PDA

View Full Version : Chiron - ranjeni iscjelitelj

polyhymnia
26.06.2007., 20:01
Chiron je u grčkoj mitologiji sin Krona i Okeanide Filire; Kentaur i odgajatelj mnogih grčkih junaka. Hironovo ime izvedeno je od grčke riječi koja znači "ruka". Dakle, Chiron je "onaj koji liječi rukama".

Za razliku od ostalih kentaura, Chiron je bio pravi kontrast, inteligentan, civiliziran i ljubazan. Bio je stručnjak za umjetnost, lov i medicinu, a također i proricanje. Chiron je odgajao i poučavao brojne grčke junake i bogove - imao je dar kojim je omogućio svojim učenicima da otkriju svoje najveće potencijale.

Bio je Kronov sin i Titan te nije mogao umrijeti. Ostao je posljednji Kentaur i želio je žrtvovati svoj život da bi omogućio čovječanstvu da koristi vatru. Budući da je bio besmrtan, Heraklo se dogovorio sa Zeusom da razmijeni Chironovu besmrtnost za život okovanog Prometeja. Tako se odrekao svoje besmrtnosti i umro od Heraklove strijele umočene u hidrinu otrovnu krv.

U astronomiji Chiron je planetoid, odnosno tijelo manje od planeta ali veće od meteora. Otkrio ga je američki astronom Charles Kowal 1977. godine. Nalazi se između Saturna i Urana te ima ekscentričnu elipsoidnu orbitu.

Chiron je u astrologiji smatran ujedno našom najdubljom ranom i ključem njena iscjeljenja. U natalnoj karti ukazuje na posebne rane i boli koje smo dožvjeli rano u ovom životu ili u prošlom. Znak u kojem je smješten govori o prirodi same rane, njenom sadržaju, porijeklu i povijesti. Kuća predstavlja područje života u kojem ta rana dolazi do izražaja. Aspekti koje formira ukazuju na načine na koje možemo razriješiti probleme i osloboditi unutarnje blokade.

polyhymnia
26.06.2007., 20:06
ovdje ćemo se baviti chironom u natalnoj karti te njegovom simbolikom. ja o njemu nažalost ne znam mnogo ali želim znati više, što je upravo i razlog zašto otvaram ovu temu. nadam se da će se naći netko upućeniji tko će biti voljan podijeliti neka svoja iskustva i saznanja. :)

prethodni je post tek uvod, neke općenite činjenice o chironu koje bi nam možda mogle poslužiti kao polazišna točka.

dakle, pišite o svom chironu, gdje se nalazi i kako je aspektiran i kako vi to tumačite ili ste zbunjeni. nadam se ugodnim razgovorima ! :)

S.C.
26.06.2007., 20:16
Ovdje mozete pronaci neke najosnovnije znacajke Chirona u znakovima. :)

http://www.astrology.com/allaboutyou/healingsign/

Dajana7
26.06.2007., 20:33
hm...zanimljivo je kako krion ti otkrije slabost koju tvoja natalne skriva.

Javit ću se kasnije sa cijelom analizom, a možda i sutra jer ipak sam neuvježbana.

Poly, pa šta čekaš srećo?

TincH
26.06.2007., 20:56
Zanimljivo, moj je u biku :)
Osma kuća.
To je to za početak.

I dečkov je u biku. Još zanimljivije :eek:

polyhymnia
26.06.2007., 21:53
ovakoc: moj je u raku, 3. kuća. radi trigon s venerom, opoziciju s uranom i trigon sa sjevernim čvorom. evo što par eng. sajtova kažu o ovom:
Chiron (to bring about the fullest potential) in Cancer (Instinctive and Protective)
You need to bring about the fullest potential in the instinctive and protective way in which you deal with your base (home). The answer lies in the missing part of something you have. It may be that, for instance, you are too home-loving and need to explore its opposite. Or it could mean you are refusing to create a home and need to be more more motivated to create one. You may need to express emotions that you instinctively hide and protect from others (water).

onda:
The superficial interpretation would be that there were childhood troubles with the mother. Brilliant deduction. Hey, who didn't have some childhood problems with both parents? The real key here is how we dealt with it. The positive part of Chiron in Cancer is that you can be very nurturing. This is a very good position for therapists and caregivers of any sort. The negative side is that you find it difficult to nurture yourself or let others nurture you. Everybody has some degree of difficulty in growing up and severing that psychological umbilical cord with mama. Chiron in Cancer people tend to take a longer time than most to do the job. Once you do this, though, and learn to accept as well as give nurturing, you should be fine. So stop whining and complaining.

a za kuću kažu ovo:
+If you don't have any brothers or sisters, you may experience this Chiron placement as a lack, a hole in your life. If you do, then there could be continual problems with at least one sibling. This is a good placement for a voice coach or speech therapist. It is likely that you will be able to teach others to speak better than you do. This placement tends to increase the chance of communication problems of one sort or another. No, it does not guarantee a speech defect. Instead, there could be problems with making oneself understood. In some cases, this could indicate that one wasn't listened to as a child. That could trigger a lifelong quest to "make others listen to me." However, no matter how much they do, there is frequently a feeling that "they are still not listening." The problem is that no matter how much they listen to you now, it doesn't get rid of the pain you felt in childhood when they didn't. Mercury/Chiron stress aspects are likely to produce the same result. Recognizing this is a first step to leaving the pain behind.
!Chiron is associated with the emotional wounds we receive early on in our lives. The sign Chiron is in will dominate but the house placing will show in which area the personality is motivated and into which they will put their efforts. In the third house it may indicate, perhaps unintentional, criticism by parents or siblings about the way you expressed yourself, producing a lack of self- confidence. There may have been some injury to your voice or you may have been too shy to speak. Your thoughts and words may take time to be expressed so as to be correct. Any errors you make will be excused so as not to appear to be in the wrong. Do not let yourself be hampered by technicalities, and learn to admit to mistakes.

stoput sam pročitala razna tumačenja, ali nikako da ga dokučim, ništa od tog mi ne zvoni i uopće se ne prepoznajem :(

od aspekata stvarno ne znam, jedino što znam je da se opozicija s uranom smatra iscjeliteljskim aspektom. :misli:

polyhymnia
26.06.2007., 21:57
@ TincH

evo što kažu o tvom:
CHIRON IN TAURUS gives your emotionality a rational touch. You look for and find perfection in beauty and even your sense of art receives correct expression forms. In addition, you look for healing in properties and a hedonistic life style, but also could make the experience, what mischief these things occasionally may bring. Strict moral and ethic conceptions may show up.
CHIRON IN THE 8th HOUSE means strange, possibly sadomasochistic attitudes also within the sexual life. You have big healing and regeneration forces and deep occult knowledge. Surely you get in contact with power structures or even hold a position of power by yourself, however, both possibilities could cause difficulties. Then you perhaps seek for revenge and rage against something or someone, retreating later. This position often promises strong self-restraint and fears of death, the own and that of others, as well as symbolic deaths. In this position owner-seizing tendencies can be found eventually, which then usually aim for security. Inheritances play a role. Profits and losses of material or financial kind can develop themselves here in dramatic or even dangerous ways. This position clearly has a karmic touch. Human beings usually are confronted inevitably with the consequences of their acting or omitting here. A conscious becoming of these circumstances can lead to fearfulnesses, sometimes managed by self-restraint. Possibly from the chironic, karmic mischief comes the knowledge that the chironic healing is a result of recognizing that all negative actions are followed by negative consequences.

polyhymnia
26.06.2007., 22:00
ali uvijek su mi ta objašnjenja kirona nekako prepatetična :rolleyes: neko bauljanje i trkeljanje a zapravo vrlo malo tog kažu. ja bi onak konkretno :zubo:

diki
26.06.2007., 22:10
poly, hoćeš vidjeti za mene? :moli:

polyhymnia
26.06.2007., 22:13
ofkors: reci di ti je kiron ili daj podatke da ti napravim natal.

diki
26.06.2007., 22:16
ofkors: reci di ti je kiron ili daj podatke da ti napravim natal.
u biku, ali ne znam u kojoj je kući. :confused:
poslat ću ti preko pm-a podatke :kiss:

S.C.
26.06.2007., 22:28
ovakoc: moj je u raku, 3. kuća.
stoput sam pročitala razna tumačenja, ali nikako da ga dokučim, ništa od tog mi ne zvoni i uopće se ne prepoznajem :(

od aspekata stvarno ne znam, jedino što znam je da se opozicija s uranom smatra iscjeliteljskim aspektom. :misli:

Ovako, Chiron u Raku mogao bi doista znaciti, kao sto tu kaze, bolnu tocku na podrucju ljubavi, odnosno osjecaj da je osoba nedovoljno voljena, pazena i mazena, osobito u djetinjstvu. U podrucju doma i sigurnosti, odnosno u pojmu kod te osobe, kao da nesto nedostaje. Njen zadatak bio bi trazenje ispunjenja na toj razini, kroz ljubav i emocije na onom nivou koji je osobi potreban. No, postoji problem – odnos i izazavanje u okolini. Osim sto je treca kuca podrucje osvjestenje svojih misli i potreba, jednako tako je i podrucje razdjeljivanja sebe od svojih misli, ali i drugih od sebe. I, naravno, medjusobna interakcija sa neposrednom okolinom, osobama koje su nam bliske a na ciju prisutnost u nasem zivotu nismo imali direktnog utjecaja, prihvacanje i izmjenjivanje misljenja te gradnja vlastitih razmisljanja uz feedback od drugih. Kada se radi o stavovima i vizijama vezanim za dom, obitelj i brigu za druge, ljubav i suosjecanje, mozda postoji nacin razmisljanja i potrebe u pogledu ljubavi i majcinstva, koje na neki nacin ne odgovaraju razmisljanjima blize okoline, odnosno predstavljale bi u nekoj mjeri sukob, te time bivaju sprijecene od izrazavanja, objelodanjivanja, pa mozda cak bivaju potisnute i nepoznate od strane same individue. Kao sto pise, potrebno je shvatiti i bez straha sebi priznati da je svima pa tako i tebi potrebna ljubav i briga, i da zasluzujes jednako nesebicnu kao sto ju i dajes. Kako je treca kuca kuca osvjestenja, zadatak je osvjestiti svoje potrebe za ljubavlju, njeznoscu i sigurnoscu, a s obzirom da se radi o komunikaciji, druga stvar je predstaviti svoje stavove i zelje svojoj okolini.

Elektra
26.06.2007., 22:35
Meni je u blizancima, 9. kuća i ima kraj sebe oznaku 'r'. Jel' to znači da je retrogradni? Inače, on je jedini koji mi ima tu oznaku.

TincH
26.06.2007., 22:53
@ TincH

evo što kažu o tvom:Hvala, ne poklapaju se baš s onime što sam pročitala na linku kojeg je stavila(o) S.C. Barem što se tiče ovog s Bikom. Zasad pretpostavljam da se otud potječu "zemljani" problemi čije posljedice često osjećam a bilo mi je čudno zašto budući da zemlje u natalu nemam naš previše.

Al nema veze, ionako ću s vremenom saznati (tj. naći) što točno predstavlja :)

Koliko dugo je Chiron u pojedinom sazviježđu? Dvije godine?

TincH
26.06.2007., 22:59
Meni je u blizancima, 9. kuća i ima kraj sebe oznaku 'r'. Jel' to znači da je retrogradni? Inače, on je jedini koji mi ima tu oznaku.Mlađa si od mene barem godinu dana ;)

Btw, trenutno se nalazi u Vodenjaku. Nigdje mu se ne žuri :D

TincH
26.06.2007., 23:01
ovakoc: moj je u raku, 3. kuća. radi trigon s venerom, opoziciju s uranom i trigon sa sjevernim čvorom.

Eh, kad bi mi još netko objasnio aspekte (točnije kako ih gledati) bila bi mu vrlo zahvalna :o :o :o
Ili barem neki linkić postavio :zubo: Na adekvatnu.. khm... stranicu adekvatnog topica :zubo: :ljenguza:

Mrs. T
26.06.2007., 23:12
di je meni Chiron i šta kaže :zubo:http://www.seljacionline-forum.com/images/smilies/zbunjeni.gif

raspored (http://img517.imageshack.us/my.php?image=poljaaq8.png)
graf. prikaz (http://img117.imageshack.us/my.php?image=natalnatk9.png)
ja se uopće u to ne kužim :tuzni:

Elektra
26.06.2007., 23:15
Ja ga tu ne vidim. Meni baš piše Chiron :)

TincH
26.06.2007., 23:15
Nije ucrtan?? :(
Ili ja ne vidim dobro (ne znam) :zubo:

I hoću ja taj program koji izrađuje kartu :mama:

TincH
26.06.2007., 23:16
Ja ga tu ne vidim. Meni baš piše Chiron :)

Ima i simbol (http://www.zanestein.com/orig_glyph.gif) ;)

Mrs. T
26.06.2007., 23:16
Ili barem neki linkić postavio :zubo: Na adekvatnu.. khm... stranicu adekvatnog topica :zubo: :ljenguza:

pomogućnosti na hrv. jeziku :zubo:

Mrs. T
26.06.2007., 23:18
Nije ucrtan?? :(
Ili ja ne vidim dobro (ne znam) :zubo:

I hoću ja taj program koji izrađuje kartu :mama:

ja sam napravila na www.astroskop.net :confused:

TincH
26.06.2007., 23:18
Na karti se vide aspekti ;)
Hvala :lux:

TincH
26.06.2007., 23:20
A tu imaš program koji pokazuje Chiron
Bafi ga je linkao
http://www.forum.hr/showthread.php?t=232049

Elektra
26.06.2007., 23:24
Ima i simbol (http://www.zanestein.com/orig_glyph.gif) ;)

Ma znam koji je simbol. Napisah da ga ne vidim, a i u onoj tablici bi ga trebala imati i napisanog, a ona nema. :)

Drakulj
26.06.2007., 23:27
Našla sam svog Chirona. Nalazi se u biku (12 stupanj) u 4 kući. Radi opoziciju s Uranom, trigon sa Saturnom, kvadrat s Jupiterom :( i sekstil s Merkurom.
Vidim da nas dosta ima Chirona u biku. Ne znam koliko je dugo tamo ostao :)

Elektra
26.06.2007., 23:34
Kao što rekoh - blizanci (7 stupanj, valjda :confused: ). Kako da znam što točno radi sa kime? :zubo:

Vidim kvadrat sa mjesecom i nešto sa Uranom, ali ne kužim koja je to oznaka. Poput osmice, ali nije osmica već mi linija prelazi preko toga pa ne vidim točno. :confused:

Zoe
26.06.2007., 23:39
I dečkov je u biku. Još zanimljivije :eek:
Ma i nije baš. Kiron je u Biku bio 7 godina :D . Bitnije je gdje se Kiron nalazi (posebno ako je angularan i radi konjunkcije s osjetljivim točkama - asc, dc, mc, ic) i kako je aspektiran (posebno sa Suncem i Mjesecom).

