PDA

View Full Version : Državni stručni ispit

Dav
02.01.2003., 10:03
Sta znate o tome?

Tko ga mora polagati, kada, zasto, sta se polaze...?

softic
02.01.2003., 10:20
informacije možeš potražiti na stranicama Ministarstva pravosuđa, uprave i lokalne samouprave (http://www.pravosudje.hr/dr_str_ispiti.html)

Dav
03.01.2003., 15:17
Koliko vidim, ovo se odnosi na drzavne ispite za osobe koje rade u pravosudju... no sta je sa ostalim strukama?

Hannah
07.01.2003., 10:21
Mislim da ako ne radiš u državnoj službi da se to onda zove stručni ispit.

Znam da ga polažu arhitekti, dipl. ing.građ., dipl.ing.geod., dipl.ing.el., i mislim dipl.ing.stroj, a možda i ostale struke.

Polažu se pred komisijom, uči se gomila propisa, zakona, pravilnika i sl. (što ljudima tehničke branše baš nije naj), ispit košta (plati ga obično firma koja te šalje da ga polažeš), položiš, postaneš ovlaštena persona u svojoj struci.

softic
07.01.2003., 11:22
Dav kaže:
Koliko vidim, ovo se odnosi na drzavne ispite za osobe koje rade u pravosudju... no sta je sa ostalim strukama?

ne , to se ne odnosi samo na one iz Pravosuđa... odnosi se na sve zaposlene u državnim institucijama... a stranice su od Pravosuđa budući da se kod njih polaže taj ispit

lahor
07.01.2003., 18:02
Polazu ga i svi zdravstveni djelatnici, sastoji se iz "struke" i zakona, ustava i sl.

lun@
27.04.2004., 15:15
polazu ga i profesori

Blue
27.04.2004., 17:50
Možda ti ovaj (http://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=20464) topic pomogne s nekim informacijama. Sretno ;)

Maky
28.04.2004., 09:30
A jel netko zna decidirano reći tko je obavezan položiti državni ispit?
Npr. ja imam želju to položit, makar me na poslu nitko ne pita imam li državni ispit, jel se mogu nekak sam prijavit? šta, kako, gdje?

Ipanema
28.04.2004., 09:33
Maky kaže:
Npr. ja imam želju to položit, makar me na poslu nitko ne pita imam li državni ispit, jel se mogu nekak sam prijavit? šta, kako, gdje?

Pa obavezan je svatko komu radno mjesto nalaze da mora imati polozen drzavni ispit da bi radio na tom radnom mjestu.

Maky
28.04.2004., 09:43
Ok, meni ne nalaže, ali bi volio imat to položeno, za nedaj bože traženje novog posla, ipak je ljepše u biografiji napisat da si položio taj ispit.

Blue
28.04.2004., 10:28
Nisam siguran da li možeš to položit iz zeke, ali sam siguran da će te za tu egzibiciju (ako do nje uopće dođe) opalit po džepu za oko 800 kuna.

Maky
28.04.2004., 13:11
Niš se ne boj za polaganje :D , nego gdje se prijavit za polaganje?

Ipanema
28.04.2004., 13:14
Maky, pogledaj post br. 2 na ovoj stranici.
Ministarstvo pravosuđa.............. KLJIK!

Maky
28.04.2004., 13:30
Ok, tu je dosta toga definirano, ali di se prijavljuje da hoću polagat državni ispit. U nekom sudu??? Inače ne radim u državnoj službi, ali ispunjavam uvjete za polaganje :D

Ipanema
28.04.2004., 13:34
You are joking, right?

Maky
28.04.2004., 13:35
Ne, šašav sam pa pitam :)

Paw
01.05.2004., 01:12
Maky, to ti je jako dobra ideja:top: iz iskustva govorim jer kada sam predavala molbe za posao u drž. instutucijama (u mom slučaju - sud i mup) prednost su imale osobe sa položenim ispitom!
I da položiti ga mora svaka osoba koja se zaposli u drž. službi! Polaže se nakon pripravničkog.
Moja ga poznanica (administrator-tajnica) sada polaže i kaže da sadrži 7 predmeta, uglavnom oko 150-200 stranica po knjigi.

I da, posao nisam dobila jer:
1. nisam imala štelu;
2. položeni ispit

= jedno bez drugog ne ide baš:flop:

mima
03.05.2004., 09:05
Maky kaže:
... di se prijavljuje da hoću polagat državni ispit. U nekom sudu??? Inače ne radim u državnoj službi, ali ispunjavam uvjete za polaganje :D

Ja sam to išla položiti tek tako, bezveze, iako mi posao veze nema s državnim institucijama, i to je bilo krajem prošle godine.

Ako hoćeš, odeš se lijepo prijaviti za to u Ministarstvo u Ulici Republike Austrije. Tamo kod neke tete uzmeš obrazac prijave, moraš uz to imati i presliku radne knjižice da ti vide količinu radnog staža (ako nisi u državnoj službi moraš imati najmanje 32 mjeseca staža), presliku ugovora o radu (bez obzira gdje radiš), neki dokument (možda izvod iz sistematizacije radnog mjesta) iz kojeg se vidi sadržaj tvog posla i presliku diplome.
Nakon prijave, doma ti pošalju rješenje u kojem stoji rok za izlazak na ispit i uplatnica na 800,00 kn koju morat platiti prije izlaska na ispit.

To je procedura, koliko se sjećam, ako hoćeš detalje, pitaj. :w

Ipanema
03.05.2004., 09:13
Paw kaže:
I da, posao nisam dobila jer:
1. nisam imala štelu;
2. položeni ispit

= jedno bez drugog ne ide baš:flop:

Posao bi dobila da si imala stelu, ali ispit moras poloziti u roku od godine dana.
Dakle, ispit nije presudan.
Stela najcesce je.
Nazalost.

Vivien35
27.02.2007., 10:30
Već sam nekoliko puta slala zamolbe za posao u državnim poduzećima gdje je jedan uvjeta položen državni stručni ispit. Da li ja to mogu položiti samoinicijativno, bez da radim u nekom državnom poduzeću, gdje se to moram prijaviti i koliko košta. Molim, ako netko zna....

rope
27.02.2007., 13:50
Ako im to piše ko uvjet - onda nemaš šanse jer je očito riječ o formalnom natječaju za nekoga ko tamo već radi (npr. kao stručni suradnik) na ugovor pa ga žele uzet za stalno. Imaju obvezu raspisat natječaj, ali žele da im se javi što manje ljudi...

U državnoj upravi se možeš zaposlit i bez DSI, a onda imaš, mislim, godinu dana da ga položiš i tek tada te mogu primit za stalno.

Što se tvog pitanja tiče, obrati se Središnjem državnom uredu za upravu i tamo pitaj.

nika007
27.02.2007., 16:04
gdje se to moram prijaviti i koliko košta. Molim, ako netko zna....http://www.uprava.hr

imaš sve lijepo objašnjeno.

Vivien35
27.02.2007., 20:03
rope, nika, hvala vam

nika007
28.02.2007., 08:42
rope, nika, hvala vam
nema na čemu. :)
sretno s polaganjem!:top:

ojla
09.07.2007., 09:07
nisam ni sigurna da ova tema spada u ovu kategoriju, ali ako su nekome potrebne informacije glede državnih stručnih ispita i kako je bilo u zadnje vrijeme, rado ću probaljezgati o tome dok mi je još "svježe" :D

goppingen
09.07.2007., 09:59
Ja bih trebala polagati državni stručni ispit pa me zanima opći dio i koje si sve zakone učila. Kakva su bila pitanja i koliko je trajao pismeni, a koliko usmeni dio? Hvala

ojla
09.07.2007., 10:45
Ja bih trebala polagati državni stručni ispit pa me zanima opći dio i koje si sve zakone učila. Kakva su bila pitanja i koliko je trajao pismeni, a koliko usmeni dio? Hvala

za opći dio sam učila iz one knjige koju sam kupila kada sam išla na seminar. zapravo, po svim zakonima koji su navedeni kao obvezatni za državni ispit. na skripte se nisam oslanjala, i bolje da nisam, jer se ispostavilo da je većina ispitivača pitala ono čega nema u skriptama i nove zakone koji su se ove godine izmijenili.

uostalom, neke stvari su se promijenile. ono što su ispitivali prije sada ne pitaju i obrnuto. sve ima na stranicama vlade i središnjeg državnog ureda za upravu.

meni nije bilo jako strašno. nisu pitali teško, ali pitali su doslovno SVE! sve su pročešljali. i moji ispitivači nisu radili razliku između pravnika i ostalih struka.

pismeni je trajao sat vremena, ali sam ja to napisala još dok sam bila doma i tamo samo prepisala. to je inače praksa jer pišeš o onome što radiš na radnom mjestu. usmeni dio posebnog dijela je trajao oko dvadesetak minuta, ali drugi su kraće odgovarali. a ovaj opći usmeni dio... hm... od jedan-pola dva do pet-šest! jedan ispitivač ispituje dva predmeta...

eto...

nije strašno ako se čovjek pripremi. bilo je dosta ljudi koji su roknuli... na EU. čini mi se

:)

Parallel Universe
09.07.2007., 13:21
Državni stručni ispit nije ništa strašno. Dosta je dva tjedna učenja (i previše). Odlično je otići na seminar, jer se čuje dosta pitanja i načini ipitivanja, a to je super kod ponavljanja. na legalisovoj stranici ima o ispitu, pa se i tamo mogu dobiti relevantne informacije.
Inače, posebni dio se piše 4 sata i ako nemate pojma uvijek se može nekoga nazvati ili prepisati jer vas u principu nitko ne čuva. Usmeni dio je nešto teži (ovisno o ispitivačima), ali u svakom slučaju puno se više ispituje pravnike nego druge struke.
To bi ukratko bilo to. I da za sve informacije možete se obratiti u Središnji državni ured za upravu, Maksimirska 63, Zagreb, 01/2357 555, tražite odjel za državni stručni ispit.

ojla
09.07.2007., 14:41
Državni stručni ispit nije ništa strašno. Dosta je dva tjedna učenja (i previše). Odlično je otići na seminar, jer se čuje dosta pitanja i načini ipitivanja, a to je super kod ponavljanja. na legalisovoj stranici ima o ispitu, pa se i tamo mogu dobiti relevantne informacije.
Inače, posebni dio se piše 4 sata i ako nemate pojma uvijek se može nekoga nazvati ili prepisati jer vas u principu nitko ne čuva. Usmeni dio je nešto teži (ovisno o ispitivačima), ali u svakom slučaju puno se više ispituje pravnike nego druge struke.
To bi ukratko bilo to. I da za sve informacije možete se obratiti u Središnji državni ured za upravu, Maksimirska 63, Zagreb, 01/2357 555, tražite odjel za državni stručni ispit.

ja sam opisala svoj doživljaj državnog. što se tiče posebnog dijela, mi smo pisali samo jedan sat, a bilo nas je različite struke. tip koji je bio nadležan za našu grupu je tako odlučio. i bilo je dovoljno. i da, može se nazvati, ali mi nismo smjeli van iz sobe i dotična gospoja je zvala iz sobička u kojem smo pisali, a onda je nakon pola sata jednoj ženi puknuo film!!!!! poslije toga nije bilo ugodno :D

a o vremenu potrebnom za učenje- ne bih o tome. meni dva tjedna ne bi bila dovoljna. nikako. ako sam to htjela naučiti bez da se blamiram tamo. no ok, od mene se zahtjevalo znanje s obzirom gdje radim i koje mi je radno mjesto.

ali, kako su svi do sada položili... tako će i drugi :kiss: tako sam se ja tješila :D

mici123
10.07.2007., 09:38
kad sam ga ja polagala razlikovali su SSS, VŠS i VSS.
VSS - traži se jako dobro poznavanje gradiva
SSS - samo osnove
svaki ispitivač me je prvo pitao struku, stupanj obrazovanja i gdje radim.
položila sam prije godinu dana.

ovo o 2 tjedna :rolleyes:
ja bih rekla 2 mjeseca čitanja zakona + seminar + 2 tjedna intezivnog učenja
opet, to sve ovisi, možda sam ja spora.

pismeni mi je također trajao 4 sata, dobila sam 3 pitanja na pismenom. za taj posebni dio se je najbolje raspitati na svom radnom mjestu kod kolega koji su već položili DSI jer najviše ovisi o poslu koji radite

Bilobrkster
10.07.2007., 10:10
svaki ispitivač me je prvo pitao struku, stupanj obrazovanja i gdje radim.
pa lijepo mu slažeš i sve 5 :top: :rofl:

Scarllet O'Hara
10.07.2007., 11:21
To sam i ja odmah pomislila.. sram me bilo! :zubo:

Bilobrkster
10.07.2007., 13:27
a kad si balkanka :zubo: (kao i ja)

robertinjo
07.11.2007., 19:23
evo moja sestra npr je polagala državni ispit za zdravstvene djelatnike
polagati se moraju svi stručni predmeti,zakon o mirovinskom,zakon o radu,zakon o invalidskom,zaštitu na radu,ustav republike hrvatske...
ispit je platila 680,00kn.
uglavnom su je pitali sve,umeđuostalom pitali su je zakone po člancima i izmjenu zakona za određeni članak.sama je platila ispit,a ne njen poslodavac,pala je prvi put,a drug put je platila 1240,00kn.
sve skripte je sam morala izvući jer oni nedaju nikakve skripte za pripremu.
prijavila se,a oni su je pozvali odmah za 3 tjedna,a drugi put je čekala 2,5 mjeseca da je pozovu.
ovisi koliko se skupi ljudi tako zovu.
evo šta da kažem điva katastrofa jer neznaš kada će te pozvati,imaš 5000 stranica za naučiti,a zakone moraš bubati na pamet od članka do članka.

lahor
08.11.2007., 10:22
Ne znam, mene nisu ni upola toliko ispilili s tim zakonima. Ja sam ih doslovce par puta pročitala, nikakvo učenje napamet. Prošla bez beda. Valjda ovisi koja ekipa ispituje i kakav im je dan. Struku ionako nisam morala učiti, samo malo ponoviti neke stvari. Učila sam desetak dana sve zajedno, po par sati dnevno.

georgehrri
08.11.2007., 20:21
drzavni ispit ima opci dio i program se nalazi na stranicama www.uprava.hr
posebni dio ovisi o ministarstvu u kojem se radi

primjer dipl oec moze raditi kao krim inspektor u mupu i polozio je ispit , odlucio je raditi u poreznoj upravi , mora poloziti razliku strucnog dijela ispita.

jedino pravnici sa polozenim pravosudnim ispitom ne trebaju polagati strucni ispit , zato jer kroz pravosudni polozili su sve sto im treba i na sudu i u mupu i prosvjeti , svugdje...

pravnica je radila u saboru , nakon nekog vremena zaposlila se u ministarstvu radjenja , polagala je razliku za to ministarstvo.

dipl ing biokemije radi u ministarstvu zdravstva , prelaskom u ministarstvo zastite okolisa polaze strucni dio.

