PDA

View Full Version : Vegeta i MNG

stranice : [1] 2

Cosmopolita
03.07.2007., 16:29
U zadnje dve godine slusam price o stetnosti vegete(koju ne izostavljem ni u jednom obroku),odnosno o sastojku MNG(mononatrijev glutaminat),koji je inace sastojak svake ukusne hrane.Suprug mi je takodje rekao da su u Australiji,na ulazu mnogih restorana izbacene plakate u fazonu,"posluzite se jelima bez MNG."Zato bih vas zamolila ako znate nesto o tome da napisete.

Martinn
03.07.2007., 16:38
U zadnje dve godine slusam price o stetnosti vegete(koju ne izostavljem ni u jednom obroku),odnosno o sastojku MNG(mononatrijev glutaminat),koji je inace sastojak svake ukusne hrane.Suprug mi je takodje rekao da su u Australiji,na ulazu mnogih restorana izbacene plakate u fazonu,"posluzite se jelima bez MNG."Zato bih vas zamolila ako znate nesto o tome da napisete.

Ne kužim ljude koji koriste Vegetu ... sva hrana uz dodatak vegete ima identičan i dosadan okus.

Inače odgovor na pitanje:
E621 Mononatrijev glutaminat
Pojačivač okusa, biljnog ili životinjskog podrijetla. Natrijeva sol glutaminske kiseline. Mononatrijev glutaminat nalazi se i u mesu ribe, mlijeku, rajčici, no tada ne stvara probleme, jer nije u slobodnom obliku. Kao aditiv koji može imati štetne posljedice dodaje se u hranu u konzervama i u mnoge pikantne namirnice, i to pod raznim imenima, a često kao"prirodna aroma". Učestala upotreba može uzrokovati napadaje glavobolje, mučnine, vrtoglavice, lupanja srca, depresije, tjeskobe, bolove u prsima, promjene raspoloženja, napetost, hiperaktivnost, nadutost, žeđ, hladan znoj, crvenilo lica. Postoje sumnje da izaziva alergijske reakcije, posebno kod astmatičara. Smatra se ekscitotoksinom - može potaknuti živčane stanice na odumiranje, što je uočeno i u pokusima s eksperimentalnim životinjama. Smatra se da velika količina mononatrij-glutaminata izaziva snažno pobuđivanje receptora živčanih stanica, što vodi do njihova uništenja. S tim je povezan i nastanak neurodegenerativnih bolesti (Alzheimerova, Parkinsonova, Huntingdonova). Posebno može biti štetan u kombinaciji s aditivima E626 do E635. Stoga ih proizvođači često razdvajaju, ne bi li barem na ambalaži učinili opasnost manje očitom. Zabranjen u dječjoj hrani. Vidi E620 - E265.

chateauxdeif
03.07.2007., 19:04
martinn
ja ne koristim smajliće, ali bio bi to ne jedan već barem 5 palaca GORE
ni ja ne znam zašto ljudi koriste vegetu (u daljnjem tekstu V) ili kako god da se zvali pripravci sličnog tipa, tj. sastojaka. moj stav (to nije mišljenje) je da nitko tko za sebe tvrdi ili samo misli da zna kuhati NE SMiJE upotrebljavati takove pripravke, jer na taj način, osim što su, kako si ti napisao vrlo štetni, sva jela imaju ISTI okus. ako pročitaš sastav, vidiš da kod pripravljanja mesa uporabom povrća, i začina prema vlastitoj želji i procjeni, V nije potrebna. suvišna je čak.
ako pripremaš jela od povrća, sa V im ubiješ njihov okus, jer i cvjetaća i blitva jedino "smrde" na V.
jedino gdje mogu opravdati njezinu uporabu, nažalost jest veliko siromaštvo, kad nemaš novaca ni za običnu juneću kost, jednu mrkvu, peršin i sol pa u vodu sukneš žlicu V i čini ti se da imaš juhu od mesa. to je to.
u svim ostalim situacijama ona je balast.
recepti koji se pojavljuju na web stranicam, u novinama , tv i drugdje su puni savjeta za uporabu V, jer to su na kraju krajeva sponzorirane emisije i cilj jest upravo taj proizvod reklamirati

Endimion17
03.07.2007., 19:13
ajmo opet! paranoja... :rolleyes:

ajmo pozorno pročitati taj tekst.

E621 Mononatrijev glutaminat
Pojačivač okusa, biljnog ili životinjskog podrijetla. Natrijeva sol glutaminske kiseline. Mononatrijev glutaminat nalazi se i u mesu ribe, mlijeku, rajčici, no tada ne stvara probleme, jer nije u slobodnom obliku. Kao aditiv koji može imati štetne posljedice dodaje se u hranu u konzervama i u mnoge pikantne namirnice, i to pod raznim imenima, a često kao"prirodna aroma". Učestala upotreba može uzrokovati napadaje glavobolje, mučnine, vrtoglavice, lupanja srca, depresije, tjeskobe, bolove u prsima, promjene raspoloženja, napetost, hiperaktivnost, nadutost, žeđ, hladan znoj, crvenilo lica. Postoje sumnje da izaziva alergijske reakcije, posebno kod astmatičara. Smatra se ekscitotoksinom - može potaknuti živčane stanice na odumiranje, što je uočeno i u pokusima s eksperimentalnim životinjama. Smatra se da velika količina mononatrij-glutaminata izaziva snažno pobuđivanje receptora živčanih stanica, što vodi do njihova uništenja. S tim je povezan i nastanak neurodegenerativnih bolesti (Alzheimerova, Parkinsonova, Huntingdonova). Posebno može biti štetan u kombinaciji s aditivima E626 do E635. Stoga ih proizvođači često razdvajaju, ne bi li barem na ambalaži učinili opasnost manje očitom. Zabranjen u dječjoj hrani.

ljudi, čitajte kako piše. ne čitajte između redova nego čitajte točno što piše. ovako s paranojom u najmanju ruku ispada da ćete jedući vegetu dobiti parkinsona. vješto spremljena hrana začinjena malom količinom vegete nema jednoličan i dosadan okus. mononatrijev glutaminat pojačava postojeći okus, sol daje slanost, začini daju aromu, sedam vrsta sušenog povrća daje novi okus.
dakle, ono što u hranu stavite, vegeta će samo poboljšati, jer anion glutaminske i inozinske kiseline tako djeluju. ako loše kuhate, vegeta vam neće previše pomoći.

naravno, neki ljudi pretjeruju, pa stave više nego što treba (gotovo redovno), a kad se nađe netko tko pretjeruje, a tko ima pseudoalergiju ili je vrlo osjetljiv na neki od sastojaka, onda vrišti da je vegeta otrov. i njega se najviše čuje, a more ljudi koji ju koriste bez problema, stavljaju se u drugi plan.
jedni od takvih što vrište su krmače koje tuže McDonalds što imaju 250 kila, a svaki dan tamo ručaju i večeraju, a doma za užinu prigrizu janjića...

evo vam sastojci obične vegete:

kuhinjska sol do 56%
sušeno povrće min. 8% (mrkva, pastrnjak, luk, celer, peršinov list)
pojačivači okusa (mononatrijev glutaminat do 15% i dinatrijev inozinat)
šećer
začini
kukuruzni škrob
boja (riboflavin)

ne vidim gdje je tu problem. naučite čitati stručne tekstove. to nisu Glorija, Tena ili Astro, gdje morate čitati između redova i slagati svoju priču.

chateauxdeif
03.07.2007., 20:14
ne znam zašto se tako ljutiš ako imam stav da uporaba V nije potrebna, jer ipak se V sastoji kako si i sam napisao od
56% soli, što možemo i sami dodati,
min. 8 % sušenog povrća, koje nam je svim adostupno na tržnici u svježem obliku, a netko možda ima i u svom vrtu,
šečer - koji nam je svima isto u kućanstvu
začini - tko ih od nas nema!?
boja ? ne vidim razloga za uporabu boje ako su namirnice svježe ili sušene
kukuruzni škrob - ne znam ćemu služi pa ne mogu komentirati
i konačno pojačivaći okusa. to je ono što me najviše smeta, jer zašto mi treba pojačivač okusa i kojeg to okusa. niti jedan kuhar, niti u jednoj kuharskoj školi ne učiti kuhati dodavajući jelima V ili nešto sličnog sastava, kao što ni jedan kuhar koji imalo drži do sebe ne upotrebljava ovu vrstu dodatka jelima. toliko o svrsishodnosti odnosno potrebitosti.
paranoja ? možda i nije, jer ako nešto MOŽE (zgodno formulirano) uzrokovati toliko puno toga, a možemo se hraniti ukusno i bez toga, žašto se uopće izložiti ovome MOŽE.
svatko može slobodno odlučivati o načinu svoje prehrne, o mogućnostima svoje prehrane, ali činjenica jest da određeni sastojak vegete MOŽE, (istina ne piše u kojim postotcima konstatirano), uzrokovati prilično veliki broj različitih tegoba, pa ako je netko nešto načuo i pita, jer se ne želi izložiti tom riziku, ima pravo to saznati a da ne bude pri tom paranoičan.
cigareta i rak pluća pred 50 godina bili su paranoja ! danas više nisu
nije svaki strah paranoja

Donata
03.07.2007., 20:23
Pa da kažem i ja svoju o vegeti - malo me briga što je netko koristi u svom domaćinstvu, imaju na to pravo, kao što se i ja mogu zgražati da zapravo ne znaju kuhati kad im taj žuti prah treba, ali kad u restoranima koriste vegetu poludim načisto! To smatram prijevarom, isto kao da mi podvale ribu koja nije svježa.

Cosmopolita
03.07.2007., 20:48
Hvala na odgovorima.Cak i na kritikama,da ako koristim vegetu da ne znam kuvati:) Sada cu da je prilicno udaljim od svoje kuhinje(vegetu),i da otkrivam nove ukuse.;)

polly
03.07.2007., 20:52
ja ne koristim vegetu jer su mi s njom sva jela sličnog okusa
nisam stručna da bi mogla procijeniti jel štetna ili korisna, meni se okus ne sviđa

kome se sviđa sam miris neka si nabavi biljku i s njom začinja jela
liči na neki križanac između peršuna i mrkve i koriste se listovi

grogo bolger
03.07.2007., 20:59
prošli vikend skuhadoh mahune, onako fino domaće, tata ih prskao :D

okus je bio malčice anemičan, pa sam šiknijo 1 žlicu vegete i odma bolji okus :top:

ako skvikem onda neka bude ukusno :zubo:
:vegeta ovisnik:

gourmet
03.07.2007., 21:02
vegeta... tužno...

grogo bolger
03.07.2007., 21:09
zašto tužno?
:confused:

gourmet
03.07.2007., 21:16
prihvatljivo naravno zemljama u kojima vlada vječni led pa im je takav mišung začina sa umjetnim stabilizatorima sjajan izvor okusa ma kakvi oni bili... ali kod nas ?? u zemlji stotina začina sa najčišćom vodom i okolišem u Europi ?? pa ovdje gdjegod pljucneš naraste ruzmarin, mrkva, rogač, štogod... a mi od objesti udri po vrećicama vegete, već začinjenim pilićima, gotovim juhama... eto zato tužno...

grogo bolger
03.07.2007., 21:38
najciscom vodom koje kao ima skoro pa najvise u evropi :rofl:
pitam se zasto svako ljeto susa ubije ljetinu pored tolliko vode :zubo:

ali vec idemo u offtopik :D

x-type
03.07.2007., 22:42
meni je bistra juha nezamisliva bez vegete. inače je ne volim, ali u juhi obvezno mora bit!

biljka vegeta mi je bljak jer ima preintenzivan okus koji baš nema mnogo veze s vegetom. meni ima okus kao da iscijediš eterično ulje iz celera (ukoliko je moguće :D) i njime obilato poliješ lišće od mrkve/celera/peršuna. ok, ja ni celer ne volim.

btw, potencijalno edukativne dijelove topika o raznim otrovima na gastronomiji sustavno ignoriram :D

Endimion17
04.07.2007., 00:53
ne znam zašto se tako ljutiš ako imam stav da uporaba V nije potrebna, jer ipak se V sastoji kako si i sam napisao od
56% soli, što možemo i sami dodati,
min. 8 % sušenog povrća, koje nam je svim adostupno na tržnici u svježem obliku, a netko možda ima i u svom vrtu,
šečer - koji nam je svima isto u kućanstvu
začini - tko ih od nas nema!?
boja ? ne vidim razloga za uporabu boje ako su namirnice svježe ili sušene
kukuruzni škrob - ne znam ćemu služi pa ne mogu komentirati
i konačno pojačivaći okusa. to je ono što me najviše smeta, jer zašto mi treba pojačivač okusa i kojeg to okusa. niti jedan kuhar, niti u jednoj kuharskoj školi ne učiti kuhati dodavajući jelima V ili nešto sličnog sastava, kao što ni jedan kuhar koji imalo drži do sebe ne upotrebljava ovu vrstu dodatka jelima. toliko o svrsishodnosti odnosno potrebitosti.
paranoja ? možda i nije, jer ako nešto MOŽE (zgodno formulirano) uzrokovati toliko puno toga, a možemo se hraniti ukusno i bez toga, žašto se uopće izložiti ovome MOŽE.
svatko može slobodno odlučivati o načinu svoje prehrne, o mogućnostima svoje prehrane, ali činjenica jest da određeni sastojak vegete MOŽE, (istina ne piše u kojim postotcima konstatirano), uzrokovati prilično veliki broj različitih tegoba, pa ako je netko nešto načuo i pita, jer se ne želi izložiti tom riziku, ima pravo to saznati a da ne bude pri tom paranoičan.
cigareta i rak pluća pred 50 godina bili su paranoja ! danas više nisu
nije svaki strah paranoja

ljutim se, zato jer se našlo par ljudi koji su se okomili na prehrambeni proizvod i blate ga bez pokrića.
jesi li se sjetio koliko bi sve to posebno koštalo? a gle, to su sve pomiješali u vegeti. čak ne moraš dodati sol. boja se inače koristi da hrana ima življi izgled. ne vidim da se itko buni protiv toga. I klorofil je boja, kao i beta-karoten. Toga imaš u mrkvi, rajčici, svakom zelenom listu. iste molekule.
Kukuruzni škrob ti je isto što i gustin. Služi zgušnjavanju, recimo umaci dobiju na kompaktnosti.

pojačivač okusa služi tome da ne moramo kupovati skupe začine, nego da prođemo jeftinije, da se manje mučimo, a da imamo zadovoljavajući okus. zašto imam osjećaj da bi sva ekipa hvalila MNG da je prije par stotina godina donešen iz Indije? auuu, organsko! indija! must be goood! :eek: :rolleyes:

cigareta i rak pluća nikad nisu bili paranoja, već su bili činjenica. medicina je oduvijek govorila da je pušenje vrlo štetno. to je udisanje dima koji nastaje tinjanjem suhog lišća, za boga dragoga. mora biti štetno.

ne znam kako vi ljudi, ali neki nemaju novca za kupovanje skupih začina. zato uzmu standardno povrće i dodaju vegetu.
MNG inače ima okus (peti okus) koji odgovara pridjevu sočno. recimo meso ga sadrži, pa je sočno, a sam po sebi, MNG pojačava postojeće okuse.

bit je u tome da se ne pretjeruje. Vegeta se ne jede žlicom. ona je dodatak jelima.

Donata
04.07.2007., 05:48
... I klorofil je boja, kao i beta-karoten. Toga imaš u mrkvi, rajčici, svakom zelenom listu. iste molekule.
Točno, ali konkretno za betakaroten, koji je antioksidant u našem tijelu i izuzetno koristan kad u nas dođe iz povrća i voća, sintetički u vidu pripravaka, kod pušača povećava rizik raka pluća - znači nije sve bezopasno samo zato što postoji i u prirodi.

ne znam kako vi ljudi, ali neki nemaju novca za kupovanje skupih začina. zato uzmu standardno povrće i dodaju vegetu.

bit je u tome da se ne pretjeruje. Vegeta se ne jede žlicom. ona je dodatak jelima.

Ako kupuješ standardno povrće, tek onda ti vegeta ne treba, jer u vegeti nema egzotičnih začina, koliko se sjećam u onih jadnih 8% sušenog povrća nalazi se mrkva, celer, peršin. luk - dakle standardni svežanj začina za juhu, ništa egzotično!
Što se pretjerivanja tiče - Podravka je ta koja pretjeruje sa svojim reklamnim receptima, ono posipanje po ribi, po salati ... :fuj.fuj.fuj: Vegeta, koja je rođena kao dodatak juhama (i varivima - tradicionalna prehrana naših prostora, pogotovo u doba kad je vegeta osmišljena), je danas proizvod koji se u nekim domaćinstvima izopačeno koristi - npr. vidjela sam da se vegetom posipa blitva ili kupus s krumpirima na lešo, pečena jaja (?), općenito recepti na coolinariki su svi "vegetirani" do bola, ali opet, to je njihov site... sve to svejedno me ne tangira, dok god mi ne počnu podvaljivati vegetu u restoranima, samo zato što im je kuhar lijeni ignorant!

murtela
04.07.2007., 07:32
Slažem se s Donatom. Kod mene doma Vegeta se koristila u zaista mini količinama. Za neke marinade i razmućena u vodi umjesto temeljca, a tome i meni služi.
Nedavno sam bila u jednom restoranu u dalmaciji i dobila sam blitvu začinjenu vegetom. Meni je to zločin. Blitva kojoj sve osim par kapi maslinovog ulja pokvari okus potpuno je bila ubijena začinom.

mauna
04.07.2007., 07:35
Vegetu ne koristim, ne zato što nije zdrava nego zato što mi nije fina. A MNG je pojačivač okusa, što mi je dovoljno da ne uzimam ni proizvode s njim. Što će mi pojačivač? Pravi (prirodni) pojačivač je kad umjesto jednog tanjura pojedeš dva. I gotovo.

Martinn
04.07.2007., 08:26
Kad bi mi cura doma stavila vegetu u hranu, cijeli lonac bi izletio kroz prozor :zubo: :D Samo moram paziti da ne pogodim nečiji auto :D

chateauxdeif
04.07.2007., 08:48
endimion 17
mislim da si krivo razumio neke napisane stvari ili si ih zanemario.
nemam dojam da bilo tko "blati" V, već samo postavlja pitanje o eventualnoj štetnosti njezinog sastojka, a da je MNG bezopasan - NIJE i to su činjenice.
uporaba V je naš slobodan odabir, da li možemo bez okusa V ili ne stvar je naših naviknutih osjetila
da li bi, kako ti kažeš "sva ekipa" (tu podrazumijevaš cosmopolitu, martinna i mene - jer si bio ljut i vidio paranoju već samo nakon ta tri posta) bila oduševljena s time prije sto godina da je donešena iz indije ne znam, ali za sebe znam da nisam bila nikada pomodar u bilo čemu pa ni u uporabi začina.
začini u današnje doba nisu skupi, a pogotove ne oni koji se nalaze u V. prošlo je doba kada su brodovi koji su prevozili začine vrijedili bogatstvo i kada su osvajane daleke zemlje zbog njih.
slažem se s tobom da se V ne jede žlicom, al' dali si vidio kada klinac dobije komad kruha i masti pa mu na to nasipaju žlicu vegete, jer ..."u njoj ima povrća i zdrava je"... ja jesam i bilo mi je zlo. ne vrijedi nikakovo upozorenje da V nije za takovu uporabu, jer agresivna reklama za V i nedovoljna educiranost vrlo velikog dijela ljudi kojima neka slova tipa E 621 ili slično ne znače apsolutno ništa, jača su od riječi pojedinca.
mislim da svatko ima pravo znati ŠTO konzumira, a da to ne bude proglašeno paranojom.

Donata
04.07.2007., 08:54
Nedavno sam bila u jednom restoranu u dalmaciji i dobila sam blitvu začinjenu vegetom.
Upravo to mene izluđuje!
Zamisli da su ovdje u jednoj putopisnoj reportaži, praveći nam besplatnu reklamu za našu obalu, između ostalog pokazali i jedan restoran, gdje je kuhar priredio škampe, prekrasne, velike, lijepe na oko kako samo oni naši znaju biti :cerek: i dok on tako yaka-yaka-bla-bla priča kako ih pripremiti, veli slijedeće:"I sada naša tajna" i zgrabi žlicu i s njom u vrećicu vegete i krene prašiti one sirote prekrasne škampe tom žutom prašinom :horor: Vjeruj mi da se još nisam od šoka oporavila i još me jeza hvata kad se sjetim.
Našim ljubiteljima vegete nije jasno koliko je taj okus zapravo umjetan i koliko ga oni nenavikli na njega svakodnevnom upotrebom, osjećaju kao stran, neprirodan.
Ne vidim razliku u okusu buzare od morskih plodova začinjenu vegetom i recimo gulaša s vegetom - meni to ima isti okus :eek:

Bear
04.07.2007., 08:59
Blitva kojoj sve osim par kapi maslinovog ulja pokvari okus potpuno je bila ubijena začinom.

a sol?

da lee boor
04.07.2007., 11:08
Pa najbolje je onda uopće ne koristiti ni začine ni sol i nek svako jelo ima svoj prirodan okus.....najeli bi se ne

Endimion17
04.07.2007., 11:54
[QUOTE]Točno, ali konkretno za betakaroten, koji je antioksidant u našem tijelu i izuzetno koristan kad u nas dođe iz povrća i voća, sintetički u vidu pripravaka, kod pušača povećava rizik raka pluća - znači nije sve bezopasno samo zato što postoji i u prirodi.
krivo. to je jedna te ista molekula i odakle i na koji god način ti nju izvukla, ostat će ista. nadam se da ne aludiraš na gluposti o "bioenergiji". ono kao, ovo je "prirodno", a ovo je "umjetno"...

