PDA

View Full Version : Tradicionalna drvena kuća

stranice : [1] 2 3

amater_total
03.08.2007., 10:31
Bilo je govora o ovoj temi, ali htio bih još proširiti neke stvari. Posjedujem jednu drvenu kuću 9,5 x 4,3 metra, ali je u jako lošem stanju. Mislim nabaviti jednu bolju pa nju presložiti. Ponešto sam pročitao, ponešto čuo, ali htio bih znati sve "iz prve ruke"...
Zanima me sve o tim kućama (zovu ih i turopoljske). Kako je živjeti u njima, kakve su procedure s dozvolama za gradnju, koliko to u konačnici košta, koji su dobri majstori i slično...
Unaprijed zahvaljujem a s nekima ću se možda htjeti i upoznati, da podijelimo dojmove. U okolici mog grunta, iza V. Gorice, postoji jako puno takvih kuća. Interesantno, svi vlasnici su vrlo otvoreni za objašnjenja i jako rado pričaju o svojim drvenim kućama...
I još nešto, ja sam jako zagrizao u to, pa se nadam da će ishod ovog biti jedna drvena ljepotica složena na mom gruntu. Javite se !

Ivanicapeca
03.08.2007., 11:16
Bilo je govora o ovoj temi, ali htio bih još proširiti neke stvari. Posjedujem jednu drvenu kuću 9,5 x 4,3 metra, ali je u jako lošem stanju. Mislim nabaviti jednu bolju pa nju presložiti. Ponešto sam pročitao, ponešto čuo, ali htio bih znati sve "iz prve ruke"...
Zanima me sve o tim kućama (zovu ih i turopoljske). Kako je živjeti u njima, kakve su procedure s dozvolama za gradnju, koliko to u konačnici košta, koji su dobri majstori i slično...
Unaprijed zahvaljujem a s nekima ću se možda htjeti i upoznati, da podijelimo dojmove. U okolici mog grunta, iza V. Gorice, postoji jako puno takvih kuća. Interesantno, svi vlasnici su vrlo otvoreni za objašnjenja i jako rado pričaju o svojim drvenim kućama...
I još nešto, ja sam jako zagrizao u to, pa se nadam da će ishod ovog biti jedna drvena ljepotica složena na mom gruntu. Javite se !

Znam da možeš čak izvuči i subvenciju od države za obnavljanje. Daju poticaje kod obnove starih drvenih kuća. Sad, samo, pod koje bi to ministarstvo potpadalo:confused:

amater_total
03.08.2007., 11:21
Pa pod ministarstvo turizma, prometa i veza valjda. Viš, to sa subvencijama mi nije palo na pamet. Samo, to je sigurno dvosjekli mač, jer onda moraš turbo paziti na svaki detalj da bi bilo autohtono. Jel netko zna više ?

amater_total
04.08.2007., 08:23
Pa dajte ljudi, nije vrag da nitko ne zna ništa o drvenim kućama...

maksica6
05.08.2007., 11:14
http://www.min-kulture.hr/default.aspx?ID=2082
http://www.min-kulture.hr/default.aspx?id=2441

amater_total
05.08.2007., 21:03
Hvala maksica, to sam već i sam našao, svejedno tnx. Mislim da ja nikakvu potporu neću dobiti jer nisam baš striktno u tim zaštićenim područjima. Ali nije ni jako bitno. Ovako ću imati malo slobodnije ruke za neke sitnice odraditi po svom. Ovako ti hrpa restauratora puše za vrat i imaju svakojake zamjerke.
Bio na jednoj takvoj kući koju ljudi preslaguju. Vrlo ljubazni, primili me na gradilište i sve mi pokazuju. Uto dođe restaurator i počne.... "Zašto ste brusili planjke?" Ljudi kažu "pa bile su užasno trule površinski"... Kaže restaurator: "to ne smeta, trebalo ih je samo oprati vodom..."
Kužiš ?
Ja ću isto nastojati očuvati izvornost, ali da ne bih planjku malo pobrusio i prešao nekom lazurom jer to nije autentično-zaboravi !!!

zoranp
05.08.2007., 23:04
Ne razumijem se mnogo u turopoljske kuće, ali sam čuo iz prve ruke da si treba dati truda prilikom seljenja. Konkretno, rastavljanja i sastavljanja.
Ljudi su kuću rastavili, označili su svaki element kredom, i u medjuvremanu je pao pljusak i izbrisao im oznake.
Imali su horor prilikom sastavljanja.
3-D puzzle.
Jedva su je sastavili.

morino
05.08.2007., 23:21
http://www.pticica.com/slika.aspx?korisnikid=2224&slikaid=48995

bio je link tamo al evo da ponovim jer bas pricas o turopolju.
bio jucer u turopolju igrom slučajnost(nebitno).nego ova kuća ti je iz busevca prekrojena i složena na žumberku.novo je kroviste naravno.

morino
05.08.2007., 23:25
to ti je poprilična zajebancija nama su to slagali jedan deda i jedan lik i isto je bila kvaka s označivanjem.a razmisli si koliko su teske te planjke?podosta.
unutra ti idu klinovi od kestena.mi smo rezali neku spuzvu i stavljali izmedu kad sjedne da bolje brtvi i da jos jedna stvar,kod mazanja zaboravi boje iz dućana jer možeš dignut kredu,iskoristiš staro ulje i sirovu naftu.

amater_total
06.08.2007., 09:15
Ne razumijem se mnogo u turopoljske kuće, ali sam čuo iz prve ruke da si treba dati truda prilikom seljenja. Konkretno, rastavljanja i sastavljanja.
Ljudi su kuću rastavili, označili su svaki element kredom, i u medjuvremanu je pao pljusak i izbrisao im oznake.
Imali su horor prilikom sastavljanja.
3-D puzzle.
Jedva su je sastavili.

Svjestan sam da to treba propisno obilježiti. Zato su stari majstori urezivali oznake u drvo kod preslagivanja.

amater_total
06.08.2007., 09:21
Ono što mene mući u vezi cijene su upravo ti neki dodatni troškovi na koje se ne računa u prvi mah. Drvocidi i lazure su velika stavka. Pa onda unutarnje obloge. Samo drvolit ploča npr. košta ugrubo 10-ak € po m2, a cigla za zid ispod 20 €. Ispadne otprilike da samo drvolit ploča i npr. poluoblice za unutarnje oblaganje (kao lamperija) koštaju kao zid od poroterm opeke.Jel dobro računam ili ... ?

amater_total
06.08.2007., 09:25
morino, lijepa kućica...

JoZ@
06.08.2007., 13:26
a razmisli si koliko su teske te planjke?podosta.

vec sam jedanput davno napisal da sam sam rastavil gornji dio cardaka
planjke uopce nisu teske

bar meni nisu bile
a ja bas i nisam neka snaga :zubo:

amater_total
07.08.2007., 11:28
vec sam jedanput davno napisal da sam sam rastavil gornji dio cardaka
planjke uopce nisu teske

bar meni nisu bile
a ja bas i nisam neka snaga :zubo:

A jesu ti planjke od hrastovine ?

JoZ@
07.08.2007., 11:31
A jesu ti planjke od hrastovine ?

naravno
neznam da su se kuce 1884 radile od neceg drugog

amater_total
07.08.2007., 11:59
Ma znam, ovo je trebala biti šala...

JoZ@
07.08.2007., 12:06
Ma znam, ovo je trebala biti šala...

:D

jedini problem je bila centralna greda kroz sredinu kuce
ona je (sad neznam napamet dimenzije) al oko duplo deblja i sira od ovih greda i proteze se duzinom kuce

e tu mi je trebala pomoc da ju skinem dolje a da ju ne potrgam

amater_total
07.08.2007., 12:38
A daj mi reci neke pojedinosti oko tvoje kuće. Da li ti se sviđa boraviti u njoj, kako je s održavanjem i bili opet slagao drvenjaru...

RMaria
07.08.2007., 13:41
ovo sam napisala u topicu "renoviranje stare kuce", ali eto mozda ovdje nadjem odgovor...
hmmm, i ja imam problem... kupila sam malu zagorsku hizu i poskidala sloj unutarnje i vanjske zbuke i sad bi trebala s necim popuniti prostor izmedju planjki. naime, drvena kuca i nije u najboljem stanju i treba je na vise mjesta pokrpati. da li netko zna kako? piljevinskim kitom i cime jos...?
da, unutra planiram knauf, ali vanjsku bi stranu ostavila bez obloge, odnosno vidjele bi se drvene hrastove daske.... no, izmedju tih dasaka na nekim mjestima treba necim zapuniti rupe... neki stavljaju i pur-pjenu, sto je meni apsolutno neprihvatljivo. cula sam za taj piljevinski kit, ali nisam najsigurnija u kojem se omjeru stavlja piljevina/kit.

inace, koliko sam uspjela vidjeti, Turopoljske kuce su u puno boljem stanju od zagorskih.

JoZ@
07.08.2007., 15:22
A daj mi reci neke pojedinosti oko tvoje kuće. Da li ti se sviđa boraviti u njoj, kako je s održavanjem i bili opet slagao drvenjaru...

hm
mislis li na mene :confused:
ak da
onda te moram razocarat
ja sam sa cardaka samo skido gornji kat
jer moji nisu brinuli vise njemu kad su sazidali novu kucu :(
tak da je gornji dio propao
pa sam iso skidat gornji dio a u donjem napravil garazu

JoZ@
07.08.2007., 15:26
kupila sam malu zagorsku hizu i poskidala sloj unutarnje i vanjske zbuke i sad bi trebala s necim popuniti prostor izmedju planjki. naime, drvena kuca i nije u najboljem stanju i treba je na vise mjesta pokrpati. da li netko zna kako? piljevinskim kitom i cime jos...?
da, unutra planiram knauf, ali vanjsku bi stranu ostavila bez obloge, odnosno vidjele bi se drvene hrastove daske.... no, izmedju tih dasaka na nekim mjestima treba necim zapuniti rupe... neki stavljaju i pur-pjenu, sto je meni apsolutno neprihvatljivo. cula sam za taj piljevinski kit, ali nisam najsigurnija u kojem se omjeru stavlja piljevina/kit.
inace, koliko sam uspjela vidjeti, Turopoljske kuce su u puno boljem stanju od zagorskih.

nekad se taj prostor popunjaval sa glinom i slamom
a sad bome neznam kaj stavit

kaj nebi bolje bila lamperija unutra
i iza lamperije mozes stavit neku izolaciju
znam slucaj di su stavljali stiropol

a ovo za turopoljske i zagorske
neznam
sve je to stvar kak je ko odrzaval kucu sve ove g.

amater_total
08.08.2007., 08:11
ovo sam napisala u topicu "renoviranje stare kuce", ali eto mozda ovdje nadjem odgovor...
hmmm, i ja imam problem... kupila sam malu zagorsku hizu i poskidala sloj unutarnje i vanjske zbuke i sad bi trebala s necim popuniti prostor izmedju planjki. naime, drvena kuca i nije u najboljem stanju i treba je na vise mjesta pokrpati. da li netko zna kako? piljevinskim kitom i cime jos...?

Moja je u lošem stanju i imam iste probleme. Zbog toga sam i mislio nabaviti bolju, pa nju složiti. Inače, ak želiš zadržati ovu svoju, poprilično ćeš se namučiti.
Velike procjepe između planjki treba sanirati na način da se oštečeni dio planjke izreže ubodnom pilom, a na to mjesto ubaci zdravi komad. Za manje pukotine može piljevinski kit. Čuo sam za dvije recepture. Drvofix i piljevina, te drvofix piljevina i gips. Za ovu prvu nisam siguran, jer se drvofix na kiši razmekša, pa nisam siguran kako bi to držalo. Mislim da je ova druga bolja. A omjer je odokativan. U piljevinu treba dodati toliko drvofixa da se sve dobro poveže i onda dodati onak malo gipsa. Može se dodati i malo smeđeg pigmenta da se dobije odgovarajuća nijansa.
No treba imati na umu da će ta kuća svejedno raditi, pa će neke pukotine sjesti, a neke nove se možda otvoriti. Prije svega trebalo bi provjeriti temelje i okomitost zidova. Pukotine se najčešće pojavljuju zbog toga što je kuća sjela na neku stranu. Uzgred, imaš li priručnik za obnovu ? Puno sreće i javi se opet !

amater_total
08.08.2007., 08:12
hm
mislis li na mene :confused:
ak da
onda te moram razocarat
ja sam sa cardaka samo skido gornji kat
jer moji nisu brinuli vise njemu kad su sazidali novu kucu :(
tak da je gornji dio propao
pa sam iso skidat gornji dio a u donjem napravil garazu

Joj, ti zloćko jedan !

amater_total
08.08.2007., 10:42
Za sve koji još neznaju evo linka na priručnik za obnovu. Nalazi se pri dnu stranice !
http://www.mmtpr.hr/default.asp?id=358

RMaria
08.08.2007., 16:51
nasla sam majstora koji mi je podigao kucu 10 cm (sa dizalicom slicnom auto dizalici) i on je onda izvadio stare panjeve koji su u biti bili temelj . neki su ostali cak dobro sacuvani i onda je temelje betonirao i naravno "na vagu" stavio kucu tako da sam sigurna glede pukotina da su one prave

ovo sa piljevinskim kitom + gips mi se cini zanimljivim. cula sam da ljudi stavljaju prasinu od stare cigle kako bi dobili ljepsu boju ...

amater_total
10.08.2007., 21:49
nasla sam majstora koji mi je podigao kucu 10 cm (sa dizalicom slicnom auto dizalici) i on je onda izvadio stare panjeve koji su u biti bili temelj . neki su ostali cak dobro sacuvani i onda je temelje betonirao i naravno "na vagu" stavio kucu tako da sam sigurna glede pukotina da su one prave

ovo sa piljevinskim kitom + gips mi se cini zanimljivim. cula sam da ljudi stavljaju prasinu od stare cigle kako bi dobili ljepsu boju ...

Ti si dakle temelje sredila to je ok. Svejedno, ne treba pretjerivati sa zapunjavanjem jer
normalno je da se planjke stisnu kad su suhe a rašire kad se namoče.

amater_total
10.08.2007., 21:56
Pa prašina stare cigle se ponaša kao pigment, ima smisla...

zoranp
16.08.2007., 07:33
Baš ne bih stavio ruku u vatru za ovaj recept s gipsom, jer on vuče vlagu na sebe i zbog toga se ne koristi za vanjsku upotrebu. O exterijerima nemem baš mnogo pojma, tako da se ne bi htio puno mješati.

RMaria
18.08.2007., 09:28
Baš ne bih stavio ruku u vatru za ovaj recept s gipsom, jer on vuče vlagu na sebe i zbog toga se ne koristi za vanjsku upotrebu...

hmmmm. dobro da sam ovo procitala. bas sam mislila s tim probati...

morino
18.08.2007., 16:40
morino, lijepa kućica...

hvala

amater_total
13.03.2008., 14:22
Proljeće je pred vratima. Jel netko nekaj preslaguje....

Blackmore
14.03.2008., 12:30
Proljeće je pred vratima. Jel netko nekaj preslaguje....

Evo i mene...
Već danima čitam vaše postove o starim drvenim kućama... preslagivanju... temeljima...
Upravo čekam fotke jedne takve ljepotice... 4,5x12... 15000 kn...
I ako mi se svidi, krećem u preseljenje. Sam ću, naravno, kopati temelje i betonirati ih. Papire nemam, pa ću postupiti po starom hrvatskom običaju... složiti ju pa onda gurati dozvole na općini.
Saznao sam da se majstori za preseljenje zovu "paleri" i da nisu toliko katastrofalno skupi... navodno, zadnju kućicu od 25 m2 su preselili za 7000 kn....
Nego, koliko moram sa temeljima duboko ići? Ovo će ipak biti drvena kuća...

morino
15.03.2008., 11:58
Evo i mene...
Već danima čitam vaše postove o starim drvenim kućama... preslagivanju... temeljima...
Upravo čekam fotke jedne takve ljepotice... 4,5x12... 15000 kn...
I ako mi se svidi, krećem u preseljenje. Sam ću, naravno, kopati temelje i betonirati ih. Papire nemam, pa ću postupiti po starom hrvatskom običaju... složiti ju pa onda gurati dozvole na općini.
Saznao sam da se majstori za preseljenje zovu "paleri" i da nisu toliko katastrofalno skupi... navodno, zadnju kućicu od 25 m2 su preselili za 7000 kn....
Nego, koliko moram sa temeljima duboko ići? Ovo će ipak biti drvena kuća...

mi smo betonirali i mali podrum,ostavi si van da ti strše šrerafi po kutovima na koje zakačiš drvo.
a što se tih majstora ako misliš da ih trebaš ,tiče pazi kad označuju kuću da sve ide dobro i probaj si na papir nacrtati sve.
nabavi klinove i probaj isfurat spužvu da umetnes između planjaka da ti brtvi kad težina stisne,kuću boji s mješavinom svježe nafte i starog ulja najeftinije a čist dobro.
ni mi nismo ganjali građevinsku samo pazi da te kasnije ne bi zaj oko priključivanja na struju itd.

amater_total
18.03.2008., 09:50
To s temeljima drvenih kuća je poprilična enigma. Nekad se stavljalo samo dva tri reda cigle u zemlju i dva tri iznad zemlje i to je bilo to. Vremenom su takve kuće sve redom potonule i shvatili smo da to nije bilo dobro rješenje. Kad bi napravio trakasti temelj 30 cm u zemlju bilo bi vjerojatno dovoljno. E ali tu je taj problem sa smrzavanjem. Da bi bio 100% siguran trebalo bi ga spustiti u zemlju barem 60 cm !
Jest da bi ti temelji držali i betonsku katnicu, i da je drvena kuća puno lakša, ali baš zbog toga da se ne bi temelji smrzavali i da se kuća ne počne naginjati mislim da bi 60 cm bilo idealka...

amater_total
18.03.2008., 11:01
Promijenila se vlada i ministarstva. Evo novog linka na priručnik za obnovu http://www.mint.hr/default.aspx?id=358
Pri dnu stranice....

