bela777
05.10.2007., 22:54
ja sam mentu kupila prije 2-3 tjedna na placu (Utrine, Zagreb) za 10 kn... zasadila je u žardinjeru, raste ko blesava...

purple_haze
07.10.2007., 10:29
moram je tetošiti na neki poseban način ili je dovoljno svaki drugi dan da joj dam malo vode i da je pomilujem? :D :cerek:

bela777
07.10.2007., 17:17
jednom tjedno vode, ako ti stoji u posudi, nek posuda ima rupu dolje da višak vode ode.
To je to.
Ako hoćeš biti sugurna da nije presuha zemlja, probaj prstima cca 2 cm u zemlju.

purple_haze
07.10.2007., 23:33
a jel joj treba sunca i da je na toplom ili je mogu držati u hladnijem dijelu stana?

ja neznalica :mig:

bela777
08.10.2007., 08:17
meni stoji na sjevernoj strani, na balkonu, tako da znam da joj hlad paše, a ne znam kako bi se ponašala na suncu... probaj (pa javi)

frincika
09.10.2007., 12:56
ja mislim da sam ja jedina koja je 2 ili tri puta zasadila mentu, i to "reznicu" i kojoj je sve pocrkalo. bosiljak 2 puta posijala, iznuknuo, i "povaljo" se. sve propalo :ne zna: :ne zna: :ne zna:
u svakog menta raste ko luda, kod mene nista.... a i meni se pije mojito :confused:
sad imam bosiljak, dobila sam presadjen, i napreduje. ima bijele cvjetice. koliko sam shvatila za koristenje u kuhinji ne smijem dozvoliti da mi procvjeta, kako to, sta da uradim ? doduse, jos je mali, prvo cu pustit da naraste. ali sta onda ?

bela777
09.10.2007., 13:29
Frincika, bosiljak je jednogodišnja biljka, vjerojatno zato su ti i rekli da ne smije procvjetati, jer tad je obavio svoju fukciju - dao sjeme, i onda umre. A ako mu ne daš da cvate, produljiš mu vijek. To znam da funkcionira za neke druge biljke, pa možda i za bosiljak.

Ja imam bosiljak, mentu, vlasac, mažuran, lavandu i ružmarin - sve se odlično drži na balkonu na sjevernoj strani. Sve sam kupila na placu kao gotove biljke.

Sad sam zasijala sjeme isth ovih gore, i još nekih začina (iako nije vrijeme za njih, ali mi stoje u kuhinji, pa si mislim - neće oni skužiti koje je doba godine :rofl: ), pa ćemo vidjeti kako se razvijaju iz sjemena...

frincika
10.10.2007., 07:51
bela pa sta mislis da ja vec sad pocupkam ove male cvjetice koji treba da narastu ?
zena od koje sam dobila vec posadjeni bosiljak kaze da ga u nje uvijek ima :confused: :confused: :confused:
kod mene kazu da je bosiljak u narodu poznat kao faslidzan, i ja sam dobila taj faslidzan, nadam se da je to bosiljak...
ko zna sta cu to koristiti u hrani ...
:kava:

bela777
10.10.2007., 09:10
a ne znam, postaj sliku

http://www.coolinarika.com/namirnica/bosiljak
ovo ti je bosiljak (ima i crveni), pa usporedi.

Može ga biti cijele godine ako ga se uzgaja na zatvorenom.

Nisam nikad čula za taj izraz.

Probaj otkinuti cvjetove (a šta će ti anyways...)..

frincika
10.10.2007., 12:49
znam kako izgleda bosiljak, a postacu sliku ovog mog.
evo sta sam nasla
http://www.pregled.com/zdravlje.php?tmpl=zdravlje_bilje_tmpl&bilje=zdravlje_bilje_opis&id_bilje=173&fastnav=BOSILJAK
pozz

sanja_volim orhideje
10.10.2007., 14:44
Do koje temperature bosiljak moze biti na balkonu?

bela777
10.10.2007., 16:42
Do koje temperature bosiljak moze biti na balkonu?

ne znam, ali mislim da je već sad poprilično hladno. Ja sam svoj počupala, a i tako ću na proljeće imati drugi...

frincika
15.10.2007., 23:34
hocu da postam sliku bosiljka, ali nesto mi nece preko http://www.imageshack.us/
da li ima jos koji nacin da se uploaduje slika ? kako uploadati sliku preko "manage attachments" kad ne moze slika biti veca od 10kb ?
hvala

frincika
16.10.2007., 06:22
evo mog bosiljka
http://img341.imageshack.us/img341/8861/dsc017011yq5.jpg

Malavida
18.11.2007., 14:10
Meni se bosiljak cijelo ljeto przio na suncu,na juznom balkonu.
Treba mu puno vode,i obavezno zaljevati kad je hlad - dakle ili ujutro ili navcer jer inace voda odmah ishlapi i sprzi se.
po zimi vrijedi obrnuto kako se ne bi voda sledila.
ja uvijek idem po logici gdje je biljkama prirpdno staniste: dakle bosiljak,lavanda,mazuran - to sve raste u dalmaciji i opcenito na mediteranu,samo od sebe.ako tamo moze biti na suncu,onda moze i na balkonu :mig:

lola1415
26.02.2008., 16:27
Razumije li se netko u kadulju? Ja sam imala jednu divlju s mora i do prije par mjeseci je bila ok, a onda su se listovi počeli sušiti, a novi koji su rasli su bili slabašni svjetlozeleni. Napravila sam na vlastitu ruku orezivanje i sad ima malih listića. Hoće biti sve ok s njom?

kikca
26.02.2008., 21:13
Vjerojatno hoće. Gdje je držiš?

lola1415
27.02.2008., 07:15
Vjerojatno hoće. Gdje je držiš?

Na prozoru u negrijanom hodniku preko zime, a uskoro je mislim prebaciti na balkon. Nije prerano da je prebacim?

kikca
27.02.2008., 15:34
Kadulja je otporna na hladnoću. Ja je imam posađenu u vrtu. Mislim da je slobodno možeš staviti van.

AurelijaB.
03.03.2008., 22:36
Kadulja je otporna na hladnoću. Ja je imam posađenu u vrtu. Mislim da je slobodno možeš staviti van.

Kadulja je biljka s mora.Čisto sumnjam da može preživjeti na kontinentu.Opet,poznato je da je jako izdržljiva.Ali njena aroma i ljekovita vrijednost najveće su ako je ubrana na moru.Moj je savjet: ubrati je u njenom prirodnom okruženju, osušiti i takvu upotrebljavati i kao začin i kao lijek.

Balada
04.03.2008., 09:37
Kadulja može preživjeti zimu na kontinentu.
Imam 2 u vrtu i obje su preživjele ovogodišnju zimu :)

Hard Candy
18.03.2008., 14:17
Velika tema o zacinskom bilju je bila u proslom (http://www.centarnekretnina.net/magazin/7)broju Nekretnina.. sad je vec novi (http://www.centarnekretnina.net/magazin/8)broj online, ali moze se jos vidjeti prijasnji, tek sad vidim ovu temicu :)

go2sleep
08.04.2008., 07:28
Ja imam bosiljak, mentu, vlasac, mažuran, lavandu i ružmarin - sve se odlično drži na balkonu na sjevernoj strani. Sve sam kupila na placu kao gotove biljke.

ja sam posadio bosiljak iz sjemena i imam ga već nekoliko godina, jer na jesen padnu nove sjemenke koje sad niču.
Nego imam i vlasac, u tegli isto sam ga posijao iz sjemena, njega redovito šišam i nema više sjemena.
Piše da se može rasaditi dijeljenjem, samo ne kužim kako
koliko treba stabljika za jednu normalnu cvjetnu teglu da je popuni?

bela777
08.04.2008., 09:38
Piše da se može rasaditi dijeljenjem, samo ne kužim kako
koliko treba stabljika za jednu normalnu cvjetnu teglu da je popuni?

