PDA

View Full Version : Montažna kuća

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16

M@tthew
31.05.2010., 13:22
Ajde javi, baš me zanima, jer i ja sam dobio ponudu od njih nakon čekanja skoro mjesec dana i nekoliko tel. poziva i ponuda koju sam ja dobio uopće nije jeftina i povoljna...

Zanimljivo, meni su rekli da če biti sutra preksutra ponuda.... Veliš nije bila baš jeftina? Ma svi oni tu lijepo i fino oglašavaju a onda kad treba dati cijenu onda nisu baš tako velikodušni....

didda
31.05.2010., 14:26
posalo sam im mail s upitom za one tipske kuće koje imaju, čisto informativno da vidim koja je cijena za pojedini model, odgovorili su mi brzo i tu nemam zamjerke. ako netko želi popis radova (ili kako oni kažu: Opis radova za nivo izgrađenosti visoki ROH- BAU i cjenikom za pojedne modele tipskih kuća slobodno neka me kontaktira na PM)
Ono što je kolega govorio o debljini zida je točno, razlika u odnosu na D+ je očigledna
Onaj tko ima popis radova za visoki rohbau od D+ će vrlo lako napraviti usporedbu materijala te svako za sebe procijeniti jel ga to zadovoljava ili ne (npr. kod NStudia ide dimnjak φ=16cm a kod D+ φ=20 cm , PVC stolarija Gealan - Troha Dil itd)
E sad mali osvrt na cijene po m2 s moje točke gledišta:
projektna dokumentacija je 15€/m2 ali + PDV , kada dodamo cijenu od 349€/m2+pdv zbirno 364€/m2 ili 447,32€/m2 sa PDV. Treba dodati još i neku cifru od 1.300 € ( za podest, terasa) , bar tako piše uz cijenu kuće ...

Najvažnije od svega ovoga je slijedeće:
ova cijena kod Naturastudia je za BRUTTO/m2 pa si sad odvadite koliko se mora platiti ako želite istu kvadraturu korisnog stambenog prostora.
mislim da je konačana cijena veća kod nature u odnosu na druge (govorim za za istu kvadraturu korisnog prostora) ali zid od 40,5 cm im možda daje opravdanje za to ili ne. to ćemo zajedno dokučiti
ukratko mislim da su trebali dati konačnu cijenu s pdv i sa uključenim svim stavkama tako da čovjek ima pravu sliku koliko je što, čemu okolišati kad se jednostavnom računicom dođe do konačnog iznosa (osim marketinga, ono mi imamo manju cijenu dođite k nama, a na kraju sve skoro isto)...
htio sam još jednom reći da je ovaj forum super što se ljudi ovako kolegijalno pomažu i iznose svoja iskustva(dobra ili loša) kako bi pomogli jedni drugima..:)

M@tthew
31.05.2010., 14:59
Didda hvala na korisnom odgovoru... Ja sad čekam ponudu i baš me interesira koliko če iznositi.... Daleko su ispred od bilo koga drugog što se tiče debljine zida, 6 komorne stolarije ili koeficjenta prolaznosti...Ali mislim da će i cijena biti takva na kraju... Ljuti me to da su im cijene bez pdv-a kako kažeš, pa ljudi če lako izračunati konačnu cijenu ali brijem da je stvar u marketnigu.

Što se tiče toga da je forum super, vjeruj mi ovo je jedna od rijetkih tema gdje se da konstruktivno pričati o onome za što je tema namijenjena i to bez nekakvih trzavica ili ispada... Ipak smo mi svi tu s jednim ciljem, da zaključimo što je najkvalitetnije i cijenom najprihvatljivije... :top:

fulcrum
31.05.2010., 19:11
D+ mi dao ponudu i troškovnik za jedan projekt. Naturistudio poslao isti projekt i tražio troškovnik. Razlika ispala 2000kn. A uvjeren sam da su gledali da pođem povoljnije jer mi poznanik radi tamo. Gledajte realno kad ubacite par stvari da vas cijena dođe oko 550€ ili čak više po m2. Pogotovo ako kuća ide na kat.
Ja sam tražio alu rolete, da mi se klasična balkonska vrata zamjene sa kliznom stjenom. Malo povećate broj ili dimenzije prozora i čovjek bi se iznenadio kako cijena ide u nebesa. Inače kad sam pitao u D+ za ključ u ruke, rekli su mi da je jeftinije da si sam ja to radim nego da oni traže izvođaće.

NERAST
31.05.2010., 20:36
Pozdrav Ekipa,

Vidim da se spomenuo Natura studio,

Da napomenem odmah na početku da neradim za njih niti sam u ikakvoj vezi s njima. Jedino sto mi je frend njihov kooperant za u gradnju centralih sistema za usisavanje, te sam stoga više puta razgovarao i sa gazdom i bio u salonu u novoj galeriji i tako to pa znam neke stvari.

Što se zidova tiče ne da su dobri , nego što se izolacije tiče i čvrstoće su mrak, neznam koliko ste uspjeli vidjeti presjek njihovog zida , ali osim što je 40+cm jo i nije od klasičnih materijala, več je ispunjen i nekakvom iznimno čvrstom poliuretanskom pjenom što ima vrhunska izolacijska svojtva.

Meni se u ovom trenutku čini da su oni trenutno što se zidova tiče tehnološki najnapredniji na RH tržištu.

Za cijenu znam da tako počinje, ali isto znam da vole forsirati onu skupu stolariju .... nemogu se sjetit kako se zove točno, ali ako se to zamjeni nečim normalnijim omjer cijene i kvalitete im je na razini konkurencije, a za to se ipak dobije gotovo nisko energetska kuća!

Za sad je to moj favorit u odabiru, jer su podosta fleksibilni što se nacrta i svega tiče....

eto nadam se da sam pomogao.

ako vam mogu nešto saznati napišite pa ću pitati frenda ....:top:

Emmet
01.06.2010., 07:09
Didda hvala na korisnom odgovoru... Ja sad čekam ponudu i baš me interesira koliko če iznositi.... Daleko su ispred od bilo koga drugog što se tiče debljine zida, 6 komorne stolarije ili koeficjenta prolaznosti...Ali mislim da će i cijena biti takva na kraju... Ljuti me to da su im cijene bez pdv-a kako kažeš, pa ljudi če lako izračunati konačnu cijenu ali brijem da je stvar u marketnigu.

Što se tiče toga da je forum super, vjeruj mi ovo je jedna od rijetkih tema gdje se da konstruktivno pričati o onome za što je tema namijenjena i to bez nekakvih trzavica ili ispada... Ipak smo mi svi tu s jednim ciljem, da zaključimo što je najkvalitetnije i cijenom najprihvatljivije... :top:

Obrati pažnju kod usporedbe cijena brutto i netto, da ne bi od jednih dobio cijenu po brutto površini a od drugih po netto... razlika je cca 20%!!!

Pitanje za vas (tebe) koji imate prijatelje u natura studiju. Gdje oni proizvode svoje kuće? I još nešto...
Meni recimo nije jasna jedna stvar, ja sam njima poslao konkretan nacrt kuće i tražio ponudu za tu konkretnu kuću za koju mi je ponudu prije njih dao Dom projekt i Domus+. Oni su meni nakon mjesec dana čekanja odgovorili ponudom za njihovu tipsku kuću za koju ja uopće i ne znam kako izgleda, samo znam oznaku NDK 136... Ne kužim, što meni ta ponuda znači? Mogli su mi samo poslati cijenu po kvadratu i popis materijala koju ugrađuju, jer u troškovniku nigdje nema cijena x količina... samo ukupna cijena.

M@tthew
01.06.2010., 07:58
evo ovako, naša ponuda je već gotova za kuću koju smo im poslali... Trajalo je 3 dana, zato me čudi ovo što emmet govori da je čekao tako dugo.
Što se tiče cijene, ista je kao u Domusplusu! Ha ha... Ko da su se dogovorili, tj. jeftinija je čitavih 1000 Kn. :rofl:
Cijena je u ponudi izrađena za brutto površinu kuće od 172 kvadratna metra odnosno cca 120 kvadratna metra stambene površine kako je bilo i na tlocrtu.
Domusplus ima za 10 cm tanji zid, (30 cm Domusplus, impresivnih 41 Naturastudio!!) i slabiju pvc stolariju (5 komorna kod Domusa, 6 komorna kod Naturastudia), općenito svi materijali koje ugrađuje Naturastudio su puno puno kvalitetni nego Domusplus. Ali velim njihova cijena je za brutto površinu. A gdje se proizvode kuće nemam pojma... Možda zna netko drugi...

Dakle po svemu ovome ispada da je Naturastudio cijenom isti ali kvalitetom ugrađenog materijala i debljinom zida daleko ispred Domusplusa...

dlasic
01.06.2010., 10:35
Dakle po svemu ovome ispada da je Naturastudio cijenom isti ali kvalitetom ugrađenog materijala i debljinom zida daleko ispred Domusplusa...

Na papiru. Praksu očigledno nema još nitko od forumaša. :kava:

M@tthew
01.06.2010., 10:39
Na papiru. Praksu očigledno nema još nitko od forumaša. :kava:

Pa da, na papiru. Ali pa ako tvrde da grade zid od 41 cm, ona če to biti i 41 cm. Hočeš reći da tvrde jedno, a rade (grade) drugo?

Žoharzilla
01.06.2010., 10:49
Koliko vidim na njihovim stranicama, zid im je 20 cm ( vanjski ), i piše da se oblaže fermacell pločama 1.5 cm. Znači 23 cm ukupno.
Ostatak do 40 cm bi trebao bit stiropor.

Jel ima netko presjek njihovog vanjskog zida, ovako to super zvuči...

A dlasic vam dobro piše, treba sve provjerit...

dlasic
01.06.2010., 10:55
Pa da, na papiru. Ali pa ako tvrde da grade zid od 41 cm, ona če to biti i 41 cm. Hočeš reći da tvrde jedno, a rade (grade) drugo?

Nemam pojma što rade jer se iz njihove web stranice ne može ništa saznati. Na slikama je prikazana izgradnja drvenog kostura koji bi se trebao popuniti izolacijom i zatvoriti pločama, a u tekstu se govori o gotovim panelima. Video demonstracije potresa su uzeli od američkog sveučilišta (http://seesl.buffalo.edu/) i naljepili svoj tekst. Presjeka zida nisam nigdje mogao naći... :ne zna:

Imao sam dva kontakta s njima, još dok nisu bile u ponudi montažne kuće, vezano uz Internorm stolariju (onu skupu, što je netko spomenuo).

M@tthew
01.06.2010., 10:58
Koliko vidim na njihovim stranicama, zid im je 20 cm ( vanjski ), i piše da se oblaže fermacell pločama 1.5 cm. Znači 23 cm ukupno.
Ostatak do 40 cm bi trebao bit stiropor.

Jel ima netko presjek njihovog vanjskog zida, ovako to super zvuči...

A dlasic vam dobro piše, treba sve provjerit...

Zid im je 20+5 cm obložen fermacell pločama, odnosno 3 ploče po 1.5cm plus 20 cm mineralne vune. Sveukupno 40,5 cmh, koliko iznosi debljina vanjskog zida sa fasadom...

Žoharzilla
01.06.2010., 11:05
Zid im je 20+5 cm obložen fermacell pločama, odnosno 3 ploče po 1.5cm plus 20 cm mineralne vune. Sveukupno 40,5 cmh, koliko iznosi debljina vanjskog zida sa fasadom...

Koliko ja kužim ovaj način gradnje, mineralna vuna je ispuna između drvene konstrukcije...
...znači u 20 cm drvene konstrukcije ide 20 cm mineralne vune...

ili se varam?

M@tthew
01.06.2010., 11:11
Koliko ja kužim ovaj način gradnje, mineralna vuna je ispuna između drvene konstrukcije...
...znači u 20 cm drvene konstrukcije ide 20 cm mineralne vune...

ili se varam?

E sad me puno pitaš, na poslu sam pa ne uspijem provjeriti sve. Kad dođem doma ću usporediti njihov zid i D+ zid... Probaj pronać na njihovim stranicama odgovor...

Ističu i da je to drvo lamelirano kao prednost, ali ja se ne razumijem što to znači...

Žoharzilla
01.06.2010., 11:51
E sad me puno pitaš, na poslu sam pa ne uspijem provjeriti sve. Kad dođem doma ću usporediti njihov zid i D+ zid... Probaj pronać na njihovim stranicama odgovor...

Ističu i da je to drvo lamelirano kao prednost, ali ja se ne razumijem što to znači...

Hoću ti reć da mineralna vuna ne povećava debljinu zida, već se njome ispunjava prostor između drvene nosive konstrukcije.

Znači, 20 cm drvene konstrukcije+20 cm mineralne vune nije zid debljine 40 cm nego 20 cm. Kužiš?

Na to treba dodat debljinu fermacell ploča i stiropora za fasadu, i to će bit debljina vanjskog zida.

M@tthew
01.06.2010., 11:56
Hoću ti reć da mineralna vuna ne povećava debljinu zida, već se njome ispunjava prostor između drvene nosive konstrukcije.

Znači, 20 cm drvene konstrukcije+20 cm mineralne vune nije zid debljine 40 cm nego 20 cm. Kužiš?

Na to treba dodat debljinu fermacell ploča i stiropora za fasadu, i to će bit debljina vanjskog zida.

Evo što su mi poslali iz Naturastudia:

"1.1.Izrada i montaža vanjskih zidova od drvene nosive konstrukcije d=20+5 cm, koji su sa unutarnje i vanjske strane obloženi «Fermacell» pločama d=1,50 cm., odnosno 3 «Fermacell» ploče po 1,5 cm
Zidovi su ispunjeni mineralnom vunom d=20.
U zidovima je proveden grubi razvod elektroinstalacija sa bužirima i razvodnim kutijama.
Ukupna debljina vanjskih zidova sa fasadom iznosi 40,50 cm, a građevinska visina 271 cm."

A ovo je iz D+:

Izrada i montaža vanjskih zidova od drvene nosive konstrukcije d=12+5 cm, koji
su sa sa unutarnje i vanjske strane obloženi "Fermacell" pločama d = 1,50 cm.
Zidovi su ispunjeni mineralnom vunom "Isover" d = 12+5 cm (Domo 12 + Akusto
5), a između slojeva mineralne vune postavljena je folija "Difunorm vario". U
zidovima je proveden grubi razvod elektroinstalacija sa bužirima i razvodnim
kutijama. Ukupna debljina vanjskih zidova sa fasadom iznosi 31 cm, a visina 275 cm

ZNAČI RAZLIKA JE U ČEMU?
LUD SAM VEČ OD TIH SVIH PODATAKA I SKRIVENIH INFORMACIJA!

didda
01.06.2010., 12:01
evo copy/paste sa njihovog obrasca što ide uz nivo izgrađenosti visoki rohbau:

1.1. Izrada i montaža vanjskih zidova od drvene nosive konstrukcije d=20+5 cm, koji su sa unutarnje i vanjske strane obloženi «Fermacell» pločama d=1,50 cm., odnosno 3 «Fermacell» ploče po 1,5 cm
U zidovima je proveden grubi razvod elektroinstalacija sa bužirima i razvodnim kutijama.
Ukupna debljina vanjskih zidova sa fasadom iznosi 40,50 cm, a građevinska visina 271 cm.

2.1. Izrada toplinske fasade od tvrdog fasadnog stiropora D=10 cm, sa postavljanjem mrežice, kutnih i
sokl profila, sa završnim slojem silikatne žbuke «Rofix» – boja po izboru investitora, u cijenu je uračunata skela.

evo onda ukratko na jednom jestu usporedba zida NS i D+:
NS
1,5+20+5+1,5+1,5+10=39,5 + žbuka i brana 1 cm valjda i eto 40,5 cm (samo mi nije jasno gdje ide ova treća fermacell ploča o kojoj govore ili se možda na jednoj strani stavlja duplo) ,
između je vuna koja ne ide u debljinu zida jer je osnovna debljina konstrukcija a ne ispuna između iste, bar po meni ..
D+
iznutra prema van:
1,5 - fermacell, 5 - drvena konstrukcija, parna brana. 12 - drvena konstrukcija, 1,5 - fermacell, 10 - striropor , 0,5 granopor žbuka = 30,5 cm
nedostaje 0,5 cm koje ne znam gdje su jer im je zid 31 cm (tako tvrde), ali to sad ionako nije bitno

osnovna razlika je u drvenoj konstrukciji koja je kod nature 25 cm i ima tu treću ploču od 1,5 cm a kod D+ je konstrukcija 17 cm i dvije ploče što čini "minus" od 9,5 cm i kad se to pribroji D+ (31) dobije se isto 40,5 ....

nadam se da nije previše brojki, i da nisam u nečemu pogriješio, ali imao sam par minuta vremena pa sam izdovojio na jednom mjestu podatke pa će to možda nekome pomoći te riješiti neke nedoumice ...

oprostite nisam vidio da je kolega već iznio podatke i napravio usporedbu

Žoharzilla
01.06.2010., 12:09
Evo što su mi poslali:

"1.1.Izrada i montaža vanjskih zidova od drvene nosive konstrukcije d=20+5 cm, koji su sa unutarnje i vanjske strane obloženi «Fermacell» pločama d=1,50 cm., odnosno 3 «Fermacell» ploče po 1,5 cm
Ukupna debljina vanjskih zidova sa fasadom iznosi 40,50 cm, a građevinska visina 271 cm."

Ovo boldano je ono što sam ti ja napisao...

Ovo podvučeno je ok ako je tako i više od ok, ali trebalo bi vidjet presjek vanjskog zida, jer na njihovim stranicama piše drvena nosiva konstrukcija 20 cm+4,5 cm fermacell ploče, što bi bilo 24,5 cm+ostatak do 41 cm stiropor...

No iz ovog što su ti poslali moglo bi se zaključit da je debljina vanjskog zida u dva sloja 20 cm+5 cm+4.5 cm knaufa=29.5 cm zida + stirpopor do 41 cm...

Ali onda tu fali 5 cm mineralne vune...:ne zna:

Ako netko ima nek da presjek zida, pa ćemo znat...

M@tthew
01.06.2010., 12:18
Ja ču poludit majke mi... :D

Sad sam se totalno pogubio od tih svih silnih podataka i brojeva. :lol:

Morat ču očito osobno otić do njih da vidim presjek zida... Rekla mi žena da imaju u studio presjek, ali treba otič do Zagreba.

M@tthew
01.06.2010., 12:23
osnovna razlika je u drvenoj konstrukciji koja je kod nature 25 cm i ima tu treću ploču od 1,5 cm a kod D+ je konstrukcija 17 cm i dvije ploče što čini "minus" od 9,5 cm i kad se to pribroji D+ (31) dobije se isto 40,5 ....

I šta se da iz toga zaključit? Čiji zid je onda bolji? Naturastudio je očito deblji, ali dal je bolji? Jel mi zna netko na to odgovorit?

Žoharzilla
01.06.2010., 12:23

Ukupna debljina vanjskih zidova sa fasadom iznosi 40,50 cm, a građevinska visina 271 cm.[/B]

2.1. Izrada toplinske fasade od tvrdog fasadnog stiropora D=10 cm, sa postavljanjem mrežice, kutnih i
sokl profila, sa završnim slojem silikatne žbuke «Rofix» – boja po izboru investitora, u cijenu je uračunata skela.

evo onda ukratko na jednom jestu usporedba zida NS i D+:
NS
1,5+20+5+1,5+1,5+10=39,5 + žbuka i brana 1 cm valjda i eto 40,5 cm (samo mi nije jasno gdje ide ova treća fermacell ploča o kojoj govore ili se možda na jednoj strani stavlja duplo) ,
između je vuna koja ne ide u debljinu zida jer je osnovna debljina konstrukcija a ne ispuna između iste, bar po meni ..

Ma računica po ovome odgovara, samo što im na web-u piše da je debljina drvene konstrukcije 20 cm, pa me to malo bunilo...

Ali, obično se mineralna vuna postavlja tako da pokrije cijelu unutrašnjost drvene konstrukcije, tako da mi je to malo neobično...što fali 5 cm mineralne vune...

didda
01.06.2010., 12:25
da stvarno su ga smutili, još jednom se potvrđuje ono od ranije, dajte na vidjelo sve, ako ste kvalitetni svejedno će kupci doći k vama. čemu kriti ...

i meni, sad kad gledam, fali tih 5 cm ispune od mineralne vune ....
još jedan dokaz, zajedno smo jači....
poslao sam upit kolegi koji može doći do presjeka zida (od Naturastudia)
pa kad mi odgovori ću vam javiti

M@tthew
01.06.2010., 12:32
da stvarno su ga smutili, još jednom se potvrđuje ono od ranije, dajte na vidjelo sve, ako ste kvalitetni svejedno će kupci doći k vama. čemu kriti ...

i meni, sad kad gledam, fali tih 5 cm ispune od mineralne vune ....
još jedan dokaz, zajedno smo jači....
poslao sam upit kolegi koji može doći do presjeka zida (od Naturastudia)
pa kad mi odgovori ću vam javiti

Može može.... Daj nam obavezno javi. Netko je iznad rekao isto da ima prijatelja u naturastudio pa da ga slobodno pitamo ako imamo kakvih pitanja.

Jooooj kako me to nervira kad se podaci skrivaju tj. nije sve transparentno!