Blackmore
20.03.2008., 10:41
To s temeljima drvenih kuća je poprilična enigma. Nekad se stavljalo samo dva tri reda cigle u zemlju i dva tri iznad zemlje i to je bilo to. Vremenom su takve kuće sve redom potonule i shvatili smo da to nije bilo dobro rješenje. Kad bi napravio trakasti temelj 30 cm u zemlju bilo bi vjerojatno dovoljno. E ali tu je taj problem sa smrzavanjem. Da bi bio 100% siguran trebalo bi ga spustiti u zemlju barem 60 cm !
Jest da bi ti temelji držali i betonsku katnicu, i da je drvena kuća puno lakša, ali baš zbog toga da se ne bi temelji smrzavali i da se kuća ne počne naginjati mislim da bi 60 cm bilo idealka...

Hvala na savjetima....
Ja sam mislio ići 50 u zemlju i 20 iznad.... i gore lupiti deku (naravno, sa rupama za WC odvod i kanalizaciju)....

Rurik
24.03.2008., 18:14
Hvala na savjetima....
Ja sam mislio ići 50 u zemlju i 20 iznad.... i gore lupiti deku (naravno, sa rupama za WC odvod i kanalizaciju)....

Meni su arhitekti i građevinari preporučili 70 cm dubine (na najplićem dijelu, tako da je negdje - zbog kosine - to i 100 cm). Vele da se tako duboko MOŽE smrzavati tlo, pa da budem ziher-ziher.

Blackmore
27.03.2008., 19:54
Meni su arhitekti i građevinari preporučili 70 cm dubine (na najplićem dijelu, tako da je negdje - zbog kosine - to i 100 cm). Vele da se tako duboko MOŽE smrzavati tlo, pa da budem ziher-ziher.

70 cm???!!! Majke ti mile... kao da zidam Empajr Stejt Bilding.... al ću se nakopatiiii....
Nema veze, poslušat ću vaše savjete... temelji se jednom u životu kopaju.... a oni su najvažniji.

chani
29.03.2008., 14:27
moze na pp broj majstora koje preporucujete za drvene kuce ?

Blackmore
30.03.2008., 15:08
moze na pp broj majstora koje preporucujete za drvene kuce ?

Zašto na PP???
Kad nađem te majstore... javit ću broj.

go2sleep
30.03.2008., 15:57

to nije samo preporuka, nego i propis mislim
Bar je bio nekad u SFRJ
Ja sam jednom kupio kuću i prije rastavljanja se obilježi kao slovo V od najgornje do najdoljnje mosnice i strana na kojoj se nalazila S- sjever J-jug itd
tako da se kod sklapanja točno vidi kud koja dođe
Klinovi su se nekad radili od lijeske, nisam čuo za kesten
ovdje sam (http://p199.ezboard.com/fsymposion25618frm19.showMessageRange?topicID=11.t opic&start=1&stop=25) pisao o drvenim bosanskim kućama

maksica6
02.04.2008., 12:29
http://www.pticica.com/Slika.aspx?korisnikid=1947&slikaid=154063
ovako nesto ?

amater_total
09.06.2008., 10:42
Ponovo probam oživiti temu. Jel se nekaj slaže ! Blackmore !

deni_bart
06.10.2008., 11:16
Imam par pitanja pa ako mi možete odgovoriti super...
Planiram preseliti staru hrastovu kuću pa me interesira dal mi možete objasniti što je najvažnije na čemu treba pripaziti, kako zabilježiti prije rastavljana, kako sastavljati, klinovi (kesten,gacija) , piljevinski kit...izolacija (samo drvo ili)...itd

hvala

logan6
06.10.2008., 17:55
Planiram preseliti staru hrastovu kuću pa me interesira dal mi možete objasniti što je najvažnije na čemu treba pripaziti, kako zabilježiti prije rastavljana, kako sastavljati, klinovi (kesten,gacija) , piljevinski kit...izolacija (samo drvo ili)...itd

hvala

O piljevinskom kitu i izolaciji pogledaj:
http://www.forum.hr/showthread.php?p=9870229

Pogledaj i thread o drvenim kućama:
http://www.forum.hr/showthread.php?t=93244

Najbolje nađi nekog cimermana da ti to napravi.

ravnalo
06.10.2008., 22:28

hvala

pa najvažnije ti je, sve! bilježi kako god, samo da se možeš kasnije snaći...
preporučujem ti knjigu od peulića,izdanje 60 i neka, tamo ćeš detaljno dobiti odgovor na sva svoja pitanja... :top:

logan6
09.10.2008., 20:55
preporučujem ti knjigu od peulića,izdanje 60 i neka, tamo ćeš detaljno dobiti odgovor na sva svoja pitanja... :top:

prosvijetli nas malo, gdje da nađemo tu knjigu?

ravnalo
10.10.2008., 20:10
svaka malo bolja knjižnica ju ima, potraži na netu "svoju" knjižnicu i provjeri dali imaju...dovoljno prosvjetljen :D

Blackmore
11.10.2008., 11:27
Ponovo probam oživiti temu. Jel se nekaj slaže ! Blackmore !

Evo meee....
Istinabog, sa malim zakašnjenjem :mig:

Je, kuća je preseljena, složena...
Uz moju dobru organizaciju to je prošlo munjevito i ne pretjerano stresno.
Na mom gruntu stoji ljepotica iz 1908... punih 43 m2...
I kaj se prvo dogodilo? Dobio na poklon vrtnog patuljka...:D

Odmah nakon završetka slaganja pofarbao sam cijelu kuću (vanjski dio) sa recitolom... bio mi je pri ruci, jeftin je, tekuća smola je...
Sad je kuća tamna... ali nije ljepljiva ni smrdljiva kao od starog motornog ulja koje su mi preporučali.

Sad me čekaju podovi, strop, novi drveni prozori sa škurama i vrata...
No, prije zime sam sve, pa i najsitnije pukotine zabrtvio pur-pjenom i nju nakon rezanja pofarbao recitolom.
Unutrašnjost kuće sam pošpricao drvocidom...

Neki dan mi je kolega na poslu rekao da bi i on htio takvu kuću na svom gruntu... a ja si mislim... Uhhhhh, čovječe, koliko tebe još posla čeka... traženje kuće, pogađanje za cijenu, traženje majstora, preseljenje... ne znam, nisam malodušan ali...:p ... jedno je želja i dobra volja, no kad se zaista primiš posla oko toga...

Ali, kad se vidi rezultat... ništa slađe od toga.

Blackmore
11.10.2008., 11:55
... bilježi kako god, samo da se možeš kasnije snaći...
:top:

Ovo nije točno!
Postoji strogo pravilo u obilježavanju planjki, greda, "šiba" i letvi! I najbolje je to prepustiti majstoru kojemu, na koncu konca, za to i plaćaš. Čovjek je uzeo dlijeto i čekić i obilježio cijelu kuću za dva sata... to zadnjeg detalja.

U protivnom... kako ćeš se snaći kad nađeš planjku sa desnom oznakom VII a lijevom XI??

Dakle, kuća se podijeli na plohe. Obično od stupa do stupa.. ili od prozora do prozora. Desna oznaka obično označava redni broj plohe a lijeva redni broj planjke od poda prema krovu.
Tako, kad se sve rastavi imat ćeš skupinu planjki koje će u desnom kutu imati rimski broj I... a u lijevom redne brojeve od I do XIII...
Znači, sve planjke koje u desnom kutu imaju oznaku I pripadaju istoj skupini planjki iz prve plohe...
Slijedeća ploha u desnom kutu ima oznaku II... a u lijevom redni broj planjke... i tako dalje.
Moja kuća je imala 13 ploha sa po 12 ili 13 planjki u svakoj... što čini ukupno cca. 165 planjki... niti jedna ista... a možeš ih prepoznati samo i isključivo po broju. Pa ti reci da možeš "bilježiti kako hoćeš".

Jedni ljudi su bilježili planjke sami, kredom... pala kiša, isprala kredu... ŠEST mjeseci su se kilavili dok ju nisu sastavili... mogu zamisliti taj horror :eek:...

To ti je kao da pokušavaš složiti puzzle... ali nisu ti dijelovi razbacani po stolu, pred tobom... nego po livadi...
Moj savjet: oprezno sa označavanjem planjki i greda! :kava:

Evo kako to izgleda prije rastavljanja:

http://img139.imageshack.us/img139/9820/dsc00188vp6.jpg (http://imageshack.us)

go2sleep
11.10.2008., 12:26
No, prije zime sam sve, pa i najsitnije pukotine zabrtvio pur-pjenom i nju nakon rezanja pofarbao recitolom.

moj stari je bio arhitekt, pa sam sve prepustio njemu
koliko se sjećam, on je stavljao trake od tepisona već kod slaganja
rekao mi zašto je to dobro, samo sam zaboravio

Blackmore
11.10.2008., 15:28
moj stari je bio arhitekt, pa sam sve prepustio njemu
koliko se sjećam, on je stavljao trake od tepisona već kod slaganja
rekao mi zašto je to dobro, samo sam zaboravio

Kužim pajdo... sve to štima ali...
Zašto se ne koristiti novim materijalima ako ih možemo izvanredno kamuflirati u stari objekt.
To je isto kao da netko kaže nemoj imati kupaonicu u takvoj (drvenoj) kući jer su stari ljudi išli to u šumu raditi... :)

Ljudi, koga što zanima oko preseljenja nek pita... prije nego to potisnem duuubookoo u svoju podsvjest.
:D

go2sleep
11.10.2008., 15:48
Kužim pajdo... sve to štima ali...
Zašto se ne koristiti novim materijalima ako ih možemo izvanredno kamuflirati u stari objekt.

drvo radi, savija se zbog razlika u toplini i vlagi, a pur pjena je samo ograničeno otporna na mehanička naprezanja, jer takvo naprezanje nije predviđeno u njenoj upotrebi
Ne kažem da je loša, nego da treba provjeriti, jer sigurno znam da je baš zbog toga isključena za punjenje komora u čamcima i kao izolacija frižidera
Nakon nekog vremena se počne mrviti
A možda je dovoljno čvrsta, treba provjeriti kod proizvođača
Možda bi bilo dobro vidjeti i što Finci upotrebljavaju u svojim drvenim kućama
uni rade utore, ali sigurno nešto i stavljaju među balvane

Blackmore
11.10.2008., 15:53
drvo radi, savija se zbog razlika u toplini i vlagi, a pur pjena je samo ograničeno otporna na mehanička naprezanja, jer takvo naprezanje nije predviđeno u njenoj upotrebi
Ne kažem da je loša, nego da treba provjeriti, jer sigurno znam da je baš zbog toga isključena za punjenje komora u čamcima i kao izolacija frižidera

Zato je bitno ostaviti pola godine nakon slaganja kuću da se slegne... ipak je to težina...
A nakon toga... pomaci hrasta starog 100 i kusur godina su minimalni...
Pa nije to jelova kućica iz Bauhausa!

amater_total
11.10.2008., 16:27
Bravo Blackmore !
Čestitam na upornosti !
Nego, kaj je sa slikama ...??

Blackmore
11.10.2008., 16:59
Bravo Blackmore !
Čestitam na upornosti !
Nego, kaj je sa slikama ...??

Poslat ću dvije radikalne...
Jednu u "rinfuzi" i jednu složenu:

Rinfuza

http://img515.imageshack.us/img515/3973/dsc00264oy1.jpg (http://imageshack.us)

složena

http://img515.imageshack.us/img515/4374/dsc00722un5.jpg (http://imageshack.us)

amater_total
12.10.2008., 00:18
Braaavvoo Blackmore:top:
Jedino, o ulaznim vratima ćemo se još razgovarat...

Blackmore
12.10.2008., 08:23
Braaavvoo Blackmore:top:
Jedino, o ulaznim vratima ćemo se još razgovarat...

Nemoj mili... dovoljno se sam sa sobom razgovaram o ulaznim vratima i prozorima. :)

Naime, do prije dvije godine u ovoj se kući živjelo (na staroj lokaciji)... ja sam ju preselio sa postojećim prozorima i vratima... i za sada, dok ne kupim nove, služe svrsi... :top:

amater_total
12.10.2008., 09:26
Bitno da je hiža tu. Šminka može i kasnije, naravno...

amater_total
12.10.2008., 11:56
Sad mi reci:
1. Gdje si nabavio kuću i kolko te koštala ? (ak ti je bed javno pošalji na P)
2. Tko ti je preslagivao i za kolko novaca ? (kontakt majstora)
3. Jesi imao nekih problema sa susjedima ?

morino
12.10.2008., 13:11
drvo izgleda super s cime si je premazao?

amater_total
12.10.2008., 14:30
Pa rekao čovjek da je s recitolom !

Blackmore
12.10.2008., 17:05
Sad mi reci:
1. Gdje si nabavio kuću i kolko te koštala ? (ak ti je bed javno pošalji na P)
2. Tko ti je preslagivao i za kolko novaca ? (kontakt majstora)
3. Jesi imao nekih problema sa susjedima ?

Pod 1. i 2. šaljem ti detalje PPom...
Ali, daj mi objasni 3. pitanje... kako to misliš "da li sam imao nekih problema sa susjedima"?
U kom smislu?

Blackmore
12.10.2008., 17:08
drvo izgleda super s cime si je premazao?

kao što je rečeno - resitolom... karnister od 10 litara za 107 kuna... za ovu kuću je otišlo 50tak litara... na tržištu ne postoji jeftinije "zaštitno sredstvo". :top:
Ovo je slikano odmah nakon farbanja... danas je ta crna apšisala u tamno smeđu... još ljepše.

ravnalo
12.10.2008., 17:36

da, dupli utori i na svaki stavljaju vunenu pređu, tj. "filc" :mig:

jeronimo
12.10.2008., 18:20
Blackmore, lijepa kuća , ali ipak moja zamjerka za RESITOL :flop:, bez obzira na cijenu ne znam koliko je to baš dobro ( i zdravo ). Još gora stvar kad vidim da netko premaže drvo s starim motornim uljem :mad:.
Evo da se i ja malo pohvalim , godinama sređujem staru kuću.
Fotka prije šmirglanja i premazivanja izvana http://d.imagehost.org/0336/DSC01314-1.jpg
Premazivanje s LAZURINOM ( nekoliko puta ) je u tijeku - malo se slabije vidi rezultat
http://d.imagehost.org/0644/DSC05528-1.jpg
Detalj s zapadne strane
http://d.imagehost.org/0366/DSC05505-1.jpg
Još su mi ostale za srediti "lastavice" koje planiram napraviti nove.
Ovi radovi su slikani sredinom kolovoza, u međuvremenu imao sam još neka dotjerivanja pa ću se potrudit poslikati kuću ovih dana kada će biti lijepo sunčano vrijeme :)

amater_total
12.10.2008., 20:32
Joj jeronimo jako ti je lijepa kućica...
Taman odustanem od slaganja i pomislim na ciglu, a onda se pojave ovakve ljepotice:top:

amater_total
12.10.2008., 20:36
Pod 1. i 2. šaljem ti detalje PPom...
Ali, daj mi objasni 3. pitanje... kako to misliš "da li sam imao nekih problema sa susjedima"?
U kom smislu?

Hvala na pp-u.
Ovo sa susjedima sam mislio na građevinsku (iliti suglasnost o gradnji). Znam da može sve proći u redu ali ako je netko od susjeda malo kivan na novu hižicu, a nema se dozvola, moglo bi biti problema. Ili ne...?!

Blackmore
12.10.2008., 20:57
Jeronimo... kolega po kući... moram te pohvaliti...
Izvanredan posao si učinio i još činiš. :top:
Ako ništa drugo, jedan drugome smo inspiracija da postignemo točno ono što smo i zamislili.
Još ako u toj cijeloj priči potegnemo za sobom još nekog zaljubljenika u tradicionalne posavske hrastove kuće, tim bolje.

Prvo i osnovno je da smo spasili djelić hrvatske povjesne baštine od propadanja (sa Lazurinom ili Resitolom :D).

logan6
12.10.2008., 21:30
Blackmore, lijepa kuća , ali ipak moja zamjerka za RESITOL :flop:, bez obzira na cijenu ne znam koliko je to baš dobro ( i zdravo ). Još gora stvar kad vidim da netko premaže drvo s starim motornim uljem :mad:.

Slažem se. Ja sam svoju premazao klasičnim prajmerom i pokrovnom. Cijena ne smije biti prepreka. Također, ne smije se stavljati lak jer on puca i ljušti se, a onda se vlaga uvlači u pore i fasada tamni.

Evo da se i ja malo pohvalim , godinama sređujem staru kuću. ...
Ovi radovi su slikani sredinom kolovoza, u međuvremenu imao sam još neka dotjerivanja pa ću se potrudit poslikati kuću ovih dana kada će biti lijepo sunčano vrijeme :)

Da li planiraš ispuniti pukotine između greda ili ostaje ovako kak je sad?

logan6
12.10.2008., 21:40
Prvo i osnovno je da smo spasili djelić hrvatske povjesne baštine od propadanja (sa Lazurinom ili Resitolom :D).

