PDA

View Full Version : Poticaj za mlade obitelji

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10

rat i mir
29.06.2007., 11:28
Gdje mogu pronaći informaciju o poticaju kojim država želi naseliti
područja od posebne državne skrbi, naime čula sam da samo
zemljište treba posjedovati, a sav materijal za izgradnju obiteljske kuće (određene kvadrature), komunalna davanja i ostalo donira država.
Zna li netko nešto više o tome?

spoki007
30.06.2007., 05:33
Gdje mogu pronaći informaciju o poticaju kojim država želi naseliti
područja od posebne državne skrbi, naime čula sam da samo
zemljište treba posjedovati, a sav materijal za izgradnju obiteljske kuće (određene kvadrature), komunalna davanja i ostalo donira država.
Zna li netko nešto više o tome?

kucu sam napravio po tom principu...

nije cak niti potrebno imati plac na ppds ali ti drzava daruje plac u mrdusi doljoj Bogu iza nogu,zato je bolje da si kupis plac gdje ti zelis....
predajes zahtjev u uredu za prognanike i izbjeglice i ceka se u prosjeku 1-1,5 godina na odgovor
dobiva se po nositelju 35m2,a za svakog drugog ukucana(onog koga stavis na zahtjev) po 10m2(neto).....(za svoju onda troclanu obitelj sam dobio 72m2 povr.kuce)
drzava placa projektnu dokumentaciju i prikljucak elek.energije a ti sve ostalo(komun.doprinos,vodni doprinos,prikljucak vode......)
ako ti prihvate zahtjev doniraju ti kompletan materijal za izgradnju kuce(nije tip top oprema ali je za đ)

ako te jos sta zanima.....

ps.kucu ne mozes prodati 10godina od potpisivanja ugovora

rat i mir
01.07.2007., 13:13
Da li to znači da je taj poticaj samo za prognanike?čula sam da postoji dobna granica,a da to mogu ostvariti i van bračne zajednice.
Mogu li nači nešto više na netu ,ili gdje se javiti u koji ured za prognanike u kojoj općini?
hvala na informacijama:top:

spoki007
02.07.2007., 06:21
Da li to znači da je taj poticaj samo za prognanike?
ne,poticaj za naseljavanje ppds

čula sam da postoji dobna granica,a da to mogu ostvariti i van bračne zajednice.

dobne granice nema,a izvanbracne zajed. ako su ovjerene kod javnog biljeznika

Mogu li nači nešto više na netu ,ili gdje se javiti u koji ured za prognanike u kojoj općini?
hvala na informacijama:top:

ako postoje uredi za prognanike i izbjeglice,a za net - google

ciklama2805
08.01.2008., 10:51
Rat I Mir, vjeojatno si do sada riješio svoju gradnju pa možda možeš malo pomoći. Naime, i mi smo zainteresirani za gradnju na ppds, imamo zemlju, ali mi sad fali par informacija. Ima nas troje u obitelji pa bismo trebali dobiti cca 55 m2. Može li se nadoplatiti materijala pa napraviti kuću sa npr 90m2? I još nešto, imam mlađu sestru koja bi vjerojatno živjela s nama u toj kući. Mogu li i nju prijaviti ili se članom obitelji smatraju samo muž, žena, djeca..

dejank
08.01.2008., 11:30
Rat I Mir, vjeojatno si do sada riješio svoju gradnju pa možda možeš malo pomoći. Naime, i mi smo zainteresirani za gradnju na ppds, imamo zemlju, ali mi sad fali par informacija. Ima nas troje u obitelji pa bismo trebali dobiti cca 55 m2. Može li se nadoplatiti materijala pa napraviti kuću sa npr 90m2? I još nešto, imam mlađu sestru koja bi vjerojatno živjela s nama u toj kući. Mogu li i nju prijaviti ili se članom obitelji smatraju samo muž, žena, djeca..

Moji prijatelji su to htjeli napraviti, ali kako sam skontao iz njihove priče to se nakad moglo bez problema. Ti dobiješ projekt od njih, digneš još za akt i platiš par stotina kuna, neku simboličnu kaznu što si to napravio. Međutim sad to više nije tako. Platiš par milja kuna kaznu i još moraš platiti izradu novog projekta i ne znam šta još. E sad kako to ide sa povećanjem prije gradnje to ti ne znam.
Znam da je bila neka fora da dobiješ pomoć u novcu, ako sam gradiš ili kupiš kuću. Međutim kad je supruga išla pitati za to mi nismo mogli dobiti jer su ljudi koji su nam prodali kuću imali državnu obnovu na njoj. E sad što je ta obnova bila ubi Bože pa sam ja uložio u nju još 10000 eura, to nikom ništa. Po tome sam zaključio da ti možeš kupiti i vilu, ali ćeš dobiti pomoć od države, jer nije bila u obnovi.
Najbolje ti je otići u nadležni ured i raspitati se o svemu.

ciklama2805
08.01.2008., 15:58
Bili smo u uredu i malo se raspitali, ali u praksi to uvijek bude malo drugačije pa oni kao malo progledaju kroz prste samo da bi ljudi ostali na ppds.. tako sam načula.. Zato me zanima kakvih iskustava ljudi imaju.
A ti si baš imao peh!

dejank
09.01.2008., 12:11
Bili smo u uredu i malo se raspitali, ali u praksi to uvijek bude malo drugačije pa oni kao malo progledaju kroz prste samo da bi ljudi ostali na ppds.. tako sam načula.. Zato me zanima kakvih iskustava ljudi imaju.
A ti si baš imao peh!

Ma ja ti i onako živim na PPDS, pa me ne moraju ni zadržavati. Tako ti to ide. Prije će netko izvana dobiti kuću ili stan, nego ja ili netko drugi tko već živi na tamo, želi ostati i osnovati obitelj. Recimo moj prijatelj je doktor i želi ostati tu, a ne ići u Zg ili neki drugi veliki grad. Govore kako su liječnici deficitaran kadar i ovu iha da dođu raditi. Daju stanove i sl. Pa se dogodi da liječnik koji živi u drugom gradu koji je udaljen 30-ak km dobije stan i na kraju ga ne koristi. A netko tko stvarno treba ne može dobiti.
Nadam se da ćeš imati sreće. Držim ti fige!!! :top:

spoki007
10.01.2008., 07:12

moze!
samo trebas reci svojem buducem projektantu da zelis kucu od 90m2(naravno da moras platiti projektantu razliku u kvadraturi za projekt,jer njega ministarstvo placa za tih 55m2) i naravno da ti materijal dobijes za prvotnih 55m2....

imam mlađu sestru koja bi vjerojatno živjela s nama u toj kući. Mogu li i nju prijaviti ili se članom obitelji smatraju samo muž, žena, djeca

ako kod same predaje zahtjeva u ministarstvo nisi predala zahtjev sa navedenim clanom obitelji, ne mozes je poslije dodati....

bruce_dickinson
10.01.2008., 07:32
ja zivim na ppds, imam plac, grad. dozvolu, svu potrebnu dokumentaciju, i cuo sam da ured za prognanike bivsim prognanicima (a taj sam), daje neku pomoc u vidu besplatnog gradjevinskog materijala. zna li netko nesto o tome?
sorry, ako sam malo van teme...

ciklama2805
10.01.2008., 08:21
moze!
samo trebas reci svojem buducem projektantu da zelis kucu od 90m2(naravno da moras platiti projektantu razliku u kvadraturi za projekt,jer njega ministarstvo placa za tih 55m2) i naravno da ti materijal dobijes za prvotnih 55m2....

E, super!! Naime, nama su rekli da je to prekomplicirano pa da kao nije praksa i to.. činilo mi se kao da nas hoće "skinuti"!
Ovo ostalo je jasno da si nadoplatiš razliku svega!

ako kod same predaje zahtjeva u ministarstvo nisi predala zahtjev sa navedenim clanom obitelji, ne mozes je poslije dodati....

Nismo još predali zahtjev, radi se na tome.

ciklama2805
10.01.2008., 08:26
ja zivim na ppds, imam plac, grad. dozvolu, svu potrebnu dokumentaciju, i cuo sam da ured za prognanike bivsim prognanicima (a taj sam), daje neku pomoc u vidu besplatnog gradjevinskog materijala. zna li netko nesto o tome?
sorry, ako sam malo van teme...

Ne moraš biti prognanik, bitno je da si na ppds. Javi se u nadležni ured za prognanike i izbjeglice. Možeš malo i pogledati Zakon o ppds, na web-u je. Piše sve o pravima, osim nekih finesa koje onda pokušavaš saznati u hodu.

Žabica
09.04.2008., 12:51
U planu je kupnja zemljišta na ppds-u. Zanima me koliko se dugo čeka materijal? Što ako planiram graditi kuću veću od odobrene kvadrature? Onda moram platiti novu lokacijsku? Građevinska više nije potrebna? Koliko znam, dobije se materijal, ili još nešto možda? Uglavnom od svih ovih informacija koje sam pronašla, sad sam još zbunjenija. Zvali smo ured za regionalni razvoj, oni tamo NIŠTA ne znaju. Štogod pitaš odgovor je ne znam:). Nadam se da ćete mi vi koji ste kroz sve to prošli uspjeti odgovoriti na neka moja pitanja.

spoki007
09.04.2008., 13:57
U planu je kupnja zemljišta na ppds-u. Zanima me koliko se dugo čeka materijal? Što ako planiram graditi kuću veću od odobrene kvadrature? Onda moram platiti novu lokacijsku? Građevinska više nije potrebna? Koliko znam, dobije se materijal, ili još nešto možda? Uglavnom od svih ovih informacija koje sam pronašla, sad sam još zbunjenija. Zvali smo ured za regionalni razvoj, oni tamo NIŠTA ne znaju. Štogod pitaš odgovor je ne znam:). Nadam se da ćete mi vi koji ste kroz sve to prošli uspjeti odgovoriti na neka moja pitanja.

ceka se cca godinu dana...
placas razlike projektanu,dadatni materijal......
dobivas papire za jednu kucu i nema onda nove lokacijske...

12.000kn po tehnickom pregledu ministarstva...

na gasu sam ostalo sutra

Žabica
09.04.2008., 14:15
Hvala na odogovoru...

Ma iznervirali su me do bola, pričaju mi o nekim tipskim kućama, a kad ih pitam gdje bi se nacrti mogli pogledat dobijem famozni odgovor "ne znam".

Ostalo čekam sutra;)

spoki007
10.04.2008., 10:26

regionalni ured za prognanike i izbjeglice (pri ministarstvu obnove....) je prava adresa!

Žabica
10.04.2008., 10:52
Nekako smo dobili pravu adresu i broj od ureda za prognanike i izbjeglice, al se tamo nitko nije javljao, barem jučer, videt ćemo kako će nas sreća služiti danas.
Navodno se na ppds-u dobije priključak struje? Točno ili laž?

spoki007
10.04.2008., 11:05
Nekako smo dobili pravu adresu i broj od ureda za prognanike i izbjeglice, al se tamo nitko nije javljao, barem jučer, videt ćemo kako će nas sreća služiti danas.
Navodno se na ppds-u dobije priključak struje? Točno ili laž?

u kojoj zupaniji se nalazis ako ti nije bed?

a tocno je da se prikljucak struje dobije...

Žabica
10.04.2008., 13:27
spoki007 imaš pp

NarogoraN
10.09.2008., 21:21
Pozdrav!
Danas sam bio u UPRAVI ZA PODRUČJA POSEBNE DRŽAVNE SKRBI raspitati se o programu dodjele materijala za gradnju kuće. Na vratim je velikum slovima pisalo da podnositelj zahtjeva dobiva 35 m2, a svaki ukućan narednih 10. To znaći da bi smo žena i ja imali pravo na 45 m2. OK rekoh pa sakupiti će mo za još 45 i napraviti pristojnu kuću dostatnu i za djecu, kasnije. No u nastavku krupnog teksta (pa ne mogu reći da nisam dobro vidio) je pisalo da ukoliko se želi sagraditi bitno veću kuću nije moguće ostvariti pravo na propisanu kvadraturu (45 m2) jer država u tom slučaju smatra da smo i sami sposobni riješiti stambeno pitanje. Progutah knedlu jer za taj "detalj" nisam ranije znao.
Molim vas vaše komentare. Je li to zaista tako? U naknadnom telefonskom razgovoru sam saznao da odstupanje od propisane kvadrature može iznositi do 10%. Pa tko zida kuću od 45 (49.5) m2?
Sjećam se da je ranije na forumu bilo ljudi koji su ostvarili gradnju na ovakav način pa vas molim za vaša iskustva.

Ovaj sam post napisao u temi "Gradnja kuće", a našavši ovu temu dodajem ga i tu.

spoki007 možeš li preciznije reći za koliko posto si povećao građevinu u odnosu na propisanu kvadraturu za koju si dobio materijal? Ako se ne varam imaš blog o semogradnji kuće u Bilju. Tamo sem pročitao da si temelje povećao za metar, pa problemi sa kratkim gredicama... :-)

Molim vas neophodno trebam još informacija iz prve ruke.

Unaprijed hvala i

Lijepi pozdrav iz Osijeka!

spoki007
11.09.2008., 06:13
Pozdrav!
U naknadnom telefonskom razgovoru sam saznao da odstupanje od propisane kvadrature može iznositi do 10%. Pa tko zida kuću od 45 (49.5) m2?
Sjećam se da je ranije na forumu bilo ljudi koji su ostvarili gradnju na ovakav način pa vas molim za vaša iskustva.

Ovaj sam post napisao u temi "Gradnja kuće", a našavši ovu temu dodajem ga i tu.

spoki007 možeš li preciznije reći za koliko posto si povećao građevinu u odnosu na propisanu kvadraturu za koju si dobio materijal? Ako se ne varam imaš blog o semogradnji kuće u Bilju. Tamo sem pročitao da si temelje povećao za metar, pa problemi sa kratkim gredicama... :-)

Molim vas neophodno trebam još informacija iz prve ruke.

Unaprijed hvala i

Lijepi pozdrav iz Osijeka!

to ti je neto povrsina!ja sam za 55m2 neto dobio projekt za kucu 8x9=72m2 bruto
ljudi zive u stanovima od 35m2......

povecao sam u duljinu za 1m(koji mm manje :D) pa je na kraju 8x10m

NarogoraN
11.09.2008., 07:41
to ti je neto povrsina!ja sam za 55m2 neto dobio projekt za kucu 8x9=72m2 bruto
ljudi zive u stanovima od 35m2......

povecao sam u duljinu za 1m(koji mm manje :D) pa je na kraju 8x10m

Znaći nisi zadovoljan sa propisanom kvadraturom pa si povećao objekt za 8 m2 (jednu sobu).
Kako ćeš to pravdati komisiji ili ona spremno progleda kroz prste? Ili postoji neki treći način...:ne zna:

spoki007
12.09.2008., 08:46
Znaći nisi zadovoljan sa propisanom kvadraturom pa si povećao objekt za 8 m2 (jednu sobu).
Kako ćeš to pravdati komisiji ili ona spremno progleda kroz prste? Ili postoji neki treći način...:ne zna:

$$$ :D za sve ostalo tu je mc

Stana
15.09.2008., 16:00
Vrijedi li ovaj (http://ccenterclient.porezna-uprava.hr/view.asp?file=ppds.XML) popis još uvijek ?

NarogoraN
15.09.2008., 18:41
Popis je točan za naselja Klisa, Nemetin, Sarvaš, Tenja i Bilje. To su naime područja koja mene interesiraju. Za druge ne znam.
Probaj naći popis na stranicama nekog od ministarstava... ili u narodnim novinama. Možda da potražiš zakon o PPDS!:top:

Stana
15.09.2008., 19:06
Prvoj skupini pripadaju i naselja u gradovima:
-OSIJEK – naselje: Klisa, Nemetin, Sarvaš, Tenja.
-VINKOVCI – naselje: Mirkovci.

- mene ovo zanima, malo ću se raspitati - iako mi nije bitno da budem u Slavoniji

moses
16.09.2008., 08:04
Spoki007, molim ako može na PP objašnjenje postupka oko komisije itd, jer suprug i ja smo se prijavili za isto, doduše u Lici, također službeno imamo pravo samo na 45m2 ali bismo rado nadoplatili za nešto veću kuću. Kako uostalom reguliraš projekt i povećanje, tijekom gradnje? Podrazumijeva li to sasvim novi projekt?

spoki007
17.09.2008., 06:02
Spoki007, molim ako može na PP objašnjenje postupka oko komisije itd, jer suprug i ja smo se prijavili za isto, doduše u Lici, također službeno imamo pravo samo na 45m2 ali bismo rado nadoplatili za nešto veću kuću. Kako uostalom reguliraš projekt i povećanje, tijekom gradnje? Podrazumijeva li to sasvim novi projekt?

imas pp..

ciklama2805
21.09.2008., 17:14
Spoki, imaš pm!

patakVK
03.10.2008., 08:33
Spooki007 dali mi miozes reci na sta se odnosi neto povrsina a na sta bruto.Odnosno koje su prostorije ukljucene.Upravo podnosim zahtjev i imam pravo isto kao i ti 55m.

patakVK
03.10.2008., 09:15
Proglašavam Zakon o područjima posebne državne skrbi, kojega je Hrvatski sabor donio na sjednici 15. srpnja 2008. godine.
Klasa: 011-01/08-01/98
Urbroj: 71-05-03/1-08-2
Zagreb. 17. srpnja 2008.

