PDA

View Full Version : Izrada namještaja - savjeti

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37

Nyna
04.10.2010., 08:09
15 000 (petnaest tisuca) dolara:eek::eek::eek::eek::eek: KOMODA!

de daj slike tog cuda koje moze letjeti, voziti, ici pod vodu, usisavati, prati sudje i skuhati rucak po zelji....

Evo link...

http://www.stardust.com/soho.html

Ne može ništa od navedenog, al je lijepa....

Nyna
04.10.2010., 08:13
Evo link...

Imaju oni i skuplje :cerek:

http://www.stardust.com/mondrian-wht.html

Ma plaćaš ime/dizajn/itd. Ali srećom mi obični smrtnici imamo ovaj forum i možemo si je napravit sami :D:D:D

karatas_os
04.10.2010., 08:23
Imaju oni i skuplje :cerek:

http://www.stardust.com/mondrian-wht.html

Ma plaćaš ime/dizajn/itd. Ali srećom mi obični smrtnici imamo ovaj forum i možemo si je napravit sami :D:D:D

prestrasno.... ne mogu vjerovati da postoje ljudi koju stvarno daju takvu lovu za komad namjestaja.... no dobro, isto tako ne razumijem ljude koji daju 100 000 E za osobni auto....

cd_covers
04.10.2010., 08:41
Evo link...

Iako se o ukusima ne raspravlja meni je ovo sve samo ne lijepo..čak naprotiv, ovo mi je čista suprotnost lijepog....
Možda sam ja čudan ali meni je ovo čisti hrelić dizajn i da mi netko to pokloni a da ne mogu prodati super bi poslužilo za loženje :ne zna:

karatas_os
04.10.2010., 08:42
Možda sam ja čudan ali meni je ovo čisti hrelić dizajn i da mi netko to pokloni a da ne mogu prodati super bi poslužilo za loženje :ne zna:

15 000 dolara vrijedna lomaca :D:D:D

Nyna
04.10.2010., 08:49
Iako se o ukusima ne raspravlja meni je ovo sve samo ne lijepo..čak naprotiv, ovo mi je čista suprotnost lijepog....

Ja sam iskreno dugo razmišljala o komodi u dnevnom i većina onih "konstrukcija" za tv koje su sad popularne mi je katastrofa. Možda je stvarno ružna. Možda mi se zato i sviđa :ne zna: Ali nekako mi se uklapa u moju viziju mog životnog prostora.

dak0001
04.10.2010., 11:34
Evo link...

prošlo ljeto sam napravil jednom "umjetniku" sličan ladičar od MDF-a, a on ga je sam oslikavao
nedavno mi se žalio da mu baš nije uspjelo to oslikavanje

Tornado11
04.10.2010., 12:53
Ormarić za cipele

Nisam dugo tu bio na forumu, na ovim temama, no imam jedno pitanje: treba mi ormarić za cipele. koji bi (radi predodžbe) trebao imati 6 ili koliko okretnih polica, za cipele, i na vrhu (se nalazi plinski sat) zatvorena vratašca da se isti ne vidi. Imam sav alat, ali me malo zezaju rupe za okretne police, koje moraju biti +/- 00mm, da to nekako izgleda. Dimenzije su ca širina 60 x visina 265 cm i dubina ca 17-20 cm vanjske dimenzije mogu na pm. poslati samo da premjerim. Ima li tko software ili ideju kako da dam da mi točno na cnc-u izbuše traženo? i kome? Trebam Bijeli iveral. Hvala

Old fart
04.10.2010., 16:22
Niti meni se ne dopada komoda ,ali je zato moja kćer oduševljena ,i hoće da joj napravim to isto ???..Bit će da su se umjetnost i zanat u našem stoljeću malko više udaljili nego prije..:D

Pero Ložić
04.10.2010., 20:24
Pozdrav ekipo.
Ja sam novi ovdje i čitam Vašu raspravu o gore navedenoj komodi komodi i zbilja me interesira gdje su ti ljudi koji imaju para na bacanje za ovakav namještaj,
meni se većina cjenka do u bescjenje da se više puta i ne isplati prihvatiti posao izrade namještaja, a navedena komoda i nije bog zna što

dak0001
04.10.2010., 22:41
Pozdrav ekipo.
Ja sam novi ovdje i čitam Vašu raspravu o gore navedenoj komodi komodi i zbilja me interesira gdje su ti ljudi koji imaju para na bacanje za ovakav namještaj,
meni se većina cjenka do u bescjenje da se više puta i ne isplati prihvatiti posao izrade namještaja, a navedena komoda i nije bog zna što

Paaaaa, iznenadili bi se koliko muke i truda treba da se tolike ladice uštimaju na isti razmak
Tim više, što mislim da u toj komodi nema nikakvuh štelajućih vodilica,
sve bi trebalo biti od masiva, ladice cinkane kosim zupcima, itd, itd
Slažem se da je cijena malko pretjerana, ali ih baš zato i nema puno,
a ja bi fakat htel videt onoga tko bi je napravio od 100% masiva, da sve štima i da se ladice ne zacvikaju u korpusu ili ne raspadnu za 6 mjeseci ... i da košta ispod 1000 ojra

rig_pigGSF
05.10.2010., 00:43
Pozdrav svima,
prije godinu dana sam krenuo samo sa ubodnom pilom i malo volje, sada imam punu garazu alata i uzivam u stolariji kao hobiju. Uglavnom sam savjete nasao po internetu ili pitajuci po ducanima. Jedino sta mi fali je nekakav dobar software za izradu ormarica i slicno, tek toliko da vidim kako bi to izgledalo. Registriran sam na www.templatesbynumbers.com i to je relativno dobra stranica, ali nema nikakvog softwarea za download, pa ako neko zna za neki ''original'' neka se javi na PM. Hvala

pronto
06.10.2010., 09:16
Pozdrav svima,
prije godinu dana sam krenuo samo sa ubodnom pilom i malo volje, sada imam punu garazu alata i uzivam u stolariji kao hobiju. Uglavnom sam savjete nasao po internetu ili pitajuci po ducanima. Jedino sta mi fali je nekakav dobar software za izradu ormarica i slicno, tek toliko da vidim kako bi to izgledalo. Registriran sam na www.templatesbynumbers.com i to je relativno dobra stranica, ali nema nikakvog softwarea za download, pa ako neko zna za neki ''original'' neka se javi na PM. Hvala
Ako želiš samo vidjeti kako bi nešto izgledalo, onda je google sketchup sasvim dobar i besplatan.

Old fart
06.10.2010., 09:34
Isplati se otići na ovu temu (http://www.forum.hr/showthread.php?t=146906) ,a i inače počni ovdje (http://www.forum.hr/showthread.php?t=255417)

medo75
06.10.2010., 09:44
Malo sam šarao po ovoj temi no nisam nigdje naišao na sljedeće;
-napravio bih od iverala 25mm stolić za TV i od istoga materijala jednostavni stolić za dnevni boravak. Ispod tv stolića ću staviti vjerojatno neke četvrtaste noge u mat sivoj varijanti ali imam problem s nogama za stolić za dnevni boravak. Htio bih noge visine cca 40cm i po mogućnosti neke "iskrivljene". U ponudi sam naišao samo na niske noge ili pak visoke za visoki namještaj (blagavaonski namještaj)

GDJE NAĆI TAKVE NOGE?

Old fart
06.10.2010., 10:11
-napravio bih od iverala 25mm stolić za TV i od istoga materijala jednostavni stolić za dnevni boravak. Ispod tv stolića ću staviti vjerojatno neke četvrtaste noge u mat sivoj varijanti ali imam problem s nogama za stolić za dnevni boravak. Htio bih noge visine cca 40cm i po mogućnosti neke "iskrivljene". U ponudi sam naišao samo na niske noge ili pak visoke za visoki namještaj (blagavaonski namještaj)

GDJE NAĆI TAKVE NOGE?

A di si doma ?

medo75
06.10.2010., 10:46
Ogulin al ako ima u Zg samo reci!

Old fart
06.10.2010., 11:20
Najveći izbor sam vidio u Sižekupres -u Samobor ,i naravno Iverpan ,pa tek onda Conty-plus ,Elgrad ... de facto svi imaju pomalo ali sukus je dosta dobar izbor..ako nađeš na net-u sliku onoga što želiš ,mogu pogledati kad cunjam okolo pa ti javim..samo daj referencu ..

medo75
06.10.2010., 13:41
Najveći izbor sam vidio u Sižekupres -u Samobor ,i naravno Iverpan ,pa tek onda Conty-plus ,Elgrad ... de facto svi imaju pomalo ali sukus je dosta dobar izbor..ako nađeš na net-u sliku onoga što želiš ,mogu pogledati kad cunjam okolo pa ti javim..samo daj referencu ..

Zanima me nešto poput ovoga u prilogu, samo da nsu klasične četiri noge

Old fart
06.10.2010., 14:41
Sorry ,tako nešto nema ..nema dugo sam tražio nešto slično..našao sam samo dobrog bravara :D

rig_pigGSF
07.10.2010., 02:43
Ako želiš samo vidjeti kako bi nešto izgledalo, onda je google sketchup sasvim dobar i besplatan.

Njega sam vec skinuo, ok je za dobit ideju kako sta izgleda

rig_pigGSF
07.10.2010., 02:44
Isplati se otići na ovu temu (http://www.forum.hr/showthread.php?t=146906) ,a i inače počni ovdje (http://www.forum.hr/showthread.php?t=255417)

Hvala :top:

građevinar
09.10.2010., 21:20
Pozdrav majstorima!
planiram napraviti stol za blagovaonu. pitanje je od čega gornju plohu napraviti? plastificirani medijapan ili iveral? koliko je kvalitna ta plastifikacija za neku normalnu upotrebu stola?

Hvala! :w

Old fart
09.10.2010., 23:20
Pozdrav majstorima!
planiram napraviti stol za blagovaonu. pitanje je od čega gornju plohu napraviti? plastificirani medijapan ili iveral? koliko je kvalitna ta plastifikacija za neku normalnu upotrebu stola?

Hvala! :w

Nije..bez obzira na nježnost (normalna upotreba :lol:) . treba ti tvrda površina ,MDF može ,ali sa ultrapasom na njemu ..Ako si u okolici Zagreba ..Aquacor ima takav MDF ..ili kompact ploča..

građevinar
10.10.2010., 11:25
pa mislio sam na normalnu upotrebu za blagovaonu...nikakva nježnost :D

uf,ovo što sam nabrzinu potražio za taj ultrapas i compact čini mi se dosta skupo. bum se drugi tjedan zaletio do tog aquacora da pogledam uživo kak to izgleda. valjda imaju izloženo...?

pozz!

Grugru
10.10.2010., 16:52
Napravio sam kuhinju tako da mi je odmah (na 5mm) ploča za kuhanje s 4 plina uz stranicu elementa i sad bi zelio zastititi tu stranicu od topline.
Mislio sam staviti nekakav inox lim na taj dio stranice elementa. Ali to bi onda moglo biti vruce, za opec se.

Ima li netko kakvu bolju ideju?

Old fart
10.10.2010., 17:02
Napravio sam kuhinju tako da mi je odmah (na 5mm) ploča za kuhanje s 4 plina uz stranicu elementa i sad bi zelio zastititi tu stranicu od topline.
Mislio sam staviti nekakav inox lim na taj dio stranice elementa. Ali to bi onda moglo biti vruce, za opec se.

Ima li netko kakvu bolju ideju?

Kamen ..drugo je prekomplicirano...imaš i izrezan u bauhausu

Grugru
10.10.2010., 17:49
Kamen ..drugo je prekomplicirano...imaš i izrezan u bauhausu

Znas li i koja je najmanja debljina? Imam samo 5 mm fore.

I kako ga spajas? Ljepilom?

BILJEŽNIK
10.10.2010., 19:43
Znas li i koja je najmanja debljina? Imam samo 5 mm fore.

I kako ga spajas? Ljepilom?

Na tvom bih mjestu promjenio radnu ploču i pomaknuo ploču za kuhanje barem za 5 cm. Inače možeš upotrijebiti i compact ploču debljine 6 mm. Zaljepi je neutralnim silikonom.

BILJEŽNIK
10.10.2010., 19:46
pa mislio sam na normalnu upotrebu za blagovaonu...nikakva nježnost :D

uf,ovo što sam nabrzinu potražio za taj ultrapas i compact čini mi se dosta skupo. bum se drugi tjedan zaletio do tog aquacora da pogledam uživo kak to izgleda. valjda imaju izloženo...?

pozz!

Compact ploča debljine 6 mm naljepljena na brezovu šperploču debljine 18 mm nije pretjerano skupo, ali je zato odlično rješenje. Primjer (http://picasaweb.google.com/Kicho27/NamjeTaj#5518697048864057618)

Old fart
11.10.2010., 07:27
Compact ploča debljine 6 mm naljepljena na brezovu šperploču debljine 18 mm nije pretjerano skupo, ali je zato odlično rješenje. Primjer (http://picasaweb.google.com/Kicho27/NamjeTaj#5518697048864057618)
..a koji je tu primjer ? ..osim očite reklame Krunoslave..

BILJEŽNIK
11.10.2010., 08:02
Pa na slici je jedan radni stol koji je rađen na opisan način. Po čemu je to reklama?

Old fart
11.10.2010., 08:08
..ne znam ,ja sam skoro baniran zbog linkanja slika svojih radova ,možda se to sada može..

MadVlad
11.10.2010., 09:00
Pa na slici je jedan radni stol koji je rađen na opisan način.
Kad ti postaviš link na tu određenu sliku mene uvijek baci na cijelu galeriju pa ne znam o kojoj se slici radi. Možda to buni Old Farta

karatas_os
11.10.2010., 09:07
Kad ti postaviš link na tu određenu sliku mene uvijek baci na cijelu galeriju pa ne znam o kojoj se slici radi. Možda to buni Old Farta

meni u firefoxu baci konkretku sliku...

Old fart
11.10.2010., 09:12
Točno , i meni izbaci cijelu galeriju..pa je teško shvatiti koja ilustrira problem...Google CROME

cd_covers
11.10.2010., 11:30
..ne znam ,ja sam skoro baniran zbog linkanja slika svojih radova ,možda se to sada može..

Iako je politika foruma stvar vlasnika foruma generalno gledano ukoliko neko ima pitanje, a konkretan odgovor na to pitanje uključuje linkanje svojih radova sa ciljem da se nekome pokaže kako je neka stvar napravljena je dozvoljeno.
Da li se tu osoba dodatno "reklamira", možda malo da, ali isto tako i pomaže nekome.
Postanje svojim slika, galerija i sl. tek toliko da bi se reklamiralo nije dozvoljeno i kao takvo se sankcionira.

Konkretno Krunoslav je sa svojim postovima oko furniranja mene naučio kako se to radi pa ako se u tom postu i nešto reklamirao mislim da nije tako strašno.
A i svaki pravi majstor zna da sa "reklamiranjem" na forumu neće daleko dogurati.

Old fart
11.10.2010., 12:14
Ajde sad si me nešto naučio ,fakat nisam znao ....
..kao što rekoh kog kretanja na link mi se otvara cijela galerija ,pa nisam vidio rješenje problema oko grijanja ruba..
..i da ne budem prost ,ne brinem se ja oko nečijeg reklamiranja nego razmjerno istog tretmana ...
..a ti se sjeti zbog čega su mene napali ..pet slika nove kuhinje ...

cd_covers
11.10.2010., 12:25
Ajde sad si me nešto naučio ,fakat nisam znao ....
..kao što rekoh kog kretanja na link mi se otvara cijela galerija ,pa nisam vidio rješenje problema oko grijanja ruba..
..i da ne budem prost ,ne brinem se ja oko nečijeg reklamiranja nego razmjerno istog tretmana ...
..a ti se sjeti zbog čega su mene napali ..pet slika nove kuhinje ...

Svašta ima na forumu, ovisno kako je trenutni moderator raspoložen :rofl::rofl:
Ovo oko otvaranja cijele galerije ću pogledati, koristim Firefox 99% i nisam imao takvih iskustava da mi se cijela galerija otvori.

Na neki način je svaka slika dobrog rada reklama, ali normalni ljudi i normalni postovi neće biti sankcionirani, barem od mene.

MadVlad
11.10.2010., 12:34
koristim Firefox 99% i nisam imao takvih iskustava da mi se cijela galerija otvori.

Firefox i IE otvaraju sliku, Chrome otvara galeriju. Provjereno.

I ja nikad ne bi protumačio Bilježnikov savjet o izradi stola kao reklamu.