Tako je. Kad vidim koliko naših starih kuća jednostavno propada, dođe mi muka. A ovi raspravljaju samo koji je finski bolji...

morino
12.10.2008., 22:52
kao što je rečeno - resitolom... karnister od 10 litara za 107 kuna... za ovu kuću je otišlo 50tak litara... na tržištu ne postoji jeftinije "zaštitno sredstvo". :top:
Ovo je slikano odmah nakon farbanja... danas je ta crna apšisala u tamno smeđu... još ljepše.

s 50 litara si ju jednom presao?
probaj uzeti staro ulje+sirova nafta s tim ti mi mažemo i susjed,puno jeftinije.
a slično tj isto izgleda ovisi o omjeru.
kako ces ju iznutra uredivat?

morino
12.10.2008., 22:53
Slažem se. Ja sam svoju premazao klasičnim prajmerom i pokrovnom. Cijena ne smije biti prepreka. Također, ne smije se stavljati lak jer on puca i ljušti se, a onda se vlaga uvlači u pore i fasada tamni.

Da li planiraš ispuniti pukotine između greda ili ostaje ovako kak je sad?

a za ove pukotine inace kas se kuća slagala neoprenska spuzva umoćiš ju u boju i metnus izmedu trupaca da brtvi.

ovo je nafta i staro ulje
http://www.pticica.com/slika.aspx?korisnikid=2224&slikaid=487770

http://www.pticica.com/slika.aspx?korisnikid=2224&slikaid=487768

amater_total
12.10.2008., 23:03
Još ako u toj cijeloj priči potegnemo za sobom još nekog zaljubljenika u tradicionalne posavske hrastove kuće, tim bolje.

Dečki jel vi to mene malo...
(Molio bih da se pogleda tko je pokretač teme i koji je datum u pitanju)...

morino
12.10.2008., 23:04
Evo da se i ja malo pohvalim , godinama sređujem staru kuću.
Fotka prije šmirglanja i premazivanja izvana http://d.imagehost.org/0336/DSC01314-1.jpg
Premazivanje s LAZURINOM ( nekoliko puta ) je u tijeku - malo se slabije vidi rezultat
http://d.imagehost.org/0644/DSC05528-1.jpg
Detalj s zapadne strane
http://d.imagehost.org/0366/DSC05505-1.jpg
Još su mi ostale za srediti "lastavice" koje planiram napraviti nove.

fora izgleda.
jer smatras za staro ulje da je loše s ekološke strane ili estetske?

jeronimo
13.10.2008., 08:00
morino ; smatras za staro ulje da je loše s ekološke strane ili estetske? :

Staro ulje loše je i s jedne i s druge strane - ne kaže se uzalud da staro ulje treba primjereno zbrinut a ne s njime premazat neki objekat u kojem živimo.
Staro ulje zbog svog sastava ( čestice čađe i teških metala ) razara drvo a također kao takvo za ljude je nezdravo da ne govorim o njegovom neugodnom mirisu koji ostaje godinama ...

jeronimo
13.10.2008., 08:07
Blackmore ; Prvo i osnovno je da smo spasili djelić hrvatske povjesne baštine od propadanja (sa Lazurinom ili Resitolom )

Slažem se apsolutno - nažalost u mom kraju mnoge drvene kuće uništene su ( otišle u pepeo ) zauvijek.
To se najviše događalo 70-tih i 80-tih kada su ljudi koji su naprimjer radili u Njemačkoj gradili masovno nove kuće ( rugobe od betonskih blokova ) - tada su im stare drvene kuće tobože smetale u dvorištu radi prostora a zapravo bilo ih je sram njihove prošlosti :( .

jeronimo
13.10.2008., 08:11
logan6 ; pukotine ; popunit ću tek veće pukotine s smjesom piljevine i laka za drvo, neke manje s akrilnim kitom u smeđoj boji. U jednom broju časopisa MAJSTOR detaljno je objašnjeno obnavljanje stare hrastove kuće i popunjavanje pukotina , prelistat ću pa ću javit...

logan6
13.10.2008., 17:27
logan6 ; pukotine ; popunit ću tek veće pukotine s smjesom piljevine i laka za drvo, neke manje s akrilnim kitom u smeđoj boji. U jednom broju časopisa MAJSTOR detaljno je objašnjeno obnavljanje stare hrastove kuće i popunjavanje pukotina , prelistat ću pa ću javit...

Ma ja sam svoju već pokitao s piljevinskim kitom napravljenim od SN veze (Allcat) i hrastove piljevine (recept iz Majstora). Bilo je rasprave o tome na:
http://www.forum.hr/showthread.php?p=9870229
Zanimaju me iskustva drugih.

Kakva ti je izolacija iznutra? Ima li netko ideju kako izolirati unutrašnjost, a da bude ekološki i u duhu s tradicijom, a opet moderno sa stanovišta izolacijskih svojstava? Uz pretpostavku da su procjepi između greda dobro pokitani ili zabrtvljeni, je li dovoljno napraviti zračni most uz pomoć letvica na koje se pričvrsti lamperija? Ili možda koristiti glinu u međuprostoru?

Blackmore
13.10.2008., 17:47
Kakva ti je izolacija iznutra? Ima li netko ideju kako izolirati unutrašnjost, a da bude ekološki i u duhu s tradicijom, a opet moderno sa stanovišta izolacijskih svojstava? Uz pretpostavku da su procjepi između greda dobro pokitani ili zabrtvljeni, je li dovoljno napraviti zračni most uz pomoć letvica na koje se pričvrsti lamperija? Ili možda koristiti glinu u međuprostoru?

Ja ću na zidove kamenu vunu i knauf... na pod letve, stiropor i "seljački pod"... a na strop brodski pod...

jeronimo
13.10.2008., 18:05
Ja sam sve iznutra grubo ožbukao ( obzirom da su s unutrašnje strane hrastove planjke dosta neravne žbuka je išla dosta na debelo tako da je to dobra izolacija ) ; hodnik i DB obukao u lamperiju ( na drveni roštilj - izolacija tervol 5 cm ) , kuhinja još i fina žbuka i okrečeno, spavaća soba - na grubu žbuku lijepljen knauf , dva vanjska zida knauf na metalne profile a ispod tervol, kupaonica fino ožbukana i okrečena na njena dva vanjska zida s vanjske strane nabijena lamperija i ispod tervol 8 cm ( taj ćošak se ne vidi na onim slikama ).
I još jedan APEL ; ljudi ako već uređujete staru hrastovu kuću nemojte je premazivat s starim uljem ( jesu li možda stari Hrvati radili tako ? ), bolje je ošmirglajte i ostavite nezaštićeno drvo - pa kad sklepate financijsku konstrukciju premažite s nekim kvalitetnim premazom za drvo - lazura , lak lazura otporna na UV zrake i preporučam nijansu hrasta.
Premazivanjem sa starim uljem dobijete crnu kuću :flop:, a crna boja u prirodi je vrlo vrlo rijetka ...

Blackmore
13.10.2008., 20:42
I još jedan APEL ; ljudi ako već uređujete staru hrastovu kuću nemojte je premazivat s starim uljem ( jesu li možda stari Hrvati radili tako ? ), bolje je ošmirglajte i ostavite nezaštićeno drvo - pa kad sklepate financijsku konstrukciju premažite s nekim kvalitetnim premazom za drvo - lazura , lak lazura otporna na UV zrake i preporučam nijansu hrasta.
Premazivanjem sa starim uljem dobijete crnu kuću :flop:, a crna boja u prirodi je vrlo vrlo rijetka ...

OK Jeronimo... shvatili smo.
De gustibus non est disputandum.
Do sada sam vidio samo dvije PRESELJENE kuće u natur boji hrasta. Tvoju i još jednu u Hudom Biteku. I moram priznati da mi se sviđaju i takve.
Ostalih stotinjak meni poznatih su vlasnici prefarbali u tamno. Zašto? Ne znam. Valjda se ljudima sviđa. Lijepi je kontrast sa krovom i jelovim prozorima...
Kao drugo, ni tvoja ni moja kuća do našeg dolaska nisu nikada bile tretirane nekim zaštitnim sredstvom. Zašto? Jer su se ljudi u moju uselili 1908. kao u novu kuću... potpuno novi hrast. I što su rekli? Rekli su: "ovo bu zduralo sto let". I fakat je. Nakon tih sto let dolazimo mi i farbamo (zaštićujemo) hrast po prvi puta u njegovoj povijesti. I što to znači? Da bu zdural još sto let.
Ali ovaj puta u boji novog gazde. Kod tebe u natur nijansi a kod mene u tamno smeđoj.
I vjeruj mi, da smo oboje ostavili onako sivu oriđiđi boju hrasta i ta bi zdurala još ohoho... Ovako, svatko od nas radi svoju kućicu iz bajke.

Baš sam slušao majstorove priče kod preseljenja kakve sve morske ideje imaju ljudi... ti i ja smo još mile majke...
I nemoj se čuditi kad naletiš na hižu sa PVC stolarijom... ili salonitkama na krovu...
Zato uživaj u svojoj ljepotici... i daj sve od sebe.

amater_total
13.10.2008., 21:24
Princip je isti, sve su ostalo nijanse (Đ.B)...

jeronimo
13.10.2008., 23:16
Ok Blackmore , mi smo na tome na čemu smo, moja preporuka više se odnosila na neke buduće vlasnike drvenih kuća , ali svatko ima svoj ukus, mišljenje, mogućnosti...
U svakom slučaju zanimljiva je ova tema i ima se o čemu raspravljati.
Inače preporučujem tko je god u mogućnosti da na Discovery Travel & Living pogleda emisije Grand Designs i Dream Homes; jako zanimljive stvari -kako to rade Englezi a mislim da bi posebno bili oduševljeni kolege koji se bave tesarskim radovima .

deri valdez
14.10.2008., 00:03
pratim temu i cuo sam za premaz da ekipa koristi sirovu naftu.navta se nabavlja od ivanic grada prema slavoniji i gore do podravine jer ima neko iskustva

IVICA70
14.10.2008., 13:06

probaj sa gotovom smjesom za žbukanje samo uzmi pigment u boji planjki ili približno i gotova stvar ja imam vikkendicu drvenu i tako sam riješio problem

morino
14.10.2008., 16:01
morino ; smatras za staro ulje da je loše s ekološke strane ili estetske? :

Staro ulje loše je i s jedne i s druge strane - ne kaže se uzalud da staro ulje treba primjereno zbrinut a ne s njime premazat neki objekat u kojem živimo.
Staro ulje zbog svog sastava ( čestice čađe i teških metala ) razara drvo a također kao takvo za ljude je nezdravo da ne govorim o njegovom neugodnom mirisu koji ostaje godinama ...

mislis da je recitol i ostala kemija prihvatljiva za prirodu podzemne vode itd?
pa mažeš drvo s vanjske strane.a što se tiče mirisa meni ga uopće nema.
što se tiče uništavanja drva kako se tretiraju pragovi kod željezničke pruge?

jeronimo
14.10.2008., 18:23
mislis da je recitol i ostala kemija prihvatljiva za prirodu podzemne vode itd?
pa mažeš drvo s vanjske strane.a što se tiče mirisa meni ga uopće nema.
što se tiče uništavanja drva kako se tretiraju pragovi kod željezničke pruge?

Gle nemam se namjeru svađat , na kraju krajeva neka svako maže po svom - mislim da nisi dobro skužio moje postove jer ja sam protiv starog ulja ali i protiv resitola ( jer on je namijenjen za nešto drugo ) http://www.hidroizolacija-katran.hr/p5.php
Što se tiče željezničkih pragova mislim da bi nam to najbolje znao objasniti moj stari koji je zaradio mirovinu na "Impregnaciji-Mahično", ali znam da ih ne tretiraju sa starim motornim uljem !
POZ

Blackmore
14.10.2008., 19:15
Momci, ajmo mi konstruktivnije.
Zaključimo da je svaka zaštita DOBRA... naročito za drvo koje volimo.

Idemo radije raspravljati koliko debela izloacija treba biti na podovima, zidovima...
Ajmo udružiti znanje i iskustvo... vrag ti po boji planjki.
:)

jeronimo
15.10.2008., 18:00
Evo članka o kom je bilo govora : http://www.majstor.hr/teme/2003/10/allcat-drvo/allcat-drvo.shtml

Blackmore
15.10.2008., 19:59
Evo članka o kom je bilo govora : http://www.majstor.hr/teme/2003/10/allcat-drvo/allcat-drvo.shtml

Jero... jel to tvoja hiža na fotkama?

jeronimo
15.10.2008., 22:16
Jero... jel to tvoja hiža na fotkama?

Nije moja nije, ova je u Vukomeričkim Goricama ja sam okolica Karlovca.

jeronimo
16.10.2008., 13:48
Evo još i par sličica , možda nekom posluže za koju dobru ideju:

http://d.imagehost.org/0827/DSC00961-1.jpg
http://d.imagehost.org/0381/DSC00958-1.jpg
http://d.imagehost.org/0077/DSC00962-1.jpg
http://d.imagehost.org/0152/DSC01520-1.jpg
http://d.imagehost.org/0284/DSC00959-1.jpg

poruka za kraj ( da ne mijenjam potpis ) :
DOĐITE ŽIVJETI U OZALJ

samsvoj_Mex
16.10.2008., 14:21
Jeronimo po fotkama kuća je super! Mi obnavljamo jednu goransku/ličku drvenu kuću već pet godina i stvar je spora, skupa i mukotrpna, ali vrijedi svake sekunde uloženog vremena i kune!

Blackmore
16.10.2008., 15:34
Jeronimo po fotkama kuća je super! Mi obnavljamo jednu goransku/ličku drvenu kuću već pet godina i stvar je spora, skupa i mukotrpna, ali vrijedi svake sekunde uloženog vremena i kune!

That's the point Max!

Još dok sam obilazio hiže birajući svoju, čuo sam svakavih priča kako te naše ljepotice završavaju... od toga da trunu zapuštene do toga da se prodaju u inozemstvo za izradu namještaja. :mad:

Dakle, radimo veliku stvar momci. :top:

jeronimo
16.10.2008., 16:52
Da svakako, ova gore prva je preuređena u Ribički dom ŠRD Ozalj http://www.srd-ozalj.hr/O_drustvu/odrustvu.html
a ova druga ,pokrivena "škopom" (kao i još neke pored nje) nalazi se u "Etno naselju Ozalj" .
Također znam za nekoliko drvenih kuća koje su pretvorene u galerije, planinarske kuće, prostore za rad nekih udruga i sl.
Za svaku pohvalu :top:
Također koga zanimaju stare hiže mislim da bi svakako trebao vidjeti staro selo Kumrovec

http://d.imagehost.org/0424/staro_selo_1.jpg

Nisam jugonostalgičar i ne veličam lik i djelo druga Tita !!

Blackmore
17.10.2008., 16:13
Jero, kaj veliš na to da je ta prva isto pofarbana u tamno?

jeronimo
17.10.2008., 16:24
Jero, kaj veliš na to da je ta prva isto pofarbana u tamno?

Pofarbana u smeđe - ( konkretnije lazura nijansa hrasta ) kao i moja ali ne u crno :top: :)

Blackmore
17.10.2008., 20:32
Pofarbana u smeđe - ( konkretnije lazura nijansa hrasta ) kao i moja ali ne u crno :top: :)

Ako te ikako mogu utješiti... moja hiža je bila crna samo par dana nakon farbanja... utjecaj sunca i ostalih atmosferilija je tu crnu nijansu pretvorio u lijepu, toplu tamno smeđu. Baš me zanima kakva će biti boja u proljeće... vjerojatno još svjetlija...

Jedno pitanje, negdje sam čuo priču... čovjek je sjeverne zidove iznutra obzidao Ytongom, 7,5 cm debljine... požbukao i pofarbao. Tvoje mišljenje?

maler & CO.
17.10.2008., 21:50
Gle nemam se namjeru svađat , na kraju krajeva neka svako maže po svom - mislim da nisi dobro skužio moje postove jer ja sam protiv starog ulja ali i protiv resitola ( jer on je namijenjen za nešto drugo ) http://www.hidroizolacija-katran.hr/p5.php
Što se tiče željezničkih pragova mislim da bi nam to najbolje znao objasniti moj stari koji je zaradio mirovinu na "Impregnaciji-Mahično", ali znam da ih ne tretiraju sa starim motornim uljem !
POZ

Kuću si obradio kako spada,ako si je tretirao još sa premazima na bazi smole,još bolje.Također se nadam da si i impregnirao drvo prije premaza.

Za to šta si radio treba i ljubavi i vremena a i novaca.Isto bih i Ja napravio bez razmišljanja.

U suprotnom ostaje ti motorno ulje,naravno svatko tko se imalo razumije u ovo o čemu pričam,smatrao bi takvu kombinaciju neprihvatljivom.

Ili pojednostavljeno,to je isto kao da mukotrpno nešto obrađuješ i u finišu se na to jednostavno posereš,jer je to jeftinije.

Moje mišljenje je gledano sa profesionalne strane,pa se ne bih ulazio u rasprave.