Ako kupuješ standardno povrće, tek onda ti vegeta ne treba, jer u vegeti nema egzotičnih začina, koliko se sjećam u onih jadnih 8% sušenog povrća nalazi se mrkva, celer, peršin. luk - dakle standardni svežanj začina za juhu, ništa egzotično!
ali bude ukusnije. i nećeš staviti šaku, nego žličicu.

Što se pretjerivanja tiče - Podravka je ta koja pretjeruje sa svojim reklamnim receptima, ono posipanje po ribi, po salati ... :fuj.fuj.fuj: Vegeta, koja je rođena kao dodatak juhama (i varivima - tradicionalna prehrana naših prostora, pogotovo u doba kad je vegeta osmišljena), je danas proizvod koji se u nekim domaćinstvima izopačeno koristi - npr. vidjela sam da se vegetom posipa blitva ili kupus s krumpirima na lešo, pečena jaja (?), općenito recepti na coolinariki su svi "vegetirani" do bola, ali opet, to je njihov site... sve to svejedno me ne tangira, dok god mi ne počnu podvaljivati vegetu u restoranima, samo zato što im je kuhar lijeni ignorant!
to što si ti vidjela ne znači da je vegeta izopačena nego da su izopačeni oni koji ju krivo koriste. što se tiče jaja, može se dodati u kajganu, zašto ne? opet, samo malo. prstohvat, umjesto soli.

[QUOTE]endimion 17
mislim da si krivo razumio neke napisane stvari ili si ih zanemario.
nemam dojam da bilo tko "blati" V, već samo postavlja pitanje o eventualnoj štetnosti njezinog sastojka, a da je MNG bezopasan - NIJE i to su činjenice.
uporaba V je naš slobodan odabir, da li možemo bez okusa V ili ne stvar je naših naviknutih osjetila
ni sol nije bezopasna. ni ocat. pa eto, koriste se.

da li bi, kako ti kažeš "sva ekipa" (tu podrazumijevaš cosmopolitu, martinna i mene - jer si bio ljut i vidio paranoju već samo nakon ta tri posta) bila oduševljena s time prije sto godina da je donešena iz indije ne znam, ali za sebe znam da nisam bila nikada pomodar u bilo čemu pa ni u uporabi začina.
začini u današnje doba nisu skupi, a pogotove ne oni koji se nalaze u V. prošlo je doba kada su brodovi koji su prevozili začine vrijedili bogatstvo i kada su osvajane daleke zemlje zbog njih.
martinna sam prokužio jer je već otvorio temu o blaćenju ledo sladoleda. znam taj tip forumaša. na gastronomiji paničare o konzervansima, na SoN-u o nuklearnoj energiji. poznato.
svejedno, ići ću kupiti vegetu i pokušati usporediti cijenu sa začinima, ako ih nađem. mislim da je vegeta jeftinija.

slažem se s tobom da se V ne jede žlicom, al' dali si vidio kada klinac dobije komad kruha i masti pa mu na to nasipaju žlicu vegete, jer ..."u njoj ima povrća i zdrava je"... ja jesam i bilo mi je zlo. ne vrijedi nikakovo upozorenje da V nije za takovu uporabu, jer agresivna reklama za V i nedovoljna educiranost vrlo velikog dijela ljudi kojima neka slova tipa E 621 ili slično ne znače apsolutno ništa, jača su od riječi pojedinca.
mislim da svatko ima pravo znati ŠTO konzumira, a da to ne bude proglašeno paranojom.
molim?
http://i135.photobucket.com/albums/q136/endimion17/cats/OMFG_small.jpg
pa koji degenerični roditelji to daju jesti djeci? :eek:
namaz od masti i vegete. LOL :rofl:
ne znam, to su ipak ekstremi. osobno sam vidio kako se vegeta koristi samo na ispravan način, i s njom nikad nije bilo problema.

sis
04.07.2007., 12:01
Ne kužim ljude koji koriste Vegetu ... sva hrana uz dodatak vegete ima identičan i dosadan okus.

Slažem se.

polly
04.07.2007., 12:09
[svejedno, ići ću kupiti vegetu i pokušati usporediti cijenu sa začinima, ako ih nađem. mislim da je vegeta jeftinija.

nije jeftinija nikako
nemoj samo uspoređivati cijenu po dekaži nego i usporedi koliko se toga nečega dodaje u jelo
uzmimo npr. kelj čušpajz s kojim se fenomenalno slaže muškatni oraščić, samo što se oraščić samo provuče 2-3 puta preko ribalice a vegete se šikne bar žlica
osim toga vegeta sama za sebe nije začin nego dodatak jelima

sis
04.07.2007., 12:12
Upravo to mene izluđuje!
Zamisli da su ovdje u jednoj putopisnoj reportaži, praveći nam besplatnu reklamu za našu obalu, između ostalog pokazali i jedan restoran, gdje je kuhar priredio škampe, prekrasne, velike, lijepe na oko kako samo oni naši znaju biti :cerek: i dok on tako yaka-yaka-bla-bla priča kako ih pripremiti, veli slijedeće:"I sada naša tajna" i zgrabi žlicu i s njom u vrećicu vegete i krene prašiti one sirote prekrasne škampe tom žutom prašinom

Kaj se mene tiče, to je dovoljno za smrtnu kaznu. Fuj!!!

chateauxdeif
04.07.2007., 12:16
endimion17
vjeruj mi da ono sa kruhom nisam izmislila i da sam ostala šokirana. primitivizam vezan uz prehranu je tako raširen da se čovjek zgrozi, a ako nešto kažeš onda misle da si lud.
sada mi je jasna tvoja reakcija, a bilo bi mi drago da tebi bude jasna i moja.
jedina razlika je dakle ostala: ti upotrebljavaš V i jelo ti je ukusno, ja ju ne upotrebljavam i jelo mi je ukusno. da ne bude ona standardna de gustibus... njemačka izreka kaže: Gusten und Ohrfeigen sind verschieden = ukusi i čuške su različiti (za one koji ne znaju njemački)

Donata
04.07.2007., 12:22
@Endimion17
Razumijem da je tebi vegeta draga i nastavi ju koristiti, ali dozvoli i nama kojima se gadi da kažemo zašto. To kao prvo! Kao drugo, dozvoli i da postoje neke informacije koje ti ne moraju biti dostupne, ne zato što su tajne, nego jednostavno zato što svevišnji nije predvidio da svi znamo sve o svemu. Dakle, kad smo se dogovorili oko toga, možemo sada i o beta karotenu za kojeg sam ja, po tebi, napisala gluposti. Kako se meni jednostavno neda dokazivati s nedokazanima izvoli pročitati u originalu izvadak iz vodiča s UC Berkeley (kojeg pišu stručnjaci na osnovu podataka iz istraživanja, nikakvi bioenergetičari i sl., još manje prodavači magle i čudesnih tableta od kojih ćeš biti zdraviji, ljepši i vjerojatno će ti i ćuna narasti veća ako ih uzimaš) o beta karotenu kao dodatku prehrani:
"Some good research—mostly involving beta carotene from the diet—suggests that beta carotene could lower the risk of cancer and possibly other diseases. Thus, some nutrition experts once recommended beta carotene pills. Then came two first-rate studies showing that beta carotene supplements could cause serious harm, at least in smokers. The CARET study (full name: Beta Carotene and Retinol Efficacy Trial) tested beta carotene and vitamin A supplements in people at high risk for lung cancer—smokers, former smokers, and asbestos-industry workers. The study was halted when it became clear that those taking beta carotene (not even a high dose—just 30 milligrams a day) actually had a higher rate of lung cancer and higher mortality rate than those taking a placebo.

Don't assume that beta carotene or other antioxidants in supplement form are beneficial, or even harmless. Don’t take beta carotene pills, particularly if you’ve ever been a smoker. Beta carotene is plentiful in vegetables and fruits, and is safe and beneficial when consumed from such foods. "

Priče o tome kako je jelo ukusnije uz vegetu objesi mačku o rep i kupi si bilo koju kuharicu (a da nije Podravkina), pa da vidimo koliko žlica vegete treba staviti u jelo. Navikao si se na taj okus isto kao i mačke na određeni tip mačje hrane (ili psi na pseću), jer je i ta grana industrije shvatila kako učiniti korisnika ovisnikom o okusu.
Druga je priča ako u Podravci zarađuješ plaću, u tom slučaju razumijem strastvenu obranu žute prašine!

gourmet
04.07.2007., 12:39
Hvala Bogu ipak je na ovom siteu dobar dio normalnih ljudi koji razlikuju kakicu i spizu koja nam daje majčica priroda. Baš mi je to razvedrilo dan !
p.s. pročitah na nekom od topika maloprije da netko kupuje vegetu jer nema novaca za povrće. To je fakat najsmješnije što sam ikada čuo. :tulum:

Lya
04.07.2007., 14:25
gourmet... eto, vidim da i po drugim temama pljujes po dodacima za jela... sta, ti si neki "ultra zdravo se hranim covjek" ili?

gourmet
04.07.2007., 15:03
dodatak jelima? kako lijep nazivnik! evo recimo dodatak jelima mogu biti i stare automobilske gume, onda može biti i prozorsko staklo, može biti i žniranac, može biti i andol, može biti i daljinski upravljač, pa čak i kozji brabonjci... sve ovisi što dodaš u svoje jelo... a svatko ima pravo na izbor ofkors
:-))

Kladi
04.07.2007., 16:30
Znam ljude koji kad doma spremaju meso na roštilju kao poseban dodatak uz to služe sljedeće: cijeli jedan kruh narežu na šnite, namažu svaku maslacem + pospu vegetom i to stave na rešetku roštilja!!:eek: Da mi štos bude veći svi o njihovom roštiljanu pričaju upravo zbog tog kruha. Jednom sam imala prilike to kod njih probati - bljak.....nije mi to valjalo. Inače, koristim Vegetu u kuhinji, ali po malo i ne stavljam je u svako jelo.

Ne znam da li se igdje do sada spominjala i famozna kocka juha - goveđa, kokošja, povrtna.......Bojim se da je tu slična stvar ko s Vegetom.......kaj vi velite?

Lya
04.07.2007., 16:31
sorry ako je moje ispalo bezobrazno, nisam mislila nista negativno. samo me zanima tvoj nacin prehrane jer vidim da branis svoje stavove.

Donata
04.07.2007., 16:58
Ne znam da li se igdje do sada spominjala i famozna kocka juha - goveđa, kokošja, povrtna.......Bojim se da je tu slična stvar ko s Vegetom.......kaj vi velite?

Ja se borim i protiv upotrebe tih kocki, ovaj puta ne toliko radi uniformiranja okusa različitih jela koliko radi sastava - u klaičnoj mesnoj kocki za juhu ima svega 3-5% mesa, 50-60% je kuhinjska sol i MNG , 15% idrogenizirane biljne masnoće, voda i različite arome.
Kad mi zatreba juha za različite recepte, kao npr. za rižoto, obično se služim juhom koju sama napravim i redovito imam u zamrzivaču.

murtela
04.07.2007., 17:38
Eto, meni vegeta upravo služi umjesto tih kocaka. Trudim se temeljac napraviti sama. No kako nisam vrijedna kao moja Donatica pa mi se nekad ne da ili nemam vremena onda u uzavreloj vodi zamutim malo vegete. No stvarno ne volim kada vegeta preuzme okus jela.

Donata
04.07.2007., 18:13
Ma nisam ti ja ništa posebno vrijedna, ali onako, dva puta mjesečno skuham po kantu juhe, procijedim i u zamrzivač s njom. I onda kad me uhvati želja za tanjurom juhe ili mi treba za neki recept odmrzavam.

chateauxdeif
04.07.2007., 19:49
jasno da i kocke, ma kako se one zvale, podravka, maggi i gotove juhe u vrećicama jesu ista priča. pa dodaci za čorbanac, za fiš, za sarmu itd. imam jednu susjedu koja ovako hvali kuhinju svoje prijateljice "... ona ti tu ribu uvalja u vegetu, ostavi stajati 10 sati i onda kad ju navečer ispeće, to je za prste oblizati. uopće ne znaš da je to riba.." !! časna riječ. i ima žena pravo. vjerujem da uopće ne znaš da je riba.

kumek
04.07.2007., 19:59
Slažem se.
Auuuuu, sami gurmani. :zubo: Isti ko onaj iz nacionala.;)

kumek
04.07.2007., 20:01
jasno da i kocke, ma kako se one zvale, podravka, maggi i gotove juhe u vrećicama jesu ista priča. pa dodaci za čorbanac, za fiš, za sarmu itd. imam jednu susjedu koja ovako hvali kuhinju svoje prijateljice "... ona ti tu ribu uvalja u vegetu, ostavi stajati 10 sati i onda kad ju navečer ispeće, to je za prste oblizati. uopće ne znaš da je to riba.." !! časna riječ. i ima žena pravo. vjerujem da uopće ne znaš da je riba.
Za mene je to plus .... da ne znam da je riba. Molim ne o ukusima raspravljati.:usama:

kumek
04.07.2007., 20:02

Kaj fali kockama? Jel znaš što su uopće kocke po sastavu? Čini mi se da ne...možda griješim doduše. Gledaj malo recepte iz dobrih kuharica..ne jednom ćeš naći kocku tamo.

x-type
04.07.2007., 20:20
čekajte, ljudi, hoćete reć da vi juhu kuhate bez vegete??

Endimion17
04.07.2007., 20:25
donata, vezano za beta-karoten, stvar je doziranja. tablete o kojima je riječ su one kojima je bit donijeti beta-karoten u tijelo, ne one koje između ostalog, sadrže i beta-karoten.
kvaka je u tome da ljudi pretjeruju, i zato obolijevaju. kad bi ljudi čitali upute i pridržavali ih se, ovakvih stvari ne bi bilo.

inače gotovo i ne trošim vegetu, ali mislim kupiti. danas nisam stigao.

gourmet
04.07.2007., 20:30
sorry ako je moje ispalo bezobrazno, nisam mislila nista negativno. samo me zanima tvoj nacin prehrane jer vidim da branis svoje stavove.

ma sorry ti meni. malko sam i ja ciničan, ali što mogu. grozim se takvih prehrambenih katastrofa... nemrem si pomoći...
a stavove ne branim pretjerano. kao što rekoh, svatko jede što mu odgovara. i zamisli da svi restorani rade pravu juhu, ili pak poslužuju pravu ribu, ili pak pravo meso... pa tko bi si uopće mogao priuštiti jesti u restoranu ?

skoro isto vrijedi i za prehranu kod kuće...

:)

gourmet
04.07.2007., 20:32
Kaj fali kockama? Jel znaš što su uopće kocke po sastavu? Čini mi se da ne...možda griješim doduše. Gledaj malo recepte iz dobrih kuharica..ne jednom ćeš naći kocku tamo.

recepte iz "dobrih" kuharica koje preporučaju kocke za juhu ?!? hahahaha
nekako slutim da u naslovu izdavača piše: ovo izdanje potpomogla je podravka

:D

Donata
04.07.2007., 20:53
donata, vezano za beta-karoten, stvar je doziranja.

Gle, čak sam ti i boldala da je riječ o minimalnim dozama! Ne radi se o beta karotenu iz voća i povrća, koji je koristan, potreban i važan za naše zdravlje, već dodacima za koje prosječni Pero misli da ne mogu štetiti, a mogu! Zato nemoj dodatno elaborirati pričom o doziranju i sličnom, jer si u ovom slučaju brzinski nešto označio glupošću iz neznanja. Nikome ne zamjeram ako nešto tvrdi jer mu informacije nisu dostupne ili potpune, ali nemoj nastavljati o doziranju i tome je li beta karoten jedini sastojak ili u kombinaciji s drugima - stvarno nema smisla ... nismo svi ovdje opsjednuti domaćim, netretiranim, organski uzgojenim, ali svakome tko me pokuša uvjeriti u korisnost vegete pričom o cijeni zelenjave za juhu :flop:

chateauxdeif
04.07.2007., 21:03
@kumek, kumek
griješiti je ljudski i po tome se vidi da si ljud odnosno čovjek.
to je što se tiče pitanja dal znam što su kocke, koje usput budi rečeno nisu uopće kocke već kvadri, po sastavu. znam.
drugo: preporuka da gledam recepte iz dobrih kuharica nije loša, ali ni u jednoj nisam našla kocku tj. kvadar. možda je ispala iz onih primjeraka koje sam ja gledala. vratit ću kuharice natrag.!!!
gourmet ti je napisao gdje se nalaze kocke za juhu

polly
04.07.2007., 21:20

goveđi rep ili koljenica ili ramstek + grinceg + popržen luk + par zrna papra + sol
i kaj će ti u tome vegeta?
još manje treba kod povrtnih juha, u stvari tam tek pokvari cijelu stvar

polly
04.07.2007., 21:23
Za mene je to plus .... da ne znam da je riba. Molim ne o ukusima raspravljati.:usama:

no dobro
ti ribu ne voliš i tu niš ne pomaže, kak meni ne bi niš pomoglo da mi fileke učini jestivom namirnicom

za mene je svetogrđe stavljat na ribu vegetu, u stvari meni je osim soli i eventualno malo ulja sve drugo na finoj, friškoj ribici svetogrđe

x-type
04.07.2007., 21:40
goveđi rep ili koljenica ili ramstek + grinceg + popržen luk + par zrna papra + sol
i kaj će ti u tome vegeta?
još manje treba kod povrtnih juha, u stvari tam tek pokvari cijelu stvar

meni ni fina bistra juha bez vegete. bljutava je.
ovu varijantu s preprženim lukom nisam čuo nikad, možda to spašava stvar. a i nema se uvijek kokica za juhu, mora se nekad i od drapa kuhat

polly
04.07.2007., 21:45
ma to ti se poprže zamo dve-tri lukove lađice, to ti je više zbog boje nego zbog okusa

i kuham samo juhicu od kravice, kokice mi čudno mirišu
previše me to podjeća na pošurenu koku prije čupanja perja

yeya
04.07.2007., 21:52
vjerujem da uopće ne znaš da je riba.

:rofl: :rofl: :rofl:

ja ne volim vegetu. najgore jelo koje sam ikad probala s vegetom je bio špinat na mlijeku. iako mi se od pomisli na ovu mast s vegetom na kruhu digao želudac. a uopce nisam jako gadljiva.

polly
04.07.2007., 21:56
najgore jelo koje sam ikad probala s vegetom je bio špinat na mlijeku.

s tim sam i ja jednom bila počašćena
ima jela di mi vegeta ne smeta toliko
npr. grah, gulaši razni, sarma,..
ali blitva, špinat, jaja, riba,.... su prestrašni

chateauxdeif
04.07.2007., 22:00
@polly
potpisujem tvoj recept za "juhicu od kravice" jer to je ono i jedino pravo.
ako se još koju godinu budemo družile na forumu, poslat ću ti kokicu koja raste i živi na mojem imanju, pa ćeš mi onda reći svoje mišljenje. to mislim ozbiljno.
jasno da ove kaj za 42 dana nadebljaju na 2,5 kg ili možda one malo sporije za 81 dan i ne mogu drugačije mirisati. sada nemam starih kokica, jer sam lani obnovila "jato" pa to ne mogu već ove godine napraviti. jedini problem u tome jest da meso iz juhe i nije baš jestivo, jer je neobično tvrdo. ali ako imaš dobre zube i volju može se pojesti. a juha je za *****

chateauxdeif
04.07.2007., 22:06
dok ja napišem već se hrpa ljudi pojavi
@yeya nadam se da si razumjela da je to stav moje susjede i da ja vjerujem da ona zbog vegete ne zna da je riba. !!! po tvom citatu nije mi baš sasvim jasno pa samo provjeravam.
ja i vegeta smo se davno posvađale!

polly
04.07.2007., 22:12
ako se još koju godinu budemo družile na forumu, poslat ću ti kokicu koja raste i živi na mojem imanju, pa ćeš mi onda reći svoje mišljenje. to mislim ozbiljno.

puno ti fala
no polly ti je djevojka sa sela (što se moglo i zaključiti spominjanjem šurenja ;) ) i jako dobro zna kaj su domaće koke kaj trčkaraju i kljucaju samo zrnje i čupaju glisteke :D
meni ti kokošja juha jednostavno smrdi
ali protiv piceka u rolu ili na saft nemam niš protif :klopa:

x-type
04.07.2007., 22:16
ajde da i ja onda napišem najgore iskustvo s vegetom. zapravo, dvoumim se: u igri su lešana blitva s vegetom i tršćanski umak s vegetom. strava i užas.

osim bistre juhe, vegeta mi ne smeta u kojekakvim ćušpajzima (zanimljivo, Polly, mi u grah ne stavljamo :D), ali su mi oni sasvim dobri i bez nje. i sad će me neki htjet ubit, al nije mi loša u pacu za roštilj. naravno, oprezno s njom, tek koje zrnce.

a najstrašnije što ljudi često jedu ,a što meni zvuči prestrašno, je jaje na oko s vegetom :onaj koji ne smijemo stavljat:

yeya
04.07.2007., 22:31
dok ja napišem već se hrpa ljudi pojavi
@yeya nadam se da si razumjela da je to stav moje susjede i da ja vjerujem da ona zbog vegete ne zna da je riba. !!! po tvom citatu nije mi baš sasvim jasno pa samo provjeravam.
ja i vegeta smo se davno posvađale!

jesam, razumijela sam te, sad vidim da sam malo krivo citirala, ali iskreno me nasmijao tvoj post!