Drakulj
26.06.2007., 23:43
Kao što rekoh - blizanci (7 stupanj, valjda :confused: ). Kako da znam što točno radi sa kime? :zubo:

Vidim kvadrat sa mjesecom i nešto sa Uranom, ali ne kužim koja je to oznaka. Poput osmice, ali nije osmica već mi linija prelazi preko toga pa ne vidim točno. :confused:

Pretpostavljam da je to znak za opoziciju. I ja imam taj aspekt (vidi gore).
Vjerojatno je dugo trajala ta opozicija.

Elektra
26.06.2007., 23:46
Pretpostavljam da je to znak za opoziciju. I ja imam taj aspekt (vidi gore).
Vjerojatno je dugo trajala ta opozicija.

A da li znaš što predstavlja kvadrat sa Mjesecom i opozicija s Uranom? I još ako je k tome i retrogradni? (ima oznaku malo 'r' kraj sebe, to valjda to znači)

I još imam kvadrat Mjesec-Uran tj. to je jedan trokut koji čine Chiron, Mjesec i Uran. Nadam se da sam se dobro izrazila. :)

Elektra
26.06.2007., 23:56
Evo nešto o Chironu (http://www.cafeastrology.com/chiron.html). :)

TincH
26.06.2007., 23:58
Ma i nije baš. Kiron je u Biku bio 7 godina :D . Bitnije je gdje se Kiron nalazi (posebno ako je angularan i radi konjunkcije s osjetljivim točkama - asc, dc, mc, ic) i kako je aspektiran (posebno sa Suncem i Mjesecom).
Zanimljivo, hvala :)

Zoe
27.06.2007., 00:36
A da li znaš što predstavlja kvadrat sa Mjesecom i opozicija s Uranom? I još ako je k tome i retrogradni? (ima oznaku malo 'r' kraj sebe, to valjda to znači)

I još imam kvadrat Mjesec-Uran tj. to je jedan trokut koji čine Chiron, Mjesec i Uran. Nadam se da sam se dobro izrazila. :)
Mjesec ti je u Ribama pretpostavljam? To je nježan, hipersenzibilan Mjesec. U kojim kućama je taj T-square (trokut Mjesec-Uran-Kiron). Koje kuće su ti u Raku i Vodenjaku?
Ovako na prvu loptu, rekla bih da imaš problematičan odnos s mamom, bila si povrijeđena u djetinjstvu možda zbog toga što ti nije pružena dovoljna sigurnost. Znaš biti ćudljiva, nervozna, sklona melankoliji i nepredvidivim reakcijama, teško se nosiš sa svojim osjećajima (variraš u tome da ih ili negiraš ili se utapaš u njima). Imaš mnogo razumijevanja i takta za druge, možeš razumijeti i osjećati njihovu bol i znaš instinktivno kako im pomoći. Mnogo bolje razumiješ bol i osjećaje drugih ljudi nego svoje.
Inovativna si i kreativna, kreativno izražavanje pomaže ti izraziti i razumijeti vlastite osjećaje i izlječiti bol.
Kreativnost i empatija tvoja su snaga.

Elektra
27.06.2007., 09:37
Mjesec ti je u Ribama pretpostavljam? To je nježan, hipersenzibilan Mjesec. U kojim kućama je taj T-square (trokut Mjesec-Uran-Kiron). Koje kuće su ti u Raku i Vodenjaku?
Ovako na prvu loptu, rekla bih da imaš problematičan odnos s mamom, bila si povrijeđena u djetinjstvu možda zbog toga što ti nije pružena dovoljna sigurnost. Znaš biti ćudljiva, nervozna, sklona melankoliji i nepredvidivim reakcijama, teško se nosiš sa svojim osjećajima (variraš u tome da ih ili negiraš ili se utapaš u njima). Imaš mnogo razumijevanja i takta za druge, možeš razumijeti i osjećati njihovu bol i znaš instinktivno kako im pomoći. Mnogo bolje razumiješ bol i osjećaje drugih ljudi nego svoje.
Inovativna si i kreativna, kreativno izražavanje pomaže ti izraziti i razumijeti vlastite osjećaje i izlječiti bol.
Kreativnost i empatija tvoja su snaga.

Da, Mjesec mi je u Ribama. Evo, baš sad gledam natalnu i koja mi je kuća gdje. Uglavnom, 10. kuća mi je u Raku (s time da nije cijela u Raku, već je i 1/3 u Djevici ako ovo dobro pokazuje ili ako se tako čita :zubo: ), a u Vodenjaku mi je 5. kuća i isto tako je 1/3 u Ribama. Nadam se da sam dobro napisala. :o U Raku mi je MC, a u Vodenjaku (na početku 5. kuće) mi je neki znak - krug i u sredini prekriženo, kao za zabranjeno parkiranje i zaustavljanje :zubo:

A što se mame tiče, ovo je zaista krivo. Moguće da bi važilo za oca, ali nikako za mamu jer moja mama, iako je žešći gnjavež :D , je definitivno osoba koja je svakako svojo djeci pružila mnogo toga, pa i sigurnost.

Ovo ostalo stoji. :o :zubo:

polyhymnia
27.06.2007., 10:12
Elektra, ja sam napravila tvoj natal i nemam pojma o čem pričaš to u 5. kući. prema astro.comu je ona prazna, bez ikakvih prometnih znakova u njoj :D:D

10. kuća ti je u raku, a onaj mali dio pri kraju nije djevica nego lav.

da, kiron ti je retrogradan. retrogradni kiron upućuje na rane i blokade iz prošlog života, ako je vjerovati sajtovima.

zaboravih napomenuti i da je moj kiron retrogradan. jedan izvor u kojeg zbog nečeg imam intuitivno povjerenje mi je pričao o prošlom životu i između ostalog, rodi se o tome da nisam mogla imati djece. vrlo sam kratko živjela, 19 ili 21 godinu (nije siguran za godinu rođenja) i poginula u ratu. no bila sam udata i silno sam htjela imati djecu, što nikako da se dogodi. također imala sam jako mnogo braće i sestara, i rodbine i moguće da sam u toj zbrci bila nekako zapuštena.
meni se ne tu priču jako dobro nadovezuje činjenica da ja imam neobjašnjivi majčinski nagon od valjda 13. godine :zubo:, želim ako financijska situacija bude povoljna em roditi em usvojiti djecu, a na kraju krajeva, biti ću jednom teta u vrtiću i djeca me općenito fasciniraju.

to mi još nekako jedino ima smisla jer sam odrasla u stvarno normalnoj obitelji punoj ljubavi, što čak ni tatine epozide nisu uspjele pokvariti, imam izvrstan odnos sa sestrom i nikad se nisam osjećala nimalo uskraćenom ili nedostojnom ljubavi. jedina stvar koju nikako ne mogu izraziti (niti ću ikad moći) je moja biseksualnost - to je nešto što sam dugo potiskival a zbog homofobične obiteljske sredine u kojoj sam odrasla. ali ostalo..ne zvoni :confused:

S.C. hvala na trudu ! :kiss:

Nastassja
27.06.2007., 10:20
Meni je u Ovnu. To mi je jedino što mi je u Ovnu.

Kaže ovako:

Chiron in Aries
If Chiron falls in Aries in your chart, you bear a pain inflicted upon your sense of self. This Chironic placement makes for a person who can wallow in self-pity over wounds, which can be physical, mental or psychic, self-inflicted, inherited or accidental. At the heart of Aries' influence are the ways in which you attain fulfillment with who you are on the inside and out. With Chiron in Aries, you can't help others because you can't see that you're not at peace with yourself. Instead of floundering in doubt, punishing yourself for who you aren't, Chiron in Aries encourages you to embrace who you are. By celebrating your strengths, you gain peace of mind and an opportunity to reach out to others going through similar pain. Healing yourself opens you (and your wound) up to the world, giving you a chance to give back what you've learned from your pain. Give your time to causes dealing with self-esteem or appearance issues -- especially with children and adolescents -- like eating disorders, self-mutilation or any behaviors that people inflict upon themselves out of self-loathing.

Eh... kad bih sad ja to znala protumačiti. :rolleyes:

Inače je u 12. kući :eek: (uvijek me strah te kuće jer kažu da je sudbinska) koja mi je prazna, ali ogromna od riba-ovna-bika.
Nego, gdje mogu pročitati što znači ako je u 12. kući?
Ili ako netko zna...

polyhymnia
27.06.2007., 10:33
@diki

evo, tvoj kiron je na 28° bika, pri samom kraju 6. kuće te radi konjukciju sa DC, odnosno vrhom 7. kuće koji je u blizancima na 2°.

kopipejstala sam kiron u biku za tinchin kiron, ali evo još neš:
Ranjena osecanja, nikada niste primili ili dobili dovoljno, bilo materijalno, bilo emotivno, mentalno ili duhovno. Vase srce se oseca zapostavljenim i gladnim. Uvek vam se cini da drugi dobijaju vise ili bolje.
Sugestija: Napravite listu svega sto ste primili prvenstveno od strane najblizih, a zatim i od drugih ljudi. Slusajte svoj unutrasnji glas i zagledajte se u sebe sve dok ne dodjete do duboke zahvalnosti i ispunjenosti.
Pouka: Ljubav je kljuc svega i ne poznaje granice. Vi ste zaceti u ljubavi da bi ste je delili.
( meni je ovo prepatetično :zubo: )
i ovo:

Kiron u Biku
Pitanja samopostovanja i samosvesnosti se mogu provlaciti kroz zivot. Ovaj polozaj hirona namece da ove osobe odredjene lekcije moraju da pruze drugima ili same da nauce kako se njihova licnost i svet oko njih vrednuje i kako se postupa sa vrednostima, kao i odnosa sigurnost/rizik. Takodje moze da utice i na primenu prakticnosti
i ovo:
Sa Kironom u znaku Bika ili 2. kući osoba može imati osjećaj manje vrijednosti i nesigurnosti u sebe, pa će stoga pridavati veliki značaj materjalnim posjedima. Osoba sa ovakvim K može imati neku stvarnu invalidnost ili fizičku traumu s kojom se treba nositi. Tijelo može biti potreseno i pod rigoroznom kontrolom zbog intenzivnih a neprihvatljivih seksualnih i prizemnih instinkta. Bitno je prepoznati i svjesno koristiti te pokretačke motive, kako ne bi zapali pod njihovu vlast, te trošili veliku količinu energije u njihovom potiskivanju.
Treba osluškivati svoje tijelo: jesti ono što tijelo traži, spavati kada se ima potreba za tim i sl.
K u Biku ili 2. kući obično označava pitanja vezana za bogatstvo i novac. S jedne strane tu su osobe koje žele ostvariti veliko bogatstvo, ali se ne znaju nositi s odgovornostima koje dolaze s njim; s druge strane osobe mogu imati prirodnu potrebu da dijele sa drugima. U oba slučaja kontrola resursa je bitna.
S negativne strane to ukazuje na osobe koje opsesivno žele kontrolirati svoje instinktivne i seksualne potrebe ili su orjentirani ka kontroli drugih ljudi. Međutim, oni mogu biti odlični menadžeri za resurse drugih ljudi.
Tu se ponavlja K teme da se može pomoći drugima ali ne i sebi.
Pozicija K u Biku ili u 2. kući ponekad označava i materijalno siromaštvo, što često stvara preuveličan osjećaj važnosti materijalnog posjedovanja.
Također je česta značajka K u ovoj poziciji nemogućnost da se stvari vide simbolično nego se bukvalno sve shvata.

Hiron u Devici ili šestoj kuci

Kada je Hiron u Devici ili šestoj kuci emotivno stanje se ispoljava kroz fizicke simptome.
Ovaj položaj takode oznacava suviše veliku ili suviše malu kontrolu, i života i tela
U šestoj kuci razvijamo veštinu i istrajnost da postignemo samopoštovanje kome težimo. U Devici, znaku žetve, usavršava se rad i tu prikupljamo plodove svog rada. Hiron u Devici ili šestoj kuci cesto oznacava suviše veliku ili suviše malu kontrolu. Strogo se kontrolišu život i telo i podvrgavaju se specijalnim vežbama i dijetama. Vrlo su važni red i cistoca, imamo potrebu da stalno organizujemo svoje misli, život i sve ostalo da bismo sprecili haos koji vreba iz blizine. Kroz greške i oglede ucimo šta se može kontrolisati a šta ne. Ipak, nalazimo olakšanje kada naucimo da prihvatimo i haoticne emocije i prakticne situacije. Shvatamo da se svet nece srušiti ako rizikujemo i odgovornost poverimo drugima, a ne organizujemo sve sami.
Hiron u ovom položaju stvara teškoce u preradi informacija, misli, emocija i životnog iskustva uopšte. Prikupljamo delove materijala a nismo u stanju da ih svarimo. Teško uspevamo da se otarasimo nekog iskustva pre nego što ga sredimo i tako uredenog stavimo u memoriju. Neki dogadaj u kome smo povredeni godinama preživljavamo i u stanju smo da ponovimo svaku njegovu sitnicu.
Pod stresom postajemo opsesivno pragmaticni, analiticni i preokupirani potpuno beznacajnim sitnicama. Kontrola ishrane

Kada je Hiron u Devici ili šestoj kuci emotivno stanje se ispoljava kroz fizicke simptome. Cesto daje fobiju od ozbiljnih bolesti, neredovno uzimanje hrane i gadenje na delove svog tela. Ako jedemo, to cinimo zato što nam jelo daje osecaj suštine, njime skrivamo strah od rastajanja, njime sprecavamo dublja osecanja ili instinkte koji ugrožavaju kontrolisanje. Ako gladujemo, to cinimo zato da stvari održimo pod kontrolom, a telo kontrolišemo pružajuci mu malo udobnosti. Ipak, naše telo nije samo veza sa emocionalnim bolovima iz prošlosti vec i izvor lecenja, vitalnosti i snažne seksualnosti.