M@tthew
01.06.2010., 12:40
Znači nismo još uvijek zaključili čiji zid je kvalitetniji? Znamo samo čiji je deblji.... :rofl:

Emmet
01.06.2010., 13:15
Znači nismo još uvijek zaključili čiji zid je kvalitetniji? Znamo samo čiji je deblji.... :rofl:

Da bi se odgovorilo na ovo pitanje potrebno je znati koji je koeficijent provodljivosti vune (lambda), kvaliteta same vune kod nature, jer D+ jasno kaže koju vunu ugrađuje, te recimo kakva se parna brana ugrađuje i slične detalje....

Ono što ste prije govorili o komorama stolarije, koliko je meni poznato, to uopće nema veze sa time kakav je koji prozor što se energetike tiče, nego koliko stakala imaju prozori, koje su debljine stakla, koje su širine međuprostori i da li su punjeni plinom, te koji je ukupni koeficijent prozora.
Samo za ilustraciju, za pasivne kuće je propis 0.8W/m2K. Znači, ona stolarija koja je oko 0.8 je dobra! Da li ima 5 ili 6 komora apsolutno ne mijenja ništa na energetskoj bilanci.

bebana
01.06.2010., 13:48
Prva stvar koja je meni jako čudna kod oboje je da drvenu konstrukciju rade iz dva dijela, čime je spajaju šarafima iz MDprofila?, tko garantira da je šaraf atestiran i oba stavljaju znači štaflu D+12+5, NS 20+5 što ako šaraf razbije štaflu ili ona pukne uslijed opterečenja krova, zašto tako kad danas imate lamelirane grede.
Kod D+ parnu branu stave otprilike u sredinu, koliko znam parna brana služi za vlaga iz unutr. ne uđe u min vune u ovom slučaju prolazi.
Kod NS drvena konst. 20+5 a min. vuna 20cm, pa kako će ta vuna stajati po mome to će pasti dolje i što onda dobijete.
Postavljanje vune je jako bitna stvar jer ako se postavi dobro ona padne i na vrhu zida imate prazan prostor i ......
I na kraju se pitati što je kvalitetnije i što vi kupujete jer očito obe firme su ili zastupnici ili trgovci.
Jako je teško nešto usporediti kad neki jako dobro skrivaju.....a već sam o tome pisala i na kraju shvatite tko je proizvođač koji živi od svog rada i truda a tko trgovac.

Emmet
01.06.2010., 14:13
Kod D+ parnu branu stave otprilike u sredinu, koliko znam parna brana služi za vlaga iz unutr. ne uđe u min vune u ovom slučaju prolazi.

Parna brana služi da spriječi vodenu paru da dospije do točke gdje se ona kondenzira u vodu. Znači, bitno je da ne dođe do kondenzacije... Vjerujem da obje firme štite parnu branu od probijanja slojem mineralne vune koji se također koristi i za razvod elektroinstalacija... barem je kod Domusa tako. Naturin presjek zida nisam vidio, ali bi volio, ima tu puno nejasnoća...

dlasic
01.06.2010., 14:20

Nije na pola već na 5 cm, a tamo je iz jednostavnog razloga: time se dobija jedna instalacijska ravnina u kojoj se nalaze sve utičnice, prekidači, vijci i čavli koji drže nešto, a parna brana ostane neprobijena.
Uostalom, kakve se to vlage iz zraka toliko bojite? Ne radi se ovdje o sauni...

Kod NS drvena konst. 20+5 a min. vuna 20cm, pa kako će ta vuna stajati po mome to će pasti dolje i što onda dobijete.
Postavljanje vune je jako bitna stvar jer ako se ne postavi dobro ona padne i na vrhu zida imate prazan prostor i ......
Nije mineralna vuna rastresita...

sjeverac
01.06.2010., 15:45
Naša diskusija je zanimljiva, ali mislim da nema druge nego poslati ponuđačima tlocrt idejnog rješenja i zatražiti da ti specificiraju detaljnu ponudu. Ali prije toga treba definirati da li želimo niskoenergetsku kuću koja za grijanje troši manje od 40 kwh/m2 godišnje ili pasivnu kuću koja troši oko 15 kwh/m2 godišnje. Nekima je možda dovoljno da kuća troši i 80 kwh/m2.
Znači kada to definiramo, zatražimo od nekoliko ponuđača da nam pošalju ponudu koja odgovara točno takvim zahtjevima i poslije jednostavno usporedimo koja je ponuda isplativija.
Tu se odmah vidi i tko je koliko profesionalan. Sve ostalo je nabadanje.
Ja sam se zanuo što nisam definirao što želim, pa sam dobio ponude raznih debljina zida, ali iz njih ne vidim ono najglavnije: godišnju potrošnju enetgije za grijanje. A to mi je najvažniji podatak. Sad moram sve tražiti ponovo.

M@tthew
01.06.2010., 19:44
sjeverac gotovo sve ove montažne kuće o kojima raspravljamo su niskoenergetske.... Neke od njih su i blizu pasivnim već...

sjeverac
01.06.2010., 22:09
sjeverac gotovo sve ove montažne kuće o kojima raspravljamo su niskoenergetske.... Neke od njih su i blizu pasivnim već...

Jesu niskoenergetske, ali debljina zida i kvaliteta prozora utječe do koje razine ide indeks potrošnje energije za grijanje. Nije isto imati montažnu kuću koja troši energije u visini od 40 ili 30 kwh/m2 zida godišnje ili imati montažnu kuću koja troši 80 kwh i više. One koje su bliže pasivnim su naravno i skuplje, ali im je daleko jeftinija eksploatacija.
Zato u ponudi treba naštimat razinu koja nas zanima jer ćemo na taj način dobiti ujednačenije ponude koje se mogu lakše uspoređivat.

sjeverac
01.06.2010., 22:20
Ja mislim svakako ugraditi dizalicu topline, a u tom slučaju bi mi i debljina zida od 26 cm bila sasvim dovoljna.
Ovo je prava stvar:
http://www.ee.undp.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=230&Itemid=183

bebana
02.06.2010., 07:34

Slažem se da su kuće o kojima ovdje raspravljamo niskoenergetske i da su kao takve definirane nekakvim parametrima, ali kakva je onda ova od NS?!, zašto je tolika debljina zida koliko vidim pokrivaju područje Istre koja za razliku od Slavonije ima puno blažu klimu. Na njihovim stranicama nigdje ne piše da su pasivne.

Usput primjer i objašnjenje pasivne kuće imate na stranicama od Decoruma, www.decorumkuce.com na O NAMA pa dolje, ali ja ne znam da kod nas uopće ima interesa za takvim kućama. Zna li netko da li kod nas ima napravljena pasivna kuća.

Žoharzilla
02.06.2010., 08:12
Zna li netko da li kod nas ima napravljena pasivna kuća.

Ima, ima...

http://www.gradimo.hr/Prva-pasivna-kuca-u-Hrvatskoj/hr-HR/4539.aspx

http://www.jutarnji.hr/sagradena-je-prva-pasivna-kuca-u-hrvatskoj/7731/

dlasic
02.06.2010., 08:19
Ja mislim svakako ugraditi dizalicu topline, a u tom slučaju bi mi i debljina zida od 26 cm bila sasvim dovoljna.
Ovo je prava stvar:
http://www.ee.undp.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=230&Itemid=183

Mi smo ugradili dizalicu koja bi ovih dana trebala biti puštena u pogon, ali sam ipak razmišljao da treba malo bolje izolirati, pa smo išli na 30 cm zid i trostruko staklo na prozorima. Zimi ćemo se 'lakše' grijati, a ljeti 'lakše' hladiti. No važnije od 30 cm zida je ono što dolazi u paketu sa tom razinom izolacije, a to je puno bolje izolirano krovište u odnosu na standardnu izvedbu.

sjeverac
02.06.2010., 08:29
Mi smo ugradili dizalicu koja bi ovih dana trebala biti puštena u pogon, ali sam ipak razmišljao da treba malo bolje izolirati, pa smo išli na 30 cm zid i trostruko staklo na prozorima. Zimi ćemo se 'lakše' grijati, a ljeti 'lakše' hladiti. No važnije od 30 cm zida je ono što dolazi u paketu sa tom razinom izolacije, a to je puno bolje izolirano krovište u odnosu na standardnu izvedbu.
Slažem se, deblji zid uvijek može biti samo prednost. Ja sam ovo spomenuo čisto radi neke uštede pri gradnji, ali ako se ima love tu ne treba štediti.

M@tthew
02.06.2010., 09:11
Kolko koštaju te dizalice topline? Kad se to ugrađuje onda znači ne treba centralno ili? S obzirom da živim na sjeveru Hrvatske mislim da mi samo to ne bi bilo dovoljno te da bih zimi trebao dogrijavati sa nečim prostor...

Žoharzilla
02.06.2010., 15:01
Pa gdje su ti od frendova frendovi čiji frendovi rade za Natura studio?!:D

Hoćemo vidjet više taj presjek vanjskog zida?:ne zna:

M@tthew
02.06.2010., 15:59
Pa gdje su ti od frendova frendovi čiji frendovi rade za Natura studio?!:D

Hoćemo vidjet više taj presjek vanjskog zida?:ne zna:

He he... Ne znam, to i mene zanima....

Treba poslat PM onom liku što je stranicu dvije iza rekao da ima frenda koji radi tamo pa ga pitat...

M@tthew
02.06.2010., 17:00
Danas sam se malo napravio glup pa sam ljudima u D+ rekao za ponudu iz Naturastudia (znam, grozan sam :P)da je gotovo identična cijenom,i da oni imaju zid od 40,5 cm. Interesiralo me što če odgovoriti. Evo njihovog odgovora:

"Prvo što se tiče zida -podebljanjem zida sa 31 cm na 40,5 cm , gubite, zavaravate se ako mislite da dobivate, a to ću Vam i pojasniti. Nećete znatno smanjiti potrošnju za grijanje (možemo vam dokazati izračunom toplinske vodljivosti za oba zida, da se podebljanjem zida ne dobivaju znatne razlike), a platiti ćete veće doprinose, jer Vam se debljim zidom povećava kubikaža kuće prema kojoj plaćate doprinose, pod pretpostavkom da je ista neto površina kuće, tj. stambeni prostor. Također, ukoliko podove i stropove, tj. kompletnu ovojnicu kuće niste dobro izolirali, povećanje debljine zida je besmisleno. Naravno, ista stvar je i sa stolarijom, jer su gubici kroz stolariju znatni. Nadam se da ste vidjeli da mi ugrađujemo troslojno staklo i da je koeficijent prolaska topline manji, što sam napisala opisu stavke stolarija. Također u stropove stavljamo termoizolaciju debljine 20 cm, a u podove obavezno preporučamo XPS (ekstrudirani polistiren)."

Žoharzilla
02.06.2010., 17:27
Također, ukoliko podove i stropove, tj. kompletnu ovojnicu kuće niste dobro izolirali, povećanje debljine zida je besmisleno...a u podove obavezno preporučamo XPS (ekstrudirani polistiren)."

Ovo je istina...

M@tthew
02.06.2010., 17:42
To je ta XPS izolacija temelja o kojoj si pričao?

Žoharzilla
02.06.2010., 18:30
To je ta XPS izolacija temelja o kojoj si pričao?

Da, 8 cm XPS-a...

M@tthew
02.06.2010., 19:45
Da, 8 cm XPS-a...

I koliko to povećava cijenu temelja s obzirom na "obično" temelje?

Žoharzilla
02.06.2010., 19:55
I koliko to povećava cijenu temelja s obzirom na "obično" temelje?

Mislim da mi je u najpovoljnijoj ponudi bilo 65 kn/m2 + PDV, koju kunu više-manje, s postavljanjem...

Al ne moraš ti stavljat XPS, ak nećeš, mislim da bebana nije stavljala, a zidovi i strop su joj isti kao i kod Domusplusa...pa je i koeficijent valjda isti...

bebana, si imala u projektu XPS izolaciju u ploči temelja?

M@tthew
02.06.2010., 21:01
Mislim da mi je u najpovoljnijoj ponudi bilo 65 kn/m2 + PDV, koju kunu više-manje, s postavljanjem...

Al ne moraš ti stavljat XPS, ak nećeš, mislim da bebana nije stavljala, a zidovi i strop su joj isti kao i kod Domusplusa...pa je i koeficijent valjda isti...

Da, ali što ti onda znači niskoenergetska kuća ako češ imati gubitke kroz pod ako ne staviš tu XPS izolaciju? ili se varam?

didda
02.06.2010., 21:06
pozz kolege

XPS obavezno.... ne moram imati parket prve klase u kući ali XPS ide ispod temeljne ploče...

bebana
02.06.2010., 21:15

Naravno da smo postavili i to od Urse XPS ploče 8cm, a prije njih hidroizolacija V-3. Smatram da se to potrebno obavezno staviti bez obzira da li je kuća montažna ili zidana.

Žoharzilla
02.06.2010., 22:30
Cijena je sa PDV23%.
Nije uključeno XPS izolacija.
Nadtemelji sa betonskim blokom.

Slažem se da je ovo mjesto da pomognemo savjetom, nije ni bila namjera povrijediti te.

Tu si napisala da u cijenu temelja nije uključena XPS izolacija...pa sam mislio da je nisi stavljala...

sami ste postavljali XPS prije ploče? Mislim kad ti nije bilo uključeno u cijenu izrade temelja...

bebana
03.06.2010., 08:43
Tu si napisala da u cijenu temelja nije uključena XPS izolacija...pa sam mislio da je nisi stavljala...

sami ste postavljali XPS prije ploče? Mislim kad ti nije bilo uključeno u cijenu izrade temelja...

Za mene je izrada temelja i temeljne ploče jedna stavka, a izrada hidroizolacije i izolacije druga stavka iako neki i ne znaju što je to i čemu služi.
Kad se naprave temelji potrebno je pričekati na sazrijevanje betona, po pravilima stuke u građevini sazrijevanje betona traje do 28 dana.
Nakon toga možeš nastaviti daljne radove.

Hidroizolaciju smo sami postavili kupiš role i uzmeš plinsku bocu sa brenerom i sam postaviš i zavariš, prije toga ošistiš ploču sa Resitolom i uštedio si nekoliko kuna.
Isto tako je i sa XPS pločama mi smo ih kupili a ekipa koja je radila pod ih je postavila gratis i tu smo uštedili nekoliko kuna.

Zato smo mi našu kuću dobili najpovoljnije uz odličnu kvalitetu i nešto napraviš sam i na kraju mi nemamo kredit na kuću pa je zadovoljstvo još veće.

Ima nešto što mi je kod tebe nejasno, čini mi se da si ti stavio XPS ploče preko cijele temeljne ploče pa na njih zidove mintažne kuće, kolika ti je onda svijetla visina???, zid je 275cm.

Mi smo hidroizolaciju i izolaciju stavljali nakon montaže, prlikom montaže Decorum je ispod zidova postavio hidroizolacij odnosno trake koje su malo šire da se može zavariti ostala hidrizolacija, i imam svijetlu visinu od cca 250cm.

Žoharzilla
03.06.2010., 09:11
Za mene je izrada temelja i temeljne ploče jedna stavka, a izrada hidroizolacije i izolacije druga stavka iako neki i ne znaju što je to i čemu služi.
Kad se naprave temelji potrebno je pričekati na sazrijevanje betona, po pravilima stuke u građevini sazrijevanje betona traje do 28 dana.
Nakon toga možeš nastaviti daljne radove.

Hidroizolaciju smo sami postavili kupiš role i uzmeš plinsku bocu sa brenerom i sam postaviš i zavariš, prije toga ošistiš ploču sa Resitolom i uštedio si nekoliko kuna.
Isto tako je i sa XPS pločama mi smo ih kupili a ekipa koja je radila pod ih je postavila gratis i tu smo uštedili nekoliko kuna.

Zato smo mi našu kuću dobili najpovoljnije uz odličnu kvalitetu i nešto napraviš sam i na kraju mi nemamo kredit na kuću pa je zadovoljstvo još veće.

Ima nešto što mi je kod tebe nejasno, čini mi se da si ti stavio XPS ploče preko cijele temeljne ploče pa na njih zidove mintažne kuće, kolika ti je onda svijetla visina???, zid je 275cm.

Mi smo hidroizolaciju i izolaciju stavljali nakon montaže, prlikom montaže Decorum je ispod zidova postavio hidroizolacij odnosno trake koje su malo šire da se može zavariti ostala hidrizolacija, i imam svijetlu visinu od cca 250cm.

Kod mene se po projektu XPS (8 cm) stavlja na mršavi beton, pa na njega ide AB podloga (ilitiga ploča), pa hidroizolacija, pa toplinska izolacija 6 cm (stiropor ili kamena vuna), pa PE folija, na nju glazura, i tek onda završna obloga poda. Rekli su mi da je to prema pravilima struke.:D

Šta ne treba ploču očistit prije nanošenja resitola, ne čisti se ploča resitolom.:rolleyes:

A na resitol može i V4..

Ne znam još nikog tko je stavljao zidove na XPS, je da je XPS tvrd, ali ipak...

ALEN111
03.06.2010., 10:02
Kod mene se po projektu XPS (8 cm) stavlja na mršavi beton, pa na njega ide AB podloga (ilitiga ploča), pa hidroizolacija, pa toplinska izolacija 6 cm (stiropor ili kamena vuna), pa PE folija, na nju glazura, i tek onda završna obloga poda. Rekli su mi da je to prema pravilima struke.:D

Šta ne treba ploču očistit prije nanošenja resitola, ne čisti se ploča resitolom.:rolleyes:

A na resitol može i V4..

Napokon netko tko je normalno objasnio sto znači izolacija TEMELJA,jer ovi svi prije tebe mješaju termo izolaciju ispod i iznad PRVE ARMIRANO BETONSKE PLOČE
Zašto nečiji temelji stoje 50.000 a drugi iste dimenzije 100.000,00 kn uvelike ovisi o tome gdje dolazi izolacija te tehnička izvodivost istog jer nije sve jedno graditi temelje ovako:
1.arm.beton u zemlji dubine 1,0m
2.nad temeljni arm.beton
3.ispuna između temelja grugljim grnulatom(drenaža)+finiji sloj sa nabijanjem slojeva u max. debljini od 20cm
4.mršavi beton po cijeloj površini (cijela bruto površina kuće)
5.XPS 10 cm
6.armatura+beton
ili ovako (napravljeno 99% obiteljskih kuća):
1.arm.beton u zemlji do max 80 cm
2.nad temelji betonski blok (kvadri)
3.ispuna između temela - ostatak zemlje na gradilištu,otpad sa gradilišta +10 cm finijeg sloja
4.armatura+beton
Ovo se sve odvija tijekom izrade temelja i 1. arm.bet. ploče a tek kasnije dolazi hidro izolacija (resitol+v-4 ljepenka po mogučnosti u dva sloja),podignu se svi zidovi pa tek onda dolazi temo izolacija IZNAD ar.bet. deke od EPS-a,PE-folija,glazura,zavrsni sloj (keramika,parket...)

Evo vam neki koristan link:http://imperia.ebau.at/imperia/md/content/austrothermba/katalog_bh_preview.pdf

ALEN111
03.06.2010., 10:23
Zaboravio sam napisat i da debljina ar.bet ploče također ima utjecaja na cijenu (nije sve jedno debljina 10 cm ili npr.25cm)

ALEN111
03.06.2010., 10:29
i da ispod XPS-a
dolazi hidro izolacija

bebana
03.06.2010., 11:00

A na resitol može i V4..

Netko iznad je napisao da se prvo morate odlučiti kakvu kuću želite zidanu ili montažnu. Ako je montažna hoće li to biti niskoenergetska, pasivna ili nešto treće.

Mi smo definirali što želimo i arhitekt je napravio projekt i definirao "detalje".
1. Dubina temelja se izračuna, a prije toga geomehanički elaborat pa je dubina od 80cm zadovoljavajuća.
2. Fizika kuće koja debljina zida, stropne pa i podne ploče, kako napraviti što ugraditi koju izolaciju i gdje.

Sve je to izračunato i definirano u projektu sa izračunom keoficijenata i dr..
Isto smo to i tražili od arhitekta prije izrade projekta da izračuna u vrijednosti montažne niskoenergetske kuće koju vrstu izolacije i gdje postaviti, koju debljinu, upravo zbog toga da znamo koliko će nas to koštati.

I na kraju mi smo 1,5godina tražili ponude, raspitivali kako...... i došli da želimo napraviti montažnu niskoenergetsku kuću u nekim okvirima koja će zadovoljiti potrošnjom energije ....... i došli smo do kuće e sad hoće li netko napraviti ovako ili drugačije, staviti ovo ili ono to je stvar svakog pojedinca kakvu kuću gradi.
Mi smo odmah na poćetku znali što želimo koje materijale i dobili smo dobr cijene i napravili kuću bez kredita i da nas boli glava jesmo li dobro ili nismo i jako smo zadovoljni.
A veliku zaslugu u tome ima ekipa iz tvrtke Decorum d.o.o. koji su s nama o svemu otvoreno razgovarali i savjetovali nas u svemu.

fulcrum
03.06.2010., 14:38
Netko iznad je napisao da se prvo morate odlučiti kakvu kuću želite zidanu ili montažnu. Ako je montažna hoće li to biti niskoenergetska, pasivna ili nešto treće.

Mi smo definirali što želimo i arhitekt je napravio projekt i definirao "detalje".
1. Dubina temelja se izračuna, a prije toga geomehanički elaborat pa je dubina od 80cm zadovoljavajuća.
2. Fizika kuće koja debljina zida, stropne pa i podne ploče, kako napraviti što ugraditi koju izolaciju i gdje.