Old fart
11.10.2010., 12:47
Ok , ispričavam se...

chuspy
11.10.2010., 13:35
imam ja jedno pitanje. Gdje se osim Max morisa i tehnospoja u splitu moze nac sjajni iveral 10mm. Ovi prvi cak imaju i briljant ploce, ali nema u 10mm debljini. Inace 10ka mora bit radi okova za klizna vrata, tako da je time ograniceno.

p.s. jel neko zna cijenu mutnog ili obojenog stakla 4mm (ako je radio ormar sa staklom pa mu ostalo u sjecanju)

BILJEŽNIK
11.10.2010., 19:48
Firefox i IE otvaraju sliku, Chrome otvara galeriju. Provjereno.

Očito su internet preglednici uzrok nesporazuma. Nakon Oldovog posta jutros, prvim klikom na moj link otvorila se i meni cijela galerija, ali svaki slijedeći klik je linkao na konkretnu sliku. Koristim isključivo IE.

String
11.10.2010., 21:55
Radim ormar koji bi imao vrata širine 55 cm i visine 81 cm, da li je to OK ili postoji frka da se izvise, stavil bi 3 x spojnice, fala na pomoći

Old fart
11.10.2010., 23:40
Radim ormar koji bi imao vrata širine 55 cm i visine 81 cm, da li je to OK ili postoji frka da se izvise, stavil bi 3 x spojnice, fala na pomoći

Dvije pante su ti dosta po krilu ..nije zahtjevna mjera..nebudu se izvisila..

karatas_os
12.10.2010., 04:38

ima negdje u ovoj sumi korisnih savjeta jedan post, mislim da je madvlad, gdje je covjek lijepo napisao na koje mjere stavlja koliko sarki/panti...

evo: http://www.forum.hr/showpost.php?p=13770215&postcount=1242

Old fart
12.10.2010., 08:32
Hitno trebam savjet ..lakirani MDF i alu ručka po cijeloj dužini ,ima utor 10 x 4 mm i trebam ih polijepiti ...imam samo jedan pokušaj i to moram izvesti čisto ...da li netko zna s čime da lijepim..

cd_covers
12.10.2010., 08:40
Hitno trebam savjet ..lakirani MDF i alu ručka po cijeloj dužini ,ima utor 10 x 4 mm i trebam ih polijepiti ...imam samo jedan pokušaj i to moram izvesti čisto ...da li netko zna s čime da lijepim..

Ja bi sa poliuretanskim ljepilom, ali bi ga stavio jako malo samo u utor tako da ne izviri jer se širi kao pur pjena.

dak0001
12.10.2010., 09:12

ja sve takve stvari ljepim Sika T1 ili T2 montažnim ljepilom

DANKO amater
12.10.2010., 09:46
imam ja jedno pitanje. Gdje se osim Max morisa i tehnospoja u splitu moze nac sjajni iveral 10mm. Ovi prvi cak imaju i briljant ploce, ali nema u 10mm debljini. Inace 10ka mora bit radi okova za klizna vrata, tako da je time ograniceno.

p.s. jel neko zna cijenu mutnog ili obojenog stakla 4mm (ako je radio ormar sa staklom pa mu ostalo u sjecanju)

Mislim da ima(barem je imao) "Javor" u Solinu nasuprot Megakopa..

Old fart
12.10.2010., 11:40
Ja bi sa poliuretanskim ljepilom, ali bi ga stavio jako malo samo u utor tako da ne izviri jer se širi kao pur pjena.

Toga se i bojim..jer sam ga stavljao na štok ..pa se ispjenio ..a to ovdje nemre ni u ludilu...možda fakat sikabond..isto je polyuretan samo sa punilima..
Hvala dečki :top:

sibi
12.10.2010., 12:40
ja sve takve stvari ljepim Sika T1 ili T2 montažnim ljepilom

šta nije to malo previše elastično?

cd_covers
12.10.2010., 12:43
Toga se i bojim..jer sam ga stavljao na štok ..pa se ispjenio ..a to ovdje nemre ni u ludilu...možda fakat sikabond..isto je polyuretan samo sa punilima..
Hvala dečki :top:

Samo malo u utor...na 3-4 mjesta, ne sve popuniti i ne bi se smjelo ništa dogoditi.
A da se slučajno i počne "pjeniti", obrišeš sve sa nekim sredstvom za čišćenje prije nego se stegne. Ništa se ne bi dogodilo, radim sa poliuretanom vrlo često.

Iako realno gledajući i običan silikon bi držao bez problema, isto kao i većina montažnih ljepila...ima ih i dosta jeftinijih od sike a isto dobrih za ovakve gluposti gdje nema velikog naprezanja.

Old fart
12.10.2010., 12:51
Samo malo u utor...na 3-4 mjesta, ne sve popuniti i ne bi se smjelo ništa dogoditi.
A da se slučajno i počne "pjeniti", obrišeš sve sa nekim sredstvom za čišćenje prije nego se stegne. Ništa se ne bi dogodilo, radim sa poliuretanom vrlo često.

Iako realno gledajući i običan silikon bi držao bez problema, isto kao i većina montažnih ljepila...ima ih i dosta jeftinijih od sike a isto dobrih za ovakve gluposti gdje nema velikog naprezanja.

Pa sad ....,ovo popravljam frontu ladice jedne talijanske kuhinje od lakiranog medijapana..koji se raspao uzdužno s boka ..ne bi rekao da je malo opterećenje makar sam ručku jedva izvadio ...u "pravim" rukama nema tog ljepila koje će pomoći .:D

dak0001
12.10.2010., 12:55
šta nije to malo previše elastično?

probaj, pa ćeš vidit
ne znam zašto je utor 4 mm, mislim da je trebao biti 3,2 mm, ali mez obzira
T2 bi to trebao riješiti bez problema ako se ispravno poljepi
(stezanje u stegama i vrijeme otvrdnjavanja 4 sata)

cd_covers
12.10.2010., 12:57
Pa sad ....,ovo popravljam frontu ladice jedne talijanske kuhinje od lakiranog medijapana..koji se raspao uzdužno s boka ..ne bi rekao da je malo opterećenje makar sam ručku jedva izvadio ...u "pravim" rukama nema tog ljepila koje će pomoći .:D

Koliko se meni čini ovaj falc preuzima na sebe opterećenje kod povlačenja ručkice...samo malo silikona koji će ga držati da se ne izvlači trebalo bi biti dovoljno....montažno ljepilo još bolje, a PU ljepilo još bolje od toga.
Takvo ljepilo drži puno jače nego iverica, tako da ako nešto popusti, 99% sam siguran da to neće biti ljepilo.

Old fart
12.10.2010., 12:58
probaj, pa ćeš vidit
ne znam zašto je utor 4 mm, mislim da je trebao biti 3,2 mm, ali mez obzira
T2 bi to trebao riješiti bez problema ako se ispravno poljepi
(stezanje u stegama i vrijeme otvrdnjavanja 4 sata)

Ma da , i je 3,2 mm ..od cirkulara ,ali je nut od ručke ispod 3 mm pa nisam micao višak mdf koji je ostao zaljepljen na ručki..SVE BUM POLEPIL :lol:

String
12.10.2010., 20:51
fala na odgovorima, za raspored po visini znam ali me malo plašila širina vrata a post od madvlada sam izgleda preskočil ( bil sam siguran da sam sve pročital, a valjda nije za zamjeriti s obzirom na količinu informacija )

karatas_os
12.10.2010., 21:36
a post od madvlada sam izgleda preskočil ( bil sam siguran da sam sve pročital, a valjda nije za zamjeriti s obzirom na količinu informacija )

ofkors :-) :top:

zoranp
13.10.2010., 00:33
Ma da , i je 3,2 mm ..od cirkulara ,ali je nut od ručke ispod 3 mm pa nisam micao višak mdf koji je ostao zaljepljen na ručki..SVE BUM POLEPIL :lol:

Pu ljepilo, ja koristim kleiberit PUR leim 501, njime kantiram ABS i lijepim sve živo. Protiv njegovog provirivanja se koristim krep trakom. Kad se posuši, skalpelom potegnem po spoju i odlijepim traku zajedno s viškom.
Tips and tricks: ako se nešto zapacka ili kaone tamo gdje ne bi trebalo, najlakše se očisti WD-om ili čak običnim kuhinjskim uljem.
WD dok je mokro čak i suho, ali treba čekati, a kuhinjsko ulje samo dok je mokro
:top:

Old fart
13.10.2010., 06:14
Fala :top:

karatas_os
13.10.2010., 06:37
Pu ljepilo, ja koristim kleiberit PUR leim 501, njime kantiram ABS i lijepim sve živo. Protiv njegovog provirivanja se koristim krep trakom. Kad se posuši, skalpelom potegnem po spoju i odlijepim traku zajedno s viškom.
Tips and tricks: ako se nešto zapacka ili kaone tamo gdje ne bi trebalo, najlakše se očisti WD-om ili čak običnim kuhinjskim uljem.
WD dok je mokro čak i suho, ali treba čekati, a kuhinjsko ulje samo dok je mokro
:top:

Znaci ti sam sebi kantiras ivericu? Zbog cijene? Jel te izadje jeftinije? Jel se mora stega stisnuti kant ili je dovoljno samo pritisnuti kada se traka ljepi?

medo75
13.10.2010., 12:10

GDJE NAĆI TAKVE NOGE?

PA ZAR NITKO NEMA ZA POMOĆ???

Stol bi bio četvrtasta ploha na četiri noge ili na nekakvoj metalnoj konstrukciji visine cca 40 cm. Samo ne želim da budu jednostavne "šipke" okomite na plohu. Mogu biti ako su pod kutom ako razumijete.

Dao sam na rezanje materijal i sutra mi je gotov i zapravo sam već ukalkulirao materijal za podnožje stola i ako ne bude nikakve pomoći tu stol bude "običan".

cd_covers
13.10.2010., 12:47

Stol bi bio četvrtasta ploha na četiri noge ili na nekakvoj metalnoj konstrukciji visine cca 40 cm. Samo ne želim da budu jednostavne "šipke" okomite na plohu. Mogu biti ako su pod kutom ako razumijete.

Dao sam na rezanje materijal i sutra mi je gotov i zapravo sam već ukalkulirao materijal za podnožje stola i ako ne bude nikakve pomoći tu stol bude "običan".

Elgrad, Iverpan, Schachermayer, Blažič....

Prvo pitaj u Sch, vjerojatno oni imaju nešto tako samo treba naručiti i pitanje je koliko košta.
Već ti je netko napisao da nađeš lokalnog bravara koji radi sa Inox-om i nešto što sam osmisliš neka ti čovjek napravi i biti će jedinstveno.

dak0001
13.10.2010., 12:47

to što ti tražiš, mislim da ne postoji - barem ne kod nas - ja nisam vidio
jedna od varijanti bi mogla biti da stolić bude od dvije jednake plohe sa ladicom između,
visine otprilike 200 mm, a da onda za noge iskoristiš kose barske konzole, koje su
mislim visine 250 mm, ukupna bi visina onda bila oko 450 mm

dak0001
13.10.2010., 12:53

to što ti tražiš, mislim da ne postoji - barem ne kod nas - ja nisam vidio :ne zna:
jedna od varijanti bi mogla biti da stolić bude od dvije jednake plohe sa ladicom između,
visine otprilike 200 mm, a da onda za noge iskoristiš kose barske konzole, koje su
mislim visine 250 mm, ukupna bi visina onda bila oko 450 mm

vlatx
14.10.2010., 11:36
Pozdrav svima,
da li mi može netko reći da li u Velikoj Gorici ima neki dućan tipa Iverpana gdje se može naručiti materijal za izradu namještaja?
Unaprijed hvala.

MadVlad
14.10.2010., 11:49
Frischeis pored Kauflanda

tomo88
14.10.2010., 18:07
pozdrav ljudi

s kojim vijcima šarafiti blum ravne pante na vrata ormarića , a s kojima pločicu panta na samom ormariću?

vexter
14.10.2010., 19:06
pozdrav ljudi

s kojim vijcima šarafiti blum ravne pante na vrata ormarića , a s kojima pločicu panta na samom ormariću?

3,5x16

vlatx
15.10.2010., 05:41
Frischeis pored Kauflanda

Super, hvala na brzom odgovoru.

tomo88
15.10.2010., 08:47
3,5x16

hvala:top:

fooreest
17.10.2010., 09:39
Molim za savjet,

na vratima ormara počele su mi se odljepljivati medijapan "maske" (ne pada mi druga riječ na pamet). Na jednima je to došlo već do pola, pa se bojim da ne otpadne skroz.

Kojim ljepilom to zaljepiti i jeli to komplicirano za vlastitu režiju? ; ako nije na što posebno da pripazim.

Pozdrav svima

majstor branko
17.10.2010., 10:48
Molim za savjet,

na vratima ormara počele su mi se odljepljivati medijapan "maske" (ne pada mi druga riječ na pamet). Na jednima je to došlo već do pola, pa se bojim da ne otpadne skroz.

Kojim ljepilom to zaljepiti i jeli to komplicirano za vlastitu režiju? ; ako nije na što posebno da pripazim.

Pozdrav svima

pozdrav
ilo bi dobro i stegama stegnuti

ugodan rad

kupi sintelon ljepilo i namazi s kistom podlogu jednu i drugu pricekaj da se ljepilo posusi i pritisni to sve zajedno b

jedan dečko
17.10.2010., 10:49
Ljudi da li možda netko od Vas zna kolika je cijena ljepljenih ploča (lamelirannih)? http://www.krin.hr/masivne_ploce.html Zanimaju me širinski i dužinski ljepljene, hrastove.

fooreest
17.10.2010., 14:13
Hvala majstor branko, probam za koji dan kad nabavim taj sintelon.

sibi
17.10.2010., 14:47
Ljudi da li možda netko od Vas zna kolika je cijena ljepljenih ploča (lamelirannih)? http://www.krin.hr/masivne_ploce.html Zanimaju me širinski i dužinski ljepljene, hrastove.

1. nazovi ih i pitaj
2. nemoj ih reklamirati
3. imaš i u baucentrima - i opet nazoveš i pitaš jer cijena ovisi o debljini, a bogami i ostalim dimenzijama.

goga134
17.10.2010., 15:54
Pozdrav svima
Ovdje sam nova, i nisam pročitala sve postove, ali izrada namještaja me već duže vijeme zanima, i jako želim s vama podijeliti jedan link o temi...

www.ana-white.com

jaaako korisno, puno odličnih savjeta i ideja za uradi-sam-namještaj :)

Djuro Radja
19.10.2010., 20:43
Netko je ovdje na grupi spomenuo da ima Festool MIDI.
Moze na PM dojmovi o usisavacu? Planiram kupnju istog ili CTL 26...

cd_covers
20.10.2010., 08:30
Netko je ovdje na grupi spomenuo da ima Festool MIDI.
Moze na PM dojmovi o usisavacu? Planiram kupnju istog ili CTL 26...

Što te zanima, imam ja CTL 26.

INsajder702
20.10.2010., 10:18
imam jedno pitanjce, nadam se da postam na pravom mjestu...
dakle, nabavila sam stari stolić koji planiram restaurirati, tj. pofarbati ga u rustikalno bijelo. E sad, sljedeće što bih htjela napraviti jest da na njegovu gornju ploču nekako nalijepim tekst pjesama koje sam pisala, ali ne na način da uzmem komad a4 papira pa ga slijepim na stolić, već da nekako to perslikam s papira na stol...
Da li netko ima ideju kako bih to mogla napraviti, bila bih jako zahvalna.. znam da postoji mogućnost da te pjesme isprintam na nekakvom papiru s kojeg se to kasnije lako preslika na željenu površinu, ali ja ne znam o kakvom se papiru radi niti kako postupak ide, pa ako mi netko može to pojasnit, unaprijed zahvajlujem :)

cd_covers
20.10.2010., 12:21
Dvojim izmedju MIDI i CTL 26. Citam po netu da za uspjesan rad sa TS 55 treba 36mm usisno crijevo, a na MIDI se kao ne moze to prikljuciti.
Druga stvar je kapacitet. Posto mi je to prvi usisavac ne znam koliko mi je dovoljno. Njime bih usisavao povremeno rezanje cirkularom, rezanje ubodnom pilom, ponesto brusenja ce biti i naravno opcenito usisavanje od auta do radionice i takve stavri.

Citajuci malo recenzije na netu kazu da nije bas za usisavanje podova i radionice, a to mi je dosta bitno posto ce mi to biti jedini usisavac. Cistis li ti svoju radionicu sa njime?

Koliko ti treba da napunis vrecicu?

Vidim da CTL 26 ima vece kotace to mi se isto svidja jer planiram na njega natovaariti pa nekih 20tak kila sto alata sto ostalog pribora a MIDI ima manje kotacice pa ne znam koliko moze izdrzati.

Nakon nekog vremena vjerojatno cu nabaviti i glodalicu pa bi i to bio alat koji ce se koristiti u paru sa usisavacem.