Ivan1912
09.11.2007., 09:37
Dajte pravnici recite me sljedece polazem drzavni stomatolog sam. I na drzavnom imam:

Ustav
Mirovinsko
Zakon o radu
Zdravstvenom osiguranju
Zdravstvenoj zastiti

Recite mi kako da to ucim? Jer je ovo totalno drugacije od onoga na sto sam ja navikao.

Shlapa
09.11.2007., 09:49

Drzavni moras polozit ako mislis radit u drzavnoj sluzbi. Ja sam ga polozila nakon "staza" a prije prvog posla u lokalnoj samoupravi, odjelu za komunalne poslove, a od tada radim islkjucivo u privatnim gradjevinskim firmama. Ispilali su me maksimalno, dobro im platis, ali ja nakon posla u drzavnoj sluzbi vise nikada ne mislim tamo raditi, tako da dobronamjerno preporucam trazenje posla kod privatnika.

Ro_
09.11.2007., 23:48
Dajte pravnici recite me sljedece polazem drzavni stomatolog sam. I na drzavnom imam:

Ustav
Mirovinsko
Zakon o radu
Zdravstvenom osiguranju
Zdravstvenoj zastiti

Recite mi kako da to ucim? Jer je ovo totalno drugacije od onoga na sto sam ja navikao.

Ustav - procitaj, uglavnom ces skuzit da sve to znas iz novina, guglaj pitanja sa natjecaja za drzavnu upravu, tipa kolko najvise/najmanje zastupnika ima Sabor, kome odgovara HNB itd.
ZOM - komplicirano napisan pa si dok ga ucis procitaj stranicu HZMO-a gdje je to napisano kako ja osobno najvise volim - za nas najsporije :D A imas i ovaj članak (http://www.rsp.hr/ojs2/index.php/rsp/article/view/266) prof. Potočnjaka ak ti nije jasan izračun mirovine iz zakona.
ZOR - lako se uci, razumljivo pisan
ZZO - prouci stranicu HZZO-a, ne trebas znat sve grupe osiguranika napamet
ZZZ - odvratan, odvratan zakon za ucit jer je sav u nabrajanjima i natuknicama, al sreca pa je kratak

Uglavnom, na stranici PFZG-a (http://www.pravo.hr/isite%5Fview%5F3/default.asp?ru=179&sid=&akcija=&jezik=1) imas prociscene zakone, a ovdje (http://www.pravokutnik.net/index.php?id=14) (4.god, Radno i socijalno pravo) imas pitanja iz tih zakona sa pravnog faksa ak hoces dobit neki uvid kaj se pita.

S tim da, s obzirom da je drzavni, a ne ispit na pravu, pitanja ce ti bit vjerojatno samo ono osnovno.

A doslovno kak da ucis - sjednes, citas, ponovis, citas dalje, ponovis :D

simple
10.11.2007., 18:18

Ustav
Mirovinsko
Zakon o radu
Zdravstvenom osiguranju
Zdravstvenoj zastiti

Ako su za stomatologe isti ispitivaci kao i za lijecnike, a pretpostavljam da jesu, morat ces ozbiljno shvatit ZZZ i ZZO (postoji "opaka" gospodja, pomocnica ministra, koja zahtijeva i "nabrajajuce" znanje).

Ivan1912
12.11.2007., 11:47
Thx guys! Puno ste mi pomogli! Cuo sam za tu gospodu, ja izlazim u drugom na ovo a tko zna tko ce biti tada ministar.

Ro koliko mi vremena treba po tvom misljenju?

schtakor
12.11.2007., 15:46
Polazu ga i svi zdravstveni djelatnici, sastoji se iz "struke" i zakona, ustava i sl.

moj savjet svim zdravstvenjacima je da ne prihvaćaju pripravnički na mjestu na kojem ne planiraju ostati raditi,jer princip zapošljavanja po javnim ustanovama je takav da zapošljavaju isključivo pripravnike,pa ako imaš sreće nakon godinu dana pripravničkog ostaneš uz ugovor ili čak na neodređeno.
znači ako sa položenim stručnim(državnim) tražiš posao u javnoj ustanovi male su ti šanse,nije li to apsurd:lol:

kruskica666
13.11.2007., 14:50
moj savjet svim zdravstvenjacima je da ne prihvaćaju pripravnički na mjestu na kojem ne planiraju ostati raditi,jer princip zapošljavanja po javnim ustanovama je takav da zapošljavaju isključivo pripravnike,pa ako imaš sreće nakon godinu dana pripravničkog ostaneš uz ugovor ili čak na neodređeno.
znači ako sa položenim stručnim(državnim) tražiš posao u javnoj ustanovi male su ti šanse,nije li to apsurd:lol:

to nije istina. šta bi svi trebali ostati doma i čekati da im netko ponudi posao na neodređeno? U zdravstvu uglavnom se traže djelatnici sa radnim iskustvom i položenim stručnim ispitom, tak da to što ti pričaš ne drži vodu. prirpavnički staž treba svakako prihvatiti jer nakon njega imaš pravo na stručni ispit, a kad to položiš onda ipak si konkurentniji od onog koji sjedi doma i čeka da mu se ponudi posao na neodređeno.

schtakor
14.11.2007., 14:49
to nije istina. šta bi svi trebali ostati doma i čekati da im netko ponudi posao na neodređeno? U zdravstvu uglavnom se traže djelatnici sa radnim iskustvom i položenim stručnim ispitom, tak da to što ti pričaš ne drži vodu. prirpavnički staž treba svakako prihvatiti jer nakon njega imaš pravo na stručni ispit, a kad to položiš onda ipak si konkurentniji od onog koji sjedi doma i čeka da mu se ponudi posao na neodređeno.

javne ustanove traže jedino liječnike sa radnim iskustvom,po mogućnosti završenom specijalizacijom itd.
za sve ostale(med.sestre,laborante,ing.radiologije,fiziot erapeute....)to ne vrijedi.
i upravo je istina da si konkurentniji ako čekaš na staž u javnoj ustanovi nego recimo ga odguliš u patronaži kod privatnika i zalupiš si vrata javne ustanove za vjeke vjekova...

kruskica666
15.11.2007., 06:38
i upravo je istina da si konkurentniji ako čekaš na staž u javnoj ustanovi nego recimo ga odguliš u patronaži kod privatnika i zalupiš si vrata javne ustanove za vjeke vjekova...

a onda sjedi doma i čekaj....:kava:

larazg
16.11.2007., 19:09
informacije možeš potražiti na stranicama Ministarstva pravosuđa, uprave i lokalne samouprave (http://www.pravosudje.hr/dr_str_ispiti.html)

taj naziv ministarstva je iz prošlog stolejća.
Iz tog naslova su postala dva ministarstva a lokalna samouprava je doslovno odvojena

larazg
16.11.2007., 19:10

a što nije veći apsurd ne položiti ga...

lorena3242
23.11.2007., 21:03
Ja sam po struci ekonomist (VŠC računovodstvo i financije) i htjela bi položiti državni ispit.Zna li netko gdje se u Splitu može prijaviti i što bi sadržavao s obzirom na moju struku?

Ro_
24.11.2007., 14:55
Ro koliko mi vremena treba po tvom misljenju?

Oko 3 tjedna onak, koncentriranog iscitavanja i ponavljanja, sto je nesto izmedju neobaveznog citanja i strebanja ko da nema sutra.

Vespers
24.11.2007., 18:01
Možda vam ovo pomogne: www.legalis.hr ima sve o državnom ispitu!

p.s. po stuci sam dipl. ing. i tek nakon godine dana citanja i šnjofanja po Zakonu o općem upravnom postupku mogu reći da ga razumijem.

Meni je to totalno apstraktna literatura. Sad spremam drzavni, zlo mi je pri samoj pomisli. Navodno da su počeli driblat s pitanjima oko EU za poludit. Krasno.

josipa.sojat
16.02.2008., 21:37
nisam ni sigurna da ova tema spada u ovu kategoriju, ali ako su nekome potrebne informacije glede državnih stručnih ispita i kako je bilo u zadnje vrijeme, rado ću probaljezgati o tome dok mi je još "svježe" :D

Zanima me od kuda si učila, da li imaš neke skripte? Što pita za EU?:ne zna:

Suey
17.02.2008., 12:21
ovako, za eu vam trebaju one knjizice koje izdaje mvpei, mozete ih naci kod njih, a postoji i skripta koja kola, raspitajte se malo.

meni je bilo dovoljno bilo uciti iz zakona, napravila sam si prociscene tekstove, nikakva pitanja uz to nisam koristila. osim, naravno, za uredsko poslovanje, to sam malo i po pitanjima prosla i po skripti, no nis strasno, uglavnom se vrte pitanja tipa sto predstavlja klasu sto urbroj i kako se tocno pisu, ali ni to ljudi nisu znali, te sto je AA i slicno.

josipa.sojat
17.02.2008., 14:09
ovako, za eu vam trebaju one knjizice koje izdaje mvpei, mozete ih naci kod njih, a postoji i skripta koja kola, raspitajte se malo.

meni je bilo dovoljno bilo uciti iz zakona, napravila sam si prociscene tekstove, nikakva pitanja uz to nisam koristila. osim, naravno, za uredsko poslovanje, to sam malo i po pitanjima prosla i po skripti, no nis strasno, uglavnom se vrte pitanja tipa sto predstavlja klasu sto urbroj i kako se tocno pisu, ali ni to ljudi nisu znali, te sto je AA i slicno.

Da li imaš možda tu skriptu za EU?:ne zna:

Lilyy
29.07.2008., 15:41
Ako netko ima skriptu iz područja financija, posebni dio, molila bi da mi pošalje na e-mail leny5@net.hr
Unaprijed zahvaljujem.

Apple 1
31.07.2008., 12:27
Trebao bi izaći na DSI u rujnu ili listopadu, pa me zanima tko zna, kod Općeg dijela ispita do kojih detalja (prema ključu: -samo pročitati ; -znati ; -detaljno znati) treba znati pojedine zakone.
Npr. kod USTAVNO UREĐENJE uključuje: Ustav RH koji treba znati -detaljno,
ali što je ostalim zakonima u ovom predmetu kao što su Zakon o :
-pravima nacionalnih manjina
-ustavnom sudu RH
-političkim strankama
-grbu,zatavi i himni
-popisu birača
-državnom pečatu
-izboru zasrupnika
-o izboru predsjednika
.............dali ih treba -samo pročitati,-znati ili detaljno znati ??????
Isto tako iz predmeta SLUŽBENIČKI ODNOSI,pravni izvori su :
-Zakon o državnim službenicima i namještenicima-pretpostavljam da ga treba znati detaljno,ali što je sa osalim zakonima kao :Zakon o radu ,Zakon o plaćama u javnim službama.
Trebam informacije,neka se javi tko je nedavno bio na ispitu.:s

Shaft
16.08.2008., 09:32
Neznam da li ova tema spada ovdje ali nisam znao gdje bi je drugdje stavio.

Molim da mi netko odgovori kada smijem najranije, a kada najkasnije prijaviti državni stručni ispit ako mi pripravnički ugovor od jedne godine (pripravnički staž) ističe 30.09.2008.? Drugo pitanje koje me muči je da li je pripravnički staž u državnoj službi isto što i probni rad jer mi neke kolege u firmi govore da je to isto, nitko mi nezna reći ništa točno, kadrovska isto nezna, traži me da prijavim prije isteka svog ugovora, a na stranicam središnjeg državnog ureda piše da se ispit smije prijaviti tek nakon isteka probnog rada i to ako je osoba na tom radu zadovoljila.

P.S.
Ako netko ima odgovore ili iskustva iz posebnog dijela državnog ispita za HZMO, molim da ih samnom podijeli. Unaprijed hvala.

Suey
16.08.2008., 09:48
tako je, u roku od 6 mjeseci nakon isteka vjezbenickog od 12 mjeseci, morate poloziti drzavni strucni ispit.

u uredbi o polaganju drzavnog strucnog te programu, imas propisano sto moras znati sto se tice posebnog dijela. a na stranicama sduu ti i pise o tome!

http://www.uprava.hr/index.cgi?A=dsi_opci_podaci&P=w

Uredba o postupku, načinu polaganja i Programu državnog stručnog ispita („Narodne novine", broj 61/06.)

http://www.uprava.hr/doc/uredba_o_postupku_dsi.html

tu nadji sto moras polagati iz posebnog dijela

Suey
18.08.2008., 11:14
vjezbenicki i probni rad nisu isto.

tebe ce, nakon isteka 12 mjeseci vjezbenickog, celnik tijela ocijeniti. ako je ocjena pozitivna, nastavljash dalje raditi i duzan si u roku od 6 mjeseci poloziti drzavni ispit. ispit se prijavljivao dva mjeseca prije polaganja te nakon toga, a mejsec dana prije polaganja, dobijes poziv na ispit.

najbolje da nazovesh sduu i raspitash se.

