PDA

View Full Version : Kardiokirurški kutak iliti topic za operacije na srcu

stranice : 1 2 [3]

trebor
01.03.2012., 21:30
Hvala ti na savjetu Viki. Čula sam za dr.Anića da je divan čovjek i odličan stručnjak, al su mi rekli da je on (zajedno sa dr.Belinom, isto divaaaaaaan čovjek i operater, malog od prijatelja je operirao) tj.oni za DJEČJU KARDIOKIRURGIJU a ne za nas odrasle?! istina?? ja nemam dobro iskustvo sa Rebra s jednim kardiokirurgom :bang: ali ne bih htjela sad tu nikoga "prozivati" na forumu...inače, bila sam na novoj konzultaciji kod dr.Rudeža u Dubravi i čini mi se zasad ok!!! SRETNO tebi kod dr.Anića

Dvojac koji navodite uistinu je na Rebru "zadužen" za dječju kardiokirurgiju. Iako je to uvijek upečatljivo nemojte Rebro procijenivati na osnovu iskustva s jednom osobom. Istina je a tu ima ( kao i posvuda uglavnom ) ajmo reći čudnjikavih ljudi, no sigurno je to ustanova koja ima top-operatera koji mogu napraviti gotovo svaki zahvat na srcu. No nije ni Dubrava loš izbor. Sretno!

ljubica444
01.03.2012., 23:55
Dvojac koji navodite uistinu je na Rebru "zadužen" za dječju kardiokirurgiju. Iako je to uvijek upečatljivo nemojte Rebro procijenivati na osnovu iskustva s jednom osobom. Istina je a tu ima ( kao i posvuda uglavnom ) ajmo reći čudnjikavih ljudi, no sigurno je to ustanova koja ima top-operatera koji mogu napraviti gotovo svaki zahvat na srcu. No nije ni Dubrava loš izbor. Sretno!

Slažem se djelomično s Vama! Ne mislim da CIJELO Rebro ne valja zbog mog lošeg iskustva s tom jednom osobom, ali "čudnjikavi" je jako blagi izraz za ono što sam doživjela :eek:!!! Potražila sam mišljenje u drugoj ustanovi jer smatram da sam već i sa ovom dijagnozom u dovoljno nezavidnoj situaciji da bi se još netko kome bih trebala vjerovati (i dati svoj život u ruke) ponašao tako neprofesionalno i bahato.
Imam jedno pitanje za Vas kao stručnjaka: da li je moguće iznijeti trudnoću nakon balonske valvuloplastike? I da li znate koji bi bili rizici? Unaprijed Vam hvala! :)

izidaela
02.03.2012., 08:58
Veliki pozdrav dr. Treboru..lijepo da se "vratio", a što jest , jest, bolje ikad nego nikad..
Meni si osobno puno pomogao prije reoperacije,kao i dr.doc koji eto nažalost više nije na forumu-
Evo iz prve ruke...ono o mjenjanju čovjeka nakon operacije..smješno..."drugačiji nakon mašine srce-pluca" haha..ma, šta da kažem ISTA,,bar da sam nakon cirkulacijskog aresta "bolja" haha..neg ista...
Ja bih rekla da je sve u glavi i kako si čovjek sam to posloži, da li će ostatak života biti "bolesnik" ili će živjeti kao i svi drugi ljudi,naravno svjestan svojih "granica".

Pitanje za Ljubica444:

Malo gledam tvoje postove, ti zapravo nigdje nisi napisala svoju dijagnozu i koja je to tvoja sadašnja zdrastvena situacija..?????
Svi mi ovdje koji se pojavljujemo na forumu smo javno napisali svoju dijagnozu i na temelju toga tražili mišljenje forumskih liječnika..
A što se tiče "hvalospjeva" o doc.Gašparoviću,,Očito je to isti svojim rezultatima dokazao..zašto se baš On toliko spominje na forumu , a ne netko drugi vjerojatno isto ima valjan razlog..A lijepo od tebe da si pohvalila dr. Rudeža, pa nek se malo čuje i o drugim kardijalnim kirurzima, a ne samo o "Gaši"..

Viktorija,,šta imaš razmišljat kod kog ćeš na Rebro...pa kod "Gaše" kod koga bi drugog išla... Gašo je zakon...
Prof.Anić sada operira "mališane"..
Ispada da se na KBD nitko nije operirao ovdje...??? Svi na Rebru.??? Vjerujem da u KBD osim spomenutog dr. Rudeža ima i kvalitetnih mladih kardiokirurga...

izidaela
02.03.2012., 09:08
Zaboravih nešto napisati..bila sam na dvije operacije na srcu..ali nitko nikada nije spomenuo kardioanesteziologa i razgovor sa istim..što smatram velikim nedostatkom, jer bi isti mogao objasniti puno toga pacijentu kojem je određena operacija na srcu..dapače,,pacijent nema pojma tko mu je bio anesteziolog na operaciji, to tek vidi kad dobije operacijsku listu..i smatram da su ti ljudi jako zakinuti glede toga..
Jer znam da je razgovor sa anesteziologom uobičajen kod mnogo manjih i lakših operacija...Ja sam igrom slučaja znala tko mi je bio anesteziolog pri prvoj operaciji, a nakon druge sam pitala i svi su me začuđeno pogledali zašto mene to zanima...ali su mi rekli..kada je taj isti anesteziolog došao u sobu kod jedne pacijentice,,ja sam mu se obratila i zahvalila...i on me začuđeno pogledao..kako znam da je on bio anesteziolog...
Ali pacijenti za to nisu krivi nego sam ustroj na odjelima ili klinikama jer te ljude nitko nigdje ne spominje, a smatram da se i tekako bitni na ovakvim operacijama..a to se oni moraju sami za sebe izborit..što drugo reći..

Victoria0
02.03.2012., 10:45
Veliki pozdrav dr. Treboru..lijepo da se "vratio", a što jest , jest, bolje ikad nego nikad..
Meni si osobno puno pomogao prije reoperacije,kao i dr.doc koji eto nažalost više nije na forumu-
Evo iz prve ruke...ono o mjenjanju čovjeka nakon operacije..smješno..."drugačiji nakon mašine srce-pluca" haha..ma, šta da kažem ISTA,,bar da sam nakon cirkulacijskog aresta "bolja" haha..neg ista...
Ja bih rekla da je sve u glavi i kako si čovjek sam to posloži, da li će ostatak života biti "bolesnik" ili će živjeti kao i svi drugi ljudi,naravno svjestan svojih "granica".

Pitanje za Ljubica444:

Malo gledam tvoje postove, ti zapravo nigdje nisi napisala svoju dijagnozu i koja je to tvoja sadašnja zdrastvena situacija..?????
Svi mi ovdje koji se pojavljujemo na forumu smo javno napisali svoju dijagnozu i na temelju toga tražili mišljenje forumskih liječnika..
A što se tiče "hvalospjeva" o doc.Gašparoviću,,Očito je to isti svojim rezultatima dokazao..zašto se baš On toliko spominje na forumu , a ne netko drugi vjerojatno isto ima valjan razlog..A lijepo od tebe da si pohvalila dr. Rudeža, pa nek se malo čuje i o drugim kardijalnim kirurzima, a ne samo o "Gaši"..

Viktorija,,šta imaš razmišljat kod kog ćeš na Rebro...pa kod "Gaše" kod koga bi drugog išla... Gašo je zakon...
Prof.Anić sada operira "mališane"..
Ispada da se na KBD nitko nije operirao ovdje...??? Svi na Rebru.??? Vjerujem da u KBD osim spomenutog dr. Rudeža ima i kvalitetnih mladih kardiokirurga...

Je Izadela, ja idem samo na kontrolu kod dr. Anica, jer me zna i cijelu moju situaciju, a sto se tice same operacije, za 7, 8, ili 10 g, nebitno, valjda ce do tada netko to raditi a i kardiokirurgija ce jos napredovat. Mozda me do tada budu samo s laserima operirali :lol:, no situacija je kako je i svaki bira operatera koji je najbolji. Eto sad smo u EU, tko zna mozda ce komplicirani slucajevi moci ici vanka :P .....

Victoria0
02.03.2012., 10:58
Zaboravih nešto napisati..bila sam na dvije operacije na srcu..ali nitko nikada nije spomenuo kardioanesteziologa i razgovor sa istim..što smatram velikim nedostatkom, jer bi isti mogao objasniti puno toga pacijentu kojem je određena operacija na srcu..dapače,,pacijent nema pojma tko mu je bio anesteziolog na operaciji, to tek vidi kad dobije operacijsku listu..i smatram da su ti ljudi jako zakinuti glede toga..
Jer znam da je razgovor sa anesteziologom uobičajen kod mnogo manjih i lakših operacija...Ja sam igrom slučaja znala tko mi je bio anesteziolog pri prvoj operaciji, a nakon druge sam pitala i svi su me začuđeno pogledali zašto mene to zanima...ali su mi rekli..kada je taj isti anesteziolog došao u sobu kod jedne pacijentice,,ja sam mu se obratila i zahvalila...i on me začuđeno pogledao..kako znam da je on bio anesteziolog...
Ali pacijenti za to nisu krivi nego sam ustroj na odjelima ili klinikama jer te ljude nitko nigdje ne spominje, a smatram da se i tekako bitni na ovakvim operacijama..a to se oni moraju sami za sebe izborit..što drugo reći..

Hm! Cudno, ja kad isla na op, vecer prije razgovarala sam s anesteziologom, zbilja divan covijek, sve mi objasnio, cak da sam se najezila, nista nista uljepsavao sve mi je rekao, tocno opisao op. kako ce ici, isto tako pazio me cijelo vrijeme u šok sobi( mogu reci da je bio pomalo i dosadan :D) no uglavnom, cijela ta operacija "odigrala" se ajmo reci savrseno, svi su mi sve objasnili, bili ljubazni, pazljivi tako da bih zeljela, da kad drugi put idem bude ista ekipa, jer su mi ukazali zbilja povjerenje. No, na zalost sumljam da ce me isti operater operirati. No kako bude, bit ce. :)

izidaela
02.03.2012., 12:06
TI si u Rijeci operirana Viktorija,,možda je kod vas drugačije...ja sam napisala svoje iskustvo..kod prve op...nisam čak ni sa kirurgom pričala..(poslije mi je sam rekao zašto)...nisu očekivali da ću preživjeti..ali mu nisam zamjerila...jer mi je iskreno rekao zašto me nije došao vidjeti prije op..

Victoria0
11.03.2012., 13:42
TI si u Rijeci operirana Viktorija,,možda je kod vas drugačije...ja sam napisala svoje iskustvo..kod prve op...nisam čak ni sa kirurgom pričala..(poslije mi je sam rekao zašto)...nisu očekivali da ću preživjeti..ali mu nisam zamjerila...jer mi je iskreno rekao zašto me nije došao vidjeti prije op..

Sve je to od bolnice do bolnice. Glavno je da mi idemo naprid i nedamo se :)))))

tnt_tunja
13.03.2012., 18:07
Pozz ljudi,nadao sam se da nikada ovdje nesto necu napisati,no eto dosao je taj trenutak.
Stari ima 51 godinu. Nikad nije pusio,pio jeste umjereno,nova godina,bozic, uskrs, maximalno litar vina...
Sve je pocelo sa povisenim krvnim tlakom uskrs 2008 200 sa 100 naderao se postenski suhovine (uvijek je volio pojest) nakon toga je radio razno razne pretrage i ustanovljen mu je povisen krvni tlak sto je nakon toga do danasnjeg dana uspjesno sa lijekovima odrzavao 130 do 140 sa 80 do 90.
Prije mozda mjesec dana pocelo blago peckanje u grudnom kosu,te je dobio uputnicu u bolnicu na pretrage izmedju ostalih i na koronarografiju (nadam se da sam dobro napisao). Prvi zahvat nije uspio preko prepona,te je jutros uradjeno preko nadlakticne arterije i otkriveno da su mu 2 arterije totalno odumrle i da ne snadbjevaju srce sa krvlju, a da je treca obavila cjelokupno srce i da mu doprema poprilicnu kolicinu kisika i ostalih hranjivih materija.
Kazu da ugradnja stenta nije moguca da je prevelik rizik za to.
Najprije su posumnjali na infarkt miokarda,ali nakon pregleda na ultrazvuku konstatovali su da nije bio u pitanju infarkt i da prema njihovim rijecima ima "prejako srce",te da im nije bas sve jasno. Inace stari je stvarno grmalj,igrao je nogomet,razvaljotka je da kazem tako. Znaci nalaz na UZ je izvanredan. Problem je slijedeci daju mu maximalno godinu do dvije prije nego sto ga strese infarkt, te mu se preporucuje ugradnja 2 bypasa.
Moram sad napomenuti da se mi nalazimo u Bosni i Hercegovini i da imamo izvanrednog strucnjaka na tom podrucju doktora Emil-a Kabil-a neznam mozda je neko i cuo za njega. Imam potpuno povjerenje u njega,ali me zanima slijedeca stvar koliko dugo taj bypass moze trajati,koliko je ucestalo da se ponovo mora postavljati novi jer je ovaj stari se takodjer zacepio. Studiram medicinu i prilicno sam upoznat sa rizicima i sa procedurom. Jedino sto me muci jesu ona dva nacina intervencije sa onom masinom koja umrtvi srce i bez nje dakle na potpuno funkcionalnom srcu. Koja je manje opasna?
Nezz zasad mislim da nemam vise pitanja no ukoliko ih bude josh javit cu vam se.
I da,imamo hrvatsku putovnicu da li postoji neki nacin da dodjemo u hrvatsku na pregled na neku od vasih klinika,koliko mi se cini iz prethodnih postova nisam bas sve procitao Rebro je sad poprilicno jako u odnosu na sami pocetak tamo 2004 i 2005 godine???

Anke02
14.03.2012., 14:52
kažu bolje ikad nego nikad pa eto....

Kardiokirurška bypass operacija nosi rizik kao što rizik nosi svaka druga operacija pa je vrlo teško ovako paušalno govoriti o individulanom riziku. Pravo mjesto gdje pojedini bolesnik može dobiti odgovor je razgovor sa kardiokirurgom i kardioanesteziologom. Bez obzira što je kardiolog naravno nezaobilazan u liječenju prije op zahvata, on nije kompetentan ( mada ima ustanova gdje je upravo tako pa je ovo za neke uši "užasna" hereza ) procjenjivati nešto što je neposredna djelatnost drugog profila liječnika.

Nije mi najjasnije zašto tijekom prve hospitalizacije nije napravljena operacija ako je već procijenjeno da treba već je išlo 3 komada metalne cjevčice. Kardiokirurg će biti "presretan" kad vidi da mu je time manevarski prostor za šivanje bypassa bitno ograničen.