Sve je to izračunato i definirano u projektu sa izračunom keoficijenata i dr..
Isto smo to i tražili od arhitekta prije izrade projekta da izračuna u vrijednosti montažne niskoenergetske kuće koju vrstu izolacije i gdje postaviti, koju debljinu, upravo zbog toga da znamo koliko će nas to koštati.

I na kraju mi smo 1,5godina tražili ponude, raspitivali kako...... i došli da želimo napraviti montažnu niskoenergetsku kuću u nekim okvirima koja će zadovoljiti potrošnjom energije ....... i došli smo do kuće e sad hoće li netko napraviti ovako ili drugačije, staviti ovo ili ono to je stvar svakog pojedinca kakvu kuću gradi.
Mi smo odmah na poćetku znali što želimo koje materijale i dobili smo dobr cijene i napravili kuću bez kredita i da nas boli glava jesmo li dobro ili nismo i jako smo zadovoljni.
A veliku zaslugu u tome ima ekipa iz tvrtke Decorum d.o.o. koji su s nama o svemu otvoreno razgovarali i savjetovali nas u svemu.

I jel se može saznati koliko te je došla cijena po kvadratu?

bebana
04.06.2010., 08:28
I jel se može saznati koliko te je došla cijena po kvadratu?

Cijena čega? Kuće? Temelja? Ukupno? Iako mislim da sam o tome već pisala!

Žoharzilla
04.06.2010., 09:24
Da, ali što ti onda znači niskoenergetska kuća ako češ imati gubitke kroz pod ako ne staviš tu XPS izolaciju? ili se varam?

Ne varaš se...:)

Nego, jeste našli izvođača?

M@tthew
04.06.2010., 12:47
Ne varaš se...:)

Nego, jeste našli izvođača?

Nismo još ni tražili ništa za sad.... Zabavljamo se papirima i ponudama kuća... Budeš mi dao broj toga izvođača kad ćemo trebati molim te?

fulcrum
04.06.2010., 16:27
Cijena čega? Kuće? Temelja? Ukupno? Iako mislim da sam o tome već pisala!

Hvala. Našao. :top:

ALEN111
09.06.2010., 13:30
Da bi se odgovorilo na ovo pitanje potrebno je znati koji je koeficijent provodljivosti vune (lambda), kvaliteta same vune kod nature, jer D+ jasno kaže koju vunu ugrađuje, te recimo kakva se parna brana ugrađuje i slične detalje....

Ono što ste prije govorili o komorama stolarije, koliko je meni poznato, to uopće nema veze sa time kakav je koji prozor što se energetike tiče, nego koliko stakala imaju prozori, koje su debljine stakla, koje su širine međuprostori i da li su punjeni plinom, te koji je ukupni koeficijent prozora.
Samo za ilustraciju, za pasivne kuće je propis 0.8W/m2K. Znači, ona stolarija koja je oko 0.8 je dobra! Da li ima 5 ili 6 komora apsolutno ne mijenja ništa na energetskoj bilanci.

Svi vecinom iznose da je U=1.1W/m2K što je točno za izo staklo 4-16-4 ali U prozora u nekoj standardnoj varijanti je od 1.3 pa na više

mimica23
11.06.2010., 21:12
mi smo se odlućili za montažnu kuću zanimaju nas vaša iskustva sa time........

didda
11.06.2010., 21:57
mi smo se odlućili za montažnu kuću zanimaju nas vaša iskustva sa time........

bilo bi zgodno kad bi postavili neko konkretnije pitanje jer je puno toga već napisano pa je teško odgovoriti na nešto općenito, većina nas se je ovdje odlučila isto na montažnu gradnju. Ovdje smo da podijelimo svoja saznanja u svezi građenja montažnih kuća jer nas većina još nema ili je u tijeku gradnja ,pa svoje stvarno iskustvo može podijeliti samo manji broj kolega ili kolegica. Rado ću vam reći što god sam do sada prikupio i znam, pitajte slobodno ..
Dobro došli u "klub" montažnih graditelja ...:top:

vanni
11.06.2010., 22:07
Pozdrav svima,

muž i ja smo isto kao i večina vas krenuli u istragu za izgradnju montažne kuće. Do sada smo posjetili samo Krivaja Montažne kuće, a preko interneta smo uspoređivali dom projekt,domus plus i marles. Danas smo u časopisu ''KATALOG 100 NAJLJEPŠIH KUĆA U 2010'' pročitali da postoji i Natura studijo i krenuli smo malo istražiti na netu o njima. Stranica im je pravi užas tako da kod pitanja cijene njihovog kvadrata mi se izlistao i ovaj forum. Do sada smo iz prve ruke čuli iskustva ljudi koji već 20 godina žive u Krivajinoj montažnoj kući i 10 godina u Dom projektovoj. U oba slučaja vlasnici su prezadovoljni kućama, al najviše uštedom energije kod grijanja.

Ideja mog muža i mene je montažna katna kuća sa nekih 115m2 neto površine, zida ne manje od cc 26 cm, sa solarnim crijepovima za početak iako bi voljeli i ovu dizalicu ugraditi, ali koliko smo do sada uspjeli doznati samo ta dizalica je nekih 5 t eura. Znači pokrivanje kuće (pod i zidovi) su dodatan trošak.

Jutros je muž tražio jednog građevinara ponudu za podrum+ temelje za tlocrt od nekih max. 65m2 za montažnu niskoenergetsku kuću i rečeno mu je podrum+temelji 300 eura m2, a samo temelji 100 eura m2.

Je li netko od Vas dobio konkretne spoznaje u razlikama u ponudi kod ''visoke igrađenosti roh bau'' među konkurecijom?
Zašto isključivo pričate o Domus+ i Natura Studiju? Mi smo tek krenuli sa istragom tako da još nismo nikog a priori isključili iz utrke pa me zanimalo imate li vi već neke razloge zašto su DOmus plus i NS jedini relevantni.

Hvala svima na pomoći!

fulcrum
11.06.2010., 22:17
Pozdrav svima,

muž i ja smo isto kao i večina vas krenuli u istragu za izgradnju montažne kuće. Do sada smo posjetili samo Krivaja Montažne kuće, a preko interneta smo uspoređivali dom projekt,domus plus i marles. Danas smo u časopisu ''KATALOG 100 NAJLJEPŠIH KUĆA U 2010'' pročitali da postoji i Natura studijo i krenuli smo malo istražiti na netu o njima. Stranica im je pravi užas tako da kod pitanja cijene njihovog kvadrata mi se izlistao i ovaj forum. Do sada smo iz prve ruke čuli iskustva ljudi koji već 20 godina žive u Krivajinoj montažnoj kući i 10 godina u Dom projektovoj. U oba slučaja vlasnici su prezadovoljni kućama, al najviše uštedom energije kod grijanja.

Ideja mog muža i mene je montažna katna kuća sa nekih 115m2 neto površine, zida ne manje od cc 26 cm, sa solarnim crijepovima za početak iako bi voljeli i ovu dizalicu ugraditi, ali koliko smo do sada uspjeli doznati samo ta dizalica je nekih 5 t eura. Znači pokrivanje kuće (pod i zidovi) su dodatan trošak.

Jutros je muž tražio jednog građevinara ponudu za podrum+ temelje za tlocrt od nekih max. 65m2 za montažnu niskoenergetsku kuću i rečeno mu je podrum+temelji 300 eura m2, a samo temelji 100 eura m2.

Je li netko od Vas dobio konkretne spoznaje u razlikama u ponudi kod ''visoke igrađenosti roh bau'' među konkurecijom?
Zašto isključivo pričate o Domus+ i Natura Studiju? Mi smo tek krenuli sa istragom tako da još nismo nikog a priori isključili iz utrke pa me zanimalo imate li vi već neke razloge zašto su DOmus plus i NS jedini relevantni.

Hvala svima na pomoći!

Ljudi su iz Zagreba, to im je najlakše za posjetiti. Ja sam poslao mail u Rihter kuće i nikad nisam dobio nikakav odgovor, a pitanje je bilo konkretno.
Ja bih definitivno odlučio na tvom mjestu što točno želim. I onda ne odustajat od toga. Razlike su neke navedene ovdje:
http://www.montazneidrvenekuce.info/Page10085/Cijene_i_ponuda/ROH_BAU_MK_-_od_A_do_I/roh_bau_mk_-_od_a_do_i.html

Uvijek (ili skoro uvijek) postoje dodatni troškovi, pa ti kvadrat ne ispada onako kako piše. Recimo ne želiš klasična balkonska vrata, nego kliznu stijenu. Želiš rolete na sve prozore, ili sl...

vanni
11.06.2010., 22:42
puno hvala na adresi sa usporedbama! stvarno svaka čast autoru!

grez
13.06.2010., 11:43
Zdravo,
kako berem i gledam debatu oko montažnih kuča, sve se vrti oko vanjske stjene i tlaka u kleti/prizemlju.
Isto tako ima malo podataka o samoj definiciji izolacije, koja se upotrebljava kod ugradnje u pod streho.
Da napomenem, tu je važna izolacija , koja ima veliku težu, da može absorbirati količinu sunče energije, koja pada na sam krov ( kritinu-crijep).
Nijedan, koliko sam pregledao, ponudnik mont. kuča nema u opisu kon strukcije strehe i "drugi zračni kanal".
Nije mi razumljiv i prerez (http://www.domprojekt.hr/kuce/tehnicke-dom200.html) strehe, gdje ima napisano, da se upotrebi "hidroizolacija" i "ljepenka".
Tu treba da bude "paropropustna folija".

LP

dlasic
13.06.2010., 17:17
Nijedan, koliko sam pregledao, ponudnik mont. kuča nema u opisu kon strukcije strehe i "drugi zračni kanal".

Dobro si primjetio, nema ga... :flop:

Nije mi razumljiv i prerez (http://www.domprojekt.hr/kuce/tehnicke-dom200.html) strehe, gdje ima napisano, da se upotrebi "hidroizolacija" i "ljepenka".
Tu treba da bude "paropropustna folija".

Oni su to napisali po 'narodnom'. Da be zbunjuju ljude :D

grez
14.06.2010., 10:41
dlasic,
Oni su to napisali po 'narodnom'. Da be zbunjuju ljude
Dobar komentar, ali ako investitor napravi pogodbu za samo "do krova" i onda napravi ovakvo grešku (napravi material), tko je onda krivac? Vidio takvo stvar i nije dobro za investitora.
Za upomoč investitorima : kad odlučujete kakav način vanjske stijene, morate odlučiti ili za DOK ili klasična montažna. To je važno i kod strehe.
Koliko sam čitao oglase, ima i malo podataka, da proizvođači nude i rekuperator u NEH. Malo neobično.:)

bebana
14.06.2010., 12:04
dlasic,
Oni su to napisali po 'narodnom'. Da be zbunjuju ljude
Dobar komentar, ali ako investitor napravi pogodbu za samo "do krova" i onda napravi ovakvo grešku (napravi material), tko je onda krivac? Vidio takvo stvar i nije dobro za investitora.
Za upomoč investitorima : kad odlučujete kakav način vanjske stijene, morate odlučiti ili za DOK ili klasična montažna. To je važno i kod strehe.
Koliko sam čitao oglase, ima i malo podataka, da proizvođači nude i rekuperator u NEH. Malo neobično.:)

Možeš li malo pojasniti što je to....morate odlučiti ili za DOK ili klasična montaža, isto tako i ..... nude i rekuperator u NEH.

M@tthew
14.06.2010., 22:30
Možeš li malo pojasniti što je to....morate odlučiti ili za DOK ili klasična montaža, isto tako i ..... nude i rekuperator u NEH.

I ja bih molio pojašnjenje jer nisam baš ništa razumio nažalost iz tvog posta...

grez
14.06.2010., 22:52
bebana,
DOK = difuzijsko otvorena kuča. Nadam se , da sam pravilno napisao definiciju. Ovaj tip kuče nema folije u stjenama i krovu; upotrebljavajo se samo prirodni materiali. Tu je prvi među prvima "Luxhaus"; imaju i patent za takav način gradnje kuče. Naravno, i cjena je tu visoka napram ostalim.
Klasična montažna kuča je kuča sa "sendvič stjenama".
Da napomenem, difuzijsko otvorena kuča može biti i "skeletna kuča". (masivno drvo)
Rekuperacija se upotrebljava u PK (pasivne kuče) i NEK (nizko energijske kuče). Tu se radi i "blover-dor test".(blowerdoor test)

M@tthew
17.06.2010., 11:59
Sljedeći tjedan idem sa suprugom u onaj novi showroom od Natura studio da vidim što nude i konačno taj famozni 40 cm debeli presjek zida... Pa javim impresije...

dlasic
17.06.2010., 12:49
Sljedeći tjedan idem sa suprugom u onaj novi showroom od Natura studio da vidim što nude i konačno taj famozni 40 cm debeli presjek zida... Pa javim impresije...

Ili je ipak 37 (http://www.naturastudio.hr/images/zasto-natura_dom_ilustracija.jpg) :zvrko:

Svaki posjet njihovoj stranici me oduševi :zubo:

M@tthew
17.06.2010., 19:42
Ili je ipak 37 (http://www.naturastudio.hr/images/zasto-natura_dom_ilustracija.jpg) :zvrko:

Svaki posjet njihovoj stranici me oduševi :zubo:

:ne zna: :flop: Di si sad to pronašao?

Velim idem početkom sljedečeg tjedna da konačno i tu nedoumicu riješimo...

istraela
18.06.2010., 16:02
:ne zna: :flop: Di si sad to pronašao?

Velim idem početkom sljedečeg tjedna da konačno i tu nedoumicu riješimo...

Ovo je stvarno zanimljivo... ajd nam javi pa da znamo... meni nitko nije odgovorio na mail u Natura studio ali probati ću još koji put

bebana
18.06.2010., 20:00
Danas sam sa suprugom bila u tvornici u Decorumu, rade nam mozaik parket pa smo bili u posjeti da vidimo kako napreduje, zadovoljni smo sve super sljedeći mjesec je gotovo pa postavljanje... a između ostalog smo vidjeli zidove koje rade za Švedsku, zid je debljine 45cm, vanjska strana su nekakvo zaobljeno drvo ili nešto tome slično ...zaboravila kako to zovu.
Zidovi izgledaju impresivno, veliko ima se što gledati pa vjerujem da i kod Natura studio slično. Ako je to što sada čekamo da M@tthew vidi i podjeli sa nam onda je to za cijenu koju daju nama kupcima jako dobro.

M@tthew
19.06.2010., 10:12
Idem i u Ivanić Grad za dva tjedna nakon ovih praznika sad, u oglednu kuću od Domusplusa. Zvali su nas ako smo zainteresirani da idemo pogledati jer vode još par parova tako da idemo i mi pa čemo onda uživo moć ocijeniti i Natura studio i Domus+

bebana
19.06.2010., 18:24
Idem i u Ivanić Grad za dva tjedna nakon ovih praznika sad, u oglednu kuću od Domusplusa. Zvali su nas ako smo zainteresirani da idemo pogledati jer vode još par parova tako da idemo i mi pa čemo onda uživo moć ocijeniti i Natura studio i Domus+

Pa na njihovim stranicama imaš da oni pozivaju sve zainteresirane u posjetu sljedeći tjedan, a koliko sam shvatila ispravite ako griješim to nije ogledna kuća Domus+ nego je prodana gradu za sve koji žele vidjeti kako izgleda niskoenergetska kuća.
A dobar je i oglas 3% popusta za jednokratnu uplatu, tko je lud na ovakoj "recesiji" dati lovu pa čekati, svaka mu čast na hrabrosti tko hoće.

M@tthew
20.06.2010., 10:53
Pa na njihovim stranicama imaš da oni pozivaju sve zainteresirane u posjetu sljedeći tjedan, a koliko sam shvatila ispravite ako griješim to nije ogledna kuća Domus+ nego je prodana gradu za sve koji žele vidjeti kako izgleda niskoenergetska kuća.
A dobar je i oglas 3% popusta za jednokratnu uplatu, tko je lud na ovakoj "recesiji" dati lovu pa čekati, svaka mu čast na hrabrosti tko hoće.

Imaju 3% ako se potpiše ugovor do 31.7., i onda još 3% ako se jednokratno plati. Znači moguće je dobiti kuću do 6% jeftinije...Mada teško za ovih drugih 3%...

fulcrum
21.06.2010., 00:03
Imaju 3% ako se potpiše ugovor do 31.7., i onda još 3% ako se jednokratno plati. Znači moguće je dobiti kuću do 6% jeftinije...Mada teško za ovih drugih 3%...

Meni su rekli da jednokratna uplata vrijedi i kod kredita.
Potpisuješ ugovor tek kad ti općina izda dozvolu. Prije toga potpisuješ predugovor, plaćaš pola troška projektne dokumentacije. Ako iz nekog razloga odustaneš od projekta, platiš ostatak projekta. (Mislim da je projekt nešto manje od 100kn po kvadratu).

bebana
22.06.2010., 09:16
Meni su rekli da jednokratna uplata vrijedi i kod kredita.
Potpisuješ ugovor tek kad ti općina izda dozvolu. Prije toga potpisuješ predugovor, plaćaš pola troška projektne dokumentacije. Ako iz nekog razloga odustaneš od projekta, platiš ostatak projekta. (Mislim da je projekt nešto manje od 100kn po kvadratu).

Kad dobiješ kredit ne moraš jednokratno uplatiti to može bili i na rate ili nekako drugačije.
Koliki su popusti, rabati uopće kod proizvođača ili trgovaca montažnih kuća, kakav je način plačanja, jednokratna uplata ili .....?
Molim sve koji su tražili upite ove godine da se jave.

fulcrum
22.06.2010., 09:27
Kad dobiješ kredit ne moraš jednokratno uplatiti to može bili i na rate ili nekako drugačije.

Pa upravo o tome i diskutiramo. Dobiješ 3% popusta ako jednokratno uplatiš (znači vrijedi i kredit od banke).

bebana
22.06.2010., 09:59
Pa upravo o tome i diskutiramo. Dobiješ 3% popusta ako jednokratno uplatiš (znači vrijedi i kredit od banke).

Da li to vrijedi kod Domus+ ili je tako i kod ostalih?

fulcrum
22.06.2010., 10:17

U D+ je sigurno tako jer su mi tak rekli kad sam kod njih radio projekt.

M@tthew
22.06.2010., 14:11

To je Domusplusova akcija. Imaš na njihovim stranicama obavijest

bebana
22.06.2010., 14:40
To je Domusplusova akcija. Imaš na njihovim stranicama obavijest

Slažem se, akcija koja traje do... ali što je sa drugim kakva su iskustva što traže, što nude, nitko još nije ništa napisao.
Kakav popust, rabat nudi Domprojekt, Marles, Decorum, Krivaja, Natura studio i drugi koje nisam napisala, kakvo je plačanje, u rate, obroke, jednokratno...

Kima07
22.06.2010., 18:26
Slažem se, akcija koja traje do... ali što je sa drugim kakva su iskustva što traže, što nude, nitko još nije ništa napisao.
Kakav popust, rabat nudi Domprojekt, Marles, Decorum, Krivaja, Natura studio i drugi koje nisam napisala, kakvo je plačanje, u rate, obroke, jednokratno...

Pa naravno da svi nude popuste za gotovinu, samo je pitanje čija marketing služba to ljepše prikaže. Ove akcije koje, kao traju, su samo čisti marketing, kada je gotovina u pitanju svi će skinuti cijene još 10% u odnosu na one "akcijske cijene".

marina3
23.06.2010., 12:01
jel mogu nać na jednom mjestu popis svih firmi koje rade montažne kuće u RH?
Hvala!

bebana
23.06.2010., 18:15
jel mogu nać na jednom mjestu popis svih firmi koje rade montažne kuće u RH?
Hvala!

Imaš sve na www.montažneidrvenekuće.info

bebana
23.06.2010., 18:19
Ovo je stvarno zanimljivo svi sve znaju o montažnoj gradnji čiji je zid deblji tanji, šaljete ponude, pozvani ste na nekakvo razgledavanje...a nitko da napiše tko koliki popust, rabat nudi, kakvo je plačanje??????????????????????
Pa zar to nije najbitnija stvar??????????????

fulcrum
23.06.2010., 19:44
Ovo je stvarno zanimljivo svi sve znaju o montažnoj gradnji čiji je zid deblji tanji, šaljete ponude, pozvani ste na nekakvo razgledavanje...a nitko da napiše tko koliki popust, rabat nudi, kakvo je plačanje??????????????????????

Ne, nije. Može mi dat upola cijene sranje konstrukciju i zid debljine šperploče.
A zašto lijepo ne pokupiš kontakte koji su na ovoj temi i pošalješ mailove u različite proizvođaće. Meni se osobno neki nisu niti javili, pa onda znaš s kim posluješ.
Jel ti trebam reći da kad sam potpisao predugovor sa D+ da sam imao "samo" 3% popusta na jednokratno plaćanje.
Pa dok sam čekao papire su podebljali zid sa 27 na 31 cm (kao akcija do ne znam kojeg datuma), pa sam to dobio.
Pa su stavljali bolju stolariju (do tog i tog datuma), pa sam se i za to ogrebao.
Na kraju papire nisam dobio :flop: , platio projekt, a možda bude još 10 akcija u međuvremenu koje bih mogao uhvatiti.

bebana
23.06.2010., 21:46
Ne, nije. Može mi dat upola cijene sranje konstrukciju i zid debljine šperploče.
A zašto lijepo ne pokupiš kontakte koji su na ovoj temi i pošalješ mailove u različite proizvođaće. Meni se osobno neki nisu niti javili, pa onda znaš s kim posluješ.
Jel ti trebam reći da kad sam potpisao predugovor sa D+ da sam imao "samo" 3% popusta na jednokratno plaćanje.
Pa dok sam čekao papire su podebljali zid sa 27 na 31 cm (kao akcija do ne znam kojeg datuma), pa sam to dobio.
Pa su stavljali bolju stolariju (do tog i tog datuma), pa sam se i za to ogrebao.
Na kraju papire nisam dobio :flop: , platio projekt, a možda bude još 10 akcija u međuvremenu koje bih mogao uhvatiti.

