PDA

View Full Version : Stav vjere prema onaniji/masturbaciji

Damir
13.10.2003., 01:13
Draga raja,

Zaista me zanima sta vasa vjera, crkva, sekta kaze o onaniji, masturbaciji, ili seksualnom samozadovoljavanju?

Da li je masturbacija grijeh?

Da li je ikad dozvoljena?

Da li se tolerise?

Dakle, recite mi generalni stav vaseg vjerskog sustava naspram seksualnog samozadovoljavanja.

Hvala

Damir :E

Adura
13.10.2003., 01:15
de ti nama reci svoj stav pa cemo mi tebi svoj:)

Sad cekam kaskadera , simonu da nam kazu kako kosa opada, kako se mozek susi:w

Damir
13.10.2003., 01:29
Dragi Adura,

Ti znas da ja nisam konvencionalno religiozan, pa tako, prije svega, masturbacija za mene nije nikakav grijeh.

Drugo, s moralno-eticke strane, mislim da je sasvim u redu sve dok ne pocnes masturbirati na javnim mjestima i pred ljudima koji ne zele da te vide kako masturbiras.

S psiholoske strane, i u diskreciji, mislim da je posve zdrava, jer pomaze mladim ljudima (osobito), da spoznaju vlastito tijelo. Pomaze im tako da postanu senzualniji ljubavnici.

S psiholsoske strane, isto tako, masturbacija je izuzetno dobar nacin da se osoba oslobodi stresa, jer nakon orgazma velika kolicina dopamina se oslobodi u mozgu sto je divan opustajuci osjecaj.

Sa socijoloske strane, masturbacija u disckreciji je zdrava jer reducira agresivnost i napetost i pomaze smanjenju broja seksualnih kriminalnih slucajeva.

Eto, tako ukratko to moja "religija" poima masturbaciju. :D

A sad vi. :E

Adura
13.10.2003., 01:32
A sad vi.

Mi sve to 'opustanje', 'smirivanje agresivnosti' rijesimo na lak nacin.Ozenish/udash se (udash),jer si fizicki zreo za toga, i eto.
:mig:

Damir
13.10.2003., 01:42
Adura kaže:
Mi sve to 'opustanje', 'smirivanje agresivnosti' rijesimo na lak nacin.Ozenish/udash se (udash),jer si fizicki zreo za toga, i eto.

Pa nes se zar zenit s 15 godina cim ti se pocne dizat? Nekima i ranije. :D

Da budemo konkretni. :lol: Jesi li ti Adura masturbirao prije no sto si se ozenio? :lol: Ustvari, da li si ozenjen i kako deveras sa stresom i agresivnoscu izuzev molitve? :D

Ili da ne bude previse licno, kako jedan prosjecan musliman devera sa seksualnim nagonom prije no sto se ozeni?

Pitanje vazi i za druge vjere i vjernike.

ljetopisac
13.10.2003., 08:14
sluzbeni stav katolicke crkve je da se radi ne samo o neurednosti, nego cak stovise o prilicno teskom grijehu. objasnjenje ide ovako nekako:

sexualnost je divlja potreba zivota da izadje van i stvori novi zivot. kao takva, predstavlja izvor energije i poticaja na kreativnost. isto tako, dana nam je da je upotrijebimo na ispravan nacin, u skladu sa svojom prirodom.

zbog toga samozadovoljavanje predstavlja zlouporabu, jer umjesto za stvari za koje je predvidjena, sexualnost se koristi za instant zadovoljenje i vlastitu sebicnost.

:rolleyes:

uzbuna
13.10.2003., 08:27
ljetopisac kaže:

zbog toga samozadovoljavanje predstavlja zlouporabu, jer umjesto za stvari za koje je predvidjena, sexualnost se koristi za instant zadovoljenje i vlastitu sebicnost.

Jako sam sebican i nije mi lose :D

Baphomet
13.10.2003., 08:55
Meni moja vjera dozvoljava massturbaciju kada mi je Volja. Naravno, sve to ide u duhovni staž, iliti duhovno seksualno uzdizanje.

:E

Blaise
13.10.2003., 08:56
Sluzbeni stav RKC je ovaj:

2352 Pod masturbacijom treba razumjeti svojevoljno uzbudjenje spolnih organa radi postizanja spolnog uzitka. "U skladu sa stalnom predajom i crkveno Uciteljstvo i moralni osjecaj vjernika masturbaciju su bez kolebanja smatrali cinom koji je u sebi i tesko neuredan". "Kakav god bio razlog tome, svojevoljno sluzenje spolnom sposobnosti izvan normalnog bracnog opcenja bitno se protivi njenoj svrsi". Spolni se uzitak tu trazi izvan "spolnog odnosa sto ga trazi moralni poredak i po kojemu se, u okviru prave ljubavi, ostvaruje cjelovit smisao uzajamnog darivanja i ljudskog radjanja".

Da se donese ispravan sud o moralnoj odgovornosti pojedinaca i da se usmjeri pastirsko djelovanje, uzet ce se u obzir cuvstvena nezrelost, snaga stecenih navika, stanje tjeskobe ili drugih psihickih ili drustvenih cinilaca koji umanjuju ili svode na minimum moralnu krivnju.

Iz Katekizma KC prema II vatikanskom saboru. :)

Damir
14.10.2003., 10:07
Blaise kaže:
Da se donese ispravan sud o moralnoj odgovornosti pojedinaca i da se usmjeri pastirsko djelovanje, uzet ce se u obzir cuvstvena nezrelost, snaga stecenih navika, stanje tjeskobe ili drugih psihickih ili drustvenih cinilaca koji umanjuju ili svode na minimum moralnu krivnju.

Vrlo profesionalan odgovor, Blaise, :D s kojim si mi dokazala da nisam niakakv katolik i da cu se pec Bog sami zna koliko.

Dakle, klinci od 13 godina pa na vise bi trebali razviti bar minimalnu grizu savjesti sto im se dize (a dize im se po zakonima prirode) ili da ih odmah zenimo prije no sto steknu naviku? :E

Minam, zanima me sta pravoslavci misle o masturbaciji? Sta misle ostali?

abu Baklava
14.10.2003., 10:12
Ja mislim da bih radije imao curu. Ali, trenutno su sve odlučile da me gurnu na vječnu lomaču, pa to ti je.

Damir
14.10.2003., 10:25
abu Baklava kaže:
Ja mislim da bih radije imao curu. Ali, trenutno su sve odlučile da me gurnu na vječnu lomaču, pa to ti je.

A sta bi sa Stevom, crni Adame? :D

Blaise
14.10.2003., 10:35
Damir kaže:
Vrlo profesionalan odgovor, Blaise, :D s kojim si mi dokazala da nisam niakakv katolik i da cu se pec Bog sami zna koliko.

Dakle, klinci od 13 godina pa na vise bi trebali razviti bar minimalnu grizu savjesti sto im se dize (a dize im se po zakonima prirode) ili da ih odmah zenimo prije no sto steknu naviku? :E

Minam, zanima me sta pravoslavci misle o masturbaciji? Sta misle ostali?

A trebala sam? :B

Btw - naslovno pitanje nije - sto mislite, vec "generalni stav vaseg vjerskog sustava".

A u paklu ce se peci 99.9% populacije. :D:D:D:D
:jumping:

Damir
14.10.2003., 10:46
Blaise kaže:
A trebala sam? :B

Btw - naslovno pitanje nije - sto mislite, vec "generalni stav vaseg vjerskog sustava".

A u paklu ce se peci 99.9% populacije. :D:D:D:D

Garant si ti medju onih 0.1% ! :D

Dobro0, hajde reci nam i svoj osobni stav. Namoj sad bit' k'o Kalem. :mig:

Barbabianca
14.10.2003., 11:32
Damir kaže:
S psiholsoske strane, isto tako, masturbacija je izuzetno dobar nacin da se osoba oslobodi stresa, jer nakon orgazma velika kolicina dopamina se oslobodi u mozgu sto je divan opustajuci osjecaj.

Sa socijoloske strane, masturbacija u disckreciji je zdrava jer reducira agresivnost i napetost i pomaze smanjenju broja seksualnih kriminalnih slucajeva.

:top:

ljetopisac
14.10.2003., 11:40
Damir kaže:
Dakle, klinci od 13 godina pa na vise bi trebali razviti bar minimalnu grizu savjesti sto im se dize (a dize im se po zakonima prirode)...

bojim se da ovo bas nema puno veze s temom, jer se ne moze mijesati poriv da se nesto napravi sa stvarnom radnjom. kao kad bismo izjednacavali potrebu da nekoga udarimo sa stvarnim udarcem - to nije to. jer za poriv nismo krivi, nego za svoje konkretne postupke. konacno, samozadovoljavanje ili ne pitanje je upravo suzdrzavanja i samokontrole.

btw, procjena je temeljena na nekim biblijskim citatima da u paklu zavrsava oko jedne trecine svih ljudi.

I.L
14.10.2003., 12:10
Blaise kaže:

2352 Pod masturbacijom treba razumjeti svojevoljno uzbudjenje spolnih organa radi postizanja spolnog uzitka. "U skladu sa stalnom predajom i crkveno Uciteljstvo i moralni osjecaj vjernika masturbaciju su bez kolebanja smatrali cinom koji je u sebi i tesko neuredan". "Kakav god bio razlog tome, svojevoljno sluzenje spolnom sposobnosti izvan normalnog bracnog opcenja bitno se protivi njenoj svrsi". Spolni se uzitak tu trazi izvan "spolnog odnosa sto ga trazi moralni poredak i po kojemu se, u okviru prave ljubavi, ostvaruje cjelovit smisao uzajamnog darivanja i ljudskog radjanja".

Pametno!:top:

Ma ima ova rimska crkva i pametnih stvari... vidi, tko bi rekao!:D :)

Mort
16.10.2003., 00:55
Stav moje zajednice je da masturbacija nije uredu jer to dovodi do grijeha požude misli, sebičnosti itd. Neke zajednice navode primjer Onana iz Postanak 38:9 ali se u tome neslažem. Onana Bog nije kaznio zbog masturbacije već zbog direktnog kršenja leviratskog zakona.

jurislav
16.10.2003., 12:32
Mort kaže:
Stav moje zajednice je da masturbacija nije uredu jer to dovodi do grijeha požude misli, sebičnosti itd. Neke zajednice navode primjer Onana iz Postanak 38:9 ali se u tome neslažem. Onana Bog nije kaznio zbog masturbacije već zbog direktnog kršenja leviratskog zakona.

kako se zove tvoja zajednica?

Mort
16.10.2003., 12:56
Nema imena, jednostavno kršćanska zajednica.

walter
16.10.2003., 13:02
Moj Bog se ne slaže sa ekipom iz Vatikana. Moj Bog se definitivno ne slaže sa ekipom iz Vatikana. Njihov Bog je frustriran.

CF
20.10.2003., 09:19
Blaise kaže:

da mi je znati iz kojeg su apokrifa to utemeljili

CF
20.10.2003., 09:21
Mort kaže:

taj dio je apokrif

CF
20.10.2003., 10:09
Mr_Jones kaže:

ali nije išlo, stoga sam se na kraju pomirio sa sobom i odbacio religiju, sada već godinama sretno drkam

mislim da nije u redu nabijati osjećaj krivnje za reakcije vlastitog tijela, što su mislili s time postići, nije mi jasno, osim što dobijaju horde frustriranih vjernika kao što su i oni sami

da točno..to je ono kada ja govorim o sotoni koja se skriva iza križa..

klerofašisti su obavili svoj cilj-
stvorili su ili isfustrirane sodomizirane ljude
ili razdvojili ljude od vjere....

sve u svemu , sotona je obavila svoj posao

Štrok
20.10.2003., 11:11
Od koga bi Crkva regrutirala fanatike, zločince i ubojice za svoje potrebe, i potrebe držanja drugih u pokornosti, nego od frustriranih i nesretnih ljudi? A pošto takvih nikad nema dovoljno, nužno ih je planski stvarati.

Da se ne zaplićemo u terminologiju, "Crkva" je bilo koja.

CF
20.10.2003., 11:18
Štrok kaže:
Od koga bi Crkva regrutirala fanatike, zločince i ubojice za svoje potrebe, i potrebe držanja drugih u pokornosti, nego od frustriranih i nesretnih ljudi?

da..
ali problem je što klerofašisti to rade i od normalnih ljudi,
a eto, dokaz je i Mr_Jones --
i djecu zlostavljaju također.. od malena sotonski utječu na neodrasle, dječje umove...

CF
20.10.2003., 11:53
Mr_Jones kaže:
o, mene nitko nije zlostavljao, samo kažemo iskustva, kako je za našeg popa drkanje bio veći grijeh od krađe

i to je zlostavljanje...

nažalost, na našim prostorima, gdje je fizičko zlostavljanje učestalo i na koje su mnogi (zahvaljujući i dijelu crkve) otupili kao da je to normalno ponašanje.. postoje i uz seksualna zlostavljanja i psihološka zlostavljanja, kojima si ti bio nažalost podvrgnut.

u prošlosti su ubijali, danas to ubijanje rade psihološki--

CF
20.10.2003., 12:55
.................................................. ...............Losing My Religion

Mr_Jones kaže:
a jadan ja... još imam traume

i uz to, skriveni sodomiti su uspjeli u tome da si
izgubio važan religijski dio tvojeg iskustva na zemlji - na koji kao osoba rođena na ovoj planeti imaš puno pravo..

hmm.. :misli: da se prebaciš na koju drugu religiju?
ili daš kršćanstvu one more chance?

Mr_Jones kaže:

1. ili je on drkao dok sam ja pričao

2. ma neka, ti popovi su ionako u banani

3. tko zna kako bi isus reagirao da vidi što je počeo

1. je.. ako nije odmah, kasnije je
2. nisu svi.. nije ok generalizirati bilo koga
3. on je to znao... u bibliji lijepo piše da će se sotone/sektonje i kleronje skrivati iza križa

Damir
21.10.2003., 06:22
Hajmo, :D

Muslimani mi jos nisu dali zvanicni stav islama u pogledu masturbacije. Adura je gore samo nesto muljao, kao, "mi to odmah ozenimo". Kako ces zenit klince. Eno, Mr. Johns poceo masturbirati s devet godina.

Cro_Fag and Mr. Jones, thanks for your opinions. Obogatili ste nam temu.

Idemo dalje.

Hajmo,

muslimani, zidovi, pravoslavci, ostali, mogu i ateisti.

Sta Marx kaze u vezi s masturbiranjem radnog naroda? :D

Vozdra

Damir :D

Mort
21.10.2003., 08:03
Cro Fag kaže:
taj dio je apokrif

Ma nemožeš za djelove koji ti se nesviđaju govoriti da su apokrifi!!!

Krkan
21.10.2003., 08:03
onanija je grijeh!
to je izbacivanje sjemena van vagine ...
dakle ,onanirati mogu samo muskarci.

znate da je Onan bio onaj sto je odbio izbaciti sjeme u udovicu svoga brata ,nego ga je prosipao na zemlju.
tako je doveo u opasnost produzenje vrste.
to se ne smije ... i Onan je bio kaznjen smrcu.

masturbacija ne mora biti izbacivanje sjemena ...npr zene.
moze se zakljuciti,da ako idu do kraja,zene imaju manji grijeh.

CF
23.10.2003., 20:12
Mr_Jones kaže:
zapravo me to religijsko iskustvo i ne zanima pretjerano, iskreno, ne vidim u tome nekog smisla

ovo sa mojim iskustvima, ne shvaćam to kao neko maltretiranje, jednostavno sam bio tamo, ispovijed je dio rituala i nije ništa strašno, jednostavno normalno, to što sam ja popu govorio da drkam, a ostali nisu, možeš shvatiti kao provociranje popa za kojeg sam i tada znao da je frustriran, a ja sam bio malo bezobrazan balavac

inače, taj čovjek je ok osoba, samo je malo s*** zbog svega toga

a religija me, osim sa stajališta proučavanja i povijesti, ne interesira, ima i drugih stvari u životu kojima ću radije posvetiti vrijeme, pa bilo to i proučavanje religija, samo ne prakticiranje

jer... u tome ne vidim smisla, ne donosi mi ništa

da,
ali loše iskustvo ipak ima udjela u tome da religija nije dio tvog života,
i to je žalosno...

a sve zbog ljudi zlostavljača a-la-Il..koji zgade boga/crkvu/bibliju ljudima svojim lažima i zlostavljačkim ponašanjima..

CF
23.10.2003., 20:14
:D čekao sam na ovo..
zato sam i spomenuo apokrife

Mort kaže:
Ma nemožeš za djelove koji ti se nesviđaju govoriti da su apokrifi!!!

reci to Ilu i njegovoj toploj braći!

:D :D

:top: :top: :top:

CF
23.10.2003., 20:22
Krkan kaže:
onanija je grijeh!
to je izbacivanje sjemena van vagine ...
dakle ,onanirati mogu samo muskarci.

znate da je Onan bio onaj sto je odbio izbaciti sjeme u udovicu svoga brata ,nego ga je prosipao na zemlju.
tako je doveo u opasnost produzenje vrste.

masturbacija ne mora biti izbacivanje sjemena ...npr zene.
moze se zakljuciti,da ako idu do kraja,zene imaju manji grijeh.

to o sjemenu je spomenuto u SZ, koji je Isus porekao kao ispravan...
također, mnoge stvari u SZ idu u suprotnost sa NZ iz istog razloga,
te SZ se ne smije doslovno uzimati u obzir..

također, medicnski je dokazano da onanija je zdrava i da osobe koje ju smatraju grešnom su poremećene... Il je najbolji dokaz tome.

. . .
Religijski sustav
Maxov je vjerski odgoj bio krut i autoritaran. Od malena su ga učili da je rođen s ljagom grijeha na duši i da je bijedni griješnik. Također su ga podučavali da Bog zna njegove najintimnije misli i da nadgleda sve što radi.
Rano traumatsko iskustvo stida nastupilo je za Maxa kada je imao 9 godina. Mladi religiozni fanatik u njegovoj vjerskoj zajednici uhvatio je Maxa kako se dira u crkvenom zahodu i napravio groznu scenu. Odvukao je Maxa u crkvu i rekao mu da se baci pred oltar i moli Boga za oprost.
Mnoge vjerske sekte uče da je čovjek nevrijedan i obilježen izvornim grijehom. Izvorni grijeh, kako o njemu poučavaju neke crkve, znači da ste loši od trenutka kad ste rođeni. Učenje o izvornom grijehu objašnjava mnoge odgojne taktike usmjerene na slamanje dječje buntovne volje i "prirodne sklonosti prema zlu".

BOG KAO ONAJ KOJI KAŽNJAVA
Max mi je često govorio kako se nada da će mu Bog oprostiti za zla koja je počinio. I premda je bio iznimno inteligentan, ipak se držao nekih prilično djetinjastih vjerskih uvjerenja. Bog je, nekako, uvijek bio u prednosti, a Max ga nikako nije mogao stići. S izvornim grijehom izgubili ste i prije nego počnete.
Često se pitam kako itko može uistinu vjerovati u paklene vatre. Kada čovjek pogleda Maxa, čiji je život bio stalno mučenje, čiji unutrašnji glasovi nikada nisu prestali svoje neprekidne spirale stida, kakav gori pakao može zamisliti? Zašto bi dobri i pravedni Bog želio da netko poput Maxa gori za sve vijeke vjekova. No Max je u to vjerovao i to je problem za psihoterapeuta. Njegov je stid bio jako pojačan vjerovanjem da Bog zna njegove unutrašnje misli i da će ga kazniti za grijehe.

PORICANJE SEKUNDARNE UZROČNOSTI
Jedno od najpodmuklijih i toksično najpostiđujućih izvrtanja, svojstveno mnogim religijama, poricanje je sekundarne uzročnosti. To znači da je, prema nekim crkvenim doktorinama, ljudska volja nedorasla. Čovjek ne može učiniti ništa vrijedno. Sam po sebi, čovjek je bijedan. Samo kada Bog djeluje kroz njega, čovjek se uzdiže do dostojanstva. Čovjek nikada u tome ne uspijeva sam.
Ovakva teologija nema nikakve veze s bilo kakvom istinskom židovsko-kršćanskom doktorinom. Većina interpretacija srednje struje smatra da čovjek ima istinsku sekundarnu uzročnost.
Toma Akvinski u prologu drugog dijela Summae Theologiae kaže: "Nakon naše rasprave o Bogu okrećemo se čovjeku koji je slika božja, utoliko što čovjek, ako i Bog, ima moć nad svojim djelima."
Ovo je snažna tvrdnja u prilog ljudske djelotvornosti. Ljudska je volja učinkovita. Da bi primio milost, čovjek mora biti spreman prihvatiti dar sudbine. Nakon prihvaćanja, čovjekova će volja igrati glavnu ulogu u procesu posvećivanja.
Kriva interpretacija drži čovjeka potpuno neispranim i manjkavim. Čovjek, kao takav, može samo griješiti. Čovjek je do biti utemljen na stidu.
PORICANJE EMOCIJA
Vjerski sustav, općenito, ne posvećuje veliku pozornost ljudskim emocijama. Ima, međutim, zajednica i sekti koje su veoma emocionalne. A s vremena na vrijeme, karizmatičke preporoditeljske skupine spontano počinju donositi vitalnost i krepkost u život crkvene skupine. Ali općenito, ne dopušta se iskazivati emocije.
Razlikujem dvije vrste vjerskih struktura - jednu zovem apolonijskom, a drugu dionizijskom. Nijedna zapravo ne dopušta istinsko i zdravo izražavanje emocija.
Aplonijska je vrsta religije veoma kruta, stoička i ozbiljna. Može biti i veoma intelektualna. Niti u jednom slučaju nisu poželjni izljevi emocija.
Dionizijska je religija karizmatički il ikultni tip zanesena obožavanja. Takve vrste obožavanja naoko daju pednost slobodnom emocionalnom izražavanju, no zapravo se mogu iskazati samo određene vrste emocije. Postoje emocionalni izljevi, no oni nemaju istinske veze s osjećajima. Impulsivni tip religioznosti često je način da se raskine s emocijama. One se izražavaju, ali osoba ih dugo ne doživljava, Iskrene emocije, osobito srdžba, nigdje nisu dopuštene. Jednako vrijedi i za seksualne osjećaje.
I religija je pridonijela seksualnom stidu. Neka tumačenja protestanskih reformatora impliciraju da je izvorni grijeh zapravo bio požuda ili seksualna želja. Neka religijska tumačenja izjednačavaju želju sa seksualnošću i kao rezultat toga potpuno zabranjuju bilo kakvu jaku želju.
PERFEKCIONIZAM - RELIGIJSKI SCENARIJ
Religija je, kroz perfekcionizam, važan izvor postiđivanja. Moralni su imperativi "moraš, trebaš" sankcionirani subjektivnim tumačenjima religijskih otkrića. Biblija se upotrebaljava kao opravdanje za sve moguće osude. Religijski perfekcionizam poučava vrstu bihevioralne pravednosti. Tu je religijski scenarij, koji sadrži standarde svetosti i pravedna ponašanja. Ti standardi propisuju kako treba govoriti, kako se odijevati, hodati i ponašati u gotovo svakoj situaciji. Udaljavanje od tih standarda smatra se grešnim.
Perfekcionistički sustav stvara bihevioralni scenarij "kako to učiniti na pravi način". Takvim se scenarijem čovjek uči kako se treba ponašati ljubazno i pravedno. Zapravo je važnije ponašati se ljubazno i pravedno negoli biti ljubazan i pravedan. Osjećaj pravednosti i svetačkog ponašanja sjajna su sredstva modifikacije raspoloženja osoba utemeljenih na toksičnom stidu. Često su to sredstva interpersonalnog prijenosa vlastitog stida na drugoga.

RELIGIJSKA OVISNOST
Modifikacija raspoloženja dio je kompulzivnog/ovisničkog ponašanja. Ovisnost se opisuje kao "patološki odnos prema bilo kojem iskustvu modifikacije raspoloženja koje ima životno štetne posljedice".
Navijestili smo da je toksični stid bit i pogonska snaga svake ovisnosti. Religijska je ovisnost ukorijenjena u toksičnom stidu koji se može modificirati kroz bilo koji oblik obožavanja. Može postiti, meditirati, služiti drugima, moliti, citirati Bibliju, čitati odlomke iz Biblije, zazivati ime Isusovo ili Jahvino. Sve to mogu biti iskustva modificiranja raspoloženja. Ako je osoba utemeljena na toksičnom stidu, takvo iskustvo može se doživljavati kao iznimno blagotvorno.
Sljedbenici bilo kojeg vjerskog sustava mogu reći - mi smo dobri, a drugi, oni koji nisu kao mi, griješnici, loši su. To može razgaliti duše osoba utemeljenih na toksičnom stidu.
I nepogrešivost je oblik bestidnog ponašanja. Kako zdravi stid kaže da možemo i da hoćemo neumitno griješiti, stajalište nepogrešivosti postaje vrsta bestidnog ponašanja.
Ukratko, religijski su sustavi za mnoge velik izvor toksičnog stida
"OSLOBODITE SE STIDA KOJI VAS SPUTAVA", John Bradshaw

Shady
23.10.2003., 20:39
U pravu su katolici kada kažu da je masturbacija jedan sebičan čin i zlouporaba (neko je gore nešto slično napisao). A meni je, osim toga, to i nekako glupo i morbidno. Doista ne mogu zamislit takve ljude, osim ako su robijaši i sl.

Štrok
24.10.2003., 12:50
Imaš rijetku sreću ili još nisi zašao u pubertet?

jurislav
24.10.2003., 13:08
Mr_Jones kaže:

čak sam se u to doba pokušavao suzdržati i svesti masturbaciju na samo 2-3 puta dnevno

buš se jadan osušil. :D

Barbabianca
24.10.2003., 14:16
Štrok kaže:
Imaš rijetku sreću ili još nisi zašao u pubertet?

A možda je već izašao?:confused:

CF
24.10.2003., 19:41
ne , ne kažu to katolici, već klerofašisti i sotone koje se skrivaju iza križa (na koje upozorava i sam Bog/Biblija)

Shady kaže:
U pravu su katolici kada kažu da je masturbacija jedan sebičan čin i zlouporaba (neko je gore nešto slično napisao). A meni je, osim toga, to i nekako glupo i morbidno. Doista ne mogu zamislit takve ljude, osim ako su robijaši i sl.

da, to sam i pretpostavio,
ne možeš zamisliti normalne ljude

Shady
24.10.2003., 22:35
Cro fag, tebi su normalni, meni ne! Baš mi je glupavo, i po malo tragikomično, dirati samoga sebe... :bljak: :D:D

Štrok, zašto kažeš da sam u pubertetu? :confused: I, posebno, zašto kažeš da sam srećan?

Štrok
25.10.2003., 07:50
Tebi sve treba nacrtati?

Ili nisi ušao u pubertet pa nemaš (još) potrebe te vrste.

Ili TOGA imaš toliko da zaista nikad nemaš potrebe pomoći sam sebi. U tom slučaju ti zavidim koliko me ima.

A Barbabianca je zločesta; ona misli da si toliko osenilio da si već zaboravio što si radio u mladosti.

---------------------------

P.S. Znam koliko imaš godina. Nije mi jasno kako možeš živjeti vječito tako ozbiljan. A vani je sunčan dan i plavuše šetaju u minicama na +2. I da, ne vjerujem ti da si ne pomogneš ponekad, niti da si nisi pomagao prije nekih khm-hm godina.

Miriam
25.10.2003., 11:18
Vjera zapravo tvrdi da je prestanak drkanja zapravo izlazak iz puberteta..
po tome cijeli svijet je još totalno nedorastao(čitaj zdrkan)..:D

da se čovjek zabrine..:rolleyes:

kad malo bolje razmislim možda i ima nešto u tome- dovoljno je osvrnuti se na LJES.:D :cool:

Mort
25.10.2003., 12:22
Cro Fag kaže:
:D čekao sam na ovo..
zato sam i spomenuo apokrife

reci to Ilu i njegovoj toploj braći!