Ove spooky-fore da neće biti isti nakon operacije zaobiđite i ne razmišljajte na taj način. Naravno da neće biti isti! Pa sa nepunih 55 godina imat će po 3 stenta i bajpasa. No i dalje će imati vas da mu pružite potporu da sve skupa lakše prebrodi.
U užem smislu, operacije koje se izvode uz pomoć mašine srce-pluća ( EKC, on-pump ), naročito kod zahvata na gornjoj aorti gdje se koristi cirkulacijski arest tijekom zahvata ponekad se povezuju sa dojmovima obitelji da je njihov bližnji "malo drugačiji". No to je sve bez uvjerljivih dokaza, rijetko se dobije taj podatak od obitelji i mislim da se ne treba plašiti s tim.

No, kako je od upita prošlo neko vrijeme, vjerujem da je sve skupa dobro evaluirano i da će liječenje proći u najboljem redu. Sretno!

Trebore,

puno hvala, puno.
Stvarno nisam znala za razgovor s anesteziologom. Operacija još nije bila. Tata se javio u bolnicu pa su mu rekli da će biti idući tjedan ili za 2 tjedna, točan termin ću znati naknadno. Obavijestit ću ga kako bi on i i mama porazgovarali s anesteziologom i da saznaju tko je.
Mislite da bi moglo biti problema prilikom šivanja u smislu da će ožiljak biti veći ili ...? Kardiokirurg ( znamo sada tko je) zna da ima 3 stenta ali nije ništa spominjao to oko šivanja.

Puno mi znači što ste mi se javili, mislila sam već da imam glupa pitanja.....
Puno hvala, nadam se da ćemo biti on line

Anke02
14.03.2012., 14:54
Trebore,

puno hvala, puno.
Stvarno nisam znala za razgovor s anesteziologom. Operacija još nije bila. Tata se javio u bolnicu pa su mu rekli da će biti idući tjedan ili za 2 tjedna, točan termin ću znati naknadno. Obavijestit ću ga kako bi on i i mama porazgovarali s anesteziologom i da saznaju tko je.
Mislite da bi moglo biti problema prilikom šivanja u smislu da će ožiljak biti veći ili ...? Kardiokirurg ( znamo sada tko je) zna da ima 3 stenta ali nije ništa spominjao to oko šivanja.

Puno mi znači što ste mi se javili, mislila sam već da imam glupa pitanja.....
Puno hvala, nadam se da ćemo biti on line

Pozdrav,
Anke

trebor
14.03.2012., 19:03

Nemojte se ni s tim opterećivati jer će vas samo zbunjivati. Na području invazivnog liječenja koronarne bolesti ponekad se kose stavovi kardiologa i kardiokirurga. Ovi prvi ponekad imaju navadu u višestruke opstrukcije koronarnih arterija nedovoljno kritički stavljati po nekoliko stentova. Dakle unutar koronarnih arterija, iznutra, imaš nekoliko metalnih cjevčica. Ako takvom bolesniku, unatoč stentiranja, pokaže se da mu je bio potrebniji operativni zahvat onda je tehnički malo teže ušiti bypasse na takvim koronarkama. Tamo gdje je stent unutra izvana na taj segment žile ne možeš ušiti premosnicu....No to je stvar tehniče izvedbe...sretno

trebor
14.03.2012., 19:27
Imam potpuno povjerenje u njega,ali me zanima slijedeca stvar koliko dugo taj bypass moze trajati,koliko je ucestalo da se ponovo mora postavljati novi jer je ovaj stari se takodjer zacepio. Studiram medicinu i prilicno sam upoznat sa rizicima i sa procedurom. Jedino sto me muci jesu ona dva nacina intervencije sa onom masinom koja umrtvi srce i bez nje dakle na potpuno funkcionalnom srcu. Koja je manje opasna?
Nezz zasad mislim da nemam vise pitanja no ukoliko ih bude josh javit cu vam se.
I da,imamo hrvatsku putovnicu da li postoji neki nacin da dodjemo u hrvatsku na pregled na neku od vasih klinika,koliko mi se cini iz prethodnih postova nisam bas sve procitao Rebro je sad poprilicno jako u odnosu na sami pocetak tamo 2004 i 2005 godine???

Ako ste državljani mislim da možete doći gdje god, ali se treba prethodno raspitati. Telefonski poziv rješava nedoumicu.

On-pump ili off-pump operacija procjena je kirurga što je za dotičnog bolesnika bolje. Dakle stvar je individualna i ne može se govoriti kroz dimenziju "što je opasnije"....Off-pump je za bolesnika poštednije ali tehnički teže izvedivo, on-pump je agresivniji način ali omogućava kirurgu rad na mirnom srcu....No ima tu puno ovog/onog da bi se ovako lakonski evaliralo. Najbolja metoda je ona koja je za bolesnika najprihvatljivija kako bi se operacija najkvalitetnije mogla učiniti....( :misli:...da ima malo filozofije....).

Ovo sa staro/novim bypassima ne razumijem najbolje....kakav "stari bypass se začepio"?...

U načelu, za višestruke premosnice, pogotovo kod relativno mladih ljudi, poželjno je ( i tako se radi ako nema kontraindikacija ) osim vene safene koristiti ( najčešće ) lijevu arteriju mamariju ( LIMA ) i to kao presadak najčešće na LAD koronarnu arteriju. Arterijske premosnice ostaju dulje funkcionalne dok kod venskih presadaka, opet je stvar dakako individualna, nakon 10tak godina pa nadalje rizik da se začepe značajno raste...Sretno

tnt_tunja
15.03.2012., 16:19
Pod tim "stari bypass se zacepio" mislio sam koliko dugo nakon sto se postavi ce biti otvoren tj,nece se zacepiti odnosno nece biti potrebe za ponovnim otvaranjem pacijenta i novim hirurskim zahvatom. Vecinu pitanja ste mi odgovorili.
Evo danas sam dobio njegov nalaz pa cu vam staviti i diagnozu i sve,pa vas molim samo da mi objasnite proceduru i da li se radi o jednostavnijem ili slozenijem zahvatu.

Dijagnoza nakon uradjene koronarografije : Trosudovna koronarna bolest
Nalaz koronarografije pokaze trosudovnu koronarnu bolest:
1. LEFT MAIN - glavno stablo lijeve koronarne arterije bez znakova bolesti.
2. LAD - lijeva prednja descendentna arterija ostijanlo okludirana.
3. CX - cirkumfleksna arterija u proksimalnom segmntu iregularnog lumena.
4. RCA - desna koronarna arterija u proksimalnom segmentu okludirana.
5. LV-UZ procjena dr Lukic: bez ispada u segmentnoj kontraktilnosti, nalaz na valvularnom aparatu uredan, EF 55%.

Nalaz koronarografije prezentiran na karidolosko-kardiohirurskom konziliju kada se indicira hirurska revaskularizacija miokarda.
Th: Aspirin tbl a 100mg 1x1
Nifedipin tbl 1 20mg 2x1
Metoprolol tbl a 50mg 2x1
Lexaurin tbl pp
NTG ling pp.
Zanima me radi cega se daju ove tablete i sta je ovo NTG?

trebor
15.03.2012., 16:46
Aspirin 100mg daje se kao antiagregacijski lijek, Nifedipin i Metoprolol za regulaciju tlaka, Lexaurin po potrebi za sedaciju i NTG ( nitroglicerin ) pod jezik u slučaju anginoznih bolova.

Sve tri glavne koronarne arterije ( LAD, CX i RCA ) imaju verificiranu leziju. Klasična trožilna koronarna bolest koja zahtjeva revaskularizaciju. Srčana funkcija ( EF 55% ) nije značajnije narušena, nema patologije na srčanim zaliscima. Gotovo sigurno zahvat će se raditi uz EKC mašinu, sa art bajpasom na LAD i dva venska na CX i RCA ( LIMA-LAD, VSM-CX, VSM-RCA ). VSM je vena safena magma koja se uzima sa noge.

Svaki zahvat na otvorenom srcu je složen a za konkrentne detalje najbolje se infomirati kod kirurga koji operaciju planira učiniti.

tnt_tunja
15.03.2012., 17:35
ok super hvala,moze jos samo podatak koliko ovakvih operacija uspije?
je li se radi o tezem ili ipak laksem zahvatu? je li komplikovano?

trebor
15.03.2012., 20:47
Studiram medicinu i prilicno sam upoznat sa rizicima i sa procedurom.

Prvo napišeš ovo gore.

ok super hvala,moze jos samo podatak koliko ovakvih operacija uspije?
je li se radi o tezem ili ipak laksem zahvatu? je li komplikovano?

A onda postavljaš prilično nesuvisla pitanja unatoč što sam ti odgovorio i naglasio da se ne mogu stvari svoditi na takav pomalo lakonski novo....Mislim jbg....:kava:...

tnt_tunja
15.03.2012., 21:54
druga sam godina,a shvati da sam poprilicno nervozan,no ipak hvala na odg!

Abelly
19.03.2012., 10:41
Bok ljudi, moj tata ima 53 godine, kao dječak dva puta je prebolio reumatsku groznicu što mu se odrazilo na srce, sad ima mitralnu stenozu. Sutra ide na operaciju, ugrađivanje umjetnih zalistaka i treba se odlučiti dal da stavi mehaničke ili biološke. Znate li koji su kvalitetniji?
Njega zanima još da li se može čut rad mehaničkog zaliska?!
..molim vas ako itko ima iskustva s tim da mi odgovori
hvala unaprijed :)

izidaela
20.03.2012., 20:23
Tata ti je ako sam dobro shvatila vec operiran. Procitaj malo prijasnje postove imas sve odgovore. Cuje se mehanicka valvula, ali s vremenom se covjek na to navikne i to je na kraju najmanji problem Bitno da radi kako treba.

Anke02
30.03.2012., 14:59
Nemojte se ni s tim opterećivati jer će vas samo zbunjivati. Na području invazivnog liječenja koronarne bolesti ponekad se kose stavovi kardiologa i kardiokirurga. Ovi prvi ponekad imaju navadu u višestruke opstrukcije koronarnih arterija nedovoljno kritički stavljati po nekoliko stentova. Dakle unutar koronarnih arterija, iznutra, imaš nekoliko metalnih cjevčica. Ako takvom bolesniku, unatoč stentiranja, pokaže se da mu je bio potrebniji operativni zahvat onda je tehnički malo teže ušiti bypasse na takvim koronarkama. Tamo gdje je stent unutra izvana na taj segment žile ne možeš ušiti premosnicu....No to je stvar tehniče izvedbe...sretno

Trebore,

evo imamo i datum. Tata mi ide u srijedu u bolnicu, a operirat će ga baš na Veliki petak. Nadam se da će biti sve ok. Kardiokirurg koji će ga operirati kaže da su mu svi ostali nalazi super i da se ne treba bojati.

Pozdrav,
Anke

MAX-factor
08.04.2012., 20:32
Da li itko u hrv radi popravak mitralnog zaliska? ili se radi samo zamjena?

trebor
08.04.2012., 20:38
Može i jedno i drugo....ovisi o dosta faktora koji su uvijek individualni. Razgovarati sa kkirurgom o tome. Sretno.

Anke02
10.04.2012., 08:41
Trebore,

evo imamo i datum. Tata mi ide u srijedu u bolnicu, a operirat će ga baš na Veliki petak. Nadam se da će biti sve ok. Kardiokirurg koji će ga operirati kaže da su mu svi ostali nalazi super i da se ne treba bojati.

Pozdrav,
Anke

Tata je operiran i sve je prošlo super :-)
Još je u bolnici, nadam se da će sve ići kako treba dalje.
Pozdrav,
Anke:):):)

vesna-sarajevo
17.04.2012., 20:38
Večer,

Javljam se iz Sarajeva, u Centru za srce,odjel invanzivne kardiologije uradjena je kateterizacija i utvdjeno slijedeće : Cor atheroschleroticum compensatum cum. insuff.v. mitralis gr III, sa terapijom : Zyllt tbl a 75 mg,aspirin, enap 5mg, a nije preporučen nitroglicerol koji sam do sada koristila. Ljekarski konzilij će odlučiti o terminu operativnog zahvata nakon još pretraga kao što je TEE. Bol i težina su čini mi se pojačani osobito noću kad se tijelo umiri.

Pokušavam nastaviti uobičajenim životom i odbaciti strah koji me obuzima,

Hvala za svaku sugestiju

Victoria0
28.04.2012., 20:22
Pozz svima, kako ste? Nadam se da ste ok. Izadela tebi veliki poljubac i drz se.

Trebore, jedno pitanje ako mi ikako mozes razjasnit stvari. Vidi ja kad radim neke poslove, ajmo reci bizarne, gdje sam sagnuta, recimo usisavanje, sađenje cvijeca, opcenito u vrtu i kad sam sagnuta, jedva se dignem, boli me u toraksu, imam filing kao da mi smetaju kopce? Sad ja pitala mog kardio, rekao je da mozemo izvadit te kopce, ali opet mi nije jasno jel to zbilja do "kopca" ili do cega? I recimo kad napornije radim, (npr: u vrtu ili teze malo fizicke poslove opet me boli? .. srce je ok, ritam ok.... malo se zapusem ali valjda je to normalno.. Hvala

snjezna1704
06.05.2012., 12:33
Pozdrav,
molim za pomoć. Mužu je prije deset dana ugradjen stent. Prva tri-četiri dana nakon dolaska kući je bio ok, zadnjih dana tlak dosta nizak (90/50, oko 50 otkucaja u min), prestao piti preporučeni Gopten 0,5 mg. Pije Pigrel 75 mg 2x, Sortis 80 mg 1x i Peptoran 2x i Cardiopirin 1x. Stalno umoran, strašno mu se mantra i ima vrtoglavice. Prestao pušiti prije 20 dana (kad je primljen u bolnicu). I prije slab apetit, sad jede još manje. Što činiti? Hvala

trebor
06.05.2012., 14:11
Pozz svima, kako ste? Nadam se da ste ok. Izadela tebi veliki poljubac i drz se.

Trebore, jedno pitanje ako mi ikako mozes razjasnit stvari. Vidi ja kad radim neke poslove, ajmo reci bizarne, gdje sam sagnuta, recimo usisavanje, sađenje cvijeca, opcenito u vrtu i kad sam sagnuta, jedva se dignem, boli me u toraksu, imam filing kao da mi smetaju kopce? Sad ja pitala mog kardio, rekao je da mozemo izvadit te kopce, ali opet mi nije jasno jel to zbilja do "kopca" ili do cega? I recimo kad napornije radim, (npr: u vrtu ili teze malo fizicke poslove opet me boli? .. srce je ok, ritam ok.... malo se zapusem ali valjda je to normalno.. Hvala

Teško je naravno ovako suditi, najbolje bi ti trebao odgovoriti tvoj operater na kontroli....no s velikom vjerojatnošću je to nešto na što jednostavno ne treba previše obraćati pažnje....no drži se onog što ti operater savjetuje, svakako...

trebor
06.05.2012., 14:14
Pozdrav,
molim za pomoć. Mužu je prije deset dana ugradjen stent. Prva tri-četiri dana nakon dolaska kući je bio ok, zadnjih dana tlak dosta nizak (90/50, oko 50 otkucaja u min), prestao piti preporučeni Gopten 0,5 mg. Pije Pigrel 75 mg 2x, Sortis 80 mg 1x i Peptoran 2x i Cardiopirin 1x. Stalno umoran, strašno mu se mantra i ima vrtoglavice. Prestao pušiti prije 20 dana (kad je primljen u bolnicu). I prije slab apetit, sad jede još manje. Što činiti? Hvala

Reći simptome kardiologu i prilagoditi terapiju ukoliko je potrebno. Nema tu nekog drugog savjeta...pogotovo stoga što je stentiranje napravljeno skoro pa jučer...

izidaela
07.05.2012., 14:26
Heej, Viktorija,,
ja te kopče što ti spominješ ne osjećam...al mi zato srce malo preskače pogotovo kad vidim doktora:mig:
šalim se...
ja imam neke čudne eksice...inače sam ok
Drži se..i ne misli na kopče, bolje na neke ljepše stvari..