Meni se čini da ti nisi ništa potpisao, samo ovdje nešto piskaraš.

fulcrum
23.06.2010., 22:47

:top:

A što si ti korisno saznala o montažnim kućama što bi mogla podjeliti s nama?
S takvim pristupom prema ljudima ćeš sigurno nešto saznati na ovom forumu.
Sretno. :rolleyes:

didda
24.06.2010., 18:05

smatram da ovakav pristup nije u redu, ovdje smo da pomognemo jedni drugima a ne prepucavati se....

mogu potvrditi da kolega fulcrum JE potpisao i platio projekt te je "skoro" i napravio kuću da ga nisu neke stvari, znane samo našoj državi, omele u tome...

toliko da se zna da čovjek govori istinu ......

fulcrum
24.06.2010., 18:13
smatram da ovakav pristup nije u redu, ovdje smo da pomognemo jedni drugima a ne prepucavati se....

mogu potvrditi da kolega fulcrum JE potpisao i platio projekt te je "skoro" i napravio kuću da ga nisu neke stvari, znane samo našoj državi, omele u tome...

toliko da se zna da čovjek govori istinu ......

Molim te ne moj me braniti jer će ispast da si mi klon i da sam sebi pišem. Inače kak kod tebe napreduje? (može i na PM)
Danas bio na razgovoru u poreznoj. Bili su dobri i nisu mi lupili prijavu za dio zemljišta koje nemrem prebaciti na sebe (ali to ne znači da ne mogu platiti porez).
Išao gledat jednu kuću i par stanova. Cijene = strava. :flop:

Žoharzilla
25.06.2010., 08:29

Nisam još vidio da je netko na ovom podforumu napisao da zna sve o montažnoj gradnji, već su ljudi napisali svoja iskustva koja su do sad imali s proizvođačima na tržištu montažnih kuća. A dobro je da ih napišu jer će olakšati onima koji tek kreću u gradnju. Naravno, ako svojim pisanjem ne favoriziraju samo jednu tvrtku, onda znamo zašto ovdje pišu.

Već smo utvrdili da debljina zida nije jedini faktor za odluku o kupnji (ili gradnji) kuće određenog prizvođača, ali polemizirati o tome možemo, ali i uočiti neke nelogičnosti, kao u slučaju debljine zida tvrtke Naturastudio. Možda je pogrešno napisano na web stranici, no i to ćemo uskoro doznati...

Što se tiče popusta, za većinu nas koji kuće gradimo novcem od kredita koji ćemo vraćati godinama, popusti su samo oni koje možeš naći i na web stranicama svih proizvođača montažnih kuća, dok sretnici koji imaju gotovinu vjerojatno mogu cijenu kuće znatno sniziti, ovisi samo koliko su spretni pregovarači...

Što se dinamike plaćanja tiče, veliku ulogu tu igra banka koja odobrava kredit, to je moje iskustvo koje sam skupio obilaskom brojnih banaka u potrazi za kreditom.

I naravno, cijena je bitna, ali samo u odnosu na to što za tu cijenu dobivam, jer ipak, u toj kući će živjeti i moja djeca i supruga i ja, a ne netko drugi...

dlasic
26.06.2010., 20:51

Meni se čini da ti želiš saznati za druge proizvođače, pa da onda Decorum formira cijenu... :kava:

ALEN111
26.06.2010., 21:11
vidim da se svađate oko cijene ako netko želi cijene za roh-bau ili za kljuć u ruke neka se javi .Ne želim ovdje direkno jer bi ispala reklama.Cjenik je za više od 100 modela kuća.

istraela
28.06.2010., 16:15
Meni se čini da ti želiš saznati za druge proizvođače, pa da onda Decorum formira cijenu... :kava:

To i meni prolazi kroz glavu...

ALEN111
28.06.2010., 17:19
vidim da se svađate oko cijene ako netko želi cijene za roh-bau ili za kljuć u ruke neka se javi .Ne želim ovdje direkno jer bi ispala reklama.Cjenik je za više od 100 modela kuća.

poslao sam nekim cjenik pa sad se može i komentirati šta se kod koga dobije i kolika je cijena

dlasic
28.06.2010., 18:59
poslao sam nekim cjenik pa sad se može i komentirati šta se kod koga dobije i kolika je cijena

To se moglo i prije nego si se ti opet pronašao pozvanim reklamirati. OK, radiš u nekoj građevinskoj firmi, ne nudite montažne nego zidane kuće. Web vam je pretenciozno polupismen, a ti naporan. Ako vam se poslovanje temelji isključivo na ovo dvoje, ne vidim ni traga 'njemačkim standardima gradnje'.

No, što se tiče same cijene gradnje, jasno mi je da je ona veliki faktor svima nama koji smo se odlučili na gradnju i svi važemo što dobijemo za novac koji dajemo. Iz svoga iskustva mogu reći da nije sve što se na prvi pogled učini jeftinije takvo i u konačnici. Da li postoje idealni izvođači? Ne postoje. Postoje oni koji će posao odraditi korektno i prihvatiti vašu kritiku i pokušati ju ispraviti, ali na žalost i oni koji vam se više neće javiti. A opet, naš dogovor sa njima je valjda privatna stvar. Čemu toliko inzistiranje na iznosima i popustima, ako vrijede od objekta do objekta? Nema je***** (a gradnja to je) bez da ti uđe... :ne zna:

bebana
28.06.2010., 19:01

Ovdje je najbolje ništa ne pisati jer ako napišete svoje iskustvo i stanje koje ste prošli sa nekim od proizvođača to ispada da radite za njega.

Druga stvar je da sam pitala koji su popusti ili rabati dobiju kod ugovaranja kod proizvođača montažnih kuća, a ne cijena dragi dlasic i istraela.

A treće je da samo podsjetim dlasica i istraelu da cijene pojedinih proizvođača već odavno znamo jer ih imamo na www.montažneidrvenekuće.info.

istraela
29.06.2010., 10:05
Nema je***** (a gradnja to je) bez da ti uđe... :mig::rofl:

ALEN111
29.06.2010., 21:18
To se moglo i prije nego si se ti opet pronašao pozvanim reklamirati. OK, radiš u nekoj građevinskoj firmi, ne nudite montažne nego zidane kuće. Web vam je pretenciozno polupismen, a ti naporan. Ako vam se poslovanje temelji isključivo na ovo dvoje, ne vidim ni traga 'njemačkim standardima gradnje'.

No, što se tiče same cijene gradnje, jasno mi je da je ona veliki faktor svima nama koji smo se odlučili na gradnju i svi važemo što dobijemo za novac koji dajemo. Iz svoga iskustva mogu reći da nije sve što se na prvi pogled učini jeftinije takvo i u konačnici. Da li postoje idealni izvođači? Ne postoje. Postoje oni koji će posao odraditi korektno i prihvatiti vašu kritiku i pokušati ju ispraviti, ali na žalost i oni koji vam se više neće javiti. A opet, naš dogovor sa njima je valjda privatna stvar. Čemu toliko inzistiranje na iznosima i popustima, ako vrijede od objekta do objekta? Nema je***** (a gradnja to je) bez da ti uđe... :ne zna:

Zahvaljujem na komentaru.

ana160
30.06.2010., 10:37
Pozdrav svima!

Suprug i ja planiramo napraviti niskoenergetsku montaznu kucu. Dosta smo istrazivali koju tvrtku angazirati, medjutim htjela bih cuti od nekoga iz prve ruke, netko tko je napravio kucu i zadovoljan je izvedbom nekog proizvodjaca.

Nas plan je, buduci smo u totalnom cajt notu s vremenom, dati nekome da napravi po sistemu kljuc u ruke.

Molim za preporuke Vas koji ste gradili i koji ste zadovoljni svojim izvodjacima.

Zahvaljujem :D

gorki11
06.07.2010., 14:29
Već duže vrijeme se raspitujem za montažne kuće, pratim i ovaj forum, poslao sam upite za ponudu svim koje sam našao na tržilicama i koje ovdje spominjete.
Zanima me jedno a nisam to nigdje pročitao, da li su temelji kod montažne kuće isti kao i kad gradite zidanu? Odnosno da li je potrebna ista količina npr. betona, željeza..?

Žoharzilla
07.07.2010., 21:25
Već duže vrijeme se raspitujem za montažne kuće, pratim i ovaj forum, poslao sam upite za ponudu svim koje sam našao na tržilicama i koje ovdje spominjete.
Zanima me jedno a nisam to nigdje pročitao, da li su temelji kod montažne kuće isti kao i kad gradite zidanu? Odnosno da li je potrebna ista količina npr. betona, željeza..?

Temelji, kao i sve ostalo se grade prema glavnom projektu-projektu konstrukcije, i o tom projektu ti ovise količine betona, željeza i ostalog...

gorki11
08.07.2010., 08:23
Zahvaljujem na odgovoru.

Kako sam u fazi prikupljanja ponuda jedna stvar mi je nejasna.Svima sam poslao isti nacrt za ponudu, međutim kako mi dolaze ponude vidim da imam razliku u m2 kod izražene u ponudama.U nacrtu imam terasu i na ulazu mali krović, na katu balkon. Proučavajući ponude mislim da se različito obračunavaju.
Da li ima pravilo ili propis kako se obračunava terasa, ulaz sa krovićem, balkon i dr. ili to rade sami proizvođači po svom?

Žoharzilla
08.07.2010., 12:57
Zahvaljujem na odgovoru.

Kako sam u fazi prikupljanja ponuda jedna stvar mi je nejasna.Svima sam poslao isti nacrt za ponudu, međutim kako mi dolaze ponude vidim da imam razliku u m2 kod izražene u ponudama.U nacrtu imam terasu i na ulazu mali krović, na katu balkon. Proučavajući ponude mislim da se različito obračunavaju.
Da li ima pravilo ili propis kako se obračunava terasa, ulaz sa krovićem, balkon i dr. ili to rade sami proizvođači po svom?

Najjednostavnije je da tražiš i platiš projektantu da ti izradi troškovnik koji ćeš onda slati potecijalnim ponuđačima za gradnju, onda će svi morat obračunat po istoj kvadraturi i kubikaži, a možeš i sam izračunat, nije komplicirano...

Kima07
08.07.2010., 20:58
Zahvaljujem na odgovoru.

Nisam siguran ali mislim da se nenatkrivena terasa računa 50 %, a natkrivena terasa (lodja)75 % cijene koštanja 1m2 bruto površine.

Emmet
09.07.2010., 08:39
Zahvaljujem na odgovoru.

Koeficjenti za obračun površina bi trebali biti slijedeći (prema starim JUS normama):

- 0.25 za nenatkrivenu terasu
- 0,50 za natkrivenu terasu i balkon
- 0,75 za lođu

Kažem, trebali bi biti jer u praksi to može izgledati drugačije. Upravo sam sad od jednog sudskog vještaka dobio informaciju da su u zadnja tri mjeseca dobili naputak da sve površine računaju sa koeficijentom 1 kako bi ljudi plaćali veće doprinose te ih sada etažiraju tako...

sjeverac
17.07.2010., 12:35
Samo da nadopunim odgovor koji ti je dao Žoharzilla.
Točno je da se sve radi prema glavnom projektu, jedino treba konstarirati da je za isti projekt moguća ušteda u betonu jer su montažne kuće lakše od klasičnih zidanih pa to samo po sebi znači i manje betona jer temelji podnose manju nosivost. Dakle bilo bi logično da je kvadrat temelja za montažnu kuću nešto jeftiniji.

sjeverac
18.07.2010., 07:18
Ovdje je najbolje ništa ne pisati jer ako napišete svoje iskustvo i stanje koje ste prošli sa nekim od proizvođača to ispada da radite za njega.

Druga stvar je da sam pitala koji su popusti ili rabati dobiju kod ugovaranja kod proizvođača montažnih kuća, a ne cijena dragi dlasic i istraela.

A treće je da samo podsjetim dlasica i istraelu da cijene pojedinih proizvođača već odavno znamo jer ih imamo na www.montažneidrvenekuće.info.

Ovo treće ne radi kako treba. Ispravan link je: www.montazneidrvenekuce.info

Emmet
22.07.2010., 14:50
Malo istraživah ponovno firme zadnjih dana, naime, projekt u kojem sam ja vidio svoju šansu da dođem do kućice i malo zelenila se zahuktava... i saznam za mene iznenađujući podatak.

Firma Decorum iz Županje koja se u zadnje vrijeme toliko spominjala na ovoj temi je osnovana u veljači ove godine, a ovdje se spominje kao relevantni čimbenik u gradnji NE kuća na ovim prostorima... :)
Pogledajte si u sudskom registru trgovačkog suda, podaci dostupni svima na internetu.

Mislim da Bebana već od travnja ima kod njih ugovorenu kuću... :) hehe

No, šalu na stranu, moje mišljenje je da su reference to što treba biti uteg na vagi odluke, uz cijenu (kvalitetu) naravno, a ne tu nekakva iskustva koja mogu i ne moraju biti točna i istinita.

Pozdrav.

dlasic
22.07.2010., 15:35
Firma Decorum iz Županje koja se u zadnje vrijeme toliko spominjala na ovoj temi je osnovana u veljači ove godine, a ovdje se spominje kao relevantni čimbenik u gradnji NE kuća na ovim prostorima... :)

Hmh, nisam bio siguran što im znači taj datum. :ne zna:
Ali ako im je to zaista datum osnutka, kada su napravili onih puno kuća za Njemačku i Švedsku? :s

A da je neka hmh... reputacija bitna, navodim primjer Emanite s kojima smo pregovarali i kada je trebalo doći do neke realizacije, stiže mi mail od njihovog projektanta da oni odlaze u novu firmu, ista struka i ako smo zainteresirani...

fulcrum
22.07.2010., 22:38
Hmh, nisam bio siguran što im znači taj datum. :ne zna:
Ali ako im je to zaista datum osnutka, kada su napravili onih puno kuća za Njemačku i Švedsku? :s

A da je neka hmh... reputacija bitna, navodim primjer Emanite s kojima smo pregovarali i kada je trebalo doći do neke realizacije, stiže mi mail od njihovog projektanta da oni odlaze u novu firmu, ista struka i ako smo zainteresirani...

NJihova kuća još uvijek truli na velesajmu ak sam dobro vidio?

gorki11
24.07.2010., 17:18
A da je neka hmh... reputacija bitna, navodim primjer Emanite s kojima smo pregovarali i kada je trebalo doći do neke realizacije, stiže mi mail od njihovog projektanta da oni odlaze u novu firmu, ista struka i ako smo zainteresirani...[/QUOTE]

Nažalost to je istina radi se o projektantima Domus+ koji su u to vrijeme odnijeli sve projekte Emanite, tadašnji vlasnik ih je tužio zbog krađe, taj sud još traje, odnijeli su "navodno 20-25" projekata i odvukli kupce, vjerojatno su to one kuće u njihovim referencama.
Nema što sposobni su.

sjeverac
31.07.2010., 21:20
Malo istraživah ponovno firme zadnjih dana, naime, projekt u kojem sam ja vidio svoju šansu da dođem do kućice i malo zelenila se zahuktava... i saznam za mene iznenađujući podatak.

Pogledajte si u sudskom registru trgovačkog suda, podaci dostupni svima na internetu.

Mislim da Bebana već od travnja ima kod njih ugovorenu kuću... :) hehe

No, šalu na stranu, moje mišljenje je da su reference to što treba biti uteg na vagi odluke, uz cijenu (kvalitetu) naravno, a ne tu nekakva iskustva koja mogu i ne moraju biti točna i istinita.

Pozdrav.

Emmet, mislim da je bebana i svi koji hvale Decorum ipak u pravu. Ovaj datum osnivanja tvrtke ne znači ništa. Iskustvo koje imaju pokupili su vjerojatno u tvrtkama za koje su radili ranije. Uobičajena je praksa da se timovi inženjera i montažera odvoje od neke stare firme i osnuju svoje poduzeće. Tako je vjerojatno bilo i sa ekipom iz Decoruma. Zašto raditi za druge kada mogu biti svoj gazda. Ovo naime pretpostavljam:)

Emmet
16.08.2010., 07:09
Emmet, mislim da je bebana i svi koji hvale Decorum ipak u pravu. Ovaj datum osnivanja tvrtke ne znači ništa. Iskustvo koje imaju pokupili su vjerojatno u tvrtkama za koje su radili ranije. Uobičajena je praksa da se timovi inženjera i montažera odvoje od neke stare firme i osnuju svoje poduzeće. Tako je vjerojatno bilo i sa ekipom iz Decoruma. Zašto raditi za druge kada mogu biti svoj gazda. Ovo naime pretpostavljam:)

Moguće. Ja velim, meni smrdi, ne tvrdim niš. Moj dojam je takav.
Ma uostalom, svatko bu sam odlučio kome bu dal svoje pare, tak svejedno kaj ko tu piše. :)

FuriaTropical
16.08.2010., 12:25

Nažalost to je istina radi se o projektantima Domus+ koji su u to vrijeme odnijeli sve projekte Emanite, tadašnji vlasnik ih je tužio zbog krađe, taj sud još traje, odnijeli su "navodno 20-25" projekata i odvukli kupce, vjerojatno su to one kuće u njihovim referencama.
Nema što sposobni su.[/QUOTE]

Dio su odnijeli, a dio potencijalnih ugvora je skroz propao: Ja sam takodjer u to vrijeme s Emanitom pregovarao, i kada su mi rekli da idu u drugu firmu i mogu s tom novom firmom raditi, odustao sam skroz od montaznih i "kljuc u ruke" spike...

ana160
18.08.2010., 11:49
na stranicama od svih proizvodjaca mozemo vidjeti modele kuca, medjutim samo kod rijetkih se vide i stvarne kuce koje su napravljene.

E sad, supruga i mene zanimaju modernije kuce koje vise lice onim tzv. urbaniim vilama, ali naravno sa skromnijim kvadratima.

Vidim da i domus+ i dom projek i recimo decorum imaju lijepu ponudu prema modelima, medjutim ostaje pitanje jesu li te kuce negdje napravljene? Ijedan od tih ili slicnih modela?

Konkretno, Decorum ima jednu prekrasnu kucu, Esprit. Lijepo nacrtano, ali je li to itko ikad kupio? Ako netko ima kakav info o tim modernim kucama, molila bih da se javi.

Hvala :cerek:

Piksa
18.08.2010., 14:08
Žoharzilla,

ja sam isto iz Međimurja i počeo sam sa ženom istraživati montažne kuće.
Također mislimo sve isfinancirat iz kredita (osim zemljišta).
Veliš da si se nahodao dok nisi našao banku koja će ti kreditirat izgradnju montažne kuće.
Daj napiši molim te malo više i o tome, koja je to banka i da li postoje kakvi posebni uvjeti za dobit kredit. Hvala!

gorki11
18.08.2010., 15:38
na stranicama od svih proizvodjaca mozemo vidjeti modele kuca, medjutim samo kod rijetkih se vide i stvarne kuce koje su napravljene.

E sad, supruga i mene zanimaju modernije kuce koje vise lice onim tzv. urbaniim vilama, ali naravno sa skromnijim kvadratima.

Vidim da i domus+ i dom projek i recimo decorum imaju lijepu ponudu prema modelima, medjutim ostaje pitanje jesu li te kuce negdje napravljene? Ijedan od tih ili slicnih modela?

Konkretno, Decorum ima jednu prekrasnu kucu, Esprit. Lijepo nacrtano, ali je li to itko ikad kupio? Ako netko ima kakav info o tim modernim kucama, molila bih da se javi.

Hvala :cerek:

Čak i sam kad gledam modele i one koje mi se sviđaju opet bih nešto izmjenio i promjenio, zato mislim da se kuće koje stoje kao modeli u rijetkim slučajevima i izgrade..
Ako malo bolje pogledaš Decorum i Domus+ imaju galeriju napravljenih kuća, čini mi se da čak Decorum ima više napravljenih kuća u galeriji nego modela.
Najbolje je da proizvođačima pošalješ upit sa idejnim nacrtom.

gorki11
18.08.2010., 15:40
Žoharzilla,

Veliš da si se nahodao dok nisi našao banku koja će ti kreditirat izgradnju montažne kuće.
Daj napiši molim te malo više i o tome, koja je to banka i da li postoje kakvi posebni uvjeti za dobit kredit. Hvala!

I ja sam obilazio banke, najbolje uvjete dobiješ u Wuestenrot-u.

gorki11
18.08.2010., 15:45
Moguće. Ja velim, meni smrdi, ne tvrdim niš. Moj dojam je takav.
Ma uostalom, svatko bu sam odlučio kome bu dal svoje pare, tak svejedno kaj ko tu piše. :)

ma meni smrdi kod svih, pogotovo u ovaj krizi koliko su svi jaki ili dr. da opstanu na tržištu. Što ako netko propadne a napravio ti je kuću npr. prije 1 god.
Ako ih pitaš za plačanje svi traže min. 50% do 100% i to je pokazatelj da nemaju kapital nego čekaju uplatu.