Ovaj položaj Hirona može da stvori i neku vrstu steriliteta, što može da znaci nesposobnost da imamo decu ili nesposobnost da damo suštinu svom mišljenju. Ako ipak postignemo obe stvari subjektivno se osecamo sterilni i to nam izaziva bo. Ako naucimo da krotko i bez ogorcenja podnosimo tu ranu uspecemo da materinstvo ili ocinstvo otkrijemo u nekom poslu zbrinjavanja i pružanja pomoci. Moramo mudro izbegavati periode muceništva i pratecih osecanja krivice i stida koji se javljaju kao rezultat posvecenog služenja drugima bez dovoljno brige o sebi.
Hiron u Devici ili šestoj kuci nas instinktivno usmerava lecenju. Tipicni nacini oslobadanja od pritiska su puštanje misli na odmor, šetnje pored mora ali i pice i haoticnost. Kada nastanu emotivne teškoce korisno je posvetiti se brizi o telu, oslušnuti njegove signale, koristiti neku dijetu, jer stresovi izbacuju iz ravnoteže i škode telu. Umesto da telo shvatamo kao neprijatnost moramo osetiti šta ono doživljava jer ce nas to voditi i podupirati. Tako ucimo da prihvatamo mudrost govora tela i slušamo ono što nam ono saopštava. Vrlo je važno izleciti razdvojenost tela i duha, telesnog i netelesnog jer je duša osobe sa ovim Hironom cesto raspolovljena na dva nejednaka dela, na devicanski deo i na deo *****. Jedan od ova dva dela može biti vidljivo odsutan ili ranjen ili predimenzioniran ili je jedan istaknut a drugi povremeno nesvesno izbije.
Žena sa ovim Hironom obicno ima teškoca u odnosima s muškarcima. Kroz svoju seksualnost hoce da stekne moc preko muškarca, ne vezuje se za njega nego ga eksploatiše i zloupotrebljava sebe. Suprotna vrsta teškoca je strah od fizickog i emotivnog davanja od cega se brani i tako postaje sažaljiva figura majke. Takva žena je emocionalno ili fizicki hladna i sasvim odustaje od seksualnih odnosa. Ponekad uspostavlja pseudoplatonski odnos s muškarcem u kome uopšte nema seksualnih tonova i koji žesto postane kriticka i destruktivna veza koja partnerima donosi cudna zadovoljstva. Žaklina Kenedi je imala Hiron u šestoj kuci i njen brak sa Onazisom je pravi primer eksploatacije muškarca za postizanje odredenih namera. Isto ima i Zaza Gabor koja se udavala desetak puta iskljucivo za bogate ili uticajne ljude.
Strah od fizickog i emotivnog davanja
Muškarac sa Hironom u Devici ili šestoj kuci u ljubavi se ili plaši i hoce da kontroliše ženu, ili se namece kao razbijac ženskih srca. Jedan od takvih "srcolomaca" je i Klint Istvud. I on i režiser Roman Polanski imaju Hiron u šestoj kuci.
Hiron u Devici ili šestoj kuci cesto stvara teškoce u radu rukama, neurednost u domacem životu i lako promicanje detalja. Ponekad opsednutost da se sve poboljša izvitoperuje savršenstvo i veštinu u nagonu za perfekcijom i oslabljuje sve cega se dotaknemo. Ovo je posledica sterilnosti koju osecamo i treba da naucimo da prihvatimo nesavršene faktore koji cine život. Ako je naša rana savršenstvo, ponašamo se kao gonici robova, ne tolerišemo ni svoju ni tudu slabost i nesavršenstvo, prinudeni smo da se predstavljamo s maskom savršenstva. Hiron nas stavlja u iskušenje da naucimo da prihvatimo nesavršenstvo, ranjivost, ružnocu i nered.

polyhymnia
27.06.2007., 10:37
@ Nastassja

Kiron u Ribama ili 12. kući

Sa ovim položajem K osobe mogu imati poteškoće sa osjećanjima ljutnje koja prate proces odrastanja ispod uloge dječije zavisnosti od roditeljskih figura. Prožimajuća osjećanja bezvrijednosti i samookrivljavanja koja mogu mučiti osobu imaju svoj korijen u potisnutoj agresiji, gdje se nekad osoba osjeća kao autsajder, žrtveni jarac.
Sa K u Ribama ili 12. kući sam proces utemeljenja se može doživjeti kao žrtva. Ali ako nema te žrtve, umjesto toga se može uništiti vanjska struktura života što stvara poteškoće u svijetu materijalne stvarnosti i saturnovskih zahtjeva.
Osoba može biti obuzeta strašnom težnjom prema nekom ko je nedostupan, npr. filmska zvijezda, lik iz knjige ili pak muž ili žena nekog drugog.
Svijet imaginacije može se doživljavati kao stvaran, naročito kada su osobe mlađe dobi.
Međutim, uslijed patnje, neke se osobe sa ovim položajem K povlače u cinizam, pragmatizam s tendencijom da postanu bukvalni i rigidni. Zbog straha od iskustva predaje povećava se emotivna kontrola. Ovo opet vodi ka patnji, od koje osoba traži odstojanje kroz prijatelje uključene u okultizam, droge ili ostale težnje Riba.
Sa ovakvim položajem K osobe privlače ljude kojima treba sažaljenje, podrška, te koji zahtijevaju dosta vremena i energije. Stoga su veoma potrebni periodi kreativne izolacije od kojih će osoba na početku i zazirati i plašiti ih se, ali će ipak osjetiti potrebu da se periodično povuče.
Sa ovim položajem se često događaju specifične traume, blokirane tuge i nepotpune žalosti, te umjesto toga zadržavaju svoju uveličanu, ali praznim hodom ispresijecanu i nesigurnu sreću. Ovo kasnije može utjecati na zdravlje (loše-normalno)!
Međutim, iskustvo duboke žalosti može osobu dovesti do spoznaje da ona već je tamo gdje želi biti i da nije izgnanik ili stranac u životu.
Tema tragične ili neuzvraćene ljubavi je često viđena u životima onih sa K u Ribama ili 12. kući, čije je usklađivanje sa idealom arhetipa ili univerzalnom ljubavlju toliko snažno da mogu imati poteškoća naći partnera u stvarnom životu.

a ukratko...mislim da se tu radi o tome da te blokade koje postoje tjeraš duboko u podsvjesno.

Elektra
27.06.2007., 10:40
Elektra, ja sam napravila tvoj natal i nemam pojma o čem pričaš to u 5. kući. prema astro.comu je ona prazna, bez ikakvih prometnih znakova u njoj :D:D

10. kuća ti je u raku, a onaj mali dio pri kraju nije djevica nego lav.

da, kiron ti je retrogradan. retrogradni kiron upućuje na rane i blokade iz prošlog života, ako je vjerovati sajtovima.

zaboravih napomenuti i da je moj kiron retrogradan. jedan izvor u kojeg zbog nečeg imam intuitivno povjerenje mi je pričao o prošlom životu i između ostalog, rodi se o tome da nisam mogla imati djece.

Je, astro.com ne pokazuje taj znak ali onaj software koji sam skinula pokazuje. Ne piše što je, ali je tamo. Objasnila sam kako izgleda. :D

A koj ije taj tvoj izvor? Jel' to važi i za mene ili samo za tebe? :zubo:

polyhymnia
27.06.2007., 10:44
pa meni je izvor govorio o meni :D za tebe ne znam kaj si radila u prošlom životu, ali s obzirom da ti je kiron retrogradan, vjerojatno te neke probleme vučeš iz prošlog života a ne iz djetinjstva ili što već. jedino što u tom slučaju možeš je skužiti kako se te davne rane odražavaju na situacije iz sadašnjeg života - valjda ? ako sam u krivu nek me netko ispravi. :confused:

diki
27.06.2007., 11:15
hvala poly :kiss:

polyhymnia
27.06.2007., 11:23
ma nema na čemu, ne znam kolko ti to znači jer to su samo skopirani podaci, da se sama kužim bih nešto skemijala, ali...
e da, glupsić sam: zaboravih ti reći da je itekako bitni to što ti je kiron pri kraju 6. kuće i radi konjukciju s DC - to također baca svjetlo na partnerske odnose.

mene malo zbunjuje slijedeće:

u jednim izvorima susrećem podatak da znak u kojem je kiron predstavlja prirodu, porijeklo rane i da je bitniji od kuće, a kuća u kojoj se nalazi područje života u kojem ta rana najviše dolazi do izražaja, a u drugima obrnuto, odnosno da je kuća jednako važna kao znak i da ona isto govori o podrijetlu rane i zapravo me malo zbunjuje to - što je uistinu točno ?

Chiron u natalu pokazuje mjesto gdje tezimo nekom 'izljecenju'. Pokazuje, zapravo, nasu Ahilovu petu, duboke rane koje karmicki nosimo sa sobom iz proslosti, u ovaj zivot, kako bismo ih zalijecili i time omogucili sebi da pomazemo i lijecimo druge. Sam taj proces izljecenja obicno je tezak i bolan i trazi prethodno osvjestenje. Kuca u kojoj se nalazi ukazuje na podrucje gdje je izljecenje potrebno, a znak u kojem se nalazi ukazuje na nacin kroz koji cemo to uciniti. Njegov princip je zaroniti u dubinu i pronaci izvor problema i odgovore na pitanja da bi ih mogao podijeliti sa drugima.ovo je više usmjereno prema rješenju problema nego prema njegovom podrijetlu... :misli:

betiboop
27.06.2007., 12:16
poly, za sve sto se sporo krece je bitnije u kojoj se kuci nalazi i koje aspekte radi od znaka, znak se gleda na kraju kao priroda rane, nacin na koji se manifestira, puno toga moze reci ali osobu vise odredjuju aspekti chirona i polozaj u kuci.

polyhymnia
27.06.2007., 12:26
thanx !! :) inače znam za to pravilo sa sporim kretanjem, ali za kirona sam više puta naišla na to da je bitniji znak od kuće pa me to zbunjivalo :zvrko:

beti, kako ti stojiš sa svojim kironom ? jesi otkrila njegovo djelovanje ili ti nije zanimljiv ? :)

Dajana7
27.06.2007., 13:05
Kiron u aspektima
Kiron na istaknutoj poziciji u natalnoj karti priziva na isceljenje bilo sebe ili drugih, u konjunkciji ili opoziciji sa ostalim snažnim tačkama donosi iznenađujuću snagu volje i poziva na izlečenje.Klasično uređena natana karta jednog iscelitelja najčešće poseduje Kiron u opoziciji sa Uranom i kvadratu sa Suncem ili Kiron u konjunkcijisa Suncem ili Severnim čvorom. Generacije 60-tih su nosioci snažne opozicije Kiron - Pluton u konjunkciji u Devici.

Ovo sam našla na jednoj stranici, pa vi koji ih imate da se niste usudili ne koristiti ih :usama:

polyhymnia
27.06.2007., 13:12
jesi to na www.spicum.com našla ? to mi je izvrsna stranica...

da, kažem ja imam tu opoziciju urana i kirona, te trigon sa sjevernim čvorom. i iz nekih razloga sumnjam na to da možda imam potencijala za iscjelivanje bioenergijom, ovo mi je došlo kao neka may-be potvrda :misli:

Elektra
27.06.2007., 13:13
pa meni je izvor govorio o meni :D za tebe ne znam kaj si radila u prošlom životu, ali s obzirom da ti je kiron retrogradan, vjerojatno te neke probleme vučeš iz prošlog života a ne iz djetinjstva ili što već. jedino što u tom slučaju možeš je skužiti kako se te davne rane odražavaju na situacije iz sadašnjeg života - valjda ? ako sam u krivu nek me netko ispravi. :confused:

Da, da, znam da je izvor bio za tebe :zubo:

polyhymnia
27.06.2007., 13:16
pa čemu onda ovo ?
A koj ije taj tvoj izvor? Jel' to važi i za mene ili samo za tebe? :zubo::zubo:

nemoj me zezat, teško je ponekad prek foruma skužit tko se zeza a tko sporo kopča :zubo: :tuzni:

Elektra
27.06.2007., 13:19
pa čemu onda ovo ? :zubo:

nemoj me zezat, teško je ponekad prek foruma skužit tko se zeza a tko sporo kopča :zubo: :tuzni:

Ma malo se zezam. Pa vidiš zubu na kraju :D

Anyway, gdje da pronađem nešto vezano uz mog Chirona tj. kvadrat s Mjesecom, opozicija s Uranom?

Dajana7
27.06.2007., 13:28
Znači kuća ukazuje na mjesto rane (11.), a znak (blizanci) kako ju izliječiti?

Znam da je sporo kretanje te bi se više trebala osloniti na poziciju u kući ali mojim 'boljkama' više odgovara znak.

kak je vama?

naime često imam problem sa izražavanje i iznošenjem svojih stavova, te me ljudi krivo shvaćaju. Bolje se izražavam pismeno pogotovo psihodeličnim, ciničnim pjesmuljcima i tekstićima.

