PDA

View Full Version : Vize - izdavanje, ukidanje, pitanja, odgovori, iskustva...

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

mako
06.01.2010., 00:17
Bolje da ne spominješ taj posao uopće jer piše da je zabranjeno tražiti posao sa turističkom B2 visom. Ali i ako se nađe, dogovori nešto i vrati u Hr jel moguće nešto isposlovati?

Ali i ja bih htio znati odgovor na tvoj post jer sam negdje na forumu pročitao da mladi teško da dobiju vizu. Moja situacija je slična. Prijatelj i ja bi htijeli otići na zapadnu obalu u 8. mjesec - malo obići velegrade i mjesta vrijedna posjeta pa me zanima kakve su šanse za dobijenje(odbijenje) vize. Situacija je da sam ja zaposlen za stalno i idem vanredno na faks, a on je redovni student i obitelj mu ima dobroposlujuć obrt. Nadam se da to nešto znači njima u smisilu da se ipak imaš zašto vratiti. (iako nikad ne reci nikad :P)

Nadam se da će te me malo prosvjetliti sa iskustvima...

goldietrickz
06.01.2010., 08:40
Dakle, ljudi, prvi korak...

Čitam na us embassy stranici kako doći do vize i čini mi se da se ne uklapam baš nigdje...
Ono što mene interesira, recimo da hoću otići nekad iza 4-5mj., možda i kasnije u SAD onako spontano, pustolovno na par tjedana, mjeseci ili godina, naravno sve ovisi prvenstveno o odgovorima ovdje...dakle, radim već tri godine, studiram izvanredno ekonomiju, nemam nikakvih kaznenih prijava ni dosjea, nemam nikakvih kredita ni dugova, samo vrlo visoke ambicije...:)
Razloge zašto bih išao tamo ne bih navodio u potpunosti, nego recimo ajde radi pustolovine i love ako bude mogućnosti, znači želio bih otići samostalno bez ikakvih posrednika i nać neki posao na mjesec, dva vidjet kako stvari funkcioniraju i tada odlučit za dalje...čitao sam malo o ccusa, al mi se ne sviđaju programi i to šta će oni meni govorit što i gdje ću radit, a ono što želim ne mogu jer sam izvanredni student...ukratko...

A ono što mene zanima kakve su mi mogućnosti da dobijem vizu i kakvu vrstu vize bi u tom slučaju trebao tražiti?

ja sam slicno sve imao, s tim da nisam bio ni u stalnom radnom odnosu, kad sam trazio vizu prosle veljace.

imao sam nesto love na racunu, seku u Chicagu, i nekakvo pismo od americke firme za koju radim sezonski vec par godina. to je sve. ni kuce, ni stalnog posla, ni zene, ni djece, ni mirovine, ni studiranja, kandidat za ne dobit vizu... :D

nukac
06.01.2010., 11:12
Garantno pismo za stranca: ispuni se formular koji se skine na stranicama MVP, onaj link gore, pismo se ispuni i ovjeri kod javnog bilježnika. Plati se 50-tak kn.
Kod pisma je potrebno paziti da se napiše da će doći u posjeti više puta, i trajanje posjete napisati recimo 2-3 mjeseca, jer je onda moguće dobiti vizu na godinu dana, inaće se dobije na 3 mjeseca ili na 6 mjeseci.

Cesc
06.01.2010., 20:14
jedno pitanje ako netko zna..
dakle prije 8 godina sam pao sa travom..ono,panj..nekih 5g i bio sam na sudu i dobio kaznu itd..
sad namjeravam ić u ameriku,znam da u aplikaciji za vizu ima pitanje o drogi..tipa dali si kad kaznjavan.
kad sam se zaposlio u zagrebu prije 5 godina sam trebao dofurat potvrdu o nekažnjavanju za posao i dobio sam je bez problema pa me zanima dal ću imat problema ak u aplikaciji kazem da nisam kaznjavam. ne znam opće ko bi to mogao znat pa evo pitam ovdje:ne zna:
ne bi bas htio kupit kartu pa da nemrem vizu dobit..

miloshz
07.01.2010., 02:08
ukoliko mozes dobiti potvrdu o nekaznjavanju, cutis im o tome

nukac
07.01.2010., 08:05
Pa ne treba ti potvrda o nekažnjavanju za vizu... Osim toga, ona potvrda koja se dobiva na sudu to je potvrda koja se traži za zaposlenje. Potvrda o nekažnjavanju koja vrijedi međunarodno se traži na Ministarstvu pravosuđa u Zagrebčanki.

Cesc
07.01.2010., 08:26
Pa ne treba ti potvrda o nekažnjavanju za vizu... Osim toga, ona potvrda koja se dobiva na sudu to je potvrda koja se traži za zaposlenje. Potvrda o nekažnjavanju koja vrijedi međunarodno se traži na Ministarstvu pravosuđa u Zagrebčanki.

a stavit ću da nisam kažnjavan, valjda neće bit problema...

goldietrickz
07.01.2010., 09:09
a stavit ću da nisam kažnjavan, valjda neće bit problema...

naravno da ces stavit to. niti to provjeravaju niti ih to zanima. dont worry...

Grupa Queen
07.01.2010., 10:18
Ja sam bila u Siriji prije 4 mjeseca, u ambasadi u Budimpešti (koja je zadužena za HR) su mi rekli da se viza ne može kupiti na aerodromu. Znam agenciju koja vadi vize, ali samo ako taj tren trebaju ići za svoje grupe u Budimpešti.
Evo bili frend i ja u Budimpešti i izvadili vizu, sad ju imamo u pasošu i boli nas više đon za to. :D

Ako ikoga zanima za u budućnosti, veleposlanstvo je u Budakesci utca 47/D, tamo se dolazi busom 22 koji ide svakih 5 minuta sa okretišta Moskva ter, a do tog okretišta se iz centra grada dolazi metroom, tramvajem, pješke itd..

Viza se plaća gotovinom 1-kratna 9500 HUF, 2-kratna 19000 HUF ili višekratna 30000 HUF. Mi smo predali zahtjev ujutro oko 10 i bile su nam gotove oko 14 sati.

miloshz
08.01.2010., 02:08
@goldie tako nekako. ali, davno bese da sam vadio US vizu te se ne secam sta nam traze.

posto nemamo ambasadu sirije, vizu mozes dobiti na granici. za one koji imaju i bosanski ili srpski pasos, viza za siriju je besplatna. imadoh krajnje pozitivno iskustvo s sirijskom ambasadom u beogradu i konzulatom u istambulu pre vise godina.

zeljka2905
09.01.2010., 11:43
Pitanjce - da li je istina da se najmanje 72h prije leta za USA mora prijaviti negdje online da letis u USA?

miloshz
09.01.2010., 11:57
da, ali samo ako imas pasos zemlje koja je deo visa waiver programa

zeljka2905
09.01.2010., 12:07
Da li je hrv putovnica u tom programu?

nesho
09.01.2010., 12:10
Nije, mi još uvijek moramo vaditi vize.

zeljka2905
09.01.2010., 13:41
Da ali i uz vizu kao po novom moras se jos isto tako prijaviti online 72h prije...nemam pojima...tako mi danas rekli u agenciji pa me sada to buni....

Frish
09.01.2010., 14:44
Prijaviti se GDJE?

notologo
09.01.2010., 16:04
Da ali i uz vizu kao po novom moras se jos isto tako prijaviti online 72h prije...nemam pojima...tako mi danas rekli u agenciji pa me sada to buni....

koliko sam ja upoznat, to je samo za zemlje koje su u visa waiver programu. U tome je uključeno oko 35 zemalja, Hrvatska nije.

zeljka2905
09.01.2010., 16:12
OK vidjet cu kaj ce reci na americkoj ambasadi...thx...

voditeljica1
09.01.2010., 16:51
jedno pitanje ako netko zna..
dakle prije 8 godina sam pao sa travom..ono,panj..nekih 5g i bio sam na sudu i dobio kaznu itd..
sad namjeravam ić u ameriku,znam da u aplikaciji za vizu ima pitanje o drogi..tipa dali si kad kaznjavan.
kad sam se zaposlio u zagrebu prije 5 godina sam trebao dofurat potvrdu o nekažnjavanju za posao i dobio sam je bez problema pa me zanima dal ću imat problema ak u aplikaciji kazem da nisam kaznjavam. ne znam opće ko bi to mogao znat pa evo pitam ovdje:ne zna:
ne bi bas htio kupit kartu pa da nemrem vizu dobit..

a jesu te ulovili u Hrv ili US?

Cesc
10.01.2010., 14:50
a jesu te ulovili u Hrv ili US?

pa u hrvatskoj..
ma zvao sam min.pravosuđa i nisam vise u evidenciji jer je proslo 5 godina tak da nema problema

goldietrickz
10.01.2010., 16:38
pa u hrvatskoj..
ma zvao sam min.pravosuđa i nisam vise u evidenciji jer je proslo 5 godina tak da nema problema

jel taj panj bio prekrsaj tada ili kazneno djelo?

Adriaan
10.01.2010., 19:06
OK vidjet cu kaj ce reci na americkoj ambasadi...thx...

Ja sam bio u SAD u ožujku 2009. i tada je definitivno bilo pravilo da se moraju prijaviti (na internetu) samo državljani iz zemalja koji ne trebaju vizu za ulazak u SAD (dakle, ovi koji su obuhvaćeni Visa Waiver programom), a mi svi koji ulazimo s vizama nismo morali ništa ranije prijavljivati nego samo ispuniti formular na aerodromu (ili ga dobiješ već u avionu). Nisam čuo da se od tada nešto promijenilo... ali to sigurno znaju u američkoj ambasadi, bolje je pitati njih nego agenciju...

zeljka2905
10.01.2010., 20:58
Hvala Adriaan, budem tamo pitala...s kojoj si kompanijom letio?

Cesc
11.01.2010., 10:09
jel taj panj bio prekrsaj tada ili kazneno djelo?

kazneno dijelo. ali od presude dobiš dosje koji je u evidenciji 5 godina i ako u tom razdoblju nema drugih djela tebi na teret dosje se briše. pošto nisam imao u tih 5 godina nikakve druge probleme,zvao sam min.pravosuđa za onu potvrdu o nekažnjavanju za posao u inozemstvu i mogu ju izvadit jer je prošlo tih 5 godina i nemam više dosje

Cesc
11.01.2010., 13:39
jel treba dofurat avio karte tamo da vide da je povratna, garantno pismo? nemam još ni jedno ni drugo al dali je u principu svejedno dal imam il nemam? rađe bi prvo izvadio vizu pa kupovao kartu nego obrnuto za svaki slučaj,zato pitam.a ovo pismo nemrem dobit još bar 3 tjedna,a kartu bi trebao što prije kupit pa sam mislio ovaj tjedan probat tu vizu izvadit..

nukac
11.01.2010., 13:59
Za traženje vize ne treba avionska karta. Garantno pismo dobro dođe. Iako ga ja nisam imao.

Adriaan
11.01.2010., 14:01
Hvala Adriaan, budem tamo pitala...s kojoj si kompanijom letio?

Letio sam s Continental Airlines i karta je bila jako jeftina. Odlazak: London-San Francisco, povratak: Las Vegas - Houston - London, sve skupa nešto više od 500 eura sa svim taksama. Uzeli smo iz Londona jer ja živim u NL a društvu iz HR je bilo najlakše doći do Londona nekim low costom za sitne pare. Posebno je odlazak bio super jer je let održavao Virgin Airlines, koji ima super entertainment, nisam stigao sve filmove i muziku pogledati i preslušati u tih 11 sati :)

Viceroy
11.01.2010., 19:59
jel treba dofurat avio karte tamo da vide da je povratna, garantno pismo? nemam još ni jedno ni drugo al dali je u principu svejedno dal imam il nemam? rađe bi prvo izvadio vizu pa kupovao kartu nego obrnuto za svaki slučaj,zato pitam.a ovo pismo nemrem dobit još bar 3 tjedna,a kartu bi trebao što prije kupit pa sam mislio ovaj tjedan probat tu vizu izvadit..

Ti slažeš a oni otkriju i dobiješ doživotnu zabranu ulaska. Ti kažeš istinu a oni izdaju vizu...

Inače koristi pročitati: http://www.gani.com/public/immigration/fraud.pdf, a posebno točka 40.63 N2. pa ti razmisli.

newyorker5
12.01.2010., 12:48
Mozel mi neko rec kakve su mi sanse da dobijem vizu za USA.Trenutno imam 17 god, no namjeravam putovat do godine tak da cu tad imat 18.god.Pa kakve su mi sanse da dobijem do tad vizu.Koje zahtjeve moram ispunit.

goldietrickz
12.01.2010., 13:00
Ti slažeš a oni otkriju i dobiješ doživotnu zabranu ulaska. Ti kažeš istinu a oni izdaju vizu...

Inače koristi pročitati: http://www.gani.com/public/immigration/fraud.pdf, a posebno točka 40.63 N2. pa ti razmisli.

moze biti... iako, sta ako ga zbog toga odbiju? nije li i to dozivotna zabrana ulaska? jer, istina je, da ako ce se drzat slova ovog propisa, sluzbenik bi morao izdati vizu bez obzira na prijasnje osudjivanje... ali... sluzbenik uvijek moze i ne izdati vizu i uvijek to neizdavanje necim opravdati. meni zvuci logicno da covjeku ne izdaju vizu zbog toga sto je bio osudjivan zbog posjedovanja droge i da ga taj fakt prati i na drugim mozebitnim trazenjima americke vize.

tak da...

ja to ne bi spominjao na njegovom mjestu... ionako je nevrijedno spomena, i nije vise u evidenciji...

Cesc
12.01.2010., 13:15
moze biti... iako, sta ako ga zbog toga odbiju? nije li i to dozivotna zabrana ulaska? jer, istina je, da ako ce se drzat slova ovog propisa, sluzbenik bi morao izdati vizu bez obzira na prijasnje osudjivanje... ali... sluzbenik uvijek moze i ne izdati vizu i uvijek to neizdavanje necim opravdati. meni zvuci logicno da covjeku ne izdaju vizu zbog toga sto je bio osudjivan zbog posjedovanja droge i da ga taj fakt prati i na drugim mozebitnim trazenjima americke vize.

tak da...

ja to ne bi spominjao na njegovom mjestu... ionako je nevrijedno spomena, i nije vise u evidenciji...

ja isto mislim ovo. čini mi se da odgovor YES na bilo koje pitanje iz točke 38. u aplikaciji garantira da će ti odbit vizu bez obzira kaj piše da to nije slučaj.

No_Chump_Love
12.01.2010., 13:22
Evo da i ovdje postavim svoje pitanje pa možda netko i da odgovor: Nisu mi se javili iz agencije pa da pitam ovdje ako netko zna. Pisalo se kako voucherom mogu samo iz Zagreba ne znam koliko je to točno. Ako imam voucher da li je tu neki problem ako zbog nekog razloga idem iz Beograda aeroflotom u Moskvu?

conan
12.01.2010., 13:50
Evo da i ovdje postavim svoje pitanje pa možda netko i da odgovor: Nisu mi se javili iz agencije pa da pitam ovdje ako netko zna. Pisalo se kako voucherom mogu samo iz Zagreba ne znam koliko je to točno. Ako imam voucher da li je tu neki problem ako zbog nekog razloga idem iz Beograda aeroflotom u Moskvu?

mislim da ti nema veze od kuda letiš .....

u slučaju da imaš novu biometrisku putovnicu izgleda da viza niti voucher više nisu potrebni...