Iskopaš vlasac iz zemlje, razdjeliš mu korijen (ako ide polako da ne oštetiš previše...) i zasadiš svaki u svoju teglicu. Vlasac se s vremenom širi, pa će ti popuniti teglicu. Negdje sam pročitala da ga treba pred zimu (11 mjesec) skroz ošišati i prevrnuti (tako da je korijen prema gore, naravno - zakopan), navodno bi se time progustio...

go2sleep
08.04.2008., 11:07
Iskopaš vlasac iz zemlje, razdjeliš mu korijen (ako ide polako da ne oštetiš previše...) i zasadiš svaki u svoju teglicu. Vlasac se s vremenom širi, pa će ti popuniti teglicu. Negdje sam pročitala da ga treba pred zimu (11 mjesec) skroz ošišati i prevrnuti (tako da je korijen prema gore, naravno - zakopan), navodno bi se time progustio...

ovaj koji ja imam posijan iz sjemena nije se ništa raširio, možda se mora stvarno rasaditi
Sad sam pred nekoliko trenutaka našao sjeme u sjemenari, tako da mogu opet i sijati
Pokušat ću ga posijati, pa kad nikne i malo naraste presaditi u tegle :D

Ja se sjećam vlasca iz bakinog vrta, to su bili veliki gusti buseni, ovo mi baš ne sliči tome

bela777
09.04.2008., 09:50
hmm, nemam pojma... ja sam svoj kupila kao biljku prošle godine i do sad se povećao možda duplo... ali to je još uvijek jedan stručak... ništa posebno. Nisam nikad vidjela tako velike grmove vlasca kako ti pišeš. :ne zna:

go2sleep
10.05.2008., 06:07
hmm, nemam pojma... ja sam svoj kupila kao biljku prošle godine i do sad se povećao možda duplo... ali to je još uvijek jedan stručak... ništa posebno. Nisam nikad vidjela tako velike grmove vlasca kako ti pišeš. :ne zna:

bili su veličine tanjura i šišala ih je stalno
pokušat ću na takvoj površini gusto posaditi u vrtu, kupio sam nekoliko paketića sjemena
I meni u tegli raste kao lud, ali mislim da se broj lučica ne povećava
Nije kao npr narcis ili tulipan, koji kad posadiš jedan, za nekoliko godina imaš desetke
Možda treba pustiti da cvate?
ima krasne ljubičaste cvjetove

ANUŠKA
18.05.2008., 11:01
Meni nikad , ali baš nikad nije niknuo posijani vlasac. Sijala vani , sijala unutra , rano , kasno- ništa.
imam pitanje . sjećate se kak je goli kuhar u sve stavljao naramke korijandera? E , pa ja posijala korijander u vrtu . Krasnio mi je izrastao i onda neugodno iznenađenje. Lišće smrdi ko kuga . Lijepo vas molim , da li se taj smrad možda izgubi u kuhanju ili sva jela golog kuhara smrde na kilometre?

jagor
18.05.2008., 15:15
Meni nikad , ali baš nikad nije niknuo posijani vlasac. Sijala vani , sijala unutra , rano , kasno- ništa.
imam pitanje . sjećate se kak je goli kuhar u sve stavljao naramke korijandera? E , pa ja posijala korijander u vrtu . Krasnio mi je izrastao i onda neugodno iznenađenje. Lišće smrdi ko kuga . Lijepo vas molim , da li se taj smrad možda izgubi u kuhanju ili sva jela golog kuhara smrde na kilometre?

http://biljoteka.blog.hr/2007/12/1623792585/korijandar-i-stjenice.html

lola1415
20.05.2008., 12:25
Moja kadulja u tegli raste ko luda, zna li netko može li ona cvasti u Zagrebu?

bela777
20.05.2008., 12:55
mislim da može...
moja kadulja je isto previše rasla, pa sam je rezala, a dva vrha koja slučajno nisam skratila sad su izgleda pupovi, nisam sigurna jer su još uvijek zeleni, ali izgledaju kao cvijet a ne kao list...

lola1415
13.06.2008., 08:44
Moja kadulja je totalno poludila. Jako je narasla, a problem je što su donji listovi sad počeli žutjeti. Zna li netko što je uzrok? Da je opet malo pošišam?

Maslina
17.06.2008., 19:31
:lol:
Ja sam ga isto sadila par puta i ništa se nije dogodilio, općenito sam odustala od tog uzgoja iz sjemena. Puno lakše i jeftinije je uzgajati iz sadnica, samo što sadnice vlasca nisam nikad vidila:ne zna:

instant madness
01.09.2008., 11:43
BOSILJAK - meni izvrsno uspijeva i vani i u kući, samo treba svaki dan obilno zaliti. kidanjem vršaka bujnije raste. ne kidati cvjetiće, oni izrastu u sjemenu stabljiku i posuše se. TADA ih odrezati i spremiti. dalje sjemeniti, bolje uspjevaju kad su navikli na određene uvjete. ja moje sjemenim već godinama.
MATIČNJAK - bolje ne na suncu cijeli dan, ali može dio dana. dobar je i za salate. čaj za smirenje: trećina matičnjaka i 2 trećine mente (super ukusan!).
PERŠIN - također držim u kući, na balkonu i u vrtu, sve mu odgovara, vrt najviše. svjež nasjeckati, ubaciti u staklenku i u zamrzivač, jednako dobar za cijelu godinu, samo malo prokopate nožem u jelo, jer je rahlo! može i u posude za led, u tom slučaju preliti vodom i zalediti (najbolji način za očuvanje svojstava!!!) kockice samo ubacivati u jelo, jasno.

sve biljke možete držati u kući, ali na prozoru, inače neće biti jako bujne. također, one najviše vole biti zajedno, tako jedna drugu "hrane" svojim ljekovitim svojstvima. čuvajte sjeme svojih biljaka za dogodine, vidjet ćete koliko te biljke bolje uspijevaju jer su u sjemenu sačuvale "sjećanje" na svoju okolinu, poput hard diska. moj bosiljak je sad totalno lud, grmlje puno lišća! one koje su vani, i same će se osjemeniti, ako pustite, naravno. ipak, sačuvajte nešto sjemena u kutijicama od foto-filma (najbolje).

sretno!

instant madness
01.09.2008., 11:49
VLASAC - sadnice budu svake godine čak i u konzumu. jedan sam držala prvo u tegli dok nije počeo bujati, kasnije sam ga presadila u vrt - nešto prekrasno. ja ga koristim puno, jer moj organizam ne trpi češnjak. pa ga stavljam u mnogo jela kao zamjenu.