Nastavite dalje,momak svaka čast na trudu.Pozdrav

go2sleep
17.10.2008., 22:05
ako je kuća od hrastovine i nigdje nije čas u vodi, čas na zraku nikakva zaštita nije potrebna
Čak se tim nekim smolama prekinu prirodno disanje drveta i kuća postane paronepropusna i od zdravog disanja i prozračivanja nema ništa
A zdrava i prirodna regulacija vlage je prednost drvenih kuća koju ste uništili tim premazivanjem
moje mišljenje je isto i za intervencije ytongom
Drvena kuća je dovoljno topla da joj nisu potrebne takove izolacije, a nitko ne može reći koliko su štetne

ravnalo
18.10.2008., 07:57
da se nadovežem...
stvarno je nepotrebno stavljati neke vrste "zaštite" na takve objekte...
već sam pisao o tome, radi se o glinenoj žbuki, prirodna,izolator,regulira vlagu kako u drvetu tako i u prostoru,konzervira drvo...bla, bla, bla...
a izvana je dovoljno premazati sredstvom za zaštitu drveta od UV zračenja, samo radi gubitka lignona. sastojka koji drvetu daje izgled i prepoznatljivost.
ne zaboravite da im nakon 100 godina, tretiranima "ničim", uspjemo vratiti prvotni izgled. pa čemu onda pretjerivati sa nekim sredstvima poput resitola :confused:
uostalom u naslovu stoji "tradicionalna drvena kuća" zašto se onda ne držati toga i takve objekte pokušati obnoviti u skladu sa tradicijom :mig:

Blackmore
18.10.2008., 08:54
Fakat, potpisujem kapitulaciju a propos premaza.
Idem obavijestiti nas 417 koji smo ofarbali u tamno raznoraznim premazima na bazi ulja da su samo dvije kuće ispravne... a sve ostale naše - krive.

Bye majstori!

ravnalo
18.10.2008., 11:11
:rofl:
pa možeš i sa epoxidnom smolom zaštititi, kao brodicu :D
definitivno si riješio problem propadanja drveta...:mig:

go2sleep
19.10.2008., 15:15
Idem obavijestiti nas 417 koji smo ofarbali u tamno raznoraznim premazima na bazi ulja da su samo dvije kuće ispravne... a sve ostale naše - krive.

Bye majstori!

to je tvoja kuća, što se mene tiče možeš ju namazati i govnima
Ja sam samo rekao svoje mišljenje

logan6
19.10.2008., 20:18
da se nadovežem...
stvarno je nepotrebno stavljati neke vrste "zaštite" na takve objekte...
već sam pisao o tome, radi se o glinenoj žbuki, prirodna,izolator,regulira vlagu kako u drvetu tako i u prostoru,konzervira drvo...bla, bla, bla...

Ok, glinena žbuka. A može li preko toga drvena lamperija? Što je s podom i glinom, kako se postave daske preko toga, na roštilj? Nadam se da ne pitam gluposti.

jeronimo
20.10.2008., 19:25
Kaj kažete na ovu ljepotu : http://www.interijernet.hr/hr/arhitektura/clanak.php?id=56581

maler & CO.
21.10.2008., 01:31

Bye majstori!

Pa normalno da potpisuješ,i Ja bi na tvojem mjestu.:mig:

Blackmore
21.10.2008., 16:50
Kaj kažete na ovu ljepotu : http://www.interijernet.hr/hr/arhitektura/clanak.php?id=56581

No ovo je krasotica.

Nego, imam prilike složiti ovaj pod od pune cigle u kuhinju... kaj je ispod?
Glazura? Stiropor?

ravnalo
21.10.2008., 21:53

amater_total
06.11.2008., 12:55
A da se mi vratimo (mojoj) zbilji. Stvarno ne znam što mi je činiti, a na proljeće trebam donijeti konačnu odluku. Obnavljati, rušiti...

Pogledajte pa mi slobodno recite što mislite...
http://i291.photobucket.com/albums/ll286/amater_total/stara%20kuca/barba003.jpg
http://i291.photobucket.com/albums/ll286/amater_total/stara%20kuca/barba004.jpg (http://i291.photobucket.com/albums/ll286/amater_total/stara%20kuca/barba004.jpg)

amater_total
06.11.2008., 13:01
http://i291.photobucket.com/albums/ll286/amater_total/stara%20kuca/barba010.jpg

amater_total
06.11.2008., 13:03
Ne ide mi najbolje s ubacivanjem slika...http://i291.photobucket.com/albums/ll286/amater_total/stara%20kuca/barba009.jpg
http://i291.photobucket.com/albums/ll286/amater_total/stara%20kuca/barba007.jpg

jeronimo
06.11.2008., 16:57
Hm vidi se da je zub vremena napravio svoje, očito bila je zarasla u šikaru , izložena vlazi...
Svakako vrijedi pokušati s obnovom. Možda da prvo sve planjke obilježiš, naravno poslikaš , zapišeš i raskopaj je.
Moraš napravit prave temelje to vidiš i sam , izolirat ih i složit kućicu gore. Mislim da ćeš neke planjke i grede vjerojatno morat mijenjat - e to ti je ipak investicija malo veća jer je u pitanju hrast.
Kad složiš pokriješ s biberom ( preporučujem Tondach ) a onda dalje je sve lako...
Sretno :top:

Downtown
07.11.2008., 00:12
ako mozes financijski podnijet sredi to :top:
mislim da to jos moze biti ljepotica, al treba tu para...

a meni i ovak fora izgleda

amater_total
09.11.2008., 21:23
Jasno je meni da trebam i nove temelje i novo krovište. Jasno mi je i da neće biti jeftino. Ono što me najviše zabrinjava je spoj planjki na nekim pozicijama... Tu je stvarno trulo !
Na primjer:
http://i291.photobucket.com/albums/ll286/amater_total/stara%20kuca/barba026.jpg
ili
http://i291.photobucket.com/albums/ll286/amater_total/stara%20kuca/barba022.jpg

amater_total
09.11.2008., 21:40
Hm vidi se da je zub vremena napravio svoje, očito bila je zarasla u šikaru , izložena vlazi...

Sretno :top:

Kad su majstori prije 60-ak godina (kad su je već preslagivali od jedne starije) stavili biber crijep u jednom redu, bez prekrivanja...
Kad se popnem na tavan i pogledam prema nebu, čudim se da je i toliko izdržala...
Prvo sam mislio da se neko šali, ali sam i kod prvog susjeda shvatio da je ista situacija. "Tu se tak delalo", veli...
Znači, svaka kiša je od početka 2. svj. rata do sada vlažila unutrašnjost kuće i glinenu žbuku nanešenu na zidove...
Pa dobro je i izdržala. Zato bih ju i htio sačuvati...

jeronimo
10.11.2008., 09:06
A joj , bit će tu je... posla ak se odlučiš na obnovu. Mislim da ćeš ipak morat pojedine planjke zamjenit s novima. Bit će skupo al vrijedi truda. SRETNO !

amater_total
10.11.2008., 21:58
Velika je to dilema. Jedan sam dan siguran da krećem u rekonstrukciju a tjedan poslije sklon sam sve srušiti i početi iznova, iz novih materijala.
Nisam još odlučio a i neću do proljeća...
Dobio sam i neke PM gdje mi majstori kažu da je drvo zravo!

amater_total
23.11.2008., 20:02
Sutra mi pridržite fige. Našao kuću i sutra idem s majstorom da ju pogledamo. Ak je dobra, do ljeta je kod mene na gruntu, onak, bar u grubo....

amater_total
24.11.2008., 22:59
Nakon 320 km loše ceste, s majstorom na suvozačkom mjestu, ništa nisam našao...
Neke su kuće u gorem stanju od moje...

amater_total
30.11.2008., 19:04
Nakon toliko pogledanih primjeraka, odvoženih stotina kilometara, izgubljenih nekoliko dana, potpisao sam kapitulaciju...
Ipak sam kupio brvnaru 6x5 s potkrovljem i natkrivenom terasom (novu).
Nije da ne bih kupio tradicionalnu ali jednostavno ništa nisam uspio naći.

jeronimo
30.11.2008., 20:01
Nadam se da ćemo uskoro vidjet slike.

amater_total
30.11.2008., 20:43
Moja je samo provizorno podignuta da se stekne dojam. Obratite pažnju na pomagaće !
http://i291.photobucket.com/albums/ll286/amater_total/th_IMG_4064.jpg (http://s291.photobucket.com/albums/ll286/amater_total/?action=view&current=IMG_4064.jpg)

A ovako bi trebala (sa sitnim preinakama) izgledati gotova
http://i291.photobucket.com/albums/ll286/amater_total/th_Drvenakua1.jpg (http://s291.photobucket.com/albums/ll286/amater_total/?action=view&current=Drvenakua1.jpg)

jeronimo
30.11.2008., 21:17
:top: Kućica ko iz bajke
Ništa bez malih pomagača, imam ja jednu takvu majstoricu - kad se ta uhvati aku bušilice... :) :)

logan6
30.11.2008., 21:50
Nakon toliko pogledanih primjeraka, odvoženih stotina kilometara, izgubljenih nekoliko dana, potpisao sam kapitulaciju...
Ipak sam kupio brvnaru 6x5 s potkrovljem i natkrivenom terasom (novu).
Nije da ne bih kupio tradicionalnu ali jednostavno ništa nisam uspio naći.

Nemrem vjerovati da nisi ništa našao. Pa kuda si ti to išao tražiti, na Mars?

amater_total
30.11.2008., 22:08
Nisam na mars...
Išao sam u Lijeve Štefanke, Pisarovinu, Kutinu, Popovaču, Kravarsko, Svinjičko, Osekovo, Dubrovčak, Rugvicu, Samobor, Horvate, Lipovčane, Varaždin, Moravče, Jamarice, Črnec, Rugvicu i još neka mjesta koja sam zaboravio....
Vidio sela koje vjerojatno nikada ne bih obišao...
Išao uglavnom s majstorima. Sve su te kuće trule ko i moja a tražio sam nešto samo za presložiti. To nisam našao. Ispadne da moram kupiti dvije kuće i to sve pripasivati a to mi nije odgovaralo.Najizglednija kandidatica gadno me razočarala. Izvana je bila ljepotica a u unutrašnjosti smo našli nanos gline debeo 9 cm! Planjke skoro da više i nema.
Usput, našao sam tri kuće koje su budući vlasnici kupili i počeli preslagivati a onda ipak odustali, jer su vidjeli što su kupili. Frend mi je zakapario kuću u vrlo dobrom stanju a kad su je počeli raskapati nisu je niti odnijeli s mjesta.
Činjenica je da tradicionalnih drveni kuća ima još uvijek puno, ali činjenica je i to da ih je vrlo malo sačuvano.
Zovem čovjeka i pitam kakve su planjke a on veli: " Dobre su, možda su samo donja četiri reda trula...! "

amater_total
30.11.2008., 22:13
Ova slika je vjernija. Meni isto vrata stoje s prednje strane (a ne prozor)
http://i291.photobucket.com/albums/ll286/amater_total/th_brvnara1.jpg (http://s291.photobucket.com/albums/ll286/amater_total/?action=view&current=brvnara1.jpg)

logan6
01.12.2008., 19:01
Nisam na mars...
Išao sam u Lijeve Štefanke, Pisarovinu, Kutinu, Popovaču, Kravarsko, Svinjičko, Osekovo, Dubrovčak, Rugvicu, Samobor, Horvate, Lipovčane, Varaždin, Moravče, Jamarice, Črnec, Rugvicu i još neka mjesta koja sam zaboravio....

Uf, svaka čast! Ako se još predomisliš, probaj obići područje Karlovac-Draganić-Ozalj-Jurovski Brod-Netretić. Obiđi birtije, raspitaj se, plati dečkima pivo pa ti ju možda pomognu i raskopati...

jeronimo
01.12.2008., 21:16
Uf, svaka čast! Ako se još predomisliš, probaj obići područje Karlovac-Draganić-Ozalj-Jurovski Brod-Netretić. Obiđi birtije, raspitaj se, plati dečkima pivo pa ti ju možda pomognu i raskopati...

A ako ćeš već biti ovdje i ako budeš trebao pravog majstora raspitaj se za Džo-a , nemaš boljeg majstora za te stvari nadaleko, garantiram :top:

amater_total
02.12.2008., 07:31
Za sada je odluka pala i kuća je zakaparena. Do ljeta će uz Božju i majstorsku pomoć biti kod mene složena.
Ima još mjesta na gruntu pa su sve opcije otvorene. Hvala na informacijama u svakom slučaju !

Blackmore
04.12.2008., 19:43
Za sada je odluka pala i kuća je zakaparena. Do ljeta će uz Božju i majstorsku pomoć biti kod mene složena.
Ima još mjesta na gruntu pa su sve opcije otvorene. Hvala na informacijama u svakom slučaju !

Iskreno, žao mi je amater što nisi našao kuću kakvu si tražio... a zaista si si dao truda.

No, još uvijek ti ostaje tvoja stara za restauraciju. Uživaj i pazi, nikako ne farbrati u crno. Ima nas srećkovića koji smo našli kuće, presložili i sve zajebali (kako nam sugeriraju majstori sa ovih stranica) bojanjem hrasta raznoraznim prirodnim smolama....

Sretno.

amater_total
05.12.2008., 18:57
Ma meni je i žao i ne. Ova brvnarica baš zgodno izgleda kad se složi a i nije na odmet ni iskoristivost tavana (za spavaonicu)...

zodijak
06.12.2008., 18:06
pozdrav svima, trebalo mi je sat vremena da procitaj cijelu temu, saznao sam zanimljivih stvari, te opcenito, ima lijepih kuca na slikama.....

a sad ono sta me zanima a i ono sta i druge zanima.....

dali ima ko kakvu drvenu kucu za prodati, tj dali ko zna da neko daje, kolka bi bila cijena kuce otprilike 5x7, te kolko bi majstori racunali da mi ju presloze na moje temelje??'

moze privatno, moze javno, bitno mi je da okvirno saznam kolko mi treba love...

naime ja sam jedno vrijeme samo rastavljao drvene kuce, di mi je gazda kasnije prodavao tu gradju, mene ne zanima da prodam gradju, nego da si slozim kucicu 5x7 da mogu zivjeti u njoj dok si ne napravim nesto vece...
hitno mi je stambeno pitanje, mlad sam decko sa svojih 23 godine, imam 7000eura, i stim moram napraviti kucu za useljenje, svama ili bez vas... :)

nadam se da ce mi netko uspijeti pomoci... hvala.....:s:s

Omega A
06.12.2008., 19:09
Nisam na mars...
Išao uglavnom s majstorima. Sve su te kuće trule ko i moja a tražio sam nešto samo za presložiti. To nisam našao. Ispadne da moram kupiti dvije kuće i to sve pripasivati a to mi nije odgovaralo.Najizglednija kandidatica gadno me razočarala. Izvana je bila ljepotica a u unutrašnjosti smo našli nanos gline debeo 9 cm! Planjke skoro da više i nema.
Usput, našao sam tri kuće koje su budući vlasnici kupili i počeli preslagivati a onda ipak odustali, jer su vidjeli što su kupili. Frend mi je zakapario kuću u vrlo dobrom stanju a kad su je počeli raskapati nisu je niti odnijeli s mjesta.
Činjenica je da tradicionalnih drveni kuća ima još uvijek puno, ali činjenica je i to da ih je vrlo malo sačuvano.
Zovem čovjeka i pitam kakve su planjke a on veli: " Dobre su, možda su samo donja četiri reda trula...! "

Kaj nisi pital prodal bi ti ja. Uređenu.

amater_total
08.12.2008., 20:08
Pa prodaj mi. Još ima šanse...

duplić
11.04.2009., 22:53
Ja sam prošlo ljeto nakon dugog traženja(cca 6 mjeseci) našao imanje sa drvenom kućom,štalom i predivnim pogledom,bilo je potrebno puno strpljenja i vremena ali se isplatilo.
http://img90.imageshack.us/img90/5752/zagorskahia.jpg
http://img26.imageshack.us/img26/3731/hiaitala.jpg
http://img25.imageshack.us/img25/3383/suak.jpg
http://img232.imageshack.us/img232/1770/staratala.jpg
http://img26.imageshack.us/img26/7770/pogledispredkue.jpg

Rurik
13.04.2009., 22:32
Ja sam prošlo ljeto nakon dugog traženja(cca 6 mjeseci) našao imanje sa drvenom kućom,štalom i predivnim pogledom,bilo je potrebno puno strpljenja i vremena ali se isplatilo.
http://img90.imageshack.us/img90/5752/zagorskahia.jpg
http://img26.imageshack.us/img26/3731/hiaitala.jpg
http://img25.imageshack.us/img25/3383/suak.jpg
http://img232.imageshack.us/img232/1770/staratala.jpg
http://img26.imageshack.us/img26/7770/pogledispredkue.jpg

Fuuuu!!! Kak je dobra!

amater_total
14.04.2009., 08:38
Jako lijepo imanje. Bit će tu još puno posla ali kad se završi osjećaj je neopisiv !

duplić
14.04.2009., 20:00
Treba cijelu kuću pobrusiti zaštititi drvocidom i premazati lazurom u boji hrasta.

iverica
19.04.2009., 08:47
a da malo za nas nesretnike koji nemamo toliko sreće da nam je kuća gotova nego je tek trazimo a i majstora da neko od vas ponosnih vlasnika da savjet gde nači kuću koliko se otprilike kreće cijena igdje nači majstora za slaganje valjda neko od vas ima broj tel majstora koji mu je kuću slagao???

sasase
19.04.2009., 16:24
Treba cijelu kuću pobrusiti zaštititi drvocidom i premazati lazurom u boji hrasta.

da das speskarit bilo bi puno bolje

logan6
19.04.2009., 18:27
a da malo za nas nesretnike koji nemamo toliko sreće da nam je kuća gotova nego je tek trazimo a i majstora da neko od vas ponosnih vlasnika da savjet gde nači kuću koliko se otprilike kreće cijena igdje nači majstora za slaganje valjda neko od vas ima broj tel majstora koji mu je kuću slagao???

pisali smo već o tome, čitaj sve postove...

duplić
20.04.2009., 16:59
da das speskarit bilo bi puno bolje
To sa pjeskarenjem mi zvuči komplicirano ja sam mislio poblanjti vanjski dio kuće tako da skinem oštećeni dio te veće neravnine i proreze između planjki zapuniti piljevinskim kitom a manje akrilnim kitom.Mislim da sa skidanje 1,5 do 2 milimetara neće naštetiti pošto su planjke debele 11 do 12 centimetara.Prije kita ću sve dobro namazati drvocidom a nakon kita ću drvo premazati dva puta sa lazurom u boji hrasta( lazura za trajnu zaštitu drva).

amater_total
20.04.2009., 19:05
To sa pjeskarenjem mi zvuči komplicirano ja sam mislio poblanjti vanjski dio kuće tako da skinem oštećeni dio te veće neravnine i proreze između planjki zapuniti piljevinskim kitom a manje akrilnim kitom.Mislim da sa skidanje 1,5 do 2 milimetara neće naštetiti pošto su planjke debele 11 do 12 centimetara.Prije kita ću sve dobro namazati drvocidom a nakon kita ću drvo premazati dva puta sa lazurom u boji hrasta( lazura za trajnu zaštitu drva).