Adriaan
12.01.2010., 13:53
Meni se čini da je za takve stvari najbolje zvati ambasadu i objasniti situaciju. Ja sam bio dva puta u Rusiji, posljednji put 2005. pa se možda otad nešto promijenilo, ali tada je na snazi bilo pravilo da se s voucherom moglo u Rusiju samo ako se letilo DIREKTNO IZ HRVATSKE, a ako se letilo iz neke treće zemlje trebalo je izvaditi vizu. Tako sam 2003. putovao samo s voucherom (jer sam letio iz Pule nekim charterom s ruskim turistima), a 2005. sam morao imati vizu jer sam letio iz Berlina.

Cesc
12.01.2010., 14:47
mislim da odgovor pravnika na situaciju sličnu mojoj sve govori..

"Podatak o osuđivanosti se vodi u kaznenoj evidenciji pri Min. pravosuđa, dostupan je samo sudovima i drž. odvjetništvu ako se radi o kaz. postupku protiv osobe za koju se traže podaci, izuzetno državnim tijelima ali na njihov obrazložen zahtjev i samo ako se radi o zaposlenju u toj drž. službi."

prema tome službenici ambasade nemaju uopće pravo dobiti takav podatak.

goldietrickz
12.01.2010., 14:48
mislim da odgovor pravnika na situaciju sličnu mojoj sve govori..

"Podatak o osuđivanosti se vodi u kaznenoj evidenciji pri Min. pravosuđa, dostupan je samo sudovima i drž. odvjetništvu ako se radi o kaz. postupku protiv osobe za koju se traže podaci, izuzetno državnim tijelima ali na njihov obrazložen zahtjev i samo ako se radi o zaposlenju u toj drž. službi."

prema tome službenici ambasade nemaju uopće pravo dobiti takav podatak.

naravno.

No_Chump_Love
12.01.2010., 16:07
Meni se čini da je za takve stvari najbolje zvati ambasadu i objasniti situaciju. Ja sam bio dva puta u Rusiji, posljednji put 2005. pa se možda otad nešto promijenilo, ali tada je na snazi bilo pravilo da se s voucherom moglo u Rusiju samo ako se letilo DIREKTNO IZ HRVATSKE, a ako se letilo iz neke treće zemlje trebalo je izvaditi vizu. Tako sam 2003. putovao samo s voucherom (jer sam letio iz Pule nekim charterom s ruskim turistima), a 2005. sam morao imati vizu jer sam letio iz Berlina.

viza za rusiju je 160 kn,a voucher minimalno 390kn. tako da mi se više isplati izvaditi vizu :ne zna:

Znate li možda da li se dokumenti mogu poslati jer ne mogu dolaziti baš osobno u Zagreb jer mi oduzima mnoštvo vremena pošto nisam iz ZG-a?

newyorker5
12.01.2010., 17:18
Mozel mi neko rec kakve su mi sanse da dobijem vizu za USA.Trenutno imam 17 god, no namjeravam putovat do godine tak da cu tad imat 18.god.Pa kakve su mi sanse da dobijem do tad vizu.Koje zahtjeve moram ispunit.

Frish
12.01.2010., 17:25
Ako ti velimo da su ti šanse 31% budeš li ipak probao se prijaviti za vizu?
Od kuda da mi znamo kolike su ti šanse? Nema 100%-tnog pravila po kojem dijele vize. Možeš imati posao i familiju u Hrvatskoj, pa ju ne dobiti, jer se frajeru sa druge strane šaltera nisi svidio. Probaj i znat ćeš.

goldietrickz
12.01.2010., 17:37

ako si u srednjoj skoli, na faksu... dobit ces vizu sto posto. a i ovako... prilicno su olabavili prema nama...

zahtjevi? procitaj ovaj topik malo detaljnjije. sve je napisano barem vec tisucu puta.

cuba libre
12.01.2010., 19:08
Jel zna netko da li i za dijete (20mj) moram platit onih 130USD za vizu za USA? Znači, jel ide sve normalno kao i za odrasle? Mislim si da je tak jer ima svoju putovnicu. Al bilo bi lijepo da bar za nju ne moramo platiti..

Viceroy
13.01.2010., 09:12
naravno.

Obojica mjesate kruske i jabuke. Redarstvena tijela RH i zakoni RH se ne primijenjuju niti su vazeci na teritoriju SAD-a. Doh

Americki imigracijski zakon ne poznaje institut brisanja iz evidencije, niti se to nacelo moze primijeniti kod podnosenja zahtjeva za vizu.

Osim toga, ako procitas pitanje vidjet ces da u njemu stoji "cak iako ste pomilovani, itd." a pomilovanje se u smislu te odredbe takodjer odnosi i na brisanje iz evidencije, a prikrivanje materijalne cinjenice moze imati ozbiljnije posljedice, daleko ozbiljnije od zloporabe droga.

Po meni je vjerodostonija osoba koja govori istinu pa makar bila osudjivana nego osoba koja nesto mulja.

Anyway...

Cesc
13.01.2010., 09:34
Obojica mjesate kruske i jabuke. Redarstvena tijela RH i zakoni RH se ne primijenjuju niti su vazeci na teritoriju SAD-a. Doh

Americki imigracijski zakon ne poznaje institut brisanja iz evidencije, niti se to nacelo moze primijeniti kod podnosenja zahtjeva za vizu.

Osim toga, ako procitas pitanje vidjet ces da u njemu stoji "cak iako ste pomilovani, itd." a pomilovanje se u smislu te odredbe takodjer odnosi i na brisanje iz evidencije, a prikrivanje materijalne cinjenice moze imati ozbiljnije posljedice, daleko ozbiljnije od zloporabe droga.

Po meni je vjerodostonija osoba koja govori istinu pa makar bila osudjivana nego osoba koja nesto mulja.

Anyway...

to što američki imigracijski zakon poznaje ili ne poznaje je potpuno irelevantno. uvid u kaznenu evidenciju građana RH ima samo sud, drž.odvjetništvo i osobno građanin RH o kojem je riječ. s obzirom da ja npr. da se želim zaposliti u SAD-u ili bilo kojoj drugoj državi, moram izvaditi potvrdu o nekažnjavanju koja se dobija uvidom u kaznenu evidenciju i koju ja da želim mogu izvaditi i na kojoj će stajati da nikada nisam kažnjavan ne vidim u čemu je problem.

Viceroy
13.01.2010., 10:33
to što američki imigracijski zakon poznaje ili ne poznaje je potpuno irelevantno. uvid u kaznenu evidenciju građana RH ima samo sud, drž.odvjetništvo i osobno građanin RH o kojem je riječ. s obzirom da ja npr. da se želim zaposliti u SAD-u ili bilo kojoj drugoj državi, moram izvaditi potvrdu o nekažnjavanju koja se dobija uvidom u kaznenu evidenciju i koju ja da želim mogu izvaditi i na kojoj će stajati da nikada nisam kažnjavan ne vidim u čemu je problem.

Problem je u lazima, vrlo jednostavno. Posve je nebitno sto stoji u kaznenoj evidenciji.

Ako postoji pitanje o tome jesi li ikada bio uhicen, kaznjavan, itd., odgovor koji se trazi je da ili ne, a ne ono sto stoji u kaznenoj evidenciji. Znaci, kod primjene Zakona o drzavljanstvu i useljenju nije relevantno zakondastvo zemlje iz koje dolazis a koje poznaje institut brisanja iz evidencije, nego cinjenicno stanje, a cinjenica da si bio kaznjavan je nepobitna te s time u vezi ti dajes lazan odgovor, tj. krsis odredbe zakona, i ako ta cinjenica postane kasnije poznata (nebitno kako) posljedice mogu biti porazavajuce buduci da si zatajio materijalnu cinjenicu. Rehabilitacija u smislu zakona nije brisanje cinjenice iz proslosti.

Jos jedanputa treba podsjetiti da se primijenjuju odredbe americkih a ne hrvatskih zakona. Uzimajuci u obzir stanje u nasem pravosudju na uvjerenju moze stajati bilo sto, pa je kao takvo nekada na zalost prilicno nevjerodostojno.

goldietrickz
13.01.2010., 10:48
Problem je u lazima, vrlo jednostavno. Posve je nebitno sto stoji u kaznenoj evidenciji.

Ako postoji pitanje o tome jesi li ikada bio uhicen, kaznjavan, itd., odgovor koji se trazi je da ili ne, a ne ono sto stoji u kaznenoj evidenciji. Znaci, kod primjene Zakona o drzavljanstvu i useljenju nije relevantno zakondastvo zemlje iz koje dolazis a koje poznaje institut brisanja iz evidencije, nego cinjenicno stanje, a cinjenica da si bio kaznjavan je nepobitna te s time u vezi ti dajes lazan odgovor, tj. krsis odredbe zakona, i ako ta cinjenica postane kasnije poznata (nebitno kako) posljedice mogu biti porazavajuce buduci da si zatajio materijalnu cinjenicu. Rehabilitacija u smislu zakona nije brisanje cinjenice iz proslosti.

Jos jedanputa treba podsjetiti da se primijenjuju odredbe americkih a ne hrvatskih zakona. Uzimajuci u obzir stanje u nasem pravosudju na uvjerenju moze stajati bilo sto, pa je kao takvo nekada na zalost prilicno nevjerodostojno.

svejedno. kuzim sto govoris i nitko ne kaze da nisi u pravu, ali... 99 posto sam siguran da cinjenica sto je netko u jednoj Hrvatskoj osudjen za posjedovanje droge, i jos k tome dolazi iz Hrvatske, nece pomoci u dobivanju vize. dapache, mislim da ce jako jako odmoci. diskreciono pravo sluzbenika u ambasadi je da odbije vizu, ako zbog necega misli da je treba odbiti. obrazlozenje odbijanja, vjerojatno je nemoguce dobiti.

rizik je u svakome slucaju.

druga je stvar ako se moze traziti obrazlozenje odbijanja, i zaliti se na odbijanje vize. meni se cini da je to nemoguce, a opet mozda i grijesim.

na svakome je da sam odluci sto ce i kako reci i napisati sluzbeniku u ambasadi...

Cesc
13.01.2010., 11:06

ali ja se prijavljujem za NON Immigrant vizu.

profa52
13.01.2010., 14:01
Ako je u pitanju neko kazneno djelo onda nastaju problemi. Vjerujem, iako nemam dokaza, ali vjerujem da je SAD veleposlanstvo kao i ostala velepostanstva u suradnji sa MUP RH pa postoji objektivna mogućnost da provjere i oni sami putnika preko MUP RH-a prije izdavanja vize. Kažem iako nemaju pristup, zakonski, možda postoji neka rupa u zakonu kojom oni to ishode, kažem možda. Sad je ovo dvosjekli mač što se laganja tiće jer ako lažeš postoji šansa da te već ovdje otkriju , odbiju i stave na neku "crnu listu" ako je uopće imaju, postoji mogućnost da te odbiju i ako priznaš da si kažnjavan. Ne znam, napravi kako hoćeš, osobno se nikada ne bih usudio lagati i kada bih se našao an tvom mjestu napisao bih da sam imao lakše kazneno djelo što bi mi nadam se umanjilo stvar. Mislim da je lagati birokraciji SAD-a u današnje vrijeme jako opasna stvar...:flop:

la primavera
13.01.2010., 22:05
Pozz svima! Početkom 2.mj putujem na Kanare, dakle turistička viza. To ne trebam ništa vaditi jel? Ona vrijedi 3.mj..šta ako želim ostati duže..moram izaći iz zemlje ok..ali dali moram se vraćati u Hrvatsku ili kako to ide? HELP!!

nukac
13.01.2010., 22:52
Ako imaš putovnicu RH, ne treba ti viza za Kanarske, to je Španjolska. Ako želiš ostati dulje od 3 mjeseca - možeš izvaditi vizu. Ili moraš izaći iz Schengenskog prostora (ili u HR, ili Maroko ili London). S tim da ima neko ograničenje mislim, unutar 6 mjeseci smiješ boravit u Schengenu 3 mjeseca.

kontra
13.01.2010., 22:58
znaci nakon 3m u schengenu, moras 3m vani da bi moga opet 3m unutra? :rolleyes:
a koja je shema sa schengenskom vizom? jeli sve isto za koju zemlju je vadis, tj moras li je izvadit za zemlju u kojoj namjeravas boravit ili nije vazno?!

nukac
14.01.2010., 06:28
Važno je koju vadiš. Moraš izvaditi vizu zemlje u koju ideš prvi puta. Znači, ako ideš u Španjolsku, vadiš Španjolsku vizu. Onaj prvi pečat mora biti Espanja. Nakon toga možeš putovati po Schengenu kako ti drago. S tim da svaka zemlja ima neke posebnosti oko viza, ne traže sve zemlje iste papire, kod nekih ju je lakše dobiti, kod nekih teže. Zato ponekad ljudi traže recimo češku vizu, iako namjeravaju posjetit recimo Francusku. Ali onda prvo avionom ideš u Prag, tamo dobiješ žig, i onda možeš u Frnacusku.

kontra
14.01.2010., 06:34
ja bi u finsku, ali lani kad sam bila (<3m) nitko nas nije pregledava na ulazu, ni trazio putovnicu, ni nista... samo su nas psi docekali kad smo izasli iz aviona :rolleyes:

nukac
14.01.2010., 06:49
Pa jel imaš HR putovnicu? Nama ne treba viza, ako ostajemo kraće od 3 mjeseca.
Osim toga si vjerojatno išla s nekog EU aerodroma, gdje su ti već pregledali putovnicu.

kontra
14.01.2010., 07:03
letila sam direktno split helsinki, znam da ne treba viza za <3m, ali sad bi ostala duze :mig:

Viceroy
14.01.2010., 08:49
svejedno. kuzim sto govoris i nitko ne kaze da nisi u pravu, ali... 99 posto sam siguran da cinjenica sto je netko u jednoj Hrvatskoj osudjen za posjedovanje droge, i jos k tome dolazi iz Hrvatske, nece pomoci u dobivanju vize. dapache, mislim da ce jako jako odmoci. diskreciono pravo sluzbenika u ambasadi je da odbije vizu, ako zbog necega misli da je treba odbiti. obrazlozenje odbijanja, vjerojatno je nemoguce dobiti.

rizik je u svakome slucaju.

druga je stvar ako se moze traziti obrazlozenje odbijanja, i zaliti se na odbijanje vize. meni se cini da je to nemoguce, a opet mozda i grijesim.

na svakome je da sam odluci sto ce i kako reci i napisati sluzbeniku u ambasadi...

Dapace, Zakon predvidja da obrazlozenje moras dobiti, a imas pravo uloziti i zalbu na odluku.

"Controlled Substance Violator. - Waiver available upon recommendation of the consular officer to DHS. Factors to consider include the nature and date of the offense, possible rehabilitation of the alien’s character, and the necessity for, or urgency of, the alien’s proposed trip to the United States.”

Rehabilitacija je ocito znacaj faktor koji se uzima u obzir ali ne u smislu naseg zakona, nego opcenito karaktera osobe, itd.

ali ja se prijavljujem za NON Immigrant vizu.