Predsjednik
Republike Hrvatskle
Stjepan Mesić, v. r.

ZAKONČlanak 8.

(1) Povratak i ostanak te naseljavanje stanovništva na područjima posebne državne skrbi poticat će se i stambenim zbrinjavanjem na jedan od sljedećih načina:
1. davanjem u najam obiteljske kuće ili stana u državnom vlasništvu,
2. davanjem u najam oštećene obiteljske kuće u državnom vlasništvu i dodjelom građevnog materijala,
3. darovanjem građevinskog zemljišta u državnom vlasništvu i građevnog materijala za izgradnju obiteljske kuće, ili
4. darovanjem građevnog materijala za popravak, obnovu i nadogradnju obiteljske kuće ili stana, odnosno izgradnju obiteljske kuće na građevinskom zemljištu u vlasništvu podnositelja zahtjeva te5. darovanjem građevinskog zemljišta u državnom vlasništvu i građevnog materijala za izgradnju stambene jedinice u višestambenom objektu,
6. darovanjem obiteljske kuće ili stana u državnom vlasništvu.
(2) Jedan od načina stambenog zbrinjavanja osigurat će se korisniku, sukladno pozitivnim propisima i osiguranim sredstvima, u gradu ili općini na području posebne državne skrbi.
Članak 11.

9) Trošak priključka na elektroenergetsku mrežu stambenog objekta iz članka 8. koji ranije nije imao priključak na elektroenergetsku mrežu snosit će Ministarstvo.

spoki007
04.10.2008., 05:47
Članak 11.

9) Trošak priključka na elektroenergetsku mrežu stambenog objekta iz članka 8. koji ranije nije imao priključak na elektroenergetsku mrežu snosit će Ministarstvo.

tocno tako,ako gradis kucu na placu gdje prije nije bilo kuce ministarstvo ti placa i prikljucak struje (kod mene 6,6kW za kucu od 55m2 neto povrsine)

UMOR
23.10.2008., 10:53
Ja sam na ppds tražila zemljište i materijal već kako to ide i odobreno mi je ali je u međuvremenu došla beba:cerek: i tražili smo dodatnih 10m2 za novog člana ali nam to nisu odobrili usmeno nikad ništa na pismeno. Obrazloženje da je već sva dokumentacija gotova i da oni sad ne mogu mjenjati:flop:.Inače mi smo uleteli nakon što je neko prije nas odusto i samo je trebalo promjeniti ime u papirima a to smo čekali 2 g. Sad smo i mi odustali i tražimo da nam daju veći stan ili da sami kupimo zemljište a da nam se da materijal. Sad kažu da to neće moći. Nije mi jasno zašto kad mi još nismo riješili svoje stambeno pitanje.Sad smo u stanu koji nam je dan na korištenje sli je manja kvadratura od one koju bi trebali dobit za 3 člana.Ima neko savjet šta dalje jer mislimo živjeti na ppds i htjeli bi kuću ili veći stan. Kome da se obratim? Zvala sam i ministarstvo oni kažu da rade po preporuci regionalnog ureda u ovom slučaju u Gospiću, a u uredu kažu da ministarstvo odlučuje o tome.Šta dalje?:ne zna:

Mav
29.10.2008., 21:26
jel se negdje mogu vidjeti ti tipski modeli kuća koje država daje sagraditi?

Mav
29.10.2008., 21:28
Poštovanje svima na forumu , posebno spoki007 jer mi se čini da on ipak najviše kuži ovu tematiku.
E sad, živim na ppds skupina 3, i kolko sam skužio država mi daje da si sagradim kuću.
Evo što me zanima:
- što se podrazumijeva pod građevinski materijal, jel to samo cigla,cement,crijep, daske za krov ,ili tu ima još nešto ?
- država plaća priključak struje, a koje još sve dozvole moram platit ja i kolko to košta ?

Mav
29.10.2008., 21:30
- imam pravo na 35m2 +10 +10m2 ( tročlana obitelj ), a ako želim nešto malo veću kuću kome to treba platit i kolko i jel se to uopće isplati ( možda bi bilo bolje kada se kuća sagradi i pregleda od nadležnih organa , da se malo nadogradi sa svake strane , kaj ne )?
- ako ove godine predam zahtjev, a za 6 mjeseci ako Bogda dobim prinovu u obitelji jel je moguće kak naknadno dobit još tih 10m2 ?
- a jel je moguće malo smuljati državu pa recimo na zahtjev staviti i brata i šogoricu iako oni nikada neće živjeti s nama jer imaju vlastitu kuću koja glasi na staroga?
- temelje moram sam kopati , jel tak ?
- i sada ključno pitanje : koliko bi me došla izgradnja te kuće bez unutrašnjeg uređenja pod tim uvjetima koje država daje, znači moj majstor, i moje sve te još dozvole koje moram nabavit i platit!

spoki007
30.10.2008., 07:30
jel se negdje mogu vidjeti ti tipski modeli kuća koje država daje sagraditi?

ne,jer ministarstvo ima ugovore sa vise projektantskih kuca a one imaju vlastite projekte

spoki007
30.10.2008., 07:38
Poštovanje svima na forumu , posebno spoki007 jer mi se čini da on ipak najviše kuži ovu tematiku.
E sad, živim na ppds skupina 3, i kolko sam skužio država mi daje da si sagradim kuću.
Evo što me zanima:
- što se podrazumijeva pod građevinski materijal, jel to samo cigla,cement,crijep, daske za krov ,ili tu ima još nešto ?
- država plaća priključak struje, a koje još sve dozvole moram platit ja i kolko to košta ?

dobijes materijal za kompletnu kucu+elek.instalacije+vodovod/kanalizacija+materijal za zbukanje+glazure

drzava placa prikljucak struje i projekt a ti sve komunalne,vodne i druge doprinose,a koliko kosta ??? ja znam da sam ja dao oko 30.000kn

spoki007
30.10.2008., 07:53
- imam pravo na 35m2 +10 +10m2 ( tročlana obitelj ), a ako želim nešto malo veću kuću kome to treba platit i kolko i jel se to uopće isplati ( možda bi bilo bolje kada se kuća sagradi i pregleda od nadležnih organa , da se malo nadogradi sa svake strane , kaj ne )?
- ako ove godine predam zahtjev, a za 6 mjeseci ako Bogda dobim prinovu u obitelji jel je moguće kak naknadno dobit još tih 10m2 ?
- a jel je moguće malo smuljati državu pa recimo na zahtjev staviti i brata i šogoricu iako oni nikada neće živjeti s nama jer imaju vlastitu kuću koja glasi na staroga?
- temelje moram sam kopati , jel tak ?
- i sada ključno pitanje : koliko bi me došla izgradnja te kuće bez unutrašnjeg uređenja pod tim uvjetima koje država daje, znači moj majstor, i moje sve te još dozvole koje moram nabavit i platit!

-pitas projektanta da ti promjeni projekt.....naravno placas razliku u kvadraturi projektantu direktno,i zavisi kako koji to hoce napraviti,neki se drze samo kvadrature koju ti daje drzava
-za naknadno povecanje kvadrature za prinovu nema sanse...
-za ostale clanove nemam pojma,ali mislim da ne prolazi
-oni ti daju materijal a ti sve ostalo radis pa tako i temelje....
-koliko $$$ namam pojma ...

Mav
30.10.2008., 14:46
Hvala spoki007 na opsežnom odgovoru, a koliko se sjećam mislim da si rekao da je tvoja kvadratura projekta iznosila 55m2 netto, jel imaš negdje na netu sliku kuće da ju vidim ? i samo još jedno pitanje jel se dobije kakav materijal za temelje i kaj od stolarije ?

spoki007
31.10.2008., 06:37
Hvala spoki007 na opsežnom odgovoru, a koliko se sjećam mislim da si rekao da je tvoja kvadratura projekta iznosila 55m2 netto, jel imaš negdje na netu sliku kuće da ju vidim ? i samo još jedno pitanje jel se dobije kakav materijal za temelje i kaj od stolarije ?

par slicki imas ovdje (http://s206.photobucket.com/albums/bb193/spoki007/?mediafilter=images)
dobije sve za temelje,rekao sam ti za kompletnu kucu,od temelja do krova
i dobijes kompletnu stolariju.....

Mav
31.10.2008., 14:33
spoki007 hvala puno na pomoći, uskoro idem predat zahtjev, ak ima kakva stvar , kakva caka u tome , nešto što nisi ti znao kada si predavao zahtjev, a da si mogao promijenio bi, slobodno savjetuj ...

Mav
03.11.2008., 06:14
Dobro jutro spoki007, gledao sam slike tvoje kuće i mogu ti reći da ste to lijepo napravili. Očito je da ste podrum nadogradili, ali ta kuća mi izgleda jako veliko, puno više od 55m2, pa zar vas inspekcija iz ministarstva nije ništa zezala? Kak uopće taj stručni pregled izgleda i kaj gledaju?

spoki007
03.11.2008., 06:54
Dobro jutro spoki007, gledao sam slike tvoje kuće i mogu ti reći da ste to lijepo napravili. Očito je da ste podrum nadogradili, ali ta kuća mi izgleda jako veliko, puno više od 55m2, pa zar vas inspekcija iz ministarstva nije ništa zezala? Kak uopće taj stručni pregled izgleda i kaj gledaju?

55m2 je unutarnji iskoristivi prostor! vanjski gabariti ce ti biti 8x9m=72m2

podrum sam nadoplatio arhitektu i sam ga financirao(materijal)
a potkrovlje sam isao app....

a za tehnicki :D,ministarstvu je bitno da si ti utrosio onaj materijal koji su ti oni dali....

Marica Carica
03.11.2008., 17:33
[QUOTE=Mav;16786300- a jel je moguće malo smuljati državu pa recimo na zahtjev staviti i brata i šogoricu iako oni nikada neće živjeti s nama jer imaju vlastitu kuću koja glasi na staroga?
[/QUOTE]

Mozda moze, ali onda ti treba potvrda o zajednickom kucanstvu, tj. da ste svi prijavljeni na istoj adresi (recimo kod oca) i da se na novu adresu isto svi prijavite (barem za prvih 10 god :zubo:)

raspitaj se prije nego sto se bacis na sve te birokratske procedure
i pazi da tim potezom tvoj brat i njegova obitelj ne izgubi neka svoja prava, (pa da ga time nehotice ne ostetis)
u svakom slucaju ne mozes nista izgubiti
tko zna - mozda prodje

mata75
22.11.2008., 21:50
55m2 je unutarnji iskoristivi prostor! vanjski gabariti ce ti biti 8x9m=72m2

podrum sam nadoplatio arhitektu i sam ga financirao(materijal)
a potkrovlje sam isao app....

a za tehnicki :D,ministarstvu je bitno da si ti utrosio onaj materijal koji su ti oni dali....

molim te daj mi objasni šta ti znači ovo APP ne snalazim se u tim skraćenicama ,hvala

moses
23.11.2008., 17:33
"ako prođe, prođe" :D

brzi66
02.12.2008., 19:07
Kupio sam građevinsko zeljište na PPDS i namjeravam sagradit obiteljsku kuću pa me zanima ova mogučnost.

Zna li netko što se događa ako prijavim cijelu obitelj a nakon npr. 2 ili 3 godine dijete zbog školovanja želi odjavit prebivalište s tog mjesta ?

OPTi Mystic
02.12.2008., 21:52
Kupio sam građevinsko zeljište na PPDS i namjeravam sagradit obiteljsku kuću pa me zanima ova mogučnost.

Zna li netko što se događa ako prijavim cijelu obitelj a nakon npr. 2 ili 3 godine dijete zbog školovanja želi odjavit prebivalište s tog mjesta ?

Mislim da nema nikakvih problema... bitno da je netko u kući i da je 10 godina ne prodaješ.

Btw. kakva je situacija sa pravljenjem podruma u privatnom aranžmanu na koji bi išla ppds kuća?

spoki007
03.12.2008., 05:53
sve je izvedivo,cim dobijes ugovore o darivanju materijala kontaktiras dodjeljenog projektanta i kazes da ti napravi projekt i za podrum,afkors placas projektantu za razliku m2(tj.za podrum),materijal za podrum,i naravno visa davanja u smislu komunalnih i inih doprinosa....

brzi66
03.12.2008., 11:08
Mislim da nema nikakvih problema... bitno da je netko u kući i da je 10 godina ne prodaješ.

Ma ne mislim prodavat, nego bježat iz ZG gužve, a s druge strane ne bih želio da djeca kasnije izgube svoja prava koja imaju kod školovanja.

Hvala na odgovorima.

moses
22.12.2008., 19:04
Spoki, dobili smo poziv iz nadležnog ureda za dopunu dokumentacije, što smo i učinili. Što možemo očekivati - koliko još dok stvar krene? Iskustva?

spoki007
23.12.2008., 06:17
odokativno i minimalno 12 mjeseci....a do tada :ceka::zzz::ceka::zzz::ceka:....:D

brzi66
23.12.2008., 12:13
Zvao ured u ZD i kad dolazim prvi put k njima kažu da ponesem izvadak iz zemljišne knjge i potvrdu da je dozoljena gradnja

Zna li netko tko izdaje tu potvrdu :ne zna:

spoki007
23.12.2008., 12:28
izdaje je ured drzavne uprave/sluzba za prostorno uredjenje i graditeljstvo....

brzi66
23.12.2008., 13:34
izdaje je ured drzavne uprave/sluzba za prostorno uredjenje i graditeljstvo....
To se zove brzi odgovor :s

Hvala !

moses
23.12.2008., 14:23
odokativno i minimalno 12 mjeseci....a do tada :ceka::zzz::ceka::zzz::ceka:....:D

A jooooj........:rolleyes:

pa toliko smo čekali od predaje prijave do ovog poziva.

Brzi ko munja :rofl:

lampa09
26.12.2008., 01:44
Pozdrav svima,
Sad sam našao ove tekstove i vidim spoki007 da si pomogao mnogima sa odgovorima.Dobili smo rješenje o dodjeli materijala u travnju ove godine i još ništa od ugovora.Kad ih zovem kažu čekajte javićemo se.Ako sam dobro shvatio čeka se još godinu dana?Inače u Kneževim vinogradima imamo zemljište,ali nemamo majstore i živimo u zg.(žena je iz baranje)Dali imaš neki savjet za majstore ili nekog preporučit?
Hvala

spoki007
29.12.2008., 06:36
Pozdrav svima,
Sad sam našao ove tekstove i vidim spoki007 da si pomogao mnogima sa odgovorima.Dobili smo rješenje o dodjeli materijala u travnju ove godine i još ništa od ugovora.Kad ih zovem kažu čekajte javićemo se.Ako sam dobro shvatio čeka se još godinu dana?Inače u Kneževim vinogradima imamo zemljište,ali nemamo majstore i živimo u zg.(žena je iz baranje)Dali imaš neki savjet za majstore ili nekog preporučit?
Hvala

nemam pojma sto se dogadja ali su stopirani svi predmeti u ovom(osjeckom) regionalnom uredu sto se dodijele materijala tice....
susjed mi je dobio lokacijsku dozvolu(po starom zakonu) jos proslo ljeto i jos uvijek nije zapoceo gradnju....

ja sam nakon pristiglog rjesenja u roku 2-3tjedna dobio pismo iz projektantskog ureda da im se javim oko dostave dokumentacije za idejno rjesenje kuce...

a za majstore nemam pojma jer sam sve radio sam ali znam da su susjedi placali oko 50.000-70.000kn za ekipu(lokalnu) za zidanje kuce od podruma sa krovom....

moses
29.12.2008., 07:27
Spoki, već smo dosadni, ali može li još par pitanja - odgovor ako treba na PM - cca poskupljenje odnosno iznos nadoplate projekta zbog dodatka podruma, mansarde? I da li odrede neki rok primjerice od potpisivanja ugovora unutar kojeg moraš dovršiti kuću i useliti?

lampa09
29.12.2008., 09:34
nemam pojma sto se dogadja ali su stopirani svi predmeti u ovom(osjeckom) regionalnom uredu sto se dodijele materijala tice....