Victoria0
12.05.2012., 16:31
Heej, Viktorija,,
ja te kopče što ti spominješ ne osjećam...al mi zato srce malo preskače pogotovo kad vidim doktora:mig:
šalim se...
ja imam neke čudne eksice...inače sam ok
Drži se..i ne misli na kopče, bolje na neke ljepše stvari..

He, he, ma ne mislim, nego ono pitala, osjetim kad radim. A sta se tice doktora, sad cu ih vidit 12.6. idem na UTZ :).... i kontrolu pacea. Inace se super osjecam, ljeto je moje doba. A to sto skakuce, neka skakuce, tako meni kaze moj kardio, dokle god skakuce znamo da smo okic heheheh ..... Drz se draga :) Trebor tebi veliki pozz i Danke :)

Svicar
24.05.2012., 13:08
Pozdrav svima....

Da ne otvaram novu temu mislim da mogu i ovdje, ukratko prije 12 godina(tada u 35toj godini zivota) dozivio sam mali srcani infarkt, kateterizacijom(ili kako vi to u HR nazivate:) )nije se moglo dosta napraviti pa su uradjene premosnice, 10 godina je bilo sve OK, bas ono , radio kao da nista bilo nije, rutinskom kontrolom(bicikla) posumljaju da je opet doslo do neskih zakrecenja vena i naprave kateterizaciju i stave dva stenta ..i opet dvijeipol godina sve kao OK.Odem pre koji dan, onak rutinski kad ano opet frka, pri kraju da odvezem svu onu "relaciju" na bicikli dodje do velikih ostupanja u radu srca,kolabiram , dodjem sebi i rekosemi da je stvar donekle ozbiljna, kao pre nego odem ponovo na "herzkatheter " kako to vdje zovu zele da se uvjere dali je to potrebno i to na nacin, da mi dok mirujem ubrizgaju neko srestvo u venu i da time uzrokuju ubrzani rad srca i da tako mogu da vidi vrijednosti, u proljece imam velikih tegoba pri disanju, sto zbog alergija sto me nesto gusio kao asma ili sl.dabi ti iskljucili zele da se na taj nacin uvjere.
Svebi bilo OK da mi nisu pod nos poturili poveci papir sa velikim opismom nus pojava sto se moze desiti kojeg moram potpisati pre nego to urade:(, kao ono sve OK, pregled je pre podne a uvecer trebam na posao, pre nego sto pocmem pisati testament dali tko ima slicna iskustva ili neka saznanja koliko je to opasno?

Inace, osjecam se OK, tlak , masnoca, sve za pet, nikad pusio i sl. :)

Svicar
25.05.2012., 12:52
Nitko mi ne moze reci dali postoje neke tegobe kod takvog pregleda?

second choice
01.06.2012., 14:27
Pozdrav svima....imam pitanje pa tko zna neka pomaže :-) Zanimaju me prednosti i mane biološke u odnosu na mehaničku mitralnu valvulu. Naime, bliži mi se uskoro vrijeme za drugu operaciju gdje bi mi se postojeći biološki zalistak trebao zamijeniti. E sad...što je bolje od te dvije solucije? Imam 35 godina i srce nastranu, prilično sam dobrog zdravlja. Prva operacija je prošla izvrsno jer ju je radio izvrstan doktor i sve je štimalo ovih godina. Što je sa lijekovima kod mehaničkog zalistka? Da li drugi biološki traje jednako ili?

lana74
01.06.2012., 18:20
Pozdrav svima....imam pitanje pa tko zna neka pomaže :-) Zanimaju me prednosti i mane biološke u odnosu na mehaničku mitralnu valvulu. Naime, bliži mi se uskoro vrijeme za drugu operaciju gdje bi mi se postojeći biološki zalistak trebao zamijeniti. E sad...što je bolje od te dvije solucije? Imam 35 godina i srce nastranu, prilično sam dobrog zdravlja. Prva operacija je prošla izvrsno jer ju je radio izvrstan doktor i sve je štimalo ovih godina. Što je sa lijekovima kod mehaničkog zalistka? Da li drugi biološki traje jednako ili?

imaš pm

Victoria0
13.06.2012., 17:28
Pozz svima, Izadela vidim ok si i hvala bogu :) Eto ja dosla s kontrole i nalaz mi je super, rekli su mi da ako ovako nastavim mogu dogurati jos 15 g ... nadam se i zelim svima tu da im bude tako dobar nalaz kao i meni. :) Second, sto se tice bio i mehanickih proteza, pa na ovom forumu dosta se pisalo o tome. Tu ti nitko ne moze dat savjet osim tvog kardiokirurga. Ja osobno imam bio protezu vec 7 g, eto kao sto sam napisala trajat ce mi jos 15 a mozda i duze,. Prednost bio proteze je sto "ne treba" piti antikogulantnu terapiju a mehanike proteze sto moras cijeli zivot pit ali ne moras vise ici na zahvat, no sve to ovisi, najbolje da se savjetujes s ljecnicima. Takoder i tu su lječnici pa neka ti i oni ostave neki savjet a i ima nas pacijenta isto pa malo prelistaj forum. Imamo tu izvrsne kardiokirurge i ja vijerujem da ce te upustiti najbolje sto znaju i da ce operacija proci super. Sretno i javi nam se obavezno da vidimo kako si:) pozzzzz sretno

izidaela
13.06.2012., 18:19
Heeej Viktorija drago mi je da je kontrola prošla i da je nalaz super, ja nešto otežem sa kontrolom i nikako da odem,,samo odgađam...s vremenom čovjeku bude dosta i doktora i dijagnoza...umori to...

goranbar
18.06.2012., 18:48
Pozdrav,pitanje za Trebora...
godište sam 1983 (još uvijek 28. hehe)
imam uputnu diagnozu:
insufficientia valvulae aortae congenita
moram sada obaviti TEE kod prim. Vojtjeh Brida na Rebru.
kod ultrazvuka mi je rekao da ću morati na operaciju aortnog zaliska i da je to vjerojatno urođena mana.s time da mi je na izlasku iz srca aorta proširena 4cm,a lijeva klijetka je na 4 (1-4) tako mi je objasnio.nije baš pričljiv...
neznam koliko je ovo sve opasno...?
dvoumim se dali da to obavim na Rebru ili da odem u Magdalenu?

pozdrav

trebor
19.06.2012., 21:28
Urođena insuficijentna aortna valvula uglavnom znači da umjesto fiziološka normalna tri kuspisa ( "listića" ) urođeno postoje samo dva i to često prije ili kasnije rezultira insuficijencijom zalistka i potrebitom operacijom ( "pušta" brate zalistak krv prema natrag u srce ). Kod ovih "zalistak-pitanja" uvijek je bitan trenutak "tajming" tj kad napraviti operaciju ukoliko je ona neophodna. S obzirom na simptomatologiju i postojeće vrijednosti UZV mjerenja kardiokirurg treba procijeniti kad je optimalno vrijeme za op zahvat. Da li brzo dok je organizam u dobroj kondiciji i srce nema znakova dekompenzacije ili proširenja ventrikula....ili pak kasnije uz periodične kontrole gdje bi se navedeni znakovi pravovremeno uočili.....Kao i uvijek to je individualna stvar i to ne može nitko osim kardiokirurga procijeniti.

Što se tvog upita tiče odgovor možeš dijelom isčitati iz prethodnog. Transezofagealni UZV ( TEE = TransEsophageal Echo ) trebao bi detaljno prikazati stanje srčanog mišića, naročito stanje dilatirane aorte....S tim bi nalazima kardiolog trebao na kardiološko-kardiokirurškom konziliju tvoj slučaj prikazati te se potom može očekivati preporuka što i kako dalje.

Za zamjenu aortnog zaliska sasvim je svejedno gdje ćeš otići. Za eventulani Bental ( s obzirom na nediefinirano stanje aorte ) opet je svejedno hoćeš u Magdalenu ili Rebro. Eventualno se čovjek može raspitati o operateru a o tome smo ovdje već pričali....

Jamini
23.06.2012., 08:33
Molim vas za pomoć i mišljenje. Radi se o tati 45 godište. Operacija srca je bila u srijedu. Doktori nisu očekivali tako lošu situaciju, operacija je trajala 6 i pol sati , 5 razna zahvata , 3 zaliska i valjda dvije premosnice. Nemam nalaze i ne kužim se.
Uglavnom moje pitanje je koliko može biti uspavan i na intezivnoj njezi? Doktori kažu da je i dalje kritično . Svake informacije iščekujemo ... Sljedeće su u dvanaest.
On se kao napol probudio drugi dan (nakon operacije) ali i dalje je na aparatima (svim mogućim) i jučer su ga opet jače uspavali.
Znam da su moguće komplikacije što je duže na apartima ali nadamo se najboljemu.

El Gato Félix
26.06.2012., 22:28
deniKID i hrvoje dr., postovi su Vam premješteni ovdje (http://www.forum.hr/showthread.php?p=40158119#post40158119) (kliknuti na link).

Willy Wonka 2
18.07.2012., 19:51
dali neko zna kakva je operacija srca po bentallu koliko je rizična i kakva je kvaliteta života poslije naime imam proširenu aortu i oštečen aortni zalistak navodno urođena mana imam 45 god.i molim vas za savjet

ruzica44
15.12.2012., 21:05
Pozdrav svima..

Prvi puta se javljam na ovu temu na Forumu. Aktivno sam se bavila temom Oboljeli od karcinoma i članovi njihovih obitelji..
Mom suprugu je prije 8 godina dijagnosticiran karcinom desnog bronha i traheje u zadnjoj fazi..Preživio je! Jedan je od rijetkih. I svi ga doživljavaju kao vanzemaljca, u svakoj bolnici...
No, prije dva mjeseca imao je bolove u prsištu, te je završio na Dubravi, gdje su mu ugradili dva stenta. Sada je opet na Dubravi, jer mu je došlo do pogoršanja, te mu se preporuča operacija, tj. ugradnja premosnica.
Dva tjedna je u bolnici, obavljene su mu pretrage. Slijedeći tjedan ga prebacuju na kirurgiju, te će kirurg odlučiti o tome hoće li ga operirati.

Pišem zbog toga jer me strah, s obzirom na njegovu osnovnu bolest, karcinom pluća, koji je prema nalazima KB Jordanovac u regresiji.

trebor
18.12.2012., 11:41
Razumljiv je strah i imate na njega potpuno pravo. Pitanje operacije ( bilo čega a pogovoto srca ) kod bolesnika sa karcinomom ( bilo gdje ne samo pluća ) uvijek je krajnje pitanje koje valja potezati ukoliko zbilja nema drugih opcija. Nezahvalno je nešto ovako forumski sugerirati. Siguran sam da kirurg ima najbolji odgovor za ponuditi. Ukoliko pak smatrate da je potrebno ne oklijevajte tražiti još jedno mišljenje. Bii ćete mirniji ako ništa drugo.
Sretno

duxi9
19.12.2012., 07:52
Pozz,zamolila bih vas nekog da li mi možete reci,šta tocno znaci na rtg nalazu recenica"Sjena srca uvećanog lijevog ventrikla, oštrih kontura".
hvala.

Mekanić
05.01.2013., 14:01
Operirao sam srce, tj. aortalni srčani zalistak 27.12.2012. Ugrađen mi je umjetni, a ne biološki zalistak.
Došao sam kući i sve je ok, samo mi se čuje svaki otkucaj i to dosta glasno pa me djeca zezaju da imam sat umjesto srca (čuje se zveckanje kao otkucavanje sekundare na satu).
Događa li se to još kome? :confused:

Sadie Borge
05.01.2013., 17:02
Operirao sam srce, tj. aortalni srčani zalistak 27.12.2012. Ugrađen mi je umjetni, a ne biološki zalistak.
Došao sam kući i sve je ok, samo mi se čuje svaki otkucaj i to dosta glasno pa me djeca zezaju da imam sat umjesto srca (čuje se zveckanje kao otkucavanje sekundare na satu).
Događa li se to još kome? :confused:

http://www.jutarnji.hr/novi-zalistak-bez-otvaranja-prsne-supljine/143130/

Na dnu članka:

MEHANIČKI ZALISCI

Mane:

Pacijenti moraju svakodnevno piti lijek koji sprečava stvaranje krvnih ugrušaka. Osim toga, često se čuje rad zaliska, zbog čega pacijentima može biti neugodno ili im zvuk smeta.

Koliko sam upućena, to je normalna, očekivana pojava.

vkrnic
06.01.2013., 10:02
Imam od 2mj 2010 god ugrađen mehanički zalisak od karbona.Za razrjeđivanje krvi pijem sintrom 4, koji je izvrstan!
Pitao bi da li tko zna pošto imam u sebi mehanički zalisak, da li smijem ići na MR(magnetsku rezonancu), iako u sebi imam taj zalisak?

Mekanić
06.01.2013., 19:47
Imam od 2mj 2010 god ugrađen mehanički zalisak od karbona.Za razrjeđivanje krvi pijem sintrom 4, koji je izvrstan!
Pitao bi da li tko zna pošto imam u sebi mehanički zalisak, da li smijem ići na MR(magnetsku rezonancu), iako u sebi imam taj zalisak?

Ja mislim da smiješ jer to nije koliko ja znam metalni nego oda nekakve plastike ili sl. tako da ne bi trebalo smetati. U svakom slučaju bi trebao pitati liječnika.