:top: :top: :top:

Znam. A to nije bilo samo za tebe (sorry ako je tako ispalo( već za sve na ovm forumu a i za mene.:)

Mort
25.10.2003., 12:25
Miriam kaže:

kad malo bolje razmislim možda i ima nešto u tome- dovoljno je osvrnuti se na LJES.:D :cool:

Ma glupost!! Ja san oženjen pa ga svejedno bacim u nesvjest. Šta bi triba svog svog velikog nagona tlaćiti non-stop ženu i kad nije od volje?

CF
26.10.2003., 00:50
.................................................. ..And now for something completely different

što se shady boji primiti vlastiti penis
1) jer mu je premal da ga uhvati?
ili
2) boji se da će biti homić ako uhvati neki muški dio
(čega se ne treba bojati - ali ne zato što nije homić)
:B :B

Shady kaže:
Cro fag, tebi su normalni, meni ne! Baš mi je glupavo, i po malo tragikomično, dirati samoga sebe... :bljak: :D:D

što bi ti rađe ovce?
:eek:
baš kao pravi sodomit, onome što te odlikuje inače..

Shady kaže:

Štrok, zašto kažeš da sam u pubertetu? :confused: I, posebno, zašto kažeš da sam srećan?

to ti kaže zato što
-- u pubertetu -- jer se ponašaš kao neodrasla, zaostala u razvoju poremećena osoba..

-- da si srećan -- zato što pripadaš "sretnim, veselim" ljudima..
baš kao i ja..
:grli: :kiss: :love:

CF
26.10.2003., 00:52
Miriam kaže:

hehe...
ali govoreći ozbiljno---
osobe koje imaju probleme/koje rade probleme vezane uz onaniju
su poremećene osobe...

to dokazuju serijalne ubojice i luđaci po ludnicama..

najbolji dokaz je IL koji je izjavio da ne onanira (ili bolje rečeno bez rekvizita)

Damir
26.10.2003., 19:20
:lol:

Da Bog sacuva, sta mi napraviste od lanca? :D

Hajde, nema vise catanja i medjusobnog vrijedjanja. Dajte malo kreativne sadrzine, bez prepucavanja.

Fala

Damir

Damir
26.10.2003., 19:26
Cro Fag kaže:

PERFEKCIONIZAM - RELIGIJSKI SCENARIJ
....Religija je, kroz perfekcionizam, važan izvor postiđivanja. Moralni su imperativi "moraš, trebaš" sankcionirani subjektivnim tumačenjima religijskih otkrića. Biblija se upotrebaljava kao opravdanje za sve moguće osude. Religijski perfekcionizam poučava vrstu bihevioralne pravednosti. Tu je religijski scenarij, koji sadrži standarde svetosti i pravedna ponašanja. Ti standardi propisuju kako treba govoriti, kako se odijevati, hodati i ponašati u gotovo svakoj situaciji. Udaljavanje od tih standarda smatra se grešnim.
Perfekcionistički sustav stvara bihevioralni scenarij "kako to učiniti na pravi način". Takvim se scenarijem čovjek uči kako se treba ponašati ljubazno i pravedno. Zapravo je važnije ponašati se ljubazno i pravedno negoli biti ljubazan i pravedan. Osjećaj pravednosti i svetačkog ponašanja sjajna su sredstva modifikacije raspoloženja osoba utemeljenih na toksičnom stidu. Često su to sredstva interpersonalnog prijenosa vlastitog stida na drugoga......

Ovo je, po meni, bio vrlo koristan i intrigantan prilog diskusiji.

Pozdrav

CF
26.10.2003., 20:10
.................................................. ...There's more from where that came from

Damir kaže:
Ovo je, po meni, bio vrlo koristan i intrigantan prilog diskusiji.

Pozdrav

hehe :D da..
ima toga još:

~ ~ ~
MORALIZIRANJE
Moraliziranje je izdanak perfekcionizma. Moraliziranje je sredstvo pobjeđivanja u duhovnom nadmetanju.
Optužujući druge da su loši i grešni, možemo se osjećati pravednima i nadmoćnima. Takav je osjećaj moćno sredtsvo promjene raspoloženja i može postati prava ovisnost.
Kada se pojedinac koristi perfekcionizmom i moraliziranjem kao sredstvom modifikacije vlastita stida, ponaša se "bestidno". Djeca koja su žrtve perfekcionizma i moraliziranja moraju nositi stid svojeg bestidnog skrbnika. Nije to samo emocionalno nasilje i ubojstvo duše, to je duhovno nasilje, jer samo je Bog savršen; smao Bog je bez stida... Ponašati se bestidno znači glumiti Boga. Djeca bestidnih roditelja dobivaju krive temelje za doživljavanje Boga.

da nema ILa, ne bi nikada izvadio te navode da ih ispišem,
ne bi imao inspiracije i volje..
eto, Il je_bio moja muza :D :D

a i baš kao što sam pisao na topicu o sotoni, ima uvijek neš dobro/korisno u sotoni

Friedhelm
31.10.2003., 12:03
dosljednim osbijanjem drkanja katoličko se svećenstvo dovdi u moralnu dvojbu - o koje se načelo ogriješiti.

Naime postoji metar bolesti i stanja (pogotovo oko prostate) čija se prisutnost utvrđuje iz ejakulata (neplodnost je najčešća). I sad popo ako neće drkat - može si naškodit jer mu se neće na vrijeme ustanoviti bolest
S druge strane fanatično nas kljukaj time kako je rasplod smisao života. Pa kako, ako je netko neplodan, da se to utvrdi ako se ne stavi malo sperme pod mikroskop...

CF
31.10.2003., 12:24
točno! you have the point! :top:
toliko su zakinuti za prirodno - a neke prirodne stvari (koje rade i životinje) osuđuju..

što je dokaz da sive eminencije crkve čine sve da ljudima zgade i upropaste život - baš kao što bi željela i svaka skrivena sotona koja se skriva iza križa..

Friedhelm kaže:
dosljednim osbijanjem drkanja katoličko se svećenstvo dovdi u moralnu dvojbu - o koje se načelo ogriješiti.

Naime postoji metar bolesti i stanja (pogotovo oko prostate) čija se prisutnost utvrđuje iz ejakulata (neplodnost je najčešća). I sad popo ako neće drkat - može si naškodit jer mu se neće na vrijeme ustanoviti bolest
S druge strane fanatično nas kljukaj time kako je rasplod smisao života. Pa kako, ako je netko neplodan, da se to utvrdi ako se ne stavi malo sperme pod mikroskop...

i ne samo fizičku štetu, neko ne-drkanjem rade i psihičku štetu...
čovjek koji ima neke opstrukcije vezane uz seks neće ispasti normalan... zabranjivanjem onanije može lako ispasti serijalni ubojica ili silovatelj...

Manex
03.11.2003., 16:30
Cro Fag kaže:

i ne samo fizičku štetu, neko ne-drkanjem rade i psihičku štetu...
čovjek koji ima neke opstrukcije vezane uz seks neće ispasti normalan... zabranjivanjem onanije može lako ispasti serijalni ubojica ili silovatelj...

Si ti bolestan... Katolička Crkva osuđuje masturbaciju, kako jedan od grijeha koju čovjek nanosi sam sebi. Od masturbacije može čovjek samo oblesaviti u mozak i fizički se bespotrebno iscrpljivati svoje tijelo. :cice: :bonk:

CF
03.11.2003., 19:30
Manex kaže:
Si ti bolestan...
Katolička Crkva osuđuje

Nevjerovatno :rolleyes:

u ovih par riječi prekršio si sva moguća božja pravila i regule...
da li su ljudi toliko neinteligentni.. ili im bog okamenjuje njihova srca (kao što je u SZ?)
uporno , baš kao manex, neki ljudi uporno, iako se prave da su kršćani, čine težak grijeh koji biblija/bog zabranjuje...

nazvao si me bolesnikom/luđakom... i još spomenuo CK crkve koja "osuđuje" :eek:
a biblija je vrlo jasna za osobe koje etiketioraju/osuđuju:

A tko reče: 'Luđače!', bit će podvrgnut ognju paklenomu."
Evanđelje po Mateju

+

2-1 Zato nemaš isprike, čovječe koji sudiš, tko god ti bio. Jer time što drugoga sudiš, sebe osuđuješ:
Poslanica Rimljanima

Manex kaže:

masturbaciju, kako jedan od grijeha koju čovjek nanosi sam sebi. Od masturbacije može čovjek samo oblesaviti u mozak i fizički se bespotrebno iscrpljivati svoje tijelo. :cice: :bonk:

kao što ova Istina ispod govori (za one koji ne znaju engleski)
evo u par crta:
- sredinom 18.tog stoljeća Tissot je tražio osnovu moralnosti - našao je u onaniji, koju je okrivio za razvoj različitih bolesti
- otuda se razvio mit o onaniji koji je zahvatio EU i SAD
- to ludilo se toliko raširilo da je Kellog razvio hranu koja bi trebala "smirivati" djecu da ne experimentiraju...

Znači, o onaniji -samo toliko da je pomodnost sodomita iz 18tog stoljeća, koji su nekršćanski se prpustili niskim strastima da nanose osjećaj krivnje zdravim ljudima vezano uz neštetnu radnju nužnu potrebnoj za sexualni razvoj svake osobe..