Hvala,moram naći neku vezu za provjerit što se dogadja i kad će davati materijal.Ako nešto saznaš molio bih te da javiš...
Lp

pazdrkan
01.01.2009., 23:29
spoki imaš pm

jel se treba bit oženjen da bi se to ostvarilo ili? di se mogu pročitat uvjeti?
danke

spoki007
07.01.2009., 08:56
spoki imaš pm

jel se treba bit oženjen da bi se to ostvarilo ili? di se mogu pročitat uvjeti?
danke

malo kasnim s odgovorom jer se trpalo u škembu ovih 14 dana godisnjeg... :D

malo u google ukucaj dodjela osnovnog građevinskog materijala za gradnju obiteljskih kuća i dosta toga se dobije...
a ako si samac tesko ces dobiti materijal,ako ga i dobijes kao nosiocu ti ide samo 35m2 neto povrsine buduce kuce....

spoki007
07.01.2009., 09:00
Spoki, već smo dosadni, ali može li još par pitanja - odgovor ako treba na PM - cca poskupljenje odnosno iznos nadoplate projekta zbog dodatka podruma, mansarde? I da li odrede neki rok primjerice od potpisivanja ugovora unutar kojeg moraš dovršiti kuću i useliti?

nadoplatu dogovoris i platis projektantu po m2 dodatnih prostorija.....a poslije placas i uvecane doprinose za tu dodatnu kvadraturu i kubikazu....

imas rok od 90dana od isporuke zadnjeg materijala da ti ministarstvo dodje u tehnicki pregled kuce(kuca ne treba biti useljiva),u biti da vide jesi ti potrosio njihov materijal
a u ugovoru stoji da se moras prijaviti i prebivati u novoj kuci ali ne od kada :rofl: i da je ne smijes prodati 10godina od potpisivanja ugovora....

moses
07.01.2009., 19:36
Hehehhe - hvala još jednom!

lampa09
15.01.2009., 14:24
nadoplatu dogovoris i platis projektantu po m2 dodatnih prostorija.....a poslije placas i uvecane doprinose za tu dodatnu kvadraturu i kubikazu....

Pozvani kod arhitekte,u tel razgovoru veli da imamo izbor između dva projekta,nemože dodatni m2...ako hoćeš više to je novi projekt i plaćaš cijelog ...plus još nešto nisam je skužio valjda neka suglasnost jer kao nema više građ.dozvole...Dali znaš jeli negdje piše koliko ti projekata mora ponuditi i dal mogu mijenjati arhitekta?
Lp

spoki007
16.01.2009., 06:47
to je samo dobra volja projektanta...nazalost
a dali mozes mjenjati projektanta...ne vjerujem

Mav
16.01.2009., 18:02
Spoki007 kolko si ti nakraju ukucao love u svoju kuću, znam da si ju sam radio, ali opet sigurno je bilo stotine sitnih stvari koju ne dobiješ od materijala, ili možda znaš kolko ti je susjed platio majstore za izgradnju svoje kuće sa dobivenim materijalom.
I samo još nešto, jasno mi je da se dobije sav materijal za kuću od temelja do krova, i navodno taj materijal ti i dopreme na gradilište, ali mi nije jasno za temelje, jel dobiješ cement, vapno, pijesak, armaturu ili ti gotovi beton dopremi mixer?
Puno ti hvala na pomoći i odgovoru,
Ponosna SLAVONIJO!

spoki007
19.01.2009., 06:14
Spoki007 kolko si ti nakraju ukucao love u svoju kuću, znam da si ju sam radio, ali opet sigurno je bilo stotine sitnih stvari koju ne dobiješ od materijala, ili možda znaš kolko ti je susjed platio majstore za izgradnju svoje kuće sa dobivenim materijalom.
I samo još nešto, jasno mi je da se dobije sav materijal za kuću od temelja do krova, i navodno taj materijal ti i dopreme na gradilište, ali mi nije jasno za temelje, jel dobiješ cement, vapno, pijesak, armaturu ili ti gotovi beton dopremi mixer?
Puno ti hvala na pomoći i odgovoru,
Ponosna SLAVONIJO!

ja sam dodatno ulozio oko 25.000€.....mislio bi covjek ma daj dobijes materijal i jos potrosis tolike novce,ali nevjerojatno kako novci cure na gradilistu....

i za temelje dobijes materijal (šljunak,cement,zeljezo....)

Mav
19.01.2009., 10:34
ja sam dodatno ulozio oko 25.000€.....mislio bi covjek ma daj dobijes materijal i jos potrosis tolike novce,ali nevjerojatno kako novci cure na gradilistu....

i za temelje dobijes materijal (šljunak,cement,zeljezo....)

Sad si me malo iznenadio, daj mi malo to pojasni, uložio si dodatnih 25000 eura samo u uređenje unutrašnjosti kuće, pretpostavljam u centralno, namještaj, podove, zidove, pločice, laminat...., i još prije nekoliko tisuća eura u papire za kuću ( komunalne i vodne doprinose, građevinsko, uporabnu i dr.dozvole..). To te onda na kraju ispalo cca 35 000 eura kuća za uselit uz to da si materijal dobil gratis i da si sam svoj majstor bio , ispravi me ako se varam .

spoki007
19.01.2009., 12:25
nisam radio neke precizne proracune koliko sam tocno potrosio ali siguran sam da ukupna cifra nije preko 30.000€ (materijal + papiri)
oko 25000€ materijal i oko 5.000€ papiri....s tim da mi je uredjeno samo prizemlje kompletno.....

materijal ti daju oni(ministarstvo),kod mene je iznos bio oko 100.000kn,prije ovih divljackih poskupljenja) i moras uracunati i prijevoz istog koji je iznosio po meni oko 50.000kn

materijal 100.000
prijevoz 50.000
moji troskovi materijala 175.000
papirologija 35.000
-------------------------------
ukupno 360.000kn (50.000€)

Mav
19.01.2009., 13:16
materijal 100.000 ? ( to je cijena poklonjenog mat. od države)?
prijevoz 50.000
moji troskovi materijala 175.000
papirologija 35.000
-------------------------------
ukupno 360.000kn (50.000€)[/QUOTE]

Sorry kaj ti nedam mira,
Prijevoz za materijal mi je jasan iako mi se 50000 kn čini puno, ali ok,
papirologija isto tako ok,
tvoji troškovi materijala- 175 000 kn, ako sam te shvatio u toj cifri je grijanje i namještaj za cijelo prizemlje, ako je tako onda dobro, ali ako je to cijena utrošenog dodatnog materijala za uređenje prizemlja i ništa više onda sam najeb...

spoki007
19.01.2009., 13:46
prijevoz je puno jer su mi materijal dovozili iz cca100km udaljenih mjesta(Pozega/Radlovac)
a namjestaj nije u ukupnoj cifri,instalacija grijanja da,oko 40.000kn

Mav
21.01.2009., 08:26
prijevoz je puno jer su mi materijal dovozili iz cca100km udaljenih mjesta(Pozega/Radlovac)
a namjestaj nije u ukupnoj cifri,instalacija grijanja da,oko 40.000kn

Molim te ispravi me ako sam što krivo napisao !
DAROVANI MATERIJAL:-

- cigla,vapno,cement,gredice za kuću
- vrata i prozori za kuću
- vrata za unutrašnjost kuće
- limarija za krov
- crijep i drvo za krov
- žičane i cijevne instalacije za struju i vodu po kući
- materijal za grubo žbukanje zidova
- cement, vapno, željezo za temelje
- UK. VRIJEDNOST cca 100 000 kn

TVOJI TROŠKOVI :
- dovoz 50 000 kn
- centralno grijanje ( peć ,radijatori i cijevi ) 40 000 kn
- papirologija ( kom i vod doprinosi, građevinska i uporabna dozvola) 35 000 kn
- ostali troškovi 135 000 kn
To ne znam što je tu, prepostavljam :
- kopanje temelja
- materijal za podrum i dodatne m2
- ?

spoki007
21.01.2009., 09:19
ukratko...

1.etapa izgradnja do pod krov
frakcioni materijali
cement
hidrat
armaturne mreze
rebrasta armatura
ljepenke
resitol
gredice
stropni ulosci
puna opeka
blok opeka

2.etapa kroviste,limarija,stolarija
gradja,letve,daske,lamperija
crijep
zljebovi,obujmice,kuke,koljena

3.vanjska i unutarnja stolarija
prozori
vanjska vrata
unutarnja vrata

4.etapa vodovod i kanalizacija
pocincane cijevi
koljena
pvc kanalizacione cijevi
podzbukni ventili,wc skoljka,slavine,kotlic,bojler....

5.etapa elektroinstalacije

ormaric
kablovi
fidovka
aut.osiguraci
prekidaci
uticnice.....

evo odokativno ovako
i dovoz placa ministarstvo ali se ne prikazuje nigdje....

Mav
21.01.2009., 09:45
dovoz placa ministarstvo ali se ne prikazuje nigdje....[/QUOTE]

Hvala spooki007 na trudu i opširnosti, znači onih 50 000 kn za dovoz sveukupnog materijala je bio gratis, tj. platilo ga je ministarstvo , a ne ti osobno. Ili sam te krivo shvatio i ti si još imao dodatnog materijala za dovoz u vrijednosti 50 000 kn ?
Pozdrav Slavoniji !

spoki007
21.01.2009., 10:22
Hvala spooki007 na trudu i opširnosti, znači onih 50 000 kn za dovoz sveukupnog materijala je bio gratis, tj. platilo ga je ministarstvo , a ne ti osobno. Ili sam te krivo shvatio i ti si još imao dodatnog materijala za dovoz u vrijednosti 50 000 kn ?
Pozdrav Slavoniji !

dovoz(darovanog materijala) placa ministarstvo :top:

moses
21.01.2009., 11:22
Ovu temu treba preimenovati u "Spokijev kutak" ili "pitajmo Spokija" :D

Maddie
26.01.2009., 23:06
koliko sam shvatila prednost je brak ali ne nuzno
koliko su velike cestice otprilike?
dakle ako necu 45m2,radim novi projekt koji placam cijeli sama,i sta jos?
i dali dobivam materijal za inicijalnih 45m2?

spoki007
27.01.2009., 05:52
prednost je brak jer je nuznije zbrinuti obitelj(sa djecom) nego samca
zemljiste u pravilu ne dobijas(postoje iznimke),nego na osnovu vlasnistva nekog zemljista predajes zahtjev za dodijelu materijala za izgradnju kuce
"ako neces 45m2" ne kuzim,mislis ako hoces vecu kvadraturu???oni tebi daju projekt kuce koju ti mozes i odbiti i raskinuti ugovor o darivanju materijala(ali puno toga ovisi o dobroj volji projektantske kuce koja ti moze ponuditi i druge rasporede u kuci)
ako si samac dobivas za inicijalnih 35m2(neto) + za svakog clana obitelji 10m2

Maddie
27.01.2009., 10:15
govorim o opciji darovanja zemljista s materijalom za inicijalnih 45m2(par jel)
i sad mi bi npr kucu 10x10?ja odbijem projekt,platim potpuno novi za tu kucu 10X10,ali jel mi ostaje tada to darovano zemljiste i inicijalni materijal za tih 45m2?
ili npr ostane zemlja,ali bez tog materijala?
valjda si me sad shvatio?

Ipanema
27.01.2009., 10:42
A sto je sa mladim vanbracnim zajednicama?
Ili sam mladim vanbracnim zajednicama sa djecom?

spoki007
27.01.2009., 11:00
i sad mi bi npr kucu 10x10?ja odbijem projekt,platim potpuno novi za tu kucu 10X10,ali jel mi ostaje tada to darovano zemljiste i inicijalni materijal za tih 45m2?
u zavisnosti od dobre volje projektanta(naslusao sam se svega i svacega) mozes doplatiti za vecu kucu (platis projektantu razliku u m2)....
ministarstvo ti daruje materijal za onih 45m2 a ti dokupljujes razliku....druge opcije nema

A sto je sa mladim vanbracnim zajednicama?
Ili sam mladim vanbracnim zajednicama sa djecom?

mnogi su ovdje kod mene isli javnim biljeznicima i sklapali vanbracne zajednice i kao takvi predavali molbe za dodijelu materijala...
mislim da se takva zajednica tretira kao bracna zajednica
kakvi su im poslije bili rezultati :ne zna:

Ipanema
27.01.2009., 14:45
mnogi su ovdje kod mene isli javnim biljeznicima i sklapali vanbracne zajednice i kao takvi predavali molbe za dodijelu materijala...
mislim da se takva zajednica tretira kao bracna zajednica
kakvi su im poslije bili rezultati :ne zna:

vanbracna zajednica se mora sklopiti??
zar nije vanbracna zajednica brak bez papira, tj brak bez sklapanja? :zubo:

NarogoraN
27.01.2009., 16:51
vanbracna zajednica se mora sklopiti??
zar nije vanbracna zajednica brak bez papira, tj brak bez sklapanja? :zubo:

Da vanbračna zajednica je ali se ovdje radi o izvanbračnoj zajednici koju se sklapa (dobiš papir). Znači niste u braku ali vas se pravno tretira kao da jeste.

NarogoraN
27.01.2009., 17:05

Kako je i Spoki rekao u pravilu se ne daruje zemljišta nego samo materijal. Pri tome smiješ sazidati samo onoliku građevinu kolika ti po pravilniku pripada, podnositelj zahtjeva za materijal = 35 m2 + 10 m2 za svakog narednog člana domačinstva. Zato je poželjno biti u braku i imati djecu.
U Osijeku na vratima agencije (ne znam više ime) stoji natpis (sa slovima veličine font 100) da osobe koje žele graditi objekat bitno veći od kvadrature na koju imaju pravo neće biti niti razmatrane pri dodjeli materijala. Naime objekat smije odstupati od kvadrature na koju imaš pravo samo 10 %. I ja sam pomislio (s obzirom da imam plac na PPDS području) da ću uzeti od države materijal za recimo 45 m2 pa nadodati za još 50 ili 60... no to ne ide tako. Smio bih sazidati 49.5 m2! Ovdje postaje jasno da to nije opcija jer je to premalo za kuću. Prije bih taj program nazvao programom za zbrinjavanje socialno ugroženih. Protiv takvog programa nemam ništa protiv. Dapače. Samo bi bilo dobro da se adekvatno zove jer bi tada uštedio mnogo vremena potrošenog na upoznavanje sa pojedinostima meni, a i mnogim drugim građanima koji pokušavaju sagraditi obiteljsku kuću.

NarogoraN
27.01.2009., 17:15
[QUOTE=spoki007;18436908]u zavisnosti od dobre volje projektanta(naslusao sam se svega i svacega) mozes doplatiti za vecu kucu (platis projektantu razliku u m2)....
ministarstvo ti daruje materijal za onih 45m2 a ti dokupljujes razliku....druge opcije nema

Spoki, zar se povećanje kvadrature koju možeš doplatiti arhitekti ne odnosi samo na podrum? Koliko znam projekat koji se dobije od države je bez podruma, a za njega se može doplatiti arhitekti pa imaš kuću sa podrumom. Prema onome što sam do sada naučio o programu darovanja materijala stambeni prostor se ne smije povećati više od 10 %!

Maddie
27.01.2009., 19:51
Kako je i Spoki rekao u pravilu se ne daruje zemljišta nego samo materijal. Pri tome smiješ sazidati samo onoliku građevinu kolika ti po pravilniku pripada, podnositelj zahtjeva za materijal = 35 m2 + 10 m2 za svakog narednog člana domačinstva. Zato je poželjno biti u braku i imati djecu.
U Osijeku na vratima agencije (ne znam više ime) stoji natpis (sa slovima veličine font 100) da osobe koje žele graditi objekat bitno veći od kvadrature na koju imaju pravo neće biti niti razmatrane pri dodjeli materijala. Naime objekat smije odstupati od kvadrature na koju imaš pravo samo 10 %. I ja sam pomislio (s obzirom da imam plac na PPDS području) da ću uzeti od države materijal za recimo 45 m2 pa nadodati za još 50 ili 60... no to ne ide tako. Smio bih sazidati 49.5 m2! Ovdje postaje jasno da to nije opcija jer je to premalo za kuću. Prije bih taj program nazvao programom za zbrinjavanje socialno ugroženih. Protiv takvog programa nemam ništa protiv. Dapače. Samo bi bilo dobro da se adekvatno zove jer bi tada uštedio mnogo vremena potrošenog na upoznavanje sa pojedinostima meni, a i mnogim drugim građanima koji pokušavaju sagraditi obiteljsku kuću.

znaci zapravo nista od toga
ne pomaze ni dopalata arhitektu,kad ti drzava bez obzira na zemljiste ne da vecu kucu
kuda s kucom od 45m2,mislim smijesno
ps.ima li opcija bez materijala,samo zemljiste,pa gradi sta hoces?

spoki007
28.01.2009., 06:02
[QUOTE=spoki007;18436908]u zavisnosti od dobre volje projektanta(naslusao sam se svega i svacega) mozes doplatiti za vecu kucu (platis projektantu razliku u m2)....