Endimion17
04.07.2007., 22:46
Gle, čak sam ti i boldala da je riječ o minimalnim dozama! Ne radi se o beta karotenu iz voća i povrća, koji je koristan, potreban i važan za naše zdravlje, već dodacima za koje prosječni Pero misli da ne mogu štetiti, a mogu! Zato nemoj dodatno elaborirati pričom o doziranju i sličnom, jer si u ovom slučaju brzinski nešto označio glupošću iz neznanja. Nikome ne zamjeram ako nešto tvrdi jer mu informacije nisu dostupne ili potpune, ali nemoj nastavljati o doziranju i tome je li beta karoten jedini sastojak ili u kombinaciji s drugima - stvarno nema smisla ... nismo svi ovdje opsjednuti domaćim, netretiranim, organski uzgojenim, ali svakome tko me pokuša uvjeriti u korisnost vegete pričom o cijeni zelenjave za juhu :flop:

ima smisla. beta karoten u mrkvi i beta karoten u tableti su jednake molekule.

chateauxdeif
04.07.2007., 22:47
polly, djevojko sa sela, ma bila si mi sumnjiva
kao lokacija piše ti zagreb, a znaš kako smrdi kokoš kad se šuri.!? morala sam probati i otkrila sam te. ha?
no ponuda i dalje vrijedi, mogu jedino umjesto kokice ponuditi jednu divlju patku. što kažeš? ne moraš na juhu, bitno je samo da nije sa vegetom.ha!ha!
pade mi napamet da možda dobijemo od podravke neku ponudu ako prestanemo izražavati ovakovo naše mišljenje. ja bih od love odmah kupila povrće i začine, jer čujem da su jako skupi.
najbolje da odem u čorku jer što dalje u noć a ja imam sve genijalnije ideje.
samo na znanje: ne konzumiram alkohol i ne drogiram se a tako sam genijalna!!!ha,ha,ha

chateauxdeif
04.07.2007., 22:52
da zaboravila sam @yeya jesi li i ti djevojka sa sela a ono lokacija metropola je zbog konspiracije?
drago mi je da smo razmijenile mišljenja, jer kod mene (selo, istočna slavonija, blizina granice) svi, ali baš SVI koriste vegetu. nije za vjerovati. kupuju čak neke slične proizvode u bosni, jeftiniji su.

yeya
04.07.2007., 22:59
da zaboravila sam @yeya jesi li i ti djevojka sa sela a ono lokacija metropola je zbog konspiracije?
drago mi je da smo razmijenile mišljenja, jer kod mene (selo, istočna slavonija, blizina granice) svi, ali baš SVI koriste vegetu. nije za vjerovati. kupuju čak neke slične proizvode u bosni, jeftiniji su.

da, jesam :D , ali nisam iz slavonije. i znam kako kokos smrdi kad se šuri (ili furi, kako moja baka kaze), kao i polly. samo sto ja ne jedem vise kokice, pa se ne moram zamarat s time.

inace, ovaj moj spinat na mlijeku s vegetom je napravila jedna slavonka.

Donata
04.07.2007., 23:15
ima smisla. beta karoten u mrkvi i beta karoten u tableti su jednake molekule.

Nema smisla nastavljati ovu diskusiju, mogao si jednostavno reći da ne razumiješ engleski i netko bi se sigurno ponudio da ti prevede.
Pokušat ću još jednom, a onda stvarno odustajem jer ako još jednom izvališ ovo gornje onda ili si tvrdoglav i mučno ti je priznati da si ipak pogriješio ili jednostavno ne govoriš engleski.

"Remember the study in which heavy long-term cigarette smokers were given synthetic beta-carotene, and it did not appear to prevent them from developing lung cancer? Well, not only is synthetic beta-carotene not biochemically identical to the real stuff found in carrots, but scientists now think that carrots' protective effects are the result of a team effort among several substances abundant in carrots, including alpha-carotene-another, less publicized carotenoid. A recent National Cancer Institute study found lung cancer occurence was higher in men whose diets did not supply a healthy intake of alpha-carotene."

Ovo gore sam ti boldala, kad već hoćeš o mrkvama ...

murtela
04.07.2007., 23:19
pa barem u juhici ima povrća :)

atlantis
04.07.2007., 23:25
ja koristim vegetu

u vecini jela

i, iako imam hrpetinu zacina doma, ne mogu za svako jelo sitno kockati petinu mrkvice, petinu persina pa to pirjati...

ako krepam od vegete a ne od klime u firmi, rada od 14 sati, prekomjerne tezine, zagadjenog zraka, radijacije iz krskog ili od pijanog vozaca... bar bum krepala ukusno :zubo:

chateauxdeif
04.07.2007., 23:44
da li vi znate koliko je sati? a mi o ćemu nego o vegeti. ajme.
još samo da vam kažem polly i yeya, ja sam pred 6 godina zbrisala iz metropole u slavonsku ravan.
laku noć i lijepo spavajte

*jezebel*
05.07.2007., 00:24
endimione progooglaj malo pa ces vidjeti da se prirodni i sintetski betakaroten ipak strukturalno razlikuju (ne mnogo, ali dovoljno da imaju razlicite efekte), svijet i dalje gaji iluziju da su sintetski suplementi i prirodne tvari 100% identicni. e pa nisu. samo su slicni. prirodni takodjer, s obzirom na to da je topiv u mastima, moze biti stetan za zdravlje ako se uzima u velikim kolicinama, ali opet daleko manje od sintetskog. naravno da pojacivaci okusa nisu stetni na prvi pogled, nitko nije crk'o nakon zlice vegete, ali o dugorocnim posljedicama dugogodisnjeg konzumiranja bi se itekako dalo raspravljati. istina, masa stvari nas ubija i ne reagiramo svi jednako, treba se opustiti i uzivati i u malo otrova, ali uzivamo li zaista ili nas je netko uvjerio u to da u tome uzivamo? meni vegeta ne predstavlja nikakvu senzaciju okusa. pa zasto ne bih onda odbacila nesto sto mi stvarno nije nuzno.

btw vidjeh u dm-u sol s dodatkom zacina u prahu (bez aditiva), malkice je skuplja, al' morebit da je fina, nisam jos probala. vegetu ne jedem godinama i uopce mi ne fali (a hranu opcenito vrlo malo solim, cisto onoliko koliko mi treba da ne ostanem bez elektrolita), zapravo mi se cist' gadi i popi*dim ako mama skuha rucak pa stavi vegete, ja joj to necu jest'. ljudi su se navikli stavljati je zbog toga sto je malterne proglasena revolucionarnim proizvodom i ne moraju se zaje*avat sa hranom, vec samo pospu vegetom... a nismo ni svjesni kolika je tu uloga medija i koliko je nekoristenje vegete samo stvar navike. stara mi prica kak' je kad je bila mlada bilo sramota jesti domacu kobasicu, vec su jeli one industrijske i hrenovke i pastete, a gle sad stari moj, svi se vracaju domacem i misle kakav sam glupan bio sto sam se godinama ozderavao umjetnim shitovima, a imam doma puno bolje. nije uopce tesko odreci se vegete, izbor je ogroman pa da mi treba bas ona... no thanx. sve se to da iskombinirat' sa biljkicama a da je fino i da ne predstavlja nepotreban rizik za zdravlje. kao sto se recimo u kolacice moze staviti puno manje cukra ako se dodaju anis i ostali zacini.

Endimion17
05.07.2007., 01:05
http://www.moleculeoftheday.com/images/beta-carotene.gif
beta-karoten. i sintetski i onaj u mrkvi. gdje je razlika? molim vas da mi kažete gdje je razlika.
što se tiče alfa-karotena, to je alfa karoten.
govorimo o beta-karotenu.

kužim gdje je razlika. vama je u glavama. pričam s osobama koje se panično boje svega što pročitaju u malim člančićima. "sol je otrovna", "čokolada je štetna", "šećer je opasan", "sintetski vitamini" su otrovni, fuuuj".
da vam netko kaže da je zrak otrovan, a flatus "zdrav i organski", sproveli bi cijev između rektuma i usta. :rolleyes:

kemik
05.07.2007., 07:23
vegeta mi smrdi. oduvijek.

kod mene u kuhinji je nema, nema sanse da bih ju ikad stavila u išta što ja kuham. osjetim i najmanju kolicinu, kad jedem nesto sto su drugi skuhali.

beta-karoten je beta-karoten, nastao on u mrkvi ili u sintetskom labosu. te fame o tome kako "postoji mala razlika nastao on u labosu ili u prirodi" su temeljite bedastoce i strasno bih voljela da mi netko KEMIJSKI pokaze koja je razlika, u čemu se razlikuju...

Ne mislim da je vegeta nezdrava, u nekim normalnim kolicinama. Znam ljude koji u jedno jelo stavljaju po 2-3 jušne žlice, pa tako svaki dan, e tu mi se već čini da unose previše soli, da toliki unos NaCl ne može biti zdrav...

daz
05.07.2007., 07:38
beta-karoten. i sintetski i onaj u mrkvi. gdje je razlika? molim vas da mi kažete gdje je razlika.

Ti znaš. Ovi sa Berkleley-a su svoje diplome kupili na Hreliću...

kemik
05.07.2007., 07:41
gle, endi i ja smo znanstvenici. voljeli bismo procitati znanstveni rad koji pokazuje da je b-karoten iz mrkve drukciji od sintetskog, po mogucnosti sa analitickim podacima (meni bi, recimo, dobro sjeo NMR tih dviju molekula u kojem bi se vidjela razlika) :)

Donata
05.07.2007., 07:52
kužim gdje je razlika. vama je u glavama. pričam s osobama koje se panično boje svega što pročitaju u malim člančićima.

Sad si jednostavno dokazao da si zatucan jednako, ako ne i više, od onih koji hoće osobno upoznati kravu čije mlijeko piju! Arogantno je radove istraživača sa uglednih sveučilišta nazivati člančićima, ali naravno, tko su oni prema tvom znanstvenom autoritetu?!

Tebi jednostavno nije jasno, da ono što se prodaje kao sintetički beta karoten, jednostavo po svojoj kemijskoj formuli nije isto što i prirodni. Da kemijski mogu reproducirati identični beta karoten onom u mrkvi, priča bi bila drugačija. U sintetičkom nedostaje npr. 9-cis betakaroten. Upravo radi toga Američki nacionalni institut za rak savjetuje dodatke beta karotena isključivo na prirodnoj bazi. Što ti je tu teško razumjeti?

Donata
05.07.2007., 07:58
gle, endi i ja smo znanstvenici. voljeli bismo procitati znanstveni rad koji pokazuje da je b-karoten iz mrkve drukciji od sintetskog, po mogucnosti sa analitickim podacima (meni bi, recimo, dobro sjeo NMR tih dviju molekula u kojem bi se vidjela razlika) :)

Razumijem tvoj stav, ali on je vrlo jadan "znanstvenik" sa stavom koji ovdje zastupa.
Nemam NMR kojom bih ti mogla pokazati razlike između prirodne molekule i sintitetičke, ja nisam znanstvenica njegovog kalibra, ja samo kuham, pa se pokušaj zadovoljiti opisom bez slike:

Beta-carotene occurs naturally as all-trans beta-carotene and 9-cis beta-carotene. Smaller amounts of 13-cis beta-carotene are also found naturally. Synthetic beta-carotene consists mainly of all-trans beta-carotene with smaller amounts of 13-cis beta-carotene and even smaller amounts of 9-cis beta-carotene.

kemik
05.07.2007., 08:01
Razumijem tvoj stav, ali on je vrlo jadan "znanstvenik" sa stavom koji ovdje zastupa.
Nemam NMR kojom bih ti mogla pokazati razlike između prirodne molekule i sintitetičke, ja nisam znanstvenica njegovog kalibra, ja samo kuham, pa se pokušaj zadovoljiti opisom bez slike:

Beta-carotene occurs naturally as all-trans beta-carotene and 9-cis beta-carotene. Smaller amounts of 13-cis beta-carotene are also found naturally. Synthetic beta-carotene consists mainly of all-trans beta-carotene with smaller amounts of 13-cis beta-carotene and even smaller amounts of 9-cis beta-carotene.

ok, cijenim sto ti zelis reci, ali probaj i ti shvatit mene: meni ovakva recenica znaci vrlo malo ;). ja znam nacrtati to sto si ti napisala, ali da bi to imalo vjerodostojnost, treba mi IZVOR otkud je to doslo, razumijes?

ukoliko zelis, ja ti mogu probat objasnit sto ta recenica znaci, ali bojim se da ces me optuzit za patroniziranje, a to ne zelim - a ne zelim ni probleme sa moderatoricama jer nemrem na posel, pa sad po forumu kemičarim umjesto da pričam o tome kako mi vegeta smrdi :)

Donata
05.07.2007., 08:06
Liu Q, Suzuki K, Nakaji S, Sugawara K. Antioxidant activities of natural 9-cis and synthetic all-trans beta-carotene assessed by human neutrophil chemiluminescence. Nutr Res. 2000; 20:5-14.
Pryor WA, Stahl W, Rock CL. Beta carotene: from biochemistry to clinical trials. Nutr Rev. 2000; 58:39-53.
Hennekens CH, Buring JE, Manson JE, et al. Lack of effect of long-term supplementation with beta carotene on the incidence of malignant neoplasms and cardiovascular disease. N Engl J Med. 1996; 334:1145-1149.

Iako ovo totalno nema veze s temom.

kemik
05.07.2007., 08:09
Liu Q, Suzuki K, Nakaji S, Sugawara K. Antioxidant activities of natural 9-cis and synthetic all-trans beta-carotene assessed by human neutrophil chemiluminescence. Nutr Res. 2000; 20:5-14.
Pryor WA, Stahl W, Rock CL. Beta carotene: from biochemistry to clinical trials. Nutr Rev. 2000; 58:39-53.
Hennekens CH, Buring JE, Manson JE, et al. Lack of effect of long-term supplementation with beta carotene on the incidence of malignant neoplasms and cardiovascular disease. N Engl J Med. 1996; 334:1145-1149.

Iako ovo totalno nema veze s temom.

totalno :)

ali, hvala, procitat cu (kad dodjem na posao), pa mozemo u krajnjoj liniji na prirodnim znanostima nastavit o beta-karotenu.

atlantis, d@d@, sorry :)

polly
05.07.2007., 08:32
polly, djevojko sa sela, ma bila si mi sumnjiva
kao lokacija piše ti zagreb, a znaš kako smrdi kokoš kad se šuri.!? morala sam probati i otkrila sam te. ha?

rodila sam se u zagrebu i živim tu
baka i deda su mi živjeli na selu i imali gospodarstvo
mene su oduvijek privlačile živine, zemlja, voćke i povrćke tak da sam ja išla na selo s veseljem i radila
da radila, hrmbala kak najamni radnik :D
pa ti je onda meni puno toga i poznato

a kaj se tiče patke, ma naravno da može patka
a ni guske nisu loše, niti pure :D :D :D

sis
05.07.2007., 08:40

Naravno. Voda, sol, papar,grincajg, ramstek.

atlantis
05.07.2007., 08:45
lijepo molim bez uvreda, ne dijele mi se kartoni
hvala

*jezebel*
05.07.2007., 08:50
ehm... google? keywords? ''beta carotene'' ''synthetic'' ''lung cancer'' ''9 cis'' ''13 cis'' ''structural difference''... covjek stvarno mora biti corav da ne vidi izvjestaje prilicno velikih studija i mali milijun apstrakata. mene nervira taj nonsalantni stav tipa ''to je sve isto'' dok renomirani znanstvenici koji ne spekuliraju vec provode studije predlazu da se stave upozorenja na takve proizvode, sto je super ideja jer masa broncanih balavica (od kojih mnoge puse) eksperimentira sa tim suplementom ne bi li jos malo pomrkvile, a oboljelima od raka pluca se preporuca dodatni unos betakarotena kojeg onda mnogi uzimaju u nepozeljnom obliku (umjesto kombinacije karotenoida).

daz
05.07.2007., 08:53
Pitajte bilo kojeg kuhara (profića)* da li koristi kocke ili vegetu (same shit btw).
To je zasigurno iz više razloga, ne samo iz zdravstvenih...
Kad se radi o kuhanju nekako bih radije slijedio primjer jednog profesionalnog kuhara nego kemičara... Dont you agree....?

* Ne računamo Karapandžu i vegetinu kuhinju :)

kumek
05.07.2007., 08:54
recepte iz "dobrih" kuharica koje preporučaju kocke za juhu ?!? hahahaha
nekako slutim da u naslovu izdavača piše: ovo izdanje potpomogla je podravka

Ne milo... više čitaj manje piši.

JPK
05.07.2007., 09:48
http://www.moleculeoftheday.com/images/beta-carotene.gif
što se tiče alfa-karotena, to je alfa karoten.
govorimo o beta-karotenu.

Pa, ima hrpa mogućih razlika, pitanje je koje su relevantne... Nisu ni sve molekule vodika jednake, a gdje će tek ovakva mrcina biti ;)

chateauxdeif
05.07.2007., 12:17
@daz
iako nisam profesionalni kuhar usuđujem se odgovoriti, jer sam kao profesor radila u školi koja obrazuje kuhare, i normalno da ih u struci podućavaju profesionalni kuhari. postoje i jednom godišnje natjecanja učenika tih škola - GASTRO - gdje jela ocjenjuju isto profesionalni kuhari. natjecanje je internacionalno. tijekom 5 godina sudjelovala sam u pripremama za natjecanja i na samim natjecanjima i NIKADA NIKOME nije palo napamet da upotrijebi miksuru začina zvanu vegeta, knor, magi ili nešto tome slično.
pravo umijeće kuhanja sastoji se od individualnog doziranja sastojaka jela pa time i začina. treba biti upravo odmjereno dodavanje, da bi postigao okus koji želiš, i da svaki sastojak jela možeš prepoznati.
kod dodavanja miksura sva jela imaju skoro isti okus, jer dodao si uvijek isto povrće, začine i ostale "brojeve" i to u istim omjerima, samo možda u različitim količinama.
zbog čega su neki kuhari ocijenjeni kao vrhunski, a drugi su samo kuhari! meso speći zna svaki od njih.
što će vrhunski učiniti da to meso ima poseban, jedinstven okus - u principu njegova je tajna - i ako jedeš teletinu znaš da je to teletina, ako jedeš savinjetinu znaš da je to svinjetina.
onaj drugi kuhar namazat će recimo meso vegetom i gotova prića. znat ćeš da jedeš meso ali vrlo intenzivan okus vegete (ima pojačivač okusa) ubit će sve one fine nijanse koje dobro jelo čini dobrim jelom.
to bi tako nekako izgledalo.
uz put: da pojedini sastojci vegete nisu baš najzdraviji znalo se već pred toliko puno godina koliko pojedinci na ovom forumu još nemaju. vjerujte mi.

crtica
05.07.2007., 12:33

Da. Godinama. Čak i ne solim previše. Ako u jelo stavljam npr. pelatu ili rajčicu iz konšerve, ne stavljam ni sol.

U početku ti je čudno jer smo navikli ne na okus hrane, već na te sve umjetne okuse, no s vremenom skužiš i više ne možeš drugačije. :)

chateauxdeif
05.07.2007., 13:10
@crtica
upravo tako kako kažeš: ne postoji navika na okus hrane, već na umjetne okuse.

yeya
05.07.2007., 13:32
U početku ti je čudno jer smo navikli ne na okus hrane, već na te sve umjetne okuse, no s vremenom skužiš i više ne možeš drugačije. :)

:top:
slazem se s ovim u potpunosti.

x-type
05.07.2007., 13:41
Da. Godinama. Čak i ne solim previše. Ako u jelo stavljam npr. pelatu ili rajčicu iz konšerve, ne stavljam ni sol.

ma ni ja ne solim jela mnogo. vrlo često uopće. da su svi ko ja, solane bi bankrotirale. al juha bez vegete mi je nepojmljiva. valjda stvar navike.
a vegeta + riba ili vegeta + vrhnje -> to ne razumijem kak može bit dobro. jedino što mi je bilo kolko tolko ok je bio šaran na rašljama vrlo diskretno povegetiran.

crtica
05.07.2007., 13:44
Da, stvar navike. :)

I ja sam odrastala na vegeti, soljenju, doduše moja mama je to uvijek radila s mjerom, no od kad sama kuham (a nakupilo se godinica :zubo: ), počela sam mijenjati neke naučene šprance, pa tako i tu za "bolji okus" mantru.