Koliko si platio CTL 26 i koliko kostaju vrecice kod nas?
Vidim ja je oko 5500kn

CTL 26 je noviji usisavač i uopće ne bi dvojio između njega i MIDI ja,jedino ukoliko ti je manja veličina MIDI-ja stvarno kritična stavka.
Usisavam sve bez problema, od radione pa nadalje.
Za normalno korištenje (TS55, OF 1400, RO 150 itd..) dovoljno je standardno crijevo, za Kapex je bolje 36mm koje imam na drugom starom usisavaču).
U vrećicu stane 26l....vrećica je platnena, a ne papirnata i da se isprazniti (već sam je 3 puta ispraznio i nikakvih promjena ne vidim), kad ispraznim vrećicu treba 1-2 kante za boju od 15l da sve iz vrećice stane.
Kupio sam ga po akcijskoj cijeni koja je bila prije koji mjesec, 4400kn mislim (nisam siguran), a dobio sam dodatno crijevo za kablom u sebi na poklon.
Za cijenu vrećica pitaj u Alagu ili pogledaj njihov web.

P.S.
Ovaj vikend imaš dane otvorenih vrata sa prezentacijama Festool alata i dosta velike popuste te dane, samo se trebaš najaviti. Sve informacije imaš na njihovm webu

zalica
20.10.2010., 22:08
imam jedno pitanjce, nadam se da postam na pravom mjestu...
dakle, nabavila sam stari stolić koji planiram restaurirati, tj. pofarbati ga u rustikalno bijelo. E sad, sljedeće što bih htjela napraviti jest da na njegovu gornju ploču nekako nalijepim tekst pjesama koje sam pisala, ali ne na način da uzmem komad a4 papira pa ga slijepim na stolić, već da nekako to perslikam s papira na stol...
Da li netko ima ideju kako bih to mogla napraviti, bila bih jako zahvalna.. znam da postoji mogućnost da te pjesme isprintam na nekakvom papiru s kojeg se to kasnije lako preslika na željenu površinu, ali ja ne znam o kakvom se papiru radi niti kako postupak ide, pa ako mi netko može to pojasnit, unaprijed zahvajlujem :)

Nije baš izrada namještaja ali je ukrašavanje :mig: Imaš nekoliko varijanti:
- stencil (engleski naziv): izrežeš šablonu za taj natpis i onda sprejem ili na neki drugi način obojaš ta slova, makneš šablonu i to je to - preko svega toga bi bilo dobro preći bezbojnim lakom da zaštitiš i "fixiraš" natpis
- papir za preslikavanje: za njega znam da radi na tkanini ali za drvo ?? Na nekom printeru u boji (laser ili inkjet) isprintaš željeni natpis i onda peglom pređeš preko njega i na taj način ga preslikaš na podlogu. Na drvo sumnjam...
- daš nekom print shopu da ti natpis koji želiš izrežu na cutteru, naljepiš ga na stol i onda opet bezbojnim lakom to sve fixiraš. Ovdje moraš vidjeti s kojim folijama raspolažu jer su sve one plastificirane i možda bi trebalo natpis izrezati od običnog papira :ne zna:
- sitotisak: kako je podloga ipak ravna bilo koji grafičar ti gore može otisnut svaku tvoju želju
- salvetna tehnika: izrežeš natpis od tankog papira (kao salveta) i onda taj natpis zaljepiš salvetnom tehnikom na stol

Evo, nadam se da ćeš barem nešto od toga uspjeti...

eleuthera
21.10.2010., 04:22
Bok. :D

Gdje bi bilo najbolje kupiti gotove police ili daske za izradu istih? U Zagrebu.

INsajder702
21.10.2010., 08:14
Zalica, zahvaljujem na savjetima, nešto od tog će sigurno funkcionirati! :)

Old fart
21.10.2010., 08:41
Bok. :D

Gdje bi bilo najbolje kupiti gotove police ili daske za izradu istih? U Zagrebu.

JBG: ipak u BAUHAUS-u ..kako mi je dojadilo da ih reklamiram ,ali gotove sa izborom okova i dasaka ,više nema nitko u tom izboru...na žalost:(

sibi
21.10.2010., 11:04
JBG: ipak u BAUHAUS-u ..kako mi je dojadilo da ih reklamiram ,ali gotove sa izborom okova i dasaka ,više nema nitko u tom izboru...na žalost:(

ma ima i u ostalim centrima ali manji izbor

Old fart
21.10.2010., 15:46
ma ima i u ostalim centrima ali manji izbor

Ma ja bi se snašao ,ali kaj preporučiti ..jedva čekam Ikeu :D

bekspejs
25.10.2010., 08:32
Imam pitanje...
Trebam napravit utor u iveralu za zadnju stranu visećeg elementa. Imam neki MDF debljine 3mm pa bih htio da mi je i utor toliki... Iveral je debljine 18mm (ako je to važno)... E sad, moje pitanje je koji je najbolji alat za to? Da li to napraviti kružnom pilom tako da se iverica zareže na neku dubinu ili to treba napraviti glodalicom (frezom). Kako izgleda bit za taj posao kojeg bih trebao stavit u glodalicu?
Htio bih, u konačnici, napraviti zadnjicu tako da se ne vide ni utori ni kanali ni ništa kad se spoji cijela kutija korpusa... :)
Hvala unaprijed!

dak0001
25.10.2010., 11:32
Imam pitanje...
Trebam napravit utor u iveralu za zadnju stranu visećeg elementa. Imam neki MDF debljine 3mm pa bih htio da mi je i utor toliki... Iveral je debljine 18mm (ako je to važno)... E sad, moje pitanje je koji je najbolji alat za to? Da li to napraviti kružnom pilom tako da se iverica zareže na neku dubinu ili to treba napraviti glodalicom (frezom). Kako izgleda bit za taj posao kojeg bih trebao stavit u glodalicu?
Htio bih, u konačnici, napraviti zadnjicu tako da se ne vide ni utori ni kanali ni ništa kad se spoji cijela kutija korpusa... :)
Hvala unaprijed!

Kružna pila, debljine zuba 3,2 mm, što manjeg promjera (ima ih i 120 mm),
pa nutati na ulaz-izlaz
ili imaš i glodala 4 mm za ručnu glodalicu za te namjene

bekspejs
25.10.2010., 12:34
Kružna pila, debljine zuba 3,2 mm, što manjeg promjera (ima ih i 120 mm),
pa nutati na ulaz-izlaz
ili imaš i glodala 4 mm za ručnu glodalicu za te namjene

Ok, s obzirom da nemam niti jedan od gorespomenutih alata, a nemam trenutno love i potrebe za oba - koji mi je bolji/praktičniji za ovo?
Da li glodalo od 4mm radi i utor od 4mm? To mi je onda šire od debljine mojeg MDF-a zazadnjicu... :ne zna:

dak0001
25.10.2010., 14:08
Ok, s obzirom da nemam niti jedan od gorespomenutih alata, a nemam trenutno love i potrebe za oba - koji mi je bolji/praktičniji za ovo?
Da li glodalo od 4mm radi i utor od 4mm? To mi je onda šire od debljine mojeg MDF-a zazadnjicu... :ne zna:

ooo, jbt, pa nemreš stisnut i prdnut
ili investiraj ili se ostavi toga ili daj nekome tko može i zna to napraviti
ne vele zabadava za stolare, da taman kad prikupe sav alat, onda umru - treba im mali milon alata i pomagala
imaš kod Vinskog alat za ručnu glodalicu 3,2 mmm - ali isto košata ....
mislim da ima i kod Hudeka

cd_covers
25.10.2010., 15:03
ooo, jbt, pa nemreš stisnut i prdnut
ili investiraj ili se ostavi toga ili daj nekome tko može i zna to napraviti
ne vele zabadava za stolare, da taman kad prikupe sav alat, onda umru - treba im mali milon alata i pomagala
imaš kod Vinskog alat za ručnu glodalicu 3,2 mmm - ali isto košata ....
mislim da ima i kod Hudeka

Glodalica za raditi nut je put kojim ne želiš ići radi cijene glodala koje ćeš upropastiti...eventualno ako koristiš jako kvalitetna spiralna up-cut glodala, ali ona su skupa...btw...na tu temu je bilo puno opsežnih rasprava na ovoj temi pa bi trebalo pogledati malo unatrag da se ne ponavljamo toliko.

djuka12
27.10.2010., 20:57
Pozdrav svima!
Pošto sam novi u samogradnji namještaja molim vas za pomoć - naime, slažem jedan ormar i spajam stranice keksima i tu sam naletio na problem. Bočne stranice su duge preko 120 cm a pošto nemam tako dugačku stegu našao sam se u problemima kako stegnuti te dvije bočne strane i plafon ormara. Kako plafon leži na bočnim stranama palo mi je na um da okrenem ormar tako da plafon dođe na pod te da težina bočnih stranica radi pritisak dok ljepilo ne primi. E sad, što mislite, da li će to biti dovoljan pritisak?
Nadam se da sam uspio dovoljno dobro objasniti ovo:confused:

karatas_os
27.10.2010., 21:21
Pozdrav svima!
Pošto sam novi u samogradnji namještaja molim vas za pomoć - naime, slažem jedan ormar i spajam stranice keksima i tu sam naletio na problem. Bočne stranice su duge preko 120 cm a pošto nemam tako dugačku stegu našao sam se u problemima kako stegnuti te dvije bočne strane i plafon ormara. Kako plafon leži na bočnim stranama palo mi je na um da okrenem ormar tako da plafon dođe na pod te da težina bočnih stranica radi pritisak dok ljepilo ne primi. E sad, što mislite, da li će to biti dovoljan pritisak?
Nadam se da sam uspio dovoljno dobro objasniti ovo:confused:

ako imas otpadaka koji su dugacki preko 120 cm mozes si napraviti stege od tih otpadaka - konfirmat uvijas u "stege" i na raj nacin stezes korpus... mislim da je madvlad pokazao kako je on to radio... ili mozes uzeti dvije stege i koristiti ih kao jednu - meni je nekada uspjevalo ovako sto :D

djuka12
27.10.2010., 22:28
vidio sam kako je to MadVlad napravio ali nemam otpadaka tako dugačkih...ovo sa stegama sam probao ali mi je malo pipavo, nisam ih uspio pravilno postaviti:ne zna:
svejedno hvala

Old fart
27.10.2010., 23:51
Najjednostavnije je sa trakama sa zapinjačem (koristiš ih na autu za gepek) ,jedino bi trebao neku vrstu kutnika za četiri stranice da ti se ne pomaknu..
npr..http://toolmonger.com/wp-content/uploads/2009/05/265868_300.png

djuka12
28.10.2010., 07:53
znači ovi španeri za auto su ok? Imam onaj wolcraftov za okvire ali mi se to nije činilo baš nešto...

Old fart
28.10.2010., 11:17
znači ovi španeri za auto su ok? Imam onaj wolcraftov za okvire ali mi se to nije činilo baš nešto...

Vrlo čvrsto stisnu ,samo , zbog trenja o rubove , vole pomaknuti korpus van dijagonale..zato je nužno omogućiti da klize preko kutnika ...tako ostaju stranice pod pravim kutem ..ja obično stavim samo dvije trake u krug ,a ako je prevelik opseg kombiniram dvije ..

glk
30.10.2010., 11:46
Poštovani !
Molim pomoć!!
Planiram napravit 2 ugradbena ormara u stanu. Prvo ću napravit jedan ako dobro ispadne idemo na drugi pa dalje..:)

Priložit ću sliku gdje bi taj ormar trebao doć da vam lakše bude predočit situaciju..
http://img69.imageshack.us/img69/6513/p724064302jpgbbbbbbbbbb.jpg (http://img69.imageshack.us/i/p724064302jpgbbbbbbbbbb.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
Dimenzije otvora su nejednake odnosno to je sve van škvare.Ali to je negdje visina 280, širina 102 i dubina 70 cm..
Mi bi smo htijeli da to bude 2 krilni ormar poličar.
Taj ormar bi bio u kuhinji za razne stvari
lijevi zid na slici je od siporeksa 5 cm , desni zid je nosivi od zgrade 1met a gore je plafon od knaufa..
Planirali smo samo napravit okvir i na njega postavit vrata,police bi naknadno napravili na neke nosače..
Materijal bi bio običan iveral -wenge..

Zid lijevi koji je dozidavan nije okomit , desni je zid vanjski od zgrade on isto nije ravan već je sav valovit i pada prema van, unutrašnjost otvora je pri dnu 102 u sredini je 100 a na vrhu 104 cm..
Vanjski dio ,širina, isto varira od 102 do 104cm

Molim prijedlog ,savjet kako bi bilo najbolje sve to izvest ?

dak0001
30.10.2010., 20:52
Ne kužim kaj će ti taj zid od siporeksa,
sruši ga i stranica ormara ti je ujedno i pregrada, ako ju trebaš
a osim toga, imaš manji gubitak prostora u ormaru

2820 mm ti je dužina iverala, možeš to obući bez problema u ormar

Marli
31.10.2010., 10:36
Dali netko ima neki korisni link, kako sam napraviti ormar sa kliznim vratima?
S nekakvim uputama makar okvirnim a ja onda za detalje proucim ovaj forum. :)
hvala! :)

perich
31.10.2010., 20:49
Dali netko ima neki korisni link, kako sam napraviti ormar sa kliznim vratima?
S nekakvim uputama makar okvirnim a ja onda za detalje proucim ovaj forum. :)
hvala! :)

Slozis "kutiju" ormara.... izmjeris svjetli otvor (dakle unutarnju dimenziju od rubova do rubova) i odes u iverpan, elgrad ili slicno i narucis klizna vrata... tamo ce te samo pitat dimenziju svjetlog otvora i koliko kakvih krila hoces... naravno, ubaci malo matematike u proracun broja kliznih vrata da ti se ne dogodi da ti se koja od eventualnih ladica iznutra ne da otvoriti...

U svakom slucaju, ako planiras radit vrata da kolko-tolko valjaju ovo ce te izac jeftinije nego kombiniranje s alu profilima i kotacima... ako planiras radit ormar na plasticnim shinama i kotacima... nemoj...

Marli
31.10.2010., 21:35
hvala na odgovoru. :)
taman sam se malo pozabavila proracunima :)
stvar je u tome sto bi volila da ima neki programcic koji mi sam izracuna dimenzije stranica u mm. :D
al moram jos sad proucit forum da vidim sto svi kazete o mjerenjima a i ostale savjete.
ja sam si nekako zamisila ormar nekih 200*60*220
i sad, uopce ne znam dali je moguce da je dno
1960mm sirine, iveral debljine 1,8 i standard 60 cm
bocne stranice da su 2200*600mm
a gornja na vrhu 2000*600mm te dode "kao poklopac" na bocne stranice.
a vrata znaci dvije ploce 982*2182mm

i ako bi dimenzije bile te ili nebitno kad izracunam jos jednom tocno, dali je to uopce moguce tako.
s time da (grozna sam) ne znam jos dali se te vodilice stavljaju na dno i vrh ormara koliko su one mm (tako da prepravim proracun) i koliko na vratima mm ode na mehanizme.

procitati cu sve na temi pa ce mi bit jasnije valjda onda :)

Marli
31.10.2010., 22:09
uh.. vec odustajem od citanja :D
najbolje rjesenje i je da sastavim kostur izmjerim svijetli otvor i u elgradu mi naprave vrata :D
samo kostur moram napraviti kako treba.
nisam sigurna s cime je najbolje spajati stranice :misli:
i dali je dobro to ovako po mom planu.
cemo vidit.
napravit cu najprije troskovnik, da ne ispadne skuplje nego otic u ikeu i prosvercat u hrvatsku :rofl:

Old fart
01.11.2010., 07:46
uh.. vec odustajem od citanja :D
najbolje rjesenje i je da sastavim kostur izmjerim svijetli otvor i u elgradu mi naprave vrata :D
samo kostur moram napraviti kako treba.
nisam sigurna s cime je najbolje spajati stranice :misli:
i dali je dobro to ovako po mom planu.
cemo vidit.
napravit cu najprije troskovnik, da ne ispadne skuplje nego otic u ikeu i prosvercat u hrvatsku :rofl:

Danas se pojam ormara promjenio ,to može biti i skup polica sa bočnim stranicama ,jer klizna vrata možeš postaviti od poda do stropa ,te tako "sakrititi "cijeli zid ..i samonosiva su..

Gaby Lee
01.11.2010., 17:00
Pozdrav svima.

Molio bih one koji su kupovali okove u Elgradu da mi odgovore na jednostavno pitanje. Baš sa ovog topica sam skinuo Elgradov cijenik okova u pdf formatu (ne znam tko je postavio link). Uglavnom, u cijeniku je navedena cijena od 36kn za jedan stezni vijak. Matica (excentar) za njega je dodatnih 35kn. Ono što mi nije jasno (osim nesumnjivo pretjerane cijene) je što znači oznaka "c" u rubrici "JM" (jedinica mjere). Ostali aktikli imaju oznake "komad" ili "kg". Ne vjerujem da Elgrad naplaćuje 71kn za jedan stezni vijak.

cd_covers
01.11.2010., 17:35
Pozdrav svima.