Immigrationg and Naturalization Act - Zakon o useljenju i drzavljanstvu se primijenjuje i na neuseljenicke vize. Ne sudi po naslovu...

conan
14.01.2010., 11:27
Važno je koju vadiš. Moraš izvaditi vizu zemlje u koju ideš prvi puta. Znači, ako ideš u Španjolsku, vadiš Španjolsku vizu. Onaj prvi pečat mora biti Espanja. Nakon toga možeš putovati po Schengenu kako ti drago. S tim da svaka zemlja ima neke posebnosti oko viza, ne traže sve zemlje iste papire, kod nekih ju je lakše dobiti, kod nekih teže. Zato ponekad ljudi traže recimo češku vizu, iako namjeravaju posjetit recimo Francusku. Ali onda prvo avionom ideš u Prag, tamo dobiješ žig, i onda možeš u Frnacusku.

to ti ne stoji ...žena (Bosanka) od mog prijatelja ima šengen vizu za njemačku iako nije nikad bila u njemačkoj nego svako malo ide u Trst ...normalno preko
Slovenije .....

nukac
14.01.2010., 11:39
Ovo što sam ja napisao je pravilo.
Pravilo kaže:
To obtain a Schengen visa, a traveller must take the following steps:

He or she must first identify which Schengen country is the main destination. This determines the State responsible for deciding on the Schengen visa application and therefore the embassy or the consulate where the traveller will have to lodge the application If the main destination cannot be determined, the traveller should file the visa application at the embassy or consulate of the Schengen country of first entry If the Schengen State of the main destination or first entry does not have a diplomatic mission or consular post in his country, the traveller must contact the embassy or the consulate of another Schengen country, normally located in the traveller's country, which represents, for the purpose of issuing Schengen visas, the country of the principal destination or first entry.

Uglavnom sve nakon toga ovisi o graničnom policajcu.

goldietrickz
14.01.2010., 14:39
Dapace, Zakon predvidja da obrazlozenje moras dobiti, a imas pravo uloziti i zalbu na odluku.

"Controlled Substance Violator. - Waiver available upon recommendation of the consular officer to DHS. Factors to consider include the nature and date of the offense, possible rehabilitation of the alien’s character, and the necessity for, or urgency of, the alien’s proposed trip to the United States.”

Rehabilitacija je ocito znacaj faktor koji se uzima u obzir ali ne u smislu naseg zakona, nego opcenito karaktera osobe, itd.

Immigrationg and Naturalization Act - Zakon o useljenju i drzavljanstvu se primijenjuje i na neuseljenicke vize. Ne sudi po naslovu...

kuzim ja tebe. sve to stoji... samo, cinjenica je da sluzbenik obrazlozenje moze napisati na stotinu nacina, i naci stotinu razloga zbog kojeg ce zalba na nedobjanje vize biti besmislena. valjda on zna sto radi, i valjda zna sam sebe zastititi tako da ga se nijednom tuzbom, njega ili Vladu SAD, ne moze dotaci...

rijetko tko ce, uzimati odvjetnika samo zbog toga sto mu je odbijena americka turisticka viza... previse zajebavanja, a i sumnjam da kod nas ima puno odvjetnika koji tako dobro poznaju americke imigracione zakone, kao onaj sluzbenik u ambasadi...

iz ovog sto si ti postirao, iz ovog izvoda "substance violator", meni se cini, da je fakt da je netko imao manje kolicine marihuane, nebitno kad, dal prije 4 ili 10 godina, gotovo sigurno odbijanje vize...

opet, najbolje je ne lagati... sad kad bi poceli nacimat ovu temu vise, otisli bi na politiku, a to nikako ne bi trebali na ovom PDFu...

Cesc
14.01.2010., 15:05
ma,mislim..čemu sluzi pitanje dali ste ili bolujete od neke opasne bolesti kojom mozete ugroziti druge( u tom stilu)..i sad ja imam HIV recimo i stavim NE. na koji način će se to provjeriti?:kava:
malo sam guglao što se tiče mog problema, pa sam naišao na australske i britanske forume gdje se spominju slična pitanja. i tamo sam također naišao na odgovore da strane vlade ne mogu doć do takvih podataka za britanske odnosno australske državljane.
osobno baš nikada nisam imao problema kada sam god putovao,a dosta sam putovao, i valjda bi se bar jednom desilo da me netko nešto pita ili da me pretraži ili što god već..
odlučio sam stavit da nisam kažnjavan i amen. pa ćemo vidjet.

conan
14.01.2010., 16:52
ma,mislim..čemu sluzi pitanje dali ste ili bolujete od neke opasne bolesti kojom mozete ugroziti druge( u tom stilu)..i sad ja imam HIV recimo i stavim NE. na koji način će se to provjeriti?:kava:
malo sam guglao što se tiče mog problema, pa sam naišao na australske i britanske forume gdje se spominju slična pitanja. i tamo sam također naišao na odgovore da strane vlade ne mogu doć do takvih podataka za britanske odnosno australske državljane.
osobno baš nikada nisam imao problema kada sam god putovao,a dosta sam putovao, i valjda bi se bar jednom desilo da me netko nešto pita ili da me pretraži ili što god već..

Oni idu na poštenje ljudi tražitelja vize. Npr. ako čovijek kaže na je HIV- a sa
sobom ponese antiretrovirusne lijekove evidentno je da je čovijek lagao.
On sljedečeg mjeseca i HIV+ osobe mogu ući u USA....bravo Obama...

la primavera
14.01.2010., 17:01
Ako imaš putovnicu RH, ne treba ti viza za Kanarske, to je Španjolska. Ako želiš ostati dulje od 3 mjeseca - možeš izvaditi vizu. Ili moraš izaći iz Schengenskog prostora (ili u HR, ili Maroko ili London). S tim da ima neko ograničenje mislim, unutar 6 mjeseci smiješ boravit u Schengenu 3 mjeseca.

Čekaj hoćeš reći da ja npr. želim ostati 5 mj moram izaći iz Schengenskog prostora i boraviti određeno vrijeme i tek se onda mogu vratiti? :confused: Pa to mi je skroz nejasno..šta npr. ja želim biti 6.mj malo Španjolska, Francuska i Italija? moram se stalno vraćati:confused:

nukac
14.01.2010., 17:44
Čekaj hoćeš reći da ja npr. želim ostati 5 mj moram izaći iz Schengenskog prostora i boraviti određeno vrijeme i tek se onda mogu vratiti? :confused: Pa to mi je skroz nejasno..šta npr. ja želim biti 6.mj malo Španjolska, Francuska i Italija? moram se stalno vraćati:confused:

Ako želiš ostati u komadu dulje od 3 mjeseca moraš zatražiti vizu. Inače možeš ostati 3 mjeseca u komadu, ali onda sljedeća 3 mjeseca moraš biti izvan Schengenskog prostora. Tako piše u zakonu. Što znači da prilikom izlaska iz EU, ako policajac vidi po datumu ulaska da si ostala tamo dulje od 3 mjeseca, može raditi velike probleme. Ne znam kakva je kazna za to, jel samo novčana ili možda i zabrana ulaska na neko vrijeme.
Ako tražiš turističku vizu i namjeravaš ostati dulje od 3 mjeseca, onda sigurno moraš imati neko zdravstveno osiguranje za to vrijeme, kao i dokazati da imaš dovoljno love za tako dugi ostanak (mislim da za EU vrijedi 100 EUR po danu).

goldietrickz
14.01.2010., 17:53
Ako želiš ostati u komadu dulje od 3 mjeseca moraš zatražiti vizu. Inače možeš ostati 3 mjeseca u komadu, ali onda sljedeća 3 mjeseca moraš biti izvan Schengenskog prostora. Tako piše u zakonu. Što znači da prilikom izlaska iz EU, ako policajac vidi po datumu ulaska da si ostala tamo dulje od 3 mjeseca, može raditi velike probleme. Ne znam kakva je kazna za to, jel samo novčana ili možda i zabrana ulaska na neko vrijeme.
Ako tražiš turističku vizu i namjeravaš ostati dulje od 3 mjeseca, onda sigurno moraš imati neko zdravstveno osiguranje za to vrijeme, kao i dokazati da imaš dovoljno love za tako dugi ostanak (mislim da za EU vrijedi 100 EUR po danu).

moram priznati da ni nakon ne znam koliko boravaka u shengenskom prostoru, meni ovo i dalje nije jasno.

sta znaci "3 mjeseca u komadu"? sta ako ostanem 2 mjeseca i 29 dana? ima s li poveznicu na zakon koji ovo regulira?

nisam dugo ostajao 3 mjeseca u EU kao sto sad razmisljam. i onda bih se vratio opet, jer mi je tu cura. uopce ne kuzim kad i kako mogu opet doci? i sta ako ne dobijem izlazni pecat?

zna li itko tocno iz iskustva kako ovo klapa?

nukac
14.01.2010., 18:10
To znači da u Schengenskom prostoru smiješ unutar 6 mjeseci ostati tamo 3 mjeseca, bilo to u komadu ili razlomljeno. Ako namjeravaš ostati dulje, moraš tražiti vizu.

Ovo ti je sa stranice www.europa.eu

The length of stay in the Schengen area may not exceed three months within a six-month period for third-country nationals exempt from a visa requirement; for other third-country nationals, the length of stay is indicated on their visa (but cannot exceed three months within a six-month period).

Member States can also request the third-country nationals to report their presence to the authorities either on entry or within three working days of entry (see information provided by the Member States for details). If you are staying in a hotel or similar establishment, this is usually reported by the hotel.
For stays exceeding three months within a six-month period, either residence cards or national visas are issued for third-country nationals.National visas are valid only for the stay on the territory of the issuing State. Nevertheless, such visas (issued by a Schengen Member State) allow the holders to transit through other Schengen States on their way to the host country, unless they fail to fulfil the entry conditions. Under certain circumstances, national visas may also be valid as a short-term Schengen visa (for not more than three months from the starting date of their validity). Information on stays exceeding three months by EU nationals staying in another Member State and facilitations available for third-country members of their family who accompany or join themis available in Directive 2004/38/EC, in the Guide on the Directive PDF File [256 KB] and on the Your Europe portal .

Valjda je sad jasnije.

goldietrickz
14.01.2010., 18:22
To znači da u Schengenskom prostoru smiješ unutar 6 mjeseci ostati tamo 3 mjeseca, bilo to u komadu ili razlomljeno. Ako namjeravaš ostati dulje, moraš tražiti vizu.

Ovo ti je sa stranice www.europa.eu

The length of stay in the Schengen area may not exceed three months within a six-month period for third-country nationals exempt from a visa requirement; for other third-country nationals, the length of stay is indicated on their visa (but cannot exceed three months within a six-month period).

Member States can also request the third-country nationals to report their presence to the authorities either on entry or within three working days of entry (see information provided by the Member States for details). If you are staying in a hotel or similar establishment, this is usually reported by the hotel.
For stays exceeding three months within a six-month period, either residence cards or national visas are issued for third-country nationals.National visas are valid only for the stay on the territory of the issuing State. Nevertheless, such visas (issued by a Schengen Member State) allow the holders to transit through other Schengen States on their way to the host country, unless they fail to fulfil the entry conditions. Under certain circumstances, national visas may also be valid as a short-term Schengen visa (for not more than three months from the starting date of their validity). Information on stays exceeding three months by EU nationals staying in another Member State and facilitations available for third-country members of their family who accompany or join themis available in Directive 2004/38/EC, in the Guide on the Directive PDF File [256 KB] and on the Your Europe portal .

Valjda je sad jasnije.

kakvu vizu? ako su ova 3 mjeseca turisticka viza? uvijek sam slusao price o tome kako ne smijes ostati dulje od 3 mjeseca a da se ne vratis doma. nikako mi nije bio jasan ovaj dio "unutar 6 mjeseci". kao sto netko rece, to bas i nema smisla danas kad nema granica. znaci netko bi htio mjesec dana bit u njemackoj, mjesec u danskoj, mjesec u spanjolskoj, mjesec u portugalu... po ovome ispada da nakon onog mjeseca u spanjolskoj, mora ici doma i cekati 3 mjeseca kako bi mogao ici u portugal...

ako je tome stvarno tako, onda je to skroz bezveze...

kakve jos vize postoje, mislim na turisticke vize, a koje ne ogranicavaju ovaj boravak na 3 mjeseca? mozda netko zna... nemam sad stalni pristup kompu pa da sve to izgooglam...

nukac
14.01.2010., 18:38
Imaš ove tipove turističkih viza:

Types of visas issued:

A: airport transit visa
B: transit visa
C: short-stay visa
D: long-stay NATIONAL visa
D+C: NATIONAL long-stay visa valid concurrently as a short-stay visa

Znači, tražiš ovu long-stay national visa.

Ovdje ti je link na europske zakone (http://ec.europa.eu/justice_home/fsj/freetravel/fsj_freetravel_intro_en.htm) po pitanju toga.

Nemam pojma kako to funkcionira u praksi. Najbolje ti je nazvat Njemačku ambasadu u ZG i provjerit s njima (pretpostavljam da živiš u Berlinu). :top:
Ili probaj postavit pitanje na Dijaspori, možda tamo imaju više iskustva s tim.
Što se tiće te kontrole ostanka u EU, u zadnje vrijeme skoro uvijek skeniraju putovnice i osobne i kod ulaska i kod izlaska iz EU, tako da vjerojatno ne trebaju ni provjeravati žigove, nego im sustav izbaci koliko si bio u EU.

conan
14.01.2010., 19:35
kakvu vizu? ako su ova 3 mjeseca turisticka viza? uvijek sam slusao price o tome kako ne smijes ostati dulje od 3 mjeseca a da se ne vratis doma. nikako mi nije bio jasan ovaj dio "unutar 6 mjeseci". kao sto netko rece, to bas i nema smisla danas kad nema granica. znaci netko bi htio mjesec dana bit u njemackoj, mjesec u danskoj, mjesec u spanjolskoj, mjesec u portugalu... po ovome ispada da nakon onog mjeseca u spanjolskoj, mora ici doma i cekati 3 mjeseca kako bi mogao ici u portugal...

ako je tome stvarno tako, onda je to skroz bezveze...

kakve jos vize postoje, mislim na turisticke vize, a koje ne ogranicavaju ovaj boravak na 3 mjeseca? mozda netko zna... nemam sad stalni pristup kompu pa da sve to izgooglam...

ma to su ti gluposti...ja sam bio na Gran Canariji 6 mj. i nitko me nije ništa pitao pa čak miti je znao da postojim...viza ti treba samo ako odlučiš raditi u
što sumnjam jer je proces vrlo kompliciran . U najgorem slučaju odeš do Maroka na jednodnevni izlet i vratiš se nazad i to je to. Tamo je policija vrlo susretljiva i nikad nisam čuo da su kome radili problema pa čak i Srbima koji nisu imali nikakve papire. Ako ne diraju one arape di će tebe europljana...:)

goldietrickz
14.01.2010., 20:51
ma to su ti gluposti...ja sam bio na Gran Canariji 6 mj. i nitko me nije ništa pitao pa čak miti je znao da postojim...viza ti treba samo ako odlučiš raditi u
što sumnjam jer je proces vrlo kompliciran . U najgorem slučaju odeš do Maroka na jednodnevni izlet i vratiš se nazad i to je to. Tamo je policija vrlo susretljiva i nikad nisam čuo da su kome radili problema pa čak i Srbima koji nisu imali nikakve papire. Ako ne diraju one arape di će tebe europljana...:)

arape ne diraju jer su arapi izbjeglice, i vjerojatno ni nemaju dokumenata...