Mogu ja pojesti (što i činim jer ne živim u izolaciji) i zasoljeniju hranu, vegetiziranu, no ne padne mi više dobro na želudac. Odučio se. :D

Esni
05.07.2007., 13:45
Koristim vegetu al u malim kolicinama!Ali imam bebu i kad njemu kuham stavljam samo sol!E sad,skuham sebi rizu u koju stavim vegetu i nije mi nesto osobito,ono, riza ko riza!A kad bebi kuham onda u rizu stavim SAMO MALO soli!!Svaki put se naklopam njegove rize i uvjek mi je ta njegova riza bila ukusnija i mljac!!Sve mi se manje ta vegeta pocinje svidjati!!Primjetila sam da u posljednje vrijeme trosim vise soli od vegete!!

crtica
05.07.2007., 13:50
Super vesnić, no malo si zabrijala na uskličnike, a? :D
Zamišljam kako nakon svake rečenice lupiš šakom o stol :zubo:
No hard feelings :five:

Esni
05.07.2007., 13:56
Super vesnić, no malo si zabrijala na uskličnike, a? :D
Zamišljam kako nakon svake rečenice lupiš šakom o stol :zubo:
No hard feelings :five:

:lol: :lol: :lol: :lol: E znas kak sam se slatko nasmijala na ovaj tvoj komentar za usklicnike?A jeste da volim jako usklicnike i za mene nepostoje drugi znaci sem njih.Uzas!Nikako izbit tu naviku.I poruke na mob kad pise samo usklicnike koristim.Evo i sad svaki put kad zavrsim recenicu prst mi leti na usklicnik,al nedam se.:lol:

*jezebel*
05.07.2007., 14:47
ja obozavam u juhicu nakrkati puuuuuuuno povrca... i kopra sa vrhnjem... ili samo kadulju. (mmmmmmmm...kaduljaaaaaa...:cerek: ) a sranja od juhe tipa slana voda i obicni industrijski rezanci nikad ne jedem, ne znam sta ce mi to, radije si skuham salicu caja... btw ja volim tri tockice (i zagrade!):D . imam na forumu alter ego (pssssssst!), al' ga uopce vise ne koristim, vec se onak' javno sramotim... ipak bi me oni koji me znaju odmah skuzili po tockicama.

paučko
05.07.2007., 15:11
ja već dvije godine ponosno ne koristim vegetu i nema je u kući :mirko:

znam da ima ljudi koji kokice sole vegetom, al ja više volim da mi paradajz ima okus po paradajzu, a paprika po paprici.

chateauxdeif
05.07.2007., 15:40
@jezabel brave
budući da jakoooooooooo voliš punooooooooooo kadulje pročitaj molim te neka novija istraživanja o kadulji. ja ne znam na koji način da tu stranicu prebacim osim da ti napišem ovako jednu ogromnu adresu. mislim da će ti biti korisna i interesantna. pozornost obrati na redni broj 12. dakle

http://www.hcjz.hr/clanak.php?id=13318&rnd=9bfd448bf23276800d316048339f0691
meni je to bilo nešto jako nevjerojatno, ali eto znanost čini svoje a bilo bi dobro da ju akceptiramo.

la-di-da
05.07.2007., 15:42
a znate zakaj nemrete jest cips jednom kad krenete? iako ustvari ne volite cips? (ja)...zbog natrijevog glutaminata!navlakusa...cista...u svasta jos stavljaju to govno, samo da se ekipa navuce...:zubo:

*jezebel*
05.07.2007., 16:18
pročitaj molim te neka novija istraživanja o kadulji

hvala na informaciji, znam da nije bezopasna, ali rekla sam ''puuuuuuunooooooo'' povrca, a kad stavljam kadulju onda malo poskropim i juhu ne jedem cesto. sad sam radi promjene presla na neke druge cajeve, ali godinama sam pila dosta caja od kadulje i nije mi se desilo nista od navedenog... a jbg, svi se moramo s necim trovati, eto, nisam cistunac:D !

Donata
05.07.2007., 16:25
Ljudi dajte nemojte pretjerivati, pa koliko kadulje treba pojesti da dođe to toksičnog efekta? Valjda bi trebala piti eterično ulje kadulje ...Mislim, stvarno!

Endimion17
05.07.2007., 16:27
Pa, ima hrpa mogućih razlika, pitanje je koje su relevantne... Nisu ni sve molekule vodika jednake, a gdje će tek ovakva mrcina biti ;)

molim? je li to to pokušavaš napraviti neki zajebantski štimung ili stvarno misliš da sve molekule vodika nisu jednake?
daj se izjasni, pa da stavim prikladnog smileya :D

vezano za beta-karoten, nitko nije spomenuo izomere. kod ovakve mrcine, cis i trans verzije baš i nisu iste. ono što sam ja govorio jest da su dvije molekule jednake strukture - jednake i po djelovanju.
kemik inače ima sasvim pravo što se tiče vegete - ljudi koji vegetu stavljaju u ogromnim količinama ne moraju se zabrinjavati prvenstveno natrijevim glutamatom. unose previše natrijevog klorida. treba nam žličica dnevno, a kad ljudi pretjeraju, znaju primiti i red veličine više. i onda se tuže na tlak.
jednostavno trebate čitati upute i slijediti ih. to je kao da se žalite da vam je automobil zgnječio bebu, a niste pročitali da stvar ima tonu-tonu ipo i da je beba preslaba da se odupre tolikoj masi.

(a moram biti ovako doslovan, kad vidim ove nebuloze s molekulama vodika)

*jezebel*
05.07.2007., 16:50
Ljudi dajte nemojte pretjerivati, pa koliko kadulje treba pojesti da dođe to toksičnog efekta? Valjda bi trebala piti eterično ulje kadulje ...Mislim, stvarno!

valjda da k'o krave pobrstimo cijeli vagon kadulje :)... a ne... fakat sam se utapala u njoj jako dugo... i nist'.

btw navodno ima blago estrogeno djelovanje, stare rimljanke su je pile protiv neplodnosti.

chateauxdeif
05.07.2007., 17:40
vezano za kadulju, svak je "svoga tela gospodar".
stare rimljanke a i rimljani jeli su iz olovnog posuđa, i mnogima nije bilo ništa. barem nekoliko generacija je preživjelo, desetke godina radilo se ploče za krovove u kojima je bilo azbesta, a sada smo na tome da ni običan "dihtung" na peći ne smije biti od azbesta.
ovo sam napisala samo zato što mislim da nije na odmet biti upoznat sa MOGUĆIM posljedicama onoga što konzumiramo (konkretno kadulja), jer na koncu konaca oko toga se i počela vrtiti ova tema.

Endimion17
05.07.2007., 19:11
pa eto, vi stavljate malo kadulje, neki drugi stavljaju malo vegete. i nikom ništa.

rasprava nije o jedenju vegete žlicom, nego o natrijevom glutamatu u vegeti. ako ne pretjeruješ, sigurno ti neće biti ništa.

no moram se i ja zgroziti nad ljudima koji u kokice trpaju vegetu, koji ju mažu na kruh skupa s mašću, koji u juhu uvale tri jušne žlice itd.
to je već : rigo:

voli li tko od vas kinesku kuhinju? znate li zašto je tako... sočna? ;):D

chateauxdeif
05.07.2007., 19:17
bolje nemoj napisati. po pitanju imam osjećaj da je neki gnjus !?
odgovori molim te prvo sa da ili ne, jer ne bih danas o ružnim stvarima.

imaš dobre potpise!!!

JPK
05.07.2007., 19:47
molim? je li to to pokušavaš napraviti neki zajebantski štimung ili stvarno misliš da sve molekule vodika nisu jednake?
daj se izjasni, pa da stavim prikladnog smileya :D

Pa stvarno nisu jednake. Postoji ortovodik i paravodik - razlika je u tome što su u jednom spinovi jezgara atoma paralelni, a u drugom antiparalelni. I imaju dosta drukčija svojstva, kao npr. reaktivnost, toplinski kapacitet, etc. Dovoljno drukčija da kad pune rakete vodikom moraju paziti na omjer ortovodika i paravodika.

A to je najjednostavnija molekula koja postoji ;)

njasa
05.07.2007., 20:01
ja vegetu koristim redovito, ali ne u svoj spizi. koristim je kad radim juhu ili kad mariniram meso, pa uz papriku, kapulu, luk... dodam i malo vegete. na ribu i na povrce nikad ne stavljam vegetu to bi mi bilo cudno. i sad kad mi neko kaze da ja neznam kuvat poslala bi ga odakle je dosa. neznam zasto bi moje kuharsko umjece bile losije od nekoga ko kuha bez vegete. ne koristim samo i iskljucivo vegetu!!!!!!
a sta se tice stetnosti, ljudi moji i mrkva moze bit stetna ako je u prevelikim kolicinama koristimo- a prirodan je proizvod!
i ne slazem se da sva spiza ima isti okusu z vegetu, jer kad u rizot dodam doslovno 1/4 kucarina vegete taj okus se jedva primjeti. druga stvar je kad se nezna kuvat sa vegetom pa kad se u svu spizu stavlja puna zlica vegete :rolleyes:

atlantis
05.07.2007., 20:10
moli se svekoliko pucanstvo da uzme u obzir cinjenicu da je moderatorica dva puta (slovima: dva puta) pala kemiju I i da ce, sukladno toj cinjenici, banat sve koji nastave s kemijskim prepucavanjima ;)

hvala

Donata
05.07.2007., 20:44
voli li tko od vas kinesku kuhinju? znate li zašto je tako... sočna? ;):D
Ne volim. Ali znam zašto ju vole - jer već desetljećima u kineskim restoranima koriste prozirne kristaliće natrij glutamata, a kojeg je iskemijao jedan Japanac, al' mi se neda guglat da vidim kak' se zove.;)

Madame Hooch
05.07.2007., 22:28
nisam do sad štela mešati :p :cool: :cerek: ...ali kad vidim da moderatorice ne ubijaju zbog V (za one gadljive) iliti vegete (za sve ostale) da ja vama velim kaj si ja mislim ....
a) hrpa vas se tu pres...va :flop: :tak:
b) sve OK za mlade mameke i tateke - bebama se ne kuha sa začinima i MNG-ovima i nikad se niti nije, pa ak se koji mamek i tatek navuku na ugodni miris kuhane svinjetine, puretine, piletine, karfiola, mrkve, graška i špinata ; sve samo na britanoj vodi i bez dodataka - nek im je u slast :top: ( i ja sam godinama bila svjesna da je hrana koju sam kupovala za moju pesicu nutricionistički odmjerena za njezin organizam, ispitana i zdrava, bez umjetnih bojila i pojačivača okusa ...pa ipak JA to nisam jela, ali niti davala njoj ono kaj ja jedem)
c) kaj se V(egete) tiće - živo mi se spolno opći zbog toga kaj ju se ne navodi u Cordon Bleu kuharicama ...pa kak se uopće i bi, kad u toj školi nema Podravcih :zubo: ...ak ja kuham nekaj po receptu iz velevažnih kuharica - držim se recepta ;)
d) u bilo kaj "na bijelo" - ne ide V(egeta)
e) u bilo kaj s vrhnjem, kiselim ili slatkim, ili bilo kaj s mlijekom - ne ide V(egeta)
f) za sve ostalo - probajte pa kritizirajte - ko ne proba, nema pravo na kritiku :E

...off comment : uvjerena sam da dobro kuham :cheer:

...i biblijska : svatko ko nikad nije pojeo paštetu ili hrenovku - neka baci prvi kamen :amen:

Endimion17
06.07.2007., 00:56
i što sad, ako nastavim o kemiji, na*ebao sam? :confused:
pa tema zahtijeva blebetanje o organskoj. ne može to tako. o čemu ćemo onda pričati? ako izbacimo kemiju, onda rasprava više nije rasprava (nema argumenata, dokaza) već postaje indoktrinacija - nešto što se sve masivnije odvija na forum.hr-u.

Donata
06.07.2007., 06:03
f) za sve ostalo - probajte pa kritizirajte - ko ne proba, nema pravo na kritiku :E

Većina je ovdje upravo rekla, da im s vegetom sve ima jednaki okus, valjda to znači da su ju kušali :confused:

atlantis
06.07.2007., 09:39
i što sad, ako nastavim o kemiji, na*ebao sam? :confused:
pa tema zahtijeva blebetanje o organskoj. ne može to tako. o čemu ćemo onda pričati? ako izbacimo kemiju, onda rasprava više nije rasprava (nema argumenata, dokaza) već postaje indoktrinacija - nešto što se sve masivnije odvija na forum.hr-u.

ovo je gastronomija...

seciranje vodikovih molekula je OT i prema takvom postovima chu se odnositi kao i prema svakom drugom OT-u

moj je post bio samo usmjeravanje rasprave (da ne zabrazdite predaleko) i to kroz zajebanciju na MOJ racun

za daljnje rasprave imash PZK

alexxx
06.07.2007., 09:57
znam da ima ljudi koji kokice sole vegetom
evo, ja živim s jednim. :zubo:

i s jednim koji kuha juhu od vegete. (di je onaj smajlić koji pada u nesvijest?)

ja je ne koristim ama baš nikad. i imam averziju prema juhama iz vrećice i tako to.. ako ću se trovat, trovat ću se sladoledom. :D

polly
06.07.2007., 10:01
.. ako ću se trovat, trovat ću se sladoledom. :D

ma da bi riječ dodala :D
današnji poslovni već čeka u frizeru, a ja trenutno mislim samo na njega onak samogu u kmici na hladnom
morat ću ga maznut, da ne pati
a bome ni ja :D :D

chateauxdeif
06.07.2007., 12:43
@Madame Hooch
kasni si se jučer javila pa tek sada mogu "uzvratiti udarac"
a)
ja sam relativno friška na forumu, i stalno vidim da se nekoga zbog reklamiranja opominje ili nešto slično. V (a koristim ga samo ja) nije nedaj Bože zbog gađenja, već nisam znala da li mogu konstantno pisati vegeta, vegeta, vegeta...... a da ne dobijem karton. (ovo nije zezancija to mislim ozbiljno. no budem naučila)
b)
dok ne probam tvoju kuhinju (smajlić) ostajem i dalje skeptična za onaj dio kuhanja gdje vegetu upotrebljavaš (još jedan smajlić)
( skoro namjeravam na put po lijepoj našoj pa mi samo javi i ja dolazim)
kaj se tiče bacanja kamenja to mi ne pada na pamet, jer sam veliki ljubitelj paštete, hrenovki i safalada (puno smajlića).

ipak činjenica jest da vegetu (ak me banaju zbog toga, ti molim te preuzmi odgovornost, ipak si ti tu puno dulje od mene i možda imaš neke veze) ne rabim u mojoj kuhinji i niti nebum.
trujem se otrovima s kojima se truju alexxx i polly. to onako 2 x 4 litre svaka dva tjedna - čokolada i višnja. ah!

*jezebel*
06.07.2007., 13:47
imam averziju prema juhama iz vrećice i tako to.. ako ću se trovat, trovat ću se sladoledom. :D

potpisujem i dodajem kesten pire s puno slaga i cokolade:D :amnjamnjam: :p

Endimion17
06.07.2007., 13:56
ok, atlantis, jest off topic, ali ne mogu dozvoliti da me se u raspravi pokopa krivom interpretacijom koja služi kao "straw man dokaz" da je beta-karoten štetan.
orto i para vodik prelaze iz jednog u drugi oblik. dakle, pri različitoj toplini imamo različite oblike. što se tiče raketa, pune se na isti način. zaključak - dvije različite molekule vodika su toliko različite koliko i zvjezdasta i zasjenjena konformacija nekog ugljikovodika - nevažno.
eto, toliko od mene po tom pitanju.

on with the vegeta.
može li mi tko reći koliko vegeta točno košta? mislim na najmanje pakiranje. na podravkinoj stranici vidim da ima nekoliko vrsta, pa sam zbunjen. zadnji put kad sam vidio pakiranje vegete, bilo je u plavoj vrećici, a druge vrste nikad nisam vidio. reklamiraju vegetu twist, pa onu za krumpire, a u dućanima toga baš i nema. :confused:

Madame Hooch
06.07.2007., 14:00
[SIZE=1]on with the vegeta.
može li mi tko reći koliko vegeta točno košta? mislim na najmanje pakiranje.
jučer u konzumu, 250g - 11,99kn

kemik
06.07.2007., 14:00
ok, atlantis, jest off topic, ali ne mogu dozvoliti da me se u raspravi pokopa krivom interpretacijom koja služi kao "straw man dokaz" da je beta-karoten štetan.
orto i para vodik prelaze iz jednog u drugi oblik. dakle, pri različitoj toplini imamo različite oblike. što se tiče raketa, pune se na isti način. zaključak - dvije različite molekule vodika su toliko različite koliko i zvjezdasta i zasjenjena konformacija nekog ugljikovodika - nevažno.
eto, toliko od mene po tom pitanju.
:ban:

:B

:D :D :D

polly
06.07.2007., 14:02
[SIZE=1] zadnji put kad sam vidio pakiranje vegete, bilo je u plavoj vrećici, a druge vrste nikad nisam vidio. reklamiraju vegetu twist, pa onu za krumpire, a u dućanima toga baš i nema. :confused:

kaj ne bi bilo
ima u svakom

profesionalno sam deformirana pa pregledam sve police u svim dućanima i pročitam sve deklaracije :zvrko:
ako se tko ne snalazi u dućanu, samo neg mene pita :zubo:

polly
06.07.2007., 14:03
dodala bi samo da mene ove rasprave oko vodika baš zabavljaju iako ne sudjelujem u njima
i sad se osjećam kak dete kad mu se popali zvečka :tuzni:

x-type
06.07.2007., 14:03
[SIZE=1]

on with the vegeta.
može li mi tko reći koliko vegeta točno košta? mislim na najmanje pakiranje. na podravkinoj stranici vidim da ima nekoliko vrsta, pa sam zbunjen. zadnji put kad sam vidio pakiranje vegete, bilo je u plavoj vrećici, a druge vrste nikad nisam vidio. reklamiraju vegetu twist, pa onu za krumpire, a u dućanima toga baš i nema. :confused:

25 deka je najmanje pakiranje u onoj uobičajenoj vrećici i stoji nekih 12 kn otprilike.
u zadnjih par godina se pojavila gomila tih vegeti twist. to su razne začinske mješavine, obično nemaju baš mnogo veze s običnom vegetom (iako se ona osjeti). meni je to ponekad dobro. npr ona za piletinu - namažeš pilence s tim, ispečeš i jako je fino. ili onda za krumpir mi isto paše.
ono što mi nikak ne valja je za roštilj i za salatu (jednom sam kupio radi probe pa sam bacio jer vegetu u salatu - :nono: )
i kak ih ne vidiš u dućanu, ima uvijek!

Rajka
06.07.2007., 15:19
Imam u kredencu nesto slicno Vegeti ali bez MSG-a, pace, organicki je Marigold Swiss Vegetable Bouillon, koji hvale i Nigella Lawson i Nigel Slater, a meni je podjednako sintetickog okusa kao i Vegeta, mozda jedino zeru neslaniji. Nekad si ga napravim kao vruci napitak, doduse.

S Vegetom je najveci problem taj misung suhog povrca i misterioznih 'zacina' koji skroz ubiju druge sastojke. Sam MSG je povezan s petim okusom, umami, koji bi trebao biti kao neka punoca . Lignje, gljive i parmezan se cesto navode kao primjeri. I ne vidim razloga zasto bi se bas sva hrana tako pojacavala - kad jedem povrtnu juhu zelim delikatni okus svih povrcki a ne atak na nepce.

Endimion17
06.07.2007., 18:02
oh yeah. idem ja po vegetu. mislim da ću uzeti twist verziju.
pa ću je jesti žlicom :B

:lol:

Madame Hooch
06.07.2007., 18:25
oh yeah. idem ja po vegetu. mislim da ću uzeti twist verziju.
pa ću je jesti žlicom :B

:lol:

i tako mi ostadosmo bez Endimona :Pop: :rip:

Elöise
06.07.2007., 20:51
btw vidjeh u dm-u sol s dodatkom zacina u prahu (bez aditiva), malkice je skuplja, al' morebit da je fina, nisam jos probala.

Dođoh prvi puta na Gastronomiju, i odmah se morah nadovezati. :D
Ja sam vegetarijanac već nekih 9 godina, trudim se jesti zdravo, koliko je to moguće u današnjim uvjetima, kada kupuješ hranu u trgovinama.
Za V sam davno čula da je štetna (ah, malo toga nije!). Moja mama ju je gotovo redovno koristila, iako u sasvim primjerenim količinama, tako da nisam za svako jelo imala osjećaj da je "isto". Ali, isto tako sam je cimala da smanji upotrebu V, kupila hrpu začina (sušenog bilja) i polako zamjenjivala V. I sad mi je normalno upotrebljavati bosiljak, mažuran, origano, klinčić, muškatni oraščić ili što drugo, umjesto V.
Citirah te da kažem kako koristim navedenu sol. Zove se Kräuter Salz, za one kojima njemački nešto znači. :D Doista ima više okusa po bilju, ono kako ja kažem: zelenom (ne "grincajgu") i puno je bolja od V. Opet, ni to ne koristim učestalo, jer volim kombinacije začina. Isto tako, ne znam koliko je ta sol zdrava ili štetna, nisam kemičar....
U trgovini nikad ništa ne kupim za jesti ako nisam pročitala sastav proizvoda. Često se zna u nečem biljnom zaletiti životinjski dodatak, tako da mi je to postala navika. I onima koji to ne rade - ne bi vjerovali koliko ima E... nešto nešto brojeva, aditiva i sličnih stvari. Ali, po meni, sve što izađe iz tvornice ne može imati znak "prirodno".
I, nisam paranoična.... :zubo: Samo svjesna da živimo u nezdravom svijetu i da se treba snaći kako se zna i umije.

extreme
07.07.2007., 00:10
ja volim vegetu, baš mi je fina-al ne stavljam ju u sve.
npr...one fine juhe koje se krčkaju po 3-4 sata-to je stvarno grijeh pokvariti vegetom..ili ribu..nikad ju ne stavljam kad radim krem-špinat...
stavljam ju recimo na pile kad ju pečem u pećnici-da kožica dobije fini i pikantni okus, ili npr..kad radim neko drugo pečeno meso

a inače na balkonu imam nekoliko raznih začinskih biljaka u lončanicama koje svakodnevno upotrebljavam..
a mislim da se ne treba baš toliko brinuti oko te vegete...uz sve moguće zagađivače danas-mislim da je vegeta najmanji problem...

