PDA

View Full Version : Psihofarmaci: Zyprexa (olanzapinum)

@call
10.06.2005., 00:58
Ima li tko kakva iskustva sa tim lijekom.Inače ga koristim vać 2 mjeseca ,imam 16 god.

Dalibor - od 1983.
10.06.2005., 16:56
@call kaže:
Ima li tko kakva iskustva sa tim lijekom.Inače ga koristim vać 2 mjeseca ,imam 16 god.
Ja nemam iskustva sa tim lijekom.
Ali imam link gdje je opisan taj lijek - LINK. (http://www.zyprexa.com/index.jsp)
@call, šta shizophrenia lagano pere?
Ako te nešto zanima u vezi te boleštine, ili samo želiš razgovarati s nekim tko zna ponešto o tome, javi mi se na privatno.

@call
10.06.2005., 23:36
Ma nije shizofrenija nego manična depresija

tužni_dječak
10.06.2005., 23:39
Pubertet...Proći će!!!

Zeljko81
11.06.2005., 00:57
imam 24. godine i veoma sam depresivan a ne pijem niš

još sam u pubertetu???? :W

@call
11.06.2005., 01:47
Zyprexa je najbolji lijek na svitu

Dalibor - od 1983.
11.06.2005., 10:57
Kada vam kažu da će pubertet jednoga dana proči - LAGALI SU VAM! :)

wasted
11.06.2005., 19:10
ja imam čast pijuckati zyprexu.

i bolje da je najbolji lijek na svijetu, jer čujem da košta 900 fucking kn kutija ako ne dobivaš preko osiguranja.

pomaže mi da se osjećam sunčano, ali ne briše ružne misli. ono, misliš ružne misli, ali ne možeš se spustit dolje raspoloženjem. koja paradoxalna situacija.

i puno puno mi se spava od nje, aleluja.

i da, često ljudi kažu da ne vole pit psiholijekove jer se više ne osjećaju kao da su to oni. ima nešto u tome. ovaj lijek smanjuje intenzitet doživljaja i ne možeš više plakat. i nekako ti spontatno dođe da se ponašaš poslušno i suradljivo :flop: :D

@call
11.06.2005., 20:10
A na kojoj si ti dozi,meni je najmanja 5mg.Inače su tablete super,pogotovo sad kad su sa onim okusom mente.Inače ja ih plačam jer mi je psihička rekla da je to bolje jer bi poslije možda mogao imati probleme kad mi u kartonu bude pisalo dijagnoza F40-shizofrenija.

wasted
11.06.2005., 20:33
nisam još probala zyprexu od mente :D

inače, pijem 2,5-5mg na dan.

call, :eek:, sam plaćaš???????? nevalja. jebu te u zdrav mozak, rekla bih. meni nikad nisu tako nešto spomenuli. da mi je znati ko to smije imat uvid u tvoj karton?? mislim da je to tajni dokument.

Dalibor - od 1983.
11.06.2005., 21:42
@call kaže:
dijagnoza F40-shizofrenija.
Nešto od ovoga:
F40 Phobic anxiety disorders
F40.0 Agoraphobia
.00 Without panic disorder
.01 With panic disorder
F40.1 Social phobias
F40.2 Specific (isolated) phobias
F40.8 Other phobic anxiety disorders
F40.9 Phobic anxiety disorder
???

@call
11.06.2005., 21:51
Očito je to ipak dijagnoza F50,a ne F40.Mogu ti imat uvid u zdravstveni karton,čak ti ga mogu i tražit a priznaj da ta dijagnoza nije nimalo privlačna pa nam je psihijatrica (koja inače radi privatno) rekla da bi bilo puno bolje da to ne ide preko zdravstvenog.Ali inače je lijek jako dobar,samo što ima jednu neugodnu pojavu,stalno sam gladan:flop:
Inače sam prije koristio Zoloft 150mg na dan,xanax 4x0.5mg,valium 2x5mg,zonadin 10mg ali to ništa nije dalo očekivani odgovor pa eto sad sam na zyprexi 5 mg i xanax 3x0.5mg.

Lady Grey
11.06.2005., 21:53
@call kaže:
A na kojoj si ti dozi,meni je najmanja 5mg.Inače su tablete super,pogotovo sad kad su sa onim okusom mente.Inače ja ih plačam jer mi je psihička rekla da je to bolje jer bi poslije možda mogao imati probleme kad mi u kartonu bude pisalo dijagnoza F40-shizofrenija.

Dragi @call, po MKB-10 šifrarniku F40 nije šifra za shizofreniju, nego za fobične anksiozne poremećaje. Sch (shizofrenija) i sve njene podvrste se označavaju F20 šiframa. U tvojim mladim godinama se, zbog raznoraznih razloga, jako teško dobiva dijagnoza neke psihoze, znači i shizofrenije. Uostalom, Zyprexa nije antipsihotik već antidepresiv ili anksiolitik, nisam sigurna. Možda griješim ...
Držim fige da ipak ne "sklizneš" u psihozu.

Lady Grey
11.06.2005., 21:56
Eto, čovjek te ispravio dok sam ja pisala svoj odgovor. :cool:
I naravno da možeš imati uvid u svoj karton i postavljenu dijagnozu, zaboga! :confused:

FFE
11.06.2005., 21:57
@call kaže:

Ovak', ja nisam bolesna i ne patim od nikavih psihickih bolesti, ali imam iskustva jer sam dosta radila s takvim ljudima. Prvo, ako imas manicni depresivni poremecaj sama Zyprexa nije indicirana kao lijek prvoga izbora. Ili ti ne stima dijagnoza, ili imas krivi preparat. Velis da ti odgovara, da se dobro osjecas, a trenutno imas prilicno malu dozu, 5 mg. OK, ne znam cijelu pricu. Drugo, kod manicno depresivnih poremecaja, Zxprexa, odnosno antipsihotik se moze davati samo onda kada se radi o manicnoj, dakle psihotickoj fazi. I to samo kratko, dok ne izadjes iz nje, poslije se mora stopirati, jer Zyprexa nije bezazlena-zasto se trovati necim ako zaista nije potrebno (dijabetes je problem No. 1, zatim debljanje itd...).

Kod manicno depresivnih poremecaja osnovni lijek je faznaprofilaksa, tzv. "mood" stabilizatori kao npr.: valproat (Convulex, Orfiril...), ili pak lithium (npr. Lithiofor).

Shizofrenija je F20.;)

FFE
11.06.2005., 21:59
Lady Grey kaže:
Dragi @call, po MKB-10 šifrarniku F40 nije šifra za shizofreniju, nego za fobične anksiozne poremećaje. Sch (shizofrenija) i sve njene podvrste se označavaju F20 šiframa. U tvojim mladim godinama se, zbog raznoraznih razloga, jako teško dobiva dijagnoza neke psihoze, znači i shizofrenije. Uostalom, Zyprexa nije antipsihotik već antidepresiv ili anksiolitik, nisam sigurna. Možda griješim ...

Grijesis, nemoj davati krive podatke. Zyprexa je olanzapin koji spada u atipicne neuroleptike.

Lady Grey
11.06.2005., 22:02
FFE kaže:
Grijesis, nemoj davati krive podatke. Zyprexa je olanzapin koji spada u atipicne neuroleptike.

Hvala na ispravci.
Psiholog sam, nisam psihijatar, pa me te psihofarmakološke stvari (srećom) baš i ne zanimaju. ;):top:

wasted
11.06.2005., 22:11
Lady grey kaže: I naravno da možeš imati uvid u svoj karton i postavljenu dijagnozu, zaboga! ma ne pričamo o tome, već o tome iz kojeg to razloga ne uzimati zyprexu preko zdravstvenog osiguranja? može li ti to kasnije smetati kod zaposlenja? da li postoji neka obaveza da poslodavac zna tvoju dijagnozu? or what? zašto prikrivati dijagnozu...