Molio bih one koji su kupovali okove u Elgradu da mi odgovore na jednostavno pitanje. Baš sa ovog topica sam skinuo Elgradov cijenik okova u pdf formatu (ne znam tko je postavio link). Uglavnom, u cijeniku je navedena cijena od 36kn za jedan stezni vijak. Matica (excentar) za njega je dodatnih 35kn. Ono što mi nije jasno (osim nesumnjivo pretjerane cijene) je što znači oznaka "c" u rubrici "JM" (jedinica mjere). Ostali aktikli imaju oznake "komad" ili "kg". Ne vjerujem da Elgrad naplaćuje 71kn za jedan stezni vijak.

c znači 100kom.

bracek
01.11.2010., 17:40
Pozdrav svima.

"c" je 100 komada, "10c" tisuću, "grt"-garnitura,...ne radim u el....., imam katalog u kojem tako piše------spor sam cd

cd_covers
01.11.2010., 18:15
"c" je 100 komada, "10c" tisuću, "grt"-garnitura,...ne radim u el....., imam katalog u kojem tako piše------spor sam cd

Piše u printanom katalogu, nisam siguran da je navedeno i u ovoj pdf verziji koja se može skinuti.
Slična fora je prije bila u Schachermayeru, sad nisam siguran jer slabo idem do njih.

Gaby Lee
01.11.2010., 19:41
Hvala na odgovorima. Već sam pomislio da ću morati par vijaka kupovati na rate.

Burgija
01.11.2010., 21:40
Pozdrav svima.
Odlučio sam se nakon nekoliko samostalnih majstorija krenut u avanturu zvanu ormar. Dobar dio odgovora sam pronašao na ovoj temi, kao i na (http://www.forum.hr/showthread.php?t=99254).
Ono što me još zanima ću navesti pa vas molim za pomoć.
Slika je malo veća pa prilažem link na samu sliku na kojoj sam u bojama obojao glavne dijelove na koje se odnose pitanja kako bi se lakše razumjeli.
Link na sliku ormara (http://img808.imageshack.us/img808/572/korpus3.jpg)
Vanjske dimenzije ormara su V-248cm, Š-260.
Crvena ploha bi bila ljeva bočna stranica ormara i ona bi bila od iverala 2,5 cm i na nju bi se zatvarala klizna vrata na ljevoj strani dok bi se na desnoj zatvarala na zid. Žuta ploha bi bila stropna stranica ormara isto od iverala 2,5 cm i na nju bi montirao stropnu vodilicu. To sam tako zamislio iz razloga što je deka prepuna armaturne mreže i šanse da u nju ubušim gornju vodilicu kliznih vrata gotovo nikakva(već se opeko na tome).
Zelenu plohu sam zamislio kao cokl 5-10 cm visine na koju bi slagao module ormara(unutrašnjost bi podijelio na 2-3 modula po visini- bijelo nacrtani) te bi iz spojio i onda bi odozgora na to došla žuta ploha a sa ljeve strane crvena. Zašto sam to tako zamislio? Nisam siguran koliko su mi parketi ravni pa bi tu zelenu plohu izveo na način da sa donje strane na nju postavim 6-8 podešavajućih nogica te bi onda tu plohu postavio u vagu i na nju slago module, s tim da bi ju napravio od iverala 2,5cm kako bi držala masu ormara. Mislim da će biti kompaktnije i čvršće. Je li zamisao OK?
Ovaj plavi dio bi bila podna vodilica ormara.

Uz ova 2 prethodna pitanja ide ostatak:
Prateći komentare vezane za klizne sisteme odlučio bi se za klizni sistem In-Out Drive iz SCH kataloga, to mi se čini kao nešto što bi znao montirati dok mi se sistem In-Out Fly ne čini trivijalnim i ne znam ima li potrebe za time(znam da ima prednosti ali i mane €). Mislite li da bi uz ova dva navedena sistema trebao razmisliti o nekoj alternativi? Kojoj?

Po vama za širinu ormara 260-2,5=257,5 cm koji broj vrata bi bio odgovarajući? Mogu li to izvesti sa dvojim kliznim vratima kako sam mislio, ili će ipak biti potrebno troja vrata? Pretpostavljam da težina utječe na to ili se težina može konpenzirati brojem kotačića? Još nisam na čisto kakve ispune uzeti(pune ili "lakobal"), tu sam ograničen €$ ali bi želja bila da ormar izvana izgleda otprilike ovako (http://img831.imageshack.us/img831/362/kliznavrata.jpg).
Isto tako broj vrata mi utječe na broj modula da mi se ne dogodi da mi se vrata otvaraju do pola modula, pa bi za dvoja vrata išao na 2 ili 4 modula a za troja na 3 modula.

Bez obzira na broj vrata 2 ili 3, podna vodilica za taj sistem je širine 79,1mm.
Trebam li od podne vodilice ostavljati lufta prema zamišljenom zelenom coklu tj. mogu li vrata biti šira od podne vodilice, jer ako mogu to znači da bi trebalo za toliko koliko su šira prema unutra pomaknuti i cokl.

Unutarnje module koje ću slagati od iverala 1,8 cm sam mislio sa zadnje strane isto tako zatvarati iveralom od 1,8 cm zbog čvrstoće konstrukcije iako mi to oduzima dubinu ormara. Je li to potrebno? Stoje li komentari o vlazi i ostalim čudima iza ormara? Izolacija je više nego dobra a šupljine zbog neravnina zidova ću zatvoriti akrilom.

Ukupna dubina ormara je 60 cm i u tu dimenziju trebam strpati 8 cm podnu vodilicu, 1,8 cm zadnjicu modula + ako treba ostaviti lufta od vrata do zelenog cokla.
Računam da je to nekih 10-11 cm, što je onda 50-ak cm iskorištene dubine ormara. Iz vaše prakse je li to dovoljno?

Sa krojnim listama i kantiranjima nemam problema, ali jedino što mi je upitno su klizna vrata. Nisam još išao po detaljne informacije u SCH, pa da vas pitam. Je li sa moje strane dovoljno doći sa čistom mjerom otvora u koji stavljam klizna vrata, sa brojem vrata, tipovima profila koje želim, broju podjela vrata po vertikali sa ispunama i onda mi oni na osnovu toga sve izračunaju ili to zahtjeva kalkulator u ruke i isčitavanje dimenzija iz kataloga?
Malo me strah ove druge opcije jer je to prtljav poso i nebi volio zeznuti.

I na kraju je li realna cijena za cijeli ovaj moj mali projekt od nekih 1000€,
sav iveral + profili i ispune vrata (za koje ispune je realna ova cijena) + sitni potrošni materijal + 2-3 blumove ladice metabox.
Našao sam u postu (http://www.forum.hr/showpost.php?p=3511737&postcount=34) MadVlad-a info da se klizni sustav sa 5 vrata i čini mi se drvenim ispunama košta cca 2500 kn što bi bila trećina ukupne cijene u mom slučaju.

Zahvaljujem unaprijed svima na pomoći i komentarima

Burgija
05.11.2010., 19:56
Možda sam malo pretjero sa duzinom posta i količinom pitanja,vjerojatno jesam s obzirom na interes koji je post izazvao, mea culpa.
Zamolio bi odgovor na dio posta koji se odnosi na klizna sistem.

Po vama za širinu ormara 260-2,5=257,5 cm koji broj vrata bi bio odgovarajući? Mogu li to izvesti sa dvojim kliznim vratima kako sam mislio, ili će ipak biti potrebno troja vrata? Pretpostavljam da težina utječe na to ili se težina može konpenzirati brojem kotačića? Još nisam na čisto kakve ispune uzeti(pune ili "lakobal"), tu sam ograničen €$ ali bi želja bila da ormar izvana izgleda otprilike ovako (http://img831.imageshack.us/img831/362/kliznavrata.jpg).

dak0001
05.11.2010., 20:11
Može jedno krilo biti i preko 1400 mm, ako nije preteško (previsiko)
Ne znam da postoji AL okvir za vrata na koji je moguće dodati treći kotač na sredinu - možda ima
Na drvena može.
Ali gornji kotači se mogu dodati, zbog pravilnijeg vođenja.
I općenito, na svakim kliznim vratima, težište treba spustiti što niže.

dak0001
05.11.2010., 20:11
Ne znam da postoji AL okvir za vrata na koji je moguće dodati treći kotač na sredinu - možda ima
Na drvena može.

karatas_os
05.11.2010., 20:24
Pozdrav svima.
Unutarnje module koje ću slagati od iverala 1,8 cm sam mislio sa zadnje strane isto tako zatvarati iveralom od 1,8 cm zbog čvrstoće konstrukcije iako mi to oduzima dubinu ormara. Je li to potrebno? Stoje li komentari o vlazi i ostalim čudima iza ormara?

na visokim ormarima bih uvijek radio jedna dio zadnje stranice s iveralom od 1.8 cm. cisto zbog stabilnosti. ne bih cijelu stranicu tako radio, ali jedan dio bih (recimo jednu do dvije "kocke"). potrudio bih se da zid svakako dise. pogotovo, ako se radi o vanjskom zidu i to sjevernom...inace ce biti svega na zidu :(

Burgija
05.11.2010., 21:11
Na drvena može.

Spuštanje težišta bi značilo da teže ispune stavljam niže, a u slučaju lacobel ispuna to nebi trebalo imati utjecaja?

na visokim ormarima bih uvijek radio jedna dio zadnje stranice s iveralom od 1.8 cm. cisto zbog stabilnosti. ne bih cijelu stranicu tako radio, ali jedan dio bih (recimo jednu do dvije "kocke"). potrudio bih se da zid svakako dise. pogotovo, ako se radi o vanjskom zidu i to sjevernom...inace ce biti svega na zidu :(

Nemam posebnog razloga zasto bi zatvarao zadnju stranicu osim dimenzija samog ormara i postizanja čvršće konstrukcije. Zid je pregradni između 2 prostorije, a jedna bocna stranica se naslanja na sjeverni.

Vidim da se spominje za ovakve dimenzije vrata zatezači na poleđini da se vrata nebi izbacivala. Nisam uspio u katalozima(Kupres, Elgrad, SCH) naći nešto toga naziva ili opisa. O čemu je riječ?

karatas_os
06.11.2010., 08:36
Nemam posebnog razloga zasto bi zatvarao zadnju stranicu osim dimenzija samog ormara i postizanja čvršće konstrukcije. Zid je pregradni između 2 prostorije, a jedna bocna stranica se naslanja na sjeverni.

Vidim da se spominje za ovakve dimenzije vrata zatezači na poleđini da se vrata nebi izbacivala. Nisam uspio u katalozima(Kupres, Elgrad, SCH) naći nešto toga naziva ili opisa. O čemu je riječ?

ne znam o kakvim se zatezacima radi. zato sam ja stavljao komad iverice 1.8cm debele u slucajevima visokih ormara kako se ormar ne bi ljuljao.ne mora se, ali mi tako djeluje cvrsce.

imao sam problema sa zidom kada se zid nije dobro ventilirao (bila je zima, zid je sjeverni i nije bio izoliran) i sada pusem na hladno i uvijek ostavljam malo prostora da zrak moze cirkulirati oko ormara...

MadVlad
06.11.2010., 09:06
Burgija, vidi u SCH katalogu na str.457 Okov za ukrućivanje Plano Top Mega, ali to stavi naknadno AKO se vrata izvitopere.
Onaj moj post koji citiraš gore je malo stariji pa i cijene više nisu takve, pogotovo jer je korišten totalno drugačiji sistem kliznih vrata od ovog koji bi ti stavio.
Poslije odgovorim i na ostala pitanja ako stignem, sad sam u gužvi.

dak0001
06.11.2010., 09:14
Napinjači idu na vrata koja su cijelom visinom od 18 mm iverala
Pametnije je onda staviti vertikalne jače AL profile, ljepše je i manje je posla,
a mislim da je i jeftinije
Ovo sa cirkulacijom zraka bi trebala biti normalna stvar, makar, koliko mi je poznato,
malo ih ili nitko o tome ne vodi računa

schwinn
06.11.2010., 11:49
@Burgija

Evo ovako prijatelju ,na tu dužinu ormara stavi troja vrata pa ti onda korpus ispada oko 80cm što je najbolje,nije preveliki raspon.imaš u Elgradu na Jankomiru neka klizna vrata koja su bila izložbena,u pola cijene.Leđa nemaš potrebe stavljati od 18mm dovoljno ti je MDF 3mm zabiješ ih čavličima na gusto ,a korpuse možeš spajati šarafima ili spojnim vijcima za korpuse.Donja vodilica kliznih vrata ti je oko 6cm agornja 9,5cm.Pazi na mjere zbog gornje vidilice.

Old fart
06.11.2010., 14:09
Evo ovako prijatelju ,na tu dužinu ormara stavi troja vrata .... na primjer.

Zar si za tako mali odgovor morao quotati cijeli tekst??

Burgija
06.11.2010., 19:22
Burgija, vidi u SCH katalogu na str.457 Okov za ukrućivanje Plano Top Mega, ali to stavi naknadno AKO se vrata izvitopere.
Onaj moj post koji citiraš gore je malo stariji pa i cijene više nisu takve, pogotovo jer je korišten totalno drugačiji sistem kliznih vrata od ovog koji bi ti stavio.
Poslije odgovorim i na ostala pitanja ako stignem, sad sam u gužvi.

Da se zahvalim svima na dosadašnjim odgovorima.
Evo baš gledam u katalogu a i danas uživo vidio u SCH o čem se radi i to definitivno meni nije potrebno pošto ću imati vertikalne aluminijske profile a najverojatnije ispune neće biti iveral.

Odlučio sam se na sljedeće. Idem na sistem sa trojim vratima, ali dvostrukom vodilicom. Srednja vrata u vanjskoj vodilici a bočna u unutarnjoj. Trostruka vodilica bi mi oduzela previše prostora, a za tih 4,5 cm mi je bolje imat dublji ormar.
O samom sistemu još razmišljam, želja je da bude MS SOLIDO, a alternativa je IN-Out drive ili Wingo. MS SOLIDO je po viđenom kategoriju iznad navedenih.

Mislim da ću umjesto poleđine 1,8 cm koristiti lesomal.
O spominjanom coklu još razmišljam kao i o dimenzijama bočne stranice i stropne, mislim da će ipat i 1,8 cm biti više nego dovoljno s obzirom da ću korpus po širini dijeliti na 3 modula a po visini na 2 (ukupno 6 manjih modula).

Eto toliko za sada

Marangun
07.11.2010., 15:22
prvo bi izbacio debljinu od 2,5 cm, jer nema potrebe da se stavlja, kao drugo ja bi tu dosta izmjena napravio. kažeš da će biti dvi pregrade u njemu? e sad lipo podijeli pa vidi kolika je širina police u tim pregradama. Preko 80 cm, a na takvu policu da ne stavljaš ništa će se sama početi savijati. šta se tiće vodilica preporučio bi ti vodilice koje vise na krovu ormara, za njih je minimalan cokul 10 cm visine. na tu dužinu bi trebao staviti 2 cokula; jedan naprijed, a drugi nazad. nije potrebno da se rade dvije lijeve stranice jer je dovoljno samo jedna u koju će se zaustavljati vrata (ako hočeš unutrašnja vrata).

Pozdrav!

Attila
08.11.2010., 09:52
Pošto je ovdje najveća koncentracija ljudi koji obilaze trgovine drvenim materijalom možda netko zna kada se otvara novi Elgrad na Žitnjaku u Zagrebu.
To mi je najbliže, pa ako će uskoro, da pričekam sa naručivanjem.

dak0001
08.11.2010., 13:24
Pošto je ovdje najveća koncentracija ljudi koji obilaze trgovine drvenim materijalom možda netko zna kada se otvara novi Elgrad na Žitnjaku u Zagrebu.
To mi je najbliže, pa ako će uskoro, da pričekam sa naručivanjem.

negdje u siječnju iduće godine, trebali su još ove, al se odužilo

Attila
08.11.2010., 14:01
negdje u siječnju iduće godine, trebali su još ove, al se odužilo

Uf, dotad me žena 3xubije i sama sastavi namještaj.
Niš, idem ja sutra lagano u nabavu.

dstuhli
08.11.2010., 19:23
Pozdrav svima.
Tek sam se prijavio na forum, i zanimaju me neke informacije. Hoću da pravim američki plakar preko cijelog zida visine 270 cm i širine 280 cm, univer 10 mm. Za kompletnu unutrašnjost mi nije problem napraviti, brinu me samo klizna vrata. Tražio sam ponude od nekih majstora i pravljenje i ugradnja košta minimalno 350 € (bilo je čak i ponuda do 550 €). Da li stvarno toliko košta mehanizam (neki srednjeg kvaliteta) i lajsne i da li je to opravdana cijena, i koliko je za nekog amatera komplikovano postaviti klizna vrata. Ne mogu da se otmem utisku da je ta cijena malo prenapuhana. Može li mi neko od stolara reći za koliku cijenu bi napravio vrata sa tim dimenzijama. Vjerujem da su cijene materijala slične u Hrvatskoj, ja sam iz Bosne, pa da mogu uporediti.
Hvala!