Nije ni čudno jer mi je merkur ipak retro u 12. u raku :raspa:

za kuću mi piše:
!Chiron is associated with the emotional wounds we receive early on in our lives. The sign Chiron is in will dominate but the house placing will show in which area the personality is motivated and into which they will put their efforts. In the eleventh house, it may indicate rejection from peers because of being 'different'. You may feel some discomfort in large groups, so you only associate with people of like mind. You have a capacity for leadership, if only you would loosen-up with strangers - we are, after all, connected to everything and everyone. You have a special thing to do in this life, you 'just' have to realize what it is.

Što je skroz netočno ne volim površne ljude jer oni me krivo tumače, nemam sklonosti da budem vođa, volim biti u velikim grupama. ajd ne vjerujem baš strancima, no ak se kliknemo razvežem se i nastane dugotrajno prijateljstvo.
naravno da sam ' drugčija' ne želim svoju individualnost silovati nepotrebnim prilagođavanjem.

tvori mi kvadrat sa venerom, opoziciju sa uranom i sextil sa sj. čvorom.

Elektra
27.06.2007., 13:29
may the google be with you :D :p

A uvijek je, ali loše mi to ide :D

Mislim, našla sam ali ja to n eznam povezat u smislenu cjelinu. :tuzni:

Dajana7
27.06.2007., 13:31
jesi to na www.spicum.com našla ? to mi je izvrsna stranica...

da, kažem ja imam tu opoziciju urana i kirona, te trigon sa sjevernim čvorom. i iz nekih razloga sumnjam na to da možda imam potencijala za iscjelivanje bioenergijom, ovo mi je došlo kao neka may-be potvrda :misli:

Nemoj sumnjat, potvrdi.:top:

Vidjela si moju pušku:cerek:

Ne, zalutala sam na jedan srpski forum. Imaju dobrih stvari.

Dajana7
27.06.2007., 13:33
A uvijek je, ali loše mi to ide :D

Mislim, našla sam ali ja to n eznam povezat u smislenu cjelinu. :tuzni:

e, moć (čitaj kvaka) astrologa je oduvijek bila u interpretaciji:rolleyes:

Elektra
27.06.2007., 13:33
Ovo mi piše za kuću, ali nikako ne bih rekla da je to i približno, a kamoli točno.

In the tenth house, it may indicate a strong desire to prove your self-worth because of childhood rejection. Your need for status may become obsessive, and your good leadership quality needs to be controlled. Improving the lot of others, close to you, is admirable but not if it brings you down. It will only make you feel resentful and bitter. Try to accept yourself as you are.

I uporno se spominje ta moja mama, kao, brinula se za sve osim za mene (u tom stilu), što nikako nije točno (to sam već gore navela).

Hmm, baš mi je neki čudan ovaj Chiron ili ja to krivo čitam. :zubo:

joujou
27.06.2007., 13:40
meni je Chiron u 10. kuci, u biku i retrogradan je

ovo kaze astro.com...
If Chiron falls in Taurus in your chart, you bear a pain of neglect or that what you have is never enough. This Chironic placement makes a person who -- because of a wound of neglect (perhaps your parents were stingy with affection or even completely closed off from you) or actual physical hunger -- bears a mental or physical pain that weakens the spirit and body. At the heart of Taurus is a yearning for security and the pleasure of sensory stimulation: food, physical affection, bodily nourishment. Taurus loves to indulge, but with Chiron in Taurus, you're never quite full; as your stomach can feel empty, so too can your heart. Rather than wallowing in the haze of your hunger for what you lack, Chiron in Taurus encourages you to appreciate what you have. By cherishing gifts you already possess, you can share what you've learned from your pain with others. Give your time to causes dealing with a lack of resources: homelessness, hunger, neglected children, or for those wanting for affection or sensory or material comfort.

polyhymnia
27.06.2007., 18:54
tvori mi kvadrat sa venerom, opoziciju sa uranom i sextil sa sj. čvorom.viđe vraga, tvori nam aspekte s istim planetima :five:
prođoh mnogo stranica i foruma na temu kirona, uglavnom srpskih jer smo mi hrvati impotentni što se astrologije tiče za sad. dobar mi je forum.krstarica.com i www.madeinmontenegro.com

Elektra, možda si stvarno imala nekih frka s mamom u prošlom životu - možda ključnu ulogu igra to što je retrogradan !...

ali nismo niš konkretno napravili po pitanju kirona, samo se razbacujemo linkovima :zubo: :tuzni: osim S.C., njoj zahfaljujem na trudu :top:
beti se nije izjasnila po pitanju svog kirona :tuzni:

i, što ćemo sad pametno napravit ? ajmo malo akcije :zubo:

:tuzni:

Elektra
27.06.2007., 18:58
Elektra, možda si stvarno imala nekih frka s mamom u prošlom životu - možda ključnu ulogu igra to što je retrogradan !...

A moguće da. Tko će ga sad znati. :zubo:
Znam samo da ovo što sam našla, ne da mi ne paše, nego jednostavno ne stoji, da tako kažem. A možda ja gledam krivo. :o

S.C.
27.06.2007., 20:07
Moj Chiron retrogradan u 12. kuci, u Blizancima.

Chiron u 12. mogao bi znaciti 'rane' na podrucju vece i dublje svijesti od individualne, one univerzalne, na bozanskoj razini. Osjecaj odvojenosti, razdora, jer osoba osjeca izrazitu privucenost tim sferama, vise se dozivljava kao bice pripadno neopipljivom, uzvisenom svijetu, nego onom materijalnom, no negdje postoji kocnica ili strah od gubitka sebe, ne snalazi se ili se ne pronalazi u dubokim sferama svoje vlastite podsvijesti. Takodjer, osoba je cesto obuzeta 'andjeoskom' mastom, duboko empaticna i na podsvjesnoj razini sposobna pomagati drugima. No zbog svojih kocnica osjeca se u dobroj mjeri neuskladjena s normalnim, svakidasnjim zivotom.

Blizanci ukazuju na svestran pristup, zivahan, bez predrasuda, znatizeljan, a istovremeno konfuzan. Nesnalazenje kroz razlicite pristupe, dok se ni jednog ne uhvati ozbiljno. Jer 12. kuca povezana je s misticizmom i stvarima i pojavama koje nadilaze racionalizam, prostor i vrijeme. Prisutan je strah od gubitka zdravog razuma, od nemoci da logicki objasni i razjasni. Takodjer strah da nece moci pravilno izraziti svoje misli i dozivljaje, ne nalazeci prave rijeci, pogresnom komunikacijom. Ponekad ima osjecaj da je neshvacena ili da je drugi ne 'slusaju'.

Moglo bi se reci da je zadatak pronaci se i integrirati sa podsvjescu, stopiti na dubljem nivou sa sobom i sa drugima, osvjestiti potrebu i mogucnost da pomaze drugima vjerojatno kroz oblike komunikacije, tipa razgovor, pisanje...

Tako bih ja ukratko opisala svoj Chiron, prema onome sto sam procitala, ali i primjenjujuci direktno na sebe....iako doza subjektivnosti mozda i nije najpozeljnija.
Ako netko zna ili vidi bolje tumacenje, slobodno neka da.

Btw, aspekti koje radi su konjunkcija s Asc-om (malo veci orb.), opozicija s Merkurom i Uranom, trigon s Marsom i trigon s Jupiterom (+ bQ s Plutonom i Venerom).

Kome se da?

Zoe
27.06.2007., 20:16
Mjesec predstavlja osnovnu osjećajnu strukturu, podsvjesno i navike - koji se grade tijekom najranijih godina života u kojima majka igra najvažniju ulogu za dijete. Zato se simbolika Mjeseca veže uz odnos s majkom ili majčinskom figurom. Majka naravno nije isključivi i jedini faktor.
Kiron nam pomaže da budemo snažni i hrabri jer uz njegov utjecaj liječimo svoje rane. Osoba koja ima bliski aspekt Mjeseca i Kirona je u ranoj dobi bila "ranjena", odnosno osjetila je patnju i integrirala je tu bol u svoju osjećajnu strukturu - zato može pomoći drugim ljudima jer razumije njihovu bol.

Elektra, bilo bi super kad bi attachirala svoju kartu da vidimo o čemu pričamo :)

Elektra
27.06.2007., 22:06
Evo linka (http://www.astro.com/cgi/showgif.cgi?lang=e&gif=astro_2gw_01_veky.75939.4815.gif&res=100&va=&cid=u8efileEytArJ-u1182077596) :)

cici mici
27.06.2007., 22:58
ali uvijek su mi ta objašnjenja kirona nekako prepatetična :rolleyes: neko bauljanje i trkeljanje a zapravo vrlo malo tog kažu. ja bi onak konkretno :zubo:

baš to. mitologija i trla baba lan, a ništa konkretno. kako ? što ? svaki planet ima neku svoju ulogu a koja je uloga kirona ? da liječi, koga ? prvo sebe pa druge ? niti jedan planet nema ulogu "prvo ja pa onda drugi ili tako neka zamjena uloga, prvo ono pa onda ono ... čini mi se da je to sve nekakva nejasna ideja o ulozi koja nije uopće razrađena niti realna kao s ostalim planetima/planetoidima.
interesantna mitološka priča, ali čini mi se ništa više od toga. nekome se svidjela priča pa idemo je prilijepiti negdje na nebo ...

u biti, po tumačenju bi se dalo zaključiti da je to malefik, ustvari uopće se ne razlikuje od tumačenja saturna, osim što saturn ima, osim loših i ograničavajućih, i pozitivne osobine, disciplinu, stalnost i pravednost. a Kiron ? samo bol ?
ustvari počinje mi nalikovati tumačenje na nekakvu mučnu konjukcija-pluton-saturn-pain-in-the-ass-no-good sapunicu.

Zoe
28.06.2007., 00:07
Evo linka (http://www.astro.com/cgi/showgif.cgi?lang=e&gif=astro_2gw_01_veky.75939.4815.gif&res=100&va=&cid=u8efileEytArJ-u1182077596) :)
Povlačim što sam rekla za tvoj odnos s mamom :o (ono ostalo i dalje stoji :D ) . Više nikad neću davat komentare na osnovi jednog aspekta :rolleyes: .
Trigon Sunca i Mjeseca sa sekstilom Jupitera (0 orbis s Mjesecom!)- dobro integrirana, optimistična (koliko to Škorpion s Mjesecom u Ribama može biti :D ), velikodušna, baš "sretan" aspekt :cerek: . Jupiter u 4. kući, a Mjesec vladar 10. - 4. i 10. su povezane s roditeljima.
Škorpionsko Sunce između Plutona i Saturna - kad si ti nešto zacrtaš, nema žive sile koja će te zaustaviti :D

Zoe
28.06.2007., 00:14
Izvrstan članak (http://www.astro.com/astrology/in_wounding_e.htm) Liz Greene o Kironu s primjerom Miloševića. Jako korisno za razumijevanje simbolike Kirona, preporučam :top:

Elektra
28.06.2007., 07:47
Povlačim što sam rekla za tvoj odnos s mamom :o (ono ostalo i dalje stoji :D ) . Više nikad neću davat komentare na osnovi jednog aspekta :rolleyes: .
Trigon Sunca i Mjeseca sa sekstilom Jupitera (0 orbis s Mjesecom!)- dobro integrirana, optimistična (koliko to Škorpion s Mjesecom u Ribama može biti :D ), velikodušna, baš "sretan" aspekt :cerek: . Jupiter u 4. kući, a Mjesec vladar 10. - 4. i 10. su povezane s roditeljima.
Škorpionsko Sunce između Plutona i Saturna - kad si ti nešto zacrtaš, nema žive sile koja će te zaustaviti :D

Ovo boldano itekako stoji :D

polyhymnia
28.06.2007., 12:11
Kome se da?hehe, mislim da je bolje pitanje: tko zna ? zoe, kako ti stojiš po pitanju chirona - vidim da si što se ostalog tiče....informirana ;)

S.C.
28.06.2007., 17:40
baš to. mitologija i trla baba lan, a ništa konkretno. kako ? što ? svaki planet ima neku svoju ulogu a koja je uloga kirona ? da liječi, koga ? prvo sebe pa druge ? niti jedan planet nema ulogu "prvo ja pa onda drugi ili tako neka zamjena uloga, prvo ono pa onda ono ... čini mi se da je to sve nekakva nejasna ideja o ulozi koja nije uopće razrađena niti realna kao s ostalim planetima/planetoidima.
interesantna mitološka priča, ali čini mi se ništa više od toga. nekome se svidjela priča pa idemo je prilijepiti negdje na nebo ...

u biti, po tumačenju bi se dalo zaključiti da je to malefik, ustvari uopće se ne razlikuje od tumačenja saturna, osim što saturn ima, osim loših i ograničavajućih, i pozitivne osobine, disciplinu, stalnost i pravednost. a Kiron ? samo bol ?
ustvari počinje mi nalikovati tumačenje na nekakvu mučnu konjukcija-pluton-saturn-pain-in-the-ass-no-good sapunicu.

Ovako, mislim da je za pocetak bitan sam mit za razumijevanje Chirona.
Dakle, kentaur, drugaciji od ostalih kentaura, mudar, ucen...i besmrtan.

I to je kljuc price o Chironu. Jer rana koju je zadobio (sasvim slucajno, dakle ne svojom voljom ili krivnjom), a koja nikako nije zacjeljivala, pretvarala je tu njegovu besmrtnost u vjecni pakao.

Zato je Chiron kljuc za pronalazak te rane, jer ona je negdje duboko, neosvjestena mozda, jer je takva da ju nismo zadobili svojom krivnjom, izazvano ili namjerno.
Da bi zalijecio svoju ranu, Chiron je spoznao sve oblike lijecenja, postao je vrlo iskusan i sposoban na tom podrucju, mnogo je naucio pa je poucavao i druge, pomagao im. Iako sebi nikako nije mogao pomoci. Jer njegova rana je "wound that never heals".