Molim te kaži mi koliko piješ sintroma dnevno i koliko često moraš kontrolirati krv?

vkrnic
07.01.2013., 09:26
Hvala na odgovoru!Pijem 1/2 tabletu tri dana, četvrti dan dvije tableta.Krv kontroliram jednom mjesečno. PV mi je oko 40% i INR je oko 1.5.Imao sam velikih problema sa rarjeđivanjem krvi, dok nisam prešao na sintrom 4.Marivarin injekcije heparina mi nisu pomagale..

vkrnic
07.01.2013., 09:56
pardon pijem 1 i pol tabletu tri dana, a četvrti dvije.Isto mi srce nekad škljoca, tj čuje se ko sat, kardiolog mi je rekao da je to normalno:)

Mekanić
07.01.2013., 16:58
pardon pijem 1 i pol tabletu tri dana, a četvrti dvije.Isto mi srce nekad škljoca, tj čuje se ko sat, kardiolog mi je rekao da je to normalno:)

Zamisli da se nađemo nas nekoliko koji smo operirali zalistak na jednom mjestu, koja bi to buka bila kada naša srca zakucaju !!!! Haahhhaaahhaa :)

Danas sam bio na transfuziji, pa mi je doktorica povećala dozu sa jedne na jednu i četvrt. Ja sam u ovome još pionir, pa se moram učiti, ali bitno je da ide na bolje. Lijepi pozdrav svima koji su operirali srce i onima kojima to tek slijedi.

goranbar
06.02.2013., 12:40
Pozdrav,
operirao sam 24.01.2013 aortni zalistak,sve je prošlo ok,po riječima kardiokirurga super,nalazi dobri.pustili me doma uz preporuku za rehabilitaciju...
e sad,jel ko ima kakva iskustva s tim toplicama?Opatija ili Magdalena?
Slobodno iskažete svoje doživljaje... :)

Mekanić
09.02.2013., 23:55
Pozdrav,
operirao sam 24.01.2013 aortni zalistak,sve je prošlo ok,po riječima kardiokirurga super,nalazi dobri.pustili me doma uz preporuku za rehabilitaciju...
e sad,jel ko ima kakva iskustva s tim toplicama?Opatija ili Magdalena?
Slobodno iskažete svoje doživljaje... :)

Ja zvao Krapinske u prvom mjesecu i naručen tek za 18. 01 2014. To mi je odobrilo povjerenstvo, a zvao sam i Opatiju, pa su mi kazali da se kod njih čeka najmanje 8 mjeseci. Kardio kirurg mi je na kontroli kazao da bi morao ići najkasnije u četvrtom mjesecu, pa ti sad gledaj. Ako imaš kakvu vezu za vezu, koristi i odi što prije Gdje god da odeš, čuo sam da je super, tako da nije važno u koje,samo da dobiješ što prije. Lijepi pozdrav i sretno..:)

goranbar
10.02.2013., 08:20
Ja zvao Krapinske u prvom mjesecu i naručen tek za 18. 01 2014. To mi je odobrilo povjerenstvo, a zvao sam i Opatiju, pa su mi kazali da se kod njih čeka najmanje 8 mjeseci. Kardio kirurg mi je na kontroli kazao da bi morao ići najkasnije u četvrtom mjesecu, pa ti sad gledaj. Ako imaš kakvu vezu za vezu, koristi i odi što prije Gdje god da odeš, čuo sam da je super, tako da nije važno u koje,samo da dobiješ što prije. Lijepi pozdrav i sretno..:)

Ja sam u petak poslao papire na mail,nisu mi ništa odgovorili,al dobro,vikend je. vidjet ću početkom tjedna.
kad sam ih zvao rekli su mi ako sam zaposlen da se čeka 2-3 mjeseca a ako sam nezaposlen do godinu dana,srećom pa sam zaposlen,al mi je i to puno čekat.
budemo tražili neku vezu pa možda nešto iskopamo

lp

lana35
10.02.2013., 17:33
Bok,
Imam nekoliko pitanja jer sam se na brzaka našla u ovoj situaciji o kojoj ništa, ali baš ništa ne znam. Mojoj mami je 59 g. ima koliko znam od prošlog četvrtka kad je završila na intenzivnoj na Rebru, jako slabo srce, vodu u svim organima znači i SRCU i plućima itd. Više mi ništa nije jasno, liječila se dvije godine u Merkuru jer su joj našli vodu u srcu dvije godine su radili pretrage svakih dva mjeseca je bila u bolnici i nisu mogli otkriti uzrok nakupljanja tekućine u srcu. dali su joj neke diuretike i tako da ne duljim počela je prije mjesec dana dobivati neke inekcije od silnih lijekova i tih inekcija je dobila i šećer. Nakon par dana u toku te terapije počela je kroz kožu na nogama curiti joj tekućina i to koda je neko otvorio pipu .... hospitalizirana je na Rebro odjel gdje joj je pozlilo ili ne znam više kaj jer nakon toga je na intenzivnoj i ne može govoriti, a doktori mi daju neke šture latinske nazive i pripremaju me na najgore (što u mojoj glavi nije ni krajnji ishod).....Ustvari pišem na ovaj forum da mi neko POMOGNE jer ne znam kome da se više obratim MOLIM VAS ako znate da li postoji ikakva šansa da joj se bilo kako pomogne???????????????

nurse teyoo
04.03.2013., 20:18
bok ! evo da i ja priupitam par pitNJ...ugl.imam 22.g i dg. sy prolapsa mitralne valvule i insufficiencio valvule mitralis 2-3 °...bila sam jučer u kardiologa...i ustanovljeno je da mi se ta insuficijencija pogoršala...ugl ovo je nalaz :
Klinički: opće stanje dobro,eupnoična, tahikardna,kardijalno kompenzirana,puls art.femoralis +
Srce:srčana akcija aritmična, tonovi jasni uz procijpan II ton, uz lijevi rub sternuma holosistolički šum 2-3/6,nad Erbom mezosistolički klik.
EKG: sinus aritmia 125/min, el.os semivertikalna, Intervali uredni. Fokaloza desne grane. Nema znakova hipertrofije.
UZ: Situs solitus. Uredna segmentna građa srca. Dimenzije u granici normale za dob. Kontinuitet ia i iv septuma. EF 55 %
Prednji i stražnji mitralni kuspis prolabiraju, uz insuficijenciju na valvuli 2-3° angio. Ostale valvule b.o.
Aortni luk normalan, lijevi. Nema duktusa niti CoA. Ne vidi se perikardijalnog izljeva.

Th. Atenolol a 50 mg 1x1

Zanima me da li je netko operirao ovu grešku...i kakva su iskustva općenito...jer je moj kardiolog sad počeo sve češće spominjat operaciju kao soluciju..pa me straah..jako..pliz help :D

jura 2
09.03.2013., 09:28
bok ! evo da i ja priupitam par pitNJ...ugl.imam 22.g i dg. sy prolapsa mitralne valvule i insufficiencio valvule mitralis 2-3 °...bila sam jučer u kardiologa...i ustanovljeno je da mi se ta insuficijencija pogoršala...ugl ovo je nalaz :
Klinički: opće stanje dobro,eupnoična, tahikardna,kardijalno kompenzirana,puls art.femoralis +
Srce:srčana akcija aritmična, tonovi jasni uz procijpan II ton, uz lijevi rub sternuma holosistolički šum 2-3/6,nad Erbom mezosistolički klik.
EKG: sinus aritmia 125/min, el.os semivertikalna, Intervali uredni. Fokaloza desne grane. Nema znakova hipertrofije.
UZ: Situs solitus. Uredna segmentna građa srca. Dimenzije u granici normale za dob. Kontinuitet ia i iv septuma. EF 55 %
Prednji i stražnji mitralni kuspis prolabiraju, uz insuficijenciju na valvuli 2-3° angio. Ostale valvule b.o.
Aortni luk normalan, lijevi. Nema duktusa niti CoA. Ne vidi se perikardijalnog izljeva.

Th. Atenolol a 50 mg 1x1

Zanima me da li je netko operirao ovu grešku...i kakva su iskustva općenito...jer je moj kardiolog sad počeo sve češće spominjat operaciju kao soluciju..pa me straah..jako..pliz help :D
a ćuj prema ovome što pišeš operacija je rješenje. trebaš drugi mitralni zalistak. Samo je pitanje pravog trenutka.(kad "dozrije")

nurse teyoo
09.03.2013., 19:28
a ćuj prema ovome što pišeš operacija je rješenje. trebaš drugi mitralni zalistak. Samo je pitanje pravog trenutka.(kad "dozrije")

ajmee...:(...valjda neće tako skoro doć taj trenutak...iako moj kardiolog tvrdi..da oće...pa dal si ti imao operaciju zamjene zaliska ? kakva je općenito ta sva procedura za op. koliko traje oporavak ? i dal je ožiljak velik :tuzni: ?

jura 2
09.03.2013., 22:33
ajmee...:(...valjda neće tako skoro doć taj trenutak...iako moj kardiolog tvrdi..da oće...pa dal si ti imao operaciju zamjene zaliska ? kakva je općenito ta sva procedura za op. koliko traje oporavak ? i dal je ožiljak velik :tuzni: ?

ma slušaj, op.će sigurno biti, jer taj bolesni zalistak pušta krv natrag u pluća umjest da ona ide u aortu i dalje po organizmu, narasti će ti tlak u plučima i imat ćeš problema. tako kad dođe vrijeme neboj se.:) to ti znači praktički izlječenje. a ožiljak na početku ne izgleda najljepše ali kroz nekih 6 mj. ostane samo tanka crtica. što se oporavka tiče ako je sve ok, a nevidim razloga da nebi, ideš doma za 10-14dana a možda i ranije. poslje rehabilitacija i za oko mjesec dana ko nova. i da skoro sam zaboravio Ne nisam poerirao ništa oko srca samo se svakodnevno susrečem s takvim ljudima.;)

nurse teyoo
10.03.2013., 18:27
ma slušaj, op.će sigurno biti, jer taj bolesni zalistak pušta krv natrag u pluća umjest da ona ide u aortu i dalje po organizmu, narasti će ti tlak u plučima i imat ćeš problema. tako kad dođe vrijeme neboj se.:) to ti znači praktički izlječenje. a ožiljak na početku ne izgleda najljepše ali kroz nekih 6 mj. ostane samo tanka crtica. što se oporavka tiče ako je sve ok, a nevidim razloga da nebi, ideš doma za 10-14dana a možda i ranije. poslje rehabilitacija i za oko mjesec dana ko nova. i da skoro sam zaboravio Ne nisam poerirao ništa oko srca samo se svakodnevno susrečem s takvim ljudima.;)

hvala puno...:)..sad mi je malo lakše..utješio si me :D

5k3t4r
25.03.2013., 21:33
Dijagnoza

Infarctus myocardii acutus regionis inferolateralis l21.1
PTCA + stenting RCA Z95.5
Shock cardiogenes R57.0
Arrestus cardiorespiratorius l46.9
Reanimation
Exitus letalis

Tata mi je umro prošli tjedan u 72. godini. Može mi neko pojasniti latinske nazive.

body halleck
26.03.2013., 00:10
Dijagnoza

Infarctus myocardii acutus regionis inferolateralis l21.1
PTCA + stenting RCA Z95.5
Shock cardiogenes R57.0
Arrestus cardiorespiratorius l46.9
Reanimation
Exitus letalis

Tata mi je umro prošli tjedan u 72. godini. Može mi neko pojasniti latinske nazive.

Moja sućut...

Velik dio srčanog mišića bio je zahvaćen naglo nastalim infarktom-vjerojatno je dulje vremena bio teže bolestan, i/ili je proces ateroskleroze krvnih žila uznapredovao.
Postupak u kojem se stavlja stent, tj. neka vrsta mrežice kojom se krvne žile prošire kako bi se pokušao ponovo uspostaviti dotok krvi u srčani mišić i spasiti funkciju srca.
Doživio je kardiogeni šok i kardiorespiratorni zastoj (prestali su funkcionirati automatizirani centri koji reguliraju disanje i rad srca)
Učinjena je reanimacija-dakle, svi oni postupci kojima se pokušava povratiti funkcija srca i pluća, no, nažalost, bezuspješno.

Nema podataka o postojećim bolestima, pa se samo može nagađati kako je bio poprilično teško bolestan i ranije.

5k3t4r
01.04.2013., 20:40
Moja sućut...

Velik dio srčanog mišića bio je zahvaćen naglo nastalim infarktom-vjerojatno je dulje vremena bio teže bolestan, i/ili je proces ateroskleroze krvnih žila uznapredovao.
Postupak u kojem se stavlja stent, tj. neka vrsta mrežice kojom se krvne žile prošire kako bi se pokušao ponovo uspostaviti dotok krvi u srčani mišić i spasiti funkciju srca.
Doživio je kardiogeni šok i kardiorespiratorni zastoj (prestali su funkcionirati automatizirani centri koji reguliraju disanje i rad srca)
Učinjena je reanimacija-dakle, svi oni postupci kojima se pokušava povratiti funkcija srca i pluća, no, nažalost, bezuspješno.

Nema podataka o postojećim bolestima, pa se samo može nagađati kako je bio poprilično teško bolestan i ranije.

Hvala
Nije trošio nikakve lijekove niti je imao dijagnosticiranu neku bolest.
Jedino se žalio na bol u prsima već duže vrijeme ali je zanemarivao savjete da se pregleda jer je vjerovao da je to zbog godina, fizičkog rada, znao se brzo uspuhati pa bi stao odmorio se i dalje funkcionirao.
Naglo nam je otišao.
Najviše me muči da je u nedjelju naveče kad sam ga dovezao do hitne bio na nogama i hodao, a kad su mu učinili koronografiju i stent počeo je gubiti bitku i umro ujutro u 9.
Prije koronografije razgovarali i relativno mi je izgledao stabilno, reko vidimo se sutra i još nam sestra rekla došli ste navrijeme otiđite doma i nazovite ujutro.
Nemogu se pomiriti s tim razvojem događaja.

jelena35
06.04.2013., 12:25
pozdrav svima,evo ja sam u teškoj situaciji pa molim za pomoć ili savjet:(

naime muž mi je 37godina ima,jučer operiran u Osijeku-ugradnja dviju premosnica radi začepljenja žila
još sinoć kažu da je sve ok,ali da je još pod narkozom,ali jutros na moj šok mi kažu da se u prsištu pojavilo neko krvarenje,oni ne znaju zbog čega,jel zbog lijekova ta stanjivanje krvi ili je neka žilica u pitanju:ne zna::(
kažu da je za sada stabilno,ali ako se krvarenje nastavi da bi mogao biti životno ugrožen,pa bi ga morali ponovo otvarati

molim vas,ima li tko kakvih saznanja ili iskustva s tim,jer ja sam eto očajna:(:(:(:(

body halleck
06.04.2013., 13:08
pozdrav svima,evo ja sam u teškoj situaciji pa molim za pomoć ili savjet:(

naime muž mi je 37godina ima,jučer operiran u Osijeku-ugradnja dviju premosnica radi začepljenja žila
još sinoć kažu da je sve ok,ali da je još pod narkozom,ali jutros na moj šok mi kažu da se u prsištu pojavilo neko krvarenje,oni ne znaju zbog čega,jel zbog lijekova ta stanjivanje krvi ili je neka žilica u pitanju:ne zna::(
kažu da je za sada stabilno,ali ako se krvarenje nastavi da bi mogao biti životno ugrožen,pa bi ga morali ponovo otvarati

molim vas,ima li tko kakvih saznanja ili iskustva s tim,jer ja sam eto očajna:(:(:(:(