Dementia
18.08.2008., 11:28
Evo i mene..još jedne uspaničene duše koja očekuje državni u 9 mjesecu. Nešto sam već počela čitat, ali malo mi sporo ide..:D Sve mi je to jako logično ali kad treba ponovit..hm...:ne zna:
Kako sam završila politologiju u Italiji, stvarno smo prošli u EU uzduž i popreko, u najrazličitijim predmetima, tako da mi je predmet poznat, ali poglavlje u knjizi za Državni mi je katastofa..čini mi se da je pristup malo "religijski"..bar u prvih nekoliko stranica.. Što oni uopće pitaju o tome?

Suey
18.08.2008., 11:33
pa, bilo je poprilicno politike - tipa zasto je grcka usla bash te godine u eu, a ne ove, i slicno.

uglavnom, zena samo ispricha svoje, da vidimo kako ona puno zna, a mi nishta, i na kraju nikoga ne srusi :D

pravnici, ako ocekujete pitanja o 1,2 i 3. stupu, te o detaljima iz osnivackih ugovora ez-a, direktiva i slicno, dakle, o primarnom i sekundarnom pravu - nishta od toga, zaboravite sve sto se ucili u sklopu mpp-a ili ste imali predmet eu pravo, nece vam ama bash nishta koristiti.

Shaft
18.08.2008., 14:19
Hvala na odgovorima i sad kad znam da ne mogu polagati ispit prije isteka vježbeničkog staža, zanima me da li ga mogu ili moram prijaviti prije isteka istog? I još mi nije jasno ako ga prijavim prije isteka svog ugovora, da li tu prijavu kadrovska u mojoj firmi šalje u Središnji državni ured prije ili nakon isteka mog vježbeničkog?

tweety
05.01.2009., 10:51
Da ne otvaram novu temu, zanima me da li je moguće da nezaposlena osoba ( s godinom dana iskustva u struci - VŠS ) može ići ( da sama plati ) polagati SAMO OPĆI dio stručnog ispita, a poseban položi kada se zaposli.
Hvala na odgovoru.

gaza
13.01.2009., 15:56
Dragi moji molim vas za pomoć.
Idem krajem 2 - og mjeseca na državni stručni ispit. Ima li netko od vas negdje pitanja koja često ili najčešće pitaju(to su ona bez kojih se ne može proći)..Imam svu literaturu i po pitanjima razvrstanu,alibilo bi mi od velike pomoći kada bi netko to imao.

srce2008
16.01.2009., 12:27
Zanima me kakav je taj državni ispit za one koji ga trebaju položiti kako bi radili u poreznoj upravi? di se nabavi literatura, kamo se ide na te seminare, ili je to malo drukčiji "tip" državnog ispita? Ne kužim se baš u to , jer mi nikad nije trebalo. Da li ja mogu ići polagati ispit ovako "napamet" kako bi ga imala upisanog u radnoj knjižici i ako mi jednog dana bude trebao za neki novi posao?

betty123
09.06.2009., 12:02
Dakle, evo malo freških vijesti..ja sam bila 5.6. i bilo ja stvarno ok. Komisija je bila maksimalno korektna, pitanja su zaista bila samo osnovna. To sve skupa iscrpi jer smo bili tamo od 12-17.00, ali kad krene ispitivanje po djelovima onda se sve ubrza...Evo par pitanja: rok za žalbu, štambilj, načelo zakonitosti, nadležnost, trodioba vlasti, zakon o manjinama, što radi Vlada, što premijer, predsjednik Vrhovnog suda (na čiji prijedlog i tko potvrđuje), Ustavni sud, da li novi zakoni imaju povratno djelovanje, prijem u službu, kome se žališ na Rješenje za prijem, lake i teške povrede dužnosti, prekid rada po sili zakona, što radi gradonačelnik, lokalna samouprava i područna (di grad spada, a di županija), početak stvaranja EU, naša struktura za pregovore, Osnivački ugovori...Za sve ovo nije trebalo ništa obrazlagat, samo po jedna rečenica-samo osnovno što je to. Za pitanja gdje treba nabrajat, samo pitaju da nabrojiš par stvari..
Eto, to je to, Svima želim puno sreće!:mig:

mici123
09.06.2009., 23:30
Da li ja mogu ići polagati ispit ovako "napamet" kako bi ga imala upisanog u radnoj knjižici i ako mi jednog dana bude trebao za neki novi posao?

Ne znam jel možeš ići polagati ako ne radiš u državnoj službi jer ispit sesastoji od općeg dijela - za sve isto i
od posebnog dijela - ovisno koji posao radiš (ne znam kako bi ovo polagala ako ne radiš)

Državni stručni ispit nikad nije uvjet za prijem za posao u državnu službu, već kad te prime onda imaš obavezu položiti ga u nekom roku (npr u roku od 6 mjeseci).

ivan333
24.06.2009., 09:15
Ima li tko iz Državnog inspektorata iz inspekcije rada tko uskoro polaže državni?

ivy11
31.07.2009., 09:38
Bok društvo!
Planiram u 10 ili 11 mjesecu na državni ispit. Zanima me da li znate koliko vremena obično prođe od prijave do kad te oni pozovu da ideš polagati. da li tek onda kad imaš datum polaganja možeš tražiti one slobodne dane i koliko dobiješ slobodnih dana?
hvala, pozdrav

madcox
31.07.2009., 10:02
Bok društvo!
Planiram u 10 ili 11 mjesecu na državni ispit. Zanima me da li znate koliko vremena obično prođe od prijave do kad te oni pozovu da ideš polagati. da li tek onda kad imaš datum polaganja možeš tražiti one slobodne dane i koliko dobiješ slobodnih dana?
hvala, pozdrav

koliko se ja sjećam, slobodni dani ti ovise o kolektivnom ugovoru, ali pitaj u kadrovskoj.....e, sad, koliko vremena prođe, to je jako različito, ponekad te pozovu unutar mjesec dana, a ponekad čekaš i po 3-4 mjeseca, ovisi koliko love imaju tvoji u drž.službi da to plate jer svaki ispit košta cca.1000 kn..:mig:

madcox
31.07.2009., 10:15
Zanima me kakav je taj državni ispit za one koji ga trebaju položiti kako bi radili u poreznoj upravi? di se nabavi literatura, kamo se ide na te seminare, ili je to malo drukčiji "tip" državnog ispita? Ne kužim se baš u to , jer mi nikad nije trebalo. Da li ja mogu ići polagati ispit ovako "napamet" kako bi ga imala upisanog u radnoj knjižici i ako mi jednog dana bude trebao za neki novi posao?

kad se zaposliš u poreznoj, oni te šalju na državni i imaš rok od godinu dana za polaganje, ali i ovisi ti na koje si radno mjesto primljena, ispiti su malo različiti za SSS, VŠS i VSS, najviše se traži za VSS. Porezna te prijavljuje za ispit, a polažeš ga u Zagrebu u Uredu državne uprave, opći dio je više manje za svih isti, a za posebni dođe neko iz porezne pa te izrešeta, ali prvo se piše pismeni dio (dobiješ par zadataka, napr.izračunaj porez na dohodak nekom obrtniku)......a literaturu dobiješ od kolega u poreznoj koji su državni polagali prije tebe. I ne, ne možeš ovako napamet otić polagat ispit, treba te neka služba poslat!!! :top::mig:

Johny
31.07.2009., 10:41
Ne znam jel možeš ići polagati ako ne radiš u državnoj službi jer ispit sesastoji od općeg dijela - za sve isto i
od posebnog dijela - ovisno koji posao radiš (ne znam kako bi ovo polagala ako ne radiš)

Državni stručni ispit nikad nije uvjet za prijem za posao u državnu službu, već kad te prime onda imaš obavezu položiti ga u nekom roku (npr u roku od 6 mjeseci).Da, ali vrlo često ti za poslove u državnoj službi (koji nisu pripravnički) kažu da je uvjet državni ispit ili prednost. Znači da ja koji sam cijeli život radio u privredi se jako teško mogu zaposliti u državnoj službi.
Sigurno ne postoji šansa za ići polagati ako nisi zaposlen u državnoj službi? Mislim, znam kaj sam po struci i koji bih poseban dio išao polagati.

vjestica35
31.07.2009., 11:06
Državni stručni ispit u državnoj upravi moraju polagati svi službenici, dok namještenici ne, a ista stvar je sa lokalnom i područnom samoupravom. Obično od prijave do ispita prođe mjesec dana s time da državni službenici (a i lokalni) imaju sedam radnih dana za pripremu ispita, a u to ne ulaze subote i nedjelje ali zadnji dan ti ulazi u tih 7 slobodnih dana.
U općem dijelu polažeš upravni postupak, ustav, uredsko poslovanje, radno i socijalno pravo, ustrojstvo državne uprave, europsku zajednicu dok u posebnom dijelu polažeš ono što se odnosi na tvoje radno mjesto (ja sam administrativni referent i detaljnije sam polagala uredsko poslovanje). Isto tako imaš pismeni i usmeni, na pismenom pišeš isto tako ono što se odnosi na tvoj posao.
Kad ćeš ići polagati DSI pripremi se da ćeš vjerojatno cijeli dan biti tamo tj. od 11 sigurno do 16 sati pa si uzmi neku čokoladicu i vodu, vjeruj mi trebat će ti. Na stranicama www.uprava.hr imaš dio koji se odnosi na stručni ispit, popis literature i sl.
Još jedna bitna stvar, ako sada polažeš DSI za SSS, a u međuvremenu diplomiraš i dobiješ promaknuće opet moraš ići na stručni ispit. To će mene sada čekati.

štemajzl
01.08.2009., 15:30
Bok društvo!
hvala, pozdrav

U pravilu od prijave do polaganja prođe oko mjesec dana, ali preko ljeta nema polaganja pa bi se za 10. mj. bilo dobro prijaviti već sad. 15-30 dana nakon prijave dobit ćeš rješenje s datumom ispita, a taj datum polaganja je min. 15 dana od primitka rješenja kako bi se mogla spremiti za ispit. Tako bi trebalo biti i u pravilu jest ako se ne dogodi nešto nepredviđeno.

Slobodne dane za pripremu možeš tražiti kadgod hoćeš jer to je između tebe i kadrovske u tvojoj ustnaovi. Bilo bi ih dobro tražiti tek kad znaš dan ispita, a opet ne treba čekati zadnji čas.

ivy11
20.09.2009., 20:29
evo, skoro nam je i jesen došla. jel ima možda novih iskustava sa polaganja ispita?

Robo_federer
13.10.2009., 08:32
idem na polaganje ispita 24.10. poseban dio polažem iz upravnog područja opće uprave-kadrovski poslovi i službenički odnosi.zanima me jel netko to polagao ili polaže i koju literaturu koristi.kolege koje samnom rade su imale poseban dio iz tog dijela i učili su samo zakon o tajnosti podataka i zakon o službenicima i namještenicima u lokalnoj samoupravi jer radimo u lokalnoj samoupravi.molim za pomoć,hvala!

Robo_federer
13.10.2009., 13:23
može još jedna pomoć,kolegica mi ide na polaganje 17.10. poseban dio polaže iz opće uprave-lokalna i područna samouprava,nezna šta ju očekuje na pismenom,može pomoć ako je netko to polagao,hvala

madooza
30.10.2009., 13:26
imam zakazan DSI 05.12.2009. , problem mi je posebni dio, naime, na rješenju o odobrenju polaganja mi piše da polažem posebni dio "iz upravnog područja opće uprave-ostali poslovi iz područja opće uprave i općih poslova"
pojam je malo širok, pa ako se neko sreo s ovim, mogao bi pomoći:moli:

Girl_zg_
28.06.2010., 13:03
imam zakazan termin za 10.07.2010. nisam imala pravo na one pripreme :mad: pa jel bi mi morao netko pomoc šta se treba uciti i tak to. (opci dio).

Hvala:s

jingjing
29.06.2010., 10:17
Ja bih trebala polagati državni stručni ispit pa me zanima opći dio i koje si sve zakone učila. Kakva su bila pitanja i koliko je trajao pismeni, a koliko usmeni dio? Hvala??

JELENA07
16.07.2010., 07:51
dali je tko pred malo vremena polagao državni sručni ispit za referenta za izvršavanje prekršajnih kazni. molila bi da mi se javi. i zna li itko budući da sam na određeno godinu dana kada imam pravo na ispit?? hvala

rexona9
09.10.2010., 18:04
Molim nekoga tko ima pitanja za državni stručni ispit medicinskih sestara da mi pošalje na mail : doma-seco@net.hr , uskoro ga polažem. unaprijed puno hvala

robic20
16.11.2010., 20:43
Bok molio bih ako neko zna ili možda ima kako se piše molba za polaganje stručnog ispita(sss) koja se mora predati ministarstvu zdravstva,molio bih da mi pošalje na medicinar19@gmail.com.Hvala

mala_ivancica
29.11.2010., 16:18
Zanima me ako je netko polagao državni ispit, i to za državne službenike i namještenike s SSS, ne za dipl. pravnike - kakva su iskustva, pitanje, jel lako/teško...?

arhivar
17.02.2011., 14:51
ja sam položila državni stručni ispit 24.04.2009.godine a sada točnije u utorak idem polagati stručni ispit za arhivara tj. stručni ispit za djelatnike u pismohranama). Jeli to itko polagao????? pliz help help help

arhivar
17.02.2011., 14:53
da ja sam polagala, imam SSS i radim u gradskoj upravi, nije bilo tesko, ispitivaci su bili super ali moras sve naucit

mammoth
21.02.2011., 14:33
Pozdrav.

Zanima me ako bih se zaposlio u državnom arhivu kao pripravnik, bi li mi stručni ispit kojeg bih potom položio vrijedio i ako bih se nakon isteka pripravničkog roka i polaganja stručnog ispita želio zaposliti u nekom drugom tijelu državne uprave, npr. u nekom ministarstvu?