FFE
11.06.2005., 22:12
Lady Grey kaže:
Hvala na ispravci.
Psiholog sam, nisam psihijatar, pa me te psihofarmakološke stvari (srećom) baš i ne zanimaju. ;):top:

Srecom pa se vi psiholozi ne morate bakcati s lijekovima. No, ja volim farmakoterapiju (ne na sebi, ofkors).:cerek:

I da, Zyprexa je uzasno skupa, i onda kada netko propisuje, a uopce nije potrebno, zapita se covjek. :rolleyes: A da ne spominjem stetnosti koje mogu nastati.:rolleyes:

Lady Grey
11.06.2005., 22:17
wasted kaže:
ma ne pričamo o tome, već o tome iz kojeg to razloga ne uzimati zyprexu preko zdravstvenog osiguranja? može li ti to kasnije smetati kod zaposlenja? da li postoji neka obaveza da poslodavac zna tvoju dijagnozu? or what? zašto prikrivati dijagnozu...

Ja sam krivo shvatila ... kasno je već, vrijeme za spavanje. :)
Što se tiče dijagnoze, ne bi trebala smetati kod zaposlenja, osim ako imaš dijagnozu zbog koje se proglašen nesposoban za rad, tipa neke teže psihoze ili kajveć. Mislim da tu vrijede ista pravila kao za npr dijabetes ili neke druge "somatske" bolesti. Ne postoji obaveza da poslodavac zna dijagnozu, barem koliko sam ja upućena. Ako mu želiš reći, reci.

FFE
11.06.2005., 22:20
@Wated, lijecnicka tajna je TAJNA. Znaci, poslodavac ne smije traziti od tebe da mu velis dijagnozu, niti smije pitati bilo koga drugoga (lij., psiholog...) da mu veli. Odnosno, ti mu NISI DUZAN reci svoju dijagnozu.:)

Lady Grey
11.06.2005., 22:27
FFE kaže:
Srecom pa se vi psiholozi ne morate bakcati s lijekovima. No, ja volim farmakoterapiju (ne na sebi, ofkors).:cerek:

I da, Zyprexa je uzasno skupa, i onda kada netko propisuje, a uopce nije potrebno, zapita se covjek. :rolleyes: A da ne spominjem stetnosti koje mogu nastati.:rolleyes:

Dugo sam, idealistica jedna, vjerovala da se sve može riješiti empatijom i psihoterapijom. Međutim, zaposlenje na psihijatriji me definitivno razuvjerilo, tako da podupirem farmakoterapiju, ali u razumnoj mjeri, naravno. Zašto davati nešto što stvarno nije indicirano ...?

wasted
11.06.2005., 22:30
e pa hvala vam lijepa, psihologice i psihijatrice.

dakle, call, vidiš, nema ti zašto smetat to šta ti piše u kartonu. ne znam kakve bi ti to probleme još moglo izazvat.

@call
11.06.2005., 23:23
Neznam,ova moja psihijatrica je očito jako ugledna u ovom gradu pa joj skroz vjerujem,ali mi već ta psihoterapija ide na živce,neznam više šta ću sa njom govorit a za 45 min svakog tjedna trebam dat 350kn.Al o.k.Inače sam bio liječen sa zoloftom,valiumom,lekotamom,zonadinom,xanaxom ali ništa nije uspjelo.Inače je rekla da ću se zyprexom liječiti 7 mjeseci.Niti jedanput mi nije rekla točnu dijagnozu,ali sam čuo kad je razgovarala sa mojim starcima da već imam neke simptome paranoje i shizofrenije(čujem nešto šta nepostoji,mislim da znam šta drugi misle i govore,mogu predvidjet dogadaje,nerealni strahovi,strah da me netko prati) pa se odlučila za to.Ovo F20,f30,F40,F50,sorry stvarno neznam koja je koja šifra,mislio sam da je F50 al nije.Inače mi je rečeno da je zyprexa puno blaža od ove kombinacije koje sam prije uzimao jer sad samo uzimam zyprexu sa xanaxom.Inače u vezi cijene,moram priznat da mi sa tim starci nemaju problema pa ne ulazim toliko u to koliko košta koji lijek,pogotovo kad je nužan.
Koliko ja znam zyprexa je atipični antipsihotik a ne antidepresiv.
A stvarno neznam koje su nuspojave tog lijeka,koliko sam ja primijetio jedina nuspojava je debljanje kod mene,a ostale neznam.
Inače,kad smo već kod ovog,ja sam se bio liječio roaccutanom (13-cis retinoična kiselina,izotretinoin) i tamo na uputama piše da on može uzrokovat depresiju i druge poremečaje,na internetu je hrpa stranica obitelji i udruga koje su digli tužbe protiv roche-a zbog suicida njigove djece,raznih psihičkih oboljenja i slično,a u nekim zemljama je i zbog toga zabranjen.Ali unatoč tome gotovo nitko neče reći da je to realna nuspojava i to TRAJNA,čak ni dermatolozi,iako piše na uputstvima.Danas pola mladih ljudi koje vidite sa aknama je na terapija tim lijekom,a vjerovatno če ih polovica zbog njega biti pogođena različitim psihičkim oboljenjima,i nitko ništa ne poduzima da se taj lijek zabrani.Sramota:flop: :flop: :flop: :flop: :flop:

@call
11.06.2005., 23:38
Inače mi je psihička rekla da mi nesmije,odnosno da je zabranjeno davati do 18. godine sve druge antidepresive osim Zolofta.Jeli to istina? Koliko se u prosjeku mjeseci liječi zyprexom?

@call
11.06.2005., 23:45
FFE,koliko ja znam Convulex ili Orfiril su valproična kiselina koja se korista za EPILEPSIJU pa ne znam zašto bi to bilo bolje ili prikladnije od zyprexe koja je ipak za to indicirana?????

FFE
12.06.2005., 09:51
@call kaže:
FFE,koliko ja znam Convulex ili Orfiril su valproična kiselina koja se korista za EPILEPSIJU pa ne znam zašto bi to bilo bolje ili prikladnije od zyprexe koja je ipak za to indicirana?????

To je tocno, valproat je zapravo antiepileptik, no njegovo drugo djelovanje koje se koristi u psihijatriji je sasvim slucajno otkriveno. Vec godinama se valproat koristi kao "mood" stabilizator, znaci on "stabilizira" raspolozenje. Ja sam napisala da je to glavni lijek kod lijecenja bipolarnih ili shizoafekktivnih bolesti, no ocito ti imas nesto drugo.

Kaj se tice antidepresiva, nije tocno da se ne smije nista davati osim Zolofta do 18. godine.

A kaj se tice Roaccutana, mozda kao nuspojave i mogu nastati depresivna reakcija itd., no depresivna reakcija bi isto tako anstala ako ne lices akne na licu i tijelu, ili? Ne mogu povjerovati da je depresija trajna, ako prestanes uzimati, stanje se treba poboljsati. Kod tebe je nesto drugo, sasvim nesto drugo...steta sto ne znam cijelu pricu, vrlo zanimljiv slucaj.

wasted
12.06.2005., 10:26
imam frendicu koja je slučaj užasno sličan callovom.

dijagnosticirana joj je paranoidna psihoza, odnosno dali su joj šifru f 20 shizofrenija. ali nije mi jasno kakva je to shizofrenija kada ona relativno normalno funkcionira u svakodnevnom životu. mislim, za nju se uopće ne može reći da je izgubila vezu sa stvarnošću. je da ima neke malo bizarne ideje, sumnjičava je i sklona praznovjeruju, ali to je samo čini ekscentrikom, a ne bolesnikom od shizofrenije??

dakle, FFE, je l znaš o čemu se tu možda radi. je l to zbilja shizorenija, ili kao što naslučuješ kod calla, nešto drugo?

Dalibor - od 1983.
12.06.2005., 14:43
wasted kaže:
...ali to je samo čini ekscentrikom, a ne bolesnikom od shizofrenije??