onanirati je okay, nema niš loše u tome...

~~~

Around the middle of the eighteenth century, a Swiss physician named Tissot wanted to find a physiological basis for morality. He found it in the putative harmfulness of mastrubation, which caused, he claimed, an extraordinary number of ailments from pimples to cancer. So was created the myth of masturbatory insanity, a popular craze that enveloped Europe and the United States from the nineteenth century until recent years. Believing that children would scramble their brains through "self abuse", an American physician, Graham, developed a type of wheat that, when eaten by children, would reduce their youthful experimentation. So was born the Graham cracker! Not to be outdone, Kellog, famous for his sanitorium in Battle Creek, Michigan, invented another food, also designed to reduce the libidinous wandering of children's hands. And today, youngsters are still encouraged to eat breakfast cereals not unlike the corn flakes Dr. Kellog served to the residents of his sanitorium. Even the profound Dr. Freud was taken in by the feared epidemic of masturbation and claimed, early in his career, that it caused neuresthenia. Modern psycho-analasys doesn't like to talk about that.
JOHN P. DE CECCO

CF
03.11.2003., 19:36
.................................................. I'm here to tear down everything around you

hmm...
ali i biblija sama govori da moramo "koristiti" svoje tijelo...
nema ništa grešno u tijelu koje nam je bog dao..

Manex kaže:
Od masturbacije može čovjek samo oblesaviti u mozak i fizički se bespotrebno iscrpljivati svoje tijelo. :cice :bonk

manex, neće ti se dizati cijeli život... jednog dana ćeš gutati viagru za ovo što imaš sada.. (ako već nisi sada starkelja)...

i šta glumiš tu sa tim sexy avatarom? :D ;) ;) baš je sladak :)
i što me podsjeća... nisi nikad bio u vojsci? tamo takve stvari nisu bespotrebna iscrpljivanja.. :mig:

.................................................. ..And you know what I'm going to replace it with ?

~ ~ ~
5 - (29) Ta nitko nikada ne mrzi svoga tijela, nego ga hrani i njeguje kao i Krist Crkvu.
Poslanica Efežanima

.................................................. .......Something new.
God.

a-a Ja Ne Trebam Nikoga
03.11.2003., 19:40
Shady kaže:
Ma daj muci , ko ti je kriv sto ti se ne dize... :)

CF
03.11.2003., 19:52
a-a-JaNeTrebamNikoga kaže:
Ma daj muci , ko ti je kriv sto ti se ne dize... :)

hehe...:D sad si me sjetio jedne misli vezanu uz ovaj topic a koju non stop zaboravljam spomenuti dok sam na forumu:

a možda ljudima kojima smeta onanija, je iz razloga što im se ne diže na one koje bi trebalo.... :eek:
pa se plaše toga...

a-a Ja Ne Trebam Nikoga
04.11.2003., 14:20
Cro Fag kaže:
hehe...:D sad si me sjetio jedne misli vezanu uz ovaj topic a koju non stop zaboravljam spomenuti dok sam na forumu:

a možda ljudima kojima smeta onanija, je iz razloga što im se ne diže na one koje bi trebalo.... :eek:
pa se plaše toga...
Pa da , a i opcenito ti kao "strogi krscani" mi idu na zivce. Kao pobozni su , sve su podredili vjeri , a zapravo su lopovi nad lopovima.
E, ali bitno je da oni budu videni u crkvi nedjeljom...

Friedhelm
04.11.2003., 14:52
A da netko odgovori na moje pitanje? Nisam se šalio! Zašto svećenici odbijaju pretrage prostate prilikom kojih moraju dati uzorak sperme dobiven drkanjem?

CF
04.11.2003., 20:11
Pa da , a i opcenito ti kao "strogi krscani" mi idu na zivce. Kao pobozni su , sve su podredili vjeri , a zapravo su lopovi nad lopovima.
E, ali bitno je da oni budu videni u crkvi nedjeljom...

da , licemjernost u crkvi je ista onoj
na koju je isus toliko upozoravao...

primjetio sam da
u primitivnijim sredinama je puno veća...
možda i iz neobrazovanosti..

CF
04.11.2003., 20:13
Friedhelm kaže:
A da netko odgovori na moje pitanje? Nisam se šalio! Zašto svećenici odbijaju pretrage prostate prilikom kojih moraju dati uzorak sperme dobiven drkanjem?

bah...
iako volim gledati muške kako onaniraju,
nekako mi taj prizor sa njima nije sjeo kako treba..
:o

hmmm :misli:
sve u svemu i to je dokaz da neka tumačenja nekih crkvenjaka
da njihova tumačenja nisu niti zdrava niti prirodna..
a toliko se zalažu za život i zdravlje...

a-a Ja Ne Trebam Nikoga
05.11.2003., 14:30
Friedhelm kaže:
Ne bi bas rekao da odbijaju, pa ko normalan ne osjeca potrebu da izdrka , a pogotvo ako mu je to nuznost radi pregleda.

Friedhelm
05.11.2003., 15:29
Ne bi bas rekao da odbijaju
Pouzdano znam da odbijaju davati uzorke sjemena!

Blaise
05.11.2003., 15:30
A to ti imas, da oprostis, informacije iz "prve ruke". :D:D:D:D

a-a Ja Ne Trebam Nikoga
05.11.2003., 19:37
Da to se i ja pitam.
A sto se tice da li drkaju, ne samo to nego imaju i djece npr. moj vjeroucitelj iz osnovne. To je "javna tajna" , i svi znaju da mu je to kcer.

Chloe
06.11.2003., 22:15
Držim da je masturbacija grijeh najviše zato što su tu u igri nečiste i požudne misli. A znamo što Isus veli: "Ako pogledaš... s požudom, u srcu si već počinio preljub."

CF
07.11.2003., 06:23
Chloe kaže:
Držim da je masturbacija grijeh najviše zato što su tu u igri nečiste i požudne misli. A znamo što Isus veli: "Ako pogledaš... s požudom, u srcu si već počinio preljub."

hmm :misli: ali seks kao seks se nigdje ne osuđiva u bibliji..
čak se i spominje i u SZ u detalje a u NZ se spominje više u duhovnom svjetlu (kao 2 tijela, kao da je tijelo dio Boga. ITD)..

mislim da se njegov komentar odnosio na zločeste ljude -
na silovatelje, zločince i iskonski zle ljude. nikako na sve osobe na Zemlji.

seks je bitan za razmnožavanje - zašto bi osuđivao nešto prirodno kao uspaljenost?

pošto ljudi ne mogu biti uspaljeni čitav život -
onda je očito da se taj komentar i nije odnosio na sve..
jer već kao takav ograničen.

serijske ubojice, osobe sa poremećajem ličnosti i devijantne osobe - upravo su osobe koje imaju problema sa seksom, tj osjećajem krivnje vezan uz seks. pa iz toga proizlazi, da ne bi poruka biblije bila da kreira takve ljude na zemlji--

.................................................. ................Sexual Revolution

Chloe
07.11.2003., 11:57
Cro Fag kaže:
hmm :misli: ali seks kao seks se nigdje ne osuđiva u bibliji..
čak se i spominje i u SZ u detalje a u NZ se spominje više u duhovnom svjetlu (kao 2 tijela, kao da je tijelo dio Boga. ITD)..

Ne, ne osuđuje se u Bibliji seks kao takav, naprotiv! Ali je jasno postavljen unutar granica braka.

Gle, vatra je dobra. Vatra je super. Ali ako ne postoje granice, ako vatra nije kontrolirana unutar određenih granica, što se onda desi? Požar - uništenje. No, vatra nipošto nije loša. Samo treba biti unutar određenih granica.
Tako je i sa seksom. To je predivan Božji dar, ali ga je Bog ograničio na brak. Samo unutar tih granica seks je dozvoljen i smatran divnim Božjim poklonom. Izvan tih granica, seks postaje destruktivan. Uništava. Moram li spominjati AIDS, mnoštvo spolno prenosivih bolesti, neželjene trudnoće pa onda i abortuse, silovanja, slomljene brakove, itd. itd.?

I.L
07.11.2003., 13:01
Friedhelm kaže:

Zato što tu spermu sotonisti uvučeni u medicinu mogu ZLOUPOTRIJEBITI! Kužiš?

A što su danas drugo nego - sotonisti - veliki dio tzv. "znanstvenika" koji su napravili - "banke sperme" da bi manipulirali biogenetskim materijalom života!?:flop:

Da bi omogućili nenormalnim osobama - lezbijkama - djecu, bez muškarca... da se tako svijet sve više iskvaruje... do točke kad će ga Tvorac ... zaustaviti.

Zašto se praviš da sve ovo ne znaš?

danas su tolike opasnosti zloupotrebe od strane totalitarnog sustava kojim smo okruženi. Ali goyi, nemaju pojma, oni misle da su to sve "dobri stričeki"!:mad:

I.L
07.11.2003., 13:04
Friedhelm kaže:
Pouzdano znam da odbijaju davati uzorke sjemena!

Potpuno su u PRAVU!

jer od tog sjemena sotonisti-darwinisti mogu - stvoriti dijete... bez znanja i pristanka onoga od koga je sperma uzeta!

recimo mogu 'oploditi' lezbaču... koja će to dijete odgajati u užasu nevjere, i činiti ga - sotonistom. A Biblija kaže: da je muškarac odgovoran za svoje potomstvo!

Zašto se pravite naivni?:mad:

O da, za gioyčine je sve - jednostavno... kao i njihovi primitivni mozgovi, nesposobni shvatiti stvarnost...

CF
07.11.2003., 13:06
wao, uvijek je lijepo čuti da postoje i neki kršćani kojima se sex ne gadi
:)

Chloe kaže:
Ne, ne osuđuje se u Bibliji seks kao takav, naprotiv! Ali je jasno postavljen unutar granica braka.

Gle, vatra je dobra. Vatra je super. Ali ako ne postoje granice, ako vatra nije kontrolirana unutar određenih granica, što se onda desi? Požar - uništenje. No, vatra nipošto nije loša. Samo treba biti unutar određenih granica.
Tako je i sa seksom. To je predivan Božji dar, ali ga je Bog ograničio na brak. Samo unutar tih granica seks je dozvoljen i smatran divnim Božjim poklonom.

samo..
onanija nije "pravi" sex... ne može se tek toliko uspoređivati sa varanjem ili brakom..
onanija je vrlo važna stvar.. možda muškima više od žena-- naručito za razvoj. bilo kakvo mješanje krivnje može dovesti do iskompleksiranosti i nepotrebnih frustracija...ako ne i do goreg.

Chloe kaže:

Izvan tih granica, seks postaje destruktivan. Uništava. Moram li spominjati AIDS, mnoštvo spolno prenosivih bolesti, neželjene trudnoće pa onda i abortuse, silovanja, slomljene brakove, itd. itd.?

i to rade upravo onakve osobe kakve sam opisao zadnji put - zle osobe, koje zlostavljaju i maltretiraju i pretjeruju u svemu(nemaju granica niti zdrav osjećaj srama), one će raditi te stvari i ovako i onako.. sa onanijom ili bez.
takve osobe imaju cijeli niz psihičkih problema koji nikako nisu vezani uz onaniju već odgojem, psihičkom nestabilnosti, društvu u kojem se kreću, sredini u kojoj žive..

kako može pubertetlija koji počinje otkrivati onaniju izazivati AIDS, spolno prenosive bolesti, slomljene brakove..?

ne znam ako si pročitala moj post prije... ali taj mit o štetnosti onanije je izumljen prije par stotina godina - nije stvaran.

CF
07.11.2003., 13:10
blaise,
il je skrenuo sa teme ---
ćeš ga obrisati?

I.L kaže:

Da bi omogućili nenormalnim osobama - lezbijkam

i onda ja ih uvijek spominjem

Friedhelm
07.11.2003., 13:19
I.L kaže:
Potpuno su u PRAVU!

jer od tog sjemena sotonisti-darwinisti mogu - stvoriti dijete... bez znanja i pristanka onoga od koga je sperma uzeta!

recimo mogu 'oploditi' lezbaču... koja će to dijete odgajati u užasu nevjere, i činiti ga - sotonistom. A Biblija kaže: da je muškarac odgovoran za svoje potomstvo!

Zašto se pravite naivni?:mad:

O da, za gioyčine je sve - jednostavno... kao i njihovi primitivni mozgovi, nesposobni shvatiti stvarnost...
Vaša svitlosti - pitao sam za Hrvatsku, a ne za neke bjelosvjetske zemlje koje imaju te služene, da ne velim napredne tehnologije. Uostalom zašto baš od popa, kad imaju uzoraka na bacanje svakog dana... Ili svećenici ipak nisu jednaki nama...
No dobro. Sad velečasni neda sperme, i kasnije umre od raka prostate koji nije na vrijeme dijagnosticiran. Pa zar nije to neodgovorno ponašanje prema svojem tijelu?

Mi se ne pravimo naivni.
Mi jednostavno razmišljamo drugačije od tebe.
To bi bilo kao da mi tebi spuštamo da se praviš lud.
A znamo da se ne praviš.

CF
07.11.2003., 13:22
Friedhelm kaže:
Vaša svitlosti - pitao sam za Hrvatsku...
I dobro. Sad velečasni neda sperme, i kasnije umre od raka prostate koji nije na vrijeme dijagnosticiran. Pa zar nije to neodgovorno ponašanje prema svojem tijelu?

u onaniji nema niš loše...
ima u onima koji ju zabranjuju i prave kompleksaše od normalnih ljudi..prenoseći svoj toksičan stid i poremećaj na druge..

Blaise
07.11.2003., 13:39
Cro Fag kaže:
blaise,
il je skrenuo sa teme ---
ćeš ga obrisati?

Ne, necu. Jer je naceo zanimljivu temu zloupotrebe sperme koja nije iskljucena.
Bez obzira na nacin. :D:D
Kao niti kradja jajasaca, a nedavno je afera izbila i kod nas oko toga. Naravno, uredno je zataskano. Ili?

To se moze odvojiti od svecenika i drkanja koje tako rado spominjete i promatrati potpuno odvojeno.

I.L
07.11.2003., 13:44
Blaise kaže:
Kao niti kradja jajasaca, a nedavno je afera izbila i kod nas oko toga. Naravno, uredno je zataskano. Ili?

To se moze odvojiti od svecenika i drkanja koje tako rado spominjete i promatrati potpuno odvojeno.

Upravo to sam imao na umu! Nema veze je li svećenik ili ne... zlouporaba je i te kako moguća!:(

A afera s našim uglednim stručnjakom A.K. i krađom jajašca... uskovitlala je prašinu... jer se pokazalo do kud ide drska i prljava rabota...

U stanju su čovjeku ukrasti organe za vrijeme operacije... i reći: "eto, umro... što ćeš"!:confused:

Blaise

Mogla si pokrenuti jednu temu glede ovog pitanja. U smislu etike i prava na život... te sigurnosti svakog ljudskog bića od zloporabe njegova prava da stvori ili ne život...

CF
07.11.2003., 13:45
Blaise kaže:
Bez obzira na nacin. :D:D

da..
ali zašto onda ne promatrati na isti način i biskupovu poruku - u kojima se spominje homosex---> pa si mene svejedno izbrisala..
:(

također-
vrijeđao je drugačije ljude nazivajući ih pogrdnim imenima i vrijeđajući ih da su nenormalni.. što jest vrijeđanje..

a pravila ponašanja unutar foruma su:

Klikom na gumb "Prihvaćam pravila Foruma" obvezujete se da nećete objavljivati uvredljive poruke po bilo kojoj osnovi - rasnoj, nacionalnoj, vjerskoj. Ne dopušta se objavljivanje vulgarnih, prijetećih poruka i svih ostalih koje nisu u skladu sa zakonom.

a ti valjda, kao moderator, znaš ta pravila ponašanja na forumu, jel da?
;)

Chloe
07.11.2003., 13:57
Cro Fag kaže:
samo..
onanija nije "pravi" sex... ne može se tek toliko uspoređivati sa varanjem ili brakom..
onanija je vrlo važna stvar.. možda muškima više od žena-- naručito za razvoj. bilo kakvo mješanje krivnje može dovesti do iskompleksiranosti i nepotrebnih frustracija...ako ne i do goreg.

....

i to rade upravo onakve osobe kakve sam opisao zadnji put - zle osobe, koje zlostavljaju i maltretiraju i pretjeruju u svemu(nemaju granica niti zdrav osjećaj srama), one će raditi te stvari i ovako i onako.. sa onanijom ili bez.
takve osobe imaju cijeli niz psihičkih problema koji nikako nisu vezani uz onaniju već odgojem, psihičkom nestabilnosti, društvu u kojem se kreću, sredini u kojoj žive..

kako može pubertetlija koji počinje otkrivati onaniju izazivati AIDS, spolno prenosive bolesti, slomljene brakove..?

ne znam ako si pročitala moj post prije... ali taj mit o štetnosti onanije je izumljen prije par stotina godina - nije stvaran.

Nisam ni mislila na masturbaciju kad sam napisala onu analogiju s vatrom, samo sam komentirala ono što si prije toga ti napisao, da se seks u Bibliji nigdje ne osuđuje.

Ali masturbacija je povezana s požudom i nečistim mislima... i zato je grijeh. Naravno da su posljedice kod seksa drukčije nego kod masturbacije, o tome nema pogovora.
Naravno da ima, uvjetno rečeno, i većih grijeha od ovog i da je važnije imati dobar karakter itd., ali ova je navika često kao ropstvo, a biti rob nije ono na što su kršćani pozvani. Isus Krist je došao osloboditi ljude! Zašto bih onda bila zarobljena??
Nemam stav kako je to kod oženjenih ljudi, ako su muž i žena razdvojeni (npr. muž je na putu) i razdire ih čežnja... Nisam o tome baš razmišljala.... :rolleyes:
Kršćani imaju različite stavove u vezi masturbacije, čitala sam i one koji ju osuđuju bez imalo milosti i one koji ne polažu toliko puno važnosti na istu.
Meni se ipak, prema onome što čitam u Bibliji, čini da je ona grijeh jer joj je korijen u požudi i jer je u biti sebična: gleda se samo na to da se zadovolji vlastita požuda. A to je definitivno grijeh.

Dunj@
07.11.2003., 14:19
Chloe kaže:
....Meni se ipak, prema onome što čitam u Bibliji, čini da je ona grijeh jer joj je korijen u požudi i jer je u biti sebična: gleda se samo na to da se zadovolji vlastita požuda. A to je definitivno grijeh.

Hm, malo čudan argument za požudu. Pa stvoreni smo Božju na sliku i priliku, ne? :confused:

I to piše u Bibliji.

CF
07.11.2003., 21:46
Blaise kaže:

blaise,
kakve veze imaju jajašca sa masturbacijom??
:confused:

ja mislim da si u ovom slučaju licemjerna -tj da imaš duple standarde... jer doista to nema nikakve veze sa ovom temom.. i još i homo osobe koje je spomenuo u neforumaškom tonu...
jer sama si rekla:

Ono sto mene zanima je da se na tri ili cetiri topica opet pisu potpuno iste stvari. Uvijek se nadje netko tko ce malo potkurit, a onda se netko drugi nadoveze. Nema smisla. Ponavljati, ponavljati, vrtiti se u krug. Dosadno i kontraproduktivno, za obje strane.

mene si optuživala kako ja...
"Ti ljudima ne dajes sansu da te prihvate (ili toleriraju), vec na svakoj temi pricas jedno te isto. Radis protiv sebe. To je pak - tvoja stvar i tvoj odabir."

...a sada kada temu započinje il o homićima njemu ništa ne prigovaraš..
a meni jesi...
i još si me izbrisala sa "poruke" - koja se na kraju krajeva i odnosila na homiće..

hmm :misli:
primjetio sam da upravo (revni) kršćani imaju problema
sa temeljnom porukom biblije: da se nikako ne bude licemjeran..

ono što ja govorim je ako se već mene oppominje da ja jedini pričam o homićima, te me se briše ako ih spominjem izvan teme o homićima,
neka se onda to sprovodi i na druge koji rade iste stvari kao i ja...

I Blaise,, imam ja još par stvari za spomenuti...
mislim da ću ti ih poslati PMom... ili u nekom chat/pžk postu..

Blaise kaže:

hehe :D
ja te svećenike nisam spominjao..
štoviše.. ako su dečki još nastavili u detalje opisivati ih,
"izliječili" bi me jer bi mi zgadili čitav homo seks..
baš je bilo odurno.. zamišljati ih kako starčeki rade.. bljak,,

~ ~ ~
- Nećete ovo pretvoriti u raspravu o pravima holograma.
- Zašto ne? O tome je riječ.
STAR TREK - VOYAGER

CF
07.11.2003., 22:17
Chloe kaže:

Ali masturbacija je povezana s požudom i nečistim mislima... i zato je grijeh.
Meni se ipak, prema onome što čitam u Bibliji, čini da je ona grijeh jer joj je korijen u požudi i jer je u biti sebična: gleda se samo na to da se zadovolji vlastita požuda. A to je definitivno grijeh.

pročitao sam bibliju.. meni je bilo jasno odmah, pri prvom čitanju...
sva ta fama o požudi i seksu - je lažirana i krivo protumačena.
pa..
pogledajmo iz prve ruke što biblija kaže o tome...

Poslanica Efežanima
6 - 12 Jer nije nam se boriti protiv krvi i mesa, nego protiv Vrhovništava, protiv Vlasti, protiv upravljača ovoga mračnoga svijeta, protiv zlih duhova po nebesima.

Poslanica Galaćanima
5 - (19) A očita su djela tijela. To su: bludnost, nečistoća, razvratnost, (20) idolopoklonstvo, vračanje, neprijateljstva, svađa, ljubomor, srdžbe, spletkarenja, razdori, strančarenja, (21) zavisti, pijančevanja, pijanke i tome slično. Unaprijed vam kažem, kao što vam već rekoh: koji takvo što čine, kraljevstva Božjega neće baštiniti. (22) Plod je pak Duha: ljubav, radost, mir, velikodušnost, uslužnost, dobrota, vjernost, (23) blagost, uzdržljivost. Protiv tih nema zakona. (24) Koji su Kristovi, razapeše tijelo sa strastima i požudama.

kod efežana-
vidljivo je da je Bogu duh samo važan .. ne tijelo..!!

kasnije, u galaćanima, objašnjava se detaljnije to:
vidljivo je da ako se promotri cijeli navod, da pod požudom i strasti se odnose loše, zle karakteristike čovjeka.. ne samo recimo onanija u zdravog, sretnog, miroljubivog čovjeka..
požuda kao seks je zabranjena samo u smislu da je osoba zla i ispunjena mržnjom...

u plodove duha se nabraja ljubav - a dio ljubavi je i fizička ljubav..

i sama si navela kako znaš za neke "crkvenjake" koji ne
obraćaju puno pozornosti onaniji niti ju osuđuju (makar osuđivati bilo što bi i bilo grijeh samo po sebi)... i mislim da su temelj takvog stava upravo dobili iz ovakvih stvari koje su dio biblije...

pazi, uvijek ide i ova napomena:
ja ne kažem da pretjerivanje u bilo čemu je dobro i ispravno...
pa tako ni u onaniji... samo konstantni problem je odrediti standarde i granice pretjerivanja.. jer nisu svi ljudi isti..

Chloe kaže:

ali ova je navika često kao ropstvo, a biti rob nije ono na što su kršćani pozvani.
Isus Krist je došao osloboditi ljude! Zašto bih onda bila zarobljena??

hmm :misli: razmisli malo više!
nije li pravo ropstvo - da si braniš nešto što je ljudsko i normalno... i što nije opasno po zdravlje (dokazno od liječnika).
nije li pravo ropstvo uskraćivati si ugodu koje je tvoje tijelo sposobno ti dati? jer... taj osjećaj je isključivo fizičkog izvora.. i neće ti biti na raspolaganju cijeli život - znači vrijedan je.
nije li pravo ropstvo uskraćivati si sreću i radost na uštrb tuđih iskrivljenih vrijednosti i iskrivljenih prodika i krivih tumačenja..?!

Chloe kaže:

Nemam stav kako je to kod oženjenih ljudi, ako su muž i žena razdvojeni (npr. muž je na putu) i razdire ih čežnja... Nisam o tome baš razmišljala.... :rolleyes:

da da!!
tog konstruktivnog i nepobitnog primjera se nisam niti ja sjetio! i to je pokazatelj da si odustala od tuđih objašnjenja i tuđih krivih tumačenja.. i da si počela razmišljati svojom glavom i svojim zdravim razumom... i to je super!
upravo takvi bi svi kršćani i trebali biti (jer biblija poziova na takve stavove koji ne dolaze od tuđih objašnjavanja)- da si sami razjasne bibliju - gledajući sve sa svih strana, uvažavajući sve činjenice i poznato znanje...
mislim da misao koja te je dovela da se sjetiš tog primjera - da je došla od samog Boga, iz tvog srca,, duše...
i to jest glas kojeg se trebaš držati... ne svakojakih preachera koji tebi objašnjavaju bibliju (čak niti mene!!), već Duha iznutra - ono dobro u tebi što će ti pokazati istinu..

~ ~ ~
Poor is a man who's pleasure depends on a permission of another.
MADONNA

CF
07.11.2003., 22:19
Simona kaže:
Hm, malo čudan argument za požudu. Pa stvoreni smo Božju na sliku i priliku, ne? :confused:

I to piše u Bibliji.

exactely!!

:top: :top:

Chloe
07.11.2003., 23:19
Simona kaže:

I to piše u Bibliji.

Stvoreni smo na Božju sliku, ali smo pali i grešni. Zato je Isus postao čovjek i umro za nas. Razmjena - naš grijeh za Njegovu pravednost.

Chloe
07.11.2003., 23:51
Cro Fag kaže:
pročitao sam bibliju.. meni je bilo jasno odmah, pri prvom čitanju...
sva ta fama o požudi i seksu - je lažirana i krivo protumačena.
pa..
pogledajmo iz prve ruke što biblija kaže o tome...

Pogledajmo...

Poslanica Galaćanima
5 - (19) A očita su djela tijela. To su: bludnost, nečistoća, razvratnost, (20) idolopoklonstvo, vračanje, neprijateljstva, svađa, ljubomor, srdžbe, spletkarenja, razdori, strančarenja, (21) zavisti, pijančevanja, pijanke i tome slično. Unaprijed vam kažem, kao što vam već rekoh: koji takvo što čine, kraljevstva Božjega neće baštiniti. (22) Plod je pak Duha: ljubav, radost, mir, velikodušnost, uslužnost, dobrota, vjernost, (23) blagost, uzdržljivost. Protiv tih nema zakona. (24) Koji su Kristovi, razapeše tijelo sa strastima i požudama.
[/B]

OK, ok... ponovimo još jednom: djela tijela su - bludnost, nečistoća, razvratnost....
...koji takvo što čine, kraljevstva Božjega NEĆE baštiniti

kod efežana-

Kako to vidimo??! :confused: Ja to ne vidim. Ti radiš istu doktrinalnu grešku koju su radili Korinćani u doba prve Crkve. Upravo to malo proučavam, povijesnu i kulturološku pozadinu starog Korinta i oni su jednaku grešku načinili - ušli su u herezu - dualizam, a u poslanici Korinćanima Pavao ih ispravlja. To je gnostičko učenje, a ne učenje kršćanstva.

u plodove duha se nabraja ljubav - a dio ljubavi je i fizička ljubav..

U grčkom postoji više riječi za ljubav... pa tako za fizičku ljubav postoji riječ EROS, a u ovom slučaju riječ u grčkom je AGAPE i odnosi se na Božju vrstu ljubavi, nesebičnu, koja daje, koja bezuvjetno ljubi i ne traži ništa zauzvrat: na ljubav iz 1. Korinćanima 13. Ne odnosi se na eros - fizičku ljubav.

nije li pravo ropstvo - da si braniš nešto što je ljudsko i normalno... i što nije opasno po zdravlje (dokazno od liječnika).
nije li pravo ropstvo uskraćivati si ugodu koje je tvoje tijelo sposobno ti dati? jer... taj osjećaj je isključivo fizičkog izvora.. i neće ti biti na raspolaganju cijeli život - znači vrijedan je.
nije li pravo ropstvo uskraćivati si sreću i radost na uštrb tuđih iskrivljenih vrijednosti i iskrivljenih prodika i krivih tumačenja..?!

Ne, to nije ropstvo. To je sloboda. Sloboda je: ja NE ŽELIM činiti grijeh. Mogu, ali ne želim. Ja želim ugoditi Bogu jer je On moja radost i moje ispunjenje. To je sloboda. U isto vrijeme, Pavao i ostali apostoli nazivali su se robovima Kristovim (doslovno u grčkom). Haleluja! Ja želim biti dobrovoljna Kristova robinja.

tog konstruktivnog i nepobitnog primjera se nisam niti ja sjetio! i to je pokazatelj da si odustala od tuđih objašnjenja i tuđih krivih tumačenja.. i da si počela razmišljati svojom glavom i svojim zdravim razumom... i to je super!
upravo takvi bi svi kršćani i trebali biti (jer biblija poziova na takve stavove koji ne dolaze od tuđih objašnjavanja)- da si sami razjasne bibliju - gledajući sve sa svih strana, uvažavajući sve činjenice i poznato znanje...
mislim da misao koja te je dovela da se sjetiš tog primjera - da je došla od samog Boga, iz tvog srca,, duše...

Da, naravno da razmišljam svojom glavom :D
Kao što rekoh, nemam stav u vezi tog primjera, jer nisam udana i nisam o tome razmišljala i ušla u dublje razmatranje toga. Međutim, mislim da - pošto je plod Duha Svetog samokontrola odn. uzdržljivost - i u ovom slučaju čovjek koji je pun Duha Svetog morao bi u Bogu pronaći snagu da se suzdrži i ne preda masturbaciji (rekli smo već da je to u biti ipak sebičan čin), ali moguće je da u tom slučaju slabosti osobe - ako se mašta o supružniku - to i nije grijeh koji bi se uspoređivao s masturbacijom s pornografskim sadržajem pred očima ili fantaziranjem o nekom tko ti ne pripada (jer niste u braku).

CF
08.11.2003., 01:08
.................................................. ........What if God was One Of Us, just a slob like One of Us

Chloe kaže:
Stvoreni smo na Božju sliku, ali smo pali i grešni. Zato je Isus postao čovjek i umro za nas. Razmjena - naš grijeh za Njegovu pravednost.

točno!!

On je preuzeo sve na sebe...