Vidim da postoje nekaki opći i posebni dijelovi ispita, pretpostavljam da bih položio opći, a posebni bih mogao polagati naknadno nakon što bih se zaposlio u nekom drugom tijelu državne uprave, a za dobivanje posla bi mi bio dovoljan i opći dio?

menni
21.02.2011., 15:05
morala bi položiti državni ispit za rad u državnoj službi u jednom državnom uredu. jel' se mogu ja prijavit za ispit i bez da sam prešla kod tog novog poslodavca? želim spremno dočekat novi posao!

Jelena27
01.05.2011., 07:47
Ljudi , situacija je sljedeća, radim u staračkom domu, dipl . socijalna radnica sam, koja je odradila vježbenički međutim s obzirom da u domu hranim starce i gro stvari koje ne bi trebala, nisam imala motivacije za polaganje stručnog ispita...sada sam na porodiljnom beba ima 7 mjeseci i želim to riješiti do povratka...Molim vas ako netko ima neku skriptu, pomozite i javite mi se u inbox...bilo za stručni ili državni stručni..HVALA

dianna
11.05.2011., 07:23
Mene zanima kakva su pitanja iz posebnog dijela, svagdje nailazim na opći dio a na posebni ne ? išla bi polagat ispt za rad npr.na sudu kao zapisničar imam SSS

dianna
12.05.2011., 10:54
netko?? :misli:

antev100
06.09.2011., 20:03
Vidim da već dugo nije nitko bio na ovoj temi, ali eto da pokušam, možda ipak dobijem odgovor.

Znači, završio sam ekonomiju VSS, i zanima me polaganje državnog pa imam par pitanja.

Da li mogu polagat ispit pošto sam bez iskustva, ne radm nigdje?
Šta se sve polaže?
Ako je ntko bio u situaciji molim ga da mi se javi da mi ispriča ukratko najbitnije.

slatka-mala
07.09.2011., 16:40
Vidim da već dugo nije nitko bio na ovoj temi, ali eto da pokušam, možda ipak dobijem odgovor.

Znači, završio sam ekonomiju VSS, i zanima me polaganje državnog pa imam par pitanja.

Da li mogu polagat ispit pošto sam bez iskustva, ne radm nigdje?
Šta se sve polaže?
Ako je ntko bio u situaciji molim ga da mi se javi da mi ispriča ukratko najbitnije.

Državni polažeš nakon godinu dana pripravničkog staža!!! Ne možeš bez toga. Moraš se zaposliti i poslodavac te mora prijaviti kao pripravnika!!!

antev100
07.09.2011., 19:58
Državni polažeš nakon godinu dana pripravničkog staža!!! Ne možeš bez toga. Moraš se zaposliti i poslodavac te mora prijaviti kao pripravnika!!!

Ok, ali sta u ovom slucaju? Znaci Ministarstvo financija trazi pipravnike, drzavni naravno pripravnici nemaju, pa nije problem, ali moraju ga polozit u roku od 6 mjeseci.. Kako onda ne treba godina dana??

game
08.09.2011., 10:18
Ok, ali sta u ovom slucaju? Znaci Ministarstvo financija trazi pipravnike, drzavni naravno pripravnici nemaju, pa nije problem, ali moraju ga polozit u roku od 6 mjeseci.. Kako onda ne treba godina dana??
Moraju ga položiti u roku od 6 mjeseci, ali nakon isteka godinu dana pripravničkog staža.

malač
28.03.2012., 11:24
Stručni ispiti za djelatnike u pismohranama

Trebam pomoć.... da li je netko bio na tom ispitu i ima li kakva skripta ????

tinkerbell
10.07.2012., 12:51
Malo podižem temu. Da li netko ide 1.9.2012 na državni, VSS?

unlucky_001
28.07.2012., 14:33
Ja sam VSS, poslala sam prijavu za ispit 17.07.2012., sad čekam da me zovu, ali očekujem da će to bit za 1.9.
Kad je tebi stigao poziv za 1.9.???

greenmagic
31.07.2012., 11:20
Stručni ispiti za djelatnike u pismohranama

Trebam pomoć.... da li je netko bio na tom ispitu i ima li kakva skripta ????

znam da je post iz 3 mjeseca, ja sam bila na ispitu, skriptu, tj. cijelu knjigu sam naručila od HDA (sad ne vidim na njihovim stranicama da je ima), ali mislim da ti je dovoljno za prolazak ispita ovo:

http://www.arhiv.hr/arhiv2/Edukacija/Strucni-ispiti-za-djelatnike-u-pismohranama/Ispitnaliteratura/index.htm

:mig:

tinkerbell
26.08.2012., 09:19
Ja sam VSS, poslala sam prijavu za ispit 17.07.2012., sad čekam da me zovu, ali očekujem da će to bit za 1.9.
Kad je tebi stigao poziv za 1.9.???

sorry nisam uopće gledala temu...ma ja sam prijavila bila još u 4 mj....katastrofa je bila s tim Rješenjem...zvala sam MU i rekli i da sam 1.9. ali da Rješenja treba stić...stizalo je 3 tjedna, šefica mi na bianco potpisivala slobodne dane (nastavljaju mi se na GO) tako da ono...Rješenje o DSI mi je došlo 2 dana prije GOa a za za slobodne dok sam bila na GOu...mah ali dobro stiglo je i sad apreostaje sjdni,uči i položi :D.

Franem
10.09.2012., 11:30
Pozdrav!

Ako netko ima ''frišku'' skriptu općeg dijela DSI za VSS nek mi to šibne na PM.
Ustvari bolje je ovako na grunf77@gmail.com

Hvala,

Franem

snekica1
10.09.2012., 13:52
Molim da mi se javi netko tko je bio ne tako davno na državnom ispitu, a radi u Ministarstvu financija i polagao je za VŠS, hvala puno!!!! Zanima me kako je bilo ?

fenikss7
15.09.2012., 20:23
Pozdrav!

Ako netko ima ''frišku'' skriptu općeg dijela DSI za VSS nek mi to šibne na PM.
Ustvari bolje je ovako na grunf77@gmail.com

Hvala,

Franem

poslala sam ti na mail da i meni pošalješ ako nabaviš :)

od kud vi to učite i kolko dugo, ja sam tek počela mislim da nebudem stiglaaaaaa, malo me panika lovi!

*Josipa*
15.09.2012., 23:17
poslala sam ti na mail da i meni pošalješ ako nabaviš :)

od kud vi to učite i kolko dugo, ja sam tek počela mislim da nebudem stiglaaaaaa, malo me panika lovi!

Jesi dobila poziv, za kada? Ja sam 29.09. Mislila sam da ću dobiti za prvi rok u 10. mjesecu. Ovo mi je preprerano. Isto sam u strahu da neću stići. Učim iz svega, nešto iz zakona, nešto iz skripte, nešto iz pitanja s Ministarstva. Ma neznam ni sama odakle bi. Prijatelj mi je bio u lipnju, on je VŠS i kaže da su sasvim dovoljna pitanja s Ministarstva. Ali strah me samo to učiti.

Pošalji mail imam ja noviju skriptu pa ti pošaljem. Ima 200-tinjak stranica. Franem ako i tebi treba još javi pa ti pošaljem!

fenikss7
16.09.2012., 08:29
Jesi dobila poziv, za kada? Ja sam 29.09. Mislila sam da ću dobiti za prvi rok u 10. mjesecu. Ovo mi je preprerano. Isto sam u strahu da neću stići. Učim iz svega, nešto iz zakona, nešto iz skripte, nešto iz pitanja s Ministarstva. Ma neznam ni sama odakle bi. Prijatelj mi je bio u lipnju, on je VŠS i kaže da su sasvim dovoljna pitanja s Ministarstva. Ali strah me samo to učiti.

Pošalji mail imam ja noviju skriptu pa ti pošaljem. Ima 200-tinjak stranica. Franem ako i tebi treba još javi pa ti pošaljem!

da, isto za 29. :( ja sam se nadala da bude pred kraj 10. mj. ... :/
i ja isto tak iz svega, i onda samo poludim jer ne znam di mi je glava di rep! i mene strah samo iz toga, ali opet s druge strane možda bolje samo to učiti, a kvalitetno, nego sve a opet nikaj. ne znam zakaj nisu stavili na Ministarstvo sva područja za VSS? bed mi se ona 4 područja učiti po pitanjima iz SSS, a opet, ne stignem ovo sveeeee.

koja su to sranja, prokleti ministri, čelnici, predstojnici, ravnatelji, tajnici, zamjenici, zamjenici zamjenika, zamjenici zamjenika zamjenika pomoćnog zamjenika i njihove ovlasti!

imam neku skriptu od 200 str, ali od viška glava ne boli (u ovom slučaju boli al ajd :) ) poslala sam ti mail, hvalaaaa

*Josipa*
16.09.2012., 10:39
da, isto za 29. :( ja sam se nadala da bude pred kraj 10. mj. ... :/
i ja isto tak iz svega, i onda samo poludim jer ne znam di mi je glava di rep! i mene strah samo iz toga, ali opet s druge strane možda bolje samo to učiti, a kvalitetno, nego sve a opet nikaj. ne znam zakaj nisu stavili na Ministarstvo sva područja za VSS? bed mi se ona 4 područja učiti po pitanjima iz SSS, a opet, ne stignem ovo sveeeee.

koja su to sranja, prokleti ministri, čelnici, predstojnici, ravnatelji, tajnici, zamjenici, zamjenici zamjenika, zamjenici zamjenika zamjenika pomoćnog zamjenika i njihove ovlasti!

imam neku skriptu od 200 str, ali od viška glava ne boli (u ovom slučaju boli al ajd :) ) poslala sam ti mail, hvalaaaa

Hahaha kao da slušam sebe! Poludila sam s tim ministrima i ostatkom ekipe! Sve mi se pomiješalo! Glupo je što nisu stavili sva područja iz VSS. Ja sam si skinula ostatak pitanja za SSS i to ću naučiti a onda možda malo proširiti, ako stignem naravno!

Posebni dio imam poljoprivredno zemljište i ni ja nisam to još ni počela! :503:
Iz čega ti imaš?

Skripta poslana na mail!

fenikss7
16.09.2012., 12:00
Hahaha kao da slušam sebe! Poludila sam s tim ministrima i ostatkom ekipe! Sve mi se pomiješalo! Glupo je što nisu stavili sva područja iz VSS. Ja sam si skinula ostatak pitanja za SSS i to ću naučiti a onda možda malo proširiti, ako stignem naravno!

Posebni dio imam poljoprivredno zemljište i ni ja nisam to još ni počela! :503:
Iz čega ti imaš?

Skripta poslana na mail!

hvala!

ja imam iz javne nabave, to ostavljam da si proguštam za kraj posle ovog sranja :) ako i tu ne poludim, a naravno da budem....

*Josipa*
17.09.2012., 16:46
Uh, opširan dio! Joj, ja sam već luda kad vidim tu hrpu papira! A od ovog ludog vremena mi se samo spava a ne uči!

smo
25.09.2012., 00:44
opci dio

https://dl.dropbox.com/u/64927139/Skripta%20za%20drzavni%20ispit.doc

romina@ri
28.09.2012., 19:56
evo da se i ja ubacim. ovo je bila skripta za one sa VSS? jer ja ću polagat ispit za všs. 6 mjeseci sam već zaposlena i imam u planu(tako imam savjet) da prijavim ispit u 2 mjesecu. trebala bi vec početi učiti no nisam sklonaštrebanju jer što više učim to manje znam. strah me je da ako sad krenem učiti do 2 mj,cu zaboraviti.
posebni dio cu imati vezano za javne potrebe. dali postoji neki zakon ili uredba o tome?

KatarinaRi
02.10.2012., 17:37
Molim pomoć. Kada pretražujemo poslove u Narodnim novina, a tiču se javnih služvi pravilo je položen stručni državni ispit.
Šta to znači?...to polažu samo već zaposleni nakon nekog vremena ili?
Kako bi netko nezaposlen mogao imati državni ispit za neki posao u javnoj službi?

neve_ergosum
02.10.2012., 18:15
Molim pomoć. Kada pretražujemo poslove u Narodnim novina, a tiču se javnih služvi pravilo je položen stručni državni ispit.
Šta to znači?...to polažu samo već zaposleni nakon nekog vremena ili?
Kako bi netko nezaposlen mogao imati državni ispit za neki posao u javnoj službi?

dosta često (skoro pa uvijek) piše i da se može položiti naknadno u nekom roku (obično 6-12 mj).
možeš ga imati ako si prije bio zaposlen u javnoj službi, ali mislim da prije ciljaju na već zaposlene kako bi se mogli preseliti u dr. odjel. svi javni službenici u konačnici trebaj imati položen taj ispit

KatarinaRi
02.10.2012., 19:08
dosta često (skoro pa uvijek) piše i da se može položiti naknadno u nekom roku (obično 6-12 mj).
možeš ga imati ako si prije bio zaposlen u javnoj službi, ali mislim da prije ciljaju na već zaposlene kako bi se mogli preseliti u dr. odjel. svi javni službenici u konačnici trebaj imati položen taj ispit

Čitat ću pažljivije, ali mislim da dosad nisam naišla na oglas, a ima ih prilično da nisu odmah u startu naveli položene državni ispit.

neve_ergosum
03.10.2012., 07:35
eo, npr sad za Grad Zagreb, piše prvo poseban uvjet položen državni stručni ispit
a poslije prema dnu piše "Natjecati se mogu i kandidati koji nemaju položen državni stručni ispit, uz obvezu da ga polože u roku od godine dana od prijma u službu."

romina@ri
03.10.2012., 18:22
eo, npr sad za Grad Zagreb, piše prvo poseban uvjet položen državni stručni ispit
a poslije prema dnu piše "Natjecati se mogu i kandidati koji nemaju položen državni stručni ispit, uz obvezu da ga polože u roku od godine dana od prijma u službu."

da to je slično ovom volontiranju uz naknadu od 1600 kn. ja sam zaposlena u Gradu Kastvu(PGŽ) i moram do 04 mjseca iduće godine položit državnis tručni ispit. ja moram za VŠS. i već sam počela pripremu no mislim da neću stići naučiti do tada jer jednostavno ne stignem.