Tako i mi. Kada shvatimo gdje nam je potrebno 'izljecenje', krece nasa potraga za 'lijekom'.

A takva je pretpostavka da je svatko od nas na odredjenom mjestu ranjen, i da nas tamo najvise boli, osjecamo 'rupu', nedostatak, osjecamo se nesavrseno na kraju krajeva. Konkretno, Chiron u kucama bi pokazao o kojem se podrucju radi.

A kako kod drugih najlakse prepoznajemo ono sto je slicno nama, zato se kaze da je Chiron wounded "healer", jer kroz patnju koju je prosao zbog svoje rane, sve sto je naucio, najbolje primjenjuje na druge, koji imaju istu takvu ranu.
Kao sto kaze izreka: You gotta feel it to heal it.

Ili: You teach best what you most need to learn.

U nastavku price o Chironu, on se miri sa svojom sudbinom, da rana nikada nece zacijeliti, da si jednostavno ne moze pomoci, a sama patnja proizlazi iz cinjenice da je besmrtan, dakle, vjecna bol. Vezan je za nju bez nade.
Tada odluci mijenjati svoj zivot za Prometejev, odnosno spasiti ga od smrti, a sebe odrijesiti boli koja ne prolazi. Jer to je najveca stvar koju je mogao uciniti, najveca pomoc koju je mogao pruziti. Sama njegova rana postala je lijek drugome. Time je ganuo bogove koji su mu uslisali molbu i odrijesili ga muka.

Dakle, kao nekakav zakljucak, mozemo reci da je svatko od nas uz tjelesno, fizicko, emotivno, instinktivno, RANJIVO bice i ono drugo, nefizicko, duhovno, savrseno bice, koje na kraju i jest besmrtno.
No, dokle jesmo i jedno i drugo, nesavrseno, dotle se moramo i prihvatiti, uza sve mane, rane i najvece boljke, koje nece 'zacijeliti' ili 'nestati'.
A ono sto mozemo uciniti jest, iz tolike potrebe da sebi pomognemo, prikupiti znanje i sposobnosti te nesebicno pomagati drugima.
Onoga trena kada se prihvatimo takve kakvi jesmo, uz ranu koja ne zacjeljuje, jer samo kao takva je izvor naseg znanja i moci kojom pomazemo drugima, i kada tu pomoc nesebicno nudimo drugome, iz suosjecanja i dobrote, tek to nas moze dovesti u stanje istinske potpunosti.

cici mici
28.06.2007., 19:05
mogao si zdravoseljački to svesti na rečenicu ili dvije, kao što se može za svaki planet bez pričanja priče. ili nisi, baš iz razloga gore napisanog. ovo se svodi na prepričavanje mita i varijacija na temu.

baš čekam da netko to zdravoseljački objasni. :) svaki planet opisuje odnos nekog dijela nas, a kiron se odmah primjenjuje na druge. kao, u čemu to drugima možemo pomoći. i da imamo ranu koja nikad neće zacijeliti. uopće nije realno postavljeno, ostaje praktično neprimjenjivo. i saturn čak ima neku svrhu i plod. a kiron ? i kako to uopće možemo pomoći drugome u nečemu što ni sami sebi nismo riješili ?
ne može se nikoga naučiti voziti auto ako ga sami ne znamo voziti.

sagan
28.06.2007., 21:16
Kiron mi je u biku,u 10toj kući,u konjunkciji sa suncem (egzaktno).
Inače mi je i algol na suncu:D
Dakle,u sve se razumijem pomalo,al neko me je preduhitrio s ovom temom -jer jedino o kironu ne znam ništa,jer sam nedavno i otkrila da mi je na suncu.

S.C.
28.06.2007., 23:37
Cici mici, zao mi je da ti moje objasnjenje ne odgovara, a jos mi je vise zao sto ne znas vise o Chironu, pa da i ti pokusas dati neko objasnjenje, sto je tema ovog topica.

Osobno, ne zanimaju me zdravoseljacke rasprave, niti smatram da je pozeljno u dvije recenice objasnjavati nesto sto ocito posjetitelji ovog topica ne razumiju najbolje, ukljucujuci i tebe.
Do sada se zdravoseljacko nabacivanje natuknicama o Chironu nije pokazalo najsretnijim i najplodnijim nacinom, a to nas ne mice s pocetne tocke.
Stoga sam se potrudila dati svoje vidjenje i shvacanje mita te njegovu povezanost s tumacenjem u Astrologiji.

Ukoliko ti smatras da je znacaj Chirona u Astrologiji zanemariv, to je tvoje misljenje, i imas pravo na njega, jednako kao sto netko drugi slicno misli po pitanju Astrologije opcenito.

Ispricavam se ako si se osjetio osobno prozvanim, jer sam quotala bas tvoj post, no to definitivno nije slucaj, stoga, do sljedece teme i konstruktivne rasprave, pozdrav. :)

cici mici
28.06.2007., 23:55
nije poanta u tome da li meni nešto odgovara ili ne, i po pisanju drugih članova očito je da klasična astrološka metodika tumačenja i simbolika u ovom slučaju "šteka", odn. kiron je i dalje astrološki nerazrađen. tvoje iskustvo ne diram, žao mi je da si to shvatio osobno, vjerojatno si se unio u tumačenje, no ja gledam i pričam sa astrološkog aspekta. hvala na deklariranju mojih prava, ali znam ih i sam. a argumentirano možeš reći s čim se ne slažeš i kasnije, nema žurbe.

a moj stav o logici tumačenja kirona stoji. ne možeš nekome dati novce ako ih sam nemaš. ne možeš utješiti nekoga ako sam nisi utješen, možeš samo plakati skupa s ovim koga želiš utješiti ili možeš ostaviti. dakle u samom startu nema logike.

Saradonija
29.06.2007., 11:54
Evo jedan zanimljiv tekst o kironu:

http://www.astrovdm.com/hironbio.htm
-kiron u biografijama poznatih ljudi, tekst.

ćićolina
30.06.2007., 11:42
meni je u 2.kući u raku, može li neko nešto o tome. vidila sam za raka ali me zanima za 2. kuću...osjetljiva na pare?!!??:confused: I da li se aspekti chirona gledaju isto kao što gledamo i za druge planete?

polyhymnia
30.06.2007., 12:04
da, između ostalog osjetljivost na pare. slično ti je u 2. kući kao u biku, kvalitet je sličan. 2. kuća ima veze s posjedovanjem - imanjem i ne imanjem, osobnim vrijednostima. možda čak i nekakvim osjećajem samopouzdanja - odnosno koliko smatraš da si ti sam vrijedan :misli: onda, možda da nisi dobila (druga kuća) dovoljno ljubavi i nježnosti u djetinjstvu (rak), od nekog od roditelja...
u drugoj kući kažu vrlo sposoban za dijeljenje financijskih savjeta, ali sam loše barata s novcima...
eto, to ja pokušavam nabadati, nek netko nadoda...

kako misliš da li se aspekti na kirona gledaju isto kao na ostale planete ? :misli:

ćićolina
01.07.2007., 11:16
kako misliš da li se aspekti na kirona gledaju isto kao na ostale planete ? :misli:
Nema veze, skužila sam, a za ovo ostalo hvala, inače meni je belaj tamo di je taj chiron, u toj kući su mi i jupiter(zar to nebi trebalo značiti sreću u financijama?) pa me to malo zbunjuje, inače su mi u konjukciji. A konjukcija je i s mjesecom(također druga, rak), a maloprije sam negdje naletila da bliski aspekti mjeseca i chirona mogu biti jako važi...

polyhymnia
01.07.2007., 14:09
da, jupiter u drugoj je super za financije sam po sebi, ali loše aspektiran može dati rastrošnost, ogromne gubitke, pohlepu itd. ali što znači konjukcija kirona s mjesecom i jupiterom - stvarno ne bih ulazila u to, ne znam. nek netko drugi tko zna ?

kako kiron djeluje općenito u konjukcijama ?

Nastassja
03.07.2007., 13:58

Chiron u 12. mogao bi znaciti 'rane' na podrucju vece i dublje svijesti od individualne, one univerzalne, na bozanskoj razini. Osjecaj odvojenosti, razdora, jer osoba osjeca izrazitu privucenost tim sferama, vise se dozivljava kao bice pripadno neopipljivom, uzvisenom svijetu, nego onom materijalnom, no negdje postoji kocnica ili strah od gubitka sebe, ne snalazi se ili se ne pronalazi u dubokim sferama svoje vlastite podsvijesti. Takodjer, osoba je cesto obuzeta 'andjeoskom' mastom, duboko empaticna i na podsvjesnoj razini sposobna pomagati drugima. No zbog svojih kocnica osjeca se u dobroj mjeri neuskladjena s normalnim, svakidasnjim zivotom.

Blizanci ukazuju na svestran pristup, zivahan, bez predrasuda, znatizeljan, a istovremeno konfuzan. Nesnalazenje kroz razlicite pristupe, dok se ni jednog ne uhvati ozbiljno. Jer 12. kuca povezana je s misticizmom i stvarima i pojavama koje nadilaze racionalizam, prostor i vrijeme. Prisutan je strah od gubitka zdravog razuma, od nemoci da logicki objasni i razjasni. Takodjer strah da nece moci pravilno izraziti svoje misli i dozivljaje, ne nalazeci prave rijeci, pogresnom komunikacijom. Ponekad ima osjecaj da je neshvacena ili da je drugi ne 'slusaju'.

Moglo bi se reci da je zadatak pronaci se i integrirati sa podsvjescu, stopiti na dubljem nivou sa sobom i sa drugima, osvjestiti potrebu i mogucnost da pomaze drugima vjerojatno kroz oblike komunikacije, tipa razgovor, pisanje...

Ja ga isto imam u 12. kući i mogu prepoznati o čemu pričaš. Jedino što je moj u Ovnu. Koje to razlike stvara u toj 12. kući?
Koja me, btw, uvijek nekako privlači... i plaši... nekako imam feeling da mogu prepoznati ljude koji su mi nekako karmički predodređeni. Samo ih možda ne znam uvijek svrstati gdje spadaju.

sagan
08.07.2007., 14:29
Da vam prenesem tekst Dejane Mecić,učenika čuvene Liz Grin koja je malo pisala o Kironu kao "žrtvi ili spasiocu"

Mitološke teme kirona su: nepravedno ranjavanje,društveno proterivanje,progonjenje,otuđenost,mudri isceljitelj,ili nevini dobrica izložen teškoj sudbini.

Kada je Kiron u aspektu sa mjesecom,ove teme ulaze u život kroz najranije iskustvo emotivnog vezivanja za majku,kao simbola sigurnosti i povjerenja.Ovo je priča o žrtvi,međutim,ne radi se jednostavno o ranjavanju od strane majke,već je to takođe i majčina rana,to je porodična istorija ranjavanja ,loza žrtava koja će od osobe da napravi ili progonitelja ili iscjelitelja.

Kada Kiron aspektuje Sunce,ove teme ulaze z život kroz doživljaj oca.Ovo je takođe priča o žrtvi,samo što je ovo Solarna rana i često je vezana za životni poziv.

Kiron u nekim horoskopima u aspektu sa Suncem i Mjesecom daje saosjećanje a u nekim okrutnost.

Primjeri:
-Hitler:mjesec u konjunkciji sa Kironom
-Milošević:mjesec u konjunkciji sa Kironom i Plutonom
-princeza Dajana: Sunce u velikom trigonu sa Kironom i Neptunom
-Gandi: Sunce konjunkcija Kiron ,Mjesec u velikom trigonu sa Saturnom i Neptunom
-Buš: Mjesec u konjunkciji sa Kironom i Neptunom (veliki osjećaj žrtve što je on u svojoj mladosti ispoljavao kroz alkoholizam)

elala
10.07.2007., 12:23
..nekako mi je teško dokučiv chiron :misli:..jel' chiron mana? ili je bolna točka? ili je slaba točka? ili je točka ranjivosti? ili je stara rana? ili je sve to skupa? :zvrko:

i kako da protumačim u sinastriji opoziciju njegovog chirona u 6.kući (koji je u konjukciji s nat.suncem) s mojim natalnim suncem u 9..

astrid
10.07.2007., 12:58
gdje se može pogledati gdje ti je chiron? na www.astro.com? ne mogu čitav dan otvoriti taj site, ne znam šta se s njim događa!!! :mad:

ima li još negdje?

namaste
10.07.2007., 13:46
Chironova orbita je izmedu Saturna i Urana, izmedju osobnih planeta s jedne strane, i neosobnih s druge.
Nadam se da imajuci ovo u vidu postaje malo jasnije njegovo znacenje. :)

astrid
10.07.2007., 14:40
evo, sad sam našla:

meni je chiron na samom kraju 11. kuće (možda koja 2-3 stupnja do 12.) u ribama. šta to znači? i u kvadraturi na moju veneru u blizancima.

mojem mužu je chiron u vodenjaku, u 11. kući, u konjukciji s venerom.

a našem sinu je u 7. kući, u raku. ima neka dobra duša koja će mi to pojasniti?

S.C.
10.07.2007., 19:02
Ja ga isto imam u 12. kući i mogu prepoznati o čemu pričaš. Jedino što je moj u Ovnu. Koje to razlike stvara u toj 12. kući?
Koja me, btw, uvijek nekako privlači... i plaši... nekako imam feeling da mogu prepoznati ljude koji su mi nekako karmički predodređeni. Samo ih možda ne znam uvijek svrstati gdje spadaju.