mi smo očišćeni i stvoreni na božju priliku..
sve loše stvari je isus uzeo na sebe...

i dalje smo stvoreni na božju priliku..
just a slob - like one of us... :)

i tu sad idealno idu moji
stavovi da bog i sotona dolaze iz istog izvora..
samo je na nama da odabremo i živimo u bogu!
mnogima će ovo biti teško prihvatiti i ja ne želim nikoga siliti da u to vjeruje,
ali to je jedini logični zaključak..

na istom topicu o sotoni,
http://www.forum.hr/showthread.php?threadid=1426&perpage=40&pagenumber=11
baš prije nego su IL i Ravana zaspamali topic,
Vader je i ispisao dodatne izvode iz biblije koji opisuju upravo to što sam rekao...

.................................................. ....................Beautiful Morning

CF
08.11.2003., 02:17
Chloe kaže:
Pogledajmo...
OK, ok... ponovimo još jednom: djela tijela su - bludnost, nečistoća, razvratnost....
...koji takvo što čine, kraljevstva Božjega NEĆE baštiniti

hehe :D mene je jurislav jednom (zapravo više nego jednom) opomenuo kako ja gledam samo jedan dio navoda a ne cijelu sliku..

e.. sad u ovom slučaju ti to radiš
i u ovom slučaju je vrlo, vrlo važno gledati i pročitati cijeli navod onako kao sam ga ispisao.
evo još jednom:

Poslanica Galaćanima

ako se sada pogleda čitav tekst-
onda se lako vidi da su opisani zli ljudi...
da se ljudi dijele na dvije vrste-
jedni su zli, bezobrazni ljudi, koji su zlostavljači ,, nemaju savjest niti osjećaj krivnje, nemaju zdrav stid, uživaju da nekoga ponižavaju, da si nađu žrtvu/metu koju će mučiti i iživljavati se nad njom..
druga vrsta je opisana kao ljude koji su osjetljivi na druge, imaju osjećaj da njihova djela utječu na druge oko sebe, imaju zdrav stid i nikome ne bi naudili...

sada-nitko u životu ne može biti u jednoj vrsti cijelo vrijeme...
alli naš zadatak, sudeći prema bibliji je da se držimo druge vrste...i da izrastemo i urastemo u takve osobe..

nije nam svrha života razmnožit se i ostati na tome..
cilj nam je da sazrijemo i kao osobe-- postanemo druželjubiva i miroljubiva stvorenja (neš posve suprotno balkanu):

KORINĆANIMA II
13 - 7
Molimo Boga da ne činite nikakva zla, ne zato da se mi pokažemo valjani, već da vi trajno dobro činite...

i na kraju,
požuda se ne osuđuje dakle kao požuda u svima
već baš kao što je opisano:
kao požuda koja se javlja u zlih ljudi--

zli ljudi će zlorabiti požudu, ne normalni ljudi--
jer oni to nisu u stanju napraviti!!

nemoj ignorirati da se u drugu vrst ljudi spominje ljubav-
a u ljubav spada i ljubav prema drugima i ljubav prema nama samima
a ljubav jest užitak i uživanje :)

kod efežana-

Chloe kaže:

Kako to vidimo??! :confused: Ja to ne vidim. Ti radiš istu doktrinalnu grešku koju su radili Korinćani u doba prve Crkve. Upravo to malo proučavam, povijesnu i kulturološku pozadinu starog Korinta i oni su jednaku grešku načinili - ušli su u herezu - dualizam, a u poslanici Korinćanima Pavao ih ispravlja. To je gnostičko učenje, a ne učenje kršćanstva.

hehe,, imam tu par stvari za reći:

1)
ja samo tumačim ono što piše : spominje se vrlo lijepo da tijelo nije važno već duh..
pogledajmo ponovo:

Poslanica Efežanima
6 - 12 Jer nije nam se boriti protiv krvi i mesa, nego protiv Vrhovništava, protiv Vlasti, protiv upravljača ovoga mračnoga svijeta, protiv zlih duhova po nebesima.

znači, nikome ne smeta fizičko tijelo...

jer svatko tko se razumije u stvari zna da sve dolazi iz uma- tako i bilo kakvo zlorabljanje tijela dolazi iz uma, iz duha...
zabraniti onaniju bi bilo kao staviti flaster na ranu kojoj treba operacija nutarnjeg tkiva...

2)
ako postoje različita tumačenja biblije tokom povijesti od samih crkvenjaka - a aočito to sama srkva priznaje....-->
....--->>> ne znači li to da će i dalje mijenjati neke spoznaje i ustajala gledišta u budućnosti!! :eek: :)

3)
ovo nisu jedini navodi o duhu i tijelu...
ima ih još.
ova dva su recimo najexplicitniji...
za osudu homića korištena su 3 navoda..

pa evo onda i trećeg navoda vezana uz gledišta biblije na duh i tijelo:

RIMLJANIMA
13 - 9
"Ne učini preljuba! Ne ubij! Ne ukradi! Ne poželi!" - i ako ima koja druga zapovjed - sadržana je u ovoj riječi: "Ljubi bližnjeg svoga kao samoga sebe!" 10 Ljubav ne čini bližnjemu zla. Dakle: Ljubav je ispunjeni Zakon.

4)
ok je ako to ne vidiš...
ipak si provela godine i godine u jednom učenju..
ne može se to preko jedne noći sve izbrisati i nestati.
a kako što si sama rekla-- to su samo učenja, ona se mijenjaju... nisu fiskna.
ok je ako ne vjeruješ.. ja te ne silim na to. meni ni u džep ni iz džepa...
mislim da je super to da možemo o tome diskutirati o tome...
meni će pomoći u tome da bolje izvode nađem i eventualne propuste zapečiram... tebi će možda pomoći da ti se bolje rasvjetle neke stvari na koje možda ne bi nikada obraćala pozornost, kao npr na efežane..

Chloe kaže:

U grčkom postoji više riječi za ljubav... pa tako za fizičku ljubav postoji riječ EROS, a u ovom slučaju riječ u grčkom je AGAPE i odnosi se na Božju vrstu ljubavi, nesebičnu, koja daje, koja bezuvjetno ljubi i ne traži ništa zauzvrat: na ljubav iz 1. Korinćanima 13. Ne odnosi se na eros - fizičku ljubav.

gledaj, nisam ja rekao da riječ ljubav u bibliji znači isključivo seks!

ali-
Chloe, nije li ljubav - ljubav...?
i nije li čovjek stvoren na božju priliku? je, stvoren je..
i dakle odnosi se i na ovu, drugu, ljubav...
po meni, seks je božanstven sam po sebi.. i seks ima potencijala biti i duhovno iskustvo-

Chloe kaže:

Ne, to nije ropstvo. To je sloboda. Sloboda je: ja NE ŽELIM činiti grijeh. Mogu, ali ne želim. Ja želim ugoditi Bogu jer je On moja radost i moje ispunjenje. To je sloboda. U isto vrijeme, Pavao i ostali apostoli nazivali su se robovima Kristovim (doslovno u grčkom). Haleluja! Ja želim biti dobrovoljna Kristova robinja.

hehe i nitko ti ne brani...

samo ako su tvoja tumačenja grijeha namjerno ili nemajerno krivo definirana.. onda ćeš se dati u roblje nekome trećem ;)
da li to želiš?
biti prevarena? služiti krivima??

biblija jasno kaže da se sotona skriva i pod križem....
zar ne bi onda i ljudim koji su definirali grijeh (a kojima ti vjeruješ) služili posve drugom entitetu?

evo, biblija to govori ovdje:

KORINĆANIMA II
Nije ni čudo, jer se sam sotona pretvara u anđela svijeta.

Chloe kaže:

Da, naravno da razmišljam svojom glavom
Kao što rekoh, nemam stav u vezi tog primjera, jer nisam udana i nisam o tome razmišljala i ušla u dublje razmatranje toga. Međutim, mislim da - pošto je plod Duha Svetog samokontrola odn. uzdržljivost - i u ovom slučaju čovjek koji je pun Duha Svetog morao bi u Bogu pronaći snagu da se suzdrži i ne preda masturbaciji (rekli smo već da je to u biti ipak sebičan čin), ali moguće je da u tom slučaju slabosti osobe - ako se mašta o supružniku - to i nije grijeh koji bi se uspoređivao s masturbacijom s pornografskim sadržajem pred očima ili fantaziranjem o nekom tko ti ne pripada (jer niste u braku).

ok..
ovo sa samo kontrolom je ok...
ovo ostalo nije...

moje je mišljenje - ono što sam pročitao u bibliji
i moja cjelokupna duhovna i bilo kakva iskustva -->
se svode na to da jedino na što čovjek mora paziti nije seks već da ne bude zao i bezobrazan i negostoljubiv...
kada je čovjek ok kao osoba- sve ostalo pada na svoja mjesta.. i tu nema nikakvih grijehova i posizanja za samo kontrolama..

ignorirati onaniju je štetno za fizičko zdravlje...
pogotovo za odrastanje..
i mislim da pojedina učenja kako je onanija grijeh - je upravo to - učenja i ništa više - nisu utemeljene u Istini već nečijem obrazloženju i viđenju stvari..

hehe
i što kažeš da razmišljam kao rani kršćani??
hehe pa to i nije neš' kao nužno loše ;)

makar ja uzimam svu bibliju sa rezervom - ne uzimam ništa kao apsolutnu istinu jer svaki izvod iz biblije se može lako potući sa drugim izvodom također iz biblije...

.................................................. .....................Old Skool Beat

~ ~ ~
Vi se divite čovjeku koji ide do vrha na bilo kojem području.
Mi se divimo čovjeku koji se oslobodi svog ega.
film 7 GODINA U TIBETU

zagor
08.11.2003., 04:22
u bibliji nigdje jasno ne pise nista protiv homoseksualizma. sto se mene tice nisam protiv dok nas nesto ne ugrozava.

sto se tice kur'ana, tu je na jednom mjestu spomenut problem homoseksualizma. ipak mislim da je to minorno i da se vecinom mislilo na nasilni homoseksualizam.

a ja sam protiv bilo kakvog nasilja.

Chloe
08.11.2003., 15:04
zagor kaže:
u bibliji nigdje jasno ne pise nista protiv homoseksualizma. sto se mene tice nisam protiv dok nas nesto ne ugrozava.

O, ne!
O, ne, ne, ne i ne!

Vrrrlooo jasno piše u Bibliji protiv homoseksualizma - protiv takvog ponašanja, dakle protiv grijeha; ne i protiv samog čovjeka koji tako čini. Osuđuje se grijeh, ne grešnik.

Ima puno citata... nemam sada vremena tražiti citate, ali svo samo jedan: Rimljanima 1:26-27

Blaise
08.11.2003., 15:13
Sva sreca da nemas. Jer to nikako nije tema.

Decki, drzite se teme. OK?
Iako se neki spretno izmotavaju, ako prelazak na homoseksualne teme znaci da je tema potrosena, mozemo je zatvorit?

zagor
08.11.2003., 17:14
moja greska, spomenuo sam homoseksualizam a trebao sam i masturbaciju. u bibliji i kur'anu nema mnogo o homoseksualizmu a pogotovo ne o masturbaciji. cak i ako ima o homoseksualizmu to je nesto sporedno i minorno.
spominjem homoseksualizam pored masturbacije jer cesto ovi "religiozni" se hvataju tih minornih stvari kao sto je prostitucija, pornografija, homoseksualizam i masturbacija. a zapostavljaju ono najvaznije. sto se mene tice razotkriveni su, a kako sude tako ce im se suditi. kakav je to covjek koji sudi i salje druge u pakao. kome trazis grijeh jadnice, svi imamo grijeha i nema bezgrijesnih.
kad vam smetaju toliko oni sto vas ne ugrozavaju svojim homoseksualizmom i masturbacijom, kako bi ko isus oprostili svojim ubicama?

Chloe
09.11.2003., 00:17

Zar sam ja ostavila dojam da sudim i šaljem u pakao one koji masturbiraju? :eek:

Ne, ja samo želim pokazati Božji standard. A nijedan od nas ne može sam po sebi doseći taj standard. Želim grijeh pokazati takvim kakav je, neizmjerno grešnim. Svi smo mi grešni, ali upravo je u tome stvar - treba nam Spasitelj. Izmotavati se i tvrditi da požuda nije grijeh ili da seks prije ili izvan braka nije grijeh je ljudski ponos i pobuna protiv Boga - a to je naveći grijeh od svih. Da se smatraš pametnijim od Boga. Ili većim od Boga. Ili da smatraš kako sam sebe možeš spasiti i da ti Spasitelj nije potreban.

A to čine oni koji se izmotavaju i smanjuju Božje standarde čistoće i svetosti. Bog je svet i nikakve tame nema u Njemu. On mrzi grijeh. On mrzi MOJ grijeh. On mrzi TVOJ grijeh. Nitko od nas nije poseban pa da njemu ipak Bog zažmiri na grijeh. Bog je apsolutno pravedan. Znate kako je rimska božica Justicija prikazivana: s povezom preko očiju i vagom u rukama? Tako je i Bog apsolutno pravedan.

Ali, o taj slatki "ali"! Ali on nas ljubi. On nas je toliko ljubio da je postao čovjek da uzme naše grijehe i spasi nas od propasti. To je najbitnije. Ništa drugo nije bitno.

A ja kao kršćanka odgovaram na ovu temu, ne da sudim ikome, jer onda bih morala i samu sebe osuditi jer nisam bez grijeha. Ne mogu baciti kamen ni na koga jer i na mene bi trebalo biti bačeno kamenje. Odgovaram na ovo sa svog stajališta i kažem kako piše u Bibliji - Božji standard. A on je jasan i na takav su život pozvani kršćani, oni koji žele slijediti Isusa Krista, koji žele biti Njegovi učenici:

A bludnost i svaka nečistoća ili pohlepa neka se i ne spominje među vama, kako dolikuje svetima! Ni prostota, ni ludorija, ni dvosmislene šale, sve što se ne priliči, nego radije zahvaljivanje! Jer dobro znajte ovo: nijedan bludnik, ili bestidnik, ili pohlepnik - taj idolopoklonik - nema baštine u kraljevstvu Kristovu i Božjemu. Nitko neka vas ispraznim riječima ne zavarava: zbog toga dolazi gnjev Božji na sinove neposlušne.
Efežanima 5:3-6

Isus:
"A ja vam kažem da je svaki koji s požudom pogleda ženu već - u svom srcu - s njom učinio preljub." Matej 5:28

Chloe
09.11.2003., 00:38
Cro Faže, dužna sam ti odgovor... Nisam zaboravila ili preskočila, odgovorit ću ti uskoro. *Zjev* Sada sam preumorna.:zzz:

Shady
09.11.2003., 01:05
Chloe je u pravu! Biblija veoma jasno osudjuje homosexualizam! Posebno Stari Zavjet, gdje je za pedere propisano ubojstvo kamenovanjem, baš kao i za one koji su nepokorni roditeljima, ili za one koji vode ljubav sa zivotinjama, i sl. Po meni, dužnost je svakog kršćanskog vjernika ukazivati na ovo...

Zagore,
Qur'an časni takodjer na mnogo mjesta govori pokudno o Lotovom *(arr. Lut) narodu, gdje su većina bili homosexualci. O masturbaciji se ne govori, ali je spominju neki hadisi, čiju autentičnost nisam u stanju provjeriti.

No ovdje se govori o homosexualizmu, već isključivo o masturbaciji, pa ... da ne prozivamo Cro Peda, ili kako se već on zove. :D

El-Kalem
09.11.2003., 01:42
Pozdravljam Chloevo razmisljanje, zaista razborito i duhovito. :)

Izdvajam mudre rijeci:

"Naravno da ima, uvjetno rečeno, i većih grijeha od ovog i da je važnije imati dobar karakter itd., ali ova je navika često kao ropstvo, a biti rob nije ono na što su kršćani pozvani. Isus Krist je došao osloboditi ljude! Zašto bih onda bila zarobljena??"

:top:

zagor
09.11.2003., 02:38
vi polazite od toga da je masturbacija grijeh. potpuno netacno i odakle vam pravo da odlucujete sta je grijeh. navodite neke primjere gdje se uopste i ne spominje rijecju masturbacija i onda to tumacite kako vam odgovara.

znajte da ljudi tumace bibliju i kur'an kako im odgovara. tako neki vide pakao i grijeh i zabrane na svakom koraku.
neki vide sklad a neki kontradikcije.
neki vide da je isus bog a o tome ni rijeci.
neki vide trojstvo a o trojstvu ni rijeci.

kakva je u covjeka dusa takvo i tumacenje.

a u kur'anu i bibliji ni spomena o masturbaciji.

koliko je samo jadno kad neki uzmu citate navodeci da su protiv masturbacije a o istom ni pomena. ma ljudi sa vama je uzaludno...

navedite mi barem jednom u bibliji i kur'anu spomen o masturbaciji. valjda su ljudi i u to vrijeme imali rijec za drkanje iliti masturbaciju. ima li gdje da pise masturbacija, drkanje?

shady, ja sam drugacije shvatio pricu o sodomi i gomori. malo mi glupo da bi allah kaznih ih samo zbog homoseksualizma. ne mozes kaZNITI LJUDE KOJI SE TAKO RODE.

price o lutovom narodu je prica o ljudima koji su prevrsili svaku mjeru ubijajuci, zlostavljajuci...

poenta je nasilni homoseksualizam. mislim da su mnogi tada prakticirali iz neke obijesti kao i sada na zapadu.
to naravno i ja ne odobravam ali ne mozes osuditi covjeka koji se takav rodio. uostalom sta je grijeh to samo bog zna.

CF
09.11.2003., 08:16
zagor kaže:
u bibliji nigdje jasno ne pise nista protiv h..

ma zagor,
ovdje na religiji se stvorila grupica kojoj smeta pričati o homićima
osim na točno označenom mjestu--

pa je zabranjeno pričati o tome ovdje
jer ako pričaš onda ću ja biti kriv i naporan što ja pričam o tome..

sorry, nisu moja pravila

CF
09.11.2003., 08:18
Chloe kaže:
O, ne!
O, ne, ne, ne i ne!

isto ide i tebi chloe..

sorry što si ostala bez odgovora..
možda navratiš na homo topic
volio bi raspravljati s tobom, ok si osoba

CF
09.11.2003., 08:21
zagor kaže:
sto se mene tice razotkriveni su, a kako sude tako ce im se suditi. kakav je to covjek koji sudi i salje druge u pakao. kome trazis grijeh jadnice, svi imamo grijeha i nema bezgrijesnih.
kad vam smetaju toliko oni sto vas ne ugrozavaju svojim homoseksualizmom i masturbacijom, kako bi ko isus oprostili svojim ubicama?

da!

i to je točno moj stav!!
i od biblije -

a neki crkvenjaci to zapostavljaju i veći akcent daju krivo protumačenim seksualnim (intimnim) radnjama nego onome što je doista važno-
a to je da živimo u miru. bez ratova (bilo koje vrste), nasilja i zlostavljanja..

CF
09.11.2003., 08:58
.................................................. .Somebody save me
I don't care how you do it

Chloe kaže:

Zar sam ja ostavila dojam da sudim i šaljem u pakao one koji masturbiraju? :eek

da, chloe!!! upravo se dobiva takav dojam!!
eto zato su forumi super jer se razgovorom osvjetljava tema i uklanjaju se nesporazumi..
koje je blasie čak htjela zatvoriti! ali ipak smo napravili pomak na bolje razumjevanje teme!

sjeti se primjera od početka ovog topica....

ljetopisac
13-10-2003 08:14 sluzbeni stav katolicke crkve je da se radi ne samo o neurednosti, nego cak stovise o prilicno teskom grijehu.

jedan od forumaša je upravo takav dojam dobio od crkvenjaka koji mu je upravo to rekao!!!:

Mr_Jones
20-10-2003 09:40 naš pop, kada smo bili klinci i još smo uvijek pohodili hram "božji", on je najviše inzistirao na tome, na ispovijedi ga je najviše morilo koliko je tko drkao, a na, recimo krađu, nije gledao kao na težak grijeh

Krkan
21-10-2003 08:03 onanija je grijeh!

Shady
to i nekako glupo i morbidno. Doista ne mogu zamislit takve ljude, osim ako su robijaši i sl.

Chloe kaže:

Želim grijeh pokazati takvim kakav je, neizmjerno grešnim. Svi smo mi grešni, ali upravo je u tome stvar - treba nam Spasitelj. Izmotavati se i tvrditi da požuda nije grijeh ili da seks prije ili izvan braka nije grijeh je ljudski ponos i pobuna protiv Boga - a to je naveći grijeh od svih. Da se smatraš pametnijim od Boga. Ili većim od Boga. Ili da smatraš kako sam sebe možeš spasiti i da ti Spasitelj nije potreban.

evo ja će uzeti sebe kao primjer..
rekla si da osobe koje ne etiketiraju požudu (dobrih ljudi) kao grijeh, te sve o seksu i braku (koje crkve nekima očito kao što se tu iz ovog chloinog primjera vidi nekršćanski uskraćuje :rolleyes: )
---> da takave osobe se smatraju pametnijim od boga, većim od boga i da se mogu sami spasiti i da ne trebaju spasitelja...

e pa..
ja razmišljam o požudi i seksu kako si ti opisala..
a istovremeno se nikako ne smatram pametnijim od boga, niti se nikako i u nikojem slučaju ne smatram se većim od boga...
i kroz razne situacije u životu u kojima sam se našao znam iz vlastitog iskustva da se ne mogu sam spasiti (jer mi je npr molitva ili crkva pomogla)
a pogotovo nikako ne smatram da mi ne treba spasitelj...!!
ja vrlo dobro znam da ljudi koji se smatraju većim od boga su ludi - da takve osobe nisu normalne jer su utemeljene na toksičnom stidu - upravo to o želji da se bude većim od boga - da su takve osobe utemeljene na toksičnom stidu piše u Bradshawovoj knjizi...
i ja nisam taj koji sam sebe naziva "Visosti" ili "Svjetlosti"... niti ikad budem takve budalaštine pričao.

Chloe kaže:

A to čine oni koji se izmotavaju i smanjuju Božje standarde čistoće i svetosti.

ne čine li to upravo neki crkvenjaci??
sama si rekla kako za bibliju
postoje razna tumačenja... kako znaš da tumačenja prihvaćena danas su ispravna?
i...
nisu li osobe koje su pisale takva tumačenja
sebi umislila da su pametnija od boga, da su veća od boga ako su same sebe stavili u tu funkciju da se proglašavaju većim od boga i biblije i da je tumače na svoj način?!?!...------>>i onda još da to nameću drugima!

Chloe kaže:

Bog je svet i nikakve tame nema u Njemu. On mrzi grijeh. On mrzi MOJ grijeh. On mrzi TVOJ grijeh. Nitko od nas nije poseban pa da njemu ipak Bog zažmiri na grijeh. Bog je apsolutno pravedan. Znate kako je rimska božica Justicija prikazivana: s povezom preko očiju i vagom u rukama? Tako je i Bog apsolutno pravedan.
Ali, o taj slatki "ali"! Ali on nas ljubi. On nas je toliko ljubio da je postao čovjek da uzme naše grijehe i spasi nas od propasti. To je najbitnije. Ništa drugo nije bitno.

bitno je da se razviješ kao osoba koja
zna raditi razliku između dobrog i zla..

sama si se sjetila jednog primjera gdje bi masturbacija dobro došla..
znači da još nisi prihvatila sva tumačenja i nisi upoznata sa svim činjenicama..--->>
-->i sa tim pravilom, niti nisi u mogućnosti definirati taj svoj grijeh..
;) jel da? ;)

Chloe kaže:

A ja kao kršćanka odgovaram na ovu temu, ne da sudim ikome,

hehe ! točno!!
i ja to radim... samo mene neki optužuju da sam naporan kada to radim

Chloe kaže:

A bludnost i svaka nečistoća ili pohlepa neka se i ne spominje među vama, kako dolikuje svetima! Ni prostota, ni ludorija, ni dvosmislene šale, sve što se ne priliči, nego radije zahvaljivanje! Jer dobro znajte ovo: nijedan bludnik, ili bestidnik, ili pohlepnik - taj idolopoklonik - nema baštine u kraljevstvu Kristovu i Božjemu. Nitko neka vas ispraznim riječima ne zavarava: zbog toga dolazi gnjev Božji na sinove neposlušne.
Efežanima 5:3-6

again,
potrebno je pogledati sveukupan dio o galaćanima gdje se spominje taj dio:

Poslanica Galaćanima

očito je da se tu opisuju 2 vrste ljudi,
nikako da se grijehovi zlostavljača pripisuju/žrtvuju/doniraju dobrim ljudima

Chloe kaže:

Isus:
"A ja vam kažem da je svaki koji s požudom pogleda ženu već - u svom srcu - s njom učinio preljub." Matej 5:28

hehe...
tu se nikako ne spominje onanija...
štoviše, ovaj dio bi ja mogao upotrijebiti na jednom drugom mjestu

.................................................. ......Just save me, save
Come on I've been waiting for you

CF
09.11.2003., 09:12
Shady kaže:
Chloe je u pravu! Biblija veoma jasno osudjuje h...
.....
Zagore,
Qur'an časni takodjer na mnogo mjesta govori pokudno o ....
No ovdje se govori o homosexualizmu, već isključivo o masturbaciji, pa ... da ne prozivamo Cro Peda, ili kako se već on zove. :D

Shady, :rolleyes:
da na kraju si se sjetio da ovdje se ne rapravlja o tome,
ali si prije toga ih izvrijeđao i izrekao laži i kriva tumačenja da se nekoga osudi i sprovedu licemjerni standardi...

zašto to spominješ tu,
ako si mene optužio da ja to radim..

i još si sam izjavio kako je tebi pričati o tome gnjavaža??!!

a sam to sada radiš i prvi počinješ s time!! :eek:

zašto??

evo tvojih riječi da te podsjetim:

Chat room
Shady 08-11-2003 01:52 Moraju li pederi baš svaki topic na ovom forumu ugnjaviti, pa i ovaj, namijenjen običnom chatanju običnih ljudi...?!?
Ima li šanse da se na Monitoru otvori podforum namijenjen pederima, pa da nas tako oslobode svojih trauma i cmizdrenja?

drži se teme , SHady,
i ako ne žeiš da te se toliko gnjavi,
ne započinji gnjaviti prvi!!!

CF
09.11.2003., 09:22
El-Kalem kaže:
Pozdravljam Chloevo razmisljanje, zaista razborito i duhovito. :)
Izdvajam mudre rijeci:
"Naravno da ima, uvjetno rečeno, i većih grijeha od ovog i da je važnije imati dobar karakter itd., ali ova je navika često kao ropstvo, a biti rob nije ono na što su kršćani pozvani. Isus Krist je došao osloboditi ljude! Zašto bih onda bila zarobljena??"
:top

ne smetni sa uma:

1)
sam shady je rekao da se u kuranu onanija ne spominje-
zašto onda podržavaš osuđivanje onanije?

2)
zašto je zarobljena, pita se chloe?
pa zato što je ljudsko biće..
nije veća od boga, nije pametnija od boga.. baš kao svi mi--
ljudsko je biće..

a očito želi biti veća od toga.. želi biti bog...
zapravbo je rob tome da postane bog i da bude veća od boga...
nioje joj cilj da bude normalno, ljudsko biće, sa svim svojim greškama i nedovršenostima,
već želi biti veća od boga i robuje lažnim vrjiednostima, lažnim tumačenjima biblienm koje ju sile na perfekcionizam i nedostizljive standarde da postane više od onoga što je - čovjek.

3)
i iako je ovdje točno rekla da je isus došao da nas oslobodi , i da je roblovanje zabr(t)anjeno prema bibliji i isusu/bogu,
ona je sama izjavila ovo:

Chloe 07-11-2003 23:51
U isto vrijeme, Pavao i ostali apostoli nazivali su se robovima Kristovim (doslovno u grčkom). Haleluja! Ja želim biti dobrovoljna Kristova robinja.

odakle onda jednoj kršćanskoj osobi ideja da se bude rob??
a biblija to izričito zabranjuje.. i bog je naposljetku i dao svog jedinog sina za tu naredbu?
možda jedino da ipak postoje različita tumačenja biblije..
da neki predoslovno shvaćaju neke dijelove..
a neki ne gledaju cijelu bibliju nego se fiskno drže nekih dijelova..

CF
09.11.2003., 09:26
zagor kaže:

znajte da ljudi tumace bibliju i kur'an kako im odgovara. tako neki vide pakao i grijeh i zabrane na svakom koraku.
neki vide sklad a neki kontradikcije.
neki vide da je isus bog a o tome ni rijeci.
neki vide trojstvo a o trojstvu ni rijeci.

kakva je u covjeka dusa takvo i tumacenje.

CF
09.11.2003., 09:32
nisi li ti blaise upravo dozvolila ILu da skrene sa ove teme i priča o homićima?
još ih je izvrijeđao
(zbog čega bi ako se sprovađaju pravila foruma,

Klikom na gumb "Prihvaćam pravila Foruma" obvezujete se da nećete objavljivati uvredljive poruke po bilo kojoj osnovi - rasnoj, nacionalnoj, vjerskoj. Ne dopušta se objavljivanje vulgarnih, prijetećih poruka i svih ostalih koje nisu u skladu sa zakonom.

trebao biti izbrisan--??!)

i rekao laži koji zahtjevaju zbog toga odgovor - koji mu nisam dao poštujući tvoju odredbu o post-ovima vezane uz gayeve....

Blaise kaže:

Iako se neki spretno izmotavaju, ako prelazak na homoseksualne teme znaci da je tema potrosena, mozemo je zatvorit?

ili bi htjela ju zatvoriti jer ja ovdje ne pričam o homićima,
ljudima se očito ova tema sviđa i pošto sam ja ovdje, ne bi imala G. Psicinih argumenata kako ja samo o homićima pričam?

Chloe
09.11.2003., 18:07
i na kraju,
požuda se ne osuđuje dakle kao požuda u svima
već baš kao što je opisano:
kao požuda koja se javlja u zlih ljudi--

zli ljudi će zlorabiti požudu, ne normalni ljudi--
jer oni to nisu u stanju napraviti!!

O čemu ti to pričaš? Hajde mi objasni KAKO se požuda NE osuđuje kod svih, već se samo osuđuje požuda zlih ljudi?? :confused:
Gdje ti to vidiš u Bibliji?

Da li je Isus rekao da tko pogleda s požudom je već počinio preljub? Da, Isus je to rekao. Da li je preljub grijeh u Bibliji? Jasno da jest. Da li je onda pogledati nekog s požudom - grijeh? Da, jest.

1)
ja samo tumačim ono što piše : spominje se vrlo lijepo da tijelo nije važno već duh..

Gdje se to spominje??