Kima07
18.08.2010., 18:44
ma meni smrdi kod svih, pogotovo u ovaj krizi koliko su svi jaki ili dr. da opstanu na tržištu. Što ako netko propadne a napravio ti je kuću npr. prije 1 god.
Ako ih pitaš za plačanje svi traže min. 50% do 100% i to je pokazatelj da nemaju kapital nego čekaju uplatu.

Da su to većinom poduzeća sa malim kapitalom to je tačno, ali je kod nas još uvijek sasvim normalno da se traži odredjen dio sredstava unaprijed jer u našim pravnim zavrzlamama tko proizvodjaču može garantovati sigurnu isplatu po okončanju projekta, osim ako nije u pitanju ugovor sa bankom.
Što se tiče toga da poduzeće može propasti za 1-2 godine, to je apsulutno tačno, te je po mome mišljenju, potrebno da se kod same izgradnje objekta vodi računa o svakom i najmanjem detalju kako bi te glava poslije manje boljela. Zbog toga što postoje i rade već dugi niz godina Merles i slična poduzeća sa tradicijom imaju svoju znatno veću cijenu.

dlasic
19.08.2010., 08:56
Zbog toga što postoje i rade već dugi niz godina Merles i slična poduzeća sa tradicijom imaju svoju znatno veću cijenu.

Nemaju veću cijenu. To sam i ja očekivao, no ponuda firme koja postoji 2 godine i Marlesa je bila skoro identična za isti objekt i sličnog presjeka zida.

Žoharzilla
19.08.2010., 19:14
Žoharzilla,

Mi smo u Zagrebačkoj banci digli "zeleni kredit", bili su nam najpovoljniji glede instrumenata osiguranja, zemljište nam je trebalo bit procijenjeno na 45% vrijednosti kredita, i ne treba zamjenska nekretnina, a supruga je sudužnik. To nam je bilo najprihvatljivije, a sad možda i druge banke imaju još bolje uvjete...

Moraš samo otić u što više banaka, i raspitivat se, nema druge...

My Name Is...
19.08.2010., 21:08
Mi smo u Zagrebačkoj banci digli "zeleni kredit"...

Hej, a reci mi jel morate sad imati solarne ploče na kući kao uvjet?

Žoharzilla
20.08.2010., 08:26
Hej, a reci mi jel morate sad imati solarne ploče na kući kao uvjet?

Ne moraš imat solarne ploče, kod podnošenja zahtjeva za kredit predali smo arhitektonski i projekt konstrukcije, bitno je da "U" koeficijenti temelja i ploče, vanjskih zidova, stropne konstrukcije i vanjske stolarije zadovoljavaju niskoenergetski standard, a za to ti proizvođač kuće izda potvrdu, a nju priložiš u zahtjevu za kredit.

Emmet
20.08.2010., 08:50
Ne moraš imat solarne ploče, kod podnošenja zahtjeva za kredit predali smo arhitektonski i projekt konstrukcije, bitno je da "U" koeficijenti temelja i ploče, vanjskih zidova, stropne konstrukcije i vanjske stolarije zadovoljavaju niskoenergetski standard, a za to ti proizvođač kuće izda potvrdu, a nju priložiš u zahtjevu za kredit.

Jel možda znaš da li svi proizvođači mogu izdati te potvrde ili banka ima neku listu "(p)ovlaštenih"?

Žoharzilla
20.08.2010., 09:14
Jel možda znaš da li svi proizvođači mogu izdati te potvrde ili banka ima neku listu "(p)ovlaštenih"?

Pa iskreno neznam, mislim da ako ispunjavaju niskoenergetske standarde da ne bi trebalo bit problema, najbolje je otić osobno i pitat u banci, jer ti čak i u istoj banci u svakoj poslovnici kažu drugačije, tak da...sad, da li banke imaju ugovore s nekim od izvođača, to neznam...

My Name Is...
20.08.2010., 21:23

Imala sam želju graditi montažnu kuću, pitala sam u Zagrebačkoj banci za zeleni kredit i jedna očito neinformirana žena mi je rekla da samo ako ću imati solarne ploče na krovu mogu dobiti takav kredit. Bilo mi je to malo nelogično...

M@tthew
22.08.2010., 21:59
Imala sam želju graditi montažnu kuću, pitala sam u Zagrebačkoj banci za zeleni kredit i jedna očito neinformirana žena mi je rekla da samo ako ću imati solarne ploče na krovu mogu dobiti takav kredit. Bilo mi je to malo nelogično...

Ma nažalost ti ljudi koji to rade nisu baš informirani. Baš kako Žoharzilla kaže, često se desi da unutar iste banke u različitim poslovnicama dobiješ različite informacije. Toliko o njihovoj osposobljenosti za sklapanje kredita... Žena očito nije imala pojma što priča jer je to obična glupost.
Često puta se meni i supruzi znalo dešavat da smo mi bili više informirani o određenom kreditu nego osoba kod koje smo se u banci došli raspitivat za kredit... :D

yation
24.08.2010., 13:46
U planu mi je vikendičica,pa se razmišljam, radim več i projekt. Možda bih radio montažnu ali po svom projektu. Zanima me samo, koji su od ovih najbolji, najkvalitetniji tj best-by:
Natura studio; Dom-projekt; Marles; Krivaja; Haas-dom; empirija;

gorki11
24.08.2010., 16:54
[QUOTE=yation;28506393]U planu mi je vikendičica,pa se razmišljam, radim več i projekt. Možda bih radio montažnu ali po svom projektu. Zanima me samo, koji su od ovih najbolji, najkvalitetniji tj best-by:
Natura studio; Dom-projekt; Marles; Krivaja; Haas-dom; empirija;QUOTE)

Najbolji i najkvalitetniji je onaj sa kojim ugovoriš gradnju, odnosno za istu kvalitetu koju imaju skoro svi trebaš dobiti najbolju cijenu i uvjete. Usput, obišao sa vikendicu koju je gradio Decorum u Zagorju i razgovarao sa vlasnikom odlična kvaliteta napravljenog za cijenu koju je dobio, prema nekim mojim ponudama imaju najbolju cijenu, a ono što su napravili izgleda stvarno odlično.

Znači sve je na tebi, trebaš biti dobar pregovarač i to je to.

Emmet
25.08.2010., 07:19
U planu mi je vikendičica,pa se razmišljam, radim več i projekt. Možda bih radio montažnu ali po svom projektu. Zanima me samo, koji su od ovih najbolji, najkvalitetniji tj best-by:
Natura studio; Dom-projekt; Marles; Krivaja; Haas-dom; empirija;

Moje mišljenje je da za vikendicu ne trebaš zid sa nekim posebnim koeficjentom i pretpostavljam da kad kažeš da bi radio po svom projektu, između ostalog misliš i na to, tako da prije svega moraš vidjeti tko ti uopće nudi mogućnost da sve bude prema tvojim željama i zamislima. Dakle, tu ne mislim na tlocrt i izgled kuće, već i debljinu zida. Ako si iz struke, još bolje, mvjerujem da si i statiku možeš sam napravit, možda imaš i žig, pa ti onda samo treba izvođač. U svakom slučaju, moraš nać nekoga ko ti to želi napraviti tako kako ti hoćeš.
A kaj se firmi tiče, definitivno si zaboravio na Domus+ i na Decorum. Sigurno ih ima još, proguglaj malo, a tko je najbolji, teško je reći. Slažem se sa odgovorom prije. Ja dok sam se interesirao i istraživao ovu temu došao sam do svojeg zaključka na osnovu više parametara, ali to ne mora važiti i za tebe, tako da obiđi SVE firme, prikupi preko nekoliko ponuda za ISTE radove i ISTI nivo završenosti sa ISTIM materijalima ili barem iste kvalitete i odaberi ono što tebi najviše odgovara. Nema tu recepta.

Pozdrav.

madmaxpax
25.08.2010., 11:07
pozdrav svima:top: nadam se da nisam fulao temu... dugo vremena več čitam teme o dilemi između montažnih kuća i klasičnih pa evo moje pitanje za vas. imam stan u par km od mora od 50m2. kako mi je želja oduvijek imati svoje zemljište i kuću zanima me da li ja sa prodajom stana za kojeg mogu realno dobiti oko 55 000 eura mogu doći do bilo kakve svoje kučice:ne zna::D znači, zanima me manje zeljište od nekih 600m2 i kučica od 60m2. recimo da takvo zemljište nađem za 15-20 000 eura po svemu ovome šta sam pročitao čini mi se da je tih 55 000 e ipak premalo za ono što ja želim i da fali još najmanje 15-20 000? hvala unaprijed i pozz:mig:

Kris79
25.08.2010., 11:20
Mi smo u Zagrebačkoj banci digli "zeleni kredit", bili su nam najpovoljniji glede instrumenata osiguranja, zemljište nam je trebalo bit procijenjeno na 45% vrijednosti kredita, i ne treba zamjenska nekretnina, a supruga je sudužnik. To nam je bilo najprihvatljivije, a sad možda i druge banke imaju još bolje uvjete...

Moraš samo otić u što više banaka, i raspitivat se, nema druge...

dizete 1 kredit za zemljiste i kucu? istovremeno?

Žoharzilla
25.08.2010., 13:58
dizete 1 kredit za zemljiste i kucu? istovremeno?

Samo za kuću, zemljište smo imali.

gorki11
25.08.2010., 16:49
pozdrav svima:top: nadam se da nisam fulao temu... dugo vremena več čitam teme o dilemi između montažnih kuća i klasičnih pa evo moje pitanje za vas. imam stan u par km od mora od 50m2. kako mi je želja oduvijek imati svoje zemljište i kuću zanima me da li ja sa prodajom stana za kojeg mogu realno dobiti oko 55 000 eura mogu doći do bilo kakve svoje kučice:ne zna::D znači, zanima me manje zeljište od nekih 600m2 i kučica od 60m2. recimo da takvo zemljište nađem za 15-20 000 eura po svemu ovome šta sam pročitao čini mi se da je tih 55 000 e ipak premalo za ono što ja želim i da fali još najmanje 15-20 000? hvala unaprijed i pozz:mig:

Pa to je slična situacija i sa svima nama koji planiramo graditi. Fali ti jedan dio za financiranje i onda "moraš" uzeti kredit.
Važno je da se dobro izračunaš koliko češ dobiti za stan a koliko košta zemljište i kuća.
Sretno

fulcrum
25.08.2010., 18:04

Moje mišljenje ti je da se ne isplati prolaziti "muku" za 10 kvadrata više. Tržište nekretnina je takvo kakvo je i pitanje je koliko bi mogao dobiti za stan u sadašnjim uvijetima. Slijedeće je pitanje u kojoj si općini i kako to tamo funkcionira. Naći zemljište, sa čistim papirima, čekati upis vlasništva u gruntovnici, pa srediti katastar, (makar bih ti savjetovao da odeš u ured za graditeljstvo, tražiš uvijete gradnje za svoje područje (košta oko 200kn)). Upoznaš se sa svim važnijim točkama tog pravilnika, jer bi se mogao naći u situaciji u kojoj sam ja. Mene recimo maltretira kategorija ceste koja prolazi pored moje parcele i neki poljski put (koji nigdje nije ucrtan). I moja se priča oteže već 2 godine.
Ako imaš svoj stan, lijepo skupi ti prvo za zemljište, nađi neko koje ti odgovara i koje je pravno čisto, dovedi priču do "imam građevinsku u rukama" i onda se odluči o prodaji stana.
Sretno.

madmaxpax
28.08.2010., 09:07
hvala vam na odgovorima i ljepim željama:top: moja bolja polovica i ja smo se odlučili za montažnu kuću, a prije toga naravno u potragu za pravno čistim građ. zemljištem:mig: več smo zaokupljeni time pa će i to sa zemljištem diktirati sve ostalo. svakako ću fulcrum poslušati tvoje savjete pa pripaziti:top:

marina3
30.08.2010., 10:34
mi smo se isto odlučili za montažnu kuću.imam parcelu na krku ,pa me sad zanima koje su firme šta se tiče zidanih montažnih najbolje?

gorki11
30.08.2010., 19:39
mi smo se isto odlučili za montažnu kuću.imam parcelu na krku ,pa me sad zanima koje su firme šta se tiče zidanih montažnih najbolje?

Najbolji je onaj sa kime dogovorite i potpišete ugovor o gradnji, a prije toga tražite ponude.
Sretno.

montazniexpert
31.08.2010., 19:20
Dakle citam, citam i citam i vidim koliko ovdje u biti ima reklamiranja i ne reklamiranje, tj favoriziranja nekih tvrtki. Vrlo jednostavno je i vidljivo je kako se neki pojedinci razbacuju brojkama i koeficijentima što ili netko mora raditi po nečijem nalogu ili je i sam vlasnik.

Ne bi tu želio favorizirati niti jednu tvrtku, a tako je ni crniti, dao bi samo par naputaka...raditi sa tvrtkom iz inozemstva i uplatiti 100% avans..samo naprijed, zivo me zanima kako cete traziti reklamaciju ili tko ce stajati iza toga...mozda sud u Banja luci, Sarajevu, Ivanjici?!?..ne bi islo, druga stvar su reference...vrlo jednostavno neka Vas tvrtke odvedu na objekte koje su radile, popricajte sa ljudima koji zive u tim objektima:), zapitajte se koliko su kuca napravile te iste tvrtke u protekle dvije, tri godine ili mozda najbolje koliko kuca rade u vrijeme krize:rolleyes:...vrlo jednostavno zakljucit cete tko najvise radi i tko je najpouzdaniji od samog kontakta pa na dalje.

Kada je prijatelj radio montažnu kuću odlučio se za par firmi sa kojima je dogovorio da ode na mjesto jedne od montaža...i zamislite nikako da sklope ugovor..zasto to kazem, zato sto 50% tvrtki prodaje maglu, uzmu avans za izradu projektne dokumentacije, a na kraju ako dobijete idejno riješenje budite sretni....da ne kažem da se cifre krecu oko 12-15000kn, uz poneku sugestiju kako mojih kolega nasli smo onu koja nam je ponudila sve na jednom mjestu...

O cijenama bi se dalo diskutirati, no vrlo je upitno nekoliko najbitnijih stavaka:

-vanjska stolarija, tu je najveci gubitak topline
-unutrasnja stolarija
-pokrov
-tavanski prostor(izolacija) i krovna konstukcija

Na ovih par stavaka moze se "usparati" i do 40-ak eur po m2 vjerovali ili ne...

Sve u svemu, kontaktirajte ponuđače, dobro, dobro sagledajte što je sadržano u ponudama, tj. što dobivate za plaćeno.

Ima tu jos puno puno toga, ali idem jos jednom procitati cijeli post ukoliko ce nekome trebati bilo kakav savjet vezano za izgradnju montažnog objekta....

gorki11
31.08.2010., 20:25
Dakle citam, citam i citam i vidim koliko ovdje u biti ima reklamiranja i ne reklamiranje, tj favoriziranja nekih tvrtki. Vrlo jednostavno je i vidljivo je kako se neki pojedinci razbacuju brojkama i koeficijentima što ili netko mora raditi po nečijem nalogu ili je i sam vlasnik.

Ne bi tu želio favorizirati niti jednu tvrtku, a tako je ni crniti, dao bi samo par naputaka...raditi sa tvrtkom iz inozemstva i uplatiti 100% avans..samo naprijed, zivo me zanima kako cete traziti reklamaciju ili tko ce stajati iza toga...mozda sud u Banja luci, Sarajevu, Ivanjici?!?..ne bi islo, druga stvar su reference...vrlo jednostavno neka Vas tvrtke odvedu na objekte koje su radile, popricajte sa ljudima koji zive u tim objektima:), zapitajte se koliko su kuca napravile te iste tvrtke u protekle dvije, tri godine ili mozda najbolje koliko kuca rade u vrijeme krize:rolleyes:...vrlo jednostavno zakljucit cete tko najvise radi i tko je najpouzdaniji od samog kontakta pa na dalje.

Kada je prijatelj radio montažnu kuću odlučio se za par firmi sa kojima je dogovorio da ode na mjesto jedne od montaža...i zamislite nikako da sklope ugovor..zasto to kazem, zato sto 50% tvrtki prodaje maglu, uzmu avans za izradu projektne dokumentacije, a na kraju ako dobijete idejno riješenje budite sretni....da ne kažem da se cifre krecu oko 12-15000kn, uz poneku sugestiju kako mojih kolega nasli smo onu koja nam je ponudila sve na jednom mjestu...

O cijenama bi se dalo diskutirati, no vrlo je upitno nekoliko najbitnijih stavaka:

-vanjska stolarija, tu je najveci gubitak topline
-unutrasnja stolarija
-pokrov
-tavanski prostor(izolacija) i krovna konstukcija

Na ovih par stavaka moze se "usparati" i do 40-ak eur po m2 vjerovali ili ne...

Sve u svemu, kontaktirajte ponuđače, dobro, dobro sagledajte što je sadržano u ponudama, tj. što dobivate za plaćeno.

Ima tu jos puno puno toga, ali idem jos jednom procitati cijeli post ukoliko ce nekome trebati bilo kakav savjet vezano za izgradnju montažnog objekta....

Sve što si napisao je u stvarnosti otprilike tako, samo iz ovog ne vidim da si gradio montažnu kuću (zapravo prijatelj) a sebe nazivaš montažni ekspert.
Zanimljivo.

M@tthew
01.09.2010., 08:02
Sve što si napisao je u stvarnosti otprilike tako, samo iz ovog ne vidim da si gradio montažnu kuću (zapravo prijatelj) a sebe nazivaš montažni ekspert.
Zanimljivo.

He he. Istina... Po čemu si ti montažni ekspert onda ako se smije pitati? :D

montazniexpert
01.09.2010., 14:48
He he. Istina... Po čemu si ti montažni ekspert onda ako se smije pitati? :D

Ha ha pa eto nick je samo zato sto se radilo o ovoj temi, pa da bude povezano, a zašto expert...pa nek prođe neko vrijeme, ne bi za sada u detalje, tj nisam tu radi reklamiranja niti "špotanja" nekog drugog...:)

Žoharzilla
01.09.2010., 21:33
...a možda su neki i sklopili ugovor o gradnji pa napisali što im piše u ugovoru...:D

Ne bi tu želio favorizirati niti jednu tvrtku, a tako je ni crniti, dao bi samo par naputaka...raditi sa tvrtkom iz inozemstva i uplatiti 100% avans..samo naprijed, zivo me zanima kako cete traziti reklamaciju ili tko ce stajati iza toga...mozda sud u Banja luci, Sarajevu, Ivanjici?!?..ne bi islo,
Što se tiče plaćanja, mislim i da je s proizvođačima iz RH isti slučaj, nikad ne možeš biti 100% siguran, svi smo kockari u tom pogledu...

druga stvar su reference...vrlo jednostavno neka Vas tvrtke odvedu na objekte koje su radile, popricajte sa ljudima koji zive u tim objektima:), zapitajte se koliko su kuca napravile te iste tvrtke u protekle dvije, tri godine ili mozda najbolje koliko kuca rade u vrijeme krize:rolleyes:...vrlo jednostavno zakljucit cete tko najvise radi i tko je najpouzdaniji od samog kontakta pa na dalje.
Mislim da će se jako malo ljudi složit s tobom. U moju kuću može doć samo onaj koga pozovem, a firma koja mi je gradila može pokazivat "ogledne primjerke kuće"... neki žele i privatnost...:ne zna:
Da si još napisao/la "...pa će se onda vidjet tko živi od rada a tko su trgovci..." pomislio bih da "bebana" ima novi nick...:D

Mislim, tvoj post je ok, ali sve te savjete smo čuli već puno puta, sad nam trebaju savjeti i iskustva ljudi koji su sagradili montažnu kuću i u njoj žive, a takvi se na žalost rijetko javljaju...

Lepricorn
02.09.2010., 12:21
Slažem sa sa Žoharzillom,
zašto se ne javljaju ljudi koji su kupili montažnu i žive u njoj?

Njihova iskustva me zanimaju, a ne od kojekakvih pametnjakovića koji znaju sve o montažnim kućama, a nit su gradili, nit žive u jednoj.:rolleyes:

Tako i ja mogu biti expert za kvantnu fiziku:D

Dakle, graditelji, pliiiiz podijelite svoja iskustva..Dragi&ja smo se odlučili za Domus+, idući mjesec naručujemo od njih idejni projekt.

Voljela bih čuti iskustva ljudi koji su surađivali sa domusom.
Ostali pametnjakovići koji samo mlate praznu slamu, slobodno me ne qoutajte:kava:

Pozdrav!

Emmet
02.09.2010., 13:36
Ovak, imate u Ivaniću nekakav centar za energetsku učinkovitost, i na stranicama Ivanića postoje obavjesti kad su i kakva predavanja u tom centru. Jednom prilikom je tamo bila jedna familija iz Samobora koji su gradili Domus+ kuću, i iznosili su svoja iskustva vezano na gradnju, kvalitetu izvedbe, život u kući, usporedbe računa grijanja stan - kuća, buka...
Pratite stranice Ivanića, možda bude još toga, ili pitajte Domus+, možda mogu organizirat nešto slično. Ova obitelj je bila izuzetno susretljiva, došli su muž, žena i dvoje dece i fakat se potrudili prezentirati svoja iksustva... Bilo je naravno i pozitivnih, ali i nešto malo negativnih kritika, ali sve u svemu, ljudi su bili oduševljeni.

hdrazeno
02.09.2010., 19:03
dlasic je sagradio kuču od marlesa , on je aktivan na ovom chatu i ima jako zanimljivih postova samo se treba potruditi i pročitati.

gorki11
02.09.2010., 19:44
Ima dosta ljudi koji su gradili montažnu kuću, ovdje je aktivna i "bebana" koja gradi montažnu kuću i njena su iskustva zanimljiva.