meni je malo zeznutije... znaci prosle godine sam ulazio i izlazio u EU, nemam pojma koliko puta... odkad mi se racuna tih 6 mjeseci? imaju li oni u kompjuteru sve moje ulaske i izlaske?

poenta je da sam sad neprekidno 2 mjeseca u EU. njemacki carinik je poprlicno morao listati moju putovnicu da bi ista skuzio jer je istembiljana do iznemoglosti...

znam da skeniraju putovnicu, ali nisam siguran imaju li sve izlaske i ulaske koje sam napravio u racunalu...

nista, otici cu na policiju i pitati... druge nema...

la primavera
14.01.2010., 22:30

da, ali po ovim odg ovdje ispada da nije moguće samo otići do Maroka i nazad..nego da MORAŠ boraviti izvan sh. prostora 3 mj..jel tako nukac? ee to mi nikako ne sjeda..:ne zna:

nukac
14.01.2010., 22:32
Čuj, zakon je takav. Kako se on provodi, to je drugo pitanje. Možda na Kanarskim i ne toliko dosljedno, imaju neku vrstu autonomije, ali u Njemačkoj sigurno doslovnije shvaćaju, a bojim se uopće pomisliti kako ga shvaćaju u Austriji... Ali činjenica je - ako naletiš na nadrkanog policajca može ti zagorčati život.

la primavera
14.01.2010., 22:48
Čuj, zakon je takav. Kako se on provodi, to je drugo pitanje. Možda na Kanarskim i ne toliko dosljedno, imaju neku vrstu autonomije, ali u Njemačkoj sigurno doslovnije shvaćaju, a bojim se uopće pomisliti kako ga shvaćaju u Austriji... Ali činjenica je - ako naletiš na nadrkanog policajca može ti zagorčati život.

istina..baš riskirati..na policajčevu narav.hmmm..nema mi druge nego nova maskara..:lol:

nukac
14.01.2010., 22:57
Samo pazi da ne ideš nazad preko Njemačke, oni su mi najgori. Tamo mislim da ni maskara ne pomaže...

la primavera
14.01.2010., 23:05
Samo pazi da ne ideš nazad preko Njemačke, oni su mi najgori. Tamo mislim da ni maskara ne pomaže...

ok, hvala na savjetu..nikako neću preko njih..:top:

Putnik92
15.01.2010., 08:26
...Ali činjenica je - ako naletiš na nadrkanog policajca može ti zagorčati život.

Tako je. Ja sam svojedobno radio vizu za Nizozemsku iako je već bila dio Šengena, a za sve ostale zemlje viza nije bila potrebna. Bilo mi je glupo riskirati progon iz EU radi kakvog slučajnog legitimiranja...

Viceroy
15.01.2010., 08:53

Ako si fakat u Valenciji kako ti stoji na profilu i ako tamo podnosis zahtjev u Americkom veleposlanstvu ili konzulatu onda u sustini ne bi trebao imati problema, jer si daleko od Hrvatske.

conan
15.01.2010., 15:07
da, ali po ovim odg ovdje ispada da nije moguće samo otići do Maroka i nazad..nego da MORAŠ boraviti izvan sh. prostora 3 mj..jel tako nukac? ee to mi nikako ne sjeda..:ne zna:

Susjeda mi radi u Trstu (na crno) svaki dan osim vikendom i Slovenci
bilježe svaki ulaz u državu i nikad nikad nikad nije imala nikakvih problema.
Po tome ona je i više nego 3 odnosno 6 mjeseci u šengenu....ti napravi kako hoćeš ali češ vidjeti tamo da nikog ništa ne pitaju ....

la primavera
15.01.2010., 18:11
Susjeda mi radi u Trstu (na crno) svaki dan osim vikendom i Slovenci
bilježe svaki ulaz u državu i nikad nikad nikad nije imala nikakvih problema.
Po tome ona je i više nego 3 odnosno 6 mjeseci u šengenu....ti napravi kako hoćeš ali češ vidjeti tamo da nikog ništa ne pitaju ....

ma naravno još bolje ako je tako..vrlo skoro ćemo sve izvidjeti.:)

Coco_Nut
16.01.2010., 00:35
Mogu potvrditi da i za Hrvatsku vrijedi slično.

Bratova cura je iz Beograda i dolazila je često ovamo. Kada su odlučili da će doći ovdje na duže, s vjerojatnom namjerom trajnog ostanka, istraživali su naše zakone. I kod nas, u periodu od 6 mjeseci u Hrvatskoj se može turistički boraviti 3 mjeseca. Znači 3 mjeseca ovdje pa slijedi 3 mjeseca izvan granica. Ili 1 mjesec ovdje, 1 vani, 2 ovdje, 2 vani. Kombinirajte kako hoćete.

Kada je odlučila tražiti dozvolu boravka, trebali su dokazivati da su u vezi. Jedan od dokaza veze bile bi njene prijave boravka na njegovoj adresi, zajednički boravak na moru. Naravno da tih prijava nije bilo. Tko od vas prijavljuje goste na policiji?

Prilikom sljedećeg dolaska, uredno su je prijavili. Nešto kasnije podnijeli zahtjev za dozvolu boravka, a što je postupak koji traje i traje. Kada se počeo približavati rok od 3 mjeseca da je ovdje, a dozvole nema, nije im bilo svejedno. Pri prvom sljedećem izlasku pa ulasku u Hrvatsku, jedina želja im je bila da ona ne dobije pečat u putovnicu kako se ne bi vidjelo kada je ušla pa da se ne mora prijaviti na policiji da je ovdje, a sve kako joj ne bi istekla ta 3 mjeseca. Ako bi je zaustavila policija na ulici, mogla bi reći da je baš jučer stigla i da se ide prijaviti. Uspjela se malo švercati i stigla je dozvola boravka.

Jedno je putovati negdje često i ne razmišljati jeste li u nekom prekršaju jer vam to nije toliko bitno, a drugo je kada vam to može bitno utjecati na život.

kontra
16.01.2010., 07:13
Tko od vas prijavljuje goste na policiji?
ja... :mig:

goldietrickz
16.01.2010., 10:09
ja... :mig:

a svatko tko ne uzima goste na crno, mora ih prijaviti...

Coco_Nut
17.01.2010., 00:36
nisam mislio na prave turističke goste na moru i slično. već na rođake i prijatelje koji dođu na nekoliko dana. :)

kontra
17.01.2010., 09:03
pa i njih :ne zna:

sapporo
17.01.2010., 09:31
počelo izdavanje biometrijskih putovnica ... ima li netko svježu informaciju od "izvora bliskih " o ukidanju viza za SAD ...navodno je to bio jedan od preduvjeta

sapporo
17.01.2010., 09:39
počelo izdavanje biometrijskih putovnica...ima lo netko svježu informaciju od
"izvora bliskih" o ukidanju viza za SAD ... navodno je to bio jedan od preduvjeta

nukac
17.01.2010., 10:15
Mislim da ništa od ukidanja viza u dogledno vrijeme. Nešto je pisalo po novinama, prije mjesec-dva da su Ameri postrožili uvjete za uključivanje zemlje u visa-vavier program, i da su onaj postotak odbijenih viza smanjili, tako da HR više ne ulazi u taj postotak

goldietrickz
17.01.2010., 10:24
¨ i da su onaj postotak odbijenih viza smanjili, tako da HR više ne ulazi u taj postotak

mene ovo zanima... o kakvom postotku se radi, ako nije problem da objasnis i sto to znaci?

akcija1
17.01.2010., 14:11
Da se nadovezem na ulazak/izlazak iz Sengena 3mj 6 mj , ako zelimo ostati duze od 3mj u Sengenu tu dugotrajnu vizu/boravak kako li se vec zove trazimo u policiji zemlje u kojoj boravimo.Tako su meni rekli u Holandskoj ambasadi u Sarajevu. Najnormalnije udjemo u EU Sengen boravimo 3 mj i odemo na pšoliciju da se prijavimo za duzi boravak na osnovu studija,rada ,spajanja porodice ...

Kako zivim u Sarajevu ciji BH gradjani i dalje podlijezu viznom rezimu malo cu ispraviti Nukca sto je rekao da ako ides u Spanjolsku a izvadio si ceski sengen da moras sletiti u Prag pa dalje za Spaniju.To tako pise u zakonu EU ali se ne primjenjuje u praksi.Prije je bila praksa prije prosirenja Sengena da koju vizu imas u toj ti zemlji mora biti registrovan prvi ulaz pa poslije iz te zemlje idi gdje te put vodi Moj frend je s BH pasosem izvadio SLO MULTI Sengen i letio iz Sarajeva preko Minhena za Paris i nikakvih probelma nije imao. Prije puta je zvao SLO , Francusku,Njemacku ambasadu u Sarajevu i na sva 3 mjesta mu rekli da mu vec izdata SLO multi sengen vrijedi za putovanje ,ako s tom SLO vizom koja je vec u pasosu dodje ta trazi francusku vizu bit ce odbijen jer ima sengensku vizu vec ili bi morao otici u SLO ambasadu da ponisti tu vizu pa da mu Francuzi izdaju.

Napominjem, da je ovo provjeren 100 % slucaj s BH pasosem ali mi ne trebamo ovakve vize za boravke do 3 mj

I za HR putovnice, ulazak i izlazak iz Sengena u istom danu se ne broji u ove dana ostanka do 90 dana

nukac
17.01.2010., 15:51
Kaže na Wikipediji:
The criteria for designation as program countries are specified in Section 217 (c) of the Immigration and Nationality Act (Title 8 U.S.C. §1187).[9][10] The criteria stress passport security and a very low nonimmigrant visa refusal rate: not more than 3% as specified in Section 217 (c)(2)(A) of the Immigration and Nationality Act, as well as ongoing compliance with the immigration law of the United States.

Uglavnom, link je tu (http://en.wikipedia.org/wiki/Visa_Waiver_Program).

nukac
17.01.2010., 16:00
E da, negdje sam našao novinski članak da je prije taj postotak bio 10%, a Hrvatska je 2008 imala 7% odbijenih viza. Tak da ćemo još malo čekati...

Coco_Nut
17.01.2010., 23:04
pa i njih :ne zna:

Svaka čast jer još nisam čuo da je netko npr. prijavio boravište bake iz Virovitice koja je došla u Zagreb na tjedan dana.

goranbo
18.01.2010., 22:36
Što mislite, ako se ide u Indiju volontirati, kakva je situacija s vizom? Ima li tko možda kakvih iskustava s time?

goranbo
18.01.2010., 22:37
Svaka čast jer još nisam čuo da je netko npr. prijavio boravište bake iz Virovitice koja je došla u Zagreb na tjedan dana.
Bake ne moraš prijavljivat jer nisu sumnjive.

music_man
26.01.2010., 14:29
Pozdrav ekipa.

Ovako. Ovo ljeto idem u SAD. Inace imam hrvatsku putovnicu, ali ne zivim u Hrvatskoj nego u Svicarskoj i vec imam CH vizu.

Pitanje glasi. Da li ja trebam po Americku vizu ici u Zagreb ili ju mogu dobiti i u Svici u Americkom veleposlanstvu?

Hvala unaprijed!

miloshz
26.01.2010., 14:36
americka viza se trazi u konzulatu kom pripadas po mestu stanovanja (recimo cirih ili bern) a ne po drzavljanstvu (zagreb). zapravo, sumnjam da bi ti u zagrebu i primili zahtev ili bi ga po tom osnovu odbili, sem u izuzetnim slucajevima.

cuba libre
28.01.2010., 10:51
Dajte mi recite koliko se u prosjeku čeka na termin u Američkoj ambasadi?

Grupa Queen
28.01.2010., 11:26
Dajte mi recite koliko se u prosjeku čeka na termin u Američkoj ambasadi?
Pa odi na stranicu i vidi kada ima prvi slobodni termin. :confused:

http://zagreb.usembassy.gov/hrvatski.html

nukac
28.01.2010., 11:37
Obično je termin drugi dan, ili unutar tjedan dana. :) Ja sam ga rezervirao mjesec dana unaprijed. Iako nema potrebe za tim. :)

cuba libre
28.01.2010., 11:46
nukac, hvala! A reci jel znaš možda može li jedna osoba podići putovnice za cijelu obitelj? Nakon uzdavanja vize.
Još jedno pitanje, kako da zakažem sastanak za dijete? Drugi termin isti dan ili može ona samnom na razgovor?

nukac
28.01.2010., 12:17
Ovdje je link (http://zagreb.usembassy.gov/visas/non_immigrant/apply.html).

Piše između ostalog:
Making appointments for children under 14:

If a child under 14 requests visa alone, they must have an appointment made through our website, although they do not need to come to the embassy . Parents can bring their child’s paperwork (application, passport, photograph, bank receipt and supporting documents). If one parent is not present, the other one must bring notarized permission from the other parent allowing travel. Proof of relationship, such as an original birth certificate or court document granting guardianship (if applicable) should be presented. Evidence that a court granted sole custody must be provided; if only one parent is alive, a death certificate for the deceased parent must be provided. If a child (under 14) applies for a visa at the same time as their parents, the child does not need to have an appointment. Parent(s) can hand their child’s application together with theirs. Some applicants do not need appointments (click here for more information).

A mislim da putovnice može podići jedna osoba za sve, jedino provjeri jel treba potpisati punomoć, tamo u ambasadi, jer sam vidio da imaju neke formulare za ponomoć ako želiš da ti netko drugi podigne putovnicu.

cuba libre
28.01.2010., 12:43
Aha, kužim. Hvala. Ma još ću ja njih nazvat jer moram dijete povest sa sobom (nema ju tko čuvati). A valjda i vide kad rezerviram termin da smo isto prezime i to.
Javim drugi tjedan kak je prošlo, da i drugi znaju. Oni koji se nadju u sličnoj situaciji.

zeljka2905
29.01.2010., 10:20
Hvala unaprijed!

Hej i ja imam istu stvar..Mi cemo ici preko ambasade u Bernu kao sto su i svi isli i nemas problema :mig:

zeljka2905
29.01.2010., 10:25
Javim drugi tjedan kak je prošlo, da i drugi znaju. Oni koji se nadju u sličnoj situaciji.

Ajd javi kak je bilo jer moram i ja zvati, meni su rekli da na se na termin ceka cca 1.5 mjeseci, tak da me bas zanima. Znas da prvo moras ispuniti tamo preko neta jedan obrazac i onda na kraju tog obrazca ima neki kod koji moras dati call centru kad zoves? Tak barem pise na netu da tak moras. :ne zna:
I da ne zaboravi, pise velikim slovima, slika mora biti 5x5cm, druge ne primaju. :mig:
Ja moram cekati da dobim novi Aufenthaltsbewilligung pa cu zvati, iako opet moram znati u kolko vremena ti vrate putovnice jer imam neki sajam u April na koji moram ici u INO pa mi treba putovnica. :rolleyes:

Jasminka88
29.01.2010., 20:15
Trebam pomoć...nikad još nisam trebala vizu pa neznam..sory ako će ispasti smiješno pitanje...mene zanima jeli potrebna viza za Španjolsku...ići ću raditi kao dadilja tamo na najmanje godinu dana...pa me zanima jel mi potrebna viza ili nešto drugo...?..hvala

efroname
29.01.2010., 20:30
Trebam pomoć...nikad još nisam trebala vizu pa neznam..sory ako će ispasti smiješno pitanje...mene zanima jeli potrebna viza za Španjolsku...ići ću raditi kao dadilja tamo na najmanje godinu dana...pa me zanima jel mi potrebna viza ili nešto drugo...?..hvala

Trebat će ti radna viza za Schengen, ali ju moraš izvaditi u španjolskom veleposlanstvu. Nazovi 014848950 ili odi do Tuškanca 21a u Zagrebu za točne, detaljne i službene informacije.