Učenje Biblije je da je čovjek duh, duša i tijelo i nijedan se aspekt ne negira ili naziva lošim. Grčka riječ za tijelo u ovom kontekstu je soma i označava fizičko tijelo. Druga grčka riječ koja se pojavljuje u Bibliji u jednom drugom kontekstu je riječ sarx i ona se odnosi na grešnu, tjelesnu narav čovjeka. Biblija naučava da je čovjek mrtav u svojim grijesima sve dok se ne pokaje i ne pozove Isusa u svoj život - događaj koji se zove novo rođenje: tada njegov duh biva oživljen i on postaje novo stvorenje u Isusu Kristu. Međutim, njegova duša (um, emocije, volja) ne biva nanovo rođena, već kršćanin mora obnavljati svoj um i suobličavati se Bogu. Znači, Biblija tu staru (tjelesnu) narav još naziva stari čovjek, a novu narav koju dobiva prilikom novog rođenje - novi čovjek. Stari čovjek ili tjelesna narav ili samo - tijelo - je ona grčka riječ koju sam spomenula (sarx) i na to Pavao misli kada nabraja djela tijela. Dakle, fizičko tijelo kao takvo nije loše, već je loša tjelesna narav koja prirodno (jer joj je to narav odn. priroda) vodi u one nabrojane grijehe i na kraju u smrt.
Zato Pavao često piše u poslanicama o stvarima kao što su: obnavljanje uma, ispunjavanje uma Kristovom mišlju, Božja Riječ; zatim, im kaže da svuku starog čovjeka sa njegovim zlim djelima; da usmrte tijelo (tjelesnu narav), i sl.
Drugim riječima, iako je netko doživio novo rođenje i sada služi Bogu i živi za Njega, on ipak ima tjelesnu narav i mora se - da citiram Bibliju (posl. Hebrejima) - do krvi oduprijeti grijehu, mora obnavljati svoj um, mora dopustiti Duhu Svetom da ga mijenja. Dakle, ako kršćanin pogleda neku lijepu ženu (ili u tvom slučaju muškarca :rolleyes: ) i počne ju promatrati s požudom te tako dopusti da se to dalje razvija i da ju on poželi u seksualnom smislu iako mu ona nije žena, on čini grijeh. To je njegova stara narav koju on mora usmrtiti. Kako? Mora sa svojim očima sklopiti savez da neće žene gledati s požudom. Job 31:1

Jesam li već rekla da to nije lako?
Ne, to nipošto nije lako; ali Duh Sveti, koji je naš Pomoćnik, stvarno može pomoći nam u tome. Potrebno je donijeti odluku i biti čvrst; i ja vjerujem da je to prava muževnost.

Ili kao što sam negdje pročitala: Biti muško pitanje je rođenja. Biti muškarac pitanje je izbora. :)

Isto tako i za žene, naravno. :) I žene isto tako griješe seksualno, s požudom pogledaju muškarce itd. Ali kod njih je to sve skupa nešto drukčije, ako ćemo generalizirati... kod njih to ide preko emocija, ne primarno preko očiju. No to nije tema. :) Sve u svemu, i kod muškaraca i kod žena, radi se o istom grijehu.

jurislav
09.11.2003., 18:42
Odlično! :top:

Chloe
09.11.2003., 18:58
zabraniti onaniju bi bilo kao staviti flaster na ranu kojoj treba operacija nutarnjeg tkiva...

Svašta! :D

Daj molim te!

Kao prvo, još nitko nije umro od nedostatka orgazma. :o

Kao drugo, ako Bog kaže da je nešto grijeh, onda je to grijeh koliko god osjećaj bio dobar.

Da, masturbacija se direktno ne spominje u Bibliji. Ali, možemo sa sigurnošću tvrditi da, s obzirom na to da je Isus rekao da "je svaki koji s požudom pogleda neku ženu već - u svom srcu - s njom učinio preljub", masturbacija u braku grijeh. Znači, gledati npr. pornografski časopis i masturbirati tijekom toga je OČITO grijeh. To je nepobitno.

Ako za oženjene pogledati s požudom ženu - prema Isusovom standardu - isto što i otići u krevet s njom; onda isto vrijedi i za neoženjene muškarce.

Ljudi kažu da je to imperativna potreba jer se nakupi velika seksualna napetost koja se mora otkloniti. Međutim, otkud ta seksualna napetost? Što ako se ona nakupila kada je čovjek gledao pornografiju na Internetu? Ili je gledao neki film gdje trčkaraju polugoli ljudi?

Nije li se ta seksualna napetost onda nakupila zbog tih stvari? Ako se seksualna napetost nakupi kroz grijeh (gledanje pornografije npr.), nije li onda i otklanjanje te tenzije masturbiranjem također grijeh?

Kako to da oni koji su masturbirali dok nisu bili oženjeni uglavnom nastavljaju masturbirati i kada se ožene (mislim naravno na one koji žele služiti Bogu, ne na svjetovne ljude koje je baš briga za pitanje vlastite čistoće pred Bogom)? Zato što je to ropstvo. Zašto biti rob?

Barem u 98% slučajeva, masturbacija uključuje mentalne fantazije ili pornografiju. Kako onda netko može reći da to nije grijeh?

Sve ovo ja govorim samo iz jednog razloga: da svi ljudi shvate da su Božji standardi čistoće, svetosti i pravednosti toliko visoki da ih nitko od nas ne može doseći. Svima nam je potreban Spasitelj. Nitko od nas ne može odlučiti jedan dan da će se popraviti i da više neće griješiti i uspjeti u tome. Nitko neće uspjeti. Sto posto. Zato nam je potreban Spasitelj - Isus Krist. On preuzima naše grijehe na Sebe i tako nas miri s Ocem Nebeskim.

Samo s pomoći Duha Svetog možemo se promijeniti. Potrebna nam je promjena srca, promjena naravi; a to je nemoguće bez Božjeg dodira. Samo On može promijeniti našu grešnu narav, promijeniti nam srce da odjednom grijeh više nije privlačan, odjednom grijeh nam je odvratan, odjednom više ne želimo činiti što smo nekad činili tako rado.

Chloe
09.11.2003., 19:08
moje je mišljenje - ono što sam pročitao u bibliji
i moja cjelokupna duhovna i bilo kakva iskustva -->
se svode na to da jedino na što čovjek mora paziti nije seks već da ne bude zao i bezobrazan i negostoljubiv...
kada je čovjek ok kao osoba- sve ostalo pada na svoja mjesta.. i tu nema nikakvih grijehova i posizanja za samo kontrolama..

Ako si nanovo rođen i iskusio si Božji dodir, nećeš biti zao, nezobrazan, negostoljubiv itd., ali također nećeš s požudom gledati ljude i poželjeti ih odvesti u krevet, nećeš imati vanbračne seksualne odnose; također nećeš krasti, varati, iskorištavati, ogovarati...

Ako ljubiš bližnjega svoga kao samoga sebe, to se odnosi na SVE aspekte, ne isključuje seksualnost.

Zagor:vi polazite od toga da je masturbacija grijeh. potpuno netacno i odakle vam pravo da odlucujete sta je grijeh. navodite neke primjere gdje se uopste i ne spominje rijecju masturbacija i onda to tumacite kako vam odgovara.

Ne spominje se TA riječ, ali se puno govori o ugađanju samom sebi, o sebeljublju iliti sebičnosti... Također se govori o požudi i o tome kako je samo poželjeti nekoga tko ti nije supružnik, kao da si počinio preljub. Govori i o tome kako je seks prije ili izvan braka grijeh, o razuzdanosti i seksualnoj nečistoći, itd.

Meni je to dosta. Stvarno puno Biblija govori o ovoj temi. :eek:

Chloe
09.11.2003., 19:39
ja razmišljam o požudi i seksu kako si ti opisala..
a istovremeno se nikako ne smatram pametnijim od boga, niti se nikako i u nikojem slučaju ne smatram se većim od boga...
i kroz razne situacije u životu u kojima sam se našao znam iz vlastitog iskustva da se ne mogu sam spasiti (jer mi je npr molitva ili crkva pomogla)
a pogotovo nikako ne smatram da mi ne treba spasitelj...!!

Možda ti to ne misliš svjesno, ali djelima to pokazuješ. Znaš kako ljudi kažu da su vjernici, ali su PRAKTICIRAJUĆI ateisti... Tako i ti, kažeš da vjeruješ, ali ne pokoravaš se Bogu. Nisi odlučio nikad u svom životu da ćeš se podložiti Bogu i poniziti se pred Njim i prihvatiti da je On u pravu. Nego i dalje raspravljaš s Bogom. Poznato mi je to, jer sam i sama bila u toj situaciji. Raspravljala sam s Bogom i nisam se htjela poniziti pred njim jer sam "znala bolje."

ne čine li to upravo neki crkvenjaci??
sama si rekla kako za bibliju
postoje razna tumačenja... kako znaš da tumačenja prihvaćena danas su ispravna?

Ček malo! Ako u Bibliji piše: "Opraštajte jedni drugima", kako se to može protumačiti osim doslovno tako kako piše?!
Ne postoje razna tumačenja o očitim stvarima. Nemoguće.

sama si se sjetila jednog primjera gdje bi masturbacija dobro došla..

Nisam rekla da bi dobro došla. :D
Rekla sam da bi to bila drukčija situacija...
Mislim da bi tu "dobro došla" samokontrola; ali kad bi se muž ili žena i samozadovoljili, ne vidim tu smak svijeta :D, jer se ipak radi o supružnicima i o čežnji koju osjećaju jedan prema drugome.
Ali samokontrola bi bila baš super u toj situaciji. :o Na muci se poznaju junaci. :D

znači da još nisi prihvatila sva tumačenja i nisi upoznata sa svim činjenicama..--->>
-->i sa tim pravilom, niti nisi u mogućnosti definirati taj svoj grijeh..
jel da?

Hm? Ne kuzim sto želiš reći... Kako nisam prihvatila sva tumačenja i nisam upoznata sa svim činjenicama??
Ja govorim o gornjem slučaju teoretski jer nisam udana pa ne znam kako je to biti razdvojena od muža, a čeznuti biti s njim. Naslućujem :D, ali ne znam kako je to, pa samo teoretski i mogu o ovome pričati...
Ali mislim da SAMO u tom slučaju masturbacija nije grijeh.

tu se nikako ne spominje onanija...
štoviše, ovaj dio bi ja mogao upotrijebiti na jednom drugom mjestu

Da, ovdje se to ne spominje, ali gore sam malo o tome pisala... One thing leads to another. Ako s požudom budeš gledao nekog, seksualno ćeš se uzbuditi, stvorit će se tenzija... i... jel' te?
:no: :nono:

Chloe
09.11.2003., 19:51
zašto je zarobljena, pita se chloe?
pa zato što je ljudsko biće..
nije veća od boga, nije pametnija od boga.. baš kao svi mi--
ljudsko je biće..

a očito želi biti veća od toga.. želi biti bog...
zapravbo je rob tome da postane bog i da bude veća od boga...
nioje joj cilj da bude normalno, ljudsko biće, sa svim svojim greškama i nedovršenostima,
već želi biti veća od boga i robuje lažnim vrjiednostima, lažnim tumačenjima biblienm koje ju sile na perfekcionizam i nedostizljive standarde da postane više od onoga što je - čovjek.

Želim biti veća od Boga? :D

Ne, želim služiti Bogu, želim živjeti za Njega, umrijeti za Njega, izgorjeti za Njega...

Ne, želim da On bude sve veći u mom životu, a ja sve manja i manja...

Želim da mogu zajedno s Pavlom reći: "Živim, ali ne više ja, nego živi u meni Krist. A što sada živim u tijelu, u vjeri živim u Sina Božjega koji me ljubio i predao samoga sebe za mene." Galaćanima 2:20

odakle onda jednoj kršćanskoj osobi ideja da se bude rob??
a biblija to izričito zabranjuje..

Da, rob Kristov.

Biblija da to zabranjuje?! :eek:

Želim biti robinja Kristova... To znači: želim se dobrovoljno staviti Njemu u službu... Služiti Mu, ići gdje god želi da idem, raditi što god On želi da radim... Ne pripadam sebi, jer sam kupljena Njegovom krvlju - ja pripadam Kristu. Njegovo sam vlasništvo.

Zaista: kršćani su doslovno Njegovo vlasništvo. Skupo je za nas platio. Svojim životom.

A opet... samo u Kristu možeš zaista biti slobodan. SAMO u Njemu.

Joj, što sam se natipkala... :D

bona soror
09.11.2003., 20:18
Shady kaže:
Chloe je u pravu! Biblija veoma jasno osudjuje homosexualizam! Posebno Stari Zavjet, gdje je za pedere propisano ubojstvo kamenovanjem, baš kao i za one koji su nepokorni roditeljima, ili za one koji vode ljubav sa zivotinjama, i sl. Po meni, dužnost je svakog kršćanskog vjernika ukazivati na ovo...

Levitski zakonik, točno.
Samo, tamo je ista kazna (kamenovanje) predviđena i za ženu koja za vrijeme menstruacije (dok je nečista) izađe iz kuće ili ima fizički kontakt sa zakonitim mužem. A da ne spominjemo neke još bizarnije detalje, s istog izvora.
Mislite li da je sve što piše u L.Z. u redu? I primjenjivo u našim vremenima?:confused:

CF
09.11.2003., 21:10
osim u onim explicitnim navodima ima toga još po bibliji..
ok , tražila si.. evo ih :)

Chloe kaže:
O čemu ti to pričaš? Hajde mi objasni KAKO se požuda NE osuđuje kod svih, već se samo osuđuje požuda zlih ljudi?? :confused
Gdje ti to vidiš u Bibliji?

IVAN 7-7
Vas svijet ne može mrziti, a mene mrzi, jer ja svjedočim o njemu da su mu djela zla.

- tu se spominju zla djela... ne misli ili požude
već zla djela-- a to je zlostavljanje, neljubaznost, agresivnost, ubijanja i prijetnje itd... negativna , zla djela koja čine zli (ne dobri) zli ljudi.

APOSTOLSKA DJELA
3-26
Najprije je vama Bog podigao i poslao Slugu svoga da vas blagoslovi - da vas svaki pojedini od vas obrati od svoje zloće.

- znači važno je da se ne bude zla osoba.

RIMLJANIMA
12-13
Pritječite u pomoć svetima u potrebama! Gostoljubivost revno njegujte!

- znači negostoljubivi su ljudi koji nisu na strani Boga, gostoljubivost je nešto što je vrlo važno Bogu - znači društveno dobra osoba - ne zla.

RIMLJANIMA
14- 18
Tko zbilja ovim služi Kristu, ugodan je Bogu i mio ljudima.
19 Prema tome, težimo za onim što promiče mir i uzajamnu izgradnju!

- još jedna poruka u Bibliji gdje se ljudi djele na zle i dobre-
da onaj koji je mio ljudima (tj društven) je mio Bogu. Ne spominje se nikakva požuda... nije li zapravo mio ljudima onaj koji im i daje svoju ljubav?? cjenjenejm njihove ljepote - izgleda ili tijela npr?

i sada slijedi udarni izvod u Bibliji koji potvrđuje moje stavove:

RIMLJANIMA
14 - 20
Ne razaraj Božja djela zbog jela! istina,
sve su stvari čiste, ali su zlo za čovjeka koji ih jede sa zlom savješću. (.....)
22 (,,,)Blago onomu koji ne osuđuje samog sebe u onom za što se odlučuje! 23 Ali koji unatoč svojim sumnjama jede, sam sebe osuđuje jer ne postupa postupa po čvrstom uvjerenju. A sve što se ne čini po čvrstom uvjerenju grijeh je.

ima toga još!!

evo, o duhu još:

KORINĆANIMA I
2-4 Moja riječ i moje propovjedanje nije se sastojalo u uvjerljivim riječima mudrosti, već u očitovanju Duha i snage.

KORINĆANIMA I
13 - 13
Sada ostaje vjera, ufanje i ljubav - to troje - ali je najveća među njima ljubav.

- need i say more here?
ljubav je veća od vjere!! sam bog/biblija to kaže! :eek:

a sada vidimo kako je ta ljubav opisana....
da li se spominje požuda kao grijeh? ili je važno da se bude dobar kao osoba:

KORINĆANIMA I
13 - 4
Ljubav je strpljiva, ljubav je dobrostiva;
ljubav ne zavidi, ne hvasta se,
ne oholi se
5 Nije nepristojna, ne traži svoje, ne razdražuje se, zaboravlja i prašta zlo;
6 ne raduje se nepravdi, a raduje se istini

- eksplicitno se vidi da živčani ljudi, agresivni i negostoljubivi su fous bibliji kao nešto što je loše - i pazi tu su spominjane karakteristike ljudi - njihov duh, duhovno stanje-- ne tjelesno, ne tijelo..

zapravo ovdje se i spominje tijelo... ali kao nešto nevažno prema Bogu (tj ljubavi):

KORINĆANIMA I
13 - 3
kad bih tijelo svoje predao da se sažeže, a ljubavi ne bih imao,
ništa mi koristilo ne bi.

da li ti je jasnije sada chloe?

ima toga još---

EFEŽANIMA
6-17
Prihvatite kacigu - ono čim se spasava - i mač Duha, to jest riječ Božju

- znači duh je važan, to je Bog.. tijelo se ne spominje kao nešto važno i čemu se obraća neka pozornost..

SOLUNJANIMA II
3 - 2
i da se mi oslobodimo od pokvarenih i zlih ljudi: svi naime nemaju vjere

-jasna podjela na zle i dobre ljude..

evo još:

SOLUNJANIMA II
3-6 Naređujemo vam, braćo , u ime našeg Gospodina Isusa Krista da se klonite svakog brata koji beposliči i ne slijedi predaju koju ste primili od nas
3-15 Ali ga ne smatrajte za neprijatelja, već ga opomenite kao brata!

ima jooooš:

HEBREJIMA
10-24 I pazimo jedan na drugog da se potičemo na ljubav i dobra djela!

- dobra a ne zla djela su važna..

JAKOVLJEVA
4-17 Tko dakle može dobro činiti, a ne čini, počinja grijeh

PETROVA II
2-12 A spomenuti, poput nerazumnih životinja koje su po prirodi određene da budu hvatane i ubijane, uvredljivim riječima napadaju ono što ne poznaju, te će biti uništeni kao i one

- opet u fokusu je "zloća" neke osobe- njena karakteristika po duhu, psihi...ne po tijelu

opet. explicitne podjele na zle i dobre ljude, te pozivanje na ljubav---

IVANOVA I
2 - 11 Ali tko mrzi svoga brata, u tami je; on živi u tami i ne zna kamo ide, jer mu je tama zaslijepila oči
3-11 Jer je ovo poruka koju smo čuli od početka: ljubimo jedan drugoga!
3-12 (....) A zašto ga umori? Jer su njegova djela bila zla, a djela njegova brata pravedna.
4-11 Ljubljeni, ako je Bog nas tako ljubio, i mi moramo ljubiti jedan drugoga
4-16 (...) Bog je ljubav: tko ostaje u ljubavi, ostaje u Bogu i Bog u njemu.

GALAĆANIMA
6-1 Braćo, ako i upadne tko u kakav prekršaj, takvoga vi duhovni ispravljajte u duhu blagosti!
6-2 Nosite bremena jednog drugoga, te ćete tako ispuniti zakon Kristov!

- u 6-2 biblija praktički pozova na grijeh!! :eek:

o tijelu, o biblijinom/božjem pogledu na tijelu.. evo ovo, and you can eat your shorts out ;) :

6-4 Neka svatko ispita svoje vlastito tijelo, pa će tada jedino naći razlog slave, a ne u drugome

:eek: :eek:

jasno sada chloe?

možeš gledati na tvoja dosadašnja tumačenja biblije kao na matrix...
koji ti je bio nametnut....
možeš nastaviti vjerovati u svoja dosadašnja vjerovanja i dogme--- ali ako ikoga osuđuješ koristeći bibliju, znaj da moraš razmisliti dvaput, ako ćeš koristiti bibliju kao alat nekakve/bilo okakve osude---
meni se čini, da je tebi (ne mislim samo na tebe chloe) doista stalo do ljudi - da bi ti (i svatko pout tebe) onda dosta iskazivao ljubav prema drugima i razumjevanje,,,nikako pokudu i prijetnje biblijom - koja su na kraju krajeva neproduktivna - kao što MR Jonesov primjer iz RL pokazuje..

Chloe kaže:

Da li je Isus rekao da tko pogleda s požudom je već počinio preljub? Da, Isus je to rekao. Da li je preljub grijeh u Bibliji? Jasno da jest. Da li je onda pogledati nekog s požudom - grijeh? Da, jest.

hehehe :D

a što je Isus rekao Chloe?
da te podsjetim?

evo, ovo su njegove riječi:

MATEJ
13 - 34
Sve je to Isus govorio narodu u usporedbama i ništa mu nije rekao bez usporedaba.
35 da se ispuni proročka riječ: 'U usporedbama ću progovoriti: otkrit ću skriveno..

znači, mi ne možemo uzimati kristove riječi zdravo za gotovo--
on je govorio u usporedbama...!!!!
nitko ne zna što je govorio!!
a pošto je isus bog - onda je cijela biblija pisana u usporedbama!!!

spominje se vrlo lijepo da tijelo nije važno već duh..
Chloe kaže:

Gdje se to spominje??
Učenje Biblije je da je čovjek duh, duša i tijelo i nijedan se aspekt ne negira ili naziva lošim. Grčka riječ za tijelo u ovom kontekstu je soma i označava fizičko tijelo. Druga grčka riječ koja se pojavljuje u Bibliji u jednom drugom kontekstu je riječ sarx i ona se odnosi na grešnu, tjelesnu narav čovjeka. Biblija naučava da je čovjek mrtav u svojim grijesima sve dok se ne pokaje i ne pozove Isusa u svoj život - događaj koji se zove novo rođenje: tada njegov duh biva oživljen i on postaje novo stvorenje u Isusu Kristu. Međutim, njegova duša (um, emocije, volja) ne biva nanovo rođena, već kršćanin mora obnavljati svoj um i suobličavati se Bogu. Znači, Biblija tu staru (tjelesnu) narav još naziva stari čovjek, a novu narav koju dobiva prilikom novog rođenje - novi čovjek. Stari čovjek ili tjelesna narav ili samo - tijelo - je ona grčka riječ koju sam spomenula (sarx) i na to Pavao misli kada nabraja djela tijela. Dakle, fizičko tijelo kao takvo nije loše, već je loša tjelesna narav koja prirodno (jer joj je to narav odn. priroda) vodi u one nabrojane grijehe i na kraju u smrt.
Zato Pavao često piše u poslanicama o stvarima kao što su: obnavljanje uma, ispunjavanje uma Kristovom mišlju, Božja Riječ; zatim, im kaže da svuku starog čovjeka sa njegovim zlim djelima; da usmrte tijelo (tjelesnu narav), i sl.
Drugim riječima, iako je netko doživio novo rođenje i sada služi Bogu i živi za Njega, on ipak ima tjelesnu narav i mora se - da citiram Bibliju (posl. Hebrejima) - do krvi oduprijeti grijehu, mora obnavljati svoj um, mora dopustiti Duhu Svetom da ga mijenja. Dakle, ako kršćanin pogleda neku lijepu ženu (ili u tvom slučaju muškarca :rolleyes ) i počne ju promatrati s požudom te tako dopusti da se to dalje razvija i da ju on poželi u seksualnom smislu iako mu ona nije žena, on čini grijeh. To je njegova stara narav koju on mora usmrtiti. Kako? Mora sa svojim očima sklopiti savez da neće žene gledati s požudom. Job 31:1

Jesam li već rekla da to nije lako?
Ne, to nipošto nije lako; ali Duh Sveti, koji je naš Pomoćnik, stvarno može pomoći nam u tome. Potrebno je donijeti odluku i biti čvrst; i ja vjerujem da je to prava muževnost.

Ili kao što sam negdje pročitala: Biti muško pitanje je rođenja. Biti muškarac pitanje je izbora. :

Isto tako i za žene, naravno. : I žene isto tako griješe seksualno, s požudom pogledaju muškarce itd. Ali kod njih je to sve skupa nešto drukčije, ako ćemo generalizirati... kod njih to ide preko emocija, ne primarno preko očiju. No to nije tema. : Sve u svemu, i kod muškaraca i kod žena, radi se o istom grijehu.

mislim da sam Ti odgovorio na to pitanje

.................................................. ......................We come One

Blaise
09.11.2003., 21:23
Chloe kaže:

Sve u svemu, i kod muškaraca i kod žena, radi se o istom grijehu.

Ne diram tvoja vjerovanja, to je iskljucivo tvoja stvar.

Medjutim, postoji ogromna razlika izmedju muskaraca i zena u cisto fizioloskom smislu i "grijeh" nikako nije isti.

CF
09.11.2003., 21:30

Chloe kaže:
Svašta! :D
Daj molim te!
Kao prvo, još nitko nije umro od nedostatka orgazma. :o

a kada sam ja to rekao??

ali , odbijanje sexa, normalnih stvari uz sex.. razvija psihičke bolesti.... da li si ikad čitala o serijalnim ubojicama po americi - sve imaju istu stvar - da su sexualno bili postiđivani i osjećaj krivnje vezan uz seks ih sve povezuje..

malo razmisli o sljedećem tekstu:

SPUTAVANJE SPOLNOG NAGONA STIDOM
Vjerovatno nijedan aspekt ljudskih djelatnosti nije toliko disfunkcionalno postiđivan koliko spolnost.
Spolnost je srž ljudskog sebstva. Spol nije nešto što činimo, to je ono što jesmo. To je prvo što opazimo na drugome. Spolnost je osnovna činjenica u svih bića. Da ugasimo taj nagon, zatrli bismo čovječanstvo u roku od 120 godina.
Naša je spolna energija (libido) naša jedinstvena inkarnacija sam životne sile. Kada nam postiđuju spolni nagon, postiđuju nas do same biti.
Sva su djeca prirodno znatiželjna u vezi sa spolnošću.

hmm.. :misli: makes you think, kaj ne? :misli:

Chloe kaže:

Da, masturbacija se direktno ne spominje u Bibliji.

thank you chloe.
that's all i wanted to hear

Chloe kaže:

Ali, možemo sa sigurnošću tvrditi da, s obzirom na to da je Isus rekao da "je svaki koji s požudom pogleda neku ženu već - u svom srcu - s njom učinio preljub",
Kao drugo, ako Bog kaže da je nešto grijeh, onda je to grijeh koliko god osjećaj bio dobar.

hehe :D
da..
i isus je to rekao..
ali..
to je rekao u usporedbama:
MATEJ
13 - 34
Sve je to Isus govorio narodu u usporedbama i ništa mu nije rekao bez usporedaba.
35 da se ispuni proročka riječ: 'U usporedbama ću progovoriti: otkrit ću skriveno..

njegove riječi/biblija se očito ne može uzimati zdravo za gotovo

Chloe kaže:

Samo s pomoći Duha Svetog možemo se promijeniti. Potrebna nam je promjena srca, promjena naravi; a to je nemoguće bez Božjeg dodira. Samo On može promijeniti našu grešnu narav, promijeniti nam srce da odjednom grijeh više nije privlačan, odjednom grijeh nam je odvratan, odjednom više ne želimo činiti što smo nekad činili tako rado.

promjeniti normalnu prirodnu stvar? sa kojom smo rođeni?
zašto?
neki crkvenjaci su toliko zakačeni za prirodnost i ono što je prirodno, a onanija koja dolazi uz čovjeka je odjedanput neprirodna i nepoželjna!!

kako to?

~ ~ ~
Let ask ourselves what we would wish for most and then each put his share. Love and kindness, warm hearts, and stretched-out hand of tolerance: all the shining gifts that make peace on earth.
film BISHOP'S WHIFE, Cary Grant

CF
09.11.2003., 21:35
Blaise kaže:

Medjutim, postoji ogromna razlika izmedju muskaraca i zena u cisto fizioloskom smislu i "grijeh" nikako nije isti.

kako to misliš? što točno?
mislim da je ovdje riječ o nesporazumu..

chloe je mislila na grijeh vezan uz požudu-
koju osjećaju i žene i muškarci..

na što si ti točno mislila?

CF
09.11.2003., 21:47
.................................................. .....................Free Your Mind

Chloe kaže:

Ček malo! Ako u Bibliji piše: "Opraštajte jedni drugima", kako se to može protumačiti osim doslovno tako kako piše?!
Ne postoje razna tumačenja o očitim stvarima. Nemoguće.

SZ je pun neoprašajućeg i ljutog boga - koji ne daje nikakve primjere ljudima da opraštaju.

Chloe kaže:

Hm? Ne kuzim sto želiš reći... Kako nisam prihvatila sva tumačenja i nisam upoznata sa svim činjenicama??

npr. očito
nisi upoznata sa ovim navodom:

GALAĆANIMA
6-4 Neka svatko ispita svoje vlastito tijelo, pa će tada jedino naći razlog slave, a ne u drugome

Chloe kaže:

Naslućujem :D, ali ne znam kako je to, pa samo teoretski i mogu o ovome pričati...
Ali mislim da SAMO u tom slučaju masturbacija nije grijeh.

i to je početak..

našla si sama jedna primjer gdje apsolutna pravila u koja si vjerovala do sada počinju pucati i pokazuju svoju poroznost
;)

što ne znači nikako da ono što te čeka sada je anarhija i bezvlašće (čega bi se najvjerovatnije bojala)...
više bi rekao prava slika... do koje moraš sama doći -
bez ičijih objašnjavanja i tumačenja (čak niti mojih!!!! :eek: )

~ ~ ~
I'm trying to free your mind, Neil. But I can only show you the door. You're the one who'll need to walk through it.
You have to let it all go, Neil. Fear, doubt and disbelief. free your mind.
film THE MATRIX

Blaise
09.11.2003., 21:50
Prije nego sto je Chloe rekla ono sto sam citirala, govorila je o tome kako zene isto "grijese seksualno jer s pozudom gledaju muskarce", a to je rastumacila dalje time sto se stvara seksualna tenzija koja se mora oslobodit, a ako ne moze drugacije - masturbacijom.

Mislim da je to preveliko pojednostavljivanje stvari. To prvo.

Pozuda postoji i kod zena, naravno,:rolleyes: a koliko je taj dio razlicit od muskarceve pozude je sasvim drugo pitanje i nisam na to mislila kad sam odgovarala.

Tema je masturbacija, po Chloe je ona teski grijeh koji se eventualno moze opravdati u braku kad su supruznici razdvojeni.
Bila ona grijeh ili ne bila, ja sam rekla da postoji fizioloska razlika izmedju muskaraca i zena i da se oni po tom pitanju (masturbacije) ne mogu trpat u isti kos. Iz cisto fizioloskih razloga.
NIKAKO ne tvrdim da zene ne masturbiraju, da me ne bi netko krivo shvatio, ali ucestalost, potreba, itd. se ne moze mjeriti s muskarcevom iz cisto fizioloskih razloga, a ne samo zato jer mi "moramo voljeti".
Razumijes?

CF
09.11.2003., 22:05
.................................................. ................Heaven... Must be missing an Angel

uh,
ne želim Ti dati dojam
kao da te proganjam ili da ti želim promjeniti tvoje stavove
ili te vrijeđati kao da su neispravni... nikako.