M@tthew
03.09.2010., 13:28
Žoharzilla gradi Domus+ montažnu kuću također tako da i on ima hrpu infoa...:top:

Lepricorn
03.09.2010., 15:29
Žoharzilla gradi Domus+ montažnu kuću također tako da i on ima hrpu infoa...:top:

Žoharzilla, pričaj:D
U kojoj si ti fazi sa domus+?
Mi idući mjesec uzimamo projekt od njih...

gorki11
03.09.2010., 17:36
Žoharzilla, pričaj:D
U kojoj si ti fazi sa domus+?
Mi idući mjesec uzimamo projekt od njih...

Da li ste uzeli njihov model kuće ili ste imali svoj pa su radili po vašem. Postoji li razlika u cijeni ako im daš vlastiti projekt da rade po njemu?

gorki11
03.09.2010., 17:47
Da li je netko radio kuću sa Decorum, osim bebane. Bio sam kod njih sve mi izgleda ok, super, molio bih iskustvo, savjet mišljenje, dojmove !!!!???

Lepricorn
03.09.2010., 18:22
Da li ste uzeli njihov model kuće ili ste imali svoj pa su radili po vašem. Postoji li razlika u cijeni ako im daš vlastiti projekt da rade po njemu?

Imali smo svoj projekt, koji smo još malo doradili uz pomoć ljudi iz domusa.
I nije bilo razlike u cijeni, sve smo sami birali, od razmještaja prostorija,do vanjskog izgleda.

Žoharzilla
03.09.2010., 18:58
Lepricorn, gorki,
mi smo trenutno u fazi čekanja montaže kuće na temelje.
Malo smo si prilagodili njihovu tipsku kuću "Terra 81", dobili još 2 m2, unutarnji raspored je po našoj zamisli, uz neke njihove korekcije, ali na kraju smo zadovoljni tlocrtom.
Do sad je njihov odnos bio korektan, nadam se da će tako ostat do kraja, kad smo ih zvali javili su se i sve nejasnoće smo rješavali u hodu, jedino je bed što imaju drugog telefonskog operatera, pa je račun za mobitel bio visok...
Što se tiče nacrta, nama su rekli da cijena ovisi o potrošnji materijala za gradnju kuće, pa ako je tvoj nacrt u nekim "gabaritima" neke njihove tipske kuće, cijena bi trebala biti ista...slobodno ih pitaš...
Ne znam što vas još zanima, slobodno pitajte, za ovaj dio do montaže, a uskoro ću valjda imat iskustva i za ovaj dio nakon montaže...:)

Lepricorn
05.09.2010., 11:34
Lepricorn, gorki,
mi smo trenutno u fazi čekanja montaže kuće na temelje.
Malo smo si prilagodili njihovu tipsku kuću "Terra 81", dobili još 2 m2, unutarnji raspored je po našoj zamisli, uz neke njihove korekcije, ali na kraju smo zadovoljni tlocrtom.
Do sad je njihov odnos bio korektan, nadam se da će tako ostat do kraja, kad smo ih zvali javili su se i sve nejasnoće smo rješavali u hodu, jedino je bed što imaju drugog telefonskog operatera, pa je račun za mobitel bio visok...
Što se tiče nacrta, nama su rekli da cijena ovisi o potrošnji materijala za gradnju kuće, pa ako je tvoj nacrt u nekim "gabaritima" neke njihove tipske kuće, cijena bi trebala biti ista...slobodno ih pitaš...
Ne znam što vas još zanima, slobodno pitajte, za ovaj dio do montaže, a uskoro ću valjda imat iskustva i za ovaj dio nakon montaže...:)

Znači temelji gotovi?:mig:
Koliko imate kvadrata? Kako ste prošli sa temeljima, ako smijem pitati koliko vas je koštalo?

Žoharzilla
05.09.2010., 15:12
Znači temelji gotovi?:mig:
Koliko imate kvadrata? Kako ste prošli sa temeljima, ako smijem pitati koliko vas je koštalo?

Imaš na 63 stranici raspravu o cijeni gradnje temelja, da ne pišem sve ispočetka...:D

Vidjet ćeš da tu ima puno stavki koje određuju cijenu, ali pošto je još uvijek kriza, vjerojatno se može dobit povoljnija cijena...:)

madmaxpax
06.09.2010., 11:36
pozdrav svima:top: jučer sam u jednom razgovoru o zemljištima i kućama sa prijateljima čuo jednu zanimljivost, barem meni:D jedna obitelj je nakon kupnje zemljišta da ne ide u podstanarstvo dok grade kuću su kupili stambeni kontenjer i živjeli u njemu par godina sve do izgradnje zidane kuće. zanima me da li tko zna nešto više o tim st. kontenjerima jer mi se ta ideja čini puno boljom opcijom nego dugogodišnje podstanarstvo. ne znam baš da li u Hrvatskoj postoji nešto ovako "ključ u ruke":D http://www.youtube.com/watch?v=3ieOYtx-2ZM&feature=related

lucija1001
16.09.2010., 18:19
Molim vas lijepo, budući da ne stignem pretraživati cijeli topic, ima li netko da zna kolika je razumna cijena montažne kuće od cca.170-180 kvadrata? Zemljište imam. I koju biste firmu preporučili?
Puno hvala svima!

nemoguća misija
20.09.2010., 22:03
i mi u montažnoj, Krivajinoj, dvije godine, do sada nismo požalili...

sky cruiser
20.09.2010., 22:21
Neki dan sam gledao unutrašnjost jedne osnovne škole, sav unutarnji drveni dio (krovište, velike nosive drvene grede-ljepljeno drvo,lamelirano u grede dugačke po 7-8 m, lamperija), sve se to vidi jer je rađeno u kombinaciji sa crvenom fasadnom ciglom (zidovi).

Uglavnom, sve drveno radila je Krivaja još davne 1986. i to dan danas izgleda super kvalitetno...imaš osjećaj da će trajat još barem 100 godina.

baustelac99
28.09.2010., 17:23
pozdrav svima:top: jučer sam u jednom razgovoru o zemljištima i kućama sa prijateljima čuo jednu zanimljivost, barem meni:D jedna obitelj je nakon kupnje zemljišta da ne ide u podstanarstvo dok grade kuću su kupili stambeni kontenjer i živjeli u njemu par godina sve do izgradnje zidane kuće. zanima me da li tko zna nešto više o tim st. kontenjerima jer mi se ta ideja čini puno boljom opcijom nego dugogodišnje podstanarstvo. ne znam baš da li u Hrvatskoj postoji nešto ovako "ključ u ruke":D http://www.youtube.com/watch?v=3ieOYtx-2ZM&feature=related

ima i kod nas stambenih kontejnera, npr Jedinstvo Krapina.
al neznam baš kakva je sreća živit u kontejneru.
1)teška klaustofobija
2) kako ga zimi zagrijati a ljeti hladiti,a da ne bankrotiraš
3) što s njima kad sagradiš kući
i jedan ti nije dovoljan, trebala bi bar 2-3 za obitelj

jelena-85
02.10.2010., 21:04
molim pomoć onih koji se razumiju u montažne kućice. da li je moguće napraviti si jednu montažnu i onda nakon nekog vremena dodati npr.još jedan kat (koji bi npr. bio identičan prvom) ili na neki način napraviti dvojni objekt? hvala... muči me što bi u slučaju gradnje montažne (npr. dvojnog objekta) to moralo biti istovremeno, a kako se radi o dvije obitelji to bi bilo malo teže financijski izvedivo...

VALA-M
03.10.2010., 08:56

nisam neko vrijeme sudjelovala, pa tek sad pitam kako je prošlo ovo sa Natura studiom.
Naime i ja sam bila u njihovom studiu u Puli, pogledala sam kuće u Marčani,
izgled je ok, a za ostalo ne razumijem se previše.
Presjek zida je impresivan(37), ali nije greda već nekako ljepljeno,lamelirano drvo i na kraju imaju plastične uloške kroz koji se provlače cijevi tako da mi se to čini ok jer se tako ne može oštetiti izolacija,no sdruge strane se pitam koliko tu ima od Nature a koliko kemije.Nisam uspjela saznat gdje se odvija proizvodnja,
oni su mi napravili ponudu 535 €/m2 za netto pov 88,32 m2
odnosno 405€/m2 za btto pov 120 m2
visoki roh bau(znači ostaje za sredit podna topl. izol.,podne obloge,zidna keram.,2. i 3. faza struje, voda završna,sanitarije,gletanje,farbanje)

+ iskopi i temelji

molim te ako imaš kakvu informaciju, a i ostale da mi podijele kakav savjet
hvala puno

M@tthew
03.10.2010., 16:56
nemam ti nikakvu drugu informaciju VALA-M jer na kraju nikad nismo otišli do njih u taj showroom. Možda još i odemo, mada sumnjam, druge opcije su sada u igri.

Eto, sretno :)

VALA-M
14.10.2010., 10:58
nemam ti nikakvu drugu informaciju VALA-M jer na kraju nikad nismo otišli do njih u taj showroom. Možda još i odemo, mada sumnjam, druge opcije su sada u igri.

Eto, sretno :)

Hvala puno M@tthewu na odgovoru.

Da li je netko možda gradio kuće Eko san i ako je kakva su iskustva sa njima.
Cijene su im uistinu povoljne,ali šta stoji iza toga - to bi voljela čuti od nekoga
tko je imamo priliku vidjeti njihovu kuću ili možda živi u njoj.

Hvala i pozdrav svima

niqa
14.10.2010., 19:50

Takvo nešto bi bile i mobilne kućice koje se mogu kupiti, samo što je to možda malo skuplje...

M@tthew
15.10.2010., 11:43

Cijene su im uistinu povoljne,ali šta stoji iza toga - to bi voljela čuti od nekoga

Hvala i pozdrav svima

Evo sad sam pogledao njihovu stranicu, pa cijene su im smiješne. Ne razumijem u čemu je fora? Kako si došla do njih?

BrijuFiju
21.10.2010., 08:44
Ozbiljno razmišljam o kupnji montažne kuće, ali vrte mi se u mislima mogući nedostaci tog rješenja te se pitam da li sam uopće na pravom putu ikli jednostavno trebam graditi klasičnu zidanu kuću. Dakle, htio bih čuti vaše mišljenje o slijedećem:

1.poplava ili puknuće vodovodne cijevi u zidu - kakve će posljedice imati voda u zidu, hoće li drvo nabubriti i promijeniti oblik?

2. nakon 10 ili 15 godina stanovanja u montažnoj kući poželim staviti utičnicu za struju na kraj sobe gdje ona prije nije postojala - kako to napraviti? rezati zid da bi u njega postavio kabel? kako to sanirati?

3. jedna od prednosti montažnih kuća je cijena - da li je to stvarno tako? gledajući po forumima, gradnja zidane kuće košta otprilike isto kao i montažne

4. prednost montažnih je brzina gradnje - da, slažem se, ali brzina gradnje je veća nego kod zidanih samo za 1. fazu gradnje, odnosno do stavljanja pod krov. Daljnje uređenje je jednako brzo/sporo kao i kod klasične gradnje.

5. prednost montažnih kuća je u termoizolaciji - da ali samo ako ćete kupiti montažnu kuću s vanjskim zidom od 35-40 cm, ali to ćete onda i masno platiti. I kod klasično zidanog zida se može dodati dovoljna termoizolacija.

Sve u svemu, da li je zaista BOLJE i PAMETNIJE kupiti montažnu kuću ili ipak klasično građenu? Hajde, molim onako razumne i iskrene odgovore.

VALA-M
22.10.2010., 11:47
Evo sad sam pogledao njihovu stranicu, pa cijene su im smiješne. Ne razumijem u čemu je fora? Kako si došla do njih?

Kako još nisam uspjela složiti financijsku konstrukciju za kuću stalno se raspitujem naokolo i tako sam dobila i njihovu adresu od jedne poznanice.
ona je samo čula da imaju dobre cijene i dala mi njihov e-mail i to je sve što znam.Možda se javi netko sa više informacija.

molila bi za iskustva ako ih netko ima po ovom pitanju,
naime ja sam dala u proceduru papire, ali kao za zidanu kuću,želja mi je da napravim papire i temelje kako bi se pokrenula, da li ću imati problema za promjenu na montažnu i koliko bi me to moglo koštati,te da li se temelji razlikuju od zidane i montažne kuće?

hvala i pozdrav

larica123
22.10.2010., 12:17
bok evo i mene kod vas. zanima me dal je neko gradio s www.kuce-intal.com.hr cijene su im super. pa dal ima neko nekih iskustva???? bilo koje mišljenje i savjet su dobrodošli

Kima07
22.10.2010., 20:18
[QUOTE=BrijuFiju;29588867]Ozbiljno razmišljam o kupnji montažne kuće, ali vrte mi se u mislima mogući nedostaci tog rješenja te se pitam da li sam uopće na pravom putu ikli jednostavno trebam graditi klasičnu zidanu kuću. Dakle, htio bih čuti vaše mišljenje o slijedećem:

1.poplava ili puknuće vodovodne cijevi u zidu - kakve će posljedice imati voda u zidu, hoće li drvo nabubriti i promijeniti oblik

Nece drvo nabubriti, trebalo bi biti potopljeno u vodi dosta dugo vremena da nabubri, a koliko mislite vremena da utrosite da popravite kvar? dan, dva, godinu ili...Prije da ce te imati problem sa podnom keramikom nego sa zidom. 100%.

2. nakon 10 ili 15 godina stanovanja u montažnoj kući poželim staviti utičnicu za struju na kraj sobe gdje ona prije nije postojala - kako to napraviti? rezati zid da bi u njega postavio kabel?
Ako znate to uraditi na klasičnom zidu onda ćete znati i na montažnom. A ako neznate, jednostavno platite nekome ko to zna, kao i svaki drugi posao u koji se ne razumijete.Zar sami popravljate perilicu?

3. jedna od prednosti montažnih kuća je cijena - da li je to stvarno tako? gledajući po forumima, gradnja zidane kuće košta otprilike isto kao i montažne

Gradio sam klasično kuću, i montažno vikendicu. Neuporedivo u korist montažne.Ako i nije jeftinije, onda je 100% kvalietnije.

4. prednost montažnih je brzina gradnje - da, slažem se, ali brzina gradnje je veća nego kod zidanih samo za 1. fazu gradnje, odnosno do stavljanja pod krov. Daljnje uređenje je jednako brzo/sporo kao i kod klasične gradnje.

Da ali ako bi radili jedan montažni i jedan klasični objekat po propisima ta razlika bi bila osjetna.

5. prednost montažnih kuća je u termoizolaciji - da ali samo ako ćete kupiti montažnu kuću s vanjskim zidom od 35-40 cm, ali to ćete onda i masno platiti. I kod klasično zidanog zida se može dodati dovoljna termoizolacija.

Da bi bi imali isti kvalitet termoizolacije, kod montažne gradnje Vam je potreban zid od 30 cm naspram klasičnog zida koji bi trebao bit makar 50 - 60 cm.

Sve u svemu, da li je zaista BOLJE i PAMETNIJE kupiti montažnu kuću ili ipak klasično građenu? Hajde, molim onako razumne i iskrene odgovore.

Po mome ličnom iskustvu razuman ti je odgovor - montaža kvalitetnog proizvodjača.Kvalitetnije, brže, jednostavnije.
Sretno

gorki11
25.10.2010., 08:43
Ozbiljno razmišljam o kupnji montažne kuće, ali vrte mi se u mislima mogući nedostaci tog rješenja te se pitam da li sam uopće na pravom putu ikli jednostavno trebam graditi klasičnu zidanu kuću. Dakle, htio bih čuti vaše mišljenje o slijedećem:

1.poplava ili puknuće vodovodne cijevi u zidu - kakve će posljedice imati voda u zidu, hoće li drvo nabubriti i promijeniti oblik?

2. nakon 10 ili 15 godina stanovanja u montažnoj kući poželim staviti utičnicu za struju na kraj sobe gdje ona prije nije postojala - kako to napraviti? rezati zid da bi u njega postavio kabel? kako to sanirati?

Prvo trebaš shvatiti da i jedno i drugo ima svojih prednosti i nedostataka.
Svi smo se navikli graditi malo po malo po u biti kuću gradiš cijeli život i to svi radimo najprije zbog same ekonomske situacije, dok kod montažne ili imaš gotovinu ili moraš uzeti kredit što je jako teško jer ni jedan proizvođač ti ne daje na rate i nemožeš montažnu graditi kao zidanu.

Što se tiče tvojih pitanja sve su to situacije koje mogu biti i u zidanoj kući osim u termoizolaciji.

Najbitnija stvar je da proizvođač kuće bude profesionalac i da ste zadovoljni.

Gledajuči ponude najviše me zaintrigirala tvrtka Stabilo , ne možeš vjerovati da ljudi u HR prodaju američke kuće sve je prekopirano sa američkih web stranica ured u Zagrebu, telefoni koji ne rade, proizvodnja u Slavoniji odnosno u poslovnoj zoni u Županji ali tamo nema hale samo cesta i jako puno Ambrozije. E to su neki opaki prevaranti i toga se moraš paziti.

rosso
27.10.2010., 12:16
molim pomoć onih koji se razumiju u montažne kućice. da li je moguće napraviti si jednu montažnu i onda nakon nekog vremena dodati npr.još jedan kat (koji bi npr. bio identičan prvom) ili na neki način napraviti dvojni objekt? hvala... muči me što bi u slučaju gradnje montažne (npr. dvojnog objekta) to moralo biti istovremeno, a kako se radi o dvije obitelji to bi bilo malo teže financijski izvedivo...

Pozdrav,

moguće je dodati kat, ali to morate predvidjeti, odnosno stropna konstrukcija mora biti takva da se može 'namontirati' kat. prilikom 'ugovoranja' o vrsti kuće napomenite da želite mogućnost nadograde kata- i to je to.

Antigony
28.10.2010., 14:13
:)

Antigony
31.10.2010., 10:32

Koliko ja znam jedino Domprojekt ima i zidane montažne kuće. Kod njih smo bili jer smo u potrazi za izvođačem montažne kuće, pa se sjećam da su nudili izvedbu u oba sistema...

Nelixus
31.10.2010., 21:00
Meni je frend sagradio http://www.domprojekt.hr/katalog/vikend8.html i kuća ga je koštala nekih 28.000 eura. Bez temelja, visoki rohbau. E sad realno ne znam što za te novce možeš dobiti ako kreneš u standardnu gradnju.
Jedini bed kod montažnih kuća je da ih banke ne uzimaju pod hipoteku. A možda je to i sreća :D

nemam pojma
01.11.2010., 08:12
Jutro :w

Imam jedno pitanje u vezi montažnih kuća, ako tko zna odgovor. Da li se i u njima pojavljuje vlaga?

Žoharzilla
01.11.2010., 09:48
Jedini bed kod montažnih kuća je da ih banke ne uzimaju pod hipoteku. A možda je to i sreća :D

To nije točno, nama je ZABA uzela montažnu kuću pod hipoteku, bez zamjenske nekretnine.

Emmet
03.11.2010., 08:49
Jutro :w

Imam jedno pitanje u vezi montažnih kuća, ako tko zna odgovor. Da li se i u njima pojavljuje vlaga?

Ako je sve izvedeno kako treba, vlaga se ne bi smijela pojavljivati.

nemam pojma
05.11.2010., 17:40
Ako je sve izvedeno kako treba, vlaga se ne bi smijela pojavljivati.

Hvala :five:

M@tthew
05.11.2010., 20:23
To nije točno, nama je ZABA uzela montažnu kuću pod hipoteku, bez zamjenske nekretnine.

Potpisujem ovo... ZABA trenutno JEDINA daje kredit za izgradnju kuće (Niskoenergetske - "Zeleni Kredit") bez traženja zamjenske nekretnine, znači samo zemljište sa eventualnim temeljem mora biti procijenjeno u određenom omjeru....

nemam pojma
06.11.2010., 07:36
Ima li tko iskustva sa tvrtkom Tutus d.o.o. (http://www.google.hr/url?q=http://www.tutis.hr/&sa=U&ei=AAXVTKqOM4GDhQewsfHrBA&ved=0CBMQFjAA&usg=AFQjCNFurPNdichq0vNv_DPHglKOEFJsyA)?