Vidio sam pjeskarene i podijeljenog sam mišljenja.
Izgleda prirodno ali dosta grubo.
Tamo gdje je drvo lošije pjeskarenje prodre duboku u planjku pa je sve to dosta grbavo i vjerojatno se lakše zadržava voda i slično.

Da ćeš kuću poblanjati izvana malo sam skeptičan. Prvo jer je hrastovina tvrda i skurit ćeš noževe samo tako. Drugo, moguće da naletiš na neki čavl (možda je baš na ćošku neko vješao kabanicu ili štrik za veš). Treće blanja će ti ostavljati tragove i zbog tvrdoće neće ići jednolično u dubinu.

Ja bih to odradio fleksericom i fiber brusnim kolutom granulacije 36 ili 40. Bit će prašine ali bit će jednostavnije i brže, a tekstura će biti isto pomalo neravna (kao tesana) što se meni više sviđa.

logan6
20.04.2009., 19:33
Ja bih to odradio fleksericom i fiber brusnim kolutom granulacije 36 ili 40. Bit će prašine ali bit će jednostavnije i brže, a tekstura će biti isto pomalo neravna (kao tesana) što se meni više sviđa.

Naravno, za prvo brušenje flekserica, 40 je dosta, preporučam strpljenje, masku na lice i slušalice na uši! Nakon kitanja treba pobrusiti s kružnom bruslilicom i brusnim papirom 80, te se baciti na farbanje. Dva puta prajmer s umješanim drvocidom ili što već ide, te dva puta pokrovna u boji hrasta da prekrije kitanje.

Blackmore
21.04.2009., 10:13
Ja sam malo bio vrijedan zimus... pa moja ljepotica danas izgleda ovako...

http://img16.imageshack.us/img16/9321/dsc01508a.jpg (http://img16.imageshack.us/my.php?image=dsc01508a.jpg)

duplić
25.04.2009., 19:00
Ja sam malo bio vrijedan zimus... pa moja ljepotica danas izgleda ovako...

http://img16.imageshack.us/img16/9321/dsc01508a.jpg (http://img16.imageshack.us/my.php?image=dsc01508a.jpg)

Prekrasno.
Gdje se može kupiti glineni pjetao za krov.

Blackmore
26.04.2009., 06:59
Ja sam svog dobio na poklon za vrijeme gradnje... tj. jedan od palera (majstori za slaganje drvenih kuća) ga je imao doma zatrpanog u šupi... pa mi ga je poklonio za 100 kuna...

A inače, čuo sam da ih ima Tondach ali su papreno skupi...
sljemenjak sa pijetlom cca. 500njak kuna...

duplić
27.04.2009., 18:19
Vidio sam pjeskarene i podijeljenog sam mišljenja.
Izgleda prirodno ali dosta grubo.
Tamo gdje je drvo lošije pjeskarenje prodre duboku u planjku pa je sve to dosta grbavo i vjerojatno se lakše zadržava voda i slično.

Da ćeš kuću poblanjati izvana malo sam skeptičan. Prvo jer je hrastovina tvrda i skurit ćeš noževe samo tako. Drugo, moguće da naletiš na neki čavl (možda je baš na ćošku neko vješao kabanicu ili štrik za veš). Treće blanja će ti ostavljati tragove i zbog tvrdoće neće ići jednolično u dubinu.

Ja sam ipak poblanjao prednju stranu kuće i ispalo je dobro (prvo sam povadio sve čavle i žičanom četkom na brusilici poravnao veće grbe).
U rupe između planjki sam ugurao drvene daščice te ih učvrstio akrilnim kitom i na kraju sam sve premazao lazurom u boji hrasta.
Sada je na redu nadstrešnica.
http://img222.imageshack.us/img222/3337/dscf3589.jpg

Blackmore
27.04.2009., 20:01
Odličan posao Duplić. Jako mi se dopada.
A i streha će biti mrak...
Već vidim ispod kak se pijucka mrzli gemištec...

Zvon
28.04.2009., 07:49
J...
Sada je na redu nadstrešnica.

A zakaj jelovina? Budeš samo uneredil kuću s tim. nađi negdje hrastovinu, kak se šika!

amater_total
28.04.2009., 10:20
Ja sam ipak poblanjao prednju stranu kuće

Ma super si to napravio, bit će :top:

duplić
28.04.2009., 18:05
A zakaj jelovina? Budeš samo uneredil kuću s tim. nađi negdje hrastovinu, kak se šika!

Stupovi od nadstrešnice su od stare sušene hrastovine(cca 40 godina,tvrde kao kamen) a grede i daske za krov od jelovine .
Za krov mi je hrastovina pretvrda i preskupa.

http://img222.imageshack.us/img222/8961/dscf3513k.jpg

morino
29.04.2009., 00:34
pisali smo već o tome, čitaj sve postove...

pogledaj turopolje buševec i s majstorima pazi naši su obilježili drvo i kiša isprala pola znakova.

Mishko Pishko
13.05.2009., 19:58
jel ima tko broj od kakvog majstora i jel znate koja je procedura za dobit dozvolu za drvenu kuću?

mcquinn
19.05.2009., 09:30
Bok,

imam pitanje za sve koji su u posljednjih par godina preslagivali, gradili i slično...

U konačnici, koja je bila cijena vaše drvene kuće?

Naravno, postoje razlike u veličini, gradnji i sl, ali zanima me samo radi slobodne procjene.

Unaprijed hvala, Matija.

amater_total
19.05.2009., 10:06
jel ima tko broj od kakvog majstora i jel znate koja je procedura za dobit dozvolu za drvenu kuću?

Brojeve imaš u prethodnim postovima.
Ja za svoju kuću riješavam dozvolu i procedura je slijedeća:
1. građevinsko zemljište upisano u katastar i gruntovnicu na tvoje ime
2. pozoveš geodeta da ti napravi posebnu geodetsku podlogu
3. po kući koju si našao (kupio) napraviš idejni projekt
4. projekt+PGP+razne suglasnosti od elektre i ostalih nosiš u ured za graditeljstvo i tražiš izdavanje suglasnosti o gradnji (dozvolu)
5. platiš vodne i komunalne doprinose + naknadu za suglasnost i čekaš...

amater_total
19.05.2009., 10:17
Bok,

imam pitanje za sve koji su u posljednjih par godina preslagivali, gradili i slično...

U konačnici, koja je bila cijena vaše drvene kuće?

Naravno, postoje razlike u veličini, gradnji i sl, ali zanima me samo radi slobodne procjene.

Unaprijed hvala, Matija.

Kolega preslagivao drvenu tradicionalnu kuću veliku 11×5 m (bez dozvole)
1. kuća oko 30.000 kn
2. betonaža (temelj+ izvučena terasa i trijem) oko 40.000 kn
3. preslagivanje + izrada krovišta i trijema oko 30.000 kn
4. stolarija oko 15.000 kn
5. crijep ????
6. pjeskarenje, dodatna građa od hrastovine, lazure, impregnacije, izolacije ???

Ukupno oko 150.000 kn ali stvarno je velika i s izvučenim trijemom preko cijele dužine

mcquinn
19.05.2009., 13:58
Može još jedno pitanje, ali odgovor koji očekujem može biti - "od oka", tj otprilike...

Kolko bi koštala ukupno takva kučica - cca 60m2, sa građevinskom, priključcima struje i vode i unutrašnjim uređenjem.

Naime, zanimaju me drvene kuće, a među entuzijastima koji prate ovu temu sigurno ima onih koji su napravili neku kalkulaciju.

Napominjem - znam da je moje pitanje vrlo opčenito, ali tražim odgovor koji je okviran.

Mishko Pishko
20.05.2009., 05:02
Brojeve imaš u prethodnim postovima.
Ja za svoju kuću riješavam dozvolu i procedura je slijedeća:
1. građevinsko zemljište upisano u katastar i gruntovnicu na tvoje ime
2. pozoveš geodeta da ti napravi posebnu geodetsku podlogu
3. po kući koju si našao (kupio) napraviš idejni projekt
4. projekt+PGP+razne suglasnosti od elektre i ostalih nosiš u ured za graditeljstvo i tražiš izdavanje suglasnosti o gradnji (dozvolu)
5. platiš vodne i komunalne doprinose + naknadu za suglasnost i čekaš...

moja kuca je ovdje jos od 1980.od onda se malo i dogradila.

ima struju i cak na opcini placam porez za kucu za odmor.medjutim nije ni u gruntovnici ni u katastru.sad je dosla i voda i traze dozvolu za spojit se...il sam corav al nisam vidio broj od majstora,,evo idem jos jednom trazit

amater_total
22.05.2009., 08:17
Može još jedno pitanje, ali odgovor koji očekujem može biti - "od oka", tj otprilike...

Kolko bi koštala ukupno takva kučica - cca 60m2, sa građevinskom, priključcima struje i vode i unutrašnjim uređenjem.

Naime, zanimaju me drvene kuće, a među entuzijastima koji prate ovu temu sigurno ima onih koji su napravili neku kalkulaciju.

Napominjem - znam da je moje pitanje vrlo opčenito, ali tražim odgovor koji je okviran.

Cijene dozvola i priključaka jako ovise od općine do općine.
Kod mene: 4500 kn voda, dozvola oko 7000 kn, geodeti oko 7000 kn, projekt 5000 kn
Mislim da bi, vrlo okvirno, za takvu kuću trebalo oko 150.000 kn da bi sve uredio kako veliš. Ako ti mogu pomoći prijatelji i ako sam nešto znaš i umiješ, mogao bi proći i znatno jeftinije.
Primjer, imao sam ponude za temelj između 15000 i 20000 kn a s dečkima s posla i susjedima smo ga odradili za 7500 kn uključujući pive i roštiljanje...

duplić
23.05.2009., 08:59

Napominjem - znam da je moje pitanje vrlo opčenito, ali tražim odgovor koji je okviran.Ja uređujem drvenu hrastovu kuću 11x5 metara u Mariji Bistrci.Prvo sam se išao raspitati kod lokalnih majstora i činilo mi se da traže jako puno sa obzirom na veličinu posla te sam odlučio da sve što mogu napraviti napravim sam ili sa prijateljima.
Prvo smo napravili septičku sa dvije komore za što nam je trebalo tri vikenda i koštalo je cca 2000 kuna.(majstori tražili 6000).
Dva vikenda i četri prijatelja su bila potrebna da se izbetonira postolje za stupove i napravi drvena nadstrešnica od 30 m2 što je došlo 6500 kuna.(majstor tražio 11500 sa mojim stupovima-hrastovina)
Stare crijepove(zagorje-bedekovčina kakvi su i na kući ) za nadstrešnicu i štalu sam nabavio od poznanika, u odličnom su stanju i što je najbitnije koštaju 0 kuna.
Trenutno sam u potrazi za starim drvenim prozorima koje bi metnuo na štalu.(stari su prozori ljepši i jeftiniji).
Računao sam da će me vanjsko i unutarnje uređenje koštati između 30000 i 35000 kuna .
Ako imaš nekoga tko se razumije bar malo u građevinu jeftinije ti je da radiš sa prijateljima nego da plačaš silne majstore.

jeronimo
28.05.2009., 17:30
Evo nešto korisno :

http://www.mmtpr.hr/UserDocsImages/d-prirucnik-23-34.pdf

Mishko Pishko
29.05.2009., 19:05
jel ima tko broj od nekog drvenog majstora sa dizalicom.

iverica
29.05.2009., 22:26
evo nakon mjesec dana koprcanja u moru informacija tel brojeva ( na kojima sam vam zahvalna) napokon smo odabrali majstora pogodili posao i za sada smo izuzetno zadovoljni radovi počeli krajem proslog tjedna i dobro napreduju svaku planjku prije slaganja bruse tako da dobija boju hrasta i nadam se da će i moja kuca biti među onim u manjini boje hrasta jer ak mogu birati uvjek sam za zdravo zivljenje :)

amater_total
01.06.2009., 08:42
Dok čekam montažu kuće malo se igram s vrtnom sjenicom
http://i291.photobucket.com/albums/ll286/amater_total/nadstresnica-01.jpg

mcquinn
01.06.2009., 14:19
Amater total, daj mi reci di si kupio kućicu?

Sviđa mi se pa me zanima tko, što, koliko...

Hvala.

amater_total
01.06.2009., 14:44
Kupio sam je čudom preko oglasnika. Inače to je kućica firme Granex iz Gračanice (Bosna). Tamo košta oko 15.000 € a kod nas 17.000-18.000 jer treba platiti nešto carine, transport i smještaj radnika.
U tu ti je cijenu uključena sva drvena građa, stolarija, izolacije, pokrov i montaža.
Nije baš jeftino...
Ja sam prošao dosta povoljnije zato sam je i kupio...

mcquinn
01.06.2009., 23:29
Koliko je tvoja kvadrata...

Naime, imam drvenu kuću na solidnim temeljima. E sad, iskoristio bi temelje i stavio na to novu drvenu kućicu, a ova mi po malim dimenzijama baš odgovara.

amater_total
02.06.2009., 14:19
Moja je 6 x 5 a može se napraviti i "po mjeri"

iverica
20.06.2009., 20:51
htjela bi se pohvaliti s mojom kucicom koja stvarno super zgleda ali neznam kak staviti slikicu molim pomoć :ne zna:

amater_total
22.06.2009., 10:32
Pa fotke najprije stavi na neki servis za to (pticica, photobucket...) a onda samo kopiraj link u poruci...

werky
22.06.2009., 11:01
cao...

thread je mrak... procitao sam sve od pocetka do kraja... vec jedno par let mi se po glavi mota ideja napraviti klet u vinogradu, cisto da ne moram bacve, kosilicu, alate i ostalo stalno prevazat... ideja je bila napravit klet od stare cigle tlocrtno 5x6... z nekakvom terasicom od 15ak m2... al nakon ovog ipak bih nekaj drvenoga...

s obzirom da je drvenu kucu u koliko toliko dobrom stanju naci za preseliti jedna velika utopija osim ak bas nemas srece, na pamet mi je pala ideja napravit repliku (hehe) nekakve stare zagorske/prigorske hize - prizemnice... okusal bi se u samogradnji s prijateljima...

u mojoj neposrednoj i posrednoj blizini ima nekoliko pilana tak da mi nabavit drvo i nije neki problem ali trebam par savjeta... prvo, i osnovno, od kojeg drveta, osim hrasta, napraviti konstrukciju/kostur? zakaj osim hrasta, zato kaj je skup ko sam vrag... drugo, opet, od kojeg drva napraviti zidove (daske) i kak rijesit izolaciju... ima toga jos kaj ocu pitat al se nemrem sjetit ovaj moment...

uglavnom prioriteti su mi:
1. tradicionalan izgled za ovo podneblje (Sv. I. Zelina)
2. ekonomicnost (ne bih bas sad u kredite uletavao)
3. kvaliteta i trajnost

zahvaljujem na odgovorima

amater_total
23.06.2009., 09:22
Pozdrav !