ovaj tjedan sam shvatio da dajem takav krivi dojam ljudima
i odlučio sma upozoriti na to skoro svaki put kada komentiram nečije stavove-- :) ja mislim da:
Ti si slobodna u svojem izboru kako ćeš provesti svoj život i u što ćeš vjerovati...

osobno, ne slažem se sa ovim što si rekla...
jer toksičan stid nije samo kod osoba koje misle da su veće od boga,
već i kod osoba koje se smatraju manje vrijednima...
(god knows i've been that road myself many times)

također mislim da osoba koja se smatra robom religiji, bogu ili isusu, da radi svetogrđe istima..
jer je isus bio poslan da nas oslobodi, ne da nas zarobi :eek: :D
i nije li dominatna tema iz SZ upravo oslobođenje iz ropstva? ;)
ali taj moj stav i nije važan.

Chloe kaže:

Želim biti veća od Boga? :D

Ne, želim služiti Bogu, želim živjeti za Njega, umrijeti za Njega, izgorjeti za Njega...

Ne, želim da On bude sve veći u mom životu, a ja sve manja i manja...

Želim da mogu zajedno s Pavlom reći: "Živim, ali ne više ja, nego živi u meni Krist. A što sada živim u tijelu, u vjeri živim u Sina Božjega koji me ljubio i predao samoga sebe za mene." Galaćanima 2:20

Da, rob Kristov.

Biblija da to zabranjuje?! :eek:

Želim biti robinja Kristova... To znači: želim se dobrovoljno staviti Njemu u službu... Služiti Mu, ići gdje god želi da idem, raditi što god On želi da radim... Ne pripadam sebi, jer sam kupljena Njegovom krvlju - ja pripadam Kristu. Njegovo sam vlasništvo.

Zaista: kršćani su doslovno Njegovo vlasništvo. Skupo je za nas platio. Svojim životom.

A opet... samo u Kristu možeš zaista biti slobodan. SAMO u Njemu.

Joj, što sam se natipkala... :D

hehe :D i samo piši!!
samo daj.. :)

~ ~ ~
-Do you know what it is? The matrix is everywhere - it is all around us. Even now in this very room. You can see it when you look out your window, or when you turn on your television. You can feel it when you go to work. When you go to Church. When you pay your taxes. It is the world that has pulled over your eyes to blind you from the truth.
- What truth?
- That you are a slave, Neil. Like everyone else you were born in bondage. Born into prison that you cannot smell, or taste or touch. A prison for your mind.
Unfortunately, no one can be told what the matrix is.
You have to see it for yourself.
film THE MATRIX

CF
09.11.2003., 22:10
exactely!! :)

bona soror kaže:
Levitski zakonik, točno.
Samo, tamo je ista kazna (kamenovanje) predviđena i za ženu koja za vrijeme menstruacije (dok je nečista) izađe iz kuće ili ima fizički kontakt sa zakonitim mužem. A da ne spominjemo neke još bizarnije detalje, s istog izvora.
Mislite li da je sve što piše u L.Z. u redu? I primjenjivo u našim vremenima?:confused:

iako nisam znao to za žene da je to postojalo..
that is barbaric!!

ma meni je bilo odmah jasno kada sam čuo prije mnogo godina, još kao klinac, da arapi kažnjavaju nepolsušne bizarnim i okrutnim kaznama..
znao sam da svoja uvjerenja temelje na nečemu što su ili krivo protumačili .. ili previše doslovno-

CF
09.11.2003., 22:13
Blaise kaže:
Prije nego sto je Chloe rekla ono sto sam citirala, govorila je o tome kako zene isto "grijese seksualno jer s pozudom gledaju muskarce", a to je rastumacila dalje time sto se stvara seksualna tenzija koja se mora oslobodit, a ako ne moze drugacije - masturbacijom.

Mislim da je to preveliko pojednostavljivanje stvari. To prvo.

Pozuda postoji i kod zena, naravno,:rolleyes: a koliko je taj dio razlicit od muskarceve pozude je sasvim drugo pitanje i nisam na to mislila kad sam odgovarala.

Tema je masturbacija, po Chloe je ona teski grijeh koji se eventualno moze opravdati u braku kad su supruznici razdvojeni.
Bila ona grijeh ili ne bila, ja sam rekla da postoji fizioloska razlika izmedju muskaraca i zena i da se oni po tom pitanju (masturbacije) ne mogu trpat u isti kos. Iz cisto fizioloskih razloga.
NIKAKO ne tvrdim da zene ne masturbiraju, da me ne bi netko krivo shvatio, ali ucestalost, potreba, itd. se ne moze mjeriti s muskarcevom iz cisto fizioloskih razloga, a ne samo zato jer mi "moramo voljeti".
Razumijes?

hehe ;)
razumijem

ja sam se bojao tako komentirati
jer ne poznajem baš žene sexualno

ali sam pretpostavljao da to njima nije toliko "važno" kao nama dečkima

da, slažem se, razlike postoje - i ovo je jedna.,,,

iako koliko sam znam sa info kojima raspolažem, postoje i žene koje su "napaljene" na to kao baš i muški
:D

CF
09.11.2003., 22:17
hehe :D :D :D
ovo je zgodno od tebe Chloe

Chloe kaže:
Dakle, ako kršćanin pogleda neku lijepu ženu (ili u tvom slučaju muškarca :rolleyes: ) i...

ma evo pusa od mene Chloei

:kiss:

Chloe
09.11.2003., 23:12
Blaise kaže:

Grijeh je isti, to sam rekla. Što se grijeha kao grijeha tiče.

Naravno da postoji razlika, to nikad nisam negirala; čak sam pisajući što sam pisala u prvom redu imala muškarce u glavi... Ipak, što sam rekla, i dalje stoji: kako je došlo do toga da muškarac *mora* masturbirati: nekako se nakupila seksualna tenzija... Što je radio? Jel gledao pronografiju? Jel namjerno gledao film gdje se pojavljuju žene u mokroj odjeći kroz koju se naziru obline?
Kažu da muškarci barem svaka 72 prirodno, zbog proizvodnje sperme, imaju potrebu za izbacivanjem iste.
To je ta fiziološka potreba kod muškaraca, jel tako?
A iapk postoje muškarci koji su nekad masturbirali, pa onda odlučili da žele rasti u čistoći.... I zamisli što oni kažu - muškarci koji su odlučili posevetiti se Bogu: zato je Bog providio način za muškarca kako to riješiti bez grijeha - noćna plucija. Iliti ono što je popularno poznato kao "mokri snovi."
Ja nisam muško, mogu samo citirati što su neki muškarci rekli. I drugi potvrdili. Sigurno im nije lako u ovom svijetu gdje, kamo god se okrenuli, svugdje vidimo gole žene, seks...

Blaise
09.11.2003., 23:18
Chloe kaže:
I drugi potvrdili. Sigurno im nije lako u ovom svijetu gdje, kamo god se okrenuli, svugdje vidimo gole žene, seks...

A, jadni. :D:D To je svijet kakav su ONI stvorili. :eek:
Ali, to je skroz off topic.

Chloe
09.11.2003., 23:23
Blaise kaže:
Pozuda postoji i kod zena, naravno, a koliko je taj dio razlicit od muskarceve pozude je sasvim drugo pitanje i nisam na to mislila kad sam odgovarala.

Samo na trenutak sam bila tamo negdje prije spomenula da ta cijela priča kod žena (ako ćemo generalizirati) ide preko emocija, ne preko očiju kao kod muškaraca.
Žena će prije pasti na osjećaje i na ono što čuje, nego što će nekog muškarca samo tako poželjeti na seksualan način. Kažu da "muškarci daju ljubav za seks", a "žene daju seks za ljubav" ili drugim riječima, kada se žena zaljubi i da svoje srce, malo fali da da i svoje tijelo. Nijedno od toga nije bolje ili lošije ili nešto tako; to su jednostavno različitosti između muškaraca i žena.
Žene nemaju fiziološku potrebu za oslobađanjem nakumulirane seksualne napetosti kako imaju muškarci; ali tko kaže da im je zato lako?
Nitko tu ne negira te stvari; ja samo tvrdim da se NE MORA griješiti, da se NE MORA masturbirati. Jer ispadne kao da ako to ne činiš, ne znam... postat ćeš serijski ubojica ili nešto. :D
Jednako kao što ti od samozadovoljavanja neće izrasti dlake na dlanovima, neće ti ništa biti ni ako to ne budeš činio ili činila.
Ponavljam, stvar je najviše u tome da svoj um i srce punimo stvarima koje tamo ne pripadaju (slike golih žena, maštanje o nekom divnom muškarcu na tropskom otoku i kaj ja znam kaj još)... a onda to vodi u seksualnu nečistoću. Nekim nije ni stalo da budu blizu Bogu, ili da žive čisto; ali nekima je. A ja tima govorim.
Ostalima samo želim pokazati kako je visok Božji standard i kako smo SVI grešni i kako nitko od nas nije sam po sebi dostojan Boga.

Chloe
09.11.2003., 23:56
MATEJ
13 - 34

Sigurna sam da nisi glup kao što je glupost ovo što si ovdje napisao, with all due respect.

Ono što je Isus govorio u usporedbama je očito; npr. kada je dao prispodobu o sijaču ili o kralju koji je pozvao kljaste, hrome, jadne na svadbu...
A s druge strane, govorio je vrlo direktno o nekim stvarima; ukorio je licemjerne farizeje, i sl.

Kada je Isus rekao da je Božji standard čistoće takav da je dovoljno samo poželjeti nekoga pa da je u Božjim očima kao da je počinio preljub; ili kada je rekao da je dovoljno samo mrziti, da je to kao da si ubio; itd. I ne možeš sad ti doći i izmišljati o čemu se ovdje radi kad i malo dijete može vidjeti da Isus ovdje govori o nečem jako važnom - o Božjem standardu koji nitko od nas sam po sebi ne može doseći. Nema nijednog tko je bez grijeha, kaže Biblija.

Jesi ikad nešto ukrao? Kunu ili gumicu u školi?
Ako jesi, Biblija kaže da si lopov.*

Jesi li ikad slagao nekom nešto?
Ako jesi, Biblija kaže da si lažac.*

Jesi li ikad pogledao s požudom ženu, odn. muškarca?
Ako jesi, Biblija kaže da si preljubnik.*

Ti si, dakle, lažljivi lopov i preljubnik. Ako si samo jednom to učinio, lažljivi si lopov i preljubnik.*

I ja skup s tobom. Ja jesam učinila sve od ovog. I prekršila sam svaku od Božjih 10 Božjih zapovijedi: i imala sam drugih bogova uz Boga, i bila sam u idolopoklonstvu, i mrzila sam (to je kao da sam ubila), i s požudom sam pogledala na muškarca, i ukrala sam (cipelice za barbiku kad sam bila mala i neke nalijepnice)...

Evo grešnica sam, spašena milošću Božjom. Nisam mogla zaraditi svoje spasenje niti biti dovoljno dobra za SAVRŠENOG Boga. Milošću sam spašena, po vjeri. A On to nudi svima... Zove sve ljude. On je stvaran i može Ga se zaista upoznati.

* Ne mislim doslovno na tebe, Cro Faže, već se obraćam bilo kojem čitatelju u 2. licu jednine. Nemoj kaj zamerit.

Chloe
10.11.2003., 00:06
Blaise kaže:

To ja nisam rekla. Da, grijeh je; ali nije neki "smak svijeta" grijeh i ako i netko čini taj (ili bilo koji grijeh), Bog ga svejedno voli.

I nije stvar u samoj masturbaciji kao takvoj, već u nečistim i požudnim mislima iza tog čina.

Međutim, ako netko i robuje ovoj navici, nije to toliko strašno da nema iz toga izlaza ili nešto; ili da se treba sramiti toga ili misliti da ga ili ju Bog zbog toga odbacuje. Nipošto! Pročitala sam u jednoj knjizi, da barem 10 % ljudi (i žena i muškaraca) uopće nema problema s tim; 10 % ima ekstremnih problema s tim; a ostalih 80 % je u sivoj zoni između, i nekad imaju, nekad nemaju problema s tim, nekad se bore, nekad je sve ok... Znači nekih 90% ljudi na ovaj ili onaj način nosi sa svojom požudom. To je skroz razumljivo: ta, seksualna smo stvorenja.

Međutim, Bog ljude poziva na nešto veće i bolje. Na slobodu i čistoću. Na predivno iskustvo ljubavi i seksa u braku.

Why settle for anything less?

Shady
10.11.2003., 00:49
Mala primjedba za sve koji su replicirali na moje stavove o masturbaciji. Ja sam se pozvao isključivo na svoje ljudske stavove, a ne na neke autoritete, kao npr. Bibliju ili Qur'an.

Zagore,
Lotov narod jeste radio svako zlo, ali ipak je njihova pederastija opisana kao nešto krajnje gnusno i oholo. Ako želiš mogu ti naćo mjesta! Pazi, uvjeravam te da nisu svi pederi takvi jer su genetski predodredjeni da to budu. (Rekao si da ti je glupo da Bog kazni nekoga samo zato što je po svojoj prirodi takav). Možda je svaki čovjek potencijalni peder, sve to ovisi o okolnostima. Po meni, samo je mali broj onih koji se po prirodi osjećaju kao žene, slažem se da se tu radi o poremećajima, i zalažem se da njihov tretman treba da bude samilostan, brižan i pažljiv, jer oni doista nisu krivi. Ali, postoje (i oni predstavljaju većinu!) oni koji su POSTALI pederi... Za mene, to je velika razlika. Prvi su nedužni, drugi su zlo i to je moj definitivni zaključak u vezi toga. Pozdrav

jurislav
10.11.2003., 16:35
Cro Fag kaže:
.................................................. .....................Free Your Mind

SZ je pun neoprašajućeg i ljutog boga - koji ne daje nikakve primjere ljudima da opraštaju.

Da Bog nije na početku opraštao i bio milostiv ne bi ti nikad ni postojao.Eto, koliko si malo zahvalan što uopće dišeš ovaj zarka i postojiš. :flop:

Sve ove citate tumačiš naopačke.Mislim da bi trebao malo da se oladiš. :flop:

a-a Ja Ne Trebam Nikoga
11.11.2003., 12:14
Shady kaže:
Mala primjedba za sve koji su replicirali na moje stavove o masturbaciji. Ja sam se pozvao isključivo na svoje ljudske stavove, a ne na neke autoritete, kao npr. Bibliju ili Qur'an.

Zagore,
Lotov narod jeste radio svako zlo, ali ipak je njihova pederastija opisana kao nešto krajnje gnusno i oholo. Ako želiš mogu ti naćo mjesta! Pazi, uvjeravam te da nisu svi pederi takvi jer su genetski predodredjeni da to budu. (Rekao si da ti je glupo da Bog kazni nekoga samo zato što je po svojoj prirodi takav). Možda je svaki čovjek potencijalni peder, sve to ovisi o okolnostima. Po meni, samo je mali broj onih koji se po prirodi osjećaju kao žene, slažem se da se tu radi o poremećajima, i zalažem se da njihov tretman treba da bude samilostan, brižan i pažljiv, jer oni doista nisu krivi. Ali, postoje (i oni predstavljaju većinu!) oni koji su POSTALI pederi... Za mene, to je velika razlika. Prvi su nedužni, drugi su zlo i to je moj definitivni zaključak u vezi toga. Pozdrav
Da , opet si rekao da je to zlo ali nisi dao nikakav argument. Po meni to uopce nije zlo. Niti malo.

Chloe
13.11.2003., 00:27
Pošto se više nitko ne usuđuje išta napisati ovdje, proglašavam se pobjednicom u ponuđenim argumentima! :D :D

:lux: :mig:

:angeleye: :angeleye:

:amen:

:cool:

CF
13.11.2003., 06:19
o ne ne..
imam ja još.. ;)

navečer ću ja malo..

želim što kvalitetnije odgovoriti pa sam zato odgađao odgovoriti

Chloe kaže:
Pošto se više nitko ne usuđuje išta napisati ovdje, proglašavam se pobjednicom u ponuđenim argumentima!

:lux: :mig:

:angeleye: :angeleye

:amen:

:cool:

CF
13.11.2003., 21:11
ujutro sam se i krivo izrazio-
u biti se slažem sa Tvojim argumentima...

samo sam htio da ti objasnim ono o usporedbama...
rečeno je da je isus sve govorio u suporedbama - i da je tako bilo prorokovano

(MATEJ
13 - 34
35 da se ispuni proročka riječ: 'U usporedbama ću progovoriti: otkrit ću skriveno..)

..tako da upravo zbog toga, biblija se ne bi smjela uzeti zdravo za gotovo a pogotovo
tj nikako doslovno..

napola mogu i progurati ovo stajalište:
"I nije stvar u samoj masturbaciji kao takvoj, već u nečistim i požudnim mislima iza tog čina."
bez da zalazim u detalje..

samo sam htio da čujem tvoje mišljenje
o ovom izvodu:

GALAĆANIMA

i chloe, što god bilo, slažem se sa većinom tvojih argumenata jer osjećam ljubav, dobrotu i iskrenost iza njih..

Chloe
17.11.2003., 00:30
Cro Fag kaže:
samo sam htio da čujem tvoje mišljenje
o ovom izvodu:

GALAĆANIMA

Krivo si citirao stih. Ovako ide:
"Neka svatko ispita svoje vlastito DJELO, pa će tada jedino u samom sebi naći razlog slave, a ne u drugome."

A što je tu nejasno? :confused: :misli:

Kontekst govori o nošenju bremena jedni drugih... Prije toga kaže da ako netko misli da je nešto iako nije ništa, sam sebe vara - dakle, ako misli da je previše važan da bi pomogao nekom i nosio njegovo breme. I onda kaže da svi preispitaju vlastita djela - kako žive i kako se ponašaju i što rade - te da će onda imati u samima sebi zadovoljstvo zbog učinjenih dobrih djela i neće se morati uspoređivati sa drugima i zbog toga biti ponosni.

Chloe
17.11.2003., 00:35
i chloe, što god bilo, slažem se sa većinom tvojih argumenata jer osjećam ljubav, dobrotu i iskrenost iza njih..

I uzvraćam :kiss: heh, nitko me ne može krivo shvatiti, s obzirom da si gay ;)

Ali, nemoj se samo slagati s mojim argumentima... Pozovi Isusa Krista u svoj život i prihvati njegov poklon za tebe: spasenje. Pokaj se za svoje grijehe i rodi se ponovo, od Duha. Otvori Mu vrata svog srca.

I vidjet ćeš onda... sto posto... koliko je On moćan i stvaran. Vidjet ćeš, kao što sam i ja vidjela, kako On od grešnika stvara sveca. Vidjet ćeš kako mijenja Njegova milost.

Nemoj se slagati sa mojim argumentima, molim te. Živi ih.

Prihvati Božju milost.

CF
17.11.2003., 18:05
Chloe kaže:
Krivo si citirao stih. Ovako ide:
"Neka svatko ispita svoje vlastito DJELO, pa će tada jedino u samom sebi naći razlog slave, a ne u drugome."

A što je tu nejasno? :confused: :misli:

Kontekst govori o nošenju bremena jedni drugih... Prije toga kaže da ako netko misli da je nešto iako nije ništa, sam sebe vara - dakle, ako misli da je previše važan da bi pomogao nekom i nosio njegovo breme. I onda kaže da svi preispitaju vlastita djela - kako žive i kako se ponašaju i što rade - te da će onda imati u samima sebi zadovoljstvo zbog učinjenih dobrih djela i neće se morati uspoređivati sa drugima i zbog toga biti ponosni.

uh da..
krivo sam ga citirao
:o oppss... pardon,,

hmm.. :misli:
ali svejedno
i dalje smatram da onanija nije toliko loša.
i dalje smatram da je požuda kriva samo u smislu da se zlorablja-
i to rade zli, negativni ljudi..

kada sam čitao bibliju, nisam puno obraćao pažnju na samu požudu i "krivoću" požude..
više sam se oslanjao na razliku između zla i dobra,
i bilo mi je jako jasno da biblija ne stavlja u isti koš sve ljude,
već ih dijeli na one koji su "zločesti" (-tj većinu grijehova i upozorenja u bibliji se odnosi na njih,,,)
i one kojima biblija nije uopće potrebna jer su ok takvi kakvi su

ali opet,
to je samo moje osobno mišljenje/stav i naravno
da ne smatram da ga moram nametati ikome (ili da mijenjam bilo čije)- jer to bi onda bilo krivo ponašanje sa moje strane...

CF
17.11.2003., 18:07
Razumijem.

Thanx

Chloe kaže:

I uzvraćam :kiss: heh, nitko me ne može krivo shvatiti, s obzirom da si gay ;)

Ali, nemoj se samo slagati s mojim argumentima... Pozovi Isusa Krista u svoj život i prihvati njegov poklon za tebe: spasenje. Pokaj se za svoje grijehe i rodi se ponovo, od Duha. Otvori Mu vrata svog srca.

I vidjet ćeš onda... sto posto... koliko je On moćan i stvaran. Vidjet ćeš, kao što sam i ja vidjela, kako On od grešnika stvara sveca. Vidjet ćeš kako mijenja Njegova milost.

Nemoj se slagati sa mojim argumentima, molim te. Živi ih.

Prihvati Božju milost.

Chloe
18.11.2003., 00:01
Cro Fag kaže:
ali svejedno
i dalje smatram da onanija nije toliko loša.
i dalje smatram da je požuda kriva samo u smislu da se zlorablja-
i to rade zli, negativni ljudi..

Požuda je sama po sebi zla, ne može se zlorabiti i dobro rabiti :confused:, ako je sama po sebi loša, zla iliti grešna (grijeh = zlo)... Zar ne? :misli:

Cro Faže, ja ću ti samo ponoviti ono što piše u Bibliji:

"Neki se put čini čovjeku prav, ali na kraju vodi u smrt."

zagor
18.11.2003., 19:52
zasto slabo ucestvujem u forumu? zato sto svako misli da je najpametniji te ne bi prihvatio argumente ma kakvi jaki bili.
samo vas posmatram kako se prepucavate. te nekakve: "kontradikcije, tri boga u jednom, djevicansko zacece, kur'an lazan, muhamed pedofil, moja religija jedina ispravna, te grijeh ovo te grijeh ono, itd..."

nigdje ni rijeci o tome sta je dobro uraditi, uzdici se duhovno, premostiti razlike, ucvrstiti vjeru.

zasto makar na tren ne zamislite da je Bog iznad svih vasih religijskih knjiga, shvatanja, pogresnih tumacenja. zar samo sto u bibliji pise da treba ubili pedera - vi bi to uradili.
ja ipak ne bih da pise u stotinu kur'ana i biblija. protiv pedera nemam nista sve dok ne ugrozavaju drugoga. a homoseksualni nasilnik se ne razlikuje od heteroseksualnog.

ja kad sam bio dijete mene je silovao jedan homoseksualac. i sta ja sad trebam mrziti sve homoseksualce? ja ne mrzim kao prvo ni nasilnike, vec njihova djela ne podnosim. a nasilnik moze biti svakakav bez obzira na seksualni izbor, pol, boju koze, naciju.

pa vise vjere i pametnih rijeci vidjeh citajuci cro faga nego mnoge druge koji se deklarisu nekakvim vjernicima.

e sad da odgovorim direktno u vezi teme o masturbaciji.
meni se licno svidja shadijev odgovor. posteno. tip lijepo priznaje da kur'an nije protiv masturbacije jer je samim tim i ne spominje. da je to nekakav grijeh ili zlo, pa valjda bi barem jednom bilo spomenuto.
ipak shady je licno protiv masturbacije. ali ipak je dovoljno posten da za to ne trazi jos potporu u kur'anu jer vrlo je jasno da u kur'anu nema rijeci o tome.

za razliku od nekih drugih koji ovu jadnu bibliju tumace tako nastrano da nije ni cudo sto danas ima stotine raznih tumacenja biblije i gomilu crkvi.
ko sto balasevic kaze:
isto vide a razno tumace,
djavo prste u farbu umace.

sto se mene tice biblija nigdje ne spominje masturbaciju. ni indirektno, a pogotovo ne direktno.
zato sto se mene tice ova diskusija je zavrsena sa konstatacijom da biblija i kur'an ne spominju masturbaciju pa samim time i ne smatraju nekakvim grijehom i zlom.

Chloe
18.11.2003., 20:42
zagor kaže:

sto se mene tice biblija nigdje ne spominje masturbaciju. ni indirektno, a pogotovo ne direktno.
zato sto se mene tice ova diskusija je zavrsena sa konstatacijom da biblija i kur'an ne spominju masturbaciju pa samim time i ne smatraju nekakvim grijehom i zlom.

Ne spominje ju, ali spominje seksualnu požudu (i ostale požude) koja dovodi do masturbacije, kao jedne od stvari do kojih dovodi...
Dakle, ako Isus požudu smatra jako strašnom stvari - a smatra jer kaže da ako te oko navodi na grijeh, da ga iskopaš, i ruka, da ju odsječeš (molim vas nemojte sad ovo doslovno shvatiti - da je Isus ljude učio da si režu ruke i kopaju oči!), onda je to za mene dosta. Valjda moj Gospod zna bolje od mene - on je Bog, a ja sam stvorenje.

zagor
18.11.2003., 22:52
pogresno tumacis zar toga nisi svjesna.
ti sad pod pozudu mozes svasta ubaciti da je grijeh.
to je zloupotreba.
pa valjda ako je neko toliko zlo spomenulo bi se barem negdje u bibliji. zar ne?

Chloe
18.11.2003., 23:06
zagor kaže:
pogresno tumacis zar toga nisi svjesna.
ti sad pod pozudu mozes svasta ubaciti da je grijeh.
to je zloupotreba.
pa valjda ako je neko toliko zlo spomenulo bi se barem negdje u bibliji. zar ne?

Isus je to s rezanjem ruke i kopanjem oka rekao u kontekstu požude ("Tko pogleda ženu s požudom, već je s njom počinio preljub u srcu.")

Jasno kao dan.

A opet, tebi nije. :confused:

Pa kako onda ti to shvaćaš??

zagor
18.11.2003., 23:35
tko je ovdje lud????:rolleyes: :confused: :rolleyes: :confused: :flop:
ta se isusova izjava jasno odnosi na ozenjene da ne varaju partnera.

Chloe
19.11.2003., 00:03
zagor kaže:
tko je ovdje lud????:rolleyes: :confused: :rolleyes: :confused: :flop:

:D I ja se pitam! :confused:

ta se isusova izjava jasno odnosi na ozenjene da ne varaju partnera.

Ma je li?? Znači ako si oženjen ne smiješ s požudom gledati neku ženu jer ti ista ne "pripada"; ali ako nisi oženjen, smiješ - iako ti ona isto tako ne "pripada" jer nisi s njom oženjen, da ne spominjem još to da je možda ona udana....

Kakva je to logika? :confused:

Biblija jasno kaže da je preljub jednako kao BLUDNOST grijeh i osuđuje svaki seks izvan braka. A ako osuđuje svaki seks izvan braka, ne znači li to da osuđuje i seksualnu požudu prema osobi suprotnog spola izvan braka; dakle prema nekom tko ti nije muž ili žena??

Osim toga, ako ti izvan braka imaš problema s požudom, imat ćeš ih i u braku. To je sto posto tako. Brak nema neku mističnu moć da te oslobodi požude samo zato što imaš ženu.

zagor
19.11.2003., 02:22
ali ako nisi oženjen, smiješ - iako ti ona isto tako ne "pripada" jer nisi s njom oženjen, da ne spominjem još to da je možda ona udana....

u tom slucaju ne vrsis preljubu.
znas li ti uopste sta je preljuba.
preljuba znaci varanje partnera, nevjerstvo.
ako covjek nema partnera onda nema prema kome da izvrsi preljubu.
jasno ko dan. :)

sto se tice neozenjenih/neudanih, pa jasno je da za njih ne vazi ono "ko s zeljom pogleda" jer onda se ne bi niko nikad upoznao, ozenio, udao itd...
ljudi nisu roboti. kad ti se neka osoba svidi ti sigurno osjetis tu "zelju" i to nije nista lose.

sto se tice seksa izvan braka - to je kurvanje, a ne nevjerstvo iliti preljuba.

sto je naravno za osudu i negdje je drugdje spomenuto, a ne u onoj isusovoj izjavi o preljubi koja je upustvo ozenjenima/udatima.

Osim toga, ako ti izvan braka imaš problema s požudom, imat ćeš ih i u braku. To je sto posto tako. Brak nema neku mističnu moć da te oslobodi požude samo zato što imaš ženu.
nismo svi isti. a ti koliko sam cuo nisi udana pa zato i ne znas nista o tome.

ipak tema je masturbacija koju ti uporno trpas tamo gdje nije spomenuta ni indirektno a pogotovo ne direktno. zato ne shvatam svrhu, mislim mogu da shvatim da si ko shady licno protiv ali ti silujes tu jadnu bibliju pogresno tumaceci nesto sto nije receno ni kao metafora.

pricas nesto o cemu nemas blage. dozvolim da ti kazem zasto. znas li da dijete od 11 godina masturbira ne zamisljajuci nikakvu zensku osobu? uopste ne znas da je u mnogim muskaraca djecacica to obicni prirodni nagon. a sta zna dijete od 11 godina kome jos ni sperma ne izlazi niti zna sta je zenska golotinja.

drugi slucaj, muskarac masturbira kada mu supruga ima menstruaciju, bolesna je ili poslije poroda ne moze imati seks vise od mjesec i pol.
e sad muskarac masturbira zamisljajuci svoju suprugu.
vidis, cak ni tvoj stav da je istina (s kojim se ne slazem) ipak ne prolazi. jer nismo svi isti. i nisi ti ta koja odredjuje sta je grijeh i zlo.
samo su vam usta puna grijeha, nikad covjek nesto fino od vas da cuje. stalno neki grijesi, zla, razapinjanja na kriz, zrtvovanja itd... kako morbidno. duhovna nula.

Chloe
19.11.2003., 14:23
u tom slucaju ne vrsis preljubu.
znas li ti uopste sta je preljuba.
preljuba znaci varanje partnera, nevjerstvo.
ako covjek nema partnera onda nema prema kome da izvrsi preljubu.
Preskočio si onaj dio gdje sam rekla da je seks prije braka – bludnost.

sto se tice neozenjenih/neudanih, pa jasno je da za njih ne vazi ono "ko s zeljom pogleda" jer onda se ne bi niko nikad upoznao, ozenio, udao itd...
ljudi nisu roboti. kad ti se neka osoba svidi ti sigurno osjetis tu "zelju" i to nije nista lose.
Čekaj malo! To nije istina. Ja znam mnooooogeeee koji su se oženili ili udali, a da su to učinili u čistoći i svetosti. Voljeti nekog i čeznuti za njim ili njom nije isto što i požuda…. Zna se što je požuda. :eek:

sto se tice seksa izvan braka - to je kurvanje, a ne nevjerstvo iliti preljuba.