Ispričavam se ako se već pisalo o njima, ali nisam uspjela naći :)

larica123
06.11.2010., 12:27
i mene zanima za www.kuce-intal.com.hr ali nisam dobila odgovor

madmaxpax
06.11.2010., 14:36
ima i kod nas stambenih kontejnera, npr Jedinstvo Krapina.
al neznam baš kakva je sreća živit u kontejneru.
1)teška klaustofobija
2) kako ga zimi zagrijati a ljeti hladiti,a da ne bankrotiraš
3) što s njima kad sagradiš kući
i jedan ti nije dovoljan, trebala bi bar 2-3 za obitelj
slažem se:mig: čitao sam puno o kontejnerima i za takvu opciju puno mi je privlačnije ovako nešto što je i niqa spomenuo-la :top:http://www.shelbox.it/croato/cm/cm-home.html. ovakve kučice su komplet namještene i koliko sam shvatio koštaju od 10 000 eura pa na više. u mojoj okolici ljudi ih stavljaju pored kuća i koriste kao apartmane. sad sam u fazi ispitivanja te opcije i več sam posjetio jednu firmu koja to izrađuje i detaljnije informacije ću znati sl.tjedan.. za njih nije potrebna građevinska dozvola što su potvrdile osobe koje su ih kupile,ali oni su ih stavili pored svojih kuća što znaći da su več imali sve priključke tako da ne znam da li bi se ovako nešto moglo staviti na na neko manje građevinsko zemljište npr. od 100,200 m2 pa onda krenuti sa zahtjevima struju,vodu...:ne zna:

nemam pojma
07.11.2010., 08:10
Ima li tko iskustva sa tvrtkom Tutus d.o.o. (http://www.google.hr/url?q=http://www.tutis.hr/&sa=U&ei=AAXVTKqOM4GDhQewsfHrBA&ved=0CBMQFjAA&usg=AFQjCNFurPNdichq0vNv_DPHglKOEFJsyA)?

Ispričavam se ako se već pisalo o njima, ali nisam uspjela naći :)

Pardon, nije Tutus nego Tutis :brukica:

mima5
10.11.2010., 11:28
Pardon, nije Tutus nego Tutis :brukica:

Gledam stranicu Tutisa , ima gotovo sve osim osnove presjeka zida , da li je metal ili drvo,bitna stavka ako gradis eko i zelis ugodnije zivjeti.Kod prezentacije gotovih kuca ocekivala sam barem jednu kucu prikazanu u etapama gradnje a ne gotov proizvod... takvih slika pun je internet i mozes ih skinuti za malo kuna ili cak besplatno.Daleko od toga da kuce nisu lijepe.Za cjenik mi je potpuno razumljivo jer gradnja kuce je individualan sport pa se tako i cijena formira ovisno o stupnju uredjenosti.

Sto se tice ugode zivljenja poznajem nekoliko obitelji koje zive u kucama gradjenim na drvenoj osnovi,prezadovoljni su a za grijanje i kuhanje cca. 130 m2 trose 2000,00 kn s tim da grijanje nije klasicno s radijatorima nego se vrsi upuhivanjem zraka u prostor sto mene osobno fascinira jer neeema prasine u radijatorima...:top:

nemam pojma
11.11.2010., 06:37
A kakav je to sistem grijanja s upuhivanjem zraka?

Emmet
12.11.2010., 09:36
Gledam stranicu Tutisa , ima gotovo sve osim osnove presjeka zida , da li je metal ili drvo,bitna stavka ako gradis eko i zelis ugodnije zivjeti.Kod prezentacije gotovih kuca ocekivala sam barem jednu kucu prikazanu u etapama gradnje a ne gotov proizvod... takvih slika pun je internet i mozes ih skinuti za malo kuna ili cak besplatno.Daleko od toga da kuce nisu lijepe.Za cjenik mi je potpuno razumljivo jer gradnja kuce je individualan sport pa se tako i cijena formira ovisno o stupnju uredjenosti.

Pogledo sam Tutisovu stranicu (više bi reko da sam je preletio) i mislim da sam je već jednom ranije komentirao, ali nije problem još jednom...

Meni su osobno opisi koje oni imaju smiješni. Samo prvo ovo, mislim da se radi o konstrukciji od drveta. Naime, u meniju karakteristike pod točkom 5 piše:

"5. EKOLOŠKI ČISTI MATERIJALI

U naše montažne kuće ugradjujemo samo ekološki čiste materijale koji doprinose stvaranju ugodne klime, a Vaš život čine zdravijim.Drvo je dokazano jedno od najzdravijih materijala za život, kod naših kuća nema ne željenih željeznih nosećih konstrukcija…."

Dalje, meni konstrukcija je blagorečeno smiješan. Ono što tamo piše je opis presjeka zida i to loš (loš je opis, ne zid), također, zanima me što prosječnom kupcu znači slijedeće:

"Plafonska konstrukcija se sastoji od roštilja, izolacije, parne brane i plafonske obloge."

Možda se varam, pa ovo svi razumiju, ali znam da je moj šogor siguran kak će uz Tutis kuću dobiti i roštilj, i to ga jako veseli... :lol:

Ok, sad malo ozbiljnih stvari. Ako je ikome ovo zanimljiv izvođač/proizvođač, pažnju usmjeriti na veličine panela od kojih se rade zidovi. Oni se u startu ograđuju da ako je gradilište nepristupačno, rade panele do 8 m i da se transport vrši manjim vozilima... Nikako ne preporučam tu varijantu tzv. malih panela. Ta tehnologija je zastarjela. To vam drugim riječima znači da zid nije u jednom komadu već u odsječcima od po nekoliko metara i svaki taj odsječak se spaja sa slijedećim tako da imate jako puno neželjenih spojeva što nikako nije dobro. Takav način gradnje se općenito napušta u svijetu za sve vrste konstrukcija, a za kuće je već uglavnom stvar prošlosti.

I komentar za kraj, u naslovu stranice piše niskoenergetske kuće. Montažna kuća debljine vanjskog zida 20 cm (najmanji u ponudi) sigurno nije niskoenergetska (trolitarska kuća).

Pozdrav.

Dodatak:
mima5 kaže: Sto se tice ugode zivljenja poznajem nekoliko obitelji koje zive u kucama gradjenim na drvenoj osnovi,prezadovoljni su a za grijanje i kuhanje cca. 130 m2 trose 2000,00 kn s tim da grijanje nije klasicno s radijatorima nego se vrsi upuhivanjem zraka u prostor sto mene osobno fascinira jer neeema prasine u radijatorima...:top:

2000 kn mjesečno?

Antigony
12.11.2010., 10:56
Pogledo sam Tutisovu stranicu (više bi reko da sam je preletio) i mislim da sam je već jednom ranije komentirao, ali nije problem još jednom...

Meni su osobno opisi koje oni imaju smiješni. Samo prvo ovo, mislim da se radi o konstrukciji od drveta. Naime, u meniju karakteristike pod točkom 5 piše:

"5. EKOLOŠKI ČISTI MATERIJALI

U naše montažne kuće ugradjujemo samo ekološki čiste materijale koji doprinose stvaranju ugodne klime, a Vaš život čine zdravijim.Drvo je dokazano jedno od najzdravijih materijala za život, kod naših kuća nema ne željenih željeznih nosećih konstrukcija…."

Dalje, meni konstrukcija je blagorečeno smiješan. Ono što tamo piše je opis presjeka zida i to loš (loš je opis, ne zid), također, zanima me što prosječnom kupcu znači slijedeće:

"Plafonska konstrukcija se sastoji od roštilja, izolacije, parne brane i plafonske obloge."

Možda se varam, pa ovo svi razumiju, ali znam da je moj šogor siguran kak će uz Tutis kuću dobiti i roštilj, i to ga jako veseli... :lol:

Nova sam na foruma. Čini mi se da ti daješ "stručne" komentare o montažnim kućama. Jesili možda gradio montažnu kuću, pa otud tvoja "iskustva"?
Komentar o Tutisu mi nije u redu, pogotovo to o "roštilju"..Na prodavačima kuća je da ponude što mogu, a na nama kupcima ja da odlučimo što nam je najprihvatljivije kvalitetom i cijenom.

kumek
12.11.2010., 13:04
A kakav je to sistem grijanja s upuhivanjem zraka?

Pa umjesto da se grije voda, koja grije radijatore, koji griju zrak, sustav direktno grije zrak i kroz otvore ga upuhuje u prostorije. Vrlo brzo zagrijava prostoriju. Ja to imam i jako sam zadovoljan. Jedino bučnije je nego radijatori ali nema onog grgljanja radijatora...:mig:

Emmet
12.11.2010., 13:29
Nova sam na foruma. Čini mi se da ti daješ "stručne" komentare o montažnim kućama. Jesili možda gradio montažnu kuću, pa otud tvoja "iskustva"?
Komentar o Tutisu mi nije u redu, pogotovo to o "roštilju"..Na prodavačima kuća je da ponude što mogu, a na nama kupcima ja da odlučimo što nam je najprihvatljivije kvalitetom i cijenom.

Da, ja sam kao "stručnjak". Osobno, nisam gradio kuću jer trenutno nemam love, ali se kužim u građu, iz te sam branše, a budući sam se osobno interesirao za jedan projekt, sve sam skupa malo detaljnije proučio...
I već sam ovdje imao razne upite na tu temu stručnosti i neda mi se ponovo o tome. Neću tvrditi da znam sve, samo budala tvrdi da zna sve, ja o ovoj temi znam dosta sviđalo se to nekome ili ne, tako svejedno. Obično se kupcima sviđa, a prodavačima baš i ne. Tako je barem do sada bilo. :lol:

A sad, kaj je tebi u redu ili kaj nije je do tebe, ja tu ništ ne mogu. Ja pišem ono kaj mislim, svatko procijenjuje sam za sebe što je njemu bolje ili lošije.

Moram priznati da komentar o roštilju nisam shvatio, pa te molim da to malo pojasniš, ak ti se da naravno. Ne znam što si mislila pod tim da prodavači nude što mogu, kakve to veze ima sa roštiljem i o kojem roštilju pričamo?

Pozdrav.

Emmet
12.11.2010., 13:56
Pa umjesto da se grije voda, koja grije radijatore, koji griju zrak, sustav direktno grije zrak i kroz otvore ga upuhuje u prostorije. Vrlo brzo zagrijava prostoriju. Ja to imam i jako sam zadovoljan. Jedino bučnije je nego radijatori ali nema onog grgljanja radijatora...:mig:

A kak ti upuhuje zrak? Iz poda? Ja sam vidio takav sustav u Americi kad sam bio za vrijeme ljeta, i imaju zatvoreni sustav gdje zrak stalno cirkulira, ali se ne mješa sa vanjskim zrakom, dakle to je ujedno i klima i grijanje, i puše iz poda, a gore negdje je usisnik... E sad, jedina zamjerka je bila kaj je neugodno sjedit blizu tog mjesta gdje puše hladno (ali to je samo za vrijeme klimatizacije) i sami osjećaj da prašina leti posvud, jer frend kod kojeg sam bio nije baš čistio kuću. :) Ali to nema veze sa sustavom, već sa njegovim navikama. hehe
I još nešto, budući se ne mješa zrak sa svježim zrakom, povremeno treba i proluftat, on to isto baš nije radio...:) tam su prozori zašarafljeni, jer ima puno olujnih vjetrova, tornada i sličnih pojava pa je nezgodno... a i kuća je bila stara. Al sve u svemu zanimljiv sustav klimatizacije/grijanja.

Pozdrav.

Antigony
12.11.2010., 14:29
Da, ja sam kao "stručnjak". Osobno, nisam gradio kuću jer trenutno nemam love, ali se kužim u građu, iz te sam branše, a budući sam se osobno interesirao za jedan projekt, sve sam skupa malo detaljnije proučio...
I već sam ovdje imao razne upite na tu temu stručnosti i neda mi se ponovo o tome. Neću tvrditi da znam sve, samo budala tvrdi da zna sve, ja o ovoj temi znam dosta sviđalo se to nekome ili ne, tako svejedno. Obično se kupcima sviđa, a prodavačima baš i ne. Tako je barem do sada bilo. :lol:

A sad, kaj je tebi u redu ili kaj nije je do tebe, ja tu ništ ne mogu. Ja pišem ono kaj mislim, svatko procijenjuje sam za sebe što je njemu bolje ili lošije.

Moram priznati da komentar o roštilju nisam shvatio, pa te molim da to malo pojasniš, ak ti se da naravno. Ne znam što si mislila pod tim da prodavači nude što mogu, kakve to veze ima sa roštiljem i o kojem roštilju pričamo?

Pozdrav.

Ti si iz branše - pa šta si onda trebao proučavati!!??
"Plafonska konstrukcija se sastoji od roštilja, izolacije, parne brane i plafonske obloge"
A ako si iz branše onda ti je jasno na koji sam roštilj mislila.
Ja sam kupac i za razliku od tebe imam love, a ti eto imaš prvu iznimku-meni se tvoji komentari ne sviđaju.:kava:

Emmet
12.11.2010., 14:40
Ti si iz branše - pa šta si onda trebao proučavati!!??
"Plafonska konstrukcija se sastoji od roštilja, izolacije, parne brane i plafonske obloge"
A ako si iz branše onda ti je jasno na koji sam roštilj mislila.
Ja sam kupac i za razliku od tebe imam love, a ti eto imaš prvu iznimku-meni se tvoji komentari ne sviđaju.:kava:

I dalje ne razumijem kaj si htjela reć vezano na roštilje, ako nisi u stanju diskutirat. čemu se uopće javljaš na forum?

A to koliko se ti kužiš u građevinu dokazuje upravo tvoj prvi komentar. Moram priznati da ništa drugo nisam ni očekivao.

I budi bez brige, nisi mi prva. :)

Antigony
12.11.2010., 14:57
Ma nisam ni mislila da ćeš skužit:lol:

Zašto si ti na forumu, o čemu bi ti to diskutirao?

Ja sam u potrazi za izvođačem kuće i naučila sam svašta, više nego misliš

mima5
13.11.2010., 14:33
Dodatak:

2000 kn mjesečno?[/QUOTE]

Ne mjesecno...godisnje.Kuca je na kat i griju samo donji dio jer se toplina dize gore.Imaju vani spremnik s plinom i kazu da toliko potrose... sad, ako lazu oni lazem i ja.:nono:

nemam pojma
14.11.2010., 10:00

Hvala ti na objašnjenju :)
A da li je zrak suhlji pri takvom grijanju?

Emmet
15.11.2010., 06:44
Ne mjesecno...godisnje.Kuca je na kat i griju samo donji dio jer se toplina dize gore.Imaju vani spremnik s plinom i kazu da toliko potrose... sad, ako lazu oni lazem i ja.:nono:

E tak da. :)

Emmet
15.11.2010., 06:52
Ma nisam ni mislila da ćeš skužit:lol:

Zašto si ti na forumu, o čemu bi ti to diskutirao?

Ja sam u potrazi za izvođačem kuće i naučila sam svašta, više nego misliš

Naravno da nisi.
Na forumu sam jer prikupljam razne korisne informacije i pratim razne zanimljive diskusije koje se uglavnom sastoje od argumentirane rasparave za i protiv. Znaš, to je ono kad ako imaš drugačije mišljenje, ili ti se nešto više ili manje sviđa, to i argumentiraš ili barem objasniš, ako imaš želje i volje...
U protivnom ovo nema smisla, a dopisivanje s tobom očito nema smisla.
Sretno u pronalasku izvođača.
Over and out. :mig: (da ne bi dalje privatizirali forum)

komutator
15.11.2010., 08:53
Hvala ti na objašnjenju :)
A da li je zrak suhlji pri takvom grijanju?

Nije.

Međutim, kvaliteta centralnog sustava grijanje-hlađenje ovisi o puno faktora.

Prvo, kvaliteta centralne jedinice: kao i kod svega jako je bitna, dapače presudna. Jeftinije jedinice su gotovo u pravilu i manje pouzdane, neekonomičnije i bučnije u radu. Skuplje su ekonomičnije i tiše. Poznavajući investitore u Hrvatskoj, za očekivati je da su odabrali one prve u slučajevima kada vam ponude niže cijene.

Drugo, cjevovodi kojima se zrak razvodi po kući kao i izlazi toplog/hladnog zraka u prostorijama (air ducts) podliježu nekim zakonima aerodinamike i termodinamike. Konkretno to znači da nepravilno izvedeni cjevodi, spojevi i izvodi uzrokuju gubitke energije i buku.

Izolacija cjevovoda i pravilno odabrana/postavljena/podešena centralna jedinica mogu vam bitno smanjiti troškove tijekom vremena, ali i zagorčati život ako je buka iznad podnošljive razine.

I na kraju, ovakve instalacije je potrebno redovito održavati i čistiti. Tijekom godina rada u cjevovodima se nakupi gomila nečistoća koje mogu prouzročiti ozbiljne zdravstvene probleme dišnog sustava, posebno kod osoba sklonih alergijama. Stoga redovito mijenjajte i/ili čistite filtere. To je vrlo važno za dugotrajan i pouzdan rad i čistoću zraka. Posebno na usisnoj rešetki koja zadržava krupnije čestice prašine (mehanički filter) i na elektro-statičkim filterima na centralnoj jedinici (ovisno kojim je filterima vaša jedinica opremljena) koji zadržavaju mikročestice.

Probleme u radu može prouzročiti i kondenzacijska vlaga - korozija i plijesan.

Sve u svemu, ukoliko se radi o dobro balansiranom, projektiranom i izvedenom sustavu, grijanje na ovaj način je čisti užitak. A ako nije dobro izvedeno, možete imati i ozbiljnih poteškoća.

Amy 23
17.11.2010., 08:41
Naravno da nisi.
Na forumu sam jer prikupljam razne korisne informacije i pratim razne zanimljive diskusije koje se uglavnom sastoje od argumentirane rasparave za i protiv. Znaš, to je ono kad ako imaš drugačije mišljenje, ili ti se nešto više ili manje sviđa, to i argumentiraš ili barem objasniš, ako imaš želje i volje...
U protivnom ovo nema smisla, a dopisivanje s tobom očito nema smisla.
Sretno u pronalasku izvođača.
Over and out. :mig: (da ne bi dalje privatizirali forum)

Dragi naš emet blago nama kad se ti u sve kužiš,blago svima nama koji smo na ovim stranicama foruma :s :lol:

baustelac99
18.11.2010., 19:14
Prije pola sata sam bio na predavanju o montažnim kućama od masivnog drveta, firma RIKO iz sloveni, imaju stvarno zanimljiva rješenja (doduše nešto skuplja od običnih montažnih kuća)

croatan7
20.11.2010., 11:34
Kačićeva? :D

baustelac99
20.11.2010., 20:25
Kačićeva? :D

da
bio si i ti?

akafi
20.11.2010., 21:14
ajoj riko :s, da sam znala išla bih

odavno sam ih hvalila tu na forumu , kad ću bit velika dat ću im da mi naprave kuću

jel su spominjali cijenu?

baustelac99
21.11.2010., 11:54
pa ja sam samo na faksu vidio nekoliko plakata,nigdje drugo nije bilo nekih najava.
da, spominjali su cijenu,ovisno o načinu izgradnje.
Ako je zid od masivnog drveta, tl lamelirano drvo debljine 10cm+15cm izolacije +oplata, onda je roh-bau 700-800e.
Ako je zid kao kod "klasične" montažne gradnje (drveni okviri+izolacija) onda 100e jeftinije.
Zanimljivo je, ako je zid od masvnog drveta,sa zidovima netrebaš ništa raditi (nema gips ploča,bandažiranja, gletanja, bojanja),samo provučeš struju (kroz predviđenje kanale) i gotovo.

croatan7
21.11.2010., 15:39
da
bio si i ti?

Namjeravao sam, sad mi je žao nekako sam smetnuo s uma.

akafi
21.11.2010., 19:22
da, takva cijena je bila i pred par godina kad sam bila ziantersirana

ah, valjda ću bit jednom velika

ili da počnem igrati loto :lol:

čak sam razmišljala da si pokušam napraviti manju viksu u koju bih se nekad preselila kad djeca odrastu, stvarno mislim da je to odlična stvar

jelena125
23.11.2010., 19:38

Hvala i pozdrav svima

Hey i nas zanimaju iskustva s Ekosan-om?Jesi dobila kakve informacije?

Blade
23.11.2010., 19:52
Mislim da kod Ekosana ima neka fora s presjekom zida. Naime nisam ih kontaktirao, ali na njihovoj stranici pod konstrukcijom zida http://eko-san.net/konstrukcija.html ima više presjeka.
E sad, oni presjeci koji su bolji podižu cijenu i do 70 %.
Pokušaj provjeriti...

jelena125
23.11.2010., 20:23
Mislim da kod Ekosana ima neka fora s presjekom zida. Naime nisam ih kontaktirao, ali na njihovoj stranici pod konstrukcijom zida http://eko-san.net/konstrukcija.html ima više presjeka.
E sad, oni presjeci koji su bolji podižu cijenu i do 70 %.
Pokušaj provjeriti...

ok.hvala....:)

nemam pojma
28.11.2010., 08:40
Ja sam se upravo zaljubila :love:

http://eko-san.net/images/katalog/8%20Maja/1-thumb.jpg

Recite mi da su im kuće dobre :moli:

nemam pojma
28.11.2010., 08:56
Koje je bolje rješenje ovo (http://eko-san.net/konstrukcija.html#), ovo (http://eko-san.net/konstrukcija.html#), ovo (http://eko-san.net/konstrukcija.html#) ili ovo (http://eko-san.net/konstrukcija.html#) ?

gorki11
29.11.2010., 15:44
Koje je bolje rješenje ovo (http://eko-san.net/konstrukcija.html#), ovo (http://eko-san.net/konstrukcija.html#), ovo (http://eko-san.net/konstrukcija.html#) ili ovo (http://eko-san.net/konstrukcija.html#) ?

Ma sva su riješenja dobra stvar je osobnog izbora, i ako imaš novce i povjerenje u njih što je jako bitno a ne kao oni iz Decoruma 2 zaposlena i blokiran račun a traže za prvu uplatu 60% avansa, koji biseri idem i ja otvoriti firmu .......

nemam pojma
29.11.2010., 19:33
Ma sva su riješenja dobra stvar je osobnog izbora, i ako imaš novce i povjerenje u njih što je jako bitno a ne kao oni iz Decoruma 2 zaposlena i blokiran račun a traže za prvu uplatu 60% avansa, koji biseri idem i ja otvoriti firmu .......