Endimion17
07.07.2007., 13:14
Dođoh prvi puta na Gastronomiju, i odmah se morah nadovezati. :D
Ja sam vegetarijanac već nekih 9 godina, trudim se jesti zdravo, koliko je to moguće u današnjim uvjetima, kada kupuješ hranu u trgovinama.
Za V sam davno čula da je štetna (ah, malo toga nije!). Moja mama ju je gotovo redovno koristila, iako u sasvim primjerenim količinama, tako da nisam za svako jelo imala osjećaj da je "isto". Ali, isto tako sam je cimala da smanji upotrebu V, kupila hrpu začina (sušenog bilja) i polako zamjenjivala V. I sad mi je normalno upotrebljavati bosiljak, mažuran, origano, klinčić, muškatni oraščić ili što drugo, umjesto V.
Citirah te da kažem kako koristim navedenu sol. Zove se Kräuter Salz, za one kojima njemački nešto znači. :D Doista ima više okusa po bilju, ono kako ja kažem: zelenom (ne "grincajgu") i puno je bolja od V. Opet, ni to ne koristim učestalo, jer volim kombinacije začina. Isto tako, ne znam koliko je ta sol zdrava ili štetna, nisam kemičar....
U trgovini nikad ništa ne kupim za jesti ako nisam pročitala sastav proizvoda. Često se zna u nečem biljnom zaletiti životinjski dodatak, tako da mi je to postala navika. I onima koji to ne rade - ne bi vjerovali koliko ima E... nešto nešto brojeva, aditiva i sličnih stvari. Ali, po meni, sve što izađe iz tvornice ne može imati znak "prirodno".
I, nisam paranoična.... :zubo: Samo svjesna da živimo u nezdravom svijetu i da se treba snaći kako se zna i umije.

Kräutersalz je isto što i "herb salt". To je natrijev klorid (i to morska sol, što znači da uz natrijeve, sadrži i kalijeve, magnezijeve i kalcijeve soli te ostale nečistoće) kojemu je dodan nekakav humektant (drži vlagu). Tome se dodaju praškasti začini (luk, limun, papar).

chateauxdeif
07.07.2007., 14:02
Endimion17
mislim da nisi sasvim u pravu što se tiče toga da je Kreutersalz morska sol. Ja sam u nekoliko navrata bila u njemačkim solanama - onako sa vlakićem i po toboganima u stare rovove - gdje kopaju sol, i onda možeš na toj lokaciji kupiti i razne vrste soli, sa raznim dodacima. jedna od tih soli je i Kreutersalz pa zbog toga pretpostavljam da ima i kopane soli sa raznim dodacima. imaju sa dodacima paprike i raznih začina. u ostale podatke koje si naveo ne diram
jer o tome ne znam ništa.

ja i bash ja
07.07.2007., 14:05
Endimion17
mislim da nisi sasvim u pravu što se tiče toga da je Kreutersalz morska sol. Ja sam u nekoliko navrata bila u njemačkim solanama - onako sa vlakićem i po toboganima u stare rovove - gdje kopaju sol, i onda možeš na toj lokaciji kupiti i razne vrste soli, sa raznim dodacima. jedna od tih soli je i Kreutersalz pa zbog toga pretpostavljam da ima i kopane soli sa raznim dodacima. imaju sa dodacima paprike i raznih začina. u ostale podatke koje si naveo ne diram
jer o tome ne znam ništa.

:rolleyes: a šta , ti misliš da se kamena sol našla u slojevima pod zemljom po Božjoj volji ? pa i ona je nastala stlačivanjem pod novopridošlim sedimentima iz soli nekog pradavnog mora u kojem je bilo svega što ima i u današnjim morima (osim nafte i coppertonea :rofl: )

endimon - zaboravio si fosfor :nono:

chateauxdeif
07.07.2007., 14:20
@ja i bash ja
cijenim ljude koji i kad se nekom obraćaju u pisanom obliku mogu izraziti svoj negativan naboj.
ako me pitaš da li se tamo našla po Božjoj volji, u krajnjem slučaju jest.
budući da je Endimon rekao.." ( i to morska sol ....) razumjela sam da govori o soli dobivenoj iz sada postojećih mora, jer ne znam zašto je upravo to naglasio.

Madame Hooch
07.07.2007., 15:15
@ja i bash ja
cijenim ljude koji i kad se nekom obraćaju u pisanom obliku mogu izraziti svoj negativan naboj.
ako me pitaš da li se tamo našla po Božjoj volji, u krajnjem slučaju jest.
budući da je Endimon rekao.." ( i to morska sol ....) razumjela sam da govori o soli dobivenoj iz sada postojećih mora, jer ne znam zašto je upravo to naglasio.

joj, curka, pa kaj si se odma naježila :kiss: ...ako pitaš geologe Boga ionak nema, a kaj se endimiona tiće, on itak samo laprda tu nešto kemija-tamo-kemija-vamo ...tvoje su solice super divna krasna stvar i koristeći ih sljedećih 20 godina, u potpunosti ćeš isprati organizam od vegete kojom te mama hranila prethodnih 20 godina :zubo:

chateauxdeif
07.07.2007., 16:40
@ Madame Hooch
na onih "prethodnih 20 godina" zafaljujem na komplimentu. ak obračunaš i onih 25 godina kaj JA vegetu ne koristim još si uvek jakooo daleko. ipak fala. da bi reč rekla!
i tebi pusa (ne znam koristiti smajliće)

polly
07.07.2007., 18:13
(ne znam koristiti smajliće)

kad odgovaraš na post klikni na "napredne opcije" i tad bu ti se tam na desne otvoril novi svijet smajleka
a na gastro možeš i ove stavljati
http://www.cosgan.de/images/midi/haushalt/d030.gif

chateauxdeif
07.07.2007., 18:52
polly
:top:
:kiss:

Endimion17
09.07.2007., 02:33
što odmah napadate, pa samo sam napisao što je Kräutersalz :rolleyes:
sadrži natrijev klorid, auuuu :s

madame hooch, bez kemije nema ni spoznaje o hrani. inače, niti se jedan sastojak vegete ne akumulira u organizmu. povrće, sol, mononatrijev glutaminat i inozinat. sve podložno metaboliziranju ili prolasku kroz tijelo.
glutaminat je inače anion glutaminske kiseline, koja je aminokiselina i imaš ju vezanu u proteinskom lancu.
HOOC-CH2-CH2-CH(NH2)-COOH
yay, glutaminska kiselina.

edit: što biste tek rekli na ovo (http://www.podravka.hr/robne_marke/proizvod.php?typ=brand&nid=19)? moram to nabaviti :klopa:

polly
09.07.2007., 06:32
edit: što biste tek rekli na ovo (http://www.podravka.hr/robne_marke/proizvod.php?typ=brand&nid=19)? moram to nabaviti :klopa:

otkriće ti je staro kak i ja, ako ne i starije :zubo:

kemik
09.07.2007., 07:47
glutaminat je inače anion glutaminske kiseline, koja je aminokiselina i imaš ju vezanu u proteinskom lancu.
HOOC-CH2-CH2-CH(NH2)-COOH
yay, glutaminska kiselina.

baaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaan!! !!! :ban:

:D :D :D :D

x-type
09.07.2007., 08:02
otkriće ti je staro kak i ja, ako ne i starije :zubo:

:eek: issati, to se zove staro!

polly
09.07.2007., 08:16
:eek: issati, to se zove staro!

ima da te fatam, ima da te ufatim, ima da te nema
ćeš ti meni http://www.cosgan.de/images/smilie/boese/a057.gif
neš bome

Madame Hooch
09.07.2007., 08:23
...
madame hooch, bez kemije nema ni spoznaje o hrani. ...
pa sad, kod mene je spoznaja o hrani više filozofske naravi :cool:

a to što se sve može raščlaniti na kemijske formule, za nekog predstavlja samo bespotrebno opterečenje kad uživa u mirisima i okusima, dok za nekog drugog može značiti krajnje površan pristup problemu, jer svaki se kemijski spoj drži na okupu zahvaljujući fizikalnim zakonima :E

Balada
09.07.2007., 10:34
Ja bih rado napravila domaću vegetu od povrća iz svog vrta, ali ne znam po kojem receptu, jer nailazim na više različitih varijanti, pa bih voljela znati i povratne informacije onih koji su je pravili/kušali - na što treba paziti, koliki je rok trajanja itd.:confused:

Mislim da bi za mene domaća vegeta bila idealno rješenje jer nemam uvijek vremena sitno sjeckati mrkvu, celer... i ine začine, pa posegnem za vegetom, iako nastojim izbjeći nepotrebnu kemiju u hrani.

Vidjela sam na internetu da domaću vegetu pravi i prodaje eko imanje Zrno. Je li je netko probao??

cd8
09.07.2007., 10:51
zar se ne veli GLUTAMAT za spoj koji je Endimion17 gore nacrtao, HOOC-CH2-CH2-CH(NH2)-COOH (to je u stvari glutaminska kiselina)

jedno je glutamin (Gln, ona druga oznaka koju nikad nitko ne koristi je Q). H2N-CO-CH2-CH2-CH(NH2)-COOH. anion glutamina je glutaminat.

drugo je glutaminska kiselina (Glu, tj. E, Endimionova struktura gore) tj. anion iste, glutamat.

a sad me banajte (milost ne trazim, niti bih je dao)

:kava:

atlantis
09.07.2007., 10:59
prvi sam puta pokusala kroz zajebanciju ukazat da skrecete s teme... uspjeli ste to izignoriati i josh kurite...

lijepo vas, zadnji put, molim da prestanete s takvom postovima jer chu pocet kartone dijeliti...

sve daljnje pizadrije izvolite rjesavati na pm ili vas selim na znanost

hvala :)

cd8
09.07.2007., 11:10
oprosti, i ovo je bila poluzajebancija, zato zvuci kao "kurenje"

zasto ti je tesko shvatiti da nekoga ozbiljno moze zanimati radi li se o spoju A ili spoju B, kad pricamo o vegeti? stvarno me zanima radi li se o anionu glutamina ili pak anionu glutaminske kiseline. volim znati o cemu pricam.

atlantis
09.07.2007., 11:30
ne dvojim da nekoga to moze zanimati, ali onda ce o tome raspravljati na podforumu koji je namijenjen takvim temema ;)

ovdje ste debelo oftopic ;)

Endimion17
09.07.2007., 12:00
@polly: a to ti je kad se ja štednjaku približavam samo kad sam gladan :zubo:

@kemik: :eek:pa pomozi mi, nemoj se smijati :rofl:

@Madame Hooch: jako je korisno znati neke stvari. razložiš problem na elementarne komadiće, analiziraš, sklopiš i imaš potpuniju sliku. :)

@Balada, domaću vegetu ne možeš napraviti bez mononatrijevog glutaminata :D

@cd8: rado bih ti odgovorio, ali ću dobiti karton :raspa: :D

@atlantis: ali ovo uopće nije off topic. ok, beta-karoten je bio off topic, ali rasprava o MNG-u je totalni on topic. :confused:
pa ne možemo raspravljati o utjecaju MNG-a na tijelo ako mu ne pogledamo strukturu. o bože sveti, hoće li proći ako sve začinimo epitetima "ukusno", "mmm", "božanstveno", "predivno" (: rigo: ), "slasno"?

atlantis
09.07.2007., 12:08
ne pravi se blesav, molim te

ovo je gastronomija... zelite li secirati DNA ramsteka radite to na znanostima... zelite li ispec taj isti ramstek dobrodosli ste na gastronomiju

ovo
H2N-CO-CH2-CH2-CH(NH2)-COOH
NIJE gastronomija

a sad dosta prepuscavanja na ovom topicu, imate PZK ak vam i dalje nesh nije jasno

atlantis
09.07.2007., 12:09
Ja bih rado napravila domaću vegetu od povrća iz svog vrta, ali ne znam po kojem receptu, jer nailazim na više različitih varijanti, pa bih voljela znati i povratne informacije onih koji su je pravili/kušali - na što treba paziti, koliki je rok trajanja itd.:confused:

Mislim da bi za mene domaća vegeta bila idealno rješenje jer nemam uvijek vremena sitno sjeckati mrkvu, celer... i ine začine, pa posegnem za vegetom, iako nastojim izbjeći nepotrebnu kemiju u hrani.

Vidjela sam na internetu da domaću vegetu pravi i prodaje eko imanje Zrno. Je li je netko probao??

netko je spominjao tu domacu vegetu ali je i komentirao da smradi strasno... mislim da je to bilo na topicu o emisiji vecera za 5...

ja to nisam radila i nemam pojma

polly
09.07.2007., 12:33
netko je spominjao tu domacu vegetu ali je i komentirao da smradi strasno...

sfaširaju se mrkva, celer i peršin
naprednije verzije imaju i pastrnjak, a bilo bi super da se stavi i vegetinog lišća, to u biti i je ono kaj joj daje karakterističan miris
fest se zasoli i stavi u staklenku, drži se u frižideru i koristi po potrebi

nisam radila, nemam pojma jel smrdi ili ne
ne sviđa mi se ideja držanja toga danima
za takve bi lijek bio smrzavanje u kalupićima za led

atlantis
09.07.2007., 12:41
eee vidish, odlicna ideja :)

polly
09.07.2007., 12:53
ma puna sam sjajnih ideja danas
kak šipak koštica :zubo:

Endimion17
09.07.2007., 13:02
znači... što ćemo sad govoriti o MNG-u? :rofl:

ok onda, ako ne smijemo o formulama, onda može pitanjce? gdje ima kupiti onog za što polly kaže da je već stara stvar? u konzumu nema.

kemik
09.07.2007., 13:05
endi, zasto se trudis biti naporan? :)

zasto, ako zelis pricati o MNGu ne otvoris topik o njemu na PZ, ovdje stavis link i pozoves one koji zele govorit o aminokiselinama tamo? ja sam, recimo, to planirala napravit sa onim nesretnim beta-karotenom, ali jednostavno nisam stigla procitat one radove koje sam isprintala. ali, budem, casna rijec :)

polly
09.07.2007., 13:12
gdje ima kupiti onog za što polly kaže da je već stara stvar? u konzumu nema.

u konzumima ima, e sad dal ga ima u tvom lokalnom to ja već ne bih znala
u onim super-maxi-što li već ima sigurno

Martinn
09.07.2007., 13:25
Još jednom: korištenje vegete, kocki za juhu, raznih dodataka jelima (npr. za fiš, za meso za roštilj, itd) NE SPADA U GASTRONOMIJU.

Ti dodaci služe samo za ljude koji nemaju vremena, volje, namirnica i mašte za skuhati normalnu hranu, već im je samo bitno dobiti kakav takav okus (na koji su navikli) u što manje vremena. Sva hrana uz korištenje takvih dodataka ima identičan i bezličan okus (možete isprobati u raznim kvazi restoranima).

Kako je većini ljudi život postao "instant", nije ni čudo da im se vegeta uklapa u životni stil, jer nemaju vremena sjeckati mrkvicu, peršin, luk, itd ... već bace žlicu vegete i misle da je to super. Ali, svako ima pravo na svoj način života :zubo: :D

Rajka
09.07.2007., 13:27
Sad sam malo guglala, to je ljupcac o cemu pricate?

Nasla sam ovo (http://www.uni-graz.at/~katzer/engl/Trig_foe.html):

The German name Maggikraut “Maggi herb” goes back to Maggi sauce, a condiment very popular in the 60s and 70s. It is a concentrated, salted solution of browned and partially hydrolyzed proteins in water with additional flavouring; I cannot agree on its similarity to lovage aroma. There a few more analogous names in tongues of Central and Eastern Europe, e.g., Croatian Magi-začin “Maggi condiment” and Slovak Korenie Maggi “maggi spice”.

To me podsjeca na curry plant, koji stvarno strasno mirise na curry iako mislim da se ne koristi u kuhanju.

polly
09.07.2007., 13:34
Još jednom: korištenje vegete, kocki za juhu, raznih dodataka jelima (npr. za fiš, za meso za roštilj, itd) NE SPADA U GASTRONOMIJU.
je
tu smiju pisat samo oni kaj imaju 5 zvjezdica na onoj gljivi na glavi :D

Ali, svako ima pravo na svoj način života :zubo: :D

ovo je nekaj najpametnije napisano na topicu

Endimion17
09.07.2007., 13:39
ali uvijek sam mislio da je kod gastronomije važno znati što radiš s hranom. znati malo više može donijeti samo bolje rezultate.
onda ovom threadu uopće nije mjesto na ovom podforumu... :misli:

@polly: hvala, pitat ću u nekom većem konzumu :)

@Martinn: korištenje dodataka hrani itekako spada u gastronomiju. ti slobodno odi jesti sirovo meso, travu i slično. mi ćemo našu hranu pripremati. :top:

Martinn
09.07.2007., 13:48
ali uvijek sam mislio da je kod gastronomije važno znati što radiš s hranom. znati malo više može donijeti samo bolje rezultate.
onda ovom threadu uopće nije mjesto na ovom podforumu... :misli:

@polly: hvala, pitat ću u nekom većem konzumu :)

@Martinn: korištenje dodataka hrani itekako spada u gastronomiju. ti slobodno odi jesti sirovo meso, travu i slično. mi ćemo našu hranu pripremati. :top:

Ne vjerujem da si u životu napravio nešto više od pečenja blijedih jaja na kajganu ... ako si i do toga došao :rolleyes: :D

atlantis
09.07.2007., 13:51

Ti dodaci služe samo za ljude koji nemaju vremena, volje, namirnica i mašte za skuhati normalnu hranu, već im je samo bitno dobiti kakav takav okus (na koji su navikli) u što manje vremena. Sva hrana uz korištenje takvih dodataka ima identičan i bezličan okus (možete isprobati u raznim kvazi restoranima).

Kako je većini ljudi život postao "instant", nije ni čudo da im se vegeta uklapa u životni stil, jer nemaju vremena sjeckati mrkvicu, peršin, luk, itd ... već bace žlicu vegete i misle da je to super. Ali, svako ima pravo na svoj način života :zubo: :D

ono sto ti pises na gastronomiji su redom patroniziranja svima ostalima a da pri tome nisi niti jednom pomogao savjetom nekome kome je trebalo... nisi napisao svoje recepte kojima zamjenjujesh vegetu... nisi napisao kako TI (ne tvoje prijateljice) radish domaci sladoled ili ne znam, bolonjez...

ispraznog patroniziranja od praznoglavih politicara i preplacenih menadera i inih supljoglavaca nam je dosta, stoga te lijepo i pristojno molim da

ili prestanesh s pljuvanjam s visoka
ili uz svako pljuvanje prilozish dva iskonski zdrava recepta na koja onda ocekuj osvrte s nase strane

hvala

Martinn
09.07.2007., 13:56
ono sto ti pises na gastronomiji su redom patroniziranja svima ostalima a da pri tome nisi niti jednom pomogao savjetom nekome kome je trebalo... nisi napisao svoje recepte kojima zamjenjujesh vegetu... nisi napisao kako TI (ne tvoje prijateljice) radish domaci sladoled ili ne znam, bolonjez...

ispraznog patroniziranja od praznoglavih politicara i preplacenih menadera i inih supljoglavaca nam je dosta, stoga te lijepo i pristojno molim da

ili uz svako pljuvanje prilozish dva iskonski zdrava recepta na koja onda ocekuj osvrte s nase strane

hvala

pobjesnila si jer si lijena sjeckati mrkvicu? :D

buky1
09.07.2007., 13:58
Jebala Vas Vegeta...

buky1
09.07.2007., 13:59
..da vas jebala:rofl:

polly
09.07.2007., 14:01
pobjesnila si jer si lijena sjeckati mrkvicu? :D

joj kak ja volim te dječje fore :misli: di je sad onaj smajlić????

fakat si dosadan i naporan
samo cekečeš kak baba, onak reda radi
ima atlantis praf
ne voliš ljedo sljadoljed, daj recept za fini domaći
ne voliš vegetu, daj recept za domaći dodatak jelima ženi koja ga je tražila

Martinn
09.07.2007., 14:08
joj kak ja volim te dječje fore :misli: di je sad onaj smajlić????

fakat si dosadan i naporan
samo cekečeš kak baba, onak reda radi
ima atlantis praf
ne voliš ljedo sljadoljed, daj recept za fini domaći
ne voliš vegetu, daj recept za domaći dodatak jelima ženi koja ga je tražila

Samo volim zajebavat šupke kao Endimiona npr :D

Zamjena za vegetu?

Dovoljno je nabaviti par teglica za začinskim biljem i imati svaki dan svježe začine. Ili otići negdje gdje samo raste u prirodi i posušiti ga, spremiti u staklene teglice. Kupiti povrće i uhvatiti 5 minuta za oprati ga i nasjeckati prije kuhanja. Dodati malo soli. U neka jela malo maslinovog ulja. Možete čak i nasjeckati peršin, celer, bosiljak i slično, dodati malo soli, limunovog soka i maslinovog ulja i u male teglice. Mogu stajati u frižideru više dana da ne izgube aromu.
Kako juhu skuhati bez kocke i vegete? :)
Uzeti grincek, komad mesa i baciti u hladnu vodu. Dodati soli. Na kraju kapnuti maslonovog ulja. Po želji izvaditi povrće i propasirati ga i vratiti u juhu, i gle čuda, dobili ste gustu juhu. Stavite žlicu vrhnja i dobili ste krem juhu. I takva juha miriši, za razliku od ne baš ugodnog mirisa od vegete.