Šta su drugo shozophreničari nego ekscentrici. Samo ima i među sasvim naizgled normalnim ljudima stravičnih dijagnoza. Sjetite se onih priča: uvijek je bila nasmijana i djelovala je sretno, ne razumijem zašto si je propucala mozak!!! Uostalom dijagnoze se prelako daju ljudima. Psihijatri malo olako procjenjuju stvari. Psihijatrija je područje kontakta sa ljudima gdje liječnik ne samo da mora imati naučeno znanje več i nekakvu životnu mudrost. Dakle, i ono šta se ne uči u školici.
Evo F20 dijagnoza:
F20-F29
Schizophrenia, schizotypal and delusional disorders
F20 Schizophrenia
F20.0 Paranoid schizophrenia
F20.1 Hebephrenic schizophrenia
F20.2 Catatonic schizophrenia
F20.3 Undifferentiated schizophrenia
F20.4 Post-schizophrenic depression
F20.5 Residual schizophrenia
F20.6 Simple schizophrenia
F20.8 Other schizophrenia
F20.9 Schizophrenia, unspecified
A fifth character may be used to classify course:
.x0 Continuous
.x1 Episodic with progressive deficit
.x2 Episodic with stable deficit
.x3 Episodic remittent
.x4 Incomplete remission
.x5 Complete remission
.x8 Other
.x9 Course uncertain, period of observation too short
F21 Schizotypal disorder
F22 Persistent delusional disorders
F22.0 Delusional disorders
F22.8 Other persistent delusional disorders
F22.9 Persistent delusional disorder, unspecified
F23 Acute and transient psychotic disorders
F23.0 Acute polymorphic psychotic disorder without symptoms of schizophrenia
F23.1 Acute polymorphic psychotic disorder with symptoms of schizophrenia
F23.2 Acute schizophrenia-like psychotic disorder
F23.3 Other acute predominantly delusional psychotic disorder
F2.8 Other acute and transient psychotic disorder
F23.9 Acute and transient psychotic disorder, unspecified
A fifth character may be used to classify course:
.x0 Without associated acute stress
.x1 With associated acute stress
F24 Induced delusional disorder
F25 Schizoaffective disorders
F25.0 Schizoaffective disorder, manic type
F25.1 Schizoaffective disorder, depressive type
F25.2 Schizoaffective disorder, mixed type
F25.8 Other schizoaffective disorders
F25.9 Schizoaffective disorder, unspecified
A fifth character may be used to classify the following subtypes:
.x0 Concurrent affective and schizophrenic symptoms only
.x1 Concurrent affective and schizophrenic symptoms plus persistence of the schizophrenic
symptoms beyond the duration of the affective symptoms
F28 Other non-organic psychotic disorders
F29 Unspecified non-organic psychosis

Odavde bi se svakome nešto moglo dijagnosticirati...

wasted
12.06.2005., 18:09
Dalibor - od 1983. kaže:
Šta su drugo shozophreničari nego ekscentrici. :nono: kolko ja kužim, osobe oboljele od shizofrenije imaju tzv. šubove, odnosno epizode bolesti, u kojima se gube iz stvarnosti i više nisu svoji, ne ponašaju se kao što se inače ponašaju. neki imaju simptome kao paranoidnost, misle da drugi kuju urotu protiv njih i da im žele nauditi, da ih se prisluškuje, neki imaju halucinacije, čuju glasove koji im nešto naređuju, neki imaju bijeg ideja- ne mogu povezati par ideja zajedno itd.

osoba oboljela od shizofrenije može biti inače skroz obična osoba kad nema epizodu.

ekscentrična osoba je uvijek ekscentrična, nema oscilacija.

:confused:

@call
12.06.2005., 20:17
Shizofrenija je teška psihička bolest,složeni poremečaj funkcije mozga koja se sastoji od skupa karakterističnih simtoma.Ona oboljeloj osobi otežava,iskrivljava ili potpuno onemogučuje razlikovanje stvarnih od nestvarnih doživljaja i iskustava.Dolazi do gubitka logičnog razmišljanja jer osoba doslovno živiv na dvama kolosjecima.Stoga bolesnici u fazi bolesti NE MOGU pokazivati niti gajiti normalne osječajne doživljaje sa drugim osobama.Shizofrenija ne znači rascijepljenu ličnost,a nije uzrokovana ni teškim uvjetima u djetinjstvu,osobnom slabošću ili lijenošću.Bolovati od psihoze znači pogrešno doživlavati stvarnost.Tu famoznu dijagnozu:) F20 i sve njene podvrste postvalja psihijatar kada bolesnik ima psihotične simtome koje traju najmanje mjesec dana.Glavni oslonac liječenja prestvaljaju antipsihotici koji blokiraju dopamin koji se pokazao kao jako važan čimbenik u toj bolesti.Pošto govorimo o temi o zyprexi,trebalo bi se reći da je zyprexa kao predstavnik nove generacije antipsihotika izrazito učinkovita za liječenje shizofrenija u osoba sa naglašeno pozitivnim simtomima bolesti.
Shizofrenija nema apsolutno nikakve veze sa ekscentričnom ličnošću,jer bi po tome oko 4-9% ljudi bilo "shizofreničari":confused:

lady a
03.07.2005., 20:13
Lady Grey kaže:

zyprexa je antipsihotik...baš kao i Seroquel,Rispolept,Moditen,Leponex.

Antidepresivi: Zoloft,Seroxat,Ladiomil,Anafranil,Cipralex

Anksiolitici(to narod pretjerano guta):Apaurin,Lexaurin,Helex,

edipa maas
13.07.2005., 15:06
ja imam pitanje...
meni bliska osoba od nedavno pije ovaj lijek..ja sam po internetu tražila.. piše da je za šizofreniju.. na ovom linku na početku kažu "schizophrenia and bipolar mania".. ova osoba o kojoj ja govorim je ni schizophrenic niti bipolar manic..
ukratko..prije više od pola god. završila je na neurologiji (vinogradska) gdje su je držali viže od mjesec dana, napravili sve moguće pretrage i nisu se mogli dogovoriti da li je bio moždani udar ili je nešto drugo.. ali slike su pokazivale anomaliju.. u tom početku sve kognitivne sposobnosti bile su usporene i gubila se malo.. pola godine poslije ništa novo nije otkriveno, ona manje-više funkcionira normalno (kao i do tada) na pregledimna kod neurologa ništa novo ne nalaze nego šalju kod psihijatra (meni se čini jer ne znaju što bi) i psihijatar s nalazima neurologa (koji nemaju konkretnu dijagnozu) i on sam bez ikakve dijagnoze prepisuje taj lijek(zyprexa).. mislim psihijatar ovako djeluje ok (rebro) ali oni nemaju nikakvu dijagnozu a prepisuju lijek koji se koristi za šizofreniju???
o čemu se radi?
kada se još koristi taj lijek?

Sedmica
14.07.2005., 00:01
[QUOTE]@call kaže:
[B]Neznam,ova moja psihijatrica je očito jako ugledna u ovom gradu pa joj skroz vjerujem,ali mi već ta psihoterapija ide na živce,neznam više šta ću sa njom govorit a za 45 min svakog tjedna trebam dat 350kn.Al o.k.Inače sam bio liječen sa zoloftom,valiumom,lekotamom,zonadinom,xanaxom ali ništa nije uspjelo.Inače je rekla da ću se zyprexom liječiti 7 mjeseci.Niti jedanput mi nije rekla točnu dijagnozu,ali sam čuo kad je razgovarala sa mojim starcima da već imam neke simptome paranoje i shizofrenije(čujem nešto šta nepostoji,mislim da znam šta drugi misle i govore,mogu predvidjet dogadaje,nerealni strahovi,strah da me netko prati) pa se odlučila za to.Ovo F20,f30,F40,F50,sorry stvarno neznam koja je koja šifra,mislio sam da je F50 al nije.

Ne moj se zamarati sa dijagnozama,one se korigiraju,mijenjaju tijekom liječenja,nista cudno niti neobično...čak se navodno prava dijagnoza može staviti tek na kraju liječenja,jer je tada su manje više svi neprijatelji izvedeni na čistac.
Nemoj odustajat od psihoterapije,ona te na kraju i jedino može izliječiti,ili zaliječiti.Lijekovi su ti tijekom tog vremena samo "štaka"

p.s.
Što je s K.? može i na p.m.