Da, nisam ni rekla da je to preljub… rekoh – bludnost. Bludničenje.
Zanimljivo, grčka riječ za seksualnu nemoralnost bilo kakve vrste (sve predbračne i izvanbračne seksualne odnose, uključujući i homoseksualne odnose) je PORNEO. BTW, podsjeća li vas ta riječ na nešto? :misli:

nismo svi isti. a ti koliko sam cuo nisi udana pa zato i ne znas nista o tome.
Ne mogu iz iskustva govoriti, ali mogu čuti od drugih koji imaju iskustva… A i mogu upotrijebiti logiku.

ipak tema je masturbacija koju ti uporno trpas tamo gdje nije spomenuta ni indirektno a pogotovo ne direktno. zato ne shvatam svrhu, mislim mogu da shvatim da si ko shady licno protiv ali ti silujes tu jadnu bibliju pogresno tumaceci nesto sto nije receno ni kao metafora.

Ali ja sam odmah na početku rekla da masturbacija kao takva nije spomenuta u Bibliji, i da je požuda koja dovodi do masturbacije - GRIJEH.

pricas nesto o cemu nemas blage. dozvolim da ti kazem zasto. znas li da dijete od 11 godina masturbira ne zamisljajuci nikakvu zensku osobu? uopste ne znas da je u mnogim muskaraca djecacica to obicni prirodni nagon. a sta zna dijete od 11 godina kome jos ni sperma ne izlazi niti zna sta je zenska golotinja.

Ako je to dijete to činilo bez požude, mislim da to nije grijeh… Sjećam kad sam bila mala, da su dječaci od 11 godina itakako znali što je ženska golotinja i u školu donosili Playboye i slične časopise… A ako tada i ne osjećaju požudu prema tim ženama, pohranjuju te slike u svoj um i kad još malo odrastu i uđu pubertet… trebam li nastaviti?

drugi slucaj, muskarac masturbira kada mu supruga ima menstruaciju, bolesna je ili poslije poroda ne moze imati seks vise od mjesec i pol.
e sad muskarac masturbira zamisljajuci svoju suprugu.

Ja sam već spomenula sličan slučaj, ali ti to očito nisi pročitao. Ne mislim da je to nužno grijeh u tom slučaju. Ali, mislim da, ako netko ima Duha Svetog, i živi po Duhu, da bi se u njegovom ili njenom životu trebali očitovati plodovi Duha Svetog, od kojih je jedan i samokontrola ili uzdržljivost. Hoću reći, držim da masturbiranje nije nešto što se apsolutno MORA učiniti…
Ali, za takav slučaj ne mislim da je grijeh…

vidis, cak ni tvoj stav da je istina (s kojim se ne slazem) ipak ne prolazi. jer nismo svi isti. i nisi ti ta koja odredjuje sta je grijeh i zlo.
samo su vam usta puna grijeha, nikad covjek nesto fino od vas da cuje. stalno neki grijesi, zla, razapinjanja na kriz, zrtvovanja itd... kako morbidno. duhovna nula.

Vjerovatno nisi pročitao sve što sam napisala… Jer da jesi, shvatio bi zašto sam sve ovo pisala… Ne da se prikažem kao čista i sveta, jer to sama po sebi nisam, već da pokažem svima kakav je Božji standard. Nitko od nas ne može taj standard doseći. Ja ni ne vjerujem da jedan prosječan forumaš može odučiti u svojoj snazi da više neće gledati žene s požudom i da neće masturbirati… Neće mu uspjeti. Samo Bog može promjeniti njegovo srce, jer sve to izlazi iz naših srca.

Bog zahtjeva od nas savršenstvo, a NITKO nije savršen. Osim jednog: Isusa Krista. On je jedini savršen i zato je bio janje bez mane koje je žrtvovano za naše grijehe. Svi smo mi lišeni slave Božje, nema ničeg dobrog u nama, svi smo se odmetnuli od Boga, nema pravednog ni samo jednog! Zato je Bog dao svog jedinorođenog Sina da ne propadne nijedan koji u Njega vjeruje već da ima život vječni.

Tek tada, kada čovjek prihvati Božju milost i bude nanovo rođen, odozgo, od Duha, tek tada će moći živjeti po Duhu.

Tek tada će imati plod Duha, koji je uzdržljivost odn. samokontrola. Tek tada će uopće i željeti ugađati Bogu, a ne sebi.

Zar ti stvarno misliš da ja ovo sve govorim kako bih stavila osudu na ljude i uzdigla sebe? Da ponovim riječi apostola Pavla: Krist dođe na svijet da spasi grešnike, od kojih sam ja prva. (1. Tim 1:15)

jurislav
19.11.2003., 16:24
tako je Chloe, treba širiti Evanđelje pa čovjek neće imati vremena za gluposti. :)

Blaise
19.11.2003., 16:29
Chloe kaže:

Čekaj malo! To nije istina. Ja znam mnooooogeeee koji su se oženili ili udali, a da su to učinili u čistoći i svetosti. Voljeti nekog i čeznuti za njim ili njom nije isto što i požuda…. Zna se što je požuda. :eek:

Ne mogu iz iskustva govoriti, ali mogu čuti od drugih koji imaju iskustva… A i mogu upotrijebiti logiku.

Chloe, sto tocno znaci ozeniti se/udati se u cistoci i svetosti?

I koja je točno razlika između čežnje i požude?
Je li požuda u braku OK? :D:D
Ako u vezi/braku nema ceznje niti pozude jer se ljudi vise ne vole, znaci li to da su na putu svetosti i cistoce? :D:D
Jesu li ti ljudi pricali o tome? :rolleyes:

Oprosti sto te zfrkavam, stvarno ti vjerujem da govoris iz srca.
Ali, nije to bas tako jednostavno. :eek:

zagor
19.11.2003., 17:49
Preskočio si onaj dio gdje sam rekla da je seks prije braka – bludnost.

nista ja nisam preskocio. rekao sam da je seks prije braka kurvanje. ako te bas zanima, citaj pazljivije... mozes to zvati blud.

ali fizicki seks gospodjice. isusova izjava se odnosi na one u braku.

samo nije mi jasno nesto, ti sve trpas u isusovu izjavu koja je jasno upucena ozenjenim/udatim osobama.

zasto? lijepo sam ti rekao da neudata/neozenjena osoba ne moze izvrsiti preljubu jer nema partnera.

samo mi nije jasno zasto tu trpas masturbaciju. onaj koji masturbira ne moze izvrsiti ni tu takozvanu "preljubu u mislima" osim ako nije ozenjen/udata.

Da, nisam ni rekla da je to preljub… rekoh – bludnost. Bludničenje.

pa zasto onda trpas isusovu izjavu o preljubi u tu bludnost i pozudu koju spominjes.

Zanimljivo, grčka riječ za seksualnu nemoralnost bilo kakve vrste (sve predbračne i izvanbračne seksualne odnose, uključujući i homoseksualne odnose) je PORNEO. BTW, podsjeća li vas ta riječ na nešto? :misli:

slazem se. protiv sam predbracnog seksualnih fizickog odnosa.
masturbacija ipak nije fizicki odnos dvije osobe.
opet grijesis.

Ali ja sam odmah na početku rekla da masturbacija kao takva nije spomenuta u Bibliji, i da je požuda koja dovodi do masturbacije - GRIJEH.

zanimljivo sad tvrdis da masturbacija nije grijeh osim ako nije iz pozude. pa da ti kazem, nije svaka masturbacija iz pozude.

Ako je to dijete to činilo bez požude, mislim da to nije grijeh…

da, postoji i masturbacija bez pozude.

Sjećam kad sam bila mala, da su dječaci od 11 godina itakako znali što je ženska golotinja i u školu donosili Playboye i slične časopise…

mozda u tvojoj skoli. ipak nismo svi isti.
prosjecno 11 godinje dijete ne moze osjecati pozudu kao prvo.

Ja sam već spomenula sličan slučaj, ali ti to očito nisi pročitao.

procitao sam.

Ne mislim da je to nužno grijeh u tom slučaju. Ali, mislim da, ako

slazem se

Hoću reći, držim da masturbiranje nije nešto što se apsolutno MORA učiniti…

ako nije grijeh zasto onda suzdrzavanje i potiskivanje prirodnog nagona?

Vjerovatno nisi pročitao sve što sam napisala… Jer da jesi, shvatio bi zašto sam sve ovo pisala… Ne da se prikažem kao čista i sveta, jer to sama po sebi nisam, već da pokažem svima kakav je Božji standard.

kao prvo citao sam, a kao drugo ti ne znas kakav je boziji standard. kao ni stotine drugih crkvi. mozes samo misliti a ne znati. kao i ja i svi drugi.

Nitko od nas ne može taj standard doseći.

100% se varas jer isus rece: budite i vi savrseni kao otac vas na nebesima.
e sad ko je dostigao taj nivo to samo bog zna.

Bog zahtjeva od nas savršenstvo, a NITKO nije savršen.

kako moze bog nesto zahtijevati ako nismo u stanju da to postanemo? uh, razmisli malo svojom glavom ostavi se tumacenja crkve kojoj pripadas.

Osim jednog: Isusa Krista. On je jedini savršen i zato je bio janje bez mane koje je žrtvovano za naše grijehe.

to nije istina i hula je reci da je isus zrtvovan. on je ubijen kao i mnogi drugi proroci koji su se usudili reci istinu u oci crkvenim fanaticima i gomili nevjernika.

mislim da bi se i muhamedu isto desilo da je rekao sve direktno. zato i imamo tu bibliju i kur'an da covjek moze pronaci istinu a necovjek naci odobrenje da cini zlo.

Svi smo mi lišeni slave Božje, nema ničeg dobrog u nama, svi smo se odmetnuli od Boga, nema pravednog ni samo jednog!

tvoje misljenje - a ne istina. a znas sta je moje misljenje? e mislim da se pretjerano furas na protestantsku doktrinu. znas, ja ne pripadam nijednoj crkvi niti doktrini. vec svoja misljenja baziram na svom ucenju, istrazivanju i iskustvu.
moja crkva se nalazi samo u meni.

Zato je Bog dao svog jedinorođenog Sina da ne propadne nijedan koji u Njega vjeruje već da ima život vječni.

to isus za sebe nikada nije rekao.

Tek tada, kada čovjek prihvati Božju milost i bude nanovo rođen, odozgo, od Duha, tek tada će moći živjeti po Duhu.

e taj duh to je umisljanje ljudsko i nista vise. cudo sta mozak sve moze da radi i kakva sve lucenja moze da izazove. religijski fanatizam je jedna vrsta droge.
mislis da nisam prosao kroz taj period kad sam mislio da je u meni nekakav duh, da sam nesto, da sam nasao ispravan put u vjeri. sve je to obmana, vjeruj. barem nisam nikoga davio i misionario. covjekov najveci neprijatelj su njegova cula koja znaju da varaju.

Da ponovim riječi apostola Pavla: Krist dođe na svijet da spasi grešnike, od kojih sam ja prva. (1. Tim 1:15)
jadno je kad neko svoju citavu vjeru bazira na izjavi nekakvog pavla a preskace isusove izjave.
znas li da od novog zavjeta procitao sam samo o isusovom zivotu i djelima. cim sam nastavio citati poslije uvidio sam da sve te poslanice su ko neki popovski crkveni govori i da u mnogome odstupaju od isusovog ucenja.
od starog zavjeta citao sam od pocetka sve do poslije sodome i gomore. poslije toga je samo prica o ubijanjima, ratovima itd...
mislim da sve ostalo i ne treba da spada u bibliju. eventualno moze posluziti kao dodatno religijsko stivo. oni koji su bibliju sastavljali i ubacivali sta su htjeli, zar zaista mislis da cu da slijedim njih a ne onog kojeg treba? a to je isus.

Chloe
19.11.2003., 18:07
Opraštam ti što me zafrkavaš... :) Ček malo... zafrkavaš me? :eek: ;)

Požuda ni u braku nije OK. Jer je požuda sebična. A muž i žena pripadaju jedno drugome, a ne sami sebi.

Žena nije gospodar svoga tijela, nego muž, a tako ni muž nije gospodar svoga tijela, nego žena. (5) Ne uskraćujte se jedno drugome, osim po dogovoru, povremeno, da se posvetite molitvi pa se opet združite da vas Sotona ne bi napastovao zbog vaše neizdržljivosti.

Muževi, ljubite svoje žene kao što je Krist ljubio Crkvu te sebe predao za nju (26) da je posveti, očistivši je kupelji vode uz riječ (27) te sebi predvede Crkvu slavnu, bez ljage i nabora ili čega takva, nego da bude sveta i bez mane. (28) Tako treba da i muževi ljube svoje žene kao svoja tijela. Tko ljubi svoju ženu, sebe ljubi. (29) Ta nitko nikada ne mrzi svoga tijela, nego ga hrani i njeguje kao i Krist Crkvu. (30) Doista, mi smo udovi njegova Tijela! (31)Stoga će čovjek ostaviti oca i majku da prione uza svoju ženu; dvoje njih bit će jedno tijelo. (32) Otajstvo je to veliko! Ja smjeram na Krista i na Crkvu. (33) Dakle, neka svaki od vas ljubi svoju ženu kao samog sebe, a žena neka poštuje svog muža.

Ja sam napisala "čežnja" jer se nisam sjetila bolje riječi u brzini. :D Mogla bih reći i "strast". Ima jedan kršćanski klasik na tu temu - "Passion And Purity". Zamisli te dvije riječi -zajedno! :eek: Naime, pa znaju svi na što mislim... Kada se ljudi vole, onda žele tu svoju ljubav očitovati i fizički. Predati se u potpunosti svom mužu ili svojoj ženi - i duhom, i dušom, i tijelom. Bog nas je stvorio kao seksualna bića i rekao je da "nije dobro da čovjek bude sam" - većina nas nema dar celibata kao Sv. Pavao, već bismo rado svoj život podijelili s nekim. I ostati sam kao Pavao i oženiti se je dobro - netko ima ovakav, a netko onakav dar.

Ali, požuda je sebična, gleda samo na sebe. Ljubav ne gleda na sebe, već na drugoga.

Udati se ili oženiti u svetosti i čistoći. Pa mislila sam na ovo:
) Doista, ovo je volja Božja: vaše posvećenje - da se uzdržavate od bludnosti, (4) da svatko od vas zna svoje tijelo posjedovati u svetosti i poštovanju, (5) a ne u pohotnoj strasti kao pogani koji ne poznaju Boga,
Drugi prijevod kaže: ...da svaki od vas zna steći svoju ženu s posvećenjem i poštovanjem, ne sa strašću, to jest s požudom, poput pogana koji ne poznaju Boga"

I, zamislite, ide to tako! :eek:
Svjedokinja sam takvim hodanjima i vezama... a onda i brakovima.

Ako u vezi/braku nema ceznje niti pozude jer se ljudi vise ne vole, znaci li to da su na putu svetosti i cistoce?

Ne, znači da imaju problema u braku. :rolleyes:

Chloe
19.11.2003., 18:47
zagor kaže:
nista ja nisam preskocio. rekao sam da je seks prije braka kurvanje. ako te bas zanima, citaj pazljivije... mozes to zvati blud.

ali fizicki seks gospodjice. isusova izjava se odnosi na one u braku.

samo nije mi jasno nesto, ti sve trpas u isusovu izjavu koja je jasno upucena ozenjenim/udatim osobama.

zasto? lijepo sam ti rekao da neudata/neozenjena osoba ne moze izvrsiti preljubu jer nema partnera.

Recimo da si u pravu kada kažeš da neudana ili neoženjena osoba ne može izvršiti preljub jer nema partnera. Ja, osobno, idem malo dalje… Ja malo drukčije razmišljam. I to je moje osobno razmišljanje, ne znam da itko od mojih prijatelja tako razmišlja, možda bi se jedva našao netko… Dakle, ja razmišljam ovako: Bog zna tko će (ako itko) biti moj muž u budućnosti. Dakle, moj budući muž, ako mi je Bog namijenio udaju, je stvarna osoba, s imenom i prezimenom, JMBG-om. On negdje živi i jednom ćemo se upoznati. Bog zna tko je on. Vidiš, ja želim već sada biti vjerna tom mom budućem mužu, iako ne znam tko je on ni gdje je. Želim mu biti vjerna.

Ako Isus, kada govori o preljubu, kaže da on nastaje u srcu – a složio si se s tim, ne znači li to onda da i bludnost nastaje u srcu? Nije li to isto – biti u braku i poželjeti u krevet odvesti nekog tko ti nije muž ili žena & ne biti u braku i poželjeti odvesti nekog u krevet tko ti nije muž ili žena? Ovo prvo je preljub i u SZ ako bi to učinio, to bi bio preljub i kazna za to – smrt. A u NZ dovoljno je samo da poželiš to učiniti. Isto tako, u SZ bludničenje je bio fizički čin između dvoje ljudi koji nisu braku, a u NZ dovoljno je samo poželjeti bludničiti. U srcu si već počinio grijeh. U SZ si trebao zaista ubiti nekog da bi se to smatralo ubojstvom; u NZ dovoljno je da mu poželiš zlo, dovoljno je da ga mrziš. Bog gleda na srce.

Ja ne razumijem kako ova analogija tebi nije jasna; jasna je kao dan i mislim da je stvarno očito ovo što govorim. Ako si ti otvrdnuo svoje srce pa ne želiš priznati grijeh, to je druga priča.

samo mi nije jasno zasto tu trpas masturbaciju. onaj koji masturbira ne moze izvrsiti ni tu takozvanu "preljubu u mislima" osim ako nije ozenjen/udata.

Ali može izvršiti bludničenje u mislima ako nije oženjen. Zar ne?

zanimljivo sad tvrdis da masturbacija nije grijeh osim ako nije iz pozude. pa da ti kazem, nije svaka masturbacija iz pozude.
Ja ne znam da li je grijeh, mislim da nije. Niš ne tvrdim.
Ako govorimo o odraslim muškarcima i ženama… kako masturbacija može NE biti iz požude? (Osim onog već spomenutog primjera ako se radi o osobama koje su u braku i tijekom čina zamišljaju svog supružnika.)

ako nije grijeh zasto onda suzdrzavanje i potiskivanje prirodnog nagona?
A da li je potreba za hranom prirodan nagon?
Znači li to da je u redu prežderavati se?
Zašto onda postoji post kao duhovna praksa??

kao prvo citao sam, a kao drugo ti ne znas kakav je boziji standard. kao ni stotine drugih crkvi. mozes samo misliti a ne znati. kao i ja i svi drugi.
Ne, mogu više od samo misliti. Mogu pročitati u Bibliji – pa onda i znati. To nije MOJ standard… To je Božji standard koji je On objavio u Svojoj Riječi.

kako moze bog nesto zahtijevati ako nismo u stanju da to postanemo? uh, razmisli malo svojom glavom ostavi se tumacenja crkve kojoj pripadas.
To je druga tema, ali možemo i o tome debatirati. Ako Bog nešto od nas zahtjeva, onda nas i osposobi da to postignemo.

to nije istina i hula je reci da je isus zrtvovan. on je ubijen kao i mnogi drugi proroci koji su se usudili reci istinu u oci crkvenim fanaticima i gomili nevjernika.
E, vidiš sad, to je TVOJE mišljenje. A ja iz iskustva tvrdim da je to – i sve ostalo što u Bibliji piše – istina!

a znas sta je moje misljenje? e mislim da se pretjerano furas na protestantsku doktrinu. znas, ja ne pripadam nijednoj crkvi niti doktrini. vec svoja misljenja baziram na svom ucenju, istrazivanju i iskustvu.
moja crkva se nalazi samo u meni.
E pa samo po tome znam da ne možeš biti u pravu. Ako zaista ljubiš i slijediš Isusa, onda znaš da je on puno govorio o ljubavi i zajedništvu; a kako ti možeš biti u jedinstvu s braćom ako si sam?

to isus za sebe nikada nije rekao.

Pa BAŠ TO je i rekao. To su Njegove riječi. Evo, pogledaj cijeli tekst: Ivan 3:1-21
#3Bijaše među farizejima čovjek imenom Nikodem, ugledan Židov. (2) On dođe Isusu obnoć i reče mu: "Rabbi, znamo da si od Boga došao kao učitelj jer nitko ne može činiti znamenja kakva ti činiš ako Bog nije s njime." (3) Odgovori mu Isus: "Zaista, zaista, kažem ti: tko se ne rodi nanovo, odozgor, ne može vidjeti kraljevstva Božjega!" (4) Kaže mu Nikodem: "Kako se čovjek može roditi kad je star? Zar može po drugi put ući u utrobu majke svoje i roditi se?" (5) Odgovori Isus: "Zaista, zaista, kažem ti: ako se tko ne rodi iz vode i Duha, ne može ući u kraljevstvo Božje. (6) Što je od tijela rođeno, tijelo je; i što je od Duha rođeno, duh je. (7) Ne čudi se što ti rekoh: 'Treba da se rodite nanovo, odozgor.' (8) Vjetar puše gdje hoće; čuješ mu šum, a ne znaš odakle dolazi i kamo ide. Tako je sa svakim koji je rođen od Duha." (9) Upita ga Nikodem: "Kako se to može zbiti?" (10) Odgovori mu Isus: "Ti si učitelj u Izraelu pa to da ne razumiješ? (11) Zaista, zaista, kažem ti: govorimo što znamo, svjedočimo za ono što vidjesmo, ali svjedočanstva našega ne primate. (12) Ako vam rekoh zemaljsko pa ne vjerujete, kako ćete vjerovati kad vam budem govorio nebesko? (13) Nitko nije uzašao na nebo doli onaj koji siđe s neba, Sin Čovječji. (14) I kao što je Mojsije podigao zmiju u pustinji tako ima biti podignut Sin Čovječji (15) da svaki koji vjeruje u njemu ima život vječni. (16) Uistinu, Bog je tako ljubio svijet te je dao svoga Sina Jedinorođenca da nijedan koji u njega vjeruje ne propadne, nego da ima život vječni. (17) Ta Bog nije poslao Sina na svijet da sudi svijetu, nego da se svijet spasi po njemu. (18) Tko vjeruje u njega, ne osuđuje se; a tko ne vjeruje, već je osuđen što nije vjerovao u ime jedinorođenoga Sina Božjega. (19) A ovo je taj sud: Svjetlost je došla na svijet, ali ljudi su više ljubili tamu nego svjetlost jer djela im bijahu zla. (20) Uistinu, tko god čini zlo, mrzi svjetlost i ne dolazi k svjetlosti da se ne razotkriju djela njegova; (21) a tko čini istinu, dolazi k svjetlosti nek bude bjelodano da su djela njegova u Bogu učinjena."

Nije potrebno nikakvo tumačenje, nikakva doktirna, ništa… Ne može biti jasnije.

e taj duh to je umisljanje ljudsko i nista vise. cudo sta mozak sve moze da radi i kakva sve lucenja moze da izazove. religijski fanatizam je jedna vrsta droge.
mislis da nisam prosao kroz taj period kad sam mislio da je u meni nekakav duh, da sam nesto, da sam nasao ispravan put u vjeri. sve je to obmana, vjeruj. barem nisam nikoga davio i misionario. covjekov najveci neprijatelj su njegova cula koja znaju da varaju.
A vidiš… baš o tom istom predivnom Svetom Duhu je govorio Isus… I to puno. I rekao je da se svaki grijeh može oprostiti OSIM hule na Duha Svetog.

jadno je kad neko svoju citavu vjeru bazira na izjavi nekakvog pavla a preskace isusove izjave.
znas li da od novog zavjeta procitao sam samo o isusovom zivotu i djelima. cim sam nastavio citati poslije uvidio sam da sve te poslanice su ko neki popovski crkveni govori i da u mnogome odstupaju od isusovog ucenja.
od starog zavjeta citao sam od pocetka sve do poslije sodome i gomore. poslije toga je samo prica o ubijanjima, ratovima itd...
mislim da sve ostalo i ne treba da spada u bibliju. eventualno moze posluziti kao dodatno religijsko stivo. oni koji su bibliju sastavljali i ubacivali sta su htjeli, zar zaista mislis da cu da slijedim njih a ne onog kojeg treba? a to je isus.

Po čemu poslanice odstupaju od Isusovog učenja?! :confused:
Ja, kroz sve ove godine, još ništa nisam našla.

Vidiš, nisi čitao cijelu Bibliju… čak ju ni ne priznaješ u cijelosti. Ajme! Pa Biblija je glavni autoritet za moje vjerovanje. Ako se makne Biblija – Božja Riječ – što ostaje? Onda svatko može izmišljati svoje doktrine i vjerovanja i istine. (Kao da i ovako to ne čine I previše! :( ) Kako možeš s takvim nepoštovanjem govoriti o svetoj Božjoj Riječi?! :eek:

I kako da te ozbiljno shvate? Koji je tvoj autoritet onda? Sam si sebi autoritet? Onda jadan ti… Pokaj se i obrati, jer približilo se Kraljevstvo nebesko!

Blaise
19.11.2003., 18:48
Chloe kaže:
Opraštam ti što me zafrkavaš... :) Ček malo... zafrkavaš me? :eek: ;)

Požuda ni u braku nije OK. Jer je požuda sebična. A muž i žena pripadaju jedno drugome, a ne sami sebi.

Malo. :cool:

Ne, ozbiljno. To - pripadati jedno drugome, blablabla, dok nas smrt ne rastavi, blablabla, to je prestrasno tesko. :eek:
Žudnja prodje,:rolleyes: joj, ne bih ti htjela kvariti veselje. :D:D

Kad smo već kod riječi - požuda nije OK? A žuditi za nekim?
To su riječi istog korijena. :eek:

Btw - ovo vise nema nista s topicom. Mislim da treba otvorit novi o ljubavi i žudnji, požudi i strasti, vjernosti, itd.

Chloe
19.11.2003., 19:08
Blaise kaže:
Ne, ozbiljno. To - pripadati jedno drugome, blablabla, dok nas smrt ne rastavi, blablabla, to je prestrasno tesko. :eek:
Žudnja prodje,:rolleyes: joj, ne bih ti htjela kvariti veselje. :D:D

Kad smo već kod riječi - požuda nije OK? A žuditi za nekim?
To su riječi istog korijena. :eek:
E, zato ja volim engleski! :zubo:
Nekak je sve jednostavnije: lust je lust; a passion, yearning i whatever else je drukčije od lust.

Btw - ovo vise nema nista s topicom. Mislim da treba otvorit novi o ljubavi i žudnji, požudi i strasti, vjernosti, itd.

Pa... ako misliš da bi se ljudi javljali... :)

Gospon Pes
19.11.2003., 19:20
Chloe kaže:

:jumping::jumping:
Mislim da je ovo za top shits godine. :D

Onda bi za pocetak muskarce trebala odmah poslati u pakao prvim vlakom.
Ne znam gdje si ucila o musko-zenskim odnosima, ali zaboravili su te nauciti da se bez pozude (fuj, odvratno) njima ne dize... :D
Pa to je super, reci ces. Kome treba sex.
E, sad zamisli kako bi svijet izgledao za 100 godina da tebe slusa? Nema pozude = nema dizanja = nema djece = covjecanstvo izumire... :D

Takodjer ti je krivo receno da netko nekome pripada. Netko se nekome moze "pokloniti" ako zeli, vlasnikom mu onaj drugi time svejedno nije postao. :D

(Blaise, mo's i obrisat, znam da bi me zid prije skuzio. :D)

Chloe
19.11.2003., 19:26
Pes, mislim da ti mene nisi skuzila... Nisam ja govorila o tome da nije uredu osjećati strast i želju prema svom partneru, već sam mislila na stav srca koji je sebičan i traži samo zadovoljenje svojih potreba.

Gospon Pes
19.11.2003., 19:43
Chloe kaže:
Pes, mislim da ti mene nisi skuzila... Nisam ja govorila o tome da nije uredu osjećati strast i želju prema svom partneru, već sam mislila na stav srca koji je sebičan i traži samo zadovoljenje svojih potreba.
Ne, ovako to stvarno nisam shvatila. :D
Ali cak i tu ti ne bih dala za pravo jer mi nitko ne moze reci da zaista voli partnera (ili potencijalnog), a dovoljno je nesebican da ne zeli i ne ocekuje da i ovaj na isti nacin voli njega.
Ne smatram to sebicnim jer ne trazis samo za sebe, a nisi spreman i dati. To je samo "robna razmjena". :D

ravana
19.11.2003., 19:48
Gospon Pes kaže:
:jumping::jumping:
Mislim da je ovo za top shits godine. :D

Onda bi za pocetak muskarce trebala odmah poslati u pakao prvim vlakom.
Ne znam gdje si ucila o musko-zenskim odnosima, ali zaboravili su te nauciti da se bez pozude (fuj, odvratno) njima ne dize... :D
Pa to je super, reci ces. Kome treba sex.
E, sad zamisli kako bi svijet izgledao za 100 godina da tebe slusa? Nema pozude = nema dizanja = nema djece = covjecanstvo izumire... :D

Takodjer ti je krivo receno da netko nekome pripada. Netko se nekome moze "pokloniti" ako zeli, vlasnikom mu onaj drugi time svejedno nije postao. :D

(Blaise, mo's i obrisat, znam da bi me zid prije skuzio. :D)

A jel mogu ja opet nekog indijca citrirat... jel mogu, jel mogu..a, a ??

E kazu cikice vako: u idealnom stanju ljudskog bica (koje bi trebalo bit njegovo prirodno stanje - za razliku od krscanskog gdje je grijeh urodjen a po vjeri se spasava u osnovi se covjek smatra savrsenim al nagomilane "gnjusobe" to zaklanjaju) pozuda se javlja veoma rijetko - mozda jednom-dvaput godisnje kolko treba za nastampat dicu valjda. I naravno uvijek postoje bajkice o nekim davnim savrsenim vremenima kad je sve bilo divno i krasno i blablatructruc.

Moze se na mackama vidit kako su se ocele parit tokom cijele godine u zadnje vrijeme.
To znaci da se to desava usljed (previse?) komodnog, sjedilackog, gradskog itd zivota. Iako je svega bilo uvijek i kad coek pogleda npr rimljane i njihove orgije mozda se stvari ne mjenjaju, moj (subjektivan) dojem je da su judi ipak postali seksualno opsjednuti ko nikad u povjesti.

ravana
19.11.2003., 19:54
Dodatak.
Jedina 2-3 braka koja mi djeluju vrijednim tog imena imaju zajednicko to da se uopce ne :Sex: ;)

(za dva znam, za jednog pretpostavljam)

Neki odlukom, neki spontano. Istina da ovi "spontani" djeluju bolje. Kaze zena da im je to jednostavno negdje nakon 2. djeteta postalo smjesno i da su sami po sebi prestali. I da im je tek od tada u stvari brak postao "ono pravo" i dobio na kvaliteti.

Pa ti laj kolk' oces :B

CF
19.11.2003., 20:03
zagor kaže:

ja kad sam bio dijete mene je silovao jedan homoseksualac. i sta ja sad trebam mrziti sve homoseksualce? ja ne mrzim kao prvo ni nasilnike, vec njihova djela ne podnosim. a nasilnik moze biti svakakav bez obzira na seksualni izbor, pol, boju koze, naciju.