Jasminka88
29.01.2010., 20:40
Trebat će ti radna viza za Schengen, ali ju moraš izvaditi u španjolskom veleposlanstvu. Nazovi 014848950 ili odi do Tuškanca 21a u Zagrebu za točne, detaljne i službene informacije.

Hvala na pomoći....napraviti ću tako :)

NoWa
30.01.2010., 09:15
mrzim telefon US ambasade:mad:

jel netko zna sljedece:
imam vizu za SAD na jedno prezime, i sad imam putovnicu na drugo prezime. jel mi ta viza jos uvijek vazi (vrijedi jos 3 godine) il moram vadit novu?

Jasminka88
30.01.2010., 11:33
Imam još samo jedno pitanje: jel mi zna tko reći koliko će otprilike biti cijena te radna viza za Schengen?

nevenab
30.01.2010., 11:53
Da li neko zna slucajno da li je bas pod moranjem da se osobno mora otici po vizu u Budimpestu, naime radi se o delikatnoj situaciji, gdje nema sanse da se uzme slobodan dan za putovanje gore zbog poslovnih obaveza...:mad:
Da li mogu da posalju visu DHL ili slicno??? Isto tako, jel znate da li se moze omoguciti punomoc da sestra, kuma itd podigne vizu za tebe, u Budimpesti.....ovo je ludilo da i dan danas Hrvatskoj treba viza za Meksiko!??!!! Bozeeee.....bilo kakve informacije ce bit dobrodosle...hvalaaaa

NoWa
30.01.2010., 13:05
Da li neko zna slucajno da li je bas pod moranjem da se osobno mora otici po vizu u Budimpestu, naime radi se o delikatnoj situaciji, gdje nema sanse da se uzme slobodan dan za putovanje gore zbog poslovnih obaveza...:mad:
Da li mogu da posalju visu DHL ili slicno??? Isto tako, jel znate da li se moze omoguciti punomoc da sestra, kuma itd podigne vizu za tebe, u Budimpesti.....ovo je ludilo da i dan danas Hrvatskoj treba viza za Meksiko!??!!! Bozeeee.....bilo kakve informacije ce bit dobrodosle...hvalaaaa

a da daš nekoj agenciji da ti sredi vizu:confused:

nevenab
30.01.2010., 17:22
a kojoj? recite ime, i zovem ih first thing monday morning!!:)

nukac
30.01.2010., 17:39
mrzim telefon US ambasade:mad:

jel netko zna sljedece:
imam vizu za SAD na jedno prezime, i sad imam putovnicu na drugo prezime. jel mi ta viza jos uvijek vazi (vrijedi jos 3 godine) il moram vadit novu?

Američka viza je vezana uz osobu, ne uz putovnicu, prezime ili adresu. Znači, uzmeš novu i staru putovnicu i to je to. Jedino ti viza ne smije biti probušena. Ako ju je teta kod izdavanja nove putovnice probušila, onda je nevažeća.

nukac
30.01.2010., 17:43
Imam još samo jedno pitanje: jel mi zna tko reći koliko će otprilike biti cijena te radna viza za Schengen?

To ti ovisi od države do države. Ustvari ne postoji radna viza za Schengen. Procedura je da prvo moraš zatražiti radnu dozvolu na Ministarstvu za rad željene države. Oni na temelju kvota određuju jel će ti je dati. A onda na osnovu radne dozvole dobivaš dozvolu boravka, odnosno vizu. Tako da najbolje nazoveš španjolsku ambasadu, kako je sa baby sitterima.

dadopg
31.01.2010., 02:23
a kojoj? recite ime, i zovem ih first thing monday morning!!:)

na kolko foruma si postala pitanje, nasao sam ih 3 :D

na drugom topicu (meksiko) sam ti rekao da mislim da je general turist, ali nisam 100% dal to vise vrijedi sa obzirom da te slikaju i das otiske (post poslje moga). sto se tice general turista, samo je jedna poslovnica koja je "mogla" to raditi, ali osobno kako su mi ljudi rekli, mislim da to vise ne rade zbog konzulata u budimpesti.

mislim da ces na kraju morati ici osobno.

dadopg
31.01.2010., 02:29
Američka viza je vezana uz osobu, ne uz putovnicu, prezime ili adresu. Znači, uzmeš novu i staru putovnicu i to je to. Jedino ti viza ne smije biti probušena. Ako ju je teta kod izdavanja nove putovnice probušila, onda je nevažeća.

sada kada sam vidio tvoj odg, malo me brine nesto, dobio sam nedavno vizu na 10g, al mi putovnica istice u 1mj '11. kako napravit da je zena tamo u Mupu ne probusi? napomenut joj, dal ce to sljakat? dal je smije ostavit ne probusenu?

hvala nukac!

Ria26
31.01.2010., 08:01
Dobro jutro,

imam jedno pitanjce vezano za izdavanje vize za USA. Planiram ici u NY na usavrsavanje engleskog, mjesec dana. Pitala sam u agenciji da li trazim turisticku vizu ili studentsku vizu, ali to mi nije znala reci.Svakako cu pitati preko maila, ali me zanima ima li tko iskustva stim?

Iskreno me strah toga da uzmem kartu i uplatim tecaj pa mi ne odobre vizu, a cijene karte znaju u tom periodu kada ja idem biti jaaaako skupe. Znaci, da prodjem jeftinije, trebala bi kartu i uplatu tecaja izvrsiti par mjeseci ranije, a sa druge strane, u ambasadu mogu ici tek 3 mjeseca ranije prije planiranog puta.

Da li su mi uplata tecaja i potvrda od instituta, garantno pismo i povratna karta dovoljni da ih uvjerim kako se mislim vratit doma ili ?? Iskreno, vise ni sama ne znam odakle poceti...

nukac
31.01.2010., 09:01
Teta na MUPu pita jel imaš koju važeću vizu i onda je ne probuši. Tak da nemaš straha.

Ria, za učenje engleskog tražiš turističku vizu. Za studentsku vizu, postupak je kompliciraniji i skuplji.

NoWa
31.01.2010., 14:47
Teta na MUPu pita jel imaš koju važeću vizu i onda je ne probuši. Tak da nemaš straha. i.ma ne pita teta nista, znam ja:D
al isla sam bas sad vidjet tu probušenu putovnicu i vidim da su probusene samo korice + prva i zadnja stranica. i na ovom zadnjem pasošu probušeno tako i na onom pretproslom s ruskom vizom..ocito im 'bušilica' radi tako da busi ono najbitnije.

americku vizu mi nisu dirali.

al mi je svejedno panika uc u control-freak državu s putovnicu na kojoj pise npr 'ana anić aničević', a na onoj di je viza je samo 'ana anić':usama:
mozda da nosim dokaz o promjeni prezimena:D?:ne zna: ipak sam se udala kod njih:lol:

nukac
31.01.2010., 16:03
Već je ranije netko postavio to pitanje, mislim da je čak i zvao ambasadu i da su rekli da je viza važeća. Za svaki slučaj možeš uzeti taj neki papir koji dokazuje da si udana. :)

goldietrickz
31.01.2010., 17:46
Da se nadovezem na ulazak/izlazak iz Sengena 3mj 6 mj , ako zelimo ostati duze od 3mj u Sengenu tu dugotrajnu vizu/boravak kako li se vec zove trazimo u policiji zemlje u kojoj boravimo.Tako su meni rekli u Holandskoj ambasadi u Sarajevu. Najnormalnije udjemo u EU Sengen boravimo 3 mj i odemo na pšoliciju da se prijavimo za duzi boravak na osnovu studija,rada ,spajanja porodice ...

to se sve mora raditi u ambasadi zemlje u koju se zeli ici. nazalost... ako se preslo 90 dana u 180 dana, mora se cekati u zemlji iz koje se dolazi.

tako je nama receno na Auslanderbehorde u Njemackoj.

i gleda se unazad od svakog ulaska u Schengen. 6 mjeseci unazad. evo, npr. ja sam se vratio iz Njemacke prije 10 dana, i ne bih trebao ulaziti u Schengen do 8.4., barem tako sam ovdje izracunao:

http://www.udi.no/Norwegian-Directorate-of-Immigration/Central-topics/Visa/Visa-calculator/

postoje druga rjesenja za posjednike hrvatskih osobnih iskaznica.

cuba libre
01.02.2010., 11:52
NoWa, ponesi za svaki slučaj vjenčani list ili što već imaš. Ja sam bila u istoj situaciji kad sam išla na Novi Zeland, pitala me žena na carini zašto imam dvije putovnice, objasnila sam da sam zbog vjenčanja morala mijenjat prezime bla bla i to je to. Uzeli su mi putovnicu, rekli da malo pričekam i pustili me. Nije to neki neobičan slučaj, bez brige.

Nego da pitam, nukac? Kakvi su u USA ambasadi što se tiče slike? Znam kakva mora biti, ali mi smo se slikali doma, slika super izgleda, tako radimo i za ostale dokumente i nikad nije bilo problema. Kakvo je vaše iskustvo? Znam da je glupo pitanje ali šta ćeš.

E da, teta u MUPu ništa ne pita, obavezno treba napomenuti da imate važeću vizu prije poništenja, tko zna o čemu ona u tom trenutku razmišlja, za čas može napravit glupost. Radije napomenite!

nukac
01.02.2010., 12:25
Ne znam ti za slike, imaš ono pravilo na formularu za vizu (ili je na onom formularu za termin) kakva treba biti slika. Uglavnom, mora biti 5 x 5 cm i faca nekih 70% slike. Uglavnom, pogledaj njihovo pravilo, ako to možeš napravit doma, sve 5. Ionak te slike skeniraju.

cuba libre
01.02.2010., 12:53
Da, mora biti 5x5cm, mene samo brine kvaliteta.... Ali sad sam pogledala staru muževu putovnicu gdje ima vizu, kad se to skenira sva kvaliteta ode. OK, budem uzela te što smo sami napravili, ne da mi se plaćat još i za to. A slike su skroz OK, pa i fotografi slikaju sa digitalcem i onda to isprintaju.
Hvala, nukac na mišljenju.

Ria26
01.02.2010., 13:05
Teta na MUPu pita jel imaš koju važeću vizu i onda je ne probuši. Tak da nemaš straha.

Ria, za učenje engleskog tražiš turističku vizu. Za studentsku vizu, postupak je kompliciraniji i skuplji.

A sta da ja radim ako uplatim i tecaj i kartu pa mi odbiju vizu? Toga me jako strah jer je puno novaca u igri...

nukac
01.02.2010., 13:05
U krajnjem slučaju, ako ti odbije sliku, imaš tamo onu kutiju za slikanje pa se možeš tamo poslikati. :)

nukac
01.02.2010., 13:07
A sta da ja radim ako uplatim i tecaj i kartu pa mi odbiju vizu? Toga me jako strah jer je puno novaca u igri...

Onda se to zove bad luck. Zato kod kupovine karte i uplate tečaja provjeri jel vraćaju pare.
Zato sam te i mislio pitati zašto ne odeš učiti engleski u UK, jer ne trebaš vizu, karte do tamo su 10-tak puta jeftinije, a i tećajevi su vjerojatno iste i više kvalitete.

Ria26
01.02.2010., 13:14
Onda se to zove bad luck. Zato kod kupovine karte i uplate tečaja provjeri jel vraćaju pare.
Zato sam te i mislio pitati zašto ne odeš učiti engleski u UK, jer ne trebaš vizu, karte do tamo su 10-tak puta jeftinije, a i tećajevi su vjerojatno iste i više kvalitete.

Da, bas sada citam tvoje savjete o tome kako je najbolje prvo otici na postupak za vizu pa tek onda kupovati kartu, sredjivati ostale stvari itd.

Evo ovako, prvo sam mislila otici negdje drugo, ali NY mi je idealna opcija jer bih imala smjestaj mjesec dana koji ne bih trebala platiti (rodica tamo zivi).

A i NY je NY :D

Sad se mislim da prvo odem na postupak za vizu pa onda sredjujem sve ostalo, ako ne upali odem negdje u Europu, a ako upali super.
Da li mi je kasno trazit kartu 3 mjeseca prije planiranog puta i to ako se putuje u 12 mj?
Pitam tu, a ne u agenciji, upravo zato sta mi je teta koja tamo radi reklakako je vec i sada "velika potraznja za kartama za NY za 12 mj jer su blagdani". Znam da me mulja, nisam blesava, u interesu joj je da proda sta vise, ali pitam se dali je 3 mj ranije, malo prekasno za taj period?

nukac
01.02.2010., 13:28
Ne mulja te previše. Ja sam kartu za odlazak između Božića i NG kupio u svibnju. Par tjedana nakon toga ih je još bilo po toj cijeni, nakon toga je cijena rasla i rasla. 3 mjeseca prije puta ispod nekih 900 EUR nije bilo. Ja sam je platio 530 EUR.
Neke kompanije vraćaju pare ako ne dobiješ vizu, treba to provjeriti.
I iako je NY lijep za novu godinu, moje neko mišljenje je - bolje je ići tamo negdje oko ožujka, jer je sve puno jeftinije, a i gužve su manje... A i vrijeme je puno ljepše...

cuba libre
01.02.2010., 13:32
U krajnjem slučaju, ako ti odbije sliku, imaš tamo onu kutiju za slikanje pa se možeš tamo poslikati. :)

:top:. Odlična ideja. Znači, idem bez brige.

nesho
01.02.2010., 13:41
Da, mora biti 5x5cm, mene samo brine kvaliteta.... Ali sad sam pogledala staru muževu putovnicu gdje ima vizu, kad se to skenira sva kvaliteta ode. OK, budem uzela te što smo sami napravili, ne da mi se plaćat još i za to. A slike su skroz OK, pa i fotografi slikaju sa digitalcem i onda to isprintaju.
Hvala, nukac na mišljenju.

Mi smo svoje slike za vizu radili doma na inkjet printeru - printali smo na foto-papir. Samo treba paziti da nisu zmrdane boje (za međunarodnu vozačku mi je slika zelena :D ). Provjereno prolazi.