U pitanju je vrlo ozbiljna dijagnoza i zahvat koji sa sobom nosi određene rizike.
U protokolu kod takvih zahvata je, među ostalim i primjena lijekova koji "usporavaju,smanjuju" sposobnost krvi za zgrušavanje kako se novopostavljena premosnica ne bi odmah zaštopala.
Protokoli koji se primjenjuju u velikoj većini zemalja u kojima se rade takvi zahvati su statistički gledano vrlo efikasni i sigurni.
Međutim, svatko od nas je poseban i ne reagiramo svi jednako na primijenjenu terapiju.
Opisana komplikacija je,nažalost, nešto što se zna dogoditi i nije toliko neuobičajena.
No, liječnici u Osijeku su vrlo dobra ekipa, uigran tim, i tamo je u sigurnim&vještim rukama, bili su vrlo fer što se tiče pružanja informacija i ako se bilo što dogodi, oni će znati učiniti sve što je moguće u datim okolnostima. :mig:

jelena35
06.04.2013., 21:51
U pitanju je vrlo ozbiljna dijagnoza i zahvat koji sa sobom nosi određene rizike.
U protokolu kod takvih zahvata je, među ostalim i primjena lijekova koji "usporavaju,smanjuju" sposobnost krvi za zgrušavanje kako se novopostavljena premosnica ne bi odmah zaštopala.
Protokoli koji se primjenjuju u velikoj većini zemalja u kojima se rade takvi zahvati su statistički gledano vrlo efikasni i sigurni.
Međutim, svatko od nas je poseban i ne reagiramo svi jednako na primijenjenu terapiju.
Opisana komplikacija je,nažalost, nešto što se zna dogoditi i nije toliko neuobičajena.
No, liječnici u Osijeku su vrlo dobra ekipa, uigran tim, i tamo je u sigurnim&vještim rukama, bili su vrlo fer što se tiče pružanja informacija i ako se bilo što dogodi, oni će znati učiniti sve što je moguće u datim okolnostima. :mig:

hvala na odgovoru:)
danas su ga ponovno otvorili,kažu da je krvarilo od jedne od ugrađenih premosnica,ali da su to sanirali
večeras se hvala Bogu probudio,ali još ne smijemo u posjetu:(
za liječnike evo i ja imam samo riječi hvale,ulijevaju sigurnost,vidi se da su stručni i bez problema ih se može nazvati ili vidjeti u bilo koje doba,uopće nije bed:)

sad kažu da je što se tiče srca sve ok,brine ih zasad mogućnost infekcije,pa je na antibioticima.....ugl,nadam se da će dobro proći a ako bog da kad dođe kući počinje kompletna promjena načina života...jer tako mlad a srčani udar i začepljenje to je strašno:(
prije svega prestati pušiti,a to mi je najgore jer strastvenijeg pušača nisam vidjela,unatoč svađama,maltene uoči operacije on je doslovno pobjegao na balkon da zapali:eek:
ne znam,nadam se da je ova ružna epizoda iza nas i da će mu to dati pouku da nastavi zdrav život

Svicar
07.04.2013., 09:18
Pozdrav, mislim da je najgore proslo, i sam sam u 35toj morao na tu operaciju, nisam ni pusio, niti visoki tlak imao, niti masnocu i sl. jedostavno infarkt dosao kao sam od sebe, proslo je vise od 13 godina, normalno zivim, nemam nikakva ogranicenja, vozim liniski bus i radujem se zivotu, budi takva kao i do sada, uz svog muza, a to za pusenje, neznam jer ne pusim, ali kazu da je se jako tesko odviknuti. U to doba recimo u SB gdje sam se zatekao nisu mogli nista znacajnije uraditi da bi covjeka spasili, nije bile te kornografije koja je jako bitna .Danas je mnogo bolje i trebalo bi napraviti neku zakladu, da se jos vise novaca tu daje da bi se vise zivota spasilo. Kada bi uvjeti dozvolili da mladi gospodin moze otici negdje na kvalitetnu rehabilitaciju kakvu sam ja imao ovdje, onda je to bi to bilo to, prodje ko da nista bilo ije bilo, vratis se u normalan zivot.

jelena35
07.04.2013., 09:37
Pozdrav, mislim da je najgore proslo, i sam sam u 35toj morao na tu operaciju, nisam ni pusio, niti visoki tlak imao, niti masnocu i sl. jedostavno infarkt dosao kao sam od sebe, proslo je vise od 13 godina, normalno zivim, nemam nikakva ogranicenja, vozim liniski bus i radujem se zivotu, budi takva kao i do sada, uz svog muza, a to za pusenje, neznam jer ne pusim, ali kazu da je se jako tesko odviknuti. U to doba recimo u SB gdje sam se zatekao nisu mogli nista znacajnije uraditi da bi covjeka spasili, nije bile te kornografije koja je jako bitna .Danas je mnogo bolje i trebalo bi napraviti neku zakladu, da se jos vise novaca tu daje da bi se vise zivota spasilo. Kada bi uvjeti dozvolili da mladi gospodin moze otici negdje na kvalitetnu rehabilitaciju kakvu sam ja imao ovdje, onda je to bi to bilo to, prodje ko da nista bilo ije bilo, vratis se u normalan zivot.

hvala puno na podršci,puno mi znači:)
lijepo je pročitati ovo što si napisao,jer mene najviše muči,ako ovo sad sve prođe,hoće li moći imati život kao prije,tj.normalno raditi i sve ostalo,naravno da treba proći određeno vrijeme...
sve ću poduzeti da živi zdravije već prije,a i puno je na njemu:rolleyes:
također se nadam da će brzo na kvalitetnu rehabilitaciju,a podršku od mene i dječice će uvijek imati,ufff:(:(

support
12.04.2013., 07:54
jelena35, kako je suprug?
Moja mama uskoro ide u Osijek na operaciju premosnice ili više njih. Baš nam je frka!

mmedena
06.06.2013., 19:39
Imala sam operaciju srca kada sam bila godinu dana stara, to je bilo prije 22 godine, sada su mi doktori odredili operaciju srčanog zaliska mitralnog. Imam 23 godine i plašim se. Strah me je svega toga. Molim vas da mi odgovore oni koji su to prošli, kakav je osjećaj, šta me sve čega? Hvala unaprijed. :(

nurse teyoo
12.06.2013., 19:23
Imala sam operaciju srca kada sam bila godinu dana stara, to je bilo prije 22 godine, sada su mi doktori odredili operaciju srčanog zaliska mitralnog. Imam 23 godine i plašim se. Strah me je svega toga. Molim vas da mi odgovore oni koji su to prošli, kakav je osjećaj, šta me sve čega? Hvala unaprijed. :(

ajme i mene to čekaa skoro..:O..imam 22.g i umirem od straha...iako kao svi kažu da je zamjena zaliska jedna od rutinskih op.srca...al svejedno mene strah užasnoo...a di će ti bit opercaija, u kojoj bolnici ?

stray_cat
02.07.2013., 21:22
mama je uravo odradila operaciju srca, ma 77 godina i jos je u blnici

kako na srce ima i problema sa plucima (kronicna opstrukcijska bolest pluca od pusenja) i ima i apnee meni je palo na pamet da bi im mijenjali brcni krevet u neke senior krevete ili cak medicinske krevete sa pomicnom podnicom

da li da to uzimamo, sto u biti da uzimamo i gdje

Ribež
07.07.2013., 19:28
Moj tata ima 72 godine.
Nepušać, nikada nije pio, vrlo aktivan do prije mjesec dana.
Imao cijeli život visok tlak od negdje 30 godine koji je nekim čudom oko 60 godine izreguliran na normalu uz terapiju.
Oduvijek je imao srčanu manu - mislim da proširenu jednu aortu mada više će se znati iz dijagnoza koje ću ovdje staviti.
Tata leži u bolnici - jako je loše, noge su mu kao baloni kao i trbuh (od vode), jednom su samo punkiratli vodu iz pluća sada kažu da nema smisli jer bi se voda opet skupljala. Srce mu je radilo nekih 30% s tim da u zadnje vrijeme nitko nije gledao da li se rad smanjio ali unatoč inekcijama za izmokravanje koje dobija ništa se ne popravlja.
Ostaje moje pitanje - da li se srce pod ovim dijagnozama može operirati ili je točno da je jedina mogućnost transplatacija što je naravno u njegovim godinama nemoguće.
Tati je tlak jako jako nizak tako da je neki dan završio na intenzivnoj ali je vraćen na odjel. Rekli su mi da su mu dali previše tableta za izmokravanje pa je tlak pao. Od tog dana su mu natekle noge, trbuh i ima kateter i stvarno je loše.
Slabo izmokava. Jetra mu je od jednom počela gubiti na funkciji - prije mjesec dana bila odlično. Čemu se uopće nadati kod ovakvih dijagnoza. Tata ima silnu želju za život ali srce ne da. Sve slabije jede, pokušava ustati ali ne može. Naravno dobiva i razne terapije za srce. Sada ne znam koje jer je u bolnici.
Evo tatinih dijagnoza:
1. Cardiomyipathia ishaemica decomp
2. Frbrillatio atriorum permanenes
3. VT nonsustaiden Lown
4. Insuff. valvulae mitralis gr. gravis
5. Aneurisma aortae ascendens
6. Hypertensio arterialis
7. KOPB

Hvala na odgovoru onome tko se razumije i ispričavam se ako sam nešto krivo pretipkala u dijagnozama.

trebor
08.07.2013., 20:50
Uistinu je priličan broj skroz nezgodnih dijagnoza što prognostički u kombinaciji sve skupa...hm...nije baš dobro...nažalost....s obzirom na sve napisano ( vjerojatno ima još toga sa razno-raznim brojkama ) ne čini mi se realnim bilo kakva kirurška intervencija. Kako operirati skoro afunkcionalni mitralni zalistak a postoji aneurizma gornje aorte i obrnuto...a sve skupa na dekompenziranom srcu iregularnog ritma sa opstruktivnim plućima u pozadini....Ako i zanemarimo godine, čak je i transplantacija s obzirom na navedeno nešto je što čini mi se nitko realno neće predlagati.
Porazgovarajte sa kardijalnim kirurgom o opcijama ( VAD?)...no ne volim što to moram napisati...ali što se kirurgije tiče nemojte puno očekivati...
Možda se može malo bolje prilagoditi medikamentoznu terapiju s ciljem olakšavanja simptomatologije....ne znam govore li liječnici o nekim od metoda hemodijaultrafiltracije....vidite što njegov liječnik misli o tome....
Nažalost nisam baš nešto napisao niti savjetovao....
Budite podrška ocu....Želim sve najbolje....

Ribež
09.07.2013., 07:33
Uistinu je priličan broj skroz nezgodnih dijagnoza što prognostički u kombinaciji sve skupa...hm...nije baš dobro...nažalost....s obzirom na sve napisano ( vjerojatno ima još toga sa razno-raznim brojkama ) ne čini mi se realnim bilo kakva kirurška intervencija. Kako operirati skoro afunkcionalni mitralni zalistak a postoji aneurizma gornje aorte i obrnuto...a sve skupa na dekompenziranom srcu iregularnog ritma sa opstruktivnim plućima u pozadini....Ako i zanemarimo godine, čak je i transplantacija s obzirom na navedeno nešto je što čini mi se nitko realno neće predlagati.
Porazgovarajte sa kardijalnim kirurgom o opcijama ( VAD?)...no ne volim što to moram napisati...ali što se kirurgije tiče nemojte puno očekivati...
Možda se može malo bolje prilagoditi medikamentoznu terapiju s ciljem olakšavanja simptomatologije....ne znam govore li liječnici o nekim od metoda hemodijaultrafiltracije....vidite što njegov liječnik misli o tome....
Nažalost nisam baš nešto napisao niti savjetovao....
Budite podrška ocu....Želim sve najbolje....

Zahvaljujem na odgovoru. Nisam nerealna - ali tražila sam evo i ovako potvrdu. Svjesna sam da je srce gotovo potpuno uništeno i da ga sada izvlače na jedini mogući način - lijekovima.
hemodijaultrafiltracija - moram priznati da ni ne znam što je..
Problem je jer tatu sele od odjela do odjela - uistinu je siroti obišao gotovo sve odjele u zadnjih dva tjedna. Trenutno je na koronarnoj mislim intenzivnoj. Danas idem tamo pa ću vidjeti. Jučer su ga premjestili sa kardiologije a prije toga je bio na gastro (zbog jetre) a prije toga na pulmologiji (zbog pluća) tako da ovog trena nema liječnika koji ga baš poznaje. Pouzdajem se da će napokon ostati na ovom odjelu i da će se naći neki doktor koji će pogledati sve te njegove papire da se ta terapija uskladi.
Ono što znam da su mi rekli: tata je došao prije dva tjedna u bolnicu (pop drugi put - prvi put zbog pluća)zbog bolova u trbuhu bez otečenih nogu. Utvrdili su bolesnu jetru. Na odjelu su mu dali preveliku dozu tableta za snižavanje tlaka (tako mi je rečeno na intenzivoj gdje su ga zbog niskog tlaka odveli) te je dobio 25 flaša infuzije. Zadržan je tamo 24 sata i prebačen na kardiologiju. Od kada je bio na infuziji kreću te muke po vodi u cijelom tijelu. Kardiolog mi je rekao da mu nisu smjeli dati toliko infuzije i da je to posljedica:ne zna:
Onak, pa to je moj tata ali ne znam više da li da plaćem, vrištim...
Potpuno sam svjesna da njegovo srce je glavni problem - da je zdravo ispumpalo bi ono tu infuziji...ovako mi se čini meni laiku da nitko ne čita njegove papire ali kažem - prvotni problem je njegovo srce toga sam svjesna.

nprsada
20.07.2013., 14:05
Pozdrav! Vidim da dajete mnoge korisne savjete pa bih Vas molio da mi objasnite sljedeće : Moja cura,ima 21god. i imala je 2 infarkta prije 4-5godina.Oslabljen joj je srčani mišić ali se stanje popravilo nakon uzimanja lijekova. Stanje joj se bilo malo pogoršalo prošle godine te joj je osim bypassa(kad je doživjela infarkt) ugrađen i pacemaker. Sada je naručena za operaciju još jednog bypassa,stenta i suzavanja/krpanja povrijeđenih žila(ili aorte,nisam siguran mislim da je čak aneurizma u pitanju). Operaciju će izvršiti u Splitu.
Ne pije i ne puši,nije pretila i rekretivno se bavi sportom(šetnje te kardio vježbe.)
Može li mi netko od Vas dati korisne informacije? Bio bih vrlo zahvalan!

trebor
20.07.2013., 14:45
Sa 16-17 godina imati infarkt pa bypass operacija ( ako je to točno? ) u istom aktu....pa pacemaker koju godinu kasnije....pa sad opet neka intervencija koja mi je opisno malo kontradiktorna...pa spominjanje aneurizme....hm...puno je tu nejasnoća i uopće djeluje prilično specifičan slučaj da bi se išta suvislo moglo reći. Osim naravno da liječnički konzilij koji vodi bolesnicu zna najbolje što i kako....Načelno se može reći da ekipa kardiokirurga u Splitu, pogotovo sa novom akvizicijom odnedavno, imaju dovoljno vještine i znanja....Ne dovodeći u pitanje stručnost ekipe a s obzirom na dob i kompleksnost, ne bi bilo loše vidjeti što kažu neki drugi centri o preporučenom načinu liječenje. Pri tome mislim na Beč, Berlin, Graz, Padova....U svakom slučaju sretno....