Franem
23.10.2012., 11:31
Ima li tko kakvu ideju što bi moglo biti na pismenom iz posebnog dijela, upravnog područja vatrogastva?
Zakone znam koje moram naučiti, ali ovo me zanima.

Hvala!

Franem

pretežno vedro
09.11.2012., 09:48
Ovako, zanima me je li tko polagao državni stručni ispit za daktilografa u općinskom državnom odvjetništvu, odnosno sudskog zapisničara, koji se polaže u Ministarstvu pravosuđa.
kakva su vam iskustva i koja su najčešća pitanja? Ima li neka skripta?
Ispit mi je jako brzo pa mi je stvarno hitno. Sve što znate i imate možete poslati i na mail ria9@net.hr. hvala vam unaprijed...
:confused:

elettra
26.12.2012., 16:52
bok, imam rok 5.1. 2013. za polaganje ispita za VSS, nisam stigla ništa naučiti, a rok u rješenju mi je 16.1. 2013.....ima netko ideju kako bih to mogla odgoditi??:503:

in spe
27.12.2012., 00:07
Dosad nisi znala da ti je obaveza nakon pripravničkog položiti državni u propisanom roku ili postoji neki drugi razlog neučenju do tjedan prije roka?
Nažalost, teško da ćeš odgoditi (osim ako nemaš vezu, tada je moguće i izvanredni rok da uleti :D) pa barem iščitaj propisanu literaturu, konzultiraj se s nekim iz odjela tko je to već polagao, možda ima kakvu skriptu ili bilješke, najčešća pitanja i sl. Nema mjesta panici, najteži ispiti su se polagali i u manje vremena. Sretno!

Victora
27.12.2012., 01:06
U moje vrijeme (čitaj: pred 4 godine) su se takve stvari mogle bez problema odgađati koliko želiš. Nije da odobravam to, samo kažem. Problem je jedino da li imaš rok kod poslodavca do kada to moraš položiti.

elettra
27.12.2012., 17:07
ok , kužim ja to samo ova godina mi je bila teška, nisam vježbenik, dobila sam rješenje tek u 9. jer je bio ustroj..imala sam smrtni slučaj u obitelj...no ovako, odlučila sam da ću izaći jer piše da mogu pasti, zanima me da li će mi poslodavac produžuti rok za ponavljanje ispita? ili ću dobiti otkaz?

avi26
27.12.2012., 17:21
radim u računovodstvu po ovoj novoj mjeri godinu dana imam jos odraditi pola godine,poslje toga planiram planiram polagati državni ispiti,jer ne znam sta ce sutra biti...podjeli mi netko iskustva ili posalje skriptu na kaleb.iva@gmail.com

lafiesta
09.01.2013., 16:02
Molim vas ako imate što noviju verziju skripte za državni stručni ispit VSS da mi pošaljete na mail drzavni.ispit@gmail.com .
I još nešto me zanima. Što se smatra starom skriptom? Jel verzija od lani dobra za ucenje, odnosno koliko toga se promijenilo?
Hvala i sretno svima s učenjem i polaganjem :)

natalishau
16.01.2013., 06:11
Bok,ja sam totalni laik za stručni,pa me zanima da li ja mogu ići polagati državni bez da odradim vježbenički ili da nisam zaposlena nigdje..pari mi se da ne ali eto da pitamo samo,inače sam upravni pravnik,hvala....

kikec
16.01.2013., 08:40
možda je ovo pitanje bilo već par stotina puta, ali pošto se uvijek nešto mijenja u zakonu, ne škodida ponovno pitam; upravni sam pravnik, iliti stručni prvostupnik javne uprave (viša stručna sprema). mogu li pripravnički za državni stručni ispit odraditi u tajništvu škole?

natalishau
16.01.2013., 12:18
možda je ovo pitanje bilo već par stotina puta, ali pošto se uvijek nešto mijenja u zakonu, ne škodida ponovno pitam; upravni sam pravnik, iliti stručni prvostupnik javne uprave (viša stručna sprema). mogu li pripravnički za državni stručni ispit odraditi u tajništvu škole?

ma daj to i mene zanima isto...ja isto čekam pripravnički u tajništvu škole..ne znam ali bilo bi glupo da ne jer....kad traže tajnika škole za pravi posao uvijek traže našu spremu ili pravnika...

Andy007
03.02.2013., 18:03
Bok, zaposlena sam za stručno osposobljavanje za radno mjesto viši stručni suradnik za ekonomske poslove. ali ne znam kako da si odredim prema Uredbi o postupku, načinu polaganja i programu državnog stručnog ispita u koju kategoriju spadam odnosno koji dio od posebnog dijela trebam učiti. jel mi može netko pomoći kako da to odredim?

MinMo
04.02.2013., 09:07
@Andy007:

Ako sam dobro shvatila pitanje, ovdje (http://www.uprava.hr/default.aspx?id=12915) imaš primjere pitanja za višu stručnu spremu koja će ti doći na DSI, a uz to moraš još i učiti zakone i pravilnike vezane uz posao koji obavljaš (ovisno o tipu ministarstva ili školi ili gdje si već zaposlena).

Npr. zaposleni u Min. financija moraju učiti zakon o financijama, PDV, prireze, poreze, carine vjerojatno i sl.; zaposleni u Min. obrta moraju učiti zakon o obrtu i vjerojatno o gospodarstvu nešto itd.; oni u školama zakon o školstvu i obrazovanju? :ne zna: Pretpostavljam. Zakone potraži na netu u Narodnim novinama.

Nadam se da sam dobro shvatila pitanje i pomogla. Za ostale upite nemam ideju oko odgovora. :ne zna:

Andy007
05.02.2013., 16:12
@Andy007:

Ako sam dobro shvatila pitanje, ovdje (http://www.uprava.hr/default.aspx?id=12915) imaš primjere pitanja za višu stručnu spremu koja će ti doći na DSI, a uz to moraš još i učiti zakone i pravilnike vezane uz posao koji obavljaš (ovisno o tipu ministarstva ili školi ili gdje si već zaposlena).

Npr. zaposleni u Min. financija moraju učiti zakon o financijama, PDV, prireze, poreze, carine vjerojatno i sl.; zaposleni u Min. obrta moraju učiti zakon o obrtu i vjerojatno o gospodarstvu nešto itd.; oni u školama zakon o školstvu i obrazovanju? :ne zna: Pretpostavljam. Zakone potraži na netu u Narodnim novinama.

Nadam se da sam dobro shvatila pitanje i pomogla. Za ostale upite nemam ideju oko odgovora. :ne zna:

Ovo što is rekla na početku storiji..i to je opći dio koji je svima isti samo se razlikuje u količini gradiva ovisno o spremi..nego me zanima kako s eodređuje posebni dio koji treba učiti.postoji Uredbi o postupku, načinu polaganja i programu državnog stručnog ispita gdje se od 7 do 56 točke navode zakoni koji s etrebaju polagati ovisno o upravnom području gdje se radi..meni na ugovoru piše za ekonomske poslove pa zato ne znam kamo spadam jer to ne postoji tamo, a u odjelu sam obrazovanja, športa i tehničke kulture što također tamo nije navedeno

MartinaArt
11.02.2013., 20:07
Nek administratori premjeste jer ja nisam znala u koju temu da strpam. Eto dobila sam informaciju da u slučaju nepoloženog državnog ispita u roku od pola godine (Znači nakon što završim sa stažom), ne položim u tom roku državni, moram vratiti sav poticaj (kojeg sam dobivala godinu dana) natrag, pa me zanima da li zna tko više o tome?

CF86
13.02.2013., 08:06
Ja sam čuo da u takvom slučaju trebamo vratiti sve poticaje, znači ovo što nas plaćaju svaki mjesec 1600kn+doprinosi i da se na to sve zaračunava zatezna kamata.

Balbala
13.02.2013., 08:41
Ja sam čuo da u takvom slučaju trebamo vratiti sve poticaje, znači ovo što nas plaćaju svaki mjesec 1600kn+doprinosi i da se na to sve zaračunava zatezna kamata.

Mislim da ne..nigdje u ugovoru ne stoji da bi to trebali vraćati..uostalom mi primamo novčanu pomoć od hzz-a, a firma nam za naš rad uplaćuje doprinose šta i moraju po zakonu. Po zakonu bi trebali po tome šta uplaćuju pod doprinose imati minimalac i dobivati 1800, a ne 1600..ni država se ne drži zakona.. :)

kikec
13.02.2013., 09:30
dakle, zaposlio sam se u centru za socijalnu skrb preko programa stručnog osposobljavanja bez zasnivanja radnog odnosa. tu ću odrađivati pripravnički godinu dana. upravni sam pravnik. zanima me, kome ja moram prijaviti državni stručni ispit? u kojem roku? gdje ću polagati državni stručni ispit, gdje opći a gdje posebni dio drž. struč. ispita? moramo li imati pripravničke knjižice i voditi dnevnik rada?

Loza
15.02.2013., 10:45
Nek administratori premjeste jer ja nisam znala u koju temu da strpam. Eto dobila sam informaciju da u slučaju nepoloženog državnog ispita u roku od pola godine (Znači nakon što završim sa stažom), ne položim u tom roku državni, moram vratiti sav poticaj (kojeg sam dobivala godinu dana) natrag, pa me zanima da li zna tko više o tome?

Tako su i nas plašili i zastrašivali.:rolleyes: Navodno dvoje mojih kolega nije položilo ispit i nikome ništa. Jedan uopće nije pristupio ispitu jer... jako duga priča.. a cura je pala ispit dva puta i navodno je na tome stala.
Meni taj državni ispit baš ničemu ne služi i uopće ne pomaže, položila sam ga i opet mi nije prednost u natječaju.
A da ne pričam kako se navlačim sa HZZ-om zbog vraćanja ovjerene bjanko zadužnice! Oni meni već 10 mjeseci vraćaju zadužnicu!! Ako ovak nastave neće je ni vratiti, a kome da se žalim?! Zovem ih svakodnevno, šaljem mailove, niko ništa.. :mad:

tina2507
19.02.2013., 19:58
Pozdrav! Jel ide netko na ispit 23.02. 2013. Za zanimanje referent SSS?

dijana13051986
22.02.2013., 12:33
Molim Vas ako je netko posljednjih mjeseci bio na državnom ispitu za VSS, neka da nekakve informacije...najviše me zanima posebni dio za financije...

DavyJones
23.02.2013., 13:56
Molim vas ako imate što noviju verziju skripte za državni stručni ispit VSS da mi pošaljete na mail drzavni.ispit@gmail.com .
I još nešto me zanima. Što se smatra starom skriptom? Jel verzija od lani dobra za ucenje, odnosno koliko toga se promijenilo?
Hvala i sretno svima s učenjem i polaganjem :)

Danas položen DSI za VSS. :top: Imaš skriptu? Opći dio je za sve jednak. Imam skriptu koja je stara cca 3-4 mjeseca. Pa ako hoćeš cimni i usporedi sa ovom koju imaš.

avi26
24.02.2013., 13:34
Danas položen DSI za VSS. :top: Imaš skriptu? Opći dio je za sve jednak. Imam skriptu koja je stara cca 3-4 mjeseca. Pa ako hoćeš cimni i usporedi sa ovom koju imaš.

može skripta...ja imam neku stariju da usporedim :))

DavyJones
24.02.2013., 15:21
može skripta...ja imam neku stariju da usporedim :))

cimni mi svoju e-mail adresu na pp pa ti pošaljem. kaže da je file prevelik da tu stavim

:mig:

milan1978
25.02.2013., 19:57
Pozdrav! Jel ide netko na ispit 23.02. 2013. Za zanimanje referent SSS?

ako netko ima skriptu, jel može i meni link :)

lafiesta
26.02.2013., 20:38

Ej, tek sam sad vidila. Kako je prošlo?Iskustva?
Ajde,molim te, na mail mi pošalji skriptu koju imaš pa da usporedim sa svojom.
Mail : drzavni.ispit@gmail.com

Saipem
07.03.2013., 12:49
pozdrav svima, jel netko polaže posebni dio iz poljoprivrednog zemljišta? ako ima neka pitanja da kaže, molim vas dobre dušice :)

dora7
12.03.2013., 14:31
LP,
da li moze i meni skripta(za VSS) na doramaric07@gmail.com?

dora7
12.03.2013., 19:54
LP,
da li moze i meni skripta(za VSS) na doramaric07@gmail.com?

Nitko?:(

ogica
25.03.2013., 13:10
dakle, zaposlio sam se u centru za socijalnu skrb preko programa stručnog osposobljavanja bez zasnivanja radnog odnosa. tu ću odrađivati pripravnički godinu dana. upravni sam pravnik. zanima me, kome ja moram prijaviti državni stručni ispit? u kojem roku? gdje ću polagati državni stručni ispit, gdje opći a gdje posebni dio drž. struč. ispita? moramo li imati pripravničke knjižice i voditi dnevnik rada?

U Ministarstvu uprave. Na njihovim stranicama sve piše. A za knjižice i dnevnik ne znam...

Maslenica
05.04.2013., 12:00
jel mi može netko poslati skriptu što noviju za VŠS i ako se kojim slučajem nađe i posebni dio iz komunalnog gospodarstva!!! v.ivanaa1@gmail.com
hvala :)

something_new
05.04.2013., 20:36
bok, trebala bi jednu info ako možda znate. što sa polaganjem državnog stručnog ispita nakon ulaska u eu?

Hibiskus123
13.04.2013., 20:38
Pozdrav,imam jedan problem. Naime,trebam polagati stručni ispit za djelatnika u pisamohrani. Dobila sam pitanja, ali nemam odgovore na sva ta pitanja. Lijepo bih vas molila da ako znate gdje mogu pronaći odgovore na ta pitanja da mi to kažu. Bila bih vam jako zahvalna! :)

posavac55
14.04.2013., 14:49

Polažemo i dio nas u HEP .

Po zakonu to organizira firma i plaća .