uh..
ne znam da li si to naveo kao općeniti primjer ili nešto što ti se doista dogodilo, :(
ali moj je stav prema svim seksualnim silovateljima - bez obzira na orijentaciju- da se trebaju pohvatati i hitno liječiti...a ako to ne djeluje, onda ih treba kastrirati..

i ovo je zapravo bit onoga što ja pričam

postoji očito neka
osoba koja je silovatelj --> takva osoba zlorablja požudu - ona koja je zla-- tj radi štetu drugima i nanosi im traume..
takva osoba se ne može usporediti sa osobom(a) koja ne bi ni mrava zgazila a također osjeća požudu i zadovoljava je recimo onanijom...

to je razlika...
i po mojem mišljenju, Biblija pravi razliku između zlih ljudi (npr silovatelja) - ne trpa u isti koš i zločince i ostale ljude...

problem je što neki ljudi pripisuju neke limitiraujće zakone u Bibliji sebi, misleći da Biblija ne pravi razlike između dorbih i zlih ljudi---

a i gledano povijesno,
Biblija je pisana najmanje prije 2000tak godina...
u to vrijeme godišta, ljudi su bili gamad...u doba kada zakona praktički nije postojalo...kada je valjalo staviti neke disciplinske organe među ljude. I otuda Biblija. da se obrati zločestim ljudima - da ih preobrati u normalne, kulturne ljude.

pa i cilj Biblije i Boga je prosvjetliti ljude i napraviti od njih humane, normalne ljude..

kakve je korist od Biblije ako ona nastavlja istim ritmom kažnjavati i limitirati već "prerađene" i "rafinirane" ljude?

.................................................. ...You’ve got to show me love

~ ~ ~
4-(17) Znati dakle dobro činiti, a ne činiti - grijeh je.
Jakovljeva poslanica

Gospon Pes
19.11.2003., 21:59
ravana kaže:
moj (subjektivan) dojem je da su judi ipak postali seksualno opsjednuti ko nikad u povjesti.
Da li bas kao nikad u povijesti, u to ne bih ulazila (i sam si spomenuo Rimljane, a daleko od toga da su oni bili jedini), ali da mi cijelo to kazaliste oko (totalno precijenjenog) sexa vec na usi izlazi...definitivno.
Osim toga mislim da su tvoji indijski striceki u pravu. :D

zagor
20.11.2003., 05:19
Vidiš, ja želim već sada biti vjerna tom mom budućem mužu, iako ne znam tko je on ni gdje je. Želim mu biti vjerna.

nemam nista protiv. odobravam jer i sam sam protiv predbracnog fizickog seksa.
ali mastanje u glavi i zamisljanje to nema veze sa tim.

Nije li to isto – biti u braku i poželjeti u krevet odvesti nekog tko ti nije muž ili žena & ne biti u braku i poželjeti odvesti nekog u krevet tko ti nije muž ili žena?

kako moze biti isto? zar i sama gore nisi priznala da se isusova izjava o preljubi odnosi na one u braku.

Ovo prvo je preljub i u SZ ako bi to učinio, to bi bio preljub i kazna za to – smrt. A u NZ dovoljno je samo da poželiš to učiniti.

hm da, to vec znam. ali govori se o preljubi u braku zar ne. to smo vec uvrdili.

Isto tako, u SZ bludničenje je bio fizički čin između dvoje ljudi koji nisu braku, a u NZ dovoljno je samo poželjeti bludničiti.

u NZ isus je rekao preljuba, a ne bludnicenje.
meni ti nisi nikako jasna i ovo pocinje da zamara.

U srcu si već počinio grijeh. U SZ si trebao zaista ubiti nekog da bi se to smatralo ubojstvom; u NZ dovoljno je da mu poželiš zlo, dovoljno je da ga mrziš. Bog gleda na srce.

jao sto ti ides opsirno. pricamo o masturbaciji zar ne?

Ja ne razumijem kako ova analogija tebi nije jasna; jasna je kao dan i mislim da je stvarno očito ovo što govorim. Ako si ti otvrdnuo svoje srce pa ne želiš priznati grijeh, to je druga priča.

ja otvrdnuo srce? bas me zasmijavas. :) :p
meni je kristalno jasno i ja ne svojatam isusovu izjavu o preljubi u braku ne bi li kako uspio da nadjem dokaz da je masturbacija grijeh.
i dalje cekam da mi nadjes u bibliji nesto protiv masturbacije.
mislim stvarno nasa diskusija ne treba ovako opsirno da ide...
utvrdili smo da se isusova izjava o preljubi ne odnosi na masturbaciju osim ako osoba nije u braku.
e sad ti zelis da ovu isusovu izjavu prosiris i na one koji nisu u braku. jebiga ti nisi isus i ako on to nije uradio pa nemoj ni ti. :P

Ali može izvršiti bludničenje u mislima ako nije oženjen. Zar ne?

bludnicenje u mislima se ne spominje u bibliji. mozda jedino u tvojoj protestantskoj doktrini. :)
jedino sto se spominje je preljuba.
e ti bi sad pod preljubu da sve svrstas sto ti padne na pamet. :)
a vec smo se dogovorili da je preljuba varanje partnera.

[/quote]
Ja ne znam da li je grijeh, mislim da nije. Niš ne tvrdim.
[/quote]

dobro znaci dogovorili smo se da masturbacija u nekim slucajevima nije grijeh.

Ako govorimo o odraslim muškarcima i ženama… kako masturbacija može NE biti iz požude? (Osim onog već spomenutog primjera ako se radi o osobama koje su u braku i tijekom čina zamišljaju svog supružnika.)

definisi pozudu. koliko ja znam pozuda znaci zuditi za nekim, zeljeti tu osobu. pa ako muskarac zeli svoju zakonitu zenu ili obratno, ne vidim tu problem. bilo to u mislima ili na javi.

A da li je potreba za hranom prirodan nagon?
Znači li to da je u redu prežderavati se?
Zašto onda postoji post kao duhovna praksa??

meni nisi jasna nikako.
prvo kazes da je u redu masturbacija zamisljajuci bracnog partnera a sada preporucujes suzdrzavanje od toga. kontradiktorno zar ne.
i molim te ne odgovaraj mi kontra pitanjima.
cemu suzdrzavanje i spoticanje prirodnog nagona. svi znamo kakvi su kontraefekti oni koji spoticaju svoj seksualni nagon. pune crkve pedofila popova, orgija i silovanja casnih sestri.

To je druga tema, ali možemo i o tome debatirati. Ako Bog nešto od nas zahtjeva, onda nas i osposobi da to postignemo.

i ja mislim da ne bi trazio da budemo savrseni ako to nismo u stanju, zar ne. ova tvoja izjava je kontradiktorna prosloj: "Bog zahtjeva od nas savršenstvo, a NITKO nije savršen."

po cemu ti znas da niko nije postigao taj nivo ako smo vec osposobljeni. pa ti nisi bog da znas sta je u svim ljudima.

E, vidiš sad, to je TVOJE mišljenje. A ja iz iskustva tvrdim da je to – i sve ostalo što u Bibliji piše – istina!

hoces da kazes da ja mogu imati misljenje a ti znas "istinu".
zanimljivo. :)
i ti imas samo misljenje. jedini problem je sto toga nisi svjesna te to misljenje i doktrinu protestantske crkve predstavljas kao jedinu istinu. sto je naravno arogantno i iskljucivo prema drugim ljudima i njihovim vjerama/religijama.

E pa samo po tome znam da ne možeš biti u pravu. Ako zaista ljubiš i slijediš Isusa, onda znaš da je on puno govorio o ljubavi i zajedništvu; a kako ti možeš biti u jedinstvu s braćom ako si sam?

ljubav i zajednistvo nemaju veze sa odredjenom grupom ljudi koji se javno deklarisu kao pripadnici odredjene crkve.
ljubav i zajednistvo je za sve ljude koji nisu iskljucivi i ne smatraju da jedini znaju pravu istinu. koji ne misle da ce pripadnici svih drugih religija i vjera u pakao.
ja ne zelim da pripadam ijednoj javnoj crkvi. moja crkva je u meni. a ima jos onih koji misle i vjeruju isto ili slicno kao ja. navescu ti neke barem sa ovog foruma kao sto su gospon pes i damir. a ima nas jos, jedina je razlika sto se ne udruzujemo javno i nemamo popova da sole pamet . mislimo svojom glavnom a ni slijedimo nesto samo zato sto je taj i taj to rekao ili napisao.
mi vjerujemo u jednog boga koji je stvorio sve ljude takve razlicite i sve vjere razlicite. on ne uzdize nijednu religiju i vjeru nad drugom. to je jedini pravi bog stvoritelj svega koji je daleko iznad vasih dogmi, doktrina, podjela i pravih jedinih "istina".

Pa BAŠ TO je i rekao. To su Njegove riječi. Evo, pogledaj cijeli tekst: Ivan 3:1-21
Nije potrebno nikakvo tumačenje, nikakva doktirna, ništa… Ne može biti jasnije.

ovdje se nigdje ne govori o zrtvovanju jagnjeta ili sta ti ja znam. pa normalno da vjerujem u isusa. sto ne znaci da vjerujem da je nekakav bog koji je sisao medju ljude da ga ovi razapnu na muke i ubiju. sacuvaj me boze takve doktrine.
vjerujem u njega da je dosao kao poslanik da donese predivno ucenje koje je javno izlozio na onoj gori.
a ubijen je kao i mnogi drugi poslanici.

A vidiš… baš o tom istom predivnom Svetom Duhu je govorio Isus… I to puno. I rekao je da se svaki grijeh može oprostiti OSIM hule na Duha Svetog.

sta hoces reci da ja hulim na svetog duha?

Po čemu poslanice odstupaju od Isusovog učenja?! :confused:
Ja, kroz sve ove godine, još ništa nisam našla.

cemu poslanice kad imamo isusovo ucenje. reci mi?
ovo isto kazem i muslimanima cemu hadisi kad imamo kur'an?
nesto sto je vece vi zamjenjujete manjim.

Vidiš, nisi čitao cijelu Bibliju…

mogao sam ali nisam htio jer su me davile popovske poslanice kakve mozes cuti u svakoj crkvi u koju odes. kao i mnogobrojni pokolji i mnogo toga u starom zavjetu.

čak ju ni ne priznaješ u cijelosti. Ajme! Pa Biblija je glavni autoritet za moje vjerovanje. Ako se makne Biblija – Božja Riječ – što ostaje?

znas li ti uopste sta je biblija?
biblija je skup raznih knjiga. e sad moja je stvar da se ne slazem sa raznim crkvenim koncilima koji su prekrajali i sastavljali bibliju.
zato mislim da nekim knjigama nije mjesto u bibliji.
i vjerujem u one knjige u bibliji koje vode covjeka blize bogu i koje ne odstupaju od isusovog ucenja o miru, ljubavi i dobroti.
dogme o zrtvovanju, trojstvu i cemu sve ne... e to neka uzmu oni koji su se uhvatili minornih stvari a zapostavljaju ono glavno u bibliji i svim drugim vjerskim knjigama.

Kako možeš s takvim nepoštovanjem govoriti o svetoj Božjoj Riječi?! :eek:

ja postujem bibliju. samo se ne slazem sa raznim crkvenim saborima koji su je prekrajali kako se njima svidjelo.

I kako da te ozbiljno shvate? Koji je tvoj autoritet onda? Sam si sebi autoritet? Onda jadan ti…

jadna si ti koja ne mozes da posjedujes vjeru u boga bez kojekakvih autoriteta. u tvom slucaju protestantskih.
sudis covjeku po tome kakav je autoritet ili koji autoritet slijedi.
umjesto da sudis po covjekovim razmisljanjima i stavovima.
upamti, nisu svi rodjeni da budu ovce koje vode 'pastiri". :)

Pokaj se i obrati, jer približilo se Kraljevstvo nebesko!
da se pokajam? a za sto?
e boze svasta.:rolleyes:

Damir
20.11.2003., 06:23
ravana kaže:
E kazu cikice vako: u idealnom stanju ljudskog bica (koje bi trebalo bit njegovo prirodno stanje - za razliku od krscanskog gdje je grijeh urodjen a po vjeri se spasava u osnovi se covjek smatra savrsenim al nagomilane "gnjusobe" to zaklanjaju) pozuda se javlja veoma rijetko - mozda jednom-dvaput godisnje kolko treba za nastampat dicu valjda. I naravno uvijek postoje bajkice o nekim davnim savrsenim vremenima kad je sve bilo divno i krasno i blablatructruc.

Ovako pricaju svi impotentni, te zbog toga iskompleksirani kao i seksualno nemastoviti tipovi. Starije ljude iskljucujem. Kod njih prirodno vremenom seksualna zelja opada.

Porediti ljude i macke nije bas OK. Bioloski-seksualno ljudi bi se radje mogli porediti s primatima (majmunima). Tako, npr. zenke simpanzi imaju mjesecnicu kao i zene. Hormoni im rade manje vise kao kod nasih zena, pa tako i testosteron koji ih tjera da osjecaju tu pozudu koju Chloe smatra toliko fujfujevski gnusnom.

A propos majmuna i da se drzim teme, vidio sam u Amsterdamu u zooloskom vrtu muzjaka (mislim) orangutana kako masturbira. Nije gledao ni u kakave majmunice sto obara Chloetinu teoriju da je za masturbaciju potrebna "vizuelna stimulacija". Ili ga je mozda uzbudjivalo to sto smo se nas 20-ak majmuna oko kaveza njemu smijali? :D Salim se. Chloe, ljudi cesto kad masturbiraju ne misle ni na koga konkretno. To su mi i neke zene rekle kad sam ih to djavolsko pitanje pitao.

Ljudi, osobito oni religiozni, masturbiraju u snu, Clohe. Neki vjeruju da ih i u snu djavo snapostuje. Ja bih rekao da u nesvjesnom stanju ne mogu kontrolirati ono sto njihovo tijelo trazi shodno prirodnim zakonima, pa onda u snu to odrade.

Mormoni svojim vjernicima predlazu da vezu svoje ruke za krevet da ne masturbiraju u snu. Imaju jos milion tehnika za odvikavanje od masturbacije. Ako vas zanima, evo uputstava :D

http://www.moonmac.com/Mormon_masturbation.html

CF
20.11.2003., 14:27
judi ipak postali seksualno opsjednuti ko nikad u povjesti.

Gospon Pes kaže:
Da li bas kao nikad u povijesti, u to ne bih ulazila (i sam si spomenuo Rimljane, a daleko od toga da su oni bili jedini), ali da mi cijelo to kazaliste oko (totalno precijenjenog) sexa vec na usi izlazi...definitivno.
Osim toga mislim da su tvoji indijski striceki u pravu. :D

da..
što me podsjeća--
nisu li i u samoj indijskoj religiji
postojalo tokom jednog vremena kao religija opsjednuta seksom?
da i danas postoje u Indiji ugravirane skulpture po zgradama sa ljudima koji se seksaju na sve moguće načine?
pa bio je prije par godina dokumentarac o svjetskim religijama i baš su o tome pričali--

i neka onda ravana kaže kada tvrdi to za povijest (da nije bilo toliko opsjednutosti seksom) --->> odakle dolazi Kama Sutra?

;)

ravana
20.11.2003., 15:03
Damir kaže:
Mormoni svojim vjernicima predlazu da vezu svoje ruke za krevet da ne masturbiraju u snu. Imaju jos milion tehnika za odvikavanje od masturbacije. Ako vas zanima, evo uputstava :D

Da tebi vezu ruke vjerojatno bi stvar nogama obavio :B

Damir
20.11.2003., 21:29
ravana kaže:
Da tebi vezu ruke vjerojatno bi stvar nogama obavio :B

:D Pa zato se bavim yogom. Sam svoj majstor. :lol:

Mort
20.11.2003., 21:49
zagor kaže:

u NZ isus je rekao preljuba, a ne bludnicenje.
meni ti nisi nikako jasna i ovo pocinje da zamara.

A o čemu se onda radi u Ivanu u priči o Samarijanki?
O preljubu ili bludu?

CF
21.11.2003., 14:12
Mort kaže:
A o čemu se onda radi u Ivanu u priči o Samarijanki?
O preljubu ili bludu?

hehe :D :D
taj dio je apokrif

Chloe
25.11.2003., 02:09
Damir kaže:
Bioloski-seksualno ljudi bi se radje mogli porediti s primatima (majmunima). Tako, npr. zenke simpanzi imaju mjesecnicu kao i zene. Hormoni im rade manje vise kao kod nasih zena, pa tako i testosteron koji ih tjera da osjecaju tu pozudu koju Chloe smatra toliko fujfujevski gnusnom.

Možda je bolja riječ "pohota"... :rolleyes:
Ne smatram ja GNUSNOM seksualni nagon koji imaju i životinje i mi; već sam puno puta rekla da smo seksualna bića; ali grijeh JEST odvratan...

Chloe, ljudi cesto kad masturbiraju ne misle ni na koga konkretno. To su mi i neke zene rekle kad sam ih to djavolsko pitanje pitao.

To nema veze. Da si ti oženjen i da vodiš ljubav sa svojom ženom, a ona tijekom čina mašta o nekom nepoznatom, ni o kome konkretnom, ali ne o tebi, kako bi se osjećao? Mnogi muškarci, ako ne i svi, osjećali bi se povrijeđeno jer žele da im žena bude fokusirana na njih... Zar ne? :confused:

Ljudi, osobito oni religiozni, masturbiraju u snu, Clohe. Neki vjeruju da ih i u snu djavo snapostuje. Ja bih rekao da u nesvjesnom stanju ne mogu kontrolirati ono sto njihovo tijelo trazi shodno prirodnim zakonima, pa onda u snu to odrade.

To ipak nije isto što i masturbiranje u svjesnom stanju. :rolleyes: :rolleyes:

Damir
25.11.2003., 08:41
Chloe kaže:
To nema veze. Da si ti oženjen i da vodiš ljubav sa svojom ženom, a ona tijekom čina mašta o nekom nepoznatom, ni o kome konkretnom, ali ne o tebi, kako bi se osjećao? Mnogi muškarci, ako ne i svi, osjećali bi se povrijeđeno jer žele da im žena bude fokusirana na njih... Zar ne? :confused:

Cuj, ako ona ne bi uzivala u seksu sa mnom, to bi bio pocetak kraja. No problem. :D Ali, sumnjam da bi se to desilo. Jos se ni jedna nije pozalila. :D

Chloe kaže:
To ipak nije isto što i masturbiranje u svjesnom stanju. :rolleyes: :rolleyes: [/B]

Ali jeste dokaz da je masturbiranje prirodna i pojava i potreba, a sve sto je prirodno to je i Bozije. Nikome se time sila ne cini. :)

Chloe
25.11.2003., 12:30
Damir kaže:
Cuj, ako ona ne bi uzivala u seksu sa mnom, to bi bio pocetak kraja. No problem. :D Ali, sumnjam da bi se to desilo. Jos se ni jedna nije pozalila. :D

Eto vidiš onda da nije bitno to što ljudi ne misle ni na koga određenog kada masturbiraju. To ne umanjuje činjenicu da se tu radi o nečistim mislima... o požudi... pohoti...

zagor
25.11.2003., 14:55
chloe nisi odgovorila na moju zadnju poruku.
iako sam to ocekivao, nije prvi put da mi sugovornik bjezi pred argumentima. sto znaci da sam gubio vrijeme na raspravu unaprijed osudjenu na propast jer sugovornik nikada nece ni pred kakvim argumentima promijeniti stav.

damiraga, i tebi savjetujem da ne gubis vrijeme.
covjece koje gubljenje vremena... :rolleyes: :flop: :eek:

Chloe
25.11.2003., 15:02
Nisi ni ti Mortu... :rolleyes:

Ma nisam JOŠ, jer nisam imala vremena, uopće me nije bilo na forumu... sada sam bila u par navrata samo na kratko u prolazu pa sam malo bila na forumu. Odgovorit ću ti

zagor
25.11.2003., 15:45
mortu nisam htio jer nema veze sa temom... kao i vecina moje i tvoje rasprave pa tako nema potrebe da odgovaras.
ti vecinom razvodnis temu i rasiris u druge pravce koji nemaju veze sa istom. onda se gubimo u kilometarskim porukama koje odnose vrijeme.
ja tebi necu vise pisati u vezi ove teme jer sam vidio da i damiru pariras... zato nema svrhe dalja rasprava.

Chloe
25.11.2003., 22:59
OK, onda ti necu odgovarati.
Ja stojim iza svega što sam napisala i sigurna sam da je moje tumačenje o tome da je bludničiti u mislima i srcu jednako grešno kao i učiniti preljub u mislima i srcu - istinito i točno, i da bi ga svaki proučavatelj Pisma ili teolog potvrdio jer je to jasno vidljivo iz Biblije. A smatram i da sam ti i dobro dokazala svoje tvrdnje. Ti ih nisi pobio.
Dalje nema smisla....

Chloe
25.11.2003., 23:04
Damir kaže:
Ali jeste dokaz da je masturbiranje prirodna i pojava i potreba, a sve sto je prirodno to je i Bozije. Nikome se time sila ne cini. :) [/B]

To je dokaz da ljudi imaju seksualne potrebe, ništa više.
Ako bi netko mjesečario i prežderavao se u snu (a ima takvih slučajeva), da li bi to bio dokaz da je prežderavati se u snu ok?? To bi bio dokaz da je čovjek gladan i da ima potrebu jesti jer u budnom stanju ne jede dovoljno, npr. na dijeti je. Kompenzacija.
Ili da ima neke issues. :rolleyes:

zagor
26.11.2003., 02:06
da, nema smisla.
tvoja protestantska logika je zaista cudna. nelogicna.

za mene nije isto bludniciti u mislima, i bludniciti u stvarnosti.
kao sto nije isto ubiti u mislima, i ubiti u stvarnosti.

i budala bi primjetio ogromnu razliku.
htio sam samo naglasiti da se isusova izjava ne odnosi na masturbaciju niti na blud uopsteno iako preljuba spada u blud. isus to ipak nije uopstio kao ti te nije rekao blud vec preljuba. ali kako ti volja, bibliju moze svako tumaciti kako mu odgovara.
kao i prekrajati je, silovati i kako sve ne.

Chloe
26.11.2003., 12:28
zagor kaže:
da, nema smisla.
tvoja protestantska logika je zaista cudna. nelogicna.

za mene nije isto bludniciti u mislima, i bludniciti u stvarnosti.

Pa naravno da nije isto... posljedice su različite... ali Isus kaže da je srce isto kada činiš i jedno i drugo. Srce je jednako grešno u oba slučaja.

jurislav
26.11.2003., 12:47
Veći je grijeh negirati Stvoritelja svetkujući nedjelju, vjerovati u nekakvo 'Trojstvo' te dogmu o paklu.:eek:

zagor
26.11.2003., 13:26
Chloe kaže:

Pa naravno da nije isto... posljedice su različite... ali Isus kaže da je srce isto kada činiš i jedno i drugo. Srce je jednako grešno u oba slučaja.
u preljubi chloe, u preljubi. isus je rekao u preljubi a ne u bludu. iako preljub spada u blud isus nije uopstio i rekao blud... razmisli zasto... ili pitaj svoje autoritete.

CF
26.11.2003., 14:17
jurislav kaže:
Veći je grijeh negirati Stvoritelja svetkujući nedjelju, vjerovati u nekakvo 'Trojstvo' te dogmu o paklu.:eek:

veći je grijeh osuđivati druge

~ ~ ~
2-1Zato nemaš isprike, čovječe koji sudiš, tko god ti bio. Jer time što drugoga sudiš, sebe osuđuješ: ta to isto činiš ti što sudiš. (2) Znamo pak: Bog po istini sudi one koji takvo što čine. (3) Misliš li da ćeš izbjeći sudu Božjemu, ti čovječe što sudiš one koji takvo što čine, a sam to isto činiš?
Poslanica Rimljanima

Chloe
26.11.2003., 23:07
jurislav kaže:

Kakve to veze ima i s čim? :eek:

Ja NE svetkujem nedjelju; da, vjerujem u trojednog Boga i da, vjerujem u pakao. I trojstvo Boga i pakao mogu dokazati Biblijom. Da, znam... ti možeš dokazati suprotno. As if. :rolleyes:
Kao što možeš "dokazati" da Duh Sveti nije osoba i tko zna što još...

Zar si ti jedini na ovom svijetu u pravu?? :eek: :D Imaš vjerovanje koje je čušpajz od adventističkih dogmi, doktrina Jehovinih svjedoka i kršćanskog nauka. Sigurno si vrlo usamljen u svojem vjerovanju... heh, pa da... vjerovatno zato i misliš kako jedini znaš istinu. :eek:
Probudi se, čovječe. Uzmi Bibliju i prouči je, bez kojekakvih dodataka i tumačenja sa strane.

Ali sve ovo nema veze s temom. Ako sam ja u grijehu, Bog će mi pokazati. Ali najmanje me brine trenutno moje vjerovanje u određene doktrine - jer Bog je sam rekao da gleda na srce, a ne na znanje - a puno me više brine to kakvo mi je srce pred Bogom.

Ali, što ako sam ipak ja u pravu (i milijuni kršćana) i pakao postoji? :eek:
Znaš li kamo ideš ako umreš večeras?

:trk:

Chloe
26.11.2003., 23:15
zagor kaže:
razmisli zasto... ili pitaj svoje autoritete.

Pa rekla sam ti već da sam sigurna da će se "autoriteti" složiti s mojim tumačenjem. Ali mogu pitati barem tri teologa koja poznajem ako baš inzistiraš ;) :rolleyes: :confused:

zagor
27.11.2003., 03:26
hehehe:flop:
stvarno odustajem... na sta ja samo gubim vrijeme...:flop:

Chloe
27.11.2003., 11:40

CF
30.11.2003., 10:49
Našao sam jedan zanimljiv quote...

koji u istom dijelu, po meni,
dokazuje da tijelo nije toliko važan koliko duh-
a usput objašnjava da bibliji nije važno za obratiti se na seks koliko na zle i negativne ljude:

5-1 Općenito se čuje o bludnosti među vama, i to takvoj bludnosti kakve nema ni među poganima: da netko ima očevu ženu.
(....)
(5) neka se takav preda Sotoni na propast tijela da bi se spasio duh u Dan Gospodina Isusa.

(6) Ne valja vam hvastanje! Zar ne znate da malo kvasca sve tijesto ukvasa? (7) Očistite stari kvasac da budete novo tijesto, kao što i jeste beskvasni jer već je žrtvovana Pasha naša, Krist. (8) Zato svetkujmo, ne sa starim kvascem ni s kvascem zloće i pakosti, nego s beskvasnim kruhovima čistoće i istine.

(9) Napisah vam u poslanici da se ne miješate s bludnicima - (10) ne općenito s bludnicima ovoga svijeta, ili lakomcima, ili razbojnicima, ili idolopoklonicima jer biste inače morali iz svijeta izići.

(11) Napisah vam zapravo da se ne miješate s nazovibratom koji bi bio bludnik, ili lakomac, ili idolopoklonik, ili pogrđivač, ili pijanica, ili razbojnik. S takvim ni za stol! (12) Što spada na me suditi one vani? Ne sudite li vi one koji su unutra? (13) A one vani sudit će Bog. Iskorijenite opakoga iz svoje sredine.
Prva poslanica Korinćanima

eto--
par stvari-
--- bludnik - nije onanija nego netko tko pretjeruje ili čini nevjeru
--- tijelo nije toliko važno koliko duh, čak se može predati "sotoni"
--- zloća i pakost nasuprot čistoći duha i istini (sve su to stvari vezane uz duh, ne tijelo na koje moramo obratiti pažnju)
--- ne misli se "općenito sa bludnicima" jer bi onda morali skroz napustiti svijet -možda izvršiti suicid?!
--- i na kraju označava se opakost kao karakter osobe koje moramo izbbjegavati i nešto što je upozoreno/označeno kao loše..

zaključak - onanija je ok..
biblija/Bog shvaća i objašnjava da ne misli na sve "bludnike"
nego samo na one koji su "opaki" i zli, negativni--

haq
02.12.2003., 23:31
www.users.cg.yu/labrnja/tibet.jpg

!!!

ravana
03.12.2003., 14:07
haq kaže:

!!!

Nekako mi se cini da se ovo vise odnosi na vrsenje nuzde sto je i inace dosta normalan prizor po aziji (barem u Indiji) gdje ljudima nije neugodno nasred ceste cucnut.
Masturbacija bas i ne. Cak ni drznje za ruke decka i cure u javnosti nije bas prihvatljivo, de ce to. I jos medju monasima.

CF
04.12.2003., 19:42
haq kaže:
((..čučali su tamo zauzeti..))
!!!

znači,
i onda je svizac omotao čokoladu

haq
09.12.2003., 20:31
OK, slažem se da se može i tako protumačiti. Ali nisam stekao takav utisak nakon čitanja cijele knjige (7 godina na Tibetu)..... Jer se nužda na javnim mjestima i takva vrsta zagađenosti ulica spominje kao uobičajena stvar, i to posebno u Lhasi... No, dobro, uglavnom mislim da se kod budista masturbacija ne zabranjuje. Ali zato se ne smije piti alkohol. :)

CF
10.12.2003., 06:58
haq kaže:
OK, slažem se da se može i tako protumačiti. Ali nisam stekao takav utisak nakon čitanja cijele knjige (7 godina na Tibetu)..... Jer se nužda na javnim mjestima i takva vrsta zagađenosti ulica spominje kao uobičajena stvar, i to posebno u Lhasi... No, dobro, uglavnom mislim da se kod budista masturbacija ne zabranjuje. Ali zato se ne smije piti alkohol. :)

da.. :)

to mi se i sviđa kod budizma-
nisu toliko opsjednuti seksom kao kršćanstvo, tj točnije, neki tumačitelji kršćanstva.
i više fokusa stavljaju tamo gdje religija i duhovnost i mora staviti svoj centar pažnje- na duhovno stanje ljudi, na humanost i ljudsku dobrotu..

a ne na neke nevažne i posve prirodne stvari poput onanije...

ravana
10.12.2003., 07:46
haq kaže:

Hmmm zanimljivo. Kad sam cito tu knjigu bas nigdje nisam naso nikakvu aluziju na masturbaciju. Bit ce da svako vidi sto mu je u glavi :p

Celibat je za vecinu tibetanskih redovnika (pripadnika najveceg reda zutih kapica) muss nista manje nego za katolike (iako mi se sve cini da ga se katolici manje drze :D). A ovi drugi mogu imat zene s tim da ni njima nije dozvoljeno u samostane vec zive vani ako se ne varam. O nekim masturbacijama bome nikad nisam nista cuo al mozda sam lagano neinformiran.

CF
10.12.2003., 19:50
ravana kaže:
Hmmm zanimljivo. Kad sam cito tu knjigu bas nigdje nisam naso nikakvu aluziju na masturbaciju. Bit ce da svako vidi sto mu je u glavi :p

Celibat je za vecinu tibetanskih redovnika (pripadnika najveceg reda zutih kapica) muss nista manje nego za katolike (iako mi se sve cini da ga se katolici manje drze :D). A ovi drugi mogu imat zene s tim da ni njima nije dozvoljeno u samostane vec zive vani ako se ne varam. O nekim masturbacijama bome nikad nisam nista cuo

ok :)

ravana kaže:

al mozda sam lagano neinformiran.

puno stvari si ti lagano

:rolleyes: :D :D :lol:

:W