instant madness
03.09.2008., 06:10
KADULJA - uspijeva bilo gdje, ona je najdivljija biljka među svim začinskim biljem. kornatski otoci bez vode i hlada su je prepuni - to vam dovoljno govori. moja u vrtu je prekrasnih velikih listova, a uzgojila sam je iz sjemena, također. jedva sam je prepoznala :D (odale su je dlačice!), jer sam naviknuta na malene, niske, kržljave, kakve su u škrtoj prirodi. najbolje ju je baciti po svinjetini, ne da kolesterolu i mastima da se vežu u tijelo (hura za manjak kalorija!), iako je volim i u salati - osvježava. čaj - nezamjenjiv lijek za sve i svašta. ipak, sjeme sam bacila u crne plastike za rasad, inače ne znam bi li niknula. sadnice možete kupiti na placu. ako jako raste, a donji listovi žute, nema veze, to je sve ok; kako rekoh, vrlo je otporna. veoma voli društvo ružmarina, majčine dušice i mente. sadite ih zajedno!

instant madness
03.09.2008., 13:44
budući da sam se kasno priključila vašoj podforumskoj grupici, dužnost mi je da nadoknadim malo izgubljenog vremena. želim vas potaknuti da SIJETE svoje biljke. najljepše je kad vas bujnošću biljka nagradi za trud od sjemena do novog sjemena. evo mog bosiljka kojeg već desetljeće uporno sijem u ovaj pitarić, a već sam imala jednu berbu sjemenja. uskoro ću pobrati još jednu turu, tako da dogodine zasadim bosiljak duž cjelog vrtnog zidića, ne samo mjestimično, jer: nema ništa ljepše nego kad večernje polijevanje vrta podigne mirise začinskog bilja, najviše bosiljka.
upravo sam nabrala male rajčice (one služe samo za ovu salatu, meni najdražu od svih) i šakicu vrhova bosiljka - tako se širi, umjesto da sa,o ide uvis.
bijelo je sir, njega ulovim na punti od takuina :D
http://i37.tinypic.com/33u2uq1.jpg

Zvrksa
21.09.2008., 16:40
BOSILJAK - meni izvrsno uspijeva i vani i u kući, samo treba svaki dan obilno zaliti. kidanjem vršaka bujnije raste. ne kidati cvjetiće, oni izrastu u sjemenu stabljiku i posuše se. TADA ih odrezati i spremiti. dalje sjemeniti, bolje uspjevaju kad su navikli na određene uvjete. ja moje sjemenim već godinama.

a ja sam čitala da treba rezati cvjetiće odmah... i tak sam i napravila (i kad su se posušili, izvadila sam sjeme), ali mi se onda i on nekak počeo sušiti...listići su mu požutili:ne zna:
sad se polako oporavlja (ima i zelenih listića i opet je procvjetao), al mi se vani čini prehladno, pa sam ga stavila u stan jučer... i danas vidim svuda oko njega sjemenke... da pustim još te cvjetiće...ili da ih opet režem?

inače...svaka čast na vlastitom uzgoju začina... ja imam terasu i ove godine sam malko započela sa paradajzekima i malo začina... iduće godine namjeravam se pozabavati sa više vrsta začina

elov
21.09.2008., 17:20
jel mi ko more kaj reči o ovim papričicama,ljutim jako ,jel su jestive i imena naša i lokalna
brisane prevelike slike
baš me zanima jel to samo ukras ili je i jestivo,a inače voli ljuto.........

Pray
12.11.2008., 11:49
Da se malo i ja priključim :).

Ja uzgajam ružmarin, lavandu, kadulju,melisu, metvicu, bosiljak, vlasac,komorač,smilje,kim,borovnicu, lovor, majčinu dušicu, ma našlo se bi još podosta toga. Obožavam začine :cerek:.

Ružmarin koristim najčešće za brudet, kadulju za svinjsko pečenje, bosiljak uz sve u što ide rajčica ( i sadim ih zajedno). Vlasac obavezno u juhe i razne namaze i paštete.

Melisu sam koristila i za kolače, ali nije dostojna zamjena limunu, ipak :(

snowshoe
13.01.2009., 16:11
pozdrav!

imam pitanje za vas iskusne - kupila sam mentu i vlasac u teglicama (u konzumu) i sad sam ih presadila zajedno u veću teglu. jel to bilo pametno? hoće li se trpit međusobno ili bolje da ih odmah razdvojim prije nego se pobiju :)

znate li gdje se može kupiti limunska trava?

hvala na odgovorima!

lenola
04.03.2009., 19:27
nemoj mentu i vlasac zajedno jer ti menta guši sve oko sebe..nju najbolje u teglicu samu..
imaš više biljaka koje se zovu limunska trava..ako misliš na melissu imaš sjeme u konzumu

snowshoe
09.03.2009., 18:24
hvala lenola, već sam izgubila nadu da će se itko javiti :)

za sad su još zajedno i oboje se dobro drže (zapravo, živnuli su čim je zatoplilo) ali čim kupim još jednu teglu ih rastavljam.

ketica
17.04.2009., 14:23
imam već tri godine grmić smilja, lijepo se razrastao, ali cvao je samo prvo ljeto, poslije više ne
da li je to zato što ga obrežem u proljeće?
da li bi ga eventualno trebalo oblikovati ujesen, a u proljeće ne dirati?

Sys
21.04.2009., 09:00
Koliko treba bosiljku da nikne?

Posijala sam ga prije tri tjedna vani i još ništa,

kako ne napreduje,a bilo je jako toplo vani dok nisu došle ove kiše

stavila sam ga u stan na prozorsku dasku prije dva tri dana, ali još ništa.

Kad će niknuti, nestrpliva sam :D Možda kupim novo sjeme pa da posijem

ponovo, ali na prozoru.

ANUŠKA
23.04.2009., 21:02
Bosiljak niče samo kad je na visokoj temperaturi-25 i više. Nikao bi ti u plasteniku. Moj nikad nije nikao u proljeće , a po ljetu , raste ko lud. Moj savjet-kupi flance za sada , a posij samo po najvećoj vrućini.

idempadodem
27.04.2009., 14:13
vrući su balkoni idealni za začinsko bilje! a začinsko bilje ne treba tako puno njege! odlično miriši, korisno je jer ga se može koristiti na razne načine a mnoge vrste, ne samo menta tjeraju muhe, komarce i sl. :W

duboko se nadam da je istina sad sam piknuo majoran u zemlju pa ćemo vidjet.

žalfija
30.04.2009., 15:15
Prošlo ljeto sam došla u ovaj stan gdje sam sad i odmah sam ocijenila gdje i šta što se tiče cvijeća i začinskog bilja. Tj. imam prozor i balkon. :D
Bosiljaka sam imala za izvoz, sušila sam ga i još imam punu teglicu! Ovo ljeto sadim novi. Origano nisam sušila, al raste cijelu zimu bez prastanka šišam ga i to je to. Isto tako kadulju i ružmarin.
Sad sam posadila rigu (rukolu), niknula je brzo, pa sam presadila najjače u i super napreduju, a nakon skoro mjesec dana čekanja niknuo mi je francuski ilitiga ukrasni peršin. Vlasac još nisam posadila, al imam vrećicu.

Vi koji ste sadili rukolu ovako na malo na balkonu, porezali i pojeli predpostavljam, jel opet rasla ili je to to?:)

ANUŠKA
05.05.2009., 20:36
Možda bi , al ode brzo u cvijet. Posij ponovno, brzo raste.