Cijenim tvoj trud da sam napraviš drvenu kuću. I sam sam se lomio oko toga ali na kraju je ispalo tak kak je.
Teško je odgovoriti na sva tvoja pitanja ali budući da sam se bavio tom problematikom (u mislima doduše) imam neke ideje.
Što se materijala tiče, zbog cijene je definitivno prihvatljivo meko drvo (jela,smreka, bor) ,sve drugo je astronomija. Sigurno da nije najtrajnije ali sa dobrom zaštitom kakve danas stvarno ima na pretek i sa pametnom gradnjom, trebala bi trajati desetljećima bez problema.
Mislim da je konstruktivno najbolje napraviti nosivu drvenu konstrukciju (nešto kao nadstrešnica) s određenim rasterom i kasnije to popunjavati drvenim sendvić panelima (npr. tanja poluoblica, folija, stiropor, gips ploča sve u drvenom okviru od štafli).
I tako, ideja je bezbroj, samo je nebo granica...

iverica
07.07.2009., 13:48
http://i570.photobucket.com/albums/ss141/iverica/DSC03301.jpg

iverica
07.07.2009., 16:47
ovako je počelo http://i570.photobucket.com/albums/ss141/iverica/DSC03070.jpg :rolleyes:

iverica
07.07.2009., 16:51
ovo tek da se vidi kako su to zdravi http://i570.photobucket.com/albums/ss141/iverica/DSC03115.jpg zidovi kao da nema 100 god :lol:

iverica
07.07.2009., 16:53
http://i570.photobucket.com/albums/ss141/iverica/DSC03351.jpg iznutra

iverica
07.07.2009., 16:55
http://i570.photobucket.com/albums/ss141/iverica/DSC03297.jpg

iverica
07.07.2009., 16:56
http://i570.photobucket.com/albums/ss141/iverica/DSC03386.jpgobojana

iverica
07.07.2009., 16:57
http://s570.photobucket.com/albums/ss141/iverica/th_DSC03396.jpg zadnja strana

iverica
07.07.2009., 17:04
malo sam vas zatrpala sa slikicama ali prije par mj sam bila totalno komirana kako počet gdje što pronaći i sad kad sam gotova barem u ovoj fazi dizanja kuće više nego sam oduševljena i htjela bi i drugima pomoći! sad kad znam kako je to nikad se nebih upuštala u potragu sama za kućom ova ekipa je super mladi dečki brzi sve je njihov problem ja samo platih po kvadratu bez prevelikog znoja i potraznje a u konačnici nebih rekla da sam prošla skuplje nego da sam sve sama trazila :kavahttp://i570.photobucket.com/albums/ss141/iverica/DSC03263.jpgto je ekipa :)

iverica
07.07.2009., 17:42
cao...

thread je mrak... procitao sam sve od pocetka do kraja... vec jedno par let mi se po glavi mota ideja napraviti klet u vinogradu, cisto da ne moram bacve, kosilicu, alate i ostalo stalno prevazat... ideja je bila napravit klet od stare cigle tlocrtno 5x6... z nekakvom terasicom od 15ak m2... al nakon ovog ipak bih nekaj drvenoga...

s obzirom da je drvenu kucu u koliko toliko dobrom stanju naci za preseliti jedna velika utopija osim ak bas nemas srece, na pamet mi je pala ideja napravit repliku (hehe) nekakve stare zagorske/prigorske hize - prizemnice... okusal bi se u samogradnji s prijateljima...

u mojoj neposrednoj i posrednoj blizini ima nekoliko pilana tak da mi nabavit drvo i nije neki problem ali trebam par savjeta... prvo, i osnovno, od kojeg drveta, osim hrasta, napraviti konstrukciju/kostur? zakaj osim hrasta, zato kaj je skup ko sam vrag... drugo, opet, od kojeg drva napraviti zidove (daske) i kak rijesit izolaciju... ima toga jos kaj ocu pitat al se nemrem sjetit ovaj moment...

uglavnom prioriteti su mi:
1. tradicionalan izgled za ovo podneblje (Sv. I. Zelina)
2. ekonomicnost (ne bih bas sad u kredite uletavao)
3. kvaliteta i trajnost

zahvaljujem na odgovorima

mozda ti moje iskustvo pomogne prije 20 god na kupi smo digli kucicu kostur od jelovih greda i štafla obili s brodskim podom napravljenim od paleta drvenih koje si nekad mogao dobiti u firmi ofarbali je s recitolom i starim uljem i samo je god odrzavali svake 2-3 god farbali i još je ziva da nisu tako loši temelji bila bi još dugo u upotrebi naravno izolacija od staklene vune je između nutarnjeg i vanjskog brodskog poda

amater_total
08.07.2009., 00:16
E da sam ja našao takvu kuću ne bih dvojio...
Svaka čast izgleda savršeno. A vidim da je i s postavljanjem slika krenulo.

Usporeni
14.07.2009., 15:41
Pozdrav ekipi!
I ja sam, kao i vi, jedan od zaljubljenika u drvo koji želi imati kućicu koja će biti spoj tradicionalne gradnje ovih prostora (kontinentalne Hrvatske) i komfora.
Čitajući vaše postove prepoznao sam hrpu situacija, problema, nedoumica, dvojbi,... u kojima sam se i sam nalazio u nastojanju da ostvarim svoj san o drvenoj kućici. Gledao sam stare posavske kuće za preseliti, Honkine, ALP-ove, ADS-ove,... kuće, razgovarao s frendovima koji se bave građevinom, starim cimermanima koji su nekad davno slagali drvene kuće,.... i nakon dosta uspoređivanja i vaganja, odlučio graditi kuću od novih planjki. I to uz jednog starog cimermana kao savjetnika, s frendovima kao radnom snagom.
Možda hrabro, možda preambiciozno, možda čak i ludo,.... ali mislim i vjerujem da se to može. U svakom slučaju, drvo je kupljeno, planjke se pilaju i nema više nazad. :)

Sad, nakon ovog uvoda, molio bih nekoliko savjeta. :)

Želja mi je izbjeći da moju kućicu iznutra oblačim u lamperiju, knauf,..., izrada pera i utora mi je prekomplicirano (a mislim i preskupo),... tako da planiram planjkama s obe strane (gornje i donje) urezivati utore i u njih staviti letvu (feder). Da li ima neki alat kojim bih utore brže "iskopao" od ručne glodalice?

Također planiram između planjki staviti nešto kao dodatnu termoizolaciju. Dvoumim se između traka od vunenog filca (to navodno stavljaju u Honke) i Illbruck illmod trake. Da li netko ima iskustva s nečim od toga ili mi možda može preporučiti nešto treće?

Hvala.

Usporeni
15.07.2009., 11:44
Iverice,

kućica ti je prekrasna. :) Jednostavna, bez nekih dodatnih kerefeka,... ono, baš klasična, tradicionalna drvena kuća. Moja bi trebala biti jako slična, čak bih rekao jednaka, možda samo drugih gabarita. Koji su gabariti tvoje kuće? I da li planiraš iskoristiti potkrovlje i za što?

iverica
15.07.2009., 12:09
hvala amater na pohvalama drago mi je da ti se kućica svida :) a slikice sam kao što vidiš uspjela staviti s puno muke ali rezultat se vidi :)

iverica
15.07.2009., 12:24
http://i570.photobucket.com/albums/ss141/iverica/DSC03448.jpgusporeni, drago mi je da ti se svida moja kućica veličine je 8x5m a u potkrovlju će biti 3 spavaonice kao što vidiš na slikici otvorili smo i stavili prozore i to su ti 2 spavaonice za djecu a na drugoj poloviti poktrovlja će biti 1 veća za mene i supruga i imat će izlaz na balkon koji ćemo otvoriti na drugoj strani iznad ona 2 prozora ali to će sad malo pričekati da se neka lova opet skupi :(

iverica
15.07.2009., 12:29
http://i570.photobucket.com/albums/ss141/iverica/DSC00001.jpg
werky, ostah ti duzna slikice te moje kućice od paleta pa sam je evo sad priheftala! jadnica dugo je i vjerno sluzila pa je red da se i ona vidi :)

Usporeni
15.07.2009., 12:38
S prozorima u potkrovlju kućica ti izgleda još bolje!!! Super!!! :)

Na prethodnim slikama nije bilo prozora u potkrovlju pa sam se pitao zašto ste dizali krov iznad tavanskih greda onim dodatnim stupovima. Sad mi je sve jasno. :) Bravo!!

Ja baš zbog iskoristivosti potkrovlja idem na 8x6m. Jer na 5 m ne mogu dobiti stajaću visinu u potkrovlju osim ako ne stavim alpski krov. A alpski krov bi bila šaka u oko. :))

Jeste dobro učvrstili stupove kojima ste podigli krovište? Mene je frend građevinar, kad sam mu spomenuo varijantu da bih podigao potkrovlje iznad tavanskih greda (istina, ne stupovima kao vi, nego s nekoliko dodatnih redova planjki koje bi bile iznad tavanskih greda) upozoravao da pazim, jer bi se krovište, pod težinom snijega (a i samog sebe), moglo jednostavno "raširiti" i "leći".

Usporeni
15.07.2009., 13:30
Sad, kad sam vidio "žabicu", jasno mi je da njena "nasljednica" nije mogla biti nelijepa!
Iskreno, "žabica" mi je čak i ljepša, toplija,.... vjerojatno zbog 20tak godina "ulaganja" u sitnice i detaljčiće.

I please, nemoj krivo shvatiti pitanje za učvršćivanje stupova na koje ste podigli krovište. Nisam želio pametovati (na to niti nemam pravo jer moja kućica još nije gotova), nego iz najbolje namjere.

iverica
15.07.2009., 20:20
http://i570.photobucket.com/albums/ss141/iverica/DSC03245.jpg
neznam zakaj bi se vrijedala svaki dobronamjerni savjet dobro dođe :) to ti ovak nekak zgleda dizanje tog potkorvlja :)

iverica
15.07.2009., 20:24
http://i570.photobucket.com/albums/ss141/iverica/DSC03226.jpg
i ovak :) a s obzirom da su radili dečki stručnjaci koji su već puno kuća napravili i vjerujem u njihovu stručnost mogu se samo nadati da mi se s krovom to nebu desilo! e da jako mi je drago da ti se svida zabica emotivno sam vezana za nju i jakooooo bu mi teško bilo rušit je :(

Usporeni
15.07.2009., 20:29
Konstrukcija izgledaj jako ćvrsto. :) Da su samo stupovi, bilo bi to malo klimavo, ali one grede koje idu s nutarnje strane zida izgledaju impozantno! :) Nisam stručnjak, ali meni izgleda kao da na to možeš staviti prekooceanski brod (kak je za jednu konstrukciju rekel netko ovdje na forumu) :), a ne samo krov!

Zar baš morate rušiti žabicu? :(

ravnalo
15.07.2009., 21:53
Pozdrav ekipi!
I ja sam, kao i vi, jedan od zaljubljenika u drvo koji želi imati kućicu koja će biti spoj tradicionalne gradnje ovih prostora (kontinentalne Hrvatske) i komfora.
Čitajući vaše postove prepoznao sam hrpu situacija, problema, nedoumica, dvojbi,... u kojima sam se i sam nalazio u nastojanju da ostvarim svoj san o drvenoj kućici. Gledao sam stare posavske kuće za preseliti, Honkine, ALP-ove, ADS-ove,... kuće, razgovarao s frendovima koji se bave građevinom, starim cimermanima koji su nekad davno slagali drvene kuće,.... i nakon dosta uspoređivanja i vaganja, odlučio graditi kuću od novih planjki. I to uz jednog starog cimermana kao savjetnika, s frendovima kao radnom snagom.
Možda hrabro, možda preambiciozno, možda čak i ludo,.... ali mislim i vjerujem da se to može. U svakom slučaju, drvo je kupljeno, planjke se pilaju i nema više nazad. :)

Sad, nakon ovog uvoda, molio bih nekoliko savjeta. :)

Želja mi je izbjeći da moju kućicu iznutra oblačim u lamperiju, knauf,..., izrada pera i utora mi je prekomplicirano (a mislim i preskupo),... tako da planiram planjkama s obe strane (gornje i donje) urezivati utore i u njih staviti letvu (feder). Da li ima neki alat kojim bih utore brže "iskopao" od ručne glodalice?

Također planiram između planjki staviti nešto kao dodatnu termoizolaciju. Dvoumim se između traka od vunenog filca (to navodno stavljaju u Honke) i Illbruck illmod trake. Da li netko ima iskustva s nečim od toga ili mi možda može preporučiti nešto treće?

Hvala.

utori u kombinaciji sa filcom :top:

Usporeni
15.07.2009., 22:15
utori u kombinaciji sa filcom :top:

Hvala na savjetu!. :)

Jel to na temelju iskustva ili samo logike?

Imaš li možda savjet čim bi najlakše (a relativno precizno) "iskopao" utore?

zh1
16.07.2009., 06:49
Mene strašno bode u oči što je na tom krovu postavljena preuska veterlajsna pa ne pokriva kompletni vanjski rog već se vidi tih 4-5 cm drveta (donji brid). Smeta estetski a svaki put će vjetar bacati vodu sa okapnice po tom izloženom dijelu drveta.

iverica
16.07.2009., 07:17
da su stavljane tanje grede nebi se vidjelo ali deblje grede veća čvrstoča :) estetski to nesmeta jer nije vidljivo sa zemlje ovo je dosta zumirano pa se zato vidi a nadam se da nebu u toj mjeri ni trunulo jel je lajsna tak stavljena da ne podljeva nego samo klizi dole kisa a iskreno rečeno taman i da podljeva ak je moja zabica izdrzala 2o god na kisi suncu snijegu vjetru i još bi toliko vjerujem nebu ni ovim gredama niš barem 3o tak god :)

zh1
16.07.2009., 13:02
Ja ti ne prigovaram nego samo iznosim sugestije o nečemu u čemu sam profesionalno već dugi niz godina i što svako strućno oko odmah uoći.Ovdje se uopće ne radi o tanjim i debljim gredama jer se limene pozicije savijaju prema predlošku ,tu nema standarda,možemo eventualno govoriti o uštedi na razvijenim širinama lima. Btw, koje je onda opravdanje što nema mrežice koja bi zatvorila prostor za ventilaciju krova da kojekakva stvorenja ne stvaraju nastambe pod letvama??O grbi nad srednjim stupom nadstrešnice ne bih ni komentirao ,nedopustivo obziroma se radi o novom detalju,nevezanom sa bazom tj.starom kućom. Inaće je sve to sasvim ok.Ja upravo radim adaptaciju jednog starog drvenog štaglja i svi zidovi su u fazi pjeskarenja kvarcnim pijeskom prije nanošenja farbe .

jeronimo
16.07.2009., 13:38
Biti će to lijepa kućica :top: :top:
Mislim da bi ovako trebale izgledati vikendice na kontinentu a ne nekakve skelemerije u alpskom stilu s krovom do zemlje pokrivenim sa salonit pločama :flop:

Usporeni
16.07.2009., 14:11
Biti će to lijepa kućica :top: :top:
Mislim da bi ovako trebale izgledati vikendice na kontinentu a ne nekakve skelemerije u alpskom stilu s krovom do zemlje pokrivenim sa salonit pločama :flop:

Slažem se s tobom.
Inače, tvoja kuća mi je jedna od ljepših ovdje.

logan6
16.07.2009., 20:52
... Btw, koje je onda opravdanje što nema mrežice koja bi zatvorila prostor za ventilaciju krova da kojekakva stvorenja ne stvaraju nastambe pod letvama??...

Ja imam mrežicu samo na ulaznom dijelu terase. Ostalo nisam još postavio, a i čini mi se da neću, pa to su samo moji vrapci! Tko bi me inače budio ujutro...

poison girl90
17.07.2009., 00:14
evo da se i ja ukljucim u temu:mig:
prije desetak dana kupili smo drvenu kucicu u blizini Karlovca pa nas zanima od kuda poceti.

građa kuce se dobro drzi,te nema vecih pukotina.
kuca se ne moze preseliti na temelje jer je jedan dio dozidan,a buduci da je ostatak podignut na kamene blokove i drvene grede koje su u dosta losem stanju,zanima me kako postupiti i cime bi najbolje bilo ispuniti taj prostor.

takoder,trebalo bi povecati prozore i vrata buduci da su prozori zaista mali,a vrata sukladno tome niska.na koji nacin bi se moglo postojece prozore i vrata zamijeniti standardnima,naravno drvenima koja ne bi bitno mijenjala izgled kuce.

amater_total
17.07.2009., 08:44
evo da se i ja ukljucim u temu:mig:
prije desetak dana kupili smo drvenu kucicu u blizini Karlovca pa nas zanima od kuda poceti.

građa kuce se dobro drzi,te nema vecih pukotina.
kuca se ne moze preseliti na temelje jer je jedan dio dozidan,a buduci da je ostatak podignut na kamene blokove i drvene grede koje su u dosta losem stanju,zanima me kako postupiti i cime bi najbolje bilo ispuniti taj prostor.

takoder,trebalo bi povecati prozore i vrata buduci da su prozori zaista mali,a vrata sukladno tome niska.na koji nacin bi se moglo postojece prozore i vrata zamijeniti standardnima,naravno drvenima koja ne bi bitno mijenjala izgled kuce.

Pretpostavljam da smo proučili nezaobilazno štivo
www.mmtpr.hr/UserDocsImages/1a-%20prirucnik.pdf

mcquinn
19.07.2009., 19:36
Ja na gruntu imam malu drvenu kućicu koja je u lošem stanju - prije svega krov, a onda i same drvene grede.

S obzirom da ću krov morati mijenjati, razmišljam i o novoj kućici - pa da sam miran.

Dajte mi preporuke gdje pogledati za tako malu kućicu i koje su sve varijante moguće? TIpa kupiti veću pa je prekrojiti, kupiti gotovu brvnaru...

Bauhaus kućice i slično ne dolaze u obzir.

Hvala, M.

Usporeni
19.07.2009., 22:35
Ja na gruntu imam malu drvenu kućicu koja je u lošem stanju - prije svega krov, a onda i same drvene grede.

S obzirom da ću krov morati mijenjati, razmišljam i o novoj kućici - pa da sam miran.

Dajte mi preporuke gdje pogledati za tako malu kućicu i koje su sve varijante moguće? TIpa kupiti veću pa je prekrojiti, kupiti gotovu brvnaru...

Bauhaus kućice i slično ne dolaze u obzir.

Hvala, M.

MC, možda nemam pravo dijeliti savjete jer još nisam napravio svoju kućicu i pitanje je kak će moja "avantura" na kraju završiti, ali, da sam na tvom mjestu, ne bih razmišljao o prekrajanju stare, nego bih išao na kućicu od novog materijala (drveta, ytonga, drvobetonskih blokova,... za što se već odlučiš). I to iz 2 razloga.

1. Pošto je u pitanju manja kućica, nije ti potrebno puno materijala pa mi se čini da je jeftinije kupiti točno onoliko koliko (i čega) ti treba.
Nego skupo (stare drvene kućie više nisu jeftine kao što su bile prije nekoliko godina, ber iz mojeg iskustva) platit neku staru kuću i onda četvrtinu plaćenih planjki (i ostalog) baciti. Osim ako ostatak planjki nećeš iskoristiti za izradu namještaja, npr. masivnog stola, stolica,....