Spoki, zar se povećanje kvadrature koju možeš doplatiti arhitekti ne odnosi samo na podrum? Koliko znam projekat koji se dobije od države je bez podruma, a za njega se može doplatiti arhitekti pa imaš kuću sa podrumom. Prema onome što sam do sada naučio o programu darovanja materijala stambeni prostor se ne smije povećati više od 10 %!

kvaka22, projektant ti je ujedno i "predstavnik ministarstva",kod mene je projektantica bila jako ljubazna i tolerantna zena koja mi je i na kraju gradnje dosla na tehnicki pregled kuce....detalje necemo live ali nije bilo nikakvih problema,svi sretni i zadovoljni
-ja,sto sam dobio materijal za kucu
-projektantica,doplatio ih da projektiraju dodatnu kvadraturu kuce
-ministarstvo,jer sam utrosio njihov materijal i stambeno su zbrinuli jednu obitelj

:top:

Trumbettoo
28.01.2009., 10:07
Evo i ja upadam u temu, ova opcija mi se trenutno čini najpovoljnija jerbo san u podstanarstvu sa ženom i ditetom u 35 kvadrata. Pa evo par pitanja...

Daklem, treba posjedovati zemljište. Da li ono mora biti nužno propisanih, ja mislim, 400 m2 da bi se moglo graditi?
Da li se onda treba vaditi lokacijska i građevinska dozvola ili ne, s obzirom na PPS?

Zna li tko koja su područja od PPS u široj okolici Splita?

Pozdrav

spoki007
28.01.2009., 11:04
Prvoj skupini pripadaju u cijelosti područja gradova i općina:

Antunovac, Beli Manastir, Bilje, Bogdanovci, Borovo, Cetingrad, Civljane, Čeminac, Darda, Donji Kukuzari, Donji Lapac, Draž, Dubrovačko primorje, Dragalić, Dvor, Erdut, Ernestinovo, Gvozd, Hrvatska Dubica, Hrvatska Kostajnica, Ilok, Jagodnjak, Jasenovac, Kijevo, Kneževi Vinogradi, Lovas, Majur, Markušica, Negoslavci, Nijemci, Nuštar, Petlovac, Plitvička Jezera, Popovac, Rakovica, Slunj, Stara Gradiška, Stari Jankovci, Šodolovci, Tompojevci, Topusko, Tordinci, Tovarnik, Trpinja, Vojnić, Vrlika, Vukovar, Župa dubrovačka.

(3) Prvoj skupini pripadaju i naselja u gradovima:

Osijek – naselje: Klisa, Nemetin, Sarvaš, Tenja.

Vinkovci – naselje: Mirkovci.

Članak 5.

(1) U drugoj skupini su područja gradova, općina i naselja koja su bila okupirana za vrijeme Domovinskog rata, a nisu određena u prvoj skupini iz članka 4. ovoga Zakona.

(2) Drugoj skupini pripadaju u cijelosti područja gradova i općina:

Barilović, Benkovac, Biskupija, Brestovac, Čačinci, Drniš, Đulovac, Ervenik, Glina, Gornji Bogićevci, Gospić, Gračac, Grubišno Polje, Hrvace, Jasenice, Josipdol, Kistanje, Knin, Konavle, Krnjak, Lasinja, Lipik, Lišane Ostrovičke, Lovinac, Mikleuš, Novigrad, Novska, Obrovac, Okučani, Otočac, Pakrac, Petrinja, Plaški, Polača, Poličnik, Posedarje, Promina, Ružić, Saborsko, Sirač, Skradin, Stankovci, Ston, Sunja, Škabrnja, Tounj, Udbina, Velika, Velika Pisanica, Veliki Grđevac, Voćin, Vrhovine i Zemunik Donji.

(3) Drugoj skupini pripadaju i naselja u gradovima:

Daruvar – naselja: Markovac, Vrbovac,

Dubrovnik – naselja: Bosanka, Brsećine, Dubravica, Donje Obuljeno, Čajkovica, Čajkovići, Gornje Obuljeno, Gromača, Kliševo, Knežica, Komolac, Ljubač, Mokošica, Mravinjac, Mrčevo, Nova Mokošica, Orašac, Osojnik, Petrovo Selo, Prijevoj, Pobrežje, Rožat, Šumet, Trsteno, Zaton,

Karlovac – naselja: Banska Selnica, Banski Moravci, Blatnica Pokupska, Brezova Glava, Brežani, Brođani, Cerovac Vukmanićki, Donja Trebinja, Donji Sjeničak, Gornja Trebinja, Gornji Sjeničak, Ivanković Sela, Ivošević Selo, Kablar, Kamensko, Karlovac – dijelovi Gornje Mekušje, Sajevac i Turanj, Klipino Brdo, Kljaić Brdo, Knez Gorica, Lipje, Manjerovići, Okić, Popović Brdo, Ribari, Skakavac, Slunjska Selnica, Slunjski Moravci, Tušilović, Udbinja, Utinja, Vukmanić.

Sisak – naselja: Blinjski Kut, Klobučak, Letovanci, Madžari, Staro Selo,

Slatina – naselja: Golenić, Ivanbrijeg, Lukavac,

Virovitica – naselja: Jasenaš,

Vodice – naselja: Čista Mala, Čista Velika, Grabovci,

Zadar – naselja: Babindub, Crno.

izvor:N.N. 26/03

NarogoraN
28.01.2009., 17:28
[QUOTE=NarogoraN;18445357]

kvaka22, projektant ti je ujedno i "predstavnik ministarstva",kod mene je projektantica bila jako ljubazna i tolerantna zena koja mi je i na kraju gradnje dosla na tehnicki pregled kuce....detalje necemo live ali nije bilo nikakvih problema,svi sretni i zadovoljni
-ja,sto sam dobio materijal za kucu
-projektantica,doplatio ih da projektiraju dodatnu kvadraturu kuce
-ministarstvo,jer sam utrosio njihov materijal i stambeno su zbrinuli jednu obitelj

:top:

Super je što je projektantica bila ujedno i komisija koja je došla provjeriti je li darovan materijal i potrošen. Na takav način bi se i moglo što napraviti.
Spoki pretpostavljam da država odredi projektanta, tj. mogu li odabrati bilo kojeg projektanta ili barem ovu koja je bila tebi?

NarogoraN
28.01.2009., 17:29
znaci zapravo nista od toga
ne pomaze ni dopalata arhitektu,kad ti drzava bez obzira na zemljiste ne da vecu kucu
kuda s kucom od 45m2,mislim smijesno
ps.ima li opcija bez materijala,samo zemljiste,pa gradi sta hoces?

Provjeri u Zakonu o PPDS. Imaš ga na internetu.

NarogoraN
28.01.2009., 17:42
Evo i ja upadam u temu, ova opcija mi se trenutno čini najpovoljnija jerbo san u podstanarstvu sa ženom i ditetom u 35 kvadrata. Pa evo par pitanja...

Daklem, treba posjedovati zemljište. Da li ono mora biti nužno propisanih, ja mislim, 400 m2 da bi se moglo graditi?
Da li se onda treba vaditi lokacijska i građevinska dozvola ili ne, s obzirom na PPS?

Pozdrav

Građevinska dozvola od 01. 10. 2007. više ne postoji, a svu ostalu papirologiju vjerujem da treba izvaditi. Tj. građ. dozvola više nije potrebna za objekte do 400 m2. Koliki je dozvoljeni omjer površine objekta i građevinskog zemljišta možeš saznati u resornom uredu lokalne samouprave jer to varira od regije do regije. Kod nas u Slavoniji zemlje koliko hoćeš dok je u Dalmaciji puno tjesnije...
Opcija sa darovanim materijalom je najpovoljnija no ima otegotnih okolnosti.
Meni najzanimljivija varijanta više nije darovani materijal već stambeni kredit APN-a koji dobiješ po cca. 4 % kamate. Također postoje propozicije o dozvoljenoj kvadraturi ali su one razumne.
Više o tome na:

http://www.apn.hr/index.php?id=27

U svakom slučaju se isplati graditi na PPDS područjima jer imaju niz pogodnosti. Npr. vodna naknada koju se naplaćuje po kubiku građevine je 7.5 kn, dok je u ostalim dijelovima Hrvatske 20 ili 30 kn/m3 (ovisno o regiji). Za našu buduću kuću to iznosi oko 1000 E manje :top:

spoki007
29.01.2009., 06:08
[QUOTE=spoki007;18456327]

Super je što je projektantica bila ujedno i komisija koja je došla provjeriti je li darovan materijal i potrošen. Na takav način bi se i moglo što napraviti.
Spoki pretpostavljam da država odredi projektanta, tj. mogu li odabrati bilo kojeg projektanta ili barem ovu koja je bila tebi?

nema biranja....kojeg ti odredi ministarstvo taj ce ti odraditi posao...

NarogoraN
29.01.2009., 09:06
[QUOTE=NarogoraN;18467794]

nema biranja....kojeg ti odredi ministarstvo taj ce ti odraditi posao...

E na ovu sam otegotnu okolnost mislio.:flop:

Jučer sam zaboravio dodati još jednu važnu prednost APN-ovih kredita. Ta je da se plaću podnositelja zahtjeva za kreditom može opteretiti do 1/2 iznosa, a ne do 1/3. Ta činjenica omogućuje osobi sa 5000 kn plaće podići kredit sa mjesečnim anuitetom od 2500 kn. S kamatom od 4.2 % na 30 g to iznosi 70000 E. Da ste podigli uobičajeni stambeni kredit od 70000 E s kamatom od 6.5 % na 30 g mjesečno bi za ratu trebali izdvojiti 3230 kn. Tako dolazimo do razlike od 733 kn mjesečno. Kada taj iznos pomnožite sa 30 g ispostavi se da vas je kredit koštao 264114 kn manje nego da ste isti iznos uzeli sa kamatom od 6.5 %. Djeljenjem sa 7.3 dobijete iznos od 36180 eura.

svašta
29.01.2009., 10:24
U Osijeku na vratima agencije (ne znam više ime) stoji natpis (sa slovima veličine font 100) da osobe koje žele graditi objekat bitno veći od kvadrature na koju imaju pravo neće biti niti razmatrane pri dodjeli materijala.

Gdje su uopće propisane odredbe ili kriteriji na osnovu kojih se odbijaju osobe koje žele kvadraturu na koju imaju pravo + nešto kvadrature extra uz vlastite troškove? Zakonom o PPDS i Zakonom o obnovi utvrđena je kvadratura na koju svatko ima pravo uz odstupanje do 10%, ali nigdje nisu zabranjena dodatna ulaganja investitora. Dakle, natpis nije u skladu sa Zakonom!

NarogoraN
29.01.2009., 20:50
Gdje su uopće propisane odredbe ili kriteriji na osnovu kojih se odbijaju osobe koje žele kvadraturu na koju imaju pravo + nešto kvadrature extra uz vlastite troškove? Zakonom o PPDS i Zakonom o obnovi utvrđena je kvadratura na koju svatko ima pravo uz odstupanje do 10%, ali nigdje nisu zabranjena dodatna ulaganja investitora. Dakle, natpis nije u skladu sa Zakonom!

Lijepo rečeno. I ja bih volio znati odgovor. Zna li tko? Kada uhvatim vremena odem opet do ureda kojemu sam zaboravio naziv i zatražim objašnjenje spornog natpisa...

brzi66
29.01.2009., 22:50
Malo razmišlam o ovim dodatnim kvadratima pa mi palo na pamet da bi možda mogli uzeti ono šta ministarsvo nudi, a naknadno za godinu - dvije tražiti dozvolu za adptaciju i proširenje. Pretpostavljam da bi to bila skuplja varijanta jer bi se ponovo morali raditi papiri, ali s obzirom koliko se dobije u materijalu mislim da bi se isplatilo a mislim da ti nitko nemože zabranit naknadnu nadogradnju :ne zna:

Magaivago
01.02.2009., 22:15
Građevinska dozvola od 01. 10. 2007. više ne postoji, a svu ostalu papirologiju vjerujem da treba izvaditi. Tj. građ. dozvola više nije potrebna za objekte do 400 m2. Koliki je dozvoljeni omjer površine objekta i građevinskog zemljišta možeš saznati u resornom uredu lokalne samouprave jer to varira od regije do regije. Kod nas u Slavoniji zemlje koliko hoćeš dok je u Dalmaciji puno tjesnije...
Opcija sa darovanim materijalom je najpovoljnija no ima otegotnih okolnosti.
Meni najzanimljivija varijanta više nije darovani materijal već stambeni kredit APN-a koji dobiješ po cca. 4 % kamate. Također postoje propozicije o dozvoljenoj kvadraturi ali su one razumne.
Više o tome na:

http://www.apn.hr/index.php?id=27

U svakom slučaju se isplati graditi na PPDS područjima jer imaju niz pogodnosti. Npr. vodna naknada koju se naplaćuje po kubiku građevine je 7.5 kn, dok je u ostalim dijelovima Hrvatske 20 ili 30 kn/m3 (ovisno o regiji). Za našu buduću kuću to iznosi oko 1000 E manje :top:

e sada mi apsolutno ništa nije jasno.ja,suprug i dvoje djece krenuli puni nade u sređivanje papirologije kad ono stoooop.treba nam građevinska dozvola!!!!!!i sad se mislimo da prodamo auto,posudimo novac ili podignemo kredit ili bilo šta drugo pa da to rješimo....ja ne znam di je kvaka,ali mi se cini da je sve ovdje receno dokaz da primjena ovog zakona ocito nije na svim podrucjima jednaka.

Trumbettoo
02.02.2009., 10:34
Koliko dođe lokacijska dozvola? 20000 kuna? :eek::flop:

mata75
15.02.2009., 16:07

Pozdrav

na kontinentu mislim da ti je najmanja kvadratura zemljišta mora bit 700 m2 na moru bi bilo 400m2

Mav
17.02.2009., 10:12
Jel tko od Vas zna jel je moguće realizirati kredit od APN-a za dovršenje kuće , a dobio je materijal od ministarstva za izgradnju kuće po ovom modelu? Spooky ti to sigurno znaš !

spoki007
17.02.2009., 10:41
Jel tko od Vas zna jel je moguće realizirati kredit od APN-a za dovršenje kuće , a dobio je materijal od ministarstva za izgradnju kuće po ovom modelu? Spooky ti to sigurno znaš !

nemam pojma.....

mislim da ne bi trebalo biti problema
u uvjetima kreditiranja apn-a ti stoji zalozno pravo na zemljiste ili neku drugu nekretninu,pa je eventualno problem jer ti u vlasnickom listu u c kolonu stavljaju teret ministarstva obnove poslije izgradnje kuce dodjelom materijala(osim ako imas drugu nekretninu za zaloziti)

Mav
17.02.2009., 10:51
nemam pojma.....

mislim da ne bi trebalo biti problema
u uvjetima kreditiranja apn-a ti stoji zalozno pravo na zemljiste ili neku drugu nekretninu,pa je eventualno problem jer ti u vlasnickom listu u c kolonu stavljaju teret ministarstva obnove poslije izgradnje kuce dodjelom materijala(osim ako imas drugu nekretninu za zaloziti)

Drugu nekretninu nemam za založit, i tu i vidim problem jer znači ministarstvo mi sjeda na kuću 10 godina, a apn i banka traže za zalog jedan kuću, a drugi zemljište na kojem se gradi. Tako da se bojim da kredit od apn-a nemogu dobit.

Mav
17.02.2009., 10:56
[QUOTE=spoki007;18477834]

E na ovu sam otegotnu okolnost mislio.:flop:

Jučer sam zaboravio dodati još jednu važnu prednost APN-ovih kredita. Ta je da se plaću podnositelja zahtjeva za kreditom može opteretiti do 1/2 iznosa, a ne do 1/3. Ta činjenica omogućuje osobi sa 5000 kn plaće podići kredit sa mjesečnim anuitetom od 2500 kn. S kamatom od 4.2 % na 30 g to iznosi 70000 E. Da ste podigli uobičajeni stambeni kredit od 70000 E s kamatom od 6.5 % na 30 g mjesečno bi za ratu trebali izdvojiti 3230 kn. Tako dolazimo do razlike od 733 kn mjesečno. Kada taj iznos pomnožite sa 30 g ispostavi se da vas je kredit koštao 264114 kn manje nego da ste isti iznos uzeli sa kamatom od 6.5 %. Djeljenjem sa 7.3 dobijete iznos od 36180 eura.

A da li je moguće dobit kredit od apn-a za neki manji iznos od recimo 25000 eura, iako imam pravo uzeti i veći, ili se kredit daje obavezno po kvadraturi kuće i 792eura po m2 ?

moses
17.02.2009., 13:40
Što znači ovo iz Zakona o PPDS, od 23.7.2008.

Članak 11. stavak 12) Novonastala obitelj, koju je osnovao član kućanstva, može ostvariti pravo na darovanje građevnog materijala u vrsti i količini koja odgovara broju članova novonastale obitelji za dogradnju stambenog objekta u vlasništvu članova obitelji koji za dogradnju i2 etažiranje objekta daju pisanu suglasnost. :ne zna:

mata75
23.02.2009., 17:57
koliko se ceka ta suglasnost od ministarstva ,,jel neko zna i sta poslje toga slijedi

jos jedno pitanje ,,zbog ove financiske krize dal bi se to moglo ukinuti

lillyrose
14.03.2009., 15:39
evo podižem temu, pa ako tko zna molila bih za odgovor... dakle, mi bi gradili kću po ovom principu, ali smo čuli da se još samo ove godine mogu predati zahtjevi :ne zna: ,dali je to istina??? eh da pošto smo mi dvočlana obitelj,a prinova stiže tek u 8mj, možemo li mi zahtjev predati za tročlanu obitelj??? onak nešt pod napomenu il tak??

mata75
15.03.2009., 19:47
evo podižem temu, pa ako tko zna molila bih za odgovor... dakle, mi bi gradili kću po ovom principu, ali smo čuli da se još samo ove godine mogu predati zahtjevi :ne zna: ,dali je to istina??? eh da pošto smo mi dvočlana obitelj,a prinova stiže tek u 8mj, možemo li mi zahtjev predati za tročlanu obitelj??? onak nešt pod napomenu il tak??

i ja sam nešto načuo da je ovo zadnja godina

..mišek..
16.03.2009., 16:40
Trebam pomoć...

Naime čula sam nešto o izgradnji prve nekretnine preko APN-a uz malu kamatnu stopu (4%) za kredit, u suradnji s Xella porobeton HR d.o.o.
pa me zanima jel netko tako gradio i kakve su reakcije?

I još jedno pitanje...

Šta je s onim da se preko APN ima pravo na neku izgradnju kuće po broju članova kućanstva? :confused:
Ili kupnja građevnog materijala također po broju članova? :confused:

Jel mi to netko može objasniti?

gaultier
24.03.2009., 18:06
Trebam pomoć...

Naime čula sam nešto o izgradnji prve nekretnine preko APN-a uz malu kamatnu stopu (4%) za kredit, u suradnji s Xella porobeton HR d.o.o.
pa me zanima jel netko tako gradio i kakve su reakcije?

I još jedno pitanje...

Šta je s onim da se preko APN ima pravo na neku izgradnju kuće po broju članova kućanstva? :confused:
Ili kupnja građevnog materijala također po broju članova? :confused:

Jel mi to netko može objasniti?

Ako ti je to prva nekretnina,imas pravo na materijal ili komplet kredit.Nazoves APN,ili odes direkt kod njih.Ovisi sve koliko Vas ima u kucanstvu,i kolika je kvadratura kuce

moses
11.04.2009., 17:00
Da li itko ima kakve informacije što se događa sa ovim projektima? Da li je sad sve stalo radi recesije ili idu i dalje? Nama su rekli da očekujemo prve pozive u proljeće 2009. ali nitko ni a ni b......može li se nazvati direktno u Ministarstvo najduljeg naziva i saznati stanje zahtjeva?

spoki007
14.04.2009., 06:47
moj prvi susjed prije tjedan dana poceo dobivati materijal za izgradnju kuce.....

svašta
15.04.2009., 11:24
U kojem područnom uredu i kada je podnio zahtjev, tj. znaš li koliko dugo je čekao materijal?

niky18
17.04.2009., 06:41
hmmm znaci moras biti zaposlen da bi to sve mogao ostvarit,,,,,,,,,,ali kako do posla???????pogotovo ovdije u slavoniji????hmmm nista od toga odustajem od te gradnje,,,,,,,,do kraja zivota cu zivit sa svekrom i svekrvom smrc,,,,,

spoki007
17.04.2009., 09:27
U kojem područnom uredu i kada je podnio zahtjev, tj. znaš li koliko dugo je čekao materijal?

u osijeku,a cekao je preko 5(da,pet) godina.....

baustelac99
21.04.2009., 12:54
Čuo sam nedavno da Skradin daje zemljišta od500m2 i materijal za gradnju kuće ako se želi doseliti u Skradin.
Proje je navodno i Bosiljevo davalo zemljište i materijal za doseljavanje.
Dali netko ima kakve informacije iz prve ruke?

moses
21.04.2009., 15:24
To za Skradin smo i mi čuli, nažalost prekasno jer smo već predali papire za drugu lokaciju. Nabolje je raspitati se u nekom od regionalnih ureda ili čak direktno u Općinu.

Nadobudan
24.04.2009., 01:32
Gdje s ebliže Zagrebu može dobit državno zemljište na korištenje. Koja je procedura? Gdje se obratiti?

mata75
26.04.2009., 12:15
mislim da blizu Zagreba nigdje nemožeš dobit zemljište ,to zaboravi

brzi66
27.04.2009., 15:47
Može li mi netko reć kako bi taj prvi zahtjev trebao izgledat i šta treba sve sadržavat, jel to trebam sam napisat prije podnošenja ili oni u tom uredu imaju nekakav obrazac koji se popuni?

moses
30.04.2009., 15:51
Formular zahtjeva možeš podići u regionalnom uredu za prognanike, povratnike i izbjeglice ovisno o lokaciji gdje želiš doseliti.

http://www.povratak.hr/default.aspx?id=32 ovdje ti je opisan postupak predaje zahtjeva, a negdje na stranicama ti je i popis regionalnih ureda gdje možeš podići formular i dobiti sve informacije.

brzi66
30.04.2009., 20:22
Hvala moses :top:

Trenutno sam u ZG a kupio gradilište u Zadarskoj županiji, pa bih se želio što bolje pripremit i prikupit što je moguče više papira prije odlaska dolje, iako znam da kod tkvih stvari koliko god se pripremiš uvijek službenik na šalteru kaže "fali Vam još samo to i to..." :rolleyes:

Zvao sam ih telefonski u Zadar i rekli mi da trebam izvod iz zemljišnjih knjiga, potvrdu da je dozvoljena gradnja na zemlji, uostalom dođite vi do nas pa vam budemo sve rekli !!!

moses
01.05.2009., 21:56

Trenutno sam u ZG a kupio gradilište u Zadarskoj županiji, pa bih se želio što bolje pripremit i prikupit što je moguče više papira prije odlaska dolje, iako znam da kod tkvih stvari koliko god se pripremiš uvijek službenik na šalteru kaže "fali Vam još samo to i to..." :rolleyes:

Zvao sam ih telefonski u Zadar i rekli mi da trebam izvod iz zemljišnjih knjiga, potvrdu da je dozvoljena gradnja na zemlji, uostalom dođite vi do nas pa vam budemo sve rekli !!!

Ja sam iz ZD....:top:

ovdašnji Regionalni ured za povratnike itd ti je u zgradama "lipotice" ako budeš tražio

brzi66
03.05.2009., 11:05
Ja sam iz ZD....:top:

ovdašnji Regionalni ured za povratnike itd ti je u zgradama "lipotice" ako budeš tražio

Super!

Po mojim informacijama to bi trebalo biti na adresi Kneza Branimira 4e, jet tako?

Potkraj mjeseca idem k njima podnijet zahjev pa onda čekanje:moli::visi:

rinma
16.05.2009., 16:56
Čita sam malo zakon o područjima posebne državne skrbi,a tamo piše da se može predati i zahtjev za dodjelu zemljišta pa koliko je to stvarno u praksi moguće?

dado1973
17.05.2009., 14:13
moguce je.al ak si mlad nikako to su sve selendre di ti oni daju zemljiste.

patakVK
31.05.2009., 22:57

Ja sam nedavno sve papire predao(barem mislim) i pokušati ću ih navesti
-vlasnićki list građ. zemljišta
-potvrda iz urbanistićkog plana da je dozvoljena gradnja
-potvrda iz katastra da neposjedujete nikakvu nekretninu,za sve ćlanove obitelji,znaći i djeca
-potvrda iz porezne da niste imali nikakav promet nekretninama od 1991. također za sve članove
-uvjerenje o prebivalištu
-preslike osobne
-formular za zahtjev koji treba ispuniti i u kojem se potpisuju izjave :da neposjeduješ nikakvu nekretninu i da nisi posjedovao,da ćeš ti financirati lokacijsku,komunalije,geodete i ostale potrebne stvari da bi mogla kreniti gradnja.
Evo mislim da je uglavnom to sve.Ako nekoga još nešto zanima neka pita,upravo sam sve rjršavo pa mi je još svježe.

brzi66
01.06.2009., 10:42
patakVK - hvala!

Evo uspio i ja kompletirat dokumente u i danas sve predao u vladin ured :top:

sad samo čekanje!

spoki007
02.06.2009., 09:12
brzi i patak .... ne bi vam bio u kozi :) ...ta iscekivanja su me izbezumila ...... a tek koliko vas posla ceka :) kad se sjetim :W

moses
02.06.2009., 10:34
Ja sam neki dan zvala naš nadležni ured da pitam da li se što miče s mrtve točke. Država se još nije upisala u ta zemljišta iako je to trebalo dosad biti gotovo.....program zovu poticaj za mlade obitelji, a dok to dođe na red, lagano smo već sredovječna ekipa :bonk:

spoki007
02.06.2009., 10:54
poticu mlade obitelji da ne budu vise mlade.... :)

brzi66
02.06.2009., 14:56
brzi i patak .... ne bi vam bio u kozi :) ...ta iscekivanja su me izbezumila ...... a tek koliko vas posla ceka :) kad se sjetim :W

Spoki hvala na lijepim željama :D

moses - ja sam sam kupio građevinsko zemljište i tražim pomoč u građevinskom materijalu, tak da se nadam da bi za cca 3 godine mogao krenut s temeljima (ili možda ne :rolleyes:). Jesi li ti tražio i zemlju kad čekaš da se država upiše ili sam ja nešta krivo shvatio?

Da samo da napomenem da sam sve uspio odradit u Zagrebačkom vladinom uredu iako mi je zemlja u ZD Županiji :top:

rinma
02.06.2009., 16:22
jel ko zna jel postoji mogućnost darovanja državnog poljoprivrednog zemljišta?

moses
02.06.2009., 18:59
Brzi-da, suprug i ja tražili smo zemlju i građevinski materijal.

Rinma - mislim da ne, bar ne u ovom projektu.

rinma
03.06.2009., 08:11
Hvala Moses,koliko je kompliciran taj zahtjev,papirologija? Ja bi bia presretan nek daju zemljište u blizini zd a sam pomalo graditi...

moses
03.06.2009., 10:59
Da ne pišem opet, negdje gore sam stavila link gdje je opisan postupak.

mata75
09.06.2009., 15:21
pitanje -----------,da li neko zna koliko se čeka ta suglasnost ili odobrenje od ministarstva ,,ili ima li neko nekakav broj telefona gdje se to može pitat ili adresu u Zagrebu---------- bilo šta već čekam godinu dana i ništa se ne događa ,pa vas molim ako ima neko nekakvu informaciju da napiše

moses
09.06.2009., 15:33
Ahhh, prema iskustvima s ove teme, uglavnom par godina. Treba se naoružati strpljenjem.
Sve informacije možeš dobiti u regionalnom uredu gdje si predao dokumente.

brzi66
09.06.2009., 21:37
Meni su rekli da ulazim u proračun za sljedeču godinu, ali da ne očekujem prije kraja iduče godine ikakav poziv :rolleyes:

Strpljen spašen :D

moses
23.06.2009., 07:36
Što mislite, svi vi koji ste uključeni u ovo, da li će ekonomska situacija u državi i manjci u proračunu utjecati na projekt? Čitala sam da su kuće za Srbe povratnike i sl. već otkantali, što je praktički pod istim uredima i istim zakonom i procedurom.....ja se već lagano brinem jer tamo gdje mi čekamo zemljište, država se još nije ni upisala a već je trebalo početi na proljeće.....

brzi66
23.06.2009., 12:09
Ja se ipak nadam da nečemo izvisit, jer zako je važeči, zahtjevi zaprimljeni, a koliko sam ja upučen to i neide sve na teret našeg proračuna nego su u igri i EU ili SAD. Sigurno se bude dulje čekalo nego dosad, ali ako ispunjavaš sve uvjete iz zakona neznam na koji način i roji razlog bi mogli nevest da nas otkantaju.

IVCY
25.06.2009., 15:53
Joj, dragi moji, čitam vaša dopisivanja sretna jer napokon mogu naći nekoga tko će progovoriti o ovoj temi- naime živim na ppds2, udala sam se prije 2.god. imamo dijete, ja sam iz Rijeke doselila u selo Zadarske županije- i sada me zanima, s obzirom da nositelj ima pravo na 35m2, ostali članovi po 10m2 što je sa činjenicom da mi je muž, dok nismo bili u braku sudjelovao u obnovi sa 10m2 očeve kuće-smanjuje li se njegovo pravo na 25m2 (kako neki tvrde) ili zbog toga u potpunosti gubimo pravo na materijal?
Drugo je pitanje, ako netko nema zemljište 1/1 na sebi, može li dobiti materijal ako ishoduje od (primjerice) bake dozvolu o gradnji- znači na bakinih 45m2 gradimo svoj kat? Zna li itko išta o ovoj tebi, molim vas za pomoć- bilo kakva informacija je dobrodošla jer su službenici zainteresirani za pomoć-nikako!!
hvala unaprijed

brzi66
25.06.2009., 23:06
Za prvi dio pitanja neznam ništa pa nebih niti nagađao, a što se zemljišta tiče mene su pitali jel sve čisto i 1/1 u zemljišnim knjigama, pa pretpostavljam da tako mora biti. :ne zna:

spoki007
26.06.2009., 08:29
samo za informaciju(nesluzbena), od ove godine kvadratura za nosioca prava za stambeno zbrinjavanje iznosi 25m2 (do sada 35m2)

moses
26.06.2009., 16:05
:eek:

Kako, pa za tako nešto bi trebalo mijenjati zakon?! :flop:

brzi66
26.06.2009., 23:06
:eek:

Kako, pa za tako nešto bi trebalo mijenjati zakon?! :flop:

I ja tako mislim, a i teta u uredu mi je rekla 35 m2 kad sam joj predavao papire ( 01.06. ) :ne zna:

marac66
06.07.2009., 23:41
evo ja imam jedno pitanje ako netko zna nešto o tome. moj suprug i ja smo prije 3 godine kupili kuću na području posebne državne . kupili smo je na kredit na 20 godina. ljudi od kojih smo je kupili dobili su je u nasljedstvo nakon smrti njihove mame. e sad...toj baki je srušena kuća i obnova joj je napravila ovu u kojoj mi sad živimo. imamo 49 m2 stambenog prostora. mi dakle nismo sudjelovali u obnovi ali smo kupili kuću iz obnove.

zanima me imamo li pravo dobiti materijal za proširenje kuće s obzirom da smo na tom području a od države nismo dobili ništa? ili makar na subvenciju dijela kredita? još da kažem da očekujemo bebicu u jesen,a nemamo baš mjesta. molim ako netko zna išta da mi napiše

spoki007
07.07.2009., 06:31
drzava te nece stambeno zbrinuti kad imas u svom vlasnistvu nekretninu....a jos manje subvencionirati kamate na postojeci kredit

marac66
07.07.2009., 15:31
hvala spooki na odgovoru. zvala sam danas u ministarstvo da ih pitam i kažu eto isto što i ti. a to što je kuća pod hipotekom i što još 17 godina moramo plaćat kredit to se njih ne tiče.
da bar smanje onda kamate na stambene kredite a ne da mi rata raste 100 kn godišnje ko do sada.

kažu da smo trebali kupit plac pa čekat materijal. je, mogli smo i tako, ali ova kuća je bila samo 36 000eur,što je bila super cijena za vrijeme prije 3 godine, u super stanju,s velikim placem ispod, tako da je to bilo relativno jeftino i nismo htjeli propustit priliku. nije nam žao što smo je kupili,samo da je mrvicu veća..
dobro, bilo kako bilo, mi ipak imamo gdje biti pa nema veze. smislit ćemo već nešto za koju godinu dok beba poraste, a dotad ćemo svi dijelit sobu.

eto pozdrav svima i nadam se da ćete i vi doći do svojih kućica. po mogućnosti na lakši način

star 69
25.07.2009., 11:19
Bok, mene zanima ako se tko razumije dali ako kupujem kuću na području Vukovara, (sami smo našli kuću, ja i moj budući mužić, oboje smo inače iz Vukovara,trenutno živimo u ZG), dali možemo na neku foru dići kredit preko APN-a?? vidjela sam da su kamate puno povoljnije a kuća je na području PPDS. Sad neznam kakva prava uopće imamo tamo??? Možemo li možda dobiti stan?? Zna li netko možda??

moses
27.07.2009., 13:51
spoki, tko te kontaktira kad je zahtjev odobren i kad treba doći potpisati ugovor? Regionalni ured?

spoki007
28.07.2009., 09:45
spoki, tko te kontaktira kad je zahtjev odobren i kad treba doći potpisati ugovor? Regionalni ured?

dodje ti kuci rjesenje iz ministarstva....
kad se sjetim tog dana :tulum:

moses
28.07.2009., 13:30
dodje ti kuci rjesenje iz ministarstva....
kad se sjetim tog dana :tulum:

Hvala! Mogu zamisliti.......jer ja davim ove u općini koji upravo prave novi prostorni plan i rekli su mi da im nismo na listi :(....valjda sad tek grade za one koji su predali prije nas..... iako su nam u regionalnom rekli da je sve ok s dokumentacijom i da čekamo da nas kontaktiraju.......

brzi66
29.07.2009., 21:39
Eh da a s obzirom na trenutnu situaciju bojim se da će to čekanje potraaaaaajati :(

moses
31.07.2009., 07:38
Eh da a s obzirom na trenutnu situaciju bojim se da će to čekanje potraaaaaajati :(

Da, i meni se čini :mama:

brzi66
23.08.2009., 21:29
Zna li netko možda kako se gleda na podrum?

Volio bih raditi podrum a na početku teme je bilo pisano da se tolerira cca 10% povečanje kvadrature od odobrene. Nije jasno kako se u tu računicu uklapaju podrumske prostorije jer ako mi odobre 65 m2 stambenog prostora po gornjoj računici imao bih pravo tražiti 6,5 m2 podruma :eek:

spoki007
24.08.2009., 05:22
podrum ako ti dozvole graditi, financiras dodatnu kvadraturu projektantu,placas materijal za podrum i sve troskove koji izlaze iz povecanja kvadrature/kubikaze (vodni i komunalni doprinosi)
ali sve opet zavisi od dodjeljenog projektanta koji moze i ne mora prihvatiti tvoj zahtjev da gradis podrum.....

moses
24.08.2009., 08:19
I mi smo dobili odgovor u općini da možemo nadograditi tj. uzeti veću kuću, ali naravno o vlastitom trošku.
Ipak mi se čini da ćemo morati odustati od tog projekta. Utvrdili su nam pravo na stambeno zbrinjavanje i to je sve ok, ali dodjela zemljišta ide po prioritetima. Kako nas je samo dvoje, tj. zasad još nemamo djece, ne znam hoće li nas uopće uzeti u obzir prilikom slijedeće dodjele.
Šteta što ne uzimaju u obzir da bi bračni par mlađi od 30 godina mogao vrlo skoro imati djecu, pogotovo kad rješe stambeno pitanje.....

djoomla
24.08.2009., 10:20
Zna li netko možda kako se gleda na podrum?

Volio bih raditi podrum a na početku teme je bilo pisano da se tolerira cca 10% povečanje kvadrature od odobrene. Nije jasno kako se u tu računicu uklapaju podrumske prostorije jer ako mi odobre 65 m2 stambenog prostora po gornjoj računici imao bih pravo tražiti 6,5 m2 podruma :eek:

65 dolje plus potkrovlje i to ti ispada oko 120 do 130 m2 ! toliko bi ti mogao izvuci.bolje ti je ici na vecu kvadraturu ( max mozes dobiti 10 m2 vise i to te kosta oko 4t kn kod projektanta ) nego da ides pravit podrum

brzi66
24.08.2009., 14:13
Planiram neku samogradnju solarnog sustava pa bi mi podrum dobro došao za spremnik vode, ali ni ova solucija nije loša i ne djeluje mi preskupa doplata projektantu.

lunny
31.08.2009., 05:59
Poznajem jednu obitelj koja je kupila kuću katnicu za 30.000 eura na ppds preko APN-a. Kuća je zakon, imaju garaže i prostorije za držanje stoke, radionu, ljetnu kuhinju, vrt i voćnjak, itd. pa su se počeli i dodatno zarađivati iskoristivši taj prostor. Navodno plačaju neku malu svoticu mjesečno, ne znam kako su došli do toga, baš i ne pričaju o tome previše. Pa ako kome treba kuća, evo da zna da postoji i ta opcija. Žao mi je što nemam više informacija

Mav
26.10.2009., 12:45
Alo ljudi pa di ste svi, kaj više ova tema nikoga ne zanima , kaj više nema nikakvih novosti, nikakvih pomaka, nikakvih lijepih vijesti.....

brzi66
26.10.2009., 19:55
Zanima, čekamo poziv :ne zna:

možda iduče godine u ovo doba :D

moses
27.10.2009., 07:33
Mene nešto čačka u zadnje vrijeme......smije li se zahtjev predati u više regionalnih ureda? :ne zna:

Mi smo predali u jedan, a tek nedavno smo saznali za još bolju opciju zbrinjavanja preko drugog ureda, u mjestu koje nam je bliže......hmmmm....

mata75
07.11.2009., 10:27
Ljudi dobio sam suglasnost i već mi se javio projektant ,zahtjev sam predao prošle godine u 7 mjesecu ,nemogu vjerovat...

moses
07.11.2009., 15:46
Ljudi dobio sam suglasnost i već mi se javio projektant ,zahtjev sam predao prošle godine u 7 mjesecu ,nemogu vjerovat...

A gdje si predao zahtjev, tj. za koje mjesto?

Zavidim ti! :s :top:

mata75
08.11.2009., 19:13
Predao zahtjev u Karlovcu,za općinu Turanj

Zjena
08.11.2009., 19:43
Ako bih imao na sebi staru kucu od 120 m2 koju bi bilo pametno srusiti pa napraviti novu - da li bih imao pravo na taj poticaj i sto bih mogao u tome slucaju ocekivati?

moses
09.11.2009., 07:43
Ako bih imao na sebi staru kucu od 120 m2 koju bi bilo pametno srusiti pa napraviti novu - da li bih imao pravo na taj poticaj i sto bih mogao u tome slucaju ocekivati?

Ne, jer uz zahtjev moraš predati potvrdu da ne posjeduješ nekretninu.

brzi66
09.11.2009., 22:07
mata75 - odlično!

Javi kako će ti se dalje "klupko odmotavat". Jsi bio već kod projektanta i koliko projekata ti ponudi ili možeš sugerirat i neke svoje ideje za raspored prostorija i sl.

2 Zjena: kak ti je moses već napisala nesmiješ imat nikakvu nekretninu ni ti niti bračni drug na teriroriju HR ili bilo koja bivše republike i to od 08.listopada 1991.god. do danas.

Perec
22.11.2009., 11:36

DA! Uz nekoliko pretpostavki. Prvo: da je kuća legalno ucrtana i upisana; drugo: elaborat sudskog vještaka o starosti i uporabljivosti kuće, te obujmu građevine; treće: u razdoblju kada se dobije suglasnost za stambeno zbrinjavanje i trenutka izrade idejnog projekta za dobivanje rješenja o uvjetima građenja treba kuću srušiti tako da u projektu nema projekta rušenja.
U elaboratu treba stajati da je kuća starija od 1968., da je stanje neuporabljivo i da se ne može rekonstruirati ili adaptirati već samo eventualno iskoristiti materijal nakon rušenja, te da se predlaže što hitnije rušenje zbog možebitnih utjecaja na zdravlje i sigurnost ljudi-korisnika. Ja sam tako dobio i sad čekam potpis iz ministarstva i isporuku materijala. Papirologija gotova osim dogovora o nadzoru. I tablu staviti, prijaviti početak gradnje... I dobiti na lotu...

mata75
30.11.2009., 13:12
Bio sam kod projektanta .On mi nudi kuću 9sa8 metara,e sad unutrašnji raspored kuće možeš mjenjat kako hoćeš.On mi kaže da se kuća može povećat za 50%,svaka kvadratura iznad 50% mora se slat u Zagreb na odobrenje ,šta se tiče toga rekao je da nema tu nekih velikih problema po pitanju povećanja kvadrature.Kolika bi bila nadoplata još neznam, ali čim saznam cijenu javim.Kad mi napravi projekt staviću sliku ,pa da vidite kako to izgleda.Inače mi je rekao da trebam dobiti građevinskog materijala otprilike 100000 kn i priključak struje jednofaznu koji košta 12000kn i nakraju kad završim kuću 15000kn kao nekakva pomoć za radnike ili tako nešto.Toliko za sada čim nešto novo bude javim.

mata75
30.11.2009., 13:12
Bio sam kod projektanta .On mi nudi kuću 9sa8 metara,e sad unutrašnji raspored kuće možeš mjenjat kako hoćeš.On mi kaže da se kuća može povećat za 50%,svaka kvadratura iznad 50% mora se slat u Zagreb na odobrenje ,šta se tiče toga rekao je da nema tu nekih velikih problema po pitanju povećanja kvadrature.Kolika bi bila nadoplata još neznam, ali čim saznam cijenu javim.Kad mi napravi projekt staviću sliku ,pa da vidite kako to izgleda.Inače mi je rekao da trebam dobiti građevinskog materijala otprilike 100000 kn i priključak struje jednofaznu koji košta 12000kn i nakraju kad završim kuću 15000kn kao nekakva pomoć za radnike ili tako nešto.Toliko za sada ,čim nešto novo bude javim.

moses
30.11.2009., 16:11
Bravo, koristan podatak!

brzi66
01.12.2009., 13:28
Super, javi novosti!

Po ovome ispada da nebi bilo problema ako bih se odlučio radit podrum jer njega ionako računaju manje nego stambenu površinu.

Jedino mi je malo bezveze ovih 15 000 da daju po završetku gradnje, jer do onda si i tako trebao već platiti majstore :ne zna: iako nije bitno, samo nek daju nečemo ih odbit :D

mata75
02.12.2009., 13:28
to ti je kao nekakva pomoć, ali bolje išta nego ništa

Perec
02.12.2009., 21:36
što se tiče kvadrature i nadoplate - država,ministarstvo, odnosno dodjeljeni projektant imaju tipske projekte ovisno o kvadraturi (neto korisna) prema dobivenoj suglasnosti (35+10+10+...) ovisno o broju članova te takvi projekti su za korisnika stambenog zbrinjavanja besplatni. inače, uglavnom odstupaju do 10% iznad dobivene kvadrature. sve druge izmjene (!!!) se plaćaju kao novi projekt (znači i komunalno i sve drugo). ovo za odstupanje 50% nisam čuo jer ja imam pravo na 65m2, a gradimo kuću cca 180m2 i nikakvo odobrenje nije išlo. samo sam platio komplet projekt kao da i nisam u stambenom zbrinjavanju (znači:nema nadoplate!). ima u zakonu o obnovi objašnjeno.
što se tiče građevinskog materijala (vrijednost) - može se dobiti DO VRIJEDNOSTI 100000kn, stvarna vrijednost ovisi o kvadraturi, tj. broju članova. mi imamo pravo na 65m2 objekt i projekt, ali materijal za 45m2 jer smo ja i supruga sudjelovali u obnovi 1996. i vrijednost materijala je cca 68000kn (državne cijene i državna kvaliteta - pa vi prevedite kak god hoćete) koje trebamo dobiti + onih 15000kn u gotovini na kraju, poslije pregleda.

Mav
03.12.2009., 12:45
Pozdrav svim upornim i strpljivim graditeljima,

a palo mi je na pamet da bi bilo lijepo kada bi netko ko je već dobio bilo kakav nacrt projekta tipske kuće, da nam ga malo i pokaže, da vidimo barem neku od tih famoznih tipskih kuća....

moses
03.12.2009., 13:15
Ja sam to još davno našla na netu, bili su tlocrti, neko naselje za rome u slavoniji koje je gradila država, ali sistem je isti i za stambeno zbrinjavanje.

http://www.obz.hr/hr/pdf/Lokacija%20naseljenih%20roma/Prikaz%20tipskih%20ku%C4%87a.pdf

Od stranice 5 nadalje.

Perec
03.12.2009., 18:13
ja imam dva tlocrta s 3d prikazom, al nemam pojma kako to staviti da svi vide !?!? :ne zna:
sutra ću skenirati u pdf, a tada...

brzi66
03.12.2009., 20:24
Imaš 1. ili 2. stani teme ling na galeriju fotografija kuće koju je Spoky sagradio.

Mav
04.12.2009., 10:49
ja imam dva tlocrta s 3d prikazom, al nemam pojma kako to staviti da svi vide !?!? :ne zna:
sutra ću skenirati u pdf, a tada...

Ajde probaj to nekako staviti, baš me zanimaju ti tvoji nacrti.

Perec
04.12.2009., 12:16
a koliko mi je trebalo... nadam se da je ok... :ne zna:

http://img705.imageshack.us/g/tipskiprojekt1.jpg/

http://img705.imageshack.us/img705/7510/tipskiprojekt1.jpg

http://img706.imageshack.us/img706/2650/tipskiprojekt2.jpg

http://img694.imageshack.us/img694/4611/tipskiprojekt3.jpg

http://img442.imageshack.us/img442/3900/tipskiprojekt4.jpg

brzi66
04.12.2009., 13:45
Hvala Perec :top:

To sasvim pristojo izgleda, a ako sam dobro vidio mjere dobiješ kuću otprilike 83 m2 bruto za 65 neto.

Ja bih jedino pokušao unutra nešto malo izmjenit raspored da se dobije malo veči boravak, a za to mislim da nebi trebali radit probleme ako se ne diraju vanjski zidovi :ne zna:

Mav
04.12.2009., 18:09
Hvala Perec,

lijepo si to napravio.
Pitanje: Jel ti radiš takvu kuću , po tom projektu ?

Perec
04.12.2009., 19:03
Ne. Ovo su tipski projekti namjenjeni stambenom zbrinjavanju (za 65m2). Ja radim kuću od cca 180m2 neto (podrum, prizemlje, potkrovlje) prema svom nacrtu koji su samo malo razradili projektanti.

mata75
05.12.2009., 18:32
što se tiče kvadrature i nadoplate - država,ministarstvo, odnosno dodjeljeni projektant imaju tipske projekte ovisno o kvadraturi (neto korisna) prema dobivenoj suglasnosti (35+10+10+...) ovisno o broju članova te takvi projekti su za korisnika stambenog zbrinjavanja besplatni. inače, uglavnom odstupaju do 10% iznad dobivene kvadrature. sve druge izmjene (!!!) se plaćaju kao novi projekt (znači i komunalno i sve drugo). ovo za odstupanje 50% nisam čuo jer ja imam pravo na 65m2, a gradimo kuću cca 180m2 i nikakvo odobrenje nije išlo. samo sam platio komplet projekt kao da i nisam u stambenom zbrinjavanju (znači:nema nadoplate!). ima u zakonu o obnovi objašnjeno.
što se tiče građevinskog materijala (vrijednost) - može se dobiti DO VRIJEDNOSTI 100000kn, stvarna vrijednost ovisi o kvadraturi, tj. broju članova. mi imamo pravo na 65m2 objekt i projekt, ali materijal za 45m2 jer smo ja i supruga sudjelovali u obnovi 1996. i vrijednost materijala je cca 68000kn (državne cijene i državna kvaliteta - pa vi prevedite kak god hoćete) koje trebamo dobiti + onih 15000kn u gotovini na kraju, poslije pregleda.

Bio sam opet kod projektanta ,izgleda da je malo poremećen nema mi drugog objašnjenja.Sve ovo šta je PEREC napisao je stvarno istina .Moja kuća će bit veličine 140m2 i plaćam kompletan projekt za nju .I nemogu mi započeti radit projekt dok ne ishode odobrenje od Zagreba.Nema mi to logike al tako je kako je.Opet sam ga pitao za vrijednost materijala kaže 100000 kn okvirno za 55m2.Uglavnom sve šta saznam javit ću.

Perec
05.12.2009., 21:44
nema okvirno 100000kn - u zakonu i praksi je sigurno DO 100000kn.
već sam napisao ''(državne cijene i državna kvaliteta - pa vi prevedite kak god hoćete)'' - a to bi značilo ako dobijete od države materijal za 80000kn , to je realno 90-95tkn jer sami nigdje nećete naći cijene kao država (ovom prilikom o kvaliteti ni riječ, tek kad se uvjerim na svoje oči na svom gradilištu)

o ovom odobrenju stvarno pojma nemam, a još posebno što kažeš da traže odobrenje prije nego i započnu projekt - a za šta traže odobrenje - i koji su uvjeti za odobrenje ili odbijanje - i čega? mislim da suglasnost imaš, i sad me stvarno zanima. možda da odeš u regionalni ured, pitaš tamo (pretpostavljam da neće znati) i tražiš ih broj ili adresu nekog drugog projektanta koji radi na programu stambenog zbrinjavanja pa pitaš. a možda je moj projektant to sve napravio da ja nisam imao pojma. ako i je, brzo je bilo jer je idejni projekt prema mojim nacrtima završen ekspresno. ajd sretno!

Marica Carica
06.12.2009., 13:27
Bio sam opet kod projektanta ,izgleda da je malo poremećen nema mi drugog objašnjenja.Sve ovo šta je PEREC napisao je stvarno istina .Moja kuća će bit veličine 140m2 i plaćam kompletan projekt za nju .I nemogu mi započeti radit projekt dok ne ishode odobrenje od Zagreba.Nema mi to logike al tako je kako je.Opet sam ga pitao za vrijednost materijala kaže 100000 kn okvirno za 55m2.Uglavnom sve šta saznam javit ću.

evo ja vas citam vec dulje
nisam bas sigurna da je to slanje na odobrenje dobra ideja
jos ce ti drmnut odbijenicu retrogradno, jer ako ti imas "toliko love :rolleyes: da nadoplatis toliko vecu kvadraturu, onda i nisi slucaj za zbrinjavanje"
daj porazgovaraj o tome s projektantom
ili trazi drugo misljenje jos jednog projektanta koji to radi (bolje unaprijed - da se ne za*ebes)
cisto informativnoi pitaj ga da li to slanje na odobrenje moze imat nekih negativnih poslijedica

nema smisla da te neka nesposobna budala kosta krova nad glavom

mata75
06.12.2009., 17:47
nema okvirno 100000kn - u zakonu i praksi je sigurno DO 100000kn.
već sam napisao ''(državne cijene i državna kvaliteta - pa vi prevedite kak god hoćete)'' - a to bi značilo ako dobijete od države materijal za 80000kn , to je realno 90-95tkn jer sami nigdje nećete naći cijene kao država (ovom prilikom o kvaliteti ni riječ, tek kad se uvjerim na svoje oči na svom gradilištu)

o ovom odobrenju stvarno pojma nemam, a još posebno što kažeš da traže odobrenje prije nego i započnu projekt - a za šta traže odobrenje - i koji su uvjeti za odobrenje ili odbijanje - i čega? mislim da suglasnost imaš, i sad me stvarno zanima. možda da odeš u regionalni ured, pitaš tamo (pretpostavljam da neće znati) i tražiš ih broj ili adresu nekog drugog projektanta koji radi na programu stambenog zbrinjavanja pa pitaš. a možda je moj projektant to sve napravio da ja nisam imao pojma. ako i je, brzo je bilo jer je idejni projekt prema mojim nacrtima završen ekspresno. ajd sretno!

Odobrenje se traži ako se prekorači dozvoljena kvadratura.U mom slučaju moja dozvoljena kvadratura je 55m2, a ja idem na 140m2.On mi kaže ,da po zakonu mi mogu povećat kvadraturu za 50% to se odnosi na ovih 55m2 ,a za sve ovo iznad mora se tražit odobrenje od Zagreba.Uglavnom se sve dosada odobravalo.Tako da ćemo vidjet šta će se podešavat sljedeći tjedan idem kod projektanta pa ću možda bit nešto pametniji.

Mav
07.12.2009., 06:45
Ne. Ovo su tipski projekti namjenjeni stambenom zbrinjavanju (za 65m2). Ja radim kuću od cca 180m2 neto (podrum, prizemlje, potkrovlje) prema svom nacrtu koji su samo malo razradili projektanti.

Ako se smije znati, kolko te je koštao novi projekat ? I jel ti je to cijena za cijelih 180 m2 ili su ti možda priznali 65m2 , pa malo smanjili cijenu novog projekta ?

Perec
07.12.2009., 07:07
nema nadoplate - komplet cijena. (Uredba o uvjetima i mjerilima za stambeno zbrinjavanje na PPDS, NN 10/01, članak 8.
Zakon o PPDS, 86/08,
Zakon o obnovi, 24/96)
cca 14000kn, s tim da je idejno rješenje moje. s obzirom na kvalitetu projekta cijena i nije visoka. iako u ovom trenutku dok još stoji voćnjak i livada svaka kuna je previše...

Mav
27.01.2010., 12:37
Ljudi jel ima ko kakvih novosti, jel se kaj kuće grade, jel se dobivaju rješenja i nacrti... bilo što ?

brzi66
27.01.2010., 14:52
Zasad samo čekam :(

moses
27.01.2010., 18:26
I mi isto.....

mata75
29.01.2010., 19:07
za sada mi je gotova geodetska podloga ,košta samo 4900kn i to je kao sa nekim popustom ,projekt smo napokon sveli do kraja , pa kad bude gotov stavićuga da ga pogledate,

Mav
10.02.2010., 09:51
Bok ljudi,

jel ko zna kak to ide sa besplatnim priključkom struje.

Naime ako sam dobro shvatio pošto na gradilištu za početak gradnje moram imati vodu i struju, struju moram prvo sam platiti elektri sa svojom lovom , a ministarstvo mi tek nakon završetka gradnje te troškove refundira. Točno ili netočno ?
I jel ko zna jel je za gradnju kuće na ppds od 70m2 moguća samogradnja, znači bez one famozne table izvođača ?
Vlastite primjere molim.

Perec
10.02.2010., 14:26
ja sam imao struju na staroj drvenoj kući na gradilištu, pa nisam baš za ogledni primjerak, ali koliko znam, kad dobiješ sve suglasnosti i potpišeš ugovor s ministarstvom (naravno dobiješ rješenje o uvjetima građenja), u elektri tražiš PEES (prethodnuelektroenergetskusuglasnost), i tamo onda dogovaraš uvjete priključka. oni te već imaju na popisu. jedino ćeš možda trebati plaćati prebacivanje građevinskog priključka na kuću kad završiš. ovo o refundiranju troškova nisam nigdje čuo. savjet: ako imaš vezu u elektri svašta se može dogovoriti. ako nemaš pitaj majstore koji rade struju da ćeš ih trebati za radove i da li oni šta mogu. budi diplomata...
a radove možeš sam izvoditi (samogradnja), mislim da ti i piše u rješenju o uvjetima građenja, ali svejedno moraš prijaviti početak radova inspekciji, a tablu napiši na A4, stavi, i nek bude... i imaj dokumentaciju na gradilištu (rješenje, idejni, glavni, elaborat iskolčenja, ugovor s ministarstvom) jer će inspekcija najvjerojatnije navratiti na kavu za cca 30 dana. i da, obavezno ugovor o stručnom nadzoru...

mata75
19.02.2010., 12:56
Bok ljudi.Dal neko zna???Kada se sva papirologija napravi i kad se potpiše ugovor o darovanju građevinskog materijala ,koliko se čeka na taj materijal .Dobio sam neke čudne informacije ,neki kažeju da se dobije relativno brzo,prijatelj mi kaže da je on čekao godinu i pol na materijal ,pa dal neko zna možda nešto više o tome.Pozdrav

brzi66
20.02.2010., 22:14
Koliko sam ja upučen kad se potpiše ugovor prvo s projektantom dogovoriš želje i mogučnosti i kad ti on napravi projekat tvoje je da ishoduješ dozvolu pa tek onda ide materijal.

mata75
21.02.2010., 12:32
Sve je to dogovoreno,znam da nakraju potpisuješ ugovor kojim ti se dodjeljuje materijal,e sad me zanima koliko vremena prođe od potpisivanja do dobivanja materijala.

neno.098
22.02.2010., 17:36
Postoje prioriteti ovisno o kategoriji ppds,ovisi dali je bila stara kuća ili se gradi iznova!
Ja čekam od 2007 imam sve papire ugovore i dozvole i još uvijek ništa!

mata75
12.03.2010., 19:01
evo da se javim ,ljudi moji šta dereju projekt me košta 20000kn a geodeta 5000kn ,dobro da nisam na dupe s oproštenjem pao.

brzi66
12.03.2010., 21:42
Čakaj kakav projekat?

Zar nije rečeno da se projekat dobije besplatno a da mi snosimo troškove ishodovanja građevinske dozvole (kako li se već sada zove) ?

mata75
13.03.2010., 17:52
[QUOTE=brzi66;25527245]Čakaj kakav projekat?

Zar nije rečeno da se projekat dobije besplatno a da mi snosimo troškove ishodovanja građevinske dozvole (kako li se već sada zove) ?[/QUO

ako ne pristaneš na njihov projekt ,onda plaćaš punu cijenu,inače ako prihvatiš njihov projekt šta ti daju onda je besplatan.....Ako neko hoće kredit dizat za kuću ,slučajno sam naletio na stranicu od apn-a nude kredite po kamati od 4%,pa eto samo da znate da nejdete u banke jer su dosta povoljniji.Ko treba dizat kredu neka se malo informira ,moglo bi se dosta novaca uštedit

brzi66
13.03.2010., 22:38
A bilo je riječi da se doplačuje samo ako imaš neke preinake. Znači ti si kompletno po svom tražio kad su ti u cijelosti naplatili. :(

Ovi krediti od APN-a ne zvuče loše, samo pitanje kako to izgleda upraksi i šta im točno znači: PROSJEČNA KAMATA cca. 4,2%. U svakom slučaju budem ga imao u vidu kada (ako) dođem na red za građevinski materijal.

mata75
15.03.2010., 13:20
Vjerojatno imaš doplatu ako pristaneš na njihov projekt,ali čini mi se da njega samo možeš povećat 10%,u svakom slučaju nisam pristao na njihov projekt tako da sam svoj radio koji me je izašao 20000kn,Prosječna kamata 4,2 % ,država ti daje jedan dio novca a drugi banke,ovo šta ti država da ide ti po kamati od 2% a banke 6% i onda ti to ispada 4%(nisam siguran ali čini mi se da je tako)

gaultier
15.03.2010., 15:08
Sve je to lijepo na papiru,no prosjecna kamata je 4,5 %.Nema kredita ispod 6%,vec je 6,6% u banci pa nadalje,bez obzira sto je to POS,odnosno APN.

Rei68fma
15.03.2010., 23:54
Ne znam jesam li glup, al ne kontam... Ja bi isto trebao da dobijem taj materijal za kucu od nekih 65m2, imam plac i na njemu prvu plocu koja je napravljena jos prije rata, imaju stepenice koje vode u podrum i jos nekih gluposti koje mi se ne uklapaju u njihov raspored, znaci tri sobe, kupatilo i hodnik( posto sam baustelac radio sam na par kuca iz obnove i sve imaju isti raspored), znaci li da cu i ja
morati da placam cijeli projekt ili mozda samo neku doplatu da mi se taj raspored prostorija napravi drugacije?

mata75
16.03.2010., 16:36
Ne znam jesam li glup, al ne kontam... Ja bi isto trebao da dobijem taj materijal za kucu od nekih 65m2, imam plac i na njemu prvu plocu koja je napravljena jos prije rata, imaju stepenice koje vode u podrum i jos nekih gluposti koje mi se ne uklapaju u njihov raspored, znaci tri sobe, kupatilo i hodnik( posto sam baustelac radio sam na par kuca iz obnove i sve imaju isti raspored), znaci li da cu i ja
morati da placam cijeli projekt ili mozda samo neku doplatu da mi se taj raspored prostorija napravi drugacije?

ako prihvatiš njihov projekt onda ćeš vjerojatno samo doplatiti razliku za kvadraturu,jednom čovjeku šta ga poznajem povećali su kvadraturu ,činimi se za 10% nadoplatio je 2000kn.

Rei68fma
16.03.2010., 19:46
Ma kvadratura je ista, to nije problem, vec me interesuje da li mogu raspored soba da napravim kako ja hocu posto zbog stubista i jos nekih gluposti mi ne bi odgovarali njihov raspored soba koje imaju u tih par svojih nacrta koje imaju za kvadraturu od 65m2, da li bi morao da placam novi nacrt samo zbog rasporeda tih prostorija? Hvala

mata75
17.03.2010., 10:35
bilo bi logično da raspored unutra napraviš kako ti hoćeš,kad sam htio prihvatiti njihov projekt ,naravno htio sam promjeniti raspored unutra ,on mi je rekao da se to nemože.E sad mislim da je to do samog projektanta,moj je nekakav čudak,možda ćeš ti imat više sreće.

ibuz
17.03.2010., 20:00
gjde se mogu prijaviti za dodjelu materijala? Znači moram imati plac. Ako želim mijenjati njihov projekt odnosno ako želim po svom onda ga sam plaćam, ali ako njihov projekt samo povećam za 10 % kvadrature onda plaćam dodatnih 10000 kuna....

brzi66
17.03.2010., 23:18
ibuz bilo na 1. strani ove teme, javiš se u Upravu za područja posebne državne skrbi i tam dobiješ sve informacije

brzi66
17.03.2010., 23:23
bilo bi logično da raspored unutra napraviš kako ti hoćeš,kad sam htio prihvatiti njihov projekt ,naravno htio sam promjeniti raspored unutra ,on mi je rekao da se to nemože.E sad mislim da je to do samog projektanta,moj je nekakav čudak,možda ćeš ti imat više sreće.

Mislim da ako ti odgovaraju vanjske dimenzije treba pristat na njihov projekat pa ako unutra koji zid malo i pobjegne :D nebi trebalo bit neke veče štete. Vjerujem da bi se to dalo usporedit s napisanim negdje na početku ove teme kad mu je kuća "pobjegla" u visinu za 2-3 reda cigle pa je platio neku kaznu koja je opet ispala puno isplativija od novog projekta.

Rei68fma
17.03.2010., 23:53
Zna li neko imali li nekoga "popusta"ili dodatnih kvadrata ako je jedna od osoba 100% invalid?

mata75
19.03.2010., 09:16
Zna li neko imali li nekoga "popusta"ili dodatnih kvadrata ako je jedna od osoba 100% invalid?

mislim da nema

mata75
19.03.2010., 09:23

Mislim da ako ti odgovaraju vanjske dimenzije treba pristat na njihov projekat pa ako unutra koji zid malo i pobjegne :D nebi trebalo bit neke veče štete. Vjerujem da bi se to dalo usporedit s napisanim negdje na početku ove teme kad mu je kuća "pobjegla" u visinu za 2-3 reda cigle pa je platio neku kaznu koja je opet ispala puno isplativija od novog projekta.

koliko sam čuo kazne su poprilično debele,evo ti usporedbe moj susjed je povečao dimenziju kuću za 2m ,naletila mu je ispekcija platio je kaznu 30000kn,a i poslje imaš problema kod uknjižbe objekta ,valjda mora sve bit crno na bijelo

brzi66
20.03.2010., 21:49
koliko sam čuo kazne su poprilično debele,evo ti usporedbe moj susjed je povečao dimenziju kuću za 2m ,naletila mu je ispekcija platio je kaznu 30000kn,a i poslje imaš problema kod uknjižbe objekta ,valjda mora sve bit crno na bijelo

Ma nebi ja povečavao dimenzije, nego npr. povečaao dnevni boravak a smanjio spavče sobe ili tako nešto slično.

U svakom slučaju moram prvo dočekat da me pozovu na potpis ugovora :rolleyes: a kad to bude valjda bude projektant znao šta mi je činiti. :ne zna:

anabella81
24.03.2010., 23:21
pozdrav svima,

evo da se i ja ukljucim... dakle imamo zemlju i namjeravali smo graditi kuću 10x10. nas je dvoje..uskoro troje)) dakle to je 55m i nadoplatili bi da dobijemo 80-100m. jel to moguće? kako ide postupak građevinske- lokacijske dozvole, koliko se plaća i koliko se čeka i da li s obzirom da smo na ppds to ide brže?

mata75
25.03.2010., 07:17
pozdrav svima,

evo da se i ja ukljucim... dakle imamo zemlju i namjeravali smo graditi kuću 10x10. nas je dvoje..uskoro troje)) dakle to je 55m i nadoplatili bi da dobijemo 80-100m. jel to moguće? kako ide postupak građevinske- lokacijske dozvole, koliko se plaća i koliko se čeka i da li s obzirom da smo na ppds to ide brže?

Sve je moguće ,građevinska i lokaciska nije problem nego sve drugo je.Nesmijete imati nikakvu nekretninu na sebi "to se podrazumjeva cijela vaša obitelj" da bi se ostvarili poticaji. Svu dokumentaciju morate predat u područni ured ,onda se to šalje u Zagreb pa se tamo čeka i čeka:rofl:,Da neduljim, ljudi čekaju neki 2 godine a neki kažeju i 5 godina ,ja osobno čekam već 18 njeseci ,i u fazi sam rješavanja projekta ,nadam se da ću ovu godinu dobit materijal,ali to se stvarno duboko nadam ,

brzi66
26.03.2010., 09:33
anabella81 dobro se raspitajte, jer već se negdje na početku ove teme spominjalo da je povečanje kvadrature za više od 10% teško moguče.

Navodno onda kažu ako imaš za toliko povečanje netreba ti pomoč i odbiju te :ne zna:

mata75
26.03.2010., 14:09
anabella81 dobro se raspitajte, jer već se negdje na početku ove teme spominjalo da je povečanje kvadrature za više od 10% teško moguče.

Navodno onda kažu ako imaš za toliko povečanje netreba ti pomoč i odbiju te :ne zna:

10% posto ti dodjeljuje projkektni biro koji je ovlašten od strane ministarstva,kvadratura se može povećat za 50% pa i više, ali onda mora ić u Zagreb na odobrenje,moja kvadratura koju mi oni daju je 55m2 ,a kuća će mi iznosit 150m2

mata75
07.04.2010., 19:55
jel ima kakvih novosti u dodjeli materijala!!! Dal neko neš zna ..

eta0703
07.04.2010., 20:53
evo pridruzujem se zainteresiranim za ovaj vid stambenog zbrinjavanja. Mi smo 2008 godine kupili zapocetu gradnju do druge ploce, sa svim papirima i dozvolama (jer je objekat radjen 1990.godine) Travnju 2008.smo predali zahtjev za materijal, uredno ga dopunili trazenim papirima i jos uvijek cekamo. Na PPdS smo Petrinje. Ne znam sta nas ceka. Da li ce nam priznati projekat?
Za 15-tak dana dobijamo jos jedno clana, znaci bice nas 4.
Ima li jos koga sa ovog podrucja da ceka odobrenje ovako dugo ?
Mi bi voljeli da počnemo rjesavati svoje stambeno pitanje jer objekat je vec dosta propao a sa svakom zimom jos vise propada. :(
Evo toliko, svaki savjet je dobro dosao....

Perec
07.04.2010., 21:38
http://www.forum.hr/showthread.php?t=516434

i materijala još nema... i nema...

iako - prije cca sedam dana objavljena je vijest da je vlada rh osigurala sredstva u proračunu namjenjena za stambena zbrinjavanja za ovu godinu, tako da se nadam da će i isporuka materijala krenuti, tj. da se rješavaju ugovori s dobavljačima

i puno sreće s dolaskom novog člana na ovaj surovi svijet!

mata75
10.04.2010., 09:28
evo pridruzujem se zainteresiranim za ovaj vid stambenog zbrinjavanja. Mi smo 2008 godine kupili zapocetu gradnju do druge ploce, sa svim papirima i dozvolama (jer je objekat radjen 1990.godine) Travnju 2008.smo predali zahtjev za materijal, uredno ga dopunili trazenim papirima i jos uvijek cekamo. Na PPdS smo Petrinje. Ne znam sta nas ceka. Da li ce nam priznati projekat?
Mi bi voljeli da počnemo rjesavati svoje stambeno pitanje jer objekat je vec dosta propao a sa svakom zimom jos vise propada. :(

Moj prijatelj čeka već 4 godine na materijal ima zemljište na području Petrinje

mata75
19.04.2010., 19:35
Stigla mi je prva ponuda za kuću ,kažu da za roh bau traže 450 eura po kvadratu:eek::flop:,stvarno neznam kome će ti ljudi radit kuću...

brzi66
20.04.2010., 19:52
Stigla mi je prva ponuda za kuću ,kažu da za roh bau traže 450 eura po kvadratu:eek::flop:,stvarno neznam kome će ti ljudi radit kuću...

Možda nisu shvatili da dobivaš materijal pa su ti dali ponudu s kompletno njihovim materijalom. :D

brzi66
10.05.2010., 19:31
Danas na vijestima spominjali nekakvo ukidanje PPDS ! :eek:

Jel zna netko nešta više o tome? Bojim se da smo pušiona ili se možda provučemo mi koji smo već u proceduri?

Perec
10.05.2010., 21:42
ma daj nemoj zezat !!!!
iako, iskreno, i ne bi me iznenadilo. a o tome je i bilo govora prije cca godinu dana, ali na način da se ukinu samo pojedina područja, tj. ona malo razvijenija, a oni dijelovi ppds koji su stvarno ekonomski nerazvijeni bi ostali do ulaska u eu.
za stambeno zbrinjavanje onih koji su u proceduri mislim da neće ništa utjecati jer to vuče druge pravne probleme (pa meni je država još od prošle godine upisala hipoteku na gradilište, a materijala još nema!), ali mene dira povrat poreza !!!:ne zna:

Mav
11.05.2010., 06:58
Danas na vijestima spominjali nekakvo ukidanje PPDS ! :eek:

Jel zna netko nešta više o tome? Bojim se da smo pušiona ili se možda provučemo mi koji smo već u proceduri?

Ma niš se ne brini, ukidanje ppds-a ide tek kad uđemo u eu, znači nemaš brige još 10-tak godina !

A jel si dobil kakvu novu ponudu za kuću, neku normalniju od one od 450 eura po m2 ?

brzi66
11.05.2010., 09:26
Ma je, spominjali su ulazak u EU, ali kako sam predao papire 01.06. prošle godine nitko ništa pa se bojim da ne otežu malo.

Ponudu je imao mata75, ja sam nažalost još daleko od prikupljanja ponuda a i kod mene bude igrao "uradi sam" sistem što je više moguče.

djoomla
14.05.2010., 14:58
450€/m2 ?

prijatelj radio kucu nekih 120 m2, platio oko 100 000kn, mozda i nesto manje ,materijal njegov.

Perec
15.05.2010., 15:16
jel ima kakvih novosti u dodjeli materijala!!! Dal neko neš zna ..

evo, ima novosti! jučer javili da su potpisani ugovori s dobavljačima i da materijal dolazi na gradilište za cca 10-15 dana. u tijeku je procedura rasporeda korisnika stambenog zbrinjavanja između odabranih dobavljača materijala.

djoomla
16.05.2010., 09:00

pa di ti zivis ?
ako hoces da ti materijal dodje u roku par dana moras gurnuti nesto love.
stara hrvatska :mig:

brzi66
19.05.2010., 22:38
evo, ima novosti! jučer javili da su potpisani ugovori s dobavljačima i da materijal dolazi na gradilište za cca 10-15 dana. u tijeku je procedura rasporeda korisnika stambenog zbrinjavanja između odabranih dobavljača materijala.

Super, znaači ipak se kreče :top:

mata75
22.05.2010., 21:46

Bravo,znači krenulo je:top: ,daj mi molim te reci od kad si sredio svu papirologiju kolko si čekao na materijal..i na kojim si području.meni su neš rekli da bi trebao dobit u 9 mjesecu..

Perec
22.05.2010., 21:52
kopiram stari post:

napisat ću kako sam ja prošao, što ne znači da svi prolaze istu proceduru, da možda netko nije sposobniji, itd.
ajmo od početka:
- gradilište (tj.zemljište) smo kupili 01.09.2007. (potrebno uvjerenje da je dozvoljena gradnja na istom, tj. da se zemljište nalazi unutar područja građevinskog pojasa), opaska: prenamjena se radi automatizmom kod dobivanja rješenja o uvjetima građenja, sad je zemljište voćnjak i ostat će voćnjak dok ne sagradiš kuću i ucrtaš je te onda preimenuješ česticu u dijelove: kuća, dvorište, voćnjak, oranica…
- zamolbu za stambeno zbrinjavanje smo predali regionalnom uredu 11.12.2007. godine,
- suglasnost za stambeno zbrinjavanje darovanjem osnovnog građevinskog materijala smo dobili 25.03.2008. godine
- oko 01.02.2009. godine javio nam se projektant kojeg određuje ministarstvo i tada kreće ''show time''
- budući da smo imali idejno rješenje nove kuće i odličnu suradnju s izvrsnim projektantima, idejni projekt s zahtjevom za izdavanje rješenja o uvjetima gradnje smo predali 08.05.2009.
- ovaj dio do dobivanja rješavanja je dio druge priče (s elementima basne i bajke)
- uglavnom, rješenje smo dobili 03.08.2009. (pravomoćno 25.08.2009.)
- dana 09.10.2009. nam javljaju da je spreman ugovor o darovanju za potpisivanje, ali da treba dostaviti još neke dokumente
- 03.11.2009. dobivamo ugovor o darovanju uredno potpisan od obje strane
- istog dana se država upisala u teretovnicu s zabranom raspolaganja na rok od 10 godina
- materijal još čekamo… ja se nadam da recesija neće utjecati na isporuku, i da će biti na proljeće
nadam se da sam bar malo pomogao!

e, da... područje : Petrinja

mata75
22.05.2010., 22:04
kopiram stari post:

napisat ću kako sam ja prošao, što ne znači da svi prolaze istu proceduru, da možda netko nije sposobniji, itd.
ajmo od početka:
- gradilište (tj.zemljište) smo kupili 01.09.2007. (potrebno uvjerenje da je dozvoljena gradnja na istom, tj. da se zemljište nalazi unutar područja građevinskog pojasa), opaska: prenamjena se radi automatizmom kod dobivanja rješenja o uvjetima građenja, sad je zemljište voćnjak i ostat će voćnjak dok ne sagradiš kuću i ucrtaš je te onda preimenuješ česticu u dijelove: kuća, dvorište, voćnjak, oranica…
- zamolbu za stambeno zbrinjavanje smo predali regionalnom uredu 11.12.2007. godine,
- suglasnost za stambeno zbrinjavanje darovanjem osnovnog građevinskog materijala smo dobili 25.03.2008. godine
- oko 01.02.2009. godine javio nam se projektant kojeg određuje ministarstvo i tada kreće ''show time''
- budući da smo imali idejno rješenje nove kuće i odličnu suradnju s izvrsnim projektantima, idejni projekt s zahtjevom za izdavanje rješenja o uvjetima gradnje smo predali 08.05.2009.
- ovaj dio do dobivanja rješavanja je dio druge priče (s elementima basne i bajke)
- uglavnom, rješenje smo dobili 03.08.2009. (pravomoćno 25.08.2009.)
- dana 09.10.2009. nam javljaju da je spreman ugovor o darovanju za potpisivanje, ali da treba dostaviti još neke dokumente
- 03.11.2009. dobivamo ugovor o darovanju uredno potpisan od obje strane
- istog dana se država upisala u teretovnicu s zabranom raspolaganja na rok od 10 godina
- materijal još čekamo… ja se nadam da recesija neće utjecati na isporuku, i da će biti na proljeće
nadam se da sam bar malo pomogao!

e, da... područje : Petrinja

hvala ti na informacijama ,uspješnu gradnju ti želim:top:

lalila30
27.05.2010., 06:06
gospodin Perec imala bi jedno pitanje za vas. Dali su vas zvali za materijal?

Svitka
29.05.2010., 09:24
:) imam malecki problemčić:mad: svi spominjete da se dobija poticaj u iznosu od 100.000kn ,e sad mi smo dobili projekt i troškovnik za izgradnju kuću će cca biti prema projektantovom proračunu 320.000 kn(za 55m2),naravno da je to samo na papiru i da će sve koštati puno više...ali šta se događa sa razlikom od tih 200.000 na papiru??pretpostavljam da toliko ja moram financirati al šta ako nemam prosjek za toliki kredit???molim pomoć hitno!!!btw mi čekamo već cca 4god

Perec
29.05.2010., 21:08
gospodin Perec imala bi jedno pitanje za vas. Dali su vas zvali za materijal?

ah, kako je to lijepo čuti - gospodin... hvala lalila30!
da, zvali su me za materijal, bio sam kod dobavljača na dogovoru za isporuku i možebitnu zamjenu od onog što je napisano u troškovniku(tzv. uputa za ministarstvo). o svemu ću napisati par riječi, ali samo kad počne kiša, jer sam u radovima pa ću tad imat više vremena. ako imate kakvih pitanja samo udri - skratit ćete mi razmišljanje šta trebam napisati...

Perec
29.05.2010., 21:29
:) imam malecki problemčić:mad: svi spominjete da se dobija poticaj u iznosu od 100.000kn ,e sad mi smo dobili projekt i troškovnik za izgradnju kuću će cca biti prema projektantovom proračunu 320.000 kn(za 55m2),naravno da je to samo na papiru i da će sve koštati puno više...ali šta se događa sa razlikom od tih 200.000 na papiru??pretpostavljam da toliko ja moram financirati al šta ako nemam prosjek za toliki kredit???molim pomoć hitno!!!btw mi čekamo već cca 4god

ovako redom:
55m2 - 2 člana pretpostavljam; iznos poticaja je do (naglašavam : DO) 100000kn, kod vas će to biti umanjeno i iznosit će prema troškovniku cca 55000kn (prema cijenama koje država plaća dobavljačima - realno 30% više - o tome više sljedećih dana u drugom postu).
troškovi izgradnje u projektu se računaju po prosječnoj cijeni izgradnje, tj. kao produkt neto površine i jedinične cijene ekvivalentnog objekta u RH. u prijevodu : iznos je takav ako ćete staviti ruke u džepove, sve platiti po računu (pdv i dr.) i ključ u ruke. stvarnost je malo drugačija. probajte samo podijeliti 320.000kn sa 55m2 i sa 7,26 za € : cca 800€/m2.(!?) uz snalažljivost, malo vlastitog rada (ili malo više), dobiveni materijal, uz pretpostavku plaćenih komunalnog i vodnog doprinosa, priključka vode (struju dobivate), te pretpostavku da nećete baš sve završiti tip-top, treba vam cca 20000€ kredit... sve iznad dobro dođe, naravno!

brzi66
30.05.2010., 20:35
ah, kako je to lijepo čuti - gospodin... hvala lalila30!
da, zvali su me za materijal, bio sam kod dobavljača na dogovoru za isporuku i možebitnu zamjenu od onog što je napisano u troškovniku(tzv. uputa za ministarstvo). o svemu ću napisati par riječi, ali samo kad počne kiša, jer sam u radovima pa ću tad imat više vremena. ako imate kakvih pitanja samo udri - skratit ćete mi razmišljanje šta trebam napisati...

Imam ja pitanje! Znaš li postoji li mogučnost zamjene ponuđenog materijala za kvalitetniji ( npr. prozora i vrata). Znači ako želiš npr. kvalitetniju stolariju sa boljim izolacijskim svojstvima, da doplatiš razliku.

Pretpostavljam da nema problema kod dobavljača, samo neznam jel bi kasnije komisija mogla radit probleme?

Perec
30.05.2010., 22:20
nakon dobivanja rješenja o uvjetima građenja projektant (određen od strane ministarstva) izrađuje troškovnik i uputu za stambeno zbrinjavanje. mi smo u toj fazi dogovarali s projektantima kojeg dijela materijala se odričemo u korist nečeg drugog. ovo svakako preporučam!
nas je zahvatio neki propis, odluka, ili nešto tako, pa za 4 člana imamo pravo na 35+10+10+10m2, međutim budući smo ja i supruga sudjelovali u obnovi 1996. morali smo se odreći prava na svoj dio materijala. glupost, ali eto. niti je to više ista obitelj, a i prošlo je više od 10 godina na koje država zadržava pravo na kontrolu namjenski utrošenih sredstava. ali nismo htjeli ''čačkati mečku''. uglavnom smo dobili materijal u vrijednosti cca 68000kn (taj dio nigdje ne piše, ali ako ste dobri s projektantima, i ako su oni ok, možete i taj dio saznati).
e, sad o isporuci materijala od strane dobavljača. uglavnom, oni dobivaju vaš troškovnik s naznačenom specifikacijom i količinom materijala koju vam trebaju isporučiti. mene su nazvali i odmah pitali da li isporučuju prema troškovniku ili ću što mjenjati. kod nekih dobavljača to nije moguće (tako kažu?!) jer nemaju maloprodaju.
objasnili su mi sistem: oni priznaju cijenu koju država plaća (npr. šljunak za betone 130kn/m3), a za to uzimate kod njih nešto drugo po cijenama iz maloprodaje (npr. batuda cca 245kn/m3 - iako je u stvarnosti jeftinija - pa za zamjenu 10m3 šljunka dobijete malo više od 5m3 batude!).

Perec
30.05.2010., 22:34
mi smo mjenjali samo crijep, i tu su se oni pokazali sasvim ok. hoće pomoći, objasniti, obzirom da imaju svakakvih mušterija znam da im nije lako. uzeli smo nexe cezar crni umjesto nexe cezar natura. pravilo nadoplate je takvo kakvo je - pošteno ili ne (nekako mi se čini da su cijene državne bez pdv-a, a u maloprodaji su s pdv-om pa eto razlike!), ali mi smo pristali i trebamo sljedeći tjedan nadoplatiti cca 9000kn razlike za krov 160m2. uglavnom država priznaje 30kn/m2 za crijep, taj isti u maloprodaji je blizu 50kn/m2, ja svoj plaćam 70kn/m2.
ovo za komisiju nemam pojma, iako ne vidim razlog da rade problem, jer uostalom imaju daleko većih problema (isporučen komplet materijal, nakon nekog vremena nema ni materijala, ni kuće ni čovjeka !!! - materijal prodan, livada zarasla, čovjek u otadžbini, i šta sad?).
ako još nisi došao na red za materijal, probaj s projektantom dogovarati specifikaciju materijala za isporuku. a može i izmjena ako je već prošla uputa za ministarstvo. kod mene je bila greška u specifikaciji građe i bez problema je ispravljeno.

Perec
30.05.2010., 22:38
sad sam stvarno pretjerao. kao da pišem svoj blog.

sve super, samo da meni stvarno dođe materijal na gradilište!