Vaša želja mora biti vezana sa poslom , nema svrhe da polažete u zdravstvu i HEP ako te poslove nećete raditi . Kažu da vrijedi 5 g. - lakrdija , jer je sve usmjereno da dio ljudi uzima novac !

Zamislite da osnovno , srednje , fakultet , vrijedi 5 godina !

Cijeli život učimo!

Sepulchrave
15.04.2013., 14:23
Pozdrav,imam jedan problem. Naime,trebam polagati stručni ispit za djelatnika u pisamohrani. Dobila sam pitanja, ali nemam odgovore na sva ta pitanja. Lijepo bih vas molila da ako znate gdje mogu pronaći odgovore na ta pitanja da mi to kažu. Bila bih vam jako zahvalna! :)

Odgovori su u svim ovim zakonima i ostalim propisima: http://www.arhiv.hr/arhiv2/Edukacija/Strucni-ispiti-za-djelatnike-u-pismohranama/Ispitnaliteratura/index.htm

E sad, jedino ako si je netko dao truda i izvukao odgovore na specifična pitanja i natipkao ih u obliku skripte. Za to se raspitaj kod ljudi koji su to područje polagali...

credica
16.04.2013., 09:26
bok, trebala bi jednu info ako možda znate. što sa polaganjem državnog stručnog ispita nakon ulaska u eu?

Bok, ja sam poslala upit ministarstvu uprave i odgovorili su mi da će se i nakon ulaska RH u EU državni ispit i dalje polagati. Dakle, nema nikakvih promjena.

DoriBombura
17.04.2013., 10:34
Ima netko noviju skrpitu iz podrucja financija? :)

Hvalaaaa :top:

Fl@Tron
17.04.2013., 21:09
Ako netko ima, molio bih skriptu za drzavni strucni ispit, SSS... samo opci dio

na mail, zelja_d.g.o@hotmail.com

Unaprijed hvala...

Fl@Tron
23.04.2013., 19:44
Zar nitko nije polagao opci dio u skorije vrijeme? :(

manchesterff
25.04.2013., 08:46
Meni zanima ukoliko netko zna taj odgovor, vezano za državni ispit iliti stručni?

uskoro će mi isteći 1god SO i po zanimanju sam dipl. ing.građ. i pošto radim u državnoj (gradskoj) firmi trebao bih nakon tih 1god položiti državni ispit?
pošto imam velike šanse da ostanem raditi tu, znači trebao bih položiti taj državni ispit

Pošto sam građevinar, kod nas se polaže stručni nakon 2god, ali ako želiš imati pravo na potpis i ako radiš kod privatnika...

mene sad zanima jel to isti ispit koji cu ja ici polagati ili nije? - i iz čega trebam učiti, i kome se trebam obratiti da ga pitam, za savjet ili nešto....VAŽNO MI JE PA TKO ZNA neka mi pomogne na private ili ovdje...

hvala

Điđe T.
26.04.2013., 12:46
ja imam položen državni stručni iz socijalne skrbi, sad radim u školi ko nastavnik pa ću morat polagat i to, a ako se u međuvremenu otvori misto stručnog suradnika onda ću morat i taj :lux:

prekrasno je to, baš motivira :o

marija82
05.05.2013., 18:39
lijepi pozdrav svima! :) sad u svibnju izlazim na stručni ispit za djelatnika u pismohranama. imam popis literature tj. zakona i pravilnika, popis pitanja (s odgovorima). Zanima me samo ako je netko bio nedavno u bilo kojem gradu na ispitu koliko detaljno ispituju, ima li nešto po čemu više driblaju, koliko se napamet mora učiti (ili može i svojim riječima) i sl.? materija je strašno dosadno i suhoparna, pravosudni ispit mi se čini mila majka prema ovome. :rolleyes: hvala unaprijed! :)

volas
08.05.2013., 14:15
Meni zanima ukoliko netko zna taj odgovor, vezano za državni ispit iliti stručni?

uskoro će mi isteći 1god SO i po zanimanju sam dipl. ing.građ. i pošto radim u državnoj (gradskoj) firmi trebao bih nakon tih 1god položiti državni ispit?
pošto imam velike šanse da ostanem raditi tu, znači trebao bih položiti taj državni ispit

Pošto sam građevinar, kod nas se polaže stručni nakon 2god, ali ako želiš imati pravo na potpis i ako radiš kod privatnika...

mene sad zanima jel to isti ispit koji cu ja ici polagati ili nije? - i iz čega trebam učiti, i kome se trebam obratiti da ga pitam, za savjet ili nešto....VAŽNO MI JE PA TKO ZNA neka mi pomogne na private ili ovdje...

hvala

ajde priznaj da si došao preko veze do posla, i da pogodim nisi studirao u ZG.

al evo da odg. u nadi da budeš korekran i priznaš ove dvije stvari, jer nije dip.ing.građ. dipl.ing.građ. jer oni koji su završili to na pošten način znaju.

stručni ispit iz struke nema veze sa državnim stručnim ispitom.

npr. stručni ispit iz građevinarstva ne polaže se jer radiš kod privatnika nego da bi ima neka prava tipa voditelj gradilišta i slično.taj stručni ispit sam po sebi ionako ništa ne vrijedi osim da te može diskvalificirati. vrijedi jedino ako je ulaznica u HKIG, a ako nije možeš ga u wc papir staviti isto ko i diplomu ako nisu u HKIG.

državni stručni ispit koji ti uvjetuju na poslu dakle nema veze s ovim gore ispitom, ali ga moraš položiti za rad u državnim institucijama.

Crvenbakica
13.05.2013., 22:12

apeliram na sve koji su ove godine položili usmeni dio iz financija za VSS da ako ne žele podijeliti skripte po kojoj su spremali ispit, bar kolegijalno nabacaju pitanja po sjećanju.

sve moje informacije o tom dijelu ispita stare su par godina pa me zanima na šta to sada nalikuje, posebno ispituju li i materiju koju su nedavno ove godine ugurali u ovaj dio, poput Zakona o predstečajnoj nagodbi?

Aneria
22.05.2013., 10:54
Zanima me jeli netko polagao ispit iz turizma i koji tip pitanja bude iz posebnog dijela za turizam. pitam čisto da znam što očekivati

Sepulchrave
23.05.2013., 12:35
Pitanja iz svakog posebnog dijela u pravilu su usko vezana uz posao koji svakodnevno obavljate, tako da tu ne bi trebalo biti iznenađenja. A ako ne znate baš ništa o onome što vam je u opisu posla, to je jako indikativno onda. :)

Aneria
23.05.2013., 18:44
Ja sam jako puno radila vezano za to ( i poslove koje nisu bili u mom opisu posla), a pošto turizam sam po sebi obuhvaća stvari i oko organiziranja raznih događaja zanimalo me samo koji su tipovi pitanja.

aussie spunk
05.06.2013., 10:18
bok svima,

imam pitanje vezano za samo prijavu.
saznala sam da kadrovska služba iz "mog" ministarstva namjerava kontaktirati ministrastvo uprave i prijaviti me za ispit za par dana, međutim, odradila sam nepunih 6 mj osposobljavanja. ako iz ministarstva uprave govore i pišu da se ispitu pristupa najranije 2 mj prije isteka te godine osposobljavanja (što je ujedno i najkasniji rok za prijavu) čemu žurba?? "moji" iz kadrovske kažu da nas "pripravnika-volontera" ima 16000 i da je to sad tako jer se svi ti ispiti moraju stići organizirati (pa i ako padnemo ponoviti).

zanima me je li netko od vas izašao na ispit 3-5 mjeseci prije isteka svog ugovora i poštuju li se uopće odredbe zakona koje govore o tim rokovima?

hvala!! :)

Aneria
06.06.2013., 16:50
nama su rekli da moramo prijaviti najkasnije 2 mjeseca prije isteka i neki koji su prijavili mjesec i po dana prije isteka ugovora su imali problema oko prijave, a zašto te baš tako rano žele prijaviti pojma nemam

aussie spunk
07.06.2013., 08:24
a ne znam ni ja! tnx na odgovoru! :)

meme22
17.06.2013., 07:28
Pozz.. Ima li možda netko skriptu iz posebnog dijela financije.. Jednostavno neznam sto ni kako da ucim... Ako moze pomoc na smjeskosmjesko@gmail.com

asprah
17.06.2013., 09:22
Pozdrav. Evo meni ne treba za ispit, ali kako su mi ponudili SO u jednom ministarstvu htio bih se pripremit malo i naučit nešto dok čekam potpisivanje ugovora.
Zanima me gdje se skripte mogu nabavit, ili ako postoji popis literature nekakve baš- ionak nemam šta pametnije sad radit dok čekam.
Hvala.

zlocka
05.07.2013., 08:56
moj muž ide sutra na državni. ima li još takvih?
ugl, on je skripte, tj pitanja i odgovore dobio u uredu od njegovih kolega koji su to učili.

zoran coric
05.07.2013., 11:04
trebam skriptu za polaganje državnog ispita za administrativnog referenta. mail mi je zorancoric@net.hr

zlocka
05.07.2013., 16:37
zar vam na poslu nisu dali skriptu?

yllen
06.08.2013., 12:48
ovdje imate sva pitanja i odgovore iz svih 7 predmeta koja polažete za srednju stručnu spremu, samo otvorite predmet i kliknete na pitanje i otvorit vam se odgovor tako da nema potrebe mučit se sa skriptama kad imate sve na jednom mjestu. http://www.uprava.hr/default.aspx?id=12208

Mariposa1982
07.08.2013., 15:44
Koji su sve zakoni/propisi/uredbe i slično na DSI za posebni dio Odnosi s javnošću i protokol? Tražim po Uredbi Vlade RH o postupku, načinu polaganja i programa dsi-ja, u točkama VII do LVI ali nigdje ne mogu naći...
Pliz help!!

pedalinka
14.08.2013., 14:21
Završila sam Ekonomski fakultet i pedagošku izobrazbu kako bi mogla predavati u školi ekonomske predmete. Trenutno volontiram u jednom poduzeću kao knjigovođa i nemam obvezu polagati državni stručni ispit. Zanima me ukoliko završim državni stučni ispit (sama platim i položim jer imam pravo nakon volontiranja) da li imam prednost prilikom zapošljavanja u školi, odnosno postoji li razlika u polaganju državnog stučnog ispita nakon volontiranja u poduzeću kao knjigovođa i volontiranja u školi kao profesor (ekonomska struka je u oba slučaja)? Hvala?

Sepulchrave
15.08.2013., 07:16
Prosvjetarski stručni ispit i državni stručni ispit (za drž. upravu) su potpuno različite stvari pa ako imaš jedan, svejedno moraš polagati drugi.

menta45
23.08.2013., 08:14
trebam skriptu za polaganje državnog ispita za administrativnog referenta. mail mi je zorancoric@net.hr

I ja bih trebala skriptu za dsi za administrativnog referenta - sudskog zapisničara. Ima li netko?

iglavk
23.09.2013., 21:01
Pozdrav svima...evo jedno pitanje za sve pravnike koji se nalaze na stručnom osposobljavanju...

Naime, polaznica sam stručnog u jednom poduzeću gdje radim samo na poslovima ovrhe. Do sada nisam još radila ništa vezano za up postupak. Zanima me jel se netko našao u tavkoj situaciji a da je išao polagati državni ili će tek ići? Razlog iz kojeg me to zanima je polaganje dsi-a, na kojem donosiš up rješenje, odnosno provodiš upravni postupak...

hvala, pozz

kikec
11.10.2013., 09:20
dali ovdje ima, ili poznajete, upravne pravnike (VŠS) koji su svoj pripravnički odradili u centru za socijalnu skrb i da su nakon toga išli polagati državni stručni ispit?

credica
15.10.2013., 09:05
Pozdrav, ovako polažem državni 09.11. Maolim vas ako je netko u zadnje vrijeme polagao iz posebnog dijela europske integracije da napiše neka pitanja ako se sjeća. Hvala :)

kikec
16.10.2013., 09:17
molio bih skriptu iz općeg dijela državnog stručnog ispita u Ministarstvu uprave, za višu stručnu spremu (stručni prvostupnik javne uprave)... posebno iz dijelova; službeničkih odnosa, upravnog postupka i upravnih sporova, uredsko poslovanje i osnove sustava Europske unije.

ako netko ima skripte za posebni dio iz socijalne skrbi, također molim puno...

mail: sinko_janko@yahoo.com

skayli
17.10.2013., 12:33
Poštovani,

Molim Vas sve (koji imaju noviji primjerak skripte) da mi pošaljete skriptu na mail
emanuel_sax@msn.com . Inače po struci sam dipl. oec. i radim u Općini.
Unaprijed zahvaljujem i nadam se da ima netko tko će mi pomoći doći do te skripte.
LP

Fl@Tron
30.10.2013., 19:38
Pozdrav, ovako polažem državni 09.11. Maolim vas ako je netko u zadnje vrijeme polagao iz posebnog dijela europske integracije da napiše neka pitanja ako se sjeća. Hvala :)

i ja imam isti termin :vrišti:

Fl@Tron
10.11.2013., 14:24
Evo da se javim, jučer sam položio DSI, i nije bilo tako strašno kao što sam mislio, imao sam sreće sa ispitivačima, pa nisu klali previše.

Ali da se mora znati, mora se :)

Pamella_19
11.11.2013., 18:14
Ja polažem iduću subotu, dali je dovoljno ako učim pitanja sa Ministarstva uprave?

jura16
12.11.2013., 08:40
ja ću vjerojatno imati ispit sredinom 12. mjeseca! koliko dana prije mislite da je potrebno početi učiti da se sve onako fino stigne?