Osjecaj nemogucnost pronalazenja i poistovjecivanja s vlastitom osobnoscu u usporedbi s drugima, problemi s egom i samoizrazavanjem. Problemi s odvajanjem sebe od drugih. Mozda i pomanjkanje samopouzdanja u pristupu drugima, zbog vlastite nesigurnosti koja proizlazi iz maglovitog i nesigurnog vidjenja vlastitih stavova, koji se mogu izmijesati s onime sto vidimo u drugima.
Jednako tako poteskoce u zapocinjanju akcije, djelovanja, nestrpljivost u pristupu, ili cak bijes i neprimjereno reagiranje. Nekad prenapadno.....
Uglavnom, najcesce nedostatak u pogledu 'cvrste ruke', sigurnog nastupa, i hrabrog vodjenja.

namaste
11.07.2007., 23:39
Zdravo svima.

Pročitao sam temu i još mi se ne spuštaju dlake na glavi, toliko sam euforizirano zbunjen sveopćim nerazumijevanjem Kironove simbolike.

Ponuđeni linkovi, iako ju pokoji od njih mjestimično okrzne, sasvim fulaju Kironovu bit, a osim minimalne nekolicine i upisi ovdje pokazuju totalnu zbunjolu što se tiče Kirona - Wounded Healera: Kako prirode rane, tako i iscjeljenja.

Ali ne brinite. Surfajući malo internetom, upravo sam otkrio da osim onih par specijaliziranih chiron-blessed, rijetko koji astrolog, da ne pričamo o astro-stranicama, kuže prirodu, kamoli tek moćni potencijal Kirona i njegov enormni značaj za natalnu kartu, ma šta za natalnu, za astrologiju in general, za transformaciju, život, planet.. Razočarano sam morao vidjeti i priznati ni da meni draga i mjestimično briljantna Liz Green nije pronikla u Kironove čari. Zato "ne zvoni", polyhymnia ;)

Zato mi je bilo još draže vidjeti da ovdje među vama već ima netko kod koga se vidljivo naziru tendencije k tome. Stoga bi onom tko stvarno želi proniknuti u srž razumijevanja Kirona predložio da svih ovih četiri stranice promućka i prolije....osim naravno tog jednog upisa od marljive S.C. a koji se odnosi na Chiron u 12. kući u Blizancima.

Ovaj drugi kojim pokušavaš obuhvatiti Kirona u cjelini ide u pravom smjeru, ali "ne iskorištava potencijal..." http://www.forum.hr/showpost.php?p=9104350&postcount=67

Dakle, jako mi se svidio S.C.in upis, pa ću njime počet svoje današnje izlaganje, tj. izlaganje uopće, i tako nadam se neke od vas uvesti u tajnu Kirona, premostitelja Neba i Zemlje, vidljivog i nevidljivog.

Namaste :)

namaste
11.07.2007., 23:57
Znači, pustimo najprije na stranu pokušaje tumačenja "u kojoj je kući" i "što to znači" :D i dopustimo najprije da se razvije slika, dopustimo sami sebi da ga shvatimo.

U astrologiji inače, a u vezi Kirona posebice, nema koristi od naklapanja bez jasnog razumijevanja simbola.

Tema koju ovaj upis dodiruje, osjećaj odvojenosti, razdora, jedna je od ključnih točki približavanju "Rainbow Bridgeu", kako Kirona isto nazivaju.

Pročitajte još jednom ovaj dio, pa ćemo nastaviti, samo da vidim tren kako da sve to posložim. Ima puno :kukuc:

namaste
12.07.2007., 01:12
..nekako mi je teško dokučiv chiron :misli:..jel' chiron mana? ili je bolna točka? ili je slaba točka? ili je točka ranjivosti? ili je stara rana? ili je sve to skupa? :zvrko:Nisi jedina, niti si jedina koja u njemu vidi samo crnu stranu. On je sve to, al i mnogo više. Ali nikako nije malefik. Niti jedan planet nije malefik, ako je integriran, shvaćen i prihvaćen. U protivnom, mora se nekako ispoljiti.

Te "zle" strane samo su znak nerazumijevanja, neprepoznavanja, neintegriranosti, nekooperacije s energijama dotičnog planeta.

To je ko da iz čistog mira redovno baniraš nekog s foruma :D A ovaj se čudom pita što je, ništa mu nije jasno :confused: pa se javlja za riječ.

Da ne duljim i više nego je potrebno: koja je to fora s Kironom i zašto ga je tako teško shvatiti?

Zato što se kod Kirona radi o iscjeljenju, o cjelovitosti, a mi ga uporno preusko shvaćamo, i tako smo već u samom početku pošli u sasvim krivom pravcu.

Upitajmo se zato najprije kakva je to rana koju implicira wounded healer?

Wounded healer, pojam je koji se često spominje u kontekstu šamanovog putovanja u podzemlje da bi pronašao izgubljene komadiće duše i integrirao ih u višu cjelinu, na osobnoj kao i na kolektivnoj razini. Kao i Kiron i šaman je most između čovječanstva i vanjskih sila, između zemlje i neba, Saturna i Urana.

Kironova/shamanova rana je univerzalna; S.C ju je spomenula u kontekstu Kirona u Bliznacima, ali je ona zajednička svim znakovima i kućama. To je rana gubitka cjelovitosti, polovičnosti, "pada" u materiju, neprepoznavanja višeg smisla, kao ni smisla vlastitog života.

Kironova rana nije rana od strelice kojom ga je pogodio Heraklo, najdraži mu učenik. Njegova je rana u njegovoj dualnosti: Polu-konj, polu-čovjek; kentaur, a opet drugačiji od svih drugih; smrtnik, a Bog. Da je bio samo jedno od ovog dvoje, ne bi mu strelica prouzrokovala tolike muke: Umro bi od Hidrinog otrova da je samo smrtnik. Da je Bog, ne bi ni osjećao bol. Ovako, razapet između tih dviju strana, on je od početka bio ranjen i prognan. Majka nimfa se zgrozila kad je vidjela što je rodila i odbacila ga je. Oca Kronosa (Saturna) nikad nije upoznao. Pogodak strelicom samo je aktualizirao ranu koju je nosio u samoj svojoj prirodi. Ta Kironova rana rana je svakog od nas pojedinačno. Osjećaj drugačijosti, odvojenosti od onog gdje pripadamo, necjelovitosti...duhovnog bica u materijalnom tijelu.

Imagine our souls have the astro-spiritual equivalent of genetic material. At birth, our soul is encoded with the pain, loss, and longing for wholeness that suits each of us best to reach total ensoulment -- remembering who we are, even in physical form. This code is contained in the placement and sign of Chiron in our charts.

Jel zvoni?

Svi mi jesmo ranjeni na neki način, svi smo iskusili ozljede, patnje, gubitke, razočaranja, brige, urušene snove i iznevjerena obećanja. Nekom su te rane ostavile dublje ožiljke, nekom pliće, ali Kironova rana nije rana na razini pojavnosti. Ona je dublja. Ove rane koje nabrajam samo su individualno obojena ispoljavanja, pojedinačne verzije univerzalne rane o čijoj prirodi i načinu iscjeljenja govori Kironov položaj po znacima i kućama.

Zodijački znak u kojem se nalazi Kiron govori o obojenosti pojedinačne rane, načinu ispoljavanja, njenom sadržaju, dok se položaj po kućama odnosi na područje života na kojem se najčešće ispoljava te joj daje kontekst u svakodnevnom životu. Aspekti koje Kiron pravi s drugim planetama i kućama kao i obično ukazuju na načine na koji rana igra ulogu u interplanetarnoj dinamici i kako utječe na druge segmente života. Ali isto tako daje smjernice prema liječenju. Jer Kironova rana u sebi sadrži lijek i dar ;)

elala
12.07.2007., 01:18
ajme kako si se sada pojavio s ovim postom? ti si admin? ili mod? ili?
sad bas citam i nocas i sada i inace nista mi u vezi tog chirona nije jasno...:confused:
..a izgleda da mi je zankovit..

elala
12.07.2007., 12:58
Nisi jedina, niti si jedina koja u njemu vidi samo crnu stranu. On je sve to, al i mnogo više. Ali nikako nije malefik. Niti jedan planet nije malefik, ako je integriran, shvaćen i prihvaćen. U protivnom, mora se nekako ispoljiti.

...

namaste, puno hvala na iscrpnom objašnjenju :)

"samo" me još zanima koliko je chiron važan, signifikantan u sinastriji?
tj. koliko sam shvatila, uglavno i nije nešto važan, ali opet ako radi aspekte s vrlo malim orbisom ima li onda značajniji utjecaj?

namaste
12.07.2007., 15:32
Btw, aspekti koje radi su konjunkcija s Asc-om (malo veci orb.), opozicija s Merkurom i Uranom, trigon s Marsom i trigon s Jupiterom (+ bQ s Plutonom i Venerom).

Kome se da?

Meni se da :)

Dakle, konjukcija s ASCom u Blizancima (Zrak), opozicija s Merkurom i Uranom pretpostavljam u Strijelcu (Vatra), veliki zračni trigon s Marsom i Jupiterom (vatreni planeti).

U ezoteričnoj astrologiji za ASC kažu da je ključni signifikator "svrhe duše". Ascendent predstavlja znak koji se uzdiže u trenutku rođenja, sjeme koje je naša duša, žir koji će izrasti u veliki hrast. Ovako je lako shvatiti zašto ezoterična astrologija (koja je za razliku od tradicionalne astrologije fokusirana na dušu, a ne na osobnost ;) ) ascendent smatra pozivom, misijom, svrhom, putokazom i razlogom inkarnacije, te indikatorom odlika koje bismo najpreče trebali razviti (osvijestiti) u ovom životu. Odlike ascendenta nisu još isprobane, za razliku od recimo modusa kojeg sa sobom nosi južni mjesečev čvor, gdje se u svakom trenutku možemo osloniti na te poznate nam, karmički stečene obrasce funkcioniranja. Ascendent je ujedno i kanal za stapanje energija Sunca i Mjeseca, mjesto mogućeg svetog alkemičkog Unutrašnjeg Vjenčanja, što je u biti i Kironova najvažnija "tema".

Tako da bih rekao da ova iako širokoorbisna konjukcija Kirona s ascendentom, osvještena, otključana može uvelike pripomoći pri suočavanju s "ranom" i ubrzati cijeli taj proces "kironizacije" :D jer se kod Kirona prvenstveno radi o emocijama, ali i o percepciji, što će postati jasnije narednih dana kad malo dublje i preciznije uronimo u supstancu. Emocije su one koje ranu čine bolnom, percepcija je ta koja je presudna za suočavanje s njenom prividnošću. U strahu (od trezvenog suočavanja s "ranom") velike su oči, tako da lako zanemarimo tj. uopće ne registriramo dar koji ona nosi, dar koji se očituje tek prihvaćanjem sopstvene ranjenosti. Drugim riječima, u okolnostima izbjegavanja suočavanja čovjek tendira da uveliča negativne, a umanji značaj pozitivnih strana. To je u stvari i razlog zbog čega se Kiron na prvi pogled čini nečim strašnim, bez da vidimo s onu stranu rane, gdje na nas zdušno čekaju svakojaki blagodari, blagoslovi i darovi suočavanja i ako mogu tako reći, prolaska kroz ranu.

Tvoja konjukcija u blizancima s Kironom u 12oj kući ukazuje na transformaciju percepcije, što ne bi smjelo biti teško, jer se ipak radi o blizancima, koji su adaptibilni, brzoumni, znatiželjni, i promjenjivi znak.

Zanimljivo je da je ova konjukcija u opoziciji sa vladarom blizanaca, Merkurom i njegovom višom oktavom, Uranom. Uran je, sjetimo se, uz Saturna, planet između koje se nalazi naš misteriozni Kiron i onaj koji vuče ka radikalnom skoku, pobuni. Stoga je njegova opozicija s Kironom čija je promjena sporija, više organska i prirodna, ukoliko je osvještena, dodatno benevolentna za proces transformacije, jer kao što bismo već trebali znati, priče o maleficima i teškim aspektima, među koje se ubrajaju i opozicije su - gluposti. Uz to su oba ta zračna planeta u vatrenom znaku i to direktnom, širokoumnom, optimističkom, slobodoumnom strijelcu.

Nadalje, moja kristalna kugla :zubo: pokazuje veliki zračni trigon s vatrenim planetima, Marsom i Jupiterom (koji je vladar Strijelca), i ovdje bih upozorio na "opasnost" preležernog shvaćanja cijelog ovog procesa. Vatra koja potaknuta zrakom prebrzo izgori, a onda i jedan i drugi elemenat iskazuju svoju lošiju, napornu stranu, posebice Mars :E
Idealno bi bilo da je sve ovo podaprto s malkicu prvenstveno zemlje, ali i vode. Pretraživao sam malo tvoje upise, i baš mi je drago vidjeti da ti je mjesec u kardinalnoj zemlji, a sunce u fiksnoj vodi, Škorpionu, znaku koji per se stoji za transformaciju, destrukciju i obnavljanje, te da ti je brdo planeta u šestoj zemljanoj kući Djevice, na samoj granici između ja i drugi.

Još ako ti je sjeverni mjesečev čvor u zemlji, kud ćeš boljih predispozicija za suočiti se s Kironovom lekcijom, što ti vidim već dobro ide :top:

Primjećuješ naravno da ovdje redovno navodim dobre odlike pojedinih znakova, ukoliko se ne radi o osvještavanju i upozorenju, gdje se loše odlike ne mogu bez bolnih konzekvenci gurnuti pod tepih i zaboraviti. Ali kad se radi o potencijalima i njihovom razvijanju i ispoljavanju, preporučam koncentrirati se samo na najljepše karakteristike.

Što se tiče bikvintila s Venerom i Plutonom, moram napomenuti par stvari. Kvintili imaju duboko mističko značenje i povezani su s inicijacijama, voljom Kozmosa i okultnim transformativnim, transcendentalnim subtonovima.

Volja Kozmosa se teško izražava kroz normalno fragmentiranu svijest obične individue zarobljene i vezane lancima volje centrirane u osobnosti. Rekao bih da kvintili u natalu ispunjavaju svoj lepršavi univerzalni potencijal tek nakon što smo se izborili i postali realiziraniji :D* Inače, ako je osoba još uvijek drijemna u pogledu vlastite duhovne prirode, kvintili iako i tada djeluju, ipak ostaju prigušeni i uspavani.....ili se ponekad aktiviraju na jako kompulzivan i zloporabljujući način.