imperatrice
21.07.2013., 11:27
Zahvaljujem na odgovoru. Nisam nerealna - ali tražila sam evo i ovako potvrdu. Svjesna sam da je srce gotovo potpuno uništeno i da ga sada izvlače na jedini mogući način - lijekovima.
hemodijaultrafiltracija - moram priznati da ni ne znam što je..
Problem je jer tatu sele od odjela do odjela - uistinu je siroti obišao gotovo sve odjele u zadnjih dva tjedna. Trenutno je na koronarnoj mislim intenzivnoj. Danas idem tamo pa ću vidjeti. Jučer su ga premjestili sa kardiologije a prije toga je bio na gastro (zbog jetre) a prije toga na pulmologiji (zbog pluća) tako da ovog trena nema liječnika koji ga baš poznaje. Pouzdajem se da će napokon ostati na ovom odjelu i da će se naći neki doktor koji će pogledati sve te njegove papire da se ta terapija uskladi.
Ono što znam da su mi rekli: tata je došao prije dva tjedna u bolnicu (pop drugi put - prvi put zbog pluća)zbog bolova u trbuhu bez otečenih nogu. Utvrdili su bolesnu jetru. Na odjelu su mu dali preveliku dozu tableta za snižavanje tlaka (tako mi je rečeno na intenzivoj gdje su ga zbog niskog tlaka odveli) te je dobio 25 flaša infuzije. Zadržan je tamo 24 sata i prebačen na kardiologiju. Od kada je bio na infuziji kreću te muke po vodi u cijelom tijelu. Kardiolog mi je rekao da mu nisu smjeli dati toliko infuzije i da je to posljedica:ne zna:
Onak, pa to je moj tata ali ne znam više da li da plaćem, vrištim...
Potpuno sam svjesna da njegovo srce je glavni problem - da je zdravo ispumpalo bi ono tu infuziji...ovako mi se čini meni laiku da nitko ne čita njegove papire ali kažem - prvotni problem je njegovo srce toga sam svjesna.

hm, hm...vidim da ste svjesni situacije :(...usudit ću se ipak pitati Vas jel otac imalo bolje? jel ima kakva naznaka u pozitivno? Naime pitam jer postoji još jedna metoda kojom se kod jako "slabog srca" ejekcijska frakcija može malo poboljšati, metoda se zove CRT=cardial resynchronisation therapy, rade ju ELEKTROFIZIOLOZI (kardiolozi subspecijalizirani za aritmologiju) u KBC Sestre Milosrdnice (dr.Manola, dr.Pavlović), pa ako ste u mogućnosti, moj topli savjet, odite popričajte s njima dal otac je za tu metodu i šta bi se even.dalo kod njega još učiniti. Dvoje liječnika su kompetentni i "up date-ani" ako se ne varam, jedini u RH za tu metodu. Nadam se da sam barem malo pomogla, ako imate kakva pitanja možete mi se i na pm javiti.
SRETNO!!!

mmedena
30.07.2013., 21:50
ajme i mene to čekaa skoro..:O..imam 22.g i umirem od straha...iako kao svi kažu da je zamjena zaliska jedna od rutinskih op.srca...al svejedno mene strah užasnoo...a di će ti bit opercaija, u kojoj bolnici ?

Žao mi je što nisam odmah odgovorila, nisam bila tu neko vrijeme na forumu. Operacija će biti obavljena u Sarajevu u bolnici Koševo. Nadam se da će sve biti dobro, ali jako se plašim.

Ribež
30.07.2013., 22:33
hm, hm...vidim da ste svjesni situacije :(...usudit ću se ipak pitati Vas jel otac imalo bolje? jel ima kakva naznaka u pozitivno? Naime pitam jer postoji još jedna metoda kojom se kod jako "slabog srca" ejekcijska frakcija može malo poboljšati, metoda se zove CRT=cardial resynchronisation therapy, rade ju ELEKTROFIZIOLOZI (kardiolozi subspecijalizirani za aritmologiju) u KBC Sestre Milosrdnice (dr.Manola, dr.Pavlović), pa ako ste u mogućnosti, moj topli savjet, odite popričajte s njima dal otac je za tu metodu i šta bi se even.dalo kod njega još učiniti. Dvoje liječnika su kompetentni i "up date-ani" ako se ne varam, jedini u RH za tu metodu. Nadam se da sam barem malo pomogla, ako imate kakva pitanja možete mi se i na pm javiti.
SRETNO!!!

Tata je nedavno na žalost preminuo:(
Srce jednostavno nije moglo to izdržati. Jedva da je radilo. Kada mu je puls bio 150 onda je organizam donekle funkcionirao ako o tome mogu laički govoriti jer je bio strašno loše.
Kada mu je puls pao na 80 sa tim oslabljenim srcem i niskim tlakom znala sam da je vrijeme da se oprostimo.
Zahvalna sam cijelom odjelu jer su ga stvarno mazili, pazili na njega.
Došla sam tog dana u posjetu (nisam bila kući i nisam dobila telegram) i sestra me je kroz suze pogledala i rekla da pričekam vani. Tada su mi rekli da je tata tu noć preminuo. Dan ranije nas je sve izljubio, dragao on nas mi njega..znao je..jako mi je teško no kroz suze izbacim dio tuge..praznina ostaje.
Dobila sam papire iz bolnice i nisu ga reanimirali. Pitam se ponekad zašto ali svjesna sam da nije bilo šanse, da mu je srce toliko bilo loše da bilo kakva intervnecija ne bi pomogla..Tužna sam ali i ponosna jer sam imala i imam divnog tatu.

halle-berry
09.10.2013., 12:19
Pozdrav svima!

Vidim da je ova tema malo zamrla u zadnje vrijeme, ali ovim putem želim zamoliti za pomoć jer se ni sama ne snalazim u svemu ovome pošto nas tata želi poštedjeti briga, ali mene izluđuje neizvjesnost jer ne znam kako stvari stoje. Ukoliko bi se neka dobra duša (a znam da Vas tu na forumu ima dosta) potrudila mi objasniti kako stvari stoje bila bih beskrajno zahvalna.

Slijedi povijest bolesti i dijagnoza:
Angina pectoris
St.post OPCABx4 (LAD jump D1, OM1, PD) facta 24.01.2011.
Hypertensio arterialis
Hyperlipidemia

Invazivna kardiološka obrada. Bolesnik naručen na invazivnu kardiološku obradu. Prije 5 dana na kontroli kardiologa s nalazom ergometrije (vidljiva blaga dinamika s obzirom na prethodnu iz ožujka 2013). Nema prekordijalnih opsesija tijekom fizičkog opterećenja niti ostalih tegoba.

Dosadašnje bolesti: u 12/2010 hospitalizirani u KB Dubrava zbog anginoznih tegoba, te kardiološke obrade. Tada učinjenom koronografijom nađe se okludirana LAD, D1 stenozirana oko 80-90%, CX stenozirana oko 80% nakon odvajanja OM nakon toga okludirana.
RCA: rubne promjene, PD grana u srednjem segmentu subtotalno stenozirana. U 1/2011 u KB Dubrava učinjena kirurška revaskularizacija miokarada (OPC ABx4-LAD jump 1, LIMA, OM1, PD).
Hipertoničar ima hiperlipidemiju.
Obiteljska anamneza: negira teže bolesti u obitelji.
Funkcije: mokrenje i stolica uredno, apetit dobar
Navike: ne pusi, ne konzumira alkohol
Lijekovi: Tritazdie a 2,5/12,5 mg, Controloc a 20mg 1x1, Crestor a 10mg 1x1, Cardiopirin 1x1 a 100mg, Omacor 1x1, Preductal MR 1x1.
Alergija na ljekove: negira
Status: prisvjestan, pokretan, orijentiran, kontaktibilan, euponičan, afebrilan, uredno prokrvljene periferije. Glava vrata izvan b.o., LČ vrata uredni. Prsni koš: ožiljak nakon sternotomije. Pluća: uredan šum disanja. Srce: akcija ritmična, tonovi jasni, bez šumova. Abdomen: mekan, bezbolan, jetra i slezena nisu palpabilni, peristaltika čujna, LS negativan. Ekstremiteti: bez edema, arterijske puztacije uredne.
Zaključak: Gospodin sa aortokoronarnim premosnicama hospitaliziran zbog invazivne kardiološke obrade, a nakon ergometrijom dokazano pozitivnog testa koronarne rezerve inferolateralno. Učinjenom koronografijom se nađe značaja stenoza u području pripoja premosnice na PD. Tijekom hospitalizacije hemodinamski stabilan, bez prekodijalnih opsesija. Indicirana PCI pripoja premosnice i PD.

Terapija: Tritazdie a 2,5/12,5 mg, Controloc a 20mg 1x1, Crestor a 10mg 1x1, Cardiopirin 1x1 a 100mg, Omacor 1x1, Preductal MR 1x1, Pigrel a 75mg 1x1

Nalaz koronografije
Deblo: Intaktno
LAD: Okludirana u proksimalnom segmentu nakon odvajanja prve septalne grane
ACx: značajno 80x stenoza nakon odvajanja prve OM1 grane
VSM RCA: sporijeg protoka sa signifikatornom 80% stenozom na mjestu pripoja na PD granu
LAD-LIMA: uredne prohodnosti i pripoja
Uputna dijagnoza: ST.POST.CABG
Šifra narudžbe: 004200420130076253

Htjela bih još nešto samo pitati da si još razjasnim neke stvari pa ako je moguće dobiti odgovor i na ova pitanja (znam da puno tražim):
1. Zašto kada je on bio na ergometriji u 3 mj 2013. nije bilo nikakvih problema?
2. Mislim nalaz je tada bio odličan i kako se samo u 6 mj u tako kratkom vremenu dogodilo suženje?
3. Koliko ima tih suženja (2,3 ili više njih?).
4. Da li se se nakon ugradnje 4 premosnice ako stentovi ne poboljšaju situaciju može ići opet na ugradnju premosnica iako ih ima već 4?
5. Koji je uzrok pojave tih suženja jer prije operacije tih suženja nije bilo, a poslije operacije je sve bilo super?

Preporučili su mu 17.10. da se javi na bolničko liječenje. On je rekao da ide na propuhivanje tih žila, ali ja sam malo skeptična (zbog onih 80% stenoze na ACx i 80% na VSM RCA) pa me eto sada ulovila panika da niti stentovi neće riješiti stvar nego je to samo privremeno riješnje. Bojim se da ako ga opet upute na stavljanje premosinica nakon tih 4 koje ima da jednostavno ne bi preživio operaciju (možda sam ja u zabludi).

Uglavnom ja sam očajna. Znam da se možda i previše brinem i da je bitno da se sve drži pod kontrolnom.
Ne mogu se pomiriti s time da mu ne mogu pomoći i da kako vrijeme prolazi da postoji šansa da sve to završi s kobinom posljedicama.

Eto toliko od mene.
Hvala još jednom na podršci i razumijevanju.

simple
09.10.2013., 15:48
Htjela bih još nešto samo pitati da si još razjasnim neke stvari pa ako je moguće dobiti odgovor i na ova pitanja (znam da puno tražim):
1. Zašto kada je on bio na ergometriji u 3 mj 2013. nije bilo nikakvih problema?
2. Mislim nalaz je tada bio odličan i kako se samo u 6 mj u tako kratkom vremenu dogodilo suženje?
3. Koliko ima tih suženja (2,3 ili više njih?).
4. Da li se se nakon ugradnje 4 premosnice ako stentovi ne poboljšaju situaciju može ići opet na ugradnju premosnica iako ih ima već 4?
5. Koji je uzrok pojave tih suženja jer prije operacije tih suženja nije bilo, a poslije operacije je sve bilo super?

Preporučili su mu 17.10. da se javi na bolničko liječenje. On je rekao da ide na propuhivanje tih žila, ali ja sam malo skeptična (zbog onih 80% stenoze na ACx i 80% na VSM RCA) pa me eto sada ulovila panika da niti stentovi neće riješiti stvar nego je to samo privremeno riješnje. Bojim se da ako ga opet upute na stavljanje premosinica nakon tih 4 koje ima da jednostavno ne bi preživio operaciju (možda sam ja u zabludi).

Uglavnom ja sam očajna. Znam da se možda i previše brinem i da je bitno da se sve drži pod kontrolnom.
Ne mogu se pomiriti s time da mu ne mogu pomoći i da kako vrijeme prolazi da postoji šansa da sve to završi s kobinom posljedicama.

Eto toliko od mene.
Hvala još jednom na podršci i razumijevanju.

Ugradnjom premosnica ne rjesava se problem s vlastitim koronarnim arterijama, suzenja i dalje ostaju tamo, no, kako samo ime kaze, ona se premoscuju, tj. zaobilaze i tako omogucuju normalan protok krvi prema donjim dijelovima krvnih zila koje se potom granaju i hrane srcani misic. Premosnice imaju svoj vijek trajanja - venske premosnice u prosjeku 10-ak godina, arterijske dulje. Raniji problem s venskom premosnicom (a ovdje se radi o 2 godine) najcesce i nastaje na mjestu gdje se ona spaja s vlastitom koronarnom arterijom. Kontrolni pregledi s ergometrijama se i rade zato da bi se na vrijeme dijagnosticirao eventualni problem - u konkretnom slucaju, suzenje je postojalo i ranije, no nije bilo toliko izrazeno (u prosjeku tek suzenja veca od 70% dovode do pojave tegoba u naporu, jer tada se povecana potreba srcanog misica za kisikom ne moze nadoknaditi povecanjem protoka kroz tu krvnu zilu).
Ukratko, jedini trenutni problem kod gospodina je suzenje pripoja premosnice na desnu koronarnu arteriju, tj. njen ogranak PD, i to se u nacelu uspjesno rjesava perkutanom koronarnom intervencijom, odnosno ugradnjom stenta. Alternativno rjesenje je da se vlastita desna koronarna arterija rijesi ugradnjom stenta. Koje od tih rjesenja je optimalno ovisi o lokalnom nalazu i procjeni invazivnog kardiologa koje je suzenje tehnicki jednostavnije i/ili bolje zbrinuti.
Promjene na ostalim krvnim zilama Vas ne trebaju brinuti jer se nista novo nije dogodilo - suzenja i zatvorene krvne zile koje su bile tamo prije operacije tamo su i ostale, a sve ostale premosnice rade svoj posao.

halle-berry
09.10.2013., 18:09
Dragi Simple puno hvala na objašnjenju cijelokupne situcije.
Zahvala sam do neba....sad mi je puno lakše kada sam uspjela dobiti informacije na temelju kojih mi je lakše graditi cijelu sliku i priču.