Fl@Tron
12.11.2013., 23:52
Ja polažem iduću subotu, dali je dovoljno ako učim pitanja sa Ministarstva uprave?
ja sam ucio iz tih pitanja da...i bilo je dovoljno
ja ću vjerojatno imati ispit sredinom 12. mjeseca! koliko dana prije mislite da je potrebno početi učiti da se sve onako fino stigne?
ja sam imao 12 dana za ucenje... preporucam ti da uzmes to ranije... jer gradiva ima hrpa

MShadows
13.11.2013., 16:55
zna netko gdje se može naći skripta u kojoj su sabrana sva pitanja za DSI za VSS? ne znam koliko su ažurne one s legalisa :confused: plzz thxxx

luce111
20.11.2013., 15:25
sto mogu ocekivati u posebnom dijelu dsi "OPĆA UPRAVA- OSTALI POSLOVI IZ PODRUČJA OPĆE UPRAVE I OPĆIH POSLOVA" za SSS (vjezbenik u opcini)??? sto bi tu trebalo malo bolje nauciti? sto bi se moglo dobiti u pismenom dijelu? sto mogu ponijeti sa sobom za pismeni dio kao pomoć?

yiazmat
20.11.2013., 15:39
Da li ima ovdje nekoga da se trenutno sprema na državni ispit za prvostupnike sanitarnog inženjerstva?
I još jedno pitanje... Ima li još tko problema sa ovim linkom: http://www.uprava.hr/default.aspx?id=12915 prilikom otvaranja pitanja iz općeg dijela DSI za VŠS? Prije kad se kliknulo na pitanje odmah je iskocio i odgovor, a sad ništa od odgovora? :/
Hvala!

Mariposa1982
24.11.2013., 07:26
Pamella 19, kako je bilo na državnom?

kakvi su kriteriji, da li se četiri predmeta iz općeg djela stignu naučiti u 6 dana za prolaz?

tosamja1
24.11.2013., 18:37
pozdrav svima

evo ja sam jučer bila na ispitu i bilo je odlično.... :)

polagala sam za VSS i učila sam onih sedam dana plus vikend, ali nisam učila na taj način da se nisam dizala od knjige.....ali jesam učila...

uglavnom ispitivači su bili odlični, nisu gnjavili, pitaju te uglavnom tri pitanja ako znaš to je to a ako ne znaš pitaju te dalje. ja vjerujem da je moja grupa imala super ispitivače jer nas je bilo dosta mislim da su nas podjelili u tri grupe ako ne i u više. mene su ispitivači jednostavno oduševili....:)

mora se znati, ne može se izaći da se ništa ne pogleda, ali pitali su onako najnormalnije stvari.

ako ima još netko a ne znam, na pismeni dio posebnog možete nositi svu literaturu koja vam je potrebna, sve zakona ili šta god već....

sretno svima, i bez straha....... mislim da je većina nas imala gore ispite od ovoga.... :)

eto mogu vam sam reći da su navodno jednom nekoga pitali himnu... pa ne bi bilo loše malo prije ispita zapjevati... :)

sretno svima.... :)

Pierre Herme
25.11.2013., 07:24
Kak izgleda posebni dio ispita VSS, upravno područje odnosi s javnošću i protokol? Što očekivati na pismenom?

Thx!

dsbz
02.12.2013., 08:57
pozdrav...
ima možda neko skriptu za posebni dio - financije...
Niste valjda učili iz zakona???

Bambo_Ocha
05.12.2013., 15:02
Danas sam bio na ispitu u HKMS za (SSS)
Ispit je pismeni sastoji se od 25 pitanja, 13 je za prolaz.

Pitanja su bila identična onima na njihovoj stranici:

PITANJA_ZA_ISPIT_zdravstvena_njega (http://www.hkms.hr/data/1302246207_979_mala_PITANJA_ZA_ISPIT_zdravstvena_n jega.pdf)

PITANJA_ZA_ISPIT_pravni_dio (http://www.hkms.hr/data/1302246185_9_mala_PITANJA_ZA_ISPIT_pravni_dio.pdf)

tj. od svih ovih pitanja izabrano je 25 pitanja.

Uglavnom bezveze naspram usmenim poslije staža.

aussie spunk
08.12.2013., 15:08
bok svima, molim vas za info. plaća li se ponovni izlazak na dsi u slučaju pada cijelog ispita prvi put? ima li netko iskustva s tim ili s odgodom? hvala!!

MissMisery
11.12.2013., 20:24
VSS, posebni dio - europske integracije. Kakva su pitanja? Hvala.
:503:

sninka
07.01.2014., 12:34
Pozdrav, ima li netko pitanja iz upravnog područja financija. Hvala

gocce
11.01.2014., 16:45
Pozdrav!

Za par dana idem na državni nakon višeg stupnja obrazovanja :503:.....završila SSS medicinsku, položila tad stručni, i sad završila na ZVU studij sestrinstva (prvostupnik).....jel bio tko nedavno, koja područja nas ispituju...jer i zakone i opću njegu ili samo proces??????????

hvala na odgovorima:)

kikec
12.01.2014., 11:09
moj termin za državni stručni je 15. veljače. upravni sam pravnik. viša stručna sprema.
opći dio ispita mi je jasan, dok mi je posebni dio definiran kao "upravno područje opća uprava - ostali poslovi iz područja opće uprave".
moram priznati da mi nije jasno koja bi mi literatura trebala za ovaj posebni dio.
postoji li skripta iz "opće uprave"?

Ela007
28.01.2014., 23:27
Da li komercijalisti mogu polagati stručni ispit?? :confused:
Htjela bih si to položiti da si lakše nađem posao pošto sam završia na burzi za Božić :( ali neznam jer imam predispozicije za to pošto sam to što jesam u struci :503: :504:

POZZ svima :)

marijaislic
29.01.2014., 08:02
bok! ima li tko skripte za polaganje DSI - administrativni referent... MOLIM POMOĆ ispit mi je 15.02. Hvala

Ela007
29.01.2014., 17:06
bok! ima li tko skripte za polaganje DSI - administrativni referent... MOLIM POMOĆ ispit mi je 15.02. Hvala

http://www.uprava.hr/default.aspx?id=12207
Pitanja i odgovori

loory1009
30.01.2014., 00:13
Zelim polagati drzavni strucni ispit i trenutno sam VIŠA STRUČNA SPREMA (3 god).. Ako se odlučim na daljnje školovanje i steknem VISOKU STRUCNU SPREMU (5 god.) dali cu morati ponovo polagati drzavni strucni ispit, tj, dali mi se poništava s obzirom da nisam više VIŠA VEC VISOKA STRUCNA SPREMA. Hvala unaprijed! inace radim preko strucnog osposobljavanja

London_Calling
30.01.2014., 09:38
Pozdrav svima :)

Ima li tko informacije vezane uz polaganje stručnog za doktore medicine??
Bilo kakva literatura je isto dobrodošla i od velike pomoći :)

kikec
30.01.2014., 12:12
Zelim polagati drzavni strucni ispit i trenutno sam VIŠA STRUČNA SPREMA (3 god).. Ako se odlučim na daljnje školovanje i steknem VISOKU STRUCNU SPREMU (5 god.) dali cu morati ponovo polagati drzavni strucni ispit, tj, dali mi se poništava s obzirom da nisam više VIŠA VEC VISOKA STRUCNA SPREMA. Hvala unaprijed! inace radim preko strucnog osposobljavanja

da, ako položiš DSI za višu stručnu spremu a odlučiš da se doškoluješ za visoku stručnu spremu, onda ćeš ponovno morati polagati državni stručni ispit i to za visoku stručnu spremu.

to se često događa...

mandymorr
01.02.2014., 19:50
Dragi svi, malo sam zbunjena oko drzavnog strucnog ispita, strucnog ispita itd. Svakako, na strucnom osposobljavanju sam u jednoj banci (privatnoj) za 1600. Po struci sam magistra ekonomije i zanima me imam li ja uopce mogucnosti polagati drzavni strucni ispit nakon zavrsetka strucnog, posto sam dobila info da isti polazu samo oni koji rade u nekim javnim tvrtkama. Ako nemam mogucnost polagati taj, kakav je onda to strucni ispit?

Bila bih jako zahvalna kad bi mi netko pojasnio kako to funkcionira i koje su procedure prijave?

Hvala i pozdrav!

Leto Atreides
01.02.2014., 23:24
Dragi svi, malo sam zbunjena oko drzavnog strucnog ispita, strucnog ispita itd. Svakako, na strucnom osposobljavanju sam u jednoj banci (privatnoj) za 1600. Po struci sam magistra ekonomije i zanima me imam li ja uopce mogucnosti polagati drzavni strucni ispit nakon zavrsetka strucnog, posto sam dobila info da isti polazu samo oni koji rade u nekim javnim tvrtkama. Ako nemam mogucnost polagati taj, kakav je onda to strucni ispit?

Bila bih jako zahvalna kad bi mi netko pojasnio kako to funkcionira i koje su procedure prijave?

Hvala i pozdrav!

Nemaš pravo polaganja DSI.
DSI bi prema zakonu o državnim službenicima trebali polagati svi oni koji svoj posao obavljaju u javnopravnim tijelima. Banke, trgovačka društva, različiti arhitektonski, građevinski, geodetski uredi itd. svakako nisu javnopravna tijela. Dakle, ti nakon što odradiš ugovor nemaš pravo polaganja DSI. Čak i kad bi imala pravo polaganja, tada bi opet imala izbor da li ga želiš polagat ili ne. Prema novom zakonu o poticanju zapošljavanja ti više nisi obavezna polagati DSI. Imaš izbor.
Kad se zaposliš u nekom javnopravnom tijelu nakon isteka probnog rada (vrijeme probnog rada ovisi jesi li primljena kao pripravnik ili kao osoba s iskustvom (redoviti i izvanredni postupak) - pripravnik nakon odrađenog SO nemožeš više nisi) obavezno moraš polagati DSI ako misliš ostati raditi u tom javnopravnom tijelu.
Javnopravna tijela su ti tjela državne uprave, jedince lokalne i područne samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima te ostala državna tijela s javnim ovlastima.
Nadam se da ti je pomoglo.

Waxey Gordon
06.02.2014., 12:18
Da li postoji skripta iz područja Javne Nabave? Pretražio sam cijeli net i nemogu ništa pronaći osim suhoparnih zakona :503:

Sunshine19
16.02.2014., 21:45
Objavljujem frendičin oglas pošto ona nema account na forumu:

Prodaju se skripte i materijali za polaganje državnog stručnog ispita za učitelje razredne nastave. Tu ima svega - od pedagogije, didaktike, metodika, psihologije, komunikologije, Ustav, zakoni, propisi, aktualni priručnik za polaganje stručnog ispita... Frendica je ispit polagala sad u veljači. Pošto toga ima jako, jako puno, mogućnost slanja je isključena. Moguće je dogovoriti primopredaju na području Međimurske i Varaždinske županije. Cijena je po dogovoru.

Za sve ostale informacije, javite se u privatne poruke.

MShadows
18.02.2014., 16:28
Please, dragi forumaši, neki primjer pitanja za posebni dio DSI iz područja europske integracije? Ne znam na što da se koncentriram iz svih materijala za to.... :504:

MShadows
19.02.2014., 13:30

I što je bilo na europskim integracijama? Ak se sjećaš kojeg pitanja plz, ja polažem ovaj tjedan :eek:

MShadows
19.02.2014., 16:46
Pozdrav!

Ima li itko da j epolagao posebni dio DSI iz područja europske integracije? Plz ak se sjećate nekih pitanja, zanima me kak to otprilike izgleda... Thxxx :503:

loory1009
17.03.2014., 13:03
Molim vas za pomoc hitno,.trenutno sam peta godina prava i imam zasada stecenu visu strucnu spremu jer sam upisivala po programu tri plus dva
Zelim ici na strucno osposobljavanje i poloziti drzavni ispit sto mi je najveci prioritet.
Drzavni se polaze po stecenoj strucnoj spremi. Ako sada krenem na SO sa visom strucnom spremom i taman pri zavrsetku SO zavrsim i petu godinu i diplomiram dali cu imati problema ako drzavni prijavljujem pod visoku strucnu spremu.

Nadam se da me razumijete...problem mi je samo sto sam sada visa strucna sprema a pri kraju so sam visoka i tada bih trebala i drzavni polagati pod visokom spremom a ne visom...

TheProvense
02.04.2014., 11:18
uskoro imam ispit, štrebam non stop..na putu do posla u tramvaju slušam na slušalicama "predavanje" što si snimim, kad dođem kući s posla, učenje..vikendi, buđenje rano i učenje, kupam se, pustim si diktafon, u autu pustim snimku a ne ono što inače slušam :s ovoliko nisam učila ni kad sam druge ispite polagala :rofl:
previše toga ima, prevelika i preširoka je materija, onaj tko kaže da je tjedan dana prije pročitao i izašao na ispit, laže k'o pas..ili sam ja preveliki perfekcionist?
sve u svemu, svu sreću nam svima želim, da ga položimo, prođemo i proslavimo prolaz :five:
osobno ne znam kada mi je, još mi nije javljen termin, duboko se nadam da je početkom svibnja..
koliko prije je vama bio javljen termin?
2, 3, 4 tjedna?
hvala

buhtlica23
02.04.2014., 13:14
uskoro imam ispit, štrebam non stop..na putu do posla u tramvaju slušam na slušalicama "predavanje" što si snimim, kad dođem kući s posla, učenje..vikendi, buđenje rano i učenje, kupam se, pustim si diktafon, u autu pustim snimku a ne ono što inače slušam :s ovoliko nisam učila ni kad sam druge ispite polagala :rofl:
previše toga ima, prevelika i preširoka je materija, onaj tko kaže da je tjedan dana prije pročitao i izašao na ispit, laže k'o pas..ili sam ja preveliki perfekcionist?
sve u svemu, svu sreću nam svima želim, da ga položimo, prođemo i proslavimo prolaz :five:
osobno ne znam kada mi je, još mi nije javljen termin, duboko se nadam da je početkom svibnja..
koliko prije je vama bio javljen termin?
2, 3, 4 tjedna?
hvala

mislim da moraju javit najkasnije dva tjedna prije polaganja, s tim da su meni javili čak i nekih mjesec dana prije, ak se ne varam.

koncentriraj se na pitanja sa stranica Ministarstva uprave, i ako još nisi, pogledaj na legalis.hr forumu. i nemoj se živcirat toliko, proći ćeš sigurno :mudri:

rocknroll000
03.04.2014., 20:02
Ekipica, pozz:)
Zanima me, da li netko ima iskustva s prijevremenim polaganjem stručnog ispita..

obavljam stručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa u Centru za socijalnu skrb. Zanima me sljedeće, da li je, i na koji način je moguće ranije polaganje stručnog ispita? znači ako mi 12 mjeseci istječe tek 1.9.2014. da li ja mogu ipak prije položiti stručni ispit?