Kvintili predstavljaju potencijal sposobnosti za koje se inače smatra da su nešto posebno, nadareno..sposobnosti koje nisu nužno razvijene niti uvjetovane iskustvima vanjskog okoliša., nego kao da potječu iz dubljih predjela unutrašnjosti. Da bi se kvintili aktivirali na produktivan način čini se da je prvi korak razumijevanje i prihvaćanje da su um i materija u suštini jedno te isto.

Oni imaju prirodu Kirona. Rane, koja liječi. Njihova je priroda holistička, te oni daju snagu i izdržljivost potrebnu za unošenje ovako rijetke perspektive u oštriji fokus, integrirajući na taj način sve nedoumice i paradokse u širu cjelinu. Njihov je fokus vise kozmički negoli svjetovni, jednom rječju: kironovski.

144 = 12*12

namaste
12.07.2007., 16:20
namaste, puno hvala na iscrpnom objašnjenju :)

"samo" me još zanima koliko je chiron važan, signifikantan u sinastriji?
tj. koliko sam shvatila, uglavno i nije nešto važan, ali opet ako radi aspekte s vrlo malim orbisom ima li onda značajniji utjecaj?

Elala, pišući ovaj posljednji post imao sam u vidu i tvoje pitanje, pa ako nisi, preporučam ti da pročitaš u najmanju ruku ovaj zadnji dio o kvintilima, jer se u njemu skriva i odgovor na pitanje značaja Kirona u sinastriji. Pošto ne bi imalo smisla pisati o negativnim aspektima aspekata, jer su potisnute i neosvještene energije bilo kojeg planeta uvijek neugodne, reći ću samo da se puni potencijal ma koliko naizgled minornih Kironovih aspekata očituje tek nakon "suočavanja s ranom" te otkrivanjem i prihvaćanjem dara i samootkrivene svrhe života, a ovo vrijedi i za sinastriju. U protivnom se radi o interakciji rana, što bez obzira na njihovu prirodu ne može biti ugodno.

U tvom konkretnom slučaju radi se o opoziciji kirona u šestoj (konj. Sunce) s tvojim natalnim suncem u devetoj, ali ne mogu tu puno reći jer je Kiron ključ natalne karte, a iako si mi dala kratki pogled na poziciju ključa, to nije dovoljno da reknem bilo što što bi imalo uporište i značaj. Uostalom, životi svakog od nas su jedinstveni, a rana pojedinca drugima nikad nije očigledna kao samom ranjeniku, što je kod Kirona posebno važno. Priroda suočavanja s Kironom je takva da nitko nikome ne može podrobno reći gdje ga boli. To mora učiniti svatko za sebe, inače sve smjernice i pokušaji ukazivanja fulavaju cilj i ostaju na razini isključivo umnog pretpostavljanja i polovičnog gledanja iz daljine. Kiron traži uranjanje u ranu, što znaci prihvaćanje "mana", ali ne na silu, nego sticanjem jasnog uvida u šire razmjere i kozmički smisao vlastitog života baš takvog kakav jeste. Ne smije se zaboraviti da je Kiron bio učitelj junaka, heroja. A svatko od nas jeste i može biti junak ;) :)

Život svakog od nas pojedinačno dao bi podlogu za izvrstan film, svačiji je život malo remek djelo, ali kao što često tražimo ljubav na krivim mjestima, tako nekad godinama lutamo tražeći smisao tamo gdje ga nećemo naći. Jer često imamo površne ideje o njemu. Povezujemo smisao i uspjeh s bajkovitim, poznatim i priznatim karijerama, vanjskim ugledom, atraktivnošću lifestylea i pljeskom. Ali ovaj nesporazum može prouzrokovati mnogo brige i patnje na putu ka Živom Svjetlu.

Nekad naš smisao može biti jednostavno inspirirati, učiti davati i primati prijateljstvo ili naprosto da budemo tu za druge. jer ne mogu svi raditi najnapetije, najlakše, "najseksipilnije" poslove. Netko mora kupiti smeće ili se zajebavati s nezadovoljnim kupcima na blagajni dućana. Kiron nas uči kako da pronađemo sveto usred svjetovnog - - i da nikad ne zaboravimo da pronalaženje duhovnog života znači življenje uistinu duhovnim životom. Pritom priroda i pozicija rane označava mjesto gdje se nalazi dar..."put službe". Pronalaženje smisla iz trena u tren vodi ka veličanstvenom životu u punini.
Baš zbog Kironove jake povezanosti sa smislom života, on je povezan i sa bivanjem "ovdje sada", življenjem u sadašnjosti, potpuno inkarnirani ovog trena. Sadašnjost je dar sadašnjosti. U svakom trenu mi imamo mogućnost da svijetlimo svoje Svijetlo u današnje dogodovštine, bez da je to svima vidljivo...bez da Svjetlost Svijetla mora biti obasjana spotlightima ;)

S mitskog stanovišta, Kiron, učitelj heroja uči nas da ako radimo s onim što imamo, iz dana u dan, naši darovi postaju vještine, potrebne drugima...ja sam tu za druge i oni za mene. Živjeti takav život znači postati pravi mali heroj, dozvoljavati duhu da kroz otvoreni um u svakom trenu donese ono sto trebamo znati; da on, to znači mi, u svakom trenu budemo i svjesno živa poveznica neba i zemlje.

Amen :D

S.C.
12.07.2007., 22:49
Namaste :) :s

Dobrodosao.....napokon netko tko ulazi dublje u Chirona. Hvala i na tumacenju, shvacam otprilike gdje ides s time, kao i nacin na koji tumacis simboliku Chirona.
I, naravno, slazem se s tobom i ocekujem daljnje postove. :)

elala
13.07.2007., 10:16
Elala, pišući ovaj posljednji post imao sam u vidu i tvoje pitanje, pa ako nisi, preporučam ti da pročitaš u najmanju ruku ovaj zadnji dio o kvintilima, jer se u njemu skriva i odgovor na pitanje značaja Kirona u sinastriji.
jesam, pročitala sam, puno ti hvala :), puno mi je jasnije (iako mi još nije sjelo :o )
da, drugi je kljuc moj kiron u 5.(ovan) radi bikvintil s njegovim plutonom u 1.koji je u konj.(orbis 4) s ASC (lav) ;) i naravno obratno moj pluton bikvintil njegov chiron.

U tvom konkretnom slučaju..
užitak te je čitati :)

polyhymnia
13.07.2007., 17:09
namaste: super ! :lux: baš sam se nadala da će ovaj topic zapeti za oko nekome tko razumije kirona i tko želi pomoći nama smrtnicima :zubo: da uđemo dublje u tu priču. hvala !

ova rečenica To je u stvari i razlog zbog čega se Kiron na prvi pogled čini nečim strašnim, bez da vidimo s onu stranu rane, gdje na nas zdušno čekaju svakojaki blagodari, blagoslovi i darovi suočavanja i ako mogu tako reći, prolaska kroz ranu.vrlo dobro naslućuje zašto me uopće zanima kiron. uopće ga ne vidim kao nešto strašno i "neizlječivu ranu" (zato mi i nisu sjela ona brojna net objašnjenja) već baš na put iscjeljenja, strašno me vuče "na onu stranu" rane. tako da uistinu želim shvatiti svog kirona, što čini mi se prije svega znači shvatiti kirona samog. ;) tako da ću itekako pratiti tvoje postove.

još jednom - wellcome !! :tulum:

namaste
16.07.2007., 20:45
O curke, hvala hvala :)
Bas mi je drago da vam se svidja.

Nastavljamo za koji dan.
Inspiracija mi je otisla na godisnji. :zubo: :w

gottcha
16.07.2007., 21:26
ok, ako je suditi po ovoj (http://i18.tinypic.com/6beee6p.jpg) slici, chiron je u 11. kući u blizancima ..

šta :s to :s znači :s

S.C.
16.07.2007., 21:41
ok, ako je suditi po ovoj (http://i18.tinypic.com/6beee6p.jpg) slici, chiron je u 11. kući u blizancima ..

šta :s to :s znači :s

To znaci da si upravo napravila sasvim obnuto od onoga sto se u Astrologiji inace radi - umjesto da integriras Chirona u kartu, ti si ga izrezala vani. :)

gottcha
16.07.2007., 21:47
To znaci da si upravo napravila sasvim obnuto od onoga sto se u Astrologiji inace radi - umjesto da integriras Chirona u kartu, ti si ga izrezala vani. :)

:rofl:

a mora se gledat cjelokupna karta ili samo neki planeti/kuće? :(

moram si nać pm buddy-ja onda :rofl:, hoćeš biti moj? :) :rofl:

namaste
16.07.2007., 21:54
Karta koju si postala me naprosto zapljusnula bujicom informacija :s da mi je potrebno malo da dodjem sebi. http://cosgan.de/images/smilie/konfus/s040.gif

Drugi put ako moze suzi to malo i posalji nesto ovako (http://i15.tinypic.com/4ygd6a0.jpg) :zubo:

gottcha
16.07.2007., 21:58
nemojte, ne znam baš toliko sve :(

ok, evo cijela (http://i7.tinypic.com/662ay40.jpg)

dobra sam u duši, jel se i to vidi? :)

:D

namaste
04.04.2008., 14:53
Sinoć me draga nenamjerno navela na jedan jaki trag. pričala je o tome kako joj u svakom elementu ima po jedan znak koji se nekako ne uklapa u ostatak. Kod vatre bi to bio strijelac, kod zemlje djevica, kod zraka vaga, kod vode škorpion. I kad smo išli potražit što bi svi oni mogli imati zajedničko, shvatimo da su svi poredani jedan iz drugog.....i da baš taj segment zodijaka neki nazivaju "rainbow bridgeom", a taj segmenat udjeljuju Kironu kao svojevrsnom vladaru. :s :s

Pa eto, samo da pribilježim i postavim temelj za daljnje istraživanje na temu....čim obaveze dozvole iscrpnije bavljenje....

:w

Baphomet
06.04.2008., 15:29
Sinoć me draga nenamjerno navela na jedan jaki trag. pričala je o tome kako joj u svakom elementu ima po jedan znak koji se nekako ne uklapa u ostatak.
Po čemu ti znakovi ne bi sadržavali kvalitete elementa kojeg predstavljaju?

S.C.
06.04.2008., 16:14
Po čemu ti znakovi ne bi sadržavali kvalitete elementa kojeg predstavljaju?

Daleko od toga da ne sadrzavaju kvalitete elementa kojeg predstavljaju, to nitko nije rekao. No, kao da po nekom principu na neki nacin odstupaju od preostala dva znaka istog elementa.

Npr. za Skorpiona cesto kazu da nije samo voda.....nego "vatrena voda". Pogledaj Vladare vodenih: izgleda da Mjesec i Neptun imaju vise slicnosti medjusobno nego s Plutonom.

Isto tako bih ja za Strijelca rekla da nije samo vatra (kao Ovan i Lav), vec da na neki nacin odstupa. Sunce je Vladar Lava i pritom je egzaltirano u Ovnu. Jupiter, kao Vladar Strijelca je zapravo tradicionalni Vladar Riba, odnosno nije toliko vezan uz Sunce ili vatrenost.

Vaga jeste zracni znak, kao Blizanci i kao Vodenjak, pa ipak Blizanci i Vodenjak dijele vise slicnosti medjusobno nego s Vagom (po pitanju "zracnosti"). Merkur kao Vladar Blizanaca (um), Uran kao Vladar Vodenjaka (visa oktava Merkura) i Venera (koja nema toliko veze s Merkurom/Uranom) kao vladar Vage.

Djevica je prica za sebe, u to necu zasad ulaziti jer, kao sto vec rekoh, po meni nesto ne stima u prici da je Merkur njen Vladar........a izrazito me vuce ideja o Chironu kao njenom Vladaru.

Stoga i mene zanima sto bi tocno za Chirona znacio taj "rainbow bridge" jer je naziv povezan s idejom da je Chironova simbolika povezana sa svom cetvoricom. S time se ne bih slozila, ali mozda nisam u pravu.

To je moje misljenje, a sada rijec prepustam namaste-u, ipak je pitanje islo njega. :)

Miou Miou
07.04.2008., 17:08
u zadnje vrijeme nailazim na podatak kako je Chiron jedna od najvažnijih planeta za ljubav... CHIRON IS THE MOST IMPORTANT "PLANET" FOR THE ASTROLOGY OF LOVE:
http://www.magiastrology.com/astrologyoflovesexandcompatibility.htm

S.C.
15.08.2008., 20:20
Evo, ovih dana mi je dosla pod ruku jedna zanimjiva knjizica o Kironu, Barbare Hand Clow

Kiron: transformirajuci most izmedju unutrasnjih i vanjskih planeta (http://www.amazon.com/Chiron-Rainbow-Between-Llewellyns-Astrology/dp/087542094X)

koju bih preporucila svakome tko jos ne zna gdje bi smjestio Kirona i kako bi ga tumacio, a zanima ga.

Barbara Hand Clow jedna je od prvih koja je uzela u ozbiljno razmatranje Kirona, pozabavila se njime puno dublje, provela vrlo detaljno istrazivanje i, rekla bih, prilicno dobro ga razumjela.

Razgledavajuci knjigu otvorim nasumicno stranicu i ugledam naslov:

Kiron kao Vladar Djevice i seste kuce.

Rekoh, uzet cu je. :D

Pod spomenutim poglavljem stoji jedna recenica, za koju kaze da je kljucna koncepcija njene knjige, a ona glasi: Udji potpuno u ravnotezu svog tijela i uma, u svoj licni zivot, Bog te ceka tamo.

Sto ona zapravo zeli reci?