2. Bojim se da je prekrojiti nešto puno kompleksnije nego raditi iz početka. I da bi ti za to trebao pravi (čitaj skupi) majstor. Ili ćeš, ak kućicu misliš prekrojiti sam, potrošiti jaaakoooo puno vremena.

Eto, toliko od mene, uz još jednu ogradu da možda nisam kompetentan za davati savjete jer još nemam nikakvih rezultata.
A nemam baš niti previše parametara vezanih za tvoj "problem" (koliko vremena imaš, koliko ti je hitna "sanacija", u kojem roku to treba obaviti, čemu će služiti kućica, koliko love misliš utrošiti,....). U svakom slučaju, sretno!

amater_total
20.07.2009., 19:50
Cigle i planjke se isprepleću, u razmišljanju o budućoj gradnji to je neminovno. I osobno sam pisao o svojim problemima s hrastovim kućama. Ipak, ovo je tema o tradicionalnim drvenim kućama pa neka tako i ostane. Ništ protiv Usporenog (dapače) samo da se držimo zadane teme...
Tko hoće Ytongicu niti ne čita ovaj thread...

Usporeni
20.07.2009., 20:31
Amater, slažem se sa svim što si napisao. Ytongu nije mjesto na ovom threadu.
Ytong, kao i drvobeton sam spomenuo u sklopu mišljenja da je za Mcquinnov slučaj (bar kako ga ja vidim), najbolje da krene u gradnju novim materijalom. Intimno ću uvijek navijati za drvo, i to domaću tradicionalnu gradnju hrastovim planjkama (što potvrđuja moja konačna odluka). Mislim da se takav način gradnje na ovim prostorima dokazao kroz stoljeća. I zato,neka Honki skandinavcima, kanadskih brvnara kanađanima,.... nama su dobre i naše posavske drvene kućice. :)
Inače, čitajući o tvojim putešestvijama selima cijele Hrvatske u potrazi za drvenom kućom za preseliti, sjetio sam se sebe u takvim prilikama. I dobro znam čega si se sve nagledao i što si sve čuo jer sam i sam nailazio na iste situacije. I bolje sam razumio tebe, nego one koji su se čudili kako ništa nisi uspio pronaći. Kad će početi slaganje tvoje brvnarice?

mcquinn
20.07.2009., 22:58
Nema frke amater_total, samo bez agresive :rofl:

Nego, meni danas palo na pamet...Ako krenem bilo što graditi na novo, to onda pokreće pravu lavinu troškova što mi za sada otpada. Pa mi palo na pamet da ja stavim novi krov, a kućicu obućem u poluoblice radi postizanja boljeg vizualnog dojma - radi mene samoga. Ili to ili sređivati planjke što bi mogao biti mukotrpan posao.

Postavit ću sliku svoje kućice od 12m2 sutra da bude jasnije o čemu pričam.Inače, radi se o sljedećem: krov je skroz by by i to mora ići novo, same planjke su OK, ali su vizualno u komi (krpane žbukom, mjestimično sa rupama od ne znam čega?!). Inače je izolacija OK, u kućici s vremena na vrijeme prespavam...

Ukratko, šta mislite o oblačenju moje drvene kućice poluoblicama i koliko je to komplicirano ako se odlučim u to upustiti sam?

amater_total
21.07.2009., 09:00
Ytong, kao i drvobeton sam spomenuo u sklopu mišljenja da je za Mcquinnov slučaj (bar kako ga ja vidim), najbolje da krene u gradnju novim materijalom. Intimno ću uvijek navijati za drvo, i to domaću tradicionalnu gradnju hrastovim planjkama (što potvrđuja moja konačna odluka). Mislim da se takav način gradnje na ovim prostorima dokazao kroz stoljeća. I zato,neka Honki skandinavcima, kanadskih brvnara kanađanima,.... nama su dobre i naše posavske drvene kućice. :)
Inače, čitajući o tvojim putešestvijama selima cijele Hrvatske u potrazi za drvenom kućom za preseliti, sjetio sam se sebe u takvim prilikama. I dobro znam čega si se sve nagledao i što si sve čuo jer sam i sam nailazio na iste situacije. I bolje sam razumio tebe, nego one koji su se čudili kako ništa nisi uspio pronaći. Kad će početi slaganje tvoje brvnarice?

Ma brvnarica je planirana još u proljeće. Onda sam odlučio izraditi projekt i ishoditi sve suglasnosti i dozvole. E tu je malo zapelo. Predao sam sve papire i ako ne budu gotovi svejedno krećem u rujnu. Ove godine mora biti na temeljima i pod krovom. Ne mogu je više gledati pokrivenu najlonima...

amater_total
21.07.2009., 09:08
Ytong, kao i drvobeton

Ma drvobeton mi ne diraj. To mi je super stvar ali skupo ko vrag. U projektu za brvnaru sam cijelu konstrukciju podigao na 25 cm visoke isospan blokove, tako da budu kao "prva planjka", da drvo ne trune...

Usporeni
21.07.2009., 09:29
Ma brvnarica je planirana još u proljeće. Onda sam odlučio izraditi projekt i ishoditi sve suglasnosti i dozvole. E tu je malo zapelo. Predao sam sve papire i ako ne budu gotovi svejedno krećem u rujnu. Ove godine mora biti na temeljima i pod krovom. Ne mogu je više gledati pokrivenu najlonima...

Važno da je ona na dvorišću! Makar i u rinfuzi. :) Moje planjke se tek pilaju.

I razumijem tvoje nestrpljenje. I ja bih isti čas počeo graditi, a ne čekati sljedeću godinu.
Btw, u mojem slučaju iščekivanje ima i svojih dobrih strana. Da sam već počeo graditi kućicu, nadtemelje bih izlio od betona. A ovako, po ideji jednog frenda, razmišljam o tome da ih napravim od kamena.
Znam da će imati manju nosivost, ali to za drvenu kuću ne bi trebalo biti problem.
A dobit ću to da će biti "starinskiji" (meni čak puno ljepši), neću ih poslije ničim morati oblagati, a proći ću i dosta jeftinije (uz više rada).
Malo bih ih i armirao, da ipak budu manje osjetljivi na eventualne potrese,.... Što misliš o toj ideji?
Rado ću čuti mišljenje i drugih. Hvala. :)

Usporeni
21.07.2009., 09:32
Ma drvobeton mi ne diraj. To mi je super stvar ali skupo ko vrag. U projektu za brvnaru sam cijelu konstrukciju podigao na 25 cm visoke isospan blokove, tako da budu kao "prva planjka", da drvo ne trune...

:) I ja sam gledao drvobeton. Šteta što je tak skup.
I dobra ideja ovo s prvom planjkom. Em dobra hidroizolacija, em malo povisiš kućicu... :)

amater_total
21.07.2009., 09:58
....Em ga postaviš točno ispod drvenih planjki da ti ne viri (tj. uvućeš mrvicu da ne podlijeva)...
A hidroizolacija dvostruka:top:

Usporeni
21.07.2009., 10:05
....Em ga postaviš točno ispod drvenih planjki da ti ne viri (tj. uvućeš mrvicu da ne podlijeva)...
A hidroizolacija dvostruka:top:

Mudro. :top:

Ja opako razmišljam o nadtemelju od kamena. I na njega staviti tanju betonsku kapu (armiranu). I gore standard (hidroizolacija pa planjke).

duplić
21.07.2009., 20:18
Drvena kuća je postavljena na kamene temelje koji su već i malo potonuli u zemlju te se zato spremam ovaj vikend početi sa kopanjem i podzidavanjem temelja. Nadtemelji će biti napravljeni od kamenja dok će ostalo biti armirani beton.Planiram raditi u djelovima od 2 metra uz pomoć dvije 10-tonske dizalice.Sa sjeverne strane kuće promjeniti ću prve planjke koje su već dosta trule.Radi izvornog izgleda u temeljima bi ostavio stare podne grede koje bi virile sa vanjske strane a iznutra bi služile kao podloga za drveni pod.Zanima me da li netko zna kako bi se mogle zaštititi grede u temeljima od vlage i truljenja.
http://img139.imageshack.us/img139/7382/dsc00724t.jpg[/IMG]

Usporeni
22.07.2009., 08:38
Duplić, nemam osobnog iskustva, ali možda ti ovo pomogne:

http://www.forum.hr/showthread.php?t=351230

Ravnalo (a mislim da on zna znanje) se referencira na epoksi smole pa ti evo još jedan link s mišljenjima nekih ljudi

http://forum.ribolovnamoru.com/viewtopic.php?f=7&t=1343&start=40

Usporeni
22.07.2009., 08:47
Evo ti još jedan članak. Našao sam ga davno na netu, više je općenit o zaštiti drva, ali, možda ti pomogne onaj kratki dio o palisadama (mislim da je to najsličnije tvom "problemu"), iako je preopćenit.

http://www.baumax.hr/Content.Node/bauen/drvo.pdf

sosice
11.08.2009., 20:34
Pozdrav ekipa. Budući sam i sam zaljubljenik u starine ovo mi je vrlo zanimljiv forum. Pridružujem se sa par slikica pa me zanima vase misljenje.

evo linkova:

http://i666.photobucket.com/albums/vv30/lojzek/IMG_0093.jpg
http://i666.photobucket.com/albums/vv30/lojzek/IMG_0089.jpg
http://i666.photobucket.com/albums/vv30/lojzek/IMG_0097-1.jpg

pozdrav

mcquinn
12.08.2009., 07:44
Super! Odlično izgleda. A koji je to kraj?

sosice
12.08.2009., 08:09
Park prirode Žumberak. U međuvremenu je kuća prebrušena i premazana impregnacijom pa brvna izgledaju puno ljepša. Idući mjesec stižu prozori i vrata. Trenutno tražim po Internetu modalitete brtvljenja spojeva između brvna i sređujem okoliš. Taj dio je najteži posao, ljeska raste ko mutava. Na prednjem i stražnjem dijelu kuće, odmah ispod brodskog poda, planiram napraviti male nadstrešnice da se voda ne cijedi po brvnima. Vidio sam to na starim posavskim kućama.

Inače, na ovom mjestu je prije bio stari sjenik, još od moga pradjeda. Gornji, drveni dio, smo srušili, povezali betonskim vijencem i na to presložili ovu kuću.

Ako te ikad put nanese prema Svetoj Geri možeš je usput pogledati.

Pozdrav

mcquinn
12.08.2009., 11:35
Imaš PM.

duplić
12.08.2009., 17:54
Evo ti još jedan članak. Našao sam ga davno na netu, više je općenit o zaštiti drva, ali, možda ti pomogne onaj kratki dio o palisadama (mislim da je to najsličnije tvom "problemu"), iako je preopćenit.

http://www.baumax.hr/Content.Node/bauen/drvo.pdf

Hvala ti na savjetima.
Na temeljima radim punom parom ,na kraju sam odlučio ostaviti samo vrhove greda kao dekoraciju i zaštitiiti ih drvocidom i lazurom za trajnu zaštitu drva.
Trenutno sam u nabavci planjki koje moram promjeniti da mogu nastaviti dalje sa temeljima.
http://img197.imageshack.us/img197/3654/temeljvanjskiprije.jpg
http://img197.imageshack.us/img197/7486/temeljvanjskiposlije.jpg
http://img233.imageshack.us/img233/1691/temeljiiznutra.jpg

duplić
12.08.2009., 18:16
Pozdrav ekipa. Budući sam i sam zaljubljenik u starine ovo mi je vrlo zanimljiv forum. Pridružujem se sa par slikica pa me zanima vase misljenje.

evo linkova:

http://i666.photobucket.com/albums/vv30/lojzek/IMG_0093.jpg
http://i666.photobucket.com/albums/vv30/lojzek/IMG_0089.jpg
http://i666.photobucket.com/albums/vv30/lojzek/IMG_0097-1.jpg

pozdrav

Kuća izgleda super.
Kada bude gotova biti će užitak za oči.

Ja sam prostor između planjki brtvio sa akrilnim kitom u boji hrasta te sve premazao sa lazurom za trajnu zaštitu drva u istoj boji.

Usporeni
23.08.2009., 17:17
Da se i ja malo pohvalim, rezultati prošlotjednog rada, prvi kamion planjki istovaren na gruntu!!! :)

http://i829.photobucket.com/albums/zz213/Usporeni/DSC01028.jpg

duplić
23.08.2009., 20:23
Da se i ja malo pohvalim, rezultati prošlotjednog rada, prvi kamion planjki istovaren na gruntu!!! :)

http://i829.photobucket.com/albums/zz213/Usporeni/DSC01028.jpg

I ja sam sada u kupovini planjki pa me zanima koliko košta kubik i koliko je dugo hrastovina sušena.

Usporeni
24.08.2009., 12:31
Duplić, cijenu kubika planjki ne znam, ja sam kupovao hrastovinu u trupcima i pilao ih. Ali mogu ti se raspitati kod pilara koji je meni pilao.

Usporeni
24.08.2009., 12:42
E da, što se tiče sušenja, moje planjke su zimska sječa (mislim da je tako rekao pilar), znači nisu uopće sušene. Cimermani s kojima sam razgovarao su mi rekli da je to ok i da su oni znali graditi kuću od potpuno svježe hrastovine, ono, direktno iz šume i da to "nebu nikam bežalo" ak se dobro poveže moždenicima. Jedan lik ovdje na forumu mi je potvrdio priču cimermana i rekao da je za furnirsku (stolarsku) hrastovinu bitno da je suha, a da je za "tesarsku" jedino bitno da je ista "generacija". E sad, premalo znam o drvetu da mogu tvrditi kak bi se drvo ponašalo u tvom slučaju (svježe i suho drvo u "istom zidu"), ali znam da mi je pilar pričao da je nekim tipovima već rezao planjke koje su morali mijenjati.

Usporeni
25.08.2009., 20:57
Duplić, razgovarao sam sa svojim pilarom vezano za cijenu planjki. Pitao me kakve (debljina, dužina,...),... pošto ja ne znam što ti točno treba, ostavi mi na PM broj na koji te mogu dobiti i dati ti njegov broj.
Tip je više nego korektan (meni je spasio lijepu količinu love :) ) i ne mogu samo tako njegov broj staviti na net. Inače, rekao mi je da ima nešto i suho, nešto zimske sječe,.... ma najbolje da se sam čuješ s njim.

maliodpalube
25.08.2009., 21:18
Prije tri ili četiri godine smo žena i ja kupili drvenu kuću za 1000 €. U tlocrtu 8x9 m. Prilično velika i široka. Građena je nakon drugog rata, ali očito od starih planki s nekoliko manjih kuća. Iako su donje planke bile prilično trule, kupili smo je radi veličine. Teško je naći takvu kuću širu od nekih 5-6 m. Mislio sam da ću te donje planke morati mijenjati.
Obilježavanje svih greda i planki trajalo je nekoliko sati. Na pločice od pocinčanog lima sam alkoholnim flomasterom zapisao brojeve i strane svijeta (I,Z,S,J) i sve snimio kamerom. Rastavljanje i prijevoz do sela u okolici Vrbovca potrajalo je 2 dana. Bilo nas je desetak i posudili smo veći kamion jer je nekoliko planiki i grada bilo 8 ili 9 metara dugačko. Prilikom rastavljanja nismo baš odveć pazili na tiple (moždanike) i mnogo ih je popucalo. Drugi put ću paziti.
Složena na hrpi na livadi kuća je čitavu jednu godinu čekala montažu. Na limenim pločicama koje su bile izložene suncu brojevi su izblijedjeli ili sasvim nestali. Srećom nije ih bilo puno. Drugi put ću sva pločice okretati prema dolje.
Budući da sam sve naumio sam, umjesto trakastih temelja odlučio sam se na jednostavnije i jeftinije betonske stupove. Čini mi se da ih je ukupno 24 komada. U zemlji su 50x50 cm i to 60 cm duboko. Na dnu sam još ručnim svrdlom izbušio okruglu rupu dodatnih cca 60 cm. Iznad zemlje su manjega presjeka, 40x40 cm i visoki su cca 60 cm. Sve to polako može napraviti jedan čovjek.
Nakon razvrstavanja ustanovio sam da donje planke, iako prilično natrule, još uvijek imaju vrlo zdravu i snažnu sredinu. Odlučio sam ih ne mijenjati, nego samo malo ojačati. Tako sam najprije po stupovima rasporedio nove jelove fosne. Slaganje zidova išlo je relativno brzo. S jednim pomoćnikom bili smo gotovi za cca 2-3 radna dana. Polomljene moždanike sam mijenjao novima (hrastovima). Na mjestima na kojima mi se činilo da bi trebao moždanik a nije bilo izbušenih rupa dugačkim smo svrdlom probušili cijelu gornju planku i dio donje, pa kroz sve nabili željeznu šipku 12 mm. Rebrasto betonsko željezo i išlo je vrlo teško, tako da sam siguran da ih nitko nikad neće izvaditi.
S krovištem je bilo više problema i posla. Rogovi su od tereta ulegnuli ponegdje i za desetak cm. Sve smo to morali podlagati. Umjesto dasaka napravio sam gušći roštilj od letvica presjeka 1x5 cm (izrezano od fosni) i po krovu naslagao 5 cm stiropora. Na to sloj krovne ljepenke i dva sloja najlona. Vrlo mukotrpno, jer se po stiroporu ne može hodati. Na kraju sam poletvao i pokrio istim starim crijepom. Dakako, nisam ga imao dosta, ali na nekom drugom imanju sam rušio dio neke stare kuće i cijeli krov, pa sam koristio taj crijep. Nadstrešnicu po cijeloj duljini kuće (9 m), široku 3 m sam također dodao od dijelova te druge kuće.
Zabate (šante) sam zatvorio lamperijom na gustome roštilju od štafli. Stolariju sam kupio novu. Prozore nisam povećavao. S vanjske sam strane komadima hrastove colarice zatvorio sve rupe (tamo gdje su bili pregradni zidovi koje sam izbacio). Budući da je sjeverni zid od 9 m ostao bez ijedne pregrade, nakon nekoliko tjedana se pomalo počeo "napuhavati". Iznutra sam ubacio dvije okomite grede i navojnim šipkama s kontra maticama izravnao "trbuh".
Sad slijedi unutarnje uređenje. Prosotre među plankama sam zapunio purpenom koji se tek na nekoliko mjesta vidi na vanjskoj strani. Zanemarivo. Sljedeći će korak biti oblaganje zidova iznutra najlonom ili onom paropropusnom folijom (znatno je skuplja). Potom 10 cm staklene vune, profili i knauf. Na tavanu planiram dvije spavaće sobe. Malo je nisko, ali nije neki problem. Ipak su to spavaće sobe. U prizemlju kuhinja, blagavaonica sa stolom za cca dvadesetak ljudi, kupaonica, kutna garnitura s TV-om i još jedna velika spavaća soba (4x4 m).
Naravno, u međuvremenu sam počeo graditi neku novu radionicu, pa sam, što zbog novca, što zbog vremena, drvenu kuću zapustio. Ali neka... kad me opet uhvati "žuta minuta" eto me na baušteli. Zasad tamo vikendima roštiljamo, imamo WC i zaklon.
Eh da... papiri i dozvole! To imanje iza Vrbovca sam kupio sa starom kućom, štalom i štagljem i sve srušio i odvezao na smetlište. Priključak struje sam odjavio (budala...), a potom izvadio građevinsku dozvolu za kuću napraljvenu klasičnom gradnjom (cigla i sve redom...). Na temelju te dozvole napravio sam privremeni priključak struje na banderi i onda se predomislio što se tiče kuće. Ova drvena je, doduše, sličnih gabarita, ali za legalizaciju ću vjerojatno ponovno morati vaditi dozvolu, jer sumnjam da ću moći ovako priključiti struju.
Voda je iz novog bunara i prilično je mutna, iako je bunar dubok 25 m. Za septičku jamu sam zakopao četiri najveće betonske cijevi (one od 120 cm vanjskog promjera). Dvije za prvu i dvije za drugu komoru.
I to je to... Imam samo jednu fotku i nju uploadam. Na drugima smo, osim kuće i mi i djeca, pa nema smisla. Zemljište je poveliko, cca 6500 m2. Sredinom prolazi potok koji nikad sasvim ne usahne. Iz toga potoka električnom pumpom dopunjavam prilično velik ribnjak (cca 40 x 20 m i dubine 5 m). Ozbiljno razmišljam da takovo nešto pretvorim u posao. Naravno, ne samo preseljenje kuća, to radi svaka šuša po oglasnicima, nego sistem "ključ u ruke". Veće zemljište, dokumentacija, priključci i naselje od desetak takvih kuća za prodaju. Gotovih, kao što se kupuju gotovi stanovi. Čak možda i s namještajem (imam obrt registriran za proizvodnju namještaja). Pojma nemam kako bih to financirao ni tko bi bili potencijalni kupci. Kolika bi trebala biti cijena? Ili je to samo mašta?