Đon Vejn
01.02.2010., 21:51
bok ekipa, imam pitanje vezano za vizu za USA. Imam slican problem kao i Ria26, planiram putovanje u 9. mjesecu moram neke uplate obaviti puno prije a teta u ambasadi kaze max 3 mjeseca prije puta da mogu trazit turist vizu. E sad, cuo sam da bi mogao izvaditi sad vizu i reci da putujem u 5. a otici u 9. i da oni po vizi to ne mogu skuzit tj, da me nece nitko nista pitati. Sta vi mislite o tome i jel ima netko takva iskustva? Hvala.

nukac
01.02.2010., 22:17
A na viz lijepo piše, datum izdavanja vize... I ako recimo taj dan čovjek u ambasadi bude malo nadr**n i da ti vizu na 3 mjeseca...

miloshz
02.02.2010., 08:05
pa mozes i u kanadu bez vize na neki kraci kurs jezika... ili kao sto vec predlozise UK

americke vize kao i uopste imigraciona pitanja su poprilicni hit-and-miss i mogu da rade sta hoce. u priincipu je tako svugde, ali u americi najizrazenije.

iako vize daju na 5 ili 10g., ipak nemoj traziti prerano jer nikad ne znas da li je onaj baja u konzulatu jeb'o skoro te ti mozda da vizu na 3-6meseci

inace, datum isticanja vize nije i datum dokle mozes biti. to odredjuje onaj na aerodromu. datum isticanja je poslednji dan koji mozes uci u US. recimo imas datum isticanja 20. februar, udjes 19. i dobijes 3 meseca... u US mozes ostati do 19. maja, ne 20. februara.

goldietrickz
02.02.2010., 09:05
A na viz lijepo piše, datum izdavanja vize... I ako recimo taj dan čovjek u ambasadi bude malo nadr**n i da ti vizu na 3 mjeseca...

mislim da je onako kako je miloshsz napiso. koliko mozes ostati u SAD (3 ili 6 mjeseci) odlucuje onaj ciko na ulazu u SAD, a ne ciko u ambasadi, ali ja vjerujem da si ti na to i mislio ustvari...

nukac
02.02.2010., 09:58
Ustvari više nije tako. U prosincu 2009 sam ušao u SAD i samo mi je udario pečat s datumom ulaska, nikakav datum do kad trebam napustiti SAD. Očito su malo promijenili zakon.

A ja sam mislio na vizu, naime, što ako ideš tražiti vizu sad, a putuješ u 9 mjesecu, a vizu dobiješ na 3 mjeseca?

goldietrickz
02.02.2010., 10:07
Ustvari više nije tako. U prosincu 2009 sam ušao u SAD i samo mi je udario pečat s datumom ulaska, nikakav datum do kad trebam napustiti SAD. Očito su malo promijenili zakon.

A ja sam mislio na vizu, naime, što ako ideš tražiti vizu sad, a putuješ u 9 mjesecu, a vizu dobiješ na 3 mjeseca?

ja nisam ni znao da je ikad bilo drugacije. usao sam u ozujku prosle godine. samo datum ulaska. cak mi nitko nije udarao nikakav pecat da sam izasao... uzeli samo onaj karton sto je bio zakacen za putovnicu...

a ovo drugo, nisam uopce ni cuo da je netko dobio na manje oo 6 mjeseci vizu, ukoliko bi onom ciki lijepo i objasnio gdje, zasto i na koliko ide...

ali, ne znam... sve je moguce...

cuba libre
02.02.2010., 10:57
Mi smo svoje slike za vizu radili doma na inkjet printeru - printali smo na foto-papir. Samo treba paziti da nisu zmrdane boje (za međunarodnu vozačku mi je slika zelena :D ). Provjereno prolazi.

Super, baš mi je drago da si se javio. Boje su normalne, slike izgledaju ko prave :D.

nukac
02.02.2010., 11:18
ja nisam ni znao da je ikad bilo drugacije. usao sam u ozujku prosle godine. samo datum ulaska. cak mi nitko nije udarao nikakav pecat da sam izasao... uzeli samo onaj karton sto je bio zakacen za putovnicu...

a ovo drugo, nisam uopce ni cuo da je netko dobio na manje oo 6 mjeseci vizu, ukoliko bi onom ciki lijepo i objasnio gdje, zasto i na koliko ide...

ali, ne znam... sve je moguce...

Moja prva je bila na 3 mjeseca, single entry. Taj dan je ovaj na ambasadi ustao na lijevu nogu valjda.

Eliann
02.02.2010., 11:28

Ja sam bila u SAD-u sredinom 11 mj. prošle godine i piše mi i datum ulaska i do kad moram otići. Valjda ovisi o tome kakav štambilj trenutno imaju na aerodromu.

Gracia
02.02.2010., 11:41
Halo,drustvo.Imam neki stotinu pitanja. Neznam sta da radim i sta da odlucim. Zarucnik mi je amerikanac,imam dijete s njim. Mala ima njegovo prezime,takoder i americko drzavljanstvo. Trebala bih predati papire za vizu. A neznam koja je najbolja za mene. Voljela bih mu sto prije otici kod njega. Koja je viza bolja za mene,i koliko traje. Imam mogucnost sto prije dobiti. A planiramo se vjencati u ameriku. Zato molim od vas pomoc. Neka mi neko posavjetuje. Onda cu se odluciti. Ne idi mi se na turisticku vizu,jer se moram vratiti.Unaprijed hvala,drustvo.........

Frish
02.02.2010., 18:24
E, odnda si fulala temu, jer ovdje se raspravlja upravo o turističkim vizama.

Gracia
02.02.2010., 21:07
E, odnda si fulala temu, jer ovdje se raspravlja upravo o turističkim vizama.

Oprostite,nigdje ne pise da se radi o turistickim vizama.

nukac
02.02.2010., 21:54
Ovdje ti nitko ne zna odgovoriti na tvoje pitanje, već si ga par puta postavila i nije bilo nekih konstruktivnih odgovora. Zato je najbolje da nazoveš USA ambasadu, jer će oni sigurno znati odgovoriti na tvoja pitanja.

goldietrickz
02.02.2010., 23:33
Halo,drustvo.Imam neki stotinu pitanja. Neznam sta da radim i sta da odlucim. Zarucnik mi je amerikanac,imam dijete s njim. Mala ima njegovo prezime,takoder i americko drzavljanstvo. Trebala bih predati papire za vizu. A neznam koja je najbolja za mene. Voljela bih mu sto prije otici kod njega. Koja je viza bolja za mene,i koliko traje. Imam mogucnost sto prije dobiti. A planiramo se vjencati u ameriku. Zato molim od vas pomoc. Neka mi neko posavjetuje. Onda cu se odluciti. Ne idi mi se na turisticku vizu,jer se moram vratiti.Unaprijed hvala,drustvo.........

ja sam ti rekao sto ja mislim da je najpametnije a vjerojatno i najbezbolnije i najbrze od svega. vjencajte se tu gdje si ti. onda on ode, i trazis spajanje s obitelji.

kako god da odes drugacije, svakako se moras vratit sredit tu vizu. onda je bolje i da ne ides dok ne sredis.

ili sto kaze nukac, nazovi ambasadu, lijepo ispricaj koja je situacija i oni ce ti rec sto da radis. nema razloga za ikakav strah...

Gracia
03.02.2010., 20:27
ja sam ti rekao sto ja mislim da je najpametnije a vjerojatno i najbezbolnije i najbrze od svega. vjencajte se tu gdje si ti. onda on ode, i trazis spajanje s obitelji.

kako god da odes drugacije, svakako se moras vratit sredit tu vizu. onda je bolje i da ne ides dok ne sredis.

ili sto kaze nukac, nazovi ambasadu, lijepo ispricaj koja je situacija i oni ce ti rec sto da radis. nema razloga za ikakav strah...

Hvala vam na informaciji.:)

babinho23
04.02.2010., 21:31
bok drustvo..........

imam namjeru negdje u 5. mjesecu ici na Internship u SAD koji bi trajao godinu dana, vec sam bio proslo ljeto na work & travel programu preko J1 vize i za internship bi bila ista viza, ali mene zanima da li ja mogu jos uz tu J1 vizu podignuti i turisticku vizu ili ce im to biti sumnjivo posto mislim da je J1 za internship sa multiple entries???

Viceroy
05.02.2010., 15:03
bok drustvo..........

imam namjeru negdje u 5. mjesecu ici na Internship u SAD koji bi trajao godinu dana, vec sam bio proslo ljeto na work & travel programu preko J1 vize i za internship bi bila ista viza, ali mene zanima da li ja mogu jos uz tu J1 vizu podignuti i turisticku vizu ili ce im to biti sumnjivo posto mislim da je J1 za internship sa multiple entries???

Ne kuzim zasto bi ti trebala turisticka viza dokle god imas J1? Kada istekne vratis se po turisticku i rijesena stvar. Fakat ne vidim potrebu za obje...

babinho23
05.02.2010., 15:40
e ali kad mi istekne J1 bit diplomirani ekonomist i necu biti zaposlen, tako da nema sanse da onda dobijem turisticku vizu posto sam vec 2 puta bio u americi, mislio sam im rec na ambasadi da mi turisticka treba posto nakon 12 mjesci J1 vize imas grace period od jednog mjeseca za putovanje po americi pa mislim skuknuti nekoliko dana na bahame za koje mi onda treba turisticka viza jer se bez nje ne mogu vise onda vratiti u SAD,

a turisticka mi treba cisto iz razloga ako ne dobijem recimo radnu vizu da mogu onda otici sa turistickom ponovo u ameriku...........

goranbo
05.02.2010., 20:59
Hvala vam na informaciji.:)
Imas i podforum DIjaspora na ovom forumu, kao i druge forume koji se bave s tim temama (-- google).

cuba libre
07.02.2010., 17:05
Jel se smije na već isprintanom formularu za američku vizu nešto nadopisati?

Frish
07.02.2010., 17:40
Kako misliš nadopisati nešto? Ne ispunjavaš li formular online, pa printaš popunjeni formular sa odgovorima?

San Francisco
07.02.2010., 18:06
kad se izda američka viza na npr 3 mjeseca.....znači li to da ja mogu ulazit u zemlju u naredna 3 mjeseca ili i da moram izać iz zemlje za 3 mjeseca?

cuba libre
07.02.2010., 18:44
Kako misliš nadopisati nešto? Ne ispunjavaš li formular online, pa printaš popunjeni formular sa odgovorima?

Ma je, ali sam skužila da sam zaboravila napisati djevojačko prezime. A već sam isprintala, dogovorila sastanak... Ništa, idem sutra ujutro pa šta bude.

cuba libre
07.02.2010., 18:45
kad se izda američka viza na npr 3 mjeseca.....znači li to da ja mogu ulazit u zemlju u naredna 3 mjeseca ili i da moram izać iz zemlje za 3 mjeseca?

Svakako da moraš ući u zemlju u ta 3 mjeseca, a vjerojatno i izaći. Za ovo prvo sam sigurna.
Pa zar su ti izdali na 3mj? Moji prijatelji koji idu sa nama na put su bili prošli tjedan i dobili na 10 godina.

goldietrickz
07.02.2010., 22:28
Svakako da moraš ući u zemlju u ta 3 mjeseca, a vjerojatno i izaći. Za ovo prvo sam sigurna.

nisam siguran da je tako. ja kad sam dobio vizu nisam odmah isao. na ulazu u SAD, cova udara vizu, i meni ju je dao na 6 mjeseci od dana ulaska u SAD.

cuba libre
08.02.2010., 09:42
To sa izlaskom se slažem, ali zar možeš ući u zemlju ako ti viza ne vrijedi?

susannah
08.02.2010., 15:37
nisam siguran da je tako. ja kad sam dobio vizu nisam odmah isao. na ulazu u SAD, cova udara vizu, i meni ju je dao na 6 mjeseci od dana ulaska u SAD.
cek' malo, dobio si americku vizu na ulasku u ameriku?:confused:
nemoguce, jer te nece pustiti niti u avion bez vize koja se dobiva u veleposlanstvu.:ne zna:
To sa izlaskom se slažem, ali zar možeš ući u zemlju ako ti viza ne vrijedi?
ne.

miloshz
08.02.2010., 15:45
na ulasku u US dobijes dozvolu ostanka, viza samo znaci da mozes doci do immigration officer koji tek onda odlucuje pusta li te i na koliko

susannah
08.02.2010., 23:51
ok ljudi, jesam ja nesto propustila u zadnjih 5 mjeseci? :misli:

zar se viza ne dobiva u veleposlanstvu u zg i oni odredjuju na koliko mjeseci/godina ti je daju, a na ulasku u zemlju ti skeniraju otiske prstiju i lupe pecat preko vize :ne zna:

nukac
09.02.2010., 06:41
Čovjeka ste krivo shvatili. Napisao da je vizu dobio u ZG (ili gdje već), a na ulasku u USA su mu u putovnicu udarili pečat da USA mora napustiti u roku od 6 mjeseci. S tim da taj datum do kad moraš ostati u USA nekad udare, nekad ne udare.

Viceroy
09.02.2010., 09:19
Imigracijski sluzbenik na ulasku odredjuje kako dugo mozes ostati, a to ne mora uvijek biti 6 mjeseci. Ostati mozes u odobrenom periodu cak iako je viza istekla, ali svakako ne mozes putovati natrag u SAD po isteku vize.

susannah
09.02.2010., 10:31
Čovjeka ste krivo shvatili. Napisao da je vizu dobio u ZG (ili gdje već), a na ulasku u USA su mu u putovnicu udarili pečat da USA mora napustiti u roku od 6 mjeseci. S tim da taj datum do kad moraš ostati u USA nekad udare, nekad ne udare.
aaaaaa! :arhimed:
dobro je, vec sam mislila da sam propustila neke drasticne promjene :)

nukac
09.02.2010., 10:58
Jedina dramatična promjena je viza na 10 godina.

zeljka2905
09.02.2010., 12:48
Eto ja imam termin 26.02 a letimo tek 26.08. Nadam se da ce biti sve ok sa vizom i svime i da cemo dobiti da 5 godina kao i ostali. Ja nemogu vise tolko cekati da budu max 3 mjeseca prije puta jer ce mi onda svi letovi otici gore i gubim hrpu love. Javim kak je proslo....drzite fige!

cuba libre
09.02.2010., 15:58
zeljka, jesi nazvala i pitala ambasadu? To je 6mj prije, ajd nazovi prije neg uplatiš da budeš sigurna. Jer čim ti tamo odeš i iz nekog razloga ne dobiješ tada, uplata ti propada. A veliki su to novci.

zeljka2905
10.02.2010., 13:11
Pricas ti sad o novcima za letove ili za vizu?

cuba libre
10.02.2010., 15:08
Za vizu. Ne znam, meni je puno 2000kn kaj smo dali za vize. Tamo piše npr. da ak ti putovnica treba isti dan (neki ne znaju da ju ne mogu dobiti), da ti zahtjev propada a time i uplata. znači, ima sto razloga zašto bi ti odbili. Ja tebe kužim zbog avionskih karata, ali oni s razlogom imaju onu obavijest crvenim slovima da ne predaješ više od 3mj prije. Nazovi i pitaj! Tko pita ne skita!
Iako, ako i kupiš karte, mislim da nemaš problema kasnije dobiti vizu. Stvarno je daju svima. Barem kad smo mi bili. Dali su je i curi koja studira i ide kod sestre koja tamo studira.

Alana
10.02.2010., 20:13
Moze mala pomoc?

ovo ljeto putujemo u USA ako naravno dobimo vizu.

Ono sto me zanima je da li dodatni dokumenti koje moramo priloziti (potvrda od poslodavca da sam zaposlena,potvrda o vlasnistvu i potvrda od faxa za kcerku) moraju biti na engleskom?

nukac
10.02.2010., 21:55
Ni jedan dokument ne mora biti na engleskom, mogu svi biti na hrvatskom.