Jako je malo potrebno da se dobiju bogati okusi, a ne morate potrošiti puno vremena.

atlantis
09.07.2007., 14:22
zakljucavanje na 24 sata dok ne ohladite glave

ja i bash ja
22.07.2007., 14:25
glave su hladne ...neke od njih ko lubenice namakane u planinskom potoku ...:cerek:

radim eksperiment -> sad ću staviti ;
- jednu oradu namazanu vegetom, češnjakom i maslinovim uljem
- drugu oradu namazanu solju, češnjakom i maslinovim uljem

obije ću peć na gradelama i toćat ružmarimovom granom umočenom u maslinovo ulje

javljam rezultat kad bude pojeden :top:

ssanja
23.07.2007., 08:27

hvalae, ovako, budući sam friška međ´vama majstorima, a kako ne bih patronizirala, dat ću vam dva osnovna recepta

1) domaći sladoled

isjeckati na kockice(kao za voćnu salatu) razno sezonsko voće, cca 500g
umiješati ga u pola litre gustog jogurta,
"nalupati" vrećicu šlaga, ili tekućeg slatkog vrhnja za šlag,sve lagano izmiješati, razdijeliti u plastične posudice, ostaviti u zamrzivaču sat-dva,i eto
PRAVI domaći sladoled.
Izuzetno osvježavajući, budući nije presladak.

2)domaća juha

preporučam skuhati pun lonac od 5 L, subotom popodne,ostaviti za nedjeljni ručak, "resto" zamrznuti-bez povrća, jer mrkva nakon odmrzavanja nije ni za gledati, a kamoli jesti.

U hladnu vodu staviti komad junetine ili juneću kost, ili "sitnež" od pileta- zapravo sve osim batkova i bijelog mesa, kad zakipi "obrati" pjenu (da bi juha bila bistra).
Očistiti jednu pišlu grincajga(mrkva, peršin, mali celer, pola kelerabice).Na plotni popržiti malu glavicu crvenog luka presječenu popola,dobro oprati i peteljke celera i peršina(bez lišća - od njega juha pozeleni), očistiti 3-4 čahurice češnjaka, desetak zrna bibera,list kupusa, list kelja - sve to zviznuti na meso, posoliti, kuhati poluotklopljeno 2-2,5 sata na laganoj vatrici i eto juhe koja "oživljava" i najumornije i mamurne.

E, da , pileća je gotova za sat vremena.

daz
24.07.2007., 13:01
glave su hladne ...neke od njih ko lubenice namakane u planinskom potoku ...:cerek:

radim eksperiment -> sad ću staviti ;
- jednu oradu namazanu vegetom, češnjakom i maslinovim uljem
- drugu oradu namazanu solju, češnjakom i maslinovim uljem

obije ću peć na gradelama i toćat ružmarimovom granom umočenom u maslinovo ulje

javljam rezultat kad bude pojeden :top:

Si se otroval' ili još jedeš?

BTW. stavljati češnjak na tak finu ribu je gre'ota.

Shtefitza
20.02.2008., 06:56
Kao emigrnatica iz hrvatske, povremeno me netko "razveseli" paketom Vegete. Nisam je koristila niti dok sam zivjela u HR, ali jucer kad sam dobila novu Vegetu, vidim da pise da nema MSG (glutamata). Sto se dogodilo? :) :D :cool:

absoluta
20.02.2008., 07:33
zbilja? nisam to primjetila. :eek:

jel pakovanje drugačije ili isto?

*jezebel*
23.02.2008., 21:04
nemam pojma, ne koristim vegetu, ali...

...u konzumu su je poceli drzati u onoj plasticnoj zastiti. :rofl: k'o skuplje kreme za lice, brijace i duracell baterije. :rofl: mislim...

...tko jbt krade vegetu? :confused:

la-di-da
26.02.2008., 09:50
pa ja brijem da ga ove za izvoz ni ne smiju imati...

štemajzl
26.02.2008., 12:49
Vegeta nema MNG... tj. nema ga više od 15%. :D

mini_star
01.03.2008., 13:38
Kao emigrnatica iz hrvatske, povremeno me netko "razveseli" paketom Vegete. Nisam je koristila niti dok sam zivjela u HR, ali jucer kad sam dobila novu Vegetu, vidim da pise da nema MSG (glutamata). Sto se dogodilo? :) :D :cool:
Osim što te uči, naprosto uči na uzimanje sve više i više soli, vegeta je puna aditiva o kojima nešto znaš, ali ne previše. Neka ti bude dosta da je to ipak kemija u tanjuru! Samelji si sama povrće, posoli koliko ti treba i troši kad treba. Sol je i bez aditiva jedna od 4 bijele smrti. Razmisli o tome. Najlakše je, čak i ukusno uzimati konzervirane, gotove stvari, a onda, jednog dana.....jetrene probe...alergije.....tlak.....bubrezi......a da, skoro zaboravih:) evo ti prijedlog za nešto bolje na:
http://www.cromaps.com/index.php?id=618&kuh_id=240&&naziv_recept=&:top::top::top:

Shtefitza
01.03.2008., 23:28
Hvala ti na brizi. Ne znam da li si primijetila u mom postu, Vegetu ne koristim. I daleko da sam o njoj ovisna. :rofl:

Splenda
04.03.2008., 17:33
Sol je i bez aditiva jedna od 4 bijele smrti. Razmisli o tome.[/url]

bijeli šećer, bijelo brašno, sol....što je 4.?
kokain?

ništa drugo bijelo mi ne pada na pamet....

Shtefitza
04.03.2008., 17:37
MAst. :D

Ali nju smo ionako prognali iz jelovnika jos negdje u sedamdesetima... :rofl:

Chome
05.03.2008., 22:23
Da uskrsnem (pred Uskrs :D) stariju temu pa da priupitam nešto.
Ja isto ponekad koristim Vegetu iako nastojim ne pretjerivati.
Što se tiče juhe, goveđu radim uglavnom domaću pravu dok kokošju znam iz kocke podravkine napravit jer mi je tako ukusna kao i neke juhe iz vrećice.

Malo mi je smiješno da ste se toliko uhvatili te Vegete a siguran sam da većina vas jede chips i sl. kupovne grickalice koje su vjerojatno i šetnije od žličice vegete u nekom jelu al dobro.

Imam pitanje ako netko zna jel postoji neko kupovno sušeno povrće, nalik na vegetu, a da je bez tih pojačivača okusa.

Donata
05.03.2008., 22:52
Malo mi je smiješno da ste se toliko uhvatili te Vegete a siguran sam da većina vas jede chips i sl. kupovne grickalice koje su vjerojatno i šetnije od žličice vegete u nekom jelu al dobro.
.

A zašto si tako siguran? Ima nas i koji ne jedemo čips i grickalice. I vegetu ne koristim ne radi toga što se pilim o njenoj štetnosti, nego što me mrzi jesti sve istog okusa (kad je s vegetom).

polly
06.03.2008., 08:45
Imam pitanje ako netko zna jel postoji neko kupovno sušeno povrće, nalik na vegetu, a da je bez tih pojačivača okusa.

ima kotany
nasjeckani mix peršina, mrkve, poriluka i valjda još nečeg
baš su komadići i vidi se da nema nikakvih dodataka
pakirano u veće plastične tegle

Balada
06.03.2008., 11:52
Baš na forumu saznala sam za mješavinu soli i začina Alnatura, ima je u dm-u i ne sadrži pojačivače okusa

Chome
06.03.2008., 16:21
A zašto si tako siguran? Ima nas i koji ne jedemo čips i grickalice. I vegetu ne koristim ne radi toga što se pilim o njenoj štetnosti, nego što me mrzi jesti sve istog okusa (kad je s vegetom).

Pa napisao sam većina. Znam da ima onih koji briju na full zdravo hranjenje i ne jedu "junk" ali mnogi da.
I ja nastojim jesti što zdravije ali ne mogu odoliti uvijek tako da onda bar pokušam umjeren biti (koliko je to moguće) sa nezdravijom hranom.

Chome
06.03.2008., 16:23
ima kotany
nasjeckani mix peršina, mrkve, poriluka i valjda još nečeg
baš su komadići i vidi se da nema nikakvih dodataka
pakirano u veće plastične tegle

Super, glavno da ima. Budem potražio po trgovinama pa možda i ja izbacim Vegetu potpuno :Slin: nakon šta potrošim ovo šta imam :buum:...

Lilit
06.03.2008., 16:42
sta vi stvarno pripremate sami zacine i sve to? ajde koliko vas koristi vegetu a koliko ne? ja ju koristim i mislila sam da ju vecina ljudi koristi, nije sad da ju stavljam kilo u sve ali u dosta hrane ju stavim...

murtela
06.03.2008., 21:00
Kod mene nije toliko stvar u zdravlju koliko u okusu. Dakle pojesti ću dobar burger ili čips ali vegetu ne koristim jer mi nije fina. Jednostavno ,s njom , mi sve hrana ima okus loše spize s pireva :D ( svatko tko je jednom probao pašticadu na vjenčanju zna o čemu pričam)

daz
07.03.2008., 08:54
MAst. :D

Ali nju smo ionako prognali iz jelovnika jos negdje u sedamdesetima... :rofl:

Bolje mast nego ono biljno ulje...

kumek
07.03.2008., 10:47
Osim što te uči, naprosto uči na uzimanje sve više i više soli, vegeta je puna aditiva o kojima nešto znaš, ali ne previše. Neka ti bude dosta da je to ipak kemija u tanjuru! Samelji si sama povrće, posoli koliko ti treba i troši kad treba. Sol je i bez aditiva jedna od 4 bijele smrti. Razmisli o tome. Najlakše je, čak i ukusno uzimati konzervirane, gotove stvari, a onda, jednog dana.....jetrene probe...alergije.....tlak.....bubrezi......a da, skoro zaboravih:) evo ti prijedlog za nešto bolje na:
http://www.cromaps.com/index.php?id=618&kuh_id=240&&naziv_recept=&:top::top::top:

Bijela smrt??? Oh bože, pa gdje je taj školski sustav zakazao.:rolleyes::(
p.s.Sva sreća da u onom receptu nema bijele smrti.

Shtefitza
09.03.2008., 19:47
Bolje mast nego ono biljno ulje...

Bolje mast nego koje biljno ulje? Sto si htio reci?

Da, slazem se. U sedamdesetima su se progonile masnoce, kao sto su se prije deset godina pocele progonit ugljikohidrati.

Od onda smo spoznali da postoje dobre i lose masnoce, kao sto postoje dobri i losi ugljikohdirati.

Shtefitza
09.03.2008., 19:54
sta vi stvarno pripremate sami zacine i sve to? ajde koliko vas koristi vegetu a koliko ne? ja ju koristim i mislila sam da ju vecina ljudi koristi, nije sad da ju stavljam kilo u sve ali u dosta hrane ju stavim...

Sto ima u Vegeti? Dehidrarana mrkva, korijen persina, luk...
SVega toga uvijek imam doma. Zaledjen korijen mrkve, persina i celera, luk mi stoji u zgodnoj zdjeli u kuhinji...kao dekoracija, ako ga skuham, dobro, ako ne, opet dobro... :D A ako nesto kuham za cas ih mogu isjeckati i stavit u jelo. U zadnje vrijeme u mom ducanu prodaju "mirepoix" = isjeckana mjesavina ovog povrca, svjeza, zapakirana u plasticnoj kutijici.

I jos dodam sol, pa u jaje za caj (koliko puta sam o ovome pisala na Forumu :D ) stavim listic lovora, malo timijana, zrna bibera i jos koji zacin, ovisno sto kuham. I stvarno ne treba Vegeta! :top:

Ali sad ima Vegete bez glutamata... pa me zanima sto ljudi misle... :) :cool:

Lilit
09.03.2008., 21:13
ja neznam sta sve ima u vegeti i sta i kako stavit da ju ne koristim :o eto priznam pa mozda naucim kak bez nje, tj sta stavit umjesto nje... iako neznam ni za sta je tako jako stetan glutamat? :o ja sam zapravo veliki neznalica o toj vegeti :o

daz
10.03.2008., 08:38
Bolje mast nego koje biljno ulje? Sto si htio reci?

Da, slazem se. U sedamdesetima su se progonile masnoce, kao sto su se prije deset godina pocele progonit ugljikohidrati.

Od onda smo spoznali da postoje dobre i lose masnoce, kao sto postoje dobri i losi ugljikohdirati.

Biljno ulje... ono koje možeš kupiti u svakom dućanu i na kojem piše (nećeš vjerovati) biljno ulje. To sam htio reći.

Mir-mir nitko nije kriv... :D

Ja mislim da je kod tih ulja problem u količini. Mislim, netko tko svaki dan poha svinjske šnicle i jede pomfri će imati problem bez obzira na koje mast ili ulje koristi. A ja koji dvaput mjesečno ispečem jaja na masti (a ne na ulju) nisam (nadam se...) u ugroženoj skupini.

daz
10.03.2008., 08:40
ja neznam sta sve ima u vegeti i sta i kako stavit da ju ne koristim :o eto priznam pa mozda naucim kak bez nje, tj sta stavit umjesto nje... iako neznam ni za sta je tako jako stetan glutamat? :o ja sam zapravo veliki neznalica o toj vegeti :o

Bez vegete se svakako može. Vegeta ionako hrani da nekakav umjetan okus.
Savršeni dodatak koji zamjenjuje vegetu je po meni temeljac (bilo koji) a nije ga problem skuhati.

Vilinska_oštrica
10.03.2008., 23:31

Evo ja zaista nikad ne koristim vegetu i nije mi je drago osjetit u jelu. Nije sad da mi je odvratna ali ima nekako neprirodno koncentriran okus pa mi se to ne sviđa. Tako su mi žestoki i neki kombinirani začini (za grill i sl.) pa ni to ne koristim :driver:

Shtefitza
11.03.2008., 05:11
Biljno ulje... ono koje možeš kupiti u svakom dućanu i na kojem piše (nećeš vjerovati) biljno ulje. To sam htio reći.

Dapace, biljno od biljnog se razlikuje.
Pa ono na kojem pise biljno ulje ima kojekakvih rezidua i proslo je kojekakva procesiranja. Izbjegavam ga. :E

Maslinovo ulje i ulje uljane repice su jedina ulja koja redovito koristim. Ulje kikirikija obicno za przenje. I mozda jos koje aromaticno ulje za pokoju salatu ili sezamovo za kinesku hranu.

Mast ne koristim (osim kad je na krmenadli ili na prsutu). :klopa:

Mast na divljem vepru ili srni ima dosta nezasicenih masnih kiselina, pa je zdrava. Ona na prascu tovljenom kukuruzom zapravo je jako pogubna za krvne zile. Skoro poguna kao hidrogenizirana masna kiselina iliti tran masna kiselina ilito margarin. Tih se klonim, ko vraga. :D

Doduse, zadnjih dvije godine i nije tesko kloniti ih se. Nekoliko americkih drzava vec ih je zabranilo, pa su svi keksi pomalo presli na kokosovo ulje umjesto margarina, za prhkost proizvoda. Jos ih se jedino nalazi u smrznutoj hrani...

Sto se tice Vegete, slazem se... ona da hrani neki umjetan okus. Steta zakamuflirati kvalitetne namirnice i njihove prave okuse! :top:

JPK
11.03.2008., 14:53
Sto se tice Vegete, slazem se... ona da hrani neki umjetan okus. Steta zakamuflirati kvalitetne namirnice i njihove prave okuse! :top:

A što je s hranom koja prirodno sadrži glutamat? Ima li ta hrana onda prirodno umjetan okus? :confused: :D

daz
12.03.2008., 09:32
A što je s hranom koja prirodno sadrži glutamat? Ima li ta hrana onda prirodno umjetan okus? :confused: :D

Baš me zanima. Koja hrana prirodno sadrži MONONATRIJEV GLUTAMAT?

finky
12.03.2008., 09:59
Mononatrijev glutaminat nalazi se i u mesu ribe, mlijeku, rajčici, no tada ne stvara probleme, jer nije u slobodnom obliku. (kopirala sam sa stranice, vidi link za opširnije o E621)

http://e-brojevi.udd.hr/

Ruda
12.03.2008., 10:29
Sto se dogodilo? :) :D :cool:
Dogodilo se to da si se skroznaskroz poamerikanizirala:rolleyes::D

JPK
12.03.2008., 12:11
Baš me zanima. Koja hrana prirodno sadrži MONONATRIJEV GLUTAMAT?

Skoro svo meso i mlijeko i hrpa povrća. I to u slobodnom obliku, ovo gore nije točno.

http://www.foodstandards.gov.au/_srcfiles/MSG%20Technical%20Report.pdf

Obrati pažnju na stranicu 14. Parmezan, grašak, rajčica i krumpir imaju slobodnog glutamata skoro kao i jela s Vegetom :)

kumek
12.03.2008., 14:50
Mononatrijev glutaminat nalazi se i u mesu ribe, mlijeku, rajčici, no tada ne stvara probleme, jer nije u slobodnom obliku. (kopirala sam sa stranice, vidi link za opširnije o E621)

http://e-brojevi.udd.hr/

Ne bih na tvom mjestu previše vjerovao navedenoj stranici. Poznati su po selektivnom pristupu problemu. Neke od njih znam i osobno. Pročital buš ono kaj im paše a ne i ono kaj im ne paše. Pogotovo njihove zaključke. Sve im zaključke uzmi s rezervom.

finky
12.03.2008., 15:03
zar to znači da i podaci o određenim (ili svim E brojevima nisu istiniti, prilagođavani su ili slično?)... nije da ičemu na netu slijepo vjerujem, ali ne bih sad za svaku sitnicu išla provjeravati na ne znam koliko strana jel se podudara s opisom E-a ovog ili onog na njihovoj stranici... mislim, koliko je tu moguće manipulirati činjenicama?

kumek
12.03.2008., 16:17
zar to znači da i podaci o određenim (ili svim E brojevima nisu istiniti, prilagođavani su ili slično?)... nije da ičemu na netu slijepo vjerujem, ali ne bih sad za svaku sitnicu išla provjeravati na ne znam koliko strana jel se podudara s opisom E-a ovog ili onog na njihovoj stranici... mislim, koliko je tu moguće manipulirati činjenicama?

Ma... gle ja im ne vjerujem puno. Za pojedini E ti oni u obzir uzmu samo ono kaj im se sviđa a ne i kaj je sve istraživano o tom istom E-u. To ne bih uzeo kao referentnu stranicu. Sadržaj E-a u namirnicama je vjerojatno točan.

JPK
12.03.2008., 16:48
Ma... gle ja im ne vjerujem puno. Za pojedini E ti oni u obzir uzmu samo ono kaj im se sviđa a ne i kaj je sve istraživano o tom istom E-u. To ne bih uzeo kao referentnu stranicu. Sadržaj E-a u namirnicama je vjerojatno točan.

Dobar dio tih "udruga građana" ima nekakvu agendu iza svojeg "prosvjećivanja", koje je zapravo propaganda. Vidi samo "prijatelje životinja" i razne eko-aktiviste, sve ignorant do ignoranta koji gura svoja fanatična uvjerenja i iskrivljuje činjenice kako im paše. I onda dođe netko naivan, i pomisli "Pa zašto bi oni izmišljali, nemaju nikakve financijske koristi od toga" :rofl:

Sve je to slična bagra...

boogiexx
17.07.2010., 10:35
Ja ne znam zašto ljudi malo ne googlaju prije nego što pišu svaštarije, na netu ima više od 150 objavljenih medicinskih radova koji dokazuju štetnost MSG-a,

http://www.msgtruth.org/related.htm
http://www.jlr.org/cgi/content/short/50/8/1521
http://www.najms.org/resources/PDF+146-149+Histological+studies+of+the+effects+of+monosod ium+glutamate+of+the+fallopian+tubes+of+adult+fema le+Wistar+rats.pdf

kak vas nije sram pisat gluposti; jel vas plačaju za dezinformiranje ili..? braniti otrove po receptu ja to koristim svaki dan i nije mi ništa? bože mili.

atlantis
17.07.2010., 12:17
ja koristim vegetu

u vecini jela

i, iako imam hrpetinu zacina doma, ne mogu za svako jelo sitno kockati petinu mrkvice, petinu persina pa to pirjati...

ako krepam od vegete a ne od klime u firmi, rada od 14 sati, prekomjerne tezine, zagadjenog zraka, radijacije iz krskog ili od pijanog vozaca... bar bum krepala ukusno :zubo:

više ne koristim vegetu :D :D

ovaj topic je kriv :rofl:

kumek
17.07.2010., 15:31
Ja ne znam zašto ljudi malo ne googlaju prije nego što pišu svaštarije, na netu ima više od 150 objavljenih medicinskih radova koji dokazuju štetnost MSG-a,

http://www.jlr.org/cgi/content/short/50/8/1521
http://www.najms.org/resources/PDF+146-149+Histological+studies+of+the+effects+of+monosod ium+glutamate+of+the+fallopian+tubes+of+adult+fema le+Wistar+rats.pdf

kak vas nije sram pisat gluposti; jel vas plačaju za dezinformiranje ili..? braniti otrove po receptu ja to koristim svaki dan i nije mi ništa? bože mili.
Daj ne seri, jesi li pogledao štetnost vodikovog oksida? Ako nisi, provjeri. Nije to tako jednostavno kak si mali dečko misli. Da je otrov ne bi bio u hrani i ne sramoti se s ovakvim glupostima. I da, ima ga i u potpuno prirodnoj hrani: MSG, is a sodium salt of the naturally occurring non-essential amino acid glutamic acid. Sad idi ući što su aminokiseline i gdje ih ima.

Uostalom:
A report from the Federation of American Societies for Experimental Biology (FASEB) compiled in 1995 on behalf of the United States Food and Drug Administration (FDA) concluded that MSG was safe for most people when "eaten at customary levels".

Pellaprat
17.07.2010., 19:25
više ne koristim vegetu :D :D

ovaj topic je kriv :rofl:

Bravo Atlantis, ovaj topic je kriv za svašta, pa čak i ja više volim žene.
Ali neki ti Vegetu neće oprostiti.

patientia
17.07.2010., 20:45
Vegetu ne koristim jer svim jelima daje isti okus, a ja ipak volim osjetiti okus namirnica. Nedavno sam kupila cisti natrij glutaminat u Austriji, ali jos ga nisam isprobala (u jelu, malo cistog sam probala i ogavan je, ko sirovo meso, ali mislim da ce u hrani pomijesan s drugim zacinima biti dobar).