Burgija
08.11.2010., 21:44
Da li stvarno toliko košta mehanizam (neki srednjeg kvaliteta) i lajsne i da li je to opravdana cijena, i koliko je za nekog amatera komplikovano postaviti klizna vrata. Ne mogu da se otmem utisku da je ta cijena malo prenapuhana.
Hvala!

Navest ću nekoliko stvari da stekneš dojam kolika je cijena:
-vodilica stropna ~500 kn 6m
-vodilica podna dvostruka ~230 kn 6m
-profil horizontalni donji ~260 kn 6m
-profil horizontalni gornji ~140 kn 6m
-profil vertikalni, + brtva, +komplet gornjih i donjih kotacica

a ispune su prica za sebe i krecu se od 100 kn/m2 pa do 500 kn/m2
tako da ti je tesko odgovoriti koliko kosta bez vise informacija.
ove su cijene jednog zagrebacke trgovine okovima,

mcquinn
08.11.2010., 21:53
Vidi ovdje za orjentir...

http://www.ormario.com/index.php?option=com_content&view=article&id=72&Itemid=103

Burgija
08.11.2010., 22:17
Nakon dosta istrazivanja i crtkanja, ovo bi bila konacna verzija koja ce uskoro u proizvodnju. Sta kazete na iskoristenost prostora i raspored slika (http://img8.imageshack.us/img8/572/korpus3.jpg)

Ukratko: 3 vertikalna modula s tim da je svaki podijeljen na 2 dijela.
U krajnjim donjim dijelovaima je stanga za vjesalice a u srednjem je dvostruki izvlacni sustav za vjesanje hlaca.
Ukupno 3 ladice metabox-H.
Ostalo police. Jesu li problematicne police sirine cca 80 cm i bi li ih trebao pregraditi na sitnije kako je na desnom modulu iznad ladica?
Je li cista visina dimenzija podijeljene police od 30x30 cm ok, il je to presitno(znam da ovisi o odjeci koja se slaze ali neka uobicajena mjera) ?

glk
08.11.2010., 22:36
šta ti ove ladice nisu previsoko?

Burgija
09.11.2010., 07:26
šta ti ove ladice nisu previsoko?

meni se čini da nisu.
ljeva pocinje na visini 120, a desne na 85 sto je po meni za prosjecnu visinu OK.
Saginjanje po par carapa u rano jutro sa pogledom na jedno oko bas i nije.....

rushinbrain
10.11.2010., 10:31
buduca kuhinja ima sudoper ispod prozora.Od sudopera do vrha klupcice bi bilo od 3-7 cm lufta ovisi o visini kuhinje.Dali postoji i gdje za kupit pipa zglobna koja se moze savinut lijevo ili desno dole.

Old fart
10.11.2010., 11:06
Stolarija mraz 1311 kuna http://stolarijamraz.com/shop/images/CM%20sudoper2010_67.jpg
ili mdm - Virovitica ,

thomascat
13.11.2010., 11:55
Pozdrav!
Gdje se najpovoljnije može dati kantirati ABS-om iveral debljine 18mm i 25mm, ali nepravilni oblici, krivulja i polukrug?
Mislim, na zagrebačkom području.

Nick Nick
15.11.2010., 07:46
Imam plitki ormar od 30-ak cm dubine u koji bih stavio vješalice koje moraju stajati paralelno sa zadnjom stranicom. Ormar je do stropa pa sam zamislio to tako da donja polovica ormara budu police, a donja vješalice, s time da bih štange za vješalice (koje bi bile okomite na zadnju stranicu) ušarafio u najdonju policu. Imate li možda ideju sto da iskoristim za te "štange"? Bitno je samo da su dugačke cca 25-30 cm i da se mogu pričvrstiti na policu.

Hvala, majstori!

MadVlad
15.11.2010., 07:52
http://img233.imageshack.us/img233/2319/79706468.th.jpg (http://img233.imageshack.us/i/79706468.jpg/)

Nick Nick
15.11.2010., 08:03
MadVlad, moš li brže? :D
To je to!
Iz čijeg je to kataloga, ako možda znaš?
Faaaaalaaaa

MadVlad
15.11.2010., 08:08
Schachermayer, ali to ti drže svi koji imaju okove

Nick Nick
15.11.2010., 08:09
:s
zahvaljujem!

cd_covers
15.11.2010., 08:52
Pozdrav!
Gdje se najpovoljnije može dati kantirati ABS-om iveral debljine 18mm i 25mm, ali nepravilni oblici, krivulja i polukrug?

Tamo gdje imaš ili dobiješ najveći rabat.

cd_covers
15.11.2010., 08:53
Imam plitki ormar od 30-ak cm dubine u koji bih stavio vješalice koje moraju stajati paralelno sa zadnjom stranicom. Ormar je do stropa pa sam zamislio to tako da donja polovica ormara budu police, a donja vješalice, s time da bih štange za vješalice (koje bi bile okomite na zadnju stranicu) ušarafio u najdonju policu. Imate li možda ideju sto da iskoristim za te "štange"? Bitno je samo da su dugačke cca 25-30 cm i da se mogu pričvrstiti na policu.

Hvala, majstori!

Elgrad ima i malo kvalitetniju verziju ovakve vješalice, nedavno sam kupovao (možda ima i Sch ili Iverpan, ali to ne znam).

String
16.11.2010., 19:47
jednom prilikom netko je napisal da koristi nekakvu tekućinu s kojom zaštiti ivericu od vlage, nažalost nisam uspio pronaći post pa eto molim pomoć - misli da se radilo o ormaru za kupaonu

karatas_os
16.11.2010., 20:14
jednom prilikom netko je napisal da koristi nekakvu tekućinu s kojom zaštiti ivericu od vlage, nažalost nisam uspio pronaći post pa eto molim pomoć - misli da se radilo o ormaru za kupaonu

ne kantirani dio iverice sam ja zasticivao s bondexom, ali i s debelim nanosom silikona (otvor za sudoper) :D nemam pojma jel to dobro, ali tako mi je netko rekao...

stolarhr
17.11.2010., 14:36
Pozdrav!

Kod Dabra ako ima vremena
Čovjek je Ok zato što uzima i tuđe materijale da odradi ovi neki su visoka nosa rade samo svoj materijal

stolarhr
17.11.2010., 14:43

Mislim da nisi do kraja definirao da li ti treba za ivericu sa dekorom ili za roh ivericu za roh ivericu bih uzeo neku emulziju koja se koristi za porozne zidove znači neki grund(par puta sa finim valjkom i imaš fullplastiku gore) a za dekor ivericu bih uzeo dcfix foliju a na kant zaljepio ABS

Ostoja Grubica
17.11.2010., 15:05
Dakle, ako smijem ovdje pitati ostavite me, ukoliko ne smijem šaltajte me gde treba. Ispričavam se.

Nakanili smo, moja lošija polovica i ja, kupiti neki stari ormar, ustvari regal, preko cijelog zida. Regal je dobar, nije pohaban, ljudi su u njemu uglavnom prtili knjige (što i mi namjeravamo), ali je star, negdje sredina osamdesetih. Možda već 25-30 godina. Hrastov furnir.
Išli smo ga pogledati, djeluje funkcionalno, nema oštećenja, ne smrdi. Ljudi si sređuju stan, kupuju novo, i stari im više ne treba.
Mi smo u najmu polupraznog državnog stana, i bit ćemo, još sigurno tri-četiri godine. Meni se čini da bi stari regal nama lijepo mogao poslužiti. Treba li to lakirati ili obnoviti nečim?

Vlasnik ga cijeni 700 kuna.

Molim mišljenje, isplati li se ta kupnja. :ne zna:
Hvala:top:

stolarhr
17.11.2010., 15:36
Dakle, ako smijem ovdje pitati ostavite me, ukoliko ne smijem šaltajte me gde treba. Ispričavam se.

Nakanili smo, moja lošija polovica i ja, kupiti neki stari ormar, ustvari regal, preko cijelog zida. Regal je dobar, nije pohaban, ljudi su u njemu uglavnom prtili knjige (što i mi namjeravamo), ali je star, negdje sredina osamdesetih. Možda već 25-30 godina. Hrastov furnir.
Išli smo ga pogledati, djeluje funkcionalno, nema oštećenja, ne smrdi. Ljudi si sređuju stan, kupuju novo, i stari im više ne treba.
Mi smo u najmu polupraznog državnog stana, i bit ćemo, još sigurno tri-četiri godine. Meni se čini da bi stari regal nama lijepo mogao poslužiti. Treba li to lakirati ili obnoviti nečim?

Vlasnik ga cijeni 700 kuna.

Molim mišljenje, isplati li se ta kupnja. :ne zna:
Hvala:top:

Ne možete tako treba postaviti sliku da bi se nešto reklo
Ovako na prvu ako ima bijelih fleka od loših čistačica(čiste sa puno vode u krpi) treba ih sa željeznom vunom počistit pa lakirati ako ih već rastavljene transportirate a sljedeće 4 god nećete van iz stana. Ogrebotine malo pobajcat i lak može gore naravno ako znate koji je bio prije gore vodeni ili nitro jer se neki baš i ne podnose pa vam se stvore grudvice(namreška se).
Nije to baš samo tako nanesi lak i gotovo

String
17.11.2010., 18:04
ne kantirani dio iverice sam ja zasticivao s bondexom, ali i s debelim nanosom silikona (otvor za sudoper) :D nemam pojma jel to dobro, ali tako mi je netko rekao...

Evo našel sam post od Olda

" Kupi 2 dcl akrilne impregnacije to je desetak kuna i imaš mir. – za impregnaciju (zaštitiu radne ploče)"

mislil sam na nepokantirani dio iverala tj. zadnji dio na koji se stavlja mdf, tak da sam imal prepostavku da bu odgovor od Old-a OK.

majstorčina
17.11.2010., 19:53
Za impregnaciju drveta, iverala i slično je daleko najbolja epoxy smola, boljeg jednostavno nema , a sve ostalo je kompromis.

Old fart
18.11.2010., 14:50
Za impregnaciju drveta, iverala i slično je daleko najbolja epoxy smola, boljeg jednostavno nema , a sve ostalo je kompromis.

To jednostavno nije točno..epoxy ulazi u drvo par milimetara ,a impregnacija daleko dublje , osim toga iverica nije drvo ,samo je jedan dio punila iveri od drva pa i epoxy smola nema isti efekt na njoj...i SKUPA je:cerek:

majstorčina
18.11.2010., 21:31
Ne da mi se prepirati, ali zašti ti ivericu epoxy smolom i slobodno je drži potopljenu u vodi mjesec dana ( isprobano ) i na njoj nema promjena već je ista kao i prvog dana. O cijeni ne bih, jer po meni za ono što daje epoxy nije skup.

Old fart
19.11.2010., 07:25
Ne da mi se prepirati, ali zašti ti ivericu epoxy smolom i slobodno je drži potopljenu u vodi mjesec dana ( isprobano ) i na njoj nema promjena već je ista kao i prvog dana. O cijeni ne bih, jer po meni za ono što daje epoxy nije skup.

Pa kad ti se ne da prepirati ,zašto nastavljaš...:kava:
Ja sam napravio nešto čamaca i sa poliesterom i sa epoksidom ,a i pomogao sam u varijanti West gradnje jedne jedrilice..epoksid je izvrstan materijal ,ali je u radu sa namještajem overkill ,kao što na fiću ne ide blatobran od mercedesa ,makar je mercedes marka..
App. postoje iverice i iverali već zaštićeni sa impregnacijom.malo zelenkaste boje..pa čemu se patiti...

BILJEŽNIK
20.11.2010., 20:25
Kolege, zna li netko gdje se može kupiti ovo: http://www.lineabluvernici.it/scripts/productdetail.asp?country=UK&action=prodotti&idProduct=86&idCategory=31
Nekad sam to kupovao u Furniru u ZG, ali sada više nema...

cd_covers
22.11.2010., 08:29
Kolege, zna li netko gdje se može kupiti ovo: http://www.lineabluvernici.it/scripts/productdetail.asp?country=UK&action=prodotti&idProduct=86&idCategory=31
Nekad sam to kupovao u Furniru u ZG, ali sada više nema...

Koliko sam ja shvatio nitko više ne radi bajc kod nas (legalno) jer jako puno koštaju dozvole i sve ostalo da možeš raditi sa tim kemikalijama.
Sad ti izgleda preostaju samo gotovi bajcevi..ima Chromos dobre bajceve, samo je izbor nijansi ograničen za razliku od prije kad si u Furniru dao raditi nijansu prema uzorku.
Ako me netko demantira bio bi sretan, ali tako su mi rekli ljudi u Furniru.

mucasta666
22.11.2010., 12:57
molim pomoć, da me se uputi na prikladnije mjesto ako sma fulala...izradila bi ugradbeni ormar sa kliznim vratima..Kaj sve treba za ormar jer ne dam 6-8 tisuća kn za nešto što mogu puno jeftinije sama napraviti, ok ne ja vec dragi. Gledala bi po elhradu i sl cijene al nemam pojma što sve treba uračunati

dak0001
22.11.2010., 12:59
Koliko sam ja shvatio nitko više ne radi bajc kod nas (legalno) jer jako puno koštaju dozvole i sve ostalo da možeš raditi sa tim kemikalijama.
Sad ti izgleda preostaju samo gotovi bajcevi..ima Chromos dobre bajceve, samo je izbor nijansi ograničen za razliku od prije kad si u Furniru dao raditi nijansu prema uzorku.
Ako me netko demantira bio bi sretan, ali tako su mi rekli ljudi u Furniru.

istina, još samo Chromos radi NC bajceve, a po uzorku samo veće količine (ili preko veze)
ali, ja sam se navikao na Hesse-ove vodene bajceve - Be-rak ih radi prema uzorku i još nisam imao problema :top:

MadVlad
22.11.2010., 16:35
...izradila bi ugradbeni ormar sa kliznim vratima... Kaj sve treba za ormar... al nemam pojma što sve treba uračunati
Pročitaj ovu temu od početka i sve ćeš saznati. Ak ti se ne da, nemaš volje, nemaš alata, nemaš vremena, daj nekom 6-8 tis kuna da ti to napravi.

laupceg
22.11.2010., 16:44
Pozdrav svima.U vezi ovih nitro bajceva,jedna trgovina u Osijeku je radila nijansu po narudžbi pa ako je potrebno mogu provjeriti

_ana__
25.11.2010., 11:10
Pozdrav, može li mi netko reći koliko bi okvirno koštala ovakva polica od smreke, bajcana u orah, vanjski okvir 4,5 cm a pregrade 2,5-3 cm? "Kocke" su veličine 40*40 cm, dubina 30 cm, nema leđa, znači rešetka.

http://img231.imageshack.us/i/policeyaknjige.jpg/

String
25.11.2010., 15:28
napravil bi ugradbeni ormar koji bi imal samo "letve" od cca 10 cm sa svih strana i stavil bi 4 vrata, donja viša ( cca 190 cm) i gornja ( cca 65 cm), zanima me da li između spoja tih vrata treba staviti nekaj ( letvu kao neki graničnik i sl.) na kaj bi se vrata naslanjala ili je dovoljno da se naslanjaju ljevo i desno tj. gore ili dolje, nadam se da kužit kaj pitam, pozdrav

luzer_45
25.11.2010., 16:46
Kako napraviti police u dječjoj sobi?

BILJEŽNIK
25.11.2010., 19:59
je dovoljno da se naslanjaju ljevo i desno tj. gore ili dolje,

Dovoljno je vrata ovjesiti na jednu stranu i da se u zatvorenom položaju naslanjaju na još jednu točku. Dakle, na jednoj strani su vrata spojena pantima za letvu i to je jedino što mora biti. Ostalo prema izboru.

BILJEŽNIK
25.11.2010., 20:00
Kako napraviti police u dječjoj sobi?

Vidim da ti je prvi post, ali daj se potrudi još malo opisati te police.

String
26.11.2010., 06:43
Dovoljno je vrata ovjesiti na jednu stranu i da se u zatvorenom položaju naslanjaju na još jednu točku. Dakle, na jednoj strani su vrata spojena pantima za letvu i to je jedino što mora biti. Ostalo prema izboru.

hvala na pomoći

tom07
01.12.2010., 22:59
pozdrav

evo ja bi si htio napraviti ovakav (http://www.neckermann.hr/hr/default/produkt-images/_w250_h250/9/1/913912.jpg) stolić dim 50*65cm. Kako napraviti noge? Gdje? Ajde za ploču bi se snašao u elgradu npr,ali ostalo mi stvarno nepoznato.

malimata
02.12.2010., 16:03
Pozdrav,
Molio bi ljude sa iskstvom oko izrade ladica za pomoć. Trenutno sam u izradi pramatalice za dijete, ali su mi nepoznanice izrade ladica. Prematalica bi bila domenzija 100x55, znaći i takvih dimenzija bile bi i ladice. Visina bi bila 20 cm.
1. da li su ladice preširoke iz jednog komada ili da napravim iz dva, što komplicira izradu ili poskupljuje
2. koju dimenziju iverala da koristim: 10, 12 ili 18 mm
3. koji tip vodilica da koristim, (molim prijedloge od proizvođača blum ili fgv)
Unaprijed hvala

Burgija
02.12.2010., 22:52
Pozdrav,
Molio bi ljude sa iskstvom oko izrade ladica za pomoć. Trenutno sam u izradi pramatalice za dijete, ali su mi nepoznanice izrade ladica. Prematalica bi bila domenzija 100x55, znaći i takvih dimenzija bile bi i ladice. Visina bi bila 20 cm.
1. da li su ladice preširoke iz jednog komada ili da napravim iz dva, što komplicira izradu ili poskupljuje
3. koji tip vodilica da koristim, (molim prijedloge od proizvođača blum ili fgv)
Unaprijed hvala

iveral 16 mm
na ovom linku (http://www.blum.com/hr/hr/02/50/index.php)su ladice blum metabox sa visinama i formulama za izračun dimenzija iverala

neno60
08.12.2010., 12:29
Trebam savjet

Konacno sam se upustio u izgradnju kreveta od greda ali imam problem sa spajanjem i postavljanjem onih kutnih limova za podnice.

Grede,debljine 10x12 sam ispilio( dvije po 220,dvije po 180 i jedna od 220 za uzglavlje,plus 6 nogica od 40cm),poblanjao,fino izbrusio, i sad bi trebao montirati.

Trebaju mi savjeti oko dvije stvari;
1. s obzirom da sam na kutevima gdje cu spajati grede ispilo L profile tako da ih mogu sloziti jednu na drugu, cime da spojim to sve na nogicu? Ako idem onim dugim vijkom bojim se da cu raskoliti i grede i nogicu,uz to ne bi htio da mi to cudo viri van?

2.Kako da postavim onaj nosac za podnice na bocnim gredama,ako izbusim i stavim jedan dugi za cijelu duzinu bojim se da ce pod teretom raskoliti donji dio grede?

Hvala na savjetima.
Pozdrav

cd_covers
08.12.2010., 15:04
Pozdrav,
Unaprijed hvala

1. Nema potrebe za 2 ladice, širina nije prevelika
2. 18mm + dimenzija za ladice ovisi o vrsti vodilica
3. Ovisno koliko novaca imaš, ali u svakom slučaju ja bi koristio SVE od Bluma
- Tandembox 250kn
- Tandem 150kn
- Tandem bez potpune izvlake 60kn
Ova opcija za 60kn je daleko bolja od metaboxa, a ista je po cijeni.

P.S.
Ovo za vrstu vodilica je moj stav, možda netko misli drugačije, meni se iz iskustva ovako pokazalo, eventualno Grass po sličnim cijenama.

BILJEŽNIK
08.12.2010., 20:57
Evo,možda nekome dobro dođe: http://picasaweb.google.com/Kicho27/Furniranje# Ideja nije moja već sa http://www.youtube.com/watch?v=_n-aI2wOXzo&feature=related Sistem za sada funkcionira savršeno.

Djuro Radja
09.12.2010., 15:23
3. Ovisno koliko novaca imaš, ali u svakom slučaju ja bi koristio SVE od Bluma
- Tandembox 250kn

Vidim da je u Elgradu Tandem 500 x 86 262kn. Kupujes li to u Elgradu ili negdje drugdje.

cd_covers
09.12.2010., 15:30
Vidim da je u Elgradu Tandem 500 x 86 262kn. Kupujes li to u Elgradu ili negdje drugdje.

Pogledam da li ima negdje neka akcija kad kupujem, ako nema kupim u Elgradu ili Iverpanu.
Cijene sam napisao odokativno, ne pamtima ja to u kunu, a postoje popusti, rabati i sl.

mario-os
12.12.2010., 12:35
pozdrav svima..
trebam "malu" pomoč, pravio bi sam kuhinju ali me malo pati mjera i krojna lista...
na netu sam vidio program Mr. Diker M V04.08, ali neznam na kojoj stranici da ga download. Zna li netko možda stranicu gdje ga se može download.
Unaprijed hvala svima

MadVlad
12.12.2010., 15:12
Mario, ako se hoćeš dopisivati s nekim preko PP onda moraš u postavkama to i dozvoliti :mig:

S@ntiago
13.12.2010., 14:26
može molim vas pomoć za tandembox 500 ?

konkretno zanima me kako postaviti vodilice , dimenzija ormara je 720 x 560

molim pomoć , izgubljen sam :(

BILJEŽNIK
13.12.2010., 16:49
Napiši broj i raspored ladica, visinu fronti i visinu ladica...

dalmo_
13.12.2010., 22:04
pozdrav svima,

kod iveral ploča s dekorom odnosno s godoviama u kojem su smjeru godovi duže (2800 mm) ili krace (2070 mm) stranice

cd_covers
14.12.2010., 07:58
pozdrav svima,

kod iveral ploča s dekorom odnosno s godoviama u kojem su smjeru godovi duže (2800 mm) ili krace (2070 mm) stranice

Godovi su uvijek u smjeru duže dimenzije ploče (2800mm).

Kod naručivanja god je uzdužno sa prvom dimenzijom komada.

cd_covers
14.12.2010., 08:00
može molim vas pomoć za tandembox 500 ?

konkretno zanima me kako postaviti vodilice , dimenzija ormara je 720 x 560

molim pomoć , izgubljen sam :(

Pitanje ti baš i nema neki veliki smisao, ako uopće sam radiš nešto bar se malo potrudi kad postavljaš pitanje ako očekuješ normalan odogovor.

S@ntiago
14.12.2010., 08:22
Pitanje ti baš i nema neki veliki smisao, ako uopće sam radiš nešto bar se malo potrudi kad postavljaš pitanje ako očekuješ normalan odogovor.

ti si mi od velike pomoći s ovim bio

super je kad si u panici i krajnje zbunjen pa te majstor nadrkano na nož dočeka

hvala ti!!!

inače slažem se da sam nejasno postavio pitanje , ali i tebi kao modu nastup je baš ...

ormar dimenzija 720 x 560

3 ladice

tandembox 500 , potpuno sam izgubljen u toj hrpi željeza :D

dno i leđa su ok , frka me je oko vodilica i samog spajanja pa ako ima tko kakav tutorial - bio bi zahvalan

LexMoloch
14.12.2010., 08:42
Prouči upute:
http://www.blum.com/pdf/ma-147/multi/MA147_4_ML_multi.pdf

cd_covers
14.12.2010., 09:00
ti si mi od velike pomoći s ovim bio

super je kad si u panici i krajnje zbunjen pa te majstor nadrkano na nož dočeka

hvala ti!!!

inače slažem se da sam nejasno postavio pitanje , ali i tebi kao modu nastup je baš ...

ormar dimenzija 720 x 560

3 ladice

tandembox 500 , potpuno sam izgubljen u toj hrpi željeza :D

dno i leđa su ok , frka me je oko vodilica i samog spajanja pa ako ima tko kakav tutorial - bio bi zahvalan

Još jednom ti ponavljam, kakvo pitanje takav i odgovor.

Ako si znao naručiti dijelove za leđa i dno ladice (da li to imaš ili tek planiraš naručiti) odna ne vidim nikakv problem sa hrpom željeza.

Sve što imaš su vodilice koje se šarafe na bok elementa, imaš točno označeno koja rupa ide na udaljenst 37mm od ruba, horizontalni položaj određuje se prema vis

Sastaviš ladicu koja ima dvije metalne strane, nosače za leđa, dno i leđa od iverala i na fornu staviš 2 nosača fronte prema nacrtu koji si dobio sa ladicama.

I na kraju sve skupa staviš na vodilice i podesiš fronte.

S@ntiago
14.12.2010., 09:14
Sastaviš ladicu koja ima dvije metalne strane, nosače za leđa, dno i leđa od iverala i na fornu staviš 2 nosača fronte prema nacrtu koji si dobio sa ladicama.

cd_covers

ali nisam dobio nacrt , u tome i je problem :(

sad idem pogledati ovaj link gore

S@ntiago
14.12.2010., 09:19
Prouči upute:
http://www.blum.com/pdf/ma-147/multi/MA147_4_ML_multi.pdf

hvala ti!!!

volim te!:love:

Tomek ...sad ako mi ne bude jasno postavit ću detaljnija i konkretnija pitanja :)

jbga probaj i ti razumijeti laika koji je dobio nešto na čemu su drugi inzistirali a nikad se s tim nije susreo i to još bez nacrta :ne zna:

cd_covers
14.12.2010., 09:56
hvala ti!!!

volim te!:love:

Tomek ...sad ako mi ne bude jasno postavit ću detaljnija i konkretnija pitanja :)

jbga probaj i ti razumijeti laika koji je dobio nešto na čemu su drugi inzistirali a nikad se s tim nije susreo i to još bez nacrta :ne zna:

Rijetko gdje na forumu će ti netko pomoći kao ovdje, ali normalno postavljeno pitanje će ti pomoći da dobiješ normalan odgovor.

Npr. da si napisao "imam djelove za tandembox, leđa i dno ladice a nemam nikakv nacrt, da li mi netko može objasniti kako se montira ili dati nacrt za to"

odmah bi dobio odgovor.

Ako ćeš imati koje konkretno pitanje, samo javi, odgovor ćeš dobiti.

Btw. nacrtne za montažu tandemboxa imaš u pdf-ovima od Elgrada, Iverpana i Schachermayera, te naravno originalne Blum nacrte.
Točne linkove nađeš na Google-u za 5 minuta.

dalmo_
14.12.2010., 12:47
Godovi su uvijek u smjeru duže dimenzije ploče (2800mm).

Kod naručivanja god je uzdužno sa prvom dimenzijom komada.

hvala na objašnjenju.

Djuro Radja
14.12.2010., 21:24
Jeli problem ako se kuhinja i regal posarafi konfirmatom 5 x 50 ili ipak trebaju biti 6.3 x 50?

LexMoloch
15.12.2010., 07:17
Nije problem.

hrks
15.12.2010., 14:06
Umro sam skoro dok sam sve iščitao, ali vrijedilo je :-)

Da li netko od vas zna da li je kod nas moguće nabaviti radnu kuhinjsku ploču u izvedbi skandinavskog drveta (ak sam dobro rekao)? U elgradu imaju takav iveral za fronte skandinavsko bijelo drvo (http://www.elgrad.hr/component/option,com_catalogue/ci,257/Itemid,25/). Mi tražimo radnu ploču takvu, samo tamnije drvo, više prema orahu.

Drugo, isprike ako sam odgovor preskočio negdje prije, ako kuhinjski element mora biti dimenzija npr. v80xš60xd30 to znači da mi za korpus treba iverala 2 x 60x30 i 2 x 80x30, jel tak:s ?
Kak onda računam dimenziju fronte - uvećanu za "debljinu" korpusa?

I treće pitanje - sada odmah ne stavljamo perilicu suđa (nedostatak love) ali bi se napravila priprema elemenata za ugradbenu perilicu pa bi se on koristio kao normalni elemenat za sada. E sad, muči me (zbog kasnije ugradnje perilice, kakve je pante najbolje staviti na vrata?

Isprike ako sam pitao hrpu gluposi:s:s

MadVlad
15.12.2010., 15:16
ako kuhinjski element mora biti dimenzija npr. v80xš60xd30 to znači da mi za korpus treba iverala 2 x 60x30 i 2 x 80x30, jel tak:s ?
Kak onda računam dimenziju fronte - uvećanu za "debljinu" korpusa?
Ne. 2x 80x30 (bokovi) i 2x 56.4x30 (pod i strop, umanjiš ukupnu širinu za dvije debljine bokova koji su 2x1.8 cm).
Dimenzije fronte su vanjske dimenzije korpusa minus 3 mm. Znači za ovaj element bi bila 79.7x59.7 cm.

I treće pitanje - sada odmah ne stavljamo perilicu suđa (nedostatak love) ali bi se napravila priprema elemenata za ugradbenu perilicu pa bi se on koristio kao normalni elemenat za sada. E sad, muči me (zbog kasnije ugradnje perilice, kakve je pante najbolje staviti na vrata?
Za suđericu ne ide nikakav element (pa tako ni vrata na pante) već se ostavlja rupa između susjednih elemenata od 60 cm (ili 45 cm, zavisi kakva je suđerica). Na perilicu se šarafi drvena fronta visine iste kao i ostale fronte na susjednim donjim elementima, a širina standardnih 60-0.3 cm = 59.7 cm

hrks
15.12.2010., 15:50
Hvala!!!

zlikovski
29.12.2010., 12:21
'bardan svima
trebao bi zamijeniti preklopne stepenice koje vode na tavan sa novim fiksnim stepenicama, i jos nekoliko "sitnica". buduci da nikako nemam vremena (a bas ni iskustva s tako necim), pitanje je da li se netko od vas bavi time, ili mi netko moze preporuciti majstora.

stari1
31.12.2010., 12:05
Sretnu i uspješnu novu godinu svim majstorima, hobistima i onima koji će to postati :skool:

stari1
31.12.2010., 12:06
Ups! krivi smajlić

marioxp
02.01.2011., 10:58
Upravo sam u traženju tko će mi raditi ugradbene ormare s kliznim vratima, i zamislio sam si da iznad ormara odmah ispred kliznih vrata stavim halogenke.
Strop je betonski tako da ne mogu stavljati u njega tako da sam mislio staviti jednu dasku debljine 25mm ili 38mm širine cca 30cm ispred kliznica od ormara i u nju staviti halogenke odnosno LED-ice koje izgledaju kao halogenke (jer se halogenke jako zagrijavaju.

E sada kada nekom od majstora spomenem da mi stavi iveral debljine 25 ili 38mm ispred kliznica i da u njemu napravi rupe cca 50mm promjera da stane halogenka a da se daska šarafi za strop, majstori tvrde da je to nemoguće izvesti.

Moje je pitanje jeli se netko susretao s takvim osvjetljenjem i kako je to rješio.

Znam da se halogenke koriste za osvjetljavanje kuhinjskih površina, ne vidim razlog zašto to ne izvesti i za ormar.

Drugo pitanje je gdje naći LED-ice? Htio bi da to izgleda kao halogenke tako da nikakve trake ne dolaze u obzir, najbolje bi bilo nešto kao one plitke halogenke (G9 ako se ne varam)

cova
02.01.2011., 12:56
pa sama visina ormara se smanji za debljinu neba a samo nebo se u taj prostor uvuče dovoljno duboko da se može zašarafiti za strop.:D

Old fart
03.01.2011., 12:44
SRETNA NOVA MOJIM DRAGIM MAJSTORIMA i ostalima :D

riobravo
03.01.2011., 19:13
Prvo svima želim sretnu Novu godinu, puno uspjeha u majstoriranju:D

U Manalu sam kupio ovakvo svrdlo za pante 35mm
http://www.hellertools.com/de/node/7191
cijena 108 kn + PDV

Međutim, nakon što sam ga kupio išao sam malo švrljati po netu i našao i ovo
http://www.hellertools.com/de/node/7190
(doduše tog u Manalu nisu imali)

Malo me muči prikaz bušilice - za ovo koje sam kupio je prikazana stupna bušilica (kakvu nemam), a za ovo drugu ručna (koju imam).

Da li sam pogriješio?

Jer imali su i Wolfcraftovo svrdlo, set sa šablonom - vjerojatno ovo:
http://www.wolfcraft.de/jcatalog_generated/en/products/product_groups/20328_product.html
na čijoj je ambalaži bila ucrtana ručna bušilica, ali me je prodavač uvjerio da je Heller bolji, i da Iverpan uzima od njih baš ova koja je prodao meni.
Razlika u cijeni između tog Wolfcraftovog i ovog koje sam kupio je par kuna.
A po drugim slikama na netu sam vidio da forstner svrdla imaju po obodu nekakve zube, poput Wolfcraftovog)

Pitanje:
Da li ću moći ručnom bušilicom raditi u iveralu rupe za pante s ovim Hellerovim, ili da idem mijenjati za Wolfcraft?
(a Manal ima radno vrijeme 8-16, tak da i ne mogu lako do njih...)
Ili da kupim neki jeftini stalak za bušilicu, dobro će doć i za druge stvari.

BILJEŽNIK
03.01.2011., 19:44
Sa navedenim svrdlom nisam radio, ali sudeći po cijeni, trebalo bi biti dovoljno za početak. Za bušenje ručnom bušilicom iz ruke napravi šablonu koju ćeš naći ovdje (http://picasaweb.google.com/vlado.stimac/Sablone#) Ako se misliš i dalje baviti bušenjem rupa za pante kupi kvalitetnije glodalo s vidija oštricama. I sretna Nova Godina svima!

sibi
03.01.2011., 21:13
Sve najbolje!

ma nikako da se sjetim jel bilo ovdje govora o krevetima na kat ili nije?

MadVlad
03.01.2011., 21:58
U Manalu sam kupio ovakvo svrdlo za pante 35mm
http://www.hellertools.com/de/node/7191
cijena 108 kn + PDV
Nemaš beda, ide iz ruke bez stalka. Nekoć sam ja s ovakvim (http://www.centar-alata.hr/images/svrdlo_za_drvo_leptir.jpg) bušio iz ruke rupe za pante.

bombuzal
04.01.2011., 00:06
Pozdrav majstorima,
novi sam ovdje, pa imam pitanje oko gotovih dasaka jelovine kakve se mogu kupiti u npr. Bauhausu (umotane u celofan, s nekim Wood... austrijskim brandom). Kako nastaje takva daska? Vidim da su lijepljene, no kako dobivaju onakav sjaj? Koliko je to brušeno i kakvim premazima mazano? Da li je to u nekoj mjeri moguće dobiti u kućnoj radinosti? Zašto se lijepe od letvica i za malu širinu? Što opravdava njihovu cijenu nasuprot neobrađene iste takve daske?

MadVlad
04.01.2011., 07:49
Kako nastaje takva daska?

Vidi ovdje primjer (http://picasaweb.google.com/Kicho27/KakoNastajeKrevet#)

Zašto se lijepe od letvica i za malu širinu?
Zbog sprječavanja savijanja jer se prilikom sušenja drva daska neravnomjerno skuplja sa nasuprotnih strana ovisno o godovima. Zato se uzimaju letvice max. 10 cm široke i lijepe bočno tako da im godovi na poprečnom rezu gledaju na suprotne strane. Znači jedna letva ima godove prema dolje, pa do nje druga kojoj gledaju prema gore, pa opet prema dolje... i tako se poništava smjer savijanja.

Koliko je to brušeno i kakvim premazima mazano? ... Što opravdava njihovu cijenu nasuprot neobrađene iste takve daske?
Upravo ovo što si spomenuo: rezanje, ljepljenje, hoblanje, brušenje i premazi.

compacompa
04.01.2011., 08:10
Pozdrav svima.
Evo i ja se pripremam za samogradnju kuhinje. Beba je na putu pa nema više odgađanja :) . A kako bolja polovica ima svoje želje, moram vam se obratiti za savjet.

Htjeli bi napraviti kuhinju u ovom stilu:
http://slike.hr/slike/amalvijournalpage05_96ab5.jpg.html

Prvo što mi upada u oči su debele bočne i gornja stranica.
Da li je tko radio takvo nešto?
Da li se može kod naših trgovaca (zg) naručiti tako debele ploče (od oka cca 50 mm) kantirane sa visokim sjajem? Ili se to radi nekako drugačije?

Ako je netko radio nešto slično tome, bio bi mu zahvalan na skici,shemi, savjetu,...

Inače, ovo mi je prvi projekt u samogradnji kuhinje, ali nemam dvije lijeve ruke pa se ne bojim izazova :)

Pozdrav

BILJEŽNIK
04.01.2011., 11:53
Na slici se radi o kombinaciji lajsni i debelih ploča. Za ploče pogledaj tu (http://www.elgrad.hr/images/stories/cjenici/MPC04102010.pdf) Zovu se EUROLIGHT ploče, ali nisu oplemenjene, dakle potrebno ih je lakirati ili furnirati. Dovoljno široku traku u visokom sjaju ja još nisam vidio, možda netko od kolega...

sibi
04.01.2011., 12:26
Nitko ništa o krevetima na kat?

MadVlad
04.01.2011., 13:59
A šta te točno zanima? Radio sam ja jednom, ali ne klasični već gornji krevet stoji na niskom ormaru.
A za klasični ne bi trebao biti neki problem. Četiri grede na koje su klasičnim okovom za krevet učvršćene bočne stranice. Gornji krevet bi trebao imati ogradu i ljestve. I sve to bi bilo pametnije raditi od drveta, a ne iverala.
Nuškalo (http://www.njuskalo.hr/index.php?ctl=search2&f_keywords=krevet+na+kat) ti da ideje kako bi to trebalo izgledati

sibi
04.01.2011., 15:10
ma ja baš mislio od iverala cca 25 mm.

1. znači bolje puno drvo i daske i grede?
2. pretpostavljam da je jelovina ok za te svrhe?

ma htio sam iveral jer nisam siguran kako trio matice drže u punom drvetu.

3. jel bolje koristiti one velike kutnike za spajanje stranica i greda ili neki ljepljeni spoj?

fala...

ne trebaš odgovrarati vidio slike na njuškalici... fala

bombuzal
04.01.2011., 16:12
Upravo ovo što si spomenuo: rezanje, ljepljenje, hoblanje, brušenje i premazi.

Kako se površina uspije dobiti tako glatka, a opet mat, a ne glossy (zavisi od proizvođača)? Sve što sam ja lakirao je bilo, hmm, drugačije :) Da li se treba brusiti nekim visokim brojem šmirgla između više premaza? Meni nije problem trud, nego znanje, a ne kupuje mi se x piksi boje da isprobavam razne premaze.

MadVlad
04.01.2011., 16:25
Kako se površina uspije dobiti tako glatka, a opet mat, a ne glossy (zavisi od proizvođača)? Sve što sam ja lakirao je bilo, hmm, drugačije :) Da li se treba brusiti nekim visokim brojem šmirgla između više premaza? Meni nije problem trud, nego znanje, a ne kupuje mi se x piksi boje da isprobavam razne premaze.
One daske u Bau-centrima nisu lakirane, zato su mat. Većina vodenih lakova daju mat nijansu. Recimo ovo (http://picasaweb.google.com/vlado.stimac/IzradaPosluzavnika#5308531577307425538) sam lakirao vodenim lakom "visokog sjaja" pa ipak ne izgleda blještavo.
Brušenje - samo nebo je granica. Ako hoćeš glatko onda brusiš sa granulacijama 120-->320-->400 pa dokle hoćeš (preko 1000, ali to je potrebno za ultrasjajni klavir crni lak).

stari1
04.01.2011., 16:37
Pitanje:
Da li ću moći ručnom bušilicom raditi u iveralu rupe za pante s ovim Hellerovim, ili da idem mijenjati za Wolfcraft?
(a Manal ima radno vrijeme 8-16, tak da i ne mogu lako do njih...)
Ili da kupim neki jeftini stalak za bušilicu, dobro će doć i za druge stvari
http://slike.hr/slike-male/s/sablonazasarnire_1de18.jpg (http://slike.hr/slike/sablonazasarnire_1de18.jpg.html)
Evo ideje za šablonu, ako češ bušiti malo više.

MadVlad
04.01.2011., 16:53
Jel to od pokojnog poljaka Nickya šablona?

stari1
04.01.2011., 17:13
Jel to od pokojnog poljaka Nickya šablona?

Da-prava stvar.

MadVlad
04.01.2011., 17:31
Sve su mu šablone genijalne :top:

Legenda :s

riobravo
04.01.2011., 22:46
Sa navedenim svrdlom nisam radio, ali sudeći po cijeni, trebalo bi biti dovoljno za početak. Za bušenje ručnom bušilicom iz ruke napravi šablonu koju ćeš naći ovdje (http://picasaweb.google.com/vlado.stimac/Sablone#) Ako se misliš i dalje baviti bušenjem rupa za pante kupi kvalitetnije glodalo s vidija oštricama. I sretna Nova Godina svima!

Hvala Bilježniku i MadVladu na savjetu.
Ako je widia=hartmetall, onda ovo svrdlo to ima - kaže na webu:
Zwei Hartmetall-Vorschneiden und zwei Hartmetall-Hauptschneiden für hohe Lebensdauer und exakte Bohrungen

Također hvala na ideji za šablonu, i samom mi je palo na pamet da napravim nešto, ali da smislim nešto ovako učinkovito, a opet jednostavno, trebalo bi mi milion godina:-)

Stari1, hvala za ovu ultra šablonu, ali neću preć' u profesionalce...

vlatx
07.01.2011., 07:35
Pozdrav svima.
Da li netko ima iskustva sa ugradnjom halogene rasvjete u elemente?
Konkretno me zanima kako je to izveo, s čime je bušio rupe za halogenke, kakoje izveo i gdje je postavio u elementu trafo i žice (da ne ispadaju i da ne zapinje) te na kraju kako je zadvoljstvo korisnika tom rasvjetom.

Ja bih halogenu rasvjetu stavio u dva ladičara na gornju policu da svijetle prema zidu, estetike radi. Gledao sam u Iverpanu ovo http://www.iverpan.hr/a/details/1464/336/okovi-za-namje%C5%A0taj/rasvjeta/halogena-rasvjeta/halogenka-3-alu.html ali ako ima netko drugi neko drugo riješenje te ako zna gdje se jeftinije može nabaviti ista ili slična rasvjeta neka samo javi :)

Pozdrav, svima.

indigo123
07.01.2011., 22:08
Pozdrav svima!
Imam jedan problem koji već odugovlačim duže vremena i molim za vašu pomoć!
Trebam na kliznim vratima(trojim) napravljenim od iverice na donjem rubu po cijeloj dužini kroz sredinu napravit utor određene dubine i širine za vodilicu(ili kako se to već zove)
S kojim alatom to mogu sam napravit ili još najlakše i najbolje bolje ako netko želi zaradit ,a zna i umije te ima alat da mi dođe to napravit!
Hvala.

BILJEŽNIK
08.01.2011., 06:23
Pozdrav svima.
Da li netko ima iskustva sa ugradnjom halogene rasvjete u elemente?
Konkretno me zanima kako je to izveo, s čime je bušio rupe za halogenke, kakoje izveo i gdje je postavio u elementu trafo i žice (da ne ispadaju i da ne zapinje) te na kraju kako je zadvoljstvo korisnika tom rasvjetom.

Rupe za halogenke se buše krunskom pilom potrebnog promjera, vidi u uputama koje dobiješ s lampama ili izmjeri. Prilikom ugradnje halogene rasvjete u dna visećih ormarića kablove pokrijem policom postavljenom na dno ormarića kojoj na prednjem i stražnjem bridu dodam traku od šperploče debljine 8 do 10 mm te kantiram prednji brid širom kant trakom. Tako dobijem prostor visine 8 do 10 mm između dna ormarića i te police što je doboljno za provlačenje kablova i priključaka.
Nisam razumio kako namjeravaš postaviti lampe u ladičare...

BILJEŽNIK
08.01.2011., 06:40
Pozdrav svima!
Imam jedan problem koji već odugovlačim duže vremena i molim za vašu pomoć!
Trebam na kliznim vratima(trojim) napravljenim od iverice na donjem rubu po cijeloj dužini kroz sredinu napravit utor određene dubine i širine za vodilicu(ili kako se to već zove)
S kojim alatom to mogu sam napravit ili još najlakše i najbolje bolje ako netko želi zaradit ,a zna i umije te ima alat da mi dođe to napravit!
Hvala.

Možeš ručnim cirkularom s vodilicom, glodalicom s glodalom za žljebove http://www.bosch-do-it.com.hr/ku%C4%87naradinost/narazinihobimajstora/leksikon/glodalo.shtml?alpha=71, može i bez lagera, keksericom... Trebati ćeš nekoliko prolaza da dobiješ potrebnu širinu. Radije napravi 0,5 do 1 mm širi utor pa vodilicu zaljepi silikonom.

vlatx
08.01.2011., 15:41
Rupe za halogenke se buše krunskom pilom potrebnog promjera, vidi u uputama koje dobiješ s lampama ili izmjeri. Prilikom ugradnje halogene rasvjete u dna visećih ormarića kablove pokrijem policom postavljenom na dno ormarića kojoj na prednjem i stražnjem bridu dodam traku od šperploče debljine 8 do 10 mm te kantiram prednji brid širom kant trakom. Tako dobijem prostor visine 8 do 10 mm između dna ormarića i te police što je doboljno za provlačenje kablova i priključaka.
Nisam razumio kako namjeravaš postaviti lampe u ladičare...

Sorry na mojem nespretnom predstavljanju ideje.
Naime riječ je o tri element, dva ladičara i između njih će doći jedan ormarić. U ova dva ladičara (sa po dvije ladice) planiram umetnuti te halogene lampe dok će na srednji, ormarić, doći TV a u njega ostala audio video oprema.
Ja sam planirao gornje ladice u ovim ladičarima skratiti za 5 cm u odnosu na donje, pretpostavljam da će biti dovoljno da iza njih sprovedem potrebno ožičenje za rasvjetu i eventualno neko drugo ožičenje, dok u srednjem ormariću planiram izbušiti rupe prema susjednim elementima za istu svrhu samo što će biti sakrivena raznim audio video komponentama.
U biti me zanimalo da li neka klasična halogena rasvjeta jako strši ispod elementa od 19 mm, te koliko smetaju žice od napajanja koje se sprovode od trafoa. Ova rasvjeta će biti čisto dekorativne prirode, i trebala bi rasvjetljavati zid iza TV-a, naravno ne prenaglašeno.
nadam se da sam sada bio malo jasniji sa idejom i svojim neiskustvom u ugradnji rasvjete, ipak mi je ovo prvi puta :)
Pozdrav.

sibi
08.01.2011., 16:28
Sorry na mojem nespretnom predstavljanju ideje.
Naime riječ je o tri element, dva ladičara i između njih će doći jedan ormarić. U ova dva ladičara (sa po dvije ladice) planiram umetnuti te halogene lampe dok će na srednji, ormarić, doći TV a u njega ostala audio video oprema.
Ja sam planirao gornje ladice u ovim ladičarima skratiti za 5 cm u odnosu na donje, pretpostavljam da će biti dovoljno da iza njih sprovedem potrebno ožičenje za rasvjetu i eventualno neko drugo ožičenje, dok u srednjem ormariću planiram izbušiti rupe prema susjednim elementima za istu svrhu samo što će biti sakrivena raznim audio video komponentama.
U biti me zanimalo da li neka klasična halogena rasvjeta jako strši ispod elementa od 19 mm, te koliko smetaju žice od napajanja koje se sprovode od trafoa. Ova rasvjeta će biti čisto dekorativne prirode, i trebala bi rasvjetljavati zid iza TV-a, naravno ne prenaglašeno.
nadam se da sam sada bio malo jasniji sa idejom i svojim neiskustvom u ugradnji rasvjete, ipak mi je ovo prvi puta :)
Pozdrav.

ako je čisto dekoratvne prirode ugradi led rasvjetu zbog sljedećeg:

1. možeš birati boju svjetla
2. možeš utjecati na intenzitet
3. možeš uštedjeti puno na energiji
4. ne možeš spaliti elektroniku, zid ni kablove
5. elegantnije je

BILJEŽNIK
08.01.2011., 20:30
Tako je, a i halogenke svjetle prejako za ovu namjenu.

kakanja
08.01.2011., 21:02
Uspio sam pročitati svih 274 stranica ove teme i imam nekoliko pitanja:

1. Žena mi je za blagdane poklonila keksericu Meister basic BFF 860. Nikad nisam čuo za tu firmu. Cijena joj je nešto preko 500 kn. Ima li tko kakvog saznanja o toj firmi?
2. Kojom veličinom keksa keksate iveral 18 mm (0, 10, 20)?
3. Radim svoje prve nacrte za ormariće u SketchUp-u i našao sam plugin za pravljenje krojne liste iz nacrta (cutlist4.1.1)
http://www.finewoodworking.com/item/31860/cutlist-411-a-more-in-depth-look
Ako nekome koristi...

indigo123
09.01.2011., 14:36
Možeš ručnim cirkularom s vodilicom, glodalicom s glodalom za žljebove http://www.bosch-do-it.com.hr/ku%C4%87naradinost/narazinihobimajstora/leksikon/glodalo.shtml?alpha=71, može i bez lagera, keksericom... Trebati ćeš nekoliko prolaza da dobiješ potrebnu širinu. Radije napravi 0,5 do 1 mm širi utor pa vodilicu zaljepi silikonom.
Zahvaljujem se puno bilježniku!
Još samo jedno pitanje zna li netko gdje se može iznajmit kekserica,gledao sam u Bauhausu može svašta ,ali to ne.

BILJEŽNIK
09.01.2011., 18:20
Uspio sam pročitati svih 274 stranica ove teme i imam nekoliko pitanja:

1. Nisam čuo za tu firmu, ali "boj ne bije svijetlo oružje..." Biti će dobra, malo vježbaj...
2. Keksi veličine 20
3. Instalirao sam plugin, radi, sigurno će dobro doći.

LexMoloch
14.01.2011., 08:17
Molio bih savjet od kolega hobista. :)
Radio bih novi i malo kompliciraniji komad namještaja u dnevnom boravku i definitivno otpada spajanje konfirmatima bar za vidljive spojeve. Je li za početnika bolja opcija šablona (wolfcraft) + tiple; ili neka jeftina kekserica (može prijedlog?).

cd_covers
14.01.2011., 08:41
Molio bih savjet od kolega hobista. :)
Radio bih novi i malo kompliciraniji komad namještaja u dnevnom boravku i definitivno otpada spajanje konfirmatima bar za vidljive spojeve. Je li za početnika bolja opcija šablona (wolfcraft) + tiple; ili neka jeftina kekserica (može prijedlog?).

Kekserica definitivno...što se točnog modela tiče tu sam malo zahrđao jer ne obilazim trgovačke centre, ali ako se malo prošećeš sigurno ćeš naći nešto ok.

Ili možda netko ima konkretan savjet tko je vidio nešto u zadnje vrijeme.

Igor1711
14.01.2011., 11:06
Kekserica definitivno...što se točnog modela tiče tu sam malo zahrđao jer ne obilazim trgovačke centre, ali ako se malo prošećeš sigurno ćeš naći nešto ok.

Ili možda netko ima konkretan savjet tko je vidio nešto u zadnje vrijeme.
smijem li pitati zašto?
u sličnoj sam dilemi kao i kolega amater.

radio sam neke stvari sa tiplama, bez šablona, onako od oka i bilo je dosta zahebancije s njima. nešto se mislim da bi stvar išla puno bolje sa ovim šablonama.

cd_covers
14.01.2011., 11:24
smijem li pitati zašto?
u sličnoj sam dilemi kao i kolega amater.

radio sam neke stvari sa tiplama, bez šablona, onako od oka i bilo je dosta zahebancije s njima. nešto se mislim da bi stvar išla puno bolje sa ovim šablonama.

Kekserica je jednostavniji alat, brže se radi s njom, lakše je postići odličnu preciznost radi samog koncepta keksanja.
Tiple su (osim u masovnoj proizvodnji) stvar prošlosti.

LexMoloch
14.01.2011., 12:59
Hvala!
Dakle, kekserica bolji izbor. Baciti ću pogled na neku jeftinjaru... nego, pretpostavljam da sa svakom keksericom mogu odraditi i utore za leđa?

Kad već pitam glupa pitanja - koja dimenzija keksa je najbolja i kojim ljepilom ih spajati? Drvofix ok?

cd_covers
14.01.2011., 13:56
Hvala!
Dakle, kekserica bolji izbor. Baciti ću pogled na neku jeftinjaru... nego, pretpostavljam da sa svakom keksericom mogu odraditi i utore za leđa?

Kad već pitam glupa pitanja - koja dimenzija keksa je najbolja i kojim ljepilom ih spajati? Drvofix ok?

Utore možeš raditi, ali za kvalitetnije rezultate trebati će ti kvalitetniji nož....imaš dosta o tome na ovoj temi, progooglaj malo...

Dimenzija keksa se korsiti 20 za 18/19mm ili deblje iverale te 10 ili 0 keksi za tanje (16,12,10mm).
Drvofix baš ne koristim pa ne znam, ali Mekol iz Merkura, Patex i sl... su odlična ljepila...sve su to uključujuči i Drvofix PVA ljepila pa tu ne bi smjelo biti prevelike razlike...kupi što ti je jeftinije....važnije od ljepila je dobro stegnuti i ostaviti minimalno 24 sata da se sve dobro posuši.

BILJEŽNIK
14.01.2011., 19:32
... i ostaviti minimalno 24 sata da se sve dobro posuši.

Ovo ne treba doslovno shvatiti, spoj napravljen Ponal expresom već nakon petnaestak minuta nije jednostavno rastaviti, a nakon jednog sata nemoguće je to napraviti bez pucanja iverala. Dakle, nekoliko sati (2-4, ovisno o površini, temperaturi, preciznosti kekserice i keksa...) je sasvim dovoljno da spojevu očvrsnu za opreznu manipulaciju. Zašto ovo govorim? Niti jedan majstor nema na raspolaganju dovoljan broj stega da ih ostavi angažirane 24 i više sati na jednom spoju. A vrijeme je novac, to svi znamo. Znači, iste se stege mogu koristiti za slijedeći spoj nakon nekoliko sati bez ikakvih problema. Osobno sam ljepio komade od iverala na opisan način i nikada se niti jedan komad nije niti malo olabavio prilikom manipulacije i transporta. Druga je stvar prilikom plošnog ljepljenja masiva ili spoja na utor i pero vlagootpornim ili vodootpornim ljepilom prilikom izrade vrtnog namještaja, na primjer. Tada svakako preporučam ostaviti spojeve stegnutima barem preko noći.

cd_covers
14.01.2011., 21:05
Ovo ne treba doslovno shvatiti, spoj napravljen Ponal expresom već nakon petnaestak minuta nije jednostavno rastaviti, a nakon jednog sata nemoguće je to napraviti bez pucanja iverala. Dakle, nekoliko sati (2-4, ovisno o površini, temperaturi, preciznosti kekserice i keksa...) je sasvim dovoljno da spojevu očvrsnu za opreznu manipulaciju. Zašto ovo govorim? Niti jedan majstor nema na raspolaganju dovoljan broj stega da ih ostavi angažirane 24 i više sati na jednom spoju. A vrijeme je novac, to svi znamo. Znači, iste se stege mogu koristiti za slijedeći spoj nakon nekoliko sati bez ikakvih problema. Osobno sam ljepio komade od iverala na opisan način i nikada se niti jedan komad nije niti malo olabavio prilikom manipulacije i transporta. Druga je stvar prilikom plošnog ljepljenja masiva ili spoja na utor i pero vlagootpornim ili vodootpornim ljepilom prilikom izrade vrtnog namještaja, na primjer. Tada svakako preporučam ostaviti spojeve stegnutima barem preko noći.

Tko je majstor ne pita koje kekse da koristi.... :)

Tko nije i radi nešto sitno za sebe ima vremena ostaviti da se ljepilo pošteno osuši, a to je sad preko zime 24 sata, da ne bi morao postupati kao što je gore boldano navedeno.

Naravno da je istina da to nije rok kojeg se treba sljepo pridržavati, pogotovo ako je temperatura u prostoriji gdje se spoj suši 15-20 oC, ali ne škodi jer PVA ljepila konačnu čvrstoću dobiju tek nakon 24 sata ili više.

P.S.
Za stege znam što misliš, imam ih 40-tak kom od 80cm i ponekad treba još.

compacompa
14.01.2011., 22:54
Pozdrav svima.
Gledam Blumov katalog i vidim da razlikuju "ladice" i "fronte na izvlačenje".
U čemu je razlika? Meni su to ladice i jedno i drugo :D

Pozdrav

cd_covers
14.01.2011., 23:38
Pozdrav svima.
Gledam Blumov katalog i vidim da razlikuju "ladice" i "fronte na izvlačenje".
U čemu je razlika? Meni su to ladice i jedno i drugo :D

Pozdrav

Daj napiši konkretno što te muči....

compacompa
15.01.2011., 17:54
Daj napiši konkretno što te muči....

Samo objašnjenje terminologije.
Planiram si (amaterski) kuhinju pa sam bacio pogled na blumov katalog da vidim ima li ograničenja s obzirom na visine i širine ladica, pa sam vidio da u katalogu spominje posebno ladica, a posebno fronte na izvlačenje. A jedno i drugo su laički rečeno: ladice.
Pa me zanima u čemu je razlika da ne bi danas sutra naručio vodilice za ladice a trebat će mi možda ovo drugo.
Hvala

Pozdrav
Tomislav

cd_covers
15.01.2011., 23:00
Samo objašnjenje terminologije.
Planiram si (amaterski) kuhinju pa sam bacio pogled na blumov katalog da vidim ima li ograničenja s obzirom na visine i širine ladica, pa sam vidio da u katalogu spominje posebno ladica, a posebno fronte na izvlačenje. A jedno i drugo su laički rečeno: ladice.
Pa me zanima u čemu je razlika da ne bi danas sutra naručio vodilice za ladice a trebat će mi možda ovo drugo.
Hvala

Pozdrav
Tomislav

Ajde navedi po jedan primjer svake od tih "ladica" iz tog kataloga koji gledaš.

I točno koji katalog gledaš i na kojem jeziku.

compacompa
16.01.2011., 01:42
Ajde navedi po jedan primjer svake od tih "ladica" iz tog kataloga koji gledaš.

I točno koji katalog gledaš i na kojem jeziku.

Katalog je sa http://www.blum.com/hr/hr/index.php
( da sad ne tražim točan link....)
a evo i stranice iz kataloga
http://slike.hr/slike/pagesfromblumcomplete_67395.jpg.html

btw. možda bi se iz broja mojih postova moglo pretpostaviti da tek učim čitati i držati čekić. Ipak sam malo stariji i imam podosta škole.
Samo ne stolarske.
(čisto da ne misliš da se pojavio neki novi klinjo koji još ne zna ni čitati i misli postati stolar preko noći. :) ne. imam svoju struku, a volim raditi pa ću se upustiti i u izradu kuhinje, za svoje potrebe )

Pozdrav

cd_covers
16.01.2011., 08:17
Katalog je sa http://www.blum.com/hr/hr/index.php
( da sad ne tražim točan link....)
a evo i stranice iz kataloga
http://slike.hr/slike/pagesfromblumcomplete_67395.jpg.html

btw. možda bi se iz broja mojih postova moglo pretpostaviti da tek učim čitati i držati čekić. Ipak sam malo stariji i imam podosta škole.
Samo ne stolarske.
(čisto da ne misliš da se pojavio neki novi klinjo koji još ne zna ni čitati i misli postati stolar preko noći. :) ne. imam svoju struku, a volim raditi pa ću se upustiti i u izradu kuhinje, za svoje potrebe )

Pozdrav

Pretpostavljao sam da gledaš hvratske prijevode, odnosno umutovorine nekog tko pojma nema o čemu piše.

Neke ladice imaju original mogućnost da se umjesto fronte montiraju kao unutarnje ladice koje se vade kad je fronta već otvorena.

Uglavnom ti termini koji te muče nemaju nikakve veze sa vezom i ne trebaju te uopće zanimati.

Dobrodošao na SSM forum....

P.S.
Ja isto nisam stolar kao niti većina ovdje...imam isto drugu struku i posao u toj struci.

Nali
16.01.2011., 11:15
Pozdrav
Je li moguće (sigurno) dignuti i postaviti biblioteku ovako kao na slikama. Stolar me uvjerava da je skoro nemoguće. Što velite?
I da ja bih bez leđa

Unaprijed hvala :)
http://img827.imageshack.us/img827/9499/1111ie.jpg (http://img827.imageshack.us/i/1111ie.jpg/)

http://img535.imageshack.us/img535/9997/111wqi.jpg (http://img535.imageshack.us/i/111wqi.jpg/)

eprenc
16.01.2011., 12:16
Pozdrav
Je li moguće (sigurno) dignuti i postaviti biblioteku ovako kao na slikama. Stolar me uvjerava da je skoro nemoguće. Što velite?
I da ja bih bez leđa

Unaprijed hvala :)
http://img827.imageshack.us/img827/9499/1111ie.jpg (http://img827.imageshack.us/i/1111ie.jpg/)

http://img535.imageshack.us/img535/9997/111wqi.jpg (http://img535.imageshack.us/i/111wqi.jpg/)

nije nemoguće, no samo moraš je dobro izljepiti, te odabrati kvalitetne držače polica, - moja preporuka su model Cayman iz schachermayer kataloga (to su vidni nosači), te staviti broj tih nosača ovisno o veličini, tj. o težini police.
Postoji i mogućnost da staviš i skrivene nosače, no onda moraš izraditi policu od debljeg iverala, što povečava ukupnu težinu. pri tome moraš voditi računa i o kvaliteti zida.

compacompa
16.01.2011., 15:45
Pretpostavljao sam da gledaš hvratske prijevode, odnosno umutovorine nekog tko pojma nema o čemu piše.

Pa zar i oni... nije rijetka pojava

Dobrodošao na SSM forum....

Hvala. Biti će me još više. Tek sam krenuo :)

Pozdrav

cd_covers
16.01.2011., 22:10
Pozdrav
I da ja bih bez leđa

Nikakav problem....malo više nosača i to je to....Sve skupa treba dobro polijepiti...mijenjas stolara ili mu objasni da se konj veže tamo gdje gazda kaže :top:

Nali
17.01.2011., 07:15
Cd covers, eprenc hvala na savjetima :)
Što mislite pod dobro polijepiti? Debljina furnira bi bila 3,8

cd_covers
17.01.2011., 12:57
Cd covers, eprenc hvala na savjetima :)
Što mislite pod dobro polijepiti? Debljina furnira bi bila 3,8

Ja bi stavio 3 keksa na svaki spoj, ili još bolje 6 komada (2 reda po 3).
Malo više posla bi bilo oko toga, ali ne bi bilo nikakvih problema sa čvrstočom.
Ovisno o težini stavio bi dovoljan broj običnih direktnih nosača za viseče elemente i u tom slučaju svakako se može stajajati iza tog posla.

Preduvjet je solidan zid, znači da nije knauf, nego barem cigla.

Nali
17.01.2011., 13:09
Hvala :). Zid je betonski. Uglavnom, zaključak je da može ...
Ni upola mi nije tako efektno kao podignuto tako da mi je sad laknulo ...

garo975
18.01.2011., 14:51
Pozdrav svima.

Imam najmanje jedno pitanje.
1. U procesu sam sklapanja kuhinje i trenutačno sam u fazi gdje sam sklopio sve korpuse. Ovaj vikend ću raditi montažu na mjesto gdje bi trebala biti. Kako kuhinja ima otok zanima me na koji način bi bilo najbolje fiksirati otok da se ne miče?
Otok inače ima soklu samo na prednjoj strani (radnoj) i na otoku je ploča za kuhanje.
Bočne i stražnja strana idu do pločica. Dimenzije su 90*180 cm i sastoji se od dva elementa ladičara na visini od 15 cm.

2. drugo pitanje se odnosi na malo prije spomenute bočne i stražnju stranu. Nemam previše iskustva po ovom pitanju (osim sa ovog foruma - zahvaljujem članovima koji su stavljali primjere nacrta)pa nisam naručio nikakve posebne završetke, tj donje dijelove bočnih i stražnje strane otoka (bez kantiranja). Sad me zanima da li će se ti dijelovi s vremenom, zbog pranja pločica, vlaga i slično, puno brže uništiti?
Da li bih trebao odmah sad prije montiranja naručiti i staviti nešto kao lajsne ili slično da vlaga puno teže dođe do iverice?

3. Na otoku mi je prva ladica tandembox a druga i treća metabox
-razmak između prve i druge je 2 mm :) i sad imam mali problem ali mi ne smeta previše

cd_covers
19.01.2011., 08:41
Pozdrav svima.

Imam najmanje jedno pitanje.
1. U procesu sam sklapanja kuhinje i trenutačno sam u fazi gdje sam sklopio sve korpuse. Ovaj vikend ću raditi montažu na mjesto gdje bi trebala biti. Kako kuhinja ima otok zanima me na koji način bi bilo najbolje fiksirati otok da se ne miče?
Otok inače ima soklu samo na prednjoj strani (radnoj) i na otoku je ploča za kuhanje.
Bočne i stražnja strana idu do pločica. Dimenzije su 90*180 cm i sastoji se od dva elementa ladičara na visini od 15 cm.

Pa stavi kutnike na bočne stranice i zašarafi u pod.

2. drugo pitanje se odnosi na malo prije spomenute bočne i stražnju stranu. Nemam previše iskustva po ovom pitanju (osim sa ovog foruma - zahvaljujem članovima koji su stavljali primjere nacrta)pa nisam naručio nikakve posebne završetke, tj donje dijelove bočnih i stražnje strane otoka (bez kantiranja). Sad me zanima da li će se ti dijelovi s vremenom, zbog pranja pločica, vlaga i slično, puno brže uništiti?
Da li bih trebao odmah sad prije montiranja naručiti i staviti nešto kao lajsne ili slično da vlaga puno teže dođe do iverice?

Trebao si donje stranice pokantirati ABS-om obavezno i dodatno staviti zaštitnu plastičnu lajsnu....sad premaži taj nekantirani dio silikonom i stavi tu plastičnu zaštitu....u Elgradu ili Iverpanu objasni što trebaš, znaju oni o čemu se radi.

3. Na otoku mi je prva ladica tandembox a druga i treća metabox
-razmak između prve i druge je 2 mm :) i sad imam mali problem ali mi ne smeta previše

Odnesi jednu od fronti skratiti...2mm je premali razmak i vjerojatno zapinju fornte jedna o drugu kad se otvore ladice.