Veliki pozdrav od srca i hvala puno

sanjka62
28.10.2013., 19:17
Kuckala sam ovde pre 2 godine kad sam jurila pojasnjenja za sebe.
Sad mi treba za meni mnogo dragu osobu.
Nalaz interniste od prvog meseca:
Hypertensio arterialis essentialis primaria; Arrhytmiae cordis aliae;Hypercholesterolaemia vera; EKG sin.ritam 81/min St depresija u D2,D3,AVF V5 i V6, IBDG
Holter krajem istog meseca:
sve vreme se registruje sinusni ritam pros. frekfencije 73.Nisu registrovane pauze duze od 2sek.Zabelezeno 4 VES iz 4 razlicita fokusa.SVES je bilo 90.Povremeno se registruje koritasta st. depresija u kanalu A i C
EHO iz 7 meseca:
koren aorte3.00 separacija kuspisa 2.10 LA 3.70 LVDd 4.70 LVDs 3.20 IVSd 1.20 ZZd 1.20 EF 60 FS32
Mitralna valvula: MV E VEL 0.57,MV A 0.81, MR 1
Aortna valvula: AVV 2.14, AVPG 18.37, AR 2.00 AR PHT 453.00
Trikuspidna valvula: TV E 0.54, TR 2.00 RVSP max 44
Zakljucak: Aorta normalne sirine u korenu skleroticnih zidova. Ao valvula reivelarna sklerotski izmenjene granice normale sa gradijentom pritiska oko 18 mmHg AR PHT 453
LK normalan EDD, ESD bez jasnih ispada u kinetici dobre EF.
Transmitralni protok po tipu usporene relaksacije, registruje se blaga MR sa mlazom uz lateralni zid LP kao i tr uz RVSP oko 44 mmHg. Desne strane strukture i perikard bo.Ne registruju se tromboticne mas ni SEK.
Ocuvana sistolna i blaga dijastolna disfunkcija leve komore uz blagu MR i srednje tesku AR i TR. Kontrola za 180 dana.

E sad, shodno tome da su meni operisali mitralni a sve sa tim da mi je jedan divni, stari cika u velikom centru rekao da nije hica a na Dedinju me odrade preko svake liste jer su se kidale chorde i bila je potpuna teska regurgitacija, valjda je normalno da panicim. :504:
Ova me je zena othranila, nije mi majka vec je vise od toga. Toliko razumem iz nalaza, shvatam da su joj dva zaliska vec lose, treci nacet. EF je ocuvana i to je jedino dobro sto u ovim trenutcima panike uspevam da vidim. Kako sacuvati to srce, hoce li i njoj operacija biti neophodna?Sta uopste moze da se uradi, jer tek sad, kad je neko koga toliko volim, shvatam koliko je ta operacija- uzas.Nekako kad sam ja bila u pitanju bilo mi je lako ali da sad neko moj treba da prodje kroz to- e pa - panicim!
Da, da ne zaboravim, ona ima 65 godina, popuno je sitna, nema viska kg, nikad u zivotu nije pusila, zdravo se hrani i redovno pesaci zbog holesterola.
Molim Vas za neku pametnu rec.

mmedena
30.10.2013., 20:09
Kuckala sam ovde pre 2 godine kad sam jurila pojasnjenja za sebe.
Sad mi treba za meni mnogo dragu osobu.
Nalaz interniste od prvog meseca:
Hypertensio arterialis essentialis primaria; Arrhytmiae cordis aliae;Hypercholesterolaemia vera; EKG sin.ritam 81/min St depresija u D2,D3,AVF V5 i V6, IBDG
Holter krajem istog meseca:
sve vreme se registruje sinusni ritam pros. frekfencije 73.Nisu registrovane pauze duze od 2sek.Zabelezeno 4 VES iz 4 razlicita fokusa.SVES je bilo 90.Povremeno se registruje koritasta st. depresija u kanalu A i C
EHO iz 7 meseca:
koren aorte3.00 separacija kuspisa 2.10 LA 3.70 LVDd 4.70 LVDs 3.20 IVSd 1.20 ZZd 1.20 EF 60 FS32
Zakljucak: Aorta normalne sirine u korenu skleroticnih zidova. Ao valvula reivelarna sklerotski izmenjene granice normale sa gradijentom pritiska oko 18 mmHg AR PHT 453
Transmitralni protok po tipu usporene relaksacije, registruje se blaga MR sa mlazom uz lateralni zid LP kao i tr uz RVSP oko 44 mmHg. Desne strane strukture i perikard bo.Ne registruju se tromboticne mas ni SEK.
Ocuvana sistolna i blaga dijastolna disfunkcija leve komore uz blagu MR i srednje tesku AR i TR. Kontrola za 180 dana.

E sad, shodno tome da su meni operisali mitralni a sve sa tim da mi je jedan divni, stari cika u velikom centru rekao da nije hica a na Dedinju me odrade preko svake liste jer su se kidale chorde i bila je potpuna teska regurgitacija, valjda je normalno da panicim. :504:
Ova me je zena othranila, nije mi majka vec je vise od toga. Toliko razumem iz nalaza, shvatam da su joj dva zaliska vec lose, treci nacet. EF je ocuvana i to je jedino dobro sto u ovim trenutcima panike uspevam da vidim. Kako sacuvati to srce, hoce li i njoj operacija biti neophodna?Sta uopste moze da se uradi, jer tek sad, kad je neko koga toliko volim, shvatam koliko je ta operacija- uzas.Nekako kad sam ja bila u pitanju bilo mi je lako ali da sad neko moj treba da prodje kroz to- e pa - panicim!
Da, da ne zaboravim, ona ima 65 godina, popuno je sitna, nema viska kg, nikad u zivotu nije pusila, zdravo se hrani i redovno pesaci zbog holesterola.
Molim Vas za neku pametnu rec.

Žaoo mi je što ste prošli kroz sve to i što ponovno morate da prolaziste sa osobom koja vam je veoma draga. Htjela bih da vas zamolim ako možete da mi nešto više kažete o vašoj operaciji mitralnog zaliska. Koliko traje oporavak? Imam 24 godine, trebam raditi operaciju uskoro i jako se plašim. Hvala vam unaprijed na bilo kakvom odgovoru.

sanjka62
01.11.2013., 19:12
Mmedena, nisam bas pametna sta da ti napisem ovde:confused:
Prvo, zao mi je ako moras na operaciju. Uvek je pitanje da li moras i po meni UVEK ali uvek treba proveriti da li se misljenja lekara poklapaju.
E sad, ako moras reci cu ti da i nije toliko strasno koliko se misli. Ja ovo sto panicim, panicim jer sam jako vezana za tu osobu, dva zaliska nisu kako treba a polako popusta i treci, starija je...Ja da treba da idem umesto nje, mnogo bi mi lakse bilo.Ti si u sv. slucaju vrlo mlada pa tu oporavak ide mnogo brze.Pitanje je i koja je operacija u pitanju, koji zalistak, kakvo je tvoje opste stanje...
Ja sam na op. otisla u ponedeljak u 12h a u subotu u to doba su mi moji kuci prali kosu.U nedelju sam vec isla u prvu setnju napolje(bio je 7 mesec)To ti vec dosta govori.
Ono cega se svi najvise bojimo to je bol :eek: ali ako sve ide po planu, toliko te nadrogiraju da stvarno nemas pojma. Ja se iz intenzivne secam sve ukupno mozda 10min, mene stvarno nije bolelo niti mi je pravilo problem vracanje na moja pluca.Cim su me spustili na poluintenzivnu i povadili drenove (sto opet nije problem ako slusas savete hirurga) pocinjes prvu setnju koja jeste cudan osecaj ali pomaze da ti se izbistri i telo i glava od anestezije. A onda sama sebe teras sto cesce da setas i tako ces se brze dosetati do vrata svog doma.
Sta god te interesuje - pitaj, nije mi problem da ti pisem i pomognem ako mogu :)

simple
02.11.2013., 18:45
EHO iz 7 meseca:

Nemate razloga za zabrinutost, potrebne su samo ultrazvučne kontrole svake 2 godine da se vidi dinamika promjena na zaliscima. Funkcija srca kao pumpe je potpuno normalna, a ono što odstupa od normale je rastezljivost srca, tzv. dijastolička funkcija koja je blago poremećena i zbog koje je tlak u plućnoj cirkulaciji blago povišen. To je nalaz koji ide uz dob i povišen arterijski tlak (arterijsku hipertenziju). S obzirom da dob i genetiku ne možemo mijenjati :), treba držati tlak pod kontrolom i sve bi trebalo biti u redu. Operacija se na zaliscima radi samo ako je greška teška (što ovdje nije slučaj) i ako se zadovolje neki drugi kriteriji (kao što su simptomi i neke ultrazvučne karakteristike poput veličine šupljine lijeve klijetke, EF i dr.). U ovom slučaju nema niti jednog elementa za kardiokirurški zahvat!

sanjka62
05.11.2013., 17:33
Nemate razloga za zabrinutost, potrebne su samo ultrazvučne kontrole svake 2 godine da se vidi dinamika promjena na zaliscima. Funkcija srca kao pumpe je potpuno normalna, a ono što odstupa od normale je rastezljivost srca, tzv. dijastolička funkcija koja je blago poremećena i zbog koje je tlak u plućnoj cirkulaciji blago povišen. To je nalaz koji ide uz dob i povišen arterijski tlak (arterijsku hipertenziju). S obzirom da dob i genetiku ne možemo mijenjati :), treba držati tlak pod kontrolom i sve bi trebalo biti u redu. Operacija se na zaliscima radi samo ako je greška teška (što ovdje nije slučaj) i ako se zadovolje neki drugi kriteriji (kao što su simptomi i neke ultrazvučne karakteristike poput veličine šupljine lijeve klijetke, EF i dr.). U ovom slučaju nema niti jednog elementa za kardiokirurški zahvat!

Hvala Vam puno na odgovoru, utesili ste me i smirili.
Ne bih da budem dosadna ali kad budete imali vremena, malo mi pojasnite, kako je kod mene od prolapsa Mr2 do teske regurgitacije MR 3+-4 i uvecanja levog srca doslo za samo godinu dana. To je ono sto me brine, kod nje postoji srednje teska AR i TR, pa sam se toga bojala.
Hvala Vam jos jednom

DJONKO
05.11.2013., 23:15
vezano uz ovo
danas sam čula od čovjeka koji je tamo operiran da je u magdaleni čekao nekih cca 20 dana, dok se u dubravi naručio i tek su ga na razgovor pozvali nakon 6 mjeseci a tko zna kad bi bila operacija
sve preko uputnica, ništa nije plaćao osim redovne participacije
kaže da nije imao nikakvu vezu i sklona sam mu 100% vjerovati

1.Molim tko mi može reći gdje se sve radi robotska operacija popravka ili zamjene mitralnog zaliska.Veselilo bi me ako se neko javi koji je vršio tu operaciju i kakove su cijene.
Zavaljujem uz poštovanje

miki11
17.12.2013., 14:51
Imaš aortalni zalistak od dva "listića" umjesto tri koliko je normalno. Taj zalistak niti može zatvoriti lumen aorte potpuno niti ga može do kraja otvoriti. Patološki nalaz određenog stupnja postoji i na mirtalnom zalisku ( Ovo moraš do kraja razjasniti ).
Srce je još uvijek kompenzirano odnosno usprkos srčanom defektu za sada zadovoljavajuće radi svoju funkciju. Ali sigurno neće tako ostati...

i nije tako ostalo , progresija je velika , idem na operaciju iz nove godine

mmedena
06.01.2014., 00:18
Molim one koji su ovo već prošli ili koji se razumiju. Već neko vrijeme me muče neka pitanja. Prvenstveno bih voljela da mi odgovore žene, ali mogu i muškarci. Udata sam, imam 24 godine. Trebam da uradim operaciju na otvorenom srcu (zamjena mitralnog srčanog zaliska) uskoro. Zanima me kada mogu planirati trudnoću? Koji je rizik za mene i za dijete? Koje lijekove bih morala piti? Jeli se vrši carski u takvim situacijama ili normalan porod? Molim vas za pomoć da mi odgovorite. Unaprijed vam se zahvaljujem.

mmedena
06.01.2014., 00:34
Pozdrav.
Postavila sam ovakva i slična pitanja po raznim forumima, ali nisam dobila odgovore. Molim žene koje su ovo već prošle da mi pomognu, a i one koje nisu prošle a razumiju se molim takođe i njih da mi pomognu. Udata sam, imam 25 godina. Trebam uskoro na operaciju na otvorenom srcu (radi se o mitralnom srčanom zalisku, tačnije zamjena biološkog mitralnog srčanog zaliska). Planiram nakon operacije dijete. Interesuje me koliko vremena nakon operacije trebam čekati da bih planirala trudnoću? Koje lijekove ću morati piti u toku trudnoće? Da li se u takvim slučajevima radi carski ili normalan porod? Nadam se da ćete mi moći olakšati i reći nešto o ovome.

izidaela
12.01.2014., 12:23
Draga mmedena..puno je pitanja na koja ti je sad tesko odgovoriti..pricekaj u miru da prvo prodje op valvule.Tada ces tek vidjeti koju ces terapiju dobiti i je li ta terpaija stetna za trudnocu. Tesko ti je sad bilo sto reci
Ja sam imala tesku op na srcu..poslije se nisam usudila na trudnocu i.porodjaj jer me trudnoca i dovela na kardiomiruski stol nazalost..puno srece ...

Royksopp
15.01.2014., 17:16
E ovako. Pripremam se za operaciju ... Imam Ductus Botalli . otvor je oko 9 mm i veli mi kardiokirurg da je otvor dosta velik.. Prije operacije sam narucena na koronografiju da se vidi koliko krvi se mijesa u plucima. Uz to imam i kalcifikaciju aorte...i iskreno strah me operacije.. Mi moze itko vise reci? Da velim da imam 27 god..i znam da se to inace ako ostane otvoreno operira odmah kod beba...no evo...ja sam pocela imat problema s disanjem i otkucajima.

trebor
15.01.2014., 19:58
Pozdrav.
Postavila sam ovakva i slična pitanja po raznim forumima, ali nisam dobila odgovore. Molim žene koje su ovo već prošle da mi pomognu, a i one koje nisu prošle a razumiju se molim takođe i njih da mi pomognu. Udata sam, imam 25 godina. Trebam uskoro na operaciju na otvorenom srcu (radi se o mitralnom srčanom zalisku, tačnije zamjena biološkog mitralnog srčanog zaliska). Planiram nakon operacije dijete. Interesuje me koliko vremena nakon operacije trebam čekati da bih planirala trudnoću? Koje lijekove ću morati piti u toku trudnoće? Da li se u takvim slučajevima radi carski ili normalan porod? Nadam se da ćete mi moći olakšati i reći nešto o ovome.