Jura85
08.05.2009., 16:20
Pozdrav svima koji sudjeluju na ovom podforumu. Ovako, prije nekih 10-14 dana (nemojte me točno uzimati za riječ, ali min 10 dana) kupio sam sjeme vlasca uvezeno iz Italije, u Konzumovoj sjemenarni. Na vrečici piše da se sadi na dubini cca 1cm i da je minimalna klijavost sjemena oko 70%. Zanima me koliko vlascu treba da počne klijati jer meni se u tegli u kojoj sam posadi vlasac još ništa ne događa, postoji samo par zelenkastih točkica i to vrlo rijetkih.. Pošto znamo da u zg u zadnjih par dana vrijeme nije bilo blagonaklono, niže temp. i oblačno vrijeme pa je možda tu problem (na jednoj stranici sam pročitao da vlasac "voli" temp. više od 20 C i da voli vrlo vlažno tlo). Opet, što se vlažnosti tla tiče, zaljevao sam svaka 2-3 dana zemlju i držao teglu na terasi ispod krova. Sad sam napravio provizornu prskalicu i odlučio sam vlažiti zemlju pomalo svaki dan, pa što bude. Molim savjete svih vrsta u vezi vlasca. Hvala

Balkan-Bet
11.05.2009., 08:45
Može li se koristiti u prehrani vlasac i bosiljak koji su zalijevani gnojivom za cvijeće?

:)

Balkan-Bet
21.05.2009., 22:20
Itko???? :ne zna:

DugiD
27.05.2009., 09:42
Dali netko zna koje je najbolje mjesto za ružmarin i lavandu. Imam ih u tegli ali se suše. Dali da ih presadim u vrt? Dobro su rasli u tegli pa smo ih presadili u veće tegle i sada se suše. Dajte neki savjet.

vikica
28.05.2009., 19:58
Mi imamo ruzmarin i lavandu u vrtu jedan pored drugog. Na suncu su gotovo cijeli dan, i super im je...bujaju kao ludi :)
To su biljke koje podnose toplinu, ap ne bi trebalobiti problema na suncanom mjestu.
Hm, ne znam zasto se suse...probaj ih presaditi i staviti malo, malo komposta. Povremeno ih zalij, al opet da nisu stalno u vlažnom...

vikica
28.05.2009., 20:00
Može li se koristiti u prehrani vlasac i bosiljak koji su zalijevani gnojivom za cvijeće?

:)
Ja osobno to ne bi jela. Malo zdravog razuma.
Al' bas ak si tak jako gladan, a nemas bas nista danima za jesti, ne buš' umrl od toga :D

Balkan-Bet
28.05.2009., 20:04
Tko pite, ne skita... Nije sramota pitati, a ako nemate konstruktivnog odgovora, ne trebate se ni truditi.
Zdrav razum, hvala Bogu, imam!

Svejedno, hvala na odgovoru!

laella
22.06.2009., 14:15
Evo već drugu godinu pokušavam, ali ne ide pa ne ide :(.
Kupila sam teglu punu prekrasnog zdravog bosiljka, stavila na prozor koji je poslijepodne osunčan (istinabog s unutarnje strane), ali u blizini balkonskih vrata koja su skoro non-stop otvorena, zalijevala svaki dan (ili ujutro ili navečer), međutim, vrlo brzo su se na listovima počele pojavljivati gadne šugave fleke i onda bi se ti listovi posušili i otpali :(.
Pojačala sam zalijevanje, ali mislim da je onda bilo još i gore.
Promijenila sam mu lokaciju na drugi prozor, gdje nije na propuhu - ista stvar.
Prije par dana sam ga iznijela na vanjsku stranu prozora, pritom odlučila da ću ga zalijevati onda kad skužim da kad dignem teglu s tanjurića ne ostaje trag vlage tamo gdje su rupice. U međuvremenu sam pročitala da ga je bolje zalijevati usred dana (a ne ujutro ni navečer) vodom čija je temperatura jednaka temperaturi zraka, pa ću probati i tako (čim stane ove nevrijeme i hladnoća :mad:). Sad sam ga zbog hladnoće opet stavila iznutra na prozor.
Luda sam već od tog eksperimentiranja i uzaludnih pokušaja da ga potaknem na život, a sigurno nešto radim krivo. Samo ne znam što :ne zna:
Help :moli:

Zla majkee
08.09.2009., 02:26
pozdrav.
mene zanima kak da dobijem sjeme od timjana?
imam ove godine dosta zacinskog bilja i sve mi je krasno uspijevalo i bome dalo puno sjemena, al moram priznat da za timjan ne znam di pogledat :D
u meduvremenu sam primjetila da se vec malo i sam rasijao...
ista stvar s mentom.
svud naokolo je ispadalo nesto sitno crno, za kaj sam si zakljucila da je sjeme, al mi nije jasno od kud, pa da ga znam pokupit.
ispricavam se na glupim pitanjima, nisam bas osoba od bilja, a jako mi se dopalo, pa eto...:D

amoxil
02.10.2009., 01:40
Ja osobno to ne bi jela. Malo zdravog razuma.
Al' bas ak si tak jako gladan, a nemas bas nista danima za jesti, ne buš' umrl od toga :D

:misli:

Moj zdrav razum nebi imao ništa protiv toga.

mrs. kaby
13.10.2009., 08:07
eto, došlo i hladnije vrijeme i čitajući ove stranice nisam baš našla ono što mene zanima...
naime, imam lavandu na balkonu, onako u "kištrici". eh, sad, dosta se razrasla i naravno počeli su joj se sušiti donji listovi.
ne znam, smijem li ju sada malo porezati ili da ju više ne diram?
stavila sam ju uza zid ispod prozora, ali za sada ću ju još uvijek držati vani (pročitah da može i do -15 celzijanera :eek:, ali ne na duže od jedan-dva dna). ovo mi je prva godina da ju imam pa sam malo izgubljena, a voljela bih ju održati... ili da ju odmah unesem???
inače, imam tuje i one mi se drže evo već treću godinu sada (da neureknem!)

proky
24.03.2010., 20:59
ej ljudi ja sam novi ovdje.jel ko jos sta posta?
ovak...poceo se bavit uzgojem zacinskog bilja i zarazilo me to skroz, u tome sam zadnjih 2 mjeseca. prvo mi je draga kupila vlasac, peršin i mažuran u konzumu koji sam zasadio u veliku dugacku teglu i sve se dobro drzalo. onda sam sam zasadio bosiljak, komorač, i ruzmarin i to recimo da je uspjelo, jedino je ruzmarin umro.
ovih dana sam presadio sve to u jednu veliku teglu koja je vani na balkonu, dakle vlasac i peršin koji su vec prave biljke i bosiljak i komorac koji su iz vlastitog uzgoja.mazuran mi je krepao u meduvremenu:confused:
sad me zanima dal mogu te biljke bit sve zajedno?zasto mi se vlasac poceo susit onako u sredini, kaj da radim sa njim?zaljevam ga cesto tak da mislim da to nije razlog susenja, cak ga i sisam al opet ne previse jer ne znam koliko smijem a da ge ne ostetim.
i nakraju dobra vijest, zasadio i mažuran prije tjedan dana i poceo tjerat, super :top:

Kakadu
06.04.2010., 21:18
željela bih na balkonu pokušati uzgojiti par začinskih biljaka, a ne znam ništa o tome pa će mi dobro doći par savjeta.
1. zemlja; kakvu zemlju kupiti i gdje
1. balkon mi je jako sunčan, a nemam baš previše prostora za manevriranje pa ću vjerojatno pokušati nešto skombinirati u jednoj većoj visećoj tegli pa me zanima koje bilje može rasti zajedno u takvim okolnostima, a da si ne našteti međusobno?

Kakadu
06.04.2010., 21:18
željela bih na balkonu pokušati uzgojiti par začinskih biljaka, a ne znam ništa o tome pa će mi dobro doći par savjeta.
1. zemlja; kakvu zemlju kupiti i gdje
1. balkon mi je jako sunčan, a nemam baš previše prostora za manevriranje pa ću vjerojatno pokušati nešto skombinirati u jednoj većoj visećoj tegli pa me zanima koje bilje može rasti zajedno u takvim okolnostima, a da si ne našteti međusobno?

chrissy
19.04.2010., 13:52
Evo već drugu godinu pokušavam, ali ne ide pa ne ide :(.
Kupila sam teglu punu prekrasnog zdravog bosiljka, stavila na prozor koji je poslijepodne osunčan (istinabog s unutarnje strane), ali u blizini balkonskih vrata koja su skoro non-stop otvorena, zalijevala svaki dan (ili ujutro ili navečer), međutim, vrlo brzo su se na listovima počele pojavljivati gadne šugave fleke i onda bi se ti listovi posušili i otpali :(.
Pojačala sam zalijevanje, ali mislim da je onda bilo još i gore.
Promijenila sam mu lokaciju na drugi prozor, gdje nije na propuhu - ista stvar.
Prije par dana sam ga iznijela na vanjsku stranu prozora, pritom odlučila da ću ga zalijevati onda kad skužim da kad dignem teglu s tanjurića ne ostaje trag vlage tamo gdje su rupice. U međuvremenu sam pročitala da ga je bolje zalijevati usred dana (a ne ujutro ni navečer) vodom čija je temperatura jednaka temperaturi zraka, pa ću probati i tako (čim stane ove nevrijeme i hladnoća :mad:). Sad sam ga zbog hladnoće opet stavila iznutra na prozor.
Luda sam već od tog eksperimentiranja i uzaludnih pokušaja da ga potaknem na život, a sigurno nešto radim krivo. Samo ne znam što :ne zna:
Help :moli:

Imam potpuno isti problem, i ne znam u čemu griješim... presadila sam ga, zalijevam redovito, na suncu je, ali svejedno listovi sve više žute... :ne zna:

Jellle
19.04.2010., 19:26
imam balokon i vrt sa sjeverne i s južne strane. Na sjevernoj nema uopće sunca, baš nikada a na južnoj stalno pići. Razmišljam začinsko bilje posaditi na par skupova manjih teglica tako da ih preko zime mogu preseliti u stan. Dali ih je bolje držati sa sunčane, južne, strane ili sa sjeverne?
dali je sad dobro vrijeme za sadnju začinskog bilja?

laella
22.04.2010., 22:52
Imam potpuno isti problem, i ne znam u čemu griješim... presadila sam ga, zalijevam redovito, na suncu je, ali svejedno listovi sve više žute... :ne zna:
Meni je nakon ove moje jadikovke ljetos ipak uspjelo.
Treća sreća :D
Bio je na suncu (zapadnom), s unutarnje strane prozora, ali sam ga morala zalijevati i ujutro i navečer, koliko je bio žedan :eek:. Kadgod bih ga malo zanemarila, on bi se sav pokunjio kao da je kraj svijeta, ali ja ne bih paničarila, već bi ga samo obilato zalila i on bi živnuo i razlistao se kao da mu nikad ništa nije bilo.
I držao se tako skoro do 12.mjeseca.

Mayo
02.05.2010., 20:54
Pozdrav svima!

Evo i ja se upustila u sadnju začinskog/aromatičnog bilja. Htjela sam zasaditi puno više toga, ali nisam uspjela pronaći sjemenje. Pa sam tako zasadila peršin, bosiljak, kopar i lavandu.

Sjemenke su niknule, a pitanje je - što dalje? Presaditi, razdvojiti? Pričekati dok stabljike malo ojačaju ili odmah presaditi? Iznijeti ih van ili ostaviti još neko vrijeme u stanu?

Dosad su bile na jugoistočnom prozoru, a danas sam ih prebacila s druge strane prozora na balkon, dakle opet su na jugoistoku.

Kako često ih zalijevati?

Fotkice:
http://img714.imageshack.us/img714/6672/img1157p.jpg http://img691.imageshack.us/img691/6921/img1158op.jpg

Hvala svima na savjetima :s

agenorski
05.05.2010., 14:09
Bok svima,

Doduše mislim da se mozda malo prekasno javljam jer sam vec sve zasadio. Uglavnom, zasadio sam masu zacinskog bilja (bosiljak, vlasac, korijander, menta, timijan, mažuran, peršin, prkos, kopar i što sve ne). Ali sad kako prvi put to sadim nekako mi ona uputstva na vrečicama nisu dovoljno precizna. Koliko se duboko sade sjemenke. Što točno znači termin "direktna sadnja"? Ja sam fino prekopao par puta taj dolac i u plitke jarke razasuo sjemenke i lagano zatrpao, 3-5cm. :rolleyes:

http://f452.mail.yahoo.com/ya/download?mid=1%5f1113079%5fALnFtEQAAX0fS%2bFsnA52I gDRYu0&pid=2&fid=Inbox&inline=1

http://f452.mail.yahoo.com/ya/download?mid=1%5f1113560%5fAGjFtEQAAURdS%2bFsqwova jqjnnQ&pid=2&fid=Inbox&inline=1

TNX

chrissy
05.05.2010., 19:42
Mislim da "direktna sadnja" znači da ne ide prvo u klijalište (tegle) nego odmah na gredicu...
Ja sam to samo po gredici pobacala sjeme, i malo prokopala s grabljicama i primilo se... :D

agenorski
06.05.2010., 08:23
Mislim da "direktna sadnja" znači da ne ide prvo u klijalište (tegle) nego odmah na gredicu...
Ja sam to samo po gredici pobacala sjeme, i malo prokopala s grabljicama i primilo se... :D

Hvala na odgovoru. Eto, nadam se da ce se i meni primiti. Cilj mi je opskrbiti restoran koji otvaram sa sto vise domaceg zacinskog bilja. Postam slike o napredku vrta.

traxdata
11.05.2010., 17:54
ja se isto moram pohvaliti. prvi put sam posijala vlasac i bosiljak i niknuo mi je:cerek:

chrissy
11.05.2010., 20:27
Meni se onaj nesretni bosiljak i dalje suši (uz to kaj ga mačke tu i tam pobrste); jednostavno mu listovi posmeđe bez razloga - već sam ga sirotog zalijevala malo više, pa malo manje, pa ga držala na sunčanom mjestu, pa u hladu, pa potrgala bolesne listove, pa evo ti drugi dan opet... uvijek isto...
Mislim da je to ipak nekakva bolest pa mu nema spasa. :(

Ali zato sam posijala novi, i niknuo je prošli tjedan! :D Starog sam makla od ostalih biljaka ako je boleština neka da se ne prenese i na druge teglice.

I još su mi niknuli kopar, korijandar, nekakva mješavina azijskog bilja za koje nikad čula nisam, melisa, cherry rajčica, chilli :cerek: i kovrčavi peršin... :D
To budem imala po balkonu u teglicama, jedva čekam da se razraste!

Vlasac još čekam da izađe, vi koji imate vlasac, kolko ste čekali?

traxdata
12.05.2010., 16:20
meni je vlasac niknuo za otprilike 2 i pol tjedna. e, svaki dan sam buljila u tu zemlju:D

Mayo
12.05.2010., 16:39
Pozdrav svima!

Evo i ja se upustila u sadnju začinskog/aromatičnog bilja. Htjela sam zasaditi puno više toga, ali nisam uspjela pronaći sjemenje. Pa sam tako zasadila peršin, bosiljak, kopar i lavandu.

Sjemenke su niknule, a pitanje je - što dalje? Presaditi, razdvojiti? Pričekati dok stabljike malo ojačaju ili odmah presaditi? Iznijeti ih van ili ostaviti još neko vrijeme u stanu?

Dosad su bile na jugoistočnom prozoru, a danas sam ih prebacila s druge strane prozora na balkon, dakle opet su na jugoistoku.

Kako često ih zalijevati?

Fotkice:
http://img714.imageshack.us/img714/6672/img1157p.jpg http://img691.imageshack.us/img691/6921/img1158op.jpg

Hvala svima na savjetima :s
Ponovno pitam - treba li presađivati, razdvajati ili nešto treće? Iznijela sam ih sve van i rastu i dalje, kopar i peršin već počeli formirati listiće :cerek:

A jutros sam vidjela i da mi je niknula kamilica :zubo:

FFE
15.05.2010., 15:55
ajme, krasne su vam biljcice. :cerek: moram se pohvaliti da su i meni nikle moje biljcice. :cerek: ja ih nemam namjeru presadjivati u vrt, vec ostaviti u svojim teglicama. za sada ih drzim isto vani na terasi,mada kada dodje nevrijeme, unosim unutra. bojim se za njih. :D kada budu vece, ostaviti cu ih vani.

pizza
21.05.2010., 17:27
Sad je meni jasno zašto svima raste bosiljak osim meni!!!!

Ja sam kupila 3 vrećice različitog bosiljka i zaključila da je meni sveti bosiljak (Holy Basil - Ocimum sanctum) koji ima najjači miris i tjera kukce najpotrebniji. I onda je niknuo tek nakon 4 tjedna (kak i piše na vrećici da bude) i odma krepao. Ja sam onda odustala al mi nešt nije dalo mira pa rekoh idem opet probati jer je toplije i možda ipak uspijem i sad sam posadila sve 3 vrste bosiljka, u ISTE posude kao i prvi put i nakon 3-4 dana evo kako to izgleda:

http://i45.tinypic.com/acfsht.jpg
Onaj zeleni gustiš je običan bosiljak (Sweet Basil - Ocimum basiilicum L.) koji je jednogodišnja biljka, drugi po redu je sveti bosiljak (Holy Basil - Ocimum sanctum) i ima jednu biljčicu a treći je tajlandski bosiljak (Thai Basic - Ocimum sp.) i ima jedno 10ak biljčica. Zadnja dva su višegodišnji grmovi a ovaj prvi je onaj koji se stavlja u paradajz.

Mislim postotak klijavosti u par dana je ono totalno različit. Vidjet ću dal će mi ova zadnja dva uspjet narasti, a običan bosiljak ću saditi i dalje :zubo:.

kruškica07
02.06.2010., 10:25
eto i mene sa pitanjima :)
ja svake godine sadim klasično:bosiljak,peršin,vlasac...
no ove sam zasijala i mažuran i timijan...u veliku teglu,držim ju na balkonu i sve raste ko mutavo,peršin i vlasac pogotovo,no od sijanja je prošlo skoro 2 mjeseca a od timijana i mažurana ni traga!!! da li je to znak da ih neće ni biti ili njima treba dosta dugo da se probiju van??? :confused:

traxdata
07.06.2010., 15:19
meni bosiljak otišao:(
ostao je samo jedan mali, veličine 2 cm:(
a ni vlasac mi nije nešto, rijedak je i nekak jadan...

Nora Medica
10.06.2010., 20:56
Kupila sam na placu bosiljak i u jednom dućanu.. presadila ih na vrt i sad čekam da počnu rasti a ja da ih počnem brstiti.. :mljac:
gdje inače kupujete sjeme začinskog bilja.. u mom gradu ga nema. gdje u Zg mogu kupiti sjeme? da se pripremim za sljedeću godinu :D
zahvaljujem

FFE
11.06.2010., 02:30
traxdata, meni bosiljak izvrsno raste, danas sam prvi puta par listova stavila u salatu pd rajcice. bujan, divan miris, ratse k'o lud. :D vlasac mi je isto dobar, jedino korijander nekako jadan, ali raste. a od ruzmarina mi samo iznikle par boljcica, i to su neke jadne, i zakrzljale. :(

traxdata
20.06.2010., 10:54
ja nemam pojma što je s mojim biljkama. nema me tjedan dana doma, brijem da ću kad se vratim naći samo zemlju.:D

starky20
09.08.2010., 09:56
pozdrav, neznam gdje još da pitam, ali može li se konzumirati bosiljak u teglici koji je slučajno zaliven par puta sa tekućim gnojivom za balkonsko cvijeće?? :( :confused:

Nora Medica
09.08.2010., 16:15
Moj bosiljak je ove godine (prvi put sam ga posadila vani) očaravajući...
e sad, ja bi ga papala i po zimi..
jednog ću presaditi u teglicu i staviti ga u kuću.. ali kaj s drugim?
kako da ga osušim, pa da imam suhi začin? i može li se još kako spremiti za zimu?:rofl:

elllena
11.08.2010., 18:29
Već sam dva puta kupila lijepi vlasac u teglici, i onda ga pošišam (nisam pretjerala, uvijek ostavim 5 cm od zemlje) i onda se počne sušiti. jedan dio naraste ponovo,a druga polovica se osuši.onda ga opet ošišam i uvene skroz.jel to normalno za vlasac? možda su mu te teglice male?

Toni24
18.08.2010., 09:37
Zna li netko gdje bih mogao kupiti sjeme ove biljke?

Black Molly
29.08.2010., 12:15
Moj bosiljak je ove godine (prvi put sam ga posadila vani) očaravajući...
e sad, ja bi ga papala i po zimi..
jednog ću presaditi u teglicu i staviti ga u kuću.. ali kaj s drugim?
kako da ga osušim, pa da imam suhi začin? i može li se još kako spremiti za zimu?:rofl:

Pa, odrežeš one stabljičice, usitinš ih, staviš da se suše na neku tacnu i kad su po tvojoj procjeni dovoljno suhi, staviš u neku posudicu za začine :mig:

Jellle
30.08.2010., 20:52
Moje začinsko bilje....mažuran,bosiljak,kadulja i ružmarin.
Ove godine je bila samo proba a nagodinu planiram hrpu toga zasaditi i to iz sjemena

http://i34.tinypic.com/2vnjk89.jpg

Ovako je to izgledalo početkom ljeta. Sada je slika nešto tužnija jer mi se bosiljak počeo sušitit a mažurana več odavno nema.

Garbo
08.09.2010., 09:22
Nabavila sam po jednu teglicu estragona, mažurana, bosiljka i čilija, kako bi ih mogla koristiti u kuhanju.

Trebali bi mi savjeti kako se to najbolje uzgaja. Znači, je li u ovo doba godine bolje to držati vani ili unutra? Koja temperatura je svakoj od tih biljčica optimalna? Koliko često treba zaljevati? Na što posebno treba paziti?

Hvala. :)

MonCamarade
24.10.2010., 16:28
Moje začinsko bilje....mažuran,bosiljak,kadulja i ružmarin.
Ove godine je bila samo proba a nagodinu planiram hrpu toga zasaditi i to iz sjemena

http://i34.tinypic.com/2vnjk89.jpg

Ovako je to izgledalo početkom ljeta. Sada je slika nešto tužnija jer mi se bosiljak počeo sušitit a mažurana več odavno nema.

Je li to u kontinentu? Meni je ružmarin u stanu izdahnuo... odvojio se od majke kao mladica s jakim korijenom, možda sam ga previše zalijevala...
u vrtu je sasvim dobar

Jellle
01.11.2010., 13:07
je to je u Zagrebu. Ružmarin mi jako dobro napreduje. Baš je narastao. sve ostalo mi je sad vec uginulo samo on napreduje. Ja ga držim vani, na sjevernoj starni gdje i nema baš sunca. Preko zime ga ni ne mislim unositi u stan jer ga moja baka drži vani u vrtu vec godinama i baš joj je velik narastao.

Ako bude baš jaka,jaka zima možda ga i unesem na mjesec dana i to u sobu u kojoj necu baš grijati da mu ne bude pre toplo.

što se zalijevanja tiće, ja ga zalijevam jednom tijedno, sada i rijeđe i čini se da mu to baš odgovara.

evo kako sada izgleda

http://i54.tinypic.com/2u6pxch.jpg

FFE
30.11.2010., 16:32
Koji krasan ruzmarin, Jellle. :cerek: Meni nije uspio ruzmarin, ne znam uopce zbog cega. :confused: Samo mi je jedna biljcica narasla, i ta jedna jedina je bila enkakva krzljava, uglavnom nis' koristi. :( Ali zato mi ej bosiljak bio savrsenstvo kako ej bujao ovo ljeto. Trenutno mi samo eprsin i origano buja.

MonCamarade
11.12.2010., 14:55
Petrusimen (peršin) mi baš nešto ne buja na zimi na balkonu. Bi li mu više odgovarao ugrijan zatvoreni prostor?

dark_moor
05.05.2011., 15:23
trenutno mi samo eprsin i origano buja.

gdi se moze nabaviti origanu?i dal se sadi kao sjeme ili kao stabiljka? ak nije problem da mi malo objasnis kak se sadi i i na koji nacin se održava.

Dlapek
06.05.2011., 07:24
Petrusimen (peršin) mi baš nešto ne buja na zimi na balkonu. Bi li mu više odgovarao ugrijan zatvoreni prostor?

ne bi.
Prtobaj na tržnici kupiti svježe iskopani ili zamoli da ti takav donesu,pa ga posadi u teglu.
Primi se za čas i raste kao u vrtu.

-Iva-
29.05.2011., 12:54
Kupila sam u Konzumu korijander, bio je na sniženju, 10 kn, pa reko ajd da probam.
Sad, ja ga obično koristim u prahu ili zrna, a ovo je onako lisnato, zeleno. da li taj zeleni dio koristim kao peršin recimo, ili nekako drugačije?

Amarillis
29.05.2011., 18:55
dakle, ja sam posijala celer i persin-tek sada su biljcice pocele nicati, bosiljak sam kupila i presadila, raste i napreduje odlicno, ruzmarin polako nadolazi, u 2. mjesecu sam dobila nekoliko grancica, 2 su pustile korjencice i eno sad se napokon vidi da su poceli rasti, kopar sam isto kupila i presadila, ali nekako mu izgleda ne pase, nekako je :ne zna: ali nije najbolje..pa sam si donjela jos 3 biljke s korijencicem od mojih i jedna je super, 2 su isto onako njeee..

neki dan sam kupila mentu i danas kadulju...

do sada sam samo koristlila bosiljak..

nego, na kolikoj kolicini sunca vi drzite koje zacine, bosiljak i ruzmarin su mi na suncu maximalno, kopar ima nesto malo sjene, mentu i kadulju drzim vani, ali u sjeni dok se malo ne naviknu na promjenu klime. kako da ih poslije drzim?

Kris79
30.05.2011., 07:49
nego, na kolikoj kolicini sunca vi drzite koje zacine, bosiljak i ruzmarin su mi na suncu maximalno, kopar ima nesto malo sjene, mentu i kadulju drzim vani, ali u sjeni dok se malo ne naviknu na promjenu klime. kako da ih poslije drzim?

moj vrt je tako orjentiran da je sunce do 2, kasnije hlad.
imam vani u saksijama kadulju, mažuran, timijan, mentu. rastu drugu godinu. prva je bila testna, kupila sadnice i usadila. prezimilo je sve, u proljeće počelo s malim listićima... iznenadila sam se.

izgleda da im je ok, iako mislim da im fali popodnevnog sunca, a to ne mogu promijeniti... namjeravam ih presaditi u više prostora, jer mi se čini da im ni zemlje nije dosta i da se ne razviju dovoljno.

Amarillis
31.05.2011., 09:45
bosiljak mi je bas u dosta velikoj posudi, ostalo je u posudicama 14x14, to mi je za kopar ok, kadulju i mentu jos nisam presadila mislim da cu njih ipak u nesto vece. znaci kod mene je sunce od oko 9 ujutro do 4-5 popodne.. a celer i persin su podivljali.. malo sam ih pre gusto posadila(ma sta pre gusto, pokrila sjemenom svu zemlju u posudi:facepalm:) ali to je ok, zamorci ce se pogostiti:rofl:

kod nas na zalost nisam nasla drugih biljaka, a bas mi je postalo zanimljivo :):)

harebare
31.05.2011., 18:16
ako nekom trebaju mladice pepperoncina,tajlandskog bosiljka i bosiljka sitnih listova, a nalazi se u rijeci, nek se javi. Ja uredno probala ove godine sve lijepo posijat i niklo ko blesavo. imam i crveni bosiljak al sam njega vise manje podijelila iako imam jos par komada za udijeliti. ima i obicnog bosiljka koji je jos ful sitan al ja sam presadila par i lijepo se uhvatio, samo sto vise jednostavno nemam mjesta.
ako slucajno tko ima iron cross djeteline za udijeliti ili mozda timijana jer se moj osusio nek se javi.
ako ste iz ri i treba vam sto od ovoga javite mi se

indian
31.05.2011., 21:09
molim pomoć kako se bere majčina dušica.

da otkinem cijelu "grančicu" ili da skidam samo listiće s njih?

harebare
01.06.2011., 00:13

mojom mami menta u vrtu raste kao korov. mozes je drzat na zarkom suncu cijeli dan i nis joj nece bit(pod uvjetom da je zaljevas), moze bit i u hladu al ti se onda iskrivi jer se okrece prema suncu( ko meni kad sam je prvi put dovela doma na balkon). kadulju isto mozes bez frke na zarkom suncu drzat jer ona inace raste po kamenjarima i nemoj je precesto zaljevat, niposto je ne unosi unutra jer ce ti otic, bez beda ti prezimi. meni je moja prezivila pod 10 cm snijega ove zime i sada je vec krasan grmic.. kopar nisam nikad sadila pa ne znam. bosiljak obavezno na suncu jer ce ti se isto pocet okretat za suncem ako je u sjeni. ruzmarinu je u principu svejedno.

harebare
01.06.2011., 00:16
molim pomoć kako se bere majčina dušica.

da otkinem cijelu "grančicu" ili da skidam samo listiće s njih?

moras pazit kada je beres da je ne raskasapis. u principu se bere kada cvjeta a ne prije i to tako da odrezes skarama gornju polovicu grancice, nikako cijelu i nikako ne cupati da je ne ostetis.

harebare
01.06.2011., 00:24
gdi se moze nabaviti origanu?i dal se sadi kao sjeme ili kao stabiljka? ak nije problem da mi malo objasnis kak se sadi i i na koji nacin se održava.

mozes ga posijat ili kupiti mladicu. najjednostavnije ti je od nekoga tko ga vec ima uzet reznicu od desetak cm i zabit u zemlju. za koji tjedan ce se ukorjenit. drzis ga na suncu i zalijevas svaku vecer i to je to.

indian
01.06.2011., 14:57
moras pazit kada je beres da je ne raskasapis. u principu se bere kada cvjeta a ne prije i to tako da odrezes skarama gornju polovicu grancice, nikako cijelu i nikako ne cupati da je ne ostetis.

ovo mi je kasnije palo na pamet kao najlogičnije, hvala na potvrdi:)

jjadra
09.06.2011., 08:52
Mislim da se cijele grančice suše, a potom se već osušeno lišće usitnjava. Kada bi svježe listove usitnjavali, došlo bi do oštećenja i truljenja. Važno je da ne promijeni boju, tj. ne posmeđi. Nemam puno iskustva s ovim, ali negdje jednom pročitah ovu informaciju.

Dlapek
09.06.2011., 09:30
Mislim da se cijele grančice suše, a potom se već osušeno lišće usitnjava. Kada bi svježe listove usitnjavali, došlo bi do oštećenja i truljenja. Važno je da ne promijeni boju, tj. ne posmeđi. Nemam puno iskustva s ovim, ali negdje jednom pročitah ovu informaciju.

Majčina dušica je najbolja ako je ubrana u prirodnom staništu za sunčana dana,Reže se nisko uz korijen i suši na zraku nekoliko dana,razasuta u tankom sloju.Kad je suha listići i cvjetovi se spreme u staklenu flašicu sa čvrstim poklopcem.

traxdata
22.07.2011., 15:41
meni je ove godine fantastičan bosiljak, nemrem mu se nadiviti. imam i ružmarina, kadulje i origana. timijan mi je zaostao, nije narastao.

NitkoPoseban
28.07.2011., 13:05
meni je ove godine fantastičan bosiljak, nemrem mu se nadiviti. imam i ružmarina, kadulje i origana. timijan mi je zaostao, nije narastao.
:ljubomorna:
Meni svo mediteransko začinsko bilje krasno raste što nije čudno jer raste u svojoj "prirodnoj postojbini".
Osim bosiljka :ne zna:.
Ne znam zašto al bosiljak svake godine bude jadan i kržljav.
Oduvijek.
Bude ga taman koliko ga treba al "na oko" se vidi da "to nije to".
Zašto? Zato jer je nizozemski/talijanski/XY :ne zna:?
Jel ima tko sjeme pravog/domaćeg bosiljka?

-Iva-
18.08.2011., 08:22
Pozdrav,

nije mi se dalo čitati sve postove, jer ću vjerojatno nakon njih znat još manje pa bolje da pitam. :)
Na balkonu koji je na jugozapadnoj strani (više prema zapadu, nego jugu) i ima sunca skoro cijeli dan sam mislila staviti začinsko bilje u tegle. Imam dva bloka visećih tegli koji se mogu objesiti za ogradu, pa sam mi misla zakačiti jedan na drugi i u to staviti začinsko bilje.
Problem je što sam već par puta probala sličnu stvar ali mi je sve uginulo. Dio biljki sam držala unutra, mislim da sam samo bosiljak držala vani, pa da
ovaj put da opet ne ubijem biljke me zanima točno šta i kako. Prvo jel ta jugozapadna strana ok, dal da ih držim vani ili da ih ipak stavim unutra?
Koje uopće da uzimam, i da li da uzmem sjeme ili gotovu biljku?
S kojim začinima da počnem, pa poslije dodam neke koji su osjetljiviji, i kompliciraniji za održavanje?
Inače s biljkama nemam problema, i sve uglavnom vrlo dobro uspijevaju, pa sam misla da će isto biti sa začinima, al očito nije.
Htjela bih imati peršin, bosiljak, vlasac, lovor (znam da je ovo drvo, grm), kopar, njih najviše koristim u kuhanju, a ne bi bilo loše imati i ostale.
Svi savjeti su dobrodošli, a ja idem još malo baciti oko na postove u temi.

spyker22
23.08.2011., 00:01
Jel ima tko sjeme pravog/domaćeg bosiljka?
Ne znam šta nazivaš pravi/domaći. Kod nas nema onog bosiljka velikog lista koji se prodaje u pitarima (npr. Lidl) ko začinsko bilje, nego je sitnog lista i zovemo ga mesliđan. Ima nešto drugačiji, meni puno lipši miris od tog s velikim listom.

Primjetio sam da ga cure il vole il ne vole. Nema sridine. Na nedavnoj fešti vina ponio sam ga od zajebancije i moja rodica se zgražala nad mirisom mesliđana dok je jedna cura došla s druge strane šetnice jer je oćutila miris. Uzela ga u ruku i utapala se u mirisu (tio sam napisat 'svršvala', al bio bi prejak izraz mada mi je to upravo tako izgedalo). Volio bi da sam uspio snimit reakciju te cure kad je uzela mesliđan u ruku :cerek:

neustahija
16.09.2011., 13:21
Jel se može ovo začinsko bilje saditi u saksijama pa da raste u kući, zatvorenom prostoru?

BlackLotus
11.11.2011., 14:24
kupila sam prije tjedan, dva bosiljak u Lidlu. držim ga u kuhinji, malo dalje od prozora, na svjetlu... i vene mi.. počeo se sušit i baš je jadan. ne znam što mu fali. zaljevam ga normalno. čitala sam da njemu treba "dosta" vode, kolko je to dosta? voli da je zemlja baš mokra? :ne zna: ja pazim da bude vlažna, al njemu nekaj fali

pizza
11.11.2011., 17:41
Prema mojem iskustvu, za uspjeh sa začinskim biljem treba imati ponajprije dovoljno svjetlosti. S tim da kod mene ni istočni balkon nije ljeti imao dovoljno svjetlosti za normalan rast začinskog bilja. Svo se jadno izdužilo i zalijepilo za prozor svaki dan. Tako da mislim da nije stvar u vodi.

BlackLotus
12.11.2011., 12:08
znači definitivno će mi crknut? :( tja..na južnom je prozoru...

pizza
13.11.2011., 10:04
Meni je sve začinsko kaj sam kupila u dućanima krepalo i to jako brzo, a ovo sam pokušala uzgojiti iz sjemenki i svejedno nije uspjevalo. Sjemenke nisu skupe a i brzo klijaju. Mislim da je tako bolje početi. Ako se ne izdužuje prema prozoru nego sam oporpada vjerojatno je bilo izloženo lošim uvjetima već u dućanu.