Alana
13.02.2010., 07:11
Hvala .
Malo me to zbunilo ,a u razgovoru sa zenskom na dezurnom telefonu nisam stigla pitati jer mi je vecinom odgovarala da sve pise na njihovoj stranici.

zeljka2905
15.02.2010., 14:15
Eto ja jutros otkazala termin u USA ambasadi jer ste me uvjerili da svako dobije vizu i da nejdem prije :kava: :bonk:...sad cu fino rezervirati avione po USA i hotele...ak ne dobijem vizu...ubit cu nekog od vas tu....:azdaja: :raspa: :buum: :lol:

nukac
15.02.2010., 17:19
Uh, vjerojatno sam ja prvi na listi... :ne zna:
Morat ću izbrisat ovaj profil i otvorit neki novi, tajni profil. :cerek::bonk::crta:

Frish
15.02.2010., 18:04
Kostarika? Viza ne treba, rajt?

conan
15.02.2010., 19:35
Kostarika? Viza ne treba, rajt?

ne ne ....free enter....

haanaa
15.02.2010., 20:04
Ja bila neki dan, idem na dva tjedna malo kruzat karibima i bahamima i mislim si ja dat ce mi nesto turisticko 3 ili 6 mjeseci a ono danas dodje doma putovnica i PAF 10 GODINA!!!!
Imala sam pismo od posla, tri zadnje platne liste, ugovor na neodredjeno potvrdu o godisnjem odmoru i prosjeku place bla bla. I potvrdu rezervacije od kompanije da dolazim na brod sto frajer na prvom salteru, dakle ne konzularni officer s kojim popricas, odmah vratio, kao ne treba mi. A ja to cekala jer sam si mislila da bez dokaza da idem na cruise nema sanse da dobijem. I tako sad meni pise M kao MULTIPLE entry. Pa me sad zanima, da li postoji limit koliko puta mozes u godini uletit u USA i da li je uvijek vrijeme koje mozes biti tamo max 6 mjeseci ili moze biti i manje ako ti immigration officer tako napise (iz nekog razloga). I tko ti daje taj kartoncic kad recimo letis iz zg u new york? I kome to dajes na aerodromu i kad?
Eto malo to sa tim multiple entries me zanima, jer ako su mi vec dali pa sta ne iskoristit! ;)))

nukac
15.02.2010., 20:24
ZM na 10 godina znači, ulaziš i izlaziš kako hoćeš. Uglavnom imigration officer na granici odlučuje koliko smiješ ostati, s tim da nekad udare datum do kad možeš ostati, nekad ne udare. Na zadnjem letu do Amerike dobiješ formular (2 komada) koje moraš ispuniti, za nas je bijeli. Trećinu formulara dobiješ, nega moraš pokazati prilikom izlaska iz USA. Predaješ ga imigration officeru na ulasku. Drugi formular je carinska deklaracija, njega daješ carinskom službeniku.

haanaa
15.02.2010., 20:42
Hvala nukac, sve jasno. Dakle samo formularcic i milost ili nemilost imigration officera;) TNX! :kiss:

bucek
16.02.2010., 08:02
Molim pomoć ako netko zna.
Prijatelj Arap,iz Saudijeske arabije,došao bi na godišnji u Hrvatsku.
Koja je procedura za vizu? Dali mu ja moram slati neke papire ili?' Nemam pojma od kud da krenem pitaiti :ne zna:

funkster
16.02.2010., 08:16
Molim pomoć ako netko zna.
Prijatelj Arap,iz Saudijeske arabije,došao bi na godišnji u Hrvatsku.
Koja je procedura za vizu? Dali mu ja moram slati neke papire ili?' Nemam pojma od kud da krenem pitaiti :ne zna:

http://za.mvp.hr/?mv=1874&mh=315&dmid=159

bucek
16.02.2010., 09:21
HVALA :mig:

nukac
16.02.2010., 10:15
Skineš sa tih stranica formular za garantno pismo, ispuniš ga i ovjeriš kod javnog bilježnika. To mu pošalješ.

zeljka2905
16.02.2010., 14:47
Uh, vjerojatno sam ja prvi na listi... :ne zna:
Morat ću izbrisat ovaj profil i otvorit neki novi, tajni profil. :cerek::bonk::crta:

Tocno tako :kava: :rofl:

drznica
17.02.2010., 08:30
S obzirom da je tema "Rusija" živahna kao mrtvac, molila bih maalu pomoć. Zvala sam ambasadu, ali neki šutljivi rus me uputio na broj automata. Koji je izverglao svoje ali ja nisam dobila informacije koje me zanimaju.
Pa ako bi netko znao:

- da li je vaučer ok ako letim iz Budimpešte za Moskvu?
- da li s novom biometrijskom putovnicom mogu i bez vaučera/vize/pozivnog pisma?

Thx, mašem

kontra
17.02.2010., 09:07
vaucer je dosta, ali bez obzira na putovnicu ne mozes bez njega ili pozivnog pisma u rusiju :mig:

drznica
17.02.2010., 09:16
Hvala, hvala, hvala!

Poodle noodle
17.02.2010., 22:34
Uskoro planiram iskoristiti svojih 90 dana "slobodnog" boravka u Švicarskoj. No zeljela bih se tamo vratiti ponovno vec brzo nakon toga pa sam namjeravala pokrenuti zahtjev za vizu ali su mi u Svicarskoj ambasadi rekli da za vrijeme procesa ne mogu nigdje putovati a proces traje standardno oko 3 mjeseca... Kuzim da im moram dati putovnicu da bi mi stavili vizu unutra KADA i AKO mi je odobre, ali ja bi ta 3 mjeseca trebala cekati samo odobrenje vize a ne da mi je netko fizicki zakelji u putovnicu!

Ja jos nikad nisam cula da netko "ne moze" putovat za vrijeme dok ceka hoce li mu viza biti odobrena ili ne pa me zanima jel to stvarno tako ili sam mozda nesto krivo razumjela u ambasadi?

miloshz
17.02.2010., 23:11
za rusiju vise ne treba ni viza ni vaucher, dovoljna je putovnica vec neko vreme

znajuci koje su budale shviceri, apsolutno me nishta ne chudi

zeljka2905
18.02.2010., 12:27
Ja jos nikad nisam cula da netko "ne moze" putovat za vrijeme dok ceka hoce li mu viza biti odobrena ili ne pa me zanima jel to stvarno tako ili sam mozda nesto krivo razumjela u ambasadi?

Hm...nebi znala...ali znam da su CH jako komplicirani...Nadam se da imas potvrdu o zaposlenju da bi mogla dobiti vizu jer inace ne znam kako bi mogla, osim udaje naravno..hehehehee

opi
18.02.2010., 13:43
za rusiju vise ne treba ni viza ni vaucher, dovoljna je putovnica vec neko vreme

znajuci koje su budale shviceri, apsolutno me nishta ne chudi

otkud ti to? na stranicama mvp piše da treba
http://www.mvpei.hr/MVP.asp?pcpid=1161&dmid=156#pocdrz

miloshz
18.02.2010., 14:45
onda sajt mvp nije up to date

bas ovde procitah vest o ukidanju a i znam neke koji su isli

Basil Fawlty
18.02.2010., 15:15
ima ovdje neki članak o viznom režimu s rusijom, http://www.novi-zagreb.com/novosti/vijesti/vi-nemate-biometrijsku-putovnicu-ne-mo-ete-u-avion-za-rusiju.html

Frish
18.02.2010., 15:42
Možda je blesavo pitanje, ali opet da budem siguran: ako uđem u SAD sa vizom, naravno, da li mogu bez problema iz SAD-a putovati u treću zemlju na par dana i ponovno se vratiti u SAD? Znam da pitanje glupo zvuči, ali nisam naišao na sličnu situaciju, pa reko da provjerim.

miloshz
18.02.2010., 15:59
ukoliko u entries pise M, mozes

Poodle noodle
18.02.2010., 17:17
Hm...nebi znala...ali znam da su CH jako komplicirani...Nadam se da imas potvrdu o zaposlenju da bi mogla dobiti vizu jer inace ne znam kako bi mogla, osim udaje naravno..hehehehee

Ma i u tome je problem jer nemam potvrdu o zaposlenju nego idem tamo zbog decka koji bi morao potvrditi da me moze uzdrzavati. Od samog pocetka nemam visoka ocekivanja posto nismo u braku tak da mislim da skoro nema nikakve sanse da mi odobre vizu... Ali sam bar mislila pokusat pa sta bude, ali ako ne smijem nigdje putovat 3 mjeseca onda neznam sta cu...

Poodle noodle
18.02.2010., 17:17
I jos nesto, ako ce mi itko znati odgovoriti, u zahtjevu za vizu pise da moram napisati datum dolaska u zemlju i datum odlaska, jel to znaci da bi ja vec sada trebala imati avionske karte koje potvrduju ta dva datuma?

edit: radi se o schengenskoj vizi, za one koji nisu procitali moje prijasnje postove:mig:

opi
18.02.2010., 18:01
ima ovdje neki članak o viznom režimu s rusijom, http://www.novi-zagreb.com/novosti/vijesti/vi-nemate-biometrijsku-putovnicu-ne-mo-ete-u-avion-za-rusiju.html

" Iz Hrvatske se u Rusiju može bez vize, ali s pozivom poduzeća ili privatne osobe koja ima prebivalište u Rusiji, i to samo izravnim letom iz Hrvatske u Rusiju"

totalno nejasno
-može avionom? a što je sa vlakom?
-pozivno pismo je inače uobičajna osnova za vizu u velikom broju zemalja. nema mi logike kako rusi pozivno pismo tretiraju kao putnu isprava

San Francisco
18.02.2010., 21:39
Šta je s transfernim letovima kroz moskvu. Treba li za to išta ako se ostaje samo par stai u transferu?

zeljka2905
19.02.2010., 08:12
Od samog pocetka nemam visoka ocekivanja posto nismo u braku tak da mislim da skoro nema nikakve sanse da mi odobre vizu...

Hm..stvarno neznam kako bi to moglo biti da tako samo dobijes vizu...daj Boze da uspijes, ali ja jos nisam cula da je netko samo tako dobio. Btw; ne znam da li znas, ali ti mozes biti u CH tri mjeseca pa moras izaci (znaci moras imati zig da si napustila zemlju) i nitko ti nista nemoze, nemas straha. Isto tako ako ti na CH granici kod ulaska ne lupe kad si usla, sreci nema kraja....mozes biti do kada hoces...hehhehe
Eto ja sam tu vec 5 godina i neznam da li su mi mozda jednom udarili pecat :D
Ok ja imam vizu ali svejedno...

Ali da kao sto kazes, probaj pa ces vidjeti.

PS. gdje je dragi u CH?

nukac
19.02.2010., 08:38
Mislim da je najbolje nazvati CH ambasadu u ZG izložit problem i raspitati se.

ghigo
19.02.2010., 09:28
Pozdrav svima,
Dakle, prije nego što nazovem MVP možda netko ima takvo iskustvo pa da se ne živciram bez veze :-)
Pitanje je vrlo jednostavno, kubanski državljanin bi došao u HR kao turista.
Bio sam u beču poslovno pa navratio do njihove ambasade. Dali su mi neki "Carta de Invito bla bla " (ne sječam se kako se točno kaže) i rekli da moram do MVP (ovdje u HR) i onda sve skupa poslat opet u Beću i to je to. Onda oni to šalju za kubu i valjda tamo imaju neku proceduru.
Fali nešto?

nukac
19.02.2010., 10:05
Koliko ja znam, da bi strani državljanin mogao doći u HR moraš mu napisati garantno pismo. To se napravi tako da se na www.mvpei.hr skine obrazac, ispuni i ovjeri kod javnog bilježnika. To se pošalje posjetitelju, on s tim i drugim potrebnim dokumentima ide na Veleposlanstvo RH u toj državi, ili gdje već.

kontra
19.02.2010., 10:40
cak ne mora bit ni ovjeren... mi smo lani slali poslovnim partnerima u rusiju... samo mora bit vlastorucno potpisan (pecatiran ako garanciju daje pravna osoba) i u originalu :ne zna:

conan
19.02.2010., 11:22
Mexico napokon ukinuo vize za obične putovnice.....Viva Mexico!!!!

Brick2k
19.02.2010., 13:28

Otkud ti ta informacija? Prema ovoj stranici jos uvijek nama trebe vizu: http://www.inm.gob.mx/EN/index.php?page/not_need_visa

Tomcat
19.02.2010., 14:06
Otkud ti ta informacija? Prema ovoj stranici jos uvijek nama trebe vizu: http://www.inm.gob.mx/EN/index.php?page/not_need_visa

ukinuli su vize, ali stupa na snagu u travnju

http://www.mvpei.hr/custompages/static/hrv/templates/_frt_Priopcenja.asp?id=5414

Poodle noodle
19.02.2010., 21:23
Hm..stvarno neznam kako bi to moglo biti da tako samo dobijes vizu...daj Boze da uspijes, ali ja jos nisam cula da je netko samo tako dobio. Btw; ne znam da li znas, ali ti mozes biti u CH tri mjeseca pa moras izaci (znaci moras imati zig da si napustila zemlju) i nitko ti nista nemoze, nemas straha. Isto tako ako ti na CH granici kod ulaska ne lupe kad si usla, sreci nema kraja....mozes biti do kada hoces...hehhehe
Eto ja sam tu vec 5 godina i neznam da li su mi mozda jednom udarili pecat :D
Ok ja imam vizu ali svejedno...

Ali da kao sto kazes, probaj pa ces vidjeti.

PS. gdje je dragi u CH?

Ljudi koji zive u nevjencanoj zajdenici mogu dobiti vizu na temelju toga, znam dosta gay ljudi koji su tako dobili vizu a nisu vjencani samo kaj ih je vecina iz USA pa ih se tretira drugacije nego nas iz Hrv, a bog zna di smo svrstani kad nismo u EU... Tak da mogu dobit vizu jedino na temelju toga sto sam s deckom u vezi vec 2 godine pa bi on morao dokazati da ima toliko i toliko da me nahrani, pa dokazati da nam moze placati stan itd itd... A u Svicu vec putujem godinu dana sim tam i stvarno pazim da iskoristim maksimalno ali da ne prijedem dozvoljeno vrijeme... Tak da nebi riskirala jer nekad mi ne lupe stambilj ali "skeniraju" pasos na onoj masini tak da kad bi bas netko htio provjerit kad sam usla, mogao bi. A radije cu jos godinu dana putovat sim tam nego da mi zabrane ulazak u schengen...

I da, dragi je u CH:(

Poodle noodle
19.02.2010., 21:28
Mislim da je najbolje nazvati CH ambasadu u ZG izložit problem i raspitati se.

Ma zvala sam vec i zenska mi je rekla da ako pokrenem postupak za vizu ne mogu putovati tih 3 mjeseca dok oni razmisljaju oce li ju odobrit ili ne.

Ja tu ne vidim logiku zasto bi morala bitu u hrv svo to vrijeme pa zato pitam na forumu ako netko zna... Jer moguce je i to da sam ja krivo shvatila.

nukac
19.02.2010., 21:45
Koliko ja znam, putovnicu ne zadržavaju. Predaš zatjev s kopijom putovnice, a onda kad je viza gotova, samo nalijepe u putovnicu. Tak je barem za slovensku vizu. S tim da u Sloveniji to traje najdulje 3 tjedna. Ali svaka država ima svoja pravila. Možda je mislila da ne možeš putovati u CH?

intrepidCRO
20.02.2010., 10:21
ukinuli su vize, ali stupa na snagu u travnju

http://www.mvpei.hr/custompages/static/hrv/templates/_frt_Priopcenja.asp?id=5414

aleluja :D

amon
21.02.2010., 18:44
turistička viza za australiju na 3 mj? Iskustva, savjeti, na šta treba obratiti pozornost???

zeljka2905
23.02.2010., 11:16
Tak da mogu dobit vizu jedino na temelju toga sto sam s deckom u vezi vec 2 godine pa bi on morao dokazati da ima toliko i toliko da me nahrani, pa dokazati da nam moze placati stan itd itd...
(

A onda neznam...samo kazem iskustva koje ja znam....nadam se da bude sve ok...

ghigo
23.02.2010., 17:15
znači nitko nema iskustvo sa kubancima ;-) ????