Alabama
14.07.2005., 00:36
wasted kaže:
i nekako ti spontatno dođe da se ponašaš poslušno i suradljivo

Ovaj lijek bi i meni trebao.

enter
15.07.2005., 10:20
ovako,često gledam topik "anksioznost" pod zdravlje i sad sam slučajno naletila na ovo.....
ja također koristim zyprexu godinu dana 5mg.mogu reći da mi je puno bolje ali ne sasvim.
moj problem je sljedeći,prvo sam imala tešku depresiju,to je nestalo nakon 6 mjeseci (da pokucam u drvo :)),zatim sam počela imati panične napadaje i tjeskobu.
zatim sam prošla par psihijatara koji mi nisu htjeli napisati određenu dijagnozu tipa f20 i slično jer nemam šizofreniju i bed im je bio to napisat jer mi inače hzzo nebi odobrio.
sada sam kod jednog drugog psihijatra koji mi je na prvom pregledu napisao f1 dijagnozu što je anksioznost.
pitao me je šta ja mislim,koji mi je lijek dosada najviše pomogao.ja sam rekla zyprexa.i on se složio i napisao je preporuku i sada redovito dobivam preko hzzo-a,dakle ne plaćam ništa.
u početku ljećenja sam bila izrazito gladna i mogla sam super zaspati.sada,nakon godinu dana više nemam toliku želju za hranom ali mogu odmah zaspati.
ali tu je još jedna stvar-nuspojave.
kada popijem zyprexu,nakon sat vremena sam u ludom filmu,počne mi se vrtiti,zvukovi mi odzvanjaju i tjeskobna sam.
na zadnjem pregledu sam u povijest bolesti primjetila da je doktor napisao pod dijagnozu f21.
malo sam gledala po internetu i piše "poremećaj sličan šizofreniji".to me jako ubilo u pojam.jer mi doktor nije rekao nikad šta je meni zapravo,jedino mi je rekao da ću još par godina pit ljekove i to je to.
sada si mislim,zašto mi je psihijatar u prvim pregledima pisao dijagnozu f1 a sada je f21.
tada mi je sinulo da je on to sigurno napisao samo zato da mi zyprexu odobre.i tako i je.
a šta je najbolje,ja ni dan danas ne znam koja mi je točna dijagnoza mada mislim da je anksioznost.
tu i tamo imam neke prisilne i "čudne" misli i tu i tamo imam panični napad i većinu dana sam tjeskobna.to je sve.
mislim pošto ti je 18 godina da se ne opterećuješ sa dijagnozama jer ja se jako opterećujem s tim f21 da je to strašno i ubija me to u pojam tak da nemoj ni ti jer je to grozno i još se gore osjećaš.
uglavnom,lijek je dobar ali pošto sam student i moram učiti,odlučila sam promjeniti terapiju tj. zamijeniti zyprexu jer mi otežava koncentraciju.
tako da,ako ti doista pomaže taj lijek neka ti svakako doktor napiše bilo koju dijagnozu i da ti odobre lijek a ne da plačaš.besmisleno.
zyprexa nije lijek samo za šizofreniju,već i za razne psihoze, slične poremećaje itd.
i osim toga,ko će ti u daljnjoj budućnosti gledat povijet bolesti ako nikome ne pokažeš?nemoj da te to zabrinjava,ako ti je bolje od zyprexe dogovori se sa doktorom i stvar riješena.;)

wolfpack
21.12.2006., 21:32
Ljudi moji pozdrav svima!!

Uzimam Zyprexu već 5 godina i želim se skinuti sa te droge ali baš i ne uspijevam.Skidam mrvicu po mrvicu i teško zaspim po noći (ponekad ne zaspim ako ne uzmem helex).Navučen sam i to ozbiljno.Ako netko ima slična iskustva neka se javi te pogotovo ako zna kako se skinuti s nje.Pozdrav

andreina
22.12.2006., 11:38
ovako-pila sam zyprexu 3 godine 5mg.
sada pijem moditen na moju inicijativu.
od zyprexe mi se jako spavalo,nisam bila zna ništa....uglavnom koma.
i da,dobila sam 7 kila.
što se tiče prestanka uzimanja,nemoj nikada naglo prekinuti jer nećeš moći zaspati pa čak i po tjedan dana.meni se to jednom desilo.no sada kad sam ju po drugi put "skinula" smo išli postepeno i prvih tjedan dana nisam mogla spavati ali sam kasnije se naviknula i sad je sve super na moditenu.također najmanju dozu jednom dnevno pijem i ful se dobro osjećam.
ne spava mi se,nisam troma....sve je super.
pa gledaj....skini se svakako s toga,ali stvar je u tome da nećeš moći spavati prvih tjedan dva dok se organizam ne navikne.
pa bih ti preporučila sanval u odgvarajućoj dozi,ili persen malo veću dozu ili tako nešto biljno.ali ja mislim da bi ti xanax mogao najviše tu pomoći.
probaj pa javi

outoftheblue
22.12.2006., 17:08
Ja sam pila zyprexu jako kratko, ali sad pijem litij , dijagnoza mi je F25.1
Shizoafetivni poremećaj.
Kad mi se zgorša pijem haldol po vlastitom izboru.
Moja frendica je dugo pila Rispolept i od kad je prešla na Haldol bolje joj je.
Ova druga pije Zyprexu od 2001. i skroz joj je ok.
Moj ti je savjet spremi se na doživotnu borbu, sa sobom i s okolinom.
Doživotnu. Pa tako je valjda i zdravima; ne znam. ;)

wolfpack
23.12.2006., 21:26
Hvala andreina i out of the blue na savjetima.Moram priznat da sam od zyprexe
postao tup,blokiran u razgovoru,trom,udebljao sam se bio čak i 20 kg-a u početku(sada imam trbušinu ko Buddha) i opčenito sam nezadovoljan sa sobom .Što se tiče skidanja sa tog lijeka stvarno mi teško ide.skinem mrvicu i opet ne mogu zaspati dok ne uzmem helex a za skinuti cijelu tabletu ima jako puno mrvica =) ..............ma dobro,valjda ću uspijeti ako svako malo stanem i onda nakon recimo 2 mjeseca opet počnem sa skidanjem.
zbilja ne preporučujem nikome zyprexu duže od jedne godine.
pozdrav svima , peace and love : )

BLEEM
31.12.2006., 09:31
Pozdrav. Ja sam počeo uzimati Vairu(olanzapinum) od 5mg dnevno prije mjesec i pol dana i ne osjećam se baš dobro. Prije sam 2 godine uzimao samo Zoloft 50mg. Sad uzimam i Zoloft i Vairu i Xanax po potrebi. Nisam siguran da je meni Vaira uopće potrebna. Prije sam sa Zoloftom bio duhovit, mogao sam se lako uklopiti u društvo, lako sam se mogao učiti i koncentrirati. Sada kao da sam izgubio smisao za humor, problem mi je koncentrirati se na gradivo i sve manje i manje me vesele stvari koje su me nekad veselile.Sve strahove koje imam, mislim da su dosta utemeljeni, i kad čitam ove price na forumu o tome kako su ljudi mislili da ih netko prati, culi zvukove, ja to uopce nisam imao. Mislim, reci psihijatru da prestanem to uzimati, ali on ce vjerojatno reci da mi je to potrebno, ali stvarno mislim da nije.

andreina
31.12.2006., 10:50
ja sam se isto tako osjećala.
bila sam uspavana,nisam mogla učiti,sva sam bila troma.
ako ti je već doktor odlučio uvesti antipsihotik onda mu reci da ti zamjeni za nešto slično-ja sam ju zamjenila moditenom od 1mg i super se osjećam :s
nemoj se mučiti,zamoli ga i reci mu probleme.nije zyprexa jedini lijek iz te skupine.drži se :kiss:

BLEEM
31.12.2006., 16:26
ja sam se isto tako osjećala.
bila sam uspavana,nisam mogla učiti,sva sam bila troma.
ako ti je već doktor odlučio uvesti antipsihotik onda mu reci da ti zamjeni za nešto slično-ja sam ju zamjenila moditenom od 1mg i super se osjećam :s
nemoj se mučiti,zamoli ga i reci mu probleme.nije zyprexa jedini lijek iz te skupine.drži se :kiss:

Znači nisam jedini. Uzimao sam i Moditen 1mg ujutro i navecer sa Zoloftom mjesec dana. Doktorica mi je odlucila ukinuti zbog toga jer je kod mene izazivao depresiju. Također, izgubio sam smisao za humor, pa mi je receno da je to posljedica Moditena koji može uzrokovati depresivno.