Kasnije negdje spominje da su kironska iskustva ona u kojima se na neki radikalni nacin odvajamo od fizickog plana da bismo iskusili i one druge dimenzije. No, neki su tu izgubili spomenutu ravnotezu......i zdravi razum. :zubo:

Te druge dimenzije, to su one transpersonalne, tocnije neptunske. Ono sto se inace podrazumijeva pod nejasnim, duboko unutarnjim, duhovnim, pa iluzije, ludilo....kao sto i 12. neptunska kuca u nekim tumacenjima simbolizira (umo)bolnice. :D Kiron je nekakav "most" koji spaja cisto racionalno, fizicko, konkretno s onim iracionalnim, nematerijalnim i neuhvatljivim. Zapravo, on je simbol TALENTA ili spretnog "spustanja" tog iracionalnog, vjecnog i nematerijalnog u materijalno, svakodnevno.

Kao sesta kuca: koja pokazuje konkretno koji su nasi talenti i vjestine, koliko postajemo MAJSTORI na ovom podrucju, a da to odrazava one nase "unutarnje sposobnosti". Cega smo "doktori"? ;) Ili, koliko uspjesno konkretiziramo ono sto je u nama, ali duboko, duboko unutra.

Kiron je u biti kljuc (njegov simbol je u obliku kljuca) za otvaranje vrata kroz koja ono bozansko dolazi na zemlju, a istovremeno ono zemaljsko odlazi na nebo. To je onaj zdrav dodir racionalnog i iracionalnog, lijeve i desne polovice mozga. Bez Kirona, tog kljuca (balansa), odletjeti u neptunske ravni, znacilo bi odletjeti u ludilo. Kiron je kljuc za jedini (produktivni) nacin na koji mozemo dovesti "neptunske fantazije" u konkretnu realnost.

Kiron kaze ovako: svi mi imamo unutarnji zivot, unutarnju snagu i unutarnje talente. No najcesce ih osjecamo kao sile koje nas vuku da lebdimo nekim maglovitim prostranstvima, ne prepoznajuci ih i zanemarujuci ih tako. Potrebno je probuditi se, i uvidjeti kako da najbolje manifestiramo tu nasu boznasku prirodu u svakodnevnom zivotu. Tako da nas Kiron, sesta kuca i simbolika Djevice zapravo navode da od svoje materijalne, fizicke, nesavrsene prirode ucinimo najbolje sto mozemo, kako bismo se tako priblizili onoj - savrsenoj. I ne zaboravimo pomagati drugima jer pomazuci drugima, pomazemo i sebi (recimo, sesta kuca je "rad za drugoga").

To je issue Djevice, zar ne? Njoj se uvijek pripisuje neka teznja za savrsenstvom, takozvani perfekcionizam, sitnicarenje, ispravljanje najsitnijih detalja. Opsjednutost savrsenstvom jer se ona najmanje osjeca savrsenom. Vjecno se cisti, nadogradjuje, proucava, usavrsava. Njena simbolika je spoznaja te dvostrukosti koju je i Kiron nosio (istovremeno besmrtno bice, ali tjelesno, koje osjeca bol), a koju pokusava nadici spajajuci jedno i drugo.

Kaze autorica: Prosla su vremena u kojima je Djevica, vodjena unutrasnjim porivom, bila kritizirana zbog svoje opsjednutosti savrsenstvom. Na kraju krajeva, one traze bozanstvenost!

Eto, to je po mom misljenju jako bitno kod Djevice, a tako cesto zanemareno. I uvijek je njena simbolika nekako najskromnije odradjena. Djevica sama po sebi jeste skromna. Jedna od njenih osobina je i ona istinska poniznost, sluzenje. Ali ona nije sluskinja :zubo: nego ona sluzi kroz materiju da bi izrazila neke vise, duhovne impulse. Djevica je simbol savrsenstva na zemaljskom, materijalnom planu. Tezi cistoci tijela, kako bi bila sto blize toj cistoci duha.

Takodjer je jasno zasto je Djevica sa pripadajucom joj sestom kucom simbol iscjelitelja, lijecnika, ali i pacjenta (djevice su cesto "lude", "neuroticne"...itd) jer se i sam Kiron "razbolio" kako bi naucio "iscjeljivati".

Ta "bolna tocka" koja se neupitno prilijepila za tumacenje Kirona i od koje se rijetko ide dalje, zapravo se odnosi na bol koja se osjeca u nesavrsenstvu, nepotpunosti, a koja radja zelju za ponovnim pronalaskom tog savrsenstva. Takav osjecaj proizlazi iz zarobljenosti besmrtne duse u smrtnom tijelu. I ta dusa tezi da se manifestira, spusti "na ovaj svijet", pomazuci drugima, ali istovremeno i sebi. Kiron zapravo ukazuje na ono podrucje gdje bismo bili najvjestiji u tome.

Ako je Kiron kljuc za tu ravnotezu, sto znaci tocno uspostavljanje te ravnoteze?

Autorica je spomenula nekoliko primjera pozitivnog iskustva Kironove energije, odnosno uspostavljene ravnoteze:

Recimo, sviranje muzike. Muzicarka svira Bacha. Njene ruke su tako savrseno uvjezbane, da ona vise nije svjesna svojih prstiju. Njene oci su toliko fokusirane na muziku, da ona vise ne misli. Muzika izlazi iz nje kao da Bach postoji u njenoj sustini.

Ili: Izradjujete natalnu kartu. Znate znacenje svake planetarne energije, aspekta i kuce tako potpuno, da vise ne razmisljate o verbalnim ili slikovnim znacenjima. Osjecate svaki dio karte u svom tijelu dok vas um shvaca znacenja i bavi se povezivanjem dijelova u cjelinu.

Dakle, Kiron vlada sestom kucom, on je vodic prema drugoj strani, dvanaestoj kuci, odnosno njenoj zeljenoj manifestaciji kroz konkretizaciju. No, dosta je konfuzije oko Kirona stvorila ideja da bi on mogao vladati Strijelcem. Da bi uistinu shvatili kako nije tako, potrebno je shvatiti razliku izmedju Jupitera i Neptuna.

Strijelac siri vlastitu spoznaju utemeljenu na integraciji u blizoj okolini (Merkur). On odapinje strelicu prema daljim prostranstvima, stremeci integraciji s visim uciteljima i svojim Visim Ja (Jupiter). Potrebni su stabilni logicki temelji i razvijena sposobnost percepcije (Merkur) da bi ta strelica otisla daleko u apstrakciju (Jupiter). Strijelac je dio polarnosti osi 3. i 9. polja natalne karte.

Dok Kiron fokusira suptilnost i sveobuhvatnost Neptuna, unutrasnje bozanske ravni, kroz manifestaciju na onoj vanjskoj. On pripada polarnosti 6. - 12. polje.

Takodjer, u knjizi su lijepo razradjeni polozaji Kirona po kucama, znakovima te u aspektima. Ne moram ni spominjati kako je, prema Barbari, dobro imati Kirona u 12. kuci. :cerek:

Munafir
08.03.2009., 19:12
Što znači Kiron (Chiron) u horoskopu?
Evo nešto s crnogorskog foruma:

CHIRON

-otkriven je 1.11.1977.
- smatra se da je privremeno u Sun.sustavu
-orbita mu je izmedu Sa i Ur
-orbita mu je veoma ekscentricna
-oko 50 god.mu je potrebno da napravi 1 krug kroz zodijacki znak
-chiron je kentaur
-sastoji se od velikoh ledenih djelova i odvojenih u vece mase

MITOLOSKI

Roditelji su mu Saturn i Filina.On je pola muskarac pola konj.Bogovi su kasnije Filinu ( Chironovu majku ) pretvorili u lipu.
Chiron vlada mnogim vjestinama, a odgojio ga je Apolon(jahanje,streljastvo).Chiron je kasnije bio ucitelj mnogima.Najbolji prijatelj Heraklo pogodio ga je otrovnom strijelom.Ta rana nije zarasla cijeli zivot.Cijeli zivot je tragao za lijekom.Zelio se zanijeniti s Prometejom.

- Chiron vlada iscjelivanjem, ljekovitim biljem
- Chiron je tezio za mirom i mirnim rjesavanjem problema

Chiron je poveznica izmedu starog i novog ( SATURN konj URAN ).Veza izmedu poznatog i nepoznatog.Chiron dolazi kao evolucija, vodi ka novom ali uz mudrost ( sacuvati ono staro).Evolucija postuje vrijeme. Chiron ujedinjuje osobine SA i UR na najbolji moguci nacin.

- Chrinon simbolizira dugin most( povezuje licnost i dusu)
- Chiron je most ujedinjenja

CHIRONSKI TIP

(naglasen u horoskopu) – tip koji povezuje staro i novo.To je teznja cjelovitosti.Preteca poboljsava covjeka.Moramo sebe poboljsati.Ujediniti instinkte i znanje jer to nudi Chiron.Znakovito je Chiron kretanje, on je najblizi Suncu kada se nalazi u VAGI, i tad je 15 mj., a najudaljeniji je u OVNU i tu boravi 8 godina i 3.mj.

+ MIT – OBAVEZNO PROCITAJTE DA SHVATITE O CEMU SE ZAPRAVO RADI

-ranjeni iscjelitelj
-tamo gdje se nalazi tamo osjecamo ranjivot ( to moze biti iskustvo odbijanja, em.bola,unutarnje patnje, bilo kakvog gubitka, majka nas je odbacila, odsustvo oca), osjecaj nepravde,financija ako ne mozemo opstati u ovom svijetu.
-osjecaj nepravedne patnje
-karmicka rana( ono sto smo naslijedili, a uzasno boli )
-nesto na sto nismo mogli utjecati
-to je zakopano duboko u nesvijesno
-pozicija u karti je izrazito osjetljiva,privlacimo iskustvo boli

Revolucija – nagli preokret
Evolucija – postepeni preokret

TUMACENJE U KARTI

Povreda koju cemo nauciti iscijeliti.Znak u kojem je Chiron to je tip em.koja nam moze nanjeti bol i s kojim se postupno sto vjestije nositi.Tu mozemo postati kompletentni.Kuca govori o podrucju zivota koje moze biti blokirano,ranjeno i onda tu slabo funkcioniramo i tu trpimo bol.Aspekti mogu biti izvor boli, ali i mudrosti, isjeljenja.Pametno je pogledati vladara znaka!Neke osobe imaju naglasen Chiron( ako imaju jake aspekte), ta osoba neumorno trazi lijek.Ljudi sa jakim Chironom su ucitelji i isjelitelji.Osobe sa naglasenim Chironom mogu povezati staro i novo.Chriron je jedan od Kentaura( oni su bili divlji), najcesce su ometani od vlastitog straha.

- Chiron je ucitelj i mentor
- Chiron je filozof
- Chiron vlada alternativnim (tarziti drugo rjesenje)
- On je SAMAN (osoba koja preuzima na sebe tudu bol i ranu, moze biti od pomoci)
- Tamo gdje je Chiron tamo mozemo postati vrsni

VragJeUOvojZeni
23.09.2010., 16:22
Evo vam par linkova o Chironu-

http://forum.burek.com/hiron-kiron-t191375.95.wap2.html

http://www.reiki-hara.hr/forum2/viewtopic.php?t=7503&sid=b5c986c4bf0b02520f435c445c20902b

Mene to u svezi sa CH. bas u zadnje vrijeme zanima,s obzirom da se moj jadnicak nasao u 8.polju u konjukciji sa Mjesecom u Blizancima,a radi i kvadrat sa Me i 180 sa Uranom u Strijelcu(kazu da je bas ta opozicija sa UR. indikator iscjeliteljskog potencijala u natalu,ili bar zanimanja za to.Sta se mene tice,tvrdnja stoji:.Zanima me iscjeljivanje alternativnim metodama,travarstvo i nastojim nauciti sto vise o tome..)
Ali i ovi opisi koji se odnose na negativne pojavnosti vezane uz pojedinca sa CH:u osmom p.takodjer stoje.Jbg,ne moze sve biti super.:D

Mcmurphy
24.09.2010., 09:04
Evo vam par linkova o Chironu-

http://forum.burek.com/hiron-kiron-t191375.95.wap2.html

http://www.reiki-hara.hr/forum2/viewtopic.php?t=7503&sid=b5c986c4bf0b02520f435c445c20902b

Mene to u svezi sa CH. bas u zadnje vrijeme zanima,s obzirom da se moj jadnicak nasao u 8.polju u konjukciji sa Mjesecom u Blizancima,a radi i kvadrat sa Me i 180 sa Uranom u Strijelcu(kazu da je bas ta opozicija sa UR. indikator iscjeliteljskog potencijala u natalu,ili bar zanimanja za to.Sta se mene tice,tvrdnja stoji:.Zanima me iscjeljivanje alternativnim metodama,travarstvo i nastojim nauciti sto vise o tome..)
Ali i ovi opisi koji se odnose na negativne pojavnosti vezane uz pojedinca sa CH:u osmom p.takodjer stoje.Jbg,ne moze sve biti super.:D

Ne bi sad baš reko da je KI opp. UR glavni pokazatelj iscjelitelja, meni to ne djeluje tako. Osim toga su to vrlo spori "planeti" pa bi imali cijelu armadu iscjeliteljev.
Puno signifikantnija je konj. sa LU, šta bi mogla kazat na potencial, da na instinktivnom/emocionalnom nivoju osjetiš rane/poteškoče ljudi i možeš sa velikom empatijom radit s njima. Ali LU kv. ME kaže na tenzije izmedju racinalnog i emocionalnog nivoja, i treba neko vreme i energiju, da to zbalansiraš. To je i povezano sa tvojom osobnom KI ranom i je dio procesa iscjelivanja, isto ko i iscjelivanje rane vezane za 8. polje i nečeg sa LU područja (djetinstvo, majka, emocije, instinktivne potrebe).
I kad to se razčisti, aktiviše se KI iscjeliteljski potencial u potpunosti.