http://img297.imageshack.us/img297/4919/drvenakuca.jpg (http://img297.imageshack.us/i/drvenakuca.jpg/)

P.S.
Neka moderatori maknu ili preformatiraju ovu ogromnu sliku. Zbog nje je cijela stranica u komi. Jedva sam našao prozor za kucanje novog posta...

Usporeni
08.09.2009., 21:18
Hvala ti na savjetima.
Na temeljima radim punom parom ,na kraju sam odlučio ostaviti samo vrhove greda kao dekoraciju i zaštitiiti ih drvocidom i lazurom za trajnu zaštitu drva.
Trenutno sam u nabavci planjki koje moram promjeniti da mogu nastaviti dalje sa temeljima.
http://img197.imageshack.us/img197/3654/temeljvanjskiprije.jpg
http://img197.imageshack.us/img197/7486/temeljvanjskiposlije.jpg
http://img233.imageshack.us/img233/1691/temeljiiznutra.jpg

Pozdrav!
Jesu temelji gotovi? Sve sam bliže odluci da i ja napravim nadtemelje od kamena pa me zanimaju tvoja iskustva, ono, gdje si nabavljao kamen, cijena, jesi zidao sam ili si angažirao majstore, kako brzo ide gradnja kamenom,....

hvala

duplić
10.09.2009., 19:25
Sa temeljima sam došao do pola,sada su na redu instalacije za vodovod i odvodnju pa kada to završim nastavljam dalje.
Što se zidanja tiče pomaže mi prijatelj koji se u to razumije (za razliku od mene).
Kamenje za kuću sam nabavio iz temelja stare štale (ostati će i viška),hrastove planjke sam također uzeo sa jedne stare kuće.

http://img188.imageshack.us/img188/1691/temeljiiznutra.jpg
http://img188.imageshack.us/img188/9246/zamjenaplanjke.jpg
http://img188.imageshack.us/img188/5171/temeljiodvod.jpg

duplić
10.09.2009., 19:59
Evo još malo slikica

Moja kućica.
http://img188.imageshack.us/img188/45/hiza.jpg
Livada iza kuće
http://img188.imageshack.us/img188/1892/livadaizakue.jpg
Nadstrešnica
http://img188.imageshack.us/img188/8500/streha.jpg
ulaz u kuću
http://img195.imageshack.us/img195/7379/ulazuhizu.jpg
pogled sa vrha grunta
http://img195.imageshack.us/img195/2213/pogledsvrha.jpg

Stubaki
11.09.2009., 13:31
Iako već dulje vrijeme pratim, tek se sad javljam. Na http://picasaweb.google.hr/branko430/GradnjaDrveneKuE# imaju slike moje gradnje drvene kuće.
U glavnom ssam sve radio sam ili uz malu pomoć i vrlo rijetke majstore. Prihvaćam sva pitanja, primjedbe i savjete.

duplić
11.09.2009., 18:56
Iako već dulje vrijeme pratim, tek se sad javljam. Na http://picasaweb.google.hr/branko430/GradnjaDrveneKuE# imaju slike moje gradnje drvene kuće.
U glavnom ssam sve radio sam ili uz malu pomoć i vrlo rijetke majstore. Prihvaćam sva pitanja, primjedbe i savjete.

Super napravljeno,sviđa mi se kombinacija drva i cigle.

ravnalo
11.09.2009., 20:48

ma sve je super, samo na fotografiji 205 je vidljiv nestručan spoj roga...na takav se način mogu spajati podrožnice i nazidnice, ali ne i rogovi...:mig:

zh1
12.09.2009., 15:47
Zgodno i vrijedno pohvale,vidi se da je uloženo puno truda!! Jedino kaj je krovna kučica po mojem mišljenju loše dizajnirana,pogotovo kad je pokrov od šindre,to se moglo sretnije izvesti.!!

jeronimo
12.09.2009., 17:02
Stubaki , prekrasno. Bajka.

Usporeni
14.09.2009., 11:37
Stubaki, svaka čast!! Kuća je prekrasna. I posebne čestitke na tome što si većinu radova odradio sam!!!! Time si ohrabrio nas ostale koji se spremamo na sličnu "avanturu".

Pošto si napisao da prihvaćaš sva pitanja, mene bi zanimalo nekoliko stvari.
Naime, većinu poslova na svojoj budućoj drvenoj kućici planiram napraviti sam ili uz pomoć frendova pa bi me zanimala neka tvoja iskustva.

Kao i ti, planjke planiram spojiti "feder spojem" (ne zbog čvrstoće, za to će mi služiti moždanici, feder spojem bih želio spriječiti "puhanje" između planjki).
U tome me najviše muči čime i na koji način "iskopati" utore u planjkama (da to bude relativno brzo i jednostavno, a dovoljno precizno)
Čime si ti kopao utore u svojim planjkama?

Nadalje, svakako bih želio bih da moju kućicu iznutra ne oblažem ničim, nego da mi ostanu gole planjke
(zato idem na debljinu planjki od 12 cm i "feder spoj", a vjerojatno ću ubaciti i traku od filca).
Kako se poašala tvoja kuća prije nego si obložio planjke? Koliko su debele? Da li je puhalo kroz spojeve?

Tvoja iskusva bi mi puno pomogla, zato unaprijed hvala na odgovorima.

amater_total
14.09.2009., 16:49
Duplić, razgovarao sam sa svojim pilarom vezano za cijenu planjki. Pitao me kakve (debljina, dužina,...),... pošto ja ne znam što ti točno treba, ostavi mi na PM broj na koji te mogu dobiti i dati ti njegov broj.
Tip je više nego korektan (meni je spasio lijepu količinu love :) ) i ne mogu samo tako njegov broj staviti na net. Inače, rekao mi je da ima nešto i suho, nešto zimske sječe,.... ma najbolje da se sam čuješ s njim.

Dajte dečki, i mene zanimaju cijene pa to podijelite sa mnom (s nama) ako nije problem. Ako baš mora može i na private.
Usput, vidim da ste svi vrijedni pa vas ovim putem moram pohvaliti...

amater_total
14.09.2009., 16:51
Uh Stubaki, ovo je stvarno životno remek djelo. Svaka čast i kapa do poda !

Usporeni
14.09.2009., 20:21
Dajte dečki, i mene zanimaju cijene pa to podijelite sa mnom (s nama) ako nije problem. Ako baš mora može i na private.
Usput, vidim da ste svi vrijedni pa vas ovim putem moram pohvaliti...

Amater, vrlo je teško odgovoriti na tvoje pitanje, ne znam cijene čega te zanimaju!? Trupaca, planjki,...?

Mogu ti reći samo za moj slučaj. Ja sam kupovao hrastove trupce, posječene, u šumi i plaćao ih od 60 do 100 (ili 120, nisam siguran jer sam kupovinu prepustio pilaru) eura po kubiku.
To je cijena u šumi i tome moraš dodati troškove prijevoza (ovisi o udaljenosti) i pilane (ovisi o tome što pilaš, ali se vrti nešto iznad 200kn po kubiku).

Mene je sve skupa koštalo nešto malo više nego što bi me koštala stara posavska kuća za preseliti (bar od onih koje sam gledao).
Ali ću zato imati kuću gabarita i rasporeda koji želim, visine koja meni odgovara, tavana iskoristivog za dvije sobe u kojima ću moći stajati, a ako mi uspije plan s "feder spojem", neću morati oblagati zidove iznutra tako da bi se moglo desiti da na kraju prođem i jeftinije.
E sad, kak će to na kraju ispasti, vidjet ćemo. :)

Btw, dugo te nije bilo, jesi i ti bio vrijedan? Kućica složena?

amater_total
14.09.2009., 22:32
Amater, vrlo je teško odgovoriti na tvoje pitanje, ne znam cijene čega te zanimaju!? Trupaca, planjki,...?

Mogu ti reći samo za moj slučaj. Ja sam kupovao hrastove trupce, posječene, u šumi i plaćao ih od 60 do 100 (ili 120, nisam siguran jer sam kupovinu prepustio pilaru) eura po kubiku.
To je cijena u šumi i tome moraš dodati troškove prijevoza (ovisi o udaljenosti) i pilane (ovisi o tome što pilaš, ali se vrti nešto iznad 200kn po kubiku).

Mene je sve skupa koštalo nešto malo više nego što bi me koštala stara posavska kuća za preseliti (bar od onih koje sam gledao).
Ali ću zato imati kuću gabarita i rasporeda koji želim, visine koja meni odgovara, tavana iskoristivog za dvije sobe u kojima ću moći stajati, a ako mi uspije plan s "feder spojem", neću morati oblagati zidove iznutra tako da bi se moglo desiti da na kraju prođem i jeftinije.
E sad, kak će to na kraju ispasti, vidjet ćemo. :)

Btw, dugo te nije bilo, jesi i ti bio vrijedan? Kućica složena?
Hvala na informacijama. Stalno me kopa to s novom građom, reko kad su mogli prije sto godina, možemo i mi sada, ali uvijek na kraju nekako mi se to čini kao borba s vjetrenjačama. Zato mi je užasno drago da ste se i ti a i stubaki upustili u tu avanturu...
Kućica bi već bila složena ali još uvijek čekam papire. Nije da se ništa ne radi ali nije vrijedno spomena...
Ma vrijedan sam ja samo što se rezultati ne vide:rofl:

Usporeni
15.09.2009., 12:52
Hvala na informacijama. Stalno me kopa to s novom građom, reko kad su mogli prije sto godina, možemo i mi sada, ali uvijek na kraju nekako mi se to čini kao borba s vjetrenjačama. Zato mi je užasno drago da ste se i ti a i stubaki upustili u tu avanturu...
Kućica bi već bila složena ali još uvijek čekam papire. Nije da se ništa ne radi ali nije vrijedno spomena...
Ma vrijedan sam ja samo što se rezultati ne vide:rofl:

I ja sam puno vagao, razmišljao, računao,... prije nego sam se odlučio graditi od novih planjki.
I isto mi je glavni argument u prilog gradnji od nove građe bilo to da, ako su naši stari, prije više od 100 godina, s tehnologijom koju su tad imali (sjekira i keser), mogli praviti kuće koje traju i dan danas, ne vidim razlog zašto mi, s tehnologijom koju imamo danas, ne možemo napraviti isto. Čak uz puno manje muke i prolivenog znoja.

Inače, prije nego sam se odlučio na gradnju od nove građe, gledao sam stare kuće za preseliti. I da sam našao neku koja bi mi odgovarala, vjerojatno bih ju kupio i preselio.
Ali, sve koje sam gledao, ili su bile preniske (najviša koju sam gledao imala je cca 220cm do greda),... ili im je trebalo mijenjati jedan ili više donjih redova planjki,... zbog premale širine (najšira je imala 5m) niti jedna nije imala tavan na kojem bih mogao napraviti prostoriju u kojoj bih mogao stajati,... zbog "rupa" (prozora i vrata) bih bio ograničen u organizaciji prostorija,.... a uz sve to, u zadnjih godinu ili dvije vidno su poskupile.

Istina, građa me je koštala nešto više nego da sam kupio staru kuću, ali, ako mi uspije da zbog "feder spoja" i filca kao izolacije između planjki, ne budem morao oblagati zidove iznutra, i tome dodam da sam od trupaca kao "otpad" dobio dasku za pod u prizemlju, dasku za podaskati krov, dasku za strop/pod,... moglo bi se desiti da na kraju prođem i jeftinije.

Uostalom, planjke su na gruntu i nema nazad. Koji će me sve problemi "dočekati" tijekom gradnje i kako će moja "avantura" na kraju završiti, vidjet ćemo. :) Tješi me da ću, kako god završilo, na kraju imati kućicu gabarita, rasporeda prostorija,... kakvu sam želio. :)

I iskreno, kad se sjetim naših starih i kad si zamislim koliko su se oni morali namučiti ručno obrađujući planjke, i usporedim to sa svim mogućim alatima koje danas imam na raspolaganju, ne bojim se! A i Stubaki je dokazao da se može! :)

amater_total
15.09.2009., 21:18
Moraš biti svjestan da si ti jedan od rijetkih ljudi u HR (ako ne i jedini!) koji trenutno radi novu kuću od hrastovih planjki. Zato budi ponosan, a kao što si sam rekao; planjke su tu i nema natrag. Držim fige i veselim se rezultatima ( novim fotkama).
Baš sam svog gurua za drvene kuće, koji ih je postavio na stotine, pitao da li je ikad dobio ponudu da radi hrastovu kuću iz novog materijala. Veli da je, samo jednom, ali da se nisu mogli dogovoriti oko troškovnika, pa se odustalo...

champ
19.09.2009., 15:35
Evo prave poslastice za sve ljubitelje drvenih kuća, prirode i lijepo uređenog okoliša i hortikulture: Vž Toplice - Toplička vinska cesta - "Slatki put". Ovoga ljeta na jednoj parceli gradi se prekrasna drvena vila, od debelih okruglih (jelovih) trupaca. Glavnii građevinsko-montažni radovi su gotovi, ali još uvijek se sve to oprema, dotjeruje i uljepšava..

Vlasnik je do sada više puta odbijao ponude novinara i televizija za reportaže, snimanja i slično. Kaže da je sve to gradio za sebe, a ne za javnost. Ovo su vrlo ekskluzivne fotografije, stoga uživajte! :)

http://i747.photobucket.com/albums/xx120/palomas_2010/DrvenaVila/IMG_2645.jpg

http://i747.photobucket.com/albums/xx120/palomas_2010/DrvenaVila/IMG_2646.jpg

http://i747.photobucket.com/albums/xx120/palomas_2010/DrvenaVila/IMG_2647.jpg

http://i747.photobucket.com/albums/xx120/palomas_2010/DrvenaVila/IMG_2648.jpg

http://i747.photobucket.com/albums/xx120/palomas_2010/DrvenaVila/IMG_2651.jpg

champ
19.09.2009., 15:36
http://i747.photobucket.com/albums/xx120/palomas_2010/DrvenaVila/IMG_2653.jpg

http://i747.photobucket.com/albums/xx120/palomas_2010/DrvenaVila/IMG_2654.jpg

http://i747.photobucket.com/albums/xx120/palomas_2010/DrvenaVila/IMG_2655.jpg

http://i747.photobucket.com/albums/xx120/palomas_2010/DrvenaVila/IMG_2658.jpg

http://i747.photobucket.com/albums/xx120/palomas_2010/DrvenaVila/IMG_2660.jpg