Azis*
31.12.2006., 17:34
Ja sam primjetio da leponex izaziva tahikardiju vrlo brzo po početku uzimanja, brzo sam prestao. Sada pijem samo lexaurin

No22
31.12.2006., 18:14
Ja sam pio leponex godinu dana i tu godinu sam prespavao :D

outoftheblue
31.12.2006., 18:38
E shizići kak vam je inače život? Jeste zadovoljni?

andreina
31.12.2006., 19:55
nismo svi šizići,neki antipsihotike piju zbog anksioznosti,tjeskobe,depre a ponajviše zbog paničnih napada tako da nemora značiti da svi imamo šizu :mig:

život mi se nakon nečega (nije važno) poboljšao,što zbog tableta što zbog mene same i moje psihe.
ful se osjećam zdravo jer zdrava i jesam samo što me malo jača anksioznost pere ponekad u gužvama i tramvajima.
jbga,proći če :kiss:

BLEEM
01.01.2007., 08:35
Odlučio sam prestati sa uzimanjem Vaire. Više mi je škodila nego koristila. Jedino mi neznam dali je mjesec i pol dana uzimanja referentno ili bi se stvar poboljšala s vremenom. Uglavnom, jedino u čemu sam primjetio da mi Olanzapin pomaže je u tome da sam se prisilio da odlazim na predavanja. Ipak, ima više negativnih od pozitivnih stvari. Vidjet cu sto ce doktorica reci.

vany
08.01.2007., 19:31
Pozdrav svima! Imam 24 godine i unazad 4 godine se liječim na psihijatriji. Dan danas mi dijagnoza nije postavljena ali jedna od mogučih su bile shizofrenija, epilepsija, manična depresija i najnovije poremečaj u ličnosti. Zyprexu pijem već godinu dana i odlično mi odgovara,jedini problem su kile...i to njih 15 viška. To mi je smetalo pa sam sa Zyprexe prešla na Zeldox. Sa Zeldoxom sam došla u predinfarktno stanje (ne baš ali blizu). Sada sam ponovo na Zyprexi ali sam nesretna jer kilice opet idu gore (dok sam pila Zeldox skinila sam 6 kg). Zanima me dali ima tko od vas koji ste na Zyprexi da se nije udebljao i uz koju kombinaciju lijekova?
Organizam sam si skroz iscrpila i poremetila eksperimentima sa lijekovima. Na svoju ruku sam sa Zyprexe prelazila na Zeldox i obratno 4 puta. Najrađe više nebi ništa pila. Ima li koga sa sličnom sizuacijom?

vany
10.01.2007., 18:03
Nitko za savjet?

wolfpack
11.01.2007., 19:48
Uzimam zyprexu već 5 godina i udebljao sam se 20 kg-a,no najviše me pila što u razgovoru zapnem i tražim riječi koje ne dolaze.prava blokada.mislim da ne postoji način da se uzima zyprexa a da se ne udeblja nažalost.ja imam i neuroleptičke nemire pa uzimam i akineton. ma droga živa.
aj pozdrav

invisible f
14.02.2007., 15:45
Ga pijem zyprexu godinu i tri mj. Godinu dana sam pila 15 mg., sada sam došla do 7,5. Dobila sam 40 kg i sada, iako nemam psihotičnih ispada- psiha mi je u klincu jer izgledam katastrofalno.

lilu!
15.02.2007., 21:52
ne razumijem, jel vi više jedete ili se debljate bez jela? :confused:

jel moguće se udebljat ako ne jedeš više? :eek:

clarity
15.02.2007., 23:35
ne razumijem, jel vi više jedete ili se debljate bez jela? :confused:

jel moguće se udebljat ako ne jedeš više? :eek:

je. moguce je da jedes jednako a metabolizam uspori i debljas se.

lilu!
16.02.2007., 06:10
je. moguce je da jedes jednako a metabolizam uspori i debljas se.

znam da je moguće, ali meni se čini da kod Zyprexe kao i ostalih lijekova je više stvar u povećanom apetitu!

clarity
16.02.2007., 19:21
znam da je moguće, ali meni se čini da kod Zyprexe kao i ostalih lijekova je više stvar u povećanom apetitu!

ne znam nikog tko uzima zyprexu ali vidim da se ljudi debljaju i s antidepresivima. pa mislim da to ide s tim sto se na pocetku mrsavi i onda ljudi jedu vise, nakon nekog vremena tjelo se navikne i metabolizam uspori a oni nastave jesti vise, kao na pocetku terapije.

invisible f
16.02.2007., 20:26
Ja sam jela sve što sam mogla naći a da je jestivo. Sjećam se sam u bolnici uzela jelo koje je netko ostavio i da sam svaki put tražila repete. Kada se sad sjetim nekih ručkova i večera u društvu mojih prijatelja- uhvati me muka, koliko li sam samo hrane znala pojesti. U glavi mi je bilo, samo- što bih još mogla pojesti? Toliko o gladi od zyprexe. A o usporenom metabolizmu da se i ne govori. Sve tijelo mi je ispucalo, posvuda strije, jednostavno sam bujala...

famozni
27.06.2007., 08:33
ZYPREXA I XANAX - PITANJE to mi je odktor prepisao nakon ripsolepta i misaira sta mislite hocu bit manje umoran i sposobniji?
onaj tko ima iskustva neka napoise

andreina
27.06.2007., 16:16
znači bio si kod doktora kao što si i rekao.
od koliko mg ti je dao zyprexu?
xanax i misar su jedno te isto samo drugi proizvođač.
pila sam od 5mg zyprexu i kao što sam ti rekla,imala je jako negativne utjecaje na mene baš kao tebi sa rispoleptom no to ne znači da će imati takve utjecaje i na tebe :)
većina ljudi se na zyprexi jako udeblja i najvjerojatnije ćeš imati veću potrebu za hranom.al to je manje bitno.
promatraj sebe idućih tjedan dana,dva tjedna kako ti je,ako je gore nego na rispoleptu OPET zamjeni zyprexu sa nekim drugim lijekom.a ako ti bude bolje što ti ja želim onda super :top:
i ako ćeš imati možda izraženiji tremor ili drhtavicu prvih par dana,nemoj se plašiti,s vremenom će proći.
i zadnja stvar,sigurna sma da češ od zyprexe jako dobro spavati jer sam vidjela da imaš problema sa snom.
u mom slučaju sma spavala po 14 sati u komadu bez buđenja i odmah bi zaspala.
eto,pa ti javljaj s vremenom kako ti je.
sretno.držim fige :top:

@call
05.07.2007., 20:21
Trenutačna dijagnoza mi je F 60.3 granični poremečaj ličnosti
pijem:

Zeldox 120mg
Zyprexa 10mg
Zoloft 100mg
Topamax 100mg
Xanax Sr 1mg
Akinaton 2mg

Weedeemer
05.07.2007., 20:31
zyprexa - goli kurac od lijeka

zajedno sa rispoleptom i ostalim sranjima!

FUJ!

dr. diego
05.07.2007., 20:31
Trenutačna dijagnoza mi je F 60.3 granični poremečaj ličnosti
pijem:

Zeldox 120mg
Zyprexa 10mg
Zoloft 100mg
Topamax 100mg
Xanax Sr 1mg
Akinaton 2mg
ajme ovakve terapije se ne bi postidio ni prosiječni shizić :rolleyes:
aj mi pliz objasni ako znaš, za šta su akineton, topamax i zeldox? preostalu trojku i ja pijem pa znam ;)

@call
05.07.2007., 20:43
Zeldox(antipsihotik)-poboljšava mi raspoloženje,ima stimulativan učinak ali slabo djeluje na psihotične simptome
Zyprexa(antipsihotik)-spriječava psihotične napade
Zoloft (antidepresiv)-poboljšava raspoloženje
Topamax (antikonvulziv/antiepileptik)-stabilizator raspoloženja
Xanax Sr (anksiolitik)-uklanja napetost i tjeskobu
Akineton (antikolinergik/antiparkinsonik)-ublažava drhtaje nogu i ruku kao posljedica uzimanja zeldoxa i zyprexe

Calathea Zebrina
06.07.2007., 20:52
bila sam na kontroli nakon dugo vremena, dala mi je doktorica zoloft, budući da sam prekinula s dosadašnjom terapijom. pa se sad ja pitam zašto sam ja godinu dana pila zyprexu, kad nit sam imala nekih psihotičnih simptoma, nit mi je pomogla, nit sam imala posljedica pri prekidu, nit ništa... ko da nisam ni pila, al ipak jesam, i ipak to nije andol nego antipsihotik, pa sam sad malo zabrinuta zbog te kemije kojom sam godinu dana hranila mozak bezveze :rolleyes:

Trenutačna dijagnoza

sviđa mi se ova formulacija:zubo:

yabooka
07.07.2007., 21:33
ma ne pričamo o tome, već o tome iz kojeg to razloga ne uzimati zyprexu preko zdravstvenog osiguranja? može li ti to kasnije smetati kod zaposlenja? da li postoji neka obaveza da poslodavac zna tvoju dijagnozu? or what? zašto prikrivati dijagnozu...

bolje da mjesecno pljune soma kuna ili da promjeni terapiju..ucini sve samo da nemas to u kartonu
nazalost ovo govorim iz vlastitog iskustva :tuzni:
nisu mi da li da upisem fax zbog dijagnoze..nisam mogla vjerovat..
@ @call kako tako mlad pa vec pijes ta sranja?? ajme :(
jel do puberteta ili to vec traje duze vrime?

andreina
07.07.2007., 22:54
nisu mi da li da upisem fax zbog dijagnoze..nisam mogla vjerovat..

džizus :eek: :eek: :mad: :mad:
a kak to ide sa zaposlenjem i faksom.ja sam izvanredni i nikad nisu nikaj tražili od kartona i sličnoga :confused:

@call
09.07.2007., 15:20
@ @call kako tako mlad pa vec pijes ta sranja?? ajme :(
jel do puberteta ili to vec traje duze vrime?[/QUOTE]

Od 16.godine.Tad mi je stavljena dijagnoza anksiozno-depresivnog poremečaja,pa sam prošo dug put preko shizofrenije do graničnog.

@call
03.08.2007., 13:54
Evo opet mi je prije tri tjedna počela nova psihotična epizoda pa sam sad opet samo na Zyprexi.Ona mi je potpuno uklonila psihotične simptome a nuspojava nema (nema povećanog apetita niti sedacije),barem kod mene.
Inače još pijem:

Zyprexa 20mg
Lamictal 200mg
Velafax 150mg
Xanax Sr 3mg
Prazine 100 mg

Giko
03.08.2007., 19:43
Evo opet mi je prije tri tjedna počela nova psihotična epizoda pa sam sad opet samo na Zyprexi.Ona mi je potpuno uklonila psihotične simptome a nuspojava nema (nema povećanog apetita niti sedacije),barem kod mene.

Koliko dugo treba pit zyprexu da pocne djelovat?

@call
04.08.2007., 08:43
Meni je odmah počela djelovati,odnosno odmah kad sam popio 10mg.
Učinak početka djelovanja lijeka je vrlo relativan,zavisi od osobe do osobe.
Uglavnom,noviji atipični antipsihotici kao što su aripiprazol (Abilify),olanzapinum (Zyprexa,Vaira),risperidonum (Rispolept,Risset),ziprasidonum (Zeldox,Geodon),paliperidonum (Invega),qutiapinum (Seroquel) trebaju 2-3 tjedna da počnu djelovati (tako piše u literaturi) na pozitvne i/ili negativne simptome psihotičnog poremečaja.

anthony-tony
10.03.2008., 16:36
ja imam kronicne nesanice vec 3 godine, i par puta sam bio kod raznih psihijatar i psihologa, i svi su bili za uvodenje terapije, ali sticajem okolnosti nikako nisam dobio nista jer svi su smatrali da sam pre mlad, da trebam uzimati ljek u konzulztacijama sa doktorom, a oni nisu bili kompetentni da me ljece jer ne rade sa mladima, i nisu u mogucnosti trenutno primati nove stranke itd...

i tako pred par dana sam dobio zyprexa od 5mg, i prije spavanja, trbam uzeti pola tablete...

toliko sam gladan, tek sada kad sam vidio vase posteve sam skuzio da je to od tableta, apetit mi se povecao 300 % nakon sto se najedem, al ne sad ono krekeri, ili nes sitno, nakon tanjura juhe i komada mesa, ja osjecam takvu glad ko da sam cjeli dan kopao, a inace sam pojeo pol tanjura juhe i bio sam sit cjeli dan,...

osim toga, glava mi je tak natecena, onaj osjecaj tezine, umora, mamurnosti, sjeban mi je vid, sluh, osjetila su mi tak oslabljela i mogucnost razlucivanja, strahota...
sutradan, nakon sto se probudim, 3 4 sata uopce ne funkiconiram, opce nemam osjecaje, mogucnost razlucivanja, koma...

i btw kaj je: dg +/- 31.0 ???

anthony-tony
10.03.2008., 16:38
Koliko dugo treba pit zyprexu da pocne djelovat?

nakon prvog dana sam ja vec bio sjeban

malaria
10.03.2008., 17:35
ja imam kronicne nesanice vec 3 godine, i par puta sam bio kod raznih psihijatar i psihologa, i svi su bili za uvodenje terapije, ali sticajem okolnosti nikako nisam dobio nista jer svi su smatrali da sam pre mlad, da trebam uzimati ljek u konzulztacijama sa doktorom, a oni nisu bili kompetentni da me ljece jer ne rade sa mladima, i nisu u mogucnosti trenutno primati nove stranke itd...

i tako pred par dana sam dobio zyprexa od 5mg, i prije spavanja, trbam uzeti pola tablete...

toliko sam gladan, tek sada kad sam vidio vase posteve sam skuzio da je to od tableta, apetit mi se povecao 300 % nakon sto se najedem, al ne sad ono krekeri, ili nes sitno, nakon tanjura juhe i komada mesa, ja osjecam takvu glad ko da sam cjeli dan kopao, a inace sam pojeo pol tanjura juhe i bio sam sit cjeli dan,...

osim toga, glava mi je tak natecena, onaj osjecaj tezine, umora, mamurnosti, sjeban mi je vid, sluh, osjetila su mi tak oslabljela i mogucnost razlucivanja, strahota...
sutradan, nakon sto se probudim, 3 4 sata uopce ne funkiconiram, opce nemam osjecaje, mogucnost razlucivanja, koma...

i btw kaj je: dg +/- 31.0 ???
ali zašto Zyprexa za spavanje :confused:

normalno da imaš takve nuspojave i osim ako ti baš nije nužno piti antipsihotik (iz nekih drugih razloga kao što su psihotični napadaji, shizofrenia i sl.), bolje da se ne truješ toliko i da promijeniš lijek :/

valenthyne
12.03.2008., 09:01
evo ja vec 2 i po godine pijem zyprexu i osjecam se odlicno.
moja dijagnoza je inace manicna depresija i borderline poremecaj osobnosti.
probao sam jedno par tjedana bez zyprexe i odma sam ima suicidalne misli
i bio sam tako nervozan da sam se po cijelom tijelu tresao. samo sta sam jednu ujutro uzeo, odma mi je bilo bolje. nuspojava je ta da se od zyprexe moze dobit koji kilogram, ali ako se pazi na prehranu i bavi malo sportom onda nije nikakav problem. ja bi je uvjek preporucio kao ljek za smirenje, ne samo kod sizofrenije nego i kod manicne depresije.

anthony-tony
12.03.2008., 23:38
ali zašto Zyprexa za spavanje :confused:

normalno da imaš takve nuspojave i osim ako ti baš nije nužno piti antipsihotik (iz nekih drugih razloga kao što su psihotični napadaji, shizofrenia i sl.), bolje da se ne truješ toliko i da promijeniš lijek :/

pa ne znam ni sam koja mi je dijagnoza, ne znam ja to odsifrirati...i jedan psihijatar mi je rekao da mi je dala krivi ljek...da to nije za san...daj sjeban sam cvojek od kad to pijem, ko nlo. izgubljen sam, ono osjecaj ko kad se napusim pa još 6X jaci

anthony-tony
12.03.2008., 23:39
nemam ja nikave bolesti, i ne da se susprezem reci, nego fakat, vec 3 godine ne spavam, i ovo mi je sad dala, kad se konasno odlucila da mi da ljek, prije su mi jedino davali savjete, razgovora i sl
ali nikad terpaiju

malaria
14.03.2008., 08:51
pa ne znam ni sam koja mi je dijagnoza, ne znam ja to odsifrirati...i jedan psihijatar mi je rekao da mi je dala krivi ljek...da to nije za san...daj sjeban sam cvojek od kad to pijem, ko nlo. izgubljen sam, ono osjecaj ko kad se napusim pa još 6X jaci
ma da, to psihići masovno prepisuju i kom treba i kom ne treba jer imaju proviziju od tog lijeka :rolleyes:

a ako nije u pitanju shizofrenija, paranoidni poremećej ličnosti i sl.; nego depresija, nesanica itd.; reakcije su najčešće jako loše, to te potpuno otupi i nisi za niš :flop:...što je očito i kod tebe slučaj.