Ne znam. Poslala sam im neke upite, pa ćemo vidjeti kako će odgovoriti :ne zna:

grez
30.11.2010., 23:43
Pozdrav, a gdje je prerez krova? Koloka ja tamo izolacija? Jesi li pitala kakva je težina same izolacije u steni.

LP

sjeverac
03.12.2010., 14:07

Gorki danas su sve firme u krizi, a blokada računa (ako je uopće) ne znači da je tvrtka loša. Dekorum je novo ime u HR, pa možda otuda i poslovni problemi, ali koliko vidim na portalu "Montažne i drvene kuće" - vodič za kupce, o njima je dosta pozitive. :ne zna:

gorki11
04.12.2010., 08:21
Gorki danas su sve firme u krizi, a blokada računa (ako je uopće) ne znači da je tvrtka loša. Dekorum je novo ime u HR, pa možda otuda i poslovni problemi, ali koliko vidim na portalu "Montažne i drvene kuće" - vodič za kupce, o njima je dosta pozitive. :ne zna:

Koliko vidim o svim se PIŠE pozitivno, pa zar 2 zaposlena koliko ih ima u Decorumu mogu proizvesti i montirati kuće (doduše kod nas je sve moguće) pa je uz to još i u blokadi.
Pojavili su se ove godine i za ovo kratko vrijeme nekoliko puta mijenjali web stranicu što je po meni nevjerojatno a već imaju probleme, pa se onda sa pravom treba pitati gdje je taj uloženi kapital(ako ga uopće imaju).
Gdje smo mi kupci u svemu tome, kome mi dajemo avans, gdje je povjerenje, sigurnost da čete dobiti kuću?
Ako nekome platite avans 60% i za to dobijete mjenicu ili zadužnicu a firma je u blokadi ili na pozitivnoj nuli čime Vam garantiraju ako nemaju pokriče za mjenicu ili zadužnicu, koliko znam to je krivično djelo, (slučaj Pevec) što ispada da ste nekome učinili uslugu a sebi probleme.

sjeverac
05.12.2010., 12:50
Koliko vidim o svim se PIŠE pozitivno, pa zar 2 zaposlena koliko ih ima u Decorumu mogu proizvesti i montirati kuće (doduše kod nas je sve moguće) pa je uz to još i u blokadi.
Pojavili su se ove godine i za ovo kratko vrijeme nekoliko puta mijenjali web stranicu što je po meni nevjerojatno a već imaju probleme, pa se onda sa pravom treba pitati gdje je taj uloženi kapital(ako ga uopće imaju).
Gdje smo mi kupci u svemu tome, kome mi dajemo avans, gdje je povjerenje, sigurnost da čete dobiti kuću?
Ako nekome platite avans 60% i za to dobijete mjenicu ili zadužnicu a firma je u blokadi ili na pozitivnoj nuli čime Vam garantiraju ako nemaju pokriče za mjenicu ili zadužnicu, koliko znam to je krivično djelo, (slučaj Pevec) što ispada da ste nekome učinili uslugu a sebi probleme.

Ako imaju pogon za proizvodnju panela onda sigurno imaju više zaposlenih. Ali niti to nije mjerilo. Njima je posao napraviti dobru kuću i to su svakako u stanju što dokazuju kupci koji su zadovoljni. Ove priče o problemima firme više mi liče na neku podvalu konkurencije. Ono što ja o njima znam jeste samo pozitivno. A kad se u biti pogleda realno, napraviti montažnu kuću i nije neka nauka. Jedan inženjer i dva mehaničara su dovoljno. Ostalo je radna snaga po ugovoru o djelu dok se radi na konkretnom projektu. Da imam takvu firmu ne bih sigurno imao više od 3 stalno zaposlena. :)

nemam pojma
05.12.2010., 14:21
Da li je netko radio s tvrtkom Eko san?

dlasic
06.12.2010., 08:36
Ako imaju pogon za proizvodnju panela onda sigurno imaju više zaposlenih. Ali niti to nije mjerilo. Njima je posao napraviti dobru kuću i to su svakako u stanju što dokazuju kupci koji su zadovoljni. Ove priče o problemima firme više mi liče na neku podvalu konkurencije. Ono što ja o njima znam jeste samo pozitivno. A kad se u biti pogleda realno, napraviti montažnu kuću i nije neka nauka. Jedan inženjer i dva mehaničara su dovoljno. Ostalo je radna snaga po ugovoru o djelu dok se radi na konkretnom projektu. Da imam takvu firmu ne bih sigurno imao više od 3 stalno zaposlena. :)

Sve je to divno, osim što nije. Pregovarao sam sa Emanitom kada je propala. Osjećao bih se predivno da su mi dali 30 godina garancije i onda propali :flop: Još bolje da sam i pare dao...

gorki11
06.12.2010., 15:46

Sve si dobro napisao i isto tako si napisao i AKO imaju..., a što ako uvoze gotove zidove i Srbije ili BiH ,... gdje je tu garancija ?
Koji su to zadovoljni kupci kada sam pitao za reference uputili su ne u Hrvatsko zagorje i nigdje više ostal i projetki su u fazi projektiranja, ma super!?.
U ponudi koju su poslali nije potpisan inženjer za razliku od drugih što i nije mjerilo ali je pokazatelj, a montažnu kuću barem po onome što čujem i čitam prave tesari i stolari kvalificirana radna snaga, koji mehaničari.
Ugovor o djelu se nikome ne isplati jer su veća davanja.
Nemojte zaboraviti da za kuću dobijete garanciju ako se što dogodi tkoće vam doći mahaničar koji je radio na ugovor o djelu?

Nije namjera netkome podvaljivati ali netko kao ja koji želi imati montažnu kuću a imam tek zemljište od 612m2 i znam da bih kuću napravio moram dignuti kredit ovakve stvari su bitne, a kod nas je izgleda Decoruma i sličnih sve više ........

dlasic
07.12.2010., 08:18
Jučer sam u kuhinji morao preseliti tri utičnice. Potrebno: kruna za bušenje rupa fi 68, tri kutije, tri poklopca, koji metar kabela, spojnice, skalpel (za raspoloviti palac :zubo: ). Sa dva odlaska u Bauhaus, gotov za tri sata. Ipak ima prednosti ta montažna kuća :top:

baustelac99
07.12.2010., 18:14
Jučer sam u kuhinji morao preseliti tri utičnice. Potrebno: kruna za bušenje rupa fi 68, tri kutije, tri poklopca, koji metar kabela, spojnice, skalpel (za raspoloviti palac :zubo: ). Sa dva odlaska u Bauhaus, gotov za tri sata. Ipak ima prednosti ta montažna kuća :top:

koliko si daleko selio utičnice?

dlasic
08.12.2010., 08:23
koliko si daleko selio utičnice?

Ne predaleko, dvije podigao pola metra, jednu lijevo pola metra. Ova lijevo je morala ići preko grede u zidu, izbušio knauf do grede, stavio kabel i zagipsao.

ana160
08.12.2010., 09:00
Molim da one koji imaju montazne kuce da napisu tko im je radio.

Mi razmisljamo o Marlesu jer iskreno bojimo se kvazi tvrtki koji obecavaju sve i svasta, a iza njih nikakvih referenci.

:mig:

Blade
08.12.2010., 14:18
Molim da one koji imaju montazne kuce da napisu tko im je radio.

I ja isto molim!
i ako možete napisati kako ste zadovoljni vašom kućom:D

grez
09.12.2010., 17:20
ana160,
ako smijem, predožio bi da pogledate i "Žiher" kuče. Firma koja , koliko mi je poznato, bila je na Hrvatskom tržištu.
Koliko mi je znano, nije jim težko, da postave montažnu kuču i kod vas.
Sada sam imao vidjeti priliku ( kao nadzorni) , kako su postavili pasivnu kuču. Kako nisam u HR predložio bi, da pošaljete upit i ka njima.
Isto je i sa Pegy Dom firmom. Jeste , to su manje firme ali ne znači, da nemaju reputacije, znanje i kvalitetu.

LP

ivanadr
12.12.2010., 12:07
Već neko vrijeme pratim ovu raspravu. I sam sam u sličnoj dilemi koja sve više naginje gradnji klasične zidane kuće.
Svojevremeno sam posjetio oglednu kuću Domprojekta u Blatu, te sam okinuo par slikica digitalcem. Ako nekoga zanima kako kuća izgleda iznutra mogu mu par fotki poslati mejlom.

Zanima me kuća u Blatu, ustvari, još više me zanima kuća Iva koja je također u katalogu domprojekta i po rasporedu je slična Đanini. Molila bih Vas da mi pošaljete par fotografija kuće iznutra kako bi se malo orjentirala u prostoru dok ne nađem vremena je pogledati u živo. Moj mail je ivana.drzaic@gmail.com. Hvala.

plavuša77
13.12.2010., 12:06
Pozdrav svima! Moj dragi M. i ja smo se definitivno odlučili za izbor montažnih kuća. Iako smo se u početku dvojili između stana i kuće.. (navukla sam mak na konac) :rofl::mig: stavili smo sve na papir.. i mogu vam reći da je to sve tu negdje.. Prevagnulo je što smo našli negdje na netu podatak koliko montažne kuće štede na grijanju i hlađenju.. i to smo uspoređivali sa kućom i trošenjem od naših staraca! :eek:I ljudi moji.. to je neusporedivo!!!

btw: jučer sam se vozila po branimirovoj i vidjela sam plakat PROMO montažne kuće.. 304 eura/m2.. Mislim, znam i sama da to nije konačna cijena, da u njoj nije PDV i masa drugih stvari.. ali mi zvuči primamljivo.. Jel netko čuo za njih možda? Preporuke? Stranica im je ...

baustelac99
13.12.2010., 15:25
Pozdrav svima! Moj dragi M. i ja smo se definitivno odlučili za izbor montažnih kuća. Iako smo se u početku dvojili između stana i kuće.. (navukla sam mak na konac) :rofl::mig: stavili smo sve na papir.. i mogu vam reći da je to sve tu negdje.. Prevagnulo je što smo našli negdje na netu podatak koliko montažne kuće štede na grijanju i hlađenju.. i to smo uspoređivali sa kućom i trošenjem od naših staraca! :eek:I ljudi moji.. to je neusporedivo!!!

btw: jučer sam se vozila po branimirovoj i vidjela sam plakat PROMO montažne kuće.. 304 eura/m2.. Mislim, znam i sama da to nije konačna cijena, da u njoj nije PDV i masa drugih stvari.. ali mi zvuči primamljivo.. Jel netko čuo za njih možda? Preporuke? Stranica im je ...

jeli, koga tako jeftino reklamiraš?

da, štede u odnosu na gradnju od prije 5 ili 25 god, ali koliko štede u odnosu na današnje klasične kuće, ima li takav podatak?

plavuša77
13.12.2010., 21:22
jeli, koga tako jeftino reklamiraš?

da, štede u odnosu na gradnju od prije 5 ili 25 god, ali koliko štede u odnosu na današnje klasične kuće, ima li takav podatak?

Ono što znam da smo stavili na papir ista kvadratura kuće (zidana) sa vanjskim zidovima(s izolacijom) debljine cirka 40cm.. i montažnu kuću. Starci vele da godišnje troše oko 4 tisuće kuna na grijanje -zidana kuća- (ne računajući ljetne mjesece i korištenje klime).. dok smo tu na forumu pročitali da se za slične gabarite troši oko 2 tisuće kuna godišnje.:kava: Pa ono.. svatko zna množit.. x10 godina=20 000 kuna godišnje..

Znam ja i za dom projekt, i marles i tutis.. sve kataloge imamo doma, i u tome smo već više od 4 mjeseca intenzivno.. a vidli slučajno i taj plakat, pa rekli da vidimo i njih. Nikud nam se ne žuri.. idemo sve napravit kak spada.:ne zna:

Ovaj tjedan mislim i od njih nabavit katalog nakon što ih kontaktiram.. pa ćemo vidjeti šta nam se više isplati (kada ponovno sve stavimo na papir) :confused: Samo da nisu jedna od onih firmi kaj se tu piše po forumima, jedan i pol zaposleni, traže debeli avans prije, a onda propadnu nakon par mjeseci... heh brajko! :mudri:

Emmet
14.12.2010., 07:11
Ono što znam da smo stavili na papir ista kvadratura kuće (zidana) sa vanjskim zidovima(s izolacijom) debljine cirka 40cm.. i montažnu kuću. Starci vele da godišnje troše oko 4 tisuće kuna na grijanje -zidana kuća- (ne računajući ljetne mjesece i korištenje klime).. dok smo tu na forumu pročitali da se za slične gabarite troši oko 2 tisuće kuna godišnje.:kava: Pa ono.. svatko zna množit.. x10 godina=20 000 kuna godišnje..

Znam ja i za dom projekt, i marles i tutis.. sve kataloge imamo doma, i u tome smo već više od 4 mjeseca intenzivno.. a vidli slučajno i taj plakat, pa rekli da vidimo i njih. Nikud nam se ne žuri.. idemo sve napravit kak spada.:ne zna:

Ovaj tjedan mislim i od njih nabavit katalog nakon što ih kontaktiram.. pa ćemo vidjeti šta nam se više isplati (kada ponovno sve stavimo na papir) :confused: Samo da nisu jedna od onih firmi kaj se tu piše po forumima, jedan i pol zaposleni, traže debeli avans prije, a onda propadnu nakon par mjeseci... heh brajko! :mudri:

Ovo što navodite za režije je jako općenito, ne definirano i pitanje koliko su podaci točni. Činjenica je da se svaka građevina može kvalitetno izolirati, da nije svaka opeka jednakih perforamnsi i kvaliteta, i da nije svaki ponuđač montažnih kuća jednako dobar. Nije svejedno kakva kamena vuna ide u zid, gdje se nalazi parna brana, da li ima toplinskih mostova, ili je cijela kuća u plaštu kvalitetne i dostatne termoizolacije... Uostalom, već danas postoje firme koje se uz gradnju niskoenegetskih kuća bave i certificiranjem energetske učinkovitosti građevina, i možda i na to treba obratiti pozornost.
Ja bih definitivno izbjegavao firme koje nemaju vlastiti proizvodni pogon, svoje radnike barem za razinu uređenosti visoki rohbau, a kod usporedbe cijena obavezno na papir staviti kvalitete materijala, SVE stavke troškovnika (i smještaj radnika na gradilištu, i najam dizalice, i transport, i bla bla....) i naravno uzeti u obzir i reference.
Sretno!
Pozdrav.

tigar_c2
22.12.2010., 12:40
Bla .bla i puno bla , nemojte samo vjerovat kretenima koji vele da imaju
500-600 kn za grijanje kuće u zimskim mjesecima ( na - 10 to može biti samo garaža).
ako ja ugasim plin grijanje trošak 0.00 kn . Ako ne provjetravam
oko 100 - 150 kunića ode na provjetravanje. Imam izoliranu kuću,
i neda mi vrag mira i zatvorim stepenište s južne strane jerbo me
uvjeravaju pa ušteiš tako ti još kakvih 300 kn kad ono efekt staklenika
ljeti nemreš rashladit i gdje sam sada spiskao 10 k € i sad braco
ljeti užgi klimu na max.

PS: Savjet svima koji grade ili će gradit objekte za stanovanje ,
što manji gabariti ,sobe što manje, bez kojekakvih terasa -natrivenih otkrivenih i sl. ako niste u dalmaciji. Naravno onda to dobro izolirat itd.
A ne 250 m2 pa balkon, pa terasa pa garaža pod istim krovom - joooj meneee
pa onda kak bumo smanjili rač. za grijanje - odgovor nikak.

MikiMen
23.12.2010., 00:42
Ja sam se upravo zaljubila :love:

http://eko-san.net/images/katalog/8%20Maja/1-thumb.jpg

Recite mi da su im kuće dobre :moli:
da da.. ova je predivna...možda da je spavaća malo veća ali to se da rješiti...

uglavnom da ponovim pitanje... ima li ko isustva sa ovom firmom???

MOže li netko tko se kuži malo prokomentirati ove njihove zidove, mislim ove prve dvije varijante. Jel to čemu ili se mora ići na nešto jače...

grez
23.12.2010., 21:03
MikiMen,
koliko se vidi ( prva slika i druga slika) je razlika samo u stiroporu (vanskoj fasadnoj izolaciji). Pitaj kakav tip stiropora ugrađuju u fasadu. Kakva je težina toplotne izolacije na "m3". Kakav tip prozora se ugrađuje. Nisam našao kako je sa podovima; kako sa izolacijom pod krovom.
Da se malo izpitaš kod firme : OSB ploča je i sama parozaporna. Netreba , da se stavlja i folija(??). Tu je treba stikove polijepiti sa ljepilom ( air stop,.....)
Moguče, ako ide preko sa statikom, da drvena konstrukcija 10 cm izdrži. Tu mi je malo sumljivo. Nekako manje od 14 cm nebih.
Šta bi ti zaista tebala znati ?? Šta te u suštini zanima? Kakav tip kuče imaš namjeru izgraditi?

LP

Enigma568
31.12.2010., 15:37
Evo citam ovu temu i pratim komentare. Mi smo se odlucili za montaznu kucu. Radove je izvodila firma "domus+". Sama kuca, bez temelja nas je kostala 83000€. U cijenu je ukljuceno sve osim zavrsnih slojeva podova. Kuca je 156 kvadrata.

slatkica555
31.12.2010., 16:52
Enigma568...Možeš li molim te napisati koju kuću ste uzeli i kako ste zadovoljni?

Enigma568
03.01.2011., 15:18
kuca je nastala na ideji robinie. Dodali smo garazu u sklopu kuce i palo izmjesali raspored.

Emmet
04.01.2011., 07:25
kuca je nastala na ideji robinie. Dodali smo garazu u sklopu kuce i palo izmjesali raspored.

Mene također zanimaju dojmovi, ali u svim fazama.
Od ideje, projektiranja, početnih dogovora, sve do gradnje i života u kući...

Hvala.

Pozdrav.

marko_sd
09.01.2011., 19:52
Pozdrav svima,

razmišljam o izgradnji montažne kuće, ali za potrebe iznajmljivanja preko ljeta. Da li znate ima li neka firma koja prodaje kuće u formi apartmana, tj. par zasebnih stanova u jednom objektu.

Također koliko bi otprilike koštala takva kuća sa recimo 4 apartmana po 40 kvadrata? Ključe u ruke, bez zemljišta.

Hvala!

FiZor
09.01.2011., 23:24
Poštovani kolege forumaši,

Moja femili i ja planiramo gradnju montažne kuće. Osobno sam pregledao vrlo bogatu ponudu gotovih varijanti, modula, također, vrlo vjerojatno bismo išli u realizaciju kuće prema vlastitom projektom rješenju. Ono što je posebno interesantno su montažne kuće sa ciglenim blokovima. Koliko sam primijetio, u tom segmentu vodeća tvrtka je domprojekt. Sukladno spomenutom, molio bih Vas ako netko ima iskustva sa dotičnim tipom montažnih kuća, a i sa navedenom tvrtkom neka istakne, ili ovdje ili putem PM-a, bio bih iznimno zahvalan.

Lijep pozdrav svima!:top:

DugiD
11.01.2011., 13:52
Bla .bla i puno bla , nemojte samo vjerovat kretenima koji vele da imaju
500-600 kn za grijanje kuće u zimskim mjesecima ( na - 10 to može biti samo garaža).
ako ja ugasim plin grijanje trošak 0.00 kn . Ako ne provjetravam
oko 100 - 150 kunića ode na provjetravanje. Imam izoliranu kuću,
i neda mi vrag mira i zatvorim stepenište s južne strane jerbo me
uvjeravaju pa ušteiš tako ti još kakvih 300 kn kad ono efekt staklenika
ljeti nemreš rashladit i gdje sam sada spiskao 10 k € i sad braco
ljeti užgi klimu na max.

PS: Savjet svima koji grade ili će gradit objekte za stanovanje ,
što manji gabariti ,sobe što manje, bez kojekakvih terasa -natrivenih otkrivenih i sl. ako niste u dalmaciji. Naravno onda to dobro izolirat itd.
A ne 250 m2 pa balkon, pa terasa pa garaža pod istim krovom - joooj meneee
pa onda kak bumo smanjili rač. za grijanje - odgovor nikak.

Evo da odgovorima na ovo pitanje. Živim već dvije godine u Marles kući i najveći račun za grijanje koji sam dobio je bio 850kn prošle godine u prvom mjesecu. Ove godine za 12 mjesec sam dobio 765kn. Susjedi oko nas koji imaju otprilike kao i mi kuću dobili 2300. Grijemo 150m2 i od toga mi je boravak blagovaona i kuhinja u komadu cca 40m2 i gleda na sjever i još k tome imamo staklenu stijenu od 4m. U boravku je uvijek 23 stupnja što je možda malo previše za moj ukus ali imam dva mala klinca koji su vječito na podu. Po noći ne gasimo grijanje jer se klinci rano bude pa da nebude hladno ujutro kada dođu u boravak. U sklopu kuće imam i garažu i podrum koje ne grijem ali je u garaži dosta toplo bez obzira što nema radijatora. Zidovi su Basic sistem kod marlesa. Razmišljali smo da idemo na mega ali su nas uvjerili da nije potrebno i stvarno nije. Dakle moguće je potrošiti manje za grijanje.