Novi233
17.07.2010., 20:53
Moji prvi post:top:
Daklem čitao sam temu od početka i čini mi se da ovdje ima dosta pomodarstva:ne zna:
Ja koristim Vegetu i mast itd,ne u nekim nenormalnim količinama ali koristim,i da ne razumijem moto "želim osjetiti pravi okus hrane":confused: wtf pa hrana je kuhana pa ne osjetiš njen prirodan okus:ne zna::ne zna:

patientia
17.07.2010., 20:56
Zelim osjetiti okus namirnica koje koristim, bile one sirove ili kuhane. Ne osjecam potrebu za maskiranjem okusa namirnica, jer ne jedem namirnice ciji okus mi se ne svidja. Okus Vegete mi se ne svidja.

JPK
17.07.2010., 22:02
Postoji sol s dodatkom MNG-a od Podravke. Jako dobra stvar, bez gadnog okusa Vegete.

kumek
17.07.2010., 23:47
Vegetu ne koristim jer svim jelima daje isti okus,....

Pa koliko si je stavljala za boga miloga...malo ženo malo, ne žlicama trpati.:mig::D

boogiexx
18.07.2010., 09:51
Daj ne seri, jesi li pogledao štetnost vodikovog oksida? Ako nisi, provjeri. Nije to tako jednostavno kak si mali dečko misli. Da je otrov ne bi bio u hrani i ne sramoti se s ovakvim glupostima. I da, ima ga i u potpuno prirodnoj hrani: MSG, is a sodium salt of the naturally occurring non-essential amino acid glutamic acid. Sad idi ući što su aminokiseline i gdje ih ima.

Uostalom:
A report from the Federation of American Societies for Experimental Biology (FASEB) compiled in 1995 on behalf of the United States Food and Drug Administration (FDA) concluded that MSG was safe for most people when "eaten at customary levels".
Kakva faca! Ok slažem se i ispravljam otrov u dokazano štetnu tvar.
Nemoj mješati prirodnu hranu s nečime dobivenim u labosu ista kemijska formula ne daje isti učinak a isto vrijedi za MSG. MSG koji se koristi kao aditiv u hrani se dobija umjetno u labosima i jedino što ima zajedničko s prirodnim MSG-om je kemijska formula. To nije MSG iz biljaka nego iz laboratorija!Kao takav dobija se na tri načina ;
1.Hidrolizacijom proteina 2.Sintezom 3. Mikrobiološkom fermentacijom. Treća je danas najraširenija tehnologija dobijanja MSG-a. Pa da vidimo koliko je to potpuno prirodno i isto kao u prirodi;
Bakterije (posebno sojevi Micrococcus glutamicus) se uzgajaju aerobno u tekučem nutritivnom mediju koji sadrži izvor Ugljika (destroza ili citrat) izvor Vodika ( ioni amonija ili urea), mineralne ione i čimbenike rasta. Bakterije imaju mogučnost ekstrahiranja glutaminske kiseline koju sintetiziraju izvan stanične membrane u medij i tamo ga akumuliraju. Glutaminska kiselina se separira od fermantacije; filtracijom, koncentracijom, acidifikacijom i kristalizacijom nakon koje slijedi prijelaz u svoju 'mononatrijsku sol' Mononatrijski glutaminat. (nikada nisu rekli da li su bakterije genetski modificirane). Kao takav je ne samo da je kontaminiran samom proizvodnjom nego najvažnije od svega sadrži i D-amino kiseline dok sva živa bića od najednostavnijih do najkompliciranijih u proteinima sadrže samo L- amino kiseline!? Tako da i nije baš isto ali ti kao takav stručnjak to sigurno znaš.

Cijela priča je običan trik kompanija kako napraviti hranu sa što manje 'prave hrane' a da ima isti okus zato jer je to jeftinije. I ne bi bilo problema da nakon godina korištenja umjetnog ! MSG-a nisu počeli stvarni zdrastveni problemi ljudi. Nema tu jednostavnosti medicinski rad je medicinski rad ako je objavljen vjerojatno je i točan. Ako dokazuje štetnost onda je štetan i kraj priče. Ali možda nije štetan u birtiji  jer tamo se medicinski radovi pretvaraju u nije to tako jednostavno mali ja bum ti rekel kak to ide ! Isto tako pretpostavljam da si pročitao sve te medicinske radove objavljene u medicinskim časopisima i sve to jako dobro razumiješ .
Uostalom boli me ona stvar kaj ti misliš s obzirom da citiraš FDA-a s time kao nešto dokazuješ, ako je tebi lakše onda uživaj i vjeruj FDA-u kad kaže da su; GMO, aspartam, BGH, ozračivanje hrane, ubijanje bakterija u mesu s amonijakom, zdravi tj. Nisu štetni u 'normalnim količinama' hahahaha pa kaj ti netko u Mcdonaldsu nakon 2 hamburgera kaža sorry stari previše si pojeo moglo bi ti biti štetno? Prema FDA-u nema razlike između GMO-a i 'prave hrane' jer prema tzv. 'Substantial equivalence' ili ti jednakosti gmo je jednaka 'običnoj hrani' ako pokazuje iste karakteristike i isti sastav. Naravno da cijeli svijet zna da je to bs i zato i nije prošao u Europi. Ali je prošao u USA-u, i to na način da se ne mora označavati. lako je kad imaš odvjetnika koji radi za ' jednu koorporaciju' a ona zastupa drugu koorporaciju pa onda on slučajno završi u FDA-u na dotad nepostoječem radnom mjestu i nakon što progura GMO 'Substantial equivalence' kroz FDA i završi u drugoj koorporaciji kao neka faca. To me podsječa na Sanadera kad kaže 'ma kakva kriza' onda kaže toliko od mene i nastavi živjeti na račun poreznih obveznika.
No da ne duljim ( i ne ispadnem neki protivnik Vegete) žličica Vegete koja ima do 15% MSG-a na cijeli lonac nekog jela sigurno nije najštetnija tvar na planeti. Ustvari količina je jako mala.
Ali msg-a ima u tisuće drugih proizvoda širom svijeta i u gotovo u svakoj industrijski pripremljenoj hrani.

Novi233
18.07.2010., 10:28
Zelim osjetiti okus namirnica koje koristim, bile one sirove ili kuhane. Ne osjecam potrebu za maskiranjem okusa namirnica, jer ne jedem namirnice ciji okus mi se ne svidja. Okus Vegete mi se ne svidja.

Pa Vegeta služi za pojačavanje okusa ne za maskiranje istog.:ne zna:
Normalno da ti hrana bude imala isti okus ako spičiš u lonac (varivo neko) dvije jušne žlice:eek::eek: ali ako staviš jednu do dvije čajne žličice okus može bit samo bolji:ne zna:

patientia
18.07.2010., 10:30
Natrij glutaminat sluzi za pojacanje okusa. Vegeta sadrzi stosta drugog. Koristim zacine, ali one koji pasu uz jela koja kuham.

Prosjecan
18.07.2010., 10:47
Vegeta natur ne sadrži natrijev glutaminat pa je svejedno ne stavljamo puno ili gotovo uopće ne koristimo do zime... uglavnom u vrtu punica drži biljčicu koju ona zove "vegeta" (lišće je celerasto, a miris i okus je vegete) pa stavljamo to (i opet u tragovima, grančicu svježe kad je ima... a u sezoni i posušimo da imamo za zimu). Tek kad takvu "vegetu" potrošimo, prelazimo na ovu Natur.

patientia
18.07.2010., 10:59
Ta biljka je ljupcac.

x-type
18.07.2010., 11:31
Natrij glutaminat sluzi za pojacanje okusa. Vegeta sadrzi stosta drugog. Koristim zacine, ali one koji pasu uz jela koja kuham.

erghhh - ne baš. mng ti neće od paradajza napravit da imaš dojam da jedeš čistu aromu paradajza. mng ima specifičan okus koji daje punoću jelu. kad ga provališ jednom onda skužiš da ga ima u svemu slanom što kupiš u dućanu. znači, nije riječ o pojačavanju okusa namirnice, nego popunjavanju nekih praznina (nazovimo to tako) da namirnica dobije više punijeg okusa (ali ne i svoje vlastite arome, dakle, mng ne pojačava okus aromom te namirnice)

kumek
18.07.2010., 11:35
[QUOTE=boogiexx;27860930..... ista kemijska formula ne daje isti učinak.....[/QUOTE]

:facepalm::facepalm: Daje miško.....itekako daje. Potpuno isti, jer da ne daje ne bi imala isti kemijski sastav. Kemiju učiti od početka...ne preskakati.
Jesi li ti jedan od onih koji kupuje mineralnu samo ako je gazirana prirodnim CO2?
Inače vodikov oksid je DOKAZANO štetna tvar, godišnje uzrokuje milijarde dolara štete na građevinama.

patientia
18.07.2010., 11:36
Da, znam, natrij glutaminat (tko li je pobogu uveo kraticu MNG) daje umami okus.

kumek
18.07.2010., 11:48
...... Ako dokazuje štetnost onda je štetan i kraj priče. Ali možda nije štetan u birtiji  jer tamo se medicinski radovi pretvaraju u nije to tako jednostavno mali ja bum ti rekel kak to ide ! Isto tako pretpostavljam da si pročitao sve te medicinske radove objavljene u medicinskim časopisima i sve to jako dobro razumiješ .
Uostalom boli me ona stvar kaj ti misliš s obzirom da citiraš FDA-a s time kao nešto dokazuješ, ako je tebi lakše onda uživaj i vjeruj FDA-u kad kaže da su; GMO, aspartam, BGH, ozračivanje hrane, ubijanje bakterija u mesu s amonijakom, zdravi tj. Nisu štetni u 'normalnim količinama' hahahaha pa kaj ti netko u Mcdonaldsu nakon 2 hamburgera kaža sorry stari previše si pojeo moglo bi ti biti štetno? Prema FDA-u nema razlike između GMO-a i 'prave hrane' jer prema tzv. 'Substantial equivalence' ili ti jednakosti gmo je jednaka 'običnoj hrani' ako pokazuje iste karakteristike i isti sastav. Naravno da cijeli svijet zna da je to bs i zato i nije prošao u Europi. Ali je prošao u USA-u, i to na način da se ne mora označavati. lako je kad imaš odvjetnika koji radi za ' jednu koorporaciju' a ona zastupa drugu koorporaciju pa onda on slučajno završi u FDA-u na dotad nepostoječem radnom mjestu i nakon što progura GMO 'Substantial equivalence' kroz FDA i završi u drugoj koorporaciji kao neka faca. To me podsječa na Sanadera kad kaže 'ma kakva kriza' onda kaže toliko od mene i nastavi živjeti na račun poreznih obveznika.
No da ne duljim ( i ne ispadnem neki protivnik Vegete) žličica Vegete koja ima do 15% MSG-a na cijeli lonac nekog jela sigurno nije najštetnija tvar na planeti. Ustvari količina je jako mala.
Ali msg-a ima u tisuće drugih proizvoda širom svijeta i u gotovo u svakoj industrijski pripremljenoj hrani.

kakav je ovo šmarn...znanstvenih radova sam pročitao nebrojeno više od tebe, to mi je naime posao.
Štetnost vodikovog oksida je DOKAZANA, dat ću ti stotine referenci a ne vidim da zbog toga ne piješ vodu. Znanstvene radove treba znati čitati a ti to ne znaš. Ozračivanje hrane je zdravo, zašto misliš da nije? Zato jer je to zračenje? GMO uopće nije jednostavan kako si mali dečko misli. Nije prošao u evropi jer se još ne znaju dugoročne posljedice, sam GMO je u krajnjoj liniji svaka cijepljena jabuka koju mi se ne čini da ne jedeš, ali to nije tema. FDA je svoj nalaz napravio temeljem znanstvenih radova koje čitaš s nerazumijevanjem iako mislim da nisi pročitao niti jedan od onih koje si naveo nego se nadaš da količina referenci koje ne razumiješ daje neku težinu tvojim budalatim izjavama.
FDA je vrlo ozbiljna institucija i referentna realno za cijeli svijet...da ima sranja tamo...naravno.. a gdje ga nema? Ali daleko manje od onog u tvojim izjavama. Ja mislim da ti nemaš više od 20 godina prema ovome kaj pišeš.

Madame Hooch
18.07.2010., 12:10
:facepalm::facepalm: Daje miško.....itekako daje. Potpuno isti, jer da ne daje ne bi imala isti kemijski sastav. Kemiju učiti od početka...ne preskakati.
Jesi li ti jedan od onih koji kupuje mineralnu samo ako je gazirana prirodnim CO2?
Inače vodikov oksid je DOKAZANO štetna tvar, godišnje uzrokuje milijarde dolara štete na građevinama.

kakav crni (ili možda prozirni?) vodikov oksid ...o čemu vi to laprdate ?

pa nije to ugljik (C) koji se može kristalizirati u kubičnom ili u hexagonalnom obliku, pa s jednim pišeš a s drugim se ženiš :rolleyes:

voda je voda !!!!

patientia
18.07.2010., 12:11
Je. I stetna je.

Madame Hooch
18.07.2010., 12:14
Je. I stetna je.

:lol::lol::lol: sutra nam dolazi okupacija od stanovnika Marsa koji su tamo razvili plodnu civilizaciju baziranu na CO2

boogiexx
18.07.2010., 15:58
kakav je ovo šmarn...znanstvenih radova sam pročitao nebrojeno više od tebe, to mi je naime posao.
Štetnost vodikovog oksida je DOKAZANA, dat ću ti stotine referenci a ne vidim da zbog toga ne piješ vodu. Znanstvene radove treba znati čitati a ti to ne znaš. Ozračivanje hrane je zdravo, zašto misliš da nije? Zato jer je to zračenje? GMO uopće nije jednostavan kako si mali dečko misli. Nije prošao u evropi jer se još ne znaju dugoročne posljedice, sam GMO je u krajnjoj liniji svaka cijepljena jabuka koju mi se ne čini da ne jedeš, ali to nije tema. FDA je svoj nalaz napravio temeljem znanstvenih radova koje čitaš s nerazumijevanjem iako mislim da nisi pročitao niti jedan od onih koje si naveo nego se nadaš da količina referenci koje ne razumiješ daje neku težinu tvojim budalatim izjavama.
FDA je vrlo ozbiljna institucija i referentna realno za cijeli svijet...da ima sranja tamo...naravno.. a gdje ga nema? Ali daleko manje od onog u tvojim izjavama. Ja mislim da ti nemaš više od 20 godina prema ovome kaj pišeš.

Kaj reć o čovijeku koji brani MSG tvrdnjom da je voda štetna jer uzrokuje štetu na građevinama:rofl: i naziva druge budalama i djecom
ne mislim se prepucavat s prepotentnim čovijekom koji misli da je boga uhvatio za jaja jer zna malo kemije; činjenice su činjenice i nemoj se poigravati snjima da bi pronašao svoju istinu;
100-ine doktora je dokazalo da je MSG štetan i može uzrokovati široki spektar bolesti. A ti onda kažeš da su to gluposti i da sam ja budala jer to ne razumijem; znači doktori su budale Kumek je genijalac? Jadan onaj ko vjeruje toj analogiji.
Samo jedna činjenica o FDA-u i njihovoj ozbiljnosti; FDA je napravio 9.748 'food safety' testova 2003, 2.455 2006, tijekom 70'ih godina prošlog stolječa radili su ih 70.000 godišnje toliko o njima, oglušuju se na prigovore građana i rade u korist velikih koorporacija isto kao i WHO. A onda ih intelektualci kao ti citiraju.

manchild
18.07.2010., 16:29
Kaj reć o čovijeku koji brani MSG tvrdnjom da je voda štetna jer uzrokuje štetu na građevinama:rofl: i naziva druge budalama i djecom
ne mislim se prepucavat s prepotentnim čovijekom koji misli da je boga uhvatio za jaja jer zna malo kemije; činjenice su činjenice i nemoj se poigravati snjima da bi pronašao svoju istinu;
100-ine doktora je dokazalo da je MSG štetan i može uzrokovati široki spektar bolesti. A ti onda kažeš da su to gluposti i da sam ja budala jer to ne razumijem; znači doktori su budale Kumek je genijalac? Jadan onaj ko vjeruje toj analogiji.
Samo jedna činjenica o FDA-u i njihovoj ozbiljnosti; FDA je napravio 9.748 'food safety' testova 2003, 2.455 2006, tijekom 70'ih godina prošlog stolječa radili su ih 70.000 godišnje toliko o njima, oglušuju se na prigovore građana i rade u korist velikih koorporacija isto kao i WHO. A onda ih intelektualci kao ti citiraju.

a koji su to doktori? pa doktori nemaju NI JEDAN kolegij o prehrani! NI JEDAN!

manchild
18.07.2010., 16:30
kakav je to vodikov oksid? koja je to formula? nikad čul za taj spoj!

kumek
18.07.2010., 17:10

Primjer vode pokazuje što znači čitati radove bez dubljeg razumijevanja...ja ne znam kakvog smisla uopće tebi ima objašnjavati kemiju pa evo ovako MSG je sol AMINOKISELINE glutamina pa neka mi bude dopušteno pokazati ovo:

Glutamate is a key molecule in cellular metabolism.
Alanine + α-ketoglutarate ⇌ pyruvate + glutamate
Aspartate + α-ketoglutarate ⇌ oxaloacetate + glutamate
Both pyruvate and oxaloacetate are key components of cellular metabolism, contributing as substrates or intermediates in fundamental processes such as glycolysis, gluconeogenesis and also the citric acid cycle.

Glutamate also plays an important role in the body's disposal of excess or waste nitrogen. Glutamate undergoes deamination, an oxidative reaction catalysed by glutamate dehydrogenase, as follows:

glutamate + water + NADP+ → α-ketoglutarate + NADPH + ammonia + H+

Ammonia (as ammonium) is then excreted predominantly as urea, synthesised in the liver. Transamination can thus be linked to deamination, effectively allowing nitrogen from the amine groups of amino acids to be removed, via glutamate as an intermediate, and finally excreted from the body in the form of urea.

Ovo je elementarna biokemija......Eto ti tvog otrova idiote kad moram bit bezobrazan. Tu aminokiselinu imaš u svakom mesu koje jedeš. Ja ne mogu ovo jednostavnije.

Ako ti taj primjer vode smeta onda uzmi recimo kuhinjsku sol...jel misliš da ona ne škodi? MSG ne uzrokuje nikakav širok spektar bolesti jer koliko se do sada zna probavljanje mesa ne uzrokuje bolesti i da, ta supstanca u mesu je ista ona koju jedeš u hrani usprkos tvojem uvjerenju u suprotno. Naravno može škoditi ako pretjeraš ali koja tvar na ovom svijetu to ne može..primjerice popij 15 litara vode......kad smo već kod vodikovog oksida.

I da bilo bi dobro da naučiš kemiju a manje pratiš politiku i dubiozne podatke o fda....

kumek
18.07.2010., 17:11
kakav je to vodikov oksid? koja je to formula? nikad čul za taj spoj!

Ma voda brate....:mig:, prije nekog vremena netko je zahebavao glupave web ekologe i naveo štetu koju uzrokuje vodikov oksid svake godine i tražio da se zabrani. Skupio je nekoliko tisuća potpisa. Ne bi se čudio da ga je onaj kog učim elementarnu kemiju potpisao

kumek
18.07.2010., 17:12
kakav crni (ili možda prozirni?) vodikov oksid ...o čemu vi to laprdate ?

pa nije to ugljik (C) koji se može kristalizirati u kubičnom ili u hexagonalnom obliku, pa s jednim pišeš a s drugim se ženiš :rolleyes:

voda je voda !!!!

:facepalm::facepalm:

Ivy_x
18.07.2010., 19:49
Danas poslijepodne rođačko okupljanje...

Mesine, odojka, piceka, svega. I dok se za meseko brinuo jedan kuhar, prilozi su bili u režiji druge osobe. I ja se poveselim, vidim pečene paprike s češnjakom, dinstane mahune, grah-salata i zelena salata. I natrpam si ja pun tanjur paprike i zelene salate (na drugom meseko :) ), ali me prvi griz bacio u očaj. Na prekrasnoj, hrustavoj, domaćoj salati - vegeta! Fuj fuj i nevjerojatno kako je to loše :( Najgore od svega, svi prilozi bili "začinjeni" tim zlom :(

Pa sam morala jesti samo meso :) svako zlo za neko dobro, bi se reklo.

boogiexx
18.07.2010., 19:57
Primjer vode pokazuje što znači čitati radove bez dubljeg razumijevanja...ja ne znam kakvog smisla uopće tebi ima objašnjavati kemiju pa evo ovako MSG je sol AMINOKISELINE glutamina pa neka mi bude dopušteno pokazati ovo:

Glutamate is a key molecule in cellular metabolism.
Alanine + α-ketoglutarate ⇌ pyruvate + glutamate
Aspartate + α-ketoglutarate ⇌ oxaloacetate + glutamate
Both pyruvate and oxaloacetate are key components of cellular metabolism, contributing as substrates or intermediates in fundamental processes such as glycolysis, gluconeogenesis and also the citric acid cycle.

Glutamate also plays an important role in the body's disposal of excess or waste nitrogen. Glutamate undergoes deamination, an oxidative reaction catalysed by glutamate dehydrogenase, as follows:

glutamate + water + NADP+ → α-ketoglutarate + NADPH + ammonia + H+

Ammonia (as ammonium) is then excreted predominantly as urea, synthesised in the liver. Transamination can thus be linked to deamination, effectively allowing nitrogen from the amine groups of amino acids to be removed, via glutamate as an intermediate, and finally excreted from the body in the form of urea.