TropaDeElite
23.02.2010., 20:07
A kako je za Tailand koliko koštaju te vize..
Japan?

Kiki
24.02.2010., 01:28
Za japan nam ne treba viza.

funkster
24.02.2010., 08:01
A kako je za Tailand koliko koštaju te vize..
Japan?

Tajland je 180 kn jedan ulaz, 360 kn multiple entry

vanelic
25.02.2010., 10:19
hej
možda budem trebao ići ponovno u Srbiju. problem je što sam u 1. mjesecu dobio ulazni i izlazni pečat 'Republika Kosovo'. namjeravam ići ili vlakom ili busom. zna li netko da li bih mogao imati problema ili čak biti vraćen s grane? tanx.

She
25.02.2010., 22:37

Ma da:p Ja bila prije dva mjeseca i dali mi vizu na 10 godina, ocito mi vise nece trebati:rofl:

Moram se pohvaliti: She ide u Buthan krajem treceg!!!:top::top::top:

i nazad u Indiju, no ne veselim se jos jednoj delhi belly :D

intrepidCRO
26.02.2010., 09:16
hej
možda budem trebao ići ponovno u Srbiju. problem je što sam u 1. mjesecu dobio ulazni i izlazni pečat 'Republika Kosovo'. namjeravam ići ili vlakom ili busom. zna li netko da li bih mogao imati problema ili čak biti vraćen s grane? tanx.

mislim da ti se neće dogoditi povratak s granice, to je ipak rezervirano za Bliski istok...naime, ti imaš i ulazni i izlazni pečat, što je ok, mogu te samo mrko pogledati...
problem nastaje u slijedećoj varijanti: ENTRY pečat Srbije, pa produžiš to Kosova, pa odeš npr. u CG ili Makedoniju ili Albaniju, pa Kosovari veknu svoj EXIT pečat...idući put kad se pojaviš ispred srpskog graničnog policajca, on te može tretirati kao da nisi nikad izašao iz zemlje, jer imaš krivi exit, u tom slučaju je bolje žicati Kosovare da ti ne udare nikakav pečat na izlasku...

belica
26.02.2010., 14:35
imamo presjedanje u Katru. da li nam je potrebna tranzitna viza? thx.

File
26.02.2010., 15:35
imamo presjedanje u Katru. da li nam je potrebna tranzitna viza? thx.

Ne.

Bolac
26.02.2010., 21:55
Imam pitanje u vezi dobivanja Australske turističke vize...
Znači upravo sam diplomirao prije tjedan dana (nisam još dobio niti diplomu niti imam radnu knjižicu, ništa) i otišao bi 2 tjedna dole kod rođaka koji ima njihovo državljanstvo...muči me šta da sad napišem u molbi za vizu, da sam nezaposlen, da sam student...ne znam kaj je najbolje (nemrem više dobit potvrdu od faksa da sam student, samo da sam diplomirao)?

I kaj se tiče bankovnog stanja, jel mogu prebacit od staraca na svoj račun neku lovu, tražit od banke potvrdu, pokazat to njima u ambasadi i onda vratit lovu?

I da, imat ću garantno pismo...

belica
26.02.2010., 22:17
Ne.

monaco
27.02.2010., 01:07
eh da oće ukinut vizu za USA, a ne da tu strepim/o hoću dobit neću dobit..

dilmah
27.02.2010., 18:14
Imam pitanje u vezi dobivanja Australske turističke vize...
Znači upravo sam diplomirao prije tjedan dana (nisam još dobio niti diplomu niti imam radnu knjižicu, ništa) i otišao bi 2 tjedna dole kod rođaka koji ima njihovo državljanstvo...muči me šta da sad napišem u molbi za vizu, da sam nezaposlen, da sam student...ne znam kaj je najbolje (nemrem više dobit potvrdu od faksa da sam student, samo da sam diplomirao)?

I kaj se tiče bankovnog stanja, jel mogu prebacit od staraca na svoj račun neku lovu, tražit od banke potvrdu, pokazat to njima u ambasadi i onda vratit lovu?

I da, imat ću garantno pismo...

pa pretpostavljam da jedino što možeš napisati jest da si nezaposlen s obzirom da za ništa drugo nemaš nikakvu potvrdu... pa objasni tamo kad budeš davao zahtjev...
a za drugo pitanje, da, možeš, ja sam tako napravila...
sretno! :)

Bolac
27.02.2010., 18:45
pa pretpostavljam da jedino što možeš napisati jest da si nezaposlen s obzirom da za ništa drugo nemaš nikakvu potvrdu... pa objasni tamo kad budeš davao zahtjev...
a za drugo pitanje, da, možeš, ja sam tako napravila...
sretno! :)

A jel mogu stavit kvačicu na OSTALO, pa tamo napisat da čekam 7. mjesec da nastavim dalje s faksom, a da sad koristim vrijeme za putovanja? Pošto stvarno to planiram...
Jel se ide na razgovor ili se samo tamo ode predat papire?
I koliko si love ti prebacila? Hoće 10 000kn bit dosta?

Hvala:s

dilmah
28.02.2010., 09:08
A jel mogu stavit kvačicu na OSTALO, pa tamo napisat da čekam 7. mjesec da nastavim dalje s faksom, a da sad koristim vrijeme za putovanja? Pošto stvarno to planiram...
Jel se ide na razgovor ili se samo tamo ode predat papire?
I koliko si love ti prebacila? Hoće 10 000kn bit dosta?

Hvala:s

mislim da možeš... možda da prije nazoveš ambasadu i pitaš točno što da napraviš...
ide se kao na razgovor, ali moj je bio vrlo neformalan, žena mi postavila dva pitanja, rekla da pričekam i za deset minuta se vratila i dala mi putovnicu s vizom..
što se novaca tiče, moraš imat minimalno 1000 aud za mjesec dana + dovoljno novaca na računu za povratnu kartu.:)

jaapkts
28.02.2010., 09:47
Dali netko zna dali je Hrvatima potrebna viza za Grcku za odmor?

Ili ako imate nekakve informacije ili internetske stranice, molim, javite.

Pozdrav

nukac
28.02.2010., 09:51
Ni za jednu EU zemlju nam ne treba viza... :) (naravno za boravak do 3 mjeseca)

Bolac
28.02.2010., 13:30
mislim da možeš... možda da prije nazoveš ambasadu i pitaš točno što da napraviš...
ide se kao na razgovor, ali moj je bio vrlo neformalan, žena mi postavila dva pitanja, rekla da pričekam i za deset minuta se vratila i dala mi putovnicu s vizom..
što se novaca tiče, moraš imat minimalno 1000 aud za mjesec dana + dovoljno novaca na računu za povratnu kartu.:)
Super, znači da je viza brzo gotova ako odeš gore osobno, to ću i napravit...
Prebacit ću si onda 15000kn (pošto karta košta od Zagreba 800 funti sa CA i Emiratima), a planiram ostat 2 tjedna...
I garantno pismo ću imat...

Ajde hvala ti na savjetima:s

Catalyst Group
28.02.2010., 18:38
Da li netko zna da li građanima Šri Lanke trebaju vize za HRV?

akcija1
01.03.2010., 17:39
Da li netko zna da li građanima Šri Lanke trebaju vize za HRV?
Treba viza.Za detaljne informacije kontaktirati nase Veleposlanstvo ili u Colombu ili u New Delhi-ju

ranGo01
04.03.2010., 15:48
Bok ljudi trebao bih pomoć oko izdavanja radne dozvole za UK,koliko se čeka,koliko love me to sve košta i ako neko ima koji dobri savjet,prijedlog nebih se bunio:)Unaprijed zahvaljujem

conan
04.03.2010., 16:10
Bok ljudi trebao bih pomoć oko izdavanja radne dozvole za UK,koliko se čeka,koliko love me to sve košta i ako neko ima koji dobri savjet,prijedlog nebih se bunio:)Unaprijed zahvaljujem

pričekaj još godinu i pol i neće ti više trebati radna viza....:p

ranGo01
04.03.2010., 16:47
pričekaj još godinu i pol i neće ti više trebati radna viza....:p

Molio bih nešto konkretno od odgovora,hvala.

Brick2k
04.03.2010., 16:50

Evo ovdje vise informacija:

Points Calculator da li uopce mozes dobiti radnu vizu: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/pointscalculator

Informacije o vizama: http://www.ukvisas.gov.uk/en/doineedvisa/

Cjenik za vize: http://www.ukvisas.gov.uk/en/howtoapply/visafees/

Hrvati, Makedonci i Turci placaju manji za radnu vizu.

Pozdrav

San Francisco
04.03.2010., 19:28
Zna li netko koliko se otprilike čeka na termin za američku vizu. Znači da npr. idem rezervirat danas, kad bi bia prvi slobodan termin?

I ima li neki period kad je posebna navala?

ivano_s
04.03.2010., 19:31
Zna li netko koliko se otprilike čeka na termin za američku vizu. Znači da npr. idem rezervirat danas, kad bi bia prvi slobodan termin?

I ima li neki period kad je posebna navala?

Sam si zakazujes termin, kad ti odgovara.

nukac
04.03.2010., 19:32
Mislim da je uglavnom moguće naći od danas do sutra, tjedan dana najviše... :)

pimp
07.03.2010., 01:27
Imam li neko iskustva sa ovim! Imam BiH vozacku, i Hrv putovnicu sa kojom namjeravam ici u USA naravno ako mi daju vizu. Kako mogu upravljat autom tamo, mislim u Americi?? Znam da postoji medjunarodna vozacka, ali me zanima ima li to veze sa mojom putovnicom, posto je vozacka BiH a putovnica HR?? hvala. pozz

sapporo
10.03.2010., 10:18
Posjedujem važeću američku vizu sa kojom sam bio u americi prije tri godine - viza mi vrijedi još dvije godine.
U međuvremenu posjetio sam Libanon i u pasošu imam i njihovu vizu (dobivenu na aerodromu ) - izgledom vrlo upečatljiva...Budući da ove godine opet planiram put u SAD mogu li očekivati probleme odnosno neugodna pitanja pri ulasku u SAD.Kakva su iskustva...?

conan
10.03.2010., 10:53
Posjedujem važeću američku vizu sa kojom sam bio u americi prije tri godine - viza mi vrijedi još dvije godine.
U međuvremenu posjetio sam Libanon i u pasošu imam i njihovu vizu (dobivenu na aerodromu ) - izgledom vrlo upečatljiva...Budući da ove godine opet planiram put u SAD mogu li očekivati probleme odnosno neugodna pitanja pri ulasku u SAD.Kakva su iskustva...?

Nisam još čuo da je Libanoncima zabranjem ulazak u USA ....pa nisu ti oni Arapi koji ne priznaju Izrael kao državu....

mawa.dalmatinka
10.03.2010., 20:54
E ovako... vizu za USA imam na 5 godina, M entries...
e sad.. putovnica mi ističe za mjesec dana, i dala sam zahtjev za novu biomet.putovnicu.
Kako namjeravam opet u USA u 7 mjesec, poslala sam mail u ambasadu trebam li ponovo aplicirati za vizu s obzirom da mi istice putov. i dobila odg odg da ako mi je viza valjana i ako nije oštećena na bilo koji način da ne trebam ponovno aplicirati.. već samo pri ponistavanju stare ne probusiti vizu i nositi obe putovnice sa sobom... E sad pitanje... možda glupo ali ko pita ne skita...pri ulasku u USA barba mi je prikacio onaj kartoncic sa dozvolom boravka 6 mj i udario pečat.. e pečat mi je pola na jednoj stranici a pola na onoj di mi je viza.. zanima me jel to inace tako ili mi nista nesmije biti di je viza? :ne zna::ne zna::ne zna:

Hvala :)

Frish
10.03.2010., 21:02
Koliko znam, to nema veze. Pod oštećenjem misli se na to da nije probušena kod poniuštavanja. Samo budi sigurna da napomeneš da imaš važeću vizu i da ti ju ne probuše.

mawa.dalmatinka
10.03.2010., 21:06
Koliko znam, to nema veze. Pod oštećenjem misli se na to da nije probušena kod poniuštavanja. Samo budi sigurna da napomeneš da imaš važeću vizu i da ti ju ne probuše.

Da da to znam, ma mene strah da me radi toga nebi vratilo.. tebi nema nista preko vize jel?

nukac
10.03.2010., 21:10
Obično tako i lupaju štambilje kad je u pitanju viza.
Uglavnom, kad ideš s putovnicom na Policiju, naglasi teti da ti ne izbuši valjanu vizu. Ako ti je revna teta na policiji izbuši, moraš po novu. Ako je na njoj američki žig - to ih ne smeta. Ako je žig neke druge države - to ih jaaaaako smeta.
Ti ameri su posebna sorta. :top:

mawa.dalmatinka
10.03.2010., 21:16
Obično tako i lupaju štambilje kad je u pitanju viza.
Uglavnom, kad ideš s putovnicom na Policiju, naglasi teti da ti ne izbuši valjanu vizu. Ako ti je revna teta na policiji izbuši, moraš po novu. Ako je na njoj američki žig - to ih ne smeta. Ako je žig neke druge države - to ih jaaaaako smeta.
Ti ameri su posebna sorta. :top:

e znam znam da ne smije mi probusit vizu ali nisam znala za taj žig.. jer je baš glupo udaren uff... je me nasekira ovo.. :) ma ja i nisam usla na onaj salter di sam tribala, nego kako sam isla sa stricom, koji je americki drzavljanin on me poveo na njegov salter..i sve proslo ok.. eh ti amerikanci..

Frish
11.03.2010., 18:11
Da da to znam, ma mene strah da me radi toga nebi vratilo.. tebi nema nista preko vize jel?

Imam žig preko vize. Američki, naravno.

conan
12.03.2010., 09:53
Amerika ukinula vize Grcima i to u sred ekonomske krize pračene opčim štrajkom...hm....mislim da smo mi onda vrlo vrlo blizu ukidanju....

Ljubav u zaledju
13.03.2010., 04:53
Nisam još čuo da je Libanoncima zabranjem ulazak u USA ....pa nisu ti oni Arapi koji ne priznaju Izrael kao državu....
Liban jeste arapska zemlja i spada u grupu"rizichnih" tako da mogu da ga trkeljishu i ispitivaju tako da se ne iznenadi.Koliko ja vidim grcima josh nismo ukinuli vize VWP google it.

conan
13.03.2010., 08:40
Liban jeste arapska zemlja i spada u grupu"rizichnih" tako da mogu da ga trkeljishu i ispitivaju tako da se ne iznenadi.Koliko ja vidim grcima josh nismo ukinuli vize VWP google it.

Počevši od 5.4.2010 ...

http://www.timaticweb.com/cgi-bin/tim_client.cgi?ExpertMode=TINEWS/N1&user=DL&subuser=DELTAB2C

Spellman
15.03.2010., 16:01
imam jedno pitanje pa ako netko zna...

frend mi je u costariki...krenuo bi za nikaragvu a nezna da li mu treba viza za tamo...??
HVALA...pozz.