zato bi bilo bolje da promijeniš lijek (ako ne i psihića); tebi bi trebao nekakav hipnotik tipa Dormicum ili alternativa - AD sa sedativnim učinkom; ovisi koje još imaš simptome osim poremećaja spavanja :|

anthony-tony
15.03.2008., 23:35
ma da, to psihići masovno prepisuju i kom treba i kom ne treba jer imaju proviziju od tog lijeka :rolleyes:

a ako nije u pitanju shizofrenija, paranoidni poremećej ličnosti i sl.; nego depresija, nesanica itd.; reakcije su najčešće jako loše, to te potpuno otupi i nisi za niš :flop:...što je očito i kod tebe slučaj.

zato bi bilo bolje da promijeniš lijek (ako ne i psihića); tebi bi trebao nekakav hipnotik tipa Dormicum ili alternativa - AD sa sedativnim učinkom; ovisi koje još imaš simptome osim poremećaja spavanja :|

dr opce medicine mi je kazao da nije +/- 31.0 vec F 31.0, al ti doktroski svrakopisi pa ja to nisam razumio. ja imam nesanice kronicne vec 3 godine, a on kaze da je F31.0 ta nekakkva adolescentska depra, i da on ne vidi nista lose u toj zyprexy, kao samo naprijed da je to okej...

i da navodi, da ako si evidentiran kao korisnik zyprexa da onda ne mozes na fax, posao, i sl nisu tocni, ponavljam NISU tocni jer on sam uzima taj ljek...

da je jedino potrebno odobrenje strucne komisije na centru za socijalni rad ili tako nesto, jer kutija kosta 1 200 1 300 kn.... i da se na zapadu to masovno guta jer, si to mogu priustiti, misli socijalno moze to platiti svakome, i kome treba i kome ne treba...

drugi izvor je zena, takoder dr. opce prakse koja radi na hzzo, koja kaze da navodi oko faxa i zaposljenja nisu istiniti, jer da oni redovno to daju, i osnovnoskolicma, srednjoskolcima, studentima, umirvljenicima,...
i da nikad niko nije imao problema...

ja znam da sigurno necu piti jer u 5 dana kolko sam uzimao, uzasne shockove sam imao, kad se probudim, 3 sata sam nirvana, tokom dana mi se stalno, stalno ali stalno spava, kolko god da kofeina, iz cole ili esspresa pio, citrusa, vitamina c i dalje mi se spava, uzasno pulsiranje u mozgu, nepodnosljivo pulsiranje da od bolova moram sjest i stisnut sljepocnice dlanovima,...zatovrene zjenice, sjebana tj smanjena osjetila, ne vidim, ne cujem...kad izadem na sunce, ko da je pomracina, ne mogu gledati, oci mi suze,...
i kaj je najgore zyprexa mi uopce ne izazava san, tj uopce mi ne elimiran nesanicu...
samo sluzi u tome da osigurava dubok cvrst i dug san od cca 15-20h...

i kaj je najgore, aposlutno stalno sam GLADAN !!

tako da nista,...

a ova teorija zavjere da psihici imaju proviziju, mislim da nije istinita, jer je ona meni dala bez da mi je zavela ili racunala... i rekla je da neko vrijeme mi moze davati ona, da ne moram te potvrde i odobrenja od soc traziti,...

tako da ako nekom treba 3 kutije zyprexe od po 5 mg...na pvt msg

dr. diego
21.03.2008., 18:47
zypexa je najslađi lijek na svijetu :D nije zajebancija...

Giko
21.03.2008., 20:24
zypexa je najslađi lijek na svijetu :D nije zajebancija...

Ja bi obicne pilule :( vec mi je dosta onog velotaba...

ishvara
27.05.2008., 22:02
Na zyprexi sam skoro godinu dana. Nemam nikakve nuspojave. Doktorica mi rekla da je to antipsihotik i antidepresiv.Koja je tvoja dijagnoza uopče?
Meni je psihić rekao da ću piti antipsihotik oko godinu dana a prošlo je dvije godine. Sad mi je oprezno skida.

aida
17.07.2008., 20:30
Bok svima,
ja sam jedna od onih koja ima veliko iskustvo s zyprexom. Bila sam na zyprexi 3 godine, imala sam dijagnozu F20-shizofrenija.Dok sam ih pila same bilo mi je grozno. Izgubljena, otupljena, prazna glava, nesanice, dekocentracija, depresije, napadi panike. Sve u svemu jedan blagi užas.Kad mi je uz to prepisan seroxat stvari su krenule na bolje. Depresija i nesanice su nestale ovo drugo tako- tako. Uz sve to promjenila sam psihijatra jer mi je od terapije s prvim psihijatrom bilo samo gore. Krenula na pravu psihoterapiju u tzv. dnevnu bolnicu , što bih preporučila svakome, i što je najbitnije imala puno povjerenje u svog psihijatra (50%izlječenja po meni). Puno toga leži u čovjeku što može biti ključan razlog bolesti a da toga nisi niti svjestan. Nakon godine dana takvog liječenja ja sam bez tableta, potpuno se povratila, sigurna u sebe, kompletna osoba kakva sam i bila. Svima bih savjetovala da izbace iz sebe sve što ih mući i najmanju sitnicu (pogotovo iz djetinjstva što je u mom slučaju bio ključan problem) i rezultata mora biti.
želim svima brzo ozdravljenje

fellow
18.07.2012., 21:41
Već sam skoro 6 mjeseci na zyprexi i nisam nešto oduševljen... Jedva čekam da me doktor skine s tog, a to bi još moglo potrajati godinu, dvije kako mi je dr. rekao. Nisam nikad koristio antidepresive, ali mislim da mi trebaju jer mi je raspoloženje koma. Koji je antidepresiv najbolje uzimati uz zyprexu? Aida kaže seroxat.. Mislim da i meni tako nešto treba.

Altec777
18.07.2012., 22:55
Već sam skoro 6 mjeseci na zyprexi i nisam nešto oduševljen... Jedva čekam da me doktor skine s tog, a to bi još moglo potrajati godinu, dvije kako mi je dr. rekao. Nisam nikad koristio antidepresive, ali mislim da mi trebaju jer mi je raspoloženje koma. Koji je antidepresiv najbolje uzimati uz zyprexu? Aida kaže seroxat.. Mislim da i meni tako nešto treba.

Možeš piti bilo koji uz zyprexu,ja sam ih pio par i sada sam ostao na fevarinu.

Sretno s traženjem odgovarajućeg antidepresiva.

dr. diego
19.07.2012., 16:55

ja pijem velafax, a pio sam ladiomil i fevarin. nekak mi se čini da je fevarin najjači i najbolje djeluje.
moramo se truditi ne biti depresivni jer ne smijemo biti, tako sam bar skužio iz razgovora sa drugim (zdravim) ljudima. al opet puno puta sam čuo da to nema nikakve veze sa snagom volje.:ne zna:

~Scarlet~
19.07.2012., 17:39
Zypadhera depot

Uputa o lijeku (http://www.almp.hr/upl/lijekovi/PIL/UP-I-530-09-09-01-427.pdf)

Postinijekcijski sindrom (http://www.almp.hr/upl/novosti/Pismo_lijecnicima_Zypadhera.pdf)

Halmedov link (http://www.almp.hr/?ln=hr&w=novosti&d=2011&id=557&p=9)

Zypadhera se nalazi na osnovnoj listi lijekova HZZO-a.