Sepulchrave
04.04.2014., 08:40

Ima puno toga, ali na kraju pitaju samo naosnovnije stvari koje stvarno treba znati. Na primjer, u dijelu ZUP i ZUS pitaju stvari tipa od kojih dijelova se sastoji rješenje; ne moraš baš znati svaki detalj upravnog postupka. Iz lokalne samouprave pitaju kako se gradonačelnik bira i smjenjuje, a veličinu županijske skupštine u odnosu na broj stanovnika.

Jedino pravnike navodno malo jače cijede.

mane85
06.04.2014., 13:42
Pozdrav, mene zanima ukoliko netko zna, da li je stručni ispit potrebno položiti za Informatiku, ona bi trebala biti pod tehničkim strukama.. Završavam spec. struč. studij informatike (3+2, 300ECTS) pa me zanima da li uopće imam mogućnost to polagati. Nadalje, nalazim uporno različite informacije, da li se specijalistički studij tretira kao visoka, ili viša stručna sprema? Možda tu netko zna pouzdaniju informaciju. Hvala

TheProvense
07.04.2014., 20:44
mislim da moraju javit najkasnije dva tjedna prije polaganja, s tim da su meni javili čak i nekih mjesec dana prije, ak se ne varam.

koncentriraj se na pitanja sa stranica Ministarstva uprave, i ako još nisi, pogledaj na legalis.hr forumu. i nemoj se živcirat toliko, proći ćeš sigurno :mudri:
Pisem preko moba pa unaprijed isprike za tipfelere
nisu mi se jos javili, nadam se da ce biti pocetkom 5mj, uskrs, velika subota i slicno..hvala na lujepim zeljama :) legalis mi nije dovoljan, on mi je za ponavljanje. Zakon je ipak zakon �� hvala jos jednom..

Ima puno toga, ali na kraju pitaju samo naosnovnije stvari koje stvarno treba znati. Na primjer, u dijelu ZUP i ZUS pitaju stvari tipa od kojih dijelova se sastoji rješenje; ne moraš baš znati svaki detalj upravnog postupka. Iz lokalne samouprave pitaju kako se gradonačelnik bira i smjenjuje, a veličinu županijske skupštine u odnosu na broj stanovnika.

Jedino pravnike navodno malo jače cijede.

Vidis, nama su na seminaru rekli da zus skoro nece ni pitati, pokazao nam je doslovno dva slajda.ali je zato rekao da cijeli zup moramo znati kao da vodu pijemo..ali dobro, ja sam inace tip, ili znam sve ili nista :D ne dao bog da me pitaju samo osnove, nisam uzalud procitala tri knjige o eu i hodocastila po markovom trgu..sala. Da, vjerujem da na kraju to ipak nije tako strasno kako izgleda, presing je samo kolicina toga..vjerujem da se i oni svega naslusaju, kako nam je jedna ispricala, naslusala se csi fora za dokazivanje u zupu, od otiska prsta do izvlacenja dnka iz vlasi kose do toga da ljudi nisu znali sto je premijer u rh. Hvala za savjet za lokalnu, bas sam na njoj, obratiti cu pozornost na napisano.hvala jos jednom. Da, i nama su rekli da primjerice samo od pravnika ocekuju upravni ugovor iz zupa, mi ostali to mozemo preskociti.

jelew
12.05.2014., 07:54
Pozdrav,

Ima li tko skriptu za posebni dio državnog ispita iz javne nabave? Ima li tko da je bio zadnjih mjeseci pa da malo podijeli iskustva?
Unaprijed zahvaljujem!

monokinica
13.05.2014., 13:05
Ima li netko da polaze ili je polozio državni ispit, a za posebni dio je imao financije?

cicamaca555
02.06.2014., 12:55
Pozdrav svima, ako vas zanima postupak za državni stručni ispit, detalji, (Administrativni referent-sudski zapisničar) slobodno se javite.

Flipi
05.06.2014., 01:25
može detalje

mammoth
13.06.2014., 19:30
Pozdrav,

Mene zanima jel se baš nužno prijavit za polaganje stručnog ispita pred kraj stručnog osposobljavanja?
Ionako me vjerojatno neće zadržat, a vidim da se u natječajima uz 1 god. radnog staža spominje kao uvjet položen stručni ispit ili "stečeni uvjeti za njegovo polaganje, pri čemu je kandidat dužan prijaviti i položiti ispit u određenom roku".

Ionako mi država plaća polaganje prvi put.

Flipi
15.06.2014., 09:37
Pozdrav,

Mene zanima jel se baš nužno prijavit za polaganje stručnog ispita pred kraj stručnog osposobljavanja?
Ionako me vjerojatno neće zadržat, a vidim da se u natječajima uz 1 god. radnog staža spominje kao uvjet položen stručni ispit ili "stečeni uvjeti za njegovo polaganje, pri čemu je kandidat dužan prijaviti i položiti ispit u određenom roku".

Ionako mi država plaća polaganje prvi put.

Nije nužno rok je šest mjeseci od završetka so-a da ga prijaviš ako želiš . Znači nije obavezno .

Magaivago
18.06.2014., 09:20
Ima li netko da polaze ili je polozio državni ispit, a za posebni dio je imao financije?

Mene isto ovo zanima,všs,ako je netko polagao ili je upucen molila bi da mi se javi na pp.Puno hvala!!!

mammoth
25.06.2014., 01:01
Nije nužno rok je šest mjeseci od završetka so-a da ga prijaviš ako želiš . Znači nije obavezno .

Nevjerojatno, a svi se nešto pripremaju za to i većina ih ga je već prijavila, iako se već zna da nas većinu neće zadržat, još i rade tihi pritisak na nas da ga prijavimo.

Meni ga se ne da prijavljivat i onda spremat, u slučaju da me ne zadrže, još i kad bih si našao drugi posao (koji nije vezan za polaganje stručnog), ne bih ga mogao odjavit nego bih se još s tim morao zaj...?!:504:

A što kad ga ne bih prijavio u tih šest mjeseci, i onda bio primljen negdje gdje se traži, bi li mi isto bio besplatan i koju materiju bih polagao, onu iz područja na kojem sam već radio ili onu s novog posla?

ludi.dejo
22.07.2014., 21:06
Pozdrav svima,

Ima li netko pitanja i odgovore po kojima bi se moglo učiti za VSS tj. za SLUŽBENIČKE ODNOSE, UPRAVNI POSTUPAK I UPRAVNI SPOROVI, UREDSKO POSLOVANJE I OSNOVE SUSTAVA EU? Vidim da na stranici od Min.uprave postoje pitanja i odgovori ali za ovo ostalo ne mogu pronaći.

I ima li netko iskustva i saznanja da li je dovoljno učiti po tim pitanjima koji su na njihovoj stranici?

Hvala:-)

TheProvense
25.07.2014., 10:07
I ima li netko iskustva i saznanja da li je dovoljno učiti po tim pitanjima koji su na njihovoj stranici?

Hvala:-)
dovoljno je..ako ti nešto bude interesantno, malo istražuj o tome na netu..otkriti ćeš kako ima mnogo zanimljivih stvari na koje prije uopće nisi obraćao pozornost..
meni je primjerice bilo jako interesantno kako neki pravni teoretičari smatraju da ustavni sud predstavlja četvrtu vlast, dok je prema drugim teoretičarima iznad triju vlasti, pa sam se tome posvetila dodatno, za svoju dušu, malo istraživala, zapisivala, čitkarala..bilo mi je zanimljivo što on ima ulogu meta-vlasti, s obzirom na svoju dvostruku ulogu, pravnu i političku..

imala sam ispit početkom mjeseca, nekako sam mislila da će biti u maju, bio je na kraju u srpnju..dala ga :tulum: :lux:

već sam ranije pisala, ja sam se toliko pripremala za taj ispit, a na kraju je ispala pišurija..

ovo su bila pitanja koja su meni bila postavljena:
zup: stranka, prekluzija, rok dostavljanja poziva za svjedočenje
zus: kako se pokreće, koji je rok
uredsko poslovanje: osnovne evidencije uredskog poslovanja, termin prioracija, poništavanje drž.biljega

ustav: što je ustav, vlast u rh, izmjene u ustavu
državna uprava: poslovi i tijela državne uprave, upravni, inspekcijski nadzor

lokalna: jedinice lokalne samouprave, mandat članova predstavničkog tijela, referendum
službenički odnosi: odbor za državnu službu, službenički sud, jel' riješenje o rasporedu na radno mjesto, prestanku drž.službe i primitka u drž.službu upravna stvar ili ne, izvanredni otkaz..

eu: nju sam najviše znala, jer često čitkaram o uniji, tako da me nakon prvog postavljenog pitanja, žena prekinula na pola i rekla da znam o uniji više od nje..

poseban dio pisani, nakon toga usmeni..
u općem dijelu se ulazi po troje, četvero, na posebnom dijelu se ulazi sam..

ja sam malo pretjerala sa učenjem, učila sam mjesecima, svaki dan..usuđujem se reći da je zaista dovoljno učiti 3,4 tjedna..čisto da ne nastane bućkuriš u glavi..ispitivači su ok, nitko nema namjeru rušiti..i zaista, dovoljne su same osnove..
vole primjere, a ne osjetiti naštrebanost napamet..
kada me pitala koji su poslovi državne uprave, kao naručeno mi je sjelo što sam koji dan prije ispita čitala o referendumu, odnosno prikupljanju potpisa za referendum o ćirilici u jutarnjem..pa sam joj iznijela taj primjer, da između ostalog su i to poslovi drž.uprave..evo kopi pejsta iz članka:
"Izvješće o provedenoj provjeri broja i vjerodostojnosti potpisa birača za raspisivanje referenduma u javnosti poznatijeg kao "referendum o ćirilici" na sjednici Vlade podnio je ministar uprave Arsen Bauk čije je ministarstvo, zajedno s Državnim zavodom za statistiku (DZS) bilo zaduženo za provjeru potpisa.

DZS je, kazao je Bauk, utvrdio da je prikupljeno više od 526.549 pravovaljanih potpisa, što zadovoljava zakonski kriterij od potrebnih 10 posto od ukupnog broja birača.

Bauk je naveo kako je u 19 kutija bilo zaprimljeno 7.459 potpisnih knjiga u kojima je bilo ukupno 598.780 potpisa.

DZS je utvrdio da je slučajni uzorak od 500 potpisnih knjiga dovoljan da se metodološki precizno procijeni ukupan broj ispravnih i neispravnih potpisa. Tako je na 40.118 potpisa utvrđeno da je 38.615 ispravno, a 1.503 neispravno.

Upoređivalo se ime i prezime i OIB ili matični broj na potpisnom listu, pri čemu se ispravnim smatrao onaj potpis kod kojeg su se ta dva podatka poklapala, objasnio je Bauk.

"Temeljem rezultata provjere uzorka, DZS je ocijenio da je u ukupnoj populaciji od 598.780 potpisa ima 576.388 vjerodostojnih potpisa. Isto tako, uz pouzdanost od 99 posto procijenio je da vjerodostojnih potpisa ima više od 526.549, što zadovoljava potreban zakonski uvjet od 10 posto ukupnog potpisa birača", kazao je Bauk."
pošto sam spomenula drž.zavod za statistiku, rekla sam par riječi o njemu, da spada pod drž.upravnu organizaciju, malo o čelniku tijela, da svi međusobno surađuju s drugim tijelima, da se bavi prikupljanjem i obradom podataka od interesa za rh i da organizira i vrši popis stanovništva, gdje se nalazi i to je bilo to..http://www.dzs.hr/

u biti sve ide toliko brzo da ono i što želite reći, pola toga nećete stići..mi smo bili u grupi gdje je sve nekako ekspresno išlo..pitanja, odgovori i to je to..
bitno je da se priča, da nema tišine..i prođe se..naravno, mora se i znati ali zaista samo osnove..
i još nešto, kada se pripremate za ispit, puno čitajte novine, zapisujte, pratite vijesti, dnevnik, odite gore na politiku, pratite malo političku scenu, neke stvari će vam bolje sjesti kroz to..kroz lica i događaje ćete bolje upamtiti činjenice..
ja sam u vrijeme dok sam učila visila na politici i eu, čitala sve članke koji su izlazili i moram priznati da mi je pomoglo..

sretno svima :)

On_Off
25.07.2014., 10:26
Molila bih da mi se javi netko tko je završio upravno pravo i polagao stručni ispit.
Nisam naletjela na osobu koja je to odradila, pa ako ovdje tko ima kakvih saznanja, htjela bih da mi se javi.
Ja sam završila upravno pravo 3 godine i radim u odvjetničkom uredu.

Unprijed zahvaljujem, pozz

ally n.
25.07.2014., 11:01
Meni ga se ne da prijavljivat i onda spremat, u slučaju da me ne zadrže, još i kad bih si našao drugi posao (koji nije vezan za polaganje stručnog), ne bih ga mogao odjavit nego bih se još s tim morao zaj...?!:504:

A što kad ga ne bih prijavio u tih šest mjeseci, i onda bio primljen negdje gdje se traži, bi li mi isto bio besplatan i koju materiju bih polagao, onu iz područja na kojem sam već radio ili onu s novog posla?

Ovo i mene zanima.
Mene sigurno neće zadržati na ovom radnom mjestu, a čula sam sa strane (od cure koja je prije godinu, dvije polagala DSI) da moramo platiti/vratiti 10,000 kn u slučaju da ne izađemo ili ne položimo DSI. :confused: