PDA

View Full Version : Izrada namještaja - savjeti

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37

westorbit
17.07.2007., 16:13
-Pozdrav-
Posedujem stari regal koji duze vremena nije bio u upotrebi . Sada se ukazala prilika i za njega medjutim od stajanja se malkice usmrdeo. Na donjim delovima smrdi dok je gore ok. Mene zanima da li neko zna kako bi se taj miris neutralisao nekim sredstvom , ili mozda neko drugo resenje ?
-Hvala-

chateauxdeif
17.07.2007., 20:15
ako je to smrad po vlagi onda najbolje zaboravi da si taj regal ikada imao/la
uglavno će ti sve stvari koje u njega metneš početi smrditi po vlagi.
a to je grozno. nakon nekog vremena se privikneš na taj smrad, ali ljudi koji dolaze k tebi ili ako je odjeća osjete ga i jako je neugodan. vjeruj, uselila sam u vlažnu staru kuću i namještaj skoro u potpunosti eliminirala. nešto, ali vrlo dugotrajno i ne uvijek uspješno je pranje i izlaganje sunce. samo što sa onom pljesni koja je otrov za dišne putove, može uzrokovati alerije i puno drugih, doslovno rečeno sranja. ja savjetujem da ga zaboraviš.:)

zoranp
17.07.2007., 22:00
A možda bi bilo dobro da ga dobro pofugiraš?:zubo:

prorex
20.07.2007., 13:22
Po forumu sam pronašao stvarno zanimljivih postova oko izrade namještaja, no ipak imam par pitanjca. Što bi mi sve od alata trebalo. Za početak bi napravio ormarić za cipele (da ulovim kakvu takvu praksu) a onda bi se upustio i u malo zahtjevnije stvari kao pisaći stol za djecu sa ladicama. Volje imam, želje imam, samo mi fali iskustva i alata.

Ppozdrav,

zoranp
20.07.2007., 13:33
Osnovni alat ti je:
Metar, kutnik, komplet stega raznih veličina, AKU bušilica, svrdla i bitovi, gumeni čekić, ubodna pila.

Za obradu masivnog drveta ti je koristan ručni cirkular, stolna glodalica, brusilica (vibrirajuča je za početnike najbolja) eventualno blanja.

Ako radiš iveralom, sve daj izrezati na mjeru tamo gdje i kupuješ iveral, a ako želiš kantirati sam, ukradi ženi peglu, ali bolje i to prepusti njima jer ABS ne možeš peglati.

Ako misliš raditi više stvari kupi si u Bauhausu jeftinu keksericu mašinu za izradu utora za spojeve, jer je cijena skoro ista kao i za poštenu šablonu za bušenje tipli.

Trebam li još nešto dodati?

prorex
20.07.2007., 13:46
Onda ću ovako, sve radit iz iverala, ABSat odmah kod rezanja i preskočit kupnju cirkulara iako sam je imao u planu kupit. Sumnjam da ću išta raditi iz punog drva. Samo mi još reci dal mi treba glodalica (ručna) ako bi trebao napraviti vrata pa za izbušit one krugove za pante? Pitam jer idem ovih dana u šoping pa da kupim sve odjednom (na revolving pa da to razbijem na otplatu).

E da, gledao sam ubodne pile i vidio da ima dve vrste pilica U i T sistem. Kako sam shvatio T je češći ili se varam. Svakako ću kupiti pilice za laminat i pilice za drvo samo da znam koju pilu ubost. Gledao sam prvo Einhell sa laserom 750W (al ak laser nije centriran ubijem nekog) sa U pilicama ili Skill sa T pilicama.

zoranp
20.07.2007., 13:55
Onda ću ovako, sve radit iz iverala, ABSat odmah kod rezanja i preskočit kupnju cirkulara iako sam je imao u planu kupit. Sumnjam da ću išta raditi iz punog drva. Samo mi još reci dal mi treba glodalica (ručna) ako bi trebao napraviti vrata pa za izbušit one krugove za pante? Pitam jer idem ovih dana u šoping pa da kupim sve odjednom (na revolving pa da to razbijem na otplatu).

E da, gledao sam ubodne pile i vidio da ima dve vrste pilica U i T sistem. Kako sam shvatio T je češći ili se varam. Svakako ću kupiti pilice za laminat i pilice za drvo samo da znam koju pilu ubost. Gledao sam prvo Einhell sa laserom 750W (al ak laser nije centriran ubijem nekog) sa U pilicama ili Skill sa T pilicama.

Laser ne radi! Tako da što se lasera tiče ne moraš kupovati tu pilu. Inače, ja sam einhel ubodnu vozio tri puta na zamjenu jer nije radila, evo ova treča radi super. Skill je ok hobi alat, precizan i ergonomski. Brza izmjena pilica i otpuhivanje piljevine su joj prednost. Ja sam sa svojom zadovoljan, samo što sam je ubio s radnim pločama pa je sad malo rasklimana, ali još uvijek radi k'o zmaj.

prorex
20.07.2007., 14:08
OK, onda će biti Skill. Ja sam stvarno osjetljiv ako nešto kupim a to ne radi kako treba. Na to poludim, ne na trgovce već na proizvođaća (jadnog kineza koji radi za dolar po danu i fućka mu se jel laser radi il ne), pa onda i na sebe što sam to kupio i onda na ženu jer sam htio napraviti nešto što će nju usrećit i tako dalje. A kakve sam sreće baš bi mene dopala takva pila.

Skill ima 1 godinu jamstva, a Einhell?

chateauxdeif
20.07.2007., 14:59
prorex
budi pozdravljen i dobro došao u društvo samoukih i manje samoukih:)

što se skila ili einhela tiče, ja imam sljedeće iskustvo. kad se einhel u relativno kratkom vremenu pokvari, možeš ga zamijeniti. kad se skil pokvari moraš ga slati na servis (negdje u dalmaciji je, ne sjećam se točno gdje) i onda čekaš 43 dana da ti vrate alat. u međuvremenu ti jedino preostane kupiti drugi alat.
ovo pišem iz iskustva.
i mislim da ti je najbitnije, ako si se već odlučio sam raditi, a s obzirom na kvalitetu alata u našim trgovinama (čast rijetkim iznimkama) da već kreneš sa pretpostavkom da te ništa ne može i ne smije uzrujati ili oneraspoložiti.:D
nema smisla da nabrojim koje sve "strojčeke" imam u duplikatu.

prorex
20.07.2007., 22:06
Hvala na savjetu. Mislim da sam opet u dilemici što uzet, al na kraju će bit po onom marfijevom, kupit ću nešto što će mi se odmah pokvarit pa ću pod a) morat slat na servis i čekat, ili pod b) mogu dobit novi stroj al ga trenutno nemaju ;)

Kakva su tvoja iskustva sa sistemom pilica za ubodnu pilu, jel bolji T ili U sistem pilica? i Koje pilice za laminat i ivericu da kupim i gdje?

Duplići alata će malo pričekat dok se ne spraksam dovoljno i da se 200% uvjerim da si i dalje želim stvari raditi sam. Do tada ću imati po jedan primjerak.

VivaPiva
20.07.2007., 22:29
Definitivno, ako biraš pilu između dva navedena proizvođača "ubodi" Skil. Imam ju skoro tri godine i "gnječim" ju nemilosrdno. Radi ko nova. Einhell je isto prilično pouzdan stroj, međutim brzo se rasklima i postaje neprecizan. Servis za Skil je u Zagrebu na Novoj Branimirovoj (Bosch) i dobro su opskrbljeni rezervnim dijelovima. Imao sam kvar na vibro brusilici Skil i popravili su je za 15-ak minuta.

zoranp
20.07.2007., 23:18
Možeš uzeti u Bauhausu i Alpha tool. Za početnike idealan i nije skup.
Za iveral još nema pilice koja ne bi trgala. Uvijek s gornje strane strga foliju, iako možeš kupiti i pilice s obrnutim smjerom. Uzmi si T. Preporučam ti bosch progressor pilice, malo su skuplje ali dulje traju i imaju okomiti rez.

zoranp
20.07.2007., 23:23
A ako hoćeš nabaviti odličan hobi stroj, kupi zeleni Bosch, pa više nemaš brige.
Skill je u sklopu Bosch koncerna ako ti to nešto znači i proizvodi se u Nizozemskoj.
Nešto poput Audi (plavi bosch), WW (zeleni bosch), Škoda (skill) ako bi povukli paralelu s auto industrijom. YUGO (einhel).

prorex
21.07.2007., 07:14
onda ću ovako, kupit ipak Škodu (Skill), pa ću polako evoluirati prema Porscheu ;) Inače sam uvijek imao stav odmah kupiti najbolje i najskuplje, ali često mi se to nije baš isplatilo. Zato ovaj puta oprezno iako sam na granici da počnem sa Audijem ;)

prorex
21.07.2007., 07:18
Možeš uzeti u Bauhausu i Alpha tool. Za početnike idealan i nije skup.
Za iveral još nema pilice koja ne bi trgala. Uvijek s gornje strane strga foliju, iako možeš kupiti i pilice s obrnutim smjerom. Uzmi si T. Preporučam ti bosch progressor pilice, malo su skuplje ali dulje traju i imaju okomiti rez.

A čime bi onda popravio to što je strgano? Pretpostavljam ničim? Jel bi mogao rezati ne znam milimetar veći dasku pa ju pobrusit na pravu veličinu kako bi skinuo oštećenja? Ili možda rezat cirkularom? A najbolje je dati izrezati daske tam gdje ih kupujem i ne dirat ništa, samo rupe izbušit.

zoranp
21.07.2007., 11:39
A čime bi onda popravio to što je strgano? Pretpostavljam ničim? Jel bi mogao rezati ne znam milimetar veći dasku pa ju pobrusit na pravu veličinu kako bi skinuo oštećenja? Ili možda rezat cirkularom? A najbolje je dati izrezati daske tam gdje ih kupujem i ne dirat ništa, samo rupe izbušit.

Cirkularom ćeš dobiti točniji rez ali će obradak takodjer s jedne strane biti scufan. Ako odrežeš s nadmjerom od 5 mm, uz pomoć ober frezera s kopirnim glodalom možeš lijepo obraditi rez, ali to je mnogo posla.

Najjednostavnije je dati sve izrezati na mjeru i samo sastavljaš doma.
I rupe za pante možeš dati da ti ih izbuše, pa imaš manje brige.

Škoda je za tvoju kućnu upotrebu najisplativija, a s obzirom na to da sigurno nećeš te strojeve exploatirati svaki dan 10 sati trajat će ti godinama.

Što se profesionalnih strojeva tiče, oni su konstruirani za dugotrajan rad i velika opterećenja, a razliku u upotrebi i funkcionalnosti ne primjećuju čak niti profesionalci koji ih koriste. Ali razliku u cijeni će osjetiti svaki amater.

Priušti si jedino kvalitetnija svrdla i nastavke za alate. Oštar i ispravan nastavak čuva stroj.

DjuroRadisha
21.07.2007., 13:11
Možeš uzeti u Bauhausu i Alpha tool. Za početnike idealan i nije skup. :top: :top: :top:
Alpha tool je bauhausova robna marka koju proizvodi Einhell i ima 5 god. garanciju samo treba sačuvati račun (ja sam svoj naravno izgzbio) imam aku bušilicu njihovu (250 kn 2 baterije i brzi punjač te set bitova i borera koje sam odmah pobacao, a to preporučujem i ostalima jer su stvarno koma), malo nezgrapna za raditi malo se rasklimala, ali se zato dobro isplatila.
Imama Einhellovu keksaricu 440 kn, radi ko sat, ostalo uglavnom Boch.
Potrošni alar (npr. bitove, glodala, borere...) treba uzimati profi jer ostalo nemože izdržati ni manju kuhinju.

DjuroRadisha
21.07.2007., 13:16
A čime bi onda popravio to što je strgano? Pretpostavljam ničim? Jel bi mogao rezati ne znam milimetar veći dasku pa ju pobrusit na pravu veličinu kako bi skinuo oštećenja? .
:top: :top: :top:
Ako nešto trebaš srezati da bude ok, srežeš ubodnom 2-3 mm starije pa s ručnim glodalom poravnaš, glodalo voziš uz komad iverala koji postaviš da ti služi kao vodilica.

chateauxdeif
21.07.2007., 17:30
prorex
moja informacija o slanju skila na servis izgleda da vrijedi samo u slučaju ako u mjestu gdje živiš nema servis. to sam smetnula s uma. tek sam pred 5,5 godina odselila iz zagreba, al eto zaboravim da se ipak u zagrebu neke stvari drugačije rješavaju.:)
iako dugo "hobbyram" drvo i njemu slične materijale, ipak ako želim veliku preciznost reza, dajem ga ispiliti u trgovini.
kod drveta određene "neravnine" mogu imati svog šarma i predmeti postaju upravo na taj način lijepi i unikatni, ali ako rabiš ivericu ili nešto njoj slično, neravnine su katastrofa. poslije se moraš namučiti do bola da to ispraviš.

vjeruj da me duplići alata ne vesele, osim što ispadnem sama sebi važna kad me netko pita da mu posudim npr. bušilicu, a ja onda onako važno pitam: hoćeš B&D, Skill, Einhel ili Makitu.:D više me nitko ne traži da mu posudim alat.
a kaj se Audija tiče i za njega ti garantiraju zamjensko vozilo u slučaju kvara:D toliko o kvaliteti?:D

prorex
22.07.2007., 01:12
:top: :top: :top:
Alpha tool je bauhausova robna marka koju proizvodi Einhell i ima 5 god. garanciju samo treba sačuvati račun (ja sam svoj naravno izgzbio) imam aku bušilicu njihovu (250 kn 2 baterije i brzi punjač te set bitova i borera koje sam odmah pobacao, a to preporučujem i ostalima jer su stvarno koma), malo nezgrapna za raditi malo se rasklimala, ali se zato dobro isplatila.
Imama Einhellovu keksaricu 440 kn, radi ko sat, ostalo uglavnom Boch.
Potrošni alar (npr. bitove, glodala, borere...) treba uzimati profi jer ostalo nemože izdržati ni manju kuhinju.

Takvu Aku bušilicu sam uzeo danas, i uz nju Skil ubodnu pilu. Bitove ću uzeti u ponedjeljak, samo još nisam odlučio gdje i kakve. Možda savjet? Gledao sam ih i stvarno ima od 99 kuna komplet do XXXX kuna komplet.

E da, kod Aku bušilice me veseli kratak rok punjenja, svega 1h :)

Keksarica će još malo pričekat, kad vidim kako će mi ići sa tiplama (imam onaj alat za kopiranje rupa, onaj četvrtasti ručni, a imam i ćepiće sa šiljcima)

Kupio sam si i stege, dve veće i dve srednje.

prorex
22.07.2007., 01:22
prorex

iako dugo "hobbyram" drvo i njemu slične materijale, ipak ako želim veliku preciznost reza, dajem ga ispiliti u trgovini.
kod drveta određene "neravnine" mogu imati svog šarma i predmeti postaju upravo na taj način lijepi i unikatni, ali ako rabiš ivericu ili nešto njoj slično, neravnine su katastrofa. poslije se moraš namučiti do bola da to ispraviš.

vjeruj da me duplići alata ne vesele, osim što ispadnem sama sebi važna kad me netko pita da mu posudim npr. bušilicu, a ja onda onako važno pitam: hoćeš B&D, Skill, Einhel ili Makitu.:D više me nitko ne traži da mu posudim alat.
a kaj se Audija tiče i za njega ti garantiraju zamjensko vozilo u slučaju kvara:D toliko o kvaliteti?:D

Za početak ću i dati sve pilit i bušit tam gdje i kupim materijal. Možda se jednom i odvažim to sve raditi sam. Kada sam počeo obilaziti malo dučane i gledati alate, pa otišao malo i do Furnira, Iverpana pa i tam bacio oko, jednostavno su zamisli počele stizat brzinom munje. No te će stvari malkice pričekat, dok ne savladam rad s alatima i dok ne skužim čemu što služi:D

Kaj se Audija tiče, dobiješ zamjensko, ali često se ljudima dogodi i da ga ne nađu gdje ga parkiraju :eek:

DjuroRadisha
22.07.2007., 02:11
Takvu Aku bušilicu sam uzeo danas, i uz nju Skil ubodnu pilu. Bitove ću uzeti u ponedjeljak, samo još nisam odlučio gdje i kakve. Možda savjet? Gledao sam ih i stvarno ima od 99 kuna komplet do XXXX kuna komplet.

nemoraš kupovati komplete jer ti većina neće trebati, za rad sa ivericom ti je uglavnom dovoljan pz 2 i imbus bit za konfirmate

DjuroRadisha
22.07.2007., 02:19
Takvu Aku bušilicu sam uzeo danas.
ni slučajno bušiti ivericu borerom jačim od 8mm, iz iskustva :(

zoranp
22.07.2007., 17:22
Nastavak PZ2, boreri za drvo 5 do 10 mm. Nije ti loše imati i borere 3 i 4 mm za predbušenje i označavanje. Koristan je i borer 4,2 mm za ručkice za metel ili još bolje za rostfrei.

zoranp
22.07.2007., 17:23
Koju si bušilicu kupio?

VivaPiva
22.07.2007., 17:44
nemoraš kupovati komplete jer ti većina neće trebati, za rad sa ivericom ti je uglavnom dovoljan pz 2 i imbus bit za konfirmate

Dakle kupovao si u Bauhausu. Tamo možeš kupiti setove bitova Wisent. Za tu lovu mislim da dobivaš više nego plaćaš. I danas sam radio sa njima i stvarno su OK. Čak i najskuplji bitovi nakon par "preskakanja" su doslovno gotovi (popračeno bogatim vokabularom majstora). Bitove će ipak najbolje sačuvati zdrav razum pri stezanju i švrst stisak...

zoranp
22.07.2007., 17:56
Bitovi su potrošna roba.
Ali zašto mi onda oni od 35kn kom traju dulje.

DjuroRadisha
22.07.2007., 21:37
ja imam bitove iz sch i "virtove" i traju stvarno dugo
Vijke uglavnom koristim spaxove, isto sch, malo su skuplji al dobro drže

zoranp
22.07.2007., 21:39
Spax je zakon.

winnerica
23.07.2007., 08:25
Lijepo molim znalce za pomoć.
Uredili smo kupaonu :s , sve super ispalo, a sad bi si sami napravili kupaonski ormarić od iverala (ili neznam čega više), s tim da smo kupili ugradbeni lavabo (ono - samo zdjela od keramike) koji treba "utopiti" u granitnu ploču koja bi pak trebala leći na taj ormarič. I to bi onda bilo to. E sad, ima li tko kakav nacrt ili savjet za podjeliti? Kakav materijal kupiti, gdje??? Svaki savjet je dobro došao. Hvala!

amater_total
23.07.2007., 08:33
Problem s iveralom (kantiranim) je taj što voda i vlaga uđu kroz bridove i odmah nabubri- rascvijeta se. To svakako treba izbjegavati za fronte, pa čak i korpuse. S ABS-om je situacija mrvicu bolja, ali ne znatno.
Ja bih to radio od medijapana i završio 2k poliuretanom. Skuplje ali trajnije....
Imam nešto iskustva s tim, pa ak treba detaljnije, slobodno....

winnerica
23.07.2007., 08:37
Hvala, a gdje ima tog za kupiti? Ak ne kupimo i ne radimo mi, jesi ti slučajno majstor? Nama treba cca 100x75x40 cm ormarić, s vratima.

amater_total
23.07.2007., 08:44
Napravio sam nešto sebi i prijateljima ali nisam majstor u tom smislu. Medijapana imaš za kupiti na istim mjestima gdje i iverala (elgrad, iverpan...), a boje, primere i ostalo kod Sedara, u VG.
Ak bi radili sami mogu vam još objasniti sve detalje...

prorex
23.07.2007., 10:47
Napravio sam nešto sebi i prijateljima ali nisam majstor u tom smislu. Medijapana imaš za kupiti na istim mjestima gdje i iverala (elgrad, iverpan...), a boje, primere i ostalo kod Sedara, u VG.
Ak bi radili sami mogu vam još objasniti sve detalje...

Pa ja bi radio to sam, ali tek kad steknem malo prakse sa Iveralom (tek počinjem takve stvari raditi sam). Bit ću slobodan tražiti pomoć kad do toga dođe.

prorex
23.07.2007., 10:51
ni slučajno bušiti ivericu borerom jačim od 8mm, iz iskustva :(

Primio na znanje. Puno hvala. :)

prorex
23.07.2007., 10:53
Nastavak PZ2, boreri za drvo 5 do 10 mm. Nije ti loše imati i borere 3 i 4 mm za predbušenje i označavanje. Koristan je i borer 4,2 mm za ručkice za metel ili još bolje za rostfrei.

Stavio na spisak za kupnju. Danas idem do Bauhausa po to. :)

prorex
23.07.2007., 10:55
Koju si bušilicu kupio?

Alpha Tools, ne znam oznaku al je 18V, dvije baterije, brzo punjenje, 199 kn na sniženju.:)

MadVlad
23.07.2007., 11:04
Kod mene se u koferima nalazi sljedeće:
čekić bušilica No Name, aku-bušilica B&D (imao 2 NoName i odustao), mali aku odvijač 3.6V Alpha Tools, ubodna pila AlphaTools (nikad koristio laser) uz koju idu Bosch i DeWalt pilice, kekserica AT kupljena prije 10 dana da isprobam pa ak u budućnosti neće valjat ide skuplja (za sad više nego dobra), vibraciona brusilica Einhell, drma ko i sve druge, glodalica AT nikad korištena, set borera za drvo od 15-35 mm od kojih svaki košta 150-200 kn, Alpen set borera za drvo 3-10 mm, mali ručni odvijač sa setom bitova NoName, stege, bušač rupe za sudoper od 200 kn, krunska pila NoName, 3 koferića sa raaaznim vijcima koji su svi kupljeni u Schachermayeru (vijci, ne koferići), set od 100 milijuna raznih tipli raznih veličina za razne materijale, set trokuta, metar, olovka grafitna, flomići i markeri, skalpeli, set viljuškastih ključeva NoName, kombinirke i papagajke NoName, silikoni, kitevi i pištolj za dotične, ručna pila za metal i šablona za rezanje pod kutem, 2 baterijske lampe obične, jedna bat lampa koja se zakači na čelo (vrlo praktično kad se zavučeš u neku kutiju, a izgledaš ko Alija Sirotanović), ljepilo univerzalno, ljepilo za drvo, set drot-kefa koje se natakare na bušilicu, flekserica AT, klamerica AT, zaštitne naočale i maska ("brnjica"), kožne biciklističke rukavice koje su vrlo koristan dodatak ako ne želiš imati ruke izgrebane i izrezane, čekić obični, čekić gumeni, set šarafcigera, 2 šila... Valjda sam nabrojao većinu.
Za prvi shoping preporučam uz Bauhaus i Metro, da se naći alata puuuno jeftinije nego drugdje.

prorex
23.07.2007., 11:52
čekić bušilica No Name, aku-bušilica B&D (imao 2 NoName i odustao), mali aku odvijač 3.6V Alpha Tools, ubodna pila AlphaTools (nikad koristio laser) uz koju idu Bosch i DeWalt pilice, kekserica AT kupljena prije 10 dana da isprobam pa ak u budućnosti neće valjat ide skuplja (za sad više nego dobra), vibraciona brusilica Einhell, drma ko i sve druge, glodalica AT nikad korištena, set borera za drvo od 15-35 mm od kojih svaki košta 150-200 kn, Alpen set borera za drvo 3-10 mm, mali ručni odvijač sa setom bitova NoName, stege, bušač rupe za sudoper od 200 kn, krunska pila NoName, 3 koferića sa raaaznim vijcima koji su svi kupljeni u Schachermayeru (vijci, ne koferići), set od 100 milijuna raznih tipli raznih veličina za razne materijale, set trokuta, metar, olovka grafitna, flomići i markeri, skalpeli, set viljuškastih ključeva NoName, kombinirke i papagajke NoName, silikoni, kitevi i pištolj za dotične, ručna pila za metal i šablona za rezanje pod kutem, 2 baterijske lampe obične, jedna bat lampa koja se zakači na čelo (vrlo praktično kad se zavučeš u neku kutiju, a izgledaš ko Alija Sirotanović), ljepilo univerzalno, ljepilo za drvo, set drot-kefa koje se natakare na bušilicu, flekserica AT, klamerica AT, zaštitne naočale i maska ("brnjica"), kožne biciklističke rukavice koje su vrlo koristan dodatak ako ne želiš imati ruke izgrebane i izrezane, čekić obični, čekić gumeni, set šarafcigera, 2 šila... Valjda sam nabrojao većinu.
Za prvi shoping preporučam uz Bauhaus i Metro, da se naći alata puuuno jeftinije nego drugdje.

Možda malo 'glupavo' pitanje, ali zaista ne znam za što upotrijebiti vibro brusilicu (vidio sam da ima onih velikih četvrtastih, okruglih, trokutastih..), drot kefice.

Morao bi si lagano kupiti i neku kutijku za držati taj sav alat jer nemam posebnu prostoriju za to, al zato imam dvorište gdje mogu sve raditi ;)

Puno hvala na popisu, već vidim da se moram ponovno uputiti u šhoping, dosta toga mii nedostaje, a moglo bi mi trebati ;)

Kakav je to bušač rupe za sudoper? Neka slikica?

MadVlad
23.07.2007., 12:10
Malo sam se krivo izrazio, bušač rupe za pipu na sudoperu
http://img527.imageshack.us/img527/7559/busaczy8.jpg

Darmarko
23.07.2007., 12:31
Možda malo 'glupavo' pitanje, ali zaista ne znam za što upotrijebiti vibro brusilicu (vidio sam da ima onih velikih četvrtastih, okruglih, trokutastih..), drot kefice.

Vibro brusilica ti služi da ne moraš rukom šmirglati. I s njom stvarno super ide. Neki dan sam uzeo Boschovu "trokutastu" i dobro radi.

Morao bi si lagano kupiti i neku kutijku za držati taj sav alat jer nemam posebnu prostoriju za to, al zato imam dvorište gdje mogu sve raditi ;)

Moja preporuka za kutiju je Stanley iz Merkura. Nekih 160kn sam je platio a full je čvrsta (komotno mogu stati na nju), a stane mi sve što treba (udarna bušilica, mala kutna brusilica, hrpa borera, 6 stegi, vodena vaga...). Inače, te kutije za alat su osjetno jeftinije u Merkuru nego u Bauhausu.

prorex
23.07.2007., 12:45
Vibro brusilica ti služi da ne moraš rukom šmirglati. I s njom stvarno super ide. Neki dan sam uzeo Boschovu "trokutastu" i dobro radi.

Moja preporuka za kutiju je Stanley iz Merkura. Nekih 160kn sam je platio a full je čvrsta (komotno mogu stati na nju), a stane mi sve što treba (udarna bušilica, mala kutna brusilica, hrpa borera, 6 stegi, vodena vaga...). Inače, te kutije za alat su osjetno jeftinije u Merkuru nego u Bauhausu.

Eto mene danas u Merkur bacit oko. Svratit ću i do Peveca da vidim što se tamo od kutija nudi. Kolege koji rade kao montažeri imaju super kutiju, na kotačima sa teleskopskom drškom, tri djela (svaki se može nositi zasebno), jedan dio ima i ladice. Super kutija, ali bojim se košta više nego sav alat koji ću pospremiti unutra.:)

prorex
23.07.2007., 12:47
Malo sam se krivo izrazio, bušač rupe za pipu na sudoperu
http://img527.imageshack.us/img527/7559/busaczy8.jpg

E to je već nešto drugo:rolleyes:
Jednom sam imao priliku pogledat kad su ubodnom pilom radili rupu za sudoper, pa sam se maalo iznenadio da postoji alat koji bi to napravio drugačije:)

chateauxdeif
23.07.2007., 13:09
prorex
ma ti si bogme oštro "zagrizao". svaka čast. imam jednu primjedbu:D
nemoj još trošiti novac na kutiju za alat. mislim da će ti za najviše mjesec dana biti premala;) nemožeš, a možda i možeš, vjerovati kojim tempom, kad jednom kreneš trebaš i ovo, i gle kako je to praktično, ma gle to će mi sigurno trebati a sada je na sniženju......:D
ispod kubature trokrilnog ormara bojim se da nećeš ostati.
iz iskustva:D

prorex
23.07.2007., 13:22
prorex
ma ti si bogme oštro "zagrizao". svaka čast. imam jednu primjedbu:D
nemoj još trošiti novac na kutiju za alat. mislim da će ti za najviše mjesec dana biti premala;) nemožeš, a možda i možeš, vjerovati kojim tempom, kad jednom kreneš trebaš i ovo, i gle kako je to praktično, ma gle to će mi sigurno trebati a sada je na sniženju......:D
ispod kubature trokrilnog ormara bojim se da nećeš ostati.
iz iskustva:D

Da da, znam kako to ide. Sklon sam tome. Još nisam ništa napravio a već sam počeo gomilati alat kod kuće. Već sam se zagledavao na cirkular i glodalicu, vibro brus (iako do danas nisam znao čemu to služi ali sigurno će trebat, a da budem iskren još nemam ni pojma šro bi to trebao brusiti). Moj je problem što ja kad nešto zagrizem to onda i hoću i mogu. Žena mi se stalno smijala jer sam samo govorio da budem ovo i ono, al sad sam sve nabavio (još par sitnica fali al budem i to), i hoću njoj za iznenađenje postaviti laminat u dječiju sobu jer je stvarno već ružan i ocufan tepison koji je sada na podu.

Prednost je što imam vešeraj (malu prostoriju uz garažu), ali tam mi više na zidove ništa ne stane.

Baš sam pokrenuo novi članak di ću evidenciju radova i planova podijeliti sa svima koji su mi na samom početku stvarno jako puno pomogli. I zato svima hvala.

MadVlad
23.07.2007., 13:24
[B]nemoj još trošiti novac na kutiju za alat. mislim da će ti za najviše mjesec dana biti premala;) nemožeš, a možda i možeš, vjerovati kojim tempom, kad jednom kreneš trebaš i ovo, i gle kako je to praktično, ma gle to će mi sigurno trebati a sada je na sniženju

Istina. Kad vidim svoju prvu kutiju za alat od prije par godina :rofl:
30x15x15 cm. A sad 4 mrcine

chateauxdeif
23.07.2007., 13:37
znaš mene još alat toliko ne izluđuje. to su konkretni komadi i uvijek ih vidiš gdje su.
meni su šarafi - znaš i sam koje sve dimenzije kod raličitih radova se pojavljuju - u početku bili u jednom ormariću sa ladicama. onda su stvari krenule, i krenule, tko da sva sreća što moje mačke jedu konzerve pa imam "besplatnu" ambalažu.
onda dolaze čavlići i čavli. razna ljepila, silikoni, akrili, lazuri, lakovi.....
francuski ključevi, imbusi, zvjezdasti imbusi....
ipak prorex nemoj ni slučajno odustati. ne znam koliko grunta imaš oko kuće, ali kaj te sprečava da sazidaš "kućicu za alat". to se nekad moglo bez dozvole.

prorex
23.07.2007., 14:29
znaš mene još alat toliko ne izluđuje. to su konkretni komadi i uvijek ih vidiš gdje su.
meni su šarafi - znaš i sam koje sve dimenzije kod raličitih radova se pojavljuju - u početku bili u jednom ormariću sa ladicama. onda su stvari krenule, i krenule, tko da sva sreća što moje mačke jedu konzerve pa imam "besplatnu" ambalažu.
onda dolaze čavlići i čavli. razna ljepila, silikoni, akrili, lazuri, lakovi.....
francuski ključevi, imbusi, zvjezdasti imbusi....
ipak prorex nemoj ni slučajno odustati. ne znam koliko grunta imaš oko kuće, ali kaj te sprečava da sazidaš "kućicu za alat". to se nekad moglo bez dozvole.

Vidio sam kod oca od moje šogorice prostoriju za alat i vijke. To je složeno ko apoteka, svaki vijak ima svoje mjesto. Čovjek je kupio one teglice za zimnicu, na svaku naljepio naljepnicu kakav je vijak ili čavao unutra, na papiriću ispod teglice vodi evidenciju potrošnje tih vijaka... Stvarno lud freak, ali kad bolje razmislim tako bi i trebalo biti jer se inače ne snađeš ni u ludilu. Jedino što mene sprječava je kako to sve organizirati, a da ima logike:confused: Ja sam lik koji u svemu vidi logiku, čak i kada je ona ostalima nevidljiva. Problem je samo što tu istu logiku ne mogu ponovo vidjeti kada mi zapravo i zatreba:bonk:

prorex
23.07.2007., 14:34
samo još jedno pitanje za današnju nabavku, čemu služe konfirmat vijci, a čemu obični vijci za ivericu? Mislim, kupit ću i jedne i druge jer sam shvatio da mi trebaju obje vrste, ali da ih znam pametno upotrebiti:D

Shvatio sam da mi treba i svrdlo za konfirmate pa ću i to ubost danas.

chateauxdeif
23.07.2007., 15:02
sa konfirmat vijcima nisam nikada radila, ali znam da ih upotrebljavaju kod ovih kupljenih namještaja. pretpostavljam da je zbog drugačijeg navoja (širi) bolji kod rada sa ivericom. tu će ti sigurno netko od dečki koji sa njima rade bolje znati reći.:)

MadVlad
23.07.2007., 15:18
Konfirmati su dobri jer se narežu na široko i možeš ga spičit u istu rupu (rastavit i sastavit namještaj) nekoliko puta. I spoj je vrlo čvrst.
Za stare konfirmate je trebalo posebno stepenasto svrdlo koje košta oko 200 kn. U SCH imaju nove sa inbus glavom za koje se predbuši običnim borerom fi5 mm

MadVlad
23.07.2007., 15:20
Skini si SCH katalog pa će ti odmah pasti 100 ideja za izradu namještaja
http://www.schachermayer.hr/katalog/pdf87/mb.pdf
Oprez, 36 MB

zed_alive
23.07.2007., 15:42
aku-bušilica B&D (imao 2 NoName i odustao)

vlad, daj mi konkretno reci koja je razlika između noname aku bušilice i B&D? to me zanima jako...tnx ;)

MadVlad
23.07.2007., 15:54
Lakša, kompaktnija, 3 puta jači moment, duplo dulje drži baterija 9.6V od NoName 18V. Ovu koristim konstantno već godinu dana i kapacitet baterije je isti kao i prvog dana, dok sam NoName sa 2 baterije bacio nakon godinu dana. Ispraznila bi se do kraja ak ju nisi koristio 20 dana.

DjuroRadisha
23.07.2007., 16:05
alpha tool baterija ti počme popuštati za pola godine, al sad sam snimio makitu ili boch
Kod alata nije bitno koliko košta, bitno je koliko se isplati :) :) :)

amater_total
23.07.2007., 21:03
Ak nekom mogu pomoći, pitajte. Zato sam na forumu. I kad ja nešto pitam-odgovore mi.

VivaPiva
23.07.2007., 22:25
samo još jedno pitanje za današnju nabavku, čemu služe konfirmat vijci, a čemu obični vijci za ivericu? Mislim, kupit ću i jedne i druge jer sam shvatio da mi trebaju obje vrste, ali da ih znam pametno upotrebiti:D

Shvatio sam da mi treba i svrdlo za konfirmate pa ću i to ubost danas.

Kad si već olučio uhvatiti se u koštac sa konfirmatima važno je znati da prilikom spajanja stanica, polica ... treba izvršiti predbušenje kao što ti je već MladVlad spomenuo, no nikako to ne radi bez kutnih škripaca jerbo sve ode u.... eto još jedne investicije (130 kn - Pevec "LUX"). Ipak kad stranice spojiš konfirmatima - nema više zaje...! Stoji čvrsto!:top:

VivaPiva
23.07.2007., 23:15
Iveral pokantiran ABS-om je sasvim OK rješenje ukoliko Vaš ormarić ne "pliva" u vodi. Imam doma u kupaoni takve omare stare 7 godina i isti su kao i prvog dana. Međutim jedan od njih je zaglavio na nezgodnom mjestu gdje često tuš pobjegne na njega. E, on je dobio po "lampi". Dakle, ako ga ne zaljevate direkto i često nema razloga da ne koristite iveral. Ipak je to jeftinije rješenje sa većim izborom boja.

zoranp
23.07.2007., 23:48

A gdje ti je piva?:zubo:

ekstrem
23.07.2007., 23:56
Što se profesionalnih strojeva tiče, oni su konstruirani za dugotrajan rad i velika opterećenja, a razliku u upotrebi i funkcionalnosti ne primjećuju čak niti profesionalci koji ih koriste. Ali razliku u cijeni će osjetiti svaki amater.

Ako to sudis po sebi onda brisi ono majstor iz nicka
jer profesionalac kojem je alat u rukama 5-6 sati u ruci svaki dan osjeti razliku i od serije do serije

zoranp
24.07.2007., 00:01
vlad, daj mi konkretno reci koja je razlika između noname aku bušilice i B&D? to me zanima jako...tnx ;)

Ovak! Meni su se raspale tri no name bušilice, ili su baterije otišle u krasni k....!

Ili što je Vlad rekao ne radiš s njom dva dana, moraš je ponovno punit.

kad sam popi...io, kupio sam Dewalt 14,4 v aku s dvije baterije (cca 200 eura)
ta kopa ko luda, s pravim borerom bušim rupu 10 bez pol frke u ciglu bez vibracije. Šarafi sve živo, buši rupe fi 60 za kablove i to po nekoliko za redom.

Sjedni iz jugića u mečku pa ćeš vidjet!

amater_total
24.07.2007., 11:43
U pravu si. Ja imam malu kupaonu i dvoje još manje djece. Kupaonski ormarić dnevno je mokar dva-tri puta. U četiri godine stradale su mi dvije vrste fronti. Onda sam složio MDF s 2k poliuretanom i to je to. Nije čak ni skuplje, jer traje...

zed_alive
25.07.2007., 08:05
Lakša, kompaktnija, 3 puta jači moment, duplo dulje drži baterija 9.6V od NoName 18V. Ovu koristim konstantno već godinu dana i kapacitet baterije je isti kao i prvog dana, dok sam NoName sa 2 baterije bacio nakon godinu dana. Ispraznila bi se do kraja ak ju nisi koristio 20 dana.

danke šen...za bateriju sam si i mislio, a i ovo drugo...jedino je drakonska razlika u cijeni. ja koristim dvije noname, svaka po 2 bat, i toliko mi ih paralelno i treba obzirom na kvalitetu bat, plus ova od 14,4 v stvarno nema neki moment...

zed_alive
25.07.2007., 08:09

jer profesionalac kojem je alat u rukama 5-6 sati u ruci svaki dan osjeti razliku i od serije do serije

vraga ne osjeti i amater...

imam dvije bušilice, jednu aeg staru preko 15 godina, drugu ajn-hel ("jedan pakao") staru nekoliko godina. anjhel se razraubao već unatoč tome što pažljivo bušim, u poziciji bez šlaga već je dobio pomalo šlag. a da ne govorimo o cirkularu, ležajevi ajnhela su otišli u krasan k.... i sad pila šeće...3 godine možda stara. a alat sam koristio amaterski, sporadično, tu i tamo. što reči...

no meni se ne isplati kupovati brand alat jer ne radim toliko s njime da bi imao računicu

zed_alive
25.07.2007., 08:11

unutra :zubo:

MadVlad
25.07.2007., 08:14
S tim da je ova moja B&D (500 kn) ništa prema Makiti, DeWaltu, Metabo i sličnima (cijene od 150-200 €), već samo malo bolja od onih NN, a razlika je već sad nebo i zemlja.
Jednom sam u SCH čekao u redu i gledam u vitrini aku-bušilica TDK (sjećate se kazeta? :zubo: ). Reko, sa muzike na bušilice?! Cijena 280 kn. Skupo je to za TDK. Priđem ja malo bliže vitrini, a kad ono, nisam vidio da ima još jednu nulu iza :eek:

MadVlad
25.07.2007., 08:18

Protočni reaktor
http://img472.imageshack.us/img472/3574/beerlp1.jpg

cd_covers
25.07.2007., 09:38
kad sam popi...io, kupio sam Dewalt 14,4 v aku s dvije baterije (cca 200 eura)
ta kopa ko luda, s pravim borerom bušim rupu 10 bez pol frke u ciglu bez vibracije. Šarafi sve živo, buši rupe fi 60 za kablove i to po nekoliko za redom.

Sjedni iz jugića u mečku pa ćeš vidjet!

ovakvu istu imam ja pa mogu potvrditi da je stvarno dobra bušilica...s tim si siguran da nikada nećeš ostati bez baterije...npr. kad su mi obje baterije prazne (znalo se par puta dogoditi) stavim jednu puniti 5 minuta i s njom mogu raditi najmanje 1h što je više nego dovoljno da se druga baterija napuni do kraja...a onda traje satima...
moment i snaga bušilice sasvim su dovoljni za sve što poželiš bušiti....
kad mi trebaju 2 aku bušilice radi lakšeg rada posudim od susjeda DeWalt 18V sa 3 brzine i čekičem....to je nešto nevjerojatno...samo je malo preteška i prejaka za raditi sa drvetom te nije tako praktična kao ova moja...ali s druge strane da cijeli dan bušiš u željezo i šarafiš moraš se pošteno oznojiti da isprazniš bateriju, ja sam 3-4 dana po par sati radio namještaj s tom bušilicom i bateriju nisam ispraznio....niti primjetio da nešto slabije radi nego kad sam počeo...

cd_covers
25.07.2007., 09:51
imam jedno pitanje pa da ne otvaram temu....

imam alu ovir sa staklom 4mm u kuhinji na jednom elementu...sad trebam postaviti ručkice...s obzirom da je alu okvir sa prednje strane debljine samo 5mm, a sa zadnje jedno 5 cm imam dvije opcije za postaviti ručkice

1. samo kroz staklo
2. kroz staklo i alu okvir

da li je svejedno kako napravim ili je jedan od ova dva načina bolji...?

pozdrav,
Tomislav

MadVlad
25.07.2007., 10:15
IMHO, svejedno, stvar estetike

MadVlad
25.07.2007., 10:19

Mogli bi si mi "mali od drveta i ostalih materijala" prisvojiti ovu temu i, ko što Maler ima svoju "Soboslikari", drljat po svemu i svačemu oko izrade namještaja da se sve nađe na jednom mjestu.

prorex
25.07.2007., 10:30
Mogli bi si mi "mali od drveta i ostalih materijala" prisvojiti ovu temu i, ko što Maler ima svoju "Soboslikari", drljat po svemu i svačemu oko izrade namještaja da se sve nađe na jednom mjestu.

Kao začetnik teme :) kažem slijedeće:
Samo izvolite.:top:

Podržavam inicijativu da se na jednom mjestu nađe hrpa dobrih savjeta pa kad nešto trebamo uvijek znamo gdje prvo tražiti

MadVlad
25.07.2007., 11:08
Evo ja ću prvi.
Na ovom linku se nalaze razni savjeti (word fajl) za slaganje namještaja koje sam djelio ljudima po Forumu. Za početak dovoljno :zubo:
http://www.keepmyfile.com/download/970b791755446

MadVlad
25.07.2007., 11:13
http://www.keepmyfile.com/download/c23ba11755447
Tu je detaljna shema kuhinje koju sam napravio za tzac-a koju je on po tome sklopio, pa da vidite kak ja to radim. Konačni izgled je tu
http://www.forum.hr/showthread.php?p=8925386#post8925386

vladekmeister
25.07.2007., 11:18
Pretrazio sam starije teme, ali nisam nasao odgovor.

O cemu se radi...

Napravio bih si policu/regal za knjige slijedecih dimenzija 70x40x240 (sirina/dubina/visina). Imao bi samo dvije bocne stranice, jednu donju i jednu gornju, te 4-5 pregradih horizontalnih.

Dakle, vrlo simple.

No, cime da to pospajam a da bude cvrsto i da bude naknadno rastavljivo i sastavljivo?

Konfirmat vijci mi se cine najjednostavniji, no vidjeti ce se (unatoc kapicama) na bocnim stranicama. AKo stavim tiple, izgledati ce super, ali ne mogu to vise rastaviti (ako lijepim).

Cuo sam za neki minifix sistem ali cini mi se malo komplicirano za pogoditi tocne mjere, mozda grijesim.

Kakva su vasa iskustva i savjeti?

Hvala svima na pomoci.

prorex
25.07.2007., 12:18
http://www.keepmyfile.com/download/c23ba11755447
Tu je detaljna shema kuhinje koju sam napravio za tzac-a koju je on po tome sklopio, pa da vidite kak ja to radim. Konačni izgled je tu
http://www.forum.hr/showthread.php?p=8925386#post8925386

MadVlad, što drugo reći nego super, super. Puno hvala na priloženim fajlovima koje sam odmah skinuo i pogledao. Dobro će mi doći kao primjer kako se neki komad namještaja planira (a to je jedna vrlo važna i zeznuta radnja jer ako tu pogrešiš ode sve).

MadVlad
25.07.2007., 13:07
A ovo je moj katalog
http://www.keepmyfile.com/download/3afe6b1744368
Pa ako koga zanima neki točno određeni komad nek pita.
BTW, totalni samouk, kao i prorex počeo raditi sebi i vježbao se metodom pokušaja i (višestrukih) pogrešaka. Nakon toga frendovima, pa par puta nepoznatima za pare, pa se razočarao u neke "mušterije", a pare mi ne trebaju baš toliko pa se vratio opet sebi i frendovima čisto kad mi dođe gušt.
Za par dana ću staviti tu i sliku stalka za TV koji je trenutno u izradi (čeka se staklena polica 1 cm debela, trebala bi biti gotova sutra). Ak mi kamera na mobu proradi. Rađen je od MDFa, a izgleda kao da je zidan.

MadVlad
25.07.2007., 13:13
http://www.forum.hr/showthread.php?t=240836&page=2
Na postu broj 62 imaš link na fajl u kojem je objašnjeno kak se to radi minifixima.
Ja bi na tvom mjestu donju i gornju ušarafio konfirmatima u bokove odozdo i odgore (znači bočne sjede na donjoj i ispod su gornje), a samo jednu policu (srednju) pričvrstio za bokove minifixima.

vladekmeister
25.07.2007., 13:25
http://www.forum.hr/showthread.php?t=240836&page=2
Na postu broj 62 imaš link na fajl u kojem je objašnjeno kak se to radi minifixima.
Ja bi na tvom mjestu donju i gornju ušarafio konfirmatima u bokove odozdo i odgore (znači bočne sjede na donjoj i ispod su gornje), a samo jednu policu (srednju) pričvrstio za bokove minifixima.

Odlican dokument! Vidim da si ga poslao bas danas, dosao mi je kao narucen! Svaka cast! :top:

Tako sam nekako i ja mislio za gornju i donju, da budu iznad odnosno ispod bocnih pa mi nije frka za vidljivost sarafa. No, ako cu to morati razdvajati, postoji dobra sansa da cu morati busiti nove rupe za konfirmate. Iskustva su mi podijeljena... nekada sjedne i drzi ko zmaj, pa cak ga mogu i odsarafit i vratiti, ali nekada preskoci i u prvom zavrtanju.

Dakle, minifix ne mogu izbjeci... ajde da i to probamo, nisam nikada radio s time, cinilo mi se malo komplicirano, ali probati cemo. :)

ekstrem
25.07.2007., 15:13

imam alu ovir sa staklom 4mm u kuhinji na jednom elementu...sad trebam postaviti ručkice...s obzirom da je alu okvir sa prednje strane debljine samo 5mm, a sa zadnje jedno 5 cm imam dvije opcije za postaviti ručkice

1. samo kroz staklo

pozdrav,
Tomislav
Kroz staklo,obavezno staviti plasticne podloske ispod ruckice ako nije plasticna i ispod vijka s unutarnje strane.uglavnom ne smije biti metal direktno na staklo vec odvojen plasticnim podloskama

prorex
25.07.2007., 15:23
A ovo je moj katalog
BTW, totalni samouk, kao i prorex počeo raditi sebi i vježbao se metodom pokušaja i (višestrukih) pogrešaka. Nakon toga frendovima, pa par puta nepoznatima za pare, pa se razočarao u neke "mušterije", a pare mi ne trebaju baš toliko pa se vratio opet sebi i frendovima čisto kad mi dođe gušt.
Za par dana ću staviti tu i sliku stalka za TV koji je trenutno u izradi (čeka se staklena polica 1 cm debela, trebala bi biti gotova sutra). Ak mi kamera na mobu proradi. Rađen je od MDFa, a izgleda kao da je zidan.

Nadam se da ću i ja jednog dana moći podjeliti savjete i sakupiti kolekciju svojih radova kao i ti:) :s

Ja nemam ambiciju raditi nikome, al kak to dođe kao što je i tebi da našraviš sebi, pa frendu, pa obitelji pa uleti i netko sa strane. Mada ne znam kada bi to sve stigao jer mi radni dan traje od 6,45 pa do 19 sati. Jedino kad sam slobodan su vikendi, a to najčešće provedem s djecom na biciklima ili slično.

DjuroRadisha
25.07.2007., 15:46

1. samo kroz staklo

pozdrav,
Tomislav

Puno bolje je ako ručkice idu i kroz al okvir jer tada okvir preuzima naprezanje (staklo ima gadnu navikuda pukne), prije stezanja provjeriti dali ručkica dobro nasjeda na čauru, mene jeb.. ručkice pa staklo platilo cijenu (čitaj ja...)

DjuroRadisha
25.07.2007., 15:51
prikucana leđa daju ormarima i policama toliko traženu čvrstoću da stranice ne šetaju ljevo desno

vladekmeister
25.07.2007., 16:44
prikucana leđa daju ormarima i policama toliko traženu čvrstoću da stranice ne šetaju ljevo desno

To mi za 100njak kuna poskupljuje cijelu stvar, no na stranu to, moja draga zeli da budu otvorene police... :rolleyes:

Pored toga, ledja bi mi se vidjela s bokova a to mi se ne svidja. Osim ako ih ne bi napravio "unutar" bocnih stranica, ali onda opet imam zafrkanciju s vidljivoscu sarafa na bocnim stranicama, ili zezanje s vise minifix sarafa, a s time jos nemam iskustva pa ne bih bas sve temeljio na njima.

zoranp
25.07.2007., 19:10

Ispravak posta: Mislio sam napisati: "čak ni poneki profesionalci".

Ali nije to uopće bitno. Radio sam i sa zadnjim šrotom i sa profi strojevima, tako da znam da su pojedini hobi alati tako upakirani i konstruirani da u prvih par desetaka radnih sati šljakaju k'o vurice, ali se s vremenom, zbog loše kvalitete materijala rasklimaju i raspadnu.

Hvala što si primjetio da sudim po sebi, jer mi je jedina opcija da započnem vlastiti posao bila u no name strojevima od kojih neki šljakaju već tri-četiri godine i višestruko su mi se isplatili. Danas kupujem isključivo profi mašine za svakodnevnu uporabu i zeleni Bosch za povremenu.

Ono o brisanju majstor iz mog nicka ne želim komentirati.

Uživaj na forumu i stekni mnogo prijatelja.

zoranp
25.07.2007., 19:15
A ovo je moj katalog

Jel to onaj stalak?;)

zoranp
25.07.2007., 19:21
Za montažu ručkica na staklo i alu okvir postoji cijevčica, ali ja je nisam mogao nabaviti kad sam imao taj slučaj pa sam morao improvizirati.

najbolje bi bilo da staklo uopće nije opterećeno, a ručka mora biti čvrst stegnuta. Kako je razmak izmedju stakla i profila par mm, postoji mogućnost da staklo uslijed pritezanja vijaka pukne. Te cijevčice bi trebale poslužiti upravo tome. Rupe na staklu trebaju biti veće od rupa na Alu profilu zbog veće debljine cijevčica.

ekstrem
25.07.2007., 21:22
zoki oprosti ako sam te uvridija,ali nisam mogao izdrzati pogotovu sto se tice alata.iako mi tu nije mjesto jer sam ipak u ovom poslu profesionalac.tj.radim samo to i od toga zivi moja i obitelji mojih 8 djelatnika.
pozdrav

DjuroRadisha
25.07.2007., 21:37
Za montažu ručkica na staklo i alu okvir postoji cijevčica, ali ja je nisam mogao nabaviti kad sam imao taj slučaj pa sam morao improvizirati.
.
kad naručiš al okvir u sch dobiješ i "cijevčice" ali treba biti oprezan s njima, ponekad je, zavisi od ručkice, potrebno dodati ispod i još jednu malu podlošku

vladekmeister
25.07.2007., 22:33
Usput, pitanje u vezi stabilnosti... treba li takvu policu za knjige ucvrstiti i za zid zbog stabilnosti (obzirom na njenu visinu)?

cd_covers
25.07.2007., 23:32
kad naručiš al okvir u sch dobiješ i "cijevčice" ali treba biti oprezan s njima, ponekad je, zavisi od ručkice, potrebno dodati ispod i još jednu malu podlošku

naručio sam sve u schachermayeru, ali nikakve cijevčice nisam dobio...podloške sam sam napravio od gume i kad sam sve sastavio čini se ok....mislim da neće biti nikakvih problema sa čvrstoćom....
ipak sutra idem po nešto drugo u SCH pa ću ih pitati za te cijevčice....

zoranp
26.07.2007., 00:03
[QUOTE=ekstrem;9473670]zoki oprosti ako sam te uvridija,ali nisam mogao izdrzati pogotovu sto se tice alata.iako mi tu nije mjesto jer sam ipak u ovom poslu profesionalac.tj.radim samo to i od toga zivi moja i obitelji mojih 8 djelatnika.
pozdrav[/QUOTE

Kako od mog posla za sada živim samo ja i moja obitelj, imam još uvijek privilegiju družiti se s običnim smrtnicima.
Ne znam što bi trebao reći jedan od mojih prijatelja koji ima 50 zaposlenih.:zubo:

zoranp
26.07.2007., 00:32
Vlad lijepo tebi to ide!
Sad si me stvarno naljutil na samoga sebe, jer nemam fotoaparat :zubo:
80 % posla si nisam poslikal. :mad:
Kad zgrabim vremena, poslat ću barem ono što imam.

amater_total
26.07.2007., 15:17
Budući da je jako visoka a dosta plitka, još k tome nemaš leđa, obavezno je pričvrsti na zid.

amater_total
26.07.2007., 15:21
To mi za 100njak kuna poskupljuje cijelu stvar, no na stranu to, moja draga zeli da budu otvorene police... :rolleyes:

Pored toga, ledja bi mi se vidjela s bokova a to mi se ne svidja. Osim ako ih ne bi napravio "unutar" bocnih stranica, ali onda opet imam zafrkanciju s vidljivoscu sarafa na bocnim stranicama, ili zezanje s vise minifix sarafa, a s time jos nemam iskustva pa ne bih bas sve temeljio na njima.

Pofrezaš šlic na okomicama i uvališ leđa. Ak ipak ideš bez leđa, oboji zid iza polica vodoperivom bojom. Kad to jednom fiksiraš, sigurno ti se neće dati micati zbog krečenja...

DjuroRadisha
26.07.2007., 20:38
jel ko ima iskustva sa zelenom iskrom??

cd_covers
26.07.2007., 23:09
jel ko ima iskustva sa zelenom iskrom??

ja imam iskra bušilicu PSB9-1013S, ali ne zelenu nego onu crvenu....prezadovoljan sam kvalitetom, a kupio sam je na sniženju 30% kad je bila zamjena staro za novo...

DIsign
27.07.2007., 07:43
Čitam ja sve ovo i mogu reći da je najvažnije prvo imati što raditi a onda ćeš saznati i što za što služi, a nakon puuuno prakse aparatura će se svesti na samo jedno -"Festool" i zaboravite sve ostalo.

zoranp
27.07.2007., 07:59
Čitam ja sve ovo i mogu reći da je najvažnije prvo imati što raditi a onda ćeš saznati i što za što služi, a nakon puuuno prakse aparatura će se svesti na samo jedno -"Festool" i zaboravite sve ostalo.

hey!
S tim se apsolutno slažem!

Da li imaš koju aparaturu od Festoola?
Konkretno me interesiraju dvije stvari: njihova potezna pila sa stolom i kako trebam novu keksericu i stroj tog tipa.
festool proizvodi nešto što nije niti kekserica niti tiplerica.
da li si radio s time i kakva su tvoja iskustva.
Prije svega mi je bitna preciznost i izdržljivost stroja.

DIsign
27.07.2007., 08:13
hey!
S tim se apsolutno slažem!

Da li imaš koju aparaturu od Festoola?
Konkretno me interesiraju dvije stvari: njihova potezna pila sa stolom i kako trebam novu keksericu i stroj tog tipa.
festool proizvodi nešto što nije niti kekserica niti tiplerica.
da li si radio s time i kakva su tvoja iskustva.
Prije svega mi je bitna preciznost i izdržljivost stroja.

Nemam poteznu pilu ali vidio sam reklamni letak za tu stvar i čini se OK. inače sa njikovom kutnom pilom pilim alu profile za šiber vrata i sl. ( List pile za alu je preko 1k hrka). šrauberica s kompletom bitova i dodatnom kutnom glavom za uske elemente, cirkular sa poteznom šinom i lajsnom s gumom za krajcanje,
kutna brusilica s pločom za šmirgl na čičak, stolni cirkular, usisavač... malo sm sve to pojednostavnio je se svaki stroj isporučuje s kontejnerom i puno dodatne opreme ali to je to od festa. našla b se tu i makita, bosch, nešto no name aparata iz mladih dana ...

ono što nije ni kekserica ni tiplerica zove se "domino" a to su u stvari keksi u obliku domine ( i veličinom i oblikom ) a stroj za njih radi odgovarajući utor frezerom a ne pilom kao kod kekserice. Deklariraju da je spoj daleko čvršći nego keksima zbog kvalitetnije sile prijanjanja domine nakon njenog ekspandiranja radi vlage iz ljepila. Mrak stvar košta oko 2,5k kuna i volio bih to nabaviti.

Što se tiče preciznosti i izdržljivosti o tom kod ove marke uopće nije potrebno raspravljati. jednom riječi nepoderivo (ali košta).

zoranp
27.07.2007., 08:21
Domino! Da, tako se to zove.
Hvala na informacijama. Korak po korak.

MadVlad
27.07.2007., 09:05
Ne znam zašto mi neće zakeljit thumbnailse, mamumu američku, pa klikajte dolje.
To je moj novi stalak za moj novi teve.

http://img529.imageshack.us/img529/893/p7260022ve6.jpg
http://img516.imageshack.us/img516/7540/p7260024mr1.jpg
http://img514.imageshack.us/img514/8566/p7260026kx9.jpg

Rađen je od MDFa 18 mm sa grundfolijom, kupljen u Elgradu. Tu grundfoliju kao ne treba ni impregnirat ni farbat temeljnom, drito lak-boja.
Prvo sam od dasaka napravio 3 kutije - dvije noge širine 15 cm i poprečnu za ladice visine 22 cm (da mi stanu CDi). Spajao keksima - po prvi put, kupio keksericu samo radi tog stalka, ali mi se svidjelo pa mi se čini da ću sve dalje pičit keksima. Te tri kutije, krov i leđa (puna daska, iveral bijeli narančina kora) pospojio međusobno keksima i još kroz horizontalnu u okomite i krov par vijaka 30x3.5 mm.
Nakon toga je išlo kitanje svih spojeva dasaka autokitom. Ni to isto nikad do sad nisam radio pa mi je trebalo malo da skužim kolko učvršćivača treba staviti. Prvo mješanje - beton za 3 minute. Drugo mješanje - mekano nakon 1 sat. Treće mješanje - taman. Pa brušenje tih spojeva sa 120, 180 i P400. Pa popravi šta ne valja i ponovo brusi. I tako sve zajedno 3 puta. I na kraju još uvijek nisam zadovoljan jer se neki spojevi vide.
E da, zaboravio reći da sam prije svega sve rezove dasaka premazao Allcatom, to je neka SNS veza i impregnacija.
Nakon kitanja farbanje. Koristio Hempel emajl lak, bijeli mat. Prvo sve nasaftao kistom pa brušenje 120-180-400. Pa onda valjkom još 3 puta i isto međubrušenje. Uzeo neki pahuljasti valjak i ne sviđa mi se kak nanosi boju. Previše brežuljčića ostavlja, izgleda kao pokrečeni zid (što mi se na kraju svidilo jer je naslonjen na bijeli zid), ja sam mislio da taj valjak radi ful glatku površinu boje. Nakon zadnjeg sloja sam još jednom prošao lagano sa P400.
Fala bogu na vremenu prošli tjedan kad je bilo 40°C pa se sve sušilo za 1 sat. To sam radio na balkonu jer nemam ni garažu ni radionu pa si mogu mislit kak bi to radio u jesen, naprimjer, kad su kiše i niža temperatura.
Jučer stiglo i staklo za policu, 1 cm debelo, pa sam i to montirao i - voila!

DIsign
27.07.2007., 09:11
inače onaj post o majstorima - dobro si sve rekao. i ja sam počeo kao i ti.
nakon nekog vremena sam se zapitao jesam li pretjerana "picajzla" pa mi ništa
kod majstora ne paše. Počeo sam sam štošta raditi a na namještaju završio jer mi to najviše leži. To mi nije osnovno zanimanje niti izvor prihoda pa si mogu priuštiti da radim kako mi najbolje paše. To vodi savršenstvu a tome težim.

MadVlad
27.07.2007., 09:11
Kako mrzim kad smanjim sliku pa sve kose linije postanu isprekidane :bonk:

MadVlad
27.07.2007., 09:12
To mi nije osnovno zanimanje niti izvor prihoda pa si mogu priuštiti da radim kako mi najbolje paše. To vodi savršenstvu a tome težim.

:top: Sejm hir!

prorex
27.07.2007., 09:49
Ne znam zašto mi neće zakeljit thumbnailse, mamumu američku, pa klikajte dolje.

Very nice. Volim ovakve ravne plohe. I ja sam u nekom katalogu vidio slično pa sam si to mislio napraviti. Jedino kaj ja nemam LCD tv nego 72cm CRT koji je težak ko sam vrag pa ću ili morat stavit na sredinu neku potporu ili napraviti plohu od radne ploče za kuhinju :)

MadVlad
27.07.2007., 10:01
Jedino kaj ja nemam LCD tv nego 72cm CRT koji je težak ko sam vrag pa ću ili morat stavit na sredinu neku potporu ili napraviti plohu od radne ploče za kuhinju :)

Ja sam imao 82 cm i bio je težak ko sam vrag i njegova debela žena zajedno, pa je stajao na ovome
http://free-zg.t-com.hr/Vlado/slike/dnevne/velike/d19.jpg
Bitno je samo postaviti sa stražnje strane neke poprečne daske koje sprečavaju ljuljanje, neće ova horizontalna puknut pod teretom.
BTW, ovo gore je moj prvi uradak od svih, moje čedo :cerek: , trenutno je na stubištu i čeka umirovljenje. U biti, prvotni izgled je bio dost drugačiji, ovo gore je apgrejdana verzija 3.0 što se vidi iz različitih dezena iverala na njemu :zubo:. Nemam sliku verzije 1.0, ali imam međufazu
http://free-zg.t-com.hr/Vlado/slike/dnevne/velike/d20.JPG

prorex
27.07.2007., 10:06
Ja sam imao 82 cm i bio je težak ko sam vrag i njegova debela žena zajedno, pa je stajao na ovome
Bitno je samo postaviti sa stražnje strane neke poprečne daske koje sprečavaju ljuljanje, neće ova horizontalna puknut pod teretom.
BTW, ovo gore je moj prvi uradak od svih, moje čedo :cerek: , trenutno je na stubištu i čeka umirovljenje. U biti, prvotni izgled je bio dost drugačiji, ovo gore je apgrejdana verzija 3.0 što se vidi iz različitih dezena iverala na njemu :zubo:. Nemam sliku verzije 1.0, ali imam međufazu

Vidim ja da sa svakom novom fazom dođe i novi teve:rofl:
Moram reć da mi je najnoviji uradak jakodobar, mada ni v3.0 nije loš.:)

prorex
27.07.2007., 10:14

Ovako kad gledam i čitam malo o tom alatu čini mi se ne iznadprosječan nego i bolje od toga. Moram priznat da sam zadivljen. Jest da košta. To će pričekat neka druga vremena kad se ili bezobrazno obogatim ili kada ću tim alatom zarađivati. Ali svakako sam si to zapamtio.

vladekmeister
27.07.2007., 11:52
Na podu su mi lajsne 2-3 cm siroke, dakle police su toliko u biti odmaknute od zida, koji je btw. pregradni zid od knaufa.

Imate li kakav prijedlog cime bi se to lijepo dalo spojiti da taj spoj ne izgleda bas lose odnosno da ne izgleda kao da sam si spojio policu u radionici. :)

Zvrksa
27.07.2007., 15:02

baš moćno izgleda....smije se znati koliko te koštao kad zbrojiš sav materijal i sredstva?

vladekmeister
27.07.2007., 15:54
Kako mrzim kad smanjim sliku pa sve kose linije postanu isprekidane :bonk:

Uf koliko noisea imas, koliki je to ISO, 800? 1600?

Ajd probaj pofotkati da ne bude tako grainy, izgleda odlicno, steta da umanjis dojam losom kvalitetom fotki. :)

zoranp
27.07.2007., 16:21
MadVlad!
Treba ti zabraniti da šalješ fotke svojih radova doma, jer ak to vidi moja žena, krv će mi popit zbog tebe: "kad ćeš ti doma nekaj napraviti kak to dela onaj čovek s foruma!":zubo:

zoranp
27.07.2007., 17:05
Na podu su mi lajsne 2-3 cm siroke, dakle police su toliko u biti odmaknute od zida, koji je btw. pregradni zid od knaufa.

Imate li kakav prijedlog cime bi se to lijepo dalo spojiti da taj spoj ne izgleda bas lose odnosno da ne izgleda kao da sam si spojio policu u radionici. :)

Na mjestu gdje ti "udara" lajsna u stranice ormara izreži ubodnom pilom komadić istog oblika kakvohg je i lajsna. Koristi oštre pilice sa obrnutim zupcima (trgaju donju stranu a ne gornju), tako da vidljivi dio ima uredan i čist rez.
Ukoliko imaš komadić lajsne može ti poslužiti kao šablona za zacrtavanje linije reza.

Pričvrščenje na knauf nije nikakav problem, kako ti ormar stoji na podu zid će trpjeti veoma malo opterečenje. Potrebne su ti jedino čelične tiple (tzv, kišobrani) za knauf zidove umjesto klasičnih.
Izgledaju ovako:
http://www.fischer.de/befestigung/en/index.html
Imaš i prikaz montaže.

vladekmeister
29.07.2007., 12:18
Hvala na savjetu ali obzirom da su lajsne visoke 12cm i nepravilnog oblika, to bi bilo jako tesko precizno izrezati u iveralu i tko zna kako bi izgledalo, tako da to otpada.

Pada mi na pamet jedino da od manjeg komada drva ili iverala jednake boje napravim spojis sa zidom?

Na mjestu gdje ti "udara" lajsna u stranice ormara izreži ubodnom pilom komadić istog oblika kakvohg je i lajsna. Koristi oštre pilice sa obrnutim zupcima (trgaju donju stranu a ne gornju), tako da vidljivi dio ima uredan i čist rez.
Ukoliko imaš komadić lajsne može ti poslužiti kao šablona za zacrtavanje linije reza.

ekstrem
29.07.2007., 12:54
Hvala na savjetu ali obzirom da su lajsne visoke 12cm i nepravilnog oblika, to bi bilo jako tesko precizno izrezati u iveralu i tko zna kako bi izgledalo, tako da to otpada.

Pada mi na pamet jedino da od manjeg komada drva ili iverala jednake boje napravim spojis sa zidom?

ako ti je tesko zarezati onda skini lajsne iza polica da mogu doci do zida

zoranp
29.07.2007., 14:51
ako ti je tesko zarezati onda skini lajsne iza polica da mogu doci do zida
.... i nakon toga ih iskrojiš na mjeru pram ormaru i vratiš na zid.

vladekmeister
29.07.2007., 20:46
.... i nakon toga ih iskrojiš na mjeru pram ormaru i vratiš na zid.

Da, nije losa ideja, o toj soluciji sada razmisljam, hvala na savjetima.

Druga opcija mi je ovo sto sam rekao, spajanje sa zidom sa komadom drva/iverala ~2-3 cm sirokim kako se ne bi vidjeli sarafi ili metalni dijelovi. Ako bi to napravio mozda na sredini police i to samo na vrhu i dnu, ne bi se sa strane niti vidjelo. Ormar tak i tak ne treba biti cvrsto spojen sa zidom, vec samo toliko da se ne moze prevrnuti, tako da...

zoranp
30.07.2007., 07:05
Možeš napraviti i malu šablonu koja će imati oblik lajsne koja ti smeta. I to za početak napraviš od kartona (onog od kutije za cipele). Dovoljne su ti škare. poslije to preslikaš na neki ostatak iverala i probaš ga izrezati ubodnom pilom s nadmjerom i do označene linije obradiš rašpom i šmirglom. Trebalo bi ispasti ko saliveno. Igrarija i cickanje, ali tako je to kod takvog posla. najviše vremena se gubi na vidljivim detaljima.

MadVlad
30.07.2007., 10:21
baš moćno izgleda....smije se znati koliko te koštao kad zbrojiš sav materijal i sredstva?

Daske (MDF) oko 600 kn, dvije Metabox ladice 140 kn, impregnacija 20 kn, lak boja 50 kn, kist 20 kn, valjak 35 kn, šmirgl papiri 20 kn, staklena polica 1 cm debelo staklo 250 kn - sve zajedno 1130 kn.

Uf koliko noisea imas, koliki je to ISO, 800? 1600? Ajd probaj pofotkati da ne bude tako grainy, izgleda odlicno, steta da umanjis dojam losom kvalitetom fotki.
To ti je ISO-MATER!!! Nemam pojma, to je od suseda fotić, moj krepo, a za par dana krepala i kamera na mobu. Slikano navečer pod umjetnom rasvjetom, kvaliteta dodatno pala prilikom risajzanja. Bitno da se vidi izrazita genijalnost, preciznost, maštovitost i talent majstora koji ga je napravio :zubo:

Treba ti zabraniti da šalješ fotke svojih radova doma, jer ak to vidi moja žena, krv će mi popit
Zabrani joj pristup Forumu, jednostavno. Ili se primi posla već jednom, ljenčino.

Zvrksa
30.07.2007., 18:13
Daske (MDF) oko 600 kn, dvije Metabox ladice 140 kn, impregnacija 20 kn, lak boja 50 kn, kist 20 kn, valjak 35 kn, šmirgl papiri 20 kn, staklena polica 1 cm debelo staklo 250 kn - sve zajedno 1130 kn.

hvala...
stvarno povoljno s obzirom da sam ja svoju od iverala više platila...
dečki...svaka čast svakome od vas koji po doma radi razne originalne majstorije...:klap:
nadam se da vam žene znaju koje su sretnice zbog vašeg umijeća (čitaj - uštede love, unikatnih primjeraka i uskraćivana živciranja s raznim tzv. majstorima):cheer:

nod 32
02.08.2007., 09:44
Zna li netko trgovinu gdje se može kupiti suhe jelovine ili hrastovine i koje su cijene otprilike?

tzac
02.08.2007., 12:40
Tražim gdje kupiti u Zg ove dijelove za ugradbeni ormar jer idem na izradu najjednostavnije verzije samo sa štangama za vješanje i kliznim vratima. Evo ovako:
http://img178.imageshack.us/img178/2002/ormar2yt4.th.jpg
ili ovako
http://img178.imageshack.us/img178/5120/ormar1tj8.th.jpg (http://img178.imageshack.us/my.php?image=ormar1tj8.jpg)

Gledam u SCH katalog pa nevidim niš slično. Jel sam čorav :eek: ili gdje to nabaviti . Pozdrav:top:

Lee Champa
02.08.2007., 12:47
www.komandor.com
www.sizekupres.hr

zoranp
02.08.2007., 19:14
e to gore i mene interesira.
Konkretno me interesiraju masivne ploče od ariša ili sibirskog bora, parena bukva, hrast i trešnja. (Širinski spoj)
Tko to radi i gdje ima za kupiti.

mali_zeleni_18
03.08.2007., 09:29
bok dečki! ovak, ja sam stolar po zanimanju pa su mi poznati svi ti alati koje nabrajate. imate pravo da bas einhel nije neki alat. dobar je ako ga koristis 5 puta godisnje ali ako mislis svakodnevno s njim raditi, loš izbor!
po meni je najbolji izbor za alat MAKITA i FESTOOL! pogledajte malo na netu, to su profesionalni alati
govorim iz iskustva! festool ubodna pila reze ko curica, bez greske pogotovo s onom pilicom koja reze prema dolje....ma milina raditi s tim. istina je da te zasvrbi po džepu dok ti izjave cijenu ali je to ipak profesionalni alat, ne zaboravimo to. makitu imam već 7 godina. aku busilicu. to je nepoderivo. nakon 5 godina sam samo promijenio četkice i opet radi ko nova. jedino baterije nakon 5 god isto treba promijeniti jer se nakon toliko godina brzo isprazne. ovo vam sve govorim iz iskustva. a za busenje rupa za pante, je dovoljna stupna busilica koju kupis u pevecu za 400 kn, samo borer 35 mm za pante, kvalitetan, kosta isto koliko i ta busilica. oko 350 - 400 kn. i na takav borer imas garanciju na 10 000 rupa. mislim da kod kupovine alata, netreba šparati, radije svaki mjesec kupis po nesto kvalitetno pa skuplje ak nemozes odjednom sve, nego kupiti neki krš. zlo mi je dok vidim da dobis u neckermanu komplet od 6 masina s koferom za nekih 400 kn...gluposti... evo to bi bilo to...
uglavnom, za kvalitetan posao, ne šparati na alatu...

mali_zeleni_18
03.08.2007., 09:36
e to gore i mene interesira.
Konkretno me interesiraju masivne ploče od ariša ili sibirskog bora, parena bukva, hrast i trešnja. (Širinski spoj)
Tko to radi i gdje ima za kupiti.

imate u zagrebu odma pokraj kauflanda jedna ogromna firma koja ima ama bas sve u vezi stolarije, sve ploce, izrez, materijal, masivno drvo, okove...u sklopu je i SCH ducan...samo neznam di je to tocno. odma pokraj jednog od kauflanda....tocnu lokaciju nazalost neznam

MadVlad
03.08.2007., 10:03
imate u zagrebu odma pokraj kauflanda jedna ogromna firma koja ima ama bas sve u vezi stolarije, sve ploce, izrez, materijal, masivno drvo, okove...u sklopu je i SCH ducan...samo neznam di je to tocno. odma pokraj jednog od kauflanda....tocnu lokaciju nazalost neznam

A da nije to možda u Velikoj Gorici? Frischeis

oko_zeleno
03.08.2007., 11:34
Gledam u SCH katalog pa nevidim niš slično. Jel sam čorav :eek: ili gdje to nabaviti . Pozdrav:top:

Upravo tamo!
Imaju sve moguće i nemoguće dijelove za ugradbene ormare! Možda u katalogu nemaju sve, zato ti je bolje otići na lice mjesta i pitati kaj te zanima!

zoranp
03.08.2007., 13:11
bok dečki! ovak, ja sam stolar po zanimanju pa su mi poznati svi ti alati koje nabrajate. imate pravo da bas einhel nije neki alat. dobar je ako ga koristis 5 puta godisnje ali ako mislis svakodnevno s njim raditi, loš izbor!
po meni je najbolji izbor za alat MAKITA i FESTOOL! pogledajte malo na netu, to su profesionalni alati
govorim iz iskustva! festool ubodna pila reze ko curica, bez greske pogotovo s onom pilicom koja reze prema dolje....ma milina raditi s tim. istina je da te zasvrbi po džepu dok ti izjave cijenu ali je to ipak profesionalni alat, ne zaboravimo to. makitu imam već 7 godina. aku busilicu. to je nepoderivo. nakon 5 godina sam samo promijenio četkice i opet radi ko nova. jedino baterije nakon 5 god isto treba promijeniti jer se nakon toliko godina brzo isprazne. ovo vam sve govorim iz iskustva. a za busenje rupa za pante, je dovoljna stupna busilica koju kupis u pevecu za 400 kn, samo borer 35 mm za pante, kvalitetan, kosta isto koliko i ta busilica. oko 350 - 400 kn. i na takav borer imas garanciju na 10 000 rupa. mislim da kod kupovine alata, netreba šparati, radije svaki mjesec kupis po nesto kvalitetno pa skuplje ak nemozes odjednom sve, nego kupiti neki krš. zlo mi je dok vidim da dobis u neckermanu komplet od 6 masina s koferom za nekih 400 kn...gluposti... evo to bi bilo to...
uglavnom, za kvalitetan posao, ne šparati na alatu...

Kad si več spomenuo stupnu bušilicu. Koja je snaga stupne bušilice potrebna za bušenje rupa za pante. Namjeravam je kupiti pa, da ne kupujem dva puta:rofl: .

chateauxdeif
03.08.2007., 20:46
prorex:)
vidim i na drugim temama da si čuda napravo. istina to će ti se kada tad obiti o glavu jednog dana:D ali nedaj se (čitala sam laminat i laminat):rofl:
kao pokretaču teme jedan veliki:)
zoran:kiss:
tražiš suhu hrastovinu. ovdje kod mene po tavanima ljudi imaju ponešto.
onako "sramežljivo" prodaju al' mora se pitati, jer ne nude.
između ozlja i jurovskog broda, mislim da je u brodarcima, ima stara dobra i poštena pilana sa korektnim ljudima. ne znam koliko trebaš i da li ti se taj put isplati, ali ovo što prodaju po skladištima, nema veze sa dobrim drvetom to znaš i sam.
oprez sa zahtjevnom ženom, (pod uvjetom da traži kompletnu uslugu rada jer to ne zna napraviti sama), zabrana pristupa internetu, otvara veći prostor za obilaske dučana, traženje "kvalitetnih" majstora, i.......;) ti me već poznaš:D
@MadVlad
stalak za TV je prelijep, a ono što je najbitnije, to je unikatni primjerak pa makar ih ti kasnije napravio još 10 svaki će biti drugačiji. to je ljepota ovog samo majstoriranja.

cicibambula
04.08.2007., 12:09
Tražim gdje kupiti u Zg ove dijelove za ugradbeni ormar jer idem na izradu najjednostavnije verzije samo sa štangama za vješanje i kliznim vratima.

buduci da me iste brige more, pls javi na pm ili kvotaj sto si uspio napravit.
thx

tzac
06.08.2007., 14:33
Ipak izgleda niš bez IKEA Graz. Kod njih će to ispast skoro 3 puta jeftinije nego u SCH. Kupiti samo štange i vezne elemente, a drveni dio odradit kod nas. Evo linka pa pogledajte koga zanima.

http://www.ikea.com/webapp/wcs/stores/servlet/IkeamsSearch?storeId=8&langId=-21&catalogId=11001&searchType=product&pageNumber=-1&orderBy=score&category=%23%7EProducts&query=STOLMEN

vikica
06.08.2007., 15:15
Posljes nam fotku svog ormara (unutrasnjost i vanjstina)? Da vidimo umjetnicko djelo :)
Ako imas volje stavis i cijene elemenata tj. koliko te sve izaslo?

tzac
06.08.2007., 15:25
Posljes nam fotku svog ormara (unutrasnjost i vanjstina)? Da vidimo umjetnicko djelo :)
Ako imas volje stavis i cijene elemenata tj. koliko te sve izaslo?

Naravno, ali za sada sam samo u dizajnerskoj fazi vulgaris. Izvedbena kreće tek početkom 9-tog mjeseca. Klizna alu vrata do sada nisam radio :bonk: pa imam i ja jedno 1000 pitanja. Bit će ih ovdje uskoro .....

cd_covers
09.08.2007., 08:57
Imam ja opet pitanje ako netko sa više stolarskog iskustva ima volje za pomoći...
Radi se o montaži sudopera....trebam izrezati radnu ploču i montirati sudoper....
Ono što zasada znam je da se rupe može rezati sa ubodnom pilom (to imam i vidio sam kako se radi), a možda bi se nešto moglo i sa glodalicom napraviti....
Što je bolje i kako vi radite?
Još me zanima kako najbolje napraviti silikoniranje sudopera...ja sam radio tako da sam vodootpornim ljepilom dobro natopio izrezane rubove ploče, stavio onu spužvicu na sudoper, dodatno na cijeli rub sudopera stavio prilično silikona i stavio sudoper i pritegnuo ga onim kopčama...kad se silikon malo osušio očistio sam rubove tako da izgleda uredno...da li je to dobar način ili se radi nekako drugačije?

Pozdrav,
Tomislav

zed_alive
09.08.2007., 09:28
imam i ja pitanja za majstore:

1. kad spajate fronte ladica na iveral ladice koje koriste kliznike (ne metabox već onaj par kliznika za 15 kn), na koji način spajate frontu? tiplanje na bočnu stranicu ili se koristi kakva vrsta okova? ovo me zanima jer ne znam na koji način precizno pogoditi visinu...

2. radne plohe sam spajao na tiple. da li postoji i neki drugi način spajanja radnih ploha, tipa neki okov?

zed_alive
09.08.2007., 09:34

međufaza je izgledala bolje :D :p

štoviše, jako dobro ;) jedino je zamjerka na visinu, naime previsoko ti diže televizor. element koji sam radio je visine 60 cm, ima dva reda za aparaturu i to je to...nemam sliku još nažalost, al kad pozavršavam sve objavim slike

MadVlad
09.08.2007., 09:41
Na postu #83 je novi stalak, on je visok 52 cm.
Niži je od tvooog! Nja-nja-nja-nja-njaaaa-nja!

zed_alive
09.08.2007., 12:19
ok, još bolje, pogotovo za telke 100+ cm :D ali ja sam otprve radio niže! :B :D

cd_covers
09.08.2007., 12:49
imam i ja pitanja za majstore:

1. kad spajate fronte ladica na iveral ladice koje koriste kliznike (ne metabox već onaj par kliznika za 15 kn), na koji način spajate frontu? tiplanje na bočnu stranicu ili se koristi kakva vrsta okova? ovo me zanima jer ne znam na koji način precizno pogoditi visinu...

ja sam radio tako da sam montirao u element ladice bez fronti....nakon toga krenuo bi od donje fronte, poravnao sa donjim rubom i stavio 2 stege te izbušio rupe za ručke koje onda držale frontu...još bi rupe izbušio fi5 a ne fi4 tako da još imam malo manevarskog prostora ako bude eventualno potrebno..
dalje sam išao prema gore na isti način....
kasnije još dodam 2 šarafa u frontu sa unutarnje strane kad sam siguran da je sve dobro....
identičan razmak između ladica i sa strane kontroliram sa telefonskim karticama (2 ili 3 kartice uzmem za referentni razmak)..pokazalo se kao ok metoda

2. radne plohe sam spajao na tiple. da li postoji i neki drugi način spajanja radnih ploha, tipa neki okov?

postoji nešto kao t-lajsna...ili na kekse eventualno...

cd_covers
09.08.2007., 12:50
Imam ja opet pitanje ako netko sa više stolarskog iskustva ima volje za pomoći...
Radi se o montaži sudopera....trebam izrezati radnu ploču i montirati sudoper....
Ono što zasada znam je da se rupe može rezati sa ubodnom pilom (to imam i vidio sam kako se radi), a možda bi se nešto moglo i sa glodalicom napraviti....
Što je bolje i kako vi radite?
Još me zanima kako najbolje napraviti silikoniranje sudopera...ja sam radio tako da sam vodootpornim ljepilom dobro natopio izrezane rubove ploče, stavio onu spužvicu na sudoper, dodatno na cijeli rub sudopera stavio prilično silikona i stavio sudoper i pritegnuo ga onim kopčama...kad se silikon malo osušio očistio sam rubove tako da izgleda uredno...da li je to dobar način ili se radi nekako drugačije?

Pozdrav,
Tomislav

jel ima koga online ili svi predano rade?

Nick Fallin
09.08.2007., 12:53
jel ima koga online ili svi predano rade?

Koliko sam upucen, najbolje je za to koristiti kit u trakama.

zed_alive
09.08.2007., 14:12
Koliko sam upucen, najbolje je za to koristiti kit u trakama.

a za koju kitu?

zed_alive
09.08.2007., 14:21
ja sam radio tako da sam montirao u element ladice bez fronti....nakon toga krenuo bi od donje fronte, poravnao sa donjim rubom i stavio 2 stege te izbušio rupe za ručke koje onda držale frontu...još bi rupe izbušio fi5 a ne fi4 tako da još imam malo manevarskog prostora ako bude eventualno potrebno..
dalje sam išao prema gore na isti način....
kasnije još dodam 2 šarafa u frontu sa unutarnje strane kad sam siguran da je sve dobro....
identičan razmak između ladica i sa strane kontroliram sa telefonskim karticama (2 ili 3 kartice uzmem za referentni razmak)..pokazalo se kao ok metoda

dobar štos s telefonskim karticama...al ovo ne kužim sasvim, ak sam te skužio dobro ti iza fronte imaš još jednu stranicu, pa međusobno spajaš te dvije ploče ručkicama?

ja nemam još jednu stranicu (i u principu, ne namjeravam je dodavat), imam samo bočne u koje mogu "šerafit". točnije, mogu tiplat. pitanje za profiće je da li postoji nekakav okov, koji ti omogućuje da napraviš spoj fronte s bočnom stranicom al na način da poslije možeš malo i regulirati visinu

postoji nešto kao t-lajsna...ili na kekse eventualno...

kak bi se montirala ta t lajsna? ja sam zamišljao da možda postoje nekakvi L profili, da se jedan kraj šerafi u unutrašnjost vertikale a drugi odozdo u plohu...tiplanje plohe je zajebancija. kako rade profići? keksi?

MadVlad
09.08.2007., 14:40
da li postoji nekakav okov, koji ti omogućuje da napraviš spoj fronte s bočnom stranicom al na način da poslije možeš malo i regulirati visinu

kako rade profići? keksi?

Ima okov, ali moraš imati prednju stranu
http://img265.imageshack.us/img265/5839/ekscgd6.jpg

Ja ih spajam navojem i polumjesecima
http://img47.imageshack.us/img47/5838/spojjk2.jpg
T-lajsna je ukrasna i može se učvrstiti samo za jednu stranu spoja. Upravo zbog ovog gore spojnika T-lajsna ima otvore na sebi.

Ukoliko su radne ploče spojene dužinski, spoj je sakriven T-lajsnom, svaka od tih r. ploča je spojena šarafima sa elementom ispod sebe, a ti elementi su šarafima spojeni međusobno, ne treba više nikakav dodatni spoj, dovoljno je to čvrsto.

cd_covers
09.08.2007., 15:03
dobar štos s telefonskim karticama...al ovo ne kužim sasvim, ak sam te skužio dobro ti iza fronte imaš još jednu stranicu, pa međusobno spajaš te dvije ploče ručkicama?

da, dobro si skužio...koliko ja znam uvijek se stavlja prednja strana..

ja nemam još jednu stranicu (i u principu, ne namjeravam je dodavat), imam samo bočne u koje mogu "šerafit". točnije, mogu tiplat. pitanje za profiće je da li postoji nekakav okov, koji ti omogućuje da napraviš spoj fronte s bočnom stranicom al na način da poslije možeš malo i regulirati visinu

razmisli o malim kutnicima koji imaju prostora za štelanje, samo nisam siguran da je to bolje rješenje od dodatne stranice

zoranp
09.08.2007., 22:37
Evo što se sudopera tiče:
Ovo sa mveć jednom pisao pa sam samo iskopiral:

Ugradio sam dosta sudopera!
Iz vlastitig iskustva sam uvidio da kopče i brtve koje su nalijepljene na sudoper ne funkcioniraju kako bi trebalo. Brtva nakon ekog vremena strune, a kopče popuste te voda podlijeva ispod sudopera i upropasti radnu ploču i element ispod nje.

Najbolje i najkvalitetnije rješenje je da se orginalna brtva skine, te se umjesto nje nanese neprekidna linija silikona istog oblika i debljine kao što je bila i brtva. Kopče se skinu a mogu i ostati da se sudoper njima pritegne. Ovisi o tome da li su kopče kvalitetne ili ne, ako nisu samo će stvarati probleme. Ja ih uvijek skinem.
Nakon toga spustim sudoper u otvor i opteretim ga nekom utegom dovoljne težine da on čitavim svojim rubom sjedne na radnu ploču.
Obavezno je radnu ploču impregnirati silikonom na mjestu gdje je odrezana, tj rez rupe za sudoper.
U pravilu ne kantiram zadnju i gornju stranu elementa za sudoper, već i njega impregniram silikonom, kao i spojeve stranica i podnice, jer sam primjetio da voda zna prodrijeti ispod kant trake.
Najbolje riješenje su ALU podloge za element.
Nakon cca 12 sati maknemo uteg, dobar je kamen za stiskanje zelja. I posao je gotova.

zoranp
09.08.2007., 23:05
Ladice, one drvene, u obliku kutije, bilo da su na običnim, kugličnim accuride ili tandem vodilicama, montiram na slijedeći način:

Obavezno napravim ladicu koja ima sve četiri stranice i dno od iverala min 8mm debljine.

1) Sve spokeksam, zalijepim i našarafim dno i vodilice na ladicu.
2) Na korpusu označim fronte. Ušarafim vodilice na fronte pomoću ručke za montažu, ili uz pomoć kutnika, ovisno o tome koje vodilice ugradjujem.
Nekada to radim na gotovom korpusu, a nekada prije sastavljanja.
3) upucam ladice u korpus.
4) Izbušim rupe za ručke na frontama
Sad slijedi montaža fronti.
5) korpus je u uspravnom položaju, ispred njega stavim nogice za kuhinju (one crne :zubo: ) koje mi služe za niveliranje visine ladica. podignem do visine dna korpusa.
6) Na njih slažem redom: najdoljnju frontu, na nju keks sa lijeve i keks sa desne strane, na kekse slijedeću frontu, pa opet kekse na nju , i tako do kraja.
7) provjerim vertikalne razmake od ruba fronti do ruba korpusa (2 mm), ako treba eventualno podesim uz pomoć nogica (onih crnih :D )
8) Ako je sve OK, Aku bušilicom protjeram iver vijak 3 x 30 kroz rupice za ručkice na frontama direkt u ladice
9) Ladice počupam van i pričvrstim s unutarnje strane ladica fronte iver vijcima 3 x 30
10) izvadim iver vijke s prednje strane, provrtam rupe za ručkice do kraja, i montiram ručke

u pravilu uvijek sve štima.

Umjesto keksa za razmak 4mm se mogu koristiti i pločice lesonita za razmak 3 mm, keramičarski križići, telefonske kartice (oprez! zaštičeni pantent by cdcovers :top: ) Za fino podešavanje su dobre keramičarske kajlice.
Ako je visina podnice od poda manja od visne kuhinjskih nogu (100mm) tada Proguram kroz cirkular komad iverala visine koja mi treba.

cd_covers
10.08.2007., 08:35
Evo što se sudopera tiče:
Ovo sa mveć jednom pisao pa sam samo iskopiral:

Ugradio sam dosta sudopera!
Iz vlastitig iskustva sam uvidio da kopče i brtve koje su nalijepljene na sudoper ne funkcioniraju kako bi trebalo. Brtva nakon ekog vremena strune, a kopče popuste te voda podlijeva ispod sudopera i upropasti radnu ploču i element ispod nje....

Hvala na odgovoru, nisam primijetio ovo prije.....

MadVlad
10.08.2007., 08:55
Ljudi, kak određujete ukupnu cijenu? Vidim Zoran sjedi pred PCem cijelu noć. U kojem programu radiš?
Ja moram sve nacrtati (radim to ručno kao što se vidi na postu #63), odrediti sve mjere, sve okove, u digitron upucati sve mjere plus višak koji uzimam uvijek 20% (i uvijek ispadne točno) plus naknada za rezanje 20% + ukupna mjera kantova (sa 5% viška) + cijena okova. Znači za točnu ponudu treba mi 1-2 dana, ovisi o veličini.
Ajmo sad, prijedlozi za jednostavniji rad.

cd_covers
10.08.2007., 09:01
Ljudi, kak određujete ukupnu cijenu? Vidim Zoran sjedi pred PCem cijelu noć. U kojem programu radiš?
Ja moram sve nacrtati (radim to ručno kao što se vidi na postu #63), odrediti sve mjere, sve okove, u digitron upucati sve mjere plus višak koji uzimam uvijek 20% (i uvijek ispadne točno) plus naknada za rezanje 20% + ukupna mjera kantova (sa 5% viška) + cijena okova. Znači za točnu ponudu treba mi 1-2 dana, ovisi o veličini.

Jedan moj poznanik se bavi izradom namještaja i kad sam bio kod njega tražiti ponudu za kuhinju nacrtao je sve prema mojoj skici u Corpusu i program mu je izbacio cijenu....još je neke detalje i to je bilo to....baš sam ga pitao kak tak brzo izbaci cifru i kolika je vjerojatnost da se zeznuo...
on kaže da je to to...
druga opcija je da se prilagodi KitchenDraw na sličan način kao što je netko već dao na forum probni katalog, odnosno da program računa sve mjere i da se ubace realne cijene iverala, panti, vodilica i sl...

DIsign
10.08.2007., 09:02

Projektiram u Kitchendraw-u radi vizalnog prikaza i tehničkog dijela posla ali budući nisam još dovoljno dobar u modificiranju kataloga što se tiče cijene, poslije sve elemente obračunam pomoću Optimik programa (moduli su krasna stvar) tako dobijem i krojnu listu te specifikaciju ploča i sveg potrošnog materijala ( u postavkama je moguća i korekcija cijene) kasnije samo dodam rad i to je to.

DIsign
10.08.2007., 09:04
Jedan moj poznanik se bavi izradom namještaja i kad sam bio kod njega tražiti ponudu za kuhinju nacrtao je sve prema mojoj skici u Corpusu i program mu je izbacio cijenu....još je neke detalje i to je bilo to....baš sam ga pitao kak tak brzo izbaci cifru i kolika je vjerojatnost da se zeznuo...
on kaže da je to to...
druga opcija je da se prilagodi KitchenDraw na sličan način kao što je netko već dao na forum probni katalog, odnosno da program računa sve mjere i da se ubace realne cijene iverala, panti, vodilica i sl...

ima samo jedna caka- www.corpus.hr vidi cijenu programa koji moraš kupiti jer neće radit bez hardverskog ključa

cd_covers
10.08.2007., 09:04
Umjesto keksa za razmak 4mm se mogu koristiti i pločice lesonita za razmak 3 mm, keramičarski križići, telefonske kartice (oprez! zaštičeni pantent by cdcovers :top: ) Za fino podešavanje su dobre keramičarske kajlice.
Ako je visina podnice od poda manja od visne kuhinjskih nogu (100mm) tada Proguram kroz cirkular komad iverala visine koja mi treba.

3 tel. kartice su malo više od 2mm, taman koliko meni treba...što se patenta tiče odričem se svih prava i dajem u slobodno korištenje sa ciljem razvoja zajednice samograditelja namještaja....:)

cd_covers
10.08.2007., 09:07
ima samo jedna caka- www.corpus.hr vidi cijenu programa koji moraš kupiti jer neće radit bez hardverskog ključa

znam, ali da se time bavim mislim mislim da bi ipak kupio....kažem ti da mi je čovjek napravio ponudu za 20-tak minuta i kaže da je siguran u taj iznos i da se nije zeznuo....

DIsign
10.08.2007., 09:15
Ma znam, Corpus je moja tiha patnja, radio sam s njim i stvarno je mrak, imam demo verziju čisto da se tu i tamo iskontroliram kad projektiram. I nabavit ću ga kad tad.:top:

MadVlad
10.08.2007., 09:23
Projektiram u Kitchendraw-u radi vizalnog prikaza i tehničkog dijela posla ali budući nisam još dovoljno dobar u modificiranju kataloga što se tiče cijene, poslije sve elemente obračunam pomoću Optimik programa (moduli su krasna stvar) tako dobijem i krojnu listu te specifikaciju ploča i sveg potrošnog materijala ( u postavkama je moguća i korekcija cijene) kasnije samo dodam rad i to je to.
Znači KD nema veze sa Optimikom i ne olakšava ti izračun cijene? I meni KD služi samo da dobijem realnu sliku

DIsign
10.08.2007., 09:36
Znači KD nema veze sa Optimikom i ne olakšava ti izračun cijene? I meni KD služi samo da dobijem realnu sliku

Tako je. cijenu izračunava Optimik. i to jako dobro, samo je potrebno ažurirati cijene. Ja imam gotove module za pojedine elemente u osnovi (bijeli iveral+kantABS2mm+usluga pile i kantiranja) kad ih ubacim u aktuelni posao promijenum dekor i kant koji trebam i nadodam "dodatnu opremu" i to je sve što trebam u pogledu cijene. Poslije samo izlistam specifikaciju radi narudžbe.

robert22
10.08.2007., 11:56

Iz KD moguće je krojne liste slati direktno u Optimik. Potrebne su male preinake u SpaceIni fileu. Također ga možete natjerati da automatski
popunjava Elgradov obrazac za narudžbu.

DIsign
10.08.2007., 12:57
Iz KD moguće je krojne liste slati direktno u Optimik. Potrebne su male preinake u SpaceIni fileu. Također ga možete natjerati da automatski
popunjava Elgradov obrazac za narudžbu.

To sam primjetio ali nije mi baš jasno dali u Optimik može izvesti i podatke o kantovima (vrsta, te koju stranicu kako kantirati za svaku pojedinu ploču) onako kako to Optimik navodi u svojoj krojnoj listi i specifikaciji materijala.
Može li i ispuniti Sižeov obrazac za narudžbu?

i najvažnije od svega kako uz sav taj posao da naučim kako se to radi?

robert22
10.08.2007., 13:22
To sam primjetio ali nije mi baš jasno dali u Optimik može izvesti i podatke o kantovima (vrsta, te koju stranicu kako kantirati za svaku pojedinu ploču) onako kako to Optimik navodi u svojoj krojnoj listi i specifikaciji materijala.
Može li i ispuniti Sižeov obrazac za narudžbu?

i najvažnije od svega kako uz sav taj posao da naučim kako se to radi?

Sa kantom je problem, ali mislim da se da riješiti. Meni excel ide jako loše
a siguran sam da bi se to dalo automatizirati.
Otvori C\KD Space file i odi do [BMSoftware], ovdje možeš promjeniti
postavke za export krojne liste, popis materijala, a možeš i dodati kant traku
Također možeš prilagoditi tip exporata tekst, xml ....

A možeš ukucati npr
BMS10=SizeKupres i dodati model exporta podataka

zed_alive
10.08.2007., 14:01
nisam shvatio, da li i koji od tih programa iz skice i osnovnih mjera proračunava dimenzije komada iverala/mediapana?

DjuroRadisha
10.08.2007., 16:13
Ma znam, Corpus je moja tiha patnja, radio sam s njim i stvarno je mrak, imam demo verziju čisto da se tu i tamo iskontroliram kad projektiram. I nabavit ću ga kad tad.:top:

Ima starija verzija mislim 1.25 za tridesetak kuna kod "dobavljača" programa, 2 nisam uspio ni nanjušit.

Amstel dila gore navedenu verziju za 600-tinjak kuna.

Nabavit ću ovih dana 1.25 pa javim kako radi

robert22
10.08.2007., 17:21
nisam shvatio, da li i koji od tih programa iz skice i osnovnih mjera proračunava dimenzije komada iverala/mediapana?

Može Optimik i KD
Kako DIsign kaže Optimik ima module i kada jednom napraviš jedan
tip elementa program će proračunati dimenzije iverala, kant traku ...
jedino nemaš sliku.
KD može i jedno i drugo ali je više zezancije dok to porihtaš.

vw71
12.08.2007., 09:51
evo da i ja pokazem svoju kuhinju. bas kao sto kaze podforum " sam svoj majstor " tako sam i ja napravio sam svoju kuhinju. kao prvo nisam stolar vec elektricar koji ne radi u struci vec se bavim izradom strojarskog dijela za bazensku tehniku. ovo sam napisao zato da ohrabrim sve one koji razmisljaju da li da se sami upuste u izradu vlastitiog namjestaja. ako imate volje i slobodnog prostora samo naprijed. :top: meni se visestruko isplatilo.

http://img172.imageshack.us/img172/7932/kuh1smhw2.th.jpg (http://img172.imageshack.us/my.php?image=kuh1smhw2.jpg)

http://img172.imageshack.us/img172/9126/kuh2smcr7.th.jpg (http://img172.imageshack.us/my.php?image=kuh2smcr7.jpg)

http://img474.imageshack.us/img474/5012/kuh3smir1.th.jpg (http://img474.imageshack.us/my.php?image=kuh3smir1.jpg)

http://img329.imageshack.us/img329/553/kuh4smfg3.th.jpg (http://img329.imageshack.us/my.php?image=kuh4smfg3.jpg)

ima jos par sitnica za zavrsiti ( staviti stakla, coklu i lajsnu oko plocica )

samsvojmajstor
12.08.2007., 10:10
Planiram raditi regal u dnevnom boravku i htjela bih da neki dijelovi budu od iverice 50 mm. Tražila sam po stranicama elgrada, iverpana,... i ostalih i vidjela da je najdeblja iverica 38 mm. Gdje kupiti deblju ivericu?

DjuroRadisha
12.08.2007., 12:49
jedino lijepiti 2x16mm + 1 od 18mm ;) ;) ;)

samsvojmajstor
12.08.2007., 13:19
Kako kantirati to? Kažu da nema tako široke trake. U čemu je tajna?

dumma
12.08.2007., 14:34
mislim da je tajna u tome da jednostavno nije potrebna tolika debljina iverice, ne shvaćam zašto bi moralo biti toliko debelo, jedino ako je iz nekih estetskih razloga toliko bitno, onda možeš koristiti 5 cm široke ploče kao frontu, blendu i sl. blendu okomito pričvrstiš na npr.policu (L u presjeku)

chateauxdeif
12.08.2007., 16:14
pretpostavljam da je razlog estetika, jer ima vrlo zgodnih polica od tako debelog materijala.
evo još jednog prijedloga.
tamo gdje budeš kupovala materijal pitaš, da li imaju neko uobičajeno rješenje, a ako ne probaj sa drvenim ukrasnim lajstnama, ima ih u raznim širinama i vrlo jednostavnim formama, koje ćeš vrlo lagano sama tonirati, lakirati ili nešto slično.
hrabro u posao i puno uspjeha:)

zoranp
12.08.2007., 16:28
Ormar od 50 mm debele iverice!?
Pa to je teško ko sam vrag, ljudi moji.

U elgradu imaju u ponudi radne ploče od 50 mm debljine, ali imaju sačastu ispinu od papira.

chateauxdeif
12.08.2007., 16:40
Ormar od 50 mm debele iverice!?
Pa to je teško ko sam vrag, ljudi moji.

U elgradu imaju u ponudi radne ploče od 50 mm debljine, ali imaju sačastu ispinu od papira.

mislim da se ne radio o ormaru. ne mogu si to niti zamisliti.:mad:
samsvojmajstor kaže da bi htjela da neki djelovi budu 5 cm debeli. s obzirom na današnji trend, nazovimo regala, mislim da pretpostavlja nekoliko polica te debljine.

MadVlad
12.08.2007., 18:26
Veće slike!

samsvojmajstor
12.08.2007., 20:22
chateauxdeif, upravo tako, nije riječ o klasičnom ormaru, nego o niskom regalu, s gornjom i donjom "pločom" debljine 5 cm (i još nekim policama), to mi izgleda jako dobro.:top:
hvala na savjetu, sutra idem istraživati po trgovinama

zoranp
13.08.2007., 04:03
Više piveee!:zubo:

zoranp
13.08.2007., 05:06
Evo da ne ispadne da sam jedan od onih koji mnogo pričaju a ništa ne rade,
šaljem vam par slikica nekih svojih radova:

Ovdje je nešto masiva u kombinaciji s knaufom:
http://img412.imageshack.us/img412/7704/vis2006036en4.jpg
http://img524.imageshack.us/img524/5732/vis2006039zh7.jpg
http://img524.imageshack.us/img524/8276/vis2006037nc2.jpg

Mediapan fronte i radna ploča od rausolida (kerrocka)
http://img412.imageshack.us/img412/3863/ereub1.jpg

Mediapan furniran wengeom:
http://img412.imageshack.us/img412/7440/ere03gs4.jpg

Zidana kuhinja u fazi izrade:
http://img217.imageshack.us/img217/9129/zidanakuhuizradipl9.jpg

i kad su donji elementi gotovi, uz sve ostalo sam radio i keramiku:
http://img78.imageshack.us/img78/120/gotovodoleoz3.jpg

Jedan od posljednjih, prošlotjednih radova:
http://img296.imageshack.us/img296/372/labosstoloc4.jpg

Kuhinja od iverala
http://img78.imageshack.us/img78/905/michogorejv0.jpg
http://img223.imageshack.us/img223/8715/michosankyj0.jpg

keramika i kuhinja od iverala
http://img223.imageshack.us/img223/8453/mojakeramikaikuhinjawa5.jpg

Nešto radova knaufom, kuhinja i rasvjeta moja, pločice napravio moj frend.
http://img78.imageshack.us/img78/5663/sankpolicavf4.jpg
http://img296.imageshack.us/img296/227/stakloiknaufuu1.jpg

neke fotke su lošije kvalitete, jer su poslikane mobitelom, ali bitno da se vidi.

zoranp
13.08.2007., 06:21
Ako ti je potrebno za plafon i pod, tada ti evo link priozvoda koji bi ti odgovarao:
http://hr.egger.com/ost-eng/egger-osteuropa-produkte-leichtbauplatten.htm

zoranp
13.08.2007., 06:25
Postoji još jedna mogućnost!
Izrada ploče te debljine od iverice ili MDFa i presvlačenje furnirom ili dekorom (tzv, ultraplasom) koji odabereš u nekom od dućana koji prodaju iveral!
Ili lakiranje Mediapana.

BILJEŽNIK
13.08.2007., 07:42
Treba zalijepiti dvije ploče iverala debljine 25 mm te ih zatim obrezati i kantirati. Evo primjer TV ormarića. Nakon ljepljenja gornja je ploča kantirana u Siže kupresu u Samoboru. http://img223.imageshack.us/my.php?image=img6425uc6.jpg

MadVlad
13.08.2007., 13:05
Ja spojio dvije od 25mm vijcima i odnio u Siže na kantiranje. Oni imaju veći izbor širokih traka i kantiraju materijal koji nije kupljen kod njih.
Ali teško je to. 1m2 takve daske je imao 38 kg!!! Vagao

Veky
13.08.2007., 14:59
btw radnih ploča...

Koja im je sad odprilike cijena?
Moram idući tjedan u tumbanje kuhinje i preradu svih elementata i gornje ploče.

Vrag je što je koliko se sjećam standardna duljina 2800mm x 610mm x 28mm, a ja trebam 2900mm + nekih 410mm + 600mm komade. Moram do našeg lokalnog "Mahagonija" izviditi sitauaciju.

Negdje sam iskopo 160kn. Po metru ili po komadu?

chateauxdeif
13.08.2007., 16:12
@Veky
hvala Bogu pa si živ. zadnje što sam od tebe pročitala bilo je da ideš raditi neku struju preko vikenda i ako se dugo ne javiš, onda znači da nije uspjelo:D
i onda se dugo ne javiš a ja u brizi i tuzi:o (iako si nakon mog odlaska na more imao neke primjedbe, al to ćemo obračunati drugi puta):rofl:
ploče:
ja sam u vinkovci-županja području našla na 4 metarske, 28mm ploče, izuzetno lijepih dizajna ali i lijepe cijene.
oko 250,- kn dužni metar ako ne kupiš cijelu 4 metarsku dužinu.
ako kupiš svih 4 metra, rezat će je prema tvojoj želji ali moraš platiti svih 4 metra. onda je cijena oko 20% jeftinija.
pokazalo se da je kvaliteta dobra, kao što su rekli. niti nakon 3 godine intenzivne uporabre (samo ne vrući lonci) kao nova je.
koliko vidim koji komadi tebi trebaju, ti si pa skoro za cijela 4 metra.
znam da imaju i jeftinije ploče, i to puno jeftinije, ali nisam ipak bila toliko hrabra. možda griješim, ali ova ploča je super.
izgleda kao zeleni sjajni mramor i i još uvijek je sjajna.:) opravdala je moje povjerenje.
i danas im cijena nije bitno drugačija.
ako trebaš proizvođača, za tebe :cerek: ću otići na put do vinkovaca i neljubazne, doista jesu, trgovce tražiti tu informaciju.

vw71
13.08.2007., 19:11
evo vecih slika

[img=http://img515.imageshack.us/img515/6310/kuhiiiiiii1pc2.th.jpg] (http://img515.imageshack.us/my.php?image=kuhiiiiiii1pc2.jpg)

vw71
13.08.2007., 19:15
[img=http://img126.imageshack.us/img126/8454/kuhiiiiiii2ds3.th.jpg] (http://img126.imageshack.us/my.php?image=kuhiiiiiii2ds3.jpg)

[img=http://img126.imageshack.us/img126/9005/kuhiiiiiii3bt5.th.jpg] (http://img126.imageshack.us/my.php?image=kuhiiiiiii3bt5.jpg)

[img=http://img253.imageshack.us/img253/3359/kuhiiiiiii4la7.th.jpg] (http://img253.imageshack.us/my.php?image=kuhiiiiiii4la7.jpg)

Veky
13.08.2007., 20:11
Ma ima ja tu svojih domaćih samo kad se sjetim da moram k njima na razgovore to mi je kao da moram zubaru na vađenje zubnog živca.

A živ sam ti ja, ali ne smijem zachatavati temu. Štoviše, napravio sam dvije struje. A ni ovo ne bi radio da nemam ženu. A kad imaš ženu, nemaš mira. Dovoljno da se ona sjeti promjeniti frižider za veći... i eto ti posla. Promijeni pola struje u kući, prekroji pola kuhinje, odreži koji prst (ok, to još nisam)...

ekstrem
13.08.2007., 22:25
jedno malo pitanje:)
kako odnosno koliko ti se otvara gornji kutni element

zoranp
14.08.2007., 05:22
evo vecih slika

[img=http://img515.imageshack.us/img515/6310/kuhiiiiiii1pc2.th.jpg] (http://img515.imageshack.us/my.php?image=kuhiiiiiii1pc2.jpg)

Lijepo!:)
Kaj ti je to za radnu ploču? Rausolid ili kerrock?
BTW, ja bih na okvire stavio 2 amortizera, pogotovo ako stavljaš pravo staklo u njih.
Sve izgleda jako uredno i pedantno napravljeno. :s

zoranp
14.08.2007., 05:27
standardna radna ploča je dimenzija 4200 mm X 600 mm X 38 mm i košta oko 150 kn/ m. Imaš debljine i od 28, 50 i 64, kao i širine od 900 mm.

DIsign
14.08.2007., 07:37
Evo malo i od mene. Ako vam se svidi možda pošaljem još koju kad se vratim s mora :)

http://goimage.info/pics/bd44cd454f32557a7bb1e2d1100a044e.JPG
http://goimage.info/pics/f023a05032741ff741a32bd41ea2ac14.JPG
http://goimage.info/pics/4aaec0aac32936c31fdbf9cb24786cab.JPG
http://goimage.info/pics/412f09c1293fcc26bd86d25e558960e9.JPG
http://goimage.info/pics/610c8413a7763eebfbccc69f6e69a321.JPG
http://goimage.info/pics/f5664ddc72496ccafdd66ad11eae7703.JPG
http://goimage.info/pics/e27ce0bdf927509052efba707e41e0c6.JPG

BILJEŽNIK
14.08.2007., 08:06
Ja spojio dvije od 25mm vijcima i odnio u Siže na kantiranje. Oni imaju veći izbor širokih traka i kantiraju materijal koji nije kupljen kod njih.
Ali teško je to. 1m2 takve daske je imao 38 kg!!! Vagao

Težina se može smanjiti tako da se umjesto cijele ploče na donju stranu po vanjskom rubu zaljepe samo "trake" iverice širine desetak cm.

kajbuvac
14.08.2007., 10:41
Tako to treba decki:top:

Tolko sam se morao prepirati...i na kraju sam ipak dobio sto sam htio....
REFERENZE u slici i djelu......

Jedna jos mala primjedba......po slikama se vidi kvaliteta i dobar dizajn......samo fali brzina izrade,pouzdanost

Dising.....super ti je disajn!:s

Pozdrav

DIsign
14.08.2007., 10:49
Tako to treba decki:top:

Tolko sam se morao prepirati...i na kraju sam ipak dobio sto sam htio....
REFERENZE u slici i djelu......

Jedna jos mala primjedba......po slikama se vidi kvaliteta i dobar dizajn......samo fali brzina izrade,pouzdanost

Dising.....super ti je disajn!:s

Pozdrav

Danke!

Sorry kaj nemrem postat sliku s brzinom izrade, a što se tiče pouzdanosti-totalno sam nepouzdan-angažirati mene to je totalni rizik :cool:

DI=moji inicijali, sign=potpis total=DIsign

polly
14.08.2007., 11:01
a što se tiče pouzdanosti-totalno sam nepouzdan-angažirati mene to je totalni rizik :cool:

kao uostalom i svi na ovim prostorima
so, uklapaš se savršeno, naj iti u dojčland delati :rofl:

krasno radiš :top:
a bome ni ostali dečki nisu loši :)

kajbuvac
14.08.2007., 12:09
Danke!

Sorry kaj nemrem postat sliku s brzinom izrade, a što se tiče pouzdanosti-totalno sam nepouzdan-angažirati mene to je totalni rizik :cool:

DI=moji inicijali, sign=potpis total=DIsign

Ti bi se svadil?:flop:

DIsign
14.08.2007., 12:14
Ti bi se svadil?:flop:

jokjok to ti je samo moj smisao za humor :top:

kajbuvac
14.08.2007., 12:35
jokjok to ti je samo moj smisao za humor :top:

Ok...onda konkretno:

Koliko kosta i kak dugo ti treba za;
http://goimage.info/pics/bd44cd454f32557a7bb1e2d1100a044e.JPG?:confused:

DIsign
14.08.2007., 12:52
Ok...onda konkretno:

Koliko kosta i kak dugo ti treba za;
http://goimage.info/pics/bd44cd454f32557a7bb1e2d1100a044e.JPG?:confused:

o cijenama na PP i za mjesec dana useljavate suđe :) sorrry nema me do 20.8.07.

vw71
14.08.2007., 16:48
jedno malo pitanje:)
kako odnosno koliko ti se otvara gornji kutni element

super si to primjetio, otvaraju se malo manje od max zbog nape ali dovoljno da koristis kut.

to zoranp: radna ploca je obicna bijela, samo je prednja strana 80 cm. sto se tixce alu okvira tu su me posteno izj......... u size-kupresu i preporucam ljudima da ih izbjegavaju na kilometre kad ih kupuju :flop:

zoranp
14.08.2007., 22:22
DIsign!
Lijepo tebi to ide, dopada mi se ono riješenje u potkrovlju.

rea12345
15.08.2007., 08:08
Što je to 2k poliuretan i kako se uopće koristi?
mi bi takoder stavili neko drvo u kupaonicu i imamo sličnih problema!
no nama umivaonik treba doći na ploču; kao neki lavor..
pa nas zanima koliko je pametno da i ta gornja ploha bude MDF s obzirom da je meni to estetski puno bolje rješenje od kamena (granita i sl.)

tzac
15.08.2007., 08:28
no nama umivaonik treba doći na ploču; kao neki lavor..
pa nas zanima koliko je pametno da i ta gornja ploha bude MDF s obzirom da je meni to estetski puno bolje rješenje od kamena (granita i sl.)

Ako neće ići kamen onda iskoristiti materijal za kuhinjsku radnu ploću. Vidio sam takvo rješenje u Austriji u app na skijanju. Već par godina izgleda isto kao i prve, dakle očito solidno rješenje.

upravitelj
15.08.2007., 16:19
Uredili smo kupaonu :s , sve super ispalo, a sad bi si sami napravili kupaonski ormarić od iverala (ili neznam čega više), s tim da smo kupili ugradbeni lavabo (ono - samo zdjela od keramike) koji treba "utopiti" u granitnu ploču koja bi pak trebala leći na taj ormarič. I to bi onda bilo to. E sad, ima li tko kakav nacrt ili savjet za podjeliti? Kakav materijal kupiti, gdje??? Svaki savjet je dobro došao. Hvala!

i ja sam imao slično iskustvo no odlučio sam se na drugačije riješenje. naime, od metalnih profila, (pravokutnog presjeka) 40x40mm sam iskrojio konstrukciju za postojeću ploču, zavario na spojevima te ju pričvrstio uz zid (tipla + vijak). zatim sam kupio ploču iverice debljine 16mm te ju izrezao tako da ju postavim gore kao ploču te isto tako sa prednje i bočne strane, izbušio rupe i lim vijcima pričvrstio na već postojeću metalnu konstrukciju. kad je to sve bilo gotovo na sve to sam postavio rigips ploču (vodootpornu) i isto tako vijcima ju pričvrstio na već postavljenu ivericu. kad je to sve bilo gotovo izrezao sam rupu za predviđeni ugradbeni umivaonik, zatim sam zvao keramičare koji su postavili pločice na sve to (odmah su radili i cijelo kupatilo) te je na kraju došao umivaonik skupa sa ostalim kupaonskim elementima. e sad, ovo moje se malo razlikuje od tvog prvobitnog pitanja, odnosno ormarića no nadam se da sam barem malo proširio ideju kako to napraviti. pozdrav

bubica1
16.08.2007., 06:50
ja nisam radio ormaric nego nesto slicno no mozda pomogne,na cjeli jedanzid kupaone cca 2,5m sam stavio L-profile kao za police samo vece ukupno 5kom i na to stavio kuhinjsku radnu plocu (bijelu) i u nju "utopio" lavabo.....
znaci nije ormaric ali nesto slicno, ispod toga sada stoji vesmasina i ostalo.....

nakon 5god na ploci nema niti najmanjih tragova ostecenja od vlage

iznad toga se nalaze police i nosac za zrcalo od furnirane iverice kantirane ABS-om i oni su takodjer kao novi, naravno iverica "ne pliva" ali je zato u vlazi

smatram da slobodno mozete raditi ormaric od iverala, kantirati ga ABS-om ali na njega onda da dodje neka radna ploca ili kamen, mislim da je jedino bitno da taj ormaric ima neke metalne-plasticne nozice makar 2-3cm jer pod kupaone ipak moze "zaplivati"

zoranp
17.08.2007., 07:04
Kao što amater total kaže, za kupaonski namještaj je lakirani MDF najbolji. A izbor boja u tom slučaju takodjer jer se sve boje daju izmješati po RAL-u i NCS-u.

Vrlo bitna stvar je da stranice ormarića nisu na podu, već da je takav namještaj obješen na zid ili na vlastitim nogicama kako ne bi vukao vlagu iz poda.

Takodjer je preporučljivo da ledja ormara budu odmaknuta od zida minimalno 1 cm ili da ledja uopće nema. To je bitno zbog odzračivanja ormara radi kondenzacije pare.

zoranp
17.08.2007., 07:20

Kako se radi o malom ormariću, najjednostavnije bi vam bilo, da ukoliko želite nešto kvalitetno, da napravite nacrt, sami ili uz stručnu pomoć, izrežete mediapan u nekom od drvnih centara, obradite ga i pripremite za lakiranje (obrade se rubovi fronte, izbuše rupe za spojeve, pante i ručkice), i odnesete ga na lakiranje u lakirnicu. Nakon lakiranja ga samo sastavite i to je to. Ako nemate alata ili se ne usudite upustiti se u samogradnju, vjerujem da Vam stolar ne bi računao previše za stolarski dio posla.
Ja npr. imam mušteriju koja voli sama šarafiti i sastavljati namještaj, tako da mu ja pripremim sve do faze gdje on dalje može sam. Ja ne moram izlaziti iz radione, jer on sve donese i dodje po pripremljene dijelove. Ja zadovoljan jer ipak nešto i zaradim, on zadovoljan jer ga nije skupo koštalo i još k tome ima dodatno zadovoljstvo kad sastavi vlastiti komad namještaja.

sibi
17.08.2007., 07:57
Nešto radova knaufom, kuhinja i rasvjeta moja, pločice napravio moj frend.
http://img78.imageshack.us/img78/5663/sankpolicavf4.jpg
http://img296.imageshack.us/img296/227/stakloiknaufuu1.jpg

Prvo šta mi upada je u oči je izbor piva... :rofl:

NuznoZlo
17.08.2007., 13:13
Gledajući dućane, cijene, alat i činjenicu da mogu sam dosta toga odlučio sam da ću ponešto i napraviti. Prije sam već smislio i sastavio jednostavni ugradbeni ormar - dakle bez ladica ili stakla - samo daske s pantima i ručkicama pa vidim da je to izvedivo. Od alata sam trebao samo aku bušilicu.
Znam si izmjeriti i naručiti materijal (jedino nisam tako dobar u idejama ali recimo da se sad bavim samo izvedbom).
Imam bušilicu, aku-bušilicu, ubodnu pilu, ručnog alata malo. Ne mislim se baviti punim drvom.

Što bi vi iskusni slagači iverala predložili za sljedeće:
- šablone za bušenje/glodanje, kutnici za pridržavanje dasaka, stezači za ljepeljenje - što vam najviše koristi i treba?

- spajanje iverala: da li je "keksanje" kvalitetnije od konfirmata? da li kombinirate ljepljenje (čepovi ili keksi) i vijke/ konfirmate. Kupio bih si ja keksericu ako su takvi spojevi bolji. Molim Vaša mišeljenja recimo za kuhinju (tamo se ionako vidi samo jedno ili dva čela elementa - npr. gornji elementi uz samostojeću napu). Ima li smisla mučiti se s keksima na mjestima koja se ne vide?

- leđa: s kojim jeftinim alatom napraviti uredan "falc" na iveralu tako da leđa budu utopljena. Ne mislim na utor (pa onda ostaje prostor iza elementa) nego samo na zarez kako se leđa ne bi vidjela kad gledate element s boka

- kao se zovu one ladice kojima su bokovi od lima - treba ti manje drvenih komada i da li bi to jedan razumni amater to mogao postaviti da nečemu liči?

- kao objesiti elemente u huhinji na zid od siporeksa? recimo da elementi nemaju odmaknuta leđa nego su ista direktnmo na zidu.

zoranp
17.08.2007., 19:26
- šablone za bušenje/glodanje, kutnici za pridržavanje dasaka, stezači za ljepeljenje - što vam najviše koristi i treba?

Sve od navedenog

- spajanje iverala: da li je "keksanje" kvalitetnije od konfirmata? da li kombinirate ljepljenje (čepovi ili keksi) i vijke/ konfirmate. Kupio bih si ja keksericu ako su takvi spojevi bolji. Molim Vaša mišeljenja recimo za kuhinju (tamo se ionako vidi samo jedno ili dva čela elementa - npr. gornji elementi uz samostojeću napu). Ima li smisla mučiti se s keksima na mjestima koja se ne vide?

Keksanje u svakom slučaju, zalijepljeni spoj je kao zavaren

- leđa: s kojim jeftinim alatom napraviti uredan "falc" na iveralu tako da leđa budu utopljena. Ne mislim na utor (pa onda ostaje prostor iza elementa) nego samo na zarez kako se leđa ne bi vidjela kad gledate element s boka
Keksericom uz pomoć komada dugačke daske koja služi kao graničnik-vodilica, zubi na glodalu moraju biti oštri

- kao se zovu one ladice kojima su bokovi od lima - treba ti manje drvenih komada i da li bi to jedan razumni amater to mogao postaviti da nečemu liči?
metabox, ili tandembox! Možeš ih postaviti. Ako nisi siguran investiraj malo vremena da napraviš model od ostataka iverala nakojem ćeš trenirati:D

- kao objesiti elemente u huhinji na zid od siporeksa? recimo da elementi nemaju odmaknuta leđa nego su ista direktnmo na zidu.
Ja u slučaju siporexa uvijek koristim ove tiple:
http://www.fischer.de/befestigung/en/index.html

Nadam se da sa mti pomogao odgovorima. Vjerujem da će ti ostali isto tako udjeliti pokoji koristan savjet.
Vidi što se desilo Prorexu, još malo pa će počti mijenjati krovište na svojoj kući!:zubo:

zoranp
17.08.2007., 19:30
Prvo šta mi upada je u oči je izbor piva... :rofl:

Paaaa..!
Nadam se da poznaš ono majstorsko pravilo:
"Nemreš delati taj posel ak' ne piješ!":rofl:

VivaPiva
17.08.2007., 23:13
...i odnesete ga na lakiranje u lakirnicu.

E, tu ja imam problemčić. U firmi gdje radim postoji lakirnica gdje mi dečki kad mi je potrebno polakiraju sve kaj trebam. Međutim često ne mogu radi drugog posla, nemaju vremena... U Bauhausu sam vidio neke električne šprice "Wagner" cca.500 kn. Jel neko radio sa njima i kakva su vam iskustva. Pošto imam prostor gdje bih mogao obaviti i taj dio posla (lakiranje), čini mi se da bi ta kupovina bila dobar potez ukoliko stvar radi korektno

VivaPiva
17.08.2007., 23:25

Metabox je dosta jednostavan za postavljanje, samo se drži propisanih "Blum"-ovih mjera iz kataloga i nemoš falit. Bilo bi ipak bolje da prije početka radova nabaviš šablonu "Minifix" za postavljanje vodilica ladica - prilično olakšavaju život! Dobar početak.

alevanic
18.08.2007., 07:25
Najprije lijep pozdrav svima.

Do sada sam na ovom forumu našao priličan broj korisnih savjeta u slaganju vlastite kuhinje. Međutim, ono što nisam našao nigdje na netu jesu iskustva u slaganju kuhinjskih elemenata sa rupom za ugradbenu perilicu posuđa.
Na netu se mogu naći skice po pojedinim proizvođačima kakvih dimenzija te rupe trebaju biti, ali me interesira kakva su vaša iskustva.

Npr. na Whirpoolovim (obzirom da njihovu perilicu mislim uzeti) stranicama sam našao ovakvu skicu http://www.whirlpool.co.uk/product_pictures/TDDW18BI01.jpg . Prema njoj između lijeve i desne ploče elementa i perilice postoji samo 3 mm razmaka.
Jeli to dovoljno za manevriranje prilikom uguravanja perilice u element i otvaranje/zatvaranje vrata ili razmak treba biti veći npr. 10mm ?
Isto me interesira jeli dosta ostaviti 5mm između gornje plohe elementa i perilice ?

Unaprijed vam hvala.

ekstrem
18.08.2007., 12:08
ostavljas rupu 600 mm,a kada postavis sve elemente i naravno livelas ih tada uguras perilicu onda je po visini naspanas do ploce te fiksiras

zviri
18.08.2007., 12:52
Prije 3 god kupila sam kuhinjske stolice, koje su, s vremenom pukle. Odnosno, pukla su sjedišta i to na pola,tako da sad sjedimo na polu-slomljenim stolicama. Nemam pojma od kojeg materijala su ta sjedišta bila,al od nekvalitetnog-definitivno.
E sad, stolice su cijele tapecirane umjetnom kožom i trebalo bi promijeniti ta sjedišta i ponovno ih pretapecirati istim, postojećim materijalom.
Žao mi ih bacati,iako me nagovaraju da kupim nove. Te sam platila svaku 400,00 kn.
Od čega napraviti novo sjedište da bude tanje i izdržljivo?
Da li raditi sam ili povjeriti nekome?
Koliki trošak očekivati?

zviri
18.08.2007., 20:26
Ako mi vi nemate što pametno savjetovati, kako da ja znam što učiniti?!

Dajte ljudi, pomagajte!!!:cerek:

zoranp
18.08.2007., 20:31
Samo tako napravi kako je nacrtano i sve će biti OK.
Nemojh zaboraviti naručiti/izrezati frontu za perilicu (596 x 596 mm za standardnu visinu kuhinje), to ti je jedini komad daske koji ti treba za ugradnju.

alevanic
18.08.2007., 21:48
Hvala na odgovorima, a kad smo već kod fronte sjetio sam se još jednog pitanja. Što ako se na dnu elementa u koji ulazi perilica postavi poprečna daska npr. visine 8 cm ? Ima li problema sa otvaranjem ? Jeli bolje pričekati perilicu pa vidjeti koliki točno može biti razmak između fronte na vratima i te donje daske ?

Još jednom hvala.

zoranp
18.08.2007., 22:28
Hvala na odgovorima, a kad smo već kod fronte sjetio sam se još jednog pitanja. Što ako se na dnu elementa u koji ulazi perilica postavi poprečna daska npr. visine 8 cm ? Ima li problema sa otvaranjem ? Jeli bolje pričekati perilicu pa vidjeti koliki točno može biti razmak između fronte na vratima i te donje daske ?

Još jednom hvala.

Ne vidim razlog zbog čega bi stavjao dasku, jer ispod fronte ti dolazi cokl kojeg kopčaš na noge elemenata sa lijeve i desne strane od perilice.
BTW, ne znam da li si u potpunosti shvatio, za perilicu ne trebaš raditi korpus elementa, ona se pogurne u otvor izmedju dva susjedna elementa. Na nju samo montiraš frontu. Koliko vidim da je tip perilice o kojoj pričamo onaj na kojoj su komande s prednje strane?

prorex
18.08.2007., 22:42
Nadam se da sa mti pomogao odgovorima. Vjerujem da će ti ostali isto tako udjeliti pokoji koristan savjet.
Vidi što se desilo Prorexu, još malo pa će počti mijenjati krovište na svojoj kući!:zubo:

Pa da znaš da bi trebalo. Baš tražim majstora koji će skinuti crijep, postaviti novu foliju i vratiti crijep natrag. Teško ga je naći jer je to hrpa posla, a nemreš niš naplatiti, pa svi od toga bježe. Kak su mi rekli, zezancija je u tome već što ne znaš u kakvom su stanju grede, pa ak se nekaj zakomplicira imaju samo problema.

A kaj se savjeta tiče, da me niste tak dobro savjetovali nebi pol toga tako dobro napravio (barem iz moje perspektive gledano, možda netko drugi vidi sve nedostatke ali ja bi to puno lošije napravio bez savjeta). To me dodatno ohrabrilo da se upustim i u nove izazove :D

atlantis
18.08.2007., 22:57
daj proficu da ti ih popravi i ponovo tapecira :)

Wisteria
19.08.2007., 09:46
Kao što amater total kaže, za kupaonski namještaj je lakirani MDF najbolji. A izbor boja u tom slučaju takodjer jer se sve boje daju izmješati po RAL-u i NCS-u.

Vrlo bitna stvar je da stranice ormarića nisu na podu, već da je takav namještaj obješen na zid ili na vlastitim nogicama kako ne bi vukao vlagu iz poda.

Takodjer je preporučljivo da ledja ormara budu odmaknuta od zida minimalno 1 cm ili da ledja uopće nema. To je bitno zbog odzračivanja ormara radi kondenzacije pare.

Misliš na ovako nešto kao kod mene :D ???

http://img530.imageshack.us/img530/1540/dscf2610bj1.jpg

http://img526.imageshack.us/img526/566/dscf2608zc4.jpg

koprivica
19.08.2007., 09:56
čula sam da imaju vodilice za ladice gdje točkići imaju gumu, zanima me postoji li takav i metabox?

zoranp
19.08.2007., 10:21
Misliš na ovako nešto kao kod mene :D ???

http://img530.imageshack.us/img530/1540/dscf2610bj1.jpg

http://img526.imageshack.us/img526/566/dscf2608zc4.jpg

Tako nešto kao kod tebe!:zubo:

K.K.
19.08.2007., 10:21
pozz...

citajuch vas, odluchio sam se na samogradnju, za pochetak, stalka za tv i dvd...

forma bi bila slijedecha :

...................
I.....I.....I.....I

kak dobro crtam :zubo: , dakle prilichno jednostavno, dve daske, spojene izmedju sa 4 manje da bih dobio 3 rupe u koje ide dvd uredjaj a u ostale 2 CDi i DVDi, a na gornju dasku TV i punichina slika :rofl:

debljina dasaka bi bila 50mm, dakle nema mi druge nego uzet 2 x 25mm ivericu i spojit ih, pa zakantirat... znam da je bilo govora o spajanju iverica al nemrem to sad nach pa vas pitam kak te 2 ploche spojit da konachan rezultat bude jedna daska debljine 5 cm a da se pritom ne vide nit sarafi nit bilo kaj drugo s cim je spajano, a da se nakon mjesec dva ne odlijepi/odsarafi ili kaj vech ??

drugo, kak mi je najpametnije ubebit ove okomite daske izmjedju? drvenim tiplama? sarafe ne bih jer bi bili vidljivi...

na donju dasku bih usarafio plasticne ili gumene nogice veceg promjera tak da nije direktno sve na podu... ili imate kakav drugi prijedlog?

tnx

p.s. jel tko nashao kakvu stranicu sa nacrtima ovakvih stvari?

zoranp
19.08.2007., 10:25
Koja boja i od kojeg materijala bi ti to izradio, i zbog čega 50 mm debela iverica, 38mm kao radna ploča ti je čisto dosta i riješio si problem?

K.K.
19.08.2007., 10:37
Koja boja i od kojeg materijala bi ti to izradio, i zbog čega 50 mm debela iverica, 38mm kao radna ploča ti je čisto dosta i riješio si problem?

boja crna... a materijal bi bio iverica, oplemenjena... 50mm zato kaj mi se to svidja... radna plocha od 38mm mi je za plan B... naime, vidio sam slichan "projekt" u nekom od salona namjeshtaja sam kaj je umjesto 3 rupe u stalku bilo 1x rupa i 2x ormarich sa prekrasnom cijenom od 1300kn... malo sam shnjofao oko tog komada namjeshtaja i zakljuchio da mogu to napravit i sam... ak ne, vidjet chemo kak che ispast roshtilj kuren oplemenjenom ivericom :)

Zvrksa
19.08.2007., 11:28
e...misliš na nešto ovakvo? imaš to u ikei za 70 eura (osim ak je tebi baš gušt da to sam napraviš)
http://www.ikea.com/at/de/catalog/products/00045560

K.K.
19.08.2007., 11:35
e...misliš na nešto ovakvo? imaš to u ikei za 70 eura (osim ak je tebi baš gušt da to sam napraviš)
http://www.ikea.com/at/de/catalog/products/00045560

e na tu foru... videl sam to u ikei... al ja bi to u svojim mjerama... a i gusht je u igri :)

Zvrksa
19.08.2007., 11:59
oke...sretno u izrađivanju:top:

Edgar
19.08.2007., 16:15
jel zna netko koliko košta mdf, a kolikolakiranje istoga, po m2?

K.K.
19.08.2007., 18:35
daklem... kod spajanja 2 ploche iverice da li je ok spojiti ih tiplama i zaljepiti nekim lijepilom(kojim?) ili ima kakvo drugo rijeshenje?

DIsign
20.08.2007., 06:25
DIsign!
Lijepo tebi to ide, dopada mi se ono riješenje u potkrovlju.

Hvala hvala, cijenim mišljenje onog koji se kuži.

alevanic
20.08.2007., 06:48
Ne vidim razlog zbog čega bi stavjao dasku, jer ispod fronte ti dolazi cokl kojeg kopčaš na noge elemenata sa lijeve i desne strane od perilice.
BTW, ne znam da li si u potpunosti shvatio, za perilicu ne trebaš raditi korpus elementa, ona se pogurne u otvor izmedju dva susjedna elementa. Na nju samo montiraš frontu. Koliko vidim da je tip perilice o kojoj pričamo onaj na kojoj su komande s prednje strane?

Da, radi se o perilic koja s prednje strane ima komande, poluintegrirana.
Dakle nije potrebna daska koja bi sakrila donji dio perilice izmedju poda i fronte ?

NuznoZlo
20.08.2007., 09:00

Hvala puno. :s

A reci mi (kad imaš vremena) koliko gusto staviti te kekse kod iverala. I da li ljepiti samo kekse ili cijeli spoj?
Prepostavljom da nema smisla kantirati čela dasaka koja se ljepe?
I znači kad imaš kekse, ne stavljaš nikakve vijke?
Leđa pribiješ čavlićima ili malim vijcima?

zoranp
20.08.2007., 10:28
Hvala puno. :s

A reci mi (kad imaš vremena) koliko gusto staviti te kekse kod iverala. I da li ljepiti samo kekse ili cijeli spoj?
Prepostavljom da nema smisla kantirati čela dasaka koja se ljepe?
I znači kad imaš kekse, ne stavljaš nikakve vijke?
Leđa pribiješ čavlićima ili malim vijcima?

Kekse stavljaš na krajeve daske, u sredinu stavljam obično još jednog ako stane, a kod širih spojeva mi je razmak cca 20 cm.
Lijepilo utiskujem samo u utore.
Čela se ne kantiraju ako ih zatvara spoj.
Vijke uopće na stavljam jer je se lijepljeni spoj keksima funkcionira na način da osim što lijepilo prodire u vlakanca drveta te ga na taj način prilikom sušenja povezuje, keks ima ekspandirajuče djelovanje unutar spoja prilikom djelovanja vlažnosti lijepila.
Ledja šarafim vijcima 3 x 3,5 mm, tako se ne dovodim u situaciju da moram izlaziti na reklamaciju jer je netko nagurao odjeću u ormar i tako izbio ledja. .

zoranp
20.08.2007., 10:33
Da, radi se o perilic koja s prednje strane ima komande, poluintegrirana.
Dakle nije potrebna daska koja bi sakrila donji dio perilice izmedju poda i fronte ?
Ne ta daska ti je cokl koji postaviš na kraju po cijeloj duljini kuhinje.

BILJEŽNIK
20.08.2007., 11:50
Evo topic o tome... http://www.forum.hr/showthread.php?t=246788

prorex
20.08.2007., 14:22
Jedno pitanjce oko izrade polica. Hto bih napraviti nešto poput ovog
http://img501.imageshack.us/img501/8730/158jf4.jpg (http://imageshack.us)

Muči me kako dasku prčvrstiti za zid bez da se vidi vijak (vjerovatno je vijak ispod police) ali isto tako kako policu pričvrstiti na zid i da bude nosiva i da se ne vidi nosač. Takvo što bi napravio u dnevnom boravku, ali i u hodniku gdje bi daska moja je uz zid bila duljine 2 metra i služila da se na nju ušarafe vješalice.

koprivica
20.08.2007., 19:40
Jedno pitanjce oko izrade polica. Hto bih napraviti nešto poput ovog
http://img501.imageshack.us/img501/8730/158jf4.jpg (http://imageshack.us)

Muči me kako dasku prčvrstiti za zid bez da se vidi vijak (vjerovatno je vijak ispod police) ali isto tako kako policu pričvrstiti na zid i da bude nosiva i da se ne vidi nosač. Takvo što bi napravio u dnevnom boravku, ali i u hodniku gdje bi daska moja je uz zid bila duljine 2 metra i služila da se na nju ušarafe vješalice.

imaš u sch skrivene nosače polica za iveral debljine 25mm...oni se ubuše bočno u iveral pa se uopće ne vide, jedino nisam sigurna kolike su nosivosti takve police..

DjuroRadisha
20.08.2007., 21:09
imaš u sch skrivene nosače polica za iveral debljine 25mm...oni se ubuše bočno u iveral pa se uopće ne vide, jedino nisam sigurna kolike su nosivosti takve police..

Nisu baš neke nosivosii, na jednom dnevnom sam morao ubacivati klasične nosače jer su police bile 36mm, naznam kako funkcionira na 18 ali nevjerujem baš previše tim nosačima

prorex
20.08.2007., 22:27
Nisu baš neke nosivosii, na jednom dnevnom sam morao ubacivati klasične nosače jer su police bile 36mm, naznam kako funkcionira na 18 ali nevjerujem baš previše tim nosačima

Vidim po salonima dosta takvih polica, a i meni se sviđaju. Pitao sam za to u Iverpanu pa mi je lik rekao da imaju to za police 28 mm ali da kod opterećenja znaju probiti gornju plohu. Takođe je rekao da pogledam u Furniru jer da tamo imaju neke bolje sisteme, pa ću za koji dan tamo pitati.

zoranp
20.08.2007., 22:35
Takve police po specifikacijama imaju nazivnu nosivost od 60 do 85 kg/m2, pri ravnomjernoj rasporedjenosti tereta.

maximalna dubina takvih polica je obično 20 cm. 16 je ok.

prorex
20.08.2007., 22:45
Takve police po specifikacijama imaju nazivnu nosivost od 60 do 85 kg/m2, pri ravnomjernoj rasporedjenosti tereta.

maximalna dubina takvih polica je obično 20 cm. 16 je ok.

Ako bi stavio par slika i koju ukrasnu svijeću mogao bi znači imati police od 20 cm. A sa koliko takvih nosača učvrstiti policu? ima li koji savjet, npr svakih 25cm po jedan nosač, svakih 50 cm, ili samo dva (na početak i na kraj). Mislim, što ih je više to je teže točno izbušiti rupe na polici i samom zidu :)

zoranp
20.08.2007., 23:02
Ako bi stavio par slika i koju ukrasnu svijeću mogao bi znači imati police od 20 cm. A sa koliko takvih nosača učvrstiti policu? ima li koji savjet, npr svakih 25cm po jedan nosač, svakih 50 cm, ili samo dva (na početak i na kraj). Mislim, što ih je više to je teže točno izbušiti rupe na polici i samom zidu :)

Par slika i koju ukrasnu svijeću će ti držati i par nosača.

Ako ti je duljina police preko 1 m stavi tri!

To su uglavnom ukrasne police za ukrasne predmete.
Ugradio sam ih dosta tako da znam kako funkcioniraju.
Čak sam svojevremeno to radio na način da sam rupu u zidu napunio expandirajučim PU lijepilom i u nju gurnuo navojnu šipku fi 12, i na to sam nabio policu. Drži k'o ludo!
Uvjet je da police budu uske.

sibi
21.08.2007., 07:05
Ti skriveni nosači zovu se konzolni i iako imaju nazivnu nosivost relativno veliku ja se ne usudim stavljat gore puno tereta jer se mogu malo saviti i onda loše izgleda (neće puknuti ali loše izgleda)

Evo primjera kako izgleda:
http://web.vip.hr/sibi.vip/velike/radni_stol_komoda_police.jpg

police su 1m dužine i imam tri nosača ali broj nosača ti uvelike ovisi i o debljini police.

zoranp
21.08.2007., 07:12
Ti skriveni nosači zovu se konzolni i iako imaju nazivnu nosivost relativno veliku ja se ne usudim stavljat gore puno tereta jer se mogu malo saviti i onda loše izgleda (neće puknuti ali loše izgleda)

Evo primjera kako izgleda:
http://web.vip.hr/sibi.vip/velike/radni_stol_komoda_police.jpg

police su 1m dužine i imam tri nosača ali broj nosača ti uvelike ovisi i o debljini police.

Istina! :top:
A treba biti i precizan prilikom bušenja rupe jer ako mlo fulaš kut, stvar više neće biti ukrasna nego unakrsna.:flop:

sibi
21.08.2007., 07:45
Istina! :top:
A treba biti i precizan prilikom bušenja rupe jer ako mlo fulaš kut, stvar više neće biti ukrasna nego unakrsna.:flop:

Ma nije tolika frka, izbušiš rupe u polici i uguraš nosače, staviš vaservagu na policu i označiš tri piknjice na zidu i tek onda moliš sve živo da ti borer ne krene malo vamo malo tamo.
Savjet: za velike rupe u betonskim zidovima prvo uzmem mali borer (5) tako da kad krenem sa 12 borer više ne pleše okolo...
Naravno gornja slika odnosi se na betonski zid, još se nisam usudio spičit to na nešto mekše...

cd_covers
21.08.2007., 08:25
Ma nije tolika frka, izbušiš rupe u polici i uguraš nosače, staviš vaservagu na policu i označiš tri piknjice na zidu i tek onda moliš sve živo da ti borer ne krene malo vamo malo tamo.
Savjet: za velike rupe u betonskim zidovima prvo uzmem mali borer (5) tako da kad krenem sa 12 borer više ne pleše okolo...
Naravno gornja slika odnosi se na betonski zid, još se nisam usudio spičit to na nešto mekše...

Upravo postavljam police od lakiranog medijapana 38mm sa tim nevidljivim nosačima....drži bez problema u zidu i od cigle i od betona.....
Ja radim ovako...označim na zidu rupe gdje ću bušiti...15-tak cm od ruba pa onda svakih 30 do 40 cm....
Imam borer sa dijamantnim vrhom 10mm koji reže ciglu i beton bez problema tako da bušim bez čekića i sa običnom bušilicom jer je preciznije.
Rupe kasnije proširim sa fi14 borerom isto bez čekića ako je riječ o cigli.
Kad sam gotov s rupama u njih stavim nosače i sa gedorom 12 ih stegnem...
Zatim uzmem kutnik (jer bez obzira koliko pazim rupe nisu 100% okomite na zid u svim smjerovima) te poravnam nosač tako da stoji okomito na zid...(rukom ga svinem malo u željenom smjeru)
Nakon toga vaservagom mjerim visine kako je sve to ispalo...uvijek bude neki nosač za 1-2 mm gore ili dolje pa nađem neki koji mi služi kao nulta točka i mjerim razliku prema ovim pomaknutima....
Zatim bučim rupe u polici sa fi14 borerom za drvo preko šablone koju sam napravio za okomito bušenje i pri tome pomičem rupe gore ili dolje za 1-2mm ovisno kako su ispale na zidu...
Teže mi je ovo opisati nego napraviti, ali kad tako radim ispada super i duža polica (jučer sam stavio policu od 3m na 7 ili 8 nosača)

Pozdrav,
Tomislav

sibi
21.08.2007., 08:28
Upravo postavljam police od lakiranog medijapana 38mm sa tim nevidljivim nosačima....drži bez problema u zidu i od cigle i od betona.....
Ja radim ovako...označim na zidu rupe gdje ću bušiti...15-tak cm od ruba pa onda svakih 30 do 40 cm....
Imam borer sa dijamantnim vrhom 10mm koji reže ciglu i beton bez problema tako da bušim bez čekića i sa običnom bušilicom jer je preciznije.
Rupe kasnije proširim sa fi14 borerom isto bez čekića ako je riječ o cigli.
Kad sam gotov s rupama u njih stavim nosače i sa gedorom 12 ih stegnem...
Zatim uzmem kutnik (jer bez obzira koliko pazim rupe nisu 100% okomite na zid u svim smjerovima) te poravnam nosač tako da stoji okomito na zid...(rukom ga svinem malo u željenom smjeru)
Nakon toga vaservagom mjerim visine kako je sve to ispalo...uvijek bude neki nosač za 1-2 mm gore ili dolje pa nađem neki koji mi služi kao nulta točka i mjerim razliku prema ovim pomaknutima....
Zatim bučim rupe u polici sa fi14 borerom za drvo preko šablone koju sam napravio za okomito bušenje i pri tome pomičem rupe gore ili dolje za 1-2mm ovisno kako su ispale na zidu...
Teže mi je ovo opisati nego napraviti, ali kad tako radim ispada super i duža polica (jučer sam stavio policu od 3m na 7 ili 8 nosača)

Pozdrav,
Tomislav

Ono što me zanima jel polica od 38 puna ili šuplja???