Ovo je elementarna biokemija......Eto ti tvog otrova idiote kad moram bit bezobrazan. Tu aminokiselinu imaš u svakom mesu koje jedeš. Ja ne mogu ovo jednostavnije.

Ako ti taj primjer vode smeta onda uzmi recimo kuhinjsku sol...jel misliš da ona ne škodi? MSG ne uzrokuje nikakav širok spektar bolesti jer koliko se do sada zna probavljanje mesa ne uzrokuje bolesti i da, ta supstanca u mesu je ista ona koju jedeš u hrani usprkos tvojem uvjerenju u suprotno. Naravno može škoditi ako pretjeraš ali koja tvar na ovom svijetu to ne može..primjerice popij 15 litara vode......kad smo već kod vodikovog oksida.

I da bilo bi dobro da naučiš kemiju a manje pratiš politiku i dubiozne podatke o fda....

Prvo nitko nije molio nikakve copy paste lekcije to može svaki .... mogao si bar prevesti za ljude koji ne znaju engleski s obzirom da je ipak forum.hr, nitko nije tvrdio da msg-a nema u prirodi.
Drugo te opće poznate stvari o otrovnosti soli i vode u velikim količinama ostavi za svoju djecu. (uostalom ti si i započeo s tim nonsensima; probaj popiti 15 litara vode, nema tu kemije to je zdrav razum; analogno tome probaj se bacit s 5 kata na glavu hmmmm...)(tu se vidi kakva si izopačena osoba sječam se da si na nekom postu popljuvao žensku koja je spomenula '3 bijele smrti' sol,šečer,bijelo brašno, a meni sad otkrivaš Ameriku da je sol štetna, stvarno dvolično u najmanju ruku)
Treće cijela poanta je da kad se neka tvar nalazi u toliko širokom spektru proizvoda kao što je MSG da će je jedan dio populacije konzumirati u većim količinama od preporučenih, tu i leži cijela kvaka, nije u kemiji već u dostupnosti (baš zato je FDA crna rupa jer su oni ti koji moraju postaviti maksimalnu dopuštenu količinu, međutim kod MSG-a je nema). Čovijekovo prirodno prehrambeno 'sredstvo' nije ni čips; ni kentucky fried chicken, ni Mcdonalds, niti gotova microwave ready jela, ni juhe iz vrećice, ni zazličiti dresinzi,umaci, koje preljevaju po svojoj koliko toliko zdravoj salati. A upravo ta hrana koja je kod nekih (pogotovo Amerikanaca) postala doručak, ručak i većera ,i upravo ta hrana sadrži nekoliko puta veće količine MSG-a od prirodne hrane. Tu leži cijela kvaka slažem se nije kriv samo MSG krivo je pretjerivanje bez ikakvog upozorenja na moguću štetnost. Kad se uzme u obzir studija prema kojoj MSG uzrokuje ovisnost te da blokira receptore u mozgu koji ti govore da si sit nije teško zbrojiti 2 i 2.
http://www.cdc.gov/obesity/data/trends.html
Pogledaj flash video od početka i reci mi kaj se tu ima više za reći s obzirom da je MSG povezn s pretilošću i dijabetesom.
Žalosno je da o ovome priča cijeli svijet a kad to spomeneš ovdje jave se ljudi poput tebe koji se bave vrijeđanjem umjesto činjinicama.I prestani ljude zvati idiotima. Dosada si iznio samo jednu točnu činjenicu a ta je da MSG-a ima u prirodi (koju nitko nije ni osporavao), ostalo su pretpostavke i uvrede.

Kladi
18.07.2010., 20:07
ali me prvi griz bacio u očaj. Na prekrasnoj, hrustavoj, domaćoj salati - vegeta! Fuj fuj i nevjerojatno kako je to loše :( Najgore od svega, svi prilozi bili "začinjeni" tim zlom :(

:eek: na zelenoj salati???? meni je to nezamislivo! ajd, još bi nekak i tolerirala da je mrva vegete stavljena u kakvu juhu ili saft, ali na salatu...:confused::flop:

JPK
18.07.2010., 20:08

Pametnije bi ti bilo da se pokriješ ušima i ponoviš kemiju od sedmog osnovne nadalje, ali iz udžbenika a ne sa stranica o globalnim zavjerama koje uključuju masone, reptile i Dicka Cheneya.

Ivy_x
18.07.2010., 20:13
:eek: na zelenoj salati???? meni je to nezamislivo! ajd, još bi nekak i tolerirala da je mrva vegete stavljena u kakvu juhu ili saft, ali na salatu...:confused::flop:

Pošto sam bila gost, kulturno sam pitala spravljača priloga otkud ideja o vegeti na zelenoj salati, kao neuobičajeno mi je :rolleyes:
Odgovor: Pa tak ti mi u Njemačkoj svi radimo :eek:

Prosim one na "privremenom boravku" u inostranstvu da mi kažu je li to zbilja tak... Dal svi naši gastarbajteri stavljaju vegetu na kristalku?

Krkimir
18.07.2010., 20:50
Danas poslijepodne rođačko okupljanje...

Mesine, odojka, piceka, svega. I dok se za meseko brinuo jedan kuhar, prilozi su bili u režiji druge osobe. I ja se poveselim, vidim pečene paprike s češnjakom, dinstane mahune, grah-salata i zelena salata. I natrpam si ja pun tanjur paprike i zelene salate (na drugom meseko :) ), ali me prvi griz bacio u očaj. Na prekrasnoj, hrustavoj, domaćoj salati - vegeta! Fuj fuj i nevjerojatno kako je to loše :( Najgore od svega, svi prilozi bili "začinjeni" tim zlom :(

Pa sam morala jesti samo meso :) svako zlo za neko dobro, bi se reklo.

prebolesno :(
:flop:
na sreću, nikad nisam doživio tako nešto
a nadam se da ni neću
inače je običaj da svako soli svoju salatu i dodaje ulje i/ili ocat koliko hoće

Kladi
18.07.2010., 21:42
[QUOTE=Ivy_x;27869863 pitala spravljača priloga otkud ideja o vegeti na zelenoj salati, kao neuobičajeno mi je :rolleyes:
Odgovor: Pa tak ti mi u Njemačkoj svi radimo :eek:

[/QUOTE]

prije bi očekivala da mi ponudi salatu sa šećerom, nego vegetom:rolleyes:

kumek
18.07.2010., 21:45
prije bi očekivala da mi ponudi salatu sa šećerom, nego vegetom:rolleyes:
Jao ne spominji, tu u mađariji u studentskoj menzi svaka salata sa šečerom...paz dalje grah sa špekom...slatkast. Nevjerojatno, pitam lokalce jel to uobičajeno kažu da nije...katastrofa, trebaš probat paradajz salatu sa šečerom...isuse i majko

Kladi
18.07.2010., 21:51
ma samo sam rekla da bi prije to očekivala od švabe, ne da im se divim na tome...

prije davnih 25g. bili smo na skijanju u sloveniji, tamo bila kuharica neka mađarica. kuhala je oooodličan grah čušpajz. netko ju je pitao u čemu je tajna tak dobrog graha, ona kaže: pred kraj u svako jelo dodati žličicu šećera. moj susjed mađar ne vjeruje....on kaže da to nije značajka mađarske kuhinje, e sad....:ne zna:

kumek
18.07.2010., 21:55
Prvo nitko nije molio nikakve copy paste lekcije to može svaki .... mogao si bar prevesti za ljude koji ne znaju engleski s obzirom da je ipak forum.hr, nitko nije tvrdio da msg-a nema u prirodi.
Drugo te opće poznate stvari o otrovnosti soli i vode u velikim količinama ostavi za svoju djecu. (uostalom ti si i započeo s tim nonsensima; probaj popiti 15 litara vode, nema tu kemije to je zdrav razum; analogno tome probaj se bacit s 5 kata na glavu hmmmm...)(tu se vidi kakva si izopačena osoba sječam se da si na nekom postu popljuvao žensku koja je spomenula '3 bijele smrti' sol,šečer,bijelo brašno, a meni sad otkrivaš Ameriku da je sol štetna, stvarno dvolično u najmanju ruku)
Treće cijela poanta je da kad se neka tvar nalazi u toliko širokom spektru proizvoda kao što je MSG da će je jedan dio populacije konzumirati u većim količinama od preporučenih, tu i leži cijela kvaka, nije u kemiji već u dostupnosti (baš zato je FDA crna rupa jer su oni ti koji moraju postaviti maksimalnu dopuštenu količinu, međutim kod MSG-a je nema). Čovijekovo prirodno prehrambeno 'sredstvo' nije ni čips; ni kentucky fried chicken, ni Mcdonalds, niti gotova microwave ready jela, ni juhe iz vrećice, ni zazličiti dresinzi,umaci, koje preljevaju po svojoj koliko toliko zdravoj salati. A upravo ta hrana koja je kod nekih (pogotovo Amerikanaca) postala doručak, ručak i većera ,i upravo ta hrana sadrži nekoliko puta veće količine MSG-a od prirodne hrane. Tu leži cijela kvaka slažem se nije kriv samo MSG krivo je pretjerivanje bez ikakvog upozorenja na moguću štetnost. Kad se uzme u obzir studija prema kojoj MSG uzrokuje ovisnost te da blokira receptore u mozgu koji ti govore da si sit nije teško zbrojiti 2 i 2.
http://www.cdc.gov/obesity/data/trends.html
Pogledaj flash video od početka i reci mi kaj se tu ima više za reći s obzirom da je MSG povezn s pretilošću i dijabetesom.
Žalosno je da o ovome priča cijeli svijet a kad to spomeneš ovdje jave se ljudi poput tebe koji se bave vrijeđanjem umjesto činjinicama.I prestani ljude zvati idiotima. Dosada si iznio samo jednu točnu činjenicu a ta je da MSG-a ima u prirodi (koju nitko nije ni osporavao), ostalo su pretpostavke i uvrede.
Na žalost da si ih sam našao ne bi toliko baljezgao....ovo je sad zadnje što trošim vrijeme na tebe:Prvo si tvrdio da je otrov, onda si tvrdio da je štetno a nakon što ti je pokazano da je normalan sastojak počeo si srat o količini. Ja sam ti na početku dao primjer vode koja je isto tako štetna ovisno o količini da bi na kraju došao do bravuroznog zaključka da je glutamat otrovan ovisno o količini. E moj einsteine
Daj idi u školu i uči sustavno a ne sa web stranica poznatih po selektivnom pristupu, zato ti i govorim da nemaš pojma o čemu pričaš, niti da znaš čitati radove a uz to izgleda ne znaš niti engleski. Poklopi se ušima i uči. Inače ono što sam ti dao je u svim knjigama biokemije....
A što se povezanosti s pretilošću (s kojom je valjda sve povezano, još nisam za nijednu tvar čuo da nije) možda da pošalju glutaminat u afriku, tamo je ideal bit debeo...

JPK
18.07.2010., 21:59
Jao ne spominji, tu u mađariji u studentskoj menzi svaka salata sa šečerom...paz dalje grah sa špekom...slatkast. Nevjerojatno, pitam lokalce jel to uobičajeno kažu da nije...katastrofa, trebaš probat paradajz salatu sa šečerom...isuse i majko

Grah sa špekom i paradajzom je znatno bolji kad se doda šećer (i glutaminat, naravno :D). Zapravo, većina kuhanih jela s paradajzom su bolja s dodanim smeđim šećerom.

x-type
18.07.2010., 22:55
Na prekrasnoj, hrustavoj, domaćoj salati - vegeta!

ovo je podjednako strašno kao i kad sam ja u tršćanskom naišao na vegetu (da, ondaj tršćanski od maslinovog ulja, peršina, limuna i češnjaka za prelit ribu).

Pellaprat
18.07.2010., 22:59
Molim moderatore da obrate pažnju na načine izražavanja nekih članova ovog podforuma, i trenutno ovog topica.
Mislim da nije dopušteno ovako bezočno vrijeđati u raspravi. Članovima govoriti "ne seri", nazivati ih idiotima i budalama je prevršilo svaku mjeru i potpuno je nebitno tko je u pravu.
Hvala.

kumek
19.07.2010., 00:48
Molim moderatore da obrate pažnju na načine izražavanja nekih članova ovog podforuma, i trenutno ovog topica.
Mislim da nije dopušteno ovako bezočno vrijeđati u raspravi. Članovima govoriti "ne seri", nazivati ih idiotima i budalama je prevršilo svaku mjeru i potpuno je nebitno tko je u pravu.
Hvala.

Moderatorima se bdw prijavljuje na pm. Ako imaš problema u raspravi sa mnom na drugim topicima onda pokušaj bolje i pametnije raspravljati a ne ovako obilazno kao mačak oko vruće kaše.:asshole:

kumek
19.07.2010., 00:51
Grah sa špekom i paradajzom je znatno bolji kad se doda šećer (i glutaminat, naravno :D). Zapravo, većina kuhanih jela s paradajzom su bolja s dodanim smeđim šećerom.

Ma nije bilo glutaminata...zato nije valjalo...:mig: Kuhana jela možda ali sirovi paradajz...užas. Valjda im je to ostalo od siromašnije faze kad se na sve dodavao šečer jer nije bilo dosta klope.. ne znam, ne kužim to.

boogiexx
19.07.2010., 08:04
Na žalost da si ih sam našao ne bi toliko baljezgao....ovo je sad zadnje što trošim vrijeme na tebe:Prvo si tvrdio da je otrov, onda si tvrdio da je štetno a nakon što ti je pokazano da je normalan sastojak počeo si srat o količini. Ja sam ti na početku dao primjer vode koja je isto tako štetna ovisno o količini da bi na kraju došao do bravuroznog zaključka da je glutamat otrovan ovisno o količini. E moj einsteine
Daj idi u školu i uči sustavno a ne sa web stranica poznatih po selektivnom pristupu, zato ti i govorim da nemaš pojma o čemu pričaš, niti da znaš čitati radove a uz to izgleda ne znaš niti engleski. Poklopi se ušima i uči. Inače ono što sam ti dao je u svim knjigama biokemije....
A što se povezanosti s pretilošću (s kojom je valjda sve povezano, još nisam za nijednu tvar čuo da nije) možda da pošalju glutaminat u afriku, tamo je ideal bit debeo...

konstantno iskrivljavanje činjenica;vrijeđanja;omalovažaanja;bez odgovora na konkretne stvari nije debata zato uživaj u mišljenju da si nekog nešto naučio, ustvari ispao si obični divljak; kreni od početka mojih postova i vidjet češ da sam u drugom rekao da ga ima prirodno u hrani ali da se ne slažem da je msg dobiven fermetacijom uz pomoć genetski modificiranih bakterija isti kao i onaj u pradajzu ili mesu bez obzira što ti tvrdiš suprotno samim time jer na običnom wiki-ju govore o razlikama između L- i D- aminokiselina u prirodi i u industrijskom MSG-u. Tako da si jedino dokazao da znaš copy paste-at. Drugo nisi dao niti jedan rad koji selektivnim pristupom dokazuje da msg nije štetan tako da ne znam o čemu pričaš? Kaj netko ima znat čitat radove ako u njemu pište da uzrokuje pretilost,dijabetes... postoji drugi način čitanja pod drugim kutem u kojem činjenice postaju gluposti? Uostalom i sam priznaješ da nisi našao činjenice...

Pametnije bi ti bilo da se pokriješ ušima i ponoviš kemiju od sedmog osnovne nadalje, ali iz udžbenika a ne sa stranica o globalnim zavjerama koje uključuju masone, reptile i Dicka Cheneya.
Kao što rekoh za gore navedenog iskrivljavanje činjenica nije nekakva debata; ovo su stranice 'masona' i vješto piskaraju okolo vruće kaše neki direktno a neki indirektno.
CBN news: emisija o štetnosti msg-a
http://www.youtube.com/watch?v=txiVDY-prk4
http://www.youtube.com/watch?v=a3LckpVXolY&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=j54dGXtBnKA&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=5Tc4-FQ8WIs&feature=related
NY times: članak o ljekovima koji se baziraju na blokadi glutamata tj. receptora vezanih uz glutamate
http://www.nytimes.com/2008/02/24/business/24drug.html?pagewanted=3&_r=1&th&emc=th
jedan citat iz članka
'Glutamat je središnji odašiljač u mozgu, ključna karika u 'krugovima' koji su uključeni u pamćenje, učenje i percepciju, previše glutamata dovodi do napada i odumiranja moždanih stanica. Pretjerano izlučivnje glutamata je jedan od glavnih razloga oštećenja mozga nakon moždanog udara. Premalo glutamata može izazvati psihozu, komu i smrt.'
Neki proizvođači izbacuju msg iz uporabe:
http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/4670953.stm
Velike kompanije ;cola ,nestle.... rade na zamjeni za msg
http://www.corpwatch.org/article.php?id=12053

Kineski i američki istraživaći istražuju MSG i pretilost u Kini
http://www.upi.com/Health_News/2008/08/14/Monosodium-glutamate-linked-to-obesity/UPI-24051218690920/
a onda iako ne spominju direktno msg govore da je ukini povećana pretilost za 28% u 15 godina
http://news.bbc.co.uk/2/hi/asia-pacific/5261946.stm

;toliko o duhovima i globalnim zavjerama, jedina zavjera je u nečijoj glavi protiv vlastitog razuma.
I ne ovo dolje nisu doktori i znastvenici to su ludi istraživaći teorija zavjera i duhova; vrijedi za gore navedenog kada nađeš istraživanja da je MSG u količinama koje danas konzumira prosječan čovjek siguran i nema nikakve veze s dolje navedenim bolestima i poremećajima onda ih postaj makar bili i s MCDonaldsovog instituta.

Najlakše je reć odi mali u školu i ući malo kemiju e? Kaj smo na klupicama pa šamaramo klince da nam odu po vodu? Ovi gore doktori znaju više kemije i biologije od kumeka i jpk-a na 10-tu potenciju; i ako oni dokažu da tu nekaj ne štima vjerovat ću njima. A ne nekim forum freakovima, koji me uvjeravaju da ne znam kemiju i očito ne znam čitati.

kumek
19.07.2010., 08:40
konstantno iskrivljavanje činjenica;vrijeđanja;omalovažaanja;bez odgovora na konkretne stvari nije debata zato uživaj u mišljenju da si nekog nešto naučio, ustvari ispao si obični divljak; kreni od početka mojih postova i vidjet češ da sam u drugom rekao da ga ima prirodno u hrani ali da se ne slažem da je msg dobiven fermetacijom uz pomoć genetski modificiranih bakterija isti kao i onaj u pradajzu ili mesu bez obzira što ti tvrdiš suprotno samim time jer na običnom wiki-ju govore o razlikama između L- i D- aminokiselina u prirodi i u industrijskom MSG-u. Tako da si jedino dokazao da znaš copy paste-at. Drugo nisi dao niti jedan rad koji selektivnim pristupom dokazuje da msg nije štetan tako da ne znam o čemu pričaš? Kaj netko ima znat čitat radove ako u njemu pište da uzrokuje pretilost,dijabetes... postoji drugi način čitanja pod drugim kutem u kojem činjenice postaju gluposti? Uostalom i sam priznaješ da nisi našao činjenice...

:lol::lol: Zašto misliš da je problem industriji napraviti L ili D glutamat ili njihovu racemičnu smjesu......to samo ti znaš. Možeš se ti slagati ili ne slagati sa mnom o istovjetnosti MSG koliko god hočeš...on je i dalje istovjetan.
Nadam se da si naučio da ne uzimaš sve što piše zdravo za gotovo pogotovo kad netko izleti sa OVO JE OTROV i uvijek spomene tvar koja se nalazi u mnogo proizvoda, pa tako s aspartamom, čak i limunskom kiselinom kako tvrde one glupače iz knjige e-brojevi i onda proberu par referenci najčešće neprimjenljivih na ljudsku ishranu niti na uvjete u kojima se tvar nalazi u proizvodu.

kumek
19.07.2010., 08:46

Najlakše je reć odi mali u školu i ući malo kemiju e? Kaj smo na klupicama pa šamaramo klince da nam odu po vodu? Ovi gore doktori znaju više kemije i biologije od kumeka i jpk-a na 10-tu potenciju; i ako oni dokažu da tu nekaj ne štima vjerovat ću njima. A ne nekim forum freakovima, koji me uvjeravaju da ne znam kemiju i očito ne znam čitati.

Evo sa te divne stranice slijedeći rad:

Banister, E. W. et al. 1978. Effect of High-Pressure Oxygen on Cellular Fine Structure, Ammonia and Glutamate Metabolism.
Ovo ima veze s msg u hrani kao i krava s politikom. Divna ekipa, neselektivni i manipulativni, natrpali na stranicu sve i sva kaj su našli pod glutamate a u naslovu mora biti neki patološki proces, cijela hrpa referenci koja nema veze s msg u hrani nego s ulogom glutamata u metabolizmu. Senzacionalistički šmarn namijenjen zamagljivanju količinom....nisu oni tak blesavi, napisali su "related" što naravno ljudi kao ti nit ne vide, vama je bitna količina. Ipak ćeš morat u školu....ne znaš kemiju i ne znaš čitati.

patientia
19.07.2010., 10:40
čak i limunskom kiselinom kako tvrde one glupače iz knjige e-brojevi

U toj knjizi ne pise da je limunska kiselina stetna. One su sve preuzele sa stranice www.foodag.com (koja vise ne postoji). Jedino je uvod njihov (ili su ga mozda prepisale od nekog drugog).