Altec777
20.07.2012., 21:54
Ako hoćeš biti debel i puno spavati a biti zdrav ovaj lijek je za tebe:)

gogo www
11.08.2012., 10:53
psihijatar mi je propisao zyprexu koju sam korstio 15 dana. Od početka sam smatrao da mi ne treba i prekinuo sam piti. Smatram da nemam psihičkih problema već je u pitanju bio stres na poslu. Može li mi neko reći da li zyprexa može naškoditi i za koje probleme se koristi, dakle ako je u pitanju samo veći stres da li je potrebna

Altec777
11.08.2012., 16:42
Kak za stres zyprexa?tu mi nešto smrdi

Pringles
11.08.2012., 18:20
psihijatar mi je propisao zyprexu koju sam korstio 15 dana. Od početka sam smatrao da mi ne treba i prekinuo sam piti. Smatram da nemam psihičkih problema već je u pitanju bio stres na poslu. Može li mi neko reći da li zyprexa može naškoditi i za koje probleme se koristi, dakle ako je u pitanju samo veći stres da li je potrebna
A za koje probleme ti je dana, što ti piše u nalazu pod dg?

gogo www
12.08.2012., 07:43
A za koje probleme ti je dana, što ti piše u nalazu pod dg?

Napisano je radna dg psychosis. Mene zanima može li zyprexa naškoditi ako je nisam trebao piti a pio sam 10mg uveče. Kada sam je počeo piti mislio sam da je to nešto za smirenje dok se nisam informirao pa sam prestao jer smatram da je postavljena kriva dijagnoza. Kada sam prestao piti imao sam nesanicu i mučile su me stvari koje su se dogodile. Smatram da je stvar emocionalne prirode i da mi zyprexa ne treba.

~Scarlet~
12.08.2012., 09:06
Napisano je radna dg psychosis. Mene zanima može li zyprexa naškoditi ako je nisam trebao piti a pio sam 10mg uveče. Kada sam je počeo piti mislio sam da je to nešto za smirenje dok se nisam informirao pa sam prestao jer smatram da je postavljena kriva dijagnoza. Kada sam prestao piti imao sam nesanicu i mučile su me stvari koje su se dogodile. Smatram da je stvar emocionalne prirode i da mi zyprexa ne treba.

Uvijek možeš potražiti drugo mišljenje. Ukoliko ti uzimanje farmakoterapije nije prihvatljivo, bilo bi dobro i fer da to odmah naglasiš liječniku.

Mada je po ovom što pišeš ipak vjerovatnije da je Zyprexa počela djelovati, a onda kad si ju prestao uzimati, je došlo do pogoršanja psihičkog stanja u vidu nesanice i preokupacije određenim mislima.

gogo www
12.08.2012., 10:00
Uvijek možeš potražiti drugo mišljenje. Ukoliko ti uzimanje farmakoterapije nije prihvatljivo, bilo bi dobro i fer da to odmah naglasiš liječniku.

Mada je po ovom što pišeš ipak vjerovatnije da je Zyprexa počela djelovati, a onda kad si ju prestao uzimati, je došlo do pogoršanja psihičkog stanja u vidu
nesanice i preokupacije određenim mislima.

Mene zanima kako zyprexa djeluje na osobu koje je ne bi trebala piti i dali je moguće da je nesanica uzrokovana naglim prestankom uzimanja zyprexe
Naravno brine me imam li psihički problem i to je jedino što me trenutno brine i potpuno okupira. Osjećam se normalno ali se jednostavno ne mogu trgnuti pošto nisam siguran trebam li je nastaviti piti. Nisam imao nikakave psihotične simptome već sam bio pod stresom a sada jednostavno ne mogu nastaviti normalno pošto me ta dijagnoza opterećuje

~Scarlet~
12.08.2012., 10:09
Mene zanima kako zyprexa djeluje na osobu koje je ne bi trebala piti i dali je moguće da je nesanica uzrokovana naglim prestankom uzimanja zyprexe
Naravno brine me imam li psihički problem i to je jedino što me trenutno brine i potpuno okupira. Osjećam se normalno ali se jednostavno ne mogu trgnuti pošto nisam siguran trebam li je nastaviti piti.

Pa da ju ja sada krenem piti bila bih uspavana i sedirana. Eto tako bi djelovala.
Nesanicu može uzrokovati puno faktora, ali ako si dobro spavao pod terapijom i generalno se osjećao bolje, znači da ti je činila dobro.
Kao što sam ti rekla, uvijek možeš zatražiti drugo mišljenje, ako smatraš da je pogrešna dijagnoza i terapija.

gogo www
12.08.2012., 10:27
Pa da ju ja sada krenem piti bila bih uspavana i sedirana. Eto tako bi djelovala.
Nesanicu može uzrokovati puno faktora, ali ako si dobro spavao pod terapijom i generalno se osjećao bolje, znači da ti je činila dobro.
Kao što sam ti rekla, uvijek možeš zatražiti drugo mišljenje, ako smatraš da je pogrešna dijagnoza i terapija.

Stvar je u tome što sam tek kada sam počeo uzimati lijek počeo preispitivati sam sebe i onda stvorio probleme gdje ih nema, odnosno ja nisam imao nikakvih psihotičnih misli ranije. Kada sam prestao uzimati zyprexu sve me to opteretilo i sam sam sebi počeo dokazivati da mi nije ništa i sada jedino što mi je problem dali bi trebao uzimati lijek ili ne, ne znam ni sam, ali ovako ne mogu nastaviti.

orion77
02.02.2014., 14:17
Bok ekipa!

Imam pitanje, kako ste se osjecali kada ste prestali pitiy zyprexu. Ondosno kad vam je psihijatar poceo smanjivati. Jeste li imali više energije, elana, volje? Pitam iz razlog jer sam na zyprexi od 10 miligrama i osjecam se ful tromo i zatupljeno. Hoće li te nuspojave prestat kada se skinim s lijeka?

Unaprijed, hvala!

Bluzara stari
02.02.2014., 14:27
Bok ekipa!

Imam pitanje, kako ste se osjecali kada ste prestali pitiy zyprexu. Ondosno kad vam je psihijatar poceo smanjivati. Jeste li imali više energije, elana, volje? Pitam iz razlog jer sam na zyprexi od 10 miligrama i osjecam se ful tromo i zatupljeno. Hoće li te nuspojave prestat kada se skinim s lijeka?

Unaprijed, hvala!

Ti si automatizmom isključio mogučnost da to što osjećaš je posljedica bolesti a ne lijekova.
Zyprexa je generalno jako težak lijek, ima puno nuspojava.
Ja sam imao nemirne noge i zato sam ga prestao uzimati.Ostao mi je u ružnom sjećanju.
10 mg je uobičajena doza.
Pretpostavljam da još neke lijekove uzimaš tako da izolirati samo Zyprexu i ''optužiti'' je za nuspojave nema baš smisla.
A ti imaš namjeru skinuti se Zyprexe ?

Srebrni-medvjed
02.02.2014., 14:58
Bok ekipa!

Unaprijed, hvala!

svi antipsihotici usporavaju i zatupljuju, međutim ako vježbaš svoj um tu tromost možeš eliminirati. kad se skineš sa zyprexe ćeš najvjerojatnije osjetiti više elana, ali bojim se da ćeš osjetiti i nesanicu

orion77
05.02.2014., 22:25
Ti si automatizmom isključio mogučnost da to što osjećaš je posljedica bolesti a ne lijekova.
Zyprexa je generalno jako težak lijek, ima puno nuspojava.
Ja sam imao nemirne noge i zato sam ga prestao uzimati.Ostao mi je u ružnom sjećanju.
10 mg je uobičajena doza.
Pretpostavljam da još neke lijekove uzimaš tako da izolirati samo Zyprexu i ''optužiti'' je za nuspojave nema baš smisla.
A ti imaš namjeru skinuti se Zyprexe ?

Hoćeš reči da je moja zatupljenost možda posljedica bolesti?
Uzimam još zoloft 50 mg i azolar 10 mg.
Psihijatar me skida miligram po miligram, meni je malo to presporo, al dobro. Nemam se namjeru samoinicijativno skidati sa ljekova.

Pozdrav ;)

orion77
07.02.2014., 18:34
svi antipsihotici usporavaju i zatupljuju, međutim ako vježbaš svoj um tu tromost možeš eliminirati. kad se skineš sa zyprexe ćeš najvjerojatnije osjetiti više elana, ali bojim se da ćeš osjetiti i nesanicu

Hvala medo. Kaj se mene tiče ne moram ni spavati, odkad sam pod zyprexom naspavao sam se za cijeli život. :D