Molim one koji su ovo već prošli ili koji se razumiju. Već neko vrijeme me muče neka pitanja. Prvenstveno bih voljela da mi odgovore žene, ali mogu i muškarci. Udata sam, imam 24 godine. Trebam da uradim operaciju na otvorenom srcu (zamjena mitralnog srčanog zaliska) uskoro. Zanima me kada mogu planirati trudnoću? Koji je rizik za mene i za dijete? Koje lijekove bih morala piti? Jeli se vrši carski u takvim situacijama ili normalan porod? Molim vas za pomoć da mi odgovorite. Unaprijed vam se zahvaljujem.

Čini mi se prilično nezahvalnim išta savjetovati drugo osim da sva ta pitanja moraš detaljno promisliti sa kardiologom, kardiokirurgom, ginekologom i anesteziologom....osim osnove dvojbe - mehanički ili biološki zalistak i sve što ide sa svakom vrstom nakon zahvata - zasigurno je cijela paleta elemenata koji se mogu u tvom konkretnom slučaju uzeti u obzir....Mislim da ne treba žuriti nego detaljno sve skupa sa gornjom "ekipom" promisliti i od njih dobiti odgovore...
Sretno

trebor
15.01.2014., 20:10
E ovako. Pripremam se za operaciju ... Imam Ductus Botalli . otvor je oko 9 mm i veli mi kardiokirurg da je otvor dosta velik.. Prije operacije sam narucena na koronografiju da se vidi koliko krvi se mijesa u plucima. Uz to imam i kalcifikaciju aorte...i iskreno strah me operacije.. Mi moze itko vise reci? Da velim da imam 27 god..i znam da se to inace ako ostane otvoreno operira odmah kod beba...no evo...ja sam pocela imat problema s disanjem i otkucajima.

Ne treba se opterećivati sa "kako to da tek sad" pričama....ne vrijedi....jednostavno se Ductus manifestira ili biva uočen i kod odraslih....

Kardiokirurg je najbolja adresa za svaki odgovor što se konkretno tvog slučaja tiče. Ima tvoje papire na uvid i najrelevantnije ti može reći što i kako...Potrebno je imati povjerenja u njegov sud i sve ostale priče držati manje bitnima kad je o operaciji riječ....

Načelno - koronarografiju moraš napraviti! Bez toga nema planiranja operacije! Kreča u aorti bolje da nema al kad je već tamo u pravilu ne bi trebalo biti problema....a strah?....Ama baš svako tko ide na bilo kakvu operaciju, pogotovo ovako veliku osjeća strah! To je sasvim sigurno! Prema tome, uopće se ne ponašaš neprirodno. Siguran sam da će sve proći OK!
Sretno

simple
18.01.2014., 20:16
Osoba od 27 godina u osnovi ne treba koronarografiju. Ne ocekuje se koronarna bolest u toj dobi. Ako se eventualno sumnja na anomalije polazista koronarnih arterija, CT koronarografija bi bila neinvazivna alternativa.

Royksopp
18.01.2014., 20:25
Osoba od 27 godina u osnovi ne treba koronarografiju. Ne ocekuje se koronarna bolest u toj dobi. Ako se eventualno sumnja na anomalije polazista koronarnih arterija, CT koronarografija bi bila neinvazivna alternativa.

Naime moraju vidjet protok krvi u tijelu..tako sam Nest dobila.. Potvrdjen mi je ductus botalli..

donka19
21.02.2014., 21:14
bok....naletjela sam na ovaj forum tražeći informacije o aortnoj sterozi pošto je mojoj mami danas dijagnosticirano navedeno stanje.
htjela sam vas zamoliti da mi objasnite kak izgleda neinvazivni (kroz žilu kak zamjenjuju zalistak) i invazivni operativni postupak (iz vlastitog
iskustva ili osobe bliske vama) te o stanjima pacijenta nakon operacije....također bi mi bilo neizmjerno važno da mi navedete koji je životni
vijek nakon zamjene zaliska pojedinom operativnom metodom te ovisno o tome dali je korišten biološki ili umjetni zalistak...stvarno mi je bitno
da mi što prije javite jel sam naletjela na podatak da većinom ljudi koji ne završe na operaciji s ovom tegobom žive nakon dijagnoze još 2-3 godine,
a nakon operacijskog zahvata prosječno 10 godina dulje, ne želim vjerovat takvim statistikama te bi vam bila izrazito zahvalna ako bi mi što prije
odgovorili na ovaj post jer sam zabrinuta za mamu i teško mi je prihvatiti činjenicu da ju neću imat kraj sebe više...također mi navedite
rizike prilikom operacije...hvala unaprijed.

123Marijan
21.02.2014., 23:18
bok....naletjela sam na ovaj forum tražeći informacije o aortnoj sterozi pošto je mojoj mami danas dijagnosticirano navedeno stanje.
htjela sam vas zamoliti da mi objasnite kak izgleda neinvazivni (kroz žilu kak zamjenjuju zalistak) i invazivni operativni postupak (iz vlastitog
iskustva ili osobe bliske vama) te o stanjima pacijenta nakon operacije....također bi mi bilo neizmjerno važno da mi navedete koji je životni
vijek nakon zamjene zaliska pojedinom operativnom metodom te ovisno o tome dali je korišten biološki ili umjetni zalistak...stvarno mi je bitno
da mi što prije javite jel sam naletjela na podatak da većinom ljudi koji ne završe na operaciji s ovom tegobom žive nakon dijagnoze još 2-3 godine,
a nakon operacijskog zahvata prosječno 10 godina dulje, ne želim vjerovat takvim statistikama te bi vam bila izrazito zahvalna ako bi mi što prije
odgovorili na ovaj post jer sam zabrinuta za mamu i teško mi je prihvatiti činjenicu da ju neću imat kraj sebe više...također mi navedite
rizike prilikom operacije...hvala unaprijed.

Ja sam (50 god.) bio na operaciji srčanog zalistka prošle godine u Zgb - Dubrava. Operecija je trajala 6 sati - intenzivna 2 dana, postintezivna 2 dana - oporavak do 6 mjeseci. Počeo sam hodati 4 dana iza operacije.
Sve je prošlo OK - morate biti disciplinirani (prehrana - malo laganija hrana i manje soli).
Sve što Vas zanima, izvolite me konkretno pitati. Rado ću Vam pomoći ako znam. Možete mi pisati kao privatnu poruku, ako znate koristiti tu opciju.
Također, dat ću Vam, ako želite, svoj tel. da o svemu popričamo. Laku noć i pozdrav iz Zgb! Marijan

sigmaonyx
05.03.2014., 13:52
Pozdrav forumašima,

Napravio sam TEE ultrazvuk i kardiolog mi je napisao: "Pošto se radi o bikuspidnoj valvuli i diletaciji ascendentne aorte molim učiniti MSCT angiografiju čitave toraktalne aorte".
Budući da mi je komplicirano ponovno uhvatiti kardiologa, a želio bi izbjeći zračenje na CT snimanju, zanima me dali i gdje se ta pretraga može napraviti sa MR uređajem?
Zvao sam već u Polikliniku Sunce i kažu da mi to oni mogu snimiti ali da je očitanje nalaza problematično, pa me to zbunjuje.

Zahvaljujem ako mi netko može pojasniti razliku između ta dva snimanja.

Victoria0
05.03.2014., 20:44
Pozz svim forumasima, Izadeli i Treboru poseban pozz.

Znate sta moje srce me izluđuje ali bas izluđuje. Koju god terapiju dobijem ne pomaze pa to je da covjek izludi. Uglavnom, moj dr, koji hvala bogu ima jos dobrih zivaca za mene stavio me na Betaloc Zok 100 mg. i gle cuda, pomaze :D :D no dobro nisam zato tu. Zasto ja se umaram vise nego "drugi" srcani operirani bolesnici? Mene to strasno interesira. Lik od 89 g brze hoda od mene, naravno ima pace kao i ja i leti... hm....Da podsjetim operirana sam po Bentallu i ugraden mi pacemaker. Pijem Rytmonorm 300 mg 2x1 i Betalock 1x1, martefarin prema nalazu INR. I pitanje jos jedno za dr. Ablacija na moje stanje, ca mislite o tome??? Ja bi i nebi... hmmm pomoc ako moze i objasnjenje hvala puno. Lip pozz :)

Victoria0
05.03.2014., 20:47
Pozdrav forumašima,

Napravio sam TEE ultrazvuk i kardiolog mi je napisao: "Pošto se radi o bikuspidnoj valvuli i diletaciji ascendentne aorte molim učiniti MSCT angiografiju čitave toraktalne aorte".
Budući da mi je komplicirano ponovno uhvatiti kardiologa, a želio bi izbjeći zračenje na CT snimanju, zanima me dali i gdje se ta pretraga može napraviti sa MR uređajem?
Zvao sam već u Polikliniku Sunce i kažu da mi to oni mogu snimiti ali da je očitanje nalaza problematično, pa me to zbunjuje.

Zahvaljujem ako mi netko može pojasniti razliku između ta dva snimanja.
Pozz, ja sam radila MSCT aorte jedno 6 puta, tako da.... slobodno mozes i to napravit vidjet ce oni ono sto im triba, :) MSCT se radi s kontrastom intravenozno a MR je snimanje kao i CT. A sva ta zracenja su minimalna, jer po tome ja bi tribala biti kao nuklearka ozračena :P :P sretno i lip pozz

Cardio
14.03.2014., 23:52
Ukoliko imate pitanja iz ove oblasti potrudit cu se da vam pomognem rijesiti nedoumice putem foruma....lijep pozz

sigmaonyx
17.03.2014., 09:10
Ukoliko imate pitanja iz ove oblasti potrudit cu se da vam pomognem rijesiti nedoumice putem foruma....lijep pozz

Poštovani

Imam pitanje, pa molim ako možete pomoći dok čekam dodatne nalaze/kardiloga...

Imam 35godina/184cm/75kg. Do pred mjesec dana sam se aktivno bavio sportom bez ikakvih smetnji, međutim na zadnjem ultrazvuku (napravio sam TEE i TTE) otkriveno mi je: "Aortaina valvula bikuspidna ( srašteni LKK i NKK ) ,dobre separacije kuspisa , bez znakova stenoze. Vizualizira se jet srednje teške AI. Vidljiv dio ascendentne aorte dilatiran do 5,1 cm".

Koliko sam upoznat to je dosta ozbiljan problem i vjerojatno me čeka operacija u dogledno vrijeme. Za sada mi je rečeno da izbjegavam ekstremne napore, dizanje teških stvari ali da su mi dozvoljeni srednje teški napori.
Zanima me na koji način definirati "srednje teški napor"? Dali možete reći koji puls ne bi smio prelaziti u odnosu na maksimalni? Koji tlak ne bi smio prekoračiti pod opterećenjem? Dali je bitna dužina napora ako ne prelazim zadane granice pulsa/tlaka?

S obzirom na godine i način života ne bi se htio uspaničiti i odreći se svega ali niti se dovoditi u veliki rizik.

Zahvaljujem na odgovoru.

JOMA 84
17.03.2014., 19:37
Pozdrav, bila bih jako zahvalna kad bi mi netko objasnio nalaz srca. Tata je danas saznao da mora na hitnu operaciju srca. U nalazu piše TEŠKA MITRALNA STENOSA.
Diagnoza:stenosis v. mitralis gravis
Nalaz: Lv nije dilatiran (4,8)

Neretva23
19.05.2014., 22:04
Poštovani

Imam pitanje, pa molim ako možete pomoći dok čekam dodatne nalaze/kardiloga...

Imam 35godina/184cm/75kg. Do pred mjesec dana sam se aktivno bavio sportom bez ikakvih smetnji, međutim na zadnjem ultrazvuku (napravio sam TEE i TTE) otkriveno mi je: "Aortaina valvula bikuspidna ( srašteni LKK i NKK ) ,dobre separacije kuspisa , bez znakova stenoze. Vizualizira se jet srednje teške AI. Vidljiv dio ascendentne aorte dilatiran do 5,1 cm".

Koliko sam upoznat to je dosta ozbiljan problem i vjerojatno me čeka operacija u dogledno vrijeme. Za sada mi je rečeno da izbjegavam ekstremne napore, dizanje teških stvari ali da su mi dozvoljeni srednje teški napori.
Zanima me na koji način definirati "srednje teški napor"? Dali možete reći koji puls ne bi smio prelaziti u odnosu na maksimalni? Koji tlak ne bi smio prekoračiti pod opterećenjem? Dali je bitna dužina napora ako ne prelazim zadane granice pulsa/tlaka?

S obzirom na godine i način života ne bi se htio uspaničiti i odreći se svega ali niti se dovoditi u veliki rizik.

Zahvaljujem na odgovoru.

Kada sam pročitao tvoj post nisam mogao da vjerujem.
Imam 40 godina,104kg i 190 cm,bikuspidnu valvulu i aneurizmu ascedentne aorte 51cm.Gdje se liječiš i kod kojeg specijaliste?

trebor
22.05.2014., 20:27
Bikuspidna aortna valvula skoro redovito zahtjeva zamjenu. "Fora" je pogoditi dobar tajming....sretno.

trebor
22.05.2014., 20:35
Pozdrav, bila bih jako zahvalna kad bi mi netko objasnio nalaz srca. Tata je danas saznao da mora na hitnu operaciju srca. U nalazu piše TEŠKA MITRALNA STENOSA.
Diagnoza:stenosis v. mitralis gravis
Nalaz: Lv nije dilatiran (4,8)

Vjerujem da si odgovor dobio/la.....Navedeni termin opisuje stanje/bolest srčanog zaliska koji dijeli lijevu pretklijetku od lijeve klijetke gdje se isti "ne otvara" dovoljno dobro pa srce ne uspijeva izbaciti svu krv "prema dalje"...Cjelokupno dešavanje tijekom vremena se reflektira na veličine srčanih šupljina pa je opis da LV ( lijevi ventrikul ) nije dilatiran dobar pokazatelj stanja miokarda usprkos nalazu na zaliscima...za sad...

donka19
08.06.2014., 18:09
jeli netko ima možda iskustva ili dojmove o dr. kardiologije, gospodinu Aleksanderu Ernst?
idemo kod njega na pregled zbog aortne stenoze pa me zanima....kakvi su dojmovi o njemu i njegovoj stručnosti

Victoria0
28.06.2014., 20:46
Kada sam pročitao tvoj post nisam mogao da vjerujem.
Imam 40 godina,104kg i 190 cm,bikuspidnu valvulu i aneurizmu ascedentne aorte 51cm.Gdje se liječiš i kod kojeg specijaliste?

Hmmm valjda 5.1 cm ili ti ga 51 mm., sumljam bas da je aneurizma 51 cm :P. Zanima me sta su ti rekli ako nije tajna... Pozdrav...

Neretva23
15.07.2014., 02:02
Hmmm valjda 5.1 cm ili ti ga 51 mm., sumljam bas da je aneurizma 51 cm :P. Zanima me sta su ti rekli ako nije tajna... Pozdrav...

Dobro sumnjaš,jasno ti je da je bila greška.Naručen u rujnu na koronagrafiju,a preporuka kardiologa je operacija(navodno možda bez Bentela,jer zalisci dobro rade).